lus adire.nec ſoius pt᷑ repudiare.vt.S.x acqʒ.here.l.iiij. ſj ;tum ad
ſui ↄmodum p nolle.vt.S.æœ p.vr.p.l.inuitum.pdicta at᷑ vera eo
q eſt non ꝓxumꝰpubertati ⁊ capax wli nõ eſt, als et in ſui piudiciũ pt᷑
velle ſi ſu in wlo. vti. . depo.l.j.S.an in pupillum. ⁊ inſti. œ ob. ex te⸗
lto. S. fi. 7.5. de wlo. a heredito. S. item in cauſe. Idem q̈ dicit in ea

Q v

ſ.pupuilari. a tunc ſic ſit relatio ad intellecium. &t qꝛ ſepe que-
etate.ſ.pupiilari.a tunc ſi Inedes

rit᷑ qñ naturaliter tenet᷑ ⁊ nõ ciuiliter. æ q viroq; moch in
obliget᷑. dic ſi õhat eum aucte tutoꝝ.cinilii ⁊ naturaliter obligat᷑. vt

S.d auc.iu.l.impuberes.Sꝛ vo ſine aucte tutoꝝ.iunc ant eſt infano

⁊ tunc neutro.vr.s.de ac.⁊ oOb.pupillus.⁊ e ↄdi.inſti.qð pupiullus.
idem dicas de ꝓxi⸗
mo infanne. vr n·
unſti.de muni.ſtip.

S.furioſus.ſi autẽs ſſt. 1 4 5 2 Dem.
em bube· Eratius conſultus an be⸗
nioꝛ a tenet vrroch neficium dare ſe gquaſi viuenti ce⸗
modo. vt..ñ æ an. ſar reſcripſerat im vœfuncto xædiſ
: mgel namm ſe exiſtumaret: ridit non nderi ſu
lii. SF. uem 1 ve ne. bi pᷣncipem quod ei quem viuere
genl.i d. vupil?“ exiſtimabat ↄceſſiſſet æfuncto co)
aur non eſ ioeuple ceſſiſſe: quem mocum eſſe beneſi⸗ E
eꝛ. a innc aut e¶ cij ſin vellet ipſiꝰ eſtimationẽ eſſe.
anmo nodo⸗ nus Arcel.
alteriꝰ tutons an⸗ A que in partes diuidi non

ctoritas mueniat.
vel niſi factus ſi

locupletioꝛ. vt. F5. ⸗
e auc.iu.l.pupils· S .
aut cum exianeo. æ runc namraliter tm̃ habeat vel non habest tune

ex quo contrahit ſine eo.vt.S. quando di.le. ce.l. cum illnd.S. heres.

⁊ ad tre.ſi heres eius pu.j.rij.⁊ noua.l.j.S.illud. licet qdam diſti⸗

gnüt. vt ſi habeat tuioꝛem ⁊ zhat ſine eo.nec naturali teneat ſ vbi
non hʒ tunc naturalii.ar. C. de in integ. re.mi.l. ſi curato:em.pᷣdicita

omma qᷓ di in pupillo puent᷑ ⁊ in adulto ſi habeat curatoꝛem. ałs ſi
non hʒ lenet᷑ vtrroq; modo.ſ pt᷑ reſtitii.vi.q̊. de ac.⁊ ob. l.obligari..
E. de in inte. re.im.il.ſi curatoꝛem.in iudicijs dic ꝙ ſine iu. vel cu.li
tigantis non piudicant ipſo iure.ᷓ ꝓ ſe ſententie late tenẽt. vt. C. de
auc.p.l.claꝑ.⁊.S.de re iu.acta.S.j.⁊.C.æœ ꝓcu.l.non eo minꝰ.⁊ fa.

ad id qð dicit aninn iuchcio. S. de ac. 2 ob.l. nrioſus. 2
ꝗ log euincit. ſi res quam emi euincat᷑ mihi ꝑ rei ven.non eſt

in bonis meis. ſecus ſi ꝑ bypothecariaʒ. q fieri non pt. vt. S

æ einc. ſi mancipinm.S.ſi mum 2. S. duple. 7. 1. enict?. 3. Z. l. j. l.
bonox. S. in boms. oum em̃ cã euictõmis agit᷑ bona fide poſſideo. ergo
eſt in bonis meis.ſj vic ſtrictius hoc accipi m bonis ꝙᷓ ibi.vel dic enin

etur.i.eunctum eſt. ſic inchoat᷑.i.incho ata eſt. vt.S. e.l.nec ex pᷣcario

Vemum em̃ re eincia deſinit eſſe in boms meis.vt nec vminus nec bo

gei poſſeſſoꝛ ſim.

Eratuus. ꝓcuratoꝛ ignarus moꝛtis wommmi impetranit pmle

l.omm. a. S. e.l.in ambigiis.⁊ ſic non valet pulegium pꝓ veſuncio im

petratum.ſic nec iudiciumꝓ eo ſuſcepium. vi.S. udi. x q̃ re. S. fi.
ſecus in ſententijs iudicum. vt ecce ſi pnũciamt iudex heredem abeſſe
ex iuſta cauſa ⁊ libertatem deberi. ꝓderit heredi. q̃ſi herede ſit pnũ
ciatum.vt ſi habeat iuſpatronaiꝰ. ſicut eõ amitteret᷑ mſpatronatꝰ. ſi
aliqs iuuenis a quo debet᷑ fideicom. libertas ꝓnuncier᷑ ex imuſta cau⸗

ſa abeſſe. vt. z. fideicom.li.cum q̃ſi.in pᷣn. ⁊.l.cum vero.S.ſubnen⸗

tum vſq; in ſi. 2.l.ſi eum.S.eoꝝ.⁊ hoc cum ſnia ſert᷑ ꝓ efuucto. ſecꝰ

ſi ̊ eum.vt ſupꝛa que ſententie ſine apel/ pe. idem quod dicit defunctio

ablatiuus eſt abſolutuus.

f e Aque. cum omnes vmtutes ſint indiuidue pter vinfr. vt. .

ad.l.fal.l.j.S.ſi vſnſr.ſi aliq̃s nihi ꝓmiſerii aliqᷓ. heredes ꝓ⸗

miſſons tenent᷑ mſolidũ. a eʒ meis heredibo vebet᷑ inſoliduʒ vel noõ ſa

cientiho. vt. S. ſa. herc. heredes.S. an autem. 7. S. econtra. idem ſi ꝓmi⸗

ſit aliquid qð conſiſtat in faciendo vel non faciendo. vt. S̊. de vV. Ob. ſti

pulanones non di. S. idem puto. . l. ij. S. item ſi in facto. liczʒ in oꝑe vi
ceat᷑ eccomra.S.de opis li.l.ſiquando.vbi liberius q duobo pmiſu ope

ras tenet ꝓ ꝑtib.ſjͥ ibi ad eſtimatõem fiebat condemnatio. ſic 2.8. ſi P

mi. ven. l. loci. S. ſi fundus. 7. S. z ſi duox. a hoc qñ omnino dinidi nõ
poteſt. ſi autem poteſt licet non ↄmode. vt bos 1 homo vi mſti. æ offi.
E udi.S. qð ſi anodum. tunc aut ſi m genere ꝓmiſſio.vt homo. vel

alternaiine. ⁊ tunc ꝓ pie perit᷑.ſj ſolm min totum non poteſt. vt. . e

„Aliun ꝓ wmimo. certe non valet ꝓcuratoꝛi. qꝛ non hoc ageba?t
Item nec vefuncio.qꝛ a ſolo o pt᷑ hůe puulegium.nec heredi.miſi hoc
Prans voluerit. quo ſi dubuet᷑ ad eum recurrit᷑.ad qð.C. de leg. ?
cõ. & nouo. 7. l. vl. 1. S. de vul.ſub. ex facto.in pᷣn. ⁊.C. œ ſa. ſan.ec.

ver. ob.l. i circa pꝛincipiumæ. l. in executionibo. . pꝛ0 parte. ant eſt

ſimplex. vt ſtichus. ⁊ tunc ⁊ pentio ⁊ ſoluiio ſacienda eſt parubo.

vr ſupꝛa de ſolu.ſi ſtipulatus.S.vltimo.⁊.C.d here. act. l. jj. niſz

in caſibus. vt ſupꝛa commo. l.iij. S. heres, 2. l. in commodato. J. D5

Abent᷑ . In re dubia benigmoꝛẽ
interpᷣtatõʒ ſequi non minꝰ iuſtis
Ania fere iura heredum p⸗
de habent᷑: ac ſi conninuo ſub te
maztis hẽdes extitiſſent. Ode.
EVid ceſſionem qᷓuis longii⸗ ⸗

Amam functo heredes exti

ntcq qui pꝛincipaliter heredes
extiteꝛrint. em.
Epꝛeſſa nocent: non expꝛeſſo

T. l. ſempꝑ in dubijs.
b 0 AWnia fere. cum heres adit herediiatem poſt aliqðᷣ tempus

poſt moꝛtem teſtatoꝛis. pinde eſt ac ſi ſiatim poſi moꝛteem
adijſſet. vt ecce quo ad vſucapionem ꝓficiendam. vt. S. de vſuca.l.
nunqꝙ. S. vacuum. a. l. iuſto. S. nondum. Item quo ad ſtipnlanones
huos hereditarios factas. vt inſti. ſup. uoꝛum. in pnncipto. ?
pꝛa de ſtip. ſuoꝛum ſi ex re.S.fi. Jtem qmia poſſunt inſtitni talee
vvt. 3. here. inſtit.l.non minus. 2. I. uns hereditarius. fere
atnem dicit ꝓpter vſufꝛ. quem non poreſt ſtipulari ialis uus. vt. ẽ5
xe ſtip. noꝛum.l.vſufru. Item ꝓpter aitionem quam puus here⸗
ditarius facere non poteſt. licet poſſit inſtitui. vt.ã. aquir. rerrm

w. l. hereditas in multis. Iem video quia rei hereditarie non fit

furtum. vt. S. de furi.l. hereditarie. a ideo iu ſubſichum dar̃ crimen
ex pilate heredi.vt.S.de crinnne expi.hered.l.ij.S.axparet.ſjʒ hoc ex

emplum repꝛobat Yo.quia nec poſt aduam amte appꝛehenſam poſſel

ſionem furti agerer. vt in dicto.S. apparet.que non videt᷑ appꝛehen
di niſi coꝛꝑaliter appꝛehendatr᷑.vi.S.de aqmi.pol.l.cum heres. com-

mocius autem dicas ꝓpter libertatem reliciaʒ ancille ꝑ fideinſ. que
par it ante aditam hereditatem. vnde tradir partus patri ad manu

nmnttendum. licet ſi eſſet adua naſceret᷑ ngenuus. vi.s. ſideicom. li.
ſiquis rogatus. Iem ꝓpter ac. iniuriaram. vt. S. de mnm. l. . F. la⸗
beo.item ꝓpter act.de peculio.que euam contra ſᷣnum ſubſtiuntum

datur. vt. S. e pecu. licet. in pᷣn. item ꝓpter vſuca. inchoandã. vt. ̊.
vſuca.l.fi.item ꝓpter crimen expilate hereditatis.qð non habe

ret locum ſi ſtatim adiſſet.viʒ ex pᷣmiſſis ergo exemplis non eſt idẽa
cum rarde aditur.quod eſſei ſi ſtanm ieſtatoꝛe moꝛtno achretur. ac⸗

curſius foꝛentinus.

. 4 Ai p ſucceſſionẽ. pone vt. E. xe le. l. in annalibo. item vbi⸗

cunq; fu mentio heredis. vi.S.ti.j.heredis.⁊. C. de hered.

inſti.l.ni. idem in bo. pol. vt. . de vb. ſig. ex illa pre. ß ber lallunt in
ſabſtuutõe inpuberis. vt.S. vul. ſub. q liberis. S. ſi. 7 m oꝑis. vt.

S.de ope.libertoꝝ.cũ patronꝰ.S.j.qs duos ⁊ alium terciũ habes.S.

ti.j.ſciendum. Item qrto fallit in vſufr. vt. C. xe vſuf.l. cuʒ anqti⸗

bemus.⁊.C. œ vſur.l. aduerſus.in fi: econtra qũq;
expᷣmere.vt. C. e noua. l. fi. ⁊. . æ duobo reis an. hoc ita. 7. .
ſoc.l.coiri.⁊.Sõ.de miur.item apud.S.hoc edicto.⁊ qñq; eqmipollet
expnmere ⁊ non expumere. vt. . que res pi.l.ſpeciem. 2. 5, ſi cer.
pe.cum quid.⁊.S.ũ pac.imꝑatoꝛes.

„

hon minus heredes intello.

g In re. pone caſum vt. 3. e his que in te. elen. l. nme. iem Ne
ſupꝛa de rebo dubijs ſi fueru. S. fi. ? fa. j. e.l.factum. fi. 7.l. quo -i.
2. S. c. l. in obſcura. a. l.capienda. a. l. in ambiguis.⁊.l.quot.idem .

vnus. S. illud. 7. S. &. V. ob. eum qmi cum. S. cum pure 7. I.

5 ð S= —
—
—
= — —
E. 5
— — —

—

– = —

P .
W 1 8 Rimlegia. ponle vt. Z. e. in omnib cauſis. Item quod diciAs ſimit poſſidere enm ab hoſiib⸗ poſſideat᷑.ergo ⁊ vſncape deſinit.miſi
4 Aie gAIInne per ſone ſint non tranſire ad heredem.qdic mũ in caſu. pfihos ⁊ bnos in cã peculiari.vt.S.d captinis.l.ĩ belo.S. facte. ⁊K de
n it ſupꝛa ſolu. matri.l.marito. ⁊.l.etiam. in puncip. Item dic nec vſuc. l. neq; ꝑ pnum. a. l.ſi is qui. a. S. ex quiby cau. ma.l. ant pᷣtoꝛ.F.

ad alios.vi.C.xœ legibo ⁊ con.l.ij.⁊ facit ad.l.ſupꝛa de re iu. l.tem hi plane. vel dic in Sᷣmunte.ſ.æ facto.nam nec tunc poſſidei. ⁊ ſic uõ
pue, 2 ſupzs eo. erats. HW VvVylſucapit. vt. S. e acq. ren wmi.homo liber. S. quicqud.

nan nocen. BDem. re non poteſt. nam cum poſſideat᷑

oſſidere nõ videk. ο. Tem.

Ninileg quedsʒ cauſe ſunt Dem.
„D e quedam pſone: ⁊ ideo queda Bn alienata dũtaxat omit⸗

aa peredes tranſmittunt᷑. que cauu⸗ ititt poſſeſſionem. Auk. —–
MM “ ſe ſunt que pſone ſunt ad heꝛelem ¶ Emo plus commodi heredi
on tranſeunt. t29/Wem. — ſuo reliquit: ꝙᷓ quod ipſe bo
— –◻☛᷑ Benkx in zemonttanon e Pbuit. 1— 5 wem.
. Aum̃ quod liceat ſiderandum eſt. AVi non facit quod facere ⸗ ðẽ
e ſ S 7 quod honeſtuʒ eſl. ⸗ QHRVbet: videtur facere aduerſus Z

Eq; in interdicto neq; in co-

ea ? qui facit quod facere nõ dbz
teris cauſis pupillo nocere o⸗ con videt᷑ facere id quod facere iuſ?
poꝛtet wolum tutoꝛis ſiue ſoluengo ſuseſt. — . Ains.
Aſt ſiue non eſt.. em. Ibertas omnibus rebus fa⸗
Dn poteſt wlo carere:qͥ im hoꝛigbilioꝛ eſt. 6. Apia.
io magiſtratus non obremperat. Emo alieno noie agere pot.
Apianus. Tpalis pmutatio ius p⸗
Vi in ſeruitute eſt vſucape⸗

e non innouat.
1Empꝑ. ſponſa filij mei non eſt mihi nurnoa. æ ſic licet mihi
vum ea obere matrimonium. ß non eſt honeſtum. qõ pᷣualet. ide
eʒ in ſponſa patris.idẽ in filia vxons mee.quam habmit poſt diuoꝛ⸗
tumnm a me factum. vt.S. de ruiu nup.ſiq.S.j.⁊.ij.ſ̊ dñs ba.poneba
in ſenatoꝛe.cui licet e iure nature zᷣhere cum q̃libet. non rñ eſt h
neſtum tanto viro cum liberia ohere. qdᷣ pᷣualet. vt. S. de ritu nup.
lege.ᷣ ſic ⁊ als dẽ licere s2hennbi ſe wcipꝑe.vt. S. loca.item. S.quem

uem de fundo eiee vel alo delin

4½ Emo plus. dic vt. S. e. hereden. r”
Eli non facit. ebnoꝛ qͥ in frandem ereditoꝝ non vnt᷑ Smitunba
eidet facere q non dʒ. vt. S. qᷓ in fran. cre.l. m frandem. Jteʒ
uſſus eſt a teſtatoꝛe viam acedere. ſi ea q̃ ad refectõeʒ nccia
ſunt aſpoꝛiani nõ pant᷑.non videt᷑ adumplere inſſum teſtatoꝛis vt. .5
iti. getuq; pꝛi. veteres. ⁊ no.ex hac.l.q non fa/ſic.Sẽ.n.j.alienatõis
in pᷣn. z. l. facere opoꝛtere. a inſti. de nup. S. ſi vxoꝛ, Item one dicunt
alie in faciẽdo. alie in nõ faciendo. vt.S. q.ex cau.ma.au ptoꝛ. S. dein
. in pᷣn. ⁊ de V. ob. l. ij. S. irem in facto. ⁊.l. vbi ant nõ ap.S. qᷓ. id qðᷣ

. . 1 E e dn
patr nõ gerendo negociũ pupilli. non tenet᷑ pupiling r .n Aẽ fa. ad.l.S.xe mu. non qᷣcqd.S. iudex. ⁊ ad ſil.l.j.S. pe.⁊.i. cũ dñno.
at᷑ gerendo negociũ pupulli aut bona fide. tener̃᷑ pupillus et᷑ ſi non ẽ .
locupletioꝛ nec tuioꝛ ẽ ſoluendo. vt. S. ve euic.l. illud.ſi at mala file ¶ I Ibertas. pone vr. S. e mann. te. l. ſi ia ſcriptum fuerit. item
ant eſt pnpillus locupletioꝛ ⁊ tenet᷑.vt.S. de wolo ſ ex wlo.ſi vo ñ yt. e. tci. j.ſi iia fuerit libertas.itẽ vt. S.æ re iu.inter par es. itẽ
Ndn eſt locupletioꝛ adhuc non tenet᷑ ſi tutoꝛ eſt ſoluendo a qͥ recuꝑet. vt in vᷣuo vorali qᷣ pt manumuti. vt. C. de pᷣuo pignoꝝ dato mann. l. j.
BS. ne vis fiat ei.l.j.S.hoc edicto ⁊ de peculio.l.ſumma.S.ſi wlo. qoᷣ licet auas res wtales non poſſint alienari.ſ̊ fallit hec regula.q̃ licet

eſt mielligẽduʒ vi cedat ac. vt ar. . ve admi. tn. l. fi. 7 de trih.l. ij. S. vmuerſalem nideiuſ. pt heres cogi adie. non mñ ꝓpteꝛ lbertatem. vt
adem iuł.⁊ ſm hoc pt᷑ mntelligi qð hic dicit. ⁊. S. xe tab. exhi. l.pe. X« S: ad tre.l.ſi patrom.S. i aſi ſiue. item fallii. S. ce le. j.l. ſi vuo legato
S. œ sc. emp. iuł. S. idem iulianꝰ. vbi dicit nõ teneri pupillũ ſubau⸗· S. ſi bus le. item fallu. 5. de mann. te. cum ex pluribo. æ de le. j.l. ſiqs
di cum effectu. qꝛ liberat᷑ cedendo. “” a filio.S. ſiqs plures. item fallu. S. de manu. te.l. libertas. in pn. 7. ..
o n On pt. pone in officiali vel in pᷣuato litigante.qͥ tñ obedure berediba inſti.l.extraneum. a fa.S. e. quonens dubis.
eexeenet᷑.qꝛ de ſua iuriſditone ſunt.vt.S. de re m. l.otumacia.
in fi. ⁊ de iu.om.iu.l.fi.pᷣdicta at᷑ ↄtumacia punit aliqñ dãno lins.

ee vVt. S. e re iu. l.ↄotumacia. in pn. qñq; remotois ab officio. vt. E. dd t n Emo alieno. nullus in reb⸗ alienis adminiſtrandis vel cnup
lpoꝛtił.l.ij.qñq; denegat᷑ nicictnio.vt.S.ex qᷓ. can.ma.ſʒ aſi ꝑ pto/ Aggengctis ex. l. accipit poteſtateʒ. miſi wmini ↄſenſus acceſſerit.
rem.S. h ⁊ſi. e ecreto pions qñʒ ab alio penali uchcio. vt. . ſia Vt. S. de neg. ge. ſi pupilli. S. fi. . C. e wnat. ſi filius. 7 e pcu. exigen⸗
un ius dicenti nõ obtem.l.j.qñq; non tenet᷑ obedire.qdð dic vt. S. e. n“õ di. Fallit in cauſa liberali. vbip inunto alius litigat. vt. 3. ve liberaln
r viet. S. j. ſi eſt in wlo otumax. g licet ſit minoꝛ nõ reſtuuit᷑. vt. ẽ5 canſa.l.j. . ij. . tij. Item failu ſupꝛa de appella. non m. item fallit in
eni re mino. ſi ex c. S. nunc vdenduʒ. ſ 5 m. e. n. l. innoꝛ. ibi eſt qjſi. tuto.a curato. legitumis. qin renent᷑ etiam ſe ummil cere. vi. . de legt.
4t vn non futt vere otumax. qꝛ cim habuu noõ veniedi. Iz nõ iuſiaam. tuto. I.legiumos. a xe adnnmſtra. tu.. j. in Pn. a. l. ddam. §. er quo.
u ſecus at᷑ ſi nullam aduerſus w expᷣſſum non reſtitui᷑. vt in palle idqdem poteſt dici in daro a uchce. vr. C. in quiba ca.tu.ha.i.ſicet.item
nns ggata.l.ſi ex cã. S. nunc videnduũ.aduerſus wlũ pᷣſumptum bñ reſti⸗ in patre vi. C. de bonis matermis. l. j. SS

cuit᷑.vt.e.l.S.ſi incõmiſſum.a.S.de pub.l.ĩꝑatoꝛes. Ilẽ qd ſi cuet
ſindicꝰ vel acioꝛ vmuerſuans. an vmuerſitas vẽ eſſe m wlo? vider .
ꝙ nõ. vt. ö. de wlo.l. ſi ex wlo. 5. . ez. ꝙ ſic p ſindicum. vt. e. de acjh. vV Tempalis. cum aſuetudo ſit puincie. vt ꝓconſul ingrediar ꝑ cer⸗
poſ.l.j.in fi.⁊.l.ſe.ſj pt᷑ dici ꝙ es q̃ expediunt pñt fieri ꝑ eum nõ qᷓ tam ptem. licet ſemel auubis non uet.non tdeo mutatr᷑ ius puincie.
nocent. nam nec ↄfeſſio eiꝰin iure piudicai.vt.S.de ↄfeſ.certum. JX. vt.S.æ officio ꝓconſulis.l.ij.S.hoc etiam ob. quod idem in quanber
Hꝙz an ipſos. vt ̊ vmuerſitas vel eccłia ſu ↄtumax. cuet᷑ in capirulo galia conſuetudine.vbi non rollat᷑ licet ſemel in ↄꝛium płus vtat. ⁊
vel arengo. vt arg. e ſa. ſan. ec.l.iubemꝰ.ałs nec in expᷣſſis ł alis hoc ſi iam coꝛroboꝛata eſt.mii contraria conſuetudo pꝛeſcribat᷑ vel ĩ⸗
granaminib quib grauant᷑ tumaces pñt grauari. vel ipſo ure ducat᷑. vt inſti.de iure naturali.S.penul. mterim tamen ante preſeri-
llgaltem ꝑ reſniutõʒ in integrum. ptam poteſt interrumpi. et iam ſi ſemel in ↄuum ꝓprus viatur ex cer⸗

9 ꝗq Tnin Suitute. pone in vera Huitute. vt ecce caprab hoſtild ta ſclentia.accur.

x v Pi non. pone in venditione ⁊ ſimiib. vt. S. de ac.⁊ ob. in q e wlo. l. in heredem.

buſcunq;. in ſtipu. ſecus. cum ibi vba ſint neceſſaria. vt. Sö. x b 1 n pari cauſa. pone caſum. vt. s. e v. ob.ſi ßuum ſtip. . ſe u
V. ob. l. j nen bie ens non placet Joh̊. qꝛ in zctibo talibs non eſt quit. item vt no. S. e. fauoꝛabilioꝛes. ⁊. l.nemo. item vi. ů. ſuet
opus pñtia. vt. S. de ac. ⁊ ob. l.ↄſenſu. ⁊.. de pben.emp.l.j.S.ſi. po pub. l. ſiue. S. ſi vnooobbbbb.? Mnzn
ne ̊ ſᷣn eum in imoꝛe.cu:ꝰpñtia opꝰ eſt vt pupillus obliget. vt inſii. c PHi qui.pone vt. ꝗ. e. ptoꝛ. ⁊ fa. 3. e adi.fur.ſiꝓ ſure.S.ſi. oſins
9 v auc. m. S. pe. – . — rets
DE iur tutoꝛ. ̊ mutus SEEO WJn. -— 4 2- ——— . oll.
=“ cu mtellectum ha-⸗ Binõ voce Xpi. 1 Npari cã poſſeſſoꝛ ponoꝛ ha E QOO Gluni
beat pt eſſe auctoꝛ. Mρℛ☚ dt eeg pꝛeſẽtia opus ẽ mu beri dʒ. ¶Hiqͥ in vniuerfri a .
licet em̃ inmitꝰ non C. 5t videri Prdis ab “
pt eſſe noꝛ. vt. ð. Lus ſi intellectum habet põt videri ius ſucceduũt: hrdis loco hal entur,
e tu.l.j.mutus rũdere.idẽ iu ſurdo hic quidẽ rnd/dnde VBbbil wlo creditoꝛ ſfa Gez. =
Hz añ tutoꝛ non dam lta põp.li.j. epłaꝝ ſcrip. Aius dpaſis cã nõ cõſiſtit: nec ea quideʒ ua
embne 9 (Auoꝛabilioꝛes rei potius qᷓ ueſequut locũ habegt., Kp. blon
Rua umpecune (actoꝛes babent. Lpi. PEnc actões pſertiz penales ginin
naenca. d non mm Emo peedo eſt qui pci nüie⸗ “ cadeẽ re cõcurzetes alia ali rſa
dr. 3. w is d im ½ . agur. Locupletioꝛ no fa umck 2– Aulus. , ſch
vel ali. iur. ſunt.l. ctus:Hui uberũ acquiſierit. EKCũ „EIwlO N lexrit poſſidere, * Poſp te
gate en⸗ lucxo duoꝝ querat᷑ melioꝛ eſt cqõ p poſſidẽte dãnat: qꝛ ꝓ poſ⸗ aurn
. De * . . 1/ 7 = — . 7
dvem in ſuꝛdo dicas poſſidenrſis. — Aulus leinone wluse. Aius. G ie den
vi ſubijcit. q era AIm pꝛetoꝛ in heredem dat Aperitia culpe adnumera⸗ ¶ 2 54 unin
pt᷑ loqͥ.niſi ſurdus ti 1s ad AE ernr Dem. . SoN,
a natura ſu. qꝛ ice ctionem quatenus ad eum tur. BHBem, “ 4
eraz mutus eſt e Ppuenit: ſufficit ſi vel momẽto ad eu Elioꝛ aditõ nr̃a ꝑᷣuos fien „ zbu „ ſin
et koe . puemt ex wlo wfuͤcti. Dem. /VApõt: veterioꝛ fieri non poteſt. cr üb i
diſcretis cg. ſin at. AX . eeeigit a debitoe nan
ſoluene in ſran E
y Furioſus. ſi codicilllos velu facere furioſus non pt᷑.qꝛ abſentis ⁊ dem aliox creditoꝝ nõ tenet᷑ pauliana.nec em colo malo ſacere videt Mel
qeſcenns locus eſt. vt.ꝗ. ve iure co.l.ij. S. pe. Ytem vbicũq; exigit᷑ ai q vigilat ad ſuum uus ↄſeqndum. hoc aut veꝝ eſt omm exigit teſ mas
curꝰ pᷣſenna. vt in ſtip. teſtamenus. ſ comirg. s. æ ꝓcur. l. ij. voi non bona poſſideant᷑ a creditonbo. ſecus ſi poſtea. vt. S. qᷓ in frau,cre. l. iuN
habet᷑ loco abſentis. ̊ dic vt poſſit raram babere ꝓcur ationem vt auꝰ q ame.S. a p. a. S. ſcendum. . I. pupiélus. eini
abſens.⁊ ſic apparet ꝙ nec pñs eſt babens Ve faciar aue pñtes puůt e Eumm pᷣncipalis.dic vi.s.e.cum pncipalis. ß ar. Z. C. de pdijs —
facere. nec abſe ſſit fac e poteſt facere abſens. mMi. l. 1 ſi 18. ac. “” Aſ.dam
necre nec a ens vt poſſu facere ea que poteſt fa n Anch. ſi alis teneat canem vel vꝛſum ea pte qj vulgo ieer 5 pol
3 Auoꝛabiltoꝛes. pone vt inſti. de interdic.S. ↄmodum. a. S.N ſut ⁊ alicui damnuʒ vet. in duplum tenet ex edicio echliuuam. nen
ecct. a ob. arrianus. vbi in dubio abſoluit᷑ reus. Jtem pone. Item tenet᷑ vuili de pauꝑie. vna aliam non tollit q̊ ad nanuitate,zʒ 4 zm
M condl. ob tur. cauſam. l. cum te. . l. mercalem. vt in pari cauſa nec q̊ ad vitaʒ.qꝛ ambe viuũt ⁊ 9petunt vi B a inſti.ſi qdrupes pau. 8
turpitudinis abſoluit᷑ reus. Iem pone in dilarionibo qᷓ qñq; reo dant fecil.di. S. pe. ⁊. S. fi. ꝑ excep. vna ꝑ aliam tollit.miſi in id qð exce
2= nnon acton. vt. . e dila. l. fiquando. 1 de tem. in inte. reſti. I. petene dit. cum ſit ex eodem facto. vt. S. ve ac.⁊ ob.q uum.in pᷣn. ſecus ſi .—Aiſd
4 ““ PEE Item pone vt. S. e ferijs. l. fi. vbi plures dant᷑ dilationes reo. Jteem ex diuerſis factis. qꝛ tunc non tollit vna aliam.vt.S. de pua. celi. l.
e pone. S. re iudi. int pares. vbi diſcoꝛdantiba oꝛdinarijs valetꝓ reo. nun ꝙ. 1 diſtingue pleniꝰ. qꝛ qn opetunt plures penales.aut ex vno iid
. licet ſecus in velegatis. vbi neutrum tenet wonec delegatus conlik ne ſeio 7 vVna auamn vollrm e eracgi. Zramberar gech tate ”?ͦ”ð”Uü
altrerum. vt ſupꝛa œ re iudi.l.duo iudi. item pone.vt ſupꝛa.e.l.iij.S. nullo mõ vna aliam tollit. . e
7 mn upꝛa væ re iudi.l.duo L 2 tũc vna aliaʒ bolr veeb:lacdtvn merles Jeeunpe⸗ zubn nan n
Emo pꝛedo. regulariter ille tenet᷑ pe. here. directa. qui poſſidet ſecutona altera penalis no tollit vna ꝑ alter3. vt. 8. iur. pbignog
berlaͤe veipoſtelloren⸗peec vr. S, pe. here. regularit᷑. re.S.cũ furti.miſi in caſu. vt. S. nau. ca. ſta.1. dan Fſi. b n uun
pon & emi ſciens alienam herechtatem. nunqͥd ſum pꝛedo vt tenear de iure cõi a altera exoꝛdinaria. vi ibi no.old. a in alio ionr. vt. Z. ðW
directa? H. non. qꝛ titulum habeo. licet tenear vtili. vi. S. de pe. bere. fur. l. ſi is cui. ſi vo ab initio non eſt denalsnuns vna ꝑ terazʒ
l. enaʒ. S. ſiqs ſciens. hoc veꝝ eſt iſi mea auẽte inuadaʒ. vt.S. ve gcjJ. lit᷑. vi. S. qð me. cã.l.inter. S.licet. vbicunq; dixi vne balann tol⸗
poſ.l.ſi ex ſtip.vel niſi ſu res mobilis in q̃ ↄmutat᷑ ſfurium.vt inſti. intellige perceptione non nariuudte z oteſiqnone-vr. z de3 te.
vſuc. S. vnde vi. Jtem non ſum pᷣdo vt tenear de ꝑcipiendis fructibd. item illa. S. vetꝰ. de his qͥ cee. vel eſtu.l. geebeianer iin tallam “”
ſ le ꝑpceptis ſic.vi.C.de rei ven.l.ſi fundũ. at ſum pdo quo ad vſuc. quibo licet natiunate ↄcurrant.iñ ſola electoe tollun . Rtn in .
vt.ð.de vſuc.non ſolum.S.j. è qð in heredẽ. S. elige. 2. C. de ſur. ja ſa d ac: a dl mnc MRD micn
LYZocupletioꝛ. liberum. ałos eſt libertum. ⁊ tunc pone ↄueni tecin g. q ETi wlo. pone in duento rei ven vr. S 62 ſes. inge an “MU u
vt ſᷣnum tuum filium meum naturalem manumittens. ego tuum fili S. z ⁊ 1s. uem in ve. Bere. x:. 5 N bei 4 8 3 Rr id mlo ſſd
um bᷣuum meum manumuſi. tunc non ago pꝛeſcrip. verbis ad inieſſe. qunt. uem in noxalibi. vt. ö. nox. ſi and dele e cegng *l AFu
— nec deduci᷑ aliquid ꝑ hoc ꝙ habeo libertum. vt.S.de pᷣſcrip. vbis na- co pub.l.ij. S. hoc inidictum locum hʒ a der e no. 6 n woguem. ’
turalis in pᷣn. 7.S. fi.̊ j.S. de ac.em.idemq;.in fi.vbi libertꝰ ↄputaf ſib dari viilem nõ directam. vt.S.d ori lecere . A . n: “
„ ꝓ intereſſe. ſo.ibi mannwiſ vr ine ꝓgpᷣe lariſſaceenn Eolunann hi Vlus em̃ Nanenns poſſidere alreri non debe l. E
mee ⁊ tue ꝗꝓpe.ałs eſt liberum.⁊ tunc dic ꝙ non eſt qͥs locupletioꝛ ꝑ fi tio. S. fi. 2 fa. .e. pꝛreu. “
lios. ſ̊ ſola pecunia cum non ſint in bonis nris liberi nr̃i ltmi vel nag ·I Auperitia. pone in medico. vt inni ad.l⸗aalt Sungtis⸗ . uc
turales.vt.S. ve rei ven.l.j.S.j. S S 7..5. of. pꝛe.illicuas.S.ſicuti. uem e⸗ ⸗ r U
ECum de lucro.pone. vt ⁊.S.e.l.nemo.⁊ fa.j.e.l.in pari.⁊.l.cum varijs cog.ſi udex. item in qnoſbet ariſce. wr. . c Pn meigt Ur
par. in n. r gane Minores. c . mo dirims õ rno wel g querit᷑.S.ſi gemma.excepto menioꝛe. S.ſi meſo⸗ e
à c EUim ptoꝛ. pone vi. S. qo me. cã. l. qðᷣ diximꝰ. S. fi. 2. I. videam fal.mo.di.l.j.S.hec aciuo. „ 2
6 fallu in ommb m qb qiis tenet ita cemum ſi locupletio 1 m Enoꝛ. ſtipulatione querit dno bᷣuus etiam immito ve P ſiu
eſt ipꝑe li.conie.vt.S.de pe.he.ſi a patre.S.quo tꝑe.⁊.S.de ſo.in pupil ver. ob. uꝰ ne. non at pacto remint. ve. C Hich gliduna du
lo ⁊ & wna.inier virum ⁊. vxo.ſi ſponſus.S. fi.a. l.ſe. item facit. xSð. nec mãdando ſe vench. vi. S. ma.ſᷣuꝰ meꝰ. uẽ nec vouendo aliqun 1
ſn
o

i

e

ino
ncn ius
1eu all.
Sautn
mats n.
Nigerut
fng
rir Aope
Fifrtn

. Nid.

uru
tung
ziri,
nirc
Aulnünu,
iſeiſen
atgt

ce.
dua

ſne

3. de pollici. ſi quis rem. S. voto. nec ſeipſum hodie mſſi wmino
ſciente. vt. C. de epi.⁊ cle.l.iubemus.S.ſeruos.⁊ aui.ſi ſeruus.ſed
fallit in ↄrractu:vbi etiam inuitum dnm obligat de peculio: vt 3. de
pecn. ſi quis ſeruũ.S. etiam. Item delinquendo gr auat dũm ſaltem
in noxa. vt ;̊. xe vi ⁊ vi ar. l.j.S.qð igit᷑ adijcit᷑. Item fallit in que⸗
rendis: vt. C. de . .

acq. poſ.l. ſi. 1 n. RNHNA
inn. 1. S On fraudant 77 . Ap.
18 reditoꝛes cum quid nõ acq⸗
Rn Onſan Mtur h wbitoꝛe: ſeg cuz quid ve bo⸗/
one aner nis diminuit. ¶Memo ex ſuo ve/
au. cꝛe.l.q aũt. elinas adit
tem vt Z. pꝛo heton ſua n cõcitionem face
bcio.l.nemo.in eet. 1—8
coſibo iñ rener 1r DdDem.
dnm ſerv we de AAaque ad dandu; iĩpoſſibilla
2.1. ſi vo. S. d Hι☚ ſunt vel q; in reruz naturs no
adijeit. ö⸗e vᷣ Wmne nꝛo nõ adiectis babẽtur.
S. pinde inqt. et 4 b73 nins.
öonteme⸗ .7. ☚ lafides tm poſſidenti pꝛe⸗
onm i. .KNſtat cytuz veritas quotiẽs ley
⸗Pe. – èR 90 lmento non eſt. 3; 1 . Lpia.

nemo. pone )EVi auctoꝛe iudice comꝑauit

cæterioꝛare condinonem ſuam:qꝛ patintur penas coꝛpoꝝ ⁊ rerum.
acno exempta. iteʒ S

item pone S. ex qui. cau. ma. l. Hr ſi

wlo. lij.i Faui-an ma . ernriAneius ſeia.

freg. 1 q ſubijcit nõ ſunt ſub. nec eſſe pnt:vi hipocentau⸗

obli. l. interdum in pꝛin.

ex alieno ſemie a me ꝑceptos meos facio ꝓpter bonam fideʒ
ĩm veritate eſſem dñs:vt S. de vſur.qͥᷣ ſcit.S.j. miſi lex reſiſtat
vt quia eſſent naturales: vt.e. n. de vſur.i.frucins. vel põe ſoluiſti
mihi ſtichum qͥ erat alienus: cũ ego putarem eſſe tuum ⁊ mihia te
exiſtimant ⁊ pꝛo ſocio.l.hominem: miſi lex reſiſtat: puta acnom qꝛ
ſii furtinus: vt inſti vſuca.S.furtiue. HWl
o q El auctoꝛe. ſi auctoꝛe ptoꝛe emam rem legatam: ꝗ vencht᷑
cã funeris: bona fide videoꝛ emere 2 dñs efficioꝛ etiq ſi ſciaʒ

tebitum ita vſucapiam: ac ſi in veritate deberes: vt S. ſolu. I. ſii

legatã: vi S. ve relig.at ſiqs. S.ſi colonus. Item ſi decepius eſſem a

falſo tutoꝛe auẽte tudicis: bona fide videoꝛ emnſſe a valʒ contractꝰ
vt ů.ꝙ falſo tu.l.j.S.idẽ pomp.a facit qꝛ vſucapiam etiã ſciens ſer⸗
uum alienũ quẽ duxi iuſſu ptons: vt S. e nox.l. æ generaliter in fi.
ni

oꝛ.xxv.an.aſpect.⁊ S.e.nõ videt᷑.S.qui iuſſu.
mas hereditas. hec regła expoſita ẽ.S.e.l.omnia.
A¶ VMunq creſcit. ſi ſeruũ meũ nõ moꝛtifere vulneraſti ⁊ po⸗
ſtea p meã negligentiã teceſſerit: nõ teneris ð occiſo:vt S.ad.l.aqᷣ.

qͥ occidu. S. fi. uẽ S. xe fur. ei qͥ. ⁊ ſic non creſcit eſtimatio delicti 3
1

caſibus mñ creſcit: vi ſi dvanatus in opus publicũ ad iempus reft
duplicat᷑ pena velicn: vt S.cœ pen. aut dã.S.ſiqͥs aũt. Item qͥ pᷣeium
accepu vi ꝑſuaderet ſtuprũ cũ alio comittendũ delinquii: ⁊ huiꝰ x
lien pena creſcu ꝑfecto flagino: vt S. de eoꝛ. cri. l.S.fi. Itẽ ſi aſcu⸗
pſi legatuʒ filio meo capto ab hoſtibus eo reuerſo incido in penam
ſenatuſcon. libomam: vi S. de fal.l. impube:ẽ.S.j.Jtem q nõ malo
aio vdu medicamentũ ad ↄapiendũ ex poſt ſacio ii ea que accepit
eceſſii acru pumit.relegat᷑.n.vt.S.ad.l.coꝛ.de ſic.l.eiuſõ.S ſenatꝰ
dicin fallit hec regula ſupᷣ de dam. infec.ſi ſinita.S.fu⁊.l.ſe.ſj hic de
1

ciũ erat ↄſũmatu. ibi no. Item fallit S. ð fur.inficiando: wwi ſeqn

us clicui ſit eſtunatio non pꝛeterin.

m que.dic ut S. e.impoſſibiliũ ⁊.l.vbi repugnantia.S. qui
vt inſti.de innti. ſn.in pun. ſecus ſi eſſe poterit: vi S. de verbo.

b) Ona fides.ſi ſundu alienum bona fide poſſideo. fruei⸗ etiã

epoſſidet ac. vt S.de acqr. poſ.l.iuſte ⁊ facn g.ð mino.l.nmm⸗

r oO MMnes actõnes. die vt z. e. non ſolet. a.l. penalia. facu Z. de
act. ⁊ ob. l.omnes. W
ſ Non videt᷑.res ſub condi. legata non eſt pfecte heꝛedis:a ſic non

alienat etiam pendente ↄditõne. vi. C. cõ. æ le. l. fi. S. ſed quia. IJtem

vone ſi tibi ꝑ metũ rem abſtuli ⁊ alij vẽdo fin mea ⁊ ſic ſua emptono.

vt Z. qð me. cã. ſi

⸗ no iñ pfecie fit ein
it ex poſt facto pꝛeteriti velicti pions:cum vonſe
—— „½. 4 er auferri ꝑ a
ano. 4 Aius. qo me.e Knon
Anes actioſies qᷓ moꝛte aut vuc. vr. E quo
5 ſe In me. cã. ſi vi k me⸗
tẽpoꝛe pereunt ſemel incluſe e de F wenp.
ndicio ſalue yomanent. Mon vi⸗ l. ĩ bello. F. ſi quis

det᷑ ꝑfecte cmmuſq; id eſſe qð ex cau⸗ ſeruũ. Jiem pone

Sſentia eius qui reip. cauſa æ.l. pleruq;.
abeſt: neq; ei neq; alij damo Blentu.
—Re „ 4a Pſentia.
ſe ebet. ½4 Aulus. abſen⸗
WBoc contra ranonẽ iuris re⸗ na ien n⸗
cep um eſt: non eſt ꝓducen⸗ ſtuuütur. vt hic et
m ea conſequẽétias. ¶ Um duo 3. er qm. ca. ma.
er l. j. ⁊.l. videlicet.

N. 6 ½ /Hα BVem. n q Qodz. ſi

vt 3.ð wona. ini/ T. 4 te n Piig
meavr. i.S. vone fideipoſſeſſoꝛ eſ. —VBVi tacet non vtiq; fatetur: h quid mihs
J. vbi non eſt me Enis hereditas/⸗ ,. an verume egaꝛe. facere ve vare ve⸗
vnat illiciie 7 uis pol eg 90 eatur: ch B ſ 5 6%/ 3 Pp; re vt eli loro e
oꝛi ꝙᷓ ule qͥ doꝛt tempoꝛe moꝛtis cotinua t. c iplis qui contraxerunt fſacias vel des. ſe
licite. iiẽ poe. . woe moꝛ s ince P Om comtr rerunt oe ſallu ſi ebene
wanlac.. n =4 B l . . mihi hereduatem
sc. t Eᷣéeessss rJJ cäl per ſideicõ. vt S. de
pi. da. manu. l. ſi creduoꝛis. item qui feeit furtum non agit fürti. twW. ſi mulier. H ex aſſe. qð nõ veben trahi ad aſequentid: alo no valer
5. depoſi. I.ſi pꝛedo. ⁊ ce fur.l.eum q. S. j. item telinquentes conſtat delegatio. Itgm licʒ ſuccurrat᷑ mulieri ſideiubenti ꝑ velł. non iam in

uant᷑ omnes qͥ ꝓ alio ſiveiubemt. vt S. eo. I. que pꝛopter. dic vt 3.
le.⁊ ſe. cõ. l. quod vo..l.mhMHis.
xEn duo. duo heredes inſtuuni ſuccedunt in vniner ſam ius pri⸗
Vt z. e. hereditas. nõ tñ ꝓ ſolido. vt nec duo pñt eſſe dñi inſolidu. vr
8. e caſtren. pecu. peredi. S. pater? Sed nõne inſtiturus q reſtituit ꝑ
treb. remanet heres.⁊ ilie cui reſtituitur eſt loco herechis eſfectu: ⁊ ſic
ambo inſo lid. vt inſti. e fideicom. here.S. reſtu. Rñ. virecto 7 cum
effeciu non poſſunt. inſtumtus em non eſi cum effectiu. fidecõ. non eſt
direcio. Jtem op. cũ heres heredis reſtatoꝛis eſt heres. vi.vc. cæ vſuf.
l.antiquitas. ergo vnus enam infinuos habet heredes. Rñ.diuerſis
eeaeeemponbo non vno eſſe incipbiununt.
Er iacet. iscere qdem medium eſt inter expeſſam voluntateʒ
2 Ctradictõnem expꝛeſſam: vi non ſit idem ius qo in altero
ſ eop. a pone exemplũ in iributona. nam ſi ohat ſerus oñio adicente
tener de peculio tm. educit᷑ qcqᷣd dño vebetur. vt S. ææ peculi. ſi qs
ſeruũ. F. etiaz. ez ſi eo expꝛeſſim volente renetur inſolidũ qð unſu. vt
5.qð mſſu.l.j.vbi autẽ ſcit ⁊ tacet tenet᷑ iribut. ſic non deducit ſibi
debitñ. a nec miolidũ tenerur vt hic 18 te tribu. l.j. S. ſcam a e ex⸗
ercito.l.j.S.ſi is. ſ fallit hec regula:qꝛ qñq; tacere eſt ꝓ expᷣſſa Zchict.
vt in ꝓcur.vt S.de ꝓcu.ſilius.S.inuitus.a im ſeruuunbo. vt Z. ð ſer.
vr. pꝛe.l.mnitum. Item in furio eſt. vt S. ve fur. ꝑ quas. S. qͥ ex volũ⸗
tate. Item in patrono: vi S. xe riu nu.l. in eo iure.S. vemu. Item im
inſtitutõne heredũ:qꝛ expꝛeſſe dʒ teſtatoꝛ dicere nomẽ heredis. vt. E.
xe teſta.l.iubemus. Item in interrogatõnibo in iure. vt S. e ini. act.
de etaie.S. qͥ tacuit.a ſic fallit ſecũda ꝑs hinus.l.⁊ eõ tacere hbaber ꝓ
oſenſu expꝛeſſo qñq;. ⁊ ſic fallit puma. vt S. ſo. ma.l.ij.S. voluntatẽ . v
5. de lib. ag.l. j. S. pena. 7 S. loca. uem queriur. S. unpleto. Ytem
vbicũq; tacuũ pactum a lege inducit᷑.vi S. de pac.l.qui in futuru.et
ad hoc concurrunt duo generala:patienua habeiur ꝓ conſenſu.ꝛtem
eð.uem facit g.de excep.l.non viiq;. ð
3 q og ip̃is. qo ñ potuit vſncaꝑe defuctꝙ res erat furtiuna quẽ
emit:nec ſucceſioꝛ eiꝰpotit vmiuerſał vł ſingularis.vt. C. ð
acq. poſ.i.vicia.⁊ vi plene videas dic vicia alia ve ralia: vt furtiua ⁊
vi poſſeſſa violẽua ablatiua.vr iſti. vſuc.S.furtiue: ñ opulſiua.vi
EC. qð me. cã.ſi vi.ilẽ res data iudici ſeu pᷣſidi ʒ.l. iuł. re. vt. S. ad. I.
iuł. re. l. pe. slia qſi reaua: vt liber hõ. vi inſti. ð vſuc.S. j aliqñ. Itẽ
fiſcat. vt S. de vſuc. vbi. S. interdictũ. item pupillaris. vt ö acqre. do.
l. boneſdei. alia ꝑſonalia. vt wlus dans cauiam negocio vł incidẽs

= Tpla. 3 S. q hoiez. 7 fg. I

2 oνvvYH PaAS
4 1 — re⸗
—

ex ꝓpoſito. Item mala fides qñ credidu venduoꝛem non habere ius
vendencdi.vi.C.æ pꝛeſcrip.lõ.tẽp.l.ſi fraude.item ſcientia rei aliene
vt in cõmodatario vepoſuario ⁊ creditoꝛe. Quid aũt de pcaria a cl⸗
deſtina? Rñ. dicit vicia rei ⁊ ꝓ eo S. de acqrẽ.poſ.põp.S.cum qͥs.qð

non placet.qꝛ pꝛecaria iuſta eſt qꝛ cũ dñi volũtate.vt S.cõ.di.l.cõ.di.

S. inter pꝛedones. ð wte pꝛele. l. ij.
Item ſubtiliter re — 1 9a, 1c, . S. otrarum.
ſpicienn poſſeſſio „ð 2
dicatur aceſtina obſtat:⁊ ſucceſſoꝛibꝰ eoꝝ obſat. Fqua Eſane auis⸗ — c 1 emper.
non iñ dekclade⸗ . Aulus. pit:eius factũ pꝛeſtare vdebet. : One vi
acqre. pofr l.cla. On omne quod licet boneſtũ — ve. 19 2 Dez. 7 fa. l. ꝓx. PD. ꝙ;
luigiola conſtat ,) eſt. In ſtipulotionibus ica Arem eſſe conditõnẽ opoꝛtet Teenenn.
e ſtng15. tedus ſpeciat̃ quo contrabimus. eius qᷣ quid poſſidest vel ho⸗ Seelje.
ꝛep. l. j. IJtem ſuc⸗ ¶ D o 196 pianus. beat atq; eiꝰ cuius wlo malo factt
F alij in no/ PPEmo videtur fraudare eos: eſt quo minꝰ poſſideret vel haberet
redes a ſiłes. vt ẽ5 qui ſclunt ? conſentiũt. – us.ſ

T here. inſti. qn. S
heredes.alij ĩ rem

OVlod qͥs cum ſeruu

v emptoꝛ ⁊ ſihes iee Srn.
vt z. de excep. rei 190(9 Aius.
ect den VEmp in generslibus ſpecia⸗
realia durat in ⸗ S Vinus effectus omnib? ꝓdeſt

ſona vmiuerſalis
ſncceſons vome . eius 2 partes ad vniuerſos p

⁊ ſingularis.vtinn tinent. Apianꝰ.
ſtitu. vuc. S.elſrfr
ciue.⁊ hᷣc quo ad . èMV

vſue. non quo dcGdGd .
fructus.vi S.de acqren.re.w.l.bone fidei S. pe. ſz in vicijs ꝑſonalibꝰ
diſtinguit᷑ ſingularis ſucceſſoꝛ ab vniuerſali.naʒ li eſt ſingularis nõ
impedit᷑ pꝛeſcribere iure veteri incipiendo a ſe. vt S. ð diuer.⁊ tẽ.p.l.
an vicinm. in pn. hodie ſecus. vt in aut. vt ſponſa.largi.S. rurſus.

pono ꝙᷓtum ad agendum umpedit᷑: qꝛ ve wlo vefuncui excipir ſi eſt cã
lucratiua: vt in wnato ⁊ legato.a quaſi lucratiua. vr ẽ ſeruo noxe ve
dito. tem ſᷣm Jo.in eo cin res magni pꝛecij modico diſtracta eſt.vt

ʒ. cæ excep.w.l.apud.S.ſi qͥs aut.⁊.S. auctoꝛis.⁊ de excep.l.ſi rem
le. aks ſi non eſt lucratiua non excipit᷑: niſi vtatur acceſſione ſui au⸗

ctoꝛis.vᷣt dic.l.apud.S.de aucto.vel niſi ſi res reuerſura ad wloſuʒ:
puia mulier wlo induxit aliquem & pmittendam wtem viro ſi ma⸗

ntus petat ab eo repelli᷑:eo ꝙ res ad wloſam mulierẽ reuerteret᷑. vt

Dictia.l.a pꝛe.S. apud iuł. a. I. pure. S. pe. æ ad idem. l. apud celſum.

S.ſi qͥs autem.in fi.ſin autem eſt vniuerſalis ſucceſſoꝛ ſiquidẽ extra-
neus nocet ei mala fides defunct: miſi velit ex ſe incꝑe ſᷣm. AM. vt.

pꝛeſcrip.lon.tẽ.l.j.ſᷣm Jo.⁊ aʒo.dicunt indiſtincte nocere.vt.¶.
coia d ſuc.l.ſi.⁊ S.de diuer.⁊ tẽ.pꝛeſcrip.cum heres.⁊ hoc in eyneo
herede in ſuo conſtat ſᷣm omnes ꝙ nocet:cum ſit eadem ꝑſona:vi Sẽ
e li. ⁊ poſthu.l.in ſuis.⁊ fa.S.e.in¶ his.
à n On omne. dic vi S. e. l. ſemꝑ in conuentiomibus.

