idicis ſiue puma mſſio m poſſeſſionem. ſecundum ſit ſecũdus miſ⸗
ſus ſiue ſecunda miſſio iudice mbẽte. ſimile poteſt videri.S.de vulga.
pu.ſub.l.j.⁊ licet abs pᷣmum dicatur reſpectu ſecundi. vt ſupᷣ de re.
di.l.qui duos.non tamen hic itꝗ.quia aliquãdo pꝛimum vecretum in⸗
rerponit᷑ ⁊ non ſecundum. vt infra dicam. Ad pꝛimum vemitur. citar̃
aliqins peremptoꝛie. non venu nec mittit. tunc mittetur adnerſari⸗
ns in poſſeſſio. bo. licet aliter olim aliter hodie. ⁊ fu hec miſſio vt ille
affectus tedio vemat reſponſurus.j.ex quibn ca. in poſ. e,l, cum lega

ti. a ſupia vᷣt in poſ.luga.l.is cui in pn. Ad ſecundum peruenitur
ita. minſti me in poſ. ex pᷣmo decreto.vellem mitti ex ſecundo.iudex
bet illum adhuc cuare.C.de ludi.aut᷑.iubemus. Ael ſi non inue

nitur wmui ſue debet denunciari. vel vicino ſuo pꝛeconiʒari an ali⸗
quis vellet eum vefendere.j.ex quiba ca.in poſ.e.hoc auttm.⁊ ſi ve

niat reſtituat ex/

enſes 7 damna
iuncta ſit. conteytn edificioꝛum in apiar voſ. ſi nul
totam. itaq; ⁊ in ſpacioſis wmibo io lmoa vencrt.
. 4 . . 9
melius dicetur in eam partem vxv⸗ eundqum weeteg

mus mittendum:que vicioſe parti
vmta ſit. ceterum ſi modica parti⸗
cula edium ampliſſimarum vici⸗
um faciet:quale dicere erat totas
edes iubendum poſſidere eum cui

vt hic. Sʒ infra
quod tempus?
N ᷣm Pi. poſt
Acem dies. vt. S.
de conſti. pec.l.p
miſſoꝛ ſtichi. alij

dicunt ꝙ voſt an
damni infecti non caueretur: cum num. ſ. C. xe in
ſint ampliſſime.item quid dicemꝰ tre w. impe. l. fi.

ſi inſula adiacẽs domui vicium fa⸗

ciat. vtꝝ ĩ inſule poſſefſionẽ: an ve

ro ĩ totiꝰ wmus poſſeſſionẽ mitten

dũ ſit.⁊ magis ẽ vt nõ in totius n

mꝰ poſſeſſionem: ̊ inſule mittat᷑.

SDi pkes ſint qͥᷣ poſtulent: vt ca⸗

ueat᷑: omnes ſił mitti ĩ poſſeſſionẽ

ſolẽt: idẽq; labeo ꝓbat: etſi pus qͥs
in poſſeſſionem miſſus ſit: ⁊ alius

mitti vſideret: naʒ nõ ſpectabumꝰ

c arbitrio iudicis committitur. vt ſupra xæ iure
iure pentur interpom ſecundum decretum? dicu

alij dicunt qy ptꝰ

quinquennium
inteꝛpomtur. C.

e pꝛeſcrip. xxx.

vel. xl. anno. ſi⸗
quis emptioms.
Alij dicunt. ꝙ pꝰ

biẽmum. vt. C.

e inre w. impe.

l.fi. alij dicunt ꝗ;
poſt tempus qõ
datur iuchcatis.
quod ẽ aliud ho⸗
die aliud olim. vt
ſupꝛa de indi. ſi
debitoꝛi. 7 infra
de re iuci.l.ſi ⸗

bitoꝛibo. vel die

eli. l. j. Sed quo
ut quidam actione

in factum. poteſt dici iudicis of. quod dat᷑ loco acnionis veſicientis.
ar. ſupra xæ iuriſdi. om. iudi.l.j. In quibus actombus? Reſpon.
m ommbus regulariter perſonalibus ad inſtar noxa. act. in qua
interponitur ſecundum decremmm. vt ſupra ſi ex noxa. ca. aga. l. ij.
in fine. a acnnſtar damm infecti. in quo interponitur ſecundum ce⸗

cretum. Iem 2 quia lex vigetur velle quog in omm perſonali acti⸗

one imterponatur ſecundum vcretum. vt. C. de iudi. I. properan⸗
dum. S. ſi autem. ⁊ infra e re indi.l.a diuo pio.S. j. fallit vt ſupꝛa

vt in poſ.lega.l.is cui.Item fallit ſupꝛa de ven. in poſſeſ.

mulier. .S. fi. 7. l. ſequen. Sed quid in actione exempto variauit
Ja.⁊ videiur ꝙ non. quia ſecundo miſſus eſt vmmno. ſed vendi⸗
toꝛ non tenetur facere wminum emptoꝛem.vt ſupꝛa de act.emp.ex
emptio.ſed poſſet dici ꝙ poteſt interponi.⁊ quod opponitur non te⸗
netur facere vmmnum. verum eſt. ſ. iure acnonis ex empto. ſed hoc
ex ſua contumsacia contingu.vt interponamr ſecundum cretum.
Eſt autem effectus ſecundi creti.vt ſi wminus erat ille in cuius

poſſeſſione mittuur.dominns ſit effectus ſi non erat wvminus pa

ratur cauſa vſucapiench. vt ſupꝛa ſi ex noxa. ca.aga.l.ij. in fine.⁊

V noxa. electio ⁊. l. generaliter. in fine.a ſupra eoð.pꝛetoꝛis 2 hic.
Alij dicunt ꝙ interponitur im in canſa noxa.a in cauſa damni in-

fecti.quod non appꝛobat Ja. Sed nunquid in realibus acti. n
rei vendi. indicio interponitur decretum ſecundum:? Reſpon. non

qmia lex videtur velle expꝛeſſim ꝙ in realibus acti. non interpona⸗
tur.qma lapſus anni in realibus fecit eum poſſeſſoꝛem verum.

ſed wminus auditur perpetuo de pꝛopꝛietate.i.
ſi audiur perpetuo. ergo ſecundum wcretum n

vſq; ad. xxx. anno
on mterponuur. vt

EC. vbi in rem act.l.ij.in fme.⁊.C.œ pꝛeſcriptio.xxx. anno.ſiquis
emptionis.in fine. Ded que eſt ratio diuerſitatis quare interponi⸗/
tur ſecundum cretum in actio. perſonalibus non autem in rea⸗
libus? Reſpondeo. ille qui agit perſonali actione. petit dare ſibi
⁊ quod ſuum non eſt. vt inſti. de actio.S.appellamus.⁊ dare eſt ac⸗
cipientis facere, vt infra œ verbo. obli. vbi autem non apparet. S. fi⸗

2 HHee S

S

C
pe.l. fi.
e
Mninn.
mmmr .
hw.
nd. d
nptoms.
„²
r,.
Nmpe.
vomng
e
Whrns.
Oludw⸗
ſolmct
luc, ſi
1 infa.
klſi⸗
NNN
W
mence
Mems.
Hahon.
an
müun
nanacr
0eperep
rftſope
liſ.
nt
ſawn
wi
r1
Mr
aum.
mnchs
mmnshr
n ine
167 h.
m
A.1i
ſen.
Nterpong
.
Mo.

Gntur. t .

gus
ninond
nünney
n ſbi
10

In Fii⸗

vnde ſi non vet vnle eſt ꝙ interponarur ſecundũ eeremz per quod
1

conſtiuit᷑ wminꝰ. Sed qui agit rei ven. non penit rem ſibi dari:ſ
eam ſibi reſtuui:vt S. de rei vendi.qui officiuʒ.⁊.l.qui reſtiruere.
vnge dicit ſe wminũ:ſed petu ſibi poſſeſ.reſtitui:vt.C. de ał.iu.

mu. ca. fact.l.j.vnde cum per pꝛinmn vcreun interpoſinonem nanci⸗

ſcatur boſleſno⸗
nem. 7 noi 1
ſſi⸗
Benrentten oꝛdinem:ſed habebunt ambo poſ⸗
mo boeoen ſelſſionem. ꝙ ſi iam pꝛioꝛ poſſidere
weretum: adim · luſſus ſit:et alius damni infecti ca
neium et enge ueri ſibi veſideret: tunc emʒ niſi ca
bergoͤ peiebar. Uerit: mittetur in poſſeſſioneʒ po⸗
vnde ſecunaum ſterioꝛ. Julli.ꝗſcribit eum qui in
auan ineſuum poſſeſſioneʒ damni infecti nomine
enz: vt S. in poſ. mittitur:non pꝛius incipere ꝑ lon
HH gum tempus wmimũ capere: ꝙᷓ ſe
Item alia ratio cundo ⁊ecreto a pꝛetoꝛe wminꝰ? cõ
ne probat᷑ qama ſtituatur. Si ante hoc cretuz
rtcemndum x aAlius quoq; in poſſeſſioneʒ miſſus
ant pellendno: re. ſi vo iam conſtituto dno eo qui
vt. C. ve ſurt. l. pꝛimus in poſſeſſionem miſſus eſt:
en ber ceu¶ nitius damni iniecti ſibi caueri de⸗
tur wmini: ve ſigderauit: ceſſante pmo cauere:ſo⸗
nhee eera. lus titius erit in poſſeſſiöe. Cuʒ
wminus per ſe⸗ gutem plures mittuntur in poſſeſ⸗
nanen erl. ſionem:equaliter mittũtur: nõ pꝛo
muz quia qucd rata damm quod vnumquẽq; con
meuz eſt: ampli⸗ tingeret: ⁊merito. naʒ et cum vnꝰ⸗
vomen e ÿ“ nuttitur in poſſeſſionez: non poꝛ
obli. nemo rẽ ſn
am. 1 q per ver
ba pꝛetoꝛis gene

ralia ſunt.⁊ ſieb t miſſis aliter olmn: aluer hodtie. ſi agebatur per⸗

ſonau:miſſio ſiebat in omnibns bomis:miſi in cauſa damm infec.

vbi ſiebat tm̃ miſſio in poſſeſſione illius rei de qua timebat᷑ dam.

vt.j.ex quibꝰ.cau. in poſ. ea. l. .7. C. de bo. auc. iu. poſ.l.cũ pꝛo⸗

ponas.ſi reali in poſ.rei petue:vt.j.e.ex qʒ.cau.in poſ.ea.l.ſulci

mius. S. celſus. hodie aliter: vt in aut. exhi.⁊ intro.reis.S.ſi vo

etiam. Effecius ᷣmi decreti mpil aliud facit ꝙᷓ; miſſum in poſſeſſi⸗/

one conſtituit detentatoꝛem: vx.i.qui.ex cau.lega.vnde nec ille lu⸗/
cratur fructus:vi in.l.fulcimus.fallu in duobus caſibus.s.de vẽ

tre in poſ. mit.l.j.in fi.⁊.l.ſequẽ.⁊ S.vt in poſ.le.l.płti.⁊ eſt for-

te ibi ſpeciale.quia nec ibi interponnur ſecundum decretũ ne ilſud
eſſet ſuperfluuz: quod non tebet eſſe.⁊ hoc in perſonalibus. in reali
bus autem fuit op. dicunt ꝙ facit ſuos: S. de pen. here.ſed etſi.l.
commiſſoꝛia. S. pentio.et dicta.l.ful.in fine.æ eri ratio ſimiliter.
quia non interpomitur ſecundum decretum. Glel poteſt dici qd il⸗

lud eſt pꝛopter nimiam contumacisʒ aduerſarij:vt videtur innue

re.l.ula fulci.AHccur.
b Oꝛdinem. hoc cum ſuut eiu
hic. et S. vi in poſ.lega.l.is cui.S.qui pꝛoꝛ.arg.C.e bo.auc.iu.
poſ.l.fi.a.j.de bo. auc.iu.poſ.l:cum vnus.S.j.ſecus ſi diuerſoꝝ

vt. C. qui po.in pig..ij.que eſt contra. Item nota non attendi oꝛ⸗
dinem.ſic in aui.de mo.S.penłti..J.æ ſolut.l.nec enim. er S̊. Ne
pe. le. lI.quidam. Sed arg- contra. C. offi. pꝛe. vꝛ.l.fi. . C. of-
ſi.reci.pꝛouin.l.ponoꝛs.et in autentic.æ here.⁊ fal.S.inoꝛdina⸗/

tum.Accur.floꝛeñ. .
c Habebunt. vt S. e.pꝛetoꝛ.S.eius rei.
d BSit. ex vecreto ſecundo.
e Miſi cauerit.ſ.nuſſus ex ſecundo decrett.

f DPoſterioꝛ.vt.j.ꝓxi.S.Accur.

S Juł. wonnmũ. viile m Jo. et. H. vel ſm. M. directuʒ: vt njö.

hb Dominus.i.poſſeſſoꝛ.cum dicat ẽ̊ eum capere mmimiuʒ vſua⸗

Cum igitur plures mittuntur: e⸗

uſdem ti. in hoc pignoꝛe pꝛetoꝛio:vt

capiends ex tempote ſecundi vecreti. ſic ⁊. j. dᷣ ver. ſigni. interduʒ. et
H. rei ven.l.quonens.⁊ de pᷣſcrip.lon.tem.l.j.Iteʒ caue qꝛ non
erat res eius cupcredebat᷑:ałs ſtatim ſieret dñs miſſus:vt nõ. S.eo.
pꝛetons.in pꝛin. Accur.
1 Si ante. decretum. ſ.ſecundũ.
k AMiſſe fue rit.
ceſijt ̊ pꝛimꝰpoſ-
— . . ſidere ꝓ ptie q̊ta. ſ.
tiõe damni mittitur: ſed in totuz. dimidia : vt et.. .·
e.ex dãni. S.fi.S.
eo.pᷣtoꝛis.S.ſi plu
res.⁊ ar. S.ð pig.

qualiter omnes quaſi in totuʒ miſ
gsc. l. aliena. S. j. et

ſi cõcurſu partes habebunt. ſed ſi

. , . S. ea.l. S.ſi płes.⁊
quis eoꝛum miſſus in poſſeſſioneʒ fniizt eualite
ſumptum fecerit:inde iubeatur Rc 1. H rara dani
poſſidere: an ſumptum conſequ mneas ſtatun. 8.
poſſit is qui fecit ⁊ quo iudicio. et ¶ Poſſidẽ. ex ſe⸗
placet communi diuidundo iudi⸗ cũdo ccrero a die
. . ELn n wvmini vt mõ nõ.
cio conſequi poſſe. Si quis au- iuꝑion. S. Iẽ boc
tem in poſſeſſioneʒ miſſus nondu. qañ enſae n als ſe
poſſidere iuſſus ſitꝛan wminꝰ ve⸗ Lij q et 35.
cedere poſſeſſione eebeat: vid⸗e⸗ m DZño. ſbaudi
amus. et ait labeo non vcedere:ſi l. per pᷣſerptoem

Jo. vt niõ dixi.

cuti nec cum creditoꝛes vel legatra ñ Raimo cau-.
j mi 1 . .5 ? aks ceſſame pri⸗
xy mittunt icq; verius eſt. mo mo cauererer al⸗
aũt ſtatim vbi pꝛetoꝛ miſit in poſ⸗⸗ tepᷣmo ⁊ canẽre.
ſeſſionem etiam poſſidere iubeat: o In poſſeſſioe.
ſed tunc vemũ cum iuſta cauſa vi⸗ xr Kence eered
debitur: ergo interualluʒ aliquod Pae ar.. . pꝛe
gohit 1 . t12. S. e?, ne qo p̈⸗
Ebebit intercedere:ꝙ aut pꝛo woiit dam peſce⸗
relicto edes lõgo ſilentio wminus oꝛ veneger vt. .
videatur habuiſſe:⁊ aut miſſo ad⸗ iteen, gg: hl:
„ . K„ * Je Pr. autem
uerſario in poſſeſſionem ⁊ aliqᷓdiu ey bmo non dit
Hor eur. 1. eo. 1 qᷣs
gutem.

p Cũ aũt.in pol
ſeſſionez. ex pꝛimo decreto:vt S.e.pᷣtoꝛis.S.j.·
q Contingeret. i. contingere poterit.nam mi prodeſſet.ſ.mitti ꝓ
damno dato cum nihil ſit datum:a ad intereſſe vetur hec actio:⁊ ad/
huc non interſit: vt ;̊. eo. dies.S.in eum.aʒ.ſed fecus ałs:vt.C.œ
bo. auc.m.poſ.l.fi.S.vt autem nõ in ꝑpetuũ.vbi fu miſſio ꝓ iam de
buo nõ ſuturo:vt hic fi. WW
r In totum. quia pluribus poteſt eſſe eandem res obligata mſolidũ:
vt S.e.pꝛetoꝛis.S.j.⁊ S.de pigno.acti.l.aliena.S.ſi plumbus.ſed cõ
tra.j.de pꝛeca.duo.vbi dicit duos non poſſe poſſdere eandem rem in
ſolidum. So.vt.j.e.S.vbi autem. Item nũquid tm̃ habebꝝ ex ſecũ⸗/

do decreto qui minimũ damnũ timet quãtum ⁊ qui maximũ: quod

videtur: vt hic.⁊ S.e.l.S.ſi ante.⁊ pꝛo hoc eſt ꝙ dicit concurſu:quod
eſt quãdo equaliter cõcurrunt:vt.C.de cadu.tol.S.ſi vᷣo nõ omes.
7S. de vſu ru. accre.l.j.S.iterdum.⁊.l.uij.ſed hoc non placet.quia
bec miſſio eſt loco cautõnis.⁊ ex cautõne quilibet agit ꝓ rata damni
vt.j.e.ex damno.S. ij.expone ergo hic partes ex pꝛimo vexreto.et q;
dicit S. S.ſi añ diem eqliter.ſ.ꝓ rata damm.⁊ ce hoc dixi S.eo.pꝛeio/
ris. S. j.Accur. ” S
ſ Habebunt. totiens enim concurſu fit diuiſio quoniens plures ſił
in rem eandem miſſi equales admutant poꝛtõnes.hoc em eſt concur⸗
ſu:⁊ ꝑ partes habere:vt õ de vſuſru.accre.l.j.S.interdum.⁊.l.iiij.⁊
.E. œ cadu. tol.S.non omnes. S
1Js qui fecit. ante ſecundũ vecretum. l
u Coi di. 5. S. coĩ di. l.uij. S. fi. . l.ſe. So ł. ibi ceſſat directũ:hj hie
dicit hr̃e locu vnle ſᷣm. Ab.ar.S.de nox.ſi fuꝰcoĩs.in fi.
x Si quis autem.miſſus ex pᷣmo ccreto.
a Inſſus. ex ſecundo decco.
b Aittunt᷑. e creditoꝛibo nõ habes exp̃ſſe niſi hic.⁊.j.de acq̃.poſ.
lI.iij.S.ij.de legatarijs habes hic.⁊.j.vt ĩ poſ.le.l.is cin:iu pn.
Mon autem.miſit ex pꝛimo decreto. 1
dD. Poſſidere. ex ſecundo vecreto.

e¶ Aiſſo. dic aut .ꝛ ſic. . ð v. ſig. ſepe. ſ ë eri ſilẽnũ Bge nuind .

nij

cenninz vel. xx. anni. vt inſti.de vſuca.S.et cum hoc placitnʒ? Rñ.
non. ſed recurritur ad mqchcis arbitrium: vt S. de iure deli. l. j.S. fi. et
arg. S. de nego.geſt. dinoꝛtio.⁊ ſic enam intelligimus.C. de bo.auc.
in.poſ.l.penulti. Accur. . .
fEVGi foꝛte. poſſidere.ex ſecũdo decreto:ſed in ᷣmo ſic.vt.S.eo.ł.j.q̃
eſt comira.
g Indulruruz.

ſolum ratione pꝛedicta ſcõm alium:vt inſtitui.qœ vſucap.S. res ſi⸗
ſci.Accur.floꝛeñ.
x Sed decernendum. per ſecundum decretum. H
a Vectigali.ſcilicet vnli in rem: vt ⁊ S. ſi ager vectiga.l.j.⁊.ij.
b Adunicipes. poſtulata ab eis cautione.aʒo.ſcõᷣm vtrũq; caſuʒ.

e Eer longuz.
. „ „ ſcilicei.x.ãmis.⁊
tio venegetur. quod et in fructua- ſtricie accipe mu

ſed ea non data nõ —,—
audiuur: vt. J. el. moꝛato nemo caueat. Si foꝛte
Nitee euem . Wyminus reipubli. cauſa abeſt: aut
l.ab hoſubus. S. i ex alia iuſta cauſa: aut in ea ſit eta
denn Item ſat te:cui ſubueniri ſolet:pꝛobandum
inreggreit non eſt non vebere pꝛetorem feſtinare

ne. l. fi. Item hic
no. tria argu. Pu
mo quia uidex nõ
bet feſtinare: vt
M. 5 ſen. ex peri.
reci, l.ij. Secũduʒ

ad væcernenduʒ:vt iubeat poſſide
re.ſ̊ etſi ecreuit: nemo dubitat in
integrum reſtitutionem indultu⸗
rum. Obi autem qins poſſide⸗

re iuſſus eſt: vmmus vœijciendus

. „1 ibit. nicipium pꝛo ca⸗
rio recte celſus ſcribit. ( Srreve aahum baa d⸗
ctigalibus non caueatur: mitten⸗ . cus ſi emilat/ eẽt
dum in poſſeſſionem dicemus.nec Ham ſeom quoſ
iubendum poſſidere. nec enim w⸗ ſerplenimol e⸗
mimiuʒ capere quis poſſidendo po an. vt. C. ſaci.
teſt. ſed wecer nendum eſt a preto⸗ n ek.l.. S;
re: vt eodem iure eſſet quo foꝛetis qdinern eren
qui non cauerat. poſt quod œcre⸗ po. peeſcrip.l. in
gali acti er . ommbug. ple⸗
tum vectigali actione vti poterit. neunti tertl
ſed in vectigali pꝛedio:ſi munici E. æ ſacroſanc.
pes non cauerint: dicendum eſtw ercle.l. fi. Jiem
minium per longu tempus acqui c veengale pet
ri. Elegãter qritur:ſi dũ pꝛetoꝛ ſe vſucapi: eſt cõ
de danda ſtipulatõe deliberat: di⸗ cum ſponlu⸗ 8.
nuũ ↄtigerit:an hoc ſartiri poſſit. et in vecngalibus.
miſſio quidem ceſſabit. pꝛetoꝛ ta⸗ guc boc eſt ſhe⸗
men vecernere debet quicquid da⸗ lia pdia poninr
ni infecti contigerit:vt de eo quo⸗ ſneanqanao
Ar ſy . r=νpro damno infe⸗
q; caueatur. aut ſi putat ꝙ vtiliter to non canem⸗
actionem daturus ſit: decernat. ſicut ⁊ illud vt e⸗
. 4 tiam ſciens rem
alienam pꝛeſcri⸗

bat: vt dixi g. e.

— „ — —

quod fieri non de⸗ ze i⸗ EII TNEðERON
bunt:ſactum tamẽ erit poſſeſſione. Siqua ſint in⸗
tene r. .. ua o ra wbita his: qm potuerũt ve dam
gppel. ſit. l. j. J. bo * e 1
guum. Teranz w no infecto ſatiſdare: ænegada erit
mnaer hnorenem eoꝛum perſecutio aduerſus euʒ qui
be uſſus ? i poſſeſſionem miſſus eſt: et ita la
& ſecndo veto. beo pꝛobat. Item queritur in pi⸗
e hoſſeſno· · gnoꝛatit creditoꝛe: an piꝛis per⸗
pe ſam nimer⸗ ſecutio ceneget aduerſus eum qui
la Fien hre iuſſus ſit poſſidere.et magis eſt vt
acnt1.n alienuz. ſi neq; vebiioꝛ repꝛomiſit: neq; cre
a hoc ideo dicit. ſa ditoꝛ ſatiſdedit: pignoꝛis perſecu⸗
non poſſunt poſſi⸗ ðð
dere plures mſoli
gqum: vt.j.de pre
ca.duo.ſic nec vminium habere:vt S.ↄmo.l.ſi vt certo.S.fti.nee ob.

5. eo.S. ſi quis autem. vbi pꝛioꝛ non cijcitur. quia ibi de pᷣmo decre
to vicit. Item nec obſtat. S. eo. S. cum autẽ plures. vbi mnnuit plures
inſolidum poſſidere.quia de primo decreto dicit: ſecus in ſecundo.
quia tunc viriliter.i.pꝛo rata damm:vt S.e.S.ſi ante.ſecus autem im
credttoribus illi emim pꝛo rata vebiti mittunt᷑:vr. C. de bonis auct᷑.
m.poſ.l.fi.S. vt autem.vel dic idem vrrobiq;: vt ibi nõ. Accur.
H Siqua ſint mra.ſeruitutumi. M. Ac..

Tebita. quia wminus rumoſe wmus xebebat recipere ſermituteʒ
a wmo non rumo1na.
m Satiſdaꝛe. a non fecerit.

IBeneganda erit. ſi tamen aliquid poſſit eis unputari: vt dixunus

5. eo. is qui. Accur.
AMWiſſus eſt. ex ſecundo vcreto.
p· Satiſdedit.hic dic vt nõ.S. e. hoc amplius.S. płt. 2.S. fi.
4 AF netmaria nan tamen eodem modo. quia pignus ipſo iure. ſed
vſuſruc.per excepi.vt S. noxa.l.ſi noxale.in pꝛin. 4

dit toſum ſi e vectigalibus edibus conductis ab aliquo municipio.

nec cauet conductoꝛ de damno inſecio.quia ius ſolum quod habet cõ⸗
ductoꝛ: habe bit miſſus. Si vo municipes qui locauerint non caueant

vſucapitur: vt ſubijcit.⁊ per hoc Sg.eo.l.hoc amplius.S.celſus.et.l.
is qm.vel ſcõᷣm. M. pꝛincipiuʒ loquitur cum conduxi a fiſco:fimis
cũ a municipio.ercij vt Pi.⁊ P. dicunt puncipiũ intelligi vt nõ in
beaiur poſſ idere ſcilicet ſtatim: ſed ex interuallo ſic:vt in ſi. proquo
eſt Z. eo. S. non autem. a. S. ſi foꝛte. quod non placet. Quarti dicunt ꝙ

pvnncipium dicat in edibus: funs in ruſtico pꝛedio. nec hec poſitio pla

cet.vnde ſᷣm pꝛimum ⁊ ſecuudum pꝛoſequere litteram.

Nectigalibus. ſunt vectigalia predia que conducit quis a fiſco in
pergetunm.i.ꝙdiu ſoluatur penſio: vt S. ſi ager vectigalis.l...
Mon caueatur. a conductoꝛe municipij ſcõm pꝛimum caſum. lt
dic edibus a fiſco conductis ſcᷣm alium. Accur.
2 Mee mbendumn. er ſecundo decreto: vt habeat miſſus wminium
cum nec ille qui non cauet habeat ſcom pꝛrmum. vel fauoꝛe ficr mon

e(Sir vectigalibus. ne pꝛimuʒ reſnonſum contradicat ſecundo:

pꝛetons. in pꝛin. et te noxa. l.et generaliter. vel dic vecugalia pꝛe⸗
qia non poſſe pꝛeſcribi a conductoꝛe.quia non ommio pꝛo ſuo poſ⸗
ſidet:vt ibi.ſed ab alio ſic:vt hic. Tel illud verbum ibi poſitum
non poſſunt vſucapi: non refertur ad vectigalia. vel ſolue aliter:
vt ibi notaui Vltimo quero an idem qð in vecngalibus ſu in feu⸗
datarijs libellarijs ? pꝛecarijs.quod ſans dici poteſt.
d Poſſit.i.beat. Accur. floꝛeñ. legum dcc.

e Elegauter. ceſſabit. tribus modis expone Primo ceſſabit niſi

iuſta cauſa interuemati.vi quia impeditus: vt S. eo.hoc amplius.⁊

.l. pꝛetoꝛ. S. fi. a. I. ſequẽ. Sed nonne hec eſt inſta cauſa.qia iam
inſtanter erat coꝛam pretore: ⁊ ſic non erat negligens? Reſpon.po
teſt eẽ ꝙ nimium fuerai negligens in ventendo coꝛam pꝛetoꝛe: vt S.
ſi quis caut᷑.l.ij.S.ſi quis.tamen cum poſſet.⁊ hoc caſu hic loqui⸗
tur. Secundo miſſio ceſſabit: ſcilicet meo cõſilio ſcõm. H. quia me
lius eſt ꝙ habeat reſartionem damni:cum non fueru negligens:⁊
iam erat coꝛam pꝛetoꝛe:aliud ſi im pumum interueniſſet.quia non

fuit negligens: non tamen venit coram pꝛetoꝛe. tunc enim haberet

locum quod dicitur S.eo.l.quod foꝛte tunc. Lercio miſſio ceſſabit
quia res interijt.et ſic non poteſt habere locum miſſio in edes:fiet
tamen in rudera ⁊ ſolo:vt ſequitur.⁊ S.eoð.hoe amplius. Jtem ꝙ
dicit ceſſaꝛe miſſionem eſt contra.j. eoð.S. ſi lam. ſed ibi run poſt de⸗
cretuʒ:hic ante:vt et plene nõ.S.eo.hoc ampliꝰ in pꝛin.vel hic ideo
ceſſat. qina poteſt agi acſi eſſet caung interpoſia.

ſEContigerit. interim. MU
g. Caueatur.i. et ſic enam de pꝛeterito. Arccur.floꝛenn.leg. wvct.

h Ant. pꝛo et. vt et ſup eað. hoc amplius.in pꝛinci.ſic.C. de ver

bo. ſigmiicani.l.penulti.et ſupᷣ ead.l.S.non ante.vel dicas pꝛopꝛe
et erit in ſua poteſtate quod velit facere:vt pater ex orduie litte⸗

re.Accurſius floꝛeñ.legum wctoꝛ.

1 Actionem. in factum. Md. vel interdienʒ vt tollat rudera: vt öẽ.

eo.pꝛetoꝛ. in fi. 2.l.ſequen. i pꝛin. et. S.j. vel dic pꝛo damno etiam
ſine ſtpu.agi quaſi tacue inrellectas vt ⁊ S. c adopi.his verbis:et
rei vxo.aci.S.j.⁊ S.& fideinſ.tu.l.cñ oſtendimꝰ.S.ſi.⁊.J.
ι

—

= —

;——— — — — –à

— — —

- — — — —

2
—

Auu ne
utans
du
ber
ſo
nictsſe
ng
no
Abe

EK.

1sPen
uebte⸗

c.ly⸗ „.r „e Krrz.

ad munici...ij. Sed nũquid pꝛeciſe cogatur cauere vel damnum re

ſtituere: enem ſi velit edibus carere que damnũ fecerunt? Rñ.ſic.
nec obſtat S. eo.hoc amplius.in pun. vt ibi diſtinxi. —r
Kk Si pupillus. miſſio. ſit ergo cuz non legitime vefencit: vt hic.
2. I. qui. ex cau. in poſ.ea. hoc autem. ⁊ S.ex qui.cau.ma.item ait
pꝛetoꝛ. S. hoc au
tem. ſed cõtra. S.

e enic. ſi dictũ. ,
S. f. vbꝛ enaʒ ſi⸗ Si pupillus tutoꝛem non habe
ne tnroꝛe ei nun †* 1 f
arur, dulnd at: qu anerge dannm mſeenni
eſt eiꝰ ſanoꝛeꝛ vt tat: quali nõ vefendatur: miſſio in
ibi no. gtem ar poſſeſſioneʒ locum babebit. ¶ Si
gu. cõtra. j. ð di . — —
gar vemp. pꝛe. quis dammi infecti in poſſeſſionez

miſſus ſit:fulcire eã et reficere in⸗
ſulam vebere. ſunt qui putent eum

l. ſi Fᷣuꝰ. ſ ñ mul
tuʒz ad rem. JYteʒ

aea ver⸗ quoq; culpam pꝛeſtare exemplo e⸗
naz ſendo e is qui pignoꝛa accepit:ſed alio iu
to. vt c.l.i re vtimur. cum em ob hoc tm mil⸗
j ISi qnis. eul ſus ſit: vt vice cautionis in poſſeſ⸗
1 dan erig in ſionem ſit: nihil ei imputari:ſi non
m Accepu. ex refecerit. Itez videamus ſi cau
conuennone: vt tio ei offeratur poſtea ꝙᷓ miſſus eſt
z bieno aet.· m poſſeſſionem: an pꝛius vecedere
co ex auctoꝛtate Tbeat qᷓ ſi ei caueatur:etiam eo
Valmns ne m̃ damno quod cõtingeret poſtea qᷓ
ia culpa teneur mMiſſus eſt in poſſeſſionẽ:quod qui
vi. j. æ bo. auc. dem magis pꝛobatur. repetita igi
lveio et tur die ꝓmittendum erit. hoc am⸗-
S. eſt pteras. plius v impenſis quoq; ſi quas fe
m Si non re cerit: cauenduʒ erit. Illud que
ſeceru. ats caue ritur ex quo tempoꝛe damni infecti
ru:ałs pꝛecaue⸗ rex qu poꝛe damm inec
ru: als tulſent: ratio habeatur: vrũ exquo in poſ
gang ei ſeſſionez ventum eſt: an vo exquo
us eſt in poſſe· pꝛeetoꝛ vecreuit: vt eatur in poſſeſ⸗
ſione depoſuerir ſionem labeo ait: exquo vecretum
wmun ine uteſt: ſabinus exquo vent eſt in poſ
ua moꝛa rutuꝛa ſeſſionem.ego puto cauſa cognita:
Aak: an eeek⸗ modo hanc:modo illam ſententiaʒ
quod vr aur d: peobandam. plerunq; enim ſubue
ſi ali. S. eſt et nitur etiam ei qui miſſus in poſſeſ
a er F n f⸗ ſionem aliqua ex cauſa aut non ve
mo. S. j. cuʒ pᷣn.

nit:aut tardius venit in poſſeſſio⸗
hius. S. cuz co⸗ ððWUM
coꝛ. S. e. hoc am⸗ l H
plius. S.fi. et S. .
vſuiruc.hactenus.S.fi.ſed ad finem eſt conn a.j.e.S.ſi quis me
tu. Solui. ibi m modica impenſa. vel non imputatur ſi non reficit
.ſ. culpa:vt hic.ſed ſi wolo ſic: vt ibi. Uel dic verius:ibi caſſius coꝛ
rigit labe onem.Accur. V r
n Item videamus. offerat.in eodem: non in alio loco:vi S.qui
ſatiſda. co. die.S.plane.
o AMWiſſus. ex pꝛimo vecrelo. ſecus ſi ex ſecundo.quia tunc habʒ
locum:vt.j.e.S.poſtea.
p Magis. ſcilicet ꝙᷓ contrarium. Accur.
Repenta.i.referenda erat cautis ad tempus pꝛeteritum:quo ca
ueri debuit ad eam diem qua nondum fuerat damnuʒ datum. ſic
ea cautio e omni futuro damno peti potuit.ſic.j.d itinere actuq;
pꝛ.l.j.S.ſi quis autem pꝛopter. 2. S. pterea.
ÄV Si quas.neceſſarias.non tamen ei incũbebat neceſſitas facien
di:vt S̊.e.l.S.ſi quis damni.
Illud queritur. hic diſtingue vt plene dixi S.eo.hoc amplius.
im pꝛin. Accur.
t PHabeatur. cum modo cauere velit: vt S. pxi.O.
ſᷣ Aiſſus. i, miti iuſſus. plerũq; in hoc ti, ſic pomitur.
$

x Aenit.quia iam damnum datum erst. Acenur.
y Doſſeſſionem. aut foꝛte veniens non fuu admiſſus.
a Poſtea. wmmij.qð ſit cum quis adunttit᷑ ex ſecũdo ccreto.
b Dblatõni. ſecus ſi quis impetrauerit vt poſſideat pignus iure d
minij:vt.C.æ iur̃ m.impe.il.fi.S.ſi antem in temꝑe.

nem. Poſtea autem qᷓ quis poſ

ſidere iure wminij a pꝛetoꝛe iuſſus

eſt:nequaꝙ locus erit cautiõis ob⸗
lationi:⁊ ita ait labeo. ceteruʒ nul
lus inquit finis rei inuenietur:hoc

eſt veriſſimum ſepoſito:eo ꝙ qui⸗

buſdam vel etate:vel qua alia iu⸗

ſta cauſa ſubuenitur. Si iaʒ ru
erunt edes:an in poſſeſſionem ru⸗
ine vel aree mittendus ſit: nihilo⸗

minus is cui cautum nõ eſt:videa
mus.et magis eſt vt mitti vebeat:

⁊ ita labeo ait.ſ̊ adijcit ſi poſtqᷓ le

creuit pretor eum in poſſeſſionem
mittendum: tunc edes vœciderint.
et puto labeonis ſententiam verã.
pꝛoinde etſi refecit aliquid:erit⸗
bandum non pꝛius eum diſceſſu⸗
ruʒ qᷓ ſi ei ſarciatur:⁊ le pꝛecio ca⸗
ueatur. poteſt autẽ ⁊ in factuʒ acti
one recuꝑare hoc quod impendit:
ſed non amplius ꝙᷓ ꝙ bom viriar⸗
bitratu factum ſit.idem eſt etſi ali
us iuſſu rogatuue meo eoꝛuʒ quid
ſine wlo malo fecerit: ⁊ eo nomine
condemnatus ſim:aut vderim ſi⸗
ne dolo malo. DSi quis metu ru

ine diſceſſerit e poſſeſſione:ſiqui⸗

dem cum adiuuare rem non poſſet
id fecit.labeo ſcribit integrum ius
eum habere:perinde ac ſi in poſſeſ
ſione perſeueraſſet. ꝙ ſi cuʒ poſſit
ſuccurrere maluit eam relinquere:
amiſiſſe eum pꝛetoꝛis beneficium.

æ bonis auc. iu. poſl.pꝛetoꝛ.non ſolum iudicis

c Funs. imo in⸗
ueniretur ſi ſemel
pꝛeſtaretur. ſ̊ hoc
non ita intelligiẽ
vt prima facie ſo⸗
nat.ſed ita.i.cauii
oms offerende.q.
di. ſi non fini᷑ mõ
ius offerẽde cauti⸗
onis. ergo per om⸗
nia tempoꝛa pote⸗

rit offerri: quod eſ
ſet abſurdum. nã

que ratio eſt ĩ hoc
tempoꝛe: eadem et
in ſequẽtibus.aʒ.

eſt ſic. C. e traf

aci.fratris. Item

eſt hic argu. ꝓ ſen

tẽtia. H. ſ.ꝙ ius
offerẽch temꝑpe tol⸗
latur. ſic. C. de pꝛe
ſcrip.xxx.an.l.cuʒ
nociſſinn. F. codẽ.

di. ſeoꝛiuʒ poſito ⁊

ſeparato ſeu ſegre
gato ab eo qð ante

dixerat: vt S. e. S.

ſi foꝛe. Ac.
e Si iam. ß ad⸗
lcit:ſcʒ ita mitten⸗/
dGum.
DBecremt. ante⸗
eſſet in poſſeſſio
ne. Accur.
g Beciderit. als
nõ:niſi ille fuerix
tẽꝑis anguſtia vel
alia iuſta cauſa im
peditus ſtipulari:

vt plene dixi S. eo.

l. S. eleganter. 2. l.

hoc ampli.ĩ pᷣn.

h Sarciat᷑. im⸗
penſa.
BDe pꝛecio. 1.
damno rei ſue.

In factum. ex
edicto quod eſt. j.
officio. Dʒ quare nõ

actione uegoc.geſto? Reſpõ.quia ponius ſuo nomine facit reſpiciẽdo

quod poteſt contiugere: vt ex ſecundo œœcreto iubeatur poſſidere: et

ua fiat wmmnus. vnde non aget nego. geſt. vi. j. væ bo. auc. iu pol. l.

netoꝛ. S. his verbis. Accur.

Juſſu.differt iuſſus a rogatu:vt.C.quod cum eo etiam.et 5. qo

iuſſu.l.j.S.ſed ego quero.⁊ bi notaui.

m Samnatus. nec aliquid adhuc ſolui. ⁊ ſubaudi maxime condem

natus.nam idem ſi non ſum condemnatus:vt S

S.fi. Accur.

x here. vendi. l. ij.

n Aut wederim. nõ cõdemnatus ei qm iuſſu meo reſieit. Sed quid
ſi edi ei qi non reficit: ⁊ ſine vlo foꝛte ago.quia indebuum ſolui.

vt z. ve peti.here.ſi poſſeſſoꝛ.S.bone fidei.

Si quis. ſ. miſſus in poſſeſſione ruinoſaꝝ ediuʒ ex vᷣmo vecreto⸗

quia ſibi non cauebatur.aʒo.accur.
Diſceſſerit.i.receſſeru.aʒo.

q VPeꝛetons beneficium. quod habebat ex pꝛima miſſione.
V Beneficium. cogitur ergo reficere. ⁊ ſic eſt contra. 5. eo. l. S. ſi qs

dam. Dolu. vt ibi. Accur. flo⸗

ſECaſſius.coꝛigens labeonem. Accur. floꝛeiiñ. =
tEnimo. quod in dubio ſemper pꝛeſumnur: vt inſtitn. de rerũ di⸗
m. F. fi. 2 S. ad. l. ro. ve iac.l.qui leuande.ſed arg. contra.j. de ſurt.l.

falſus.S.ſi iactum.

u Eum. miſſus.i. miti uuſſus eſt ex pꝛimo vcreto. ho.

x Benefici. qo
habzʒz ex inſſioe pᷣto
ris vt intret i poſ⸗
ſeſſionem: vnde a
capite. vel hic ð ſu
perion caſu opoꝛtʒ
en perere caueri.
9 Si duz venit.
non pꝛecedente ne
gligentia. quia tũc
nõ amiſit: vt 7. .
eo. cuʒ poſtulaſſeʒ.
in prin. et S. eo. S.
illud queri.
b Si quis. niiſ-
ſns.1.muti iuſſus
ex pꝛimo vecreto.

IFmſſet.i.ĩter⸗

eſſe: vt ⁊ S.e.l. di⸗
es. S. in eum. 7 ne
vis ſiat ei.l.ſfi. S.
pꝛetoꝛ. c.

9 Erteditur. a⸗
ctio.pꝛedicta in ſa⸗

ctuʒ.i.eius condẽ⸗
nat io ſiue effectus
eius vel exercitiũ.
ipſa enim naſcitur
ex ipſa pꝛohibitio⸗
ne: ſicut eſt in acti⸗
one miurig ruʒ: vt
inſtitu. ð iniufr̃. S.
pena. ſicnt er ałs
3. ð euict. l. ij. 2 3.
ad.l. aqiił. i lege.

ſic extenditur ifſa

mia: vt S. de his ꝗ
no. infam.l. athle-
198. S. pompo. Sʒ
argu. contra. S. de
aeti. empꝛ. ſi ſteri⸗
lis. S. cuz per ven⸗

neq; ſi poſtea ſuccurri ſibi velit:ꝛau

dienduʒ eum. Caſſius autem ait:
ſi metu ruine receſſerit:nõ hoc am
mo vt edificia vrrelinqueret: reſti
tuendũ eum in poſſeſſiõeyʒ. Euʒ
tamen qui miſſus in poſſeſſionem

nõ acceſſerit:ſi ediſicia ruerint: be

neficium pꝛetoꝛis amiſiſſe ſcribit.
hoc ita accipiendum erit:ſi vemire
in poſſeſſionem neglexit: non ſi dũ
vemt ruerint. Si quis ex hoc e⸗
dicto a pꝛetoꝛe in poſſeſſioem miſ⸗

ſus non eſt:admiſſus in factum a⸗
ctione vti poterit:vt tantum pꝛe⸗

ſtetur ei: quantuʒ pꝛeſtari ei opor
teret:ſi xe ea re cautũ fuiſſ̊. Ex⸗
tenditur enim actio in id tempus:
quo damnuʒ cõmittitur.
p Aulus.
Nteq; damnum vætur impu
mium eſt factũ eius:qui ne⸗
q́; pꝛomiſit:neq; admiſit in poſſei⸗
ſionem. ſi tamen ante damnuʒ da
tum nec cauit:nec poſſeſſioneʒ ceſ⸗
u Apian?.

ditoꝛem. 7. j. e.I. dammi. S. ſi is. Accur.
e a Utrch. expoſitio ſupioꝛs. S. Accur.
ff Simpumtum. ratione effectus. vel ſubaudi perpetuo:ſi ta
men ⁊c.⁊ ſic moꝛa ſola nõ mnducit hanc obligalioem. ſ. tuʒ
ad effectum: ſed damnũ poſtea coõtingens. L
g Si tamen. ſubandi maxime qina idem eſt: etſi nullum iſtoꝛuʒ m⸗
terueniat: vt S.l. ꝓxi.S.fi. àYSVUM
bſ JAquis mſſum.i.mitn iuſſum. Accur.
1 Eum eſſet. hoc relertur ao ad ſuppoſitum per dictioneʒ ſi
quns. 2 intellige ve ſeruo tin:non de filio quia in eo non habʒ
locum noxalis: vt inſti. de noxa. acti. S. fi.

k In iplum. ſcilicet pꝛocuratorem.

ri: vt.j.l.pꝛoxi.S.ſi de mandato. 7. j. 5 vi 1 vi arma. l. j .S. veiecule.

7. §. quotiens. que ſunt contra. So

ibi ſpecialuer conſtiutus ad ceijciendum. vel dic etiaʒ ꝙ hic erat ad
hoc ſpecialiter conſtiintus.a non negatur in wmmum: a ſic in vtrun

q;.vel hic erat ꝓcuratoꝛ
nic ipᷣſe ſolus tenetur.vei hic dicit pꝛocur
mmmum vnlier. a ad hoc S. quod quiſq; lur.l.iij.S.ſi ꝓcuratoꝛ.⁊ q.

i. ocurans: nullum habens mandarum: er
aioꝛem teneri directo:ibi w⸗

i? quis ius di.non ob.l.j.S. ſi ꝓcuraroꝛ.

IBandam. ſ. pꝛocuratoꝛem.
m Zcendum. vt 1 arg. . ve tribn. l. i
S.ſi wlo. a de reg. iu. neq;. 2. C. vnde vi
ex wvlo. ſed ⁊ ipſe pupillus woh capax tenerur conſentiens piolubino

mi: vt.j.ne vis fi.ei.l.j.S.hoc edicto. q eſt contra.

n Ncctio. per petuo. ſpeciale in hoc caſu in alio quando cauſa lega
toꝛum mitti iuſſus nõ admunt᷑:qj ałs regulariter cotra ꝓhibentẽ eſt

annalis: vt hit.⁊.j.ne vis fi.e.l.j.S.ſi.⁊ eſt rano vt ibꝛ.

o In heredem. licʒ ſu ex delicto Fm. R, nam ſuccedit loco actonis qᷓ

ſed certe wminus vigetur rene

lu. hic erat generalis vel ad alia:

ijj. S. j. et de pecuł.l. ſumma.
l. meminer int. a S. c wl. ſi

ex cautꝛone daretur ſi interneniſſet que in heredem daretur. argu.

8.ſi quis cautio.ſi eum.S.ſi.als non dat᷑ in heredem actio ex xli
cio:miſi quatenus ad eum ꝑuenu: vt.j.ne vis fi.ei.l.j S. fi. 7 S. e
eo per quem factũ.l.j.S.fi.⁊ de aliena.indi.l.non ſolum. S. fi. 7. l.
ſequen. vel dic hic teneri heredem te eo quod ad eum puenit. perue

Iquis miſſum in poſſeſſio⸗
neʒz cũ eſſet in aliena ptate nõ
admiſit: pleriq; putant noxalem
actionem nomine eius competere.
quid enim ſi pꝛocuratoꝛ prohibue
it: vtrum in ipſum:an in wminũ
dabimus. ſed et verius eſt in ipſuʒ

dandam. ſed in actoꝛeʒ municipuʒ

⁊ in tutoꝛe ceteriſq; qui ꝓ alis in⸗
ternenerint:idem erit dicendum.

Actio iſta que in factuʒ eſi per⸗

petuo dabitur: ⁊ heredi et in here⸗
dem ceteroſq;: item ceteriſq; per⸗

ſoms. Yudex qui æ damno in⸗

fecto cognoſcit:etiam alienato pꝛe
dio ab eo cum quo actum fuerit:
damnũ exn mare ſolet om̃e quod⸗
cunq; ante iudicium contingit.
Emni infecti ſtipulatio cõ⸗
petit non tm ei cuius in bo⸗
nis res eſt: ſed etiam ei cuius peri⸗
culo res eſt.̊ quod opere facto cõ⸗
ſecutus ſit wmimiũ vſucapione p⸗
mſſoꝛ: non eum teneri eo nomine
pomponius ait.quia nec loci:nec

nmit autem ad en
hoc ꝙ non ſatil⸗
dederit:vel non
admiſerit in poſ
ſeſnonem: ꝙ laci
endo.i.ſatiſdan
do euitat actio⸗
nez: vt. J. ne vis
fi. ei. l. j.S. fi.et.
S. j. 2 Z. l. ꝓxi.

p Ceteroſq;.

ſacceſſores enaʒ
in nem tm: vt. j.
eo.fluminuz. §.

adijcitur. Ac.

q Jugex. infe⸗
cto. infectũ erat
ſcilicet damnum

tunc cum cauno

fuit iterpoſua:ſ
nunc cnʒz agitur
factũ eſi dãnuʒ.
qꝛ poſtea wumus
ceciderit:⁊ nunc
agit᷑ ex ſtipulati⸗
one ⁊ index coj⸗
ſcit. Ac.
rABlienato. vl
lite pendente: vł
ante. quia acno⸗
ne in rem non te
net᷑ huic: ß per⸗
ſonali in factũ qᷓ
rem non comit⸗
tar: vt. C. de he⸗
re.inſtiiu.quoti

ens. 7. C. acti

om.⁊ obliga. eũ
cui. qʒo.et S. ad
heres. Ac.

ſErxtimare. contra alienantem. Item in eum cõtra quem eſt ali

enatum: ſi tamen pignus fueru ei conſtitutũ

per mſſionem in poſ

ſeſſonem:imo eiſi non ſi conſtitutum: vt.j eo. flunmnnũ. S. adijci
tur. vel dic vt ibi. ſic econtra exrumatur pꝛo eo qui fuit ſtipulatus.
1 eo qui eius loco ſucceſſit eniaʒ in rem: vt dicio.S.adijcitur. ſic

etiam eſt in ſupioꝛi ⁊ ſequenti interdicto: vt S.n.
cum quo. videtur tamen cõtra.j.l.ꝓxi.S.empto
to2. 7. S. ſi is qui. ibi.non augeri ac. ſed non eſt ſi
vt ibi dices. apparet ergo ꝙ ſi fueru miſſus in po

j. l.fi. a.I.ti.j.is
2.7. S. ſed ſi vendi
bene intelligatur
ſſeſſioõem: aget hy

pothecaria:vt S.œ pignorat᷑.acto.l.non eſt miruʒ.ſi non fuit mii⸗
ſus ſed ſtipulatus ex ſuipulatone agerur: vt dicto.S. adijcit᷑.

t Ante iudicium. verum poſt caunonem int
ne dicit ante. nam poſtea validius ſpectat ad. 4
etiam non pentum: ſed pꝛius bene petitum: vt S.

S. ſciendum.

erpoſitam. Item be⸗
udicis officinm. quia
edił.e.ediles.

u O Zinni. ſtipulatio. 1. ius exigendi ſtipulatonem.

x In bonis. i.wmimo. ⁊ ſic ſtricte: vt.. de ver. ſigniſ.
l.bonoꝛum. S. in boms. 1 inſtiunt. vi. b

o. rapt᷑.S.fi.⁊.j.æœ

acqinren. re. wmi. rem in bonis. et ſic ſtricte pꝛopter id quod ſe'qui-⸗

tur:ied etiam ⁊ac.

a Periculo. vi fructusrius a ſupfſiciarius: vt S.ð eo. hoe amplius.

S. pet. 2. S fi. ſed fallit in bone ſidei poſſeſſoꝛe:
JS.ſed ei.nam mulus modis diciiur res eſſe al
res nuihi debita eſt periculo meo ante moꝛam v

vt. . de ver. obliga. ſi ex legan.

vt S.e.l.qui bona.
icmus periculo. naʒ
el culpã lebitoꝛs:

b. Segq quod ope. ſubaud illud qð ⁊c. vel dic ꝙ, qꝛ. i. poſt opꝰ fa⸗

ctum.⁊ ſic mutat hic caſum.

Mpere. cinus operis nomine timebatur ruina quando fiebar.

7 ideo fnerat cautum.

