o Percuſſit.efficaciter.accur.

p Aecmone. pꝛetoꝛia. id eſt non coꝛnelia. vt ſupꝛa.e.l. lex coꝛneł.in
pꝛineipio. 7. F. inter.
q An pꝛetoꝛ. conmcium. differt inter connicium 2 nudum dictuʒ

cauſa infaman⸗
di. vi infra.S. ex
pis ⁊ vſq; illuc
expoſitio hoꝛuʒ
verboꝛum ⁊c.

r. Conuicinm
ie abſente. ſit er

go wlus abſen⸗

ti. ſic et abſens
wlum ſacere po
teſt. vt ſupꝛa vi
bono. ra.l. pᷣtoꝛ
S. hoc gureʒ edi⸗
cto. at.

ſ Dpoꝛtere. eẽ
conuicium.

Neciſſe conui
cmm. vt et ſup̃
e. non ſolum in
puncipio. 7. J. e.
l. S. abduxiſſe.
ſup de ſeruo coꝛ⸗

rup. l. j. S. pſua⸗

gere. ⁊ de vi 1 vi
ar. l.j.S. viecil⸗
ſe. ⁊ &&e mino.l.
in caule. S. ĩ ſũ⸗
ma. ⁊ intra.e. ̊
ſi vnus. S. ſi ſer
uus meus. ac.

u CEui adieciũ

eſt.in edicto pꝛe

pꝛetoꝛ.

x Executõ.a⸗
liud ĩ famoſo li⸗
bello. vt ſup̃.eo.
quod ſenatus. ⁊?

ſacit inſti. de leg.
§S. tntoꝛ. et. J. e.

euʒ. S. ſi inuria
arg. contra i⸗
ſtitu. de re. di. S⸗
boc amplius.

y Si curaue⸗

rit. non ienebit

non ſuſneit con⸗
ſilium vel cona⸗
ius ſi velicm nõ
babeat effectum

eum agi poſſe. Siquis pulſatus
quidem non eſt: verum manus ad

uerſus eum leuate:et ſepe terꝛitus

eſt quaſi vapulaturus: non tamen

percuſſit: vtili iniuriarum actione
tenerur. Ait pꝛetoꝛ qui aduer⸗

ſus bonos moꝛes conuicium cui fe
aſſſe:cuiuſue opera quid factum eſ

ſe dicetur:quo aduerſus bonos mo

res conuicium fieret:in eum iudici
um dabo. Conuicium auteʒ in⸗
iuriam eſſe labeo ait: conuiciuʒ au

tem dicitur vela concitatione vel

a conuentu:hoc eſt a collatione vo

cum:cum emm in vnum qplures
voces conſeruntur: conuicium ap⸗

peilatur quaſi conuocium ẽ. Sʒ
quod adijcitur a pꝛetoꝛe aduerſus
bonos moꝛes:oſtendit non omneʒ
in vnum collatam vociferationem
pꝛetoꝛem notare:ſed eam que bo⸗
nis moꝛibus impꝛobatuꝛ:queq; ad
infamiam vel ad iniuriam vel ad
inuidiam alicuius ſpectaret. Ideʒ
ait aduerſus bonos moꝛes ſic acci⸗
piendum:non vtiq; eius qui fecit:
ſed generaliter accipiendum aduer

ſus bonos moꝛes huius ciuitatis.

Connicium autem non tm̃ pꝛe⸗
ſenti:veruʒ abſenti quoq; fieri poſ
ſe labeo ſcribit: pꝛoinde ſiquis ad
wmum tuam venerit te abſente:

conuicium factum eſſe dicitur:ides

et ſi ad ſiationem vel tabernã ven
tum ſit pꝛobari opoꝛtere. Fecilſ⸗

ſe conuiciuʒ non tm is videtur qui
vociferatus eſt: veruʒ is quoq; qui

concitauit ad vociferationeʒ alios

vel qui ſubmiſit vt vociferaretur.

Lui non ſine cauſa adiectuʒ eſt
nam ii incerte perſone conuicium

fiat:nulla executio eſt. Si cura⸗

vt a ſupꝛa quod quiſq; iur.l.j.S. fi.⁊ ſupꝛa de furtis.ſiquis vxo/
ri.S.ſiquis de manu.a.S.neq; verbo.⁊ de operis li. l.ſicut. ⁊ de ver
bo. ſig. ſepe. §. fi. .l. fuginuus. ſupꝛa de his qui no. infa.l. qui au
tem. et ſupꝛa que in frau. cre. ait pꝛetor. S. ua emuʒ. ſed arg. ↄtra
ſupꝛa ve nego.ge.ſed an vitro.S.is autem.⁊ c contra. iuch. tu. l.
iij. S. ſufficir. æ infra ti. j. l. j.
3 Siquis aſtro. nõ põt. qꝛ nõ wolo ſ̊ ſue artis cauſa fecit.aʒo.
7 Konſtitunones, vltoꝛe gladio pumendos. vi et, ., e mathe/

mati.l.nemo hahet.

2 Imuriarum. ex connicio. immo ex bono a equo. vꝛ fupra. e. non

ſolum.S.j.xontra.ſed ſol.vt ibi.

a Heredi. vt et ſupꝛa.e.l.miuriarum in prin.

b Siquis virgines. id eſt eas que erant virgines.

uerit quis conuicium alicui fieri:

non tamen factum ſit:non tenebit᷑.

Ex his apparet non omne ma⸗
ledictum conuicium eſſe: ſed illud

ſolum quod cum vociferatione di⸗
ctum eſt:et ſiue vnus ſiue plures di
xerit.et quod in cetu dictuʒ eſt:qð

autem non in cetu nec vociferatio⸗

ne dicitur:conuicium non pꝛoprie
dicitur: ſed infamandi cauſa diciũ
eſt. Siquis aſtrologus vel quiꝛ

aliquã illicitam diuinationem pol
licetur: conſultus aliquem furem
dixiſſet qui non erat: imuriarum
cum eo agi non poteſt:ſed conſtitu
tiones eum tenent. Jmuriaruʒz
actio que ex conuicio naſcitur ĩ he⸗
redes non eſt reddenda ſed nec he⸗
redi. Siq̃s virgines appellaſſz

ſi tamẽ ancillari veſte veſtitas mi⸗

nus peccare videtur:multo minus

ſi meretricia veſte femine non ma⸗
trumfamit.veſtite fuiſſent.ſi igi⸗

tur non matronali habitu femina

fuerit:et quis eam appellauerit vł

ei comitem abduxerit: iniuriarum

non tenetur. Comitem accipe⸗
re debemus eum qui comitetur et
ſequatur:et vt ait labeo ſiue libe⸗

rum ſiue ſeruum ſiue maſculum ſi⸗
ue feminam: et ita comitem labeo

diffimt qui frequentandi cuiuſqʒ

cauſa vt ſequeretur œ tinatus in

publico pꝛiuatoq; abductus fuerit
inter comites vtiq; et pedagogi e⸗

runt. Abduxiſſe videtur: vt la⸗
beo ait non qui abducere comitem
ceperit:ſed qui perfecerit:vt comes

cum ea non eſſet. abduxiſſe antem

non tm̃ is videt qui ꝑ vim abdu⸗
xit:verũ is quoq; qui ꝑſuaſit comi-
ti: vt eam veſererer. Tenet hoc

h Comitem. ſcilicet virginis.

i Yeminam. ſcilicet comitem accipere debemus.

c Aſpellaſſet. id
eſt earum pudicici⸗
am blando ſermo⸗
ne attentaſſet.vt.⸗
e. S. appeilare, ac.

d Ainus. ideſt

nullo modo.io.vł

minꝰ ꝙᷓ ſi libeꝛ id fe

ciſſet. R. pꝛo q̃ fuᷣ

quod ſubijcit.mul⸗
to minus. ſed non
placet cum non ſit

ſeruus.

e Abdulio minus

id eſt nullo modo.
lo.ſic ⁊ ſupꝛa loca⸗

ti ſiquis ignoꝛãs.

f Appellauẽit. i.
blando ſermone ea
rum pndiciciaʒ at⸗
tentauit. az0.

. Mon tenetur.
nullo modo. ⁊ hoc

tercio caſu ᷣm i0.

K DPedagogi. i. magiſtri qui pede ad pedem ſequuntur. az.
IAbduxiſie. per eceru.ſic ſupꝛa quod quiſq; inr.l in . ne quis

eum qui in ius voc.l.ſi per. S. j.

m Per ſuaſit.ſic et ſupꝛa cæ ſeruo coꝛrup.l.j.S.perſuadere.⸗ ſupꝛa.

e. S. feciſſe. accurſius.

n Tenetur. quẽ eoꝝ ſcilicʒ comuu.a ſic imuria facta comui videk

1 .*

fien ſocio itineris.et facit ſupꝛa.e.ſed et eſt queſti.S.ſinali.⁊.l.j·.
o Qui turpibus. tacitus. hic melius aperit ꝙᷓ alłs qͥd ſit affectare.
p Mullam. ſcilicet magnam. accurſius. — .
q Abeminiſſe. colludendi vel ſolatiandi. vt faciũt milutes euiãdo
V¶— Officij. vt dematoꝛes pꝛecedentes.

Sponſum. qᷓ⸗

cũq;.an ergo ð ad

ulterio accuſet? re⸗
ſpon. vt dices.j.de
adulterijs ſi vxoꝛ.
S.j. ⁊ fac̃ ſupꝛa.e.
l. j. S. fi.

Ait pꝛrtoꝛ. ſiat
manibo ſcilicet ſcri
bendo vel pingen⸗
do vel ſculpendo.
aʒo. ſed ſi aliter di⸗
cas videtur cautu
per ſuperiꝰ edictuʒ
S. e. l. S. ait pꝛetoꝛ.
qm. verum ad hãc
expoſitionem vide
tur otra. J. S. ꝓxi.
7. S. gener alit. vn⸗

de poſſet dici gene

raliter hoc intelli⸗
gi. accur.

u Hoc edicium.
ſupuacuum pꝛima
fronte.

x Ex generali
clauſula.i. ex gene
rali edicto. ſed que
ro ex quo.mſͥ nul
lum aliud pꝛopoſi⸗
tum eſt. mſi id qdð
eſt. S. e. l. S. ait pꝛe
toꝛ qui. ex illo au⸗
tem conſtat ;̊ non
agi. ſed reſpondeo
vetus fuit edictuʒ
quod non habemꝰ
e quo fit mentõ.S
e.pꝛetoꝛ edixit. vel
ſi mtelligas ſupe⸗
rioꝛem.S.generali⸗
ter planum eſt qoᷣ
hic dicit.

y Motabiliter. i.

generaliter ⁊ regu
lariter.⁊ generali⸗
bus verbis dicun⸗
tur. nam talia no/
tabiliter notanda
ſunt. vel dic nota.
id eſt que fiunt ad
notam 1 infamaʒ
alicuis vel notat
id eſt mandet. ac.

3 Motentnr. id ẽ
ſpecialibus verbis
notentur ad vindi
ctam imponendã.

4 Meglecta. a pꝛeroꝛe. ſic a. . nau. cau. ſta. l. a ideo. S. j. 2 de pnbl.

fiat.

edicto nõ tantũ qͥ comitẽ abduxit:
verum eriam ſiquem eoꝛum appel

lauiſſet adſectatuſue eſt. appellare

eſt blanda oꝛatione alterius pudi⸗
ticiam attentare:hoc emm non eſt
conuicium facere: ſed aduerſus bo
nos moꝛes attentare. Qui tur⸗
pibus verbis vtitur: non temptat

pudiciciam ſed iniuriaꝛum tenetuꝛ

aliud eſt attentare aliud adſectari
appellat enim qui ſermone pudici⸗
ciam attentat:adſectatur qui taci⸗
tus frequenter aſſequitur. afſidua
etenim frequentia quaſi pꝛebet nõ
nullam infamiam. Memmniſſe
gutem opoꝛtebit non omnem qui
adſectatus eſt:nec omnem qui ap⸗
pellauerit:hoc edicto cõuemiri poſ⸗
ſe:neq; enim ſiquis colludendi: ſi⸗
quis officij honeſte faciendi gratia

id fecerit: ſtatim in edictum inci⸗

qit:ſed qui contra bonos moꝛes id
facit. Sponſum quoq; ad iniu⸗
riarum actionem admittendũ pu⸗

to:etenim ſpectat ad contumeliam

eius iniuria quecunq; ſponſe eius
Au ptoꝛ:ne quid infaman
d eius fiat cauſa: ſiquis aduerſus
ea fecerit:pꝛout queq; res erit:am
maduertam. Hoc edictum ſuꝑ⸗
uacuum eſſe labeo ait:quippe cum
ex generali clauſula imiuriaꝛum a⸗
gere poſſumus:ſed videtur ⁊ ipi la

beom: ⁊ ita ſe habet per pꝛetoꝛem

eandem cauſam ſecutum voluiſſe
et ſpecialiter e ea re loqui:ea emiʒ
que notabiliter fiunt:niſi ſpeciali⸗

ter notentur: videntur quaſi negle
cta. Beneraliter autem vetuit

pꝛetoꝛ ad infamiam alicuius quid
fieri:pꝛoinde quodcunq; quis fece
rit vel dixerit: vt aliquem infama⸗

l.j.S.publicanus.plus ̊ᷓ quod ſpecialiter ſit: vel dici᷑ valet. vt ⁊. S.
e acquiren.her e.ſiquis mihi bona.S.ſ̊ virũ.⁊ de auro ⁊ ar.le.l.q̃ͥn⸗
tus. S. ſed qdð qͥntus. ⁊ in aut.e nupn. S. ſoluto.ibi vnð wnec. ⁊. C

de ſer. pig. dato. l. ij.

expꝛeſſa.aʒo.

e act.emp.quero.ar.contra.j. de regu.iur.l.

HBeneraliter fieri.generaliter ergo hic accipiendũ eſt.⁊ hoc ſi ubij
cit ꝓinde ⁊c.ſic.S.de le.pꝛeſtan.l.j.⁊ œ le.iij.l.ſi plures in fi.ti.
a ecerit.hoc ex verbis edicui.

b Dixarit. hoc ex ſententis. aʒo.
c Ad inuidiam.i. imuriam. ac.

d ec aũi.veſte.facit.j.e.veſtem.⁊ in aut.de i

E. de his qui no.infa.l.decreto.

e Carmen. ſacit. . e. lex coꝛ. in ſi. 7. l. ſe. 7.7. e. S. pꝛetoꝛ.

ret:erit actio iniuriarum.
autem fere ſunt que ad infamiam
alicuius fiunt:vtputa ſiquis ad in
uidiam alicuius veſte lugubri vti⸗
tur:aut ſqualida aut ſi barbam di
mittat:vel capillos ſubmittat:aut
ſi carmen conſcribat vel pꝛoponat
vel cantet aliquod quod pudoꝛem

alicuius ledat. Quod ait pꝛetoꝛ:

ſiquis aduerſus ea fecerit:pꝛout q̃⸗
qᷓ; res erit animaduertam: ſic intel
ligendum eſt:vt plenioꝛ eſſet pꝛeto
ris ammaduerſio:id eſt quodcun⸗

q;; eum mouerit: vel in perſona eiꝰ

qui agit iniuriarum actione:vel e⸗
ius aduerſus quem agitur vel etiã

in re ipſa: id eſt in qualitate iniu⸗

rie non audiat euʒ qui agit. Si⸗
quis libello dato vel pꝛincipi vel
qlicui famam alienam inſectatus
fuerit: iniuriarum erit agendum.
pomponi. ait. Idem ait euʒ qui
euentuʒ ſententie velut laturus pe

cumam vendiderit: fuſtibus a pꝛe⸗

ſide ob hoc caſtigatus iniuriarum
damnatum videri:vtiq; autem ap
paret hunc imuriam ei feciſſe:cuiꝰ
ſententiam iactauit. Siquis bo
na alicuius vel rem vnam per iniu
riam occupauerit: iniuriarum acti
one tenetur. Item ſiquis pignꝰ
pꝛoſcripſerit: venditurus tanqꝙᷓ a
me acceperit:mfamandi mei cauſa
ſeruius ait iniuriarum agi poſſe.
Siquis non vebitoꝛem quaſi de

bitoꝛem appellauerit iniurie faci⸗

ende cauſa:iniuriaruʒ tenetur.
Pꝛetoꝛ ait:qui ſeruum alienum
aduerſus bonos moꝛes vᷣberaſſet:
eq; eo ſine iuſſu dñi qõeʒ habuiſſe
dicet᷑:in eũ iudiciũ dabo. Item
ſiquid aliud factũ eſſe dicet᷑: cauſa

ſOQuod au p/

toꝛ. vt ⁊. S. e.S.
ait pꝛetoꝛ. ne qd
Te. ge.

8 Monerit.

ne debeat audi⸗
re agentem.

b Quiagit.
vt quia talis eſt
cui facta ſui inin
ria. cui ſame dã

num non eſt in⸗

iuria. vt. C. vt
intra certũ tem

i Ael eius ad
uer. vt quia li⸗
bertus aduerſꝰ
patronus ꝓ le⸗

in iniuria. vt.Sö

e. pꝛetoꝛ. S. pꝛe⸗
terea. 7. S. pe.

Kk Re ipſa. ſta
tim ſe exponit.i.

in qualitate eti

am vt eſt cuʒ fit
ſeruo non atrox
vVt. J. e. S. ail pꝛe

Qut agit. ſci
licet actione in⸗
iuriarũ. vel agit
contra id qð p⸗
toꝛem mouer. E
tercio agit.i.ſa
cit iniuriam au⸗
dit tamen eum
qui actõneʒ po⸗
nu. vel agu. id ẽ
excipit dicẽdo ſe
non teneri. que

due vltume i idcG

reciduũt.⁊ alium

ſenſum dant ꝙᷓ dixerim exponendo.a facit vt ex qualuate agatur.
j.væ termino moto.l.ij.S. pena.⁊.S.cæ nego.geſ.l.pompo.in ne

go. a. v le.j. l.ſi ſeruus pluriũ in fi.⁊.S.e.pꝛetoꝛ edixit. · penal.

et. S. finali.

m Sigquis libello. infamatoꝛio. ⁊ ſic facit.S.eo.l.lex coꝛnelia.S.
fi. 2.l.ſe.ł dic ĩ ciuili.et᷑ ex cã vexandi.vi.S.e.iniu.S.ij.sc.

n Igem au en. aſſeſſoꝛem vel comntem. ac.

o Jactanu. abs vendidii. ⁊ ałs iudicauit. ⁊ ałs iactauit. puni
tur equali pena dans ⁊ accipiens. vt. C. de accuſa. qui explicandi

— —
=

Aer

Geig ſi

unn lie
SRNhn
iet M
uſſeß ſ
e ſ⸗

1eien faun
l as .
ir. W
a
N ſe.

N

. e.
N dorume⸗
e. holo⸗
umel et
ligs dn/
UMNleN;
1.C&
Uenme. b
nor. pr
UNheconr

=☛ D
—

=
—

—
=

=S⸗
S
—
+—2

=

mnd
main
Mlie
au
WN
batteddr

Ulniru

ſen aſi

Rem

umnſeerpo
uraltae
nNCc

. WNN

.
.

☛

Alal

ler uneor

ieri deleg

Gneric

4

Gten me

Gt mnurum

E
2 =

Mttongs,

vbi plene oixi.⁊ ar. in anten. de fanc.eptſ.S.ſiquis autem erit. 2.

re ommbo.⁊. C. de epiſ.⁊ cle.ſi ꝙᷓꝙᷓ in fi.⁊ facit.S.de ſuſpec.tu.l.
tutoꝛ. S. qui ad alimenta.
FSiquis bona. vnam ſacit vi bo.rapte. l.ij. S. vel caius.
q Siquis non debitoꝛẽ. vt et infra.l.ſi creduoꝛ.⁊.l.ſi iniurie.

r Peetoꝛ ait.
queſtionem. hoc

expone. vt infra
e. S. queſtionem
7,§. queſtioms.

1 Siquis. vt
wmino fa. ic eſt

ad eius ſugilla⸗
tionem. vt eum
cruciaret facta

eſt:ſic inſtun. de

excuſat. tuto.S.
item ſi propter

tMaxiĩe. hoc
ideo. qmia idem
dicetur. etiam ſi
als atrocit᷑ cru⸗
ciet eum. ⁊ ſic cõ
coꝛ. inſti. e. S. ſer
nus. 2.J. ſi com⸗
mum.

u BSentire. er⸗
go lpſemet agit:
⁊ hoc qmidã con
cedunt.et ꝓ eis
ſupꝛa bi bo. ra.
l. pꝛetoꝛ. S. pꝛ. ⁊
infra de ſepulc.
vio.l.iij.S. ſi ſer
uus. Sed quã⸗-

liber earum ex⸗

pone. vt ſno lo⸗
co dictum eſt. et
hic dicas wmi⸗
num non ſerunʒ
agere. vt. C. de

iudu. I. ſeruus.

licet ſentiat. vt
dicit inſpecto in
re naturali.vt.
S. d his qui ſin
iuris ſunt ł alie
m. l.ij.S. wvmĩo
rum. 7 facit. j.
e. S. interdũ.ac.

x Si cumm⸗
re dommij. nobi
lis pꝛeſumptio:
vt et ſupꝛa ꝓ ſo⸗
cio.l. marito.ni
ſi contra probe

cognita iudicium dabo. Siqͥs
ſic fecit iniuriam ſeruo:vt wmino
faceret videri vminum iniuriaꝛuʒ
ggere poſſe ſuo nomine: ſi vo non
ad ſugillationem womini id fecit:
ipſi ſeruo facta imuria inulta a pꝛe
toꝛe relinqui non lebuit: maxime
ſi verberibus vel queſtõnibus at⸗
ficeret:hoc emiʒ et ſeruium ſentire
palam eſt. Si communem quis
ſeruum verberauerit:vtiq; hac a⸗
ctione non tenebitur:cum iure w⸗
minij id fecerit: nec ſi fructuanius
id fecerit:wminus cum eo agit:vł
ſi pꝛopꝛietarius fecerit: fructuariꝰ
eum connuemet. Achijcitur ad-
uerſos bonos moꝛes verberauerit
vt non omms omnino qui verbe⸗
rauit:ſed quiaduerſus bonos mo⸗

res verberauit teneatur: ceterum
ſiquis coꝛrigendi amimo verbera⸗

uerit: aut ſiquis emendauerit non
tenetur. vnde querit labeo: ſi ma⸗
giſtratus municipalis ſeruum me⸗
um loꝛis ruperit: an poſſim cuʒ eo
experiri: q̃ſi aduerſus bonos mo⸗
res verberauerit:⁊ ait iudicem de.

bere inquirere:quid facientem in
eum ſeruum verberauit. nam et ſi

honoꝛeʒ oꝛnamentaq; peculialiter
attentantem ceciderit abſoluenduʒ
eum. Verberaſſe dicitur abuſi
ue:⁊ qui pugms ceciderit. Que
ſtionem intelligere ebemus ⁊ toꝛ⸗
menta et coꝛpoꝛis woloꝛem ad eru⸗
endam veritatem: nuda ergo inter
rogatio vel leuis terꝛitio non perti
net ad h̊ edictũ. Queſtionis ver
bo etiam ea quã malam manſionẽ
greci dicũt:contmebitur.cum igit᷑

mur. a in ar. contra ſupꝛa dæ ſeruo coꝛ.ſiquis ſeruum. ⁊ ad.l.aqui.
l. ſed ſi munem.

y Eum ↄuemret. repete negationẽ. ⁊ facit.j.e.l.S.ſi vſufru.
3 Adijcitur. n. S. ptoꝛ ait. qui eſt ſupra. e. I.
72 Ammo. in hoc facit. &. e emendatõne pꝛopin. de emendatio

ne ſeruoꝛum. 2. j. ad turpil?. l. j. S. calumatoꝛibo.

9 Abſolnendum. ſ. iudicem. c. J
a NQueſtionem. facit. . pꝛoxi. S. 2.S. ad ſyl.l. j. S. queſtionem. et
C. d iuramẽ. ca.l.j.in fi.⁊ de rei vendi. cum ſuper vernius.

b MQueſtionis. dicũt. vi ſi pomtur in carcerem. vt non comedat.
vnec dic at id e quo querit᷑.a facit ſupꝛa depoſi.l.ſi hbomnem.·

e Sed ⁊ ſi.modum tamen. faoit. C. æ emendstione ſerno. & eme

datione pꝛopin.⁊ ſupꝛa d ſerui.ſicni.a ſi upꝛa ſo
maruus. ⁊ ſupꝛa ve conch. ob cauſam.l. cum ſer

d Exceſſerit. ad iniuriam wmini.
e Pꝛetoꝛ. vt et ſupꝛa.e.l.S.pꝛetoꝛ ait qui.

per vim ⁊ toꝛmenta habita queſtõ
eſt:tũc queſtio intelligitur. Sʒ
⁊ ſi iuſſu wmini quis queſtionem
banc habeat modum tamen exceſ⸗
ſerit teneri eum tebere labeo ait.

DPeetoꝛ ait:ſiquid aliud factum

eſſe dicet᷑: cauſa cognita iudicium
dabo: ꝓinde ſiquidem verberatus
ſit ſeruus:vel toꝛmentis ve eo que⸗

ſtio habita eſt:ſine cauſe cognirõe

iudicium in eum competit:ſi vo a⸗
liam imiuriam paſſus ſit: nõ aliter
competit:ꝙᷓ ſi cauſa cognita:qꝛ pᷣ⸗
toꝛ non ex ommi cauſa iniuriarum
iudicium ſerui nomine permittit.
nam ſi leuiter percuſſus ſit: vel ma
ledictum ei leuiter:non dabit acti⸗
onem: at ſi infamatus ſit vel facto
aliquo vel carmine ſcripto: puto

cauſe cognitionem pꝛetoꝛis poꝛri⸗

gendam ⁊ ad ſerui qualitateʒ:ete⸗

mim multum intereſt: qualis ſer-

uus ſit bone frugi oꝛdinaꝛius diſpẽ
ſatoꝛ:an vo vulgaris vel mediaſti
nus:an qualis qualis:⁊ quid ſi cõ⸗

pecitus vel male notus:vel note ex

treme:habebit igitur pꝛetoꝛ ratio
nem tam iniurie que admiſſa dici⸗
tur:ꝙ perſone ſerui in quem admiſ
ſa dicitur: et ſic aut permittet aut
Tnegabit actionem.
iniuria ſeruo facta ad wminum re
dundat: interdum non. nam ſi pꝛo
libero ſe gerentem aut cum alteri
us potius qᷓ; meuʒ exiſtimabat:qͥs
ceciderit nõ ceſurus:eum ſi meum
ſciſſet nõ poſſe eũ quaſi iniuriã fece
rit ſic ↄueĩri mela ſcribit. Siqͥs

ſeruo vber ato iniuriaꝝ egerit:de⸗

inde poſtea dãni ĩiurie agat: labeo

co agi ifra.e.l.eum.S.ſina.in pꝛintipio.quonia

Interduʒ

ma.ſi eonſtante. S. ii

f Canſecog niti⸗

onem. vt et ſupia-

e.l. quod au pᷣtoꝛ⸗

g Bone frugi.
ſunt enim duerſe
qualitates in ſᷣins
vt ei ſupꝛa de vſu⸗
fruc.l.ſed ⁊ ſiquid
S.mancopioꝛum. ⁊=
xx eclil. edic. l. fi. F.
fi.⁊.l.j.in fi. cum

e offi. pꝛe.l. fi. ⁊ in
ſtit. e. S. pena in fi⸗

„ oe

bInterdum. n
ceſurus.cecidit nõ
ceſurus.

i Iniuriam fece⸗
rit. et conuenire⸗
tur a vummoꝓ in⸗
luria atroci facta

quaſi ſeruo. non q

ſi ſibi.al's eſſet coõ⸗

Irgqa ſupꝛa. eo. l. §.

ſiquis ſic fecit. nec
obſtat ei quod di⸗

m licet ibi non agat

pater vel maruus. agii tamen ea perſona que paſſa eſt mniuriam. ar
hic ſi non ageret dmmus.nemo alius poſſet agere.⁊ ſic miuria eſſet
inulta quod eſſe non vebet. Item arg. contra ſupꝛa væ ſerno coꝛrupt.

wli. F. j.

k. vonnuemri. ↄtra infra. e.lI. eum. S. ſi miuria. ſeo ibi alind in ßuis
aliud in liberis.vel plene ibi dices. Item ar.ↄtra. S. neg. geſ. item

ſi cum.⁊.S.de acquiren.here.is qi pu.in eo quod hic non inſpiciᷣ.
nec quod in opinione nec quod in vero eſt omnino.

Siquis ſeruo. iniur. ex eodem facto.

m Mon eandem rem. 1. eandem cauſam. quia iam interuemrẽt ꝗᷓ

v MKUd

dicuntur ſupꝛa de excepi.rei iudi.l.cum queritur.⁊.l.an eadem.

n Ad damnum. vt aquilia. “
o Altera. ad contumeliam. vt iniuriarum. ſed ſi pumo agit imur.

ciuiliter. poſtea non aget crimmaliter. vt. S. pꝛctoꝛ ech. S. j. item vicet
huic.l.contra ſupꝛa ar.fur.ce.l.ſi colonus.So.vt ibi.item conira.S

de act. ⁊ obli. qͥ ſer⸗
uũ in pꝛin. hec ᷣm
illam. item cõtra.
C. e. l. vminum.
ſed dico ibi loqui
in acti.l.qquih.et
ea dici eam con/
nnere damnuz. alij
dixerunt de actõne
iniuriarum. vt co/
tineat damnũ non
pꝛincipaliter vl ſe⸗
cundario ſicut ibi.
ſeo m eos non vi⸗
geo q̃re ſi egit vna
non vebeat repelli
ſi agit alia:nin di⸗
xerit hoc tũc eſſe:
cum nolint ratio/
nem damm habe⸗
ri in acti. iniuriaꝝ
Item ſacit ad. I.
iſtam ſupꝛa de pn⸗
uatis delic.l.ij.ſed
ar.contra ſupꝛa łe
acquiren heredi.l.
ulud dubꝛ.

v Si vſumfru⸗
ctum. magis. electi
ue ponit᷑ᷣ. ⁊ hoc eti
am. niſi in ↄtume⸗
liam fructuarij fa⸗
cta ſit.vt infra ꝓ/
xi. S. in fi.et ſupra
e vſufru.l.vſufr.
que ſunt contra ⁊
eſt ad hoc ſupꝛa ad
I. aquil. uem mela.
S. pe. 7. S. fi. 7. l. ſe.
⁊7.l.ſi wvminꝰ. 1 in
ſti. e. S. qð ſi vſuf.

gq In dtumeliaz.
vt ⁊ inſti. e. S. H ſi
libero. et facit ſup

ſcribit eandem rem non eſſe: quia

altera actio ad damnum pertinet
culpa datum: altera ad contumeli⸗
am. Si vſumfructum in ſeruo
habeam tuq; pꝛopꝛietateʒ:⁊ is ver
beratus ſit queſtione de eo habita.
iniuriaruʒ actio magis pꝛopꝛieta⸗
rio q; mihi competit:idemq; pꝛoba
tur etiaʒ:ſi ſeruum meum queʒ bo
na fide poſſidebam cecideris:dvmi

no emm magis competit iniuria⸗
rum actio.

Item ſi liberum ho
minem qui mihi bona fide ſeruie⸗
bat:quis cecideꝛt:diſtinguendum
eſt:vt ſi in meam contumeliaʒ pul
ſatus ſit:competit mihi iniunarũ
actio.idem ergo et in ſeruo alieno
bona fide mihi ſeruienti:vt totiẽs
admittamus iniuriarum actioneʒ

quotiens in meam contumeliã in⸗

ꝓxi. SF. 2. S. ſiquis

lic. ac.

rY Somino dabi⸗
mus. ſi leſus eſt in
eius ↄtumeliam.ſ.
atrox enam nõ vt
Differat a fruc.

iuria ei facta ſit.nam et ipſius qui

dem nomine ſerui wumino dabimꝰ
iniuriarum acnonem. Si autẽ
me tangat et pulſet: iniuriarũ mi⸗
hbi quoq; actio eſt:ergo et in fructu
ario idem diſtingui poteſt. Si

ſeruum plurium cecidero: compe⸗
tere imuriarum actionem ommbo

pluſqꝙᷓ manifeſtum eſt.
Aulus.
Ed non eſſe equum pꝛo ma⸗
ioꝛi paꝛte:qꝙ; pꝛo qua dvominꝰ
eſt damnationem fieri pedius ait:
et ideo officio iudicis poꝛtiones eſti
mande ſunt.

ſDSi autem. me. poſſeſſoꝛem.
t ſ EE&)˖T non eſſe equum. als equum a hec bona. a 's im quum
tunc pedius male pixit.a ideo coꝛriguur ſtaum.
n Damnatõnem. ⁊ ſic ſupꝛa e le.j.ſi ſeruus plurium in pꝛin. ⁊ de
ſtipu.ſeruo.l.pꝛoinde in prin.ſᷣ ↄtra inſti.e.S.ſi commum., vbi dicit
plus vmus imuriam eſtimari ꝙ; alterius. ſi nobilioꝛ vel dignioꝛ eſt.
ſo. hic coꝛrigi.vel hic ſunt eque nobiles ⁊ bom. vel illud cum ad ſu/

gillano nem wminoꝝ fit iniuria.hic non.ſed atrociter eſt ſeruus tra-

ciatus: vel verius hic non negat vnum plus pꝛo ſua wminum gere⸗
re ꝙᷓ alter.cum ſi totus eſſet nobilious peteret.xx.nunc petet.x.ſi ecõ

2

tra totus eſſet vilions wmim peteret.x.nunc petu. v.
x Poꝛtoönes. ał's petuõnes.ac.
gq ſ Eo ſi vnius.non competit.quia non fit imuria volenti. vt
ſupꝛa. e.l.j.S.vſq;.⁊ infra.S.pꝛoxi.a arg.ſupꝛa.ſo.ma.cum
mulier. 1. S. omodati. ſi vt certo. S. plane ſi ↄmo. ⁊ ad hoc.S. de ſermi.
ru.pꝛe. l.per fundũ.⁊ & le.ij.cũ pater.S.libertis.a.mã.l.ſi pꝛeceden⸗
5 te in fi.⁊. ope.no.nuũc.l.d pupillo.S.ſi plurium.⁊ quoꝛum legato⸗

*

*
*

um. I. j. S. ſi alter. ⁊ & ſepera.l.j.S.queſitum.a ad ſenatuſconſul

tum Gleanum.l. ſ.
b Sim
niſtrationem.,. L

u. pꝛocuratons. babentis generalem a liberam adm⸗

c eſſare.facit hic tutoꝛ ne pupillo queratur actio vt ⁊ ałs.vi

6. AYAYApianus.
Es ſi vnius permiſſu id fece
ro: ſiquidem ſolius eius eſſe

putaui:nulli competit iniuriarum

actio.plane ſi ſciuit eſſe plurium:
ei quidem qui permiſit iniuriaruʒ
actio non compenit:ceteris compe⸗
tit. Si iuſſu tutoꝝs aut pꝛocu⸗
ratoꝛis vel curatoꝛis queſtio habi
ta ſit:conſequens erit dicere ceſſa⸗
re iniuriarum actienem.
uus meꝰ opera tua vel querela tua
flagellis ceſus eſt a magiſtratu no

ſtro:mela putat dandam mibi in-
iuriarum actionem aduerſus tfe:

inꝙᷓ tum ob eam rem equum iudi⸗
ci videbitur:et ſi ſeruus vceſſerit:
wminuz eius agere poſſe labeo ait
quia ve damno quod per iniuriaʒ
factum eſt agitur:et ita trebatio
placuit. Quedam imurie a libe
ris homimbus facte leues et nul⸗
lius momenti eſſe videntur: tamẽ

eedem a ſeruis facte graues ſunt.

creſcit enim contumelia ex perſo⸗
na eius qui contumeliam felt.
Lum ſeruus iniuriaʒ fecit:ma⸗
leficium eum admittere palam eſt
igitur meriio ſicuti ex ceteris veli⸗
ctis:ita et ex hoc imiuriaruʒ noxa⸗
lis actio datur. Sed ⁊ in arbi⸗
trio wmini eſt: an velit eũ verbe⸗
randuʒ exhibere: vt ita ſatiſfiat ei
qui imuriã paſſus eſt. neq; em erit
neceſſe dño vtiq; eũ verberanduʒ
pſtare:ſ̊ dabit ei facultas pꝛeſtaꝛe

accuſa. l.non ideo.⁊. S. condi.ob canſam.l.pe. “L
g Quedam. videntur. 1 ua modice coercendu,.

Ser⸗

C. d adm. tu.
l.pupilloꝛũ.non
vt queſita pere⸗
at. vt. ſupᷣ. de ad

mimi. tu. lucius
in fi. .S.de fur.

tutoꝛ. que ſunt
gr. contra.et fa⸗
cit quod vi aut
clam. l. aut. S. ſi

miter.

d Seru que⸗
rela. ſcilicet fal⸗
ſa. ac.

e Inqtum fa
cit mſti. e. S. pa⸗
na. ac.

f Agere poſſe.
actione legis aq

lie. vt pꝛobat ſe⸗

quens luttera.qꝛ
⁊c.non autez in
actione mmiuria⸗
rum venit. dam

num. vt ſupꝛa.

item apud. S. ſi⸗
quis ſeruo.⁊ cõ
peiunt etiam ſer

uo moꝛtuo. vt ·

ſupꝛa de acti.et
obli. quecũq;. et
facit. S.e.item.
S.feciſſe. ⁊.C.

hbh Zamẽ eedẽ.ałs tamen eedem ⁊ ałs emmuero. 2 facit. S. e. p
toꝛ. e. S. atrocem. ⁊. l. uem apud labeonem. S. quod ait pꝛeioꝛ. 7,S
pꝛetoꝛ au ſiquid. ⁊. C. ve epii. a cle.ſiquis in hoc.a de liberus a eo
rum liberis.l. ij. uem faci.S. ſo.ma.l.ſi cum w.S.eo tempoꝛe.⁊ in
frꝗ.e.l.S.interdum auteʒ.⁊.S.quod autem ait.⁊.S. ſi ex noxali cã

ggatur.l.ſi ſeruum.ac.

1 Cum ſeruus.acno datur. vt ⁊ inſti. noxa.in pꝛincipio. et. F.
ſunt autem. in acnone autem lo diſtinguitur. vt et ſupꝛa œ

lo.l.ſi oleum.S.hec actio.

k Szʒ mn arbitrio. actoꝛe.ſ. hoc ꝓ vindicta poſtulante m. b.
IWerberandum. pꝛeſtare. vt miuriam paſſus habeat ſeruum a/
pnd ſe. ſic et in lombarda ce ho.libe.exhi.l.ſi ſeruus cum volunta

te. et.l.ſiqiis liber homo.

m Facultas. miuriam paſſo hoc poſtulante.

A

umnt i
Li.
aru

n ſar
(cu
, ſan

1

FIIH

ſöeng ,
Nnd un
Neanor
W

innh ſ

Kore n

l

(lſi in
g. l

II
a

rne penu lega. l. j. in fi.
n
in . mriſdii. om. in.
B Nn l. ſiquns. F. i ſer⸗
t nos. de veiect
4 n ..§. cum ſerus
e dn ſupra ſi er no⸗
n ygl. canſa aggat.
Au pꝛeto
h u “’”’ Nuaſt aſtertõ ve
H ntatis eſt. nam
x uüucex bonus vir
AAAicitur. vibic. 7
ſu l. tmNo. . cum
. iiita. er in hoc fa⸗
Ht ſupns p ſocio
auu l. impꝛopoſila. ⁊
le. Iij. l. fidei⸗
w ee del. ac.
Ix (um verberang⸗
t rakunr er cal,
At NAHE S.§. dicik. boc
cdictum non ha
bemus cm hoc
No⸗ dQggdiungitur.
ſe r Di ante mi⸗
(Bicez. glicnis. ſ.
uni udicis. vt ſupꝛa
ani Ppeꝛoxi. S.
N% [ Remmſit. ſic
fpra v admiſ.
tu.l.ſi pupillus
„„ glreruz.

Mielegon

Censtun

N4 Mene
e unen
nun Ne.

AA H

nn — n
ſan e
noxal. S. omnes. accurſius.

l run

nAM
tendß ,
emmumd i
em §. Nodin⸗

vnhoe 1t
amm ..e
em A1,45,0

rorin
ſungotnn Z

n. Mon ſatiſfacit. amittit ergo electionem propter moꝛã. vt. 5. e

o Sufferendaʒ. alternatius ergo eſt ſententia. vt inſti. de offi. in ⸗

iudi. in pan. a ſupꝛa & re iudi. I. miles. S. cẽ. 2 de oſeſſis. I. certũ
§. j.a ſacit ſupꝛa de mino.l. quod ſi minoꝛ. S. ſi ſeruus. ſupꝛa de

1 (Slluntate.
NNͤm vr p abſolutioez
vt inſti. e. in fi. 7
ſupꝛa. e. l. no ſo⸗

1 Tempe. an
m;vt. C. eo. l. ſi
non conuicn.

ſeruum verberandum: aut ſi xe eo
verberibus non ſaniſtacit noxe v⸗
dendum vel litis eſtimationem ſuf
ferendam. Pꝛetoꝛ ait: arbitra⸗
tu iudicis vtiq; quaſi viri boni vti

lem modum verberum imponat:

ſi ante iudicem wminus verberã⸗
dum ſuum ſeruum exhibueritt vt

ſatis verberibus ei fieret:a erit fa

ctum arbitratu alicuius: poſtea a⸗
ctoꝛ agere iniuriarum perſeueret

non eſt audiendus:qui enim acce⸗

pit ſatiſfactionem: imuriam ſuam
remiſit. nã et ſi nuda voluntate in

iuriam remiſit: indubitate dicen⸗
um eſt extingii miuriarum actio

nem:non minus qꝙ; ſi tempoꝛe abo
lita fuerit iniuria. Si iuſſu w⸗

mini ſeruus iniuriam fecerit: vtiq;

vminus conueniri poterit: etiam
ſuo nomine: ſed ſi pꝛoponatur ſer⸗

uus manumiſſus: placet Qabeom
in eum dandum actionem:quia et

noxa caput ſequitur: nec in omnia
ſeruus wmino parere vebet: cete⸗

rum ⁊ ſi occiderit iuſſu wmini coꝛ

nelia eum eximemus? Plane
ſi efendendi wmini gꝛatia aliquid

fecerit: rationem ei conſtare appa⸗

ret: inq; eam rem aduerſus agen⸗
teʒ exceptio obijcienda erit. Si
ſeruus in quo vſuſfructus meus eſt
iniuriaʒ mihi fecerit:aduerſus w⸗
minum norali iudicio experiri po⸗
tero:neq; vebeo veterioꝛis conditi⸗
oms ob hoc eſſe:ꝙ vſumfructum ĩ

3 EKeterum. id eſi ſi noxa caput non ſequatur.

2 Erimemus. rm. non 2 ſic interꝛogatiue lege. a ad hoc ſupꝛa ð

noxa.l.ij.⁊ quod vi aut clam. is qui.S.ſi tutoꝛs. ⁊ de act᷑. ⁊ obli.l.
ſeruus non vi. 1 infra de regu.iur.l.ea.⁊.C. ad.l.iuli.xe vi.ſᷣuos

9 Plane. apparet. vr non teneatur. vt et ſupꝛq ad ſylleranum. I.
cum wmimus occiditur. 2 arg. ſupꝛa de boms libertoꝛum qui cuʒ

Mgi02. S. ſi patris.

39 Siu ſeruus.potero. ſic.S.de noxa.l.is qui vſumfru.

.

Condinonis. ſ ic infra de capti. in bello.S.ſiqs ſeruum.ibi rur⸗

ſus conſtiiuno ac.

Kenetur. ſi extraneo fecit inuriam. a eſt bona rano.vt ⁊.S. de
noxa. l. ce ſeruus coĩis in pnn. 2 ad.l.aqui.l.ſi ſeruũ.S.j.⁊.C.de
furtis. ſi ſeruꝰomunis in pamn. 7. I. qpud antiquos. 7. S. fam., her.
l.a puio. 5.ſi. 1 ar. S. ve nego. gel. 1. ſiue hereditariq. ac.

An pꝛetoꝛ. plene ſubſequente hec verba exponunt.

e Filiofamil. datiui caſns. ae

N ryz, —

1Abſennis loco. vt et ſupꝛa de iur. co. l. ij. S. ſurioſus. ſed contra ſu
pꝛ de pꝛocu.l. ij. S. j. ſed expone vt ibꝛi.a facit ſupꝛa ſo. ma. l. ſi enz w.

S.ſi ſoluto.⁊ de in ius voc. l. ſi libertus. de act. æ obli. filiuſfami.
infra.e.ſeruo. S.filio. ⁊. 5. de iuck. ſi longius. S.j. æ pꝛocu. filius ta⸗

eo habeo: ꝙᷓ ſinon haberem. aliter
atq; ſi ſeruus communis eſſet: tũc

non daremus ſocio actionem ea p⸗

pter: qmia et ipſe iniuriarum actio
ne tenetur. Ait pꝛetoꝛ: ſi ei qui

in alterius poteſtate erit: iniuria

facta eſſe dicetur: et neq; is cinius
in poteſtate ẽ: pꝛeſens erit:neq; ꝓ⸗
curatoꝛ quiſqꝙ; exiſtat:qui eo nomi
ne agat cauſa cognita ipſi qui iniu
riam accepiſſe dicetur:iudiciũ da⸗
bo. Filiofamili. imuriam paſſo
ſi pꝛeſens ſit pater:agere tamen nõ
poſſit pꝛopter furoꝛem pel quem a
lium caſum wmentie: puto compe
tere iniuriarum actionem. nam et
hic pater eiꝰ abſentis loco eſt. pla⸗
ne ſi pꝛeſens agere nolit: vel quia
differt vkł quia remittit atq; wnar
iniuriam: magis ẽ vt filio actio nõ
vtur. nam et cum abeſt: idcirco
datur actio filio: quia veriſimile ẽ

pgtrem ſi pꝛeſens fuiſſet acturum.

Interdum tamen putamus et

ſi pater remittat: iniuriarum acti⸗

onem filio dandam: vtputa ſi pa⸗
tris perſona vilis et abiecta ſit:ſilij
honeſta:neq; vbet enim pater vi⸗
liſſimus filij ſui contumeliã ad ſuã

vtilitatẽ metiri: ponamus eum eẽ

patrem: cui iure meritoq; curatoꝛ
a ptoꝛe ↄſtituat᷑.ſᷣ ſi pater lite ↄte⸗

ſtata ceperit abeſſe: vel enã negli⸗

gere executõeʒ pr vilis: doõm eſt cã
cogmita traſſatoeʒ fino competere:
idem eſt ⁊ ſi emãcipatus filius eſſe

men. 7. l. non ſoluz
S. ſi pater. item fa⸗
cit ad hoc vt pater
in mriaʒ filij remii⸗
tat infra ad.l. iuł.
5 vi. qui cetu. S. fi.
7.3. gd ſyll. l. dinꝰ
7. E. d reuoc. w.
I. fi. 7 in autẽ. de in
reiuran. a mo. S. .

Actio filo. ſeo.⸗
cus in filio qᷓ in pa

tris pꝛeiudicii non

remntrit. vt. ſup. we
pac.l.in pſona. itẽ
ſecus in bo. poſſ.
quaʒ pater non re⸗
mittit in piuchhciũ
filij. vt. C. de rep.

bo. poſ. l. ij. uẽ hec

Vera etiã ſi ex. l. coꝛ
nelia acto mminriag
ruʒ onar᷑ fm g.

alijotra. 5. e.t.l. ler conelia. . illuc. . 5. ſeguenti. tem ſecus in ꝗ,⸗

rela in offi. teſta. vt.S. x inoffi. teſt. papi. in pꝛin.
p Acturum ſinſſet. facit. S. de ver. ob. ↄrinuus.

fi.ſed ar.conira ſupꝛa ſo.ma.l.ij.S.voluntate.

S.cum ita ſtipu. in

1 Aulitatem. als vilitatem ałs vtilitateʒ. ad hoc ſupꝛa ſo. ma.

ſi cum wvtem. S. eo tempoꝛe.

K Ceperit abeſſe.nec ſit ꝓcuratoꝛ patris qin agat.
ICauſa cogmia. hoc expone. vt infro.e.S.quod autem.⸗ facit. J. e.

l. S. idem ait filio.

m Si emancipatus. poſt luem oteſ. a patre in poteſtate tamen erat.
⁊ ſibi facta fuu iniuria. alioqinn ſine diſtinctõe ageret. facit ad hanc
trãſlauonẽ.C. dæ rei vxo. act. l.j.S.videamus.. S. vſufr. ß ſiqs
S.ſi opergs.⁊. C.ↄmuma æ le.l. ſi. S.j. ibi cenſemꝰitaq; ac. æ de le.
l.cum res.⁊.j.dæ ſepul. vio.l.iij.non ꝑpetue. 2. j. e. l. S. fi. 2 ſupꝛa e
iuch. l.tam ex contracnbo. ſed an de nouo incipiat agere filius. an pꝛo⸗
cedet in inſtantiam patris? dic ꝙ in pꝛima inſtantia pꝛocedet. vt arg.

—RD r: 1 detur. aſi nõ ege n umn ani
en iurabir g Sr ſlnſia. egerit. exegent: igem tamen videtur. a ſi no ege⸗ eg
rei vxo. act᷑. deO calumnia tam rit in caſu licito. miuria filij nomine actõe iaz eed.
dicte.l. tam ex orracnby.a verei rgee ales:ar. datum h Darr aeno. volenti agere voſt de er upen:cel zegefinatuer in, n
ſliug. vt. Cc. v rr ſalten vel ina non poteſt eere manfen vr unentarn per ſilium. at ſuo poteſt. wn
8 racuneonen⸗ ſoſſicli ꝛocpratoꝛom. . egene a. S. fra.e.l.pater. i Iche ait: ho⸗ Cich
ae als babertor admunſtrare vt bie non poſſit ſup glihier e. i 4
ifam S rlſe. ratoꝛem pa aui nomine agat: permittendũ eſe k A herege alln
Nnuam Auerſeng Proponetnr. Procur roms varrezpemüerie pꝛooerc Darram
liij. in lie, gque iniuriam paſſe ſunt en at nomine actionem habent: procu⸗ gten Kar
la drre fonne im pꝛocuratoꝛ aut negligar alſi s per ratoꝛis dandi eſſe facultate meihe latopenb. huung n
lex. vt infra. e. S. vat aut non ſufficiat a nerſus ligi autem filium inquit familias reivro. cx. 1g Al
Hont a. ſonas que iniunam focerit iplipo nn nomine agere cuʒ patre cemſſan x aeamnee l
V . niuriamt ac ” . rtr ad hoc. iteʒ f. 4
x Hiocuratoꝛ · trius qui paſſus eſt mnun en ie pꝛetoꝛ ei agere permittit. S daro maAd e
facit ſupꝛa e ſolu. riaꝛũ competit. Pr :nñ filiuſfamił.imiuriarũ egerit: parri mao. §. ſi i ſue
lI. vero. ⁊ ſup de ad agutem accipere debemus: n mpetit Idem ait fi voluntate. . C n lce
nmnmi: onol roꝛem ſpecialiter data eſt ?ꝓ acno non competit. ine acti vſufru. l. i. eag
fi. ⁊ ſupꝛa x baet⸗ vtiq; eum cuiſpeciali . zvertj liofamili. iniuriarum nomm . nh 110
nera vioen. curatio actionis nruran aem dari: quotiens nemo eſt qu “Uä
ta o. in pin/ſſufficit eſſe eum cui crnntm e 3 patris nomie Apenarnn Hoccs⸗ i ne
cipio cum ſuis con adminiſtratio mandatae. „— 0 uaſi atremfami . con ¹ † MDWũ . ri
coꝛdan. autemait pꝛetoꝛ cauſa coonita p are ſite emancipatus ſit: ſiue ex run 1
Non viiq; ſi gi iniuriam accepiſſe Dicsrnt aum parte heres ſcriptus ſit: peletiem l in a
. 8. . . PPrI* G =WD
licet tm. accurſiu dicium pernntti: ita rehe ver⸗ exheredatus: ſiue paterna nenn i49 uin
