cur pncggarli ar umn ha e la ha om. ge fund ulatu it:i . hoc 1 latus dan ſep em n0 mn
norlicz ie er N ex n uinq; icat: imid Omp ecu ns! ſtip fecer eti. cepto erit lcneatenn
Nno: an. Aon iſi ſi ſic d rte d graopee⸗ 2⸗ quis tum mom rit ac to fu a- ſi ſolu we ſer. n
inene 25.5 arg 20 pa mer. 8: velr. elac erit s fue gccep ſchero⸗ eE leg .
Soeltco ere ⸗ eti ꝛid p 2 n nu ꝛpus: ctus v llius actu ctus icere lud ce dupnna Se G.
dbus leg ini⸗ miſi: um: ſi no co dus fie nu iſi 7 rit d Illu lla⸗ np
bu po .m ſ ii ty t um ☚ 10 tie nd ter 5 erit U 1 1v ñ
vonor li. urn. cep de ert ne lat c ba i Es ſit. ſtipul e §S. qu leuce l
Aamdt S 4 nia ipu acce edib us. ſis Scole lap funch viam cce⸗ ino d 4
aee nrdcrianeacen ube⸗ cnſumn
g J .— ⸗ tu . fruct C nin ei 7 ufruc⸗ reo lan ſve
kepro fera H ote 07 eſt. di eit atio me ſufr eſſe ie m vi n en Kn
cep cac. iñ.p 0 ſt:p nodo 0t ren blig re⸗ tu ſt: v n ea qui rtem to inſ.l iqen npe l
1 ho ent Ipo eiket omo ripe ui bo ſe elt: iin leat. lpa epto Rureo bliga tme
q: HGe m ve ĩ ſe i:qu fie acq ab oq; do tus ciat: va vel t acc t: S. ſi in o uſa amtan
y gaaceoli r. tum cies inum 8 quo ando to fac non tum ebe n ſun ſo. ie in⸗ wreſ znn cin
in eze e D intor ororg ſtn t r rn A
naen ne eu ro 8 § li rinz p irer⸗ t. ide bis b cere. is ỹ rat c ldie vſuz t loatur taz. ſrai
mer ſti. . rece. . uvun tuar ae qu fie de no Lſu fac mag to fe eʒ ve latus leri 10 r ri inlorkter.
fac i tzet korſgt 1 fruc Oge idem a fi iur ſe nõ accep riet pu ſic tul 4 1 un e⸗ ſttnnnin
b.E mnt aſn detu itri⸗ one ſtro dip us a lpa ſtit mſ were⸗ na alez4 nin
s. nient vic habni a nud Len, krzeee lirunn u Vin Eeden eigtn
o uider⸗ iſnn ett tert ſi s uan is rit: ſyſ ve fructu go. ſt ununim
in.t in ön. mus in ce d et eniuz ſeer⸗ Pe qu tule nan. vogqᷣ ne f lati 2 Sicen inimemn
nimn. 5; it: 1 in ſeea t: acc er gue 5 pto m: ꝗ et. ſi 8 ſi pu 15. i. ) Ebclmnen
5 bo. t ſi r: nt. iI: du qu r. ce tu iget. vſu⸗ Cce la . hn
gerer nen nanrr. ebn auntnüir eſt a⸗ vſur tiſer A
5 el.duch 1 i. ie a eric an aſ tio cum n moclitagß e . nigiimi
5:lun⸗u 3 m les m rar mv ius rog K dice araimrn. ſlii
u6.1. eoer oi ti onoꝛg re itar m ſe⸗ fru tun: . . mo s4v tiam luc;
nan Hõ elr aiere nn ai hag
vnr garero er⸗ cnlig⸗ ranenen nnbe se li⸗ onem moliaude iuin ſepalu
ete⸗ vt. S. dema re inge 61 : inget. ſcz r anur en-⸗
tam ken Ernarrrirt eke⸗
n fxn . ſumn. .— ſet qu ius pu hoc ud h SF
iioui Ws obli⸗ t: ver H b iinor ars
Kiii⸗ 4. ez: y ni on nrse lere.
4 HH nioneʒ ſed 7 8 i AAa
keze beret: t io cui⸗
Fucire⸗ bu = 9. ſius. itate ſi
g ha bet iger liari s E⸗ alate eſß⸗
wea eanüba⸗ uſa dern denni ciun
bud. ruo aa iutah⸗ eſt. gfugng
d = er p
g us 1
leru

£.
5
. 7

tite W
Amer R
. W

n S.

funß ſe.

mäni 1
ne e
e

menfi

in e

ginn, liſt

und n,
Gm
teſl n
.
e
5 n
nugt n
Nin i3

1

remiti ſepatim. videt᷑ ergo ꝙ remaneat fructus ſine vſu. quod nõ

pt eſſe. vt. S. de vſu ⁊ ha.ꝑ ᷣuum.S.j. ibi ⁊ fructus qͥdem ⁊c. ⁊? ibi

Lniq; ſi nibi ⁊c.⁊ ibi.ſ ſi vſufru.⁊c.q eſt ð.ſoł.non pt᷑ dici q̃ſi hic
tollat puitus vſuſfrn. vel dic vſufru.ſine ſᷣuntute vſus remaneat.ſᷣ

non ſiue ↄmoditate.licet ibi ſic notent qdam.q; hic non erat niſi ſ/

nitus vſuſfru.
potes dicẽ ꝙ va⸗
let hec remſſio. ss
vt tu Perorius Si is qui hoĩem ſtipulatus eſt.
iaz poſſis alij vao ſtichum accepto tulerit: iuł.iiij. di
re vſum. ⁊ ego laröx gli
babeo modita gel.ſcrnib. acceptilatõʒ aliqͥd egiſſe:
tan vla eſ tru⸗ tuliſſeq; toram obligatõeʒ. qð em̃
als no vr in ſtipulatoꝛi muito ꝓmiſſoꝛ ſoluere
e.ti.l. funch. 5 pr. id 7 acceptilatũ liberatõʒ pare
vſufru.l. ſ glij. at. Eum q fundũ ſtipulatꝰ ẽ: nõ
pooſſe ð wlo malo clauſula accepto
Siio . to ferre ↄſtat:nõ em in ꝑtem debiti id
lm. vi.b. cr pu. Aſtitit: T aliud eſt qð vebet᷑: ⁊ aliud
l.ni vnus. S. ſi q accepto ſertł. Si ſtichuz aut

generalit 9. ſok.
bic in totum re⸗
nucauit obliga⸗

cecẽ ſub ↄditõe ſtipulatꝰ ſtichũ ac⸗
ceptũ fecerit.⁊ pendẽte aditõne ſti⸗

nom.cnon eu chaceſſerit: vcẽ in obligatõe ma
perendo ſuchum nebũt: pĩde acſi ea acceptilatio int
rm. ſ allum vete poſita nõ fuiſſet. Etſi fideiuſſoꝛi.
re non ebebaa· ccepto fuerit latũ:cum reꝰ re non
vel ſoꝛte alind i. Srerke 19 9 & ſ
pacto aliud i vbis fuiſſet obligat?: an reꝰ q; libe
ecentlaone ret᷑: 1 hoc iure vtimur: vt licz reus
erat elecno vmi n ſit vybis obligat?: tñ acceptilatõ
ſons. ih ſtipuls ne p fideiuſſoꝛem liberet᷑. Si le
ene e n yr⸗ gatog ſub aditõe relictoꝝ fideiuſſo
toĩ genere. quo r dato acceptolatũ ſit: legata ebe
caſu ñi paphiins punt᷑ poſtea ↄditõne eoꝝ exiſtente
ne rr ſuß Qui ita ſtipłat a fideiuſſoꝛe:qð
opti. le.l. hom ritio credidero: ſide tua eẽ iubes:
nem. ac.

“

3 Inuito. ad

ceinde anteqᷓ credeꝛet:acceptũ fecit
fideiuſſoꝛi: reꝰnõ libe rabit᷑:ſ ſi qñ⸗

J. ſi cer. pe. . arEn e 1 .
Wr.. de Tiuſſoꝛem no an liberatũ eẽ credi

mꝰ: qꝙᷓ cum fuerit creditũ reo:non

..

2 Eum qͥ fundum. d wlo malo. ſiue fuit expᷣſſa in ↄpꝛomittendo
clauſula wli ſiue non. non põt accepto ferri an wlum ommſſum. qꝛ
nil ꝓ wlo ebet vt hic dicit. ſi iam erat omiſſus remuti põt. vt. 3.
pac.l.ſi vnus.S. illud. . S. pacta q turpem. H videt etiaʒ ꝓ futu
ro valere a expectare eum mun. vt ar. S. e. l. qð in diem. ſ̊ hoc eſſer
bonos moꝛes expectare. vt.d.l.d pactis 7. S. depo ſiti. l.j.S. ſi cõ
uenu. uem wlo miſſo ſieri põt accepnlano. etiam ſi non fuit ſtipu
latus expᷣſſe wlum malum abeſſe. qꝛ ex ꝓmiſſione fundi. ⁊ ita ver⸗
bis tenet᷑ ad non ↄmitẽdum w. ma. vt ar. S. e. l. ij. in pn.
5 Accepio ferre. mhil em ex ea debet añ wolum omiſſum.
a Conſtitit.ſ.oli clauſula.ac.
b Fert᷑. vnde non valet. vi. S. e.l.pluribo. in fi.

c Siſtichum. manebunt. S. de pac. l. ſi vnus. §. ß etiam ſi ſtipula

tus z. ſ non eſt Z. qꝛ vbi acceptilatio eſt in vno facta ⁊ tenet tota fa⸗

cta tolli᷑ obligatio vt ibi.qꝛ fuu pura ſtip. licet alternatiua. hic anr

non tenuit re pempta pendente ↄdinione. vñ cũ in ea nõ tenint. nec

i altera q̃ iam merat.tacite valet.ar.S. de bui.ru.pᷣ.l.item qͥ hʒ.

d Etli ſideinſſoꝝ. eſſicacii obligato vel non. vt.S.ad velł.l.ꝙᷓuis

S. marcellus. 2.S. ſi mulier. azo. V

e Tiberet᷑. hic eſt j.S.e.an inutilis. §. accep. ſ. o. ↄſequit reus peꝛ
aliũ.qð ꝑ ſe non põt.ar. S.q̃ res pig.ob.poſ.l.ariſto.vel nõ ꝑ acce⸗

piulatõʒ. ꝑ ↄſeqnuã ꝑ exceptõʒ. iẽ ↄ. j. ꝓx. S. ſi legato.ſo⸗vi ibi. ẽ

R

q; ei creditũ fuerit: tenet᷑. naʒ ⁊ſi fi

q Imolidum. vt. S. œ pac. ſi vnus.j.

a ſ

contra. j. e. S. qui ita. h ibi apparet. ſo. in ſi. S. nem fa. 5. man. l. inter
cãs. S. ſi is. 2. l.idẽq;.S.fi.⁊.l.ſi vo ñ remu.in pn.⁊ de trãſa.l.⁊ ptꝰ
rem. S. j. accur.

f Si legatoꝝ. ſ. nomine.

g Debebunt᷑.a reo.q̊ ꝑ acceptilatõʒ factam fideinſſoꝛi non pomꝗgit᷑
liberano ad reun
ſo. hic in ꝑpſons fi⸗
iuſſoꝛis tm̃.⁊ ſic
ꝑſonalis. ibi in rẽ
facia fuit acceptila
tio Sᷣm. R. ⁊ yr. ł

tñ reus antiqͥore acceptilatione q;
obligatio eius eſt:liberari potuit.
Cutoꝛ ⁊ curatoꝛ furioſi vel ꝓdi
gi acceptũ ferre non pñt:nec ꝓcura

toꝛ qdem pt᷑ facere acceptum: ſ hi ſoine⸗ 1 lgero
omẽs dñt nouare.pñt em̃ ⁊ ſic acce ꝛdiionali. in quo
ptum facere. nec his qͥdem accepti uur merum lega⸗

fieri pt᷑:ſᷣj nouatõe facta potuerunt ditoꝛ. ſic nec alius

liberan ꝑ acceptilatõʒ. naʒ ⁊ in ab biioꝛ. vr.ð de ac.
ſentiũ piona h remedio vti ſolemꝰ. non vt ccemnoler
cum ſtipulamur ab aliqͥ id nounn n enam mn rem vt
di cã qð abſens noh dʒ:⁊ ita acce⸗ Pe diii e in ar
pto liberamꝰeum a qͥ ſtipulati ſu- iuſfor a obligabik
mus: ⁊ ſic fiet vt abſens nouatůone liberabik eodem
pñs ꝑ acceptilatõeʒ libere. De nem pionam nine
res q; ⁊ liberaꝛe ⁊ liberaꝛi accepto m rem fuit facta.
põt ⁊ honoꝛarij ſucceſſoꝛes. Ex vendeqnohns tol⸗
pluribo reis ſtipulandi:ſi vnꝰacce⸗ iqdemq;. Sh. rlen
ptum fecerit: liberatio cõtingit in xo non re. in pᷣn.
ſolidum. Aulne Bon Sn feeee⸗
Iſi ↄoſentiat accepulatio cuʒ hlur hp. ii. ſo. vt

obugatone: ⁊ miſi ven ẽ qð in acce
ptilatione vemõſtrat᷑:imꝑfecta ẽ li
beratio:qꝛ verbis vᷣba ea demũ ꝑ⸗
ſolui pnt:q̃ int᷑ ſe vgruũt.
Jis q ſtichũ expꝛomiſit.ita
introget:quem ſtichum ꝓmi
ſi:ſtichuʒ ⁊ pamphilũ habes ne ac
ceptuʒ.puto recte acceptilatũ: ⁊ ꝓ
ſuꝑuacuo mentõʒ factaʒ pamphili

h Longditione. ſiue legatarius eum remunerare voluerit. ſiue ałs
vnaturꝰ erat.ad qð fa.S.man.l.idem.in fi.
1DQu ita. qñq;. als qnq;.ałs quadocũq;.
Kk Ei. ſ.citio.ac.

Reo. ſũc em obligat⁊ libe. vt h.⁊.S.ve noua.ſi ſtichũ.S.ſiqs ita. .

m Zutoꝛ.pñt em.vt.S.æœ noua.l.nouare.S.pupillus.
n Pis. etiam pupilli vel wmini nomie accipienuibo. mſi ſpãle ma
datum ꝓcuratoꝛ hʒ a dno.vt.S.e.l.ꝑ ꝓcuratoꝛem.
o Liberet᷑.vt.S.ti.j.l.ſi ebitoꝛ tuus.ac.
p væxx pluribo reis.ſ.qui ſunt ſocij.
. j. rñ. 3. ſo. aliud in acceptilatõe
ꝙ; in pacto.ar.S.d lib.le.ſiquis reum.S.j.⁊.j.ꝓx.rñ.⁊ fa.S.d duo⸗/
bus reis.l.cum duo.a de mof.te.l.nihiu.S.fi. ⁊ & noua.l.ſi rem.S.ſi

Ddyuo. ⁊ eſt idem econtra. vt vno debitoꝛe liberato.alter liberet᷑.ſi ſocij

ſunt in vtroq; caſu.
r n Iſi ↄſentiat.i.niſi id vere debet᷑ qdð ⁊c.ac.
ſAVerbis.acceptilatoꝛijs.
terba.obligatona.ac. r H G
vV Perſolui.i.diſſolui q̃ ⁊c.vt.S.e.an inuulis.S.acceptunũꝗz
J is qui. ꝓ ſuꝑuacuo.ſicut in obligando non nocet ſuꝑfluũ.

pone hic caſum. vt

ira nec im diſſoluendo. vt. S. e v. ob.l.que extrinſecus.⁊.l. N.

ciũ webeꝛi.
ſolu pᷣ⸗
ire. 21
da ve. ellr inin
ð pe rei⸗
pkabõ pc
ſtiykab
§. K.
vẽ. K

34

6
ſolun
ee!
euer
ſub g
nam, Dic aurem
nc hloram
nens
coeq
ſpecies
mo. vr

od
Cn lpn
vh unt
ure ntape gnn
rl anch don 5 F.. an m N
pꝑ hoc en. (un vt nõ. i lir
Eer rag er ☚ uh
erdLard . ac. luno pbe ſbrſo 21, ſech giun
1 X icki
M. 1. 5. Piarente nnaun
fa. S. de par. ſe. bi ntabe⸗ lum auger 1 ta in
t̃. e 2 Num 11o gane
on caſu. nchice. negidius Rgerms A. bũ H ni
nncht in wni de an n erius arlus ir t ei qui kgti une
eninen en mropomt:ul tain ent tue Bfn
Seerere⸗ omi ki :
mom ri in =l decẽ pꝛo iſi ione gece bis ſed dem: e⸗ iſ.l. .
b emm nue. c el. . ni omi E erbi qui lconné⸗ , 5 t
dae . Zenier ſi is iber. ecẽ non v bitur getie cepti 4 1 Iſub e5 ſe
. Wen n. ð ti ꝛetiaʒ . libera ivel p⸗ er ac 4 13 one. iitui
vribi⸗n dmod et: q taxet Lpia. onangt mal Int eſt: L — Uai
yt ibi ſoln emae rꝛog accep s vm eſt: ione wo ſt. c inter io cõ atum. re ici. Hiitutn
niſſe. li⸗ gque Lte ne tus. gatis tior pote ho erat t: ema eh trmn
Sol . , . 1ta bes . er⸗ bligati⸗ lus cep 8 np ham lib n ſi * mn logia. 6 ſ 2
dD vm 3. l ſit: ha t lib 80 nõ ſo - ſe tue poc ĩimõ a no hl x npinbo atumn mun⸗
none ,n, t. xx. e erit ribu ipſe bligs ti em 7ap omni ſolute ſolu⸗ vel leg uo inti
derek vr. e min plu etur: 1 ſecũo iue latõ nilatõe cunia ecuma em. kneun ia do
derle. ren:in no Ei x to fer iqui luribu 9 Kept licet pe⸗ 25 ſi p D em larckeue nd
zig. 1 iu 9ccep derkianm P cipibu . . git: lic n als ꝙᷓ . ta obr l⸗ anrafe wndd
Dicats ge. vol. ur: ſe vuobus arti li ng banon. fuerit lat arcel „wmwonk Mlir
decal ſi leg hic at ex duo is part uo . oc — ueri mo 6is bu non ta end
R lie na; 14 ſt. Pekra. ar iuk land
. 4 Ruse5 tur. m fere p̃is nſſe vide⸗ S tam rtes im tn la. ve en. dnneu
dieh ndein mna vni tur: ſ velut ſolutu atul ait: cet opter h gice leius. „7 ieke Puumun
la berantt Im vel be ſol 54 . ait⸗ ꝛpꝛ iu nul i ño deber umit
heis ole tum quia ati fi⸗ ccepti AVli. rpon itõne l uſa — e e die Wuni, lual
le non gno tur ise udicati ac g2. X n⸗ ter ſub condt qi cong oc⸗ 1 o:u latin
ce „ur S re: ſulhiegti⸗ cem ſtip fe hconai 2aitõʒ ſagi mor ru
q ga honen. ccept Tiui utX cepto : E, um no iſtem 9 tei rã . J uuml lume
f q hoi⸗ et a ntur ninẽ aut 20 emit: dat nexi filiꝰa etitun ca. azil
4 rias K liberonhn enin an Pormnie i⸗ — iemnaer 3 † An aiu
nez er nehann ⸗ latus ſtipu rteʒ oꝛen. um fec . neq; facta ſ luta ſit. 33. nz garſen hatann
e i ſic artem ut pa X tra⸗ ptun titerit: atio! tõe ſo Auk. lakana, vere⸗ uttaun ſe
ac. nõ hoiĩ ſequũ rit: par nq; a bus con tis tõ ex iqe nou⸗ ptila S Ab. lꝛio⸗ eiten mhhaß
eane nla ce tere 4 ribu ncer tõeʒ: q qᷓ acce iuſſu hi⸗ ſan vei 5 ob
.ve. v. accep 1 u icen ct 1 in . :nihi⸗ m. eno on 1 Cionlsst
uur.v lnon⸗ erp ſt. no ey lian lanz nlu he⸗ ſaceꝛe p keuml⸗ D ne —
12 Kaerna nore Sbuo i eepns aepnla id lkagilee en sale euee
liga Enr obnen⸗ cn exce naa us kei oñi o tibi a tel ctio ö⸗ rin nenent lmmn
eccep te obl j.ſi 1* ſdam is v Eiu to egot egost duct no arefRa treo inummmlnk t,
perlare. eſts. mmnn 5 fie alis tal rñ.ĩmo nent acc „ egra. e.mo tenifr
ſtipu nih diez n to 1 n 0 tal ua⸗ u. rñ.ĩ aue ſtax 3 1.7. 3.5. e. ininan. 2²
mgne ara HH rakcen eiigen
olat iã ce⸗ E: re fa 5 e 2 tan . z cellus ibꝛ ſanmninlng
kaane = eider H atn⸗ i ceſſitoes ulat:omilv tni . amas 3 Kne
atan T ſtip cu nisi ctõ: te 4 js ſtip pulate enſumen Kiimmngn
de ſ u⸗ nep 3 ſus hab js ſt ſtipu e n caſu irg
den erel. an, ebitn tecũ uer eum re⸗ 0ꝛzij arum r eſt. cia i eſſet res Kine
vt d qᷓ eẽt 3 lʒ tie t —– ihr lad mei rum ret ꝛiaru . entu eig non Euitlnnelun
Kaemt s ſ die rerit nides: tam pe rius: od nun nollirerol Ii anugutn
ek. 2 alinat 5. es p t: lus a . us: 0 glter & ſt toꝛijs iudic zn.
ber eet et. ten 9 en Eau idi gen raͤten dep .71 in pn
Baz. —— ao augeno ekggeng iganag
ſtip. ito vr ri pula eriu⸗ s an cceptu item ibi erza onia
ve n reſci. ri ſti t num diu ne ac enworontm iliv pᷣ /hie inirw⸗ in1 do pon
eri. un ndit 8 negi bes mnregr Llawon h, in eo q omrmens mo
bꝛ. 7† Us. Hiũ U d hba De libi n eo contt num FT.E
er iem = ih S mn ſpe⸗ vel⸗ er
4 AEutten ſpopon Barmer in ſnn. , Wee⸗ akien
vinr pot ach . . elag. Kera jalis ſum
ins nreller⸗ em hols qua na.. u.leni ſ: mkri
don nd gun arter 3 Ntt
ater enl m. aeronn —R in iyo do.
diezrte yno⸗ a ernann V 5. ſi. u
d . Far eat keur. a ereig Ne⸗
4 s ver at aten. eüane
1 Sn i inane
r
R Sti neriꝰ.
d V33,
P.

iide icipit poſſe

pretoꝛia ſtipulatio dici᷑ duobo mochs ⁊ indicialis dnobo modis ⁊ cõ
mums ſiłr duob⸗ modis. Ecce pᷣtoꝛia ſtricte dꝛ.q̃ a pꝛetoꝛe moꝛtuo
inuenta pꝑ officium iudicis viuentis interpomt᷑ adui ob hoc ipᷣm.
1 ibi ua.ſecundo dicit᷑ pꝛetoꝛia omnis illa q̃ ab initio enam exigit᷑.
ſiue ſit pᷣtona muenuione ſiue cuniis ſiue quocunq; modo muenta
ex eo. ſ. qð pᷣtoꝛ
approbat. ar. j.

ver. ſig. 1.eleedgs: .
1 in hee an ſpẽs iudiciales:cautionales: ⁊ cões
eb r eco⸗ Judiciales eas dicimus: ꝗq ppf iu⸗
munes 1 omnes dicium mrponunt᷑: vt ratum fiat:
ßrer e t ludicatum ſolui: 1 ex opis noui
lus accipit iuch · nNunciatione. Cautionaies autẽ
cialis — ſunt: q;̃ inſtar actionis hñt: ⁊ vt ſit
hio ula imn qnõ Nouatio intcedunt: vt e legati ſti⸗
achtur iudex ob pulatione: 7 te tutela: 1 rataʒ rem
hoc ipſum. ira hjre:⁊ damni infecti. Cões ſunt
ibi. 1 dici a iu⸗ . äs
dice. qr of. u. ni ſtipulationes: ꝗᷓ fium iudicio ſiſten
pomt aditi ob dicꝗᷓ: 7 ſciendũ eſt oẽs ſtipulatões
aliam cãm.⁊ ex⸗

nã ſui cautionales eſſe. hoc em̃ agit
in ſtipulatõibo.vt quis cautioꝛ ſit ⁊
ſecurioꝛ interpoſita ſtipulatione.
Stipulationum iſtaꝝ pᷣtoꝛiaꝑ:
qᷓdam ſunt q̃ ſatiſdatõʒ exigunt:q⸗
dam nudam repꝛomiſſionem: h ꝑ⸗

petti vt ibi. hic at̃
illa tm̃ q̃ in iuch⸗
cio fu. vt ſii ratũ
ludicium.i.ſnia
vt in exemplis B
ſubijcu. ⁊ dicit᷑ H
a iudicio.⁊ ideo
qͥdam hñt in lr̃a
ludiciales.ibi iu
dicigles. omums säl
ſtipul atio dicit᷑ duobo modis. Pꝛimo tam pᷣtona ꝙᷓ indicialis.quia
aliqñ adit᷑ udex ob hoc ipſum vr interponat᷑.aliqñ incident peut᷑.
ia ibi. Secundo dicit᷑ omums.ſ.tam indicialis ꝙᷓ; cautionalis.
q̃ ꝑtun ſmiam ꝑtim aliam iſſtam cãm reſpiciunt.vt de re defendẽ⸗
da a dicio ſiſti:.vt ⁊. ·e.S.omunes.vel aliter vt ibi dices.q̃ aũt
ſit cautionalis ſtatim dices.ſimiliter &̊ patet ex pᷣdictis nõ eſſe miꝑ
ſi ibi q̃toꝛ hic tres ſpẽs fecit ſtipulanonum. .

b Juchciales.als iudiciales.al's iudiciona les.
c CEautionales. ałs ↄuentionales. alł's cantionales. ac.
d Pꝛopter iudicium. i. ſmiam vt ⁊ pareat᷑ ei. vt ſic diferat a ↄmu
ni. ⁊ ita ↄphendit tm̃ qð ſonat verbum.ad qð eſt.j.iudi. ſol.l.iudi
catum ſolui.accur.
e Ratum.ſ.iudicium.
f Ex oꝑis nom nũci. cum cauet᷑ de oꝑe vemoliendo. ſi apparuerit
.1. ſi iuudicatum fuerit mmiuſte edimicatum. vt. S. oꝑ. no. nu.l. ſtipu
latio. S. bʒ. 7.S. ſiue at. ⁊ ita ꝑ hanc ſtipulatõʒ ſtabat.firma ſnia.

g Cautionales. ał's ↄuennonales.ſ non eſt bona lr̃a.viʒ ꝑ exem
pla q̃ ſupponit.ałs cautionales.⁊ hec bona.⁊ dicunt᷑ caunonales q̃
non interponunt᷑ rõne alicꝰ ſnĩe.vt ſu ſirma.in quo differt a iudi⸗
ciali.nec rõne inſtantie alicꝰcauſe.vt differat a omum. ſi ob aliam
cãm interponunt᷑.vtʒ in exemplis hic ſubiectis.⁊ nota tria.pᷣmo qꝛ
hic atiribiit᷑ ſpẽi nomen generis.nam omms ſtipulatio generalit᷑

eſt cautionalis. vt.j.ꝓx.S.ſ̊ hic ſtricteꝓ ſpecie.vi ⁊ ałs ĩ adoptne

dicit.vi.S.de adop.l.ij.Secũdo no.qꝙ iſte cautionales hñt inſtar

actioms.vt hic.⁊.S.dæ ac.⁊ ob.l.actionis vbo. qꝛ ſicut ꝑ actiones

agimus. vt qͥd nobis xet᷑ vel fiat enam ab inmus. ita penmꝰ vt ſtu
pulatio nes iſte pᷣſtent᷑ nobis eriam ab mumis. fallit iñ in vna iſtaꝑx
ſ.in cautione cæ rato q̃ non hʒ inſtar actionis.nec etiam ab inuitis
eam exigumus pciſe. licet cauſanue qñq; inuitus pᷣſtet.ſ.ſi vult age
re.vt.S.deꝓpcur. inuuus.S.pena.qð Fernkwe celegati ⁊c̃.ponit ex
empla ad id qð dixerat.ꝙ nouano intercedit ad qð oĩuo ↄuenmit
Item ⁊ exempla ꝙ inſtar acnoms hñt.ſ.alia non illa de rato. Leꝛ
cio no.q̃ nouatio intercedat.⁊ pt᷑ dici.qꝛ aliquid noim addit᷑ nature
pmi negocij. vt dixumns in nonatione q̃ fu lite ↄteſ.vel ſnĩa.⁊ ſic
moil deperit. vt ar. S. de noua. aliam. vel foꝛte qꝛ olim ipſo iure fi
ebat nouatio vt tolleret᷑ pᷣma. eo ꝙ aliquid noui addebat᷑.vt inſti.
q.mo.tol.ob.S.pᷣterea.ſic ̊ ꝑ ſtipulationem legati nouat᷑ acno ex te

dat. naz ſi qͥd in flumine publico fi

tit. Stipulatio duple repꝛomiſ⸗

ſtamento. que ꝓ legato compertit. vt. C. ↄmunig de le.l.j.⁊ cum inter

ponat᷑ ꝓ legato ↄditionali vel in diem. vt. S. vt lega. no. ca.l.j. in euen

tum die: fſit nouatio vel ↄditõnis. vt.S.de noua.l.in diem. ⁊. l.quot.

in tutela fit nouatio.qꝛ cum ſtipulat᷑ pupillus rem ſaluam foꝛe. ⁊ ptꝰ

pupullarem etatem bʒ ratum. nouat actionem tutele. vt. S. de noua. l.

ſi pupillus. vel en⸗
am ſi dicas eũ ſti⸗
— JM pulatum iaʒ adul-
pauce ſunt:q̃ nudam repꝛomiſſio⸗ im rem ſaluaʒ ſo
nem hũt: q enumeratis appare⸗ xunbiritun as
bit ceteras nõ eſſe repꝛomiſſiones: nonat acrõʒ tutele
6ß ſatiſdatöes. Stipulatõ iſta ex Kunn w rnm
opis noui nũciatõe: ałs ſatiſdatõe;ʒ ſupulardem ral a;
ałs repꝛomiſſionem hʒ. videamus rem baben. ſtipn
F ex q opis noui nuciatõe ſatiſdari Haaeralit er⸗
opoꝛteat: 7 anemadindus briſcor nouat᷑ ↄditio inde
nãq; de eo ope qð in puato factum opeterer non int
erit: ſatiſdari: e eo qð in publico †αhn n⸗
repꝛomitti oʒ.ſ̊ ⁊ hiqͥdẽ qͥ ſuo noie m pn. z. l. fi. S. fi.
cauerint:repꝛomittunt: q alieno ſa Var dmne⸗men d
tiſdant. Item ex cã damm infecti: vi aur claz opetẽ
intdum repꝛomittit᷑:int̃dum ſatiſ- vel opetituꝑ.ſi op⸗

facias qð ruinam
nmhi minat᷑ in w⸗
mum meaz. 1 1pᷣm
opus in meo faceꝛe
te dico ꝓ quo ↄpete
ret.qð vi aut clam
cuũ ſcias ł ſcire v⸗
beas ie ꝓhibuũ vel

at:ſatiſdat᷑ e edib: alit᷑ repꝛomit⸗

pꝓhbibendum. vt. S. qõᷣ vi aũt clam. l.iij. in fi. æ. I.nij. vel dic m. Ald.

7 10. 7. qz0. 7. D. nouar actionem. I. aqᷣ. in factum q̃ ↄpeteret ſtipu
latione non interpoſita.ſj ea interpoſita non ↄpeteret.vt.S. ad.l.aqł.
ſi ̃uus.S. ſi furnũ.⁊ ar. S. ripa.mu.l.j.alij dicunt ꝙ noua.excep.

q̃ competerei damnũ paſſo ð vuminum wmus rumoſe. vt non aliter

tollat.niſi etiaʒ ommia munlia tollat.⁊ de damno futuro ⁊ pᷣterito ca⸗
ueat.nam ſi damnum ſuerit paſſus ſtipulatus iaʒ nõ eget dicta excep.
alij dicunt nouari quoddaʒ midicium qð dat᷑ ei qͥ damnum paſſus ẽ
ꝑ qð dñs cogit᷑ tollere rudera aut totas edes ꝓ derelicto hꝛe. vt.S. q
dam. infec.l.pꝛetoꝛ.in fi.ac. DMDW M

b Communes. ſiſtendi cauſa. vt indicio ſiſti 2 de re vfendenda io.
que ꝑtim ſniam vel iudiaum ꝑum aliam iuſtam cãm reſpiciunt. aʒo.

vel quia tam ab actoꝛe ꝙᷓ reo. vel tam extra iudicium ꝙᷓ in iuchcio ſi⸗
unt ſ̃ᷣm. h. accur.

1 Caurionales. vel ↄnẽtionales. ałs cauntionales. a large aceipe vo

cabulum vt genus.vt dixi.S. ꝓx. SF.

Kk Interpoſita. fac.j.æ ver.ſig.l.ſatiſdanonis.⁊ inſti. de ſidemſſo.

in principio.

IStipulanonum.apparebit. ſic inſti. ſui vel alie.iur.ſunt in pᷣn.

m Stipulatio. nanq; ꝓ certe. ac. KH

n Quod in pᷣnato.ſ. loco nũciantis. ⁊ ſic hʒ nunciatio cauſam natuu

ralem.vel etiam pᷣuato ſolo eiꝰcin nunciat᷑. qꝛ fit ð ᷣuitutem ⁊ hʒ tũc
cãʒ poſitinaʒ. vt.S. oꝑ.noui nũ.l.de pupillo.S.ſextus.a vtrobiq;
eſt puatum damnum nücianus.c.
n Repꝛonntn. ab edificatoꝛe petenn. ⁊ extunc competit interdictum
vt liceat eis edificare.vt.S.de oꝑis no.nũ.pᷣtoꝛ.S.deinde.Sed q̃re ple

mus ꝓuider᷑ nuncianti in puato ꝙᷓ in publico? H. vt æœ opis no. nũ.
l.non ſolum.S. ſi cum iure.ſ̊ videt᷑ enam in pubſico ſatiſdari. vt.S.

de oꝑ.no.nũ.l.pᷣtoꝛ.S.ꝓinde.q eſt 3. ſol. vt ibi. gc.

p Cauerint. de eo oꝑe qð in publico fieret. de z cepat loqui.

.—

q Satiſdant. etiam ſi in publico fiat. ad qð eſt. S. qᷣbo ex ca. in poſ.

ea. hec autem. S. fi. .
r. Kat ſatiſdat.in.x. an. vt.S. de dam. infe. l.pᷣtoꝛ.S. de eo. 3 z. ve
ripa mu.l.j.in pᷣn.ſo.vt.S.j.in ea.l.sacar.

¶De edlbn. ſ. publicis vel priuatis. que minant᷑ rninam alicui.ac.

Repꝛomitut᷑.i.ab his qͥ ꝓnmttunt ſuo noĩe.ałs ſatiſdat᷑. vt.S.de
dam. inie.pretoꝛ.in pnn.a.l.qm bona.in pᷣn. S.j.ac. ——„è
vVSupulanio. duple que ſit in vendinone. vt. S. e edil.edic. quis ſit
fu.S. qu aſſidua. ex neceſſitate. vt.S. emc:l.ij.
xX Satiſdet᷑. vt .
S. de enict.l. ſi di⸗

ctum. item excipit᷑ „.
cum ante ſolunum ſio eſt:niſi conuenerit: vt ſatiſdet᷑.
pcium de re moue⸗ t aliq ſi
tur ueſto; eune Ou ſi ſt alic orrouerſia vtpuna
ad ſauſdandum j̃ ſi dicat᷑ p calũniaʒ veſiderari: vt ſti
aan. ſed min ſaiſ ⸗ pulatõ intponat᷑: ipſe pᷣtoꝛ dʒ ſuper
rrepl repeliik vr. ea re ſummatim cognoſcere ⁊ cau
E.xe emc. ſi pot. ctum iubere aut dvenegare: ̊ ⁊ ſiqd

vel addi vel vetrahi vel immutari
in ſtipulatõne opoꝛteat:ptoꝛie erit
iuriſditionis. AÄulus.
Reetoꝛie ſtipulatõnes aut rei
reſtitutõʒ ↄtinent:aut incer⸗
tam q̃ntitatem: ſicut ſtipulatio ex
opis noui nunciatione:q̃ cauet᷑:vt
opus reſtituat᷑:ideoq; ſiue actoꝛ ſi⸗
ue reꝰ ceſſerit: pluribo heredibo
relictis vno vincẽte vel victo totuʒ
opus reſtitui debebit:qᷓdiu em̃ ali⸗
quid ſuꝑeſt:tãdiu nõ pt᷑ videri opꝰ
reeſtitutum. Incertaʒ qntitateʒ
Mtinet ſtipulatio ſolui iudicatuʒ:

y Nuod ſi ſit aliqua.pꝛetoꝛ. de dupla vel alia.nam omnium ſtipula
tonum eſt ↄmune hoc.vt a.S. vt in pof.le.ſi is a quo exci.aʒ.mſi qñ
ſfit miſſio ex ſecundo dvecreio in cauſa dam. infe.vr.S. de dam. infec.l.
nij. S. ſi foꝛte.ſj cerie non querit᷑ ibi ſn ſanſdandum vel non. ſj qꝛ nõ

eſt ſatidatum. an fiat miſſio vel ſu retardanda.qꝛ adhuc foꝛte nõ ti⸗

met᷑ damnũ pximo.a facit ad ſummariam cognitionem.quod no.
S. ad exhi. l. ij. S. ſciendum eſt. accur.
3 el adcdi. addit᷑ añ eam inipoſitam. vt ſi mſſſerit pᷣtoꝛ caueri. cum
debuerit ſatiſdari vel inſſerat ſatiſdari.in venditõe cũ debnerit caueri
2⁊ muiat vt cum iuſſerat obligari pignꝰ.⁊ mutauu in fideiuſſoꝛẽ.vt ⁊.
J.e.l. pᷣtoꝛie.vel in tpᷣus longiꝰ.vt.j.e.l.valerianꝰ.⁊ Gm hoc addit᷑ ł
cxhit. vel mutat᷑ de eo qð dixerat pᷣtoꝛ.hoc em̃ p.qꝛ eſt intlocutoꝛia.
Vt. S. de arb.q̃tem.i ſi.⁊.S.de re iu.l.qð:iuſſit.ſecꝰ in diffiniiua.vt
dꝛcta.l.qð iuſſii.vel dic ei qð dicebat᷑ ꝑ aliquã ꝑtium.qͥd at᷑ ſi fiat mu
tatio ĩ aliaʒ foꝛmã ꝙᷓ ppᷣroꝛiaʒ? H. pt᷑ ↄſenſu ꝑtium nõ alias.vt. 3. Pr⸗
S. ſtip.duple.ſ̊ tũc eſt ↄuentionalis nõ pᷣtoꝛia cum nõẽ fiat ex nccẽ̃uate.
Itẽ qd ſi eaʒ intpoſitaʒ velit pᷣtoꝛ imutare? H. nec tũc pt᷑ inmiis õhen
iibo.enam ſi velit reducere in foꝛmam ppᷣioꝛie.cũ pus foꝛie nõ erat.miſi
dicat᷑ ꝙ ꝑ erroꝛẽ ſit pᷣus intpoſua.vt.S.ſiqͥs caut. ſ̊ ⁊ ſiqs.S.fi.⁊ ſᷣm
Hoc nõ obſtat.S.e v. ob.l.in duentionaliba.vbi dicit nõ poſſe eis ad
di vel dethi. qꝛ ven eſt ab alio ꝙᷓ a pᷣtoꝛe. Item nec a pᷣtoꝛe in aliaʒ foꝛ⸗
mam. Item nec etiam in ſoꝛmam ptonam qñ iam erat interpoſita.ni
ſi volentibo ꝑnbo fieret.nec etiam hic dicit ꝙ pᷣtoꝛ addat vel vetrahat.
G dicit ꝙ eſt ſua uriſdino.quod intellige vt.S.dictum eſt. ac.
⁊ ſiipulatione. a pꝛet oꝛe inuenta. accur.
9 ꝓp Retoꝛie. pt eſſe diuiſio. ⁊ tunc ibi ſicut ⁊c. eſt exemplũ pᷣme ꝑ/

tis.pt᷑ enam totũ de vna ſtip.dici.ſ.de op.no.nũ.ſ.ſi ↄtineat

hoc vel illud.vt in exemplo qð ſubijcit.a.S. de op.no.nũ.ſtipulatio
S.ſiue ant.pᷣmum verꝰ.cum de vtroq; p oꝛdinem ponat exemplum.
Beſtitutionem. i. in pᷣmum ſtatum reſtauranonem. ac. .
Sienut. reſtuutõʒ rei repete ſicut ⁊c.⁊ ſic eſt exemplum vme ptis.
Ano vincente.de herediba actoꝛis.ac.
Vel victo.de heredibo rei.
Reſtitui.fa.j.e.l.S.fi.ac.
SDupereſt. ex opere veſtrnendo.
Incertam. ſolin, ſtip.iuchcatum ſolui eſt inceria rõne duan clan

Se-esn

ſit dici ex pſona heredũ pꝓmiſſoꝛis

ſulax.ſ. de defendendo ⁊ ce wlo. ſed rõne tercie certa eſſe videt vꝛ.
iu.ſol.l.iudicatum ſolm.q̃ eſt ↄtra in eo qð dicu expedtam. vel die
etiamꝓ eo qð ſonat vbum eſt incerta añ ſuiaʒ vt hic nõ poſt. vt ibi
ůe alijs ſeqnt ib aoſtat ꝙ ſunt incerte.⁊ dicunt᷑ onnere incertum. qꝛ

miereſſe ſiue aqijciat᷑ ſiue nõ parueris tenearis ad mieſſe. vel inir

ea reg eſt. qa aſi⸗
P Aueun voni. .
z. — Es. ſ. Pr. F. r. 5.
rem ratam dñm habituꝝ ⁊ damni ſiquis cantuom.
infecti ⁊ his ſiles: in qͥb rñdet᷑ ſenn lpe.ſue non. vt

di eas in pſonas heredũ:qꝙᷓuis po- Mei ſceſe ri.

nõ poſſe ceſcẽdentẽ a vefuncto ſti⸗ Aemem antntate;
pulatõeʒ diuerſam ↄditõeʒ cmnuſq; M
facere:at in õrium ſumma rõne fii·
vt vno ex heredibo ſtipulatoꝛis vĩ⸗
cente in ꝑtem eius ↄmittat᷑ ſtipula
tio.hoc em̃ facere verba ſtipulatõ
nis q̃nti ea res eſt. Sʒʒ ſi vnꝰ ex
heredibo ꝓmiſſoꝛis totam rẽ poſſi⸗
ceat:inſolidũ euʒ damnãdum iuł.
ſcrib.inq̃ntũ at᷑ ipſe es ſtipulatõne
vel fideiuſſoꝛes ⁊ an oĩno teneant᷑:
dubitari põt:⁊ vidẽdum ait ne nõ
oↄmittat. Sed ſi lite conteſtata
poſſeſſoꝛ ceſſerit: vnum ex here⸗
dibo nõ maioꝛe ex ꝑte damnanduʒ
licet totum fundum poſſideat ꝙᷓ ex

k Heredũ. ſtipulatoꝛis pmiſſoꝛis.ſi agit exſtipulatõe.

IBici.allegando m aʒo.,accur. “ M
m Pꝛomſſons. qmi cum conuenit᷑ rei ven. ꝓmiſit iudt. ſol. ac.
n DBiuerſam. vi vnuſquiſq; teneat᷑ inſolidum.⁊ p hoc. S. de ver.
ob. l. ij. S.j.⁊ ſic dicunt q̃dam poc. Eurs coꝛrigere ⁊ ſecus ſit in here
dibo ſtipulatoꝛis.vi ſubiicit.ſic inſti.de excu.ru.S.item hi qi r̃as
z iu dic m io.⁊ aʒo.qꝙ aduerſat᷑ non coꝛrigit.⁊ ſic non mutat qð
dixerat. ꝓ q̊ eſt. S.de v. ob.l.eadẽ.S.cato.in fi.⁊.S.ſe.⁊ hoc dicat ar.
in ↄꝛium ⁊c.⁊ dic vt.j.ſiẽ vuo ⁊c.⁊ ita reicipiat de heredibo ſtipula⸗
toꝛis loq ibi.vi vno et᷑ ⁊c.vt ⁊ ibi ar.m gium ac.vt pᷣm dicebant.
o Fii. vt diuidat᷑ inter heredes ꝓmiſſons. vt.j.ſicut c.
p Ea res ẽ.id eſt ad intereſſe.aʒo.que verba in ipſa ſtipnulatione
quandoq; inſerunt᷑. accur. JMDMUD61
q Sed ſi vnus. ꝓmiſſoꝝs.ſ.iudicatum ſolui.ac. 2
r SBamnandum. in rei ven.q̃ ↄuemi᷑.ſ ſi poſt ↄdemnatõeʒ nolit

reſtuuere.põt ↄueniri acnone ex ſtipulatu inſolidum ⁊ ↄdemnabit
ꝓ poꝛtione hereditaria.⁊ hoe dicit.j.in fi.l.ſᷣm io.⁊.aʒo. ſic.S.xł

po.l.ſi duo.ſi̊ ⁊ aliud anxilium eſt.ſ.manus miluaris.vt.S. de rei

ven.l.qui reſtuuere.⁊ dic ꝙ hic non erat lis conteſta.contra defſun

ctum.licet ſtipulatõ iudi.ſol.fuiſſet interpoſita.ac.

.

1Inöntum. interſeru quandam queſtionem. æ non ſolut quem

in fi. melius poſuiſſet. ac.
t Ipſe. ſ. ꝓmiſſoꝛ.accur.

vV Mon ↄmittat᷑.⁊ H. inſolidum tenent fideiuſſoꝛes. vi 7 reapͦn
cipalis.vt inſti.de fideiuſ.S.ſi plures.heredes aũtꝓ Eꝑie. licet paul?

ſurda aure tranſiens hanc qõem non ſoluit. ac. “”
x Szʒ ſi lite.ex ꝑte mar.⁊ al.hoc vl.rñ. intelligũt in vẽdicatõne

fundi.a ſic ſᷣm eos refert.deceſſerit poſſeſſoꝛ añ li.ↄteſt. ⁊ tunc ille

ſolus heres teneat᷑ rei ven.qui poſſidet.vt.S.S.ſ̊ ſi vnus. an poſt

li. ↄteſta. ↄotra ſe.⁊ tunc omnes etiam ſi vnus de heredib, im̃ poſſi⸗

eat. vt hic aꝓ eis.S.de rei ven.ſi poſſeſſoꝛ.in eo qð notabilit dicit
añ indicium. Item ꝓ eis qð hic dicit.qſ̃ ſi li.ↄteſ.⁊c.vt ſie bona ſu
aduerſatio in eodem. item vt mt mar.añ li.ↄteſ.poſſeſſoꝛ non q-
buit.ß poſt li. ↄteſ.vebet quaſi ex contracu quod vebere inter here
es diuidit᷑. ar. S.de pe.licet.S.idem ſcribiti. Item pꝛo eis qnua ſi
poſſeſſoꝛ wlo deſijt poſſidere. ⁊ ſic tenetur vtini z œceſſit, nem

nij.l. ſi pcuratoꝛ
1 In quib-. in

comgſms coh⸗
ivrio⸗1⸗
,0,Mlunt ß
Nſi nenh
ñlu⸗ ,
eſſt Noſeſo:

(lleheres

s poſcer. /
ſcuntenent“
giſfſtle
uplarte
conr t
mmtunt
miumtnmt iſi
Gttöbueinkidotn
Ckundommra
Ußſlngid denm
ihnsſrtsg
NAMeimmſ
C e Nar
Nr,ner danmatn
ſt au ſubaudtum
feſne ran
b . rri n
cum rina⸗/
Geient tuncgi⸗
octelas greosc
ſongſonnmlogut
Cohrocngnant
Guneſenioad abi
anenqſuar
Uumn enicommne

nl drei ven. ſi

pä. Neray
il lmorop
Pünmi jc non
ltconet nonno

fſhlennenko

1 Smllte ſign
luͤſniil
ſonnilin n.
e Niz.
(anfmt

hugt

We
ehoſi⸗
mi.
lli
e nö
tar
here⸗
nde;
ce

alurhi

tin nitu.
Enitnn a
unmet iaut
u lumis
ange 10N0MN/Nα£
Atrt/N
unaaurtibſ
mn.NSNN
ns. Nnd.
eWnn tre

WnN.A.
zit A
Grn nilumn:
ilnngt
msMlei
GAMNMN

4
ml

tiduſets hi
mmutg lif

6; mhi. S. beres.

ſolus poſſidet. i⸗
ſolidum teneat᷑ 2

neraliter. cum ſuis cõcoꝛ.

P
6
.

diſtinginẽ an ante li. conteſ. inutili deceſſit. heredes tenent᷑ in fa⸗

ctum. an poſt. tunc tenet᷑ vtili qna vefunctꝰ. licet ad eos nulla poſ⸗
ſeſſio ꝑuenerit. vt.S. de rei ven.l.cum amem. quod ergo in toto qͥ

ad totum. quia nullus heredum habʒ. a iñ omnes tenent᷑ vtili. ergo
idem in parte quo ad ꝑtem. vt in nr̃o caſu teneant᷑ etiam uli here⸗

des qui non poſ⸗
ſent. a bn hoc
omnes. l. que di/⸗
cum ulum here⸗ qua parte heres eſt. Aulus.
c vonn Eneraliter in ommibus pꝛe⸗
rellgunk eo moꝛ toris ſtipula tiom bo 7 Pocu
tuo n ure ratoꝛibus ſatiidatur. Aulus.
qpus tenebat. — en, i .
les ſunt iſte. vr Reetorie auũt ſtipultiones ſe⸗

prius interponunt᷑: cũ ſine cul
pa ſtipulatoꝛis cautum eſſe vſijt.

3. ce rei ven. ſi
poſſeſſoꝛ 7 de Vi
7 vi ar. l. ſi plu⸗
res.⁊.S.ↄmo.l-

M omnibus pꝛetoꝛijs ſtipu⸗
latiomibus hoc obſeruanduʒ
eſt: vt ſi ꝓcuratoꝛ meus ſtipuletur
mihi: cauſa cognita ex ea ſtipulatõ
ne actio copetit. idem eſt ⁊ cũ inſti⸗
toꝛ in ea cauſa eſſe ceperit:vt in ter
poſita perſona eius dñs mercis re⸗
manſurus ſit:veluti bomis eius ve

cum ſins cõcoꝛ.
alij vt io. 330⸗
7. h. dicunt in p⸗
mo caſu idem.ſ.
qñ añ litis ↄteſ.
eceſſit poſſeſſoꝛ
vt ille heres qui

non alij. ſi dece
dat pꝰ li.ↄteſ.tũc
diſcoꝛdant a pᷣdi
cus.nam dicunt
eum ſolum teneri ⁊ inſolidum qͥ poſſidet. ſicut ⁊ añ li. otef. eo moꝛ⸗
tuo. ⁊ qð hic in fi. dicit in ſtip.iudi. ſol. inielligit. ſic ̊ m pᷣmos die
damnandum m rei ven. m iſtos damn andũ in ſtip. iudi.ſol.⁊ qdᷣ
dicii ſ̊ ſi liie ⁊c.dicunt aduerſari ſic.qꝛ añ litis ↄteſt. moꝛtuo poſſeſ
ſoꝛe ſolus heres qͥ poſſidet puemt᷑ rei ven. vnde ⁊ inſolidum ſubau
dꝛ. ⁊ ille idem in ſtip. iudi. ſol. tenet᷑ inſolidum. e. rone. licet pdem/
ner᷑ p ꝑte.vt ar. S.de poſ.l.ſi dno.ſ̊ li.ↄteſ.tunc non tenet᷑ q poſſi⸗
et. nec damnat᷑ in actione ex ſtipulatu.miſi ꝓ ꝑte.⁊ ſm hoc aduer⸗
ſat᷑ ad ſubauditum. item ꝓ iſtis.qꝛ ſi poſſeſſoꝛ li.ↄteſ.xeſijt poſſide⸗
re ſine wlo ⁊ culpa.eſt abſoluẽdus.⁊ econtra ſi incipit eſt damnã/
dus. vt.S. de rei ven.ſin aũt.S.j.per qð videt᷑ ꝙ heres qͥ eſt eadem
ꝑſona cum defuncto qᷣ incepit poſſidere inſolidum ieneat᷑.alij non.
qſi deſieru.ſj huic pt dici ꝙ in ꝑiem non in totum eſt eadem ꝑſona
7 quo ad aliss ptes eſt alia ꝑſona. ⁊ m hoc ulla.l.ſin autem circa
eandem ꝑſonam loquit᷑. hic circa diuerſas quo ad ꝑtes. pma placet
vel poſſet diſtingui an facto teſtatoꝛis vel heredum qͥ non poſſident
reuenn poſſeſſio ad alium heredem. ⁊ tunc qꝛ q̃ſi culpa veſinunt hꝛe
ſua vel deſuncti qᷓ ſua reputat᷑.q̃ venit poſt li.ↄteſt.vt.ꝭ. de rei vẽ.
l.ſi homo.extũc omnes teneant᷑ rei ven.an ſine facto. ⁊ iunc non
vt dicta. l. de rei ven. ſin at.S.j.⁊ ſm hoc vtiliter tenet᷑ heres.quia
non poſſidet.vt de rei ven.l.ſi culpa.in ſtip.aũt omnes concoꝛdant.
vt añ li. ↄteſ.moꝛtuo ꝓmiſſoꝛe inſolidum teneat᷑ qui poſſidet. ſ̊ pꝛo
pie odemnetalij qͥ non poſſident ⁊ ieneant᷑ ⁊ ↄdemnant᷑ ꝓ ꝑtibo tm̃
at poſt li. conteſ. moꝛtuo ꝓmiſſoꝛe.⁊ omnes tenent᷑ ex ſtipulatione ꝓ
ptibo. ⁊ condemnent ꝓ part ibo. ac.
a g Eneraliter. ſtipulatiombo. ſ. cum dicimus eſſe ſatiſdandum
ad qo. j. t. iij. l. iij. S. j. 7. S. quoꝝ leg. l. j. S. pe.⁊. S. de ꝓcu.
l.ſipcuratoꝛ.in pᷣn.⁊.S.de dam.infe.l.damm infe.S.fi.ac.
b p Retoꝛe. deſijt. moꝛtuo fideiuſſoꝛe dato ab eo reo ſiue here⸗
de. vel cum finitum eſſet tempus.in quo fideiuſſio facra ẽ.

d953. a fa. 3. e op. no. nuũ. ptoꝛ. . pe. ⁊ e dam. infe.l. ſi finita. in pᷣn.
.3. q ſatiſda. co. l. ab arburo. in ſi. . l. de die. F. ſi fideiuſſoꝛ. . l. ᷓ.

2. S. vt in poſ. le. l. plane.⁊ p has.l.patet hic exemplum.ac.
c i omnibo. ſtipuler. ſi ipſi dño eſt ſtipulatus ad inſtar tu
tons pupilli 1 curatoꝛs furioſi. vt. S. xe ↄſti. pecu.l.eum
qmi. S. ſi acton. ałs ſi ſibi enam nomme wmim ſibi queru. ſ womi
no acti. mandati cogit᷑ cedere. vt. S. quoꝝ le.l.j.S.pe.ac.
d Sognua. expone. vt. S. de dam. intec.l.damm.S.ſi.ſ̊ regularit᷑
contra. vt. C. ꝑ quas pſo.l.j.uem faci.S.de ac.emp.l.iuł.S. ſi⸗
curatoꝛ. ⁊ plene no. inſti. de mutili ſtip.S. ſiquis alij. ⁊ ſacit.S.l. ge⸗

eAelio.vniis ex ſtipulam.vt.S̊. de pcura.l.ſi ꝓcuratoꝛ.⁊.l.in csu-

ſe. in fi.⁊ quod cinuſq; vmuer.l.ſi.in fi.ac.

f Interpoſita.ſ.inſtuons ad merces vendendas. ergo damnum pa
tioꝛ.vel mterpo.i.omiſſa ſeu poſtpoſita.qꝛ nihil haber.ac.
g Remanſurus. als rem amiſſurus. ⁊ ałs remanſurꝰ. ſ. vi teneat᷑
ex contractu inſti⸗
tons womim ſ alijs
M vel alij dño. MWd.
ditis:ſuccui ꝛere enĩ dño pꝛetoꝛ de⸗
Momn ibus pꝛetoꝛijs ſtipu⸗
lationibus:in quibo fieri pꝛi
mo aliquid cõuenit: vinde ſi factũ
