tionem contulit in alienationeʒ vł
manumiſſionem ſuaʒ: tamẽ nobis
acquiſituʒ erit.qꝛ poteſtas eius tũc
cũ id contraheret noſtra fuit. Idẽ
qʒ eſt ſi filiuſſamilias ↄtrahat.no⸗
q; etiã qð in emancipatõnis tpᷣs cõ
tulerat:nobis debebit᷑:ſi tamen wu⸗

lo malo id fecerit.

ratur. ſic ſtipulatus eſt.ar. S. ꝓ ſocio act. S. dixi

Dez.

b q Ticdd-
„ - ſeruusd
ſ. noſter.
i Mobis. ſ. w
mims. accurſiꝰ.
k Sernit. id 5§
dum noſter Hu⸗
eſt. ge.
Uel manu⸗
miſſionem. puta
cmittis cũ fue⸗
ro manumiſſus
vł alienatus.
m Moſtra fu⸗
ni. bona rauo. qꝛ

inium inſpicit

in acquiren.hoc
caſu ⁊ ſequenti:
ob. ſi filius. Eſt
7 alia ratio. qͥa
Dlo fecit. vt. j.
in fi.l. accurſius
n In emanci⸗
patõnis. puta cũ
fuero emancipa
tus. accurſius.

0 Bolo malo.
1. in fraudeʒ pa⸗
tris.ne ei acqui⸗
mus. ⁊ hoc preſu⸗

mtur ſi ↄtrariũ non apparet: ałs ſi appareat ↄtrariũ:vtilis niuo q⸗
ritur. vt S.de here.inſti.l.quidam.⁊.l.⁊ expleta.lquando nõ preſu

mit᷑ wlo:quia non volebat patri queri qui fiio dare volebat. INRe,ʒ

aliud exemplum.jj. ti. j.l.ſi debiton.S. j. Sed nunquid eti in ſer⸗
no poſſet eſſe ſine wlo.vt ei manumiſſio queratur? H. non.qꝛ noõ

ebet ꝓficere ei libero facto.quod ⁊ in ſeruiiute egit.niſi in caſu.X

an ſeruus ex ſno facto.l.qᷓuis.⁊.l.pꝛomiſſe. INem hoc quando ſſ
condit.intrinſeca:ſi autem extrinſeca.vt ſi nitius fuerit conſul.tũc
indiſtincte queritur patri ⁊ wimmo. vt ſupꝛa de verb. obli. ſi filius.
Item hoc in contractibus ſecus in relcus: vt.infra de regu.iur.
l. que legata.⁊. C. xæ condit.inſertis.l.ſi vxoꝛ.accurſius.

Explicit liber. xlv. digeſtoꝛum a ſeptimus huius.ſequitur.xlvj
digeſtorum ⁊ octauus hulus,. e fideiuſſoꝛibo et mandatonitbus.

l 1
eri⸗ 1
lm
mul
nunlu,
llMe
luſenul
mMtons

ſue
nag
iefao. It
ſtenoanstn
Alrganun
ſikanti⸗
ſtiſent⸗
olle
ſeuſcn e
tLUn
1ſt conpuh
ingenenfn
lor. Noneut
ſnlogenen
Njnan en
nnumuſra.
Nlal.
Gnle.
Eon Non
Nmdp

6fun ſieiuc

umedſ⸗
igart .
liaiamsen
KNKherdrn
Küſeomm

il.

L0
lutl q
Hen pevum
t lrore
Ctonramur
obesſcd een

Mganrthn

furke, ⸗

xlond, mel,

ſaluroltr,
Wnliy p
nunmgmr
tnen
ulr z0
Urp;

iſgun

Piſkikie
fetennrn
gletnnin

R„

nts
Mii
1Cna stit
Wignitlt
NN
mmngrint
1 n
uns im Mi
1 i ol
anſu.

danmant

a De ſideiuſſoꝛibus æ mandatoꝛbus. Incipit liber de fideiuſſon

bus ⁊ mandatonꝛbus. Mora differentiã inter fideiuſſoꝛem ⁊ man⸗/

datoꝛem.nam ſemꝑ fideiuſſoꝛ ſequitur obliganonem. vt. j. e. l. fide
iuſſoꝛ.ſed mandatoꝛ ſemper ante:miſſi in caſu.vi S man. l.ſi vo ñ

re.S. ſi poſt creduiam. R. dicit fideiuſſoꝛes mandatoꝛum: ſed veriꝰ

dic pꝛincipaliim
ebitoꝝ pꝛo qui⸗ ..
bus quandec i Bñi Yuſtiniani ſacratiſſimi
mand rores int. pꝛincipis ppetun auguſti iurio
neniũt. enuclean ex omni veteri iure
b „ Dm. collecti digeſtoꝝꝑ ſen pandecta

ſiue er rũ explicit liber. xlv.incipitli

araemtn ex ber. xlvi. ⁊. viij. huiuus Ge
ſiue natuꝛalꝛ a ci fideiuſſoꝛib ⁊ mandatoꝛ ibo ⸗
uili. vel naturali
tm̃ vel cemili tm̃.
vt.j. e.ſi ſtipła
tus.7. l. ſe. ⁊. l. ſi
demſſor. ob. §. „ .
j. 7 inſti.. in Pm Apianus.
cip.⁊. C. d non „Kn: 2
nu. pecu.l.ſiciii. Ani obli⸗
a lie commehen gatiõi fide
ar generg nnn iuſſoꝛ acce
loꝝ. non antem Jen
ſingula generuz. dere poteſt
naʒ onn vaer ſi Om po.
contractus ſit co 2Aê
tra.l.vt.j.eo.l. Tcommo
ium r. dati ⁊ po
eg. ⁊ con.l.non ti figinſſ5
dubium. vel o ſiti fibiuſſõ
bibuum ſidein ⸗ accipi poteſt: 1 tenet̃᷑ etiam ſi apud
ſnzdanivt c ſeruum vel pupillum vepoſitum cõ
lij r faert . m mendatumue fuerit: ſed ita vmũ:
al ſi paeclta⸗ ſi aut wlo malo aut culpa hi fece⸗
teʒ. S. in ſumma Dus fider n eſt.
2.7l. pr. c. nt. pro quibus fideiuſſum eſt.
Apianus.
ee Z-me. Vli ſatiſdare promiſit: ita xe
ceret: ne dum mum impleſſe ſtipulationeʒ
pro oblgatrone ſatiſdationis videtur: ſi eum de
que contrahitur anig .6 obligari nöt
verbes ſen er rit acceſſionis loco: q obligari por
am que conran · Tconueniri.ceteruʒ ſi ederit ſuuʒ
d Ferni. x 5 aut filiũ ex quibus cauſis de pecu⸗
e condi. mde.l. lio actio non datur: vel muliereʒ qᷓ
naturaliter, auxilio ſenatuſconſulti vtit: dicen⸗

Beadden dum eſt nõ eſſe impletam ſatiſdati
ſolo wlo tnnett:· onis ſtipulationẽ. Plane ſi nõ ido⸗
naturaluer 2 ci⸗
mlier. vt Z depo
ſit.l.j.S. an in
pupillum. vel ſi eſt locupletioꝛ:vt S.commoda.l.iij.in prin.⁊ eiſdeʒ
caſibus tenẽtur fideiuſſoꝛes indubicabiliter. ſed et extra iſtos duos
caſus tenentur naturaluer pupilli.ſ.in commodato. ⁊ ideo tenebit᷑
ſideiuſſoꝛ.vt.j.e.l:fideiuſſoꝛ.S.j.non auiẽ in depoſito. enã natura
luer:niſi ex vlo.ſeruum autem conſtat naturaliter ieneri eo caſu.
quo liber teneretur naturaluer ⁊ ciuiliter.
fSolo malo.hoc ad ſeruum ⁊ pupillum ⁊ commodatum ⁊ depo
ſuum refertur.
g Culpa. hoc non ad dvepoſitum: utem nec etiam ad commodatuʒ
m pupillo:vt teneatur mini naturaluer.

h Fideiuſſum eſt. ſed æ fideiuſſoꝛes ob ſuumm wolum tenentur vel

culpam. vt S. de ver. ob.l.moꝛa.⁊ S de clo.l.fidemiſſoꝛ.
1 q Ki. vebuoꝛ.
Kk Satiſdare. quod quandoq; fit ex voluntate. vt S. qui ſa
tiſdare cog.l.ſi fideiuſſoꝛ.S. ſi neceſſaria.
BPromiſit.i.fideiuſſoꝛes dare.ſic S.qui ſatiſda. co.l.j.

m Et ↄuemri.virũq; intellige cũ effecu. nam ſum qmidã qui poſ

ſunt obligari ⁊ non ↄuemiri.vi S. e in ius vocan.l.ij. ⁊ hi ſunt nõ

εnWι

0

idonei:v. ð̊ᷣ et.S.qui ſatiſda.co.l.ij.in pꝛin.

n Seruum. ſeruus ex fidemniſſione non tenetur niſi in cauſa pecnlij
intercedat.vi.j.e.ſeruus inſcio.a S.de pecu.licet.S.filius.ſ̊ filius et
nõ tenet᷑.ſi miercedat ꝓ mutuo facto in rẽ ſuã:nec etiam tenet᷑ pater xe
peculio.vt S.ad mace.l.ſed iulia.adijcit.vel ſi figemſſit.cũ nihil eẽt

neũ fideiuſſoꝛem vederit:magis eſt

vt ſatiſfactum ſit: quia qui admiſi

eum fideiubentẽ:idoneuʒ eſſe opro
bauit. SSeeeem.
Oteſt accipi fideiuſſoꝛ eꝰ acti
onis ⁊ quam habiturus ſum

dguerſus eum: pro quo fideiuſſit:ł

mandati vel negocioꝝ geſtoꝛum.

Kieiuſſoꝛ ⁊ ipe obligatur:⁊ ſuũ
heredem obligatum relinquit. cũ
rei locum obtineeat.

Eneraliter iulia.ait eum qui

heres extitit:ei pro quo inteꝛ
uenerat liberari ex cauſa acceſſio⸗
mis:⁊ ſolummodo quaſi heredẽ rei

teneri.deniqʒ ſcripſit: ſi fideiuſſor
heres extiterit ei pꝛo quo fideiuſſit

quaſi reum eẽ obligatum: ⁊ ex cau

ſa fideiuſſionis liberari eꝗ6. Ve

rum reo reũ ſuccedentẽ ex duabus

cauſis eẽ obligatum: nec em̃ poteſt
reperiri:que obligatio quaʒ pimat

at in fideiuſſoꝛe ⁊ reo reꝑitur.quia
rei obligatio plenioꝛ eſt. nã vbi ali

qua differentia eſt obligationũ. po
teſt conſtitui altera ꝑ alteram peri
mi. cum vo due eiuſdem ſunt pote⸗
ſtatis:non poteſt reꝑiri:cur altera
potius ꝙᷓ altera ↄſumet᷑. refert aũt
hec ad ſpeciem: in qua vult oſtẽde
re non eſſe nouum:vt due obligati
ones in vnius perſona concurrat.ẽ
autem ſpecies talis:ſi reus pꝛomit
tendi heres extiterit alij reo vnnt⸗

credebat eã in rem ſuam ſideiubere:⁊ ſeruũ liberu

ↄtrahen.emp.l.quia difficile.

tp Hteſt. hiturus ſuʒ.a ſic ſuture.vt.j.e.ſi ſtipulatꝰ.S adhiberi
v Eum ꝓ quo.debitoꝛem pꝛincipalem.

in pecu. nec etiam

ſpes vt eſſet non ie

net᷑ pater. vt S.de

pec. queſuũ.ł a?⸗
aio donanci: vr 8.

de Tnar. l. filiuſta.

aks em̃ ſi fius ſi
dembeat. enam e?z
cauſam peculij. te

neret᷑ p ð peculio
vt z.de pecu. licʒ.
S. ſed ſi filius. et
ꝛpe filius. vt. C. e.
l. finus.

o Abulierẽ. hee

nõ tenet᷑ cũ effectu
Api velleianuʒ. vt
B 2 S. qᷣ ſanſda. co

gũ. de die. S. q mu-
lierẽ. ⁊ S. ad velł.

p Implet am. ſie

S.q ſatida. co.leq̊⸗

tiẽs. ⁊ ſiquis ĩ ius
vo.nõ ie.l.j.⁊ ma
xime ſi ignoꝛãs ac

cepu taleʒ:vt S.d
pac.in ꝑſonam.S.
qui pecumaʒ. arg.
ↄtra S. de ↄdi. ⁊ &&
mon. l.meuiꝰ.

q Igoneuz. ad
facultatẽ.ałs ↄ S.

ſiqᷣs ĩ ius vo.l.j.
r Idoneũ.opib⸗

Köprobauit.

inaxime ſi talẽ ſci⸗

uit.⁊ facit ð.man⸗
da.inter cãs.S.ad⸗
eſſe.⁊ qͥ ſatida.co

Sane 2l arlut:
.j.7 S. d ſepat. l.

poſſ. leg. ſi is a q̊. ꝗ⸗

ſi.Et no. hic mira
bilia duo. qꝛ toleꝛa

tur ignoꝛãna iurł.
vt n; affer at recipiꝛ
enn dãnũ ſ̊ facii nñ

z regulariter Z. vt
S. iur. 1 fac. ig.

regła. in pnn. vel
põt dici ꝙ ⁊ recipiꝛ
ens mulierẽ pt er

rare in facto. vt ſi

3 credebat.ar. S.

x NMego. geſt. qñ te abſente ⁊ ſne mandato fideiuſſi.vt S.man.l.ex
mandato. S. j. 7. I. qui fide. ij. rñ. ⁊ facu. S. e. l. j. 7. ij.

Et heredem. ſuum.
Rei. id eſt tebuons.
Eneraliter. eum. fideruſſoꝛeʒ.
b Et. ſcilicet reo.

Teneri.idem econtra.vt.j.e.l.cum reus.

exacno.vx.j.e.l.heres.S.ꝙ ſi hic ſeruus.

f ANierum.reo.ſcilcet bendi.

Fideiuſſoꝛ. facit inſtu.e.S.fideiuſſoꝛ.⁊.C.e.ſideiuſſoꝛes.

Interuenerar. ſideiubendo vel mãdãdo vel conſtituendo.

Eum. fallit tamen in caſu. vt cum pꝛincipalis obligationis non ſit

g Refert aũt.ſ.iuł.⁊ fac. j.xe ſoł.ſi duo rei.⁊ S.de duo.reis.l.ſi re
us ꝓ. 7. J· e. heres. S. j. S. de act. empt.l.nõ eſt nouu.. l. px. ar.

) uin

4ret : eoh

g. v teſti. l. ob carmen. S. ſi teſtes.⁊ S̊. quemadmodum ſerui. amit.l.

nam ſatis. in/ fi. 7 S.
C. d pac.l.dbiton.

qui ſatiſda.co.d die.S.ſi uudicatum. ⁊ quod no.

h MHec. ſ.vbi non poreſt reperiri que altera alteram tollat.
1 ſ . reus ſuſtmebit. acnne cum ſit reꝰ ſtipulandi.

5
ceretur. per conte⸗
ſtationem lius.ac.
Conſumeretur
gr g. J. S. conſti.
pecu. item illa.ĩ fi.
⁊.eo.ſi mandato
⁊ obli. ſi is qui ſti⸗
chuz. IYlẽ facit Z. l.
ꝓx.cu ſuis ↄcoꝛ.
m 1 Zſtipulat?

2 parin. vr

et. j.e.l.grece.S.itẽ
accepto. .
n AMture. vt 7 S.

⁊v uich.l. non quẽ⸗

admodũ.⁊ inſti.e.
S. fideiuſſoꝛ. 1 S.
pecu. eo tempoꝛe.
o Adhiberi. pᷣce⸗
denti. aliud in mã
datoꝛe mſi in caſu
qð dic vt S;.manda
ti.ſi vo nõ re. S. ſi
poſt creduam.ac.

p Qel. ꝓ ſaltim.

põt.nãli ca
mhibente. vt 1 8.
ve act. ⁊ obli.l.na

turales.
r Poſſe. cum effe
ctu. vt. J. e. fideiuſ
ſoꝛ. S. j. 7. S. ſo iur
mran.l. fi. licet qͥ
daʒ dicunt obſtare
except. ſed ſecus in
cinui tm. vt. C. e
non ni.pec.l. ſicui
g g Rece. ini⸗
pᷣtatio gre
ci ĩ eo fideiubeo vo
lo dico cupio. tãtũ
ᷓvalet vnu ex his
quantũ alind. et
facit inſtit.e. in fi.
73.5 V. ob. l. j. F. H
vtrum. ac.
b Preterea. ſacit
inſtu. eo.in pꝛin. et
S. e. l. j. 7.ij.
c Siue re. vt ĩ cõ
modato.vbo. vt in
ſtipu. oſenſu. vt in
empt. ⁊æ ad hoc ſupᷣ
Ec,l. j. c.
d Pro eo hono⸗

rario.vt e conſti.

vel iurein. vel de pe
culio.accurſius.
eAccipi põt. vt ⁊
S.de pecu. eo tꝑe.

tendi.duas obligationes ſuſtinet.

1 Dem.
I rreus ſtipulãdi extierit he⸗
res reo ſtipulandi:duas ſpeci
es obligatioms ſuſtinebit. plane ſi
ex altera earum egerit: vtranq; cõ
ſumit.videlicʒ quia natura obliga
tionum duarum:quas habet ea eẽt
vt cum altera earum in iudiciuʒ de
duceretur:altera ↄſumeretur
Bez.

I ſtipulatus ſuʒ a reo.nec ac
cepi fideiuſſoꝛeʒ ab eo:poſtea
volo adijcere fideiuſſoꝛeʒ: ſi adiece
ro:fideiuſſoꝛ obligatur: ⁊ purui re

fert: vtrum pure fideiuſſoꝛem obli

gem :an ex die an ſub conditione.
Aldhiberi autem fideiuſſoꝛ tam
future ꝙᷓ precedenti obligationi po
teſt. dummodo ſit aliqua vel natu
ralis futura obligatio. Vlianus
Vogd em̃ ſolutum repeti non
poteſt: ↄueniẽs eſt huius na
turalis obligationis fideiuſſoꝛeʒ ac
cipi poſſe. . Apia.
Reece fideiuſſoꝛ et ita accipi
grece mea fide iubeo dico cu
pio ſiue volo.grecum: ſed ⁊ ſi dixe
rit igitur grece: pro eo erit. atq; ſi

dixerit grece. Preterea ſciendũn b

eſt fideiuſſoꝛẽ omm obligationi ad
hiberi poſſe ſiue re ſiue verbis ſiue
conſenſu. Pro eo etiam qui iure

honoꝛario obligatus eſt:poſſe fide⸗

iuſſoꝛem accipi ſcienduʒ eſt. Et
poſt litem ↄteſtatam fideiuſſoꝛ ac⸗
cipi poteſt:qꝛ ⁊ ciuilis ⁊ nãlis ſub⸗
eſt obligatio:⁊ hoc iuł.admittit eo

qᷓ; iure vtimur. an ergo cõdemnato

reo exceptiõe vti fideiuſſoꝛ poſſit:

querit.nam ipo iure nõ liberat᷑: et

f Et poſt litem. nec enim damnola eſt nouatio. vt.j. ti.j. aliam. ac.
g Condẽnato.ſed nõ exacio. ałs j.vt. C. æ ſide tuto.l.nõ ẽ ambi.
hIYpo iure. q; tpᷣs ñ eſt modtollende obligatiõis.aʒ. vel qꝛ ſnĩa nõ

nouat vt fideiuſſoꝛ liberet᷑ ſi eſt demnatona. ⁊ ſic ſacu pꝛo eo qð no.

E. vſur. re. iudi. I. i. S.ſi emm noustur.
Erercitatioms. vt iudicio ſiſti.⁊ no.hunc caſum.
k Al tutoꝛe. datus eſt. rem pu. ſaluam foe..
LEBatus. cũ ſcrret ſe nõ teneri dare. vt inſti. de ſauſd. tu. S.j. als nõ
teneret᷑ fideiuſſoꝛ.vt ar.ſiqͥs cau.ſ̊ ⁊ ſiqᷣs.S.fi.⁊.j.e.ſi poſtꝗ;. Et no

ta ar. ꝙ fieri non dʒ.factũ tñ tenet: ſic.j.q ap.ſit.l.j.S.biduũ.⁊ S.ð

edił.edi.q; ſinolit.S.in factum.⁊ de iur,w.i.nõ ſolum.⁊ S.ꝓ ſocio.

qꝙ aũt. ⁊ de pꝛocura.ſed he.S.pe.

m S3 1 ſi. magis putamꝰ. qr. 5. . E. ſi g reo. F. id qð. libi pʒ. ſo.
n. Dbligationu. qꝗᷓ veſcẽdũt ex õctu vel q̃ſi ⁊ maleſicio vel quaſi.
o Illud cõe. ꝓ alijs.⁊ ita in mandatoꝛibo ſponſoꝛido a fideiuſſo⸗

ribus. accurſius.

ſiquidem iudicati actionis acceptꝰ
non eſt:ſed tm̃ litis exercitatioms:
rectiſſime dicetur vti eũ exceptiõe
poſſe:ſi vo acceptus fuerit: etiaʒ to
tiꝰcauſe ceſſabit exceptio. Atu
toꝛe vel curatoꝛe qͥ teſtamento da
tus eſt: ſi furrit fideiuſſor datus. te
nek. Sʒ ⁊ ſi ex velicto oꝛiat᷑ actõ
magis putamus teneri fideiuſſoꝛeʒ
Et generaliter omniũ obligationũ
fideiuſſoꝛeʒ accipi poſſe nemini du
biuz eſt. Illud cõe eſt in vmiuer
ſis qͥ pro alijs obligant᷑: ꝙ ſifuerint
in durioꝛem cãm adhibiti:placuit

eos non obligari omnimõ. in leuio

rem plane cauſam accipi poſſunt:
ꝓpter qð in minoꝛẽ ſummã recte fi
deiuſſoꝛ accipieY. Item accepto
reo pure ipᷣe ſideiuſſoꝛ ex die vel ſbᷣ
conditione accipi poteſt. enimuero
ſi reus ſub conditione ſit acceptus
fideiuſſoꝛ pure nõ obligabi᷑. Si
quis ſtichum ſtipulatus fuerit: ⁊ fi

deiuſſoꝛeʒ ita acceperit: ſtichũ aut

x. fide tua eſſe iubes. non obligari
fideiuſſoꝛem iulia.ait: quia durioꝛ
eius fuit conditio: vt puta cuʒ futu

rum ſit vt moꝛtuo ſticho teneatur.
marcellus autem apud eum notat

non ideo tm̃ non obligari: quia in
durioꝛem conditioneʒ fideiuſſoꝛ ac

ceptus eſt.ſed quia in ala potiꝰ ob

ligatione fideiuſſoꝛ acceptus ẽ᷑.de⸗
niq; ꝓ eo qui.x.promiſerat: nõ po
terat fideiuſſoꝛ ita accipi:vt.x.aut
ſtichum ꝓmittat:ꝙᷓuis eo caſu non
ſit eius conditio durioꝛ.idem iuli.
ait:ſi is qui hominem aut cœcẽ da
re ſtipulatus fuerat: fideiuſſoꝛeʒ ita
acceperit. hominem aut ecem:

vtrum ego velim: non obligabit:

353h Motat. repꝛehendendo inł. vel addendo.

p In duriot?.

ałs durioꝛẽ a”s

terioꝛem. ⁊ dr

durioꝛ re loco iẽ

poꝛe cã. vt inſti.
e act. S. plus at
ſic non eſt .
e re iudi.l.⁊ fiõ

luſſoꝛ. nec S. e. l.

j. accur.
q Dmmodo.
1. in mihilu 10. 7
ſic viciat vnle p
inutile ᷣm eum.
ar. S. de arbii. l.
parm. S. in fuuũ
ſed alij otra. de⸗
bẽt em̃ teneri vſ
q;ᷓ; ad id quod te⸗
netur reus ꝓ qᷣb
ſunt ar. Z. de cõ⸗
ſti. pecu.l. atte⸗

nus. in fi. 7. l. ſe

nat.ſiquis.qr. S
ſed in ommbus

73. de vſur. l. pe

cũie:ſᷣ alijs caſi⸗
bus loquuntur.

Itẽ ꝓ eis S.man

da.l.rogatus. ſj

ibi in maiorẽ fũ

mam ꝙᷓ eẽt man
datũ:ſideiuſſit ñ

in maioꝛeʒ ꝙᷓ re.
us debebat. JItezʒ

ꝓ eis. j. eo. ſi
reo.ij.rñ. ⁊ facit

j. e.l. vſq; ĩ fi. -?
.l. bi q. a.l. ſi te⸗
ſtamento. S. que
ſiuũ. a inſti. e. .

fideiuſſoꝛes.

V IYlez accepto

obligabit᷑. qꝛ plꝰ
eẽt tempoꝛe.
ſIDSiqs.ſtichũ
7 ſic minus. qꝛ
partem aut quia
vnum ſolu. R.
t Aut. x. ⁊ ſic
plus. quia totũ
vel qma duo.
vV Eius. ſide⸗
1 uſſons. ac.
x Moꝛtuo ſti
cho/⁊ ſic libera
to ro.

y Teneatur.
ii fidciuſſoꝛ ĩ.x.
ſic plus re.ac.

7 In alia. quia hic de tota. illa pꝛincipalis eſt de parte.

Suchum. quia aliud pꝛ'omutit a1 plus. 7 alia eſt obligatio. licet

non ſit durior eius cauſa vt ſubijci.immo lemoꝛ: cum ſtichum dan
do liberetur.qui valet foꝛie quinq; tm. Et no. argu. ꝙ qui alrerna

li.ſi duo rer.

a Promittat. alternatiue
b Eius. ſideiuſſoꝛis.

nue duo pꝛomitut. ambo ſunt in obliganone. vt ſupra de verbo. ob

c Zurioꝛ. nam vebet plus cauſa cum reus habet electionem ex

lI. vt inſti.de act.S.pꝛeterea.

M.
tniſen
iatenen
ſonchon⸗
ngſuc⸗
Ornenten.
iktac
tſtritn
eicneil
drt
Gnt⸗nn⸗
bertſeun
n.
ſtnigßpt
one
aſepznon
etlönd
nnieit
onouvn.
ARus

1Fhmum.
l er cplſlole
Manont.
ululxenci
har menc⸗
n ſe C.

Wlenehenn.

iarcn⸗
Ntena Nre
Nlicdberin
1zroſcc..
Pvhonbtſn
ngöcmenl
ſſerpre n

8 „ . E
5

g. gef. vt ;. mandati. lI.er mandatò
, pof e e. vtilis. ſ.mandati vel neg. geſ. vt ð̊. mandati.l.ex manda
e e. Tun voles ru.. tacngfor ſeu ſi in rei eg abbſtio eſtt ele n. Nande r. n dare douinwumn n Kermmne gomgrri. d
frna e ro i öroenuianand debet re ipſa. Berrem . um all 10. . Eiee 5. de here. inſti. quidam. a4 verbo. ob
e r. 3. ita tenebatur ad vtrũq;. . . idam. in fi. ar. ↄtra.l.ſi filius.in eo.ti. HW
5 Soondesz: ? ira veude vin lcca. l. guero. uͦ fi. prum ca li.quidam. Actio. manda⸗
we 4 f IZaderuſſoꝛes. hor dic vt no. .dcg.l.nero. 3 vel negoc. geſt.
Rn , HH tre deiuſſerit: ceſſat p. Soluerit.
Vaniet denim conſtoran eu nquia durioꝛ eius conditio fa- rante patre ꝓ eo fidein er rg esereem,
nd a ene folue cta eſt.contra autem ſi is qui bomi iſta actio.tñ quaſi in remp Pla ber PMislam. d
ſiant in partes zueni⸗ vtrũ ipſe ſtipulator vo ſum ſit: poteſt agi cũ patre. Pla .a Aicontra
ä ipatus ſoluerit vtilis ei a a
A ani lures. let:ſtipulatus eſt:recte fideiuſſoꝛeʒ gerio ebebiachmerer⸗ npoteſta eao ſe.con. ma
iet.x. aut hominem: V TCrediderit. id ẽ
. Sunt. v ſc ſta acopier. x. gut pon boc modo te etiam manenti eadem actio ↄpe muugnner Perua
xbuum ſit in ia tu voles. fit etem inquit ſ tlt: ſi e peculio c aſtrenſi pro parte monene
tun qudo. fideiuſſoꝛis conditio melioꝛ.ſed ⁊ ſi l l Apionꝰ? 1 Aparre. qun bo .
5 r tpan, renmicinterroganero:ſtichum 1. rne Ei contra ſenatuſconſultum ſaſcenna ine becu.
ri enediri i parie . tfideiuſ⸗ eiG! 4 . oſſi,der.
em connemendũ pamphilum dare ſhongee fi⸗ u. ſiliofa. crediderit moꝛtuo o: Hoſſoer n
ſin oſſerenco cantio ſoꝛem ſtichum aut pamp un uſſo fideiuſſoꝛem a patre accipere nõ po tur in filiuʒ effica/
untr nem:qꝛ ſi inſoli e interrogẽ:qꝛ leuioꝛ fideiuſſo fideiu 5 i. ꝛariãᷓ (ccier ſi licitus fuiſ/
dum oueniretur ctce ne interrog fideiuſſoꝛe teſt. qꝛ neq; ciuilem neqʒ; honoꝛariã ſet contractus.
n habeineeeſe e ris conditio eſt. Pꝛo fideiun dquerſus patrẽ actionẽ habet. nce x Ponoꝛaram.
aun quaſ er vendi· aecipi ſt Omponius. Vlla hereditas eſt: cuius nomme fi⸗ w peculo aue ena
ien eegetennt .. vme geiuſſores 1 in partem pe⸗ eiuſſoꝛ obligari poſit. Beʒ nanadnn.. Nt .
miler cum is cum nõ - e ⁊ in partẽ rei recte acci Lane eius actionis nomine ʒ Pereditas. ſed
Gnn haberet perum ſeneainp Apianus peculio aduerſus eum ↄpe potius peculiuʒ 5
necn as ad manꝰ. dq poſſunt. 7O rſor pitur. ater occupauit. vNe
aiin eſſer maun d p dubitet creditoꝛ: an fideiuſ tit: fideiuſſoꝛ recte accipitu Bez. legeen⸗ gre
6 m dic. nt⸗ , ij. ſed hodi
mulum ſeſors non ſoꝛes ſoluendo ſint: et vnus 2 dato meo titio. x. cre⸗ beredem ab inteſts
in aecel a ined ratus ſit J mandato m .
Zigmin baberet aonee, gheo crechtoꝛe electus paratus ſi XX B mandati e⸗-⸗ to. vt in autent. de
GIem tinent redderer 3 amiri : vt ſuo periculo dideris: ⁊ mecuʒ bere. ab imeſt. F. j.
un mnm 1 facit in auten. eitere cnnigeene nueniantur in geris: nõ liberat᷑ titiꝰ:ſed ego tibin ꝛido ſideiuſſoꝛ Bor
mFin duobo reis. in fideiulloꝛes iIn Bei- * 1qᷓ ſi actiões ſet accip nomiĩe
P – mur⸗ mriem dico audiendum eẽ euʒ ira aliter r e tl gett al ſerncahe zoi gar
Nugen . .. . n
u e Ita demum. gamen vt et ſatiſdationem offerat: Jnas is . Item ſicum niio ege⸗ imer orraernoer
ne rannn e zomes confideiuſſores:quiidonei pre ego non liberaboꝛ: ſed in id dũ⸗ faais ad macedo.
n n iui adrisni. —n, . nten ſi r18: er „ l. creditoꝛem.
ei ndulgendu eẽ dicuntur: pꝛeſto ſint: nec em ſem r. ar tibi obligatus ero. q a titio crouig en. e
. Ne unuur menda ver facilis eſt nominis emptio. cuz taxstt ror VDaem. tit alicui qͥ
e ium. ſi. . p o totius cebiti non ſit in ſeruare non poteris. V ab's cum filio ↄtra
ſürmn non nume. peruu. Numerario to nter fid Vm reus promittendi fide⸗ xit. vt. j. e.l. here s
in aut ira an o, expedito. Yta emum inrer file uſſoꝛi ſuo heres extiterit: ob ſeruo. non danw
1 Pu nam. 1S. de re ui itur actio: ſi non infi D 1¹1 Oe . R 2 mutuuʒ. qꝛ tũc nõ
r pꝛiar ita luſſoꝛes diui ſſoꝛia perimitur.qͥd g̊
Colighite iud. l. ſed hec ita Iun nam inficiantibo au ilium ligatio fideiu ꝛia p z. „ datur de peculio a⸗
Emn 23. pro ſocio. cientur. nam inficiantibo auxilium ſi tanca reo vebitum petat: 2 ſi darur e eculio
mus nen oimſionis noͤeſt indulgendü. Ni eſtſi tione fideiuſſoꝛi competenti ce.lpenul.
n e t ſiuſfa. P patre poterit fideiubere. exy uekfnent:in factum replicatio da b (J mande⸗
wai zaar dee S. nec erit ſine effectu hec fieiuſſio. vſus er ut wii mali proderir. ſten,
: Ait 5. NKiliuſſa. als oquidem ꝙ ſui iuris effectus pe ri vebebit aut wo. Dem. vt 153. man. l. ſiq
nui l. s abs. S. mogꝗ ini facere voteſt alicui. S. fi. ⁊ fac. J.
anmn b Rgeubere. terit teneri in id Angd tare maner. S ſtipulatus eẽs a me ſine en : faen E. ⸗
ſißer E. e. filius. ote 1 * pdiſſer: .vlti. 1. J. rem pu.
1 Eri rf al. winde q, et duͦ in Sed an pat vſideiuſſoꝛem vdiſſc;: xno I. td.z fremtu.
uns. demnari poteſt. Sed an pa = 5e vti:ß̊ potius ſolue Ul. ſo. ſi
mn 7. E. quod cum con de lem eũñ exceptiõe vti: ̊ po . 5. e. ſi res ſii. ac.
e d. erhaeran 1 e etontrartne re: vt mecuʒ mandati iudicio agaf ę efe.
1 in. Mecre. niſti omus 2 puto ad omnes contrae deiuſſoꝛi etiqʒ me inuito exceptio vremancbo nez.
i. Hace. nli: 51 ã actio referri. ̊ ſi igno fideiuſſoꝛi etiaʒ de iuch. iuk.
: 1 iuſſu etiã actio rei ight⸗
An caſib⸗ quos dic q
ſitnuſt vt 5. quod cum
1lehlie⸗ eo. l. ij. . l. iij. avs incipit cum reus.⁊ ałs ſi reus.accur.
k Porteſt. ſ.mn l. ſiqus eum filio. 7.l.). f ce Am enomuer,⸗ ienm econtra.vt S.e.generaliter.
ſolidum, vt S. ce pecu. l. ſiq ſente filius fidemuſſit.ſiue mandet expi ⸗/ 1. tantum. qꝛ. l. pſonalis erat.
. . Secanrkoan Nente 1 ſaanm. ſi paronus erai vel parens. vt ſupꝛa de excep. wll.s.
„1 ter iin . . 1 .
agens etneſern v v ſupꝛa quod iuſſu.l·j. AIppn cellann ierg cz. ſpe future numeratõis non nũeraſtt.
–RqgJ n Iſta actio. ſ. quoch uuſſu. e dat ur illi creditoꝛi qui filio i k 1 Iſtipula ael me debere cum non deberem. vt ſupra de ex
n ſig 6 E datre cein ren ver e nammterreſſtt. enemr pa vel quia p
Grung banc canſam mutuat. er vo apnd quem filin

3 l. ij. S. crca. 2 8. manda. ſi fideiuſſoꝛ.
ter obligatõe pnncipali: niſi aio nouandi ſilius rerſet 6. w iene⸗ Epakor S.d excep. l.omnes. a inſti. de replica. S. fi. æ ſupꝛa de
a prima. vt s. nult r
in rem verſo tenet᷑ pater ei a quo liber⸗ wnat. l. lideiuſſoꝛ z v
,’J wer.lſt pꝛo pa. in pꝛin. 2. l. filius.

° .

Intereſt. vt ⁊ 3.ce compenſat.l. ij. . iij. ”Mä
Si ex duobj. ſic qlibetin ſoldũ tenebatur. vt inſti. e. S. ſi pł'es.
Sederit.i.v.dedit.⁊ tu feciſti pactũ de nõ petẽdo ei aliquid.ac.

Exceptione.enã qꝛ nõ põt cedere act.ʒ fideiuſſoꝛem liberatũ. qð

a łs eſſet facienqũj.vt.j·e.l.vt ſidemiſſoꝛ.⁊ ſic eſt j..de ſolu. ſtichu.

S.ſi creditoꝛ. Soł.
is qm. v. dedit vel
mutiliter fideinſſe⸗
rat vel excep.tutus
erst. ar. S. ad veł.
I. ꝙᷓuis. S. marcel⸗
lus.⁊.S. ſſi mulieri
7,. e. ſi titius. vel
alter tranſactioni
oſenſi vel ouenit.
Vt nõ peteret ad tẽ/
pus. vel ille cum q̊
tran ſegiſti fideiuſ⸗
ſoꝛ alteriꝰ fidemi⸗
ſoꝛis erat.io.vt.j.
e.ſi plures. in fi.ł
hic renũciauerat be
neficio cedendaruʒ
actionum qñ inter
ceſſit:quod potuit
vt. .de pact.l.pe.
vel Sᷣm. R.hic ðᷣ ri
goꝛe ibi de equitate
alij dicunt ꝙ pactũ

non interceſſit:ſed

Datio. vV. vt nõ pete
ret. ⁊ ideo idem qͥ
v. dedit.in.xv.põt
ↄuemiri.ſed certe ſa
uis eſt pactum: cuʒ

ſic recipiunt᷑. v. ne

amplius petat. Aſd
ſic foꝛe potuit eſſe
ꝙ ſecundo fideiuſ⸗
ſit qui quinq; ꝓmi
ſit vel vedu: ⁊ ideo
ſi is qui ↄuentus ẽ
in.xv. poſtea ↄuem

atur in. v. wli ma⸗
li excep.ſe tueri põt

cũ ea quinq; a pri⸗
mo oſecutus ſit ᷣm

a3. 7 eiſdeʒ mo. rn.

S. E. l. ſi mandato.
78. de ↄtrahẽ. emp.

c ſepe. S. ſi res.q ẽ

ar.ↄtra.vebitũ aut
vnum fideiuſſoꝛuʒ
liberare poteſt. vt. j
ce ſolu. in his. S. ſi

Duos.

dari eebet. Intereſt em̃eius pecu⸗

niam rennere potius: ꝙᷓ Olutaʒ ſti
pulatori a reo repetere. JYex du

obus q apud te fideiuſſerant ĩ. xx.

alter ne ab eo peteres: quinqʒ tibi
cæderit vel pꝛomiſerit.nec alter li⸗

berabitur:⁊ ſi ab altero.xv. petere

inſtitueris:nulla exceptione ſum⸗
moueris.reliqua aũt.v. ſi a pꝛiore

fideiuſſoꝛe petere inſtitueris: doli

mali exceptione ſũmoueris. Bẽ
Igdeiuſſoꝛ obligari nõ poteſt

ei apud quem reus ꝓmitten-

di obligatus non eſt quare ſi ſuus
cõis titij ⁊ ſempronij nominatim n
tio dari ſtipulatus fuerit: ⁊ fideiuſ

ſoꝛem ita interrogauerit: titio aut
ſempronio id dare ſpondes: titiꝰ? q

dẽ petere a fideiuſſoꝛe poterit ſem⸗
pronij vo pſona in hoc ſolũ interpo
ſita videbitur.vt ſolui ei ante liteʒ

teſtatam ⁊ ignoꝛante vel inuito ti

tio poſſit. Qui certo loco dareꝓ
miſit: aliquatenus durioꝛi conditi
one obligatur. qᷓ ſi pure interroga⸗

tus fuiſſet.nullo emim alio loco ꝙᷓ; ĩ

quem pꝛomiſerit:ſoluere inuito ſti
pulatoꝛe poteſt.quare ſi pure reum
interrogauero:⁊ fideiuſſoꝛem eum
cum adiectõne loci accepero.nõ ob

ligabitur fideiuſſoꝛ:ſed ⁊ ſi reꝰ ro⸗

me conſtitutus capue dare ꝓmiſe⸗
rit:fideiuſſoꝛ quoqʒ epheſi. perin⸗
de non obligabiur fideiuſioꝛ:ac ſi

e Reliqnua. v. que dedit. ne euʒ conuenres. M
fA pꝛioꝛe.i. ab eodẽ qui ſoluu: ⁊ petebas hac ratione foꝛte quaſi ñ
Ipter debitum ſed pꝛopter pactuʒ.v.ſoluerit.a facit S.e tu.a ra.diſ.
ſi ex duobus.ſed ↄtra S. e adm. tu. l. ſi pupillus. “
g f Igdeiuſſoꝛ. non eſt. nam non eſt acceſſona deficiente pꝛincipali.
ſed fallit m pupillo ⁊ ſimilibus. vt S. e.l.ij.

.

h Poteru. contra S. de ſtipu. ſer. item ſi ſeruus.in fi. ſo. vt ibi. ac.
i Ei. manenn in eodem ſtatu. vt.j.d ſolu.cum quis.ac.
K Ante litem ꝛteſt. non poſt. vt. . xe ſolu.l. ſiquis ſtipu. fuerit. x. S.

item.accurſins.

IQui certo. aliquatenus. id eſt aliquantulum. accurſius. .
m Poreſt. vt ſupra de eo quod certo loco.l.ij.S. item iuł.⁊.l.is qni

⁊ ſupra de verbo.obli.qi rome. .
n Obligabitur. ſiue longioꝛ ſiue pꝛoximioꝛi loco pꝛomittat fideiui
ſoꝛ:qia in vroq; caſu in durioꝛeʒ cauſaʒ eſt acceptus.ſed quidam hoce
inteiligunt quando locus fidemſſiomis eſt remonoꝛ: pro quibus eſt.
e.ſi teſtamento.S.queſitum.

o Vel pure.quia tun

ℳ

Hpure. quia tunc non tenetur. vt ſupꝛa. e. grece. S. item accepto
facit.j.e.hi qui. N , eerre

p ideiuſſoꝛ.ciuilis.obſtat tamen hoc caſu excep. vt. C. xe non nu.

17

pecn. ſi. i cui. eſt ciulis ſola. accurſuss.
q/ Maturalis. vt et S.e.quod enim.⁊.l.pꝛeced

inde.l.naturalicer. ac.

en. a ſupra te codi.

r Aliqua. innuit ꝙ aliquando naſcitur actio ex naturali obliga⸗

reus ſub conditione promiſiſſet: fi⸗
iuſſoꝛ autem in diem certaz vel pu⸗
re promiſiſſet Fideiuſſoꝛ accipi

poteſt quotiẽs eſt aliqua obligatio
ciuilis vel naturalis cui applicetur

naturales aũt obligationes non oo
ver. ſigm. l. de⸗

ſolo e ſtimantur: ſi actio aliq̃ eoꝛuʒ

nomine oↄpetit: verũ etiam cuʒ ſolu

ta pecunia repeti non poteſt.nã licʒ
minus ꝓprie debere dicantur natu

ralis actionis vebitoꝛes: p. abuſio⸗

nem tñ intelligi pñt debitoꝛes.⁊ qͥ
ab his pecumam recipiũt.debituʒ
ſibi intelligutur recepiſſe. Sti⸗
pulatõne in diem acepta: fideiuſſoꝛ
ſi ſub conditiõe acceptus fuerit:ius

eius in pendenti erit: vt ſi ante diẽ

conditio impleta fuerit: nõ obliget᷑
ſi ocurrerit dies ⁊ conditio. vł etiã
diem conditio ſecuta fuerit oblige
tur. Eũ fideiuſſoꝛ hoc modo ac

ſoluerit.fide tua eſſe iubes:veriſi⸗

mlle eſt id eſſe actum:vt cuʒ inter⸗

tione ſola. quod veruʒ eſt. quia ex nudo pacto. vt. C. de wnat. ſiqs.

agr. G. fi. 7. C. de
t. P. l. ad exa.
Et in alijs no.
ſupꝛa de pac. iu

rnigen. §. qmn⸗

Immo. ac.

ſCon que. de
bentur. 4

t Dicantur.

ſpecto gprio ſen

ſu: qmi eſt. J. de

bitoꝛ. ſed ar. 5.

in eo. ti. l. pec

me verbum. §.
finali.
v. Recepiſſe.
ſ.videat᷑. vt ⁊
e ddi. a demon.
qb diebue. S. wm
minus. 1 S. de

Vnat.q hoc mre.

F§. penk.
x Syopulatio

ne. 27 faclt. j. e.
rnſo.

y Cum fide⸗

iuſſor. credidi.

alks credidu.ac.

ceptus eẽt: ſi reus.xl.ꝗᷓ ei credidi: mnm

teneretur:ſᷣ ⁊ ſi reus anteqꝙ inter⸗
pellaret᷑:ceceſſiſſet fideiuſſoꝛ obli⸗
gatus erit:q̃ſi hoc quoqʒ caſu verũ
eſſʒ reum non ſoluiſſe.
Bez.

Jadeiuſſoꝛibus ſuccurri ſolet

vt ſtipulatoꝛ compellatur ei q́

ſondum ſoluere patus eſt. cedere ce
teroꝝ nomia. Dem.

5 Reus. in indicio vel extra. non eſt conditionalis hee obligatio:
vi ſupra de ver.obliganone.ſi decem accurſins.

Teneretur. hoc ideo. quia moꝛa rei fideiuſſoꝛi nocet: vt ſupra

e verbo. obliga.l.moꝛa.alioquin non teneretur.mſi reus veſineret
poſſe dari.vt in contrario ſupꝛa de verbo.obligati.l.ua ſtipu. vbi.

plene dixi.

9 Beceſſi ſſet. ſed nonne interpellari Tebet heres rei? Rñdeo. fon

.

te hic ſine herede veceſſerat:alioquin interpellari deberet.vt quod ĩ

cæfuncto debuit fieri ⁊ in herede fiat.vt ſupra de arbi.l.diem.S.nec

vnmur. ⁊.l.q;mis. Iiem nota hic argu.ad queſtionem.ꝙ ſiquis
miſii penam ſi non ſolueret: ⁊ moꝛtuus eſt anteqꝙᷓ ſolueret vel int⸗
pellemr. ꝙ beres teneatur ad penam.nec ſit opus eum inrerpellan
ſed dicas vt dixi ꝙ hic non reliquu heredem.vnde ſi reliquit vebet

interpellan: ałs pena non poteſt peti.

a fſ Igeiuſſoribus. nomina non inſolidum. ſed pro rata id eſt

pro parte ceteroꝛum. argu. ſupra d tn. 7 ra. diſ. ſi pupillus
⁊ facit infra de ſolutioni.l.modeſtinns.idem in apothecaria. vt.C

lus.accurſius.

eo.cum alter.⁊.l.ſicut.⁊ de ſenten.l.cum eorum.⁊ infra.eo.l. puu

b Ceieroꝛuʒ. confideiuſſoꝝ. vt.j.e. vt fideiuſſoꝛ.

ſſtiſe
WVllet.

ig.
Ment ſ⸗
Cuſgonn
nrunovean
ilgnmnn
niniicit/
ſhoten

(rſlgfe

Nrſhpe
Gunnnari⸗
leblei
l ine
odhet. N
Wienngge
nfterhoe
(ohſeenin
pncepeii
Wwen /lbe
peonli ac
Ulſrotören
M ommni

— —

–—
2— =

— 2 S=⸗
— = SSeee
— — . =EEEE S —
— ☛ 2 EE
=S
=

—
=
.

— — — — — — — e⸗
===
—

— —
—
—

„ uu
. 1 N

—
—
—
=

=

me
ſ
⸗
1⸗

iennise ig

.
ei nbeni
r Nſiruns

gru.l uſ

q Eli debitoꝛem delegat. animo nonandi.

d Intelligit. ſic S. ad velł᷑. q;uis.S.plane ſi mulier. ⁊ ð wᷣ

nat.cã moꝛ.l.moꝛtis cauſa.S.j.⁊.C.xæ condi.inde.l.ij.

e Poteſt. vt ⁊ S.man.l.inter cauſas. S. abeſſe. dic vt ibi. 2 facit
3.S.de pig.act.l.eleganter.S.qui reprobam.⁊ facit

2-

S. e.l. ij. in fi. ar.
5. man. ſi vo ñ

re. S. plane.ĩ pn

cipio ⁊ in fi.
f ſ Eruus
intereſt

hec diſtinctio in

ſilio locũ nõ ha⸗
bet: vt ⁊ 3. de pe

culio.licet.S.ſj
ſ filius. ſed ĩ ſeꝛ

uo ſic: vt hic etx
dicta. l. licet. S.
ſi filius.

ne cauſa ꝑ admi
niſtrationeʒ em̃

inielligiguur wo

miniũ trãſtuliſ⸗
ſe ᷣm quoſdam
ſed hoc falſuʒ re
puto. cuʒ nulla
ipſo iure ſu ob
ligatiot vt. j. e.
l. ꝓxi. Item qᷣa
ctiam ſi liberaʒ
hẽat peculij ad/
miniſtratonẽ. ñ
tamen videt᷑ cõ
ceſſum alienare
ex tali cãj. vt.j.
e ſolu. ſi is cui
nũmos.S. fauiꝰ
7 facit S.de pac.
l.5 ur. S. fi. qð

igiur dicit hic.

poteru condici.
puta a fure. vel

reſpeciu poſſeſſi

onis.vt ſupꝛa ðᷣ
concdh. iruicaria
.l. j. in fi. 2. l. ij.
2 de condi. inde
bi. l. indebiti. vł
die ꝙ ſeruus pu
tabat fide ubeꝛe
ex cauſa peculia
ri:vnde peꝛ iſtũ
erroꝛem 2 libe⸗
ram peculij ad/
miniſtra tõnem
iranſu wmmiũ
bm a3.

Vi debitoꝛem ſuum velegat
pecumam dare intelligit qn⸗
ta ei vebetur:⁊ ideo ſi fideiuſſoꝛ de
bitoꝛem ſuuʒ lelegauerit: qꝙᷓuis euʒ

qui ſoluendo non erat:cõfeſtim mã
dati agere poteſt. DBem.

Eruus inſcio wmino ꝓ quo
dam fideiuſſerat: ⁊ eo nomĩe
pecuniam ſoluerat:querebatur: m

minus poſſet ne ab eo cui ſolutum
eſſet: repetere. Rñ. inteſt quo no⸗

mine fideiuſſerit. naʒ ſi ex cauſa pe
culij fideiuſſerit: tũc id quod ex pe
culio ſoluerit: repetere wminus ñ
poterit.ꝙ ſi ex dñica cauſa ſoluerit
vendicabitur. Si vo nõ ex cauſa pe
culij fideiuſſerit:quod ex pecũia wᷣ

minica ſolueri:eque vendicabitur

qð ex peculio ↄdici potit. Abo.
Ed ſi ſerui dñs pecuniam ſol
Verit: repetere eaʒ nõ ab eo ꝓ
quo fideiuſſit:ſed ab eo cui numeꝛa
uerit:poterit cum ſeruus fideiuſſio

mnis nomine obligari non poſſit.

Sequitur ergo vt ab eo proqͥ
fideiuſſerat:repeti non poſſit. cum
ipᷣe pro quo ſoluit: ere alieno obli⸗
gatus ſit: nec ſolutione liberari e⸗

ius pecunie nomine potuerit. cuius

obligatio ad ſeruum non pertinue

Eres a debitoꝛe hereditario
fideiuſſoꝛem accepit: xeinde
hereditatem ex trebelliano reſtitu

h Ex canſa pecnlij. ꝓ creditoꝛe peculiaair.
i ſ vẽd ſi ſerui.poterit.immo videtur actione mandati ab eo
ꝓ quo fideiuſſit ſeruus.quia ſoluendo videtur habẽ rat
fideiuſſionem.vt infra.e.ſi ſeruus alienus.que eſt contra. So.hic
credebat dominus ſeruum fidemuſſiſſe ex cauſa peculiari: cuʒ ſecus
eſſet: ſecus ergo ſi fuiſſet ſciens. vel ibi agendo mandan videtur ha⸗
bere ratum quod hic eſſet:ſi ageret mandan:ar. C. æ fur.l.j.⁊ ar.
g.ad vel ł.l.penultima. MM
Rk Sequitur. fidemſſerat. ex cauſa non peculiari.
IDPoſſit. etiam naturaliter. ⁊ facit hoc ad differenuã q̃ aſſignat᷑ in
pupillum ⁊ ſeruũ:iſtit.quibs mo.re con.ob.S.pꝛeterea.
m MHbligatus ſit. id eſt remaneat: ſic S.e.ſi mandato.
n Tiberari. niſi foꝛe poſt conſumptionem. Mr
0 Mon pertinuerit. etiam naturaliter. facit.j. æ condi. indebi.
l.ſi fideiuſſoꝛ.⁊ S. manda.l.papi.

a h Eres a debitoꝛe. in ſuo ſtatu.i. non coꝛrumpetur. ſed ſtat
penes heredem. vt ſupra de pac.ſi nbi.S. cum poſt. cedi ta⸗
men debemt: vt S. ad trebel. l. ſi heres. que eſt ↄtra. ⁊ ſic etiam imntelli
gitur. S. ↄſti.pecumia, ſi poſt. alij dicunt tranſire ipo iure. ſ. vti⸗

les: ſed directe cedi debent. æ facit ſupra quibns mo. pig. vel hypo. ſol.

ſicut. S. j. accurſius flo.

b Accepu. obtinuit.

e¶ Acceperit. anteq; ſueccumberet in otra tab. ᷣẽ
Eranſeumt. ſ. ceſſe non ipo aure. vt et a. e otra tab. I. cum emanci

. .

it: pfideiuſſoꝛis obligationem in ſuo

ſtatu manere ait. Idẽq; in hac cau

ſa ſeruandum quod ſeruaret᷑: cum

beres contra quem emancipatꝰ fili
us bonoꝝ poſſeſſioneʒ acceperit. fi

