ſecũdo pones cʒ.
ſum ꝙ non iuit
inductꝰ ad omit
tendam pfeſſonẽ
a publicano. ſed
ſuo errore. certe

non excuſat᷑.niſi

qꝛ cum ałs tota
res eſſet ofiſcan⸗

eſſe. Biui queq; fratres reſcri⸗

pſerunt:cum quidam non per frau

m ſed per erroꝛem in cauſam cõ
miſſi incdiſſent: vt duplo vecti⸗
gali contenti publicani ſeruos re⸗
ſtituant.
nus reſcripſit:ſi colonus vel ſeruꝰ

IWmim pꝛedij furtum illicite in

precho fecerit ignoꝛante wmino:

nulla pena vmimnum teneꝛi.

quis pꝛofeſſus apud publicanum

fuerit:non tamẽ vectigal ſoluerit:
hoc cõcedente publicano vt ſolent
facere diui ſeuerus ⁊ antomnnus re

ſcripſerunt res in commiſſum non
cadere.cum emm inquiunt:profeſ
ſiones recitantur:comnnſſum ceſ⸗
ſat: cum poterit ſatiſfieri fuco ex

boms publicanoꝛum vel fideiuſſo
rum. Pene ab heredibus peti
non poſſunt:ſi non eſt queſtio mo⸗
ta viuo eo qui veliquit: ⁊ hoc ſicut

in ceteris pems:ita ⁊ in vectigali⸗
bus eſt. Siquid autem indebi⸗
tum per erroꝛem ſoluentis publi⸗

canus acceperit.retro eum reſtitu-

Sed magnus antoni-

x Siquid.ꝑ erroꝛem. facti vel iuris ſecus ſi ſciens. vt. 5. de dci. in

ere opoꝛtebit: diui ſeuerus 2 anto⸗

H N HKZ

munificentiam exerceat: hec pꝛo⸗

pꝛie wnatio appellatur. dat aliqᷣs
vt tunc qmum accipientis fiat:
cum aliquid ſecutum fuerit.hec ñ

Al. j. 7. I. ꝙ quis 2
fac.S.S.diin q; fra
tres. ar. S. S. e. S
Licet.ſʒ ibi fui in ñ

mnus reſcripſerunt. wluedo. hlc m ſol⸗
U a Reſtituere. p
O conchuonem inde⸗
BDe donationibus. binr. gc.

b Rubica. Be w

er o PI3 natonibo. De vecti
E Onationes q̈plures Galn⸗ non wigtis
ͦ́JÿUW . Dat ali g concedente publica
HM 7 ſunt dat gliqins ea no vt aſſoler wnã⸗
mmmente: vt ſtatim ve⸗ werxpluarum eſt.
lit accipiẽtis fieri: nec vllo caſu a ⁊ rer en,
. . — raliter de wnan.
ſe reuerti: 7 ppter nullam aliam fabijcit. vel dictuz
cauſam facit:q vt liberalitatem 7 eſt de relictis. ſ. ẽ.

̃le. j. ⁊ ſeq̃ntibi.

inter que eit wna⸗

tio cauſa moꝛ.que

compꝑat᷑ legans. 7

ideo de ea alia qᷓ

õ fit ini viuos videa
ꝓpꝛie wnatio appellatur: ſed toti mus. ao.
boc wvnatio ſub conditione eſt.
item cum ipſe ea mente dat: vt ſto⸗
tim quidem fiat æccipientis: ſi ta

men aliquid factum fuerit aut nõ
fuerit:velit ad ſe reuerti: hec non

ꝓpꝛie dicitur vonatio:ſed totum h

nneee dic.

wvnatio dicit᷑: ꝗ ſub ↄdinone reſol ſicut em wnantĩ
s moꝛtis c 5. Voluntates diuer⸗
uit᷑: qualis ẽ moꝛtis cauſa wnato ſe ſunt. ita wnatio
nes int ſe diferut.

c Neario⸗
/ neo. ĩ ge⸗

da. nunc non ↄfſcabit᷑ ſed duplicabi?᷑ vectigal. qʒ erat octaua rei.
nunc ergo ern qrta rei.⁊ m hoc quod ſubijcit in vuplo ac. habeas

vt duplo. i. dupliicato vecugal's contempti publicam ſeruum reſti⸗
mant. ⁊ non dici᷑ contempti a contemno. ſuus ergo erroꝛ non in

tom̃. vt. S. e. S. l. in aliqᷓ excuſat vt h. vel et ſi hẽas uo.dic ᷣuo
publicam pu. dico contempti ?⸗c.

Kk Reſtituat. ſ. ebiioꝛ vecugal pꝛedictum duplnm. i. ſoluat. 2 dic
Em tereum caſum tali ſeruo qui mimimat ei in illo officio ad exigẽ⸗
dum. vt. S. e. l. j. S. familie. H
ISeg magnus. vel pnus.ſ. publicani non punens ei in eo vecti⸗
alt awgin teneret̃ publicanus in duplum.ſi eum non exhiberet
Nt. S. e. l. j. S. fi.
m Peedij. ꝓ quo pendendum erat vectigal.
n Dommum. ignoꝛantem. vt. 5. e.l. cotem. S. wminus. in fi ac.
o TLeneri. ex hoc edicto.
p Siquis.concedente.i.remittente.ſic.C. de iur̃.cꝗ.l.ij.in fi.
q Recitant᷑. a poſtea reminunt᷑ a publicoanno.
r KCeſſat.i.pena amiſſioms. aliud tñ exercere non ꝓhiber p futu

ro tempoꝛe. vt. S.:.licitano.S.eoꝝ.ſjʒ ꝓ pᷣterito tꝑe ipſe pub. ⁊ eiꝰ

fideiuſſoꝛes tenent᷑. vr ſubijcit. ⁊ ad hoc.C. dœ fun. patri. l.ij. ſed ⁊
foꝛte ille cein eſt remiſſum. tenet᷑ in ſubſidum. vt ar. S. de eo ꝑ quẽ
fa.e.l.ſi.accur.

Dene ab heredibo. velinquentis publicami qui renebant᷑ in du⸗

plum. vt. S. e.licitano. S. qð illicite. ⁊ ſic etiam loquit᷑.S.e.ſi publi

canus.in pꝛin. a.l.fraudati. ꝓut ⁊ ibi nõ.ſecus in re ↄmiſſa in fiſcũ

ob non ſolutum vectigal.vt.S.e.l. muſſa.⁊.l.cotem.S. illicitaruʒ.
accurſius floꝛen.

DPenis. nam ſic regulariter eſt in omniba, vt non teneant᷑ here⸗

d Reuerti. C. æ reuo. w. l. fi. 3. z illud fit ex poteſtate legis non ,

hbentium. Item d. S. ſi cer. pe. ſi tibi. in fi.ſj ibi de eqtate.

e

O X ASN ð b 1

e Liberalitatem.i.animi volũtatem ab auaricia ⁊ alijs vicijs libe⸗

ram. vt ⁊.j.e.vvnari.⁊ laus ineſt wnãati.vt.j.de v. ſig. munꝰ ꝓpe. S. j
⁊ hec ꝓpᷣe dr vnatio vt ſubijcit ⁊ ſimplex. vt.C.de w. ante nup. l. fi.
S. j. in ſi. ⁊.S. fa.her.ſi filia.S.ſi p. Item abſo luta.vt.j.n.j.ſenatꝰ.
G.j. ⁊ inter viuos.vt inſti. e.S.alie.⁊ omnia hec vba ponũt qñq; no⸗
tarij in ↄctu talis wnatioms.qrq; tñ q̃ non h liberaʒ oceſſionem. op

vVnatio ſ̊ impꝛopne. vt. S. ad.l.aq?. ſi puus v. S.ſi oliuam. ⁊.j. œ

reg.iur.l.cuiꝰpꝑ erroꝛem.
f EExerceat.ſ. donatoꝛ.

g Secum. cuiꝰ innntu wnat. W. hoc eſt ad vtulitatẽ vel afſectöz

—

vvnantis.⁊ da exemplum qñ expᷣſſe hoc dr̃.vt.

in wvte. vt. S. xe iure w. niſi. Item qñ tacite. vt in ona. ꝓprer nup.
Vt inſti. e. S. eſt ⁊ aliud. Sʒ qͥd ſi non ad effectum feu ꝓficuum dantis
H aliquam appoſuit ↄditõʒ. vt ſi nauis ex aſia venerit? R. ſᷣm aʒo. ⁊
H. illam eſſe ſimplicem ⁊ liberam. cum poſſit fieri dvnatio pure ⁊ in
diem ⁊ ſub ↄditione.vt.C.e.dvnatio.c.

h Auerit. vt in exemplo.j. ſtatun.in fi. huiꝰ vſiculi poſuo.
kMon ſuerit. vt ſi nitius non erit ↄſul. infra qunquennium red⸗
des mihi. l ́́́YUMUD
IAboꝛtis cauſa w. vt ⁊. j. ti. j.l. ſenatꝰ. S. j. ⁊ ẽ aliud exempluʒ. S. de
odi.ob cau.l.ſi mnaturꝰ.ij.⁊.j. N. iẽ aliud.j.e.l.S.ni. ⁊ ex pis pac.

tacitis vel expᷣſſis oꝛi᷑ actio ꝑſonalis alłs ↄditio.ſ.ob cãm ⁊ acno ex

ſtipulatu. ſi ſtipulatio intceſſit.vel pᷣſcriptis vbis ſi ſolum pactuʒ nõ
rei ven. vt.j.ti.j.ſenatꝰ.S.j.in fi.S.a dicta.l.ſi wnaturꝰ.⁊.C. de pa⸗
cus. ini em. ven. ꝗ ea ⁊ de iure w. l. euq. ⁊. C. e.l.legẽ.niſi in caſu fa
uoꝛe alimẽtoꝝ.vt.C.d w.q̃ ſub mõ.l.j. Item nõ.ꝙ ad id qð a 7*

I· e.hoc iure.S.fi. I†tem

ſupioꝛi. N. dꝛ. facit qð dẽ de pac.adiec. in diem.ꝙ qñqʒ facit venditõʒ
conditionalem. qñq; reſolni ſub ↄditione.vt.S.ce in diem adlecnone.
l.ij. ſic ⁊ pac.l.cõ.facii reſolutõem ↄditionem.vt.S. le. ⁊ cõ. l.j.
m illis raſibo dat᷑ qñq; in rem.naʒ ſi dico ſit inempta.dat᷑ rei ven.vt
E. pac. inter emp. a ven.l.ↄmiſioꝛie. Si dicas wmmium rei ad me

S. quotiens.⁊. S. ſi cer. pe. ſingularia-
e Exiſtimabam. cum non vebebam.
f Juſſu.tuo ⁊ ſic fui delegatꝰ a te wnãte dnatario.ſ.creditoꝛe pn
tatiuo.ſecus ſi eſſet tuꝰcreditoꝛ.J.de noua.ſiq dele.⁊.l.ſi nõ debuo/
rem. 2.l. vli. a. l.ſi nitiꝰ ⁊ e excep.voli.l.pure.S.ſi eum.a.l.mł.⁊

venditoꝛem ꝑtine⸗
re.non põt agi rei
ven. ß actõne ex eo
Zctu. qꝛ verbum ꝑ
tinẽ lat iſſime patʒ
bum ptiuere. ſp
in obſcuris qð mn
mmũ ẽ ſeqmur. ve
I. de reg.iur᷑.l.ſꝑ ĩ
ob. ⁊ ar. C. de iure
w. enam. 71 de w.
añ nup.l.ſiẽ. Ideʒ
ſi dicam res me ſe⸗
quat᷑ vel mihꝛ rſti
tuar vel ad me re⸗
uertaĩt̃ vi. C. ð pa.
inter em. I. j. 2. iij.
ar. Z. J.ð w. cauſa
mor. l. ſi moꝛtis
cauſa res.
m Propa.i.me⸗
ra. ac.
n FYacium. 1. libe
raluatem.

o Mec vnq. nã
non hʒ tacit am cõ
ditionem ſi ſequat᷑
matrimoniuʒz. niſ
fueru expᷣſſa. vt H
ſubijcit. C. e wo.
añ nup.ſi filie ⁊.l.
ſi tibi. ⁊.l.ſi añ.⁊.
I.ſi mater.⁊.l.ſi pᷣ
ſidi.⁊.l.cũ veteꝑ.
in pn. hodie bʒ ſi

mo ꝑ alteꝑ rmane

gt. Vi ĩ. l. cũ veteꝝ
hoc non interue⸗
te oſculo. ałs Pᷣua
qõò dicitr. I. e. ti. l.
ſi a ſponſo.ac.

igitur cum dicimus inter ſponſum

7 ſponſam wnationem valere: pꝛo
pꝛia appellatione vtimur: 2 factuʒ
æmonſtramus quod ab eo pꝛofi⸗
ciſcitur: qui liberalitatis aliquid

dat: vt confeſtim faciat accipien⸗

tis:nec vnqꝙᷓ vllo facto ad ſe reuer⸗
ti velit. cũ vo dicimꝰ.ſi hac mente
vnat ſponſus ſpõſe: vt nuptijs nõ
ſecutis:ſpes auferatur poſſe repe⸗
ti:non contrarium prioꝛi dicimus
Sed concedimus inter eas perſo⸗
nas fieri wnationem eam: que ſub
odinone ſoluit᷑.

Yecum filiuſfamilias pecuni
am wnare vellet: patris iuſ⸗

fu eaʒ pꝛomiſit: valet vonatio per⸗

inde ac ſifideiuſſoꝛem vædiſſet.
Si vero pater wonaturus titio pe⸗
cuniam iuſſerit flium ſuum pꝛo⸗
mittere eaʒ: poterit dici intereſſe:

an vero debitoꝛ filius patri ſuo fue

rit necne.nam ſi tantundem filius

patri œbuit:quantum ꝓmiſit: va⸗

lere wnario intelligitur: perinde
ac ſi quemlibet alium debitoꝛem
pater iuſſiſſet pecumam. pꝛomitte

p Spes. . res data. gecur.
Prioꝛi. vt diximus eam non reuocari. vt. S.ꝓxi. Rñ.
FY— Eas ꝑpſon as.ſ.inter ſponſum ⁊ ſponſam. B
ſSoluit᷑.nam ſtatim fuit res facta accipienus. vt.⁊.S.S. item.
t ſ cum filius pecuniam. patris vel filij.

v Sonatio. tenetr᷑ pater qð iuſſu ⁊ enam filiꝰtenet᷑ inſolidum.

S. ↄdli.cã da.ſi
Wnatur?. S. j. 7.
.. . l. qui ſe.⁊ de iure
re. cum vero ego titio pecuniam w. cum in fundo
wnaturus te qui mibi tantundez Sfi⸗a. ſ. ere iu⸗
. eern. dꝛ. I. nenſeniꝰ. in
vnare volebas: iuſſero titio pꝛo⸗ pn. æ ar. C. xe iu
mittere: inter omnes perſonas e lell. ſi . ſecd
natio perfecta eſt. aliud iuris eſt: ſi S. a n li⸗

pecuniam quam me tibi dare vebe
re exiſtimabaʒ: iuſſu tuo ſponpon

vexrim ei: cui vonare volebas:exce⸗

ptione enim vli mali tueri me po
tero.pꝛeterea incerti conditione ſti

pulatoꝛem compellam: vt mihi ac

ceptum faciat ſtipulationem.
Item ſi ei quem creditoꝛem tu
um putabas: luſſu tuo pecuniam

quam me tibi tebere exiſtimabaʒ:

pꝛomiſero: petentem voli mali exce
ptione ſubmouebo: ⁊ amplius in⸗
cerri agendo cum ſtipulatore con⸗

ſequar: vt mihi acceptum faciat

conſul eẽt:ſiue viuente eo ſiue moꝛ

tuo ſeius conſulatum adeptus fue

rit:mea fiet. Sed ſiquis wvnatu

ſtipulationem. Si pecuniaʒ mi 5 Ine enics
bititius dederit abſq; vlla ſtipula d. ſiue cauſa que
nioone: es tamen conditione vt tunc dr mmcerta. ds ah
P * . . nt.
emum mea fieret: cum ſeius factꝰ ſ. ad factunn. go

ſi non ſiat fu co⸗
demnano ad mi⸗

eſſe. vt. . e ↄdi.

ſine caula. l. j. 7

rus mihi pecuniam vederit alicui: 1gervf. e ver.
vt ad me perferret: ante mo- g ain u. 2 wre
tuus vonatoꝛ erit: ꝙᷓ ad me pre- iudi. ſiqs ab alio
. S. 7. C. de odi. in

h VYiem ſi ei. putabas. cum non eſſet. az.
1i Exiſtimabam. cum vere non vebebam.

l. cum 2 ſoluta.

k Incerti. i. ſine cauſa. vt. S. ꝓxi. S. 7 ocoꝛdantie ibi poſite ⁊ hic

poſſunt poni.
ISi pecuniam. ſtipulatione.reddendi.
m LZonditione. expſſa.

licʒ ꝗłs. i.ſine ↄfenſu patris wnando non poſſet dimmuere peculi
1. Ee gins. ac. don epecnlum
x Becdiſſet. cum vnaſſet ſiue volũtate patris tenet᷑.ſ. fideiuſſoꝛ. vel
repete patris iuſſu.vel dic vertipᷣm patrem.pmo tñ caiu qð iuſſu. ſe
d66. Snlattone ↄuemt᷑ pr.vt.C.qð cũ eo.l.ſi mandatoꝛ.⁊.j.de
V. ob. cum filius. circa pᷣn. cum aliud eſt iubere ⁊ aliud fideiubere.
S. q iuſſu. l. j. S. quid &. a na nbere, vr
a Debuit naturaluer.
b SDebitoꝛem. ſ. ſuum.
c Promutere.nam tunc valet.⁊ videt᷑ pater vonare.ſecꝰ ſi nil ebui
patri vt h̊ͥ inniit. ꝓbat᷑ ex aduerſanua 5. poſita. Si vVo ac. ed
rioꝛ. eum vo ac. nec obſtat. J. e. in edibo.S. pe. qꝛ ibi tradidit h̊ pnmiſit
im ſiliꝰ.vel ibi filiꝰ wonat.he pat᷑ cnare voluu qð ſic non potuit cuʒ

ſuvpatri wonare non potmt. ſ ſi pomiſſet tũc ſecꝰ. vt. j. e. x. S. Alij

dicunt hoc etiam caſu valere.⁊ qð diit intereſſe.exponũt qͥ ad hoc vt

qins onet. ⁊ in expᷣſſo caſu pater in ſuba li9
J. e. in edibo. §. pe. t uduo fili? wnet quibd ob.

d DPertecta eſt. naʒ brem manu tu videris mihi w go ti
Itr. vr. & n em naſſe 1 ego titio
vel longa manu. vt. S. X w. int viꝑ 7 vxo.l.iij.S. fi. v iure Ge nrd

n Moꝛtuo. . vonatorer. . .
o Aeg fiet. poteſt ̊ wommm ſub conditõne tranſſerri ſicut ⁊ poſ
ſeſſio. v: hic ⁊ infra e acqᷣ.poſ.i.qui abſentis.S.ſiquis.licet ſit ar.

contra.j. de ſol.ſi ſub condi.ſj dic vt ibi.facii ad hoc reſponſum.j.

rem ratam ba.l. pe. ⁊ de ma. vin.l.ſi pater.j. Rñ.ſed ar. contra.S.

ſi cer. pe. l.eius qui. S. quos vo. ſed videt᷑ nõ fieri mea nin heres de

nouo velu. vt. S. ve iure w. l. ſi ego. S. ſires. cum ſpeciale ſit in wie.
vt ibi dicit᷑. ſol. vt ibi.

Sed ſiquis.dederit ſimplici pꝛocuratoꝝ.ſecus ſi in eum trãſtu
liſſet wmimum. vt in contrario infra eoð. hoc iure.S. ſiqins vede⸗
rit. Item 7 wonatous fuit pꝛocuratoꝛ.ſecus ſi vnatarij. vel etiam
ſi wnatoꝛs. ſed wnatarius habuit ratum ante moꝛtem wnatoꝛis
vt infra de wna. inter virum ⁊ vxoꝛem. ſed interim.S. idem marcel
lus.a. S. ſi vxoꝛ. ⁊.l.ſi ſponſus.in pꝛncipio. ⁊ ſupꝛa & nego. geſ.
l. ſi ego.accur. L

Perſerret.ſ.nuncius ille.
r Erit.ſ.vnatoꝛ ꝙuis mihi dictam pecumam poſtea trader.

Gebean
ls

,4
b
171,
ij
dle
hable
lon
ume
rni
Mah
n.

9 4
D
Mobe⸗
fonnd

Vchf

ennpea
ünmier.
Mlckſaͤt
Minlun

T
4
Cnane
)Cange
X
16.
ſhinn

Ue

Kſine
b

—

X Qan ℳ 64

Conffat.hoc enam caſu loquit᷑.S. ſi cer.pe.l.eius.S. q̃s vo.æ⁊

nn⸗ cum tum moꝛte ſ⸗ 1 Meretrices. hec wnatio valet ad exceptõʒ non ad acnonem. vt h
ſaring eſt rõ. qꝛ ins dnn nan bebur warer.manging. ar wna. ü⸗ 7. S. odi. ob tur. canſam.l.idem.S ſ q meretrici.⁊ adi. ob tur.
lſnr nitum edile⸗ erur. . de act.⁊ obli.ſiqdem.Si aũt non eer cau.l.cum te. a. l.mercalem. Item dcubine poreſt wnari. vt. j. e. wo⸗
nd enmandarm. ve qꝛ viueret donatoꝛ.q accepit tenet wnata naliones.in pn. mſi a milite q talib⸗ donare nõ M . „* nj ineer
K n Aatone nego. dicit hic wnano y 1 elr= seuſ
atd del eit pupilli nij ſunt probibite: honeſte erga bene non eſſe ghaberas
.4. UI ⸗ c. rr n . non bitas
rn 85. Item iurn. ferat: non fieri becunigm wininn ſunt pro . ne . Ge e San 9 falnit in Binre. u
Ninm vrcoι* mei conſtat Titio vcem wna⸗ merentes amicos: ve neceſſarioo: gimamm mindae
nunc edeno e ui ea conditione:vt ſtichum ſibi e⸗ inhoneſte circa meretrices. Bem. E A geteae
an acq poſ. ſundi. mat. quero cum homo anteq eme —— hierimere de Ppter matrimom⸗
e Nn circa n.ſol. refer retpur: moꝛtuus ſit: an aliqua actio Vi ſaxum mihi eximere & Um. vt. 5. xe w. in⸗
qn mandatũ oſi⸗ piam. Rñ. facti ma⸗ ſuo permiſit donationis cau-⸗ ter vi ⁊ vx.l. hee
ſtat cuca id queod ne decem recipiam. Rñ. facti me .. labise tus eſt: vꝛatio. .
mãdatoꝛ neceſſe gis ꝙᷓ uris queſtio eſt. nam ſi titio ſa:ſtatim cum lapis exemptus elt:
bpʒ facere. 1 nõ fi/ hoc vedi vt ſtichum eme⸗ meus fit:neq; pꝛohibendo me ve⸗
u mone eih ecenIInoc IG bere efficit: vt meus eſſe veſinat:qꝛ
als ſic vt Ha.S. ret aliter non wnaturus: moꝛtuo ere e . ) C. 110 .
ſi certum pe. l. ſticho conditione repetam. ſi vero quodam modo traditõne meus fa
eius. §. qjs vo. 4 titio.x.qui ctus eſt. plane ſi mercẽnarius meꝰ
rum e vvß ime imntenm ſtichum emere pꝛopoſue⸗ exemnt: nnj i exemit. qui
n. enrit: dixerim ĩ hoc ei daꝛe: vt ſtichn me emerat:ſine mexcede c onduxe⸗ K D ſanz.
cellus. l. . c pt bii natõnis
fundi fuit nter emeret:cauſa magis nationis rat: vt paterer. . um ſibi iue. ex une cauſa. vel alio ne⸗
pont ab vrech conditio dande pecunie eſtnari æ rei ſi anteq eximat me donuneu⸗ e. a.
hie he bebit ⁊ moꝛtuo ſticho pecũia apud meus lapis durat: ſed poſtea ip 1 Pasronbin r
tIititittium remanebit. factum auocare non poſſum. quaiſf ſib n. .
ommi c, Apianus. traditio enim facta videtur: cum mn Koſnbencdo
pecumam poſtea Tgeneraliter hoc in his wo⸗ eximitur wnnm Auntate⸗ gnoc Lebre.i
nadet. mn, nationibo fimendum eſt: in ſaxo eſt: idem erit etiam ſi arbo Bortares
tnii Pi ſactin. vol⸗ multum intereſſe cauſa wnãdi fue re ceſa vel vempta id gecietn. depeft t eemu.
ünete iaus. A. c. nit: an conditio.y ſi cauſa fuit:ceſſare – . Dem. (Hexemlem. K.
warumY repetitionem.ſi conditio:repetitio Iliuſfamilias wonaꝛe non po vrroq; ergo caſu
Afan . am ſt: neq; ſi liberam peculij meus factꝰ eſt. vt
ſmmit x. Conditione. milocum foꝛe. teſt: neq; ni hiberar ic r. f. Pri⸗ ibrſ
„ uIn ob enngn. .6. Ompo. adminiſtrationem habeat. non em poſtea 1c. a. 5. de
. * gu. l. . . . . ——⸗— . „ . „ . .
rirn d e d wnern. Tiam per interpoſitam per ad hoc ei conceditur libera peculij nd I1 rnidr
kui wel tidwen ſonam wnatõ conſũmaꝛ po adminiſtratio: vt perdat dud ſtr. .
elaW re d. ſi ego.ĩ pn ⸗/ e motus — e. muta
nune⸗ ci. 2. C. de ↄodi. teſt. go ſi iuſta 1 enem * wnatio onan- mmn
un ob cau/l. cum an Apianus. quid poſſit dici locum eſſ io AMlonam.
uiin . e ere weſt fectionis gratia neq; hone mi quod magis babobu⸗ Vreʒ
Arn mr. a. . de ma, ſte neq; inhoneſte wnatões vicdeamus: ſiquis filiofamilias li⸗- .
lmſur nu. te. lwer as.. 5 gq Coduxyerat. ſ.
ij · ac. Sgcium. vt iñ ſuus
——— . — is. Si añt lapidem locatum intelligeres. non fieret vnmnium
n gien 2 Cauſa magis. i. modus liberalitatis. ⁊ ſic fuit impulſina non eſſet lapis. Si añt lapi⸗ .
ſinalis cauſa.ałs hr̃et locum renenri ſeur dii ob 8. vt. C. xe dncrong feghotri⸗aden aton vel dic locatum opus fochenduz
di. ob cau. ſi repetendh. a. S. de ↄdi. ob cau. ſam. l. dedi. . i quis. q̃ oc acto. zus. . 3 .
ſtannlib. vr. ſ.tu).l vbr a.5. e ddn mde l.vom⸗ n lenn ſumma J. r. Durat. r boc caful rentorlo de w. Kemn. —
I. .J. ij. .iij. in dubio autẽ pſumaʒ non finalem. ar. F. we w. mier eo ä bi vaeaees de ubliciana. ſiqs ſol. vt bi.
Tunſeniſeni⸗ viꝑꝝ ⁊ vx.ſj ſi moꝛs.S.fi.⁊.S.de ↄodi.⁊ demõ. ſi titio.j. K. 7. S.j cuʒ ne dic vribi. Nen orre Fere puhll ee
Küagslutil ame nup. cinca fi. l. ybi diot᷑. q; puꝝ legatum eſt. vt. C. e iure w. ſ Poſtea. 1. poſt ex Nhemurtaß tener an non pan᷑ expoꝛtari. vt. ᷓ.
☛ l.ſi mulier. ſ gr. ð. C. ve w. l. pe. S.fi.ibi nulls licenria danda. ſ il⸗ 1 oluntate. 7 nceh ann E* qui! mI,wr,
inemi lud eſt ſpãle. vel ibi expᷣſſum fuit in wna. vt non in aliam cauſam e aetemp.. aui henaar pmnſſio.
immiſtii miſi in lam erogaret. v CLeſa. ſi ſic fu nn10. l
. — . . ʒ.d pac.l.oↄtra inr̃.S. ſi filiꝰ. ⁊ ad ma:
anu b e XT generaliter. ↄiunge cum ſuꝑioꝛi. ⁊ potes h̊ dicere que bi x f Ans vr Bat neteging obu poti en i d dcat⸗
in · §. fi. d i. . ansvel hi othe. ſol. l. ſcut. F. an paciſci.a.j.d his q̃ in frau.credi.
buinui Snnrie nen u cauſa fuit fiualis. hign getat., furus.ſiqͥs vxo.S.ſi ſᷣuus meus. 7 i5 vi zi ni
m i⸗ e e Tiam. pſonam. ex vra pie vt ꝑ nunciũ. a ua inter abſen⸗ l: uj. S. plane. ., pecuſio.. aul pechlii: a w pcmra. 1. enr
inmmun . nes vr e nee — ſi aliquid. generaliter. “ ßMU
um Mnin DOA.J1- Grierine nes.ð ſiag one. vt matri vel ſimiliba coniunctis perſoms wnare
nm g. ) Fiectioms. am icos. dic qs ſit amicus. j. de. v. ſig. I. late. T. a Juſta ratione. vt matri ve un 1te admiſ. in. l. cũ
16 egenh D fteion ⁊ qð dici merentes.idem ſi non mereant᷑ vel enam poteſt.vt.S. v tuteł.⁊ ra.di.l.j.S.ſed nonnullos.a de admiſ. in
ſi ſint incogniti. vt.C. e.l. in eẽneos. Fläres Sei, Prumis. trarianm
b NMeceſſarios.i. ↄſangumeos. ſic. . ve iuſti. ⁊ ture.l., ſi. ⁊ ad hoc Quod magis.ſ.ꝙ contrarium. d uij
nſ

J. œ tuteł. 1 ra. di. ſed nonnullos.

C Item videamus. wnare cq;. non ſolum admiſtrare. vt intelligas
v w. inter viuos. vt. j. e.l.S.pe.
d Momunꝙ;. ſed aliie.
e Ex pſona. non ſolum ex pmſſione.
poſſit wnare.

fHoc colligi. vt
g Senatoꝛis. cm
oceſſa ẽ peculij ad
miniſtratio libera
h Hoc quoq;. vt

poſſii wnaꝛe.ad hꝰ

S. de idi. ſi longiꝰ
circa ſi.⁊ de iudi.ſᷣ
⁊ ſi ſuſcepit.S. pe.
2 de le.j. ſi Huꝰplu⸗
rinm.S. fi. ar. ↄtra
S.ad mac.l.j.S.fi.
1 Zdminiſtratöz
.q.d. non video cõ
trarium.
k Pari. ꝓhibet̃.
inter vinos.
¶Pꝛohibebit᷑. qꝛ
ſimpliciter ꝓhibiꝰ
x qlibet videt ꝓhꝛ
busꝰ. vt. J. de Vv. ſig.
I. alienaium. S. ⸗
nationis.
m Goluntate.
n Poſſit. vt a. J
ci. j. I. tam 18. S. fi⸗
liuſſa. ̊ legaꝛe nõ.
qꝛ is demum legat
q teſtat᷑. vt.S.ð le.
j. l. ij. non teſtat
etiam patre volen
te filiuſſa. & non le
gat. vt inſti. qbo nõ
eſt ꝑp.fa.te.in pn.⁊
dicta. l. tam i8. S.
0 oluntas. pa⸗
rris.
ꝓ Sonatio. canu
q. Sec em̃. ſicui
filiofa. M. ac.
rBonaree. ſic.j.
ti.j.l.ſeia. in fi.ſᷣ
contra.j. ð v. ſig.

glienatũ.S. vnatiomi

beram peculij adminiſtrationem
conceſſerit: vt etiam nominatim
adijceret ſic ſe ei concedere: vt wo⸗
nare quoq; poſſit: an locum habe⸗
at wnatio: ⁊ non dubito wonare ch;

eum poſſe. Momunq etiam ex

peꝛſona poteꝛit hoc colligi:pone eũ

filium eſſe ſenatoꝛis vel cinus alte

rius digmiratis: quare non dicas
videri patrem: mſi ei ſpecialiter ᷣ
nandi facultatem ademit: hoc ch;
conceſſiſſe:dum ei liberam dat pe
culij adminiſtrationem. Pari
autem ratione qua vvnare filiuſfa⸗
milias pꝛohibetur: etiam moꝛtis
cauſa wonare pꝛobibebitur: qꝙᷓuis

enim ex patris voluntate moꝛtis
quoq; cauſa nare poſſit: attamẽ

cum ceſſat voluntas: inbibebitur

bec quoq; wnatio. Sed enim

memmiſſe opoꝛtebit: ſicui wnare

quoq; permiſſum eſt:miſi ſpeciali-
ter etiam moꝛtis cauſa onare fue⸗

rat permiſſum: non poſſe cauſa
moꝛtis vonare. hec omnia locum

babebunt in paganis: ceterum qᷣ
habem caſtrenſe peculium vel qua
ſi caſtrenſe: in ea conditione ſum:

. vbi ↄtinet᷑ vtraq; wnatio ſub wonatione. ſol.

c Coꝛpoꝛs.coꝛꝑalis rei.
Rñnõ. a ſtatim pꝛobat per alind exeni

da inſinnatõ vel non. ⁊ facit.j.e,aqlius.

dD Sonatio. vt ſuperioꝛi
plum. accur.

vt wvnare ⁊ moꝛtis cauſa ⁊ nõ moꝛ

tis cauſa poſſint: cum teſtamenti
factionem habeant.

Vee ſtatuliberi impoſita li⸗
bertatis cauſa pꝛeſtant: ea

non Vnantur:res emim pꝛo his in
terceſſit.

Hpponi.
Medibus alienis habitare
gratis: wnatio videtur. id
enim ipſum capere videtur qui ha
bitat:qꝙ mercedem pꝛo habitatio⸗
ne non ſoluit. poteſt enim ⁊ citra

coꝛpoꝛis dationem valere wnatio:

veluti ſi vnationis cauſa cum de⸗

bitoꝛe meo paciſcar:ne ante certuʒ

tempus ab eo petam. Ex reb

natis fructus receptus in ratio⸗

ne wonationis non computatur. ſi

vero non fundum: ſed fructuum
perceptionem tibi wnem: fructus

percepti vemunt in computatio⸗
ne donatois. Qõ filiuſfamilias
pꝛis iuſſu aut volũtate wnauit: ꝓ

inde eſt ac ſi pr̃ iᷣe wnauerit: aut

ſi mea volũtate rẽ meã tuo noĩe ti⸗

tio wnes. DVonari non põt: niſi

Aulus.

eEx rebi.dic caſum duobo modis.pꝛimo ꝙ ſi radidi ex cauſa wo

natioms funduũ
ſine inſmuatio⸗
ne. exq̊ poſtea .
plures annos .
cepiſti fructus.
vt ercedant legi
timam ſummꝗ.
non computan⸗

tur vt vicient do
natõem. ſic. C.

e. ſancimus. S.

fi. 1 ar. C. de v⸗

ſuris. l. ſi ea le.
Hm pr. ⁊. Ald. ſi

pꝛonnſi ex cauſa

wvnationis ſun⸗
duz. 7 fui in mo
ra tradendi nõ
teneor ad fru⸗-
ctus.ſiue agatur
ex ſtipulanone.
vt olim. ſiu e ho⸗
die conch. ex le⸗

ge qua agitur eti
am nudo pacto
vt. C. e. ſiquis
gr. §. pe. 7 eſt ra
tio. quia ſtricti
iuris ſunt. vnde

nmiſi petam quod

eſt vel fint men.
non venit fru⸗

ctus ante litis cõ
teſtatõʒ. ſed poſt
ſic. vt ⁊. S.ð vſu
ris videamus.
S. ſi actionem.
⁊ ſup̃ ſi cer. pe.
cum fundus. 7
his duob mo⸗
dis intellige. I.
eo. cum de wna.
ſed. H. dicit hic
cum hocie pa
ctum wvnatõnis

ſit contractus nominatus. vt nota. ſupra de pa. uregen. circa pꝛin.
quod ſit bone fidei conditeo ex.l.hoc caſu.⁊ vemant fructus tam

hic ab homine ibi a lege ſimplicii vbum wnatioms ꝓfert᷑. cum q̃ le⸗
ge bemgniꝰ ꝓcedit᷑. vt. S. de arbi.l.celſus. Alij dicunt ibi loq v iſtis q
hñt caſtrenſe vel qſi peculium.h̃ᷓ de alijs qdð nihil eſt. 4
1In pagams. filijſſa.

t Cum teſtamæẽti fac.il.qꝛ ⁊ accipe in paſſiua ⁊ actina ſigmiſicatõe.

vt inſti.qͥ. non eſt ꝑ.ſa.te.in pᷣan.a.j.ti.j.marcel.⁊.C. de mof.te.l.ſi.
7.l.teſtamentum militis. a. S. e w. inter viꝑ ⁊ vxo.cum hic ſtatꝰ.S.
ſi miles. Sed qͥd in aduentitio peculio? dixit. P. qð poſſit wnare cũ
patri non paret᷑ piudicium in peculio quo ad vſufru. ſ lex exp̃ſſe di⸗
cit. ꝙ non poteſt miſi pater ꝑmittat. vt. C. ve boms qᷓ li.l. fi. S. filij at
familias.
vV q Eee ſtatuliberi. quidaʒ habent que ſtatuliberi unpoſita æc glij
que libenis ſtatuluberi ac. ꝛ tunc dic liberis teſtatoꝛis. Idem

*£

ſi alijs ſint iuſſi aliqd dare cauſa implende ↄdunonis.

x Mon vnant᷑. ꝓpꝛie ſ ob canſam. a hoc ſubijcit res.i.libertas 1c.

⁊ ſic eſt ob cauſam datio.vt ⁊.S.e.l.j.S.j.⁊.S.ij.eſt iñ moꝛtis cauſe
capio. vt. J. II. j,l. moꝛtis caufa capi gin. e mo nis
a i n edib.wnanio videt᷑ vſus vel merreis. res autem dicitẽ 65
modari. vt. S. omo. I. j. S. . in fi. S. vel pcario cedi. vt. . e
pᷣſcrip.v.ſi gratuita.in pᷣn.que ſunt conira.vel in.l.ↄmodati.d ſᷣi
tute habuandi vicit.ałs nihil ibi adderet iuł.p̃cedentib.

b Capere vider᷑. cauſa wnanoms 2 facit ad boc vt ſciamꝰ ſit lacẽ

cepti ante litis ↄteſ.ꝙ poſt qð non placet. ſj̊ ᷣm poſitionem ſecun
dam eſt ↄtra.j.⁊æ re iudi.nenſeniꝰ.S.j.ſed a ibi lis erat ↄteſ.vel ⁊⸗
viderat wnaraꝛ. ſed cum res ad eum rediſſet. conueniebat᷑ rei ven.

vngde vemmunt fructus vt wbi dicit᷑.

f yJundum. vt ſupioꝛi caſu. D
g Peꝛceptionem. pñtem pura meſſem vel vindemam. Idem tũ̃

⁊ ſi dixit meſſem vel iura.x. an.

hb In pputatione. ita vt ſi excedant legitimam ſummam non va

le at quo ad ſuꝑfluum niſi ſcriptura interuemiat.yr. a erat ſumma
oum, oucentoꝑꝝ hodie qᷣngẽtoꝝ ſolidoꝑ. vt. C. e.l.ſiquis pꝛo redem

ptione. S. fi. ac.

1Ducd nilus. voluntate.i. mandãte vel ratũ habente. naz differt

iuſſus a mandato.vt. S. qʒ iuſſu.l.j.

k Donauerit. qui em per alium ⁊c̃.vt ⁊.S.de admiſ.tu.ita autẽ

S. geſſiſſe.ſʒ videmur contra.S.e.l.ij.ſecundo. N.vbi dicit mnuendo
non valere. ſol. vt ibꝛ.
LTuo nomnne.hic tm̃ due wnationes ſunt.ſupioꝛi caſu vna.vt
S. l. ij. S. cum vo.
m Sonar i non põt. directo ſ ꝑ obliqnũ ſic. vt inſti. qͥ. mo.tol.

ob. in pᷣn. z. . ve ſo ł.l.ſi debuoꝛ iuꝰ.a dic caſum himꝰ.S. tribo mo⸗
dis. prumno vt ea res que non fit, 1, non põt fienn m bomis wonatarij

nohe
.
nei
clieen
tlh⸗—
nian
otre
Gen
Cnn
nnte
honhon
lirß⸗
N H
acolmn
Aimuſe⸗
t. 15
1e
Nauans
oke d
es
N

9

ſub. al
0
1501.
N
el ſ
4
t u
Mha
Crotot,
t
Kkarn
ſtna
MRN

NWN
nnhme
Alijſdenn

und
Mienna
ine
Non kant ſn

s Aneisc

C Ay
KNa
Ne Wien
Elmr
ile⸗
uis
SW
umIN
dmn
enhu⸗
nmis
1Wnuwe
Efn iemnie
ihlar
unniei

9
.

mumm Mi
m wmmnrn

Tfücdd

Laligsfunt
nüwcntſtt

iumuuni
Eiuen

ninnin

enit

8
nimmAl
nn em

Ron poſſet wonari vt ſacra vel religioſa. ſicut nec in ſtipulatõʒ xedu
ci. vt inſti. de mnuttł ſtipu. circa pᷣn. ſcdᷣo fit ⁊c.quo ad opionem ſal
tem ⁊ aſfſectionem tradentis. vt.S. e publi.q̃cunq;.S.j.in fi.S.⁊.S
e hen. em. l. antepe.S.fi. ⁊ erit locꝰtitulo p conato. tercio m Iaʒ.

loqui.a ſic dictᷣ ꝓcuratoꝛ.i.ꝓcurans negocia creditons.ſic pomt. S.

eꝓcuratoꝛibo.l. plautiꝰ. vel erat ꝓcuratoꝛ ad alia non ad illam pecu⸗
mam accipiendam. Iem . . æ acq. reꝑ w. I. res ex mandato. C. e
his qͥ a non dño manu.l.ij.qͥbo dicit᷑ non ſtatim fieri dñi.ſo.ſᷣm. Md.

vt aliene res non poſſint wnari. ſj ᷣm hoc non hʒ locum titulus ꝓ

wvnato. Sed :ñ.
dupliciter or w.
nauo ſtricte laꝛ . .
ge. Derien vne quod eius fit cui vonatuꝛ. n
j. ſenatus. §. j. 7 .. . —
lnbe aliena res Bſenti ſiue mittas qui ferat
non vorernſ ſiue quod ipſe apud ſe habeat
nei Slic na;. ſe ſibi habere eum iubeas: vonari re⸗
cũdo large ve et cte poteſt. ſed ſi neſciat rem q apud
auena reoain ſe eſt: ſibi eſſe wnatam: vel miſſam
n. p wnaio. ß an ſibi non acceperit: nate rei vom
de eens agat e mnus non fitt etiaʒ ſi per ſeruum ei⸗

uicta re vonata⸗
dices. j. e. l. aril⸗

n a Bſenti.

hanc expone vt
pauloañ nota. in

cui wnabitur miſſa fuerit: miſi ea
mẽte ſeruo eius data fuerit: vt ſta
tim eius fiat.

mutas. Aius.
ſub. anauem. Vm vonatione queritur:
2 5. Rereſang. neq; partus nomine neq; fru
7. C. e. nec amdi ctuum neq; penſionum neq; mer⸗
e cedls vlla wonatio videt facta.
qð magis vide-⸗ pianus.
var:, er N Vli ex wnatione ſe obligauit
annbrgnl⸗ ex rſcripto diui pij inqntum
ꝗKit. quo caa facere poteſt conuenitur: ſed enim
earm do ic quod creditoꝛibo vebet: erit de⸗
mihi w. erebencmn hec de quibo ex
eadem cauſa quis obſtrictus ẽ: nõ
r e Gene m ebebit vetrahbere

BGem.
Vi mihi vvnatum volebat:

.l. in edibi. S. ex N . —
rebo. facit. .e. ſeruo communi meo 27 titij
l eum qui. rem tradidit:ſeꝛuus veꝛo vel ſic ac
1 4 Ai ex do
nanone.

nenit. vt a. . de reg. iuris. diuus.a. S. ve iure w. ſi extraneꝰ. vedu⸗
cio. ſ. ne egeat. vt in e.ti. de reg.iur.in ↄdemnatõne. a. j. x re iud-

l.cum ex cauſa.

Betrahendum.

vt ⁊.j.de re iudi.inter eos.in pn.⁊.S.ſol.ma.

ibi in generali ꝓcuratoꝛe.h̊ in ſpeciali.nam plerunq; plus ongr ſipãle

mandatun) vt. S.
Parl. pomp. H.
, — . rte tatũ oꝑat᷑ re
cepit quaſi ſocio id acquiſiturus ẽ: gulsariter 6erule
vel ſic quaſi mibi ⁊ ſocio:quereba⸗ mandarũ q ad om
t 1. nia. qntum ſpale q́
ur quid ageretur: ⁊ placet quis ad ſpem. vt. S.
ſeruus hac mente acceperit: vt ſo⸗ admiml. tu. ſi duo
cio meo vel mibi 2 ſocio acquirat: uee baut vier⸗
e ee lo acquirat: geſſu tradens 7
mihi tm̃ acqiri. nam ⁊ſi pꝛocura accipiens ſᷣuus.ſ.
vł ꝓcuratoꝛ meus

toꝛi meo hoc amimo rem tradide⸗
rit:vt mihi acquirat: ille quaſi ſi-
bi acquiſiturus accepenit: mhil a⸗

es mei me veſtem vniuer⸗

ſam ac res ceteras quaſcunq; in di

em moꝛtis mee mecum habui: uli
⁊ ülis libertis meis viuum vvnaſ⸗

ſe wminium:ad libertos benigna

interpꝛetatione pertinere dicimꝰ.

5

qr. i i puus vᷣuum.S.ſi oliuam.⁊ ſacit ad hoc.

o Impenſas. neceſſarias.
p Somini.ſ.fundi.

vt mihi q̃rat᷑. aut

glrter im̃ aut neui.

Pꝛimo 2 ſecundo
caſu mihi querit᷑

gitur in ſua perſona: ſed mibi ac⸗ ſtaum. vt hic 2. 5.
quirit. de acqj. re.w. l. ꝑ
Vi alienum fundum wnatd quis alteri velnbt
ms cauſa excolit: nullam re⸗ chi. Tereno⸗ſ qn
tentionem ꝓpter impenſas faciet: mũ nain wnn⸗
quia wvmini rem ab eo iniectam cõ no tradet vr in coõ
tinuo efficit. Artianꝰ?. pol lj. S. ber a ie
Oſt contractum capitale cri uis. 1. E. e.l per.
men vnationes facte valent ——
ex conſtitutione diuoꝛum ſeueri ? boc ſiue er wngts⸗
antonini:niſi condemnatio ſecuta ne ſiue ex alio con
z. ꝓcura
X hac ſcriptura ſciant here⸗ ion. c.

n q Aili alienuũ

wnatoõis.

vere vel interpᷣta⸗
tiue puta cum ma

le fidei poſſeſſoꝛ eſt

q excolit. vt inſti.

e rex di. F. ex di⸗

Cde neg. geſ. alimẽta.

p Dſt conir actum. crimẽ. miſi ſit leſe maieſtatis. vt.j.e.l.dona⸗

l. maritus facere. . —. =
v Eã. large accipe h̊ ex.e.cã. vere eĩ ẽ alia ꝓpt᷑ rẽ ⁊ ꝓpt ꝑſonaʒ. ſic
z. ve inof. teſ. circa. ałr pomt᷑.j. v excep. rei iu. cũ qrt.
x Bebebit. occupãnis ẽ melioꝛ ↄditio.vt.j.de re iudi.l.int᷑ oẽs.

ag ꝗq ETi mihi vonatum. i. wnare⸗

b Rem tradidit. vt ſtatim res mea fieret. vt.S.e.abſenn.in
fi.l.als ſecus.vt.j.e.ſi tibi dederim rem.
BSocto. tm̃ 1 non mibi. M. OUMUMUW.
Ageret᷑.i.quid iuris eſſet.
Abeo. tm̃.
Acquiri.pᷣualet em̃ wonatoꝛis voluntas.
Tradiderit.ſ.ſiquis.
Aihi. ſ. vmmno.
Ille. ſ. ꝓcuratoꝛ.
m Acqrit.iĩmo non ſtatim.vt.j.d fur. falſus.S.j. ſj ibi erat fal⸗
ſus ꝓcuratoꝛ h̊ verus. Item ↄj.j.d ſol.cum qᷣs.S.j.ſj̊ ibi reuocatũ
erat mandatum. Jtem õ. S. ve neg. gel.ſi ego.ſol.ſᷣm qͥſdam ibi lo⸗
quit᷑ in ꝓcuratoꝛe debitoꝛs. ar. S.de wo. inter viꝑ ⁊ vx. ſi ſpõſus.in
Hn.ſ non placet.qꝛ ibi vr creditoꝛem muiio cebuoꝛe poſſe hr̃e ratũ
Alij dicuni ibi loqui in generali ꝓcuratoꝛe h̊ ſpõli. iu dic in geſtoꝛe

m. – =, % α α*

tões. S. pfecte. ⁊. C. ad.l.iuł.ma.l.pe.a fi.⁊ de boms pᷣſcrip.

l. ſiquis poft.

r Tlalent.nam ⁊ ſoluere ⁊ ſolui ei põt.vt.j.⁊ ſol.reo.⁊.l.ſe.
Secuta ſit.ſ.crimen anteqᷓ fierei wnatio.qꝛ mnc non valet vt h
dicit. ⁊ diſtingue in wnatõem inter viuos ⁊ inter diuges cã moꝛ⸗
tis. vt plene nota. C. w. inter viꝑ a vx.l. res. ⁊ facit. j.ti. ꝓx. ſi ali⸗
quis.in fi. Hl S
t e ?æ hac ſcriptura.ſ.que ſequit. ac.

V Pertinere. nam ꝑ ralem ſcripturam videt᷑ vnare cauſa moꝛtis.

vt plus videat᷑ dictum ⁊ minus ſcriptuʒ.vr. S. xe here.inſti. l.j.S. pe.
7. S. fi. . C. teſtamẽtis.l.erroꝛe.⁊.S.& le.ij.vnum ex ſa.S.fi.⁊ ſic
valei vi wnatio cauſa moꝛtis vel legatum. ſic ⁊. C.e.ſi naxio.⁊.
E. de fal.cauſa adiec. legato.l.j.vel qꝛ ↄfitet᷑ ex certa cauſa ſe debere.
piudicat em talis oſeſſmo.vt.ff. e pꝛoba.cum e indebito.S.f. . C. ð
non nu. pe.l. gener aliter. . ö. depoſiti. l. publia. 5. fi. ſic valei wonatõ
int᷑ viuos.qſ̊ 3 videt᷑.S.de here.inſti.ex facio. etiam agitatum pꝛout
eſt ibi in lr̃a quem inſtitueram.ſo.h̊ de benignitate.ibi c rigoꝛe. vel
aliud eſt in inſtiiutõne heredis. vbi maioꝛ ſolennitas exigit᷑ ꝙᷓ in wo⸗

nanone. Alij habent ibi quem non inſtitueram. ſm quam non eſt õ.-

Item eſt huic. l. contra. S. de le. ij. tiia. circa pᷣn. ſo. hic teſtatoꝛ vſus 5
d

6E ð

—

verbo pᷣteriti temꝑis.ibi ſuturi.ſ.legauero.ꝓ qua ſolutione eſt.S.de
here.inſti.qui volebat.a.j.de teſta.m.l.teſtamento militis.in vtra
q; em̃ vbum eſt pᷣteriti tpis. at vbi eſt vbum futuri tꝑis. obtinet vin
ↄditiomis.vt ⁊.S.de le.j.l.vj.⁊ de ↄdi.inde.qͥ ꝓmiſi.vel dic ſecundo
bic de benignuate.ibi de rigoꝛe iuris. vel ibi non fuit expᷣſſa ſpẽs vel

q̃nuias.hic ſic.⁊ ẽ

ad.l.j.rem ratam
ha.l.ne ſatiſdatio

7. C. de arbi. l. ne

in arbitris. Item
cum tale. F. fi. ſed

ibi demõſtrando di
xit. ex centum qᷓ ti-

bi legaui da uli. x.
7 magis animo di

minuendh. hic volẽ
w dare. JItem 5. S

gaius.ſol.iõ non

debent᷑ illata in p⸗
toꝛum vxoꝛis ipi

vxoꝛi. qꝛ adhuc e.
rant penes teſtato
rem.æa cinili 1 na
turalii poſſidebat.

prerea non expᷣſſit

certaʒ ſpẽm vel q̃n

titatem. Iteʒ mẽs
teſtatoꝛis erat ibi

exonerare vxoꝛem

T illis rebo de qᷣb
heredes eam ſuſpe
ctam habebãt. vñ
ad ea tm ſe retuhſ
ſe videt᷑. Item ar.

3. C. v& teſtamẽns

l. Fba ß wi ẽ caſus

ecõtrario.q; dixit
ſe nõ vonaſle. Itẽ

nuda.ac.

J in ſtipulatum iudicatum

nouationis cauſa œductum

ſit: ⁊ ſtipulatio wnationis cauſa ac

cepto lata ſit: dicendum eſt locum

Riſto ait cum mixtum ſit ne

liberationem habere.

gocium cum wnatione obli⸗
gationem nõ contrahi eo caſu quo
vnatio eſt: ⁊ ita pomponius eum
exiſtimaſſe refert.œniq; refert ari
ſtonem putare: ſi ſeruum tibi tra

digeꝛo ad hoc vt eum poſt quinquẽ
mum manumittas:non poſſe ante

quinquennium agi: quia wvnatio

aliqua ineſſe videtur:aliter atq; in
quit ſi ob hoc tibi tradidiſſem: vt

continuo manumittas:hic etemm

nec wvnationi locum eſſe:⁊ ideo eẽ

obligationem.ſed etiam ſuperioꝛe

