aut.⁊ inſti:de le.pa.tu.⁊.S.ſo.ma.lein inſulam. S.vſuras.et
de lega. j. ex toto. j⸗
rñ.⁊ S.de vulga.ſhᷣ
5 . fſſſti. I. a ſi ↄtra. in qᷣ⸗
„ BVra ſanguinis nullo iun dus era colligiur
lli dirimi ofſunt *„ 2 — dem diſciplina ⁊ ad
Emg in obſcuris qõ mimuz iqdez. E. de cad.tol.
eſt ſequimur. ₰ Aulus. ura P ſa er
xcundũ naturam eſt amoda. cu in ſcoͤa. ß fal
cuuſq; rei eum ſequi: queʒ ſe lit inſtꝛ. ð le.pa.tn.
quuntur incommoda. m kug dol enn
. 4 Omponiꝰ. Itẽ fallit 3 e neg.
2 quod noſtrum eſt ſine fa⸗ Seſt. ſi negoga ab.

⁊ 8 cõi di.ſiqs pu.

7

d. Kruz. Pell⸗
ratoꝛ meus ad aliqua negocia conſtitutus fundũ menʒ me ignoꝛante

rat:hic non durat.vel nõ vult ibi eſſe heres re.ſi aũt ſponte adiret vendidit.hinus fundi wmimmũ nõ amnſi ſine facto meo.i.Aiſi manda⸗

uerim vel ratũ habuerim. vt. C. mandati.l.cũ mandati.⁊ fa.S de pa⸗
ctis.l.ſi.̊ op.d eo quod eſt commune.nã ⁊ ipᷣim meũ dicit᷑.vt S.de ri.
nup. l. illud. 7. S. de le. ij. ſiquis ſuos. 2 tñ alienari poteſt ſaltim ꝓ p⸗
te. vt. C. ve cõmuniñ reꝑ alie.falſo. Rñ. hec lex loquit᷑ in eo quod eſt
totũ noſtrũ:ſ̊ ↄmune eſt noſtrũ nõ totũ ſ̊ pro ꝑte.vel verius ⁊ ibi hʒ

14 cto noſtro ad alium tranſfer S:j.⁊ p ſocio.l.ſed
n non poteſt. „— ⁊ ſocus. S. ſi abſen
—— 8 Aulus. ti. in his gerens
Np W . ſocius fuerut in
nnteſtamentis plenius volũ culpa vt reneantur
ttates teſtãtium inttamur. 2 nõ agat. vi ibl dꝛ

i ν quod no

locum hec regula enzg in mea pte: nec dici᷑ res omunis mea veritate i⸗
ſpecta:ſed fictione ꝓpter fauoꝛẽ vltime volũtatis vel ſiłeʒ cam. Scõo

op.dæe creditoꝛe qui vendidit ⁊ wumniũ tranſſert enam ↄtra volutatem
ebitoꝛis.vi.C.debi.ven.pi.impe.non poſ.l.j.⁊.ij. nec dicat qͥs ⁊ ibi
factũ wmim interuemt. qui dedit poteſtatẽ alienandh: nã ⁊ ſi nõ vede
ru alienat tamen.vt.C.æ inre wt.impe.l.fi.S.ſinaũt. Rñ. ⁊ ibi dici

tur facere vebuoꝛ non ſolnendo. ar. J. e.q non facu. Lercio op. de tu-

toꝛe qmi rẽ pup.alienat ſine facto pupill.vt.C.de admn.tuto.lex que.

in fi. 7.l.fi. in fi. Rñ. ſpeciale.ne vtilitas pupuli unpedhat᷑.vel ſub hoc

facto noſtro vel alterius qui loco womim ſit. vt ſupꝛa xæ fur.l.interdũ
S. qui tutelã. Quartio op.de eo cuius res vſucapit᷑.iqͥ ⁊ ſi nihil facit.ĩ⸗

mo qꝛ nihil facit.i. tacet ⁊ vſucapionem Inõ imerpellar amittt womi⸗
mum direciũ ꝑ vſuca.vel quaſi dmimũ. vi ꝑ pᷣſcript. Rñ.⁊ qui tacet
gliquid facere fingitur.ſ.alienare. vt S.ti.j.alienatiomis. Quinto op

po.de executoꝛe cuius facto amitio wminm. vel ſi nõ ſum wminꝰ tene

oꝛ de euic.vt inſti.de off.iudi.S.fi.⁊ S.de euic.ſi pignoꝛa.⁊.C.d&Q enic.

l.ſi ob cjm. Rñ.faciũ executoꝛis interpᷣtatur meũ.qð patet.q; ſic tene
oꝛ de einc. ac ſi ego vendidiſſem. Sexto op. re ſub ↄcit.legara.q pzʒ
dente condinõe eſt heredis: ⁊ ſtaum exñte ↄditione tranſit in legatariꝭ

um etiam ſine facto heredis.vt.C.cõia de le.l.ſi.S.ſinaũt ſub ↄdi.⁊.
ſed in his.⁊ S. de le.j.ſi ſundũ ſub ↄditiõe. Rñ. ⁊ ibi ſaciũ heredis ing
uenit. adijt nanq; hereditatẽ ſine qua adiione legatũ eẽt inuunle. Se⸗
ptumo op.de imꝑatoꝛe ⁊ aug.a fiſco. vt. C. de ven. re.fi.cuʒ pᷣuans co./
mumũ.l.j.li.x. ⁊. C. æ ↄin. re.alie.multũ.⁊.C. de qdri.pᷣſcrip.l.oẽs
⁊. l.bñ. Rñ.hec eẽ ſpecialis ᷣm gʒ.⁊ eodẽ mõ rñ.ad.l.S. acq.re. x.

9

F. S. allumo. 7. l. adeo. S. inſula. ac.

vtʒ:qꝛ ſi lego vina ⁊ vaſa videoꝛ legare. ſine qͥb vina ſtare nõ
pñt. vt S. de trui.legato.l.ſi cni.S.ſi vinũ.a de penu leg.l.q pen.S. fr.
l.nanq;.m pn.ſecus ſi vendã vinũ.vt.ſf.e peri.⁊ ↄmo.rei.l.j.S.
licet. Jtẽ womimiũ rei legate tranſit ſine traditioe. C. coia e le.l.j. ſed

beo dandũ ſtan po moꝛtẽ meã: ⁊ ſtanm decedã valet legam non ob. ꝙ;
ſic ciio dari nõ põt:vt S.de leg.j.ſi mihi ⁊ tibi.S.j.nõ ſic mn ſupu.vi
inſti.e ver.ob.S.loca. Itẽ heres tributa pꝛete riia legate rei ſolui.vt
3. le. I. apud iuf. S. bhes. nõ ſic vẽditoꝛ. vt. C. ſine cen. vel re.l.om̃s.
Itð ſi lego tibi ſᷣnũ quẽ oꝛe elegerii tinꝰ.nõ pdit᷑ legatũ. lIʒ tiꝰ nõ eli⸗
gat. ß in legstarm ouernit᷑ eleciõ. vt. C. zhen. emp. ⁊ ven. l.vl. Iteʒ
ſtipulari nõ poſſũ fundũ hoſtiũ. vi S. de ver. obli.liber homo. ſ̊ legare
ſic: vt S. lega.j.l.ab omuibo.S.etiã. Jẽ m ↄcuibo non Pich conferri

N teſtis.pleniꝰ in teſtis ꝙᷓ in ↄtractiba imnipᷣtamur in dubijo

vendue nõ. vt. C. æ rei ven. Fuũ. Itẽ ſi lego nbi fundum quẽ rome ha

r

obligatio m arbitrium alterins otrahentinm. vt. C. traben. em.
I. in ementis. ſed relicia poſſunt commuti arburio heredis. vt S. de le.
iij. ſideicõ.S. ſi ſic.in reſcriptis aũt pleniſſime.vt.C. ce bonis va. ſi⸗
quando.li.x. ⁊ S. de ↄſti.pꝛin.l.fi.⁊ adde hic di.quã ibi nota. Jiem ſacẽ
S. ce vſu ⁊ ha.l.plenum.S. ſed a ſi pecoꝛis.⁊ S. ve moffi. teſta.ſi pars.

2 q Ni acnonem. 5 te poſſidentem rem meam habeo rei vendi.
videot habere rẽ. vt S̊. de acqui.re.w.l.irem in boms.nam
eniam fructus naturales vendico. vt S. łe vſur.il.fructus. ⁊ en N :

induſtriales ſi eſt malefi. vt inſti. re di. S.ſiquis a nõ wmino. vn-
de perinde omnia habeo.ac ſi haberem rem. Item pone in poſſeſſo⸗

⁊. C. de ſideicõ. lib re.naʒ ſi haberẽ
velem uren Zu . inreranti vñ vi
t pᷣſu 2 „ poſſeſſionem ha
mihunum am en PDM 12 Apian —pigetur. ((. Alulus. bere videö. vi 5
nater Brez ed Dn vicketuy cepiſſe: qui p ex⸗ ſey Abaginaria venditio non eſft qnel bolſt
qitionẽ exruiſſe (ceptionem remoueturg peiit pꝛecio accedente. Bem 3 ſruetu⸗ veni
B d in tione. ☛Hmpon?**“ AVnm tempus in teſtamento unt. vl. . vnde
ernndarl:at. 1 Momnibuoobligationmibus K. aaicitur:credendum eſt hro ſane gynnſ
4 vigek. m quibus dies non pomtur: herede adiectum: niſi alis mens fu lacet. Jo. Dun
icta n noea l pꝛeſenti die ebetunr. eenrit teſtatoꝛis: ſi cut in ſtipulatoni ain haterei e
18:a reſtotoꝛ cõlul⸗ ☚a ⁷S Aulus. bus pꝛomiſſoꝛis gratia tempus ad id eſt rer wmini
ro ſeripturam vele, Vi actionem habet ad rẽ re⸗ ditur. H uauu. vt 8, .,]· bo
uir vel induxit nõ . = noxz. SF. in bonis
videtur cepiſſe lega cuꝑandam lpam rem habe Ve legata Ompo . 1. habere. non
tarius legamz. naʒ MMl fAficticie vi hic diẽ
cepiſſe id dicoꝛ. cu⸗ ponit ergo ĩ me⸗

uum condinoms:ergo nec hic:vt ſupra ni j.l.cedereæ. Quid autẽ ſi dies

ius nomĩe actõ mii
hi datur exceptione non elidenda. cũ ipᷣm apud me ſit remanſuri
alij reſtiuendum. vr ſupꝛa de ver. ſig.l.aliud. ⁊ S ve his que in t
lentur. l.j.⁊.I.e.l.non videt᷑ cepiſſe.ſimiluer poteſt pom ſi alio
adimarur expreſſe vel iacite legatum relictum. vt S de adunen. lega. I.
iij.in hi.⁊.l.cum ſeruus.⁊.l.ex parte.ſed poteſt pom in herede inſtitu
to ⁊ rogato here.reſtuuere: quom adire eſt coactus.naʒ mi cepiſſe vi⸗
detur:cũ nœeſſe habeat alij reſtituere totũ:⁊ exceptione ſi agat ↄtra de
bioꝛes remouet᷑.vt ſupꝛa ad trebel:.l.quia poterat.⁊.l.j.S.c. vł
verius pone in filio exheredato:cui fuu adempiũ legatum:⁊ ignoꝛans
petijt ⁊ exceptione eſt repulſus.nam aget querela: vt S. de mnoff. teſt.
l.anhil.S.ſi cum filius. ꝓFallit aũt hec reguia in caſibo. ecce em̃ ſi teſta
toꝛ ſilio ita ſubſtuuit qͥſquis mihi heres erit ſit heres ſiio meo. cum
duo heredes fuerunt: ſed vnus partem ſuam mota querela inoffi.ieſ.
amiſerit: æ ita exceptione remoneat᷑.nam videt᷑ nibilomimus cepiſſe:
vi ex pupillari ſubſtiiunone admiitatur: vt S.v vulgari ſubſti. in pu
pillari. idem eſt a in eo qͥ partis ſue parteʒ amiſerit. ideo quod ĩ frau
dem legum ſidem accõmodauit. vt non capaci reſtitueretur. licet exce
ptioue repellatur aperte. videtur tamen inſolidum cepiſſe: vt ex cauſa
pupillari ſuccedat ſubſtitunone facta vt ſuperien caſu. vt ſupꝛa æ pu

pil. ſubſti.l.exfacto.S.iuł. Item falla in libe.ſideicõ.cum ſuus heres

abſtinuit. nam licet ſubmoueatur exceptione agendo ↄira hereditari⸗
os debuoꝛes: tamen videtur cepiſſe hereditarem vt liberian ſubueni a
tur. vt ſupꝛa cæ fideicõ.liber. cum quaſi.S.ſed ⁊ ſiquis.ac.
x Petitione. id eſt ab eo quod peiit.
1 1R omnibus. pone in ↄtractiby. vt ſupꝛa de ver. obli. eum qui
anot in teſtamentis: vt ſupꝛa de condi.⁊ de. l.j.in pꝛin.
de leg. ij. onn aſed licet pieſentialuer vebeatur. quando dies no eſt
woſua: meſt tñ dies qnq; certa: vt in ↄſti.pecu. vi S. de oſti een:⸗l ge
ſſoꝛ qñqʒ incerta. vi ſ legetur ſeruo legatũ cu libertate. nã legarum
ertur in diem in quo erit liber. vt S. ad. l.fal. j. S. ad eos. abe/

——

nsõ bet venire credhtoꝛ cũ ſacco pains: ſed modicum expectare. vi ſuß

⁊æ ſolut.l.quod dicimus. et inſti.de muti.ſtip.S.fi.quod poreſt dici.x.
diernm adinſtar conſtituti, diſtingue. aut in obligatione spomt di⸗
es certa: aut incerta:aut conditio:aut nuilum hoꝛuʒ. ſi dies cerra vt
hinc ad paſcha. tunc ceſſit ſtauim dies: ſed non veni:.vt S. ti. j. cedeꝛe
ſi incerta vt ꝑrum aretuſe vel fructus fundi vel operam inceris a libᷣ
ro: a tunc nec ceſſit nec ven it dies añꝙᷓ naſcatur partus.vel fruciꝰ vel
opere indicant᷑: ⁊ ſunt pꝛedicta exempla ⁊1 ałs vbi eſt dies incertus ta
cite: vt ſupꝛa de condi. ⁊ vemon.l.j. S.fi.⁊ qe ver. ob.l.interdũ.ĩ pꝛin.
2.G. j. 2. S. Ij. 2. l. continuus. S. cum ua. 27. S. it qui mſulam. 7. S. ill
2 de eo quod cerio loco.l.ij.S.ſiqms ſtipulatur.idem ſi expꝛimatr᷑ die
incertus. vt quando moneris. vi v condi. 2 ve. l. j. S. j. cum ennm dies
incertus a oditio equiparentur.vt S.æ le.j.l. tale.S. ied ſi ſub condi⸗
w con. ⁊ v.l.dies.a⁊ in conditione nec ceſſit nec vemi dies ante euen⸗

fuerit appoſita hoc modo: ꝓnnitus hoc annoꝛ?tunc dic vi no. C. quan⸗/
do dies le. ce.l.j.qñq; tamen appo ſitus dies habetur ꝓ non die.vi pꝛio
mittis hodie. x. vt S. ver. ob.l.liber homo.S.x.iſi aut condino apo
natur: iune nec ceſſit nec vemt ante conditionem. vi dicta.l. cedere. niſi
quando eſt certum eã extituram: vt ꝓmittis ſi digito celũ non tenge
nis⸗ ſupꝛa de nouai.l.ſi fundum.S.qui ſub conditione.⁊ e ver.ob.
n illa. ac “ er er
3 Debetur. id eſt pure.

nam quolibʒz anni die poteſt ſoluere ſi vult. ſed nõ compellet᷑: 2 hoc

J. pe. fingir tam̃ lex
remanſiſſe penes meium paſſum. vt ſupra quod metus cauſa.l. me
tum. S. ſi licet. cum emm inferens metuʒ non videatur adeptus qo
retinere non poteſt. vi ſupra e acqui.poſſ.l.non videtur. ⁊ de leg.
iij. qm concnbinam. S. cum heres. iis ergo nec metum paſſus vide
tur amiſiſſe: vt ſupꝛa de in inte.reſti.l.nemo videtur. Item poteſt
pom in perſonali actione: cum ei debitori videatur abeſſe qui eſt ob
ligatus. vt ſupꝛa ve neg.geſ.ſiquis man. ergo creditoꝛi adeſſe.eꝛgo
cum ha beat actionem perſonalem rem habere videtur.nulli tamen
vent in dubium magis commodum eſſe poſſidere ꝙᷓ petere. vt ſup̃
de rei vendi.is qui.⁊..e.l.minus.⁊ Sm hoc intelligunt᷑ contraria
ſupꝛa qui ſanſda.cogun.ſciendũ.S.diuerſa.⁊ S.de pecu.l.peculiũ.
S.ſi ere.⁊ inſti. le.S.ii res aliena. Item ſume bonum exemplum
in perſonali: vi ſupꝛa ſo.ma.l.ſi filioſa.ij.reſpon. r
1 Abaginaria. pone ſupꝛa v contꝛahen. emp. æ ven. ſiqnis m
natons. vbi dicitiur ꝙ ſi minoꝛi pꝛecio vendo eſt vendino.
cus ſi nullo. dic ergo hic accedente pꝛecio licet minon. vel pone vt
C. de contraben.empt.⁊ vendi.l.empt. vbi dicit.ſi vendo pꝛecio cer
io licet non ſoluas.tamen vet venditio.⁊ ſm hoc dices hic accedẽ⸗
te id eſt connento licei non ſoluto.vel tercio pone vt ſupra e wna.
inter virum ⁊ vxo.ſi ſponſus.S.circa.vbi dicit renutto pꝛecium coõ
ſtuntum.qmis nihbilominus eſt venditio. vnde dices hic accedente
conuento ucei remiſſo.Eſt autem imaginaria: vt cum fingo vende

„ 2 tttum paſio qtra⸗
didit tominiũ. vt ſupꝛa quod me. cauſa. mulie

re nec veudo. vt ſupra d& ↄtrahen. emp.l.nuda. ⁊ act. ⁊ ob. con-
tractus:quo caſu eſt quandoq; donatio vel alius contractus. pꝛo⸗

ut hoc aguur:vt.C.d ac.⁊ obli.ſiquideʒ bona.ſed op.ſupra de ma
nu.l. ij. S. ſi ab ignoto. vbi dicitur imaginaria vendino enaʒ illa ui
qua ſut pꝛecium conſtitntum ⁊ ſolutum. So.equiuocatio eſt. nam
ibi dicuur imaginaria:quia ſtatim qui ſerun numnns emii debʒ ma
nunnttere. 2 ſic quia parum ſtat apud empioꝛem wmmium. hee
eſt ficta. accurſiuus. OOèUMU M
AUm tempus.de teſtamento pone per.l.ſupꝛa de ac.⁊ obli.
cum quis. vbi teſtatoꝛ damnauu beredeʒ ſoluere hoc anne

ſi 4 fuit alia mens teſtatons.ſ.vt ante ſoluendo non liberet. tũc
enim ſi ante ſolunt wonare videt᷑.ideoq; neceſſe habet nerum ſolue⸗
re. in promiſſoꝛe pone ꝑ.l.S. ve ver. ob. eum qui.S. fi. vbi dicit idem
ſic poteſt ſoluere pꝛomiſſor quandocunq; vult infra tem d
non cogitur. vt ſupꝛa de ſolu.quod in diem. de ver. ob. l. qm
anno. vel aliter in vtroq; caſu. cum pꝛomiſeris vel legauneris mibht
fundum ab berede tuo poſt certum tempus adiectum gratis deben⸗

tis. vt ſi interim fructus capiat ſin ſint: nec teneatur dare. miſi
glia mens teſtantis fuerit vel contrabentium. vi enam fructus me⸗

dio tempoꝛe perceptos mihi pꝛeſtaret.vt ſupꝛa de lega. ij.l. ſi ua. F.
pegaſus. 1 de vſuris.l. in fideicom. S. cuʒ polidius.
a Pro herede.i.ad vtilitatem heredis.
b Zdqditur. a teſtatoꝛe. 3 .
We legata.pone caſum ex eo quod eſt ſupꝛa quando dies le
a. ce. l. ſi poſt diem. in pꝛin. 2. S. fi. T ſupꝛa de verbo. oblig.
mam m. l. ſi poſt diem. in pꝛin. dicit: ſi purum eſt legatũ vł
in certum diem relictum cedit a moꝛte teſtatoꝛis vt legatarius trani
nuttat extunc ad ſuum heredem. ſi eſt conditionale. vel in diez incer

mum. tunc ex dtei lapſu vel eueniu condhtioms. a idem dicuur. C.

ulelli
nmdn

ctnnr
umin
enuns
Gnvo nvel
ſicpriun
in auns:
gtporeſate
concdi
ſt.ſv⸗
cnd⸗ 4
ſue⸗
glg⸗le⸗
1ſic iſpren
16 go ceſl
aain
etu
ſſob na
ſpolamrf
alſerus
Amne
ritur ens
jurns mn
tempoꝛe
omsenſſt
vi n
ho⸗obl.
1 ſtipnr
rum.l ſt
dicitlexad
hod v⸗

MVnuvr⸗

rinthect
leao
pca
N
Mim
unan
Mfupe
dfi

MrIs
Vehlut

ſlium.
rum ſib
e
onmume

luimnt
npaton⸗
Cgeden
tmuden
nan
Re
an
Contrar
lemmse
amnt

1
SEn

nu
ttſun
AMeris
ag
cCnca
mne
Men N

Aſeenet
rwſi
ulu
ne tri
G

neddae
ninn
rwts.

Aftutiin

eeet
nti,

cadu. tol.I. vnica. S. cum igitur. . S. ſinautem. at in. F. j. llius. l. ſi

poſt diem. dicit ꝙ hec legata que tranſmirti poſſunt. ꝙ exquo ceſſit

dies acquiruntur his quoꝛum ſunt in poreſtate legatarij: eriam ſi

efficiantur ſui iuris anteꝙ;ᷓ traditio fiat rei legate.ſi autem non poſ⸗

ſunt tranſmitti quia pendet conditio legan. tunc ſi exiſtente condino
ne ſui iuns lega MU

tarius inuem᷑.
ſibi queritur nõ
eiin eums ſne. moꝛtuis nobis ad heredem noſtri
onic n. kranſeunt: eorum commodum per
ſer. ſi vxoꝛ. ⁊ ſun nos his quoꝛum in poteſtate ſumꝰ*
va ee. eogem caſu acquirimus aliter atq;
we pig. ſi leggi. Aliter: cum ſtipulati ſumus. nam ⁊
eae imhunur di ſub conditione ſtipulantes omni⸗
ĩhol cain ofſert Moco eis acquirimus. etiam ſi liö⸗

a ſtipulanõe.nãᷓ
ſi ſub condiiõe
ſtipulatnr fims
vel ſeruus patꝛi
vel vatnno an⸗⸗
urmempenuu inde extiterit cõditio.patri
tempoꝛe condii
onis exiſtentis:
vt ſupꝛa de ver⸗
bo. obli. fiius.
⁊ de ſtipu. ſeruo
rum. l. fi. 2 boc

tate nobis preſtita a wminis con⸗
dito extat. 19

dicit lex cum ſequenti.ſi filius:quam quidam non habent. ſed buic

quod æ ſtip.dicit op. Primo ſupꝛa man.ſi vo non re.S. ſi ſilio.vbi
mandani filiofamilias vt ſolueret pꝛo me.⁊ emancipatus ſoluit er
agit inſpecto tempoꝛe quo ſoluit:non quo recepit mandatuʒ. ſed ibi
tale quod fecit.ſcilicet ſolnendo ꝙ ei daret act.ſ.neg.geſt. a ſi nõ re
cepiſſet mandatum ⁊ ſoluiſſet pꝛo eo. Secuido op.ex eo quod eſt ꝗ̊
de condi.inſti.quidam cum filiuʒ. in fi. ibi ſicut dari placuiſſet ⁊c.
vbi mandaui filioſam.vt ſideiubeat pꝛo me.⁊ factus ſin muris ſol⸗
mit:⁊ mhilominus agit contra me mandati.ſed reſpon. eodem mõ

vt ſuperioꝛ. Lercio op.ſupꝛa de verbo. obli.quidam cuʒ film.S. fi.

7 de ſideiuſſo.ſi bitoꝝ.S.ſi.in quibus dicuur.qꝙ ſi filius mutua⸗
turus ſtupulatur a vbitoꝛe futuro vel fideiuſſoꝛe: ⁊ emancipatꝰ in⸗
uentus numeretpſe agit non pater inſpecto tempoꝛe quo nume⸗

rat. ſed reſpondeo vt ſupꝛa. Quarto op.s væ here.inſti.l.quidazʒ cuʒ

ſilium. in pumo caſu.vbi filius fecit amicum ſuum inſtuni reſtitu
rum ſibi hereditatem. a factus ſui iuris agit mandan vtili. ſed hoc
ideo. qꝛ teſtatoꝛ inſtiruere volebat filiumfa. que voluntas non debet
ommne perire.ar. C. communia de le. l. fi.
d Mobis. legatarii. H
e Tranſeunt.puta in diem certam.

f QPer nos. ſilios vel ſeruos:a iia facit tranſitum de perſe ona wmi

ni vel patris ad filios vel ſeruos. OY”YM
g Stipulanomis. 2 idem in ſilio emancipato p.l. ſi filius. quã ha
bes q̊ ve verbo.ob.l.ſi filus.quam qiidem habent hic. WD
h/q h cũ alio.poue caſum m bul.ſi a pupillo mutuam pecu⸗
umam accepero:⁊ ei ſine auctoꝛitate tutoꝝus ſoluo ideo nõ li/
Faboꝛ:quia aut ſciui eum eẽ pupulũ: aut ignoꝛaui. ſi ſcim aut pu

taui mihi licere ſoluere ſine tutoꝛis auctoꝛiiate: a tunc poteſt mihi

imputari iuris ignoꝛanua in qua mihi nõ ſubuemit᷑. ſicut ſi emo ab
eo credens licere ſibi vendere:vt S. pꝛo emp.l.ij.S.ſi a pupillo. licʒ
emm de meo ↄtendere damno videar. tamen cum damno pupilli de

ſidero mihi ſubuenirni. vnde cum vterq; ↄtendat de damno. potenti
oꝛ eſt pupillus.quem etas excuſat.vt ar. S. ve rei ven. l. quod iſans

cum ego in culpa fuerim qui taliter ſolui: vt inſti.qui. ali.lʒ.S.ſed e⸗
contrario.ſi aũt ignoraui eum eſſe pupillum.non debui ſoluere niſi
certus eſſem de eius conditione.i. an eſſet pupillus vel nõ.⁊ hoc qñ
amnſii pecumam ſibi ſolutam:abłs ſi eſſei locuplenoꝛ liberoꝛ ꝑ exce⸗
ptionem. vt ſupꝛa de excep.wli. l.apud.S. ſiquis autem. accur.
nee contrahentis.i.legantis ⁊ ſic prebentis couſaʒ. quaſi ʒ⸗
8 qui fit inter heredem ⁊ legatarios nõ imputat᷑ ſi ſolueret: dum
modo ſine wlo ſoluerit.ſ.neſciens eſſe pupillum. q non ſponte ſol⸗
uit ſupple.nec inuitus contrahit cũ legatarijs.lʒ quaſi ↄtrahat.vt in
ↄirarijs S.ex qui.cau.in poſ.ea.l.apud inł. m ſi.⁊.l.ſe. ⁊ inſtit.œ
ob. ex quaſi ↄtrac.S.heres. Que aũt dicta ſunt in perſona pupiulli di
cenda lunt in furioſig ⁊ pꝛodigis. non em̃ liberat᷑ cebitoꝛ:mii pecu⸗
nia in eox pu. fn. pꝛodi. vtilitatẽ ↄuertatur. vt Sj. de ſo. ſtic. S. vſuf.
nam pupillo ↄpaiur ꝓdigus,. vi S. ſi cer. pe.l. certi ↄdi. S. ſed a ſi er

ditionis eius. heredi aũt hoc impu

competit: quia in ſtipulationibo id P
tempus ſpectatur quo contrahimꝰ

ES

numerauero. ſ ſi ita ponat᷑ caſus op.. de exer.l.j. in pꝛin. vbi parcit
trahentibo cu mgris namũ:lʒ de eoꝝ condinone nõ inquirat᷑. En.h̊

ſponte.ibi ex neceſſitate feſtinat᷑ ad ↄtrabendu: ſ̊ ibi dvebent aliquid in

quirẽ.ſ.an in eam cauſam ſint prepoſiti in quã ↄtrahant.ałs em̃ nõ

habet locum exercitoꝛia: vt. e,l. S. nõ aũt. Itẽ op.S.ad mace.ſiqs pa⸗

trem. ſed ibi error
communis fuit. qᷣa
ſic agebat ſic contꝛa
hebat qui erroꝛ cõ⸗
munis excuſat.aꝛ.
barius. Itez quod
ſcripſit bul. de lega
o. vt heres ſoluen⸗

. —2 Apianus.
VDi cum alig contrahit vel ẽ
vpel rebet eſte non ignarus cõ

tari non poteſt:cum non ſponte cuʒ

1 Kumn o pupillo ſine wolo
legatarijs contrabit. Mon ſolet Hnenerur⸗ob. m
. „ mn va ſolnut. ſi ſeruus. r.
li exceptio nocere his a quibo vo ibrnon heres ſü ic
luntas teſtatoris non refragatur. uus vel alins cau⸗

Apianus. ſa implende condi

. taonmis ſoluit pupi
tatio libertatis: ᷣm libertatẽ legaã.j. ſi ſeruus le.
cendum erit . S. j.vbi heres ſol
A. nenw ſeruo legata
AApianus. rij no liberatur. tz
f i9g quid miri? quia ñ
On bet cuiq; quod P ſoluit cui rebu B⸗
— uus enim nõ poteſt
facere conditioneʒ

iWiWiIIni vererioꝛem.
vᷣt.C. pact.ĩeruus.poteſt poni etiam pumũ.l. NRn. in & qui acce⸗
pit ſidemſſoꝛem minus idoneum facultatibo.qui ſibi vebet imputare:
ſi nõ inquirat de facultatibo eins.vt S.v fidemuſ.l. lij.in fi.in caſu tam̃
mquirere nõ poteſt. vt ſi teſtatoꝛ vꝛecepit vni ex heredibus ꝓ legata⸗
rio vſuf.ſatiſdare coheredibus:vt ſupꝛa de vſuf.e.re.que vſn con.ſ.
tmribus. Item poteſt pom in eo qui cum pupillo ↄtraxit. nam ſi non de

fendarur pupulus fit miſſio in eius bona non venditio. vt ſupꝛa qui.
ex cau.in poſ.ea.apud iuł. Item nõ obligat᷑ ſibi pupillus: vt inſti. ve

auc.tu. poteſt enam eleganuſſime pomi itia.ubi debeo.x. pactũ feciſti

nõ petẽdo.ſj poſtea ſcs me nõ teneri ꝓmiſitteneoꝛ qͥdẽ: qꝛ ſciẽs inde

bue ꝓmiſi.vt.C. ad.l.ſfal.l.fi.ſed heredi qui ſatiſdat ex neceſſitate ꝓ
legato ſol.adueniẽte oditione hoc nõ põt imputari. nã nõ tenet᷑ ſi ↄi
nio nõ extat. vt g. vt le.no. ca.l.j.S. ſiquis ſub ↄdtione. Item pt᷑ pom
in eo qui rem ſibi ſermẽtẽ redemũ.a creditã accepit.ↄſuſa em̃ pᷣuitus
⁊ ſi poſtea vendiderit:libere tradunt᷑ ⁊ debent tradi.vt S̊.de ſerui.vr.

iudicio ſiſti habeat pꝛiuilegiũ. Item nota.parem eſſe culpam ſcire ⁊ ᷣ

b ſic vt S. ſi cer. peta.l.quod te.
ſolet. teſtatoꝛ legauit liberationẽ ſub ↄditione pure debenti.
1

nterim vult petere. dic ꝙ põt. vt S. de woli excep.l.pure. in pn.
nam dum pendet ↄduio nõ ob. ei voluntas.vel pone.C. iure wt. l.
ij.vbi mater ꝓmiſit animo donandi filiã pollã ſtipulari mediam wrẽ
que dabatur pꝛo matre vitrico.a ei cui nubebat mater. ⁊a poſt inſtim
it pollam in minoꝛe ꝙᷓ dimidia:nõ ꝑ hoc peiet minus de wte: niſi expᷣt
ſe voluiu mr ↄtra. Itẽ pone S.C.æ here.act.ſi adulta.nam non extin

guitur acuio quã bhabet vnus heredib ↄtra teſta oꝛem: niſi ꝓ parte

pꝛo qua heres eſt.niſi hoc volueriil teſtatoꝛ.vt.C.de here.inſti.ſi com⸗
penſandi. Iem pone S. œ excep. wli. ap.S. pterea. ⁊. C. æQ his quibus
vt indig. hereditas.qbus dicitur.ſi teſtatoꝛ voluu habere hereceʒ qð
ei reliquerat:ꝙ voli excep.repellit.ałs petit ⁊ habet.ſed pꝛune poñnno⸗

m caſus op.S.ſi cer.peta.l.pecumiam.vbi pure mihi vebenti ꝛuſſi alij

ſub condinone ꝓmittere.⁊ tamen interim non poſſum petere.ſed hoc
ideo qma non eſſet cautum vebitoꝛi in euentuʒ condit. ſed legatario ca
uetur e legato ſoluendo adueniente ↄduione. ar. ſupꝛa æ rei vendi⸗
ſi 19 tem. S. fi. ac. . 8 MD DZ
q Uonens. caſus ponitur. C. ve fideicom. liber. cum inter vete⸗
res.vbi reliquu teſtato libertatem ſeruo qin erat in ventre.

plures naſcuntur. nam omnibus videtur libertas relicta. Item ponꝛ

per.l.ſiquis in teſtamento.in eo.ii.⁊ S v ſideicõ.liber.l. ſi ſeruus.et
S. ve manu. te.l. ſi ita ſcriptuʒ fuerat.a. l.ſi ua fuerat libertas relicta

ſupꝛa de teſta. tute. ſi hereditas. S. fi. ⁊æ inſinua dari poſſunt exempla

I. e. libertas. ac. S
On vebet. cũ aliem ꝑmiſſum ſit teſtari a lege.vt in peculio ca

0z. l. marcel, 7 wona Al, filiuſſa. in fi. non ecõtra. vt de wvna, cquſa

ſiquis edes. ſecus in herede a quo fundus teſtaroꝛis qͥ ſibi ſernie⸗-
at legatus eſt ſub conditione.vt S.æ ſer.l. pamp. Itẽ põt pom pꝛi
mũ. rñ.S.qui ſatiſda.cog.ſi ſideiuſ.in pnin. vbi inquiri᷑ an fideiuſſor

ſtrenſi filiofa. mtomagis põt wnare cã moꝛ. vt ↄ wna. caula

moꝛ.l.tam bis. Item pone p.l. j.?. in eo quod plus.ᷣ fallit regula in pᷣ
ſide qui habet ius gladij. vt S. de off. pꝛeſi. l.illicuas.S. qui vniuerſas
ſed non vepoꝛtat qued eſt minus.vt S. de lega. iij. l. j. S. hr. 1 de minſto
teſta. ſiquis exhere.S. eius qui epoꝛ. ſed illud pꝛopter inſulam in quaʒ
nõ depoꝛtat licet releget.vt S de inter.⁊ rele. l. relegatoꝝ.in pun. Item
fallit regula.C. æ

pꝛedijs curiał.I. i.
vbi curialis potefßt . è
wnare ummobilia eſt licet quod minus non eſt licere.
ſed non vendeꝛe uüCüuꝝỹ 0

magis vendere de⸗
beret eẽ pmiſſum. . dam ni
cagit obligatio. Generaliter

pꝛobandum eſt vbicũq; in bone fi⸗
dei iudicijs confert᷑ in arbitrium mᷣ
mini vel pꝛocuratoꝝs eius cõditio
ſpꝛo boni viri arbitrio hoc haben⸗
dum eſſe.

ꝛudi.l.j.ſed foꝛte iõ
q; non ſic eſt veriſi
mie ꝙ wnet. cum
m mo iactet ſus. vt
S.de de pꝛobat. cuʒ
einge. S. j. Itẽ fal⸗
lit S.de pericu.⁊ co
mo. rei ven. l.j. S⸗
licet.vbi venduoꝝ
vini effundere totu

permittitur. ſed non partem permittitur effundere vel male cuſtoch
ſed ideo fit vi vaſa vacua habeat.quod non haberet ꝑ effuſio
iis vel per malam cuſtodiam. Item fallu S. e re.e.l. ſi pupil
pꝛetor. vbi ſi decretum eſt vt vendat non poteſt obligare. ſed
quia ſuper hoc non tuerat habita cauſe cogniuo. JItem fallu ſupꝛa de
procura. in cauſe. vbi totam pꝛocurationem reuocat wminus. ſed nõ
partem. a hoc ideo. quia non debet eundem approbare a impꝛobare. et V
eo modo riᷣ z. de adm. tuto. cum queritur. 1 S. ve vſur. I. gams. vbi
pupillus vel ciuitas debet vel omnia pꝛobare nomina. vel omma im⸗
pꝛobare. Item fallit. C. xe iure veli.cum quidam. vbi quis inſtiturxio/
nes e ſe factas debet pꝛobare vel omnes impꝛobare. ſed hoc vt nõ vece
dat teſtatus a inteſtarus. vt ſupꝛa. e.l. ius noſtrum. YIem fallit. S. de
agrico.a cen.l.quemadmodum.vbi cum ſolo poteſt aſcripncios ven⸗
dere ſed non ſepaum. ſed hoc quia pars eius eſt inſeparabils. vi ſup̃
diuer. pꝛeſcrip.longe.ac.
i In perſonam. pone in ciuili obligatione: que oruur ex otractu
vel quaſi nõ naturali.vt no.S. act.⁊ obli.ſermi. ſupra de

ꝓmiſſe.ibi pꝛomiſu pecuniam pꝛo libertate. Item. C. de pen. herech.

tra eum vt teneamir reddere rauonem de geſtis in ſeruitute. EZx male
ficijs aũt teneiur ciuiliter: vt dicta.l.ſerii.⁊ idem in quaſi delc. ſʒ per

N perſonam ſeruilem nulla

his qdẽ et diligẽtia ⁊ ſocietas ⁊ rex

peculio nec ſernus.ſed fallit in caſibo. vt. . an ſeruns ex facio ſuo.l.

ſupꝛa de ver. obliga. centeſums. S. ſi ita. 1. l. a ticio.S. fi. .l. ſiquis
ſtipulatus. a de act. ⁊ obli.l.ſub hac.ſi vo in alterius arburiuʒ ap
ponitur. non recurritur ad arbirnium alterms. vt ſupꝛa de verbo.
obligat.ſiquis arbitratu. ⁊.l.j.qð poteſt dici ſi non arbitretur. alłs
ſic. Vt ſupꝛa de oper.uũber.ſi libertus. c. =UM

(22 Dntractus quidam wolum
AAmalum dumtaxat recipiunt
quidam et volum ⁊ culpam. wolum
tm vepoſitum ⁊ pꝛecariũ.dolum er
culpam mandatuʒ cõmodatum v,.
chitum pignoꝛi acceptũ locatũ. Itẽ nenß
Vtis datio tutele negocia geſta.in

amunio ⁊ wolũ ⁊ culpã reapit.ſed H

Sntractus. colum tĩ recipiunt depoſitum a pꝛecarium. vt
uiupꝛa vepoſiti. I.quod nerua. a de pꝛecario. l. queſuum. G.
wlo comparatur. vi ſupra ſi menſoꝛ fal.mo. di.l.j.S. ideo auteʒ. ſes
excludut leuem a leuiſſunam. Plane ⁊ in his a exactiſſima diligen

tnuia pꝛeſtatur mterdum. ſcilicet ſi epoſitarius vel qui accepit pꝛeca

rio in ſuis eſt diligennſſimus. Item ſi in ſuis eſt negligenuſſimus.
non erit inpunita eius negligentia. diligens emim debet eſſe ad euʒ
modum quem hommum natura eſiderat. vt ſupꝛa depoſiti. l. qð
nernua. In pꝛecario quidem poſt litem conteſtatam etiam lemis cul⸗
pa pꝛeſtatur pꝛopter moꝛam. vt ſupꝛa de pꝛecario .l. queſitum. S. ex
boc. a. S. ſi ſernitutem. Sed queriuur qualiter pꝛecarium a commo
dato dignoſcatur. dicunt quidam per verba. nam ſi dicas commo⸗
do eſt commodatum. ſſi pꝛecario do eſt pꝛecarum. ſed abſurdum vi⸗
detur. vi verboꝛum ſolenmitas que hodie receſſit ab aula in iſtis cõ
tractibus ſpectetur. ⁊ propter ſola verba in ↄtractibus tam diuer⸗
ſa mra ſtatuantur. quare iohannes dicit tunc eſſe commodatum qqn
do ad certum vſum res conceditur. ⁊a hoc per multas leges poteſt no
tari. vt ſupꝛa commodan. I. in commodato. S. ſicut. 2. C. commo.

reuocatur. vt ſupꝛa de pꝛecario.cuʒ pꝛecario. ⁊ inde hoc enenre cre
do ꝙ in pꝛecario wolus tim̃ pꝛeſtatur. in cõmodato autem. quia non

l. fi. in fi. vbi qliud pꝛo eo vt ſu libex ſed etiam ex ſalſo.t.ideo hoc con Kaand autem datur ſine certi vſus pꝛefinitõe.⁊ ideo paſſim

omnia quaſi celicta equiparent᷑ elictis: vt ſupꝛa de his qui deie. vel ef⸗
fu.l.j.S.cum ſeruus.ſed nomine ſerui quandoq; actione habz. vt. C.
ſi per vim vel alio mõ.l.j.C. vbi cauſe fi. l. fi. ſi actionem. ergo obli⸗
gationem. Rñ.illa obligatõ non eſt ſibi queſita. ſed act. non ſuo ſed al
ierius nomie exercet. 2?ðð
o Generaliter. ſiſopus tibi nouum faciendũ locam ceria merce
ſtituta ſi meo arburio feceris vel mei ꝓcuratons. ſi unque arburari
ſum ego val ꝓcurator meus mhilominus merces vebebitur. quis im
h vel ꝓcuratoꝛi tanꝙᷓ bo no vuo eſt omiſſa approbatio.vt ſupꝛa loca
n..ſi in. l. Jdem ſi in venditione vendam ſeruum ſi mibi reddiderit ra
tiones arbitrio meo. vt S. de ↄtraben. empt. hec venditio. 7 diſtingue
plenius: quia aut ↄmercium appomitur voluntati alterius otrahenti
um et non tenet: vt. E. e ↄtrapen. emp. in emenus. aut pꝛecium vel
mer ces ⁊ tunc idem.vt ſupꝛa de otraben. empt. quod ſepe. S. j.Si aüt
ↄferatur approbatio reilque venditur: valer: vt inſti. de dtraben.emp.
S.emptoꝛ. vel ea ratone valet: qma velata eſt voluntas. vt pla. dicit.
quod non placet. vel quia in arbirrium boni viri collata videt᷑ pᷣm ali

—

os.vel quia pure eſt contracia.ſed ſub conditone reſoluitur ̃ᷣm ioß.

vt S. de ↄtrahen.emp.l.uij. Si aũt in arbitriũ extraner conferat᷑ pꝛeci⸗
um aut innoĩati: a non valet. vt S. loca.ſi merces. miſi in caſu. vt S. ð
pig.l.ſi fundus.in fi.aut nominati.a⁊ valet ſi fuerit arbitratus bene.
abłs recurritur ad arburium bom viri. vt. C. de ↄtraben. emp. l.
5S.pꝛo ſocio. ſi coita.⁊.l.ſi ſocietatem.ſi non arbitretur. non .
recurrit᷑ ad arbiuiriũ boni vri. vt. C. ve contraben. emp. l.fi. AMccc
tale autem ſiue in arbitrio alterius contrabentium ſie extranei comte⸗
ratur ſicut in ſocietate.ita in vendinone ad boni viri arburinz recur
ruur. ſiue arbitretur ſiue non. vt ſupra de ↄtrapen. emp.hec vendiuio.
⁊ pro ſocio.ſi cona..l.ſi ſocietatem.que dixi in vẽdinone.⁊ locatione
ſerua. vt inſti. ↄtrahen. empn.S.ij. ⁊ hoc in bone fidei. in v0O
mris aut in arburio ꝓmttentis confertur tacite ⁊ valet. vt
deris capitoli. vt ſupꝛa de condi.⁊ vemen. nonnunq. ſi expꝛeſſe. vi ſi
vis vel voles vel volueris:nõ valz ſ ſi cũ voles vel volueris valet.

ſcen/·

STIicet quandocunq; reuocare: a culpa pꝛeſtatur. Quod autem ſi. ubijẽ

mandato. eſt exemplum ſupꝛa mandan.i.antepenulti.S. fi.de cõ⸗
odato ſupꝛa commodati.ſi vi certo.S.inunc videndum. de vendi⸗
io. ſupꝛa furtis.l.eum qm. circa pnn. ⁊ de pigno.inſti. quiba mo.
re.contrahi.obli.S.fi.de locato. C.locati.l.in initio.a de cote.ſupꝛa
ſolu. matri. I.etam. S. ucet. de tutela. &. arbitrium tu. I. quicquid.
2 de geſtoꝛe. C. de nego. geſt. l. tuton. a de ſocietate.inſti. pꝛc ſocio.
S. fi. de re commum nue ſocietate. C. commum dinidundo. I. ſi ma

102. quod ſubijcit in his. his octo mtellige que ſup:a mo
poſua ſunt.a de duobus que ſequuntur. 2 ſic in eis.x. pꝛ n
2 aut

luigentia.ſed in quibuſdam exacta 1 in quibuſdam exacuſſin
commodato a in mandato. ſed in commodato diſtinguitur. jq
gratia aceipientis tm̃ commodar᷑.⁊ tunc exacnſſima.aut.dantis tm̃
2 tunc wolus tm̃.aut vtriuſq;. ⁊ tunc lemis pꝛeſtatur culpa. vt ſupꝛa
commoda.l. in rebus. in pnn. 7. S. hoc uia. 1. l. ſi vt cerio.S. interdũ
banc eandem diſtincnonem. M. in pꝛocur. adhibebat. ſed. R. ſine
oiſtinctione omnem culpam pꝛeſtandam dicit. vt. C. man.l. a pꝛo/
curatoꝛe. Quod au tem dicit ſed hoc ita ac. non refertur ad id qð ö
ie dicium eſt. nam ibi pactum vt tm̃ wlus pꝛeſtaretur non valet.
vt ſupꝛa de pac.w.l.pompo. Item quod dicit imtio. dic ſecus ſi po
ſtea. tunc emm nõ pꝛoſunt ad agendu. ad excipiẽdũ.vt S c open.
emp.l. pacta. 1 S. v pac.l. iuriſgen. S. quinimmo. Item quod ſubij⸗
cit contractus. id eſt pactio in contractu apoſita decht. Ytem quod
dicit non poſſe conueniri ne wlus pꝛeſtetnn verum eſt expꝛeſſim. na
tacite poteſt. vt ſupꝛa v pact.ſi vnus. S. illum. ſed licer dixerim in
xepoſito ſolum wlum pꝛeſtari. ſecus eſt quandoq;. qmia venit euiaʒ
leuiſſima culpa.vi ſi ſe obtulit depoſito.vt ſupꝛa depoſiti. l. j. S. ſe
pe. a ſi accepii mercedem:vt ſupꝛa commo. ſi vt certo. S. nunc vidẽ⸗
dum. poro caſus foꝛimtus non pꝛeſtatur. vt. . ſubijcit. . . de hi⸗
gno. act. qur foꝛtintis. ⁊ ſupꝛa de admi. re.ad ciui. perti. l. ij. S· ſi eo.
miſi culpa pꝛeceſſu.vt ſupꝛa commo.ſi vt certo. S. quod vo. 7. S. ini
dum. a inſti. qinbus mo. re. contra. ob. S. uem his. IJtem miſi moꝛa

ilud. tame n boc non excludit latam culpam: vt dictis legibus. que

—

erteſit,

amnvs⸗
ntite
enit n
licſteſ
izljtn
gthnet
nerien
fünen, N⸗
Ae uu
T
iſcaur.
nmn uoſu
umn ſu
ntno. dic
ſc ele
um. uene
ſubijat gn
ſtoclr no
gig eront
Ge opuno
ſt ſupe a
ſen bo
Ge,40.ſr

⁵n⁵¾
I
ſem N
moc
ehade
Pormnin
em mm
lereſſec
heereg
iyſiy
fit cn
Ninone
tio.k.
lpeg
1dmm
hen
epe⸗
lenno.

ſaaſire
nnpo⸗
Thunc
o ca.
rur c⸗
iiaks p
udeec
kemuge

„

me
4
ſonge

ſeruan
M.nn.
CN
lcum
lberta
Aer
lae
Woon
ſenren
ſole

Mon

mAan
umn
nſn n
Ameyr
nugigertn.
mabadiin
owil
tianm lenst
atſmn 6
WW
Wisen
natir
Uebugii
mi .
omtm
ples

1e..

Manm
m (iin

Amemſti

mudind
imn. Dn
nncndn.
1adaſin
nulantgor,
eſo.
MmimlAn

nin n
iun
nNN
nu

„

—
aſi

ero N .

Lnm Lee

umidl

mn mr
.Neſoiſt
unir,
genun
Uin) 4

interceſſit. vt epoſuii ſi in alis.S.fi.q̃ nos ſine diſtinetiõe vbiq;

dicimus. alij diſtinguũt an erat eodem modo peritura penes acto⸗

rem vel non. ar. S depoſiti ſi plures.S.ſiue. Item niſi pacium int᷑
uenit. vt ̊ xe pact. iuriſgen.S.item ſiquis pactũ.hoc tamẽ ita ſi ſin
guli caſus ſũt expꝛeſſi ᷣm Jo.vt g ſiqiis:cau, ſed ⁊ ſiqs.S.queſi
tuzʒ. alij vt aʒo.
excipiunt etiaʒ

generalem cos— l
tionem. vt ar à ita:nmiſi ſiquid nominatim conue⸗
Se mi vel plus vel minus in ſingulis
paciſcatur. . contractibus. nam hoc ſeruabur½⁴alür
dixit quoſdaʒ ex

puim ſufficere.
vt nõ. dicta. I.
ſed ⁊ ſi.S.queſi⸗
ium. item quod
ſubijcit qui cu/
ſtodiri nõ ſolent
quia erant inte/
gre opinionis.
vt ſupꝛa de rei
ven.l. ſi bone ſi⸗
dei, 2.l. ſi vero.

contꝛactus ædit:excepto eo quod

—— ☛

moꝛteſq; qui ſine culpa accidunt

———

anullo pꝛeſtat. — Aub.
AVaatenus cuiuſq; interſit in
facto non in iure conſiſtit.
—— Dmpini.

Satenns. intereſſe euiuſq; vſᷣm terminoꝛum varietatẽ vel
mnmnnaius vel minus muenuur. Ecce emm ſi rem mihi vendi
tam tradere volueris teneris ad intereſſe quod eſt ſm rei comunẽ
eſtimanonẽ. quandoq; in plus vel ranone vicimitatis. quia cõfinia
pꝛedia habeo illi pꝛedio quod mihi vẽdidiſti. vel ratione pene quã
pꝛomiſi.vt ſi rem quã mihi vendidiſti alij ſub pena pꝛomiſi.nõ au
tem in iure cõſiſtit intereſſe. vt vſq; ad certam quantitatem ius in/
