ven gun poſſibile eſt: poſtes poſſibile fieri.
e nõ eni ſm futuri tempoꝛis ius: ſed
Tuius. pꝛe· Ffmn pꝛeſentis eſtimari debet ſtipu⸗

latio. DSi vr aliquid fiat ſtipule⸗

mur: ⁊ vſitatius et elegantius eſſe

a Aendiderit. iure. de facto em ſi cogitaſſet poſſet valere. ⁊ die
ꝙ ſtipulatoꝛ volebat eam vendi.qma ſtipuilaioꝛ erat patronꝰillius

eccleſie. ⁊ fuit ſtipulatus a prelto.
b Smt. que non poſſunt alienari. niſi ꝑ pᷣncipem ſtatuẽtem ius
qnod quaſi impoſſibile reꝑutat᷑.quod ꝑ ſolum priucipem fit.vt.S.
x le.j. apud iuł.S.fi.sc. .
c Matura. nam non imtereſt ſiune venatura ſiue de iure inpoſſi⸗
biliias ſit. R.accurſius.
d Impoſſibilis eſt. iure. accur.

e Enuis. als quod

ius.

Seg ſecundum.ſ.ius.accur.

5 DRꝛeſentis.ſ.tempoꝛis.quo fit ſtipuiatio.ac.
Si vt. erit. ſ. ꝓmitits tm nomme pene.accur.

1 Ea feceris.facit inſti.e.S.fi.⁊.S.e,.cum quid.

k Pꝛeterea. acqri. imo in dando pt᷑ aliqb.ita ꝙ non ommb ꝓui
ri. vt ⁊.C.de excep.l.j.ſo.vt ibi. Jtem j.S.æ pac.l.auus.ſ̊ iilð

R

eſt in eo patto qð ſui ad excep. ⁊ licet in eo pacto ita verſet᷑ vulitas
ſinguloꝝ qͥb puideri poſſit.iñ non alijs qb non voluit auꝰ ꝓuide
re.ↄſuluit hic de eo qð interpomt᷑ ad ac.puta vt aliqͥd dvet᷑ alicui he/
redum ſᷣm io.vel melms.ĩmo idem dicam in ſtipuianone de dando
pacto facto ad excep.cum rõ diuerſitans reddi non pt᷑.vt.S.e.a ti/

n.o. 1 qᷣ bic dicit gcqumi. veruʒ eſt iure mero.ſ̊ iñ obſtat excep.his

qin comira defuncti voluntatem petunt.vt.S.de his qͥb vt in.l.cum
quidam. Omnliter dicam tranſire ad omnes excepnones ibꝛ. ̊ nõ
eficacner. ⁊ hoc eſt qð ibi dicit exceptione cõ. vel act.ſa.herc.pcipi

et.i. habebu añ ꝑtem ſi defunctus ourauit in eadem voluntate. vt.

E. fa,hexc,ſilie.vt ibi, licet pᷣma facie ommibi querat.ac.

e. qð diei. que eſt
. — ſtipulaf
labeo ait: ſic ſubijci penam:ſi ita ſfa m exemplis ii de
ctum nõ erit.at cũ quid ne fiat ſti⸗ ſuis. hic vt ei fiai. k

cte compꝛehẽdi.

qma cum dari ſtipuloꝛ omnium here⸗

dum ſemp intereſt. ß in faciendo ſecus. vt ſi ſtipuloꝛ do fieri
emp interei ecus. vt ſi ſtipuloꝛ domum fieri de⸗
monſtrato loco.⁊ illum locum alij plego.isʒ non interit.miſi eius cui

pᷣlegatus eſt ſᷣm io.vel ſtipuloꝛ ᷣuuntem ſundo.quem vm eoꝝ pᷣlego

vt.ĩ. ſti.ſᷣuo.ꝓinde.S.ſi.ſ̊ certe.iĩmo videt᷑ hoc non valere.vt.j.

pulamur:tunc hoc mõ:ſi aduerſus
ea factũ erit:⁊ cũ alia fieri et alia ñ
fieri cõiunctim ſtipulemur:ſic com
pꝛehendendũ eſt: ſi ita nõ feceris:ſi
ue quid aduerſus ea feceris. Pꝛe
terea ſciendũ eſt:cum quid daꝛi ſti
pulemur:nõ poſſe ꝑ nos vni ex he⸗
redibus acquiri:ſed neceſſe eſt om
mbus acquiri:at cum quid fieri ſti
pulemur: etiã vmus perſonam re

H DBem.
Vm q; certaꝝꝑ nũdinaꝝ die⸗
brus dari ſtipulet᷑:pꝛimo die
nũdinarũ poſſe petere ait ſabinus
ꝓculus aũt ceteriq; diuerſe ſchole
auctoꝛes qᷓdiu vel exiguũ tẽpus ex

wi fnit. alind qñ
herech Pm. ot. 4

nũudinarũ ſpatio ſuꝑeſſet: peti nõ
poſſe exiſtimant: ſed ego cum pꝛo⸗

culo ſentto. Cum pure ſtipula⸗
tus ſuʒ illud aut illud dari: licebit
tibi quotiens voles mutare volũů⸗

tatem in eo quod pꝛeſtaturus ſis:

quia diuerſa cauſa eſt voluntatis

m Compꝛehendi. puta wmum fieri. accur.
n c Zm. nundnax. puta vercellenſiũ vel ferrarienſum.
o Peoculo. cum quo eſt. S. e.qͥ hoc anno. ſp ſabino erat mens

ghentiu m.qꝛ ſi pecuniam voluerit expendere in nüdinis. ⁊ ſic nõ in⸗

tellexu finem expectare.qͥd at᷑ ſi vterq; hoc ſenſu? R. Fᷣuaret᷑ foꝛte.ar.
S.fi cer.peta.l.cum quid. ac.
p Cum pure.non adiecto vtꝑ volueri.i.ſimpliciter. ſic eſt rei ele
ctuio.vt.S.de iur.w.plerũq; in fi.ac. l .
Quotiens.etnam poſt ſniam ᷣm io.non ſolum poſt lii.ↄteſ. licei

p. oꝛcat vſq; ad lii. ↄtei.tm. vt. S. e.l.ſiqs ita ſtipulatus.ſic &̊ ſm ioh̃.

in ipſa executione ſnĩe ſi ſuu damnatus ad hoc vel illud.poterił varia
re. Quid ſi executoꝛ exequit᷑ in vno.⁊ tunc ille alium eligat. ⁊ cum

ꝛudex electum dari mandet. ueꝝ variet᷑.q̃iter fiat executio? HK. eſtima

bit᷑ qnti pt᷑ valere actio illa.⁊ intantam eſtimatõʒ fiat executio capii
pignoꝛibo. non autem in altero puoꝝ.a licet iudex œbeat curare duꝛe
certam ſniam. vt inſti. de ac.S.curare.hic non pt᷑ plus. vt hic ⁊ inſti.

of. iu. in pᷣn. ⁊ fa.S̊. act.emp.ſi ſterilis.S.fi. ⁊.S.e. qui ex pluri⸗

in fi. accurſins.

r Expꝛeſſe. in ſtipulatoꝛe. vt ſi ſupnlarns ſum ullud aut ulud. vtx

volam. quo caſu diſtingue.an dixi volam vel voluero.vt.S.ſiqs ſtip.
als niſi alteꝝ eoꝝ dixerit.non habet electionem. ſi̊ reus.vt.S. de iur.

w.plerũq; in ſi.ſ in ꝓmiſſoꝛe ant tacite habet elecuonem.a tunc ge

ner aliter licet mutare voluntatem. vt dictum eſt. ſecus in expꝛeſſa q̊
caſu refert.an dixii quem volam an quẽ voluero.vt plene dixi in ſti⸗
pulatoꝛe. vel plenius dic reſfert mi tacitiam ⁊ expᷣſſam. ⁊ int expᷣſſas re

fert. virum ſic. quem voles vel volueris. vi pᷣmo vari es quandocun-

q; voles.ſicʒt in tacita.an ſecũdo non vanes poſtꝙᷓ elegeris.vt ar.S

glind qñ ſilio. vr

D
- F 8 D

e.ſiquis ſtip.vel terao dicas aut dixi volueris.⁊ tunc qõ dixi aut qõð
voles.a tunc vſq; ad li.oↄteſ.j non vltra.ar.ð. eo qð cer.lo.l.ij.S.
generaliter. ant ſimplicuer. ⁊ tunc etiam poſt ſnĩaʒ. ⁊ ſic diſtinguit᷑
inter igcitum mõdatum a expᷣſſum. Mam vbi mandato meo expᷣſſo
ſtipulams es aliquid tibi dari. recie tibi ſolu.etiaʒ me muito.at vbi
mãdatum meſt ta-

citũ.vt ſi ſtipulatꝰ
ſum mihi aut nbꝛ . . .
daꝛi. non recte nbbi eypᷣſſe ⁊ eiuſq; ineſt. Bem.
ſoluit. ſi denuncia AVim exr cã duple ſtipulatõis
uero vt nõ ſoluat᷑. 4 ime; r e t
vt. . ve lol. ſis ſun · aliqd intẽd imꝰ: vẽditoꝛis he
vmlarus ſeirrn redes inſolidũ oẽs oueniencti ſunt.
n nig grb ⸗ obſq; dñt ſubſiſtere: T qlibet eoꝑ de
ſert tpus expſſum ficiente ceteris ſubſiſtere nkꝓdeſt.
ab eo qaõ ineſt. v. q inſolidũ vefendẽda eſt venditio
S. c ar. l. ſi cuʒ di. 9ndiuiſa nã eſt. H cũ —
S.. .l. ſe. a.l. cl⸗ cuiꝰ indiuiſa n eſt. ̊ cũ vno xficiẽ
ſus. in lega non te oes defuiſſe videant᷑:ideoq; cum
luermw. vt de le. j. oes teneant: vnicuiq; ꝓ pte herech
bue S. nuneg,. taria pᷣſtatio incũbit. Alubt.
e le. ij. fideicõ.S. BB uirik ro e,e,, .
ſic fideicõ. ⁊ de op. Luribo rebo ꝓpo ſitis ta ſti⸗
le. l. apud. in ſi. pulatio facta ẽ: ea oĩa q̃ ſupꝛa

ſcpᷣta ſunt dari: ꝓpus eſt: vt tot ſti
pulatões quot res ſint. SBe hac
ſtipulatõne annua bima trima die
id argentũ qͥqͥ die dari:apud vete⸗

Ineſt. tacue. vt

5. v iur. wo. pleri⸗ res variatũ fuit. pauł. varꝰ rñ.
qhina e hen. veri?: 7 hic tres eſſe trium ſumma
w ge. hinc ac. rum ſtipulationes. Et i placet

extingui obligatõeʒ:ſi in eũ caſum

c Am ex cã. mien. puta denunciare venditoꝛi vel erꝰ herediby.
b Conuemiendi. 1. venunciãdi.

c Subſiſtere.ſ.inſolidum.q.d.non poterit aliquis eoꝝ ſuam tm p„

tem defendere. ac.
Ceteris ſubſiſtẽ.ꝓ eoꝝ ꝑtibi.ſ.q̊ ad hoc vt recte videa᷑ vſendẽ.
eNMatura eſt.in hoc vt non ſnfficiat ab vno fendi. vel ideo quia
ꝑtem non emiſſet.ac.
Secd cum.i. ꝙᷓnis. ec. —ðòðB
g Dmnes. licet ſuas ꝑtes defendere voluerint. non abſentium.
h Anicuiq;.ſupᷣ.tamen. S
Incumbit. omnes qdem tenent᷑.ſj non omnes exiguntur. b. vt. 3.
euic.ſi rem quam.S.j. g.
k ꝓ Luribo. ꝓpoſitis. ſ. nominatim in pᷣſatione.vt.ã. e.tuia.S.ſi.
⁊ſic non eſt j.S.œ w.cã moꝛ. ſenatus.S.fi. vel ſolue vt ibi.
Dʒ q eſt vniluas inqrere an ſu vna vel plures.ſnc vel in inferioꝛi. §.
R. olim erat.qꝛ mixta vna ſpẽ vel ſumma q̃ non erat in ſtip.non ſit
nouatio.vt.S.ſcire debemꝰ ⁊ ibi notaui. .
De hac.argentum.certũ pondus ne ſit j. S.ita ſtip.a.l. trincum.
m SDie. ſ. anni. ac. =
ij Summan. foꝛte male. vt. S. de w. cã moꝛ. ſenatus. S. ſi. J. 5. e. ſi
ſtichum. S. j. vel diſtingue nommnent᷑ anni vt hic. an generaliter dicat
ſingulis anmis vt ibi.ar. S.e.qd dicit. vel dic vt no. dicta.l.ſi ſtichũ.

9 Et ſi placet. non poteſt. velun ſticho moꝛtno qᷓ viuꝰ pmiſſus erat
R.vel re pꝛiuata facta ſacra ſine facto ſuo.vt.̊. inter ſtipulantẽ. S.
ſacram. = no. hic generale ſic. S. e. exiſtimo. a de his qᷓ ꝓ nõ ſcrip.ſi inj
metallum.ſic econtra.S.de ſta.ho. paulus.
p Ecce.ponit tria exempla in qbo lallit dicta Tgula.

q Sripulatns. inconuemens videt᷑ exemplum. nec em res vider᷑ ꝑ/
ueniſſe ad eum caſum a quo meipe non poſſu. Mam vmicuiq; heredũ
obligatus eſt oniſſoꝛ inſolidum ad pᷣſtandam viam. vt. z. e.l. ij. 7 am
bo ita ſtipulantes.ſ.inſolidum teneret ſtipulatio.̊ qð oicit obligatõ
uem gꝑueniſſe ad eum caſum ac.dic. ſ.ꝑ vmcem ſtip. alicꝰ heredum.

)

nam ad hoc vt ab eis incipet obligario. neceſſe eſſet omnes ſipula
ri vel omniba viaʒ cedi. vt.S.de m. ru. pꝛe.l.ſi vnꝰ 2 muma por.
l.fi. Iiem ⁊ ałs fallit inſti.c le.S.econtrario. E
r Zcquiſita. iam conſtitura. .
ſ Conſirmatur.i.firma remanet.ſic. .de F. ru.p.ſi vnus. in ſi.
4 habes id ſup
e bui.l. ꝓ pte.
videt᷑ ⁊ hoc incõ
petens exemplũ.
nam cum weob,
ligatõne ſit locu
tus. qᷓ ꝑpuenit ad
eum caſum a q̊

inciderit homo:a quo inciꝑe non
pt:nõ tñ hoc in oĩb veꝝ ẽ. ecce ſti⸗
pulari viã iter actũ ad fundũ cõeʒ
ſociꝰnõ pt᷑:⁊ tñ ſi is qͥ ſtipulatꝰ fue⸗
rat:duos heredes reliq̃rit:nõ extiĩ⸗
guit᷑ ſtipulatio:⁊ ꝓ pte dñoꝝ vᷣuitꝰ
acqͥri non pt᷑:acqͥſita tñ afirmat᷑: ⁊
ꝓpt᷑ ptem wmmij hoc euenit: ſi ꝑs
pᷣdij fuiẽtis:vel cui ſᷣuitꝰ xebet᷑: al
teriꝰ dñi eſſe cepit. Aius.

B non de ob liga⸗
tione exemplifi⸗
cat.̊ de vᷣnntute
poteſt vtiq; di
ci.ꝙ de Puitute
ponendo exem,
plũ retulu ſe ad

1: „I generale vmſſũ
J fFuus aut filiuſfa.ita ſtibu :ſ. rem kemgu⸗
latus ſit. rem illaʒ aut illaz: ubnemarad eu,
vtꝑ ege velim:nõ pat᷑ wminuſue: pe non Palen
ß filius buuſue veſtinare de alter⸗ ne ſel ob⸗
utro vebet. extranei quoq; perſona nmaſer vel vi.
ſi ocmpꝛehẽſa fuerit:veluti hoc mo ſubulius.ᷣ naʒ cũ
: vtrum earum tinus elegerit: nunus meres in
petendi facultatem habet: ꝙᷓ ſi nitiꝰ zua volfeſng.
elegerit. Pupillus licet ex que dnone habest⸗
fari cepit: recte ſtipulari põt: tñ ſi vr g. ve vui.l. fi.
77 Ueo pmiſſoꝛ li
cet iam conſtin
erit eam.non m̃

eſt adhuc ipſo iure liberatus.ſ̊ tñ pᷣſtare tenet patientiam eundi.

vude a cauere debet ꝑ eum non ſieri.quommꝰeat.vt.S.d ac.emp.

ratio.S.ſi iier.hinc eſt ꝙ exempto tenet᷑ qui ſ̃ᷣuitutem in venden⸗
w fundo rennuit. ſi illa temꝑe amiſſa ſit. vt.S. de Zhen. emp.l.in
vendendo ,cum illa uaq; non ſit ipſo iure liberatus ↄſtitutoꝛ. ſ ad
pᷣſtandam patientiam adhuc teneat.vt ⁊ no. C. de vſufr.l. coꝛrup.
merito de ᷣuitute ponendo recte videt᷑ exemplificare de obligatoõe

ad eum caſum ꝑuenu.a q̊ͥ non põt inciꝑe.nec tñ extinguit᷑.vel die

ꝙ gra ſimluudimis dicẽ.

1ISi pars. etiam ꝓ indfuiſo. nem ꝓ diuiſo etiam ab imitio pt

conſtuui.vi.S.de ſᷣin.l.ꝓ ꝑte.⁊.l.ad ceriam.a.l. vt pomum.S.j.
vVCLeperu. alienatione. . V

x ſ fnus. cœſtinare. i. elig ?z. RM
De alterutro debet. qꝛ pſonalis eſt electio. vt. Z. e. ſi ita ſn
pu.fu.in pᷣn. ⁊ q̃ facn ſunt non tranſeunt ad oñm. vt. S. de adi. æ de
mon. 1. q heredi. 1. S. de adi. le. lI. legatum nulli. a. j. de ſo. ſi ſtichũ.
S.vſufru.⁊.S.v vul.ſubſti.qui liberis.S.fi.⁊.S.e.ſiqͥs arbitraiu.
72. S. ꝓ ſo. ſi ſᷣnus ſociꝰ.⁊.l.veꝝ.S.patri.

3 Zitms. nam hec ꝑſonalis eſt. vt.S. e. ſiquis arbitratu. ſec⸗
in legato.vt.C.communia æ le.l.fi.S.ſed ⁊ ſiquis.vbi reducit᷑ ad
arbitrium bom viri. ⁊ ſic enam ſoluit᷑ ſupra de le.j.l.iuł. inam ⁊
ibi in legato.accur. l

2 Pupillns. i. mpubes non autem repetas pupillus. ne ſit con/

tra mfra de ver. ſig.l.pupillus. vel dic ꝙ impꝛopue hic accipi pu⸗
pillus. vt 2. C. de iure celi.ſi infanti. S.fi.1. S. de pec.l.quam tube⸗

ronis. S. pupillum. Ratio autem eſt. qꝛ tutoꝛ ad hoc datur. vt eo

auct oꝛe obliget᷑.ſed non patria poteſtas cum etiam ſexagenarius

ſit in prate.nec tñ eget anẽte in vhendo. Itẽ tutoꝛẽ pt᷑ uenire ñ pꝛey

licet male gerat, ⁊ fa.inſti.d inun.,ſtip.S.pupillus.⁊.S, e. mulier.

incipe non pot.

Anih
ſieht
icgie
hligſen
ignnnn

gnlls
ihen

igetr
*
h.
aſtn,
trtſi,
t

putntd
Pgoipo
lcditu ds

(rRm.

d niss
ſdidnd
Npeslognin
wlin ponu
jelbeut. Kſe
ſnon ſcaij.
P1ctg raupubn
OPkmunde⸗
Puntidetur
finohneg.
Sema
Nlſtone i.

ſſune h

1

enet.1 ſtr

Pueſt
no pole

s en

tone hobe
ſiafunli

1apemr

Kmmnſhn
tümi
Memtien n
N ,NN
Eumrmnn
n
s Crmnhe i
1 ti a
nent roblpan
Gnngrt deld⸗

nian Hmitd
NW

cn kleſt
intirt

Smmn!
an
1 Ilut. 1

lis ſt
gunnt
Ahar ,
an a
Nei
lu15 *

Solet. excepto mac. 2 voto. vt. S. ad mace. totum. 2. J. de pol⸗

li. ſiquis rem. S.voto.⁊. S.ti.j.ſiliuſfami.
b In pupulo. i. filio maſculo. MßMB „WYZDGDU
Di ua acqri. ⁊ ſic ad toram obligatõz eſt rñſum.ſecus ſi ſtichũ
aut pamphilum ſtipuloꝛ. ⁊ iu ſtichum ꝓnntuo. qꝛ ibi ad obligatõeʒ

vterq; ponit᷑· vt
l. inter ſti. S. iteʒ
ſi ego.

d Solntt. ſi i

rñſione.fun inb⸗
aus. vel foꝛte ſuf
ſicii in miroga⸗
cione.

fa.inſti.e.S.loc.
7.5. 5 e0 q ceꝛ.
lo.l. ij. S. ſiqs uia

H legatum nõ vi

ciat qguſtia iꝑis
vt de le.j.ſi mihi
2tibi. S. ſiqͥs ſer
uos.ac.

Cum mihi.
non poſſe. vi ipo
iure uberer ſol⸗
uendo adiecio re
ei deſignatam.

g Der excepto
nem. ałs ipſo im
re ſi eadẽ ſit res
vt inſti. de inun.
ſti. S. ſiqͥs alij.
nõne qᷣ ſoluit au
udq ꝓ:alio credito
ri volẽti ipᷣo iu/
re libeꝛat᷑. H.ſic
Hß non ſic qᷣͥ alij.
H ⁊ ałs raupabi
tio ↄpat᷑ manda⸗
io.non iñ datur
mõ.actio.ſj neg.
gel. Item 2 wol⸗
i ñ directe H vñ
liter tenet᷑. ⁊ ſic
duo vigẽt pari9
nõ tñ ſunt ꝑ oia
7 fac̃.S.de act.⁊
ob. le. obli. fe. F⸗
pe. uem 3. S.
oꝑis h. buꝰ pꝛzo.
7.1. mhil. 2.1. q;
hz ſpale in opis.

in pꝑentis poteſtate eſt: nec auctoꝛe
q̃dem patre obligat᷑.pubes vo qͥ in

pfate eſt: pinde acſi pat᷑fa.obligaꝛi
ſolet: qð aũt in pupillo dicimꝰ:idẽ

⁊ in filiofa.impubere dom ẽ. Si
ita ſtipulatꝰ fuero nibi aut titio:⁊

tu mihi datuꝝ te rñdeas: ſᷣm oĩm
opinionem ad infrogatum te rñde
re: qꝛ ↄſtat mihi ſoli acqri obliga⸗

tõʒ titio aũt dũtaxat recte ſolui᷑.

Si int᷑ eos qͥ rome ſunt: talis fi⸗

gat ſtipulatio: hodie carthagine da

re ſpondes: qͥdaʒ putant nõ ſpꝑ vide
ri impoſſibilem cam ſtipulatõis cõ

tineri:qꝛ poſſit ↄvnngere:vt tam ſti

pulatoꝛ qᷓ ꝓmiſſoꝛ añ id tpᷣs ſuo qͥſ-
qᷓ; diſpenſatoꝛi notũ fecerit:in eum
diem futuraʒ ſtipulatõʒ:ac eman⸗
daſſet ꝓmiſſoꝛ qͥdem ſuo diſpenſato
ri vt daret: ſtipulatoꝛ aũt ſuo diſpẽ
ſatoꝛi vt acciꝑet. qð ſi ua factũ fue
rit: poterit valere ſtipulatð. Cũ
mihi aut titio ſtipuler daꝛi:dr aliã
q̃dem rem in ꝑſonam meam: aliaʒ
in titij veſignari nõ poſſe:veluti mi

hi. x. aut titio hoĩem. ſi vo titio es

res ſoluta ſit:q̃ in eiꝰpſona eſigna
ta fuerit.licʒ ipſo iure nõ libeꝛabit
ꝓmiſſoꝛ:ꝑ exceptõʒ tñ efẽch poſſit
tꝑa vo diuerſa deſignari poſſe:velu
ti mihi calẽdis ianuarijs aut titio
calẽdis febꝛuarijs:ĩmo etiam cite⸗
rioꝛem diem in titij ꝑſonam oferri
poſſe:veluti mihi calendis febꝛua⸗
rijs:titio calẽdis ianuarijs daꝛi ſpõ

Ts. quo caſu intelligimꝰ taleʒ eſſe

ſtipulatõʒ:vt ſi titio calẽdis ianua

hb Caſu.veluti ſi anterioꝛ dies collata eſt in ꝑſona titij.
1. Mon dederis. ſi ederis non liberaberis. imo non incidis in
obligatõeʒ. vt. S. e. l.x.⁊ ſic intelligit᷑.j.de ſol.qͥ res.S.qͥ ſtipulat᷑.⁊
fa.j.æ ſol.l.qͥ hoĩem.S.ſtipulatus.ac.
k Doteſt. ſ. ꝙ non velet obligatio ſupᷣdicta. ac.
IAchectam. meam ſub conditione.

m Exhoc.ſ.qð diemum eſt non poſſe ſoli adiccto.miſi in ꝑſonam

ſupulantis oſiſtat ſtipulatio. ac.
n Derſſonam. ſ. tinij.
o Delecerit.ſ.condirtio.

p Dmnib. 1 qꝛ alrerius ꝑſona non adijci᷑ ad obligatõ; tz ſoluiõz

q 8 ſi tuij ↄdiuo defecerit nec ipſi poterit ſolui.

p Adijciat. qꝛ moꝛtuns.ad qð eſt. S. de vſur

.I. pſacuit. ac.

r Rubꝛica. Pe duobo reis oↄſtituendis a pmit. qꝛ in ſiipulatio. æ q;
bus dixit. S. ti. j. plures intueniut qũq;. ideo de hoc dicit. vNt

1 q

rijs non vederis. mihi calendis fe⸗
bruarijs dare ſpõdes.h̊ rurſus mi⸗
hi q̃dem pure aut titio ſub ↄditõne

ſtipulari poſſum: q̊ vo ſi mibi ſub
ↄditõne aut titio pure inutilis erit
tota ſtipulatio.niſi in meam pſonã
oclitõ extiterit.ſ.qꝛ niſi qdem a me

vim acceꝑit obligatio. adiectio nł

⁊ inſti.e.in pᷣn.⁊ qð dic duoho idẽ ſi płes.vt ⁊ iſti.e.S. duo.
Vi ſtipulat᷑.reus.a re q̃ in ſtip.veduet᷑ non a hrkd, alij a

re.i.veritate.alij a
re.i.cõtraciu quo
obligat. alij a re.i.
firmitate. 10 qꝛ efft
cacit᷑ ſtipulat᷑ ⁊ effi
caciter tenetur.ſic
in virgilio reꝰ vo⸗
ti. quia erat voto
aſtricius. ⁊ ſic verx
bum reus firmita
tem ſigniſicat.

poteꝛit valere.̊ tñ ita emũ tracta

ri pt᷑:ſi euident᷑ appareat pure titij
ꝑſonaʒ adiectam: alioqͥn cũ ita ſti⸗
puloꝛ.ſi nauis ex aphꝛica yenerit:
mihi aut titio ſpõdes:titij q́; pſona
ſub eadẽ aditõe adijci vr: ex h̊ ap⸗
paret ſi diuerſa ↄditõ in meã ꝑſonã

pſonã extiterit ↄditio:totam ſtipu⸗
latõʒ nulliꝰmomẽti futurã extante

vo mea ↄditõe:ſi qͥdem titij q́; adi⸗

tio extiterit: poterit ł titio ł mihi
ſolui.ſi vo in illiꝰpſona vefecerit:q̃ſi
nõ adiectꝰ hẽbit᷑.ex his oĩbo appa⸗
ret.lʒ alteriꝰpſona ñ recte adijciat᷑.
nõ ideo minꝰin nr̃am ꝑſonaʒ vtilit᷑
ꝓcedere ſtipulatõem.

Be duobo reis cõſtituendis.

Pgeſtin'.
Vi ſtipulat᷑:reꝰ ſtipu⸗
landi dicit᷑.q ꝓmittit:
reꝰ ꝓmittendi habet᷑.
Vm duo ean⸗ Abor.
em pecuniam aut ꝓmiſerũt
aut ſtipulati ſunt:ipſo iure ⁊ ſingu
lis in ſolidũ vebet᷑:⁊ ſinguli vebẽt.
iõq; petitõe ⁊ acceptilatõne vmꝰto
ta ſoluit obligatio.

Lpian.

diuer ſa in titij poſita ſit:nec in meã

a c Zm duo.
inſolidum
debet. cum hoc a⸗
ctum eſt tacue vel
expᷣſſe. vt duo rei

ſtipulandi ſint. in *

ſolidum. vt.j.e.xre
os.in fi.⁊ ſic etiaʒ
mntelligit. j. l. ꝓx.
S. j. 1 inſt. e. S. pe.
ſed hodie ſecus.vt
in auten. duob⸗
reis ſti.in pᷣn.

b Peritione. accipe hec duo actiue ⁊ paſſine.vt ⁊ cetera verbalia no
mina.nam ſiue vnus petat vel accepto ferat.preiudicat alijs.ſiue ecõ
tra ab vno petatur vel ei accepto feratur. pꝛoficit alijs.ad pꝛnimuʒ.ſ.
ad peiitionem ꝓut paſſiue pomtur.concoꝛ.S.xe euic.ſi per impꝛuden
tiam. S. fi. eſt J. . de ſideiuſ.i.fi.S.idẽq;.⁊.S.depoſi.l.j. S.ſi apud
ſo. H petijt lit.ↄteſ.ar.j.e.ex duobo.in ꝛijs aũt petijt ex indicium.vel
hic cum effectu ar.illius.S.ſi apud.⁊ ar.j. de fideiuſ.l. cum is qui re
um. vel hic petijt ammo nouandi.vt.j. noua.ſi rem.S. ſi duo.⁊.
3. de in rem verſo.ſi ꝓ ꝑie.ij.rñſo. Itẽ fa.j.de nona.ſi rem.S.ſi duo
7 ad id quod ſubijcit ce acceptilatione. concoꝛd. j. ve accep.l.⁊ per iuſ⸗

ĩe pac. ſi vnus.in pᷣn.

5

“

ſo. hie ſocij. ibi non. vel ſol.vt ibi. Item ar.j. .de oꝑis no. nunc. x Irem nec ꝙ dicat ꝓmitto. ꝙ faciam ꝙ ille dabit. naz ſie aliud pꝓmn

N
141 Vel 10l. vtu N ge e uren .7 ali ipalis. q5 eſſe non webet. vt. c fi
illo. in fi. . I. qᷓ in re. m pᷣn. Item fa. S. de pac. idẽ. 7. S. de iurein teret fidemuſſoꝛ. ⁊ aliud reus pncipa . l. de fi 4
duob⸗ Jeem arg ᷓ in naräneſt. ſi ponas creditoꝛem ſucceſſiſſe vni Tiuſ.l. grece. S. ſiquis no un cerzin rre⸗ ſealaemn onas. puta ſi ir
ex du obo reis debendi. naʒ non extinguit᷑ obligatio alteriꝰ. vt ar. 5. ranongder rd r. S gen⸗ en naigi, drntt ealc ieg
e ſideiuſ.l.vꝛamius.S.iſj cum duo. Z — u
ſic ĩ ſpecie. ⁊ iſte mu
g i n duobo. . 9 Dicat pmitto 10t fiot
Ao ter NM duobo reis ꝓmittendi fru aut ſpondemꝰ: ſiue ita interrogati den opas picto/ nuß
vars. mit hoc agat᷑ ſtra timet᷑ nouatio.nam licet ſpondes:rñdiſſent:ſpondemꝰ:recte Depuo cope ſn⸗
expſſe vel iace. vx gn por rñderit. ptꝰpoſterioꝛ: ⁊ ſi ex obliganur. VIlia. ſas pictoꝛias. ſ. ſt
nd pogte err intuallo acipiat: ñs eſt dicere pꝛi- Emo q; neſciat alienaſopas ealdem qᷓs reus. gimen
omnes. hoche expᷣſ 7 4 cee; adbib quia ſicpmittet ſrenf
ſe. vi. C. æ nona. ſtinã obligatõʒ durare:⁊ ſeqntẽ ac. ꝓmitti poſſe: 2 ſideiuſſoꝛẽ achibe ſaaum alienumg einn
l.ſt.ůsc. cedere:⁊ parui refert ſilł rũdeant: ri in ea obli. ideoq; nkł ꝓhibet duos ſmn te dicit p ginun
b Sepatm. 5 / gan ſeꝑatim ꝓmittant:cũ h̊ actũ int reos ſtipulãdi ↄſtitui. łꝓnittẽdi:ſi das glio dſt nigi⸗
ſti. e. imn rsbim eos ſit:vt duo rei ↄſtituãt᷑:neq; vl⸗ cuti ſi ab egdẽ fabꝛo duo rei ſtipulã ſunt. 1 glius te⸗ ansß
votarme la nouano fiat. Abi duo reifeti di eaſdem opas ſtipulent᷑: ⁊ ex ꝛio chenanakff zür
uallnz moduũ. as ſunt: pt vel ab vno eoꝝ ſolidũ peti. duo fabꝛi eiuſdẽ pitie eaſdem opas nonem pmmt⸗ wi
b n e. hoc em eſt ius reoꝑ duoꝑ: vt vnuſ⸗ ꝓmittere intelligunt: 1 duo rel ⸗ Sea wiol. lmn
vr. j. e.l. dnos. X. .1= . . fieri De inter artiſices. ⸗ 4
fi. ⁊ q dieit ſil. I. q̃ſq; eoꝝ iſolidũ ſit obligat?: poſſit⸗ mittendi fieri. „ Dem. olrrvelbiigeh in
ho drro rige qᷓ; ab altutro ſolidũ peti. ptes autẽ Vos reos ꝓmittendi facturꝰ boc accedit qo di ſi
on. etriaʒ a ſingulis peti poſſe nequap ſumtſi vtrüq; introganero. ieh⸗ vlianao.
dubiũ eſt: quẽadmo. ⁊ a reo ⁊ a ſi- ſi alter dũtaxat rñdit: veriꝰpino eun opis ſe obliger
Aerum. vr. ſ. Tiuſſoꝛe petere poſſumꝰ. vtiq; em̃ qj rnderit obligari. neq; em̃ ſub ↄdi Ra aele n⸗ 19
d br ono⸗ per. ci vna ſit obligatio: 7 vna etigʒ ſů⸗ nlone introgatio in vtriuſq; pſona Ziem eicez one 14
t 1. . e. l. j. . 5 ma eſt: ? ſiue vnꝰ ſoluat oẽs liberãf fſit: vt ita wmum obliget: ſi r⸗ nstheer⸗ onm
l. ꝓx. ac. . r ſiderir- . ilitu⸗ 1fine
e eri. lſolinz. ſiue vni ſoluat᷑:ab altero liberatõ rnderit: duobo autem ſeigron lun enpa an P
H hoche ꝑ aut. der⸗ contingit. Ompo. tis:quoniam liberum it lpulato eandem.iſ.opam n
minatur de duob Vo rei ꝓmittẽdi:ſiue ita in rił ab vtroq; vł ab altero dutaxat Zorvrmaanfk gell
reis ꝓ. rogati ſpondetis: rñdeant: ſpodeo fideiuſſoꝛem accipere non dubito duolo reig, itie
Kaun
ſo jſ ſ ,8 1 r ꝓ. Ald. contra ioh. i no. ſupra ad velł.l. vir sM
Eſt dubu. ſic · S. de le. j. ſi ex toto. S. j. 2. j. ſdeiaſelenter. . q Jaeoch. 8 oeanir⸗ 11 ——— 6 zumo⸗ vel leran wl eiuit.
duo rei. in fi. S. ⁊. S. e pecu. ⁊ anculaꝑ. S. ulud. 2. S. ↄmo. l. in omo. . vxoꝛ. un fine. . ſtucd id zmmbus. dechr ſins flou⸗ ſheurohlt
duobo. ß ar. . j. iui. ſo. l. iam m. S. pe. V hoc ſit ſimiliuudo.non ſequitur hoc ꝙ in ommibus. lieſin i⸗
g A reo. audi. io. qꝛ duo rei vident᷑ fideiubere ꝓpter hanc ſumilitu⸗ tinus coctoꝛ leg. otta
dinem. ſ dicas audio.naʒ ꝓ me cum mil idem ſumle.a hoc dic vt no. = ätteu⸗
3. ao velk. l. vir vxoꝛi. in ſii. . Pr. Eaſdem.ſed quomodo ſumt eedem a duobo vebite. cum nec eiuſ lſunmoän
b Una. imo plures ob.æ actiones quot res. vt. . e. eandem. in fi. om honmms opa poſſit eſſe eadem. vt ſup ve condit. inde.l.ſi non smz
l. ſi reus. ⁊.j.de fide.l.generalii.⁊ inſti.e.S.ex hun.ſoł. dic plures in oꝛ. S. libertus. ⁊ de pᷣſcrip. ver. ſi oꝑas.que ſunt comira? ſoł. hic in RKH
eẽntia vt in aizs. ſ̊ vna ꝗꝓpter vnũ debitũ ⁊ vnaʒ ſolutõʒ. vt h̃ ar. S. de genere. a ſic incertas ꝓmutant. ibi certas. immter quas deelaſk enen Pſoi
pdi. a de. l. hec ſeptura. fa.j. de ſo.q hoĩem.S.j.in fi.S.ac. tas multe ſunt vie. vt no. in. S. libertus. vel verius dicun gagem . bene itnant
1 LEontingit. ar. 5.5. iniro. ac. 1. qͥ uum circa pn. ac. eſſe ꝓpteꝛ: omnimodam ſimiluudinem. a ſic ficnonc iuns ar. uumſſtn
K d No. facit inſti. e. in pn. 7.S. j. = õpen.ſtipulatio.l.veteris.ſj in ſui eſſentia dꝛuerſe ſunt aud 4 8 6 n rMntatſen
1Spongetis. 1. tu 7 tu. ac. ſtationem. ꝛ ſic caute dicit eiuſdem ꝑitie. nam ſecus . nus nn Autkiſſoli fn
m n Emo. neſciat.i.neſcire debeat.ac. ⁊ alter imperuus. quia tunc etiam iuris aruſicio non r Sagenn. rſnmiin,
n Uel. ꝓ euam.ac. i diuerſaꝑ oparum eſſent pmiſſoꝛes. vno iñ ſoluenie alter liberat᷑. ſnſin
vel i enſcen, conumlles⸗ ideo ſaunen a iuger iceſſe enf inenen,
— . Fal, a acti lio poſſint pᷣſtari. Dneiſ ni,
o0 Pꝛomun poſſe. i. opam vel oꝑas quas ꝓmiſit vnꝰ. pt᷑ alius ym· xein. quia actum eſt vt enam ab alio poſſint pᷣſ . bi inde lnneiſ noͤfn
tere 1 ſint duo rer weboc eiuſcẽ oꝑe. vel earũdẽ opax. &lt em ſi tiinꝰ contrario. 7. e ſolu. inter ar. eſt hec a dohhent am pyl pof Krarlaen
ſtichum ꝓmittit a ſeieundem ſtichum. vt ſic ſint duo rei debendi. Ytez bite ſolute ſunt ſine certas ſiue mee: a non egir hoc ſoluens. itſu
ſuichꝰeſt in obligatõe vtriuſq;.⁊ eundẽ hoĩem vident᷑ pmutere.a vno ſunt eedem repen. vt in. eontrarij 299 ab alo va ab eoem ang Angmt
ſoluẽte alter liberat᷑ nec mñ ſo.vniꝰeſt ſo.alteriꝰ.ſic in. x.oꝑis picioꝛiis vt ab alio ſoluerent.⁊ ideo eſt a nn ſunt apter ſinnlucknem miſe
naz eedem ſunt in obligatõne vmriuſq; ⁊ eaſdẽ vident ꝓmittere.⁊ vno temꝑe pᷣſtanda.hic autem vna.qꝛ aciu ſinmnalitg
ſoluẽte ambo liberant᷑.nec tñ pſtatio ope facta ab vno E pſtano q erat nitie. gio. eſt. intelligunt᷑ ficnone iuris. alfüßnen
facie nda ab alio.in hoc tñ differunt. qꝛ in ſticho eẽntialit vna res re/ — “ ſſien
bet᷑ in oꝑa due.qꝛ qͥubet de ſua ſua actione ſen actn intelligit. z fictio ſd Gos. interrogauero. ſubandi. ⁊ ipſi reſponderunt. accur⸗ ſerdißiͤ
opꝑatpter ommmodaʒ ſimilitudinẽ vt eedem videant᷑. ⁊ hoc ſi ſunt ſius floꝛentinus. Ilane ie
alue ꝑpui. ałs went eedem oꝛuerte. ſe dlurſalte iñ vm vterq; li⸗ ln
berat᷑.qꝛ hoc agit᷑ ſaliim tacite.ałs ſec vt. j. ⁊⁊ꝛ ſol.i.inter ar. q eſt ʒ. . V =G 2 . .G. ſi furioſo. n ane
parʒ ̊ pnepium.l.loqui in duob reis. ſubſeqnter in reo a fideiuſſoe t Pbliger. qui rñ. ⁊ eſt ad T. argiun
tercio ad reos redit.a ↄcipias ſtip. vt in fideiuſ.qð ſtatim dicam. 7. C. de adi. ob. cam ſi repetendi.hᷣ ar. ʒ.S. . S
Aadhiberi. non ꝙ dicat fideiuſſoꝛ. pmitro ꝙ ille dabit. nam ſic ꝓ § habet. Kams.
nntteret factum alienum q non valet. vt. z. ti. .l. ſtip. iſta. in Pn. a en
ſinicſn

ſnte
un
n
n⸗

lN
Nu
ns Awil

Win aneetn

t,ndeꝛAN

Conrnitce
Anast
rusanidd
Nnrunsa0
neſen gin
ast en
eNoniun H
entain bci
ſt etſee
r. Asſs
ur tin
ruſerte i
nit e k
Ann det
münmen

=

Sec ſi a dnobi.ↄuerſum caſum a pᷣn. hinꝰ.I. ponit.
x Dno. ro.i.diſcreia inſpecno. vt ꝓlixum impediat modicũ non.
AMochcum. Iʒ ant ipᷣus ꝓlixnm poſſit impedire. modicũ iñ ⁊c.⁊
ad hoc.S. de v. obli.l.j.S.qͥ pns.⁊.l.otinuꝰ.in pᷣn.⁊ de vi ⁊ vi ar.l.
iij. S. cum igi. ⁊.j · ve adul.qð ait.⁊.S. teſta. heredes.S.ſi.⁊. .

u 1. 6 kai à.
ite 1 .
qᷣ dixi incõti⸗ . . .
nehn. 5.5. el. Sed ſia duobo reis ſtipulandi int᷑-
nuob. eca hjn. rogat rmdiſſet: vni ſe ſpõdere: ei ſo
VWe . li tenet. Buo rei ſine dubio ita
HenJinane zititipfi: vt tpis habeaf: in
wontfoue velt ſe go vtq; rndeat modicũ tñ intuallũ
cundo mirogatꝰ tpis: itẽ modicꝰ actꝰqqͥ mõ ꝛiꝰobli⸗
none gationi nõ ſit: nihil impedit: qmi⸗
ne m miroge⸗ n? duo rei ſint. fideiuſſoꝛ q; intro⸗
ti a rũdentis. gatꝰ int᷑ duoꝝ reoꝝ rñſa: ſi rñderit
ipſe rñũdeat.

4 Lontrari.

pt videri nõ impedire obligatõʒ re
oꝑ:qꝛ nõ longũ ſpacium int᷑ponit᷑:

accpe dnum nec is act?eſt qͥ ↄriꝰſit obligationi.
nez actu pter o Loꝛen.
ewecnnd. X duobo reis ꝓmittẽdi alius
in diem vel ſub aditõe obliga
rtri pt.nec em̃ impedimẽto erit dies
e FEF de aut aditio:qminꝰ ab eoqͥ pure obli
zan ſu. 7 giius gatꝰeſt: petat᷑. A pianus
pure. vt inſti. e. nus.
T mſir Beem Is vbis: ea qpᷣſtari ſtipu ã⸗
vnsciuilit a nãli. n tibi ſpopondiſſemꝰ inteſſe
ter. ali nalter qͥd int᷑ öbentes actuʒ ſit.naʒ ſi duo
duob. J. . Hy. Lei facti ſint: eum qͥ abſens ſuerit ñ
eenc⸗ Sß teneri.pñtem at᷑ inſolidũ eſſe obli⸗
ininidqs. Vbi diſpoar varſz. n .
iub eupe ipent. gatũ: aut ſi minus in ptem foꝛe ob⸗
z ib erat obug. ſtrictum. Lpia.
re intpoſita. hic
vbis vel ibi cul⸗
pe eſt diſpuas. ⁊

ſic qdam modo q̃ntit atis. hic q̃litatis diei vel ↄdit. ſ qre ſecus. ibi
dices. Item Z. ſ. ſi id qõ ego.S.idem ait.ſ̊ ihi re plus eſt in vna.h
cꝑe.⁊ patebit rõ in dicia.l.eandem.accur.

b b Js vbis. i. ſignificatio hoꝑ vboꝝ.q̃ ſequunt᷑ ea q̃ ac. ⁊ ſic.

qꝛ bꝛeue.pt etiam longũ eſſe.⁊ dic qð inuemebat᷑ in q̊daʒ inſtrumẽ
to duos ꝓmiſiſſe puta ſtichũ.⁊ ↄſtabat vnũ e ꝓmiſſoꝛibo fuiſſe ab⸗

ſentem. 7 inti abſentes ꝓmiſiſſe. ⁊ alm inter pñ̃tes ⁊ q̃rebat᷑ an pñs

teneret᷑ inſolidũ.⁊ rñ.inteſſe qͥd mi ghentes actũ ſit.quoꝝ.ſ.volun
tate hec ſcripta ſunt.ac.
c Facti ſint. q̊ ad ꝓpoſitum. naʒ vnꝰnõ tenet᷑. vi ſubijcit.
d Mon teneri. vt 2. S. t. j. l.j. in pᷣn.
e Si mnꝰ.i.ſi nõ ſii actum. vt ſint duo rei debendi.⁊ fa.j.e.re⸗
os. S. cum tabulis. 1 nõ eſt j. j.e.ſi id qðᷣ.vbi imꝑitas unpecht.⁊ qꝛ
hic impedu vt nõ ſint duo rei.ſj̊ vnꝰ reꝰ.
f e Andem. ꝓmittẽdi. large accipe.i.debẽdi vt ⁊ vbum credẽ⸗
d.. Vt 7. S. ſi cer. pe. l. j. ̊ hodie ſecꝰ.qꝛ nõ tenet᷑ inſolidũ ſeu
nõ fiunt duo rei vebẽdi.niſi hoc agat᷑.vt in aui.e duo.reis.in pᷣn.
⁊ facit ad pᷣmũ.S.depoſiri.l.j.S.ſi apud.ad ſcõᷣm.S.ↄmo. ſi vt cer⸗
to. S. fi. accur.
g Contracnbo.ſupᷣ.i.fiunt duo rei ꝓmitiendi ᷣm. ¶l.
hb ocatione. vt ⁊. S. locati. uẽ qri.S.duo.a.l.cum apparebit.
i ECommodato. ⁊ mãdato etiam ſi hoc nõ agat᷑ expᷣſſun m qſdaʒ
vt. S. man.l.creduoꝛ. S. duob.⁊ fa.S. ↄſti.pec.ſi duo.⁊ de inſti.
habebat. S. ſi duno.
k AMeuius. I. heres. ac.
EBato. vtriuſq; fidem inſolidum ſecutꝰ.vt in pᷣn.l.dixit. ⁊ ſic ñ
eſt . I. e. ſiue. accurſius. .
m Sed ſiqs. culpa. leuis de q̃ ſine pacto non tenet᷑,ᷣ vt.ẽ, vepo.l.

ij. S ſi zuenit. ⁊. S. ſiquis vuum. in ſi/ ac⸗

n Eſt · obli.pura.ſ̊ contra..e.ex dnob.ſo. vt ibi æ. e. modo ſolue
qð eſt inſti.e.S.fi.ſj q̃liter hec imꝑitas viciat.a non illa. qñ vnꝰpure

⁊ alter in diem vel ſub adi? H. ꝙ tum ad ↄdi. non eſt qõ. cum nec in/

terim ſi obligatꝰ.q;tum ad diem.dic idem q̊ͥ ad effectum. ſ hic vter
pure ⁊ efficacii tenet᷑. Itẽ qñ vnꝰpure.aliꝰin diem vel ſnbcen ullus

extraneꝰ actꝰ aſſu⸗
mit᷑. ſ ab initio ſic
HM „obligar. 1 ila na
Andẽ rem apud duos parit mra zctus. ꝙ ſie fi
epoſui vtriuſq; fid em inſoli penmenn gii eu
dum ſecutꝰ: vel eandem rem duobb dcts ho fu. Ji 6n
ſimul ↄmodaui:fiũt duo reipmit⸗ hb ner. n wen H
tendi:qꝛ nõ tm vbis ſtipulatois: ß nemiete vie vel act.
ex ceteris zctibo:veluti emptõe vẽ vure tener de ali.
. zne noſito ſic oino eſt paꝛ. qᷓ
ditione locatõe ↄductõne vepoſito —

amodato teſtõ:vtputa ſi plurib he . a hoc parj en

redibo ĩſtitutis teſtatoꝛ dixit: titt?ꝰ am ro oiuerſiiatis
meuius ſe 8D innter. l. ulaz ex vu⸗
Sraan lemnpꝛomo wecem dato. obo. 7. . eo.l. ſi id
Sʒ ſiqs in veponendo penes dos quod.

paciſcit᷑: vt ab alteꝛo culpa q́;pᷣſta⸗

ret᷑:veriꝰeſt nõ eſſe duos reos a qᷣb
impar ſuſcepta ẽ oblig.nõ idẽ ꝓban
du ẽ: cũ duo q;; rei culpã ꝓmiſſient
ſi alteri poſtea pacto culpa remil-⸗
ſa ſit:qꝛ poſterioꝛ ↄuentio q̃ in alte
riꝰpſona intceſſerit:ſtatum ⁊ nãm
obligationis:q̃ duos initio reos fe⸗

cit:mutare nõ pt᷑:qre ſi ſocij ſint:⁊

ↄmunis culpa intceſſerit:etiam al

teri pactũ cuʒ altero factũ ꝓderit.

Eũ duos reos ꝓmittẽdi faceret
⁊ ex diuerſis locis capue pecuniam

Dari ſtipulatꝰ ſit:ex ꝑſona: cuiuſq;

ratõ pꝛopꝛij tempoꝛis habebitur.

o Quoq;.i. equaliter. ſed certe idem in hoc videbatur quod in fupe
rioꝛi.vt in ar.contra.Sg. in rem verſo.ſi ꝓ patre.S. verſum.⁊ ce
conditi. inde.ſufficit.a infra de ſideiuſ.ſi a reo.S.ſub diuerſis,.ſed ille
quo ad ſuos tractatus. ac. “

p Simnt. ergo non videntin fideiubere. miſi ſint ſocij. vt hic ⁊ arg.
ꝓxi.rñ.quia ſi remittitur vni culpa.⁊ ille eſſei pꝛincipalis. minus ꝙ,ᷓ

c(oꝛr eus teneretur. .

q Pꝛoderit.fa.S.d pac.idem.⁊ de ar.ſi duo.⁊.S.de lib. le. l. uj. F⸗

nunc de effectu.⁊.l.ſi is qͥ duos.⁊.j. rem ra.ha.ſiqo.

TrY Cum duos. ſacer et.iſti facti ſunt non vᷣbis cum inter abſentes. H
in alijs cniba ꝑ nuncium vel ꝑ epłam.⁊ qð.j.dicit ſtipulatus ſit.dic
.i.dari ↄuemt.⁊ ꝓmittendi.i.debendi.vel enam in ſtipulauone poni
poteſt. z tunc eſt Z. S. e.l.duos.S.ſi.ſ̊ certe.⁊ hic pt᷑ fieri ineountinenti
ſi ego hic ⁊ ßuns meus mutiue eadem.x.a diuerſis:ſtipulamur.cum
e hoc eum fecerim certum.ar.S.ti.j.l.fi.S.ſi inter.vel euaʒ egomet.
nec videt᷑ orius actus ſi ad illum locum vadam ad ſtipulandum. dũ
alia extranea interim non faciam.vt dicimꝰm eo qͥ incontinenti poſſei
ſionem recuꝑat.vt.S.de vi ⁊ vi ar.l.iũj.Scum igit᷑. ⁊ ꝓ hoc fa. .e.inj

duobus. in prin. ac.

Tempis. quo potuerit illue venire.cum vnus plus ꝙ; alius diſtei
vt.sã.de v.ob.interdum..j.de ſideinſ.ſi teſtamento.S.fi.ſic ⁊ qñq;
vnus pure ⁊ alter ſub ↄditõne vel in dem ꝓmiſit.nec hec eſt imꝑuas
que viciet cum aduemente die vtriuſq; tacue intellecto.efficaciter ⁊ eq⸗
luter ambo tenentur.

* „ 7 .

Maxime. qꝛ maxime videbatr᷑ ad id q dixerat remonendum. tale
maxime eſt. C. qdᷣ me. cã.l.iij.a.j.de cap.l.ĩ bello.S.medio.
vVPꝛopꝛia. ea tñ dꝛ cõis.vt.j.de ſoł.qui hoĩem.S.j.⁊ vns ex eo ꝙ
vng ſo. vtrũq; liherat. vt.S.e.in duobo.S.ſi. q̃ ſunt j.ac.
x ſ duo. alteri. vt.ſ.ↄpenſare poſſit cũ alius ſit.vt.C.æ open/
ſa.l.eins.ſecꝰ gutẽ

in fidemuſſoꝛe. vt. S L
de ppenſa. l. ſiqd. - ..
ſic apparet iſtos ñ nam ⁊ſi maxime parem caz ſuſcipi
en me ubeꝛe · unt: nihilominꝰ in cmiuſq; pſona ꝓ
ſi eent ſocij. v 2 in pꝛia ſinguloꝝ ↄſiſtit obligatio.
kacro Pgeſſet vni Bem.
ltem k.. vnn. J duo rei ꝓmittẽdi ſocij non
l. idem. facit. S.l ſint.nõ ꝓderit alteri ꝙ ſtipu⸗
o hee db bi latoꝛ alteri eoꝝ pecumam vebest.
Bem.
Eos ꝓmittẽdi vice mutua fi
ceiuſſoꝛes nõ inutilit᷑ accipi
ↄuemt.poterit itaq; reꝰ ſtipulãdi
actõʒ ſuaʒ diuidere ſi velit.neq; em̃
diuidere cogẽdus ẽ: ſ̊ poterit eun⸗
Tem vt pᷣncipalẽ ↄuenire reũ. Iteʒ
cũ qͥ fideiuſſoꝛ ꝓ altero extiterit:in
ptes ↄuenire pt: mõ ſecꝰ acſi duos ꝓ
mittẽdi reos diueꝛſis actõibo ↄoueni
ret. Cũtabulis eẽt ↄpᷣhenſum il
lum ⁊ illũ.c.aureos ſtipulatos:nme⸗
qꝙᷓ; adiectũ ita vt duo rei ſtipulandi
eẽnt:virilẽ pꝑtẽ ſinguli ſtipulati vi⸗
⁊ebant᷑:⁊ eõꝛio cũ ita cautũ inueni
ret᷑:tot aureos recte dari ſtipulatꝰ
3 r Eos pꝛo⸗ M
mittendi.

Caſus. duo rei ꝓ⸗ S=
mittend vident᷑ fidembere.ſ.ſi ſocij ſunt.vel ſi eſt acium. nõ ało ſᷣm
ꝛo.vt no.S.ad velx.l.vir vxonꝛ.in fi.ꝓ ꝑie ̊ tenet᷑ vnuſqᷣſq; vt pᷣnci
palis. ⁊ ꝓ ꝑte vt ſideiuſſoꝛ.poterit itaq; creditoꝛ actõz ſuam vimdẽ.
I.vt vnuquẽq; ꝓ ꝑte ↄuemat tanꝙ reos.nõ em cogẽdus eſt. ſj̊ eundẽ
in totum pt᷑ ↄuemre in omidia.ſ.vt reum pᷣncipalẽ in alia vt fideiuſ
ſoꝛem.⁊ ad hoc. C. & fideiuſ.tu.l.j.⁊ idem in dnoba reis.
b Accipi.a iure ſi ſocij ſunt.ł accipi a creditoꝛe cũ eſt actũ.ald.etiaʒ
an non ſocijs.⁊ ſi hoc nõ eſt actum diẽ idem. ẽſ
cDiundere.ↄnemendo vtrũq; in duimidia vt pᷣncipalẽ. velouemẽdo
