cta:⁊ ſeparatio nõ

ſit impoſſibil: nec
dñoꝝ volüũtate fit
facta.Accur.

2 Jſupꝛa. a⸗
iunt. ma
le. Accur.
Pꝛopriũ. vt
C. d rei vend.l.
ij.et S.e rei ven.
lI. redẽptoꝛes.⁊ S.
vᷣſufrucẽ. ſ etſi
quid in he. Iteʒz ſi
hoc ſuꝑecdhſicatum
ſuſtentat᷑ parieie:
als ſecus. vt. j. e.
tiꝰ. 7 naig.
li.quẽadmodũuũ.S.
j.⁊.ij.⁊ in poſſeſſi
one dic aut habet
ſuꝑedificatũ cena
culum ex publico
aditum: aut non.
vt. j. vti poſ. l.ſi

wminoꝝ feruminatõe cohereant:
hoc cũ quereret᷑ vtri cedant caſſiꝰ
ait:pro poꝛtõe rei extimandũ:vel
pꝛo pcio cuiuſq; partis.ſ̊ ſi neutra

alteri acceſſio eſt: videamꝰ ne aut

vtriuſq; eſſe dicẽda ſint:ſicuti maſ
ſa ↄſuſa:aut eius cuiꝰnoĩe ferumi⸗
nata eſt. Sʒ ꝓculꝰ⁊ pegaſus exiſti
mãt ſuã rẽ cuiuſq; manere. Bẽ.
Jſupꝛa tuũ parietẽ vicinus

tuus edificauerit: ꝓpꝛiũ eius

id qð edificauerit fieri labeo ⁊ ſabi
nus aiũt.Sʒ pꝛoculꝰ tuum ꝓpriũ
quẽadmodũ tuuʒ fieret qð in ſolo
tuo alius edificaſſet: quod verius
eſt. Aul?.
Utter eos qͥ ſᷣm vnã ripã pꝛe
dia habent:inſula in flumĩe
nata nõ ꝓ indimiſo cõmunis ſit: ſ
regiõibo q; diuiſis.q̃ntũ em̃ añ cũ⸗
iuſq; eoꝝ iuxta ripã eſt: tantũ velu
ti linea in directũ ꝑ inſulã trãſdu⸗
cta.quiſq; eoꝝ enim in ea habebit
certis regiomibo. Ompon.
KRgo ſi inſula nata accreue⸗
rit füdo meo:⁊ inferiorẽ par

teʒ fundi vendidero ad cuiꝰfrontẽ

inſula nõ reſpicit:nihil ex ea inſula
ptinebit ad emptoꝛẽ ex eadeʒ cau⸗
ſa:q̃ nec ab initio quidẽ eius fieret

ſi iaʒ tũc cũ inſula naſceret᷑ eiuſdẽ
partis dñs fuiſſʒj. Celſus filiꝰ ſi

mn ripa flumĩs ꝗ ̃m agꝝ meũ ſit ar Muo mea!
rupatis fit.

boꝛ nata ſit:meꝗ eſſe ait.qꝛ ſolum
ipᷣm meũ pꝛiuatũ eſt. vſus aũt eius

publicaintelligit᷑. et iõ cũ exiccatꝰ
eſt alueus ꝓximoꝛ fit.qꝛ iã populꝰ
Tribo modis inſu

eo nõ vtitur. u
la in flumie fit.vno modo cũ agrũ

duo. S. labeo. 2. S. ſequẽ. Accur. flo.

a Tuo. vt S. e. adeo.S.ex diuerſo.

„

b 1 Miter eos. m. 1. iuxta. vt S. e ſerui. vꝛba. predi. quidam hi
beruo. Mecm flo en.
c Regionibus. ſic S.e.l.pꝛo regione.⁊ facu.l.adeo.S.inſula.⁊.j.
e flu. l.j.S.ſi inſula. ..

d e Rgo. qma tm ea inſula mhi querit᷑ que frontem agri mei re

ſpicit. ergo ⁊c. Accur.
e Ad emptoꝛeʒ. ſecꝰ in ſintute qᷓ ſingulas pꝑtes reſpicit fundi. vt q̊.
de ᷣm. ruſti.pꝛedi.via.S.fi.⁊ quẽadmod.ſer. amit.naʒ ſatis. S. ,j.
f Celſus.que.ſ.ripa.Accur. 5
g Scom. i. iuxta. vt 2 S. l. inter eos.

h Pꝛinatuz eſt. Z. J. de flumi. l. Aumina. vbi dicit publicam ripã.
ſed dic quo ad vſuʒ.⁊ facit inſti. reꝝ din.S.ripaꝝ.

1 Et ideo. ſupple licʒ ripa pnuata flumen eſt publicuʒ etism ro=ne
Petatis. 710 76.

k Tribo. 1 fac. ad. S. S. e. l. adeo. S. inſula.
I Ammis. I. flumen. Accur.

qui aluei nõ fuit amnis circũfſuit.
altero cũ locũ qui aluei effet ſiccuʒ
reliquit:⁊ circũfluere cepit.tercio
cũ paulatiʒ coaluendo locũ eminẽ⸗
teʒ ſupᷣ alu eũ fecit:⁊ eũ aluẽdo au⸗
xit. Bvuobo poſterioꝛibo modis pꝛi
uata inſula fit eius cu ager ꝓpior
fuerat cũ pꝛimũ extitit.naʒ ⁊ natu
ra flumĩs hec eſt:vt curſu ſuo mu⸗
tato aluei cãʒ mutet nec qᷣcꝙᷓ intſit
vtꝑ ð aluei dũtaxat ſolo mutato:

an v eo qõ ſuꝑfuſuʒ ſolo veteri ſit

querat᷑.vtrũq; em̃ eiuſdeʒ generis
eſt: Pꝛimo aũt illo modo cauſa ꝓ⸗
pꝛietatis nõ mutat᷑. Alluuio a⸗
grũ reſtituit eũ quẽ impetꝰflumi⸗
nis totũ abſtulit. Jtaq; ſi ager qui
int᷑ viaʒ pub.⁊ flumen fuit ĩunda⸗
tione fluminis occupatus eſe:ſiue
paulatiʒ occupatꝰeſt:ſiue nõ pau⸗
lati.ſ̊ eodeʒ impetu receſſu flumi⸗
nis reſtitutꝰ eſt:ad pꝛiſtinũ wmi⸗
num ptinet. Flumia em cenſito

rum vice fungunt᷑:vt ex pꝛiuato in

publicũ adducãt:⁊ ex publico ĩ pꝛi
uatum. Jtaq; ſicuti hic fundꝰcuʒ

alueꝰflumĩs factꝰeſſet fuiſſʒ publi

cus:ita nũc puatꝰ eius eſſe dʒ cuiꝰ
antea fuit. Si pilas in mare ia⸗
ctauero ⁊ ſupᷣ eos edificauero:cõti
nuo ediſiciũ meũ fit. Item ſi inſu⸗
laʒ vel villã ĩ mari editicauerĩ:ↄti
o mea fit: qm id qõ nulliꝰſit:oc⸗

Unq; nuda traditio traſfert
niuʒ.m̊ ita ſi vẽditio aut ali
ꝗ iuſta caula pceſſerit ꝓpter quã

fdino ſeqret᷑. lannt⸗ eſt que
daʒ vetus vepoſitio pecunie:cuius

4 caj Rnr ſ .

Aulus.

m Flun..i. eir⸗
cumusdit.
n Circu.i.qqcix

cuire. Ac.

o Allumo. im
pꝛope põit᷑.vt et
J.e. l.marriꝰ.
p Puſtinũ pti
agol 5.8. e⸗
ßß h facit hec u
lbi nõ erat via.

e.marti. vł hic
de eqtate: ⁊ ſic vʒ
illã. vł aluer vt

ibi. 71 eodem mo

do ſol. S.qͥ mo.
vſufru. amit. I.
cuũ vſufr. ſ ↄcoꝛ.
l. ſi ager. j. e. n.
2 quẽad. pᷣui.a⸗
mi.. ſi locꝰ.

a Fluma. ceſi
toꝛu. cẽſitoꝛes ſi

qͥᷣ ſignãt pᷣdia mn

luãtibo aſſignã⸗
dga. vt S. e. in g⸗
gris. vł illi q pᷣ⸗

dia auferũt non

ſoluẽtibo tribu⸗
ta ⁊ alijs dãt. vt
C. ſi wpier pu.
pẽ.l. j.et.ij.⁊ g.
e reſci. vẽ. l. pe
vel cẽſitoꝛes vo⸗
cat iudiceſ qͥ vm

aufert alij daãt
dñiuz. vt iſti. Ex

of. iudi. S. ſi.

r In publicu.
alluuiõe ſuꝑpne ⸗

niente. Ac.

IEt ex vnbli⸗
co. allumone re

cedente.

t Si pilas. ig

ctauero. qð non
erat cõcedenduʒ

ſi vſus mar œ⸗

terioꝛ efficiaiur.

vt arg. j. ne qᷣq

in flu. pub.l.ij.
n Vula. id eſt
parunam wmu.

x Dccupaätis.

vt et. S. e.l.iij.ĩ

. “ pnci. facit 5.
cæ acti. empt.creditoꝛ. in fi.⁊.J.ne quid in loco publ. littoꝛa. 1 3.
eo.quod littoꝛe.⁊ S. ð reꝑ diui.l.intantũ.Accur.

y n Anqᷓ;. ſed ita. ſ.tranſfert wmimiũ traduõe.

Juſta cauſa. vera vel putatiua: alioquin.i.ſi dicas ex

putatiua non tranſſerri vmmiuʒ totus nitu. de condit᷑.indebi.re

pugnaret: qi ntulus habet locum quando tranſſertur wmmium
aliciuus rei ex putatiua cauſa. Idem in pꝛomiſſoꝛe peꝛ ſtipulatio⸗
nem. vt. j. de woli excep.l.ij.S.circa.ibi:ſi quis ſine cauſa ⁊c.⁊ con
feſſione. S. e pꝛobat᷑.l.cum de m. S. fi. fac.C.d pac.traduoniba.

28S. de wnat. l.nuda.

Theſaurus.vepoſuio.i.pecunia vepoſita.⁊ facit.C. d theſau

„

er cura
ionoepe
locheet
znen ſic
nheri.
MN
Agurerch
Mom
Kuio
Cagirat K
ache
Mhobo/.
ſumti
Nhurt. 5

i Han
lns un
omeckt,
Sholat.
llsſeans.
IGangi.
aſisdhan
bmnagcürner
Peogihſanr
ſtiunrzgnen
geons hen

ni etpan
mſiſi
ſitenne An
) lna ſens

ſnltiffnne

;

mon
unde
üne
n⸗ im
Afum, n
4 Mi.
e ee
NW Ande
SN .A.
un Et
n gai
c.
Aults müt
mäin n
aͤple

me D
uid
uti

a Euins. ſ. depoſitõmis pecunie facte. Accdrr.
b Dm mneneru. lʒ nõ occupanerit. aliud ĩ gẽmis: ĩ littoꝛe mar
inuẽtis. vt ſubuiłr nõ.inſti.e.S.itẽ lapilli. Iteʒ accipe hic qũ ĩ ſuo:
als dic vt dꝛ inſti. e. S. theſauros.⁊.C. qæ theſau.l.j.
c NQuod.i.quia.ccur.floreñ.

o Mo alteri?

ſit. ſic. C. vñ vi.
l. cũ q̃rebat᷑.ĩ fi.
eMon eſt the
ſaurus. ſ. ꝓpꝛie
7abuſme qniq;.
vt ar. S. ad exi.
l. iheſaurꝰ. 1S.
fam.herc. itẽ la
beo. in pᷣn.
ſfFuriũ fit.qͥa
nuetus et poſ⸗
ſeſſio eſt eiꝰ q re⸗
cõdit. vt S. de ret
Vẽ.l.a tutoꝛe.et
j]. ti. j. l. ij . S.

nerua. 7. l. pere⸗

gre. im pᷣn. Ac.
g e Tiã im
tis. vt 7
.j. de v. ob. Fᷣuꝰ
ve. tßz arg. Z. Z. ð
doa. hoc mre. S.
nõ pt᷑.ſ̊ ibi ſina
liter. ſic eccontra
nos iuitos de pe
culio obligat. vt
S. de pecu. ſi qͥs
ſerun. S. etiã.
h Pene. h di⸗
cit ꝓgter heredi⸗
tateʒ in q̃ dʒ pᷣce
de inſſus dii vr
acquirat᷑. vt S.
ůe acq. hẽ.ſi qs
mihꝛ bo. S. iuſ⸗
ſum. ⁊ dixi S. e.
l.acquirit. S. j.

i i Meo. mi
litis. qui
teſtatꝰ deceſſit.
k Stipulat?.
Fuus.ſ.talis.
IEx cuius. i.

vtu pꝛis ad queʒ

bona ꝑunẽt iure
peculij ſplata in
ſtiiutiõe:an etiã
ex ꝑſona hedis
ad queʒ iure iſti⸗
tutois ꝑtinẽt.

nõ extat memoꝛia vt iaʒ dñm non
habeat. ſic eniʒ fit eiꝰ qͥ ĩuenerit qð
nõ alteriꝰſit.alioqͥn ſi qs aliqͥd vel
lucri cauſa:vel metꝰ: vel cuſtodie
ↄdiderit ſub terꝛa: nõ eſt theſaurꝰ:
cuiꝰetiã furtũ fit. Aius.
Liam ĩuitis nobis ꝑ ſeruos
nr̃os acquirit᷑ pene ex om̃ibo
cauſis R Apian.
inn eo qõ caſtrenſi uo añ adi
tam hereditatẽ filijfſa.mili⸗

tis legat᷑: vel ĩ eo qõ ſtipulat᷑ ſeru⸗

tractat᷑ apud marcel.li.xxx.ex cu⸗
ius pſona vel ſtipulatio vires ha⸗
bet: vł legatũ.⁊ puto veriꝰeſſe qð
⁊ſceuole videt᷑:⁊ ipſe marcel.tra⸗
ctat.ſiquidẽ adeat᷑ hereditas om⸗
nia vt in hereditario ſᷣuo.ſi vo adi
ta nõ ſit:vt ĩ ꝓprio pꝛis eſſe ſpectã
da.etſi vſuſfructꝰfuerit huic ſeruo
relictꝰ:mõ patri videri velatũ:mõ
heredi.nec a ꝑſona ĩ pſonaʒ credit᷑

tranſiſſe. e adeʒ diſtinctõe qͥs vtere

tur:etiã ſi res fuerit ſubtracta:aut
ceſſare:aut nõ furti actiõeʒ dicet:ſi
ex teſtamẽto adierit:qm̃ heredita⸗
ti furtũ nõ fit.aut ſi nõ adierit.pr̃i
dDabit᷑ furti actio:nam et conditio.
Quotiẽs ſᷣuꝰ hereditariꝰſtipu⸗
lat᷑:vel ꝑ traditõʒ accipit ex ꝑtona

functi vires aſſumit: vt iuliano

placʒ.cuiꝰpᷣualuit ſentẽtia opinan

tis ꝑſonã ſp ectandã eſſe teſtãtis.

m Adeatur. ex teſtamento. AMccur. MD
n Spectanda eſt. ergo interun. 1. anteqꝙ adeatur hereditas in pẽ
denti. vt ⁊.j.de caſtren.pecuł.filmſfamił.⁊ hoc cum ſeruus ꝓpri⸗
us erat.ſ.filij.ſecus ſi cum alio cõmums erat:quo caſu totum ſo⸗/
cio interim queritur.vt.j.de ſtipu.ſᷣuo.ſi ſeruus cõmums. in pᷣn.

que eſt contra. Accur.

o Relictus.ſecus ſi ſtipulet᷑ vſufruci.qꝛ non valet.vt.j.d ſtip.
p Deredi.ſ.cum ipſe adinit.
q Selatũ.ſ.eo caſu q̊ͥ heres repudiauit hereditateʒ.ſ.filij.
VY In pſonam.puta patris. Accur.

In heredeʒ.ſ.filium.qꝛ ab mino fingi
adit.vi.j.de ſtip.ſer.ſi ex le P. i.
t Siſtinctõne. vt in ſuſpenſo

2

ei acquiſituʒ qui poſtea
maneat. Aʒo.

u Si ex teſtamento. ſuſple ceſſabut ſi ex teſtamẽto ⁊c.
x Mon fit.niſi in caſibi.vt.j.œ furt.l.hereditarie.

y Mam ⁊ conditio.ſcilicʒ furtiua.ſed hodie non habet locum di-

ſtincno hums. l. quaa pater tanqꝙᷓ heres filio ſuccedu. vt in antent.
te hereð. abinteſt. S.j.ſed olim tempore hinus.l.iur̃ peculij om̃ia

occupabat pater. vi. . e caſtren. pecuł. l.ij. ⁊ facit, I/e ver. oblig.
unterdum. S. ſi ſeruus. Accur.

3 Quonieus. ſententia. ſ. opinantis ac. quod eſt in fi.huius.l. ⁊ tũ⸗

ge cum. l. ſeqᷓn.
⁊1 eſtantis.i.moꝛtni.Accur.ſlo.
Opinantis. i. dicentis.

R b Erecditas argumẽtis. vi inſti. v here. inſti. S. nus alienꝰ. et

Ereditas em̃ nõö Sez.
heredis ꝑſonã:ſ̊ xefũcti ſuſti
net:vt multis argumẽtis iuris ci⸗
uilis ↄpꝛobatũ eſt. DBem.
ꝓcuratoꝛ meꝰ vel tutoꝛ pu
pilli reʒ ſuã q̃ſi meã vł pupil
li alij tradiderit: nõ receſſit ab eis
dñiuʒz: ⁊ nulla eſt alienatio.qꝛ ne⸗
mo errãs rẽ ſuã amittit. Vli.
AIum in coꝛpꝰ quidẽ qo tra⸗
Alilitur ↄlſentiamꝰ: ĩ cauſis vᷣo
diſſentiamꝰ: nõ aĩaduerto cur ĩeffi
cax ſit traditio.veluti ſi ego credã
me ex teſtamẽto tibi obligatũ eſſe
vt fundũ tradã:tu exiſtimas ex ſti⸗
pulatu eũ tibi veberi.nã etſi pecu⸗
maʒ numeratã tibi tradaʒ wonãchi
gra:tu eaʒ q̃ſi creditã accipias:cõ⸗
ſtat ꝓpꝛietatẽ ad te trãſire.nec im⸗
pedimẽto eſſe ꝙ circa cauſaʒ dan⸗
di atq; accipiẽdi diſſenſerim.
FEer fᷣuũ qui pigna Bez.
ndatꝰ? eſt creditoꝛi:nec poſ⸗
ſeſſio acquirit᷑.qꝛ nec ſtipulatiõe:

nec traditiõe:nec vllo alio modo ꝑ

eum ſeruũ quicꝙᷓ ei acquirit᷑:qᷓuis
poſſeſſio penes eum ſit. Siyvnꝰ
ex wvuminis ſeruo cõmuni pecuniã
net:intereſt qua mẽte vvnet.naʒ
ſi hoc ſolũ egerit vt ea ſeꝑaret᷑ a ſu⸗
is ratõibo:⁊ in peculio ſᷣmn ſit:mãe
bit eiuſdẽ wmini ꝓpꝛietas. Si vo
eo modo pecuniaʒ ſeruo communi

xe ſtipuł.ſeruo.in
pꝛin. ⁊. C. vpo. l.
cũ hereditas. 7. .
e.l. hẽduas ĩ mul⸗
tis. 7. .ð noua. l.
nouatio. in fi. 1 S.
e leg. ij. ſi mihi et
uibi eadem.S.ſfi.et
.l. debitoꝛ. S. fi. et
e interro.acii.l.
ſi ante. Acc.

3a ſ Ipꝛocura
toꝛ.amtt⸗
tii.nam per vſuca
pi.a per alios mo⸗
dos amittit quis
errans.ſed contra
huic.l.S.ſi cer.pe
ta. l. eiꝰ qui. S. qs
vo. Solu. hic alij
tradenti poterat
geri negocium:ibi
nonꝓ parte.ſ.tra
dentis: vt ibꝛ. vel
ſol. vt ibi. Itez cõ⸗
tra.Sð.man.ſeruũ
titij. j. N. Sol. vt
bi. Item ptra .
cura. fu. iuł.S.
j. Solu. hic erra⸗
uit:ibi nõ.⁊ diſtin
gue circa hoc. vt
nõ. ð.de offic.pꝛo⸗
cur̃. ceſ.l.j.S.j.et
facit ð. de iuriſdi.
om.iudi.l.ſi con⸗
uenerit. Item con
tra.inſti.d leg.S.
ſi quis rem ſuaʒ.
ibi fauoꝛ Vlue vo⸗
luntatis.

b. c Tmi coꝛ⸗
prynus. diſſ e⸗
ſerimus. in tradẽ⸗
do. quia nos ↄſen
ſimus in vrnnmo
tranſferendo. Sʒ
videtur non tranſ
ſerri. vt Z. ſi cert.

peta.l. ſi ego. in pꝛin. Soł. hic debebam tibi. x. ex canſa mumn: nõ
recolens.x.ſibi adidi ex cauſa wnatoõnis:tu tamen vt debuum rece
ſti.⁊ ſic putabas tibi numeratam.ſed in.l.contraria non eram debi⸗
toꝛ.hic ergo in cauſam dvebiti aſſumemus.quia ꝓmptioꝛes ⁊c̃.vt.j.
de acti.⁊ oblig.l.arrianus.vel dic ꝙ enaʒ ex alia cauſa ꝙᷓ mutui hoc
debebam. Alij dicuut ꝙ hie pꝛimo ex cauſa wnationis tibi.x. ꝓmiſe
ram: ⁊ poſtea ex ea cauſa ſoluo.ſed tu quaſi muiuaʒ accipis: vnde in
gramoꝛem cedit vt liberer a ꝓmiſſione: ſed in.l.cõtra.non pꝓmiſerã:
ſed a wnatõe volebam mcipere wonat᷑.et ſm hoc qð ſupᷣ dixit wnan⸗
di gratia:expone.i.ex cauſa wnatõnis implende.vnaueram em:ſed
non tradideram. vel ſolue vt ibi.⁊ fac̃.j.de acti.⁊ oblig.l.in oibus.

7.J.ti.j.l.ſi me in vacuaʒ.

ep Er ſeruum. quicꝙᷓ ei. ſ. crediton. Accur.

d Poſſeſſio.ſ.ciuilis ⁊ naturalis ᷣm nos.ſᷣm alios natu⸗/
ralis tm̃.vi dices.j.ii.j.l.j.S.per ſeruũ coꝛpoꝛaliter.ſecus in pigne
re pᷣtoꝛo qð non poſſidet᷑.vt.j.n.j.l.iij.S.fi.⁊.j.vn poſſi.l.ſi duo.
S. creditoꝛes. ⁊ fac.S.qui ſatiſda.cog.l.ſciendum.S.crechtoꝛ.⁊ dv pi⸗
gno.acii.cum ſoꝛtis.S.fi.⁊..de vſucap.ſerin nomie.⁊.c.ð pᷣſcrip⸗

.xxx.anno.cum notiſſimi.S.j.

e Di vnus. ꝓꝛietas, vi 1 3. ve pecu.l. quis ergo caſus.Ac.

f Pꝛo poꝛtõe.quaʒ in ſerno haberet ad quam oſequendaʒ ageret p
ſoẽ.⁊ ſic videt᷑ ꝙ etiam donatoꝛ habeat c eſt 5. 3.
ruʒ. S. ſi puo coĩ. So. vt ibi. ⁊ eodeʒ mõ ſolue aliud oriũ S. ad.l.fal.

ptem. ⁊ ſic eſt j.S. ꝓ ſoc.l.ve

l. plaum.S. paulꝰ. Iteʒ fac. J. cæ ſtip.ſer. ꝓinde.S.ſi ſeruꝰ.
Adanere vellet. vt ſint in ᷣmo caſu.naʒ ſi vt exiraneo ſfuo tunc

non eſſet q̃ſtio du⸗
birabilis.
b Yurunis vel
dño vel eyneo ſur
ripuerat.vt et.j.
tcmnno
1 Pꝛoprietario.
vt gJ. Ee ſtip. ſer.
pᷣuũ fructuariũ.et
S. de vſufruct.ad/
buc. S. qᷓſtõis ĩ fi.

k Mõ acquirit.
qſi dicat nõ eſt ꝓhꝛ
buũ hoc ſiẽ illud:
ß pmiſſuz : vt H. et
J · c ſtip. ſer. ſi ex
re. S. j. 2 8. coĩ di⸗
ↄmunis buꝰ.
1 Alüde. no ex

re fructuarij ł ope

ra ᷣui. Iteʒ extra
res dñoꝝ.
m Acquir at. vt
n Pertmebit. H
ille ex cuiꝰre eſt ac

quiſitũ iudicio coĩ

di. pcipiet. vt. J. e.
l.coĩs.j. R.⁊ fac.
j.de ſtip.ſer.l.ſer
uus cõmunis.

o Sieut. ei acqᷣ⸗
rit.cui vult.ſic et
.]. ce ſtip. ſer. l. ſer
uus cõmunis om
niuz. ſic. et. l. ſe. et
C.ꝑ q̊s ꝑſo. no.
acqui.ſi duo.

p NQui. als .
q Zito. e?neo.
rv Mihil agit. ſic
inſti. de iuti.ſtip.
.S. qõ ſi quis.ſecꝰ
in vendinõe. vt g.
hen. empti. l.
fundꝰ. ⁊ eſt ratio.
qꝛ hic nihil ĩtereſt
tradẽtis vel ꝓmit
tenus.magis autẽ

eſt gaudendũ.ſ̊. in

texeſt vendentis qͥ
nõ niſi iotã vendi
diſſet. ar.S.de ĩ di
em adieci.l.quod

ſtipu. ſer. ſernus alien

wnauerit:quõ alienis ſuis vonare
ſolemꝰ: fiet cõmunis ſocioꝝꝑꝓ poꝛ⸗
tõe quã in ſᷣuo cõmun habebunt.
Sʒ vt ſeqns ꝗſtio locũ habeat:cõ⸗
ſtituamꝰ ſociũ ita ſᷣuo ↄmuni pecu

miaz wnaſſe:vt ꝓpꝛietatẽ ſuaʒ ma⸗

nere vellet. Si ex hac pecunia ſer
uus fundũ ↄpauit:erit is fundꝰ cõ
munis ſocioꝝ ꝓ poꝛtõe dñij.naʒ et
ſi furtiuis numis coĩs ſeruꝰ ↄpara
uit fundũ:ſocioꝝ eritꝓ pte dñij.ne
qᷓ; em vt fructuariꝰuus ex re fru⸗

ctuarij nõ acquirit ꝓpꝛietario:ita

⁊ coĩs ᷣuus ex re alteriꝰdii nõ ac⸗

quirit alteri dño. Sʒ quẽadmodũ

in is ꝗᷓ aliũde acquirũtur: diuerſa
aditio eſt fructuarij ⁊ ſᷣn coĩs:ve⸗
luti cũ alter fructuario nõ acqui⸗

rat:alter wumino acquirat: ita qð

ex requidem fructuarij acquiſituʒ
fuerit ad eum pertinebit ſolum.et
qð ex re alterius cõmunis wmini
fuus acqͥſierit: ad vtrũq; dñm pti⸗
nebit. Sicut ᷣuꝰcoĩs ſtipulãdo
noĩatiʒ alteri ex dñis: ita ꝑ traditi

oneʒ accipiẽdo ſoli ei acquirit: qõ
ᷣuus vniꝰ p traditiõeʒ accipiẽdo ſe

accipe dixerit dño:⁊ titio extraneo
pteʒ dño acqͥrnit:in ꝑteʒ nihil agit.
fructuariꝰ pᷣuus ſi dixerit ſe dño ꝓ⸗
pꝛietatis ꝑ traditõneʒ accipe ex re
fructuarij:id totũ dño acqͥret.naʒ
⁊ ſtipulãdo ex re fructuarij dño ꝓ⸗
pꝛietatis acqret. Si cũ mibi w⸗
nare velles iuſſeriʒ te ſuo coĩ meo

⁊titij reʒ tradere:iſq; hac mẽte ac⸗
cepit vt reʒ titij faceret:nibil agek. quia ſi fundum ſuũ quis legauerũ

us. Accur.

ISupulando. ſ. ꝓpnetario.

=2

r Muctuarij acquiret. ſed ꝑ cõdit᷑. ſine cauſa tenebi fructuario. ve
.de ſtipu.ſer.l.płt.⁊.l.ſi ex re.S.j.ſecus in ↄuerſo caſu.vt.j.e.ii.
l. ſermn nuen Mumme ve S. vſufruct.adhuc.S.qſtionis.
u Si cum. mhil agetur. in perſona titij: mihi acquirit.
xy Mihil agetur.in eius ꝑſona: ſed mun⸗ſec eenñ imchi aeuru⸗

y Mihil agetur. ſed ilis in queʒ voluit wnatoꝛ. ⁊ adde qð nõ. S.

wna. n mhi. Accur.
3 m Artius. oꝛdo. qꝛ pᷣmo ager martij. ſecũde via publica.tercio
ager lucij.quarto flumen.quinto oninaun. =Jß

NO 2

Scõm.i.iuxta.ſic S.e.inter eos.a.l.ſe.in pᷣn.
Et ager lucij.ita ꝙ ager pꝛius:vt ſtatm patet.
DOmnez agrum.ſ.lucij ntij. Jo.
Abolent. remouendo ſuꝑficiem ⁊ alueum ↄſtituendo.

eAlluuione. impꝛopꝛie hic ponit᷑ alluuio. vt 3.e. ergo. F. alluuio.
quia paulatim a nunutatim receſſit.

ↄ Agrum.ſ.lucij nitij. Accur.

e Eius. facit.

naʒ etſi ꝓcuratoꝛi meo reʒ tradide⸗

22

ſ. innomiatt tercij non titij. ntius enim cira
habebat ⁊ vltra viam. flumen

ris vt meam faceres.⁊ is hac mẽte

accepit vt reʒ ſuã faceret mhil age

tur.ꝙ ſi ſuus coĩs hac mente acce

perit reʒ vt duoꝝ dñoꝝ faceret:in

parte alterius dñi nihil agetur.

Arti

us funduz Lphenꝰ.

habebat m viaʒ publicã. 2
vltra viaʒ pub. flumen erat ⁊ ager

lucij titij.flumẽ fluit paulatiʒ:pꝛi
muʒ omnẽ agꝝ qͥ inter viam ⁊ flu⸗
mẽ efſʒ aboleuit.ĩde ⁊ viã ſbᷣſtu⸗
lit:⁊ poſtea rurſꝰminutatĩ receſſit

et alluuiõe

in antiquũ locũ redijt.

R. cum flumen agrũ ⁊ viꝗ publi⸗
cam abſtuliſſʒ: eũ agrũ eius factũ
eſſe q trans flumẽ fundũ habuiſſʒ
poſtea cũ paulatiʒ retro rediſſet et
ademiſſet ei cuiꝰ factꝰ eſſet:⁊ addi⸗
diſſet ei cuius trans viaʒ eſſet:qm̃
eius fundꝰ ꝓximꝰflumnni eẽt.id aĩ᷑

qð publicũ fuiſſet nemini acceſſiſ⸗

ſe: nec tñ impedimẽto viaʒ eſſe ait

qͥminꝰ ager ꝗ trans viaʒ allumiöois ere en er⸗
ffluminis relictus eſſet: martij fie⸗ rum ctum ade
ret.nam ipſa quoq; via fundi eſſʒ. molumerünon
Tiam furtiuus ſer Dem. Frem m aan
uus bõe fidei emptoꝛi acqui comodum au
rit go ex re eius ſtip ulat: aut 1 tra ſtruit ex en
ditoõem accipit. Fricanus. fundo iuxta que
AVeſituʒ eſt ſi is cui liber pbo eſt reparam
mo bona fide fuiret: eceſſe⸗ ſer mmt.lſto⸗
rit: eiq; is heres extiterit qͥuberu, cus. Sñ . Item
eũ eẽ ſciat: an aliqdd p eũ acqrat: n“5 qrrin dens
eẽ ait. vt hic bõe fidei poſſeſſoꝛ viæ ſii.vtS. e peri.
ſer dere cebit. *como. rei ven/⸗
deat᷑ qͥ ſciens libeꝝ poſſidere cepit. id ,6 ſeſe
cus autem ſi lo⸗
cus vie eſſer ali
cinus pꝛiuani.vt
8S. e. ergo. in pn.
ſic a abs medium pꝛedium pꝛinati quod non ſeriit impedit ſermi⸗
tutem. vt S. de ſerui. ruſti. pre. qui ſella.S.ſi. ſed via publica nõ. vt

ʒ. de ſerun.l. ſeruitutes.S. pu
eo. adeo.S.inſula.in ſi.⁊.l.ergo.
reſtitui.ſed illud ve equitate que pua
ſit:hic alueum fecit.Accur.

m e Xiam emptoꝛ. licet vſucspi non poſſit. vt. . e.l. bone ſi⸗

ſAgemiſſz. ei
ſcilic; innomina
to. Accur.
g. Addidiſſet.
ei. ſcilicet mar⸗
tio. Ac.
h. Publicu. ſu

iſſet. ſ. ante. pu⸗

ta locus vie.
1 Quominus

i Trans viaʒ
allnuiois. id eſt
Vltra viã in qua
etiam fuit allu.
uio.i.aduentus
et receſſus pau/
latim ↄtingens.
K Adar tij ſie⸗

ret.flumine relde

unte ad ſuum al

ueum. Az.

I Fundͤt eſſet.

blico Item hinc dicto eſt contra.S.
S.allumio.vbi dici pꝛimo wmio
let. vel ibi eodem impern receſ

dei. S. płt. ſi enim eſſet male fidei no acqmireret fructus. vt
CE. de rei ven.l.j. S. fi. fallit mñ in viro ⁊ vxore.vt S.xe cona. inter

vi.⁊ vxo.l.ſi vxoꝛ filio. PDH.
n Eius ſtipulat᷑.ſ.bone fidei empto

ꝛs. Ac.

o ꝗq Aeuſituʒ. poſſidere ceperit.i. etinere. ſic p eum nõ rit. vi

—

J. ti. j.l.cñ heredes. S.item q̃ro. ſi putat ſuũ ſernũ tũc po

ſidet. ſed ſi alienum ſeruũ tunc poſſidet: ſed mala fide.⁊ facit. .

ſego ſalznan
curt.
eim iin
un.N,
Gkniun
beerirka
pursthalt
ie
riſueahn

rluri fue

wifregten
Pire
nümct.
KuN
it.

Nrondnrcln
Mkpadlod
ſut uſtain⸗
narchagin
KoNw
nN.

Cplüpi
elpappos.
Platcoſn
x lloo n⸗
ntt flnvere:
Sceepoo ſulh⸗
aapboe ſno⸗
ſent dt .
lipenlarti.
Ifenindeſtn
Abuedengeß
ngkinüncunen
mns⸗Janhede
Afhahulge
1glosddopaſi
Tidlb atr an
nentnint
Munli Ten
lire,
cutnnc aſccſn
ſrtgnlſlanna
ln d
hlt Polno
Etnufliſe⸗
ſtin irtfun
. ummun con
Uunts cun
6., Ahrooſin

— –– = =

nüc e

7., n
nſt m
te wi
leſe
7 lu

r A
bucß rümne

Uradſbn

lint m
an⸗
ſgi
amä
cd
n
n. zußt
1g

8 fane
nc
ens mig
W. kin
en 1
dn
ing an
irhin znn
t s
ſontag n
ACA3 1
,

ſupu. ſer. ſi ſeruns teſtamento. Accur. fo.
p Suos nõ faciet. quia incipu ſeire alienũ eſſe. i. llus qi habz
cauiaz ab eo a quo ipſe. i. a teſtacoꝛe. ſecus ſi ab eo ſiue ab alio ꝙᷓ a
quo iſte. vt inſti. ve vſuca. S. diutina. 18. de vſur̃. qii ſcit. S. ſi. que
ſunt contra. Iteʒ in illa ve vſur. ab imuio fun bone fidei: ſed hic he
res nullo tꝑe fu

bons ldei pol
Et multo⸗ heres qui euʒ legatũ eſſe ſciat:p⸗
nagie ciiz non c uldubio fructꝰex eo ſuos non faci
r Mu m. ſ. ſun et. 7 multomagis ſi teſtatoꝛ eũ alie
qum. Ac. nuʒz bona ſide emptũ poſſideat.cir
ſmneun ca ſeruoꝝ igitur operam ac mini⸗
pnos ⁊ ad aie ſteriũ eandem ratõem ſequẽdam:
nse: oice iue nt ſiue pꝛopꝛij ſiue alieni: vellegat
lint legati: ſue vel manumiſſi teſtamẽto fuerintt
gprij nue auem mhil p cos herechho qui modo eoꝝ
n mumin. id nõ ignoꝛarent acquirat᷑. etem ſi-
traliter. mul hoc recidere: vt quo caſu fru⸗
Janduret. ctus pᷣdiorum conſumptos ſuos fa
legatos vł ma Er SNE
numiſſos. ciat bone fidei poſſeſſoꝛ: eodeʒ per

ſeruũ ex opera ⁊ ex re ipſius ei ac⸗
quiratur. Apianꝰ?.

x Recideren. Latuas in ciuitate poſitas

2 eaehane ciuiuiũ non eſſe: idq; trebatiꝰ
ditionali qali⸗ pegaſus aiũt. tñ dare operã pꝛe⸗
ber eok ad aud toꝛem opoꝛtere: vt qo ea mente in
ruheſt areligun publico poſituͦ eſt: ne liceret pꝛiua
et iõ dici ſimu to auferre: nec ei qui poſuerit.tuẽ
m yo. di ergo ciues erũt: aduerſus pe⸗
ftrtentez exceptõe: actõne aduerſus
eTonſuptos. poſſidentem inusdi. Aub.
erialen Abſtitutio que nondũ com
ptos. qꝛ illos nõ petit: extra bona noſtra eſt.
kener nennnere⸗ Alins.
ß pceptos lic: li⸗ r 1. .
ochie ſuo Eruus qui bona fide poſſide
fecerit. vt. C. æ ßs

7 ſicv induſtr
alibus dicit. . R. dixit & naturalibo loqui:⁊ ideo oſumptis di
cit.quia tũc demuʒ fiunt poſſeſſons:non pnus.vt S.de vſur.l.fru/
ctus, Item habent hic quidã fere recidere. nam fallit hec regula S.
de vſu ⁊ ha.l.ꝑ ſeruũ.in pꝛin.⁊ le pecuł.lega.l.demiq;ʒ.S.fi. Item
7 alios duos aſſignant quidam. vt S. ve pei.here.l.mſi.in pn. ⁊S.
⁊æ edił.edic.cum autem.S.fi.⁊.l.ſe.ſed ibi etiaʒ ex opera ei acqui⸗
rii vt ex re.ſjͥ tenet᷑ reſtiruere acquiſita ex oꝑa:vnde non ſunt aſſi⸗
gnandi. Iem videt᷑ adhuc fallere hec regula S. d peri. ⁊ cõmo. rei
vendi.l.ſerni emptoꝛ.⁊ de acti.impt᷑.iu ł.S.poſſeſſioneʒ.verum hic
loquit᷑ in eo poſſeſſoꝛe qui habet poſſemnoneʒ cinilem ⁊ naturalem:
ibi de eo qui ſolam naturaleʒ habebat. a adde hic que nõ.S. e.l. qui
bona. in pnn. Accur.

—

3 Acqumat. Ppoſitionũ alia eſt catbegoꝛica vi ſoẽ. eſt homo. alia

hypothetica.vt ſi ſoc.eſt homo:ſoc.eſt aial. Item ii bone fidei poſ

ſeſſoꝛ fundi facit fructus ſuos:ergo bone fidei poſſeſſoꝛ ſerii querit

ex re ⁊ ex oprra:⁊ econtra. .
8 ſ Latuas. ciuimm. ſ. ſinguloꝛum: ſed publicas ſi in honorẽ
Q(uitatis poſite ſunt. alioquin non: vt.j.de pꝛi. cre.l.qauſi⸗/
dius. 7. J. e excep. paulꝰ. a qð vi aut clam. l. is qͥ in pute. S. j. D.
b Ea mente.ſ.ſupᷣdicta: puta in honoꝛeʒ cinitatis.
c Adõe.vtili in rem.qð dic vt.j.qð vi aut clam.l.is qui in pu⸗
teum. S. j. Accur. „ - —
dD Juuãdli.nõ. acti. ⁊ except᷑.quis tuet᷑.i.defendit᷑.vt 5. fam. her.
l. imier. S. j.a fac̃.j.e.l.reʒ in boms.⁊ S.de le.j.l.ciuitatibo.in pᷣn.

78. d au. argen. lega. lucius. 1. . de ſtatu. 1 imagt. l. j. S. fi. ?⁊ de

.

polł.l.ijj.et S.xe publiẽ.l.publiciana.ałs incipit lex: ſi ego.S.ſi de
vſufruci.Accur.flo.

ſ¶ Vbſtitutio.dez in inſtinoe. we hac ide dixite qꝛ ea ſem/

„ em

per fit ſub ↄdi.puta ſi ille non erit heres:vel ſi ule monetur ⁊c.vnde
recte dicu que nonduʒ compent cuʒ non eſt pura. ſed inſtituuo quan⸗
doq; ſtatim competit: vt cuʒ eſt p ura.ſed de ſubſtiutioe quando dices
eam ↄpetere? HR. quidaʒ cu ſubſtitutus poteſt adire hereditatem: lic
nonduũ adierit: puta ſi inſtirut repudiaueriu: qo non placet. qꝛ nõ pt᷑

tur:id quod ex re alterius eſt: poſ⸗
ſeſſoꝛi non acquirit. Incoꝛpo⸗
rales res traditiõem ⁊ vſucapionẽ

non recipe manifeſtũ eſt. Cum

Ffuus in quo alterius vſuſfruc. eſt
hominẽ emerit:⁊ ei traditꝰſit:an⸗
teqꝙᷓ; pꝛeciuʒ ſoluat᷑ in pendenti eſt
cui ꝓprietatẽ acquiſierit.⁊ cuʒ ex
peculioqð ad fructuariũ ptinet ſol
uerit:intelligitur vſufructuarij ho
mo fuiſſe.cuʒ vo ex peculio qð ad
ꝓpꝛietariuʒ ſequit᷑ ſoluerit:ꝓprie⸗
tarij expoſt facto fuiſſe videtur.
Xpianus.
Omponi. tractat cum paſto
ri meo lupi poꝛcos eriperẽt:
hos vicine ville colonus cuʒ robu
ſtis canibo et fortibo quos pecoꝛis

ſui gratia paſcebat: conſecutus lu

pis eripuit: aut canes extoꝛſerũt.
et cuʒ paſtoꝛ meus peteret poꝛcos:
Irebat᷑ vtꝝ eius facti ſint poꝛci qui
eripuit an nr̃i maneãt.naʒ genere
qdaʒ venãdi id erant nacti. cogita
bat᷑ em̃ quẽadmoduʒ terra mariq;

runt. ita ex bonis q; noſtris capta

capta cũ in ſuã naturalẽ laxitateʒ

dici eaz eſſe ĩ bõis
ſpᷣſtuuti. vñ eſt qð
ſi repudiet ñ vide⸗
tur aliqᷣd alienaſ⸗
ſe. vt..q̃ in frau.
credh.l. qui auteʒ.
circa pꝛin. verũta⸗
men quo ad q̃dam
non poteſt negari
qn ſit in eius bõis
puta ꝙtuz ad act.
l.aquit?᷑.que ei cõ⸗
petit pꝛo ſᷣuo qin
erat inſtitutꝰ ſi ſit
occiſus.vt S.ad.l.
aquił.l.inde nera.
in pn. ? ꝙᷓtum ad
ms delberãdi aõ
iraſnnttit ſuis he⸗
rechbus. vt. C. e
ure deli. cum an⸗
tiqonbus. 1 his
qui qte aper.tab.
dico ergo ꝙ tũc cõ

petit cum iam adi

uir. 7 nota aliudĩ
ſtipu. ꝙ in legato
Vel heredhtate. qͥa

ea ſtipu.tranſmi:

titur ad hedes pẽ

dente condutõe: qõ

ſecus eſt ĩ iſtis. vt
j. v acti. a obli.
l.is cin. ⁊ inſtit᷑.dᷣ
vVer. obli. S. er con⸗
ditionali.

f Moſtra eſt. et
ideo vendicare nõ
poſſumus.

G TI Eruns. non acquirit. dĩo. vt. . e. homo liber. S. fi. Sʒ qᷣ
ſ ſint duo bone ſi.poſ. ex vmius re acquirat: an vterq; que⸗

rat? R. vt dixi S. e.qui bona. S. ſi quis duobus

h Incoꝛpales. vt act. ⁊ iura.ſ.ſeruitutes.vt in

2 incoꝛpo.S.incorꝑales.Accur.

i Traditõem.ſed vt quaſi:vt ꝑ patientiam.

4
„

ſtui. e rebus coꝛpo.

vr 3. publi. ſi ego. .

j. 13. vſufruc. l. iij. S. dare. 3, de ſerui, ruſt. pᷣdi. 1. j. in ſi. 3. .

ſer. vꝛ.pᷣdi.ſi edes.S.n. .

.

k Et vſucapioneʒ. ⁊ eſt ratio.qꝛ poſſideri nõ poſſunt:vt dixi.⁊ dici

tur. 7. ti.j.poſſideri.in pᷣn.⁊ vſucapio nõ ꝓcedit ſine poſſeſſiõe.vt...
ti. ij. ſine poſſeſſi. Item hoc veꝝ ꝙ nõ poſſunt vſucapi ꝑ ſe. ſ. cůᷣ aii

is ſic. vt.j.e vſuca.ſi aliena.S.j.Iteʒ excipe illas que habent ꝑperu
am vel quaſi ꝑpetuã cauſam. Item ⁊ mſi tanto tꝑe cuiꝰnõ extat me⸗

moꝛia.vt dixi S.ve Pᷣuit᷑.l.ſeruitutes.

ICEuʒ pᷣuus.in pendẽti eſt:inſpecio futuro nõ pñti tpe. vt nõ.in ſili
brus inſtitu. qui.mo. ius pa. po. ſol. S. ſi ab hoſtibo.

m Eu ꝓpꝛietateʒ. ꝓpnetario an fructuarto.

n Soluerit. hoc intellige ſiue adhuc duret v

ſuſfructꝰ: ſiue extinct⸗

ſit: dumodo nõ velicto fructuarij. vt S.de vſufruc. etſi quis.S. ĩter⸗
duʒ. ⁊.l.adhuc ałs nõ eſt ibi lex. ⁊ fac.S. acti.emp.ſi ̃ᷣuus.⁊ cæ e⸗
dqił. edic.l.boueʒ.⁊ de cactren. pecu.l.pater.S.hereditatẽ. Jteʒ dic fin

iſſe habitam fidem de pꝛecio.

o p Dmpom. quos. ſcilicet canes. Accur.

p Eripint.dictus colonus.
Moſtri.cuius erant pnimao.

2 Kogitabat. ſeillicet colonus vieme ville. Accur. flo.

ſOui ceperumi, vi S. e,l, naturalem. Accur.

H” Ny K R

Ana
z et
les. vt Z. de vſur. l. fruct q eſt ſ ff⸗
k ¶Pene eſt. hoc dixit gpter tnraleeͤn e ſeruo habendam vt ſerenl
⸗ S.l. õ5 .J. 5 ſignata. Item 7 Rhr⸗ interſeri illa diſtincnio qᷓ eſt ̊. de rei vẽ. n glſt
itur defimit. ſ. noſtrum eſſe. o. ti.vi. ſami.here.. 5 rslionata Gem . . S negnmne
t Si ieirur eſene qdiu nõ fuerit ↄſumptũ. l. fructus. Aceur. cta. l. qui ſet. S. pterea. a fac. . de fur. ſi ſaſki
P man. bat vomponp eig ſer. . t. j.imerc S . umi ,
xX Zaem an: vt ⁊ 3. e.qua ratõe.S.ſi.⁊. — gbn incti
Donallann. er re eius Fuꝰ acqſerit. Sʒ ſi aliũ⸗ ii
ey dte⸗ das.f ſtis marinis ⁊ terreſtribo N . ömmme ac hier ttꝛorfit d⸗
. ve incen d.. ijs im ffugerint be⸗ ge nij h acqrit᷑. pi. ginn
drupluũ ſſe cuz effugen te dñij ha agennect,
qð eſt in qᷣ ban⸗ nant noſtra e niq; ma⸗ cijs ꝓ pte pt qͥ dñiuʒ non on tomn
infra anũ: pan ſtie nfam pſecutõeʒz. qs de 15 8* n eſt nouũ vᷣ Uon . ntereſteci nien⸗
nuz in unplä ſtie nram pl et qð auis trãſuolãs habeat:alij dñiũ pᷣbeat.n 3 m in oſſide mnz ix
7 Recipi poſſit. nere nim dicet gqo aui⸗ ubſfulit: . ans endo cauſam boa ſide 18 I Mummn/
qmia non fuit con⸗ ex area: aut ex agro jfoſ uit. Si 7 creditoꝛ pign vend ſe nõduʒ hba Ba an mg Duüum
kiganer ,n⸗ ep⸗ qo a nobis milu ebeſtielibe⸗ wmnini preſtatqua ipſen Bulx. F..eiͤ. A
eri E æſinit: ſi fuerit oꝛe be . . Capi. 1. pꝛe ino rneg
Mn a lupo eieaent, quẽadmoduʒ buit. Ructuario bereditas beni ſenit. girl
A fac. J. ratũ occ 10 teſta uerrG . is pui be- Acdl.
* Onzer i. l. ij. ſſei er vł auis cũ po ri no pt:eo ꝙ in oꝑ lintit
wli except. l. ij. iſcis vel aper vl ocapia co⸗ Dem. *
anerckze ken hänaff Sy pmornmnas no⸗ ſohltagr eſa iem or nõ dubie nn
.7. quaꝑꝝ nd⸗ Dune 4 , ſtacnst
6 vatl.18.en tur ipſius fit. 3 : qᷓdiu recupari e fructꝰetiaʒ ex alie cttu
ſũma. 2 S. poſi. ſtraʒ manere tãdiu: q; ſcibo 7 ſeris pcipiendo 3 faci HM
ß 3. . J3 lt. non inutie
Prs en aun. 65. t: licʒ in auibo ⁊ piſcibo ⁊ feris re ſuosquideẽ interiʒ facit.ne ntth,
doin pn r ymz ven ſit qo ſcribit. amiſſum ſit: tm eos q diligent ð ad fructꝰatti chengp
Sael enorrgd,. ifragio quid im amiſſum ſi nerũt: ̊ omes. qꝛ qᷣ ad fruct? nin
bus dien ſolg inp naufr gio q⸗ eſſe eſinere. deniq; 171 ni pene eſt. eniq; eta per ahus
dae noſter fun, D ſtarin nm puerit. et net loco dni pene vbi a ſolo ſepa⸗ inee
tum: miſi ſu ibi cõ qdruplo teneri eum qͥ rap lupo uſſqᷓ ꝑcipiat ſtatim g fiſſt. nec aci
rragaro. B diec 9 lius eſt dicere et qð a lupo ſut: bõe fidei emptoris fiũt. 2 Mlli
. 2 . 5 76, * * . he.
einirtat ane. ſane melius eſt Fydiu recipi poſ tiſũ bona fide emit: gr
ificiat᷑ a ne⸗ eripit nrm mãere ꝙᷓ ntereſt ea res qu ie.
hie ificis bi tm̃ eripit nm . iai manet: inter L poſſit: necne velu⸗ chnr⸗
gat reſtit. i t id að ereptũ eſt. Si g lõgo tempe capi po ꝛraut li. naz n RN
inficiar. Ac. ſit id qo furti ↄpetere acti loge upilli ſit: aut vi poſſeſſa: a Pupllli. naz ſ
. a furti opetere⸗ ſi pupilli ſit: a Iriige bibenn Ciſrg
a e DOmmuis ego arbitroꝛ etiã fur furãdi fue tiſi p punn repetũdarũ cum pro . nn a)
ꝑcipe pou. licet em̃ nõ animo fu . eſidi cõtra legem B alienart. vt. C. 1
faluta ez. licet en 1 2c 2 ſit bo⸗ .tu.l. riin Sal
nn panit toen ni lon aſunus noham⸗ hataob K Patomtanm, ero vir acnen
. 1 . . . * ——. — . . 0 * .vVt. j. ev. ltn lui
Rc ug-l.. i⸗ mofieri poruenit. S ſcenti nõ ne fidei emp o mihi res capi.vt. ſ io ufn
ſac. ad. l. . coĩ dt ſecutus ſit:tñ cũ repoſcentii erit᷑:ſi eo tempoꝛe quo miht ſign. l. alengi 1gnet
nil. oig ery.· mo pſecutus ſi rer intercipe vile querit: ſi utem vendentiseſſe acen neg 6. antt
e n huuz. g.. reddit: ſupꝛimere ⁊ inne hibendũ traditur: p ero alienam eſſe: quia lanumei uprd nlinin
E npu. ſer.. t quare ⁊ furti ⁊ ad exh ab inde cognouero ali amno: Lenemer vhiet un
ſeruus coĩs. et. l. tur: q 3 arbitroꝛ: ⁊ vendicari a longuʒ tempus capio: citun rem pupi⸗ da
. lerat per amou⸗ poſſe vſucapi. Me
αdl, unn⸗ itenent euzar oſſe Aeuerar! meos faciam pu⸗ nipoſſe vi 93
b Sel ſi alinn⸗ hibitos poꝛcos poſſe. 9. gn ante fructus it bone fildei So. vt ibi. Itez R
eo ex Ai?. anante 1— n ſit bone fi j. de exce 4 Pelim
de.aduerſat᷑ in eo ums bᷣuus AA. verendum ne no contra. J. æ exce ltu
enõ reddit ꝑ Ommun —— ui⸗ to ve 2* at. hoc enim ad ti. w. apud cell. lan ſeaoſe
), ine no reoce o lterius dñoꝝ acq zaſt uis capiat. Sen. non tu Autenenz
coĩ di. vt S. Ac. ſi ex re al ei mS t. S; et poſſeſſoꝛ iᷓ onem illud ad S.ſi bins ßVMVMð/ G
eſtno ſiu ierit: nibilomin? cõe id ern. öm lus:id eſt ad vſucapio nis bona fi in⸗ g ⸗ Aliner
e n nnm⸗ is ex cubre agequiſitu fuerit:c ci factum pertinere:vt qu t. nec co miſr quo ad opr 9 inn
ſic et in poſ. vt. J. . exr dũdo iudicio eg9ʒ ſummã ꝑ ala fide poſſidea S nionem. 7 eodez maz
ete webal beej. mi diuidũdo iu bone puenitt de autm tempus currit. odo ad ill. ſ. An
ſurdr. b, pere poteſt. naz fidei hahent qð trariũ eſt qõ longũ 2 o enpk.l i.. Mſnmmi
ali. F. j. 7 S. pt 14 ” l. ſi is.que eſt contra. . H
.lI. uiij. . 3. eo i pꝛ0 tu 11 1. = Wſn
e ni. 63: ſſet⸗ eſt contra. 7 ad eulatn 1 enoban eiec hanc in nnobri logn vſucap. Aunn
zben emp. aliena⸗ i in. I. tradino. Item hoc nahen We doſt H wolenta ablanma arlaaneno compulſiua. vt iamumm
rio. ſpeciale. vt dixi in. l. C. ve diſtrac. pig. qui pᷣdiũ. cqm. he⸗ p Ei pon E. & vſucap.pꝛo empi.ſi pe WUM nuimmmnnn
ſonsz ra iqn ar roe er⸗ d 5. e. uber lrbe än neni inſti F. furtiue. ne.cau.lſ vi. Acur. 45. ditin Wginl
ef mſnelga⸗ pᷣn. Sed quid ſi erelnmnteefe ids mih bo .E. quod me. cau .5. ad. l. iut. repetudarum. I. quod 3. diſtin hcen
re. Wre n . WN 9 u1⸗ X⸗ „ 20* l. . iſſiess ,
Hõ beat iubere. vt e fructua⸗ vVt 2. J. 9 uiſ
mruasdicniſem Fur wmeweer conck. ſine al eecfrm S.ö5 q Reherngacke gl.nogil. vuig, ſic. . ſiumn
na. mͤn ſtv. ſer. l.płt.quaſi ex re acPnga unecln 5S. de vſn⸗ gue Bircomtranfinlaß nan ſrehen i. alienam. 7. C. de vſncap. N Ku
rio. vr j we ſtip. ſe S. in arrogato. f . t. p longu. vt ⁊. j· 4 hrnalk
ul. ſubſti. l. ſi plures n ſiue finẽ ibi oſideret. — . f. Perſeuerat.ꝑ lon o. gacne. ebalin
laelugn rats Teſtelaber j.de ver.ſigmi.l.bõe fidei.et.j anſer en nemnmnen ehletam..⸗inrelrosen R
fb DOne fidei. . . t. S. 1t An ante. 1. vſuc r. ne
ſidei. Accur. ei. . . Hoc enim. quod de! diatur cni eſt, et
