b Habebu. vt. S. e. creditons. S. fi. 7. . vi bo. rap. l. ij. S. mn hae. peia. l. ſiquis nec. accurtſÜ. n ann
c 94 Mallla ſm. vt e enl a erat dñica nõ pecunii x¶. Cõmoch. ſi ̊ cauſa vtriuſq; ſit mãdam: idẽ qd i pignoꝛe dicg. nſtnr
eAris alterid ſerimn: qꝛ tic fuares q dꝛ S. e. merdũ. S. ires. ſ. Damnoſum. hic no. equitarẽ nigon pſerri: 1 aliqmid eſſe bonüt — nugen l
d ſ A ſeruꝰ cõis. cõi di.nõ furn: vt ⁊.S. noxa.ſi ſernꝰ cõis.⁊.l. cinꝰ atrarm̃ melnus eſt: a ad hoc ſupꝛa de miuſto te.ſilio. de moffi. ſio.
ee peu.l. erigen in i.a. 5. epo lid
iniur.ſed ſi vn?ꝰ iti. l. bona fiaes 1
S. ſi ſeruꝰ. ac. JC. j. 2 de acqrẽ. ih⸗
Empu. vte artionein habebit. ſma gliusc in ſugionbus etiam canſfe ug7, En ce
ee lo. frica-. ſeruandü eſt: vt eriaʒ ſrignoꝛauert 2no. oftau ſuñ naeſſ,
fmale MNcilla fugitiua quẽadmodũ is qui certũ hominẽ emi mandaue Womme G ehen
Propuus. vta ſlſui furtum facere intelligitur rit ſurem eſſe. nihilominus tñ dam teitn.l. ſi quzao⸗ nelnt
ſie 6 we mer a. ita partũ quoq; cõtractando furri num væcidere coget: iuſtiſſime em̃ cum beſt ae tne
ſr ante. S... facit. DSDem. pcuratoꝛem allegare non fuiſſe ſe ſquis ex ſigna⸗ Munfen
meodh Zſeruus cõmunis vni ex w id damnũ paſſurum: ſi id mandatũ aar Eakech mugen
moꝛti: vi 7.5. e. l. minns furtuʒ fecerit: cõmuni non ſuſcepiſſet. idq; euidentiꝰ ĩ cau- ſ. ſea ibi de luorr llini
i Mis en. relia Dluidũdo agi vbere placet: ⁊ in ar ſa væpoſiti apparere. nam licet ali⸗ noc⸗ damn. d lente 6
quas. hoe cũ funſi bitrio ludicis cõtineri.vt aut dam cui equũ videat᷑ non opoꝛtere cuiiẽ niat. at. iiialt te
— . ignoꝛans: ſecus i num pꝛeſtet aut partẽ cedat:cui cõ⸗ plus damni per ſeruum euemire: t Culpam. er einn. .
2?ðè Eee n. e r ſequens eſſe videt᷑: vt etiã ſi aliena⸗ quãti ie ſeruus ſit. multo tñ equiꝰ Neriene
⁊? pigno.act.ſi ſe uerit ſuam partẽ.ſiłr ⁊ cũ emptoꝛe eſſe nemini officium ſuum qð eius contra.· . x . Smmn ſi
ee enuſer,i. agi poſſit: vt quodãmodo noxalis cum quo cõtraxit:nõ etiã ſui cõmo a. geer üfern⸗ ſinii
conſtarer vel cõne· actio caput ſequat᷑: qdð tñ nõ eouſ; di caula ſuſcepit damnoſum eſſe: et ulam:vr ible a⸗ ür w.
niſſet uner ſonnen ꝓducendum ait:vt etiaʒ ſi liber ſit ſicut in ſupioꝛibus cõtractibus ven curſi0us. ner be

inſe gen
pamul
an d
MNmcht.

focra ſan

ſomad conct.
obturcau. lii.
Kt.7.5. N ſto
Ull.llij o.

Grun.
noſtrs/
neteſeunte.
ipnnüfg A.
int. 5e l,
fnoingnin.ie
Ponerg.ö. N
rcorljii.

( pfunärre,

Ulepoſes dies
oor madum
Onnnl:gye pe
Eton Dinn.
Unnnöſg
Nkeze,

ſitrtp

n

orment n

Klutbus .

b Ihr⸗
RR rninz oe
W d„ K di eſſ⸗ die vt.
Pnh . n. mmer ei veni ſus. 5
eani N f uod vend x ſuſ. i.l. fru ſec ſi
Aig g f. cer dite olut Jase
s vẽdidit. aſu —„ coloni:li abita ð
ine N 6 2o an i licet ſ⸗ pꝛecio:
ol 0: vt i
iſſefe N bie norerhie fi. uebcbmanr — mo.iupren es aſir. ſen .5. de ſern.
nlani Karnegid ri eſſen b mer conu ale viue Heanctam in l. pap. ſed
i⸗ N en col ſunt is: furti tꝛſi ced enit i l mnE. gik. edi ed dic vt i
il R e ſed Rien tece, elaat in etir⸗, eauttin. 5 ene ic. quid ſt t ibi.
i min⸗ ictquia did i tu alt m 8 ep di pi⸗ 2 laem e o ir fus
ed 2 obli G6 r : e ru poſſe ai e⸗ . io h ib ſi C.
n 4 S SJ et Eee
ut eſſer eſi nõ lam eri 8 s vẽ e ſei U ita n0 ſei co l
d 3 mann: ve ni eos i ent: epo ve eius meci m b ole neracl cires n
hen iin a Gen :vt m fruc inci vt in fi ꝛtaue⸗ lueri leg cit: ſi a heredi 9⁰ contra nr. greg
cen en une.F lren, ar eſ tus qᷓ idere di furt * i. f. atum chita! nate nl..§.n ſe
Rcn que e ürem⸗ eſſe:et i qdi dica iuam cum e. urti ſ. ad ſe here tez g lij . a de ſu⸗
4 Ml que eſt corr tate ret ide u ſol mus: rer eo titi erui eiu e ꝑtin dita 3 Fiend ign
nn b B ruct ini eo⸗ onum erent fũ . urtu quia nomir vo⸗ ſic nien augin⸗
—RK Rea Sencen n us fa os ꝑe :qui fũ⸗ xime m eius! nect ine aget itan a pit⸗r
reiene. nue ben on acere: peꝛe vr ia volũ peri quis us fu c tunc aget ale pius i
meins 1 Per m. fi eque di : qo vid u⸗ erit ei exiſti erit. etiã cũ f⸗ al im 1
. 1 Hec ieri ed c deat: ſn erit ei⸗ EiIt et ace n alius n wl
i kannakk ratetre wan eadnen nenkns en⸗ P
neni Rrglie s ec ogat. empto ne 0 poſſ vt nec erat: ece chins. us vocz.
E uulbder. §.. ſta⸗ ez . O ptoꝛ e e coloni - quidẽ t eo t nec ſi ah ꝛtolliſ⸗ inriſi. 7 ſup 8.
rns ver cr, be deri ta os ſ̃ iſ⸗, eh nomĩ alien ur⸗ diſ Lomn. mal. d
. H e res n it: lib tulib ſuo no⸗ 3 ered ĩe:ne⸗ atu r⸗ d nen
nen a.lnr e den noxali i. Srerliuarn 0⸗ quel itatẽ n ec po 8 ſit: o cne we
u iſtam gamu te udi ici iuſſu iſt ita nkwecrar. fac aditaz nngae ere pe⸗
gr in Uramm mieln m edi ad! icio ſer o defend 8 erat: e 4 eum e cta via tus eſt:qꝛ mn cnrrain aur
Rtin⸗ i k . gi. an nõ a lbertat uus dati erat: . – cui leg brogin e Farecker
mimn . Enern. ᷓ ſi lite eʒ p 3 e t: pe Eli e⸗ tanrean⸗ na pen Pumo
pꝛa fac 1. rabſo er cẽh 1 un 8 nnomn 0
Rg 6 de don ae edi F.due aaliti nen guent tam conrt⸗ mente al Ar an⸗ o ennrre lre⸗ J..:
y nit. e mtra⸗ m ſe idẽ ſi hec ſ. dem ali- t. tenti nemo 10 re: vt licet ebꝛa⸗
4 nr erl ſei , ei eruus inödun altem p ni⸗ J isqͥ a ſu enim er⸗ Serwenerter
M0 gituũ cint eũ cui pu um mp̃ſt is qͥ a lua n bl. l.ſ aeti
7 f. u ß eu X cedi em ad li ket 18 4 re ocens tra ent. ti. 2
ui ſer. o ꝛin. H ederi lo: . tur itu ĩtoꝛi ſi ſiue :qᷓui it: v peni teri *
conno. . eu rit: :quia nuũ us f. 5 i ſiu ue ean is w̃ ven r po ere ler⸗
* ler corlj ze mno quo a nu uerit: gaueri eſpeci am tra mmꝰ ſi grati relk is cuibs
ogg1 end nfuer s vti imos! t: r. rit. id ciali tradide ſit tia cel 8 cuin
mung 5 vnde Eiundere. um erit ei q; is here es ſu iq; iuł pacti erit eſt: Vl. S. ebꝛa 5
(S enge pote re. neſt eid ⸗ rre iuk. pu tione tm̃ cr §. penut. natus
kenaaun Vrtüno cglraſtare eni obl Wrud Fra
aeſe win vt uo iter omitti rtian tu bea entezmihnian ud fen cui ründ. mbus voli⸗
is .8. gexz ſe efficen erit it. ginm b 1ſoli moctau action ea fur kaurenne ee
. aß lunta gq ex 4 equat᷑ i ere: v L pꝛeſes rce ere com gueni nem h 2 nncree ſie cet
ni un m ſe. vo⸗ infa 8 t furti pꝛoui 1. es ſuo no petitft i ſente a⸗ eunrervrel Ke
in mnn Onp ima. 1damn incie luacun omine urti ac entiam ipioe oson pe
neke atuatanu Are onen coniat. wn earequi⸗ kenanen ci
no ut ken nſamerl rsaits Sre. onem roina. Sere u maka⸗ keniar⸗ gr vone⸗
micb 4. 2 nttau hokiun l. j. F. j. . alo i m au acti 1 m: v euit
4 T e. 2 ubſt. i. l. vt ibꝛ. ſi.iſ. in in 1muli⸗ . bo. rg ic. 2. 5
0 Tiric e hoc it cauſ⸗ icit io. ſ. 1. Et ed 5 Si ius v uli⸗ allit ta p. l. pe
en ars vun vonin ag aun entia penuẽ actũ nõ met: et. me ſielli.l.
wag reur⸗ — aanſer S“ is qun no ſupꝛa 1E ad Kin n lai S. j. *α fagr.l
u , rane darn menen aan h ggin⸗ ſeruu unls. tur: vt . iuk. m engevf. pfectũ 5§. atr
ni 9 „§. 1 dixim furn poꝛem hoc q; na he 8 lega I. ad. l a.l. qſ t. . a ctũ. ſiqun 2 quo ſi fe J.
uns aenlie rm non pore eſ legar reananbr 4 1 Fvi wompe dr pa 1 entr⸗ ar non a me uule⸗
“ min grun „ a eſt legg arij aler ui Li e ſe j a Is ſhe r epart.l ſet — ci rrd ler V
4 ann *! uunr ſ t. 3. e .nam em. al e. j.l audaci eo. v ali. aliud ſi 1Ljan H ar eg
u. §. final eruus e. i. le upꝛa de noxa. ſ ſi here ud de fi⸗ §.n us: qu el dic ſp iud ſi 1 fi. acc — it. lic
een on ſup gatun pecuk. ahlen dis fi 1i E. i 930. JJ nig ins pali. generali urſius rnmnde ti
Pmena hn rnm te. l.ſed mns. nnge⸗ karndun⸗ vidͤer babet esertr nr inus ie⸗
pꝛa de f legatu ruus t m. r⸗ geelgn a.10 e di r⸗. s de nego er. pig
ideicõ. noie. a eirij. du Si is.noĩ ſir Piacaian e arrehei Sdem .
tands usenatw ki grnn e Ke
1 itari? c. 18 c ſed noĩ rſiu ibin i. i
caſſet nas ibi ſu ex pᷣma cõtr G vſuca
vt ei m e. ſi dñ b oau a cotrat — *
ule ilu nret kactt Cat õe: vt.
et. e en garns Fe ant.
copẽ pb un rno. 15 erat
: V 7⁷ —

D

furti. S. ope. accurfius.
t Juk. manumſſus.

ſciens ſe manumiſſum:ſecus ſi ignoꝛans:vt

ſupꝛa ſi cer. peta.l.eius:que eſt contra: ⁊ facit ſupꝛa de ſolu.l⸗ ſiquis

ſeruo.⁊.l.ꝙ ſeruus.

u Si m.crederem. id eſt mutarem.accurſius.

x Ziti. facies.

vt ⁊2. S. e. l. ſiqs pꝑ⸗
fe.ſed contra.S.

iuriſdi.om.indi.l.

fiqᷣs id. S. fi.ſol. vi
bi.

y In factum. b⸗

ſidiaria aquił. qꝛ
e wlo non datur
nam in pſonam la
bitur creduoꝛ: vñ

nõ tranſſfert᷑ dmiuzʒ
ideoq; ceſſat de w⸗
lo cũ rei vendi.du

ret. ⁊ de hoc dic vt
dixi. S. e.ſiqꝗs vxo.
S. cum uitio.

3 Si ſtipulatus

e te. id eſt a te.
Mon tamẽ. vt
7.3. e. 18 cui. 7. .
c. 1s cu. in pn.
q 1 Mrficiando
fſocit furtũ
ad hoc.S.æ acqrẽ.

poſ. l. uj. S. ſi rem
7 ad exhi. l. theſau

rus. a. S. e. l. j. 73
manda . l. ſi ꝓcu.
S. wlo. 7. l. ꝓcu. et

S. e. ſiquis vxon.

S.neqc.

b An datus. id E
obligatus 2 crechi⸗
con iraditꝰ: vel dic
epo ſitꝰ in apothe⸗
ca.⁊ ſic interuemit
ↄiractatio. vel die
ꝙ erat etism pnus
in apotheca: tũc
quomõ ſine cõtra⸗
ctatiõe:xñ.itrahit᷑
retro:quaſi tũc cõ/
tractauerit cum ap
pᷣhenderit. Quid
ergo ſi medio iem.
poꝛe fuerit pᷣcioſioꝛ
res poſt acceptati⸗

onẽ ante interuer⸗
ſionem:nũqͥd exti-

mabit cũ retrotra⸗
hat᷑ Rñ.nõ:qꝛ nõ
ad omma retrotra

huur: ſic ⁊ a 's: vt

C.de wna: inĩ vi⸗

Fum ⁊ vxo.l.vvna⸗
tiones.vel ſi velis

dicere hoc caſu nõ
fieri furtum: die ꝗ;
hec lutera ñ refert

c. refert᷑ ad pꝛein.

I.nõ ad pꝛoxi.dicta

qð patet: qꝛ ſubij⸗/

cit quem cum ĩ de⸗
poſuo teneret ⁊c.

ſcilicet ſi ille qui adducit᷑ ſcit: ꝙ
ſi neſciat non faciet furtum:nec is qꝗͥ

ſi interea mule periſſent: furn tene

ri veteres reſponderũt. Juk. re⸗
ſpondit euʒ qui pecunijs exigendis
pꝛepoſitus eſt: ſi manumiſſus exi⸗
gat furti teneri: quod ei conſequẽs
dicere eſt ⁊ in tutoꝛe:cu poſt puber
tatem ſolutũ eſt. Si tu titiũ mi⸗

hicõmendaueris:quaſi idoneũ cui
crederem: ⁊ ego ignoꝛo titiũ qͥs ſit
einde tu aliũ adducas quaſi titiñ:
furtũ facies:qꝛ titiũ hunc eſſe credo

adducit opem tuliſſe poterit videri
cum furtũ factuʒ non ſit: ſed dabit᷑

actio in factũ in eum qui adduxit.
Siſtipulatus ce te ſim ꝑ te non

ſien: quominus homo heros intra

kłas iulias mibi vetur: quis mea

intereſſʒ eũ non ſurripi:cũ ſurrepto
eo ex ſtipulatu nõ tenearis:ſi tñ per

te factũ nõ ſit:quo minꝰ mihi dare

tur:nõ tñ furti actionẽ me habere.
kkkilus.
Nficiando vepoſitũ nemo fa
cit furtũ: nec em̃ furtũ eſt ipa
inficiatio. licet pꝛope furtũ ẽ: ſed ſi
poſſeſſione ei adipiſcat interuertẽ
di cauſa facit furtũ:mec refert an in

pothece ſit: quẽ cum in vepoſito te⸗
neret: habere pꝛo ſuo veſtinauerit.

Si ttibi ſurreptum eſt quod miſi

ideoq; ſufficere eã neceſſe fuit:fur⸗
ti actio in hoc quoq; eſtimabitur.

Infans apud furẽ adoleuit: tam

acdoleſcentis furtũ fecit ille ꝙᷓ infan
tis: ⁊ vnũ tm̃ eſt furtũ. ideoq; du⸗

pli tenet᷑ tanti: quãti vnꝙ; apud eũ

plurimi fuit. nam quod ſemel dũ⸗
taxat furti agi cuʒ eo poteſt:qͥd re
fert pꝛopoſite qõni? quippe ſi ſurre
ptus furi foꝛet: ac rurſus a fure alte

ſed pꝛima io.placet.accurſins.
c Si tibi. ſufficere. ałs ſufferre ⁊ tunc plana: als ſuſfficere ⁊ tunc
id eſt pꝛeſtare:vel.i.ſuppoſuam eſſe vel ſubꝛogatam in loco illius: ſi/
cut ⁊ dicitur ſuſfecti conſules.i.ſubꝛogati.an autem pena dupletur:
dDic vt. S. e.l. in furti. in pꝛin. 2a facit.j.pꝛoxi.

d Inſans. vnum tm̃. ſic ſupꝛa de ver. ob. qui bis.

e Altero. ſecus ſi a dño ad quem rediſſet:vt ſupꝛa. e.l. interdum.

ro eum recuꝑaſſet:etiã ſi duo furta

feciſſet. non amplius ꝙᷓ ſemel cum

eo furti agi poſſit: ⁊ nec dubitaue⸗

rim:quin adoleſcentis potius ꝙᷓ; in

fantis eſtimationẽ fieri opoꝛteat:et
quid tam ridiculum eſt:qꝙᷓ melioꝛeʒ

furis conditionẽ eſſe ꝓpter continu

ationẽ furti eſtimare? Cũ ſeruꝰ
inemptꝰ factus ſit:mon poteſt em⸗

ptoꝛ furti agere cum venditoꝛe: ob
id ꝙ is ſeruus poſt emptionẽ anteqᷓ
reddatur ſurnpuiſſet. Quod fu

ri ipᷣi furtum fecerit: furtiuus ſer⸗

uus eo nomine actionem cum wo⸗
mino furem habiturum placet: ne
facinoꝛa talum ſeruoꝛum non ſo⸗

ſed vminis quoq; eeꝛum queſtui
ſint. plerumq; enim eius generis

ſeruoꝛum furtis peculia eoꝛum de⸗
augentur. Si colonus poſt lu⸗
ſtrum conductionis anno amplius
fructus inuito vomino percepit:vi
dendum eſt: ne meſſis ⁊ vindemie

furti cum eo agi poſſit:et mibi du⸗

bium non videtur. quin fur ſit:etſi

conſumpſerit rem ſurreptam. repe

ti ea ab eo poſſi.
u AIrcellus.
EFEreditarie rei furtum fieri
iuł.negabat:niſi foꝛte pigno
ri vederat vefunctus aut cõmoda⸗
erat. Leuola.
AAIt in qua vſuffruc. alienus
Zss enim caſibus putabat he
reditariarũ rerum fieri fur⸗
tum et vſucapionem impediri: id⸗
circo et heredi quoq; actionem fur
ti competere poſſe.

N is cui cõmocdata res erat:
furtũ ipᷣꝰ admiſit:agi cũ eo ⁊ furti
⁊ cõmodati põt:etſi furti actũ eſt:⁊

f Adoleſcẽtis.facit.S.pꝛoxr.S.⁊.S. cõdi.furti.l.ex argento.et
ſupꝛa. e.l.in furti.⁊ quod ibi no.
g Extimare.quaſi dicat mihil.

y Cum ſen
facit. S. e. l. ſerni
7 filij. S. cuʒ aüut.

i Dõ furi pla⸗
cet.contra ſupꝛa
e. itaq;.S.j. ſed
ſolue: vt no. S.
depoſiti. l. j. S. ſi
pꝛedo. 5

k Si colonus

pofſit. conc.
furti. 1 facit ſuß̃
ſi certũ pera. l.

ſiquis nec.S.pe.
clam.l. ſiquis.
S.notanim. ac.

I b Erecdita
negabat: vt et S
de noxalis.ſi ſer
crimie expi. he⸗
ti. ij. l.j.S. ſceuo
la. idemq; ſi pu:
tauit hereditariã
vt. j.e.l.ſiquis
ex. ſecus in aqł.
vt ⁊. Z. ad. l. gqj.
l, ob id. .

m s tm i
glienus

eſt. vt ⁊ ſupꝛa de
vᷣſucap. ſi homo

n b Is em̃.
Perechi q
q;.per aliũ ergo
haber qð per ſe
habere non pot
ſic ſupꝛa que res
griſt. 1. 8. de gc⸗
quirẽ.here.l.ci
herechtate. ſed
vſuris.l.eos.in
fi. ſed illud gene
rale: cetera ſpe⸗

cialia: vel nõ pt

per alũ a ſe ſub
miſſum: at hic ñ
fuit ab eo ſbmi⸗
ſus:ar. S. e ad⸗
m. cu.l.ua aut.

S. geſſiſſe. adc.

0O Jis. admiſit. male vtendo: ſi autem damnuʒ dando tunc
oöobtinet. 5. como. vnde queritur. in fi. accurſius.
p Et cõmodan.ſic in vepoſuio:vt.S.poſiti. l. ſi ſacculum. lo⸗

cato:vt ſupꝛa locati.l.ſi locatum.

ꝗ Yurti.i. cõditio ne furtiua: a ſic non eſt cõtrs.

z. P ſocio.l. ſi rei

kenir ren
fncrl ,
Aten 10
Hau ſee
Pant
munin i
pomurer d
rcd
Orocantig
Unpioer..
iet W N N
o aniens
Gwhlctni
lt Celj.

Ehos. non ⸗
elooes etn⸗
nde: ge n eet
enoob
lit ag .
Maer .
ſeſurnuc,
nmuo: gts
unce n
ohere
lep.

Nr A
l, Mr
ſen. ſi
m⸗
el
ngig etn
Men
9„
A ct

ſnn ſ

cõmunis. 7. 1. ſe. ⁊ ſupꝛa de act. a obli.l.qui ſeruuʒ.S.ſi is.in fi. vbi

e act.ſurn dicit:vel ſol.vt ibi.ſed hec eſt veritas: hodie videt᷑ tol⸗
li electiõe:etiã actio furn:vt.C.e.l.fi. nec dicas ibi loqui qñ extra⸗/
neus fecit furtum in re cõomodata.
r Extinguit᷑.ipo iure cum tm̃ ⁊ enam plus contineat cõditio fur

tiua ꝙᷓ actio cõ/
modati.ſ.exirin
ſecas vtilitates:
vt. S. de cõch. fur
ti.l.iij. ⁊ ita ſo⸗/
lutione eiꝰ quod
eber᷑ ⁊c. vt ĩſti.
quibus mo. tol.
ob. m pn. Item
qð habeo: petere
non poſſum: vt
5.ð ſolu.ſi ſtipu
latus. S. j. pma
charta.

ſActiõi furti
id eſt conditiomi
fuꝛtine: ⁊ tho nõ
ipo iure:qꝛ plus
continet cõditio
vt dixi: nõ auteʒ
acto furti qᷓ ad
penaʒ tm̃ datur:
vt dicta.l. ꝓ ſo⸗
cio.l. rei comu/
nis. 7. l. ſe. ſed q
dam hic dicunt᷑

idem de acti. fur-

ti.quia datur ex
eo qð intereſt: ſi
cut cõmodani licʒ
in duplnz: ar. j.
reg. mr.l. ne⸗
mo. S. quotiens
qð nihu eſt: fa
cit.C.e.l.j.

t EEius.non ꝑ
tinet.pꝛo ea eſti⸗
manõe: ac ſi eẽt
ſua:vt ſic nõ ob
ſu. S. e. aq;. S⸗
1.27. 1. cñ ex. F. j.

vy Poſſit. eſt g̊
extraneus: als
contra:vt.C. cœ
vſuca. pꝛo here⸗
de.l.mhil. aʒo.

x Facturus. B
eſt contra.S.e.l.
ſiquis vxoꝛi.S.
pe. ſo. vt ibi.

ga ſ Empꝛo⸗/
nia.cen⸗
turioni.ſub quo
vir eius mulita⸗
bar: que cũ nol⸗
let amplius expe
clare: libellos re

cõmodati actio extinguitur: ſi cõ⸗

modati actioni furti exceptio obij⸗/

citur. Eius rei que pꝛo herede
poſſidetur: furti actio ad poſſeſſoꝛẽ
non pertinet: qᷓ;uis vſucapere quis
poſſit:quia furti agere poteſt is cu
ius intereſt rem non ſurripi: inter
eſſe autem eius videtur qui damnũ
paſſurus eſt: non eius qui lucrum
facturus eſt.
Empꝛonia libellos compo⸗

ſuit:quaſi datura centurioni

vt ad officium tranſmitterent᷑:ſed
non vædit:lucius pꝛo tribunali eos
recitauit:quaſi officio traditos:q̃⸗
ro cum non ſint in officio inuenti:
neq; centurioni traditi quo crimĩe
ſubijciatur: qui auſus eſt libellos
e womo ſubtractos pꝛo tribunali

legere qui non ſunt datimoð.Rñ.
ſi clam ſubtraxit: furtum commiſ⸗

ſum eſt. Abbinus.
Jis qui pignoꝛi rem accepit
cum dæ vendendo pignoꝛe ni

hil cõueniſſet: vendidit: aut anteq;

dies vencitionis veniret: pecuma
non ſoluta id fecit: furti ſe obligat.
Vrtiuam ancillam bona fi⸗
de duoꝛum aureoꝛũ emptam
cum poſſiderem ſurripuit mihi ti⸗
tius:cuʒ quo et ego ⁊ dñs furti agi
mꝰ: quero quãta eſtimatio ꝓ vtro
qʒ fieri œbet: reſpõdeo emptoꝛi du
plo quãti eius intereſt eſtimanduʒ
vvmino aũt duplo quãti ea mulier
fuit.nec nos mouere debet:ꝙ duo⸗
bus pena furti pᷣſtabit᷑:quippe cuʒ
eiuſdẽ rei nomĩe pᷣſtet᷑ emptoꝛi eius
poſſeſſiõis dño ipᷣius ꝓpꝛietatis cã
pꝛeſtandaeſt. DOmpo.
J is qui ſimilabat ſe ꝓcura⸗
toꝛem eſſe efficeret vt vel ſibi
vel cui me velegauit: ꝓmitterẽ: fur

b Ad officium. ſuperioꝛis foꝛie.
cLucius.tabellio foꝛie. HDK
d Coõmiſſum. cum intererat mulieris eos non legi in publicum:
quia debitoꝛ ſuus quẽ ipᷣa cõuenire volebat aufugu:cum in ipᷣis li⸗
belus cõtinebat᷑ d cõmittendo negocio alicui amico gerendo. equi

Odeſtinꝰ.

parat᷑ ergo hec lectio inſtrumẽtoꝝ furto:vt a ſupꝛa.e.qui tabulas.
e ¶ J is.furti.niſi ier venũciauerit:ſic.S.de pig.aci. ſi cõneneri
f f Arnuã. pꝛeſtãda eſt. vt. S. e. inter omnes. S. ſi ſeruus. 2. l. cn
ex. S. j.⁊.l.ſi is qui.⁊.j.vi bonoꝝ rap.l.ij.S. in hac. ⁊.S.vt
poſ.l.ſi duo.in fi.in creduoꝛe ⁊ debuioꝛe qᷣd ſi bobes . e. eu. S. idem

ti cũ eo agere nõ poſſum:qm nullũ

coꝛpus interueniſſet: quod furandi

anumo contractaretur.
Dem.
Vi re ſibi cõmodata vel apo
ſe vepoſita vſus eſt aliter atq;
accepit:ſi exiſtimat ſe non inuito wᷣ
mino id facere: furti non tenetur:
ſed nec lepoſiti vllo modo tenebit᷑:
cõmodati an teneat᷑ in culpa exti⸗
matio erit:id eſt an nõ vebuerit ex⸗
timare id wuminũ ꝑmiſſurũ. Di

quis alteri furtum fecit: et id quod

ſurripuerit alius ab eo ſurripuit:cũ

poſterioꝛe fure wminꝰ eius rei fur⸗

diuerſis factis tenent᷑.

n agere poteſt.fur pꝛioꝛ non poteſt
ideo quia wmini interfuit non pꝛi⸗
oꝛis furis:vt id quod ſurreptuʒ eſt
ſaluũ eſſet.hocquintus mutius re⸗
fert:⁊ vera ſunt. nam licet interſit
furis rem ſaluam eſſe: quia conditi
one tenetur:tamen cum eo is cuius
intereſt: furti habet actionem ſi ho
neſta ex cauſa intereſt: nec vtimur

ſeruij ſententia:qui putabat:ſi rei

ſurrepte wvminꝰ nemo extaret: nec
extiturus eſſet: furem habere furti
actionem. non magis enim tũc eiꝰ
intereſſe intelligitur:q; qui lucrum
facturus ſit. wvminus igitur habe⸗
bit cum vtroq; ſurti actionem: ita
vt ſi cum altero furti actionem in⸗
choat: aduerſus alterũ nihilominꝰ
duret: ſed et conditionem: quia ex

Dem.

Vi ſſaccum habentem pecu⸗

mniam ſurripuerit:furti actio⸗
ne etiam ſacci nomĩe tenetur:qᷓuis
non ſit ei amimus ſacci ſurripiendi.
Api.
Em inſpiciendam quis x⸗
dit: ſi ſpectet periculum ad
eum qui accepit: ipſe furti agere

liber.
g ſ J is. cõtra
ctaret᷑ ex.
ſol verbis non fit
furtuʒ: vt. Z. e. ſiqͥs
vxoꝛi.S. neq.
no tenetur
vt ꝛ. Z. e.inter oẽo
S. recte.

i Extumare. hoe
quo ad actionẽ cõ⸗
modati: ſed furtuʒ
nõ fit ſine affeciu:
vt inſti. e.S.placuit
ſic ⁊.s9ꝭ. poſui.l.
qð ſeruꝰ. exr. S. qdʒ
vi aut clam.l.ſeꝛuꝰ
7 ad. l. aquil.ob id
2. S. de nego. geſ. H
an vltro. in fi. 1. 3
crimme expi. he
re.l.fi:in fi.

K Siqs. nõ põt⸗
ĩmo vt.S.e.inſici⸗

angdo. §. mfans. 5
tbi ſine udicio re⸗

cupauu.
I Mõ pꝛioꝛis. ex
honeſta cauſa vr
ſubijcit.
fuit.
n Si honeſta ex
cauſa.vt ⁊.S. e.is
cuiꝰ. ⁊.l.ſe. niſi in
caſu: vt.S.e.qua
vas. S. ſi ego.
O Memo extaret
vt hereditarie,ac.

p Tucrum. cum
alteriꝰ iniuria: vt
Z. e.l. ſi is cii. S. fi⸗

q Condiitione'.
ſed et ſi ſemel con⸗
ditionẽ fuerit con-
ſecutus: ceſſat po-
ſtea:vt.C.d codi.
furti.l.j.⁊.S.e. ei
qui.alij contra:vł᷑
dic an rem pus cõ
ſequar a pꝛimo:et
tunc non tollitur:
an eſtimationeʒ: et
tunc ſic ar.inſti. dd
le. S. ſi res aliena.

rx q Ei ſaccuz.
animꝰ. pᷣn

cipaliit et directo ſ

ſecũdario: ⁊ ſic nõ

eſt Z. S. e. ſiqͥd fur.

vel ſol. vt ibi:⁊ ſie

coacta volũtas ẽ volũtas.ſ.ſecũdario: vt.s.qð me.cã.l.ſi młier.S.pe
nul. a facit..de pems.l.ſiqͥs aliqᷣd.S.qui aboꝛtionis.Et notqt quidã
tres caſus quibo ſine affecin fit furtũ. Pꝛimꝰ hic. Secũdꝰ.j.e.l.ful⸗
lo.S.ij. Lerciꝰ.ff.de cõdi.cauſa da.l.penult. —
ſ x Em inſpici, ſpectet, qð qñ ſit: habes. , comocda.l. i.5 . de

n

pꝛeſcrip. verbis.lI. ſi gratuitam. S. j. 2. l. ſi rem.
a [ Itebitoꝛ. recipit. vt a. S. de pig. act. ſi pignoꝛe. ⁊ dic vt ibiet
ſacit. S. de cõdi.in. ſi pene.a de ſolu.l.id qð peeenr.
b ſ Y vẽdidero.ſine culpa mes: ꝑ qo videbat᷑ mea nõ intereſſe.

vt ſupꝛa de ſolu.l.vero pꝛocuratoꝛi.S.j.⁊.l.cum quis.S.j.
t Falſus. aſſumpto. dicens ego ſum tius pcuratoꝛ ſeij: cum qui
dam titius ſit ꝓcuraroꝛ: nõ tamã iſte.⁊ ſic debiroꝛ labitur in pſonã

c Teneoꝛ. vt ⁊. S. e.l.eñ qui.in pn.⁊.S.de ↄtrahẽ.emp.qð ſepe

S. ſi res. ⁊ inſti. ð

cõtrahen. emp. S.

qð ſi fugeꝛu.
d Abs. ſcilicʒ qñ

non iure ommij.

e In ſtamlibeꝛis
ↄtra. S. e.l.ſiquis

poterit.

Dem.
Ytebitoꝛ pignus ſurripuit:
qð actione furti ſoluerit:nul
lo modo recipit.

rori in fi. ſol. vt
maſer. vt ful⸗ Yvendidero neq; tradidero
lonidone noi pe/. ſeruumt: et is ſine culpa mea
l iraq; cömodata⸗ ſurripiatur: magis eſt vt furti mi⸗
rio. a. I. eum q. S. hbi competat actio: et mea videtur
nõ ſolũ.⁊ dict a.l.

en qᷣ. S. pterea.
g Mon poreſt. ß
ad ſolã vtiluatem.

Mõ.ergo hic regu . . .
lã quonẽs iure Kfert furti actio:qᷓuis non ałs mſi
mmij dat᷑ acro ſux noſtra interſit:competat.tñ ad eſti
i extimatur dom

mũ ⁊ coherentes.

vtilitates:vt hic. ⁊X

F. e. l. in furti: vbi
aut rone intereſſe
folũ id extimatur

du ediat. v vmn pꝛobat᷑:alioqͥn diuerſum pꝛobãtibo
5. e. daumen. ſtatui facile quãtitas non poteſt: qꝛ
h Si. optatur. tunc ſola vtilitas eſtimationẽ facit:
cu mea erat electio

i Cuſtodiã. ſine

intereſſe: quia wminium apud me
fuit: vel quoniã ad pꝛeſtandas acti⸗
ones teneoꝛ:cum autẽ iure wminij

mationẽ coꝛpoꝛis furti actio:etiam
ſi mibil ampliꝰinterſit.vtilitas mea

refereda eſt. idemq; ⁊ in ſtatulibe⸗
ris ⁊ in legato ſub conditiõe relicto

cũ ceſſante dmio furti actio naſcitur
in iſtis cauſis ad eſtimationẽ coꝛpo

couctoꝛ nue lonn ns furti actio referri non poteſt.
ſine vr hic eſt. Si ad exhibendũ egiſſem opta⸗

K Eũ raptoꝛ. ex-

IMõ tenebit. ſcʒ
mamfeſt ſi cephẽ⸗
Ius nõ fuit: ſed nõ
mamfeſti cur nõ te
neat᷑:nõ videoꝛcuʒ
A raptoꝛe factũ ſit
vt. J. vi bo. rap.l.
j. licet.p.dixerit cõ
trariũ ar. huiꝰ lr̃e.

turus ſeruũ mihi legatũ: ⁊ vnus ex

HH e familia ſeruus ſurreptus ſit:heres
buce a mãiieiie ſa⸗ furti habebit actionẽ. eius em int⸗
unen 5 emy, eſt. nihil em refert cuʒ pᷣſtare cuſto⸗
hieſts m furtn ma⸗ diam vebegat. KCũ raptoꝛ omimõ
mfeſti nõ tenet: ni· furtum facit: manifeſtus fur exti⸗
ern ephenne mãus eſt. is aũt cmnꝰ mlu fuerit ra
ſun dep̃henſus: er ptum. furti quidem nõ tenebit᷑: ſed
renek denone turu vi bonop rapton. Si titius cu⸗
rra pla eſt vt dxri lus nomme pecumã ꝑperam falſus
. e. ſiqs ex w. ꝓcuratoꝛ acceꝑit: ratũ habeat:ipſe

quidẽ titius negocioꝛũ geſt. aget:ei
vo qui pecuniã indebitaʒ vedit ad⸗
uerſus titiũ erit indebiti ↄditio:ad⸗

uerſus ſalſuʒ ꝓcuratoꝛẽ furtiua du

ſcilicet eum non teneri:furti etiam non maniſefſfit.
m Si tinus. ꝑperam. i. ſcens indebitum: ſic in duobus deliqnit

quia falſus.æ quia ſciens accepit.

n Conditio.vt. S. de nego.geſt.ſi pupilli. S. Item querit.⁊.S.ſe.⁊
3. e conch. ob cauſam. I. ſi ꝓcuratoꝛi. in pꝛm.
0O Conditio. a actio furti. vt æ. S. ve condi. furti. l.quoniã. ⁊ ſupꝛa ðᷣ
ſolu.cum qmis.S.j.accurſius.
p Et a titio.conuento conditione indebiti: ad qð facit pᷣdicta.l.cũ
quis. S. j. 7. J. pꝛoxi. S. accur ſius floꝛentinꝰ wcroꝛ legu.

q Eni. pꝛo vt.

r Fuerit debita. ſolu

ta. non per iuſtã ignoꝛantiã: ałs eſſet liberatꝰ:

Sem.

rem alienum circuuenerit:qð eque
pꝛobat᷑ et in eo qui ſibi vebere pecu

miam dicendo ſe eſſe heredem ſem⸗

pꝛomij creditoꝛis aſſeuerauerit.

Luũ eſſet alius.Qui rem titij age

bat: eius nomine ſalſo pꝛocuratoꝛi
creditoꝛis ſoluerit: ⁊ titius ratũ ha
buerit. non naſcitur ei furti actio:

1 ſic nõ tranſteri wminiũ pecunie in pꝛocuratoꝛẽ: vt a. S. e. ſiquis
vxo. S. cũ titio.

vel dicit ſe ꝓcu⸗

rr“ . ratoꝛem ſeij cum
rabit cõditio:⁊ a titio non inique xꝑ nulius ſit: vł ꝓ
wli exceptionẽ vti pꝛeſtet᷑:ei furti m huoeh.
. X. . As: cum no
ua ↄchtio veſiderabit᷑: ꝙ ſi pecunia it: u tamẽ dicai
fuerit vebita ratũ habẽte titio fur-⸗ ſemp go nõ na
ti actio euaneſcit: quia vbiroꝛ libe cume debiror ve
ratur. Falſus autem pꝛocuratoꝛ S. e. l. falſus. F.j
ita demũ furtum pecume faciet: ſi vl mna nenn
nomie quoq; veri ꝓcuratoꝛis quez condi.inde.l.
creditoꝛ habuerit aſſumpto vebito ſi ꝓcuratoꝛ.

u Cum eſſet.

ſoluit de ſua bur
ſa pꝛopꝛia.

x DQui rez. en
ſcilicet tiuij. ac⸗
cuꝛſius.

y E. ſcilicet n
tio.
3 Matra eſt. ſi

que ſtatim cum pecunia ſoluta eſft vvmmũ notra⸗
ei qui vedit nata eſt: cum titij nn- qmiitevra ſupa
moꝛum vominium non fuerit ne 2 mRech poſſ.
poſſeſſio: ſed conditionem indebiti hona rarnor vt
quidem titius habebit. furtiuum verbis trem 5.
autem qui pecuniam vedit: que ſi ſi. ⁊ adde. id eſt

negocioꝛum geſtoꝛum actione titiꝰ

nec ius habegt
in ea: vt nõ ob⸗

cõueniri ceperit:arbitrio iudicis ei ſter.e. e. in cctio⸗
pꝛeſtabitur. M ne fur. F. ſi. et. l.

HBpecuniam ciuitati ſubtra
ctam actione furti non cri⸗
mine peculatus tenetur.

ſi is qui. in pn.

2 Titius ba⸗
bebit: quia eius

Aulus. nomme ſolutuz
2 . eſt: a ratum ha⸗
Vl lo vel ſarcinatoꝛ qui pol- bett: vt et ſupra

lienda vel ſarc ienda veſtimẽ

de condi. inde.

. 6 l. 102.7
ta acceperit: ſi ſoꝛte his vtatur: ex gre utgl⸗
contractatione eoꝛũ furtum feciſſe eend. vi ple⸗
ne dixi.

videtur:quia nõ in eam cauſam ab
eo videntur accepta. Frugibus

ex fundo ſurreptis tam colonus qꝙ;

wminus furn agere poſſunt: quia

vtriuſq; intereſt rem perſequi.

a Jurtiuã. ſcilicet conditionẽ que ſeli vmino datur.

Que. ſcilicet condino furtia.

Ceperit. ab illo qui ſoluit pꝛopter ratihabinonem: ałs non te⸗

b
c * .
netur: vt ſupꝛa e nego.geſt./l.ſiquis negocia.
d Pꝛeſtabuur. ab eo qui conuemnt.

l.uij.S. fi. contra.
fTenetur.ſcilicet fur.

o HB pecumã ciutan. alij ꝙᷓ romane: vt mifra ad.l, iul. pech.

g f Allo. accepta. vt inſti. e. S. furtum autem.

h KFngibus. poſſunt, e hoc plene habes ſupꝛs, e, ſi apes. §.

finali.

Unliit
Pll er⸗

us,
4 orteſ
nthr,
r brtue
ote tſag,,
.
rin
cttiſe⸗
Plit.

LSengeni
Ao

Allirlt

taumnn
Celuu⸗

Zaß.
nmg.
484, Gc
rorgK.
(Wodmht
uononmieſa
Zogun miuree.
or allens:⸗
ſonie h.ſe hr

it. Mterdi9.

Citntelem,

1Seipnlor.
Mie ioan
ſletlcunn
i erq ibr
Nn cötra
leſs gurrẽ
Eſnſedtbibo

wonrec.

1NA
Nuni.
lge.
fut
e l
u

R
ererc

Oenrys:
Wſt⸗

Cichſi re
ano, Wun
cez de
Wn in
en n
nen
Nuiet i
uraor
Nühe
meſt n
winec
Wwubem a
Nlr
isal
M.
ſban
H Ti

nnek
Du n
acr rni
mi den
n ſk gtuß
„ NN
nd
ſor.

*

n

Aman

a. e

i

mmm
aubleſf

Drda

Om aneullam. de hoc diri ſupꝛa.e. veruz eſt: v facit intra de pla.

l.non ſtatim.

k Suppꝛeſſerit. id eſt abſcondert.
IOui tabulas.⁊ d hoc plene habes.S.e.l.qui tabulas.
m ſ Jqs ex.nõ facere.nec tamen vſucapit ꝓ herede. vt.S.ꝙ he⸗

rede.l.j
n En cum. de
alia re. qͥd mix.
imo ð⁊ eadẽ: vt
5. e. vulgaris. S
penul. 7. l. inter
.S. hac actione.

in ſi.

o Una.i. in ſi

mul. accur.

p ꝗq Zãuis.
non poſ

ſit. vt inſtitu. de

vſuca.S.furtiue

7.S. v vſucapi.

l.ſequit᷑.S.quod
autem.
q JYaz. in fntu
ro erit em̃ vſuca
pibilis: 2 facit.
C. ꝓ emptoꝛe ſci
ens.7.S. de vſu⸗
cap.l.ſi fur.⁊.l.
ſequit᷑.S.iunc in
poleſtate.

Secu.
locata.
vt 2. Z.l. eũ qui
S. ptei ea. ac.
ſMõ habebit
ſuo nomie: ſic et

r 1

Z. e. qui mniurie.

S.qui aliemis:ſj
nomie pu. ſic vt
S. e. interdũ. S.

qui tutelam.

t Stipulatu.
vt ⁊. SZ.e.l.is cui
⁊ facit.l.cuiꝰ in
tereſt. et qð ibꝛ
no. Item cõtra
3.e.ſi is qui rẽ
in pᷣn. ſed ibi ha
bet ius in re. ac.

u ZJac dv⸗
mnu. n
videtur. vt ⁊ e

vſuca.ſequit᷑.S.

tunc in poteſtate
labeo. S. j.

x c Recito/
. ri.pigno
ris. hoc eſt ven
vbꝛ cõpeni ei ſo⸗/
li ꝗð eſt cũ ſuſce⸗
peritx pignꝰ ſuo
ꝑiculo: vel cum
culpa eius ſub⸗
trahit᷑: alioquin
creduo tenꝰ aget
vt. S.eo.l.eum.
S. idem ſcribit:

Qui ancillã non meretricẽ libi⸗

dinis cauſa ſurripuit: furti actione

tenebit᷑:etſi ſuppꝛeſſerit:pena legis
fauie coercek. Qui tabulas cau
tioneſue ſurripuit:in aſcriptam ſũ⸗
mam furti actione tenebit᷑: nec re⸗
fert cancellate nec ne ſint:qꝛ ex his
bitũ magis ſolutũ eſſe cõpꝛobari
poteſt. Erac.
Iquis ex bonis eiꝰ quẽ puta
bat moꝛtuũ qͥ viuꝰ erat:ꝓ he
rede hereditarias res appꝛehẽderit
eũ furtuʒ nõ facere. Ei cũ qͥ ſuo
noĩe furti actũ eſt:etiã ſi ſerui noĩe
ͤ alia re aduerſus eũ agat᷑mõ dan⸗

dꝗã exceptionẽ furti vna facti placet

Aulus.
Vaãuis res furtiua niſi ad wo-
minũ redieri::vſucapi nõ poſ

ſit:tamẽ ſi eo noĩe lis eſtimata fue⸗

rit.vel furi wvminꝰeam vendiderit
nõ interpellari iaʒ vſucapionis ius
dicendum eſt. Bem.
Scuiꝰ intereſt nõ ſurripi fur

ti actionẽ hʒ: ſi ⁊ rem tenuit

dñi volũtate: veluti is cui res loca⸗
ta eſt.is aũt qui ſua voluntate vel
etiã ꝓ tutoꝛe negocia gerat:itẽ tu⸗
toꝛ vel curatoꝛ ob rem ſurreptã nõ
habebit furti actionẽ.item is cui ex
ſtipulatu vel ex teſtamẽto ſeruꝰ le⸗
bet᷑:ꝙᷓuis interſit eiꝰ:nõ habʒ furti
actionẽ:ſed nec is qui fideiuſſit pꝛo
colono. RKiophoñ.
J ad dñm ignoꝛantẽ pueni⸗
ret res furtiua vel vi poſſeſſa
non videt᷑ in poteſtatẽ dñi reuerſa
ideoq; nec ſi poſt talẽ dñi poſſeſſiõʒ
bona fide emẽti venierit: vſucapio
ſequit᷑. Aulus.
Regitoꝛi actio furti ĩ ſummã
pignoꝛis non vebiti competit
ſed vbi debitoꝛ ipᷣe ſubtraxiſſet pi⸗
gnus contra pꝛobat᷑: vt in ſumma
pecume vebite ⁊ vſurarũ eius furti

vbi plene dixi. accurſius.
y Hõuemat᷑.ſ.in duplũ: licet ſua culpa amiſert: q: debitoꝛ eſt in
vlo qᷣ pᷣpõderat: a facit.S.e.l.ſi Nbitoꝛ.⁊,S. pig. ſi inter. S. ſi. et

naſcitur.

Jqᷣs egeru. furn.nõ mamifeſti.ꝛo.⁊ facit..vi bo.rap.l.j.ac.
12 ſ liber.non naſcit᷑.in re vilioꝛi: vt ⁊.S.e.ſerun ⁊ fili.⁊ inſti.

3

N

e. S. hi. 7. J. de penis.l. reſpiciendũ: ſecus in nõ vili ſi eſt fur libera ꝑ⸗

ſona:vi.C. e.l.apud.S·ſi.

cõueniatur. DBem.
Iquis egerit vi bonoꝛũ ra⸗
pproꝛum: etiã furti agere non
poteſt:ꝙ ſi furti egerit in duplum.
poteſt vi bonoꝛũ raptoꝛũ agere:ſic

vt nõ excedat quadrupliũ. Dem.

JY lbertus pꝛono vel cliens
vel mercẽnarius ei qui eum
cõduxit:furtũ fecit:furti actio non
Abole.
Vllo ſi actiõe locati de vmi⸗
no liberatus eſt:negat eũ fur

ti recte acturuʒ labeo: item ſi furti

egiſſet puſqꝙᷓ ex locato cuʒ eo ageret
⁊ anteꝙ;ᷓ de furto iudicaretur:locati
actõe liberatꝰeẽt:⁊ fur ab eo abſol
ui debet: ꝙ ſi mihil hoꝛũ añ accidiſ⸗

ſet. furẽ ei cõdemnari opoꝛtere:hec

idcirco:qm̃ furti eatenꝰ hʒ actionẽ:

q̃tenꝰ eius intereſt. Memo opem
aut ↄſiliũ alij pᷣſtari pt:qͥ ipᷣefurti ſa
ciẽdi ↄſiliũ caꝑe nõ pt᷑.

Abok.
Igquis cũ ſciret quid ſibi ſur
ripi non pꝛobibuit: non põt
furti agere.paulus:ĩmo contra.nã
ſiquis ſcit ſibi rapi:⁊ quia non po⸗
teſt pꝛohibere quieuit. furti agere
poteſt:at ſi potuit pꝛohibere: nec ꝓ

hibuit. mihilominus furti gget: et

hoc modo patronus quoq; liberto
⁊ is cuius magna verecũdia ei quẽ
in pꝛeſentia pudoꝛ ad reſiſtendum
impedit:furtum facere ſolet.
r Apianus.
Eminiſſe opoꝛtebit nũc furti
plerunq; criminaliter agi. et
euz qui agit in crimine ſubſcribere
non quaſi publicũ ſit iudicium: ſed
quia viſum eſt temeritatem agen⸗
tium etiã extraoꝛdinaria ammad⸗
uerſione coercendam:non ideo ta⸗

men minus is qui velit:poterit ci⸗

uiliter agere.

De tigno iniuncto.

9 f AUllo. dño.
i. 3 dño.
a Megat. ſ.pom
poniꝰ. accur.
b Ziberatꝰ. puta

per pactũ.

c Abſolui debet
. e. inter. in pꝛin.
contra.ſol. vt ibi.
iteʒ facit.S.e.l.ita
q;.⁊.S.locati.⁊ cõ

ducti ſi merces.S.

finali.
d Memo.hoc ha
bes. S. e.l. mpube⸗
rem.in fi.accur.

e ſ Iquis. fur
ti. nõ ma⸗
ifeſti:vt. S.e.ſiqᷣi
in ſeruuu.S. ceten
hic. ⁊ facit. j. d
regu.iur.l. nulluʒ
crumẽ eſt. accur.
fAgere. ſed cer⸗
te conſenure videt᷑
vt ſupꝛa ò his qui
no infa. l. qͥd ergo
S. ſiqͥs alieno. ſed
hic expꝛeſſus cõſen
ſus exigitur: vt.S.
e. q vas. S. vetare.

g Agere. ait la⸗
beo. vt patet ex le⸗
gis inſcripnõöe.
hbh Pꝛohibere. qꝛ
erat multuudo fuꝝ
q interfeciſſent eũ.

1 Liberto. q aget
in factum:vt.S.de
obſequijs.l.hono⸗
ri. 7. l. parens. 7. l.
licz. H
k m Eminiſſe.
plerunq;.
Ipier womeſticat vt
1. e penia. l. reſpi
ciendu: et facit.S.
ti.j.l.fi. et qðᷣ ibi
no. item facit ſupᷣ
eo. interduʒ. S. qui
furem. 2. J. ad tur
pilł.l.⁊ im puatis.
accurſius.

De tigno imũ⸗

cto. Supꝛa dictũ
eſt le furto in gene
re:ſed quia miun⸗/
gere tignum alie⸗

num ſuis domib

eſt ſpecies furti:po
nitur rubꝛica dæ ti⸗
gno imuncto. Del
us: ſupꝛa dictũ eſt
e furus cuiuſcũq;
rei: hic de furto ui⸗

gni imũcti:⁊ hec rubꝛica ponit᷑ materialiter: vel dic e furto ꝓ tigno
imiũcto bene eſt vt videamus:vel ſic:ſupꝛa de furtis generaluer dixii
nunc in quadam ſpecie in qua ſunt quedã penans. gaurtito.

nij

Oſrer

6 „

A I Ex. xij. tabu. ſoluere. id eſt diſſoluere.
b Actionem. vt a ſupꝛa de acquiren.re.w.adeo.S.cum in ſuo.⁊
inſtim. de rerũ diui.S.cum in ſuo.
c WNendicare. ⁊ uq renet᷑ rei vendi. ſed quaſi wolo deſieru poſſidere
tenet᷑ ad exhibendũ vel rei vẽdi.⁊ ita ſoluit᷑ cõtrariũ in ſi.laccur.

d Tigm. facit.
e ver. ſig. l. pallet
tigni.accur.
e Tigna. vt pu⸗
ta que ponũtur in

longuũ: vt vues ſu ⸗

ſtineant.
Degdamẽta. ſi
q figũt᷑ in terra.

g Ad exhibendũ
ihe finis vider᷑ tol⸗
lere qᷣcquid poſitũ
eũ in pn.quare dic
q te poſſum cõue⸗
nire acnõe nigni in
tũcti ad dupiuʒ vł
ad exhibenduʒz: vk
rei vendit᷑. vt non
