um. i. q edes tuet᷑.
ſic iuſu. iu.S.j.

E Mon admitte
re. vt. j. ꝓxi. S. in
fine.

.
IFInſferms ſcri
bit. idem labeo. de

quo Z. ꝓx. S· dixi⸗
8 Facere. ſqʒ quandoq; vt ſiqms ⁊c. et ideo male ſtaret hit. S. quia

. vel pninata ſacra appellat res ſacerdotum quas ꝓ ſe vel eccleſia ha
ent. arg. C. de epi. a de.l.ij. Jtem qo ſubijcit ediculas dimnutiuu

minus iᷓ ſacrilegi merẽtur: quare
quod ſacrum quodue admiſſum in
ſacrilegij crimen cadat: diligenter
conſiderandum eſt.
xxxviij.poſterioꝝ peculatũ diffinit
pecunie publice aut ſacre furtum:
non ab eo factum:cuiꝰ periculo fuit
⁊ ideo edituuʒ in his que ei tradita
ſunt:peculatũ non admittere.eodẽ
capite inferius ſcribit: non ſolum
pecuniam publicam: ſed etiam pꝛi
uatam crimen peculatus facere: ſi
quis quod fiſco œbetur: ſimulans
ſe fiſci creditoꝛem accepit:qᷓuis pꝛi⸗
uatam pecuniam abſtulerit. is aũt

qui pecuniam traijciendã ſuſcepit:

vel quilibʒ alius:ad cuius periculũ
pecunia ꝑtinet:peculatum non cõ⸗

mittit. Senatus iuſſit lege pecu

latus teneri eos qui imuſſu eius qͥ
ei rei pꝛeerat: tabularum publicaꝝ
inſpiciendarum deſcꝛibendarumq;
poteſtatem fecerit: eum quoq; qui
pecumam publicã in vſus aliquos
retinuerit nec erogauerit: hac lege
teneri. Labeo libꝛo. xxxviiij. po
ſterioꝛum ſcripſit:cum eo autẽ qui

cum in ꝓuinciam abiret:pecuniam

que penes ſe eſt ad erariuʒ ꝓfeſſus
retinuerit:non eſſe reſidue pecunie
actionem: quia eam pꝛiuatus fiſco

ebebat. ⁊ ideo inter ebitoꝛes euʒ

ſic contradiceret. S. l. lege. S. fi. quod ibi dixi. item 3. j. e. peculatus

h AQui pecumam. publicaom.
1 Fraiciendam. i. que traici vebebat.

AHol. vVt ibi.

K Suſcepu. ſ. in ſuos vſus.
1Huilibet. cuſtos pecumie publiice. —.
m Eõmittu. vt ⁊ S. S. labeo. ſed m. l. ð reſiduis tene . Vt ⁊2 S. c. l. ij.
⁊7. uij. S. lege. 1. S. ſed 7 qui. M
n Senaius. qui iniuſſu. i. ſine iuſſu.

Fecerit. 1. alicui.

p Aliquos. deſtinatam.a ſic ad pꝛecedentia reſpicit.⁊ quod ſubijcit
hac.ſ.v reſiduis.vt diximus S.S.is gqutem c.

q Labeo. ↄſtrue labeo ain non eſſe actõnẽ reſidue pecunie cũ eo -c.

vx Cum eo. ałs. S. cum eo. ałs. S. labeo.
ſAbirei. ꝓpter aliquod ſuum negociuʒ. ſi autem nucius publicus
eſſet acqᷣſita eſſet fiſco tradente hoc gerente.vt.S.de dona.l.qͥ min de.
nec ob. . e acqui.rerũ w. res.quia ibi neuter geſſit vt mihi q̃reret᷑.
tDPecumam.ſ.datam ab alio vt ad erarium veferret.
u Pꝛofcſſum.ſe habere apud erarmz confeſſus ſuit pꝛiuatus: ⁊ iõ

non adbuc publica erat.
x Pꝛiuatus. qui ſoluit iſti. y
3 Retinendo. ad hoc. &. qui bonis ce. po. l.,j. a S. que in frau. ce.

y Beboꝛes. filci.

Labeo libꝛo

l.fi.in fine.acerrx. “M
2 Abulctam. hec enim ſunt remedia cogẽdi: vt S.ð ven. inſpi.l. j.
S. quid ergo.
a Seg eam. ſ. pecuniam. S
b Reſiduam.i.vt reſiduam ſi tanto tempoꝛe differat.

c h Aclege.

fieri: eamq; ab eo is qui hoc impio i.cum Laatet
Vtitur exiget.id eſt pignus capiẽdo liquid a ſiſco vł
coꝛpus retinendo:mulctam dicẽdo alatd Pi
ſed eam quoq; lex iulia reſiduoꝛum l. qui tabulam:
poſt annum reſiduam eſſe iuſſit. Llis ve reſiduis
Alrtia. wörreupran
Ac lege tenetur qui in tabu toꝛ a locatoꝛ no
lis publicis minoꝛem pecuni reqc bar iuer
am qᷓ qͥd venierit aut locauerit ſcri ptis.ſi auiẽ aliꝰ
pſerit: aliudue quid ſimile commi- notarta lenek cri
ſerit. diuus ſeuerus et antoninns veſal.l 5. qm
quendam clariſſimum virum iuue rationibus. S
nem: cum inuentus eſſet arculaʒ in qernee ieb eͤ⸗

dem. I.
templo ponere ibiq; hominem in-

cludere: qui poſt clauſum templum 2 Areulam i.

zn arus aꝛcam.
e arca exiret: 1 de tẽplo multa ſlb
traheret:⁊ ſe in arculam iterum re e Conuuctuʒ.

ferret.cõuictum in inſulam depoꝛ⸗
tarunt. Lpianꝰ?.
Vi perfoꝛauerit muros: vel
inge aliquid abſtulerit: pecu
latus accuſatõne tenetur.
.— Arcek.
Eculatus neqꝙᷓ; committit᷑ ſi
exigam ab eo pecuniam qᷣ et
mihi ⁊ fiſco vebet.nõ enim pecunia

fiſei intercipitur que vœbitoꝛi eius

aufertur.ſ.quia manet vebitoꝛ fiſci
nihilonnnus. Ogeſt.
Squi pꝛedam ab hoſtibꝰ ca
ptam ſurripuit:lege peculatꝰ
tenetur: ⁊ in quadruplum dãnat᷑.

fq Ac ꝑfoꝛauerit muros. publicos. pnta maſſarie ciuitans ro
mane. vel dic muros eccleſie alicuius.

g Abſtulerit. pecuniam publicam vel ſacram vel religioſam vel

lapides. .
h Accuſatõne.ſic econtra.vt in aut.de ſancuiſ.epiſ.S.ſi qius aut
ꝛzope.
i p Pehlarus. fiſco debet. aliam quantitateʒ fiſco ⁊ aliã mihi
Eebei. a oic exigo meo nomine m. ałs contra ſupᷣ.e.l ſacni/
legij. S. eodem. 7. C. de exact. iribu.l.quonens. que ſunt contra. vel
dic ignoꝛabat fiſei ebitoꝛem:bi ſciebat. Item hic erat comums e⸗
bitoꝛ: ſed ſupᷣ fiſci mm. hoc tamen caſu fiſcus aduocat a me. vt.j·
iur re fiſci. deferre. S. ſi. .
k i S qui captam. virtute militum noſtroꝛum. ſic fiſa factii.
vꝛt.j.de capti.ſi captiuus.S.j.

¶Tenetur. ſic accuſats depoꝛtatur. vt ſup.l.iij. Item ciuiliter
actione in factum: vel conditi. ex hac.l.in quadrupluin fiſco. ad q
S. e.ſacrilegij penam.S.finali. vel dic qð ſolam quadrupli penam
panitur: quocũq; modo contra eum agatur: ad quod g. de fal. l.pe.
S.j.a eru totum quadruplum pena.⁊ extra id rei perſecutio:vł die
quod ſolum triplum erit pena.argum̃.j. d pemis.l.interpꝛetatioe.
accurſius.

muenẽ pᷣdictů.

ſeler
nupcrtl ſ
ei. N ſeſt.
Eurement.
Etoone

utuc⸗
iimin
norteker
Neptra

Ponid
Gineenun
lltgtehu ,
enoeſet
utofrin (
Giinn
lenn.

na hie
anns.
Colſ. aboe
nſansſite
GhN
Uelg Giad.
is .1.V.
Wr Ead
WNN NNMNW
Won.1Ndi.
M Lbarbanns
Ohe ſunt. arh.
u lor ſip d ad
r u.l o eſty
N.Itemger
ſcnum aſtde
ac non i p
leg nor. G
ſit weceo tin
lct ciſicaz.
GAd link.
I.Aanpntn
Nhmnorvalre

1aItemq ſig

lus eolgloute
ſchmam wrat:
Urenon imaidtt
inlhwen⸗
nhirſean.
uundornun, dr
ſunngoeſteria
litenm t ſae
umurſe
lſtenonr.
neniaks

= ==
Se

—
=

—
S
SS
=

=.
=

—
E.
S—
⸗ E 2

2= =
=.
E

=

=
—
=E

E

==
=

— —

lin
n gipi
mineli⸗
Grnntſih

cgeſncon⸗
cenünk

smi
gummmit;

m p Abhica heredem. eſt hic ſpeciale vt inchoer contra heredes:
ad quod S. accu. lI. ex iudicioꝑ. 7. J. ad turpil. in ſenatus
§. ſi pꝛopter. 1S. ad. I. iuliq re.l...;. .
n Puncipalis. ⁊ eſt alia ratio: quia turpia lucra ⁊c. vt Sg. de calũ.

—

quẽqᷓ.

u Conſultum.ſ. factum ad interpꝛetandam han.

Bocerdonum. dic eſſe digni

tatem ſecularem. vt a. E. de na. li. l.

j.multomagis eſſet idem in eccleſiaſtica.vt.C.œ epiſco.⁊ cleri.l.ſi

x Eum mfama. ſic non admittitur ad poſtulandum. vt ſupᷣ. de
poſtu. l. j. S. ait pꝛetoꝛ.
y Conuenerit. ałs conuicerit. als conuenerit: ⁊ dic alio crimime
Im quoſdam. immo dicit ſimili crimie:a eſt mix.ſic..de re mili.

no omnes. S. ſi. 2. C. ad. l. iuł. ma. quiſquis in fi. ⁊2 S. de cuſto. re.

l. in eos et. C. de pen. iudi. qͥ male iudi. aur. nouo iure 2, . v fal.
mo. .j.S.accuſatoꝛibus. Sed contra S.de mino.l.auxilium in pᷣn.

ſed ibi vt alium accuſet: hic vi ſe excuſet: reſtituitur.

a Recipit. immo adhuc in quadruplũ dans ⁊ accipiẽs fiſco dãnat᷑

vt. C. ad. l. in ł. repe.l.ti.S.fi.⁊ facit S. xe tute.l.in eos.uẽ facit S.
ad. l.iuł. xe vi pꝛiua.l.j.in pꝛin. Sed ĩ quo reſtituit᷑ ſ pecuniã nõ
acceperii. Rñ.in infamia: ſic.C. ad tertulł.l.ſiquis.

b¶ Irtẽ iſtituerit. et ſi id ñ exerceat.nã ſi exercet.l.inł.ð vi fieret reꝰ
vt S. ad.l.iuł.ð vi pu.l.ſi. Jtẽ fa. C.no.vec.ĩſti.nõ poſ.ꝑ totu.

l. in heredem. a. . te wure fiſ.l.lunus.
0% Rubucg ad
legem inliam de , F. . .
n. Vblica iudicdcia Apini.
d geer peculatus ⁊ tæ reſiduis ⁊ re⸗
b„ b SEeſer petundaꝝ ſimilit aduerſus heredẽ
romana: ꝑ exeel exercent᷑: nec imerito cuʒ in his qõ
lenni. vn inſt · Pncipalis ablate pecunie moueat.
S. z quoniens. .. ..
5 . —HKH Ad lege m iuliam de ambitu.
q. Nanoꝛez. NJoRi
em̃ quidaʒ fauoꝛ „ . Ogeſti.
t honoꝛ habere Ec lex ĩ vrbe hodlie ceſſat
cleci. magiltr at qꝛ ad curaʒ pncipis magi⸗
r In munici / ſtratuũ creatio pertinet:
S n5 D huriknore: ſi munuihi
nceps no eligat otra hanc legem magiitratu aut ſa
3 nanins. vtin cerdotiũ qͥs petierit ꝑ ſenatuſcõ.in
memerm. ELentũ aureis cũ ĩfamia punit᷑: qua
ſKomira hjc lege dãnatus ſi aliũ cõuenerit ĩ inte
. Rbecumã. v grũ reſtituit᷑ nõ tñ pecuniã recipit.
cameſerns ſyg Iem is qnouũ vecnigal inſtitu
lam. vr. . v pol erit ex ſenatuſcõ.hac pena plectet᷑.
lar.... F Sec ſi qs reꝰ vł accuſatoꝛ wmũ
xecur. l. eos. 1 iudicis ingrediat: ꝑ legẽ iulis iuchi⸗
n hoeme ciariã in legẽ ambitꝰ cõmittit.i.au
grel barbar reos centũ fiſco inferre iubet.
unt ↄ. arg. — .
n hoc ſuß d 63 Agd legeʒ fauiã cæ plagiarijs
Iu. l. nõ eſti⸗ –
mo. Ytem q epi Tpi.
ſcopatum veſide Ylibeꝝ hoĩem emptoꝛ ſci
ſr s vrpm. ⸗ ens emerit: capitale cꝛimẽ
qa ſi preces tm̃ dsduerſus euʒ ex lege fauia
ncet eele· rWe plagio naſcit᷑: quo venditoꝛ q; fit
re.l. fi. in hn. ib Oobnoxius:ſi ſciẽs liberum eſſe ven
n tozvelpe diderrt. Beem.
lus eognogre Eiendu eſt legẽ fauiã ad eos
pecumam dect: non ptinere: ꝗq cum abſentes
foꝛte non incidit .ðsc
iſte in. l. lz decre⸗ ”M
nſte dicãt ſecus.

fugam vendidit.
dicendum:⁊ ſiquis mandauit titio

reſcripſerunt.

eSed ſi qs.reus.i.aceuſatus.a ſic de cnmmnali canſa im̃.
oO Ingrediat᷑.ſ.ſtudo.vt iudex faueat ei poſtea. ſic. E. e off. am.

„

iudicum. l. j.

e Jucdiciariam. item quarto caſu cum qms ſuſcepui iren dignirarẽ
vel of.in quo ſemel fuii:ei imponit᷑ pena poꝛtariõis. vt. C. e. l. j.

ſeruos haberent eos vendiderint.
aliud enim eſt abeſſe: aliud m fuga

eſſe. Ytem non ptinere ad euʒ q4

mandauit ſeruum fugitinum perſe

quemdum ? diſtrabendum: nec eĩ
NPHoc amplius

ſeruũ fugitiuum vepꝛehendẽdũ:vt

ſi appꝛehendiſſet eum emptum ha⸗
beret:ceſſare ſenatuſcõ. hoc autem

ſenatuſconſulto domini quoq; con

tinetur: qii fugam ſeruoꝝ ſuoꝛum
vendiderunt.

Artianus.
Egis fauie crimine ſuppꝛeſſi
mãcipij bona fide poſſeſſoꝛ ñ

tenetur. idem qui ignoꝛabat ſeruuʒ
alienuʒ: et qui voluntate womimi id

putabat eum agere: ⁊ ita de bone ſi

dei poſſeſſoꝛe ipſa lex ſcripta eſt.nã
adijcitur:ſi ſciens wolo malo hoc fe⸗

cerit:⁊ ſepiſſime a pꝛincipibus ſeue

ro et anto.conſtitutuʒ eſt:vt bo.fi⸗
dei poſſeſſoꝛes hac lege non teneãt᷑.
AIllud nõ eſt omittenduʒ: qð ex
emplo legis aquilie ſi is ꝓpter quẽ
quis in fauam cõmiſit vœceſſerit:

et dic vt ibi. et dic
qð hec lex iudicia⸗
ria fuit facta ſupeꝛ

l. iuł. de ambi.

f Rubaca ad le
gem famam de pla

g 1 Jliben
ſciens.
ſecus ſi
ſeruuz eredens. vt

b Capitale. hoc

i Plagio. a pla⸗
ga dici. 1. wioꝛe.

infligi em̃ ⁊c. vt

EC. e.l.fi. ałs pla⸗
ga.i. vulnus. vt 2
3. ad. I. ac. ſi ex
plagis. 21 fa. C..
liberuʒ. I. C. vbꝛ
ð cri. agi o.l.ſciẽs

adhuc accuſatio et pena legis faunuie

ſupereſt: vt ⁊ diuus ſeuerꝰ et anto.
Apianus.
Ege fauia tenetur qui ſciens

hominem liberuʒ wnaueꝛit:

vel in wtem vegerit. item qui ex ea
rum qua cauſa ſciens liberum eſſe

k Quo.i. hoc crumne legis fame de plagiarijs.
IAendideri. ſ̊ an idem ſi quis ſciens vedat vel emat ſernũ alenn

vel ałs contractet? Rñ.ſic ſi ammũ celandi wminuʒ hobnitvt. j. l.

pe. S. lege. ⁊ ninlominus furti ⁊ ſerin coꝛ.vt. C. e.l.j.ałs ſi non ha⸗

1

buu ammũ celandi non miſi ſerin coꝛ.vi.j.l.pe.S.plane. vbi autẽ ex⸗
poꝛlatur liber vel ſeruus: indubitanter habet locum hec lex. vi. C. e.

.I. quomaz.

—2

DDDtraben. emp. qo ſepe. S. ij.
n Seruop. ſ. ſeruos in fugam conſtuutos.

m ſ Liendum. ſe. con. facit. C. e.l. in fuga. a dic vt ibi. 2 fa. S. e

0% 1 Egis famie.i. expoſiio ſupioꝛis.ad qð. j. ð ver. ſig. bone ſ.

75. ve otrahen. emp. qura quolibet. a adde qo no. C. e.l. pla

gi. cri. item facu. e. ii. l. compantem.

p Lex fauia.
q Adijcitur. dicta. I. fauia.

r Illud. aqlie ſi ſeruũ meũ vulneraſti. ⁊ ſic nata eſt mihi aqlia: nõ

liberaris. H poſtea deceſſerit.vt S. ce act.⁊ ob. quecũq;.ſic ſi in eo pla

giũ comiſiſti. vt . vł co ꝛupiſti. vt j. de ſer. coꝛ.l.xli.S. fi.

9 I Ege fauia. qua. 1. aliqua. a facit S. I. px. in du.⸗ wbi no.

3 pᷣuarica. S. fi. 2. . r. nam ꝓ pꝛiuato nõ habet locu nndi koſ
—SWèWDWU . vt 3. N geaier zi . Fie hoc fieri ſernato oꝛdine enlnn
Pro eo.l. lbere homine. hor enauſedi ne acta⸗n ꝓductis pꝛo batõnibo ab eo qmi calum n mots
e Am mnen legie ſnnie. zeß fuñ aſſerit. als ſecus. . unio dernnſ⸗ ſic em vdetur ei ud
1 thinne⸗ g u erdteßz aluͤmofe comifi velaͤh cz. vt. . INMon pꝛobat.i. ꝓnũciatur non ꝓbaſſe. ſic en Nnarurenn gen inn
.1. . 1 Iac.k-c, te Me ten⸗ evn ſequentib. et i gten
ti. “ . ., ek. ſie itellige. C. de ſonnduo
„ „ rodd erit: in eadem cauſa eſſe xber in ea re ſocius erit: eius benetenel mna dnen an,
. vi ⁊ de in acceperit: Wlei. b. gnn
n e s venditor ven bmn acherle⸗ Ena pecumaria ſtatuta lege im go bauuu .
dlene . eſt etiã ſi eo res ꝑmu . deſt. fauia in vſu eſſe deſijt. naʒ in quutv eſpecialte. mtgli
vi ſ ean zena ALdeit. hoc crimine detecti ꝓ licti modo vt in maruo ma igariſtßi
wecee vfe i fugitiuũ alienuʒ ſu- boc crin llum tre ſunilibus. amlil
eidui vr er⸗ niſle n ſ wceatur: ex coercentur:et plerũq; in metallu apleneno. e4 d
nec bꝛn i cepiſle EE. tur. infa. athletas. §. uhinzi
daaröhedern s. eo q ꝓpetatis queſtionẽ referret: damnantur. nultü turpuli. bea gin u li ſi
Aere Vr . T1 αne t nime u ⸗ tra J0. q dixit grctnt
ſa ſac 5,e ir. (rimen ſi pꝛobetur euitare miunn Ad Gnatſedn u tu⸗ “ o gaee. e b
ſullo. . 4 poſſe. Aliſtra. gInũ ⁊ de abolitiõ: vr E. = azn
. lariũ eſſe: qui ”YVMVUß diner. iuclic. l. f. ſot.
dre Macebra On ſtatim piagiard eſt lan Artig. Eſins olcoatn eſ.
rakerer as aor furti crimine aas arry Artia. era a renc. ee
90 . dDiuu . . la ſemp. imo fal iti
eeni. nosmnhec derbs eſekipät: ſeruos Ccuſatoꝝ emertaerni⸗ ieen e
Sgön. nus m puit: vern s vetegit: ſibus. ſic pdit in⸗
ber ener alienos qͥ ſollicitauerit:aut interce bua mocharelegt ut enim offiaũ ſuum vt k
tunc tranſu vde ſun perit: crimĩe plagij qo illi int enit pems . rſcank gutter i 1ð reg. ur. lj. Gpfteng g
gulari ad plur al? :nec ne facit queſtõnem. ? calũniantur aut pᷣuaric. leſt falſa W
vo. l. fi. ideo nõ me ↄſuli q ea re opoꝛtet: 5 giuerſamur. dere: puaricari vo eſt iii. g
Earum i re. veriſſimũ in re pꝛeſenti cogſci crimina intedere: p To, Na g
Eauqua. a veriſimümtep lane autẽ vera crimina abſcondere:tergiuer en a
ſequi iudicẽ opoꝛtet. Plane aut ſari in vniuerſum ab accuſatõe re⸗ ginſuin
legis uuiera; fſcire vebet: poſſe aliquẽ furti enert ſiſtere. Ealũmatoꝛibus pẽa lege —
laune w vreve ob fuos alienos interceptos te eſſe remia irrogat᷑:ſ non vtiq; gun non alngning“
s inm
libe. ho. exhi. xt· a. . ez pne — ei inòſitio arbi Ncnet ,
5. h l. elxiſtimari. ſyr. E vigetur. nam eins rei inqᷣ 14 nun ſſl wl⸗
u er eenir. re in hec verba reſcripſit: apud quẽ is tenolſcennscomirike gulreo utta
. na. ſa vVnns aut alter fuerit fnoaluns i⸗ Peolgg x accuſatoꝛis incipit con ſiſiuuh⸗.
d urs. ve Uentus: 4 operas ſuas locsueri ud ſilio querere:qua mente ductus ad Ea ſalcer
C. eo. l. in fuga. paſceret᷑: vtiq; ſi igez antea opy accuſationem ꝓceſſit: ſiqdeʒ eius ies
e ee i con⸗ aslios opus fecerit: hunc ſuppſſoꝛeʒ iuſtum erroꝛem repierit: abſoluat anmnn.
Nics, nõ iure qs dixeꝛit. Tee fauia ea iultn ſi vo in euidẽnti calũnia eum nnad
der In metalluz. etur: vt liber qͥ hoĩeʒ ingenuũ vel eum.n. it: legitimã penã ei ir⸗ Ulhöſenſa
ñ nobuio ?:ſnan Uerurzyruder orezen inctũ pꝛehencderit: legitim p 6 anßn
qñ vonia Ei gia libertinũ iuitũ celauerit: ⁊ v rogat: quoꝝ alterutrũ ipſis verbis e
Gto⸗ſeruns v habuerit: nenn eleno wtrnengas Peiarios manikeſtak. nam ſiqe
bertus beſtijs ſu iue in eau qua re ſoc en, it non ꝓbaſti: pepcit
ijcitur. vt. C. el. gume in e⸗ ne t it: vt a na ꝓnuciauerit non pbalt . drlayß
raſie no⸗er hac.1 ſeruo alieno ſerueue bſuale nrin rrecka ꝓnũciauit: calũniatus es: dnrann
⁊. E. eo. l. qm̃ as wmino wvminaue fugiat: ine cõdẽnauit euʒ. qᷓuis nihil de pena bnit fubr⸗
wonkin heliber eamue inuito vel inſciente w ſubiecerit: tñ legis ptãs aduer ſus —
plano. t idam dſi wmiaue celauerit: vinctũ he ue ecũ exercebit᷑. nam vt papi. reſpon. untioſt
ue eene mrit: emerit ſciens wolo malo. quiu erre —
m̃ qñ cõmiii .⸗ — 4 MU! . ”M ſimnant dend
B1. e pabli m Inqmiſitio. an ſit calumniatoꝛ vel non. „— eunde
ca eſ accuſatio. t fi.ß. P. contra vt ibino. m ahaiſitl incõnnenn non er internallo. vt. E w alum i Anmtlin
e. al ur aunnnohlaumn turpillianum ⁊ de abolitiombus vder anmnd reo ſciucet en ne. at. ver. ſig. fugitinus.e Auna
e Rubuca a .Lde. letas. S. pe. . WN
f a Ecutaonm mtendere. ſcilz ſcienter. ad quod . de inf dl indu ſantis ſine mein calumm ad eſt fuſpinone:nb aßho trila
eeetthletaa. S. calu niat o. atoꝛes. 1 dic. 1. aibletgass: Erroꝛem. accuſa . vt 3. de adulte. l. s cuiuo. S. finali.et ungſe
g Abſcondere. facit. j. de ver. ſig. I. pꝛenaricatoꝛes. die 2. Dic de pꝛeſumpta: ſed de euidenti.vt S. e adulte. e fal. l.antepe. Pumamh
Sis anegtegegen 5. e pꝛeuari.l. . 2 qualiter pumt᷑ pꝛeuaricatoꝛ. ibi no. a fact S. ve mur. item. S. adijcitur. 2 3. de fal. l. antepe. Cartal⸗
FrS 1.l. ij. 7.I. accuſatoꝛ. 7. I. ab impatoꝛe. j. « ineidit . eeklänn gnen
S beuſaönedie Rublun 15 Pna. N Ge 35 Pedalend. .S. fi. P Penera e e r lien intellexit. E. eo.l. qui non pꝛo⸗ lime
in turpil. vt. E. ad turpil. l. . .. duct ſumluudo ſupplicij pꝛo eperen. 5 N
Calũniatonbus. pena. ꝓ publico iucheio ſim calu. l. fi. 7,⸗. Jj. iam re eius calũ. ꝓnunciatum eſt. ad qõ . Gerlninne
ernoꝛdmaro moen aſeahuiß iera wilreleſ rine. r Condẽuamt. quoniam ve eius calu. ꝓnunciatun
e. in pꝛiuatis. ⁊ S. œ pꝛena.l. ab unꝑatoꝛe.

— 4
. .

☚

4 4 4 — 6 /2 v. „S g . “

6£

5

hedene⸗ indicare ⁊ non indicare de queſtione. atietur. que eſt vt S. de pꝛeua. l.iij. in fi.⁊ faẽ.S.xv emc.ſi rem.
Ka äͤ. indiaregn ſi de facto ein mger Fi. de coll bone...F. cum duobo. 7 3. ſi qͥs cau.ſi ſeruus. S. j. 7
aſnin na aliquid diſcernu ius ꝓnũciat te pena: poteſt iñ iudex in tv ope. no. nuũ. ce pu. S. ſi pluriũ w. . l. qꝛ. in pᷣn. ⁊.l.ſtipulatio.S.ſi.
ſe Plagentenne penam minuere:ſ̃ cã cognita. vt. C. ð his qͥ no.inſa. h Accuſatõnem.adqulterij. ſub. crimen iuferens.
Ju n ſi Enenar mon akłs.vt.j.dæ pe.l.hodie.que eſt ↄra. ⁊ ſic no.ꝙ i Diuc ꝛtij. his hẽs j̊. adul.marun. S.ſex. cum ſequentib.
SeMm ſufficit ĩ crĩie a — 2
ſic dex ꝓnuncio „ . , 3 R i
lteru. Jtem factiquidem queſtio in arbitrio eſt accuſatio: quam tẽpoꝛis ſpaciũ aut ecne. Ma neſie
te⸗ iaalis crimbus udicantis: pene vo pſecutio nõ eiꝰ perſone viciũ oimodo remoneret;: vellifime.
lhe inem Nem p volũtati madat᷑: ̊ legis auctoꝛitan reoq; ſecuritatem timoꝛis ac oculi m. Henerre
Gn h ho ab pnuneia reſeruat. Quen poſſit ſi ita fue⸗ ꝓmitteꝛet. ecõtꝛa mouet y qtiſcũ a ſacir .x rein.
wcn ſe ee vnca v nt interlocutus: luciꝰticius temere saccuſatio illata cognoſcentis anete RKr
lun nid nuͦciari. ae 5.i accuſaſſe videtur: an calũniatoꝛem noõ accuſãtis volũtate aboleri ðbet Netannnrd⸗ .
qs eanno.l.i. m oꝓnũciaſſe videat᷑.⁊ papi.temerita maioꝛeq; odio dignꝰ exiſtimaref:· Nmläamen wiles
Nli⸗ ſd Eaen. G n g⸗ tem facilitatis veniã atinere ⁊ incõ q temere ad tãimpꝛobã accuſatõez e an zabes .
nni ad hoc .xe ſur. ſultũ caloꝛẽ calũnie vicio carere.? pceſſiſſet. ergo verius ẽ euʒ q; deq eaccuſ. D
mnon hocent ? oh id hũc nullã penã ſbire opoꝛtere loqᷣmur ĩſenatuſcõſultum incidere o aomitteret.
wul Sbe ſem Pꝛeuaricatoꝛem eſſe eũ oſtendi opoꝛtere.atquĩ papin.reſpõdit mu L.ſpanum tpio.
u un .E,. Plas 7. mus q colludit cũ reo a trãſiatione lierẽ qne iccirco ad falſi accuſatöe; Analiſcich.
. ggl. i. h. et.]. „„„„ 37 4 5 S11 r
e kine 5 amiien ete munere accuſandi efungituꝛ: eo ꝙ no admitteretur: ſuã ſuorũue in⸗ ne eiwe llat
nb rinn v verbo. ſig. ii Pꝓpꝛias qͥdẽ ꝓbatões diſſimularet: luriam nõ pſequeretur: eſiſtentez 5 F aln 24
an de ee ns kalſas vo excuſationes admitteret. ſenatuſcõ. turpilk. non plecti vnde *⸗ .J. enauc⸗
ur indn et e poteſtate. SDi qͥ autẽ ab accuſatõne atra ergo ⁊ in ceteris idem reſponſurus ge anore. G
o az poſſit cogi g gbpolitionẽ vſtiterit: punifj. Ab⸗ ſit: qᷣd enĩ intereſt pꝛopter ſexus in⸗ dradn die d
4 een nh. olitio pꝛiuatum a pꝛeſide poſtulari firmitatẽ: an pꝛopter ſtatus turpi- 2 poſtea deſtunt.
. l ſi.. iudicadi. ac impetrari ſolet. iteʒ ꝓ tribunali tudinẽ tempoꝛiſue finem ad accuſa⸗
n ene ges⸗ non ve plano: nec pꝛeſes hanc cogni tuooneʒ aliquam nou amlerart⸗
em prãte ſuQ ab tionẽ alteri mandare poõt. Di multoq; magis exc ludenci unt: ꝙ
. ſoluere vel cõdẽ pojura crimĩa idem eidem intulerit. mulieris qnidem accuſatio: vel ꝓ⸗
u Wo engmotin ſinguloꝝ abolitõnem vebet petere pter pꝛopꝛium eius woloꝛem effectũ
. valeret ſemenna alioqn ꝓut qͥdem omiſerit eiꝰ noie habere horhsꝛſtꝛilloꝛuin gutem ac
v eer d ſenatulcon. penã patiek. Accu⸗ cuſatio voce dumtaxat ekenein⸗
ve z. c fal. l. . 4 ſationem is intulit qᷣ pꝛeſcriptione teruenit. atquin idem alłs ſcribit:
nin e ſindey. ſubmoueri poterat: vt qͥnbet adul⸗ non poſſe aliquem duos eodem tꝑe
i Eius. ſcilicea terij maſculo poſt qnqʒ annos con⸗ adulteriij accuſare: mareʒ ⁊ feminã
as indicis. tinuos ex die cõmiiſi adulterij: vel ⁊ tam ſi vtrũq; ſi? nũciauerit: in
dun a Aucontati. femine poſt ſex menſes vtiles ex die vrriuſq; ꝑſona abolitõʒ eu petere re
n facit in autẽ in diuoꝛtij:an ſi veſtiterit hoc ſenatuſ⸗ bere:ne ĩ H̊ ſenatuſcõ.ĩcidat.quid
anͤ erti no ſenn 5 con. plecti ebeat accuſatoꝛ necne: porꝛo refert ꝓpt᷑ cãs ſupꝛaſcriptas
ns anum. dubitatur. mouer ꝗ pene nulla eeit accuſatio non valuerit: an pꝛopter
”äl R ſubaudi verius erit ac. alłs eſt in texiu. ac.
e Za en Ne ſnoſtinere.2fa. . de re. iu. l. quicqͥd. 5 Pogenſer nn cuʒ poſſet exceptione remoueri deſtirit.
nnmn 3s inur. ſi non conuicij. C. de infa.l. inter· tx an eem emet⸗ fal.l. ſi reſponſurus. quoc vider icem
S locutio. a. I. verbum. ⁊. C. ſi ꝗs impera.ma.l.j. re ponder 4 alen. . ”
M x eneretcn, ollenimur. ö.m ln.humsd:l, boſten hucuſs . Sunnnonkermario oppoſitionis.⁊ ad hoc ſupꝛa.de accuſa.
1 Diſſimularet. dando reſtes de nihnlo. . Ani aane t. aruſcõ. ꝙᷓ mulier. bi ſcllzʒy qui ſubmouen?
8 zregnt actõnes.i.exceptiones.ſic dicte:q; agere *5. belleeggenze en men ſ * 4 m
„. „ * tan, Ael. pꝛo ſaltun.
e Ni ExAdmueret. i. reciperet tanc honags. ”. . l eo ſen pſequeret ſuam vel ſuoꝛum imuriam.
a ig ⸗ a Si quis. nunc auiem de tergiuerſatione. .l. ij. in fi,er Boce. non enam effectum habere poumm.
14 b Punuunr. pena turpilł. que eſt vt no.S.æ pꝛeuari.l.iij.in fi.ei 2 Aaquimn idem. ſcllicet papinianus. a obijcit aucior legis eundem
ſr Pönr unüne Murginda parte rubꝛice papimanu iibi in eo de muliere mirue Vel 1 alerin Pepienp aiſe
6 tio. . 1 eei, ure: . ⁊ ſic nõ eſt ſuperi
i le⸗ d Pꝛinatim. nam publice dat᷑. ſj non . reſihe . l.abolitio denn ſennerlczvime ienn m muliere. ⁊ ſic no e upe
iiri H Rmhtgu ognuone ur as die vi Nie fallacit 3 kninn Venifi vrnzal Jenuos
.MêẽòẽV vpẽ viĩ
un4 ſ Si plura. intulerit. quod qualiter fiet habes S. de accuſa.l. hos dD Supꝛaſcriptas. i⸗ pꝛopter hꝛeſcriptonem tempons;

accuſare. S. lege.

xſone.

e Interſint. inter hec duo que ſequutur.

f Comunciõnem. vt frater fratrem libertus patronũ et cognatus

ꝓximũ cognatum. vt. C. q accu. non pol.l.ſi magnuz. 7. 1. pe. 7 8.
accuſa.l.qu accuſore.⁊.l.hi.S.j.
g Meruo. nunc ſoluit.

hbh Itach. qꝛ pap̃

ita dxu:meriio ⁊ .
ceia. a ſic cõcludit numex pſonarum non tenuerit: an
vrach ha. nam hec interſint: plenan habuerit ali⸗
zuetase r adiſeit ek uis accuſandi facultateʒ: ſi ꝓpter
xe mmoꝛe qᷓ etꝛis pſon aꝝ coniune tõnem ab hac accu
beneteo uuee ſatione ſubmoueatur. an vo ſtricta
cium habet. ſed m ratõne quibuſdam accuſandi facul
munte Kter tas non competat. merito itaq; di⸗
So vi dices. j. .. cendum eſt: omnes excepta muliere
l. n mulier. ⁊ eoldcẽ mnoꝛe niſi abolitõnem petierint
mõ volue ean in hoc ſenatuſconſultum mcidere.
e.l. qrebat᷑. Soß. Suſpecti tutoꝛis accuſatio: pꝛo
vt ibi. Ytem ĩm ½ trribunali tm examinari põt: ⁊ nul⸗

noꝛe eſt Z. S. de m

nori.1. aurlum. lus allus v huius queſtione: ꝗ; pꝛe

Solerfforbi bete ſes ꝓuincie ꝓnũciare poteſt: ⁊ tom
ſei aceuſare: quod ꝗab es veſtitit: ſenatuſconſulto noõ
nõ lver bic vt non tenetur. Item ſi dicat aliquis ĩ
bunnr nee ſenatuſconſultum inc iſſe turpill.
8. ve aoul. ſi mar pꝛeſidis erit ſuꝑ ea renotio: ? tamꝰ⸗
us. S. lex. contra vſertoꝛem ſenatu ſconſulti

non interuenit coertio: qui autem
dicit quem in hoc ſenatuſłcon. inci⸗
diſſe: accuſatoꝛ non eſt. Incidu
in hoc ſenatuſcõ. ⁊ qui accuſatoꝛeʒ
ſubmittit: aut qͥ inſtigat aut qͥ mã⸗

1 Snuſpecti. pꝛo
tribunali. nõ de
plano.

k. Peeſes. ſup̃ de
of.eius cui man.ẽ

er endih, dat alicui: initiruut eum ad accuſ
modo S. ð ſuſpec.

tionem capitalem: dando ꝓbatões
m. l. j. §. an autẽ.
Alij dicunt ꝙ co⸗ 1
gnoſcu de remouẽ ”ZM
do:ſj non remouet:qð non placet.vt inſti.de ſuſpec.tn.in pnci.tem
ꝑ hoc ꝙ dicu pꝛeſes: qui eſt ciariſſunus: multomagis ſpectabilis.vt
no. S. dæ offi. pꝛeſi. illicitas. S. q́ vniuerraaaas.
¶NUNon tenet᷑.quia non eſt publicum: ſ̊ extraoꝛ. ad quod. J. e.ſiquis
repe.S.j.ſj cerie immo videtur publicum.deſcendit em ex.l.xij.ta.vt
inſti. ſuſpec.tu.in pun.ergo publicum.vx S. de pꝛeuarica.l.iij.ĩ fi.
econtra videtur non vere ſ̊ quaſi publicum.vt inſti. ſuſpec.tuto.
S.conſequens.ſz quicqͥd eſt:erit ſpeciale fauoꝛe pupilloꝛum.vi multi
vemant ad eoꝛum cõmodum: a in turpilł.non mcidatur. ſic ⁊ ałs ſpe
cialia ſunt in crimne ſuſpecti.qꝛ ſine accuſatoꝛe vi S.v ſuſpec.tu.l.
tutoꝛ. S. j.⁊ quia cognitio velegatur legato ꝓconſuł.a iudicat vi S.
offi.pꝛoconiu.ſo0ůloerrrrrrt.
m Item ſi dicat. dic ꝙ accuſo titium ꝙ iucidit in turpill. pꝛeſes co⸗
gnoſcit vi ſuꝑioꝛi.S.⁊ ſi veſeruero accuſatoõnem:uõ incido in turpil.

quia extraoꝛ.eſt accuſano mea. vt.l.ſi quis repe.S.j.⁊ ꝓ hoc.j. ꝓxi.

S.aS. qdᷣ qᷣſq; iuris. l.fi. Alij dicunt ꝙ ſi accuſo de turpilł.a deſiſio.

pꝛeſes mnquirit an ego inciderim in iurpiirł. vi ſi iuſto erroꝛe vel non.

vt S. e. l.j.S. j. ⁊ hoc hic dicit:quod non placet ꝑ dictas duas leges.
Item quod ſubijcu dicunt te eo qui accuiat deſertoꝛẽ miitie: de quo
dicitur. C. de veſerio.mili.l.ij.⁊ erit ſpeciale ſauoꝛe mlinie: vi ſuꝑioꝛi

ſanuoꝛe pupilli. ad quod. C. qn ui. vnicuiq;. l. oppꝛimendoꝝ.

n Mui autẽ. accuſaioꝛ nõ eſt: vt venſiens incivat in iurpilł. vi z.

ꝓxi. S. dixit. =
o Incidu. accuſatoꝛem.alium ipſe veſiſtenñdno.
p Inſtigat. vt S. œ fal.l. athaletus. 5. ſo. vt ibi. Itẽ S. de his qͥ no.
infa.l.ob hoc j.ſo.vt ibi.⁊ fa.S.de bo.liber.qui cum.S.ſ̊ ſi non.
q ECrimm. i. de crimnne.
r Suboꝛnatus. S. de calũ.l. pe. a de bo. lber. q cum ma. S. fi.

ſAn ꝑ alium. ad qð S. ne quis eum qui in ius.i. pe. in pn. 7 8. ö vꝛ L

4 Vvi ar. l. j. S. deieciſie.⁊ qd vi aut clam. l. aut q. S. fi. a.l. ſi ego.
t Pap. vt 2. C. & accu.l.non meo. 7. C. & calu. l, noſtris.

un Receperit. 1 ſic tres puniuntur.

x Reus. videat᷑.ad hoc. . æe his qm. vt mqig.I. minondd. lgliilhill
y Extinguut᷑. ꝓpꝛie accipe.ſ.ac ſi nec fuiſſet iudicatũ. vt hic et ĩð5. N u⸗
qui ſatiſoa.co.ſciendũ.S.pe.⁊ de imiuſto teſt.ſi qͥs ex.S. bi gautem. ?⸗ 6, mvree⸗
e his qui no.inta.furti.ij. Rñ.vbi dicit᷑ q interim nõ eſi nfſfama· , Gr n
J damnatus ſurtri illin
Jtez ꝓ hoc S. e
di. inde elegi. wſlln
allegando accuſationes: et mento. S. j. a ce bo. te a ils
nam d ffitendo crimmi qð mouet: ame mne eunan aur
⁊ eximendo ſe ꝑiculo calũnie vł x⸗ Lijin ſieß econ, miugt.
ſertionis merito calũmantis ⁊ ĩeſi goren renere Celſiͤ
ſtentis pene ſubijci debuit: niſi ſub-⸗ oino ß tuiped
oꝛnatus accuſatoꝛ ꝓbauerit crimẽ bic expone er· tmm bll S
qo intendere ſuſcepit. nec inteſt ꝑ ſe angurt. 1.ſiuſp e⸗, aunin,
. 2* n ditur:qð pʒ. qa er NN ſa
mandauit accuſatõnem:an ꝑ aliuz ſi non pſequa?t micnlij
verum huncqͥ hoc mimiſterio vſus eiro bi eſtect. nn ne
eſt: ad mandandãa accuſatõnem n0 S.j. bieſin aür. Tin n⸗
ex verbis: ſed ex ſententia ſenatuſ-⸗ an . & tem. Mad
conſulti puniri papi. reſcripſit. lb gehuned wi n
miſſus enim accuſatoꝛ ſinnlitero cuone. nam vere nun.
dem ſenatuſcon. complectitur. id ẽ amn ae⸗ eſt exin agiſ t
ꝓpter hoc ſolum punitur ꝙ mini⸗s Pan uu
ſteriũ aliem timoꝛis recepit. Re Emde N
us cendemnatus ꝓuocauit. inde nnn lie
accuſatoꝛ deſtitit: an ĩ hoc ſenatuſ⸗ mgilig n
cõ.incidit:pꝛope eſt vt incidiſſe vi⸗ Müef
deatur:qꝛ ꝓuocatõnis remedio cõ⸗ —
denatõnis extinguuur ꝓnuciatio. ANK
Aulus. enina
AEi ceſtitit agere amplius et Marai
gaccuſare pꝛohibetur. unnll,
X in puatis ⁊ in exoꝛdinaꝛijs ſ
3 4 Ai deſtitit. hoc expomiur.. deſtitiſſe.⁊.l.ab accuſatõne.iinn
opopopnn. S.j. 2. 1. queſumm. 7 S. e adulte.l.queſitum.a de iudi.
cſtit ſſe. ⁊ de mino. deſtuiſe. Item quod dicit agere: die. ſ. ciuiluer:
ad quod. C. pac.l. poſt. untutr
2 ·Accuſare. ſcilicʒ crimmnaliter. quod põt verum eſſe qn ex eogem —
crimine: ⁊ cunlis a crimnalis oꝛuur actio. vt. C. qudo ciui is ac.
l. j. vel dic agere. i. accuſare. ſic S. ad.l.iuł.pe.l.qui ꝑfoꝛauerit. Jdẽ 19 Beltun te
eſt ⁊ in eo qui pꝛeuaricatus eſt. vi S. pꝛeuarica. I. sccuſatoꝛ. 2 fa. enaſe
5. œ adulte.l. ij. S. j. 7. l. ſi maruus. §. ſi negauerit. 2. C. qui accu. NKAumik oe
non pol.l.acculatõnem. 2 de adulte. l. abolu. 2. J. e. l.mulier. S. j. Nnu .
Pꝛohibetur. hoc cum iam ab alio cepta eſt accuſano. als cõtra aden ur
ſupꝛa. de ſepultu. vio. l. iij. S. antepenult. vel hoe in iotum.ibi nõ. vt lifle uo
no. dicta. l. accuſatõnem. wtiilnin
Pamſnene
xE e XT in pꝛiuatis.dic pꝛiuata cri.nomimnata 7 oꝛdmaria vt furx·· mingunſin
tum ⁊ ſimilia. extraoꝛ. ſcincet mnommnata exirao2. pne wntann
mis habes ſupᷣ.de puua. delic. de alijs in titu. de exirsoꝛ. cri. eum ſe⸗ furlfnuuen
quennbus.Alij dicunt et: pꝛo id eſt.vt omnia pꝛedictu cõpꝛehendat⸗ Ang
Tercij dicunt pꝛiuata quando ꝓ calum. comiſſa in cimli c agitur infleinien
iniur. quod po teſt enam hodie.vt hic 1. E. liberali cauſa. l. ſi tibi nllel.
1 ar. S. de iniur. I. ſi creditoꝛ. erat 1 alia actio pꝛodita pꝛo calumma Aet⸗ 8
quod hodie non eſt. vt inſtitu. pe. te. li. S. hoc autem. etia ſi com mitc pere
mutatur in cauſa liberali.vt.C.e.l.qui calummaioꝛem. Quarti liendline
dicunt pꝛiuata oꝛdinaria: ſcailicet de famoſo libello. quod eſt falſum mm
vi. E. de famoſo libello.l.j.⁊ S. xe imur. quod ſenatus. ⁊ ſuppo-/ krmneulene
ſito partu. vt ſupꝛa. fal.l.lege.S.j. Sed nec hoc placet. vt no. 3. erengetn
de publicis iudicijs.l.j. JItem ponunt in accuſati. c ſecit oſis. et ronn
in eo qui accuſat illicitum collegium: quod vltumum ſtare poteſt. in uunen

—

1
„.
rnmg a Aqmiſſi.i.delicti.quia⁊ ſic accuſati danarentur. vt 73.3 na. m Aſſſiſtere. als aſſiſtere qji di. als incidunt in turpilł.vt ar. dicte
D inaiie xEelic.l.finali.⁊ de pꝛeuarica.l.ij.ergo ⁊ iſte eadem. vt hic ⁊ S.de pn l. v curioſis. ⁊ S. ve cuſto.re.diuus.ałs abſtinere.⁊ dic ſcʒ cum abo⸗
alhen uarica.l.pe.⁊ de miur.l.qui imur.⁊.l.ſi quis re.S.j. luiione ne incidant. Alij dicunt enam ſine abolitone a non incidere
Nrügein in turpilł.⁊ qð dicit notoꝛijs.i.notis.i.nuncianombꝰ.
N b m AUlier. inmrie. vt quia de falſo inſtrumento ſcripto in ſun u Calũnie.hic tractat calũniantibus.a pic caſum in iniur. vt ʒ
pt⸗ piudici ur.1. lex coꝛ.
o Amni um. vt. C. qᷣ ac §. ſi qs li. ⁊.l. qðᷣ
ſin cn. non pol. l. de J „ „ ſſenatus. Sz quc
uc n amie. 2acit 7 criminibus omnes calũmoſi extra iubentur. Calũnie cauſa punijf acd bũc n? Rn. vr

en i gean : oꝛdinem mo qualitate admuſſi ple⸗ qui in fraudem alicuius libꝛu vel umr qve hoc enmie

uegr e dene erd accuſarʒ. ſ. famoſi
1 iadcreiturbif.: cruntrr. i. teſtimonium aliudue quid conqui- uelli meidati wur
iib e Fze fei ABllier q̃ falſi crimen iniurie ſiſſe vel conſcripſiſſe vel in iudiciuʒ Pibiieoi ene 6
qnmi d Ae3. Daru Pꝛopꝛie poſt interpoſitam de Pꝓtuliſſe dicuntur. Apianus. ſamoli libelli: vr
ſoſe wi hict non. Uel in nũciationem væſiſtens omiſit: ex ſe quis repetere velit crimia dirmus. Slet m
lin, Tms acto. hic ſumpli r. n pr . rinme: prinatis.
aln kerzo.n unt natuſconſulto turpił. teneri nõ vi⸗ publica abolitione interueni ng eisss.

oris id ſunnt eam velin detur. Poſt abolitonem idẽ cri- ente eo iure repetit: quo accuſabat o In fraudem.
Neni A quere: cuz wotro men ab eodem in eiuſdem ꝑſonam neqʒ enim poſſunt pꝛeſcriptiones imuriiam.

nn, in n abolnonen ſtaurari non poteſt. obijci ei: que reo ante reoꝝꝑ aboliti p Monlſenipliſe
rih We quod facile ei cõ Aulus. onem non ſunt obiecte: ita diuus i. ondinaſſe.
Ung dn cnr ibi non. Veſitum eſt an is qui libello odrianus ſcripſit. Siſtellionatꝰ ( j.
ßz alij ꝙ hic non en —) E l — . qa ſ Zqs repe
miti m potun accuſare. peincipi dato falſum ſe obiec· quis obiecerit vel expilate heredi iere. infra
Alczque e ta⸗ turum minat? eſt: ſi non obieciſſer tatis crimen: a eſtitit penam ſena . e gerasin.
1 urum pleque⸗ Lurpilliano ſenatuſcõ. tenet. paulꝰ. tuſconſulti turpiliani nõ ſubijt: ncc 2 boe m publi ſecꝰ
. baiur. Ytem da Rñ. verbis ſenatuſconſulti turpil- furti: vel iniuriaꝑꝝ: ̊ officio iudicis ee s. ve e
en oboſſerꝛtñ liani eum v quo queritur non con culpa eius coercebitur. olrl. .a 3. mu⸗
nl⸗ nunc veberet nn lier. S. j.
nmõnez. in· NHaccuſatione teſtitit: qui e, Holitio aut publice fit ob di
SE temali aduerſario ſuo æ compoſitde em inſignem aut ob publicaz
. hic non accuſat eius criminis quod mtendebat fue gratulationem. . M
tdeneerine wit locutus. Dnimo ab dccuſeaeim Mcccr.
nusa turpik. p. l. . one xeſtitit: qui affectum 1 animuuz Eil ob rem pꝛoſpere geſtam.
rkil 1.l. accuſandi æpoſuit. Deſtitiſſebii AÄpinian?.
. i.a. .e.qnu. getur qui intra pinitũ accuſst⸗ WVt puatim actoꝛe poſtulate. .
nuß mnss a pꝛeſide tempus reum ſuũ non tertio fit genere ex lege aboli
pegerit. Müciatoꝛes qͥ ꝓnotoꝛia tio moꝛtuo accuſatoꝛe : vel ex iuſta
iudicia ꝓdũt:notoꝛijs ſuiſ aſſiſteꝛte cauſa impedito:quo minꝰ accuſare
iltutin =IJòGòMWDW W
õl
NAncrrudon

