n m Sdeſtinus reſpondit. pone exemplum ſupꝛa de alimentis
lega.l.alimenta. vt legans alimenus liberns non cominen
tur iſti.item pone exempluʒ ſupꝛa de leg. ij.l. pater. S. duobus. vb.
rogauit ieſtatoꝛ ne ſundus libertis relictus exesi ve nommine ſuozu

eat: dic vt ſupꝛa de acquiren. poſ.l.intereſſe. accurſp.

les ſunt creditoꝛes

t.dem iuns eſt in lacu: niſi s ſunt cre
2 fac 5. e. l. crecto⸗

res. 1 Z. de fun. w.

II Equeſter. hoc idẽ exẽplũ hẽs S. poſiti.l. H in pn. 7.1. ꝓprie-
1 Hccurenn. i. ſubuenienn eis. K. ſed que acno in eum dat
dic depoſiti ſequeſtraria. vr ſupꝛa væpoſin. l. ij. S. . licet quidem dent
pꝛe. ver. ar. ſupꝛa de pꝛe.ver.l.ſi rem. S.fi.liem an poſſeſſio in euʒ trãſ⸗

.ſed vendẽtis eã eſſe credidit. habes ex
emplum inſti. de re. dim. S. ſiquis a non dno: et 8 pro emp. ſi

vV b Dne ſidei. alienã eſſe. ſed

quis cum ſciret. ⁊ ſupra de ↄtraben empt. l. qͥ a quoliber. ⁊ hoc ſemꝑ

pꝛeſumtur. vt S. e pꝛobat. verius. 2. C. qui mil. nõ poſ.ſuꝑ ſeruis.
x Procuratoꝛẽ.pone exemplum S. ꝓ empt.l.fi.in fi. de tutoꝛe pone
exemplum g. de publi.l.quecũq;. in fi.⁊ dic vi ibi. at econtra male fi⸗
dei eſt qui contra legis interdictũ emit.vt. C. de agri.⁊ cen.quẽamodũ
im fi. tem ⁊ qui dño contradiceme. vi. C. de rei vendi. ſi fundum. iiem
2 qui wolo inducens venditoꝛẽ.vt. C. reſcin.ven.ſi wolo. ⁊.l.dvlus.
vem qui emu ab eo quem ſcinit vendere nõ poſſe vt pupulo. vt dicta
l.qui a quolibet.inifi/a facit.C. de his quibus vi indig.l.j.ac.

y c. u

Enſeri. da exẽplũ S. de pen.here.l. uẽ vemũt. S. cũ ante.in fi.
nẽ da exẽplũ S. de acqren. re..l.ergo.S.alluuio. ac.
ʒ3 Cenions. ꝗᷓ colligit cenſu. vt S. e on. iu. 1.ij.S. pt veinde. na we iu
dicat ⁊ diſpõu ſuꝑ tribut. adeqndis. vi 3. de cen.lI. founã.S.iullam. ac.
I Ittus. ve hoc. vt ſupꝛa. e.littus. ss. H
5 In lacu. vt eaten? poꝛrigat 7 publich cieor⸗g in0 liceat

3 .
α = 4 0
7 =èê= 4
7

5 .

ð re indi . HH
ca.I. queſitum. vbi 1 n gder
dr moꝛbu ſonticuz B . . H exemplum ꝑ.l.
are maͤriuz et J8 totus priuatus eſt. Dem. N On poteſt videri minus ſol weo quod cerio
gende vt aua ot. N Oꝛbus ſonticus eſt qucunc Runſſe is aduerſus quem am⸗ lnco lit 1li,ue
nuns ꝛr ſe noeer N nevet. Zenn. Hlioꝛls ſumme actio non competit kiij. ·
cuich rei agede. vt ODluendo eſſe nemo intelligi RVVDD/ .
S. æ echl. echc. l. fi. mi qur ſolnidum p ſ. Kit 2 ſtes hi Omponi Acuo nõ cõ
age o aer /. mn lollcum poteſt ane⸗ Oh hi ſunt qui nobis aut petit. vel reten⸗
illud. ałs incipit. Bem. guib nos publice bellum de⸗ no. alioquin con
I . 8* – 4 . . W. . 2 L vE!
o.d. 2 VVeſtio eſt fundus a poſſeſſio cernimus. ceten latrones aut pre αααραα
* b luenco. Me vel agro vl pꝛedio quid di eg ſunt. Bez. 3. melius indu⸗
nir w o. ar eh ſtet. fundus eſt omne quicquid ſo⸗ A Ereditatis appellatö ſine du arur e vſr
fullom a5ur. lo continet: ager eſt ſpecies funch q io continet erna danoſaz be⸗ onem. ſetenen
nc uee ad vſum honnnis comparatur poſ reditatẽ. iuris em nomen eſt. ſicaſii
lullom ſ eſt ſoluen a io r agro nno Hheiclate di ſtat bonoꝝ poſſeſſio. Dem.
do. em nõ. ꝙ non qcquid enim appꝛehendimus cui Erbis legis.xij. tabularum
videtur aliquid eẽ unn Inerore ent ℳN1.: „71 ein
mpene anfik. vr Ppbꝛietas ad nos nõ ptinet: aut nec his vti legaſſz ſue rei: ita ius
3. ve eak. 1. j.J. ele poteſt pertinere hoc poſſeſſionẽ ag Rſio latiſſima ptãs tributa videturr·
re. non videiur. er pellamus. poſſeſſio ergo vſus eſt a⸗ ⁊ heredes inſtituẽdi : 7 legata 7 lib

3

Bnnegere dr ſapra. vt in fln. publico na.li.l. j.
£ P
5. v ↄtra. emp. lI. reptilia. nec in eo licet extraneo nanigare. vi Z. vt
pu.l.j.S.ſi pꝛiuata.nec piſcari.vt S.de iniur.l. imniur.S.fi.ac.
Hꝛbus ſonucus.da exemplum.vt S. ſiqͥs cau.l.ij.S- ſiqs iud.

C. æ his quibo vt
Indig.l. cũ ſalama⸗
num. in ni. ſed ar.

ger propꝛietas loci eſt: pꝛediũ vtri⸗
uſq; ſupꝛaſcripte generale nomen ẽ

tra 5 de ritu nup. . ee
Tiz iiem contrar f nam ⁊? ager ⁊ poſſeſſio huius appel
ti. j. l. nemo vubi latlonis ſpecies ſunt. Dem.

tar. ſed hec m illã
ſcilicer per ſe vel a⸗
linm. ac.

Thſqͥs mihi alius filius filij
Ae heres ſit labeo non videri
lam contineri. proculus atra mi

* 4g Sectio hi labeo videtur verborum figurã
iuij.vocabulor x· ſequi. pꝛoculus mentẽ teſtãtis. re
mn her er ler ſpon. m dubito quin labeonis ſen⸗
alio pomit. tentia vera non ſit. Bem.
d Dmne quicqd ((6(6
nimis large loquit᷑

ſed intellige.i.iam pꝛedium ruſticũ ꝙ; vrbanũ.vt.j.e.ſundi.

e Comparatur. vt colaruret ſemmnetur 2 ſic pꝛedium ruſticum tmñ
vt ⁊.e.fundi.S.rure.⁊ ſic ergo fundus genus eſt. ager ſpecies c.ac.

f Ab agro. a fundo vebuit owere vt ex pnncipis colugit. ſed in notã
da differenna a poſſeſſione non refert inier agrum a fundum.
g Juris pꝛopꝛiet ate.clarius diceret econtra iure ꝓprietatis. naʒ in
altero eſt ꝓpꝛictas in altero non. ⁊ hoc ꝓbat quicquid em̃ ac.
h Mec pertinere.vt homo liber quem quandoq; poſſidemus. ac.
1UAlus eſt. als ius eſt: ⁊ ałs 1 melius vſus eſt. ſed certe immo nul⸗
la eſt poſſeſſio que ſit vſus. a⁊ nullus vſus qui ſit poſſeſſio. vipote cuʒ
non ſequitur vtitur.ergo poſſidet.⁊ ſi poſſidet ergo vntur. ſed ſic ex/
pone.poſſeſſio eſt vſus.i.dicitur in his rebus que poſſideri poſſunt ſ⸗
na vſus non graua ępꝛietans.⁊ ſic ſtricte accipitur hic poſſe. ſcilicet ſi
ne proprietate: plerunq; tamen ⁊ cum ea eſt: ⁊ ſic eſt magis ſubtilis qᷓ;
vtilis hec uifferentia. vel dic poſi.eſt vſuſ.i.ſimilis vſui.l. nam ſicut
non eſt wommus qui vſum ſolum habet. ſic nec qi ſolam poſſeſſionẽ
habet. accurſius floꝛennnus legũ wctoꝛ.
K Propnetas. cum emm dico me habere agrum propꝛetatem me
habere ſigniſico. ſed et ſi dico me habere poſſeſſionem cum habeo ꝓ⸗
pꝛetaiem. impꝛoprie loquoꝛ. vt ſupra.e. ꝛnterdũ.ſ̃ ſi d eerem habeo
feieraꝛem a poſſ.cum vtrunq; habeam pꝛopꝛie loquoꝛ. ac.
Supꝛaſcripie. ſcilicet ſigniſicanoms. acc.
m SReile inn iCsdnn egi. accurſius floꝛentinns.
Imia iſta ſignificaui pi
1 äl gnificatione ſepe accipiuntur

o q Uiſquis. in ſtituit fiios a ext᷑neos. æ vm filiorũ ſubſtituit pu

pillariter hi s Vhis qqms ac. ad quod fac o xe vnlga. ſub. locq

ere l w im.: d drectanniirmnone ioguak.

riuatus ſit. ſ.lacus. quod eſſe põt. vt lacus ſabatẽ angularinm.

tates dandi: tutelas q; conſtituẽdi

5

* 4 7 D

14 Sõ n un 7 9

l. inter ſtru. S. fi. accurſius floꝛennnus.
r MQuin. id eſt . vi non ſint due negationes. quia iam affirmare

tur. vt. j.e.duobus.quod non vult facere immo negare. v ö. &

te. Lu. l. ſiqmis iia. accurſius.

ſed interpᷣtatione coanguſtatũ ẽ vel .
5 Bſtes.

legu au te vk mã ↄſtituẽtüf. ιꝭ b ea q er
SBursg pecunie quam percipi poſtibus capum⸗
noſtra ſunt.vt i⸗

mus in fructu nõẽ: qꝛ non ex ſti. de re. dini. S
4 e re. diml. F.

do corpoꝛe: ſed ex alia cã eſt: id e item ea nũc qui

nona obligatione. DSS. iunt hoſtes dicit
& art ſi y . t nõ. decermi⸗
— inninzeien ita ſcriptum ſit mus alioquin le
2 lüjſq; meis hoſce tuto⸗ cet non ſint *
res w:maſculis dũ ci non tamen ſi
es 9 maſculis dũtaxat tu⸗ hoſtes. vt z. 5 ca
datos: quoniam a ſingulari pr.l. uij. a facit
l.hoſtes. in eo. t.
7. . e. quos nos

gc.
VTLarones.a latendo in ſiluis vel alibi publice tamen poſtmo⸗
dum rapiunt. a ſic latrones ⁊ pꝛedones ponu ꝓ eodem.
x h Ereduatis. enã damnoſaʒz. vt 1 S. de here. inſti. ex facto. S.
cũ hoc ita ſit ⁊ peculiu.vt ⁊ S. de pecu.l.peculiũ.S.penul.
y Juris eſt. vt. J. e. pecunie. S. hereditas. accur.
3 Sicut bonomm. ſine etiem vamnoſa ⁊ iuris eſt nomen. vt 3.
de bono poſſ.l.iij. in pꝛin.⁊.S. bonoꝝ. ſic videt᷑ in apcellanõe bo. vt
T.e.bonoꝑ.ſed in hoc eſt ar. ↄtra S.e.ſubſignatum.S.bona.⁊.l.pꝛo
pꝛie bona. ſed hoc no.S.eo.l.bonoꝝ.ac.
7 vV Erbis. xij. tab. que feruntur inſti. ad. lI. fal.in pꝛin. accur.
Uigdetur. etiam vlmra wdrantem. non in legetis tm̃.
ſed et in alijs.accurſius floꝛentinus legum woctor.
2*½ Anguſtatum., dictum ms. . .
a Legum. velun.l. fal. vt ſupra ad.l.fal.l.j.⁊ inſti. ad.l.falei.
circa pnn. vel elieſentie circa libertates. vt inſti.qͥ ma.non poſſ.in
pꝛin. 7. S. eadem. uem inſpicitur an habeat factionẽ teſtamenti qui
relinquit.vel cmi relinquitur ex legiba uriſconſaltoꝝ.vi inſti. de he
re.quali. ⁊ dif. S. in exirngeis. cc. —
vV Sura. non eſt. id eſt non ſemꝑ vbi venu vnum ibi venit
rreliquum: vi in malefidei poſ.hereditatis. qui d percipien⸗
dis fructibus renet᷑. vt S. de peti. here. ſ et ſi le. S. qð aũt ait ſe. ſed
⁊æ vſura pecunie non.ſi eam non attingat. vt ſupra de peti. heredit.
l.ſi poſſeſſoꝛ.in pꝛin. ſed iamen plerunq; vbi fuit vnũ ⁊ reliquum.
vi ar.ſupꝛa de vſuris.l.vſure.accurſins.
c Alia canſa.extrinſeca.nam eſt acceſſio ciuilis.ſed fructus natuꝛa

lis:vt S. rei vendi.l.ſi nauis.
d † Ernus. als ſermins. 1 ałs herenmus.
e oſce. ſillabica adiecno eſt:vi hos tutoꝛes h. vt a als
ſupꝛa te aqua plu. arcenda. l. vicmus. gc. ”M

q Proculus. pio labeone. infra. e. ſeruns pꝛo pꝛoculo. vi ſupza. e.

1
er
eMecr

be

o ue
inj.x
ſeyſen
oneinen

1 D

lettm:

sl

G
3e gui
0.8.
ſplore⸗

gäteſton
ſcuieno
valeban

fſubſegne

Ientym
ſent. eis
toanie
14, ,1
alls.lſ
Hoctecon
nſted
Fhömm
Sc
n lach
n N

.

9 9e
lberort
9
lbligan
LBer
lun geen
hee
Gnunrt
laropeln
(On
Mang

Xzl ſun ,
ANe HM l
. fH Auem. ſexum. accurſius. .MBM altero no poſſe eſſe ſimul. qg. ꝛ
auminz, g Poſuus numerus.⁊ ſic nõ. ꝙ ſi voſunſſet ſingalarem tm̃ lieziim 2 Accumbitx.i.iacet.ſimiem caſum notani hie yr. vbꝛ eſt neurrum
Me ſite maſculino opꝛehenderet omnes. uem ſi in plurali ſimiliuer compte dicens. qni ambigue loquitur non vtruncq; ſignificat ſed id quod vule

henderet omnes. vt ſupia dæ teſta.t. l. ſiqins ita. ſed vtrunq; ſimul

quia hic pomt maſculinũ.non ↄpꝛehenduntur femine. vt hic. accur.

Mon iuris.

ꝓſpexiſſe in tutoꝛe dando voluerit

erit non ſolum futuruʒ:ſed interdũ

ratione verbum t poteſt eſſe ſub
diſiunctiuum. Subciſunctiuo

ſed ſi aliud dicit ꝙ quod vult: non id dici: quod vox ſ ignificat. qꝛ non
vult: neq; id quod vuli: quia id non loquitur veluti aliquis volebat

alium ſcribere he⸗

here. inſti.l. quori⸗

emmne ns caſu hoc eſt filio ad pluralem vi⸗ Sc verba ille aut ille no ſolu beiutt frater meus Iſn. Sõ
1 De ſilio. ſeli detur tranſijſſe ↄtinentem eundez ppiſiunctiua: ſed etiaʒ ſubdiſ Reselo nantiec .
eet tm: no xe fl- ſexum: quem ſingularis pꝛioꝛ poſi Nunemua oꝛationis ſunt: diſiuncti- ſeripius eſt non eſt
abus. accur. aboiſſerſe hoc f. non uum eſt veluti cuʒ dicimus aut di Rrter n is tnm
t Buder. vt er is habet queſtionẽ: poteſt enim fie es aut nox eſt. quoꝛuʒ poſito altero volun non erit da
e amlds. er. vt in ſingulari caſt i e filio ſenſe neceſſe eſt tolli reru irem ſublato eum non ſrtoti⸗ „
lunes Radb. Fit: vinde plenius omnibus liberis altero pom alterum: ita ſimili figg ſieaeen ee
1v Erbuʒ. quod magis ratiõabile eſſe videt. ens. yr. 7 3. de rebn
en teſtannemannt L Dem. rum aü genera ſunt dno: vnuʒz cuʒ Brabee o us ve
Peraens dlnunii Erbnm erit interdũ etiam pᷣ ex propoſitis finibo ita nõ põt vter nit viliuncta vel
ſubſequeno ten tenitum: nec ſolũ futurũ tem q; eſſe vt poſſit neutrum eſſe: velu nam eaſbnz poſe
mentum ofirma sO vemonſtrat.qð eſt nobis neceſ ticum dicimus aut ſedet aut am⸗ D. quando neutz
t · eune ſarium ſcire: ⁊ cum codicilli ita G⸗ bulat. nam vt nemo poteſt vtrunq; eeelun end hrde,
ti. . C. we codi⸗ firmati teſtamento fuerunt:quod ĩ ſimul facere ita aliquis poteſt neu⸗ Os: 1 vnũ exheredi
— ea cogicillis ſcriptũ erit vtrum ne fu-⸗ trum:veluti is qui accumbit. alte⸗ r voles da diru
inſtt. coicallis turi tempoꝛis wmonſtratio fiat an rius generis eſt: cum ex pꝛopoſitis eſto⸗ vel eum voltt
S.nõ m. etliaʒ pteriti: ſi ante ſcriptos codicil finibus ita non poteſt neutrum eſſe un rinum eſſe turo⸗
e Sarbann los quis relinquat: quod quidẽ exr vt poſſit eſſe vtrunqʒ:veluti cũdi⸗ ren lii ſin oiri .
mo va vel le· vVoluntate ſcribentis interpꝛetãduʒ cimus omne aĩal aut facit aut pati duo eſſent. naz nut
go. eſt. quẽadmodũ aũt hoc verbuʒ eſt tur.nullum em̃ aĩal eſt quod nec fa mna Ent eneozyr 3
n Imterpietan nõ ſolum pꝛeſens. ſed ⁊ pꝛeteritum ciat nec patiatur. at poteſt ſimul? Eli le.F Neono. ieg
dum. ſcilicet ꝙ p tempus ſignificat: ita ⁊ hoc verbu pantti et facere. nec hoc placet. cum
teritos confimet H Bez. in eo non ſu diſiũ⸗

iugt ⁊ habes hunc a cta vel comuncta.
aaſn ſum Aweme . etiaʒ preteritũ tempus emöſtrat. Epos pꝛoculo ſuo ſaluteʒ. ab ac.
ent d⸗ Hsoelam. nam c dicimus lutius titius ſolu⸗ geo qui ita wtem promiſit.cñ 5
lii tiet mo tempoꝛe mõ tus eſt ab obligatione: pteritu et commodum erit wtis filie mee ⸗ „ Jia non poteſi ſe . .
nn. ns. 1. ſolit? erat preſens ſignificamus: ſicut hoc lu-⸗ Rbrerunt aurei.c.putaſne pꝛotinus q.d. non eſt ira vo
ugee vree 6 Luius titius alligatus eſt: ideʒ erit nuptijs factis wtem peti poſſe? ꝙ nm dene hoens
B cum ua. ⁊ ve ſis (ci ita loquimur: trola capta eſt. ñ ſi ita promiſſiſſy cum potuero wti poreſt eiſe vtr unq
on no.S.6l verbu enim ad pꝛeſentis facti emonſtra erunt. ꝙ ſi aliquam vim babeat po H
oboztebit⸗ ge. tioneʒ refertur is ſermo ſed ad pre ſterioꝛ obligatio. poſſit verbum .
uii. o Solutus. i. Leritum. Rocul. quomodo interpꝛetaris:vtrum ere
GumnI liberarus. ac.
Anrickek p Alligat?. i.
tgarinn dotigarns ac .
dlcts, a Beq ad pꝛetenitum. ſic dicimns amatus ſum vel fui. ſum em̃ 1 Aut faci. hoc poteſt mtelligi de actõne que in iudicio pꝛoponitur
Atenan. bum pꝛeterui tempoꝛis nõ eſt. ſj vice pꝛeteriti tempoꝛis fungiiur. vel except.⁊ ſm hoc reſtringereiur ad hommem: vel etam d coitu di⸗
Naei rNHec verba.licet dicatur hec verba.non tamen eſt queſtio.niſi cas.⁊ ſᷣm hoc dic eſſe animal:id eſt omms generis amimal. nec emm
nnn coniunctione aut. ⁊ quod ſubijcit ille aut ille ꝛc. ſuppie vceſſit tetta omne coit.cum quedam ex terra naſcantur. vt nõ. ſupꝛa de iuſticia et
tatus vel inteſtatus.accurſius. . mure. l. j. S. penul. r”M
nl ſie ſODrationis ſunt.⁊ pꝛimo de diſiunctiua vſq; illuc ita ſimii 7. ꝗ Mullum. hec fint vera propoſiti: qꝛ nõ ꝓfertur vt denotet ſicut
nongſii poſtea æᷣ ſubdiſiunctiua vſq; in fi. quandoq; etiam pomitur ꝓ aiun elterum cum altero non eſte poſſe: ⁊ im hoc reſtringe ad hominẽ: ſed
–— cta. vt ſupꝛa.e.ſepe.accur. quia nullum eſt anmim al quod aliquod eox ſaltim non ſaciat.
nianun Ita. quaſi vicat.ſi eſt verbum aut poteſt eſſe diſiunctinum ſic:⁊ b Simul.i.ſm ſui naturam: non tamen eodem tempoꝛe. HW
N. ſubdiſiuncuuũn.hoc tñ ſubdiuidu: dic ergo verbũ.ſ.aut. e Et pan..vt in duplicibus iudicijs ſᷣm prunũ caſum: veluti lepus qᷓ
D Uerbum. ſcilicet aut. gggli 7 patitur pm aluum. H
wunn vV Subqiſiunctuoꝝ. ſubdiſiunctinoꝝ vuo ſunt genera: in pima dD n Epos pꝛoculo.ouo dicit.⁊ quod eſt pꝛimum vſq; illuc. quid
maſe, non poteſt vtraq; pars in eodẽ tempoꝛe eidem ineſie. itẽ poteſt vtra ſi ua.⁊ cetera ſolmt in fi.que interpꝛetatio ⁊c.⁊ pone exemplũ
4 uͤr q; pars eidem abeſſe.in alio genere ecõuerſo.ſ.eſt neceſſaria vna p. l.ſupꝛa de iure w. auus. S. j. accur.
nekkun ebeat abeſſe. vl vtraq; poſſit meſie.accur. M e BSalutem. 7 ſequentem q̃ſtion?. .
imn x Yimbus. fines appellat extrenntates. ſcilicet ſedet ?2 ambulat. Son erunt. ſcilicet an ſtatim ↄtractis nuptijs debentur. ⁊ eſt hec ſe
1 ſed ſtare eſt medium. ac. M cunda pars vſq; illuc.que interpꝛe.c. ar.
Gimmn y Ut poſſit.quaſi diceret.non eſt ua verum vt poſſit eſſe vrrum ſi g AUun habeat. id eſt efficax ſit ei.qaʒo.

h DPoſterioꝛ. cum dixu cuʒ potuero.
1Obligato. id eſt poſterioꝛ vboꝝ pꝛolato.
Kk Doſũt verbum. vel potero. nam vnum eſt verbum.

cut veꝝ eſt ꝙ poſſ it eſſe neutrum.accurſius.
3 Ambulat. bec quidem vera eſt. quia non pꝛofertur ob hor deno
eu M tet alteruũ iſtoꝝ ex neceſſitate eſſe opoꝛtere. ſed vt ſigmiſicei vnuʒ cuzʒ

P

„ 9
8
E

ſic eſt ↄtra ſupᷣ ve

oꝛatiom bo. ſo. H re/
ſtringitur ſtatim. ſ

go. geſt. l. dinoꝛ. et

Senſit. duo ergo neceſſ aria ſunt.ſ. ꝙ hoc ſenſerit. ꝙ er ſenſu veꝛ
borum ile ſenſus colugatur. vt hic et ſupꝛa de ſuppellecnii legata. I. la

beo. S. fi ſenſus autem verboꝛum quandoq; expꝛeſſe colligitur quan⸗
doq; per pꝛecedentia et ſequentia. vi ſupꝛa d lega. ij. l. vnum ex. F. ſi

omiſia. apparet ergo ꝙ etiam ſi duplex eſt ſenſus verboꝛum uille aſſu⸗
merur. de quo ſen/

ſit pꝛomiſſoꝛ qui eſt
ambigue locutus.

lieno veducto an extante pꝛocul⸗
pac.l. veteribo. ⁊. J

n lohre⸗ potuero wori tibi erunt. c. exiſtimo

ad id quod actum eſt interpꝛetanio

ſuarum. vt de ne pꝛeſtabitur amplius eo pꝛeſtabituꝛ
mhil:⁊ ſi pꝛioꝛ pars qua ſcriptum

noxa. ſi ſeruus. . 1.
eſt vn optimus mayximuſq; ſit libe⸗

vepoſui.S.j.ac.

n Digmiate. id ?

moo nam üů Pars adiecta non eſſet liberum pꝛe⸗ na eſſe poteſt: pena ſine fraude eſſe bus ſupponunt
lea eſt relnquen ſtare vebere: tamen inferioꝛe parte non poteſt: pena eſt noxe vindicta: ſltule. v noſſin
laiad ubat⸗ c. ſatis me liberatum puto: quod ad fraus ⁊ ipᷣa noxa dicitur: ⁊ quaſi pe Ba um teltibnns
lura attinet: ne quid aliud preſta⸗ ne quedaʒ preparatio. accurſiuuns.
0 AWagis. ic eſſ
prompnus eſt tam̃

idem vtrobiq;. ſy⸗

ue dicam cum potero ſiue cum commodum ern. ſimle verbum habes

ſupra de minoꝛtbus.:/ꝙ ſi mmnoꝛ. . reſtuuno. vbi dicit ꝙ partius eſt.
tamen idem vtrobiq;. accurſiuns. .“
Edeo ſic ſupꝛa de ſolut.paulus. hoc verum ſi adijciantur hec ver
a cum commode potero.ſecus ſi ſumpliciter. vt ſupra de verbo. obli.
quicquid. accurſius florentinus.
q I J caum ſundum darem.ex quacuuq; cauſa. ac.
r Legem. id eſt pacium.
Per vonnnnm. id eſt per me qui ſum vonnnus.
1Preſtabitur. hoc quod promiſſum eſt. qð autem ſit ſtaum diat.
V SEo.i.propter eam adiectionem.q.d.non pꝛeſtabitur aliud ꝙ pre
ſtaretur: enam hoc non adiecio immo minus. vt in fine dicaʒ.
x Etſi.id eſt ꝙᷓuis accur.

y Sigmificat. non autem v ſeruitus vebeatur. vt ſupꝛa de euici. l. pe

nulu. ⁊ ſupꝛa eo.qmi vti.⁊ hoc nullo alio adiecto.accurſius.
53 Eoq;. id eſt ꝓpterea. ſcilicet pꝛopter pꝛima verba. .
Inferioꝛe. id eſt ſrohter inferioꝛem partẽ. ſic ergo ſequenna reſtr/
gunt pꝛecedẽtia. ſic
nam quod. S. fi. ⁊ de aur. a ar. le. plautius. 1 væ le. j. ſi ſeruus pluriũ
S. fi. ⁊ econira pꝛecedintia reſtringunt ſequentia. vt dicta.l. ſi ſeruus

plurium. S. fi. 2. C. fam. herc. quot. quandoq; ampliant. vi S. de leg.

j.ſiquando.a de vſuris.ſi ſupulatus.que eſt argumen.comira. Item
argu. contra ſupꝛa de reſcimn. ven. l. fi. S. fi.
„ Ad ira. id eſt ſeruitutes. enam ſi ibi ſint liberatum dico ne

quiq ac. ſi ergo ſeruitus ab auo. ſcilicet a vereri vomiuo a quo vonn⸗

numm e enſi fueru interpoſita non teneoꝛ.
2 v ſtis. appellatione. indiſtincte pꝛolate. accurſius floꝛentnn⸗
a Dirilis. qma talem veſteʒ legauu. 7 habes exempla ð his

putat:cum wvtem quis pꝛomiſit cũ

rum eſſe ſigmificat.eoq; ſi poſterioꝛ

5. de acqnir. poſ.l.ſi is qui ammo.⁊ ce penu leg.

ſupꝛa de auro 2 ar. leg.l. veſtes. in pnncipio. 2. S. veſtimeto. 7. l. ax⸗
gumento. S. muliebre. accurſius floꝛentinꝰ. MZMD
b Scenica. qua vtuntur in ſcena.

c Eiſi tragica.qua vtumur tragedi. =
dD CEictharatica. qua vtuntur zubarizantes. aʒ. 1 facit S. e. l. verbo
victꝰ. 2.l.in ſtꝛa
re debeam. ꝙᷓ ius fundi per wminũ Pado⸗
e teriua factum non eſſe idetur ſpadat⸗
Aulus. vävvi 3. de edik. edi.

ſtis appellatione tam viri⸗ ſi auũt. quos hie

ad certuʒ ſenſũ ver . . S. oRri ·eexponu q ſint. 3
boꝛũ: cuuus conira Nem redigendam eſſenam qui am lis qᷓ muliebris ſcenica eti aliud in alio 33
ctus eſſet turpis. ? bigue loquitur: id loquitur o uod ꝭ am ſi tragica aut citharatica ſit cõ li: v S. & edił.
nimpoñn bina. vt J ex his que ſigmficantur ſenſit. pHo) Anetur. Apian. el a⸗d
ſeentnel. J pꝛius elt tamen vt eum hoc ſenſiſe adonum generalis appel⸗ ſit accipere vro⸗
im Ahmo. pore⸗ ritimem wquco ere alieno pote⸗ .*y lati eſt quo nomine tam bid ααααιααια
m Aleno. boero. poteſt etiam illa accipi ſigniſica hatura ſpadones ſunt. item tiblie ſerua F.ſpadoni
ſcn vnae ſtañ ſux no cum ſalua dignitate mea potero talaſie:ſedetſi ꝙ aliud genus ſpado vel adoptare. xt
bie boret de d et que interpꝛetamo magis accipien. num eſt continetur. Aug etunis
res in pig. vabe.. da eſt: ſi ta promiſſum eſt cun S — YBurulus. z poſtbumum
genrpne mocum ern boc eſt cumin incd⸗ Vi moꝛtuinaſcũtur neq; na ale dai
wto ae enan Beʒz. quia nunc liberi appellari potue⸗ a
Pluere⸗ ſne lalns 8 cum fundum tibi darem: unt. dicnne afrar.
DiSuuare god id legem ita diri vRaptun m Apianus. cent nan.
eſt.quia non eſt pꝓ⸗ ſſet. eci i ndi rarsnz g. Tiblie. qui
ninus cogendus ad/ . mmuſq; eſſer . nhign is unch Ege obuenire bereditat? nõ ſint iſti neler.k
diſtructonem rer Lerius factum non eſſe per vminuʒ mpꝛopꝛie qͥs dixit: ⁊ eaʒ q ex ndblie dicunt qb⸗

incidũt᷑ virina.
cũ tali genẽ ſer⸗
ramenti. vt ſup
ad.l.coꝛ.de ſica.
lI. hi. vel tercio n

teſtõ defert: qꝛ lege .xij.tab.teſtam̃
tarie hereditates confirmantur.
Liud eſt fraass Bem.
aliud pena. fraus eniʒ ſine pe

b TZalaſie. aũt quando ſeruatur a virga ſtullant a mingunt. ac.
i q E moꝛtui. natimtaie poſthumi rumpitur teſtameneum:
üeeo bi non ncũtur nati. vt hic 2. . de poſthumis here. l. j. ij
4 tercia. accurſius floꝛentnus. P
k Thdentur. ex poſtfacto miſi in libertate m iobannem. vt. J. e⸗
l. queret aliqms. ſed illa non loquitur iun moꝛtuo: ſed in monſtruo
ſo pariu.. facit infra. e. anmculus. S. falſum.
IEge. da exemplum. . e mmofi. teſta. in arenam. vbi nõ dã
nato in arenam: ſed ſua ſponte ibi exiſtemie ſerust legiti⸗
mas bereditates. ſed in caſu ſole que abinteſtaro vemium continen
tur. vt ſupra pꝛ0 ſocio.l. uij. S. penultimo. accurſius filioõo.

m Beſertur. quandoq; auũt lex vefert: vt agnans. quandoq; dela

tam per teſtamentum confirmat: vt ſupꝛa. e. l. verbis legis. ⁊ te⸗
ſti. l. iij. F. eiuſdem. ſic ergo qin cõfirmat dat. ſic ⁊ in auten. ve defen
ſ. c1. l. interim. 15. de here. inſti. l. aſſe. ⁊ facit pro ofirmatiombus
r iuilegioꝑ. ſed ar. otra. S. de teſtamentis. 1. beredes palaʒ. S. ꝙ Vvo.
Iiacit 3. te pen. ereditatis. Il. 5,2. 1i⸗§. abinteſtato ac.
n a Liud. pone exemplum S8. ecik. edic. l. j. F. tem ꝙ ſi mů⸗
cl. vbi dicit᷑ ͥ venduoꝛ ſerin vebet dicere ſi fraudẽ capitsleʒ
admiſit.qð hic exponit.⁊ in eodem tuulo.l.cũ aut.S. excipitur. ac⸗
0 Pena. alnet velicii .
raus. id eſt elictum. . . .
4 Pen poteſt.quia umpumtum ſit lelictum qð plerunq; fit. k qᷣa
ignoꝛarur. vel quia non pꝛobatur. vt S. de penis. 1. qi abſentem.

4

nis.l.ſancimus. . .
ſMorxa.delictum. vt mſti. de noxa. S. j. ſed quõdoq; veteres frau

dem ꝓ pena ponũt. vt dicta.l.cũ autẽ.S.excipit᷑.in fi·

blie dicuntur q⸗/

r Mon poteſt. 1. non debet eſſe. vel non poteſt de iure. vt. C. de ꝑe

— —

na

nin
voNlheuo
M
d an

gir nl
(eento
an .
uneflnu
neſ
Theretpn
Nſerennd⸗

Gnaus
ſmne.

Golz oli
OAnnola
ſetebecſeci
ſtrenngek
ſel ſimt⸗

1 pſt
foperi a

aulitne

r lel h⸗
Wlnnlcaens;
ma Nathun
ynelllg
al nulai.

9. Mudtea

iii ſiaois in

dſpormn
4 Compen

horta:guia
lun Gbinta,
lel i C.
pfunto non

unhmn hpen

ulelhhhe

X

umen

Mtniem

nſenear⸗

NHmng
Nant aln

An.

Lle n

Niene
Mudeſid
WAii Nu

nmle
men. Ki
Alaeian
NNAot

KunD

bpeant
e⸗ ui
Gerann
a
ni.

ichoee

mnubi

mn N
Anrun

s Inter mulctam. qꝛ plenius de ill is vocabnlis ſit mẽtio: exxoniit e Ralendarum i. menſis. 7
aſſignando differentias. neſt. lega. x. ſi par
u Peccati.ſ.coerno eſt.̊ non ommis delicu: ſ̊ eius im ſpecialiter
cmus eſt pena hoche pecumaria: lʒ oliʒ eſſet ſecus: vi ſubijcit. ſ hoc

1i Coertio.pecuniaria a coꝛpalis.

fallii in caſu vbi eti am coꝛꝑalis imponut.vi.C.xœ ſpoꝛtulis.l.ij.in
ſi. ⁊ hec eſt ᷣma ”l
differenng.

„

i. fame.

Inter mulctam auteʒ 1 penam
multum intereſt:cuʒ pena generale

y„ Solz. gliaẽ nomen ſit ommuz elictoꝛu coertio

ciabliter pena non eſt impoſita. item
mulctam is dicere poteſt cui adiu⸗
icatio data eſt. magiſtratus enim

ſolos ⁊ pꝛeſides ꝓuĩciaꝝ poſſe mul-

cCcctam dicere mandatis pmiſſuʒ eſt
penz autẽ vnuſquiſq; irrogare põt:

ann hunus crimis ſiue vlicti execu
tia compent. Aulus.
nInnculus amittit᷑ qui extre

mo ann die moꝛitur: ⁊ cõſue

Ante diem vecimũ kalendaruʒ
poſt diem æcimum kalendarum.
2. Sdiudicatio. oꝛdlingria. vt ſtaum ſubijcit 3.8 indi. l. ij. in fi.
73. ſi quis ius di l.j.⁊. C. de modo mul.l.fi.in pᷣn.niſi in caſu. vt
C. de ſpoꝛtulis.l.ij.vbi enam elegan imponuuunt.
Competi. etiam E delegatõnem. tres ergo ſunt differentie eſt
quarta: quia a pena non appellat᷑:a mulcta ſic. vt. J.e.ſiqua.in pᷣn.
item quinia.qꝛ ſi mulcta impomt᷑ vltra modum lege cõceſſum non
tenet. vt. C. quando ꝓuo. non eſt ne.l. certa ranone. ſed pena ſic. vi
P ſurto non mamiteſto in quadruplum. S. de his qᷣ no. mfa.l. quid
ergo.S. pena. item a mulcia datur ſiſco. vt. C. te mõ mulcta.l.mul
ctorum. ß pena actoꝛi plerũq;. item mulcta nõ infamat. vt. C. de mõ

mulc. l. j. ᷣ pena pleruq; ſic.vt colligitur S. de his qui no. infa. l. j.

§S. q furti.
s Mimculus. amittitur. id moꝛitur. vt ſbijcit a facit. 7. e. l.
anmculus:a dic vt ibi. 4

Conſuetudo. no. ſic S. ce fundo inſtru. a inſtrumemto le.l. cum
lamoms. S. aſnam. M

CAme diem. vt iſtam malam luterã intelligas: dic ꝙ quelibʒ dies

menſis dicuur dies kalendarum: vt pꝛima dies Ralendarũ.ſecunda
dies kalendarum: 2 ſic v ceteris.ſi iguur tibi pꝛomiſi ante ecimuʒ

diem kalendarum: vel poſt diem dvecmmũ kalendarum ſcilicet incho 5 a

atum: parig ſunt. vel quia vndecima dies non conrinet᷑: ſallicet vt
ſit arburio ſolu enns: bene conuemiet vndecima die: vel quia idem
tempns ⁊ tm. nam ſemꝑ intelligitur de pꝛimis.x.diebus menſis.
quo ſuꝑſunt.xx.dies. J
d Diem. x. quidam libn habent. xij. 7. I.habent vtroq; em̃ ⁊c.⁊
runc plana eſt: qnia ſiue pmitam ante diem. xij.ſ. inchoaiam ſiue
poſt. x. diem teneoꝛ mn. xj. die. ſ in hoc intereſt m hũc caſum: quia
pꝛimo caſun demum poſtes fmnuo.xj. potero agere in ſecundo ſtaum

poſt. x. ⁊ ſic in ipſo die. xj. alij habent. x. ⁊ runc dic. ſ. finitum. . J.

habeas vtroq;: ꝓ hac eſt S. de ver. obli. l.qui ante.ſ̊ ſi habeas.j.
neutro eniʒ vc. iunc eſt mirum ꝙ ſi pꝛiomutam poſt. x. dies. ꝙ non
vigear pꝛomutere die. xj. ſed dicas ſcilʒ inchoaiu, ſacit. C. de poſt
here. inſti. l. fi. “D

rudo loquendi id ita eſſe æclarat.

ſis. 1 ſupple hec diuo paria ſunt.
ſgalſum eſt. lega. x. ſi pareat ei. ſ. vel alij. vi. j.e.l.queret. filiuʒ tñ
habuiſſe dicit᷑ tꝑe moꝛtis.vt.j.e.l.etiã ea.⁊ fa.gꝗ̊ e mof.i. poſthumꝰ.
iz ar. ð. C. de mof.t.l.iij.vbi hr ꝓ inſtituto. ſi alij fuerũt inſtituti nõ
g Extractus eſt.ałs exectus. iſi extranei.

h ſ Zs. eins
teeſtatoꝛie
vel heredis.

i Mumerat. ſi
mout᷑ hoꝛa icia

vtroq; enim ſermone. xj. dies ſigni
ficatur. Falſum eſt eã peperiſſe:
quimoꝛtue filius extractus eſt.

Om mulctj mulcta ſpecialis peccati. cuiꝰ aĩad⸗ Lpianus. poteſt fieri qd pꝛo⸗
itrennaeſ e Uerſio hodie pecumiaria e. pena añt Nqs ic dixerit vti inrra dt helun ieran
I· e.l. ſiq. in i. Non tm pecuniaria veruʒ capitis et Jmoꝛtis eius aliquid fiat:ipſe omnttiat᷑ pena ſi ꝓ
Zm olry. eſtimaris irrogari olet: a mulera Anoq dies quo quis mortueſt nn- muſeeſt aboe
ſß op. ex. l. C. M uidem cx arbitrio eius venit: qui gtur. Alilulus. ꝑ aliuz poſſit fieri
vbr malets enoz niſi quacunq; lege vel quo alio iure H.ccclxv. die dicit incipiente als ſee⸗ vi. C. de
certa dict ß m ſpecialiter huic delicto impoſita eſt plane no exacto die:qꝛ annũ ciuiliꝭ caduc.tol.l.ne au
bnae ls eai quinimo mulcra ibi vicitur vbi ſpe nõ ad mumenta tempoꝑ: ad dies eWN.

eramus. A pianꝰ.
Eeret aliqͥs ſi pꝛotentuoſu,z
Yel monſtruoſum vel tebileʒ
er ediderit: vel qualem viſu

vel vagitu nouum non humane fi⸗

3
.

gure: alterius magis animalis q;
dvominis partum: an quia enixa eſt
chdeſſe ei vebeat: ⁊ magis eſt vt hec
quoq; parentibo pꝛoſint. nec en eſt
vt eis imputet᷑ que qualit᷑ potueꝛũt
ſtatutis obtẽperauerũt: neq; id qõ
efataliter acceſſit matri danũ imun

—

gere debet.

èMZM.

kE a Mmculus. natus ſcilicet dicit änicnluus.
I Trigenteſimo. lxv. nam tot dies habet annuo. vt 13. de ſta
tuli.licum heres.S.ſtichus.a itellige hoc de die naturali q.ſ.annus
etiã ſex hoꝛas hʒ plus.vt S.e.l.cum biſextus.q̃ tñ non curant᷑ hic in
vno:⁊ ſi currat biſextus quil:ibet numerat᷑ ꝓ die vt hic dicit.
m Incipiente. non ſuſſicit tangi de vltimo die: ſic in vſucapione. vi
S. v vſuca.l.ideoq;.⁊ de diuer. ⁊ tẽp.pꝛeſ.in vſuca.in pn.item ſic g̊.
te qu. a agr. le. l. ⁊ ſi non ſint. S. qͥd ergo. in pn. item ſic S.e. annmiculus
qnq; etiq annus inchoatꝰhr̃ ꝓ ꝑfecto. vt in aut.ce tep. non ſolu. pe.
ſuꝑ w.S. generaliter. ibi nomis em̃ ac. que eſt huic.l.contra in eo
non dr̃ hic anniculꝰqui ãnũ inchoauit:ſꝶ dicitur ibi habere.xv.an. 4
ſolümodo inchoamit eum ⁊ pfecit.xnij.an.q;tum ad matrimonium
contrapendum cum extunc poſſi contrahere matrunoniuʒ. vi inſt.
de nup.que eſt contra.qnq; querimus ↄ momento ad momentum. vt
in pꝛeſ.xxx.an.vt S.æ act.⁊ ob.l.in omnibus.a te reſti.in inte.⁊ q̊.
e mino.cniq;.S.minoꝛem. que ſunt ↄtra.ſ ibi plene dixi in glo. q̃
n Exacto.i.compieto. incipit quedam mꝛa dicunt æc.
o Einluer. id eſt m conſuetudinem ciuium aloquelam. vi 5. e.
„. anniculus. gcctur. —“
p ꝗ leret. poꝛtentuoſum. ſ.partu.qð eſt. j. ſunt hec noĩa ↄuemi
uÿynna his qui contra ſormam humam generis ſunt nati.
Eel qualem. accipe nouũ: dico viſu qui habʒ oculos retro vł va
gitu: qma mugit vt bos vel ſucculus animalis.i. qui melius aſſum⸗
latur filio alreriue ammals. ä
r Pꝛoſint. vt ſi qͥd eſt relictum matri ſi pariat videt᷑ impleſſe cõdi.
⁊ ſic habebit legatum:non tamen tenet᷑ talem partum mſtitnere vel
exheredare. vt S. ſta. ho.l.non ſunt.⁊.C. de poſthu.here.inſti.l.q
creatum eſt. in fi.que ſunt ꝗ. l
ſ Pbtemperauerit. ſic S.æ cond. inſti, que ſub condi.S. moꝛtuo.
9 Yataluer. vt S.

aruonali. ß accidit foꝛte ei in hac. l. que qñ cum hoĩe ageret cogitguur
aliquo amimali: ppter talia em hec accidun. “

4
7

ſocio.l.cum duobi.S. damna. ſecus ergo ſi x

8 Eneri. pꝛonepris. I.maruos. quod eſt. . ſic in nuru: vt 8. e.
nurus. vbi dech exemnpla ſic cum ſocero. vt. J.e. ſoceri.

u t Er. pone caſuz: vt inſti. ad tertulk. S. z nos. vbi ingenuater

pariens adnuttebar᷑ ad heredit atem ſilij naturalis non ałs:
quod hocdhe ibidem coꝛꝛigit. ⁊ qð ſubijcit iergeminos.i. tres ſunul.
vt ⁊ S.de rebo du.

l. virũ ita. ij. xñã. e ·

5. ſi pars here.pe. —
l. annqui. S. ſed et & Eneri appel⸗ Dem.
tres. item pone ex lanone: ? neptis ⁊ pꝛoneptis

emplum. S. de ſta. . .
boll. arethula. tam ex filio ꝙᷓ ex filia editoꝛum ce⸗
tera

Er enixa videtur etiam que
tergeminos peperit.
Ereditatis appel

☛☚

x b Ereditatj

renanie Aanione bonoꝛum quo
a d e e no continetur. Apianus
omnes teneãtuꝛ. Eenrinwen 17 *
anpropnie: 1eode Riſicia rome fiert etlaz ea vi
mogo impꝛope bo gentur que in cõtinentibus

noꝛuz poſ. dictur 15. enn .
nores dr.j.lbere pome edificijs fiant. Perfeciſſe

qis app. ꝓpne aut edificiũ is videt᷑ que ita ↄfirmauit:
Ebo⸗ rgaoe vt iam in vſu eſſe epoſſi. Aul.
renk Epiſſe quis intelligituꝛ ꝙᷓuis
alijs acquiſiuit. Apia.
KXLiam mulier es cum moꝛe⸗
rretur creditur filium habere
que exciſo vẽtre edere poſſit. necnõ
euã alio caſu mulier poteſt habere
filium quem moꝛtis tẽpoꝛe non ha
buit: vtputa eum qui ab hoſtibus

captus remeautt. Aulus.
Riplici modo intelligitur cõ
Jiunctio. aut em̃ re per ſe con⸗

uuunctio contingit: aut re verbis:
AAut verbis tm. nec dubiuz eſt quin

y e Difica. ſtatuerũt romani ꝙ qm ediſicium habebat rome ro
manus ſit. eſt ratio quig roma ſic compꝛehendit: vt S.e.l.
qui connnentibo. 1 S. e. alphenus. 7. 1. ij. vbi plene vixi.
3. Perleciſſe. eſſe poſſit. ſc ad quem parat᷑. nam omne ediſiciuʒ põt
eſſe ad aliquem vſum enam i nꝑtecium: lʒ alique pꝛcture vel omatus
rei deſit. ⁊ eſt exemplum. j. ad.i. fal. l. ſi is. S. qui ua heres. vbi ua de
mũ videt᷑ pfeciſſe opus municipibus ſi ſic pficit. fa. S. e.l. v. S. oꝑe.
quod ibi no.ſed arg.j.S. X oꝛig. iur. l. j. vbi dicit ꝙ pꝛincipium eſt
potennſſima pors item ar. 3. ö. de auro 2 ar. le. ⁊ ſi nõ ſunt.S.quid
ergo. ccvd.
1c Epiſſe. pone exemplum vt. j. e.l. puemiſſſe. vbi filius vł ſeruꝰ⸗

duicit capere: 3 alij acquirat eam quo momento apud eũ nõ
ſit. vt S̊. de acqrẽ. here.l.placet.ſed õ.S.e. aliud eſt caꝑe.vbi nõ videt᷑
caꝑe qð eſt alij reſtiruturus.ſo.refert vtꝝ ie accipiente alij acquirat᷑:
an cum ita accipio vt alij reſtiruatur.hoc em̃ nõ eſt cape.
9 e Tiam. poſſit. poterit agere de mnof. te. exiraneis inſtitutis.
V S. e inof. te. l. poſihbumus. non tamen peperiſſe videt᷑. vt 3

e.lI. anmcutus. S. falſum. 1 fa. . e. intelugendum.

xꝑ t Rriplici. comuncno. inter heredes vel legatarios pꝛopꝛietatis
a Re. tm.

b Per ſe. ita eꝙ non verbis: eſt exemplũ qñ duo inſtituunt᷑ ſepati
in eadem pereduate. vt S. de le. iij.l. re comcti. j. rñ. 1. J. e. hac. l. ĩ fi.

verbis iaq; non re. vt inctituo nnum a ſeium ꝓ equi parubus. vt
1: de le.uj.l.re cõiũcti.ij.rñ.re ⁊ verbis:qñ vtraq; ↄiũctio interuenit
vbox ſcʒ ⁊ rei.⁊ hic ſubijcit nec dubiñ ⁊c.nã mediuũ caſuʒ reaſſumit.
celuti.iungu nominũ cõplexus: veluti ⁊c.nam hic pomit de con
iunctis verbis tm: vt ꝓbant illa verba ex parte dimidia. vt S. le.

rumq; maritos contineri ma⸗

iij.l.re cõmuncti.qʒo.ij.rñ. quaſi de alia dimidia vnus de alio alius
ſu inſtitutus. a ſic etiaʒ expomt. iij. rñ. . vel niius cumn meuio *c.
at medium de cõmcto re ⁊ verbis habes neceſſe intelligere: iu dicere
potes: vt ð cõiuncuss re a verbis hec tria dicta dicãt: ſiue ꝑ er ſine ꝑ
q;: ſiue ꝑ cum.⁊ mtelligas de dimidia. ſ. eadem tam in pumo ꝙᷓ in
tercio rñ.vt ⁊.
S.pe. ibi: vel ita
êD publimenn? ac.
comuncti ſint:quos et nominnmet 1 t leg. ij. l. me⸗
rei cõplexus iungit: veluti titiuset on vun.⸗
meuius ex parte dimidia heredes d Sunto. iſt
