3 anin S ccotra mr̃ lib ꝓbaiĩ.l.ad ꝓbatiõem . gat ⁊ cũ alijs agẽdo ⁊ def. . Et⸗
libers ꝓnũciet: licer aduc qõ poſſit ſili in fi. ſed ſi les actõnes pᷣdicte: vi inſti. e aci enckecho. äre ergo vieunt Pin i
en un poſũit ſilio fieri: vt ⁊2, cE. ſniaʒ qᷓ differt: rae cran⸗ ns e denbe actõnes. R. quo ad
2 1 nt᷑ cũ erneis ⁊ enã cũ dño mi ĩ ca vt oixi

per. l. C. e.ſi tibi:vel verius hic in domino generaluer differendũ ni⸗

ſi ſint puure.

a Si is.cau?.ſic.sS.d iudi.l.ij.S.ſed ſi dubitet᷑
b NDQu certe. hoc eĩ eẽ ñ dʒ: vt ⁊. J.n.j.l.pe.⁊.C. ſi ſuꝰex teꝛo.l.j.
c Judici.iſ.furti vel ſiłium: vi.S.dictũ ẽ: expone hanc dictõʒ iudi/

cuũ:vt.S. ꝓxi.S.
ctum eſt.
d Pꝛeiudicm.ſic
EC. de pe:i. here. l.

fi.et facit.C.ð in

re deh.l.cũ aliqᷣd.
e Juchciuz. id ẽ
noxsle.
f Porius. ſ. quã
i poſſeſſꝛc̃ qͥndã.
g In eu. q liber
ludicatus eſt.
b ſ INui. optõ
gAlic? rei.
1 Tra⸗
ctari.ſ.vt expecte
tur euẽtus iudicij

nã ſi liber mdice᷑

ſibi habebit: alio⸗
quin nõ: ſic em̃ de
hereduate rlicta ei
et᷑: vt. C. de iure
delꝛ. l.cuʒ aliquis.
k Ex integre. cũ
ſemel ꝓuocauit et
amiſit facit. C.
Ec. l. ij. 2. J. de exce⸗
pii.rei indi. ſi ma⸗
ter. S. e andẽ. ac.
Licet vulgo.di
cat᷑.vi ⁊ S.e.l.ꝓx.
m Acquirẽ. non
ergo quo ad oma

habet᷑ loco liberi:

vt ecce quo ad acqͥ

rendũ vt hic. Iteʒ

quo ad onus ꝓba⸗
di ſi ex ſeruitute in
liberiatẽ ꝓpuocʒ: vt
S. e.l.liberis.ĩ fi.⁊
nõ.hoc. C. e. lite.
n Eius. ſ. rei ꝑ
eum queſite ð qua
plus vubuat᷑ cum
ipſuʒ ⁊c.et ſic tria
ſoluu:hic ce ꝓprie⸗
tate. Itẽ de poſſeſ
ſione aliaꝝ rerum
Jiem de poſſeſſiõe
ſimpſius.
o Poſſidere.coꝛ⸗
voꝛe. non ammo:
vt ſtanm dicit.

p Ut acquirat.ſ.
pꝛietatem 2 poſſeſſi

fiat:eque ſi cuʒ poſſeſſoꝛe hbominis
furti agere noxali ceperit: veinde
cuius nomine agebatur in hberta
te pꝛoclamauerit: ſuſtinendum iu⸗
dicium: vt ſi liber iudicatus ſit:in
ipſum tranſferatur iudicium: et ſi

damnatõ facta ſit iudicati actõem
potius in eũ dãdã.

g Ali.
Icui ie libertate ſua litigã⸗
di optõ legata ſit: quicunq;
ei de hereditate re licta dicunt᷑: ea⸗
dẽ ⁊ le optõe tractari pñt. Inter⸗
dum ex itegro datur ad libertateʒ
ꝓclamatõ:veluti ei qͥ affirmat iðo
le pᷣmo iudicõ victum eſſe:ꝙ ſtatu⸗
ta libertas nõdũ ei obtigeꝛat: quã
nunc dicit ſibi obtigiſſe. Licet
vulgo dicat᷑ poſt oꝛdiatum libera

le iudicium hoĩem cuiꝰcæ ſtatu cõ⸗

trouerſia eſt libeni loco eẽ: ſi tamẽ
ſeruꝰ ſit:certũ eſt mhilominꝰ eũ qõ

ei tradat᷑ vel ſtipulet᷑ perinde dñũm

acqrer:atq; ſi nõ ce libertate eius
querebat᷑.tm̃ ve poſſeſſiõe eꝰ: vide⸗
bumus cũ ipᷣm ptꝰlitẽ oꝛdiatã deſi⸗

nat oñs poſſideꝛe:ſ̊ magis ẽ vt ac⸗

qrat Iʒ ab eo nõ poſſideat᷑:⁊ cũ pla
cuit ꝑ fugitiuũ q; nos poſſefſiõʒ ac
qrere poſſe:qͥd miꝝ etiã de quo qri
mus acqri. 1Bem.
Vi ex libertate in ſeruitute
petit:ſi iudicij de euictõe ſer⸗
uandi cauſa contra libertateʒ agit

poſſeſſionem de qna querit poſſeſſus:ergo q̃rii ꝓ
onem: ⁊ ſic eſt contra ad pumũ.j. acq.reruʒ w.

l.ſi ſeruus. ad ſecundum. infra de acq. poſ.l.j. S. ſed 1 enm. Sob.

ibi nullo modo poſſidetur: hic animo licer non coꝛpoꝛe. vt. . de acqᷓͥ.

poſ.l. iij. S. ſi ſeruns: lſed.h.dixit ꝙ illa ſi ſeruꝰ wminio dicebat: H
le poſſemone qued mihil eſt: quia ⁊ de wminio dicit hic. l. dixit.
ꝙ ibi in.l. ſi ſeruus dicit non fꝛeri wmim: quia non poſſidet: venẽ
elam arere “ al rõem vel dicemus ipſi cui ſeruit naturalit᷑.
olidere poſſit vex ſeruum: poſtea 5
res ad me tranſibit. Al. ſed pmampoba. de ſtes venccsdc inſ

q Mon poſſideatur coꝛpoꝛe.ſed animo: ſic vt dicta. l. inſra de acqᷓ.

poſ.l.iij.S. ſi ſeruus:

que eſt conira: quod patet per ſequens exem⸗

plum de fugitiuo: in quo poſſeſſionem retinemus ammo:vł᷑ non poſ
ſidetur: vt hic dicit inſpecta cauſa liberali in qua litigat vt liben *
ner one 1 eum vt ſubijcit.
r. Poſſeſſionem. q; æ eu poſſidemus: vt a. j. de acq. poſ.l.j. S. p ſer
uu. 7. S. e vſufru. l. arbon bus. S. de H nse
ſq Sierx lbertate. non con uemetur. enam ſi ſciebat liberũ: vt
71. . uur.l.ſi qs q. ⁊ ñ agu.vt ⁊.q. ᷣ eui.l.euicta.S.j.

d ZJun er e ltnereeliſtiare vk diſſerre: vt 2. S. de car.

edic. l. ij. S. due. ⁊ ſic de
onibo: vt ĩ.e.l.iij.S.qᷓ;uis.⁊.

rt qñq; ex ech
a Si ea. cognitiom. erat ergo lis comeſt. aks fruſtra daret dit⸗

qnq; ex ↄſtituti
ta.

fi.quam infra dicit dandam.vt.C. tempoꝛibus W. ſinah. §.
ulud.

iniuriarum actione non conueni⸗

Jui fratres pꝛoculo ⁊ numa⸗
rio et muciano reſcripſerunt

tur.

cum Romulus æ cuius ſtatu que

ritur pupillaris etatis eſſet:an exi
gente varedone matre ⁊ conſentiẽ⸗
te eius tutoꝛe ad tempus puberta
tis cauſa differenda ſit: noſtre gra⸗

uitatis eſt ex fide perſonarũ quod
vtile eſt pupillo conſtituee. St

ea ꝑſona veſit cognitõni que alicui
cã ſtatus controuerſiam faciebat.

In eadẽ cauſa eſt qui de ſua liber⸗
tate litigat:q̃ fuit puſqᷓ de liberta⸗
te cõtrouerſiã patiebat᷑:ſane h̊ lucẽ⸗
tur ꝙ is q eam ſtatus controuerſi⸗

am faciebat:amittit ſuam cauſam
nec ea res ingenuum facit euʒ qui
non fuit: nec emm penuria aduer⸗
ſarij ingenuitatẽ ſolet retribuere.
recte atqʒ oꝛdine iudices puto fa⸗
cturos:ſi hanc foꝛmam fueꝛint con
ſecuti:vt vbi veſt is qui i ſeruitu
tem petit:electiõem aduerſario xe-
ferant: vtꝝ malit cognitõem circũ
duci et differni:an audita cꝗ ſnĩiam
ꝓferri:⁊ ſi cognouerit ꝓnũciare de
bebũt ᷣuũ illiꝰnõ videri:neqʒ hec
res captõʒ vllã hʒ cũ ingenuꝰnõ ꝓ⸗
nucietur:ſed ſeruum nõ videri.qꝙ ſi
ex ſeruitute in ingenuitatẽ qͥs ſe al
legat:melius fecerit ſi cogmtioneʒ

et ſie contrahitur hermoditium abſente actoꝛe in cauſa liberali
ꝛeſente: vt et.C. e.l.iuſta.⁊ dicta.l.ſi is: ſed quid econtra ſi pro
keum ſit eum ſeruum: nuuquid ei pꝛonunciabirur pꝛo abſente
quidam ꝙ non:et ſic non comrahitur hermoditium eo caſu: ſed
coutra viderur vt dicia.l.iuſta. in alijs autem abſente actoꝛe ouz
non:hodie ſic: ſed abſente reo olun ⁊ hodie ſic vt.C. æ iudi.pro/
perandum. S. et ſiquidem. a. S. ſequen. uccurſius floꝛentiuus.

IMeq; bec res. als heres: ałs neq; abſens: et tunc ſutple qui

ſtent in poſſel⸗

ſionem liberta⸗
i. e
c. In eadem.

que ſcincet lti

d Buam can
ſam. ſic 2. j. de
reg.lur.l. con⸗
tumacia: quod

nõ faceret:ſi lu

tem ante abſen
nam conteſtat?
non eſſet: ſed qᷣ
dam dicut hoe
J. coꝛrigi.
e Penuria.

vt 2. E. xe inge
nu. manu. lI. ſi

te.
fRecte. ecce z
tenus amitiat.
ſic etenminst
pcdicta non coꝛ
rigit omnmo.
g Aduer ſario

ſcʒ vocato ad ⸗

uiturem.

b Lircumdu

a. i. cancellart

ue de cꝗ acta

ut. ſic ponnur
ſupꝛa de iuch. l.
7 poſt. F. j.
1Lognoue⸗

rit. id eſt quis
ſit electa illa

via. ac.
K Mon vice
ri. ? non pote⸗

rit ammodo il

le ad ſerunutez
vocare eum. vt
hic: et. C. ve in

genu. manu. I.

e.l. ſi is. et ͥ aſ

ſert. tolk.l. j. m

ſine. 7 ſupꝛa ve
wlo. l. ſi wlo:

ea dignus ſu:ałs neq; heres: pꝛima bona cum non æc. pꝛobatur

ergo aperte ſentennam ingenuitatis ommbus pꝛeiudicare: vt hit

⁊ ſupꝛa dæ ſtatu ho.l.ingenuum niſi colluſio detegatur: vt infra xe

colluſi.deregen.per totũ:ſi enim ſoli acton pꝛeiudicaret:ergo ide,ʒ
eſſet: quod in illa quando pꝛonunciatur ſeruuʒ illius non eſſe qG

aperte hic falſum oſtenditur: ſed conera infra ſi inge. eſſe. diſt. l. ··
ſoł. vt ibi. Item contra infra eo.l.ſi ſeruus: ſed expone vt ibi. 4

m Se allegat. et ſi pꝛouocat ad libertatem: ⁊ contradictoꝛ lab⸗

ſens: vt ⁊ ſuperioꝛi caſu. ac.

n Eecerint. ſcilicet ucices: ſi ergo contra facerent: iterum ad

cn
Aurit

ſinn un

Atr Ftitch

n toen
on roq n

e Manrke
hünti
Cennamn.

en ind
ual d

ſerewlenh
tongin⸗
evon/
acarlen
Pbanconint
biekomi

Fſuen,

r. ⸗
ricoc.
tdcluntane
ſrecnh
Uont1,K
gllegoſſc bat

(ſent3

q Gab⸗
e.
etente rN
ſilpee goſ⸗
ſyrthrre
liß tn .
Cnunti,l gi
e,Alcdon
1.
chuſde,
Rtohnea.
Unmdas
NNNe,
ſaähus.
6AHnun,

s ſnpas
nni r ae
llus tej
laimn alezt
lnfekrlani
Glteindn.
llen .
nſtll .
tliaſce,

lfſininſie

Nügerne
8imemnk,
li,3.
Aune
n it ſg
luan ſ,
1 Mung
lcllizlir
ſßegfßif
ſ ſle i
riffiene
intirn

udemn n
eg
. N
ge ian i

ſn lbe⸗
elben
mellhb
adner,
urinen .
ninſn
deind de
nn nnt

eee NMarr
N CN
miſt de
mißti

Ong ol.

R1
õ
lans ugteun /
wrmut ii
tur modd
i un dandn

ncrſenb l

õ

Aben

—
mem mg⸗

Gone

ſeruitutem vocarentur. Accur. H
a Lingat. vel quia puocat ad libertatem: vel qꝛ vocatur ad ſerui⸗
tutem.vtroq; enim caſu cõtrahit hermodinum: ſed im̃ ad puamum
refernnt.ſ.quando ꝓuocat ad libertatem.quod non placet.vt. C.
e.l.iuſta.Accurſius ſlorentinus.

b Babit. ſcilʒ

ſentennam.

cUimcat.ĩmo
conira.vt. C. de
aſſer. tollen. l. j.
vbi dicit ꝙ ſeruꝰ
eſt exquo non ve
mt. So l. lex il⸗
la hanc coꝛꝛigit.
vel hic ꝑ annuʒ
nõ ſteterit.

d n Hn vio
tur. fac.
cC. de fideicõ.li.
l.ſi voluntate.⁊
j.de vſucap.ſe
quitur.S.tũc cõ
uemt. 1. j. de ac⸗
qui.poſſeſ.l.qui
abſenti. Ac.
e q Ui de li⸗
bertate.
ceteris.vbi nec
iſti nec illi poſ⸗
ſint aſpirare ad
militiaʒ. vt ⁊. .
de re mili.l.qui
ſtatꝰ.⁊.l.ab om
ni. Ac.
In qbuſdaʒ.

Vt Z. e. oꝛdinata.

q; non in oibus
ſi cui. S. licet.
g Caluniam.
ſecus ſi non ꝑ ca
lummã. vt dicta
l. qui ſtatꝰ.vel
licet non debeãt
eligi vt ibi:tamẽ
electi retinẽtur:
vt hic.⁊ arg..
qñ ap.ſit.l.j.S.
biduũ.⁊ fac.C.
e.l.nõ mutat᷑.et
.l. nõ idcirco. et
S. de iure anuł.
qur.l.ij.Ac.
h NQuuiquẽni
uz. Vt 2. J. Z col⸗
lu. dete. l. ij.
1 Dño. letegẽ⸗
ti colluſiõʒ: ſiue
ſit dñs qñ h̊ fue
rat ſᷣuꝰ:ſiue pꝛo
nus qñ h̊ fuerat
liber ꝰ.⁊ tũc im⸗
Apnꝛe dꝛ dñs. vt
J. ð coll. dete. l.
j. 7.l. liunꝰ.

circũduxerint: ne ſine aduerſario
ꝓnuncient ingenuũ videri.niſi ma
gna cauſa ſit ea: ⁊ enidentes ꝓba⸗
tiones ſuggerant ſᷣm libertateʒ ꝓ⸗
nunciandũ : vt etiam reſcripto di⸗
ui adriani continet᷑.qð ſi is qui ꝓ
ſua libertate litigat vſit.contradi
ctoꝛ vo pꝛeſens ſit: melius erit agi
cauſam eius:ſentennãq; eius ꝓfer
ri.ſi em liquebit contra libertatem
dabit. euenire auteʒ poteſt vt etiã
abſens vincat.nam poteſt ſenten⸗
tia etiam ᷣm libertatem ferri.
Omponius.
On videtur wumini volunta
te ſeruꝰin libertate eſſe queʒ
wminus ignoꝛaſſet ſuũ eſſe. ⁊ B eſt
veꝝ.is eniʒ demuʒ voluntate um
ni in libertate eſt:qui poſſeſſioneʒ
libertatis ex voluntate womini oſe
quitur. Rian'.
Vi ve libertate ſua litigans
necdũ ſententia data militie
ſe vedit: in pari cauſa cum ceteris
ſeruis habendꝰeſt.nec hoc exone⸗
rat eum ꝙ ꝓ libero habeat᷑ in qui

buſqdã. et liq; liber apparuerit: erit

exauctoꝛatus:id eſt militia remo⸗
tus eſt:caſtris cijcit vtiq; qͥ ex ſer
uitute in libertateʒ pentus ſit:vel
q̃ nõ ſine wolo maloĩ libertate mo⸗

ratꝰeſt.qui vo ꝑ calũniã petitꝰĩ ſer

uitutem eſt:ĩ militia retinebitur.
Qõ ĩgenuꝰ ꝓnũciatꝰ eſt ſi ſe mi
litie vedit:ĩtra qͥnquẽmũ retracta
ta ſentẽtia: nouo dno reddedꝰ eſt.
AVobo petentib Apia.
hoĩem in fuitutẽ ꝓ ꝑte dimi⸗
dia ſeꝑatim:ſi vno liber iudicio al

FR dD Nobus. liber. i. libertinꝰ. qꝛ ſi ingennus ꝓnunciet᷑: piudica
rret᷑ omibus ſententia: vt nec habeat neceſſe ſoluere preciuʒ
ſerui.vt g.e.l.diui fratres.vel dic idem in vtroq; caſu ſi ngenuus
vel libertmnus ꝓnunciet᷑.⁊ dic iudicatus.i.iudicandꝰ:vel incicatus
ꝙtuʒ ad memẽ ⁊ ꝓpoſituʒ indicũ.ſic ⁊ S.de iuremr.admonẽcdh.naʒ
ſi iam ꝓtuliſſent ſententias nõ ſunt cogendi ↄſentire.qꝛ ſemel funcu
ſunt officio ſuo.vt.j.de re iudi.l.iudex.
IMon cõtingeret. quod ↄſentiant.

m Libertatem. nö. in totuʒ aliquid debere fieri: aut in mhilum.

ſic ⁊ S.e.ſi paruer.in fi.⁊.C. inoffi.teſta.l.cum duobo.⁊ arg.S.
ſi ex noxa.cau.l.ſi cum vno.⁊ de arbi.ſi cum dies.S.płt.in fi.⁊.l.

ueʒ ſi vnus.S.iiem.⁊ coĩ diui.l.coĩ diui.S.ſi,.⁊ ð uitu.ruſticẽ.pꝛe.

tñ nõ põt ʒ

l. vns eſt. ⁊ ad trebelł.l.ſi pupillus.⁊ de teſta.muli.l.ſi certaꝝ.S.ꝛuł.
⁊ de bo.liber.l.non abſurdum.a d ope.lib.l.libertꝰ qui.et S. ad.l.
falci.l.qui quadringenta.in pn.⁊.C.qui accuſa. non poſ.l.qui cri⸗/
men. 2. C. ve iure velib. I. quidam. hoc notaui etiam S. de ꝓcura.

l.in cauſe.in pᷣn.Accur.floꝛeñ.

tero ſeruꝰ iudicatꝰeſt:ↄmodiſſimũ
eſt eouſq; cogi iudices:vvnec ↄſen⸗
tiant.ſi id nõ ↄtingeret:ſabinũ re⸗
fert᷑ exiſtĩaſſe duci ſpᷣuuʒ vebere ab
eo qͥ viciſſʒ.cuiꝰſnĩe caſſi q; eſt:ct
ego ſuʒ.⁊ ſane ridiculũ eſt arbitra
ri eumꝓ pꝑte dimidia duci: ꝓ pte li⸗

bertatẽ eius tueri.ↄmodiꝰeſt auteʒ

fauoꝛe libertatis libeꝝ quidẽ eũ eſ
ſe. ↄpelli aũt pcij ſui ꝑtẽ viri bõi ar
bitratu victoꝛi ſuo pꝛeſtari.
JYliũ ob hoc ꝙ pi Api.
he res extitit: ꝓhiberi a pr̃e
ſuũ pᷣuũ manumiſſuʒ in ſeruituteʒ
petere. Aulꝰ.

E bõis eoꝝ qͥ ex uitute aut

ex libertinitate ĩ ingenuita⸗
tem vẽdicati ſũt ſenatuſcõ.factũ eſt
q cauet᷑.æ bis quidẽ qui ex ᷣuitu
te defenſi eſſent: vt id dũtaxat fer⸗
rent:qð in vomo cuiuſq; ĩtuliſſent
in eoꝝ aũt boms qͥ poſt manumiſ⸗

ſionẽ repetere oꝛiginem ſuã voluiſ

ſent:h ampli ſit: vt qð poſt manu⸗
ſioneʒ q́; acqſiſſent:nõ ex re manu
miſſoꝛis ſecũ ferãt.cetera bona re⸗
linqrent illi:ex cuiꝰfamilia exiſſẽt.
Vi ſſciẽs libeꝝx emit Bẽ.
qᷓuis ⁊ ille ſe pateret᷑ veĩre:
ñ nõ põt zdicere ei qͥ ad libertateʒ
ꝓclamat.ſᷣ ſi alij eñ ignoꝛãti vẽdi⸗
derit: enegabi ꝓclamano.
Apatoꝛ antoninꝰ Api.
ↄſtituit nõ ałs ad libtateʒ p⸗
clamatõeʒ cedendã cuiqꝙᷓ: niſi pnꝰ
admiſtratoõnes rõnũ reddiderit q̃s
cum in buitute eſſet geſſiſſet.
Eeuos ad tẽpli Apini.
cuſtodiã qð edificari nitio vo

n Coõmodiꝰ. d
equuate.nam ſupᷣ
cdchcia õ rigoꝛe ſut.
vVt ⁊. j.cœ re iudi.
I. inter pares.
oO Peeſtare. vt ⁊
]. de excep. rei iu
di.l.iuchcate.ĩ pᷣn.
73. de vul. ſubſtt.
.l.ſi ſuꝰ.in pᷣn. et
.C. de ᷣuo coĩ ma
nu. l. j. JIteʒz nõ ⸗
res ĩiter alios acta
noczʒ alijs qnq;. ad
qð facit.j.de re in
di.l.ſepe. IJtem fa
cit..ð re iudi.ex
tribo. ⁊. l. duo iu⸗
ch. Ac.

1 Flium ob
hoc.ratio
quare ꝓhibẽtur et
bona. vt. C. e. l. ſi
ab eo. ⁊ de rebo ali
enis nõ ali. vendi
trici. ⁊ de reg. iu.
l. ex qua perſona.
ß 3.S. qui 1 a qui.
l. ſi ſeruo. So. vt
p Suũ. ſ. filij.

4q d E bõis. i⸗

tuliſſent. ñ

ex re vł opera ſua
queſita.qͥa hec pa⸗
ria ſũt.vt.j.de ac⸗
ui. re. w. q̃ſitũ.et
katim hic põt col⸗
ligi. Alij dicunt ꝗ
queſita ex oꝑa ſua
poterat:quod non
placet. Ac.
r loluiſſe. vt
ex libertimtate in
ingenuitatem.
ſMon ex rema/
nu.ſ.de facto in eo
dẽ ſtatu ſt ea q̃ ſũt
ei legata:vt lipᷣto.

vt. C. de lugenn.

ma. l.j. æ ad ho. j.
in fi.⁊ S.de iur̃ au
re. anuł.l.j. 7 3.
e ↄdi.inde.l.pᷣuo
ma. 7.j. e.l. umpꝑa
toꝛ.et.l.de his.et
C. qboad libeꝛ.

cla.nõ licet.ĩ fi.

ſciens. Accur.

1 Aperatoꝛ. reddiderit. vt 2. E. quibo ad liber. ꝓcla. nõ licʒ. I.
1 * 5. e.l.ulud.a ad hoc. C. xe peti.here. l.fi.in fi.⁊ S. e.l.xe
bonis. m in liberrate pure relicta aluer eſt.vt m j.C. de mãu.teſta.l.

nij. 15. de ſideicõ. lib. l. ſi pure.
1 In ſeruitute.i.in ſeruuutis poſſeſſione.
y„ 1 Eruos deſtinatos.ab eo viuente. Ac.

3 Meq; beredis.ſi habeas ſine neq;:pl

anũ eſt. 2 9coꝛ. ſ.

lli. l. ij.in pꝛin. ⁊. C. c furi.ſi nondũ.ſi habeas neq;:tũc dic ſj tem
pli. ſed dices vel ꝓceſſuʒ fuiſſe hic ad actum vedicandi. vel ſpeciale in
vltima volũtate. vt ex ſola volũtate ſit templi: vt bur deit ne ſint cõ⸗

let tNWA?

1 1
Hurmn
ertati nõ imi crr 1
tmtis vel lib z ſiſibi per⸗ uati⸗
tu iã lis ac
oſſeſſio Karoeca Juder. mu, gran
ſit in p t Ge diep 3 Sene. uſtenſtl
ingat.. = zm Naeſnc allnd. ul
t reone ro Geſi. 1 ſae. bo 7. lnn
„n onn ubert uer n 2. impa A. inte
jreſti 4 t. vt S ere ot erre 8 l. de gono j. Ginnen
Nlare 5 da temer pñt fe. atoꝛe y iras⸗ di,
kerospus o qñ a ei?qᷣ xiliij. lcur ini boc bomo ma
e ere j oſtui lunia oduũ e es ve es a rnun Ej an⸗ us. ufrge
eñ. icn.me Ranittak:gj 9 caln dm toꝛ re bez fac §. j. Sicar 1 nfn
tritan zutnr Aur * na. Xn telas⸗ qſtiõe eideẽh ( d. 4 Rin
Sè niſſos: taumgz. in tu ſtat 9vxoꝛi 5pbi⸗ o oe Bie
deleges⸗ e n Wem. Punon Krie Ermno. here u. ſun
trarie m no. pꝛ cip libe me O„ P U it: pcij 3. cauit uuz. tuten *
trari D uen ls in ſit q; t ſe erit: AE ʒ in pcij udi uũ t ⸗ i ſpin
5 ulu nnẽ tos: ſtiti t ſi ve ſti⸗ np 96 tom 8 n ꝓba e5. eſued
b 2 eri natos: muit ſi 8 e eno tat S ſepe eñ bagine⸗ 1 kluſe
p Pbkoen ie Eſtint libeite ſt to ohenalete u anti l inn
arſarun. luit Bamn heb õ coge liſtra. li tur. m pac ãnis imonsd . lesn run unngil
ſbicti nn ſu. nech nin cipen libtũ be w gnum bſcuro ſe tennz . ii
= D ible
. . 25* 3 „* —3 1 5 . * . . . . 2A§ tetia . 4
i. Bicrge mato Snc vni gr pponik p em benanga i⸗ Grauciil poſ ſhrn anau i
tagre tan ep . ꝛſi yt ditoe te ber . Yb⸗ n e . Oor tati g⸗ oẽs x ſta 15. M naynn
etne tunſt facere t: 49 uta L t: in qꝝ Sl⸗Poj erta enta⸗ vr z. ⸗ — in
nana . ta. nzinlend lle⸗ Teſtpock ſi:in niier aKeoi Ra Fan
mar⸗ Ee r⸗ 9 Renlen empto H quem .— rtate ſd bi⸗ Bre kreber Knn 5, e miiihi
cert C. 1 bo A⸗ bert e1 e ee t iuche ahe
ita nuũ. ſatiſ 5 m anu lra dem ſeſſiõe it to a lib um reen u lber. Riram
dp tinc ptie fas e ma eas re. J rci ſeſſi loſc o fac cia l tq; o u⸗ iranltt ed buuʒ ſern
nec 75, . tüte 6 vi n prn din inere re ems t vt nup ruie beo. n , iemu
EHD 39 . cer t:na ma uidẽ Etin nou mʒz pt coꝛ⸗ ſern 2 ber nmnm⸗ . clin
re vel aliom 507. mera diuim quid ioꝝ ẽpus eri en qda ibo as ad lib t Kͤlinn
inſti. e S5 eSWE. men 5 0ez acip ſtt tis eri 3 qu s ad b⸗ glgnmai
ecliee 3winat⸗ voemdini Emã tpo rtatis ni iſe d x qu s Dr . us abs —
. P Kr tu itꝛ aſt rtatẽ int: v libe re⸗ ſurr bon emel ii 9ſer naial ſtni nt
. ncken ena , zene, nent⸗ Ee reu
no. liber⸗ 90’ le nt. ſa et anc ñs ſus E la o 7 Ee ſz: Lat 6 1teotinir
m tez ſie ꝗᷓ hac ttere gu t: vt a dñ tez p tu e tã t in . nogg e eockẽ 1Nelirin
barar zumitter de c Ppit: e9 n! rate⸗ catn icat. ecep tibi nte . 8 tiſinigj
1 Ceniñ deeſſte rir disen itan “ü s3teudias nu ur⸗ H u
eſt id zus. de . fau ä oñs tteret: 1* bert al? r. re noĩe pote riptio: ñ. Pee arlN ſontel
eſt HGai .Sni⸗ fa dn itte 9ſit. eli ul pere ſt iq noĩ ate Plerip oñ naae eſſit. tunmh
K inoſcz. ifnn ri qᷣ ãum tur? rect to. pa 2 ipo taliqᷓ ũ eſt. ep̃ mac ãt cũ fnit aee cep. Phun
1. ithieh as. ſu ertã toꝛ pcio! mpt 2no ci ere eu iiud t. boß ber⸗ D m. dhn n
amniz fun ſa libe nempt ogito . eſt: E pete bit re ſun 24 d li re⸗ et in ande .§. uan,
ntu . Pus e a d 5dit ũ . bi⸗ vba ſun coꝝ 4 re⸗ D cui ſifee⸗
⸗ eſt enitins uẽ arſtaer aeß ee, bbſtab 4 — Pneher e
Pd manfud ſichu titi valentt enina balunt ne e i
en sir 1 nſin ei ꝓ oĩi us ta vt cep dr tiv berta⸗ güios te 1 n a
Zen hais rñ t:ſie to. eins! unierte int St: adr tiy⸗ be ſt “ enien
vtei iſſe. tit iẽn iſſzʒ at:e ipſi ſteqn i cair e d en e. mim
m. q aneenra⸗ cep cio ſt tr o pᷣu er 0 ſerip 6 e omiſſi 133 P innd d 7 uinci lniafin
m. iaktes. ſuũ lu ũ po leniot fuge ruſio cutn cõm taria⸗ : itrũ d lchne gefi
lieſke⸗ ſuõ chu trien ich ucto ſe ſicu deic edit ide m bi id l. pſe g ots li
3. ve p iof.t L ſtic nuo 8 ſtie cefu ad fi herec an arl :qu An au1. NE
2 T B t daſicin mij 8 cho ger tigen pſt 0 et: r. 7 1.Sok.
E. Ze. vi u ſiat triẽ tpi ſtiche an qᷓ cip ti p ergo ar ſer C. S 0 Pctun
Ubert. n ſmaz. . t: en m ſ an ntere rtati iʒ oſt ̈ ad E. §.) aͤnio afn n
lberlze re to tpe ulu ſte tatẽ it fʒ me iberte um ez c tecy re⸗ eirS ſut . n
H a riroanen linent n H kganas⸗ Hanti
Dit. 5 g ͤenta: eru ve erit. tpe tate be teſt en uared ſa⸗ nienet
seeine i reua u weefi xpleto tliber ce nre ri po mitten Ne Aarko afn An
ms t non. uẽd iũ ce nr ebant. Be rua gnumnm li. l. ſi pu l. . atois leli
—– . trie on tti gdi um deicõ mo aden mꝑa r
r.fn SH 1ꝗ ppor mi di : vltro uum 5 8, Wfi oannal⸗ elet
Sreudczcol en n ng is t: t lane n e0. illccͤe
Hemezer nißte de ei co Di eſui et a noicut:⸗ blacet. a ñ ibt ac. in .
H bare rſiterer⸗ con =UM
Edee . ſe benu 5.3. Hie ſiͤ aal
lie 4 Quin re ven N 2 disrre
e e Nben ctentg⸗ 6.
⸗ e. iniue r 5.1 7* nin n m
f

(e Nd

4 2 N P

*

Mele
iin fIl Icet. imponũ̃ ñ nũ
P V imponũtur. liete. Accur. floeee. p Mümculatoꝛ. als nůmicnlatoꝛ: æ« abs muni .
N .g Liber. vt ⁊ S. de ope. li. l. vt uiſiurãdi.⁊.C.d ope.li. ope. li. vt iuſiurãdhi. S. dabit᷑. S. ve rei Teecnn gan V.t äng.
5 l.j.⁊ S. de manu. teſta.l.ſeruũ teſtamento. l. arbonbo. S. de illo. 7 S. de operi. ſeruo.l. fi. S. j. *
h Religione. I. ſacramentt. Hua. Qubbus ad libertatem pclamare non licet.
3 i Meceſſiiatem. iurant enim ſe iuraturos cum erum liberi. quecd q m noꝛes. qui vemt.i.venduur. Accur.
In ſüi non faciüt dat ́”” 1r Peruenerit. ve
⸗ ve⸗ de io re. vt et. . el j
In zun o. vt S. de wolo. vVt et. .e. l. ⸗
rin lelegnter gſer⸗ Icet dubitatuʒ antea fuerit nõ erit ille liber. alioqn fraudabit rceche Je.
ns dn a pmnſla eſt vtꝑ ſuus dũtaxat: an liber- titiꝰ:qͥ nõ ꝓcedente quidẽ liberr⸗ on vterentar
min pecuia: dat actõ tus iurãdo prono obligaret in his te cũ herede eius agere põt. et ſi ad lucrum. Ac-
f⸗ d mnener mts Alibertans cauſa imponunt᷑.tñ ve libertatẽ ſuus puenit: nullã actio t Sußſe hea. par
li; i cto.l. promule⸗ rius eſt non aliter ꝙᷓ libeꝑ obliga⸗ nem habiturꝰ ſit.qꝛ mihil videbit᷑ Brcenau. vt
bi⸗ Em azo. ri.adeo auteʒ ſolemꝰ iuſiurandũ a heres ex vefuncti wolo cõſecutus. 7 z. 1 . libene. .
m. KIncötinen⸗ ſeruis exigerer vt hi religiõe aſtri⸗ .G Smponi. neud n Een
Bi i eim etiam v⸗ cti poſtea ꝙᷓ ſue poteſtatis eẽ cepiſ Sũqq paſſi ſunt ſe venire ad li ſa. S. pDoi.
n A . enal⸗ ſent:iurãdi neccſſitateʒ haberent: bertatẽ ꝓclamdi licentiim ( Eruñ per
8 a. * ** T. . 17 perin Ser e 17 . α& .
K BSok. die loqut eſt: aut iuret: aut pmittat. Lic lieri qpaſſe ſunt venire naſcun⸗ aer annin v
pimom em aũt circa wnu munus opꝑas etiam tur.aſtaſ⸗ enatuſcõſulta ꝑtinẽt:du⸗ 5. quod me. cau. ſi
inr 4 ur uanerer vroꝛ pſonas inſerere. In eüq biuari nõ põt qjn ei q́;q maioꝛ ms mulier. S.plt.
1 4 ono dur . impubes iurauerit qͥ ⁊ iurare po⸗ xx.· ſe venire paſſa eſt: ad liberta⸗ Romemacrerginn
eſt 6 videbat meſſe tuerit: dãda cſt vytilis actio opera⸗ tem ꝓclamãdi licentia fuerit ene numuts cogat: qa
tis ooſ N in cõtinenti dici letcũ oꝛ ς &π nꝗ 3 5
u bol turve arb. v. ſi rum nomie: cu pubes tñ fact?erit. ganda. Lis q́; dãda nõ eſt qꝗ ex ea ner lebertas⸗i 5
„ r pe,l ecta⸗er Pritna7 impubes opas dare: veluti nati tempe huitutis eius erũt. z. F.lem pap.z
tadi 3 Hr i ſi nümiculatoꝛ ſit vel hiſtrio. Iciniꝰ rufinus Aul?. uice vrcuͤt hiem
. acen veldſii OAnibus ad libertatem pclas iih iulio enloꝛis ultneicomil Mrmnareſumon.
nset D fuit actim ma⸗ mare non licet. Rubꝛico. ſalibertas bebat polt anos . xx. ecct maumiſſioneʒ
Gm nnaſtes wm. Mc ſe venire paſſus eſt:q̃ro an venegã 5 n —
kbat, a teruallo fieret: Aunm ſit ei ad li bertatez ꝓclamare: reʒ. vt z. q me. cã
n ie reeetr ſpo, Aioꝛes viſi Lpia. mouet me exemplũ cuiuſuis liberi L. metuz. S. volẽti.
ir en te v ſciens ſe no ti ãnis ita vemũ ad liber homĩs. naʒ etſi cõſecutꝰ libertateʒ da ache unrde
uig d tnen Ags fiatez ꝓclamare nõ pnt: ſi ſe vendidiſſʒ: venegaret ei ad liber niactoe qð me. cã
er nhs. Fte er ba 5Pciũ ad ipm qᷣ venit puenerit. ex ce tatem ꝓclamare.nec vebet melioꝛi ãſi ad eũ cõmoduʒ
ii in tαε teris auté cauſis ꝙᷓuis maior. xxv. loco ĩtelligi q in uitute ↄſtitutus: kuenen e a vive⸗
iß: d de wel fenne⸗ annis ſe venũdari paſſus ſit: ad li paſſus eſt ſe venũdari ꝙᷓ ſi eſſet li tus cau.ſi cu ex.
n 1 genon ali bertatez ei ꝓclamare licet. minon bertaté aſecutꝰ.ſed ecõtrario mo⸗ ic ae nerde es
n eeſtet maumſ⸗ aut. pxv. annis nec quidẽ er cauſa net me ꝙ ĩ eo eqͥ qrit᷑ venditio cõ erat pecũiariũ co⸗
WMè rus: opas pmit ſ I ,„ N e ſao⸗ „ erarpe 3
i. mir ons erigtt: upᷣſcripta vebet venegari liberta⸗ ſtitit: eſt qᷓ veneat. in libero autẽ Kaae er .
uc dne ⁊ ideo fenerivr tis ꝓclamatio:niſi maioꝛ.xxv. an⸗ homie neq; venditio cõſtitit:⁊ ni⸗ l.ſequẽ. Ac.
.“ , be n diel ven nis factus durauit in ſuitute.tũc hil eſt qð veneat. peto itaq; pleniꝰ 2 Reruenit . i. ⸗
A ia rterallo⸗ſuqde, en ſi pciũ partitꝰſit: dicenduʒ erit me inſtruas. R. venchtio quidem wnn eri eſſe n6

Gete ege

ſponte ſciens ſe

enegari ei debere libertatis ꝓcla⸗

tam ſerui ꝙᷓ liberi cõtrahi poteſt:

b otſecutus. ni

„ ℳ —

ie. nõ teneri tenebi ra tZo ſii. 1 il hʒ qͥ liberiũ
in mr: v oiriſime Matöoem. Arcellus. ⁊ vx euictõe ſtipulatio cõtrahitur. ban 4 kerin hʒ.
rg em velumure⸗ Eruũ quis ꝑ vim a titio ac⸗ non em̃ v eo loquimur qͥ ſciens liꝰ ſermp. v.l. nalid.d.
Stuu . Zeſ re vei CLepit: teſtamento libeg el⸗ bex emit. nam aduerſus hunc nec ſi.in fi. Ac.
in .1. .S.q one ſe tuſſit: quanq ſoluẽdo veceſſerit ad libertateʒ ꝓclamatio venega?. c b Js q. vem
ni ſams dat 6 H M re. interue
xbin ex iuramero hic Pautni rin
egon . 4 aliquem obligari: 7 in actõe in factũ ex eo agetur. vt arg. C. de reb?ꝰ dv Senegari. dicit pompo.vel canet᷑ ſenatuſconſulto. nre.
r E credi. acton. Accur. e Subitari.nũc rñdu:a ſubaudu:ſj cum du.⁊=c.
FAlI z ITicet. vonũ.· differũt bec inter ſe. vt. j. de v. ſig. l. nter wnuzʒ. x f SBanda. lcentiapclamanch ad libertatem. Ac.
ſero en .l. munꝰ. 1S. de offi. pcon. l. ſolent. S. fi. UDƷ-B g I Icinius. paulo. ſalutem 27q .
. N. J. n. HHõ g Icinius. p qſtioneʒ talem.
Enu. m Axoꝝ.fac̃. C. in ius vocã.venia. Iteʒ ⁊ fac. S.de dã.inſec. h Bebetur pure. AMccur.
zh l.flu. S. adijci. ⁊ fac.qð nõ. C.de ope.li.l.ſi quã. i Annum. ſue etaiis.
, Nnb nntemod iii ubenben ſeene uranef qð ſup k Libertatem.a ſic eſt homo liber.
el tant: quoc ere factuʒ valet.vt in aut.ſacramen Il Vendidiſſet. interuementibo hi que in li ſie emptoi
zii n ta. iteruʒ nõ.pupillũ obngari.⁊ eſt ſic S.de acqui.here.l.pupillus. uenire debent. Accur. ane m lwerto bome emmtd mi
– . mreiurã.l.qmi iuraſſe. ſed arg. contra. S. de iuris 2 fac. igno. m Denegaret᷑. vt ⁊ Sz.ti. j.l. iberis.iu pᷣn. ⁊.C. e.l.j.in pᷣn.
– noll fi. nr ſonen. . . n Melion loco. vt ⁊ S. ti. j. I.oꝛdinata.S. ſi is.
e 41 0 Utilis acno.ſecin ſilio emãcipato.vi 5, obſeq.l. płt. 0 Contraln pt. vt 2⁊ 3, &e ohen. emp. l, 7,. liberi. a, l. liberi. Ac-

—

. g. ö. ve inofſi. teſta. l. qui ꝛepudiantis. in fi. Itez 5 huic. l. . de l
gaur. retn auſcens a.lelbens Fn anis iene. eig Ser noſſ tendll Aniia uni ani Ba S ieui
2. an anig d deencle⸗ * 1 nmni N igeetal eneh todmn J0Aiſdieumt ſam⸗ niu
4 Sed ais am. vt in calu poſito. per: ſi peciunn rantte u paen ſunt reddere p Taie onecen ntnn
. ruanmt⸗woteſt man imploꝛare vt manumittatur. n uN no Gi
ar. S. wmin?, ſonn
t Dõ ſiquidem rr Ey aks offerat e⸗ ruhtll
u. Debetur.. m s aui adhuc ſeruꝰeſt eti diuus adrianꝰ Ruüri. irean ponat. vt. C. ce ru
ſaurtcaS Szer e mme pt: ꝙᷓuis ⁊ ipᷣe in na⸗ dreneyof Eanh eircnnrac m Trigi iglt⸗ nſc
x Eiwerum.1. am mitus tõe ſua diſſiu dliſſet. in le ex ube do quis vuli ab tlgen
cõcitmoe manum eo malꝰſit ꝙ ce ꝛcitõe ſua difſi . lgenuitatẽ aſſerũt:nõ vltra quin obligatione qua tiaul
ſum. Accur. n ſua poteſtate habeat:vt mgenu ſſi fuiſſent auch tenetur liberari ſu.
y — lang ad liherkal pueniat. QOõ quẽmũ qᷓ; venbeeſn mnii reppe ſed bic no tenet. ſinef
nec enm tacite t ſtaniz gc cui nõdñ . Qui poſt qnquẽ ij decüt v ag
nec enũ itatiz aa uberig dũ ent. volta ratia ercij decüt vt Zonp ,en⸗
hriurt urue: ſiquidé no pt ei imp laeuner pal. riſe intrumtra genunatisgſſe erſvodt. enen
vt er . . qr leg. l. lipertas ber. põe ſtatuli r. ſu nuerãt: ĩæ ea re ipſos pncipes adiri crachnr inn u⸗
40 ieee Gef⸗ ſuʒ ſe venũdari nemo dicturꝰ eſt opoꝛtʒ cognituros. Ompo. emptoꝛ ſpõte re
e par. pueniente aditõe: ꝗ nõ fuit in eius op Oc ſᷣmõe agnitis natalibus apienn. eſt ui
l.j. Aecur. poteſtate libertatis ert ei 5 e nullis alijs ĩtelligendũ eſt Kreruum hlul.
Idem mn goli negandã. Idez puto etſi in ipſi ſenatũ ſenſiſſe ꝙᷓ; ingennss. Eler †⅜àreerli
ze, Pmũ tm vr⸗ poteſtate fuerit aditio:ſ in Ra bo aũt reliqrint:etiã hoc intellige nerrinuaterſa n
enuenan vo tomagis pbandn eſt vt veneget ei bo anſtreliqnnt:e eeius ama⸗ ſano.. nn
equtas mn vo to magis pbandn e it pe qũ eſt:vt q̃cũq; exr 4 . mnog an
enatun cntoe ſit ſibertatis petino. qꝛ bornet be⸗ nunnſſi erãt acqunſita habeãt: reſti inftin
i noteſtauus i tere libertatẽ 2 alnerd isfideicõ tuãt. F id quẽadmodũ accipienduʒ men
na nt s be clan qꝛ idigne eſt aurili nem. ſit: videndii eit: vt ea qignoꝛati⸗ iE
cne amd 6 miſſartj. , boĩeʒ maioꝛem bus dñs abſtuliſſent. Rem q d7 35 Mon elne
qð dicũt qui. duo libeꝝ hoĩeʒ 1 tũ reddere vebeant: iam lue coteſt.
refer . re eius acquiſitũ red etia
r ohiede, fac. anis. xx. emerim vnus ſciẽs vo i⸗ oceſſa et vnata amanu vr. j. æ collu. ⸗
ljansff. eius: alter ignorãs:nõ ꝓpr an vo et lexi ſunt:qð magis te.l.ij. aluer.
T fideicõ. li.l. qui aditõeʒ . teʒ ei ꝓclama⸗ miſſoꝛibo giplexi lun go!
dom.Si. ũ qui ſcit ad libertateʒ ningnorat Apinianus. “”
edmiruck:k poreren us ui ſcit Ec oꝛatio qphibet apud co⸗ AManummſ⸗ 1 4
ßuus efficiet.ßᷣ nõ etiã eius qui ſe ſules ⁊ pſides puinciarũ poſt . Manmm ut
1 Jono. ſedh Srm alterius. eſſe dicak. Onquẽmiũ a die mãaumiſſiõis ĩ inge Errfenr.
. enoſe BSillibert? ingenu eſſe dicat᷑. nuitaté ꝓclamare nullãcauſo gut d. j.2.l. he u⸗ lupune⸗
u9.9,S.kl.⸗J. . e m. tio. ſed hodie ſe ucattono //
lumn. J.j. Sor. v plonam exclpit. Sn. as ve po⸗ tnggſinn
bi. Item 5.. n. Alronũ poſt qnquẽniũ ſen⸗ usr ſtal. i. ſungife
rhu F. ans⸗ JY libert?al Arcel. tentie pꝛo ingenuitate dicte: winnn
„VIlbI. . . , 26—6 .— 2 6
Sonz ꝑſona hbinꝰ teriꝰ alio agẽte ingenuus uo ignoꝛante res iudicata eſt: nõ Emaan
anm maa eg⸗ ꝓnunciatꝰ eſt. edicak: ſine pꝛeſcriptõne tempoꝛis ſubmo⸗ ch⸗
10981 . . πω ℳ R A.A den
geſl.ſie 3. ad ſylt⸗ pvlla exc eptoe tꝑis peon n uendum reſpondi. annnn
ſi quis 1r .. toõez ſolet exercere. Suun. Mnaum Apianus. unmn ne
mlanctorl,eman⸗ Vi ſe venire paſſus eẽt ma⸗ Votiens ve hoc contendit: dalan
cpatuʒ. F. fi. 7. 7. loꝛez. ſ. vt ad ip̃ᷣm pᷣciũ vuem an quis libertus ſit:ſiue ope ntſine⸗
larr Gen auo rerphibencuͦ welibertate dtendere inr
uelligit. F. i rach,. e n 1r
eeg an 1o SS ODui osntmros faẽ.S. de in lii.iuran.l.videamꝰ.in ſi.⁊ de in 8
fenele ſo F.Kvuolv. a F. cömmmia pꝛe. l. 1 Euie gönoems prö, ee.e uß⸗
e dan dali , Xr .des linnse 5.re do lb lechm Fiuran Hadmwe ent Sacele⸗ ant erbs ſenatuſcõ.cuiꝰ mentõeʒ —
u ſolum. 2. C. de herenẽ. l. e 45. S Mcſermone. 10 e! C. e. l. j. ſeſe
Rinms ten nn. ſerle Zecnunns. vl. õ f yus K ſe. llere aicen echgenltore: ſed relinquãt manu⸗/ lann
ſunt ad hanc.l.S̊.de legat.j. Lres. 7. 1. 1 duobus. i 1. 1 Zgnitis nar . SS in
lone gen dmunum. a. l. huius. S. ſi titio. ve leg. ij. ſi onoaller miſſoꝛi oma q habent ex ſenur habent narales:non ſerui vel liber ſltemiittnn
lo.a.j ver. oblig.l.ſi mii ⁊ iino.⁊ S. de im s:örai- m. DQus am ungenmltco, be · E. de li. cauſa.l. parentes. et eᷣ ennu
m. in puin. Accur. flo. Oicatur eebe Aan. ſagelet
Feica. Si libertus ingenuns eſſe dicatu lb nitatem vocdt. ꝓbat.non epłis. ſ.tm an vo ac. neſin
ibertus. ano agente. qui en ad libertinu vocat. Llerbo.cebeant.ſ.tm̃ an vo c. tn eſt queſtio. N Ronfaſi
v Aihenmndel oagents⸗ enm in ſuñ ei iee hane 5 Snner⸗ ſum. I. ſenatoꝛes. vel dic hi re q ſtatu eſt eſi. in n
niſ⸗ e S ar⸗ mios iaeie canſa ſnin- . ſ. dini marci quã nõ habemꝰ: 7 te ea fit menno. ela
S.n.ij.l.diui fratres.S. . mn ulis reen oꝛatio.1. . Min
nnn Ferr jl din⸗ ſic Funchat inter anee nnen berniinde q b rſen .ſec rei i ⁊ hoc coꝛꝛigit᷑ per.l.C. vbi Audn
nurtatis: q uonabilis: a ideo non ſ 4 auiaz niil vt S. E. 1. h. · n. ntmzen
vngenuntans:q non eſt aceo ſa fuit ꝓnũciatus ingenuꝰ: ſed ber x Mullam c . . sar atra. anſen
Atij dien⸗ 5 eſe in dtimo vorndenned ꝙ hic dicit ingenuꝰ. i. p eo cauſa ga.. õõ eſſe. vt a S. e. l.. plene dixi. ſed arg. aira nnſie
wnngemus ſe diccbat. a ſic expone illã.l. parron Elel dir Sinm. 1 b. Se pꝛeſerip. lon. tem, l fi in n, Accur. cbn
i uſius zdctor m legto zrie iu. wr⸗j Vcollu. wte. l. cñ no inſto⸗

tellgi e
n,
Irr
endi
an⸗
ſper
NN.
manws.
mda
inf
B rN
u ſirle

el kr.

N. mſh
ſn⸗ u

hat.
Arnd
no

n.
di.
ike

iumtifs
unt ſlun
Muulsminii
aiatl
xnah in

Gicnniß

lgan

Afllie

3 q

Aotiens. pꝛeiudiciuz. i. actionem in rem preiudicialem. vt

mſn. ve acii.S.piudliciales.Accur.
b Igem pudicium.i. pdicta actio.
c Fingitur. quia hic libertus non erat in poſſeſſiõe libertinitatis
apud eum qui ſe dicit patronum.ałs contra. S. pꝛoba.l.cxrca. ſ

in queſtiõe oꝑa⸗
rum ſemper pa⸗
tronus pꝛobat:
niſi ſit naturali
ter opera ðbua.
vt 3. ce pꝛobai.
l.quon ens. ⁊ fa
cu S.ð li.cau.l-
igitur ſcienduʒ.
.S. ſi opera. 2. J.
e excep. l. gene⸗
raliter.⁊ S.de li
be. agno.ſi quis

gli. S. ſolent.

Kica. Me de
ſtatu defuneto⸗
rum poſt quin⸗
quẽniuʒ qrat᷑.di
ctium eſt de ſtatu
viuorum:nunc
deſunctoꝝ.

d n ESſta
tu de⸗

fũcto

rum.
qui temꝑe mor⸗
tis erãt bona fi⸗
de in poſſeſſione
libtatis. ꝙ ſi va
rietas ĩteruenit

poſterioꝛa ſpectã

tur tempoꝛa. vt
et. l. fi. ⁊ ad emã

cipationem non

pertinet. vt in/e.
ti. l.ꝙ eſt. Sed
quid eſt quod di
cit poſt quinquẽ
nmiu:cum nec an
te. vt. C. de lib.
cauſa.l.pꝛincipa
liter.? Rñ.non
propter carnem
7 oſſa: pꝛopter
poſteros ⁊ pecu
liuz queritur in⸗

petantur:ſiue obſequium deſidere
tur:ſiue etiam famoſa actio inten⸗
datur:ſiue in ius vocet᷑ qui ſe pa⸗
tronũ dicit:ſiue nulla cauſa inter⸗
ueniat redditur pꝛeiudiciũ:h̊ quo⸗
tiens quis libertum ſe quideʒ con⸗
fitetur. libertum autem gaij ſeij ſe
negat:idem pᷣiudicium datur.red
ditur auteʒ alterutro deſiderante:

ſed actoꝛis partibus ſemper qui ſe
patronum dicit fungitur:pꝛobare

libertũ ſuũ neceſſe habet:aut ſi nõ
pꝛobet vincitur.

Ne te ſtatu defunctoꝛum poſt
quinquẽnium quezꝛatur.

Artianꝰ.
E ſtatu defunctoꝛuʒ poſt
quinquenmiũ querere nõ
licet neq; pꝛiuati: neq; fi
ſci nomĩe.ſed nec eius ſtatus retra
ctandus eſt qui intra quinquẽni⸗
um vceſſit:ſi per huiuſmodi que⸗
ſtionem pᷣiudiciuʒ futurum eſt an
te quinquenniuʒ moꝛtuo:ĩmo nec
Xa viui ſtatu querenduʒ eſt: ſi que
ſtio huius pᷣiudiciũ facit ei qui an
ie quinquẽniũ vœceſſit.⁊ iia diuus
adrianus cõſtituit.
dum ⁊ intra quinquẽniuʒ non licʒ
cæ ſtatu vefuncti querere.nam oꝛa
nõe diui marci cauetur:vt ſi quis
ingenuus ꝓnunciatus fuerit:lice⸗
at ingenuitatis ſententiaʒ retracta
