vr j wcii ch aliud dici pt᷑:qminꝰ liber hõ te
chus. a.. e.l.in neat᷑: nec tñ iõ ſi ſtipulãti eidem ex
puak. egdẽ cꝗ ſpondeam teneboꝛ: quẽad.
MM etem hẽbit eius actõʒ aduerſus me
a l Iber bo, gð ab alio ſtipulatꝰqreret mihi? B
eſr phirum z⸗ itaq; late fructuario ſuo vel alieno
— en.na q̃ bona fide ᷣuit ↄpabit᷑.ſᷣuus autẽ
bene ẽ vtilis ⁊ te V ſi mmmitti ſi
nen eo e idbe fructuario ſipmittit ex re ipſiꝰ al⸗

teriꝰ:qͥ bona fide ſuit emptoꝛi:nul
la ve pecłio dabit᷑ in dñm actõ. naʒ

rere unne⸗ in his caſibo dñi eſſe intelligunt᷑
liben. tunc em̃ ve DBecem hodie dare ſpondes:dixi
Rprhagann on boſſe vel eodẽ die pecumiã peti: nec

agit. cum putat
euʒ eſſe ſuuũ vbuũ
ar. S. omo. ſi is
qᷣ.S.ſi libeꝝ. ⁊ Fʒ

hoc intelligi qð hic dicit. ⁊. z. de acq re.w.homo liber. S. j. fa. j.

videri pᷣmaturiꝰagi nõ finito ſtipu

cæ ſtip. ſᷣuo liber bomo.
b Atile.qꝛ ꝑiona eſt q̃ obligari poteſt.

c Ex re mea.non em̃ rem meam ꝓmittit.

d Pꝛomutat. puta penſionem wmꝰmee.
e Nuominꝰ.ſ. ꝙᷓ vt teneat᷑.ac.
ſEx eadem cauia.i.ex re mea. J

g DQuereret mihi. nullo mõ ꝓprer regulam iuk. vt. . de vſufru.

62 ſiquis. S. ⁊ regulariter. ac.

h Comꝑabit.in hoc ↄuenmiunt liber homo bona ſide poſſeſſus ⁊
Buus alienꝰa fructuariꝰ.omnes em de re nr̃a nobis acqrunt. Iteʒ ſi
eis nõ ex re mea ꝓmittam:non teneoꝛ.ſ̊ in hoc differũt.qꝛ liber ho
moꝓmittens dño obligat᷑.at ili mimme.⁊ hoc notær his verbis.

fuus autem c. m. K.
1Auiem. p ſed.

k Deruu. i. bone fidei poſſeſſoꝛi qͥ emnt.
IEmptoꝛi.ex re emptons. ac.
m Acnio. niſi deducat᷑ id peculium. qð penes bone fidei poſſeſſo
rem eſt. vt. S. de pecu. ſi crediuoꝛ. S. fi. vel nulla ex pmiſſione. ſj als
ex contractu alio ſic.vt ibi ⁊c.ac. „ —„ —
n Imelligunt᷑. fructuariꝰa bone ſidei poſſeſſoꝛ. vñ tanꝙᷓ a ſuo ñ
valet ſnpu. ad qd eſt. S. de bo. auc.iud.poſ.m ven.S.j.
o Becem. vel ꝓ ſaltun. ałsꝓ enam. 5
p Lplib. vt in kalendis vel m idiba vel in annis. vt pᷣmaturꝰ vr
agẽ. vi inſi: e. S. in diẽ. . . e. eu qͥ kalendis. .l.qᷓ hoc anno.q ſi j.

q Non tebei. ucet poſſit ipſo iure. ac.

—baͤr

r Poteſt. ex volumate non ex neceſſitate. vt.. w ſo. q in diem.
ſDPaꝛopoſito.ſ.caſu.⁊ fa.S.e.l.ſi.x.cũ pe.⁊..ð.l.j.ta..qʒð ſi tõte.

Becem mihꝛ. eſt. ſ. mihꝛ.

vV Incerti.i. ↄdi. incerti ad mteſſe qd eſt incertum ↄpetit mihi.ſ.nõ
uli.vt ⁊.C.æ inuti.ſtip.l.iij.in ſi.⁊.S.ſiqs in ius vo.l.fi.⁊ dẽ incer

lationis die: qðᷣ in alijs tpibo iuris
eſt. nam peti non dʒ qõ intra tpᷣus
ophenſum ſolm põt. in ppoſito em̃

diem nõ differẽde actõis cã inſertũ

Decem mihi aut titio: vtꝑ ego
velim: dare ſpondes:ex eo qð mibi
dandũ eſt ceꝛti ſtip.ex eo qð illi ſol
uendũ eſt incerti:finge mea inteſ/ſe
titio potiꝰꝙᷓ mihi ſolui:qm̃ penam
cmiſeraʒ:ſi titio ſolutũ nõ fniſſet.

DOli clauſula Sem.
q̃ in ſtipulationibo ſubijcit᷑:ñ
ꝑtinet ad eas ptes ſtip.de qͥbo noĩa
tim cauef. Hem.

Jita ſtipulatꝰfueꝛo:hãc ſum

mam.c. aureoꝝ dare ſpondes: ⁊ ſi

maxiĩe ita exaudiat᷑ ille ſᷣmo:ſi mõ

c.aureoꝝ ẽ.non facit aditõʒ ̊ ad⸗
iectio:qm ſi.c.ñ ſint:ſtipulatio nul

la eſt:nec placuit inſtar hr̃e ↄditio⸗

nis ſᷣmonẽ:qͥ nõ ad futuꝝ ſ̊ ad pñs
tpᷣus refert᷑: ⁊ſi ↄtrahentes rei veri
tatem ignoꝛent. BDem.
EXF ega pte cautõis wlũq; ma⸗
lum huic reiꝓmiſſioniq; abeſſe ab
futuꝝq; eẽ qͥs ſtipulatꝰeſt:⁊ ſpopõ⸗
dit ille: incerti aget᷑ ſtipłatõis vti⸗

tum mſpecto pᷣn.
iudex facit certũ.

x Penam. ſ. pt?
ſtip. ⁊ ita incertuʒ
erat eo tꝑe.ſ.otra⸗
cte ſtipulatõis q̃n
tum ↄſequeret᷑.

ci᷑.expreſ/
ſe. accur.

b Cauetr. wlum
non ↄmitn.⁊ ſub⸗
auchunt qdam in
fi.tm̃.Et no. gene
rale vbum non ꝑ⸗
tinere ad ea væ qᷣb
nominatim cauet᷑.
ar. S. qᷓ.ex ca. ma.
ßß ſi ꝑ p.S. deinde.
2 no. Z. e. ſtipulatõ

nes. facit de ali.le.alimẽta.S.baſilice.⁊.j.de pe.l.ſanctõ le.a de vul.
ſubſti. l.coheredi.S.qii patrem. Sʒ ar.ↄtra.S.ad.l.aqᷣł.ſi pᷣnus ſᷣ⸗
num.S.inquit.in fi. ſ̊ ibi generalis clauſula fiebat tm̃ ꝓ his qᷓ expᷣſſa
ſunt.hicꝓ alijs.vnde non refert᷑ ad nommata. Item ar. conira. S.

gli. le. libertis quos. in pin.
c ſ I iea ſtip.hanc.facta vemõſtratione.

d AMarume. nem a alit exaudiri põt. puta quz puto ſummã. c. an⸗

reoꝝꝑ eſſe.ſic.S.de ↄd.inſti.l.inſtitutio.ac.

eAdiecno.vel qꝛ tot ſunt.⁊ valet.vel nõ ſunt tot.⁊ non valet. ꝓe
g eſt ↄdi.q in futurum eſt.vt.S.ſi cer.pe.l.iaq;.⁊.S.de imuſto teſtta.
Rcum in ſecundo.ſiue itaq; nominatim fui adiectum. ſummaʒ q̃. c.
aureoꝝ eſt. ſiue nõ fuit dictum. que eſt.ſ̊ tm.c.aureoꝝ. ſiue nõ. ſempꝑ
ita demum valet ſtipulatio.ſi.c.aure.ſunt.nec eſt condinonalis APe.
vt dixi. accurſius. V
fMon ſint.ſ̊ pautioꝛes.
g Mulla eſt. S. de le. j. ſi Suus le.S.q̃ͥ.v.ↄtra.ſo.hic actũ fuit.vt ałs
non valeat.ibi nõ eſt actum.
h Veriatem. veluti ſi rex francoꝝ vinit. vt inſti. e. S. pe.
1 e X ea pte.cautõms.q̃ ſequi᷑.
Incerti.i.ad intereſſe ↄditõe certi.vt ⁊.. de arbi.diem.S.fi.
IInterponende.i.interpoſite.ſic tᷣusꝓ tꝑe a econtra pomt᷑. C. q
le.⁊ con.l.j.vel ꝗpᷣe hoc ꝓmiſeras mihiꝓmittere ad ſenſum ſapiennas
mei.qͥ poſtea dicit ſub pena duplipmitn.vt interponas agaʒ.
m Abulier. ↄuemebat.i.reconciliabat
n Aſſeqm. qꝛ ↄoſuetudinem repetijt.
o Doſſit. a maruo. a fa, S. e, ſi ſtipulatõ facta fuerit.

*

p In inſnlam. moꝛente eo. naturaluer-Et ſic no. ꝙ aſpellarione
moꝛiis naturalis intelligit᷑ non cuilis. ſic 2. S. ve le. ij. ↄpater. S. here⸗
ditate.⁊ de cna. inter vi ⁊ vx.ſ ſi moꝛs.S.cum igit᷑. ⁊ ar. de le. ij. ſi
ita quis. S. i9 cui. ⁊ in aut.de nup.S. m occaſionẽ. ſj ar.. S. locio.
l.actione.S.publicatione.⁊ de bo.poſ.cõ.ta.lij.S.fi.
q Exx lacio.depo⸗/
ſiti. ſecꝰ in delictis

ion Nancror. liter interponende gratia. Muli
nila zrr er er ab eo:in cuiꝰ mr̃imonio ↄuenie⸗
l.n boiem. F. dok. bat: ſtipulata fuerat ducenta: ſi cõ
2. 7. de reg. iu.l.i d cubine tꝑe matrimonij ↄſuetudinẽ
es. i⸗ rrepetiſſet: nihil cauſe eſſe Rñ.cur
ex ſtipulatione q ex bonis moꝛibs
epta fuerat:mulier impleta ↄdi⸗
tione pecuniam aſſequi non poſſit.
In inſulam depoꝛtato reo ꝓmit
tendi ſtipulatio ita ↄcepta cum mo
rieris dari:nõ niſi moꝛiente eo cõ⸗
mittt. Ex facto rei ꝓmittẽdi w
l ſtipulatio heredẽ eius tenet:ſicut
ex ceteris alijs õctibo.veluti mãda
ti vepoſiti. Ceuola.
Vi rome pecuniam mutuaʒ
gq Ei rome. Acceꝑat.ſoluendaʒ in longin
uenerot vor l ſol quaʒ ꝓuinciã poſt mẽſes tres: eãq;
nedam 7c. ibi dari ſtipulãtiſpoponderit:⁊ ptꝰ
b roninclan. paucos dies rome teſtato creditoꝛi
non dare ſtinng⸗ dDixit patum ſe eſſe rome eam nume
toꝛe. vt. S.de o / rare: œtracta ea ſumma quam cre⸗
certo loco.l.is qᷣͥ.

ditoꝛi ſuo vſuraꝝ noĩe vderat: q̃ſi
tum eſt: cũ integram ſummam in

T. Ibꝛ. i puincia. AI .
quam ex ſtip.obligatꝰẽ: obtulerit:

ſnby. mie
Eredtoꝛi. ad An eo loco in q ſoluẽda pmmſſa ẽ ſna
acceꝑat mumnum. ie: integra peti poſſet. R. poſſe ſti

f Zxu. bitoꝛ.
gr/ Mumerate. 7

pulatoꝛem ſua die ibi vbi ſoluẽdaʒ
ſic añ rerminum.

pb Treduoni. eidem a qno accepat mutuum. foꝝe aliqd vederat a pᷣn
cipio vſuraꝝ noĩe.vel dic dłederat.i.ↄuenerat dare.
i Integram. ↄputaro eo ꝙ pᷣmo ſoluit. ałs lr̃a dicu cum non inte⸗
gram. a iunc dic non integram ſine eo qð iam ſoluit.
K Dbtulerit. nec pſtat ceteras vtilitates qͥs ſtipulatoꝛ habinſſet. ſi
ſuo loco ⁊ die facta omma ſuiſſent.vt.S. eo qð cer. loco is q̃.⁊ ca⸗
ue ꝙ non aꝑit. vtx offerat vſuras futuri tꝑis. ſ ſoꝛtem 2 vſuraʒ pᷣte⸗
rnam ſine dubio offerr. Quero g̊ qd ſi wlio⸗ ſub vſurio accipiens

mutuum ꝑ pacium agat vi vſʒ ad annũ non ſoluat. nunqͥd pus por

ſolueee? G. non miſi iotiꝰtꝑis etiam ſuturi ſoluẽt vſuras.cũ gra ſti⸗
pulatoꝛis fuerai id pactum. qͥd &̊ ſi ab mitio ſoluerit vſuras duoꝝ mẽ⸗
ſium? H. bene pt᷑ enam añ ſoluere.cũ mil miſit creditoꝛs. Item qᷣd ſi
dn pignꝰ vr loco vſuraꝑ creditoꝛ fructꝰcaꝑet. pacto vt non liceat lu

ere in eo anno? H. non luet añ.ſecꝰ ſi duemiſſet imppetuũ non luere.

qꝛ non valet.qꝛ magis alieuare ꝙ;ᷓ obligare vider᷑.vt in ant.ce ali.em
ph. S. locationes. Item qᷣͥd ſi nibil eſt actũ expᷣſſe.i. dictum nõ eſt

nõ poſſit ſoluẽ añ annũ? H.foꝛte pt᷑ ſoluere qn vult.vt ar.j.xæ ſo. qõd

m diem. 7. Z. ti. j. qd qͥs. a ar. S. ſi cer. pe.l.qͥ pecumã.qꝛ dilatio fauoẽ
vebnuoꝛis. vt. S. e.i.eum qͥ kalendis.in ſi.vñ in eꝝꝰ leſionẽ ac.vt.C.
le. ⁊ cõ.l.qð ſauoꝛe.⁊ econtra creduoꝛis fauoꝛe vr̃.vt.S.mã.il.ij.vñ ſi
nõ pt alij eqᷓ bñ mutuare nõ tenet reciꝑe.niſi vſuras totrꝰanmi ſoluat
ar. . ve gc. ⁊ ob. ſic a. z. e annuis lc.l.eum. a ce vſu.l.in ſideicõ..
cum pollidias.vbi vr̃ diſtingui an poſſu alij eque bene mutuare vel
non. accurſi.
Loco. in ꝓumcia.accur.
m SDie. i. poſt tres mẽſes.

4

n Detere, qꝛ añ tpus ſoiuere nõ potuit m qſdam qð falſum eſt. N

8.ti.j.qð qmis.dic ergo rõ loci hoc ſa. vt.j.de ſideiuſ.l. ſideiuſſoꝛ
ob. S.q certo.⁊. C. de ſo.l.obligatõcʒ.in fi. Item zctus celebꝛatꝰgrᷣa
vtriuſq;.vt.C.d ac.⁊ ob.l.ſicut. .gr. S. e annuis le. l. iabolenꝰ.

als incipit eum.

o Calimachue., pecumam. reddendam poſt. ce. dies. vt. . dicit.

ſtipulatꝰeſt petere.Calimachꝰ mu
tuam pecumã nauticã recepit aſti
cho pᷣuo ſeij ĩ ꝓuĩcia ſyria ĩ ciuitate
berito vſʒ bꝛetẽſium. idq; credituʒ
et in oẽs nauigij dies ducẽtos ſbᷣ pi
gnoꝛibo ⁊ ex byp. mercibo a berito
ↄpatis ⁊ bꝛetẽſiũ ꝑferẽdis:⁊ q̃s bꝛe
tẽſio empturꝰeẽt:⁊ꝑ nauẽ berito ĩ⸗
uecturꝰ:auemitq; int᷑ eos vti cũ ca⸗
limachꝰbꝛetẽſiũ pueniſſet inde int
idus ſeptẽbꝛis qͥ tẽ ꝓxĩe future eẽnt
alijs mercibo ẽptis ⁊ ĩ nauẽ miſſis:
ipe in ſyriã ꝑ nauigiũ ꝓficiſcat᷑:aut

ſi int᷑ diẽ ſupᷣſcriptã nõ repaſſet meꝛ

ces: nec nauigaſſet ð hac ciuitate:
redderet vniuerſaʒ ↄotinuo pecuniã
q̃i ꝑfecto nauigio: ⁊ pᷣſtaret ſumptꝰ
oẽs ꝑſeqᷓntibo eaʒ pecuniã:vti ĩ vr⸗
bem romaʒ eam vpoꝛtaꝛẽt:eamq;

ſibi recte daꝛi fieri:ſic int᷑ rogãti ſti

cho Fᷣuo lucij titij pmiſit calimachꝰ
H cũ añ idus ſupꝛaſcptas ᷣm auen⸗

tõʒ mercibo ĩ nauẽ poſitis cũ erote
ↄpuo ſtichi q̃ſi in puinciãſyꝛiam ꝑ⸗

uenturꝰenauigauerit.Queſitum ẽ
naue ſubmerlſa: cũ ſᷣm cautõʒ cali
machus merces berito ꝑferendas
in nauem miſiſſet eo tempoꝛe.quo

Inde. a berito. aceer.
Pꝛoxime.⁊ magis vicine ꝙᷓ;. cc.dies.
Emptis.ſ.obligatis. accur.
In miſſis.bꝛitenſio. MQ. ac.
In ſpria.vbi accepta eſt pecunia.sc.
Supꝛaſcriptam.id eſt idus.
Ciuitate. butenſium.

Pecumam.i.ſoꝛtem ⁊ vſuram. accur.

.
*

—◻

ſupra n. .l. traiecticie. ac.
m Uti. ſequennib dico ad hoc vti ⁊cc. ac.
n Ea.ſ. dicia vſq;buc.

2

O Litij. qui ſupra nommatus eſt ſeius. ſic.

p Seruo. ꝓpo

ſito pecunijs ſe⸗

nerãdis. accur.

q Berno. que

eſt in ea ꝓpuincia
.ſ. accepit. 21 ab
ea vſq; butenſiũ

ſ. deferandam 2
⁊ enam ibi ſoluẽ
Dam. gc.
r In omnes.
1. ter omnes.
ſDies. i. poſt
dictos dies ſol⸗
natur.
4Abercibr. i.

obligatis. accur.

V Et quas. il⸗
lis mercibi ſimi
liter obligans.
x Berito. ſ. re
unddo.
y Uecturus. 1.
poꝛtaturus. qac.

3 Könenitq;.
pacio inconunẽ⸗
ti appoſuo.quo
reſtringit᷑ puma
auento. cc. dien.

5 Ealimachy.

Eebitoꝛ.

ꝛoniciſcatur.i.reuertat.hoc eſt iter accipgiat.

Cõtinuo.i.ſtatim.i.in dictis idiba ñ expectatis dictis cc.dietn.

Pꝛoſeqntibo.ommba vel ſᷣms vicarijs vi eam pferant. ad qo

3. v pig. act. gains.

Sed cum ante.ſ.foꝛma cantioms.nunc q̃liter factum pceſſit.

P
q .Aercib reparatis. bꝛitenſio. AR. ac.
P

Eroie. ꝓꝛogante diem qui dumtaxat miſſus erat. vt eam per⸗

ferret ⁊ nihil vltra faceret.

ſPernuenturus. a beruo redenndo. accurſius.

t Enauigaueru.iranſacns idib ⁊ ſic ↄmiſſa eſt ſtipnlatio,/ac.

vV NQueſitum, ſubmerſa poſt idus.ac.
x Perierendas. bruenſium.ac.

y Eotempcꝛe. nauigare autem vt ſequit ,

—

annn

li,

„ ge

N,
KAe
Z Ma.
ſenntan
Gmntundn
Khmumnut
tion
Ipneiogont
ſp

beng
e
Podcaq.

fütavncn
Amumun.
A

Prowars n
m.
Piiulr⸗.

ſij
(vam r tan

tadr ner

enn
öß

HöNmenune
rnr,

n Vnni,
nereryin
eſgec l.

pl n

inan i
nl i .
itune
uinm 1
nter

ſgn

.

i

rinimn
A.
trnſistiN

mſnc

ni

1.
“ũ

autem cepiſſet eo tꝑe ⁊c.videbat᷑ em̃ poſt idus miſiſſe meꝛces in na
imi.cum ptꝰ idus nauigare cepiſſet.
5 Herotis. fuus creduoꝛis cꝰconſenſu alio ⁊ alio tꝑe nauigamit.
2 Amplius. non perferret. ac.

23 Teneri. ſic

moꝛã. E. ð nau.
fe.cum ꝓnas.

a Item q̃ro. re

petit vt aliqd ad
dat. vt in fi. de ex
cep.vel credebat
ſeiũ nõ bñ intel⸗
lexiſe. vt freq̃ni
ſieri videmꝰ. vt.
ſ.m vſuris hic ĩ
ſoꝛte ⁊ in oĩbo.
b Heros. Fnꝰ.

KcExceptioni.
tunc.

do Seruo. he⸗

roti. .
e Ea3. acciꝑe.
g Flauv. wna
uit. vi im vindi⸗
cta manumitat᷑

non alio mõ. qᷓ
re non alloquit

gljjs legibo.

h PHeꝛedeq;. i.
vel. ſic de v. ſig.
ſepe. ac.
Nindictaq;.
tũc inteꝛat vindi
cta manumitn.
quia efficiebat᷑ ci
uis romanꝰ ſᷣm
qſdam.
k Stipulat?.
tranſit de tercia
ad pᷣmam.⁊ tan
dem recht ad ter
ciam ꝑſonam.

¶DPot. ac. p. V⸗
bis vt manumit
tatur.

m Mon põt. 3
ad mſerirnſum
S. de ſideicõ. li.
.l. thais. S. int
ſol. vt ibi. Item
5.C. ſi man. ita
fueu ali. l. fi.ſo.
B fuit actum vt
vĩdicta ſieꝛet ma
numiſſio.ałs in
telligit᷑ ð effectu

beneficij vt ibi.

qð ſp eſt in du⸗
bio.vt.S.ð ſ.ex.

ꝑicnlum ꝑtinet ad debitoꝛem naui ſummerſa poſt

iam pecuniam bꝛetẽſio reddere ro
me pferẽdã vebeꝛet:an nł poſſit he
rotis ↄſenſus:qͥ cuʒ eo miſſus erat:
cuiq; mhil ampliꝰ v pecũia ſupꝛa⸗
ſcpta poſt diem ↄuentõis ꝑmiſſum
vel mandatum erat:qᷓ vt eam rece
ptam romã pferret:⁊ nihilominus
actione ex ſtipulatu calimachꝰ de
pecunia dño ſtichi teneat᷑. R. ſᷣm
ea q ꝓponerent᷑ teneri. Item qro ſi
calimacho poſt diem ſupꝛaſcptam
nauigante heros ſupꝛaſcptꝰfᷣuꝰ cõ⸗
ſenſeꝛit:an actõʒ dno ſuo ſemel acqͥ
ſitam adimere potuerit.R.non po
tuiſſe:̊ foꝛe exceptioni locũ:ſi ſᷣuo
arbitrium datũ eſſet eam pecuniaʒ
quocunqʒ tempoꝛe in quemuis lo
cum reddi. Flauꝰ hermes ho⸗
minem ſtichum manumiſſionis cã
vnauit.⁊ ita væ eo ſtipulatus eſt:ſi
hõ ſtichus de quo agitur:queʒ hac
die tibi wnationis cauſa manumiſ
ſioniſqʒ cedi:a te heredeq; tuo ma⸗
numnſſus vindictaq; liberatꝰ ñ eẽt
qð wlo malo meo non fiat:pene no
mine quinquaginta dari ſtipulatꝰ
eſt flauius hermes:ſpopõdit clau⸗
dius: quero an flauiꝰ hermes clau
dium libertate ſtichi ↄuenire pt̃
KRñ. mihil ꝓpom cur non põt. Itẽ
quero an ſi flauij hermetis heres

aclaudij herede penã ſupꝛaſcriptã

petere voluerit an claudij heres li⸗
bertatem ſticho pꝛeſtare dʒ:vt pẽa
liberer. R. poſſe. Item quero an ſi
flauij heꝛmetis heꝛes cũ claudij he
rede ex cã ſupꝛaſcripta nolit agere
an nihilominus ſticho libertas ex
conuentione q̃ fuit inter hermeteʒ

Iclaudium: vt ſtipulatione ſupꝛa⸗

ſi venditoꝛ. ¶ du·

cunt qᷣdaʒ,ꝙ ali⸗

us eſt effectus. q fit vindicta. qꝛ tunc fu cinis romanꝰ.ſ qñ ↄſtitu
tio ſuccedit tunc nõ. cum alij ſint latim alij dedintij. qᷓ diſtincno.l.

non inuemt᷑. ac.

n Liberet. fauoꝛ libertans eſt. ne peat. ꝙ poſt ↄmiſſaʒ penaʒ pur
gat᷑ moꝛa.vel ſᷣm i0.loquit᷑ qñ non eſt ↄmiſia pena.⁊ unpꝛopne diẽ
liheret. qꝛ vel iyſe heres dz manumnti?. a eſt ſic. S. vſufr. quẽadmo
duin ca. l. ij. S.j. 2 ad.l.aqᷣt.ſi puus vuum.S.ſi calicem ⁊ diatrerũ
cale dimmſu. Ytem tale tollit. S. de euic. q alienam. a. e.mõ ſolue.ẽ.

ti.j. traiectitie.S. illo. 7.S. idem pomp. 7, ., ghen.ſtip.magnã.

Item ð. Z.qᷣ ſine ma.l.latinns.ſ hic añ dnos menſes agebat᷑ ad penã
iz nec moꝛte wnatarij pierat libertas. qm nec ipſe pᷣciſe debuit manu⸗

X bop eblan

mutere. ß wſe vel heres eiꝰ.⁊ iõ.S.dixi heredẽ noõ incidiſſe m penã.
0 Ab herede. S. qᷓ ſine ma. ad li. p. I. mãcipia . ſo. H̊ wnatoꝛ ñ vide
bat ſᷣuum effici liben mii vindicta.ibi aliter. vel h̊ ꝑ fſideicõ.ibi direcio

ſcripta oñdit᷑:ab herede claudij pᷣ
ſtari ebeat: rñdi ebere. Cohe
redes cum pᷣdia hereditaria diuiſe
rant:vnuʒ pᷣdium cõe reliqrunt ſb
hoc pacto: vt ſiqͥs eoꝝ ꝑtẽ ſuaʒ alie⸗
nare voluiſſet:eaʒ vel coheredi ſuo
vel eius ſucceſſoꝛi vendeꝛet ꝓ centũ
vigintiqͥnq;.ꝙ ſiqͥs alit feciſſet:pe⸗
nam centũ inuicem ſtipulati ſunt:
qro cum coheres mulier coheredis
liberoꝝ tutores ſepiꝰteſtato ↄuene
rit ⁊ veſideraueri: vt ſᷣm ↄuentõʒ
aut emerent aut venderẽt:hiq; nł
tale fecerint: an ſi mulier extero vẽ
diderit:pena ab ea centũ exigi poſ
ſit:rñdi ſᷣm ea q̃ ꝓponerent᷑ obſta⸗
turaʒ oli mali exceptõ. Auge⸗
riꝰ filiuſfa.ſᷣuo publij meuij ſtipu⸗
lanti ſpopondit ſe datuꝝ qͥcqͥd pꝛẽʒ

ſuum publio meuio rebereſtitiſſʒ

q̃ſitum ẽ:pr̃e defuncto anteꝙᷓ ↄaſti⸗
tiſſet qͥd qntumq; veberet: an ſi ad
uerſus heredem eius actum fuiſſet
aliũue ſucceſſorẽ:⁊ de debito oↄſtitiſ
ſet:an augeriꝰteneat᷑.R.ſi aditio ñ
extitiſſet: ſtipulatõʒ ñ eſſe ↄmiſſaʒ
Deia heres vniꝰtutoꝛis cum he
rede pupille trãſactione ſolo pacto
facto maioꝛem pꝑtem ſoluit:in reſi⸗

duam cauit:⁊ vſuras ꝓmiſit:ſ illi⸗

io negauit heres ſe tranſactõʒ ſᷣua⸗

. im bi .
re: ⁊ apud iudicem tutele egii: 1 v⸗ru ⸗ gnreeſt ern⸗
ctꝰ ꝓuocauit apud ↄpetentem iudi vr pꝛe vmente con
cem: ⁊ ab eo q; ad pncipem idem ꝓ AManmrtenus
uocauit:⁊ miuſta q́; hec ꝓuocatio videt m vba. naʒ
eius ꝓnunciata eſt:q̃ſitum eſt:cum mmum pe vinẽte
p heꝛedem pupille moꝛa intceſſerit bere. Feo mortno
quominꝰpecunia in ſtipulatõne le dſtare pot eum ve⸗
ducta: ab herede tutoꝛis ſolueret᷑ Bamtarn. een
nec vnꝙᷓ petierit: an ei hodie x⸗⸗ 1æ vſur. l. ſeia. .
& mauu. teſta. l. qᷓ
B filium.
y Seia heres pacto.ſine ſtipulatione aq.id accep.
3 Partem. pecunie. ac.
7 Cauu. p ſtipu.
9 PBeꝛes. l. pupule.
Zutele. actione.
b ictus.heres pupille.
c Pꝛouocauit.ſecundo.
d Pꝛonunciata. a pᷣncipe.
eAoꝛa. obtulii heꝛes tutons.

m quoſdam.
p GBebeat. inſtan
qCoheꝛedes.vẽ
eret aut eoꝑ ꝑtem
emeret. vtz. .

r Loherecdis. qJ.

ſ. coheres ceceſſe⸗
rat pluribo relictis
herediby.
ſXeſtato.ex ius
etiam.
4Exceptõʒ. nam
ipſo inre ↄmiſſa ẽ
pena. HB & ſiqdem ĩ⸗
telligit᷑. vt ſi alius
nõ vult emere. ex⸗
teꝛo vendere poſſii
ſine dãno pene ſᷣm
io.⁊ fac̃.S. de arb.
celſus. Sʒ j. S. de

pac.l.nemo. ſ̊ hoc

ad penã.⁊ ſic et nõ
ob. . ð diſtra. pig.
ſi creditoꝛ.S.fi.uẽ
facit.S.xæ ac.emp.
ſi ſterilis.S. ſi tibi
in fi. acd.

V Augerius. ſti

tiſſet.poſtea nõ.tñ
cꝑe ſtipulatõis cõ/
ſtabat.nec añ ↄaſti⸗
terat.ałs ẽ h; nõ cõ
ſti. ⁊c.

x Mon exxitiſſet
.q.d.ſi nondũ tꝑe
ſtipulatõis ↄſtite/
rii ð debuo. ⁊ he
ↄditionalis ſtipula
nio m pᷣteruum ↄce
pia nõ poterat cõ⸗/
mitti ineinum. qꝛ
falſa de pᷣterito ſi

—

QRetierit. heres pupille. hoc anteʒ ideo dicit.ne poſterioꝛ moꝛs no⸗
cerei⸗ r.S. Rmlon S.lellinc. 3
ure. ex moꝛa. ſ. reſidue pecumie non reddte.
5 Jure.ſ.exceptioms.cum ꝑ eam non ſteterit. ſ̃ ſi obtuliſſet 2 oſi
gnaſſet ⁊ vepoſuiſſet. tunc ipſo iure.vt.S.de vſur̃.l.j.in fi. ⁊ hoc vbi
fuiſſẽt ꝓmiſſe.ałs
ta ex moꝛa nõ
xæbent. ⸗ . „
ſolueret᷑:nec vniꝙᷓ petierit: an ei ho
die æbeant᷑ vſure ab herede tuto⸗
ris. R. ſi ſeia nõ ceſſaſſet ex ſtipula

tione pecuniaʒ offeꝛre:iure vſuras

1BDuyo fratres. q
rTogati fuerunt.vt
ſiqs eoꝝ ſine libe⸗
ris veceſſiſſet.ſuaʒ

piem alteri p ſigan ½n ceberi. “ rẽs hereditate;

cõ.reſtitueret. „ ——— 1. —
ere ſuam int᷑ ſe viuiſerũt:⁊ ſibi cauer̃t

ſnibi,k ſe eam diuiſionẽ facturos:⁊
ſi qͥs feciſſet: penaʒ alt᷑ alteri ꝓmi
ſit:poſt moꝛtẽ alteriꝰqͥ ſupuixit:pe
tijt ab heredibo eiꝰ hereditatẽ: qᷓſi
ex cã fideicõmiſſi ſibi a pr̃e relicti
bitã:⁊ aduerſus eũ ꝓnũciatũ ẽ:
qſi de hoc qᷓ; trãſactũ fuiſſet:q̃ſituʒ
eſt.an pena ↄmiſſa eẽt.R. ſm ea qᷓ
ꝓponunt᷑:omiſſaʒ penaz. Api.
plagij faciendi vel facti cã
cepta ſit ſtipnlatio: ab initõ

non valet. Bem.
Proponunk. Mlulaʒ intra bienniũ illo le⸗
nd ergc aer cCo edificare ſpondes: an finẽ
petenie/ äſt bie ſii biẽnij ſtipulatio non ↄmittit᷑: qᷓuis
remiſſum. ſcõm ꝙ
licʒ habeat excepiõzʒ

oↄuentõis ꝑ quam — .
Rute abloluwres. ſic ea vſus.adhuc tñ peu᷑ pena.a ſic vtrunq;.ſj in
vmo an ſuerit bene indicatũ. ſi dicas ꝙ ſic.qð videt᷑ dm.iũc ↄſonat
S. ꝗͥ.mo.pig. vel hypo. ſol.l.titius/ſ j.S.ve iranſac.l.q cum tutoꝛbs
vbi non videt᷑ frai remittere ac. ꝓ ꝑie fratris. cuiꝰ fratris ꝑtẽ poñea
Hh ꝑ fideicõ.ſol.hic fuit male ndicatum ſᷣm.h. vel dic ſecundo bene.
qꝛ non oꝓpoſui t replicatõʒ qð potuit.vt.S.de pac.tres frẽs.qð in idẽ
recidit. qꝛ male.ſ.ð ius agenus.nec ob.S dicta. l. tinꝰ/ꝛ ſicut facilius
Ʒhit᷑ in re aliena dño.ſ.pñte.ua faciliꝰ ſolui᷑ pignoꝝs obligatio credi
coꝛe pñte.ar.ĩ.e.ti.l.ſi ↄſenſit vẽl dic ercio ſᷣm. R.hic cauit nihil eſt
⁊c.i.nec hereditario nec ſidetcõ.noĩe vel expᷣmendo hoc. vel fic agẽdo
qð pt᷑ pbari.vel enã ex ipſo vbo hboc pᷣſumit᷑. qꝛ diẽ nil æc.ibi vo ſim
plicit.⁊ ſic oino bñ fuit iudicatũ.⁊ qð hic vic.qſi ve hoc ⁊c. expᷣſſiuũ
eſt veruans. vt a als.S.v tranſac.l.j.vel qrto hic in diuiſione in q̃ te
net᷑ qlibet alteri de euictõne.vt. 5. fa.herc.heredes.S.pe.ibi. in trãſac.
in qᷓ non tenet᷑.vt.C. de trãſac.ſip ſundo.qͥ &̊ de euic.tenet᷑.nõ dʒ ↄue
mre. vt. S. de euic.l.vendicantẽ.ſ̊ hec ſo:non valet.niſi in ea ꝑte quã
hũit frat᷑ pᷣmoꝛtuꝰ.vt a frẽ ſuꝑſtiie.in alia aũt ᷣm hoc remanet fideicõ.
quam huit vi ſuã frat᷑ pmoꝛtuꝰ.dic ;̊ ꝙꝙ in hac diuiſione agit᷑ de euic.
p pee mee ꝑtis cm̃.puta ego pᷣmoꝛtuꝰ habeo ex diiſione dimidiam q̃
eſt citra renum.a in ula ꝑnim habeo iure meo ꝑeim ex ꝑſona cohere⸗
dis mei ex dunſione. ſi &̊ ex fideicõ. petat qõ habeo ex ꝑſona mea in
mea pꝑte.nil ei obſtat.qꝛ in ea nõ hẽo cãz ab eo.nec de euic. tenet᷑.aliaʒ
at᷑ petere non pt᷑ quã habur iure ſuo.qꝛ ĩe ſua ꝑte reſtituenda nõ ſum
rogatꝰ.vt de le.iij.pꝛ.S.qͥndecim.⁊ enam qꝛ de euic.tenet᷑.niſi fuerum
ſciens.q̊ caſu non ago.miſi ſtipulatꝰ ſim. vt.C. emic.iſi fundũ ſaẽs.
tem plus pt᷑ petere qͥ ſuꝑuixit.ſ.eſtimatõʒ eiꝰ pticule quam hẽbat im
ſua dimidia ꝑ diuiſionẽ ex ꝑſona pᷣcedentis.mo em̃ non ſʒ hꝛe ex diui
ſione.ſj ex fideicõ.ianꝙ alio eumcẽte.vi.S.de euic.l.ſi vendideris.⸗
.l.non tñ.⁊ ſm duas pmas ſo.male ſuit hic iuchcatu. ⁊ hoc eſt ius
agent is. ⁊ m terciam bñ.ſm q̃rtaʒ bñ in ꝑte.⁊ male in alia ꝑte. vtʒ
ex pᷣmiſſis. Item ptiʒ ex pᷣdictis.ſo.qõis.ſ.ſi illi cui facienda eiſt reſtuu
rio rei ab aliqͥ eaʒ emit.an mõ habegt locũ in ea fideicõ. ꝑ dictas.l.de
enic.⁊.S.ad.l.fal.fſundo.vel vt ibi 5.S. de pac. l. ires frẽs. ſol⸗
ue vt pmũ /j.ſi fuerit ibi wlus. Itẽ ʒ.vt.S. le.iij.pauio calimacho
j. ſo.vt ibi.ad ſcõm qð dẽ enaʒ penam peti.eſt ꝗ de pac. 3.l. reſcrip.
ſi pacto.vbi ſuſficit alteꝑ,ſo.ſi teneas.S.bene inudicatum in totum

*

vel in ꝑtem nntum eſt dicere penaʒ amiſſam. ſᷣ obſiat excepno ve
in ↄꝛio.vel fone fuit hic actum.vt vtrunq; poſſit peti.vt.S. ua ſti⸗
pu. in fi.vel ibi in ↄctu.hic in ſnia.Si aũt dicas.qꝙ male fuit iudu
catum.tunc vic penam ↄmiſſam eo inſpecto. ꝙ ſnia eſt lata cni ſt⸗

dum eſt. exquo non appellat᷑.ſ̊ hic multomagis locum hʒ exceptõ.

vt in ꝛijs. Sed
quid hꝰ caſu qñ
„ . 2GB male fuit iudica
reus ꝓmittẽdi nõ ediſicauerit:⁊ imñ̃ um. ſi fuerit o⸗
reſidui tꝑis ſit:qq edificiũ extrui nõ cum. vr vr;
poſſit:neq; em ſtipulatõis ſtatꝰ cunꝰ nũc potent peti.
dies certꝰ in exoꝛdio fuit:ex poſtfa⸗ ⁊ ſc goͤ lrzun
cto mutat᷑. Idẽq; ⁊ in ſtipulatione ateſſoie ce
iudicij ſiſtẽdi cã facta placuit.ſ. vt verer ven. er di⸗
aun diem ſtipulatio non omittat: ſi verto vhiari
certũ eſſe cepit parere ſtipulationi qᷓſi ⁊c· videt ar.
reſiduo tꝑe non poſſe. Auk. i inia ch ſit er
Vnm ſtipulamur qcqᷣd te dd Zrwandi we,
re facere oʒ.nihil aliud in ſti randũ.. ulo. x
pulatõeʒ educit:qᷓ qo pñ̃i die x⸗ Rn menn ii.

bet.hem ſolũ hſtip. vemõſtrat.
Iita ſtipulatꝰ fuero: ſi tinꝰ
Oulul factus fuerit: tũc ex hac
die in ãnos ſingulos dena dare ſpõ
s. poſt triẽniũ aditõe exñte.xxx.
poterũt peti. Titiꝰ a meuio fun
dum ⁊tracto vſufruc.ſtipulatus
eſt. ab eodem poſt eiuſdem fundi

a ( Jplagij.ꝓmitto tibi centum ſi feceris plagium. vel quia
feciſti.hec ſecunda eſt magis dubitabilis.pꝛima non.vt.j.

de fidemſ.ſi a reo.S.ſi.hic ꝓmitto nibi centum ſi tuius ſecit plagiũ

valet.alij dicũt poni exempla ꝑ.l.S.xæ ↄdi.ob tur.cauſam.il.fi.pu⸗
ta ꝓmittis mihi cecem.vt reddam tibi filium tuum vel ſᷣuum queʒ
plagio abſtuli. .

b 1 Mſulam. loco. als non valeret. vi ſ up de eo quod cert lo⸗

co.l.ij.S.ſiquis inſulam.
c Et tantum. ſubaudi qmuuus.
d Autat᷑. ſiquidem expectandus eſt dies actons. quia tota obli⸗
gatio ſub condinone ⁊a in diem collata videt᷑.vt.S.e.in illa.io. Sʒ
contra ſupꝛa hoc iure.ſo.vᷣt ibi. Item contra ſupᷣ eodem ſtipulano
nes non di. S. plane. ſol. vt ibi ſolui aliam que huic concoꝛdat. ſic.
S.e.ti.ſi ita ſtipulaius fuero abs te.vel hic adiecii tempus ibi nõ.

Item contra ſupᷣ eo.cum ſtipulatus.ſo.vt ibi.⁊ facit ſupᷣ eodem ex

iſtimo.S.ſi.accur.
e SDi :id eſt ꝙᷓuis.accur.

fcAnm ſtipulamur. facit ſupꝛa eodem ſi ſtipulatus fuero. j

7. S. e. l. ſi a colono. accur.
g ſ Jua. dena. id eſt ecem. ꝓpꝛie autem ſigniſicat bis decem.
vt ſupꝛa de lega.i.ſiquis te in pꝛincipio.⁊ facit.C. d teſta
mentis poſterioꝛi.⁊ ſupꝛa ſi cer. pets.l.lecta.in fi. Sed contra ſupᷣ
æ vſuris cum quidam.Solu.vt dixi ſupꝛa eodem.l.hmoi.

h Tuins. fundum.i.nudam ꝓpᷣetatem.
i Ab eodem.ſ.meuio.accurſiꝰ.
k Uſufruc.ſine ꝓpnetate.accur.
lPer ſe.i.ſeparatim ſine fundo. B
m CCõmitarur. ſ.cum fundum ſtipnlatus eſt.

n Degerit,quem ſeoꝛſum ſtipulanti pꝛomiſit, 2 ſit liberarus eſt⸗

6ℳ n
Fcccbli

buſ⸗
4 G. ie
ſtzhi on
ſp Kae
ſhiuiones
llechon
tomsm
Smammcui,
Munmut⸗/
tr Nrh⸗
ſprunto
jgitlho
ten pha
rms Be
Gntn bolti
ſummmtot
rermno

„„

Pphſent

oop
orumot
lunſß
iina
cninmni

ſiſoia d⸗

nad Nann,
Nlh
Mz,nnft
e on h ve
Gtong te nuj
lt oegrun⸗
reionee
k her aro⸗
ckcelta gn
luniveſtute
unumemnot,
fäimmonihy

ceerechſi

lomiponk ſin
Merupenn , n
Mauerrlberne
ien KKu⸗
ſumiqnnlemipr

finar oe

Mynnnſtpu.
ſififtcenn
huhnnne,

timn

(Aom.
Aunun
Muitten
Jnnſiin
Ailin
L zuui
nn ſin A

Nce
hrn
i m
v iinan

1.

☛☚ . –

NEANot
.aNhi

muun nn

ened

NiN

en i n

1tlenuntt
nttiut iidn

nlinaimefinf

ſenbs
migiiende
“
ni⸗ dc

e

ſecundo vinculo.

o Liberabit᷑. ꝓmiſſoꝛ. .
ꝓ Liberatus eſt.qͥ ꝓmiſit vſufrn.ſine fundo.
q Dic in nulla. qᷓ ꝓmnſu fundum pleno mre. ß nõne qᷣ ſolmit ꝑtẽ
rei quam dʒ ſoluere.liberatp ea ꝑte.vt.j. ſo.ſi ſtipulatꝰ.S.q x.

H dic ꝙ hic can⸗

.ſ. ego. ⁊ dic ꝙ
tres hic ponunt᷑

ſub opẽdio qdes tracto vſufr. liberabit᷑. Non idẽ
⁊2 ſolutiones eaꝑ — .
cauſe q;ᷓ dubira⸗ ↄtingit ei q̃ fundũ pleno iure ꝓmi⸗
tioms in vualo ſit: 7 vſumfr. tradidit: veinde amiſ
bma mocheu on ſo eo ꝓpetatẽ ſine vſufr. tradiderit:

vuationis hʒ. qᷓ
eſt vie zoꝛas li⸗

Bu non eſt ga⸗
tem nec eu ſol⸗ H
int ſ fomalẽ ſol pſufru.eſt ſtipulatus: due ſunt ſti⸗
m aa onullo pulatõnes: minꝰẽ in eo vſutr. quẽ
.ꝓ ſe qͥs ꝓmiſit:qꝙᷓ in eo nule. ̊ ꝓpe
r tatem comitat᷑:eniq; ſi ille vſum⸗
r. Saſogon?. i

fru.vderit:eũq; ſtipulatoꝛ nõ vtẽ⸗
w amiſerit: tradẽdo poſtea funduʒ

ille liberatꝰẽ dando vſumfru. h in

nulla ꝑte obligatõis exonerat᷑: niſi

beriꝰ ſtipulando Kr — —
pecumnaz qenln pleno iure fundũ effecerit ſtipulato
no regdi tpſi qi pris. Gꝛiſogonꝰ flauij cãdidi ſᷣuꝰ
erit actones. Be

cunda vrꝝ ſalti
ꝛpſa numeratõe

g̊ nec hec patro/

actoꝛ ſcripſi coꝛam ſubſeribẽte ⁊ aſ
ſignãte dño meo:accepiſſe me a iu⸗

e by ner llo ceſaꝛe agente rem iulij qntiliani
iyſupmlano pni abſentis mutua venaria mille: que
mara non tennu Dari qntiliano herediue eiꝰ ad quẽ
Ftanae Vras eg res ꝑtinebat:calẽdis nouẽbꝛis qᷓ
uũne Jpꝛij nomis ꝓxime ſunt future ſtipłatꝰ ẽ ʒoꝛas
ecne. eſibertꝰ: ⁊ rem agẽs qͥntiliam ſpopõ
Prima * plana. dit flauiꝰ cãdidus: dñns me⸗ ſubſcri
eum enp er pſit:die ſubſcpᷣta ſi ſatis eo noĩe fa⸗
geae non eſt. ue Cctum nõ erit: tũc ꝗᷓ tpe pꝰ ſolueret᷑
qᷓ; bona fide no? etiaʒ vſuraꝝ noĩe venarios octo pᷣ⸗
Fuit.nõ acqᷣrimꝰ 1 M
actõʒ regulariter

no eſt queſita. In ſecunda dubitatõʒ faciebat.qꝛ ſine numeratõʒ ſti
pulatio ſiue ſtipulatoʒ pᷣcedat numeratio.vmca oꝛt᷑ ob.ex ſtipulatu

non ex numeratoe.vt.j.de noua.l.iiij.⁊.ix.cum g̊ hic ex ſtip. non

ſu q̃ſita vi dixi. ̊ videt᷑ ꝙ nec ex numeratione.ſ rn. qð dꝛ vmca ex
ſtip.ꝓcedere ob.ſiue numeratõʒ pᷣcedat ſti.ſiue ſequat᷑.locũ hʒ. vbi

vniis inipomit᷑ ſtip.cum g̊ hic fuerit inutilis. vtilis numeratio nõ
poteru ꝑ eam.ſ. inunilem ſtip.viciari.itaq; cuiuſcũq; pecumaʒ nu
meraueru libertꝰnoĩe patrom.acqͥri᷑ patrono actio.vt.S.ſi cer. pe.

certi ↄch. S.ſi nũmos. In altera vo qone dubuatõʒ inducit.ꝙ ex eo

ꝙ nomẽ qnriliani poſicum in ſtipu.ſoꝛtis tacite vid eat᷑ repetitum
in ſtip.vſuraꝝ.augebat dubuatoʒ ſimiliũ inducno.videbat᷑ em̃ no
men patrom in ſtipu. vſuraꝝ tacite repentum. ſiẽ in ſtip.qñq; tpᷣus
tacue imeſt. vt.S.e.inidum.qñq; ↄdino.vt.S.de iure w.plerunq;.S.
ſi qñ.ſj tñ rüdet᷑ nunꝙ; ꝑſona in ſtipu. intelligi niſi expſſa fuerit.
itaq; nec h̊ maxime.qꝛ racue intellecra ꝑſona eſſet inutilis ſtip.vt
gr.j.ticia.S.j.ſic ⁊.S.de ſideicõ.li.l.ſi.ac.

ESubſeribente. ſ. dño quod eſt. . ac.

AÄſſignante. qꝛ fecerat ſignum ibi. vt mos erat.

VAgente. i. numerãte nonnne patroni abſentis.
x Numnliam. patroni ſui. ac. .—R
y SDari.i.reddi patrono.⁊ ita audi qð viciat.
3 BDenarios. viij. ſinguus mẽſibo. accur.
⁊ Solueret᷑.i.ꝙtum ſo.ſoꝛus differat᷑.
Zoꝛas. ecce &̊ pſona qͥnniiam nõ adijcit̃ ſi mꝑſonalii non ad⸗
lecta ſua vel patroni ꝑſona.accur.
Reſponderi.hic interpomt.

b Mullam. ergo nec hie ꝑ libertum dʒ acqri. qꝛ liber eſt. vnde licet qᷓ
ſita actio oñdat᷑ qñq;.vt.S.œ vſur.ſiquis ſo.S.ſi.ſ̊ ob. . de calij.l.
generaliter. F. fi. rüdeo hoc ibi oringit ꝓpter delicium. at hic zctus ẽ.
Item op.C. &æ iur.w.l.fi. in pn. Rñ. ulud legis ptᷣate fauoꝛe w. vel
ibi ius fingit eam contraxiſſe. ac.
laruer. ⸗
d Moſtro noie.

c Poſſum⸗. regu

ſtari ſtipulatꝰ eſt iulius ʒoras:ſpo⸗
pondit flamiꝰ cãdidus dñs meꝰ ſub
ſcpſitq; dñs.R.ꝑ liberam ꝑpſonam

noie patroni.

erat. ac.

q neq; iure nr̃o ſubiecta ẽ:neq; bo ſ. Zcqreret. pi

ſingularia pcepta
vt. Z. ſi cer. pe. cer⸗
ti.S.ſi nümos.

na fide nobᷣ ſit:obligatõeʒ nullaʒ
acqrere nob poſſumus. Plane ſi li
er hõ nr̃o noĩe pecumaʒ daret vel
ſuam vel nraʒ: vt nobis ſolneret᷑:
obligatio nobᷣ pecunie credite acqͥ⸗
reret᷑.̊ qð patrono libertꝰ dariſti
pulatꝰẽ:inutile ẽ: vt nec ad ſolutõʒ
ꝓficiet adiectio abſentis: cui pnci⸗
palit᷑ obligatio qᷓrebat᷑:ſ upeſt: vt q̃⸗
ramꝰ:an ex numeratõe ipſe qͥ con⸗
traxit pecuniã creditã petere poſ⸗
ſit.naʒ qtiens mutuã pecuniã dan
tes eandẽ ſtipulamur:non due obli
gationes naſcunt᷑:ſ̊ vna vboꝝ.pla
ne ſi pcedat numeratõ:ſequat᷑ ſtipu
latio:ñ eſt dõm receſſum a nãli ob
ligatione ſeq̃ns ſtipulatio in q̃ ſine

g Inutile eſt. i.
reddi. qꝛ alteri ſti⸗
pulari ac. nec ei
ſolui põt. cum nõ

adiectione noĩs vſuras ſtipulatꝰ. vc hoe bedaatus⸗
nõ eodẽ vicio laboꝛat:neq; em̃ ma⸗ no.l.j. . : e. eum
ligne accipiẽdum ẽ eideʒ ſtipulari ꝗ·S. libi. at.
vſurao:cui⁊ ſoꝛtẽ videri.ideoq; in rrom ae. ⸗
liberti ꝑſona valet ſtipulatio vſura 1. Querebat. c⸗
. tu ad eſtimatõʒ. vł

dic ex numeratõe.

k Quer am. p ſtipnlantis intentione. ac.
IIpſe. libertus. nione. gc⸗

m Doſſit. certe non põt mii in caſu.vt. C. ſi cer. pe.l.iiij.
n Sitipulamur. incontinent:. vt. I. e noua. cum em̃ pecuniam.
o Maſcunt᷑.cum ſtipulatio eſt vtilis.ceteꝝ ſi munlis eſt. conditio na
ſciuuur ex numeratione.vt victtumet.
p Szʒ vna. ſi actum eſt.ꝙ ex numeratõe ſola naſcat᷑ actio.tũc ex ea.
ſi vt ex ſtip. tũc ex ea. Di vo eſt dubiũ. tunc ex ea q̃ pceſſi m.h.ar.j
cæ ſtip.vᷣuo.ſi cõis ſᷣuꝰ.ſj alit᷑ no.dicta.l.j.de noua.l.cũ em.
4 quat᷑.mconiimẽti.⁊ dic ſtipu.inutilis. vt ſi alij ſtipnlatꝰ ſum.
aʒ.ex q̃ nec patr.no nec ſibi acqrit᷑ actio.patrono nõ.qꝛ no potuit. ſibi
non.qꝛ noluit.ſic.C. ſiqs alteri vel ſibi.multu.dñs in vendicat egz ſi
extat.ałs ↄdcit ſi eius noie eſt numerata.vt.S.dictũ eſt.ałs ſi liber
tus ſuo noĩe mutuat.hʒ ipſe actõʒ. vt.C. ſi cer. pe. l. iij.
r A naturali.ex qᷓ out᷑ certi ↄditio vel wmino.ſi eius nomine eſt fa
cia.vel numeranti.vi dictum eſt. V

ſSequens ſtip.hoc intelligunt cum eſt ſtip.valida. quo caſu ex ſo
la es ont᷑ actio.at cum inualida. iunc ex ſola numeratione acto qrit.
vt.ã.ſi cer. pe.l.cer.con.S.qm̃.ſj hec non placet. qꝛ hanc lr̃am eſt.
† Ecdiectione.imꝑſonaliter. accur.
vaboꝛat.quo ſuperioꝛ.vt ſit inutilis. HW
x Aaligne.quia certe malignum eſſet.ac.
y„ Tideri. ̊ ponus ſibi. q. d. nõ ita eſt accipiendũ. vt vſuras qs ſun
pliciter ſtipulatus erat. oño ſtipulatus videat᷑. ſj ſibi pꝛius.
3 Kecere. p acnonem mandeti ſi cum mandato, vel eriam neg.geſ.
ſi ſine mandato gerebat.ac. ” .

y iij

qð fecit hic libertꝰ

e Moſiram. vr 5

Sunt. ſicnt in caſu iſio.qñ ſimpliciter ſtipulatus eſt vſuras⸗
Xanpns. vr. Seinteräuen. ſc.5. ſand
Eiel ↄdi.vt.S.de iure w. plerunq;.S.ſi ante. .
Nunq;. intelligendam. ad qð fa. &. de ↄſti. pecu. ani. ibi poſita.
. e. ſtip. iſta. S. ſicut aut. a. 3. de acq. poſ.qð meo.S.ſi furioſo.
Si ita ſtip. alt
qð unpoſſibile. pu
ta hypocẽtauꝝ.

1o9

rum: ⁊ cogit᷑ eam patrono cedere.

d Siſti. nullo ad m or in ſti dibo yba:
dito. 1 no. ꝙ hic plerũq; em in ſtipulatoibo vba: ex

atr᷑ vnle pꝑ inntlie. raro at᷑ ineſſe tpᷣus vel aditõʒ ex eo
. S eſi ua ſip. q agi aſparebit intelligedum eſt.
ꝓꝑſona nunq:niſi expᷣſſa ſit:ineſſe.
Si ita ſtipulatꝰ fuero:te ſiſti: ⁊
niſi ſteteris aliqͥd dari:qpð ꝓmitten
ni impoſſibile ẽ:etracta ſecũda ſti⸗
pulatõe poꝛ manet vtilis: ⁊ ꝑinde
erit:ac ſi te ſiſti ſtipulatꝰ eſſem.
Leuola.

pupillus ſine tutoꝛis auẽcte

ſtichum ꝓmittat: ⁊ fideiuſſo⸗
res dederit:ſᷣuus at᷑ poſt moꝛam a
pupillo factam vcedat:nec fideiuſ
ſoꝛ erit ꝓpt᷑ moꝛã pupilli obligatꝰ.
nulla em intelligit᷑ moꝛa ibi fieri:
1 znpil. vpbi nulla petitio ẽ: ee at fideiuſſoꝛẽ
ſic naturalii obli· obligatũ ad h: vt viuo hoĩe ouenia
Wrierwor. prefetr tunk ex ſua moꝛa poſten. Aub.
noua. l. j. ein acco duo rei ſtipulandti ita exti
dit fideiuſſoꝛ. vtin tliſſent: vt alt᷑ vtilit alt᷑ inutili
luneun Se terſtipulet:ei qnõ pʒ; pnuſſoꝛẽ ob⸗
ſus. a. ligatum nõ recte ſoluit᷑:qꝛ nõ alte⸗
. Doſt moꝛaz. q riꝰnoie ei ſoluit᷑: ̊ ſue obligationis
non eſt moꝛa vt —= . nHreHen.
ijer. ac. nole ꝗᷓ nulla ẽ.Eadẽ rõne in eo qͥ ſti
chuʒ aut pãphilũ ſtipulat᷑:ſi ĩ vnũ
ↄſtiterit obligatio:qꝛ alt᷑ ſtipulato
ris erat:et᷑ ſi ſierit e eẽ non recte

—

„ IYbi fieri. op. C· de hen. omit.ſti.nuda.ſo.ſpãle in pupillo nã⸗
