3 enoreuert ga bdobe .
genemo⸗ m u
ri. j·l. ner

Cengin
tenoH

X

. — , ſ. cauſa ꝑſona loco pe
Nn vones. vna directa æ alia nia. qjiirare antrare ſened ranſr umnc ag qſi ↄtractꝰ.a dic vt mſti. x ob.
Dye ſilt aceioneo. tibi. ſecunda ratio. ece ve vſunris d Siqms. abſen iu na
N * Peſtan eopotrer.ns w eo ſolo qs diepmelt vrecer e obli. que ex quaſi raetn nr. QAuſaf anti
ꝛeſtar . .aliud eſt. vt I Von⸗ Placuu.ſ.pꝛudentibo. uibo. ſ. actio
“ circa ꝑtus ⁊ fructus.ſᷣ in ſti.aliud e P . mby.
. en conſenſu. in fi. g Be eo qõ. ſ. na
3 . M „ —„2 e iri pñt. eo tura hinꝰactionis
e D nndſh, in his contractibus alter alteri ob quib eqne ngl aker alteniſta mivenn.
AK ſtantia. i. eſſe in bis . glteri ex bo⸗ quod ex on 2„5 ex male ſup. vel qi. aloqn
tun ch natuꝛa pfiſciſcẽs ligatur eo qo a teꝑꝝ Auk. re optʒ: neq; ex ctu neq; . ab inſuffcienn pti
n ex detu vel quaſi equo pᷣſtare opoꝛtz. Auk. cio obligationes naſcunt᷑:neq; um enumeranone
wt n eln⸗ ah dog Bligarionunn wa nonlite⸗ gotgen abſente credit an male orgumtarer.
zi N cm ecckia. auo ſtit: vt aliað coꝛpus nim em cium
Sii caſu tralferk w⸗ oſiſtit: vt aliqo arn aliũ dotraxiſle: neq; vllum ũ Aatekrimin i⸗
lder mimiũ ex ob. vt. aut buntutem nr̃aʒ ſaciat: dſine mandato ſuſciꝑe negocioꝝ ad mo viger ꝙ ſi. vt
li te no ſobli nobis obſtringat ad dãdum aliqd miſtratõʒ: longeminꝰ is cuiꝰnego⸗ ſee nea Gr. ul⸗
.Tlelect . „ . c
n aenao⸗ vr. d. vel faciendũ vel pſtandum. 1 cia geſta ſr:ignoꝛans aut traxiſſe D Nnr poc⸗ in
n d Mnlelcta. ve.s. ſatis aũt eſt dantis eſſe nũmos ⁊ fie ut deliqſſe intelligi pr: ß vtilirans eoi loqhik aftt⸗
an e reel. 4 accipiẽtis:vt obligatõ naſcat᷑.R 3 receptum ẽ iniicem eos obliga⸗ cum qjrebnt
Na ns ſideicõ.i.ta/ tiaʒ h aĩo dari 7 accipi: vt obliga *. id ita receptum eſt. qꝛ .—
Geſ frelictis non etiaz Ha . , laz ſu⸗ ri. Ideo 9 AceE ficilcũ k Ignoꝛzs. no.
dii copaat. w. .3 tio ↄſtituat᷑:itaq; ſiqs pecun z lu⸗ pleruq; boĩes eo aĩo pgere ꝓfici lli ignoratem noͤ eb⸗
4 4 iur fiſci. imꝑatõ am donandi cã xderit mihi; qu on tur:q̃ſi ſtati redituri:nec obid v 1 ar E ta.
ecetiont. 7 dantis fuerit mea ſarete neri curam negocio⸗ ſuoꝝ angan garali. Ire er
L. : qꝛ? nõ hoc int n . . is intuen ignoꝛans noõ de
— lcger eigen 6 obiigatg ſtat: ſi int nereſſdan nimtnu abſunt: quoꝝ ne lncras trellge.
deisetn r s8. 2 ſz n i, 5 oino a ſe ge⸗
ſche 4 RaKdti me hentes id agat᷑. nec em ſi p aoc en goct⸗ epire miquum eſtꝛq ſane de ⸗ ra nulla eit
igi. ruo. ae. Para vel emonſtrãdi unellectee Soren ſvel is qͥ obtuliſſet ſe go e rp ia enn
unct, ä ixero nbi ſpondes:⁊ tu rüde⸗ P :nullam habiturꝰ eẽt ae. toenel.
n4 . iAccipi.ſup̃ᷣ. ego dixero nbeſh 2 obligatõ. js gerenchis: nu uod wſuo puilite e
umnt opoꝛtet. as ſpondeo:n õ vel cunꝰ negocia ge e le. ſe. aſul.l. j.
Obligoꝛ ei. RHL de᷑ impendiſſet: vr Dr ͦð
Gdendi raliter ad antido X malefſicijs naſcunt obliga ſiſſet:negocia eius nullo iure age⸗
tnnf, n o. z nleng. tiones: veluti ex furto ex DG re poſſet. Tutele quoq; iudicio
Finſ Reiiut. no ex rapina ex imuria: 4ace qui tenetur non pꝛopꝛie mulͤ ent
mmmmn⸗ vt eris ſt. naʒ he tm̃ ex re aſiſtüũt. qu ligari intelligitur: nullũ em
.ſter Beſ e 4 ipſo maleficio: cum alioqͥn ex e orng inter tutoꝛem ⁊ pupillũ
mo omĩs. 7. l. ſi ego. zctu obligatõnes non tm̃ re oſiſtũt ontrahitur: ſed quia ſane non ex
lume H geſſern: ſiqdez ex mã alch trarnen teneri: ⁊ hoc caſu
ubi⸗ . iint tra ones: non tm̃ enim pu
nones m Nerhon i. dato palaz eſt ex Zctu naſci int eos due ſunt actiones:non tm̃ enim p
nin nos r , acuones mãdati:qͥbo inuicem exei illus cum tutoꝛe: ſed contra rin⸗
in ben. emp. nuda. ri pñt: de eo qð alteꝝ glteri ex bona p cum pu pillo habet actionem: 1 Bepir. e.i. tius
un 14 7. . de acceptilk. I p̃ſtare opoꝛtʒ. Si vo ſine man toꝛ cun lierit aliqͥd in rẽ pupil⸗ oſtitui iig vt exi⸗
sen lan inunlis. x. fide pſtare opoꝛtʒ. nuicẽ vel ſi inpena t obligatꝰt aut rem at. a fac. 3. de Zꝛia
N, un . ve imimr.l. i· da placuit qdem ſane eos 0 h. vel ꝓ eo fuerit obligat?ꝛaut re ac. tu.l.j. in pn.
B 4 lud.⁊, S. de pac. bli ari:eoq; noĩe dite ſunt actio . ditoꝛi eius obligauerit. —⸗
S l. j. S. fi. ⁊.S. xe 0 g roc 5 on geſto ſuam cre 8
r n gli⸗ in. l. qae rehi, neg c. appellam negocioꝝ geſt 2⸗.
li buo. . S. ee arb. V
o Diem. §. pe. 7. 5.

e pᷣſcrip. vbis.

m Inuaſiſſet. als danag et oa rneger ꝑeant qᷓ negligenter ad⸗
ſi nbi rem. ⁊. j. ſ n Poſſet. p noc⸗ ut dico ꝙ ꝑ hoc qd agere põt inuitet aliqs ad
n de hr liqni ſer. ſi velim demonſtrare quõ fiet verboꝝ ob ligatio —— Frerrer. 2 fa. S. e neg. gelt. . cio. vt a2 inſti-e.S. turoꝛes
n Intellectus. 1. ſi velim: a erendum. cio. ſup. vel äti maleficio. v e. . tuto
. 65 eam ſei eeſh. zctiby ad maleficia trãſiu. ehc 5 ufele maitſſenn⸗ na eel i S rõib, de egencd .
a e X maleficijs. æ zctibo ac ſiat. vt cum m dic plene vi ihi. t. xt. S. & tutelis 1 ra. di l. ij. m pᷣn. S. fi.
unſm cinn b Erxdamno. uſt Pucknſt onti⸗ ano er ii malentc⸗ cerre ſomntons er tn g ogt duplum ꝓ legato relicio venerabili
Numnün g male puii ꝑ imꝑitiaʒ. qꝛ tunc 4 u lle qq ꝑ impꝛudẽtiã male iu Sed acno ex nſtann tñ eſt ex qſi Zctu. vt/ px. 5.
emmn diens Naſcier malelielo v⸗ lerher maleficio. vt.j.e.l.S.ſi index. loco. vt inſti.e.S.ſi.⁊ iñ
niſin datechelnt adnemndten fit verbis ⁊ ̃is.vi ⁊. . r Rem ſuam. ſ. tuions.
ie ut .j mr verbis malericium nerar nluonn ncm Xoo. P Wen 8.1. pupilli.
blan E fiat Frue verbis.non tñ fit re.⁊ ſic de ceteris.⁊ fa.inſti. Srganzerie ſerntor.
n n celcto. in ͥn. ⁊ dic vr ibi. icto oſilio 2 ſcören X DBbligan
Atmmmn ex delcto. in n. dic vr ibi. ittit. ſ. facto dicto oſilio ꝛ ſcpᷣtu J
ne m Aaleficio.qð iqtuoꝛ modis ↄmittit᷑.ſ.i
Nnm, d W£

G

e iec. l. ſi vo. S.pᷣtor ait.
k Ir em exercitoꝛ.hoc expone.vt.S.d exer.l.j.S.exercitoꝛem.
¶Nauem. no. duplicem gc, naſci ex illo edicto nau, cau, ſta. vna in

e ¶ Nec dixi in perſona ꝓmiſſoris. idem cſt in herede eius. ⁊ hoe
ſubijcit, nam ⁊c.ᷣm. H. h̊ ſm hoc innuit/ꝙ ſi pꝛomiſioꝛ

Peres.ex maleficio vel qnaſi.ac. ſimpinm qua petit᷑ ab exercitoꝛe res data.⁊ in nani , nust
t Imielligit. ex q̃ſi ↄciu. hoc m.ar.fallit in tacita ſtip. vt. S. de ado redi ⁊ in heredem dat᷑.ſecũda in duplum.cum alteit be WW mnl
ptionibo.l.his verbis. Itẽ in vtili.vt.C. ac.⁊ ob.l.noĩbo.q̃ datiue no dato in reba ab alijs vel furto.⁊ e hac hic loqui᷑. ⁊ facu nikne⸗ nana
5 napen ie enr vi dixi. Seli .i pᷣn. ⁊ a inn.s Pren il no⸗ § kee⸗ quod natsr. . V te⸗ nn
ntelligi?. hic eſt . . qͥba ex cau. in poſ. ea. apud iuł. in fi. ſootbbi m Exõctu. vel qnaſi. ⁊ fa. S. nau. cau. ſta. l. d rE
n c eie Fnon 3·S. qbo ex poſ.ea.apud int. SrS quaſ u. cau. ſta. l. debʒ. 7.l. ig. in
Zhit. ac. mio n
x Is ch. ſoluen ⸗ D ł . .. . . n i Rüom⸗ ſin
um vamſeel in Heres q; qui legatum dʒ: ne; qð põt ſi ceciderit alicui nocere.õ onib ſmtnl ean
muooc. ex ↄtractu neq; ex maleficõ obliga ſiſfiliuſfa.ſeoꝛſum a pr̃e hĩtauerit: aſonaii gniu
ttas eſſe intelligit. nam neq; cũ ⸗ ⁊ qõ ey cenaculo eiꝰ viectum effu ug
becanse do functo neq; cũ herede ↄtraxiſſe qᷣ ſumue ſit: ſiue qd poſitũ ſuſpẽſum⸗ vl in
i venoiat erx mn, legatant⸗ intelligit᷑:⁊ maleficiuʒ ue hũit:cuiꝰcaſus ꝑiculoſus ẽ:iuł. u
mo ali⸗ mmaͤedi - q́́; nullum in ea re eſſe pluſeỹ mani placuit in prem neq; de peculio ne mis mi
enennag leſtum ?. Yo chq non vebit ag chnoxalem dandam eſſe actz:ſec sirſ
ad oĩa certa dat᷑. cepit ꝑ erroꝛem: ſoluentibo obligar cũ ipſo filio agẽdum. Item ex⸗ unii
qᷣdem q̃ ex mutui datione: ⁊ eade ercitoꝛ nauis aut caupone aut ſta⸗ ning,
actione tenet᷑ q̃ vebitoꝛes creditoꝛi buli æ damno aut furto qð in na⸗ lu ni
bus.̊ non pt᷑ intelligi is ꝗͥ ex ea cI ue aut caupona aut ſtabulo factuʒ nn
tenet: ex ↄtractu eſſe obligat?. qᷣ eĩ ſit:q̃ſi ex maleficio teneri vr: ſi mõ mmhri
ſoluit ꝑ errorẽ: magis diſtrabende ipſius nullũ eſt maleficiuʒ: h̊ alicꝰ mn un
obligatõnis aĩo ꝙᷓ ↄtrahende daꝛe coꝝꝑ quoꝑ oꝑa nauẽ aut cauponem en
videt. Si iudex ſuaʒ litem fece aut ſtabulũ exerceret.cum em̃ ne⸗ ilint
rit: non ppꝛie e maleficio oblig⸗ q; ex ↄtractu aduerſus euʒ ↄſtituta nin
tus vtiq; videt: H qꝛ neq; ex atra⸗ eſt h actio.⁊ aliq̃tenꝰculpe reus ẽ.
ctu obligatꝰ ẽ: ⁊ vtiq; peccaſſe ali⸗ ꝙ oꝑa maloꝝ hoĩm vtet᷑: iõ qᷓſi ex I dblicatz tn
qd intelligit. Iʒ ꝑ impꝛudentiaʒ: 00 maleficio teneri vY7. Auk. ner ipſo mrene⸗ Pkc
videt᷑ q̃ſi ex maleficio teneri. Js Nomnibo tpalibo actõibo ni Lerxcep.ß eo ſini Wl
5 Zontrabende. q; ex cuiꝰ cenaculo vel ꝓpꝛio ipſius ſi nomſſimꝰtotꝰ dies impleat᷑:non Wnl5 trech: —
rñ tacna od ien vel oducto: velin quo gtis hitat: x finit obligatõzʒ. Hmp. ſee. obliganonu⸗ aling
eß ia go agtk vt. 5 lectum effuſumue aliqd eſt: ita vt Ctiones aduerſus pr̃em filio zne biag. S (lieern
dno⸗ E 1 alicui noceret:q̃ ex maleficio tene pſtari non pñt: dum mm prate vinc.r.5. twedi⸗ mdmman
mdt deinori⸗ 54. ri videt᷑.iõ aũt non ppꝛie ex male⸗ eius eſt filius. Vla. v. pſcrip. 1. pe.mn mahetdhn
. voher ficio obligat᷑:qꝛ plerũq; ob alteriꝰ Vb hac conditione ſi volam n. Gorehrn H umheſtl
ii ern Seli ee culpaʒ tener aut Pui aut liberi. cui nulla fit obligatio. ꝓ non di⸗ to minons a in di un ö
pit æ his ꝗᷓ ſunt ſikis eſt is qͥ ea pte q̃ vulgo iter fie⸗ cto enim eſt.quod dare miſi ſi ve⸗ ſüeraon nn ir iohſie⸗
* nlene ri ſolet: id poſitum aut ſuſpeſum hʒ lis coginon poſſis. nam nec heres raturis. i N. tntin
Z em̃ iale rei vceũ. 3 zmi DD leranonui
a i aſi . q5 vlinmie9s lcun
a Et contraci. vel qnaſi. pplet᷑. vt intelligamus opletum qñ inchoatus eſt ſicut in vſue.diat᷑ =
b ¶ Peccaſſe.ał s deliqſſe.vere peccauit.qꝛ imꝑitia enlpe annumera ſic erit idem qð in vſuc.qð non placet.ſ̊ ſm hoc qð dicimꝰ ꝙ xe “ H Autce
q̃ &̊ n ex maleficio tenet᷑.vt in aqł. R. ſpãle i mdice-aliud ĩ aqliana. bebit hic ↄpleri vltumꝰ dies.ſic opponit᷑ dies a media nocte incipit eae⸗ 4
c Zeneri.in qntũ maioꝛi iudici equum videt᷑.ſi wlo tune inſoliqu vt. S. de fer. l.moꝛe. Sʒ pone pᷣſcrip.tꝑalem incepiſſe tercia hoꝛa di aſade
vt inſti. de ob. ex qſi de.m pn.⁊ ibi no. ⁊ fa.S.de iudi. ſi films. 7. J. de ei naturalis.nunqͥd eadem hoꝛa erit ↄpleta pᷣſcripno? HK. non.ſᷣ rminogir
exoꝛ. co.l.fi. T. . de pac.l.fi.Sʒ j.C.de arb. aut᷑.⁊ vecernimꝰ. Con⸗ diem illum totnm opleri oʒ. 'm hoc q̃nto minoꝝs plus anno dn migſallnmn
ira.ſo.ibi ſpãle.qꝛ ibi fuit uratum qð lex non vult.Item facit. E. de rat. a idem in alijs. R.ſi ita minus em̃ nõ pñt dare plus ſic.anno Eirein nſf
pena. iu. l. . 7. ij. . g durat qñ recte in capite diei naturauis fii õctus.vel dic non ſic ac 1 ninßni
d Is ch. aducto. facit. S. de his qui deiec. vel ef.l. j. S. pe.⁊ inſtiiu. de cipi vlnmum diem. ß ex hons. xxuij. vt ſic qcunq; hoꝛa fiat cius. anaree tr⸗
ob. ex quaſi velic.S.pe.⁊ quod ibi no. accur. ſuſſicit m eandem hoꝛaʒ reduci vt in etate.vt.S.x mino.cemiq;.ꝭ. Mumnptpo
eMNuod poteſt. facile non ałs. ſm io. accurſius. mmnoꝛem. 2 fa. . de v. ſig. l. anmmenlus.
Si filiuſſfa.quia eſt quaſi maleſicium. ⁊ ſic non õctus vel quaſi. a a Ctiones. non pnt.i.ↄpetere. vel dic pᷣſtari.i.cedi ab aliquo 1ls gen
g De peculio.qmia non eſt ↄctus vel quaſi.vt.S.de his qui deiec.l. hoc aũtt fallit in caſtrenſi vel quaſi peculio.vt.S.de iudi.l. rſcrmee
I.S. cum ᷣuus.⁊ dic vi ibi. — uis nulla ⁊ dic vt ibi. Item in caſu. vt. S. ad trebel.l. imꝑatoꝛ. ⁊ in ritemon.
h Sandam eſſe.qꝛ ſic nulla noĩe filij dat᷑. vi inſti. de noxa.S. fi. aut᷑. vt liceat ma.⁊ anie.in pᷣn.⁊ miſſi in hẽditate fratris ⁊ ſoꝛons. tlſnf
i Agendum. eo damnato tenet᷑ pr̃ acnone in facium de peculio. vt b Bum in ptate.eius. ſ̃ ſi fuerit emancipatus. vema penta agit. mn
5. de nox. quot. a. l.ſe. In ſuo ant ſeorſum habitante. olc vt dicto. S. vt. C. de in ius voc.l.fi. Uln ,
cunl Krr ann noe3. hic cs is ſ alia m ero⸗ maleficio locum 1 nifanlr
m hñt. Pꝛmũ qð pᷣſtat vnꝰ q̃ſi maleficioꝝ libẽt aliũ.vt.S.de deiec. joſti Onagt
l.iij. Item q agit vnd qjlt malelicor faͤlunens z eum q vere deln ac. ſ Ab hac conhtione ſi olam . eg⸗ tibulator en anoſcan minim
i e ciec. ſi o. S. cum alt. Zereium qꝛ nõ dat᷑ noxalii.q eſt aal mutatio Pionertut⸗ miſſoꝛ. ⁊ ſic bene conſonat ira qᷓ ſequit. licet ſi ſannen
Lt. 38. .l.] ⸗„J⸗ . 3 — . uein
dere.l..S. ſi Fuus. a ve hoe diri. in. S. cum ᷣnus. ⁊ fa. 5 „ Mon poſſis. facit. . de ver. ſig. l. debitoꝛ. Neſüſliit

ni
1
Men
tmn
nsi.
ſier
uk.
on
non

.
i
mm
, ung
wen
uns
us d!
mioN
aG
ns ſnſ
nfintel
i untduNN
immnhſelnch
mnm ſun⸗
ii it m li
AGG
gumn

.
x; uuchtn N
anin

———=

iſſetr ſe velle da⸗
re. 1 hoc eſt naʒ

aliquando volnit anteqᷓ vecederet ꝙ heres eius teneat᷑. vt dicimꝰ

in illa ſi volueris.vt.j.n.j.ſiquis ſtipulatus.quod non piacet ꝙ;

cum nullo modo valeat hic ſi volam.vel ſi voles ꝑ.l.iſtam.iu ergo

dic ſicut dictum eſt in illa ſi volam. ꝙ nec ꝓmiſſoꝛ nec eius heres
teneat᷑. Maʒ idẽ ẽ in ills cũ volueris.iſ.ꝙ ñ ieneat᷑ heres vmiſſoꝛis
moꝛtui. ſi veceſ⸗
ſit anteꝙ oſtitu⸗

ꝓmiſſoꝛis eius:qui nunqꝙᷓ dare vo⸗

D iSt vese g luerit: tenet᷑: quia hec conditio in
nomſlequi. ꝙ ſi lipſum ꝓmiſſoꝛem nunꝙ extitit.
heres eins qun r Alulus.
Munc ivoam⸗ Iliuſfami. ſuo nomine nul⸗
xefunttus. tenet lam actionem habet:niſi in⸗
heres. qꝛ non ſꝑ

valet ar. a Z210

ſenſu. a ſic n ſiti ⁊ commodati:vt iuł.putat.

non ſit vdio ſi ye Alturales obligationes non
ners ⁊ cum ve · eo ſolo extimant᷑: ſi actio aliqᷓ eaꝝ
neisa m ſtan nomine competat: verũetiam eo q/
moneris. vt. . ſoluta pecunia repeti non poſſit.
nsldan-ebem Alulus.
0 . .
dẽa inter dns cũ Vecunq; gerimꝰ:cum ex no⸗
volnerdan Lons ſtro contractu oꝛiginem tra⸗
ero. vt. J. de V. . HD
ob. ceteſums.§. hunt: miſi ex noſtra ꝑſona initium
fi. H.qꝛ lex mier

pᷣtat᷑ hanc n
voluero ſic.ſ. cec,u ”ä .
aſtitnero me velle. ⁊ eſt ſimilis expoſitio. ů. e le. .ſi mihi ⸗ tibi. .
j. Item querit᷑ an hec ↄdino cum voluero ſit ꝑpetua an tgalis ꝓpi
id qð dicit. S. de ↄdi. inde. ſufficit. ⁊.l. in diem. a. l. ꝛſi ſt ddi. K.
eſt ipalis ex eo ꝙ ſtaum ſolunone facia unpleta eſt ddno. facit. 7.
ti.j.ſtipulatio non valet. a. l. centeſumis. S. pe. a fl. . C. hen.
emp.l. in vendentis. a. S. de ↄhen. emp. qõ ſepe. S. j· Item 5. C. vt
act. ab here. 13 heredes.l.j.ſo.non ideo denegat᷑ acuo in heredem.
ꝙ non poſſit incipꝑe heredes. ſ̃ qꝛ non exiitit ↄditio ſtipulanonis
vm io.ſ hoc non ſufficit.qꝛ ⁊ quelibet ↄditionalis enam apud heꝛe
tes omitnt᷑. ⁊ 3 heredes ſi conduio extat. ? ſpes eſt ebuum wri. vt

inſti. xe v. ob. S. ex ↄditionali.ſj dicas ꝙꝙ hic non poteſt impleri. ·

in ꝑſona ſua poſuit.ac.

fExiitit. nec ammodo poteſt extare. ⁊ ſic non obſtat in inſti. ð /

v. ob. S. ex oditionan. U .R
§ f gln zuo nomine. a ſic directo. vnilem aũt qñq; hʒ. vt. j.

de iudi.l.ſi longius.S... —
h MDuod vi aut clam. S. quod vi aut clam. l, deniq;. S. j. contra.
So. vt ibi. accur.
IBDepoſiti. vi 2.S. depoſiti. l. uł. äl
k Purat. ĩmo ⁊ q̃relam. vt.S. de mof. teſta. l. filius qᷓ eſt contra.
tem act. popularem. item als. vt dixi. S. de iudicijs.l.ſi longius.
j. ⁊ faci.j.de miur.ſj ſi vmus.S.filio.⁊.S.de pct.l.in ꝑſonam.
Item hic in caſtrenſi vel quaſi.vt.S.de iudicijs.l.lis.in aduẽutio
auteʒz non exercet. vt. C. de annali excep.l.j.in fi.⁊ de honis ma.l.
j.miſi ſit exemptus a patria ptᷣate. .

I n Aturales. ↄpetat. vt ex pacto nudo wonat᷑. vt. C. de w. l. ſy
qͥs ar. S. pe. nec tñ tunc dico naſci ex naturali obligatione
acnonem. ß ob eam dari. S
m Mon poſſit. facu. .de fideiuſ.l.ſi fideiuſſoꝛ.S.j.

n q Cecunq;. inanem actum.ita intelligi᷑ hec lex. ꝙ non poſ⸗

flſum ex meo actu alij aliquam obligatõeʒ acqrere. miſi mea
interſit. j tunc non ille agu. ß ego ao mieſſe meum. vt. . ti. j. liber
homo.S. fi. ⁊ hoc ſi mibi ſtipuioꝛ vt illi des, vel enam iln exneo.

nam ſemp ago ſi mea mtereſt.ſi aũt mea non intereſt.⁊ volo ꝙ va

leat.tunc mihi ⁊ ſuo nomine ſtipuloꝛ.⁊ ſic mihi directa ſibi ceden⸗
da, ſibi vtilis queri?, lcʒ. M. ſemꝑ dederit ex alteriꝰ ſtipulstione

—

iuriarum:⁊ quod vi aut clam vepo

6
Anp M obhga

quia hoc in eaſibo multis inuemiebat. vt inſti. de inutili ſtip. F. ei qui
diximus. Item no.qð dicit alter. qꝛ ſᷣuus dvmmo filius patri bene
querit. Item in caſibo etiam.cum alij ſtipuloꝛ valet.qʒ dic.vt inſtit.
dicto.S.ei qui.⁊ fa.j.ti.j.ſtipulatio iſta.S.alteri.⁊.C. œ iure wt.ſ/
genero.⁊ de mutili ſtip.l.j.⁊.uij.⁊.C.ſiquis alteri vel ſibi multum.

O Recte.i. dire⸗

cte 1 ſno nomme.
obligationis ſumant: inanem no Accurlid.
ſtrum actum efficiunt: ⁊ ideo neq;
ſtipulari neq; emere vendere ↄtra⸗
here:vt alt᷑ ſuo nomine recte agat:
poſſumus.
X tvpoſiti ⁊ omodani ⁊ man
dati ⁊ tutele ⁊ negocioꝛum geſtoꝝ
cauſa ob volum malũ vœfuncti he⸗
redes inſolidum tenen.
— Lpianus
1Mfactum actiones etiam ſi⸗
liuiijſami.pnt exercere.
Erui ex delictis quidem obæ⸗ b e væ vpoſi
ligant᷑: ⁊ ſi manumittuntur idem er ud, Slen
obligati remanent:ex contractilbb vel qjſi. vt. j. e. l.
“ ex zctib. ſʒ fallit ĩ
. caſibo q̊s dic vt.S.

H — epoſin. l. ꝗͥ hoĩeʒ⸗
S.dat᷑.in maleficijs eſt ſeeus.vel vbi ex pctum ↄomittit᷑ wlus.naʒ nõ
tenet᷑. miſi lite ↄtel.vel in id qð ad eũ puemu.vt. C. ex velictis defun/⸗
cioꝝꝑ.l.j.⁊ dicto.S.dat᷑.⁊.Sg. wolo. in heredem.⸗ facit.j. rea.iu.

l.ad ea. S. fi. miti. de ppe. act. S. pe. 5. ibi wolus dederat cãm zctin.

vñ ex eo agi non dr cũ ipſo iure ſit nullus.hic incidit m quoſdam.
q DOb wlum. latam culpam.
V Tenent᷑.hoc ſine diſtinctione aliq̃. ſiue lis ſit cum vefuncto ↄteſ. xł
q̃d ad eos puenit. certe ĩmo ⁊ ſi non ſit con. ienet᷑ nſolidum ex wlo ł
lata culpa.ſj̊ de leui nõ miſi lis cõ,.ſit vel qͥd ad eum ꝑuemt, vt.C. de
here.tu.l.j.⁊.S.de here.tu.l.fi.

1i iN factum. cum q̃tuoꝛ ſunt genera actionis in factum. pmu
qð equalet actioni pᷣ̊.v/ſcõᷣm ex omni edicto ⁊ inidicto ex quo
on dat᷑ alia actio:terci ſubſidiaria aqᷣł/q̃rtum generalis.vt inſti.de
intdictis.S.fi.d q̃ loqᷣt H̊. R.qͥdem de generali de q̊ dr. C.d ſa.ſan.
ec.l.ſancimꝰ.q q̊s eſt.S.d in ius vo.ſi libertꝰ.vbi in illa q eſt ex edi
cto dicii hr̃e locum.l.iſtam.nec facitꝓ eis.S.e.filiuſſa.vbi dat᷑.q vi
aut clam q̃ſi non dent᷑ alia inichcta vel edicta vel actões ex eis. qꝛ nł
obeſt midictum aliud non dari.⁊ iñ in factum eoxꝝ loco redduũ dari
am de wlo non dat᷑ qſdam ꝑſonas.ſ̊ in factum ſic.⁊ ad idem.S.de

– 5 5 S

.—

o.nõ dʒ.io.dixii hic loqui his q̃ ſꝑ in factum ſum.vt płares.i.
aliud nomen nunꝙᷓ habuerũt. vt ce albo ⁊ de ciectis ⁊ alie multe
1 ſm hoc etiam ille ꝗᷓ ſunt ex edictis ex qͥb non fuit vnꝙᷓ alia acno.
ſola in factum idem erit. vt.S.de eo ꝑ quẽ fa.erit.l.fi.⁊ alia inſinta.

R2 hoc ſatis dici pt᷑ vt de ꝓpłsribs ſᷣm io. Item de alijs q̃ ſemꝑ hoc no

men habuerunt. habeat locum. ⁊ hoc ꝑ.l.ſi lbertꝰ.⁊.S.man. ſi vo ñ
re.S.ſi filio.non aũt illa q̃ eſt ſubſidiaria aqlie. vel equalet act.pᷣ.v.
cum pᷣncipalis non det᷑ filio.vt aqᷣlia nec acceſſoꝛia.vt in factum or, S.
ſiqͥs caut.ſi eum.S.qͥ miuriaꝝ. aII Er,
1Exercere.ſuo noĩe ⁊ directo.aʒ. r
vV ſ Erm.obligant᷑.alijs nõ dñis.vt.j.de fur.l.ſᷣui.S.fi.
x Remanent.directo ꝙ nõ ↄtingeret.niſi ab initio nata fuiſſet
vt.j.e.obligamur. in fi.⁊.S.ad ſylł.l.exheredatꝰ. in fi.⁊.S.qð cum
eo.l. aſi.S. quancꝙ.
y Mon obligant᷑. ni ſi in pecunia ꝓ libertate ꝓmiſſa. vt.C. an vᷣnꝰ
ex ſuo facto.l.iij.⁊ facit, l .licet,⁊,J. reg.iu.l,in ꝑſona.⁊.j.ſiqͥs te.

—

.

lefſe ul, l) inn.

3 Liberoꝛ. vt ⁊. I. dᷣ ſol.ſiquis uo.a.l.quod ſᷣuus.⁊. S. ſi cer. pe.

eins aut in po.
a qᷣ eins herede egit.ſ.legatarius vel alius crediioꝛ.

b Reſtitui ſibi:qui amiſit ex noma cauſa agit. a ſic non obſtat ex.
rei indic. vt. S. e ex· rei iu. l.ſi mater. S. eandem.

C Sebitoꝛ. nõ eſt

nam vere debitoꝛ

eſt. non põt one⸗
miri.ac ſi non eſſet
heres in ſtipuł.in
diem. vt. j. cti. j.l.
eum q kalendhs. S
quonens. ſ hodie
lenet. vt. C. de pe.
here.l.fi.⁊ pꝑ omĩa
hic dic vt no. m a⸗
lia q̃ eſt q̃ſi de vbo
ſad vᷣbum. S. de ex⸗
cep. rei iud.l.qͥ cuʒ
herede. ⁊ fac̃.j.de
v. ſig. l. creditoꝛ.

d q Ui a puo.
vel hoĩem
hereditarium a ſe
bona fide poſſeſſuʒ

e UAſucapi poſſit
a tenẽte.alij dicũõr

a quocũq; q̃ſi pᷣca
rium ſit viciũ rei.

Et ſic no.ꝙ retine

tur poſſeſſio here⸗
ditati vt p mĩſtꝝ.⁊
facit.S. de acqʒ.he.
l. geru. al.
ſſMam ex hac.ſ.
peculij. ⁊ facit.S.
e pig. ac. ſi rem.

g Zwmelligi dz. ſ.
heredi tati.⁊ ꝑ hec
futuro heredi. vt
inſti. e ſti.ſᷣuo.in
vn. ĩmo non. ſ. q̃⸗
rit᷑ poſ.hereditati.
vt. j. ſiqs te. li.l.
S.ſceuola.h̊ hic di⸗
cit fingi. qͥd ſi non
ex cauſa peculiari
rẽ pignoꝛi accepu?
K. idem eſt. naʒ n
im̃ ex peculiari.ve
rũ euam ex cã dñi
ca q̃rii dño poſſeſ/
ſionẽ igrãti.vt.õ.
e acqͥ.poſ. ꝙ vᷣuꝰ
⁊2.J. ſi me in va. S
2 hereditati. qꝛ vu⸗
cem defuncti ſuſti⸗
net. vt. C. depoſiti
cum hereditas.laꝛ
ge hic accipe peculi

um. 1. non ex male

autem ciuiliter quidem non obli⸗
gantur.ſed naturaliter obligantur

⁊obligant.demq; ſi ſeruo qui mu⸗
tuam mihi pecuniam uderit: ma⸗
numiſſo ſoluam libero..
—ʒ Vlia.
Vi cum herede egit:exceptõ
ne ſubmotus eſt: hac ſi nõ in
ea cauſa tabule teſtamenti ſiut.vt
contra eas emancipato bonoꝝ poſ
ſeſſio dari poſſit. emancipato bo⸗

norum poſſeſſionem obmittente

non iniq; poſtulabit creditoꝛ reſti

tui ſibi actiones adueꝛſus ſcriptuʒ

heredem.nam qᷓdiu bonoꝝ poſſeſ⸗
ſio ↄtra tabulas filio dari poteſt:
beres quodãmodo debitoꝛ nõ eſt.
Vlianus.
Vn a ſeruo hereditario mu⸗
tuam pecumiam acceperit:⁊

fundum vel hominem pignoꝛis cã

ei tradiderit: ⁊ pꝛecario rogauit:
pꝛecario poſſidet. nam ſeruus here

ditanius ſicuti ꝑ traditionem acci⸗

piendo ꝓpꝛietatem hereditati acqͥ-
rit:ita pꝛecario dãdo efficit: ne res
vſucapi poſſit.nametſi commoda⸗
uerit vel epoſuerit rem peculiaꝛẽ.
commodati ⁊ vpoſiti actõem acqͥ
ret hoc ita ſi peculiare negociũ cõ⸗
tractum eſt. nam ex cã etiam poſ⸗
ſeſſio acqſita intelligi bet.
Vlianus.
Mnes debitoꝛes qͥ ſpẽm ex
cã lucratiua vebẽt:liberant.
cum ea ſpẽs ex cã lucratiua ad cre
ditoꝛem puemſſet. AUlia.
Jis qui ſtichum dari ſibi ſti
pulatꝰ fuerit:heres extiterit

ficio vt dicta.l.qð ſ̃ᷣuus.maxune autem verum eſt

in peculiaribo in qb vſuc.currit dñis ignoꝛãtibo.vt.S. ꝓ ſoluto.l.ij.

h Oo Mnes debitoꝛes. qui ſpẽm. puta ſtichum.
1 Specie m. aliud ſi in genere. item aliud ſi alij pno meo ſol⸗
neris.vt.S.de le.j.ſi vᷣuus le.S.j. .
k Luẽtina.aliud ſi non luẽtiua.vt.j.l.ꝓx..l.ex ꝓimſſione.a facii
inſti. e le. S. ſi res. a.j.de ſol.quot.a.j.de ſideiuſ.i.ii reus.⁊ de act.
mpti.l.non eſt no.⁊.j.ti.ꝓxi.l.eum q ita.in pᷣn.

—

IſQIis qui.ſtipulatus fuerit ex cauſa non lu cratina.

m Bebebat᷑.cm quo eſt iam vna pꝑſona fictione mris vrm

aut.de iureiu.a mo.pᷣ.⁊ ſic debet᷑ eidem mõ ex cã lucratina aæ non
luẽtiua. alij dicunt ꝙ eſt ſtipulano ex cã lucranua.ſj legatum non
q ſu ob meritum.vt.ã.ꝓ ſocio.l.nec adiecit.qð non placet. tercij

ei: cui ex teſtamento idem ſtichus
ebebatur. ⁊ ſi ex teſtamẽto ſtichũ
petierit: non conſumet ſtipulatio⸗
nem. ⁊ cõtra ſi ex ſtipulatu ſtichum
petierit:actionem ex teſtamẽto ſal
uam habe bit:qꝛ in initio ita conſi⸗
ſtunt he due obligationes:vt alte⸗
ra in iudicium de ducta altera ni⸗
hilominꝰ integra remaneret.
Vlia.

Xꝓmiſſione wtis nõ videk

lucratiua cã eſſetß qöammo
w creditoꝛ aut emptoꝛ intelligit qͥ
votem petit.poꝛro cum creditoꝛ ł᷑
emptoꝛ ex lucratiua cã rem hr̃e ce
pit:nihilominꝰ integras actões re⸗
tinet:ſicut ex õio qͥ nõ ex lucratiua
cã rem hret:eandem nõ ꝓhibet᷑ ex
lucratiua cã petere.
Lpianus.

Eruus non in omnibs rebo ſi

ne pena dmini dicto obedi⸗

ens eſſe ſolet: ſicuti ſi vminus ho⸗
minem occidere aut furtum alicui

faceꝛe ſeruum iuſſiſſet.queritur ꝙ⸗
uis ſeruus wvmini iuſſu piraticam

feciſſet:iudicium in eum poſt liber

tatem reddi opoꝛtet: ⁊ quodcunq;
vi feciſſet:que vis a maleficio non

abeſſet: ita opoꝛtet eũ penas epen
ere:ſed ſi aliqua rixa ex liibo ⁊ cõ

tentione nata eſſet:aut aliqua vis
iuris retinendi cauſa facta eſſet.
ab his rebo facinus abeſſet: tunc ñ
cõuenit pꝛetoꝛem quod ſeruus iuſ
ſu wmini ſeciſſet: ce ea re in libeꝑ
iudicium dare. =
Apianus.
Ontraxiſſe vnuſquiſq; in eo

dicut ꝓter dr
uerſitatem pſo⸗
nax hoc atingit.
q̃ diueꝛſitas fuit
in pn. 7 ſic dicũt
vtrãq; cãm luc⸗
tinam. ⁊ m hoc
nõ ↄdicit.l.ſupꝑi

092. pma placz.

n Remanet. vt
j. pxi.

0 e X* ꝓmi
ſne. in
telligit.ſi ab a⸗
liquo mihi debe
tur ſtichus ali⸗
us eum mihi in
wiem degeri. ñ
liberat pmus.
fac.C. de inpo.
lu. ve. l. j. 1. . l.
Px. 7. 3. man. l.
iuł.ait ⁊ de d.i⸗
ter vi. ⁊ vx.l. ſi
02. 1. 5. ð odli. ob
cm.l.ſi wnaiu
r19. §. j. 2. 5. qba
mocis pig. vel
hyp.ſo.ſicut.S.
ſi œ btoꝛnr.

p 1 Eruns.

—

obedies
ałs audiẽs. ałs
obediens.
4q Piraticam.
t. nauticam rapi
nam.
r Juchcinz. du
recium.
ſEEum. Fᷣuum
liben factum.
Be pẽdẽ. me⸗
dia cõrepta.i. ſu
ſtinere. vñ vſus
Dendo pena.
pendeo dum ſuf

ſero penam.

4FacIN, 1. ͤ

lus, gc.

vVIndicium dare.cum dñi tuendi cã qͥd fecerit.excuſat᷑. vt.s.ad
ſyl.l.j.S.excuſat᷑.ſi aũt iuſſu dñi ⁊ in atrocioꝛibi.nõ excuſat᷑ ſ̊ mi/
nus punit.vt.C.ad.l.iuł.œ vi.l.ſᷣuos.in non atrocioꝛiba in tom
excuſat᷑ ꝑ.l.iſtaʒ ⁊ ſuas ↄcoꝛ.aut ſine iuſſu.⁊ tũc nec in atrocioꝛib
nec in alijs excuſat᷑.⁊ ↄcoꝛ.S.qð vi aut clam.is qʒ.S.ſi tutoꝛs.⁊.j)
v iniur. l.ip ſi vni.S.ſi iuſſum.⁊. S.de noxa.l.ij.⁊.S. reꝝ amo.l.

liber homo.⁊ qo ibi no.

młr. S. j. a. J. reg. iu. l.ad ea. qð ibi no. 2. I. velle. a. S. ad. I. oqt⸗

a c Dntraxiſſe. facit.S. ææ iudi.l. heres. S. ſi. 2 ſupꝛa de boms

uiilae
N
ſh
ini.

ſagrtͤpe
Vn pecuo-
dN
mtllnte
Cuo,
din no ⸗
(YN.

bn a
Naſun
.
Ar
(Niniu

— —
—

=
==

—

= —

ſt
ut dO

–

=—
B
S

H iglne,
cſeno⸗

(Ns.
ymdabd.
arogs

boc
VIlg,l
luſolonn
lpe onrpe⸗

lapenlr
Mplaur eun
fluo te,
lnela
Wrntſier

l nt
rece ſ
ge⸗ 1
44
ng. a
epſi
be
niai
inß⸗
r
m
N 1 MMr
n.
E
us
ſag n
i an
we
r
l .
6ℳ

.

iale

AAd

auctonitate iu. poſ.l. iij. æ qd ibi no. at. MMM
b c Em quis. accepit. vt ſolueret᷑.⁊ ſic eſt plana m aʒ. nec eſt

3. j. tl. j. I. quotiens in diem. a. S. c tritica. ſi res in fi. . S.

de re indi. ſi halendis. ⁊. S.ſi cer. pe. vinum. q̃ ſunt ʒ. vel hix fide/

iuſſoꝛ ↄuenit᷑.in ↄtrarijs reue.pᷣma placet.

c 1 Reiecti

ne pena
hec ẽ pena reſpe⸗

ctu ſoluentis nõ
accipiẽtis.qꝛ in⸗

terim oꝑas ſeruin

ꝑdebat.

d Uti. puts
qᷣnq; ſol.quolibʒ
die ꝓ oꝑa Fui.
e Os opas. P̈⸗
in miſſi ad repe⸗
endam pecuni⸗
um ad iocum co
tracius. vbi debʒ
ſieri ſolutio. ad
aõ.S.de nau.le.
l.ᷣui. 2. l. nihil.

Petebat. cuz
non eſſet ſoluta
ad diem. ac.
g Seſierat.ſ
non remiſu reſi⸗
duum.
h Interpoſito
.i. gliquibo die⸗
bus elapſis.
1 Intaꝛpellaze.
ꝓ reſiduo.

k Lonſult?. ſ.
ego auctoꝛ huiꝰ.
l.i. interrogatꝰ
ſuꝑ hoc.ac.
I Quoq;. i. di⸗

cere nõ ſolum ꝓ
ulo tpe petet pe⸗

naʒ expenſaꝑꝝ qð
imnipellaut eum
z ipnus ꝛc.
m Imierpella
tus non eſſer. qꝛ
dies mipellai. vt

B.7. ., de hen.

7 mI. ſtipu. l.
magna.

dam ꝓpoſitus:

loco intelligit:in quo vt ſolueret ſe

obligauit. Fric.
EVnm qs in diem mercem ſti⸗
pulatꝰ fide iuſſoꝛem accegit:
eius tpis eſtimatio ſpectanda eſt:qͥ
ſatis accepit.

ad diem ſoluta nõ eſſet:pena

vti aſſolet ob opas eius qͥ eam pe⸗

cumam peteret in ſtipulatõne erat
cducta:is qui eam pecuma; pete⸗
bat ꝑte exacta petere veſierat: œin
e intpoſito tꝑe intpellare mſtitue
rat:ↄſultꝰ.R.eius q; tꝑis quo int⸗
pellatus non eſſet: peti poſſe penaʒ

ampliꝰenam ſi oĩno intpellatꝰ nõ

eſſet.nec alit᷑ non ↄmitti ſtipulatõ
nem:. ſi ꝑ vebitoꝛem nõ ſtetiſſet:
quominꝰſolueret:alioqͥn dõm eſt.
ſi qͥ int᷑pellare cepiſſet: valitudine
impeditꝰ inrpellare veſiiſſe:penaʒ
non omitti. Be illo ſane p᷑ du⸗
bitari:ſi intpellatus moꝛaʒ ipſe fe

cerit: an qᷓuis pecuniam poſtea of

ferat: pena nihilominꝰ ↄmittat᷑: ⁊
hoc rectius dici. nametſi arbit᷑ ex
ↄpꝛomiſſo pecuniaʒ certo die dari
iuſſerit: neq; ꝑ eum q dare iuſſus
ſit:ſteterit:nõ ↄmitti penam. Rñ.
adeo vt ⁊ illud ſᷣuiꝰrectiſſime exi⸗
ſtimauerit:ſi qñ dies quo pecumia
daret᷑:ſma arbitri ↄpᷣhenſa nõ eẽt:
modicum ſpacium datum videri.

hoc idem dõm eſt: ⁊ cuʒ qͥd ea lege

vemierit:vt niſi ad diem pꝛecium ſo

n Penam erpenſarum. quas fecit uus ad iſlam pecumam petẽ⸗

oO Mon ſtetiſſet. pecunia. ſ.oblata. accur.
p Alioqᷣn.ſequit᷑ hoc abſurdum ſi dicas ſine interpellanone non
comnntn.qnia dicendum eſt ac. J
q Qui.ſ.ᷣnus ↄſtitutus ad iſtam pecumam petendam.
r Denam nõ ↄmun.qð non eſt veꝝ.⁊ fa.S. de vſur.l.moꝛa.

Be ulo. interpellatus a gno.

t Et hoc reciius dicit.i.vt pena ↄmittat᷑ non obſtante.qꝛ nullus

amonnit poſt oblanonem. vt dicta.l.magnam.vt. S. px.

vNMam ꝛſi. hoc refert᷑.S.nec aliter non ↄmitti ⁊c.⁊ qð.dixit ꝓ
bat ꝑ ſimilem mn contrario caſu. hoc modo bene dixi ſupᷣ. ꝙ tũc nõ
mitit. cum p ꝓmiſſoꝛem non ſteterit, nam cc, vel refert᷑ ad ꝓxim
aliquo ſubaudito. ä

Raiecticie pecunie nomĩe ſi

◻

—

x Adeo vt. bene dico omiunt᷑ pena. vbi dies eſt ſtatuta: quia 1 com/

mitut᷑ ſi non ſit expꝛeſſim ſtatuta.

y Satum videri. vt etiam ſi ꝑ pmiſſoꝛem ſteterit. purget moꝛam. vt
S.de arb. ſi cum dies. S. fi.ſiue ergo arbiter apponat cerium diem ſiue
non. ſ̊ lex quadrimeſtre tpᷣus elapſo tꝑe vmutir᷑ pena. i̊ altero caſu

lutum fuerit: inempta res fiat.
HHHHDDDDmpo.
Ja furioſo cuʒ eum ↄpotem

mentis eſſe putareʒ:pecuniã

qſi mutuam acceꝑim: eaq; in rẽ me
am verſa fuerit:ↄditio furioſo acqᷣ⸗
rit᷑. nam ex qbo cauſis ignoꝛantibo

nobis actiones acqͥrunt: ex ijſdem
etiaʒ furioſi nomine incipit agi poſ⸗

ſe: veluti cum pᷣuus eius ſtipulat᷑:

⁊ cum furtum ei fit. aut damnum

ei dando in legem aqliam ↄmitut᷑:
aut ſi foꝛte cũ creditoꝛ fuerat: frau
dandi eius cauſa debitoꝛ alicui rẽ

tradiderit.idemq; erit ſi leget᷑ ei:x
ꝑ fideicommiſſum ei relinquatur.

Item ſi is qui alieno ᷣuo credi⸗

erat: furere incepit: einde ſᷣuus
in rem wvvmini id qð mutuum acce
perat:verterit:furioſo conditio ac
quirit᷑. Item ſi alienam pecum

am credendi cauſa quis vederit:œ

inde ↄpos mentis eſſe vſierit:po⸗
ſtea ↄſumpta ea ↄditio furioſo acqͥ

rit᷑.⁊ qui negocia furioſi geſſerit.
negocioꝝ geſtoꝝ obligat᷑ ei: ⁊ eum

obligat li ei auqͥd abeſt.
Apia.
Ctionum genera ſunt duo:
in rem que dicitur vendica⸗
tio:⁊ in perſonam quecondi
tio appellatur.in rem actio eſt per
quam rem noſtraʒ que ab alio poſ
ſidetur:petimus ⁊ ſemꝑ aduerſus

eum eſt qui rem poſſidet. in ꝑſonã
e Ei.l. furioſo.

f Condiho.certi generalis vel ſine cauſa.
g Conduio. qua.S. dictum eſt.

põt purgari. altero
non. vt hic ⁊ dicta
el. ſi cuʒ dies. F. fi.

5 Res ſfiat. vt ad

Diem nõ ſoluta pe

cuma ſu res mnem⸗
pꝛa ſine vlla inter⸗
pellatione. vt. S. e
in diem adiec.vbi.
G. 1 marcellus.
⁊ ſi non ſteterit ꝑ
eum. non ſu inem

aà 1 ZJafurio-

ſo. Hic lex
pomt multos ca⸗
ſus.qb etiam ꝛcqᷓ
rit᷑ actõ furioſo.vt
hic ⁊. S. de le. ij. cin
pr.S.ſurdo.⁊.S. ſi
cer.pe.ſi a furioſo
7 qð ibi no.j. e. fu
rioſus.itẽ ⁊ iniuri
an. vt. j. de iniu. l.
ilud.
b Congditio.ceꝛti
generalis vel ſine
cã. vi. S.ſi cer. pe.
I.ſi a me.
c Stuipulat. naʒ
acqͥrit᷑ actio ex ſti⸗
pulatu furioſfſo
d uerat. ſ.ſuri⸗
oſus. ac.

h Acquu it.rõne ↄſumptõnis magiſꝙᷓ ↄſenfu.vt hic 7.3. ſi cer. pe.

ſi a furioſo.⁊.l.non omms.S.ſi pupillus.

1i à Etionũ genera. ouo. ĩmo tria qꝛ mixte. vt inſti. de ac. S. qda,g
ille ſub his ↄpᷣpendunt᷑.vt h̊ diẽ vt no.inſti.œ ac.S. Rr

Neſb e

F Que aditio. large accipe ꝓ omm pſona. vt inſti. e. S. appellamꝰ?.
1 Rem nram. vel qſi nraʒ. vt ꝑ public. vel hypothecariam. a alie qᷓ

enumerant᷑ inſti. ac.pᷣma ⁊ ſecunda colum.
dicit de iſta. accur. H
m DPoſſidet᷑.vel quaſi poſſidet᷑.

vel dic ꝙ gra exempli

n Poſſidet. vel wlo fecit quominꝰ poſſideret. ⁊ facit. S. de rei ven.

ſinautem. S. j. 7. . e ali. iu. l. j. Item ſunt qᷓdam pſonales qᷓ otra

poſſidentem dant᷑,vi noxales que cum captie ambulant. Item q v⸗

aut clam. 7 aqua plu. ar. alie

pſonales non. vt exempto venditoꝛẽ

ſiue poſſideat ſiue non .
o Eundem.a aduerſus heredem eius. ac. .
p ctiones aũt. hanc diuiſionem nõ multum appꝛobat. i0.
q Lucri cauſa ſmi.max me.accur.

Alliqͥ.ſ. libeꝛto.
ſEx fcto.ex ma
leſicio cogniio ire
ciuili. vnde ꝓpꝛia
ſit actio.
1In factum. qᷓ ꝓp
eo facto dat᷑. qð in
ſpãle nomen male
ficij non cadit. qʒ.

VEocatꝰeſt. vt
S. & in us voc. l.
ſi libertus.⁊.l. pe⸗
7. l. fi. ac.

x Dmnes autẽ.
aut ciuiles. large
accipe introductas
q q̃ubet ꝑte iuris.
pierqꝙᷓ ex edicto pᷣ⸗
tons. nam ulle ho⸗
noꝛarie ſunt 2 qᷓ
vemunt ex iure pᷣ⸗
rous. 1 illas large
ſiłr accipe vt edili⸗
tie ↄtineant᷑. vt. j.
ti.j.ſtipulationũ.
S.ptoꝛe.⁊ dic ple⸗
ne. vt inſti. de act.
S. iſte. h dubitat
de qᷣbuſdaʒ.qð dtc
vt ibidem notaui.
Item no. ꝙ lʒ obli
gatõnes ſum de in
regen. actiones iñ
TL ure cium ſunt.

vt.qS.œ oꝛigine iuu⸗

ris.l.ij.S.vinde.

a 0 Anes pe⸗
nales. etiaʒ ad he⸗
redes.i.heredibo
in heredes. miſi in
caſu. vt. S. ne de
ſta. defun. l. j. S.
midum. ⁊ in auo.
vt. S. de oꝑ. lib. l.
ſi oꝑpaꝑ. ⁊ in alio⸗
vt. C. d rei vx.ac.
l. j. S. ⁊ hoc ex rei.

qtiens qͥs ſui lucri cã cũ ali

teſtate ↄfirmant᷑.

actio eſt: qua cum eo agimus: qui
obligatus eſt nobis adifaciendum
aliqᷣd vel dandũ:⁊ ſꝑ aduerſus eũ⸗
em locum hʒz. Actones aut qͥ-
dam ex zctu q̃dam ex facto q̃dam

in factum ſunt. Ex zctu actio eſt.

u aliq it:
velutiemendo vendendo locando
ↄducendo ⁊ ceteris ſimilib. Ex
facto aũt actio eſt:quonẽs ex eo te⸗
neri qͥs incipit:qð ipſe admiſit:ve⸗
luti ſi furtum vel iniuriam ↄmiſe⸗
rit:vel damnum vderit. In fa
ctum actio dicit᷑: qualis ẽ exempli

gra:actio qᷓ dat᷑ patrono aduerſus
lubertum: a quoↄtra edictum pꝛe⸗

toꝛis in ius vocatꝰ eſt. Dmnes
aũt actõnes aut cimles dicunt᷑ aut
honoꝛarie.
Mnes penales actiones poſt
litem inchoataʒ etiam ad he
redes tranſeunt. Api.
Bligationes q̃ non ꝓpꝛijs iu

ribo ↄſiſtunt:neq; officio iudi

cis neq; pᷣtoꝛis imꝑio neq; legis po
Dem.
Ctio in ꝑſonam infert᷑:peti⸗
rio in rem: pſecutio in rem ?
in ꝑſonam rei ꝑſeqndi gra.
S Aulus.
Vtio titio cum ex cã indica⸗
