0 Poſſit. licet adhuc nõ ſit poſita: ſecus ſi iã eſt ſicca: vt reponi
non pꝛoficiai: quia tunc ligni appellanone continetur: vt ſupꝛa de
le.iij.l.ligni.accurſius.
p Surrpes olee. vel ſilueſtris vel wmeſtice: ⁊ eſt contra.S. S. ſed a
ſiquis ſalugi.aʒo.So.ſpeciale in oleis:vel verius alind in tramila⸗
tis cum radicibus: vi hic ⁊ ſuperioꝛibus reſponſis: ⁊ aliud in vir⸗
gis plantatis:vt ibi.

q c Egere. ſuccidere. ita vi cadat: capnt a pede ſeꝑatur.
r Beglabare. id eſt putare ramos: ⁊ vlira modũ excoꝛtcare:
corticẽ auſerre:vt coꝛtices qui remanent quaſi arboꝛis cingulum

videantur.

Subſecuiſſe.ſed qualis eſt hec expoſino? Rñ.bona:ſic enim pᷣ
toꝛ foꝛte dixu: qui ſecat arboꝛem alienam ſoluat tm̃: vel teneatur
vct.arboꝛũ fur.ceſa.in duplum: ↄuentns em̃ dicebat nõ ſeco ſed ſe⸗
cui:ſed certe pᷣroꝛ imelugebat in pſenu etiã tpᷣus pᷣterui pluſꝙꝑfecti

tMon. bene em̃ notauit pᷣtoꝛ ſeoꝛſum ſecare: qꝛ ſub pᷣmo verbo
cedere non ꝓpꝛie accipier̃ qin ſecat:ſcilicet ſerra.

Lpi.

euins fundo oꝛigo eius fuerit.

„V R
D . b 7* w. e⸗, E N 24

VEins. eſt legꝭ aquił.ſ. damnũ datũ: ⁊ dic qñq; ↄcurrũt ꝓ eo ſexe
licto:no..e.l.j.qñq; em̃ nõ ↄcurrũt:vt.j.e.l.furum.S.j.a.l.fſaci en

da.S.fina li. accurſius.

x Is curꝰ.nõ habet. vt. S. ad.l. aqmi. irem mela. S. fi⸗ cũ ambe ex
eadẽ cauſa vent᷑:vt.S.ꝓxi.rñ. ⁊ hanc habet vnlem: vt ar.S. aqua

co ſit: non vebere arboꝛis numero

haberi.
Aulus.
Edere eſt non ſolum ſuccide
rei: ſed etiam ferire cedendi cã
Cingere eſt deglabare:ſubſecare
eſt ſubſecuiſſe. non enim poterat ce
cidiſſe intelligi qui ſerra ſecuiſſet.
ꝛius actioms eadem cauſa eſt:
que eſt legis aquilie. Js cuius
vVſuſfruc.eſt in fundo hanc actioneʒ
non habet:qui autẽ fundum vecti⸗
galem habet:hanc acnonem habet
ſicuti aque pluuie arcende actiões
7 finium regundoꝛum.
Aulus.

JY plures eandem arboꝛẽ fur

nunnmm ceciderint: cum ſingulis
inſolidum agetur: at ſi ealdem ar⸗
boꝛ plurium fuerit:vmuerſis dum

taxat vna ⁊ ſemel pena pꝛeſtabitur

Si arboꝛ in vicini fundum ra⸗
dices poꝛꝛexerit:recidere eas vici⸗
no non licebit.agere autem licebit
non eſſe ei ius: ſicuti tignum aut ꝓ
tectum ĩmiſſum habere.ſi radicibo
vicini arboꝛ aletur: tamen eius eſt

Apianus.

—

AVrtim ceſe arboꝛes vidẽt: q̃
.

ignoꝛãte dno celandiq; cauſa

eius cedunt᷑:nec eſſe hãc furti acti⸗
onẽ ſcribit pediꝰ:cũ ⁊ ſine furto fie⸗

ni poſſit:vt qͥs arboꝛes furti cedat.

lu. ar. l. apud. S.
i. quid ergo diſfert
ab emphiteota d q̊
ſubijcit aliud eſſe:
R. ule habet dire⸗
ciã cuʒ habeat vti⸗
le wmimiũ:ſed fru
ctuarius vnileʒ: vt
dixi. Jꝗ”M
y Ague plu. vti⸗
lem: vt dixi. ã. de
ꝗqua plu.ar. apud
F. fi. 2. l. fl. vſufr.

3 Knmium regu.
vt .S. finium re.
ſed ⁊ loci.S.ſmiũ.

a ſ ·plures⸗
D inſoliduʒ
agetur. ad penam
dumtaxat: vt ⁊. S.
ad.l.aquił.ita vul
neratus.in fi. et
furtis.l.vuigaris.
b Semel. iche

ſimul agant: als

quiliber ꝓ ſua ꝑte
vt ⁊.S.de fur.l.in
ter omnes. S. hec
actio.nõ enim iðᷣo
plus deliquit: quia
plurium ſit atboꝛ.
accurſius.

c Si arboꝛ.non
licebit. miſi facta pᷣ⸗
us denũcianone: vt
ſupꝛa de arboꝛ. ce.
l.j.in pꝛincipio.et
.S. j. vel dic plene
vt nota. C. de inteꝛ
dictis.l.j.

d Ymmiſſum habere. vt æ ſupꝛa ad.l.aquił.quẽadmoduũ-
e Si radicibo. ſueru. vi et ſupꝛa quod vi aut clam.ſi vuẽ. ſed cõtra
inſti.de rerũ diui.S.ſi nitius.⁊ ſupꝛa acquiren.rerũ w.adeo.S.ſi.
So.hic aluur a ſolo vicini:non tamẽ occupauit: vt quia ꝑ latuudi⸗
nem tangit 1 ꝑ longuudinẽ:vel ibi nõ poterat viuere ex radicibo:que
erant in ſolo: vnde ducit onginẽ hic ſic: vel ſupꝛa dicit meã ex cuius
ſolo nüc viuit: ſed nõ mſolidum ſed pꝛo parte:vel ſupꝛa eſt ſecũch de
muregenti: hic pᷣm ⁊æ iure ciuili: vel hic de rigoꝛe ibi de equitate: vel
hic maioꝛem partem radicum habebat m vno.accurſius.
f Uriim. celandiq;. ałs ceſſat: vt.j.facienda.in fi.
g Pegcius. non vult enim habere arboꝛem vel er poſſeſ. 2 ſic
non cõcurrit cum acti.fur. furti.ſed ſi poſtea contractet agit furn:vt
. facienda. S. j. 7 ſupꝛa de furtis. lI. iniciando. S. fi. ⁊ de acquirẽ. re⸗
rum w.l.pompo. a ad.l. ꝗquit. ſi ſeruus ſeruum. S. ſi olinam. 2 ſic
non a puncipio.ſed ex poſtſacto eſt furtum. Item ſacit.S. e furtis.

l. inter omꝰes.S.recte.accurſius.

h Siquis. radicitus. id eſt cum radicibus. accurſius.
Mon tenetur, contra, S, e, I. vitem. S. ſiquis.ſol. vt ibi.

k Et ſi non. tota.ſic ſupꝛa ad ſilł.l.uj.S. ſed ſi nõ totã.⁊ de lega.ſ.
eniã ſi part.⁊.T.xæ incen.rin nau.l.iij.S. ſenatus.
ISiue libero. cui ſit ius iperandi ſᷣm quoſdã:tu dic ⁊ ſi nõ: vt no.
S. ad. I. aquił. liber hõ. ⁊ ꝓ hoc.j. de iniur.nõ ſolũ.in pᷣn. ⁊.S.ſi mã
dato. 2. S. pcuł. z. S. de iuriſdi. om. iu. ſiqs id. S. pe. YItez facit. .

noxa. I. uij. 2. v.
m Moxalẽ.idem
eliã ſi pceꝑit:quaſi
dño in hac re parẽ
nõ deberet: vt. S. ð
noxa. l. ij. S. j.

n. Hec actio. du⸗
plũ.an totũ ſit pe⸗
na:dic vt.j.l.ꝓx.
in pꝛin.

0 f Acida. ar-

boꝛ u. 1. It
gnoꝝ que hʒ dñs:
puta qꝛ arboꝛ non
mnciſa valebat.x. li
gnũ valet ouo: ou⸗
plaãtur octo: ⁊ ẽ ad
hoc.S.d cõdi.fur.
ſi ſeruus.S. boue.
⁊. S. ſer. co. l. vt
tantũ.S.fi.accur.

p Eſtimationem
vt illa duplet᷑: vt

Z.l.ꝓxi. in fi. ſed

an erit totũ pena?
quidã ſic:vt in fur
co. tu dic in duplo
rei ꝑſecutionẽ con/
tineri: qpð patet:qꝛ
tollit per hanc: vt
I.l.ſi co lonus: qð
nõ fieret ſi totũ eẽt
pena: vt.S. de fur.
l.ſi pignoꝛe.S.cum
furn.
q f Artim. q
clam. vnd
etiã habet locũ qo
vꝛi aut clam:vt.S.
q vi aut clam. l.

Aniq;. in pn. 7. S.

finali.
gurti.ex ſecun⸗
da cõtractatiõe:vt
7.S. de fur. l. verũ
eſt. S. eoꝛuz. 1. S. e.
furtum.in pᷣn. item
facu.S.de pꝛiuatis
lictis.l.ij.
¶Dui per vim.
ſciente.no q̊ furtim

Siquis radicitus arboꝛem euulſe⸗

rit vel extirpauerit: hac actõne nõ
tenet᷑:neq; em̃ vel cedit vł ſuccidit

b. Xij. tabulan. ſ. ar. fur. ce. qi/ la illa plus otinet: a illa in eo qo
plus ẽ remanet: vt ⁊.S.e.l.j.⁊.l.furti.S.ſi.⁊.l.ſi colonus.a d act.

7 obli.l.quoni.⁊.l.ſi ſeruum.

c ꝗq Rii agrum. agere poteſt. de arbonbus ante vanditionem ce
ſis: 7 eſt ſic.S. & aqua quo.⁊ eſ.l.j.S.ſi fundum.⁊ de act.

agemina arboꝛ eſſet: ⁊ ſup̃
Iterram iuctura eius eminet:

Vna arboꝛ videt᷑ eſſe: ſed ſi id quod

pel ſubſecuit:aquilia tñ tenet᷑ quaſi adiũgeretur nõ extaret: torideʒ ar⸗
rupit./Et ſi nõ tota arboꝛ ceſa ſit boꝛes ſunt:quot ſpecies earũ ſupꝛa

recte tamẽ aget᷑ quaſi ceſa. Siue
aũt quis ſuis manib ſiue dũ impe⸗
rat ſeruo arboꝛes cingi ſubſecari ce
di:hac actione tenet᷑: idem eſt etſi
libero imperet: ꝙ ſi ſeruo ſuo nõpᷣ⸗
ceꝑit dñs:ſed ipᷣe ſua voluntate ad⸗
miſerit: ſabi.ait cõpetere noxalem:

vt in ceteris maleficijs:q̃ ſententia

vera eſt.?¶ Hec actio etſi penalis ſit

ꝓpetua eſt. ſed aduerſus heredeʒ nõ

datur: heredi ceteriſq; ſucceſſoꝛibo

dabit. condemnatio autẽ eius du⸗

lum cõtinet. Alulus.
Acienda eſt eſtimatio quãti
dñi interſit non ledi:ipᷣarũ q́ᷓ;
rboꝛũ pꝛeciũ deduci opoꝛtet:⁊ eiꝰ
uod ſupereſt fieri eſtimationem.
Apianus.
Vlrtim arboꝛes cedit: qui
clam cedit:igit᷑ ſi ceciderit ⁊
lucri faciendi cauſa cõtractauerit:
etiã furti tenebit᷑:ſi lignoꝛũ cauſa ⸗
cõditione ⁊ ad exhibendũ.

pꝑ vim ſciente dno cedit: non incidit

in hanc actionr. Aius.
Jcolonꝰ ſit qui ceciderit ar⸗
boꝛes:etiaʒ ex locato cum eo

agi poteſt: plane vna actione contẽ

tus vebet eſſe actoꝛ.· Vlia.

T In hanc actonẽ: vt.S.e.l.furum:ſed incidit in acti.vi bo.rap.vi
J.ti.j.l.ij.in pᷣn. Itẽ in qð vi aut clam interdictũ.vt.S.ꝙ vi aut dlã.
l. j.S.qͥd ſit vi.a im aqmił.vt.S.e.l.j.⁊.l.furtim.S.j. ⁊.ad.l.aquił.ſi
ſeruꝰ ſeruũ.S.ſi olmã.⁊ mn.l.iuł.de vi pub. vel pꝛi. vt.j. ad.l.iuł.de
vi pub.vel pꝛi.l.iij.in fi.⁊.j.ti.j.l.ij.S.. S
V ſ Icolonus. vng actiõe. ad rẽ ꝑſequẽdam. aʒo. a ſic nõ obſta
j. d iniur. u apud. S. ſiqs ſeruo. Itẽ concoꝛdat huic. l. S. de
gcii.⁊ ob.qui ſeruũ.a. S. e fur. ſi is cmi. .S. locan. ſi merces.S. cul⸗
pe.⁊ de iureurã. dnobs.S. ſi colonus. 2. S. e. l. j. . I. e.l.pe.⁊. S.loca⸗
ti. vnde queritur. S. finali. J
x ſA gemina. nõ extaret. S. terram: ſed ad quid ꝓdeſt hoc ſcire?
. Rñ.ad.l.ſatim datã: vt ꝓ arboꝛe ſoluẽda ſucciſa certa pena
pᷣſtet. Iẽ tum ad tranſlatonẽ: vi vna vel plures videant᷑ eſſe mãſ⸗
laie: vi. Z. e. l.vitẽ.S.qꝙ ſiqͥs.nõ aũt q;tuʒ ad vtilitatẽ huiꝰ ti. cũ etiã ſi
ſit ꝑs ceſa locũ habeat acno hec:vt.S.l.furtim.S.a ſi non tioitt.

a ſ Ed ſi de arboꝛibi.granauerit reũ.ſ. iudex tm̃.ſ.quãtũ.⁊ ꝑ ſe⸗
cuũdam modo poſſet petere: vt.j.n. j. l..).

terram eſſent. Aulus.
Ed ſi de arboꝛibus ceſis lege
aquilia actum ſit:interdictuʒ
qð vi autclam reddito abſolnetur
ſi ſatis pᷣma cõdemnatiõe iudex gra
uauerit reum manente mhilominꝰ
actione ex lege.xij.tabularum.
S= Abok.
Vi agrum vendidit:nihilo⸗
minus furtim arboꝛum ceſa⸗
rum agere poteſt.

Vi bonoꝛum raptoꝛum.

Vi rem rapuit ⁊ furti
nec mãifeſti tenet᷑ ĩ du⸗
plũ ⁊ vi bonoꝝ raptoꝝ
in qdruplũ:ſ ſi an actũ
ſit vi bonoꝝ raptoꝝ veneganda eſt
furti actio:ſed ſi añ furti actum eſt:
non eſt illa veneganda actio: vt tũ

id quod amplius in ea eſt cõſequat᷑

Apianus.
Retoꝛ ait:ſicui wolo malo ho
mĩbo coactis dãni qͥd factũ eẽ
Dicet᷑:ſiue cuiꝰ rapta bona eẽ dicent᷑
eidẽ vi bo. rap. intra annũ ĩ q̃dru⸗

plum poſt annũ in ſimpluʒ iudhciũ

⁊ obli.l.quecũq;
et. j. de iniur. ſi
ſeruũ: et. S. qoᷣ
WV aut clam. l..is
qui.in.S. ſi po⸗
ſtea. 7. 8. de ſer.
coꝛ. l. wli. F. fi.
ſed contra. S. de
gqua plu. ar. l. ſi
tit. S. ſiquns. tz
ſpeciale in ea. vt
ibi digi.

0 Tr bonoꝛu;
rap. poſt furta
ponit de raping:
q mamleſte fit.

e q Ui rem
. non ma
nifeſti. ſi in rapi
na nõ dephẽdat
vt 2. S. de furk.
ſiquis de wmo.
alioqn manikfeſt
fur eſt: vt. S. ꝑe
ſur. ſi vendidero
S. cũ raptoꝛe. ſ
A. et. P. aliter
ulü. §. melligüt
vt ibi dixi.

f Conſequat.

facit ſupᷣ de acti.

7 obli. l. cum ex
vno. 7.l. qui ſer
uuz. 7. l. quori.
lex. S. j. 7. l. plu⸗
ra. 7. 1. nung
3. pꝛo ſocio. ſed
ſi ex cauſa. ⁊ vůe
acti. emp.l. pꝛe⸗
dia. et cõmoda.
vnde queruur.

7 ſupꝛa ti. j.l. j.

7. 1. ſi colonus.
7.l. penult. ſu
pꝛa nau. cau. l.
idem. S. fi. 7 qo
ibꝛi no. accur.

ς½ p Retoꝛ.hominibus.ſub hoe verbo et ſemina continetur: vt

j. de verbo. ſig.l.homims. aʒo. Et nota ꝙ tria habet capi·
ta hoc edictum: ouo hic.iercium.j. e.l.pꝛetoꝛ. inter que nota diffe⸗

rentiam:quia in mn exigitur homines cogi;
j. e.l.pꝛetoꝛ.S.ſiquis. Jtem pꝛimũ pꝛo damms: n p.
larun aperie differt: vt patet.j.e.l.pꝛetoꝛ.in pꝛin ⁊ facit.inſra x&e

verbo. ſig. l. marcellus.

h Rapta. etiam non coacns vt dixi.

n ſecundo non:vt
ſecũdum pꝛo rap.

1 In quadruplum. pꝛout ad ſecundum caput referiur cõſtat qua-
aro meſt perſecutionem: vt inſti. e. S.quadruplum. ſed peo
ut ad pꝛimum dicunt quidam totum eſſe penam: vt in furto: qu
non placet: ⁊ ſic ꝙᷓtum ad penam nil refert iner hec duo capita: in

alijs differunt vt modo dixi.

k Inchcium. hoc ſciluet vi bono. rap. vt.j. e. pꝛetoꝛ. F. loquitur:

ſed quomodo pꝛo damno daio habet locum vi bono. rap.
runt.ſoꝛte canſa rapiench animalia: ⁊ cum ducer

ciderũt:vel in faciii in pnmo ca.

Kñ.iue⸗
non poſſent: oo⸗

„
=ẽ —

(fntnitt

= =
=– =
— — . —
= —N S —
E =
==S =
+☛ —
= Sr =
—

=
Se

=—
„

SS=
—,, =
— S
—
—
=&
=
=

— —
SS =
=☛☚ —
=
= —
S
—
—
—

S=
=
=.
=
S
—

=
=

ölccnan
Gynniſte

iſitee
nßutrpt
ſentſ⸗
Ntulimeer
mereide
dir ra
Gnigeuar ndn
ℳ d d
ra ndh
Goimigla o⸗
non glatendt.
xoccuſo.lein
ſtno C. wfie
rulef,ipn.

— — — — —

) Piora fint
ſio fn.g. ab⸗
ooreoman
lcho ſiconde

Mſt . i
lorno.l).

Pcöna
Ullvergena
i har gbio
luglin cot

nnileyl ſce.

(hionnnsſe

linninonen a
haſtotnbo⸗
ſirwoneſte⸗
ſfubinage⸗
üugaumhr
ſglngt narn
utunhſ n
lafſunn in
1nklann

Ctening,

,,Olanſ
Inn a

unia

fienn
um
Nn
mn. i
.
md, u⸗

in
Dr 9
u1
aalir
un e
ng ut⸗
in⸗
wl
u tl
k ußſel
ni nil

ciũ crimiali. hoc

tantũ ſacit abio

l uorxale dabo. vt 1. C. e.l. e his. ⁊ de noxa.l.ſi ſeruus.
m Poc edicto. de vi publica vel pꝛiuata: ex qua publica eſt accuſs

tio: vt. j. de publicis iudicijs.l.j.accurſius.

n. Meq; debere. H. dixit ꝙ ſi pumo ago cimli pꝛeiudicio mihi in
criminali ſi abſoluatur reus: licet quidam dicebant contra: ſecus
ecõtra ſi pꝛimo
crimiali. naʒ nõ
enegat̃ emmlis: H .V .
n ſichuie ine dabo: item ſi ſeruus feciſſe dicet:
igu. io. dixit nõ . nü iudici
ne o in wmini iudicium noxale dabo.

Hoc edicto contra ea que vi cõ⸗
mittũtur: cõſuluir pꝛetoꝛ.nam ſiqͥs
ſe vim paſſum vocere poſſit: publi⸗

niſi mterĩ quã⸗
cũq; pᷣus eligat
2 quẽcũq; exitũ

cauſa hẽat:mſi ĩ E
caſu: vt et. J. xX co ludicio cæ vi poteſt exꝑiri: neq;
mmur. ptoꝛ.S·Eeere pu. iudicio pꝛiuata actione

o OQuidaʒ pu, Ppludicari quidã putant: ſed vtilius

ri zz viſum eſt: ꝙuis piudicium legi iu⸗
ni cat iibi lerd⸗ lie de vi pꝛiuata fiat: mibilominus
znmalie genucge tamẽ non eſſe enegand actionem
Arm ranalca⸗ eligeneibus pꝛiuatam pſecutioneʒ.
oino vm. P. vel Volo aũt malo facere poteſt:qõ
Pnetrentan edictũ ait nõ tm̃ is qui rapuit:ſed ⁊
interun ai boe 18 qui pcedente cõſilio ad hoc ipᷣm
ſgenuntr homĩes collegit armatos: vt dam⸗
cit: qꝛ inte⸗ t: gt. ſine iai?r i
tumn ſen cle aeve n ſrr honent rapiat.ſiue igit ipſe
ſubilen⸗ vt. J. ui cogat omes ſiue ab alijs co⸗
udetet:inree⸗ actis vtit᷑ ad rapienduʒ: wlo malo
ꝙ, wnec poͤt gi facere videtur. Homies coactos
mialuer non gecipe ebemus ad hoc coactos:vt
gat ciniluer Parer: 1 addh
g ſierer pin damnũ daret᷑: neq; additur quales

homĩes qualeſcũq; ſiue liberos ſiue

non Ageet ver ſeruos. ſed ſi vnus homo coactus
vVr no. E. ve fide lit: adhuc dicemus homiĩes coactos
inſtru.l. ini ön. eſſe. YItem ſi ꝓponas ſolum damnũ

cliſſe:non puto vficere verba edi
cti: hoc enim quod ait homibo co⸗
actis ſic accipere debemus: vt ſiue

p. Pꝛiuata fiat
oĩno ᷣm.p. ab⸗
ſoluto reo in ciui

li:ſecus ſi condẽ . „ ( .
neur: vt. C. an ſolus vim fecerit:ſiue etiaʒ homĩby
ua en tro s coactis vel armatis vel inermibus
non acer aus boc edicto teneatur. Voli mali

mẽtio hic et vim in ſe habet. nam
luno quãtu con
demnatio cũ ſo/
lutione: vt. SZ. de

excep.rei iudi.l.ſiqs. cũ totũ.S.plane.ſubaudi &̊ hic interim.

q Mihilominus.ſenſus Fm.p.qui eligit pꝛiuatam perſecutionem
id eſt accuſanonem crimnalem pꝛo pauato damno non eſt venegaã⸗

da actio. ſcilicet vi bo.rap. ⁊ ᷣm hoc mhpuominus pꝛopꝛie pomtur

pꝛout habes non eſſe ac. Si vo habes ſine non diceres: nibilom⸗
nus pꝛo mipilo magis eſt: ſic. C. de iud. ꝓperandum. S. fnali. imo
habent quidam hic nibilo magis: ſed iu dic ſᷣm io.ſimpuciter: qꝙ
licet pꝛeiudicet᷑ interim: vi dixi non pꝛeiudicabit᷑ finuo ciuili:et dic
acti.i. accuſa. vi.j. de ſepul.vio.l.ij.S.penul.⁊ pꝛiuatam perſecu.

i. acni. vi bo. rap. 1 nibuonnnus erpone vi pꝛus: cetera que veſunt
dic vt no. C. ad.l.aquił.l.ex moꝛte.⁊.C.qũ ciuilis actio.l.j.

rx Eligentibus. a ad ſinem ducentibus.

1 Solo. is qui rapuit. non coactis hommb.

t Tqdetur.ſic ſupꝛa de his qui iece.l.ſi vo. S. ait pꝛetoꝛ. 7. F. ſe.

7 ſupꝛa ſo. ma. etam. S. licet.

n PHomines. neq; addit, Mo, pꝛo generalitate: ſic. S. de lega. pꝛe⸗

ni væderit: hac actie tenet᷑.ſ vtrũ
hoc ſolũ ↄtineat edictũ:qð colo ma
lo hoĩbo a reo coactis damnũ datũ

ſta. l. j. F. 7 generaliter. accurſius.

x VBed ſi vnus. per boc differt ab inferioꝛl edicto: vt. 7. e.l. ptoꝛ. .

j. ſic. S. de vi ⁊ vi ar.l. S.ſamilie.ſed ar. comra.j.de v.ſig.l.xteſia
tio.S. finalt
y Yiem ſi

onas ſ. olum. hominẽ vnum. .
ad damnũ plures
fuerunt coacti non

qui vim facit wolo malo facitꝛnon aliter: nec emm lo
cũ habet hec actio

tñ qui wolo malo facit:vtiq; et vim alas: vi. ſee.l. ⸗
facit:et ita wolus habet in ſe et vim etum.

et ſine vi ſiquid callide admiſſum ? Doli mali u⸗

eque continebit. Damm pꝛetoꝛ at. vt hoc edictuʒ
inqͥt: omnia ergo damna cõtinet: et locũ habem n am
clãdeſtina: ſed non puro cldeſtina uberlocum ige
contineri:ſed ea que violent ia per⸗ tantã: vt inſti. . S
mixta ſunt. etiã quus recte diffinet ſeieno vſtan. 5
ſiqd wlo malo ſolꝰadmnſit qs nõ vi voca.l. niquis. in
fi. vel ſolue: vt ibi

nõ ↄtineri h̊ edicto:⁊ ſiquidẽ hoĩbo
coactis etiã ſi ſine vi dũmõ dlo ad
miſſuʒ ad h̊ edictũ ſpectare,. Ce⸗
terũ neq; furti actio neq; legis aqͥ‚/
lie ↄtribute ſunt in hoc edictoꝛlicet
interdũ cõmunes ſint cum hoc edi
cto.nam iuł.ſcribit euʒ qui rapuit

„ In ſe. vt gen⸗
ſuam ſpeciem.

a CLontinebik.
ſub doli mentione

. EA LO non tm hoc edicto
vi furem eſſe impꝛobioꝛẽ: et ſi quid coercendume ſic
RBanmmny r. acit ſimplicem ve
damni coactis bominibo vederit: monſiralione hoe
vtiq; etiam aquilia poterit teneri. eqico: vel dic vt.
Ael cuiꝰ bona rapta eſſe dicũt: S·etiam.

qð ait pᷣtoꝛ bona rapta: ſic accipie⸗
mus: etiam ſi vna res ex bonis ra⸗
pta ſit. Siquis non homines

b Samni. nõ pu
to. coꝛꝛgit ſeipᷣm.

ipſe coegerit: ſed inter coactos ipſe

fuerit:et ꝙ aut rapuerit aut dam⸗

c Etiam. non vi
nes roartis hon,
. er an E mbus à ſe vel 2
ſit vel raptũ ſit. an vo qð volo malo aluo.

rei raptũ vel damnũ datũ ſit: licet
ab alio hoĩe ſint coacti: q̃re ⁊ meliꝰ

eſſe dicet᷑ etiã hoc atineri: vt omnia d Sme vi. de ſa⸗
— ” cLto:coaci tamẽ ſũt
homiĩes vt nõ poſ⸗
ðèð ſunt inuenire reſi⸗
ſtere volentẽ: a ſic potes intelligere. S. S. woli. in fine. ꝓpoſitum ergo
inſpicitur: vi dicatur eſſe vis vbi non fuit: vt S. de fur.l.qui inim ie
in pꝛincipio. “““ „“DV¾ H
e Ceterum. pꝛo certe. q.dð.bene dixi: vbi ſ. olus delinquit qs non vi
nõ hꝛe locũ hoc ediciũ: ſed aquił.vel furti.a ille nõ ſumt ſic contribu⸗
te ſiue coõmnxte in hoc edicto.i.cũ hoc edicto: vt vbicũq; ille locum ha⸗

beant: vel aliq̃ eax habeat locũ hoc edictũ: ſed ecõtra vbi hoc edictuʒ

habet locum: vna illarum locum habet: vt ſubijcit: vel dic non ſunt
cõmixte per hoc edicrum:vt ſimul dentur aquilia ⁊ furn: ſed cuʒ hoc

edicto bene cõcurrunt: ⁊ m hoc dic in hoc edicto.i. per hoc ediciuʒ.

fImpꝛobioꝛẽ. vt a. S. de furtis.ſi vendidero.S. cuʒ raptoꝛ. inſti.
e. in pn. a. . ex quiba ca. mfa. irroga. ſi te. accur. HW
g Uel cinꝰ.hec ſunt verba ſecũdi capitis.accurſiꝰ.
h AUna res.vt ⁊ inſti.e.in pn.ſic ⁊.j.de miur.ueʒ apud. S. ſiq́s bo⸗
na. 7. S. qð falſo tu.ac.l.j.S.item hoc.⁊ ſupꝛa de ſecũdis tabu. l. j. S.
ſiqͥs in duobus. ſupꝛa de nego. geſt. l. ij. S. nego. ⁊ inſti. e le.agna.
ſuc.S.ſi plures. B B
1 Siquis. ꝙ wlo malo. i. ſiue ipe idem coegit 7 damnñ cũ eis dedii
ſiue ab alijs coacus vſus eſt tenetur.

3 Begdiſſe. enz tũi

a Cooctus eſt.ſi ip̃ᷣe damnũ dedit:vt in pᷣn.S. ſed qui coegit:tenet᷑
etiã alio damno dante: vt hic apte diciti ⁊ ua eſi ar. ꝙ comes alberius
nõ tenear᷑ ex damno dato a bannitis bonomenſiba ſi ipᷣe nõ redit.ſed
ar.contra. j. ad. l. iuł. e vi pub. l.iij. S. ſed a qui. . .Bð
b In bac. quadruplabif. ar. vt 2. &. e. l.ij. ⁊ inſti.e. in pᷣn. ⁊ facit ẽ

ůe furtis.l.in furn
acti. ⁊.l.ſi vendide
ro.S.j. 7. J. e. ptoꝛ.
S. hec aũt acno.
c Nec actio.com
petit: 2 facit. j. de
vV. ſig. deteſtatio. S
fi. ⁊ ſupᷣ de vi ⁊ vi
ar.l.j.S.ſamilie.
d Meceſſitate.
ſecus in act.fur.⁊
dammni iniurie: vt
S. nau. ca. l. licz. S.
poſſumus. contra
vl dic vt. S. pub.
l. iij. S. ante. que eſt
ↄtra. itẽ ↄtra.j.e.

S. ex hac.ſoł.vt ibiꝛ

e Begderũt. cum
tm̃ recipiat q;tum
ſi liber feciſſet: vt
ĩ.S.hac acuõe.
f Yamihe. ⁊ facit
j. de v. ſig. ſi ꝓnũ⸗
ciatio.S.j. ⁊.l.de⸗

teſtatio.S.liberi. ?
ůe edił.edic.l.edi⸗

les. S. familie. et. S

vi ⁊ vi ar. l.j.S.
familie. ⁊ de pu. l.j

S. familie,

g Hona ſide. vł

eiliã mala: vt.S.de
noxa. l.nõ ſolũ.
h Sufficit. niſi
Dño ſciẽte factũ eſt
vt. S. ſi fami. fur.
fe. dꝛ. l.j. accur.

1 Ex hac. fieri G

vigder᷑ neceſſarium
oſtendi rapieñ. ſed
otra vt. S. e.S.hec
actio.ſed non eſt:
pꝛobo em̃ hunc ibi
fuiſſe: nõ tñ hunc
rapuiſiſe.

Kk Hec actio. ra⸗

pueru. credẽs ſibi
licere nõ aliter.
IMõ tenebit. vt
7 iſti. e. S. j. 2 ar.
5. ne vis fiat ei. l.
j. S. ſiquis ideo. 7
de libero ho. exhi.
l. ij. S. ſiqs eum.
7. S. ſi eum. 7. S. de

hic cõtineantur:et qð excoactis ab
alio damnũ datum ſit: vt et is qui
coegerit:⁊ is qui coactus eſt conti⸗
neri videat᷑. In hac actiõe intra
annũ vtilẽ verũ pꝛeciũ rei quadru⸗
plabit᷑:nõ etiã quod intereſt. Hec
actio etiã familie nomĩe cõpetit:nõ
impoſita neceſſitate oſtendẽdi qui
ſunt ex fanmilia homines qui rapue
rũt:vel etiã damnũ vederuũt. Fa
milie autẽ appellatio ſeruos cõtinet
hoc eſt eos qui in mĩſterio ſunt:et
ſi liberi eſſe pꝛuponantur:vel ſerui
alieni bona fide nobis ſeruientes.
Hac actiõe nõ puto poſſe actoꝛẽ

ſinguloꝝ ſeruoꝝ noĩe agere aduer⸗

ſus dñm eorũ:qꝛ ſufficit dñm ſemel

quadruplũ offerre. Ex hac acti-
one noxe ditio nõ totius familie:

ſed eoꝝ tm̃ vel eius qui wlo ſe feciſ⸗
ſe cõperiet᷑ fieri debet. Hec actio

vulgo vi bonoꝛũ raptoꝝ dici᷑hac

actiõe is cemũ tenet᷑:qui wlũ ma⸗
lum adbibuit.ſiqᷣs igit᷑ ſuã rem ra⸗
puerit.vi quidẽ non
tenebit᷑: ſed aliter mulctabi᷑. Sʒ
et ſi qs fugitiuũ ſᷣuũ quẽ bona fide
aliqſ poſſidebat rapuerit:eque hac
acnõe non tenebit᷑:qꝛ rem ſuam au
fert. quid ergo ſi ſibi obligataʒ ra⸗
puit: ebebit teneri vi bonoꝛum ra
ptoꝛum actione. In ipuberem

qui wli mali capax eſt: non dabi᷑

niſi ſeruus ipſius vel familia eius
admiſiſſe ꝓponat᷑:ſed et ſerui ⁊ fa⸗
milie nomine noxali iudicio:et vi
bonoꝛum raptoꝛũ actione tenebit᷑.

Si pubiicanus pecus meum ab

fur.l. eum qui. S. adeo. 7.I. ereditoꝛis. S. fi. . ö. de acqren. oſ. ſi xe
Fſ.a ad.i ncnnl⸗queagmoag Hewogſttun. anenp 0
m. Aulctabit. ſ. crimiualii: vel dic ꝑ cõſtitunonẽ:iv. C. vnde vi
l.ſiquis in tantã.⁊ ſic fiet hic mentio noui iuris.
n Sec etſt. ebebut tenern. ſi accepit vt ſibi habeat: vi æ. &. e. l. res
ałs ſi vt in pignoꝛi teneat: locũ habʒ edictũ diui marci:vt.S.qð me.
cauſa.l.extat.⁊ hoc ſi nõ fuerii hoc actũ:vt.C. xœ pig. l. uij. vel illa ex
tat: loquit᷑ qñ vuir: licet coacte ille cui aufert᷑: æ ſic nec furrũ nec ra⸗
pina:vt mn.e.ti.ſi cum ex.S.qui vim.

0 Impuberẽ⸗ quid habent. S. vi bo. rap. a tũc habeas acti. a ls hic
impuberẽ.⁊ tunc habeas acti.

p hõ dabiẽ. ad hoc. Z. de fur.ĩpuberẽ. ⁊ inſti. x obli. ex delic. S. fi.
2.j.de reg.iur.pupillꝰ.⁊.S.xœ tributo.l.iij. S.fi. ⁊. C. de fal.mo.l.j.

¶d. fi. ⁊. . de rei ven.l.ꝙ infans.⁊. S.ne vis fiat ei.l.j.S. hoc edict⸗

2. j. v ſepul. vio.l.iij.S.j. his em legibo diſtinguit: ſit capax woli

vel non.

q Si publicanꝰ. qͥs ſit: dic vt. S. de publi.l.j. S. j. accur.

VY Caret. bona ratio:vt ⁊.S.e.S.hac acti.⁊ facu.C.de his qͥ nõ.

duyxerit: dum putat contra legem

vectigalis aliquid a me factum: qꝙᷓ

uis errauerit. agi tamen cum eo vi
bonoꝛuʒ raptoꝛum non poſſe labeo
ait. ſane ſi wolo caret: ſi tamen ideo
incluſerit ne paſcat᷑:⁊ vt fame peri⸗
ret:etiam vtili lege aquilia teneri.
Di per vim pecus abductum in
cluſerit quis:vtiq; vi bonoꝛum ra⸗
ptoꝛum cõueniri poterit. In hac

actione non vtiq; ſpectamus remĩ

bonis actoꝛis eſſe: ſed ſiue in bonis
ſit ſiue non ſit. ſi tamen ex bonis ſit
locũ hec actio hẽbit:q̃re ſiue ↄmo⸗

data res ſit ſiue locata ſiue etiã pi⸗
gnoꝛata ꝓponat᷑: ſiue dvepoſita apꝰ
me ſit:vt interſit mea eã nõ auferꝛi
ſiue bona fide a me poſſideat᷑: ſiue

vſumfructum in ea habeam vel ali
ud ius: vt interſit mea eam non ra
pi: dicendum eſt competere mihi

hanc actionem: vt non vminium

accipiam: ſed illud ſolum quod ex

bonis meis: hoc eſt ex ſubſtantia

mea res ablata eſſe pꝛoponatur.
Et generaliter dicendum eſt ex
quibus cauſis furti actio mihi cõ⸗
petit in rem clam factam:ex hiſdeʒ

cauſis habere me iſtam acnonem

diceret aliquis:at quin ob rem ve⸗

poſitam furti actionem non habe⸗

mus: ſed ideo addidi ſi interſit no⸗

ſtra non eſſe raptam. nam et furti

actioem habeo. Si in re poſi
ta culpam quoq; repꝛomiſi vel pꝛe
cium vœpoſitioms non quaſi merce
dem accepi:vtilius dicendũ eſt:⁊ ſi
ceſſet actio furti ob rem dvepoſitam

a Illud ſolũ.hoc nõ excludit penam tripli vſq; ad annu: ſec w⸗

mfa.l. neq; furn

ſed cõtra. C. de

furns.l. etiã. ſo.
vt ibi.

ſAquilia. ſc

tener. q. d. nõ ſo
lum vi bo. rap.
vt 7. S. ad. l. aql.
quẽadmoduʒ. S.
magiſtratus.

t S per vim

qt. l. de pecoꝛb⸗

7. S. ad. l. aquil.
quẽadmoduʒ. T5.

magiſtratus.

u In bac. in
bonij.i.vmimo
vt. S. de acqren.

rerum w. l. rem
in bonis.a. j. d

ver. ſig. l. bono

rum.

r Ex bonis. 5
do ponit exem/

„

y Mon aufer⸗

ri. qð poteſt co⸗

tingere multis
ex cauſis:⁊ intel

lige no tamẽ wo⸗
lo: vt. S. ð fur. l.

eũ qin. S. 1s aut
apud.

3 Domm. i.
wminij eſtima⸗

tionem: vt ſnpᷣ

quod me. cauia
l. ſi mulier. S. q
poſſeſſioneʒ. ac⸗
curſi?.

minij eſtimanonẽ: ⁊ facit ad hũc.S. inſti.e.S.ſi.⁊.S.nau.cau.l.j.
§. item pompo. 2. 7. c iniur. l. lex coꝛ. S. ij. et ſupꝛa ve rebus eoꝛu.
l. magis. S. j. 7. S. e. vi 1 vi ar. l. j. S. ꝙ autem. 7 e peni, herech. l.et

non tm̃.⁊ de nego.geſt. liberto.S.inter.accurſiꝰ.

b Et generalii. quidã habent.S. quidam nõ habem.S.

c Mõ habemꝰ. qꝛ nõ intereſt noſtra ſi wolũ non cõmiſerimus. ſed

eiſi cõmiſumus ex impꝛobuate conſequi aci.non debemus:vt ſup:s

furns.l.eum.S.is autẽ apud.

d Si in re.non quaſi mercedẽ:qꝛ tũc eſſet locatio: vt. z. epoſi.
l.j.S.ſiqs ſernũ. ⁊ adde hic alios caſus quos habes.S. xœpoſiti. l.

j. S. ſepe. accurſius.

e Eeſſet. vel qꝛ nõ interſit: vel dic vt in liberto,et ſimilibus.vi.j.·

eire bo
nemmm pi
Nn.
CMMddke 4
Pernuktir et
lerrrd
girli n
eg/
Kieſn h

Imi ſ

M fincl.
Goba N

⸗ 4

COranmen
GfurunsN.a d
Podanck d
Gli nhercden
ljſitbialtin
ſcumn geuf⸗
ino⸗irer,

ael

gintönon
etesten

m di
bici⸗/
i
nem
m

dao „
Afunn n
e ſuu
N Crs⸗
me
e
Gcken

n

vm iſi
Kücſannn
NM
Aren2
1 Acn.

oͤnm
non oMKN)
wii on 3

iſe cnnnki
—R

x pems reſpiciendum. ⁊. ſupꝛa de furtis.l.libertꝰ. .
e¶DPublicet. plus ergo delinquit qin facit palam:ſic.S.& ſum. tri.

l.nemo clericus.

WVel modice.
ſubaudi maxie.
nam idem ſi m/⸗
hil. alłs nõ diffeꝛ
ret a furto. vel
dic vt modo pꝛo
xi.S.dixu.
6 Si fugitin⸗
meus. inſtruẽdi
als inſtituẽdi:⁊
als inſtruẽdi.ſ-

ad fugo: vt equuũ

7 facit * 3. de ſol.⸗
fugitiuus. et de
pu. act. l. ſi ſeruꝰ

h Rerũ rapta
rum. ⁊? terioꝛa
tarum.
i Congditiõe.
triticaria vł fur
di.fur.l.ſine.S.
ei quoq;. et ad
hoc. S.e.S.dam⸗

m. 7. S. ceterũ⸗
K Pec acno.ñ

datur: vt inſti.
pꝑpe. act. S. eſt
emm.

1öduionem
ſcʒ furtiuã: vt. S
ꝓpxi. F. 1 eſt. S. ð

calũ.in heredem
in fi. vbi tollit᷑ in
factum: qꝛ ſuffi⸗

cit cõditio:ſic er⸗
go no. act. vi bo
no. rap.nõ dari
in heredes ⁊c.in
id qð ꝑuenit: ſic
in inidicto vnð
vi:vt.ð. xe vi et

vi ar. l. j. . fi. ſe

cus in alijs ex de
licto:vt.S.quod

me. cã. l. qd dixi⸗

mus.S. hec actio
7 de calũ. l. in he
redẽ.in pᷣn.⁊.S.
ad.l.aquitł᷑.l.m⸗
de neracius. §.
hanc actionẽ.ſed
cõtra. C. ex deli.
T. l. j. vbi etiaʒ
in rapina videt᷑
idem ſtatii qð i
alijo: ſed ſolue

vt ibi.

1 [Eruus.

cum libe
ro ſcilicet facto
poſt.

pillus. S. ſane. 1 infra de iure fi. l. non intelligitur. et ſupꝛa de ad⸗/
mi. tu. nõ extuino. nb a e

eſſe tamen vi bonoꝛum raptoꝛum
actionem: quia nõ eſt minĩa diffe⸗

rentia inter eũ qui clam fecit:⁊ euzʒ

qui rapuerit:cum ille celet ſuũ de⸗
lictũ hic publicet ⁊ crimẽ publicuʒ

agdmittat. ſiqͥs igit᷑ intereſſe ſuajvel

moglice weebit: debet habere vi bo
noꝛũ raptoꝛũ actionẽ. Si fugi⸗
tiuꝰ meus quaſdã res inſtruẽdi ſui
cauſa emerit heq; rapte ſint: qꝛ in
bonis meis he ſunt:rñſum ẽ v his
vi bonoꝛũ raptoꝛũ actiõe poſſe me

agere. Rerũu raptarum nomine
ditiõe agi poterit:vel certe ſingule

res vẽdicari poſſunt. Hec actio
heredi ceteriſq; ſucceſſoꝛibo dabit᷑:
aduerſus heredes autẽ vel ceteros
ſucceſſoꝛes nõ dabitur: qꝛ penalis

actio in eos nõ dat᷑. an tñ in id qo

locupletioꝛes facti ſunt dari ebeat
videamꝰ: ⁊ ego puto pꝛetoꝛẽ ideo
nõ eſſe pollicitũ in heredes in id qð
ad eos puenit: quia putauit ſuffice
re conditionem. Aulus.
cum libero agat᷑: etiã ſi cuʒ

oño expiundi poteſtas fuerit: non

recte cu manumiſſo poſt annũ age⸗
tur:qꝛ cũ quocũq; expiundi pote⸗
ſtas fuerit: excludit᷑ actio: etſ cum
dno intra annũ actũ ſit: vinde cuʒ

manumiſſo agat rei iudicate exce⸗

ptionẽ nocere labeo ait.

Retoꝛ ait cuius wolo malo m
turba damnuz quid factum
eſſe dicet: in eum in anno quo pmũ
v ea re exꝑiundi poteſtas fuerit in
duplum: poſt annũ in ſinplum in⸗
dicium dabo. Hoc edictuʒ qe eo
damno ꝓponitur: quod qᷣs in tur⸗

ba vedit: turbam autẽ appellatam

labeo ait ex genere tumultus: idq;

m Si cum dño. non ſolum ſi cum ſeruo manumſſo.
n Poſt annum. a die rapine computandumn penam ergo dicit
ſecus in re.vt inſti.e.in pᷣncipio.
o Actũ ſit. ⁊ exactũ: a iuc eſt ſimile. ẽ. e excep. rei iu. ſiqs.S. pla⸗

ne. vel dic ⁊ abſolut.nã ⁊ tunc idẽ: vt,S,/d ſurtis ſi ſeruus na. J.

F

Lpianus.

ſi. ⁊ nan. can. licet. S. fi. ⁊ de cõdi.fur. ꝙ ab alio. 1. J. ve ſepul. vis. l⸗
ſepulchꝛi dio.aʒo.⁊ de noxa.in delictis S. cum wommnus. 7. C. de his
qui a nõ w. i. fi. ſed ar. cotra. C. e inoffi. teſta

alie. iu.mu.cauſa fac.l.item. m pun.

p p Retoꝛ. oicet. ab aliquo: vel eius wolo ab alio. vt. 7. S. hoc aut

verbum ex greco tractum. gre.
tuurbam

aũt ex quo numero admittimus? ſi

duo rixam cõmiſerit:vtiq; nõ acci
pimus in turba id factum: qꝛ duo
turba non ꝓpꝛie dicunt᷑.enimuero
ſi ꝑ plures fuerint puta.x. aut.xij.
homines turba dicet᷑. quid ergo ſi
tres aut quatuoꝛ? turba vtiq; non
erit:⁊ rectiſſime labeo inter turbã

⁊ rixam multũ intereſſe ait. namc;

turbam multitudinis bominũ eſſe
pturbationem et cetum: ⁊ rixã duo

rum. Hoc autẽ edicto tenet᷑ non

ſolum qui damnũ in turba vedit:
ſed etiam is qui wolo malo fecerit:
vt in turba damni quid daret᷑:ſiue
illo venerit ſiue non fuerit pꝛeſens
wvlus enim malus etiã abſentis eẽ

poteſt. Hoc echcto dicenduʒ eſt
etiaʒz eum teneri qui venit ⁊ in tur⸗
ba fuerit auctoꝛ damni dandi:ſi tñ

⁊ ipe intra turbam fuerit: cũ dam
num daretur. ⁊ wolo malo fuerit.
nam et huius wlo malo in turba
damni quid factum eſſe negari nõ
poteſt. Siquis aduentuſuo tur

bam concitauerit vel contraxerit:

vel clamoꝛe vel facto aliquo:vel dũ
criminatur aliquem: vel dum mi⸗
ſericoꝛdiam pꝛouocat.ſi wlo malo

eius vatum ſit damnum: etiam ſi

non habuerit conſilium turbe co⸗
gende tenetur: verum eſt enim wo⸗
lo malo eius in turba damni quid
datum:neq; emm exigit pꝛetoꝛ: vt
ab ipo ſit turba conuocata:ſed hoc

vt wolo malo alicuius in turba dã⸗
num datum ſit. eritq; hec differen⸗

tia inter hoc edictum ⁊ ſuperius:q
ibi de eo damno pᷣtoꝛ loquit᷑: quod

vvlo malo hominibus coactis da⸗

tum eſt:vel raptum etiam non co⸗

actis hominibo:at hic eo damno

2 Siquis ad conſilium. non punitur im ſcõm affectum: ſed ſcom
effectum: ar. contra. ſupꝛa ex quibus ca.ma.l. iij

Superius. ſupꝛa. e. I. ij. in pꝛin.
a Batum eſt. in pemo capite.
vAel raptum. hoc ſecundo eius capite.

.l. cotra ma. 2 ſupꝛs de

Hhoc ſit ↄuocata tur

on

edicto: ⁊ qd dicit di
cet᷑ ſupple:⁊ pꝛoba
bit᷑ nec exigit᷑ vt ex

ba: vt. j. e. S. ſiqͥs
aduẽtu.licet ſecus
ſit in ſuꝑioꝝ edicto
vt. S. e.l. ij. S. ho⸗
mines.
q Judiciũ.in ſa
ctũ: vt. j.e. S. hoc
aũt.ſed q̃re nõ qua
druplũ? Rñ.vi. j⸗
e.S. ſiquis ad.

rx Poc edictum. L
anee⸗ ſic. J. de abi 7
L 1. . H
deron erit. ſed Dra vner urhenm ee
collegium etiaz ex : D
tribo fit: vt.j.xe .
ſig. l.neracius pꝛi⸗
ſcus.
t Etiam duoꝛũ.
ſic.C.ð fide iſtru-
cõpatiões. ⁊.S.de
teſtibo.l.vbi nume
rus.. j. ve cuſto.
reo.l.fi.a..d pol
li.l.pactuʒ.⁊.S.
aſſig. libe. l. vtruz
ita. ⁊ inſti. de aſſi⸗
li.S.datur.ſed ar.
contra. inſti. de in⸗
re ꝑ.ĩ fi.vbi.mul·
titudinem dicit fia
eri ex duob

vVVPoc aũt. dolo
malo.ſic.S. de fur
tis. ſi vendidero.
S.cum raptoꝛ.

x Sme illo. vbi
eſt datũ damnu: et
ſic eſt aduerbium
loci: ⁊ eſt cõtra.j.
ꝓxi.S.accurſius.

y Abſenns. 7 ab
ſenti fieri: vt. j.
imur. iteʒ apud. S.
cũ viciũ: ⁊ ad hoc
5S. ne qͥs eum quin i
ius voca.ſi ꝑ aliũ
in pnn. 2 ad ſilk. I.
j. S. hoc auteʒ ſe. ⁊
qð vi aut clam. ſi
alius. S. eſt 2 alia.

3 Hoc edicto. iu
tra turbã.licʒ nonu
eo loco vbi ſu no⸗
ciuũ. vt ⁊.S. ꝓxi.
S. qᷓ eſt j.nã turba
magnũ ſpanũ loeo
oↄpᷣpendit: ſed dam
nu etiã paruu.

a Dicta. ſcilicet eius. accurſius floꝛentinꝰ. —.
b Loquitur. de amiſſo. non per rapinam ſed per caſum: quia fecit
vt caderet: vt infra dicit. accurſius floꝛentinus legũ wctoꝛ.
Agi poterui.d rapto a enam de damno dato ⁊ de amiſſo homimiba
coactis: ⁊ facit infꝛia de verbo.ſig.l.marcellus.

dD Hec aũt actio
refert. ſic. J. de ver
bo. ſig. l.ini hec.⁊
5. e. I. ij. S. in hac
actiõe:ſed ar.q in
e. l. S. in hac actꝛiõe
non vꝛiq;.

e Pꝛeſentis. quo
noeitũ ſit.⁊ nõ re⸗
crotrahit᷑ vt lex a⸗
quił. vt. S. ad.l.a⸗
quił.l.lex au. ⁊ ſic
ergo collige qõ ext᷑
turbã nõ habet lo⸗
cum hec actio: ſic
S.nau.cau.ſta. de-
bet. in pᷣn. ⁊ de i⸗
ſti.l.cuicũq;.S.nõ
tamen. 7. l. ſed etſi
pupillus. S. ↄditio
7 e exerci. l. j. S. ñ
auũt. 7. S. igit. Itẽ
tpᷣus: ⁊ cuiꝰ tempo
ris habeat᷑ ratio.
7 ꝓ quo damno.-

fSi cũ.ſic tamẽ

ſcʒ poterit agi.

g Haber e ecictũ

ex interpᷣtatiõe.

hb Deckiſſe. ſic.

ad.l.aquił.qͥ occi⸗
dit.S.in hac.opoꝛ
tet ergo vel ad hoc
eſſe turbꝗ cõuocatã
vt iniuria fieret: ⁊
ſi nõ dãnũ vł᷑ iniu
riã eſſe cam damni
etſi nõ ad hoc rur⸗
ba eſſet conuocata
Hm azo.
In ſeruũ. id eſt
in dñnm nomie ſer⸗
ni:ſic ⁊.S.ii.j.l.j.

S. uẽ in ſeruu. 1. 5
e iuriſdi. om. u.

ſiqs id. S. ſerui. fed
quidam dicũt ipᷣen

ſeruũ cõuemri: ꝓ

quibo ẽ. J. de ſepł.
vio. l.iij.S. penul.
ſed ibi ĩ actioe diẽ̃.

k Que te herech
bus ſucceſſoꝛbus
quibo dat᷑:non his
aduerſus quos da
tur. nam licet ſu⸗
perioꝛ non vet: vt
B.e.l.ij.S.ſina.hoc
tamen datur.
1 n On pgdeſt
añ iudiciũ

vt 1. S.de furtis.l.

qui ea mẽte. 1 ar.
S.de edił.edic.l.qͥd
ſit fur. in pn. ⁊ de⸗
poſiti. l.j.S. ſi rem
led j.S.qð me. cã.
ſi eu. S. j. ſed illa ẽ

quod wlo malo in turba datuʒ eſt
etiam ſi non ipſe turbaʒ coegit:ſed
ad clamoꝛẽ epꝰ vel dicta miſericoꝛ
dia turba contracta eſt: vel alius
contraxit vel ipſe ex turba fuit: id⸗
circo illud quidem edictũ pꝛopter
atrocitatem factam quadrupli pe⸗
nam cõmmat᷑.at hoc dupli:ß ⁊ hoc
