lar. S. j. . C. de edendo.l.ꝓcuratoꝛ.⁊ de fide inſtru.l.ij. vel dic q Hᷣ
erant publicata.vt in aut.vt j.fi.S.illud.vel his.ſ.onginalibo.ad qo
C. e eden.l. ꝓcuratoꝛ.
vVNHis.acuis.vel his cui ſit editio. L
x HNQuoniens. apud fiſcum. i. apud fiſci ꝓcuratoꝛem.
y Doſtulanda eſt. ab his qͥ ini ſe agunt. ⁊ æ actis ulius canſe diẽ. pi
E. vt lite pen.l.ſupplicare.⁊.C.e edendo.l.is apud. non at᷑ dicit v
ectis fiſci.d qbo dixit.S.ꝓx.S.dic ptas.i.editio.vt poſſi videre apta.
3 Tommẽtanenſis. ſic dictus. qꝛ ei ſunt acta miſſa. alii aũt pomt᷑.
EC.d cuſto.reo.l.ad omentarien‚nnſre. ene⸗
Adnotanda. eſt vt ſignificet quem ⁊ in q ꝑte habeat r̃am amiſſaʒ.
ad qð in aut᷑. vt diuine iuſſiones. l
Aliter. ꝙᷓ ſint ſcripta.

P?Eadit. q falſitatem omittit in c. pdit eam. nec eſt j. C. xe foꝛmu.

l.j.qꝛ ibi in alio caſu dicit.
a NQuotiens.apud fiſcum.ex cauſa reſtitutõis. vt.. de mino.l. pꝛe⸗

fecti. azo.

b Poſtulatꝰ. . venũciat aliquẽ ꝙ aliq ad fiſcum ptinentia tenet.
cMNuiꝓ alio. ꝓ quo ad qð.j.de cenſibi.l.cum poſſeſſoꝛ. in ᷣ .D 5
de fideiui.l.fideiuſſoꝛes.⁊.S.de ſo.ſtichꝰ.S.pe.⁊.C.xœ ſente.l. i cor.

d Mſcalibo. ad ↄꝑandam. qꝛ ſoluu vſuras ꝓ dilatione. qð eſt pcinz

dilationis.ĩmo plane pt᷑ legi.⁊ dic ↄpandam.i.inuemiendam.

ePluſꝙᷓ. minus g̊ eſſe pt.vt.S.de vſuris.l.ſi bene.⁊ fa.C. de dila.

l. j. item facit.S. re m.l:ij.
f Doſtulandum eſt, ad hoc, 5, de pems. l, diui fratres, §. ſ.

4

WV AR

A

g puncipalis. dic bona occupa. quia non ſoluebat. ſi autem ſuc⸗
ceſſiſſet ſiſceus reo ipſo inre liberan eſient ſideiuſſoꝛes ſiſci.quos fiſcꝰ
accipiebat ex ctu.enam ſi reus non eſſet ſoluendo. qꝛ ſibi heredi dẽ
ſoluendo. vt. S. ad. l. fal. I. querebat. iem qð habes niſi foꝛte ac. a dic
idonei. ſ.rei ſint.vel dic rei idonei ſint ſideiuſſoꝛes.vel dic bona vt ſic
derbum idonei ſu S
genitun caſus. hoc

eſt qꝛ ꝓ nõ idhonon . „— .
interceſſerunt. alij fideiuſſores liberant᷑ mii foꝛte mi⸗
Manmn ſdcner no⸗ nꝰ idonei ſint:⁊ in reliquũ nõ exo⸗
4 —„,.D . —
rerl ebnoreo ynei lute qntitatis acceſſert. Si pl⸗
pales. qð in ieem puatuzʒ ẽ ex bonis debitoꝛis a fiſco
recidit.ſ̊ tũc de ſin

diſtractis iure ac merito r̃ſtitui po
ſtulatł. Conductoꝛ ex fundo fiſca
li mihil trãſferre pt᷑:nec cypᷣſſimate
riam vendere:vel oliue nõ ſubſtitu
tis alijs ceteraſq; arboꝛes pomife⸗
ras cedere:⁊ facta eiꝰ rei eſtimatõe
in q̃druplum auent. Minoꝛibo
xxv.an.neq; fundus neq; vectiga⸗
lia locãda ſunt:ne aduerſus ea bñſfi
cio etatis vtanꝛk. Frmo.
Vſert᷑ ei q̃ſi ĩdigno ſucceſſio
Icum heres inſtitutꝰ eſſet: ⁊
vt filiꝰpoſt moꝛtẽ eius:qͥ pat᷑ dice⸗
bat᷑:ſuppoſitꝰ ceclaratꝰeſt. Qui
gliqͥd ſciens in fraudẽ fiſci ſuſcepit:
nõ ſolum rẽ in q̃ fraudis mĩſteriuʒ
ſuſcepit: ̊ alteꝝ tm̃ reſtituere cogit᷑
Důõ a pᷣſide ſeu ꝓcuratoꝛe vel qͤ⸗
hbet alio in ea ꝓuincia in q̃ admini
ſtrat: licʒ ꝑ ſuppoſitã pſonam ↄpa⸗
tum eſt:infirmato zctu vendicat᷑:⁊

gulari numero ad
ꝓluralem trãſiret
7 qð dicu acceſſer̃t
dic ꝙ tunc ſi fiſco
non ſauſfit ex bo⸗
nmis incidunt in ob
ligarõz. als non in
cidunt vt. S. de V.
ob. l. veceʒ . als nõ
eſt.iſi ⁊æc. q eſt ibi
⁊ſi ſoꝛte ⁊c.⁊ tunc
Dices fideinſſoꝛes
datos alicui.ab eo
cui fiſcus extitit he
res. hoc ideo qꝛ ñ
pt᷑ timeri qð fiſcꝰ
veſuiat eſſe ſoluen⸗
v. lieer timeret de
reo. vt.S.d fundo
w. l. ij. ⁊ ponit᷑ li⸗
berant᷑ impꝛopue.
1. non incidunt in
ob. 7 die ſi.i. ꝙᷓuis
7 mWdonei eſt geni⸗
tiuꝰ. vt. S. . ue
2 foꝛte dices idem
ſi idonei.naʒ vero
bicq; liberant᷑.

h Mdeiuſſoꝛes.quos ſiſcus accepat ex zctu. ꝓut habes vt non illi qͥ
interceſſiſſent apud alios creduioꝛes.vt..d ndeinſ.l.j. vel vt ibi.
1 Si plus. diſtractis. 1. plus vendicht ꝙ veberet exigere.
KR Reſtim. ſ. illud plus.
LDPoſtulat᷑.a debitoꝛe.ad qð.C de iure w.in.l.fi.S.ſi als poſtulat
lI.qᷓ ſunt ſᷣuata vltra debiium.
im Conductoꝛ. mãaz. qͥd mã q lignũ.dic vt. S. d le.iij. ligm. in pn.
n Subſtitutis. arboꝛnbb.
0 Kegere. 1. incidere.
pꝓ Eſtimatione.ſ.ſi coniraſecerit.

Eonuemt᷑.fa. S. ſo ł. ma.l. diuoꝛtio. S. ſi in fraudem. alocati. l. ſi

merces. S. culpe.
r Minoubo. vtant. etiam 5 fiſcum. ad qd.S. de mino.ſi ex cã. S. pe.
2 de pub.l.impatoꝛes.⁊.C.ſi aduer.fi.l.j.⁊.ij.
2 AUlſert. indigno.non m fiſco applicat᷑.ſ agnatis.vt.C. e be.

inſti.l.ſi nat᷑.⁊.l.nec apud.S.ſi.q ſunt ð.nam nec h dicit fiſco

atxplicari.vel veriꝰvi faciat ad ti.oic ̊ applicari fiſco.⁊ eum nõ hꝛe ali
quos agnatos.⁊ fa.C. ve fideicõ.l.eam quain.⁊ te teſtamẽtis.l.neq;
Pfeſſio.⁊ de inge.ma.l.j.⁊ qð no.C. de his qͥb vt indi.i.hercduas.ſᷣ
Gm pᷣmum iniellectum fallit hec regula.que auferunt᷑ indigmis appli⸗
cari fiſco. vt ⁊ no. S. e.l.lucus. “
1Beclaratꝰeſt.ꝑ accuſatõʒ de ꝑtu ſuppoſuo.de q̊ dic vt no.C. æ fal.
l. j. vel ꝑ petuõʒ here.agente lt̃imo.cũ non valeat inſtituno ipſo iure.
vi. E. æ here. inſti. l. nec apud. æ ve fideicõ.l. eam quam.
V MDui aliqd. ſuſcepit. a debuoꝛe fiſei foꝛte ał's . vt. j. e. l. S. fi. 2 fa.
j.de adm.re.ad ci.ꝑ.l.fi.S.iij.⁊.S.e.in fraudem.in pn.
x Hõ a pᷣſide. ꝓcuratoꝛe. fiſci vel ceſaris. ⁊ dic ꝙ iſti emunt.
y Uendicat᷑.qꝛ pᷣnatus qͥ vendidit vendicat. ⁊ officialis de ſuo dat
fiſco eiuſdem rei eſtimatõeʒ.ſ̊ videt᷑ in quadruplum. vt. S. ve henda
emp.l, non licei j. Do, dic eſtimaroʒ. ſ. in qdruplum. vel dic ha pnua

at᷑ ſ bʒ ius pignoꝛis. Qui apen

to aliquo de ſua iuriſditione emit.ibi ab ipſa repu. quam admini⸗
ſtrat.vel dic ꝙ hanc eſtimatõʒ pᷣſtat venduoꝛ. puta pᷣciuʒ qð habiit
vi ar. S̊. e phen.emp.l.ſenatꝰ.⁊ dłe dam.inſe.l.vl.ꝛ ſᷣm hoc mhilo⸗/
minus fiſcus habebii qdruplum. a fa. . C. ve otract. iudi. l. j. 7. .

& re mli. l.milues.⁊ de admi.re.ad ci.p.l.ij.S.j.⁊.C. qð me.cq.i.

ſiꝑ unpᷣſſonem.
hoc autem fallit
. . in eſculentis. vt
eſtimatio eius fiſco infert᷑. naʒ ⁊ na :c ol. on ſo⸗
uem in eadẽ ꝓuincia in q qͥ aami⸗ temn iem qñ pa⸗

miſtrat edificare phibe?. Fiſcus

no. 3. ö otrapen.
emp. l. q officij.k

ſatõʒ oppomi fiſco intra duos mẽ⸗ niſt in caſu gñ

ſes dłebitum ſibi wcere dz. Vt mo. vt. E. de co.
xbitoꝛibo fiſci qð fiſcꝰ dʒ apenſer iu.l.j. in pn.

ſepe ↄſtitutũ eſt.excepta cã tribu⸗
toꝛia ⁊ ſtipendioꝝ: ⁊ iteʒ pcio rei a
fiſco empte: ⁊ qð ex cꝗĩ ãnonana x⸗ qui.
bet. In reatu aſtitutꝰbona ſua 2z Eqcſcare, i.
admſtraꝛe pt᷑:eiq; vebitoꝛ recte bo Mere.
na fide ſoluir. Actoꝛes qͥ alid
officium gerunt:in bonis q̃ diſtra⸗
hunt: ꝓcuratoꝛes venũdare incon
ſultis pncipiba phibent᷑: ⁊ſi vene⸗
ant:venditõ nullas vires habebit
Seruus ceſaris ſi iuſſu ꝓcurato

z. Manem. fa.
I. de va. mu l. hi

rio adijt hereditatẽ ceſari volenti
acqrit.
fecerint:non vt in actione furti ſin

Si multi fiſco fraudem

guli inſolidũ:ſ̊ omnes ſimul q̃dru
pli penã ꝓ virili poꝛtione dñt. Sa⸗
ne ꝓ nõ idoneis qͥ ſunt idonei aue⸗
muntur. AXZiub.

2 Iiſcus.pignoꝛis.ex ſuo gctu. vt ⁊. C.qᷣ ca.pig.ta. con.l.ij.nõ
ſi petat maleſicij penam.vt.S.e.l.qð placuit.vel pᷣuato ſuccedit.vt
S.e.ſiſcus.ſ̊ tunc qñ inter nomina poſuerit hʒ hypo.vt ibi dicit᷑
Qui compenſanonem. duos menſes.ſa. E. de openſa.l. vl. a. .
5 debitoꝛib. ſepe oſti. vt. S. de ↄpenſa.l.fi.⁊.l.idem.miſi in ca
ſibꝛ qͥ hic ſequunt᷑.⁊.C.de ↄpenſa.l.j.⁊.l.in ea.⁊.l.ſi ex venditoe.
b In reatu. conſti. etiam poſt accuſa. inchoatam. ⁊ dic vt no. j.
e ſolu.l.reo.ſic ponit᷑ reus.i.accuſatus. vt.S. de publi. iu. l. v, 7.

cActoꝛes.inſtituti a ꝓcuratoꝛe fiſci vel ceſaris.vt dicttur in inſti.
e cur.S.ſi.aceur. 7.1. ne pcuratoꝛes.

d Pꝛocuratoꝛes. i. caſtaldiones 'uos.ad quod ſupᷣ.e.l.bonoꝛum
e Sernus. adijt hered uatem. dic vi.S. de acq.here.ſiqͥs bo.S.fiſci
⁊ de officio ꝓcura.ce.l.j.S.vl. . l. /ſſe.
fSi multi.fecerint.ſurripiendo.non ita ſi alio modo.vt.S.e.l.
arrianus.S. quia aũt. 7. S. e. l. S. j⸗. Et ſic no. ꝙ in hoc vterioꝛ eſt cãᷣ
ſiſci ꝙᷓ; pꝛiuan.qͥ ꝓ furto ageret ad duplum vel q̃drnplum omnes

nec vn p alium liberat.vt.C. de ↄdi.fur.l.j.ſic ⁊ alłs.s. de diuer.
pꝛe.l.in omnibo. pᷣterea dicunt qͥdam vt aʒ.⁊ hanc penaʒ hẽe locum

vbꝛ non eſt alia pena ſpecialis a lege ſtatuta.item hinc. S.eſt. j. S.
de pub.l. hoc edicto.S.fi.⁊.l.ſi muln.vbi duplicandum dicit. ſj ibꝛ
in querendis fun fraus. vt. C. e.l. facultas.hic in queſi. iam a fiſco
vt ⁊.C. œ his qͥ ex pu. ra.l.j.⁊.C.œ aſſeſ.l.ↄſiliarios.a ar.C.xæœ
acq.poſ.l.vl.nam in eo qð iam queſitũ eſt non ſic fit fraus.ar.C.
e.l.cum quidam. item in contrarijs pꝛinatus agit in duplum 5 pu⸗
blicanum. hic ipſe fiſcus.
g Inſolidum. ſ. duplum vel quadrupltuam.
h Conuemiunt᷑. in hoc eſt j. ſic.S.d pub.l.ſi multi.

oſirmar᷑ qnquen

Mhis,
i uprit
anun
tſpgonin

W he: hor
Mhor glegre
Mpoſir Kſ.
ALamnil anpoß
(nn fn
Ppemnöt 6
AUnns non deen
AN, n
Winropnodh
D Laglel eni
Pſeſinma
Erlttnnnt

bwoneoo,7
umetumg zurt
nino.ſne.

geln lind
Nöragſacetr N

LAN
Melin I

CNN.1Nrkn
E

41 eatnts
ſcim

1itm iyii

iiyuct 160G

u Nnnmet
4— nzonm
1419 5. A
ſ
tem hwne⸗⸗
liumm
hiem im,
ſumn ii,
on ſuſftſic /

vegnaef

.
,amt.

enmptozꝛ allegare

T icgebar. qẽ
. l. ij. F. cum quinquenmium.

i m Sſchis. vectigalis.⁊ ꝑ hoc bona eius fiſco tenentur. vt ſu⸗· p Opoꝛtere. pomp.ſe reſtitutuꝝ.

pꝛa ꝓxi.S. fiſcus.

k Eunm conuenirent᷑.extranei poſſeſſoꝛes hypothece ꝓ boms vel
pꝛedijs quondam conducus. non dico ꝑ heredem queſitis.vt.S.
pig. l.paulus. in pᷣn. licet hoc qͥdam dicaaut.

Oſchis quedaʒ fiſci xebitrix
ex cõductione vectigalis he⸗

— redes habuerat: a quibo poſt aditã

hereditatẽ faria ſeuilla ⁊ alij pꝛe⸗
dia emerant: cũ cõuenirent᷑ ꝑp mo
ſchidis reliqua: dicebant heredes
moſchidis idoneos eẽ ⁊ multos ali
os:⁊ ex ijſdem bonis emiſſe equũ:
putauit imperatoꝛ noſter pꝛius he
redes cõuemri xebere: veinde in re
liquũ poſſeſſoꝛem omnẽ:⁊ ita ꝓnũ
ciauit. Emilius poſtulẽtius cõ⸗
Duxerat a fiſco peſſeſſionem:eamq;
paulatim pluribo locauerat: maio
re quantitate ꝙᷓ ipſe ſuſceperat:con
ueniebatur a ꝓcuratoꝛibus ceſaꝛis
in eam quantitatẽ quam ipe perci⸗
pet: ideo hoc iniquũ et ĩutile fiſco
videbatur: vt tamẽ ſuo piculo ipᷣe
eos quibus locauerat conueniret:
ideoq; ꝓnunciauit in eam ſolã quã
titateʒ eũ cõueniri debere: qua ipᷣe
conductoꝛ extitetat. DBem.
Tacius floꝛus teſtamento
ſcripto heredi ſui pompeijj ta
cite fidei cõmiſerat: vt nõ capienti
funduʒ ⁊ certe pecunie q̃ntitatẽ da
ret: ⁊ eo noĩe cautõʒ a pomp.exigi
curauerat ſe reſtituturum: ea que

1Lonueniri.
imo videt᷑ ꝙ hoc

non poſſu. vt. j.
e cenſi. l.cũ poſ.
ſeſſoꝛe.S.fi.ↄtra
ſo. hic in pᷣcho cõ

ductricis. non vectigali. ibi inuectiqali.⁊ cum eo coꝛ. . de pub. im
Raioꝛes. 7. S. e. in. l. pdijs. Item no. in hoc tacito pignoꝛe pncapales
Abitoꝛes pᷣmo debere ↄueniri. qᷓ poſſeſſoꝛes rei. ſecus in expᷣſſo. vt.

EC. de pig.l.ꝑſecutõeʒ.ſj hodie idem m expᷣſſo.vt in aut.ibi poſita.
uem ſa.I.væ aqmi. re. ad ci. ꝑ.l.uj. S.fi.⁊ qð ibi nõ.
m Doſſeſſoꝛem om nem.i. quẽliber. alij dicunt collectiue. vt qſ;
qᷓ; virilit᷑ teneat᷑.qð hic ꝓban videt᷑ nam ouo dicebant emptoꝛes. ſ.
heredes idoneos. a glios eſſe emptoꝛes. a ad vtrũq; rñ.ſj pᷣma veri⸗

oꝛ. nam etiam ꝓ paruo vebiro tota resꝙᷓnis magna tenet᷑.vi.C. de

diſtrac. pig. l. ꝙdiu.
n Emiis. ſuſcepat a fiſco.
O Celaris.1. fiſci qᷓ ⁊ ceſaris ſunt. vt ⁊. C. de q̃dri.pᷣ.l.vl.
PDPercipet. a ductoꝛbo.
nemo accederet ad ↄducnonem fiſcalium pᷣdioꝝ. vt

r Solam. naʒ ſi minoꝛibo locaſſet. non eſſet fiſcus znum poſtula
iurꝰ. vyt. C. de ſo. l. pe. itẽ qꝛ hoc nõ ↄuemit. vt. S. lo. e. l. j. RKñ. Itẽ
qꝛ ſuſtinet pickm ⁊ lucꝑꝝ ſi mtercederet. vt.S. omo.l.ſi is.S.j. Jtem
colonꝰ alij locare pt᷑.vt.S.lo.nemo.⸗ ſi plus locauerit ꝙᷓ 1 ſe pᷣſtat
ſuum eru. vt. Z. de ac.emp.ſi mercedem ⁊ locan.l.ſi nibi.⁊.l.fi.⁊.l.
qui inſulam. ac. J
1 1ſ Zanua. cautõeʒ. womeſlicaʒ. q dic vt. z. l. iij. S. queri.
t Der pcepnonem. igit᷑ coperedem hʒ fauſtinum.ſ. vt ſubijcit.
V DQNQue. pꝛo qmia. M

x RDeliderabat. apud indicem appellanonis.

(

pom q̃ſdam res non capienn cauerat. 7
eaſdem reo ꝑ pᷣceptionem a coherede accepat.⁊ ſic hic legatum roram
hereditatem honoꝛauerat.nõ ſolum ptem põ. qͥ damnatꝰvolebat onus
legati.⁊ nũc ad totaʒ hereditatem ꝑnnere. volebat em ꝑ pcepnones cõ
ſequi a coherede.vt in pᷣmo teſtamemo ſeriptum erat. hac allegatone.
q non pt᷑ videri ꝓ
Pite ⁊c.t̊ ð eum me
rito ꝓnudiatnz eſt.

eiꝑ pꝛeceptionẽ œderat:poſtea ide nam cũ ꝑ ſcom.t.

* ſdo teſtamẽto: 71 eo⸗ ruptum eſt omũ. æ
foꝛus focto ſecũdo teſtamẽto: ⁊ eo na pceptones mi⸗
Em pompeio ⁊ fauſtino heredibus aderit. r ex poſtre
inſtitutis nullas pꝛeceptões pom mo peti nequnt. cũ
„ nõ ſint in eo reli
peio derat:hec pſona que capere vñ S
no poterat:ſe œtulerat: cõſulti im nera⸗ hle ſole lol
ratAir oſanſ uere onerat᷑.ſi que
perotoꝛes 3 pcuratoꝛibo reſcripſe⸗ muse toilt ſirte⸗

rant:ſi nõ ꝓbaretur mutatam vo⸗
luntatem eſſe pꝛeſtandũ fideicom⸗
miſſum:atq; ita pompeius cõdem⸗
natus ceſiderabat id onus eſſe he⸗
reditatis opoꝛteꝛe:quia pᷣceptõnes
nõ acceperat:nec poſſe videri ꝓ par

ſtamentũ ruptũ ꝑ
poſteriꝰ. cur ſoluz

rat. K. hoc. S. de
ba.l.iij explicat᷑.

3 Mon accepat.

L in ſendo teſtõ.
te in pꝛimavoluntate teſtatoꝛẽ prr ⁊ Darte. vt ita
W. on ßPſter de pte ſ⸗
ſeueraſſe:ſed in vniuerſo pnuncia⸗ Mtet de bee ſeneri

uit:nec teſtamẽtũ pꝛius extare:nec
ſi diſſet in pꝛimo teſtamento ex
poſterioꝛe peti potuiſſe:niſi penitũ
eſſet: placuit: quia nõ ꝓbabat ſibi
datas pꝛeceptiones ex ſola ſua cau
tione ſolum fidei commiſſum pᷣſta
re debeꝛe. Cornelio felici mater

lucꝑ non habeat.
9 Pꝛonueiauit.
uudex ap.
2Extare. als cõ
ſtare in li. R. in.
HB,extare.

ſcripta heres rogata erat heredita

tem reſtuuere poſt moꝛtem ſuam:
cum heres ſcripta condemnata eſ⸗
ſet: ⁊ fico omma bona mulieris oc
cuparẽtur:dicebat felix ſe ante pe⸗
nam eſſe. hoc enim conſttutum
eſt: ſed nõdum dies fideicommiſſi

SDediſſet.i. reliqmiſſet teſtaroꝛ.ſ.pꝛeceptiones.
b Petiuum eſſet. ſ. in ſecundo reſtamenio.
c SPlacuit.mih panlo a hec rñſio.
dD Mon pꝛobabat. non capiens. ſ̊ z. S. de ꝓba. cum tacitum. q̊ ad ali
ud hic ꝓbat᷑.vt eriam ex teſtamemo agat. ibi non ꝓbat vt videat᷑ repe

.

tacitũ fideicõ. du⸗/

tuum. q; pſumnt᷑. miſi heres pbet.item fa.S. de here. inſti. l.xl. a. ã. e

le.iij.ſi teſtamento.
e Sibi. ſ.pompeio. .
fEx ſola.hoc eſt j.S.de ꝓba.l.iij.in eo qð hic dicit ex ſola cautõne.
Item in eo qð dꝛcu h. ſ. vedit in pᷣmo.nõ videt᷑ repetitum in ſecundo.
ſo.hec ſᷣm illam. vt videat᷑ repentũ fideicõ.tacitum.⁊ qð hic dicu.nec
ſi ediſlet.ſ.pleganones.⁊ qð dicit ex ſola caut.ſub.etiaʒ.vel dic ſcᷣo
qð hic fuit inipoſita cautio amimo nouandi ac. ex teſtõ. ⁊ ſic non põt
agi ex fideicõ.̊ ex ſola cau.⁊ ſᷣm hoc qð hic dicit.nec fideicõ. pr intella
gi etiam in fideicõ.vel vt pᷣmo dixi.vel ſo.vt ibi.
g Fideicõ. q. d. non pcepniones. quia eas a coherede ꝑcipere non po
teſt ex ſecundo.t.gruns.vt voluit teſtatoꝛ in pᷣmo teſtamento. fideicoõ.
annem pᷣſtat.quia le burſa ſua voluit teſtaroꝛ in pᷣmo teſtamento euz
pꝛeſtare.
h Coꝛnelio. heres. ſ. a filio.
1 BSuagm. ſ. matris.
k Longdemnata. de aliquo crimine.
1 Ane. 1. ſe eſſe admittendum anteq fiſcus ad penam. .
m Lonſtitutum eſt. vt. S. l. qd placuit cum ſuis 2c0, ſ hec allegatõ

non videt᷑ bona. cum non dicat᷑ creditoꝛ ille cin ſub ↄdi. vbet᷑ añ oci⸗
tõʒ.vi.S.æ ac.⁊ ob.is cui.licʒ ſui ar.j.j.de v·ſig.l.creditoꝛe.
n Vleniſſet.adeo vt etiam ad pñs reſtitui nõ poſſit. et ſi vellet. vt. S.
ad tre.l.ſ ſi añ. nec obſtar. C. fideicõ.l.poſt moꝛtem. vt ibi nõ.
o Iple. felix. ⁊ ſic deficit fideicõ. vt ⁊.S. ve mino. in cauſe.S. pap.

p 2petnõe. tria

wenk ſolnan⸗ be veniſſet: qꝛ poſſet pꝛius ipſe moꝛi:
nenns Di 3 k etisʒ iure alias res acqrere:repul
. miqum. Jez e ſus eſt interim a petitione. Z
uon videt᷑ moꝛi. lʒ Sem.
ↄdemnata ⁊ depoꝛ s tarir Jeieimnt
rar ag go. dr Vn tacitmmn figeicõmiſſum
V. ob. l. ex ea. S. in⸗ is cin datũ erat:ſe caꝑe nihil
ſulaʒ. a de le. ij. cũ zaſ ſſet: in göem
pat⸗d. bereanatem poſſe vetuliſſet: in qõem venit w⸗

vꝛantis:an totiꝰaſſis ꝑtem dimidi
aʒ ex bñficio diui traiani recipe de
beat:æ q re extat reſcriptũ diui im

Item tercio qꝛ diẽ
interim. cuz g erit
naturalit moꝛtua

petet.ſ.a fiſcoſfidei gl: . nt.
65. vr. 5. ad meb. l. pPatoꝛis anto. in yba. YImꝑator an
ao er ero toninꝰ iulio ruffo ꝗͥ tactam fidem
q; dicit alias. ſ. res accõmodauit: vt nõ capiẽti reſtitu

2c. gccur. eret heꝛeditatẽ:ſi œducta q̃rta ꝑte
reſtitueret:nł retinere dʒ.q̃drans

qc AUm taci· at?᷑ q heredi impomit᷑: ipſi eripiat᷑: ⁊

um. * ad fiſcum tranſferat᷑: vñ wdrantis
com. o heredua ſemiſſem ſolum capit q ſe vetulit.

Aleriꝰpatronꝰ ꝓcuratoꝛ im⸗
ꝑatoꝛis flauio ſcatilio pꝛedia

T SDatum. i. reli⸗
ctum. qð qualuter

fiat ⁊ qn.hoc inſpi E .
rr de wno. .e certo pcio addixerat: deinde facta
non mielligit. j. licitatione idem ſcatiliꝰ Tcepta ea li

ij ein· K⸗ citatõe pᷣdia obtinuerat.⁊ ita in va

cuaʒ poſſeſſionẽ inductꝰeꝛat: fru

cuibe medio tꝑe r̃ceptis qᷓrebat᷑: pa

ſZimidiam. dimidiam em̃ ↄſtat eum hẽe m edictum traiani. vt.
5. e. edicto. in pᷣn. 2. S. j.7. l. ſenatꝰ. S. ſenatus ad. nec ob. C. xe his q ſe
e. l. j. qꝛ plene no. S.e.edicto.S.extat.

t Trani ferat᷑. vt ⁊. S. ad.l.fal.l.ben eficio.a ad ſilł.ſi ſeqᷓns. ⁊. .

ad.l.fal.l.etiam ſi tacitum.,.
AVnde.colligit᷑ ex ſupᷣdictis.
Semiſſem.iſ.relicti.
Betulit. nam tantum erat ſunm relictum ⁊ non plus.
V Alerius.addixerat.i.ſub adiectione in diem vendiderat.
Licitatione.ab alio.
Obtinuerat.nam emptoꝛi pᷣmo licuit adijcere.vt.S de in dꝛẽ ad⸗
iec.l.item qd.S.ſi.⁊.l.neceſſe. J
dD Inducuus erat.vel tunc qñ pᷣmo emit.vel tunc cum ſecundo obn⸗
nuit in licitando.
eDPlane.i. certe.⁊ incipit eterminare.
f Licuationem.i.empnonem.
g Ad venduoꝛem.niſi pᷣdia erant ſub colono. vt in ſi.huiꝰ.l.
h Allata.cum em̃ vendo tibi fundum ſub adiec. in diem. ⁊ aliinte
rim melioꝛem ↄditõʒ aituleru.fruciꝰ interim ꝑcepti ad me venduoꝛem
ꝑtinent.idem etiam ſi tinpſe melioꝛẽ ↄch.ab alio oblatam pᷣſtiteris.vt
3. H ggieil.nan qoð vcum. erlud.1. 4
1 Intra tempꝰ. idem circa. 1 ſic medio tpe nõ e to fructꝰ.
centes fructꝰ cedunt empto ꝛ. vt.S.de anb. iul Fi — ban
k Ab hoc tractatu.i. ab hac ſma. ꝗᷓ eſt vi fructus venduoꝛi cedant.
IDPapinianꝰ.xebent᷑ fructꝰ empioꝝ nulla licitanone facta. idẽ ſi vtra
q; adiectio intra tpᷣs vindenmnapꝑ ꝓceſſit.papi.aũt ⁊ meſſiꝰnonaʒ ſniĩ a;
inducunt.qñũ non ꝑ dñm.“Ki p colonum cm ſiſcꝰ locauerat.qñ hec p̃dia
excolunt᷑.⁊ hoc ꝓpier fiſci puilegium. q̃ſi tacitum ve recipiendo colono

.GS &

pactum inter emptoꝛem ⁊ venditoꝛem interuenerit.

m Sniam. cum em̃ ſub colono eſt p̃ᷣdium locatum. licet vendtiun
a wmino non debz eum emptoꝛ expellere de eqate. ſ̊ penſionem ab

eo acciꝑe fauoꝛe fiſci.ne colono teneat᷑.ſic.C.d vẽ.pꝛe.ſi.l.j.S.ſi.
⁊ de bonis auc.iud.poſ.l.in vendi.S.j.⁊ ĩ cre.alex.c.qrumom.

Pauis e hac
tronus fiſci eſſe volebat. Plane ſi

medio tꝑe int᷑ pᷣmã licitatõʒ ⁊ ſeq̃n
tem adiectõʒ pcepti fuiſſent: ad vẽ
ditoꝛem ptinere: ſicut ſolet dici:cũ
in diem adiectio facta ẽ:cinde me

0 Ei. colono :
aſplicat᷑ empro⸗
ri. ac.

bEius. im̃. ſi

D Miti . ne. ergo colon⸗
lioꝛ aitio allata ẽ: nec moueri de⸗ Prnand⸗ veeſe
bemꝰ:ꝙ idem fuiſſet:cui ⁊ pᷣmo ad em accthiet em⸗
dicta fuerãt pᷣda. Sʒ cũ vtraq; ad t Alere dñs
iectio int᷑ t̃s vindemiau ſacta fuiſ neoneac.

ſet:receſſum ẽ ab h̊ tractatu. itaq;

placebat fructꝰemptoꝛis eẽ. Papᷣ.

⁊ meſſiꝰnouã ſnĩaʒ induxer̃t: qꝛ ſſ
colono erãt pᷣdia:iniquũ eſſe fructꝰ
ei auferri vmiuerſos: ſ̊ colonũ q̃deʒ
ꝑcipe eos debere:emptoꝛem vo pẽ
ſionem eiꝰanni acceptuꝝ:ne fiſcus
colono teneret᷑:qð ei frui nõ licuiſſʒ
atz ſi hocipᷣm in emẽdo ↄueniſſet.
ꝓnũciauit tñ ſᷣm illoꝝ opinionẽ:q;

ſiqͥdẽ a dño colerent᷑: vmiuerſos fru
ctus habere.ſi vo ſub colono: penſi

onem accepit. Triphonio ſuggerẽ
te:qͥd putarem de fructibo aridis:
qͥ ante ꝑcepti in pᷣdijs fuiſſent. R.ſi
nõduʒ dies pẽſionis fuiſſet cũ addi
cta ſunt:eos qᷓ; emptoꝛẽ acceptuꝝ.

r Connenſſſet. vt colono ſtaret vſq; ad tempꝰ aductionis finitus.

ſScõm illoꝛum opmio.ſ.papi.⁊ meſſij. licei noua ⁊ comra ius

dmune. vt. z. loc. ſi mercel. S. j. ⁊. C. loc. l. empton. ſed hoc ꝓpter pꝛi
uilegium ſuci. ne teneatur colono. vt hic, ſic duen ſupꝛa.e.l. eum qͥ.

gccurſius floꝛen.

Amuerſos fruct. habere.ſ. emptoꝛem.cum licitatio ꝑ emptoꝛ
pꝛimum non eſt achecta. vel ſi facta eſt anteq; fructus pꝑcipiant᷑.res
eſt ſecundo adiecta licitatõne ab emptoꝛe admiſſa. alioquin licitatõ⸗
ne facta fructus medio tempoꝛe percepti ad venditoꝛs ſpectant com
vV Suggerente. i. conſulente. .
x Be aridis. iudicio meo de aridis fructibi erat maioꝛ queſtio.fu
erant em̃ ꝑcepn ante tꝑa adiectionis.⁊ ꝓpteres videbant᷑ ad vench⸗
toꝛem punere. ad inſtar venditioms facie ſub adiectione in diem.
rñ.qꝙ non tempus pcepnoms. ſ ſoluende penſionis dies ſpeciat᷑.ſi
cin ergo fructus qui poſt adiecnonem pcipiunt. ad emproꝛem pii⸗
nent. ia ⁊ penſio cum dies poſt adiectionem vemt. licʒ fructus Pi
quos debet ſolui penſio ante ꝑcepii ſunt.quos emptoꝛ pcipere dici⸗

tur. dum eoꝛum nommne penſionem percipu. ſed argn. contra. S.
vſufru.l.defuncta. qð autem in aridis dici᷑ᷣ. ⁊ in liquidis ꝑ omms
dicas. vt patet ex pꝛedictis. ł

y Fuinſſet. ałs vemſſet.

Aaddicta.i. vendita. ſic non eſt pactu adiec. in diem. vel die
7 hic ſint alid pacium. a m hoc intellige ab illo. S. pa. vſq; in fi⸗
S. ſ.ꝙ vel fuern pacrum adiec. in viem. velnen.
SEos quoq;.i.pꝛo eis ebuam penſionem. vt veclarat littera

loquitur emim xe eo colono quu colit numms. ſi vero partiarius

eburrc

4
clincin⸗
riſonunhon
1 nuc

hre
Gll.
Gfochuena

l.
4 eredes⸗ed
ſe mnmon
at⸗
er
ſtio dale⸗
hen
imin⸗
annns twe
lr eſſile t
t ei i⸗⸗
itte ba
inſpih⸗

„ FSR —

nc 1 l
uſſelho
Ganaar.
14Mono.
isdolct
Rnndli
iecſſun
Phunzoſt⸗
Nnun biit t
dd
Ai.A Mde
ſtoccnderr
ed. 1N

cD Nriderſdi

Cont mvederd
tmnuerlios ygn
lijo reo oom
i ſum tmuer⸗
ſunnotoſuj.
ſone imobilis

Mkroepeue

Mleni .ſ
lKtcagrd .
umn.
Pmwponoteſtr
Mtor l ee.
Pollunipzion
nleüNH
t

one,
60 i
Unanci dNe

e 48

S

A N R

„*

2

4

*

.
umn
aumii (AKer. * ante preprt eſ
cn vr.g ſorn anem eſſenr vene õ
ſed An ica.de captinis D iud in pᷣdio rane. Si v· In pgace. i. ni
b 4 euerſis. JM H . 4 Boſhicimm. uden aikf. S
N W mt. vi BVe captiuis ſic paiei ꝙ a latrũc . n os. nec
Auiubu nu⸗ ericre veate tmin uanicuns aiſirdt änon i tag hnd osboſuanwr
turgl. eſis 7 redẽptis a ore, ene .. JVere amur.
Wonea b morr ðð epris ab boſt eeſſet. anteq; e turlttttgn Parsten ero
4 8 e ae ge ſiunmanerccn, matret⸗ HH oſ irl pos
nn mlrdt leoe. Radg huus enwmntab imelligik: ut Kag ami kreßerns en Si jve
i rõ. qꝛ pᷣm ona ſtibo capt? eſt poſte⸗ t: aut int pᷣſidia nr nros 3 Di. nert
4 ndt ſennbh kten dnr ſkoni naſcktent⸗ = . aine⸗
iur cceſſiſſe. v⸗ uenit: B eac ille atũ u ge 41 imũ datũ 2 1 m.
ik. gar. mſief. t: B bhab- ac ille ad n nte ali datũ eſt on ſu
Rñ. 1 fa. ad ie aptiuitatis tp heredes ei ꝑ⸗ factũ hẽ Picin n B amiciciam à2 £ eec.
4 Ki wi.ns tum fo rans tpe reeſiicke ei: qꝛ Dech bebims:ſoil fedꝰ amicici n rwelder
6 r zmunis. 5 . heredi eius iſſet: acqſi⸗ HBöͤe ex n tn hoſtes qdem niſt. da rekiah
cap. 7.3 . Auibo! ,. AVye um fit: 7 liber eos ꝓ n ſt. . cene el. i bel⸗ .
. bello. §. . z.i nbo longis em um fit: 7 liber hõr puenerit: illo⸗ ſo S cente apuc ho
na. n In. .l. b Pptr belli atq; of m. ſit pᷣuꝰoe er hõ nr it:illo⸗ es 7. ho
na. 0 — one: 9 9 — lo⸗
Ecce: w ebellſum paſ,iumma; no or⸗Aengen eiscabe⸗ Asnmh.
* ng mig vol ꝛijs: aut ſi qs 3 ſtli puemat: B ab illis ad ze omnſſus.
: ci oluptatis cã iqᷓs 3 ſtliminiuũ? emat:B qi is ad ſic 8 dimiſſus.
abum etun mia me mnn enſpe tẽ equ? nit anumiſſus ſ aptiuꝰat ſi . Kennlo⸗ ſue
Madu ei ane ſe pot laz ſine culpa eq nt poſtli it ad ſuos: ita s fuerit: 2 puene rat rõan⸗ o. q ſue
potuert 5143 lpa eqtati ſus intel s: ita demũ :7 puene acar noa captus
naum Dde ar pe n no idẽ tis prie intelligit ſi uũ poſtli artpaginenlibo⸗
öred ichra at jppe nõ ſine flat in arms i ripe ciui igit ſi maluit i. reuer⸗ b H nenſiby.
Taaliz nut alic? ma em̃ e flagitio ns iuns 5 luitate nr gluit eos er⸗ jn 3 abuẽit. ali
nroclaparrg ma em poltli. reuert tunt. ar⸗ io regulo quẽ ere. ⁊ iõ mare 1 ge wr, .e. lint
dn rineo vm Za /ab hoſti ibo cavi Belt: mer rſux: 2 nõ huit rthagi
Z mnohoſtu an. 4 b . uerti ãtiqͥ 9 1 cunt᷑: lure menãdro: 3 eo in 21r 5„
J t recpi ue tũ pt? ciuis r :nec a no⸗ viſa necia le t: miſſus ẽ ad ſuos:
MANeNTNAI poſtlummij. vt. ñũ ⁊ ſceuolã omanꝰ? ſit:int᷑ 02% m 13 lex 9 ad ſuos:ñ ẽ=
Aunnt. 1 Er roman ſit: int bꝛu maneret ci q data eſt dei nẽ
niNen kübr & E vt ci qᷓ varie tractatũ Ebꝛu ani eret ciuis eſt de illo: vt
ſi ors.ö.. varie tractatũ ẽ: ⁊ ns animꝰ ein uis romanus. illo: vt
iorn el Nne 5 Poſtlimi. 1. uitste nõ adipi i ẽ:⁊ ↄñnis imꝰ eius anus. nam t
reſtitu iminü ius . Ap uos xſine nſſet remanẽ m nie
cictmeſni untur. vt. . el. Hrqᷣ nnnius k. Bp. er fun ineret eſſe c nanẽdi apu⸗
e ae Tiß ab biqᷓ nob boſteot bello tmhelicen eie revertecnnneneen nnnu⸗
Anmtunſnmn g ib. eper̃t: ⁊ int pᷣſi t aliquẽ ex nr ſet lex ſupnacua. ciuis:
Pockiheene il int᷑ pᷣſidia ſua ex nĩis ennecnn 2
.1. agi 188 n eodẽ Nia lua 12 is le lier ĩ opꝰſ⸗ 1. Dem
naangini ſunr Ren u v unkte mmi bʒ. i. pin turyſlis fuerit liserteregetio cap eide a lat cn
Huunun b· Os.i: quia. ei iura. ac ſi copt⸗ oa reſtitu cij vẽdita ac eebte üe dnneſ⸗
ginsnt ſiuli i g 2 ab hoſtibo ñ cidit. Cõceio dẽpta: in cã nier⸗
— Eng k 1 Zarbit d qo wreml. en cium ey ſiſeo at firino cerun ſua in
aront e⸗ Eem reine. ivene remil. u. S. m ex fiſco reddẽdum ioni p⸗ ua Remanẽdi.nõ
nn n et. vt. . 8. vt eo mon enam bello⸗ E7ů7. 8 JJMc k . F. e. in bel
n Reuer us.3 .l.1.. Pe- vel pon atũ hoſtium . ce legation t eſſ. 6. waccir.
igat nnl nen hoſti vorere ſter ugz. Lnm dal, . Ze HHH . Welvi uus. q; legatum h 3
aäernnut lon anbt Bliemanm noſtumd reoperunt P⸗Sur a ne et. qꝛ wnnclln rerpte. nefas ere. pulſaſſer
aſaeG- p acquir. re lhertarem. nes it e⸗ eum. aloguiom e nol. i.l. placet. —R— SHS “l
n. Ahannin wee tn m. p. de equuate zze oqnee m ea apogend. nus i an mura volunta .
ncheie in pace.i.non i tate. H 5 enm. 3. m Ilter voſg, .afa. 7. ad muni t. . e. ti. te. vt. .
rſi mermtien⸗ oninbeli. atct. .ö. b In SAaerent nnnr
di. F. Item ea qu. k keicie. o ree ie. c.⸗ in bello. S. ſi . eim
aque. 1 Dancroen relemmpto: W .ſi epoꝛtatum. li .
—— S namm. andt.

n 6 Cepufa. ad hoc mſti. q ins
hoc inſti.qᷓͥ. mo.ius pa.po.i
S. ſi ab hoſtib. ⁊ de⸗
1 m Regcder
m Keadendum, qr neg
ndum, q⸗ ocium fiſci vin er heſte

£ $ 8

inter ſe im̃ vel eos
alios vt vtrũq;.
vel ab altera parte
em̃ habita ↄſidera
tione. R.
TVY Negere. 1. fede⸗
Ais pacto.aʒ0.
1Lommuniter.
gks comitem ałs
cominant᷑.
„ lientes. 1. ru⸗
ſticos qᷣb in cauſa
patrocinamur. vt
C. cœ iudic.l.rem
ñ no. vel dic. i. Pᷣun⸗
entes. vt. 3. de vſu
ha.l. clientes.
Vluctoꝛitate. B
Cale eſt. licʒ clientes
nr̃i non pᷣſint no⸗
bis.i.ↄꝑarent᷑.nec
ſubſint no bᷣ vt bo/
ni viri.nec ꝑ aucto
ritatẽ vel digmitatẽ
iñ liberi ſi.ſic ⁊c̃.
H. ſsidã hñt can⸗

Cellarum bom viri

On vr a pat

4

n Dn dubito. ſederari. i. cum quibo fecimꝰtreugas. vt. . poſtli.
S. inducie. „
Et liberi.ſ.alij hoĩes qͥ ñ hñt nobiſcũ treugas.ł hñt. vt. J. S. liber.
Liber. federatus.ſ.ſine non. ei
q Equo.i.eq̃li.hincinde obᷣuatione ob trengas cuſtodiendas. v

Kocul. 1

On dubito quin federati li
ber nobis extranei ſunt:neq;

inter nos atq; eos poſtliminiũ eſſe.

etenĩ quid inter nos atq; eos poſt
liminio opus eſt:cũ etiaʒ illi apud
nos ⁊ libertatẽ ſuã ⁊ dñiuʒ reꝝ ſua
rũ eque atq; apud ſe retineant: et
eadem nobis apud eos cõtingant:
Liber aũt populus ẽ is qui nul
lius alterius populi poteſtati ſubie

ctus eſt:ſiue is qui federatus ẽ.iteʒ

ſiue equo federe in amicitiaʒ obue
mt:ſiue federe iniquo cõpꝛehenſuʒ
eſt: vt is populus alterius populi
maieſtateʒ cõmuniter conſeruaret:
hoc enĩ adijcitur vt intelligatur al
terũ populũ ſuperioꝛẽ eſſe:nõ vt in
telligatur alteꝝ nõ eſſe liberum:et
quẽadmodũ clientes noſtros intel
ligimus liberos eſſe:etiã ſineq; au
ctoꝛitate neqʒ dignitate neqʒ viri
boni nobis pꝛeſunt: lic etiã eos qui
maieſtatẽ noſtram cõmuniter oſer
uare vebent: liberos eſſe intelligen
di eſt. at ſi fuerunt apud nos rei ex

ciuitanbo federatis:⁊ in eos damna

tos animaduertimus. Aulus.
On vt a patre filius ita vxoꝛ
a marito iure poſtliminij re

cuperari poteſt:ſed tunc cũ volue⸗

rit mulier: ⁊ adhuc alij poſt conſti
tutũ tempus nupta nõ eſt. ꝙ ſi no

re. ſ. reuerſo.

y Eiius. vt inſti. quibo mo. ius pa. ſol. S. ſ ab hoſti.
3 Marito. reuerſo.

7 Poteſt. vt. . e. l. cũ due. in fi. ſ̊ ar. .S. de ruuu nup.l.in eo uure.SO.
ſi.ſi̊ ibi in patrono.
Conſtuutũ tpus. 4
RDeoenmis diſſidij. que ſunt. C. ve repu.l.fi
a Png hoſtes. nulla dubi. fa. S. ad ter. l. j.S. ſi apud hoſtes. .
l.j. ⁊.S. ex qͥ. ca.ma.l.ſ̊ ſi ab hoſtibs.S.j.⁊.S.ve ſuis.a le.here.

—

ſ. tnennij. vt in aui. de nup. S. enam cap.

l. pe. S. pe.⁊.S.de imiſ.t.ſiqͥs filio.S.ſin at. ⁊ dices.j.e.diuꝰ.
p. Ater. ltim. 1. agnatum 2 non ſubſtiutum.
Labnlas.in qͥb facta fuit ſubſtituno pupillaris.
Refragat᷑.i.contradicit. ä
Captus eſt vt ⁊.S. de vſu.l.pe. S.i.
Tenet. j.l.ꝓx.õ ĩ pn. ſo.vt ibi.ſ̊ ↄcoꝛ.S.de vul.ſp.l.lex coꝛ.ĩ pᷣn.
Si moꝛiuo.in ciuitate.ſecꝰ ſi eo viuo unpubes capit᷑.vt.S.ð vul.

ſub. l. lex coꝛ. S. ſi vo viuo.⁊. S. queri etiaʒ.

=

Inſtitntꝰ.cin pupillaꝛit aliꝰẽ ſubſtitutꝰ.q̃ ſpſti. appel. ſcõe tabule.

1Ael exhẽdatꝰ. cui eð pt᷑ ſubſtitui pupillarit.vt inſti.de pupil,ſub.

§. non ſolum 2

capiat᷑ impubes inſtitutꝰ vel exhe

k Teſtamenti ſactionem. quam hic impubes non habnit in acti⸗
us ſigniſicatione.ſj̊ in paſſia ſic.vt inſti. here.q̃.⁊ dif.S.teſtamẽ
ti. qᷓ eſt ð. Item non obſiat.j.e.l.bona.in pᷣjn.ibi ſine factione ⁊c. ge
ↄfirmat legiumaʒ non teſtamentariam. vt hic ſubijeit. vel de equua⸗
te vt hic ſtaum dicit.⁊ ex pᷣdicus diſtingue ſic.an pat capiat᷑ filio in

luerit nulla cã ꝓbabili interueniẽ
te penis diſſidij tenebit.

p⸗ Dem.
PSPugd hoſtes ſuſceptus fülius

ſſi poſtliminio redierit: filij iu
ra habet. habere.n. eũ poſtlimini⸗
um nulla dubitatio eſt poſt reſcri⸗
ptũ imperatoꝛis antoni.⁊ diui pa⸗

tris eius ad dñʒ tertulanũ pᷣſidẽ ꝓ
uincie ⁊ miſie inferioꝛis. Api.
Ater ĩſtituto impuberi filio
ſuubſtituerat: ab hoſtibo ca⸗
ptꝰibidẽ veceſſerat poſtea vefuncto
impubere ltim admitti qᷣbuſdaʒ vi
æbat᷑:neq; tabulas ſecũdas in eiꝰ
pſona locũ hr̃e: ꝙ viuo pr̃e ſui iu⸗
ris effectꝰ fuiſſet.veꝝ huic ſnĩe re⸗
fragat᷑ iuris rõ:qm ſi pat᷑ qͥ non re⸗
dijt:iam tũc veceſſiſſe intelligit᷑ ex
q̃ captꝰeſt:ſubſtitutio ſuas vires ne
ceſſario tenet. Si moꝛtuo patre

redatus in ꝓmptu eſt dicere legem
coꝛneliam dæ tabulis ſecũdis nihil
locutam eſſe:⁊ eius dũtaxat ꝑſonaʒ
monſtraſſe:qui teſtamenti facto
nem habuiſſet. Plane captiui eti⸗
am impuberis legitimam heredi⸗
tatem ꝑ legem coꝛneliaʒ veferri:qd
verumẽ:nec impuberem qͥdem fa⸗
ctionem teſtamẽti habuiſſe: ⁊ iõ ñ
eſſe alienũ pᷣtoꝛem ſubſeqͥ nõ minꝰ
patris ꝙᷓ legis voluntatem: ⁊ vtiles

actões in hereditatẽ ſbſtituo daꝛe

5 non tamen. videt᷑ a per.l. coꝛ. deferar

ciuuate moꝛtuo.

an econtra ſilius
capiat᷑ pꝛe in cu

uuate defunc:o.

an vterq; capit᷑.
biq; ambo ece

dunt. In pmo ca

ſu vbi pai capit

aut pᷣmo pꝛ captꝰ

moꝛt᷑. 2 poſtea
ſiuꝰ non captꝰ.

ſic ↄfirmant᷑ pn⸗
me ⁊ ſccunde ta-

bule vt. S. hac. l.
ſub. l. lex coꝛ. j.
K. aut econtra

pᷣmo moꝛtt᷑ filiꝰ

nõ capius. ⁊ tmũc
nihul eſt tractan⸗
dum de ſecudis
ta. vt. ]. l. ꝓx. id
pn. In ſecundo
vo caſu vbꝛ ſilᷣ

capit᷑. pater non
aut capit᷑ patre

cus coꝛ. ſeu ſecũ
dis ta. etiaʒ ſi añ
patrem cedat.
h legitim ſucce⸗

dunt patri. vt. S.
e vul. ſub. l. lex

cOꝛ. S. ſi Vo. 7. F.
querit᷑ aut capi⸗
iur moꝛtuo pꝛe.
7 tunc ſecũdeta.
irritant᷑ capi.di.
vtr. S. de iniuſto
te.ſiquis ex li.S.
irritum. in hoc
itaq; caſu.l.mi⸗
hil locuta eſt. nec
confirmant᷑ ſecũ
de tabule. vt hic.
ßß ex equuate pᷣ⸗
toꝛ indulget ſecũ
das ta. vt hic in
fi. ⁊.S.de imuſt.
te. poſthumꝰ. ⁊.
l. filie. ⁊ inſti. q;
bus mo. t. infir.

æ vul.ſub.l.lex coꝛ.S.ſed ſi pater.ſo.defert᷑ ea.le.i.iure pꝛeioꝛio
quod eam.l.imitatur. vel ea le. inducta ꝑ pꝛetoꝛem ad tabulas pu⸗
pillares. ſic lex fal. ꝑ edictum pꝛetons inducit᷑. S. ad. l. fal. l. j. S. ac
eos. vel ea le. non ex verbis ſed per interpꝛetationem turiſconſul
toꝛum. alij dicunt ad ſubſtitutos. hic ⁊ ibi.ſ. in hereditate. i. ad legi⸗
timos. ⁊ quod ibi dicit ea lege ſub.ſ.non unpediente. quod non pla
cet. In tercio vbi vterq; capi᷑ aut ſimul. vel inconunenn. a neutre
ta. confirmantur. vt. S. e vul. ſub. l. ſi pater captus. mmirum cum
parris hereduas adita non fuerit. ſi vero poſt parris captionem ſi
hus ex interuallo capitur. vtreq;.t.confirmant᷑. vt. . l. pri. ſcom
ro. vel m aʒ0. 1. D. non referi inconimenti. vel ex imeruallo. quia
nunqꝙᷓ; confirmantur. miſi filius redeat. vt. j .l. ꝓxi. ⁊ dicta.l.ſi pai

captus. accur.
IFactionem. actiue.

m Subſequi. de equitate. 7 ſic mtellige. . e. bona. a. 5. de vnlg.
ſub.l. lex coꝛne. S. ſed 2 ſi pater. Et no. ꝙ vbi lex non diſtinguu⸗

omnveepun⸗
c, N.

oe

Enlcuate

Icſunpote

Mparistem
t nons o
ſa d eſer
ſehettnest .
lplurſcſti
Nnokecide
lll ſcchn
it Cere
Aunncns ſen

Urſfills fntt
l funs

Cbantd
Mpard d
WsaREi
Nchaneg us
gerur valereſt
Muno. oge
ſalſiz gmnos ſh⸗
lcrer per ſchon⸗
G. poruerer
Mlret. .ſic .
Cremus de ſe⸗
Cmncts tabulis:
guoad ne g
non Gtaaendin
liekton ern
le hi⸗ ſtcum .
1ſienon poreſte

lpluererfis⸗
ltenpor nin,
ſeron hobens
lmnnynn

eigbnle
lbnleh/

9 AMam
. lo rMiſ
(was ard
Nu atſe
Amnmandr.
ſignm ſrd
A Wnni
mnn
wr
Mrutn
nutc/
6 nnn
„7 Eelnucl
1 mum, nke
g adl Nn
. (ii
n uer
D
49 init⸗
u i
ut ane
n pimt
in ei
Nonlſt

riſtinntmi

iullſ
annna Rs
—
lunchta
nenn Mdin
umnn n
Sõ
mucnn
unt N
ANNNS
lin anl

ſb ntil .
namd

1gq

nos tamen ſic: vt ſupꝛa de teſti. l. queſitum.
1p

0. Filius non captus. ac. .
