Tat umd; tnet aut ago reali.aut ꝑſonali.pᷣmo caſu abſoluit. qꝛ non poſſidet. ago caperet᷑.aʒo.accur. .
liunſia els poſteã incipiente eo poſſidere. vt. S. e.ſi a te. in pᷣjn. 1. . ſi rem. X. 1 Mon nocebit ex. 2 facit ad hoc. .ad exhi. de eo. S. ſepius. 1. . I.
l. ſiqs ad exhi. 2. C.ad exhi.l.neq;.nam ceſſat ca abſoluriomis. vt ſi is qui heres.in pꝛin. ⁊.S. xe dam. infec.damm.S. ſi is qui. ⁊. S.
nnu ey uihiie S. e.l.ſi a te.a.l.ij.ſi vero abſolui.qꝛ nõ ꝓbo me oñm nocet in re excu.tu.l.cum ex oꝛone.⁊.S.œ tranſac.l.qͥ cñ tu.j.rñ.⁊.S.d euic.l.
ncaſnlaſi. petita non in alia. vt.j.e.ſi ex teſtõ. ſ̃̊ ⁊ in eadẽ obſtat ſi generalit vendicantem. ⁊. S. œ iurem. l. duobo. S. exceptio. ⁊. C. de pe. here. l.
werfninf petij. i. oꝛigine pentois in libello non noĩata obſtat. Ij ex olia tunc beredilas. accur. 2 . En
vis ſlstt putarem me oñm c nũc. vt hic. S. deniq;. , I. S. esdem in fi. S. q K Sominio. puta emi rem medio tꝑe vel dñs fecit me heredem. Sʒ
uri l iñ falliu in mr̃e.qꝛ mr̃ vt pmo rñ.huiꝰ.l.ſecoat᷑ ſi onginẽ nolain. vt qu id ſi ex teſtamento illo legati iure petiſſem ⁊ ſuccubuiſſem? H. ſi
ti 1nd S.ſiqs at.⁊ hoc ſi ago ex veteri dñio.ſi vo ex ſuꝑuemẽti poſt ſni,z eo quia nondum extuerat oditio. non obſtabit exceptio. ſi vo quaſi
5 wrm non nocet. mſi fingat ei. tũc ↄpetijſſe.vt.S.eanqẽ. ſecundo caſu ſi non legatũ. foꝛte ſecus.qꝛ no accidit poſtea noua cauſa. qð h̊ exigit.
ir egit pſonali non noĩata ongine petmioms in libello. aut ꝓſequoꝛ Peitam. a ſuccumbam.
nant vee an excep.l.ſi.aut ex certa S5 vel cauſis ꝓſequ t᷑.⁊ tunc mumæꝛ videt᷑ ꝙ non. vt. S. ve acq. poſ.l.iij. S. ex plunbo. at hic innun.
lentuͤß n A nd . pacearrepiutabit tñ.vt.C.de iudi.lʒ. ⁊ his etiam ꝓꝙ ſic.rñ.q cepit eſſe meum ex ſecunda cauſa deſijt ex pᷣma.vt..nõö
Ge nige 85 oeni nech. ad.l.fal.fundo legato.⁊.de le.j.ſi miln ſempꝛonm. ⁊ de her.inſti.l.
nmſmi⸗ „ Traditus. h nbe 5ſſit. abo eſt. 7 iij.S.qui fidecõmiſſariam.
t Sics ant “ nõ expſſit. als 3 eſt. pr. S. n Pec nona. ar. . S. ad.l.ro. de iac. I. nauis. S. fi.
nmg i z iuk. ob EC. inge. ma. I. pe. o Mon facit. ſ. parere nouam pentoõnem.
tbdn t, dr i obſtaret. a ia ꝑ adiudicatoʒ res ſubduci᷑ de udicõ. ſi p Pari pen. miſi in caſu. vt in pn. hinꝰ.l.
faN als p vſuc. vt. S.ſa. herc. j ⁊ fi. la. S. fa. herc. l. bedes e. S. idẽ ſer· q mMam qlemcũq;. cilem vel naturalem m io, dũ iñ directe. a die

(uj

ciuilem . vſuca. naturalem ꝑ traditionem 1 alios modos. vt inſti.
vſu ⁊ ha.S. fi.alij dicunt directum vel vtile. vt ↄpꝛobem qð dicunt.

vt. S. æe euic.l.minoꝛ. S.j.ᷣp 10. ꝙ cũ ſunplicit nomen wminij ꝓfert
ad directum non vnle refert.vt.S.ſi ager vec.l.j.S.qͥ in ꝑpetuum.
r Undecunq;.i. ex q̃cunq; cauſa.aʒo. ac.

ABlendicanone.
general ter poſita
non adiecta cauſa.
r Begduxu. mii
foꝛte in pᷣn. petitio
mis ſue ex ea ſola
cã putabat ſe dñm
eſſe. Iʒ illud ab ini
Cio non expᷣſſit.vt
J. e.l. ſi ex teſtamẽ
o. qdð non puto B;
veꝝ. vt ibi dices. uu

vDSiqs aliud. i⸗
mo idem. 2 ſic re/
pellit. vt j. e.egi. q̃
eſt Z.ſol. ibi ex ea⸗
e3 cã. hic ex diuer
ſa. cum alia ſit Fᷣin
Tus itineris ahia
gctus.vt. S.ſi ſui⸗/
tus ven. IlOci. S. j.
Iʒ quo ad ↄmodita
tem actꝰ otineat et̃
Aer.vt ĩſti. de Pᷣui.
act. vel qð ibi ſe⸗
cundo petit᷑ eſt ꝑs
antegralis pᷣmi ꝑe
Titi vel ez. hec ps
ſubiecuua non in⸗
cegralis. nõ em̃ eſt
ps integralis ad
Actum. cuʒ actꝰ ſit
P ſe miegra pᷣuitꝰ
Iʒ ſit ſubiectina q̊
ad ↄmodi tatem. ſ
R. ſolnit q bic
peto poſtea actum
eia ꝙ non ↄtineat

pꝛioꝛis wminij: hec noua nunc ac

ceſſit: itaq; acqlltum qͥdem poſtea
wminium aliam cãʒ facit: mutata
aũt opinio petitoꝛis non facit:puta

vt opinabat᷑ ex cã heꝛeditaria ſe m

mimũ hre:mutauit opinionẽ ⁊ ce

pit putare ex cã vnatõis:hec res ñ

qᷓ; ⁊ vndecũq; dñium acqᷣſitum ha
buerit vẽdicatõe pᷣma ĩ iudiciũ de
duxit. Biqs iter petieꝛit: einde
actum petat:puto foꝛtiꝰ vefenden⸗

dum aliud videri tũc petitũ aliud
nuc: atʒ ideo exceptõeʒ rei indicate

ceſſaͤre. Hoc iure vtimur: vt ex
pte actoꝛis in exceptõne rei iudica
te he pſone ↄtineant᷑:q rem in iudi
cium veducũt:int᷑ hos erit ꝓcura⸗
toꝛ cui mãdatum ẽ.tutoꝛ curatoꝛ
furioſi vel pupilli actoꝛ munici⸗

pum: ex pſona aut rei etiã vefenſoꝛ
enumerabit᷑:qꝛ aduerſus fenſo⸗

rem qͥ agit lit in iudiciũ vducit.
BSiqs hoĩem a filiofa. petierit:

cinde eundem a pr̃e petat:locum

uter enam quo ad ↄmoditatem.i. vt poſſum ire eum iumẽto ſ non ſo
lus ꝑ me. ſic dicit eſſe actum ſine it inere.etiam quo ad ↄmoditatem

2£

vt dicta.l.loci.S.j Itẽ oppo.qꝛ videt᷑ ner ꝑs integralis. qꝛ qͥ ſtipulat᷑
ꝓme actum. poſtea iter. pꝑinde eſt. ac ſi pmo totum 2 poſtea ptem. 7

ſie ñ vr valere ſtipulatio. vt.. xe v. ob. l. qᷓ vſuf.⁊ de noua. ſi pupulꝰ.
F. fi. ſ dic. ibi mil fit.vt.ſ.fiat nouatio. attamen valet ſtipulatio.item
opo. i.e.ſi cum argentum.S.ſi fundum. ſ ibi petebam poſtea vſum⸗

fru.ex eadem cã.q̃ pᷣmo peneram fundum. q; cauſalem petebam ꝑ ne/

gatoꝛiam non foꝛmalem ꝑ ↄſeſſonam.a faciij. de accep. ⁊ ꝑ iuſiu. S.

ſi tamen viam. aʒo.

x Hoc iure. deducũt. intennone officij ſeu ltimme gdmiſtratõnis non

ſic in piuncta pſona.

vt dixi. S. e. l. uij.

3 Enumerabit. ſ̊ jjre magis ex ꝑte rei ꝙᷓ actons vefenſoꝛ? R. qꝛ qli
et Efendit etiam ſine mãdato ̊ nõ agit. vt. C. e pcu.l.exigendi.
3 Dedncit. vt ſi lata ſit o defenſoꝛe. exceptio pſit oño. 3 eum lata
mmme.mſi ſecuta ratihabitõe qᷓ̃ mãdato ↄpat᷑. vt.5. de indi. lʒ ⁊ de
Peu. l. plautiꝰ. ſ certe nec lata ꝓ defenſoꝛe ꝓderii dño.miſi habeat ratũ
H igem ex pte agetis. cuiꝰnoĩe aliqͥs ſine mãdato agit. ſine dubio ẽ ob
ninẽdum. vt hñdo ratum noceat pſiu als non. vt. j. rem ra ha. l. uj

S. falſus. vt. S. de ud. I.
cit hic? R.qꝛ faciliꝰaq

Iʒ. 2. 5. pcu. lL. in cauſe. Quam draz indu⸗
ce H. q mitu? qs ad vfendendum ſine mandato. qꝛ ad
mittit᷑.etiam ſi ↄſtet non hr̃e mandatũ.ꝙ nõ eſt ſic q agit

7 Siqqs hoĩem. quẽ fili pſonali actione pncipsut debebat. vel dic

.

ſcdo quem pat dutaxat vebebat exiſtẽte fmio patris defenſoꝛe. vt.. œ

aureiu.l.qᷓntomagia. 1. C

d ꝓcura.l.exigendi.a ſic ᷣm pᷣmũ caſum

ago ſecundo õ patrem ex eadẽ cã ac. ſ cum adiectione de peculio. qͥd
gde rei ven. K. idem ea rone.qꝛ filij res pr̃is intelligunt᷑.⁊ qjſi vna
ſona ᷣm iuris ei artincium. vi inſn. xe inutili ſtip. . en vo. hoc ſi fue

rat in poteſtaie.ſi vo eſt emancipatꝰ.ſiquidem pater habeat ab eo

idem. ſ. vt habeat
locum exceptio. alioqͥn non. multomagis & ſi eſt in prate 7 duent

cãm. vel qꝛ emit.vel qꝛ in eadem re vſumfrn.hʒ

poſtea pater qͥ tenet᷑ rone vſuſſr. locum hʒ excepnio.
Si egero. 1 ſuccubuero. ac.

emit ab actoꝛe.
hʒ hec exceptio. Si egero cum

vicino aq pluuie aꝛcẽde:cæinde alt endo m qzſchz.
uter nrin p̃dium vẽdiderit: ⁊ agat
emptoꝛ vel cũ eo agat᷑: hec exceptõ
nocet: h̊ ve eo ope qð iaʒ erat factũ
cum iudicium accipet. Item ſi
rem quã a te petierat tinꝰ pignoꝛi
ſeio ederit:vinde ſeius pignoꝛati
cia aduerſus te vtat᷑:diſtinguendũ
erit qñ pignoꝛi vedit titius: ⁊ſi dgG
ivm anteq; peteret: n oʒ einocere ee Erar nonte
exceptõʒ. nam ⁊ ille petere buit. w ai glu are. l.
ego ſaluam hr̃e beo pignorati arert...ß pi
. qꝛ etiaʒ ꝓ fu

dam actõeʒ: ſ̃ ſi poſtea petit ꝙᷓ pi⸗
gnoꝛi lderit: magis eſt vt noceat
exceptio rei iudicate.

turo damno ex

ſtea ager ceberet
Aulus. Zndeftinbng, .
an. no eſt ua. qꝛ lʒ
Om qnerik an hec excchtio Da aneng
noceat: necne inſpiciendum ẽ dar. non tũp ſn
an idem corpus ſit. mnng ſacto l ope
,. . BPBise gr. l. j⸗F. j.ec.⸗
Vantitaſq; eadeʒ idem uus.
Aulus d Item ſirez.
- ppetierat. 7 in ab⸗
Tan eadem cã petendi:⁊ an ſolurus fueras.

ezdem conditio perſonarum: que

fPignoꝛaticia.i.hypothecaria.
hPignoꝛsticiã

buoꝛ.⁊.S.d pig.ſi ſuꝑatꝰ.in pun.
1Petit. titius ⁊ ſuccubuit.ac.

k Dedeit. ſeio. d eſt ſi añ ſnia; latz? K. obſtaret ei rei lingiſe

exceptio.qꝛ rei lingioſe inhiber alienatio. vt. C. xe lit. l. fi. . C. de
reb ali.non ali.l.fi.⁊ in aut.de non ah.S.alienarionis.

m c Am q̃rit᷑.coꝛpꝰ ſit.qñq; in alio coꝛpe obſtat.vi.ẽ. de vſuc.

ſi nino.S.j. q eſt j.ſoł. vt ibi.item ar. j. C. ⁊ᷣ lib. cã.l.ſi.
hoc de coꝛpe expone.j.l.⁊ an eadem. §. j. =
n q Siantuas. q̊ ad ennam. nam ſi pᷣmo. x. nuuc qͥnq; petam.

repelloꝛ. idem eð.ſi pᷣmo qᷣnq; nuũc.x. repelloꝛ. qntũ eſt in. v.

vt. S. ſiqs cum.S.nec intereſt. ac.

o Jus. vt ⁊. S. e.ſi mr̃.S.ſiqs uier.⁊.l.ſiqs cum totũ.circa pᷣn.
caue.qꝛ hec iria ad vuum tendut.ſ.circa eandem rem.ac.

a e Zan eadem. ſi eſt eadez repelloꝛ alłs nõ. vt B. a. S. l. ſimf.

S eandẽ. ⁊.l.e eadẽ.Et no. de hoc.S.ſi mr̃.S.eni.
b Perlſonaꝑ.i.eedẽ pſone.vt h.⁊.S.e.l.ſiqs cũ tomu.S.a generałr
qð large accipe. vt ↄphedas ſucceſſoꝛes actoꝛis ⁊ rei vmuerſales.
et in rẽ ñ qñ redijt ad vẽdi.vt.S.ſi a te.S.fi. Itẽ opᷣhẽdunt᷑ ꝑſone
q̃s no.S.ſi mr̃.S.hoc iure.⁊.S.ſiqᷣo hoĩiem. uẽ qð plus ẽ qñq; enigʒ
exneos oino intpᷣioꝛ eaſdẽ ꝑſonas.vt.S. de re iu.l.ſepe..S.ſi mr̃.

S.fi. Sʒ certe ⁊ ſi hec tria ↄcurrũt.qnʒ ñ obſtat.vt ani abſolutõ ſist

ab obßuatõe indicij.vt. , de iudi.l. ñ circo. 5. i. kapi ieptã ac;

a Emptoꝛ. qui

b. Agar. excipi⸗

ope dar᷑ aqᷓ plu.
grc. actio.ſi ꝗ̊ͥ po

e Bederit. i. ſo
luts ouentone.

1. hypothecariã. ⁊ hoc ſi fuit ignoꝛãs. cũ agebat
ebitoꝛ. alioqͥn nocet.vi.S. de re iud.l.ſepe.⁊. j.e.l.iudicate.S. ſi xe H

=
=
—
=
S
fhfhhfhf hh . . ———————————— — -—— GG———

WicN
eicl
MUINTN
Vlſrold mhe
1iN
lails ra
Vpm ſnaven

NNez felae

WNihilegg

Vridweſun

c m
ſnhen

1 onts ſton
cKemar
volem ren

Damranh

teloer anut..

Mcötr hucän,
ih Nekks tiöenr
W tinnenobt
okheaiſwſt
Mbnſsera
IlHticti⸗r

P Mri pund⸗

GCreNlX
nneindine
H Rnmake

6

Amo;

Nannc ſor
ntitn
iſnric
iaftiäirche⸗

mnatkeen

Phint,
rh

n .

gat
ept
Nti
mſi
mon
Nan
ndi
K

ce den

locen

riſutignnis iit
en ſeodcun

ü: N Rrdand

ma N Nleld

mzi0 Albd

jizw, unrg I

i:ns id

Aüzcntiluß
WINE.

11 r niſn
lisindi⸗
s s! lifit
im. KMi
jobla. Nich
aanggnin⸗

vt. 3. ſi menſoꝛ fal.mo.l.j.S.ideo.vel ſi agat iure ſpãli. vt minoꝛ ł
fiſcus vel ſimiles. vt. C. de ſen. aduerſus fi.l.j. ⁊. C. ſi aduerſus
rem iudicatam ꝑ totum.⁊. S. de iuchcijs ſi pᷣtoꝛ.⁊.S.de iureiu.l.ad
monencd. 1 e re u. l. imꝑatoꝛes.
c Concurrunt. vere vel mterpᷣtatiue.

d Aulitate. j

eſt vt finis ſit li⸗ — . .
en . 5. p niſi omnia concurrunt: alia res ẽ.
ſi. ⁊ dic pigunꝰ. .
i. largigyỹ̈ verba item coꝛpus in bac ex ceprione no
panant. vt. ö. vtiq; omm pſtina qlitate ł q̃ntita⸗
ß. vr. pqi. vuun⸗ te pᷣuata:nulla adiectione dinninu

tes. S. ſi ſublatũ

eſ exemplum toneue facta:ſ̊ pĩguiꝰ ꝓ cõi vtilita

ĩ äntuste copis re accipi?. Qui cum pꝑtem vin⸗
in e mnenn, fru. hf et totũ petit: ſi poſtea pteʒ
argenum.F. j. creſcentẽ petat: nõ ſummouebit ex
Zen erere ceptione: qe vſuſfru. nõ poꝛtioniß
aucta k minuta. homini accreſcit. Actiones in
2 jiate enĩ mm ſonam ab actorbo in rem in hoc dit
uaig veferut: cum eadem res ab eodem
tam legem. .j. mihi vebeat: ſingulas obligatönes
nenme ſingkecauſe ſecunt᷑: nec vlla eax al
dn rfu. 3.vm dLeri petitione viciat: at cum in re
a Pannar ago nõ expſſa cã ex q̃ rem mesʒ eẽ
Beer ene. dico: omes cauſe vna petitoe apꝛe
nus. is. .ö5. hendunt᷑. neq; em ampli⸗ ſemel
S S. res meg eſſe pt. ſepiꝰ aũt veberi pt.
vſuf.l. q viumf. Siqs intdicto egerit te poſſeſſio
gree in pn.

e NDQui cum. petit 1 ſuceubuun. L
ſAcreicit. vt a. . de vſufr. ſi titio. in fi. de vſutfr. accreſ.l. inter
dum. 4 ar-7. de accep. l. 2 uſiur. F. j. Dz nõne agendo mõ habeo
neceſſe dick mihi legatũ qð amnſi. ⁊ ſic me collegatariuũ vt accreue⸗
rit: H. pᷣmo dicam ꝙ accreuit. ſcðᷣo cãm q̃re accreuu.⁊ ſic nõ eſt
ꝓxĩa cã illa ꝓpt quã videoꝛ repelli.vi ar.j. e.ſi is qͥ hẽs.j.rñ.vel
dic ꝙ ᷣmo ſuccubin in ꝑte ſocij tunc no aucta.no in mea imo obin
nni m mes. vel dic veri? diſtinguendu. qꝛ ex ca ſuccubui.ſ.an qꝛ nõ
fuerit mibi legat.an qꝛ non vtendo amiſeraʒ. vt no. in dicta. l. ſi ti
cio. in fi. ⁊ hoc ſecundo mõ accipit᷑ bic.
g AMnones. aſſignat dꝛaʒ int᷑ ac.in rem ſimplici ꝓpoſitam.i.non
exp̃ſſa cã. qꝛ emn a tali. vel qꝛ ex tali ſ⸗ ucceſſione ↄpetu nmihi omium
1 pſonalem. vt peto. x. cern oditione vel etia ſundum. ⁊ eſt in hoc
dꝛa. qꝛ in reali lʒ m ꝓceſſu vnam poſtea cãm ꝓſequoꝛ.non ꝓdeſt qͥn
repelloꝛ ex rei iudi. ex qcunq; cã agam modo.ex eo ꝙ tunc opetijt.
nam cũ ex vna cã tm̃ poſſit eſie mea.ex eq videoꝛ deduxiſſe in iudi⸗
cium. ne ałs videar ex nulla. in plonali ſi vnam ꝓſequoꝛ agendo
poſtea alia non obſtar. qꝛ illam ſolam videoꝛ in ſunplie petitone
ↄpᷣhendiſſe.quã poſtea ꝓſequoꝛ. cuᷣ ex illa ⁊ ex hac q̃̊ nüc ago poſſit
nuhi deberi. ſi excipit replico. ſic non obſtat cum effectu. vt. C.
e id. Iʒ. ⁊1 fa. inſti.de ł.S.ſi rem.⁊ de ac. S.ſic itaq;. .
h Bebeat. ex pluribo cauſis. qð dic ꝑ exempla. vt. S. de ac. em.. ñ
eſt. . E. de pe. De. l. hereditas. a inſti. v le. S. fi. . J. de act. ob. ſi
i18 q. 2. E. inof. teſta. I. eum q. a. l. ma. 7. S. de arb. l. de rebo. H
ur. 5 de nox. l. in delicus. SF. fi.
i Obligationes. ałs act ones. .
k Eauſe. cũ pᷣmo zctus ex eo obligano. a ex obligatione oꝛiaf̃ a⸗
ctio.qͥd vocat cãm.qᷓ ſequit᷑ obligatõʒ? HR. ſoꝛte actõ3 4 ſequit᷑ ſu
am cam. vt vlt eaʒ nõ extendat᷑ vi peto ſtichum er ſup. debuum ge
nerali cert zditõne naz nõ trahit ad teſim ſi idem ſticho vebeat ex
teſtö. vt. . e ac. 1 ob. l.ſi is. vel dic obligatões vocat oct vel qli
relicta vel qi. er qb onunt᷑ obligatoes. a cãs vocat obligatdes. d
ſunt cauſe agendi.vel tercio cãs vocat expᷣſſionem obligatoʒ vocat
qð expmit᷑.q.d.cauſe expſſio reſtringit ad cãm q̃ exomit.vt plures
non pphendat,.

ſeadem tu poſſideas q̃ſdam ego: nk
vetat ⁊ me a te:⁊ inuicẽ te a me he

lEaꝝ.ſ.obligationum vel cauſaꝑ.
m Peitinone. in ꝓceſſu iudicij veclarata. H
2n Ex q̃ᷣ re ſtatim ab miuo.ſ̊ poſtea expᷣmo.ad qð fa. S. e. l. ſi mr. S.
emiq;. eum em res non poſſit eſſe mea. niſi ex vna cã qͥd mini ſi vna
petitione eycludat᷑ ab ea q̃uſcunq; ſit.ſ.peimio.vt ar. S. de acq.poſ.i.

1ij. S. ex plurimis.
H Item ir an idem
„ diei poſſit in actõe
ne:poſtea in rem agens nõ repellii bypo. nam eaden,.
exceptõʒ :qm̃ intdicto poſſeſſio:i res miht alij põt
(BBi Ppetas vertik. mS. mhioſ ex mulnis
NIY in me ⁊ te cõtrouerſia dNe caulis põt eſſe ob⸗

ereditate ſit: ⁊ qſdaʒ res ex us ans.

reditatẽ petere.qꝙ ſi poſt rem iudi⸗
catam a me petere ceꝑis inteſt: vtꝑ
meam eſſe hereditatẽ ꝓnũciatũ ſit
an Z. nam ſi meaʒ eſſe: mocebit tibi
rei iudicate exceptio: qꝛ eoipſo ꝙ
meam eſſe ꝓnuũciatũ ſit. ex diuerſo
ꝓnũciatũ videt᷑ tuam nõ eſſe: ſi vo
meam nõ eſſe:nł ve tuo iure iudi⸗

catuʒ mtelligit᷑:qꝛ poterit nec meg Hmnes. qbo al

hereditas eſſe nec tu. Vli. lego meaz nõ qbyẽ
Vndent᷑ em̃ iniqͥſſimũ eſt. p⸗ mea ne obſit.. de
acqͥ.poſ.l.iij.S.ex

ficere rei iudicate exceptõem

. plurimis m b?
ei quem iudicatum eſt. Aius.

fa. S.ſi mr.S. ean⸗
dem in ſi. Dʒ ö3. 5.
de euic. l.minoꝛ. S.
j. ʒ die vt ibi.

p Appꝛehẽdunt᷑.rõ iſta potꝰ videt᷑ ĩ Znum. naʒ qꝛ pluribꝛ ex cauſis
pot res deberi. plures debent intelligt venire in iudicium. JItem qꝛ ex

vna cã tm põt eſſe mea vna tm̃ vemire ebet. ſecꝰ eſt. nam ac. in pſo⸗
nam ſimplicui oſita.ſi cam vnam fuero ꝓſecutꝰ. ⁊ ſuccubuero agaʒ
ex alia.q̃re? quia ulam ſolaʒ intelligoꝛ deduxiſſe in iudicium. ⁊ hoc
1õ dico.qꝛ ex ula mibi deberi potuu. Item pot eſſe ꝙ debet ex hac quã
Pono. at ibi actõeʒ in rem indiſtincie ꝓpono.a vnam cm ꝓſequoꝛ
luccũbo.poſtea nõ admittoꝛ q̃re? qꝛ aut ex hac noua cã ſũ dñs aut ñ.
ſi ſum dñs.q̊ hanc cãʒ ſi videoꝛ pᷣmo deduxiſſe in iudiciũ.naʒ cum pe
nero ſimplicii vt men: abſurdum eſt dicer e. ꝙ vemiret ea cã. ex q nõ
ſum dñs.licʒ eam non ſim ꝓſecutꝰ.nec q̊ hic pot dici.vt.S.mea erat ex
ila a iſta cãꝗ. qꝛ ex vna tm̃ ſum dñs.ſi vo ex hac noua me non eſſe o⸗
minum dicerem. meipſum excluderem mio. 2 330.

q Siqqs micdicto. achpiſcẽde vel recu: vel ren. poſ.⁊ dic egerit ⁊ ſuc⸗

cubuerit.⁊ ſa.S.vti poſ. ſi duo. S. fi. 1. . N acqᷣ.poſ.l.nalii.S.nł.⁊
3. de vi vi. ar. I. cum fundum. S. fi.
r Poſſeſſio.ſ.vertuit᷑.ac.
ſſ I mter. rem iudicatam. ꝓ me. at.
1 An Z. ſ.meam non eſſe. vt poſtea ſubijcit.
vEſſe.ſ.iudicatum ſu. H . H
x Mocebit tibi. imo ius etiam agench ex tali fnĩa eſt qᷓſitum. etiam
noie illaꝑ reꝑ qs ille non poſſidebat. ſi iñ ꝓnunciatũ funt vt in lr̃a diẽ
q̃ hereduas ad me ꝑtinebat. vt. S. de iureiu.h̊ ⁊ſi poſſeſſoꝛi.S. fi.

y Mon eſſe. fa.S. de ꝓpcu.pom.S. ſed a 19. 2. S. ve iureiur.l.ſi duo.S. D

marcel. 2. S. li. cã. diui. 1. j. I. pe. S. latinꝰ. in ſi. S.

a e Lidenter. petij fundum rei ven. a obtinui. Item peto eundeʒ

rrei ven. excipis. qꝛ iudicatũ ſit:replico.qꝛ ꝓ me.vt.S.ſi a te.
vbi nouat᷑ actio ꝑ ſnĩiam.ſ̊ dic nouat᷑ ad bonum actons vincentis.qꝛ
dar excep. vt ibi dixi. Item Z. C. ſi plures vna ſniĩa.l.j.⁊.ij.⁊.S.man
dan.ſi mãdato.S.pauł.a. j. de ap.ſiqui ſeꝑaum.S.q̃tiens.⁊. S. de re

iud.l.paulus. K. eos. qbo dꝛ virilii teneri odemnatos. etiam ſi pᷣus

inſolidum tenebant᷑.ſoł. tacita eſt ibi abſolutio ſolidi. eonpſo ꝙ fit

ↄdemnatio ſimpliciter. Item Z. S. de iure au.an.l.ij. ſo. vt bi. Item ʒ

C.ᷓ depoſi. l.uij. ſo⸗vt ibi. YNẽ 3.3. e. ſiqs cũ totũ.S.plane.ſo. vem .

S.j.⁊ ar.S.de rei ven.ex diuerſo. S. vbi. Sʒ Z. C. de vſur. rei iu.l.ſi.

ℳ — A 27
G 4 O 4°° —

H Wen

ä

8

„

„O&

W„*

„
S

1

7 wlo. ß ⁊ hic dic ꝓ⸗

admiſſum nõ iuſ⸗

Wlo deſijt poſſide

a ſ I rem ꝓbaneris. Hic no.duo mirabinia.pꝛimum ꝙ quis pᷣſu
mit᷑ poſſidere.qð aliqñ poſſedit.qð eſt ↄ io.ſj dic h̊ pbari eo⸗
ipſo ꝙ orium nõ ꝓbat᷑.vt no.C. ad exhi.l.non ignoꝛabit. ⁊ ve ꝓpba. l.
nine poſipᷣm qð qᷣs pᷣſumi᷑ in wlo min j pbet.ad qð eſt ſic.s.loc.l.ſi
qs w. S. imꝑatoꝛ. 2. . & bic m.lpe t nic e 3.3. ε. ꝓba. l. ͤti. F. q

bari eonpſo qo cõ⸗ 7
trarium nõ pbar᷑ß. ẽ .r
Ar. C. qͥ m. n poñ. Frem meam a te petiero: tu
ſuꝑ ſ̃ns. ⁊2. C. N&à Fuüt iõ fueris abſolutꝰ: c pba

eſta.l.oĩm. vel doic · .
in vtroq; pꝛobare Ueris ſine w. ma. te væſijſſe poſſide

, Hõü dego a te petam:nõ nocebit mihi ex
cere qo no. S. xe in cceptio rei iudi .
reiur. l. qᷓ wuraſſe. ceptio rei iudicate. Apia.
Ein po. Helil. Js ad exhibendũ egerit: xe
Trimnurzdum inde abſolur fuerit aduerſarp: qe
23. c peculio. l. que ñ poſſidebat: ⁊ dñs iteꝑ agat nacto
nuum. SA. eo poſſeſſionẽ: rei iudicate exceptio
b 1 Zauis ad locũ nõ hʒ:qꝛ alia res ẽ. Arcel.
exhi. rei in . 1
eote. Bit in Vobo diueꝛſis tpibo eandem

rem pignoꝛi cedit: egi poſte
rioꝛ cũ poꝛe pignoꝛatitia ⁊ obtinu
it.mox ille agere ſimili actõne inſti
tuit:q̃ſitum ẽ an exceptio rei iudi⸗

cex ſimplici eum
abſoluit ñ adiecta
cã q̃re? G.io.qð ſi
non poſſidebat nec

dib m eun b cate obſtaret. K. ſi opoſuerit erce
Jtẽ qa ſi duas cs ptõem rei ſibi añ pignoꝛate:⁊ mhil
adiecit. kurs d re gliud nouum ⁊ validũ adiecerit:ſi⸗
n h hoͤpbabat re ne dubio obſtabit: eandẽ em qoõem
iure ſno.ᷣm.h. ob reuocat in iudiciũ. Ompo.
unt rik Pnan Jey teſtamẽto actum ſit cũ
S. affintatis. ad⸗ herede ab eo qͥ cum totũ ar⸗
Po.g e ſi 3 gẽtũ ei legatũ erat: meſas dũtaxat
erhi bugm. S pe. Ilibi legatas putaret: earũq; dũta⸗
2. S.fi. .J.rem ra. xat extimatõem in iudicio feciſſet:
Easdeel nech poſtes eundem petituꝑ æ argento
72.3.1. pxima.

cdD loby. dit aliquis.
Poſterioꝛ. I. creditoꝛ.
e Pignoꝛaticia.i.hypothecaria⸗
ſ Ille.ſ.qui ſuccubun. ac. .
n DMPbſtaret. R. ſi oppoſuerat.ſ.in indicio pᷣoꝛi.⁊ ſic de ſuo iure qſi
tum fuit.ſ“j ſi ductꝰ facii ignoꝛãtia vel iuris nõ oppoſuerit. exceptio ñ
obſtabit. vt. j.e.l.pe.S.lannꝰ ibi cum autem ⁊c̃.ac.
pPignoꝛate.qð potuit.vt.S.q po.in pig.ha.l.creditoꝛ.in pᷣn.

DOueſtionem. ̊ dat᷑ intelligi ꝙ ſic ſimpuicii ſe efenderat no opoſi

ta illa excep.ꝙ iterato poſſa audini. Sʒ cur qᷣ iaʒ ſunplicni egit.ampli
us nõ audit᷑. vi.S. e.ſi mr.S.veniq;? H. ibi agendo ſimplicii dñium
qlecunq; ⁊ vndecũq; in indicin veqnxu.h̃ at᷑ pignoꝛe diſputauit tm̃
n de pᷣlatõis in.pone q̊ te mecũ egiſſe.dðo ꝓ. c.mutuaneꝛas.ego nega

i te mntuaſſe.nec aliã defenſionẽ elegi. ꝓbaſti. victꝰ ſum. q̃re ſi peis

adhuc an excep.pacui obijcẽ poſſim.ar.h̊ ꝙ ſic.ſj op.C. ſniam reſeim.
Mõ pol.l. ij. F. põt. qꝛ excep. illam pacti poſtea nõ obijciaʒ actioni. qᷓ
ex ſnia oꝛt᷑.lʒ obijci poſſit pᷣme.ſ̊ h non õchicit ſnie late de pignoꝛe. ſi
ꝗqrat᷑ e meo iure pignons ⁊ eiꝰplatõe.cũ res pt᷑ eſſe obligata. excep.
facti pacti õ pᷣncipalẽ ⁊ pᷣmaʒ obligatõʒ non obijciã ſniĩe ego.ß vme pe
Cioni ex q̊ iteꝝ ör ggi. qꝛ ↄ eum nulluʒ pactum ſeci.
H ſ QJerx teſtamento actum ſit. ꝑſonali ac. ex teſtõ. qᷓ ſi generaliteꝛ

bit excep. alioqn eũꝓ oĩ argẽto ↄpetẽt rei ven.ſi rei ven.et ac. vt. .
c.ſi mr.S.deniq;.⁊. S. eñdẽ. ⁊.l.an eadẽ. S.actões. vel dic egu rei vẽ.
⁊ iõ obſtat excep.rei iud.in omni.ſ.cq ex qͥ peri potuit id qð eſt petuũ
hic aũt non videt᷑ petuũ.⁊ iõ in eo non obſtat excep.rei iudi.eſt aliõ
generaluas cauſe vt in ac. in rem vt in gꝛijs, ⁊ aliud generalitas rei ſi

Aponat᷑.⁊ poſtea certa cã in indicio examinat᷑ in alijs ñ obſta

re:einde poſtea ceꝑpis poſſidere: 2

ſtem ch; mihi legatam eſſe apare⸗

vnaʒ pſequoꝛ vt hic dictt.a fa. ad.l. C. de fur. poſt deci. . 5
7. C. de indi. l.iij. ⁊. C. trãſac.l.ſi de ceria.⸗ inſti. de el gr.

nus. 7. S. veQ arbi. reba. 1. S. cõi di. l. vt fundus. .5. ad velk.

tutoꝛ. S. in ꝓpoſito. a. S. qd ergo.
IE non ſit. ꝓp. 1. quia.

m Nutaſſer. pi

ae5 obſiarer
q; legato trebatiꝰ ait: nec obſtatu-⸗ omne argennni
ram el exceptionem ꝙ non ſit veri mn malcuz wn
tum: qd nec actoꝛ petere putaſſet: manon mhen
nec iudex in indicio ſenſiſſet. menla facta ſinf
= Vlianus. l ülero⸗ ie
Jcum teſtamento 9g rgentuz nat⸗ Ix.m. ali
mihi legatum eẽt:egerim cũ F. vider e taene

ee II ſis abſol
herede:⁊ poſtea codicilł platis vo ſienbi Pper 1

at:nõ eſt educta in ſuꝑiꝰiudicium due ver. a qoh

d ein . dicit gccipe. ſ.
veſtis cã:qꝛ nec lingatoꝛes nec iu⸗ nee nrim⸗ fack
xx x alio ꝙᷓ ve argento actũ intel⸗ necogente
ligant. Si petiero gregem 1 vel canonis auxilo
aucto vel minuto numero gregis aks eſſerne
iteꝝꝑ eundẽ gregem petaʒ: obſtabit ne eunen
mihi exceptõ:̊ aſi ſpaãle coꝛpus ex um vquctuj. vt
grege petam:ſi tunc fuit in eogre⸗ S. enudlelij.
ge:puto obſtaturam exceptionem H
Si ſtichum ⁊ pamphilũ tuos eẽ
petieris:⁊ abſoluto aduerſario ſti⸗
chum tuũ eſſe petas ab eodem:ex
ceptõʒ tibi obſtare ↄſtat. Si fun
dum meũ eẽ petiero:inde poſ/tanss
vſumfru.eiuſdẽ fundi petam:qꝛ ex a ſ enm
illa cã ex qᷓ fundus meꝰerat me?eſt. voqui i a.

exceptõ mihi obſtabit:qꝛ qͥ funduʒ

t: qe li. vel dic in ge⸗
bʒ vſumfruc.ſuum vendicare non

neralitare rex.
vt. z.l. ꝓx.dixi.

b Jucicium. differt hoc a ſugꝑioꝛi.qꝛ ſupᷣ actoꝛ vincit qͥ eſtimatõʒ
accepat hic ſuccubuit.ac.
c Intelligãt. vt. S.l. ꝓxi.
d SDi petiero gregem. 1 ſuccubnero. ac.

7

e Ex grege. ſß nonne grex põt eſſe alienꝰ.a qᷓ̃dam capita mea? R.

vnq;.vt.S. rei ven.l.j.i fi.⁊.l.ij.⁊.iij.nam q̃ rõne grex mens
eſſet. ⁊ ex eo aliena capita q̃daʒ reꝑiri pñ̃i eadem. æ grex alienns æ
qdam capita pñt mea eſſe. quõ & hic obſtat excepnio:? H.io. hic non
petijt gregem ſub noie gregis. ſ dixit vendico iſta. x. aĩalia. nam qꝛ
ſingulariter oĩa vendicauit ⁊ ſuccubint obſtat excep.iſ.nunc.ſᷣ ſi vo
lo petere vnum caput gregis.ſicut ⁊ in ꝓxi.S.ſtatun ſequit᷑. ⁊ ᷣm
hoc enam nõ obſtat.S.e.ſiquis cum to.S.ſ̊ in cementis.naʒ wm⸗
ꝑies non pñt ꝑ ſe cenſeri.ſ grex ſic.vt.S.de vſuca.l.eum q.⁊.l.reꝑꝝ

mixtura. S. fi. h. h. dixit ſatis eſſe ſi totum gregem petij lz non dðʒo
has. x. oues. ar. S. e. ⁊ an eadem. S. idem coꝛpus.

f Petam.nunc ſecundo.

g Lunc.ſ.cum pᷣmo petij ⁊ ſuccubai.

hNMuit.ſ. hoc caput qð nunc peto.
1 Si ſtichum. conſtat. vt. 3. ſiquis cum to. SF. idem erit. z. . pxi.
.accurſi. M
Si fundum. ppetiero.⁊ fuerit poſſeſſoꝛ damnatus pᷣm quoſdaz

H̊ contra.s.e.eidenter.dic ergo ꝙ ſiit abſolutus.vi.S. ſiquis cũ
to.in fi.j.rñſo.ac.

IUſumfruc.canſalem. “ORòDWM
m Petam. ꝑ negatoꝛiam ac. nam non poſſidenti dat᷑.vt.S.ſi vſu

fru. pe. vti frin. S. fi. Sʒ qᷣd ſi pmo perij vſumfr. cauſalẽ ⁊ non fun

dum? K. non obſtat excep.qꝛ alia res eſt.

6ponaſn.

(aumg
k ſ ſ
nner obit

rtaaſe
liede

lleſi

äroo
cMre
(Huhrnj
unnl.

ſtnctgern

clac̃No f

dnognonch
AdRerc.
ſen e
Mbntanſch.

pu )en
ltgpnoc

Alros it
iliepe
N.AN,
lEuumtſe
mnſne
Ne
iifſoſt, ax
eEs irin

Ae dn ſt
mumliogafeſo

pt. 5,
hl⸗
antinnen

“ Cgrfenu

oſte

nl en

n n
d en

nn gi

tich

.
paiimnchur
i migr
nmiatn 10l
awenu ailun
Nni u)
1ns ſan holt
m inmns
cririulamtfln
1. umgnpisnand

wr.
. 14
vngd

,lom l
ghtait

n Aſumfſruc.ſ.canſalem. a eſt bona rõ. nam qua rõne obſtat in

ſfundo eadem in vſufru. cauſali. z ſecus in foꝛmali. ille em non põt

peti ex eadem cauſa.qꝛ ac.⁊ ſic non obſtat except.rei iu.qꝛ agit ex
alia cauſa qͥ petu foꝛmalem.alij ſic.aliud in foꝛmali. vt tunc ei nõ

obſtet excep. rei m.

—

dices odemnatũ

in ſundo poſſel⸗

ſoꝛem.

0O Buüu. ſ. foꝛ⸗
malẽ.qꝛ ſua res
nemim Fᷣuit. vr.
S.ſi vſufru.quẽ

gagdmo. petat᷑ vel

ad alium ꝑnneꝛe
neger. l. vii frun.

p. Eſſet. iure
mitntis. ⁊ ſic foꝛ⸗

malem nec obti⸗
nm. 10 qꝛ in ꝓba
tione dereci. ⁊ ſic
fuit ſimplicit᷑ ab⸗
ſolutus aduerſa
rius. Quid g̊ ſi
ile vt cu de ſuo

iure ꝓbaſſet euz

eſſe iructuariuʒ
eſſet ꝓnuciandu.
tñ deinde ꝓpeta/
tem nactꝰ vſum⸗
fru. ꝑ negatonaʒ
peto. qͥd erit? H.
idem eſt cuz mõ
agamp cauſali.
gr. hun. S. Item
qqd ſi egi pᷣmo cã

li.nunc dñs iteꝑꝝ

factꝰeſt.ago ꝓ eo⸗

dem? H. idem ꝑ

hũc.S.nam ⁊ ſic
põt pomi caſus.

q Expiaꝛ.ſ. ne

gatoꝛia. ac. nãꝗ ea
pen?᷑ vſuſf. cau⸗

ſalis. vt.S.ſi vſu

fru.pe.l.vn.ſed
foꝛmalis ꝑ ↄfeſſo
riam. vt.q S. ſi b⸗
tus ven.l. ij.

imo ipſo iure agere non põt.qꝛ qͥ ⁊c. ⁊ ᷣm hoc

poteſt. Sed ſi vſumfru. cum meus
eſſet vendicaui:œinde ꝓpꝛietatem
nactus ſum:iteꝝ de vſufru.exꝑiar
pt dici alia res eſſe:qm̃ poſtqᷓ nactꝰ
ſum ꝓpꝛietatem fundi:vſinit meꝰ
eſſe poꝛ vſuſfr. ⁊ iure ꝓpꝛietatis q̃ſi
ex cauſa noua rurſus meꝰ eẽ ceꝑpit.

Sio ᷣuo meo fideiuſſoꝛis:⁊ me

cum ⁊æ peculio actum ſit: ſi poſtea
tecũ eo noĩe agat᷑:excipiendũ eſt
re iudicata. Aulus.
I cum vno herede œpoſiti
actum ſit tñ ⁊ cum ceteꝛis he

redibo recte aget᷑:nec excep.rei iu⸗
dicate eis ꝓderit.nam ⁊ſi eadeʒ qõ

in omnibo iudicijs vertit᷑:tñ pſona
rum mutatio cum qͥ b ſingulis ſuo
noĩe agit᷑ aliam atʒ aliaʒ facit rem.
⁊ſi actum ſit cum herede de wlo ve
functieinde wlo ager heredis
excep.rei iudica.non nocebit:qꝛ de

alia re agii.

Jin iudicio actum ſi
q; ſole petite ſint:mõ eſt verẽ⸗
dum:ne noceat rei iudicate excep.
circa ſoꝛtis petitõʒ.qꝛ em̃ non ope⸗
tit nec oppoſita nocet.eadem erunt
⁊ ſiquis ex bone fidei iudicio velit
vſuras tm̃ pſequi: nam nihilominꝰ
vſure cedunt futuri tꝑis: ꝙᷓdiu em̃
manet contractus bone fidei: cur⸗

rUAſuſfru.ſ.foꝛmalis. . . .
ſCegit.ſ̃ cur aliud in ſᷣno qͥredijt poſtli.vt.SD.l.ſi mater.S. ea/
em: N.hoc facii poſtli.fictio.vel dic ibi cepit eum hꝛe ex cauſa pᷣo

re.hic vo minime.
t SDi pꝛo.actum ſit.⁊ fui abſolutus.

P Judicata. fa.j. 2 ſo. cum qs. §. W peculio.ß 3 in.e.ii el. egiſti.
ſoł.hic fuu abſolutus.qꝛ ſoluu ſᷣuus.nam tali caſu etiam ↄdem/
nato dat exceptio.vt.S.ſiqͥs cum to.S.plane.vel hic fuit ideo abſo⸗
lutus q̃ſi non fuerit pctum cum ſᷣuo.ibi vo qꝛ nil erat in peculio.⁊
x ſ IYcum vno. aget.miſi vna fuit cã eſenſionis. vt.j.de ap.ſi
q ſeꝑanm. S. f. qᷓ eſt Z. a. l. a ſnia. ꝗᷓ eſt ar. j. ⁊ fa. S. depoſi. l.

S. ſi apud duos.

y De alia. fa. S. de tranſac.l.non eſt fe.S. ſi.
a ¶ Im imdicio.petue ſint.ſ.ex ſtip.ſme bone fidei ſiue ſtricti
mris zctum ponas. non em in bone fidei m. alia eſt getino
ſoꝛtia.⁊ alia vſurax.vr.C.depoſiti.l.iiij.
b Per ſeq. of. iud. qð non potuit cũ nõ eſſet actõ poſita ad eas pe
tendas.nec pᷣncipalis fnerat ꝓpoſua de ſoꝛte. ⁊ 1õ non erat cui iudi.
of. accederet, ⁊ ia, ꝗ, de ure w. cum poſt. S. vſuras. ⁊ te vſu. l. lit⸗

t: vſure

conteſta. ⁊.J.de v. ob.l.cum ſtipulati ſumꝰ.⁊. C. dᷣ indi.l.)-.
c ſ Iqmis rem. abſoluius ſit.ſ. ita ꝙ æ ſuam fuiſſe pnunciatum
. it.ałs non iõ ius petend hret.ar. S.de ureiu.l.ß aſi. vel eri
am tm̃ abſoluiꝰ fuit.p̊ public. ꝓpter emptoꝛem intendit ſi a poſſeſſio
ne cadat.⁊ ita erit h̊ vnꝰ caſus ſpãlis, in quo except.wminij non ob⸗
ſtat agenti public.

det foꝛte alind eſt ĩ
rent vſuue. nrrnn arn ia hr
Jqᷣs rem a non wmino eme mrã. a2 fa. S. e pu⸗
rnit:mox petente dno abſolu⸗ blu.l. j. 2 fi. . S. de
tus ſit: vinde poſſeſſionẽ amiſerit. runl. generaluer
7 a wvmino petierit: aduerſus exce no. a. l. ſiculpa.
ptionẽ hanc:ſi non eius ſit res: re⸗ ei en r
plicatõne hac adiuuabit᷑:aut ſi /re . Jll ganno.
iudicata non it.
WX iach Vlianus.
Nisq heres non erat here⸗
Iditatem petierit:⁊ poſtea he
res factꝰeandem hereditatẽ petat.
exceptione rei iudicate nõ ſubmo⸗
uebit./Eſt in poteſtate empto⸗
ris:an intra ſex menſes redibito⸗
ria agere mallet: an ea ꝗᷓ dat᷑ qnto
minoꝛis homo cum vemrret ſuerit.
nam poſterioꝛ actio etiam redibi⸗
tionem continet. ſi tale vicium in
homine eſt:vt eum ob id actoꝛ em
pturus non fuerit:quare vere dice⸗
tur eum qui alterutra earum ege⸗
rit:ſi altera poſtea agat exceptio⸗
ne rei iudicate ſubhmoneri. Si
te meis negocijs obtuleris: ⁊ fun⸗
dum nomine meo petieris: deinde
ego hanc petitionem tuam ratam
non habuero:ſed mannahtt tibi:
vt ex integro eũdem fundũ peteres
excep. rei iudi.nõobſtabit. alia em . dño. l. polſi

e Exceptõem. ſ.
hanc ſi non ac.
Sit res. dice⸗
bat em̃ poſſeſſoꝛ ſa
non eſſet res mea. recte ageres.ſ̊ qꝛ res eſt mea. non recte agis.
h S res. i. recte exciꝑes. ſi res quaʒ peto nõ eſſet mihi adindicata.
ſ6̊ qꝛ eſt mihi adiudicata ꝑ ſniam.non recte excipis.
hBY is q.petierit ⁊ ſuccubiint. .
1Mõ ſubmoue bit. vt a. S. e.l.ſi mr.S.eandẽ.⁊.C.d pe.he.hẽclit.
Eſt in ptate.vemiret. HNc no.dꝛaʒ ini qnto m.⁊ pᷣronaʒ. ⁊ ci. ꝗðᷣ

res eſt facta intueniente mãdato.

c vt dixi. S. ve c. em. l.iuł.in pᷣn.

¶Aceio.ſ.q̃nto minons. JUMD
m Continet. vt ⁊. S. edil.edi.l.bonem.S.aliqi. L
n Rei mid.⁊ ita Z. S. œæ edil. edi.l.ſi tñ.S.nõ nocebit.vbi nõ notet
agẽti mõ qnto minoꝛis.qͥ pᷣmo redibi.egerat ⁊ ſuccubuerat.ſo.h̊ agit
qᷓnto mi.ciuiii ad redibenqũ.ibi q̃nto mi.pᷣtoꝛia valet.alij dicũt ꝙ hic
fuit vẽditoꝛ damnarꝰ.⁊ ſoluit cin dat᷑ excep.vt.S.ſiqͥs cũ to.S. plane.

vel veriꝰ.reſert.an tõ abſoluit᷑ in redibuoꝛia.qꝛ tpᷣs ſit lapſum vt ibi

an qꝛ empioꝛ nõ potuit ꝓbare vici fuiſſe tꝑe ↄctus vel emiſſe ſe vt h.
o Si te. peneris. rei ven. ⁊ ſuccũbneris.
p Em.nimiꝝ.qꝛ res eiiam non ſit deducta in pᷣoꝛe iudicio. vt.S. de
iudi. I. ſi petitoꝛ. ⁊ fa.j. iudi.ſoł.ſi ante. ⁊.S.qͥ ſatiſdare co.iuł.⁊.
C. ad exhibendum.l.neq;. ⁊.S,.de excep.l, modeſt.a de tranſac.qui cũ
tuto, in pn- H

q e Si tecnm. tollere. ⁊ 3 me indicatum fnit.⁊ dic ꝙꝙ eras in vol⸗
ſeſnone Fnmutis. èê t ib
Pr DObſtabit. S. l. ſiqs cũ to. in pᷣn. Z.L l.ſi mr.S.ſiqͥs iter. ſo. vt ibi.
ſ Ad auos.x.ſ.ab alijs.x.vñ victus ſum qjſi.S̊.illos.x.velim inten
ere ius mihi eſſe.x.pedes aluꝰedifſicare.
t Pars iure ha⸗

beri.ſẽ in vſufru.
cnm eareren Igem eſt aſi non in rem h̊ in gſonã
vico e ꝓPperate ſi actum fuerit. Frica.
SS SGi tecũ ius mihi eẽ edes me
vt. z. ſi cu. S. ſi fun as vſq; ad.x. pedes altiꝰtol⸗
m werer r⸗g. leꝛe poſtea ago ius eſſe mihi vſz ad
terdum. xx. pedes altiꝰtollere:exceptio rei

v Irez ſi petito.

7 bolſenoe ablo⸗ iudicate obſtabit ꝓculdubio:ſ̊ ⁊ſi

rurſus ita agam ius mihi eſſe altiꝰ

luto. K.
x Er negione.. a alios.x. pedes tollere: obſtabit
e gre ſunce heri¶ exceptio: cum altera ſupioꝛ ꝑs iure

hhrjri non poſſit: ꝙᷓ ſi inferioꝛ q́; iure
Exceptio. hoe Habeak. Item ſi fundo petito: po

adeo. qꝛ rei accre⸗

ſcu. ſiẽ als in e· ſtea inſula ꝗ ex regione eius in flu
Lee Kese fene in mine nata eꝛit petat᷑:exceptõ obſta
crelcu. vt. . e vſu tura eſt. Eratiꝰ.
fru. l. ſi ruo. g. Vm hoc an eadem res eſt
Srcum giem. de⸗ Iritur: H ſpectda ſunt: que pſone:
trendo inſulaʒ v icdipᷣm æ ꝗqᷣ agit: c ꝓrima actonis.
et 2 fundum pete nec laʒ inteſt q̃ rone qͥs eam cam a⸗

re.niſi cum naſcit̃

er regione agri li / ctionis ↄpetere ſibi exiſtimaſſet:ꝑ⸗

mitati..vbi non hʒ inde acſi poſtea qᷓ; q eum iudicatuʒ
vemn emo. e eſſet noua inſtrumeta cauſe ſue rep
in agris. periſſet. Apia.
Xceptio rei iudicate noccebit
4 c Emm v. hec. f. tria.

db Pꝛoxima acnoms.a ſi qð hoꝝ defuerit ñ hʒ lociin excep.rei
iu. vt plene dixumꝰ. S. e.l.cum queri. ⁊.l.ſe.Et no.hic qdð cã ꝓxima ẽ
qꝛ emi a nitio.remota ẽ.qꝛ mea ⁊ viraq; inſpicit᷑.vi.S.e.ſi mr̃.S.ſiqͥs
aũt.q̃re ̊ hic diẽ ve ꝓxuma ⁊ non de remota: H.qꝛ qͥ egit adiecta cã ꝓ/-

xima ueꝑ agens ex eadẽ nõ audit᷑. ſᷣ ſi ex alia audit᷑.qͥ ex remota egit

⁊ ſuccubuit nulla cã adiecta poſtea remota vel ꝓxuna non audit᷑. cuʒ
omne ius ⁊c.vt.S.e.l.ſi m.S.eandem.adijcit᷑ ꝓxima acnom.i.cã a⸗
gench ex q̃ actio ꝓceci:.accur.
c NMec iaʒ. hoc reſtringas ad ac.in rem.vt.S.e.ſi mr̃.S.demq;.⁊.S.
eandem ſecꝰin pſonali.vt. S. e.ſi ex teſtõ.⁊.l.ſi cam argeniũ.in pᷣn.

D Exiſtimaſſet. eum pᷣmo egu.nam non audit᷑ mõ cum ſimplicii p⸗

mo egerit mſi in mr̃e.vt ⁊.l.ſi mr.j.rñſo.

Reppiſſet. q nõ admuttit᷑ niſi in caſibo.vt.S. de iureiur̃.l.ad mo.

7. S. & re mu. l. imꝑatoꝛes. fa.C. c tranſac. ſub pᷣtextu.
ſ e Eceptio. exptꝰeſt. ꝑ hoc ꝓbat᷑ dmaum remanere penes me acto
rem lʒ me ſit iudicatum.a ſic obſtat excep.a ꝑ hoc.S. de ↄdi.
inde.iuł.⁊.S.l.ſi mr̃.S.eandẽ.ibi.⁊ iõ ſi foꝛte ⁊c. ſi aut ꝓ me ſenten/

tier᷑ ⁊ res erat rei.an ſnia faciat me dñm.dic ꝙ nõ eadẽ rõne.ſz aſi ſe

quat᷑ traditio nec tũc vr̃.qꝛ tradidui mihi vt meã cũ ſit ſua.⁊ ſic non
vr mãſire.vt.S.d cõ.ob.c.l.iij.S.ſubiiliꝰ.ſ ſi cadã a poſſeſſione agã
pub. vt. S. de pub.l.iij. in fi. Item ſiẽ hoc traſit ad damnũ ſic ad prcu
um. vt. S. l a te. S. iuł. ad hyj. reg. iu. I. aliõ. S. fi. . l. ĩ his. S. j.
g 1 Adicate. aao poſſidebant Suum q puus 5 vnum heredẽ egu
dðo fibi deberi fideicõ.hbertatẽ.⁊ obtinuit.ſi aliꝰ heres petat
