n Man i
tsnien
n n n
An

1 Rechgebant ur. hodie enam hoc contingit in cauſa liberali. ve

C. & aſſer.tol.l.j.S.ſcientes.ſed in alijs vt contu

vere. iu.l.cõtumacia. in pn. ⁊. S. j. ⁊ de idi.l.⁊ poſt.S.ſciendũ.
K Receſſum. quia hodie redi gitur in ſeruitutem. a ſic receſſum ẽ

reʒ belli indicti

oſtibns. er nec intereſt cui ſe offerat: vel a quo
nici.l·fi.S. ande Teprehẽdatur. leuius itaq; velictũ
ven. eemsſoꝛis habetur: vt erromis ĩ ſer
k,Uls veſertionis grauius vt in fugi
pꝛie. gc. tiuis. Examinant᷑ autem cauſe
hmneen . ſemꝑ emanſionis 2 cur ⁊ vbi fuerit
aufugiſſet. 7 quid egerit:⁊ datur venia valitu

r Emãſoꝛes.
qui non diu ſta⸗

toꝛ erat: vt hic
daci.
8 Euitat. ex
cauſis: vt ſtatiʒ
ſnbijc̃.j.exami⸗

xima.

t Aquo. non
reſert a quo: vt
8 de v. ob. l. cuʒ
ſeruus.
vV Beſeriõis.

ſcʒ delictum. ac.

a pena capitali m quoſdam.ſ.qñ mutauit militiam:vt h̊ fuit.vel
dic receſſuʒ a pee
na ca.ſ.ſeruitu/
is. 1 mutat m
linã. 1. reijciẽ de receſſum a capitis pena eſt:qꝛ ple⸗
rrckengren runq; volũtario militi numeri ſup
1Dma plerũ plentur. „Qui filium ſuum ſub⸗
q;. vnde bñ vij trahit militie belli tempoꝛe: exilio
cutur 1 aamir 2 bonoꝝ parte mulctandus eſt. Si
Ne rnmnem in pace:fuſtibus cedi iubetur:⁊ re
rumn qui ems o quiſitus iuuenis vel a patre poſtea
upoſiua exhibitus: in veteꝛioꝛem militiam
tas: qꝛ volunia⸗ dandus eſt. qui enim ſe ſollicitaue
nie Eeine. riit ab alio veniam nõ meretur.
Puc nermemh Eum qui debilitauit filium de⸗
alio.ſ. ſe ſubrra⸗ lectum ꝑ belluʒ indictum: vt ima⸗
Nr bilis militie ſit: peceptum diui tra
e.miles. S. pe. lam tepoꝛtauit. Edictum ger⸗
H maniciceſaris militem vſertoꝛeʒ
ſic 5. e.l.j. .cjĩ. faciebat:qui diu abfuiſſz: vt is in
vel die pne. emanſoꝛes haberetur. ̊ ſiue adeat
5 eſtnt eun quis ⁊offerat ſe: ſiue vprehenſus

offerat᷑: penam vſertionis euitat.

dini affectioni parentum ⁊ affiniũ

ſi ſeruum fugientem ꝑſecutus eſt

bant: vr. j. diẽ. . ii 95
25.l..8. ema vel ſiqua huiuſmodi cauſa ſit.ſed
oꝛ.qui eꝛgo din . ſperinl
emanabat xeſer Gnoꝛanti adhuc diſciplinam tyro

m ignoſcii.
M Bẽ.
On omnes veſertoꝛes ſimnlit
puniendl ſunt:ſed habetur 2
oꝛdinis ⁊ ſtipendioꝝ ratio:⁊ grad⸗

militie: vel loci muneris xeſerti
anteacte vite: ſed ⁊ numeri ſi ſolus

x Iugiuuns. ſic 8 de edil.edic.l.quis ſit fu. in prin.a. S. erroneʒ.

y Exammantur. parentum. Mo. propter conſanguuatem ali⸗

quem excuſari.ſic ſupra de except.l.ij.⁊ de libero ho. exhi. l. iij. S. ſi

max pumt. vi S

e 45

f QMui ⁊æ fertiom. peluti.i.qunaſi alia a ſimplici cuiu qua nõ eſt ad⸗

& ve WAV1

mixium aliud delictum. vel id eſt ſcda:quaſi bis deſerat qui velinqusz

D deſerit. accur.

Beſertoꝛ. capite. inſpecta ſua vita prioꝛi. vt z in prin. b?.l.
hItem. cſerendo. i., ſcðᷣO: ⁊ ſic ex coſuetudine. vt leſertoꝛem. F.

vel cum altero vel cum pluribus
ĩeſeruit:aliudue quod crimen ve⸗

ſertionis adiunxerit. Itez temꝑis
quo in deſertione fuerit: ⁊ eoꝝ que
poſtea geſta fuerunt: ſed ⁊ ſi fuerit

vltro reuerſus non cum neceſſitu⸗

dine:nõ erit eiuſdẽ ſoꝛtis. Qui
in pace deſeruit eques gradu pellẽ
dus eſt: pedes militiam amittat.
In bello idem admiſſuʒ capite pu
niendum eſt. Qui vſertõni ali

ud crimen adiungit: grauius pum

endus eſt.⁊ ſi furtũ factũ ſit: velu⸗
ti alia eſertio habebit᷑:vel ſi pla⸗

giũ factũ vł aggreſſura abigeatus
vel quid ſimile acceſſerit. SBeſer

toꝛ ſi in vꝛbe inueniat᷑:capite puĩri
ſolet. alibi appᷣhẽſus:ex pᷣma teſer⸗
tione reſtitui pot. Item veſeren
w capite puniendus eſt. Qui
in leſertione fuerit ſi ſe obtulerit:

ex indulgentia imꝑatoꝛis noſtri in
inſulã vpoꝛtandus eſt. Qui ca⸗
ptus cum poterat redire:non redi⸗

it:pro tranffugs habet᷑. Item enuʒ
qui in preſidio captus eſt: in eadeʒ

conditõe eẽ ceꝛtũ ẽ.ſi tñ ex impꝛoui
ſo dũ iter facit:aut epłaʒ fert: capi⸗
atur qͥs: vemi mere᷑. A barba
ris remiſſos milites: ita reſtitui
optere adrianꝰ reſcpſit: ſi ꝓpabũt
ſe captos euaſiſſe:ñ trãſfſugiſſe.ᷣ lʒ
hoc liqdo aſtare ñ poſſit: argumen
tis tamẽ cognoſcendũ ẽ: ⁊ ſi bonus

ſi plures. ⁊ facit g&
ð pems ca. S. ſoles
⁊ in aut. d liig.A
antepe.alłs diẽ l z
differẽdo.
i Puméd, a'e
eſt in l̃a qñq;:qd
expone vr 3 1 pri.
huius. l. als deſt
kK Qui in deſerti
one.ſi ſe obtulenat
ſic 3 de iure fi.edi⸗
cto. ⁊ in princi.
1IDMDui capt?. p
tranſfuga habet
t.j.poſtli.S.captꝰ
⁊.l.ſi captiuus in
prin. Item facit S
quibo ex ca. maio.
item hi. S. j. 7. l. ſt
cin. S. tadinu. 1 de
edi.e.quis ſit fu.

S. ideʒz ait. 2 ĩ Nec.

xj. q.iij.. pmiſſmſis
7. Ij. q.j.c.ꝭ̊ pᷣmis

7.S. deſertonis.

ita qͥ non facit qð
ebet:cũ poſſit: puu
S. fi. ⁊ ar. j. ̊ ver.
ſig. alienanoõis.S.
m D in preſi
dio. i.exploꝛatione
vel ſpia.⁊ poreꝛat
redire: ⁊ ebebat:
7 ñ redijt. ꝑ rales
em habuimus pſii
diuũ.1. inſidlas ho⸗
ſtium preſcimus.
ſic pomit e leg.
uij.ſi choꝛus.S.j.⁊
capt.l.in bello.
S. manumittédo.

n Congitiõe. veꝛ
ſit ꝓ trſſuga. vr

miles ante eſtimat? fuerit: ppe eſt

yt affirmatoi eius credet᷑. ſi emaſoꝛ
aut negligẽs ſuoꝝ aut ſegniſ aut eẽ

niſo. 7. J. S.qui ab hoſtibus.
p A barbaris.i. hoſtibus.
q Reſtirui. ſue milmie.

o Merer. i. me⸗
rita accipiat. vt ẽ5
leſertoꝛẽ. S. 1s qui
ibi. ſed ſi ex impꝛo

r BHonus mles. ſi bonus fuit ⁊ bonus preſumir: ſic etiã malꝰ. acd

cum. accur. MU .
3 Ignoſcitur. ad hoc. 7. I. ꝓx. in pꝛin. a.l. qui cõmeatus in fine.⁊
ʒ.l. j. in fi. accur. H
a n Dn omnes deſertoꝛes ſikr. 1. equaliter.
Alie. vt. j. e. S. a barbaris.
c Deſertõms.ſ.criminn. H
D Soꝛns. i. ↄditionis. nam tm̃ in mſulam poꝛtat᷑:vt. j.S. qͥ de⸗
ſertoꝛem. ⁊ ſic nõ. ꝙ in aliquo parcit᷑ ſponte ſe offerenu. vt.C. x

pena mõ. autent. nouo. a ſacit S que in frau. credi. pupillus. 7 gcd

ſena. cõſul. tertul. l. j. S. ſi mater.
NQui in pace. admiſſum.ſ.xelictũ weſeriõis.

quod facit z̊ de probat᷑.cũ racitũ.⁊.l.en.⁊ de tranſac.l.cũ hi. F. in ꝑ⸗
ſona eius. ⁊ de teſti.l.teſtium. in prin. a. C. de in inte.re. mi.l.ſi mio
rem. ⁊ 8 de liberis exhi. l. ij. S. in ł. au. ⁊ de accuſa.l. ſi cui crimen.
in aui.de mona.S.ſi vo intra.⁊ qui ſatiſoa.cog.de die.S.fi.⁊ de act᷑.
empi.l.penul.ac. H
8 Eredatur. ꝙ;tum ad preſumptionem. probabuur ergo in contra
rium.vt.C.æ inceſt.nup.l.qui contra.l.H.
t Si emanſoꝛ. S. e. l. ij. S. emãſoꝛ. M
9 Suoꝛum.cõmiluonum. vel.i.ſue partis.
x Segms. in ſuis propꝛije negocijs: quo caſu ex fatuita te capuus
videtur.ad quod & te pen.l.j.in ſine, accurſius. 1 ii

o 1
. . reſidis. ? 8. Mn oltü.
§. ſi tibi. ecre. xxxv An
j.S deenſanmn erereun. i nit. can⸗ get
l. j.S. uur. J. cnit. o
24 ruen alba. jij. ..boſtes. 1 De upan u
loc c. rij ti. ute 6 bu
multo E vij. di. i. centu e vt 3 P ſt occiſu Nn d
i. Jẽ. S. ſi . lmrte⸗, hoc expon een iij. S. h. H riiſi
Bar wardi. diſe. vt s. Zrroni rmuna u⸗ illne
Na Lumnes.F. nlitie re „ d igno⸗ n⸗ pite pum 1 ia ccor⸗
videt᷑ ergo ekakunne ipem r in eum: . pꝛeten mur aremn 4 nn 17
ijt. ſecus uẽmu. ndus. ſi ertatu ihil tale nu it. vt S. e. l. . i⸗ no⸗
ſedijt. leu uinau eſtituen vt ibt. D imadu r. ſi ni Per vin d. ve Cottag ⸗
c eſt mul ſtibus. ra Rmu ameri 1 ittatu Per lis j.ae. Kogito te
⁊ hic e i ab ho rouiſo pmmn edetur mam matur. — apita y p li⸗ lgelne
Qu nnſa i rs 5.. redet min te pu ſis: c tie mu⸗ res. ſt daneic
z ij. meru 8: nõ crede . capite pun lapſis: c m a eſt t
l. uij Arprmnn iom emerd nean⸗ aurpen latelviann eſtek Rlirignno Pünnisea liit
7 1 r =M E: c t ittenda Pardrißn 5 .
Min waaſen bern tem 8 e: T ca⸗ au itte Qui ſſit ri.. po nui glun
1. reſcrpip nüi⸗ contu ultum captu nſti na rem da eſt. t cñ poſ rra. 3 ſtuge. 3 niltl
amnn ſpomte eo ciſoſtm ſtibus iſſe conſti be o irrogan rotexit c s eſt. Tuengrseie irrlo
n Me. chel eiſip i abho anſfugifl Edus: tatio i non p habẽdu dü or ge enia ſtun
tenti. a.l. rdes Qu non tr. reſtitue trãſ itum ſuum factoꝛi t: parcen 1oꝛes. aibef⸗ ſnkn
t e.i⸗ ptum eum anꝰ eri Qui ſitu cauſa ern: paice ren HSõ Pa
n ſi.. ptu vereran it. es 3bH 1 a votner efectũ 2 & his quin ſrni
rel.j. rꝛvt veten ap nes in pa non pref ſe isa atls denen mli
ſe dv ſ. appᷣ tert meri 038 ſtra . eſiſt ecos . uent infa. at vel zeo.l
E. 1 e r vemõ ſireſi d aine meuuentt 6. c als uni
vrelarrones . 2pre ſtea m 95 mol n9 i. ſed 2 bus cire lacuit. ächres⸗rakes rill⸗
onſtrete r in. fugi * dit:⁊ tr diuu ea m rie a imadu eſt vel. ſtat. Ipn
gas, ſ 1 parc centie 2 tu t: ani ple * Ai ſta onns.
gas. pmtren⸗ prehe ſſe ei p llice erunt: S nffuge pl cri. hnn.
Wetoꝛe a a mot 5 rit: po tamen po . ru “ pel tran ex au n tüc gün e.
vr non lu reſcrip utti opoꝛiere. litis: q Koglit apite pu ꝓ hoſ mags vaedak. Pener
endun Ane wl⸗ hil perm ſt militis: runq; c ẽtur. nam oſſet. v ide prſeten
3 ei d Mone delictuz üna comun ie itate oegnannr Api. ube fiare. be ſen
eba in pſi 1 MRne 6qỹ ipenr ſegn die p⸗ ro milite haber rſiaʒ pa⸗ 2, Tuu aane nnnn
l Wee. turem gliter ttitur. ve vk xeſidie. nop us controuerſi⸗ n5 2 trj.n pa Mämt
vt. E. In to: latus con beꝛi ſint. 3nel de dtd
. vt . git: cõmi umacie epoſito ſtatus c libeꝛi are: ee ſeſen
b Desgnicie. vpi iolt cen contu tulit pr aũt Viſte lnti berra lmid
C u Duci . lendu anita . 3 1 inata: tãt᷑: 9
c nta te punien dignita duer bẽt pꝓ ꝛdinata: ra petat: n 1. tpe ernune
oſito. p ite punn men: nis adue Abet lite oꝛd lecõtra ruiũt: wpeeme
„36d 1e capit cri om litis ca e . e — eſer ei⸗ nis nyllo moe
einee has'anumaauen milne d Einirunnev atileſen per⸗ ü
iri ſic ð p a. er- pꝛ i ĩ acie ſr qdẽ q́; ingenu redẽé Arc. uſi.
Prſcne Sncen⸗ ſiti. vel p Qu ili⸗ iqͥdẽ qͥ ſtibo tſi./
aut lac mmz. §. 8 ducem a eſt. tibus m 5 b qͥ ab ho pdis com ds ſdn
zinli z.l. ij. et ſu unienda ſpectant ite pu h nec ant. tur pe nibo ie
gtrox. l.mintes pite p oꝛ fecit mplũ capi q ſe⸗ uſcle lua 8 ꝓhiben js in ꝗq fi⸗ en
l. ij. 7. . ʒ. in fi. m pri r exe toꝛes Ilite s puincij eoꝝf 4 Alienn
Hionnz. i, Ga opte loꝛa ditoꝛes his ꝓ paterna neinoer
n . bus: pr. . Exp - prodi 2 are in ri ſi pat nc ſpeciez ns. a
er animo. T fa nt dus eſt. hoſtibo: . ſed ca⸗ Pe reterꝙ ⁊ hanc ſti⸗
KHerglime ade nen unciant hoſt luüt. ſed u0 ilitãt: p t. nam nt: ß 7 H
. l. ilj. S. in a cle nuncia nas ium lãg 6E m iſtrahat. ſerun ſttunk. lic wpns an
zn connm. crera itis penas ſtium la E diſtr remi mittunt. 1
rieoo eonameces. c 7 capitis etu bo ius cauſa ſcus anto. ere pmn llici⸗ Nag geuang
fieos d in acie. p ſunt: ui mer ari eiu ulne⸗ ſeuerus 7 letis em rediũ Nheuu
erempnen ligatus lauit: m nem vu . js implet dicat᷑ p T ſi non⸗ Ylites. lunb ann⸗
5 ligsatu militonem tia re⸗ endij ven ñ ſit. 5 Tſin le na lorſy
lnz. l. en des e quis cc lapid ttit fiſco a ſi velatũ encia oöni ia. ſarn s WV
fugian * Si ꝗq quidez lar ami atund ſtip t: velatõ 2 facit 5 Prörſy,
ſcz vt ſ . S. ‚ſiqui o caput moꝛ compatt cauſa gerit: de 1 predia . emp.
monenre ii de Kiatmr ergeik rarin 3 mſmrepel miſſiöntn eiet. ü agued ſe
aged ennb nipfrpt ncmiumigau no . Promatre ibi pd “ 35 we adul. ſan
Tia 5 5boms 4 t eſcripſuᷣ⸗ mpatie ut furo teꝛint: tus. 2 8 1 domna
l.j.2 S l. uie nus r. P⸗ t ſi im ꝛ2bo a . * n auctoꝛa Pruegan
ſub tn l.⸗ ſit: vt t mo it: non . 9.5. exan ndan
Juiand hereti. tutus vite au ar gluer — zus. gc. eum vn nöliiſ⸗
7. E. . edio oꝛi m noffi. te. filiu S. e. qui cun L 1 Dlee
Arnrarore⸗ rrontgdore m eernaunnr t e 2 u
3 de peñ. 7. S. ſiqs ſiadalteri fiſco lite. incipꝑe nõ Plien rz
d. S. j. ta. “ . I co. 1. 1. a milt d fiſco. 0 mei ſt o aliũ NE
1 Blirumen l. j. l. px. .le. S. quiſqs a Aannaumami Wnue⸗ heũ caſum: a qus ſe: poteſt dali ndumnn
b gatus. ex nanare: ⸗ Ergn l e Hem rohibe i. 23 . ecuſau nby. ſi ſeru 6.
Calig nolebat p t. ſic. s tutus ”UMUU ali⸗ Rñ non p io qui. qui accr aaue nidom 1.l
K mns. capn auerit. ſtat acG anſo. e 4 ecur. mhgltore Fa ater ſili mra 5
1 Si niſe nneremerttiltan imnms. 3 mn. eius a w pen l. ij. 2 de g. fete eni vin cau. ſi le leti ſed ar, con
m Aranrenn nene in Ercn . Weim Bſec mhger Klaectin⸗ agel. ario⸗
rer gi 1. N e gand⸗ nrer :Haueres
Pemarur. aura nra⸗ . ileinter.
duic ſer, ſi gieage legem. . 5 oino punit᷑ facit & cepi,
D ir i . lpa pcedẽs t. .* zus: Item facits
Rel .. gvunam apſis eulda he n qui eaptus.
ſi n vi oſitum. nrct 8O non omẽs
Sanni benane hen⸗

õäl

Ham taronne Jj-acen
q Ei excubias. 1. nocturnas vigilias ſ.;;
B cipis vel ducis belli. ſic 3 de pre 4ennoch palacij pᷣn⸗
h Belertõis. als veſpectõis: 1 ałs deſertois. vt qr deſpexit vl de
6

prendee qð me. can.ſi ꝑ impᷣſſionem. H
nnſſionem mnoo an ta. queſtio à̊ ame miſſionem moram: eri
cipere non poſſe e enrolit: Gui ad eum caſuʒ peruemit: a nn o
poſſet.ad quod S noxa.l.ſi alienus. 2 weviuca. ta nt⸗
. ni⸗

Ar ſeruit ſuñ ppoſitii. vt S. e, ome. S. fi⸗ vel mitiz
Rnuts 4 laſen Bboſirſi vt 5. e. ome. S. fi⸗ vel militiã deſeruit. non
N S cip foꝛ.l.j.⁊ S ſi ta.te.nul au
Kets C. e. l. j. 78 ſi ta. te. nul. ex. l. fi. ⁊ qui ſatiſda. co.l
li. g PBoini ð o.l. pe. S. fi. 7 quod vi
un m aut clam. c. ſi aliꝰ
g riubuk. g. Alr Aub. Ni Ranenbt napn-
uft nerali. ſed oira Vi excubias palatij te ern· Ylites agrum compare pro⸗ ziact 3ee lmt⸗
N E. qui mi. poſ erit: capite punitur. er cau belli hibent᷑ in ea ꝓuincia: in que tes birgt nodnz.
in “Sõ nb ſer⸗ ſa vſertionis reſtitutus in c bellica 0pa pagunt: ſcilʒ ne ſtudio 7. C. de nup. l. 7 ſi
8 ds ve leton⸗ non aliter medij tempoꝛis ns culture militia ſua auocent᷑.⁊ ideo (tra. ac.
Hõ accipit:niſi hec Werali aagconneſn non phibentur: ſel us 5modi
. ni his nõ als vß tas principalis indulſerit ei ſpeci ⁊ agros in alia prouincia compare Aus Sna
wng electus: ſerit ei ſpecia⸗ poſſunt. ceteꝝ i a 0 vt prius nõ velari
i aa amerit vel liier. Wrc. pro Poer enele nes vuincl in qua doſtea no wierat⸗
n al ſer „ ., ic cauſam belli venerũt: vt 3 ꝓx. Rñ. 13.
1 snr nus: H ꝗpi vñ HBomn militia ſerui prohi-⸗ ſub alien belli venerut: nec co. hlites.
it ſcientiã ſit liber bentur: alioquin capite pu 5 n o nomine quidẽ eis agru,ʒ de
Uuat znermluat l? miuntur. r compare licet: alioquin fiſco vẽdi⸗ Huer r en
lit⸗ PDR ⸗ Fſicium r 6. — l. cabitur. Js gutem qui cõtra diſci⸗ bona rotio d: xybi
* eti ſiaum. 2 ali. egentis exercitum plina 8 „ . pena: nõ premiuʒ
e Mmurc diſcipli⸗ nhon tm in danda: ſed eti m agrum compꝑpauerit:ſi nul⸗ vt 8 de neg. ge. ſi⸗
etkt. na. que ẽ in mili in obſe G 2: ed etiam la væ ea re queſtione mota miſſiõ ue herehitaria.
1 är nbus. vt 5 eo.l. . ruanda diſciplina conſiſtit. acceper õä minoez
.—. iij. F. in bello. 4 Paternus quoq; ſcribit: t⸗ perit: inquietari probibetur. Ideo. b
i in dn 7 e uoq; ſcribit lebere eũ IYllud cor e. eo. bene in
haum ii in alijs mulns. qui ſe meminerit armato pr Illud conſtat preſcriptõnis h?ꝰ ſert. quia do bobʒ
uns eti m Paternus. 5 0 preeſſe: commodum ad eos . . honeſte miſſus: h
Yuſrr pꝛ nomen. Parciſſime commeatuʒ dare: e näö ca lum ad eos qui ignominie acauſarie nuſſtes
Zelunt neen. militarem extra 3 dare:equũ cauſa miſſi ſunt: non pertinere: qG i0 Jpi egntudiezʒ
hnu. ubn. ſic ſir mii duci non permittere: ad opus pri premij loco veteranis conceſſum vrs neſa. 1.l.
Au uf Rtr,r Re fmoͤ natum niſcarum ver pus pri- intelligitur. ideo ⁊ ad euʒ qui cau⸗ n. 2. . Pximo
v.ig l.in non mittere. nam in diſeipt militez ſaria miſſuseſt boteſt din pertine D
ylum vel eien guſti ita cauetur. Etſi ſignz an⸗ peꝛcum buie guachpeewinin en
4 verbo oarerq ? Pus operibus exeꝛceri milites ꝛili⸗ ſtatur. Miſſionũ generales cau
te e heeſſe glienum: pereoꝛ tüſige snon ſe ſunt tres: honeſta cauſaria igno
Aemlnie vi miſero:quod in vſum me Anc P⸗ minioſa. Honeſta eſt que tempoꝛe
. en gamme um ſaraenoan menne ant in militie impleto dat᷑. Cauſaria cuʒ
n ms nullio modo hibeatur:qui mihi ſit tolerandus nend it vel coopoꝛis mi⸗
. en Officium tribunorum eſt: vel nus idoneus militie renunciatur.
pj mlrj. eoꝛum qul exercitin preſunt: muͤl⸗ IYgnominioſa cauſa eſt: cum quis
4 ins. bec ſi vba kLes in caſtris continere: 7 4 erer⸗ ꝓPpt elictũ ſacramẽto ſoluit᷑: ⁊ is qͥ
zugaſten.g citationem perducere: claues poꝛ ignommnia miſſꝰ e: neq; rome neq;
t. renseans tarum ſuſcipere: vigilios ütenan, de ſacro ↄmitatu agere põt. a ſi ſine
6, ius. ac. circuire:frumentatõmbu ignomime metde miſſi ſt: nihilom
r Zuñ fiat. a⸗ n 1 ibus commi nus iãminia miſſi ĩtelligur.
. ndun nai e, litonum intereſſe: frumentum pro reu igmima miſſi itelligüt. Ir⸗
pꝛiuan. bare: fraudem menſure coe reueꝛes miles ñ tm a tꝛibuo vkace
4 9 Z een n menſure coercere: turioe: m 9 ndd vr ur
11 dides no ronte⸗ xelicta ſᷣm ſue auctoꝛitatis modũ mröebeto pncipe coetcedak.ni
dam. ad hoc iuß caſtigare:pꝛincipi frequenter inte cnqceturiõi eaſtigare ſe vollti Tſti
rrin nan. cau. ſta..· eſſe: querelas commilitonum a terit: veteres notaueꝛt.ſi vitẽ tenu — .
giatii I.§.j. 5 ſu⸗ xre. valitudiarios inſpice num auci it:militiã mutat.ſi ex ĩduſtria egi b. Tauſane. id ?
zi minn ſpec. tu. l. ij. S. H valitudiarios inſpiceee. SBẽ. vel manũ centurioni intuli gegit cum cauſa: puta
a rarer. .„He anũ centurioni intulit: capite inſirmuatis.
amiins tOfficium. frumẽtatiombo: vt montſ arn nr, e, i Pꝛemium. eſſe
v Frumentum. ſu bonũ vel tang. der frumentũ æ annona. ſie miſſis.vt dixi.accur. quod pꝛeſtat᷑ hone
. andcna. luterdta modis. amonn venumnciar: medicis.
. cipt. milites a . ſi ali ¶Agere poteſt. 5 . . .
vt S. l. tij. pe. ⁊ ſic focit in a umune:et c aſique rira naſciiur. nr Bag Gper excu. tu. ſed 2 miites. . ſed ignomima. 25 in⸗
3 Inſpiceꝛe. vt ſic ſint lice mrca vel alte. S. ſ minus. Zeiechnut r. el ii. e 1.7 8
. „ gali; vel no. vt. e l. imno * ſn cᷓ inſorz a. be) zra „ενν
wunit 4 m Ilites. pagunt. niſi we Fee mlnce⸗ rin ignomime. bi ſpẽ erſo Geranegecit demhie z BW nfa. l ui §
ſites. 1 te ure . aufertur. S.q 2 preſide 1. oca.mi⸗ vt ibꝛ. Itẽ qd ſi neqʒ exauctonzanit auit. vt ibi ſeqt᷑ ⁊ h ſubijc.vł ſo.
tmuß pupilius. 2 de Zben. emp. nõ 1 a preſide. 3 auc. m. vt ibrplene no. uctonzanit neq; cãm dixit cur mittat? Rñ.
mintt p.nõ licet. ⁊.l.q officij plene nõ.ne ſu ar. 5 S de ſuſt 1,5 Rñ.⸗
nnl Verne mm. quia in ea non exercent culturam: ſed als xeeſt h n Irreuerens. 1. qui nõ renelet vanf he. pen. ſt ſſees
ain, le ea iceo non prohibentur. pro quo eſt. E. de contr Seibs 5 Moꝛanerunt mlama .
n ſinn mlgecrrr; E.. X contrgcibus q̃ caſtigãt᷑.i.flagellũ.⁊ facit S ad.l.aqᷣ.quẽ G
Anden nomine:i merpoſitam perſonem vr octe Sun õ ee .
Ncl0. vt g ð peñ.l,ſi quis and. F⸗mreer5 eſrae kel ön.
uij

d

23 cuſto. re. I. in eos. acoerr. —?
s τns. deſertoꝝ. etiã al's vecapitandũ. vt 8 no orës. S. deſertoꝛ.

——

Beſertoꝛem. mſſu. nõ aũt ca ite pumt᷑ ne ⁊c.⁊ facit S. e.l.qͥ cuʒ.
S. qui filiũ. z. I. nõ oẽs. S. qui veſertiom. .
v Bbtuliſſe. nõ emm eſt veriſimile patrẽ velle mon frliũ. vt 2. .

pat. pote.l.iij. ĩ
fi. 1 ad idẽ. C. ð fi
eicõ.l.cũ acutiſſi⸗
m.. a quod fal. tu.
auc.fal ſus.S.uuli⸗
anus. 1 de reb. e.
ſi pupilloꝝ.S.ſi pꝛ
7 qõ me.cau.iſti qͥ
ceʒz in fi.⁊ ĩ lõbar-

e ꝓhi.nup.l.ij. ?

de epiſ.⁊ cleꝛ?.l. Oꝛ
phbanotropbos.
x Itẽ dini⸗ quin
quẽniũ. S nõ oẽs.
g barbaris ĩ fi.
y q Si dmea⸗
tus. eman
ſoꝛis. diffeꝛut. vt S
l.iij. S. eman ſoꝛ.⁊
fac S.l.iij. S. ſi ad
diem. 7.l. j. qui.
ex ca.ma.l.ſi cui.

GS.ſi. ⁊ ſi qͥs cau.I.

Ij. S. q45 dixunus.
7.§. ſi quis samẽ.
2 de v. ob. cotinuꝰ.
S.cũ ucea.l.cũ ua
ſtipulatꝰ ſim mihi
a ꝓeulo. 7 5 ſol. l.
ratuʒ. 1 de eden. ſi
quis ex ar. 1 5 ar.
I. j. S. fi. 7. l. ſ. ac.
3 Arma. graue.
les. 7 S. I.j. l. uj. 2

I. poſtli. carẽt.

7 TLibiale. gen?
grmoꝝ ad tibias.
2 Humerale. eſt

aliud gen? ad hu⸗

meros.
ꝑ* SBlacdu. plus

ꝓumt qui maioꝛa

arma a lenauu. ſic
8 ad ſyił.ii quis ĩ
gram. S. ſi quis ea
3 Ymputat. 8S
cuſto.re.l.ſi.ĩ pn.
b Txe. ſic 8 loc.
1.ſi merces.S.con
Ductoꝛ. 7. l. irẽ q̃ri
tur. S. j. de ſol. ſo
luturus. ac.
e X cã.expũ
gif. i. pel
li᷑ ab eoꝑ pentoe.
7 expone. 1. cancel⸗

lãt᷑ que ei vebebã̃

vVvt 7 S. l.iij. S. qui
militie. 1. .. e. l.
cum allegas. ſic ac

cognoſcere. S. j.

diuer. pꝛe. i oiba
S.j. ⁊ de bo. auci.

d Recdunt᷑. hoc

punietur. Eius fugam qui cum
ſub cuſtodia vel in carcere eẽt diſ⸗
ceſſerit: in numero veſertoꝛuʒ non
computandum menander ſcripſit:
qꝛ cuſtodie refuga non veſertoꝛ mi
litie eſt. Eum tamen qui carce
re effracto fugit: etiam ſi ante non
eſeruerit: capite puniendũ pauł.

reſcripſit. Beſertoꝛem qui a pa

tre ſuo fuerit oblatus: in veterioꝛeʒ
mliitiam diuus pius dari iuſſit: ne
videatur inquit pater ad ſuppliciũ
filium obtuliſſe. Itez diuiſeue.
⁊ anto.eum qui poſt quinquẽniuʒ
ceſertionis ſe obtulit:epoꝛtari iuſ

ſerunt.quod exempluʒ ⁊ in ceteris

ſequi nos lebere menander reſcri⸗
piit. Euk.
Vii cõmeatus ſpacium exceſ⸗
ſit: emanſoꝛis vel ceſertoꝛis
loco habendus eſt: habetur tamẽ
ratio dieruʒ quibus tardius reuer
ſus eſt: item temꝑis nauigationis
vel itineris.⁊ ſi ſe probabit valitu
dine impeditum:vel a latronibus
xtentum:ſimiliue caſu moꝛã paſ⸗
ſum:dum tamen non tardius a lo⸗
co ſe profectum pꝛobet ꝙᷓ vt occur⸗
rere poſſit intra cõmeatũ reſtituen
dus eſt. Arma alienaſſe graue
crimen eſt: ⁊ ea culpa ceſertoi exe⸗
quatur: vtiq; ſi tota alienauerit.
Ded etſi partẽ eoꝝ idem eſt:niſi ꝙ;
intereſt.naʒ ſi tibiale vel humera⸗

le alienauit: caſtigari verberibus

bet. ſi vo loꝛicam ſcutuʒ galeam
gladium:velertoꝛi ſimilis eſt. tyro
ni in hoc crimine fſacilius parcetur
armoꝛũq; cuſtodi plerũq; eadẽ cul⸗
pa imputatur:ſi arma militi cõmi
ſit nõ ſuo tꝝee. Auk.
X cauſa œſertionis notatus
ac reſtitutus temꝑis quo in
ſertionis cauſs fuerit: impẽdijs

dic vt S. l. iij. S. ſed a ſi ex impromſo.
. q een Poſtnlarug. accuſatus.
I.j.? de his qᷣ ad ec. con.l. j. marik. d n . veres bo⸗
g Rubaca. æ caſtrenſi peculio.

p f Jij. remãſu.remanere dicit᷑ vbicũq; ſit eoipſo
JJÿMD ꝓ inteſtatus vececht. vt. j. l. ꝓx.
i— SRpater ipſi filio. vi plene dices.ĩ. l. ꝓx.

Fiet.ſ.pater.nam ⁊ ałs heres heredis ac.vt..

expungit᷑:ꝙ ſi ratio cõſtiterit neq;
Xeſertoꝛem fuiſſe apparuerit:omĩa
ſtipendia circatꝑis finem reddun⸗
tur. Auk.
Vi metu criminis in qͥ reus
iam fuerat poſtulatus:nomẽ
militie œdit: ſtatim ſacramẽto ſol
uendus eſt. Mies turbatoꝛ pa
cis:capite puni᷑.

De caſtrenſi peculio.

Ilijfamilias militis ſi pe
culium apud patrem re⸗
manſit ſine teſtamento: fi
lio defuncto pater ipſi heres nõ fit:

ſed tamen heres his fiet quibus

filius fuit. Bez.
IZfſſiliuffamilias miles veceſ
ſerit: ſiquidẽ inteſtatus: bo⸗
na eius non quaſi hereditas: h̊ q̃ſi
peculium patri œferunt᷑.ſi autem
teſtamento facto: hic pro heredita
te habetur caſtrenſe peculiũ.

J mulier filio viri militi ad
caſtrẽſes vel foꝛte militares
res compandas reliquerit pecumã
vtiq; caſtrenſi peculio ea que com⸗
parantur annumerari incipiũt.
eeeeEErtulian”.
IYles precipua habere debet
que ⁊tulit ſecuʒ in caſtra cõ
cedente patre. actionem perſecuti⸗
onemq; caſtrenſium rerum ſem⸗
per filius etiam inuito patre ha⸗
bet. Si paterfamilias milixie
tempoꝛe vel etiam poſt miſſionem
ad arrogandum ſe prebuerit: vi⸗
endum erit ne huic quoq; intelli⸗

gatur earum reꝝ pmiſſa admĩſtra
tio:quas ante arrogationem mca⸗
ſtris acquiſierit: qᷓuis cõſtitutõnes

Rñ.nõ valẽt. vt ad.l.fal.filiuſſa. mii ĩ cãn vt.

n ſ ) muleer. viri. .prinigno.

0 Incipiũt. vr. C. e. l. j.

Bẽ.

here. inſti. l. fi. ⁊ e vſuf.l.ambiguitatẽ. ⁊ ̊ de pei.heꝛ.l.iij.S.j.

72 quere vt ibi.
Itẽ ar. cõtra &
de vul. ſub. l. qᷓ
duos ß hic nec
ſilius nec ꝓ eo
alius fuit teſta⸗
tus: ibi pater fu
it teſtatus p fi⸗
lio impubẽ vln⸗
mo moꝛiente.

11 Iflliuff.

non qſi

hereditas. vt et
FS. l. px. 7. E. Ee⸗

l. pe. ⁊ de nego.

ge. l. ſucceſſoꝛi. ⁊
v mmo. l. ij. S.
pomp. ⁊ ad ma⸗
ce. l. iuł. S. ᷓgᷓ.
2. J. eo. ſi pater.
7.l. ꝓponebatur
7.l1. fin?. j. Rñ.
ſic S le pe. her. l.
item ve. S.nõ ſo

lum. 7. Z. ö bo⸗

ms que li.l.que/
cunq;. S. eo vide
licʒ in fi. ⁊ inſti.
quibeñ ẽ ꝑmiſ⸗
fa. teſta. S. inte⸗
ſed in duobo caſi
bus habet vere⸗
em enam inte⸗

ſtatus. vt. C. e

epi. ⁊ cle.l.ſacro

ſanc. ⁊ ſi a pa⸗

rente qͥs fu.ma.
l. j. S. nepos. ho
die etiam quaſi
hereditas. vt in
aut. ve heie. ab
in. S. ſi igi deſũ

ctus. ixeʒ qualii

olim hic 2 i infe
rioꝛ caſu pꝛ tene
bat᷑ poſt moꝛteʒ
filij. habes. ſ. e⸗
l. pr̃ in prin.

m Peculiũ. ſi
acit᷑: als 3. vi 3

ð ſti. ſer. ſi ſeruꝰ

cis meꝰ. 18 α⅓

z qd ſi codicillol

d. l. ſacroſanc.

p m Yes dtulit. mobilia: vt arma. vt 7. E. e. l. j. fa. hꝛ. ſi filiꝰ

ed tre.imꝑatoꝛ. S. poſt decretu.

Patre hʒ. qꝛ ⁊ ↄtra patrẽ. vt g de fur. ſi ꝗs vx. in prin.⁊ 3

ödnsamter
ſ. Mo N

luus.
Ahrhr

(nfulto, o⸗

1 Eunni t⸗
lonnles momn.
y. Mrunn.
ago ainn
oA,
1Jaſti
ſe NW
hkyrond
e: N
Nihre di dc
WG.2 dRonc
ed R
ſiecögeni:
xrrein lmi
npyn,7,bit
MMlo.
1 Rſrnſit
ſo ſolum a
ſbon uamhen
1chliba glij ſh
flat er eo.
9 ſ Zn,
uid, 1 ſt .
⸗Cj glegis.
mies aumſn
1o eo! g, ſ ,l
iſtiſe.
Möpnto.5
raumi t g⸗
lpenk leg.
ſulij,, ,
goaheri
lnmſii,5
Lltallain
Algleene,

1 de
einte
llſeird
ſk rulii,
ſttutva,
ſh⸗ it⸗
ſie.

gum

(Qhae
örnti

Ael. ſuereſot
Emmno.lii
h. 1ANN
AANT
u
n
n ilchn
Kirgn
n e it
„lnti
rl c
ſ
urter l
ghi igni.
ich em.
nnmwenn
Msbeba N

ntuum Ne

ins tiel
gitellſe
nc 1aſte
Untecstin
ligen
deaumc
tint

— — — ü
—

r Si pater ad
mittendũu. vt ſit
ꝑpmiſſa admini/-
ſtratio pꝛedicio/
rum.
8 m Fles. i⸗
ſtitutus
vt. C. eo. l. j. ⁊
nij. 1. J. e. wieʒz ĩ
pꝛin. ⁊. S. j. 7.
e. l. ſi foꝛte. ⁊. l.
caſtrenſe.⁊ Sð de
fal.l.ſi pater.
tſ3 mlliti.
nota eſt
bona roõ: vr S. l.
ꝓx.cũ ſuis ↄcoꝛ
dãrijs. tenet tñ
vnatio: vi ̊ de

wnat. inter vi.

vxo. qdð auteʒ
S. pnł. 7. S. fi. 2
l. ſi cum. S. j. 7
C. ð wna. inter
vi.⁊ vxo.l. ma
rius.
V Aldiln. iuri
conſulto. ac.
x Eunti. S. e.
l.imles in pꝛin.
y Pergqducere.
ad qð S e iure
pa.Fuun.

3 1 Jcaſtrẽ⸗

nabit vxoꝛi ð wᷣ

te agẽn: vł alia

actone.nã qᷣcũq;
act. ⁊ a q̊cunq;
miles couen᷑ᷣ:
ſic cõuemt᷑: vi S
re iu.l.miles
m pꝛin.⁊.l.item
mies.
7 Caſtrenſib⸗
nõ ſolum caſtrẽ
ſibo:⁊ ita młien
⁊2 cuilibet alij ſa
nſfacit ex eo.
9 1 Ffoꝛte.
qᷣd.1. ali
quio. ⁊ fac. C.
e.cuʒ allegas. ⁊=
S miles cum ſu⸗
is ocoꝛ. ⁊.j.e.l.
caſtꝛẽſe.
Mõ puto. S
de admi.tu.qͥdã
2 pecuk. ieg.
ſi peculiũ.⁊..
ſi quis alteri vł
ſibi.l. multũ. ſ
ar. conuꝛa illa in
aut᷑. vt lice.ma.
auie. in prin.

a Teritatem.
E. lati. liber.
tol.l.j. ⁊ g̊ de cõ
dit. 7 c. l. iij. F.
cõditio.⁊ œ of.
pre. HH lʒ. 2 iſti.
le. S. ſi reʒ.

b Spectamo.
ſcz an c.
CAero. 1. ve⸗

9

pꝛincipales de his loquantur qͥ ab
inino cũ eſſent ſilijfa. militauerint
qð admittendum eſt.
. Bez.
IJles filiuſfa.a commilitone
vel ab eo quem per militiam
cognouit heꝛes inſtitutus:etiam ci
tꝛa iuſſuʒ patris ſuo arbitrio recte
pro heꝛede gerit.
ZƷ militi filiofa. vxor ſeruuʒ
manumittendi cauſa wnaue
rit:an ſeruum libertum fecerit vi⸗
amus: quia peculiares ⁊ ſeruos
⁊ libertos potuit habere: ⁊ magis
eſt vt hoc caſtrenſi peculio non an⸗
numeretur: quia vxoꝛ eipꝛopt᷑ mi
litiam nota eſt. Plane ſi mihi pꝛo⸗
ponas ad caſtra eunti marito vxo⸗
reʒ ſeruos wnaſſe vt manumittat
⁊ habiles ad militiam libertos ha⸗
beat: poteſt dici ſua voluntate ſine
permiſſu patris manumittentẽ ad
libertatem perducreze.
2
Iccaſtrenſe peculium habe⸗
at maritus: in quantum face
re poteſt condẽnabitur: quia etiaʒ
non caſtrẽſibus creditoꝛibus ex eo
peculio magis eſt eum cogi redde⸗

re.
J foꝛte vxoꝛ vel cognatus vł
quis alius notus non ex ca⸗
ſtris filiofa. vnauerit quid vel le⸗
gauerit ⁊ etiam expꝛeſſit nomina

tim vt in caſtrenſi peculio habeat:

an poſſit caſtrenſi peculio aggrega
ri?⁊ non puto. veritatem emim ſpe
ctamus:an vo caſtrẽſis peculij no⸗
ticia vel affectio fuit: non quod qͥs
finxit.

Roponebatur filiuſfa. miles
teſtamento facto extraneum
heredem ſcripſiſſe:patre vinde ſu⸗
perſtite leceſſiſſe: pater veliberãte
herede inſtituto ipſe diem functus
eſt: weinde heres inſtitutus repudi

aſſet hereditatem vefuncti: quere⸗

batur ad quem caſtrenſe peculium
pertineret. dicebaʒ caſtrenſe pecu
lium filijfa.ſiquidem teſtatus de⸗
cefſit:q̃ſi hereditatẽ xeferri herech
ſcripto: ſiue extraneum ſcripſit he

redem ſiue patrem: ſed cuʒ mihil de

Bẽ.

peculio dixerit filius non nũcobue
niſſe patri: ſed non eſſe ab eo pꝛofe
ctum creditur. deniq; ſi ſeruo filij
caſtrenſi libertatẽ pater aſcripſerit
moxq; filius viuo patre dvefunctus

ſit:non impeditur libertas: cum ſi

filius patri ſuperuixerit:ĩpediat᷑ li
bertas. vnð marcellus putat neceſ

ſarium q; heredem ſeruũ filij pecu

liarẽ patri exiſtere poſſe: ſi filio pa
ter ſuꝑuiyerit.idẽ referebã ⁊ ſirem
peculiarem filij pater legauerit.nã
eodem caſu quo libertatẽ compete
re diximus: legatum quoq; vel de
bebit᷑ vel impediet᷑.quibus ita pꝛe
miſſis in pꝛopoſito dicebam: cum
heres non adijt hereditatẽ retro pe
culium patris bonis acceſſiſſe: vn
põt dici etiaʒ patris bona aucta
ꝓ hanc repudiatõeʒ:nec eſt nouum
vt ex poſtfacto aliquis ſucceſſoꝛem
habuiſſe videatur. nam et ſi filius
eius qui ab hoſtibus captus eſt œ
ceſſerit patre captiuo viuo:ſiquidẽ
pater reuerteretur:quaſi filiuſtami
has: peculium habebit.enĩuero ſi

ideʒ pater veceſſerit:quaſi pater

familias legitimum habebit ſucceſ

ſoꝛeʒ:⁊ retro habuiſſe creditur eiꝰ

ſucceſſoꝛ.ea quoq; qui medio tẽpo
re filiuſfa. ita queſiuit: nec heredi
patris:ſed ipᷣi filio queſita videbũ
tur. DHwmpo.
X nota marcelli conſtat nec
pratribus aliquid ex caſtren
ſibus bonis filioꝝ eberi.
Bem.
Aſtrenſe peculium eſt quod
q parentibus vel cognatis in

militia degenti wnatuz eſt. vel qo
ipſe filiuſfa.acquiſiuit.qð niſi mili

taret acquiſiturus non fuiſſet. naʒ
qð erat ⁊ ſine militia acquiſiturus
id peculium eius caſtrenſe nõ ẽ.

Alrt qͥ dat in adoptõʒ filiũ mi
litẽ peculiũ ei auferꝛe nõ põt

qð ſemel iure militie filius tenuit.

qua rõne nec emãcipãdo filiũ.pecu
liũ ei aufert.qð nec ĩ familia reten
to põt auferre. BHeem.
Juꝰadrianꝰrſcripſit ĩ eo quẽ
militãtẽ vxoꝛ heredẽ ĩſtitue
rat filiũ extitiſſe heꝛedẽ.⁊ ab eo he
reditarios ſeruos manumiſſos pꝛo
pꝛios eius libertos fieir.

Ap.

=

d p Ropone⸗

batur. pꝛe
mite filiuſſa. ac.
ponebat teſta nẽ

10 70.

e Beceſſiſſe. ſ.
ponebat᷑ filius.
f Diyerit.ałs di⸗
xerit ałs œcreuit.
⁊ facit g.l.ij. cum
cõcoꝛ. ac.
p Ab eo. ſcz pre
bh Peofectuz. 1.
nõ receſſii ab eo.
1 Libertas. que
non valeret ſi dño
ſuccederet manu⸗
nuſſoꝛ. S qui 1a d
bus. ſi ſeꝛuo. ⁊. j.
e. hereditate. S. pa⸗
ter. ac.
k Bupmxeꝛit. 5
e. l. ex caſtrenſi. ij.

n.
IVCompet?. vel
10 compete:e.
m Impedietur.
ex poſt facto.igr ð
clarat᷑:vi.j.ſubii⸗
ct. ad qo ſi cer.
be.l. ꝓinde. 25 re⸗
us du. quedazʒ. et
S de acqͥ.re. d.l.ĩ
eo.qaccur.
n Habebit. ſuc.
ſcz filtꝰ: ß otra S 8
cap.⁊ poſtli.re.bo
na. . 35. ſ. ibi
uẽ facu S̊ ſuis
le.l.ſi patł.
o e &τ nõ. debe
de bo.q li. cũ oꝑtʒ
S. excep. ⁊. C. e. l.
iij. 7. S. e. l. miles.
cũ ſuis ↄcoꝛ.

p c AÄſtrenſe.
acquiſiuit
ab alijs nõ cogna⸗
tis. ⁊ facit. C.e.l.
uij. 7. l. j. 2 5. eo.

miles. cũ ſuis con

coꝛdãtijs.
q Mõ funſſz. ad
hoc qui. ex cau.

ma. l. is qͥ rei.

r p Ater. pecu
liũ caſtren
ſe. ſecus in ꝓfecta
cio vel aduẽ. iure
iſto: vt Z de w. ex.
apud cel. S. fi. que
eſt contra.

t dD JIuns. fieꝛi
vrrit here
ditas caſtꝛenſis pe
culij: vt a.j.e.wtẽ
ij. Rñ.ſ̊ ↄtra. C.
eo.l.j.ñ placʒ ꝙ h;

Lvj

RESE Pr ee

zeert tte
luten
qni. 75. . concoꝛ⸗
ei qm. 7 1.j. 5. cni i
valer. item. 2. S colk. w. 4 cni.
„ St n rini⸗ aneetekmiän Si ſeus. ob nſen
. Sernabin die Aic.1. lo f Siit tra/ ſa
itnebat en;: . Sae ſeruo. us de in exceptis. tero. i. ex neragie
tie inſtitneba eS ſeoß ſe. a fat oꝛiet. S. ex .
litie inſ ex teſt 5 c caſtren li.cũ op neo. ſarü. i.
ione mi em hic m facit nec bo. que g Tauſa vei
e ꝙ hie affertio rin. it 10. ue C. de — g caſtrẽſi
br. ſed die Siene ſianan alfect .ſtione. culij quod gic neunc.
litia: qꝛ ? ib . ls er põt aſſig ſpecie. l. qᷓ Si ſernꝰ? pec ſtipule al cenc b
nt 8.. dſore⸗ ibi nulla hio: als itur. tero in ; 5 enſe:
ReLe. aks ſs.· queſtio anern dern ctgi i er ama⸗
ioihi agemneſard ima ſpeo. ars ſpes.. Dez. ad fil ber tradi ſarum res ⸗ chiec. Ar
f Zunta gr gand ho aafi drſtinenone augſe m vtfi⸗ linn z n
f I uidẽ. 5 . 2p 7 tur: ſtinctio em 6 7 amilias. int
QAuo mk. t. iles ſi elia ſt ſine neb inet: 1 pa a alia: ſehöl
Roctannz o0 zuffa. mi coꝛn llium perti ſtinet: 71 ſtren 44 rri que iat
boc ro eir. 5 Yliuffa. m at: lex nib ceſ⸗ filium ius ſuſtinet ui ca ⸗ uluunde po eſi k bacch⸗
inquan ederit A ita fũg ibo qui Er . duplex . ſeꝛuus 9 re ⸗ at ex caſtr tprehar
Reſet gitate esvita hered aliũ patẽ lius duple 3. lta ſeꝛ llo iu „ aß ſihi. tilis.
hered s He liũ figliitamilia uiq; nul ſt: naſi tik lus.
ſi ſer lbo in ima tibo is peci iuri patris liciter ſti⸗ W dupier nignum
pu. ſer t fit ſanti t. Pꝛoxim liberan b ne filius rere ſimp i põt. ſuſtiner fnian
male ; bebit. P bo deli ſt: vel a Diu tin⸗ cquirere do patr e 8. filij nin / S
Painaum per habebui rechb us eſt: ⸗ quid acqꝗ nenao partt atſe m atre.. bilo
erecr her ſerip nterim ſtip ccepit. q 167 palangopel ꝛyt ſi ab i ſtion lin an Pechk ikth
ſecir pulando det: tinet ltipi we ſtrenſi ẽ ien
quod tariꝰ. ſ. ke; ſeruꝰ m ditum a IS perſo P gtioſi 8 lium per gdi⸗ lio ca ſtipula lcetty
aaitonen. Pene alio ntum a lium ap ideat᷑ ſeruus qui nq; cauſa tur filio tur. ad ne ij. nteeenij⸗
tarius. s cõis. 175 net: ſi lius mom it ſeruus letur: piat: ſic admodu . zñ. iſiſ⸗ iodoentcab⸗
nlere s att t: nulliu n fueri here⸗ tum aecipi vo:quem rſona ſti Per abo tmnnſnmt
et i ſern⸗ e reſedert poꝛe no ſenptos bere½ ſtipulatio: uia pe „ane n. varrars ngfihnſ
ſtip. ſer. 1 cuz illo tem ũt ad ſc ditio: itẽq; res 71tt miſiſſet. qi ea eſt: vt ſin ernssan Ekanundd
2 Prillind. en cuz 1s. quod a iſſe trad mim be⸗ extero pro cipientis ea od ꝑ eum ſner ſeruo p Tcuhe
7 Kenmg eſt cũ he patri u enſo fu ur. vt emn ditä ? lantis ⁊ ac ſarum que ſ. ectet. to. ac. m. ſ. omomd N
