c. ⁊ eſt ratõ.quia
vomino vicioſe wo
mus imputatur:
ꝙ ſua diligẽtia ca⸗
ſu ñ puidebat. quẽ
iminẽ videbat:im
petũ vo flumis qͥs
pꝛeuidere non po⸗
teſt. neratius au⸗
tem idem in vtru/⸗

qᷓ; ſtatuit. vt infra

ęoõ. neratius. vel

loquit᷑ neratius in
ſpeciali caſu:quan
domimnus potnit
pꝛeuidere ſimiliba
7 alijs modis.⁊ fa
cit ſup̃ ſi cer.pe.ſi
quis nec.S. fi.

vVAlphenus. iu

dicium. per offici⸗
um iudicis.

b Ame ſenſi.añ.ſ.iudicũ acceptum.nam nõ pꝑtinet ad iudicis offi

*

cium. vt. 5. & edił᷑. edh. lI.edił. S. item ſciendum.

cMon dↄptimeri. vᷣm alphenum. ß male. vt. j. S. neran. aʒ. vel lud
intellige. vt vixi. S. S. ꝓx. vel dic nõ ↄtineri vt damnum extimet᷑.ſ dʒ
iubere c eo caueri: ⁊ ſic non obſtat neranꝰſᷣm Jo. ⁊ al.

d Actionem. i. interdictum ne vis ſiat.
e Omma. vt 7. S. l. ptoꝛ. S. vnde queri.

f Ita vemum. vendicari ea. ałs ea a ałs a te.

facit. J. de acqʒ. reꝝ

w. ñ ⁊ ſi ex tabulis meis.S.arboꝛ.⁊.l.adeo.S.j.⁊ inſti. ᷣ re.di.S.pᷣ⸗
terea ꝑ alluuionem. ⁊ dixi.S. c rei ven. ſi frumentum. ałs pompo.

ſcribit ſi frumentum.S.de arboꝛe. ac.

n Anguſtias.q̃ dñ ſoꝛte ei noceꝛe ſi ſe anguſtauerit.vi.S.ſi quis
cautio.l.ij.S.ius aʒo. Et qꝛ circa hoc ſunt diuerſa iura.diſtingue.
aut ruit ante poſtulatõeʒ aut poſt. Si añ.aut ſuit negligens ⁊ tune

Pua qð eſt. S. e. euemit.aut nõ.⁊ tunc q eſt. S. pᷣtoꝛ.in fi. ⁊.l.ſe.⁊.l.

hoc ſi poſt: aut añ cretum.⁊ tunc ſᷣua qð eſt.j.e.ſi finita.S.elegã
ter. aut poſt vecretum.a tunc ſᷣna qð eſt.j.e.l.cum poſtulaſſeʒ.ꝛ.l.
ſi finua. S. illud. a. S. ſi iam ruerint. L
o De his. S. dictü eſt ð damms q̃ dant᷑ ab edib vicinis.h̊ᷣ de alijs
amsg alioms — ac. ſind 5 J
p Antem. hoc edicto innun aliud iuris. qð veꝝ eſt. qꝛ. 5, cauet᷑ de
Pteruo.ſed fallit in iſto. Den cn

g Meratius at. habuumꝰ. S. e duplici damno. ſ. edium. æ de damno
ſacto ꝑ vim flumnis. ⁊ c tercio.ſ.dato ꝑ cruſtam. ſequit de quarto
mow danch damnum.

h Scribit. zdicẽs alpheno m aʒ0. vel ałr vt dixi m. S. alphenꝰ.

i LZibi. agenti interdicto ne vis fiat tibi.
Kk Cauere.ꝑ offm̃ ſolũ ñ ex edicto.vt.S.ptoꝛ.S.hoc edictũ.⁊ facit.
ĩcẽ.l.ratis.⁊.S.ad exhi.l.celſus.S.ſjʒ ſi ratis.⁊ ar.j.t.j.quãq;.S.j
IQueſitun eſt. Z. dictum eſt ꝗ ſi ille a q̊ petit᷑ cauuo ſu dñs. tenet
ꝓmittere:ſi non ſit vmimus ſatiſdare. circa pꝛedicta foꝛmat᷑ talis qᷓ
ſtio ſi ſolum ?7.
m Sominum. ſ. ſoliꝛ. . .
n SDe ſoli vicio.ſił ſ̊ ⁊ æ ſingulis ꝑ ſe tenetur,miſi in caſn.vt.j. -

X f

*⁹*DU

finminum. F. i. 7. §. in tantum. 1. . ſe. az. 7 facit. l. fluminum. in pᷣn?
⁊. l. ſi finita. S.notandum. J õs
o De viroq;. ſi nomine womini abſenus a q̊ petit᷑ eauno velit canẽ.
Si vo a ſuꝑficiario peteret᷑ qð ſuo nomine ↄuenret᷑.repꝛonniteret.

in dicta.l. qͥ bona.
S.j. ac.
pVicinum. qui
poſtulat ſibi caue⸗

ri. ac.
Aittendum.

ex pᷣmo vecreto. ex
ſecundo vo non in
bet᷑ poſſidẽ ex ↄtu⸗
matia ſuꝑſiciarij
ſiẽ nec fruciuarii.

vel creditoꝛis ↄin⸗

macia vel emphite
ofe.ſed ſuo iure ca

rebit. vt. j. e. ſi fi⸗
mtia. §. item qᷓrit᷑.
2.S. ſi vectigalibo.
7. J. Prl. S.

r Lelſus. i. S.
iſto cum lege ſeqn

n ponitur caſus ſi

imlis ſuꝑioꝛi. Idẽ

ci m fructuario di⸗

cit. qð in ſuꝑficia/

rio dixu. ⁊ 10 32ia
ibi ſignata. j. eo. qͥ
bona. S. j. . l. dem
mi.. S. viꝑ ſigna hic

eodem modo. ſol
ue vt mõ diri.
ſ Cauendum. ti

tio non ſanſdante.

¶UAtifrin ꝓhibe⸗

bij. vt. j. l. ꝓx. 7. I

e. ſi ſimta. S. tem
q̃rit᷑.⁊.S. de noxa.

ſi ex duobus. §. ſi

plures.⁊. I.e.ſi⸗

pnetari?.

vNMon fficit. cũ

agd eum ptinet reſe
cuo. quia modica

erat.nam ſi ad euz
non pꝑtineret ⁊ dñs

refeciſſet. non poſ⸗

ſet fructuarium ꝓ⸗

vt. J. e. q bona. S. j. qʒo. 7.l. vamni infecti ſti. S. vtꝑ que ſunt 3. vel ſol
ue ̃ᷣm. R. vt dicaʒ

cies pertinet:de vtroq; ſatiſdare.q
ſi vterq; ceſſet: viciunm ĩ poſſeſſio
ne mittendum eſſe. Lelſus re⸗
cte ſcribit:ſi edium tuarum vſuſf.

titie eſt: danmi infecti wduminum re

pꝛomittere: aut tiniaʒ ſatiſdare xe⸗
bere. ſed ſi in poſſeſſionem miſſus
fuerit is:cui damm infecti cauen⸗

duʒ fuerit:titiam vtifrui ꝓhibebit

idem ait eum q́; fructuarium qui

non reficit: a wmino vtifrui ꝓhi⸗
benbum. ergo ⁊ ſi damno infectomn
cauet:vvminuſq; compulſus eſt re
pꝛomittere: ꝓhiberi frui vebet.

. Alius.
Vauis alienus vſuſfructus
ſit: dñm rpꝛomittere opoꝛre

re. Caſſins ait: ⁊ niſi ꝓpꝛietarius
in totum repromittat: vel fructua
rius ſatiſdet: mitti opoꝛtet eum in
poſſeſſionem cui non caueat᷑.ſed ni
ſi ꝓpꝛietario repꝛomittenti vſuſ⸗
fructuarius caueat:venegandaʒ ei
fructus petitionẽ iulianus ſcribit.
ſed ſi vſufructuariꝰ æ ſoli vicio qͥd
preſtiterit: ins wminij ad eum traſ
ferri opoꝛtet.

vyv AXpia.
Vid te creditoꝛe dicemus:
qui pignus accepit:vtrum

hibere vti vt. S. xe vſuf.l.vſufructu.e.S. fi.⁊.l.hactenus.⁊.j.e.ſi fini

ta. S. ſiquis damm.7.

E.de vſufru.l.eum.

x Ergo locus a pari.nam ſicut onus refectionis ita ⁊ onus cautõ

nis ad eum ꝑtcinet. ac.

a BDebet.i. poteſt ſic.j.an ꝑ alium cã.ap.l.ſi.ac.

b q Qãuis. nitti opouet. in totum viroq; ↄtumace exiſtente. ß ſi
altero.tunc in er iure.vt nõ.S.l.ꝓx.S.queſitum.
c BZenegandam. q non laboꝛat non manducet. vi 2. S. & noxa. ſi ex

vuobo. F. fi.

d Peeſtiterit. ex ſatiſdanone pᷣſtita conuentus.

ę Ad eum. ſ.fructuarium.ac.
ſf Oponꝛet. ex ſcðo decreto.pmum tñ pᷣcedere oꝑtʒ. ⁊ hoc ſi dñs ei nõ

ↄferat.vt.j.e.ſi etariꝰ.Sed quõ ↄfert cũ ſic fini᷑ vſufru. interuu
rei. vt inſti.de vſufrn.S.pe. R.non tota riut ſ̊ ꝑs.ac.
id de creditoꝛe.debebit. huic q̃ſtioni no rñdet h.ſed dicit ;
. debet ſatiſdare.vt..e.ſi finita.S. ſiq̃ 27. S.ſe. illud tñ intelli⸗
ge. vt nõ.S. hoc amplius.S.queſitum.
h Latere.als genere ac. ⁊ ałs latere.
4 Ait marcellus. 2 male.
K Cauendum. i. dicendum. .
¶Commit ſtipul. au marcellus a male.
m Ereduoꝛi.enam re ſibi non tradita. qꝛ ex nudo pacio hʒ act. byy.

vt. S. Ee paetis. li tibi.S.& pig.⁊ ar..de fur.l.ſſi is qͥ rem. in pᷣn.iq

ſecus in emptoꝛe añ traditõʒ. ar. I. de furtis.l.eum qᷣͥ. in pn.ſ̊ pꝰ ca⸗

uet᷑ ei ᷣm aʒo.licʒ videat᷑ j.j.e.qui.bo.S.ſed ei qm. ſ̊ ihbi expones.
n Per ſtipulationem.ſ.cum ſanſda. vel ſine vt diſtinguit. ſupꝛa

repꝛomittere:quia ius ſuum tuet᷑

an ſatiſdare:quia wominus non ẽ:
ebebit: que ſpecies ẽ in ↄtrario la
tere apud marcelł. agitata: an cre

ditoꝛi pignoꝛaticia dãni infecti ca⸗

ueri ebeat: ⁊ ait marcelł.inutilit
ei caueri.idemq; etiam de eo cauẽ

dum: qui a non vomino emit. nam

nec in huiꝰ ꝓꝑſona ↄmitti ſtipulatio

nem. eqͥſſimum tñ puto huic ꝓſpici
endum..i.creditoꝛi ꝑ ſtipulatõʒ.

p Aub.
Is qͥ pignoꝛi rem accepant:
potioꝛ ẽ is cui damni infecti
non cauetur:ſi poſſideꝛe ⁊ per lon⸗

gum tempus rem capere ei pmiſ⸗
ſum fuerit.

vV Apia.

AViͥ bona fide a nõ dno emit:

videndum eſt nunqͥd repꝛo⸗
mittat:mõ etiaʒ ſatiſdet:qð qbuſ⸗

daz videt. hʒ at᷑ rõem: vt magis re

promittat ꝙᷓ ſatiſdet.ſuo eĩ noĩe id
facit:ſiue coꝛpis dominus:ſiue is qͥ
ius hʒ:vtputa ſeruitutem:œ dam
no infecto caueat:puto eum repꝛo⸗
mittere vebere nõ ſatiſdare:qꝛ ſuo
noĩe id fac ñ alieno. Cũ int edes
meas ⁊ tuas ſint alie edes non vici

oſe: videndũ eſt: vtrum ſolus mibi

vV Sine coꝛpoꝛis. id eſt ſoli. accurſius.

b Js. als
—— his als
eis. caſus ablati⸗
uus.
p Em. l. iſta
hʒ duplicem lr̃aʒ
ałs eo qͥ pignoꝝ
⁊c.⁊ eſt tunc pla
na. ałs his. ⁊ tẽ
eſt ablanuꝰplura
lis.⁊ dic tuuc ac⸗
ceꝑit.i.acceper̃t.

q Accepit. ex cõ

uennione.
rSi poſſide⸗
re.ſi.i.qꝛ. Aſd.
Permiſſum
fuerit. hoc ver ſi
aliquid pt᷑ credi⸗

toꝛn umputari. vt

3. de noxa. act. l.
ſi noxalis.in pᷣn.
2⁊.· j. e.ſi fmita. S.
ſiqj. 7. S. itrem ꝗ⸗
rit.ałs ſecus.vt
L.e.eoꝝ.in pn. ⁊
3 ni ex noxali ca.
aga.l. ij. S. fi. vm

licz nil poſſit im⸗
putari.tñ ipᷣe eꝛu
potioꝛ. vt. C. ad⸗
Uer. cre.l.j. ⁊ di⸗
ces.j.e. cum po⸗
ſtulaſſez. F. j. a.

t q bona
vigetur.
vt repꝛomittat.
eſt em̃ loco wmi⸗
ni. vi. C. de fur.
apud antiquos.
ſed econtra.non
ſuꝑficiariũ.

x Mon ſatiſdare.ĩmo ſatiſdat.vi ſupꝛa hoc amplius.S.queſitũ.
7. S. celſus. . l. ꝙᷓuis.q̃ ſunt j. Sol.ſᷣm. R. largiter.reſert vᷣuitu⸗
tem.vel ius rei an ꝑſone quis habeat.ſicut ⁊ in ope.no.nunt.nam
fructuarius ſuo nomine non nunciat. qð non negatr᷑ ei qᷣ pꝛedij vꝛ⸗
bani ſeruitutem habet. vt ſupᷣ de ope.no.nunt.l.j.S.ſi.a.l.in ꝓuĩi.
S. pe.z.l.de pu.S. ſextus.⁊ ſic creditoꝛ ſatiſdat.quia ꝑſone ſeruitu
tem habet.⁊ ideo ſatidat pᷣm. R.vt a ſupᷣ.l.quid de creditoꝛe.⁊ eſt
ratio. q; reales perpetue.perſonales parum durature. vt ar. j. e.
damni.S. vtrum. vel ſo ł.vt dixi in.l.hoc amplius.S. queſuum.

a Suo nomine.i. ad ſus commoditatem. ſic. . q ap. ſit.l.j.S.

in ꝓpa. poteſt tñ etiam is qui ſuo commodo aliquid facit. dici face
re alieno.i.ꝓpter alterius contractum vel delictum. vt ſupᷣ de his qͥ
no. infa.l:furn. S. ſiquis alieno. econtra qui ſuo nomme facit ſin⸗

git᷑ facere alieno. vt. S. e ꝓcura.non ſolnm. S

floꝛentinus legum weto
CKum inter. meas. non vicioſas.
KEt tuas.vicioſas.ac.
O Alie.cuiuſdam tercij. ac.

eſed inidum. accurſis

e Solus. aliquid ſupflmt. miſi repetas. item videndum. vtrum
ille ſolus cnius edes mihi ꝓxime non vicioſe ſunt. cauere vebeat.

9 wdr=bU0urT 1

ne.
poſſits
ſe. A.
mmmſum
weref
kanc⸗
mum rr
Vora.al.
Mani
nin.
lcemq⸗
ſecus. dt
npn.
d.
Käßn
elfn. .
poſſitim⸗
mtpeen
l. . 00
lf.d
.W
ei

bone
iaur.
Lominat.
lod dnd
C.dfr.
mnuqvos.
mnera non
ſelge
i.

celti.
tiafuimn⸗
j.nm MNI
4uinn
Tl ingi
oneſarumn
dnea
ter e⸗
Acim.

ſtlih⸗
ſvö hu
nn utfin
mn aunt

m. N
ge n

an wle cum alio Sm. R.g. „
Lauere. ſ. mhi.

g Dent. ſ. meche. ſic eſt rõ ad medias. ⁊ ad hoc r̃ſpicit ꝙᷓuis *.
vel die vent. I. vicioſe.ſ.ꝑ obliquum. WM V
hbh Euis. poſſet aliquis dicere qͥd ad rübum? En. iuriſcon. ſi

wꝛmmentes non
mtelligant qnid
ad rumbum: vi⸗

gilantes tamen

intelligant quia
ſibi ꝓſpicere ac.
1 Alie. eiuſdez
tercij

k Edes. ſ. inco

lumes.

IConuemer.
wminus mecha⸗
rum. q.d.qꝛ cul⸗
pa pᷣceſſu caſum
ideo teneat᷑. vt ⁊
ſup commo. ſi Vt
cer. S. inteꝛduũ⸗
als non tenet᷑.

vVt. 7. e. l. flu. S.

hec ſtipulatio 7
ſup loca. ſ de dã
no. vel qꝛ etiam
ſue edes vident᷑
dare dõnum. qꝛ
Apter ſui debilita
tem ałs non po
tmuerũt ſuſtinere.
que rõ ſecunda
non placet. Sed
in quo ↄueniet᷑
qñ ſuit in cnlpa.

Rñꝛex cautõne.

ſi eam pꝛeſtiterat
vel ad eam pꝛe⸗

ſtandum ſi non

eſt pꝛeſtita. vt H
dicit. vel vᷣm ali⸗
os. 1. quia mediꝰ
ↄuenit᷑ ꝑ except᷑.
oppoſitam ab eo
cums edes fuere

cauere vebeas:an vo ⁊ is cuius e⸗
s nõ vicioſe ſunt an ille ſolus an
ambo:⁊ magis eſt vt ambo cauere
cbeant: quia fieri poteſt: vt edes
vicioſe in edes non vicioſas incidẽ
tes damnum mihi dent:qᷓuis poſ⸗
ſit quis dicere non vicio incolumi
um edium hoc factuʒ: ſi alie in eas
edes incidentes ei damni cauſam
pᷣbuerint: ſed cum proſpicere ſibi
potuit dammi infecti cautione: non
pꝛoſpexit:merito conuenietur.
Qui damni infecti ſibi caueri
poſtulat: pꝛius ve calumnia iura⸗
re ebet. quiſquis ergo iurauerit
calumnia: admittitur ad ſtipu⸗
lationem: ⁊ non inquiretur vtruʒ
interſit eius: an non vicinas edes
habeat:an non habeat:totum tñ hq̊
iuriſditioni pᷣtoꝛie ſubijciendũ eſt:
cui cauendũ ſit:cui nõ. ceteꝝ neq;
ei qͥ m meo deambulet neq; ei qͥ in
meo lauet:x qͥ ĩ mea tabeꝛna diueꝛ
tat:caueri debet. vicinis plane in⸗
quiliniſq; eoꝛum ⁊ inquilinoꝛum
vxoꝛibus cauenduʒ eſſe ait labeo:

wmum conductam ruinam minaturam nunqͥd canetur?foꝛte ſic ar.

„

ſupᷣ px.S.ſed dicas.vt.j.e.inqᷣlino.⁊.l.ſe.a vicinis autem ↄſtat inqͥ

lino caueri.vt.S. ꝓx.⁊.j.e.ſi filius.ac.
x Inciderunt. poſtꝙ; conduxerunt. ac.

ꝗ Ex conducio.vt liceat migrare remiſſa penſione ꝓ rata. vt. 7. e.in

at habu roes.
. ⸗ . .fl. 2.I. ſe. vel ae
item his qui cum his moꝛent᷑.œ il bec vt reiiciat. vt
lo queritur:an inquilinis ſuis ⸗ ſupꝛa locat a con.

minus edium cauere poſſit:⁊ ſabi⸗

nus ait: inquilinis non eſſe cauen

l.ex cõducto. ⁊ nõ

bic in ſubſidiũ hãc

cautõem interpo⸗

dum. aut enim ab inicio vicioſas m. Jer gu iu co⸗
edes conduxerant:⁊ quod habent duator. . ü eanhn
õ „r in ni in fi. ſic ⁊ in opis
ſibi imputent: aut in vicium edes nom nuc. ve ſupꝛa

inciderunt: ⁊ poſſunt ex conducto
experiri: que ſententia verioꝛ eſt.

n. j.I.im ꝓuinciali
S§. plane. Dʒ gr. 3
1. e. l. S. ſiqs op?.

Siquis iuxta monumentum e⸗ Sec ir ſolues.
Dificauerit vel iuxta edificium ſu- facit ad totum. ꝗ.
um monumentum fieri paſſus ſit. vr in pol leg ſiis

damno infecto ei poſtea cauen⸗
dum non erit: quia rem illicitam
admiſit.ałs autem ſi monumento
edificium noceat: in quo nihil ſit

quod imputari poſſit ei: ad quem

ius monumenti pertinet: cauen⸗
dum eſt ei ad quem ius monumen

a quo. S. fi. . l. ſe.

b Si quis ediſi
cauerit. wmmũ pu⸗
ta.⁊ dic illicite nõ

ti pertinet. Et ſupeꝛficiarium ⁊ ndo harm
fructuarium dammi infecti ſtipula vi. S. fi. regun. l.
ri vniliter hodie conſtat: ſed ei qun ſen de enſ 5.
bons fide a non wmino emit: dam cunt qð iurta alte
ni infecti ſtipulationem non com/ nus comuz fiehat
petere marcelł. at. Siquis opp ſinms iuxta ſech
nouum nunciauerit: an mhilomi-⸗ ficium alteriꝰac.

1 ſic non cauebit᷑

wvm ino monumẽ⸗
ti. Sed m pmuʒ

vicioſe.qꝛ nont ⸗e
net᷑. vt ſupᷣ eo.euenit.a eſt ſimile duenit᷑ ſupᷣ de pacns.l. tale.vel a
vicino ↄuemt᷑.i. ab es qꝗͥ damnum paſſus eſt: cum eius damm cam
pſtat.ꝗᷓ due non placent. a facit. S. ad.l.aqł.l.idem iuris.S. mulio⸗
kem. Be ar. Z. J. ne qᷣd in loco pub.l.ij.S.idem labeo.a.S. plane.
2. S. ad. l. aqł. ſi ex pla. S. in diuo. ac.
m Qui damm. quicquid. ab illo.S. queſitum vſq;huc dictum eſt
ad expoſinonem illoꝛum verboꝛum pꝛetoꝛ ait dam.infe.ſuo nomine
ꝓmitti alitnoue ſatiſdari. modo incipit exponere ſequentem clau⸗
ſulam. accur ſius.
n Puus. ꝙᷓ vicinus cogatur cauere de dam. infec.
o Jurare debet. ſic ſupᷣ ti.j.de pupillo.S.qͥ opus.⁊ ſupᷣ de edẽ.l.
ſiquis ex.S.exigit᷑.⁊.C.de iur̃.ca.l.j.⁊ infra de act.⁊ ob.l.actionis
verbo. accurſius. .
p Ergo. infert a genere in ſpeciem.

.

q Et non inquiret᷑.ſ.vbis pꝛetoꝛis inſpectis.vt ſupᷣ ea.l.pꝛetoꝛis

in pꝛinci. pꝛetoꝛs tamen of. ſuſplet quod in vbis pꝛe.imnus plene

dictum eſt. vi ſubijcit totum hoc ⁊c.
r Ceterum. pꝛo cerie.

ſ Soꝛum.ſ. vicinoꝛum. *

Vxoꝛibus.que habent ibi res in quibus poſſunt damnuz pati.
accnrſius floꝛentinus legum doctoꝛ.

vDe illo. poſſit.i.debeat.ſic ſupᷣ de mmo.eum qui.S.fi.⁊ ecõtra
ebetꝓ poteſt ponit᷑ quandoq;.vt.s.ti.j.l.nõ ſolum.S.j.⁊ dixi.s.
de of. ꝓcon.l.obᷣuare.S.fi.⁊ dic ꝙ hic wmus ↄducta minabat᷑ rui
nam.vnde conductoꝛ timebat damnum.quia non poterit habitare
in rebo que intus erant.vt ſubijcit.⁊.j.e.ii.l.inqlimo.Si autem
in alijs edibo ſuis vicims timeat conductoꝛ cauerur ei. vt infra eo.
damm. S. ei cuius.in fi. S. Item ſi tuneat ab alia damno locatoꝛis ĩ

wminus monumenti non canet.ſed pꝛima placet-
NMon erit. vel edificanti illicite vel pacienn alium illicite edificare
ſepul.quia per hoc ſuam actionem tacite remittere videt᷑. vnde non
agit. vt ⁊a.S.de edił.e.querit᷑. ie
d Admiſit. vnde lex ei non ſubuenit. vt ⁊.S. ve mi. auxilium. in fi.
2. E. de epiſcopali au. l. ij. ⁊ ad idem. j. ne quid in loco pub. l.ij. S. ſi⸗
quid m loco pub.⁊.S.idem. Sed quid ſi velit veſtrui uod facium ẽ
cum contra.l.factum ſu.ſ.in ſecundo caſuꝛnon audiet᷑ ar. j.ti.j.la⸗
beo. miſi foꝛte ad mtereſſe actione in factum. vt ſupꝛa commu.di.ſab.

vel quod vi aut clam. vt ſupꝛa de mor.mfe.l.ſipaus. accurſius flo⸗

rentinus docioꝛ legum.

e Et ſuperſiciarium.ad pꝛimum concoꝛdat.infra eo. inter.S.dam
ni. ab ſcõm ſupꝛa de vſufru.l.vſufru.le.S.j.⁊..e.damm.S.ei cuius
7. l.inter fru.accur. HW ê
Mon competere.de rigoꝛe iur.ſed e equitate ſic.vt.S.eo.ti.l.qͥᷣd
de creditoꝛe.in fi.ſᷣm quoſdam.Alij dicunt nullo modo. ar.S.de reli⸗
gi. l. ij. S. ſed hic mo. ⁊ ad ſylł.l.j.S.j.tu dic ᷣm Jo.non darn aduer
ſus wimmmum vtpote cum cauſam a wmino non babeat. ⁊ ideo con⸗
tra eum non vefendhit. ſed contra alios ſic. vt ſupꝛa de pub. ac.l.penł.
⁊ fi. ⁊.l.j.ſed ſecus in alijs id eſt fructuario ⁊ ſuꝑfici. vi ſupꝛa ſi ageꝛ
vecn.i.j.⁊.l.ſequenti.a ſic eſt ſoluta queſtio.cur cauet bo.fi.poſ. vt
ſupꝛa. e. l. j. in pꝛin. ⁊ non ei cauet᷑. Item poteſt reſpoderi quia qinli⸗
bet poſſeſſoꝛ cauet.ſed nonm cuilibet petenti cauetur. vt multis patet
exemplis ſupra ⁊ infra.ac.
g Marcellus ait. æ rigoꝛe.ac. .
b Siaqus opus no. vebeat. ab eo cni opus nonum nunciatum eſt.
A. videbatur emim cautio ſuperflus cum nunciationis ſuperſit au⸗
xilium. R. i

b¶Spoꝛtere. hoe at pbat a ſimili ꝑ duo ar. ⁊ hoe dicit. nam ⁊ ei ⁊c.
i Maʒ a ei.ſ.caueri dʒ ſubauch ſi ñ habes in textu.de damno inſe.
k Qui egit. ſ.ↄſeſſoꝛia ⁊ ad aliud vnum a ad aliud aliud dat᷑ auxili

e¶NIurauerit. ve calumnia. vt. ö. e. l.F. dͥ damim.
d Jurandum. ſ. uerum qꝛ poſſit æc.ſecus & in ſacramento quod
eſt de re.qꝛ in ſacramento qð ſemel eſt veꝝ ſemꝑ eru veꝝ. vnde non

m. ̊. R. dixu. ſubaudi ꝓ oꝑe demoliendo. B
1 Ran eumm. ſi habes. uem eum ac.bñ eſt. ałs ſubaudi.

m Compenit. qꝛ
ſecit opus ſciẽs ſe
ꝓhbibendum. nam
de ꝓhibitio dixit p⸗
mum rnſum.

n Lauere. ſ. e

damno infec. 2 ſic
vnum pions auxi
lium cum alio co⸗

petit ſicut vnũ ex/

oꝛ. ñ excludit alið
exoꝛ. vi patʒ in pe⸗
coꝛe incluſo. vbi
dat᷑ vuilis aqᷣk. vt.
CE. ad. I. aqᷣr. I.
pecoꝛibo. 2 in factũ
vt. S. gad. I. aquił.
quẽadmodum. S.
mgratus. ſed oꝛdi⸗
narium vel cumile
tollit exoꝛ. vt ſup̃
eo. F. ð illo que eit
3.S. e m. in cau⸗
ſe.ſed. R.dixit hic
caueri de deſtruen⸗
wope. his Ybis ñ
exigit cautio. ne al
tius ediſicet᷑.qꝛ ti/
meat᷑ ruina ediuʒ
altius ſublataru.
vel qꝛ ꝓhibitoꝛ lo⸗
ci ſe wminuz in q̊
edificatur aſſerat.
Dʒz iſta exigit cau

no vt opus qued

factum erit reſtitu
at᷑. vt ſic luminum
ſeu ꝓſpecius vᷣuiiꝰ
ab ipſis domibo al⸗

nus damni infecti caueꝛi ei debeat:

iuł tractat: ⁊ magis pꝛobat caueri
opoꝛtere.nam ei qui egit ius ad⸗
uerſario non eſſe altius tollere e⸗
dificium caueri dvebere: item eum

gduerſus quem interdictum quod
vi aut clam competit:cauere debe

re iulianus ait:quia non eſt cautnʒ
neq; e vicio edium neq; xe damno
operis. Siquis quia ſibi non caue⸗

batur: in poſſeſſionem edium miſ⸗

ſus fuerit:œinde is cuius edes fue
rint:cum pꝛeter eas alłs edes habe

ret:deſideret ab eo qui in poſſeſſio

nem miſſus eſt: vt ſibi damni infe
cti harum edium nomine quarum
in poſſeſſionem miſſus eſt caueret:
an ſit audiendus videamus:⁊ iuli⸗
anus ſcribit.is qui vicioſis edibus
ceſſerit:ſi integras retinuerit:nun
quid vł impꝛobe vel impune ab eo

qui vicioſas edes ceperit poſſide⸗

re:cautionem exigit:cum ideo poſ
ſeſſionem amiſit:quia ipſe damm
infecti ſatis non vederit.⁊ ſane pa⸗
rnm pꝛobe poſtulat ab eo caueri ſi

iurat᷑ plus.vt.s.de iureur᷑.l. nam poſtea.S.j. Item nota hic ar.ꝙ;
in cauſa appel.ſu de calumnia iurandum õ pi. vt plene dixi.C. &cæ

bi earum ediuz nomine: quare ipᷣe

cauere ſuperſederit: que ſententia

vera eſt. Siquis ſtipulaturꝰiu⸗
rauerit mec fuerit ſtipulatꝰ:an po⸗
ſtea ei ſtipulari volenti iurandum
ſit:videamus:⁊ puto iterum iuran

dum: quia poſſit fieri vt vel tunc

aut modo calumnietur. Di alie
no monine caueri mibi damni in⸗
fecti poſtulem:iurare debeo nõ ca⸗
lumnie cauſa id eum cuius nomi⸗
ne cautum poſtulo fuiſſe poſtulatu

rum.ſed ſi eius nomine poſtularẽ:

qui ſi ipſe poſtularet: iurare non

compelleretur:veluti patronus vł

parens: dicendum eſt locum iuri
iurando non eſſe.etenim de quo il⸗
le non iuraret:nec qui vice eius po
ſtulat:in hac ſtipulatõne vebet iu⸗
rare. DHuic ſtipulationi debet di
es eſſe inſertus:intra quem ſi quid

iura. ca.l.ij. S. a⸗
ctoꝛ. Item ꝙ hic
dicit pluries iu⸗
rari ⁊c. coꝛrigit

ꝑ aut᷑.C.ð iura.

ca.in iſto.vel hic
ſpeciale.
eAut modo.
ſic ergo nõ. ꝓpo
ſitum homims
mutari.⁊ qui he
ri fuii bonꝰ ⁊ ho
die ſit malꝰ?. Sʒ
ar. Z. S. de traſa.
cum hi. S. in peꝛ
ſona.
f Oi alieno.
poſtu. vt ſuꝑfſici⸗
anius.i. ꝓcurato

rio. accurſius.

g. Debeo. pᷣmo
obſtat. C. de iu⸗
ra. ca.l. ij. S. ſi
gutem abfuerit
7 aut᷑.pᷣncipales
vbi dꝛ pᷣncipales
non ꝓcurat.iurs
re. So. dicunt qꝗ
dam hoc in tuto

— — —

cius edificatis de/
bua non impechat᷑
ſed pꝛima expoſito planioꝛ eſt. accurſins.
o Jul. ait querendo ⁊ ſoluendo.

p Se vicio edium.q.d. licet habeat interdictum de opis no. nunc.

vel quod vi aut clam vel confeſſoꝛia.non tamen eſt cautum de dam⸗
no.quia illa auxilia ad demolendum competunt. vel vt paniatur ſer
uiumte vn. hec autem cauto ad damnum ſarciendum. ſi opus factum

a vicino vicio totarum edium vel etiam vicio operis cadat in wumuʒ

meam. ⁊ per hoc apparet ꝙ ſuperioꝛ. S. de illo.non eſt contra. quia
ibi ſatis vicino eſt cautum de damno ꝑ acnonem ex conducto. ſed hic
per alia auxilia non eſt ei cauium. ⁊ ideo ad hanc caunonem vecurri?
licet ⁊ aluer modo notam. Sed. R. hic expomi.i. neq; edium vicim
neq; edium vomimi nomnne. ſed potius ſeruitutis cauſa. quam edes
ebent. poſtulat᷑ hic cautõ. R.concoꝛdat ad duo pᷣma echcta.j.xe reg.
iur̃.l.non ſolet deterioꝛ.
Siquis.in poſſeſſionem edium.ex pꝛimo vel ex ſecundo vcreto.
licet ſecus eſſet aduerſus extraneum. vi infra co.ſi finua.S. ꝙ ſi iam
pꝛioꝛ. accurſius. .
Tr Edes. vicioſe. MM. M
Pꝛeter eas.ałs pꝛeter eas ⁊ als pꝛeter ea.
Alias edes.nõ vicioſas.
Edium. vicioſarum.
Scribit.ſ.qrendo ⁊ ſoluendo.aʒo.
Impꝛobe.ałs impꝛobe ałs nnpune.⁊ impꝛobe.i.male.
NQuaꝝ ipſe. ſed aliarum pt.vt.j.e.l.dam. inſe.S. ſi vicinas.q eſt
3.⁊ eſt rõ quia in eo in quo veliquit:puniri debet. vt. S. e his qᷣb vt
indig.l.reſcriptum.⁊.S.ꝓ ſocio.l.acnone.S.diximꝰ.a ſic pt intelligi.
ſup de ↄpen.ſi ambo.S.in ſti.⁊ eſt ſic.S.ne qͥd in loco pub. fiat. l. ij· S.
idem ait.accurſius.
b Siquis.ſti. Q damno infec.

τ Een

damni contigerit: cautõ locum hba mo r u aſm.
bet: neq; enim in infinitum obligg mmſt atonbo lo
tus eſſe vebet ſtipulatione.ipſe igiẽ qui:quod nõ pla
. it ſtipulationi: er cet. qꝛ illaʒ ad ſu
pꝛetoꝛ diem dabit ſtipulationi:ex,. am ern. referur
iſtimatione habita ex cauſa ⁊ ex mſinrandum. vt
E. de ura. ca. l.
ij. S. qdᷣ obſerua⸗
ri opoꝛiʒ.⁊ ſi tu⸗

toꝛes. ſed hoc ad wmini vt hic ſubijcit. Alij dicunt ꝙ ve ꝓcurato
re in rem ſuam dicit.qð non placet eadem rõne.Alij ꝙ hic ſatiſde⸗
verit. Lu dic hic eſſe ſpeciale. vt ſimplex ꝓcuratoꝛ iuret ᷣm Joh̊.⁊
Di. qꝛ nõ fu in foꝛma iudicij.⁊ in ſpecian caſu eſt hic. vel dic ꝙ hec
coꝛrigit᷑ ꝑ illas.ſecundo op.S.reꝑꝝ qmo.l.marcellus. vbi dꝛ vnum
ꝓꝓ alio urare non compelli.Sed nec hic compellit᷑.pꝛeterea de iura
mento alio ibi dicit.ſ.ve veruate.Lercio obſtat ſup e in litem iu⸗
ranw.l.videamus. ſed ibi alio iuramento. pᷣterea vt dixi nec hic
coꝛrigit᷑.ſed non admitut᷑ eius pentio.accurſius.

h VUel parens. his em̃ remittit᷑.vt.S.de iur̃iur.l.inſiurandum ⁊
ad pecunias.S. qui iuſiurandum.⁊ qu ſatiſ.co.l. de die.S.iubet᷑.
accurſius. .
1 NQui vice. Mota.hic beneficia perſonalia tranſire ad defenſoꝛes
vel ꝓcuratoes.
K Bebet murare. vt ⁊.j.de obſequijs.l.honoꝝn.⁊.S.de ꝓcur᷑.l.mi⸗
noꝛ. S. j. ⁊ ar.j.d re iudi.ſi cum ꝓcuratoꝛe.SDʒ j.j.d obſequijs.li
cet.S.fi.vbi interuentoꝛibo non hꝛ honoꝛ.ſed ullud veꝝ cum ex ſus
wlo ↄuenit᷑.ſecus ſi de dolo patrom vel calũ.vt hic. IJtem Z.S.de in
ꝛus vocan.ſed ſi hac.S.fi.vbi ſine venia ↄuenit᷑ tuioꝛ patrom.ſed
ꝛbi ex ſuo facto non patrom agebat᷑. vel illud erat ſtatutum odio
liberti.ſ.vt non vocet in ius ſine venia patronum hoc fauoꝛe pato
ni. vnde pꝛimum reſtringit᷑ ſcõm ampliat᷑.vt ſupᷣ de liberis ⁊ poſtu.
cum quidam..accurſius .
HPuic.dʒ qͥ cauet.⁊ ſic nõ.vitandam inſimitatem. vt.S.d le.iij.
fideiecõ.S.ſi qͥs decẽ.⁊ ſo.ma.l.ſi moꝛa.Sʒ ar. .S.ð in litem m.l.
videamꝰ.S.iurani.⁊ œ fideicõ.lſi ita.

m Stupulatiomi. in ſupionbo dictum eſt ꝙ ſuo nonnne quis ꝓ⸗

mittere, alieno ſatiſdare vebet. ⁊ ꝙ non calum. ⁊c. ſic igitur quia

— —

unt
1cl.
ſem
aſ⸗
parnid
cſouſo
1oht
NN
Rwn
a
aluani
iuch

Mn!
Khe.

mnſtt

Ium
eenisl
mn erſen
jzaan
non
mumot
tpen⸗
z ſr.

rleti.
lemm.l.

e glis 5
tuar geit

in hac ſti. dies afpomtur. videamus quõ lanoꝛ vel bꝛenioꝛ ac.
n Etr cauſa.quia minoꝛ. ⁊ ideo ſibi canendum in laxioꝛem vel re

motioꝛem diem.ſi maioꝛ in bremoꝛem.vt ar.S.de tranſa.l.cum hi.

S. modus eſt. accur.
o i mncanſe. longinquitas. i. antiquutas ſol maxime 7 operis.

dum ⁊c. A tunc expone in aliena re.i. in pꝛinato alicuiꝰ. ⁊ qðᷣ ſubijcit

vel ſatiſdat.ſupple vel repꝛomiſſionem qñ ſuo nomme. vt.S.e.pꝛe⸗
toꝛ. Item ꝙ ſubijcit miungit.ſ.pᷣtoꝛ non autem diffinit tempus.vt h̊
2. S. l. qui bo. S. fi. tercij. nec hic nec ibi hñt.S. ac.

h Motandum. hic aſſignat ſcõm dꝛam inter locum pꝛiuatũ ⁊ publi

vt qma vetuſtiſ⸗
ſimum eſt ediſici
um. quare cito .
runna ſperat.. qualitate eius damni: quod ↄtinge
re ſperaret᷑.
ſDIFffinita Aut.
„ 1¹ ſaruta⸗ Ncauſe cognitione etiaz lo⸗
iudice vel ſipulã ginquitas ſoli ⁊ operis magnituqo

Albo. ac.

q Iterum. 1. q
tiens opus erit.
ſic ſup de edẽ. l.
veluti. S. hec vox
7. J. de pto. ſti.l.
pᷣtoꝛe ſti.
Fr Conditione.
.i. adiectione diei
ex certa ſcientia.
ſLonnentõne
ſ. ptium fuerit in

terpoſita ſtipu⸗

latio ſine die.
tNuandocun
q;.i.quandocun
qᷓ; damnum fue⸗
rit datum.
vV Perr errorẽ.
ſ. facta fuit ſtipn⸗
latõ ſine diein ad⸗
iectione.
x Solet. i. debzʒ
azo. vVel die ꝓpꝛie
ſm ↄſuetudinem
regioms.

g AUlit libereẽ.
ꝓmiſſoꝛ cum. ſ.
futurum timeri
nõ exp diat. Ce⸗/
terum ſi timeat᷑
quare peteret li⸗
berari eumꝛ ſi eſ
ſet liberatꝰ opoꝛ⸗
teret eum denu

ſpectanda eſt.

v Apia.
J finita ſit dies ſtatuta in
cautione: iterum arbitratu
pꝛetoꝛis ex integra erit cauendum
ſi vero ſine conditione diei ſtipula

tio interpoſita fuerit: ſiquidem ex

conuentione quandocũq; fuerit cõ
miſſa. ex ſtipulatu agitur: ſi vero
per erroꝛem: magis eſt illud dicen
dum: finito die in quem aliquando
caueri ſolet: ſiderandum eſſe a
pꝛetoꝛe vt libeꝛetur. Beingde ait
pꝛetoꝛ de opeꝛe qð in flumine pub.
ripaue eius fiet: mn annos.x. ſatiſ⸗
dare iubebo. hic exigitur ſatiſdatõ

⁊tempus eſt ſtipulationi pꝛeſtitu⸗

tum: iqcirco ꝙ in publico fit: cum
autem in aliena re fiat:hanc ſatiſ⸗
dationem pꝛetoꝛ imungitt. Mo

tandum ꝙ non etiam cæ loci vicio
ſed v operis tiñ cauetur: qᷓuis ſi in

6
pꝛomittere. ſed quod dicit ad conſuetudinem recurrendum. videtur
ſecus. quia lex ſtatuit de. x. anmis.vt infra de ripa.mu.ſ dic vt ibi.
Item videtur ſecundo ꝙ non ad conſuetudinem.ſed ad arbitrium
ſnpulantis.vt ſupra qm ſanſda.co.de die in pꝛunci.ſed ibi de diſcoꝛ⸗
dia que erat tempoꝛe interpoſue ſtipu.vt ibi plene dixi. Item tercõ
viderur ꝙ nulla ſu.vt infra de vb. obli.ita ſtipulatus.in pᷣncipio.
So. vt ibi. Item quarto videtur ꝙ partium conſenſus nihil poſſit

pꝛiuato fiat:⁊ dᷣ loci ⁊ de operis vi
cio caueatur:ſed cum locus publi⸗
cus ſit:non erat neceſſe ibidem opꝰ
facienti de alio vicio ſatiſdare qᷓ; de
opeꝛis damni infecti.Si quid igi⸗
tur damni intra decem annos acci
derit: id ſtipulatione continetur: ⁊
quod ait pꝛetoꝛ:de eo opere ſic acci
pere debemus: v eo damno quod
er opere fiet. Si quid in via pu
blica fiat.quia in alieno fit:ſatiſdã

dum eſt: ſed pꝛetoꝛ cauſa cognita

tempus pꝛo conditione operis de⸗
terminabit. ſiue autem quis mi⸗

nuat viam. ſiue quid aliud in via

publica faciat: debebit cauno lo⸗
cum habere: ne per hoc damnum
pꝛiuato contingat. v ceteris locis
publicis mihil ſpecialiter cauetur:
verum 2 generali ſermone quaſi
in alieno fiat:ſatiſdare debe bit dã⸗
ni infecti. Si publicus locus pu
blice reficiatur: rectiſſime labeo
ſcribit:eoq; iure vtimur: œ dam⸗
no infecto non eſſe cauendum.
Si quid vicio loci aut operis fi

at: certe legem dandam opens ta

lem: ne quid noceat vicinis dam⸗

1BDe loci. vt ⁊. ꝗ
e. S. fi.
k De operis. ſ.
vicio.
Aicio. vt. Jj. e.
fluminũ.S. fi. a30.
m Saniſdare.
quia alio modo in
ſolo ſibi conſulit.
vt. .e.flumi.S.ce⸗
terum ſi ex. 7. S.
quid ergo.aʒ0. fa
cit.j.de ripa.mu.
l.j.accurſius.

n Si qmd. ſiat.
dicunt quidam pᷣn
cipe vel ſenatu per

mittente. vt. j. ne

quid in loco pub.
l.ij. S. ſiqs a pn. 7
flumibo. qminꝰ.
OSr at᷑ illicite cum
habeat locum int⸗
dictum ne qd fiat
in loco vel via pu.
7 qõ ſi ſiat tollat᷑.
non habebit locuʒ
hec cautio de dam⸗
no infe.cum aliud
ſuꝑſit anxilinz. vt
ar. S. eo.ti.l.q bo.

S.de illo. hec non

placet. vnde dic

illiciie fecerit. i.nõ
fecit auẽte pᷣncipis

vel ſenatus. abs non habet locum hec cauno. vt. . e. l. . ſi publicus.

nec obſtat dictus. S. de illo. q ad aliud dant᷑ interdicta. ſ. vt oꝑa veſtru

antur. ad aliud hec cautio. vt diximus ſupᷣ e.l. qui bo. S. ſiquis opus.
o In alieno. 1. in pu. vt dxi in. S. demnde. S. e.. Iem nõ ꝙꝙ melioꝛeʒ

rõem aſſignaret.ſi dicẽt qꝛ ius in eo nõ hʒ. vt.S.
p SBetermimabit. vt qꝛ fit in via.ſecꝰ ſi ĩ ſflumi.

£

e. ꝗ; bo. S. j.
vel ripa.qꝛ tũc m.x.

an. ⁊ meliꝰ ſtat in futuro ꝙᷓ ſi dicẽt in pᷣterito vt qͥdam hñt.naʒ pᷣroꝛ

non dirit. vnde pᷣioꝛ viuꝰs ſtatuet. vt ar. S.de iure deli .l. j. S. ſi. Dʒ ſi ĩ

hic facere cum ſit pꝛetoꝛia. vt inſra de pꝛeto.ſtipu.l.j.S.ſi.⁊ de vb.
obli. l. in conuentionalibo. Sed dic ꝙ lex vel pꝛetoꝛ non ſtatint lnc
diem. vnde partes vel index poſſunt ſtatuere.vt ſupꝛa.l.qui bo.S.

fi. ⁊ facu ſupꝛa ſiquis cau. ſed ⁊ ſiquis.S.fi.⁊ ſupra.e.pꝛetoꝛ. in

pꝛincipio.accurſius.

b Deinde ait pꝛe. vt ⁊. S. e. ptoꝛ. S. de eo opere.
eBe opere.i. damno qoõ ex opere fi. vt in v. ⁊ qð ait.
d. Hic exigit᷑. nunc incipit vlpianus.

e In publico. nam ſi in alieno pꝛuuato fiat non ſatiſdat᷑. ⁊ hoc

ſubijcit cum autem 27.
f In publico fit. ⁊ ſic ripa eſt locus publicus. Sed contra inſti.

e rerum di.S. riparum. in fi. S.ſed hoc quo ad vſum. accurſius flo

reminus legum doctoꝛ.

· In aliena.i. in publico.⁊ dic cum pꝛeioꝛ hoc concedit. ⁊ m hoe
dic hanc ſanſdationem.ſ.in.x.an.⁊ Gm hoc eſt.S. cum autem.⁊ nõ
ibi notandum ſᷣm Jo.Alij vt aʒo.non hñt hic.S.cũ at᷑. ſ̊ ibi notã⸗

pᷣterito tũc dicẽs.x.an.ad ſiłitudinẽ alioꝝ pu.vt.S.e.S.veinde.⁊ fac̃
I.e.qui vias.accurſius. ððU H
q Bererminabit. habum. S. vnaʒ dꝛaʒ in᷑ opus qð fit in publico.
⁊ id qð fit in pᷣuato.qꝛ nõ ſanſdat᷑ in.x.an.mo ponit᷑ alia. qꝛ ſi fii in
pᷣuato de ſoli ⁊ e oꝑis vicio ſatiſdat ꝓ eo qð fit in publico oꝑe tm̃.
rSiue cautio. impꝛopꝛie.vt.C. v.ſig.ſancimꝰ:pomi᷑ em hec ꝓ
ſatiſdauone. vt.S. ꝓx.S.aʒo. accurſiiuns.
ſDe ceteris.pꝛeter flumen a npam fluminis.
t. ECauer᷑.in edioco
vCEt generali.q̃ ñ ptiet ad ſpãles clanſulas ⁊ expᷣſſas.ſ. flumè 1 ri
paʒ flumis. vt. j. de v. ſig. l. wlt. aʒ. ⁊ facit. j. ti. j. l. apoᷣ trebatiũ.S. pe.
x Sermone.ſ. vbis edictis.S.e.l.p. ibi alienone.
a Si publicꝰ. publice.i.ſine vicinoꝝ damno ſᷣm. R. vel.i. publica
auẽte pᷣncipis vel ſe.vel.ſ.ꝑ pᷣeeptum pᷣſidis.
b Cauendum.pt᷑ m dici ⁊ d ꝙ pᷣnceps ſit adeundus ꝓ vtroq; oꝑe.
vel pᷣſes ſi in ꝓuincia fiat.j.e.l.fln.S.qͥd j̊.
Siq. ex eo qð dicit loci vel oꝑis.dicunt qᷣdam ꝙ loquit᷑ q n p⸗

uato ſit.als non cauet᷑ p ſolo.vt.S.e.l.S.notandum.a vᷣm hoc dices
legem dandam.i.caunonem interponendam. vel dic ſecundo ꝙ conce⸗
Abat alicui in publico facere.debet concedens pꝛedicere vt ſie faciat.ne
vicinis noceat.vt hic ⁊.j.e.l.qui vias.ar.j.ne quid in loco pub. l. ij.
S. merito. alioqum ſolite acuones locum habebunt contra magiſtratꝰ
vt ar. S. qd.l. aqᷣł.
quẽadmodum.S.
ingratus.⁊ pᷣm hꝰ
dic loci vł oꝑis.i.

ni .Ex hoc edicto ſi nõ
oꝑis qð ſit i ſolo niue vetur. Ex h

publico. ⁊ hoc pRl⸗ caueatur:mittitur in poſſeſſionem
cet bene coꝛdat ꝗ pꝛetoꝛe im eam partem que rii⸗
um imo rñſo. noſa videtur. an vero ĩ totas edes
emgla gel. . we o miſſio locum habeat: videamus:
di. p. ſicui. ac. extat ſabini ſentẽtia in totas edes

mittendum: alioqͥn ſi ex ſuperficie
inquit damnuʒ timeatur: non ha⸗
bebit res exitum:nec pꝛo futuꝝ in
poſſeſſionem eius rei mitti: quam

d Ex hoc edicto.
ruinoſa.⁊ hoc in-
dubitatum eſt.
e In totas. ſec?ĩ
ruſticopᷣdio.vt.S.

e·l. ies Seins r quis poſſidere non peſſit: aut ei nõ
§. Dazr. empioꝛ expediat: ⁊ verioꝛ ẽ ſabi.ſententia
ſAuioqn.i.ſi nõ ſed ⁊ ſi in plures partes wmus di⸗
mitteret᷑ in totas.

is rer ſa ſit: m. an in to
Eius reii. ſu Ulſa ſit: vtrum in partem.an in to
Büae. tam wmum poſſidendam mitti s
h Mon poſſit. n Tbeat. videamus. ſed ſi tam am⸗

ne lolo. 0 veſ. pla wmus ſi it. vt ⁊ ſpacia inter vi⸗
Eanmn ſe S glu cioſam partem intercedant ⁊ eam
cet. in i. S. L

que vicium non facit.dicendam in

i Domus. mlon eam ſolam partem mitti. ſi vero
eo aĩo vt ex vna fi .—S L
erent due pariete
mecdo edificato. .
tunc nõ vna ſed plures wmus dicerent᷑. vt. S. cõia pꝛe.l.ſiquis duas.
S.j. in fi.licʒ qdam hoc caſti u. ſ.qñ non fiunt due ꝑ diuſionem dicant ʒ
ſ.ꝙ in tota fit miſſio.ac.
Kk Si tam. hic ſubaudi.⁊ Rñ.ſi tam. ac.
ISpacia.ſ.magna. Jo. S=DDMB
m Partem. que vicioſa ef.
n Juncta. als vnita als muncta a abs mixta. innc enim pars non
vicioſa eſt mixta vicioſe. vnde vicium ab ea contrahere videtur.⁊ idᷣo
cauetur pꝛo ea. ſic ⁊ abs mocheum fermenti ⁊c. ⁊ ałs cum ſancto ſan⸗
cius eris ⁊c. Item facit ⁊ quod dicit᷑ ve contagione pecoꝛs.S. de act.
emp.iuł.mi pꝛin.m fi. accurſius.
o Contextu.i. parua womus. vt dixi ſabi. accurſins. H
p Itaq;.quia cum veritas contiguationis facit vt caneatur etiam
ꝓ non ruinoſa ꝓpter ruinoſam.itaq; vbi ceſſat contiguatio quod fre⸗
quenter accidit in ampls wmo. ergo ceſſat cautio ꝓ pte non rinnoſa.

q Somibus.ſ. vmns.q.d. non ſolum ſuderioꝛi caſu qñ eſt parnia.

rAodica.ſ. cum vna contiguati one tote edes non continentur.
ſEumpuliſſime.q.d.eſſet abſurdum. ꝓuideat ergo udex. vt. e.l. cnʒ
emptoꝛ. S. ſi girr. =ðJGMU
14Inſuta.i. parua wmns.
vVInſule.ſ.vvmuni adiacentis. = =
x SDi plures. ſolent. ſ. ſimul nõ habes in textu. vt. S. e. pꝛetoꝛis. §.
j.in fine. accurſius floꝛentinus.
a Daus. Queritur quid dicatur pmum vecretum. quid ſecundum.
qualiter perueniamr ad pꝛimum. qualiter ad ſecundum. quis ſic effe
ctus pmi. quis ſecunch. Et dicitur primum xecretum pꝛimus uſſus
