denti. ⁊. I. cœ fide⸗
iuſſo.ſi mihi ant.⁊
j.e.l.fi.in pꝛin.et
S. d condin. ⁊ ⸗
mon.qui heredi.⁊
fi.accur.

c e Um qita
vna decem
lʒ ea bis poſuii. vt
S. e. ſtipulatio iſta.
S. euz qui.
Dd Et nitio.ſed ſo
la. v. debebuntur.
vt. j.e. ſi mihi. et
unſti. e. S. ſiquis.
e Mon intelligit
vt ſupꝛa cæ le.j. ſi
Duobe m pun. 7. I.
ſi plurib in pꝛin.⁊

l. ſiquis teſta. ſecꝰ

ſi dixerit vena. vt
Dicta.l.ſiqius teſta
mento. ac.

ſolutio autem eius obligatõnis ex⸗
peditiſſima eſt:ſi eſtimationeʒ ope
re malit libertus offerꝛe:aut ſi cõ⸗
ſentiant patroni:vt his communi⸗
ter opere edantur.
Vm quis ſibi aut titio dari
ſtipulatus eſt:ſoli titio nõ eti
am ſucceſſoꝛibo eius recte ſolui᷑.
Dem.
Vm qui ita ſtipulat᷑:mihi ⁊
tino vecem dare ſpondes:ve
riſimiliꝰ ẽ ſemꝑ vna æceʒ ↄmunit᷑

ſibi ⁊ titio ſtipulari: ſicuti qͥ legat
titio ⁊ ſempꝛonio nõ aliud intelli⸗

gitur ꝙᷓ vna lecez coĩter duobo le⸗
gare. Te et titium heredẽ tuuʒ
cem daturum ſpondes: titij ꝑſo⸗
na pꝛo ſuperuacua compꝛehenſa ẽ
ſiue enim ſolus heres exniterit:in⸗
ſolidum tenebitur. ſiue pꝛo parte

eodem modo quo ceteri coheredes

eius obligabitur:⁊ quis conueniſ
ſe videatur: ne ab alio herede q; a
titio peteretur: tamen inutile pa⸗
ctum conuentum coheredibo eius
erit. Qui ſibi aut filio ſuo dari
ſtipulatur:maniſeſte perſonam fi⸗
lij in hoc complectitur. vt ei recte
ſoluatur. neq; enim intereſt ſibi

ſTe ⁊ ntium. heredem tuu.quem ſolum credebas futurũ heredę
ad quod eſt. S. pac. tale.S.ſi.⁊ de le.ij.cum pater.S.cum eſtumaret.
⁊ d le.j.ſi duobus.S.heres.⁊.j.e.iuł.ſcribit.ac.
g Pro ſuꝑuacua.hec inutilis adiectio viciatur ⁊ non viciat.ſiue eĩ
ſit heres ſolus tenetur ſolus.ſiue pꝛo parte tunc pꝛo parte. ſiue in m⸗
hilum et iunc in mibilum. ſeo ille qui heres erit.ſed hunc caſum non
ponu lex iſta.ſed tunc quando cum alio fuit heres. in quo dubium
erat.quod hac lege determinatur.
h Peo parte. extiterit heres. ac.
I Blideatur. tacue.ac.
Kk Peteret. quod valeret. vt.S. pac. auus.
1 Inutile. imo videtur vrile. 1 ſic quod ſolũ titium tangat pactuʒ
obligatonũ.vt dicia.l.auus.⁊ de pac.c.l.auus q̃ ſunt ↄtra.ſolu.ibi
erat noĩiaum aci. vt im vmi ex heredibo pꝛoſpiciatur.ſ.ſilio.h̊ ſecus.
Item hic ad obligandum.nõ ergo hic alios excludebat.qð hũc teneꝛi
volebat.licet hoc puma facie vide batur.vt hic dicuur.ibi autem per
hoc ꝙ filiu excluſit.i.ſeparamit.non videtur alios excluſiſſe. ĩmo po⸗
tius incluſiſe.vel ſolue vt ibi. Item ↄtra infra.e. ↄtinuus.S.fi.ſoł.
ibi ſtipulatons hic ꝓmnſſoꝛis.⁊ ibi in ſacto. accur.
mEius.qꝛ nõ poſſunt dicere vt teneatur hic nuus tm. ac.
i· Qu ſtipuleiur. ſibi:qꝛ vierq; pro adiecto habet᷑ ſiue ſit exirane⸗
us ſiue films.accurſius.
o Wel emancipato. aliund in extraneo. vt infra de ſolu. cum quis.j
Kñ.quod eſt ↄtra. a facit.l.ſtichum.S.vſufruc.vel dic vt in qualbbet
earum dixi. accurſius. “

pꝓ Acqnuirit. vt ſupꝛa.e.l.dvminus. ⁊ inſti.d& inuti. ſtip.S. eñ qui

⁊ infra.e.quod dicitur.ac.
Saunels. Barſone ſi⸗ ſtinh
r utõms. vt infra te ſol. ſtichum. F. queſitum. ſupꝛa we cõ.
ſtuu.pec.ſed ſi filio.S.ſi mihi.ſed cum pater ſilio in poralere doſn⸗
tuto ſtipulat᷑. ſi⸗
bi acqrit. JItem

aut extraneo cuilibet: aut ſibi aut lans ſibi acqui⸗

fili us ſti⸗ „qua rit. ergo cum dꝛ
ilio ſuo quis ſtipuletur. quare vel r erboan n
manente eo in poteſtate vel eman-⸗ fupfluitas eſt.
cipato filio recte ſoluit.nec ad rem v. nunta * ſtip.
pertinet: ꝙ qui filio ſuo dari ſtipa nibe Ri wer
latur ſibi acquirit:quia coniuncta in filius pꝛo ad⸗
ecto habeiur.

ſua perſona ſiipulatoꝛ efficit: vt ñ
acquirende obligationis gratia:ſ
ſolutionis cauſa perſonam filij ad⸗
hibuiſſe intelligatur. ꝙ ſi ſoli filio
ſuo qui in poteſtate ſua ſit: dariqͥs
ſtipulatus ſit: non recte filio ſuo
ſoluetur:quia filij perſona obliga
tioni magis ꝙᷓ ſolutõmi applicatur
MNui ita ſtipulatur: œcem quo
ad viuam dare ſpondes:confeſtim
ecem dan recte petit:ſed heres e⸗
ius exceptõne pacti conuenti ſum⸗
mouendus eſt. nam ſtipulatoꝛem
id egiſſe:ne heres eius peteret pa⸗
lam eſt: quemadmodum is qui vſ
qʒ in calendis ianuarijs dari ſtipu
latur:poteſt quidem etiam poſt ca
lendas petere:ſed exceptione pacti
ſummouebitur.nam et heres eius
cui ſeruitus pꝛedij ita conceſſa eſt:
vt quoad viueret:ius eundi habe
ret:pacti conuenti exceptione ſum
mouebitur. Qui ita ſtipulatur:
añ calendas ꝓximas dare ſpondes

TIntelligat᷑.quod ſit cũ gratia obligatõnis querende aſponat᷑
cñ non ſibi ⁊ filio.ſᷣ̊ filio tm̃ ſtipulet᷑.y.vt ſubijcit.ac.

Solutiom. vt ⁊ infra.e.ſi duo..l.ſi ita ſtip.S.griſogonus.et

infra ve ſolu. ſtichum.S.queſitum. ſed contra ſupꝛa ſolu.ma.gaiꝰ
ſolu.vt ibi etiam actio queruur nepti.non mirum ergo ſi ei poteſt
ſolui.accurſius.
u Du ita. ecem. menſtrua vel annua.
x onſeſtun.non enim pomitur tpᷣus cauſa dilatõnis.ſed potius
cauſa diniſioms tempoꝛis quid.⁊ ex quo peti poſſu.ſicut ⁊ qͥ ſtipꝝ
latur hodie.vt infra.e.l.liber.S.decem.accurſius.
y Pacii.cuʒ adhuc teneat obligano. ac.
3 Palam eſt. cum dixit quoad vmam. accurſius.
7 In calendis. aliquid oiurnum. ꝓuta vecem. 1 facit ſupra æe an
nu.le. legatum. B
Petere. quia ad tp̃s deberi non poteſt. quia perpetuo durat ve
rigoꝛe.cerns enum modis tolluur obligano.ac.
g Bummonebiẽ. ce eo qõ poſt calen.excurꝛit.aecurſiꝰ.
b Mam. a ſimmh. MD
c Seruitus.q ad tp̃s eſſe non poteſt. vt.S.⁊ ſerui.l.iiij.

ↄ Summouebit. cu adhuc vigeat obligatõ. vt. d.l. xe ſeruit.⁊ fſa/

cit. S. ð act᷑. ⁊ ob.l.obligationum fere.S. placet.⁊ inſti.e.S. at ſi ia.
⁊ ſupꝛa.e.ſed ⁊ ſi ſtichum.ac.

eMDu calendas.dic mihiil intereſt ꝙᷓtum eſt in tempoꝛe ante ca⸗
lendas.quia neuter petet ante:ſeo in diem calendarum differtur?

et ſibipſi ſtipu⸗

4

4

ontt n
ſrcpror
nllii
Nnni ſn

eocur⸗

—

n wom
Ndondi
Anda Nuptin
MNRvenitin
mn et hor ,

ſpor moch. u
mman pit

hnn ſein

wen.upeeen
rſclnel,Aun
n ſcundo gen
Untolum pon
rtpelane
Eeumenus ſatnn
pufr.)uiz
eloln,o fundo
moponer a in
promſtum eſe
Ctklros noen
m gewvinn

(Iumtur gn⸗

ansawſoln.
1 i..

1c
cn

O—☛ * — —

ins arus
Kie .
itnſngim
nmn unt a
gumeh, e⸗

unuinuſtifi
ſuſan it
mus.

in.
in tſi
Afun

4
mnm

miͦnilut
Gau nic,

nitas.ſecus ſi ſtipuler ante inchoatas.qua tunc in diem calenda⸗
rum peterem. ſed aʒ. dixit ſpeciale hic.⁊ ſm litteraʒ intelligit vt pa
ria ſunt oino.aliud ergo ſi ſtipuler ante diem iouis.quia tunc pe⸗
tam in ſiem iouis.⁊ aliud ſi ante cał.quia tunc non petam in diẽ
calendarum ſᷣm

cum. vel dic q̃r⸗
chbin ſuen mhil differt ab eo qui calendis da⸗
wennr verd ri ſtipulaẽ?. Qu ꝓpꝛietateʒ ſine
mi intelligat: vſufructu habet:recte vſũfructuz
vt a. 5. e. eum q Dari ſtipulat᷑.id em ĩ obligatõeʒ de
Pmtr de. 4 ducit qð nõ habet: ſed hre poteſt.
ante. accur. Di te ſtipulatus fuero funduʒ

ſempꝛomianũ: œinde eũdeʒ fundũ
Ttracto vſufructu ab alio ſtipuler
pꝛioꝛ ſtipulatõ non nouabit᷑:qꝛ nec
ſoluendo fundũ vetracto vſufr. li⸗
beraberis:ſed adhuc a te recte fun
di vſumfructũ petã. quid g eſt cuʒ
mihi fundũ œæderis:is q́; iberabit᷑

Qui pꝛoprie g q vetracto vſufr. fundũ ſtipulatꝰ

een ſe ¶fuerõ. DSi hoĩem quẽ a titio pu⸗
non poſſet. v. 5 re ſtipulatꝰfuerã: ſeius mihi ſb con
e.l.multu. a. ditione ꝓmiſerit: ⁊ is pendente cõ⸗

ditione poſt moꝛaʒ titij deceſſerit:
ofeſtim cum titio agere potero:nec

5 Sia le. ſen ſeius pendente aditoõne mihi obu⸗

ꝛonianum. ple⸗ ..
no ure⸗ ac. gatur. at ſi titio acceptuʒ feciſſem:
ſeius exiſtente aditione obligari pt
b Mon nona ldcirco hec tam varie: ỹ hoĩe mor
hbirur. q; aliud i tCuo vſinit eſſe res:in quã ſeius o
ſecunda ſtipula/
none venit ꝙ in
pꝛma.et hoc ꝓ⸗

bat hoc modo.quia nec enam ſi a teipſo ſtipuler. poſtea eundẽ ſun
dum detracto vſufr.fiat nouatio.⁊ hoc meruo. quia ac.

. Jundum. ſ. tu vel alius pꝛommſſoꝛ.

K Peterem. i. petendo fundũ ↄſequerer vſumfr. vt.j.e.iuł.S.j.⁊
infra de ſolu.l.etiam. Seo op.contra pꝛedicta quaſi videar idem
ſtipulari ſecundo quod pꝛimo.a ſic fiat nouatio.nam vonnnium ẽ
plenum rotum. pꝛopꝛietas ninda ⁊ vſufr. ſunt parres. videoꝛ ergo
ſecundo ſtipulari partem eius quod pꝛius eram ſtipulatus totum
vnde eatenus ſtatum ſiat nouatio quod hic negat. ad quod eſt ſu⸗
pꝛa de vſufr. I.uij. ⁊ infra.l.qui vſuir. ſeo R. ſicticie dici. quia qua
ratone ſoluto fundo peto adhuc fuudũ ꝓpter vſumfruc. qui deeſt.
eadem opoꝛtet dici fundum ſolutum non eſſe eum qm petiur. nec
pꝛmo pꝛomiſſum eſſe eum qui ſecundo pꝛomuntur. vere iñ idem
eſt. ⁊ adde quod no. infra.l.qui vſuſru.in fine. .
IFundum. pleno iure. —⸗ .
m Liberabitur.quia due lucrattue cauſe ⁊c.vt.S.ti.j.l.omnes
de.⁊ facu infra de ſolu.l.quotiens.ac.
n Si hominem. certum. puta ſtichum. K.
o Pꝛomiſerit. ſ.nouandi animo. ałs nulli queſtioni locus eſſet
ᷣm. R.alij non nouanch animo dicunt.ac. H
p Et is.ſtichus. ac. J
q DPendente. als pendente ałs exiſtente.

r Confeſtim.non expectando eunentũ condt. ſed videtur titij mo⸗
ram purgatam pꝛopter pꝛomiſſionem ſeij.⁊ ſic interun rei liberat
titp.vt infra de ſolu.l.qui vecem.S.cum mihi ſtichum in ſi. S.et
inſra de noua.quotiens.ibi.vnde marcellus ⁊c. So.ibi. ſcilicei in
l.quonens.ſecundus nomme pumi pꝛomiſit.quaſi fideiubendo ꝓ
eo.hic pro ſeipſo non pꝛo nitio.alij ꝙ hic fuit in moꝛa titius pꝰpꝛo
miſſionem ſeij.ibi ante fuerat.⁊ ſic poterat eſſe purgata.ſ̊ hec non
videtur bona ſoluno.cum enim ntius ſub contraria condi. teneba
tur.vt ſupꝛa ſi cer.pe.l.pecumam,ante condi.nõ poteſt conſtum

5

vt. S. e.i.qui hoc anno.vel dic ſᷣm io.⁊ h.ante calendas ſcilicet ſi⸗

in moꝛa. vt ſupꝛa. e.l.cum ſilius.S. fi.niii dicas ꝙ fuerat in moꝛa po
ſtea occidendo.ſed tunc male diceret poſt moꝛam deceſſit. immo pꝛo⸗
pter moꝛam.ſed euades dicendo ꝙ pꝛimo letaliter eum vulnerauerit
⁊ ſic fuit in moꝛa ⁊ poſtea deceſſit.tercij quod hic Seius non promiſu
ammo nouanch:ibi ſic.quarti vt R. ꝙ hic fun actum. ꝙ pꝛopter ꝓ⸗

ligaret᷑: acceptilatõne autem inter
poſita ſupereſt homo: quem ſeius
pꝛomiſerat. Sem.
Igquis ſi titius conſul factus
erit: vcceʒ dare ſpoponderit:
qꝙuis pendente ↄditione pꝛomiſſor
moꝛiat᷑:relinquet heredem obliga

miſſionem ſeij etiã

ammo nouandi fa
ctam non purgaꝛe
tuꝛ moꝛa Tuij ibi ·

non fuit actũ. Itezʒ
op.quia pendente

conditione peruio

nulla. vt ſupꝛa ſi
cer.peta.l.pecuni⸗
am.ergo nulla mo
ra.vt infra.eo.l.ſi
pupillus. Reſpõ.

ulud quando ipſe

tum. Alulus. an bꝛonnſi ſic
5 „Ar,, oquitur infra de
Z vſumfructũ fundi ſtivu⸗ ſolu in.. dKenn
latur: veinde funduʒ: ſimilis miri pꝛin. 25. ve
eſt ei qui partem fundi ſtipulatur noua.l. ſi rem ibi.
2 ſi prius ⁊c.et.l.

inde fundum totum:quia fund⸗

ſi ſtichum in pꝛin.

dari nõ intelligitur:ſi vſuſfructus bic alius er no pꝛo
vetrahitur ex cõtranio qui funduz henone vel wch
ſtipulaius eſt:veinde vſumfructuz; cepu eſſe letaluter
ſimilis eſt ei qui totum ſtipulatur e A vimo
J 2 i in con⸗
einde partem. H qui actu ſtipulat᷑ trarijs anic fuerat
einde iter⸗ poſterioꝛe ſtipulatione ¶mn moꝛa. vel dic eti
nihil agit:ſicut qui.x.vinde.v.ſti romanmen fan
pulat᷑:nihil agit. Yteʒ ſiquis vſum in moꝛa. reieni per
fructum demde vſum ſtipulatꝰfue⸗ imterpellauonẽ vt
rit: nihil agit:miſi in omibo nouan⸗ ve e. e. ait

di aĩo hoc facere ſpãliter expᷣſſerit.
tunc enim pꝛioꝛe obligatione expi⸗

ſQDbligatur.cum res non ſubſiſtit. vt infra de nouati.l. quotiens.

j. Reſpon.

MDbligari poteſt. ſticho viuo ⁊ conditnone exiſtente.
u arie, cum viroq; caſu exiſtente condinone non inuemitur quid

x PHomine moꝛtuo.pendente conditione.
y Interpoſita. vt in caſu ſecundo. ac.

a ſ Iaquis. relinquet. idem econtra in ſtipulatoꝛe. vt inſti. e. S. ex

conditionalibus. accurſius.

b q Ai vſumfruciũ. qui partem wommij obtinet.

c Fundum. ꝓleno iure. accurſius.

dD Aſuſfructus.qb eodem.ſecꝰſi a fideiuſſoꝛe.vt..de ſideiuſ. l. ſi
reo.S.ſi reo.vbi valet ſcõa.que hic non valet.accurſius.

e Beinde. ⁊ ideo mnutilis eſt dec ſtipulano.⁊ boc per ſimilia oſtẽdii

f Sed qui actum. aduerſari videtur dictio fed.quaſi aliud ſit in ſu

perioꝛibus ꝙᷓ in ſequentibus ſtipulatõnibo.nam impoſſibile ẽ. ꝙ uer
ſit paꝛs acius.ſed vſuſiru.bene eſt paꝛs fundi. ſed iamen idem eſi in
vtroq; caſu ſᷣm h.⁊ ſic aduerſatur ad factum non ad ius. vel dic ad⸗
uerſatur ad puimũ caſum.quando pꝛimuʒ ꝑtem poſtea totum. qꝛ ibi
valet ſecunda.niſi in ea paꝛie que venerat in prima.hic autem quan⸗
do pnimo totum nihil valet.ſecundo cum totum qduenerat in pma.
7 ſemꝑ intellige quo ad vtilitatẽ ſtipulanus. vt nõ. S.l. qui bis.

g Mihil agit. ſecus econtra ſi pnmo iter poſtea actum. quia ſecüda

valet.vt.j.de noua.ſi pupillus.S.fi. Item hoc quo ad vtiutatem.di
uerſe tamen ſuni ſeruitutes.vt.S.ſi ſer. ven.l.loci.S.fi.ac.
h Seinde quinq;. de eiſdem vcem.
1 Agit. quo ad vtilitatem. veretamen tenet᷑ ex vtraq;. ⁊ idem in ſu
perion fundo. vt ſupꝛa. e. I. quis bis. accurſius.
k Exrp̃ſſerit.non &̊ fu nouatio ſi pꝛimo totum. poſtea ꝑtem ſtipuloꝛ
vt. S.l.eum qmi.S.pe.⁊ hic ⁊ infra de noua.l.ſi pupillus.S.fi.mii ex⸗
pꝛeſſe dicat᷑ vt fiat.vt hic ⁊ plene dixi in dicta.l. ſi pupillus. S.fi.qð
boche eſt generale.vi.ic. noua.l.ſi. Itẽ fa. S.de execu.rei m.l. ſi cũ
x i

5
Pbe A1

S.cũ ita.⁊ ↄcoꝛdan

⁊ amplius ↄmitti nõ põt.ſi em̃ cum

JYmnoꝛ. xx. an⸗ Au.

Er. S. r vmnffn ege. ali peig vſu. 1 habi. ꝑ ſernũ.S 1 m Peeſtent. vt 2. . e. ſi ita ſtipnlatus fuero. . griſogonus. r fa ui
B onte:id eit dettcents gocgr ing⸗ v. pars cit. C. teſta. I. ppoſteri. M. 1 inſti. & inuti. ſti. S. item ſiqmis. n
m SPenitõ. vꝛſtingue. qꝛ fundi mieꝛpꝛetatiue vſuſfru. pꝑs eſt. v. pa D. iteſta. l. ppo Ui⸗ qmns. H una
x. vere vſus gs vſuf. Ter pars actus nec vere nec interptatinue. v6 otra. S. de vſu. l. cum gancam. wor ihr. v deoon Laler ſtipulatõ p. vnte
prinmscends ſit nouano m has leges. in alio vel ſimlibo non. mi terini temꝑis. quia curſus vſurax eſt odioſus. hic Aetagcpalete⸗ i
agatur. vel dic ꝙ ris non eſt odho 10 ,
non fu nouatõ. vt t. c Nturdi
ðð ſus. quod ñ pla⸗ .
ſtatim dixi. ac. .-— — H,.— reſt poſt t enmmium et. vt. S. ſ ſonpe
. rante ex ſecũda introducit᷑ petitio: vena dare ſpondes: polt trienmnum ter vr.S ſicer. ſelgſit
n q oiene. ⁊tam iter qꝙᷓ vſus necnõ quiqʒ ex ¶cditio extitit: an hinus tempoꝛis der egoe nute Guſtten
eius ſecz oſunt DBem nomine agi poſſit:nõ immerito dun mmoꝛes et nůc uncki
olei.accurſius. gi ponunt. . . en N 2⸗ Hõ maloꝛes ſoluerẽ re oli
o Demt. vt 7 3. Votiens in Die vel ſub codi⸗ bitabit. Rñ. eam ſtipulationẽ vti⸗ tur: degenen. Crare
Lcer pe. 1. vini. e tione oleũ quis ſtipulat᷑:eius lem eſſe:ita vt in ea eoꝛum q; anno maocus legiuma ttuu
reddere.a.s. de rri. eſtimationẽ eo tꝑe ſpectare opoꝛtz rum qui ante impletam conditõʒ n — 5 cn
n reo e e 4 dies obligatos venit: tucemʒ ab interceſſerint: pꝛeſtatio in id quo⸗ at inhibenm ibin lnfit
ac enperats. §. eo peti pt᷑: alioquin rei captio erit. ꝙ; tempus collata intelligatur: vt que rano hʒ celſ⸗
ſi. ſed. ö. man.l.bpbo. Hem erit 1ſi BDem. ſententia eius talis ſit:tunc cum ti ſat. ac. 1
me er. capue certuʒ olei pondꝰdari tius conſul factus fuerit in annoo n ꝗq Le er⸗ gnis⸗
ibino erat dies p qjs ſtipulatꝰſit. nam eiꝰtpisfit eſti- ſingulos: etiam pꝛeteriti tempoꝛis cho. P ſubennen mt⸗
P rſo con matio:cum peti põt:peti aũt põt qͥ habita ratione vena pꝛeſtentur. cuis. vt. E. te gene
tra. io. ibi accegat pꝛimũ in locũ puemiri potuerit. Lpianus. ecenndn nmni
fideiuſſoꝛꝰ voſt di Zipulatio h̊ mõ Uli. VDe extrinſecus vnihil ad p⸗ L non ol nt et ſlung⸗
alurmonlo. veln H cepta: ſi heredẽ me nõ fece⸗ ſentem actu ꝑtinentia adiece EC.d noua.l. fi. zamt
reo vel dic vt ibi. ris:tm̃ dare ſpondes: inutilis ẽ:qe ri ſtipulatiom: pꝛo ſupuacuis ha⸗ 0 Spondeb. ui iinltl
Pecln. voteſt. ah contra bonos moꝛes eſt hec ſtipu⸗ bebuneinte vitiabũt obligatoönem boe incotinen iged⸗
teccnh 1 dicas arma virumq; cano ufm io. ccur- un
q Alioquin. id ? latio. Bem. velunli dicas arma AUamn
1n alud tempus in Eruus vetante dño ſi pecu⸗ ſpondeo nihilominus valet. Dʒ Zulet ſtu uiu,
Peugt⸗ o. id el mMã ab aliquo ſtipulatus ſit: ⁊ ſi in rei que ꝓmittit᷑:aut pſone ap pulano. dui
amnuch. a nihilominus obligat ↄno pꝛomiſ⸗ pellarione eruremn obeſſe nla⸗ teectuln
. an⸗ ge ſorem. Fricanus cet. nam ſtipulanti enrlas an⸗ niun
Yitaqᷣs ſtipulet᷑:ſiue nauis cæz quãtitatis rena pondẽdo o uuunchn
i Dem erit ex aſia venerit: ſiue titius cõ ligaberis. ſed et ſeruo ſtipulati lu⸗ udſidd
cum. 4faelt. ſetim ſul factus fuerit: vtra pꝛius condi clio dño ſuo:ſi titio qui idem ſit da⸗ aat
terdũ. 2l. unnus no extitiſſet: ſtipulatio mitterur turum te reſpondeas:obligaberis r iae

ulatu. ſch d

rioꝛis legis .—.nn. — .
ie ſnve loꝛis legis ex duabo diſiüctiuis ↄditõnibo glie is 9 ebitoꝛe ſr uo ſtipuletur erinn
I ipula⸗ ra vxfecerit: neceſſe eſt vt ea q exti ſeruũ manumiſſurũ:nõ ẽ execunio Mgti un,
nio. cõrra terit: huius ſtipulationeʒ amittat. ſtipulationis danda: ̊ et ſiipe. xx. n
. nce no rener DBem. annoꝛum erit:non impdiretur ma . Gian
1 6 1 . S Ne . 7
iun ommege. poſita eſt: ſi tinꝰaſul factꝰfue iu. Blia.
7 2. w wranſae.l. rit: tuc ex hac die in annos ſingkłos la ſtipulatio rem ſaluam W
cũ wnatõnis. ⁊. S = uſtſo wkrfii
Pgenemliter. O . muinumn
imnt⸗ſbpu⸗l⸗e eo. a. .e. ſi bö. . 5. e pac iuriſgen. S. marcello. gtc. d. Sead a ſi apellatone. veluti ſi ſic dicam. hune S Eſen milnh a
aAD Lruns. Pmnſlorz vt a.5. de acqui. re. w. ,etiam inumns. er na conſtitutum pꝛomutis. 2 ſii bos. vel ua pꝛomntus mihi einn no 1 fmennLnn
3, e iure w. I. quẽadmoduũ. ſed non renet inmtus. vt. 8. e mnem iſtum et appellarur ſtichus. licet ſit in gibeltetlane vanag⸗ tten in
wvna. l. hoc iure. S. non poteſt. ⁊ facu. S. e pecu. ſiquis ſeruum. S. ei iltumtedaq valet ſtipulatio.vel verius ſtatum poit mielm
2 accurſius. vemplum de vrrocz. Thnr. hgrocn
1 B ua. fmerit. iple pmiites mihe eem: ecutſius. 1 Pacetten vrons Zuren on onetur. ne a
oteſt. poſtqꝙᷓ iemel ↄmiſia ẽ.⁊ ſic.j.iudi.ſol.l.cũ q̃rebat᷑.et lacet. . = . ii
5. de arbit mwed mitr ſepe ſiat ↄtra.vt.j.e.ſi ſic npniht⸗ pe i tVBenarios.in quiba ſit es ⁊ auru vel argeninz tm̃. nam põt eſſe Mnnen
carta. a ar. j. rem pu. ſal. ſo.nõ quaſi. S. ſiqs curatoꝛ. ⁊. j. rẽ ta. ha. P erant venarij tm aure q frequẽtabant᷑ein regione illa. ipſe p⸗ e 1d
l.ſi ꝓcuratoꝛ.que ſunt contra.ſed ibi intereſſe. Item ſecus ſi copula⸗ miſu alios venarios aureos eiuſceʒ quãtitans.⁊ ſic duobo modis AA
tme. vt. . e. ſiqins ita ſupu. z. S. e condi.inſtiu ſi heredi. z. 5. de here. legitur. vt. S. ve au. 2 ar. le. l.. in fi. gecurſins. ℳ„ n lont
inſhi.l.lucius.accurſius. u Igem ſu.i.qui lucius vocatur.accurſius.
Alltera deſecerit. vt qꝛ titiꝰmoꝛtuꝰẽ qͥ vltra ↄſul eſſe nõ põt.ac. x ſIJYminoꝛ.a debitoꝛe.qui ſeruum vebebat. accurſius. 1
eCommittat. i. faciat vt ↄmitat᷑.ſi vtraq; ergo vel altera exiſtit. cc,õ Executio.quod enim ipe facere nõ põr. nec ab alio ſtipu⸗ ugd
mitruur.ſi nulla.non commituiur. lari fieri poteſt. nam nec vendino eo pacto ab eo focia valet. vi. . 1 n
fh ETuſmodt.ex hac die.pꝛeſenti. accurſius. ce ſer. expoꝛ.ſi minor. Tglcima 1 ann
Hmius tempoꝛis.medij.accurſius. 3 Uiginti annoꝝ. als eſt maioꝛ ⁊ als non. vt quia tetigit vlum nen
h Quoq;.non ſolum futuroꝛum. accurſius. . diem viceſimi anm. vt. S. de manu.l.j.accurſuus. fnntnen
1ODui ante impletã.ſ poſt ſtipulanonẽ interpoſitã. accurſius. ex. ꝓhibes mioꝛ?. xx. an. mumute. ñ at de maiꝛtgac. Naen 8
Kk In id quoq; tempus. ↄſulatus. accurſiius. . ga i Z.la ſupulatio, foꝛe, contra videbatur, qmia nõ contine i⸗
.

„im
„ umd
G

expꝛeſſc factum ꝓmittentis.vt ⁊ in ula furem non eſſe.⁊ dic ſine iu
ioꝛ eſt qui a ↄtutoꝛe ſtipulatur ſiue ipſe minoꝛ.vt inſti.ð inun..ſti.

S.alteri.accurſius.

.

d Eum. dari. i. pmittis te curaturũ ꝙ titius dabit. ſiue eniz ſit
ibi curari bene eſt ſiue non intelligit᷑.vi ⁊.S.ſi cer.per.l.fi.S.fi.et

facit.j. eo.ſi ita
ſtipu. fu. S. poſ⸗
ſum.accurſius.
c Mon poſſe.
S. ve leg. j. ſi he
res iuſſus ↄtra.
ſo. aliud eſt iube
re facere. aliud
iubẽ curare vt

foꝛe ꝓmittis:valet. Eum qui.x
dari ſibi curari ſtipulatus ſu:non
poſſe. x.petere:qm̃ poſſit pꝛomiſſoꝛ
reũ locupletem dando liberari la⸗
beo ait:idemq; ⁊ marcellus li. vj.

fiat.ſic ⁊ aliud ẽ
Amitere facere dgeſtoꝝ refert. Aul?*.
aliud ꝓmittere „
urarpe fiar. J penam ſtipulatus fuero: ſi
pecuniã mihi nõ credidiſſes:
d5 1 benã certa eſt ⁊ vtilis ſtipulatõ: ꝙ ſi ita
e Et Auto. d ſtipulatꝰfuero:pecuniã te mihi cre
den eeres ibi ap diturũ ſpondes:incerta ẽ ſtipulatõ
oſua eſt. „ „ ſ 5..
ondes. 9 ic venit in ſtipulatiõeʒ:q mea
nec penã ſu ſt intereſt. lia.
pulatus. accur. J hõ moꝛtuus ſiſti nõ poteſt

g Incerta eſt
quia cõtinet fa⸗

nec pena rei impoſſibilis cõ⸗
mittet᷑:quẽadmodũ ſiquis ſtichuʒ

ctum.i. traditii moꝛtuũ dari ſibi ſtipulatꝰ:⁊ ſi da⸗
nem non vt det 77 z. z.
ſalicer wummmy tus n0 eẽt penã ſtipularef. DBẽ

vnde aliena pe⸗
cuma cõceſſa li⸗
beratur qui pꝛo

miſit ſe creduu⸗

rum. ſecus ſi ſe
daturum k mu⸗
tuaturum ſpon⸗

Vlier q vtem vederat: po⸗
pulari meo glabeoni yſidoꝛo
fecerat euʒ ꝓmittere wotẽ:ſi in ma⸗
trimonio vceſſiſſet infanti:⁊ cceſ
ſerat cõſtante mrunomo: placebit

et. vVvt. J. e. vbi ĩ
fi. ⁊.S.ſi cer.pe.

ex ſtipulatu actionẽ non eſſe:qm̃ qͥ
l.j. ad qð factu,ʒ

agit actione ex

ſtipulatu. ſeo ad intereſſe condi. certi. vt no.ſupꝛa ſi cer. pe.l.certi
condi.in principio. accurſius.
b Dma veut.ſic apparet intereſſe incertum.⁊ ſic actione ex ſti
pula.peti. ſed in pꝛimo Rñ.agitur condi. certi. ſeo dicii incerium
inſpecto pꝛin. vt modo dixi.accurſius.
i Imereſt. ſi ergo non imtereſt. non poteſt agi. vt. j. e. ſiquis ſti.
S. fi. ſeo quid poteſt intereſſe cum ſtatim põt repetere? Rñ.ienebat᷑
ſub pena alij. ⁊ facit.S.æ re.iu.ſiquis ab.S. ſi.

k ſ Y homo. ſi.i.quia vel pꝛoprie.accurſius.
lI Aboꝛtuus.tempoꝛe pꝛomiſſionis.ſed quid ſi tũc non de-
ceſſit ſeo poſt? videtur diſtingui.an in iudicio ꝓmiſiſti eum ſiſti.et
tunc liberatur ꝓmiſſoꝛ.ar.ſiquis cautio.l.ij. in pꝛin.an in contra⸗
ciu.et iũc non.licet añ moꝛam ccedat.vel verius eſt vt hic etiã nõ
ↄmittatur ſm io.accurſius.
m Sena rei.i.pꝛomiſſionis.impoſſibilis.⁊ facit.S.qui ſatiſda.
co.ſi vceſſeru.⁊ ſiquis cauno.ſi eum.S.j.⁊.j.de reg.iu.l.umpoſſi
bilium. 7. S. e.l. imnpoſſibilis.⁊ infra que ſen. ſine ap.l.pe.fi.⁊.S.
ti. j.l.j.S.is quoq; cin. Item eſt contra ſupra.e.ſtipulatio iſta.S. al

teri. ſed hic ideo non conſirmat᷑ adiecnone pene.quia impoſſibilis

ibi mihil impoſſibile vel turpe inuenuur. accurſiꝰ.
n Quemadmodu. de faciendo ad doandũ facu ↄparatõeʒ.
o Stipularetur. hic enim ei pena non commutuur. cum ſtipu-
latio ſit impoſſibilis.niſi iam erat in moꝛa.vt.j.e.l.mter ſtipula.
S. penultimo. ac.

p m AUller que nubebat. vel dic alia q̃ dabat pꝛo ea.accurſius.
4 Iſidoꝛo.irinomis erat hic vir.a.
rBeceſſerat.vxoꝛ pꝛedicta.
ſMon poteſt. niſi ſtiuuletur rem ſaluam foꝛe. vt infra reʒ pu.
ſal.foꝛe.ſeruuʒ.quocunq; modo poſſit balbntire.remanet eꝛgo mu
lieri ſua acnio.vt ſupꝛa ſi cer.peta.l.certi.S.quomiam. ⁊ faci inſti.
de muti.ſtipula.S.furioſus.ibi:ſeo quod dixunus ac.⁊ ſupꝛa.l.j.
in pun. ⁊ infra de re. iur. lI. in negoc ijs. ac.

contmuus.S. fi. accurſius.

1cAm quid ſi vtrũq;. dic vt mſti. e. S. fi. ⁊ facu infra. e.
nu Mon erit. pꝛomutis penam. H

x Niat. ſcilicet ſtipulemur. accurſius.

fari non poterat:ſtipulari non po⸗
teſt. Bem.
Vm quid vt fiat ſtipulemur
penam ſic recte ↄcipiemus:ſi
ua factũ nõ erit: cũ qͥd ne fiat ſic:ſi
aduerſus id factũ ſit. Dem.
Tipulatõnes non diuidunt᷑
eaꝛum rerũ:que diniſionẽ nõ
recipiunt: veluti vie inineris actꝰ
qaqueductus ceterarumq; ſeruitu⸗
tum. Idem puto ⁊ ſiquis faciendo
aliquid ſtipulatus ſit: vtputa fun⸗
dum tradi: vel foſſam fodi vel ĩſu⸗
lam fabricari vel operas vel quid
his ſimile:hoꝝ emm diuiſio coꝛrũ⸗
pit ſtipulatõnes.celſus tamen lib.
xxxviij.dig. refert tuberonẽ exiſti

maſſe: vbi quid fieri ſtipulemur:: à 1 Fipulan
ſi non fuerit factum: pecumam da⸗ intum. per vinm
ri opoꝛtere. IJdeoq; etiam ĩ hoc ge ſru. recion oun⸗
nere diuidi ſtipulationem m que aneleg d. venft:
celſus ait:poſſe dici iuxta eſtimati ⁊.l.ſiis ꝗͥ quadrin
onem facti dandam eſſe petitionez genia. S. qdam. ſev
Siduis ig ſti „. . 72 inter heredes pro⸗/
iquis ita ſtipulatus ſit: ſi an miſſons non reci⸗
pit diuiſionem ſᷣm
quoſdam.ſicut nec
alie ſeꝛuitutes.qua

liter aut ſtipulano vie aut itineris vel ↄſimnliũ nõ diuidant᷑. palã eſt
qꝛ ſi vnus muminoꝝ fundi ↄmunis ſtipuletur viã ipſi fundo.nõ valet
ſtipulatio.vel ꝓmittat alij fundo.ſᷣ̊ ⁊ ſiquis ſtipulet᷑ viam fundo ſuo
72 poſtea ꝑtem eius alienet. hmõi diuiſio ceꝛrumpit ſtipulatõeʒ. vt.
de ſermi.l.pro ꝑte. Item moꝛtuo pꝛomiſſoꝛe vel ſtipulatoꝛe ſolida a q̊⸗
libet via petuur.vt.S.e.l.ij.⁊ ſerui.l.vie.ſed hoc non eſt facile aſ
ſignare in alijs ſtipu. que hic ſubijciunt᷑.vt indiuiduis. vt ſi facien⸗
dum aliquod ſtipulet᷑. puta womum edificare. Idem dices tamen vt ſi
vnus wonnnoꝛum funcdi ↄmunis ſtipuleiur ibi wdmum edificari. ina⸗
nis fit ſtipulatio.a ſi duminus loci ſcili et totius ſtipuletur ibi wmũ
edinicari.poſtea ꝑiem alienet.diuiſio coꝛrumpit ſtipulatõnem. licʒ his
duobo videatur ar. ↄtra.j.e.l.continuus in fi.l.vel ſtipulano huins
non dimidit᷑. quia ante ꝑfectum opus non poteſt dici pꝛomiſſoꝛ in ali
qua ꝑie multiplicanus.i.quota ad ſimiluudinẽ dupli tripli. ꝙ ſic mł
tiplicatur liberatus.vtputa tercia vel quaua.hec ĩ ſacto induiiduo vł᷑
in dando.vt. S.e.i..iiij.S.cato. vel dic ꝙ non diuiduur inter pꝛomiſ⸗
ſoꝛs heredes.ſed inter heredes ſtipulatoꝛis.quod in facto ↄſiſtit reci
pu diuiſionem.ſicui dixunus in vſufr.⁊ dicuur.S.e.l.ij. ⁊.l.eadẽ..
cato.⁊.l.in ſtipula.accurſius.
b Eel oꝑas. S.e.l.in ſtipulatõnibi.S.oꝑaꝝ contra. So ł.vt ibi.et
facit.j.de ver.ſig.l.v.S.opere.⁊.l.edificia.S.perſeciſſe.
cMHoxꝑ enim.i.ſi aliquid ex predicus pꝛo ꝑie ſtipuler vel inter here⸗
des meos diuidit᷑.⁊ pꝛo parte perere velint.ac.
dD SDi non fueru facium. quod in ſtipulatõne ↄuenerat.
e SDari opoere.i.intereſſe.nam ex omm ſtipulatõne facti tacite in
tereſſe ſtipulari videoꝛ.niſi fiat.vt.S. re iudica. ſiquis ab.S.fi.ſᷣm
aʒ. 1 dic in fi. huius.S.accurſius.
f SDici.in ſuꝑioꝛi caſu de ſouea vel inſula.ac.
g Juxta eſtimauionem.i.eſtimano facti. ac.
b Facti. ſcilicet no. op.
1 Pentionem.ſcilicet pꝛo parte in omnibus obligationibus facien⸗
di. vt dic.l.ſiquis ab.S.ſi.ac.
k Siquis ita. opus. quod ei locauerat. vt infra patet. non t amenẽ
in ſtipu.opus fieri.accurſius.

x uij

n BSiem. nunc reſpondet. accurſius. he opere in fi. a.l.quotiens..l.cum patronus. 4 .
o Pꝛomiſſioms. quanti id opus eſt. accurſiuns. k Si ſeruus. nullꝗ diſtinguendũ eſt vbi ſeruus hereditarius ſti⸗ e
Cedere.cum effectu.vt.S.e.l.eum qm calen. vel die nullo modo. puler iacente hereditate. nam ſi ipſi hereduati.ſtatim qrit ei.ſi he hr
tota enim obligatõ in diem ⁊ ſub ↄduõne eſt. vt.S.e. in illa.accurſiꝰ. redi futuro ꝓprio noiĩe achecto.nihil cuiqꝙᷓ;. ſi vo non adiecto.tunc .
q Locatum eſt opus.⁊ ſtipulatio facta.accurſius. ſi fuerit adita acquirit ałs non.vt.j.⁊æ ſtip.ſeruo.l. ſeruus here⸗ 1
r Ante calendas quarius futuro u
finitas. qꝛ ita ac⸗ 7.l. ſeruus her̃. F
cipiebar᷑ inter eos .V „2 . ſimilner vbiſer
gure gAenaas⸗ vt colendas martias pꝛimas opus p⸗ pulatus ſit:nõ ante dies eagꝝ cedit nus ſtipulatur
5. e.eũ qui.S. qͥ ita t:rü X., indqi nt⸗ . noĩatim dño ca⸗
ſtipunat ur anre ca⸗ fectum non erit tüc quanti id op indicte fuerint: nec ſint pꝛeſtite. pe ab vonmt al
lendas m vnam erit: tantam pecunis dari: diem ꝓ Si ſeruus hereditarius ſtipula ñ em reuerterur itlyan
alronen ir miſſionis cedere nõ ex quo locatũ tus ſit:nullam vim habitura ſit ſti degalttt. ſi non na
* 8 6 . r. . . „ 20 nume. . .
hHαoaρ eſt opus: ſed poſt calendas marti- pulato: niſi adita bereditas ſit: q gur uma ſu⸗ mmnn
quia Suemn non as:quia nec cõueniri añ calendas ↄaditionẽ hẽat. ideʒ eſt ⁊ in ſeruo eiꝰ ra captimtans Bau
pot. ſeo melioꝛ eet at. . Srichi r moꝛtuus ſi a .
katna⸗ velviec, h Martias renc nittenh Horetor qui apud hoſtes eſt. Stichi pꝛo oſtes weeder. mm:
pmuſſuz fuerit o Plane ſi inſulã fulciri quis ſti⸗ miſſoꝛ pꝰ moꝛaʒ offerendo: purgat v. j. ve ſtip. ſer. luumt
heri anre al · pulalns ſit: non eſt expectandum: moꝛam: certe enim wli mali exce⸗ n ſeruns Lomun n
aal mb nor neh er vt inſula ruat: vt ſic einde agi poſ ptio nocebit ei: qui pecuniã oblatã mo⸗gel eruſ ea⸗ an
o rtu qn onn ſie ſit:nec inſulam fieri:vt tm̃ tpis pte acciꝑe noluit. Aulus. cmſt n
rinõ eſ in ihu'reat: quãto inſula fabꝛicari poſſit: Tipulationũ quedã certe ſũt Auna
Dlane ſtipula⸗ ſed vbi iam cepit moꝛa faciendo in quedã incerte.certũ eſt qõ ex atiinö
ee vclare⸗ ſule fieri:tũc agetur dieſqʒ obliga⸗ ipᷣa ꝓnũciatõe apparet quod quale tbn
. teoni cedit. Zulus. quãtũqʒ ſit: vt ecce aurei.x. fund⸗ argens
Inſulam ſen. Nterduʒ pura ſtipulatio ex tuſculanꝰ:hõ ſtichus: tritici aftie Mordiſlu
q; ſtipulatus ſit a/ a Dilationẽ capit: %M mi ſ: vini can 1 to Wuere une
ne ctrd inan re ipſa dilationẽ capit velu⸗ optimi modij centũ: vini campani l narden unaar
qdi non eſt exper ti ſi id quod in vtero ſit: aut fruct“ optim amphoꝛe.c. dare ſpondes. berecdtas. ac. mmoi
dum ac. occurſius futuros aut womum edificari ſtibu Apianuns. nſcl
latus ſit.tũc enim incipit actio: cũ HBiaũt nõ apparet qͥd qulle ruc
ea ꝑ rerum naturam pᷣſtari poteſft·guãtũqʒ ſit in ſtipulatõe:in⸗ um
ſic qui carthagine dari ſtipulatur certã eẽ ſtipulatõeʒ dom eſt. ̊ ſiqᷣs Panen
cũ rome ſit:tacite tpᷣs oplecti vide⸗ fundum ſine pꝛopꝛia appellatione: Auslnd
tur: quo puenire carthaginem po⸗ vel hominem generaliter ſine pꝛo⸗ um Nind
teſt. YIteʒz ſi operas a liberto qͥs ſti pꝛio noĩe:aut vinum frumentũue dinan
Ure, Iueron
alunk in
nR SPoſſit. . e. ſi ita ſtipulatꝰ eſſem abs te oↄtra.ſo.ibi wmũ fieri y? m Stichi.moꝛaʒ.in cui⸗ omiſſione multa ſunt nccia. vt no. S. de 4 Nlcm
fulciri quod ſine pena ſtipulatꝰeſt. hic ſic cuʒ pena. ⁊ põt hoc intelligg vſur.l.moꝛa.⁊ faci.S.æ peri.⁊ cõmo.rei ven.l.illud.ac. 4 as mnar
ex ſupioꝝ lr̃a huiꝰ.S. ad quod eſt. . eo. cnz ſtipulateſſem a peulo. vo n Aſoꝛam. niſt lis oteſ. ſit. vt. . e. l. ſninſulam vel actoris mter W
dic hic agit nõ ad id q intereſt womũ nõ eſſe factã. ſed ad id qð inter· ſit. vt. j.e.l.ſi ita quis.S.ſeia.⁊ niſi eſſet pena appoſita. nam tune umne
eſt nõ eſſe inceptam m io.ar.] e.ↄtinuus.S.item qun. vel expone qð nen purgatur. vt. S. ti. j.l.traiecticie. niſi circa iudicia. vt.S. ſiqᷣs Wtnn
ibi dicit edificari poſſit.i.inchoaꝝ ad ediſicandũ.vel ibi añ tps ñ fint cautio.⁊ ſi poſt tres ⁊ arbitria. vt ſupꝛa ve arbit.l.ſi cum dies ĩ ſi. “r“
in moꝛa.h ſic: vel vtrobiq; ſit pena.ſed h ad factũ ſtatim poſt moꝛam 2 facu ſupꝛa de conſti. pe.l.ſed ſi alia.⁊ infra de ſolu.l. ſi debuoꝛ.et kinicen
ibi ad penã agit᷑ vemũ die pᷣterua. Item qð dixi fulciri in ſuꝑioꝛi ꝓ/ ſupꝛa de inigꝛando.l.j.in pꝛin. ⁊ inira.e.ſi ſeruum. S. ſequuur. “r ena
ximo rñſo non apit qñ ↄmiitat᷑.⁊ ideo dic ↄmitn qñ tm̃ tpᷣs perijt.c o Certe. de ſpecie ad quantuiatem tranſii. accurſius. Gcctiri
fieri poiuerit vel vt.j.l.exiſtimo.S.ex hac q eſt ↄtra. vel ſi velis dicẽ p Mocebu ei. petenti poſtea. accurſius. Pecesdgus
h idem eſſe in fulciri qð inſulaʒ fieri.ſolues ꝙ hic fuu appoſuũ tps: Moluit.ſine iuſta cauſa aʒo.ſi poſtea eſt amiſſa.vt infra de ſo HM mm⸗
ibi nõ.qð nõ placet.vel hic pens ibi nõ. vel dic agi hic ad id qõ inieſt lu.l.qui.x.in pꝛin. ⁊ ſacit ſupꝛa de excepr.li.l.ſi opera. accurſiꝰ. e hiſ
wmum nõ eſſe inchoatã fulciri ſᷣm io. vel ibi ante tpᷣs quo fieri pu uluen in
i non ſuit in moꝛa hic ſicg. r ſ ipnlanonum. pꝛonunciatõne. intercedentis. id eſt ſtipu⸗ htilari
x Ceperit.ſm quoſdã.hic nõ põt moꝛa purgari.ſ̊ falſum videt᷑.vt lantis aliquid daꝛi ſibi.ac. JUMU uſun
infra.e.ↄtinuꝰ.S. item qui inſulã. a. l.ſi inſulam. accurſius. ſApparet. coꝛam iudice.accurſius. W
y Fieri. vi iam ceriũ ſii fieri añ diẽ nõ poſſe qð poſt interpellatöm x uale.id eſt ſi ſpecies ſit vel enam quantuas vt optimum.vt atenſzutn
maxime intelligit᷑ aʒ. ⁊ m hoc dies fnit apoſuꝰ.vel dic ꝙ nõ fint. et infra.l.pꝛoxi.dices.accurſius. unm ſte
qñ dicat᷑ ſeri moꝛa.dic vt.j.e.otinuus.S.item qͥ inſulam.accurſus. u Quantum.quande quantitas. uetumgui
a 1 Mirerdu pura. quo ad verba tm. vt a. S. condi. et emon. x Aurer. quid. x. qtum fundus qui tuſculantus. quale homo qd Kitgenten
l. j. in ſi. ſic ecomira conditõnalis ꝓ pura. vt.j. de nous.ſi pu ſtichus. ſecus antem ſi homo in genere. vt infra.l. pꝛoxima in pun/ Aulſene.
pullus.S.qmi ſub conditione. cipio. accurſius. ulu⸗
b Er venon ex. vel ſub condi.accurſius. y Tritici. quid africi optimi quale modij centum ꝙᷓtuʒ vin qd ntnntin
e In wero⸗oranſer campam quale amphoꝛe centum ꝙ̃tum. bec enum omnis ſumt cer⸗ aainidin
9 uctus. fundi emp:omani. . ta. ⁊ facit ſupꝛa ſi cer. pe.l.certum.⁊ pꝛo certs certi condh.pꝛo in⸗ WWE
eEdificari.certo loco.als non valeret.vt.S.æ eo quod cer.loco.l ugr
G. ſiquis in fi. gecurſi 4 0 certis ex ſttpulatu.vt inſti.e.in pꝛin.ac. J N
tich.. ictenmentan F... a u Bi autem. incertam. incertum dicitur eo ꝙ in obligatio NR
Jnalplt. em vel penn . . ne vertit. vt ſi veſicit vnum œ pᷣdictis. a quod natura ſulſi mnlthtcrin
Haeſtart hot. vel hemn facfum quo minus poſſit. ac. certum eſt. vt factum eſt. aʒo. ac. R
bEKoplecti vide itrio iudicis ſtatuenqu. vi. j. e. ti. tnuus. S8s. b Afppellanone. hic nulla eſt ſuipulatio. vt ſupꝛa de iure w. l. cumn ſanmn
Si har- zacent nS allud r iultr. , act. S. loco. accurſus. poſt. S. gener. 7 infra. e. ita mſi. vt infra. e, qui ex pluribus. a ſacii etgtmane
1 Di ogas. 1. aliud ſi certas vi artiſic:ales. vt.S. de ope, li, ſupꝛa æ le.j,l.ſi wmus.accurſius. 1

Hln rin ,
uLid.
Vn Meenstned
iu. antn
—
