legi fraudem ſactam. Siquis marcellus, in ſie
palam rogatus et tacite eſſet: agi⁊ .

tabatur:quod magis pꝛeualeret:⸗
vtrum idipſum noceret: quod taci
te rogatus eſſzʒ:an ꝓdeſſetquod pa
lam petitum eſſet. Viuus adrianꝰ
reſcripſit: ĩ eoquod cuiuſq; fidei pa
laʒ cõmiſſuʒ ẽ:ñ eẽ exiſtimãdũ fidẽ
ſuã in fraudeʒ legis accomodaſſe.

1. Oetij. in hoc teſtamento.a ita palam. penerat eniʒ vt daret. x. v
fundum certum titio:qui erat non capax:⁊ ſic non eſt 3. 7. e. l. ita fi.
xbi erat ſcriptus funqus in teſtamento. a dixu hec verba que hic. qs
fundi appellano eſt inceria vt ibi dicitur. ⁊ ua poteſt eſſe in teſtamẽro
eſſe certum vel incertum relictum. ⁊ ſᷣm hoc maledixit iuł.ſtanm
⁊ ideo coꝛgitur ideoq; ⁊c. vel dic ꝙ allegando dixit: quod autem in
mecho interſerit queri ainẽ ꝛc.imerpoſitio eſt ᷣm. R.aliter dixit em̃
quod a vobis petij ⁊c.quod eſt tacitum.⁊ ſicẽ heredes patiunt᷑ pnnam
quam dixi S. ꝓxi. rñ. ⁊ m hoc iul. bene dixi. ⁊aid qð dixit ideoq; ac.
expomt ⁊ ſupplet ita mii ꝑſona cin pꝛedictis verbis ꝓſpiciebat ſit ta
lis vt eins indicio ex teſtamento eius ꝓhibear᷑ accipe. Iem ex pꝛedi
ctis no. aliquid poſſe fieri palam æ non pumri. ⁊ non clam ſcʒ poſſe
fieri.vi ⁊ S.de ritu nupti.i.fi.⁊ de admi.tuto.l,non exiſtuno. 7. S, de
gaucto.iu.l.pupillus.S.pupillus. NE

ſJulian. Rñ. vel dic male allegando. vt modo no.

1. RKogarerur. aperte a clare. ſi vo obſcure rogaretur: etiam in re

ſtamento contra eſt ſcilicet vt videatur fieri fraus legi. vt. j. e. l.ita ⁊æ

ad hoc.S.de his quibus vt indig.l. in frandem. . j. e. l. S. tacua. 1 ε%
leg. j. in tacitis. HZ

u Obligaret. vel enam pollicitus eſt. vt Z. re his quibus vt mndig.
l. m frandem.
x Ma poteſt. ſecus ſi poterat.vt.C. xe velato.l. j. vel expone vt di
y Ex ſupꝛadictis.id eſt queſtione facta: vel expone vt dixi ᷣm. R.
mſi perſona ⁊c.

3 Si quis palam. rogatus.ſcilicet pumo.

2 Lacite. ſ. poſtea.

5 Zegis gecomodaſſe. eugendum eſt bonum: 7 fugiendũ malu. vt
in aut.quibus mo.na.ef.ſin. in pꝛin. ⁊ ad hoc e, de condi. ⁊ e. ſijs.

dicunt Z. ſ. 3. de iurew. l. mulier. ⁊ que in fraudem. cum omnes.§. l ſt

d admini.iuto.l.ſi pupillns.⁊ ad ma. ſed mł. S. itẽ ſi dnos. ⁊. C. j. fj
mandornl,inol. Kereſenar⸗ d ſenteln ſine. ß arg. j. Zð. lucius.⁊ te vſufru.le.l.ſi.⁊ de here. ven.l.ij.S. ſi. ⁊ ð peculio le.l. Ns unſe
naute cau. l. fi. S. 1 ſi quis nau. ⁊ qm. ex can. in poſ. ea.fulcimus. ſi peculim.S.pe.⁊ ſuꝑioꝛes in fiſco loquũtur qͥ quaſi ꝑſonaʒ heredis ring gthni
S.quod ergo.⁊ ad ſylł.ii quis in graui.S.fi. ſibi aſſunmt ſuo pꝛiuiegio.vt.C. ad.l.iul. de vi.l.ij. nſiui
a Quando autem. interpoſita. a tacite rogato herede. n Diu fratres. a ꝓcuratoꝛe. ałs negligens in ſimplũ fraudans ſti
in duplũ ipſe nõ Pretn
b Agendum. id Peres fenetur v l 4
videndum eſt. SS5 SS , hat. x. J. we admi ier
NDuangdo autem fraus interpo-⸗ tis tempoꝛis nomine non tenetur: m. re ad ci. gti. ei
on cepieha ſita videatur agenduʒ ẽ:id eſt vrrũ idq; pꝛincipalibus reſcriptis expꝛi deen reſcn⸗ Mnit
am eſſe p non exitus ſpectaꝛi deberet an conſiliũ: mitur. Sius etiam adrianus in nf
ſchto. vt. · de bis foꝛte ſi tunc cum tacite fidei cõmit- hec verba reſcripſit. Valde inhu⸗ nia
uo vt Maͤng A.·tebatur:nõ capiebat is cii reſtiui manus modus eſt iſte quo retinen Retn.
lſ. . E. æ can. imubebatur: moꝛtis vero tempoꝛe tur conductoꝛes vecngalium pub⸗ ganmmt ſi
iol.l. · S. ea aut. ( ꝗpere poterat vel contra:et placu licoꝛum ⁊ agroꝛum: ſi tantideʒ lo⸗ Exr beſent. “
Exuum. id eſt it exitum eſſe ſpectandum. Za⸗ can non poſſint.nam ⁊ faciliꝰ inue ad boc. C. æ re ten oe
iempoꝛe moꝛtis. cita autem fideicõmiſſa freguenter munt᷑ cõductoꝛes ſi ſciuerint foꝛte: ſ uvenlaͤra nmnte .
ſic deteguntur:ſi pꝛoſferatur chio⸗ vt ſi pacto luſtro diſcedere voluerit gr. 3.. mur. mece .
e¶Spectandu. ſi graphum quo ſe cauiſſet:is cuiꝰfi⸗ non teneant. Di poſterioꝛi credi l.miuriari eſti⸗ ſnb. ſ
vnoq; empoꝛe ſ. ges eligitur: q ad eum ex boms ð toꝛ fiſcus ſucceſſit: eo iure vtitur qꝗᷣ mand. nnn
tis fuu non capax functi peruenerit: reſtitutuꝝ. Sed is vſurꝰ erat cui ſucceſſit. Akta porie
breerrelem ex alijs pꝛobatiombus mamtfeſtiſſi pꝛincipalia ſunt reſcripta: quibus . n r ig lener
en dmn n yn. mis idem fit. Cum ex cauſa ta⸗ cauetur non aliter fiſcum vebito⸗ S. poſt ongie. —
Irem ez ſi Erroc citifideicõmiſſi bona ad fiſeum peꝛ rum ſuoꝛum debitoꝛes conuenire:
tempoꝛe capax ſii. . — 4 I12 ſi nyinei taveg ſir Ad.
valet relicum æ tinent:oia que in teſtamemo vtili⸗ niſt pꝛincipales vebitoꝛes refecerĩt — inti w
cenat pẽa.ſi vo al ter data ſunt vaiẽt:et ita diuus pi⸗ vel ex natnonde fiſci nomme facta li⸗ ꝗ Cũ gnanen l:
tero ſu capax alio roſ s re⸗ nido appꝛobentur: vel ex contra- mum. no lenet. Non
non ceſſat pena. 5 US reſcripſit. Bin fratres li duia appꝛ bi vel ex contra ſ. fideiuſſoꝛ. vt nmc.
an valeat relru ſcripſerunt in venditõnibus fiſcali ciu fiſcali vebitoꝛes conueniantur. E. iocan. ſi cum tens N
7 ſaccem iꝑe teſta pus ſidem et diligentiam a pꝛocu⸗ Hiuus adrianus flauio pꝛocu⸗ venobonde glee Enna
menti fuit capax: . .⸗„ 1 ané l0 pſit: n Li 1 r. W.Dopande
nõ peccauu peres ratoꝛe exigendaz: 7 iulta pꝛecia no 10 reſcripſit: cum in liber tatem p?ioà 3, ocar: uez gue Rdi e
ſi et᷑ tacite ſe aſtri õ(ĩ ex pꝛeterita emptione: h ex pꝛeſen⸗ clamat: is qui ex bonis ad fiſ. cum ruur. S. ſi. ſn nalnenbed
u nn n ſururu ti eſtimatione conſtitui. Sicut eni pertinentibus eſſe dicitur: iudiciu ac u · un ſige⸗ ninatͤ
modaueri. vt eri Dlligenti cultura pꝛecia pꝛedioꝑ am dan pꝛeſentibus agentibus etiaz napprete as
legip capere phi vliantur: ita ſi negligentius habira bis quinegocijs fiſci ſolent interue n
poeeeen fſint: minui es neceſſe eſt. Cu qn mire: et huiuſmodiliberales caulſex inlz
apu heredem. vx gquẽmium: quo quis pꝛo publico co⸗ ſi non interueniente fiſci aduocato S= mnmduigt
3 bi zdic. en r .ſoanz ſ., ſinr- im i um reſti diuus. als n uo fn ſien
his den iag. ductoꝛe ſe obligauit: exceſſi:ſequẽ ciſe ſint: in integrum reſtituunt᷑. “ nuamtamn⸗
hoc ergo caſu iſpi⸗ Eetur eganana
citur exnus. vt nõ tciall nunh
debeat᷑ vt hic dieu idetans
vel ecõtra:nõ aũt . . „ — —NR ehnguduanrn
vigena ſmbeat irum. ſt amt ecöira tempore teſlamenti hun nöõ capex ſ. Verrivolum . nubliee.l cotem. S. fi. Z3. Sol. vt ibi. —
tempoꝛe moꝛuis auit heres. ſ tamen de bemgntare t Mon poſſint. I. als. e⸗
Parcior ei nnſperto darel deſſer pineon den cebeatur lcrn⸗ u Sciuerint.i. ſi hoc contingeret: vt ſi ⁊c.vel illi qui ſunt ſacilius eond Nond
vt inſti. œ here.quali. di. S. in extraneis. ⁊ S. de his qͥbo vt indig. l. i. facilionbus penin 2 cõuennombuu. zd ſunons
fi.S..r ſic exitus oiuernmode aceipitur alio a alio caſu. alij dcunt er xp Si poſterloꝛi. vaniatio heredis non variat ius. vt. . æ e dedo aalneh
bene hoc caſu valere relictum: ad quod S. de le. pꝛe. intercidit. ⁊ legen quedam. S. -.2 rebus. e. magis Q.ii pupillus. . j. ð Reur.lnn lſnakſer⸗
ſti. heredum quali. ⁊ diffe. imelligunt in herede non ngee fa. nauaun. vſeeun ęRS— le iudi.l.heres.⁊.i· nfunn
ad exuum S. ve furtis. ſi quis vxoni. S. neq; vbo. a. j. ð ver.ſig. ſepe. credi.euic.pi.non de.l.j.⁊. ) C.l. linns⸗ HS lſ.lur
in fine. 2 Z. q qun nr.lij Fan Krran d.Feflen, S aung ſlu. y . Abulta veſecerint. quia ſunt nõ ſoluendo. tunc em̃ condic ex.l. en l 9
du.l.ſr 3. de miur. Item apud labeo. S. abduxiſſe. a de ſideicõ. li. l. E ula 5 reef. Grem Amaug
generaluer. S. ſi libero. .l. ij. S. j. .l. ſi fuius ĩ fiue. quando fiſcus vel pꝛiua.l. 3. ndi. ex. le. ·. Jtem i
genkeln en ſi libero.⁊ łe mino.l.iij. S.j.⁊ ad ma.l ſi fuus i ſue. agem modo agit in ꝓxi. caſu quando ex pecuma ſiſci faciꝰ furt hic tmintu
fCacuo vtegunt᷑.i.manifeſtant᷑. ſecũdus tebitoꝛ. in rercio dic ꝙ agit fiſcus ex contractu fiſcali peuns Gikiegan
g Chirographum. 1. manu pꝛuati factum. ſcilicet condẽnato debitoꝛe. ſic ofli. iudi. vt. . quando fiſcus vel Nlhnninhene
hb Quo. ſ.chirographo. pꝛua. lI.ſi buum. m fi. ⁊ hoc in pꝛedictis iribus caſibo: ſi ſatetur. iiais
i Reſtiiutuꝝ. ſ. non capaci. vt. . S. qñ autem plene no. aſs dic vt no. . quando fiſcus vel paiua.l..ij. Item ad auarnz en Ppcniſii
FK Paobatombus. vt ꝑ confeſſionem rogati. eſſet eelegatus fiſco. vt. . de noua.l.7. et ſic apparei e, vuo pun⸗ Nlingſian
lI Fu. i. mamifeſtãtur tacita fideicõ. iunt ſpeciales: tercaus eſt de ure comum. ſed aʒo. æ. h. dicunt . ne gugnigi
m CEum.ex cauſa.fi pꝑtinent.quidã notant hic ꝙ ex quacũq; cauſa tercium ſpecialẽ: ⁊ ſic ebitoꝛe non condẽnaio.ſed ſi ua oe gas Iinchan
bona debitons mei veniant ad alium poſſeſſoꝛem: connemo eum: qi. ſiſcus. ad qund pꝛediceret hoc quando eſſet nõ ſoluendo: vel qu naltumn
heredeʒ: per hoc quod eſt hic ⁊ S. ad ſille.l.cum fiſco. ⁊.S. ſo.ma.l.ſi ex pecunia niſci ⁊c.sccur. eniglan
marno publico.⁊. C. ad. l. fal.l.ij.⁊.j.e.l.dr.⁊ S.ve his qͥ. vt undig. . . c ar mnangſe
cũ quidam. a. I. cum tabulis. æ. ad trebelł. l. marcellus. S. fi. 1 de fi 3 Binus adrianus. pꝛoclamat. quis ſit iudex in tali cauſa. dic ar. lhſiee
deicõ. liberta.l.imꝑatoꝛ. S. ſi. ⁊ de leg.j. ſi ſeruus plurium.S. j. ⁊ m E. vbi cauſa ſtatus.l.pe. Man

lõbarda cæ his qᷣ ad paliare.l. ſi quãcucq;. alias leges: qᷓ alie mag. 2 Reſtituuntur. id eſt ex integro cognoſatur mi valente: quod

nn
ini ubl
Anl Gſr
nnſ
*
uſdin
dl ine
*
den
b⸗
o⸗
mme ae
We: nale,
nt s

n.

en
u M
onle!

Seden
.

.
Aten
Muum. nönd,
aſer G
(LWNAN
V WNsN
maepen
W enn
n gid

.

—

9 1 duni
ns hll

+T2ꝗ”õl

gizANn
Aiigntpuin

gis1 ,

1rt lts

ſen e

getum eſt: vt. . e. l. ſi fiſcus.⁊ ar. C.in quibus.c.in inte.reſti.nõ
eſt ne. l. penul. qmi ſatiſda. cog. e die. S. ſi ſeꝛuus. ? 3 ve adul... ſi
maruus.S. fi. ſecus vbi pꝛetextu falſi:quia tunc per in inte.reſti.vt

3 v re m. . diuus. ſed an ſu idem in alijs cauſis fiſci? videt᷑ non
per hoc qð dicit ⁊ hmõt æc. ⁊ per.l.illam.j.ſi fiſcus.lʒ plures alie
dicant aduocetũ
Kle adege
vt.C. de aduoc.
f.l.f.ꝛ ſi aduer Si in locis fiſcalibus vł publi
we lie ais religioſiſue aut in monumẽtis

non tamẽ dicũt
ſi contra fiat ꝙ;
non valeat ſen⸗

theſauri reꝑti fuerint: diui fratres
cõſtituerũt:vt media ꝑs ex his fiſco
vẽdicaretur:ita ſi ĩ ceſaris poſſeſſi

tentia: ſed ſatis . 1 5 Pi
puto eſſe ſ»em. one reptus fuerit: dimidiã eqᷓ ptem
ad quio emm er ſiſco vẽdicari. Beferre aũt ſe ne
ageretur adeſſe: i,g. 5 T̃
ſtablenra miyl mMo cogitur: qͥ theſaurũ inuenerit:

noceret? Yez ꝑ

hoc: qnia in pꝛi/
nato dicitur ſe⸗

miſi ex eo theſauro ꝑs fiſco vebeat᷑.
Qui aũt ĩ loco fiſci theſaurũ ĩuene

cus: vt. C. ð po rit: ⁊ ptẽ ad fiſcũ ꝑtinentẽ ſuppꝛeſ⸗
ſtu.l. velamẽto. ſerit: totũ cuʒ altero tanto cogit᷑ ſol
Itez hec vera ſt· 77 v
n e. Nficicanſia pactici klato
rſeci fiſc 5
denl n toꝛibo ꝓ cõfeſſis habẽt᷑: ſimõ
n w ar.. ſi pciũ vł modicũ vederint. Sem.
pupulus. 25 re arig ŕ ahlauz˖
nchtana. genatoꝛ ceſario allg
ſũt ſimilia: vbi vẽdiderit: qᷓuis duplũ vł tn
Rone on dad/ plũ ꝓ euictione ꝓmiſerit: tñ fiſcus
e m ſimpluz pᷣſtabit. Di ab eo cni ius
poſtbumꝰ S. i dDiſtrabech res fiſci datũ ẽ fuerit di
quis ex his. 1 5 ſtracti quod fiſci r. m
adul. enunciaſ ſtractũ quod ſlclil ec⸗ ſarim fit
ſe. F. fi. que dixi emptoꝛs peio tñ 10 uto. . em.
— Iſcus cuʒ in puati ius ſucce
eiche acnorae⸗ dit: puati iur̃ ꝓ anrioꝛibo ſue
dici poteſt ⁊ ecõ⸗ SHS
trg.⸗ .

a Si in locis. venchcaret᷑. in eo dicit religioſis eſt Otra inſtit̃.

c rerum diui. S. theſaurus: vbi dicit totum muentoꝛi cedi. ſo. ibi
adrianus fuit ſecutus naturalem equitatem: hic dini fratres cun⸗
lem auctoꝛitatem ⁊ publicam vtilitatem: cuius ratõe quandoq; de⸗

rogatur equuati comum.vel quod in idem recidit:: hic loquitur de

iure ciuili.nam lʒ ſacra ⁊ religioſa ſint in boms dei:tamẽ quodam
modo a in boms imꝑatoꝛis per conſtitunonem bommnum ſunt: et
hic pꝛeiudicatur iuri natural per ius cimile: ſicut ⁊ in vſucap. vᷣm
Jo.vt g de vſuca.l.j.⁊ de regu.mr.l.iure nature.vel hic ce rigore
ibi de equitate: que pꝛeualet: vt. C. iudicijs.l.placuit. vel dic da⸗

ia opera:ibi non data.a ſacit g de acqui.re.w.ſi is.⁊ ſo.ma.l.ddi

uoꝛto. S. ſi fundus in fi. S. . C. æ theſauris. l. j. Ytez quod dicit ſi
in loco ceſaris:quod mediuʒ fiſco datur: inſti.dicu ipſi ceſari: ⁊ ſic
eſt contra.ſed ceſar pꝛo fiſco accipitur:cuius ceſaris omĩa ſunt: vt

.

C.& quadri. pꝛeſcrip..l.fi.ĩ pꝛim.

b Vendicari.ſ. iure wminqj.

c Delerre. ałs. S. ⁊ als non eſt.
dD Sebeatur.quod quando ſit 5 ꝓxi. dixit.
e Totum. perdit ergo partem ſuam: ⁊ uerum quantum eſt to⸗
tum: a eſt mirabilis pena: ſcilʒ ſimpli ⁊ dimidie ſimpli. vel verius
in triplo:quia in dimidia fiſci tm̃ velinquit: nec deferre poterit cum
iam in penam inciderit.
ſ1 in fiſci cauſis. velatoꝛiba.vt ceſſarent.
g Peo conkeſſis. illi elati.
h Pabẽtur. ideo tantũ dant vt conmcu: vi.j.adrianus in fi.⁊

inſuꝑ quingentos ſolidos. vt. . impatoꝛ ſeuerus.
1S modo. non aliter im Jo. vt & ao.l. uł. ve vi pnubli. qui ce⸗
tu.S.qui vacantem.ij. REn.⁊ ſm hoc intellige:vt s de di ner.⁊ tẽ

po.pꝛeſcrip. intra.ij. Rn. a ſacit S de inſam. quomam. 2. l. furt.
S. pactus. . 7. e. l. eius qui, 1 3 de pꝛeua.l. fina.
k Wel. pꝛo ſaltem.

AMochcum. ad hoc & læ edi. e. l. ſi quid in fi, de dam inſec. ſi ꝓ⸗

prꝛietarius in fi.

cato pronunciatum ſit: diuus mar

m f J ꝓcuratoꝛ. ſiſens. ſed on pꝛocuratoꝛ teneatur? Rñ.qmid
ſtc. ſʒ aʒ0 no: 7 eſt ſic ad.l. fal.l. emptor. ⁊. C.cõ. ec
nali. S. fi. ⁊ de eunc.l.non tñ: nec obſtai ẽ de euic.l.ſi dicuum in pꝛin.
ſo.hic ſpeciale.

1 Si. datum eſt. vt pꝛocuraton fiſci: vt. E. deven. re.fi.l. j. . j.l .

bonop. 7. 1. auferk
S. auctoꝛes.
ſucceſſionis tpibo vtit᷑. ceteꝝ poſtea
qᷓ; ſucceſit: hẽbit pꝛiuilegiũ ſuum.
Sʒ vtꝝ ſtatim cũ cepit ad eũ ꝑtine
re nomẽ: an vero poſteaqᷓ cõuenit
bitoꝛem: an poſteaqꝙᷓ relatũ ẽ in⸗

ter noĩa debitoꝝ:q̃ri᷑: ⁊ qͥdã vſuras

exĩde petit fiſcales:aſi bꝛeuioꝛes de
beantc. ex qͥ cõuenit certũ debitoꝛeʒ
⁊cõfitẽteʒ.At ĩ pꝛiuilegio varie re
ſcriptuʒ ẽ.puto iñ exinde piilegio
eſſe locũ ex quo inter noĩa vebitoꝝ
relatũ nomẽ ẽ. Quodcũq; puile
giũ fiſco ↄpetit:hoc idẽ ⁊ ceſaꝛis ra
tio ⁊ auguſte hr̃e ſolet. Dem
J fiſcus alicui ſtatus contro
uerſiam faciat:fiſci aduocatꝰ
adeſſe vebet.quare ſi ſine fiſci aduo

cus reſcripſit nihil eſſe actũ: ⁊ ideo
ey integꝛo cognoſci oꝑtet.
BHBnoꝛuʒ fiſco vendicatoꝛum
actoꝛes venundari a ꝓcurato

ribus non poſſunt: ⁊ ſi diſtrabant᷑

irritam fieri venditionem reſcri⸗
ptum eſt. VDVeem.

o Fit emptons. vt. &. xe pꝛeſcrip. quadri.l. ii.

p Soluto. vel aliter ſatiſſacto: vi. . oiraben. emp. quod vedi
di. a inſti. e rerum omi. S. vendue. non aurem fide habita ve mieco:
eſt ſpeciale contra leges pꝛedictas. Et nota pꝛo minoꝛibo et pro ex⸗
celſis. j.r55 vſu.
q f Iſcus. vtitur. vt æ. . credi. euic. pig. non vebe. l. . 23 5 vſu
ris cum quidam. . fiſcus. a 3 t ſerui. ruſticoꝶ hꝛedioꝛuz. l⸗
vꝛa. F. ſi fundus. 7. . ̈ fiſcalibo vſuris. l. ij. fi. in fi. ⁊ ve condit.
a demonſtra. l. in facto. S. j. 2 e iuchc. l. heres in pꝛin. ?7 8 eo.l. nõ in
telligitur. S. cũ ex cauſa. ⁊. S. ſi poſterioꝛi. H

r Priilegium. vt dicta. I. cum quidam. S. ſi ebitoꝛes.
3 Pertinere nomen. quod eſt quando ſucceldldlddll.
Conuemt. extra ius: vel in iure: ad quod eſt. C. noustiombv.
V Inter nomina. qmis poſtea ſit in aliquo quateno.
x Fiſc ales.i.ſemiſſes: vi Sð de vſuris.cum quidam. S. ſi bitoꝛes,

y Connenit. in indicio-
3 Varie. i. aliter. MUMD
1 Priunlegio. ſcilicet alio ab vſuris: vt hypotheca ⁊ in pꝛimił. per⸗
ſonaliutn actonum ⁊ in alijs:ve quibus habes in ſumma x puinł.
NQuodcunq;ʒ. ſolet. vt . E. e quadri. pre.l.fi.? 8 de le. et ſe. cuʒ
punceps: 2 dic 3. vt ibi. . H
ꝑ I ꝗ fiſcus.opoꝛiet.hoc dic vi notatur ̊ non ntelligstur.S.di⸗

nus.
a b noꝛum vendicatoꝛum. quia vacann1nag.
b Actoꝛes.i.caſtaldiones ſeruos:⁊ ad hoc.j.e.l. ne ꝓcurato⸗

res. a.l. auſfertur. S. actoꝛes. æ facit 5 æ offi. ꝓcurato. ceſaris.l. j. in
pun. Item ſic accipit᷑ actoꝛ: vi. C. qdð cum eo.l.ſi. Item rano hinꝰ.l⸗
in pꝛomptu eſt p. l. S ve of. pꝛe. l. fi.
c Pꝛocuratoꝛibo. fiſci.

WWM 7

vi .l. mtons. ſer⸗ ſi nõ ſunt ſoluendo:vt S.l.j.S.an bona.

les.
u tl
è” gen patris. als d eqta I re. S. fi. quia ibi fiſcus creditor jirluſe
ro glet. 4. uncto. E. . . m. & ii ſi nin um. G. ſche.
Beunhe enpen per tertur.hodie per auteni.defuncto.C g⸗ zix x. ſi gelubſignatum. F.. 8 ce le.ij.ſi quis ſeruum.S.fina ſui
ullianum. accur. . e z inſtitutöz 2, l. ſ. gccurſius. i nn
fe Armkaumn quo ſi fuiffet cõnicta: ꝑderet etiam pnmã inſtitu tanne zlintr
filio non nar⸗d natis libeꝛ Pirpemnii lecus 4 ,
EC.de his quib⸗ vt 4 IpritIratr tis libeꝛ: i ad tpᷣs.qꝛ non o e
indig. ſoꝛoꝛẽ. Iteʒ Vleius ticius fecit heredes ſo n metallum danmaris r⸗ adimtur eis li⸗
hoc põt ꝓſequẽdo Veciu drante: vxo tas adimitur: cum etiaʒ ve bengas: vt Amn .
ſuoꝝ iniuriam:vt roꝛem ſuam ex ᷣ te: beribuj s ſeruilibo coerceantur. Sa nis. l. capitaliu. nörche⸗
E. q̃ ac.nõ poſ.l. euiam ⁊ ſocerũ ex reliqᷣs porꝛ be 810 fiſco ni S. dius. vxk ibi EEnrnne
crinnie. ſem menk⸗ ſtituit: eius teſtamẽtuʒ ne per huiuſmodi perſonas nic. . in opus metalli 4 Clionr
g Pꝛouocauit. tionibus inſtituit: eius ſt: qui po hil acquiri diuus pius reſcripſit: ⁊ quod eſt altrõ: vt egto alfi
manum: vr poſthumo nato rup ne weſſir ideo quod legatum erat ei qui po⸗ Fin. an d.. na
S qñ ap. ſit. I. j. . tépe 21 : 1 en e, iter. ad mera e ſ/
benul a lii Xn. ſibuinus bteni rene ih emoeres ſtea in metallum damnatus erat: i ſe gpernii: anti⸗
⁊ añ.xxx.dies ifra atq; ita omĩs hereditas a d fiſcum non pertinere reſcripſit vt ᷓ de fideicõ.li ecurce
r ehelj. polthumi wuoluta eſt: ſoꝛoꝛ teſta⸗ ZSad iucum non pertmen ſci ſeruos ber. generalurr. n,
vt Z le li. dꝛ. l. j. Polthumꝗ cij in lucium ti magiſq; ait pene eos ꝙᷓ fiſci eruos S. ſi ſeruus. lerl
h¶ Beceſſit · boc⸗ Koꝛis meuiam veneficij in lucin ſſer: eſſe. ahent
mulieꝛ. cium accuſauit:cuʒ nõ beinmſſr. Elle. Au. ntnunt
ducendã. ſ.ij . ceſſit rea: terhac
chco⸗ 5 mdes puocaulemre vpkiredait ſunt. qᷓ⸗ Victo diui traiani quod pꝛo in
vpter herectatem lominus tamẽ ap je. ſuit ſignificatur: vt ſi quis atſeſen
ꝛc. vlł die inducẽꝑ roan putes extincta rea cogntoez poſuit ſi⸗ derarium æfe⸗ uſſamen
n vaeru y. appellarionis mnducendam pꝛopter anteqᷓ; aule eu ſ tcam rez qua uas
qo. nõ videtur pꝓp⸗-, ſitã. Moõ.rñdit: ratur:pꝛotehius ene 1 1 Konegtt
huer herecitatẽ ꝛc. Hereditatem queſitã. .:. deret capere ſibi non licere:ex aihänt
re moꝛtua rea crimie extincto pſecuti poſſieret capere ſil ein ſibt rinmih
alia rõne auferrdir rageſeeiene araulig pꝛo ea partem fiſco inferat: partem ſibi Rmuade
ei hłreditas. ſ. qa one m eoꝑ que ſce ene acg . oſtea edicto ſigni Ecoinon N
ſeelere queſita., nõ ar poſſunt: fiſcob copetere poſſe. r. cemerer. Zz ꝛofeſſa eẽt del aain
ant ꝓpter crimen N Hem. ficauit:vt iteretig ſibi quod ca Neloſcbmn
2ſt ppter crinẽ? XN. 1. re e ami alã vel tacite relic KAdKtGNNN
uſerttr eodẽ mlõö· n puto elinque re en quiui palã vel bonn: ꝓbaſſet: iã id ad WRdehus
. alia ſus bonag: vwVvw dubijs queſtiombo contra fi- dere non vonn: dan WNNAKR
bec heredtas aunu du nsd rit Abo. fiiſcũ ptinere:etia ſi id nõ poſſideret uunguüͤt
J A * ferrent᷑. ⁊ ſic paret er acile rnderu. ⸗ 3 2 eo qo relatũ eet:pꝛefectus eraz num cvllixj
ed une Acpare Irn poſſunt vlla bona ad fi- ex eo qð relatũ eẽᷣ ferat. Mi ainu ſts
CM. ", (k 9ele ap. l. ij. 7. E. ſi dito rio partem dimidiam ferat.
RA.. oete ap. l. ij tinere niſi que cre pey anl
r. nz * 1 ₰ ſi reusvł gc. moꝛ. ſcum P d enĩ bon 02 hi gutem intereſt:que cauſa unpe lum/j. Ri. tx
eel der. merir.. fi. da inn ib ſuꝑfutura ſunt. Id emĩ bo Ddiat ius caplẽi. YId ant ceferri —
a . 4 S n⸗ aemnst⸗ e. n eunuſq; eſſe intellrgie au ſt⸗ ri 5 ſc no id quod fiſci eſt ulnen,
N cuſatus: vnde d 1e e . be * Eirt viee nen er .
ſtinguitur ĩ boĩs glieno ſugeſt. Al⸗ . DM loaſedelj
expꝛeſſe vł racite nmn hens
megene uſann⸗ lib. qina flagellantur lanungef
vnde nõ diſtſignit: p„ Sernuilihn. quia fiogellantur. ijz. aui enttti/
icte di ä ſor g e relicio poſtes minus dubijſz. celll
mnntumur ban ben iilg ens wen (: Die Pereäitas eſt eum aere . Za trre ind enanelelltqhar in cꝗ caduci.ad qð ᷓ̊ de pecuł. Gen
ſra eutertur heredib. ad Poovonntnl Se er na, A in . zuidã. de pꝛio non ſcrip.l. uſj. z. ſo. vt ibi nnſet 1
cau. l. qd diximus. §. fi. a de rgnn. Wrpaier ameite.ze aae ann futct. lmo ſvr. Ew enbaſcfüſtrar. oei. n⸗ —
ſeqin appellatõz. Item nõ. ex hac. l. ꝙ omia turt atur: ſiue ap Ilẽ j.C. de boms ꝓ.l.ij.ſo.ibi in depoꝛtato: ns, ſei
dentur: confiſcant᷑ apud quẽcunq; inuemiatur: ſiue aj 5 ſo. 8 mã.l. ſi madauero. S. is cniuns. uul
nenenchm uaunu⸗ horedemnsper hane . See Wrnoih nel ahi⸗ zan⸗ urorac aanech,ne pꝛefectũ erarij.i.ſiſci: vt g c fideicõ. 1 en
Vna.inter virum ⁊ vxo.l.cum hic ſtatus.S.ſfi.a· teita. popt. li.l. generoliter. §. ſi bona. en
Sememiſſe fallir tamen hec regula:vt.C. de leg.ſi legararmws Detigonoe eem, ðòèð inm. erar u
his quibo vt indig. poſt ermr tecniher del⸗mtunetke nã fi⸗ x Cape. cũ eſffectu vt retnere noſleri vt. : g E. nel. ind. üeuem
nec apud. tem op. ꝙ non viderur hec habet: ſed Rn. cũ poſthu⸗ enino capax iſte cin erat legata vł relicta hec.ſ. x. Kn. a datur er
lium a quo habet non occidit. a viro non habet: koſthumi: Par tem. i.umina: vꝛ e ſenaro. Fe: ej dr. litig. iu. Nad
t creditur lucium vrxiſſe poſt moꝛtẽ pol 1 4 : s qᷣ ſe. de. l.j. ⁊ facit vt in aut᷑.vt litig.iu.S. hichü
mubeeret⸗ cäarltregiamlt ſic hons nan naeratn Nuecheg enlectrvre lis a5 nde. S.qᷣ in ſertõne.⁊.C. ad.l.iuł.⸗ kuinn
pier ſcelus. 2 m hoc eſſet ſecus ſi din . unz anisifit. 2 Itmm.
Rbamuakäunte 5 ian euedannde obnemitor agſ NFmo: oo ee Rerrn 5 mare ñ feĩa diẽ: Vt. J. e. ait 7e: f Nnine
paro aeiſti.l. fnbona aut aue aluunge obuemiſſen poſth giref F S baſher. glio pbat ora ſe? Kn. pbar fibn elicm : vref Ainn;
Puro auferenda matri: ar. s de vul. ſub. ſi is qui. Item nõ. me ett 7 Pꝛo acem. ſed an infametur ſi non ꝓbat? Rn. ſic: miſi ſit Den,
vnus ve caſib in quib poſt moꝛtem crimmoli querit crmie pꝛo⸗ ſenon lnts l.ij. in pꝛin. wierz9 1antune
ona: vt dice ar gel cer. uctgs. Fehear r rl. i fiſcꝰ:ad qð ẽ ð pub.l.ↄmiſſa.ł dic ſʒ b.i, wien? cnmzu
Ek Krimme extincto. 7 ic appe llatione *. .; „ e᷑ E 1. ꝓc fiſci. ſect
1 ß Dn puuo velinquere. loquuur nd Neſenden 1e . ne k Etſeeon Uulien dfenena : ner obſtat. C. xe his qui ſe e ratnnn
ſoonſis recedere non licet: vt inſti. e iure na. S. rñ e 2 Nrat. amtzta ibi rogato. a datur illi qui pꝛus retulit: no⸗ ſrantepn
eſſt ro: n diues eſt: vt in aut. xe nou ali. . it minus. 7 fundo w. l. bidar terci menehinus.l. dcf. e. F ic autem. niſi in caſuevr. . mmutrſrze
ahacrone non eFmand ene unaiennk Kapgean⸗ quocũq; modo lleaan- ann
muleꝛere: vt 5 de iure w. in gmbiguis. poſſet etiam intel eu eetn. : vł quocũq; modo ill Dnn e Nen
pedius.accurſius. zt: eſi ſoluẽ j. vr indi I oſt legs. in fi. . . e.l. . pe. S . an
nt. pertinere. perſeuerãter ꝑtinẽt: cũ exquo ſoluẽ q. vt indi g.l.p in pri „hinus legis.
m ene Tmne ſolun: vr . ,el vrenne. 2, ., ad,l, iuk. e Jo autem, ſiſci eſt. da exemplum in primo Rñ/hinus

e a
ta ber
Pit et

T.
i

acinſt

Alintrrz bſ
ebien MNN
n ss
rilttan ithi

11s.
i tliit u

te i
ſi raicunn

1e . ſe
1karßdi⸗

44 ri
gipten,

ten. Mlnd

et. ij. 1. J. e. in fraudem. S. eius. accnrſius. JMd
d Ad heredes. anteqꝙ;. iſtud anreꝙ; eſt cancellatum in h. R. ⁊ fa
cit.S. inoffi.teſta.poſthumus in fi. ⁊.l.ſe.ac.
e Extai.deferꝛe.ſiue non capax.ſiue fideʒ accõmodans.
fConſequat᷑.qð deferens ↄſecuturus erat. qð erat dimncdha ĩ eo

cii relici erat.

ſeo in accommo
daute fidẽ in ter
cia. vt.j.e.l. ſe⸗
natus. S. ſenatꝰ

g Bekerꝛe. ar.
ↄotra. S. rebo.e.
l. j. S. ſi defunctꝰ
h ulgare. teꝛ
cie ꝑtis. etiaʒ ſi
non capacis ſit

heres. que ter-

cia datur ei cuiꝰ
fidei erat com⸗
miſſum. vt. C.
de his qui ſe de. l
j.⁊ cinlibet defe⸗
renti bona in fi
ſcum. vt ex hac
l. 7. S. eo. l. j. in
pꝛin. 2.j.e.ſena
tus.S.j.cum em̃
terclã habeat is
qui deliquit. id
eſt curꝰ fidei erat
ↄmiſſum. multo
ergo magis ha⸗
bet qui non deli

quit. argu. S. de

nox.l.no ſolum
vel dic remune⸗
rari ꝓ aꝛbitrio
ſiſci.vel erat cer

inm pꝛeciũ ſtatu

tum cuihibz qui
eferꝛet. ſic.⁊.S.
de pecul. ancilla

oꝛ aurem defun⸗
cti ↄſequit᷑ medi
etatem. vt. C. ð
his qun ſe de. l.
ſi vo non heres
vel exiraneus.h
is cui erat reli⸗
erum ſe veferat:
habet dimidiam
vt. j. e.ſenatꝰ.S
uj. ſ. wdrantis:
vt. j.e.cũ tacuũ

et quis pᷣmo ad

mittitur ſi ãbo
nunciãt. habes
j.e.S. cũ autem

1 Conſecutuꝑ
nam nec oduõeʒ

Ad heredes eius: qui ſe vœtule⸗
rat:non videbatur pꝛemiũ tranſire

ſed diuus adrianus reſcripſit: vt li

cet ante deceſſiſſet is qui ſe etule⸗
rat: anteq id quod vætulerat fiſco
adijceretur: heredi eius pꝛemium
daretur. Extat ⁊ eiuſdem adri⸗
ani ſententia aut epiſtola: vt ſi is q
ſe veferre poterat: moꝛte pꝛeuentus
fuerit: heres eius ſi vetulerit: pꝛe⸗
miũ conſequatur: ſi tamen inquit
liquebit functum eius animi fu⸗
iſſe: vt ſe vellet deferre. Si vo id
circo diſſimulauent:dum rem oc⸗
cultari ſperat:heredem eius vltra
vulgare pꝛemium nihil conſecutu
rum. Item diui fratres reſcri⸗
pſerunt heredes eoꝛum quibus ta⸗
cite fideicommiſſum relictum eſt:
ita demum ex beneficio diui traia⸗
m veferre poſſe:ſi is cui datum fue
rat moꝛte pꝛeuentus eſſet: et ideo
per anguſtias tempoꝛis vferre ſe

non potuerit. Cum ante aper⸗
tum teſtamentum tacitum fidei⸗

commiſſum nũciatum eſſet ab his
qui fidem tacitam ſuſceperant:ve-

inde poſt apertas tabulas a fidei⸗

commiſſario delatum eſſet. diuus
adrianus recipi pꝛofeſſionem eius
iuſſit.neq; enim dignam eſſe pꝛe⸗
mio tam pꝛecipitem feſtinationem

pꝛioꝛis: et cum quis ſe nunciet non
capere:potius confiteri ſuo iure

ꝙᷓ; aliud veferꝛe videtur. Ad eos
beneficium traiam pertinet qui ex
functi voluntate relictum ſibi ca

aſpoſitã a efuncio poteſt implere heres.vt/S.de condii. ⁊ demõ.

l. a teſtatoꝛe.

k. Itez dini fratres. qmibus. ſ. defunctis.
Be nõ potueru. 3. quibs ex cau. ma. I. non emm.
m Ab his rogatis. M
n Fidei.cui erat reſtiiuendus. ⁊ erat nõ capax.
o Kum ante pꝛofeſſionem. refert an poſt apertas tabulas. an an
te: ſi poſt.qͥ pꝛimo nunciat pᷣfertur.vt.S.e.l. in pꝛin.a.l.j.in pᷣn.
ſiue rogatus.ſine non capax.ſiue extraneus.ſi aũt ante non nocet
incapaci dumodo poſtea deſerat.vt hic:nec puto infamari.cum per
eum non ſtat. vt. S. e.l.ij.ibi ⁊ hoc ua vcc.
p Eius.cun erat reſtituendum. ac. H
q Dignam eſſe. ſic, S. de bo.li.ſi filius.S.cum fi.⁊,. C. d his q.

vt indig. ſoꝛoꝛem.

r Pꝛemo. quod eſſet tercia, vt. j. e. I. ſenatus. J.).

ſ. Ao eos. capere nõ pñt. Mo. 5S. ibi quaſi nõ ſeruo vel filio. vt ſbij
cit. 7.3. de le. pꝛeſ. l. ij. S. hoc ſolu. e acimen. E.l.legatũ.⁊ de inter.
aci.ſi defenſoꝛ.S.illud. ⁊ qð ibi no ſßß tanqꝙ; extraneus vulgare pᷣminʒ

habeat. vt. Z. e. l. j. S. extat.

DPotero. ad hoc vt habeas dimidiam. ſ terciam habebo.

pere non poſſunt. ergo nec illud
quod ſeruo modo relictum eſt: de⸗
ferre potero. Eos qui quaſi in⸗
digm repellũtur ſubmonedos eſſe
ab huiuſmodi pꝛemio. id eſt eos qͥ
e inofficioſo egerunt: vel falſum
Dixerunt teſtamentuʒ: qui vſq; ad
finem litis oppugnauerunt teſta⸗
mentum. Ei qui per erroꝛem ſe
tulit. cum capere ſolidum poſſit
non nocere hoc diuus adrianus
et diuus pius et diui fratres reſcri
pſerunt. Aius.
Icitur ex aſſe hereditatem
ex ſilleiano cum fiſcus vendi
caſſet: ꝙ nec libertates nec legata
tueatur:quod aperte nullaʒ habet
rationem:cum ex quibuſſibet alijs

cauſis fiſco vendicatis hereditati⸗

libertates et legata maneãt
Enatus cenſuit ſi ælatoꝛ
. Abolitionem petat: ꝙ erraſ⸗
ſe ſe dicat. vt idem iudex cognoſcat
an iuſta cauſa abolitioms ſit: etſi

Verraſſe videbitur vet impꝛudentie
veniam. Si autem calumme. hoc

ipſum iudicet:eaq; cauſa accuſato⸗
ri perinde cedat:ac ſi cauſam egiſ⸗
ſet et perdidiſſet. Si quis vela⸗
toꝛem ſubiecerit: tantũ in erariuʒ
ferat quãtum pꝛemij nomĩe vela
toꝛ lpſe cõſecuturus fuiſſet: ſi viciſſz
Biuus adrianus reſcripſit ean⸗
dem penam velatoꝛem ferre vebere

Rſicitatus ad edictum no riderit:

teneretur:ſi cauſam non pꝛobeſſet:

l.j.S. calũmantibs.⁊ fa.S.de acqʒ.he.ſi ſernũ.S
e Accnſatoꝛi.ꝑinde.i.ad damnũ accuſatona.

u Eos. indigni.
facti ſuo facto. ne
obſit. S. e.l. S. m⸗
hil.
x eſtamentuz.
idem ẽ in ſumiliba
indigmis. vt. S. ve

bis quibo vt indi.

poſt. le. in fi. ac.
y ODpugnauert
7 ſuccubuerunt. et
ad hoc.S.de bomis

pe. ⁊ moffi.t. papi.
S. memmiſſe. 7. C.
e his qui. vt ich.
l.alia.ac.
3 E qui. reſcri⸗
pſerunt.hoc dic. vt
S.e. l. ij. in fi. q̃ eſt

cõtra. ⁊ facit.j.ad

municipales liber⸗
tus.S.erꝛoꝛ.ac.

7 d Icizmr. a 4
uſdam. ?7
male. vt ſubijcit cõ
ſtrue cum fiſcꝰac.
9 Zuear. ſ. fiſcꝰ
⁊c̃.accur.
2 Cauſis. quibi
hereditas aufert᷑.

q. vt indi.l.heredi⸗
tas in fi. S. de fidei

com.li.l. mꝑatoꝛ:.

7.S. ad ſilt. I. cum
fiſco.⁊.S.ſi qͥs ali.
1. P. l. ij. in fi. 2. S.
ad tre.l.iij.in fi.et
le. j. quidam. S.
quotiens. 2, S. non
intelligit. S. cum ex
cauſa. ac.
g ſ Enatus.
abolitõeʒ. i. Lcẽuã
deſiſtendi impune.
qd ałs nõ liceret.

Vt. j. e. l. res. S. fi.

Erꝛaſſe.hoc eĩ
et ſilta inducũt vt
tur abolino. vt

L. de abohli. l. ij.

c Impꝛudentie.
id eſt ignoꝛanuie.
e Calũnie. ſ. cᷓ
cetuliſſe videbitur
ad qð.S. ad turpi.

ſ&DPerdidiſſet.iũc enim tantũ daret:quantuʒ vlatus ſi fuiſſet victs

vt.J.S.ſenatus.ſic.S.de accu.l.ſi.
g Siquis. dela. extraneum ergo.

hbSubiecerit. i. ſuppoſuii.nam mandauit alicin vt vferꝛer. .
1 In erariũ imo plus. qꝛ tantu quantũ penes ſucum remanſurum

foꝛet.ſi ꝓbaſſei.vt.j.e.l.ſenatus.nam mandatoꝛ.a is cui mandat᷑ te⸗

nent᷑ ꝑiter. vt.S. e.l.ij.S.diuus.ſed dic vere tm̃.

qꝛ plus ⁊ maioꝛi ſum

me minoꝛ meſt. vt. S. de ver. ob. 1. j. S. ſtipulanti. a facit. 7. e.l. res. S.

fi. uem facit.S.quod vi aut clam.l.ſi ego.

k Pꝛemij. I. tercie.quod eſt vulgare pꝛemiñ. vt. Z. e. edicto. S extat.

ſeo certe immo plus. vt modo no.
IBelatoꝛ. ſubiectus.

m Ziuus adeianus. ſi citatus. ſ.ter. vt. j. ꝓxi. S.ůgc.
R

X LW Py R

Ee F. 2. . Rii.
a It diuus. vt. SZ. e echicto.
g e

Femi v 1 ac v.
— ij. . j. 0 8.
er. * Te

EC. & ij. li. xj.
ij t. E. & cenhi. l. ij. l
facit. . C
i ſi ad diem. 7

„ an
.⸗ e mſi de anno Gen n⸗
vt. . e. deſerre n mnam. ve s. huum
anonibo. ſ. extraneox ſi pſequendot ardenon
, 1 Ranonet.. eraneozin ch „ deimmſim nenin
ue legatari: ſi⸗ vt. S. ve accu.l. d .5. eo. edt⸗ agli
apax: ſine legatari eaan linenz. eſt. vt. .e⸗ n
6 capax: retinere ter T accu.l. cto.ij. Rñj.⁊. C 4lſttere⸗
rat.ſiue ſit eroeg rar. haeerernert 3c . don ſe de l. pull
dedin echee i eredegapacen⸗ on poſſunt mulieres ſnaminne i fh
ue fideicõ. nec ob ſe ve. l. j. ꝛe non poſlunt m tem: agunt. gr. C. .M
enslerrhas au “ poꝛibus Einten ſexus crnie t aar ltarad⸗ r
omocame. qo eſt lani tem oe Pꝛo⸗ eng⸗ ibo c 251 ſente. ac. .— nerccar.
aiszgliuito Senatus ga ſead erariũ Kern ita Geriaaliſtariomtd en ngont HD ic ☚1
Visnreba heſt Be it cum quis tuerat: item elariſſim n poſſu 5, emno. n n
res. Item faci recenſuit c ere non po 2 eo item nati ceferre no pſerunt: ni uln
e. edicto. j. 7. ij. lerit:quod cap it. olligat: 7 ex item dam e reſcripſerunt: l.j. in ſi. ſic. lrn
I. ge. IG c ciñ di⸗ in ui fratres eo blicũ ſDefene. nen
ſpon. ge um in erariun beneficiũ voiui fratres ve ee⸗ opus publi⸗ S. e no. o. nu. 1. gnA
bus. totum ine a ſibi ſm benefie riv vrdini f⸗ s ceſus in opus pi mbo 3. rno.
, Dö ſietrihns. ars dimidia ſib k. Dö ſi t qui fuſtibus ce⸗ conſtitutioni i Wepupillo. ac. 4
heu — vi nainiteſtiret. zaͤffſi do⸗ Ant darus Paeenm Kigtelilt 88 1 ſm H
nn ſi dicas q; cus a pꝛe rit: pm p cipum zun a lunts ma. poſt
Err vel i dicas edici re noluerit b pꝛincipun luʒ damnan em fa dsn
fideic uſſus veni ſed a qui in metalluʒ d onem f ni. vt . . pe aſihe
ſe ieſ erecert toꝛ iuſſus uncianduʒ. ſed al qui in m ti ad delationem Po edi. . alet
æ Heres po ſeſſoꝛen eſſe iuſſus — xi E ideo line cauſa ofug epe⸗ . J. 7. J. e. q “ Cbfle
. ci eo qui ua ad erit tantũ exig lle poſſint ſine⸗ natonez cepe⸗ cunit, 7.l. ſian ec
ꝛnonuncian⸗ co gin eñ ackuen fũ ex ea cau ci s an damnate dvam enn⸗ 7.5.1l.j.J. E N
nn dalugen ie⸗ reroſſeſtore apuch monenteraipeo⸗ Tar ennt poſſ tas etü golt venn bogaeli fa.
ciale. vt hat ber · qum 9 at remaneret: ga rüut t ni reſcrip b s .. non pñ̃t. unlle,
vanisus j r 3 feſſione t: vt perinde ratio he⸗ teran q ſte ꝓhibentur ppt Ite g n⸗ ſeginez
l i and berali tus cenſuit: is a quo tota elatoꝛes eſ tmerita militie. *7 ſcʒ alios. ſ ſe m —
ſicut et in en. Is um deferat: el vmuer⸗ em vtiq; et m s ſtipendio vt. z. e. ait cu ſr ſonncd
e n 8. g. . wmol. reditas fi is Rferꝛe rebe⸗ i mlites p tur eferꝛe p l‚.am nrepell rlgiacdin
8 erentur d uſam ferendo. Wci
eFe mennrer ſalia legata: atch s vel legati en rum: que meren mmlan. canleee ar latõe izemſnd
le. ſed negul⸗ poedi ſalia le hereditati falſas ntur. Sed 9 s eferꝛe poteſt Ad xe luchated un
ↄtra. vt. l. pyecd agrs herean. uetur bentur. . luis deferꝛe ls ad vclarati ücho .
dtra. vt. z hocte quo pa DSiquis arg pꝛefectus d fiſco quiuis ⁊ famo a ſianuj nir.
ctum. §. j. vt. C ta ſit. ſſe: de eo pꝛefe ſibicumf e: nec per hoc 5 uem ptnz. ner nr fil ar
Aerdun hate 1 nes etuliſſe: m fraudez c eſt veẽdicare: ne on obtinue⸗ K Re blep. Mtorn tr je,
cv iudi. ꝓpe ratione ſcat:quanta miam in ho ꝛlicet in cauſa no e vł cu 5. v pu. u. l. auert /,
F.. ac. lera H tantam pecunia ue eſter⸗ eos din inlones⸗ eleꝛ 1“ Beſer.l.e iun
Eüsdenarus innen iubeat inferꝛi Apianus. . r 5 faermrinon, gei adolelſcẽ zubhers. gicare in nin,
Sede. er Hms meianna hnnc; fatoꝛtaf en Pinus euerus an de ni
