non valet. vt. S. e.
ſcire.S.fi.accur.
i At furi. qꝛ ſem
per eſt in moꝛa. et
moꝛa trahit ad ſe

beraretur. Jdeʒ dicet᷑ ⁊ ſimoꝛa ſa
cta vefunctũ ſtipuler. Siqͥs an⸗

cilla ſiſtere ſe in aliquo loco pmiſe⸗ piculũ ante noua⸗
rit:q pꝛegnãs erat. ⁊ ſi ſine partu neeag es eſt.
eg ſiltat: in eadem cã eam ſiſtere inn heniunt lpe.

telligitur. Sem.
Yinſulã fieri ſtipulatꝰ eſſem
⁊ trãſierit tps qͥ potuiſti face
re:qdiu litẽ ↄteſtatꝰnon ſim: poſſe

—

te facientẽ liberari placet. ſi litẽ

iam cõteſtatꝰſim. nihil ꝓdeſſe tibi

k Cauſis. moꝛa
vera vel pᷣſumpta
nõ interueniente.
Igem dicer. vt
valeat ſtipulatio.
m Yacta. Mota.
aſſimulaꝛe moꝛo⸗

ſum et fureʒ quod
ſi edifices. facit ad interuum
Bem. vt e ggeen filt
. E rön . Ar 6⁶$ us. G. i. 7 acit. 8.
executõne obligatõis ſciẽ W reign. uiſc
Aiü eſt qtuoꝛ cauſas eẽ. nom F. j. x qo dꝛ no. et
interdũ eſt aliqᷣd qð a ſingkis here E. e atrahẽ. ſtip.
l. nõ moꝛturum.

dibo diuiſim ↄſeqͥ poſſumꝰ: alið qoð

n Befſunctuz. ſer

ri põt: aliud qð ꝓ pte petit᷑: ſolui uum ac.
niſi totũ nõ põt: aliud q ſolidũ pe daramanaze⸗
tendũ ẽ: lʒ in ſolutõeʒ admittit exe⸗ Ab. que nõ placet.
cutionẽ. Pꝛia ſpeẽs ptinet ad ꝓ⸗ noeſ ers r
n her becume certe.nam ⁊ peti moꝛa. ac.
tio ⁊ ſolutio ad poꝛtiones heredita p Siquis pmiſe
rias ſpectant. Secunda ad opꝰ ncnnn nors

— L li ↄuentus,. accur.
qð teſtatoꝛ fieri in ſſerit. nam ſin⸗

guli heredes inſolidũ tenent᷑:quia
opis effectꝰĩ ptes ſcindi ñ pt. Qõð
ſi ſtipulatus fueropꝑ te beredemue

q Peegnans erat.que hʒ exceptionẽ. vt. ſiquis caut.l.ij.S.ij.⁊ fa
cit.S.ſi ex noxa.cauſꝗ aga. l. j. S. j. ⁊ ſiquis caut.ſiquis quenꝙ. ac.

r. Intelligikt. 2 ideo no tenemr ex ea ſtipulatõne.⁊ facit.j.de ſolut᷑.

ſimihi.x.accurſius.
11 inſulã.i.wvmũ,in mari qᷓ eſt quaſi inſula.⁊ dĩ inſula q̃ſi
„ in ſalo. 1. in ſalo poſita ᷣm iidoꝛum. accur.
NMon ſim.ſi mihil mieſſ. et. meg. vt. J. ſi ia quis ꝓmiſerit.S. ſeia.
⁊ facit.S.de penu.le.l.j.in fi.j. Rñ.a.S. man. hoĩem.⁊ e aſti. pecu.
ß ſi altq. 7. ].e. interdu. S. fi. .l. exiſtimo. §. fi. 7.l. qui rome.S.item.⁊
J.iudi.ſol.cum querebat᷑. S.pꝛoinde. ⁊.j.e.ſi ſeruu. S. ſequit᷑. Sʒ cõ⸗
b· non omi.. S. plane. So. ibi fint pena apoſus. hic nõ. vel
Fm Aſ.illa trahitur ad iſtam. ac.
u Placet.quaſi moꝛa purgata.accurſius.
Si echſices. ad hoc vi libereris a pᷣſtatõe mieſſe. ſic qñ ius meũ
eſt factũ eteriꝰvt dixi. hoc aũt fallit. S. xe pub.I. hoc edicto in pꝛin.
4 1 executõe. q̃tuoꝛ cauſas eſſe. foꝛmales in inſtituendo exi⸗
gendo p̃ᷣm qua foꝛmam tebet peti ⁊ exigi. J
b. Puma ſpẽs. pecunie certe. idẽ in certa ſpẽ ꝓmiſſa. vt ſtichum. ac.
öGSGpectãt. ſiue ſtipł atoꝛ ſiue ꝓmiſſoꝛ veceſſeru. fa. Z.e. l. ij. ĩ pᷣn.
Sczda. ſpecies. ad opus. vbi neq; petitio neq; executio diuiditur
aʒ. IJdem in omm ſeruitute excepto vſufr. vt. S.e.l.ij.⁊.S.ſi ſer.ven.
I. loci coꝛpus.S.ſi fundũ in fi.S.accurſius.
eMNunuog ſi ſtipu.qꝙ pꝛo ſed.⁊ ſic accipe ꝙ non teneret inſoliduʒ. ve
ſupꝛa.⁊ ſic nõ eſt hoc exemplum ad pᷣmiſia. ſed ad pꝛimũ membeum:
⁊ tacit.S.e.l.ij.S.item ſi in facto.⸗ fam.herc. heredes. S. in illa.a.l.
inter coheredes.S.quod ex facto.ac. .

—H

7 Agam. per actum. accurſins. .
g Eam. per iter. accurſus.
hi- Sari. puta centum nomne pene. accurſius.
1Sarciet. circa hoc plene diximus. S. e. l. ij. in pꝛin. Sc.
k Pꝛo parte. miſi totum. i. in totum. ac.
bererae ſ ⸗ ſel
Ar. Te 1
ſua ꝑte couemun „ . —
aii⸗er ſi ſolnam . tuum non fieri: qnominus eã agã
eagem re bene eſt. ſi aduerſus ea factum ſit tm̃ dari:et
als ipſe idem con⸗ 1adu SS
neniur. vt. S. el. vnus ex pluribus heredibo pmiſſo
ij.F.. ris me phibeat: verioꝛ eſt ſentẽt ia
— r vm? ſſ „
m Soluent. ab exiſtimantiũ vm facto om̃s tene⸗
beredibp. ri:qm licet ab vno ꝓhibeoꝛ: nõ ta⸗
n. Mon oſequar men in ptem ꝓhibeoꝛ: ſed ceteris fa
als eſt no. als de . õ
eſt D e⸗at. milie herciſcũde iudicio brae d
ꝛomiſerit. aum. . :ſolui
Sꝛomiſerit. num. Pꝛo parte aũt peti: lolmn
nam / ſol. v. in pen 2N E — .
n vrr re autem min totum no porerit: velu
ande ſore ti cum ſtipulatꝰſum hominem in⸗
be. tio erꝰ ſeindit᷑: ſol
ſolu.qui hbominem certum⸗-nam petinio ei .
7.l. ſi ſutpulan. S. ui aũt mii inſolidũ non poteſt: alio
j. accurſus. quin in diuerſis bominibo recte ꝑ⸗
p Inſolidu. agi⸗ 9
. eſundun- di tes l. auent qo Von vorun ſerfun⸗
cit i exemplo. 2 lie ctus gcere:ne q lpu atlmno
npoherono id? Alequar. Ichem iuris e: ſiquis. x.
Venchrons ace. a hoĩem ꝓmiſerit. Inſoliduz
vudle vo ggioptet: 7 tis ſoluto affert li
vel eius q imer⸗ berationem: cu ex ca euictoõnis in⸗
. eBe tendunus. nam auctoꝛis heredes ĩ
em aue⸗S.⸗— ſoliduũ venunciandi ſunt:om̃eſq; ve
facit. . vepon.l. ſi bent ſubliſtere: ⁊ quolibet vefugi⸗
vuo hereges. .E. te om̃s tenebunt᷑: ſed vnicuiq; ꝓ
ſi ſerui. ven. .locd chtc oms renebur: en eii
S. ſi fundus. jern. pte beredlitaria pᷣſtatio iniungit.

Item ſi ita ſtipulatio facta ſit:ſi
ſundus titianus datꝰnon erit:daꝛi

¶Itez ſi it a. hoe
reſpicit terciaʒ ſpe⸗
cdiem in qua % par
te petiᷣ.ſolui autẽ

mirtotum non poteſt. n. e
1 Zuianꝰ. in bmon datoõne nõ habetur diſtinctio diuidun a indiui⸗

dui.ſicut haber᷑ in faciendo.vr no. S. e. l. V. S. Ri. ac.

u Mon erit. quu dar ꝓmiſſus er at.nec enam ꝓmiſſus.ac.
x Bari. quando ipſe fundus eſſet pꝛomiſſus. ſic ſuꝑꝛa ve aci. empi.
lL.q lucius.ſed hoc caſu neq; ad fundum cum non ſit in obliganone. ne
q; ad penam pꝛodeſt. vt inira. e. ua ſtipula. vel dicas fundum fuiſſe ĩ
pꝛomſſione. ae.
y Peogeſt. quin pena committat᷑ in totum. diſtinguu tamẽ io. aut
volenui a ſpontaneo crediton pars vna ſoluia ſu.quo caſu pena com⸗
mittatur ꝓ parte. an etiam cepto crediton. vt cum etiã debuoꝛ dice⸗
rei ſe ſtatum vel ꝓxi. ſoluturum. aliam ꝑtem rogat vi creditoꝛ ſub hac
ſpecie accipiat illam ꝑtem. a poſt nõ ſoluu aliam. nam hoc caſu com/
mitntur pena in ſolidũ. tiamen in ea oputatum eſt pcium ſolute par⸗
tis. verbigra. ꝓmiſifunduũ valentẽ. xl. ⁊ ſi nõ ſoluerẽ ꝓmiſi penaʒ.c.
ſolui ego mecdletatẽ fundi creduoꝛi vecepto. vt dictum eſt. commiſſa ẽ
inſolidum pena.c.ſed tamen in ulis.c. putabit᷑ pꝛeciũ medietans ſo⸗
lute. ſ. xx. miquuz em eſſet a rem poſſidere ⁊ penam exigere. vt S. de
excep.d. apud celſum. S. labeo, ⁊ de pact. reſcript᷑.S.ſi pacto. Itrem ſi

aliquis de heredibo non oſentiat. non ↄpellitur ꝑ iudicem vel per ſor

tem. vt. C. ↄmuma te le. l. fu. vel ſtatur maioꝝ parti. ar. ſupꝛa de pa⸗
maioꝛem. aʒ. accurſius. 4
Partem. ebinl. ac.
2 Soluere. vt 1.S. ſiquis cauno. l. ſi ſeruns. 2. . luitione pi. l.
j. 7. S. fami. ber pperedes. F. i la. 2. G. de diſtrac. pl.l. diu. accurſiꝰ.
Dmcuic; ſ ub oditone. ſi ſtipulatoꝛ aſcenderit capirouum. ac.
Mihilominus. hoc fallii quando licet impedire. vi ſi viceris me
aculum iaciendo. hoc autem quod hic dicuur. ideo eſt: ne ex wolo ſuo
lucretur.vt..æ reguiur.l.in mre.ac.

nit: reus liberabitur. fideiuſſoꝛ au⸗

ꝗq lod dicitur. vt. S. e. l. ſeire debemꝰ. . S. de euic. l. cum plu⸗
res.⁊.j.e.titia in fi.a.l.pluribus in pꝛin.⁊ facit.S.æ leg.
ij.quonens.accurſiuns.
b Expumunt᷑.nomĩatim æ etiam copulatiue. veluti cuʒ ſtipuloꝛ
rem iſtam dabis ⁊ iſtam et illam ac.non autem expꝛimuntur velu

tuo ſticho fideiuſſoꝛi ſuccurrenduzʒ ꝑ. ſtipulanonem
eſt:ſed ſi fideiuſſoꝛ hominẽ occide⸗/
quit ꝑ ulã ſtipu
tem ex ſtipulatione conueniri po⸗ ifanento⸗
H a colono: cui fundum in

nvigintiqnq; annis locauer:

deʒ od

legate a teſtatoꝛe dandũ a me herede ſtipuler in eũ caſum quo con⸗
dino cæfecerii m M. facit. S. e. l. ſcire de. S. flac.

—

d Sitipulat. vt ſi ſupuloꝛ a te rem aliquã ſi erit mea. ac.

em Diꝛa rei. fideiuſſoꝝ. nõ tamen ſie vt fideiuſſons augeatur
obligano. vt. S. e eo quod certo loco.l.certum.ſed vt pꝛo
ducatur. i. vi tranſeat cõtra fideiuſſoꝛes et etiam comirs heredes.
vt infra. e. ſi ſeruu.S.nũc.⁊ facit. S. e vſur.l.ſiquis ſolu. S. j.7.l.
moꝛa. S. fl. 7. J fideiuſ.l. ſi a colono. S. j. ac S

noq;. vt ſipmiſiſti ſnchum a weqliti fſideiuſſoꝛẽ et funſtiĩ mo

ra. nam aduerſus te ⁊ eum obligano ꝑpetuatur. ac.

Obtulit ante moꝛam rei vt innint. idem ſi poſt. nam moꝛam
rei purgauit. Alij vt. h. dicut poſt mora rei. als lecus. vt. . ſi ſer½

num. §. ſequi. . S. de pericu. 7 com. illud. ac. .
hj iberabit᷑ interitu ſpeciei cum a in moꝛa non eſſet. g.

neq; ſem legata⸗
rius plus conſe

et vᷣm hoc erit
bonu exempluz
vt ſi res erat ſi⸗/
bi legata ſub coõ
ditone. ſtipule
. tur eam ſub ea⸗
vel dic vi ſi ſtipuler ꝑtum ancille mee pᷣgnantis. vel ſub cõclitione

ti dabis omnes
res iſtas.
centum:niſi totus vetur:pena com
mittitur in centũ: nec ptes pꝛodeſt
fundi poſſe dari ceſſante vna:quẽ
admodum non ꝓdeſt ad pignus li⸗
berandum partẽ creditoꝛi ſoluere.
Quicunqʒ ſub ↄditione obliga⸗
tus curauit ne cõditio exiſteretꝛni c n Emo
hilominus obligatk. Lpian?. ſirerlu
Vod dicitur tot ſtipulati (erus ineran ⸗
nes eſſe: quot res: ibi locum ua. hre m l
habet: vbires exprimũtur ſtipula-⸗ vᷣ q ſtichũ. m nõ
e⸗ P— ſufficit expoſuõ
tiom:ceterum ſi nõ fuerint expꝛel- hec. nam legata⸗
ſe: vna eſt ſtipulatio. nnere ſibi ſö
Apianus. ai aril
Emo rem ſuam futuram in im euʒ caſum q̃
eum caſum quo ſua ſit: vrili⸗ ſua fntura ſr?
terſtipulatur. Vem Nö brierno.
DSꝛa rei fideiuſſoꝛi quoq; no⸗ caue.l. j. S⸗ſis
cct: ſed ſi fideiuſſoꝛ ſeruum ml ier tino dt
obtulit:et reus moꝛã fecerit:moꝛ⸗ pꝓus.ſ. abwot

.i Conuemiri. quia in totam cam fideiuſſit. vt infra. l. iij. S. nuc

videam. nam Recet reo liberato ſideiuſſoꝛ ſtricta ranone libereiur
hoc tamẽ caſu ex equitate adhuc teneiur fideiuſſoꝛ ex ſtipulatu vti⸗
li.ſed videtur de wlo actõe teneri. vt ſupꝛs de wlo. ſi ſideiuſſoꝛ. qᷓ
eſt contra. So. hic de equitate vuili ex ſtipulatu. ibi de rigoꝛe de w⸗
lo vel dic ex ſtipulanone.id eſt pꝛopter ſtipulationem datur de wlo
vel hic poſt ſuam moꝛaʒ ibi ante occicht. vnde pꝛiſtina teneri no po
tuit. cum reus ea eſſet liberatus.tenetur ergo ð wlo. plene die
ibi nota. a facu infra de ſolu. qmi. x. ⁊ ſupꝛa. e.l.cum filius. ac.

k J colono. vi omnes fructus eſſent ſui. certa pecunis

mihi dareiur.
INnura. id eſt cuius effectus eſt de ſuturo. ipſa tamen preſens

(nen.
116. lelu.

Eeno tn.
Aſftltp
toloct,44

(pnl
WNNot
Wrn
DEOhNNEN ſ
bcit

NN
Menlle. .

poſſe.
bove ,in.

un an.

ſinunn ſen
Mgre,
aneg
a.
loreg.

mhlin

NNrlae „ r S . e Contingeret. vt manumiſſus ſit. vel aliqd pᷣdicioꝝ ↄtigerit.ſ cõ⸗
ſenmoren ſerie mne W per. verbum ohontere, ſugna raFermc ſti.S.ſacrã.ſo.hic de ſuo.ibi de alieno.vt ⁊ hiic ſubijcit.
d e. ł * . . , „ „ —
ttis mihi.c.⁊ vſuꝛas ſin autem ⁊c̃. ”MZM ——
Met m. n ſeneer n ann mente ano Efaneris in ſolunuo d Si auũt. fecit. ſ. wllo vel culpa. ſ̊ nõne in alieno põt ↄmuti culpa.
tnue quatuoꝛ denarioꝛu nun ibers. gccurſis vt.S.de le.j.cũ res.S.ſ̊ ſi alienꝰ. Item in ſuo pot nõ eſſe culpa.vt qꝛ
rd e⸗vel genamanagimo⸗ denarioꝝ pꝛo omml! pmio fiar liber ʒ
n n Pao vſuris dni volutatem. vt.
Ne id eſt loco vſuꝛa E. de ſeruis qᷣ pro
rum decuenne ſttres annos: ita ſtipulatus fue⸗ numiſſus: vel etiã ab hoſtibꝰ ſi ca⸗ Fnolt ae K⸗
. e n ro: quicquid te dare facere opoꝛtʒ: piat᷑:culpa in hũc modũ diiudicat ſperi frequennam
BBaunragt nö anmplljin ſtinularöe; wquelk:cf vt ſidclez t, pmmſſons res n! te rs wlrſez
. qõ dari iam oʒ.ſi aũt obijciat᷑: opꝑ⸗ ſtipulatõms vel poſtea fuerit: ⁊ qd l alieno eſſcupe
. Ramen. litebitue: etiã futura obligatõ wedu coꝝ acciderit:mhilominꝰ tenebit. renet. vr.l. ci res⸗
, itercen vr cltur. Dmpom··¶ IJech fiet ⁊ ſi paliuz poſteach abß ꝛum nond cſt ñ
75 viu re i. Vm ſtipulati ſumus ꝓ vſu⸗ alienatꝰſit:id ↄtingeret.Si at᷑ alie frequenter em con⸗
.fI. T. Iu. 4 . . 3 .
, l. j. ⁊ erat hic ea ns legitimis penãꝗ in ſingkos nis fuerit: ab alio rene qa ſnde anpa unnhienoſt
0⸗ Wis dubuano q̃ ii. menſes ſi ſoꝛs ſoluta nõ ſit:etiam ſi rit:non tenet᷑: qꝛ mhi eci:nin po⸗ 2 fſheit ad bec er ſe⸗
en gu videbat 0 ſoꝛtis obligatio in iudiciũ ſit edu⸗ ſteacgy moꝛatꝰ ẽ ſolutionem aliquid gquenna. .te ſolu.
udll uario facra. c. tadbuc tñ pena creſcit: qͥa ve hmõi acciderit:quã diſtinctiõeʒ et l.ſi mihi alienum.
1, wi cta:adhuc tñ pena c . ex
dy ¶Non eſſe. mi ſolut nõ eſſe. Auk. iub. ſequit. Yez ſi hõ qͥ fut pmiſ⸗ x:l. garneen, Mi⸗
oneneen eſt gecunis c. in. riur. YBiez R l. e le. . ii res le. er
vr vollarur pri Pſeruũ ſtichũ ſtipulatus fu ſoꝛis ex pcedenti ca ablat?er fuerit §n mo Een jin
ma. ſeo vur at. æ ſ Yero: a nulla moꝛa interueni⸗ ꝙ ſtatuliber fuit: pinde hñdus ſit: —RT
ni is ci acceſſo. nte ſeruus væceſſerit: ſiquidẽ occi ee. lineteclo nus 33 nebell.
ñ pmiſſoꝛterpeditũ ipſiꝰ cſijt eiꝰ eſſe. e illo queri qundã. S. ſiquis filn
niy un H ae th. mſſeerpealtnelt ia chr: an isc neſciens ſe reber⸗ oc⸗ un. gn aa ami.
a en vi. . Negligat infirmu: an Ebeg 21 78601 † 101 —!!l. heres lernus. et
uin Kecra unr eina ꝓmiſſoꝛ:ↄſiderandũ eſt:vtrũ quẽ⸗ cidi::teneat᷑.qð il. putat eũ qᷓ cũ vle.j. ſiquis inqii
u rh. . S. e.l. ner admodũ in vendicatiõe hoĩs ſi ne-⸗ neſciret:a ſe petitum codicillis: vt nos.S.j· accurſius
wm net lega. in fi. ac/ glectus a poſſeſſoꝛe fuerit:culpe hꝰ⸗ reſtitueret: manumiſit. Sequit
Inkirmum. nolie tenet poſſeſſoꝛ: ita 1 eñ dari p weo videre: qd veteres oſtituerũt
ͤeoa⸗ moꝛti* miſit: an culpa qð ad ſtipulatiõem quotieus culpa interuenit lebito⸗
ac uu nir:a. attinet:in faciendo qͥdeʒ accipien⸗ ris ꝑpetuari obligationẽ quẽadmo
nu ic⸗ e boſſeſſore a ſit: an in ñ faciẽdo. qp magis ꝓ dũ intelligendũ ſit: ⁊ qẽ ſi fecerit
n oneſice. gacd. pandumnm eſt: qaꝛ qui darepmiit: ad miſſoꝛ qminꝰſoluere poſſit: expedi
oſtef'. dangu no faclenduͦ tenet. ßet ſiſt tum intellectum Pʒ oſtitutio: ſi vo
mV kg etiaz bone nigei. quidẽ res in rebꝰ hũanis: ſed dari moꝛatus ſit tm: hic he ſitat vt ſi
en poſt litem teſ. poſſit: vt fundus religioſus pu poſtea in moꝛa non fuerit: extin⸗
. vt. S. xe rei ven⸗ non poſn . „ ſuperi : et Celſi
ni dlcgnn perto⸗ ta vel berrfachns wel ſeruus ma⸗ guatur luperio? moꝛg: et Celſus
1. 7.l. ſi Vvo cuſto.
min 1. ann ge. ine culpe teneatur. ſ. negligenne nomine. ac. d Aoꝛatus eſt. id eſt diſtulit. accurſius.
znn . In faciendo. 1.ſi cecideru. vel cuuſam moꝛns pꝛebeat. accurſi⸗ . Rameme mre epnlatoruo. accurſins.
Mind I urandom no QAuod. id eſt quta. accurſius.
ien TN. Rirer medicando. in ̊ od. quia.accurſius. l
tn 3 von eclen ha, utd in voneneca nactemod mn 8 Liber. exemplum. pꝛomiſi tibi dare ſtichum. poſtea quidã me in
. lumm’ . ſn d noe o menn e alerer culpa nõ ſit in nõ faciendo.ſe ſtitint.a ſticho legaiit libertatẽ ſub conditione.ſi exiſtenie conduone
nmmn (int aendo hß L erigen 15 be. Fere bere venalr.l. vegnor ſtichus fuerit liber. non teneoꝛ. accurſius.
eh lacendo en.I. occigendo. r g ſi qu. vt in neglige / 1 Be ilo. teneatur. æ magis eſt ꝙ teneatuꝛ. 33.
ule ernn nalum ve Rkin e nugis inben ecer car JRno Kk Putat.ſ.vt teneatur.vt inſti.de le.S.ſi vo heredis. ac.
culpa a⸗ t. ⁊ ſic teneatur. S. egic. eren⸗ . . R10¾ t ſirno J
eae bor SFn anen ibi culpam 18. . F. e vſur.l.videamus ac. n l R——— quomodo en ignelutſit ſin uure r ſi ſe
at pun. 1 ſupꝛa r pen. heredl ei qui. .cum deecha. oe conſti pecu⸗. Bearorit. ſne n ieneblmerFeſt ed de berechs etat ſeg tüc
cinii qui autem. S. ſiquis. IJtem pꝛo hoc quod dicitur de legato. ał. nam vt. S. qui 7 a quibs. l. g S. j2 .

op.S.qͥ ⁊ a q.l.heres.ſj Rñ.heres nihil ibi agit. qͥn teneat᷑ ad eſtima⸗

. arca legaracon pteꝛminendo. et diligen⸗ 1 3gi
R 1 circa legata conſideratur heredis culpa in pteꝛmiuendo.et dinigen⸗ tionẽ. h libertas tenet.a faci hic queſtionẽ quã ibi ex.l. de ↄdii.inde.

nia in faciendo ea que diligens faceret. et pꝛopter vrrunq; teneiur

14 ſinee .l. quid ergo. S. ſi heres. Item l.in ſumma.S.ſi ſerunum, ⁊ ibi. ſo.m io. HM
Gununi biopor iapaagrienl nus er Jedun an 5. orarignnſe m Sequitur. cum in ſpeciebus cettis de culpa locuti ſumus.ſequi
on poſitiom.⁊ quod ſubijcit quia ⁊c.eſt rano quare erat dubuandum r Perpetuge. en aunor winon lberetur nteritu ſpecici. K
”” non quare hoc ſit pꝛobandum. accurſius. arl. „K⸗
— y Beciderereher eim gin rem ꝓmiſit.y.ſ.ſi culpa pꝛomiſſoꝛis aa SPm.ſic ergo ꝑperuatur.i.pꝑpetua ne tann, ſ Se erqt perpetua.ſi au
mnn Aerit ſecus ſi ante ſciliet moꝛam moꝛatur. vt in ar. contra ſup̃ en, n etar renvoraus: er tune eru ſimue fieri. ad eſt remanere ſu
2 Gan⸗ ti.j.is qui.accurſius. o Conſtuutio. vt teneatur. vt quia occidit. vt ſupꝛa. e.l. in pꝛnci. æ
Aub a iet. ſalicet vt teneatur. vt ſoꝛtaſſe per eum qui poſt emt. vel motanon purgenu. gl 10 decantm. ukibus. gt. .
—ãà 8 aliter acqiiſiui ꝙᷓ ſuo facio.vt videtur id accidiſſe.cũ popꝛomiſſio P Ss ſner RM mia olnere volcn
chuta⸗ nem alij tradidix. vt ſupꝛa te rei vendi.l.iuł. ſcri. ſi bominem. ⁊ i,· q ue git oolatione⸗ *
ℳ ſti. e leg. .. ſed i alij. rem ra. habe.lẽſi indebuum. S. fi. accurſlbũ. x Epxtinguatur. 8
b Ab hoc, pꝛomnffoꝛe. accurſius.

I Eam mo:am. ad q facit. 5. de peri. æ cõmo. I. illud. 7.S. e. l.intee Pecuniam.ſ.intereſſe.Et ſic no.intereſſe sln
dum. §. fi. ſiquis cau.l. ſi poſt tres. 1. C. de fideiuſ.l.ſcumꝰ.⁊.S.ð one. vt dixi.S. e act᷑. emp.l.in pꝛn. ac. e non eſſe in obligati tul
oſti. pecu.l.ſed ſi alia.⁊ de odi.fur.l.pm. ſed ↄtra.l.fi.ſeo ibi liteʒ ſu · 2 Poſſe. ſiue hominẽ ſiue pꝛecium ſtipuler animo nonãdi. vt.̊ 1 .
ſcipere non rem reddere volebat. scceurſius. de conſti. pecu.pꝛomiſſoꝛ.ac. E mn li
1Hono. quis emm ſtricto iure pena ↄmiſſa eſt.⁊ ſtrictum ius dit x Si hoc actu.vt nouet᷑.⁊ facii.j.de nona.ſi aliquã rem. ac. ng⸗
euz oĩno teneri piꝰ a f Ju
moꝛaʒ. ſed qꝛ; equũ S 4 i
e taliter eundem . bit: eü gui moe⸗ .= . fuerit Phibir ſc
hane Pen euadere adoleſcens ſcribit: eũ qui moꝛaʒ fe ſionẽ intelligens eum qui iubeat. lcet et ego fueri liie
rnut rale eſt. cerit in ſoluendo ſticho: quẽ pmnſe Effectus huiꝰaſtitutõis ille eſt enpedius. t., rn
moꝛa. ac. rat:poſſe emẽdare eaʒ moꝛã poſtea vt adhuc hõ peti poſſit: ſeo ⁊ acce ſtan macum
n Eet equo. non offerẽdo. ſcribit eĩ hac qõneʒ eſſe ? prũ ei poſſe ferꝛe credit᷑: ⁊ fideiuſſo nen rññ mdea·
Et eauo. non bono 2 equo: in q genere plerumq; rem accipi eiuſdẽ obligatõis noĩe. mrro aelnene
neatar achuc: ſub auẽctate iuris ſciẽtie pnicioſen nouari aũt an poſſit hec obligatio. eſſetz ſinomen n
1 Jur. ſalicer gunt erꝛat. et ſane pbabik eſt Hſnia dubitatidis eſt:qꝛ nec hoĩem quiñ heran glterr 3
„ Par . ſumlis quã quidẽ ⁊ iuł.ſequit᷑.nam cũ q̃ri eſt: nec pecumiã quenõ væbet ſtipu vepoba lig i
i: Sne quis emm tur ð dãno: ⁊ par vtriuſq; cã ſit:qꝛ lari poſſumus:⁊ ego puto nouato; cum: accur. –
gin w mmnol. ve⸗ n potẽtioꝛ ſit ꝗͥ teneat: , qq pſequi fieri poſſe: ſi actuʒ int ꝑtes ſit qd b Ato quaſ ſa
um Fr vin. tur. Nũc videamus in qbo per⸗ iub. placet. Bem. dicat nontm m An
ee re. ſonis hec aſtitut locũ heat: quei⸗ ZYitaſtipuler: pte nõ fieriiq. bbenr mun ꝛes len
aherlegut. n ſpectio duplex ẽ: vt pmo queram⸗ minꝰmihi herediq; meo vin beredi meo acd n
„eael⸗ q ꝑſone efficiẽt pꝑpetus obligatõez; emiã tollere liceat:etiã heredi da ſiue exceptio. c
mus. coſtitutio.qᷓ inde quibo es ꝓducãt. vtiq; autẽ tur actio. Dem. c 1 Z30a ſc 1
vPpettonda obli pncipalis debitoꝛ ppetuat obliga⸗ ꝗ ſic ſtipulatꝰ fuero:p te nũ dſumaz. ghg E
ganone laquuur. tioneʒ. acceſſoꝛes autẽ an ppetuent fieri: quominus hominez ex deſtelguam. ef
ſtirutu veteruz. vt. dubiũ eſt. pompᷣ. ppetuari placet: his quos habes ſumaʒ:electöõ maeag be
S qre em facto ſuo fideiuſſoꝛ ſuã obli erit. M ſ
ligaronem moꝛa k Bstionez tollat: cuiꝰ ſnĩa vera ẽ. ita vemr. in
ditg- di.a c, qᷓ; ꝓpetuat᷑ obligatõ tam in ipoꝝ q; Riticum dare opoꝛtere ſti⸗ inl
rum onus. gerur. cceſſoꝝ ſuoꝝ pſona acceſſionibus pulatus eſt aliqs:facti qõ eſt Taen
d Broducantr. qᷓᷓ; ſuis.i.fideiuſſoꝛiba ꝑpetuãt obli nõ iuris.igit᷑ ſi ce aliquo tritico co ſſeſenu
Pbligmönem. gationẽ: qꝛ in totã cam ſpopõderüt gitauerit.id eſt certi generis et cer andlr
ſaaendoſ.moꝛam An filiuſfa.qͥ iuſſu patris ymi te quantitatis:id habebit ꝓ expꝛeſ mioch
rſus ide ſerit: occidendo ſeruũ ꝓducat pꝛis ſo:alioquin ſi cũ veſtinare genus ⁊ limhifi
een en eon obligationem: videndu eſt. pompo mocdum vellet: nõ fecerit: mihil ſti⸗ äee
eorum ſeero herpe⸗ nius pꝛoducere putat.ſ.quaſi acceſ pulatus videtur: nec igitur vnum ntn,
h Placet in ſuaz uebt:
enan grenr echrg lue
dD Electõ. videbat᷑ con tra me ſieri deberet intepretatõ in ambi n Manti
8 Sa ndin gibne felani bperua. nñie mcipii quiboꝓducat᷑. guo. ſed non eſt anbigum. facit.j.de regn Werlente anm änane
m ideiuſſoꝛibus. ſ.ſecundis. mn. ſeo an heres meus notenr eligere: ar. ꝙ non ſupꝛa. e. ſi ſtipuia. ſu. Ultumun uamt
. Serbernzt l.kanuſſoree dꝛim. ad hoc.j.ð fideiuſ.grece.S.fi. ulud. vel dic ↄtra.vt ibi ⁊ ar. S. lega.j.ſi ſic.S.fi.ac. M —
m. hos arnculos duos.ſ.ꝗᷓ ꝑſone ꝑpetuẽt. ⁊ quibpducan᷑ e t Rincum. vi tollas inſimtas ambage eno. ni eitt
arelene placlns eſt. vñ ſciendu ꝙ pᷣncipalis debitoꝛ moꝛam adhi⸗ nus io.⁊ omnia ſine ſcrupulo vel eedlter heanand N —
. s Bperhat obligatnonẽ tam ↄtra ſe ⁊ ſucceſſoꝛes ſuos ꝙᷓ ↄtra accen. caſum ſtipulatus ſum a vobis triticum. facti eſt queſtio. queruur bnmidiſmin
ſies. u . uſſoꝛes d heregts tor ae fideiuſſoꝛ ↄtra ſe et ſucceſſoꝛem ce quo mielligatur. nam ſi habuo reſpeciu ad pꝛecedentem contra ninisgnnce
mano ſitee . e⸗ moꝛa. S. fi. 1 ſic pʒ otra quos perpe crũ cogitauimus cæ certo. vt verbi graua. ſi mutuaun nibi tritianz itmnmhhili
miſton. vi ranera ertnae upnlero vel peuraioꝛ eus wænudans p. bon er de llo coguauimus. vale ſtipulano. æ id habetur pꝛo expi⸗ Hüsmeni
Rb aens . intge F. d e. S. petuã. vł eoꝝ geſtoꝛ. vt.S.de vlun ſo. et hoc in prima.vltimo dicit: ꝙ ſi ſtipaloꝛ trincum non cog Rilgniee
An filiu la. pꝛoducat id eſt tando cæ aliquo certo, nec ex pꝛecedenti contractu. non valet ſnu- igej e.
b Berehn a⸗mochcnt ic eſt perpernet. . lano, dccurüihns. enh fänenutmn
A ere r e nannt, e quod eſt. S.e.cum films.ij.rñ. x f rnEnolrid ſegetes ſiue iauanmeſt enim generale nomen aa utint
er er el r⸗Clin eletern⸗ de⸗ . oupmne id quod in area teritur. Alio modo appellatu xcellen⸗ INe Aen
i salatag. R entins. que eſt vtiliias huinſmodi conſtitutio⸗ nam franemum. Zerco modo wenus melega re. ge Jralen, lu
Eonſtitutõnis. veteris. vt. emr ir nrf Aliqms. non deſignato modo vel . nr
. Foſtie nonnp. Sniim vtes 8. ſequitur in pꝛin. accur. 5 Dalſtio cn guerte an Velenr ſtiuiaregialis Ald. gdc. N
pörgtecrum aſtuemnvt.F. aie en e aehhut in obligatone ſit. qu? i Cogitauerit. ſiipulatoꝛ vnnſſoꝛe ſoꝛte hoc intelligemie. vel dic co Arhennun
mump debuo por ↄſtitui. vt. 3 ſ vee i Rñ.qꝛ a⁊ non deii gitamt vterq; ſcilicet. quod in idem recidit. veluti cum certũ tru. n
debirum eſt cum agendo ad bominent, . J z5, a0 põt. vel dic quaſi cticum mutuum cæcſſet infoꝛmiter ſibi triticum dar ſtipulet᷑. naʒ EN ain
Seo acceptum. patri pꝛopter n fun gleqlu ar. at. de eo npnlan vicek⸗ romn ea ane in pꝛefatiombus ac. vt.j.e.l.ti R
.p en nnli . tia. ⁊ ar. S.ſi cer. peta.l.cum ac. erag iane
Eergocnetnhegr malagegdr ue ſtipulatõne. que auteʒ an Senna pwtn⸗ afnrun veldechorgenn pata. ar.
y Obligationis. quod muſſn. a4. AVellet. in ſtipu. vel prefatõne.⁊ dic modum.i.quantitatẽ. g. aſten
3 Obligano. qua pater nomine filij teneatur. m Nidetur.idem eſt ſi nudam traditionem facio.poſtea etermi ehanund
. ge⸗ naturus. cauſam tradinoms. a aliqua ex cauſa impeditus id no 14 fruied

mruuugumi,
an
Fumnianut
nr.

Sin W

NNuit
Gn un eii

ſns euiniii

muimmunth

Grn teheue

mmuum
umm mnn

ſecero. M. a facit infra. e. ita ſtipnla. a fupra de vſur. quod in fti⸗

pulatione. 7. C. e w. pꝛ0. l. j. accurſius.

n q E inſulꝗ. ſieri.quia locus ſtipulautis eſt non alterius.ĩ⸗
uente ſunt em̃ ⁊c.vi mſti.de inuti.ſti.S.alteri.⁊.S.e.ſtipu.
iſta. S. alteri.cñ em̃ in facto eſt ſi intereſt agit.ałs nõ.vt hic.⁊.S.ð
re iud.ſiquis ab

glio in fi 7 ſert
r lſenge gquidem modium. Dem.
mnnlan. Er ſi⸗ Vi inſulaʒ fieri ſtipulat᷑: ita
celie⸗ vr valear cœmũ acquirit obligationem
hec ſtivulati ſi appareat in quo loco fieri inſulã
voluit: ſi et ibi inſulam der inteſt
eius. BHem.
¹ W Vi ſeruum mihi ex ſtipula⸗
facinoꝛe. vt ſi adh tu vebebat:ſi ĩ facinoꝛe eũ de
ulterme vrorem phenderet: impune euʒ occidit:nec
mwfide vtilis actio erit in eum alugends.
iuſ.l.capitis.et. Vxlſus.
n eer w JY ita ſtipulatꝰfueroꝛ te ſiſti.
le.j. quid ergo. niii ſteteris hy pocẽtauruʒ
S.ſi bares. . dari:pinde erit atqʒ ſi te ſiſti ſolũ⸗
reefa. j. mogo ſtipulatꝰ eſſem. Poſſum
ſolu. qui ſibi. S„. vtiliter a te ita ſtipulari: noĩe titij
nnali. te mihi ſoluturũ ſpondes: neq; em
I Jiua. boc ſinule eſt illi te daturũ:ſ ex es
pronon eſen ſtipulatione: du intereſt mea agere
em̃ habet᷑. cũ n tecũ poſſum: ⁊ iõ ſi locuples ſit titi
bil ſit. æ ideo ad us: nihil ex hac ſtipulatõne ↄſequi
tellt ug br poſſumus. q̃d em̃ mea intereſt id a
7. j.e. ſi ſtipula⸗ te fieri:qp ſi nõ feceris:eque ſaluaʒ
mus ſuero. S.ſi. pecuniaʒ bhabuurꝰſum? Si tibi
dsinudlts rgo nupſero:cecem dare ſpondes:cau⸗
adiecno nõ vieii ſa cognita venegandã actõeʒ puto
at. ratio legis ẽ
qꝛ ⁊ ſi ſcõa tene
ret. tolleret᷑ pri

ma iure nouatõnis. vt.S.ti.j.l.obligationũ fere.S.fi.verũ eſt in
iſto hodie ſecus.vt.C.œ nouat.l.fi.nũc qꝛ nõ tenet nõ nouat.vt.
j.de noua.l.nouatio autem. accurſins.
Poſſum. Mo.qꝙ in iſto.S.nõ.dr̃ia inter iſtas ſtipulatõnes.ſcʒ
quando ſtipuloꝛ te curaturum. ꝙ mihi.x. ſoluant᷑. ⁊ illam pꝛomt

ts te illi daturum. accurſius.

r Moie. qui.x.mihi puta debet.accurſius.

ſ Soluturu.ſubaudi ſi nõ curaueris illũ mibi ſoluere. vt. S. e.l.

illa. S. j. 2 ſic nõ obeſt. C. œ fideiuſ.l. ure nr̃o. ⁊. l. nõ recte. bene
em̃ curas.ſi reum locupletẽ das.vt dicta.l.illa.accurſiꝰ.
t SDaturum. 1. cũ ſtipuloꝛ ulli te daturũ. videbat᷑ autẽ ſimile. qa
ſiẽ hec eſt inutilis quando alteri ſtipuloꝛ.ita hec qũ ꝓmittis alium
daturũ. ſed certe non aliũ ſed te daturũ pꝛomittis. accur.

uI Eecuũ.neq; minus ex illa. illi te daturuʒ ſi mea mterſit. vt. S.

ſtipn.iſta.S.ſiqs mſulã.⁊.j.e.liber homo.S.ſi.accurſiꝰ.
x Sit ni. a ꝑ omia idoneus a en ex facilitate ↄoueniendi. quio
em̃ ſi abierat vltra mare.vt ar. S.q ſatiſda.co.l.ij.in pꝛin.accur.
y Intereſt. quaſi no videt᷑ ſe obligare.niſi in caſu cũ ebitoꝛ tuꝰ
ad mopiam puemt. (. a facit. S. re iudi.ſiquis ab alio. a. J.e.

l. x. 2.I. ſiquis ſtipu. S. fi. accurſius.

3 Si tibi. raro. ſi habes raro. dic vnde dico denegari cum cauſe
cogmtione. non vo inchſtincte.nam quandoq; valet ⁊ frequenter.

Muando ergo valet ei quando non: Reſpo. ſi ex cauſa wotis et v
nagt. pꝛopter nuptias fiat. valet ante matrimomum 2 poſt. vt. C.

e ongt. ante nup. l. ſi conſtante. Ytem pꝛo arꝛis matrimonii con⸗
trahendi. vt. . x ſponſa.l. mulier. Jtem in caſu quem habes in⸗
fra. e. ex ea. S.j. Item ex cauſa wnatonis inter ſpõſos. vt. . de wo⸗
naao. inter virum 2 vxo. l. f.. econtra non valet. quando wonatio
fit in caſu fuiuri marrimonij. vt hic.⁊.C. de wnat.ante nup.l.qð
ſponſe. At enim ipſam mulierem non poſſum ſtipulari. vt. j. e. ti⸗
tig. ⁊. C, e mnuti.ſtipu.l.ij.ita nec in condi./alterius ſtipularõms

g

.
„
KR

5

poteſt apponi.ſed ioh.dixit non valere.etiam ſi ex canſa wtis vel wd⸗
nat.pꝛopter nup.fiat.ſi pponatur ↄduõ ſi nupſero.vt hic.⁊ dicit ne

0

raro.id eſt nunꝙ;. als litera eſt nec rata ⁊c.quã expone. vt ex predi⸗
ctis patet.accurſius.
Stipulatus. eſt. ſ. actionem denegandam. pico repete ſm ea que
in ↄtrario caſu mo
do dixi.ac.

nec raꝛo pbabilis cauſa huiꝰſtipha

tionis eſt. YIteʒ ſi vir a muliere eo tnone.
em modo non in wtem ſtipulat*2 xſierit eſſe mea.
eſt. Arcel. ſ nanie ex aſia ve⸗
Xiſtimo poſſe id qð meũ eſt: ſrem. v le j. ce
ſb ↄditõne ſtipulari. Itẽ viã Getan. ſi ſo cõ⸗
itione.

ad fundũ poſſum:quãq; interĩ fun
dus nõ ſit meꝰ:aut ſi hoc verũ non
eſt: ⁊ alienũ fundũ ſub aditõne ſti⸗
pulatus fuero:iſqʒ ex lucratiua cã
meꝰ eſſe cepit:oↄfeſtim pimet᷑ ſtipu
latio:⁊ ſi fundi dñs ſub ↄditione vi
am ſtipulatus fuerit: ſtatim fundo
alienato euaneſcit ſtipulatio: ⁊ ma
xime ᷣm illoꝛum opimionem: qᷣ eti
am ea que recte cõſtiterint: reſol⸗
ui putant:cũ in eũ caſum recider̃t
a quo nõ potuerunt ↄſiſtere. Ex
hac ſtipulatione inſulã fulciri ſpon
des:quando naſcatur actio queri⸗
tur:⁊ vtiqʒ; nõ ẽ expectãdũ vt ruat
nec em̃ mihil ſtipulatoꝛis intereſt:
fultã inſulã potiꝰ eſſe ꝙᷓ; nõ eſſe: nec
tñ recte agetur ſi nonduʒ pᷣterierit
tm tempoꝛis:qͥ fulcire potuerit re⸗
demptoꝛ. Elſus

b Abeus. qꝛ põt
fieri meus.et non

ebita. vt in ↄtra⸗
rio.S. ↄmunia p̃ᷣ⸗
qꝛ.l.ij. ſj obijcitur
ſi ſtipulatio nõ ca⸗
pit vires ex pꝛeſen
ti nullius momenn eſt. vt.j.de ſtipn:ſeruo.l.vſufru. Rñ.hoc verum
eſt. cum viribus veficit ratione ꝑſone.ſecus ſi ratione rei. vt hic.
c Aut ſi. nam ſi ſupꝛadicta non poſſent fieri.ſequeretur: ꝙ nõ poſ⸗
ſet ſtipu.ſub conditone.quod mconueniens eſſet.
dD Mon eſt.ꝙ valeant pdicte ſtipulationes. ałs deeſi non. ⁊ tũc die

erit nũc ſeruitꝰſecd

ꝙ ſi hoc ⁊c.ſ.ꝙ non valet ſtipulatio pꝛedicta.⁊ in idem recidit ſi nõ

valeat.dico hec incõuenientia ſequunrur.ac.
e Supulatio. quod incõueniens eſſet. Aſd. cum poſſet fieri non me
us exiſtente conditione. Item ſequitur hic aliud inconuemens. quia
ſi fundi c. accurſiꝰ.
fSi fundi.ponmit aliud exemplum inconuemientie.ac.
g Fuerit.fundo ſuo.accurſius. ..
hSupulano.ſimiliter quod verum non eſt. cum exiſtente conditõ
ne poſſu eſſe ſuus.accurſiunus.
i Maxime. ſequitur inconueniens. ac.
Kk Putam. generałbr cuʒ fallat. vt.j.e.pluribus.S.a ſi placeat. ⁊. j
e reg.iur.l.in ambiguis.S.j.ita ꝙ vbi qͥs ſtipulat᷑ viã ſub ock. fun⸗

do ſuo. alienato fundo ante ↄditionem non irꝛitat᷑ ſtipulano medio

tꝑe inter factam ſupulatões ⁊ condi.euentum.cum meus ſu cum ↄdi.
extiterit.qꝛ in ſtipulatone tempꝰ⁊ otractus inſpicitur. vt.j.e. conti⸗
nuus.S.cum quis.a infra de ſtipu.ſer.l.vſufruc. ⁊ facit ſupꝛa de ſer.
pꝛo parte.⁊ facit ſupꝛa.e.l.ſi filius in pꝛi. ac.
lIConſiſtere.qð falſum eſt.i.que regula nõ eſt vera ſemꝑ.ac.
m Exx hac.mhil ſupulatoꝛis.ałs mihil intereſt.id eſt aliquid inter/
eſt. cum nemo inhabitare velit.ałs veeſt nihil. et tunc dic bene dico
non expectare poſt ruinam. quia ſi id expec/aretur. vt dicebant quidã
ergo non commntreretur. quia ſient non committeretur ea fulta a po
ſtea ruente.⁊ ſic ea non fulta.⁊ ſic non intereſſet fulta vel non fulta
quod non debet eſſe. ac.
m Tamen recte.quanti interſit ꝑſectam.ſed nõ inchoatam. vt..
e.l.ſtipulatõnes.S.ſiquis.⁊ facit.S.e.ſi ua ſtipulatus eſſem.

(cat in futurũ ac.

ncqᷣd. dic ꝙ qcquid fuit ſtivulatõne vallandũ. ſi nõ eſt ſtipu⸗
latõne vallatũ habet᷑ omiſſum. aut certe ſi obſcurũ eſt. inter⸗

ſi ſit obſcurũ oĩno nõ valere.ſi aut interptari põt inierpᷣtaboꝛ.ac.
b Zictũ. i. vdöm
ſm quoſdaʒ. ⁊ hoc
Apter hoc qð ſequi
iur.niſi verbis ex⸗
pnmat᷑.qð ſigninii

rot⸗ t lore interptamur: q; ipulatoꝛi li⸗
nachr valaa eu bertũ fuit verba late ↄcipe.nec ruꝛ
entib et manite⸗ R 55. er, ⸗
ſtis verbis. vt ſeqᷣt ſus ꝓmiſſoꝛ ferendꝰẽ:ſi eiꝰ poti in⸗
ſiquis ſtipuletur a

mgro nouo bꝛoc.

5 iEE
ſua putans om/es aut hoĩbo actũ eſſe.

rõnes in hoc ↄpꝛ-⸗ 1) WwedO wrte 1 Dienmig
banalnon tentu⸗ 4 capitoliũ nõ aſcẽderis dari: nõ niſi
eoc vel funduͦ vel EPterito biẽnio recte petã. nam et ſi
vinnz in genere. er ambigua vba ſunt: ſic tñ exaudiũ
boc ier eumem tur: ſi Imutabikr verũ fuit te capi
e. ita ſtip. vel quj⸗⸗· toliũ nõ aſcendiſſe. Ogeſti.

do ↄſtat diſſenſiſſe

vt. S. e. inter ſtip. Ondito in pᷣteritũ non tm̃ in

pñns tpᷣs relata ſtatimq; aut

S.ſi ſtichum. p 99 1 4
perimit obligatõneʒ aut oĩ
Sceom pmiſſo differt. Bem.
reʒ. hoc ĩ ramin Vberes ſine curatoꝛibus ſu
eugena z aii dn is pnt ex ſtipulatu obligari.
ſu.a duoꝝ modoꝝ Enditoꝛes . DBem.
vtraq; põt vale e emptoꝛiꝓ euictione cauerat
ulauo. vr qi e qjuãti ſua inteſſet: hſpaliter ſe agni
cæ albo ſticho. ali Luros:ſi in lite mota ſumptꝰfeciſſet
de mgro. tũc enm
accipiendũ ẽ quod
promiſſoꝛ elegerir

vꝛ nõ. S. e. l. ſtipulatio iſta. S. m ſtipulanomibo. vel hoĩem in genẽ vbi

nõ eſt tanta obſcuritas.ideoq; valet.⁊ quẽlibei dando uberat᷑.nõ rñ

talem quẽ habere nõ expediat.vi ſubijcit.⁊.ſic addit aut ac.nec rur⸗
ſus ꝓmiſſoꝛ ⁊c.viputa ꝓmiſit oĩa vaſa ſua.⁊.dicat ſe ce vitreis tm̃ in⸗
iellexiſſe. vel ee viliſſimis ſeruis.cũ om̃es ſuos ſeruos ꝓmiſerit.ł dic
̃m ꝙ aut ⁊c.ꝓſequat᷑ eundẽ caſum.⁊ coꝛrigat pecdentia. Iteʒ ⁊ qð
dicit rurſus ⁊c.põt ſcõᷣo intelligi.ſ.ꝙ ꝓmnſit ſeruũ poſtea elegit. ⁊ ite
rum velu vaꝛare.nam nõ põt.lʒ ſua interſit.ſ̊ tũc eſt otra.j.e.l.ſiex
pluribo. a. l. eũ qui. S. j. Dʒ dices ꝙ in ulis legib hẽbat electõeʒ ex vi
vboꝝ ſtipulatõis ſeu ex natura aiternatiue. qꝛ illud aut illud fuu ſti
pulatus. ſ hic nõ hũu ideo elec. ſj ſᷣm pꝛimũ intelleciũ pᷣdicie leges nõ
obſtant. Item ad id qð dici ſtari dicto ꝓmiſſoꝛis ẽ ↄtra.j.e.ſi mihi
S.ſi ſtipulatus. So.ſpãle eſt in veſte.maxie cũ omnẽ veſtẽ ſtipulatus
erai q̃cunq; muliebꝛs eẽt.y.ĩmo ideo eſt illud.qꝛ ſigmſicatio verboꝝ
facit ꝓ ſtipu.lʒ ꝓmiſſoꝛ feminea veſte vtat᷑.vi.j.ꝓxi.rñ. Item ↄtra ad
idem. S. qui ſauſda. co. de die. So. vt ibi. Jtem in iuchicio ſecus. vt. S
inter ſti. S.ſi ſtichũ.⁊ eſt rõ vt ibi. Item facit.j.de ver.ſig.l.nepos ꝓ
cu.⁊.S. & ↄtraben.emp.labeo.⁊ act.emp.ſi ſeruus.ſ̊ ar.ↄtralpn.
huius.l.S.ſi cer.peta.l.cum quid.ſed ibi eſt de natura negocij.i.con
tractus mutmi. quod intellige tacite.accurſius.
dD Lare.id eſt aperte. accurſius.
e Mec rurſus. id eſt econtra.
f Actum.facit.C.de vonat.ſiqmis.ar.S.j.accurſiꝰ.
g Si ſtipulatus.ſunt. poſſunt em̃ trapi ad ſingula eiuſdem biẽnij
iemyoꝛa.vt cum vna die vel ſcpa vel tercia nõ aſcenderis. verum ſit
te nõ aſcendiſſe. ⁊ facit inſti.eo.S.in diem.accurſius.
h Mon aſcendiſſe.ſcilicet in auiqua parte biennij. accurſꝰ.
