sl.
D al n

SSEEE =

S. S &. S
Ae

a Mon habet furti acti. licet ſua interſit non ſurripi:qꝛ tenetur
1 Actionem. ſi culda eius res ſu ſurrepta.
cTenetur.ex ſuo ↄtractu non quaſi ↄtractu: vr.l.qͥ inurie.S.qᷣ
alienis: ⁊ de hoc dixi plene.S.e.l.cuius int erdictum eſt.

ia eĩ eſt pſcripus
verbis. vt. Z. de
pᷣcario. l.ij.S.j.
et.l. dno. S. fi. qᷓ
ſunt z. vel ſolue
vt no. ĩ dicta.l.
interdictum.
e Interdictu.
pꝛecario.

f Rechdituz. ¹.

luem ↄteſtatam

in interdicto.

g Peeſtare. añ
ergo: qa de ſolo
wio tenetuꝛ non
agit furti. vt ⁊ S

pcar. l. q̃ſitũ.
Sn

ſi bunute. 1. S
e.S.is aũt apud

hb Hẽbil furti

vt ⁊ S.loca.l.is
qui rem. ac.

1 S filiuſta.

palaʒ. vt duplet
vel quadruplet
totuʒ id: ꝓ qnto
iurauerit ſe pat
noluiſſe carẽ tã/

to tꝑe filio ſuo ł
viſione filij ſui
Sm pył.qo non

placet. qꝛ cuʒ in
hac actione non
habeatr᷑ ratio lu/
cri.vt.j.e. ſi is
cin. S.j.nec affe⸗

comis dʒz haberi

rano. vt S. ad.l.
aqł.ſi pᷣuũ meũ
occidiſti. dicaʒ q̊
duplicãi operas
qb caruu pater

qꝛ filius non po

tuit ei oꝑari que

veniũt in act. l.

aqᷣł. vr S. ad. l.
aqł.l.q̃ actõne.
⁊ ſup.ſi quadru
pes.l. ex hac. vł
eſtimabit᷑. vt ve⸗
mat duplandum
quãti vendi poſ
ſu. pater em̃ euz
vendere qnʒ põr
vt.C. de pribus
qui filios diſ. ĩ
actõe furti bene
ſuturũ dãnũ ve⸗

papi. mater aut non agit. vt. 7. e. mater. alij hic dicunt sliter acn.

„ Bs q. ciuilis acuno nomnata: vt a. S. e pꝛeca. l.inidictũ. mnoĩa

non habet furti actõneʒ:neq; enim
inquit is cuiuſcũq; intererit rẽ non
perire:habet furti actioneʒ:ſed qui
ob eã rem tenet᷑: ꝙ ea res culpa eiꝰ
pierit:quam ſententiaʒ celſus q́; li.
xx. dige. pbat. Is qui pꝛecario

ſeruũ rogauerat: ſurrepto eo poteſt

queri: an habeat furti actionem:et
cum non eſt contra eũ ciuilis actio
qꝛ ſimile wnato pᷣcariuʒ eſt:ideoq;
⁊ interdictũ neceſſariuʒ viſum eſt:
non habebit furti actionem. plane
pꝰ ĩtdictũ redditũ puto eũ et᷑ culpã
pꝛeſtare: ⁊ ideo et furti agere poſſe:
ꝙ; ſi conduyerit quis:habebit furti
actionẽ:ſi modo culpa eius res ſur
repta eit. Sifihiuſfa. ſurreptus
fuerit:patrem furti actõnẽ habere
palam eſt. Si res cõmodata eſt:
⁊ is cui cõmodata ẽ deceſſerit:q;uis
hereditati furtum fieri non poſſit.
⁊ ideo nec heꝛes eius cui cõmodata
eſt: poſſit agere: tamen cõmodatoꝛ
poterit furti agere: idemqʒ ⁊ in re
pignoꝛata vel in re locata. licʒ eniʒ
hereditati furti actio non acquirat
tñ alij cuius intereſt acqriX᷑. Mõ
ſolum aũt in re cõmodata cõpetit ei
cui cõmodata eſt furti actio: ̊ etiã
in ea que ex ea agnita ẽ:qꝛ et hmõi
cuſtodia ad eũ ꝑtinet.naʒ ⁊ ſi ſeruũ
tibi cõmodauero etiã veſtis eiꝰnoĩe
furti ages:qꝙᷓuis veſtem q veſtitꝰ eſt
tibi non cõmodauerim. IYtem ſi
iumenta tibi cõmodauero: quoꝛuʒ
ſequela erat equulus tibi puto com
petere furti actõnem etiã eius noĩe:
qꝙᷓuis ipſe nõ ſit cõmodatus.qualis
ergo furti actio et᷑ ei cui res cõmo
data eſt:queſitum eſt: et puto oĩbꝰ
quoꝝ ꝑiculo res aliene ſunt: veluti

i. accuſatõnem. vt a S. ti. j. l. fi. non cunliter cum liberum (oꝛp'ac.
3.& his qͥ deie. vel effu. l. .S. ſed cum homo. ⁊ facit inſti. e.S. inidũ

k Si res. non

poſſit. vt ⁊.j.ti.ij.l.j.S.ſceuola.⁊ d crimĩe expi.

bere. i.ij. ⁊ ſi. ⁊. . e noxa. ſi ſeruus le.
Furti agere. vꝛ 7. J. e. l. hereditarie. 2. I. ſe.

m Mon ſolum.

facit.S.cõmo.l.ſi vt certo.S.vſq;adeo.⁊ vepoſi.

l. j· S. que epoſins. a. S, de pꝛecario. I. qᷓuis.

n Agmta. vi partus.
Item. actoõʒ. ſ. penalẽ.

0 Mam. a ſimmi.
q Qualis. rei an pene ꝑſecutona.

r Conchtio.ſ.furtiua.ſed incern datur ad in ſtar creditoꝝs.vt j. de
pigno. act. ſi pignoꝛe.in pᷣn. a. S. de condi. fur. l.⁊ ideo. in fi.
ſS epiſtola. intercepta.i.ſurrepta ꝑ aliquem ipſi nuncio.
Ppꝛocuratoꝛi. ſimilit eius. vt a S. de acqren. re.w.l.ſi epła. in pᷣn.
ſecus ſi eſt mutentis.vt ar.S.œ wna.l.ij.S.ſi pecumam.

commodati: item locati pignoꝛiſue
nomine accepti: ſi he ſurrepte ſunt
oĩbo furti actõnes cõpetere.conditõ
autẽ ei demũ cõpetit qq wminiũ hʒ.
Si epła qua ego nibi miſi inter⸗
cepta ſit:quis furti actõnẽ habeat:
⁊ pᷣmũ querendũ eſt cuius ſit epła:
vtꝝ eius qͥ miſit:an eiꝰad quẽ miſſa
eſt: ⁊ ſiqᷣdem dœdi ſeruo eius ſtatim

ipſi queſita eſt cui miſi:ſi Vvo ꝓcura

toꝛi eque:qꝛ ꝑ liberaʒ pſonã poſſeſ⸗
ſio queri poteſt:ipſius facta eſt:ma
xime ſi eius interfuit eam habere:
ꝙᷓ ſi ita miſi epłam: vt mihi remit
tatur:vvminiũ meũ manet:qꝛ eius
nolui amittere ł trãſferre dvminiũ
quis ergo furti aget?is cuiꝰ intfuit
eam nõ ſurripi:id eſt ad cuiꝰ vtili⸗
tatem pꝑtinebãt ea que ſcripta ſunt
⁊ ideo queri poteſt an etiã is cui da

ta eſt ꝑferenda:furti agere poſſit:et
ſi cuſtodia eius ad eum ꝑnneat: po

reſt qri:ſᷣ et ſi interfuerit eiꝰ epłam
reddere furti habebit actõeʒ. finge

em̃ eam epłam fuiſſe que ↄtinebar
vt eiquid redderet᷑ fieretue: poteſt

habere furti actõneʒ:vel ſi cuſtodiã
eius rei receperit:vel mercedem p⸗
ferende acceperit:⁊ erit in hoc caſu
ſinmnilis cauſa ẽ ⁊ cauponis aut ma⸗
giſtri nauis.nam hbis damus furti
actõnem ſi ſint ſoluẽdo: qm ꝑiculũ
reꝑ ad eos pꝑtinet. Aulus.
Reegditoꝛis cui pignus ſurre⸗

ptum eſt: non credito tenus

intereſt:ſed ommmodo inſolidum
furti agere poteſt: ̊ ⁊ pignoꝛaticia
actione id quod debitum excedit:
ebitoꝛi pꝛeſtabit. Bominꝰ qui
rem ſurripuerit:in qua vſuſfructꝰ
alienus eſt: furti vſufructuario te⸗

u DQueri poteſt.

vt. S. ð acqren. re.
W. l.traditõ.in fi.

l. cõis ſeruꝰ. S. j.
C.ꝑ quaſ per.no.
acqren. l. j.

x Manet. ſic 3.

e ſolu.q l. qͥ ſic.

y Quis ergo. re
dit ad propoiuam
queſtõnem.⁊ facit
S. e. l. ſi is.

3 Et ſi. nunc re
ſpondet.

2 Reddere. id

dare. ſic. S. de le. ij
ꝓculo.ß non eſt
hec ratõ neceſſaria
qaꝛ interſit vt dixi
S.e.l.cuius.ſ̊ hic
etia m tentatõn?
habebat. vt in. l.

furti.

5Dm piculuz.
Vt ⁊.j.furti aduer

ſus nau. ca. ſta. l.

j. S. qð ſi receꝑit.
78. nau. cau. ſta.
l. ß ⁊ ipſi. ſic ergo
2i noſtro caſu qñ
Riculum erat ſuũ
xyt S. cõmo. ſi is
S.ſi qn.

a c Reditoꝛis. inſolidum. contra exeraneum: a cum ſua culpa p
gnus eſt amiſſum. vt plene dixi. S. e.l. eum qui. S. idẽ ſcribit

a quod amplius,debuo habet debitoꝝn reddu totum. vt. S. de pig. ac.

ſi pignoꝛe. ⁊. S. ð̊ pigno.l.ſi inter.S.ſinali.licʒ quidam dicant vebuũ.
7 duplum vebui retinere. ⁊ quod vlira ſu reddat. Accur.

b Actione. ſcilicet qua ipſe conuemiur.
c ꝛeſtabit.ſcilicet creditoꝛ.

d Sominus. tenebit᷑.in qntũ habes.j.e.inter.S.ſi ſeruus fructu⸗

arius. 7. J. e.cum ex. S.j.ac.

Aiij

A
„ 4

e Placniſſe. vt.S. cõmo.l.rem mihi.ſed cõtraria cõmodati agi pot
vt.j.e.ii.l.in como.S.ſicut.
fPabueris. vt a. S. cõmo.l. in rebꝰ. S. poſſunt. æ ſupꝛa ð acquiren.
poſ. ſi quis rem. in fine. 2. j. e. ſi is qui rem. æ argu. S. de act. emp.l.
lulianus.S. offerri. accurſius.

g n EE (ũ ſilio
cõſtitutio.
imo videt᷑ ciuilis
ↄſtitutio.vt inſti.
e. S. hi qui.⁊.S. e
iudi.l.licet.⁊.C.
e in ius voc. l. qꝗᷣ
in poteſtate.⁊ ĩſti.
e inun. ſti. S. ei qᷓ
Rñ.ſᷣm ray. non
directo ſ̊ ꝑ mediũ
nam ↄſtituẽdo pa⸗
triam prãtem per
oñs ꝓhibet iudici
um inter eos: alij
ſubaudiũt tm: nõ
tm.ſ. ↄſtitutio ac.
H fallit in caſtrẽſi
et quaſi caſtrenſi
peculio. vt. j. e. ſi
qͥs vxo.S.h ñt filiꝰ
vł expone natura
1.patria ptãs quã
ĩ filios naturales
2 legitimos hẽmꝰ

arg. S. ĩ ius vo.

l. adoptiuũ.

h ſ Erui. nõ
tene nt. vt
inſti. e.S.hi qͥ.⁊. J
eo.q ſeruo.S.item
placuit.
1 LZuigare. nec
etiꝗᷓ ei ꝓtſicit. ⁊2 fa
ci.C.ð patria po
teſtate.l.ogruẽnꝰ.

k Mon tenert.
vVt ⁊ inſti.de noxa.
S.ſi ſeruus.
UMecq; eĩ ⁊c̃.vit
S.qð iuſſu.ſi tuto
ris. J. fl. 7. 8. de le
ga.j.l.cetera.S.j.
7. . ſiqs te. li. l. j.
§. j.
m Teneri eum.
ꝓ furio ñ modico
vt.j. de pe.l. reſpi
ciendu.S.furta.⁊
I.e.l. ſi libertus.
⁊ facit. C. nox.
l.j. 2. C. an bᷣuns
ex ſuo facto.l.ſi.
n Eum aut. quẽ
emi.⁊ furtũ mihi
pꝰ emptõʒ fecit.

datario ea res fuerit.

nebitur: H euʒ qͥ tibi cõmodauerit:

ſi eã rem ſurripiat:nmon teneri furt

placuiſſe pompo.ſcripſit: quoniam
nihil tua intereſſet: vtpote cuʒ nec
cõmodati tenearis. ergo ſi ob aliq̃s

impenſas quas in rem cõmodatam

feciſti: retentõnem eius habueris.
etiam cum ipſo wmino ſi eam ſur⸗

ripiat:habebis furti actõneʒ: quia

eo caſu quaſi pignoꝛis loco commo

Ecũ filioſa.pater furti ageꝛe
ppoſſit. non iuris conſtitunio ſ
natura rei impedimento eſt: non
magis cum his quos ĩ poteſtate ha
bemus:qꝙᷓ nobiſcũ ipſi agere poſſu⸗
mus. . Apianus.

Erui ⁊ filij noſtri furtũ qͥdeʒ

nobis faciunt:ipſi auteʒ furti
nobis non tenentur:neq; enim qui
poteſt in furem ſtatuere: neceſſe ha
bet aduerſus fureʒ litigareidcirco
nec actio ei a veteribus pꝛodita eſt
vnde eſt queſitum ſi fuerit alienatꝰ
vel manumiſſus:an furti actõe te⸗
neatur: ⁊ placet non teneri. neq; eĩ
actio q non fuit ab initio nata oꝛiri

poteſt aduerſus hunc furem. plane

ſi manumiſſus contractabit:dicen
dum erit teneri eum furti iudicio:
quia hodie furtum facit. Eum
autem ſeruus queʒ emi tradituſqʒ
mihi eſt a me redibeatur: nõ eſt in
ea cauſa:vt ꝑinde habeatur:atqʒ; ſi
nunqꝙ; meus fuiſſet:ſed ⁊ ſi fuerit et
cæſijt: idcirco dicit ſabinus: eum ſi
furtum fecerit: in ea eſſe cauſa: vt
furti eius nomine q redibuit agere

o Adeus fuiſſet. vt ua acuo furti competat. accur.
p Si fuerit.i.eius loco qui fuu meus ⁊ ſijt. ⁊ ſic non poſſet agi
furti.vt.S.ꝓx.S.vnde eſt queſuum.a.j.e.inficiando.S.cum ſernus.
Continet᷑. vt.S.de edi F.edic.cum aũt.S.iuł.⁊.j.e.ſi ſeruꝰ cõis.
Aiaem dicendum. 2. S. e le. j. l.ſi ſeruus uitij.
r Illind.ĩ fuga.nõdũ ab alio poſſeſſus nec adhuc gerat ſe ꝓ libero.
ſSjño.putatiuo.i.bone fidei poſſeſſoꝛi pꝛlimo.⁊ ſic in toio hoc.S.

tPoſſet. vñs putatiuus.

Accipe.

u Mon regreſſum.ſeruum ⁊ om ſic putatim.
x ideoꝛ. vt ⁊ S. de acq. poſ.põpo.in pn. æ. l.rem q̃ nobis:niſi ab
alio poſſideat᷑.vel ꝓ libero diu ſe gerat.vi.S.de acquirẽ.re..homo

liber. ĩ fine.

y AMctõne. noxali. ſi mierim ſeruus alij fecit furtum: ⁊ ꝑ hoc videt᷑
ꝙ agere poſſu:non obſtante pᷣma ratũõe quod poſſideat: ⁊ ꝓ hoc S. de

Sem.

nora. quonens. S. in poteſtate. 7 arg. 3. ad exhiben. celſus. d. fi. h 5.

E. e.ti.l.apud antiquos.S.ſin autem deſinat. vbi dicit veruʒ dñm
teneri noxali.⁊ pꝛo eo tempoꝛe quo apud eum vere non eſt. ſ hic in
bo. fi.poſ.dicit ibi in dño. Jtem ⁊ ibi poſtea fint apud dñm.ſed hic
nõ ꝓponit᷑ redierit ad pᷣmũ poſſeſſoꝛem. Item d. S.ad.l.aq.ſi ſer

non poſſit:ſᷣ ⁊ ſi non poſſit:attamẽ
ratio haberi vebet eius:quod fecit
cum rediberi ceperit: idqʒ actione
redibitoꝛia continet᷑. Illud que
ſutum eſt: ſi cumm fuga eſſet ſeruꝰ
furtuʒ womino feciſſet: an eque poſ⸗
ſet furti actõnem habere aduerſus
eum qui in poteſtate domim nõ re⸗
greſſum bona fide poſſidere cepeꝛit:
mouet queſtionẽ:qꝙ qᷓuis poſſidere
ſeruum eo tempoꝛe quo in fuga eſt
videoꝛ. attamen furti actione non

teneboꝛ.quaſi non ſit in mea pote⸗
ſtate. ꝙ enim videoꝛ poſſidere ſer⸗

uum:ad vſucapionem tãtũ mihi ꝓ
ficere iuł.ſcribit.icit igitur põpo.
lib. xvij. ex ſabino competere furti
actionẽ huic wmino:cuius ſeruus

Aulus.
Vogd dicitur noxa caput ſeqͥ
tunc veruʒ eſt vt actio que in
inrtio aduerſus aliqueʒ nata eſt:ca⸗
put nocẽtis ſequatur:ideoqʒ ſi ſer⸗
uus tuus furtũ mihi fecerit:et w⸗
minus eius effectus eũ vendidero:
non poſſe me agere cũ debitoꝛe cal⸗
ſiani putant. M
Apianus.
Necioone furti fufficit rem
cemonſtrari:vt poſſit intel⸗
ligi. ve pondere autem vaſoꝛum no
eſt neceſſe loqui.ſufficiet igitur iia
dici lancem vel ſcyphuʒ vel paterã
vel diſcum. ſed deſcribenda etiã ma
teria eſt. vtꝑ argentea vel aurea eſt
aut alia ꝗᷓ ſit. ꝙ ſiqͥs argẽtũ infectũ
petat: 1 maſſam argenteam dicere

in fuga fuit.

uus ſeruum. §.
ſerui. ij. rñ. vbi
tenet᷑ dſis noxa⸗
li enij ꝓ fugitio.

6, ſpäle eſt i aqt.

nam cuz grauet
actoꝛ vt nõ agar
niſi dñs ĩ hoc re

leuet᷑ ab hac ac.

furti qubet agir
cuius imteſt: vel
die vt ibi.

3 Ad vſucapi⸗
onẽ.im. ſic.S.&œ
vſuca.ſᷣui noie.
S.de rei ven. ſi
a bone fidei.iĩ ſi.
poſ. l.j.S. p ſᷣaũ

ĩ fi.vbi dc enaz

poſſeſſionẽ mihi
ꝑ eum q̃ruß hic
nõ dño vt dixi

ibi: in dño tm̃. k

hec dictio tm̃:nõ
excludit: miſi q;⸗
tuʒ ad noxalem
actõnez.

Dño. i. bone
fidei emptoꝛi qð
ex eo patet:qꝛ de
vſucapione loqt
ſi ei eſſet verus

oñns non ageret

etiã ex preierita
ↄtractatõe. vVt. S
e.l. j. in pᷣn.

9 In fugs fuit
ſi ſeruꝰ iſte apud
bõe ſidei poſſeſ.
oſtitutus rem cõ
tractauii:ceterũ
pꝛo eo furto qð
anñqꝙᷓ ab alio poſ
ſiderer dño facin
aciio furti oriri
nẽ potuit.

a q Aod dicit. vt inſti. noxa. . ois. . . nora. l..

b Sequat᷑. vbi hoc fieri põt. ałs non. vt ſubijcit ꝛ hoc in ſi.

cCum cbuoꝛe. alij babent cum emptoꝛe: 7 dic tunc.i.venduioꝛe

quia debitoꝛ fuerit ex cã noxali.⁊ fa. j. e.l. falſus.S.fi.⁊ S de noxa.

3.1. ſi alienus
d 1

S. ideo.⁊ ꝓ hoc.j.e.q vas.in pn.
eIntelligi. ſic. S. ſi cer. pe.l.qui certum.

Il acnone furti.i.actõne que cõpetit ꝓ furto. i. conditiõe
furtina.vel dic eiã in furti:qꝛ nec pot ſciri duplũ:
ſimplum: ſicut dicumus c actone qð me.cã. vt S. ve wolo. l

niſi ſciat
arbitrio

fMon eſt neceſſe. S. depoſiti.l.j.S.ſi quis argemũ. arg. 5. h illud

in depoſuo vbi potnmt ꝓuidere qᷓtum ſit. ac.

g Infecrum.i.neq; ſpeciſicatum neq; ſignstum: a facit ad hec dis

S.cæ rei vendi.l.ſi in rem.

cer jumn
muunſt
Gnſouum
fnnſc⸗
nſmnhi,
i n.
nNS
peitto⸗
Mleryl.

no.

CAuiremnt⸗
leur. Nr5
nſccuth⸗
ſiten dlſve⸗
ſagit
ni otmun
ſn

Nongoſ
utßolg te
ſotrap
ſoh dhror
kicrrots

ͦictg ge

Mifkſeßk

n e ſine
ie
hlen .
n h. d

unſinic da

Mt N Nn
1lis dmca1
mdccnsagbus
m wsinre
Hublera we
tar gne,

Putd.
clrone ili
ſe ſia aid
ſcnäl . E.5
flopt a.. 3
hkerpone pt
ul. ſis.

Sencicnt ,.

Nlior ee.

tn.
Mpter
Mekelo
Ncuniete⸗
U Nrorg
MMemc pe
iihrl.
flgren
amefe
lli

Anfcenh
ſüninh

rs tie

1

1

n Wnn

H zin
ffroſtt
nip
W. mnmn
on om
mN e
mint
n n
i
nuck
ſean
RN

litis iin

h Argenti. vt numm.
1 Plureſue. facit. S. de in litem iurando. I. eum furt.
k SDebet. ꝙᷓtum ad ems recipiendum libellũ: iz poſtea debebit expᷣ
mere coloꝛem.vt dixi.S.poſiti.l.j.S.̊ ⁊ ſi purpura. ⁊ ſacit vt ſic

6po. in fr. . .
de fi. inſtru. l. fi.
S. j. 2. S. quod vi
aut cla m. l.ſꝑ.S
m hoc inidicto.
2. C. vnde vi. l.
ſi quando.

1 DQui rem. te⸗
netur. vt ⁊ S. dłe

vſuca. ſequit᷑.S.

ſi rem. ⁊ inſti.e.
§. gliqñ. ⁊. C. ð̊
vſuca. ꝓ emp.l.
cum ſu ꝓbaium
73. de pig. ac. ſi

quan.

m Mon poſſi
debat:ſ aliq̊ tꝑe
poſſedit: vt qꝛ p
cario hʒ debitor
a creditoꝛe: ałs
nõ videt ꝙ agẽ
poſſit. vt ſupᷣ.de

pfcerip. ver. ſi rẽ

vendidero. S. ſi.

vel ᷣm. h. veriꝰ

etiam ſi nuqꝙᷓ; ha

buit. vt hic ⁊. j
c.l.is qͥ. in pn.
in dienis legibus
nulluz ius in re
habuerat qͥ vole
bar agere.

n Pignoꝛatãᷓ.

dↄuenrone ſpãli.

vt. j. e.ſi is.aliõᷣ
ſi gnãli vt. C. ̊
uo pi. da. l. ꝗab
eo. vł expone vt
Dicta. l. ſi 18.

o Tlendidit. f.
cebitoꝛ. ac.

p c Umes.
turpiter
fu. vnde ſtellio⸗
natus crimie te⸗

netur: a otraria

pignoꝛancia. vt
8. de pig. ac. l. j.
7. l. ſi qs iĩ pig.
J. de crimne ſtel
lio.l. iij.

gnoꝛi datam interuertit.
na fide rem meaʒ emeris: eãq; ego

murann ſuccurratur. vt hic ⁊ dictoS. ß̊ ⁊ ſi purpura. 7.5. æ arbi. l.

⁊ põdus debebit ponere:ſignati ar⸗
genti numerum debebit complecti
vVeluti aureos tot plureſue furto ei
agbeſſe. Be veſte queritur an co⸗
loꝛ eius dicendus ſit: ⁊ verũ eſt co⸗
loꝛem eius dici opoꝛtere:vt quem⸗
admodum in vaſis dicitur patera
aurea:ita quoq; etiaʒ in veſte coloꝛ
dicitur.plane ſi quis iuret ꝓ certo
le coloꝛem dicere non poſſe remitti
ei huiꝰrei neceſſitas ebet. Qui
rem pignoꝛi dat eãq; ſurripit:furti
actione tenetur. furium autem rei
pignoꝛate wminus non tm tunc fa
cere videt᷑: cum poſſidenti ſiue te⸗

nenti creditoꝛi aufert pignus:verũ
etiaʒ ſi eo tempoꝛe abſtulerit: quo
non poſſidebat:vt puta ſi rẽ pigno⸗

ratam vendidit.nam ⁊ hic furtum
eum facere cõſtat:⁊ ita iuł.ſcꝛibit.
Aulus.
Vm es pignoꝛi datur: enam
ſi auruʒ eſſe dicitur: turpiter
fit:furtum tamen non fu.̊ ⁊ ſi da⸗
tum eſt aurum: veinde cum dixiſſʒ
ſe pondeꝛare aut obſignare velle:es
ſubiecit: furtum fecit: rem enim pi
Di bo

ſurripuero: vł etiam tuus vſuſſru.

ſit: ⁊ eã contractauero: teneboꝛ tibi
furni actõne:⁊ ñ wminus rei ſim: ß
his caſibus vſucapio quaſi furtiue

rei non impedietur: quoniam et ſi
alter ſurripiat: ⁊ in mea poteſtate
reuerſa res fuerit vſucapietur.
Apianus.
Vlgaris eſt queſtõ an is qui
ex aceruo frumenti modium

q S bona ſide. ibi. vt 2. S. e. itaq;. F. j. . J. e. l. ſurtuam.
r Dñs rei ſim. vi a inſti. e. ti. S. aliq.a. S. I. ꝓx. S. fi. h arg. . S.
de acquiren. poſ.l.ſi de eo. S.ſi.ſ in alio caſu eſt. Item argu.j. j. vi
bo. rap.l.ij.S.hac actõne. Sol. ibi credebat ſibi licere.argu.inſti. vi
bo. rap. S.j. item ↄ. J. eo. qui iniunie. S. fi. ſed ibi ex cauſa lucrariua

habebat ille cun eſt ſurreptum.

ſ Mon impeditur. vi 1S. v vſuca. ſequuur. S. ſi rem. 2 S. p em⸗

pioꝛe.l.ſi rem. ⁊ intellige qð alius vſucaperet.ſed tu nõ:qꝛ interru
pta eſt vſucapio.vt S. xe vſucap.l.naturaliter.nec ego qui wvminus
ſum.vt S. de vſucap.l.ſequitur. S. lana.
tAea. vt inſti. de vſucap. S. aliquãdo.
s h Ulgaris. putat. ſtricta ratone.
b Furem eſſe. ſtricta ranoue.

CcVerum eſt.ſ.de equitate. vt hic. ⁊.j.S. ſ ⁊ ſi de nani. vel ſupᷣ totũ
ↄtractamt ponendo ꝑ ſacculos vt minuanm poꝛtarer. vt hic a. d. S.
ha ſi eQ naui non mſi quod poꝛtauit.vel ſupꝛa parũ erat:ita ꝙ totũ
poterat poꝛtare. hic ⁊. S. ſed a ſi ᷣI naui muitum.arg. j.e.l. S. uem ſi

quis maioꝛis.vſq; ad.S.ſi dno.

ſuſtulerit:totius rei furtum faciat.
an vo eius tm̃ quod abſtulit:offili⸗
us totius acerui furem eſſe putat.
nam ⁊ qui aurem alicuius tetigit:

inquit trebatius: totum videri eũ
tetigiſſe: ꝓinde inquit qui wlium

aperuit: ⁊ inde paruʒ vini abſtulit
non tm eius quod abſtulit: verum

totius videtur furtum eſſe. ſ̊ veruʒ

eſt in tantũ eum furti actiõe reneri
quantũ abſtulerit.nam ⁊ ſiquis ar

marium quod tollere non poterat:

aꝑuit.⁊ omnes res que in eo erant

contractauit:atq; ita diſteſſerit:de
inde reuerſus vnam ex his abſtulit

⁊ anteqꝙᷓ ſe receꝑit quo veſtinauerat

Tepꝛehenſus fuerit:eiuſdẽ rei ⁊ ma

mfeſtus ⁊ nec mamifeſtus fur erit.
ſed ⁊ is qui ſegeteʒ ante lucem ſecat
⁊contractat: eius quod ſecat mani
feſtus fur ⁊ nec manifeſtus fur eſt.

Si is qui.xx.numeroꝛum ſaccũ

poſuiſſet: alium ſaccũ ĩ quo.xxx.
nummos eſſe errante eo qui dabat
acceperit:putauerit autem illic ſua
xx.eſſe:teneri furti.x.nomine pla⸗
cet. Siquis es ſurripuerit.dum
aurum ſe ſurripere putat:vel con⸗
tra ex li.viij.pomp.ad ſab.ait:mi⸗
nus eſſe purat: cuʒ plus eſſet: eius

q ſurripuit furtum cõmittit: ideʒ

iuł.ſcnibit. Sed et ſiquis ſurri⸗
puerit furto duos ſacculos vnũ.x.
elterum. xx. quoꝛum alterum ſuuʒ
putaut: alterum ſcit alienum:pꝛo⸗
fecto dicemus tm̃ vnius queʒ puta
uit alienum furtum euʒ facere:quẽ

admoduʒz ſi duo pocula abſtulerit:

quoꝛum alterũ ſuũ putauit:alterũ

d Quãtũ abſtu⸗
lit.in hoc em̃ ſolo
et coꝛpis animiq;
actuʒ ⁊ plenũ quo
vt furti ſuii acno o⸗
pus eſt adhibuit
R. ſed de incen.

rui. nau. l.iij. S. ſe⸗

natus. ſ̊ alius eſt
caſus ⁊ totũ perijt
ibi dño. .
e Armariũ. lo
vbi ubꝛ reponũt᷑.
vt. S. ð leg. uj. l. li
bꝛox. S. cartis.

f Einſdem rei.
nõ dicit omminz iz

claraꝑ tm. vt. j e

S. ꝓinde. 2. S. qo
ſi totũ. azo.

g Fur erit. imo
videt᷑ ꝙ im̃ ex pꝛi
ma ↄtractatõne de
beat agi:⁊ im ma⸗/
mieſtꝰ fur dici. vt
S. e. l. ſiue igit᷑.in
h. ⁊.l.ſe. Rñ. veꝝ
eſt ex pma ↄtracta
nione im agi. vt S
e.l.ei qͥ. ⁊ tñ mihi⸗
lominꝰ pła furta
ſunt.nam quotiẽſ
cũq; ↄtractat com
mittu ſuriam. ſic
plura adulteria ſi
pluries ad a teriꝰ
vxoꝛeʒ accedas.et
tñ ꝓ vno aduluo
pena ĩpomt᷑.poſſet
tñ ioꝛte ſendi vt

naſcar᷑ agi poſſʒ

ex pina ↄtractatoe
furti nec maifeſti.
ex ſecunda furti
mamieſti. qꝛ cũ re
ceſſu remãſit res ĩ
ptãte dñi. ⁊ ſic po
ſtes iteꝝ ↄtractado
cõmittit ſurtũ.et
ſic tenehitur furn

mamfeſti. ar. S.

vſncap.ſequit᷑.S.
idem labeo.

h Contractat.ſ.poſt.⁊ tunc depꝛehenduur. eſt j.j.arbo.fur.ce.l.

furti. So.vt ibi.⁊ facu.j.e.ſi quis ꝑ ſe.

1Si is.teneri furti.ſ̊ ni putabat tota.xxx.aliena eẽ:oĩm.xxx.noĩe
furn tenetur. ⁊ facii.S. ve condi.c.d.l.dedi. S. ſubniliꝰ. ⁊. j.e.ſi luſſu.
S. ſi rem.ſed õ videiur S.e.l.in acione.S.fina.ſed ibi creditoꝛ hic cœ⸗
poſitarius. ⁊ facit S. e condi. furti.l.quoniam.⁊.j.d arbi.l.j.ĩ fi.

1 mimr. l. ij. F. fi.
k Si quia. quod ſurripuerit. omiſſa falſa eius o
cu.j.e.qͥ ſaccum.⁊.j.de imur.eum.S.ſi imiuria.

IIJelem iuł.ſciliet dicir.

pinmione. M. 1 fa

m Sed ⁊ ſi qͥs.furtũ facere.vt inſti.vi bo.rap.S.j.ſ̊ qd ſi ſciebat
alten iz non certu? dicunt qͥdã qð vtriuſq; in oubio:ois em ⁊c.vt..

vnde vi.l.ſi.vel dic eius nñ de quo ꝓbabit acioꝛ eum ſeniiſte.

vV

tur.
n. diet
eo b 8, eel · in p
uit᷑ de

ito .
. rt ↄuen
late pe 1
inus.q
Ec m en
R

dnſen

nc⸗
44 Ni
4
n
x. 8. m. §. cpllenn
J. pr. u8 vmem 8. 4 M
. Fenpum. Pr⸗ nern 3. . ſi qs glann⸗
getan l. vt. 8 1 poꝛ di fuit . on
mid. otr l. aqui enã ſacci rtonaltwile ſebie
1 t Fl ,⸗ i animn rebus eo. vmo⸗ iraa.
„ no Recn⸗ Hine it in Si eo nie ſnlci
ius Ventas 65.. debito ð hic non nes. 1. ma ienꝛ ed
potius den nõ ſee. HH 4 vt z. ap. u⸗ ar
reKatt enlgn on potne⸗ enke —
. ta fj. : are eu: 7 ta . non p 3 queri bu. l. E
eins anem “ kbeiae rari nauli tollere no eos ſgr⸗ vrm ön flenn
tetz quare n rvr am eg * ,biibern quod et ſngul eſtonue⸗ id n : uon. niſen
Pt. ſpecton elem aeton inaioz tü qu : dicen neri: lꝰ poſſet: 4
a inio hꝛcꝛß 3..l. ferrum it furtũ nt: d te e ſo Ddici ſi
ſ akrrum nunni rochickets 1 hic vnius ſa pu⸗ intelaan nec wollergl gaſton: M lance, (im.
nec an na abi culo ſu⸗ li eñ ntract ur. ne; ciſſe ſingu tſin ranus lancs ſac
Sec ſi li. lienu: n in po pocu con vtim um fecil et ſic fiet ſin r0 nra. niain
ott poculi it ali anſam! onus po Sʒ et ita e furtu ſos: et ſiea auteʒ 7 b 5.l. pri. u
Tott n ſut a ſci d ſi a ſuit:t pſit. „ o part vniuer uis s nõ vt 15 eqtate inn
am anand vt Se vere ſun ſcrip ſexta pꝛo pe rei vniue uis n pnci. ß dee ieſſe ſfuin
an kben er t vr v epopo. rto qs ſe tiꝰ cotius teneri. quas q cõ⸗ p itur ad 1l eſitnt
Tram fugtina⸗ „ tamt: atnligaman gnekrette g erern. tortamerh⸗ inbiſe. unut
gſen . nau nti ſuſtul m fur leno rumq rti tene irco qu ſt: et Uöiunan. Gani
eus nonez. uſi frume ſextarij eeo hlen dor. lit: fu eſt: idc ſt: pote 1* uin
lum. ß t num rium vyo exia hoꝛ ñ fieri. bſtu pot ta e ul“. ſeni
q era⸗ fuſt num an F m! riũ ſi adi non p ablata A mii
S. ſi rmneen eo neris: us quer otiꝰ fu ices dici ei e able ſit. rupe⸗ “ ſineet
1co it pro on lius . e tott t. die rr res qᷣ crip t aut . i ä
ne i unnn vut rit: ſcll ſdi en iniſtr gan un manugane ſichenn⸗ furana⸗ 2 Zmerel. Ka
a5 1ßz non! lijs: 7 du ſi ciſte Zquid ĩ qu iita Ui on e ius nom . d ſingu t elti titin
debant alii nſa dem ſternaxqu ulte eo 3 od n t: eius S nen aelte üdl man
deban pocko a ( 74 e ciſt t ſunt m us e rit: que uerit: eſt: o⸗ mat r: q̃i ad uo lani
vr hie v i poſſ⸗ aut aqu a: vt ſu dicem eris ntracta pot vnio tonarseiu ndi
aua: . uid dice 8 on contr⸗ non pore vt . herẽs boe 19
pienen erat. ue vin dut? q totiu to⸗ uſa ti ag ta ſit: fur ₰ tü eſt. ſi ANe Men
tarius „naue infun ſit:an hic nont can ofur frac iquocpmr⸗ genenairer ats laͤze
ſi den mnu in hau 17 te ſi ꝓ cum e lio arca ur: h iſunt: gener ꝛci r are dishe
Sed 7 ideo vin inuz is eſt v Cer ini nſilio lerent actat tũ ilihy:ci res in igoh
eaas duet. ſed ſit? 2 mag amus zas eſſe zu putat uſa c furtum res a urribitr i geho
e.l. in vbi ple tius fur otheca op ularun dmo⸗ ti faci tantũ ſt. nam ce nes per Lergnad lens in
derd elt. vo⸗ ius. ti 38 1 ape tas: ſing e: quea nti⸗ ꝛumch verũ eſt. d vnio iſa cõ nnctt he n. aaust
dixi. on totiu ne pvon btracte othec moue t. eo i:qo tur: vt ad di caut to ſeeriifnn, unen e
ſen hoevt ee eaſq; ſubte aban rebo ã tulerit gnelrcnnnnn ſoclenaͤl raier n uen. 4 Vawt
Tnc te⸗ vua ru fit non pluri ſis vn oclaue que! r:nõ ui lãc ad id qð mpn rblacſtz
f Kucne Kun nbone ecnch rigmofn⸗ tactanar⸗ — en. fuun
–☛ us in ho facie eſt: ꝙ S aciantu t fur acere: nſe
ien renn nnddir n narbem riu mcteriſt ſureunacet: ſee
— ua. hunaneue mn imranerit. nnnun 1w rem poſte m e
b iem ir ne. ent. bir? v im i deris poſſe: ſi iaz Ite i: qu uec
eamea . ͤe tene ſipvi 1s pon ere poſ ripſit. 3 ria agi: mo ind
e ſen SSõ getio renſaiſ znolode qo toll eo . rij vig ſrinſi min e fit: ſed in ſin
8 ntno n * Yem ſiqn refregi ren iaotule li npaber⸗ ab impuber ait amg
licet nec rü.i . uit au ſt oĩm — uas e. um tuma bendum: 8 pu ar ſit
Ir uolucrũ i. quid apu on e tm̃ q tuit: furt dhi eno uilia inini
k Inuo qu ſſit: no rum poruu⸗ ern ſſe adhi ader 699 u
kaa Aun⸗ 576. clio: d eg en oren nn eite alud aeſt ahal ia
1 Eer⸗ ſi t furti ac totum quod vind infa⸗ ubere verum s furto lin
ſ. fur. tõe dica „Wn quia! olucrũ actet. D ſin⸗ z unpub tem ver beri⸗ ginimntz
x PTit: inu ntr puis cuʒ ſſe. mpu allkonre
ue bicg eſreta nde ſi t vt cont es: llere 1po ope! Aulus.
as ne ſtr. re pin t ſoluit aſdãr nt tollere ag it:nec Au 0oſ ſeale
ſet. ß ra egnore otuit uit qu ofueran olucꝝ beo a i eum. lici ei p llt
ex. Dan vi. . i. 6 6 p tracta ein eo m inu ruz tener condic apax fnarhn
laxabi nis.l. z. con 8 qu en totu rüu re cto te etiã oli c mngifttn
pio hu 4 8 res me ularũre ſt. nus ett : cuʒ lirſiinln
Dnem. ula t: ſi tame ꝛſmg no elr· Ec minus ſit: c MW
ſi ð na tius ?. cũ 9 uerit: ſi otuit: terap ci⸗ —4 ſcrip tmcrmgi
Tor tauit 01 np ſt:ce B tidi iuk. . 1
m io cõtrac . P re no 4 fur e * Otut . ſol ſe lanus nz als⸗ H .
eo aio 1olle. tolle lerit llere p . licʒ Lpi ati nõ z. Bnteͤ
vt oẽs „ Quas tu vas tol furem: tol⸗ ſit. ims pubent illus.13. ſanmſtiii
icz ſoluerit. 9 tum va s eſſe ſdam n ſit priun giidert⸗ ee nnm
Licz ſo 8 pe⸗ ꝙ ſi to totiu lqua Si duo J ti ſi ſi ullu. . ms. 1 em nelſe
ductin eum rulas ve „* Si nt ſit. velu iur. pup 15 ne ali.
aten d furti must t ſingulas us ait. rati ſint capax 1.· ð reg. ſch. a ſim vigene
wlatpahe ate⸗ leret: e vnu p vt in ud. . ſi d. l. aq. mino. l. x. vt. j. e.
aiuente⸗ Bacrl; lureſue vñ ꝑ· S. ſi wmli na ra Sogelicr wli capa
rare. vnlnera P l. ſem ew milia. elicto. non eſt
jl. ira .3 codi. . ut clam Aqr libz eu. cu
1 K. ado⸗ gu. Z. quod vi a AW. vel ken zmnaln une
* kegze lu “ 9r . 7 * .
ane. do⸗, cũ iã H rnntar ca Ara:?
3 ar. . id.in ia ——— longe. röne m
iudi.ſi cheo⸗. H och. fur. cio tenes
ſe Wac n et. vt. S t. S. de dic ter
in lep uis. n oller riu. Vt. ſt: vel
ka uc au il larznde
ſi 2iette e *
o lata.
A
9

meſſem. de q̊ dic
vt ibi: actionem

tioneʒ refertur eius ſumme: que in
his tabulis continet᷑:ſcilicʒ ſi tanti

coꝛrupit.

Pnene Rmenn, intfuit: vt puta ſi chirographa au⸗ Ed ſi ſurripuit pꝛiuſq veleat
v. Leoꝛum wcem tabule fuerint: nam tanmi tenetur: quanti wmini
nec obitat j.e. Dicimus hoc duplari: ꝙ ſi iam eräat interfuit non ſurꝛip:: lendo enim
ſi qs vxoꝛez.S.ſ inanes: quia ſolutum ꝓponebatur mhil ad penam adicit.
Kictanaler dq nuquid ipſaruʒ; tm tabularum pꝛe⸗ Apianus.
qucto 9 dns: põr cij videatur eſſe eſtimatio faciẽda? Oc amplius ⁊ ad exhiben⸗
ain melelh quid eĩ interfuit eiꝰ? ̊ poteſt dici: dum agi poteſt: et interdi⸗

loq de eo qͥ colu
numis ad modi

quia nõnũꝙ; debitoꝛes tabulas ſibi

cto quoꝛum bonoꝛu agi poterit.

W a u Erum eſt. non poſſe. vt inſti. de vſucop.S.quod autem. IPetunt. p condi.ſine cauſa.vt.C.de ↄdi.ſine cã.l.pe.vel actõe in
Ae N b Poſſeſſionem.tm ꝑ triuceriã. ſi non erat dñs deieceus. m Sebitoꝛes. contra creditoꝛes. Frem. vt. C. ad exhi. l. ſi.
ed abs etiam wdmmiũ. vt a. S. v condi. iticaria. l. ij. n Ab his. ſcz debitoꝛnbus. “ðð .
uig cAOobili. vt 1. S. de tritcaria.l.j.in ſi. o Intereſt. iot.ſ.qdð in eis ↄtinet᷑.vt ⁊.j.fullo.S.ſi. ʒ. ad exhi.l.
d Eoꝝ que.nulla dubitatio. vt ⁊ S. quod vi aut claʒ.l.ſi alius.ð. ſoluto.eniam ſi adhuc hec nõ immineant ꝑpicula. ar. S. l. eum. S. papt.
notanimꝰ. et ad
n .l. aqł. ſi ſeruus p Item menſe.
N ſerun.S.ſi oliuã „ . „ . i. pecunie tradhite
e . 7:l. gr. S.j. Erum eſt quod pleriq; pbõt reſtitui petunt: quia nõnunqꝙᷓ calſ⸗ ad menſam.
D eRerern fe fundi noĩe furti agi nõ poſſe. nmiãtur vebitoꝛes:quaſi indebito ſo Sea futnrü.
a. n ecleſ crerte. vngde queritur: ſi quis de fundo vi luto ab his: intereſt creditoꝛis ta- pic rũdit m. b.
N „ wiectus ſit:an condici ei poſſit qui bulas habere: ne foꝛte cõtrouerſii Ciro grapho.
t 1. ben eiecit. lab eo negat: ſ̊ celſus putat ſuper ea re patiatur: ⁊ generaliter mhrſubtracto.
8 re acqr. re. w. l. poſſe condici poſſeſſionẽ: quemad- dicendum eſt:id quod intereſt du⸗ Sed. mnh vi⸗
di naurale. Sah mocum poteſt re mobili ſurrepta. plicari. Inde pot queri ſi qs cu,; gerur. a male em
mue S. apiu. oꝛum que æ fundo tolluntur alias ꝓbationes menſe quam ſcri- h. nan agik nene
D Ins nüms. tputa arboꝛum vel lapidum vel pturaz haberet chirographi furr’ oden gr ee⸗
cn a bocẽ q mercede arene vel fructuũ:quos quis frau⸗ ſit paſſus eſtimari duplo chirogra verius m pla.
h oſtimna i pecig dandi ammo væcerpſerit: furti agi phiquantitas vebeat: ⁊ nũquid nõ —— 3
e e nn lu. v poſſe: nulla dubitano eſt. quaſi nihil interſit? quantum enim nmunt: gene
W. piendo ſuos faci M Aulus. intereſt cum poſſu vebitum aliũcde e. l. ibr ſi tann ac.
Igcx orareanns do Y apes fere in arboꝛeʒ funcgi ꝓbare: quemadmodum ſi in binis Eutanl. qs
Nin deo ecai vrſtt tui apes fecerint: ſi qͥs eas vel tabulis inſtrumentum ſcriptũ ſit. —.
mine gue g: aut colit fauum abſtulerit: eum non teneri nam mhil videtur vꝑdere: ſed ſu- 1 Seda ſi qs. ñ
nums: ⁊ tũc h, a ſa .4 .3 r . ãmouit.ſ.fur.
9 1 acroz furn 1d: ibi furti: qa non fuerunt tue:eaſq; turuʒ eſt vt alio chirographo ſalu- „
mi, , roõnẽ ſurnuã ca conſtat captarũ terra mari celo nu ſecurioꝛ ſit cꝛeditoꝛ. Apocha q; u Furu ackio lo
Gin ni ſun uc vr mero eſſe. Item conſtat colonũ ſi fuerit ſurrepta: eque dicendũ eſt vra Lad.nds
fſn. 1no ad modd quinümis colit: cum eo qͥ frucius furn actionem in id quod intereſt te. 5.fi. q eſt .ſo.
nſj iiepus ddeer ſtantes furto ſurripuerit acturum locum habere: ſed mhil mihi vide⸗ HH uuden
er ver velem furti: quia vt pꝛimũ vcerpti eſſent tur intcreſſe: ſi ſunt ⁊ alie phatões ¶m̃. et m hoc ſe⸗
DPpp.l.x 1. et. ij. r eius eſſe cepiſſent. Tpianus. ſolute pecunie. Secd et ſi q non quens. l. idẽ dicit.
e uij. q pie no vf e . . on ſe tu dic ꝙ hic tm
c dr aur arraranos Vi tabulas vel cautões am ammouerit hbuiuſmogdi inſtrumen lenn. vi j.l. ſed
in d iple ſol⸗ hz mouerit: furti tenetur. nõ tũñ ta: ſed interleuit: non tm furni actõ zn umagnem. .
. BAn.iut. h in eõ pꝛecij earum tabularum: verũctis locum habet: verumetiam legis a⸗ (iqme r faat ai⸗
n et. eis quod interfuit. quod ad eſtima-⸗ quilie naʒ ammouiſſe videtur qui byuor erat:ß in co⸗

trario nõ fecui aĩio

lucrandi⸗

cum tempus. HW
. g Cepiſſet. fructꝰ vt ⁊ bone ſidei poſſeſſoꝛis: non ſic in fructuarrio x ſ Ed ſi ſurripnit. tãti lenet᷑.ſ. actõe furti ad duplũ vñ 7.3.l. px
anteqꝙ; cõſumãtur. vi S. de acqui. re.w. bone fidei. S.deniq;. ⁊.S.de Adijcu.ĩmo vr adijcere.vi S.ti.ꝓx.l.nunꝙ;. So. uin pn.
1 vſur.qui ſat.S.pꝛeterea.⁊ S.de vſufruc.ſi fur. ᷣm. R. hic vno actu velemit ⁊ ſurripuit: nec eĩ potuu cælere qͥn zctarʒ
6565 ibi ex ioteruallo. z tu dic ꝙ ex interuallo hic fuit. ⁊ dic ad penaʒ ſcʒ
h q Qi tabulas. ligneas vel cereas: in quibus olim ſcribebant᷑ furn: aquil. bñ dat᷑ cum ſint diuerſa delicta. vt in otrarijs.
rõnes vebuoꝝ. vt 2 3. cõmo.l.in cõmo.S. ſieotc. 53 h Oc amplius ⁊ ad exhi. vt a. S. ad. I. aqui. I. qui tabulas.
1Connnetr. fu ergo eſtimatio ᷣm cauſam coherentem vVt 7. S. e. ſe i 7 Quoꝝ bonoxꝝ. lʒ qꝗᷣ deleuit nõ diẽdit ſe heredem qꝛ tenet ex
quid fur. S.finali.a idem quotiens ratõe wminij aguur furti.vt.i. delicto. vt ⁊ in pen.here.diximus.S.de peii. here. l. ß vtꝑ. dtra quẽ
e. ſi vendidero.S. j. ſic ⁊ in. l.aquil. vt. S. ad. l.qquil. ꝓinde. datr vnũ a reliquũ.vt. s. quoꝝ bonox.l.j.in pᷣn. ſ̊ hoc nõ placʒ. quia
interdicio quoꝝ bonoꝝ ad vniuerſitatẽ tm̃ agi: æ orra hereditariuʒ
lüm,i k Si tanti. hoc ideo:qma ſi pars debin ioʒ eſſet ſoluta:non tanti debuoꝛem nõ dat᷑ . vt S. quoꝝ bonoꝝ. l. j. S.j. a.l.ij. que ſunt contra.
r li eins intereſſet ijntũ in tabulis continet: ad quod eſt. C. c trãſac. ↄſtat aũt eſſe debuoꝛẽ hereditariũ eum qͥ dãnũ vedit.vi dic.l ßß vtrũ.

dic ergo m. Ab. dari hic quoꝝ bonoꝝ. i. interdictum de tabulis exhi
bendis: qð pᷣparatoꝛiũ eſt interdicu quoꝝ bonoꝝ 2 . hoc, S. tabu⸗
exhi.l.j.in pu. .R

l. ſub pꝛetextu. quod nõ poteſt ſtare: cum a tora ſoluta poſſit agi. vt
“ I. ꝓxi. neceſſe ergo habes dicere ꝙ alie pꝛobationes erant de parte
4 nin 3 Vbiti. vt. J. S. apocha. in ſ.

ẽ ſitell
ſti. e. ti. S. intdu ni
ciat:habes in enia. tonn
Saqui ti. S. ope. nec ẽ mãiſe iũ. vel eniz furẽ t .
i . e. in furt ſt furnec re furtũ. ve S. nõ tm̃. ..
entum. 7. . itẽ nec e ſt comiite u. l. ̊ nau nge
5 g.1. nn 1.Kü garei Kieait uim no antnencenvu facit.j. y 1 de g umm
imaginem. a ſaci ſurripuiſſet. rem nõ orract ri.kenrt iti n⸗
SAaſiinaginen. cum lam in fi. rem H neutru. ſ. tene ii
Ralerrit. elearenhain⸗ am. gecarſuns. 8 ei nõ dat: ſuee. A
b crandi: vr. . tm. ecuniam. piédi aut oteſta⸗ ouerit ; Mon . ſt Iufn
animd rrchuer Ninlatus. ve. ſ.el b intercipiẽdi in W aio amon eſt: EED aiit
8 PrcKoenpermiatk⸗⸗ Bẽ. int ſiquid fura res potell: ſeo hi d .
d Furti. ſe tabule He ideo 1 nec vſucapi ÿuis ⁊ tu ſnaee dt.. Adche.⸗
S bit. tarie te . i facit: nec ur: ꝙᷓuis ze vulgaris §.. e
leg Bre un Tia ſchr. 5 del li⸗ eakne givonnt. guo in rarore uan a is mã iti
apatmono pr lieie iin aginẽ q r ũ eo agi poſſit. q icuratore Fanen
ido non enaznn d er ſuimagin⸗ hic tenetu ꝛele c eo agi en erit i woroto e— .
eneo non erigan E leleuerit: Si qs ptum eſt: ide ſq; curatoꝛi *Bauſiſſet.. re
vſo pubino⸗an. bꝛum el nupit. u ſerip ntis ceteriſq; Znines. z n agi
