als. vt. C. e. l.j.in pᷣn. ⁊ in fi. IRem ⁊ nõ hoc interdictũ dari ↄtra
titu.poſſidentẽ. vt h̊.qð nõ eſt in ſupioꝛi.ſ̊ dat᷑ ↄ eum qᷣ poſſt idet p

herede vel ꝓ poſ.vt.S.e.ti.l.j.circa prin.

o Hoc mmterdictũ. bonoꝛũq; poſ.ſic ̊ ⁊ heredi ⁊ bonox poſſeſſo⸗

ri datur m tabulas.

o Dma aũt incertũ eſt. ꝓpter factũ nõ ius maxime aduerſarij ĩ

—-

pᷣcedenn exemplo aliqd ſumie eſt qð dict. S.xe pſcri. ver.l.j. ij. et
lij. ⁊.l.ſi rem nbu.·j.rñ.ac. Z

p Dictamꝰ. ſi vo certũ eẽt plures ↄpetẽ a ex hoc eodẽ ſacto ⁊ idẽ
ꝑſequẽtes act᷑.vna ñ oĩba eẽt vtenduũ. vt.j.ð act᷑.a ob.l.pła.ſinau
tem diuerſe ex diuerſis factis omniba vtendũ eſt. vt. j. e. tn. l. qͥ ſer⸗
uum. 7.] te pꝛi.dlic,l, nunꝙỹ. gee MUD

ꝗ Conſeq.I.ↄmodum. nora ꝗᷓ aliqueʒ ſimnl ꝓponere duas actõnes

poſſe.⁊ ſic ſunt õj. C.de codi.l.fi.in pꝛin.ſolu.vt ibi.⁊.j.⁊de reg.iu.l.
nemo.S.quot᷑.⁊.ff.de tribu.qð in heredẽ. S.eligere.a de le.ij. cñ filius
S. varijs.ſo.ᷣm aʒ.hic ↄuentꝰnõ certificabat actoꝛem de qlitate poſſi

engdi. ſic nec acioꝛ reum certiſicet qualiiate agendi. ⁊ litet hic dicat

quot᷑.⁊c. q̃ſigene⸗
J ralis.ſ. cũ dubita⸗/
, . . mus. reſtringe ſi
oſeqmi: qd nos ↄtingit. Si quis — eta⸗
ex moꝛtis cauſa wnatione poſſide⸗ me Traem percon
gt: vtiq; ceſſabit hoc interdictum: nunngere ſi poſſeſſoꝛ
quia poꝛtio legis falcidie apuo he⸗ rcrriiteen e⸗
redem ipſo iure remanet:⁊ ſi coꝛ⸗ nõ.⁊ ſic neſcit agat
poꝛaliter res inſoliduʒ trãſlate ſũt e den etcetſne⸗
Qu vo ex cauſa pceptionis poſſi- as ſi ex alia cã du
t: vtiqʒ tenet᷑ hoc interdicto:ſ. ꝓ bito. ſecus eſt jm
ea. ſ. parte quã iure legati bʒ: non cũ.· Aij zluer lol⸗
etiã pꝛo ea quã quaſi heres habet. l. qs in heredez. §.
Idemqʒ erit dõm etiã ſi alio gene⸗ gere⸗ ſeatted.5
re legati vm ex heredibo legatũ ſit ſtc S mel 5.
nam ⁊ hoc dõm eſt:ꝙ ea pte: qua nau. cau.ſta.l. lczʒ
heres ẽ:ceſſare interdictꝗ. QOö Spoſſumus, gc.

ait pꝛetoꝛ:aut dolo deſijt poſſidere
ſic accipere vebemus:ſi eſijt habe
re facultatẽ reſtituendi. vñ queſi⸗
tum eſt:ſi vſuſfructus vel vſus fue
rit alicui relictus:eũqʒ occupaue⸗
rit:an hoc edicto reſtituere ſit cõ⸗
pellendus.mouet ꝙ neqʒ vſuſfru⸗
ctus neq; vſus poſſidet᷑:ſ magis te
netur.põt tñ vefendi ↄpetere inter⸗
dictũ. Idẽ doõm ẽ ⁊ in ſeruitute
aliq relicta. Queſitũ eſt ſi qͥs le

gatoꝝ ſuandoꝛũ cã miſſus ſit ĩ poaſ xr Si qms. ceſſa

rn Z, Ir. bit. pi. eſt vriq; ne⸗
ſeſſionẽ: an hͥ intdicto teneat᷑ ad re ceſie hebi ntmne⸗
ſtitutionẽ.mouet ſllud pꝛimum ꝙ% cctũ. ſ. vtile. et tunc
non poſſidet is qui miſſus eſt ĩ poſ plana.ꝶ coĩs ẽ vti⸗
en Po q; ceſſabit interdi⸗
ſeſſionem legatoꝛum ſeruandoꝛuz ccum. a iunc dire⸗
cauſa: ſed potius cuſtodie. inde cum dic. ſed vtile

locum hʒ. quia ac.
vel die veriꝰ ceſſat
B V ſcʒ in totũ. q̃a non

tur. Mota & hic caſum in quo differt legatum a wonatione. regula⸗

ruer conuenmnt. vt inſti. de wonat᷑.S.j.⁊ eſt hec ratio. quia ⁊ tradi⸗
no differt. cum wnatio a teſtatore ⁊ legatum ab herede vet vt inſti. ve
le. j. S. 1.acg.
ſ Pꝛeceptionis.ſ.poſſideat. H .
tBenere.q̃tuoꝛ em̃ ſunt genera legatoꝝ.vt inſti.æ le.S.j.

u Hõ aiijp̃toꝛ. vba foꝛte erant talia quoꝝ leg.poſſeſſionẽ legatartꝰ
occupauit id reddat ſine hẽat ſiue wlo hr̃e deſijt.miſi hẽat voluntate
eius ad quẽ ea res ꝑunet.vt.j.e.S.qð ait.i.⁊ ſi ſatiſdatuʒ ſu.vt.j.
S.quoo ait.ij.nam hic duo impediũt hoc imterdictum ſcʒ voluntas et
ceſſatio ſatiſdatomis ⁊c.ac. „„ R
x Poſſidet᷑.ſ.ciuiliter.vt ⁊.S.de acqͥ.reꝑ w.l.acqritur.S.fi.ſ̊ natu
raliter ſic.vt ⁊.S.d acqͥ.poſ.naturaliter.
y Relicta. vt vebeat᷑ ex pᷣdio hereditario ⁊ legatartꝰoccupauerit.ſe⸗
cus ecõtra ſi ali debeat pᷣdio hẽditario.qꝛ tũcinon vemit in hoc inter⸗
dicto.ſicut nec in pe.here.vt.S.de pe.he.l.⁊ nõ tm̃ in fi.que eſt otra.
ſolue vt ibi. Item nõ hoc ti.etiã incoꝛꝑalia vemre vt hic.qð nõ eſt ĩ

ſupꝑpioꝛ. vt. S. tl. j. I. fi.

3 NQueſiiũ. cuſtodie. vt a. S. p hede.l.ij.ĩ pn. a de acq. poſ.l.ij.ĩ fi.⁊
l.ſi quis añ.et.S.vt in poſ le.is cui in pꝛin.⁊ quibo ex cau.in poſ.ea
tur.l.cum legati.ar..S.cõi di.S.ſi duo.fit auteʒ hec miſſio cũ heres

non ſatiſdat pᷣſtare legats exiſtente die vel condtoône. .
a Habet. ꝑ quod videbat᷑ hoc interdicto non teneri.ar.S.d acqui.

Aldaxime. abũdat: ſic. C. de teſta. ma.l.fi.S. j. nam ſi nõ ſatiſdat
heres ille nõ exijt. vt.S.in poſ.le.ſi pecunie.S.ſfi.vel ſupple. idem 2 ſi

patus ſit ſauſdare
vel etiam ſoluerit.
vt. j. de ſolu. l. ſi
me qs.⁊ ſic nõ abũ
dat.ac.
cEicder. pꝛopter
interuerſionẽ quã
fac.vt ⁊.S.de acqᷓ.
poſ.ſi qs rem.⁊.J.
e vi vi ar.l. co⸗
gonus.
d Legatox eius
ſcʒ legataꝛij ad quẽ

legatũ tranſmttri

ſi puruʒ eſt vel pu
riſicatuʒ. vt. L. de
cadu.tol.S.cũ igit

7.§. ſinautem. ac.

e MD au pꝛetoꝛ.
ſupple hec vba. vt
dixi. S. e.l. S. quod
autem. ac.
fAgmiam. ſcilʒ
m tabu.
g Ceſſet.ſi tamẽ
erꝛoꝛe facti credẽs
bona ſufficere con⸗/
ſenſit reuocat per
ↄditionem indebi⸗
ti.qð vlira dodꝛan
tem eſt occupatum
vt. S. ad. l. fal. l. j.
S.ſi legatarius. et.
E. ad. l. fal.l.erꝛoꝛ
alij dant in factuʒ.
h Poſſeſſionem.
ſm tab.

i BDebere. cõtra.
C.de pac.l.j.ſoł.
vVt ibi ocoꝛ. S. de le.
ij.l. ſi ita.S.ſi ſub
ↄditõne. 2. S. ð pi.
l. j.S. in ſpecie. ⁊.S
ð iuſſu.ſi tiutoꝛ.S
1.2.Z. quibo ad li.
ꝓcla.nõ lʒ.l. pe.et
S.ð reſcin.vẽ.ſi ti/
tius.ar. cõtra..
temp. ap. l. fi. in
fi.et.j.a quibo ap.
nõ licet.l.j.S.j.eti.
S. aqua plu. ar.

—

l. in diem. 2. S. łe euic.

ꝙ pꝛetoꝛẽ habet hinꝰ rei auctoꝛem
tutius tñ erit dicendum h; interdi⸗
ctum ↄpetere:maxime ſi ſatiſdatũ
ſit iam legatoꝛum noĩie nec reddat
tũc enim etiam poſſidere videtur.
Legatoꝝ noĩe ñ tm̃ ipᷣm poſſide

re dicimus cui legatũ eſt:verũ he⸗

redem q́; eius ceteroſq; ſucceſſoꝛes
Quod ait pᷣtoꝛ: voluntate eius
ad quem ea res ptinet ita erit int⸗
pᷣtandũ:vt ſi pᷣaditã hereditatẽ vł
bonoꝛũ poſſeſſioneʒ agmitã volun⸗
tas eiꝰ accõmodata eſt legatario vt

poſſideret:interdictum ceſſei.ꝙ ſi

añ aditã hereduatẽ bonoꝛũue poſ⸗
ſeſſionem agmitã h̊ factum ẽ:rectiꝰ
dicet᷑ eam voluntatẽ nõ nocere ve⸗
bere. Sidue res legate ſint: al⸗
tera ex voluntate occupata:altera

nõ ex volũtate: ⁊ euemiet vt altera

reuocari poſſit: altera nõ. idemq;

erit ꝓbandum et in vns re:cuiꝰ ꝑs

ex voluntate:altera pars non ex vo
luntate occupata eſt. nam paꝛs ſo

la peꝛ interdictuʒ auferł. Illud

tenenduʒ eſt:ſiue a te ſiue ab eo in
cuiꝰlocũ ſucceſſiſti poſſideri aliqᷣd
ceptũ eſt:eque interdicto huic lo⸗
cum foꝛe. In locum accipimꝰ ſuc⸗
ceſſiſſe:ſiue per vniuerſitatẽ:ſiue ĩ
rem ſit ſucceſſum. Pꝛogeſt aũt
poſſidere quotiens voluntate eius

ad quẽ ea res pertinet poſſideri ce

ptũ eſt. ſeo ⁊ ſi poſtea voluntas ac
ceſſit:eius ad quẽ ea res ꝑtinebat:

l. vendicantẽ. a. S. v pig. ſi fundum. S. aliena:

quib legiba poteſt renunciari iuri futuro.quid autem ſi in ipſa appᷣ
henſione vel parum ante? Rñ.idem vt valeat.ar. C. de pac.petens.
idem ſi pꝛius ſi poſtea ratum habet.vt.j.S.pꝛodeſt. ac.
k Si dne. ꝓbandum. qᷓ non ex voluntate occupaꝛa eſt. ac.
lIAnmert.tacit.S. acqui.poſ.ſi ex ſtip.
m Illud. facit.S. e. S. legatoꝝ.
n Siue in rem.hoc ſpeciale ᷣm Jo. vt perſonalis acno ſequat᷑ ſuc⸗
ceſſoꝛem rei.regularuer atra.vt.S.ad trebelł.l.j.S.quod ſi heres.⁊

ůe iudi.ſi fideiuſ.S.tractatum. ſeo de iure excipiendi ↄſtat.vt.S. æ ex⸗

cep.rei ven.l.fi.⁊.j.œ diuer.⁊ temp.pꝛe.l.acceſſio.⁊. S.dæ pactis.ſi

nbi. S. pactum. ac.

o Peogeſt. acceſſit.facit.S.de aq̃ plu.arcen.l. ſinautem. in fi. ar.
Ex voluntate.poſt aditam here.vel bonoꝛum poſ.agnitam.vt.qᷓ

e.l.S.quod au pꝛetoꝛ.

q DQuia ſemel. ſufficit ſemel voluiſſe.vt.S.ad mace.l.ſmaniẽ et de
aqua plu.arcen.l.ſi in diẽ.⁊.C. ð ac.⁊ obliga.ſicut.⁊ inſti.de rerũ di.
S. in alienum locum.⁊ ar. S. e ſideicommiſ.li. l. quidam in fi.j. rñ.ſ⸗

argumentum contra. 6. e dinoꝛ. 2 re. I. ſi peninnt. vbi admittitur

penuentia eius qui miſerat libellum repudij. ſed ibi voluntas non

penitentis affuerat tm:hic viriuſq;. ac.

ſQunuod au.ſatiſdatum ſit.ſcilicet non dabo interdictum miſi ſa⸗

tm̃ prodeſſe poſſeſſoꝛi debere. vnõ

ſi q ceperit quidẽ ex volũtate eiꝰ
ad quẽ ea res ꝑtinet poſſidere:po⸗
ſtea vo volũtas nõ pſeuerat: mihil
noceat: quia ſemel poſſideri cepit
ex volũtate. Si alter ex heredi
bus vel ad qͥs ea res ꝑtinet volue⸗
rit rem a legatario poſſideri: alter
nõ: ei qͥ noluerit interdictũ ↄpetere
ei qͥ voluit non ↄpetere palam eſt.
Qõ ait pꝛetoꝛ:niſi ſatiſdatũ ſit:
accipe vebemꝰſi pſeueret ſatiſdatũ
ſcʒ vt ſi nõ perſeueret cautũ:mitta⸗

tur in poſſeſſionẽ legatoꝛũ ſeruan⸗

wꝛũ cauſa. Satiſdatũ ſic arbitroꝛ
ſi ſic ſatiſdatũ ſit:vt legatario ł ipᷣo
iure acquiſita ſit idonea cautõ: vel
per mandati actionẽ acquiri poſ⸗
ſit: ⁊ tunc interdicto locum foꝛe.
Si quarũdam rerũ nomine ſa⸗

tiſdatũ ſit: quarũdaʒ nõ ſit ſatiſda

tum:earum rerum nomie ſine im⸗

pedimento agi poterit de quiboſa⸗

tiſdatum eſt:ceterarum non pote⸗
riir. Aulus.
Juer ſuʒz eſt ſi poſtea pars le

gato accreuerit.nam hoc no

mine tenentur fideiuſſoꝛes in totũ
Quod ait pꝛetoꝛ ſi per bonoꝛũ
poſſeſſoꝛẽ nõ ſtat vt ſatiſdetur: ſic
accipimus ſi paratꝰſit ſatiſdaꝛe.nõ
ergo offerꝛe dʒ ſatiſdatõnem: pe⸗
tenti ſatis moꝛaʒ nõ facere. Ex
hoc interdicto qui non reſtituit in

idd quod intereſt œbet ademnari.

5. ve acqui.poſ.l.poſſeſſio q;.S.ei.ac.

„ d Juerſum accreuerit. ure conuentionis vel vſufruct. vl

alluuione. ac.
3 Zenent᷑.ipſi legatario ab herede dati.

tiſdatum ſu ſalli

cet ab hede ipli

legatario de red
dendo legato ſal

ua falcidia. ac.

1 AMittatur.
ſcilicet legatari⸗

us qui iam acce

pia ſaniſdatione
reſtituerat que
nunc foꝛte ino⸗
pia ſideiuſſoꝛuʒ
facta eſt inutilis

ſeſſto. leg.l. pla⸗

ne. ac.
u Ipſo mre.

ſcilicci cum cau⸗

tum eſt ſibi, ac.

x Mandati
actionem. vt qͥa
procnuratoꝛi e?
cautum.ad qð ẽ

2 In totum. quaſi in omnem cauſam que es occaſione pronenit
fideiuſſiſſe videatur. vt ſupra,loc.ei conduc.l.quero.⁊.j. v fide
nuſſo.ſi quis pro eo.S.ſi nummos.et argumentum. 5. ad velk. no
putat.S. j. facit. S. de dam. infec.damni. S. ſi is. et. S. e pacus w.
l.inter.S.cum inter.et ſᷣm hoc de parte que accreuit poterii agi in⸗

terdicto.ac.

Muog ait. ſed petenti.ſ.legatario. opoꝛtet ergo eum interpella
re: ad quod eſt. S. de operis lib.l.cum patronus. ſed ar. ↄtra.C. &
mure emphꝛ. l.ij. ⁊. C. E contrahen.ſtipula.l.magnam. ⁊. I. & veꝛ.
obli. ſi fundum. a. j. ti. j.l. fi. in pꝛin. 2. S. vt in poſ. le.l. j.S. non

exigu. ⁊. C. ð luii.pig.l.fi.ac.

x Eæx hoc interdicto.ↄdemnari.veniũt etiaʒ fructus a die Reſta⸗

tioms liis.vt.j.væ interdici.l. iij.

— =

= —
== — 2
S S=S=

=

— = –☛
Se =
= =ẽ
—☛ — = — —
—

S=
=

= =

teht

= =
=
—
S,=—
—
—

.
—
—
= E&
S —
—
—
=
—

2 -

=

— = = =
==
—

S

S =*
S=
=
——
—
—
—

= —
—
= =
= =
=
—
—

ER — *
S
—☛ =

Pppruetpen M )e.

A

geim ze

icndſe

lgregn⸗
Amhl
Pberell
erpolne⸗
Nner
Nllati ſe r
mirlei
an ſennan⸗
ſcabime⸗
mnok
caulõ. yel
guini pol⸗
umioe.
nominelo⸗
ſnlerid⸗
mfinei
zdgibl⸗
mMNo—
Alu.
altan orsl
uun N
usn i
gnoi
cn ſe
midre n
ineng
e. 4.
im
Amnun e 4
Cut

Ntn
Man

anmmns lini

R
un aii

i
4 .J

munu
cgvttencn⸗
Ec ſan,
tnuß
wuuinn

3 Sit legaterins. voluit. ats voluit. vt qꝛ a heres voluit. ałs no

lnit. 1 mũc dic ſibr. q
ge dare pignoꝛa. V.

12 heres noluit. ̊ fidemſſoꝛẽ dit. nec em̃ co⸗
ſ.x pᷣto.ſtip.l.pᷣtoꝛie.ac.

Si ꝑ legatarium. ſatiſdetur. quia non petijt. vel ſi petijt obla⸗
tam accipere noluit. ac. “

BPoſſeſſo ẽ.
pm tab. quomi
nus ſatiſdaret:
a ſic nõ fuit ad⸗
mittendꝰ ad in/
terdictũ.ac.

o Si mõ. cuz
vult agere inter
dicio. .
eEdit᷑.i. pꝛo/
ponitur in indi⸗
ao ꝑ ↄte.lins. ⁊
ſic nõ. hic poſte⸗

rioꝛẽ moꝛã nocẽ

ſic. Sð. de peri. et
omo. l. illud. 7.

e Ver. ob. ſi ſer

uum. §. ſequit.
Ytem facit. S. ð
oꝑ.no.nun.l.p/
102 ait. S. ſi paꝛa
tus. 1 de arbi. l.
celſus.S. idẽ ait

f Rubuca. ne
vis tiat ei qui 1
poſ. hic ni. iancp

generak ad om⸗

ma poſſeſſonia.
vt. j. e. l..S. eſt
eſt ꝓhibitonum

2 reſtitutoꝛium
vt. j. ſi qs miſ.

S. cum pꝛetoꝛ.

z en,
tio fue⸗
rit.quẽ opoꝛtet
habere impium
vtr. S. de iuriſch.
o. iudi. l. ubere
h Honox ſit.
impediẽdo miſſi
onem vel eijcen
do. vt. j. e. S. ]·
S. hec actio.ac.
1 DQuanti ea

S legatarius repꝛomiſſiõe cõ
tentus fuit:dandũ eſt interdictum
idem dõm eſt ſi legatariꝰpignoꝛib-

voluit ſibi caueri. Siꝑ legatari

um factũ ſit qminus ſatiſdetur:lʒ
cautum nõ ſit:tenetur interdicto.
ß̃ ſi foꝛte factum ſit ꝑ legatariuʒ qͥ
ninus ſatiſdet᷑:eo aut tꝑe quo edi⸗
tur interdictũ ſatis acapere para
tus ſit:nõ ↄpetit interdictũ: niſi ſa

tiſdatũ ſit. Ydem ſi per bonoꝝ poſ

ſeſſoꝛem ſteterit aͤmmus ſatiſdarit
ſͦ modo paratus eſt cauere:tenet i⸗
terdictũ. IJllud em̃ tempus inſpi⸗

citur:quo interdictũ editur.

Ne vis fiat ei qui in poſſeſſio
nem miſts eſt. Apia.
It pꝛetoꝛ: ſi quis wolo ma
lo malo fecerit quomin⸗
quis permiſſu meo eiuſue

cuiꝰiuriſditio de ea re fuerit ĩ poſ-

ſeſſione bonoꝛum ſit: in eum in fa
ctum iudicium: quanti ea res fue⸗
rit:ob quã in poſſeſſionẽ miſſus fu
it. dabo. Hoc interdictum ſum
ma ꝓuidẽtia pꝛetoꝛ pꝛopoſuit.fru
ſtra emʒ in poſſeſſionem mitteret
rei ſeruande cauſa:miſi miſſos tu⸗
eretur: ꝓhibentes venire in poſ⸗
ſeſſionem coerceret. Eſt autem
generale boc edictũ. ꝑtinet em ad
omnes qui in poſſeſſionem a pꝛeto

res ſuerit. hoc expone. vt. ]. e. l. S. hec verba.
k Abiſſus. vere vel deſtnatione.

Sabo. idem hab

es.S. de dam.infec.l.dies.S.an tñ. ⁊.S.qui.ex

cau. in poſ. ea.l.pe. ⁊ de re iudi. ſi quis olo. S. j. habʒ ⁊ aliud auxi
lium. vi. j.e.ſi quis miſ.
m oc mierdictũ. tueret᷑. quoad ſatiſdet᷑. vt.. vt in poſ. le. l. is
cui. S. qui in poſſeſſione. a,. 7. S. qui ſatiſda. co. de die. S. plane.
n Llenire. iuſſu ptoꝛis. ⁊ fa. S3. de acqui. poſ l. pmiſceri. S. ſpẽs.
Item fa. . de mniur.l.iniuriau. S. ↄducioꝛi. et. . ꝓxi. in eo. ſ.ꝙ hic
dicit conuemt pioꝛem tuer.

o Siue dñs. cum fuerit ↄuentus vt ſoluat. alio enim conuento

vel nuilo mil ei nocet. vt.j.e.l.S.ſi quis ideo.ac.

p ec actio.vemire. ab initio. ac. L
q Kum veniſſet. in poſ. ſic.j.v vi ⁊ Vi ar.l.j. .S. vi poſſidere. et
3. æ dam. infec. damm. S. pe. ⁊ de acqui. poſ. clam. in ſr.
r Virũ vun feceru. ſumcit em wlo ꝓhibitũ. ſeo ſi vi ſactũ ẽ nũ⸗
quid hʒ locũ oſio ſi qiis in tantã? qð videt᷑. vt ar.j.ſi qͥs miſſus.
Hz rñ. nõ. cũ em nõ poſſideat miſſus vel mitti iuſſus. vt. S. de acqᷣ.

—

pol.l.iij. S.ſi.nõ hʒ locñ interdiciũ vñ vi.nec ſi qs in iamã.vt.j.de

pillum euʒ bemus accipere: qui

vi ⁊ vi ar.l.j.S.interdictum autem hoc.ae.
ſSi qmis ꝓhibuerit.ſufficu em wlo malo ꝓhibitſ eſſe. vt. S. e.l. in
pꝛincipio. ẽ’
1DPutabat. etiã ſupine cũ wolus tm̃ veniat nõ lata culpa. vꝛ. Z. e. l.

in pꝛin. ſic ⁊.j.ad.l.coꝛ.de ſica.l.in lege. ⁊. . de fur.l.interdũ.S.re⸗
cte.hoc q̊ ipᷣm ſum
matim cogn oſcit.

R ᷣͦͦððdU vt. S. de re iudi. I.
re miſſi ſunt.aↄuenit eniʒ pᷣton om⸗

nes qs in poſſeſſionẽ miſit ſum tue n. Srne jaele ei
ri. Sʒ ſiue rei ſeruãde cã ſiue lega-⸗ S. ſi. ac.

toꝝ aut ventris noĩe in poſſeſſidez un bee Vba. vnli

. R tateʒ creditoꝛis. qꝛ
miſſi fuerint:habeãt ex h̊ edicto in ereehiene gemotd
factũ actionem:ſiue dñs ſiue alter na ſumouen ñ põt

nõ ergo mrat in li
tem. ſecus in eo qͥ
exemit. vt. S. ne qͥs

ꝓhibuerit. Hec actio nõ tm̃ eũ
te net:quiꝓhibuit quem ve nire in
poſſeſſionem:ſ̊ ⁊ euʒ a quo quis de
poſſeſſione pulſus eſt:cum veniſſʒ
in poſſeſſionem: nec exigitur vt vĩ
fecerit. q ꝓhibuit. Si qs ideo a
poſſeſſione pꝛohibuerit:qꝛ ſuaʒ pu
tabat:vel ſibi obnoxiam:vel certe
non eſſe vebitoꝛis:conſequens eſt
vt hoc edicto non teneatuꝛ. Hee
verba quanti ea res erit ob quam

l. pe. S. N%

in poſſeſſionẽ miſſus erit:cõtinent

vtilitatẽ creditoꝛis:vt q̃ntũ inter⸗
eſt eiꝰpoſſeſſionẽ hr̃e:tantũ ei is qͥ
pꝛohibuit condemnetur. Pꝛoinde
ſi ob ſalſum credituʒ vel ob falſam
peuitionẽ miſſus eſt in poſſeſſioneʒ
vel ſi exceptõne ſubmoueri potuit:

. . 9 „ Ir 74,J poſ. ſi ̊ poſſeſſio ũ
mhil ei dʒ ꝓdeſſe h̊ edictũ: qꝛ pꝛo⸗ valet miii onos xe⸗
pter nullam cauſam in poſſeſſiõe, naros ꝛ vebuũ ſir
Kinc ſi nu⸗ c. duos enarios
miſſus ſit. Hoc edicto neq; du⸗ habet tm̃ credutoꝛ.
pillum neqʒ furioſum teneri con⸗ Item ſi poſ. valet
ſtat: quia affectu carent. Sed pu-⸗ plus æbito no oſe⸗
uit᷑ plꝰ ebito hi·

azo. q̊ intereſſe ab

wli capax non eſt. ceterum ſi aam iiſio ſoluto an ehe H
wli capax ſu:contra erit dicenduz fone iſte enen
ergo ⁊ ſi tutoꝛ wlo fecerit in pupil Rñnñ. ſic vt. 5. de re
lum dabimꝰ actoneʒ: ſi mõ ſoluédo iudr. Rquis wlo.

j. ar. ↄtra. S. ne qͥs
euz qui in ius vo.
. l. pæ. in fi. 7. l. fl.
ibi in eo quod eſt in pena. nam iuratur ibi in litem. ſic excedit᷑ veꝝ
intereſſe creditoꝛis. K
Exceptõne. foꝛte niſi erat talis ex qua ſolutuʒ repen nõ põt. quia
qð fecit iudex debuoꝛ feciſſe videt᷑. vt. C. euic.l.ſi ob cauſam.
Pꝛopter nullã. hoc eſt ira. S. qui ex cau. in poſ.e. l. pe. S. j. in fi.
Poc edicto. ↄſtat. qʒ faciam ↄrra hoc edictũ.qꝛ ⁊ac. aẽ rõ bõa.vt
ʒ.e. in pᷣn. ⁊ hoc niſi locupletioꝛes ſunt.vt.S.de wlo.ß ſi ex wolo. ⁊. S.

cv aci. emp. iu ł.S. ivem iuł.in fi. a. S. qñ ex facto tu. l. nij.

Zomira erit ooᷣm. nam tenet᷑ vt ex quolibʒ delicto. vt inſti. ð ob.
ex de. S. pe. pter carnis. vt.j.de adulti.ſi minoꝛ.
Soluẽdo. ↄcoꝛ. S. de adm. tu. l. fi. in pꝛin. e pecuk. l. ſũma S. ſi
vlo. ß Z. j. de re.iur.neq;. So.ibi deliquit non noĩe pupilli.a plene
dic vt ibi. Jtem eodem modo rñ.ad.l.j.ii Jj. l.pe.contra. a. S. ve ack⸗
emp. l. iul. S. igem inl. in fi. . J. qd vi aut clam is qᷣ mn pu. S. ſi tuto⸗
ris.quibo dici᷑ indiſtincte nõ teneri de wolo tutoꝝns. at hic diſtuguitur
ſit ſoluendo vel nõ.econtra alij vicunt eum indiſtincte teneri. vt. 3.
euic. l. nij. 1. S. edił. edic.qð ſi nolit.S.qð in ꝓcuratoꝛe. pira. ſol. H
ſubaudi maxune m. h. ⁊ ſic ad cedendu tenebit᷑. vt.S. v tribu. ꝓcu.
S.j.vel dic vt nõ.ſuꝑ quolibei ↄtrario.

a diuo.S.ſi ſuꝑ.et

euz qin in ius vo.

x Intereſt eius

a Tutoꝛem. fa. .l. pꝛoxi. ac.

. .

b. Si domini. hoc fecerint. vt. j. de vi ⁊ vi ar.l.j.S.quot᷑.⁊.S.qð ei
adijcitur in pꝛin. 1. S. œ noxa. ſi ex duobo. S. illud.
cHanc acnonẽ.miſſione ⁊ damni iufecn.vt.Sõ.v dam.infeci.ſi qs
miſ.S.acnio.a.l.iiij.S.an autem.

d Annum. poſt

exhibinonem nüe⸗

randum.
e Penalis. pena
lis eſt cum ↄtra ex
traneum competit
hoc ecictũ. naʒ pe⸗
na ſoluta mibilomi
nus verũ debitum
a debuoꝛe petetur:

leo ſi ipſe dñs pᷣſti⸗

tiſſei ꝑ interdictuʒ
eſſet liberatus a ve
ro debuoꝛe.ſic.⁊.
ti. j.l.uij.S.cõdem⸗/
natio ſᷣm quoſdaʒ
qð non placet ᷣm

h. ĩimo umpꝛobe fa-

cu qui ↄſecutus ab
extraneo qo ſua in
tereſt. iterũ petit a
vero dño. vt. S. de
re iu. ſi quis wlo.
S. j. ac.
fMam cum. bñ
dixit excepta. le.
miſ.nam ⁊c.ac.

g Batiſdatione.
ob. de ſoluendo le⸗
gato aduemẽte die
vel cõdi. ̊ idem dʒ
licere facienn vim

miſſo in poſ.qꝛ qdq

heres obligats eſt
facere qnilibet eo ĩ
uuc ſoluere poteſt
vel facere. vt inſti.
qui.mo.tol. ob. in
pꝛin. cum & in hoc
rfleuetur grauitur
in alio. ſ. ꝙ actio
ſit ꝑpetua ⁊ tranſi
loꝛa.ar.S. de iure⸗
iur. eum qͥ. ſeo ałs
qui unpedu miſio
nem liberat᷑ ſaniſ⸗
dando. ß opoꝛtet p
ſtare intereſſe pciſe

ſit tutoꝛ: ſed ⁊ iᷣm tutoꝛẽ poſſe con
Si dñi vł pa
tris voluntate pꝛohibitus qᷣs ſit a

ueniri iuł.ſcribit.

poſſeſſione:in ipos dabit᷑ actio: q̃ſi
qui per aliũ h̊ͥ fecerit. Hãc acti⸗

onem excepta legatoꝛũ miſſione in

tra annũ ↄpetere ⁊ nõ poſtea ſcien
dum ẽ:cum ſit penalis:nec in here
des ſimileſqʒ pſonas dabit᷑: niſi in
id qo ad eos puenit: heredi ſimili
buiq; ꝑſonis dabit.nã cum pꝛohi
bitus qs eſt legatoꝝ vel ſideicõmiſ
ſoꝛum cã poſſeſſionem adipiſci:tũc
actio ⁊ perpetua ẽ ⁊ ĩ heredẽ dabi⸗
tur:qꝛ eſt in ptᷣate ſucceſſoꝝ euita

re interdictũ ſatiſdatione oblata.

Vo quis an Aulus
alieno nomĩe ꝓhibitus ſit ni
hil intereſt. hec emim verba quati

ea res eſt referenda ſunt ao ꝑſonaʒ
wvmini. YItem tam is tenet᷑ qui ſuo

nomine ꝙᷓ qui alieno nomine pꝛo⸗
hibuit. Apianus

Jquis miſſus fuerit in poſ⸗

ſeſſionẽ fideicõmiſſi ſeꝛuandi
cã ⁊ non admittat᷑:ptᷣate eius indu
cendus eſt in poſſeſſionẽ qui eũ mi
ſit. Aut ſi quis volet vti intdicto:
aſequẽs erit dicere interdictũ locũ
hre.ſ̊ meliꝰerit dicere extra oꝛdi⸗
nem ipſos iure ſue poteſtatis exeqͥ

opoꝛtere vœcretũ ſuum:nõnunqᷓ etĩ

manũ militaé. Conſtitutum
eſt ab antonino: vt etiam in bona

vt. Z. e.l.S. hec verba.⁊ eadem ratio eſt in dam.infec.ac.
b ſ Do quis. ſ. vemens in poſ.
1 Ao pſonam dmi. ſic. S. ſi quis caut. pe.
k Alieno.veluti pꝛocuratoꝛio. ac.

IDPꝛohibmit. vt. S. ve dã. infect.l.ſi quis miſ.in pꝛin.⁊.S.j. Tenet᷑

etiam illeꝓ quo fit phibitio.vt.S.l.j.S.ſi dñi.⁊.C.œ accu.non ideo

fed altero ſoluẽte alter liberat᷑.vt.j.de vi ⁊ vi ar.l.j.S.quot.ac.
m ſ I quis miſſus veſtiatione.
n Jueriut. pꝛetoꝛe.
o Poteſtate eiꝰ.i.officio.puta capis pignoꝛib vel mulctã indicen
do.vt inſti. ſatiſda.tuto.S.quibi.⁊.S.de ventre mſpi.l.j.S.quid qᷓ.
vel niitendo nuncios vel officiales qui ummnttant.
p IYnterdicto.ſ. iſto ne vis fiar ei.
q DPoteſtatis.i.ofſicio vimõ dixi. ⁊ hoc ſi iudex ẽ oꝛdinariꝰ nõ dele
gatus. vt nõ.S.de of.eiꝰcui mã.eſt iuriſdi.l.pe.S.vt poſ. miſi foꝛte a
papa vel a pᷣncipe eſſei delegatꝰ m quoſdam.quia ſunt ſimniles oꝛdi⸗
narijs.vt.C.d iudi.a iudice iudex datus.

r Militarẽ. vi qꝛ miĩſtris vel ſuis officialiba non poteſt vñ ↄgregat
milues.vt ⁊. C. ce his qͥ la.vel ali.l.ij.ſj videt᷑ ꝙ nõ his vijs ſit eun⸗

dum. ſed tĩ per interdicrũ. vt. . ſi ven. no. in
ſario.q̃ eſt ↄtra.ſo.ibi ſubauch tm̃.vel aluer vt

2.8S. de rei ven. qui reſtituere.

pol. mif. l. .§. neceſ
lbi. ? facit. . pxi.

ſConſtuutum modis. pꝰ. vj. menſes. vt. . vt in poſ. le. is cin. .

imꝑatoꝛ. 7. C. Vt in poſ.le.l. certa.

heredis quis admittat᷑ certis mo⸗
dis. Di quis igitur in his bonisñ
admittatur:dicendum eſt actõem
hanc vtilẽ apetere.ceteruʒ poterit
vti ⁊ extra oꝛdinaria executione.
Cũ pꝛetoꝛ ventrẽ in poſſeſſionẽ
mittit:⁊ hoc interdictũ reſtitutoꝛi
um ꝓhibitoꝛiũ ẽ. Sʒ ſi mkier velit
in factum actione vti ad exempluʒ
creditoꝛũ magis ꝙᷓ interdicto poſ⸗
ſe eaʒ experi ſciendũ eſt. Si mu
lier dicat᷑ calũnie cã in poſſeffioneʒ
veniſſe eo ꝙ non ſit pᷣgnans vel nõ
ex eo pᷣgnans:vel ſi ve ſtatu mulie

ani ad exemplum pᷣſumptõnis car
bomiani edieti ventri pꝛetoꝛ polli⸗
cetur poſſionem. Bem.
Er interdictum etiam ei ſbo⸗
uenit pꝛetoꝛ:qui damni infe
cti ab eo in poſſeſſionem miſſus eſt

ne ei vis fiat. Pena auteʒ eius qui

non permittit vel ſatis non dat ea
eſt: vt in poſſeſſioneʒ mittatur ad⸗
uerſarius.ſiue ergo permittat᷑ ſiue

per eum non fiat quominus ꝑmit

tat:non tenebit interdictum repul
ſo per exceptionem qui experitur.
Pꝛetoꝛ in eum qi neqʒ cauit
neqʒ poſſidere paſſus eſt eum qui
miſſus eſt iudicium pollicetur in
tantum quantum pꝛeſtare eum

opoꝛtet: ſi e ea re cautum fuerat.
Sed ex alia cauſa hoc iudicium

ed n. ſtatu mulie aube
ris aliquid dicat᷑: epiſtola diui ada eſt

t Eltilẽ. i. efſi⸗

cacem in faciuʒ.
u EExtra oꝛdi.
hoc expone. vt.
3.§. pri. 2 con⸗
tra ibi poſitum
7 B poſſet poni.
Kum pioꝛ.
pPhibitoꝛi. ꝓhi
bet em̃ pꝛetoꝛ ne
vVis fiat ei qui in
poſſeſſionẽ mit⸗
tur. FYtez ſi qs
liaʒ ingreſſus fu
erit ⁊ deijciatur

hac actiõe agere

porerit. vt. Z. e.
l.j. S. hec actio.
y Sz ſimkr.
hibua cum ve
niſſet in poſ.ac.
3 Kreditoꝛuz.
maxie
eſt hoc edictum.
Vvt. Z. e. l. j. S. H
ſue rei.

7 Interdhcto.
intergici? ne p⸗

hibeat᷑. in facri

agit᷑ ſi ꝓhibita
fuerit intrareł
voſtea wieca. 7
facit.S. d euc.
l. dicantẽ in
fi.ac.

9 Bi mulier. pꝛegnans ad hoc.S.dœ his qui no.mfa.l.cum non

pꝛegnans. accurſius.

2 ZE0 exemplũ. vt ſi afferatur argumentum. vel motice ꝓ eo faci⸗
ens mittatur in poſ.ypr.ſicut ſi offeraturꝓ puero.vi.S. car. e.l.

uij.S.cauſe cogmuo.

☛

Poſſeſſ.ergo muliomagis ex quoleſt in ea dimitet.ac.
p Er interchctũ.ſcilicʒ quod eſt. S.l.j. in pꝛincipio. ⁊ idemꝑ

aliud ſpeciale qð eſt. S.e dam. infec.ptoꝛ.

Ab eo. ſ.pꝛetoꝛe.
Permutit.nuda caui.cum ſuo nomne.

Monlſfiat.ſc.j.x reg.iur.l.in iure ciuili.
Pꝛetoꝛ. indicium.ſ.in factum.

SN ☚e

Satis non dat.ꝑ fideiuſſoꝛes cum alieno.

Eautum fuerat. vi ⁊.S. de dã. infec.pᷣtoꝛ.S. in euʒ. 2. l. dies. .

an th.⁊?. S. in eum. ⁊. l. ſi finitia.S.pe. ⁊ ſic ad intereſſe. vt.j.rer
ha. ſi Po unatdn ſiclad aliud datur hec actio. cum ex alia cauſa
poſ.fuerit miſſus.vt.S.e.l.j.S.hec verba ſᷣm quoſdam. ſed certe

immo. idem cum intereſſe vbiq;.

i Sed ex alia. ſ. non ſolum qn iudicis vecreto paritum non eſt.

(W.
bais enben
NNm
angardon⸗
un trle g
Mtaarhor
ita, i
poNurany
Diar 1. ,

(cn ,he
(rüetln
üt.

Phogrnn.

1 Murthſi

rmöſth
MAt
Goonulshrte

Exdnmummi g

Momtmn;
Arſunnctilet

2*

nlnnſtiifi

funiutint

cutoe. ie
cd oe
umr i
iar nit
e Nalu ne

den. 1 N

—
☛

–

—
S

S=

—

m eſ. Nwu
me ud

miſe gi
Ws rt,
nnur
Gmitriſin
mimn
anmnp
pmntur.
Negcauit
kunqui
weurin
e dn
mmnfuan,
X WM

au uent

nn.
. n Uleno
Coll.

itin gne 8
tluag nu 1
rin un ig

—

K Si eo.ſup.ſ.ſi eo. ?.s7. r
1 SDeſiderabat. cum effectu. cũ iam miſſus erat deſtinanone.

m Judicinm.i.ac.in factũ ð dñm ruinoſe wmꝰ.lʒ a nemine ſitp

hibitus. ſic eſt in edicio illo ve dam. infe. vt. S. de dam.infe.ſi finita

§. eleganter. ⁊ ſic ↄpeut actio hoc caſu ex alis cã ꝙᷓ ex eo qð non ad

r p

mitut iuſſu pᷣio
ris ł miſſus reij
ciat᷑. Alij dicunt
ꝙ ⁊ hic ab aliã

muit ꝓhibitus.

n Ieem ſubie
ctuʒz elt. a ptore⸗

o0o Er alia cã.

ex c dam. in
jec. vtputa rei p⸗

uande vel ſumili
vel vic ᷣm. M.
ex alia ꝙᷓ ex ea.
qꝛ ptonꝛs copia
non fuerit. pma

placz. vel dic no

lolum qñ ꝑ pto
rem i etiam ſi
ipie fuir unpedi
1 ex ſua ꝑſona-
vt leganone vel
gbſentia vel alia
iuſta cauſa.

py Aiſſus. i.
mitti iuſſus.

4 Rubꝛi. De

tabulis exbiben
dis. ei qͥ vut᷑ imni
dicto quoꝝ bono
rum 2 q̊ꝝ le. ex⸗

pedit agere hoc

intdicto. 10 de
hoc pomit ⁊ dr̃aʒ
int ac. ⁊ exhi. ⁊
in factum ⁊ hoc
inidictũ.⁊ illud
quẽadmodũ teſ.
aꝑi.no.vt dixi.

Z. ad exhi. l. ij.

in fi. ac.

ꝓpoſluit:ſi eo tpe quo in poſſeſſio⸗
nem mitti eſiderabat:pᷣtoꝛis ade⸗

undi ptᷣas nõ fuerit.ſ. vt ſi cũ ptas
pᷣtoꝛis adeundi nõ eſſet: damnũ in
terim datũ eſt:hr̃et iudiciũ qͥ dam
nũ paſſus eſt. Item ſubiectũ eſt
ſi ex alia cãꝗ qͥ in poſſeſſionẽ miſſus
eſt phibitꝰeſſe dicit᷑ hr̃e in factum
actionen.

De tabulis exhibendis.
Retoꝛ ait. q̃s tabulas
lutiꝰ titiꝰ ad cãs ſtatus

ſui ptinentes reliqſſe di

cet᷑:ſiue penes te ſunt: aut wolo ma
lo tuo factũ eſt:vt veſinerẽt eſſe:ita
eas illi exbibeas. Item ſi libellus
aliudue qͥd relictũ eſſe dicet᷑: ecre⸗
to aphendaʒ. Siqͥs foꝛte ↄfiteat᷑

penes ſe eſſe teſtm̃:iubẽdus ẽ exhi⸗

bere: tpᷣs ei dandũ eſt vt exhibeat.
ſi nõ p᷑ impntiaꝝ exhibere.hſi ne⸗
get ſe exhibere poſſe vel opoꝛtere:

h intdictuʒ ↄpetit. Hoc intdictũ
ꝓtinet nõ tm ad teſtamẽti tabulas

veꝝ ad omnia q ad cãʒ teſtamẽti ꝑ
tinent: vtputa ⁊ ad codicillos pꝑti⸗
net. ſiue anjt valet teſtm̃ ſiue no va

Retoꝛ. tab. ſic ̊ videt᷑ ꝙ nõ ꝑtineat hoc edictum ad ſcri
pturam q̃ fit hodie in teſtõ nuncupatio. ſicẽ video in bo

noꝝ poſ.ſᷣm tad.vt.C. bonoꝝ poi.ſᷣm tab.l.bonox.⁊
edicto diui adri.tol.⁊ vel ↄſtitutõe quã habes. C. ech. dim adri.

tol.l. fi. m. h. vel dic vtile dari vt dicta.l.bonoꝑ.a notaui in dicta
l. de edicto diui adri. tol.l.fi.
ſDPenes. ꝓ apud pomt᷑ qð largius ſignificat.vt.j.xe v. ſig. l. pe

nes.ↄpetit em̃ hoc inidictum ð œpoſitarium. vt.j.l.iij.S.ſi tab.
t UAt deſinerent qᷣͥd ſi wulo feciſti q̊minꝰa pᷣn. ꝑuenirent. dicam ceſ

ſare inidicitum.ſic.S.

ſiñQaſi le. S. pinde.

V Ita eas. vt apud

q̃ in frau.cre.qͥ aut in pn. ar.õ.S.v pe.here.

te ſunt.non ꝗ te coꝛruptas.

x Si libellus. veluti epła fideicomiſſaria.
y Alid. puta cochcillus.
3 SDecxreto.i.edicto iſto.
2 Komphendaʒ.1. ophendo. ſ qñq; ceſſat hoc mnidictum. vt. ᷓ. e.

l.ſi.⁊ in tab.viui.vt.j.e.l.S.pe.q ſunt j.

9 Siquis. exhibere. ꝑ inidi. quẽad.teſta.aꝑi.vt. 3. quẽad. teſta.

— ⸗

api.l.ij.in fi.

Et tempus. foꝛte tale. vt eſt. C. de dila.l.j.⁊ facit inſti.de of.iu.
§. ſi ad exhbibendum. eu i

a Imp̃ſenniaꝑ. i. in pꝛeſenti.

Uel opoꝛere.i.ſi dicat ſe nõ debere exhibere.alteꝝ ̊ hoꝝ ẽ op⸗
vt habeat locum hoc ecictum. ſ. ꝙ neget ſe exhibẽ poſſe. vel neget ſe
&bere. in tercio vo cum pt᷑ ſ nõ vult hx locum dictꝰ ti, quẽad. teſ.

api. vt dicia. 1. ij. S. fi. m az. ti. h. dixit hoc Acurrere cum ill e
ſu cum hʒ. ⁊ oicit ſe non debere exhibere. ar. dicti. S. oin en es
c PHoc intdictum. codicillos.qᷓ ꝑtment ad teſtm̃. qꝛ ⁊ in eis eſt teſts
tio menus.ł qꝛ n valebt qũʒ.mii teſtõ ↄtirmarent᷑. licʒ hodie ſecus.

vt inſti.de codicillis.S.j.

let: vel qõ ab initõ inutiliẽ factum

eſt. ſiue ruptum ſit vel i qͥ alio vi
cio:hᷣ ⁊ſi falſuʒ eſſe dicat᷑:vel ab eo
factũ qͥ teſtamẽti factõʒ non habu
erit:dom eſt intdictum valere ſiue
ſupᷣme tabule ſint ſiue nõ ſint ſ̊ po⸗
res:doõm intdictũ h̊ locũ hꝛe. itaq;
dom eſt ad oẽm oĩno ſcripturaʒ te
ſtamenti ſiue ꝑfectaʒ ſiue impfectã
h intdictũ ꝑtinere. Pꝛomde ſi plu
res tabule ſint teſtamẽti eiꝰqͥ ſepiꝰ
fecerat:dõm ẽ intdicto locũ foꝛe.ẽ
em̃ qð ad cãm teſtĩ ꝑtineat: qᷣcqᷣd
quoqͥ tꝑe factum exhibere debeat.
h ⁊ſi ſtatu diſceptet᷑: ſi teſtator
filiuſfa.vel ſᷣuus h̊ feciſſe dicat᷑:⁊ B

exhibebit᷑. YItem ſi filiuffa. fecerit

teſtm:qᷣ de caſtrẽſi peculio teſtaba
tur: hʒ iocũ intdictum. idemẽ ſi is
q teſtm fecerit apud hoſtes vceſſe

rit. Hoc intdictuʒ ad viui tabu

las nõ ptinet: qꝛ yba pᷣtoꝛis reliqͥt

fecerunt mentõʒ. Sʒ ⁊ſi wolo malo

teſtm̃ ſit eletũ. Aubk.
El totum vel pars eius.
Apianus.

Ocum hʒ hoc intdictuʒ. Si

tabule ĩ pluribo codicibo ſcri

pte ſunt. oẽs intdicto iſto ↄtinent᷑.

d DSue aũt. in⸗
i tilit᷑. pterito filio
puta.

e Ruptuz. agna

tione poſthunn.
fNicio. puta ir
nitu capitis dimi⸗
nntõe teſtatoꝛis. vt
inſti. qͥ.mo.teſ.in⸗
fir. in pn. S. alio.
g Sz ſi falſum.
in hoc eſt Z. j. e. l.
fi. h hoc antecỹ de
falſo ageret᷑. ibi iã
cepat agi. Alij ꝙ
ibi crimiuali age
bat᷑ de eo. H cinilii
vel ibi aſcpſit ſibi
B nõ. pᷣma placet.
h Pnuoꝛes. poſt⸗
G alie facte ſunt.

1 Impfectaz. h?
eſt 3.j. ad.i.coꝛ.de
fal.ſiqͥs le.vbi ĩ⸗
pfecto dicu hoc ini
dictum nõ opete re
ſo. cum hʒ aliqð vi
cium teſtm̃ qo eſt

in apto. puta lr̃aʒ

vel falſitatẽ aꝑtã.
tũc non ẽ exhiben⸗
dum. ſ̃ ſi viciũ ſit
abſconſum. vi in
omibo iſtis caſiba.
tũc eſt exhibendũ.
miſi ſtaum qͥ ↄue⸗-
mt᷑ ſit ꝑatꝰ ꝓbare

ipſum eſſe falſum vel ruptum vel nullnm.ar. S. ad exhi. l. ij. S. ibidẽ.
æ car.edic.l.iij.S.cauſe.⁊.S.vt in poſ.l.ſi is a quo.ſᷣm.h.ſic ̊ põt eẽ
impꝑfectio ⁊ aꝑta ⁊ obſcura.Alij dixerunt ꝙ ꝓ inſectio ⁊ falſo nec hoc

intdictum nec edictum quẽad.teſta.eꝑi.nec lex.coꝛ.de fal.locum hʒ. Iʒ

aliqͥs ſibi in eo aſcribat.vt in õ.ꝓ falſo vero ⁊ imꝑfecto.vel ꝓ vero ⁊

impfecto locum hñt pdicta. vt hic a.ã. quẽad.reſta. aꝑ.l.ij.S.j. äu

dic ᷣm aʒ.qꝙꝙ umꝑpiecto q̃libet ex cã dat᷑ hoc intdctum. excepto ꝓ in⸗
fecto ↄſignanonis ſiue ſigillanonis. vt ibi.ꝓ falſo aũt non negat᷑ ibi
opetere hoc inidictũ apparet &̊ tabulas accipi enam abuſiue. cum ꝓpe
ſi teſtm̃ ꝑfectum ⁊ ſignatum.vt dicta.l.quemadmodum teſtamenta

aperi. l. ij. S. j.

k Plures tab. vel pticulariter ſcripte in diuerſis locis vel integrali
ter ſcripte vbilibet vel alie pme vel alie poſterioꝛes. vt.j.l.iij.D.j.⁊

inſti.de teſtamentis.S.pe.
IDiſceptet᷑.ſuꝑple velun ⁊c.

S.fi.accur.

o Hoc inidictũ. non ptinet. nec illud quẽad. teſta. api. vt.S. quẽsd.

m SZicar. q teſtari non pñ̃t. niſi de caſtrẽſi vel qſ. in quo teſtat᷑ fi⸗
uius. vt ſubijcit. ⁊ inſti.qbo non ẽ ꝑmiſſum fa. teſta. in pu.
n SBeceſſerit. cuiteſtm̃ valet ex.l. coꝛ. vt inſti.qͥ. non eſt ꝑ fa.teſta.

teſta.aqp.l.ij.S.ſi dubitet.facit ad hoc.j.l.iij.S.ſi ipᷣe.
p Reliqͥt. hoc facit ad id qð no. inſti.q ma. non poſ.S. fi.
q Teſtamentum ſit. puta ᷣm. R. cancellatum. vel inciſum ꝑ erro⸗
rem. magis aũt ſi aliq̃ culpa miueniſſei lata vel leuis, ⁊ facit, S. de ſe⸗

cundis tab,l.j. S.ſi linum. 7. S. ſi roſe.

90

r I DHcum hʒ interdictum. ſi tñ adhuc legi poſſit teſtamẽtum.ſin
auntem wo hoc fuiſſet factum. tunc ex ea pte tenet᷑ q̃ſi wolo de⸗
ſijſſet poſſe exhibere in totum vel in ꝑtem.vt.S.e.l.j.in pᷣn.⁊ fa..de
fur. hoc ampliꝰ. ⁊.l.ſe.⁊.S.ad.l.aqłᷣ. q rabulas. .
ſ S tabule.facit.S.e.l.j.S.hoc inidictũ.⁊.S.ꝓinde.⁊ ſi plures ⁊c·

7. S. de ſecũdis ta-
l. j. S. ſi ʒs ĩ duobo⸗

t Si tabbke teſta
mẽti.vetinet. qꝛ pt

exhibere. vt. S. ad
exhi.celſus.m pn.
eſt ergo ſcriptu int
dictum in rem. vt
7. S. de midi. l. j. S
pe. 1 ar. S. qd me-
c. l.metum.S. cuʒ
aut. ß hoc caſu foꝛ
te dabit᷑ vepoſita⸗
rio tpᷣs vt dño ⸗
nunciet. vt in aur.
vt omnes obe. iu.
S. ſi igi. ⁊. C. vbi
in rem ac.l.ij. nec
ob. in aut.ce lepo.
in pᷣn. qꝛ h nec imt
vꝛcit epoſiu reſti⸗
murõz. H litem con
teſtatur ⁊ agit hoc
inidicto vt fiat ex⸗
hibuio.

vBepoſuit.põt
em̃ vepoſuuʒ ſuſci⸗

pe. ſic exhibere.

2

x Ecdunus. 1. q

edes tuẽt᷑.vt inſtit.

tute.S. tutoꝛes.

qꝛ vnum teſtamẽtum eſt. Sita
bule teſtamenti apud aliquem de-
poſite ſunt a titio hoc intdicto agẽ⸗
dum ẽ: ⁊ cum eo qͥ cetinet ⁊ cũ eo qͥ
epoſuit. ꝓinde ⁊ ſi cuſtodiaʒ tabu
laꝝ edituus vel tabulariꝰſuſcepit.
dom eſt teneri euʒ intdicto. Sr
penes ᷣuos tabule fuerint: vñs int᷑
dicto tenebitur. Di ipſe teſtatoꝛ
dum viuit tabulas ſuas dicat eſſe:
⁊ exhiberi veſideret:int᷑dictum B
non habebit:h ad exhibenduz erit
agendum:vt exhibitas vẽdicz: qõ

in omnibus q coꝛpa ſua eſſe dicunt

inſtrumentoꝝ hoc ꝓbandumeſt.

Siqs wolo malo fecerit quomi⸗

uus penes eũ tabule eẽnt.mhilomi
nus hoc intdicto tenebit᷑:nec piudi
cat᷑ aliqd legi coꝛnelie teſtamtarie
q́ſi wio malo teſtamẽtum ſuppꝛeſ⸗

ſert. nemo em mõo impune retinet
tabulas ꝙ maius facinꝰ admmſit:

cũ exhibitis tabulis admiſſum eꝰ

magis manifeſtet. ⁊ poſſe aliqnem
Vlo malo facere: vt in eaʒ legem ñ

incidat:vtputa ſi neq; amoueꝛit ne
q; celauerit tabulas: ſ̊ idcirco alij
tradiderit: ne eas intdicenti exhibe
ret:hoc eſt ſi nõ ſuppꝛimẽch animo
