en Conuemri. beas:recte tecum agi hoc intdicto. Tendum nõ eſſe:ſi veterioꝛ litioꝛis B eſtỹ. S. te opis
uien als dtinert. Igem labeo ſcribit: ſi vicinus mariſue vſus quoquo modo futu⸗ no Gg,lej: Tnan⸗
meus viam ope coꝛrupit:ꝙᷓuis opꝰ rus ſit. rr
4 or meri 5 fecit ktom ipſi ꝙᷓ mihi vnie ſit.tñ Keuo. m 1 publi⸗
I.li ig vici ſur câ id ferit: 1 ttoꝛe i Stii edifi noce⸗
nnulg ſere mela w ſls vicin fundi ſui cãid fecit: me Nlittoꝛe wuregsijediſcar⸗ bit. i. nocere pot.
n ime lo. .l. ☛ tñ non poſſe hoc inento ouemiri. licet:miſi vſus public 2e⸗ vi 2,5, ſa boim
n S.Ge rer ven. ſin ſi gut hoc opus fieri ↄmunit᷑ cura Tiretur. nins. olabeg. dluan no
n wpA N autem. F. 5 716. , attb Inautione. h ac. eſſet
s: d mier. mmm?:vtrüqhnim tenen. Hoc J pꝑpub. locum riuus aqdu⸗ opus,azo.
ptoꝛ. F. plane. int᷑dictum locum hʒ etiam aduer⸗ ctus puato nocebit:erit actio pua
mimmm l ſus eum qͥ wlo malo fecit. quomi-⸗ to ex lege.xij.tab. vt noxa dño co⸗ n. Mora. ab vm
n n p b Reſkunags. JMU uerſitate ſi publice
itine uiui iple. als ſi ie v.. Rrrakatnoc p⸗
aN een —UNHmm quo qs ini H ato. als eſt non
amir ihe z. ale ſi ie quod quis inter ac. ſ. vt non dño.i. etiam non dño cunꝰtũ inteſt vt vſufructuario crediio
. Pl VBebere.ſic ⁊ ſuat᷑ in actione aq̃ plu. arcẽ.vt.S.de aq̃ plu. em·/ ri bone ſider poſſeſſoꝛ caueat᷑.dico ita vt res ꝑ iudicem apud quem
uüli ptOꝛ. .l.poſt venduoõʒ. ⁊.l.is cum quo.⁊ in oꝑ.no.nũ.vi.S.de op. actio ꝓponi diſponar᷑.ita ne damnũ poſſit pan.non aut dico ꝙ cautõ
s zi no. l. pe. a ſi. ⁊ qð vi qut clam. vt.j. qð vi aut clam.l. ↄpetit. S. n dammi infecti petat᷑ ꝑ ac. ſi cautõʒ petere vellet.bñ poſſet ꝑ ofriciũ iuu-
grun n ſumma. a facit. S. e.l. J. hoc midicto. ⁊ de ali.iu.l. ij. S. . . vt. S.de Pui. vr. pi.ſi fiſtule.⁊.S.de dam.inſe.fluminũ.in Pn. Dʒ S
u pm ins d Inidictũ.iꝑarium.j.j.dve popu.ac.l.fi.ſj hoc ſpale eſt.vel ho ꝗ acno erit dño vel non dñno ex le. xij. tab. HK. in factum vel ach. ex. l.
AM cum popularis nõ eſt ex maleficio. ſ̊ oꝑe facto. cvy anniq.l.dat᷑.vbi non eſt alia actio.vt.S.œ ↄdi.exle.l.j.⁊ hoc ſw nõ⸗
Actons. q ſi mi vel pap inteſt. qꝛ de alis zcta eſt. eſt em̃ płaue babes noxos.ſi at habes noxg.ſ.p noxa futura.ł vic.i. damnũ datii
„ cum ex eadem cã eſt q̃ ſupꝑv.vt.S.e.S. hoc edictum. Item an alius reſarciat᷑.ſj q̃̊ ac? R.añ.l.aqᷣł.muẽta erat illa.q̃ ꝓ alijs dãms.vt.S.

aget. ⁊ egdem pñt queri.S.S.hoc inidicio?ad hoc rñ. ꝙ poſſu intel

ad. l. aqᷣł,l.j.hodie vti,aqᷣł.xł᷑ ĩ factũ ſpᷣſidiaꝛia aqł.q̃ dat p dãno dato⸗
1

0 un

via publica re. titulus iſte nõ ad aliud ꝑtin
ubꝛica. de
b RKubꝛica. e

ni. 2, 5, ne qd in loco pub. ſi. l. ij. .. viaꝝ.
les. S. aſtruant. 7, 5,n

E.
=

ote
facere non eſt phi⸗ V
liqd ſacere.ß hoc ſ Pꝛeterea hie M an
q viam darfeint⸗har did aiarraak vrnlij Trnn . n
le . 10 . ij. m de ru 8* “ß . 6NE ⸗
t.S. & pcu. l. licet. 2. l õ k. 5. e di. ob cl. ſnm
. facultas eſt. ꝓ damno pᷣnato vt. 1. Fanmer hetnieteui vonit. S. 830. nbemme i⸗ bils
Bedn 2. i heben Ei Fis nemimne.rer e d chrot neide mnerea cS iun.
cut is. als licz is rone. vt. S. e. l.ij. l. gema. t. vel. . ad puj ſuuc
b 1 oner r nsrre Nr ge in ege lica ⁊ ſi quid in eg cnudinem. nnn nd.
ad hanc ragenges. . S. Be via uble n ſ et łe edi⸗ . Reducunt “R uumſe
kenebenrr vi. qͥ intdicto eor. ſiat: krum glerichtur a ſingulis enenntt. penn
u drcien⸗ Zar ne qᷣd iawe e lo⸗ tchctengg. Nunenn. Apis. f Sigeis in uge
crch nnn quo damnu Var nihilomw veu⸗ Retoꝛ ait. qminilli vi Exae e an
4 Kallere on n co dmlihelect⸗ lns renb itue pub. api⸗ 3 Datiek. etsbb
michern; cioS. ratoꝛis dandi An 66 Uunn Paln. liceat:dũ ne liquo eriaz ſua
ee d. re bente in re reficere li im fieri aliqu itate. lirro
nenne. a5 Icut is qͥ nullo ꝓ bie cogẽ⸗ a idue it eteri fiat: run ſieri ecedne znnn
c. r. loco * moliri: ne vꝛbs Nrlo⸗ veto. Ela dinẽq; reſtituere . circuu⸗ D inegnll n
1 tudiné g rj 5 urx- getus. 2 factt. Hunuenonn
„ Rubrꝛica. e mermms: itaqꝗ Kähre ⸗lenm rwener taccros encertho Bkine.
negh. . †1 — Fe⸗ „ 2e. eI
ebatirot dio unnnenu Aaocinihnto⸗ Bgtd at ꝓpꝛie oblomnrons ſupeſt Aſubp Man
5 au. alioqᷣn recigere egat:
„ and, impium ent. heefteir em 74 nn ugwgued
nns vel ai loco publico fruenda. . oẽs oĩno qͥ ſting ſe ceterioꝛẽ
eg vt S nzeln⸗ De Apia. — Siqͥs in ſpẽ T evim patiet᷑: ꝓpt 1 *
Benqe nemimne. Retoꝛ ait. minꝰ loco viam facit:impun . longioꝛẽ neq; i Inlerdlicit. .
* 2— ondurert. Retoꝛ⸗ l: g cin locz⸗ go ne; lrtorr neczlo⸗ 6 viam ſub interdictum ꝓo mun
ſoꝛte enam ad mo⸗ ub. quem m eq; humilioꝛẽ vi fa⸗ mir. azv. Wad
cu tps. lʒ em nõ pul endu em neq; hu t p fa⸗ — .
eir a vmz di maerine herie reretion eiceil hrie⸗ zrtauz. Fiatt
dam ſuam – alij locatõis frui li b. cere: ſternere viaʒ ins lapillis. Nußnm.
e atti. Z EElocatols! hoc pub. ttere: aut lo œ ſtrata ter
kaler. Ere ſagfi. eidex lege loce nt̃dictum a⸗ mittereraul larrario deſ ri
Ei.S: gü ouagan. veto. Intch lãẽ. Tu rrena ſit: vel atrari ctum H ꝑpe Aln
s nullũ eſſet ſp fieri 1palg e. ten nt᷑dic . ſſin inni
is al 4 Eaneene vrilitatis an gib, anmde⸗ renaz ene Zn oẽs: bʒ odẽ Wae
a puato ad nõn ñi vectig fruẽdi o dabit: ctoꝛis interat. De ſmati. Anlnohr
lun haei aenn run octeei ac Aueli d, nuazin id as actons in Abok. —— ei
n s aean duxit. ßͤ ſi Re aanyit vſoa⸗ r u ppkono rego amt 2dSts eea Ean
a3. vel dic h. que? ndum ipſe qͥ ad ductoꝛ pᷣſcra Jaz p Pprs! Albk. ad e zuor ge Rbenun
mocheü tpc⸗ viH Uengt ſt vt ipſe con loca⸗ tere non pt. lam pu. qs plu. ſipn cd5 imgth
ti dari in rem agad magis el quominꝰex lege ten vicini viam pu. q⸗ i viger ndel de ,
len veozuatoa Ait ptoꝛ:quon to ait ey lege Iin agy! iin eum vie ſonr⸗ r.8. & Criiſs
magnũ. 7 §. önis frui licea em̃ vel con reieceꝛit: 1elr inteſt:c dam. i n. q eſt fumn ig⸗
vn poſ. ſi Boged toms! g. vltra legeme Il V. i . . o dabit᷑ qnti ei. ni num. in , b⸗ Exr ir
eivadneg ⸗r ſonntfonsey ebet andiri qꝗᷣ fru natece geno rrogata eſt. Qui ſn n:Lannt. mmula
alit h publicꝰ legem non debet Aubk. do iniuria i t:ad mu vnluia nimſeſf g
111i pullien d reſincrar. magines fun blicam exarauerit: x. ne.
ee: um Mde⸗ eſiderat. ſolet vt imagines viam publ ſolus compellitr. A
3 eſt ivnn Put. Hnceci ue oꝛnamemo rei⸗ nitionem eius ſolus n ſn
HBch ube tue: . I g S Ke
loco ſier ceſaris atme e in pub. ponant ne ur. Eit i &2:: a U
cinitat uet. pub. ſint futur dictũ actoꝛis nterst Pacerpon mnobumn als an Ne n⸗
· vr in flu. pu. õäs 0a6 EC. & . x. an. ob gnn
naLPse SAdͤ 1 alenon- mii m⸗ Banpnenpge nece üezrennan E annenn .
aurfſe. nr. . lterid zetu en dlen ſi ſun ⸗ n ne en * der excipe . ne Slr r en bo etiam ſi l leo
iqs nemine. bi ex alterid ze t ven. l. loci. §. 2 eit igeo aꝛ. .l. pure. . Wei, (en
ceſſa ac. vt. S xgcen ſehe vt ad heredem ir an. non in e reiecte. i. Ppter viam rrtechann nomen eſt nN
Dlernien er enat alina p⸗ Gere Boitidei ge aäch eroner Zin arun Ple eiece.t. Hier vicum ea n n
doelendtoe ſuant fe Pert vi thievi. 5.we pub i pe. „ 1 Jur Jo. vel vrilis aqn ic vi.. qutadmo in W
cia.l.adeo. directa pᷣfert᷑ lane r⸗ “ ⸗ ctu vie reiecte. jf. llit in caſu.qð dic vt. G
ꝛeferat.qꝛ ſe. F. fi. 539. fies eſt Hus oms actio hoc tñ ſfa . li
è garanuntße em̃ fides Znuntaa vanm locus.§.i⸗ ſolnendo vicini cogunk, F.e ch
Alt ptoꝛ. vitra vel ſti an einnr heni par. F.illi. t hoc inict / nhnf Fuuus am ellit. qᷓ ſi non eſt
2 Eaen-1 Pacſa. I. ve reg. in. oſt ꝓhibeat habeg ſtatuas 7 AQui viam. ↄp
Nadnnerr ri Ercgaui 3 ocgeren w
2 * te dean. excep. paulus. . 5. e
cium. a fa⸗ .
Wwpni creel mlicline⸗ ge

=
E
,„
. = =
—

öfine 1
ar
auncit
nei: o
i ne
harſiſ⸗
Trar
umhge
ErhN
nn.
Aot.
aloamit
.
mgl
nnenmt i
Glict mi
ek. An

mmrin lun

r. .

neni d

ſe Biles.

nota bo
nam legem gre⸗
cam⸗-
t Scoöm cmm⸗
tates. vt ꝑ bur⸗
gos idẽ ſi in ipᷣa
ciuitate.
vVMõ labilia
.i. vt nõ ruant.
x Zd illabilia.

1. non ruinoſa.

y Singutem.
1.ſi ð ſactum fue
rit.ac.
3 Trocos. i. ro
tas quibo vehun
tur ligna. ⁊? ideʒ
in ſimilibo.

Rubꝛica. de
flummibo. 2 ne
quid in ⁊c.ꝓ td
E nequid. vej de
flumine non na
uigabili. 2 ne
quid in flumme
⁊c.ſ.nauigabili
zc.ac.

2 39 It pꝛe⸗
1ſta⸗
tio. vbꝛi
naues tute ſtant
vt. j. e. l. S. ſtatõ
nem. ac.
Mauigij. al
nauigis. i. ꝓpteꝛ
nauigium.

g Sit fiat. fit
ſi in pñti. fiat in
futuro. vt.S.ne
quid in loco pu.
l. ij. §. deinde ait

ptoꝛ. ac.

b umẽ. a ri⸗
uo. hic rim noie
aq̃ fluens accipi⸗
iur.ac.
Circũcolen⸗
tium. i. opimoe
ſic ⁊. S.de fundo
inſtructo.l.cum
elanioms. S. aſi
nam. .V
dItem flumi⸗/
nn.ſp. i. ſine fi.
ſic 2. C. de diuẽ.
re.l. ij.
eAliq.i. aliq
bus tpib.ixa ꝙ;
plerũq;. ſic. j. e.
S. ripa. 2 inſti.
ad.l. aq. S.is at᷑.
Mon 15 mi⸗
nus. idẽ &̊ ꝑ ori⸗
um eſt in toꝛren
8 Numinmn.

publicu. id. ſ.
mu,alia em̃ ſunt

D Api.
Biles curules ſtudeant eas.
q fFm ciuitates ſunt vias:vt
vtiq; adeqnt᷑:⁊ effuſiones nõ noce⸗
ant wmibo:⁊ pontẽ faciãt vbicũq;
oz. Studeant at᷑ vt ꝓpꝛij parietes

et alioꝝ q̃ circa wmos vel ad viam

ducũt nõ labilia ſint:q̃tenꝰ vt oꝑtʒ
emendent dñi wmoꝝ ⁊ ↄſtruant.ſi
at᷑ ñ emẽdauerint necq; ↄſtruxerit
mulctent eos:qad iũllabilia faciõt.
Curaʒ at᷑ habeant:vt nullus effo⸗
diat vias neq; ſbruat neq; ↄſtruat
in vijs aliqͥd. Sinautẽ:ſᷣuus qͥdem
ab obuiãte fuſtiget᷑: liber at emõ
ſtret᷑ edilibo:ediles at dammificent
ſm leges:⁊ qõ factum ẽ diſſoluãt.

Conſtruant at᷑ vias pub. ̃m ꝓpazʒ

wmum vnuſqᷣſq; ⁊ aqductꝰ purgẽt
⁊aſtruãt:ita vt ñ ꝓbibeat᷑ vehicu
lum trãſire. Quicunq; at᷑ mercede
hitant:ſi nõ ↄſtruat dñs: ipſi ↄſtru
entes ↄputẽt diſpendium in merce
em. Studeant at᷑ ⁊ vt ante erga⸗
ſteria nibil ꝓiectum ſit vel ꝓpoſitũ
pterꝙᷓ ſi fullo veſtimẽta ſiccet: aut
tectoꝛ trocos.i.rotas exteꝛiꝰponat.
ponant at hi. vt nõ phibeant vehi⸗
culum ire.nõ pꝓmittãt aũt rixari in
Vijs: neq; ſtercoꝛa pꝛoijcere: neqʒ
moꝛticimia: neq; coria iacere.

De fluminibus: et ne quid in
flumine ripaue eius fiat: qu⸗
peilus nauigetur. Rubeuca.

Apianus.

It pᷣtoꝛ:ne quid in filu
mine pubk. ripaue eius
facias: ne qͥd in flumĩe
ripaue eius immittas:qͥ ſtatio itue

nauigij veteriꝰ ſit fiat. Fumen

a riuo magnitudine diſceꝛnẽduʒ è.
aut eſtimatõe circũcolẽtiuʒ. Itẽ
finminũ q̃dam ſunt ꝑennia: qdaʒ
toꝛrẽtia.pẽne eſt qð ſemꝑ fluit. toꝛ
rens qð hyeme. Di tñ aliq̃ eſtate
exaruit:qð alioqͥn ꝑẽne fluebat:nõ
ideo minus pẽne eſt. Fluminuʒ
qdam publica ſunt:q̃dam nõ. Pu⸗
blicum flumen eſſe caſſius diffinit
qð pẽne ſit.hec ſnĩa caſſij quam cel

ſus pꝛobat videt᷑ eſſe pꝛobabilis.

Hoc intdictum ad flumina pu⸗

blica ꝑtinet. ſi autem flumen pꝛi-

uatum ſit:ceſſabit intdictuʒ.nihil

em differt a ceteris loces priuatis

flumen puatum. Ripa aũt eius
ita recte diffinit᷑: id qõ flumen cõ
tinet naturalem rigoꝛeʒ curſus ſui
tenens. Ceteꝝ ſi qñ vel imbꝛib vł
mari vel q̃ alia rõne ad tempꝰ ex⸗
creuit:ripas non mutat. NMemo xe
mnq; dixit nilum.qͥ incremento ſuo
egiptum coopit:ripas ſuas muta⸗
re vel ampliare. nam cum ad ppe⸗
tuam ſnam mẽſuram redierit:ripe
aluei eius minuẽde ſunt. Si tñ flu
men naturalit᷑ creuit: vt ꝑpetuum

incrementũ nactum ſit vel ab alio

flumine admiyto: vel q alia rõne.
dõm eſt ꝓculdubio ripas q́; eñ mu
taſſe:quẽadmodum ſi alueo muta
to als cepit currere. Si iſulaĩ
pu. flumine nata fuerit: inq; es ali
qd niat: nõ videt᷑ in pub.fieri. Illa
em inſula aut occupãtis ẽ:ſi limita
ti agri fuerunt aut eius cuiꝰripam
otingit.aut ſi in medio alueo nata
eſt: eoꝝ eſt q ppe vtraſq; ripas pᷣdia
poſſident. Simili modo ⁊ ſi flumẽ
alueum ſuum reliquerit:⁊ als cur
rere ceꝑit:qcqd in veteri alueo fa⸗
ctum eſt: ad hoc interdictum non

Ptinet: Mon em in flumine pub. fa

ctum erit:quod eſt viriuſq; viam.
Aut ſi limtatus eſt ager: occupã⸗
tis alueus fiet.Certe ſi œſinit eſſe
pub. ille enaʒ alueus quem ſibi fiu
men fecit:⁊ ſi puatus añ fuit:inci⸗
pit eſſe tñ pub.qꝛ impoſſibile eſt vt
alueus flunmmis publici non ſit pu
blicꝰ. Si foſſa manuſacta ſit ꝑ
quam fiuit fiumen pub. nihilomi⸗
nus publica fit: ⁊ ideo ſiqͥd ibi fiat

in flumine publico factũ videt᷑.ali

ter atq; ſi flumen aliquam terram
inundauerit: non alueum ſibi ſece
rit:tũc em̃ non fit publicum qð a⸗
qua cooptum eſt. Item ſi am⸗
ms aliqͥd circũeat:ſciẽdum eſtma⸗
nere eius cuiꝰ fuerit.qð igi factuʒ
eſt illic:non eſt factum in publico
fiumĩe:nec ꝑtinet ad hoc intdictũ
ſiquid in puato factum ſit. nec qui
cm ſi in puato fiumine fiat.nam
as fit in puato flumine: pinde eſt

pꝛinata. vt rapo
mellõ cellum. aʒo.
H via pub. dr.cuiꝰ
ſolum eſt publicu.
vt. Z. ne qd in loco
pub. l. ij. S. viam.
h. Perẽne. i. ppe
tuum 12 ſi iam no
omni tpe fluat.
1 Ripa. id. ſ. eſt

ripa qo ↄtinet æc.

⁊ ſic flumen eſt ac⸗
cuſatinꝰ.ripa dico
tenens.ſ.vltro ci⸗
troq;. .
k Marurales. i.
ↄſuem curſum ſui
.1i. fluminis. ceteꝝ

⁊c. vel dic flumen
dico ↄtinens ac. ⁊

heſubijcit ceten ꝛc.
J. v. lig. l. li ttꝰ.
7 inſti. de reꝑ di. S
itẽ flu.⁊.S. ve acqᷣ⸗
reꝝ w. l. adeo. S. ĩ
ſula.in ſi. ⁊. C. dᷣ
allumo. 2 palu. l.
j. ac. S
I Recieriu. 1. na-
turalem 7 quaʒ ſo
let tenre.
m Cepit. facit. S
e acqj. reꝑ w. . S.
allumo.
n Si inſula. ſi li
mitati.i.certis fini
bus derermnan.
vi nulla occaſione
wvminiũ eoꝝ poſſi
augen. 2 qo hic ve
mſula dẽ. idem eſt
ð iure alluuioms
vt. S. ve acq. reꝝ
w. l. in agris. als

eſt in lr̃a militares

agri.i.miluib⸗ aſ⸗
ſignati.

0 Poſſident. ad

Hoc. S. e acq. reꝝ

w. adeo. S. inſula.
7. l. inter eos.
p Fecit. hoc ẽ ve
tus. ac.

q S ſoſſa. pub.
totuũ.idem ſi ꝑs ad
nauigiuz ex reno.
k aq̃ qᷓ ex ſamana
trahit ad cinitateʒ
mii dicas qꝛ non ẽ
ꝑẽne omne pᷣuatu.
vt. S. S. flumnuʒ.

r Si amuis. fa⸗

Lit inſti. de reꝑ di.
S inſals.

o v

ſ Mon autẽ. vti
le.ſi ex eo nõ naui
gabui aliud naui⸗
gabile fiat. vt. j. S
ſi in mari. 1. S. ſe.
7. lL. q̊mmꝰ. Sm. h.
vel ᷣm aʒ.enam ſi
non fiat ꝑ illud na
nigabile. vt qꝛ ca⸗/
put ad mare tenet
an at ꝑ renum fiat
aliud nauigabile.
vt padꝰ. qð videt᷑
qꝛ ſi renum ⁊ alia
ibi non imittãt. ſ.
caput reddit᷑ ñ iia
aptum ad nauigã

t Statönem. ad
hej. ve vV. ſig. poꝛ⸗
tus.ac.
vVLocus demon
ſtrat᷑.i.ſtatõis vᷣbo
x Ait pior. nauẽ
ſic accip᷑. C.õ ſa.
ſan.ec.l.iubemus
nullam. in ſi. ⁊ ſic
no. duobo modis
viẽ fieri nauigĩ.
y Si pegeſtre.
qð eſt iu? aquam
q̊ ir qñiq; fumb⸗ ?⸗
hendo. qd dẽ reſta
ra vel piada vulga
riter de eo ꝑ qõ de⸗
ſcendit᷑ vel ituꝛ ad
gquam ſine naue.
3 Beteri? fu. vñ
ↄpetu hoc intdiciũ
7 Beterioꝛ. rapi
dius. facit. S. de aqᷓ
plu. 92. l. j. S. ij. ac.

Labeo. aut m
ni. ⁊ hec verba ex⸗
ceptioms que non

cbet dari recte mi

dictis mſi ⁊c.

Extra quam.
⁊ hec vᷣba excep.re
cte agit᷑.ſi quid fa⸗
cium ſu ex quam

vti ⁊c.lex autem ꝑ

mutit qñq;. vt. j. l.
ꝓxi. vel ſic recte a⸗
ges. iſi qꝛ fecit.l.
miteme vel pᷣnci

a S in mari. tia

le. abs vtile. als
tale. ß Z. J. de oꝑ.
no. nu. l. j. S. q ſi
quis in mari.

ac ſi in alio loco puato fiat. In
pub. flumine factum accipe vebe⸗
mus qᷣcquid in aqua factuũ eſt.naʒ
ſiqͥd extra factum ſit.non eſt in ſlu

mine pu. factum. ⁊ quod in ripa fit

non videt᷑ in f lumine pub. factum
Mon autem omne qo in flumi⸗
ne pub. ripaue fit coercet pᷣtoꝛ: ſed
ſiqͥd fiat quo veter oꝛ ſtatio ⁊ naui
gatio fiat. Ergo hoc interdictum
ad ea tm̃ tlumina ptinet: que ſunt
nauigabilia:ad cetera non ptinet.
Sed labeo ſcribit non eſſe iniquuʒ
⁊ ſiquid in flumine eo ꝙ nauigabi
le non ſit fiat vt exareſcat: vel aqᷓ
curſus im pediat᷑: vtile interdictuʒ
competere:ne vis ei fiat: quominꝰ⸗
id opus qð in alueo fluminis ripa
ue ita factum ſit:vt iter curſus fiu
mĩs ve tetioꝛ ſit fiat: tollere emo
liri purgare reſtituere viri bom ar

bitratu poſſit. Stationem a ſta

tuendo.is igi᷑ locus vemonſtrat᷑.

vbicunq; naues tute ſtare poſſuut

Ait pretoꝛitq; nauigij eteri⸗
us ſit fiat. hoc ꝓ nauigatone poſi⸗

tum eſt: immo nauigium ſolemus

dicere etiam ipſam nauem. Iter g̊
nauigij poteſt ⁊ ſic accipi: iter na⸗
uis veterius fiat. Mauigij appel
latione etiam rates cõtinent᷑: quia
plerũq; ⁊ ratum vſus neceſſarius
eſt. Sipedeſtre iter impediat᷑.
non ideo minus iter nauigij veteri
us ſit. Beterioꝛ ſtatio itẽq; iter
nauigij veteriu s fieri videt:ſi vſus
eius coꝛrumpat᷑: vł difficilioꝛ fiat

aut minoꝛ aut rariõ: aut ſi in totfũ

auferat. Pꝛoinde ſiue veriuet᷑ aq̃.
vt exigu ioꝛ facta minus ſit naui⸗
gabils: vel ſi dilatet: vt diffuſam
aquam b reuem faciat:vel atra an
guſtet: vt rapidius f lumen faciat.
vel ſiqͥd aliud fiat qõ nauigatõem
in ↄmodam difficili oꝛẽue faciat ł
ꝓꝛſus impediat:intdicto locꝰerit.
Labeo ſcribit non eſſe dom dan

b Pinai. vt exemplo interdicti de ſiu. pu. hic inidicat᷑. ſicui de mari
dictu ẽ mutans vbis im̃. cum eadem ſit ſnia ᷣm.p.accur.
cSuꝑ. facu. S. ne qͥd in loco pu.l.ij.S. pioꝛ ait qo in via.
d Hec vba. immiſit ſiue hʒ nũc ſine non.qð dic vt.S. ne qͥd in loco

pub. l. ij. S. reſtiuas.

e Auctoꝛ.i.venditoꝛ.
f ꝗ Nominꝰ. qq̃. non tñ ꝑ viam pub. vt. S. de aq̃ plu. ar. ſi aũt.
S. K, facit. S, de mi. ruſti. pdi.l, imꝑatoꝛes, qͥd ſi ducebã aquã ex flu⸗

dam exceptõnem ei qui interdicto
conuemt᷑:aut niſi ripe tuende cau⸗
ſa id factum ſit. h̊ ita excipiendum

ait extra ꝙᷓ ſi qͥd ita factuʒ vti lege

fieri licuit. Si in mari aliqͥd fi
at:labeo ait aↄpetere tale intdictũ:
ne qͥd in mari inue littoꝛe quo por
tus ſtatõ iterue nauigij vvterius fi

gtiſ ſi in flumine pub.non tñ na⸗

uigabili fiat: idem putat. Bein
e att pᷣtoꝛ: qð in flumine pub.ri⸗
paue eius fiat:ſiue qͥd in id ſlumen

ripamue eius factum ĩmiſſum hba

bes.quo ſtatio iterue nauigio ete
rioꝛ ſit fiat:rfſtituss. Supius in
terdictum ꝓhibitoꝛium ẽ.hoc re⸗

ſtitutoꝛium ad eandem cauſaʒ ꝑti

nens. Jubet᷑ autem is qͥ factum vł
ĩimiſſum hʒ reſtituere qð hʒ: ſi mõ
id qð hʒ ſtationem vel nauigium
terius faciat. Hec verbs fa⸗
ctum habes vel immiſſum habes
oſtendunt non ſolum eum teneri qᷣ
fecit vel immiſit:h̊ qͥ factum vel im

miſſum habet.emq; labeo ſcribit

ſi auctoꝛ tuus aquam deriuauerit
teneri te hoc intdicto: ſi ea vtaris.
Hmpo.
Vominꝰex pub.f lumine du
cat᷑ aqua: nihil impedit:niſi
impatoꝛ aut ſenatus vetet ſi modo
ea aqua in vſu publico non erit:h ſi
aut nauigabile eſt: aut ex eo aliud
nauigabile ſit:non permittitur id

lacere.
Alulus.
Lumina pub. q̃ ſemꝑ f luunt
ripeq; eoꝝ publice ſunt. Ri⸗
pa ea putat eſſe: q leuiſſimum flu

men atinet. Secundum ripas f lu
minum loca non omnia pub. ſunt
cũ ripe cedant ex q pmum a plano

vergere incipit vſʒ ad aquã.
Aeſitũ eſt an is CLeuo.
in vtraq; ripa f luminis pu.
wvmũ hʒ: ponteʒ puati iuris faceꝛe
pr.rñ.non pofſfſe.

mine. . ß alius

icipu ducẽ. S̊. ia

me ipecht. an
pt᷑e videt᷑ ꝙ ſic ꝑ
l. iſtam. ar. 3. .
ti.j.l. j. S. ſuut qᷣ
7.S. ne qd in lo⸗
co pub.l. j. S. me
rito. ⁊ videt᷑ ve⸗
rius.
g Peꝛmittik. a
lege etiam ſi pn⸗
ceps pmitteret.
mſ: dicèt nõ ob.
l. iſta. vel alia. vt
S. de aq plu. ar.
l. fi at.S. fi. ⁊ eſt

gr. inſti. de here.

qli. 2 diffe. F. leſ.
YItem ad hoc ꝙ;
vnceps ⁊ ſenat⸗
eqᷣualeant in cõ
cedendo ſacit. .
gq̃ plu. ar. qd
Sncipis. qo nõ
ni m. l. ſinautez.
in fi. ac.

b f Lumia

ppu. ſunt
q̊ ad vſuʒ. ſ flu.
enam q̊ ad geta
tem. vt. S. xe reꝝ
dint. l. nemo. in
fi. 7.l. ri.

1 Kötinet. q
habes. S. l. . .
ripaz.
k Scöm. id?
uxtg.

IDPublica. ali⸗
q̃ g̊. ⁊ hoc ſubij⸗
cii.cum ripe ꝛc.
7 dic ripe datius
7 cadant.ſ.loca.
7 dic cedunt. vt
ſint publica q̊ ad
vſum. ⁊ qðᷣ dicu
vſq ad aquãꝗ. i1.
naturalem cur⸗
ſum aqᷓ ſiue vñ
naturaliter oſue
uit fluere. qᷣd er/

go ſi inter duos montes currit.⁊ videt᷑ vſq; ad cacumen montis eſ
ſie publicum.cum ſemꝑ vergit ad aquam: ſed dic vergit ꝓpter atira
cnonem aque.ſ in pdicio caſu non ſic. Sed quid ſi nil vergit ꝓi
tractionem aque. qꝛ ſaxoſus eſt vſq; ad aquam? K. dicam eſſe pub.
vſq; ad locum qͥ piemſſimum flumen excurru.vt.S.ꝓxi.⁊ ar.j.&

v. ſig. l. lutus.ac.

m qꝗq eñium eſt. non poſſe. igem in wmibo. qo die vt. , ne d

in loco pub, l, ij. S. tractatum, ac.

. it
MMkoug
W

MNNN
dne Kn
rd un
en e
1 Mdt
Phragag
Gav
/aum
lenn⸗

WNN
Wun.

Ai

(i,

Ualt
1 Pele e

iſgtefir.
Alnnnn ſefj
Alunnnt
View I

n. hn

e⸗
ſſmeze
Nuninſl
ninn.
Gai

2 P

f Conſulatur. q. d. bene conſulitur.
g Anlit atem. marximam.
h Iniuria. maxima. ad quod eſt. C. de pci. imꝑa. of. l. ij. a. S. ne qd

1 n Rubꝛica. ne quid in flumine publico. differt a ſupioꝛ ti. qꝛ ills
Ndum Nun rer nauigij vtilit atem. hoc pter agroꝝ. vel aliam ꝙ namgij ꝓ⸗
bibet in flummne fieri. Itẽ ille de nauigabili vel q̃ſi dicu. hic de om⸗

1. ehlu
Ulee en f. 1.j. enra H oꝛi. qui i e & or
N n ni flunnne. vt. j. l. j. crca pᷣn. Item differt ab imferioꝛi. quia hic ꝓ in loco pub.l. ij. S. aduerſus. 7. S. ſiquis a pnci. z.S. & aqua plu. l. j.
ihi⸗ ige hibet fieri in publico. ihi econtra vetat fieri vim facienti ⁊ vtemi. S. de eo. in fi. 7, 3, de earb, etl. auid ſit ſae S w bEmt dnſti.
li. neg pꝛe. l. impatoꝛes.
dod 0 „ a It pre fl . bli . 1 ecolau. agrs
. 1 ico ri S .„ cccolennum.
sf 8 migl. . eiun kat ngun ali da 9 q̃ putant contra hoc intdictum ex . Js autem. m/
- le⸗ * D1 woj . 1 antem.pũtem.
Him non. Aprinepe fluat:cp in prioꝛieſtate fluxit. apiendum: ꝙ eius ripe minuende 1 Ynibitanoꝛ⸗
dan n em vela ſenaing in prioꝛ eſtate hupi. caã non fiat. ſ. vt ſiqd fiat q alit aa] eſt afs oubitabilis
r⸗ eſſet — ffluat: ſi ti minuende cã ripe fiat: aks idubustioꝛ.
* i anan. wi. M Apianus. int̃dicto locus nõ ſit. Sʒ nec hoc qͥ‚
e e miu. l. j. circa It pᷣtoꝛ: in flumine pu buſdam placet.neq; em ripe cũ in⸗
N eii ö102, ai bli. inue ripa faceꝛe ei? Ccõmodo accolẽtium minuẽde ſunt
n ust.fur:..ꝛ k. aut in flumme ripzue Hoc m iure vtimur: vt ptoꝛ ex cã
le 8 a e⸗ d eius immittere: quo alit᷑ aqua flu⸗ eſtimet: an hanc exceptõʒ dare xe⸗
e A g. ſebe. ac. gt:F in pꝛioꝛe eſtate fluxit veto. beat. Plerunq; em vtilitas ſuadet
— uit ad giit Hoc intdicto ꝓſt⸗ pexit ptoꝛ:ne ve iſtam exceptõʒ dari.̊ᷣ ⁊ſi aliq vtili
d arem X Linarloniio mune oceſſis lumins tas vertat᷑ eꝰq qͥd in flumine pub.
Hfini currat min⸗ vel exsreſcant: vel mutat? alueus vici⸗ fecit. pone em̃ grande damnũ flu⸗
langln Aus lanie nis aliquam iniuriam faciat kafe men ei dari ſolitum:pᷣdia eꝰ vepo⸗
verbe ſy tur. qo vel crio rat. ptinet af ad ſflumina pub. ſiue pulariſi foꝛte aggeres aut quã ali
mn babes vel rarchoꝛ en nauigabilia ſunt: ſiue non. XAit am munitõeʒ adhibuit: vt agrum
tenen reenot ve Ploꝛ:q aliter aq fluat ꝙᷓ poꝛe eſta⸗ ſuum tueret᷑: eaq; res curſum flu⸗
nwlim xpſo ua ſit te fluxit. non omnis 8 q imnnſit k minis ad aliquid ĩmutauerit: cur
olerbit arenotin vii q fecit tenet᷑: qͥ faciendo vel imit⸗ ei non conſulatur? pleroſq; ſcio ꝓꝛ⸗
raemt deer tengdo efficit alit ꝙᷓ Poꝛe eſtate flux ſus flumina auertiſſe alueoſq; mu
aſng. 4 (Wmanneage. it aquam f lueꝛe. Qo ouͦt ait ali taſſe:dum pꝛedijs ſuis conſulunt.
Onp. eens ſinat Ler fluat: non ad qntitarem aqᷓ fiu Oportet enim in huiuſmodi rebꝰ
lummen vibene eſtate. entis ptinet:ſ̊ ad modum ⁊ ad rigo vtilitatem ⁊ tutelam facientis ſpe⸗
Wnn n aogardgaco pem curſus aq refeꝛẽdum é. Et ge⸗ ctan ſine imuria vtiq; accolarum.
mminut lemes. neralit doõm eſt ia cemum intdi⸗ Is antem hoc interdicto tene⸗ QEgas reterk.
anct an. n Worn. (td Auez teneri: ſi mutet aq curſus bitur: qin aliter fecit fluere gquaz v. l̃e miak. ar.
rengtug quo licebar. ꝓ hoc qð factum eſt: dum vepſſioꝛ ꝙᷓ pꝛioꝛe eſtate f luxit.⁊ idcirco a⸗ incipit in eqᷣnvcuo
imur Aiilil dan vel altioꝛ fiat aq:ac ꝑ hoc rapidio-: iunt pꝛetoꝛem pꝛioꝛem eſtatem coõ Mmal. dbohalo⸗
4 —uehal b rrun ſit cum incõmodo accolentiuʒ. ⁊ i prebhendiſſe: quia ſemper certioꝛ eſt 2 ſickenet. vj.mnd⸗
Zlu. voptum nune qͥd aliud vicij accole ex facto eius naturalis fluminum curſus eſta⸗ ſes. vi.. de nq ir
a Gul vucere per qcõuenit ſentient: inthcto locus te potius ꝙ; byeme:nec ad inſtan⸗ zelegtaetire
4 ͦ y Ante. 1. 0ꝛe erit. Siqs ex riuo tecto ꝑ apti tem eſtatem: ſed ad pꝛioꝛem hoc cum in qmor tzes
1 ae. e ADucere velit: vel cõtra q; ante apto refertur interdictum: quia illius zarenſn gunr
mn Aelu.. vncx duxit: nuncopto velit. int̃dicto te- eſtatis fluxus indubitatioꝛ eſt. ere eſtate a autu⸗
znopfli b Pnene le neri placuit:ſi mõ hoc factum eius Eſt 4 no. 2 qlibet ꝑs hᷣ
vbi lapis vel ter m eius EIſtas ad e no. 7 qube 3
e nmthe nhe modum circa accolentes affe⸗ nale refertur. ⁊ ſiquid foꝛte eſtate eqͥnocnum autum
n tur. vr. j. rv rat.ſiłi mõ ⁊ ſi incile ducat ył alio interdicetur: pꝛoxima ſuperioꝛ e⸗ nale in nocte ſam
i aul uis/ lj. Sinele, loco fiat: vel ſi alueũ fluminis mu ſtas intuenda erit. Di vero bye⸗ ele ſoir.
., cteCn. 3 nEdr
6 tet: hoc intdicto tenebii. Sunt me: tunc non pꝛoxima hyemi bn. Seg vernale.
niſ. nc x. die exeunte maꝛ
ſuneſn —K i⸗ 7 Kapates
e ed . . ſcire qualiter etia
3 Niat.quam fnerat. S. ſ. incile. H quatuoꝛ temꝑa dinidunt᷑ accepto medio inter pdicta. cik egaino⸗
1 KF Sum q hoc. excipiendum. i. excep. repellendum hoc.ſ.mõ c. ciium. qꝛ dies ⁊ noctes coequant᷑.qð bis iu anno ↄtingit. ſ.in qautñ⸗
e b ſ ſ. „ * l n0 onngit. 1
q,d, bene me onemres. mſi ripe minuende cã ſacerem. no 7 Zaer . can clir ataen. diäk ageort,
. H nterdicet᷑.i.v eo qð de hac eſtate fuit factum interdicit adeo.
at am a Minuende cã. m quoꝛuudam opinionem. ſi in ſine eſtatis ago. inſpiciet᷑ qluer cucurrit in pᷣncipio Predetis ſic⸗
Semm it r q Atimur. ſpꝛetis pdiens ſententjge⸗ l tis. 1 ſic vere ꝑ.xviij. men. retro.ſi aũt in fine hyemis ago. inſpicit et
mr ei t li c Excep.dari. S. tl.j.l.j.S.labeo..ſo. ibi erat dammũ nauigij. pneipium pᷣoꝛs eſtans. non dico ꝓxi. ſi foꝛte m pᷣncipio fluxit non
gaum hi gutem non erat vicinoꝛ. . . poſtea. ſic ſere ad duos amos retro inſpicit. vt hie ſubijcit. 2. J. de
Gaumi d. Sec eiſi. 2 ita demum ac. qʒ. vel melius non ſolum muniende dq̃ quo. eſti. l.j. S. poꝛem.
eius ripe.ſ̊ c. ⁊ facit. C. de palu.l.j.⁊.J. ti.ij.l.j.S. is autem. o Mon pxima. cum em̃ poꝛ ſit inſpicienda. vt verbis edicti d?. pᷣus
vummiſi⸗ e Zc aliquid.i. ad aliquantulum. autem eſt ne quod aliquod habet poſt ſe, ſed ꝓxima eſtas nullam.

haber poſt ſe. ergo

ſ
ſt quod temgꝑalem e Fe. 6
Stagnum e quo 6 Nuoc eſt, . v. ih
1 ienda. —0 Rr teé ug. l. luus ſcog. l 9
eſtas: ſed ſupioꝛ erit inn bic ex pło continet aquam icen dasnan⸗ nrcrciendg. l⸗
vt dicto. S. poꝛem. ompetit: ̊ͥ non aduerſus lit Fo 9 receptac unmm 19 fru ... we AN
ar. tñ 5 iſti. xe he. „ ſus eum qͥ id egit vt a Pnt at᷑ eti m bec publica eẽ e .l in bn. V
. erlus eu . m. Pnt at᷑ etia dic hoc ⁊ uud ſi
rr F lrren 4 Ruereream ius non hʒ. etit n areelan ſtagnuʒ vel mul dcurrerehe
wilgari. 2. I pn. g. ctum ⁊ in heredes competit. lacum conduxit:ſi picani phibeat᷑ uplamagin inn
mo. a.I. primi. intdic tum 7mn! 2: qö in flumme OR petere ſabi. con⸗ imu. l. imuriag ninen
p Hoc midictuz; Beinde ait Pioz: tum:ſiue qõ ptile intdictum copeter ſi D.oductoꝛi. ac. in i
ſ. phibitoriuʒ qo ublico ripaue eiꝰ fac ſſum Po ſenſit 2 ita labeo. Ergo na mu e
eſt.Fe.moyn. p ripaue eius inmiſſun cipibo conductum hʒ: eqſſimum g Tueri. abe ſini
q Degei. a's q in flumẽ ripa lit᷑ aq̃ fluat atq; in nicip galis fauoꝛeʒ intdicio mer tunc enz un
id egit ſaciendo vł eres: ſi ob id 3 doc in erit ob vectiga 18 lauoe 3 intea .ſ. dductorẽ als cl a
eg b ſtituas. Hoc in le ſch
ummittendo. voꝛe eſtate fluxit reſtituas. ſ eũ tueꝛi. Diqs velit itdictũ rale rener. a runc ei iiart
r Et heredes. li. po eſtitutoꝛiũ ꝓponit᷑.ſu⸗ eomat᷑: pecoꝛis q ꝓhibuit odu⸗ et
teſ. cum vfuncto terdictum reſtit lume: 7 ptinet mouere: vt locus epn. diri: 2 ta ccroꝛem vtr ar⸗ Ealing
vel vt pſtes paniaʒ erius em ꝓhibitoꝛium: qd apellendi gra non d audiri: 2 ita Siqis locx ii .
ec menc z ng ate q̃ nondum facta ſunt. Sja a ſcribit. Ibideʒ ait tale inei ripe flumms. u
reſtituat. 16eg ꝓ hoc intdictum e e ni vis fiat qmin?ꝰ pe klumms. nd
it qõ nec eſt lam factum ẽpꝑh — . G m apetere ne cui vis gmm ii
aneckei ts⸗ rrnrr Srge ne ſſatp rrn dermeat flumen publicum ripaue re
naenn lrimkaieto rnanumtnerieſechg, fuminis publici oppellet.
dac ̊ in heredes fß ( tdictum reddi eri . numim
qſi in heredes. ſeld in 2„ ntdicto reſti „ nendaz.
P vogento es n⸗ coercebit. In boc nelie pt la⸗ De nipa munienda ..
.9c. l. mNi. . . „ — 19 . „. „
Pobhi g. nõ da⸗ peo ait:etiam gd wlo naid g M Retoꝛ ait: quomi iin de
ri in kercces hoe eſt quomin baberes. S ĩflumine nel i n⸗ 1 Robricg, N. ,
at eſt popu. vt. 8. . ne eidopꝰ facere ripe a⸗ ripa munienda.
S. ac. . SW, ran ine: 5 r,ar ere nip publici flumt ifrun
5 acz bocez Vt in flumine publico naut⸗ griue: qͥ cꝛca ripaʒ etuẽdi cã liceat nbubliel Aam c i
ſcõm edictũ 75 i; gare liceat. Rubꝛica. dum ne ob id nauigatio irkior i ugnln
ſpdm fz aar Apianus. at: ſi nibt Ni velronegejiſzrinem i⸗
1. ge. =ð . “ II= . it tu —— .
Pr Sa inidictuʒ Retoꝛ ait:quominꝰilli 9²⁷ n nõ ſtat qminꝰ boni viri P miun
. vhibitoum. n flumine publico na- &é: aut p illũ nõ lſatiſaek: pim 3 muinlun
v Supioꝛi. de jq in hu ere quoue arbitratu caueat᷑ vel ſati det: vim „ u Rinp
vi wer ge⸗ onetets onermelr ſieri veto. AKipas fluminñ publi e .
Bz wruge. minꝰ p ripaʒ onerare exe vt ꝑ la⸗ coꝝ reficere munire ptiliſſimu eſt enmg.. fitn en
pibuoru. ceat:vim fieri veto. Srem er na Sicuti igit le via publica reſicien vſq; ad doemg tin un
„ Toercebi. i. cum foſſam aanum Hoc int da intchctũ ppoſiti enta etig r noua mteiponn? dm
vſtruet hoc micht/ uigare liceat intd ine publi⸗ da flumims mumẽda ꝓponẽdum cauno. mnninlin
cio ſeenndo ted ii dieto ꝓ ſp icle ne ejs “ em ei qꝗᷣ fuit. Werito adijcit dum ne ob UMĩ n
n5 m . . . r f l
trun ane o ullirs zr chbhenuntanttini id nauigatio mrenior ſiat. YIlla em miang
habeat locum. in⸗ via publica vti cibet: in ⸗ ſola refectio tolerãda ẽ:q naugato hſa ſi
it hic ꝙ non ſed E. ita hoc ͤchpon impegimsr, „Xog ripa 1 Lel cantnz. l luehe
c E. ve ope. ſupꝛa poſitum ẽ. Di puata ſunt m impedimẽto nõeſt. Js at 4 15 Iidem pto: vider ſitni
cenn 1cdſR. dunßpto: Kron aletum ceſſat. vult mumre: de dare un dtg —M miitif
ſupraſcripta: inter bʒ aquã. cauere vel ſatiſclare bm qlitatem den⸗ Sr
3. In boc midi ⸗ Lacus eſtqͥ perpetuaʒ Ml ſtorra diedinm ieg
e heneres: 6 pliciter nſchen Mngki
ter fiet ⸗ emnatio 5 iſdat. jed hic gꝛ ublice immunte gtoen
hoc caſu? R. p ini cto. vel die vt dum. hic adijcit vel cautum. ſo.ałs —— dickane, reci⸗ Pergntints.
eſſe agenne. iureg ſemp. §. in hoc intercicto. vel dic vt expedit fier qñq; cauet. vel venius uluc.
bit᷑ in nie ve⸗ gr. ſas ilii⸗ Seng H an ſit populare? K. ſic ſiẽ pit᷑ qua iſtud.quaʒ dices. J. e. S. is autem. Rufnn
no. . ne quid m loco rcictum cni. at. , pia pnh... ñi,. Plnikſoi,
e Kfe Knegttntnal oiguraſngianlden ere ana. Pontum ato aneer ub lidis. r nummtn R
mMum eiet aicam i. Gam nefmNo vn Ano nenbof, Sneigagen quoc et ſt. inrt erd.S. ohibuonum. a egchus n ne
„miaginſtar 1 nn Gmane. I.S 0 Mnalitatẽ. vt ſi ſuo noĩe petat quis ei t oendameſt. no Caen
2 Abnun end Lamenl BAscnmmnae. nAee ſaiene. lnkau ſted, adien une⸗ nsigri
2 Sianmun Schrelle cogit. als colligif. ſuffcu cauno vm Mr. Ael dic ſiſi honeſte . . .. udsſenn
Foſſa.manuſocium. vt jepe ſit·. caſtra. “ aſin

—

—

i N cauno ᷣm quoſdam.nec ob.S m. mfee.1. X Fua wann
nan 8 Ranhumo.l om. nec ob. S. de dam. infec. l. pꝛetoꝛ. .. ce eo. vt in vt. J. S. ad eos e n de
l 1N p Facultas. q; phibitoꝛium eſt a no eſti pe.añc 1eos. 7.S. ilud. illa etisʒ ad mobilia vt inſti. vꝛ D
ha⸗ R ꝗ Datum. als datum. æ ałsſfact n reſtit ntomm. ne ic qnq; dcnrrer hec cum illa. potes ad uli. vi ho. ral.8. M
N r Aquik. . ex mente hurꝰ. vt mefain. iſ Jic b pmnnunkeyt⸗ nõ. ſuꝑ.l. illa extar. ere modos qᷣbo violen-
dn w gvf. vr. pꝛe. lei)· aum ſubſidiaria aqł. vt ar. oc inichictum. ijciunt. vi expul. n
Ndhen u ſiſtulle. . c Atrocem. i. qᷓ wlo fit cũ ar. vel ſine on opul. ve. ee ſirer.
dame N Lſone. 2 hoc intdictum expᷣſſum ẽ: ⁊ad eos tm̃q dente dſenſu patẽ?
üinn 1 Rubii i vt damm infecti in annos vecem vi ad eos tm̃ qͥ ve ſolo veijciunt᷑. vt⸗ us Proicta.l. re.
d ere. Aund ri boni arbitratu vel caueat vel ſa fiüa e fundo ſiue æ edificio. ad a⸗ 22
ie ſ e nan niſder. Dabit aut ſatis ncinis: 62 mie . ptinet. Et ſiqs de areg Man ianres
u an bume bisqtras ſimmepoſſidebohr &ten cſt. & idr ine onbto intdicto loco nn rſ. . .
aieeg cnremlsnmepoſtipeougtt Ee e ergeneralithomna ß prinet 3 gling gridere⸗
Aeirt bol vr quondo, (aleꝛer. naʒ poſt opus factũ pſeqn ntdictũ: qͥ ve re ſolo coherenti deij knngalkter.
n cno em orhocinkdictonullof Ein aont Qnaltcccnſzent oon⸗
au toꝝ nũc recupan eſt:etiaʒ fiqᷣc a facultas ſup⸗ vñ qᷣs vi veiectꝰeſt: m fuenit locius MU„
mmi de.vel dixu e ⸗ e aʒ fiq̃d damni poſtea datum erit.peride aſi eſt: mrieto locus
dabrorns nut⸗ bergr lege aqt. expiendum eſt erſche ꝛſiſuperficiaria inſula
4 2 9 * 2
vt inſn. de inii, fe t illud notãdum é. ꝙ ripe lac dicto 3 viect? eſt: apparet int⸗
Fj. ae. oſſe ſtagni muniedi c bic ptoꝛnk Gunubtn locũ foꝛe. YBllud vti⸗
“ aur. Keben erit obßugduz: d ad res biuz nõ venit intdrctum B
a fluminis muniéda. cã mobiles nũ peꝛtineꝛenaʒ ex
P—e a amim mumẽda. cã furti vel vi bonoꝝ raptoꝛũ actio
tong De vi 1 vi armata. petit: porent z ad exbibenduũ agi
inge⸗ 4 t p Rketoe:. ALypia. Siane e ſiq res ſunt in fundo vel in
cält iu. qui Retoꝛ ait. vñ tu illum cib vnde quis wiectus eſt: earu
werinſt t. m rlharde, Rwie rei, tu ulum etiaz rerum noĩe intdictũ netere
I ris. 9ſtrue da⸗ ciſti: Ar 2 EL 4 eter
Aunleni wlfenoe. e gue ille tüc ibi habnit tm̃⸗ q; qd Vi wiectꝰ?: Puic intdicto locꝰnõ ẽ: t Agi.L quo⸗
Vbnnn ltuuenda vnge unnuz: poſt annu vero en r argumẽto ciꝰq de vehiculo iectꝰ? ANin Kmuohle
diẽ HDW eum qᷣ vi viecerit puen eo gõ ao eſt: quem nemo dixit intdicto ſe exhibet. vr. E.
Em vFamlia. nõ iecerit puenerit: iudici vti poſſe. Plane ſie dicto hoc q qm. l. ij.. ß
