ſunto: vel ita titius meuiuſq; bere-⸗ rex verbis ſum
des ſunto: vel titius cum meuio ex cn.
parte dimidia heredes ſunto. vide⸗ e Arrticllos. 1.
amus autem ne etiam ſi bos arti⸗ lunetones.
culos vetrabas:et q; cum interduz ſ Eõmnctos.

tamen coniunctos accipi opoꝛtest: eèe verbis. vel
verbis tm̃. nam

veluti lutius titius publius meuiꝰ mua exempla po
heredes ſunto ex parte dimidia v mu: vbr eirant
ita:publius memus lucius tinꝰhe⸗ . pamd cßein
redes ſunto ſempronius ex parte di n. cc. in q eſt õ
midia heres eſto: vt et ntius er me⸗ EHH
uius veniant in partem dimidiaʒz: ovmmnchaz im aj.
et re ⁊ verbis coniuncti videntur. ve dure a voi⸗
lutius titiꝰ ex parte dimidia heres en prmbon⸗
eſto ſeius er parte qua lutium titi æ no hoe nii
6 Tertc . muʒ non ſoluit.
um heredeʒ inſtitui eſto: ſemproni· gie cum ſi ſo⸗
us ex parte dimidia heres:eſto iuł. lIuta oꝛano ꝙ ac

9⁹

dubitari poſſe ait: an tres ſemiſſes bit P ec iutn⸗

facti ſint: an titius ĩ eundem ſemiſ⸗ Saberatge

ſem cum gaio ſeio inſtitutus eſt: ſecd
eo ꝙ ſempromius quoq; ex parte di
miclia ſcriptus eſt veriſimilius eſ⸗
ſe in eundem ſemiſſem duos coa⸗
ctos: et coniunctim heredes ſcrip⸗
tos eſſe. =

Ael iia. ſecundũ reiponſum. h Sunto. iſti re tm̃.
1Eſto. repete videamus an opoꝛteat eos accipi cõiunctos re ⁊ ver
bis.ſ.vi tiuus ⁊c̃.ſic non ſoluit queſtio. ſolues tamen vi ſuꝑioꝛẽ
ꝓximam:vel ſecũdo dic heres eſto: ⁊. R. vnq; vident᷑ coniuncui v
tinus ac. 7 ſic eſt ſo. hic ac. .
k Tideantur. ſempꝛonius vo ſi ab eis diſiũctus re 1 verbis.

ILucius.titius.rñ. vbi detrahitur cõunctiio.
m Tres ſemiſſes. in hoc vltimo caſu: erat cauſa dubitatiomis:
quia illud quod faceret relatonem ſumplicem fierent tres ſemiſſes: ß
facit perionalem: ſic ergo videtur inter eos dinidere quẽadmodum
ſi dixiſſei lucio tinio fundum.a hoc amplius ſeio.x. Vt S. e leg. ij⸗
ſi ſu. accur.
n Sedc eo. reſponſio.
o Er parte.ſ.ſepararim re a. verbis. =
PZuos.ſcilicet pnmos. titius vo nullo modo eius cõiunctus eſt
vt z. de here.inſti.l.iuł.S.quoq;.nec enim re vł verbo comiungunt
hunc tercium. vt 1 ö. de leg. ij. l. pꝛoculo.in fine. licʒ in eodem tit. l.
memo. in pꝛin. videatur comtra. ſed expone eam vt iht no. arg. 5.
ce vlufruc. ac. i. pe. a ex pꝛedictis no. ꝙ alij ſunt comũcii ten verbis
qui inſolidum venientes faciunt ſibi partes concurſu. vt 3. de leg.
iij. l. comiũcn. alij tm re ⁊ alij tm̃ verbis: ſed in. C. de caduc. tol. per
tot am.il.ſoli pꝛim dicuntur comuncti non ſecundi vel tercij. uem
nota ꝙ quidamn dxerunt verbis tm̃ comũctos nõ babere ius accre⸗
ſcendi: quia in illo n. xe vſufruc.ac. non dicitur: miſi de re cõiuncus

f male. vt S. ve leg.j. ſi duo. S. finali. de leg. ij. meno. in puncipio

Em azo. v plemus nota hanc materiam ſupꝛa. ð vſufruc. ac. re.l. j·
in fine. ac.

.Alcons

mich chonn
ſoͤſitt he
ſucatſen
.ilia)
l zn
1an ſn

oele.
ii

wanaß

. Ni
iI nſn
unpn,

,
. rn

nulabeda
.
Obinan71
coneonet an
Nufuno.
1 h
donh
dad ſomn
uwynd
es. goo⸗
Tceſſera
poſtcke
teoanj
lolejtoti
bitſupen,
1Ceh
ſt.l i ſ
Wrins.
nd
Lymhe
7 †

Muphee
Us.§.
lrepool
f. 7.l.

duin
Nrän

Gihme.
Uſrto
Wtim
Venpn
NNn
wuüſe
ſſinſ
ni
sä
MAntd
1nd
CNNni
wN
nj non iN
SWN
d
in
ſtſche
aben

— — N õsr —

minſi⸗
asttl
Sumnni
nicnun

Gannik
uspini
mnuſnlſt

n ilii,
r Kin 6

q i apud. habetur eni. i. haben videtur. vt. j. t. j. qui aũt.
⁊ hoc ſᷣm vnã ſigmificanonẽ verbi hahere.i.dvminiũ habe
re. vt. ʒ.e.t.l.habere.õ̊ ce verbo.ob.l.ſtipula.iſta.S.habere.⁊ ẽ de

4 7 .—
144 D “
27 „

5 d Eilata. vt ſi pure delataſſfſ.
h Conſequi poſſe vel per aliũ vel per ſilm ⁊ ſernuũ. da ex⸗
emplum. vt S de acqui. here.is qui heres.vbi demũ delata eſt põt adi⸗
ri ⁊ repudiari. vnde condinonalis im̃ dicitur velata.vt ibidem dicitur

vneyde 0

acquir.re.d.l.rem in bonis.ſed verbum penes ſtrictius ponuur

l. virilis in pn.
1Bceri.
ꝓhibẽk

nuptie inter iales. exponit ergo qui ſunt. vt S de ritu nup. adopti⸗
ues Nacammsenam raſtenmr quidam tercio edicto poſtu⸗ .
is excipuur. vt g de poſt. l. j. S. ait pꝛetoꝛ. 1. S.
facit S. e.l.nurus. ⁊. l.gener. accur.
q ☛ icontinetbus. facit. . e. collegaru. §. . 7 8. e. vi alphe
nus. 2.l. edificia. 7.1. ij. 7 quod ibi noatttaa.—
ꝑ n Sn eſt ſine. pone exempium. C. de condic.inſer.l.j. vt in
ſtitui te heredeʒ. ⁊ rogaui te vt reddas tiio ſi eceſſeris ſine
liberis. ſufficit filia. ⁊ etiam neptis vna.vt hic. ibi facit ſupꝛa de
le. ij. cum pater.S.rogo. —
n ereSreg per enunciationem ſigmificare volunmꝰ
ſiue vnus ſiue plures ſunt liberi.
d &DPuofertur. ſcilicet ſi iſte habei iberos. accurſius.
c Pugulares. vt ſupꝛa cõmo. l. in comodato. S. ſiaeet.
d Cocicilli.qñq; hoc ſallit in codicillis.quia in ſingulari nume
ro pꝛofernnt᷑.vt in ar.cõtra.C.de ſacroſanc. ecc.l.generali ⁊ inge
l. ſequentem cũ iſta. ecõtra qñq; ſingularis oꝛano plura ſignificat
vt. j. e. l.in vſu.⁊ facit ſupꝛa de libe.⁊ poſthu.e ntiꝰ in pꝛin.
e n Am poſſumus. vt quia habet vnum fiium. accur. a 41
ſ ſ J ua vubitari. quia pluribus legibꝰ collr. vt gD ve ſol. ſi. x.
2 w oblig. l. wck. a ſi cer. pe. l. fi. item 2 qma verbu minus

lare pꝛo his per ſon
fi.⁊.l.cm.S.uẽ pop

cõnnet en vbi nõ eſt. vt S, e. verbũ amplius in fine, gc⸗.

*
. l

ontinentbns.

. . , 22
0o p Roximi. da exemplũ. vt 3. e. I. proximus. 1. . e. in vulgari. ij
rri. a idem in verbo optimus ⁊ verbo maximꝰ. vt. . e. l. Ala
verba. idẽ in verbo ſupꝛemus.vt.j.e.in vulgari.ac.

vt ibidem.

gad iuris ſignificationem. ac.

iij.que ſunt contra.

—

g de peni. here. diuus in fi⸗

p m Alioꝛe parte.pone exemplum olim in in
piꝛa vtrobi. l. j. in pꝛinci. 7 inſti. de interdictis. S. vtrobi. Et
nota de maion parte anni. hodie ſufficu. ſi iempoꝛe lit. con. poſſideat

q ANe ad mris. hic erat rubaca antiqua de

vt ſupꝛa.e.l.penes, ac. ́”VVM a ar. de le. ij. ſi ua re.S.ſub cõditio.bonoꝛũ poſ.dicirur velats cũ de
r m Aſſuriꝰ Xr E ll creta eſt. vt ſupꝛa
2 als P ſacke 1.j. S. ,
uri. et ałs 5 qetalis
ee memnane Bapud ſe qͥs hr̃e vr. Api. , dem. 1 b Dmnung⸗
unn nedrier e qᷓ hʒ actõnẽ. hẽt.n.quod Zita a te ſtipulatus ſuero Mum. vr w bo⸗
Voneeſtioꝛẽ. teſt. — Aul. Vguãto minus a titio cõſecu rap. l. ij i pun. vbi
ſ. noie ᷓ peluc ſſurius ſeribit libs memo tus fuero tm daꝛe ſpondes: nõ ſolet cneum pommbus
7 pꝛopꝛaon qua — — — „ — . .. 3
amicã. cũ amica Paliũ pelicẽ apud ãtiquos eã dubitari qͥn ſi nihil ò titio fuero cõ o hie dicit figuro
nõ ſit ex inbone am ꝗᷓ cũ vxoꝛ nõ eſſet cũ aliq̃ ſecutus totum væbeas: quod titius vocis e ſigniſ can⸗
ſta cauſa. vt hie . 9 = . S Erẽ one. vt ⁊ Z. e. l. qͥſ⸗
7. ſ.l.late. F. . tñ viuebat: quaʒ nũc vero nomine bue rit. Erét. qmuo mihi. vñ mi
meos. anncã paulo honeſtioꝛẽ cõcubinaz Pilata hrditas itelligit quẽ uns bene manent
1 Arellan · appellari. gai flaccus in nibrodin gm poſſit gdann Ge n Serrganre aen
ANroꝛ re papiriano ſcribit pelicẽ nũ — nmis ap i. fe. vt. . e. pꝛonuci
UAxo ſi. ſ. re papiriano ſcribit pelicẽ nũc vu Omms appellatio l. e. pꝛonuũcia
alia no pelex. go vocari: q cũ eo cui vxoꝛ ſit coꝛ⸗ ne tam fem io a S. el.ſit
z. ſ. o vonen e e Ene i AMrelligen
Pacele. us miſceat: quoſdã eã ꝗ vroꝛis lo contimneri no dubitaarc. ius. dqdus age⸗
vocare ait. ſ. gg P qu vron 1 ſt
s. nmgfeiluc co ſine nuptijs in vomo ſndu; gre Mtelligencne⸗ modre le⸗ 4 manureme pi
Aai manmn pi. poee fuiſſe qui in vtero reli⸗ unz ea li pater. et
pm bu/ Jrilis appellatõne interduʒ ctus eſt. ßMU Arcus. mnc idem cum de
ſ. Za wmo ſueEetiam totã bhereditatem con Blle paſſus nõ a enfe dei⸗ r eede quos
ner dro Lineridr ſt. Erẽ. ſcd acõtmentibo edificijs nu- dicimus.ſupꝛa
nullã habet vxo . dicendum e B —Ee⸗ iirr 41 7 dicimus. ſup:a
rem. Hceri ⁊ ſocrus appellatione mei nt. Vci. ſia. ho. qui in vte
bd. n d auũ q;a auia; Mori vł ma P Roxim anppellatione etiam :m Ille paſſus
na. . dceneeArineri rñdetur Allle continetur qui ſolus eſt. poſe exem
9 Rrina. Vi in cõtinẽtib vꝛbis natt telligit: etiã ſi duobo menſf ditionẽ vſq; ad. c.
da exemplum ſi unt ro me nati intelligunt. bus po ſederit: ſi modo aduerſari „ miliaria. er aloe⸗
din Prute har Hneſt ſine liberis cui vł vnꝰ eius aut paucioꝛib diebo aut nul-⸗ nht erponit. vi
1es nornz bn⸗ ſilius vnaue filia eſt. hec eni; lis poſſedert. Elſus of. pꝛe. vr. l...
deceſſerat. vel ciatio habet liberos ſemper ꝓ Oe ptinẽt ad iuris ſignifiea cum vrbem. ei dic
poſt eceſſit an⸗ nunclat — . oneʒ paries eſt ſiue murus ꝓ mille paſſus faci
te aduã heredꝗ⸗ plurali numero profertur: ſicut et wnez pan eaneſe nt miiare. vr col
taieʒ totũ habe⸗ Ulares codicilli. Bem. ime ateria eſt: item via eſt ſiue fe igu⸗ ſupꝛa ſi qͥs
bu ſuperſtes. ſie Zm quez ſine liberis eſſe di mita ſiue iterett. * El. „ emen tibe
ſu. L.ij. ſea onne ecere non poſſumus hunc ne⸗ vlu * ech nan ſennm voni,
Ee: ceſe t vt dicomus liberoo bebe ( noe caſſelius ait üngulon unanieieum⸗

natur vt ſupꝛa e.

l.ij.⁊.l.vt alphenꝰ
7.1. echficia. 7.1. q

terdicto vtrobi. vt ſu

his que perunent

r Aldurus. cũ cemẽio materia ſine cemẽto. ergo relinquit᷑.ſic accipit᷑
cõmunia pꝛe.ſi pꝛecario.⁊ erit exẽpluʒ vbi dicit᷑ medio pariete vna
domus fiunt due.vt S cõmunia pꝛe.ſiquis duas.ac.
ſ Semita. lapidibus facta ſine cemẽtis. y- accur. .
Iter eſt. id ergo quod eſt uer dicitur via. vt hic ⁊ ſupꝛa de ſerii⸗
ruſti. pꝛedi.l.cerio. S. ſi totus in ſi.⁊ de ſermiuu.l.ſi tam argu. ei hoc
impꝛopꝛe.pꝛopꝛe autem diſſerunt. vt inſtitu. de ſeruitu. S. . 7. ij. 1. S

n vſu mris ſtricn quaſi diceret dum iura legimus plerũq;
ſingularem numeruʒ inuemmus pꝛo plurali.vt in exemplio
pinus. l. æ econtra. plurale pꝛo ſingulari, vi ſupꝛa. e,l, non eſt. 2 nõ.⸗

2—
Men 40 7%
0

1 Item. tuũ dare opoꝛtebit pꝛomitis. . 2 Kk Aulgari opi.alłs vulgi opi.⁊ ałe vulgari opi.ſic.e. anũcul⸗

Mempe.i. cerie ⁊ ve fundo m. ⁊ inſtr. leg. l. cũ an ns cnieenaliab 8 vi atuun
e am ne Febelaone r drinſe r amn e 5cä punn ire i w mro⸗ nn
R. de bonto lebe.l. vbr allt. qni pomt ſtricte ꝓ eo quod eſt ſinnle rem filio meo. vi inſti. qui da. tu. poſ.S. fi.ſed nöͤe ſarn a⸗ me
auro. vt 3 de pig. ſthume ↄnneat c.
Set1j. n onir⸗ rr, ”M nmner ſubijcit Enarin
n. empt. l. in AI. geinſ-⸗ m.⸗ ſubſtituti 7 ſic eſt contra.
inonbu⸗ S. inde appellatõe: ci plura generis eiuſ⸗ =O ulgari ſubſitntio au⸗ inſht qur da.nt. ſnnn
queritur. dem ſignificare vellemus. nã mul-⸗ ei q ſupꝛemꝰ moꝛiet: heres ſ’ voſr ut. F. fi. ibꝛ nan tſini
z c Ereroꝛz tum hominẽ vemiſſe romẽ:⁊ piſceʒ ſtituit᷑ recte ſubſtitutꝰ ⁊ vnico nel⸗ glane ſi noſthu hear
iieeen 5 in ſton liait᷑ eréplo leais. rüj. tab. er auibhꝰ mus. ſo. 1brt ite
reliqii. vt 3 ð op. vileʒ eſſe dicinus. Itẽ in ſtipu ligit exẽplo legis.xij tab. ex quib guntur oppella nnoni⸗
ereiſt. lado ſatis habemꝰ heredẽ cauere: pꝛoximus agnatus ſolus hbabet. aunur oppella aaen
it. C. ve here iſti. doe ano Tzo mof n e rzg ira 7 ẽto ſcripſerit ruz ceteri liben
Lij.v5.eel. vorre ſi ea res m me heredeue meü iuci Siqs ita ĩteſtamẽto eripſern Snepores gu
liquoꝛuz. qd 1 ibi (agtq erit. ⁊ rurſus ꝙ ob eã rez te he ſiq filio moe groidctitwgenas ſer tbum non Mu mant
2 Kent,ire redeue tnu :nepe eq; ſi pfiures be- uus me⸗ ;ÿõ
re marcelk. aʒo. redes ſint cõtinentur ſtipulatione. “ mas liber erit. licet enĩ aliqd acci oꝛe. vt appelle nunwi.
„ ⁹° i EZls verhe AYAYAYAY pianus. (d(at 7 viuis: ſed vulgi ſermone etiã gone poſihum 1 narin
W one . — SWP „ ſanificak. 1 cõtineãtur nart N.
aumn men opimnu mus. Xpi. Hné ſiliari zi poſtbumaz in Wolttnume lu
maximũq;ʒ. vt. 7. imaeddG79 Bnore n 1. . en⸗ homerarem rö po
elrni mme naziean Eteroau a reliquoꝛũ appel P cadere qſtionis nẽ: qmis po e ebeckre: inzn
vnum taͤrm habeat Alatõe etiq oẽs ↄtinẽt᷑: vt mar ſthume nomẽ nõ bene cadere ines n & “
enmne (ellus alt arca euz cui optio ſerui que iũ in rebus humanis ſit certuʒ
ſuperlatnuum d re ſegata ẽ ceteri ſempꝛonio. nꝗ tẽtat eſt. Poꝛtionis nomẽ no ſemper
onuodi ſino opoꝛtet oes ad ſempꝛonii per olimiis ſignificat: 5 put adiectu;
eder eee, iee. Auiul. eſt. por eni iuberi aliqs: ⁊ maximã
„Ex Supremne. e Ala vba optimꝰ maximuſqq partiri poſſe et viceſimã ⁊ terciã 7
guibuch vermuti ? · .: vel ĩ eu cadere poſſunt qᷓ /ſo ꝓut libuerit:ſed ſi nõ fuerit poꝛtio
ta.l.: rboe me tabule haber etia ſole. Pue bere ſicut puenire cñ effeetu acci⸗
pꝛopae. cuͦ ſit ſu ri appellatoe etia puella ſigniſica? piendum et. Hmpo.
ä ItErueniſſe ad beredem mhil
rnc Anella vise. Mo. nazf minas puerperas oppellan ) Erueniſſe ad heredem mihil
PPriiCt lytllaj. 2 Duerl ngmi Tecetes ex partu: greci comunit intelligitur: niſi ducto ere
cLakr. qꝛ men appellͤlͤr. BDem. allen. SEem.
ac. vt nõ. S. e. l. j. hrr „ e2† Nr. .
be Duerperes. 3 DHnelt pupillus qui in vte⸗· KRvbana failia ꝛ ruſtica ñ loco
bins. cũ emz dicat᷑ . ê èêBZUBM
puerpera licet e— „ 6
ciũ ire tenet᷑.vt S ſiquis caut.l.ij.S.ſiquis vero pꝛopter. a. n 6⸗ poeet inbert dimci 1 pꝛeſtari poſſe viceſ ac.l. luben mcl et
6 a Atnnen daldi weraalr⸗ e. pꝛeſtani poſſe.vel dic maxima poſſe ac.ſ.in paruaʒ.⁊ ſic ſubaudis
ſpi. l. j. S. ex hoc reſcripto.nec ob.S de vſuc.ſi aliena.S.ſceuo . * AH het ennliz Abſ
aian non eſt porno matris.hic in naſciiuro.vel dic vt ibi. Atem q eeta haben efbiij. . c iure emphi.l. j. 2 inſti. loc. S. adeo
ar.contra infra.e.l.ꝙ dicimus.a ſupꝛa de inuſo re leii:geſed cerge nem d de e pone exemplũ ĩ ſtipula. habere licere. vt z de ver. ob. .
iot n ei vat nen nenetur vf tutor. mſi na 2 ur. tune g ſtipuiano ſia in prn. i.S.habere 1 e habere r taen ad vaibun ä
f iN vulgari. 1. in pupillari. qua rõe ſubſtitu. dicit vulgaris. eo erpemre Seeleuc entai. rI.N guogibn a a es allennz. et 5 ad a
lar i gunliber ſubſtium boͤt. roe vero eius cur ſubſtiumtur eſt bu. 1 p rrebell i Fhro qui quascſeigem. n. ede ure eli. l. ſeimus. cwoa
aris ebi sderetme v,1. dipvoe deni rdin ftotant .,.rſacit upra. e.l aliug eſt, upen cpenmevnlfuns H n end uin
ſupꝛems⸗ wonek, ſic ſupꝛemꝰ nõ pomt geſpectine vr l.ute erta Fpe ſle r. . ſupꝛa ne quiseum qui in ius voca. udhe
ſed in ꝓpꝛia ſigniſicatõe nõ dicitur. niſi qn plures ſunt.⁊ ius egiti⸗ pe. §. gc. — hhng
mari herenarii mier eos vuit ſeruari. vt S de vui. ſub. vel ſngulis 1 v enena. hone reuglu teſtatoꝛ lauekt lanuli? vri, Bein
inſti. de pupil.ſub. S. ſingulis. ſed ne fainũ putes per omnia fuiſſe ij. 75 ve Rtamn ain contineamnr in qualbet fannlia. w 1 ng
eroem vone cum iam nato ſubſtituit naſciturum. qui tamẽ po leni loco.al⸗ non genere ſed loco. abs no loeo ſec genere. igmn
poſtea natuis non eſſetta. . Re ſee evern. ait ti pꝛedijs ruſticis ſii. ſi tñ opera ruj Afmniin
g Pioximus. ſ. filio.. . rnun a hee b enf aln ept Rctn l. ſermis ſic pꝛedium ſhakife
Soilus. vt a S. e. pꝛorxumi. 2. l. pꝛoximus. quod bi nõö. nen no faciat de vrbana famlia . e gualitate. vt. j. e. l. vrba ſmnn
1 Siqiis. vis. i. dicitur accidere vims. qñ aliqucd infoꝛtunium r. uſticũ diſcermt ab vrbano non loco ſe d gare. vi. le.l. utni
eis aduemit. iñ aK moꝛientibus ſimiliter accidit hoc iñ ſola moꝛs. vt na piedia. . . pꝛedijs mino. I. ſi pꝛediuʒ. ac. ſic diſpenſatoꝛ ſe 1 Dlln
dicit. 2 pꝛo batur hoc idem ꝙ ſola moꝛs cõtineatur cuʒ dicitur accide ⸗·½ iuI Aliquis. ſ. ſeruoꝛum vrbanoꝛum hactenus naciſenſater er 3 und
ru. vt z̊ poſiti. publi.in pꝛin. ⁊ inſti. ce wona. S. j. 13 de le, uij. vxoe veruum ſcilicet ruſticoꝛuʒ non eſſe numero vrbanoꝛum. l. vin e mnntern
ſeia. accuriius. s elutci ⁊c. accur. muntn
1 Oronn
piin

hat
ege

Nrnae
Engnmn.
Cuhm mw
11ſeſctuets

nkinte.
tuzn

gin tind
mulbue.

giahieſt
gulis

mimlun
bdiunlu
bottmm
ſiͦge

a teſſin/

gütust

lat. . 8S=
itelligendus eſt qui nulla ꝑte no⸗
vdeſ 1s ctis in vrbe eſt. ꝑ.n. totam noctẽ ſi

—
sbnn⸗

x A villico. qꝙ;tum ad habitatõnem: ſ in diſpenſando diſtat. nam
villicus non diſpenſat ſ̊ fructus congregat. vt S.e inſti.l. ſi cum
y Inſularius.qui iſulas cuſtodit. villico.
3 Ex numero fa. ſ. videamus quem in qua fa.nũeranit tenuit.

1 EEt vicarius

vt ſi ſeruo vrboa
do ruſtnenen eo diſpenſatoꝛ non eſſe vrbanoꝛũ ſer⸗
me d Uoꝛum numero: velun is qui ruſti⸗
vꝛbanus videaf carum rex rationes diſpenſet ibi
330. a fa. .e.is habitet: ⁊ nõ multum abeſt a villi⸗
q natus. .
co.inſularius autem vrbanoꝝ nu⸗
9 Dernoctare mero eſt. videndũ tñ eſt ipſe wmi⸗
pone exemplũ ex

nus quoꝛum loco quẽqꝙᷓ; habuit qo
ex numero familie ⁊ ex vicarijs ap
parebir. &Pernoctare extra vꝛbẽ

l. S. de of. p. illð.
7 pꝛopꝛius dr qͥ
cota nocte vigi⸗

₰ Arbonum appellatione ma⸗
teriam non contineri: ſed an
lignoꝛũ:⁊ foꝛtaſſis quiſqs dicet nec
lignoꝛum.nõ.n. lignoꝝ gratia ha⸗
buit:ſed ⁊ titiones ⁊ alia ligna co⸗
cta ne fumũ faciant vtruʒ ligno an
Vcarboni an ſuo generi ãnumerabi⸗
. mus?et magis eſt vt proprium ge⸗
nus habeatur. ſulfurata quoq; ð li
gno eque eandem habebunt diffini
tionem.ad faces quoq; parata non
erunt lignoꝛuʒ appellation
henſa:niſi hec fuerit voluntas.ideʒ
etiam ⁊e nucleis oliuarum:ſed ⁊ dve

—

balanis eſt: vel ſiqui alij nuclei ſt. G
pinu auteʒ integri ſtroboli ligig

appellatione continentur. Aul.
Han et pertice in numerũ ma
terie redigedi ſunt:et ideo li⸗
nnn appellatôe nõ ↄtinẽt᷑.

emptionibus et ſtipulationi⸗

4

J e EZrbonũ.materiã ſci.carbonũ.vt ſtelle ſiue ligna non ſunt
ergo carbones:ſj nec ſunt ligna ad coquẽdũ vel caleſaciẽdũ
que ꝓpꝛie ſunt ligna:h̊ ad carbones ſunt materia.ſic ꝓbat᷑ S. de le.
uij.ligm.in pn.⁊.S.ſi lignũ.ſic appellaone materiati nõ ↄnnetux
mareria vt hic.vñ appellatõe libꝛ nõ ↄtinent᷑ carthe.vt de le.iij.l.
libꝛoꝑ. S. ꝙ t̃.nec eʒ appellanoe materie ↄtinet᷑ materiatũ. vt de le.
SDʒ an lignoꝝ.iĩ.appellatõe ↄtinet᷑ mã carbonu. alij.ſᷣuꝰ. R.
cDPꝛopꝛum genus.ſ.ntionum. .
dD Sulphurara. ſ. ligna vt meliꝰ arderẽt et ĩ hoſtiũ caſtra iaciant᷑.⸗
e Biffimitõnem. vi habeant ꝓpꝛium genus. vel dic eõ.i.ad lignuʒ
trahant᷑:qð verius ᷣm aʒo.
fDParata.ſ.ligna:vi lumen mimiſtrent diſcumbentibus: vt fit in
montanis:⁊ etiam in ꝓguincia.
g olnnmtas. teſtanns vel ałe ↄtrahẽtis.
hNMuclei. in his ideo eſt vt lignoꝝ appellatõne non cõtineant᷑: qa
non inchfferenter cum alijs lignis habent᷑: imo ob aliquod ſpeciale
puta medchcinalem ignem: vel ſuffumigatoõnem vr ob coquinam.
1 Stroboli. hi dicumur pignea a qua nuclei ſunt extracti: æ indif
ferenter vrimur eis ꝓ ligms:⁊ habes hoc vᷣ verbo ad verbum ſup̃
le.iij. ligm. S. ſi. vſq; in fi.

7
7

te

tinemiã nõ abeſſe videbitk. Bez.

ppelle Dé. )ſ
On tm in traditionibo ß et in 4

7
k p Ali. idem 3. tæ le. uij. I. pali. 4te fundo inſtr. I. mſtrumenra.
I n Du . non vt etiam. ad hoc. S. dᷣ le. j. ſeruo le. S. ſi fundus.

72 de euic. l. pe. 2 S. e. l. qui ua. vbi plene dixi.
m Sebeantur. a fundis vicinis.

n b Ereche.
omẽs pᷣ⸗
, ⸗ mos ⁊ vlterioꝛes.
bus ⁊ teſtamentis adiectio hec vti r e Pereqnaer
optim? marimuſ; eſt: hHſignificat graſſns er de
vt libeꝛũ pᷣſtetur pꝛtiũ:nõ vt etiaz vſufru.i. annqtas
nitutes ei ebeantur. Ap. Zrem ure erlulis
Eredis appellatione omnes bereduatis. ſed im
ſigmificari ſucceſſoꝛes creden Rranrt die virim

Eetũ verbis no ſint expſſi.

0% p Erueſſſe.

JN¶ a libertis
Gä Dmpo. wfuncto.
Erueniſſe recte ad te dicituꝛ p Pam elns ſ.
2 alinr patroni adoptati
7. quod P er. te ad alium buene⸗ ſic S.e.l.cepiſſe.et
rit:vt in hereditate a liberto per pa q wbi orxi: hi nec
tronum filiũfa. patri eiꝰ adoptiuo momento ſterer
. penes te. vt S. d
cquiſita reſponſum eſt. Ap. acqͥrẽ.here.placet
SI berti appellatione etiam li v adoptiuo dic. i.
bertã otineri placuit. vé. warrogato: quis
Ollegarũ appellatione hi cõ eum manumſir.

tinentur qͥ ſunt eiuſdem po⸗ Alij dicuſit patri

P * 4— Eei * el b *
tis. Qui extra continentiã ſi bonne ſun⸗
vrbis eſt abeſt: ceterum vſ. q́; ad cõo⸗ fſam. mies ſeruũ
ſuum manumiſit

hic libertus a pr̃e

iud eſt ꝓmittere fureʒ nõ eſ eiuſdẽ milit/ pyea

ſlei: aliud furto noxaq; ſolutũ. ? uadoptatꝰ. q̊ quõ
qui enim dicit furem non eſſe de ho no. vr ſuß. wits⸗
minis pꝛopoſito loquitur. Qui fur ho.l.ſi. ⁊ e adop-
tro noxaq; ſolutum nemini eiſefurri (h i a H iiu⸗
obligatum ꝓnnttit. Smpo. Re.tentit pnct⸗
Aciendi verbo reddendicau bem. vt S. veſta.
ſsa etiam cõtinet᷑. do.lh.
Lpi. q I Zberti. p⸗
Olutionis verbo ſatiſſactio⸗ Ii nberr l r

nem quoq; cõmunem accipi⸗
endam placet. ſoluere dicimus euz
qui id facit quod facere promiſit.

ↄtinẽt᷑.vt S.de le.
ij.l. cum pater. S.
cum inter. a fa. S.
e.patrom. a quod
20.3, e. l.j.

r c Yllegarum. einſdem.i. qui habent ſimilem poteſtatem.

1 Poteſtatis.vt duo conſules.vt S.de of.conſu.l.j.S.j.⁊ S.de

manu. vin. I. apud filium. S. apud collegam. item a duo turoꝛes. naz
⁊ ipſi poteſtatem habent: inſti.e tn.S. tutela eſt.qñq; tamen pomitur
ꝓ familiari ſocio. vt in thopicis areſtotilis. 6
8 Qun extra. pone exemplum S. de ꝓcn. I. 1 qui in foꝛo. vbi vide
ꝓcuratoꝛ abſentis. uem facit ſupᷣ.e. qui in continenubus. =t nota ꝙ;
multis modis diciiur abſens vt no. S.e. abſentem.

1a Xiud eſt. qͥ ſeruũ vendit dʒ ꝓmitere nõ eſſe furem ſui vł al⸗
terius rei. Itẽ noxa ſolutũ eſſe.vt S.cœ ac.emp.l.ex empto.S
ſi ignoꝛatis. Itẽ ſi hec adſunt dʒ pdicere.vt S. edi.e.l.qͥd ſi fu.S.
ꝙ aiunt.1.l.ſni furtum. ⁊ euic.l.lucius.S. fi.
u f ciendi. qð me. cã factũ erit ac.vt S.qð me.cã.l.j.in pᷣn.ex⸗
pomit facium a ſolutũ vel redduum: vt in.e.t.l.extat.⁊.j.e.
l. verbum facere.Et no.vt dixi S. e.l.licet.
x ſ Mlutõmnis. habes idem S. de ſol.ſolutõms verbũ.⁊ dic vt no.
8. e. l. hberatõnis.
y Satiſfaciõnem. m alia re ad voluntatem creditoꝛis.

E * .

4
5 *

1 n Atura. mutationes. terminoꝛum diſſimiliter acceptoꝛum: vt

eſt concedi occupann: ͥ res dimne ↄcedunt᷑ occupãti: qð eſt falſum

ecce res dinne ſunt in boms nullius: ſ̊ quod in bonis nulli?

termimus nullius diſſimiliter impoſitõne a aſſumptõe ponitur. nã
pumo cenſura 'm naturam: 2 plene ce his no. j. t. j. l. ea eſt.

p Ecume. B N
dic vt no. e 11,.
5. e. l. pecunie. 7.l. Altura cauillatöis Dem.
rei. quã greci appellauerũt
Pereditas. m hec eſt: vt ab eidenter veris p bꝛe
ris. vendita bere⸗ uiſſimas mutatones diſputatio ad

ditate ipſum ius:
non aut res de be

reduate videnrur S”MM Dem.
vet vn no ſtnt Ecunie verbum nõ ſolũ nu⸗
o here ven. merataʒ pecuniam cõplectit
l.ijĩ pn. res eo verumetiaʒ omnẽ omnino pecuniã
iple non unt here hoc eſt omnia coꝛpoꝛa. naʒ coꝛpoꝛa
o vor ien S be⸗ quoq; pecunie appellatõe cõtineri
rge e. Anemo qui ignoꝛet. 1Bere itas
de pe. bere. l. here⸗ nomen iuris eſt: quod ? acceſſioneʒ
diutas.

a Qnod. nomẽ.

b Et cceſſion? getur. ¶Actionis ver bu generale
1. dmnutonem: ſnoc ni S
ſent r menim vr et ſpeciale.naʒ ommis actio dici=
3. we pecu. l. pecu ſiue in pſonãa ſiue in rem ſit petitio:
li naſcit.

e A. p ſaltim.

d Fructibo. vt 3

e pe. here. iẽ ve. —
feens aut. a. l. pſecutõnes puto contineri: vtputa
illi. S. pdo. 2. ů. fideicõmiſſoꝝ. ſique alie ſunt que

L pe. here. ſi poſt
motã.in fi. maxĩe

aatem ed meu⸗ onem. ¶ Hoc verbum vebuit oem
qꝛ ex alijs auget᷑. . . g
ere pe he her omnino actionem compꝛebendere ½

ſi le. cõ. S. augeret

zi. ones rel raria ſiue fideicõmiſſaria fuit perſe
ſe. 1.l. ſe. poit cutio. Dem.
t UMter hec vba quanti ea res
e Aciõnis. 1 ge⸗ r. P⸗ (
nerale. 1. qñq; ſirr † erit: vel quanti eam rem eſſe
cte qñq; large po. apparet nihil intereſt. in vtꝛaq; em
muur. clauſula placet veram rei eſtimati
fS pentio. et
hoc mõ accipi᷑ 3. J
xe act. ⁊ ob. l. actionum genera. 7. . de here. ven. l. finall.
g Perſonales. Mſic ſtrictiſſime accipit 3.5 ac. 7 o. I. actõnũ ĩ ꝑpſonã.

b

ea que euidenter falſa ſunt ꝓducat᷑.

⁊ vceſſionem in ſe recipit.heredi⸗
tas autem vel maxime fructibꝰ au

ſed plerũq; actõnes pſonales ſolem⸗
dicere. petitõnis autẽ verbo in rem
actõnes ſigniſicari videntur. pſecu
tionis autem vbo extraoꝛdinarias

intelligitur: ſiue ciuilis ſiue hbono⸗

Ndeicõmiſſoꝝ

.

q̃ olim officio nõ act. petebant᷑.vt inſti.e ſideicõ.

—

here. in pᷣn. ſj hodie etiam ꝑ actõnem.vt. C. cõla de le. l. ij.

1
hec
K

Alie. vt petitõnes ſatiſdanonũ legatoꝝ ⁊ fideicõ.⁊ dam. infect. ſed
in largiſſimo mõ ↄtnent᷑ actõis noĩe. vt S. ð ac. ⁊ O. l. actõis vbo.
Hoc verbũ. debuu. vel vebere vel debitoꝛem eſſe idem eſt. æ pone

gᷓexemplũ S. fideiuſ.l.fideiuſſoꝛ.S.fideiuſſe 02. 7 fa. S. e. l. crediroꝛes
7.l.ſi cui.a quod ibi no.

1

ECiuilis. vt rei ven. m Ponoꝛaria. vt publiciana.

Per ſecutona. de hac S. ꝓpxi.

o 1 Mier bec verba. apparet. al's patet a ałs apparet. da exem

plum S. ad. I. qqᷣͥ. ſi ſeruꝰ ſer. S. tercio capite. a inſti. ad. l. aql.

in pᷣn. Itẽ aliò S. vi bo. rap. pᷣtoꝛ ait cnꝰ.S. hoc aut. Itẽ aliud S. ð wo.

arburio. in pᷣn. Itẽ aliud S. ſi qͥs ius di.nõ ob. l.j. S. ni. Jtẽ aliud S.

P

q ſatiſda. co.l.ij. S. fi. Itẽ aliud S. de dã. infe.l. uij. S. deide.
t Agurij. vrbanis. repete cõuenu.
Tegatur. ałs tegant᷑ ⁊ ałs regatur. Et no. deriuatõnem et

interpꝛetatõnem cinuſſlibet nomums in cauſis.ſic em argumẽtamur
tutoꝛ eſt:ergo tueri debet vel tuetur.ergo eſt tutoꝛ. Item teſtamentum

non habent iuris oꝛdinarij executi

eſt teſtatio mentis: ariſtotiles vocat hanc argumentanonem ex deno
minatione vel ex vi nomims:iquam etymologiam dicimus.ſed arg.

Stra. . e. l. taberne.

Sominij.vel quaſi cominij.ac.

4
aoem riege
4

afrticiuʒ quod ruſtice rei magis
cuſtodiende cõuenit q; qõ vrbams
edibus ſignificatur.offilius ait tu⸗
gurium a tecto tanqꝙᷓ tegulanuũ eſſe
dictum: vt toga ꝙꝙ ea tegat.
,α☚ Apianus.
Erbum illud ꝑtinere latiſſi⸗
me patet. nam eis reb pe⸗
dis aptum eſt: que wminij nr̃i

amus. qᷓuis noſtri wminij nõ ſint.
ptinere ad nos etiam ea dicimus qᷓ

ulla eoꝛuʒ cauſa ſint ſᷣ eſſe pñt.
Apianus.
Aterfa. peculium habere nõ
ppoteſt: quemadmodũ nec ſer
uus bona. Dem.

Vomne vtile ad habitãdũ edi⸗
ficium:nõ ex eo quod tabulis clau⸗
ditur. Aulus.

Mſtructam autem tabernaʒ
ſic accipimus que et rebus et
imibus ad negociatõeʒ parata

ponere. Dem.

lum ad ſolutõnem referendũ
At: verumetiam ad velegationem.

Vgurij appellatöne om̃e edi

ſint: ⁊ eis quas iure aliquo poſſide⸗

r

berne appellatio declarat

Nde tabernacula ⁊ cõtuber

nales dicti ſunt. Apia.

AEr bum exacte pecunie nõ ſo

rbum ullud. petendis. cum non poſſidemus.

9 Jure aliqj. i.
t.vł ex cã pigno
ris.vel et iam ſi
nulluʒ habeamꝰ

ius q̊ntũ eſtñ

dñ z. vt. C. de rei
ven.l. res ali.et
ſic recte legitur.
vel dic ꝙꝙ hec di⸗
ctio q;uis:nõ re
fert ad ꝓximuʒ
dictum: ß ſupiꝰ
hoc mõ petenus

inquã a nobis ñ

poſſidẽtibus q;⸗
uis ⁊c.vt qꝛ pu⸗
blicianaʒ vel hy⸗
po. habemus.

t Poſſunt. vt
que ex aliq̊ con⸗
tractu nobis de⸗
bent᷑. ⁊ facit ad
hanc. l.S de edẽ.
l. pꝛetoꝛ.S.ex hꝰ

egicto. 7. S. perti

nere. ⁊. S. quẽad
modũ te. aperi.
l.ij. S. ad cãm.

u p nmterſa. non poteſt. intellige pꝛout accipitur peculiuz . de pe

culio. 1 da exempluũ. E. inof. te.l. fi. ĩ fi. ſi autẽ aliter acci

pias poteſt habere. vt S. ad tre. cogi. in pn. a 3. ve le. ij. ſi chOꝛ9. §. .
que ſunt ar. j. quot modis dici᷑ no. S. de pecu. in rubꝛica.

— —

.l. tabernam. vbi fuit legata taberna.
Claudi?. dicit᷑ taberna oẽ edificiuũ:

E
P
S. cum quidam. sc.

eodem iẽtoꝛo. vt S. como. l. rem mih. S. .
1 Mſtructam. conſtat. facu S. de fun. in. I. tabernam.
c Bmmengare. pone exemplum g. depoſi. lucius. hoc ĩ reb⸗
in bommbo aut pomt᷑ ꝓꝙ laudare. vt 3.man.l.ſi vo non re.

. mec ſeruus bona. de hoc da exemplũ S. ex qꝗ. cau. ma. l. recte.
t Aberne. da exemplum S. æ fundo inſtrucio 2 inſtru. legato

extraſumpta ſignificatiõe.
i de taberna. 7 otubernales. ſernuus a ancula contubermo
iuncti. vt.j.e.liberoꝝ.S. ſ papyrius. vł ſocij in exerciiu m

u Erbum exacte. ad velegatõnem. ſolmt em̃ qui delegat. vt ö.
ad velk.l. qꝙᷓuis.S.interdum.aʒ. per c
videtur exegiſſe cum debuoꝛ ſu liberatus.

onſequens creditoꝛ
vt ⁊ S. de tuio. et

cu.da. ſi ꝓbatum. 1S. de fideiuſ. qui dvebitoꝛem. 27. l. qui ſanſare.

ainnnli
uſtl ſye
Wi agnnns
Pbere,

zaßh

nnm .
hauß⸗

wp.

nebve id
oubwsNe⸗
ſoen generge⸗
Gad om un
an gtihens:
na iz⸗
ſili cdis⸗
tamen enoter

aller opuntc

imn ileſaui
lete ganer⸗

FVrlligt-r.

mty ſutlecno
Ppons. riſti.

Ueg Perg.

1ſ Md
reo⸗
ruprta ⸗
ncbeaRN
Cenmuhede
sRw
e⸗ d an

eaſte

Pcuoam
berenon l
1ſicdacxel
j, e perol

r
octr ſturn
pr,Hli
A.18, R E

cum parer.

t,,,lcet, in

—

itie
ii hn

Arar

on
5.
Meco.
Augtinann

Amon

Keime
lbrz⸗

Urn.

Cniguen
tſius
nora⸗
Emnlpfe

in fi. ⁊ S. man. l. inter cauſas. S. abeſſe. ſed org. S. ſo. ma. ſrcũ wiẽ o Apparet. i. patet.
in pꝛin. ſed ibi ſpeciale fauoꝛe wns:vel fuit ibi mulier vcepra wlo
elegantis. S ſtatuũtur. vt S. ad.l.fal.pꝛecia.

b h. Abere. emerit. vel ex alia cã hẽat ſiue poſſideat ſiue nö. vr „

⸗

Reterant᷑ qꝛ non exr affecin pꝛecis ren conſtituũtur: coõmumirer

Referat᷑.ſingularuer. vel ad aſſectionem.

S.æ v. ob.ſtip.iſta.S.habere.⁊ dixi de hoc Sg.e.l.id apð ſe. x¶ i Mter cvnũ.cũ cã.ſtricte hic acepe munus.vt.j.e.l.munus.

c Cautum. pP⸗
ſonis. i. ſideiuſ⸗ „ ð
ſoubꝰ. bere duobus Dem. munſpceiem. nã munus eſſe wnũ
d Rebus. id moddis dicit᷑: alteꝛo iure wmi cum cauſa. vtputa natalitium nu⸗
manonbus. naz mnij altero optinere ſine interpellas ptigrum. Dem.
nomen generale . . t. Cautũü ati nonis i
dad dnn en hone ih qõ quis emerit. Cautũ Ronunctiatio ſermonis ĩ ſe⸗
telam prinens: Mtelligitaur ſiue perſonis ſiue rebo ru maſculino ad vtruq; ſexuʒ
vtbie 235 to. cantum ſit. Bez. plerũq; poꝛrigitur. Familie ap⸗
ſtil..ueee. ,Acere non opoꝛtere et hanc pellatõ qualiter accipiatur videa⸗
vel lex papiat aa ſignificationem habet vt ab⸗ mus: ? quidem varie accepta ẽ.nã
Kne Lanmt . ineat quis ab eo facto qð cõtra cõ et in res et in perſonas veducitur.ĩ
intelligit. vi. & urentionem fieret et curaret ne fiat res vt puta in lege.xij.ta. his ver⸗
elih ami zd. Rouinciales eos Dem. bis agnatus pꝛoximus familiã ha⸗
S acapere vebemus qui in pꝛo beto. ad perſonas autem refert fa-

milie ſignificatio:ita cum de patro⸗
no ⁊ liberto loquitur lex ex ea fami
lia:⁊ ex ea inquit meam familiam:
et hic veſingularibus peꝛſonis legẽ
loqui conſtat. Fomilie appellatõ
refertur et ad coꝛpoꝛis cuiuldaʒ ſi⸗
gnificationeʒ: qð aut iure pꝛopꝛio

x ac. S. pterea. Nincia womicilium habent mon eos
qui ex prouincia oꝛiundi ſunt. ſ.
UNter diuoꝛtium ⁊ repudiuʒ
e I 2Mcæ als ½ . boc intereſt: qo repudiari et
facere o. futurum matrimomum poteſt. nõ
poutere: puta w· recte autem ſponſa diuertiſſe dict

enmttn eaen⸗ qð diuoꝛtium ex eo dictum eſt: ꝓĩ ipſoꝛuʒ aut cõmum vuiuerſ⸗ e cogna
als e 6 gor diuerſas partes eunt qui diſcedut. tioms cotinetur.iure em ꝓpꝛio fa⸗
lere. ſ. lum ad SD

Bem. miliaz dicim plures perſonas que

Aimsannkßs c adiectio pluriſue non inni ſunt ſub vmus poteſtate aut natu
bele — nmtam pecumam cõtinet: ſed ra aut iure ſubiecte: vtputa patrẽ⸗
z. ver obeint cam dũtarat. adiectio hec ſo⸗ fami.matremfa. filiumfa. filiaʒfa.
ſti. S. q ſpõget lidos.x.pluriſue ad minuſculã ſum quiq; vinceps vicem eoꝛumſequũ
zfe aiz. mam refertur. Dem. cur: vtputa nepotes ⁊ neptes:et e⸗
ma 7 re deih. Ec verba quãti eam rem ap⸗ lcceps pater autẽ fa.appellatur qui
cum harer. Pparet eſſe: non ad id qo iter? In wmno wominium haber: recteqʒ
lcere. a vixi ſuß ſed ad rei eſtimationem referãrur. boc nomine appellatur: qᷓuis filiuz

Nter vonũ ⁊ munꝰ hoc inteſt
qð int᷑ genꝰ ⁊ ſpeciẽ.naʒ genꝰ

eſſe wonũ labeo ait a vnãdo dictuʒ

e. l. licet. in fne.

bniq; 1 pupill parrefaappellam

fp Roninciales. wvmicilium. vt ibi habitent: æ ſic romani: vr

non habeat. no enim ſolam perſo⸗
nam eius: ſed et ius demonſtramꝰ.

in fi. ałs aliter.vt
empiũ S. ve bonis
li.l.iuli.ſj enſemiũ

bis nõ ↄnumerat᷑

vt ð. de of. ꝓconſ.
l. ſolent. S. fine.

ſp Ronücia
no. pone
exemplum.vi dixi
rAbaſculino. ſ.
facta.
u Sexum. ſcilzʒ
maſculinũ ⁊ ſemi⸗
ninum.
x Plerũq;. plerũ
q; diẽ ꝓpter id qð
eſt .e ven.ĩ poſ.
mit. l.j.S. querit᷑.
2 de ler mj. l. lucrꝰ.
S. queſuum.
y Lamuilie. acce⸗
pa eſt. ſ. appellatõ
tamilie.ſ.ſe⁊ mõis
vt. j. vſq; in fi. ⁊
E. e. l. fi.
3 Beducit᷑. ałs
reducit᷑ ⁊ ałs ſepa
ratur.
Famiham. i.
ſubſtannam. ⁊ ſie
accipit᷑. C.e.l.fi.
in fi. 1 8. ad treb.
nam ꝓ. S. fi. cũ di⸗
cimꝰ familie her̃.
i.hereditaus diui⸗
dende.
9 d perſonas.

Eeecce ſecũda ſigmiſi⸗
x Lex ſamlie.
que ſic dicebat᷑: qꝛ

e ſamilia tracta⸗
bat. azo.

Ex ea. hec ſunt verba legis. dic ex ea.ſ. familia liberti.

3.c ſta. ho. I. in vrbe. b Inquiui. ſ. lex.
g Mon eos. ſ. duũtaxst. vel dic ſecũdo non eos ſ omnes.⁊ m hoe c In eam fannliam.ſ.patroni.a ſupple bona vemant: ⁊ ſic gecipiẽ
aliud eſt in cnitate in qua natus eſt. nibilomimnus em̃ eius cinitaiis inſti.ð bonoꝑ poſ.S.v.⁊.S.cuũq; antea.

dicit᷑ lʒ alibi habeat wmcilmũ. vt. C. de adop.l.in adoptionꝛm. 2 S.
agd muni. l. aſſumptio. in pn. 7.S. . MM
h 1 MUter diuoꝛtium. futurum. 2 ſic inter ſponſos:⁊ plene dixi
S.e. inter ſtupꝛum. S. dinoꝛtium. .— .8—M
i Eunt. vt S. e diuoꝛ.⁊ repu.l.ij.hoc autem inter ſpõſos nõ eſt.

us patrom.vt dic.l.inſti.de bo. poſ.
eFamnlie. ecce tercia ſigniſicano.
ciales ꝑſonas.
. g Aut natura. i
b adiectio.pluraliſue.da exemplum g̊. de in liiem iurã.cũ
urti.
IAodicam. i. duos aureoo. vt 3. de wolo. l. idem m quoſdaʒ alij
vſq; ad quartam eius:qð pꝛincipaliter dicit᷑.i.ce quo agit᷑.ar.C.ð
inof.t.ſi quis in ſuo.vbi quartam appellat minuſcula:tu dic arbi⸗
mio indicis. vt S. de iure delibera.l.j.S.ait pꝛetoꝛ. Item fa.S. ex qᷣ.
c.ma.l.ab hoſtibo.S.ſj qd ſimpliciter. a.S.ſi qͥs cau.a ſi poſt tres.
quod ibi in hoc dixi a.j.ꝓx.S.hec adiecio c. .
m Solidos. hec eſt quaſi expoſitio pꝛincipij lensgs.
n h Ec verba.hic da exempla. ⁊ dic plene.vt dixi. S.e.l.ini hec

epᷣi vł pꝛelan alicuius.

⁊ enommant᷑ ab hac adiectõne familias.

d De ſingularibi.ſ.patrono ⁊ eiꝰ filio vel filijs.aʒo.vel etiã agna⸗

fEt ad coꝛpons.⁊ pꝛo etia. q.d.non ſoluʒ ad ſingulares vel ad ſpe⸗

