V Caritas. i.patria poteſtas que fuu inducta ꝓpter affectõz libero
rum iure ciuii romanoꝝ. vt inſti. patria po. S. j. pꝛius enim da⸗
ta fuit opera bello:poſita iuri.vt inſti.in ꝓhemio in pꝛin. 2 facui

ven.in poſ.mu·l. j. S. ⁊ generaliter.

tirit

za

n
mielligerek remiſſum: vi mnuini
“ ignons non melliger elre⸗
etiamlſi vinculum pig lniceu.
cie t: S.kpr.n ſioe⸗ ꝛals filij. ac. uß
boc expone vt j. . S. mducie. Waaareon ſ facto. acc. Debet. vt et ile
iarum. Hoe . ann ee inu. „U et .
Franſtuga anqhnei⸗ S. poſtli.S. in pace r ariti.opinione hbominu. in ut de mge. §. agt 4
. eienen⸗e ſecuritate ccẽ. accurſius. 87 fi.⁊. C. de mn. . nſ
. Le eneror. regamert P⸗ is: exquo d ea ſuſci Shianerat. gu 1
3 Eeſſerit 1. pꝛo. xx. inculũ pignoꝛis: exq deoq; ez Von mnmn con⸗ nn in .
2 Quanniatem is ſolus aa vinculũu pig tauerat: ideoq; hendo cu ea fmeſib ſ
eſ prear tẽ non is ſolu ere liberos op rat libera ira omm⸗ vt geglle
de anan. gua E anſug⸗ aut ad hoſtes aut zne poſtliminio d orgie conſtat. drrremunt r, mnrie
nrgeckprne e õ nper nn e ingenuũ p lirum govincnlum d, .
it: ſed ä qui- Zinge rtute mintu nons ſi cuz ea ſbpee e
guod. —. ome bello tranſfug d eos c qui⸗ vm blice pꝛedavi. s pa gnonst vt. E. hoflattemüI
gl nonde in bell tempusade ta ſipubl cium martis bàâ Roca br⸗e enait
b Deber n tan induciarum citia eſt fide ſuſcepi ata: null pꝛec ſtliminio cl. n ig. ar. tdc
vt vẽdi i micitia elt n ab recup t: ptinus poſtli operis li⸗ ſiutſte
go empton fern :· pus nulla a ia qui emerat s numerauit:ꝓtinu ima⸗ X. xo e nn
a quod. . qu vi tranſ N is alij ius pignoꝛ reuerſa non cnʒ væ yr. In ciuili teneat eiornt B abe. 3
ſri vero ſeruo: vr hoſtib⸗ plur ceſſerit. nõ eam re ofuiſſe veclaratur. ſepepeas mma vrousrvi h anl.
ſici vero ſeruo: n redempto habet tored⸗ rit ſſenſionibus qᷓuis ſe pe ⸗ Item ſiue 4 i te
Se derule ſſta, ſtitatẽ: ſed pꝛioꝛẽ redemp r⸗ bus diſſen nõ tamẽ in exi⸗ cubnem ar 5 ſſihe h
Narulernz me. re vebet: ⁊ empte idit ex em relpublice blice contenditur. Qu nam ſuffic qug⸗ a
ſt⸗ er. E. n reipu ſſeẽt 8 lee
s i er E. vauerfu enmn aut vengigin cmnuſ unn ikumaabarte⸗ znen raech neres ue ſ
R m ſue ſint: nec inter altern nnt cor: mr quos K.E.e. Nmnſte
Mri toꝛ aul e, r. Poſtiiminiu iſue ſint: n ce hoſtiũ: non ſi. minioꝛũ pus. uunan
mi pꝛo viginn. cunchley beri an ſerui ſint. iura captiuit s87 venũdatos litnttins
d Poſtli. ſerui. intereſt liben io recipiunt̃ qͥ pugna erint: 2 ideo captos? lacuit ſup⸗ Kwwtfl. te
anare rk ſoli poſtliminio ois bolco qai eins fuerint: manumiſſos plac itmͤ
Hiugnare. V onp t: ſed ⁊ oẽs hoĩes q ſilio poſteaq; m ꝛicipe ingenuita ſetiuſun
hoĩes qui vadun re poſſunt: eẽ vel conſi o repetere a p 341 te ami⸗ WN
dnr nan narureſunr: t nunn ee Ap. remn aagn nulla captiuita Ul. Nin
munt. occaſi vel alus mocts pol quo in pace cau ange⸗ quiin hoſtium Wankec
one belli: ad gue IYcap :vt rediret ſua vo ſe Ona eoꝛum erunt: at⸗ nun dn⸗
3. ad. 1. agguil. qui m fuerat: vt redirer ir ipo m peruen 2 guing nh⸗
occidit.S. in hac, II ud hoſtes manſit: nõ e Er poteſtateniyer ſiue teſtamẽ⸗ Hn Pist
g 1 Darm. lütate Nitniiij eſſe verũ ẽ. ß e ibidem r iu nõ ha⸗ aice
ern ſtea poſtlin ris quos cepe factionem ment: ad quos inmnn ili
tempore quo era lſis hoſtibus ex ag ꝛi ti faction ertinent: ad que imi
is ho ꝛi agroꝛum ad p int: ad eos pert ſtiũ non ſa tat, ob.
guerra⸗ ta po Pu mia eoꝛuũ agro li buerint: in poteſtate ho
h Pace. facta p rant Tmim . re: nec aut publi 6* ent ſi in po eiraie dir ca uſa ſi
ſea am hoe wmm nos regire:⸗nec onr Pluli bueniſſent. idegius in eade :que en
1Lautum. ho 0ꝛz es ꝛede cedere.p ueniſſent. lege coꝛnelia:que Nnrelucunt,
od ſequitur. ari:aut loco pꝛed ex hoſtibus er iubet eẽ lege coꝛ edita ntzd vſun,
ñůü eur emm uüle ager qui io faculta⸗ oĩm D ſi hi de quoꝝ bar bo fqi gi.
nidas upemumn di Rebermon inspoſt, dwu aimteln⸗ atemear: inn e
maumint eg tem redeun Api. 1— oteſtatez no puem e ad be⸗ K Kiz r57.
luntaie . inij mutat. n ab hoſti⸗ ſtiũ p eadez omĩa Prinere ad c⸗ ninneh⸗
ar ana . 3 ala⸗ lim Iquis ngen aminta ſecũ ha kenemcinorgu gle oliſn⸗ enr
r . w ete Nen⸗ bus redemptam: eo thiberos: et re 6habiturus eſſet: ſ poſt ſer⸗ ſ mn
lij 8 feſeeejen jt. t ex ea ſuſciꝑe tu⸗ uütus e! . . oꝛro queciq; ler⸗ hiſen.
nlcn damus bochner ſe natum ſub nirlan erit nio reuerriſſe⸗ ſelanrnd at . Kecnpatd uunt.
G . redi⸗ s filij cum matre manumiieri capndeimn inis inte õäs mnti.
1. Erpulſib:r rralis filij cum matre ſoẽq; patris lent: acquiri wmms it: qugsre ab holſtibus gri⸗ munoulute
re.⁊ receptos ñ „ ſanoꝛantia mariti eiuſi ſiſ pient: acqumt io redierit: que y Cum mari na
oꝛant manummn . oſtlimin . qui ex lico 1 ½ hlimnennane
pios vcimns bo. igno eoꝛum quos tur:cuũ p ertinere: q t0:. quia iuo ai⸗ mnnt
C. e. l. ab hoſti ſtatin t. exinde ad eos p genua eſt: nec ̃ dlnhfl
5. facit . e rerum nech ſſus eſt: officere ebe lrrs neceſſe eſt e Pe ad tenemt⸗ nanun
m Ager imo ac⸗ intelligi opoꝛte lla ex ſols aſuerud ine pſumnt: ie, uuduagun
nii: vi . ð ac⸗ 7 m cum ill⸗ . ttũt. i. Athr gen,
retri “ . quia ibi de mobili: H ideo Wo mn Wens. bnennn, e. nſe gminnerde Anunn
eer i aus in pꝛin.quia ibi de m tu nup. milibus diſſenſioni 2.. primo. .
vt dixis de ir. i bſtat. J. l. ſi quis i aars. 8ſi 3 In em lijs capiunt: vt
ſei.diuus. Item non o 5 acqur. re. . ¹ maͤcne ſi eſſet reuerſus . liant᷑: ⁊ alij e a
e immobilr dicit. ⁊ facu de tur ergo perin m: ⁊ alteri ſ uccedit:
dempnene Ranergempre nadin mgen
redemptione. nam æ re

: 8 qmi. nee o
l.cõmercio. 2. l. is qui. culo pi
ouincie. 7. 1. c ꝛeterqᷓ i vincul
alter . l. . e deſeg Manenin habet goſtuel Pſaenmn recipiar e⸗
mne ri eliber eanen ita vi per omnia pnſtin onium.
no tenetur: iq dicik. ac. natrim .
ber ſolnere Baubennan Pmard non pꝛeſumtur m
uis ing
0„ ſ 3

Aenaaar unagälie. eiuss pel vna ciuita winr 1 i.
ſſiſſent. . 7. Jj. l. ho es. 3 mãu. * D
z Oe oſtli. §. a pratis.. ige. . fi. x. C. dicte.
facie Eel hoſ .5 facto: vit ĩſti. de l. cũ interd
6 Mami E.z theſan. l.j. : vt z poſtli. S. fi .·
npuacuo. . .qꝛe pupilli: P . SSS
ntis. l. qui teſtament⸗ SS Hna ncl tvon. zvel ie conſti. ſ. ins aliquod: ve
erat enim quaſi ſeru Bne neefne fuit woreltat Ee 9 CoMutcboturn Auerebamr: 2
6 narkins un riwammongen ſit eaivrrn: non tamen e
ideo ita bai emm eos eſſ
turalis. l.
p ma

*

ſc li

i. tractabat᷑. ⁊ facit ̊ de tuteł.inmto.S.fi.⁊ le.tu.l.iij.S. ſed ⁊

ſi ab hoſtibo.

fAcerint.facit ð in bello.S.j.⁊ vœ accept᷑.ſpecies.S.fi. ⁊ de here.
inſti. alla in fi. ⁊ adde qð no.S in bello.S. facte.

g Quoq;. relicia.

h Bie. ſ. pure
i Quod filius
ceſſerii.ſ.ſiliꝰ.
k Pernnebit.
immo filij. vt. j.
caſtrẽ. pecn.l.
ponebat᷑ in fi.
que ẽ ↄtra.ſo.h̊
ceeſt nõ: vel lege
interrogatiue. ⁊
Rñ.inõ priebu
vt ibi. ꝓ quo eſt
quod ſequit᷑.naʒ

⁊cc.vł dic etſi. i.

qᷓuis. ⁊ ſic iũge
pcedẽtibo. quod
gut ſequit᷑ ao he
redeʒ patris ⁊c.
mutat caſum.ſ.
ꝓ ſi pater redijt
poſt moꝛtẽ filij:
7 lłecedit in cimi⸗
tate. vł lege pla
ne: ⁊ dic ad here
em patris.ſ.re
uertẽtis in ciui
tatẽ:⁊ decedẽtis
poſt moꝛtẽ filij.
Itẽ ⁊ eodeʒ mõ
ſolui᷑ S de ſuis
⁊ le. her̃.l.ſi p.
que ẽ otra.

¶In pẽdenti.
hoc dic vt inſtit.
quibus mo. ius

pa. pot. ſol. S. ſia

ab hoſtibus.
m mnſſe. ſcilʒ
eſtimatur. fac
5 de verbo. ob.
ſi filiꝰ.
n Mue peculi
au. intelligunt.
facit ð de vſuca.
.l. ſi is q i pri.

7.1. iuſto. SF. fi. „
3. e. in bello. §.

j. 7. S. ij. 7 5. e.
l. in prin. 2.S. j.
0 Peꝛtiebut.
als rediguntur
p Si qs. moꝛ
tuo.filio eodem.

q Deceſſerit.

pater.
r Teſtamẽtũ.

quod antea in cinit

lege coꝛnelia hereditatem adierĩt:

ꝙ ſi ex lege coꝛnelia nemo heꝛes ex
titerit:bona publica fiãt:legata qͥ;
ſeruis eoꝛuʒ preſenti die vel ſub cõ⸗
ditione ad heredes pertiebũt. Iteʒ

ſi ſeruus ab extraneo heres inſtitu
tus fuerit: iuſſu heredis captiui ad
ire poterit.

Qõ filius eius qui ĩ
hoſtiuʒ poteſtate eſt accipit:aut ſti
pulat᷑ id patre pꝛiuſꝙᷓ poſtliminio
rediret moꝛtuo ipſi acquiſitum in⸗
telligit᷑.⁊ ſi viuo patre ðceſſerit: ad
heredẽ patris ꝑtinebit. naʒ ſtatus
oĩm quoꝝ patres in hoſtium pote

ſtate ſunt: in pendenti eſſe. reuerſo

quidem patre eſtimatur nuniᷓ ſue
poteſtatis fuiſſe: moꝛtuo pꝛe tũc pa
terfamilias fuiſſe: cum pater eius ĩ
hoſtium poteſtatem perueniret.
Que peculiari nomine ſerui ca
ptiuoꝛum poſſident: in ſuſpẽſo ſũt
nam ſi comim poſtliminio redlerĩt
eoꝛum facta intelligũtur: ſi ibi de⸗
ceſſerint per legem coꝛneliaʒ ad he⸗
redes eoꝛum pꝑtinebunt. Siqͥs
cum pregnantem vxoꝛem haberet

in hoſtium poteſtatem peruenerit

nato veinde filio ⁊ moꝛtuo ibi œceſ
ſerit:eius teſtamentũ nullum ẽ:qꝛ

eoꝝ qui in ciuitate remanſerunt

hoc caſu teſtamenta rumpunt᷑.

J quis pꝛegnante vxoꝛe reli⸗
cta in hoſtium poteſtatẽ per

uenerit:mox natus filius eius vxo⸗

re ducta filium vel filiam pꝛocres

ate fecerat: a ĩ quo poſthumũ preterierat.⁊ hoc

.cetera nanq; c. 2. C. œ libe. pre. aulẽi. ex cõ.
4 rinieſnan poſt moꝛtem patris: lj etiã moꝛiat᷑. ſj qͥd
ſi vmno patre in ciuuate vecedit pater? Rñ.vt oixi e iniuſto ieſ.
l. poſthumus.a ſic differt filius capn: cum pater videatur morfe
prima hoꝛs captuntatis. vt hic 1 8 de imuſto te. l. qui vxoꝛem. ve

die vt ibi. accur.

1 ſ Y qmns. relicta. mn cinitaste. .
Ducta.ſ.aliq̊.a łs vetecta.ſ.vxoꝛe capu.

nn ciuitate.ſ.exiſtente auo.

us iñ lo

S.qui d ficiunt.

Oſtes.ſ. in quib hʒ locum poſtli.alij.n. eiſi ſint hoſtes be
cũ nõ habet. vi S ſi qͥs inge.S. pe.⁊ ñj.
m ſi erant ſubditi: vt capi.dimi.l. amiſſione

7 Ceteri. ̊ nõ omẽs: vt ſtatim dices.

9 (Predones quinq; ſunt geners gentium. Primum hoſtes:

†
7

quibus hie dicit.in quibo ſcilʒ poſtlimi. locum habet. Jrem alij enz
quibus non habemus vſum.⁊ in his idẽ. vt z.l. poſtli. ius.S. in pa
ce.Lercium populi liberi bin nec nobis ne calicni ſunt ſubditi: ſine
ſint nobis federati:cum prius erant foꝛte hoſtes. ſiue nõ. ⁊ in his ñ

eſt opus poſtli.vt S.e.l.nõ dubuo. Et idem dico

uerit: ac tunc poſtliminio auus re⸗

uerſus fuerit:omnia iura nepotis
noĩe pinde capiet: ac ſi is filius na⸗
§ in ciuitate fuiſſet.

Oſtes ſunt quibus bellu pu⸗

it: pel ipſi populo romano. ceteri
vo latrunculi vel predones appel

lantur. ⁊ ideo qui a latronibus ca

ptusẽ: ſeruus latronum ñ eſt: nec

poſtlimimum illi neceſſarium eſt.
¶ Ab hoſtibus autem captus: pu

ta a germanis ſeu parthis: 2 ſeru⸗

eſt hoſtiũ:⁊ poſtliminio ſtatum re
cuꝑat pꝛiſtinum. “D

Yhil intereſt qũo captiuꝰ re
uVerſus eſt: vtrum dimiſſus ẽ

an vi vel fallacia poteſtateʒ hoſtiũ
euaſerit.ita tamen vt ſi ea mẽte ve

nerit:vt non illo reuerteretur. nec
emm ſatis eſt coꝛpoꝛe wdomũ quem
rediſſe:ſi mente alienus eſt:ſed et qͥ
vicns hoſtibo recuꝑant᷑: ⁊ poſtlimi
noo rediſſe exiſtimãstur.

marito emixa ſit.ſi reuerſi fuerint:

iuſtos eſſe T parentes ⁊ liberos ⁊ fi
liũ in poteſtate patris:quemadmo

dum iure poſtliminij inde reuerſus
ſit:ꝙ ſi cum matre ſua ſola reuerta

babebitur.

l.ſuccurrirur.

blice populus romanus vcre

Loꝛentinus.

Arcia.
Jus ſeue. ⁊ antonin? reſcri
pſlerunt: ſi vroꝛ cum marito
ab hoſtibus capta ſit: ⁊ ibidem ex

trones.

de his qui non ſunt
liberi: ſed ſubſunt
regibus nõ ſubdi⸗
tis romano impe
rio:ſi modo cũ eis
amicitiã habuimꝰ2
vt in dicta.l.non
dubito. 2. lI. poſt.

in prin Quarium

vi hic.quod accie

li. de quibo hic di·
25 de leg. j. l. j. „
e v. ſig. l. hoſtes.
7 8 5 eſtam. 1. a

latronibo. ſub qby

pñt opᷣhẽdi ſi ciui
tas d& niis 3 ciuni-

tatem aliaz æ no.

ſtris. vel ſi eiuſdẽ
ciuuaus ciues ĩter
ſe: vt fauentia vel
arenũ. vel ſi ſtri

cum caſtro nςh ?

vel aliqs tyrãanus

capet. vt 3 poſtli.

S.a prratis. 7 ideʒ
ſi nõ de nr̃is ſiłia
inter ſe ſaciãt: vi 8

ſi qs inge. S. pe.

fi.ideʒ ſi ciutas æ
noſtris cũ alia ci·

uitate de nõ nr̃is?-

cũ nõ ſu de licẽtia
publica:vt hic dꝛ

qjd aũt ſi latro ho

ſtium capiatar de
noſtris: 2 a0 ho⸗ .
ſtes educat?ꝛ RR.

⁊ habet locũ poſt⸗
E r
e wlo.l. j. S. ñ fun 1.

tur: quaſi ſine marito natus ſpuriꝰ

E Meceſſarium. reſtitnitur tamen leſus. vt g quibus ex cau. ma.

a Ab hoſtibo. germanis. nomen eſt quarund gentium.

b n FYhil. an vi. C. e. l. ab hoſtib⸗ capti. Item fallacia que eſt lici

ta.vt g de wolo.l.j.S.nõ fuit.

c Renerteret᷑ aliud in ſeruo: vt & ĩ bello.S.manumittẽdo.

„ Recdiſſe.etiam ſi iuraſſet redire.ad que facit S. l.v.S.fi. ⁊ de pꝛe⸗

ua.l.j.⁊ qui.ex cau.in poſ.ea.fſulcinius.S.quid ſit.⁊ de acqᷣͥ.poſ.l.

—2

di. c. j.⁊.xj.q.iij.c.añceſſoꝛ.

„

iij. S. in amittenda. a de edil. edic. qͥd ſit. S. idem celius. ⁊ in vc. xcuij

e Exiſtumant᷑.vt inſti.qn.mo.ius pa. po. ſol. §. zaani.

f d Juus. reuerſus ſit. ſ ſilius. qpms is vere nõ fuerit captus.
g Spurius.qᷣo ſi cum patre tm̃.dic vi. C. e.l.j. q. ex ca.

ꝓ toto imꝑio ro.

mãqo: vt. j. ad mu⸗
nnerlrond Nau 5 „
tum ſunt latrücu⸗

4 M0 WW – 4 DW

ma.l. ab hoſti. S. non minus. Item nota caſuʒ vbi ex matrimonio na

tus eſt ſpurius. nam inter hos

remanet marrimomum SIm insno⸗

uũ. vi j. e. in bello.S. medio. Item facit 5 ad tertul.l.j.S. ſed ſi ap.

2. C. quibus ex cau. ma. l. ſt.
b l rones. eripuerant. hoc non erat eoꝛum ſeruus. vt ſupꝛa

poſtli. F. a
Pratis.
2 Ad geꝛmanos.
ſcʒ ad hoſtes.
KEViemerat. ab
eo qui eum cepit.
vel ab alio ñ dño.
¶Reckſſet. per
hoc ꝙ erat factus
ſernꝰ? hoſtiũ erat
dDubium: 5 tamen
redijt in pꝛiſtinam
cauſam. vt 8 i bel
lo.S.ſi dvepoꝛ. ãtea
gqũt᷑ nõ poteꝛat vſn
capi. qꝛ furuuꝰ: S

vm 1 DZd bel⸗
lo. mobile
vt 3 de acq.re. w.
tranſfugâ. 1. C. e.
I.ab hoſeibi.a dixi
S ſi captuus. S. j.
n Reciit. qͥ pus
alicudus noſtrum
fuerit. .
O Erat. ne ſit pᷣ⸗
da duoꝑe. ſic nõ.
ꝓꝙ firmius occupa
is priuſꝙᷓ ſua pro⸗
pria ſeruant᷑ ei: et
ua magis eſt meũ
quod ꝑ meã pꝛobi
Latem quero:ꝙᷓ id
quod ꝓ anteceſſo⸗
res. ad quod S de
inter. 2 rele. l. iij.
p Pace. facta de
primo bello añ ſe ⸗

cundu.
q Redderẽt᷑.fac̃
Z. e. n bello. S. fa⸗
cie. ⁊ de paci.cõuẽ
tionum.
uiſti. ad
Hoc.j.xœ re.iu.qͥ ĩ
ſeruitutẽ.⁊ ĩ bel
lo. S. ſacte
8 Statu. 1. ca
pPtiuuate.
4 Ic eo. als me
vV Uſucapꝑe. vt
æ de vſuca. iuſte
S. R. 78 in bello.
J. facte. 7 quibo ex

ſolet.

Abolenus.
Altrones tibi ſeruum eripue
rãt: ⁊ poſtea is ſeruus ad ger
manos ꝑuenerat: inde in bello vi⸗
ctis germanis ſeruus venierat. ne
gant poſſe vſucapi eum ab empto⸗
re labeo offilius ⁊ trebacius: quis
perum eſſet eum ſubꝛeptum eſſe:
nec ꝙ hoſtium fuiſſet: aut poſtlimi
nio redijſſʒ ei rei impedimento eẽ.
Abolen?.
Jquid bello captum eſt: in
preda eſt: nõ poſtliminio re⸗
dijt.pauł.immo ſi in bello captus
pace facta wmũ redijt: veinõ reuo

cato bello captus erat: poſtlimimo
recijt ad euʒ a quo pꝛioꝛe bello ca
ptus erat:ſi modo non cõuenerit in
pace vt captiui redderentur.

SBẽ.
dum in hoſtium poteſtate fu

iſti vſucapere potuiſti.pau.immo
ſi quid ſeruus tuus peculij nomine

dum in eo ſtatu eſſes poſſederit io

ceoq́;; tẽpe vſucape poteris: qm eas
res etiaʒ inſcientes vſucaꝑe ſolemꝰ

2 eo modo etiam hereditas nõduʒ

nato poſthumo aut nondum adi⸗

ta augeri per ſeruũ bereditarnun
Jidquod nĩi hoſtes ceper̃t
eiuuſdem generis ẽ: vt poſtli⸗
minio redire poſſit: ſimul atqʒ ad
nos redeundicã ꝓfugit ab hoſtibo:

2 infra fines imperij nr̃i eẽ cepeꝛit:
poſtliminio rediſſe exiſtimandum

cau. ma. qit pretoꝛ. S. hi plale. . S .
x Inlcientes. i. ignoꝛ antes. vt 23 vſuca. labeo.1 emp. l. ij. S⸗

celſus.⁊ ꝓ ſoł.l.ij.

y Hereditas.ſ. capti. ⁊ facit g̊ de vſuca.l.mſto.S. nondum. a S. e.
bona. S. p. 2. I. in bello. S. j. .
3 Hereditarium. m quoſdam loquit᷑ de inchoata ante capt᷑. wmiĩ.
nec ob. de vſuc.i.fi. S. fi. .quibus obſtat in. et.l. iuſto. S. fi. vbi diẽ
inchoari. vnde dic vi no. in bello. S. ſfacte. vel ibi e herechtate non

¶gpti: hic capnu.

7 ſJid quod. redue. nã aliqua ſunt que non poſſunt. vt z.l. ij.
7. l. poſtli.S. trãſſugã .ꝭ s ałs in multis.l.hè n.
teſtate ſit.tunc.n.eẽt poſtli.reuerſus. vi S.e.in bello. S. ma
numiuendo. : hʒ &̊ poſtli. vt liber. vt. C. e.ſicut.que ẽ ↄtra:ſed non

cameito vt biber.

Rubꝛica. de re militari.

2 —
g m Fles. agit. vagando: vt non obſtet 3 qmbo ex can. ma.q mit⸗

tuntur. S. j. 2 facit. l. ſi eni. S. tandin.
b m Zinum vcelicta. 7 pſecutio.
7..]1. px. p totu.
Ati. pro vt.accur.

i.pena. 7 eſt ꝓpꝛia: vt.j. hac.l.

d Dare. pone vi S. t. j. poſtluminio carent. a. l.poſtlimimum. §.

eſt.pau. ummo cum ſeruꝰ cuiuſuis
noſtri ab hoſtibus captus inde au
fugit:⁊ in vꝛbe romana ita eſt: vt
neq; ĩ dñi poteſtate ſit: neq; vlli ſer

uiat: nondũ poſtliminio reuertiſſe

exiſtimandus ẽ.

Se re milita:i. Rubꝛics Api.
Iles qui m cõmeatu agit
non videt᷑ reipublice cau⸗
ſa abeſle. Ri.
Ilitum celicta ſine admiſſa
aut ꝓpria ſunt aut cum cete⸗

ris communia. vnde? perſecutio

aut propria aut cõmunis eſt. pro⸗
prium militare eſt lictum:quod
quis vti miles admittit.daꝛeſe mi

litem cui non licet gꝛauecrimẽ ha

betur:⁊ augetur vt in ceteris veli⸗
ctis dignitate gradu ſpẽ mulitie.
Eſertoꝛem auditum ad ſuũ
ducem cum eulogio preſes
mittet: preterꝙᷓ ſi quid grauius il
le veſertoꝛ in ea prouincia in qua

eſt repertus admiſerit. ibi eniʒ euʒ

plecti pena vebere: vbi facinꝰ ad⸗
miſſum eſt:diui ſeue.⁊ ant.reſcri⸗
pſerunt. Pena militum huiuſce
modi eſt:caſtigatõ pecuniaria: mł
cta: munerum interdictio: militie

mutatio:gradus eiectio: ignomi⸗

nioſa miſſio. nam ⁊ in metallum
aut in opus metalli non dabuntur
nec toꝛquentur. Emanſoꝛ eſt:
qui diu vagatus ad caſtra reuertit᷑
Beſertoꝛ eſt: qui per prolixum

traſfuga. vel vt
I.e. qui cũ.S.j.
7. ij. 2. iij. vxł lar
ge. 1. deputare.
ad q. C. loca.
milues. 2. l. fi.
de ↄci. ob ca.l.
ſi militẽ.⁊ ꝑto
ium huc ti.
e Anget. ſcilʒ
hoc crimẽ: vt det
ſe cin ñ licet.
qð ſubijcit vt in
ceteris.ſ. milus
riba deliciis.vel
die delictũ mili⸗
tare ſiue ꝓpnuz
auger᷑ qualitate
ꝑſone:ſicẽ ⁊ cõꝛa
variãt q̃litate ꝑ⸗
ſone. illa tamen
minnũt᷑. vt ã de
peñ. aut facta. S.
ꝑſona.hic angẽ⸗
tur:vt hic ⁊ ar.

L. & epi. cle.
l.pſbyteri.⁊ ſaẽ
j.e.non omnes
in prin.
f Bradu. naz
tyroni ꝑcituꝛ. vt

J. e. l. uj. S. ſi plu
res.
g d Eſerto⸗
rẽ.mili
tem. acd.
h Audituz. i.

accnſatũ.⁊ ſic S

e ſic. l. ĩ anduũ
i Ducem. aks

inchicẽ: ⁊ ałs dui
cem.

k Elogio. i. lit

tens deſignãtiba
qualit veliqᷣt.vi
g de cuſto. re.di⸗
nus. ⁊ hoc ſi eſt
crimẽ miluare.
7 ad hoc ĩ au⸗
tẽi.vt nul.inð.
S. ſi vo qs. ⁊2 5
ve accu.l. ſi cui.
S. fi. idẽ ſi cõe:

Leueꝛ vt innuit ſtatim. 7. C.e.l.fi. in prin.ſʒ ſi graue: tũc preſes. vi
ſubijcit. ⁊. C. vbi c cri.agi op.l.j.⁊ in aut.qua in ꝓuin.⁊ 3.5 ac⸗

cu. l. fi. ⁊2 nõ. C. de iur. om. iu. l. pe.

IAamiſeꝛit. cõe crimen iñ cõminẽdo alij dicũt: ſi alii tumultus
ſedari non põt.vt gᷣ de ſic.l.qui cedem. ꝙ in leui cõi poſſet dui nõ

gꝛam. vt patet ex pᷣdictis.

n Pena militũ. etiã ꝓ cõi crimine.

o Caſtigatõ.ſuſtiũ qnq;: vt.j.S.in bello. Itẽ verben qñq;: Vt. .

l. qun ↄmeaius. §F. fi.

p Zoꝛquent᷑.nec alias ſimiles penas que plebeis ↄuemiũt. vt 5

1e peñ. l.moꝛis. S. iſte.⁊. C.

tes. ⁊ ideo hodie ve ↄſueiudine nõ ſuſpendunt᷑:enam ex velicio ex

ꝓlebeius ſuſpẽdit᷑

q Beſertoꝛ⸗ per prolixum. brenius eſt din ꝙᷓ tempus prolixum
im Jo. vtrunq; tamen iudicis arbitrio. vi ſupꝛa xæ iur. æliber.

Orlicr

sri
uttnins
liu
n nn A
amnineß

jlichi.

Peechride ⸗
enta nln⸗
zibtiteſu
Otafüriu:
ſrſemaen⸗,
ſlumn ve
je. os
inge,
ganmn
ſtetvo,d die
n men⸗
Utlat fon
apeiom
aſrivt
Norpt re
riimire
Untuaoli
UumeAale
Rowwihuum
mor Rö
ac
Ne WN
Gas. d
WSNN.
Ren. Hed
uid chratur ve
dat auo hel no:
Ri, ornenim
gaolt ſalna:
lber ſineglai
ttir

A⸗

1 Deidl ats
Nclen aks d
leni.nreyent⸗
Nſe dmiigko
Dkentit.
nnner

Alyreo pri
—
mnendum eſe,.
unai xine.
Anun
pikpoſteo.
rlziticr
Briwſumnmn

Upen.
Orhr
Gngeak
amndi
. w.
A n

5

. n.
II d

AüOſdu.

„ Krl ial
Saen
lcid doa
n.

klpt!
onint
linie!
u Zuuh
l we
Gikline
ui a
Y
2u ia
ſi citcn
ignnilis
auun ngn

„ 2, e 3
Mrſiain,
—

ni unß

l.j. ⁊ ua eſt maius crimen deſertoꝛis: vt.j.l.qqni cum vno.S. leni⸗
itaq;.ſed nõne a hec poſſet eſſe differentia inter redua ⁊ redire: vt
hic ⁊ in dicto.S.lenius? Rñ.non:vr.e.l.S.imterdictum.
r Is qui explo.dic ꝙ inſiſtenibus hoſſibus: id eſt eoꝝ precibus
ille quem miſimus pro exploꝛatione ſtetu: ⁊ nõ cito redijt. vel dic

ꝙ ſine fraude
ibat videre ho⸗
ſtes: 3 ꝓhibitõʒ
tamen. vt. j. S.
bello.
s NQui ſtatio⸗
nis munus. de
hoc munere ha⸗
bes S de of. pre.
vr. l. j. S. fi.
DS preſichs

ab execut:õe.i.

pᷣcepto.a eſt ar.
5 ſubditos qͥ nõ
obediũt pᷣlans:
vt pena deſertõ⸗
ms teneant᷑.que
aitine⸗ nõ ois.
q in pace.
V DSi ad diem
cõmeatus.i.die
poſuo in ↄmea⸗
iu vt vadat foꝛ⸗
te ad cuſtodiam
alicmꝰ caſtri vk
loci. vł dic vt re
eat wmũ infra
diem ſtatutũ a li
cẽnante vel a le⸗
ge.ſ.xx.milium
diurnoꝝ. vt 3 ſi
quis cau.l.j. et
ad hoc.j.eo.l.qͥ
cõmeatus. ⁊ qᷣ
bus ex cau. ma.
ſi cui.S.fi. ſ̊ ad
quio curatur va
dat cito vel nõ⸗
Rñ.jqꝛ interim
ꝑcipit ſalaria: q̃
pdet ſi negligat
redue.vt.j.ꝓx.

x Socẽdi. ałs
wcẽdi:⁊ alłs du
cendi.i.reueriẽ/
di ſe wmũ: als
dicendi.

py Dun militie.

merno.l. ſtipen⸗
No. vt. J. H ſi

ſi habes pꝛimo.

tempus euagatus reducit᷑. Jsqͥ
exploꝛatione emanet hoſtibus inſi

ſtentibus: aut qꝛ a foſſa tota rece⸗

dit: capite puniendus eſt. Qui
ſtationis munꝰ relinqͥt pluſq; emã⸗
ſoꝛ eſt: itaq; ꝓ modo velicti aut ca⸗
ſtigatur aut gradu militie vijcit᷑.
Si preſidis aut cuiuſuis pꝛepo
ſiti ab executõne quis veſiſtat:pec⸗

catum veſertionis ſubibit. Si

ad diem cõmeatus quis nõ veniat:
pinde in eum ſtatuendum eſt: acſi
emanſiſſet vel veſeruiſſet p nume
ro tempoꝛis:facta prius copia wcẽ
di: num foꝛte caſibus quibuſdam

tentus ſit: ꝓpter quos venia di⸗

gnus videat. Qui militie teiu⸗
pus in vſertione impleuit emeꝛito
priuat᷑. Si plures ſimul pꝛimũ
eſeruerint: œinde intra certuʒ tẽ
pus reuerſi ſint:gradu pulſi ĩ diueꝛ

ſa loca diſtribuendi ſunt. ſed tyro⸗
nibus parcendum eſt: quiſi itera⸗

to hoc admiſerint: pena competẽti
afficiũtur. JIs qui ad hoſtes cõ
fugit ⁊ redijt: toꝛquebit᷑.ad beſti⸗
aſq; vel in furcam damnabitur:qᷓ⸗
uis milites nihil eoꝝ patiant᷑. Et

is qui volens tranſfugere appꝛehẽ⸗

ſus eſt: capite punietur. Sed ſi

ex unprouiſo dum iter quis faẽ ca⸗

piat᷑ ab hoſtibus: inſpecto vite eiꝰ

pꝛecedentis actu: vema ei dabitur

3 Si plures. primũ.puta primipillarm. vel aduerbiũ tempoꝛis

7 Parcendum eſt. ad hoc..l.ꝓx.in fi.r.l. oↄme. in fi.
Iterato.ad hoc.C. æ epiſ.au.l.iij.in fi.⁊.j.e.nõ oẽs.S.deſer/
1o2. 7 in aui. ſanc.epiſ.S.antepe.⁊ S de peñ.l.capualiũ.S.ſolent

7.§. craſſatoꝛes.

E Is q ad hoſtes.qꝙᷓuis.q.d.hoc in paganis: ſecus in militibus
vt S.e.l.S.j.vel alias ſubaudi.ſ.in alijs crimibb.
a Volens.i.voluntarie tranſfugii.ſic SD de re.di.l.fi.a ſic nõ ob.
5 de peñ.l.cogitationis.vel dic ꝙ hic nõ ꝓfugit: ſed tamen ad alu
quem actum proceſſit.vt ⁊ ał.S de ſic.l.diuus. a paricidijs.l.
· in fine.⁊ de boms e.qui moꝛ.ſibi conſci.l.finali.S.iic aũt.

b Seg ſi ex im

uiat. accurſins.

prouiſo.quis.pro aliquo facto foꝛte vt nature ſeꝛ

e ¶Actu. ad qdᷣ. C. xe prin. agen. in re. l. pe. ⁊ 3 we libe. exhib. l. iij.
S.iulia.⁊.j.e.nõ omẽs.S.a barbaris. .
d Vema.deliquit enim quia ſtulie ibat. ⁊ facit õ̊ œ edił.edic. ſi

quuis fu. S. idem ait.

eAbilinie. erat.n. aſſumptus in. x. annis infra quos fuit captus

—

⁊red jt poſt eos elapſos.ałs ſi infra eos miluie reſtituit᷑: vt.j/.e.
no omnes. J. a barbaris.

ta accipiet.

N 6
„

f Reſtituerur. ſcʒ vt habeat priuił. veteranoꝛum 7 emerita:ſ non
ſtipendia medij tempis. vt.j.l.pe.⁊.l.non omnes. S. pe. 3. C. eo. l. j.
vel dic vt ibi. IJItem ſecus in deſeꝛtoꝛe:vt S qͥ nilitte.
g Miles. amiſit. illicite: vt S. t. j. l. ij. 2.l. poſtli. carent. ſi autez ac
ludum:tunc comprehenchtur ſub verbo alienaun. xe quo verbo die

⁊ſi expleto tẽpoꝛe militie redeat:
vt veteranus reſtituetur: ⁊ emeri⸗
Miles quiĩ bello ar
ma amiſit vel alienauit:capite pu⸗
nitur: humane militiam mutat.
Mni aliena arma ſurripuit:gꝛa
du militie pellendus eſt. In bel
lo qui rempublicam a duce ꝓhibi
tam fecit:aut mandata non ſerua⸗
uit:capite punitur: etiam ſi res bñ
geſſerit. ſed qui agmen exceſſerit ex
cauſa:vel fuſtibus ceditur vel mu
tare militiaʒ ſolet. necnon ⁊ ſi quis
vallum tranſcendat:aut ꝑ murum

caſtra ingrediatur:capite punitur

Si vo quis foſſam tranſiuit: mili
tia reijcitur. Qui ſeditioneʒ a⸗
trocem militum concitauit:capite
punitur. Si intra vociferationem
aut leuem querelam ſeditio mota
eſt:tũc gradu militie reijcitur. Et

cum multi milites in aliquod flagi

tium conſpirent: vel ſi legio veſici
at:auocari militia ſolet. Quip⸗

poſitum ſuuʒ protegere noluerint:
vel leſeruerint:occiſo eo: capite pu
niuntur.

Rri.ius.
Vi cum vno teſticulo natus

eſt: quiue amiſit: iure mili⸗
tauit ſcom diui traiani reſcriptuʒ.

Nam et duces ſcylla ⁊ cocta me⸗
moꝛantur eo habitu fuiſſe nature.

ſiʒ ius vel vn.pn.l.a ſi legibj.⁊ S de iur. d.l.j.⁊

vt.j.eo.qui cõme⸗
tus. S. fi.

p Pumane. id

humanius ẽ vt ſie
puniat᷑: ⁊ ſic ꝓpꝛie
dici᷑ mutar?. vxł H
de eqᷣiate:jʒ 8 de ri
goꝛe. ſic pomt᷑ Z de
ap. l.nõ tm.⁊ ẽ ad
uerbiũ.ałs bume

rale: qð ẽ genꝰ ar-

mok: r. damer
tus.S. fi.
1 In bello. geſſe
ri. magna eſt vir⸗

tus obediẽtie.⁊ ſic

eſt ð ſabditos ꝓ pᷣ⸗
latis.ad qð ĩ vec.v
q.ij.ca.ij.⁊ S mã.
ſi remu.S.ſi paſſꝰ
⁊2.l. ꝓculus.⁊ ad
ma. ſed ⁊ ſi.S.ij.⁊
ad.l.aqᷣł.ſi ſeꝛuus
ſeruũ.S.ſi puerũ.
2. . de neg. ge. l.
fi.⁊ S̊ de condi. ob
tur. ca.l.ij.S. pe.
7 ĩ aut.vt deſunc.

ſen fu. S. j. 7. .

inſti.de aucto.tu.

S.neq;.⁊.C.æ ſacroſan.ec.autent.qui rem. ⁊ Sð le oꝑ.no.nũc. pre⸗
toꝛ.S. interdictum hoc.ſed ar. j.C.æ ap.l. qm̃ iudices. ⁊ qð vi aui

clam. l.ſi alius.S. antepenul.
k Caſtra. ſic S de re.di. l.fi.

IQui ſedit.atrocem militum.i.milites qui ſu

nt atroceo ĩ boſtes

ſeditioſe concitauu in aliquem:non in hoſtem. vel dic ſeuie ntes ĩ ho
ſtes concitauit.i.remouet ab illo hoſito.vel dic concitamt etiũ in ho
ſtes: nõ ex pcepto ducis belli. vt S. S. in belllo.
m Abota eſt. ꝑ aliquem militem facia eſt ſeduio: dum quidam alij
quoquo modo rixarent᷑: hic quidem veijci᷑ milina. ad quod s e m⸗

iur. Item ap.S. feciſſe.

1n CEonſpirent. accipe aduocari rẽ: ⁊ dic vel ꝓ etim.
o Si legio.i. qᷣ peſt legiom denciat ad maleficiũ puniendũ.⁊ ſic peꝛ

pᷣſidẽ.ad qð. C. de his qͥ latro.vel ali.cri.l.ij.

p Aduocari. ałs auocare. ſ. pᷣſides.
q Qui. pᷣpoſitum.puta ducem belli.
rF Protegere. 1. vefendere.

s Eapite. j. e. om̃e xe. in fi ⁊3 ad ſylł.l.ij. S. cũ wd/ñe⸗e.
t ꝗq Ei cum vno.memoꝛantur.paſſiue. ⁊ ſic cocia a ſcylla fuerũt
duces cñ vno teſte. vel eponens: a dices ꝙ fuer̃t iuriſcõſulti

n

qni reterünt quoſdam duces fuiſſe carẽtes aliero teſte. ⁊ q ſubijcit
natu vel nature. dic. 1. natuntate. Uẽ—
VAld beſnas.qñq;.i.qncucd. · . .M
x Pumendus. facit 8 de pems. l. capitaliuz. S. in exulibus. 7,1. aut

dã. F. mter. geccur.

y Vegiſſe. hoc ex
põe vt. I. ꝓxunis ”MU
dun A wle Ald beſtias datus ſi ꝓfugerit:
chs p elcetuo · militie ſe vdit qñq; inuẽtus capi⸗

3 In inſulaz. le⸗
ctus. 1. elect?: diſ
ſimulauu depoꝛta⸗
tionẽ. vel non ele⸗
ciꝰ ⁊ diſſimulauit

te pumiendus ẽ. IJdemq; obſeruan
dum ẽ in eo qui paſſusẽ ſe legiſſe.
In inſulam depoꝛtatus ſi effugi
ens militie ſe vedit: lectuſue diſſi⸗

dãdo ſe militie: vt . ee
ſube-velvic ver⸗ mulauit:capite puniendꝰ ẽ. Tẽ
eſu ſteno vł ñ poꝛarium exilium voluntario mi⸗
elecus. pmo di· liti mſule relegationem aſſignat:
e alcran de⸗ diſſimulatio perpetuum exilium.
recepit miliniã alte Ao tempus relegatus ſi expleto
1 ehn viautt zr ſpocio fuge militie ſe vedit: cauſa
bone 2 r.. damnationis querenda ẽ: vt ſi con

Tempoꝛariũ

id eſt dicere ſi eaa obſeruetur ſi tranſactuʒ d futuro

e egin uee ſit: in oꝛdineʒ redire poteſt: 2 hono
pine 15s:2 ſets res petere nulitie non prohibetur.
e tdo ri da Reus capitalis criminis volun
ſuerat relegat: de· tarius miles ſcõm diui traiam re⸗
eeſe ſeripmmcapic punienaus eſt nec
ſimulãdo paſſus ? remittendus eſt eo vbi reus poſtu
eemniee⸗ latus eſt:ſed vbi accedente cã nili⸗
e n e on ab,; Lie audiendus eſt: ſi dicta cauſa ſit
ad q S æ peis. l. vel reqͥrẽdus aduocarur. IJgno

capitslium. S.ĩ exx minia miſſus a d in dicez ſu remit⸗ .

Uulibo. 2. l. rei ca. 7
lI. aut dam. S. inteꝛ
ſed ſi epoꝛtatꝰfiat
miles: tũc capite.
vt 5 ꝓxi. S. ⁊c. ſi· ̊”ð
de epiſcopo qui eſt indignus miſi fuerit oꝛdinatus innitꝰ.vt.C. d epi
ſcopis ⁊ cle.ſi quenꝙᷓ.⁊ facit.j.S.reus. ”õsůü
Ad tempus. fuge. i. relegatoms: que late fuga quandoq; dici᷑.
vt 5 de inter. ⁊ re.l.exilium. accurſus. “”M
? Perpetuam. ergo aliqua tempalis.qð dic vi S de pem.l. in ſer⸗/
noꝛum. S. fi. 2 facit. j. ve decu. I. ad tempus.
a Igem ob. qo plene dicit᷑ ð ꝓxi.
b Sit. i. eſſe intelligitur. ⁊ dic futuro.i.de infamia futuri tpꝑis:
quod eſt ſi coꝛpalis ꝓ pecuniaria. vt ð xe his qi no.infa.quid ergo
§. pena. 1 ibi nõ. ałs c furto: vt qmia relegatus fuerat ꝓpter furtu:
ſed certe non videtur inquiri debere hanc cauſam. vt 8 te poſtu. l. im
peratoꝛ: contra ſo. vw uuhlll.
ePHonoꝛes. veteres ſtatim: alias non ſtatim. vt.j.de decu.l.ij.⁊.j.
ad mum..l.oꝛdie.accurſius.
Reus. 1. accuſatus. ac.
e Aoluntarius.ſecus ſi coactus.⁊ hoc fuit pendẽte accuſatione.a. c
fCapiie.ob hocipſuʒ qð accuſat⸗ dague ẽ fieri vel eligi mues. ar.
S. e. S. ad beſtias. vel dic ex crimie ꝓbato q̊ͥ acuſat᷑ ꝙ capitale erat.
g Poſtulat ua.i. accuſatꝰ e pᷣmo crimine: ſj vbi ẽ cauſa militie.
h Bi. id eſt ꝙᷓuis. accur.
i Bicta cauſa ſit.i.verum ſit eum primo accuſatum.vel ſi dicta ex
cauſa.ſ.miline ſu ibi: als ſi abeſt a loco miluie requirit᷑. vt ſupꝛa ð
requi. re.l.j.ſed contra S de iudi.l.ſi quis poſt.ſo.ſpecisle: H ĩ mili⸗
te armato ne aduocer᷑ ꝓpier comunem cauſam militie: quod publice
ꝓgeſt. vel hic vocatus:lʒ ſponte acceꝑit:ibi nõ vocatus.vel ibi in ea

tendus eſt: nec recipiendus poſtea

dem reuocatus: hic in aliam. j aut ſuccumbet in iſta ⁊ nõ rennttit i

prima:aut abſolmi: ⁊ tunc remitut᷑ in pruna m quoſdam. ſij̊ puma
placet:in caſu tamen remunt᷑ etiam in nona. vt.j. ꝓx. S.
k Auchendus ſ. v ſecũdo crimie ᷣm quoſdam.
I Aduocatur. 1. bona ſequeſträer.
m Ignomima. ad udicem ſuũ ꝛam quo ante militiã fuerat accu

nneat infamiam perpetuam. idem

fatus. cõmngit᷑ ſugion. S. ⁊ in ſimiml caſu loquit᷑. j qũo cũ ibi ca⸗
pie: hic ignominia? Rñ.hic ex leuioꝛi crimine antea accuſatus fue
rat: abi ð capitali. ad quod S. e. l. tij. S. pena. 7.1. ij. in fi. facit.j.e.
l.finali.accuꝛſius.
n Abſolutus. a ſuo iudice. Et ſic nõ. ar.ꝙ ꝑiurus penitentiqᷓ ac⸗
cipiẽs vel infaĩs
volens militare: lic fuerit abſoln⸗ imnut. aſaer.
tus. Aulterij vel aliquo iudi .1c.li ae.
cio.p. damnati inter milites non
ſunt recipiendi. Mon omis qui
litem habuit:⁊ ideo militauenit:ex
auctoꝛari iubetur. ſ̊ qui eo animo
militie ſe vedit:vt ſub obtentu mi
litie precioſioꝛem ſe aduerſario fa⸗
ceret. nec tamen facile indulgen⸗
dum eſt extra oꝛdinem iudicatõis
qui negocium ante habuerunt: ſed
ſi in tranſactionem recidit indulge
dum eſt. Exauctoꝛatus eo noĩe
non vtiq; infamis erit:nec ꝓhiben
dus lite finita militie eiuſdem oꝛdi
ms ſe dare.alioquin ⁊ ſi relinquat
litem vel tranſigat: retinẽdus eſt.
Qui poſt veſertionem in aliam

militiam nomen vederunt: legiue cipiect. 8 e his
paſſi ſunt: impatoꝛ noſter reſcripſit no intg l. n
4 hos militarit᷑ puniẽdos. ꝛa aadult.l. mles.
na aſi ctumés quid mirũ cum
uius aũt delictum ẽ vetractare m ne pun ͤtur

nus militie ꝙᷓ appetere. nã 2 q ad
edictum olim nõ reſpondebant: vt
pꝛoditoꝛes libertatis in ſeruituteʒ
redigebant᷑:H mutato ſtatu militie

huius.l.nõ eꝛat
pena gladij pro

die ſit. vt. C. &

rrömtent damnan.
cũñ multa ſint: vt 3 de mio. l. auxiliũ: vt ſtupꝛo. vbi tm̃ pubũicatõ do

noꝛum fit. vt inſti. de pu. iu. S. ij. niſi in caſu wbi excepio. 2. C. ſi tu

toꝛ on. 1. j. 7 Te muk. que ſeruis pro. I. pri.
er aion omĩs. ſaceret.ſic.C.qui mmli.non poſ. l. j.s.
Indaulgendum eſt. ſcilz illis q dicun ſe nõ malo aĩo militaſſe.

Fx Extra oꝛdinem.due ꝑtes. 1. extra iudicium. vel aliter: vt ſupra

e eiec. l. j. S. cum ſeruus. q.d. pumiendi ſunt: nec eis parcitur miſi
iudicium. i. quis nõ aio malo militauerunt. tunc pꝑcitur iure cõi⸗
quia abſoluit. ꝛdeʒ ſi tranſigat. ſic eſt ar. ꝙ qui tranſigit vincere
videtur. de quo dic vt S man. l. ſii.·
8 Yugdicatois. 1. ſine cognide mchcis.
Hui.qi.illis.ſ.qui ⁊c.

vy Megocium. 1. uteni.

Recidit.ſ.negocium illul.
y Indulgendum eſt. æ iure comum.
3 Erauctoꝛatus. 1. a malicia poſuus.
7 Eo noie.i. eadẽ cã ꝗᷓ fuit dicta in ſuꝑioꝛi. S. ſec?ſi ex alia. vt 33
hig q no. infa. l. ij. S. ſecd 2 ſ.

7 ſi. „.
Relinq̃t. paciſcẽdo vł mrãſigẽdo: vt ſubijẽ̃ aduerſario deſiſtẽte

RRetmẽdus. in ꝓhibitõe qð ẽ imquũ: vt S. S. nõ oĩs.
a MDQu poſt deſertoz. quis ſiu deſeꝛtoꝛ. dic vt. j. e. edicto.
c Abuitariter. i. pena miue. ..
d Hꝛau1?. Stra. ſic S admi. 1. tutoꝛes q pꝰ. S. iutoꝛ dat. 1. . ad
mũt.l. fi. j. rñ. ⁊. . ð odi. ob ca.l. qd eunadi. qõ me. cã. 1. ei te.
e Abppetere. etiã ulicue.nqᷓ licite peiere no e el ictũ. vt Z. S. ad tps

in fi. vel ibi veterẽ. nonã aũt petere delictũ ẽ: Vt g qex ca.ma.l/q

„

7 data. 1 ad. I. uk. * ambꝛ. l. j.

f vEt qui. ſ.milite

nilites. .
Edictum.ſ.faciũ a duce belli.
h At.i.ſicut.

ſntiſt.

0 Agulterij. re

iz dio tempe

adulierio:lʒ ho⸗

adul. ꝙs . vel
ex alio capło. l.

X huturn.

rirnlli⸗

neolcimmuen

di mna

–

Nanaicti.

Duiggiert
6wiedn
Aurt üoemt
ſegtoluoun
Nhtenttune
T
oſiupole⸗⸗
önkerin
uig lnnn

— — — —— ——ē èð

Krfli,
ornerro
Elſun,

Gbellue
Phpſthos. K
. Aw
lRde
Ectd. d
ſodum unnn
Pnie t.
Miatſe
Alh obiſſete,
hlaiſir.
1 Emnirs,
Aulnon diu ſtn⸗

Ule htſdl,

WN
monabat diſer
Merat: vt hie
duſ.
Lenital er
cuſt ſin,
ſlißi.ermmt
.

EIv wn
nen inr
4 l⸗
uilh

9 Ale
cpiit 5at
ſaninſh ,
IAſee
Krand
4 uſec
fugn
Rt uli
5 Mß
„ MN..⅓
l ts
id Ehle
ſmntdonn
„Winhrit

hipenntlld

lA.
ei
