NhidAamdst
ndal ünhe!
ENN Kre

1is.

Bit mkünt
d M

gtuns balli

S

unn Aleh
ien apnun

nqin⸗

c Nualitate.cum quantitate tamen expꝛeſſa. io accur.

Stipulatur. hic
mſſſoꝛem.

quodlibet dando liberatur. vi ſupꝛa man. ſide⸗

e Incertum.vvt ſi deſicit vnum de pꝛechctis.
fAſq;adeo.ſ.dici᷑ incertum.

g Quo.i. pꝛo.
pter quod. ac.

h Appellatio.
nõ ergo dabirur

cern ↄdiio pro⸗
mutuo. miſi vbꝛ

optimũ mutua⸗
tus eſt qins. ſed
rñderi poteſt in
mutuo ↄſideraꝛi
bonuatem rei q̃

datur. vi m ea
ſit mediocris ?
optung. ⁊ quaſi

ceriũ ſit in obli⸗

gatione.fiat red

ditio vel ſolutio
at vbi nõ pꝛece⸗
dente bonitate

quam opoꝛteat

nos expecta?᷑ ſti
puloꝛ aliquid in
pondere nume⸗
ro vel menſura
incerta erit ſti⸗

pulatio. niſi expᷣ

matur qualitas
vt hic dicit.qui⸗
dam tamen dixe
runt. ꝙ vbi ſti⸗
puloꝛ centũ am⸗
phoꝛas vim bo⸗
mi.tur ↄditio
certi. quaſi cer
tum ſii in quan
titate. licet non
in qualitaie. ſed
certe ilud nomẽ
quanti refertur
ud ea q̃ ſunt pẽ⸗
dere numero vł
mẽſura.a ad ea⸗
dem refertur ali
ud nomen qua⸗
le:illud autẽ no
men quid refert᷑
ad ſpecies quas
opoꝛtet demon⸗
ſtrare etiam ad

ſine qualitate dari ſibiſtipulatur:
incertũ ducit in obligatõeʒ:vſq;
adeo:vt ſiquis ita ſtipulatꝰ ſit:tri⸗
tici africi boni modios.c.vini cam
pani bom ãphoꝛas.c.incertũ vidr
ſtipulari:qꝛ bono melius mueniri
põt:quo fit:vt bom appellatio nõ
ſit certe rei ſigniſicatiuatcuʒ id qð
bono melius ſit ipᷣm q;; bonum ſit.

gt cũ optimũ quiſq; ſtipulat᷑:id ſti
pulari intelligit᷑: cuiꝰ bonitas pn⸗
cipalẽ gꝛadũ boĩtatis hʒ:q res effi

cit:vt ea appellatõ certe rei ſignifi
catiua ſit. Junch certi ſi qs vſũ⸗
fructũ ſtipulatꝰfuerit: incertũ ĩtel
ligit in obligatoeʒ veduxiſſe: h̊ em̃
magis iure vtimur. vYllud dubi
tationẽ recipit:ſiqͥs id qð ex ea an⸗
cilla natũ erit:aut fructꝰ qͥ in füdo
tuſculano nati erũt:dari ſibi ſtipu
latus ſit:an incertũ ſtipulatꝰvidea
tur:ſed ipa natura mamifeſtiſſimũ
eſt incertã eſſe hãc ſtipulatõeʒ.ſed
qᷣ vinũ aut oleũ vel triticũ quod in
hoꝛreo ẽ ſtipulat᷑: certuʒ ſtipulari
intelligẽ. Qui voa titio ita ſti⸗
pulat᷑:qð ſeius dʒ dare ſpondes:et
qᷓ ita ſtipulat᷑:qð ex teſtamẽto mi⸗
hi œebes:dare ſpondes? incertũ in
obligationem duci: licet ſeius
cebeat certũ vł ex teſtamẽto certũ
ebeat᷑:qᷓ;uis iſte ſpecies vix ſeꝑari
poſſint ab ea:quã pꝛopoſuimus de

quamtitates. idem dicebant in homme in genere pmiſſo. qnia cer/
tum quid licet quale incerium qð competat ↄdiuo ceru quod non
piacet.quia ad ſpecies refertur nomen quale quod eſt. S. I. pꝛoxi.
Item op.qma ⁊ in auro eſt incertitudo qualitatis.ſed tamen dici⸗
tur ꝙ certum ſtipuloꝛ.vt.S.l.pꝛoxi.ſo.quidam dicunt aluer ibi ac
cipuur certum. ſ. vbi eſt quid ⁊ ꝙᷓtum licet non quale. hic aũt ſtri⸗
ctius. ibi enam quale exigitur certum vel aliter ibi intelligitur
his que frequentant᷑.⁊ ſic etiam certos quo ad quale. vxr infra
regu.ir.l. ſemper.
¶ Apellano. ſcilicet optim. MM
dD Funch. duxiſſe. ⁊ ideo ex ſtipulatu competit actio. ſed certe im
mo certũ.vt.S.ð vſufru.ea.re.que vſu ↄſul.l.tribo circa pꝛin.que
eſt contra. So.hic ſpeciei.puta fundi fuit vſufru. ibi quantitans
ſcilicet quindecim milium funt vſufru.vel ibi reſpectu certioꝛis.vł
vt ibi. Item a. S. de riti. l.j. S. ⁊ generaliter contra.ſo.ibi quod ex
pꝛeſenti ebebatur fun deductum in ſtipulatõne. vel aliter incerta

erat ꝙ;tum ad vnilitatẽ.qꝛ neſcimꝰꝙᷓtuʒ duret.⁊ ita dicitur hic ibi

vo certa erat ꝙᷓtum ad rem.ideo ꝑ triticariã petitur. immo comra
nõ eſt. qꝛ triucaria bene ↄpetu ad incertum. ac. —
e Illud.intelligi᷑. Mo. non refert ꝙ ex equipollentibs dicat᷑.ſed
obijcit.hic nõ apparet quid quale vel ꝙtum ſii in obligarõne. ergo

„

.ùôùẽòẽſV.

incerta eſt ſtipulatio.vt. S. e.in pꝛin. Rñ.nõ pꝛima facie ſ ex poſt fa⸗

cio.ex his verbis apparebit.ac.

f Ni vo. ꝙᷓuis.coꝛrectiunm eſt m io.accur.

g Species. due pdicte. ⁊? quid ſeiꝰ bet. quid ex teſtamento miha

bes vᷣm io.accurſius.

vino veloleo vel tritico qð in hor⸗
reo repoſitũ ẽ:⁊ adhuc occurꝛit:q
fideiuſſoꝛes certũ videant᷑ ꝓmitte
re:ſi mõ ⁊ is pꝛoq; obligant᷑:certuʒ
ebeat:cũ alioqͥn ⁊ ita introgẽtur
id fide tua eſſe ubes. Quiid qo
in faciẽdo aut in nõ faciẽdo ↄſiſtit:
ſtipulat᷑:ꝛincertũ ſtipulari videt᷑.in
faciendo:veluni foſſaʒ fodi: wmuʒ
edificari: vacuã poſſeſſionẽ tradi.ĩ
nõ faciẽdo:veluti ꝑ te nõ fieri: quo
minꝰmihi ꝑ fundũ tuũ ire agere li
ceat:ꝑ te non fieri:quominꝰ hpoſem

mihi erotẽ hr̃e leear Eit illud
luti:

aut illud ſtipulat᷑:veluti:x.aut ho
minẽ ſtichum:vtrũ certũ an incer⸗

rito querit᷑.nam ⁊ res certe vſiſjn
tur:⁊ vtra eaꝝ potius pꝛeſtãda ſu:
in incerto eſt. ̊ ⁊ cum qͥs ſibi elecri
onem oſtituit adiectis his verbis:

tum vvducat in obligatõeʒ nõ nae,

vtrum ego velim: põt videri cer⸗

tum ſtipulatus: cum ei liceat vel
hominem tm̃ vel.x. tm̃ intendere
ſibi dari opoꝛtere.qui vo ſibi ele⸗

ctionẽ nõ ↄſtituit: incertũ ſtipulat

QODui ſoꝛtẽ ſtipulat᷑ ⁊ vſuras q̃ſ⸗
cunq;:certũ ⁊ incertũ ſtipulari vi⸗
detur: ⁊ tot ſtipulatoõnes ſunt quot
res. Hec ſtipulatõ fundũ tuſcu⸗
lanũ dari:ondit certi eſſe:stinetq;
vt wminium oĩmodo efficiatur iii
pulatoꝛis quoq möõ. Aulus.

h ix. qꝛ ñ pñt

ſeꝑari.ĩmo certa ẽ

Bm io. lʒ bul.dixit
Apulaesnemn e eo
qð mihi titiꝰdʒ. vł

ex teſtamẽto vbes

incertam eſſe.io.
1Propoſuimus
JS.S. ꝓxi. accur.
k Occurzir. mi⸗
hi im argumentum
vt ſu ceria pᷣm io.
occurꝛit etiam ter⸗/

cim.ar. S. de re iu-

di.l.ait pᷣtoꝛ.S.j.h

gr. ↄtra. S. ð vſur.

l. qð in ſtipu. ⁊. j.
e iure fiſ. ita fidei
com. et ad.l. fal.l.
penales. S. iulianꝰ
in pꝛin.S. accurſiꝰ
ICum alioquin
id eſt aliter ꝙ; pn⸗
cipales debitoꝛes.
facit.S.xæ le.ij.ſi
ita ſcripſiſſet. 2 de
e.j. l.nõ quocũqʒ.
S.qui gaium.ac.
m NHui id quod
facit inſti.e.S. ſi.

n Qui illud. e⸗

ſignant᷑. ideo vi⸗

cbat᷑ ceria. ac.
o Incerto.et ob
hoc videbat᷑ incer⸗
ta.accurſius.
p Quis. nüc ſol
uit. ac.

q Tlelim.idem videt᷑.⁊ cũ dixi virũ velis. ſed nõ eſt ita. qꝛ in pᷣmo
caſu ſtatim poſſum eligere in hoc non.⁊ facit.j. de miuri. I. pretoꝛ. S.

quod autem pꝛetoꝛ. ac.

r Ou ſoꝛl. quaſcũq;.ſine quãntate. tũc munlis. vt. S. e vſur. l.
tutoꝛ. S. fina. vel dic trientes. ⁊ tũc vtilis.a dicit᷑ incertũ propter hoc

quia neſcimus ꝙtum differꝛet ſoluere ſoꝛtem.
Certum.ꝙtum ad ſoꝛtem. ac.
1Incertum.qꝙᷓtum ad vſuras. ac.

u Muot ſunt res.ſoꝛs ⁊ vſura. vt. S. de eo q cert.lo.l.cerrum. vel

dic quot anms ſoluatur vſura.accurſius.

x her ſtipulatio.cerii eẽ.ſi ſipuloꝛ fieri venit inteſſe.vt.S. re i.
ſiquis ab. S. ſi. Jdẽ ſi rẽ tradi.vt. S. e.l.ſi rẽ tradi. Idẽ ſi rẽ pᷣſtari vi
I.e.ſi fundũ.ſj̊ vbi dari.tũc qð hie vt oĩmodo fiat mea. vr hic.et.S.
de ↄtrahen.emp.ſi ita.S.fi.qð põt intelligi ſi fiat tradino.alłs ad ini⸗
eſſe.ſi hoc reo placeat.vt in dicus legibo.ſic enam oꝛcimus in. l. q re-
ſtituere. ⁊. S. e act. emp.l.j.vel dic peiſe poſſe agi vt fiat ſi hoc actoꝛi
placet. vt.S. ope.no.nu.ſtipulato. S. ſine aut. ⁊ facit inſti qæ ac. S.
ſic uaqʒ. Item qð ſubijcit quoq̃ modo ſcilicet per ſe vel alium. Iem
per traditionẽ vel alio modo. Iteʒ vel tũc vel poſtea vt vſufruc. con/
ſumptione.nam quocuq; mõ fiat eiꝰnõ inteſt ſᷣm io. Item ſic debet fie

ri vt auelli non poſſit.vt.S.de le.j.l.non quocunq;.ij. reſponſo.
x

uij

R erb n

sO † müpulatus. pfonalis. vt non egrediatur ꝑſonam meaʒ vel
mer heredis. accurſius.
b ilio. ſic ſtipulanti ulud aut illud quod velit. accurſſus.
Eoherei. vt. 7. e. l. ſi. in pꝛin. ſed videt᷑ egredi pꝑſonaʒ. vt. S. e le.
j.ſi ſie.S.ſiquis ia. vbi tranſit in legatariũ ralis elecnio.ſt ol. ibi erat
verbum indicauui
modi. ſ. velim. hic

ſubiũcuui volueꝛo . . .
q nõ placet. vt di IJ ſtipulatus fuerim illõ aut
cam. j. e. l. ſi. dic lud qo ego voluero: hec ele
nõ eſt ↄtra.qꝛ ꝑſo⸗ .Y 1 9 ſſa deo ſeruo vel fi
nalis eſt electio ſer ctio pſonalis eſt:⁊ ideo leruo vel hi
no e flia nnin lio talis electio nõ coheret:in here
viuente. n 7 ret, „. —
eſt pſonalis. qn ad dem tñ tranſit obligatio: ei an ele
legaranu rranſene ction moꝛtuo ſchulatoec. KCũ
vt ibi ⁊ ad heredẽ mlamm . Ddare fac
Li de ſablzel ac⸗ ſtipulamur.quicqͥd te dare facere

d Coheret. non opoꝛtet:tid qo pñti die dũtaxat de⸗
patri vel dño ac.

eDbligatõ. ſic

electio. ad qd eſt. n aens
E. ve iure velib.l. ſtipulatõe adijcit᷑ enã vbũ oʒ oꝑte
cñ antiquioubno. pꝛtue: vel ita pns in diemue. B o

fit.quia qui ſic ſtipulat᷑: quicquid
te dare facere opoꝛtet: œmonſtrat
eam pecuniã que iam debet᷑.qꝙ ſi to
tam veæmonſtrare vult:dicit opoꝛ⸗
tet opoꝛtebitue: vel ira pꝛeſens in
Diemue. Bem.
D diem ſub pena pecunia ꝓ
miſſa:⁊ ante diẽ moꝛtuo pꝛo

f Et. pꝛo etiam. accurſius.
g Cum ſtipulamur. id quod nunc reſpendet.
hb Yuturũ. bic eſt dira. S. d& iuch. l. nõ quẽadmodũ. ⁊. I.nõ põt.ſolu.
Dic nõ futurũ vr in iudicijs.ſ.nõ venii futurum.⁊ ſic ↄcoꝛdat.vel dic
venire futurũ in iudicijs.ſ.qñq; vt at tione de pecul.vt.S. de pecul.l.
queſitũ in pꝛin.⁊ ð petitõne hereditaus.vt.S.e peti.hered.l.ſiquo.⁊
Aałs qñ vt no. de pigno.ac.l.ſi rem alienam.S.fi.ac.
¶ Bebetur. 1 peri poteſt. hoc dico pꝛopter pecuniam que m dieʒ ce⸗
betur. ſed adhuc pen non poteſt.accurſius.
K Hportet. ſub. quicqͥd te dare facẽ oportet opoꝛtebitue ac. accur.
Dpoꝛtebit. vel hoc tm̃. vt. j. de ver. ſig.l.verbum opoꝛrebit.
m In diẽ. i.nõ ſolũ pñs ſ̊ etiã futurũ.⁊ facit.j.e.l.ſi a colono.
n a ν diem. ante diem. ergo ante moꝛaʒ.
0 Cõmittet᷑.eo die quo dari debuit.quo tempoꝛe videbat᷑ pe⸗
nam non eſſe ↄomiſſam.i.cũ nõ per debiroꝛem ſteuſſet. ſed caſu q̊minꝰ
ſoluiſſet aʒ.⁊ facit.S.de nau.fe.l.ſi.ſeo quidaʒ dicunt ꝙ obſtet exce.
vt arg. S.de vſur.l.pecumie.S.j.in. fi.S.quod nõ placet.⁊ ibi loquit᷑ in
ↄtrario caſu. Item facu.S.de fideicõ.hi.l.thais.S.ſtichus.ac.
Pena.quia moꝛa in rem eſt. accurſius.
q † Iluſfami. vinde. poſt emancipanonem.
rÄx MDuo ↄtrahimꝰ. ſecus in legans oditionalibo. vt infra ð re
iur. lI. que legata. 7. S. q dyes le. ce.ſi vſutr. in ſi. ⁊.S. de pig.l. ſi lega⸗
ti. vi.C.de ↄdi.inſer.l.ſi vxoꝛ.a facit.j.xe re.iur.non om̃e.S.j.a. j.
de ſtipu. ſer.l.ſi.ſed ↄtra.j.de fideinſ.ſi ebitoꝛi.S.ſi filius.⁊.J. e. l. q;
dam in fi. ſed ibi ſuit ſubſecuta nueraro.vñ eius tunc tempus inſpici
tur. ar. I. de noua.l.cũ em̃.⁊. S.d iur. w. ꝓfecncia. S. pe. Jtem cotra
S.manda. ſi vo non re.S.ſi filio. vbi ex mandato recepto dum eſt in
poteſtate agit emancipatus.So. vt ibi. Item contra.S. e. ſi rem me⸗
am. ſolu.vt ibi.accurſius. L
1IEum ſundum- vemit fructus. niſi lit. ↄteſta. vt. S. de vſur. videa
mus. S. ſi actione. otra. j. e. ſi fundum certo die. illud intereſſe nõ
oſiſtit in lucro captando puta fructũ. ſed in damno vitando. ſ. quãti
interſii moꝛam ſactam nõ eſſe.a ſic fructus vemiũt nõ vt fructus. vel
ſubtilius dicit.qꝛ; ibi non fundus ipe ſeo factum eſt in obligatõne. ſ.
fundu pꝛeſtari. vñ agitur quann intereſt. ſ. factam non eſſe moꝛaʒ in
preſtando.ſed hic nõ fundus ipſe eſt in obligatione. quia pꝛommſit da⸗
ri.⁊ ſic non veniunt frucius qui ibi erant tempoꝛe ſi pu. et plene dixi
in dicto. S.ſi actione.Iem ↄtra.S.xæ act. emp.l.iuł.S.ſi frucnibo. ſed
ibi in empuone. que eſt bone fidei, hic in ſtipulatione. vel melius. vt

no.dicto.S. ſi actione ſm io.⁊ & act᷑. emp.ratio.S.j. Item facit. S.
que in frau cred. lI. fi. S. vt frucius. Item contra de rei vendi. ſru

betur:in ſtipulatõeʒ deducit᷑: non
vt in iudicijs etiã futurũ:⁊ ideo in

ctus pendentes. ſed hic ſecn erant. vel ibi vt ſint mei.nõ vi mihi de
biti. hic aũt nõ ſunt vi mihi debiii.qꝛ non debent᷑.accurſiꝰ.
tſ qꝗJ pꝛocuratoꝛi.competere.hoc in pꝛetoꝛijs.vt infra de pre⸗

to. ſtipul. l. v. in
alijs nõ m qſ⸗
dam. vel dic in

miſſoꝛe ↄmittet᷑ pena: licet non ſit onmmbua. nam
Noredi 9 % Ar 12 in pꝛetoꝛijs etia
hereditas ei adiia. Aulus. ſeſßz ablenono⸗

IJ filiuſfami.ſub aditione ſti
pulatus emancipatus fuerit

in tuto ſit.

minus acquire-
ret ei. Iteʒ hoc

— ““ valet in ſtipu
einde extiterit ditio: patri actio none rnehie
ↄpetit:qaĩ ſtipulatõibus id tempꝰ concepia in per⸗
ſpectat᷑ qotrabimus. Cum fun pnent ulentie
dum ſtipulatus ſum: non veniunt enam ſupulano
fructꝰqͥ ſtipłatõis tꝑe fuert. Lp. e tm̃. vi. ſup. xe
KE. .V conſti. pe.l. eum
Yocuratoꝛi pñtis fuerit can qui..uł.⁊ ad⸗
tũ ex ſtipulatu: actõeʒ vtileʒ geguoc no. n⸗
dño npetere nemo abigit. Dem ſaiFnnun a
Voriens in ſtipulationibus etr ſupa we pꝛo⸗
. 7 ſimn cura.l. quod
ambigua oꝛo eſt omodiſſimũ r den ⸗
eſt id accipi:quo res e qua agitur luvra ſics cau.
l. pe. acd.

BDBem.
Votiens quis aliũ ſiſti pmit
tit:nec adijcit penam:puta ł
ſeruum ſuum vel hominez liberũ

8 q onens. ambigua. vel pꝛopter equiuocationem vel pro⸗
. pier amphibologiam vel compoſinonem ⁊ dunſionem vel
generaliatem vel conſinnlium vel alternatonem. vt per totũ bũe
titulum.iquiuocatio eſt in dicnone.vt cum vna dictio equaliter
ſigniſicat plura.vt in hac dictione canis. que ſigniſicat marinum
letrabile ⁊ celeſte ſydus. Amphibologia fit in oꝛatione. vt in hae
oꝛatione liber ariſtotelis.nam hec duplex eſt et ambigua.nam vno
modo poteſt intelligi ꝙ ſit ediius ab ariſtotele.alio modo poteſt in
telligi ꝙ ſu pꝛopnus ipſius.vel in hoc exemplo littus ara. naʒ pꝛo⸗
pꝛie ſigmſficat terꝛam ſcindi tranſumptione operam perch. In cõ⸗
poſiuone ⁊ diuiſione ponas exemplum in hac oꝛanone.duo et tria
ſunt quinq;.nam ſᷣm ꝙ eſt compoſita eſt vera: ſcilicet duo et tria
ſunt quiq;.ſᷣm ꝙ eſt diuiſa eſt falſa.nam tunc intelliguur ꝙ duo
ſint quinq;.⁊ iria ſint quinq; quod eſt falſum.

xZuto ſit.ſi in vno conſenſimus debetur. ſcilicet ſi verba fue⸗
runt apta alias non.vt ſupꝛa de le.j.l.iij.ſi conſtat nos diſſenſiſ
ſe mi eſt. vi infra.e .inter ſtipula.S.ſtichuʒ.ſi dubuetur de quo ſen⸗
ſerit: ſiquidem poteſt vslere ſᷣm intellectum vtriuſq;. qmia neu⸗
ter ſtichus eſt ſtipulatoꝛis.datur elecuo pꝛomiſſoꝛi. vt ſupꝛa eo.
ſtipulatio iſta.S.in ſtipulariombus.⁊ d re.ou.l. cum queritur.ſi
non poteſt ſᷣm vtriuſq; intellectum valere. valebit ſᷣm intelleetum
illius qui poteſt vt hic.vt quia alter eſt ſtipulatoꝛis.vel quis dixi
hodie decem boñ.dari: ⁊ alter dicat ſenſiſſe de alis bonoma.ſöm cu/⸗
ius intellectum non poſſet valere.⁊ facit mfra.e.l.qi ex pluribus
7 d re.du.l.quotiens.⁊ œ le.j.apud iu᷑.S.ſcio.⁊ infra.eo.conti
nuus. S. j. 1. 1. quicquid aſtringe. a.I. ſi mihi a titio. S. ſi ſtipulams
ſupꝛa de re.du.v bi.⁊ infra de regu.iur.l.ſemper =ðèẽè

a q otiens. ſiſti in iudicio. R. accurſius.
b SDenam. ſi non ſteterit. R. accurſius.
c Nel ſeruum.qubus caſibus ſtipulatoꝛis intereſt ſiſti. vt in cni
mnalibus.⁊ ĩpoſſeſſione momentanea.et ſi eſt ceſaris ſeruus. vel
etiã ałs in cauſa noxali.vt ſupra ſi ex noxa.csu.aga.l.ij.S.j.alłs
non.vt ſupꝛa ſiquis cautio.l.quotiens.

d Seruum. ſcilicet pꝛomiſſoꝛis.
e Liberum.ſiſti pꝛomaittit.accurſius.

Wrf
VGeher N

poen
rnmtuk

Zi!
6ognnln
n naſ
Ptäheecn
Glleamm
ſrirnl

cii ie
1 mſ.

pola

zehrenmen

Mlutmin.

Mairo ⸗
Nndn
lr,5el
eij f. uuun/
1Rohtuu

xcny röe
en o⸗
Olpol ho,
al ecnhl

(Daſſernn

Ohöhuer
goreetn
autsſoeſ
11 Herk

Gatoſ
1 Wohhe

t Acris,

¶Aen en

(alcs rln

lionts.
mnmn ich

MImge elf
anis

tuuemnent
en in
i Nii
1 Me

Aſien -

1 vNe N
emias
Ao b
olins rn, N
em l N
Nu MAN

K M.

””õl
n.

. Chen iNei⸗
ionſtinos i
Bmemat
n iz A
mnin kiu
ul an cenn

torfn mele

Vanmns l h
nelgnapn
Cnaußtd u

rnndiſ
oog.

rin
numnilll
uiccinpiit

„

p Acturnz. et

7 .

ſContineri. colligi ergo in obligatione intereſſe deduci. vbi fa
cium pꝛomntebatur. vt. S. ſiquis in ius vo.nõ ie.l.fi.ſic.j.reʒ ra.
ha. l. ſi ꝓcuratoꝛ. 7.I. m ſtipu. vt. S. de euic.l.ſi ita quis.et no.S.de
re iudi.ſiquis ab alio.S. fi. ac.

Ait. videbatur factum alienum ꝓmittere ſed lex interpꝛetatur

pꝓpriũ. ⁊ hoc eſt
nam qui ⁊c. ac.

queritur: an zmittat᷑ ſtipulatio. et

ideo miſi ille ſte· celſus ait: ⁊ ſi nõ eſt huic ſtipulatõi

terit. ad inteſſe

tener. cũ magis adcditum: niſi ſteterit: penã dari:id
wum am quanti intereſt ſiſti: ↄtineri.⁊ verũ
ear. mii eſt qo celſus ait. nam qᷣ aliũ ſiſti ꝓ⸗
mittit:hoc ꝓmittit: ſe acturum vt
i. drmte inn ſtet. Si pcuratoꝛ ſiſti aliquezʒ ſi
ſeru. ac. ne pena ſtipulatus ſi: põt vefendi

L nõ ſuã ſed eiꝰcuiꝰnegociũ geſſit vti
Kk Si pꝛocura
toꝛ.rem.i. in ſti

pulatꝛone. ac. tius dom eſt: ⁊ ſi quãti ea res ẽ ſti⸗
Dednriſe. Pulatio pꝓponat curatoꝛlis.
ideo quanti ini ⸗ Emo reʒz ſuã vti Apia.
eſt om in es ſtr⸗ liter ſtipulat᷑: pᷣcium rei ſue
pulatõe vemt vt z inutilit. ſ⸗ 5 mez nmhi reſti⸗
B. a. . ſids can, n inutilit. lane re mes moi reſti⸗
tio.l. ſi peuraio: rui recte ſtipłari videoꝛ. Sip⸗
et.ein e moꝛ mnſſoꝛis h0 leceſſeru: tener
amus. sccurſy. Mbilominus pinde: ac ſi hõ viue⸗
reet: ⁊ hic moꝛã videt᷑ feciſſe:qͥ liti⸗
m n Emo. R 4. . N
ſtipula gare maluerit: ꝗ reſtituere.
tur. ſ. pure. Sbbb5bb — Aulus.
diet ne nen Uter ſtipulantẽ 1 pmitten⸗
darnrr eo⸗ tem negocium ↄtrabit: itaq;
vbꝛi autẽ in fi. et 19 a alanmitter
Kevuiru. quem al ꝓ aliopmittens daturũ factu⸗
S ene. rumue eum non obligat. naʒ ve ſe
in fi.⁊. S. e. l. ſcie MD
re in fi. accurſiꝰ

n Reſtitm. ſ.

ce facto. vt. S. e. l. ſi rem. accurſius.
o Tlideoꝛ. pꝛopter poſſeſſionem. qc.

p Si poſt. hõ. nõ peruurus eodẽ mõ penes ſtipnlantẽ. ałs otra.

q Beceſſerit. moꝛa nõ purgata. vt. 3. e. inierdum. S. fi.

r Si hõ viueret. nam adhuc põt peti. vt.j.e.ſi ſeruum.S.fi.

Tuigare. imuſte. als ſecus vt. S. de peii. he.illud.⁊.S. de vſu.
l. ſiquis ĩo.⁊..de reg.iur.l.qui ſine.q̃ ſunt ↄtra.accur.

g 1 Mier ſtipnlantem. negocin. 1,. pacto negocium oſtituitur.

id eſt ↄſtitui debet.y.ac.
b Mon obligatur. ipſe nec ille quem daturum vel facturum pꝛo/
miſit.accurſius. .
NDuenq. idem in ↄſtituta pecuma. vt. S. x conſti. pe. l. eum qᷣ.
S. ſed ſiquis. facit.j· e fideiuſ.ſicut reus. . S, e interꝛ0 actio. ſi

ſine. S. j. accurſiꝰ.

D Abnuunũu. i. abnegatiuũ. hoc eſt non a ſe ſolo dolum abeſſe. ß

curaturum ac. vel em A. id non ſolum annuit wlum a ſe abeſſe
ſed ab alio. ⁊ in idem recidit cuʒ pꝛima.ac.
eAſalus. idcirco obligatur ſubaudi. ac.

DDabere licere. videtur ↄtra. S. c.ſtipulano iſta. S. ſed ſiqms P⸗

mittat. 7.. queſuum. ibi : quare a ni ꝑſeuerauerit ac. vbi oicit ꝙ
pꝛo extraneis non tenetur. So. hic pꝛeceſſit contractus in quo ta⸗
lia vemiebant mure contractus. etiam extraneo eumcente. ibi nont
vt no.ſupꝛa de aci. emp.l.emptoꝛem. S.qui autem. vel hic tenetur
æ alijs quos pꝛohibere poteſt.ibi non poterat pꝛohibere. ar. ſupra
loca. ſi fundus.vel ᷣm A. refert pꝛonntto ſimplicuer habere li. et
tunc obtinet quod hic. ꝙ etiam de extraneis tenetur. an expᷣſſun
per me ⁊ per alios habere li.⁊ tunc ſit ſumplex abnutiuum. vt in
conirario. vel ſm io.non cõmittitur ſtipulatio. vt hi. ſ. ꝓpter fa⸗
cium ꝓmiſſoꝛis vel heredis alio.ſ euincente. ↄmittuur tamen ideo

quia nõ curauit hoc non effici. vt hic. vel oic quod dicit. idemq; in
ulis ſipulanombus ac. reſerꝛi ad pꝛincipium legis. ſ. ꝙ alius pꝛo

litatẽ in eã rem deduxiſſe: idq; foꝛ⸗

alio pꝛomittens non obligatur. vel hic pꝛomiſit ſe curaturum ꝙ alij
ſinerent habere licere. Item in eo ꝙ pꝛecedit dolum malum ⁊c.eſt con
tra. S. e. ſtipulano iſts. S. ſiquis wlum. Sob. vt dixi in antepe. a vlu⸗
ſo. pcedentis contraꝛij. vel vt in ſecunda vel tercia.⁊ facit.j. iuch. ſo.
l.nouiſſima. ⁊. e.in illa ſtipu.ꝑ te. ⁊. S. loca.l. in lege.accurſius.
B g Per te. ſ. tinũ
b iat. wmus a
ü .R ⸗ ſeio quaz ꝓmiſerat
quenqꝙᷓ ꝓmittere opoꝛtet: 2 q ſpon remihi face. ac.
et wolum malũ abeſſe abfuturũue
eſſe:nõ ſimplex abnutiuũ ſpondet:
ſed curaturũ ſe:vt wolus malꝰ abſit
Idemqʒ in ilis ſtipulatõnibo hre
licere. Item neqʒ p te neqʒ pꝑ here
dem tuũ fieri: quominꝰfiat. Si
ſtichuʒ ſtipulatꝰe alio ſentiam:tu
e alio: nihil actũ erit:qð ⁊ in iudi
cijs ariſto exiſtimauit: ſed hic ma⸗
gis eſt: vt is petitus videat᷑ e quo
actoꝛ ſenſerit.nã ſtipulatio ex vtri
uſqʒ; ↄſenſu valet:iudiciũ aũt etiaʒ
in inuitum redditur: ⁊ ideo potius
actoꝛi credendũ eſt. alioqͥn ſꝑ nega
bit reꝰſe oſenſiſſe. Di ſtipulante
me ſtichũ aut pãphilũ: tu vnũ da⸗
turũ te ſpopõderis: ↄſtat nõ teneri
te:nec ad introgatũ eſſe rũſum.di
uerſa cã eſt ſummaꝝ:veluti.x.aut
xx. dare ſpõdes.h em ⁊ ſi.x.ſpopon
deris recte reſponſum eſt:qꝛ ſemꝑ
in ſummis id qð minꝰeſt: ſponderi
videtur. Item ſi ego plures res ſti
puler: ſtichũ puta et pamphiluz: lʒ

Si ſtichum. ni
hil actũ. vt. j.e. cõo⸗
tinuus. S. j. a arg⸗
S. de otrahen. emp.
in venditõibo. 7. S
ti.j.ler om̃ibus.ſed
ↄtra m. e.ti. de otraben. empti. l. ſi in emptõne in pꝛin.ſ̊ ibi accedebat
venduõni.hic puncipaluer ꝓmittebatur. vel hic ↄſtabat diſſenſiſſe ibi
nõ. 1 adde diſtinctõeʒ quã no. S. e.l.quotiens. ac.
k E=xiſtimauit. ſed male. ac.
GSed hic. id eſt in iudicijs. ac.
m Mam ſtipulatio. ratio vifferentie. ac.
n In inuitu. facit. S. de ꝓcura. l. neq; femina. .l.ſi reus.accurſius
o Acton. vincenn a eligere volenti. ałs nulla fieret ei ↄdẽnatõ.vt.ẽ
&œ rei vendi. idem pom.ſi frumentũ.S. fi. ⁊ facit.S. iudi. ſolemꝰ. et
ſiquis intentõne. ⁊. C. de anna. excep.l.fi.ac.
p AAuioquin. ſi nõ ſtemus dicto actoꝛs.ac⸗
Semper. ſ. in re dubia.ac. .R
V Si ſtipulãte.paãphilũ aut ſtichũ.ſic vna ſtipulatio alternatma.
[ Spoponderis. anuno diſſentiendi. ac.
NMon teneris. ſecus in legatis. ar. S. de auro ⁊ de ar. lega.l.qͥ lan⸗
cem. ſᷣm quoſdam. ſed diuer ſus eſt caſus.ac.
u Summan. bic enim nicet diuerſitas reſponſionis non piaceat il⸗
lico tamen ſtipulatõ tenet ſᷣm aʒo.ac.
Dõ mimmmũ eſt. ⁊ awaret ex verbis. ac ibi.ſ.in ſpeciebus nõ ap⸗
paret. quia ⁊ ſi vnus ſu vilioꝛ. poteſt eſſe tamẽ ſoluẽti ⁊ eligenn vti⸗
lioꝛ.vel dic.i.veriſimule eſt. vt ita videat᷑ ſpopondiſſe ſimplicuer ſpon
cendo. nõ tamen dico ꝙ maioꝛ quãntas eligi nõ poſſit. poteſt enim.
vt. S. de le.ij. ſi ita relictu.S. fi.ſed illa nõ dicit hoc. ſ m ſ peciebus nõ
eſt adeo violenta preſumpno. ⁊ m has. ſ. duas expoſitiones exponit
ſponderi. i. ꝓmitn. vel tercio eſt ratõ. qꝛ ꝓ ſuꝑuacuo habetur. vel.xrc.
nec plus valet ꝙᷓ ſi i ſimpłr. x. ꝓmitteret. ᷣm hoc ſponderi.i. imier⸗
rogari.vt.S. le. ij. ſempꝛonius. a facit. S. de arbi. I. diem. S. ſi płes-
7. I. de fideiuſ. inter eos in pun. 1 le.nij.numis.⁊.j.e. l.ſi ita ſtipu
laius ſuero.x. aut.xv. 7. S. e re iudi. lI. iter par. S. fi. . ]. ve reg. iu.
l. ſemper in obſcuris.. S. ve adi. lega. l. uij. S. ſiquis plus. ſed ↄtra.
le ſolu. l. qui res. S. quiſctipulatus.ſo. vt ibi. ac.
y Pamphilũ. 2 ſic plures ſtipulatoes. vna de vna re. alia de alia. qꝛ
x1 v

tot ſtipulationes quot res vt ſupꝛa ſcire debemꝰ. . .
3 Ey duaba. ꝙᷓtum ad res quaꝝ vna eſt vtilis altera inutilis. ac.
SBacram. ſtipuloꝛ. pure vel ſub conduone.
5 Et cum. vere pᷣdicte cauſe impediunt obligatõnem. nam eedem in/

ducunt liberatoõnem
ga Pꝛophanam.

ſcʒ alienã.
b Sr chum. ſci⸗
licet alienuʒ. quod
die vt. j.e.ſi pᷣuũ.
S.j. a.ij.accurſius.
c Facto.la:ge cul
pa ⁊ moꝛa accepia

d Res. ſ. ꝓmiſ/
ſa. accur.

e Si rurſus. KA

id eſt ꝙᷓuis. ac.
fEt ſuchus. ex
libero. vt ꝛ. J. de
ſolu. q res.S.areã
⁊ inſti. de inuti.ſti
pu. S. j. 1 facit. J.e
liber homo. ð ſo
lu.l.ſi mihi alienũ
⁊ adi.leg.ſi ſeruꝰĩ
fi. ſed otra.S. ð le.
iij.ſi choꝛus.S.fi.

ſed ibi fuit cłpa he
redis.qmia ſeuuum

mãumiſu.⁊ qõ di⸗
cit ibi in contraꝛio

ꝙ ſeruus factꝰpeti

tur.expone.i. eſti⸗
matio ꝓpier moꝛaʒ
vel culpam hẽchis:
alij ꝙ aliud i lega⸗
to ꝙ ſtipulanone.

g Effectꝰ ſit. qð
quibo modis ↄtin⸗
gat. die vt inſtit. de
mre ꝑſo. S. penul.

bH Qnidem. con-

tra videbat᷑ in ſu⸗
perioꝛibo caſib.qᷣa
ceſſante cã ceſſat ef

obligatonis iam conſtitute.

vnũ ſpoponderis: teneris.videris
eniʒ ad vnam obligatõeʒ ex duabꝰ
ſtipulatiomib rñdiſſe. Sacram
rem vel religioſaʒ vel vſib publi⸗
cis imꝑpetuũ relictã: vt ſoꝛuʒ aut
baſilicã aut hominẽ libeꝝ inutili⸗
ter ſtipuloꝛ: qꝙᷓuis res ſacra ꝓhana
fieri aut vſibo publicis relicta in pᷣ⸗
uatos vſus reuerti et ex libero ſer⸗
uus ſeri põt. nam ⁊ cũ quis rem ꝓ
phanã aut ſtichum dare pꝛomiſit:
liberatur ſi ſine facto eiꝰ res ſacra
eſſe ceperit:aut ſtichus ad liberta
tem ꝑuenerit:nec reuocat᷑ in obli⸗
gationem ſi rurſus lege aliq et res

ſacra ꝓphana eſſe cepeꝛit:⁊ ſtichus
ex libero ſeruus effectus ſi:qm qͥ
em vna atqʒ eadẽ cã liberandi et
obligandi eẽt:ꝙ aut dari nõ poſſit

aut dari poſſit.nam et ſi nauẽ quã
quis ſpoponderit:dñs diſſoluerit:
⁊ hiſdem tabulis ↄpegerit:quia ea
dem nauis eſſet incipiet obligari.

ꝓ quo ⁊illud dici poſſe pedius ſcri

bit. Si ſtipulatus fuero ex fundo
centũ amphoꝛas vini:expectare de
beo wvnec naſcatur:et ſi natuʒ ſine

fectus.⁊ hmõi rõmis eſt ꝓbatio que poſtea ſequit᷑nam ⁊ ſi nauẽ ⁊c̃.
7 pꝛo qͥ ⁊c.ſed h̊ ñ tenet hec regula.ſ.ceſſante cauſa ac̃ Apter ratonem
hic poſitam.dic ̊ ꝙ nõ reuocatur ꝓpter hanc rationem.ſ. qm ⁊c. et
Hm hoc dic vna cauſa eſſet liberandi.ſ. omnino re facia ſacra. et ſic
opoꝛtet tranſiri de non eſſe ad eſſe.ſecus in naui ⁊ vino.qꝛ ibi tranſi

tur cæ eſſe ad plus eſſe.

vel dic aliter non reuocantur in obliganione.

ſ.hac ranone allegata qm̃ ⁊c. ⁊ hec non eſt bona ratio. quare lebeat
reuocari.⁊ ſic eſt ratio remaciua.ac
1 Eadem cauſa. ↄtraria. vr. S. de w. inter viruʒ ⁊ vxo.l.moꝛtis ſue
vel eadem ceſſans aʒ.vel.i.rei mutano vſᷣm al.ac. “
k Obliganch. ꝙ poſſit dari. accurſius.
IDoſfſit. ⁊ ſic liberatur ꝓmiſſoꝛ. qꝛ ſit liber ſeruus factus.

m Mauẽ. iũc inqueit ſimilia ꝓpter que videt᷑ res ſacra facta pha⸗

na redire in obligatõneʒ. ſicut nauis fracta 7 reſfecta. vel eſt ranoma

pᷣdicie remoniue ꝓbatio.q̃ſi dicat meruo ob dictã cãm qua dicit᷑ ceſſan⸗
te cauſa ceſſare effectum: videt᷑ obligatio reduci.nam ⸗ reddii in nani

⁊ fructib pꝛopter eandem ratonem.a hoc ect nam a ſi 2c.
n Spoponderit.non dñs accurſius.
o Diſſolueru. eo ꝓpoſito vt eaʒ reficiat. ac.
p Dbligari. vt. j.e.S.a nauis in fi.qc.

q. Si ſtipulatus. cenin amphoꝛas. non adijciendo q ibi natũ eru.

vt..ce trui.vino ⁊ oleo.l.cũ certus.⁊ c otrahen. emp.ſi debitoꝛ. S.
veriſimile qᷓ ſunt ↄtra. a facit. S. ð an. le.legarũ eſt. S. vim. 7. S. qñ di⸗
es le.ce.l.firmio.⁊.S.de ali.le.lucius.. I.de ſtipu.ſeruo.l.vſufru.
7. 3. condi. ⁊ vemon.l.j.S.fi.ac.

Tr Ceſſaturam.non autem extinguitur. ſic et. S. e. l. ij. in ſi. j.rñ. et
ſic egregie ⁊ pꝛopꝛie dicit.accurſius.
Segc hec. reſponſio ⁊ remouet pdictam ex ſimilib inductam pꝛ0
bationem, aſſignat in eundem diſſimilundinem. oſtendit nanq; ꝙ lᷣ

rum naſcatur:dariue poſſit:et per

natura ſui poſſibilia ſunt:ducũ⸗

berum hoĩem ſtipulari non poſſumus cũ ſernus erit. vel rem ſa⸗

cram cum eriti ꝓphana. ſed nauem cũ eru refecta ſic. vel vinum qo
naſcerur in tua vinea vſq; ad.x. an. cãm hox tripliceʒ aſſignat. qa
ea que natura ſui poſſibilia ſunt. deducunt᷑.q̃ poſſibilitas non eſt i
libero homine vel re ſacra.ſeo naue ⁊ fructu ſic. Item qꝛ aduerſaʒ
=èðZU foꝛtunã ac. JIteʒ
qꝛ vinũ in gene⸗
re hõ in ſpecie
ꝓmittuur. ac.

Liber hõ. j.
ſeruus qui ef⸗
fecius liber. ac.
u Promſſus
quod videtur eſ

culpa pꝛomiſſoꝛis cõſumptum ſit:
rurſum expectare vebeaʒ wnec ite

has vices aut ceſſaturam aut vali
turam ſtipulatõnem. ſſed hec diſſi-
milia ſunt adeo eniʒ cum liber hõ guoch enn
ꝓmiſſus eſt:ſeruitutis tpᷣs ſpectan a do hlori ca⸗
dum nõ eſſe: vt nec hec quideſtibu roc. ve⸗
latio xe hoĩe libero pbanda ſit:illũ

cũ ſeruus eſſe ceperit:daꝛe ſpondes ? Dare. quod

r Hereß eeſt in naue 2 fru
Item eũ locũ cũ ex ſacro religioſo cnbus iecus br
deſſe cepi es: cam ꝓmit
ue ꝓphan? eſſe cepit dare ſpondes: tsnauafr mn
qꝛ nec pñtis obligatõnem tempo⸗ erit refecta. ac.

ris reciꝑe poteſt:⁊ ea dũtaxat que ieſenni.
. Rʒ uma ragtio dil,
tur in obligationem: vini aũt non ſerenue acenr.
ſpeciem ſed genus ſtipulari vide⸗
mur:⁊ tacite in ea tempus cõtine⸗
tur. Homo liber certa ſpecie con⸗
tinet᷑: ⁊ caſum aduerſamqʒ foꝛtu⸗
nam ſpectaꝛi hominis liberi nec ci
uile nec naturale eſt. naʒ e his re
bus negociũ recte gerimꝰ:q̃ ſbijci
vſibus wminioqʒ noſtro ſtatĩ poſ⸗
ſunt: et nauis ſi hac mente reſolu⸗
ta eſt:vt in alium vſum tabule æ⸗

ſtinarentur: licet mutato conſilio

3 Sunt. que poſſibilitas hic non reperitur. a.

7 Autem. hec eſt rano ſecunde differenne⸗vel aliam aſſignar diſ⸗

ſimilitudinem in fructuibns.ac.

Nidemur. S. dicto caſu. yr. idoq; nõ liberat᷑ ꝓmiſſoꝛ vini vip

miſſoꝛ hominis eo perducto ad libertatem. quia hic in ſpecie.ibi ĩ
genere ſtipulatur. genus autem perire nõ poteſt. vt ſupꝛa ad. l. fal.
l.in ratione.S.mcerte.ac.
a Tempus.quando naſcetur. aceur.
b Et caſum.hec eſt ratio tercia.ac.

c Maturale eſt. qũq; comtra. vt. s. ve ſideicom. liber. l. generali⸗
ter. S.ſi homini.⁊ facit.S.d ↄtrahen. empi.l. ſi in emptione. S. lu

berum.accurſius.

dↄ Poſſunt.m tempoꝛe quo conficitur ſtipulatio natura vel iure
non impediente. ad quod eſt. j. de ſtipu. ſeruo. vſufru. in fi. ⁊ inſti
in.d inuti.ſtipu. in pꝛin. accur.

e Mente. aliam diſſimilitudinem aſſignat in nam ab hominei

quo non diſtingintur qua mente manumittatur. ad cuius viſſi⸗/
mlitudimis pꝛo bationem inducit de wmo. et hec eſt ſicut e edibs
⁊c.non tamen eſt omnino ſimnle ei quod dicit d naui id quod in⸗
ducit de wmo. vnde ſubdit:ſed ſins ⁊c. Alij vt. Mſ. dicunt aliud

eſſe in nam ꝙᷓ;ᷓ in homine. ſed certe idem in änhie poteſt quan⸗/
0

doq;.ſed cerie tunc non eſſet bonum ſimile quod ſequuur xe wmo

ibi: ſicuti ⁊ cetera poꝛro licet alia ſit wmus in veritate:vt hic tamẽↄ

in vnlitate eadẽ intelliguur.ſcilicet quo ad ſermitutes ne pereant.
vi ſupꝛa de ſerm. vrba.pꝛedio.l.ſeruitutes.S. ſi ſublatum. ſed ne

quis putaret inutile inqumere.an ſit eadem nauis vel wmus re

mouet dicens: hic tractaius etiam ad pretoꝛias æc. vt euemit ĩ ſtr
pulatione fructuaria. a facit ſupꝛa qui. mo. vſufru. amit.quid tam
Sj.⁊. S. in nauis, ⁊ le. iij.l. lana. S.naue. de iudi. ꝓponebatur

Mon conr⸗

1 Zun

ſeppsſ
iilt.

mnonetrl
ne nenovet
Müheruera
ſlar
Iynlsar d.

Mart,

eHeno
(cua
eiſ tds
cIMp

Gaſd dnd⸗
Euudendene
(ſpecarus
Dndpceſe
iIAdet
hn ſyn
Untsſrar
ſ ernne
ar n r
Mod
letmenx
naid⸗
Wenc
A nie
MImuanr A

igldienette

. Anem unnt

untzjſſien

Aüm ſinn
tgnintnn

gumen ſu

umn ir i
I incnumd

uun ke

i Ald n

ſed ne quis puta
ret eẽ inutile hę

gem wmus vel

mo,. ſ, gccurſiꝰ.

S. fi. vel dic recte.vt.S.vſufru.quẽadmodũ caue.l. j. ac.

2Z inſfra d ſolu.l.qmi res.S. area. accurſius.
fNDer ſiciatur. id reficistr.
g Alia. ideoq; pmiſſoꝛ liberatus intelligitur. ge.
h Refixe. id eſt diſſolute. ac.
De edibus.foꝛte pmiſſis. c.
K Sunt. vr..«x«x«
e act. em. ⁊ vẽ.

granaria in fi.
Debofira pficiatur: tñ pempta pꝛioꝛ nauis
lint. vt. ö.ð aa. 2 bec alia dicenda eſt. ſed ⁊ ſi refi⸗
enb.l. gꝛanaꝛia clẽde nauis cauſa om̃es tabule rfi⸗
fi. ac.

m Erit. hoc ĩ detur:⁊ ↄpoſitis rurſus eadem na⸗

vmo ſpeciale x?. ns eſſe incipit. Sicuti de edibo we⸗
n g hme poſita tigna ea mente: vt reponan
vigeiur magis turediũ ſunt:ſed ſi vſqʒ ad aream
rum. aceur Npolita ſint: licet eadem mareria

rium. accurſiꝰ. T8 . ee
. freſtituat᷑.alia erit.hic tractatꝰ eti

am ad pꝛetoꝛas ſtipulatõnes perti
net:quibo de reſtituenda re cauet᷑
⁊ an eadẽ res ſit.querit. Sireʒ
quã ex cauſa lucratiua ſtipulatus

n Tractatus

inquirere ſit ea/

nauis. remouet 2 ea7.
dicẽs.hic tracaas ſim:nactus fuero ex cã lucratiua:
us. ſ. qin dice euaneſcit ſtipulatio. ſed ⁊ ſi heres
naui 2 de do⸗ — — . 8 ſt . la⸗
extitero dno rei:extinguit᷑ ſtipule/

tio. Si vo a me herede vfunctus

Reuen e legauerit: pot agi er ſtipulatu.

dqa. ꝓprietario a . X
da arn cum Igemqʒ eſſe ⁊ ſi ſu bochitöne lega⸗
vluntr. kelicrus ta ſit:qꝛ ⁊ ſi ipſe vebitoꝛ rẽ ſub con
aa nab Pauro⸗ ditõne legata diſſet: nõ liberare
ne⸗qua penden- tur:ſed ſi ↄditõe kfeiente remanſe
meerins rit penes me: petitio infirmabitur
vmum depoſue . ttſi ſtipuler:
rit. vt dietuz eſt. tichũ qͥ xceſſerit:ſi ſtipuler:
auer vol an ſiquidẽ ↄdici etiã põt moꝛtuꝰ vt fu
alia v pernde ri vtiliter me ſtipulati ſabin⸗ ait:
ſcurur an a rẽ ſi vo ex alijs cauſis inutiliter:quia
ipſam. an ad in⸗ . . ſſoz ir
tereſſe tenen Tſi eberetur: moꝛte pꝛomiſſoꝛ li⸗
beat. quaſi wolo H Z JYMUÿ
Aſijſſet poſſide..
vt ſic ad exhibę-

dum teneatur. Aſd. ad quod eſt. S. qui. mo. vſufru. amit. 1. repeti.

p Si rem. lucratiua. puta ex wonatõne.
q ucratiua. puta ex lega.ac.
r Dño.ſ.eius rei quam eram ſtipulatus ab alio. gcc---.
ſSoupulatio.quia ⁊c.vt inſti.de le.S. ſi eadem res. . Z. ti. . om⸗
nes. 1 de leg. j. ſi ſeruus. S. ij. 2. S. ſtichum. 1. J. ce ſoł. quotiens.et
noua. I. fundum. c. ”MRMD
Herede.ſ.qui debeo recipere rem ex ſtipulatõne.ac.
u Beſunctus.qui oñs rei fuerat.ac.
xegauerit. pure vt differat a ſequenti. ac. .
yEx ſtipulaim.ↄtra eum qui ꝓmiſii ex cauſa lucrariua.qnia nõ
videtur mihi queſita res que penes me remanſura non ſu. ad qð
eſt. I. fur. a tiio. et nõ. xe perſenerantia. ad quod eſt. 5. xe leg. j.
non quocunq;. accurſius. S
3 Icemq; eſſe. vt poſſit agi ex ſtipulatu. ac.
T Et ſi ipſe. merito heredi re debua ſub conditione ab eo legata
poteri agi otra ꝓmiſſoꝛem ex ſtipulatu. quia etiam ſi ipſe debiioꝛ
qui eſt heꝛes rem a ſe pꝛromiſſam ita legaram ſtipulatoꝛi ſoluat.nõ
uberatur mulie magis ergo a ſi non ſoluat: hoc eſt: quia ⁊ ſi ipſe
ſoluendo ⁊c. accurſius.
a Bebitoꝛ. qnn eſt heres. ac.
b Tegatam. ſ. a ſe. ac.
c Decdiſſet. ſ.crediton. accurſꝰ. —Sð
d NMon liberar et. qꝛ exiſtente oditione legati mea creditono. ſ. eẽ
leſijt. M. ⁊ iõ ſtanm ago. vt. j. ve ſoł. cũ quis.S.qui hoĩem. ac.

xe ſint:nondũ intercidiſſe nauis vi

totũ pen neceſſe e: nec diuiſim p̃ſta

Tra. S. e. ſti

Verho. „ b leg ⸗

eRemanſerit. ſ.penes ſtipulatoꝛem em ſoluta eſt. ac.
DPentio. ex ſtipulatu comira pꝛomiſſoꝛem. ſacit.ð.de condi.inde
bi. l.ſub conditione.accurſius. DZ
g Suchũ. ſi ſtipuloꝛ tradi nõ dari qꝛ meꝰerat.vt dixi. S. ſcire.S.fi.
h Condici. quod põt fieri moꝛtuo eo poſt moꝛã. vt.. ce oſti. pecu. l
ꝓmiſſoꝛ ſtichi. als
