deiuſſoꝛẽ accepit: ideoqʒ in vtraq;

ſpecie tranſeũt actiöes. Mõẽno

uum vt fideiuſſoꝛ duabus actioni⸗
bus eiuſdem pecunie nomine tene⸗

ret.nã ſi in diẽ acceptus:mox pure

accipiat᷑:ex vtraqʒ obligabit᷑: et ſi

fideiuſſoꝛ confideiuſſoꝛi heres exti⸗
terit: idem erit. Seruo tuo pecu

niam credidi.tu eum manumiſiſti.
einde eundeʒ fideiuſſoꝛẽ accepi. ſi
qdem in ea obligatiõe fideiubeat.

que aduerſus te intra annuʒ ſit.ob
ligari eum ait.ſi vo in naturalẽ ſu⸗

am:potius eſt.vt mihil agat᷑.nõ em̃

intelligi poſſe:vt quis fideiubendo
pro ſe obligetur. Quoc ſi hic ſer
uus manumiſſus fideiuſſoꝛẽ œde⸗

rit:einde fideiuſſoꝛi ſuo heres exi⸗
ſtat: durare cauſam fideiuſſiõis pu
tauit: ⁊ tamen nihilominus natu⸗

ralem obligationem manſuraʒ: vt
ſi obligatio ciuilis pereat: ſolutum

repetere non poſſit:nec his contra⸗
rium eſſe:ꝙ cuʒ reus fideiuſſoꝛi he
res exiſtat.fideiuſſoꝛis obligatõ tol

latur.qꝛ tũc duplex obligatio ciuił

cũ eodẽ eẽ nõ põt. Retro ch ſi fi⸗
deiuſſoꝛ ſeruo manumiſſo heres ex
nterit:cadeʒ aduerſus eũ obligatio

ſtichum. S. aditio. az0. ⁊2 no. C. pac. debitori·

patus. 1 facit ſupꝛa

v „di. inde. 1. ij. .

eMon eſt nonmn
obligabuur: S. Ne
bo. obli. I. qui bie.
contra. ſed illam ſi᷑
teraʒ expone vt ibi
no. vel ibi fuir bis
pronmſſum. e. mo⸗

do hic diuerſo.

f Erit᷑. facit Z. e⸗
generaluer.ĩ fi.⁊ &

ac.emp. non eſt no

uũ. &t no. ̃m aʒo.

ſi fidᷣiuſſoꝛ fivᷣiuſſo

ri ſuccedat:n ła tol
litur obligatio: vꝛ

hoc. S.nõ eſt. ſi fide

mſſoꝛ ſupulanti vł

econtra. acceſſoria
tm̃ tollitur. vt.j.e

S.ꝙ ſi idem ſuip. ?
l.lucius. ſi fideiuſ⸗

ſor reo tm̃ naturali

ter obligato ſucce⸗

dit:neutra toliitur

ſi cmiliter natuꝛa
lirer:acceſſoꝛia tnñm

tollit᷑: vt. j. e. l. S.

cmſi hic ſeruꝰ.ſi reꝰ.

ſtipulanti vel econ
l. fal. l.j. S. ſi vebi⸗
toꝛ.].e. ſi ſtichum

S.a titio.⁊ de ſolu.

g Seruo. credidi.a ſic naturaliter fuit obligatus.

b DHbligatioe. itra annũ. ſ. æ peculio. vt S.qñ actõ de pecu.l.j.ĩ pun

1 Alit. africanus vel iuł. magiſter africani. a facit 3. e. l. plane. ſup

ad macedo.l.creditoꝛem.S.plane.

k Obliget. vt 2 S. ad velł.l.tutoꝛ. in pꝛin. æ. j. e.l. S. retro. in ſi.
IDHuod ſi hic.ſideiuſſori.tempoꝛe ſeruitutis obligato.quod eſſe po

m Abanſuram. ex perſona manumnſſi.

n Per eat. vel accepullatione vł tꝑe. vt qꝛ ad tpᷣs fideiuſſerat. ac.

o Mon poſſit.natnral cauſa impediente. vt S. eo. fidemuſſoꝛ. S. ſide⸗
iuſſoꝛ.⁊ eſt ar.S.x oper.no.nunc. pupillo.in fi.⁊.l.qꝛ in re.in pn
p Eum reus. ciniliter ⁊ naturaliter obligatus.
q tideiuſſoꝛ.vel mandatoꝝ. vt.j.e.l.vranius.

Tr Tollat᷑.vt S. e.l.cum reus.⁊.j.e ſolu.cũ qnis.S.fi. ac.
NMon poteſt. ſed hic vna eſt ciuilis ⁊ naturalis. a altera naturali
t. ſic due natur ales ſunt in eodeʒ. licet vna puncipalis altera acceſ⸗

ſoꝛia. ⁊ ad hoc S. ad velł. ꝙᷓuis. S. ſi mulieriheres.

Retro. id eſt econuerſo.
V Aduer ſus.eum.ſ.heredem,

ſſ. 9⁹ † A Qata W§

*. Z

. . gtnmn
6 . ccN
x Fineauur er glann emo en ſuccedt. 1 Sennend ſc ende. dator. ugi
Wuſtvniasz Pernmit. 2 pꝛinapalis tollitur ipᷣo ure. vt. y e t Frairem. reum pꝛincipalẽ. a ſic ſucceſſu reus mandatoꝛi. vt. . e. auitn
ſolu. ſii chum. S. adijtio. ⁊. C. de pac.l.vebuori. fid iuſſit: cũ cio mandati otraris pncipali abſoꝛbente acceſſoꝛã
2 Memo poieſt. eſt aut tunc idem pꝛo quo ⁊ apud queʒ fide 10. All. ee . .V ptti
hereos ſuſtmet ꝑſo⸗ Alt. cregi ſehnc
nam defuncu: vi 5. DD r
Beij. qᷓ ſei⸗ mn
1 . . 5. . 2
33 en manet: qᷓuis T naturaliter teneat: ante aditam hereditatem fideiuſ⸗ venenur vnan: nl
Pulator verimt. nec pꝛo ſe quis fideiubere poſſit. ſoꝛ accipi poteſt. quia hereditas ꝑ⸗ maondanamun a
8 ſisemnr Oꝛ ſi ſtipulatoꝛ reum heredem ſone væfuncti vice fungit: ſicun mu . imgt
nernon autez vr he inſtituit:om̃i modo naeruſſoei⸗ ob nicipium cuia æſocieins . 1 m Proenl n
inde habeatur acnm figatõnem perimit. ſiue ciuilis ſine rcel. lo. idem in adul ni
nla em teqnem tm naturalis in reum fuiſſet:quo⸗ mihi aut titio. x. ſtipula⸗ H i
. poniur. nan d mniz quwẽ nemo pot apud eundẽ 8 tus fuerim Etle aeiuiſor ctoꝛamem. vr nece
gani ñ bo obligatus eẽ. M ſi ideʒ ſti accipere non poteſt: quia ſolutiöcis E. & reſn. m.l. E
ficium is qui ceſſit ſeipᷣo o gat 1 P on por 4 „H ſ Hitern ebi
boms. vr.ſ el. v⸗ pulatoꝛ fide iuſſoꝛem heredem ſeri i cauſa adiectus eſt. Arcellus gblnatn rin
ranuo bi ea e pferit: pculdubio ſolam fideiuſſiddßOis Vcius tiinscd pꝛo ſeio fra⸗ turelt z euer r e
auc. iudi.poſ. l. xr obligationẽ pimit. argumentuz rei tre ſuo apud ſeptitium inter- tu. j.l. j. inf. er nic/ e
Eneglueg. . ſti. hoc eſt. ꝙ ſi poſſeſſio rei vebitoꝛis uenire vellet:epiſtolam ia enuſit. u meramin. Ers 8
rerei n. pco data ſit creditoꝛi: eque dicendum ẽ Si peteerit a te frater meus: peto zqusdo oiesle. nian 1
nanum nann ſon fideiuſſoꝛem manere obligatum. Vs ei nũmos fide ⁊ periculo meo: fi hd . un, ne
oceſtonta obligatõ Cum tu ⁊ titius eiuſdem pecũie poſt q; ſepticius ſeio:ꝛpecuniam nu⸗ lione poteſt imter 4 i
tollitur: ita ⁊ B ſo rei eſſetis:eum qui pro te fideiuſũt merauit:vinde titius inter reliqs cedere fideiuſſoꝛ eunt geg
* la ourat ſblata bimn voſſe et pꝛo titio fideiubere. Rñ. q heredes ⁊ ſeium fratreʒ pro tercia zeunm ehnne en
cipali per ceſſioneʒ . „ . 75. e. l. ficeiuſſ teni
bonoꝛum. alij refe⸗ Uis eandem pecumam eidem ebi⸗ Parte reliquit heredem quero an S. ſideruſſoꝛ. a5 Gene g
runt bic erg. 0 turus ſit. iñ inanem eam crediton gquia aduerſus ſeium vebitoꝛem ſe⸗ arbi pupiue it
no ſige⸗ futuram. nonnullis em caſib emo- pticij cõfuſa ſit actio: pꝛo tercia gꝑre pupulus. cne ua 4
ullon ve ccomr⸗ lumentũ habituram: veluti ſi ei ꝓ qua titio fratri ſuo heres extiterit: urun miue⸗ de
ſuccedu:quando re aß fidgeinſſiſſet. riſtat. bus eius agere i eis t⸗ Mnatch
manet emſſona quo añ fideiuſſiſſet. heres exiſtat an cum coheredibus eius agere in⸗ mliter 1 natuna .

obligano: vt S. e. ·.. tunc enim ↄfuſa pꝛima obligatone ſolidum poſſit. marcellus reſpöchtt luer: vt o d auc. uftin
ꝙ ſi hic. . S. rero poſterioꝛem duraturam. Cũ fi cum coberede ſeij non pro maioꝛe: m. l. mpuberes EntmO

lacet et „. e . r S tem non eſt loo mnei
ſaaif ni ſanſda. deiuſſoꝛ reo ſtipulandi heres extite ꝙᷓ bereditaria parte mandati agi Waieor gr Kr
co. l. e die. S. ſi u⸗ rit. queritur an quaſi ipe a ſe exege poſſe. AVypianus. runc tenerek aui ſtw. 9
cic o rit. Dabeat aduerſus reum mdati Arcellus ſcribit: ſiqs pro pu empio lii vc v⸗⸗ 6 ſ⸗
argu. 5. de pecu. ß actiõem. Rñ. cum reus obligatus puillo ſine tutoꝛis auctoꝛitate q; eaſu ageret fGj Amm in
ſed dam Fi ½ maneat: non poſſe intelligi ipm a obligato ꝓdigoue.vel furioſo fide⸗ geinſo Tundh n
ack velleia.. Sns. ſe fideiuſſoꝛeʒ pecuniã exegiſſe. ita iuſſerit: magis eſt: vt non ei ſubne vrs wneg get. ei
eſi mulieri debiro qʒ ex ſtipulatu potius ꝙᷓ madati a⸗ matur. quoniã bis mandati actio npan nhn⸗ ſcene
“ gere debebit. Toꝛen. non competit. cũ q in fi. hux nüke. 1
8 Obligatuz. cuz Dꝛtuo reo pronnittendi. etia Aulus. l. diet. Item nec tei fa
non extinguit᷑ pꝛi⸗ “ goles wicere 0
palisamamin roliter q5 eſt q ri
non evere tuccellio vmuerſalis.vt S̊.manda,/l.ſi ei. GqGq;. ſ. qñ ꝓmuttu tuton. vt.S. de auc. tu.l.v. vel quãdo eſt infans: vt n in i
b Cum m. ſ. ſempꝛonius. J. c& act. ob. l. pupillns. qꝛ iunc nõ poſſet accedere fideiuſſoꝛ ei ob unumfn
c Pro te. ſempꝛomo. liganoni:qᷓ.nulla eſt. ⁊ facit. C. de pꝛe. mil.l. v ſi is. hoc ergo caſu MNh.
dD PHabuuram. ſic infra de ſolutio. I. ſi duo. non ſuccurritur fideiuſſoꝛi ꝑ reſtiutonem in integrum. mſi ſieut Gmmituſ
e EExiſtat. fideiuſſoꝛ. vel dic etiam m. h. iſte creditoꝛ apud quem fi⸗ ſiꝓ adulto non habente curatoꝛem.ſ.ſi dolo creditoꝛis obligatus ?. aewuimimn
deiuſſerat: hic fideiuſſoꝛ. h. vt mfra.e.l.vranius.S. ſ̊ cũ duo. vtg. de mino.in cauſe.⁊. C. æ ſideiuſ.m.l.j.⁊. ij. ⁊ eo mogo quo innt
fDbliganone. fideiuſſoꝛia vel m. h. pꝛincipalis a gcceſſoꝛia. ei qui pro quoliber maion: vt habes S. de excep.l. except. S. interceſ ſeuniteug
g Eum fideiuſſoꝛ. reũ. als reum ałs eũ.ſ.pꝛo quo fidemſſit. ſioms. a quod ſubijcit qm̃ c. pot eſſe recta rauo vel etiam remotu lire
1Exegiſſe. vi S. euic. ſi ei. S. fi. ſo. illud obtinet cu credtioꝛ debi⸗ ua: quaſi videretur ſubueniri illa ratione.qm̃ ꝛc.⁊ ꝓut eſt recta. ſa gsantnt
tori ſuccedit. vt..e.l.debitoꝛi: ſecꝰ ant cũ fidenuſſoꝛ crediton ſuccedu. cit g. de pac.l.quod dictum. ꝙ aũt de furioſo pꝛodigo ſubijcit. die elap
hb. Ponus. electiue. ſed ↄtra S. man. l.ſi ei.ſo. ibi condemnatus fue⸗ ꝙ ipi nec naturaliter obliganrur. vt. 7. de re. iur. l. in negocijs. vt 8 ainngam
rat fidenuſſoꝛ hic nõ. . e verbo. ob. I. is cm. vnde in eo quod ſubijcit fideiuſſoꝛe; teneri ma nſfnieneg
1 m Dꝛtuo. accipi poteſt. ſic S. de oſti. pecu.l. hactenus. in prin. le dicit: 2 ſic eſt ↄtra in vrroq;.S. e verb. obli. is cui. in fi. maxime nmnen
K Fungitur. vt a inſti. xe ſtipu. ſerno. in pun. 7. . depoſiitii. cum non ſit obligano cin accedat. Solu. non ſubuenitur er reſti Gnms
um hereditas. . tutionem. quia nec tenetur m. M. vt. J. e. ſi a reo. S. ll 9 nnoſo⸗ nnillieie
Sicuni.ſ.fſungitur vice perſone defuncn ⁊c.accurſius. in pꝛincip.ſimilitudinis ergo cauſa magis ponit de his ꝙ ſit idez unni
m 1 J mihꝛi. adiectus eſt. facit ſupra NX oſti.pec.ſed 7 ſi. S. . *ιV. quod in pupillo Fm. R. vnde caute nõ repetit obligato. 7 quod ſ⸗ Auniinne
obli. eum qui. S. qui ſibi. ijci quoniam ac. dicit ideo ipſo iure non tenetur. non autem re . WN
n I Acius. apud ſepticium credito ꝛem. utione unarur. qma non habeat actionem mandan. namn ſ hoge cktüruin
0 Si periern. Vba epiſtole. rent actionem mandati: ſubuemreiur ei per in inte. re. ne ipe habet laſtne nnte

Frater meus. 1. ſeius. =DWVW regreſſum contra eum pro quo fideiuſſit m quoſdam. vel dicas intti

hie teneri: ſed mterceſſit tali caſu quo a ſpᷣe furioſus vel ꝓdigus te/
netur. vt ex contractu facto ante vicium:vel etiam poſtea quando
obligatio veſcendit ex re.vt infra.e.ſi a reo.S.ſi a furioſo.in fine.
ſupꝛa v act.⁊ ob.l.furioſus.⁊ quod ſubijcii quoniam ⁊c. poteſt eẽ

recta ratio vel remotiua, ſed quidam dicunt ꝙ non interuemi fide

iuſſoꝛ pꝛo his.ſ.
in pꝛeindicium
eoꝛũ vt ibi: ſed

ſuum propnum

ſic. vt hic. quod
nõ placet. qꝛ ſic
eſſet acceſſoꝛia.
ſine pꝛincipali:

—

7 eſſet otra. l. p̃ᷣ

dictam. infra. e.

ſi a reo. Alij di
cunt ꝓꝙ hic fide⸗
iuſſit pro furio⸗
ſo vel prodigo:

qui fuerat obli⸗
gatus tm natu/

raliter ⁊ ante vi
cium. cui obliga
tioni accedit fi⸗

deiuſſoꝛ ⁊ teneẽ

cuʒz effectu. ⁊ la⸗

men nõ agit mãũ

dan: ſicẽ̃ dixi qñ
pꝛo pupillo. que
naturalis obli/
gatio potuit eſſe
ex nudo pacto:
vel etiaʒz modis
alijs. ceteruz ptꝰ
vicium non põt
naſci etiam na⸗/
turalis:quod ſa
tis dici poteſt. ⁊

ſic conſonat cuʒ
pupillo. Alij ꝙ
hic ſucceſſit furiꝛ
oſus quidam q
erat naturaliteꝛ
obligatus. ac.

tranſu de ſingu⸗
lari ad pluraleʒ
numerũ. vt. C.
mi ius vocã.
l. finali.

3 i Uiter fi
deiuſſoꝛes.n

9 At ei fide⸗
his. ſcilicet fide⸗
uſſonbus: 1 ſic

Nter fſideiuſſoꝛes non ipᷣo iu
re diuiditur obligatio:ſed ex
epła diui adriani: ⁊ ideo ſiquis eoꝝ
ante exactam a ſe partẽ ſine here⸗
de vceſſerit: vel ad inopiam perue
nerit. pars eius ad ceteroꝛum onꝰ
reſpicit. Apianꝰ.

JY plures ſint fideiuſſoꝛes. 2

vnus pure alius in diem vel

ſub conditione acceptꝰ.ſuccurri o⸗
poꝛtet ei qui pure acceptus eſt. dũ

exiſtere conditio poteſt.ſ.vt interĩ
in virilem partem conueniatur. h̊

⁊ ſi conditio extiterit:⁊ non eſt ſol⸗
uendo qui ſub conditione acceptus
eſt:reſtituendam actionem in pure

acceptum pomp.ſcribit.

Prete

rea ſi fideiuſſoꝛ extitit heres fide⸗
iuſſoꝛi ſiue vnus ſiue plures: eque
hic quoq; pertinebit ad eandeʒ cau

ſam: in quoꝛum perſona eque locũ

habebunt ea:que ſunt a diuo adri⸗
ano conſtituta. Prererea ſi que⸗
iuſſoꝛ:etiã vires ſequentis fideiuſ⸗
ſoꝛis ei aggregande ſunt. Sicut
ipᷣis fideiuſſoribus ita heredibo q́;
eoꝛum ſuccurrendum pomponius
ſcribit. Sifideiuſſoꝛ fuerit pꝛin
cipalis ⁊ fideiuſſoꝛ fideiuſſoꝛis.nõ
poterit deſiderare fideiuſſoꝛ.vt in⸗

ter ſe ⁊ eum ſideiuſſoꝛem pꝛo quo
fideiuſſit:dimidatur obligatio. ille

. non ipſo inre ſed per indicem vel per exceptõnẽ
ex epiſtola dim adriani. vt infra. e. inter. S.j. in fi.⁊ infra.e.l.ſi con
tendat.accurſius.

b Ceteroꝛum. confideiuſſoꝛum. “
c Reſpicit.quod non fieret ſi eſſet ipᷣo iure diniſa. ⁊ facit inſtit.

e. S. ſi plures. ac.

d ſ

J plures. ſint fideiuſſoꝛes.ſimul acce pti. als ſecus. vt. in⸗

fra eo.ſi a nitio. L

e Dpoꝛtet. per epiſtolam ſecus in dnobus reis ſic acceptis. vt ſupᷣ

X duobus reis.l. ex duobꝰ. gccur. òMWĩẽX
fReſtituendam. per in inte.reſtitutionem contra rem pnus iu⸗
dicatam.idem a ſi nullo modo exntit condio. videbatur emim are

ſiduo liperatus tum pꝛopter epiſtolaʒ tum quia in parte tm fuerat

condemnatus. accurſiꝰ. ð̃?WU⸗
g Preterea. fidenuſſoꝛ. als eſt ſi fideiuſſoꝛ extitit heres fideiuſſoꝛi
⁊ tunc dic hic quoq; ⁊c.ſcilicet fideiuſſoꝛ ſuccedens pertineat ad eã⸗

dem canſam.ſ.vt unpetret beneficium epiſtole contra fideiuſſoꝛes p⸗/

mi qui ⁊ ſui confideiuſſoꝛes ſunt: a ſi duo vel plures fideiuſſoꝛes
ſunt heredes alterius fideiuſſons impetrent: etiam inter ſe. cum et
ipi fideiuſſoꝛes pꝛincipales erant. a cum alijs confideiuſſoꝛibus de
ſuncti ⁊ ſins ałs deficit heres.⁊ tunc fideiuſſoꝛ extitii fideuſſoꝝ.id

eſt fideiuſſoꝛ aliquis eſt acceptus pro fideiuſſoꝛe:a quod ſubijcit B &
ſcilicet ſideiuſſoꝛ qmni pꝛo fideiuſſoꝛe Grcrpiur. pertimbtt iten
ſam. id eſt vt imploꝛet beneſicium conira ſideiuſſoꝛem illius. qu erm

dedit.vt in fine huius.l.
hb Conſtituta. in epiſtola.

enim loco rei eſt nec poteſt reus de

ſiderare: vt inter ſe ⁊ fideiuſſoꝛem
diuidatur obligatio. pꝛoinde ſi ex
duobus fideiuſſoꝛibus alter ſideiuſ
ſoꝛem dederit:aduerſus eum quidẽ

nõ diuidirur obligatio pro quo in⸗

teruenit:ſed aquerſus confideiuſſo⸗
rem magis eſt vt diuidatur.
Aius.

Yecontendat ſideiuſſoꝛ cete⸗

ros ſoluendo eẽ. etiam exce⸗
ptionem ei dandam:ſi non ⁊ illi ſol
uendo ſint.

ſtipulatus ſim:fideiuſſoꝛ ad⸗
hiberi non poreſt.
Igeiubere pꝛo alio poteſt qᷣſ
q:etiam ſi promiſſoꝛ ignora
„ AAXyignus.
fideiuſſoꝛ vel quis aliꝰ ꝓ
reo ante diez creditori ſolue

ret

rit:eyxpectare diem ebebit quo eũ

Apia.

ſoluere opoꝛtutt.

moda fideiuſſoꝛi ceteriſq; acceſioꝛi⸗

JYeum hominem quem a ti

lite acceperã: titius liberũ heredem

qʒ; reliquerit: ſiquidẽ re vera ipᷣius
fuerit: dicenduʒ eſt iudiciũ in eum

tranſferri:⁊ ſi non patiatur id fieri

Sem
J ſub impoſſibiliconditione

AZius.

to reo exceptõ ⁊ cetera rei cõ

.i Preterea. ſi qs
tur aggregande ſũt

Vt videatur ipe ſol
uendo.ſi eius fide⸗/
unſſoꝛ eſt.

K Sicut. ita here

leia. l. heredes. ar.
ↄtra. S. quod cũ eo-

ſed ſi.S.ſoli.accur.

1Si ſideiuſſoꝛ.

ille enim pꝛo quo ſi

QAeiuſſit. ac.

m Confideiuſſo
rem.illius qui euʒ

xedu.vt ſupra.S.iᷣ
terea. in punci. ꝓ.

n ſ FNeonten
dat. etiã exx
ceptionem: non ſo
lum iudicis officio
vel non ſolum pote
terit agi vt fiat di⸗
uiſio.ſed etiam ac.
oOo Et illi. verba
exceptionis. accur⸗
p 3 ſub in⸗
poſſibili cõ
ditione.in facien
ſecus ſi in non faci
endo:vt ſupꝛa de vxᷣ
bo. obl. l. impoſſibi

q Mon poteſt. qu
non valet pꝛincips
lis.accur.
r f Igembeꝛre
pfmiſſoꝛ. qᷓ
erat pꝛincipalis. ꝓ
quo iſte nunc fide⸗
inbet. cc.

1 Ignoꝛaret. vt et ſupra manda.I. ex mandato. S. ſideiuſſoꝛi. x ſupᷣ

e nego. geſt. l. iij. S. finali.

1ſ 3 fſideiuſſoꝛ. expectare. ad ↄueniendũ reũ actione mandati vel
ego. geſt. vt ⁊ S.manda. ſi mandauero tibr.in pꝛn.
pſona. rei. manenuis in ſuo ſtatu. vt. C. e.l..
vV Inuito. vt ſupꝛa.e.ſi ſtipulatus.⁊ S.v except.l.omis.
x Lommoda. que rei coherent. vt S. ælexcep.l. exceptiones. S. rei-
y Acceſſonbus. vt mandatoribus. abs eſt in textu vel ſucceſſoriby.
7 dat. R. exemplum. vt in reſti. in inte. in quodam caſu: vt. C. de fide
iuſ.mi.l.ij.a in compenſanone a in condiuone taciti tempoꝛis.ac.
a ſ J eum. petieram. vt ſeruum meum per rei ven.ge.
db Acceperam. iudicio ſiſti vel iudicatum ſolui. ſicut harum

legum tempoꝛe fiebat. vt inſti. de ſatiſda.in pꝛin. in qua iudic. ſolun ẽ

miſſioe tractatur in hac lege.
c Ziuus. idemq; poſſeſſoꝛ.

daanſula de vefendendo. vt. j. iudica. ſol. I. ꝛuchicatum ſolui: de cuius cõ

d Nuerit. quod ex poſtfacio cognoſcetur. vel ſerm ofeſſione ſaltim.
e Jucicium. rei vendi. inceptum æ ↄſummandunm.
f In eum. interim heredem neceſſarium factum. ſi nolit. K. dicit

tranſſerri iure hereditario.

g Strpulationem. contra ſidemſſoꝛes eti

ipᷣm iure heditori&

AP,

ſed a titius promiſit. nam litet in ea non videat᷑ intereſſe. qꝛ poſſeſſo

ris erat ſeruus. utereſt tñ vi veruas inquirat᷑. vt S.ſiquis cau.l.ſi eũ

in pꝛincipio.

a Si autein. fuerit. non tñ ipᷣe faterur hoc.

b Acteru. vt ſeruus meus. H vt nii libertus eius qui neceſſarꝰ he

res hereditatẽ ad-

mt. K: neq; in ſe
indiciũ tranſferni.

patitur: nec em̃ in
dubio poſſum eum
compellere vt ade⸗-

gt. vt. C. e iure de

lib. l. pe.
cC Tenebunt. ſch
ſi nõ deſendatur.ñ
ergo:quia nõ pare
tur. ſj quia indiciũ
recuſat᷑ quod f de⸗

nuſſoꝛes ꝓmiſerũt.
ſtipulatio ↄomitti

Pm. R.
d Jubente. i. ve⸗
lut ſeruus meus.
vt etiã ipᷣe fatetur.
e Euaneſcit. qͥa
ego per ſeruũ ſucce
do pꝛincipali reo.⁊
ſic extinguit᷑ p:inci
palis obligatio. igi
tur ⁊ acceſſoꝛia. vi

8. eo. heres. S. ꝙ ſi

ſtipulato.
f Plane. fuerit. ⁊

hoc eniam fatet᷑ ille
vnde non pᷣo iure
vel inuitus efficik

titij heres.

g AUt cum vicero
contra fideiuſſoꝛes
quia non vefendun

b Et mterim. i.
dum vacat nitij he⸗

1 Delim otra fio

uſſoꝛes.

Kk Arbutraretur.
ſ. eum eſſe defenden
dum:qͥ meus ſit ⁊
hoc fatetur. vel eũn
qui moꝛtuus eſt dũ

eius hereditas va⸗

cat: vt S. e ꝓcur.
l. vel hereditas. cũ
ego in fraudem fac

am. vt poſtea ade⸗

1 h qm. ſi a
reo mihi. ſ.

m Pamphilum. 2 ſic ono.

tantum. accurſius.

traret.

committi ſtipulationem. Si zu

tem bomo meus idem penitoꝛis fue
rit: neq; iuſſu meo hereditatem ad

lerit:fideiuſſoꝛes tenebunt᷑ ob rem

non vefenſam.ſi aũt adierit me iu⸗
bente:ſtipulatio euaneſcit.

aditionem: vt cum vicero: tunc eũ
iubeam adire:⁊ interim ob rem nõ
eſenſam agere velim. non omittit
ſtipulatio: quia vir bonus nõ arbi⸗

tunt:in lemioꝛem cauſam ac

cipe poſſunt:in veterioꝛem nõ pñt.
ideoq; ſi a reo mihi ſtipulatus ſum
a fideiuſſoꝛe mihi aut titio: melio⸗
rem cauſam eſſe fideiuſſoꝛis iulia.
putat:quia poteſt vel titio ſoluere.
ꝙ ſi a reo mihi aut titio ſtipulatus

ſim: a fideiuſſoꝛe mibi tm̃ interro⸗

gem. in deterioꝛem cauſam acceptũ
fideiuſſoꝛem iuł.ait.quid ergo ſi a
reo ſtichum aut pamphilum a fide

iuſſoꝛe ſtichum interrogem: vtruzʒ

in veterioꝛem cauſam acceptus eſt
ſublata electione: an in melioꝛem:

quod veruʒ eſt.q; moꝛtuo eo libera
ripoteſf. Bem.

Vm fideiubeat aliquis ꝓ ſer
uo:inſolidum tenetur. etiam
ſi nihil in peculio ſit.plane ſip dño
fideiubeat:cũ quo de peculio actio
eſt: dumtaxat ve peculio tenebitur
quod tunc erit:cum res iudicatur.

n Stichum. 1 ſic vnum. ðM ⸗
o Sublata. i. ablata quam habet reus. ſed non fidemſſoꝛ.
p MQuogd ven ẽ.ſ.vt in melioꝛẽ cauſam acceptus ſit.

q Ziberari poteſt. vt ⁊ S. de ver. ob. ſi ex lega. ⁊ S. e.l. grece. F. ſis
ſtichum. hoc tñ ꝙ moꝛti ſubiectus eſt ſtichus. nõ videbatur attenden⸗/

dum. vt in ar. ↄtra S.de tranſac.l,cuʒ hi.in fi.

r C AUm fidembeat. tenet᷑.ſ.ſidemuſſoꝛ.⁊ facit S. de ↄſti. pecu.l.j.in
ↄdi. inde.l.ſi is cum quo. a. l. naturaluer. æ de½
act. empt.ſi ſeruus.S.penul.ſ̊ j.S.ſiqͥs cau.q̃tiẽs.ſ̊ i mdicio ſpale.
ſLenebitur.nõ aci.d peculio.ſ̊ vt pᷣſtet quantũ eſt m peculio.cuʒ

fi. 2.l. ij. ⁊ de

res iuchcat᷑ nã hoc tpᷣs inſpicuur in ↄdemnatione peculij: vt 8 de pe⸗
culio queſitum.m pꝛin.⁊ S. de liber.lega.l.ſiqͥs reum.S.iuł.in ſi.
1MQuod tunc.ſ.peculium eſt inſpicdendu tunc 7c.

vV c.

Um is qui.pꝛeſtat.quod facere debet.vt ⁊. C. e.l.cũ alter.⁊.

rẽ pu.ſal.fo.l.h.in prin.h̊ j.j.e.l.vt fideiuſſoꝛ.ſo.vt ibi.

x Bici. allegando.

Pla

ne ſi meus fuerit: ⁊ idcirco differaz

Jqui acceſſionis loco ꝓmit⸗

„ Solutum. ſ. creditoꝛ. vt ſic extinguerent obuiganones omno
ſ̃m quoſdam.a intellige quando incontinenu poſſ ſo utionem ce⸗
dit acrionem. vel ſi ex interuallo.dic hoc actum in ſoluendo vt po

ſoluens ſoluo vt cedas.vt.C.de act. ⁊ obligat.l.j.

ſtea poſſii fieri ceſſio.ne ſit ʒ.j.de ſolu modeſtinus. vel eniaʒ diiar

Dem

Vm is qui ⁊ reum ⁊ fideiuſ⸗
ſoꝛes hñs ab vno ex fideiuſſo

ribus accepta pecunia pᷣſtat actio-
nes.poterit quidem dicinullas iam
eſſe: cum ſuuʒ pceperit:⁊ perceptio
ne omnes liberati ſunt: ſed non eſt

ita.non em̃ in ſolutũ accepit ̊ q dã⸗
modo nomen debitoꝛis vendidit.

ideo hʒ actiones: qꝛ tenet᷑ ad hipᷣm:
vt pꝛeſtet actiões.

Bẽ.
Zzůos poſti tranſacto tꝑe libe
ratus eſt:fideiuſſoꝛem cœde⸗

rit:fideiuſſoꝛ nõ tenet᷑: qm̃ fideiuſ⸗
ſio erroꝛis nulla eſt.
Il ſſtichum aut pamphilũ ſti

pulatus eſſem vtrum ꝓmiſ⸗

ſoꝛ voluiſſet: non poſſum fideiuſſo

rem accipere ita:ſtichum aut pam

philum vtrum fideiuſſoꝛ vellet: qs

futurum eſſz in eius poteſtate aliuʒ

velle ꝙᷓ; reus voluiſſet. A titio qᷓ

mihi ex teſtamento ſub conditione

x. vebuit: fideiuſſoꝛem accepi: ⁊ ei
heres extiti:inde cõditio legati ex
titit:quero an fideiuſſoꝛ mihi tene

atur. Reſpon. ſi ei a q; tibi erat ſub

conditione legatum: cum ab eo fide
iuſſoꝛẽ accepiſſes:heres extiteris.n

poteris habere fideiuſſoꝛẽ obliga⸗
tuʒ:quia nec reus eſt pꝛo quo debe

at: ſec nec res vlla eſt que poſſit de

Tideiuſſoꝛ aduerſus confi⸗-

eiuſſoꝛem ſuum agat: actio

25. de tute. æ ra. di. cum pupillus. Item an inſoli

c ſolu.modeſtinꝰ.
g ſ

vti ſupra. ſiquis cautio. l. ſed ſiquis.
ta. S. man.ſi fideiuſſoꝛ.S.quedã.itẽ contra.j.e.

Arcel.

3 Igeo habet.
hec eſt vera. ſed
eins otraria nõ

ſunt. ſ. ꝙ ideo te
neat. ꝙ; babeat
actionẽ. vt. . de
reg. iur. l. nemo

ideo. Item nota

ꝓꝙ actio mutilis
cedenti. erit vtit᷑
ei cui cedit᷑. Sʒ
quomodo hoc?
Kn. qma ⁊ als
actionem mãda⸗
ti vel nego. geſt.

habet ſolutionẽ
efficacem.ſ. otra

reum. arg. S. ad
velk. l. qᷓme. §.

plsne. poſſet etlz

foꝛte repetere pe

cuniam. ſcʒ ſol⸗
uens a creditoꝛe
ſi non cedat. ar.
. rem ra. hab.

l. fi. . fr. 1 hoe

no. C. ð mr. w.

.l. fi. cirea pnn.
7 facit ad. l.S.

pecu. quod vbet

7 S. qbo mochis
pig. vel hypothe.
ſol. I. ſolunur.
ſi cõuenu.⁊. C.

e. l. ij. 7. J. 5 fiꝛ.
ſi vendidero. im

pꝛin. . j. deᷣ ſolu
tio. ſtichuz. F. pe⸗
nultimo. ⁊ ſupꝛa

e pecu. leg. l. d

minus ſticho. et
JS. man.l.papi. 7
C. de here. ven.
l. ex nomims. et
.l. emptoꝛ. ſupᷣ
de leg. j. ſi res.
j.eo.ſi fidemſſo
res. S. idem. H“
dum. dic vi infra

Jquis.erroꝛs.ſcilicet facti.ſecus ergo ſi ex certa ſcientia.
S. ſi. a adde quod no
l. vbicunq;. ſo. ibi

interuenit fideiuſſoꝛ anteq; liberetur reus. hic autẽ poſtea. vel ple⸗
ne die vt ibi. ⁊ factt. S. de iuris a fac.igno.l. cum teſtamentum. et

.l. non idcirco.

b ſ Z ſtichum. volunſſet. iia non pꝛions obliganoms eſſet ac⸗
ceſſio. ſed alia quedam obligatio.⁊ facit ſupꝛa.e. l. grece. .

ſiquis ſti chbum.
c A niio. herede.
d Et ei. ſ. titio.

e Exnn.a ſic omms obligatio extincta eſt. vt ſupra.e. heres ade.

5 ꝙ ſi ſtipulatoꝛ.⁊.C. æ pac.ſi debitoꝛi.

Mec reus. Mo.non eſſe acceſſonũ ſine pnncipah.
a v T fſideiuſſoꝛ. non ẽ a lege vel a iudice: ſed a creditoe oſpo
nuur exceptio. ſic vel ame ſolutionem vel poſt incõtinenti

M

riNiuze
inn tlan
nuttl
Pſoan⸗

MrN. G
N.

Portene
ner eſei
EY.
Nponibe
ntürepn.

pbeai⸗, g
ne g
Miſbi
Nmrag
iherſele ke
Cencoft
mapr
ſh
ſeno;
Ra rii
Alie⸗
un c

ES
E
S.

— =
„= = =
SS
S.

—8
S=

— = =
„S=

= e =
—
=—

e
— =—

S
E

“
mg l

ne Iin
Nti
A⸗
Me N
fin
el i
e oſin
e n
ſen mm
ene.
hmn Cnt
H Ae

vel hoc acto:etiam ex interuallo: vt.j.l.ij.S. idem rñ.⁊ ſupꝛa.l.cñ
18. a. 1. fide mſſonbus. 2. C. e. cum alter. ſecus in tutonbus: q agũt
vnli ſine ceſſione ⁊ mgr̃atibꝰ. vi ſupꝛa de tute.⁊ ra.diſl.l.j.S.nunc
ractemus. a ſupra de neg. ex facto.quare ſecus. Rñdeo. illi ex ne⸗
ceſſitate: hi ex voluntate.ar. C.de nego.geſt. tutoꝛi. vel ideo quia

fidenuſſoꝛ habet
regreſſum cõtra
alium:ſed tutoꝛ
vel magiſtratus
non: ad quod fa
cit quod nota. S
de ꝓcura.l.ſi mi
noꝛ. in pꝛin.

b Alter. libeꝛa
tus alterius ſfo.
c Lonſfideiuſ⸗
ſore. cui non eſt
ceſſa acno.ae.

d c AUm dn0
agecipiek
nam ipe qui euz
dat: inſoliduʒ cõ
uennur: 27 facit
3. de duo. reis. l.

duos. S. j. accꝛ.

e ſ Zfideinſ
ſoꝛes. a⸗
lias.incipit fide
iuſſoꝛes ſi ⁊ cete
ra.atł s ſi fideiuſ
ſoꝛes.
q ꝓmiſu rẽ adł
ti ſaluam fore.
g Delſierit. ſczʒ
curatoꝛ.

bh Mon teme
re.temeꝛe eſſet ſi
daretur. S. de ꝓp
ban. ſiquis libeꝛ

tum. d repu.

l. vxoꝛes.⁊.j. de
reg. iur.l.ea q̃

i AUnlem. ne
dum duꝛectã. ſibi
enm imputet qꝙʒ
agere ſuperſecht
cum ſoluendo fu
it:⁊ hic maioꝛ fa
ctus erat: ſecꝰ ſi
tunc ſoluendo ñ
eſſet: vt. C. de fi
deiuſſ.tu.l.ij.et
facit.C. de diui.
tut. l.j. ⁊. C. de
ꝓbat. ex pſona.
7 3. de euic. rem

danda non eſt:ideoq; ſi ex duobus
fideiuſſoꝛibus eiuſdem quantitatis
cũ alter electus a creditoꝛe totũ ex
olueret nec ei ceſſe ſunt actiones:al
ter nec a creditoꝛe nec a confideiui
ſore recte conuenietur. Bẽ.
Vm duo rei cõſtituti ſunt:ſi⸗
ue ab vtroqʒ ſiue altero fide

iuſſoꝛ datus fuerit inſolidum recte
caccipietur.

Pem.
Jfideiuſſoꝛesĩ id accepti ſt.
quod a curatoꝛe ſeruari non
poſſit: ⁊ poſt impletam legitimã eta
tem tam ab ipᷣo curatoꝛe q; ab he⸗
redibus eius ſolidum ſeruari potu
erit.⁊ ceſſante eo qui pupillus fu⸗
it:ſoluendo eſſe veſierit: nõ temere
vtilem in fideiuſſoꝛes actioneʒ com
petere. Idem rñ.ſi inſolidũ con
demnatus eſt vnus ex mandatoꝛi⸗
bus:cum iudicati cõueniri ceperit:
poſſe eũ deſiderare:vt aduerſus eol

quiidem mandauerũt.actiões ſibi

Yita fideiuſſoꝛem accepero:
quod ego.x. credidi de ea pe⸗
cunia mille modios tritici fide tua

eſſe iubes: nõ obligatur fideiuſſor

quia in aliaʒ rẽ ꝙᷓ que credita eſt fi
deiuſſoꝛ obligari non poteſt:qꝛ nõ
vt eſtimatio rerũ que mercis nume
ro habentur:in pecunia numerata
fieri poteſt.ita pecunia quoqʒ mer
ce eſtimanda eit. DOmpomus
Ja titio ſtipulatus fideiuſſo
rem te acceperim.cœinde ean

daʒ pecumã ab alio ſtipulatus aliuʒ

heredi.ſed contra.infra.e.ſi fideiuſſoꝛ.ſoł. vt ibi. a facit. . e. inter.

§. cum mter.

k Igem rñ. deſiderare. in fideiuſſoꝛbus. vt ſupꝛa. e.l. fideiuſſori
bus. ⁊. l. cum is. ſed contra. C. e.fideiuſſoꝛ.in ſi. vbi ante ſentẽnaʒ
tm concedit.ſed illud in beneficio diuiſiomis. hic ceſſiõis:vel vt ibi
Item an inſolidũ ſiat hec ceſſio?ꝛ reſpon.vt.j. de ſoł. modeſtinus.
⁊ facit ſupra man.ſiquis alicui.S.fi. Item ↄtra. .ſententiam re.
non poſſ.l.peremptonas.ſed hic ſpeciale vt peremptona opponat᷑

poſt ſententiam vt ibi notarur. Item facit ſupra nau.caupo. ſtab.

licet. S. ſi cum.

1ſIY12. ꝙ id eſt quia. vel ſubaudi de eo.
m Mon poteſt. ſecus in oſtitutoꝛe. vt S. de ↄſti. pecu..j.S
antepe. Itẽ ipe vebitoꝛ. vt S.ſi cer. peta.l.rogaſti.lʒ fideiuſſoꝛ non:
vt hic ⁊ ſupꝛa.e.grece.S.ſiquis ſtichum.
n Meri põt. qꝛ cũ merces dat᷑ in pecunia. põt ſe obligare ſideiuſſor
vt hic innuit.ſed ʒ.puto ar.dicti.S.ſiquis ſuchuʒ.

N

SV A KREe

o Etunanda ?. ſeqtur g cũ peennia dat᷑ in mercẽ nõ poſſit obligari
ſideiuſſoꝛ.⁊ facit..de verbo.ſig.l.prope.⁊.C.x ↄſti.pecu.l.ſi.S.ſed

vr ⁊.S. ⁊ neminem.
b ſſ

fideiuſſoꝛem accipiaʒ ↄfideiuſſoꝛes
non erũt:qꝛ diuerſaꝝ ſtipulationũ
fideiuſſoꝛes ſunt. Abok.
Tipulatus es opus arbitra⸗
tu tuo ante certam diem fieri
quod ſi effectũ nõ eẽt:quanti vt effi
ciat᷑ opus locaſſes: tanti fideiuſſo⸗
res accepiſti:⁊ qꝛ opus effectũ non
erat:alij locaſti: ⁊ cum poſterioꝛ cõ
ductoꝛ ſatis nõ daret.ipᷣe tu opꝰ fe⸗

ciſti:quero an fideiuſſoꝛ teneatur.

Kñ. m es verba ſtipulatõmis:que
a te ꝓpoſita ſunt: fideiuſſoꝛes non

tenent᷑.non em̃ id feciſti qð in ſtipu
latõnẽ ↄuenerat:id eſt opus alij nõ

locaſti: tam etſi poſtea locaſti.ea eĩ
locatio quã ſecutus nõ es:pinde eſt
ac ſi interpoſita non eſſet:⁊ ſi ſtati
tu opꝰ facere cepiſſes. Ceuo.
Igenuſſoꝛ pro venditoꝛe fun
doꝛum duoꝛuʒ altero euicto

ↄuentus ab emptoꝛe ↄdemnatus ẽ

in certaʒ quantitatẽ:queſitũ ẽ: an

cum herede venditoꝛis añ diẽ quo

iudicatum facere compelleret᷑. age
re poſſit. Rñ.agere quidẽ poſſe.ſed
⁊ iuſta cauſa ad officium iudicis ꝑ
tinere: ꝙ fideiuſſoꝛ aut vefendatur
aut bberetur. Abok.
VIVnm lex venditiõibus occur
rere voluit: fideiuſſoꝛ quoqʒ;
liberatur:eo magis ꝙ ꝑ huiuſmo⸗
di actionem ad reum peruenitur.
Apinianꝰ.
J iebitoꝛi vepoꝛtatio irroga
ta eſt: non poſſe pro eo fide⸗
iuſſoꝛem accipi ſcribit iulia.quaſi

e Poſſit.ſ.fidemſſoꝛ.

tempoꝛbus. rñ.vt
j.e. titiꝰ.ij.rñſo.
q ſ Lipnlat“
ad boni viri arbr
triũ reducit᷑: vt. S
locati.ſi in lege.
Tr Mon erat. ela
pſo die: quod ẽ ne

ceſſe. Jtẽ neceſſe ẽ

cy eadẽ.l.locet.vt

S.locati. item que

rit᷑.S. ſi in lege.
ſ Alij. vbotenus
tMon dvaret. de
ope faciẽdo tuo ar/
bitrio: vt fecerat p
mus. ac.
vVBZpe m. i. tunpe

x Feciſti. ⁊ ſic ab

vrq; locauone re
ceſſiſt.
y Mon enim. fa⸗
cit.C. e.ſi creditõ
3 Mö locaſti. cuz
effectu.

Ja titio. ſideiuſſoꝛes. ̊ nõ atmiunant᷑ bñficio epłe.æ facit. .
eint᷑.S.duo.ſed quid ſi ab eodem diuerlis

⁊ Etſi.i. ꝙᷓuiss

29 Poſtea. Vbote
nus ſine effectu.
ga Mon eẽt. ar. S
in diem adiec.l.
qd aũt.ibi q̃ſi non
videat᷑ ⁊c.⁊ ĩ rẽ
Vſo. l.ſi ꝓ parte.S
verſum.
b Et ſi. repete et
pinde ac ſi ⁊c.q.d.
ſi nulla etiã verbo
Cenus facta inter⸗

ceſſiſſet.
c Lepiſſes. q

hie feciſſe videris
2 facit 3. & ſta. li.
l. ſtichum. S. fi.
d f Igeinſſor.
q̃ntitatem
pꝛeſtandam infra
certam diẽ.qð ſace

re põt: vt S̊. e re

iudi.l.ij.vel ſi hoc
non dicat quatuor
menſes dantur. vt

T. e vſurl. rei uu

cdh. l. j.

f Poſſe. vt a.S. man.l.lucins.⁊.C. man.ſi pro ea.

Cguſa.id eſt ꝓpter hanc iuſtam cauſam.
bereiur. ſoluuone vel alio modo.

¶AUm lex. venditiombus. wlo vel meru extoꝛte. vel qꝛ res eſt
ſacra vel religioſa vendita: vt inſtit.e ptra. emp.S.ſi. ſecus ſi
lex noluit aſſiſtere venduoꝛis puilegijs. vel ratione ſimuli.vt.C. fi⸗

deiuſ.mi.l.j.⁊.ij.⁊.C.d pre.mi.l.a ſi is.vel dic vt ibi.

k Actionem. ↄtra fideiuſſoꝛem intentandã.

IPeruemitur. quod eſſe non debet hoc caſu. abs aũt non ideo excuſa
tur fideiuſſoꝛ.ſ. quando ↄtractus ienet. quia.ſ.poſſit redire ad reum.
⁊ caue tibi:quia in re ſacra vendita.hec nõ eſt rano bona. miſi dicas

rem venduoꝛem ignoꝛaſſe.ałs cum ipſe teneatur non excuſatur ſide
iiſſſoꝛ ꝓpter reum ſed propter ſe/ Item quid in ſundo wtali. Rn. for⸗

te idem quod et in mino:e.ſᷣm.h.

² ([ vebiton. fideiuſſoꝛem accipi. ſnꝑ ↄtractu ſuꝑ qͥ tenebat᷑ gaie.

quia ommis obligatõ ciuilis 1 naturalis anſſata eſt in ſiſcum vt ĩ he
redem. vt. C. ad.l.iuł.de vi.l.mwutoꝛes.a ar. ẽ. ad tebel.l.ſeins.ij.re⸗
ſpon. ⁊ pꝛo fiſco põt accedere fideiuſſoꝛ.poſt penẽ aũt naturaluer obli
gatur ex ↄtractu facto poſt epoꝛta. vt.j. de penis.l.quidam.in fi. ⁊ ſic
poteſt acapi ꝓ ea naturali fideiuſſoꝛ. vt S. de duo.reis.l.fi. in fi. que ẽ.

conira. vel ibi mã⸗/
danu expꝛeſſe: hic
non. quod mli eſt.
vel ibi tenet ſine
effectu: vt hic kłᷣ vt
ibi. Item ſec? ẽ in
ſideiuſſoꝛe captun
vt ſupꝛa de ↄſtitu.
ecu. hactenus.
Tota. id ẽ om
nis vel viraq;: ſic
S. & pac. l. ſi vnꝰ.
.S. pactus. 7. j. de
noua. quotiens. in
fi. accur.
cBSi filius. cre⸗
dat.id eſt numeret
d Momine. a łs
ſuo nomie ſᷣm ppy.
ſi non eſt reus ⁊c.
e Bebet. vt 13.
e verbo. obli. qmi
dam.ſed ↄtra.i.e.
ti.ſi filius. ſoł.vt
ibi. 1 facit S. ti. j.

fſ J titius.
multiere. ꝑp
velleia. 1 inſolidũ
cum inſoliduʒ pꝛo
alio tenebat᷑. ałs
ſi ꝓ pꝛo ꝑte tenere
tur ꝓp alio pꝑte
ꝓ ſe. ⁊ pro pte ext᷑
nei tm̃ ſubducitur
vt 3 ad velle. ideʒ
eſt. ⁊.l.vir vxoꝛi.
in fine. ſ̊ videt᷑ ꝙ

etiam qñ ꝓ extra

neo interceſſi. pꝛo
virini ſubducatur
alter viriliter te⸗

neat᷑ tm̃.vt.C.ad

velk.l. ſi paternã.
que eſt contra. ſo.
ibi maſculus 2 ſe⸗
minas amnmo no⸗
uandi interceſſer̃t
pro alio:⁊ nõ fuit

gdiectum vt inſoli

dum tenerent᷑ ſin/

tota obligatio contra eum extincta
ſit. Si filiuſfa. in cauſa peculia⸗
ri ita fideiuſſoꝛem acceperit. quan

tam pecumaʒ credidero fide tua eẽ

iubes.⁊ emancipatus credat: patꝛi

quidem nomine ſuo reus obligatꝰ

non tenebitur.filio vo humanita⸗
tis intuitu obnoxius eſſe debet.
Dez.
J titius ⁊ ſeia pꝛo meuio fið
luſſerint: ſubducta muliere
dabimus inſolidum aduerſus titi⸗
um actionem. cũ ſcire potuerit aut
ignoꝛare non vebuerit mulierẽ fru
ſtra intercedere. huic ſimilis ⁊ illa
queſtio videri poteſt: ob etatem ſi
reſtituatur in integrum vnus ſide
iuſſoꝛ:an alter onus obligatioms ĩ
integrum excipere ebeat: ſed ita
mum onus alteri totum irrogan
dum eſt. ſi poſtea minor interceſſe
rit propter incertum etatis ac reſti
tutionis.
ris inductus ſit minoꝛ vt fideiube⸗
at:non magis creditori ſuccurren
dum erit aduerſus confideiuſſoꝛeʒ

quaſi facta nouatione circumuen⸗
to minoꝛe væſideraret in vetereʒz de

bitoꝛem vtilem actioneʒ dari ſibi.
Bez.
J teſtamento liberatum de⸗
bitoꝛem heres omittat.fide⸗
iuſſoꝛem autem eius conueniat: ꝓ

guli: ideoq; pꝛo virilibus poꝛtiomibus im̃ ſunt obligati.vt ſup̃ de duo
bus reis.l.reos.S.fi.ſed hic tinius ⁊ ſeia fideiuſſerũt non ammo nouã
di: vnde quber tenetur inſolidũ.vt inſti. de fideiuſ.S. ſi plures. exem⸗
pia ergo femina a ſolido: alter remanet obligatus inſolidum.
g Potueru. ſ. ſideiuſſoꝛ ſic ſupra de bo.poſ.l.iij.S.bonoꝛum.a de w·
na.cauſa moꝛtis.l.ſi is cui.⁊ dxi S.de iuriſdi. om.iucd. l.ſi idem.et

facit S. ad velł.q;'uis.

h Excipere. id eſt ſubire. .
1Poſtea ex interuallo aliquo poſteaꝙ; pꝛo eo interceſſit quidã ma

1i0:: puta titius.

Kk Etaus neſciebat em̃ creduoꝛ eſſet ille maioꝛ vel minoꝛ. ⁊ ſic vtꝝ
poſſit reſtiiui vel non.⁊ ideo voluit vi tinus pᷣmo intercederet:vt ſic te
neret᷑ in ſolidũ:licet poſtea aporeat iſtũ mmoꝛẽ eſſe ⁊ reſtiiuendũ.ſed
