condemnatus id p̃dium qG le a pcuratoẽ cõ
””ð” miſſo.

temoↄteſ.omiſſus.

t Admiſii.ſ.pꝓcuratoꝛem.cũ duo eſſent rei credendi vel dñi rei quã
tercius poſſidebat.ad quam petendam vnus eoꝝ ↄſtituit ꝓcur. qᷣ poſt
litem ↄteſ.coꝛrupit iudicem nocet danti.non aũt eius ſocio. vel dic eũ
ſ.luin.ac ſi dicat wlus dʒ nocẽ ↄmiuenti.ſatis at᷑ dñs ↄnntteꝛe pᷣſu
mit᷑.cum eiꝰ ꝓcuratoꝛ poſt li. teſ.omttat.cum vna ꝑſona reputent᷑.
vV q Vi equuate. ſenſionis.i.exceptione aliqua.quia omms ve
nit ex equitate.ac.
x Zutus eſt. niſi rationa ꝑſonaꝑ ac. vt.S.e.apud.S.aduerſus.⁊.l.
ij. S. ⁊ generaliter. accurſiꝰ.

y 1 Iberis. q mhil. qꝛ vere fuerũt ingrati. aſi aliqᷣd babuſſent

iure inſtitutõis. vt rupto reſtõ ꝑderent ex teſtamẽto.
3 Rupto teſtõ. agnatione poſthum. accur.

2 Conuanduʒzʒ eſt. vt. ſ. abinteſtato ſuccedere poſſint.vt.S, æœ ↄtra

ta.l.filium.circa pn.⁊.S. de inof.teſta.l.mater.ac.
In ꝑſona eoꝛum. i. filioꝝ. aceur.
* In beredib. i. non ſolum ipſis liberis. ̊ etiam heredib exneis
1ipſoꝝ.a etiaʒ ab ineſtato veniẽtibo.⁊ in filijs eoꝝ.ſ.liberox obtinet.
qð de erneis dixi. dic ſi pᷣus adierunt liberi abinteſtato. als em̃ nõ
adua non trãſmutit᷑ niſi liberis.vi.C.de cadu.tol.l.j.S.in nouiſſimo
7. S. & act. emp. l. idemq;. S

a pꝓ Aulus.rñ. facit.S. ad trebel.l.heres.a inſti.de rex dim. §. ex

diuerſo. ⁊.S.cõi dim.l.in hoc iudicio.C.d vᷣui.⁊ aq̃.l.ij.⁊
S.de ↄdi.inde.ſi in area.⁊ plene no.S.æœ rei ven.l.in fundo.
q f Iceiuſſoꝛ. poſſe.dul.diſtinguit an ſtaum poſt ↄdemnanonem
offerat fideiuſſoꝛ rem euictam ⁊ totum mieſſe.an non. vt pꝛi⸗

mo audiat᷑.ſecundo non.ar.j.de v. ob.ſi na qͥs.S.ſeia. Sed videt᷑ qʒ

etiam ſtatim reſtiiuendo non eintet ↄdemnatõʒ. vt.S. de emic.l.empto

ri. q eſt ꝓ. So.hic petebat intereſſe e in demnatone venerat.⁊ dam
natus ei ſoluebat dando fundum. a quicqᷣd plus intereſt. ibi ſolũmo/

w vᷣuũ. Item 3 m. e. tꝛ. l. habere in fi. So.ibi ex ſtipulatn ao dupluʒ

fuit actum.hic ad intereſſe ꝙ ſatis habet ſi pᷣdium ⁊ qᷣcqd plus mter⸗
1 uüj

r Bolus. poſt li

n Si poſt liem.

er d

eſſe ei qet. contra hanc tñ ſolutõeʒ eſt in.e.ti.l.enictus. vbi dicuũ idem
in ſtipnlarione duple. ſ ibi non erat adhuc res reſtiiuta actoꝛi. ⁊ ᷣm
hoc dic rideiuſſoꝛem damnatum ad miereſſe ex ꝓmſſione quam fecit
de einctione. quidam dixerunt eum ↄdemnatum ad duplum. a tunc
dices in.l.rmptoꝛi.⁊ an.l.hre licere ꝙ pᷣncipalis fueru qi offerebat.
hic aũt fideiuſſoꝛ q
facilius audit᷑.⁊ fa
cii.ð.xœ pig. ſi fun
dum. §. ſi plures.
7. S. ſolu. ma. S. ſi
vo non re.S. fi.

euictum eſt: ⁊ omnia pᷣſtare ꝑatus
eſt qᷓ iure empti atinẽt᷑: qro an agẽ⸗
teʒ emptoꝛẽ ex cã iud icati exceptõ
ne w. ma. ſubmoueri pt. R. exce⸗
ptöez qdem opponi poſſe: iudicem
aũt eſtimatuꝝ:vtꝓ dãnis emptoꝛi
ſatiſfiat. FErmo.
debitoꝛ a furioſo velegatꝰ
creditoꝛi eius ſoluat:quem ↄpoteʒ
mentis eſſe eſtimabat ⁊ ita iterum

c Pꝛo damins. qᷓ
paſſns ẽ ĩ indicio.

d ſ ebitoꝛ.
urioſi. az.
eA furioſo.cre⸗
ditoꝛe.
f Eius. furioſi⸗
ſ. ſecus & ſi nõ cre⸗
ditoꝛ. qꝛ nulla eẽt

elegario nee in o cum eo agat.exceptione w. ma.in
re geegerer. ꝙ hie jd qð in rem furioſi ꝓceſſit: defen⸗
dicit foꝛe neceſe. lʒ . cecr .
xbitoꝛ pᷣtendat u- Ditur.

ſtam ignoꝛantiaz.
vt in ar. j.j.d ſo.

l. vo. F. j.: inſtit. Aterꝓ filia wtem ꝓmiſerat:

man. S. item ſi ad.· 2 pact“ erat: vt ipſe aleret fi⸗
huc ii nabat. x liam ſuam eiuſq; hoĩes. Idem hõ
buoꝛ velegatus. ruſticanꝰgenero ſcripſit: vſuras q̃i
b v0.,ſea eea pſinglos annos p̃ſtandas ex dotis
curaroeſurolt⸗ ꝓmiſſione:q̃ſitum ẽ: cum ipſe filiã
1 furioſi. fa.ð. ſuam exhibuerit: ⁊ maritꝰ nullam
el. opa in i. uimpenſam fecerit: an ex cirogᷣpho
84 erxn ſtipulatu agenti genero exceptõ
Ater. ſ. ru . . .
4- ſticus. obſtare vebeat. R. ſi vt ꝓponit᷑ pat
db Pꝛomſſione⸗ buerit: pe ⸗
5 ſekanng. e acum eam exhibuerit: erroꝛem⸗

miſiſſet:locũ foꝛe w.ma.exceptio⸗
ni. Auus nepotibo ex filia lega⸗
uit ſingulis centena:⁊ adiecit h ver
ba.ignoſcite.nam potueram vobis
ampliꝰ relinqre:miſi me fronto pat
veſter male accepiſſet: cui vderaʒ

hoc fa.S. man..l. ſi
creduoꝛ. S. ſi inter
⁊2 de iure w. cũ ptꝰ
S. vſuras. 7. S. ſo.
ma. I. inſulaʒ. 7. S.
vſuras.

C Per erroꝛem.

q pſumt᷑. qꝛ ſum Mutuo.xv. ꝗᷓ ab eo recupare nõ po
ruſlicame. vi. tui:poſtremo hoſtes:mihi fere om
Abio. in boe ii nem ſbam abſtulerũt: qjſitum ẽ an
cu. z. E wrl iu⸗ ſii aui heres ab his nepotibo patris
re ſuc.S.fi. 2—
dD Zluꝰ. gecepiſſet L
i.traciaſſet.

*VDbſtaturam. qꝛ videt᷑ voluiſſe eos conſequi liberatõem. qꝛ dixit
recuꝑare non potui.ad qð fa.S. de rei ven.l.emptoꝛ. S. ancillam. 7. S
Xꝓba.i. ꝓcula.⁊.S.fa.her.l.ex ꝑte.S.inteſtato.⁊.S. œ le. ij.l. luciꝰ.
5. eü: S. d le.iij.fideicom.S.hec vba.⁊ ad treb,. qui filium. ⁊ e w.
ex hac.ac. 2ðDè
f Ex quadrante. poꝛtionem. i. doadrantem. “ä
F Ex qua.i.ex quo wdrante, ac.
h Summam. i. quanuitatem. ac.
1In nommibo. conſiſtentem. ac. “
K E kaiẽdario. hoc em a venditoꝛi. qꝛ liberar᷑ a credhitoꝛe heredita⸗

rio ⁊ ebitoꝝ eidẽq; emptoꝛi ꝓſiciebat.a fa.S. le.iij.l.qͥ filium.ac.

1Daret. creduoni hereditario cuiverat kalendarium. vel dic erat
Peregnarmn i guo Fnnehar enam debitum a tefuncto. l oic ꝙ diẽ
ſe ſolutuꝑ de debito qð dʒ vebuoꝛ hereditariꝰ ſcriptꝰ in .
functi.⁊ ſᷣm hoc ↄcoꝛdat inferioꝛ glo. pis in kalendario re⸗
m Defuncto.hoc ſu ongu. = M

Euola.

Heredes.ſ.venduoꝛis.
Petentes. ſ.pꝛecium.

2☚°⏑☚2

ſui heredibo petat qͥndecim:ʒ volũ
tatem vefuncti facere videat᷑: ⁊ an
w.ma. exceptione ſubmoueat᷑.R.
exceptõʒ obſtaturam. Ex q̃drã
te heres ſcriptus:a coherede ex w⸗
Trante inſtituto emit poꝛtõʒ certa
qntitate: ex q̃ aliquam ſummaʒ in
nominibo ex kalendario vti daret
ſtipulanti:ſpopondit.xfuncto vẽ⸗
ditoꝛe heꝛeditatis:teſtm̃ falſum ſe⸗
ptitiꝰaccuſare cepit:⁊ hereditateʒ
ab emptoꝛe petit:⁊ ne qͥd ex ea mi
nueret impetrauit: qᷓſitum eſt co⸗
gnitione falſi pendẽte: an heredes
ex ſtipulatu petentes wli exceptõe
ſubmouerent᷑. R. heredes vẽdito⸗
ris:ſi añ euentum cognitõis pgant
petere:exceptione wvli ma. poſſe ſhᷣ
moueri. Marito ⁊ filio cõmuni
ex ꝑte dimidia ſcriptis heredibo fi⸗
liam ſuaʒ ex poꝛi mr̃imonio ita he
redẽ inſtituit:meuia filia ex ſex vn

cijs mihi heres eſto:ſi cum cohere

dibo tuis paꝛem rõeʒ feceris ꝓ mea
poꝛtõe in diem moꝛtis mee eꝰactꝰ
qᷣ pendet ex tutela tua:quam titiꝰ
pater meꝰauus tuus admiſtrauit:
q̃ſitum eſt an qꝛ ſub aditione inſti⸗
tuta ſilia tua eſſet:liomitteret heꝛe
ditatem vti ſaluaʒ tutele actõʒ ha
beret: legata q́; ſibi a mr̃e data cõ⸗
ſeqͥ poſſit. R. ᷣm ea q̃ ꝓponerent᷑ eã
e qua querit᷑ contra voluntatem

petere: ⁊ ideo exceptionem wli ob

ſtaturam.

M

parentes non curauit libeꝛari.

cõ.rei ven.l.pe.S.j.⁊.C.,e euic.l.ſi poſt.hic e

Impetrauit.qð faciendum ſuit.vt. .de pe. he. dinus.

Submoueri.niſi vent ſideiuſſoꝛes de enictione. vt. . de piculo

m non dabat. 1i
empioꝛ non debʒ
nommna cedeꝛe.
certe neq; potuit
qꝛ unpetr am̃ fu⸗

i. vr nõ diminu

eret aliqd ex heꝛe

dilate. ⁊ hoc ßm

terciaʒ expoſuõʒ

ſupioꝛem.

r Marito. di⸗
micdiaʒ.i.ſex vn⸗
cjg.

ſRationem.
1. eos non pueni
as act. tutele ꝓ
ꝑte qua heredes
ſunt.nam ꝓ tua
pte extingnit᷑ ac.
vt. C. ce her edi.
ac.ſi adulta.

t Poꝛtione. fuerunt em̃ a alij heredes aui preter hanc.quoꝛum

v Aoꝛis.i.cum fuero moꝛtua.
x Meua.cuiꝰ heres ſum.ac.

y oluntatem. qꝛ enam in legato videt repetita conditio. ſie

— „

Item eadem rõne non obſtat.S. de le.j.l. filio. ac.

non obſtat. S. v le.j.qui filiabo qᷓ eſt . ⁊ ꝑ hoc.S.d ↄdi.⁊ x.quia.

3 Exceptionem. ſed videtur ꝙ conditione defecia ipſo iure efi⸗
cit actio.ſed hoc vbi eſt expꝛeſſa condino.ſecus vbi tacita. vel foꝛte
vtrobiq; eadem eſt raiio.⁊ hic dic excepnone. ſcilicet wvli de facto.
vel retert inter ↄditiones negatiue poſuas.in qͥbo mutiana cantio

ſ.d reſtituendo legato ſi ↄduõʒ fecerit ſolebat miponi. vt et ini⸗

poſia cautõne obſtet exceptio petenti.ſi velit ↄditoʒ venire vt hic
talis em erat hec ↄdino ſi non egeris actione tutele, qlicunq; igit

8

2ðð

1
ſien
2=
eNRrs

en i

—
— S

iſdnb
Pn ütmns
iirohol.
ſagtan.

(Alhundb.
We egrche
(tcuan ſie

rove
Tügrein l,in

1,6,wec;

ö

un nm.

) Nun uu⸗
.

ſplagise

bn

Olhenad

Neſeuloiru
ſpanainr,
eunl .

Mſan ae
lighttn
lamoi aͤn⸗
cuſnoit

KE

. ,

E
=
=
=

S⸗
— = ⸗ = = = S

=—

—
=⸗.

—
☛ S
£

6
4

n
Net
hi⸗
nſe⸗
un
Am
ſtc⸗
c
cpri⸗
ati⸗
want
ſeſß
mun
ofi⸗
abe
here
ome
mid
at.
nl⸗
ee
nent
ma

☛= .

n tr M

imnni
z nirſnn
24 1ir.

verba fuerint:hic ↄſonant.⁊ ſacit.S.d ↄdi.⁊ lemon.il. ſicii.
Duaꝝ rerum acno non dat᷑.qñq; a pᷣneipio non naſcit᷑ actio vt
in iurpibo. vt.j.xe v. ob.l.generaui.⁊.l.ſe.qñq; naſcit᷑.ſj inefficax
vt cum wlus vel merus mintuenit. vt.C.de mutil.ſti.dvlo.qñq; effi
cax.ſᷣ poſtea fii inefficax.vt ꝑ pactum vel ſiłem cqm. vt.S.ti.j.⁊.

ij.⁊.iij.⁊.nij.nõ
ergo de ommib⸗
hic ti. dicit t de
quibuſdam ⁊ in
oꝛdnate.

8 1 Uſin⸗
rãdũ.
iudica
te. hoc dic vt. Z.
e iureiu. l. ij.

b Jugticem. i⸗
pꝛopꝛie. ⁊ ſic ſup
ple qſi.ſic. C.

fideicõ.l. qõem.

7 ſic non obſtat.
EC. ne qͥs in ſua
cauſa.l.j. vel il⸗
lud in contentio
ſis uriſduõmbo
ho m voiũtarijs
ar. S. de adop.l.
iij. ⁊ fa. S.ð ↄfeſ.
l.j.pᷣma placet.

c Si pupilla.

obſtare. qꝛ repli⸗

cat᷑ enam ſine re
ſtitunoue.vt.S.
de iurein. l. iuſ⸗
iu. S. j. que eſt õ.
2 fa. S. le pac.l.
mr. in pn.

d Iſtam. ſ. iu⸗
R

— A
—

Quarum rerũ actio non dat᷑.

Vſiurãdum vicem rei
iudicate obtinet:ñ im⸗
merito:cum ipſe qͥs iu
dicem aduerſarium ſuum cã ſua
fecerit œferendo ei iuſiurandum.
Si pupillus ſine tutoꝛis aucte

Cetulerit iuſiurãdum: dicemꝰ non

obſtare exceptõʒ iſtam: niſi tutoꝛe
gquctoꝛe in iudicio velatio facta ſit.
Si petitoꝛ fundi iuſiurãduʒ ve⸗
tulerit aduerſario:vt ſi auctoꝛ eiꝰ

iuraſſet ſuum fundũ ſe tradidiſſe.

ab ea otrouer ſia diſceſſux ſe: exce⸗
ptõ poſſeſſoꝛi fundi dabit᷑. Si fide
iuſſoꝛ iurauerit: ſiqdem de pſona

ſua tm̃ iurauerit:q̃ſi non eſſe ſe ob
ligatum:nł reo ꝓderit:ſi vo in reʒ

iurauit:dabit᷑ exceptio reo q;;. Di
manumiſero eum buum qͥ negocia

mea geſſerat in Puitute: veinde ſti⸗

pulatꝰ ab eo fuero: qͥ negocia mea
geſſerit:qcqͥd ob eam rem ſi tunc li
ber fuiſſet:euʒ mihi dare opoꝛteret
id dari:veinde ex ſtipulatu agam:
nõ ſubmoueri me exceptione. neq;
em̃ oneꝛatum ſe hoc nomine pt᷑ que
ri ubertus ſi lucrum abreptum ex

e In iudicio. idem ſi ex. vt.S. mreiu. I. tuteꝛ. 1 gr. 3. de admi.
tuto. qᷓt. S. nec vtiq;.⁊ ar. S.man.l.idemq;.S. ſideiuſſoꝛes.
f¶Si petuoꝛ. oiſceſſuꝝ ſe.fuit ̊ pactum non agendo ſub ↄditio

ne. ſi talis iurauerit ꝙ valet exiſtente ↄdinone. vt. S. e iurem. l.

ſiqs cum debitoꝛe.⁊ ſic non obſtat.ar. j. S. de diuer. ⁊ tem. pᷣſcrip.

l. pe. S. penul. ac.

g Doſſeſſoꝛi. dubitatio erat an idem in reali actione qð in ꝑſona/

li.vt poſſit iuſiurandum veferri.vel an mſiur.alteriꝰalteri ꝓlit.ſʒ ⁊

pacti dari põt.vt..ᷣde pac.ſi tibi.S.pactum.ac.
hb Si fideiuſſoꝛ. obligatum. 1. ſe non fideiuſſiſſe.
1. In rem. ſ. pecuuiam non eſſe numeratam vel ſolntam fuiſſe cũ
ſic ei efert. vt. . e mreiu. duobo. F. ij. 1. l. k. S. ſi ficeiuſſoꝛ. ſecus ſi
pactum ſit fideiuſſoꝛi.qꝛ tunc vemum reo pdeſt ſi hoc agat᷑.vt.q.
e pac.l.fideiuſſons.a.l.videlicet. Sʒ quid in dubio? H.de toto iu
raſſe videt.vt.S.de iurem.l.fi.circa pᷣn.cum locum ſolutionis obn
neat. vt.e.ti.l.duob .

K manumiſero.
SBi tunc. ſ. cum g

ob eam rem.i.ob geſtionem.
ereret. accur.

m Abreptum.i.ſubreptũ a liberio ipſipatrono. vel econtra ipſi
liberto ereptum ꝑ ſtip.patrom.a ad hoc.S.qᷓ in frau. credi. q aut.
ſimili.⁊.l.fi. circa pn. Item idem intelligo ſm aʒo. ſi non fieret
uerum.ſ male adminiſtramt wlo vel culpa. ar. S. de neg. geſ. eum
acium. 2. l.at qm. ⁊ facu. S. qð manu.teſt.l.Ffuũ.⁊. C. ve lib. c.l.

dum: 2 B tñ cã cognita:ſi liqdo ap⸗

no coieru:⁊ patronꝰcum liberto ꝓ

ras Per uene e Jnz. R

fi.⁊.C. an ſᷣuus ex ſuo facto.l.ꝓmnſiſſe. Sʒque erat dubuatioꝛrñ.
Bm io.⁊ qꝛ cauſa onerande libertatis. ⁊ qꝛ ſicui de neg. geſ.non tenet᷑.
ita nec de ſtip.ſuꝑ eo interpoſita.vemt q̊ in hanc ſtipulatõneʒ qntum

eum ex bona fide pᷣſtare opoꝛtet. ⁊ hoc videt ꝓmittere. vt ⁊ alias.ã.lo.

l.quero.circa pn.ac.
n DQue onerãde.

s , ðc opi. liber.l. ſiqᷓ.
re patroni non faciat. Que one inſtgc.

rande libertatis cã ſtipu latꝰ ſum.
a liberto exigere nõ poſſum. onerã⸗
T aũt lbertatis cã facta belliſſime
ita diffiniunt᷑:q̃ ita imponũt᷑ liber
to:vt ſi libertꝰ patronũ offenderit:
petant᷑ ab eo ſem ꝑq; ſit libertꝰme⸗
tu exactioms ei ſubiectꝰ: ꝓpt᷑ quẽ
metũ qͥd ius ſuſtineat patrono pci
piente.in ſumma ſi incõtinenti im
poſitum qd ſit libeꝛto:qð oneret eꝰ
libertatem: dom eſt exceptioni lo⸗
cum facere.h̊ ſi poſt infuallnm. hʒ
qdem dubitatõʒ: qꝛ nemo cogebat l
eum hoc ꝓmittere:h̊ idem erit pbĩ o Belliſſime. i.
pulehre ⁊2 bene dif.
aſſignat᷑. ſ̃̊ certe ĩ⸗
mo nõ bene apit.
dic aut ſtipulat᷑

pareat libertũ metu ſolo vel nimia
patrom reuerẽtia ita ſe ſubieciſſe:

vt vel penali qdam ſtipulatione ſe aidd unpluei pa⸗
ſubijceret. Sionerande liberta vel ex iniuallo an⸗

nuum vel mẽſtru
um vel ſemel pſtã⸗
dum. ⁊ tunc pt᷑ pe
ti q̃ſi vnũ vel mu
nus vel opa. ſi at̃
non ſimplici᷑ nec

tis cã ſocietatem libertꝰcum pro⸗

ſocio agat:an h̊ exceptõ ſit nccia:⁊
puto ipſo iure tutum eſſe libertuzʒ

aduer ſus exactoʒ patroni. Exce anmo ergeẽgi ſim
ptiones onerande libertatis cauſa puun. lparroni
nicut ⁊ ceteras exceptiones fideiuſ nit. tunc emũ exi⸗

gat.non ałs. tũc
dr cauſa libertatis
onerande imponi.
vt hic ſubijcit. ⁊.
e. l.ſi.in fi. hoc tñ
l diſtincto. qꝛ ſi in
dtinenn hoc modo ſtipule?. pᷣſumit᷑ ſatis ca onerandi liber tatis pmiſ
ſum. ſi aũt ex intuallo pmuut᷑.eodem mõ imputet ſibi libertꝰ.ſi pbet
ÿ nimig reuerentia ⁊ amoꝛe quem habuerat in patronum ſic pmmnſit
vt hic ſubijcii.⁊ iia ex eo qð ex iniuallo fit.tranfſert᷑ onus pbandi in
libertum. accur.
p Subiectus. ſ. patrono
q In oↄtinentut. tꝑe illo quo manumittit᷑.
r Liberto. ꝓmittenti pꝛedicto modo.accur.
ſ Eum.iſ.libertum.accur.
Abetn ſolo. aliter accipit᷑ hic met? ꝙq;. C. de tranſac.intpoſitas.
Et no.hic ar.ꝙ mulier q̃ rem ſuam vendidi vel hypothecamt ſi re⸗

ſori non eſſe eenegandas. ſcienduʒ
eſt. nec ei qdem qui rogatu liberti

—

nuciaun metu vel reuẽntia ꝙ poſſu reuocare. Idem re clerico q me⸗

tu ⁊ reuerẽtia ep̃i re ciamit pbende.lʒ nõ intueniat coꝛꝑis cruciatꝰ.
vV Sꝛ onerande libertans. puta ſi in aliquo me offenderis eꝛo ſociꝰ
tibi in bonis tuis.⁊ tibi ⁊ mihi ſunt cõia.vt ar.j.de bomis lib .l. j. S.
fi.vel dic erimꝰ ſocij te ponente centum min ſocietate.⁊ ego ponam tan
tundem cum hoc patrono expediebat. qꝛ liberiꝰ bene ſcit negociari.

x Pꝛo ſocio.ad ↄmunicãda bona ſᷣm pmum caſum. vel ad oferen⸗

dum vm alium. cum offenderit in aliquo libertꝰpatronũ. ſic em agit᷑

ꝓ ſocio. vt no. S. cõi di.l. j.
y Libertum. qꝛ vctdeſt bone fidei.ſj m õctibi ſtricti iuris.vt in ſiip.
obligat. ß excep. hʒ. vt 7, S. S. que onerande. 7. J. ꝓxi. S. 2 f gcit. S. de

t v

. inete epturus. a qð poſtea accepiſti mihi dediſti. eſt euictum. non te e
3 Exceptiones. ceteras. rei coherentes, vt. Z. de ercep. l. excepnones Nemo⸗ ar⸗ S. oar emp.lener emptio. ? ac. emp. I. ex empto. S. miͤ
S. j. 7. C. d excep. ſenliones. r.. ad velk. l.mulierem. fi.ibi quẽadmodũ ⁊c. vel Sm. R. venche co lugens a fanm mihi ſnnme,
7 Mec ei. ſ. denegandas. ludenti ſoluis qð ꝑdo de euic.non teneoꝛ. ſicut nec in vſucapis.vt (el
2 Facius. tranſferendo in te obligationem vel totam vel eins ꝑtem 3. emp.leſiq un fundum. a mielligebai etiam in ludo pnnſſo. mii
qᷣ dici᷑ ex pmiſſoꝛ. vt. S. de wolo.l,eleganter.S. uus. ſun ſt
a Liberto. non t† Zudaz. ipazʒ Peſest
enrern⸗ ſubmouendumſi hoc gſequat:ſci‚s⸗ t vai memmer nlſe
Reo. i. expꝛo/ pfſi li 1⸗ ſubmouendum 03 vel ineſtima ſete
miſſore. reus factus eſt. ſed ipi i liberto ſi⸗ . in ſt 1 qign, tam. 7 intelligo mut
C Ei.ſ. expꝛo-⸗ ue ꝓcuratoꝛ ad vefendendums reo um elt. a laen, Fr aſnr5 hoc coſu qñ ie, ſalſtud
miſſoꝛi. t: ſiue ei heres extiterit. Ifiliofa. velatum ſit iuſiurã ſimatam emnmn alisi.
d Extueru. uber datꝰ fue rit: ſiue u ſunum m lan n lis
rus ac. cum em̃ id ꝓpoſitum ſit pꝛetoꝛis in dum:⁊ uramt patrem ſuum nleo gimnſſo
Keo.lieng⸗. pmoi obligationibo reo ſuccurrere dare non opoꝛtere:danda eſt patri
Factna eſt. trſ ſitum ſuum. nii exceptõ. Si in ales rem vendaz v St buns el⸗
ſferendo in ſe obl non ſeruatuꝝ ꝓpoſitum ſuum. er er ictione ſet. marum
gatõʒ. vt. S. dixi. fideiuſſoꝛem q; ⁊ eum qui rogatu aut ludam:ſi euin cat᷑ de euictione x e.
liberti reus factꝰ fuerit: aduerſus teneri non vebeo: ⁊ ſi euicta re c⸗ x Spondeat. gr
3 Delrei.d rog fenderit: etem parui ueniar: exceptione ſubmouebi em idemſſi non ipo Uwe
mu libern pnncipo⸗ patronum fendent: Si vᷣuꝰ ꝓmittat dño pecu⸗ hondllſet. nam uiumſn
liter ſe obligant. refert: ꝓtinus libertus patrono co ptoꝛ. int 5 oc caſu etiaz ex mum uli
vi.c e red ggr dare: an p interpoſitam fideiuſ mam vt manumittat᷑: cum ałs nõ vꝓmrſſione m⸗ amn
Waet . Salmmn eie vel rei onam Siue autẽ eſſet manumiſſurus dñs:eamq; li- vr N D ſaner mmlnn
4. . *. „„ . 9„ . * * .
b Nciue autem. ipſi patrono ſit ꝓmiſſum ſiue alij ber factus ſpondeat: dice᷑ non ob⸗ ſno ſacto.l. i. 4
babebit. ö. e odi. 1P troni onerande hiber ſtare exceprionem patrono ſi aam qeſt ſpaleyre ſuntan
ꝛnde.ſi non ſoꝛ.S. voluntate patrom oneran n em̃ onerande libertatis gulam pme. l. in ſne
lib.. So. ibi ebe xgtis cauſa videt᷑ factum:⁊ ideo hec petat.no rrange uberran, Lu. :a.gwl üenis
bant pairond ſue exceptio locum habebit. ꝙ ſi patro cauſa hec pecun a gmilſe eſt: alio⸗ beralt ca l. i. ia
of. iue aruſicoles quin iniquum eſſet dñm ſeruo care ſiuan
hic non cũ eſſecru. libertum ſuum ꝓtinus elega quin imquum eſlet dj cen
1 Zibertum. ta. nus lerrum acherſus credi⸗ re ⁊ pcio eiꝰ:totiens 8̊ onerande li⸗ W
z. ti.j puẽ. S. ſi eũ 9 pmiſit libeꝛtatis bertatis cauſa pecunia videt pmiſ u ⸗
2 q ibi no. toꝛeʒ cui delegatꝰ ꝓmiſi P: auotiens ſua ſponte di mmnn⸗. eain
k Ic fecerit. i. onerande cauſa: exceptione iſta⸗ ſa: quo ha ponte enn⸗ ſeiage
miſerat crechtori poſſu: vide amꝰ: ⁊ caſſius exiſti miſit: ⁊ ꝓpterea velit libertum pe⸗ 4 ant.
patrom. vtipoſlu: A gui cumam ꝓmittere: vt non exigat eã: Kuhavin
Ireʒ ſi lbert*.. · maſſe ſeium refert:creditoꝛem qui lib⸗ eunnmen zob⸗ an,
n hen ge Ddem mimme eſſe ſubmouẽdũ exce⸗ ſed t ertus en mac
ꝛuris ei. ptione: qꝛ ſuum receꝑit: verũtamẽę tempetei. p Alioqn ei. mndi
4 liberrum a patrono poſſe concdlice litigioſis. õ
De litigioſis.
m Natrom. ſed re ſi non tranſigende controuerſie „ ermp. l. ex empto
cur ſecꝰ in fidemiſ⸗ ia id feceri tem ſi liber⸗ Lpianus. §S. ibideʒ. 7. S. N H
ſoꝛe expꝛomiſſos gratia id fecerit. J Itigioſam remnonſe ürestatse
vt.ð.S. erceptonee us vebitoꝛem ſuum patrono dele⸗ nüciario: ͥ imde⸗ cvniom J. ii mlunin
aRe bons lebe gauerit: nulla exceptione ſubmouẽ enehion r ca diſtraciurus. 4 —
ic 3 . Die rrcen
ius nõ. N. qꝛ bu? dus patronus eſt: ſed libertus a pa fit. Si er aniz⸗ ledun ls gte⸗ —
nõ mieſt. cu cuiq; trono p conditionem hoc repent. t. linter p mustletnsſa
(ſoluar ſiberak. ar Hec exceptio non tm̃ ipſi liber ſtata ſit:⁊ ego a titio emero qͥ nul⸗ örli
intei don pauni 1. rerſaccefſonio q; liberti däda lam ↄtrouerſiaʒ walbor niͤedn hain
eit 9: oni locꝰ ſit: ⁊ putem ſbue .
luere qᷓ ſolutum . an exceptioni locꝰ ſit:⁊ putem!
nans a uberto eſt. 7 verſa vice heredem vatroni en excep H i knpenmm
ſ. ipulatus . . EPeg AAN
eſſes m 5n. 5. ſi cer. pe.l. ſi me. . Mon exigat. pure a non expectats ↄchtione. vt hic fuit. ſacit. fſcgmni iil
n Per ↄditionem. ſine cauſa vel certi. vt ar. S. ſi c aban lari. yt S. e. l. j.S. qᷓ onerande. a q ibt no c ponit poſt flſarneni
o¶ Dec excepiio. ſucceſſonho in vmuerſum ms ſecus in ſingulan. v 2· Be Angioſis. qr hec en exceptio ideo iſte titulns hic ponit p itna
ad Rrenn end in ſucceſſoꝛe ſingulari.vt.S.S. ſiue aũt.in fi. glas cgoſam. venuncistio. facta fmit venduon. vt hic. ⁊. C. . runt
q 1 filio . excepno. vt a.5. ve excep.l.ſ. a.. uvenu. l. antoma l.ſ. in fi⸗idem ſi empton. vt. E. w reſan. ven. i madte it
gis. Quid aũt eõ. ſi pat iurat filin vare no opoꝛtere? Ix. foꝝ an inducat malam fidem?rñ. ſic.ſi cepit hr̃e malam ſ —E
te dat exceptio filio. ⁊ ar. . de v. ob. qdcunq;.S.ſi iia quis m.h.iĩmo alłs non.vt. S. de mino.l.tutoꝛ. ⁊. S.qdð fal.iu auc.l.ſi id nren 4 tlſt4
ſine foꝛte. vt.S. de inre iu.qͥ iuraſſe.S.pater. ſ ñ aͤ ſti hoc intelligit᷑. C. de rei ven.ſi fundum. in caſu foꝛte pᷣſumit᷑ ma 1 elen
äs v riog mene fides.vt.S.que in frau.cre.ait p.S.ita mum. . 4 rik
vt. S. ale.l.añpenui.⁊ pe.a fi.vñ cum nõ ↄmutti ii ſtpnnae 1b Si mter pmum. ſit. hodie non eſt opus ateſtatione. vt in ai.
hʒ locum qð hic dr̃ de ven. ſᷣm.h. Item ⁊ cũ omitu᷑ ⁊ nõ eſtꝓl Ruu. cæ li.in pᷣn. mſi in ꝑſonali actione foꝛte.vt.C.e. l. ij. 1ſi ceci eoz.
vt ad vnũ caponẽ non hʒ ſiłr locũ.⁊ fa.S.xe ꝓba.l. in Rel mn. cEExceptioni.exceptõem patit᷑ qui rem litigioſam emit.qꝛ ſi 1 M
ſAV ndam. puta ſi vicero vendes nup fundum mann. R neeer dit a poſieſſione a pent eam ab aliquo. obſtat exceptio rei lingioſe. Ao
vendaʒ ſempꝛonianũ ꝓ deẽ nbi. vel ipſam rẽ ubi vendich.2 eium unn 7 ſo. 5. que res pig. ob. poſ. l.j.S. eam rem.
vel ipſam eſtimatam inſ.vel dic venturo filio pᷣncipis.cũ pu 6en d MQuod. i. quia. accur. . ig S i lis. nane
ab eo pijci in vulgus vẽchichſti mihn ijſi in aleaʒ foꝛtune illud qð erao e Jungani. Orte enaz ſumnlate ar. 5, e tranſac, cũ hi. . ſi cais.

f Mon poterant. i. difficile erat. Et no.hic ꝙ vicium litigioſi nõ

afficit rem. ałs noceret cuilibet vt furti vcm.
ECum ipſo. minoꝛe vel wmino vel furioſo.
Pernnere. emi ergo ab eo cum cuiꝰ turoꝛe vel cur. vel ꝓcura.
agebak. 7 repellar exceptione ſi ſciens emi rem luigioſam. vi.j.l.
xi.⁊ sggam nuc J

furtinaʒ.ſ.ex quaſi contraciu ⁊ ex quaſi maleſicio. ⁊ ſm hoc ſnnt tm̃

tria membꝛa. Alij dicunt. vt. h. hoc eſſe dictum ꝓpter conduionem
furnuam qᷓ hbʒ inſigina ↄtractuum ⁊ maleficioꝝ. non m eſt ex maleſicõ

qꝛ dat᷑ in heredem.vi inſt:.de ob.q ex c.in fi. Item non ex zctu.qmia
non darer mqjntũ eſt locupletatum peculium tm. ſ̊ inſolidum q̃renꝰ
pecnlium inſolidũ

aliquem poſſi⸗
dmtemn. ſic eſt
in rem ex pte op
ponentis hec ex

cepno ſicut exce⸗

pno wli. vt. S. e

wli. ex. l. ij. S. j.

1 3 Fnus
cuz eme⸗
ru.rẽ lingioſam
nomme peculi
ari vel dmimco

ſine mandato do

k Pena litigio
ſi.i. pellitur ex

cep. ꝗqͥ einit ſi a

poſſeſſiõe cadat
7 venclicet. non
em̃ erat alia pe⸗

na ſtatuta ꝑ le

ges iſtas. ſ ho⸗
die ſtatuitur. vt.
EC. e. l. fi. fa. S. de
publi. l. eum qᷣ.
ð.in hac. in fi. ⁊
S. de Zhen. emp.
I.in huꝰ.⁊.S.de
vſuc.l.ſeqt.S.la
beo. ac.

niendum mihi: quia is qui mihi

vendidit: nullam litem habuit: 2

qõ pt᷑ fieri vt duo inuicem eius litẽ

int᷑ ſe iungant:qͥ cũ ipſo litigare nõ
poterant:ſi tñ cum ꝓcuratoꝛe tu⸗
toꝛe curatoꝛeue alicuiꝰacceptũ iu⸗
dicium ſit:oↄñs erit dicere q̃ſi cum
ipſo litiget᷑:⁊ ita ad eum exceptõeʒ
ptinere. ABlia.
J fuus cũ emerit ſcit:ignoꝛa
uit at᷑ dñs vel =:videndum ẽ.cuiꝰ
potiꝰ ſpectãda ſit ſcia: ⁊ magisẽ vt
ſcĩa inſpicienda ſit eiꝰ qͥ ↄꝑauit:nõ
eius cui acqᷣrit᷑: ⁊ iõ pena litigioſi

opetit:ſic tñ ſi nõ mãdato dñi emit
nam ſi mandato etiam ſi ſcit fuus
vñs at᷑ ignoꝛauit:ſcĩa non nocet: vt

Aulus.

⁊ iuk.ĩ re litigioſa ſcribit.

Em tæ qua ↄtrouerſia eſt ꝓ⸗
hibemur in ſacrum dedicaꝛe

glioqͥn dupli penam patimur: nec

immeruo ne liceat quo quõ durio

rem aduerſarij ↄditõʒ facere:h̊ du⸗

plum vtꝝ fiſco:an aduerſario pꝛe⸗
ſtandum ſit.nihil expmit᷑:foꝛtaſſis

at᷑ magis aduerſario pᷣſtanduʒ ſit.
vt id veluti ſolatiũ habeatꝓ eo qõ
potentioꝛi aduerſario traditus ſit.

De actionibo 7 obligatögiu.

PBligationes aut ex cõ⸗
tractu naſcunt᷑:aut ma
leſicio: aut ꝓpꝛio quo⸗
dam iure ex varijs cauſaꝝ figuris.
DObligationes ex zctu aut re con

trahunt᷑ aut vbis aut oſenſu. Re

bit᷑ obligatio veluti mutui datio⸗
ne.mutui at᷑ datio ↄſiſtit in his re
bus:que pondere numero menſu⸗
raue conſtat:veluti vino oleo fru⸗
mento pecunia numerata: q̃s res
in hoc damus:vt accipientis fiant.
poſtea als recepturi eiuſdem gene

ris ⁊ qualitatis. Is ; cui rem

aliquam commodamus: re nobis
obligatur: ſed is cæ ea ipſa re quaʒ
acceperit:reſtituenda tenetnr:⁊ ille
quidem qui mutuum acceperit: ſi
quolibet caſu qð acceꝑit amiſerit:

mihilominus obligatus permanet

pateret. vt. S. de pe
cul. l.iij.S. ex c̊.X
m hoc dic. SZ. ex õ⸗
ctu. ſ. vel q̃ſi. Jtem
ex malefi cio ſupᷣ.
vel qſi.vt ſu argu
mentatio a ſufficiẽ
ti pnum enumera
tõe.⁊ vᷣm hoc ſunt
v. membꝛa. vel in⸗
telligendum eſt de
obligatõibo. q̃ non
ſunt iure. I. oꝛdi⸗
nano ſ magis ꝓ60G
q̃dam ꝛure.i.exoꝛ⸗
dinario ſeparato a
Zctu vel q̃ſi ⁊ male
ficio.ł q̃ſi.vi actõ/
nes q̃ dant᷑ loco in
terdictoꝝ. vt inidi
cto qð vi aut claʒ.
⁊ eo caſu cum dar
eum q nõ ſecit.ſj
ram hʒ. ł de noxa.
qͥba ↄuenit᷑ dñs ex
celicio ſᷣui ł ð pau
Pie vel ð ac.qð me
cã̊.q̃ dat᷑ bonefi.
poſſeſſoꝛem ⁊ in ſi

milibs. de vtilibus

aũt dico ꝑ pretoꝛe⸗
dan non oꝛiri ex

Zciu. ex q̊ directa ł

ex alio facto ex q̊
dar directa. vt ex
albo pᷣtoꝛis coꝛru⸗
pto. nam cum qͥs
vendit ac.ſuaʒ ein
ptoꝛ datr vtilis nõ
naſci᷑. vel dic dat
vtilis nõ ex illa vẽ

ISi mandato.ĩmo aſi mandatum internenit dʒ inſpici pᷣui ſcia
vt. S.de edił.edic.l.cum mancipium ibi.a certũ incertuue. q̃ eſt j.
ſol.hic de certo emendo mãadauii.puta ſticho.quo caſu ipſe dñs vi⸗
xr᷑ emiſſe.ibi mandamit in genere.puta emas quendam talem ſ⸗/
uum ad tale opus faciendum.alij dicũt ꝙ hic dño pñte ibi abſeme.
faciu.S. iur̃.⁊ facti igno.l. iniqſſimum.⁊.S. qð vi aut clam. ſi
opus.S.j. 7. S. de öhen.emp.ſ̊ ⁊ſi Fuus.⁊. S.dæ libe.cq.l.ĩmo.

m r Ezm.penam.non inuemo in alio caſu penaʒ ſtatntam. mſi

q̃ ſtatuit᷑ hodie.C.e.l.ſi.q̃ et ð5.
n Immerito.ſ. ſtatuimꝰ penam dupli. ⁊ ſic terreant᷑ hommes a
talibo.ſ̊ querit᷑ an fiat religioſa? H.nõ ſi aliena erat.⁊ hoc innuit

in fi.huiꝰ.l.ſicut nec religioſam facit quis rem alienaʒ. vt inſti.de

reꝝ diui.S.religioſam.ac. . .
o acere.fit dveterioꝛ ſi fiat religioſa.vel ſi fiat ſacra q̃ntum in eo
eſt.ſi etiam adiungeret᷑ edib cum eſſet tignum. vt.ã.æ rei ven. in

rem. S. tignum. Item ſi ſiat alienatio in potentioꝛem ar.S.ſi ex no

xal.cauſa.l.j.S.j.non tñ hic dupli pena locum hʒ. niſi in caſu queʒ
hec lex ponit.ac.
pPFracitus eſt. ſ. actoꝛ.accur.
q SDe actioniba ⁊ obligationibo.

a O Hugariones. iure. ſubaudi. ſ. c.
Eiguris. queri conſuemit. que ſunt iſte obligationes que
oununt᷑ ex varijs ſiguris cauſaꝑ. N. qͥdaʒ ille que ſunt ex
quaſi comraciu ⁊ ex quaſi maleficio.⁊ talem dicunt conditionem

ditione. ß potius ex ipſo veteri Zetu.vt no.C.d le.l.ex legato. de ac.
in rem.dic ꝙ non naſcir᷑ ex obligatione.vt inſti.x ac. §. j. vñ nec gpe
dr̃ actio.vt.i.e.l.actio.Item ſtipulationes ptoꝛie ⁊ inidicta nõ ſunt
We ac. vt.j.e.l.actionis vbo.axe acnomba q oꝛiunt᷑ ex pactis in oti
nenti oppoſins. dicunt qͥdam ꝙ ſunt ex varijs figuris cauſaꝑꝝ. ſ por
dici ex ↄctu cum ſunt obligatoꝛia talia pacta vel ↄuentones. nam ⁊
ipſum pactum eſt ↄtractus. .
c Hbligationes. ex contractu. impꝛopne pomt. vt.j.de ver. ſig. la
beo.accur. .— ð́J
ↄ Conſenſu.quortum membꝝ.ſ.lr̃is non ponit᷑. q; iure cinili fnit
introductus. a ſic ꝑ has.l.imncoguitus. vel qꝛ non eſt freqᷓns. vel dx q;
ſub hoc verbo.ſ.verbis ↄtinet᷑. nam verboꝝ obligatio.ałs enuncia⸗
tiuoꝝ.i.ſine is.aas in ſicriptis.ſj inſti.e.ponit᷑ hoc membꝑ.

e Re vhit᷑. hec ⁊ ſeq̃nta expone.vt inſti.qͥ. mo.re ↄhit᷑ ob.p totum
⁊ caue nibi.qꝛ hic non ponit de indebio ini obligatio nes ex zctu. licʒ
in inſti.ponat.ſ̊ inter eas q̃ ſunt ex q̃ſi ↄctu. vt.j.l.ex malefi.S.his
quoq;. ac. —
fAbenſuraue. ve his dixi. S. ſi cer. pe.l.ij.S.j·. MDõ
SDamus. ex ꝓpoſito. tamẽ ſepe eaſdem res recipimus etiam tgno
rantes.accur. Hr
h Is ch. ipſa re. in hoc differt s mutuo.⁊ dic vt iſti.e. S.ij.
i Et ille.ſecunda dvf=ga.
k Permanet. vt ⁊. C.ſi cer. pe.l.incendium. pᷣterꝙᷓ in traiectinia.
vt.S.de nau.fe.l.in nautica.ſ̊ͥ hoc nõ eſt ex natura mumm ſᷣ pacnvt
S. de nau. fe.l/j. Itẽ excipe, S., ti, ij. ſi oga. .

in 4

hi⸗
1 Re⸗
n inſtt. we munli ſtip.
Conditione. n ſentire impe Bi⸗
§. intaſun. pleniſſime. a f z al uem ſen⸗ ſnnei,6
certo. S. inidum. Miegectann nenn mamhenn äſr “ muni
tn. gc. .l. ſi vt e Muog. i. inſans. vt. .t. s
. i.foꝛtuitn vt. S.omo I ſit: 7.l. mulier 2 ſob. ſi
ſi maioꝛe. ſtingue. tale l.1. 2u. ſu. vt. Ckn
eidier 1drt inmmis. rc ninau kkuman rar
7 naioꝛibo. ſus. te non . 1s duob diri rlſn.
Nrananeuf tendum ros bn. ve demuls eſſe ſtp im moergol r aunend a
0 n. die vr qui vtend . rõ bero aut iam tõ funioſus. 2.5. toclunn
Verck dier qui vte firmitas liroe in libero ſic ſtipula §. ſaat. helen.
p §. pter Ys vero inti cen⸗ l hoĩe ſic ſtip be mpillus. 7 f tb
ſtn. e. 8 vere cui ti in e cta iic ſtip libeg grintaen o. ſence
Donirſe ure ume reſiſtere n gio: rem lomn er⸗ eci norauerinte tedes nloer aken⸗ Kuit
poſita ſit. vt s mana re. fragio: aks tñ eos u eſſe k m leruz. . . oſialin
auritas rect ſnos dio rui ſerit: ſecu ſtodiẽde r eſſe v iuris ẽ: ſi ſtipulatus Aunhſej5
une egre vi. S. de it: amllerit Etiaʒ cuſtod andez ſſe. Ydem daꝛ ſibi ſtipulatõ ime
nmmoo. N. 8. cepu:a z dilig fficit ei ea⸗ e: la ioſum? lis ẽ ſtipulate E dun
. l. luc. tiſſima :nec ſu in ſuis re⸗ trelig n inutilis ſſe: ſti⸗ loe
voſin “ genn ellit:n : quã in ſu gur!. ec mini zs ſuaz e I rz nnn,
„ieitn een⸗ 5 5 dhibere: qu Etioꝛ cuſto fuerit. n ignoꝛãs ſſibili cõ
gert⸗ ieſinn Pire Etiaʒ a liꝰdiligẽt ſiba ſäs rem ſugz! ſi b impo in
r 13. olige bet:ſi a oꝛibo ca ſichs r t. it ſub impe oſtat
unpnea . adhibet: ſi ali ialo? i ulatꝰfuerit. pulatõʒ oſta . ets.
Eirniegihenua denctmet. terkucek ll ronrkennn el ſue ſtiu⸗ lunk u
1 ulpam. d inkue inui di . Furioſ⸗ eꝛe na re auctoꝛe. t
Elgraza l. qd ner culpa e cenam im mac ilem eẽ. ittat mhil ag qͥ eiꝰeta pus eſt. X “
. Npon.1. go ner ſi culpe icos ad vtẽdu utile mittat m qͥ e AMutum. d AAl ſi
7fa. 5 n. ſi am rem oꝛta ſiue ꝓp ic pxi ak c vt inſti.
ua. * S. em̃. ſiqᷓ ð in egzʒ ſecum P le feſtũ eſt. hu gat 4d ag hoc dic N
5. we ſuſpec. . garg e pfici fragio ma ödum i tum * c. VB)
puberi §.) . epi: pegre ꝓfi ut nau ſerit m . vt nõ moaccep p mutum .. ei
Eeenb,l mas ceꝑ rit. ⁊ id au rſu ami ns ?. huc bemgn ſtipulari 1 QAn engz. uinſin
e v. ſig. enet de volue uue incu quam 5 ad credit᷑ ⁊ ſtip mnk rdus. eraerte
n canbv enet re hoſtiũne inci m aliq hꝗ k:cr ſutu ſu ſit. go
ſorrmto poſiti. donumn apud qu ek: qᷣ ⁊ ipſe ⸗ name cete poe. boxꝝ natura aßnq dtingit qnz ulsrie
c vt. 5. . . 2 ttere recte p 03 vboꝝ dr q; C. qteſ. Nl,
Ef. g epe evemt Is nobten ituenda te mitter obligatõʒ do idem ſe del⸗ ſin.
l. j.S. toꝛ tenet vomm?: it: reſtiů cuſto inere ad :5ß 7ſurdoi t: v⸗ fa. pñt.l. diſcre⸗
Eredi 6 à rep gccepit: k rez Ptine i eſt:ß 21 innttat: y⸗ i ge
4 noꝛa.! ea re quam aca egligen ñi non nifeſtũ ſſit ſiue p ſiue ſti tis. ac. ,Auc
qao pig mhecaꝛiam ea re q etiaʒ ſi neg 9:qꝛ em no⸗ man ſi loqͥ po dire dʒ: ſiu L zſor e /
byvothecsti 5. net᷑: ß is etia it: ſecurꝰẽ: ceꝑit: in qᷣ etiaʒ is exau ittentis nitlicn
bark toio olem ve itam amiſer erda q ace egli ſtipulant re yba pm loq
hit folo act. l. j. Ditan accepit:hᷣ lo pierit.n ba dz exaudi ſurdo nos
5. de pig. Ve no. in ſui gr̃a :ſiqd wlop qꝛq ne⸗ ulet᷑:d ö5 eo ino non
ale e no in net: ſi et: q⸗ 5 pulet. et no de ß qͥ omn
⸗ddN. getie mico rem nã tñ ne qtaꝛdt B Vlianus. ſeuin,
Srrbs hu⸗ inainngii⸗ echete. exoudi atigat oo a
— bie mittit: lacuit ĩ wli noaccepit:re „ — Onſenſu fiun vẽcditionibo lo Snſen⸗ laange
6:a3 Tanpn⸗ Nena laten ch4 re erbi⸗ en riorun ſrieranbus a c ſeort ſondt
ſwe v.ob. 1 red ea i Ver ction dis oſe ſti. ce ob. er c. Urin
ſti. de aut ꝓpo. ipſe de et. —. booducti ſtis mo b⸗ inſti. eo auts. hra
Sed ſume et:qͥ ⁊ tuẽda tener krogatöne 7 tiomboodu ut iſtis eq; vᷣ⸗ b Igeo inri⸗
7 largi net. ſtituẽ trogatone ca 320 aut! Zhi: qꝛn oma ro. ül nth,
vocat. tiam ꝓ ex epit: relnt Zhitr ex inro⸗ enobis mandati bl atoz 3Hl: q tas leſi vm ꝛopꝛietas. tärgt
eonhnſſorr une ligatio 3 i fieriue le mand' voblig llapper üt ( zaͤnm,
ſſoꝛe ꝛfi toblig d dar lo noi ſu dicim ture v 9 gerüt ualitas. iſni⸗
anſore ato ꝛcum q de aut ꝓp u ſcrip negocla geri 1 iſi
rat resg omt p iſione: cum Sʒ a kalieno boꝝ neq; ſcr t eos 4 B talia inſ
ſuanponuc rn ur. Sz o:4 ſufficit eo⸗ ſentes q inij
denſuanponn ipulam t alien k2 ple ratiß int ab luti per init
mlkr infideunf. ſnin bligat aut a ſſoꝛ voca W re: vnde tur: velu
inſti. FE qſq; o ak: fideiu . obligamꝰ: aſentu . ntrabun um. YJtem wttl
dic vt ibi. atõe ꝙᷓ le oblig Eꝓpo noĩe ligatõe neaocia co er nunci WA
Sblrde . no quẽꝓ oblig neg vel p li inliczr
. q vna 0 q; ab eot 9 eadem n ob iſtolam dicam velle .
EAs ollit a alia alios acc mcuram.: b lebeat. ſentialiter ſen ille ſir E vellet⸗ vel uenng
viraqh; 1 ⁊ alia eſt eneant᷑: du :tutiꝰno re. i. ſimul 2 pꝛe quo mro eni E nun gat con mniu
F iñ — ke 6e cæduxĩ * Sangenrie ſon gbdtno gu a 51 iõ dr̃ qð nõ no exi⸗ gichter
alterꝰo ꝛmam d ligat contenrie diẽ lex in bbis Zhi. nõ nt᷑ ſufficit. abem ſTelimremitn
d foꝛn b⸗ elit hs ſo cn tõʒ vybis ſu hn viſtmnchben ho
ſic q̃ a vVt i duo = re lit.naz ſp it obligat is qᷓ ↄſen .Yem no. Editoꝛ na e Ad
rſe ſe vt 1 uin vt s Lene ritobligans hi 2. F. fi. Yen on eaon ſfennſtn
Finn. n encl e ner ſe pot. Fvr vaei mäad nmni⸗ ar vbor nuum,mant von – nir memäntertin nan
S. fi. ac. d. ſtipule 1qꝛ nõ eſt n dinerſita ẽ ſtipula git ommis. 1 vtraq;: ſcẽ it. v⸗
Mon . Ierericrechn. vRar r nenn is valet ini ſcunt᷑ d vbino
Tr mere hereti latoꝛ hʒ. v zli 7 cim hoĩs vale * poꝛro
von eeni, r ſtulate eianel Seinin l. wmũ. a. ſocius.
ryerlelner aiget em vale ldemp liben. .l.
rer? ſe g videbat ij. §. j. 7.1. 7
