ummßg e¶ reſes iubet. ſic in carcerẽ vel in vinculis.vt.j.ſiłi mõ ⁊c. vt in tali

gude
itingit y non potnit atpellare. curꝛit tempns ſed e⸗ Rasdn
ũ gra- ris aliquid conti ir hegn omaren dor gd elluck ket. 2. ugi
nunciatone non arpellatur. cũ gra⸗ ſtiuntur. 7 ſic vtile e. . Jem. S. NQ ütke
atione ſeu nunceiatoõne non ape 2 ſic pot im ſunit. I. qunnquenmum. lat.l.j. ⁊ ad idem. S.x e
pᷣdicta quidem vomin e tu. 7 cu. da. ab pwl. din ſeri güch iñ Sen anaen die feriato. vt. C. de dile *1. .. V ne
uamen no mſerat: der 1 aliud impedimentũ anonu. ac. 5 li. muies S. leragmna. E?Subnueniẽ⸗ mn.
organo lirencne omtur vr Yereur l nom u. l. 1ſi non adult.1. aũ eſt. quinqu ⸗ nilli
norpnheeſteeronſf Ponn hoc. C. ſi ↄtra, ius vel vtili. p miam. vr no un— i
Aus i . r, cipiat curꝛ? tem e⸗
r ſa ge⸗ cab, enun Vo vlcaſeruabitnr: qnopei. gsEenatenl ilr
ere rnne ſen eum conferatur. vtrü̃ Verergind, no NRST dictaz chem:r non no E
1CKrearet᷑. ad 12 poſuerit: an ve llatio ſit mterpo copiam ninon ſſolet: dicenaum eſt ⁊ ſi ꝑ pꝛeroꝛẽ.S. iirſict⸗
r. agrop. pꝛeſes fecerit app eſt vt tũc ſit appel numimortie apeell, 1 oꝛi am vbi ait E oterſe⸗ le
wer. l. Nem eon. azet magis . is nihil nocere appe nn, . LUterie. e
4Pidinũu. biduuũ nendaz et m. creuerit. magis am eius habuerit: ꝓ⸗ de diuerſis pᷣſcri Po nen
m ſng: runn di e i cum oꝛdo vecreuerit detur: pꝛimum copiam eius h m ſe ſub pi.l. .2. 5. de aꝛ inſ
ena. Vi. . e. l. eos ñn conſiliũ vediſſe pꝛeſes vn⸗ oe re poterit.ergo ſi ſtan bi. l. arbiter calẽ G.
2 em com 2,.. ſtituiſſet UC9 P , — — dum eſt. in aut. vt
Spe afer⸗ ſaſß. d tcreandus: ꝙ; ipſe oſtituif t: ſimiliter ſubueniendum eſt. gel arbi .
ap. qui ſuſpect. is ſit creandus:.iᷓ andus: nõ ab quxit:ſin itio hoꝛe effe fponſa. laꝛ.F. he .
en he andel. Aenic ipſe ralel ſi Dreſen toor Quid engo eſt ctrliſmne mete ſit qnoq;.
vt in aut. f. Se . . ecweret? . Mlleco⸗
ocandũ oler: cum ab cit: vt ſer t
S.j.accur. eo ꝓu . tf . ſſoler: cum a „ ſ⸗ ꝛema hoꝛa: v 15 NHons genn/
c vt neri aſiolet:cum ab tia iam ſup t.
n Senenne la⸗ me crearetur quis: ipſe er videbitur ſe ſubtraxiſſe.Ad⸗ innn.
n ſenenng line ſi aboꝛdine: non ab non v facultatez ſemper ac⸗ tcht
cum dieo ſentennã uocandus:quaſia Hiduũ vel eundi autem fa co ſiun comtaz ke⸗ Ptne
ſimplictter untelli / 1 ſo fiat apellatio. Hiduũ ve mus:ſi in publico ſui copiaʒ fe⸗ i ſp
iffinininz. iplo niat appellatio ſentẽtie cipimus: non fecerit: an umu W
ge diffinitinã Zie duũ apellatonis ex die ſe cerit. ceterum ſi non fecerit: 1 IIU S runde
hoe mpſente. iodtriduũ appe dũ erit. Quid ergo cerit.ceterum ſin. dmmum eiꝰnõ lier d
Ene ex quo ſcit. vt late computandũ erit. Quid ergo tetur alicui:ꝙ a S= eliri
ſem r edi putetu non acceſſe ſGlienn ⸗
S.üinc entia fuerit ſub conditõne d enerit:q;q; in hoꝛtos
x Bub och. dice ſi ſent die ſententie late tem ve us ꝙ ad villam ſubur⸗ Senab
da. vᷣnoſnerudinẽ cta:vtruʒ ex die ſenten llandñ: rit:et vlterius ꝙ beat iunt.
. ꝛvirs 11 anduũ:an vmaaiſqʒ eſt: vt non ve gr Ttndumd.
q.d. nõ oſnent di s ↄputamus ad appellandũ: an. banam? magiſq; eſt: ceins ncnotiil
aiſc. vexpomiur pus ↄputa tio ſententie e⸗ L ſi in publico ei o⸗
. o ↄoditio lent utari. quare . dhencn
. ve here. inſti. .. vero er die quo adino! ſt ſub umputari. fuit: melius wokenc
j. Rñ. nõ dicit qðᷣ dem non eſt facultas non fuit: melius Dvoi
j. Rñ. nõ dicit P. titert? Sane qui ig dicenda: ſed adeundi fuiſſe adeũ mihſannan
ns poſlit vaꝛi. ſi itione ſententia dicenda: ſe cetur facultatem non fr ((iprn nl.
non obeſt. . de conditio d fiet: et eſt vnle du iquis ipſius quideʒ a quo ni aun tiron
kncenen en ſifnerit dicta quid fiet: et eſt di. Siquis ipſius nG6 ſtlmanfi
te. com . di facultatem Wlr lerofi,.
ium: 7 bocſßcon m tempa ad appellandũ — 9 pellauit gdeun . fnnoo. tr A⸗
di. extranea. ß ſu ſtatim Quod in ſenten⸗ t: eius autem ad quem ap⸗ Whn.
condit. que tangit putari vebere. die vk habuerit:eius : videnduz eſt D ikleugr
u. 7 ſic valet * eſt: vt vel altera die v t habet copis: videnduʒ eſ . filoe
vt. C. ve ſententij Nn tur:hoc etiã in ceteris pſcribi poſſit: ꝙ eũ nõ ac 9 un,
l. c iudex. 7.5. e. reia ꝓuocetur: . te gneipleribit :ꝛvt ſi alterutriꝰ AöNäk
l. an index. . §. Lerxcia⸗ ſt: ex quibus ſentẽ ure vtimur: vt ſi a 5 J Etmennil
ſinrnrn adi.. a duo. F. obſeruandum eſt: ex ꝗ lla-⸗ ⁊ hoc iure vtumur: pᷣſcriptõ locũ efiui. n
zulla: qᷓ ſunt . fertur. appe g⸗ . rit copia: pᷣſcrip 100 ſſtuuntn
q ii nulla: q̃ ſu dem non pꝛo gcleundi fuerit e a r i c⸗ Pilſenstanſa
vel in lla tia quide rez 9 1 biduũ a
aaddievei. (Liag en opoꝛtere et poſſe ſupꝛa re⸗ habebit. In ꝓppꝛia ce! z⸗ „. inqnm
dine run eſt. Dies autem iſtos qᷣ⸗ cipiᷣ. Pꝛopriã cam ab zuen alaz a Poꝛa. diei. uan
R rann nh bus appellandũ e ad inid vn admodũ diſcemnn⸗ enn 4 aho n⸗ „ Suhtrarit⸗ nnlie
ſiquns odemna⸗ eſſe: oꝛatio diui m. copia eſt eã pꝛopꝛiã eſ ä ad aliquem ſuo ſe. vnde biduum ſn
e eerre ve⸗ les eſſe a quo pꝛouocatur: copia tuͦ vel damnũ ad aliquem ſuo (in. kurno gi
on ſtat im foꝛte eius guo pꝛ r. ait men 4 putabitur fitzoſnt
nan e, nondum te non fuerit: vt ei libelli ventur. ait S rerer uarcoste.
an reſci „ ſupra ins gſt
ner quomo reſcin⸗ eſt no. vt als nota. ſuhra en
. oreſta namer nod inſti. ergo de momento cnen ndem nac⸗ ſi videri. ei lqni. 1
aubcond⸗ lenere: r puramn r tiñ condnio vicierurrag aninſtif. d mnolutemino:er loeo vt publice poſſit vih Auß
te dices eam nltt.S impoſſibilis. ⁊ quod dici nuin wePbablluer Mwwrondenmann, accur. ur um it⸗
* herecih ens er in aui. ve reſti. et ee ehton poſfit agi ingreered Suburbanam. non aaceſſit⸗ eſt appellare denit, ed —dRL 1 e
tempus luctus: tenei conditto. vt ante ni demnato: ⁊ aliud cõ Siquis. a quo appellamt. rꝛeret biduum velt nbenſinie
dici poreſt. vel dic ꝙ ellari: a ſic vnum pꝛo ↄdem on vebet: amẽ f Siq ellauit. als ad quid curꝛe i n . “ rMöättonn
lacium tenet. ſic. eiuſ.grece. F. a tutoꝛe. er. a.2 de iurepa. l. nij. 1 te opna.ſuo nonnne. ex hoc a. am cum intendit pꝛocuremo?: innncn
namnetur ſceiege e nrpenet i iie nonperpetue.a wrem 1 In peopnn E weem ar ac wb agus ſaen ad. nictmimni
um. 7. . S. non perperue. dde re iin in eo quod dicit. ias:nonnne vñi nõ qui ſtipen⸗ lliſtnane
porum di li .3. ſepul. vio. l. uj. rvirum ei vro.l. ine ſt in rem ſuam. directa fi w procur.l. auiſthen⸗ sſhenuen
ſcicommnl. l. ei. u. l. iij. ⁊ de wnaĩt.inter vñ. 1. ſed ar. corra. quie duum. 7. C. ap. I. eos in nfec. q bona. §. ſiue. a.5. ad ſlihclni
.l. pꝛeſes. de ſeruitu. l. nij. nuno. S. cum pꝛetoꝛ. teſtamẽe ſupꝛa. S. bidu ectũ. ve dam. infe bo ↄtra. S. ſi ex eleben
arhe Fourar aderrluo mauo.d⸗ 1S. 5 exeu. cu. qi teſts ie gkalo er dein lan vwse te mauten. anenn
5. v inter. r el.er in. . “ . . t. a hoc ad elle. l. Al u vno. hodie vero in Allen⸗ 2 ermniN
ferijs. 1. j.n prin. ges. l. F. alia. 2. S. ſolent. a hoc nox. c. a. H cũ ftſeinngae
39. Qudam — apoerr 1 ſcripns.ſed in tempoꝛe atra de Pe Sel ee ecurſiug ſit
tempus. ſed nan ſo. expone vt bi. luigat⸗ k Procur atoa. 1
ap. l. ) 10. expone X gli 7 ia ſi m ꝑſonam
7Diea. 9 a1igmi, deo dian ad aliqnis: nin

„ „
ℳ 4 N El ℳ NW„α

Gum
Mahtn
ufettin
Nrtinnd
ninhen.
krasil

m uian

minn

gmine,

nmuſe
jniſomt .
rmm
songh ig
GrNMöN

1In ſuam. alteram.1. biduum.

—

n Zutoꝛes. cã

m Linrigat. vt cdheres. ꝗMẽ
gerit. i. efendit. ſic. S. xe edendo. l.j. ̊ ſi nõ bʒ

mandam.ergo fit m eum executio. vt. . de ꝓcur.l.plautius.ergo

ficuum. vel die
nec damnum. qꝛ

recupat a dñno:

vt. S. indi.ſol.iã
tamẽ. S. in hac.
Item no. ꝙ de⸗
fenſoꝛ quq; vt de
fenſoꝛ.qñiq; ſuo
noĩe. quod eſſet
qñ aĩio nouandi
vt. S. de ſolut. l.
ſolutione. et ſic
facit ad id quod
no. S. de. pe.l.nõ
ſolum. S. qui alt
eno. ac.

0% Suaz cäm.

ſnã deco lite cõ.
fit emʒ dñs ꝓcu⸗
ratoꝛ lite ↄteſta.
vt. C. & peura.
l. ꝓcuratoꝛibo.
l. nulla.
p Sigquis ſu⸗

ſpec. triduñ debz

ap. qui ſuſpectũ

q Si adueri⸗

oputandum eſt.

ſed in qno caſu
intelligenduũ eſt:
qð hic dicit᷑ꝛnaʒ

cum abſente an⸗

te litem conteſ.

nõ.cum tũc non

poſſit ferꝝ d:ffi.
Sm nos. vt. C.
tempoꝛibo ap⸗
l. fi. F. allud. Itẽ
nec ð abſente pꝰ
quia ſi fuit eſen
ſus ramẽ in nul
lo reſtiuut᷑. mſi
ſit abſens c auſa
reipublice quan⸗
do ad ap. im̃ re/
ſtituit. t. S.x
in inte. re. l.ſi. ⁊
C. quõ ⁊? quan/
do iudex. l. ab
co.ſi auũt nõ fuit
ſenſus. aut le⸗
gitie citatꝰ. et ſic

tumax. vt. Z. ö
re inch.l. contu
mada. ⁊ non bʒ
locũ appellano:

vt. l. 72 poſt. S. fi⸗

niſi venerit adhuc

¹

ſuũ dammũ.x ſic biduũ: vi.a. ꝓxi. S.So. ⁊ ſi damuuũ.nõ tamẽ ꝓ/

noĩe ꝑtinet.quare ꝓcuratoꝛ niſi in
rem ſuã datus ſit:tercium diem ha
bebit. In ſuam antẽ rem datus

magis eſt vt alterã diem obſeruet.

at ſi in ptem ꝓpꝛio noĩe:in partem
ꝓ alieno litigat:ambigi põt. vtruʒ

biduun: an triduũ obſeruetur: ⁊ ma

gis eſt: vt ſuo noĩe biduuin: alieno
triduũ obſeruef. Tutoꝛes item
efenſoꝛes rerũpublicaꝝ ⁊ curato⸗
res adoleſcentiũ vel furioſi terciuʒ
diẽ habere cebent:idcirco qꝛ alie⸗
no noĩe appellant. ex hoc apparet
tercio die puocandum xefenſoꝛi:ſi
modo quaſi lefenſoꝛ cauſam egerit
nõ ſuo nomme:cum obtentu alieni
nominis ſuaʒ cauſam agens tercio
die appellare poſſit. Siquis ſu⸗

ſpectũ tutoꝛẽ faciens ñ obtinuerit

appellare eumiintra triduũ debere
iuł.li.x.digeſt.ſcribit ꝓfecto quaſi
pupüli dvefenſoꝛ?ẽ. Si aduerſus
abſentem fuerit ꝓnunciatũ:biduũ
vel triduũ.ex quo quis ſcit: ↄputsã
dum eſt:nõ ex quo ꝓnunciatũ eſt.
Qõ at᷑ d abſentẽ poſſe puocare:ex

quo ſcit:ſic accipimus:ſi nõ mn cau

ſam per ꝓcuratoꝛem veſenſus ẽ.nã
ſiille non ꝓuocauit: difficile eſt vt
hic audiatur. AZr.
Yꝓcuratoꝛio nomine egeris
⁊ victus appellaueris:œin⸗

de iniuſta appellatio tua fuerit ꝙ⸗

nunciata:poteſt dubitari nuʒ ſecũ⸗
do die appellare vebeas: quia cum

⁊ tua imuſta appellatõne ꝓnuncia

tum ſit:tua interfuiſſe videtur.ſed

rectius dicetur tercia die appella⸗
re te poſſe:quia mhilominus alie⸗

R

ſedente iudice pꝛo tribnnali: vt. s. ð in integ. re.

diuus. aut nõ fuit legitime citatꝰ:a tüc ipſo iure ſi nõ ap.nõ valet
ſententta. vt. S. de re iudi.e vnoquoq;. ⁊. j. que ſnie ſine ap. l.j. S.
Item cũ ex edicto.ad hoc. Rñ.ꝙ loquit᷑ ve abſemte poſt litẽ oeſt. et
citato.non tñ venit in eius noticiam citano.nam tũc vere ↄorumax
diceret.ad wmũ ergo tm̃ ſuit miſſum. qð ſufficit.vt.S. de damno
infec. l. ij. S. totiens. a dices in dicro. S. IJtem cũ ex edicto. in pꝛedi
cto ̊caſu appellabit᷑. ꝗ. biduũ vel triduũ.⁊ cedit demu.ex qͥ ſcit. vt
hic dicit. a. b. l. ab eo. Item eſt H ar. ꝙ ſi heres emphiteote non ſol⸗
uat vebitu canonem p irienniũ vel bienmi. nõ cadat a iure ſuo m
lo.ſed ar. ↄtra. S. e ver. ob. ad oiẽ. qð dic vt no. . de iure emphi.

i: ij. m fi.⁊ ſaci ad hoc.S.qð vi aut.c,ſemper.S.ſed et i9,7, , e ex

St Ule. qinia vefendebat abſentem.

cu. tn. l. quinquagiuta. 7. 3. w calum. annus. ac⸗
1

Audiatur. nam audit᷑ pcuratoꝛe non eriſtente ſoluendo. vt argu.
C. d iudi. ꝓperandum. S. fi. als no. C. e. aut. bodie.

14 1 Ypꝛocuratoꝛio.num. i. an.

nam cauſam vfendis. Sʒ ſi ali
us qᷓ qui indicio expertus eſt appel
let: qualis eſt is cuius intereſt: an
etiam a tercia die appellare poſſit
videamus. Sed dicenduʒ eſt ſecũ
da die appellare eũ bere: qꝛ verũ
eſt eum ſuã cãm defendere:⁊ cõtra⸗
rium eſt ei.ſi dicat idcirco ſibi lice⸗
re intra triduũ appellare:qꝛ videt᷑

quaſi alieno nomie appellare:quo

mam ſi velit cauſam ſuam alienaʒ

videri: ſemetipſum excludit: quia
in aliena cauſa ei qui in iudicio ex⸗
pertus non eſt:appellare nõ liceat
Si is qui ex libertinitate in in⸗

genuitatem ſe cefendebat: victus
appellare obmiſerit: an pater eius

appellare poſſit:maxĩe ſi dicat euʒ

in ſua poteſtate eſſe queritur. Seo

⁊Zſi poteſt:quod magis pꝛobatur:

ſecunda die vt in pꝛopꝛia cauſa ap⸗
pellare ebet. Si pꝛo eo qui ca⸗

pite pumiri iuſſus eſt: neceſſaria ꝑ⸗
ſona appellet: an tercia die audiri

poſſit:pauł.dubitat.ſed dicendum

eſt hanc quoq; perſonam:vt in pꝛo
pꝛia cauſa ſecũda die appellare d⸗

bere:quia qui ſua intereſſe dicit: ꝓ
pꝛiam cauſam vefendit.
Dem.

Alud videamꝰ:ſi cum impa⸗
toꝛi ſcriberetur: exemplũ lit⸗

tereꝛum. litigatoꝛi editũ ſit:neq; is
appellauerit: ⁊ poſtea ↄtra eum re
ſcriptũ ſit:an appellare a lr̃is pdeʒ
ſibi editis poſſit:qꝛ q tũc nõ appella
uit:vera eſſe qͥ ſcripta ſunt oſenſiſſe

videt᷑:nec audiendꝰeſt:ſi dicat euẽ

tum reſeripti ſacri ſe ſuſtinuuſſe.·

uInrerfuiſſe. vi
detur em̃ ꝙ qꝛ in-⸗
iuſtaʒ exeærcuniſti aP
pellatõeʒ tenearis

actione mandati.

x Sed ſi aliꝰ. in
dicio collige ergo
ꝙ qui iudicio inter
Rutr appellat. etiaz
ſi nõ interſu. vt qꝛ
iuſte ſuceubuut.
y Intereſt. exem

ab executoꝛe. S. j.
vſq; ad. S. ſi procis

tenna in pan. 2. G.

1. ⁊ ſic eſt arg. ꝙ hꝛ
nõ pñt eſſe teſtes
quod dic. vi nott.
E. ve teſtiba. I. onx

mbus.

3 MDuia veru eſt.

bona rano. via.
xi. S. in pꝛopua.
7 Huomam. id
eſt qmia.
9 Excludit. no.
qui dicit ↄotraria ñ
audit᷑: ſic.C.ð fur

tis. l.j. ⁊ łe& codi⸗

Al. l. fi. 2 hered.

8. τι condir. inſti. lb.
ſi tinus.⁊ cõdi.

X n.l. tuunte.

Pꝑ Appellaꝛe. niſi
nouo fiat pcu. ł
mñ gerat negociũ
vmm.. vt. j. utn.

j.l. j. ac.

a Si is. phatur
vt poſſit appellore

ſciltget. ac.

b. Eauſa aſpellare. ſuo nomine. non queſi wſenſoꝛ. vt. ö. e ap. l. 5

—

tm. ⁊. S. I. j. S. in pꝛ'opꝛa. 7. S. li. . l. j. ac.

cDSip eo. neceſſaria. maxime. vt. l. nõ im. vel m quoſdam. vbi ne
ceſſaria ꝑſona.tũc biduũ.vbi nõ:tũc triduũ. quod no placet. .—

dD Befendit. ad quod. S. e ap. I. non tm.

e 1 EZlud. edtu ſu: qᷣ faciendũ eſt: vt. C. ce relat.l.j. ⁊. ij-

f Fonſenliſſe. gr. ꝙ ſatildatone mudici pᷣſtiia non poſſit obijci
Ir̃is.ſic.C. re iudi.l.ad ſoluroeʒ. a. S. de ſeparat. l. S. illud. ß ar.

ↄtra.j.e.ii.l.fi.⁊ iudi.l.non viderur.ac.

g Mec aucdhendus. S. e.l.j. j. Rn. ↄtra. ſo. non conceditur ei axpella⸗
re a lutteris: quu eis oſenſit.vt hic dic:tur. ſed poreſt appellari a ſen⸗
tentia quaſi mẽdatijs referẽtis: nõ littens ſibi echtis fuerit honoꝛatꝰ

14
.

4
7 .

gliter in eodez ti. l

o. vel hic querendo:non rũdendo loqnit᷑. b. eodem mocd ſolue. vt
5. ve ap. l. j. S. j. m pꝛin. vel. S. e. loquitur quãdo poſt ſententiã. hic añ
conſulitur pꝛimceps. ac.

alienũ gerũt:qð mox ratũ reus ha
beat.Sʒ ⁊ cũ mater filij rem ꝑ ſen
tentiã verſam animaduerterit:pꝛo
uocauerit:pietati opam dando:di⸗

1Habeat. ſi eniz
ratũ nõ habetur:

audiciũ nullũ eſt e cendñ eſt æ ha r . ſi
carouertte nulle: cend eſt ⁊ hanc audiri vbere: ſi
1õq; appellano nul litẽ pꝛepandã curare maluenit:in⸗
ler e. . e peoru. terxcedere nõ vidr. lIʒ ab initõ xefen

nõ poteſt. Ce.

m Rem. . vtili⸗ Mte ſententiã appellari põt:

Vanſi geſt Aiqueſtionẽ in ciuili negotio
amiſſam. habenda iudex interlocutꝰſit:vel ĩ

criminali:ſi cõtra leges iudex hoc
faciat. Aulus.
Mtra triduũ appellare licet
ei qͥ e ſuſpecto tutoꝛe egit:
victuſq; appellat. Aec.
JZus qui ideo cauſam agere
fruſtratur:ꝙ dicit ſe libelluz

0 Kurare. id eſt.
exequi ꝓ filio con/
ueniente alm. duo
em̃ videntur hinc
matri attribun. id
eſt quod appellet.
exequat᷑ appellatio
nem. qõ ſi filerat
ↄuentus 1 damna

expectare:audiri veſideriũ pꝛohi⸗
betur:⁊ ſi ob eam cauſam pꝛouoca

. b * . ,. . P*
Krrascaenneen uerit: appellatio eius recipi ſacris
cedere.quia neceſ aſtitutionibus vetatur.

ſe habet ſatidare.
id eſt ſolui. vt in⸗
ſtitu. de ſatiſda.S.

h Rubnita. v ap. recipiendis vel nõno.
i n On ſolent. intereſt. vel pecuniaruer: vi.S. e ap.l. uij. S. .
affectõe. vt
S. & ap. l. nõ tm̃.
T hoc eis n nõ ;—
intertuerut in hie. . .„„
als etiã ſino inter Be anpellarionins recipi⸗
ſu appellat. vt qͥa . on. .
iuſte äenmasen⸗ endis veln . . Lpi.
vt. S.i. j. l. pe. S. On ſolẽt audiri appel⸗
ſi ali⸗ ae. lantes:niſi hi quoꝝ in⸗
K MQuod mox. i. tereſt: vel quibus man
J. biduũ.vt.S. reʒ oſt. iij
Tasha.l. vonop. vel datũ eſt:vel qͥ negociũ

pꝛincipi œdiſſe:⁊ ſacruʒ reſcriptũ

fi. Rñ.vere intercedit. ſeo nõ habet velle. anxilium quaſi nõ videat

intercedere in cauſa aꝓpellatõis.aliud in pꝛincipali:vt ſubiungit.vi.
e unpediantur. vt. S. e ꝓcu. l. feminas.
Mie ſententiã.ſ.diſfinimnam. .
nõ placet. Item hic dicũt quidã eſſe dicrũ gratia exempli. vñ dicun

Item vbiliber vbi interlocutoꝛa ſententia tuet᷑ executoeʒ.i. ſtañ mã⸗

ll.ſicut ſᷣm canones.ſ.quotiens grauat aliquem contra mus liugato⸗

gularuer autem contra. vt de epali audh. l. ij. 2. C. quoꝛum ap. l. ante
⁊ qadde quod ibi no. ſed tũc ob. S. qm ſanſdare co.l.arbitrio. Sol. hic

quo ule cognouit: vt ibi no. Item op. S. e mino. l. intra. ſed dic

vi ibi. YIem op. S. æ pꝛeuari. l. ij. ſed ibi et ſi pꝛonuncietur: non ram̃

idem eſſe ſi vellet ſniam executõni mandare añ diffunnuã ſententiaʒ

S. ad velle. l. ij. S. fi. niſi in caſu quando parẽtes vel liberi moꝛbo aut

rris. nos autem ᷣm aʒo. 7. h. tm̃ hoc caſu intelligimus hanc legem re

ſpeciale. vt ibi: pꝛout ponis ibi. ꝙ cauſam pꝛincipalem commiiſit. in
acdẽtur fidemi.cognouit. Si autem ponas ꝙ ſpecialuer illa ↄgmi⸗
tio ſola fuit ibi mandata: tũc non eſt interlocutona. ſed diffimitina )

.

NQueſtionẽ.ſeruoꝝ.ſ.ꝑ toꝛmenta.Jo.alij vo exponũt de 54
ſtione pꝛincipali quã iudex interlocutoꝛia ſentenna diffimuit.qð io 8

darur execurom. vt no. S. de mino. 1. intra. z. S. de pꝛeuari. I. puarica/
tioms. 2. S. q; ſatiſda. co. l. ab aꝛbitrio. ⁊ ſic ſ̃m eos põt appellari ſᷣm ſ

4 dicitur quod aſpelletur. tem op. C. de ap.l.ſiquis pꝛonocatõne.qð
iqeo non appellatur: quia interlocutoꝛia per. I. iſtam. ſed mu dic diffi. .

alia eſt ratio.quia cito poteſt recuperare per petuoꝛũ. ſi haber ius is/

qui ſuccubuit in pumo.⁊ ſacit exira de ap. ſuggeſtum. Item cum ap

1

„

.

pellatur ab interlocntona. nunquid. j. biduum? Rñ. ſic. vt. . aññ

ap. ſit.l.j.S.qꝙ in ſenentijs. Item nunquid poteſt mutare eam iu
dex ex officio ſine ap.ante biduum vei poſt: eo caſn quando appella
ri ab eo poteſt? Rñ.vt.ã.de re iuch.l.qð inſſu. Item nunqnid in
ſciptis ſicut in diſi. ſed dic vt. õ.de ap.l.j.in fi.⁊.l.ij.ac.

Apianus.
J cuius appellatõ non reci
pitur: ſufficit ſi poſſit dicere
appellationem ſuã nõ eſſe receptã:
qð quacũq; ratione wceat:admit⸗
tetur eius appellatio. Mon recepta
aũt appellatõne:ſiquidẽ ad pꝛinci
pem appellari opoꝛtuit:pꝛĩcipi erit
ſupplicandum. Si vo alius appel⸗
labit᷑ ꝙᷓ pꝛinceps ille erit adeundus
Sʒ ſiquidẽ aliud poſt receptã ap
pellationem impedumentũ factum
fuerit:eũ adiri oꝑtet:quẽ appellaꝛe
quis vebet. Plane ſi appellatõne nõ

. r Si 9tra. ſed
recepta non ipſum adierit: queʒ tunc ainen
buit:ſed pꝛincipem pꝛo eo habebi⸗ lat cuʒ ipſo iure
en E I r Ar N valeat. vt. .
tur:atq; ſi is aditus eſſet: qui adi⸗ ꝗqᷓ mie ſine ap.l.
ri vebuit.Idq; reſcripto imperato ſ. S. Item cin
ris noſtri anto. xeclarat̃. Plane ſi eraa Ntuunid⸗
alium pꝛo alio adijt:nõ pꝛincipem ſpſſe. vt qꝛ vixit
nihil ei hic erꝛoꝛ pꝛoderit: liq; non ang Puneint,
vVideat᷑ ceſſaſſe. Intra cõſtituta chyuz toꝛquendũ
aut appellatona tempoꝛa vebet is m ſeiũ: ſecſi di⸗
17u a nz eſt pel xiſſet in vminũ
cuius appellatio nõ eſt recepta: vel naʒ dñs erat ſeu
etentem iudicem vel pꝛincipem in wnnnũ enim
3 wemnmn er
achre. Ar. no dʒ ora. ve
2n e queltõtby.
CLienduʒ eſt: cum appellatio lj. mil m calit⸗
nõ recipit᷑:pcipi ſacris ↄſtitu vt ibi. vel mii ð
.. ——R„ WT. facto ſerui queꝛa
tionibo omia in codẽ ſtatu eſſe: nec¶mur. vi.ſ. e ii. l
quicq; nouari:etiam ſi ↄtra fiſeum 2interꝛogari. ß cõ

riter poteſt. vt.
3. queſtonib-
diuus in pꝛin. Item pone qð dixit ſimpliciter toꝛquendu. cum non
pᷣcederent indicia.ſecus ſi dixiſſer ꝓnuncio torquendũ nõ pᷣcedenn
bus indicijs: vt dicto. S. IJItem vi.C. quando pꝛono. non eſt nece.
l.ij.non enim a queſti.eſt inchoandũ:miſi pᷣcedentiba inchicijs. vt. S
e queſti.l.j.in prin.miſi ſm quoſdam in quibuſdam caſibo.vt no.
C. & queſti. I.ſj. —
ſi Un a triduũ.ſic.sS.ti.j.l.j.S.ſiquis ſuſpectũ.ac.
t e JZus. phibet. vt ⁊. C. de ap.l.ex illo.ſecus qñq; ſi ob alias
cauſas ſuxplicat lite pen.vt.C. vt lite pen.l.ij.

n Vetatur. et quia lite pendente ſupplicatur. vt dixi: et qma eſt i⸗

terlocuioꝛia. ſic dicat non expecto te pꝛopter hoc.vt nota. ſupꝛa. l.

ante. accurſius. . .
x.· JY eums. dicere. i. pbare. vt ſubijcu.ſolum enim dicere nõ
ſufficit. ſic. S. de wolo.l.j.S.j.ac.
y Siquidem pꝛincipi.i.ad pꝛinapem.
3 NQnem. ſcilicet directo. . èRꝗ”
Alium pꝛo alio.ſone minoꝛem. vt. S. ve ap.l.j.S.pe. ⁊ facit.
e ap.l.a pꝛoconſule in fine. et le his qui per metum iu.l.j.⁊.ij.
in fi. accurſius.
Intra. ↄſtituta. ſ. anni vel. vj. vel quatuoꝛ menſium. vi. C. ð
ap.l.ſi agpellationem oblatam. Jo.
ꝑ I Liendum. non recipitur. als eſt non et als ceeſt. et tunc
cebet veeſſe ſimliter in medio et in fine huius.l. eti faat.
C. de appella. l. gppellatio. et in ra nitu.ij.l.j.et quod ibi no.⁊.xx
uij.q.j.c.j.accurſius.

tra alium regła

—
—
S=
—

2
S.
=☛
S

.
Morimnſto

„

1 Rc
elai⸗
ſende
eoc
t do ⸗
ndadim
men dege⸗

G1.Sade

Dman
ratpe. . de⸗
rus aeelgte ſen⸗
mne. j C.el
leltyoini
iutcᷣö unt
limn thoolcuũ⸗

ICnneſcenr
dusterprs
nauo habes
ſlſt airei
11K. Nog
Awelaaonem,
N b. vhio
Glipnmenntig.,
eelono ifne
Monnulltnflll
n br. C. re
1 Aepeeni. ge⸗
Nſeerartus,
ua nhln
1lgöne ne
iwnapolla
Rördaun

. . . ðs/ HW . 2
s . 9 . 7 .
XRA Kenpe
2

ð
. a Opimonem. i. iam. ad hoc.C. de ap.l.eos.S. ſuper. 16 deininſto. t. l. ſiquis ex. S. hi autem om̃s.⁊ admini.teu.l.ex cyꝛogra⸗ a
NN Eeenem! ſentene “ e c en ⸗ phis. .fi. in pꝛin. vel apud eum qui e appellatõne eſt cogniurus. ci
Ammn RR b Abanifeſtare. indici ad quem eiapellondnm. ae. ꝓ eo habeatur. ac ſi ſit recepia.quo ad ↄmodũ appellantio. vi. C. xe
agen Innn ſIY res appellare. S.de appel.l.oſtitutõnes. ap.l.a pconſulibus in fi.⁊.l.ſiquis.appellationẽ.ſed iudex qui nõ re⸗
ugd . AAperiak. C.e. quiſquis. cc. cpit in ctriginta pondo auri. a eius offi.in tantüdefn mnnt . .
l.. Ag l.qm indices. Iteʒ
d bœ v enn an ſi patent᷑ ap⸗
e e pareat nõ recipien⸗
gi. l. ij. 7. S. d fe J́— I12— P,en iderãt. nzr es
rijs i. eadem. er appellatũ ſitteumq; qui appellatõ rias ↄſtitutõnes Seren. Eqan a no or e
E. quoꝑ apel. nem non recipit opinionẽ ſuã con⸗ eſt igit:ſi ꝑ eũ ſteterit qͥ debebat da l.fi. 3. de aſpella
l.fingaii.. fſeſtim relatõnem maniſeſtare: et re litteras:quominꝰxt:ne hoc ac⸗ noniby.l. ſtunno⸗
E eic. cauſamꝓ qua nõ recipit appellatõ cipienti noceat. H v prorne Rſeud
a en. nem eiuſq; exemplü litigatoꝛirel⸗ Mihil nouari appellatione Prorochmoaſmet.
g Gende. ab dere vbere mandatis cauetur. interpoſita. Rub. . ibuber Ae
ipſa. ſ. vendnõe Y res dilatõeʒ Aulus. AApi. r 7 in coꝛpe a m⸗
n vulia e nn nõ recipiat nõ pmittit᷑ appel Ppellatõne interpoſix fſamia. vt Oico.l.
1 a ſententia. id ẽ lare: veluti ne teſtamentũ apiatur ta: ſiue es recepta ſit: ſi cos. Sghere
qñ lecit crequoꝛ vt diuus adrianus oſtituit:ne fru ue nõ: mecho tẽpe nihil executõne. 5. fi. er.
Serpeerat bien mentü in vſum milituʒ in annone nouan optet. Siqmidẽ fuerit rece⸗ Fe.e A dat
o.. ſubſidia otrahatur: neue ſcriprus pta appe llatio:qꝛ recepta ẽ. Si vv gainn exequn. ſita
mnautem. heres in poſſeſſionẽ inducat. Iteʒ no eſt recepta: ne piudiciũ fiat ei bochonnie et 1o
t ſi ex ꝑpetuo edicto aliquid decerna ad liberaretur: vtg recipiẽda ſit mar vare e H loch.
6 h — tur:id quominꝰfiat:no ꝑmittit᷑ a⸗ appellatio an nõ ſ it. Recepta autẽ ſurecipꝛeda. an ne
1 Sn elns dim e. pellare. YItem quominus pignus appellatõe: tandiu nihil erit inno⸗ H
, —— vendere liceat appellari nõ poteſt. uandũ:qꝙᷓdiu ve appellatõne eri
Ean p ie libellis dimiſſoꝛijs qui di⸗ Nunciatuʒ. Siquis foꝛte relegat⸗ . »
neſn⸗ pella De libellis vumſſoris qni vd⸗ Ffuerit æ mellaner t: nõ arcebitur
Nnc nem der mtur apoſtoli. Rubꝛi nent a ap 1 riia
ſnn il graeſ igeod s ecuntur Spoltol. Rubel. . gechz in olla neq; in pꝛouĩcia qua
, meo iudicio di⸗ — l. . 4
innn mtro. ad vrm Oſt appellatõnez inter relegatus eſt. Pꝛopter eandem ra⸗
Nicnen examen dirigo⸗ poſitam littere dande tionem et ſi quis vepoꝛtatus fuerit
ud 2 J5j. eene ſunt ab eo a qͥ apella-⸗ ab eo cui vepoꝛtandi ius eſt: vel ad
Aul H tum eſt ad eũ qui de apellatõne co notatus:neq; vincula patietur:ne⸗
rin Suſeit. n. mſturus eſt:ſiue pꝛincipẽ ſiue quę qꝙ; vllam aliam miuriam: quaʒ pa⸗
. gnue ma Re lar ſen⸗ aliũ:quas lr̃as dimiſſoꝛias ſiue a⸗ titur qui ſententie non acquieue⸗
n enne w. C.ell poſtolos appellat. Senſus aüt lra⸗ rat. Integer enim ſtatus eſte vide⸗
Err fin uic bo. vud rü talis eſt:appellaſſe: puta luciuz tur pꝛouocatione interpoſita. Er⸗
iudicẽ.nõ dant biin LeaPEesIE. Ca. us ſit:
= intra tpᷣs dictů. titiũ a ſnĩa illiꝰ: q̃ int᷑ illos dicta ẽ. 90 er ſi abſtinere oꝛdine iuſſus it: 7
imence IConreſteurr OSufficit aut petiſſe intra tpᷣus peouocauerit: eadem ratione pote⸗
W I. aluud temnpus dimiſſoꝛias inſtanter ⁊ ſepiꝰ: vt et rit interim particpare: cuʒ hoc ſit
ti.j.l.ſi cuius ĩ . rig ist oner 1
mui 6.. A wop. n a inſtantiaʒ repetentis dimiſſo⸗ vnteappellanone innouetur.
uri u arpalanonen . r
— ,7 90 he .e 19
upn iſſti qui ꝑ meiũ iu.l. eltao oſor, nunciatnz. ſit iuſta vel non. idem tamen æ ſi lapla fint fatà⸗
3 oſ . r atpellato deſen. vt. C. ell. x Pronunciatuz. ſit iuſta vel non. idem tamen i lapfa ſint fat
inuen Hen edneteren vſern vid emetarur dare debet eng non lia.quia tuc ſrma eſt ſententia pꝛima. vt. C. de tem.ap.l.ſi.S. illud
Madi vt. E. de appel. l. eos. S. apoſtolos. ́ DWZ
petenn. vt. . IIti Gi in exac. ſSiquis.pomit exempla.
lew Feare te geclpere volentl. ds uin ui ⸗te exae uſti⸗ t nonatv nertolenus. accurſins. eſe 5 b
g cen ſe . Ni aechi eWPbs I Beporlandi ius eſt. vt imperaroꝛ 1 pꝛefectus pꝛetono a vibis. nom
baußhlin n RKubꝛca. nihil nonari op ardolir vel ſimile. ſed quid ſi nõ peeſes pꝛoumncie. vt. . ve penis.l. ij.8. j. a ꝛe imuſto reſtamenro in
urmI,, 2 Ppellatone. nouari. pn — poſſit ſien executior gqius ex. . ein.ꝛ ce le. ij.l. . F. bia de imter. 1 rele. l. ntereſſe J j. Sy
ni n . eſt lacka ſPellanto. a0 anen viidetur nunꝙ dubiũ. quia aut eſt ſpecialiter inhabita a iure. ⁊ ſic cer
e Nrmd inn. Rñ.nõ: ar. C. coia ce le. ee app. co. m pun. ⁊ in auten. vt ctum eſt non poſſe pellari.aut non: ei certum eſt poſſe. vt. C. Z ap.
p RKecepta eſt. vr in ir⸗ R 31. infami. furn. F. j. et. . l.et i maioꝛbus. Rñ.negautõe fu dubi. vt. C. quibus ad li. pꝛo.nõ
lm cninnn nulli iudi. in pꝛin. et. S. illas Noi lan⸗ S. alud ad hoc.ſoł. illug li.l.iij.in pꝛin.vel dic ꝙ aliquis caſus eſt. vbi non eſt pꝛohibita expᷣſ⸗
hac. l. ſeo comtra in auten ine pon wie vino. E. e ap. i.iij. er faã ſe tamen eſt pꝛohibita in eius ſumli. vr er in condi.ex.l.ſiquis in tan
ſpeciale in lmhlcatone 9 ainmueg rer pe. ne⸗ quid noui fi.l.j. er tam a infimitis ſimilibus. Lungeer
rceb o. in i. Lin or ap. non recptl⸗ab exetntone. x DBanotatus. ſubauch apellanut.
Kljsei⸗ .õ ſrencki. ſi. ⁊.S. de penis.l. ij. n fi. y Acqineuerat.necappellauerat. poſſer aũt etiz aluer lſeggt
n gun S. a quo. 7. S. qui ſanſcg rogt Sſien ctoꝛ. T ſi pꝛius erat reꝰ. qg5 3 Participare. ]. e numeribo a hono. l. reos. S. eum in fi. ↄtra ſi hie
Kc Item op. quia vigetur aphel wr ny . e. 1. qur. babuerat honoꝛem. a quo p ſententi deponebatur. vnde ap. pen. re-
manain eſt verumem. P. ſed nos otra. vi no. .t·· manet in cogemn ih enouns hononlo. non vehabts ꝑ ſentenriã ꝓ⸗
2 =. vt. . n. ii. ſeiendũ. d quez hibetur. vnde ſi appellat: interim abſtinet. 7 ſic vtrobiq; eſt eadem ra⸗
q Mat ei. appellatõm quo ⁊c. vt.S.ti.ij.ſciendũ Sed apu 5 pen. ap. ⁊c. vi in pꝛm. huiꝰ, l. ge.
nae a/ actialpen apud pꝛincipẽ, nõ apud eum a quo appellar. vt. Sẽ5 tio.quia pen.ap.⁊c.vti in pꝛin.hilꝰ.l. ge
n

ieſnid

a Siqms. 7 differenda. Dic no. damnatum ex multis caſibo imn al⸗
quibs poſſe appellare: in alijs omittere. ad qpð.S. ap. l. appellanti. ⁊

e mino. l. etiã. S. ex cã

7 de inof.te.ſi minoꝛ. S. fi. a.l.pe.S.fi.in pn.

b Rubrica.que ſententie ſine aagxpel.

c i lud. querar᷑. cum fo ꝛte victoꝛ peteret coꝛam pꝛeſide exec·⸗

nom ma⸗

ari. victus dixit

nõ eſſe indicatum
Et adde hic quod
no. C. qñ ꝓuo.nõ
eſt nece.l.j.ac.

dD Jugdicatũ. als
aũt ſuper iudicato
fruſtra audicat᷑. vt
EC. de ſententijs. pꝰ
ſententiaz. ſicut et
tranſacuo. vt. C. ð
rranſac.l. ſi cauſa

e Reſcindit᷑. pꝛi
ma ſententia.
g Item ſi coꝛri⸗
gitur. ſecus ſi non
ſit expᷣſſum. vt. C
e re iuch. l. ij. ⁊ fa
cit.C.d iure fi. l.
ſecunda.

h DQueſtionis. qᷓ
petebet᷑ coꝛrigi di⸗
cta erꝛonea ſenten
na. vel cuʒz peteret
execuuio. excipieba
tur in ea erꝛatum.

1 Putauerit. nõ
tollit᷑ ergo queſtio
erꝛoris calculi per
primã vel ſecundã
ſententiaʒ. ⁊ ſic eſt
cotra. C. de erꝛoꝛe
cal.l.j.ſoł.ibi fuit
ſent entiatum ſuꝑ
erꝛoꝛe habito extꝛa
ius. ⁊ in ſnia non
ſuit erꝛoꝛ expᷣſſus.
hic aũt pumꝰ erꝛor
funt in ſnia. ſimili⸗

teꝛ ex vtrobiqʒ expᷣſ

Siquis ex pluribo focinoꝛibus

ↄdemnatꝰ ꝓpter quedã appellauit:

ꝓpter quedã nõ: vtꝝ differenda pe
na eiꝰſit:an nõ:q̃ri᷑:Et ſiquidem
grauioꝛa ſint crimĩa: ob q appella
tio interpoſita ẽ:leuiꝰaũt id ꝓpter
qð qͥs nõ appellauerit: recipienda
eſt oĩno appellatõ:⁊ differẽda pena
Si vo grauioꝛẽ ſnĩaʒ meruit ex ea
lpecie ex q̃ nõ eſt appellatum: oĩno
pena imponenda ef.

Que ſententie ſine appellatio .
ne reſcindantur. Rubꝛica.

Alud meminerimus:ſi

ꝗq̃ueꝛat᷑ iudicatũ ſit:nec

ne:⁊ hꝰqueſtõis iudex

nõ eſſe iudicatii ꝓnũciauit:licet fu⸗

erit iudicatũ:reſcindit᷑:⁊ ſipuoca⸗

tũ nõ fuerit. Itez ſi calculi erꝛoꝛ
in ſnĩa eẽ dicat᷑: appellare neceſſe ñ
eſt:veluti ſi iudex ita pnũciauerit:

cũ ↄſtat titiũ ſeio ex illa ſpẽ quinq⸗
ginta: item ex illa ſpẽ. xxv. lebere:

idcirco luciũ titiũ ſeio in.c. ↄdẽno.
Nam qm erꝛoꝛ ↄputatõnis eſt:nec

appellare neceſſe eſt ⁊ citra puoca⸗

tionẽ coꝛrigit. Sed ⁊ ſi huiꝰqueſti
onis iudex ſnĩaʒ in.c.ↄfirmauerit:

ſiquidem ideo ꝙ quinq̃ginta.⁊.x⸗

xv.putauerit fieri.c.adhuc idẽ er⸗

roꝛ cõputationis eſt nec appellare

ſus. vel ſaltim in pꝛima.quod ſufficit ̃m quoſdam. ſic expꝛeſſa no
cent ⁊c. vt et.S.de con.⁊ demon.l.nonnunꝙ cum ſuis concoꝛd. IJtem
no.ꝙ fatua op.nil operat᷑. ar. S. d furtis.l.qui rem. putamt emʒ qð
nullo modo eſſe poterat.ſcilicet.l.⁊.xxv.centum.⁊ ua mi valet.vt hic
7 de ſuxple. le. l. labeo.⁊.S.vſuf.leg.l.ſi alij. ſic etiam diſtinguit inter
expᷣſſum ⁊ nõ expꝛeſſum erꝛoꝛem iuris.vt.j.pꝛoxi.S. ac.
k Appellationi.qꝛ ſentenna valet.ac.
Item cum. remittit. vtla. S.cæ ap.ſi expꝛeſſim.ſᷣ falliu.S. de penis
l. mons. S. iſte. Item. S. de inter. 1 re. l. relegatoꝝ. S. ad tempus. Iteʒ
EC.de ap.l.j.quibus dicit᷑ ꝙ contra pꝛeceptum.l.pꝛonunciat᷑ et tamẽ
non eſt ꝓ nihilo.ſed per pꝛincipem in pꝛmo caſu. in alijs per ap. ſi in
ommbus dic quod non expꝛeſſim ↄira.l.pꝛonunciat᷑. Item videtur
in alio.vt.S. de re.in.l.pꝛeſes. ſed ibi dicas contra ius litigatoꝛis ꝓ⸗

nunciatum. Item in alio: vt quando putauu cauſam legibus uari

q.d. bona fide facit iudex. vt ſupꝛa de re iuch. I. cum pꝛolatis. vel dic
ꝙ ibi m. l.cum pꝛolaus. Rñ.racite obiectiom.q.d.quis eſt iudex ita
fatuus.qui etiam contra ius luigatoꝛis pꝛonunciet.⁊ ſic tacite cõtra.
l. Rñ.qmia ꝓutabat cauſam legibus inuari ⁊c.alij dixerunt in ommi
bus pꝛedictis caſibus ꝙ putabat cauſam legibus iuuari. Item facit.
5. ꝓxi. S. 7. . qñ pꝛouo. nõ eſt nece. l. ij. . I. crca. ac.
m De iurre. i. contra ius. l

u Item cum ex edicto. pꝛopoſitum ſolennuer vt debnit fuit tam̃

interpoſitum.alioqum ſine cauſa poneret de noticia. illud tamẽ ad
maioꝛem exagerat ionem intelligo poſitum.ꝙ non ꝑuenu innon/

ciam.ſecus ſi ſolẽmiter ſint pꝛopoſitũ.ſed non peruenit in nonciaʒ
vt.C.quomodo ⁊ quando iudex sb eo.a.C. ſi vt ab heredl. ſe ab⸗

neceſſe eſt. Si vo ideo quoniam et
alias ſpecies.xxv.fuiſſe dixerit:ap
pellationi locus eſt. IJItem cum

ↄtra ſacras conſtitutiones iudicat᷑:
appellationis neceſſitas remittit᷑.
Contra ↄſtitutõnes aũt iudicatur
cum ⁊v iure oↄſtitutõnis:nõ de iure
litigatoꝛis ꝓnunciat᷑. Maʒ ſi iudex
volenti ſe ex cura muneris ł tute⸗

le beneficio liberoꝝ vel etatis aut

pꝛiuilegij excuſaꝛe dixerit neq; fili⸗
os neq; etatem aut vllũ pꝛuilegiũ
ad muneris vel tutele excuſationẽ
pꝛodeſſe:de iure ↄſtitutionis ꝓnun

ciaſſe intelligitur. O ſi de iure ſu
pꝛobantem admiſerit: ſed idcirco

ↄtra eum ſententiam dixerit:ꝙ ne⸗
gauerit eum cæ etate ſua aut de nu⸗
mero liberoꝛuʒz pꝛobaſſe: de iure li
tigatoꝛis pꝛonunciaſſe intelligit᷑:
quo caſu appellatio neceſſaria eſt.
Item cum ex edicto ꝑemptoꝛio
quod neq; pꝛopoſitum eſt neq; in

noticiam peruenit abſentis ↄdem⸗
natio fit:nullius momenti eſſe ſen
tentiam conſtitutiones vemõſtrat.

Si apud eundẽ iudicẽ inuicem
petamus:ſi ⁊ mea petitio ⁊ tua ſi⸗
ne vſuris fuerit:⁊ iudex me pꝛioꝛẽ
tibi ↄdẽnauit.q magis tu pꝛioꝛ me

ademnatũ habeas:nõ ẽ mibi neceſ

ſe ꝓ hac cã appellar:qm ſᷣm ſacras
oſtitutões iudicatum a me petere

ſti. aut. ſi om̃es

7. C. iudi. p⸗
perandum.F. j.
que videt᷑ ↄtra.
Item nec obſtat
pꝛedictis. C. de
accu.l. abſenteʒ.
qꝛ ſecus ĩ crim⸗
nalibus. vi no.
5. de penis.l. ab⸗
ſentem. accurſiꝰ.

o In noticiz.

hoc ponit᷑ vt di⸗
xi ad maioꝛem.
et euidennoꝛem
imiquitatẽ ſentẽ/
tie oſtendẽdam
vt dicẽda ſit ipᷣo

iure nulla.a dic ſic ꝙ ſi ſolenniter fuit ꝓpoſitũ.licet non ꝑuenerit
in nonciam. tenet ſententia: vt.S.de dam.infec.l.iij.S. totiens.et
5. quod vi aut c.aut qm.S.j.⁊.C.de annali ex.vi pꝑfectius ⁊ ẽ ex⸗
pꝛeſſum. . quomodo a qn iu.l. ab eo. Item facit. S. de opꝑis no⸗
ui nun.l.œ pupillo. S. nunciatione. ⁊ ſiquidem erat ꝑ ↄtumaciaʒ

abſens non audit᷑ poſtea.niſi vemat iudice ſedente ꝓ tribunali.vt

5. in mte. re.l.pe. ⁊ de iudi. ⁊ poſt in ſi.⁊. C.d iuch. ꝓperandũ.
S. cum aut.ſi autẽ ꝓbabili a iuſta v cauſa ſerua diſtincnoneʒ. que
fu ve abſennib. alij dicũt eſſe neceſſe ꝑnemire in nonciam abſentis:
