. init B n BDefendi. deterioꝛem. ̊ dz eſſe vefenſoꝛ adeo legalis pſona. vt . ¶ii teneret᷑. licet painis vba fuerunt in ↄtracm. vt in teſtamento pupil
neborſi ſenſus a veruatem negocij ſciens. als repellit. ⁊ hoc. C. de ꝓcu. lari vꝛcimus. vt inſti.de pupillari ſubſti. S. git. Seel quid ſi nulla eſt
n i Natuf l.ſi. . S. de ꝓcu. ſi actoꝛ. Item eſt argumentũ/ ꝙ defenſoꝛ vel agens ꝑſonalis pᷣſtatio.ſ ſola diuiſio petat᷑ fieri eam ↄtra maioꝛem.⁊ non
e⸗ pbeet ꝓ abñite faciat ſumpt oẽs ſi ↄungat ad abſentẽ mitti. iuramẽto veniat.q̃liter dabit᷑ interlocutona.a fiet miſſio⸗aoc.
nce calũnie k aliq̃ ↄfeſſioue.de q̊ et dixi. C. ð iurein. l. fi. S. hiſdẽ puũnb. 2 Eontractum, e peculio actio. vt a. 5, de pecu. l, iij. S. pedius.

b Cauſis. cum ſeruo factis. ac. .
CZno dar. ex facto cum eo. vel ab eo. vel intelligat ab eo vel cũ
eo geſtum vel quaſi geſtum.
d PHoc idem.i.cum ipſo zctum videat᷑.

e Bernandum. ſ. b

tatis diſffeꝛenda eſt
diſtracuo.
ſJuſſu.facio au
cioꝛitate tutoꝛs.
g Inſtitona. eñ
WPoſu i eum nego
ciationi cum auẽcte
h DQuaſi. etiam
in his omnibo in
qͥb intelligat᷑ con⸗
vraxiſſe pᷣu legium
pupillare habebat
4Bi pupillus.
alicui a quo rᷣlicta
erant legata. M.
K Duic edicto.
q̃ miſſio fit.vt.S.
c.l.ij.ĩ pn.⁊.l.ful⸗
cini?.§. ſi.

¶Eligant. ſ. an
bona pupilli poſſi
ceri m. an heredi⸗
Cgria poſſiden a di
ſtrahi. vel eligant

bhereditaria tm. nᷣ

añ diſtrabuntk añ
pubertatem ex cꝗᷓ
legan. cum ex qjſi
ctum ↄuemat᷑. ⁊
hoc ex edicto.j.de
ſepatoibo. ⁊a ſic nõ
ocurrẽt cum credi⸗
Koꝛnbus pupilli. an
vᷣtraq;. tuc ↄcur⸗
rẽt creduoꝛes. Sʒ
quõ in boms pu⸗
pilli fit miſſio. cuʒ
etiaʒ ſi eſſet maioꝛ

non fieret miſſio

nñ.vj. menſes.vt

ar. Z. vt in poſ. le.
I.is cmn.S. imꝑatoꝛ

K. ꝙ hic a cefun⸗
cto debebant vᷣm
aʒ. vel hec vᷣm illã
ſ. poſt. vj. menſes
ꝙtum ad bona pu
pilli heredis. Sed
nöne eageʒ electio
locum hʒ. 7 ſic ex

ona poſſideri.non aũt diſtrahbi. ſ̊ in lpe puber⸗

e peculio actio.vnde ꝓbandum ẽ
ex omnibo cauſis ex quib aduerſuſ
pupillum actio dat᷑. hoc idem fᷣuã
dum eſt: ⁊ facilius hoc erit ꝓban⸗
dum in vᷣno:q in reʒ dñi vertit aut
iuſſu eius contraxit:aut ſi inſtito⸗
ria cum eo agi poſſit.ego puto ⁊ſi
cum tutoꝛe eius contractum ẽ:ex
q̃ cꝗ actio in pupillum dat᷑:magis
eſt: vt edicto locus ſit:q̃i cum eo cõ

tractum ſit. Si pupillus heres

eytiterit alicui: ⁊ ex ea cã legata œæ
beat: videndum eſt an huic edicto
locus ſit:magiſq; eſt vt marcellus
ſcribit:etiaʒ pupilli poſſe bona poſ
ſideri:eſſeq; in arbitrio hereditari
oꝝ creditoꝝ qð poniꝰeligan t. etem
videt impubes cõtrahere:cũ adijt
bereditatem.

AIAIAIulus.
Ed ⁊ is qui immnſcuit ſe cõ
traheꝛe videt᷑.
Apianus.

Ec aũt locum hñt quotiens
pupillus non œfendat᷑ a quo
cunq;:ſiue a tutoꝛe vel curatoꝛe: ſi
ue habeat tutoꝛem pupillus: ſiue
non habest. ceterumſi extat aliqͥs
qͥ vefendere ſit ꝑatꝰ:ceſſa bit rei ſer
uande cã poſſeſſio. Mon vefen⸗
di pupillum conſtare debet: lique
req; pꝛetoꝛi: vt ſic pmittat bonoꝝ
poſſeſſionem. hoc autem conſtare

alie cq hereditania debeat.ꝙ videt᷑.ſ.bona pupilli poſſideri. vel here⸗

Ditaria poſſideri ⁊ diſtrabi. interim tũ dte bomis aliter pupillus. vt. 3
e pmle. cre.l.fi. ac.

m Etem̃. vtꝑ vefuncti bona vel pupuli.

n Contrahere. i. q̃ſi

õhere cũ legatarijs.vt.j. de reg.im. q̃ legata.⁊. j

* ac. a Ob. l. ex malefi. S. heredes. ⁊ inſti. e ob. ex q̃ſi Sctu.S. heres.
9o ſ EEd 2 ie qᷣ immſcuit. qð eſt ſuoꝑ.ſz adire extraneox.vt inſti.

de heredum q̃ᷓ
b9 b eEc aut. ſiue

2 diffe. §. extraneis.
2 tuioꝛe. imo ſꝑ videt᷑ fendi. cũ index eo nõ wæ⸗

fenſo debeat dare curatoꝛem. vt.j. e.l.fulciniꝰ.S. adeo.ſ̊ foꝛte

in ꝓdigis ⁊ furioſis

ſpaͤle eſt. ceteris em non dabit cuꝛatoꝛẽ. miſi petar

ab aliq̊ noie minons. Item ibi nõ oino dandu curatoꝛẽ dicit. iz ſi vide
at index idoneum dare Poteru. alioqn g aʒ. fa. . de pui. cre.l.ſi pu⸗

pillus. in pᷣn. ac.

q Mon vefendi. vt oſtare poſſit.

V Befendant. ad

eẽ rᷣmouent᷑ ab offo

qð cogunt᷑ capiis pig. vt inſti d ſatiſda.tu.S. pe. ?
vt. j. e.l. ful. a ſi curatoꝛ. . E. xe admi. tm. . fi⸗
¶CKognati. quos hʒ ibi. Quid em̃ ſi habeat eos in alia ꝓuincia vel

ciunate? non dicam eos vocados. alioqᷣn res abiret in inumtum, q

eſt. ſi autẽ negent ſe vefendere:aut

poſſeſſionem dabit tandiu.ſ. da

eſt ꝓhibitũ.ar.v re.iudi.l.a diuo.S.ſ̊ ⁊ ſi Nt. 7 ar. . ve pen.
2 ſi he. S. non ſolũ.⁊. S.æœ rebo eoꝝ.l.ſi magis. F. lud. IZtem qꝛ nõ
eſſet fims litium. ar. C. e tranſac. fratris. vel die ꝓ etiam in qlbʒ
ciutate vel loco vbi eſt veriſimile euʒ hr̃e amicos. q ſint eum æ-.
fenſuri.ſ̊ non dicam ſingulos eſſe vocandos.ſj generalit 1 publice
Kom debere in
libet tali loco.

. .= vt hic 2. S. q. x
Ebet ⁊ ſic euocandi ſunt ad ptoꝛez cau. ma.l ergo⸗
rutoꝛes pupilli yt wefendent. ſiai Ze huie⸗

non habeat tutoꝛes. reqrendi co⸗ t Mtreſninic,

gnati ſunt vel affnes.⁊ ſiqui foꝛte nem i pentelaj.
alij ſunt: quos veriſimile eſt deſfen x Carttatem
ſionẽ pupiulli pupilleue non obmii 1 Prer deum
ſuros.vel ꝓpter neceſſitudinẽ. vel Retame
pter caꝛitatem. vel qua alia ri. T.æ ſo. i g me
liberti etiaʒ ſiqui ſunt idonei: euo A a ſa. je vi

candi ſunt: exquirendaq; væfenſio
non negent ſed taceant: tunc ptoꝛ vᷣ bor vie

non vefendant᷑:ſi vefencl cepit pu⸗
pillus vel pupilla: wſinet poſſide⸗
re. idem eſt in furioſo. Pꝛetoꝛ
ait.ſi is pupillꝰĩ ſuã tutelaʒ vene⸗
rit:eaue pupilla viripotens fuerit
⁊ recte eſendat᷑ eos qͥ bona poſſi

Tnt te pol. diſcedere iubebo. Re

cte efendi qͥd ſit videamꝰ:vtꝑ tm̃

copiam ſui facere ⁊ ad ſuſcipiendin ⸗

iudicium ꝑatum eſſe.an vo ⁊ ſatiſ
dare omnino. ⁊ quidem non ſolum
ipſis ſe vefendere volentibꝰhoc ediꝛ
ctum ſcriptum ẽ:ſ in rem: ⁊ ſic re⸗
cte vefendet᷑:hoc eſt vel a ſe vel ab
alio quocunq;.̊ ſi alius vfendat.
erit neceſſania ſatiſdatio: ſi ipe: nõ

“l ; mtelam. als ſen
puto neceſſariam ſatiſ. dationem ee renerch. ton
ergo oblata defenſione leijci pote⸗ relan huher
. 7“ — tem. vt ꝛ.S. NN le.
rit interdicto reddito. ij.aun ſino.

2 Defengank. idem a ſi ante vfendan?. vt. 8. px. ſed hoc magis
eſt veriſimile vefendi. cum ⁊ ipſi poſſint ſe defendere. ſi autem nõ x

fendant᷑. enam vendino fiet.vt.j.ti.j.l.ſi minoꝛ.
S Siſcedere.i.recedere.ſic.S.de acq.poſ.ſi de eo.S.j.

x Recte.in rem. vt qlibet volens vefendere gudiat᷑. vt 7. C. wp⸗

cura. l. exigendi. æ facit. S. de iudi.I. rcetee.
3 Batiſdano. ſ. iudicatum ſolui. quod tria continet. vt. J. indi.
ſolu. l.iu.ſolu. quod enam non ſufficit. mſi ꝓſequat᷑ efenſionem.
Vt. S. &. ꝓcu.l. fi. 7 pe.
b Sanſdatoʒ pqcictã iud.ſo.ſ iudicio ſiſti ſic. vt in 3. vt. J. 5 pꝛi⸗

ſi pupillus.S.j.vel tm alios non dʒ eaʒ pᷣſtare ſi ſe defendat antec

ſiat miſſio ex ſecundo decreio.vt hic.ſi poſtea ſic vt i.
Interdicto. vn poſ.nam videt᷑ actoꝛ eum inquietare. mſi dece⸗
dat de poſſeſſione ſanſdatione oblata. rennuit emm reus natura⸗
lem ⁊ cimlem poſſeſſionem. licet actoꝛ ſuerit miſſus in poſſeſ. per
quod patʒ ꝙ ex pumo decreto tantum erat miio. llud que ritur
ſi ſatiſdatum eſt a defenſoꝛe ⁊ non ꝛurat xe calum. quod poteſt. an
committat᷑ ſuipulatio? H. non.qꝛ bonus vir non arbitrat᷑. vt.s. E

Pcura.l.pe, ſ̊ nunqd in poſſeſſione fiet miſſio vel diſcedet miſſus⸗

gut clam. l. aut ᷓ

Väöſe

3 Peꝛerdꝛ git.

=
— —,—— — e.eoooe4 ’’è

leetearnn

iſſ
chnstſ
i.

4o. N
dcdti. N
N ron ſont et
Sleliee .l.

le ſer
to,tenn hl
Aſlecel.
iC
Oiͤfe
iiis pont -
Alo 1 hrt
CGt
iillogil,
Apnktit⸗
MMplzpnekn
Anpſinif
uni
min

4

—
Se-

rſenRINX
jnme.
ti l*

utmumn kj
ui wienn

StNNNiNi
milnadr!
* pan.
mmn n ina
iot nin naſl/
onmhr loft
zaun. ane
Prm ailit
ſ tioſacnd,

cogr. eclic. ſi is
Dötl. 7 hoc ma⸗

N i
mce mnt

⸗ un

Rñ.non videt᷑ defendi.licet qdam zdicunt.

d i N poſſeſſionem. ſolent. fa.j.dæ ſepati.l.creditoꝛibo.ſ̊ ʒ.j.
e.l. pe. S.fi. So. hic certum erat ↄdirõʒ extituram. ibi non.
vel intellige cum iam extat ↄduio non pᷣus.vt ibi. vel hic de legata⸗

rio.ar.S.vt leg.no.,cauea.ꝑ totum. ibi de crechioꝛibꝛ alijs. Riel H
dicit ſolent ⁊ no
vñnt. Lu dic ſi
velint mitu vtr

e a mitt ſolet creditoꝛes. 2 ſiſb
ar. S. iudi.l. oditõe eis pecunia ꝓmiſſa ſit. Cũ
n nn eev. vr 2 elus cinꝰ bona poſſeſſa ſunt a
ſtp. a eſt ſ. vx cxreditoꝛibo veneant: pterqᷓ ⁊ pupil
niat miſſio ve lI 7 elus qͥ reipu. cꝗ ſine wolo malo
ſatiſdatõis.S. e

poſſeſſioneʒ mittẽcd ſunt: vt tñ nõ

vt niat ven ſtatim bonoꝝ vẽditio ꝓꝑmittat᷑:ſ̃ in
6 vt ca pignons im boms eur .
ſic. duſte mo⸗ Apian?.
dis ſo. S.ð pecu. .,A. .
l. eo tpe cica ön. Vlcimꝰexiſtimat creditoꝛes
fac.j. de v. ſig. rei ᷣuãde cã miſſos in poſſeſ⸗

l. creduoꝛes.⁊. j

eace v0b.l. is ſionem ey bis reb alij non vebere.

Pꝛetoꝛ ait:qͥ fraudatõis cã lati⸗

(Ul⸗ge.
tat:ſi boni viri arbitratu nõ vefen
et᷑:er bona poſſideri vẽdiq; iube⸗
bo. Cuʒʒ h edictũ locũ hʒ: nõ ſuf
. Emmof. u ficit ei latitare:h neceſſe ẽ frauda⸗
edicto rñ. hec x· Cõis cꝗ fieri:ſi ſine latit atõne fiat.
ba non ſum. nec ſatis ẽ ad poſſeſſionẽ ⁊ venditõʒ: h̊

Z. e. l. ij.nec. j.l.

pr. . f. oʒ fraudatõis cã latitare:⁊ẽ freqn
tiſſima h cꝗ poſſeſſioms.naʒ in vſu

Nenre. ſie æ? lalitantiũ bona poſſident. Siqs

5. ex qꝗ. cau. ma⸗ bona poſſideꝛet alicꝰqᷓi latitãtis:q
iores. item hi. - n latitabat ⁊ vendiderit:oↄñs erit
ee. dicere venditõz bonoꝝ ſecutaʒ nul
reſti. mi.l.igno⸗ lius momẽti eẽ. Quid ſit at᷑ lati
rare. Sʒ qjre vv tare videãꝰ. lattare ẽ vt cicero dif

ſpãlia pomt
pupilio abñte
reipu.cq ⁊ capio
cũ nullus qͥ n la
nitet patiat vẽdi /⸗ ðJ
tionem. vt.j.l.ꝓri.S.cuin hoc. . in pupillo. qꝛ poſſet capax woli
latitare. in alijs non eſt ro. Glel dic iõ de his.q; ſpaliter fult de eis
ꝓuidẽdum. ar. . de iniur.item apud.S. hoc edicto.
h¶ Sec ſi captus.ſacit. ].de pri. cre.l.ſi.⁊.C. e ca.l.ij.

finit turpis occultatio ſui.pt᷑ eĩ qͥs

i f AUlciniꝰ. nõ debere. non g̊ lucrat᷑ fructꝰ.vt ⁊.j.ti.j.l.pᷣtoꝛ.
12v pri. cre. I. fi. m pn. miſi in caſu ꝓpt nimaʒ ↄtumaciam.
vt. j. e.l.S.fi. Iem niſi vt. S. vt in poſ.le.l. q̃ legatoꝝ. ac.
Kk Pꝛeioꝛ arbir atu. expone. vt. S. e ꝓcu. l. pe. S. fr.
Bon poſſideri. olim oĩa.hodie ꝓ mẽſura debini.vt dixi.S.l.j.
m Uendi.non oĩa. etiam iure veteri. vt.j.e.l.S.adeo.⁊.C. de his
q ad ec. ↄfu.l. pñti. Item ſunt multa nccia. vt. j. pxi. S. Item põt
indici mulcta latitann. ar. S. æ arbiutris non diſtingue. F. ſi arbuer

7. S. ſiqs ius dicen. non obtẽ. l. j. Item facit. S. ꝗ. ex ca.ma.l. ptoꝛ.

pe. a qð cmuſq; vniuer.l.j.S. ꝙ ſi,.a.j.xi.j.ſi minoꝛ.a.S.ſi Pintꝰ
ven.l.is cuuns. .

n Eum habeat. ałs cũ hoc. a als vt hoc. itẽ als hre. æ als bẽat.

0 Zatitare. vt bona poſſideant᷑.
Pp Dpouet fraudatois. nõ duo nccia vt ſiat vendino. vt bic. l. vi

abfuerit: intelligimꝰ bona eiꝰ:q w
lo malo abfuerit poſſe venire. hſi
ab hoſtibo captꝰ ſit:creditoꝛes eiꝰĩ

latitet ⁊ fraudationis canſa. Item vt labat᷑ thᷣus.
bito ſaltim ſummatim.vt 7no —— ri. Slesder⸗
nas.quoꝝ ſiqd cfuerit non tenet vendino. vt. S. de tranſac.l.cum hi
S.ſi pᷣtoꝛ.⁊.j.de imere aciuq; pꝛ.l. ij. S. hoc edicto. ar. 3. C. de iure
e lib. potuu.⁊. S. æ acq. poſ.l.quemad.qᷣd q̊ ſi me abte actoꝛ fuenit ĩ

poſ. miſſus a ven⸗
Dicht. iniceſſer̃t
. . „ qtuoꝛ pᷣdicta.in ve
— no turpi d cã: veluti qui ritate tñ bam ex
irãni rerz eienzon. cep. pacti vel alia
yani crudelitatẽ timet: aut vim akahmn r odne⸗
lum aut wmeſticas ſeditöes. K. non. ad pecu
SDʒ is qfraudatõis cã latitatꝛi n am exinge feda⸗
tñ pot creditoꝛes: y latitatöcre ciam. ar. S. ſi cer.
cP toꝛes:⁊ ſi h latitatõ cre pe.l.ſi ⁊ me.in ſi.
ditoꝛes fraudet: in ea t erit cã: ne i Maet dlene Iſts
Bin poſſideni bona eiꝰpoſſint: Qem ñ enam vt nar miſ⸗
alo latitat vt fraudet creditoꝛes. ſio. vt S. ve pecuł.
anim? em latitantis qrit᷑:q aĩio latit cahe H rñ vr.
tet vt fraudet:an alia ex cã.qͥd f iiat.
raudet:an alia ex cã.qͥd q̊ ſi
onas cas latitãdi habuerit vel plu q In vſn. i vſn⸗
res:int g etiam fr audancdi credi⸗ . Pomeank,
toꝛes:an vẽditio recte pcedat:⁊ pu vendanr.

toꝓbandũ ſi plures cauſe ſint lati
tatois:int q̃s ẽ ⁊ fraudatõis cã no⸗

cere vebere: poſſeq; h̊ bona vendi.

ſi aduer ſus qſam occultareſe
aſilium nõ eſt: aduerſus qſdam ẽ.

qd dicemꝰ? ⁊ rectiſſime pom. ſcri.

non aduerſus omnes latitatõeʒ ex
igendã: ſ̊ aduerſus eũ quem qͥs de
cipe ⁊ fraudare latitatõe æſtinat.
vtꝑ q̊ oẽs bona eiꝰ vẽdere pñt qͥ la
uitat: hoc ẽ etiaʒ hi aduerſus q̃s nñj
latitat: qꝛ veꝝ ẽ latitare: an vo is
ſolus adueꝛſus quẽ lantat.⁊ qͥdem
veꝑ ẽ eum latitare:⁊ fraudatõis cã
latitare:a ſi non aduerſus me lati⸗
tet:ſᷣ illud ſpectandũ pom.putat.
an aduerſus omnes latitet: enmq;
ſolum poſſe hanc vẽditionem im⸗
petraꝛe. aduerſus quem latitet.la⸗

ſSiquis.nulliꝰ
ipſo iure vel inpe
trata in integrum
reſtitu.ex generali
clanſula. vt. S.ex
qb cau.ma.l.j.im
cre.l.imꝑatoꝛes.⁊
S.d dam.infe.ſi fi
nita.S.ſi foꝛte ⁊ fa

da. ab his.I. ſeie. ⁊. C. ve pꝛe. mi.l. 2 ſi pſes. elk. B. u.

1Huid autem. occultatio als latuatio.

V Secttiones. facit. S. ex q.cau. ma. l. ſucc 5. w acq poſlicz.
Se 8.cx q.cau.ma.l.ſuccurrit᷑.⁊.S.dᷣ acqͥ.poſ.licʒ.
Sed is. ne hinc. i. hac ꝑre edicti quo ꝑmittit᷑ venditio. bal

y Amms em.nam a voluntas etiam ꝓpoſitum ac. vt.j. cæ fur.l. q
imurie. in pn. . j. æ ſiccarijs. I. diuus. quõ ̊ ammꝰ pbat᷑: N. qꝛ hoc
Oirit aliqb. vel qꝛ dxeram ei ꝙ cras daturus eram ei libellum. ar. S.
X eden.qdam. S. miil inteſt. ⁊. C. de rei ven. ſr fundum. Item ſi iam
Taer at tide iuſſoꝛem. vt. S. e.l.ij. in pᷣn. Item ſi iam lis erat ↄteſta.
vi. . ve udi.l. ꝗperandum. S. ſiqdem. Sʒ ſi rediens ꝓbet le iuſta
cauſa abſunſe otra pdictam pſumptoem. acparebit venditõem nulli⸗
e omene rrmn znſl v Hareſſarhs refuerit. v. F. e.l. S. ſiquis poſ⸗
. cx mterlocutoꝛijs non fieri venditõʒ. niſi pᷣdicta q̃ti
interuemant. q̃ ſt npion. F. notani⸗ non tient vengusz nin Haieta hno⸗
3 Gench. fa. J. æ iur̃.ſiſ.l.non intelligit. S. ſiqs palam.

⁊ IUNtrum. omnes. ſ. creditoꝛes.
9 Etſi. ꝓ ꝙᷓnis.

EEatitet. qð ven eſt. ſic a. j. e.S. illnd ſciendum. ar. Z. ſo. ma. l.
etiam. S.licʒ. ⁊ inſti. ꝓ ſocio.S.manet.⁊.j.de fur.l.veꝝ.eſt ar.j.j.qdð
m y

Cebes be Coaſis w ſ eE

vi aut clam.l. gut

qᷓ. S. 2 ſiqs. qui-

dam dicunt huic ñ
rñderi q̃ſtiom.

g Edeo. deſide⸗

rat. vt. S. S. cũ hoc
2.§. 5Fl6.
b Sus no eſt. i.

ſue mẽtis ł apud

ſe. ac.
cScribu. ſ. fieri
miſſionem.ac.
Dd Sz etſi. remo
nendumf ic 2. &.
e creduonbo.
vt ⁊. j.xe cur.bo.
dan. l. j. 7. J. e. l.
vnus.
f Mon amph?.
vel dic vt nõ. S. e.
S.j. ac.

3 Aittik. q. d.

ea vendant᷑ q̃ ſolẽt
vendi qñ venteꝛ in
poſ.mi.q̃ habes.S
3 vẽtre in poſ.m.
1. j. S. mulier. 2 fa.
S. de here. inſti. l. ſi
qs inſtituat᷑.S.itẽ
ſ ↄoditiom.ac.

h Plane. ñ mul⸗
tum.imo nihil hꝰ
caſu.ſ.ĩ venditõe
7 redditione reſi⸗
dvmi. vt. j. ti.j.l.ſi
non expedierit. uẽ
¶ĩ miſſione. vt. S. e.
l.hoc aũt.S.nõ de⸗
fendi. in fi. S. in a⸗
lijs aut differunt.
vt. Z. de neg. geſ.l.
in negocijs.

i In Pꝓdigo. qo
m furioſo.
k Ceteriſq;. ve⸗
luti qͥ morbo ꝑpe⸗
tuo laboꝛant.
IZllud colũnã.
ſic.j. pᷣui.cre.l.
eum. ac.
m Alten. nõ. qo
dic. vt nõ. S. e l.
S.j. accur.

n Si diem. ve
nire ⁊ ſic intelligi
J. e.l.pe.S.ſi.ſᷣ̊ im
miſſio fieri põt.vt
nõ. Z.q e. l. in poſſeſ
nonem.

—

titare aũt eſt cum tractu aliquo la

titare:quemadmodũ factitare eſt
freq̃nt᷑ facere. Adeo at᷑ latitatio
aĩm ⁊ affectum occultantis ſe ſi
erat:vt recte dictum ſit furioſum
hanc venditõʒ pati non poſſe:qꝛ ñ

ſe occultat qͥ ſuꝰ nõ eſt. plane ſi nõ
fendat᷑ furioſus:curatoꝛẽ ei dan
duz: aut bona eiꝰ vt poſſideant᷑ no

minatim pmittẽdum ẽ. Labeo at᷑

ſcribit ſi non inueniat᷑ curatoꝛ vel

efenſoꝛ furioſi. Sʒ ⁊ ſi curatoꝛ

datus eum non vefendat:tũc remo
uẽdum eum eſſe:⁊ opoꝛtere pᷣtoꝛẽ
daꝛe curatoꝛem aliquem ex credito

rib:vt non ampliꝰꝙᷓ neceſſe eſt ex
boms furioſi veneat. eaq; fuãda la
beo ait.q ſolent ᷣuari cum vent᷑ in

poſſeſſionem mittit. Plane int᷑⸗

dim bona eius cogmita cã venden
da erunt: ſi vꝛgeat es alienum:⁊ di
latio damnum ſit allatura credito

nbo. ita at vendenda ſunt:vt qð ſu

ꝓſit furioſo xet᷑:qꝛ omnis ſtatꝰ eiꝰ
⁊ habitus a pupilli conditione non
multum abhoꝛret:qð qͥdem nõ eſt
ſine rõne. idẽq; in ꝓdigo dõm eſt:
ceteriſq; qͥ curatoꝝ ope muãt᷑: nec
em̃ qͥſqꝙ; ꝓpꝛie latitare eos dixerit.
Illugd ſciendum eſt poſſe quem

in eadem ciuitate eſſe ⁊ latitare:⁊ ĩ

alia ciuitate eſſe ⁊ ñ latitare.etem̃
eum qͥ in alia ciuitate ſit copiamq;
ſui faciat in publico:ibiq; appaꝛeat
an latitet videamꝰ: ̊ hodie h̊ iure
vtimur:vt ſiue qͥs eodem loco agat
ſiue alio ſiue ꝑegre sgat:ſi tñ occur
ſum creditoꝛis euitet:latitare vi⸗
cant᷑. ceniq; eum q; qͥ in foꝛo eo⸗
vem agit:ſi cꝛca colũnam aut ſta⸗
tiones ſe occultet: videri latitare

veteres reſponderunt:⁊ poſſe quẽ

aduerſus alteꝝ latitare:aduerſus

alte nõ: conſtat aũt vt ipſe poſſit

o Bicemus. vt non fiat vendino nec immiſſio. niſi ſummatim ꝓ⸗
bet᷑. vt. S.e.S.cum hoc.ac.

p DPer excep. vt. j. de reg. iur̃.l.nihil intereſt. ac.

õõ erro. r. S. pecn.l. eo tpe. in pn. So.
um eſtet vel non eſſet in peculio aliquid. ibi certum
1ecn ſolne vt ibi. ac. au “ tmn &
DBpectam, vt. S. de libe. le. I. ſiquis reum. S. idem iuł. a hec eſt rõ
ſiłr q̃re debeat mitii in poſ. hec vba ⁊ qð ⁊c. uan vt.S. e peculio

queſitum. in pn. ac.

¶Item videamꝰ. bona. ſ. omnia.

t. Bendenda. i. poſſidenda. vt a vendi poſſint or ia whitit öj
vi del Sj,.no s pbat er aiuncöteprieri⸗dt.

bona eius vendere aduerſus queʒ

latitaret. Si in diem vel ſub coõ
ditione ebitoꝛ latitet añe dies vl

conditio vemiat: nõ pñt bona eius
venire. qͥd em̃ inteſt æbitoꝛ qͥs nõ

ſit:an nõdum conuemiri poſſit:nã
⁊ſi non ſit debitoꝛ: idem dicemus
ideʒ erit dõm ⁊ ſiqͥs hʒ qͥdem actõʒ
ſ talem qꝗ ꝑ exceptõnem repellit᷑.
SDiqᷣs actõne ve peculio filij vel
Fun noĩe conuemii poſſit: ſi latitet
eo iure vtimur vt poſſint bona eiꝰ

poſſideri ⁊ vemre: tametſi nihil in
peculio fuerit.qꝛ eſſe pt.⁊ rei iudi
ate tpᷣus ſpectamꝰ. vtꝝ ſit an non

ſit: ⁊ qd teneat actio etiam ſi mihil
in peculio fuerit. Itẽ videamꝰ
ſiqs aduerſus in rem actoʒ latitet.

An bona eius poſſideri venũdariq;

poſſint: extat neracij ſnĩa: eſtiman
tis bona eſſe vendẽda:⁊ Hreſctipto

diui adriani continet᷑: q iure vti⸗

mur. ECelſus at᷑ li.vj.R. ſi funduʒ
quẽ petere volo titiꝰpoſſideat: ne⸗

q; abſens æfendat᷑.omodius ſe ex

iſtimare in fundi poſſeſſionẽ mit⸗
tendũ:qꝙᷓ bona eius poſſideri: ̊ no
tandum ẽcelſum conſultũ:nõ de la
titante ̊ ve abſente. Idem cel⸗
ſus exiſtimat. ſi is aq heꝛeditateʒ
petere velim latitat: cõmodiſſime
fieri poſſe vt in poſſeſſionẽ mittar

rerum q̃ͥs pꝓ herede vel ꝓ poſſe ſſoꝛe

poſſidet: ſᷣ ſi wlo fecerit quominꝰ
poſſideat:bona eius poſſidẽda ⁊ vẽ
enda ſunt. Ziuꝰ q́; pius in ꝑſo
na eius qͥ hereditateʒ poſſidens co
piam ſui non faciebat:reſcripſit in
poſſeſſionem rerum heꝛeditariaꝝ
aduerſarium iuducendum: in quo

reſcripto ⁊ fructum percipere iuſ⸗

ſit eum qui per mmiam contuma⸗
ciam poſſeſſoꝛis hereditatis: vt
lucro eius cedat: in poſſeſſionem

reditaria. dummodo poſſideant p herede.r m h

b Bong. ſ. om

neratõ otradici
in pn. I. vlpia.
ſolu. ſequit hoe
nolandum ac.

x bſente. naz

latitantis oia bo
poſſidenda ſunt
Jo.mſi iure no
uo aliud dicas

adinſtar ꝑſonał
in q̃̊ fu miſſio ꝓ

mẽiuꝛa debini. vi
iu aut᷑.de exhi.⁊
mntro. S. ſi vo qᷣ
dam. aliud at᷑ in
pe. hẽ. vbi ĩ poſ.
rei petue im fit
miſſio. enaʒ hoc

mure 7 tra lan⸗
tantẽ. pt. j. ꝓx.

S. q eſt ro di⸗
uerſuatis. ſoꝛte

qꝛ ibi mittit᷑ in

poſſeſſionẽ mul⸗
toꝝ q̃ nõ ſunt he

oc.i.iulla.C. dᷣ pᷣ/

ſcrip.xxx. an.l.ſiqs emptionts.S.pe.⁊.C. vbi in rem ac.l.ij.in ab⸗
ſente intelligunt᷑.vel poteſt dici ꝙ neraciꝰ intellexit de eſinente w⸗
lo poſſidere.ſecus ſi poſſideret enam ſi latitat.⁊ ſic eſt idem qð in
pe. here. vt. j.ꝓx.S.⁊ fa.S.de int.ac.l.qͥ ſuũ. S.ſi. .
y Igem celſus.reꝑꝝ qaas.non ̊ omnium. ſecus in rei ven.vt.s.

ꝓxi.S.vel dic vt ibi.ac.
53 Hona. omma. accur.

7 Et vendenda. ad qnutatem debiti. vt. Z. e. l. S. j. ac.

9 Hereditatis ↄſtrue in poſ.ac.

Cedat.ſ.fructꝰ.ſ̊ j.S.e.l.in pᷣn.⁊.j. de ſo.ticia.ſo. h̊ pumi nu⸗

mis ↄtumacia poſſeſſoꝛis.ſ.aꝑta.vi qꝛ diẽ ñ vemã, vel qꝛ ꝑ magnia

ð

,— ☛ n dn — —ẽ
= ☛ = = =e
= S= S =
S
=
—
—
—
—
—

ſcemo⸗
,
zliscn
Gcrfüif
mnagenn⸗
he nntn n.

☛

———— = –=
— ☛m =

ertenge
iirt

ſen eni
Ewonſt herts

ſiucr

ſcgtmraven⸗
futmmüſusn

l faene N
Mlde.

ux
couen,.
N omnz.
ono rrar,s
cnon.
ſogong.
Prommatach
Mirmmt Ni
ur nicig ds
NRN.
is u
anſi,

ntnn

Igr mlaro
Moim Alou

aulnuͦltpn

(hchti
(iſiteteror
MHu Pnti.

ſttenadetoe
ſisnuſtr e
ftanugnung,

nenlartin

Hupge
lliſ
giſtannte

Minhannrt

Alnnhe

Mereſe
unb⸗
rcns
o kä
eſei

nn
inci
Geans
lutr.
dng
ſumen
ſcnpe⸗
em⸗
mdu;
nne⸗
ſe er
m⸗
tubno
ödh
lench
ira
Giſſime
miter Ne
iſne a
n
ingo wii
och ſl
pirmn c
N mn,

igo aſer
ul⸗ miſte
Mi
ne, /,
8: N en

onen uu

eſotunſt/
iimiti⸗

V idez.

tpᷣus ſtetit.ꝙ ñ venit p bienniũ puta.⁊ ſm hoc erit ita.ꝙ in q̃ibet
mmum ↄtumaci. vel ᷣm aʒo. ſpale eſt in pe.here.ałs etiam g apte
diumacem non eſt hec pena.Alij non facium vim.ſit multum ↄtu
max vel non. ßz ſpãle in pe. bere. dñt. Ler cij ꝙ hic fuerit ſpãle be⸗
ficium a diuo pio ↄceſſum. Quarti ꝙ non alit lucrat᷑. ſj fructꝰſuos
facit.qð nihil ẽ.
Item eiſdẽ mo⸗

dis ſok. vt. S. in . SSð
poſ. . l. is cm. 4 inductus eſt reꝝ hereditariaruʒ.
eor vel it⸗ Apianus.
eſt actio pionał. .
die mn bma I diu iucertum ſit heres ex
laret. Nen 77 titurus nec ne ſit: cã cognita
eetia, Pmitti opoꝛtebit bona rei fuande
n non ſit heres cꝗᷓ poſſideri: ⁊ ſi ita res vrgeat vel
miſus. ar.. Cc. oditio: bonũ etiam hoc erit ↄcedẽ⸗
e car. edic.l.ij.ĩ
ſi.q in rerven. du: vt curatoꝛ ↄſtituk. AZu.
ur unſſns in Nus ex creditoꝛibo.ſi alt᷑ ex
der ides,. beredibo intra tpa ſibi pſti⸗
tuta deliberet adire hereditatem:
alt vo neget ſe adituꝑ: vidẽdum ẽ
qd creditoꝛibo agendu ſit: ⁊ placet
iinteꝛim eos ĩ poſſeſſionẽ mittẽdos
3 [. diu. i. ennn s à reli⸗
n ſun C(uſtodie cã:unec appeat is qͥ xeli
e go eril⸗ beret. viꝝ agnoſcat ꝑtem ſuam an
Incertuz. ſ. „&
bienmo. vt ar. S nõ agnoſcat. . .
locan. ſi om̃. ́́MVnƷ Apianus.
c Cã cogmta. g ſir:
bres eaai J pupillus pñs ſit:tutoꝛem

diflerant vr ruc at non habeat: ꝓ abñte ha⸗

nar miſio ars bencus eſt. Alululuſ.
n l. ſas un filiofa. legatũ vel fideicõ⸗
ſtp. in fi. c. miſſum ſub ↄditione relictũ

d Argeat. pu/

ta qꝛ dilatio eſ poſſeſſionẽ mittẽdos eſſe:qꝛ ambo

Danigellaen ſpẽ ↄmodi hin. DOmp.
gidam. Gm legati vel fideicoõmiſſi

fuandi cã vel qꝛ dam.inſe. nopᷣ nõ
e Conduõ.rei GU
velun ſi teſtatoꝛ
penam ꝓmiſit. M
miſi ceria die ſolutum ſit.vt.j.de cu.bo.dan.l.j.⁊ c here. inſti.l.

ſiqs inſti.S.j.vel dic ↄdino.qꝛ inſtitutꝰeſt heres ſi adeat hereditatẽ

—

infra magnum tpus vel foꝛtuita ſiue dubia. pᷣma ꝓlacʒ.⁊ ↄiunge ſe

qntem.l.⁊ qð ibi nõ. ac. .
f v Muo. ex creduoꝛtbi. vel enam nõ creditoꝛ. vt. j.de cur. bo.
dan. l.ij.S.qᷓrit᷑.q vẽderet qᷓntum eſt neceſſe.vt.S. fulcimꝰ.

—2

ↄſtituto curatore.⁊ fa.j.ti.j.creditoꝛe.at.
g Mittendos. nõ vt bona vendant᷑. miii res vel ↄdino vꝛgeat.
vt.S.l.ꝓxi.accur. s
hh gnoſcat.a ſi agnoſcat ꝑtem ſuã.vnq; ⁊ ꝑs ſocij et᷑ inuito ac⸗
creſcit. vt.S.æ acqʒ.hẽ.l.q ex duobo.S.qͥ ſeł ⁊ de ſuis ⁊ le.ſi ex płi.

S.ſj ſi curatoꝛ.⁊ fa.j.ti.j.l.uij.⁊ nõ ꝙ non fii venditio miſi demũ

1ſIYpnpill?9, p abñte. q. d. ua miuttet᷑ actoꝛ in poſ. cuſtodie cõ
ac ſi eſſet abñs ⁊ nõ efender et᷑.⁊ fa.S.de ar.l.diem.S.coꝛã

7 ire co. l. ij. S. pe. 2. S. e. fulciniꝰ. S. adeo. ⁊ ꝙ dẽ tutoꝛem.ſup.ł
ſimilem. vt. 8. hoc aũt. S. j. accur. HM
Kk ſ ſilio.qꝛ ſi em̃ durante ptate ↄdino extitit pri qᷓrit᷑.alioqͥn
ipſi filio.aliud in ſtipulatõne.vt.j.de reg.iur.l.q legata.

.Spemn. pat ſperat ſi filio exiſtente in ptᷣate ↄquio exitat. ałs fi
lius.vt.S.æ pig.ſi legati.ſecꝰin ſtip.ↄdinonali.qꝛ ſolus pat eſt m:

tendus.cum ſolus habeat ſpem. vt.j.cæ v. ob. ſi filꝰ. ⁊ facit.j.xe
pto.ſtip.l.paulus. V

m c UAm legati.bona. omnia in alijs. ſ in cauſa dammi imfecti

n. KCuſtodia. vt a. S. de acq. poſ.l.iij. S. fi. 7. l. ſiqs añ. S. idẽ põ.

g. vt ĩ pol. le.l,is cui.ĩ pn. ⁊. j.vti poi.duo.S.credit.⁊.j/q̃n le.l.

dat᷑ in eum actio ĩ factũ q̃nti ea res
ſit. ⁊ ſiqs legatoꝝ ſᷣuãdoꝝ cã miſ

ſit: dom eſt tam ipᷣm ꝙᷓ patrem in

j.S. qſiiũ. ſecꝰ vr ĩ miſſo ex car. edi. vt. S. de car. edic.l.iij. S. miſſum.

0 à cogmitõz. remiſſus. foꝛte qꝛ maion pena eſt dignus ꝓ xeli⸗

Qo aliqᷓ. vel qꝛ appellauit ad pncipẽ ⁊ fuit remiſſus cum lr̃is
dimiſſoꝛijs. vt.j.de libel.di.i.j.ac.

p· Ceteris.ad vram eius ꝓpter quam rem remiſſus eſt. ac.
H q Loglik. qꝛ bʒ

ius moega wmũ
„ r Coget. durãte
caueat᷑: bona poſſidere pᷣtoꝛ pymit⸗ cogmie. vt ꝛ. ö. ð
tit. vel ventris noĩe in poſſeſſionẽ udi. ij S. legatis
„ rr. fLefendendus
nos mittit:ñ poſſidemus:ſ̊ magis eſt.ꝑ ꝓcnratoꝛem.
cuſtodiam reꝑ ⁊ obſuatõeʒ nobis vr 2. ,. eü q aſpel.
cegit QZaul in ꝓ. Ufench. l. j.
AAcedit. ulus. ij. ſecus eſt ſi eſt
B DB cognitoʒ impatoꝝ a pᷣſide c crimunglis. vt
Yuincie remiſſus: ⁊ ſi in ceteris liꝰ vepub. iud.l. pe.

tibo rome defendere ſe nõ cogit᷑: tñ

inꝓuincia vefendẽdus ẽ. naʒ 1 exi⸗ t VHon venein

. , „ -= hoc accipe ſi fimuo
lio tꝑario pumti 7 ſi fenſoꝛ no ex tpe relegatoto lari
iſtat:bona veneũt. Aulus. tet frauduleni als
facia etiam vendi⸗

Zas creditoꝛem ꝓbibuerit:
ne bona vebitoꝛis ingredia?t im miſſio. vt aꝛ. s.
e.l.fulcimꝰ.S. ſiqs
poſſederit. hec aut

ſus in poſſeſſionẽ admiſſus non ẽ. n oflit unbonl⸗
P NA 2 . e8.. R pems
ſilegati aditio pendeat. lIʒ poſſit ? abſente; S. ſtteni⸗
ficere:eſtimat᷑ in id qð legatũ ẽ.qꝛ ⁊ nõ bẽq bãmns.

inteſt eius cautũ hꝛe. Creditoꝛ
atoditionalis ĩ poſſeſſionẽ nõ mit

tat᷑.qꝛ is mittit᷑.qͥ põt bona ex edi

cto vendere.
Apianus.
S66 rem ꝑmutatam accepit
eerjnptoꝛi ſiłis ẽ. Item is qͥ rẽ

in ſolutũ acceꝑit:vel qͥ lite eſtiata

rem retinuit: vel ex cã ſtipulatõis
non ob liberalitatẽ conſecutꝰ eſt.

v ſ Zãz in eum. ſ. ꝓhibentẽ inti ea res ſit.vt ⁊. j. ne vis ſiat ei.

l.j.in pꝛin. accurſiꝰ.
x Miſſus. 1. mitii iuſſus. . .
y Seticere.canſs ipſius rei.vel ſpecialiter dĩ in legato ↄditionali.
3 Hoõ legaſum eſt. non vt pᷣſter᷑ tots rei emtimatio. vel dic eſti. ſ. tale
q̃le id eſt qnti nũc poſſet vendi.vt ar.j/. fur.ſidqs vxoꝛi.S.fi. Tlel ſe⸗
cudo dic ꝙ fiat vera eſtimatõ rei legate.ac ſi nõ eſſet ↄdino ꝓpt᷑ ↄotuma
ciam rei.vt ar.j.de tabu.exhi.locum.S.ↄdẽnatio.⁊ ꝑ hoc qð dirit h̊
in ᷣn. qnti ea res eſt.vt.j.de v.ſig.l.hec vpa.⁊ ſi aliud ſic debet᷑ ſub

ↄditõe.ꝙmis uõ videat᷑ inteſſe.ꝙᷓ ſi abs non miſu.vt.ĩ.ne vis ſiat ei
l.j. S. hec vba.qᷓ eſt j. q; ↄditio põt exiſtere. Item m hoc eſt ſiłr õ.j
Ccæ reg.iur.l.q̃tenꝰ.ſ̊ hoc ſpeciale.ac. s

x Creditoꝛ.nõ miti. vt ⁊.S.e.fulcimꝰ.S. ſi in diem. ↄtra.S.e.in
poſſeſſionem. in pn. Solł. vt ibi.
3 1 SSB q. emptoꝛi. vt 7. C. e reꝑ pmu.lI. ꝑmutatoõnem.
? Inſolutum. vt ⁊. S. de vſuc.ſequit.S.d illo. in fi.
a Rem.de qua erat queſtio. W
b Retinmit. vt poſſit ille vſucaꝑe.vt.S.ꝓ em.l.j. Itẽ vt.g. eni.
ſi Suus.ſ non q̊ͥ ad euictõʒ.vt.S. rei ven.ex dinerio.S.pᷣtoꝛ.
cNMon ob liberalitatem.alłs ſecus.vt.S.de edił.edi.l.ad res.ſ̊ qͥd
hec lex ad ti. NR.qꝛ miſſio creditoꝛe in poſ.dato curatoꝛe bonis reuocã

tur alienata in fraudem. ß ab eo qͥ cãm hʒ lucratiuam. etiam ſi non

ꝑticipauerit fraudem.ſ.cum donante.aq alijs ua demum. vt.j.qᷓ in
fraudem cre. q autem. S. ſumili. Alij dicunt.qꝛ ſicut agente emptoꝛe de
euictõne ⁊ non defenſo venditoꝛe fit miſſio.ſic agentiba his œ euic.ñ
vefenſo actoꝛe ſit miſſio, ſj̊ hoc ad eum qͥ obtulit litis eſtimatonem

rio non reneret. H

pena exilij tꝑalts

uon poteſt referri vt diir.

a Rubuca te bonis auc. iudi. poſſidendis. i. e mõ admimſtrando

rum bonoꝝ auẽte iudicis poſſidẽdoꝝ.⁊ cmꝰ iudiis iuſſu poſſideant
6 vendant᷑.ſj ſuꝑioꝛ eſt de cã poſſidench a vendendi.

vV Enire.i.peti.vt fiat venditio a iudice eins loci vbi ⁊c. q.d.
Non a Iu⸗
dice in c*

territoꝛio res ſint
ſite.ac.

tiat᷑ ibi foꝛum.
e So loco. ſ.tin
nam in eo ſᷣm q̊ͥſ⸗
dã. vt ar. S. ö pſti.

ſi duo. F. j. qoᷣ . Ie
non ao e ſit. quo ſoluẽda e pecuma.
3. iucdi. heres. S. Zulus.
k de: Zabeli, J fuus ſub ↄditione heres
l. em. ..n e inſtitutꝰ ſit:aut dubium ſit
nec in loc 1 ,IL P†⸗ 6
õ vt an is heres liberq; futurꝰſit:non ẽ
ar. S. de dſti. peean. miquum poſtulantibo creditoꝛibo

1. eum q. S. j. So.
vt ibi.

fuð. ſb ſeruent᷑: ac ſi is heres ita inſtitutꝰ
di alic ve, vire⸗ n eſſet. pletug engerel⸗ ſi ſb
7 qᷣ ſubijcit autp aditoe dan e glicui pecume eres
rbne i ninu inſtitutꝰ ſit: nec dies appoſitꝰ ſit: h.
lcdo ſõ oditõe dĩidi hoc qtum ad bona ita obßuanduʒ
z als voſni an Ecetex libertas ei qñq; ↄpetit: ⁊ a
plum de dubio. 5. 5. A
be here. inſtil.piů⸗ Ptoꝛe ↄſeruanda ẽ: etiam ſi certum
ri.vbi vᷣuꝰ fuu pu⸗
re a dño inſtitutꝰ.

q erat pignoꝛi ob⸗

Se bomis auẽcte iudicis poſſi⸗

c i Beſt vbi dendis ſeu venundancdis.
wmicilm.
qð vbi ſit habes⸗ Aius.
ancarſehne Enire ibi bona omtz.
1 fi. .l. ſiqs inſtru vbi quiſq; vefendi dʒ.
aus ar. 3 “?UVM Alulus.
2 an. e Deſt vbi wmialium hʒ.
etiam alio mõ ſoꝛ Eus.

Vt vbi q̃q; otraxerit. Con

tractum aũt non vtiq; eo lo⸗

co intelligit᷑:quo negocium geſtuʒ

ita xcerni:vt ſi añ certum tpᷣus is
heres non extiteri:pinde ola ob⸗

v AQm hy cn. ſecus ſi non habeat. q; tunc non fit venditio. nii
eoꝝ qᷓ non poſſint ſuari. vel ꝓpter qᷓue es alienum. vt. S. n.j. fulici
m?. S. adeo m q̊ſdam. vel dic m a). idem qñ non hʒ cur. vt. S. ti. j

hoc aũt.in pᷣn.ſ in furioſo ⁊ ꝓdigo ſᷣua qð dr i dicto.S.adeo.

ä Inuemat. nõ g̊ y ipſemet ſibi dʒ inuemire curatoꝛem. a tuc nce·

negligẽtia aut cupiditas huic qͥ di

ligens fuit noceat. Qõ ſi vtroq; ĩ ſn ivchae ges
ſtante tibi gtiſicatꝰ tutoꝛ ſoluerit: no latuer vel fin
equũ ẽ aut pꝛius eandem poꝛtöm de on ſourere.
„ m. S. adeo. i pn.
deq eſt j. ſed dic

creduioꝛes tenen
tur ei nuemre.
J pñt tñ ſi volunt
ſit neq; heredem neq; bonoꝝ poſ-⸗ vVr. C. qpe. tu.l.
ſeſſoꝛem futux. Siqs tñ heredẽ admonenci.
ſe rñdendo vel actões patiendo xve
functum veſendat: bona vefuucti
yenire nõ poterũt. =ð
“́”UMVUv Lpia.
J minoꝛ. xxv.an. qͥ bʒ cura⸗
toꝛeʒ a curatoꝛe nõ defendat᷑
nec alium defenſoꝛem inueniat: bo
noꝝ venditõʒ patit᷑:⁊ ſi non latitet
lʒ non fraudatõis cã latitare videt᷑
qͥ ſui nonẽ idoneꝰ ſenſo.
= Alulus.
J nõ expedierir pupillo he/
reditatem pentis retinere:
pᷣtoꝛ bona vefuncti ꝑmitnit venire
vt qo ſuꝑauerit pupillo reſtituat᷑.
Si pupillus anꝙᷓ abſtineret ali
qd geſſeꝛit.ſᷣuãdum ẽ vtiq; ſi bona MV
fide geſſit. Quid ſi qbuſdam cre „ Licei reſpi⸗
ditoꝛibo ſoluerit:veinde bona veni t hoc lic pati
erint. ſi qrat̃ an repetitio ſit ex cã nc velden
id ſtatuẽdum iuł.ait ne alteriꝰ aut co. ß we ure fin

git nõ lantare.

ſpaie in hoc caſu

ligatus. nam ita demum erit heres ſi creditoꝛiba ſanſſaciat: qðd non
placet. qꝛ ille non oſeqᷓret᷑.bertatem. miſi pᷣus creduoꝛibo ſanſtaciat.

hic auũt ↄſequi.⁊ ſi non ſatiſfaciat.vt.j.dicit.ac.
g Becermi. a pᷣtoꝛe. eſt ſiłis denũciatio..ꝗq ſatiſdare co. ſi fideiuſ⸗
ĩoꝛ. in pn.⁊ de le.j.ſi m̃.⁊ de hẽ.inſti.ſiqͥs iuſti.S.j.
h Mo eẽt. ⁊ dabit᷑ curatoꝛ boms. vt ⁊. S.ti.j.ſi dun. ⁊.j. œ cu.bo.
dan. l. j. ac. =
i Hõ plerũq;.ſ.vt ſit dubium an heres ⁊c.ac.
k Dies. dande peconie.
IBona. poſſidenda a diſtr abẽda.
m Dbpᷣuãdũ ẽ. vt dies ſtatuar᷑ a pᷣtoꝛe.⁊ poſtea de bonis audiat᷑.
n Kompent. i.poterit᷑ ↄpetẽ.ſ.ſi ipleat ↄdi.ſic.S.de ſtatu li.l.labeo.
o Mec heredẽ. ꝙᷓtum ad emolumẽtum.ſ̊ heres ẽ in veritate.nam 2

damnoſa heditas eſt hẽditas.vt.j.x v.ſig.l.hẽditat. Et vᷣba cũ efſe

ctu hic accipiunt᷑.vt.S.ne qͥs eum qͥ in ius vo.l.pe.S.j.alłs nõ poſſei

dici ꝙg dſeq̃ret᷑ libertatem ex teſtamento. ex q̊ͥ hereduias nõ adit᷑. nec

aliqs heres extitu.vt.C. d fideicõ.l. eam quam.miſi in caſn.ſ. cum
adijciunt᷑ bona alicin cã libertatum ↄpᷣuandax. vt inſti. de eo emn li⸗
bertaus cã bo. S.jů. —R
p Meq;. ꝙᷓtum ad effectum. qꝛ res hereduarie diſtrabende ſunt.als
bona vicunt᷑.⁊ ſi nibil hñt emolumenn.
Siqs tñ licet veꝑ ſu bona deſuncn poſſideri. ſi tñ extat defenſoꝛ
non eꝛu veꝛum. B
r Beſunctum. i. hereditatẽ noĩe defuncni. abs uullum eẽt iudicium
nulla defenſio. vt. S. de iudi. de q̃ re. S. cum abſentem.
1 Nemxre. i. vendi.

4 ſ Jminoꝛ. adultus. naʒ in pupillo ſeca. vt. . ti. j. l. in poſ. F. j

qꝛ non põt latitare. nam ałs creditoꝛ. ad ſuum debuum non wue⸗
neri. qõ eſſe non dʒ. vt. z. ve eo qð cerio loco. l.j.reſtituit᷑ tñ ꝓprer
graue damum.vt.S. mino.ſi ex cã. in pᷣn. Ex pᷣdictis no. mino⸗

rem vterions ↄditionis ꝙᷓ maioꝛem. qm bona maioꝛis non vendũ
tur vbi latitaueru.ſ̊.(hona mioꝝs ſic.ſj̊ hoc ꝓpteres: qꝛ ſicut fuenit

facta latnatio a curatoꝛe.q eum agere põt minoꝛ.

3 ſJ non expedierit. retinere: a ꝑ hoc petijt reſtitui vt abſtine
ret.vt.S. nmino.aii pᷣtoꝛ.S.non ſoium.
7 Pupillo rſtituat᷑. vt iteꝝ liceat ei adire.qð põt. vt.s.de mio.

2 ſi ſine.S.reſtitutꝰ.⁊ eſt ſic.S.ad tre.l.ſi pupillus. vel dic ꝙ nõ ſu

it reſtirur vt abſtineat.⁊ m fit venditio ꝓpter cebuum vſurarium
qð ei expedit.ałs eſſet differenda ad etatem adultaʒ venditio. vi.ᷓ.
ni. j.l.apud.S.fi.⁊.l.hoc aũt.⁊.l.in.poſ.S.j.⁊.l.fulcimꝰ.S.adeo 45
ſunt j.⁊ facu.S.de re iudi.l.ex gctu.
Si pupillus. abſtineret. p in integn reſti.
ꝑ Seruandum eſt. vt 7. S. de acq. here. q́tl. a. J. de ſepati.I. ab
hereditaie.⁊. J. de ſolu.l.ante.a.S,. mmno.i. ſi mulier poſtq;. a.
l. venter. ac.

a Repenno eoꝛum que ſunt ſoluta. ſed qua act.repetent: E. j.
ſtatim dices. ac. .
b Ex cã.q.d.cũ diſtinctõe eſt danda repenitõ.
cMoceat. qð eſſe non dʒ. vt a.j. q̃ in frau.cre. pupillus. .l. q
antem. S. apud. 1. S. ſciendum. 2. S. e mino. l. ſi mulier. eſt ergo lo
cus granficationi.niſi vtroq; inſtante vt ſubijcit. ⁊ fa.S. e reli.l
fi.ſ̊ contra.S.ꝓ ſocio.l.verum.S.cum ſi tres. vbi reuocatur vn

His
giten
mmmmnei

znfi mae

Poanmteſle
Gnigntent
Oti ni

1Mikelu
6 U,

i

Wlictr.
