rempu.nõ patrimonij ſunt.alłs cõtra.vt.C.e.l.neq; item

fallit pꝛopter liberos.vt ſupꝛa de minoꝛ.l.ij.⁊. C. de m inte.

tem facu ſupꝛa c vecur.l.non tm.S.j.⁊.C.quando pꝛo

uo.nõ eſt nece.l.ſi parer.ac.
0 Ael creati. 1. wiacio. vel etiã de iure. vt qꝛ ſit inopia alioꝛuʒ. vt 3
e vecur. ſpurij. S. j. ⁊ dic ſuf.ſ.in electis. vel vcrens vel adminiſira⸗
tis.vt ⁊ quod cinuſq; vniuer.l.illud.ac.
p Annus.ſfauoꝛis cauſa.reipu.ſic ⁊ alijs dinerſis ranonibus con⸗/

tingu idẽ. vt dicta.

l. ſpurij. S. j. 3 ad trebel. qui filin. S. ſab. ⁊ de vſu

cap.l.in vſucap.ſed regularuer cõtra.vt ẽ v cõdic.⁊ de.nõ pu.⁊. j.
xe iure imuni,.l. maioꝛes. ⁊ 3 de mino.l.iij.S.imuOꝛc7, J.ð ver. ſi g

nicie minoꝛis.

l.ãniculus.item quod de honoꝛibus dicit ⁊ de munere videt᷑ idem.

vt dicto. S. ſab. cũ ceterminatõe que hic ſe.accur.
q Honoubꝰ. ſ. eſt veru annũ pꝛo pleno haberi.

r Mon committitur. id eſt cam dignitas ſine admimſtranone

confertur.accur.

monij ſũt: vel honoꝛes admitti mi
noꝛes nõ opoꝛtet. minoꝛes veniq;
nec vecuriones creãt᷑:vel creati ſuf
fragiũ in curia ferüt. Annꝰ aũt
viceſimuſquintus ceptus ꝓ pleno
habet᷑.hoc enĩ in honoꝛibus fauo⸗
ris cauſa cõſtitutũ eſt: vt ꝓ plenis
inchoatos accipiamus. Sed 2 in
his honoꝛibus in qᷣbus reipublice
cura quidẽ his nõ cõmittit.ceterũ

cũ dãno publico honoꝛẽ eis cõmit

ti nõ eſt dicẽdũ:etiã cũ ipſius per⸗
BVem.
J quis magiſtratus ĩ mum⸗
ciipio creatus:munere iniun
cto fũgi detractet: ꝑ pꝛeſidẽ munꝰ
agnoſcere cogendus eſt:remedijs q
bꝰtutoꝛes quoq; ſolent cogi ad mu
nus quod iniunctum eſt agnoſcen⸗
dum. Ogeſt.
Onoꝛem ſuſtinenti munꝰ im
pom: vel inferri non poteſt:
munus ſuſtinẽti honoꝛ eferri po⸗
teſt. Dem.
Tgradatĩ honoꝛes deferãt
edicto:⁊ vt a mioꝛibꝰad ma⸗
ioꝛes puemiat᷑ epiſtola diui pij ad
titianũ expꝛimit᷑. Etſi lege mu
nicipali caueat᷑:vt pᷣferãt᷑ ĩ honoꝛi
bꝰ certe cõditõis homines:attamẽ
ſciẽdũ ẽ hoc eſſe obſeruãdũ: ſi ido⸗
nei ſint:⁊ ita reſcripto diui marci
cõtinekł. Quotiẽs penuria ẽ eoꝝ
qͥ magiſtratũ ſuſcipiunt ĩmunitas
ad aliqͥd infringit᷑: ſicuti diui fres
reſcripſerunt. Repꝛoban poſſe
medicũ a republica:ꝙᷓuis ſemel ꝓ⸗

ſ Iqms
cogẽdꝰ
eſt. ⁊ ſi non co⸗
gitur. t tenet᷑.
vt ð ad munic.
lucius ĩ pꝛin.
t Agnoſcen⸗
dum. facit. C.
de ſuſpec. tu.l.
lij. 1 de adm.
tu. l.j. ⁊ inſti.
e ſatiſ. da. t.
p. ⁊ in aui.ð lᷣ
ſen. cam. F. inre
ri. ⁊. C. de pig.
l.noĩatoei.
u h Hnoꝛ
munꝰ.
extra oꝛ. vt uõ
ſit cõtra. j. e. l.
fi.S. binꝰmodi.
vel ibꝛ in eo pa⸗
trimomali qoð
rebus imponit᷑
in alijs regula
riter ſecus vt H̊
⁊ ſic eſt ar. hic
ꝙ cõſules non

ebent ſoluere

collectã. Itẽ ꝙ;
duo onera quis
ñ debet ſuſtine
re. vt S ad.l.ro
di.de iac.l. na⸗
uis. S. qd ergo.
ſed hic ſtaum ẽ
ar. cotra. quod
pꝛe. diuns. Jtẽ
pone exempluz
S ao mumci. l.
municipes.
x u Z gra⸗
daum.
edicto pꝛetoꝛis
⁊ accipe expᷣmi⸗

tur ꝙ ẽ. j. ⁊ fa
cit. C. e. l. j. et

j.e.honoꝛ.S. ge
rendoꝛu. ⁊5 de
neg. ge. q̃ vtilui
in pri. ſed arg.

cõtra gᷣ ti.ij. ho
noꝛes. ſo. vt ibi

vel ibi nõ eram
idonei. vt..e.
l. honoꝛ. S. fi. et

j pꝛopi. .

y Et ſi lege. cõdinonis homines. puta ſemioꝛes vel qui in albo
pꝛecedunt.ad quod S. t.j.l.j.⁊ fide inſtꝛu.l.ſfi.vel aliqua pꝛoge
mes. attamen ⁊c. ⁊ facit infra.t.j.l.ij.S.antepe.⁊.S.pe.⁊ fupꝛa.e.

l. cotem.S.fi. ac.

l. reſcripto in pꝛin. a infra pꝛoxi.S.item.ar.contra ſupꝛa d publi.

3 NQnotiens. infringitnr. vt a. . e. honoꝛ. S. fi. 1. l. eſtimationeʒ
S. fi. 2 ti. ij. l. tij. S. ſpurios. 7. 1. eos. 7. . qui exate. l. ij. in fi. li.
x.a ſnpꝛa pꝛoxi.S.⁊ in aut.quomodo opoꝛ.epiſcopos.S.quariam
⁊ ar.ſupꝛa de public.cotem.S.ſi.ſed in caſu iallit. vt infra de iure

imuni.l.ij.in ſi.

a Repꝛobari.ſi cauſa repꝛobandi ſubſit. vt hic. . C. de pꝛofeſ.

me. l.ij. ⁊ in aui.de colł.S. iubemus.a 3 æ excu.t. ſed ⁊ repꝛobari

.

in pꝛin. als cõtra.vt g̊ ce neg.ge.pomp.a dic vt ibi. accur.

b Eos. pꝛimus, I. a. b. c, vt 1. J.I. j. l. ij. in fi.ac.

ins olii⸗
a NNe
(Kreind.

VrnAralic

—ʒ

lümme

ℳrſus⸗
Amhne
ſuſeeg
n zt.
funlie
ſctoß ema⸗
wwonnbus
i ſucceoi⸗

b M.
ſun

ſer lcpeu.
ſuranen talu
cla ge ine
npnnfüͤt xt
ins gunpli
zaf dleni
in mar. et
Alge. nc co
ilſue tnet
lat egud.
ſi neicis no

EErCGrn⸗

Nel e lany
.

d K

NN N

WNR K
Wannhote
nngte
libet ſeut
boletom
ſunnpiu. po
1cod vubi
1ſce glis.
in heleſtpen
ne vapume
Nige. Nirs.
munerum§.

l d rid

C

daik.hri,

Giarnz. e
lanonesn e
ſene poo pon

MWinbhtaal
dlrur iann
iolk.aat,

ſe,ſiunt
bſmune

Wirs.

Ahoron

ircee
Föſitn E
Aetſe
oleni.
Woneng
de ſ
RMNNY
„Kau,
re
I. gan
Mkün
Nram
pwreme
3 Mul
unnis
11 Zo
n.
donpuns
1unpinn
giſi
t⸗Clt
ſelnge
mill
ug ul
uiſic
mitin

Ppus ln
nninmn
nn r .
ſpinſic
fung

attunn

tiau,
s
une

t
e

4 4
unan

ℳ.

e q Eli mmneris. quo ad munera pone exempl. vt æ. . ti. j.
ſextum. S. j. .l. nij. 1. l. in honoꝛibꝰ.S. muneris. ſed a ideʒ
m tutoꝛe pupilli.vt ſupꝛa de excu.tuto l.ſpadonem.S.qui accepe

rit.accurſius.

d Zd tempus. 1, pꝛ0 tpe. vt 7. J. c.j.hi qui, ſed oꝛdinaria ſic vt

duo.
e u Matio.
familie
ſüt ergo ñ emã⸗
cipaus. ſed lar.
ge pꝛio ommbus
alijs de ſuccedẽ⸗
tibus ponit fa⸗
milia. vt ⁊ parʒ
.j. de iure imu.
l.j. ⁊.uij.
f b ODnoꝛ.
en ſenn
ptu. quia aliq
facit ſuo ſünen .
ſunt emm talia
2 glia que ſine
ſumptu fiũt. vt
habes exemplũ
S. e. l. j. S. j. 7. ij

73 mtier. et

re.l. an tepe. in
ſi. a.l.pe.naʒ cõ
ſul iuſticie ienet᷑
habere equũ. ſ
alij mdices no
cogut᷑. vi ſubij⸗
cu.
g Erogatio⸗
ne. 1. ſine ſum⸗

pin.

h Munꝰ. cũ
ſumptu. vel en
am nine ſũptn.
nam põt eſſe lex
in ciunate vt qᷣ
libet faciat am⸗
baſiatam ſuo
ſumptu. poteſt
quod publico
⁊ ſic te alijs.et
iia vel eſt perſo⸗
nale vel pꝛimo⸗

niale. vt ifra. l.
munerum. §. le

gati.de pꝛiuato
dicit. j. pꝛoxi.S.
i Viaruʒz. col
lationes.i. con⸗
ferre pꝛo p̃ᷣdijs
od tributa.⁊ ſic
accipitur ĩ aut᷑.
ð colł.⁊ facit.j
e ver. ſig. pupil
lus. S. mun, et
infra.ii.j. iunt
munera.
K Se honou
bus. uem lex. 1.

cõſuetudo. ⁊ fa B —,—“
cit ad. S. S ti.ij.l. ij. S. pe. . l.honoꝛes.S.is qᷓ. a.l.eos. ⁊. C. lſi ſer⸗

batus ſit:diuus magnus an. cum

patre reſcripſit. Eos qͥ pꝛimis
litteris pueros inducunt:nõ habe
re vacationem diuus anto. reſcri⸗
pſit. Abol.
Vi muneris publici vacatõ
datur nõ remittit᷑ ei:ne ma⸗
giſtratus fiat:quia id ad honoꝛem
magis q; ad munera ꝑtinet. cetera
oĩa que ad tempus extra ordinem
exigũt᷑:veluti munitio viarum ab
huiuſmodi perſona exigenda non
ſunt. Bem.
Acatio itemq; ĩmunitas q̃
liberis ⁊ poſteris alicuiꝰ da
ta ẽ:ad eos dũtaxat pertinet qͥ eius
familie ſunt. Aliſtra.
Onoꝛ municipalis eſt admi⸗
niſtratio reipu.cuʒ dignita⸗
tis gradu:ſiue cũ ſumptu: ſiue ſine
erogatiõe contingens. Munus
aut publicũ aut pꝛiuatũ.ẽ publi
cũ munus dicit᷑ quod ĩ adminiſtrã
da rep.cũ ſumptu ſine titulo digni
tatis ſubimus. Viarũ mumitio
nes pꝛedioꝛũ collationes non ꝑſo⸗
ne ſed locoꝛũ munera ſunt. DBe
honoribus ſiue muneribꝰ gerẽcdis
cum queritur: in pꝛimis cõſideran
da pſona eſt eiꝰ: cui efert honoꝛ:
ſiue muneris adminiſtratio. item
oꝛigo nataliũ facultates quoq;: an
ſufficere iniuncto muneri poſſint.
itẽ lex 'm quã muneribus quiſq;
fungi ebeat. Pleber filiuſfa. pe

riculo eius qui nominauerit: tene

bitur:idq; imperatoꝛ noſter ſeue.
auguſtus in hec vba reſcnipſit. Si
in numero plebeioꝛũ filius tuꝰ eſt:

uus aut li. ad di. aſpi.l.j. .is⸗ mamni. n. non tm̃.S.fi.⁊ quod
cmnuſq; vmuer.l.iij.⁊.uij.⁊..S.gerendoꝛu.g.
1 ben tenebit⸗ ſubire munus. ⁊ mii erit ſoluẽdo reipu. tene
biur nommans .a facit. C. cæ filijſſa.l. fi. accur.

me Debeas.i.periculũ ꝓ honoꝛe tqꝙ; ſideiuſſoꝛ. .
2 Seregemmt,ermo. or 1S. e. vt gradati.⁊. C.e.l.j.ſed cõtra

S de ccor.l.honoꝛes in pꝛm.ac.

o Honoꝛes põt. vt 1. C. de aſſeſ. l.nemo de wmeſticis. ⁊. C. de

cæcur.l.quis iamẽ. ⁊..e.l.eſti.in fi.⁊ eſt ratio ne frequentia hono

tisc. vt in aui. ien. cimni. S. fi⸗ ałs cadit mn.l. iulam. vi. .

ad.l. iuł. am. l.. niſ vt infra pꝛoxi. S. mii.

vt in aui. ve deſenſo. ci

p Illud. creentur. ad hoc g ve gradatim.S.quot. cũ cõcoꝛ. ſed cõtra

I. e.l. ſponte in pꝛin.
qꝗq e Z ſi finum. defuncto patre.

cᷓ innitus honoꝛes ex pſona filij
ſuſcipere cogi nõ debeas:tñ reſiſte

re quo minus patrie obſequat᷑: pe⸗

riculo eius qui nominauerit: inre
patrie poteſtatis nõ potes. Ge
redoꝛũ honoꝛũ:nõ ꝓmiſcua facul
tas eſt:ſed oꝛdo certus huic rei ad
hibitus eſt. nã neq; pus maioꝛem
magiſtratũ qͥſq: mſi minoꝛẽ ſuſce⸗
perit gerere põt: neqʒ ab oĩ etate:

neqʒ cõtinuare qͥſqʒ honoꝛes pot.

Si alij nõ ſunt q honores gerant:
eoſdẽ cõpellẽdos qͥ geſſerũt cõplu⸗
ribus cõſtitutionibus cauet᷑. diuꝰ
etiã adria.de iterãdis muneribꝰ re
ſcripſit in hec yba. Illud cõſen⸗
tio: vt ſi alij nõ erũt idonei qui hoc
munere fungant᷑:ex his qͥ iam ſun
cti ſunt creentur. Aulus.
Tſifiliũ cecurionẽ pat᷑ eſſe
voluit:tñ vefuncto honoꝛes
qui filio ccurioni cõgruẽtes poſt
moꝛtẽ patris obtingerẽt:ad onus
coheredis filij nõ ꝑtinẽt:cũ eidem
curiom ſufficiẽtes facultates pa
terreliquerit. Alulus.
Stimationẽ honoꝛis aut᷑ mu
neris ĩ pecũia ꝓ adminiſtra
tõe offerẽtes:audiẽdi nõ ſũt Qm
ꝓ honoꝛe pecuniã ꝓmiſit:ſi ſoluer
eã cepit:totã pᷣſtare opis inchoati
exẽplo coactꝰ ẽ. Inuitus filiꝰ ꝓ

pfre rẽpublicã ſaluã foꝛe cauere nõ

cogit. Befẽſionẽ reipublice am
plius ꝙᷓ ſemel ſuſcipere nemo cogi⸗
tur.niſi id fieri neceſſitas poſtu⸗
ler. FExrmog.
Ponte pꝛouincie ſacerdoti⸗
um iterare nemo pꝛohiber.

r Eum eidẽ. ma

xime. ad qð ad
muni.luciꝰ.S. ideʒ

rñ.⁊ S fam. herc.

ſi filio.S.pomp. et
Z.l.uij. S.fi. nec ob
ſtat. C. æ pericu.
ſucceſ. paren.l.j.
quia ibi viuẽte pa
tre accepit filiꝰ ho
noꝛes.
e Stimatoez.
piꝛo adme⸗
miſtratioe habẽda
vel omittenda.
QAudiendi.ĩmo

7 pecuni pmmſſa,

dare honoꝛ eſt. qꝛ
cogunt᷑ ſubire. vt
J.xæ pollicu.l.ĩ pꝛi
uatis.j.rñ. ⁊ facit
C.æ excu. mu. il⸗
l. j. S. iteʒ ſolent. 2

Lꝑ tuteł.l.in eos.

u Dm. eaz cepe
rit.imo ⁊ ſłe nõ ce⸗
perit. vt.j. de pol⸗
licit.l.j.S.j. cotra
ſo.ſub. ̊ maxime.
vel ſol. vt ibi.
x Inchoari. ab
ceodẽ qui pꝛo hono
re pecumam ꝓm

ſu. vt. j. de poilici.
l. ſi quis ob hanc.

vel dic ꝙ pomt ali
um caſum in eo qͥ
opus pꝛomiſit.qmi

2 ipſe inchoando

incipit teneri.⁊ ſie

mtellige eiſdẽ duo

bꝰ modis.j.de pol

li.l. totiens/S. j.

y Innitus. 7. de admi. re. ad ei. perti. l. ij. . fulum. 7 facit &̊ & li.

agno. ſi quis ali.S.ſi parens.2 5. e. honoꝛ. S. plebe. 7. 1. 7 qui oꝛng. F.

ꝙ pater. fallit aũt in hoc caſu.vi.C.qui numero.ii.l.fi.ac.
3 SDeſenſionẽ.nemo cogit᷑.vt ⁊ 8.e.l.honoꝛ. S. pe. cñ cõcoꝛ.ſed ſpõ⸗

te poteſt. vt.j.l.pꝛoxi.accur.

ſ DSonte. ſacerdotium.dignitas eſte vt ⁊ ſupꝛa de naturalrli.l.

iI. nec ob. ſupꝛs e. honoꝛ. S. fi. quia hic ſpecisle. non dico e hie
alij leſinant.qmia tunc etiam coguur. vt ſupꝛa.l.honoꝛ. S. fi. vel veri
us ibi ee honoꝛe ſiue ſumptu hic autem cum ſumptu. e quod ſupꝛs

l.honoꝛ in pꝛin. 2 5. l. ꝓpxi. in fi. 2. J. t. j. l. ij. 1 qo

qui ſpome mu.ſub.l.j.⁊.ij.⁊ S.t.jj.in ſi.

inõ. ⁊2. . de hie

HNAE 1

R N erobeg⸗ —
.

g Immums. po
teſtate. nã ſi foꝛte
emaãcipatus cõen/
tiendo ei pater nõ
obliga et᷑. vt S ad
muni.l.quotiens.
7 facit. C. ð fił.fa
mi.l.j.ac.
b Löpellit. 8 de
li.agno.ſi qͥs.S.nõ
tm. ⁊ S.t.ij. hono⸗
res in fi.
c m Anerũu. p
petrat. vt
7 3. E. l. j. §. j.
d Calendarij. 1.
qui deputãt᷑ nõibꝰ
faciẽdis.vt gᷣ de le.
e NQueſtura. vt ſi
qͥs pꝛeeſt pecunie q̃
rende.alłs eſſet ho
noꝛ. vt S ce of. que
ſto. l.j.S. fi. ac.
f Zyronũ.1. no
uoꝛu militum.
g Pꝛoductio. ad
poc S infa. atble
tas. ß 3. C. e. l. nij
ſo. ibi a ſe ⁊ ſũptu
ſuo hic publico.
b Peume. ſ. P⸗
uehend. vt. J. ti. j.
l. ij. S. quẽ ua.
1 Behicularis. S
l.j.in pun.oↄtra ſo.
hic pubuco.ibi ſuo
ſumpfn.
k Pꝛohibitio. al
ꝓhibitio.i. qui ꝓ/
hibet exigi ab his
a quibus exigi nõ
debet. alij habet an
garioꝛũ pꝛebitio.⁊
eſt pꝛimomale mu
nus. vt. j. ti. j.l.
ſunt munera.
lFrumẽti. de pe⸗
cuma publica ⁊ ſic
nõ eſt cõtra ſupꝛa
l. j. S. j.
m Harũ ſpẽrũ.
1. olei a frumẽti.
n Publlci bal. 2
eſt ſoꝛdidũ. vt.C.
de epiſ.⁊ cle.placʒ.
o Irenarche pꝛe

ficitur. vt miutes

qui vadũt perqui⸗
rendo latrones. vt
8 de cuſto. re. diuꝰ
2. C. e irenarchis
l. x. l. j.
p Itez epiſcopi.

7 venglibus reb?.
puta carmbus pꝛe
ſuut vt iuſto pcio
pꝛebeantur. vt ⁊2 G

e of. pre. vr. l. j.S
cura. ⁊ facit. C. de
epiſ. audi. l. j. Jteʒ

no. ſtam pꝛecium
his quibus hbomi-

nes comumter in⸗

digent. viſic publi

ca vtilitas pꝛeſeꝛa
tur puate. vt 1. .

=

Immunis ab honoꝛibus ⁊ mu
neribus cinilibus ſi vecurioni cre
ato filio quem habet in poteſtate
conſentiat muneribus ⁊ honoribo
ſumprus ſubminiſtrare filio com⸗
pellitur.

Vnerum ciuiliuʒ triplex
diuiſio eſt. nam quedã mu
nera perſonalia ſunt: quedam pa⸗
trimonioꝛum dicuntur: alia mix⸗
ta. Perſonalia ſunt que animi pꝛo
uiſione ⁊ coꝛpoꝛalis laboꝛis inten
tione ſine aliquo gerentis detri⸗
mento perperrantur: veluti tute
la ⁊ cura.calendarij quoq; curatio
et queſtura in aliqua ciuitate in⸗
ter honoꝛes non habetur: ſed per⸗
ſonale munus eſt. tyronum ſine e⸗
quoꝛum pꝛoductio: ſi qua alia
amimalia neceſſaria pꝛoducenda
ſunt: vel res pꝛouehende: ſiue per
ſequende ſunt: vel pecume fiſcales
ſiue annone vel veſtis perſone mu

nus eſt. curſus vehicularis ſolici⸗

tudo: item angariarum pꝛohibi
no:perſonale munus eſt: cura quo
q; emendi frumenti et olei etiam
harum ſpecieruʒ curatoꝛes: quos
grec. greci appellat: crean mo

ris eſt. inter perſonalia munera in

quihuſdam ciuitatibus numeran
tur: ⁊ calefactio publici balnei: ſi

ex redditibꝰ alicuius cinitatis cu

ratoꝛi pecuma ſubmimſtratur: ſed
7 cura cuſtodiendi aqueductus ꝑ
ſonalibus muneribus aggregatur
irenarche quoq; qui diſcipline pu
blice 1 coꝛꝛigendis moꝛibus pꝛefi⸗
ciuntur: ſed et qui ad reficiendas
vias eligi ſolent: cũ nihil ð pꝛopꝛio

patrimomo in hoc munus confe⸗

rant. Ytem epiſcopi qmi pꝛe⸗

ſunt pani ? ceteris venalibus reb-

que ciuitatum populis quotidia⸗
num victum vſui iungunt: perſo⸗

nalibns muneribus funguntur.
DODu annonam ſuſcipit vel exi
git vel erogat: ⁊ exactoꝛes pecunie

pꝛo capinbus perſonalis muneris
ſolicitudinem ſuſtinent: ſed ⁊ cura
toꝛes qui ad colligendos ciuitatuʒ

publicos redditus eugi ſolent: per

ſonali muneri ſubiunguntur: hi
quoq; qui cuſtodes edium vel ar⸗

KRchadi?.

cheote vel legographi vel tabula⸗
rij vel xenoparochimi: vtĩ quibuſ
dam ciuitatibus: vel liminarche
vel curatores ad extruenda vel re
ficienda edificia publica:ſiue pala
tia ſine naualia: vel manſiones de
ſtinantur. Si tamen pecuniaʒ pu
blicam in operis fabncam erogãt
⁊ qui faciendis vel reficiendis na⸗
uibus vbi vſus exigit pꝛoponũtur
muneribus perſonalibus aſtringu
tur. camelaſia quoq; ſimiliter per
ſonale munus eſt. nam ratione ha
bita ⁊ alimentoꝛum ⁊ cameloꝛum
certa pecunia camelarijs dari ve⸗
bet: vt ſolo coꝛpoꝛis miniſterio ob
ligentur:hos ⁊ alio oꝛdine vocari:
nec vlla excuſatione liberari: miſi
ſola leſi ⁊ inutilis coꝛpoꝛis infirmi
tate ſpecialiter ſit expꝛeſſu;ʒ. Te
gati quoq; qui ad ſacrarium pꝛin
cipis mittũtur. quia viaticum qoð
legatiuum dicitur interdum ſolèt

accipere:ſed ⁊ inconſtrategri ⁊ pꝛi

ſtinoꝛum curatoꝛes perſonale mu
nus ineunt. Befenſoꝛes quoqʒ
7 quos greci ſindicos appellant:
qui ad certam cauſam agendam
vel vefendendam eliguntur: labo⸗
rem perſonalis muneris aggredi⸗
untur. Judicandi quoq; neceſ
ſitas intra munera perſonalia ha⸗

betur. Si auteʒ aliquis fuerit ele

ctus vt compellat eos qui pecum⸗
am publicaz poſſident ſternere vi

am perſonale munus eſt. pari mo⸗
do qui acceptandis ſiue ſuſcipien⸗

dis cenſualibus pꝛofeſſionibus e⸗
ſtinantur ad perſonalis munens

ſolicitudinez ammum intendunt.

magiſtrophoꝛi quoq; qui anathe⸗
tas in certaminibus comitantur
⁊ſcribe magiſtratus pſonali mu⸗
neri ſeruiuunt. Patrimomo⸗
rum ſunt munera que ſumptibus
patrimonij et damms adminiſtrã
tis expediuntur: elemphoꝛia et ho
ſpitatura apud alexandrinos pa⸗
trimonij munus exiſtimantur.
Suſceptoꝛes quoqʒ vini per pꝛou

ciam aphricam patrimoni mun?
gerunt. Patrimonioꝛum auteyʒ
munera duplicia ſunt: nam queda
ex hbis muneribus poſſeſſionibus

ſiue patrimonijs indicunt᷑: veluti

fi. 7 ſupꝛa ꝓ ſoc.
l. achone. J. la⸗
beo cum cocoꝛ.
7 ſic non ob. ſu⸗
pꝛa re. amo. l. nñ
enim nec.C. de
iudi. 1. nemo. B
videiur obſtare
ſupꝛa ad. l. iut.
e an. l. iij. H die
ꝙ ibi nõ erai ve
nale. hic ſic. vel
hic ad paueʒ fa⸗
ciendum ibi ad
negociandu. vł
ad equos alen⸗
dos non homi⸗
nes. ac.
q MQui amno⸗
naʒ.hi quoq; cu
ſtodes. nocturm
foue vigiles. et
dic ꝙ bec ſunt
noming piona⸗
liũ munerum.⁊?
accipe verbũ de⸗
ſtmanter. quod
eſt. . ad oia ſe⸗
quẽtia.
r Ziminar⸗

che. de li. ca.

l. nõ ic irco.
ſ EUenda.
ges. veltruẽda.

4 oalacia. acd

hoc S ðᷣ of. ꝓcõ
u Expꝛeſſnz.
ab e s.
x Legati lega
tiuũ.i. vie 2 ilu/
neris diſpẽdiũ.
vt. j. de le. l. ij. ĩ
fi. ⁊ ſi cer. pe.
l. cũ filꝰ. ⁊æ S ad
mu. I. nuto.
y Euratoꝛes.
lemꝑ dic ſũptu
pubuco. ac.

3 vekeſoꝛes.

eligur vt aciões
7 ſic ſindic“ ad
oẽs. actoꝛ etiaʒ
ad vnã. vi HB. 7
no. ð qoð cuiuſq;
vniuer. l. j. S.⸗
7 Jugicandi-
neceintas.ſic S
de aduoc. di. iu.
ſcimꝰ. ⁊ ĩ aut. vt
iudi. non ex. ſa.
iul. a. J. e. l. pe.
S. duo. h gr. con

tra 8 d arbi. l.

uj. §. ta meili.
9 Pecun iam

pu. ad qo S que
ggdmodu ier. a⸗

Imt. l. ſi locus.
x Piimomo⸗
rũ ſut.iuſcepio⸗/
res. qᷓ bet vala

vel wmu vbi vi

nuũ pubuicuʒ po⸗
nat ſine laboꝛe

——

lxanil
otI⸗

Mn.

lannulgis
tronori,b
lpe.

Po te⸗

(iel fmn

Ppgianft⸗

fligäpe

ennul.

„

Piivlde
64
Ahnrns.
ſegcs G
Ooac Wiwe
orre
Apwoveno
prsrare
fra. t)hi
lſunsmn⸗
d ure imi
enper n

o. Clj lg

ulte conrar

iibnrontts

Ulegiſg mbn
eo imumta
mmernzrep
Inthr. pt.C.
amnomb?,
mcuatis, et.
Nlllius ,.l
h. 7.l. cnn
oa.l. omne
. prini,
lelj.1, C.
nl ij. 1,.
ma cen. ⸗
nntato.7..
ignmndo,: .

d
ng inen

1 .
mwani
knoncbn

RN . .
Mnegmol

uirc⸗
Whhen5
rhie⸗
Wla.
dnlijg
Eienft
WheieA
Nune
Cnamnb
rniͤr
Rest
4 (nm he
1 Er.
(Am
Aemarn
Ans
eNt
Wufe
limmn!
WNä
fumm
K.
1 Lmiur
“
Ic
ſANudd.
A. amit.
1 Pca. A
did et ge
Lench,
R.
4 Lnn
1.j.alelgt
röl ,
ifle
A.
Aimus
n n ſhu
piin
i
1llus⸗
ohhn,

— — — —

—

1 M.
(iiti
Muin
WL1
pantt
Kumel
us
Als
ath
⸗

a Patrimonioꝛũ autẽ. vel mule. talia pꝛebent ad onera publica
poꝛtanda. a ſemper dic ſine laboꝛe perſone. accur.
q lehendi. ałs verẽdi. . .r
eq; municipes. quid ſit municeps habes zᷓ ad muni.l.j. qͥs
incola.j.de ver.ſig. pupillus.S.incola.

d Eoso. qui S
ad mui. filij. S
figcgd.
e eterani.

ſub. etiã vt ⁊¶.

pꝛoxi. neq; vete
rannez.
fAunerib?.
patrimonialibꝰ.
vt 7 S. e.cura.S
fi.⁊ infra.t.j.l.
ij. S. que pꝛimo
nioꝛu. ⁊.l. ſunt
S. fi. 2. l. his ho
noꝛbus in pᷣn.
ſed perſonalibꝰ

multis ex cauſiſ

vtr infra.t.j. ꝑ
totum.
g eteranꝰ?.
de priuilegijs
veteranoꝛũ.l.ij
7. l. vie.
b Alius ve.

vt 7 Z. e. l. Fſcri

pto. S. fi. ⁊ infra
t. j.l.ij.S.q̃ pa
trimonioꝛum. 2
C. de mu. pa. l.
.ij. 7. Ij 2.1. ne
q;. ac.

1 BSubmxnus.
ſiquideʒ quiſqq;

publica müera
ſubire cogit᷑. m
n pnuuegio pᷣn
cipis relaxet᷑.vt
lI. ſunt mu. 7. 7.
e iure imu. I.
ſemper. S. pꝛiui
legia. cuz leges

multe contrarie

7 obmantes pꝝ

uilegijs tribuẽ

les ĩimunitatem
muneruʒz reperi

antur. vt. C. de

ecuriombꝰ . l.
vacuatis. et.l.
nullius.⁊.l.qui
cũq;. ⁊.l. curia
les.⁊.l.omnes.
7. C. vt in ẽp.
ſpe. l.j. ⁊. C. de

quibus mu. vel

pꝛe. l. ij. 2. £.
le agri. ⁊ cen. ĩ⸗
munitates. 7. I.

— .

agminales equi vel mule ⁊ ãẽgarie
atq; vehendi.huiuſmodi igit᷑ obſe⸗
quia:⁊ hiqui neq; municipes neq;

incole ſũt: agnoſcere cogut. Sʒ 7

eos qͥ fenꝰ exercent: ſi veteraniſint
tributões eiuſmodi agnoſcere de⸗
bere ſepe reſcriptũ ẽ:ab huiuſmõi
muneribꝰneq; pmipilaris neq; ve
teꝛanꝰ aut mies:aliuſue qui puile
gio aliqͥ ſubmyus ẽ. nec põtifex ex⸗

cuſat. Pꝛeterea habẽt quedam

ciuitates pꝛerogatiuã:vt hi qui in
territoꝛio earũ poſſident: certũ qͥd
frumenti pꝛo mẽſura agri ꝑ ſingu⸗
los annos pꝛebeãt:quod genꝰ col⸗
lationis munus poſſeſſionis eſt.
Mixta munera vcapꝛoticos de
capꝛocie: vt herennius modeſtinꝰ
7 notãdo ⁊ diſputãdo bene ⁊ opti⸗
ma ratione vecreuit.naʒ decapꝛoti
cos a pꝛoti tributa exigẽtes: ⁊ coꝛ
poꝛale miniſteriũ gerũt: ⁊ pꝛo mu
neribus vefũctoꝛũ fiſcalia trimẽ
ta reſarciũt:vt merito inter mixta
hoc munus numerari vebeat. ſ ea

que ſupꝛa perſonalia eſſe diximus

ſi hi qui fungunt᷑ ex lege ciuitatis
ſue vel moꝛe: etiã ꝙ ĩe pꝛopꝛijs fa⸗
cultatibus impenſas faciũt: vel an
nonã exigentes dſertoꝛũ pꝛedioꝛũ
dana ſuſtineant:mixtoꝛũ definitõe
cõtinebũt᷑.hec omnia munera que
trifariã diuiſimus:vna ſignificati
one cõpꝛehẽdũt᷑. nã ꝑſonalia ⁊ pa⸗
trimomioꝝ ⁊ mixta munera ciuilia
ſeu publica appellant᷑. ſiue aũt pſo
naliũ dũtaxat ſiue etiã ciuiliũ mu
nerũ ĩmumtas alicui acedat᷑: neq;

k Pontifex. ergo nec clericus nec eccleſie. quia vt pꝛedia poſſide
an a lege humana eſt. ſed quod eccleſia ⁊ pꝛo ea ius vcimationis

⁊ pꝛimitiarum ho

c a lege ci.⁊ ideo pꝛopꝛie pꝛincipi pꝛo ſuo epiſco/

vo ſubſit.vt hic.vt.C. v ſacroſanc.eccl.l.ad inſtructionem. 2. l.

ſacroſancta.a.C.
ſi vero quis.⁊ de

de epiſ.a cle.l.de his.⁊ in aui.de alie.⁊ emphi.S
eccleſiaſti.n.S.ad hec.⁊ in lecre.xj.q.j.c.ſi qui.

c. iu ergo. ⁊.c.ſi tributũ..c.magnũ quidem eſt. .
DPeꝛeterea. poſſidẽt. pꝛedia. ⁊ facit S ve vſuf. ſi pẽdẽtes. S.ſi qͥd.
m Mixta. vcapꝛocie grecũ. ac.
n Decapꝛoticos. hoc expone vt S.l.iij. S. decapꝛothos.

P. Emuatis ſue. nam lex dicitur. vt Z de le. ⁊ ſe. cõ. l, cam ee con

ſuemndine. , l, de quibus.

— Varanove ,„ E

p Dubli ca. ↄppellt᷑..i.j.in honoꝛſbus.S.qni publica.
q Ab angarijs. j. t. j. l. his honoꝛibꝰ.S. angarioꝛũ.

r Recipiendo. dic vt.j.i.j.l.p.S.duo.ac.

ſA capitatõe.licet ergo capuatio ſit perſonale.qnia pꝛo capite pꝛe⸗
ſtatur. 2 ab alijs perſonalibus per pꝛiuilegiũ qiis excuſat᷑ ab hoc tñ

ab annona neq; ab angarijs neq; a

vehẽdo neq; a naue neq; ab hoſpi⸗

te recipiẽdo neq; a capitatõe: exce/
ptis militibꝰ ⁊ veteranis excuſare

pñt. magiſtris qͥ ciuiliũ muneꝑꝝ va
cationẽ hñt:itẽ grãmaticis ⁊ oꝛato
ribus ⁊ medicis ⁊ philoſophis: ne

hoſpuẽ reciperẽt a pꝛicipib⸗ fuiſſe
imunitatè indultã: ⁊ pius veſpaſia

nus ⁊ diuꝰ adrianꝰ reſcripſerunt.

De vacatione et excuſatione

munerum. Rubꝛica.

Mnis excuſatio ſua eqͥtate
nitit᷑:ſed ſi ptẽdẽtibꝰ aliqᷣd
ſine iudice credat᷑:aut paſſim ſine

tẽpoꝛis pᷣfinitõe: ꝓut cuiq; libuerit

permiſſum fuerit ſe excuſare: non
erunt:qui munera neceſſaria in re
bus publicis obeant. Quare ⁊ qui
liberoꝛũ incolomiũ iure a muneri
bus ciuilibus ſibi vendicãt excuſa
tionẽ:appellationẽ interponere de
bent:⁊ qui tempoꝛa pꝛefinita ĩ oꝛ⸗

dine in eiuſmodi appellatione per

agendo non ſeruauerint: merito
pꝛeſcriptione repellũtur. Qui
excuſatione aliqua vtuntur quo⸗
tienſcunq; creati fuerint: et ſi iam
ante abſoluti ſunt neceſſe habent
appellare: ſed ſi per calumniam 2
ſepius idem aduerſarius vexan⸗
di gratia eius quem ſcit perpetua
vacatione ſubmixum:vt faceret ꝓ⸗
batus erit ſumptus litis exempio
ecretoꝛum pꝛincipalium pꝛeſtare

c Incolomm. j. I. ij. S. numerus.

non. qꝛ dãnuʒ eſſer
fiſci.vt.C. de pꝛeci
bus. l.nec dãnoſa
2. C. ſi contra ius
vel vti. pub.l.fi. ⁊⸗
C.d vec. ⁊ cõ.l.
quicquid.
Veterams. ve⸗
teranus ergo excu
ſatur a nauium fa
bꝛica. vt ſupꝛa de
veteranoꝝ pꝛiuił.
l. fi. 2.l. pe. ſed nõ
a ſua naue qn ſer⸗
niat niſi cõcedatur
imunitas.
u Poſſunt. ſacis
3.S. ab hunꝰ cum
concoꝛ.
x Et medicis. vt
C. de epil. cler. l.
J. accur.
y Phuoſophis.

als ergo teneren

vt infra.i.j.l.ĩ ho⸗
noꝛibus. S. p. 2 de
pꝛofe. l. p. 7. l. fi. ex
ſacit. C. depꝛofeſ.

2 me. I. medicos ?

EC.d excu.tuto.ſi
mu.pa. ꝓfeſſio.
3 Rubꝛica. 5 va

catione ⁊ excuſatu⸗

one munerum.
0 Mnis. u
dice. id eſt
ſine cauſe cognitio

b PHbeant. 1. ſu⸗

beant. quod maluʒ

eſſet. vt ſupꝛa ð oꝛi

gi. ur. l. ij. S. poſt
oꝛiginem.

d Debent. vt ſupꝛa qn ap. ſi.l. . S. alia. 7. E. de mune. pa. I. nõ vide
tur. ⁊.j.biduo.⁊ S qñ ap.iit.l.j.S.quod in ſeniẽtijs. H
ePꝛefimia. duoꝛum menſiuʒ. vt. C. xe tempo.⁊ re.ap.l.j.
fPaeſcriptione.C.æ excu.tuto.l.teſtamento.ac.

g OQni abſoluti ſunt a puma electione.
h Appellare. a ſecunda electione.

i Et ſepius. C. de epiſ. audi.l.iij. in fi. accurſius.
Kk Ut faceret. ſcilicet cauſa vexandi ałs vi illum faceret. ⁊ dic ꝓ pꝛo

batur eo ipſo ꝙ obnnet modo. vt.C. e cæcurio.l. ij. . E. de ſumptu.
recu.l.j.li.x.⁊ ſupꝛa de iudi.eni ⁊.C.œ epiſco.⁊ cleri.l. omnes qui

in fi.accurſius.

lDPꝛincipaliñ.cõceſſoꝛũ multis pꝛo ſumptibus repetenie,

m LQni in fraudem. oꝛdinis.ſ. vecurionũ.

u Poſſum. ad hoc S
o MDneru. que bonon
pꝓ Zolonos. qui excu

ti. j. l. iij. S. pꝛeſes. ⁊ e vcnr. bonoꝛes. S. ij.
bo inherẽt. vt. J. l. ꝓxi. S. numerus.
ſant. vt. j. ti. j.l.ſemper.S. colomi.

q Paranerũt. faciũt 8 ad mu. l. fi. S. antepe. 2 de mag. con. l. - S. ſoa

tdũ. ⁊. C. ſi curi/
glis relic. ci.l.j. et
S v re mili.l. qͥ cñ
vno. SF. eum. 7. .
reſcin. ven. l. p.
7 5 li. j. l. cura ĩ fi.
Tr AQuãuis icolu
mes habeat. in ua
lia vel pꝛoumcia.
naʒ ſi rome pfecia
eſſet excuſatio. vt
inſtuu. ve excu. tiu.
in princi. hec ergo
ſunt due unpfecte
ſpecies.
1LZinilib. ſ. tu⸗
tela ⁊ cura. ſecꝰ in
glijs perſonalibꝰ⸗
quia ibi ſufficiunt
lv. vt. C. qui eiate
l. fi. uẽ ſecus in pa
irimonialib? 2 bi
nullum ſufficit. vt
C. mn. pa. l. ne
q;. Et nõ. hic ⁊ qᷓ
nõ pꝛoſũt ſiungula
nec multa muant.
que diè vt. C. qui
nu. t. l. j. ilẽ cõira
8 excn. t. l. excu
ſan?. S.ainpliꝰ. ſed
ibi ſimiles ſpecies
unmper fecte. hic dil⸗
ſimues.
ſ EExtxtũ.ſcito⸗
mnmie. nomẽ
cinitatis vel mune
ris.ad qd.j. ð ad
m. re. ad ciu. per.
l.fi. S. idẽ reſcrip.⁊
S. itẽ reſcripſerunt
ſiconias.
u Seruat.i.niſi
ſit ↄſuetudo. vt S
ð decur.l.ñ im̃ S.
fi. nec eſt opus ap⸗
pellar. vt. C. qñ ꝓ
no. nõ eſt neceſ.l.
ſi pater.
x Be minoꝛib?.
ſeruãda.i.expectan
da.que ẽ.xxv. an.
vt S.t.j.ad rem.
y Mumer?. lxx.
an. ſ. numernæ.
3 PHis coherenti.
bo. Z. t. j.l. honoꝛ.
7 Möpſtat. vbi
eſt patrimonij tm̃.
mi eni excuſat. vt

J.S. que patrimonij

inõ opoꝛtet: ſed ſi mibil ꝓpꝛie i

patria ſeruat᷑.

iubeat᷑ ei quẽ ſine cauſa ſepiꝰ inqᷣe

tauit. Qui in fraudé oꝛdmnis in
bonoꝛibus gerẽchs cũ inter eos ad
pꝛimos honoꝛes creari poſſint: ꝗ
in ciuitate numerabãt᷑ euitãdoruʒ
maioꝛũ onerũ gratia: ad colonos
pꝛedioꝛũ ſe trãſtulerũt: vt minoꝛi⸗
bus ſubijciãt᷑: hãc excuſationẽ ſibi
nõ parauerunt. Ququis Ixxv.
annoꝝ ſit aliqͥs: ⁊ tres liberos ĩco
lumes habeat:a muneribus tamẽ
ciuilibus propter has cauſas non
iberxatur. VBVem.
FErxtũdecimũ etatis annum
Yagentẽ ad munus ſcitome vo

W△

Bee minoꝛi q́;
annis. xxv. ad munera ſiue hono⸗
res cꝛeãdis iuſta etas ſeruãda eſt.
NMumerus hbeꝛoꝛũ aut ſeptua
gintaquĩqʒ annoꝛũ ab honoꝛibus
vel muneribꝰ his coherẽtibꝰ excu
ſationẽ nõ pꝛeſtat: ſʒ a muneribus
tmm ciuilibꝰ. Adoptiui filij in nu
merũ nõ ꝓficiũt eoꝝ liberoꝝ qui ex
cuſare ꝑntes ſoltt. Quiad miu
neræ vocant᷑: viuoꝛũ ſe liberoꝝ nu⸗
meꝑ habere:tpe quo ꝓpter eos ey⸗
cuſari veſiderãt:pꝛobare debẽt. nu⸗
merus enĩ libe:oꝛũ poſtea ĩpletus
ſuſceptis antea muneribꝰ nõ libe⸗
rat. Que patrimonioꝛũ mune⸗
ra ſũt:numero liberoꝛũ nõ excuſã
tur.incolumes liberi etiã ſi in po⸗
teſtate patris ſui veſierĩt eſſe:excu⸗
ſationẽ a muneribus cimilibus pꝛe
ſtrant. Ainus audiẽs ĩmunita
tẽ ciuiliũ numeruʒ nõ habet.quẽ
ita ſenio ⁊ coꝛpoꝛuʒ imbecillitate

idẽ ſi honoꝛ cũ onere patrimonij. vt hic.⁊ ſic põt

intelligi. . in hono ꝛibus in pꝛin. ſi aũt eſt ſine onere pairimonij. tũc
lv. an. vt . de ecur. l. ij. in fi. a. l. nõ t m. S. pe. vel dicas illas in æcu⸗
rione loqmi. ſecus in alijs hononbus. vt hic a dicta.l. in hononbus.
dH Zdopum. nõ ꝓfictint. patre adopnuo. eſt t ar. cõtra & de adop.
Ve. ſo. vic vt inſti. de excu. tu.in pꝛin. itẽ numerus eſt. v. liberoꝛum
3. 1.j. l. cura. Ytẽ nõ.hic ꝙ fauoꝛ nõ ꝓduci. ſed odiũ ſic.vt S̊ de
o, dam. I. fi. . ex boms. a ſic eſt ar. cõtra S ce li. ⁊ po.cũ quidam. er
diin 3 ccd. mõ.ſideicomiſſnm.ac.
in. nõ liberat. vt æ. j. 1. j. ſemper. S. hec circa. ⁊ 3 indi. ſi q
poſtea ⁊ de excu.t.l.excuſantur.S. ebaere⸗. o. re mal n afe

4 P Mnss 0 „dn APeVL „*α* NrA

P

Y V u he & K

P N

a NDue pꝛimonioꝛũ. vt ⁊. C. de mu.pa.l.neq;. ⁊ S. e.S.numerꝰ.
b EZiuilibus. ſicut ⁊ tutela. vt inſti. de excu. tu. in pn.
c Aldinus audiẽs. vt ſurdaſter. vt S de leg.tuio.l.fi. ſi autẽ nullo
mõ. tũc dic vi S. ti. iij.l.honoꝛes.S.j.⁊. C.qͥ moꝛ.l.j.⁊.iij.

d Perferẽde pecume. quod eſt ꝑſonale mun⸗

vexari pᷣſes aĩaduert᷑it:vt muneri
pferẽde pecũie ñ ſufficiat: dimittat
7 aliũ ↄſtituat. Corpoꝛis vebili
tas eoꝝ munerũ excuſanonẽ pᷣſtat:
q tm̃ coꝛpoꝛe ĩplẽda ſũt:ceterũ que
cõſilio pꝛudẽtis viri vel primonio
ſufficiẽtis:iĩ homĩes obijci pñt: niſi
certis ⁊ T̃ceptis ꝓbabilibꝰcauſis ñ
remittũr. Qm pueros pmas lit
teras wcet:ĩmunitatẽ a ciuilibus

muneribꝰnõ bñt/ſed ne cun coꝛi i
qð ſupꝛa vires ſit ĩdicat᷑: ad pᷣſidis

religionẽ pertinet: ⁊ ſiue in cinita
tibus ſiue in vicis pꝛimas litteras
magiſtri wceant. Ee.

Js qͥ naues marinaſ fabꝛica
ueruũt ⁊ annonã populi ro. pᷣ
fuerĩt:nõ minoꝛes.l.miliũ mocdio
rũ aut plures ſingulas ñ minoꝛes.
.x. miliũ modioꝝ: vonec he naues
nauigãt:aut abeĩ earũ locũ:mune
ris publici vacatio pᷣſtat᷑ ob naues
ſenatoꝛes ãt hãc vacationẽ hr̃e nõ
pñt ꝙ nec hr̃e ilł nauẽ ex lege iut.
repetũdarũ licte. Frat.
ESempꝰ vacacõis qð dat᷑ eis 4
reipu:cã abfuerũt:mon ex eo
die numerãdũ eſt:qͥ quis abeſſe de
ſijt:̊ cũ laxamẽto quodã itineris.
neq; enĩ minꝰ abeſſe reipu. ca ĩtel⸗
ligedus eſt: qͥ ad id negociũ vel ab
eo reuernt. ſi qs tñ plus iuſto tꝑe
aut in itmere aut ĩ alio loco cõmo
ratꝰ aſumpſit: ita ea interpꝛetanda
erũt: vt ex eo tꝑe vacatiõis dies ĩci
piat ei cedere ꝗᷣ iter ex ↄmodo per

agere potuiſſet. Ac.
DSecurionatu quãuis hic

„

Db naues. j. t. j. l. j. cõtra. ſo. vt ibi.

vt 3.t. j.l.fi. ĩ pᷣn.
7 facit mſtitu. ð
excu.iu.S.item
ꝓpter aduerſaʒ
7 3 de iudi. ſi lõ
gius. 1. J. e. l. p.
in pun. 7. C. qᷓ
moꝛ.pꝑ totum.
e Loꝛpons
ſufficiẽt octo. ſ
f In bomies
obijci. aks ho⸗
mines. ałs ĩ ho
noꝛes. 7 dic obi
ri.i.oꝛiri.vel.i.
obuemjre. vel ac
cidere. h. vel. 1.
ſubiri. ⁊ facit S

g Qui pue⸗
ros.imumtatẽ

vi S. t. j. vi gra

datim. S. fi.
hb Eun eoꝛuz.
ſ.magiñroꝛu.
facit ſupꝛa.t.j.
l. uj. S. pꝛeſes. 7
.l. reſcripto in
pꝛin. 7. .. qui
moꝛ. I. ft.
1 bh IYs qui

ad annouã. bec

duo ſut necia ⁊
aglia.vt.j.ti.j.l

ſemper. F. ima⸗
nitan. 7. F. din⸗
7. §. liceat. 7 nõ
in. S. negociato
res.
K Mon mino
res.naues dico
nõ minoꝛes ⁊c.
facu. C. & na
uicula. l.j. li.xj
1 infra ti. j.ſem
per. S. negociato
res.

quoq; honoꝛem ad alium

m Lcet. 5 de iure ſi.l. auferk. §. quoc a pꝛeſide.

n 1 1.
de excu. iu. S. uẽ qm reip.

Empus. vacatoõis.qð eſt anm ad nouas tutelas. vt inſti.

o Minus. nõ minus vnus qᷓ alter qun gerit ic negociũ. quug eſt
in abſenna vel ab eo cc. ⁊ facit ſupꝛa qui.ex ca.ma.ſi cui. F. . 7 ſu⸗

pꝛa de re mili.l...

p Coõmodo. abło cõ ode. accur.

q a Becurionatu. honoꝛeʒ. Mõ. honoꝛ eſt. ſed non talis ꝙ im
pediat alum ſuperuenientem. quod ſecus in alijs. vt. -.
de honoꝛ. non contin. l. finali. nem non dicas qꝙ honoꝛ peeceſſer
ccurionatum. vt ſupꝛa œ decurio. honoꝛes. Fe ij. ſed quomodo.

e capt.l. poſt⸗

.

cue
ylr cn

euſat
menuſa
andnor
enene7

(cerrufot⸗v
ſecaſſct
N on.

,gerppteſt
gen ſeet⸗

ano n on
ſecn aer⸗

eno ſel h0

uumccyt co
re heetenn,

ſe Reurion⸗

s o trbhuat.

itheriti

N Mvo apl⸗
ſtlon
Ar Lijin ft
ſtl nnlt .
ſaadhorfza
good nö. R
Hateranowzpen
k.l ii⸗
1 4 Mm
ribe.e

(ſant, 5u

uk. Peterenoꝛ
li a. ij 75
6l, f r
onioni.

. b 1.

to n
eNlpl.
ſelcnerte§.
Moneds.
i MW
8. W
Aauſe. Do
deli
Merns,7,
poimele
N j. ti.
thicſtoom
olemonne
bene gopern
ſar.
8 Konkn
ſdſecerde
Nonmnne⸗
gemeſt en
mopamme
ne,pall net
3 Mö ane
glaut. pez
o,ahv. eſe
nwbran

chrtors.

Uaton;

Thenlide,
Rconrgg,
lgrflagen

Wer
eN .
d*
lirrcrarij v t hie. m⸗
ꝛofeſſe ſee⸗ aer ,. excu. t.
rubprus oea aevis kſſium. 5
nadre n barn rome ween nernun. .
aktnz uneruran rrantenn en
fi ſ. na. q ſt in cedẽ 1t. SZ on
ckes lſ⸗ b lensgus t: à isbon
ar aca u⸗ ſi v ꝛobar uerit: e
anleck ii cnr. woo⸗ kerue ſed rep appella me ꝓp acns vt 7 3. l, ij⸗
ur VI S enul. põt ſic ſa ncipes ron . ng. p 8. n.
u eaſen irane et wos ognzaennus finẽ ſnn =WS
liqu ſi pꝛius tu. e 10. l. Ij. honoꝛ aximo E . gni⸗ . ilib- mu e i de coꝛp pul⸗
noꝛe Aran inſti ecuri iple „ may ſam p vad co amh G 1.illi tur po eſt .
ab ho 5 po Nrea.n Ei qui 1 ns tribuen⸗ D oach 97c . dieitn eg ent
eimn ad oubertuinn dcnnonain . etribve 327 ruseſt⸗ Qnonbu excuſat᷑ p. atuun atiu n
N ægon nderna en vacation Deit, fec iat: ab ho⸗ d ſuos H perige ſollent tnc gland
iumnſin 75 tẽ fact? neribi in ri ſeueri D 14 Os iaſug i patria Eta fn
wuſu vinn. non da Au onijs ſtri ſeu ĩ patriaſ c ſi ĩ pa ũ frum 4 res. e
ſirnheiß vcy ebat er 0⸗ optim lant. V. oꝛte n. Pui ceſſun mu. pa.l nt. le⸗
5 0 poſt op u. rñ. conceſſte ere. mu l. ſun 1.j.
Wrſelg copel o. ſed 5. rani poſt excu Ivac bus . Pau bo co⸗ tinere . 19. .l. en
e chuſan it e an tue public k. Pa uie ertin em. fr 2 ſuß. „“R
urnn, 4 cu incep enizʒ P erper l pu xtra teren ciato dos p De j.l. v. mm.
wanan. Rasreſne⸗ na⸗ ras per. nuneris que e ſo⸗ ijs negoc cuſan eſſionibo ñ. Aingario ſona
gn pete curio at imm ad ea non — ris! es ex oſſe — mnul g Zl ter per me⸗
krngerdaran ti baronr Ntis neq;! n⸗ Is trimon cation nam i Gun
ife faci cuo E, inẽ im ilo celati⸗ pat nu⸗ . elpatn t va ta anno lcijs j.l. fi. ——
eng rrii §. lent. hono lxxv.n cuſank: e. inileg rumeti vonẽ: in tio et enucrnenez. Die⸗
an cur l. pennj faat 4“ ms exc zſcipe lap raru fr vacal u pꝛel 1 1. 7 m ve im
k Aa e genn toꝛ on roꝛu eſu ur et v ru p 1m fE ein. el
hſ. 1 ad hoe ſ⸗ e 10: libe incie lu nicq; eſt⸗ s habe aniori ſitas in p endu ofel
miin ſuo 2 Lau pꝛou dz 4 s b D eſſite 8 in gne ſedpe int
ala loten⸗ Eerri recipiet inn e Esee⸗
n S 6 dopt e. anto innijs reci⸗ ali t. 2 ggeultett . Dalie mu oni
