2ↄira. 7 facit. S. e wona. l. poſt ↄtractum.

u ſ Ed nec illud. ne a reo.ſ.buoꝛe.
x i i omnibo. liberanonum. ipſo iure qᷓ ſunt. x. vt in ſumma in
pꝝn. ſiue hec ineruemẽt in ꝑſona rei ſiue ſideiuſſoꝛis. alind
cum ꝑ excep. tunc em diſtinguitur. vt. S. de pac. ⁊ heredi.S.fi. ⁊.l.ni
ſi.1.l.idem.⁊.l.videlicet.⁊.l.quod dictum.
y Ad ꝓmiſſoꝛes.id eſt fideiuſſoꝛes.
3 Pꝛeterꝙᷓ. hec excep. dat intelligi locutum eſſe ſupꝛa ſine reus li⸗
beratur ipio iure.liberetur euam fideiuſſoꝛ ſiue econra. ałs non be

ne exciperet ſᷣm.h.

Liberat᷑puta reus ſtipulandi ſucceſſit ſideinſſoꝛ. vel eco
aliuo ſi ſucceſiiſſet reo debendi.vt.S.de fideiuſſo.l.heres.S.q n
pulatoꝛ. . S. ꝙ idem. facu. S. ti. j.l. nonatõne. . . tii. . 1. et per

iunurandum.S. 1 fideiuſſoꝛi.

61 RR nüeratonibo. momẽto. a ſi reus ſoluerit. liberat euam

unatur. Aulus.
oum ⁊ acceſſiones liberãtur
puta ad ꝓmiſſoꝛes hypothece piᷣ⸗
ra:pꝛeterqᷓ ꝙ inter creditoꝛem ad
ꝓmiſſoꝛes confuſione facta reꝰnon
liberatur. Arti.
Nnũeratõnibo aliqñ euenit
vävt vna numeratõne due obli
gatönes tollant᷑ vno momento: ve
luti ſiquis pignꝰpꝛo debito vendi⸗
crit creditoꝛi:euenit em̃ vt ex ven
dito tollatur obligano ⁊ æbiti.
Item ſi pupillo qui ſine tutoꝛis
auctoꝛitate mutuam pecuniã acce
pit: legatum a creditoꝛe fuerit ſbᷣ ea

coõditione:ſi eam pecuniã numera⸗

uerit: in duas cauſas videri eũ nu
mersaſſe ⁊ in vebitũ ſuum: vt in fal
cidiam heredi imputet᷑: ⁊ ↄditõnis
gratia. vt legatũ aſequat. Iteʒ
ſi vſuſfru.pecunie nũerate legatus
fuerit:euenit:vt vna nũeratione li
beretur heres ex teſtamento:vt et
obliget ſibi legatariũ. tantũdem ẽ
ſi damnatꝰ fuerit alicui vendere
vel locare.nã vẽdendo vel locãdo:
liberat᷑ ex teſtamẽto heres:⁊ ob⸗
ligat ſibi legatarin. Apian⸗

AVaãuis ſtipulanti vxoꝛi vir

ſpopoderit direpto matrimo
nio pꝛedia qᷓ vti erant obligata in
ſolutũ dare:tamen ſatis eſſe offer⸗
re wotis quãtitatẽ. Idẽ fronto⸗
ni. R. peꝛſeueranti tutoꝛi in tutele

adminiſtratõe lʒ capitis reo poſtu

luto potuiſſe id qð pupillo bona fi-
de debet᷑:exolui. Arcel.

Nom̃ibo ſpeciebus liberatio

fideiuſſoꝛ a ecõ⸗

tra. vt inſtii. qͥ.
mod.tol. ob.in
pꝛin. 1. S. e. l. cũ
qms. F. de pecu.
oc em̃ quod hie
ſubijcit. non eſt
onu exempinz
qr no eſt nume⸗
ratio.̊ remiſſio
ꝓ eodem tñ eſt:
vt. z. de odit. ob
cam.l.ſi mulie:
2 idem in alijs
exemplis in. l.
iſta poſins.vt ñ
ſint bona exrm⸗
pla ad hãc regi⸗
lam.ſji ſint ſuni⸗
lal.

b Item ſipu⸗

pillo. accepit. et
ſic naturałr tm̃
tenetur.

e NMumeraue
rit.i.ſoluerit.
d In ſuu. qoᷣ

dic naturale. qs

ꝓrimus puber⸗
tati erat. alias
nec naturaliter.
vt. Z. ð ac. ⁊ ob.
pupillus.ſi em
implende cã con
dinonis tm̃ da⸗
retur heredi.nõ
imputat᷑ m fal.
R. vt. S. ad. l.

fal. l.ſi pupillꝰ.

7 facit.S. quan:
do diyes le. ce. cũ
ulnd. S. heres.

e Ileʒ ſi vſuſ⸗

frucius. ſibi le⸗
gatariũ.æ tan/
ta pccumia reſti
tuenda finiio v/⸗

ſufru. nec ob. Z. e. l. qm hommnẽ. §. fi. 7 v adi.indeb.l.cum is.S.j.
vbi eadem ſo.nõ parit duos ↄtrarios effectus. qꝛ hic nõ ſunt oira/
rij. Eſt em eſt alio cã liberãdia alia obligandi.at mũc eſſent otrarij

qñ liberaꝛet debitoꝛẽ a repeteret᷑ vi indebitum.

fq Alsauis. als ꝙᷓuis ałs erat.calipodiꝰrũ.ꝙᷓuis ⁊c.

Spoponderui.ↄſtante matrimomo.

h Erant.i.pꝛo wte que erat.c. pone.
1 Obligata. vxon pꝛo eo ea reddenda.

k Offerꝛe. vxonꝝ cui ꝓmiſit. ſic.C. de pac.pig.

l. j. ſed otrs. . v

pig. act. l.titiꝰ.ſol. qñn ſpopodiu daꝛe in ſolutũ.i.vir erat in poſſel⸗
ſione. a ideo ſatis eſt ſi ebitũ offerat. creduoꝛ ibi in poſſeſſione pi
gnoꝝ fuerat. vnde debuoꝛi non licet offerꝛe. vel vi ibi.

IJa frõtoni.exolui.ſacu..e.l.reo.⁊.l.ꝙ ſi foꝛte.S.quid ergo.

(ſons gun

⸗ 4
tun
hun
ten n
Cumno⸗
ie
Catl.
mting
ipmngch⸗
ve. As
ienſr
Eal
is dl hi
i go alo.
udwoe

d.
p
Dleſopaal
en ccieel
le agdu
GSNM.
Hunr.
tanl ,us
s on
tann,er
Urruer.
en.
Clns
Pecken
ort
e⸗
Nond
lſlene
ffans

(MNl

.
Dagd
Ra an
arn.
Wunsconel
Urdmm
hnemn rſij
RCol, tue.
ſpn ſuen
ſſannun,
Sinuum
Wneſpba⸗
Ptum an ſ

lnun pgee
Nnnon
Ntns Ntar
Puptnd er
oblſ gs

4 Pyvnn

D ) . 2 GWD Ler
*
3

tario: vt 2. C. de ſen.l. libera. ſed vide miſiſſe non reʒ ex es emptam. qma reſtiinendus erit. nec dicas O
Tawene drenwio go euici. non prima. vt. C. æ enc. l. ei fuit ſolutu ex neceſſan⸗ S alell renunid ſi amiſit. vi ſupra EE
ia ſi pꝛecium. que eſt conira. So ł. hic loquitur cum non ſit accpi- v mio. l. ait p̃toꝛ.ĩ pn. 2 facit ad mace. l. ſi n ius. ⁊.l.itẽ.S.inidũ.ac. *

entis. ibi accipienns ſuit. licet eſſet alij obligata. vel dic vt dexi in p t Itria. wtẽ. ſibi reſtituẽdam.

dirthen d.l. libera. Item eo modo eſt Z. S. de pig ac. l. elegsmer. in prin. q Poſſideret.indicis permiſſu.cum ab alian non defende
ibi quemadmo⸗ r Reputari. id ?
di dum peo ſoluto cöpntatt.
4 e ocg ncbehee⸗ ꝗ quis aliam rem pro alis Icia cum propter wtem bo 1 Babenuzeſt
n vt non deſcende volenti ſoluerit:⁊ euicta fu⸗/ na maniti poſſideret: omma ai, erxcau in gokt.
n d ema eb⸗ ent res: manet priſtina obligatio pꝛo womina egit: redditus exegit et ea.i. nlenius. in
i⸗ ꝙ ſi fueni fata ſeg et ſi pꝛo parte fuerit euicta: ta⸗ mouentia diſtraxit: queꝛo an ea q het. pretor. in
1l uhn s dhia men pꝛo ſolido obligatio durat.nã ex re mariti perceperit in wtem e pꝛin. 7. S. de ven.
eluud peo alo. non accepiſſet re integra credito?: reputani vebeant: marcellus reſ? poſ nut:1.3. f
n. ibi aliud pꝛo pe niſi pꝛo ſolido eiꝰ fieret. ſed et ſi du dit reputationeʒ eius quod pꝛopo pꝛo ſoluto. vt ifra
nit G bne ſoli os fundos: verbigratia: pro ebi⸗ neretur non iniquaʒ videri. pꝛo ſo eæ, ſuchum. S. li cre
u o derit: euicto altero fundo re- luto emim magis habenduʒ eſt. qõd urtoꝛ que eſt con
bl w. ſic ſupꝛa ei 10 eru: aitero * g rra. ſolu. bic bona
e d iem aciec. lc manet integra obligatio.tunc er ex ea cauſa młier perceperit:ſed ſi obligata erant. ibn
u conot. 1 go res pꝛo re ſoluta liberatione; p⸗ foꝛte vſurarum quoq; rationeʒ ar non va ie ſoree
ac eRemanert. ſtat: cum pꝛo ſolido facta eſt ſuſcei⸗ buer vvtis recuperande babere x oſſidebat. ibi nö.
aN ebo ſnſ⸗ pientis. ſed et ſi quis per wluʒ plu bint.ita eſt computandum ꝓut qõ vel inn ſorte vrbe
I vendiderat. er ris eſtimatum fundum in ſolutuzʒ q; ad mulierem peruenit: nõ vt ex res Weie dar. gien⸗
un⸗ 4 er nainr. weerit: non liberabitur:niſi id qd vniuerſa ſumma wcedar kapru ns ⁊ vſurarum. li
at B ron E. am vſura⸗ cei ſit argu. ↄtra
rie 1r cn. l. cnz plure Weſt repleatur. DBẽ. meam guantllatemn d m te irs wio Aod
4 gne eſt cotra et N pupillo cui ſine tutons rũ nomie mulierẽ conſequiop cer. loco.l. finali.
on ſohgo auctoꝛitate ſolutum eſt. ſi q bit: quod nõẽniquũ. AÄrcel. v Quanumem
tüng nam non recer ratur quo tempoꝛe ſit locupletioꝛ Olutam pecuniam intelligi ec tcpen eſ
mnſal 1 r nhllgan tempus quo agitur inſpicitur: aaut mꝰ vtiq; naturaliter ſi niera in pol.leis cui 5
,„ . le⸗ . . . *& „ . . 1 . . .*
nnns bac acqulſuio⸗ ſi exceptio woli mali oppoſita ei no- ta ſit creditoꝛi: ů ⁊ ſi iuſſu eius alij naann t.
ez n ne. sc. ceat: tempus quo agitur ſpectatur ſoluat᷑ vel creditori eius vł futuro x Blutam.
n s. einen ⸗· .Slane vt ſceuola aiebat: ⁊ ſi pe xebitoni vel etiã ei cui wnaturus u tgct aſtu
112 l. . . „4†* 1 * 19
—KZ 1o. quia nemo rierit res ante litem conteſtatam: erat: abſolui vebet: rataʒ quoq; ſo na: getrlaſoln
ve u ag comma interdum quaſi locuplenoꝛ factus lutionem ſi creduor habuerit: idẽ tum. 5. ſoluiam. æ
ini monem. vi ſuß ſit: intelſigitur. id eſt ſi neceſſaria erit:tutori quoq; ſi ſoluta ſu pecu⸗ mnod nonin er
n m rondi. ncde⸗ rem ſibi emit: quam neceſſario e ma vel curatori vł procuratori v mupꝛa ve excep. w.
us . ſicenuum. ſuo erat empturus. nam hocipſo cuilibet ſucceſſori v krua⸗ aeroti Roberr. ſentorn
b iini Eſiimaum quo non eſt pauperioꝛ factus: louu pꝛoficiet ſoluno. Quod ſi acc ain ſe.. ii aute;
nl maxume ſubau⸗/ letioꝛ eſt. ſic et in filiofamili. pu⸗ ptolatum ſit quod ſtipulatiõis no vere: vbi dicitur:
WV az di. nom idem i Dle 3 are: ſiĩ mne bvpotheca erat obligata: v“ v non liberatur
ne pluris am tabat macedomanum ceſſare: ſiũ mine ! yvomecg e ſch ſolutõ Im vro ſoluit iuſ
n uts dare nole. neceſſarias cauſas filius mutuam ſine ſtipulatone accepta ſit. ſoluto muliens credi⸗
Gn ducrus. vt arn pecuniam acceperit: et eam perdi ms qdè verbũ non pꝛoficiet: ſed ſa leie ſo v 1u P
gu. ſupꝛa ð ve Writ. Arcellus. tiſdationis ſufficeit. Aulus. uli.emortuo. 3.
in bo. obli. ſi quis . ”ß”MBD/
mu llo. ſo atum. een „ Solunonem. factam alij ſine iuſſu womini.
n 1 ahubno oann un le nun minepenntanum in . rron Meuntbengen,sghole Wrtlelan
ond N ae hiror ſaahae⸗ „. ſi B xe mino.l. ſi minoꝛ xxv. ſ ere bpporheca: mico obligata nomime ſupulanonis: vi obligas
Zel n ann greurnelite Wi 11 6 alenker l ꝛa de wnat. mier v obligo: vel ſine ſtipulanone: vi ſubijcit ſellicei nudo pacto.
mni nno. flio. 1 de nego. gelt. l. lute conteſt. et ent. here.l. Solunonis. id eſt acceptilatoms. nã acceptlato eſt ſoluno ſeu
e. pane⸗ ec auem. den et rer udicate. vi ſupta e: vent. ere-: diſſolutio obligationis.non ſuffſicit vel pꝛoficiet: vt la eſt i Ken⸗
R EE . l. apö. 3 Vt toll gnoꝛis obligauo: ſubaudi vi acceptilatiois. led vi ig
1r l S giectno. vt c wbo: ſolmnt e . ꝛ facit ve wll epeep. lapd ndrnoms Hoeiſiocnone enon tolliur pignons obligano: vt ſupꝛa ð
tmtrii Jln is onenafr id eſt litk eteſ pigno. aeti.l.rem. 8. omms. l. ſe⸗r ſupꝛa amn mo. Bas e Nho⸗
SSSZ 11 . 5 l. l. i ur: ſic infra ti. j.ſi accepto.1. l. fi. ? iupꝛg ⸗
E Nomfrirce chcndlie. S ben Bere ſes 4. welrerum deor veann ſadand in ſr propter.id eſt ſi accepto⸗
. bere. §. j. buum pꝛopter quod ac.
mnge Solu. di⸗nfaect Apat wman gi enor. S. idem non reſti. vebeat tolli obligatio pignons tunc vi aceedellatiorn rev Ne
. 7. E. ð reſti. mi. l.fi.⁊ ſupꝛa qð me. cau.l.ſi ipia. quna obligano pignons non contrahntur veris en deneſſe falſam
. t Fias e⸗ I. ſi nbꝛ. S. de pignoꝛe. alij dicunt ceeſſe in l̃a: a eam eſſe falſam.
, u H as. patnis: vnde tenerur quai locuß letid: pater, i b n Fonſen als ſe aniſfacnoms:abs ſauſdanonis.
numts o Derqdiderit. in pumillo autem ſecus dico.ſi ponas eum pecuni c Sufficit. als ſufficu: als ꝓlicix.
Ge.MN

d I J cum aurum. reddas. verba exceptiomis. vel dic ꝙ factum
Eernotat. a facit. S. de pigno. act. l. elegater. S. q repꝛobos. 7. S
re Zhẽ.emp.l.ĩ vendins.S.cemde querit. ⁊. j.e.ſi is cui. Itẽ facit.j

ĩe reg. iu. l.cu:ꝰ.. ſed ibi exponitur. 1. reunocabilis datõ. ⁊ hec h̊ ẽ irre

uocabilis.nec em̃ hic dicit ꝓ reuocari vł repen poſſuItẽ ar.cõtra. 3

xe ver. ob. ſi id qð
2 de pig. ack. l. j.
dic vt ibi. Iẽ facit
S. condi. inde.ſi

nõ ſortem. S. ſi cæcE

ium. 2. l.neracius
⁊. S. de uꝛ. w. ſi 18
qui. S. quod dz. in
fi. 7 edil. edic. vi
amus. 7. 1. ulnd
in fine.
e dD Iſpen ſato
ri. libera⸗
tur. facit. S. ſi cer.
pe. l. eius. 7. S. eo.
ſi qiis ſeruo.⁊. l.
ꝙ leruꝰ. 7. l. veꝛo.
S. j. 2 inſti. man. S
recte.ac.
Atiſfactio
id eſt daiõ
fideiuſſoꝛs vel pi
gnoris. qð accipe
creditoꝛe volente:
Vr ⁊ ſupꝛa qͥ. mo.
pig. vel hypo. ſol.
tem liberat . S.
qui paratus.et de
pigno.acti.ſi rem.
S. nna. 7. l. ſe. 2 in

ſt.de rerum din.

S. vendue.⁊ ſupꝛa
de re iudi.l.uij.S.
git pᷣtoꝛ.
g 1

ſupꝛa de nego. geſ.

ſoluendo. ⁊ ſupra

eo.ſiꝓ me.⁊ ſupꝛa
e exce.voli.ſi ope⸗
ra.ſed contra. .
mre delib. l. nec
emere. Sob. ꝑ ob
liquũ põt.vt hic.ñ

directo vt ibi.⁊ ibi

ſolue. ſic ſup de do
na. l. hoc ire. S. ñ
poteſt. 2 ifra re.
u. l. inito.
b 1I ODlunnonios
verbuz. ſo
lutõem.i.numera
tionem.⁊ facit in⸗
fra de ver. ſigni. li
beratiomis. 2.l. ſo
luti oms.a ĩfra rẽ
ra. ha.l. amplius
ibi.nam 1 ſi ⁊c.
i gq Ei ſic. vt

recipiant᷑.

ad qð eſt ſupꝛa ve
Tnat. cau. moꝛ. I.

Olueꝛe. cõ
ſtuutum.

J cum aurum tibi pꝛomiſiſ
ſem ignoranti:quaſi aurum

es ſoluerim: non liberaboꝛ. ſed nec
repetam hoc quaſi indebitum ſo⸗

lutum quod ſciens feci.petentẽ ta
men auꝛũ exceptõe ſũmouebo ſi ñ
reddas es qð accepiſſi. SBẽ.
Iſpeſatoꝛi q ignoꝛante debi
toꝛe remotus eſt ab actu:re⸗
cte ſoluit᷑. ex volũtate enim dm ei
ſolu. quã ſi neſcit mutata qui ſol
uit liberatur. AXpianus.
Attiſfactio ꝓ ſolutione eſt.
Auulus.
Olueve pꝛo ignorante et in⸗

uito cuiq; licet.cuʒ ſit iure ci

uili conſtitutum licere etam igno

rantis inuitiq; melioꝛem conditio

nem facere. ABuulus.
Olutionis verbum pertinet
ad omnem liberatõez quo⸗
quo mõ factã.magiſq; ad ſubſtãati⸗
am obligatõnis refertur:ꝙ;ᷓ ad nũ
moꝛum ſolutionẽ. Apianus.
El ſic ſoluit vt recuꝑet non
liberatur. quem admodũ nõ

qlienantur nummi qui ſic dantur.

vt recipiantur. Alulus.
Vi mandat ſolui:ipſe vide⸗
tur ſoluere. Apianus.

J quis ſtipulatus fuerit.x.ĩ
melle:ſolui quidem mel po⸗
teſt anteqꝙᷓ ex ſtipłatu agatur: ſed
ſi ſemel actam ſit:⁊ petita ecẽ fue

rint: amplius mel ſolui non poteſt
item ſi mihꝛ aut titio ſtipulatꝰfue
ro dari. inde petam: amplius ti
tio ſolui nõ põt:ꝙᷓuis ante lite m cõ

teſtatam poſſit. Dem.
J quis offerenti ſe negocijs

non videtur. ⁊ ſupꝛa cõmodati.l.iij.S.fi.et.l.ſe.ſed cõtra ſupꝛa de do⸗
nat.l.qui id quod.S.ea.l. So.vt ibi.tem contra ſupꝛa ii cer. pe.
l.ſi tibi.ſol.vt ibi. Item contra.S.e.l.ii quis duos. ſol.vt ibi.
k ꝗq mandat. viderur. ſolu. facta a pꝛocuratoꝛe. ad quod ẽ ſu/
pꝛa.e. ſolutam. accurſius.

ſJAquis ſtipulatꝰ.decẽ.qꝛ decẽ ſũt ĩ obligatõe.ſ̊ mel ẽ ſoluto⸗

ne mm. ſic dic.i.qut mel.a ua eſt bonu ſimnle quod iequuur
vẽ ſi mihi ⁊c.ſicut video ĩ adiecio ꝙ ei nõ q̃rit᷑ obligato. ſic hic mei ẽ
adieciũ. tẽ ꝓ hoc pꝛimo dicto facii ſupꝛa ve re iudi.il.mles.S.decem

⁊2 peti. here.iiẽ veniuut.S.cũ pꝛediximꝰ,ad ſcom faciui ſupꝛs de v ℳ

uer. . pſerip. l.ſi ex duohp. ve fideiuſ.l. fideint. ob. ſi. vpo
teſt dici hic mũ dictũ gloſe pomi.vt diximꝰ ĩ vulgari decẽ. q̃ mibi

cbes. dabis mihi in melle.i.ſolutõeʒ illoꝛum decem facias in mel

le.quia dabis decem cados meluis pꝛo illis vcem aureis. et tunc
etiam decem ſunt in obligatione ⁊ mel in ſolurione. Jiem facir ſu

alienis bona fide ſoluerit querituꝛ
quando liberetur: et ait iulianus

cum wminus ratuʒ habuerit: tũc
liberari. id em ait: anteq; wminus
ratum habuerit: an condici ex ea

cauſa poſſit:⁊ ait intereſſe qua mẽ
te ſolutio facta eſſet:vtrum vt ſta⸗
tim debitoꝛ liberaretur:an vo cuʒ
wminus ratum habuiſſet: pꝛioꝛi

caſu confeſtim poſſet condici pꝛo⸗

curatoꝛi:et tunc demum exungui
conditionem:cum wvminus ratuʒ

habuiſſet: poſterioꝛe tunc demum
naſci conditionem: cum vuminus

ratum non habuiſſet. Si credi⸗

toꝛ cuius ignoꝛãtis pꝛocuꝛatoꝛi ſo⸗

lutum eſt: ad arrogandum ſe dede
rit:ſiue habuerit pater ratum: ſi⸗
ue non habuerit: repetere debitor

poteſt. Et ſi duo rei ſtipulandi

ſunt: quoꝛum alterius abſentis ꝓ⸗

curatoꝛi datuʒ eſt:et ante tempus
qᷓ is ratum haberet interim alte⸗

ri ſolutum eſt: in pendenti eſt po⸗

ſterioꝛ ſolutio: ac pꝛioꝛ.quippe in⸗
certum eſt vebituʒ an indebitũ ex
egerit.

H tita ſtipulatus ſim: mi⸗
hHi aut titio dare ſpondes:

er debitoꝛ conſtituerit ſe mihi ſo⸗

luturum: ꝙuis mibi competat:
æ conſtituta actio poteſt adhuc
adiecto ſoluere:et ſi a fihofamilias
mihi aut titio ſtipulatus ſim: pa⸗
trem poſſe titio ſoluere: quod in

peculio eſt: ſcilicʒ ſi ſuo non filij no

mme ſoluere velit: dum enim acdie
cto ſoluitur: mihi ſolui videtur: et
ideo ſi in debitum adiecto ſolutuʒ

ex plurbus. S. fina. accuꝛſius.
1N ua. poteſt. ſupꝛa de c

pꝛa de acti. 1 ob
liga. obligatio⸗
num fſe. S. acceſ
ſio. et ad. l. fal
ci. l. j. F. item ſi

ita. ſupꝛa eo.

l. vero. S. j. ⁊ de

vVer. obliga. l. ſi

inſulã.

m ſ Yquis
ffezen⸗
ti.qit querendo
7 reſpondendo.

n Habuerit.
in medio tempo
re poſt ſolunio⸗
nem ante rati⸗
habimnonem.

0 Habuiſſet.

ſcilicet eſſet libe
ratus. a ſi non
babeꝛet ratum.

non eſſet liberag

tus.quando au
tem dicatur ha

bere ratum. dic

vt. j. rẽ ra. ha.
quo em̃.S.j. et
facit. S. e. vo. d.
j.2 de condit. in
debi. l. ſi ꝓcuꝛa
toꝛ.et caue. qᷣͥa

tota lex loquit
in eo qui nõ ba

bet mandatum
Item facit. C.
e furt.l.falſus

et quod ibi no⸗

ta. et ifra de fuꝛ.
l.falſus.S.j.ac.
p Si crecdi⸗
toꝛ. vederit. an
teq; ipſe ratum

babear. quo fa

cto iam non ex
pectarur ſua ra
tihabitio.ſj̊ pa
tris adopuiui:et

facit inf ra rem
ra. ba.l. penul-

ti. 7.l.fina. S.fi
nali.accuꝛſius.
q Solutum.

als ratam ſolu
tionem. 27 tune

ſubauch eſſe.
r Repetere.

per condinoneʒ

ob cauſam.
ſ Et ſi duo. ex
egerit. ſcilicet
poſterioꝛ.ad qð
eſt infra. e.cum

õſti. pecn. ſi vo mihi contra. ſo. ibi

non eſt actum in conſtituendo: vt ſoluatur adiecio: ideo
non poteſt ſolm adie cio: ſed ſoli mihi vel econtra.vt ibi.
vV Ad ecto. vt vtraq; tollatur obligatio: ſicnt in caſu ſequenti?

quoad concurrunt.

x Et ſi a filiofami

eſt. ⁊ liberabitur pater inſolidum: ſellicet ſi

ſuo ⁊c.nam ſecus ſi nomme filij ſoluai:tunc enim miſi totum ſol⸗
uar:non liberat filium:cum filnus in totum ieneatur: vt et arga⸗

—- —

ſupꝛa ð cõſti. pecu. l. j. in fi. 2.l. ij.

cMGmn.

C i⸗

ha 9⸗
rel
nN. Nl.
(Mns
e.
che in
imi
WMNN.
t nd
W. A

furls⸗
lron

lpuvet

Uglone.
cH

genl.

rone, ſeus

fag W

NAlanad

et dags.
(isdſche,
i Norni⸗
he.e Colcet.
Urua u j

lomn. , ſine.

Eöind⸗
furari,.
eaai
uchi
“ macn
olomn.
1 en

l
geſt tun

Nalterenp

igajr e
rhrthmumn

un g

uoto glin.
eſen ho

E
=ͤräůe ☛e ☛ =

Se 2
☛
☛ – =

— =
+☛£n =£

nun
Men
M a
. (ian er
“
thehtdi
„ ſa nt
1 hle
ls nls
AI unm
ln
Ud ee
n ann

ſoban 1
Acconna

o:ſornci

ni

nN

y Jubk. vt ſupꝛa. e. I. qui hominem.in pꝛinci. ge.
3 Ut mhil. ꝙtum ad tres pꝛedictos caſuo huius.l. intereſt tamẽ
ad alium. vt infra eo.l.antepen ulti. et ſupra.e.vero.S. j. que ſũt

cõtra. accurſius.

Loncepta. ſcilicet mihi aut titio. ⁊ facit ſupꝛa de condi. inde.

l. ſi pꝛocuratoꝛ

.j. ac.
8 i S qui
glie nuʒ
hõömmem. facit
ſupꝛa de wnat.
cauſa mortis.l.

qqui alienam. et

ſupꝛa man. l.iu
nali. 1 de euict.
I. qui alienam.
et de condi.ĩde.
l. indebin. S. j.
et ifra. e. l.ſi ho
minem. accur.
b q Tlotiẽs
mhil ab

ſit. propter pri

muʒ et ſecundũ
contracium.
Repeti. id ẽ
quoquo modo
auocari. ad qðᷣ
eſt ſupꝛa de leg.
j.non quocun
q;.in princi.et
itellige hanc. l.
quando cauſa
vtraq; erat lu
cꝛatiua.puta ex
legato vel ex w
nacione. ſecus
ſi neutra vel al
iera. vt ſupra ðᷣ
acti. et obliga.
l. ſi is qͥ ſtichuʒ.
et.l. ex pꝛomiſ⸗
ſione. et concoꝛ.

ſupra ſo. ma. ñ

ſolum. m ſine.
et. C. ð re iuð.
l. j. et de ac. ẽp.

l.non eſt no. 1

acti. et obliga.
l. omnes. cum
ſuis concoꝛ. ac.
d d FIſpen⸗
ſatoꝛeʒ.
id eſt ſeruuʒz ge
neraliter geren⸗
dis negocijs. et

per hoc debuoꝛbus exigẽdis pꝛepoſitum.

ſit:ſtipulatoꝛi poſſe condici iulia⸗
nus putat:vt mihil interſit: an iu⸗
beam titio ſoluere: an ab initio ſti
pulatio ita concepta ſit.
Beut.

S qui alienum hominem in
ſolutuʒ vederit:vſucapto ho
mine liberatuꝛ.
Bem.

Votiens id quod tibi vebe⸗
am:ad te peruenit:et tibi ni
hil abſit:nec quod ſolutum eſt re⸗
peti poſſit:competit liberatio.
Bẽ.
Iſpenſatoꝛem meum teſta⸗
mento liberum eſſe iuſſi: et
peculium ei legaui.is poſt morteʒ
meam a dtebitoꝛibus pecuniam ex
egit:an heres meus retinere ex pe
culio eius quod exegerit poſſit:q̃⸗
ritur:et ſiquidem poſt aditam he⸗

reditatem exegeru pecuniam:du⸗
bitari non debet: quin de peculio

meo nomine retineri nibil vebeat

quia liber factus incipit ebere:ſi

liberantur ſolutione debitores.cũ
vo ante aditam hereditatem pecu
niam accepit diſpenſatoꝛ.ſiquideʒ
liberantur debitoꝛes ipſa ſolutiõe
non ẽ dubium: quin de peculio id

retinendum ſit:quia incipit vebe⸗

re hoc heredi:quaſi negocioruʒ ge
ſtorum vel mandati actione. ſi vo

eAcebnoꝛibus hereditarijs.

EQAauam. qquo ipſe liber eſt.vt.C. xe cadu.tol.S. in nouiſſimo.
g NQuin. ałs quin. 1 ałs quia. J

b BDe

bere. et per hoc ꝙ iam uber cepit debere: non minuitur pe⸗

culium. IJtem quod dici debere. dic acn. nego. geſt. er nonnne cre⸗
ditoꝛis ſit ſolutum. et rarum habet quod eſt eompſo quod neſcie⸗
bat ommum mortuum. et non wminus vel heres wmim con⸗
uenit eum. accurſius. U—MUWW
1 Solunone. quia ignoꝛauerunt wommnum moꝛuum. et per hoc
nomine domim ei ſoluebant. vt ſupꝛa.e.l.ſi quis ſeꝛuo.in pꝛinci.
Alij intelligunt in ebuonbus pecularibus exactis. ⁊ hic dicunt
eos liberari. ſcilicet quia ignoꝛauerunt peculium adempt. vi dꝛi.l.
ſi quis ſeruo.S.j. quod non placet. quia pꝛo cerio ponit hec lex in
princi.ꝙ peculium ei fuu legatum..quid autem ſi uli non liberã⸗
tur. vt quia ſcuerunt wminum moꝛtuum. dicam diſpenſatoꝛẽ nõ
ieneri wmimo. ſed tenetur exactis per condi.inde. vt ſupꝛa de con⸗

di. inde. l. ſi pꝛocuratoꝛ. ⁊ illi. exacti tenentur heredibus.vt hic. et

facit ſupꝛa ſi cer. pe.l. eius qui
pe.l.eius qm. accur.
t LZiberantur. ſcilicet pꝛopter uuſtam ignoꝛantiam. ac.

Se peculio.iradendo ipſi manumiſſo.

m Sebere.naturaliter adhuc manens ſeruns.

n hHeredi.immo pnus hereduati.

o Ziberantur. quia foꝛe ſciebant obijſſe creditoꝛem.

p Queſtio eſt. id eſt locuʒ habet.ałs in libera

non liberantur: illa queſtio eſt cũ
negocium meum gerens a vebito⸗
ribus meis acceperis: veinde ego
ratum non habuero:et mox age⸗
re velim negocioꝛum geſtorum a⸗
ctione:an vtiliter agam: ſi caueaʒ
te indemnem futurum: quod qui⸗-
em ego non puto. nam ſublata ẽ
negocioꝛum geſtoꝛum actio: eo q;
ratum non habui:iet per hoc debi
toꝛ mihi conſtituitur.
DBẽ.
debitoꝛ ſit ſerui fructuari
uUs: poteſt is ſeruus per acce
ptilationem liberare eum:videbi⸗
tur enim ex re eius acquirere: idẽ
in pacto dicemus.
DBem.
Vm iuſſu meo id quod mi⸗
hiꝛii deberes ſoluere: ſolueris
creditori meo: et tu a me et ego a
creditoꝛe meo liberoꝛ.
Omponi.
₰d filia furioſi a viro diuer⸗

terit:dicẽdum eſt agnato cu

ratoꝛi voluntate filie vel filie con⸗
ſentiente agnato ſolui otẽ.
Dem.
J pupilli debitoꝛ iubente
ęe ſine tutoris auctoritate
pecuniam creditoꝛi eius numera⸗
uerit: pupillum quidem a credi‚-
toꝛe liberat:ſed ipſe manebit obli⸗

Alle à exegit. ſiue ſit lber hõ ſiue ſit oñĩ manum

perſona gerente ne
gocium meum.
q Ecceperu.qui⸗
uis.accuꝛ.
r Habuero. ſek
me certioꝛato.
Velim. qo hie
heres facere nitit
retinendo peculiũ.

4 Ingdemnez. ad⸗
ueꝛſus debuões ſol
uẽtes.accurſius.

vVNon puto. in
fra reʒ ra.ha. quo
enim. S. j. contra.
Solu.illud eſt ꝙ;
tum ad hoc vt poſ
ſit agi vel non ex
illa ſtipulati.de ra
to. hic quo ad hoc
vt etur acii. mihi
nego. geſt. vel non
etur contra pꝛoc
ratoꝛem.

x Sublata. id
non habet locum.
nam ſi dicereʒ na⸗
tam eius volunta-⸗

te. dice rem non tol

li. vt ſupꝛa de neg.
geſt. l. pompo. que
eſt contꝛa.

y Et per hoc. ſci
licet ꝙ non habui
ratum.accurſius.

3 Lonſtinntur.
mih debiror qui
pꝛus erat. id ẽ te⸗
manet. ſic ſlupꝛa d̊ᷣ
uch. I. inlianus.
Alij dicũt ⁊ ꝑ hoc
ſcilicet ꝙ habuiſſet
ratum debitoꝛ mi⸗
hi conſtituitur.id
eſt conſtitueretur

ſſus. ſ qcqͥd dicas.

ĩueĩs act.neg.ge.naſci.ſi vuli hr̃e ratum ab inuio.a ſi non vult non
naſcuur. pendet ergo eius natiuitas ex voluntate vinus partis tm̃.
et ſic eſt contra ſupꝛa de nego.geſt.pompo. Solu.natiuiras poreſt
eſſe in ſuſpenſo. vt hic.ſed exquo eſt nata non poteſt tolli vmus vo⸗
luntate vt ibi.⁊ ideo dixi ſupꝛa ſublata.id eſt non nata.vel dic vt ibi

diximus. accuꝛſius.
2 ſJY debuoꝛ. alicuius extranei.

9. Fructuarius. qui habet vſũfruetum in ſeruo.
a Per accepulation em. a creduoꝛe in ſeruum faciaʒ. ad quod eſt ſu
pra de pactis.l.ſi debitoꝛ.⁊ de vſufructu.l.et ſicui.⁊ infra de accepnila

ti. l.ſpecies. accurſius.
b c

Am iuſſu. idem et ſine iuſſu.vt ſupꝛa de
S.ſoluiam.⁊ de nego.geſt.ſi liber homo.

pigno. acn. ſolutũ.

c Liberoꝛ. vna pꝛeſtatione.videris enim mihi et meo creduori ſol
uere ſᷣm. R.ad quod eſt ſupra de wnan.inter vi. et vxo.l.uj.S. ſina.

et ſupra.e.l.in numeratiombus.

S.ſi gener.accur.

. ſ JI pupuli. eo ſciliczʒ pupillo⸗

1 ſilia. voluntate. alioqui contra. vi ſupra. e.l. qun bomnẽ

2 i

fBbligatus ſcilicet debitoꝛ pupilli.

I.e. ſuichũ. S. vſumfruc. vel ibi erat pꝛoxim⸗ pubertati. vel verius

bi erat adiectꝰ. quo caſu iputatur ſtipulãni quare talẽ mdecit. Jteʒ i n
6 antone n Ne u alo on non pupilli iuſſu pemo modo ſolne aliud cõtrariũ ſupꝛa. e.l.in pupilſo. Item ar. in
h Si autẽ.cõtraxi.i.quaſi cotraxit ſoluẽ ocr upillus cõtra de condi.⁊ demõ.l.meuius cui. Iten econtra pupillus pot tmauer
eius vt inſti. de obli.ex quaſi cõtractu.S.itẽ is. Item no.ꝙ pꝑ . parere.vt ſupꝛa de cõdi.⁊ de,l.condiuombus.
nõ obligatur cõdi.indebi.ſine tutoꝛis auctoꝛitate. moea n
1 Zekione ma e In
ti vel nego. geſ. = . tan
dmod e we cen. i põt. res ſit pupillus ſiue tm̃ conditio in n
i puptllo. rweer gatus: ſed exceptione ſe tueri põt. res ſit pupillu ſie nnn
cep. wli apud celſũ Si autẽ debitoꝛ pupilli non fu⸗ euʒ callocni⸗ neon re noc; ln
8 ſiguis gi r mec pupillo condicere poteſt: tutor̃ pupillo dãdo libertatẽ ↄſeq s f 3bom
auc.tu.l. pupillus erat:nec pup . Pari; rorg & aſiſti neʒ. ſti⸗ oo⸗
⁊ de nego. gel. l. ij. qui ſine tutoꝛis auctoꝛitate no ob⸗ moueris oparatioe oditõis q oſiſtit chum.
§. pupillus 1 te cõ . , editoꝛi cum quo al⸗ in facto: veluti ſi pupillo ſeruierit
vnal ince . mer ligaturnte ceanunn ſed llus que poreſt impleri citra interuen⸗ un.
ðð ius iuſſu contraxit: ſed pupillus q E, Cs
on. Iquis du⸗ inguantunn locupleno⸗ fſactus eſt: tum quoq; tutoꝛis. ⁊ quid inquit Ruseeemnn nui
n genere. otpute debito liberatus vtili actio ſi curatoꝛeʒ habeat: ſi furioſo da⸗ num voi noxe.
in genere⸗ re iuſſus ſit: an curatoꝛi dãdo libe⸗ c Jucican. vt gumm
ITonſecutus. de ne tenebitur. 1 vul O ſuhꝛa dre in ng
b Arcellus. retur:⁊ finge alicui fundum legatũ arlun.. ſrer len
m Sando. eũdẽ . . . Rer 1 ⁊ ſciẽ⸗ eęr. imfra.e.l. qͥ Ctont
ſtichum. Sed non Iquis duos homines pz 0o⸗ ſie diſſet Pupiltafurolove icen decem. S. penul. Uorung/⸗
currüt in eundem dem ſtichi poterit wominiũ poſtea * ſi autẽ id eſt furioſo vel vl⸗ bi nberes enuſete
agtene wonſtemnes andoen een lonon recteperſolulenedaro er vrerhng e
⸗ͤ⸗l. . — * . 0 *
&an k oe⸗ ne arlheſt. nontiragnd anſan lors imbecillitate pereat.nec enĩ let dlan gen
de ſtricto iure. . 33 . „7 ſi tu. Wtſl.
e equuate. vel me ſergius ait eum qui nũmos a vebi⸗ hoc egit teſtatoꝛ: vt quoquo modo eſt cõtra. So. letei
lius ibi debebatur luz . õ deretur c ibi agitur de w ſlten
igem ex duobns te toꝛe ſuo acciperet: T liberare eum le datum: expleta vider in n baginn —
Laabs lucranm. vellet: Rñ. poſſe ſepiꝰ illos nümos ditoo. vomne l ntrti
9 Fratt —— . c. —. *l ntae e
cauſfis. a iteru ſol, accipiendo ab eo eiq; retrodando: J hominem in quo vſuſfru . vel lolue nn ui⸗
ui n poteſt. ne rã ac rurſus accipiendo id efficere:ve nemn B ibꝛi. Ytẽ achue icdect
ex vna jola fote Utl l. c. Wbitoꝛeʒ · x. gc cio obli di⸗ elſſe agi iudicati
vna ſolg r fonte lit:vt cũ.x.accepe⸗ pignoꝛ ticio obligatus:noxe vedi⸗ 2 inanen
nõ lucratiua ſetun rare creditoꝛ velit:vt cu.x.accep ſtivoterit is cui ceõdenatus eſt teeæ? quns per daro, tuſeenin
qum. h. rit: eadem ei retro reddat: mox ab ſti:poterit is cui co H nem buins pi0 Sende
n Adino. dub ſſime retineat: cum agere iudicati: nec expectabi- noxa venegatur ſur.
=S Ec care: ae noginsrennent: en vt creditoꝛ eum vendicet: ſeld vſuſſruc. vel ni
o. Eum vellet. ſia. 1ſi in dubitatione a quibuſdã hoc mus vt credito t vel diſſolu nols perleen Anme
licer naturali ſolu le veducatur:ꝙ nõ poſſit vide⸗ ſi vſuſfructus interierit vel diſſolu no. vt ſupꝛa de Aunmmi
none. maizt ta fuerit pignoꝛis obligatio:exiſti⸗ noxa. ſi ex duo⸗ nn hin⸗
p¶Efliceꝛe. vt x niis qͥ ita acceperit:vt ei a quo ac⸗ t pignoꝛ libengtionenn bus. F. i. .l. ſi n
lana epenirretroreddar: olunſor’ mo peeſturam ibetanonen. eee
dis ſed F waͤiſſe. cinuſtgenſ Vog in diem certum pꝛo⸗- mS. deobe. Vtdlimn
r Quod. ranios S. ſeinen⸗ lbereſteꝛliue he⸗ miſſum eſt. vel ſtatim dari inſec. boc ampl. Lana
qua mouebantur Pupillo: e — us. §. fi. ij. ſ⸗
33 oteter nH angg e g
nõ poſie ſieri. ⁊ di Nid
8 18 ſcilicet debi⸗ = ctuariuʒ vt aut cõferat ad litis eſtimanonem aut Mul
wr. pꝛ0 eis ſupꝛa. e.l. qui ſic. vel ecõtra põt eſſe ranio circa eos qnaſi ateungt n nerr⸗ crcgubt hocns peuit. ſed agii indicati vt ſie nit
maledicere. vt hoc mõ Dane Drl ma eeqna ie Rucre ehnon dicitur. lex tamen illa ſi norale circa mnelpuin deuir pind on Ninii
Prchune unnnd bonbs Kdenr wnsde Sirlanſe ner amm weua re⸗Auts an hiouneftur enus Aemmun g non nen Nn
ĩe obigauit ad reddendu. a ſic nõ obſtat S.e. qui ſic. nã ibi ex pacio ſe ſeno ando ſeruus fuit pꝛo noxa datus. nec voluit eum defende n.
aſtnmnrerat ad reddendũ. quod hic nõ fecit. iacit ſupꝛa ſi cer. peta. i ſen fone un uris. vnde er unpntatur. licet non ſu mfructuario
iibi pe.⁊ ſupꝛa de wnat. l. qui id ꝙ. S. ea lege. v er⸗ dicuur. a rationem ibi damus.hic autẽ creditoꝛ erat abſens
8 ſJſeruus. que põt.ſcilicet codiuo in facio cõſiſtens. Et no.qꝙ vel aliter ibi ſoluitur pignꝰ ipſo iure ſcilicet pꝛetoꝛio. hic non ipſo z
ſi cõditio debeat in perſona pupilli unpleri. aut eſt in facto. iure ſcilicet cimili. nnuumtt
⁊ tũc ſine auctontate tutons iĩpletur. aut in dando. ⁊ tũc non. ter klann
t Ztons. r 18 colr xe. l. enm pupillus. d Mec expectabimus. ad hoc ſupꝛa ve act.emp.ſeruus.S. ſi. larn
u Habeat. aliquis furioſus. . 727 B W
x Zaſus ſe ſore⸗ “ eſſe. accurſius. e Liberationem. vt ⁊ ſupꝛa.e.l.cam quis.S. qui hominem ⁊ in lin
y Alicui. etiam libero. ꝛa. c. 18 qui. alie. cum ſuis concoꝛ. etiumn
Caſibus.vbi datio verutur. pꝛa. e, 18 qul. ldn
. SBelendi. ſcilicet ſi fideliter ſiat a ſeruo alias nõ. vi ̊ manu.te. lod lib erum. vt ſoluat ſi vult.ſi non vult non cogstur. ſammn
vſufruc. a c.. ſens. e iudi.l.intra ⁊. C. de ſi l. aaalſen⸗
Mon recte. ſcilicet in dando. ſeus in faciendo vt pꝛedixi. Itẽa ſi Al. duorend i ando gratia eiug eun webeeur oies pon tur Anmnf
in dado eſt cõtra S. e. ſi ſuipulatus ſuero mihi. Sol. ibi erat pecumia Vt iupꝛs ve ie, ij⸗ i1 1t0. §. pegalus 2 re vſur. 1. m fideicom. 5. cum trnemmn
in vnluatẽ pupuli cõnerſa, vnde ex poſtiacio videtur bene ſoluiſſe. ve Vt lupꝛa & ie, ! wnnlil

in ſoꝛte iam ebita.

ſea⸗ llidius.et ſic etiam poteſt intelligi ſupꝛa B
H pollid tiam po telligi ſupꝛa de conſtitn. pecu.l. ite
Wn illa. circa puncipium. Item contra ſi 1. ez
Kr fro. min. vbt enam brenmemn an pel vawelege. n nn⸗ K. Interpellatns. verum ante oblationem. als contra. vt ſnpꝛg
diennim b n Lienninn erat ſtatutum. r ſcilicet vltra heres umnnd enn unnnii e i n imaoͤte
tõnem ufruc. non autem vt vſq; iunc haberet dlia m Iplo iure. fauoꝛe weis, eened rac offere
ee D ur ad offerendam wtem. ar.
a e Qm 5 8 t dromill
G em e poteſt: totum enim medium tem⸗ A exact. et ſupra
. fideiuſſoꝛ. non pus ad ſoluendum pr om ſſe teſr teneri eum pecuma amiſſa: quia nter. Fgt wor
buoꝛ. iohan. beꝛum relinqui intellig mndet i⸗ on rencrern ſi creditor accipere vie gind eſſe icon
t 5 — oluiſſet: quare pꝛo ſoluto idi que ꝙ ſirtcn mne voe
Peꝛocurato Bem. nien al ſtricti iuns. vt
t i alia conſtituto. riſtipnlatus ſim: et ſi qui opoꝛtet eſſe. et ſane ſi ſeruus erat inre mn l ꝑ ex⸗
„ aæccipiam: reliquum pꝛomi quĩq; in dtem eumq; obtulit maritus: buiuſmoch.J.
W eTempul. ſi nam: reliquum pꝛomiſſoꝛ re- etis ſeruus eceſſit: aut nummos uod dicit ipſo iu⸗
6 (z reinſſerat emm cte titio dabit. Si fideiuſſoꝛ p⸗ obtulit: it: aut nummos rereſeras ad cain
viq; ad tempu curatoꝛi creditoꝛis ſoluerit:et cre it: eoſq; non accipiente muli- quando ſerueerat
i certuz. oꝛis loluerit: et cre⸗ ere perdiderit: i iur. mul⸗ quando ſeruꝰoerat
eſenti. 9 erari fi⸗ neri. Si cum mihiſti w pecu. dic libera⸗
n Wn cechton.ſed cõ Tiuſſoꝛ poterit: ratum habuerit b icum mihiſtichum re⸗ tionem conn
e namaorez is nnenenla fieinſt jerit. eres:et in ſoluendo moꝛam fecſ- excepti ngeee
e ie t ha. l. fin. . menquia ideiuſſoꝛ:cum adhuc ſes:ſub conditione eum or n Si cum. obli
Mſe finali. Soluts. ex cauſa fideiuſſoꝛis teneretur ſol⸗ endent one eum promiſiſti gato. deo gua cũ
Wr hie rataz habu ⸗ mt: nec repetere poteſt:nec mi eea ſtichus veceſſit: videa erſit condino n
ig t it ſolutonem eo e⸗ petere potelt:nmec minus mus an quia nouari pꝛioꝛ obliga- uemit vb⸗ ſigar
i walie tempoꝛe quo re aggere aduerſus reum mandati po tio non poteſt: petitio ſerui ga⸗ ponat pedes ſuos
ſn us arat oblia teſt:qᷓ ſi tunc pꝛeſenti vædiſſet. ide nit: otelt: petitio ſerui compe vr ſupꝛa ö nouat
din us effcacter. eſt ſii it: ea que competeret:ſi non int quonens. in pꝛin-
ie licet fidemſſor (lt ſi ignoꝛans creditoꝛ pꝛocurato ceſſiſſet ſti er arhbain⸗
G eRe et itipulatio. ſed in pꝛõ o Sec in prom⸗
i ꝛpſe eſſet libera ri ſuo ſolutum: ſeruo œbitoꝛis ſi- contradicti ed in pꝛ'omptu pru. nunc reſt
aumn tus. tic cum ra lioue acceptum fecerit: poſtea cu⸗ ntradictio eſt. ebitoꝛ enim cum p Conditione.
lkn tum habun ii exitid poſtea cu; ſtipulanni creditoꝛi ſub conditio⸗ nam non petetur
1 iaſ cum reus erar ſcierit id ratum habuerit: conſir ne pꝛomiſit:non videtur. ſernus. vt dicta. l.
rns etis matur ſolutioꝛetquod acceptola⸗ one bomms ceſſant, ant. Augrtfs rra i
. m quentia reſpon Lum ſit: nullius momenti eſt. econ eſt eum qui inter pella no verum iimbt geſt
uft ſa. ſupꝛa de doon tra ſi ratum non habuerit: quod luit:offer. kus dare no⸗ nonem rebuoꝛ em̃
1 ſtitu. e uit: offerentem poſt . 5
, inin la aun an Leceptum fecerit: cofirmatur. S berari poltes periculo li⸗ ꝛc. ſed cõtra hunc
ijcrar. ſiignoꝛans ſolutum litem conte⸗ wieah ſ quid ſiignoꝛante debi mmra. aueuns.
n it alio credi anag. e. n. 1. ſi rez
gu Iſtitatus eſt: ſi pendente iudicio ra- tus eſt: hic ditoe eum ſtipula⸗ airca punci. tbi ni
ufin e Momenn ? tum habuerit: abſolui oportet il⸗ Juoch eſtimandus pe eS et d
min Paobeer ſoluio Unm:enmand⸗ portet l⸗ ncko vebitoꝛ liberatus eſſe: qum e vel vire
