d Bommium. eis rei que minabatur rumnam: a cnus nommne

— —

+= — — = — —

= — —— —

=
—

☛ů =

lnen
R
W
R.

canebatur que in veritate erat ſtipulatoꝛis: ſed tamen ipſe ignora⸗
bat foꝛte. Accur. flſo. “qðJJJMU
eEo nomme.i.qma vſucapit.⁊ ſic volebat hoc damnum.ſ.qð
vſucapione eſt datum venire m ſtipulationem damni infecti quod
non peruuittitur. Accur.floꝛeeen. MD
fPublico. pu⸗

denur mancr
e bono publioo operis vicio: ſed publico iure id cõ
e eeeeſecutus ſit. El cuius vſuſfruct?
int icerta: vt. J. di ſt: æe vicio ear zedi⸗
vſuca. l.j.a cdlume . vicio 9 undem 7
tn e vlnca. a · Um caueri nõ oportet. ſed ſi ałs vi
noh cemtr/ ii. Cinas habeat: quia reficiendi habʒ
pulatõnem in a facultatem. nam qui viri boni ar⸗
un r bitratu vti eeberet: reſiciendi quo
z. v codi. inge. G poteſtatez conſequitur. ergo nec
oranda j. pPaopꝛietanius audiri vebet ſi velit
75. loca. quero. ſibi caueri a fructuario edium no⸗
S. inter. . J. . Mine quas vicinus fructuarius ba
mn niectt.· heat. quia habet cuʒ fructuario e⸗
CLonſecutꝰ. dium actionem vt viri bom arbi⸗
g Lonleen . n yt vir bon j
e dennd · tratu his fruax᷑. ſed inquilino meo
boc ſecndo diceto ſi vicinas edes habeat: cauere vebe
q5 valae obſen bo damni infecti pꝛopter eas edes.
lus tans cae El qin in conducto ſolo ſuperfici⸗
bat fallacia. qu⸗ em impoſuit:wmnꝰ ſoli quod vi⸗
ene dene cio ſoli damuum futurum ſit cauc⸗
m meao:nomie re non bebit: nec ſoli wmino ſu⸗
llaruz inpn. fni perficiarius. quia inuicem ex con⸗
dam. infect. P duct o getion habent:i
ſcriptõe comple ucto ⁊ locato getiones ha entein
ta dichci domus è
meas: qro a iure
con.nũquid poſ

ſim petere ex ſtipu.dam.infect᷑.quidam pꝛeſt umpituoſus qui ibi ſta⸗
bat Rñ.qꝙ ſic tali ratõne.quia qui ſic ſtipulabat᷑ e dam.infec.ſti⸗
pulatur ce dam. in futuro.ſed tempoꝛe interpoſue ſtip. iſtud dam.

er at futurum: ergo poteſt ex es ſtip.agere ad damnuʒ quod habet ꝑ

pᷣſe ip. cui reſpõ.iurecon. verbis bꝛenibus: nqendo tamen dicendo
frat q ipſe ſtipulabat᷑: non ſtipulabat᷑ niſi de damno inturo qõ ſi
bi cõtingeret vcio loci vel operis⸗ M
1 Ei edium. vicioſarum. Acur.
k Ediuʒ. totali. ̊ e vicio ſoli ſic: vt. j. e. inter fruc.
ISed ſi ałs. quidaʒ habent: ſed ſt ałs vicinas habeat: a tũc ſub⸗
audi caueri opoꝛtei: ⁊ quod ſubijci quia ⁊c.ratio eſt non proxim
ſed ſuperioꝛis victi:⁊ ſic eſt idem quod in inquilino: vt in fi.huius

.§S. Alij habent etſi ałs. a tunc ſubaudi caueri nõ opoꝛtet. æ qð ſbij

ant quia ⁊c. eſt ratio vriuſq; dict.⁊ ern ſecudu hoc ſecus in inqui⸗
lmo. Accnr. floꝛeñ. . rI ð
m DQia reſiciendh. itaq; cum ipſe aduerſus damnum ſibt preca
uere poſſit ab alio ſibi caueri fruſtra ceſiderabit. R. a ſic nõ. in ſp⸗
ſidium hanc cautõnem interponi: vt ⁊.j. ꝓxi. S.a. S. emptoꝛ. ibi:
quia actionem non habebat ex empto ⁊c. a.l.ſi eqibus. et dixi S. e.
qui bona. S. æ illo. a arg. S. ti. . in ꝓuinciali. S. plane. Yem quod
xe reſectione dicit ad modicas expenias quidam reſerunt: quas fa⸗
cere cebet ſuo ſumptu. ſecus in magnis: vt argn.j. eo. inter. a dixi
S. eo.hoc amplius.S.fi.Alij dicum enam magnas ad fructuaruim
pernnere: vt. . e. inter. in fi.ſed repetit acti.neg. geſt. vt. C. de vſu⸗
iruc.l.eum.atłs ſi non faciat.ſ.expenſas que ad eum pernnent re⸗
pellatur ab vſufructu quaſi non bene vtatur: vt S. ve vſufru. l. cnʒ
fructuarius.⁊.l.ſequẽ. ⁊ ſic ſemꝑ ceſſet hec cautio.ergo a ſimili cũ
nbi ſimil uer ſuo iure pſpicere poſſſi.
n Fructuarius habeat. ſcilicet ſuas pꝛopꝛias: idem in illis quarũ
vſumfru. habet ratone edium.i. foli: licer pꝛo opere ſic. vt. j. eoð.
inter. Accur. J
Cum frucmanio. qma eum ſuo iure cogere poteſt vt reficiat: ſi
vſufru.amitere nolit.ied hec rano fallit in caſu.j.eo.inter ſfructu
ctu ariuunm.
p Si vicinas. ſed ꝓ conducus a me edibus ruinam minantibus

canere non compelioꝛ. R. vt S. e. qni bona. S. ææ illo.
q Edes.ſcilicet ipſius inquilinpꝛopꝛias quibus cõducte edes mi⸗
nantur ruinam. Accur. s
r EEi qui non vebebit. qð ſtanm coꝛigit᷑ ̃m. R. per lr̃am ſequẽtem
plus autem ⁊c. ſed tu dic aliter: vt ibi nõ.
ſS upficiariꝰ.

vicio ſupſiciei.
1 Inuicez. no. vt
S. F. pri.
u Actões. ſ. loca⸗
ti ⁊ ſimiles.
x Ultra culpaz.

quas tm̃ actiones vltra culpam ni
bhil vemt. plus autem in ſtipulati⸗
one venit damm infecti:quod qui

dem viciuz einseſſe oicituͦr. Zi aran e leuemvt
is qui vicinas edes habebat ſtipu⸗ cnies non nif cul⸗
latꝰ fuerit.vein de vicinas compa⸗ pa pcederet: vt j.
rauerit: an eaꝑ quoq; nomĩe ques ↄmo.ſi vt erto. .

—A vnterdum.
poſt interpoſitam ſtipulatiõem cõ 1

Plus at.ĩmo
paraſſet: pꝛomiſſoꝛ obligaret᷑ que⸗

, . 2. ees. t culpã vemire in
ſitum eſt. Julianus ſcribit viden⸗ neri ceari vi⸗
dum ne earum dumtaxat nomine ai venteth ſee⸗
gr: . ente culps. 1.
cautuʒ habeat: xe quibus inter euz nö reſtlmr. vb 10
⁊ pꝛomiſſoreʒ initio actum fuerit: refier Hrietarnt
rimn c ug videri x: vt uʒz vel ſuꝑficiari
cui colequens videri poſſet:vt cuʒ opns vr na poſſir
edium cõmuniuʒ nomine duo ſocij ruere. hoc ei eſt ge
ſtipulentur: v eo dumtaxat dam⸗ ergis vrblenen
edium cuiq; ſocio datum fuerit.ſi eulbo tenet: vt 5 .
t alt a nartem ↄmo.ſi vt certo.S.
ne erg 9 redeme it alteram P 3 rtem ſed interdn. Qmd
quis ex his: ſt ine adiudicate fuerĩét: gbie dicit pls veni
no augeri ꝓmiſſiõis obligatõeʒ põ⸗ re m ſtipnlatõeꝛ v
.e ee. z kellige nõ inſpecta
poni. relata iuliam ſeri ptura dicit cuipa pcedente. vł
gic ſecuũdo cauſa di
ſputandi dictuʒ. =

ita dRces non caue⸗

ri:vt in pn.S.dicit᷑.qꝛ culpa aliter coherceri põt: vt a. j. e. l. flumimnũ.

S.pᷣterea ſi furni. vel tercio ſi nulla culpa poſſit obijci eis pᷣſtabit᷑ cau⸗
tio.⁊ ita qð in fi.legi᷑termiabit pꝛincipiũ. aʒo. c.
a Quod. ſubaudi ld.
b Si is. vicinas: als nõ eas q̃ꝝ noĩe ſtipulatofuerat. Aſd. ac.
6, Beumn fneru. q magis eſt. AM. 7. J0. 7. R. vt patet. ,ibi: pom
po. relatam ac. s von
Ex his.ſcilicet ſecijs. Accur. flo
eJuchcate. ſcilicet dmuns. MU
fAuger. Mõ. hic ꝙ pᷣſens ſtip. nõ trabit᷑ ad futura.et ſic eſt ar. q;
ſi ꝓmiſi nibi fruc. iſt arbons. ⁊ eſt inciſa vel vi venoꝛuʒ eiecta. vel ſi
ruſticꝰ pmſit militi aquã frigidã in eſtate in mãſione quã habebat da
re ꝑ aliq̃t dies: etſi arboꝛ renaſcat᷑ ꝙ ego non teneoꝛ aq fructꝰnouelle
arbeus. vel ſi wm; oburar ep ego non teneoꝛ ſi poſtes eclticet: vt .
nego. geſt. nam etſi ſeruꝰ. 8. ſi died ⁊ de õhen. empt.l.in lege. Iteʒ
ſipcuratoꝛ pꝛomittat de wmino vefendendo ꝙ teneat ipſum delende⸗

re im in queſtionibus pꝛeſentibus:no que poſtea emerſerint: vt j̊. xe

pꝛocura.l.non ſolum.

g Pꝛomſſioms. ſibi facte. tranſit tamen ad eum ſtipu. ſocij: vt. .
eo. flumimum. S. adijcitur. S fami.her.mi indicio.⁊ dixi S. eo.ſi qͥs
miſſum. S. penult. 2. S. fi. vel foꝛte ſocius:idemq; venduioꝛ tenebit᷑ ce⸗
dere actionem ſuam ſocio emptori.ſed hoc videtur falſum.quia eam
non habet cum damnuʒ poſt traditionem cõnngens in venditoꝛis ſti⸗
pulatione non contineatur: vt.j. ꝓx. S.in fi. Quid ergo ſi poſt vendi
nonem ante traduoõnem damni accidit? Rñ. hoc caſu cedet: vel qꝗð co⸗
ſequitur dabit:cum omne ↄmodum vebeat extunc eſſe emptous:vt.j.

quod vi aut clam.l.is qui in pub lico.in pꝛmn. S. ſi poſtea. Iez nõ. hic

argu. ad queſtionẽ qua querit de arboꝛe diruta que poſtea pullulauit
Item ad aliam qua querit᷑ ſi aliquis concedat fundum alicui vt edi⸗

nicei wmũ in qua recipiat eum cũ quinq; homibo. poſtea alia m fecit
ſi debeat eü recipe cum plurums pionis.. eſt hic arg.ꝙ non.⁊ ꝓ hoc
S. v ohen. empt.l.ruptilia.a.l.in lege.a.C. ð ſerui.il. non modus. ⁊
7. S. nego. geſt. nam a ſeruus. S. ſi vino. .
h Pompo. ſolut. pꝛime queſtioms. Accur. floꝛeñ.

nõ plłꝰ. qꝛ cũ verũ

‚—

6 P . 4
„EEeee Ee
5

2

1 Si res mobliles. vel ſe monentes. Azo. .
xk Aliquas quid iudaice intelligunt luteraʒ iſtam: dicentes ꝙꝙ Põ
po.pꝛobat ſente nnam Juł.ſed Pauł.non.quare.S.iſte coꝛigit ſu⸗/
perisꝛeʒ. Lu aliter dicas.quia ſi cena poteſt duci ſine coꝛnuptione du⸗
catur. arg. C. e ap.pꝛecipimus. et in auteni.æœ admi. S. fi. Sok.ꝙ

teſt etiam cogi pꝛomittere emptoꝛi es caſu:cum venditoꝛ non eſt in
culpa pꝛo vtroq; tempoꝛe. quia foꝛte res eſt pꝛecario apud emptoꝛeʒ
per dictã.l.cum emptoꝛ.⁊ pꝛo hoc quia mercenarijs cauetur: ⁊ cui⸗
libet cuius intereſt: vt S.eo.l.qui bona.S.qui damni.⁊.S.nõ inqui
retur. a. S. de illo. Item pꝛo hoc ſacit ſuperioꝛ littera: reuoluitur an

hic loquatur in re

pus mohelibn:
la m imobilibus. , .B .
Sel dug lnd ein nonſe impꝛobare. ſi autem res li
mihi ſpes habendi . pularönem mier i⸗
erioꝛ. S. ſi autẽ e gmi EPe
nuhe ipes pulatoꝛ que ex ruina vicinarum e⸗
fun Phnigrunpe⸗ diuʒ ruerint: agere ex ſtipulatu po
ratoꝛ venerit ĩ ua teſt:licet ⁊ tunc cum ſtipularetur.
liaz.7 pol ſipurt⸗ he res eius nõ fuerint. Emptoꝛ
en nhno iaz pꝛedij ſi ante traditionem ſtipula⸗
wmo paila red. tus ſit: cautum habebit eo dam
fienanones:rux no quod poſt traditionem factum
.l. pꝛe. 2. . cmn erit. venditorem autem edium pri
nia dele. l. fi.

a Ex ſtipulatu.
vt a arg. S. de pig⸗

uſꝙᷓ poſſeſſionem tradat: ſtipulari
opoꝛtet. quia huius quoq; rei cul-

teʒ ⁊c.⁊ dicas q=
ibi ĩcipꝛat reſpo⸗
. . ſio dicte queſtio⸗
quia actõem ex empto non babet. ma. llud autem
ſed nihil in hac cauſa proficit ſti ci am oꝛ ſtwu⸗
pulatio: niſi in id quod poſt tradi- lundo de damno
tionem acciderit.quia dum vendi on wacditõnem
. . ato tm viõtur
toris cuſtodia eſt: id is ſtipulari x ſupłori: vt ĩ ᷣn
bet: omnemq; diligentiam empto⸗ ne
ri preſtare. ⁊ quod alia actõe que-⸗ rieit czo ger⸗
ri poteſt: id in ſtipulatione damnmn .—R
infecti omnino non væducitur.ſed ——

ſi venditoꝛ interpoſuerit ſtipulati⸗
onem etiam id damnuʒ continebit
quod poſt traditiõem emptoꝛi cõ⸗
tigerit:qð eſſe iniquiſſimum ariſto

ait.quomiã ſi emptoꝛ quoq; damni ii ſcilicet vendi
infecti ſtipulareſſet: 1 duobus p⸗ 202. als ice
miſſoꝛ eiuſdeʒ nomie obligaret᷑:ni num. vot exti
ſi id foꝛte cõtra ſe habeat.qꝛ in boc manonem vebet
fit ſtipulatio qnti ea res erit: vt poſ vencitor ſupula

n In id. ſcʒ d6
num. Ac.

00u 38 ſtip. als

I. eum tabernam. pam pꝛeſtat. Sed quid fiat ſi ven⸗
Sj arg conne. 8. citoꝛ ſine culpa ſtipulari nõ potu⸗
anrs⸗. que ei erxit:et ob hoc emptoꝛ ſtipulatꝰfu⸗
rano dnenſita e erit:nonne damnum patitur:an ⁊
ĩiter mobiles ⁊ in ⸗ s in air acciderit.
mobues ?led certe hic damnuz in aliena re acciderit.
hic venumt in po reuoluitur autem ad emptorem.
coꝛpe eidu⸗ eſt . S .
cautum: ibi exem/⸗
la ſunt. AKc.

h Emptoꝛ. vendidiſi: mihi vmum: a eius nomine pꝛomnſiſti mihi
e damno infeci. poſt venditionem ſi wvmus rinnoſa ceciderit potero
experiri de damno quod mih datum eſt poſt traditionem. ſi vo non
tradidiſti ⁊ modo womo vendita nihbi: dam. datum non pꝛoderit mi⸗
ha mea ſtipulatio. ſed ſi tu vere fuiſti in negugenna:quia culpam mi
hi æbes:teneberis ex empio.ſi vo in negligenna non fuiſti:quia ab⸗

fuiſti cauſa reipubł.et ideo ſtipu.non paruiſti:id damnum renoluu
tur ad me emptoꝛem.ceſſat enim ex empio actio in hoc caſu. Ded po⸗

ne ꝙ tu venduoꝛ ſtipulatus es:⁊ damnum poſt traditionem datum:
vis poſtea sgere aduerſus vicinum de damno infec dicit viciuus fra⸗
ter:videamꝰ de ſubtiluanbus iur.ſtipu.iſta non ↄpetit:niſi ad inter⸗
eſſe. ſed tua modo non intereſt: quia tradich: ⁊ ſic deſijſti eſſe vminꝰ.
ergo tibi non committitur ſed mih emproꝛi: facta tamen ceſſione. Sʒ
griſto contra:qui dicebat ꝙ ĩ la ſtipula. non continebatur damnuʒ

poſt datum.quia iam venditoꝛ ⁊ emptoꝛ eſſent ſtipulati:enam comi

teretur duobus ſtipulano.Accur. floꝛeñ.

eSnnpulatus. œ damno infecto a dño vmus ruinoſe.
D Rei. ſeilicet omiſſe ſtipulanonis tvt S. e acnio.empiĩ.l. venditoꝛ.

eiſi ſtipulatus eſt venditoꝛ hanc cedet:vt S. æ cõtrahen.empi.quod

ſepe. S. ſi res. Ac.
e Hb hoc.ſ.quia venchitoꝛ non potuit ſtipulari.

fStipulatus fueru, de damno uufec. vel ſumpliciter: vł expꝛeſſe pio

vrroq; tempore.

g Datixur. emptoꝛ. quia non habet cautõnem mſi æ eo damno qo

poſt traditioneʒ illatũ eſt: vt ſup̃ pꝛoxi. oixi. ho.

h In aliena re.i. que erat venditoꝛis: cum damnum eſt datum.
i Reuoluitur.ad emptoꝛem. et ſic emptoꝛ ſentiet damnum datum

ante tradinõem nulla interuemente culpa venditoris:cum ex ſua ſti

iange⸗ agere non poſſit. nec conira vencitoꝛem ager eius ceſſante
culpa. Pr.
k NMon habet. contra vendiuoꝛem qui in culpa non eſt.
ISed mhil. non refert ſe ad pꝛoximum dictum ſoluendum: ſcilicet

quando venduoꝛ non fuit in culpa: ſed ad pꝛimũ: vt patet per illa ver⸗

ba. j.⁊ qð alia act.⁊c.⁊ ſic in dubio dimitnt. Qmd ergo dices in hoc
caſu quando non fuit in culpa?ꝰ Rñ.dicunt quidam vt a30: aliquem

non cogi pꝛomutere. ſed ſi ſponte pꝛomiuit aliquis:ſcilicet wvᷣminus
wmus ruinoſe pꝛo vtroq; tempoꝛe bene tenetur: vt.j. eo.l.cum em⸗

ſit videri mihil inteſſe iã vẽditoris

empto. M. ſi Vẽ
1 . ditor negligens
fait in ſtipulan/do.Accur.florenti.legum dmctoꝛ. .

q Samni. ab emptoꝛe mnterpoſia. SWð
rMon deducitur.ſi ergo non habet alind auxilium veducit ur:2

ita non reſpon.hic queſtiomi pꝛopoſue ſᷣm aʒo.ſed dic vt modo no⸗

tam.Accur.floꝛeñ.
ſElenditoꝛ.ſcilicet tm̃.
1Connunebu. ceſſione facta.

n Quoniam ſi emptor,. ſi ergo non ſit ſeipulatus emptor etiam
ſcõm ariſtonem non eſt miquum:⁊ tranſi ſtipulano ad emptoꝛeʒ:
vt dixi S.eoð.ſi quis mi.S.ſi.ſed ſcõm paulum qm fecit hanc.l.

in nullo caſu eſt iniquum:vt ſubijcit:niſi ſoꝛte ⁊c. emptor tamen

non vetatur experiri ex ſtipulatione venditoris.aʒo. I˙iem nota ꝙ

hec imquitas toleratur.j. duo.reis:per totum titulum.
x Miſi foꝛte. ſcʒ ë dictum eſt damnum poſt madinõem eueniens
in venduoꝛis ſuipu.venire: vt S. pꝛoxi.ſed ſi venditoꝛ ac.

a Elenditoꝛis.ſcilicet poſt traditionem. R. cum ergo venduoꝛ ⁊
emptoꝛ ſtipnlatus eſt tenebitur venditoꝛ emptori acti.ex empto:in
qua veniet vt cedat acuonem ex ſtipulam:vt S.ce contrahenõ.em⸗
pti.qnod ſepe.S.ſi res.ſed non vemiet in ea: mſi damnum prioris
tempoꝛis.ſed ſi tm̃ venduoꝛ eſſet ſtipulatus vtriuſq; tempoꝛs dam
num vemiret. Iem nota hic ſcõᷣm. R.poſt wmus venchtionem an

te traditionem aut alter. i. emptoꝛ vel venditoꝛ: aut vterq;:aut neu

ter a poſſeſſoꝛe dmus rnioſe ſtipplanonẽ damni infecti extoꝛq̃t vbi
venditoꝛ tm̃ ſtipulatus eſt rem emptori tradet. actionem quoq; na
tam ex ſtipulauone damni infecn cedet:vt S.de contraben.empti.
quod ſepe.S.j.⁊.S.ſi res.per qnam acunonem emptoꝛ damnum an⸗

te tradinonem rei poſteaq; conuingens conſequitur:vt ibi.ſed ſi v⸗

diioꝛ ⁊c.vbi vo emptoꝛ tm ſtipnlatus eſt ve eo ſolo domno: qð poſt
tradinonem contigerit cautum habebit: vt in pꝛin. S.ſiue te eo tm:

ſiue ſimpliciter ſit ſtipulatꝰ.ſecus ſi expᷣſſe pꝛo vtroq;:vt plene mo⸗

do dixi ibi:ſed mihil ⁊c. Di vo vterq; ſtipulationem interpoſuit:
ſtipu.venditoꝛis ad pꝛecedens tempus emptons ad conſeqns poſt
tracin onem poꝛugitur: vt ibi: quod eſſet iniquiſſimuʒ ac.ſ̊ vendi⸗
toꝛ cedet empioꝛiꝓ pꝛimo tempoꝛe:vt modo dixi ꝑ.l.S.de ↄtrahen.
empi.ꝙ ſepe.S.ſi res. Si vo neuter ſtipulatur:emptoꝛ m damno
verſatur:niſi venditoꝛ ſtipulari pouut ⁊ non fecit.nam huiꝰculpe
●

p Alia actõ. ex

— — — — — — ——— f f f f— — — — — — — —

— —

— — —

— = — — —

= — —

ſin
e pend
Ao
ligdan
dinern

mn Nbet

mſüpals
ar.

un o er
negagens

Watur⸗
1 oN

ter enm
enphore:
tbone..
Nr unen
umndt
dan.

facit. S. ea. l. S. ei

nomine cõuenithr. vt ibi: venditoꝛem antem ꝛc.? 8. de acti. empti.
L tem nõ. ex hoc.S. in ſub⸗
ſidium banc cautõem inipom: vt ⁊ S. e. l.S. j. plene dixi. Ac.

l.venditoꝛ. ⁊ fac.j.ti.j.poſt venditõem.

b Sabmi. wmus. ruinoſa de qua cautum fuerat tunc.

cAcceperim. vt argu. S. ad. l. aquił. huic. S. j. . l. aut lex. . l. its

vul. in pꝛinci. et
lpu ELele . „ . DS „.
iure. ſed ar. ſtipulationez damm infecti inter⸗
onea une. l. poſitam. Sabi. ſententia vera
Roſſit. v ö. eſt ertimantis: vt ſi dum edificat᷑:
ti. pxi. Ac. intra diem ſtipulatõm compꝛeben
e Si vienas. ſum ſupꝛa parietem meum wmus
naʒ hec eſt pena Annpen . E1 ellcet poſt
noõ cauentis: vt ceciderit eũq; viciauerit: licet po
ſ. ne vis ſiat a vꝛem ſtipulatõnis paries decidat:
.l. fi. in pꝛin. ſec — iam me
contra buic.S. ö. poſſim agere. quia damnũ iam

e. qui bona. S. ſi

ov lncel ctus ſit: nec quicꝙ obſtaret quomi
po. ſi exacv a te nus etiaʒ anteꝙ decidat agi poſſit.
meimenn ſtm etſi ita concuſſus ſit paries: vt nul
e vola ratione refici poſſit. ideoq; depo
tibi: vt arg. C. nendus eſt: non ninoꝛis litem exi⸗
aei cum pe ſtimandazʒ eỹ ſi decidiſſer. Si vi
ſemnen. aut. c cinas edes habeamꝰa inuicem de⸗
ſequenter o ſideremus damm inlecti caueri:ni
ierre py ſan hil obſtabit quominus et ego in tu
dare panẽdo me arum edium poſſeſſionem mittar:
ere n bale tu in mearuzʒ. Si pupillus pꝛo⸗
cura.l. ſed be. X. hibuit ire in poſſeſſionẽ dammi in⸗
fi.x.l. ſequen. e fecti:placet in euʒ non iniuſte com

cums. Ac. petere: hanc in factum actionem.
Si pupil. Si mandato meo alius pꝛohi⸗
ae de dbuerit: in me hec actio competit.
mita. §. penuln. Mon ſolum autem eum punit
2. J.f. 7.l. ſej'n. pꝛetoꝛ qui in poſſeſſionẽ eſt:ſed eti
vſq; ad.S.fi. ⁊ ĩ⸗ i roſſid ſſus no f.
tellge e pupllo oam eum qui ponidere paſſus no fu
vli capace: non exrit:cũ alioquin ſi is qui iuſſu pꝛe⸗
⸗ tons ceperat poſſidere: 1 poſſic en⸗
7. j. ne vis fi. n. do vonumiũ capere: aut non admiſ
I.j.S. boc edieoc. sl
73. de rei vend5.
l. ꝙ infans. HMl “
gS Si mandato.in me:⁊ in illum ſimiliter: vt S.quod quiſq; iur̃.
l.nij. S. j.. I. de vi ⁊ vi arma.l.j. S. deieciſſe. a. S. quotiens. 7. C. ð
accuſa.l.non ideo.⁊.S.eo.ſi quis miſſuʒ.ij. H.vbi de hoc plene di
xi.Accur. floꝛeñ.

h. Mon ſolum. pnniu. actione in factum.

1 In poſſeſſionez eſſe. ex pꝛimo ecreto. als eſt in textu eſt. et tůc

ſupponit pꝛo wmino rei qui non admutu iuſſuʒ miui ex pumo de⸗
creio.ałs eſſe.⁊ eſt melioꝛp iuſſu muui.⁊ accipe paſſus non fuerit:
⁊ ſemper dic ex pmo decreto.
k Poſſidere. ex ſecundo vecreto. ccur. J
ICum alioquin. bene dico equũ eſſe dari in factũ.q; ⁊ alis quan
doq; dantur.⁊ hoc ſubijcit.
m SPoſſidere. er ſecundo vecreto.⁊ ſic non admiſſus cum receſſiſ
ſet ⁊ rediret.vel expulſus habet vnde vi:vt ſubijcit.⁊..de vi et vi
ar. l.j.S.deijciur.⁊.S.interdictum.ſed miſſus ex primo creto nõ
oſſidet. ⁊ ſic non habet vnde vi. vt.j.de acqui.poſſeſ.l.iij.S.hſ.et
at. S. eo. ptoꝛs. in pꝛn.
n CLapere. als acquirere. Accur.

o Utle.i. efficax. cum emim cimiiter ⁊ naturaliter niſſus ex ſecũ
do decreto poſſideat: debet habere directum: vi.j. vi et vi ar.l.j.

.

blic. S.item ſeruum. ⁊ eſt hic loco n.iuſſus iudicis ſiue ᷣm cecretuʒ

acceperim cum paries vicioſus fa

ublicianã. cu non erat wminus pꝛioꝛ poſſeſſoꝛ: vt S. xe pu-

en

vt 3. publi. l. ſed eti res. j. K. 1. 5. acqui. poſ. l. inſte.
q Sec ſi actone. ſcilicet pꝛimo dicto. a facit in hoc. j. e re udi.l. ſi

quis wlo. S. j. Acrur.

r erſet.quod eſſet ſi.alijs actõmibus ageret.
ſ Diꝓpcur atoꝛ. acuo compenu. cõtra.j.d v. obł.

ſus:aut reiectꝰ inde fuerit:vnile in⸗
terdictum vnde vi vel publicianã
actionem habere poteſt. Secd ſi

in factum actione egerit:his actio

mbus experiri non poteſt:cum pꝛe
toꝛ id agat ne damnuʒ patiatur a⸗

ctor:non vt in lucro verſek. Si

pꝛocuratoꝛ meus damni infecti ſti
pulatꝰ ſit:cauſa cognita mihi ex ea

ſtipulatione actio competit.

DOꝛuʒz qui bona fide abſunt:
ii ſtipulatone damni infecti
ius non corrumpitur:ſed reuerſis
cauẽdi ex bono et equo poteſtas da

tur:ſiue wmini ſint: ſiue aliqui in

eg re ius habeant: qualis eſt credi

toꝛ ⁊ fructuarius ⁊ ſuperficiarius.

SDiue echuz vicio ſiue operis:qo

vel in ecibo vel in loco vꝛbano:aut
ruſtico pꝛiuato publicoue fiat:dã⸗

ni aliqͥd futuri ſit:curat pᷣtoꝛ vt ti⸗
menti damnum caueatur.

Nter fructuarium ⁊ wminũ

ꝓpꝛietatis:ita damm infecti
cautio locũ hʒ:ſi fructuariꝰquideʒ

reſti. I. fi. sſo.
x Mon conꝛumpuur. cum effectu.

a Patur. penita reſtiturõe: vt S. e. ſi fimta. S. ſi foꝛ. 7. . ſi poſtea. et

ſtipu.iſta.S. alteri⸗
vbi dicitur nõ poſ⸗
ſe aliuʒ alij ſtipula
ri⁊ Rñ.hic non al
teri ſed ſibi ſtipula
ius eſt: exquo vtił
dat᷑ dño actio.ſᷣm
Aſd. ß tũc ob. qo
ꝑ liberam ꝑſonam
nõ poteſt ohligatõ
queri.vt. C. ꝑ q̃̊s

ꝑſo.no. acqui. l.j.
7. j. de V. ob. ſi la

ſtip. S. griſogonꝰ.
ibi. rñ. ꝑ uaʒ ac.
rñ. illud regula⸗

re hoc ſpãle in pꝛe

toꝛijs ſtip.vt hic.⁊
.J. c pto. ſti.l.in
oĩbus.et plene di⸗
xi inſti. de inutili.

ſtip. S. ei. . E. ad
exhiben. ſi res. vł

dic ᷣm. R.dat᷑ im

hi aciõ ex ſtip.pꝛo
curatons: ſi pcura

toꝛ i iudicio vł enu

am ext᷑ me tñ pᷣlen

ie ſtipulet᷑: vt S. ſi
quis cautio.l.płt.

7 de pcura. in cau⸗
ſe. S. fi. 1. J. Zö ver.

ob. ſi ꝓcuratori pᷣ⸗

ſenti. vel i ſubſidi⸗

um.qꝛ ipᷣm ꝓcura
torem ad cedenduũ

cõuenire non poſ⸗
ſum: vtpore abſen

teʒ. vt S. de inſtuo.
l. j. in fi. ⁊.l. ij. et ĩ
hoc verutur cauſe

RerR ey cognito: ſi habes
de ſoli vicõ caueri ſibi deſideret.xo

minꝰ vo ꝓpꝛietatis de oꝑis vicio ſi
qd fructuariꝰediſicet.naʒ de ruina
edium neuter ab altero cautioneʒ

hoc in lutera cauſa

cogn ua: vt quidaʒ

habent.

r e Hiꝛum w⸗
mino:ũ du

mruioſe.

moeo et aliud exigit
ſ. q;ᷓ ſit abſens ey neceſſaria cauſa vel ꝓbabili: vt no.S. in imeg.

ad idem S. ſi ex noxa. ca. aga. l. ij. S. fi. 2. de noxa. l.electio.S.li.
b Siue wmini ſint.ſ.illius rei in qua facta erat miſſto. : . n
c Ereditoꝛ. fac. S.e.qͥd e creditoꝛe.⁊.l.hoc ampli⸗ .§. pkt. 7. §. fi.

d Sie ediuʒz. puataꝝ de quibo repꝛomitut de vicio oꝑis et loci. J. l.

fluminũ. S. fi. ⁊ faciebãt hic ventrẽ. ſ.iſte wmꝰ. H. Ac.

eDHperis. in publico vel pꝛiuato facti.vel quia machina eſt impoſi

ta ſuꝑficiei ad ꝓpijcrendum.
fQuod.ſ.opus.Accur.

g. Ediba. edibo dico vel loco vꝛbão vjl ruſtico poſitis ꝛvt. J. e V. ſig.

I. vibana. vł ſub. iĩ loco vꝛbão.ſ.aluo:vt ĩ turri ⁊ ſiłi editicio.

ſinua.S. j. 2. J. l. flunnnũ.S. pł'ti.

ñ cu oſtinctõe intelli
edificio tm̃: vt S. e. ſi

i CEauear᷑ aliter a aliter: vt S. e. ptoꝛ. in pᷣn. ⁊. S. de ope.
K. 1 Mter. locñ hʒ ſi vicinas hñt edes: vt S. l. on. S.J. i
ICaueri. ſibi.nõ ua in ſuꝑficiario:vt S. e. dam. S ei qui⸗

m licio.ſ.poteſt petere ſibi caueri a fructuario
n Edificet.nõ.ꝙ non ꝓ edificio cauet ſp opere q

uod re nono facit.

b Publico. hoc eſt ʒ. s. ſi finita. S. ſi public. ſ̊ expõe vt ibi. Itez in
eo qð hic miſcet᷑ in publico ⁊ puato facta oꝑa t

ge vt altero ꝓ ſolo ⁊ edificio:⁊ altero ꝓ oꝑe ſiue

M

⸗ .
“ ðO W

? hic eſt caſus quem excepi.S.l.damni.S. j. Aceur. .
o Beſiderare poteſt. videtur contradicere pꝛincipio:ſed non eſt ve⸗

rum. quia ediuin aꝓppellano 1 opus a ſolũ ⁊ parietem conunet: vt. j.

ũæ vſucap.l.eum qui.pꝛo quo totali vni ab altero non cauetur:cuʒ ꝓ

pꝛietatem que minatur runam edibus viciuis. Accur.

dD Peeſtiuſſet.damno dato conuentus ex ſtipulatione damni imfe

cti.Accur.floꝛeñ. ⸗
e Edibusa. ſcilicet fructuarij.

co ꝙ luum eſt iam ſibi caueretur: vt hi.ſed vbi ſolũ tm: vel opus im

quod a iructnario
nr facit viciu;: ca⸗
uerur: vt Z. Item

nõ ꝙ in ſubſidinʒ tuariu⸗
rorpeng gel quia refectio ed uʒ ad ipſius onus
ni. F. j. Item dræ pertinet. propꝛ ictarius ideo qͥa vſi
; Gerazsd n tata ſtipulatio qua æ reſtituẽda re
ibi dicat neurum fructuarius cauet: ad hunc quoq;
ern cauere her caſuzʒ Hõ p .
1. dcl ſee. filiuffamilias inquilinus
intellige illam ᷣm eenen eeen ed
iſtam. Acc. ſit: videamus an damni infe
a G.n do eti nomine in poſſeſſione vicinarũ
erto wneranop mittendus ſit. queritur enim an fi
wmo Eutrucrua⸗ liuſfamilias non videatur damnñ
mam Ac.,. pati: ſi res peculiares ſint: ⁊ an pa
4 Perner. ve⸗ ter poſſit ſtipulari ſi quid ei den⸗
mur hie ꝙ magis i· m fiat. ⁊ placet vtrunq; eoꝝ in poſ
ſns ſpectenterne⸗ ſeſſionem mitti:miſi ſic filius cõdn
it Sgar S rerat vt eius periculo edes eſſ ent
2.1. hacten⸗. er. l. kunc enim quia ſolus tenetur ex lo
2.I. hacten?. et.l. nins N i deu⸗ —
cum fructuarino. (ato: recte dicetur ipſuʒ mittendũ
e e nn mo. ſ poſſeſſiõz: niſi ei caueat. i Bẽ.
vei ali: vt dins. oppꝛietarius e damno in⸗
vemm Jſ. fecto repromiſiſſet: vel forte
vonnlare it e aliqund pꝛeſtitiff etz aut contra fru⸗
rnia fruernari. ctuariꝰ aliquid preſtiterit: iniquũ

¶ Ulſitata.ſe v⸗

ſurum et fruituru

arbitrio boni viri
2 ninito vſufru. re
ſtuutux: vt S, vſu⸗

ceſiderare poteſt: fructuarius iõo

eſt alterum ſine damno vti edibus
aut edes habere:etſi obtulerit ali⸗

ſEcdes. ſcilicet pꝛopꝛietarij. Accur. ſio.

quid pꝛopꝛietarius non eſt fructu⸗

arius ſi edes ceciderint:wnec pꝛe⸗

ſtetur ei damnum: vt quod habe⸗

eo vo quem wminuʒ dicerem eſſe:

pure repꝛomitti conſtitit non ebe
re me impetrare:ſed vebere me eli

g DObtulerit.
i.ſoluit conuen⸗

tus ex cautioe.

h Cöoͤſferre. cõ

ario permittendum vti: niſi contu krnr ergo am⸗
lerit: idemq; fructuario preſtand—rn one proprietatis
eſt: vt pꝛopꝛietarius cogatur ei co⸗ er viuſrire vrer
ferre. ergo ⁊ ſoluʒ retinebit fructu in ex duobus. F.

1Retinebu. lo

X AE co pignoris.ſed
ret vicinus miſſus in poſſeſſioneʒ: eerie immo vide
IAf. pir . RW n tur ius dominij
id fructuarius habeat qui id dam æurims vommni
num vicino ſarcit. eadem erunt er vr z. e.l. ms.
go ſi minimum damnum vetur. in ſ que eñ con
Plaucius:ſi ab eo quem vminũ ſtenndo wetere.
eſſe negarẽ velleʒ ſub hac exceptio bic 3 bamno vi⸗
en . — aR cit. Itez nüqui
ne ſi wminus non eſt ſatiſdari: ab ae die dorep⸗

pꝛietarius ꝓ ⸗
relicio:? Rn.ſic.
vt S. eo. pꝛetoꝛ.

S. fi. ⁊.l. hoc am

fru. quẽad. ca. ...
CLaſuʒ.ſ.vt reficiat. Accur.

u ſ J filiuſfa. inquilinꝰ. quia alienam wmuʒ cõduxit ſuꝑ qua et

trebo in ea poſins vicina wmus rninam minaet.
x Querit᷑ em. a iudice. qꝛ iudex hoc inquinit an filius ac. nõ ex ver

bis edicn: vt S, e.qii bona.S.qum domm. L
s Peculiares, hic diſtinguendũ eſt ad quod peculium res iſte reſpi⸗
ciant. nam ſi ad caſtrenſe vel quaſi ſolus filius ſtipulatur cuʒ in eis
vi pater ſam.cenſeat᷑: vt S. ad mace.l.ij.⁊. I. x furt.ſi quis vx.S. an
autem.in aduenticio vierq; poteſt. pater qꝛ eius.ſ.patris intereit ra⸗

tione vſufru. filij rõne ꝓpꝛietatis. Yẽ in ꝓfectitio vterq;. qꝛ ⁊ ſilij int⸗
eſt nõ ſolũ patris:vt S.de mino.l.iij.S.ſj vtrũ.in fi. S. ⁊ ſic hic intel⸗

uge in aduentino ꝓfectino.

b Utrunq;. ilium ⁊ patrem. quia vtriuſq; intereſt: vt dixi. ⁊ ſic cbe⸗

ſequere vſq; ad ſinem. vñ ꝙ ſubijcit vt eius periculo ac. expone.ſ.ſi⸗
lij im vel patis tm.paciſci enim poteſt filius:ne ⸗ patre ſuo petat et

ſic foꝛie pactus eſt ne pater teneatur et conducto:lcet fuerit negligens
in non petendo caueri. JItem 2 pac ſci poteſt filius ne a ſe petatur tm
vi S. æ pac. l. ſi tibi. x. S. f. 7.l. acquirent. a. l. et heredi. in pꝛin. er q

ſubijctt quia ſolne ⁊c.ſcilicet filus: vel ſoluns pater ille ſoð in poſſeſ⸗
ſione mutetur ſi ei non caueatur: ſiue ſit fil us ſiue pater qui tenea-

tur ex conducto: vt hic.et.j.quibus ex cau.in poſ. ea. ſi fuij. Alij vx

K.aluer exponunt hoc. ⁊ dicunt vtrunq;.ſ.patrem ſiue nliuz 7 lo
catoꝛem. nam duos pꝛunos pꝛo vno pono. 1 qo ſuhijcit eius periculo

ſ.ſfilij vel patris: non locatoꝛis.quia tunc quando non eſſei periculũ

locatonꝛs:ſolus filius ſiue pater:non autem locatoꝛ mittuur in poĩ. ſi
non caueatur.⁊ ſ̃m hoc ſolus non excludit patrem:ied locatoꝛem:cũ

pumo imellectu quod teneatur ex conducto ſi fuit negligens in ſtipu

lando. ſac. S. e: damm. S. emptoꝛ. Item ad vtrunq; fac. . vt lega. no.

Ipopiietanno.repꝛomiſiſſet. popter tcmum mn qua hab

gere a quo velim mihi caueri. plius. licz qin
1 *¼ u A pianꝰ contra: vt argu.
m a,n,, enn Z. po. ſoc. I. enz
Nſtipulatõne damni infecti duobus. S. ilem
que edium nomine interpo-⸗ Kñ. AK.
nitur: niſi inſolidum fuerit cauli x Agiſſus in
mittet᷑ in poſſeſſioneʒ. poſſeſſi. haberer
Dem. autem poſſeſ. ex
„ . prmo wcreto 7
Luminuʒ publicoꝝ ↄmunis poſtmodu ex ſe
cundo vecreio:=
boc nennne cauẽ
te: hic vo habeat

frnctuarius: ſellicet nudam ſine plenam pꝛopnetatem er primo: et
poſtmodum ex ſecundo vecreto: ii ipſe ſolus cauit et ꝓpnetanus ei
non conſert: vt hic.⁊ S.e.ꝙᷓuis.ininin.

I Eagem erumt. q. di. pdicta ſunt vera quando magnũ fuit dam
num. ſed idem ſi paruum pꝛo quo ſt conterendum. ſic inſti. de rex

dim. §. galunarum. ed arg. contra. S. de wio. l. ſi oleum. §. fi. et. l.
ſequẽ. ⁊ in uteg. reiti. Lſcio. ꝓtem facit. naʒ ſi de mille fabe mo⸗

gujs cum ſurripis vnum: samnum eſt ſcilicʒ ſeuius. quia vnam fa
baʒ ſurripis: n⸗
parum leuius iſto. Acchr.
m Plaucius. ſ. R. ea que ſequũtur.

n Repꝛomitti. repete vellem 2 ſimul vtrũq; fieri. ſed ab vno pu⸗ L

re repꝛomitn: ab alio pure ſanſdari petere poſſum: vt S. eo. ꝙᷓuis.
Jiem od id quod dicu non poſſe peti ſub except.ſatiſdari eſt cõtra.

T. eo.l.qui vias.S.j.⁊ S.eo.pꝛetoꝛ.circa pꝛin.ſed ibi ab vno:hic ꝗ “

diuerſis.

o Eligere. facit. C. de codicilł.l.fi. a. S. de tributoꝛia: ꝙ in her⸗

dem. S. eligere. ⁊.S. vt leg.no.ca.l.iij.

p i i ſtipulatõne. in ſolidum. quia diniſionem hec res non re

cipu. R. vt ⁊ argu.j. iudh. ſol.l. ex clauſula.

q In poſſeſſionem. totarum edium cum vnus eſt wminus 7 to

ta minatur ruinam: vt hic. ⁊ S. eoð.ſi ſinua. S. ex hoc ehicto.ſi an-

tem plures ſint mimm: fit miſſio in partem non cauentis: vt g. cõ⸗

mum diui. ſi qins putans. S. ſi damni. 2 æ nego. geſ. ſi cmunes.

*

7 S. eo. pꝛeioꝝns. S. j. 2. I. e. l. plures. in fi. ⁊ S. vt in poſ.le.l.is cui.
S.ex duobus. que ſunt contra. Mccur.

r f Zuminum. vſus,. non popꝛietas miſi lutoꝛum maris. nam

an facmnus ſcʒ eſt leuius mihi facto. ſ. quia ſurripis

— — — — —

— — —

— = –☛ = = f dfd —

— — ——
= = = —

=☛ = = =

☚ T — ==

. —

ert.
nner⸗
toe.
re.c
Nam
nmand
nuane
ree
an.
,

bil
ne.ſec
e
Mmnni
mulre
Rcon
uhn
N
n
ZMüu
reſig
5 9 a,
ſi. ſe.
netor.
M
enc
Nag.
lela
ſun

Gn
N
Npo
Em!
Cerſ
m::
necani
dbabear
rmo:et
mosei

Urdm
NRe
al.
N
an

ums

bf
s
dünt.
oebe

guben
eN

iuttn
uc
3,0
munes⸗

is .

mno M

flumina ſunt publica. vt inſti. de reꝑ di. S. flumina. reꝑx em̃ q̃dam

ſunt ↄmunes qdaʒ publice ⁊c̃. vt inſti.de reꝝ di. S.j.⁊.S. de reꝑ di.

l.ij.iij.⁊.uiij. vbi plene dixi. ’ H
ſ Lutoꝝ.ſꝑ repete cõis eſt vſus.⁊ dic littoꝝ flumims.naʒ ⁊ de lit
toꝛe maris non eſt dubium.qꝛ etiam Geias eſt cõis.
tIn his. ſ. pu⸗

Plieis cris. 7
q dicit publice. „. . .
Apone. publica eſt vſus:ſicuti viarum publicaruʒ
are Pr littoꝛum: in his igitur publice li
br. ene qd mlo cet cuilibet edificare ⁊ vſtruere:

co publico. l.ij.

Seha behzen dũtamen hoc ſine incommodo cu/
ſiqs a pᷣncipe.

iuſꝙᷓ fiat: ꝓpter quod operis dum

i ncrwind taxat nomine cum ſatiſdatione ca
eaun ee uetur: xe vicio loci nibil cauetur.
eſt publicum. iſe hoc eſt operis quod quis facit. cete
m̃ im viet. ſi boee rum ſi ex loci vicio damnum tune
eeo ien er atur. minime dicendum eſt dammi
er im aumumii infecti ſtgutat nce or nono⸗
J. de acd. rer poxter e. qs enim dubitat neminèe
n er eſſe a quo ſtipuletur: ⁊ cum nemi⸗
blice id eſt ad uu ne nibil faciente locus ipſe publicꝰ
bucam welit ꝛe· damnum inferat ſui natura. ad ea
cogeret emolii igitur opera ſtipulatio pertinet: q⸗
eipamiea cunq; priuatim fiat. quid ergo ſrĩ
ne q in flu. vu⸗ publico opus fiat: xæ vicio eius qͥd
blico. ⁊ bis ſin faciemꝰ: ⁊ plane vel pꝛinceps ade⸗
lia accurſins. undus ẽ: vellſi in pꝛouincia fiat pꝛe
v Beſtruere. ſes pꝛouincie. ſed quod dictum eſt
q nocet. R. operis vicio ſic accipiendum ẽ:

x Pꝛopter qo.
qꝛ cõis eſt vſus
nõ cauet de vicio
ſoli. ⁊ qꝛ ſine in⸗/
cõmodo dʒ facẽ.
cauet de opis vi⸗
cio. ⁊ ſiec ꝓpiĩ hee
duo ð vicio opis
tm̃ cauet. a h di⸗
cit ꝓpt᷑ qð.i. ꝓptꝛ
vtrunq;.accurſius florentinus legum ⁊coctoꝛ.
a MHperis.hoc non ad ꝓxi.ſed ad ſuperius refertur.accurſins flo
rent inus legum dvoctoꝛ. ”ðòM!
b Stipuletur. id eſt ſtipulari poſſit ille qui damnum veretur. ac
curſius floꝛentiuus.. .
c Memine. abũdat vna negacio ſic..de acqͥ.poſ. qͥ pignons.⁊ in
aut.ce his qͥ ingre.ad ap.S.ſi vo neuter.a..de v.ob.l.j.S.ſiqs ita.
⁊ in aut.de here.⁊ fal.S.inoꝛdinstum.⁊.C.de ᷣuis fug.l.j.ſ̊ ar.
j. de v. ſig. l. duobi.accurſnuis.
d. Igit. ſuppletiue lege. vel etiam illatiue ita ſatiſdatio interpo⸗
nit᷑ ex hoc edicto. ̊ ꝑ iudicem: ̊ cum iudex iuſſit opus fieri non eſt
quem interponat᷑ ⁊ hoc eſt ad ea igi᷑ oꝑa que puatim non que
publice.aʒo.accurſius.
eSppulatio.ꝑ.ſoli ⁊ edificij ꝓut legis igi᷑ illatiue.vel lege ſup⸗
etiue vt dixi. acceurſuus. QOJYJ”ƷM
Se vicio.eius.ſ.ſoli.accurſius.
g Pꝛouincie. vt id fier ꝓhibeat vel tolli iubeat. cum etiam ſi id in
his locis fiat qð alicui noceat de loco publico ſit interdictum ꝓpoſi⸗
tum.vi.j.ne qͥd in loco publico.l.j.⁊.ij.⁊.S.ti.j.l.j.S.j.⁊ facit.gꝭõ.
e. ſi ſinta.S.ſi publicus.ſ̊ ꝗ in ea.l.ſiue autẽ.ſj illud e vicio oꝑis
accipe qð dʒ ſatiſdari.accurſus.
h. Nico. eſſe cauendum. R. accurſrius.
1Si ponamus.damnum nimeri vel dari. R. accurſius.
k Contingat. q;ꝛ retrodatum videt᷑. vt.Sꝗ.e.damm.S.ſabi.a ar. J.
ĩe liberali cauſa.l.ſi.ij. R.
1 Saant bonen u edes vicinas.
m Adijcit. in hac ſti.que p vicio oꝑis interponit᷑. ⁊ facit ſupᷣ.ti.
i.l.non ſolum. S.fi, accurſius. is merbomk. ? faclt ſwi, i⸗

etiam ſi pꝛoponas non tm̃; tempo⸗
re quo opus fit:ſed etiam ſi poſtea
contingat. quid enim ſi ideo quia
male edificatum erat: coꝛruitt.
Aldijcitur in hac ſtipulatione 2

num quod extrinſecus contingat.

W
ℳ — 4
N HeO /

n Sominium.nota ſucceſſoꝛis aſpellatione etiani in rem ſucceſſoꝛ
intelligit. vt.S. de m̃iur.l.etiaʒ ſi in rem. vt.j.quoꝝ legatoꝝ.l.j.S.
illud.ſed ar. 5. S. eden. qᷓdaz. S. is autem. a. S. vſufru. quẽad. ca. I.
omnes.S.fi.Sed nunqᷣd ſi hi ſucceſſoꝛes ediſicanerint. ⁊ vicio illius
operis damnum ſut ulatum tenebunt᷑? H, quidam ꝙ ſic.vt ar. S.ti.j
D .l. ſi. ⁊ ſic ᷣm eos
ambulat actio ⁊
obligatio de vnd ĩ

heredum nomen vel ſucceſſoꝛuauam ahbium. vt æ p eis.
S.ð vſufr.l.adhuc

