ue tuo malo factumẽ qminꝰapud
te eſſet.ita eum eamue exhibeas.

Hoc interdictum ꝓponit᷑ aduer

ſus eimn quem quis exhibere deſi⸗
erat eum quẽ in pfate ſua eſſe diẽ

Rubrica. De liberis exhibendis vel wncendt

dabee J 9 Pexpetuum. i.
ſig. l. fi. ⁊.l.plus s ſine ſine. vt 2. .
eaſ:a ſupa qu?Eeterum eſt: vt ſi querat᷑ w ſtatu: exhibere:non eſt iniquum ſepiꝰ in W pſerip lon tem.
etn re. non opoꝛtet peiudicium ſieri alie eum interdicto experiri: vel eidem ſbeat ertete
S npeeno. ne cognitiont. Alit pꝛetoꝛ erbi⸗ line exceptione vel alj. Hoc int e via pub.l. viam
v orinterch beas: ⁊ exhibere eſt in publicumꝓ dictum ⁊ in abſentem eſſe irrogan Nane nae n
d icu up d. dDucere: 1 videndi tangediq; hom dum labeo ſcribit. Hſi non defenda manade ve.
erhi. ſi liber. ꝛ m mnis facultatem pꝛebere. ꝓpꝛie autẽ tur in bona eius eundum ait. Hoc po. qc, l.ef.
Ni de ſuſheee u. exhibeꝛe eſt extra ſecretuʒ habeꝛe. inthctum ppetuumeeft.
eonſechnens. Hoc interdictum omnibb com9— Enuleius.

omnes. S. a bar, ſpecte pſone remouende ſunt: ſi ſoꝛ at:ſi tamen wlo malo retineat: co
er delnooe⸗ te talis pſona ſit: quam veriſimile gitur exhibere. Trebatius ch ait
SF. ſi tutoꝛ. ſit colludere vel calũniani. Sed no teneri eum qui liberum homi⸗
Scd alim li mulier vel pupillus hoc inter⸗ nem ꝓſeruo bona ſide emerit 1 re e ( Zzs lide⸗
ler ſollnn dictum velideret cognato vel tineat. NMullo tempoꝛe wlo ma mm. b,
etento. pente vel affine ſuo ſollicitato:ꝛdan lo retineri homo liber æbet: adeo e de inoe
3 Reos faceꝛe. Dum eſſe eis interdictum dicendũn vt quidam putauerint: nec modi⸗ .

bvt .j. v acu. eſt. Maʒ ⁊ publico iudicio reos ſfa⸗ cum tempus ad eum exhibẽdum ( Mnllo the. dm
leho cere poſſunt: dum ſuas ſuoꝛũq; in“ dandum: quoniam pꝛeteriti facti ianermt. a bene.
non port veen iurias exequ ãtur. ſi tamen plures pena pꝛeſtanda eſt. Creditori ñ mi ponas eum i
mine.

Poſſe ſtatim exhi⸗
ert vel abſentem

liaz eſt a pretoꝛe ado quem marxine res hiberet᷑.neq; em̃ vebitoꝛem latitã⸗ eſſe. quo caſu tem⸗
2 Eligẽedum. . sII e DeEIEE: r Eund . 5
lſacit. j. x ſegul. Ptinet: vel is qui idoneoꝛ eſt: eſt tem exhibere quiſeꝙᷓ cogit:̊ in bo⸗ ea e moc
are e ſin optimum ex coniunctione ex fide na eius ex edicto pꝛetoꝛis mittif. tempus. ſ. x. dieß.
d. cengenamn. Sumpoſtemgor Delibenis epiubendis ſuk e etri
15 irto. cto eligendum. Si m poſteac; hoc De libeꝛis erben 1 len e dicum qjrnoꝛ men⸗
zi phꝛes: K. 10 interdicto actum eſt alius hoc int⸗ ducendis. Rubꝛica. um. vt. . ve arb.
eus eſt graufſa dicto agere wſideret: palaʒ erirpo Aypianus. ſenm dier.
l.lu. ſtea alij non facile dandum: miſi de It ptoꝛ:qͥ queue in po vxt. . w iu. aetuip
Pfidia pꝛioꝛis potuerit aliquid dici teſtate lutij titijeſt. ſi puil.j.F. ij.
Itaq; cauſa cognita amplius ꝙ ſe is eaue apud te eſt wlo H

penam pᷣhteriti fa⸗

ci venegat᷑ ei dula⸗

no. ac⸗

b. Ereditoꝛi. er

dia. expoſitiue Malt 2 ex verbis edicti apparet ei in po⸗ edicto. 5. q.er cau.
non erceptine ſi tis eſtimationem ſufferre qᷓ hoiem trelſtate cuius eſt hoc interdictum m bol. eak. l. ij.
pont niſi pꝛo⸗ Mw ” facit. S. in ins
ꝓter verbnul fa⸗ . vo.l.pleriq;. ⁊.,l. ſa
cile.ſic.S.ð pcu. tiſq;. c.

8. hoc interdictum

non poteſt ꝑ ꝓcuratoꝛem exerceri.miſi noĩiatim mandarum ſit. ⁊ paĩ
valitudine vel alia cauſa impediat᷑.vt.S. xe ꝓcu. l. pomponi?.

K 9 t pꝛetoꝛ. iia eum. i. ita vno caſn vt alio.
bet qui non habet. licet wlo habere deſij
rit. ied iurabit in litem. 2 facit ſupꝛa xe

curſius floꝛennnus. 1”
IDHoc mterdictum. aquerſus,.ſ. ætinentem.

m Beſiderat. eum. ſ. filum.

n Uerbis. mterdicn.·

ſed quomodo exhi⸗
t. ⁊ certe non pote⸗
rei ven.l. j. S. j. ac

—

M
. WWl ſ
querit᷑ eö5. c Diximus t. voi alins vetmet. locum habet mter nlo iin
oꝛi li o. exhi.nam ibi quer . d Hoc autem ceſſat.· vbi vt hic. ̊ in hoc ra. j. e. l. pe. autenmes.
o In boc interdicto. 7 ſugioꝛi he olenenn. qð hic no enk. vt in pᷣn. vbi alius nõ einet⸗ elſat.1 bʒ n nrekcleiunmt. ole en
ſ. volens vel õ vel non wlo. hic aũt q̃ſi õ atk⸗ ceſſat. vt hic. vbi a hereditas qui iini
wünucdck vr. F.n. enn Feilge erz⸗aro ſeum ad. ſimpliciter eſ qucſtzo ſinnn quenusm eune .
wlus videt᷑.vt.S.ti.j.l.iij.S. queſitam a tune
abat eum. i a
. ren as⸗ ten Hõ taen wrnin I
Pie r diuon nterceto quonnnus eum lutio titio ducere ar. E. wra
facta. l. j. 7. ij. 7. tere. In boc interch ceat: vim fieri veto. Supioꝛa mento. Alij diſti
E. te pa. haledhe⸗ conbe⸗ n admittit cauſam:cum a⸗- earunſier a. Bnd eſt gußt. an gueſto ut
j. e. l. inde. S. . qué i 1 . latioms eſt. 4
moduʒ in ſupioꝛi intdicto: hor- eteroꝛũq; de qͥbo ſupꝛa dixi- ns. a bh locum afteft
r Erit ei. ſ. ma⸗ admoduʒ „ E ſi in rumce . interqictum: an Mik⸗
dent nen nimodo redirnenin ſrgue reti mus. Hoc autem naten⸗ wor Krirn. li
enit ei qͥ n . Er. tionẽ: em ſe conſitet 2 “
rener Hon plate eſt d quam mrtdũ magis net ad mieupz we dnenogte Yra non in eh
ira. . de vẽ. mſpi. net: ? apud q ri filium vebere ſit eos in as hʒ ius libens aroiinun
l. j. S. poſt eun apud patreʒ moꝛa uꝰpius de q; pus intdictum qo eſt 6 vt nota. S. we rel Pent i
aurem enm. So. ex iuſtiſſima.ſ.cauſa:⁊ diu pna exhibendis pꝛepatoꝛium eſt hui ven. li . . . A
cauſa tenebat. hic creunt: q marco ⁊ a ſeuero re ri interdicti.quomagis em quis du⸗ . n. mi n
ſic. ibi em volebar tum eſt: eque ſubueniẽduʒ erite poſſit exhibendus eſt. ⁊ ex eiſdẽ n
veneno foꝛte occi⸗ Pptu⸗ lonem. pari modo ſi iudi⸗ ei9 0 rer ntdictum tribuendum , 1
em.t. D exception. eſe eumm Rtare Ccanſi⸗ bocintdictmntn hibenis e a
n er agtum fuern nan dicatum ſit: agen⸗ eſt: ex quib cauſis „ erb n n
t Per iniuriã. i. ſi bimumam iudticat da erit exce liberis competere diximus. bie Liin n
n agee ri hoc intdicto obijcienda e f quecunq; ibi diximus. eadem n
Pis ſ.n. nrasno. . ptio rei iudicate:nec e hoc nen q́ dicta accipiẽda ſunt. Hoc at rn
5JB1s. rE . 2 . T 1 . * A. † & W
5 ad trebelk. 'no an ſit in pkate: H an ſit inccer, u⸗ interdictum competit nõ aduerſus en
muno⸗ . ei dto. Siquis filiaʒ ſuam q mibi nu-⸗ int filiuʒ: quem quis ducere vult Nen
S Fr ſideret:an aduerſus interdi ſ vri; dat. Ceteꝝ ceſſat intdi Eken
poteſarte. ſibi veſideret: t: ſi foꝛte a dicto afendat. crilut inr NaN
Be rdmlne ctum exceptio danda ſit: ſi foꝛte py tum:⁊ ſuccedere poterit notio pᷣ⸗ ſuümk.
Wt vonr.getnlͤ oꝛdans matrimoniũ: ⁊ fſoꝛ ctum: id eum diſceptet: vrx
ndt kLer conc xum velit diſſolue roꝛis: vt apu n. J9ͤ umm
n netoꝛ in hn. te liberis ſaumun vellt diſſolue ſans ir ino eſtareon non. Ah
de iurem. l. no eri re: ⁊ certo iure vtimur:n iura pa⸗ llanus ait: quotiens
S. dato. coꝛdantia turerne nh dn ſic erit ctum mouetuꝛ dæ filio ducendo e
x Siquis ſinͤ. trie pfatis nnrhetnr. d ꝑſuadeat: cognitio: ⁊ is xe quo agum int 4. sen
rbent : acdhibendum: vt patrt kateʒ. bes eſt: als differre opoꝛ amt
enn neacerbe bainaz er ereegt nenes⸗ in tempus pubertatis: als repꝛe⸗
As, 1 ſijr-l. ſ. En erſona eoꝛum in⸗ ſ
fi.⁊ de inof.teſta.l. . „ſentari: idq; ex p ng ee
nmn ie. 7. l. filia. Aſmo magis de vxoꝛe exhi⸗ en quos controuerſia erit: ⁊ ex ge
. . m. unrnie ſia⸗ benda ac veducenda. pat᷑ eti nere cauſe conſtituendum eſt. na⸗
xO. l. cut 2 * . .
ns. F. i ſocer. am qͥ filiam in ptate habeat: a ma qᷓ ſi is qui ſe patrem dix Dlnrate
nio recte connenk. ritatis pꝛudentie fidei explorate eſ H”
FOnodf. vo⸗ I. Apianus. ni : vſq; in diem litis impuberem em
c g⸗ Einde ait pꝛetoꝛ: ſi lutius n ſet: vſq; in 1 ro qui con⸗ im
vixerat. S. e. l. . . Einde ait pꝛetoꝛ: ſi lutius E: apud ſe habebit. Js vero qu gn,
l. akeſt congperg tius m poteſtate lutij ticij ẽ: 7. . eevre 4
ein enbs poteſta ogiciunm md
te eſt. qð tm̃ ſic c. = d quod eſt ſup̃ de rei ven.l.j.S. j. No
el referas ad ꝓx. e rr e ij nuptam. q tin 90 q ſiue iudicem. eRWND.
oae. obſtare excep. ſi velit ducere ianfuom alif rutban matri ⸗· f Sueteln tum. de liberis deducendis, m
ern Fpatnn entim mochte exercere.non obſtabit ei hec exce 5 = lam: .
omium. ß patriam p n j 4c. o. us eum. nek. .) Aggnnee,,
pneg agere poterit cum effectu.⁊ hoc eſt qdð tñ ac . del vognnne memi⸗ . auſam. nem rei appellanone canſa dtin . N
e xhibenda. quod non „Nrrenr. amn.
1 Eno reer eeneenegen bca. erlſit mo ⸗ereſentorn i iaim annnure⸗ aun
wemns. 9 5. 5. ti. j. l. ij. §. hec verba. nẽ. vm ſu iuſts vel imuſta. re, Nuetrd
nuita. arg. 5. 5. tl. . l. ij. F. hec verba m Et ex genẽ. vꝛe ſu iſt “ t
F. ude unetbeendn dln educendis.a hoc capue int⸗ mam ſeann t pubertatis. ⁊ ſic ſa ictar d Aas
dicti. accur. n . . 0. In diem litis. i. m ten meiur. vt infra ſtatim m. h. vel Aungeinnn
5 Superioꝛa nreriſcka. libero homine exhi. re liberss exhi 7 dr Snn iem oerree lis erii ſinita.que ſan mſinor
2. 18. l. j. ac. e . rſic † t I l
Eeierorumq;. libeꝛoꝝ bommnum q non ſunt ſili,j. 2 mihilommnus aget. quod eſt n ild
b Jmerictum. ſ. œducendis.

du⸗
unbe
ai
erſus
epolt
mer⸗
tintd
wio ⸗

2

dn

n
inpo,
1tem
e⸗
nin⸗
ge

nnee
lon
mN

„ eH

fumu

nngtune

eninin
minuſti,
m m
mn fn .

ſItem. nunc
contra.
tPꝛobatus.
ſeilicet eſt.

v Mon opoꝛ⸗
tebu. apparet ꝙ
quicunq; eoꝝ ſu
calumniatoꝛ no
differk. h ſi vter⸗
q; tunc ſecus.vt
ſubijcit.

nſirma. i.
ns ad hoc
factum.
y Quem terci
um. ac.
3 Fili. ad hoc
S. e. l. j. S. ſi Vo.

Etiam. obti

nuit.i. illa reſcri
pia. ac.

9 In boc ini⸗
dicto. non ergo

dDiffert hoc caſu

7 fit vepoſitio.
naz alter erat ca⸗
lumniatoꝛ. vt. S
S. inanus.

? Keminaz. pu

a Pꝛoxime. ad
gerbium eſt.

b Pretextati.
65ß als eſt etati. 2
iunc ꝓpxime eſt
nomen.

c MLccederet, i,
otingeret.

Aꝗaquia tunc interim veponit᷑ puer. vt. j.S.in hoc. .
p Facit. excipiendo. ⁊ ſic rens dicit᷑ facere ↄtrouerſiam actoꝛi. ſic
C.de eunc.l.ſi controuerſiam. c. r
q. Pumilis. i. vis. .— HM
r Repꝛeſentands. i. ſtatim determmãda ⁊ ꝓ pupillo.ſi ratio vel
mocice ſuggeꝛat ere
l. Ij. S. due.

trouerſiam facit: ſi humilis ſit ca⸗

lumniatoꝛ noteq; neqᷣcie ſit:repᷣſen
tanda cognitio eſt. Item ſi is qui
impuberem negat in aliena eſſe po
teſtate vir omnibo mocs ꝓbatus:

tutoꝛ vel teſtamento vel a pꝛetore
datus:pupillum quem apud ſe ha
buit in diem litis tuet᷑:is vero qui

patrem ſe dicit ſi ſuſpectus eſt q̃ſi

calũmatoꝛ:differri litem non opoꝛ
tebit. ſi vo vtraq; ꝑſona ſuſpecta ẽ:
aut tanꝙᷓ infirma aut tanꝙᷓ turpis
non alienum erit inquit diſponi:
apud quem puer interim educet᷑:

controuerſiam in tempus puberta

tis differru ne ꝑ colluſionem vel p
unperitiam alterutrius contendẽ
tium aut aliene pfati patfamilias
Qadqdicat᷑:aut filius alienus patriſ⸗
fa.loco conſtituat᷑. Etiaʒ ſi ma⸗
xime eum ꝓbet filium pater in ſua
ptate eſſe: tñ cauſa cognita mat᷑ in
retinendo eo potioꝛ erit:idq; vecre
is diui pij qbuſdam continet᷑.ob⸗
tinunt em mater ob nequiciam pa-
tris:vt ſine diminutõne patrie po

teſtatis apud eam filius moraret᷑.
In hoc intdicto wnec res iudi⸗
cet᷑: feminam pꝛetextatam:eumq;

qui ꝓxime pᷣtextati etatem accede
ret: interim apud matremfamili.
poni ptoꝛ iubet. ꝓpxime aũt pᷣtex

tati etatem accedere eum dicimꝰ.
qͥ unpuberem etatẽ nũc ingreſſus
eſt. Cum audis matremfa. acci

pe note auẽtis feminam.

Fricanus.
Jeum qᷣ ſe patremfa. dicat
exgo in mea prate eſſe:⁊ iuſſu

meo achſſe herecdlitatem dicam taz

2d Peꝛetoꝛ. ad hoc. 3. S. fi vero vtrac;⸗
? Peoxime. aduerbumum.
f Peetextati. pꝛetextatus dicit᷑ qui adhuc eſt impubes. a pꝛerexta
qõ eſt genus veſtis. qua vtebant᷑ ipuberes.de quo fit menuo inſti.
Xiniur. S..
g Eccedere. i. contingere. ac.
b Duberem. als impuberem. S .
EZum audis. auctoꝛtans. ſtricte hic. alibi largius ponit᷑. vt. .

N v. ſig. l. pnunaatum. S. matrem. 7 dixi.S.d ſta.ho.l. nam ciui⸗
uim, facit, S. ad tretullianum. l.j. in pn.

Sol. vt ibꝛ. accu.

Kx I J eum. ait. vt . C.e. l. . ſed comra ſupꝛa.e.l. pri.S. hoc oũt.

Iſ IAfilius. haberet. ⁊ ſic habet locum off.udic. vt ſupꝛa eoð.l.

iij. S. hoc autem. agceaur.

m Rubꝛtcg. Atrobi.

heꝛeditate agi opoꝛteꝛe: qᷓ ad in
terdictum de filio ducenm iri lebe

filius ſua ſponte apud ali⸗

quem eſt. inutile hoc interdictum

erit:qꝛ filiꝰ magis apuo ſe ꝙᷓ apud

eum eſt in quem imtdicet᷑:cum libe

ram facultatem abeundi vel rema

nendi hr̃et: niſi int᷑ duos:qͥ ſe pr̃es

dicerent ⁊ cõtrouerſia eſſet.⁊ alter

ab altero exhiberi eũ deſideraret.

Vreobi. Apianus.
Retoꝛ ait:vtrobi h̊ ho
mo ð quo agit᷑ maioꝛe
pte huiꝰ anni fuerit qͥ

minꝰis eum ducat:vim fieri veto.

Hoc interdictum ve poſſeſſione
reꝝ mobilium locuʒ hʒ:ſ̊ obtinuit

vim eius exequataʒ fuiſſe vti poſſi
tis intdicto:qð v vbis ſoli ope⸗

tit:vt is in hoc intdicto vincat: qͥ

nec vi nec claʒ nec pcario dum ſuꝑ
hoc ab aduerſario inqetat᷑ poſſeſſi
onem habet.

De migrando. A pian.
Retoꝛ ait. ſi is hõ qͥ de
agit᷑ ñ eſt ex his rebꝰde
qbo int᷑ te ⁊ actoꝛẽ ↄue⸗
nit:vtq; ĩ eaʒ hĩtatõʒ q̃ eagit᷑ ĩtro
ducta ĩpõtata ibi nata fctaue eẽnt:

ea pignoꝛi tibiꝓ mercede eiꝰ hĩta-⸗
tõnis eẽnt:ſiue ex his reb eẽt:⁊ ea
merces tibi ſoluta eoue noĩe ſatiſfa
ctum ẽ.aut ſi ꝑ te ſtatq minꝰſolute?I†,e
ita quominꝰ ei qq pignoꝛis noĩe ẽ
induxit inde abducere liceat: vim

RRubaca. De migrando. 1. de recedendo.

p Retoꝛ ait. inter te. locatoꝛem wmꝰ.

ebus ſoli. vt ſup̃ vn pof. l. j. F. ij. ac.

Et actoꝛem.imqlinꝰ qui agit hoc inte
Lonuenit.tacite vel expꝛeſſe.⁊ fa.C.quiba ca.pi.ta.õ.l.ſi
non inducta.hoc sutem intellige ſi poꝛtatoꝛ vt perpetuo ibi ſit.vt ſu
pra de pig. debuoꝛ.

n p Retoꝛ a⸗

iii. vtrobi

et. apud

quem. ex duoba
compomt. qo eſt

vtrum ⁊ vbꝛ. ⁊ ſic
vrrum ꝓ apud. æ

vbi ꝓ quem. Js
autem ex duob po
tioꝛ erat in hoc int
dicto. qui maiò-

re ꝑte anni poſſe⸗
derit. ſᷣ hodie tem⸗
poꝛe lius oteſ. vt H
in fi. ⁊ inſti. e. S. H
hodie. ⁊.S. de ini⸗
di. l. j.S.inidhctoꝝ
quedam. 7. &. e. l.

1. Szʒ quare omuer⸗

ſa nomina dantur
his inichctis? Ex.
qꝛ immobilia Pe
dicunt poſſideri.
dicik em poſſeſſio

quaſi pedum poſi⸗

no: eſt arg. S. de
gequir.poſ.l.j.in

Pn. meꝛito &̊ ibi va

tur vn poſ. qð ad

mobilia aptari nõ
poreſt. cum nõ poſ

ſideant᷑ ꝓpꝛie. ſed

apud aliquẽ ſunt.
ſ̃ abuſiue etiã mo

bilia dicunt hodle
poſſideri in vſu lo

quencdh. Item qre

Fuauit hunc ti. ⁊?

non poſui. S. iux

illum ti. vn poſ.

(H. qꝛ tractatur?

erat de interdictis
quibuſdam circa
mobilia.vt ſuꝑio
ribo ti. ⁊ ideo hũc

ti. cum ulis reler⸗

% Aaioꝛe. hoc

expone. vt. j. de V.

ſig.l. maioꝛe.

p hoc interdi⸗

ctum. interdicto.
datini caſus.

rdicto. ałs auctoꝛem.

x NPer te ſtat. fact, ,e vſur. l, gceptaui. 2 de operis noui nun.l.

pꝛetoꝛ. S. weinde.

X* W F-a u

y oc interdictum. migrare.i.exire vel recedere cum rebꝰ ſuit⸗
3 Eui rei. ſ.in colono ñ dico migrann. ß recedenti. vel dic in co lono
⁊ inqlino.ad q eſt. S. ne vis fiat ei.l.ſiqs miſſus eſt. ſic ałs dĩa eſt
inter colonũ ⁊ inqlinum. vt.C.locati.l.certi iuris.
7 Infrequens. 1. valde freqns. cum ⁊ det᷑ vnle colono etiaʒ. ſic. S. de

liberis poſthu.
gallus. S. ille. vel.
i.minꝰ freq̃ns.cnʒ
nũqꝙ; ver̃ colono ⁊
inqn. interdum ñ
er. ſ ex oꝛdinem
ſubueniat᷑.

9 Si penſio. nõ
dum debeat. quia
tempus conuento⸗
ne expreſſum non⸗
dum pꝛeterijt.

Eaz penſionẽ.
totam etiam futu⸗
ri temꝑis.

9 Soluit. rone
preteriti. non em̃
effica citer ꝓ futu/
ro debet. miſi ela⸗
plo tꝑ e.ar.S. ſoł.
ma.l. diuoꝛtio./j.
rñ. a30.

b Bebeat. oↄuen
tioms iure. nõ qꝛ
tanto tꝑe ſit vſus
habianone. JItem
hoc intellige cum
ↄduxit in ſingulis
ſex menſiba ⁊ ᷣm.
h. vel enam dic ꝙ
in annum. tunc
erit ar. ꝙ ĩ medio
anni eſt ſoluenda
penſio. ſic. C. de

gaduo. diner. udi-

ꝑ banc.S. ſexcenn
gutem.

C Ita tñ. ergo a
ↄꝛo. ſi hoc modo
ſpecialiter non eſt
actum. licet integ⸗
re etiam non ſolu
ta penſione fnturi

tempis.⁊ ſic eſt otra ſupᷣ locan.l.ſi in lege.S.ſi vmus.So.hic de ne

fieri veto. Hoc intdictum ꝓpo⸗
nit᷑ inqͥlino:qͥ ſoluta penſione vult
migrare.naʒ colono nõopetit: cui
rei etiã extra oꝛdinẽ ſubuemirept.
& infreqns eſt h intdictum:ſi m̃ jᷓ⸗
tuitam qͥs habitatõʒ hʒ:hoc intdi
ctũ vtile ei ↄpettt. S penſio nõ
duz lebeat᷑:ait labee int̃dictũ hoc
ceſſare:niſi ꝑatꝰ ſit eam penſionem

ſoluere. Pꝛomne ſi ſemeſtrẽ ſolue⸗
rit ⁊ ſemeſtris dẽat᷑:inutilit᷑ intdi⸗
cet:miſi ſoluerit ⁊ ſeqntis ſemeſtris

ita tñ:vt ſi auentio ſpãlis facta ẽ in
ↄductione wvmꝰ:vt nõ liceat añ fi⸗

mitũ annũ k certũ tpᷣs migre. Ideʒ
eſt ⁊ ſiqs in plures annos ↄduxerit
⁊ nõdum pterierit tpᷣs. naʒ cum in

vmuerſaʒ ↄoductõʒ pignoꝛa ſunt ob

ligata: oñ s erit dicere intdicto lo⸗
cum nõ fore:niſi liberata fuerit.

Illud nöndũ eſt pᷣtoꝛẽ h nõ exe
giſſe: vt in boms fuerit ↄoductoꝛis.
nec vt eſſet pignoꝛi res illata ſed vt
pignoꝛis noĩe inducta ſit. Pꝛoinde

Ai aliena ſint ⁊ ſint talia.q pigno⸗

ri teneri nou poterint. pignoꝛis tñ

noĩe introducta ſint. intdicto huic

locꝰerit:qð ſi nec pignoꝛis noĩe in
ducta ſint:nec retineri poterũt a lo
catoꝛe. Hoc intdictũ ꝑpetuũ ẽ.
⁊ ĩ ſucceſſoꝛes ⁊ ſucceſſoꝛib dabit᷑.
Oc intdictum Aius.
inqlino etiã de his rebo ꝗ nõ

ceſſaria migratione. ꝛibi e volũtaria.yr. vei ſolue vt ibi. vel hic ſunt
plures oductiones.ſ.ſingulis ſex menſibo vel anmis. ibi vna. a facit
S. locati. lI.dñs hoꝛ. S. fi.⁊ de dam. infe.viiq;.
d Illud.non exegiſſe. qmum in hoc vt ↄpetat hoc interdictum.
Kignon res.quia aliena.
on poterumt. veluii ſi res tales.ſ. quaꝝ omercium eſt interdi⸗
nng. homo liber. ac. 2 6 mnera
g Mec renmeri. apetit em a ſi non ſint obligate. nec pignoꝛis noie
indncre. nec ex vbis edicti apparet. vt. S. e.l.j.in r.ne ⸗

b b Oc mterdictum. vtue.i.efficax. vt. e.l.j. in pᷣn. vel ꝓpe illud

in rebo inqlini. licet non oblit. ⁊ facu.l. ꝓx. S. ulud.
i Rubrica. De ſaluiano interdicto.ac. vr. 5

K ſ NYeolonus. vrile interdictum. apparet partum apnd empt.
K1 B ꝗapparet partum apnd empto⸗
nenm natum obligatum eſſe. vi 2 inp de pig. act. l. ſi connene⸗
3 e. i ſundum. ſed contra ſup de pig. paulus. S. j. So. ibt
concepit opud emptoꝛem a peperu mater. hic nata tantum. ſed apud

ris ꝑſecutio vet.

Abitoꝛem concepta. Alij dicunt etiam hic nata a
Itrem m eo ꝙ dicit empreꝛem teneri. 2 ſic dat᷑ co
Vt hic ⁊.j.l.ꝓx.S.j.eſt contra.C.e.l.j.vbi dici

pud debitoꝛem.

ntra extraneum.
tnon dart in extra

neum. ſed dic directum non dari. vtile ſic.vt hic ⁊ ifra.l. ꝓxi. S. j.

vel dic vꝛ lbi 7 quere vt ibi, ac.

ipſius ſunt. ſ̊ foꝛte ↄmodate ei vel
locate vel apud eum vœpoſite ſunt:

vtile eſſe nõ dubitat.

De ſaluiano interdicto.
Vlia.
Ycolonus ancillam in
fundo pignoris noĩe in
duxerit ⁊ eaʒ vẽdiderit

qðõ apud empioꝛẽ ex ea natũ eſt: e⸗
apꝛehẽdendi gra vtile inttdictum

reddi o;ʒ. Si colonꝰres in fundũ
duox pignoꝛis noĩe ĩtulerit: ita vt

vtriq; iſolidũ obligate eẽnt: ſingki
aduerſus extraneos ſaluiano intdi
cto recte exꝑient᷑.int᷑ ipos vo ſi red

dat᷑ hoc intdictũ ꝓpt᷑ parem.ſ.cãm

poſſidẽtis ↄditio melioꝛ erit. At ſi
id actũ fueꝛit: vt ꝓ ꝑtibo res obliga

ret᷑:vtił actio ⁊ aduerſus extrane⸗
os ⁊ int᷑ ip os dari debebit:ꝑ quaʒ
dimichas ptes poſſeſſionis ſinguli
appꝛehendant. Idem ſᷣuari conue

nit aſi colonꝰ rem quam cũ alio co

lono cõem habebat:pignoꝛis noĩe
induxit.ſ.vtꝓ ꝑte dimidia pigno⸗

Apianus.
N ſaluiano interdicto ſi in
fundo communi duoꝝ pigno

ra ſunt ab aliquo inuecta poſſeſſoꝛ

vincet: ⁊ erit eis deſcẽdendum ad
ſeruianum interdictum.

1 Si colonns.
eent. ꝙ in dubio
pꝛeſunnt. vt. j.
l.fi. ac.

m Exiranenz

:1. colonum qui

eſt extraneus re
ſpectu creditoꝝ.

vel die ꝛe vt h

ne obſtet. C.e.l.
j. que eſt otra.ſʒ

qð dicit aduer⸗
ſus ⁊c.ſ. inſoli⸗
dum. ſie eſt oc⸗

cupantis ↄditio melioꝛ. Idem in bypothecaria ꝑ omma q mn hoc

interdicto.vt.S.de pig.ſi debitoꝛ.ſj̊ ſecus in q̃ſi pᷣnana.vt.j.l.fi.ĩ

fi. vel dic verius idem in q̃ſi pmana.⁊ illam expone vt ibi iaʒ dices

7 adde qð nõ.in.l.illa ſi buoꝛ. Item facit.S. publie. l. ſine. .

ſi duobus. accur. .

n 1 NM ſaluiano. poſſeſſoꝛ vincet. collige g̊ ꝙ cum qs rem obliu⸗

gai duobo ſimplicuer.ꝙ inſolidum cuilbet p ſuo Nbito ob

liget. vt ⁊. S. de pig.l.ſi fundum. S.ſi dno.

o Ad ſeruianam. in quo id vemet vt ſu poſſidentis ↄditio meli ·

oꝛ. vt. S.de pig.l.ſi debitoꝛ.⁊ ſic idem iuris eſt in hypothecaꝛa ⁊ q̃ſi
ᷣmana a interdicto ſalmano. vi exqno mſolidum res tenet᷑ duoh

ꝙ ponoꝛ ſit occupantis ↄduio poſſeſſoꝛis.ſʒ pᷣm h

oc quare hic.dicit

yr. eri deſcendendum.i. decurrendum ad ſeruianam: K. quia mi-

dictum ceſſabat. cum contra extraneum agerert᷑. vt hic erat. vt. .

e.l.j. ̊ quidam dicunt. ꝙ quaſi ſermiana diſfert in hoc ab hypothe
caria ⁊ interdicio quaſi in iſta quaſi ſniana.nec ſit poſſidenus nec
occupanns ↄdino melioꝛ. ⁊.l.iulam ſi ebitoꝛ in hypothecaria im

non in quaſi ſeruiana intelligunt.

diiſee
WNNe
miß

M
(ont i
an
zſol
AIfre
u ſac
nl ie
eond
Enn W.
½

WMorel.n .
ſin gglum
IEt

)em.

ntnonngs

—

gtollzennl
rnönete
ine, 17,
ien

unnleh ⸗
ſerkser

2

lin.

n nars

1nizömenote
Khrnantener t,

curun

lgſieſri,
iſhlicre 3

6. X les heete
MNNAD . l 4 & ey *PPX
Ne 2 ſt inſti. e. in p̃n. ⁊ de repli. in pᷣn. a. C. e.l.non exceptiombo.
nunnd 4 Gere videtur. tum q' ſactum donie r⸗ 1 zr Wnnet. e co Wane non licere. hoc expone. vt. . l. px.
NN ao vrerun noer enh nantachons off eium erercene k e veepr ones. general⸗ aceipit hic ꝙᷓ. S. ꝓx. S. UMU
A in excepnombo. dic & agere ac. 1. b oneb t. F. acti ISemp. 1. in qcunq; ꝑte iudicij oppom pnt. . M
. non auũt eſt actoꝛ.vi.. de v. ſig. verbum oponebit. S. actt De eges. vt iuk. fundi wrak. vr inſti. qbo ahi li. in Pn. azo.
onis. que eſt oira. cum vero nõ ponu ſ poſitum negat vt in exep. m Lonrra leges edroa onlen pel
tel M non nun. pecu. leianum. vt 7. E.
d d Vncnnezeer uſti iim multiphcan? nomina: dum aut re⸗ A veerle r.
B en Ppeen⸗ mI Tuſimrant iH Ccantk no du 0 Pꝛocuratoꝛ e.
nt len er cam. Ice Domini Juſtmiani ſeratiſi mu pca an ane ſole⸗ del d. W mgeln
ſumptio 4 iuris enucleati ex omni vete⸗ us dicere qidam excepnones re vel f eri pcura⸗
E, depa⸗ ri iure collecti digeſtoꝛum ſeu dilatoꝛlas. qdam pemptoꝛias: vt⸗ rerwobetnin
l.i.K. pandectanꝝ explicit liber. xlij puta dilatoꝛia eſt exceptio q differ ep Eß alipen⸗
Incipu. xluiij. exceptiombꝰ actõem: velun ꝓcuratoꝛis exceptio ratonia. 7. 5. e dᷓ.
an 5 Fnotettpiignib s naug dilatoꝛia eſt. naʒ qͥ dicit non licaere me.l. int F. cauẽ.
diein b Exceptöne, )ſu pꝛeſcriptionibo 7 piudiciis di ſt. naʒ q dicit no- lre acu 5.l priim
ent pomt᷑ nomen x — pcuratoꝛlo nomine agi: non ꝓpꝛſus f. ac.
ceptonis ꝓ om. 2a. Utem inficiat: pſon⸗ eutat.
dc m exreprione 7 GH Lpia. litem ficiar plonam H Aius p Pt. item exce
tanm dupncotng e r g Here etiaʒ ones aut dbetn. den ealar r. E
plicatione. vt ⁊. . is videtur Xceptiones aut ppetue atq; e. l. fi. Item vr re⸗
Pini kerig Z erxceptio⸗ Lemptoꝛe ſunt: aut tpales helat q non ſan
din hcerte ve his er I ne vti:naʒ dilatoꝛie. Perpetue aiz pemptone mdcatu; ſolm. vr
nſng cep. qᷓ actoꝛi ope en ſunt: qᷓ ſemꝑ locum hnt: nec euitani 3. ve peuf. pom. S.
moinrt tunt non eſt du⸗ reus mer⸗ n lie ſt wli mali rei iudicate. aqti. Sed de qbuſ⸗
e bium. ßz de his qᷓ ceptone gæ⸗ püt: qus eit ſnn e dam dubitar. ſint
win reo operum ou⸗ ctoꝛ eſft. ⁊ ſiquid ↄtra leges ſenaſtuſue ↄſul tpales an erum
.cin bꝛum eſt. 1 ideo LlRell.⸗ um eſſe dicetr. pacti petue röne kurur
hchn ſutponit. naz re RRRALApia. tum factum eſſe dicet. J enn pe⸗ fact vel accicene.
.ARſ us 1c: quaſi du⸗ & ceptio dict eſt quaſ que⸗ ↄuẽti ꝑpetui.i.ne oĩno pecunia pe ve 5. æ adi. inde-
oblie⸗ bium remonen E[EK ceptio dictg eit quan que tat᷑. Tꝑales atʒ dilatoꝛie funt q fſumcnt. Iem ve ea
— w. 2 ponit ꝓ cer J (dom excluſio:q̃ intponi agctio a locũ hñt. ß qᷣ euitari pñt. qᷓ quis damnatr᷑ in
mane⸗ te.nam ſi redde — ſolet ad excludenduʒ non ſemꝑ och Hnt. 9 T Intum facere põt.
u; ret rõem idem eſ meun i; rei 0 tions qu alis eſt pacti ↄuenti tꝑalis.i.ne quaʒ io.dixit pem⸗
Ad ſet poſtum id id q in intentionem ↄodemnationẽę quaus el nquennium agerek?. pronagz. qꝛ nõ mul
u ð röne ppn⸗z ſt. Replicationes foꝛte intra qnquennium ageret. tum refert totum
4 e ue deductum eſt. pucanones Were inre eeee exceptönes di tum retert te
nane non el alind ſunt , exceptiones: 22 Pꝛocuratonte q; exceptones di mum ralert roum
ctte⸗ eE pte actoꝛis veniũt. que qͥdem ideo latoꝛie ſunt: q non ſemꝑ locu vñn poſt litem oteſ. pt
gsni nreeſſuri ſunt:vt exceptões exclu⸗ Fſ̊ indum euitari wpitt. ofpom. ß m. h. ea
Pa neceſſarie ſunt: vt exceptoes e bij Inlus. Awreme poſttran
toꝛ eſ. n5 dant. ſp em replicatio idcirco obn) i ſoluta eſt ebi a ñ pemotona qꝛ
pus iñ de calum itur:vt exceptionem oppugnet. Npupillo eun atutg eniaz poſt ſmaz op⸗
ng. ma iurat ꝙ actẽ (Ituly edum ẽ oẽm exceptõʒ 19 pecunia ſine tutoꝛis aucto ponit᷑. vñ dicit eaʒ
f uren. Fennaenen naz eſſe ritate:ſi querat᷑ an woli exceptione talem. qꝛ an ſol⸗
n ien nd. vel replicat onem excluſoꝛnaz eſſe ſubmoueri debeat: illud tpus inſpi eiz en n
E e eerhnmoacotem exeluan replca ſinnoneſt beoranc trinu amerſmanteus
ſce Ng H SSõ replicatõex du⸗ citur:an pecumam vel ex ea al I. nametſi maritu
ſaa tio reum. h̊ contra Pl aloez uch habest: auo pent. qð fieret ſi eſſet ꝓ
nt ſ plicatio: ⁊ contra duplicatõʒ ſolet aliud habeat: q bema cum ſu Hus
kii⸗ r ne Fr ſreae rabilis. vt. S. de cõ
6 dari triplicatio: tra triplicatõʒ Vlianus. »r. inge. a ercep-
67 rurſus quadruplicatio: ⁊ deinceps Aan ar bt aum
unit ?è́Mc Iuniz
a ammrär . uemre ipfe vel hes
engun 2. SJðJMD .—.— us. vel heredis heres. nec em̃ eſt veriſumile. q; omnes eius ſucceſſo
arti e cepntio.pſtricte accipe. cum ſtatim væ replicatione ſubijciaf eiu ſint egemt. ar. 2. arbi. tu. ſi efunctus. Item dubitar ve excey. nõ
tn N d Er ijs. licet qdam large hic accipiant. ar. j. e. S. ulud. res lin egeni.ar. a.- 1 qdam duunt anoꝛmalas qðò non eſt ver
vainni e Jutemh.gimtenno vel ipſo lener. vtunc viatf exceptio acrõnis duo ackhoe. veünt roles de ꝑperue. nam pma eſt tꝑalis.ſ.xxx.dieꝝ
Kieln vel ipſo re non tenet. enn Dol exceptio. intentõis. vt hͥ innuit der biennij. vt. . de non nn. pecu 1. erinan Maee ik
A Loi acti. azo. ä 18. vr. & cau. nõ nu. I. fi. 2 gut. ibt .
— uen roee mnns porin caltlo kr. 5. a mac.l.tametſi. 2 de rein. onn danchn aferanotenala⸗ cum non ſequat᷑ regulam aliaꝝ exce⸗
isz l. neſennᷣ. S. fi. . J. de fidenuſ.l.ſi fideiuſſoꝛes. S. idem nonum. vt no. s. e. l. j. YNem dubitat de illa quaʒ opponit fidemuſſoꝛ
tens N . 7 f. l. j. vt ⁊.S.ſo.ma.l.ex diuerſo.S.fi.ałs non.vt. Ppii. qnam oppomit erneꝰ poſſeſſoꝛ vt pᷣmo agat᷑
muiinnſ mia; an no poſte l gemptonas. pf etuz vici intentoz.. facti es vt vmo ouemar kee ſigeul. F. .1.F. neq;.ſed dic anoꝛmalas.nam
tcmma Wimmarzeran renet odemnatio e mre.⁊ tunc dic ↄdemnatõne.ſ. eeren r palese tem * g Ppetue ſi ab illis ſanffiat. vr in dicto
ung Rendaroze dann rois en; ne. . e. i m hoe korpe autenticoꝝ. S. j. hor reſpectu anlen en . oſt 1 deae .
zntin cimus. ꝙ replicanones qnq; vitra bienniũ non extendunt. vt. 39. facit. S. 1. upillo. quo peuit. facit. I. e excep. wli.l. apud. S. ſiquis
un , b nine tpis i M pupillo. bere
iaui w ecn aſium 3. n wlo: excennones ant vlira biennium ſine tpis pupillo. a inſti. qbo ali. h. S. ſi aut. Sed contra. S. de pe. bere.
. vimn pᷣfinitõe exiendunt᷑.vr. j. de excep.wli.pure.S.fi.

h Illud.eyeludu.excludit ei excepuo actõʒ.replicatio vo exceptõʒ

id ibi cum nec meiu facultati t ius ſuũ
l.ſi a paire.S.pe.ſo.aliuud ibi cum nec metu facultatis debea

—

(

inconcuſſum reliĩqu ere.nec debeat teneri niſi inquantum locupleti⸗
oꝛ eſt. vel verius vtrũq; inſpicit.vt ibi. Item qñq; ſufficit ſi non eſt
pauperioꝛ. vt.j.d ſoł.l.in pupillo. ⁊ facit.S. neg.geſt. litis ⁊ ce
ↄodi. inde. interdum.
a i Squi dicit. vel alijs ſoł. ſ. poteſt vti.

b Permittit᷑.vt
æ. j. I. nemo. 7. j.
de reg. iu. l.nemo.
Beg ar. contra. S.
eͤ iudi.ſ̊ ⁊ ſi ſuſce/
ꝑpit. in pᷣn. ⁊.S.dœ
le.omiiſ.ſi ꝑ empto

rem. 7. S. v& tribu.

l. ꝙ in heꝛedem.S.

c I Irem. po

ne caſum.
vt. J. de wli exce.

Apud. S. ſiquis au

tem. ↄtrarium q;
ibi eſt de. l. an vꝛci⸗
um que eſt. j. de dꝛ
uer. pꝛe. ⁊ hic dicẽ
potes. ⁊ facit.S.œ
gcqͥ.poſ.pom.S. ſ̃
7 legataꝛo.⁊ de pu
blic.ac.l.eum qͥ.S.
in hac.⁊ diſtingue
hoc vt dixi. J. de re
gu.iu.ꝙ ipſis.

d e Eceptoes.
eaꝗam.ſ. exce
ptionem.
¶Non dopetit ſi⸗
eiuſſoꝛi.i. ſi ↄue
niat᷑ quaſi fideiuſ⸗
ſoꝛ.no quaſi defen

vnius rei ſucceſſoꝛ.

Sgui dicit ſe uraſſe poteſt

glijs exceptionibo vti cum ex

ceptione iuriſiurandi vel alijs ſo⸗

lis: pluribb em œfenſiomibo vti ꝑ⸗
mittit̃.

Vlian?.
rem legatam petat legata
rius de wlo teſtatoꝛis exci⸗
pit. naʒ ſicut heres qͥ in vniuerſum

ius ſuccedit ſubmouet᷑ exceptione:

ita ⁊ legatariꝰ œbʒ ſubmoueri q̃ſi
61 Blia.
Xceptõnes que pꝑſone cuiuſq;
coherent:nõ tranſeunt ad a⸗

lios. veluti eam quam ſociꝰ hʒ ex⸗
ceptõem in id qð facere poſſit: vel
parens patronuſue: non apetit fi⸗
iuſſoꝛi:ſic mariti fideiuſſoꝛ poſt

ſolutum matrimomum datus in⸗

ſolidum wtis nomine condemnat᷑

RKei autem coherentes exceptio

nes etiam fideiuſſoꝛib- competũt.
vt rei iudicate woli mali iuriſiuran

di:qõ metus cauſa factum eſt. igit
⁊ſi reus pactꝰ ſit in rem:omnimo⸗

W competit exceptio fideiuſſoꝛi.

Interceſſionis qᷓ; exceptio: iteʒ
qð libertatis honerande cauſa pe⸗

litur etiam ſideiuſſon comperit.
Igem dicit᷑ ꝛſi ꝓ filiofa. ſena⸗

tus canſultũ quis fideiuſſerit aut
ꝙ minoꝛi viginuqᷣnq; annis circũ⸗
ſcripto:ꝙ ſi æceptus non ſit iure:

*

ſoꝛ.vt ſup p ſocio.l.veꝝ.in pꝛin. 7. S. j.

—

f Doſt ſolutum mr̃imomũ.naʒ añ ꝓhibitũ eſt fideiuſſoꝛẽ noĩe wori
na noĩe w
darn. vt. C. ne fideiuſ. w. xen. l. j. 2 fa. S. de re iud. ſ hoc ita 7. l. ſi .
g Rei iud. Sed nõne in his caſibo reus remanet naturaliter obliga
tus. fideiuſſoꝛ non erit liberar. vt. J. de ſideiuſ.l.vbicunq;. ſed in⸗

tellige eam. vt ibi no.

bHmnimodo. interdum aliter vt. S. æ pac.l. ꝙo dictum. 7 „ libe.

„

1 Eqdeiuſſoꝛi. facit. 7. de reg. iu. l in omnibo. . j. ve fidemſ.l. ex pſo

na. 27. j. de cenſibo. l. foꝛma. S. quangꝙᷓ;. . C. e. ti. l. defe
iuſſoꝛis ad fideiuſſoꝛem non datr᷑.vt.j. æ fide iuſ.l. amnigg. ſide⸗

k Interceſſioms. veluti ſi mulier inicedens væderit fide
S. ad velł. l.ſi mulier contra ſe. con. S. j gerit figeiuſſoem. vt
¶DPent᷑. vt. j. q̃ꝝ re.
m Igem ncit. ſ.

°

ac.nõ dat. l. j. S.q honerande.
vi poſſit vti excep. indulta in imtege reſti. wlo ad⸗

uerſarij imterueniente in circuſcnptione. ſecus ſi ſui facilitate. vi. .

m. in can. . E. ve fideiuſ. mi.l.ij. q̃ ſunt j. fa. S.ð
n Pao minore. vt. S. ad mace. ß ſi t.F.no ſotin
o Circuſcripto. wlo aduerſari DRUMU

rij.vt dixi.

p Mon ſit. ſ. plo adquerſarij.̊ ſui facilirgte.

q n Emo. diuerſe. ſ etiam Zꝛie ſᷣm Jo. vt

pᷣſcriptione diceret. vt ⁊: S. e.is qui.⁊.

his.in pᷣn.ſ̊ aliud in actioniba. vt.e.l

r n Dn vnq;.quo.reus ſupᷣ:quo ⁊æc.

tunc nec ipſe ante habeat auxilium
qꝙᷓ reſtitutꝰfuerit:nec fideiuſſoꝛi dã

da eſt exceptio. Vlia.
Emo ꝓhibet᷑ pluribo excepti

onibo vti:qꝙuis diuerſe ſunt.
JJMBU Arce.
On vtiq; eſtimat᷑ cõfiteri de
intentione aduerſarij cum
quo agit᷑ qui exceptione vnt᷑.

Ogeſt.
Ogeſtinꝰ rñ. res inter alios
iudicata alijs nõ obeſſe: nec

ſi is ð quem iudicatum eſt: heres
extitit ei ↄtra quem nihil pꝛonun⸗
ciatum eſt: hereditariam litem ei
inferenti pꝛeſcribi ex ea ſnĩa poſſe:
quaʒ ꝓprio noĩe diſceptans anteq;
heres extiterit excexit.

ʒ AAlio.
AVi agnitis inſtrumentis q̃ſi
verg eſſent ſoluit poſt ſmiam
iudicis. Quero ſi poſtea cognita
rei veritate ⁊ repertis falſis inſtru
mentis accuſare velit ⁊ pbare fal⸗
ſa eſſe in ſtrumenta.ex quibo aueni

ebat᷑:cum inſtrumẽtis ſubſcripſe⸗
rat ex pcepto ſiue intlocutione iu-

dicis:an pꝛeſcriptio ei opponi poſ
ſit:cum principalibus conſtitutio
nibus mamifeſte cauet᷑: ſi res iudi⸗
cata eſſet ex falſis inſtrumenus: ſi

cubuit. Sʒ quid ſi tecum rei ven. egi nomine me

qꝛ ſoluiſſe ꝛ ſe tutuʒ
e reg. in. l. nemo ex
nemo. §. qtiens.

¶WMui reus. q: non cogit ſtatim pbare. vt. C. e Pha.l. excep. na
ponn eaz ſub co⸗
dtione. 1. ſi gctoꝛ
fundauerit inti⸗·
nonem ſuam. vt

E. de excep. ſiq⸗
dem. vel ponituꝛ

nomen exceptio
msꝓ qlibzʒ Nefen
lone 5 mtentoz

vt oponitur pa
ctum tpale. 2 ſi

vere debet qo iñ
fa. her.l. q fſami /
ſcrip. lõ. tem. lIl.
emptoꝛ. 7. 1.
re. iu.l.qui tacz.
vel die loq in ex
cep.non nu. pe.
2 milib cc.

meipu res inter
alios 1cr.

v„ mns obeſſe.

vt 7. S. de re in⸗
di. ſepe. in pn.

E. res ini alios

ac. l. ini. ⁊. C. q

bus res ind. nos

nocet. l. . 7. ij.

x Mec ſi is.

duo heredes cre

ditoꝛis. quoꝛum

vnus agendo ꝓ
ſua pie ſuccubu/

it. Item vnꝰ? xe

duobo reis ſtipu
landi agẽdo ſuc⸗

0 vel agendo vel

efendendo. ꝓnuneiatum eſt rem mam eſſe. ceinde ſucceſſi tino q
agere poſſet excep.non obſtante nunqd & herechtariam cam pagẽ⸗
w nocebit mihi exceptio? HG. non p.l.iſtam. Item qͥd ſi egi nomu
ne eius cinꝰerat.cum in mandaiũ ñ haberem.nunc cum ei ſucceſſi
volo agere ex me? HR.ſᷣm quoſdam.obſtai mihi exceptio.

y Ei.ſ.ſocio puta vel coheredi.

3 Exceperu. quia ex alia cauſa agit.⁊ ideo non ob. exceptio. vt.
ti.j.⁊ an eandem ſᷣm quoſdam.imo ꝑſons alia videt. vt, e. l. a. e·

ti.l.ſi is.S.ſi ‚te.
a ꝗq ELi agniuis.i.non repꝛobans.

b Aelit. ce falſo. idem ſi ciuiliter de falſo velit agere ᷣm J9o⸗

vt.C. de tranſac.l.ſi ex fal.licet ex hac.l.⁊ ex ea que eſt in. C. de fy
de inſtru.l.ij.S.fi.ꝛium innuat᷑.ſ.ꝙ non poſſiu agi ciuiliter.vvnee

viuit delinquens qui poſſit criminaliter accuſari: q plene dixi. .

T fide inſtru. I.fn. H
c Subſcripſerat.confitendo eſſe vera.

d Peꝛecepto. vtrũq; ꝓ eodem.ſ.ꝓ interlocutoꝛia. vel dic prepto

in diffinitione ſnie appoſito.ac.

e Konſtuutõmb. vt. , pba, l, cum pcibo. 2, , ſi ex fal in.l. ⸗

SS

—=

——

.
—. = —
☛ —
—

=

E SES= E
— —

1
„

—
=—
= =
— —

S=Se=
SS =
S=
S.
=
— –—
— =

S=
=

l u

dian

= =
= —
S= — ☛
=
☛ ☛

didit
ſecc
cus

