ſurripuerit: k ſi ex cõductõe poſſi⸗
eret.nam cõductio idem pᷣſtat q̃i
apud creditoꝛem res eẽt. Poſſidet
em̃ hoc caſu creditoꝛ. ſ̊ ſi vtrunq;
int᷑ceſſerit:⁊ pcarij rogatio ⁊ cõdu

ctio intelligit creditoꝛ poſſidere:⸗

Poſſideti. etem̃ hoc caſu. vt 1.. ð pig. ac. ſi pignꝰ.
k Liceat. vt ſit in poſſeſſione.nam ſi pcario rogaret vt poſſideret

poſtea ↄduceret vel ecõtra.vltimũ tollu

quis ante.

mum. vt. S. ve acq.poſ.l. ſi

ſD Fuus. hñs liberam adminiſtratõ; peculij vel exp̃ſſaʒ dñi vo
luntatem. als re vicioſa ſacta non ꝓcederet vſucapio. vt. C.
ꝓ eum eo. ſi lberam.⁊.j.de diuer.pᷣſcri.l.in vſuc.S.ſiä ſi añ.iet dicas
wres non erat peculij.ſj foꝛte ſᷣuꝰ emerat a nõ dño. alioqᷣn ſi eſſet *
peculio.ſtatim fieret emptons. vt dicta.l.ſi liberam. ł dic ꝙ nõ hʒ libe
ram.hj credit cum volũtate dñi facere. ⁊ emptoꝛ credii idẽ. a ſic nõ in⸗
cichit res in vicium furni. ałs j. vt.j.&œ fur.inidum.S. cum aũt.
m 1 Ybomo. pnus.
Legatus erat.ſub.ntio.ac.

o Mon hret.qꝛ nun
tem.vel ſi aduut.tñ

ꝙᷓ poſſeſſionem hũit. vel qꝛ non aduut heredita
non poſſedit.ſ̊ crimine expi. here. ageꝛe põt. vt. j

æ furtis hereditarie ⁊ de cri.expił. here.l. ij. S. axparet. 1. S. de pᷣſcri.
v. ſi gratuitam. S. fi. ac.
p ¶Agi poſſit. eneum. ſecꝰ ſi ð dñm. ſ. p qgi furti. vt. s. e.ſeqt. S.
ſi rem. «ß vtrü; iſtoꝑ eſt falſum. nam dño ſurripiente 1 eyneo opẽ p⸗
ſtante agit furti 5 eynenm. tñ res nõ eſt furtina. Iteʒ eỹneo furripiẽ
te ⁊ re mihi reſtituta deſinit eſſe furnina.⁊ iñ furti acno vurat.nec 3
hoc dubium eſt. dicas veꝑ qð ſabi. aut cum erneus ſurripit. nec rem

reſtumt. aʒo.

q Hõ.ſi acci.vt poſũt agere furti fructuaris.ac.

V¶Y Vlit.i.poſtqꝙᷓ. ac.

Poſſit vti fnn.iʒ q pt? K. adita hereditate.⸗ tũc cur magis agit

ꝙ; heres.nam ⁊ heredis intereſt rõne dñij: R. ꝙ dꝛ vn poſſit. dictũ

ſfuii ꝓpter ſatiſdatõʒ xe cuſtodia rei a ſalute. nam anteq; eam. ſ. ſa⸗

tiſdatõʒ pᷣſtet frun nõ põt. vt. S. de vſufr. leg.l.vxoꝛi.poſtea vo frui
põt ⁊ iam mieſt eiꝰ nõ ſolũ roe iuris ſ enam cuſtoche. qꝛ dño ꝓ en
ſtodia tenet᷑ vnde furn agit. vñs vo nulli ad cuſtodiaʒ renet᷑ ſ quõ
tener᷑.ſ. fructua⸗
riꝰ. cum nondũ
= 72 — „ „ „ 4. poſſedu. H. qꝛ P
pcarij rogatio nõ in hoc in᷑poni euʒ ſterit qmin⸗
vt vebitoꝛ poſ. heãt:h̊ vt ei retine⸗ boſſidẽ incrpet.

re rem licaat. Aphenꝰ .g. pueniſſe.
J ſeruꝰinſciente dño rem pe dlud. em go.
culiaꝛem vẽdidiſſet: emptoꝛẽ mid Yo. 1w
culiaꝛem vedidiſſet: np mimũ ageꝛe rõne
vſucape poſſe. lia. wmmij nuda. al
homo cinꝰ vſuſfr. legatus are vone nntu⸗
erat ab herede nunqꝙ; poſſeſ-⸗ l. bhis caſibo. nec
ſus ſurreptus fuiſſet qᷓſitum ẽ. qꝛ ob. , non boſſe
ee Nie Aere dit. qꝛ a hoc ałs
heres furti actõʒ ñ hr̃et.an vſuca⸗ iingit roͤne un
pi poſſit.ſabinꝰ rñ.nullam eius rei vt. . fur. ſi is
ns odp. - 119 n ars 34 rem. m pn. 4
vſucapionẽ eſſe: cuiꝰ noĩe furti agi qo in pꝛmo dirt
poſſit.agere at ſurti eum q frui æ non hj. dic rone
beret poſſe.qð ſic accipiẽdum ẽ: vt plem wminij.

fructuariꝰpoſſit vtifrui. alit᷑ ei hõ
in eam cãm nõ ꝑduceret᷑.ſ ſi vtenti
iam ⁊ fruenti abductus homo fue
rit:nõ ſolum ipᷣe:ſ̊ etiaʒ heres fur:

ti agere poterit. .

Aulus.
Oteſt pluribo modis accide
re:vt qͥs rem alienaʒ aliqᷣ er⸗
roꝛe ceptꝰ tanꝙᷓ ſuaʒ vẽdat foꝛte
aut Tnet: 1 ob id a bone fidei poſ.
res vſuc.poſſit:veluti ſi heres rẽ xe
functo ↄmodatã aut locatã ł apud
eũ poſitã exiſtimãs rẽ heredita
riam eſſe alienauerit.idẽ ſiqs aliq̃

t Aliter em̃.i.niſi dies ceſſerit ⁊ ſatiſdederit.
V Lauſam.ſ.furu.
x Ipie non gra naturalis poſſeſſioms.
y Potern. vt eſt. j. de fur. ini omnes.S.ſi Sᷣuus. eſt rõ. qꝛ ꝑ fru
etuarium poſſidentem naturalit heres poſſidet 7 cinilit.tjʒ hoc quõ
cum ſibi im naturali fructuariꝰpoſſider. dic gᷓ ſatis eſſe ꝙ nõ poſſi
xer ab aliq̊. ⁊ ſi non a ſe.ſecus ſi a nemine. vt. j. ſiqͥs te li. eſſe muſ.
fu.l. j. S. ſceuola. ⁊. j. xe fur. heredirarie. fructuarius tũ qꝛ ſua mi⸗
eſt rone iuris ⁊ cuſtodie agit.etiam ſi a nemine poſſidebat᷑.cum ſi
bi fuerit ſubrepta.⁊ facit.j.d vi ⁊ vi ar.l.iij.S.pe.⁊.S.d vſufru.
fi fur.accur.
3 Poteru. ſubandi. apprehenſa ſua poſſeſſione ciui. ſi aũt vſufru
ciuariꝰ non appꝛehenderu ſnam naturaleiu. nec heres ſuam ciuilẽ.
agere non poſſent. vt in pᷣn.l.

2 p Oteſt. alienauerit. vt inſti. e.S. mñ.a.S. mandati.l.man⸗
datum. igem in ſimilibo. vbi uſtus eſt eꝛroꝛ. vt. ö. manda
ti. I. mendatum. Sʒ nundqꝗd ipſe heres ꝑ ſe vſucapiet. H. non.qꝛ ꝑ-

ſonahi acuone tenet᷑. ß nulla eſt rõ.vt.S.e.l.pignoꝛ.S.fi.ſ̊ cauie rõ

qꝛ videt᷑ non bonam ſidem hꝛe.cum in eius locum ſucceſſu. qͥ bonã
ſidem non habebat. non dico malam. vt.j. de diuer. pᷣſcrip.l.cum
hberes ⁊ facit.S.de acqui.here.cũ quidam. S. quodſi ipſe. Item nõ
ne poſt deponens alij commoditatem retinent. H. vt. S. e. non ſo⸗
— pignoꝛi.⁊ ſup n.j.l.iij.S.ꝙ ſi ᷣnus. maxume rei mobi

llo

nn boe

vinne
.

No Mii

N.

iim

N⸗

ſcitnnn

Micuek
Uutſrſn
Ma⸗
AIrR.
nnlenies

Al
voveſer
Pbbſennap
n Pſnt.
sdindäß
Afenn Fnenan
Mframt dr
hontb Hcrll.
lor r ta
UAr r Anr
onn ,ann
Gn, nuche

1 Blae tel

ofyanracte.
uuett foin
N

Nſüfpoun
ſllgemne.

nihnnee

iefnes un

1
fuͤlnr rta

iuidt ſaf
fiſo a

wmnngunn

t un
ho

ne
r:

1s.

en⸗
ſont
o.
a

Lei.

uns 4 öͤg
uarauleßt
xriſtscſnin

ntſ iistelii

=

Iunmiiofi lli
mine oſiatic
i etirin

ſoneaui tü fin
nerwus imoi.

15. nmdiktdh
umht. Knini
pn ir
Bban ſlſi f
rnun Fnti

ſetnte ℳ

17
. . 1150
s e

ſimilitudine qꝛ

tia vera. Vvt qꝛ

2⸗ Crediderit. vt ſiqͥs ſit inſtitutꝰ hẽs ⁊ poſtea ſit mutatũ teſtm̃.

Exiſtimans. ſ. erroꝛe iuris. ⁊ ſic eſt ↄotra.S.e.l. nunꝙ;. in pᷣn.
So.S.loquit᷑ e eo qͥ ꝑ erroꝛem iuris credit.t. emptõis iuſtum eẽ̃.
cum ipſo iure nullum ſit.hic loquit᷑ de illo qͥ errat in facto. qꝛ cre⸗
bat fructuarium ꝓpꝛietarium eſſe.vel hic non fuit erroꝛ ex ꝑte ac⸗
cipientis.vel dic
vt in⸗ h
a Qma. bhad . ,B ůů
eſtimatione œceptꝰ crediderit ad

cc.· ac. ſe hereditatẽ ꝑtinere qᷓ ad eum nõ
ptineat ? rem hereditariaʒ aliena
uerit:aut ſi is ad quẽ vſuſſfr.ancille
b f Furtum erxiſtumãs ſi .
nö mir Ptinet ptum exiſtimãs ſuum eſſe:
tit᷑. niſi vt. . qꝛ ⁊ fetus pecoꝝ ad fructuariũ ꝑti
di.ob c. cun net alienauerit.
Hᷣuꝰ.⁊. j. fur.
l. q ſaccum. 7. . BVDeem.
ſullo 8. qͥ ancil⸗ Vrtum non ↄmittit. furtuʒ

eñm ſine affectu furandi nõ cõ
mitti. Fundi q́; aliemi pt᷑ aliqͥs
ſine vi nãcuci poſſeſſioneʒ: vel q ex
negligentia dñi vacet:vel qꝛ dñs ſi⸗

c Er negligen

poſſeſſionem re⸗
ſpuit ⁊c. ac.

d BGeceſſerit. e

etiam cũ ſucceſ⸗ abfuerit.

foꝛe. hereara⸗ Vare e aem no Pr vinen
tem nõ adint.. · pei: qꝛz intelligit alienũ ſe poſ
n poedi ſickere: T ob id mala fide poſſidet. H

hendit. vt. S. ti.

j. cum heredes. rit:poterit vſucaꝑe.qꝛ neq; vi poſ⸗

ſeſſum.neq; furtiuũ poſſidʒ.a boli

ſi alij bona fide accipienti tradide⸗

ne ſucceſſoꝛe deceſſerit:ł longo tꝑe

ta eſt em quoꝛũdam veteꝝ ſnĩia eſti

mantiũ etiaʒ fundi lociue furtum
fieri.
J ſolum vſucapi nõ poterit:
nec ſuꝑficies vſucapiet᷑.

e Ael longo. i⸗ Erac.

ex oblimione q̃ ex

longa abſentia ꝓp

nenire pᷣſunnt. . M .
vt. S. ti.j.ſi id qð pᷣmo rñ.⁊.l.ꝑegre.in pᷣn.a ad hꝰ S. de dam. infe.
ſi finua.S.non aut ſtatim. ipus aũt ſolum no ſufficu. vt. S. qᷓ. mo.
vſufr. amit.l.ſi młieri.Alij dñt ſolo tꝑe amun.vt ar.S.de vſufr.l.
arboꝛibn. S. de illo. Itẽ lõgo accipe q̃nto indici videbit᷑ ꝑ qd obluno
inducit᷑.ar. inſti. obli. qᷓ ex qᷓ. deicto naſcunt᷑.S.j.non aũt longũ
vel. x. vel.xx.an.⁊ fa.inſti.e.S.qð autem.
fAbfueru. a fundo.
g q Nare. tradiderit. ille qͥ ſine vi nactꝰ fuerit poſſeſſionem.
hb Aſucaꝑe.velꝓ donato vel ꝓ emptoꝛe ł ꝓ ſoluto. ſi ex his
cauſis fuerit tradita.
1 Locme. 7 ua rei immobilis.
Kk ¶ Fieri.⁊ iõ pᷣſcribit᷑. ſm hodie õ.vt in aut᷑. vt ſpõ.lar.S. rurſus.
1INAJ ſolũ ñ poterit. ꝑ vim pᷣmo occupatũ ⁊ poſtea inedificatũ
dqʒ3. vel qꝛ wtale. vel qꝛ poſſeſſoꝛ hẽbat malam ficẽ. vt. S. l.
ꝓx.vel non hẽbat nec poſſide bat. .
m MNec ſupficies.cum ſolo.puta domꝰineſt em ſibi. ſ̊ ipſa ꝑ ſe qñ
pf. vt. S.e.l.rex nuxt᷑a.S.labeo.⁊ eõ ſi ſolũ pt᷑.ñ tñ ſuꝑſicies pot
ꝑ ſe. vt. S. e.en q. ̊ cuʒ ſolo põt cedẽ ei.ſic ⁊. S. e.ſi aliena.S.j.
n c Eprtã. ſecꝰ ſi nõ ceptã. vt.j. l.fi.S. ſi.⁊ fa. S.e.l.nunq. S. va
cuum. 7. J. ꝓ emp.q cum. in fi. ⁊.l.qͥ fundum.in pn. 7. 5.
ex qbs cau. ma.l.cum vulgo.⁊.S.e le.j.legatum ẽ.S.ſᷣuo.⁊.S.ti.j
l.hereditas.a.j.e.iuſto.S.nõdum. 93.
o Conſtitutũ eſt. qꝛ hereditas fungit᷑᷑ vice ꝑpſone.vt. S.e.l. heres
7 hereditas. a.I.nunqꝙ;. S. vacunz.
p Irem. ꝓcuratoꝛ generalis nõ ad hoc ſpãlis. alioqn nulla
eſſet captio ſᷣm io.⁊ ita lex iſta eſt ꝓ nobis.q dicimꝰp gene
ralem acqri poſſeſſionem in eo qdð dꝛ ꝙᷓuis ꝑ ꝓcuratoꝛem æc. licʒ.

Arcellus.

tiam certum eſt.

ES int᷑ generalẽ a ſpãlem. vt no. S. ti. j. l. S.p ꝓpcura.
q Pꝛocuratoꝛem.etiaʒ generalem. ar. 5. S. de acqᷣ. here. l. ſids m
bo. S. vtrum. 4 ds nnitn

r Fere.qꝛ ſi ſno noĩe nactꝰeſt poſſeſſionem non acqrit nobis niſi ?
dens hoc velit.vt.S. w.l. q mihi.

ſMihilomagis

S „ AUſcq;. repete in
SEptam vſucapionẽ a vefun⸗ . rebete m

dalomagig: L
. Capi poſſe. qꝛ
cto poſſe ⁊ an aditam heredi dñm ſcuꝛe opoꝛtʒ 1

tatem impleꝛi oſtitutum eſf.
Doeem.
Y rem mihi ſurreptq ꝓcura⸗
toꝛ meꝰ appᷣhenderit:qꝙᷓuis .

poſſeſſioneʒ hre. vt
S. e. l. ſeqt.S.tũc.

x Statu. 1. ſi di
ceremꝰ ꝙ in meaz

chcuratoꝛem poſſeſſionem adipiſci e enge
nos iaʒ fere oneniat: nibilomagis ludennio pcurato
eaʒ in ptatem meaʒ redijſſe: vſu ri 2 paciſcenub-
capi poſſe exiſtimandũ eſt: qꝛ ſta orin eerno.
tui captioſum erit. me. cã. ſi euz
Apinia. auqu:
Vm vir pᷣdium dotale venriia·
cerit ſcienti vel ignoꝛanti rẽ
vtis eſſe:venditio nõ valet: qꝛ d⸗ Am vir.
functa poſtea muliere ĩ mrimonio wrale. pᷣdi
ↄſirmari ↄuenit: ſi tota wos lurro um wwaale ai vam
mariti ceſſit. Idem iuris ẽ cum is rer vreac. lrna
qᷣ rem furtiuaʒ vendiderit. poſtem S.bbe.
FVFres eius qᷣ bona ſide rem 2Quam. , ven
Ditoem.

emit:vſu nõ capiet ſciens ali
enaʒ:ſi mõ ipſi poſſeſſio tradita ſit
otinuatio vo non inpedit᷑ heredis
ſcientia. Patrẽ non vſucaptuꝑꝝ
qð filꝰ emit: ꝓpt᷑ ſuam vcl filij ſciẽ

? Conuemt. ini
ſapien tes. ⁊ tũc v⸗
bum ouenut eſt pte
ruum. vel dic ꝙ ſit
pñtis this.i.ↄuem
ens ẽ. ſ j.j.de re.
iu. qdᷣ initio ⁊. l. q̃

ab iniiio..ſͦ dic non ↄualeſcit ſolo tpe vt ibi. ſj alio coopante ſic vt .

vel non ↄualeſcit de rigoꝛe.vt ibi.ſ̊ de eqtate ope exceptioms ſic vt.j
Item ↄtra.C. de cap.l.nec nos.Sol.ꝙ ibi dicit non obeſſe qð fecit.

cum non erai wuminus. ſed quommus ſit heres. obeſt tm. vt a vendi⸗

cando excep.repellat᷑. Item ↄtra.S.qͥ ⁊ a qi ſi ſeruo. Sol.m quoſ⸗
dam aliud in libertate ꝑ quam ſi eam dat non obligar᷑. aliud in his cõ
tracub.vel dic vt ibi.IJtem ar.contra.S. he re.inſti.ſi alienum.j.
Rñ.ac.

a Si tota. maxime. qꝛ idem ſi ſolũ ulũ fundũ eſſet lucratꝰ.als ſi lu
cret᷑ vir wtem ex pacto.ex ꝑſona mulieris poſſet vẽdicare.non ſua.cũ
ↄtra ſuum factum vemire nõ poſſit.vt.C.& reuo..l.cum ꝓſitear
H ⁊ tunc.ſ.ſi aget᷑ ex ꝑſona mulieris.poſſet exceptõne repelli.vt.S.dẽ
euic.l.vendicantem. L
b Extiterit.vt ↄfirmet᷑ nõ ꝙ ſtatim ſit emptoꝛ dñs.ſ̊ foꝛte deſinit
eſſe vicioſa.⁊ facit.s.de hen.emp.ſi in empt.S. item ſi emptoꝛ.

C b Eres eius. emptons.

d Ipfſi.heredi. H
e Sit. ſecus ſi functo.qᷓuis ipſe heres malefidei ſit. vt.j.ꝓ em.
l.ij. S.ſi defunctꝰ.⁊.S. ꝓpub.l.eum qͥ.S.in hac.⁊ h̊ ſubijcit.cin eſt ʒ.
S.t.j.l.pom. in ſi.q;ꝛ reqrit᷑ bena fides tpe emptõmis ⁊ traditõnis.
f Scientia.re tradita deſuncto.
g Patrem. ſuam. ſ. patris.
hbh Scientia. 1. ꝓprer heredis ſciaʒ. B
i Scism.ſi madante pr̃e.ſ.ſili emit noiĩe ſuo.vtrinſq; ſcia nocʒ.vt
H. Item ſi pris noĩe.i.ſi iꝑe ctꝰ ſciuu vtq; vel ali.vi h̊ ⁊.j.ꝓ em.l.

ij.S.celſus.in fi.S. Suꝑuemens em ſcia pr̃is non nocet. ſ̊ quidam

7

i. iniqſſumum.
k 1 Uſſto erro
re. in pᷣn.

grrogato.
n Infftuit. ex
re mea ⁊ eoꝝ oꝑa
acqrat᷑.vt.S.œ ac/
qᷣͥ.reꝝ . l.acqrit᷑.
S. e bis.

l. 7 liberi.⁊.lI.quia
difficile. Item ⁊. S
e leg. 1 le. cõ. l. ex
his. 7.l.naʒ ad ea.
7. l. qcqᷣd. ĩ fi. 7 92.
S.æ le.j.ſi ſuꝰplu
rium. S. fi.

p Conſtat.tradi
tõis ⁊ nõ emptõis
q Rem meaz fi.
qli᷑ q̊ vſucapio.vt
S. e. l. ſeqr S. lana.
W.) creditoꝛẽ ali⸗
quẽ q̃ͥ habe bat ius
in re. vt. C. aduer
ſus cre.l.j. ⁊.ij.⁊
fa.S.ce pig. ſi fun⸗
dum. F. J.
r Et ſi poſſeſſio
mas.ↄcius ſub.im.

ſPplacʒz. ĩmo vtꝝ
q;. vt.j. ꝓ ſoluto.
l.iij.⁊ ꝑ em.l.ij.in
vᷣn q̃ ſun j. So.
hic ſubaudi tm.q.
d. nõ tm̃ ctus tꝑe

4 „
5 „ 4
* 5
N 7 rrne ar-

1 Mon iuẽ. qꝛ ñ , . nam 6 rEit
coram pᷣncpe vel te eſſe exiſtimaui:cũ arrogatio nõ

mgram.vt inſti. ð ⸗
adop. in pn. †
m In hbꝛ ſ. filio
etum ẽ in hoc qð in homine libero:
q mihi bona fide pᷣuit: placuit. ibi

Ignoꝛana. ad„
hoc.S.de 5em⸗

G lioꝝ eſt.

õs

hunc caſum non appꝛobãt. qꝛ filij ſcia non nocet.ſed tm̃ patris ad vſu
ca. ar. J. ꝓ emp.l.ij.S. celſus.oirca pᷣn. in pᷣuo dic.vt.S.v edił. edic.l.
cum mancipiu.⁊ ſic ad hoc ſacit.S.œ ghen.emp.l.in huiꝰ.⁊.j.ꝓ.em.
l.ij. S. ſi Fßuus.a. S. de lib. cã.l.ĩmo.S.fi.ſj ar.ↄtra.S.æ iurl.⁊ fa.ig.

7. 7

Vſto erroꝛe ductꝰ titium fi⸗
lium meum ⁊ in mea poteſta

iure intueniſſet:eum ex re mea qre
re mihi non exiſtimo.nõ em̃ ↄoſtitu

em ꝓpter aſſiduam ⁊ qtidianam cõ

patõʒ pᷣuoꝝ ita aſtitui publice int⸗
fuit.nam freqnt᷑ ignoꝛãtia liberos

„

emimꝰ: non ant tam facilis 2 tam

frequens adoptio vel arrogatio fi

B Conſtat em̃ ſi rem alie⸗
nam ſcienti mihi vẽdas:tradas at᷑

eo tempe quo dns ratũ habuit. tra

ditionis tempus eſt inſpiciendum:
remq; meaʒ fieri. Et ſi poſſeſſio
is nõ contractus initium q̃ntum
ad vſucapionem pꝑtinet inſ pici pla
cet:noõnunq; tñ euemt:vt non initi
um pnñtis poſſeſſionis:ſed cãm an⸗
tiquioꝛem tradinonis: q̃ ⁊ bonam
fidem habuit:inſpiciamus. veluti
circa ꝑtum eius mulieris quam bo
na fide ceꝑit qͥs poſſidere.nõ em̃ iõ
minus capiet᷑ vſu puer ꝙ alienam
matreʒ pus ꝙᷓ; emitteret᷑ eſſe cogno
uerit. idem in ᷣuo poſtlimimo re⸗
ueꝛſo dictum eſt. Nondum adi⸗

ſ etiam poſ. Nel dic hic in alijs dcnbo.ſecus in venditõne.
1Pñnus poſ.q̃ a me incipit cum naſcit᷑ puer.
vVAulieris.ſit mulier furtiua vel non.
x Capiet᷑.a eſt vſucapio ꝓ ſuo.cum non babeat᷑ ꝓ eo titulus.
y Dò alienam. i non furnuam ſcim. alioqͥn unpedit᷑ vſucapio.vt
5. e.ſeqt.S.de illo.⁊..ꝓ ſuo ſi ancillam.q̃ ſunt ↄtra.
3 Emitterer. poſt ↄceptõem.
⁊2 Poſtlimimo.quẽ dñs putatiuꝰpoſſidebat ⁊ vſucapiebat.lʒ em̃ int᷑
rupta ſit poſſeſſio ⁊ vſuc.⁊ non apiet᷑ poſtlimmij fictio ad poſ.iniru⸗
ptam q̃ſi nõ ſit mnirupta. tñ ꝓpt bonam fidẽ quã habin aliqñ in ſᷣuo
anteqꝙ; capet᷑ ⁊ nüc videor hr̃e bonã fidẽ.lʒ malaʒ habeam.naʒ ſepe ⁊
ius fingit eum hr̃e malã qͥ hʒ bonam ſᷣm io.Et idem dicas ſᷣm aʒo.
e peculiarib.qᷓ poſſidebat æ vſucapiebat dñs ignoꝛans. ⁊ tpe reuer⸗
ſionis ſᷣn dñs hʒ malam fidẽ. naʒ inſpici pncipium.⁊ ẽ ſpale in ſᷣuo
⁊ eiꝰpeculio.ałs õ.S.e.l.ſi is.S.ſiqͥs bona. ⁊ fa.S.ti.j.ſi de eo.S.pe.

2 Mondum hereditatis. ſ. igcentis.
BDatum eſt. vt 2. S. e. cepram.
a Hereditariꝰ.nũc.h̊ᷣ no tũc cũ emit ſ viuebat dñs.als ſi nõ emit.
tp̃us adite hereditan s inſpiet᷑. vt. j. e.l.fi. S.§RQm.
b Compꝑanit.i.pꝓ tradinonem accepit.
cBefuncius.qͥ emerat.
d Cepat. pꝑ ſeipſum.
e Singulari. aliud ð iure cõi. , e.l. ſine ⁊ ſic. . S. e.l. rex. Slabeo.

ſibi traditam poſſidere:cur nõ ca⸗

f Filmſta. ignoꝛet. qꝛ ignoꝛabat patrem moꝛtuum.
g Cur non capiet vſu.q.d. ↄcedẽdum eſt ꝙ vſucapiat. qins ac.
7 allegat rõeʒ q̃re videbat᷑ j.ſᷣ non eſt.ſj certe imo videt᷑ j.S.ſi fur.
S.j.So.ibi in iure errauit. hic in facto.qꝛ non putabar ſe patrẽfa.
vel illud eſt cum putabat qͥs ſibi non licẽ᷑.i.eſſe licirum. h̊ vo non
putabat eẽ illici⸗

tum. ar. S. de pa.
.. lur̃gen. F. ſed ſi
te herechtatis tempus vſucapioni fraudãdi. vel ibi
datum eſt: ſiue uus heꝛeditanꝰali baril mitce
qd ↄpꝑauit ſiue functus vſucape Vſucapiente. vel
ceꝑat:ſ h iure ſingulari recepta ſt. r nee ſinn ne e
Filiuſfa.emptoꝛ aliene rei cum ſe vfucahe. 5
patrefa.ſe ſactum ignoꝛet: cepit rẽé alij. 8

h Arburer. qꝛ
credit ſe filiũfa.
i Mec poſſide
ipſe ꝑ ſe.ſ̊ pat ꝑ
eum. vt. S. ti. j.
l. poſſeſſio. S. j.

k Igem dom.
vVt vſucapiat.

piat vſu. cum bona fides in initio
poſ. adſit: q;uis ſe ꝑ erroꝛeʒ eum eẽ
arbitret᷑ qͥ rem ex cã peculiari q̃ſi-
tam nec poſſidere poſſit.ideʒ dom
erit ⁊ ſi ex patris hereditate ad ſe
perueniſſe rem emptã non leui pꝛe
ſumptione credat. Mon mutat
vſucapio ſuperueniens ꝓ emptoꝛe
vel pꝛo herede quominꝰ pignoꝛis
perſecutio ſalua ſit. vt enim vſufr.
vſucapi non poteſt: ita perſecutio
pignoꝛis que nulla ſocietate wmi
mo comungit᷑: ſed ſola conuentio⸗
ne conſtituitur: vſucapione rei nõ
pimit. Eum qui poſtea qꝙᷓᷓ vſuca

pere cepit in furoꝛem inciderit vti⸗

litate ſuadente receptum eſt:ne lã
guoꝛ amnim damnũ etiaʒ in bonis
afferat:ex oĩ cã iplere vſucapionẽ.
Si cũ apud hoſtes dñs aut pat
agat.ſᷣuus aut filius emat:an ei te
nere incipiat. ſiquidem ex cauſa pe

. K 1 Emptam. .
culij poſſedit: vſucapionẽ inchoari

patrem a nõ ↄno
non tñ traditaʒ
ei.hᷣ filius foꝛte

iuſta opiniõe du

ctus dum inuemit eam in herechtate putauit vefuncto traditam. 7
ſic ꝑ hereditatem ad ſe ꝑueniſſe vſucapiet. q dicet᷑ ti.ꝓ emptoꝛe.qꝛ
ſcit defunctum emiſſe ⁊ putat ei traditam non leui pᷣſumprione fiii⸗
ſe. accurſius.
m Mon leui. idem ſi leui m. h. HH
n Mon mutat vſucapio.ſtricte ꝓ triẽnio accipe.ſecꝰ in pᷣſcriptõe.
vt.C. ſi aduerſus crecdh.l.j.⁊.ij.
o Mon põt.ꝑ vſucapionẽ ꝓpꝛietatis.vt.S. vſufr.locũ.S. ꝓpꝛie
iariꝰ.ipſe autem vſuſfr.ꝑ fe etiam non põt vſucapi cum incoꝛꝑalis
ſit.vt.S.œ Fᷣui.l.ſᷣuitutes.ac.
p Poteſt. longo tꝑe vſucapit᷑. aut tanto tpꝑe cinꝰ non erat memo
ria.ac.
q Comũgit᷑. vt ⁊. S. de pig.l.j.S.cum pᷣdium ⁊a dic vt ibi.⁊.C. &
pig. l. vſucapio. a facit. . ꝓ herede.l.ij.in pn.⁊ ar.ↄtra.S. æ vſuf.
le.l.ij.ac. . . .
r. enmn qᷣ poſtea. afferat. hoc em̃ non dʒ eſſe.vt..de paricidijs.l.
j.in fme.ac. S
ſAſucapionem. vt ⁊.S.e.l.nunꝙ.S.ſi ᷣuus.a ſupra titu.j/l.ſi
is q animo.
rSi cum. ei.patri vel wmino. .
v Inchoari.i.inchoatam videri ſeu fingi.nam nõ audeo ditẽ ꝙ
imediate mchoet᷑.qͥs em̃ vſucaꝑet ſᷣm.h.ego audeo vi dñm etiaʒ ca
ptum ꝑ pᷣuum vſucaꝑe qð ſe non poſſet.vt ſtatim innuit.ibi cuj
bus eſſet ꝛ7.

Nn ione

onotoi⸗

fnnamz
iebns ſön
ſceat nec tſucl

olto tr
.7
(wegeel

ſee wnineo

si n
RN.

Prle udd⸗

1¹ Wn

⸗

Hi, i
unn alſi
mſſ,rrra
miin
s te ⸗
hnln nendi
Pdrri
Dund nnpeſ
MAztiilin
Dopeſtern eäin
Arpa.
MOupamn xin
Qunamn ir
Inſinonwſicen⸗
Eemtinnnz o
Eununndh
letthrſiaz

Uielzannlife

prignn
ug i

1 Prutnrgiſe
igu

eg ioſ

= = = = - =
= =— „.
☛nn£a e E. =-

=
—

SE

—
—
— = =
—
=—
—
=

— —
„ —
=—
= —
☛ =e
== =
— =
☛ =

—
—
=

ſuca

rmni
nonfi
hrchen
Kant rinn ni
nun migimnem

zu na leiinn

mumn⸗

um Nhtt
rmmi

s.1lys mm

1

N

x Mec impedimento. dũmodo redierit. naʒ añqᷓ redeat dñs dicã

vſucapionem iſtam eſſe in pendenti.vt.S.e.ſi is qͥ.S.qð ſi ᷣuus.⁊
facu.S.ex qͥbↄ cau.ma.l.ait pᷣtoꝛ.S.is plane.
y In ciuuate.1. ſi eſſet in cinitate.

3 EUſucapet. ignoꝛans.

2 Intelligi.
vt ⁊ dictg.l. ait

ptoꝛ. F. 1s q. 7. S l
er q. can. ma.. nec impedimẽto dñi captiuitatem
xnnch⸗ eſſe. cꝰ ſcĩia nõ eẽt in ciuitate nccia

Cum prius ſi vo nõ ey cã peculij coꝛꝑaret᷑.non

eſſet. i. pus eſſer vſucapi nec iure poſtliminij qſituʒ
henuglenan. ſe intelligik cü p eet: vt qo a vſuca⸗
ne Beo geenlia ptum diceret poſſeſſum foꝛet. ſin
res ꝑ ſuum eua gat᷑ pat ibi vceſſerit:qꝛ tꝑa captini
ndrat booli⸗, tatis ex die qͥ capit᷑ moꝛti iũgerẽt.
nous Faſetan pt di äg poſſediſſe ſibi ⁊ vſu⸗
vt mo notan. cepiſſe intelligi. MM
lneua por Reſcriptio lõge poſſeſſionis
pit, gg. ag loca iuriſge. publica vce⸗
di nõ ſolet qð ita ꝓcedit ſiqs ediſi
cuceciſe· cio ſunditꝰ diruto qo in littoꝛe væ
I.l. pri. S. ri. 7 poſuerat aut veliqrat: edificio alte
hoc ſiue veculia, mi poſtea eodẽ loco extincto occu⸗
e le no. panti dataz exceptõz opponat: vel
el. 1 84. in ſiqs qo in fluminis publici diuerti
eaeculo ſolus pluribo annis piſcatꝰ ſit:
ſtes, at. gltey eodẽ iure vti pbibeeat. PP
H moꝛtẽ aũt dñi ſᷣuus hereditariꝰ pe
b p Reteru culij noĩe rẽ cepit tenere: vſucapio
ptio pu· mMs pmoꝛdiuʒ erit tpe hereditatis
hien ici i agite: quẽadmodũ ei vſucapiet: qõ
z inſti. de re d. qn vefunctus nõ poſſederat.
S. ij. Idem iñ in
publicis. Vt. 3,.
vſucap.

c oncedi. qꝛ non pñt pᷣſeribi.

dD Peocechtt. 1. qᷓ q) vel huiꝰ H. exemplũ. ñ aũt dicas qᷓ pᷣſcriptio.
e Buruto. vt in pꝛiſtinam ſpẽm redierit. vt ⁊,5. de reꝑ diui.in tqᷓ
tum. a. S. ti. ij. l. q in littoꝛe. V
fBepoſuerai. edificando, ac.
g Aut. Pet.
h Occupanti. ve nouo. D
i Datam excep.i.x. vel.xx.an.⁊ dic exceptio.i.pᷣſcriptio agendo
in rem ſi non poſſidet.vel exce.ſi poſſidet opponat pᷣoꝛ poſſeſſoꝛ qͥ
nũc cereliq̃rat.naʒ nõ põt vt h.vt ſtatun ſubijcit.ſ̊ ad ſeqᷓntem ca
ſum de diuerticulo.j.de diuer.pᷣſcrip.l.ſi q̃ſq;. So.h̊ non erat in
poſ.ibi ſic. vel hic ſola pᷣſcrip.ibi pᷣſerip.⁊ reſcriptũ pᷣncipis.ar.ã.
C. de fundis patrimo.l.fi. So. vt ibi.
k Opponat. quaſi diceret non põt.ac.
1 DQuod. 1. quua. V
m Poſt. hereditariꝰ.i. hereditate iacente. ac. /
n Dereditans. ⁊ appꝛehẽſe poſ.rei q̃ vſucapit᷑. vt.S.ti.j.põp.S.q̃
ſitum. ⁊.j.de ac.⁊ ob.qͥ a uo.ſ̊ j.S.e.l.iuſto.S.nondũ.ſ̊ ibi an ce
pat poſſidere.vt ibi no. Itẽ Z.j.de cap.l.pe.ſj in peculiariba ibi diẽ
h; ve nouo ſibi peculium ↄſtituebat.cum ał's nõ hẽet aliqd in pecu/
lio.vñ idem in wmimicis cenſet᷑. nam ⁊ dñice ſunt.⁊ facii.C. de iꝑi
bus in inte. reſti.l.ea qᷓ̊. in fi.ac. “””M
o Rubꝛica. ꝓ ſoluto. H ti.ẽ generalis.ſ̊ ſupioꝛ ẽ generalioꝛ.

P Ro ſoluto.ſiqͥd ex ſtipulatu debet᷑ vel aliq̊ õctu innoĩiato.

illud ſolũ vſucapit᷑ im ti.ꝓ ſoluto.qð ſi debet᷑ ex aliqͥ ti.
qͥ ini n. vſucapioms numeret᷑.vt ex cã legati vel ſimili

vᷣſucapit.e.ti.⁊ ti.ꝓ ſoluto.⁊ ſic enam ex diuerſis cauſis.q eſſe

põt. vt. j.t.ij.l.ijj.S.ex plurims.⁊ h̊ ſiue vere ſit titulus ſiue cre/
dat᷑.miſi in emp.vbi vera dʒ eſſe.vt.j.l.iij.vel uſtiſſima cã erroꝛis

in peculiaribo rebo tm receptũ eſt.

vt. 7. ti. .l. q vulgo. ac. ́”ÿMU
q Bebet᷑. pdictis modis ſuꝑion gloſa notans. agc.

VSolutum. volẽti creditoꝝ nõ ałs. vt. S. ſi cer. pe. l. ij. S. ij. vbicu

q; d id qs ſolmt ſieret ſtatim acepiẽns ſi eſſet dannis ibidẽ. ſi non eſt

dantis vſucapit᷑ hoc n, ⁊ fa. S. de le. j. cum incertus.

11 BZemptaz.
mihi acqᷣſi

Ermoge.

Reo ſoluto vſucapit. q Kehoel ie
ane cã recepit. ij·l. poſſeſſio. S.ſi.
uIuIumf tm qoõ ebet: ß 1 q Recéptum &.
libet o ebito ſolmu b mirulo vmi⸗ dra Bg finns⸗
Zemptã rem mihi ꝓcuratõ .celins mli ab a⸗
inorate me meo noĩe apphẽ luo poſſideat᷑ fuus

xerit qᷓuis poſſideã:eaʒ nõ vſucapi u nobis pecu
. . liant.vt.S.ſi.iij.l.
am:.qꝛ vt ignoꝛantes vſucapiamꝰ: f.
em.
Yexiſtimans me vebeꝛe tibi
tradã:ita demũ vſucapio ſeqͥ

fides dʒ eſſe. at iq⸗
vel malaʒz nõ hʒ.

tur.ſi ⁊ tu putes debitũ eẽ.aliud ẽ ĩ peculiariba cã pu
ſi putẽ me ex cã venditi teneri ⁊ i5 bliee velnatis ſe
tradaʒ.h eĩ niſi actio pᷣcedat: ꝓ em egre⸗. titu ⸗
ptoꝛe vſucapio locũ nõ hʒ. diuerſi dic ið ſiue filij ſine
tatis cã in illo eſt: ; in ceteris ca mm?l g grd ae⸗
ſis ſolutõis tpᷣs inſpicit᷑.neq; eĩ in qrimꝰ.x laige acci
e ci ſtipuler ſciã alienũ eſſe neene pe beculium viibi
fufficit em̃ me putare tuũ eſſe eum
ſoluis.in emptoꝛe at᷑ atractꝰ tpᷣus ”Mlä
inſpicit᷑: ⁊ quo ſoluit᷑: nec poteſto x 1 exiſti⸗
eir ptoꝛe vſucapere.qui non emit mans. aſſi
DdDdilonem ceteros

.è Ictus: vt in ceter
gctib ſufficiat putare deberi ex ↄtraciu qͥ non iniceſſerit.quem tñ cre
dit intceſſiſſe.ſ̊ in venduõne non ſufficit putare eberi ex venditione
miſi ⁊ venditio pᷣceſſeru.⁊ hoc ꝓbat.qꝛ cũ debeat intuemre bona fides
duobo tpibo. ſ. tꝑe ↄtraciꝰ ⁊ venditioms ⁊ traditionis. hec non pñt

inteꝛuenire.niſi ↄtractus eſſet.in alijs nõ ſic.

„ Debere. ex aliq vciu pter venduoem. puta fundum ex cã ſtip. vel

wnationis. R
3 Uſucapio. ꝓ ſoluto.

7 Putes. als non. vt 2. J. ti. j.l. q́ͥ funduʒ. S. vnus meꝰ. 2. J. ꝓ ſuo
l. hominem.ſ̊ hoc qð hic dr videt᷑ falſum. qꝛ erroꝛ falſe cauſe vſuca.
non parit.vt inſti.de vſuca.S.erroꝛ. H.hoc accidere iuſto erroꝛe int᷑⸗/
ueniente.At illud idem eſt in emptione. vt.j. ꝓ emp.l.qð vulgo. qdᷣ
J.ſtatum negat.ſ̊ dic ꝙ ibi iuſtiſſunũ vt in alieno ſacio. Sʒ ałs q̃us
q̃lis ſufficit erroꝛ.vt hic ⁊.S.ti.j.l.non ſolum.S.j.ibi hoc amplac.
⁊ dixi in.l.celſus.⁊ hoc patʒ.qꝛ leges in alijs ↄctiba dicunt putans vel
exiſtimans.⁊ cãm non inſerunt.ſ q̃ de venditione dicũt freqnter cam

erroꝛis notant.vt.j.ti.j.l.ij.in pn.⁊.l,qð vulgo ⁊ ꝓ ſuo. l. hoilem.

Putem. tpꝑe traditionis.

.

vnum re. alteꝑ pᷣcio.

a Peecedat.a tunc habeat bonam fidem.

b Cauſa. inter emptõnem a alios dcuus

20

c¶ In ceteris cauſis.i. cnibo.a inde acno vel obligatio Peedit. ac.

d Solunonis. i. tradinonis. K . D
e Inſpicit᷑.vt ⁊.S.ti.j.l.ſi is..fi.⁊.j.ti.j.l.ij. in un.

fSoluit᷑.⁊ ſic duo tꝑa.vt ⁊.j.ti.j.l.ij.in pᷣn.⁊ ſic intellige.S.ð pu.

l. ̊ ⁊ ſi.S.ſi.⁊.l. pᷣcio.⁊.S.ti.j.ſi aliena.in pᷣn.in extraneis here⸗
dibo tria vt ſit heres capax.vt.j,qr..S, d here, inſti,l. ſi alienũ.S.

4Möõ vſucapiq.

q qru nobis pecu
homo liber. in fi. x
eſt rõ diuer ſitatis
qꝛ in vſuca.rei qᷓſi
te ꝑ ꝓcuratoꝛẽ bõ

rans bonam fideʒ

2? iſi acrio. als emptio.⁊ ałs actio.i. emptio.qꝛ vtrunq; auger

.
NoMX0.

in extraneis.ac.

f Mecꝓ ſoluto.ſ.p

—

oſſumus vſueape qñ non emumꝰ. licet emiſſe cre

damus. ꝙ aũt ſubijeit ſiẽ in ceteris ⁊c. eſt ſimilitudo ꝑ õrium.vt ⁊
als.j.de accuſa.hos accuſare.S.omnibo.qᷓ̃ſi dicat poſſumꝰ in ceteris
vel dic rectam. ſ. ſimilitudinem ad id qð dæ ſti.vixit. ſic non ad ꝓxi

mũ dictum refert᷑.
H ulud ſufficit ⁊c.
7 lbi pↄiuges iſtud
ſiẽ. item q̃rit᷑ q̃re
ſecus in vẽditore
Gꝙ ad ałs. HK. vt.
ti. j.l.ij. in pn.di/⸗
b 1 Zad. non
pot. vt. Z.
titu j. l. ſeqt. S. qdᷣ
aut. ac.
1Et 3. ſ. in caſu
q ſequit᷑
k In meam. ſ.⸗

creditoꝛl. vt ⁊. C.

emp.l.cum ſitꝓ
batum. 3. j. . j.
ſi rem. 1. S.ti.j.ſe
qr᷑.S.ſunt.ſ̊ h̊ alie
na ñ debitoꝛis erat
in Zꝛijs eꝛat debito
ris. ⁊ plene dit vt
m dicto. S. ſi rem.

ptoꝛe.

m p Gſleſſoꝛ
P Obtulit. nñ
ex cã tꝛãſ
actõis. naʒ tunc ñ
bret cãm ab eo. 7
ſic nõ vſucaꝑpet ꝓ
emptoꝛe vel ꝓ tr̃aſ
acto. vt. C. de& trãſ.
l.ſi ꝓfundo. ſ̊ q̃re
non fuit res obla⸗

ta manu miutari. vt

nec p ſoluto:ſicuti in ceteris ctibꝰ
. Aibole.
IJaquid eſt ſurreptũ: id vſuca
pi non põt añꝙᷓ in dñi ptateʒ

puenerit. Paul. imo foꝛſitan ⁊ 7.

nam ſi id qð mihi pignoꝛi vderis

ſurripueris. erit ea res furtiua fa⸗
ctai: ſ̊ ſimul atʒ in meã ptatem ꝑue

nerit: vſucapi porerit.
De emptoꝛe.

Oſſeſſoꝛ qͥ litis eſtima

tõem obtulit:ꝓ empto

JM Aulus.
e poſſidet qͥ reue

Ro empto⸗

rs emit: nec ſufficit tm in ea
opinione eſſe eum vt putet ſe ꝓem
ptoꝛe poſſidere: h etiam dʒ ſubeſſe
cã emptõis.ſi tñ exiſtimãs me xæbe
re tibi ignoꝛãti tradaʒ vſucapies.
Ire ſi putes me vẽdidiſſe ⁊ tra⸗
dam: nõ capies vſu.ſ. qꝛ in ceteris

J. d rei ven. l. q reſtituere. Re. qꝛ actoꝛ ſint atẽ

tus rei eſtimatõe. vt.j.e.ti.qð ſi poſſeſſoꝛ.vel dic ꝙ reus non poſſide
bat. ſ poſſeſſoꝛ dr.qꝛ cum culpa non wlo veſiſtet poſſidere põt a poſ⸗
ſeſſoꝛe aduocare vt. S. œæ rei ven.l.ſi culpa. .
n Poſſidere. rem qᷓ non erat petitoꝛis. ałs ſtaum fieret eius ſi res
eſſet pñs. vt.S.xe rei ven.l.eius rei.⁊.l.ſi res.a facii.S.d pub.h̊ ⁊ſi

go. a ł's ſufficitjq̃lis q̃lis.

p BDebere ex alia cã ꝙꝙ in vendh. a ſic mutat caſum.

e eee

V Blienam. 7ſic t

Ignoꝛãti. a uſte tꝑe tradmionis.
IUſucapies. ꝓ ſoluto. vt ⁊. S. ti. j.l. uij.
Zps.accipientẽ hr̃e bonꝗ fidẽ. cæ qͥ ſtatim dat exem.

ꝑe ctus habeo malam fidem.

.2 habes idẽ. S.ti. j.l. ij. ⁊ plene dic vt ibi.

. 8

x Inſpicit᷑ vt babeam bonam fisem.

y Cotrahit. ̊ cur in emptõe vtruũq; tp̃s inſpici?. in alijs traditio tm̃

K. Vi. S. tnl.ij. l. ſi is.S.fi.q rõ no valet.vt ibi dixi.q̃re dic vt i bidẽ. qꝛ
freqntiꝰſii h õctus.ar.j. e pems.aut facta.S.fi. NMam a excepnoni n
nu.pec.tpᷣs dat᷑.qð non dat᷑ ↄfitenti. ex alia cã.qꝛ freq̃ntiꝰ fit in ea cã
mutui ↄfeſſio.vel dic ſubtilis.vt nõ.S. de vſuc.l.celſus.
3 Adeptus. albs nõ emiſſet nec bonã nec malã fidẽ poſſet habuiſſe.

7 Sepata. non ſequit᷑ poſſides. &vſucapis.
2 Et vſuca.qñq; em aliqs poſſidet æ nõ vſucapit. qꝛ mala fide. vt
ſubijcit. vñ ſaltim in pn. bo. ſides exigit᷑.vi.C. de vſuc.trãſſoꝛ.l.j.S.
hocꝓculdu. qñq; eò. vt. S. n. ij. l.rex mixtura. S. labeo. 7. l. iuſto. S. eũ
lz regularit . S. vt n. ij. l. ſine. Item ẽ ſic.qꝛ ſiẽ ꝓꝛetas ⁊ poſ.ſunt ſe
pata. vt. S. acq.pol.l. nalit. S. j. a vſufr. a⁊ poſ.vt.e.ti. ꝑimiceri
E Quéëadmodum. exemplincatiue pnmmk.
8 Pꝛo emproꝛe poſ ſine effectu. vt ſubijcit. ſiẽ̃ teſtm̃ falſum ẽ teſim̃

licet ſine effectũ. vt.S.quẽadmodum te.l.ij.S.ieſtm̃,vi.j. de v.ſig.

I. paulus. R.

b Licet vſu non capiat. ꝓ emptoꝛe.lz ꝓ ſuo midum vſucapiat. 5
dum traderet rem venduoꝛi.eam emptouꝝs ſacere voluerit. qð mi
orium liqat.omnino credit᷑.vt.S.xæœ iure v.l.vtis.⁊.l.q̊ vbi.a.j

zctibus ſufficit traditõis tpᷣus: ſic

Tniq; ſi ſciẽs ſtipuler rem alienaʒ

vſucapiã:ſi tẽ cũ tradita ẽ mihi ex⸗
iſtimẽ illiꝰeſſe: at ĩ emptõe ⁊ illud
tpᷣus inſpicit᷑:q ↄtrahbit᷑.igi ⁊ bo⸗
na fide emiſſe dʒ: ⁊ poſſeſſionẽ bo⸗
na ſide adeptꝰeſſe. Sepata ẽ em̃

cã poſſeſſionis ⁊ vſucapiomis. nam

vere dr quis emiſſe ⁊ ſi mala fide:
quẽadmodũ qͥ ſciẽs alienã rẽ emit
ꝙ emptoꝛe poſſidet:lʒ vſu nõ capi⸗

gat. Si ſub oditõe emptio facta

ſit:pendẽte ↄditioue emptoꝛ ñ vſu
capit.idem ẽ ⁊ ſi putet ↄditõem ex
titiſſe q nõ extitit.ſiłe ẽ em̃ ei qͥ pu⸗
tat ſe emiſſe.ↄtra ſi extitiſſe igno⸗

ret:põt dici ̃m ſab.qͥ potius ſůam

intuet᷑ ꝙᷓ opinionem: vſucapere euʒ
poſſe. eſt tñ nõnulla diuerſitas: q;
vbicunq; rem putat alienam que
ſit venditoꝛis: affectionem empto
ris habet.at cum nõdum putat cõ

ditõem exntiſſe:quaſi nondum pu

tat ſibi emiſſe: quod aꝑtius queri

Pluo. bj. R.

Si ſub adi.
non vſucapii. lʒ
tradua ſit er res.
vt. . ð. de picko
qð ſi pri. S.j.⁊
de in diem adie.
in pn. K. dxit.
ſuo interim viu
capi. qð nõ pla⸗
cet. vt. ꝓ duie ſi
eſtimata.⁊ teſici
ente aditione fit
acceſſio pᷣoꝛis ẽ⸗
ptoꝛis 9o vendu
acq.poſ.l.põp.
ſi is.niſi malam
fidem hunt em⸗
ptoꝛ cum accepit
vt. e. l.. fi. q ca⸗
ſu nec pma vẽdi
toꝛis cuʒ vltima
foꝛle iungit᷑.cũ
rebeat eẽ otinua
vt. S. de vſuc.l.

Se em iſſe. caſu non eſt inſtus nedum iuſtifſimerroꝛ in facto
e Subſtanniam.i.veriuatẽ.qdð eſt no.ſic.S.de acqʒ.here.l.cum qʒ

dam. S. qð dr. a.j.e.S.ſi a pupillo. aʒ.

f ſucaꝑe.ſup.ſic inſpicit᷑ veruas vbi ennt emptoꝛ rem quã cre
didit alienam cum ſit venditoꝝs. vt. S. veiuris a facti igno. l. re⸗
gula. S. q ignoꝛauit. ⁊ hoc ſubaudito bñ ſeqᷣt eſt tñ c.
g Poſſe. q non credit ↄditõem extuiſſe qᷓ exntit.

h enditons. vt in caſu glo.

i Emptoꝛis.a ideo tranſu vmimum ꝓpter dñi voluntatem. ſed

vigertr᷑ non tranſire ſiẽ non trãſit in accipientem indebitum ſcient.

vt.S.de ↄdi.fur.qm ⁊.j.de fur.ſalſus.S.j.⁊.S. ̊ ⁊ ſi is.q ſunt ʒ.
So.plus delinqᷣt qͥ ſciens indehitum accepit.qꝙ; qͥ a dño quem non
dñm putat accipit.cum hoc ei patrocinante veritate non fallit dã/
tem.nec fallit᷑ cum ſibi ſaens debitum caꝑe crediderit.at in Sꝛijs ſi
mul veritate ⁊ iuſta pᷣcedente cã ⁊ bona fide ⁊ dantis volutate ceſti

tuit᷑ is qͥ accepit ſciens indebitum.

k Extitiſſe. que exntit.

IDOuaſi nondum vntat.ex quo videtur ſab. male dixiſſe qð qui
dam dicunt. eis eſt quod hic dicitur æ quod infra ꝓxi. a ſupꝛs
con. ⁊ de mulium. ⁊. S. ti.ij. ſi fur. S.j. Zu dicas m. AD. eum
benedixiſſe.ꝙᷓuis ſit diuerſitas in aſtectione emenus.accurſius flo

rentinus.

m DQuod apeꝛtius.ſ quare apertino? K. qꝛ hic habet affecnonẽ

⁊ rem acquiri pntat.licet non ex vendinone que vere merceſſerat

at ſupꝛa quando credidii non extitiſſe co ndiuiionem que extiut.

nec emptoꝛis affecnonem nec aliam habet.ſed huic queſtiom quan
fuui tradiia heredi non. Reſpondeo hic, ſed tu dic ſ̃ᷣm Johan.

li ale c
ſat.

hluſi
ſchle
ANe. (t
Cbendd.

d Hnin

onnnnſde
KNWade,

ſiit inni
Mano, r
Y N
Wro ne6
ieg ſ

Sn den

Logltentnoſthg
Alert ſao dei⸗

cum cit
Eic.ſiälnsnen

Anndematelun

Ethont nonten

llelke

yrz lban
htn —
kkeönn
Wckhröͦri
initinln
bumn w⸗

eſeri,

bam u
S
ſeenz ſ
a y i
4 Pan

4

unij n

4
dung ni

nui adnm
4 .
5aiiN

Dientenrhten
3Aiuns docun

iſeii i A ⸗

Mäemn.

—

yunn Il himn
aſſctgi⸗
gumnfiniogmn
Gn mumſ
—

=. S

Gnirinnlit

n gtinn
Unaf 4
omnsau

—RL inmn
i ulmcn .
i u . .
4 Amn 8,

c tum ſuchim. dama. ꝓpꝛium nomen Fui. .
Mõ vſucaptuꝑ. fa. S. de pig. ac. ſiqs in pignoꝛe.⁊.S.de acqᷣ.poſ.
ſi me in vacuam.in pᷣn. ⁊ de here.inſti.l.q̃n. in pᷣn.

ꝙ ceſſat vſucapio.cum traditionis tꝑe debeat bonam fidem hr̃e.vt
in pᷣn. huiꝰ.l.ſj non põt hr̃e bonam fidem.qꝛ ex ea cã non putat ſibi
tradi. Item ad hoc vt qͥs vſucapiat dʒ eo ti.credere poſſidere q̃̊ vſu
capit.vt..ꝙ verelictis.l.uiij.nec ob.S.de vſuca.l.nuũꝙᷓ;.S.fi.qꝛ ibi
cæfuncto fuit tradua hic heredi.Alij dicũt nõ ceſſare ar.S. ꝓx.S.⁊

S. acq.reꝝ w.
l. cum in coꝛpꝰ.
n qᷣ cre· pꝛ:ſi cum vefunctus emiſſe en here⸗
oit oqnõem non pi eius tradat᷑ q; neſciat æfunctuʒ
ſſe qᷓ extitit m ma 11., 18
cerr.·· eſſe:ſ̃ ex alia cã ſibi tradi: an vſuca
Sabemp pio ceſſat: H mihbi eum vſucape poſ⸗
— ſa⸗ ſe viderẽ.. Sabinꝰait ſi ſic res em
cto legis vmſſo pta ſit. vt niſi pecunia intra d cer
Pe⸗R⸗ tum ſoluta eſſet:inempta res fieret
Uſucaptuꝝ. —⸗
ſarim boererer non vſucaptuꝑ. niſi poſt pſolutam V
minak. aſie nõ pecuniam. D videamus vtꝑ cõditio
ljae ·. ſit bec an auentio. ſi ouentio eſt ma

gis r ſolueret᷑ ꝙᷓ impleatẽ. Siĩdi

em adieciio facta ſit.i.niſi qͥs meli

oꝛem ↄditionem attulerit pfectam
eſſe emptõʒ ⁊ fructus emptoꝛis ef⸗

fici ⁊ vſucapionẽ ꝓcedere iuł.ꝓbat
⁊ alij dicebant ⁊ hanc ſubaditione

Kondis ſit zctam eſſetille non ↄtrabi reſolui

ris tali diee.. emmptio pura eſt vbi aouenerit: vt ſi
Eonuentio. diſplicuerit intra diem certum in⸗
vt vendo. ſ̊ ſiat .—
