b Rubꝛica. de itinere actuq; pꝛiuato.ſuꝑioꝛi ti.de poſ.rerum coꝛpo

ralium reunenda. hic de poſſeſſione rerum imncoꝛꝑalium. ac.
e p Retoꝛ ait.actuq;.quid hoc ſit habemus.S.de ſer.ruſ.pᷣ.l.j.

d UVeto. ⁊ eſt ſumplex non duplex. vt. S. d interdictis. l.j. S.

antepenultimo.ac.

ſpon. foꝛte vtile. Item nec ad omnem ruſticam. quia non ad aquedu⸗
ctum. vt.j.ti.j.l.j.S.quod autem.nam ibi non exigitur ſpacin.xxx.
dierum. . .
e Hoe interchcto. an non. quid pꝛodeſt ei ſi eſt in poſſeſ. Rñ. quidã

quia pꝛeſumitur competere ei ſeruitus.ſine negaioꝛia conueniatur

ſiue confeſſoꝛia agat.quod poteſt:licei poſſideat.vt.S.ſi ſerui.ven.et
ſi foꝛte.S.ſciendum.⁊ pꝛo eis eſt.C.de pꝛobat.ſiue poſſidetis.⁊.l.ij.
de pig.act᷑.l.nec creditoꝛes.⁊.C.aduerſus cre.l.j.⁊ in auten.de te

ſtibus.S.ſi vo. Alij dicunt pꝛodeſſe quo ad hoc.vt ſi impediatur po⸗

ſtea ire poſſit reſiſtere.ſ.extra mdicium.a ſic redditur interdictuʒ nõ
in mre.ſed in ipſo pꝛedio licet ei ſe defendere ex vi interdicti. At ſi in
iudicio agatur conteſſoꝛia a ſe poſſidente vel non poſſidente vel nega

toꝛia ab alio comira ſe poſſidentem. neceſſe habet de ſuo iure ocere.at

ſi agat ex ſecundo capite.quod eſt.j.l.iij.S.ait pꝛetor.poterit turbaꝛi
nec ipſe poteru reſiſtere.niſi pꝛobet competere ſeruituiem. Lu dicꝓ
deſt pꝛobare vſum.xxx. dierum pꝛopter duo. Primo quia ſi poſſidet
et aget confeſſoꝛis vel connemiur negatoꝛia non opoꝝet eum cauẽ de
non vtendo.ſeo aduerſarius cauet de non impediendo vſq; ad fini⸗
tum iudicium in negatoꝛia. ſecus ſi non poſſideret ⁊ ageret vel con⸗
uemiretur pꝛo ſeruitute.quia tũc caueret de non vtendo vſq; ad finẽ
uudicij. vt..de aqua quo.⁊ eſti.l.pe.In ſecundo pꝛodeſt.quia ſi ex⸗
tra iudicium rurbetur in vtendo non ſolum reſiſtere poteſt. etiaʒ
in iudicio agere hoc interdicto.vt pꝛonunciet᷑ eſſe in poſſeſſione ꝑ qð
non pꝛeſumntur habere ſeruuuntem ſi cadat a poſſeſſione et agat con⸗
feſſona.ſed ſe exiſtente in poſſeſſione non poteru a wmino eijci qui
agit negatona.niſi pꝛobet non competere ſeruitutem.quod pꝛobabit᷑
hoc modo.ꝙ per eos qui ibi pꝛope ſtabant non fuit viſus ire.cũ non
potuerit iuiſſe quin videꝛet᷑.vel qnia dicit ſe iuſſe ral die vel menſe
⁊ pꝛobatur ꝙ fuerit alibi.vt.C.de ↄtrahen.⁊ cõmit.ſti.optimam.
f AUſus ſu.iure ſeruitu.vt.j.e.l.fi.⁊.sõ. de aqua plu.ar.l.j.in fi.⁊
„ un

. MU
eey pnrbuz

d

d DHoc interdicm. ſeruitutes. quid ergo ſi turbetur in vrbana? Re⸗

.

5. qnemadmodum ſerni. amit. l. fi. . . e. S. iuł. recte. Sed an ſuffi⸗
cit ſi ſuo ſacramento dicat ſe iuiſie iure ſerintutis. ar.ꝙ ſic.I.ti.j.
l. j. S. hec interdicta.a. S. ariſto. ſed ſoꝛte ſecus in illonnterchcto. vt. j·.
e. l. . ſi ubi fundum in fi. Dic ergo hoc ꝓbari ꝑ teſtes ꝙꝙ iuit. qin vi⸗
derut eum we. Item iure ſeruituns. quia dicant vidiſſe oſtituiſſe ſer⸗

uitutem a tali qui
puiabat᷑ dñs illins
pꝛedij a tñ nõ erat

vel ntio fuit legata
hec ſeruius.et iſte

vocabat᷑ titius. et
putauit d ſe ſen⸗
ſum:cũ cæ alio ſen
ſerii in veritate te/
ſtatoꝛ. vt ar. S.pro

legato.l. ꝓ legato.

Item cum ꝓbetur

me vſum an onus

ꝓbanck qð vi aut
clam vel pꝛe. fuerĩ
vſus vel nõ opetit
mihi vel aduerſa⸗

rioꝛquidam ꝙ ad/

uerſarius dʒ ꝓbaꝛe
ꝙ inerim vi k claʒ
vel preca. ſ̊ potes
dicere cõtra.quaſi

hec omma debeoam

ꝓbare.ſ.me vſum
2. xxx. diebus. 1 ñ
vi vel clam vel pre
cano aꝛ.pan. huiꝰ
l. ⁊ ar. S.ſi ſer.vẽ.
l.ſiquis diuturno

ꝓbabit aũt per te⸗

ſtes. vt. S. dixi.

g Interdictum.
redcitur. lit. ↄteſt.
VYt. j. e. l. S. pterea

ſcienduʒ. ſed in vti

poſſidetis pns poſ
ſeſſo mſpicit᷑ tẽpe
lit.ↄteſt.vt inſu.de
interdictis. S. ſed
hodie tñ.

h Tempe. aluer
accipit᷑ alibi modh
cum. vr. S. de arbi.
ſi cum dies. S. fi. et
e conſti. pec.l. ꝓ⸗
miſſoꝛ. ⁊.S. ti.j.l.j
S.quod autem ait.

ſed hoc tm̃ an itinere actuqʒ Bno
vſus ſit nõ vi nõ clam nec pcario:⁊
tuetur eũ:licet eo tꝑe quo interdi⸗

ctuʒ reddit᷑ vſus nõ ſit.ſiue igitur

habuit ius vie ſiue nõ habuit:ĩ ea
aditõne eſt:vt ad tuitõnẽ pᷣtoꝛis ꝑ
tineat:ſi mõ hoc ano vſus ẽ vł mo
dico tꝑe vſus eſt.i.nõ minus iᷓ tri
ginta dieb. neq; ad pñs tps refert
vſus:qꝛ plerunq; itineribo vel via
nõ ſemꝑ vtimur:niſi cum vſus exe
gerit:itaq; ãnui tꝑis ſpacio cõclu⸗
ſit vſum. Annũ ex die interdicti

retroꝛſum ↄputare æbemꝰ?. Si⸗

quis h interdicto vtat᷑: ſufficit alt
utrũ ꝓbare vel iter vel actũ in vſu

habuiſſe. Julianus ait:quoad⸗

uſq; ingreſſus eſt funduʒ:eouſq; ei
opetere interdictũ:quod verũ eſt.
Julianus recte ait:eũ qui pꝛo⸗

pter incõmoditatem riui:aut pꝛo⸗

pterea qꝛ via pu. interꝛupta erat:
per ꝓximi vicini agrũ iter fecerit:
Gᷓuis id frequenter facit:nõ vide⸗
ri oĩno vſum eſſe. Itaqꝙ; inutile eẽ
interdictum nõ quaſi pcario vſum
ſ quaſi nec vſuʒ:ergo ſᷣm hoc neu
tro agro vſus videtur.multo emiʒ
minus illo vſus eſt ꝑ quẽ nõ iuitꝓ
pter incõmoditateʒ riui:aut ꝓpte⸗

1 Concluſir vſuʒ. ſ. xxx. dierũ. q facile eſt tonens in anno ire. duo
&̊ ſunt neceſſaria.qꝙ.ĩ.annum.⁊ ꝙ. xxx.diebus.quoꝝ ſiquod defuerit
ceſſat interdictum. Sed quid ſi talis erat locus ad queʒ vbatur. vt ñ
inſi ſemel in anno vel bis fuerit neceſſe ire.an duplicabuur tempus.
vt ꝑ bienniñ vel maiꝰ tpᷣs ſufficiat uniſſe ꝑ.xxx.dies? ar.ꝙ ſic.S.quẽ

admodũ ſerm. anmt. ſi ſic.⁊. . de ſerui.l.ſi⸗

Kk Annum ex die interdicti. i. ex die conteſtate litis in hoc mterdicto

⁊ ſic nõ.ꝙ nõ pñs poſſeſſio inſpicuur.⁊ facit.S. ſerii.l. ſeruitutes
7.l. quot. ⁊. C. de preſcrip.lon.temp.l.ij.
Siquus alterutrũ. vt in eius poſſeſſione obtineat de quo pꝛobat
vel foꝛte per poſ.acius rennet poſ.iuineris. ſed econtra non ua. vt.sõ.
quemadmodum ſerui. amit.l. ij. .
m Julianus aiut.quoaduſq;.i.ad quem locum in fundo. ad qð facit
ʒ.de acqui. poſ.l.quod meo.S.fi.ſed ar.ↄtra.S.quemad.ſer.amu.l.
ſi ſtillicidij. J. fi. ſed ibi in ꝓguetate retinenda quã haber.hic autem qᷓ
rere volebat ius poſſidendi.
n Julianus. interꝛupta erat. ruina.
o Iter fecerit. ad ſuum agꝛum dominantem.
pꝓ Frequenter. etiam.xxx. diebus.

Inutile erit. ſ.ei.

4
r Mec vſum. facit.j.l.ſi.⁊.S.quemadmodum ſeruitus amittatur
ra locus. S.finali. 8

Agro.enam neq; ad quem iuit neqʒ per quem iuit.

t? Incommochtatẽ. niſ. pꝛecedenti anno eſſet vſus. tunc emm re

ſtituetur. vt. j. e.l.S.ſiquis autem ꝓpter.aʒo.
u Publica. que ducebat vſq; ad locum ſeruientem. ſed ꝑ agrum

alterius vicim. ⁊ ſic pꝛiuata.

x Eadem. 2 ſo. eadeʒ. ſacit. . ti. j.l. j. S. anſto.
y JIs cni. ad

rea qꝛ via pub.pᷣrupta erat. JIdeʒ
erit dõm ⁊ ſi non erat via pub.ſ̃ ſit
iter priuatũ.naʒ ⁊ h eadem qõ eſt
Is cur colonus aut hoſpes aut
aliqͥs aliꝰ iter ad ſundũ fecit. vſus
pidet᷑ iinere vel actu vel via:⁊ id⸗
circo interdictum habebit. et h̊ ita
pedius ſcribit:⁊ adijcit etiã ſi igno
rauit cuius fundus eſſet per quem
iret:retinere eum ſeruitutẽ. Si
quis autem cum putaret fundum
ad ſe pertinere ſuo nomine iter fe⸗
cerit amicus meus: vtiq; ſibi non
mihi interdictum acquiſijſſe intel
ligitur. ¶ Diquis autem propter
inundationem vſus non ſit itine⸗
re actuq; hoc anno:cum ſuperioꝛe
vſus ſit:poteſt repetita die hoc in
terdicto vti per in integrum reſti⸗
tutionem ex illa parte ſiqua mihi

iuſta cauſa eſſe videbitur. Sed et

ſi ꝑ vim hoc ei contingit:in integꝑ
eum reſtitui opoꝛtere marcellus ꝓ
bat. Preterea ⁊ alijs caſibus in⸗
terdictum repetita die competit:
ex quibo qͥs in integꝝ reſtitutionex
umpetrare ſolet. Pꝛeterea ſcen

dũ ẽ:ſi dilatõe data aduerſario fu-

tuꝑꝝ eſt:vt cã intdicti mei veterioꝛ
fiat:⁊ equiſſimum eſſe repetita die

„

7.

fundum.noie et
volütate eins qᷓ
hoc interdicto a⸗
gere vult. lʒ hoe
non ſit neceſſe
ad rennendã pj;
prietatem ſerui⸗

iutis ᷣm qſdam

⁊ lacit. I. F. qi.
I. l. ij. S. vn vi⸗
demur. 7 quẽad⸗
modum ſeruit⸗
amittatur. l. v.
7. l. vſu. cuz ſe.

7.1. qui funduz
euam.

3 Ignoꝛanit.

facit.S.de bonis
guci.iudi.pol.l.
cum vnus.

7 Diquis uter

fecerit. in fundo

vicini, ac.

Slbi. ergo
in hac pꝛeſcript.
nõ requirit᷑ titu

lus.v᷑ᷣt hic.⁊.j.e.ſi tibi ſundum in fi.ibi tin tñ ⁊c.ſed nec poſ.eius

fundi ad quem uur hic.ſed quaſi poſſeſſio itin
a Siquis autem pꝛopter. ſupple vel alio in

mhli. vt. S. S. iuk.
b Superiori. ſ. anno vſus ſit. xxx. di

ebus.

eris exigitur.
ſto impedimento ſu⸗

c Repetita. ad hoc facit.j.ꝓxi.S.⁊.S.d fide inſtru.l. repetita.

7. S. ad exhi. iuk. S. fi.

d Per in iniegn reſti. immo videt eũ nõ eſſe reſtituendũ ad lucx
cum alterms damno. vt. S. ex qui.cau.ma.l.deniq;. ⁊.l. nec vnileʒ
ſed hoc ſpeciale. vt ⁊ alłs. ĩ. e. t.l.iuł.S. eum quoq;. vel verius hu
lam fuerat lucratus eundo in anno pꝛecedenti. ⁊ ſic magis anhe⸗

lat non pdere. ſed in.l.emqʒ; ad lncrum aſpirat.

e Ex ula. quam edicti partem babes. .ex qm. cau. ma. l. ſi ſi.
7.l. ſed et ſi per pꝛe.S.finali.⁊ facit.S.de lerui. ruſti. pred .l. attil⸗

cinus.

fConungit. ꝙ nullo modo fueru vſus hoc ſecundo anno. ſecus
econtra ſi ſuit vſus vi.nam oiſtingueret hoc eodem anno finſſet
vſus bona fide vel non. vt.j.S. fi. ⁊. l.ij. ⁊ facit. S. quemadmodum
vſus anmnt. l. ſi ager. a. l. cum vſufr. ⁊. C. de ap. l. pꝛeſes. ⁊. C.q pe.

tu. vel cu. l. cum te. azo⸗

g Piꝛeterea ⁊ alijs caſibus.quia in vinculis vi conſtitutus ſerni
tute ñ potuit vn. vt.S.qui.ex cau.ma. l. j. ⁊ facit.S.proxi.S. et.·

S.proxuno.

h Peꝛeierea ſciendũ.dilatõne data eliberatoꝛia. vt eſt hodie. xx⸗

dierum per aut. offergiur⸗

Vonie
fuoſtcſis
pon
eberk d

guini

letett

wener,

fiſanunuen

iui,ie 9,
Mloſla
i. lliiſttß
WN ANN,

Unee —

(Ekonietrn

ſrunem
4(

44
(Pocden
CazrNn
NWlt t
arwrotncl
dun ſfrp
ſche gurye
ri iton
Alſriheau
igkeeutkm

A. ivroait
Mdſnac
Fheeime .
(Ehnticum
eſene

Sohij Peard⸗

Vristu en
. t.,, n.
b. ebltrt,
(. aleeſſe
mßangftamne
laEetdiegl
WPEfezret
Mſenoinenen
Käun
icgone oer.

üurgtlimag

Rand

n
lnn
X
niſt

ſign
Mauen u
afmnden 4
dſ
Wläfteinl N
mmn
ſt inne
neherin
munteſti⸗
igns mihi
u. Godetr
Grininng
marcclns
GsAirei
ne conpan
Iaſimnon
Nnnaſdn
nunimno ſu⸗
mi mnoe
Nennsde
alannn
ulmiuann

nmn

—

Redqdi.facit.S.de iudi.l.ij.S.in om̃ibo.⁊.S.quib ex cau. ma.l.
ait pꝛetoꝛ. in fi. ⁊. l. ſed ſi ꝑ pꝛe. S. hoc c;. Item facit ad diem repe⸗

tmnam. S. pꝛoxi. S.

pꝑE Si ubi fundum. commantem. . ä
CEonceſſero. vt aliquã habeas poſ.ſi em̃ vt ſolã habeas deten⸗

tationeʒ toꝛte vt
calefacias te ibi
ad ſolem. nõ poſ
ſet nibi pꝛecaꝛo
ↄcedi via. cũ fü⸗
dum illum non
poſſideas cui vi
am concech cu⸗
pis.

m Fnunchi. ſcili

interdictum reddi. Si tibifun

duz pcario oceſſero cui via ebeba
tur: veinde tu a dño fundi pᷣcario

rogaueris:vt hac via ad eũ fundũ
vtaris:an noceat tibi exceptõ ſi ad

uerſus eũ velis interdicere: a quo

cet ſeruientss. pcario viam rogaſti?a magis ẽ vt
z Ataris. qd nNoceat. idq; colligi põt ex eo quod
ſupfluo feciſti ee iut. ſcribit in ſpecie hmõi. Queri⸗
an wrenn a tur em̃ ſi ego tibi fundũ pcario ve⸗
ſine hoc. vt. j. x Tero: cui via ebebat᷑:⁊ tu rogaue⸗
ecrtorlinnem⸗ ris pꝛæcanio: vt ea via vtaris: nibi

o In ſpẽ. ar.
ſumpio ĩde a cõ⸗
traꝛio ſenſu.⁊ ca
ue. quia q̃ſi eũ/

cem coſum po⸗

lominus interdictũ vtile mihieſſe
qꝛ ſicuti me pꝛecariũ rei mee no te
net:ita enã nec ꝑ te pcario poſſide⸗

re intelligoꝛ. Quotiens em colonꝰ
meus aut is cui pcaꝛio funduʒ vædi

⸗.„ . . 4
1 via vtitur:ego ire mtelligoꝛ: ꝓpteꝛ
Tu rogaue quod recte dico me itinere vluʒ eẽ
ris.vicinu.vt in

ſuperion exem/
plo.

q Interdictuʒ

Que ratio inquit efficit:vt ⁊ ſi viã
pcario rogauero: ⁊ tibi fundũ pꝛe
cario vedero:qᷓuis hac mente ieris
quaſi fundo meo veberet᷑: interdi⸗

ergo a ↄtrario ti Eee⸗ 2*.
bi munle. us ctum inutile eſſet: ⁊ pcario eo iti⸗
ſicut duo imnſolunere vſus eſſe videoꝛ nõ immerito

dum nõ pñt poſ

ſidere. iguur nec Mõ em opimio tua ſ̊ mea querenda
boe ieueo vu eſt. tu tñ vt credo poteris interdt⸗
vlus et euidem cco vti: ⁊ ſi vᷣ hoc nihil ſcribat iu⸗
tꝑis. – aut lia. DSiqs ſupꝛadicto tꝑe anm ñ
earo undi on vinõ clã no pcario itinere vius ſit:
nle mierdietum vtrũ poſtea nõ ſit vſus:ſed clam pᷣ
ſiend n roga · coarioue:videndũ eſt an ei noceat.⁊
es viã pcario: g eſt L. I „r .
ageres tu 1 non magls eſt vt nihil ei noceat: quod
ego. vt. j. in fi.
hunꝰ. S. ibi tu tñ

viruq; dari qñ naturalẽ poſ. non cimilẽ tranſtuli. vt. I.e.l. ij.. idẽ
iuł. ar.hic ſit tale.qꝛ ſi pcario fundũ et nõ viam habuiſti. inter
dicto vteris. ̊ a ↄtrario ſi viam pᷣcario habuiſti a dno fundi ſerui/

entis non vteris interdicto.

r Sicun. vere mihi vnle quia ⁊c.

Tenet. ſi egomet pcario acciperem.vt ⁊.j.d& pre.l.iij.S.item
ſi rem. a.l. in rebo. S. fi. . I.de reg.iur.neq; pign?ꝰ.
ETlia vtuur. qualitercũq; ⁊ cuiuſcũq; nomme. vt patet. 3. 7. J

u Yundum. wminantem.

x Ynunlle. ſ. mnbi. H
y Itiere. licet iu non ſis vſus eo innere tanꝙ pꝛecario. iß velut
tundo debuo. J

3 Potens. vn interdicio. qdᷣ ia verum eſt ſi nbi funqum pᷣcario
conceiſi. vi ibr habeas poſſeſſionem ciuilem ⁊ naturalẽ.⸗vt. S. pꝛo⸗
xi. dixi. ⁊ nõ. hic ar. ꝙ hoc interdictũ dat᷑ eriaʒ ei qͥ alieno nomme

vſus eſt nõ vi nõ clam nõ pca.ſi mõ is cuiꝰnoĩe vius eſt nõ poſſit
iſtud inerdictũ habere.qð nõ eſt in iſto vti poſſidens. illud em̃ nõ
datr poſſidenn alieno noĩe: etiã ſi nñvi ñ clã ñ pᷣca.poſſideat ab ad⸗
ueriario.vi. S. n.j.ſi duos.S.creduoꝛes.⁊ ar.S. de rei ven.l.offici
um ſm quoſdam. 2 facit. S.c.l. S. ſiquis autem cum. D

6
*„ rre 4

Siquis ſupᷣdicto. vmus ſit. xxx. dieb.⁊ nõ vi non clam non pre.

alioquin interꝛupta eſſet pᷣſcriptio. naʒ in. l. ꝓxi. dicit tranſactum.i.
completum negocium ſᷣm h.⁊ pro hoc.C. qui te.fa.poſ.l.furioſum.
vel dic m aʒ. foꝛte ſatis eſt in pꝛin. habitam bonã fidem: ar.l.j.vnð
j. rñ. ad inſtar coꝛꝑalium reru. vt.C. de vſuc. ranſſoꝛ.l.j.S. ſ nihu⸗
WH’ lominꝰ. JYiez quid
dices econtra ſi pꝛi

mo fuit vſus vi k

clam vel preca. et
poſtea bona fide?
dvicam nõ nari ei in
terdictum inſpecta
oꝛigine vt. j.l.vñ
S.ſiqs ab auctoꝛe.

attinet ad interdictũü. Aulꝰ?.
Ec em̃ coꝛrumpi aut mutari
qð recte trãſactũ eſt.ſupueni
ente velicto põt. pia.
Nge etiã illud labeo ſcribit:
ſi cũ a me recte via vtebaꝛis
fundũ vendidero ꝑ queʒ vtebaris
inde emptoꝛ te ꝓhibuit: lʒ clam
videaris ab eo vti:nam qͥ pꝛohibi⸗
tus vtit᷑:clam vtitur:tñ interdictũ
tibi ↄpetere intra annũ:qꝛ hoc ãno
nõ vi nõ clam nõ pꝛecario vſus ſis
Item ſciendũ eſt nõ tm euʒ claʒ
via vti:qui ipſe ꝓhibitus vtit: veꝝ
eum ch ꝑ quem quis id ius retine⸗
bat:ſi eo ꝓhibito ꝑ quẽ retinebat
vtat᷑. Plane ſi ignoꝛauiꝓhibitum

Ulſus. taliter
vt pꝛimo ſed clam

modo ſit vſus po/
ſtea: Vel ſi ſu vus.
ſed clam ⁊c.

ↄpletum. ⁊ ſic nõ.
vt dixi. S. ꝓxi. S. et
facit. j.ti.j. l.j.S.
item ait eum. ⁊.
de interdi.ma.l.ij⸗

⁊ ſi ꝑſeuerauero vti:mhil mibi no⸗ l.ſiqua in er 5.
cere dom eſt. Diquis ab aucto⸗ 2 mucag.l. heres
re meo aut vi aut clam aut pꝛeca⸗ ancilia. c. . w w⸗

l. wvnatõnes. in cõ⸗
tu. in pꝛin. 7. S.
eden.l.ij. S. his. et
3. ve excu.tu.l.tu⸗
toꝛ petitus in pᷣn.

rio vſus eſt:recte a me via vti ꝓhi
betur: ⁊ interdictũ ei inutile eſt:qꝛ
a me videtur vi aut clam vel pᷣca⸗
rio poſſidere:qͥ ab auctioꝛe meo vi⸗

. . J — . . T. J. e. l. pe.?. S. qłεέ
cioſe poſſedit. Mam ⁊ pedius ſcri⸗ gecorader w. l. bo⸗
bit:ſi vi aut clam aut pcario ab eo ne ſidei. S. ui otra/

rium. ⁊?. C. de ad⸗
mi.tuto.ſancinꝰ.
⁊. S. & acqui. poſ.
l. clam. . l. ſi ð eo
G. pe. 1 inſti. qui te
ſta. fa. pol. S. iiem
furioſi.ac⸗

vſus ſu:in cuius locum hereditate
vel emptione alioue iure quo ſuc⸗
ceſſi:idem eſſe dicendum. Cum em
ſucceſſerunus in locum eoꝛũ equũ
non eſt nocere aduerſus nos: hoc
quod aduerſus eum non nocuit:in
cuius locum ſucceſſimus. In B

a i NMe. als vnde. als inde.
b Atitur.certeſimo vi.vt.j.quod vi aut clam.l.j.S.qud ſit
otra. ſolł. ꝓhybitus clam vti oicendus eſt. ſi dutaxat rũe vtatur. cũ id
patet ꝓhibentem ignoꝛare. pſuimoꝛe no audet vii ullo ſciente.ſi auteʒ
ꝓhibuus aperte illo ſciente vntur. nhilominꝰ vilipendens eius denuũ
ciationem. iudicandus erit vi. vt ibi dicitur. ro.vᷣm ʒo.
cAnnũ. nõ hoc imnterdictum annale eſſe. ⁊ emptoꝛ vicius hoc caſu
aget ex empto ↄtra venditoꝛẽ. vt. S. e act. em. l. ſiquis fun dum.
d Iiem ſciendu eſt non im eum. ſ.vmmum.
e Per quem.meluus dixiſſet pꝛo quo.aʒ-
f Dus. colonus vel ſunilis.
Retinebat.ſ.cvminus.
h Eltatur. ſciens plane ac.

1AUi ꝑ me vel ꝑ alium.quid ergo ſi ꝑ eum qui phihbitus fuerit? ſoꝝ
te alind erit. ſed ar. ↄtra. S. e. l.j.S. ſi tibi funaum. ac.

k Siquis. rec:e. nuc rñ.

I Et pedus. non ſolum ego vlp. ac.

m E quũ.facit.C. de fru. lii. expen. l. ij. in fi. . . de reg. iur. l. in⸗
nitus. S. cu qs. 1. J excep. ren iu. I. ſi a te. S. fl. . S. iudi. l. edictũ
ſed quid ſi ille qui cepit vti vel vꝛ vel clam ↄtra auctoꝛem meuʒ vius

poſtea 5 me bona ſide? dicã iſpici orig.vt no.S.l.j.ĩ fi.⁊. .l. ſ.c ĩ fi.

p vV

145 4ℳ v

æc. vel ſic ſi nullo

x n Ec. ẽ trãſ⸗
actum id ẽ

“S

n In hoc. eſtimatr᷑. ałs eſtimat᷑:ałs examinatur.

4 Atilitas. pꝛoponere.i. dare. facit. ð. communia predi.lrefe⸗

,ſtd
ademnatio. ne phibeat᷑ nunc: ei łs.i.qualiter. D ☚
e aneerer dAreo tait act tſtanca e m ſururi phibes Be untenn, ſigeminn, do eſt m oain tl.ar. mn ſun
foꝛte ne in futurũ.vel ca me. ar. S. ſi ſeruitus vench. l. egi. t.xxx.diebus non vi non clam non pꝛeca. cne
tur. wnec dſtei xbearur ſrmitue neene a quod hic paſſus eſt pꝛo d Sunt. xxx. iam! e Voc antem vlnm⸗
7. l.harum. Item debet odemnari opoꝛteat. als m
peeruphirionen; . 4 ceat: als opoꝛ ttur
puta ſi circa frue . . „ . :qᷓ itinere actuq; hoc teat. ac. igenun
dannneddenh; interdicto eſtimatur quanti eiusi Aiit pꝛetoꝛ niner e ab olli
gellibevsns m hiberi ſiue ime⸗ anno nõ vi nõ clam nõ pꝛecario a enan
botuit. eo qꝛ na tereſſet via non ꝓ tutibo e? golio vſus es quominꝰid iter actũq; eanm
een rne. VUt videmur ſeruitutibo ek ttibi ius eſt reficias: vim fieri ve lann/
o def. 6 exr p ſeruos vel colonos vel amicos vr n. arhoemnte dicto vti volʒ ͤfn⸗
ee nnch ctiam hoſpites:a fere p eos ofesq 1 aduerſario dãni infecti: qð ꝑ eiꝰ Denmni
9 tumaciã ſe nunq; H ſeruitutes. ſed emnyʒ is aduerlanio d 1*7 1elt
Knnere n . mnoblsreunen ermures. ſece viciũ daturũ ſit:caueat. Utili⸗ nn
Reuane wigezcon 1 kucnorn . ccftintn tas ſuaſit hoc quoq; interdictũ ꝓ⸗ ſagre
enar en rmnloe Ono non cõpetere iulia. pone reveriniaenyerenen kru
pbiber leo bina ait. Igez iub ſcribit: ſi meꝰ vſuſ aninne iter poſſit. queac moduͦ ei re
placet em y.t b. nructus in ſundo tuo eſt: ꝓpꝛietas wivetaſtumere peletgemcgh mnn
vn videmur. vo tua fuerit: 7 vterq; nẽm ꝑ vici⸗ 2 ge i refecerit?coꝛrupto eĩ iti hn
mi nobis. q ſunt fundũ ienit: vtile interdictũ re modeqꝙ ſi ret nö Aun⸗
inin habes. 5. quem ni funu ie ue ſoꝛte ab nere: minꝰcõmode frui aut agi põt int ſ
admoqu ſer. amit. itinere nos habere: ſ⸗ a ne Hoc aũt a ſuꝑioꝛi diſtat: ꝙ illo Vli
Ev. 7 vj. in pein. crraneo fructuariꝰ ꝓhibeat᷑ ſin ideʒ interdicto omes vti pt: q h Rir
dii⸗ vin lretinerur etiã a dño: ſed ⁊ ſi dñs a octmario no z ſunr. Doc anft indieto eie⸗
comnpeter. nam a ſi gmlibet ail eũ demum vti poſſe: qui hoc anno uſrcg
bear enievanmi rnere⸗ vſus ẽ:⁊ ius ſibi eſſe reficiẽdi oꝑte⸗ Pufrnenn
m e conberit. arnn rsllingipe⸗ at. Jus aüt videt ei eſſe reſiciendi in
aucht us irueu ⸗ Competit: q wonaroõ deprus eſft. cuiſeruitus vbet᷑. YItaq; qui h in⸗ innm.
arih non agit dñs cuam poſſeſſionem 9 errns fum dũ terdicto vtit᷑ duas res dʒ oñdere: 6 Competere. R
boc inrerdicto ſe Siqus ex mandato meo fune c anno ſe vſum ⁊ eiſeruitutẽ co⸗ ſed nome ſari⸗ mkn
ipſe fruetuariꝰſic. ſt mihi hoc In⸗ hoc gn ir. . 4 — Whoin1.
rbir. es. ii ſer. emerit: equiſſimũ e ꝛqͥ mã pertere. Ceterũ ſi veſijt alterutrum eſſ. Graber d rbtan
venns art. terchctu vari vbi lle vſus eſtaing peere. terdictum: nec immerito. nergimem ſnj fmumſi
ven. . n oemit. Sʒ ⁊ ſiqs vum cficit interdictum: . n eſe nisl zmlenl
ſa ſa⸗ Jienn ſalli Aato me . lcui legatꝰ Qui enim vult ire agere tantiſper venloc.s.
tn colono qacuru fru. ement vel vſum vel cuileg noad v ſeruitute conſtet: non e ſqns. ho ttt ſen
au no mochi nem eſt a4 traditus: 6B interdicto vtti bo⸗ quosawel Quid enim nmuere videmun. ſunif
das emmhabear el⸗ amplius ⁊ is cui wtis cã ber de ſuo iure cere. Ruid minne aen are Uhftnret,
lu n re ad inſtar tern. hoc amp periri Bint erdit qui patitur eum hoc facere aucet. ſieri at
Kucknarij. vñ cum fundus traditus eſt: exper i hmt p uod hoc anno fecit: Eum vo qui 26. Kf vonß di nnlelig⸗
vrt hde ono. qicto poterit. Et generaliter ex di⸗ J lt reſicere aliquid noui facit.ne⸗ ci vuo nciaiſis un.
accipe qui cõduxit bus cauſis: que inſtar venditionis vu t mid liri in a⸗ bꝛimo inapuas.
ad nõ modicũ tem- us Ars9. . q; vebet en permitti id moliri in ſecus ſi ab alie⸗ IDodlhe
arr duo tans babent vel Rrnnerantoloeg ſoe⸗ lieno: miſi iure habet ſeruitutem. — *
unn lundun eire cencũ eſt huic intercdic ſoꝛe. n e wre celib. po⸗
ſuum fundum eſſe tuit. ⁊ xe mmoſn. ungttig
qui eſt meus: ⁊ ſic w. ſi liqueat. et
vtit᷑ ſeruitute. naʒ J ui. pof. l. üj. S. m amittenda. 7. I. quemadmodum. ſ huie
tus retinetur ſarig i rij 5. de acqui. poſ.l. ij. S. in ar es ꝓ alte
Gr.S. quemodmodum ſerui a. l. nam ſatis.j .ec elt Sſ. opimom ob. quod diciiur ſi deſu ienrſen iune :on⸗ Koh⸗
interdictum mihi munle. ſed ſibi ↄpet u. vt. S. e. l. j. via mhi debira ro. vt 2 als. S. ve le. . ſi ex oo. j ſeralagg enn petere agen onn⸗
. F. ſi tib fundum in ga nanteechnn untühndn ceſſerim p⸗ beatur reſcere lerta eſ Ree ſeeundo duo probantur.vt hic. ⁊.S. ſi
eſt. in putans debitam fun tart ſ feſſoꝛia. ſed in imiercicto. hi. ſed in pꝛimo capite vnum ſufficit
oe , bi fundum. in ſi.T. ven. loci. S. ſiquis mij in pumo
ſAb extraneo.extraneum accipe eti wminum vicim funch ꝑ queʒ ta hic quotiens duo vel plura un⸗ n ante n. vr ummobͤ aſp/
ſt cit. vt et. S. de diuoꝛ. I. fi. S- ait lex. in auten
queſitum eſt. ſuſkcu. utamen. colł. v. ⁊. C.æœ auctoni. pꝛe.l.ſi. Jtem n
Awmino. ſ. moprietatis. ꝛe nup. w. S. verütamen. ꝛopꝛletatis. vt et. S. de imterdi
A fructuano.ſ. pꝛobibeÄatuurr. ta ꝙ hoc ſcõm caput obrinet inſtar p nind l. j. F. hoc interd⸗
x Interdicrum iſtud.a ſic nõ.aduerſus quemlibet pꝛohibenteʒ da⸗ cuis. l. ij. §. quedam. Jtem contra. j. eo. 1.J.
ri hoc interchcitum.

ctum.Sol.ſpeciale in riuo.vt et ibidices. Item facit.S. coꝛbo.
cqic.l.nij.S.miſſum.
g Tontiſper:. ſolummnac⸗
– ſ.ſit. cebita . .
1 H neceſſuate vt ꝓber ſibi ſeruitutem competere. vt 7.

ſi ſer. ven l.ij. S. pomponius.

k Hoc anno. q. d. nil. ſeo certe immo plus facit, quia canet. quos
dic vt. j.ti.j.l.pe.aʒ0.ac.

ictum. 7 vacuam. eius poſſeſſio
interdictum. ⁊ vacuam. i. fundum ⁊ vacuam
emnſoamne cuius eundo ſibi ‚‚—— queſierat qui donauerat
mihi. æ facit. . ori. duobus.dꝙ§§ —
Er generakr iaar ler van,ii r. gr vvobe . .
Ait pꝛetoꝛ.ſequitur aliud edictum pꝛetoꝝs quod ſicui et ſuper
eſt pꝛohibitoꝛium. . ſter
tibi ius eſt.in hoc fiat ius.j.S.fieri. . 5
5 Dipor interdicio.facit.j.e,.apparet.S.ſi.⁊.j.d riuis.l,ſeruꝰ.
S.ſiquis riuum.accurſius.

.

;
nnng INFieri. ſi autem
ag. ui. ven. loc tem hoc non ſi
A dir. Aaronr mnihe. ſit cautuʒ re ſicere licet.vt ⁊. d. ſi ſi
ꝛetoꝛ ret um. 7. Z. l ler⸗
J erentieeettant verba que ſequũ e5 ano Fa e eit 5 X 4
tet. in latum. vſq; ad gn Eragn um mergenn. nus cum. l. ſe. ac. eH „
ꝙ; ad. S. all p. 7. J. 1tl. j. l. 2.. locit. §. l. iji. in
inn longnd. actum Pier aũt põt: vt qui D erens.lh d wo⸗
npoß kerulnte⸗ vt beat. agencireficleng ins euncti nus aui 5 Si quis ſerui
q; ad certum eat: qꝛ in ſeruitute ↄſti ius nõ ha quis pficiat Hem. Wre ſerui⸗
in Re növära⸗ tuʒ ſit: ne ei Hõ con⸗ aſke alia be t . ane liqnis co mrnm, Eel gerhu⸗
1 vltra. vt ſi velit liuſſit: . ni und ine in = ctum. ⁊ di ⸗
e RDM reficere: : aut ſic fund im cõmo 1 ic ſerintu
ü, Sehemge quʒ mncienc kneinich ad certũ mo Gerpr —— etore, i en. unad Hee
Tun 7 graske. kns at eſicn etulit: vt tibi in⸗ inrercnegao ug n vennmm⸗ Z
fianc vis pub. l. j 1 61 r laendũ dandũ xtat m 1
mir u au eeenzwamgte⸗ uts unhoilti n bene⸗ Nenir non d iango temveleru
ne 1 mum pte heſe Fee elt⸗ foꝛmã iter rariigranr ab tem ennbroze⸗ Sigui⸗ da a Pore acar
e Mſ mone, ſachr ne quis di ucere impoſitam nõ s ſeruitu uneris k actus
er x̃ſſ. §. ſec et gut e quis dilatet aut ꝓ gutem am nõ hẽ itn cum nõ hab
epſſun ut de du velut Sat: beat per
ßſlnm. vn eſt epeimat aut exagger ꝓducat roganuã: longe poſſeſſi béat bpernan i, vel gi
Uriß vrib. oc. ſo. 2lope taut eraggerettetien tu veinecr eo ꝙ diu vſu lonis pꝛe Knm ie vt. S. de
. . . . . al. er .
iin Ali. ho quis pan labeonẽ querit:ſ geere. bor ncr⸗ unterchero vti pt eſt ſeri Zmalße auͤr bit
Ma s bo in gecz ouũ velit facere vie pontez opis icto pſurus eſt: Qui Eac ocnmmenon
Mopte⸗ Nrnnn en. e cã:an ei ꝑmi ere vie munien cauere aduerſari eſt: de vicio voſſer hoc intelligi
cfigendi r wermi i:quaſi ꝑs ſit refecti vmtten⸗ cut enim nõ ebet. der locf boe in ha⸗
bi 1.8. ende air munitio. ectionis hmõi nocet ei qᷣ ſi Aul deciũ. vt nõ inter⸗
gabwe⸗ pꝛet. 7 2 ego pu — 01 ei qͥ ſine vici Ulus. i. vt nõ. Z. e.
iie pub. S. de via ſententiã: ſi mn to verã labeonis ꝙ eodem anno vi e vicio vſus eſt j.S. j. Item poſſet
amn U Ncn w. rinon poſſit odo ſine hoc cõmes⸗ angigel eegnſ w e vſus eſt: ita Punnbr vi ſhacs
Fis reen . cõmea ⸗ Vicioſe vſi n eit na e⸗ rree
uni ei⸗ Etee noĩatim ad Eubrar de⸗ ioe ſune acne wii 1 innere vel aer
tend. an ſe ds nſ. zil. vt ea q; que ad dijciebant iſunt. nitor Eiſen uirnies mi.
7. l. ſed lia eſſ. refectionẽ vti E Elſi rumi pꝛedio
in fr. cum ent a rerectione vt per fi us. n glo.
k Nienrerhel Dsnohabemeſtulih erd Rlen. nnn unnen viner ni atnim.
zund ufructuarius tare nõ patit kꝛqm qui uis:nõ tñ tanqᷓ com i Hoc interc
e lir urr ntereſt in⸗ reficiat᷑ . agcere vi . utile et no f. „ nam pꝛamũ o.
—— 7 eficere et f. iciat᷑. Si —— idet᷑: qmi 9 eſt ei hoc . gturus: Eetiãꝗ ſ u opetit
1fo 74 cere. vt ar. Z g⸗ pẽdi . quis aũt cũ Aer n re act interdic — in ba 1nullũ de hi .
ch z. S. e iaria appoꝛ cũ poſſit ꝑcõ⸗ cõ uq;. nam tũ de iti abeat. vt. 5.e. lj⸗
iun Pennimmo.. ſauruſimtelongwel rckeenon ne cöperareinslan prnnndiaun Kürtar 35
riine n e . ita app . oꝛi itinere velit oſſechſſe L. vſe .j. S. fi.e
H ü ta appoꝛtaꝛe: vt der itinere velit ſleckſſe optet .e ſerui. raqns
Wnmen. nufe i Apug labeo eundi faci . ceterioꝛẽ De aqu H t. L.l. 7. ij. 7 gqua
unn liquem riun ipſe ſibi im pune vis ei fiet: iana 2 eſti mteſte.
nfls viaz. riciat. it qminus It öt Apia
mhlsekh kr BR us pᷣtoꝛ: vti hoc ã .
ermi paret z̊ Lpi qua . gno ⸗k MAui poc i
it ummmeM, dD itten⸗ parer gen bis. 2 gqua AQut
nenini dum. hoein bii bocogen imq; non pantur ſti anee goinenn Dec den Bicroſ wieitnke
——— in a via. ſecus yim facere . ſti:qmi 91 c pcaꝛio ab ill nec do. eficien⸗
tnan ii neh een “ quomi⸗ nꝰita ducas:vim fieri duxi
n ornnſ ni⸗ A in on pu. l. ij.S. i veto
en a p n ant⸗ tractatum. ⁊ de via pub. l. j
imminnih ggonn. cammoen ar. . e. atbar . S ſiquis ſb ſpe⸗ 1
irnſmuus i 1* õ aenr. poſſe. s. .dnd 32 quod operis vicio contingi
mist mli, Ei: dooneaton nctiuß ne vſnag r ſepaoſten v. e oed 30. a facit. .l.
ans Mlal aau un nen er yere t Vaernon viunee vt. S. l. pxi. S li.Scdoe Bemnc. tgniepri F vor murdit l. ij. 1. uij .
3 ali. teſta. 2.. de rinis. ſolum refice l. ꝓxi. S.hoc J fundũ .S. 7.8. „J⸗ cmterdic ij. ⁊.iij. in pꝛin
ijj. F. ij. 2 cõi a. Phi. l. ij. in pꝛin. ſeruius. S. fi re. 0 undũu. nec pᷣ pu. ß ſi res ictu. 7.5. de intic.
⁊ cõi pꝛe.l. .in pꝛin. 7. S fi. 7. l. j. S. j R Duo iure. pca. fa. S.l.j.in p᷑ S. in ba inidic.
a a vident eeſeclciae .n e ſer. aci a arg. 3. reb coꝛ. eier de Kelnrn⸗ n Awier⸗
be Com ic nee ulud per q ij. ⁊ ecõtra um no pot exer p I . i. §. 7. griſto. 7, 5. quẽ ecte ait. ⁊. . ti k. inſti.
“ pendia per quod pueni ꝙ ſicut prin xerceri: Jus.i.ſeruitute ,S. quẽad.ſer.a ti. ij. l. pe. S
õä nenuur ad id apale no q P itutem. mi. l. fi ⸗
miruſi d Dib m. 1. Ppne pendionꝝ via id. vi ex pᷣmiſſi noz 4 oſſediſſe. i. q S
i, Rñ.iacit tatem in qua uer is ocoꝛ cqui. rerum wo uaſi.cum incoꝛpalia.
Kn tacite in qua uer de s dcen. r ſeru ꝛpalia ꝓpꝛi
. er . 10. 6 = 4 gqᷓ . „ * VL:⸗Se
ficere ſeo hoe; H ac nent rmens el quennͤ a pot
ſfacit. S. ti. j. l. j.i. dicio redd
J.l.e in edduo tuet᷑.
pꝛin. 7. J1. fonte.l. j.

in pꝛi
pꝛin. 7. S. quod autem ac

Hoc interdictum ꝓhibitoꝛiũ. vi 1. 7. e. l. S. labeo. ſic ⁊ ſupius. Nt

S. ti. j. l. j. S. j·.

u Reſiuutoꝛiũ. vt cogaris veſtruere quoo feciſti: ſi foꝛte aliquid fe

ciſti quominus poſſim aquam vucere vti hoc anno duxi. ⁊ ſacit. j.e.
L. S. prerea illud ſciendum. 2. S. labeo.
x Dnotichana.

de enn Actur. . =è
Ee. §. Winde. . v ⸗ W. „*
Hoc interdictũ ꝓhibitoꝛiũ eſt ⁊
„ Non illa... ſo interdũ reſti tutoꝛium eſt: ⁊ ꝑtinet
la.⁊ facit.j.de ver . dianäã. Quonidi
bo. ſig. l. malum. 90 3qu quotidianãa. 1 uotidia
§. finah. na aut aqua nõ illa eſt qᷓ quotidie

3 Buo ant. vſu.
vt apparet ex ſeq̃n⸗
tibus.

vti ſi vellet: cỹ quotidianam int⸗
dum hyeme ducere non expediat
Mon ire. qᷣͥa

mo rac went nera aquarũ: ẽ quotidiana aqua ⁊
rla. vr.j. e l. . eſtiua. quotidiana ab eſtiua diſfeꝛt
quod autem dix/ yſu nõ iure. quotidiana aqua ea ẽ:
mus. .

Tempoꝛe. vt ĩ
teruallo men ſium
vel dieꝝ nõ autem
hyemis vel eſtatis

ducta nõ eſt. Ea q́; dicttur quoti⸗
diana:cuius ſeruitus intermiſſioe

ſic actio.l. qui-. tempoꝛis diuiſa eſt. Eſtiua auũt
anna ne vrm ea eſt aqua:qua eſtate ſola vti ex⸗
ben ſiu bi pem: vr pechit: ſicut dicimꝰ veſtimenta eſti⸗
ncn.aa. agni. ua ſaltus eſtiuos caſtra eſtiua:qui
facit.S.e fln miny bus interdum etiam byeme . ple⸗
rũq; aũt eſtate vtamur. Ego ꝓban

duz puto e ſito vtẽtis ⁊ ex na⸗
Eſtina. dicen⸗ 3 5 x. 0 ex
dum tria ergo exi⸗

gunt᷑ vt aqua ſit dtidiana diſcerni. naʒ ſi ſit es aqua
ndiana. Onmo vi que ppetuo duci poſſit: ego tñ eſta⸗
quotidie ⁊ om̃ te/ ſola döm eſthe E
poꝛe ſin natura du te ſola ea vtoꝛ: dom eit hanc aqua

eſſe eſtiuam. Rurſus ſi ea ſit aqua
que non miſi eſtate ſii natura duci
poſſit eſtiua dicetur.⁊ ſi ea ſint lo⸗
ca: que natura nõ admittat aquaʒ
niſi eſtate:dicendũ erit recte eſtiuã
dici. Quod aũt ſcriptũ eſt m in

ci poſſit. Item vt
nullo tempoꝛe um⸗
pediat᷑ eiꝰ vſus pꝛo
pter naturam loci
cui ſeruit. vt B. et
J. e.l. interdicto
Item tercium. ſ.ꝙ
poſituz vienns. ſ.
ꝙ eo ꝓpoſito vtat᷑
quod omi tempo⸗

re velit ea vii. 7 ſi ſti:hoc eſt nõ quotidie:ſed hoc an⸗
nõjquoricie vucar no vel vna die vel vna nocte Er
vt hic. ⁊ facit. S.de T, „ 2
ſerunn. vꝛ. prech.⸗l. go quotidiana quidẽ aqua eſt: que
ſoꝛamen. quondie duci poſſit vel byeme vel

eſtate:⁊ ſi aliquo momento tempo
ris ducta nõ ſit.Eſtiua autẽ aqua
eſt:que quotidie quideʒ duci poſ⸗
ſit vel ſola eſtate ducat᷑: aut eſtate
tIm nõ etiaʒ bhyeme:nõ quia nõ poſ⸗

a LQuoo autem. vna die. ſecus in ſuperioꝛi interdicto.quia.xxx.die
bus. vt. S. tl. j. l. j. S. hoc interchcto.
b Ergo. nõ poſſit. q; hoc nõ curo poſſit vel non poſſit hyeme duci.
cMon ſoler. quia foꝛte nec expedht. ⁊ facit.j. e.l.de imnterdicto.⁊ fa
cit. S. de ſer. ru. pꝛe.l.vna eſt via. S
d Loquitur. duci.ſ. quotidie. ao quod facit dicta. l. foꝛamen. 7. 5.
flumimbus. l. j. S. ij.
e NQuãqꝙᷓ. duci.ſ.quotidie.aʒ0.
fMeatus. ſ. ſin.

ducit᷑:ſed ea qua quis qtidie poſſit

⁊ ſi poſſʒ duci. Buo aũt ſunt ge

que duci aſſidue ſolet vel eſtiuo tẽ
pore vel hyberno: etiã ſi aliquãdo

tura locoꝝ aquaʒ eſtiuam ab aqua

ter dicto h̊ vti hoc ãno aquã duxi⸗

g Vec inidicta.nõ aliũde. hoc iure veteri. hodie ſeæs. vt. z. de ſer⸗

uitu. ru. pꝛedi. ſeruitus aque ducende. a facit. I. ex meo.

b Enam ſerintus. q.d. nõ ſolum poſſeſſonũ ſed enam petitoriũ
poterit acquiri. vel dic etiam iure ciuili non ſolum pretoꝛo. quan/
doq; etiam non ciuili ſed pretoꝛio im conſtituitur ſeruiius aque:

ſit ⁊ byeme. ſed quia nõ ſolet. Lo
quit᷑ aũt pᷣtoꝛ ĩ H ĩterdicto v ea aqᷓ
ſola qᷓ ꝑennis ẽ.nulla emʒ alia duci
aq̃ pt:niſi qᷓ ꝑennisẽ. Quanq at
ad pennes aq̃s dixeꝛimꝰhĩterdictũ
ptinere: ad eas tñ pennes pꝑtinet: ꝗ
duci pñt. Ceterũ ſunt q̃daʒ aque q̃ᷓ
et ſi ipſe pennes ſint:duci tñ nõ poſ
ſunt:vtputa pute ales et ꝗᷓ ita tũt ſbſ
merſe: vt vfluere ext᷑ meatꝰ ſuos ⁊
vſui eẽ nõ poſſint: ſ̊ hmõi aqᷣs que
ducinõ pñt hauſtꝰ ſeruitꝰ imponi
pt. Hec ĩterdicta de aq̃: item de
fonte ad eã aquã ptinere vidẽt᷑: q̃a

capite oucit᷑mõ aliũde.Harum eni

aq̃ꝝ et ſeruitꝰ ĩponi iure ciuili ⁊ c⸗
ſtitui pt. Caput aq illuo ẽ vñ aqua
naſci᷑: ſi ex fonte naſcat᷑ ipe fons: ſi
ex flumĩe vł lacu pꝛĩa incilia vł pꝛĩ
cipia foſſaꝑ qͥbus aꝗᷓ ex flumiĩe ł ex
lacu ĩ pꝛimũ riuũ cõpelli ſolẽt. Pla
ne ſi aq̃ ſudonibꝰ manando ĩ aliquẽ

pꝛumũ locũ effluere atq; ibi appare

re incipit: eius hoc caput dicemus
vbi primum emergit. Et qualier⸗
cunq; ſit conſtitutum ius aque:di⸗
cendum eſt hoc interdictũ locũ ha
bere:ſed ⁊ ſi iure aqua non vebetur

alicui: ſeo tamẽ iure ducere ſe puta
uit:cum nõ in iure ſed in facto erꝛza

uit: dicendum eſt eoq; iure vtimur
vt interdicto hoc vti poſſit.ſufficit
enim ſi iure ſe ducere putauit: nec
vi nec clã nec pꝛecario duxit. Il
lud queritur vtruʒ ea m aqua bis
interdictis contineat᷑:que ad agru
irꝛigãdũ ꝑtinet: an vero oĩs etia ea
q̃ ao vſum quoq; et ↄmodũ noſtrũ.

hoc iure vtimur: vt hec quoq; cõ

nineat᷑. ꝓpter qõ etiam ſi in vꝛbana
pꝛedis quis aquã ducere velit: hoc
interdictum locum habere poteſt.

vt in lacu 2 ſta⸗
gno et alijs que
non habent ppe⸗
tuam aquaʒ. vt
S. de ſer. vꝛ. pꝛe.

e. de interchcto.

i Incilia. hoc
ſtatim expomt.
2. . v rims. l.

F. incile. ac.

k Lecn. hoe
acelpe ptoꝛo nõ
ciuiii iur:vi mõ
dixi.

ISudoribus
pꝛouenientibus
ſupꝛa terram.

m Primum.
1.in quo loco ſit
pumo dſtuutuʒ
ius quäQe.

n Et qualiter

cunq;.i. ſiue te⸗
ſtamento ſine i⸗
tir viuos.

0 ZJure. nota
ignoꝛatia ñ iur.

ꝓgeſt. facti ſic.

ar. S. de vſucap.
