terien vonunr ta⸗ pulationem difficultas caronis.
is caſus.ſi tamen nes ſtin
2c. gc. Si tamen homineʒ ſtipulatus

cum vno ex heredibo ꝓmiſſoꝛis ege
0 EEgero. 4 ptem
accepero.
p Exrolim poſſu
quo lacto pꝛori li⸗

ni ſuꝑerit:vt exolui poſſit: idemq;

errn larn ſrnema eſt a m o Hniſo
ſoluentibus manz re ⁊ in fideiuſſoꝛibo eiꝰ:qð diximꝰ2
in ſuſpenſo. pur. in heredibus. Itez 7 ſi in facto
vicit in gene. ſit ſtipulatio:veluti ſi ita ſtipulatꝰ
Ex heredibus fuero:p te nõfieri neqʒ ꝑ heredem
bomſſoꝛis. a. ruũtqminus mihi ire agere liceat

⁊ vndex pluribus heredibo ꝓhibue

x Acceptolatum

ſr r nberatio . rit tenent᷑ quidẽ coheredes eiꝰ: ſed
ſperte vad ab alii lami. her. iudicio ab eo repetẽt qð
ſoluatur.m ſuſp⸗ pſtiterant: hoc ⁊ iuł.⁊ põp. ꝓbant

ſo ſit quando iĩ ge⸗

nerer ſed viger ee CLontra aũt ſi ſtipulatoꝛ œœceſſe

ipie a alij oms ſia rit qui ſtipulatꝰ erat ſibi herechqʒ
un iberen ve ſuo ire agere licere:: 2 vnus ex he⸗
er plurbus⸗j.rn. ledibus eiꝰ ꝓhibeat᷑: intereſſe dace
que eſt contra. ſob mus vtrum inſolidũ ſtipulatio cõ
bn en b in g mittat: an paꝛte eius qui ꝓhibi⸗
duo rei vebendi in,. tus eſt. nam ſi pena ſtipulatõi ackie
em. Wernto g cta ſit:inſolidũ ↄmittet᷑ ſtipulatõ:
vel hic diuſionem exceptõne ſomouebunt.ſi o pena
recipu.ibi non.poꝛ
ro ſi ebiroꝛi gene⸗
ris accepto feratur

2 in vna ſpecie generis ſtatim liberatur. vt infra de gccep.⁊ ꝑ iuſiurã
dum.S.ſi is qii hominem. gc.
Igemq; eſt.id eſt vt ſi pꝛomiſſoꝛ partem ſolueri vel in paꝛtẽ ac⸗
cepiolatum eijſit.vt in reſiduo teneatur fideiuſſoꝛ.⁊ ſic acceptilatõ ꝓ
parte fiet.ſ.quando in ſpecie.licet in pendentxi ſit.dvnec reliqua pars
ſoluatur quando in genere,. ac. .

t Item ſi in ſacio. ſequitur de his que ſunt in faciendo. ſed quid eſit

tune in obligatione ſi pꝛomuns facere wmum:an factum.ſ.pꝛeciſe ł
intereſſe ar.quod ſactum. S. œ aqua plu.ar. ſi tercius.S. officeium in
fi. Ytem an tenetur pꝛeciſe ad factum: Rñ.poſt moꝛam ⁊ ad intereſſe:
vel oic etam ad factum agendo poteſt actoꝛ intereſſe conſequi. maxiĩe
ſi poterit fieri: ⁊ ſi non faceret petijt inrereſſe.ar.j.e.ſi ſerunum. S. fi.
7. S. de conſti. pec.l. ꝓmiſſoꝛ. ⁊. S. e ope.hbet.qui liberunus in fine.
Item ne iſte. l. nec hec ⁊ ſequentes due.l.ſmt ſibi contrarie.diſtigue.
an factum eſt indunduum an diniduum. pnmo caſu. vt per ſte non fi⸗
eri. qut vnus œ heredibus pmiſoꝛis facit contra. a tunc omnes tenẽ
tur. vt hic.⁊.l.eadem in pnin.a.S.j.an econtra vnus heredum ſtipn-
latoꝝs pꝛohibetur. æ tunc aut cum pena aut non vi Ilnc. ⁊ rano diffe⸗
rentie. J. e. l. pꝛoxi.ſi diniduum. vt amplius non peti.tunc ſolus qui

contra facit tenetur. vt.j.e.l.eadem.S.j.nec diſtinguitur ibi ini he⸗

redes pꝛomiſſoꝛis a ſtipnlatoꝛis. vel pena ſit poſua vel non. 2 plem⸗
diſtinguimus. S. ſiquis caut.l. ſi ſeruus.S. ſi plurium. ac.

u Coheredes eius, quilibet pꝛo poꝛtione hereditaria. lcet propter

alienum factum. aʒ0. ac⸗
x Pꝛobãr. vt a ſupꝛa fami. her. inter. S. quod ex facto. a. l. heredes
S. in illa. accurſins.
y Sontra. dicemus in modo ſtipulandi.
5 Zommittatur. ſingulis a hoc mero inre.
7 SDi pena. certa. x. a c.
2 Committetur. vt ſtricto iure omnes coheredes penam petere poſ

ro:pars dũtaxat ceteroꝝ obligatõ

eſt ⁊ ſi vni ex heredibus accepto⸗

ſua:ab om̃ibus ſi id factum quo

ſint.quia non queritur.cuius interſit.ac.
a Seo qui.licet autem inſolidum committatur, qccur.
b Pꝛohibiti. a ideo eoꝛum non intereſt. ac.
cExcepnone.que ſemper miritur equitate.vt ſupꝛa excep. w.

l.j.ſii ille qui agit petit pꝛo paꝛie ſua tm mtereſſe ⁊ penam. inrra

e. l. eadem. S. ca⸗

,. . „ ——— quis caut. ſi ſer
nulla poſita ſit: tũc parte eiꝰ tm̃ j uus. S.n. Item

S. de manu. teſt.

chibitus ẽ: ↄmittetur ſtipulatio. ſius.

BHem iuris ẽ Bem.
in illa ſtipulatõne:mihi heꝛe

diqʒ; meo hẽe licere. Sʒ hec dr̃a

illã hʒ rõneʒ:q vbi vnꝰ ex heredibo
ꝓhibet᷑:nõ pt᷑ coheres ex ſtipulatu
agere:cunꝰnihil intereſt: niſi pena

ſubiecta ſit. nam pena ſbiecta effi⸗

ciet vt omibo cõmittat: qꝛ hic nõ q̃
rimus cuiꝰ interſit: enimuero vbi
vnd ex heredibo ꝓhbibet: oms tenen

tur hered es. intereſt em ꝓhibitia

nemine phiberi. Aulus.
Aaezʒ dicemꝰ ⁊ ſi wlũ abeſſe
a te heredeq; tuo ſtipulatus

ſim: ⁊ aut pꝛomiſſoꝛ aut ſtipulatoꝛ
plibo hꝛdibo rlictis eeſſent. Ma N.

to. li. xv. ſcribit vena certe pecuie
ꝓmiſſa ſiqͥd alit᷑ factuʒ ſit: moꝛtuo
ꝓnnſſoꝛe ſi ex pluribo hidibo vnus
ʒ qð cautũ ſit:feceꝛit:aut aboĩbus
heredibꝰpenaʒ cõmitti ꝓ poꝛtione
hereditaria aut ab vno pꝛo poꝛte
Zuncp par
— . . e.quia natura⸗
cautum eſt indiuiduum ſit: veluti — nulla
S pꝛohibitis cum

4 facit. . ſiquis cant. l. ſi ſeruus. S. ſi.

. — . .

e Stipulato. quia m eius intereſt, ſed coheredum non. aʒ. gc.

f1i BSDem iris. id eſt eadem pene diſtincno. vt hic adiecta pe⸗
na commitiatur inſolidum petitio heredibus ſtipulatoꝛis
pꝛohbibuo vno. pena non adecta pꝛo paue pꝛohibiti. R. ac.
g In illa. quod in ulla per te non fieri.

b Licere miranda nonuas illa ſubnlis ſubtiluas. qmis eam ru⸗

mmabit:p. ſed hec verba expone.vt.j.e.ſtipulatio iſta.
1Bed hbec differentia. pene adiecte vel non achecte vel ita vi hec

ſtipulatio queratur uli ſoli qui pꝛohibetur non enam coheredi.ni

ſi foꝛte penam ſtipulatus ſit.pꝛomiſſons autẽ heredes omnes om⸗
nino teneniur vno pꝛobibente. accurſius.
k zvæzx beredibus. ſtipulatoꝛis.

I Commutratur. ſtricto iure aliud per wli. excep. vt dictuʒ . ac.

m Vic in ſtipulatione penali.

n Mon queritur. quo ad commutendam. vi infra. e. ſtipulatio.

GS. alterir. –
PHeredibus.pꝛomiſſoꝛis.accurſius.

Cato.certe.id eſt cerra pena.
gactum ſi.q; pmiſſum eſt. Heredibus pmiſſoris.
Fecerit.⁊ ſic obligano inceperit ab herede.
Zut. id eſt aliquando.
Pereditaria.ſcilicet cm.
Aut. id eſt al’quanggo. “
Ab vno. vt ſi pena erat in.xx.⁊.iuij.heredes.cadat contraſaci⸗
ens in.v.⁊ alij nullo modo.accurſins.

SeSeee

3 Pꝛo poꝛtõe ſua. qiibet er vno ſolo ſactente otra ꝓmiſſionem.

7 Ab ommbus comminur. ſcilicet pens pa0 poꝛtione heredita
ria.accurſius. = .

eſt quare eis nõ

effectu æbeatur

e¶ Aeʒ. qᷓ olcta ſunt in illa per te non fieri a alia pxi. accur.

=
E —
S=Rꝝ S=
=
—

—
=
☛ =à
— —
= =
—
—

=
Seꝛr⸗ =⸗
— —
S ——
— —
— —
— =

=
=ꝛ
=S,SwDz
=
=
+R

fifmen
ſarſeſetm.

(NleN Bn

Punvömmpeh
Nr,ſolkai
unrho
Vinchpnt

NöͦMyrtn

MC.
iſi intf
(lie tetſß

. Mber⸗

fFbers
io⸗ur.
eml...
Wn. K.
on
iadn
(OANN

Dalſwle

Mmgſuntimctn

Mlluetumnan
hun on,.
Wſofinonnat

draluogen
RO Avidrz n
huuoob tno⸗
Mpdeerumgpi

Wuioltenus

Allar oreſ o
WMNcocnonem.
arſus.

(onmume n

lnr.
n kks rn
enumn
Aen gaähue
1enumnghn
Minrraton

ltiunntchgn

oeſe
Umno poe
innnn

i

4 ofe
ſlaziz
onie

P 1.

— 4 — ———ðDM

r

KbaE
kcnkt
utttun
rn ahen

AANNA0

eNNeMNN

wubrs etn
n..

—
un kklii
W u duNN⅓
i wtMse!
ann krnimzel

nimt ng

peruhugnii

ence.

Mon ſieri.ſ.cum pmiſſi ꝑ me non ſieri.quominus p fundum
meum unbi agere liceat. R. m hoc ſupplebis nonfieri. ſꝑ me ꝛc.
ſ hoc exemplum non videt᷑ bonum.quia inter hoc quod hic exigit᷑
et illud quod modo ſpecificaſti.ſ.ꝑ me non fieri ⁊c.fit.j.ſimilitu⸗
do ibi differentie ⁊c.vſq; illuc.ſed videamus ⁊c.ſed potes tueri. vt

dicas e ibi ſit ſi

mlitudo.ſ.inteꝛ
pumũ .ſ. iter fie
ri. 7 hſcoᷣm ꝑ te
nõ fieri. qð ſat⸗

placet. vel dic ñ

non fieri. ſ. ali⸗
quo alind ꝑ qðᷣ
impechat᷑ meuz
iter. at illa ꝑ te
non fieri qnnn?
agere mini lice⸗

at. ẽ generalioꝛ

pma placet. h q̃
eſt dr̃a mi hanc
ſtipulatiõeʒ iter
fieri. ⁊ hãc ſecũ⸗
dam ꝑ te nõ fieri
ac? Rñn. pᷣma vt
fiat 1 pꝛeſtetur.
ſecunda vt pᷣſti
tum nõ impedi⸗
atur. 1 ſoꝛte aliꝰ
pſtuerat.nõ ille
qui modo ꝓmit⸗
tit nõ impeditu
rum. accur.
a Yactũ videt᷑
ſed ile tenet᷑ fa⸗
m. her. cohere⸗
dibus. ⁊ facit. S
e ope. no. nun.
lI. ve pupillo. S.
ſi plurium. ac.

iter fieri vel nõ fieri: qꝛ qdᷣ in ꝑtes
diuidi nõ põt:ab om̃ibo quodamo⸗
do factũ videt᷑.at ſi de eo cautũ ſit

qo diuiſionẽ recipiat: velun ampli

us nõ agi:tũc eum heredẽ qͥ aduer
ſus ea fecerit. ꝓ poꝛtõne ſua ſolum
penã ↄmitrere: ⁊ drie hanc eſſe ra⸗
tionẽ: ꝙ in prioꝛe caſu om̃s amiſiſ⸗
ſe vident᷑: qð mii inſolidũ preſtari

nõ poterit: vt in illa ſtipulatõne ꝑ

te nõ fieri neq; ꝑ heredẽ tuũ:qmi⸗
nus mihiire agere liceat. ſed vide
amus ne nõ ideʒ h ſit: magis idẽ
qo m illa ſtipulatõne: titiũ heredẽ
qʒ ei ratum habituruʒ: ⁊ paut.rñn.
nõ idem eẽ.nã hac ſtipulatõne ⁊ ſo

lus tenebit᷑ qͥ non habuit ratum:
ſolus aget a quo fuerit petitũ:idẽ⸗

q́ᷓ; T⁊ marcello videtur: ꝙᷓuis ipſe wᷣ

minus pro parte ratum habere nõ

b Si ce eo. j. facto. ſecus auteʒ in dato ꝓnnſſo.i. in ꝓnnſſione dã
di. vt.j.l.ꝓxi.S.ſinali.ac.
c DQuod. id eſt quiu. VU .
d Ziuiſion?. ſpale in hoc facto qð ſit diuiduũ. ſeo ſui natura oĩa
facta ſunt indundua. vt. S.e.l.j.in pnn. accurſiꝰ.
e Mon agi. ↄdi.cerii que ex mutuo vel ex ſtipulatu deſcẽdit. R.

vel alia etiam actione.

fSolum penã omittere. j.l. ꝓxi. S.fi.ↄtra ſol.cum aliquid fieri
vel nõ fier pmuut᷑. hec diſtinctio diuidii ⁊ indimdui ẽ aupibeda:
ibi cũ aliquid dari pmiſſum eſt m io. idem m yr. p hec verba di⸗
ſtinctio diuidui ⁊ imndiuidun od factũ ꝑtinet nõ ad danonẽ ⁊c. ratõ
eſt. quia qð ab vno dari ebei. melius pot ꝑ alium dari ꝙ vmꝰ fa⸗

cium ꝑ alrerum explicari. ideo nõ unputat᷑ coheredi. ſi nõ adum

pieat ractũ alterius cũ eſt diuiauu.nec euã põt facere coheredẽ hr̃e

ratũ.ſicut poteſt pꝛ
tum ad exactionem.

S.fi.accur ſius.

o eo ſoluere. vel hic ⁊ ibi ↄmititur.ſed non ꝙ;
⁊ plemus dic vt no.S.ſiquis caut.ni ſeruus.

g Committere. quia actõnes hereditarie ipſo iure inter heredes

oviumie ſunt.

h Pꝛeſtari. alłs peccari id eſt ꝓhiberi.quia peccat qui prohibet.⁊
als pꝛeſtari.accurnius. ́U⸗g
1Mon fieri. quã habes. S. e. l. ij. S. pe. ac.

k Sed videamus. banc ſcrupuioſaʒ ir̃am ſic intellige. fecerat. S.

ↄparauonẽ inter caſum illu uer fieri. ullũ nõ fieri.quominꝰ agere
ire liceat.nũc aut obijcit ↄtra haãcſ imilitudmẽ. dicendo.ne.i.an in
bhoc caſu uer fieri qui eſt pꝛum⸗puiꝰ.S.nõ ſu idem qð in hoc ſequẽ

ncaſu ure agere licere.ad quẽ eum ↄparaſti.ſ̊ magis idem quod ĩ

hoc ſequenti de rato.hoc eit dicere an non ſu mquiduu. ſ̊ magis
dumduum. vel dic econtra vt verbum hoc no reieras ad ixer tieri:
ſicut.S. ſed ad iter non fieri. ⁊ ſic econtra.⁊ certe dicit paulus non

eſſe idem. ſ.hoc caſu iter fieri qdð eſt in iſto de rato. nam ille e rato

eſt duuiduum factum vt ſ ubijcit. at hic uer fieri vel ire agere licere
eſt indunguum vi dictum eſt. ⁊ hoc ſi habeas pauł. Rn. non eſſe
idem.⁊ ſic py.ſed alibi deeſt no.⁊ tuc dic nec hic cũ non ampliꝰagi

ſtipuloꝛ nõ ſu wem. qð eſt cũ ſtipuler ꝑ te non fien ac.⁊ viiq; non

idem eſt. ſ magis idem qo in ula tinũ heredẽq; ⁊c. ⁊ vere idem eſt
hic. nam hec ſtipulano nun heredẽq; ⁊c.ſolus tenet᷑ qui nõ habuu
ratum ⁊ ſolus ex ſtipulatone aget. ⁊ ſic voi ſactum elt diuiduũ nõ
differt inter heredes ſuip.⁊ ꝓnmnſſoꝝns.ac⸗

ſue partis ꝓ poꝛtone ſue partis ha⸗

latõe quoq; fructuaria ⁊ damm in

IAbagis idem. ſ. ſit. yꝛ.
m In illa ſtipu. videri poteett.
n Habiturum. vbi ſtipulano omich poteſt.
o Mon eſſe. py. eſt non. ſed ałs veeſt. S
p Mam. vere nõ eſt idem in hac ſtipulanone q in illa m pamnos
. M H duos caſus. ſ. uer
fieri ⁊ non ſieri.et

. . .. . J p te non fieri.quo
poteſt. Si is qui duplam ſtiu- minus ire ꝛc. ac.
latus eſt: œceſſerit pluribo heredi⸗ ꝗ

RX Et. ſolꝰ. ex he⸗
bus relictis vnuſqͥſq; ob euictiõem

redibus pꝛomiſſo⸗
ris. accur.

bebit actionem: idemq; eſt in ſtiu x. Tenebitur. no
latoe q mine pene.
fecti ⁊ ex operis noui nunciatõe:re
ſtitui tamẽ opus ex operis noui nũ

ciatione pro parte non poteſt. hec

Bolus aget. ex
heredibus ſtipula-
1028.

vtilitatis cã ex parte recepta ſunt

ſtipulatoꝛum: ipſi autem promiſ⸗
ſoꝛi pro parte neq; reſtitutio neq; ð
fenſio ↄtingere poteſt. Dm.
Tipulationum alie iudicia⸗
lees lunt alie pꝛetoꝛe alie con⸗
uentionales alie communes tam pᷣ
toꝛie ꝙ; iudiciales. iudiciales ſunt

dumtaxar:que a mero iudicis offi

cioꝓficiſcuntur: veluti ve wolo cau
tio.pretoꝛie: que a mero pretoꝛis
M Mon põt. imo
põt. j. rem ra. ha.
ii ꝓcuratoꝛ.ij. Re⸗

ſpon. ſo. vt ibt. item facit. S. ad. l. fal penales. S. in . . e pꝛe. ſtip.

I.pꝛetoꝛie.S. incertam. ⁊. S. fa. her. mter coheredes.S.ſiqiis.accur.

u Si is quis. fruciuaria. vt ſi ſtipulatus ſum te viuruũ ⁊ fruuuru.

ar bo⸗Rr 7 fmuo vſuf. reſtituru. de qua habes. S. vſufru. quẽadmo/
um ca. l. j. H
x Et damni infecti.ſtipulatõ dãni infec.dinidit᷑ inter beredes ſtipu
lanns.vt hic.⁊.j. pto.ſti.l.ptoꝛie.S.incertã.idem m ac:. in factum
quo agimr vt vſiruat᷑ qð faciũ eſt pnunciatõneʒ vt ſubijcu. ſed licet
vnꝰagat de heredibo ſtipulanus.vel ↄ vnũ ve heredibpmiſſoꝛis.toiũ
opus reſtitui vei veſtrin oʒ.ałs non liberat᷑ ouentus vt ſubijcit. ⁊ di
cia.i.pᷣtoꝛie in pun.vi. S. no. ope.nu.l.antepe.S. queſuum.

—*

y Reſtitui. q;uis dixerumꝰ vnũquenq; heredn agereꝙ parre. nõ tñ

reſtitutio.i.deiiructio noui operis fu pro parie.

3 Hoc. vi pꝛo pꝑte agere poſint heredes ſtipulatoꝛis.

Meq; reſtuucio.i. æſirucnio nom opꝑis. hoc ꝓ eo qð eſt factum
racta nunciaioe io. qð ſubijcit neq; defenſio.ſ.noĩie edmi ꝓ dãno m/
fecto io.qꝛ autꝓ toto eſt cauendũ aut in totaꝝ poſſeſſioneʒ it miſſio.
vt ⁊. S. e dam. inte. l. in ſtipulatõnibo. ß ↄtra. S. ve neg. geſt. ſi cões. H
ibi eſt ſo.ſ yꝛ.hic exemplincamt.qꝙ ſiquis ꝓmiſeru ſe ætenſuruʒ pro

pꝑte vefendendo no liberat᷑. vel rercio dic vefenſio in cã euictioms e qᷓ

pamo dixerat. nam nec venduoꝛ nec alter eius hereduʒ põr pticularui
xfendere emptoꝛẽ in cã euictoms. vt. j. e. in euictõne. S. inſolidum.
⁊.l.cum ex cãa. Item heredes ꝓmiſſons e dam. infec. ꝓ pubus tenen

rur. vr. j. ve pꝛeto. ſti. l. ij. S. mcertaʒ. Apparet q̊ ex pᷣchctis. ꝙ beredes

vendenus a edificanus pꝰ ꝓhibitõeʒ nõ pñt liberari ꝑnculaꝝter ſatiſ
faciendo.nec a pꝛincipali nec a pena ſi fuerii ꝓmnſſa.idem de defenſo⸗
re vt in fi.no. modo.ſed ſecus in heredibus fructuarij cuʒ vunſionẽ
recipiat vſuſfru.reſtuutio ⁊ idem in damno daio pꝰſatiſſactionem de

dam. infec. vt dictum eſt. accur.

g 1. Tipulanonũ. ꝙ iudiciales.ſimul i0.ſ certe non.uij. ummo
vres im.ſpẽs vident᷑.i.iudiciales ↄuennonales cões.vt.J.

pto. ſti. l.j. in pꝛin. que eſt ↄtra. ſo.vt ibi.uem facit inſti. de dum. ſti.

7 plene dic vt ibi. ĩgca.
b Judiciales.ſ ſtipulanones. accurſins.
c Eaurio. cum ſuꝑ aliqua alia re pꝛinapaliter cognoſcit. ex officõ
iudicis caunonem interponu. iudicialis eſt cauno vt de olo vt hic. ⁊

eſt exemplum ſupꝛa de pi.act .l. creduoꝛ. ⁊ de rei ven.l.ſi poſt acceptu.

d Pꝛetoꝛie. cũ puncipałlr aditur vt caueat. vt cantõ dam. infect. vt
l v v

ℳ) nRerhes

,.

ſubijcit.⁊.S. de dam. infec.l.pꝛetoꝛ.S.in eum.⁊.l.dies.S.hoc autem
⁊7. l.hoc amphꝰoin punci. item cautio legatoꝝ. vt. S. vt le.no. c.l.j.in

prin. item edilicie qñ emptoꝛ agit ↄtra venditoꝛẽ. vt caueat de vicijs
mMoꝛbis vt ſubijcit. vt.S.æ edil.edic.l.j.S.aiũt.⁊.l.ſi venditoꝛ.et

l. uaq;. 2. l. ediles qꝛ a hi ediles erãt ptoꝛes. vt inſti. iure nat.S.p⸗

toꝝ.⁊ ſic iſte cauti

ones vemunt a in⸗

riſditõne pꝛetoꝛs.
vt ſubijci. vt iſti.
ð dinꝛ. ſtip. S. pᷣto⸗
rie.atem differunt.

ſ.ptone ⁊ iudicia⸗

les.qꝛ pᷣtoꝛias iĩdu⸗

xit pioꝛ moꝛtuus.

Hi indiciales alij in
ris pꝛudentes. ſed

1o. etiam addit ali⸗

am driam. qꝛ pᷣto⸗
rie ſunt q̃ ꝑ ſolum
udicem oꝛdinanin

interponunt᷑. iudi⸗

ciales qᷓ ꝑ quemli⸗
bet etiam velegatũ
ſeo videt᷑ qð cautõ
dvãni infecti ſu cõ⸗
mums. vt. S. de da
no infec.l.j.⁊.iiij.
27. 7. F. coes. ſed ibi
ſtatun dices. coes

aut ſunt que qniq;

pꝛmcipaliter qniq;
ſecundarie petunt᷑
vt rem pu. ſal. fo.
ſi em̃ tutoꝛeʒ legi⸗
timum habeo . ob
Hoc ipſuʒ iudicem
adco. vt ſatiſdet.
item ſi nõ habeo:

oadeo ꝙ habeaz vv
ſatiſdet.a ſic ſecun

dario. Item ſi plue
res ſumus.ſ. tuto⸗

officio pficiſcunt:veluti dãni infe⸗
cti. pᷣtoꝛias aũt ſtipulatõnes ſic ex⸗

audiri opoꝛtet: vt in his cõtineant᷑

etiã edilicie:nam ⁊ he a iuriſditõe

veniũt. Conuentõnales ſunt: q
ex oauentõne reoꝝ fiunt: quarũ toti

dem genera ſunt:q̃t pene dixerim
rerũ ↄtrabhendaꝝ.nam ⁊ ipe ex ver

boꝝx obligatõne fiunt:⁊ pendent ex

negocio cõtracto. Cões ſunt ſti
pulationes:veluti rem ſaluaʒ foꝛe
pupilli.nam ⁊ pᷣtoꝛ iubet reʒ ſaluã

foꝛe pupillo caueri:⁊ interdum iu⸗
dex ſi aliter expediri hec res nõ põt
item duple ſtipulatio venit a iuch⸗
ce aut edilido edicto. Stipula⸗
tio autẽẽ verboꝝ ↄceptio:quibo is

qui interꝛogat᷑ daturuʒ facturũue
ſe id qð interꝛogatꝰẽ rndet. Sa
tis acceptio ẽ ſtipulatio:q ita obli⸗
gat ꝓmiſſoꝛeʒ: vt expꝛomiſſoꝛes q;
ab eo accipiant᷑:id eſt qui ideʒ pꝛo⸗

res.poſſum adire. vt ⁊ tutoꝛ ſolus admiſtret ⁊ ſatiſdet vel ꝓꝑmittat
mihi admumſtrare. 1 recipiet ſatſdanonẽ a ſic ſecundario. vt inſtim.
xæ ſatiſd.tu.S.j.⁊.ij.item cauno rato.qð dic vi inſtii.e.S.cões.ſjʒ h
videt᷑ aꝓellare cões que a pᷣtoꝛe moꝛiuo interponunt᷑. ⁊ ꝑ iuchcem vi
nentem expediunt᷑.vt.j.e.S.ↄmunes.ſed dic vt ibi.ac.
e Conuentonales. reoꝛum id eſt ↄotrabentium.

fQuaꝑ.q.d.vbicunq; ⁊ in quacũq; re põt fieri alius ↄtractꝰ. ſti/
pulano tenebit regularuer. 8ᷣ fallit qnq;. ⁊ ideo dixi pene. vt pꝛopter
rem ſacrã ⁊ religioſam ⁊ liberũ hoĩem.quoꝛũ venditio valere põt int

ignoꝛantes non autem ſtipulatio. vt. S. de ↄtraben. empi. l. ⁊ liberi. et

J. e. inter ſtipu.S. ſacram.

—

Nam. q..d.bñ dixi fere.vbi põt fieri aliꝰↄtractꝰ põt fieri ⁊ ſtipula

cio.qꝛ ⁊ poſt celebꝛatũ ↄtractũ põt ſupponi.⁊ hoc eſt nam ⁊c̃.
h Cões.rem.q̃ nccia eſt.vi.S.qui ſatuda.co.l.de die.S.fi.
i Mam ⁊ ppᷣioꝛ.moꝛuus.ſ̊ ſi hac rõne dicat᷑ coĩs.g̊ omis pᷣroꝛa eſt
cõis.⁊ ſic de dam.infec.vt.S.de dam.infec.l.j.⁊.l.iiij.S.j.vnde dic ꝙ
iſtud nõ eſt ꝓbatio qð ſit cõis.ſ̊ pbat dictã ſtipulatoeʒ ebere interpo⸗
m hoc mõ.bñ dico debere eaʒ interpomi.nam ⁊cc.ac.
Kk Si aliter. 1. ſi ſine iuſſione non caueat.ac.
¶Item duple. nõ ſolũ ſupioꝛ eſt pbabius ⁊ interponẽda.ſ̊ a hec.
m Aidice. viuo. accurſius.
n Ab echilicio. vi ſeruo vendito ⁊ alijs pᷣcioſis reba.vt.S.æœ euic.l.
emptoꝛi.a hec eſt omumis.quia ⁊ pꝛincipaliter et ſecũdario põt adiri
iudex ſuper talibp.gc.

o Stpulatio. cõceptio. ex qna oꝛit᷑ obligatio q̃ᷓ verboꝝ dicit᷑. et ſic
aliud eſt ſtipulario aliud verboꝛum obligano. ſed quid am dicũt ideʒ
eſſe. accurſius. .
pSaturu.in futurũ.⁊ licet etiaʒ dicat dare.tñ ꝓ futuro pomt᷑.ſ.in
id ips q̊ eſt facienda ſolnuo.nõ g valet ſi dꝛicã ꝓmituis qð das vel ꝓp⸗
miito qð w. fallit in illa ſanũ eſſe a ſił.iba.vt.S.de euic.l.ſi ita quis.

Item in indicio ſiſti. vt.j.e.quoniens qͥs. ⁊ foꝛte:qꝛ verba infininni
moct eti ad futurñ reſpicit. a ideo dicunt᷑ infimta quia om̃e tpᷣs

reſpiciũt.recte enim dici᷑ volii legere volo legere ⁊ volam legere. iteʒ
ſecus in pacto. vt.S. de pac.l.tale in pꝛin. ac.

A Interꝛogatus ẽ. ſecus ſi ad aliud rñdet.quid ſi ſe facturuʒ vel cu⸗

raturij qð alius quid dæt vel faciet rñdeo de ſe pmitni? Jtem ofpo
miur. cæ euic.l. qꝛ diei. vbi fit ꝑ verba pñns tꝑis.ſj ibi interpᷣ⸗
tatur ꝓ intereſſe poni.vt ibi dicit᷑.ac. B
r Pꝛomiſſoꝛem.ſ.pꝛincipalem renum.
ſEx ꝓnnſſoꝛes.id eſt fideiuſſoꝛes.

4Pꝛomittante
non plus. inter⸗
mittant.ſatis aũt accipe dictuʒ eſt
eodem modo qͥ ſatiſſacere. nam qꝛ
id q quis ↄtentꝰerat:ei pᷣſtabatur:
ſatiſfieri dictum eſt: ⁊ ſimiliter qͥa
tales quibo ↄtentꝰqͥs futuruseſſet
ita dabant᷑: vt verbis obligarent᷑:
ſatis accipi dictũ eſt. ſoꝛtem
ꝓmileris: ⁊ ſi ea ſoluta nõ eſſet pe⸗
nam:etiã ſi vnus ex heredibus tu
is poꝛtõnẽ ſuã ex pte ſoluerit:nihi
lominus pena ↄmittet᷑:vnec poꝛ⸗
tio coheredis ſoluat᷑: idemq; ẽ ð pe
na ex ↄpꝛomiſſo:ſi vnꝰparuerit al⸗
ter nõ paruerit ſentẽtie iudicis:ſed
a coherede ei ſatiſrieri debʒ. nec eĩ
aliud in his ſtipulationibo ſine in⸗
iuria ſti pulatoꝛis ↄſtitui poteſt.
Danus.
Scui bonis interdictum eſt ?
ſtipulando ſibi acquirit:tra⸗
dere vo non poteſt vel pꝛomitten⸗
do obligari: et ideo nec fideiuſſoꝛ

ui Aeccipere. ex
ꝑte ſtipulatons

ex parte pꝛomn
ſoꝛis, accurſius

Satiſfieri.

iuſſoꝛũ datione
hel ſolutione. vt
7.S. T pig. aci.
11 l. ſi rem. S. fi. et
ſatiſda.co.l.j.et
L I. ver. ſigm.
ſatiſdatio..J.de pᷣto.ſti.l.pꝛetoꝛie.⁊ de colv. bo. l. j. S. iubet. at.
3 Si ſoꝛtem. ex pte. als ex ꝑie ałs ex ſoꝛte.

7 Zommittet᷑ etiam inſolidũ. vt tm p pte hereditaria om̃s tene

antur. ⁊ eriã qᷣ ſnaʒ ꝑtem ſoluit inſolidu. ſed ꝓ parte ſoluta obſtat
exceptio ooſua a ſoluẽte.vt.S.ſiquis cau.ſi ſeruus.S.j.Fm qʒo.
ſ̊ io.dicit nõ obſtaꝛe excep.enã p parte ſoluẽtis. ⁊ inheret illi ver⸗
bo. nec em̃ ac.in fi.huiꝰ.l.⁊ alij qꝛ dicit᷑ nil ꝓdeſt ⁊c. vt.S.ſamnlie
her. heredes.S.nulla.qꝛ iſta loquit᷑ im ↄtractibo. illa ſiquis cau.in

ꝛudicijs. Item videt ꝓ parte tm omitti pena. vt. S. e. l. eadem. S. ca⸗

co.ibi at ſi de eo ⁊c.ĩo.vt ibi. Item ↄtra.S.ſiqs cau. ſi ſeruus.S.
j.ſo. ibi in facto vel ibi in iudicijs vt dixi. op.his ſolutionibo ex
eo qð ſubijcit ſtare ſñie arburi.nam ſtare ſententie factũ eſt diui
duum. m ſpeciale ne lites multiplicent. ⁊ metu parear᷑ ſme.
Soluatr᷑. nã hoc erat in vmiſſione.ſ. penã ſolui.niſi tota ſo:s
ſoluatur. vt. S. act. emp. lucius. ideʒ in pignoꝛe. vt. C. dæ diſtrac.
pig. ꝙ;diu.ac.
a Si vnus. compꝛomittentiũ cum eſſent plures ex vna paꝛte vel
vnus heꝛedum. “””8l „.
b Paruerit. vt omittatur inſolinum.i.in totum. vt teneatur qᷣi
bet pꝛo parie.vt ſupꝛa.
c Juchcis. id eſt erbitri. vt ſupꝛa.
D EEi.qqui paruu.
e FYam.. her.i.cõi di. ꝓter penam ems facto ↄomiſſam.
f Supulationibo. ꝗqᷓ fuerint in otractib.
g Conſtitui.põt.cuũ om̃s heredes ꝙᷓtum ad haãnc obligatõeʒ pre
vno ⁊ vicẽ vni ſuſtineat.vt.S.xæ ↄqi.⁊ demon.l.cui fun. item qo

ſoꝛte ſolutũ eſt ↄputat in penã.miſi adiectu eſſet vtrũq; pſtari ñ
ſoluta pecunia tota. vt.S. excep.w. apnd. S. labeo ⁊ e tranſac.

l.qui fidẽ.ſi qras.que eſt rano int᷑ danda ⁊ ſacienda? Rñ.vt dixi
in. S. cato. vel dic ꝓpter ſingularia pᷣcepta pecunie. vi. . ſi cer. pe.l.
ſingularia. Item no.qꝙ quidã dicũt:qꝙ ſi vnꝰꝑtem ſoluat ꝓ raia.et
de ſoꝛte ⁊ de pena videiur ſoluiſſe.ſed hoc vnde. item facit.j.e.l.in
excutione.S.ꝛtem.ac.
b 1 S bonis imterdictum eſt. ꝓpter poigalitatem. vt. S.
cur. fur.l.jun pnn.ſ quero an ſtatim a lege vt furioſo eti⸗
am anteꝙ; interdicatur boms: qð videtur.qꝛ ſimilis eſt furioſis:

4

dum minus. ac.

x Sanſfacere

pignoꝝ vel fide ⸗

l. ſe. ⁊ facit. S.

mijenn

ecmmipue

Nd
(AKiſthnian
imnd. b⸗
fjpuhet ſub
AVjumi feyn
(ne ſpolat.
ſtat, 5,
(M,llervun
11 Vll
pon
1 ſolnone..

fil deemnſl

eutngun
Aütien Fen
((ure. C tt
Etmorclus.

Uv tllt aat
ILeun . un

eZuml
ſem,1tt
uizſin
Auum ſalem
nungimm
nſoſtod
i
Ululence.
ſtnnm eit
utlimn
nnn
ſ iugann
N
annſaf
numnn
WN
4 lſfin

—,rſß

=,

=
☛ = = =

i

⸗ N

1 .
“
7
4 141
N
G,
— 7

riiiv
pmuſotd
Eins. 11hli
i. N
Wd. uſep
Nlen
ſisch in
gentolun⸗
mennini 4
1en eiſ,
wiln nitt
1 an N

em r

wwun inen

iin.
muͤni i
—
imwſpnin,

gur ,

vt. S. ve tu. ⁊ cu. da. ab his. l. is qm. ſ̊ die otra ⁊c. vt demum facta
interdictione ſit in cura ꝓximi agnan. uem quid ſi non ꝓdigo vt
ꝓdigo deiur curaroꝛ. videt᷑ nõ tenere. vt.S. de tuto. ⁊ cu.da.l. leie

Alij ra. Item collige hic qo ſimiis ẽ pupillo.vt inſti. de au.tu.in

prin. . · de caſtren. pec. ex caſtren. S. j⸗

1 Ppꝛo farioſo

imo tenetur pro
viroq;. vt. j. e , . S
ſidemt. marcel, Pꝓp eo interuenire poterit: ſicut necꝓ
ius. ſo. di. furiol”o. Dem.
7 . .„„ — „
3 1¹ llo⸗ Mpoſſibilis conditio cũ in fa
cipit᷑ affrmati⸗ ciendo cõcipit᷑: ſtipulatõnibo
ne. ſi diguo celd ohſtat. aliter atz ſi tans nditõ inſe⸗
tetigeris.vt iſti. 2 en
xe mun. Inp. S. ratur ſtipulatõni: ſi in celũ ñ aſcen

ſi impoſſibilis.
ß in legans die

tem facit. S. de

dero.nã hec vtilis ⁊ pnñs ẽ: ⁊ pecu⸗

bi mſt w le. F. Mã creditã ↄotinet. Aulus.
ſ.oher min. N ülla ſtipulatõne ſi calẽdis
eem ona ſtichuʒ nõ lederis:cœcẽ dare
tura. vt vxrun? ſpondes: moꝛtuo homie querit: an
elenre den ſtatim an calẽdas agi poſſit: ſabinꝰ
glagij. Iem ine T culus expectandu diè actiois pu
Ra bi.nen ſo⸗ tant:qð veriꝰẽ.tota em̃ obligatio
ſne ee, Ib aditône 2 in diẽ collataẽ: A licet
dqero. ſiem nõ ante cõditionẽ cõmitti videat᷑:dies
faciendo. en em tñ ſupeſt. ᷣ cũ eo qͥ ita ꝓmiſit:ſi in⸗
eiꝰotraꝛia eſt un lend lij nõ tetige⸗
poſſbiis. Siſſta tr 3 c3 endas digito celu no tetige⸗
Ueeeforia. iſeo⸗ ris:agi ꝓtinus põt:hoc ⁊ marcell⸗
Kunachiie brobe⸗ titius ⁊ ſeius ſcpetea n⸗
qui ſtipulat᷑ ſu 7lein tim ita
H ſtipulati eſſent: fundũ illũ ſi
in ent no m de,z illi nõ vderis: mibi dare ſpondes:
uͤeak pleen finẽ dandi alteri foꝛe: qͥ ad iudici⸗
ſipu.. q ſub c5 Um accipetur: ideo occupantis fo
i ſtipulst᷑ ſlb re qctionem. DVDem.
ęea q̃ iam ẽ ve pu
riſſime ſtipulat᷑⸗

ber. inſti. l. ſeruum meum. S. 7. 7. J. l. pri. in ſi. ae.

aàa 1 M üula. x. dare ſcilicet catendis.
b Egi poſſi.cũ ceriũ ſu iaʒ de ſticho agi non poſſe.·

CConduione.ſ.ſi ſtichum non dederis.
dD Et in diem. ſ. in calendis.

e VDies tñ.qui impedit ne agat᷑. nam dies ꝑs ſtipulatioms ẽ. vi

J. de eden. l. j. S. diem. 1 facit.j.e.ſi ua ſtipu. ſed contra infra eo.
hoc iure. ſolu. vt ibi.
fEt marcellus.qꝛ ſublato pꝛincipali.ſ.ꝓmitio ſi digito celũ nõ
teugero.tolli᷑ acceſſoꝛu.ſ.mtra calendas facit. S.l. ꝓxi. ⁊. S. ſiquis

caut.ſi eum. S.homo ſiſti.⁊.j.e.veluti.S.fſi.g.

ſ ꝗtiuus.ſeꝑatim.incõtinentui vel nõ.ac.
p Finem. i. terminum.inam vſq;tunc quo ſiet ↄteſtatio.ab
vno poteru alij ſolui. „
i Judicium.ſaltim v facto.⁊ tũc ipſa ↄteſtatione incipit ei com

petere actio.qm anteꝙ ad iudiciũ ita de facto vemiret᷑.non compe⸗/

iebat acno. ſed ſi obijciat.nõ hʒ actionẽ ante ↄteſtatõem. ergo non
poteſt agere? Rñ.immo ar. j. e.l.ſi.x.⁊.j.rem ra.ha.ſi indebitũ

7 diri. E. eo. l.nuda. non & expeciatur ꝙ deſinat poſſe alteri dari.
q ſic eſt contra.j.e.ita ſti.io.ſpeciale in perplexis vt hic.ſic.S.dx

condi. inſti.l.ſi tinus.vel fingit umpoſſibile alij dari. cum litẽ cõ/

teſtatus ſum quod innuit finẽ dandi ac. vel diſtingue aut in eadeʒ

ꝑſona ſi min ſtichum non vederis.x.mihi dabis vt ibi. aut in di⸗
uerſis vi hic. ſicut ſi ſupuler fundum mih dari aut tino. vt.j.xe

ſolu. qui res. S. qui ſtipulatur. vbi quidem ſi poſtea petam. ampli

us tnio dari non poreſt. vt. J. de ſolu.ſi ſtipulatus fuerit.x. in mel
le in fi. alij ſaciunt vim an ſu esdem res vel diuerſe. vt ſi non de
deris illi ſtichum. dabis mihn.x. vt ibi. at hic eadeʒ res.ac.

k Oeccupãtis. u. qui pꝛus egit lii,ateſtat. ałs aliter ſumitur ver
bum occupare. vt. S. e pecuuo,ſi VO. Item ſacii, j. imur, inin⸗

riarum in pun. Ilem facit. S. de leg. ij. ſi ntio. de adimen. le. l. ij. .
ſed 1 cum quis. ⁊ de ↄſti. pec.l.pe. Item noto.ꝙ locus eſt gratſcatõi
anteq; petas. vt poſſit dare cui vult. vt ⁊. S. ce religi. l. finali, ⁊ de le.
Eneem. cum eſſectu et pꝛeciſe. ac.
m b Ocinre.
pen poſſit
quia nec debet.
Oc iure vtimur:vt ex hac ſti
pulatõne:ſi lucius titiꝰ añ ca
lendas maias in italiã nõ venerit:
ecẽ dare ſpõdes:nõ añ quicq pen
poſſit ꝙᷓ exploꝛatũ ſit añ eaʒ diẽ in
italiã titiũ venire nõ poſſe neq; ve⸗
niſſe:ſiue eo viuo ſiue eo moꝛtuo id
acciderit. Allus.
Ilius dũ in ciuitate eſt:ſi ſti
pulet᷑:pr̃i reuerſo ab hoſtib⸗
videt᷑ acquiſiſſe. DOmpo.
J ua ſtipłatꝰ fuero:cecẽ aut
gquinq; dare ſpõdes: quiuqʒ
Tbent᷑:⁊ ſi intra calẽdas ianuari⸗
as vel febꝛuarias dare ſpõdes:pin⸗
de eſt q̃ſi calẽdis febꝛuarijs dari ſti
pulatus fuerim. Apianus.
Vi añ calẽdas ꝓximas ſtipu
letur: ſiłis ẽ ei qui calenchs

ſtipulatur. DVmponʒ.
„ L n Mon poſſe. ſi
E its ſtipulat⸗ eſſem abſte 5 expotaruz ſit nõ
wvmũ edificari: ł ſe heredem poſte venire. licet

añ diẽ poteri agi.
⁊ ſic ẽ cõtra. S.e.l.
in ula.ſol. hec licʒ
dicat ꝙ non poſſit
peti anteꝙᷓ ſit cer⸗
tum eum vemire ñ

meũ dãnauero ĩſulã edificaꝛe:celſo
placʒ:ñ añ agi poſſe ex ea ca: qꝙᷓ tpᷣſ
pteriſſet: q inſula edificari poſſit:

poſle. nõ tñ ſequit᷑
ꝙ poſſit ſtatim peti.cum ceriũ ſu eũ vemre no poſſe vm b. ſed hic põt
peti anteqꝙ de rigoꝛe. ſ̊ obſtat excepno de equuate an calẽdas ſᷣm aʒ.
vel ibi obugario cũ eſt in diẽ.qꝛ ua videt᷑ repetiſſe.x. calẽ. dare ſpon⸗
des. ar eſt ro quare ibi videat᷑ repetiſſe. x. calenquia ſtichũ dare. ſicut

7. x. in eius facto ↄſiſtit.at hic nõ eſt repetitio de calen. qꝛ ninũ vemire
nõ eſt de eius facto. ſ̊ tm̃ dare.x. ſm io. vel hic dixit ante calendas:

ibi in calen. vel ibi incipit a pacto hic a ↄditione qp non placet. alij ꝗ;

ibi apponit᷑ dus cã cõmnitende ſtipulationis. vt poſt calendas vebeat
hic faciende ſolutõms.vt tunc ſoluat.vel ᷣm yr. hic agitur ante.quia
ſic fuit acium inter contrahentes ibi non. HM
o Accideriu.ſi ̊ iam tũc moꝛtuus erat.cũ fiebat ſtipulano.ꝓtinus
peti põt.⁊ facit.S.de acqm.here.l.ſiqius heres.dc.·
p· Ylius. ah hoſtibo. fingente ure poſtliminij ſemp in auitare
fuiſſe. ⁊ facit.j.xæ cap.⁊ poſtli.re.l.bona eoꝝ.S.qð ſi filius.⁊

c ſti.ſeruo.ſi ſeruus.S.ſeruo capto.ac

q J ua ſtip. ſpondes.tu rñdiſti ſimpbr. ſic in ſeqjnti caſu.

Debent.pꝛeciſe.q.d.nõ alternatiue.ac.
ſ JZanuarias. quod qlus eſt. ac.
1 Vebꝛuarias. quod eſt. ac.

u Stipulatus ſim. id enim quod minus eſt intellligitur pꝛeciſe cuʒ
in electione pꝛomiſſoꝛis eſt.vtrum velu pꝛeſtare. facit.S.de ar.l.di⸗
em. F. iiij. 1 infra. e. inter ſti. S. duerſa. a.l. ſi ita ſtipuł fue. infra de
fideiuſ.inter eos in prin.
x q EZi ante. ſtipuletur. in vtroq; enim caſu ante calendas agi nõ
ppoteſt. ſed in diem calendaruʒ differtur. quod dic vt infra.e⸗
eum qui. S.qui ita. ac.

a ua ſtipulat eſſem. dmũ.cum adiectione loci.ałs nõ valet
vi.S. de eo q cer. loco.l.iij.S.ſiquis inſuls.⁊. J. e.l. q mſula
b ¶Poſſit. imo ſtatim.ex q̃ͥ meipu moꝛa faciende inſule ſieri. vt.. e.

ſti. S. plane ſi inſulã.ſo,vt ibi. Jtẽ facu.l,ſi mſulã.a.l:inſulaʒ intra.

ſ
.
G.

ℳ

M

.

⁊.l. exiſtimo. S.fi. ⁊.S. locati. inſulam.S.ij. ⁊. .e.lcum ſtipulatiꝰſuʒ

mihꝛi. . l. mterdum in pꝛmn.
b Tenebuntur quia tacite ineſt dies.ac.
c e Zideo. heſuatur. i. dubitatur.

d Betur. hec vera.vbi ↄuenu vt ꝓnuſſoꝛis eſſet periculum. vt
S.locati.l. maꝛciꝰ
que eſt ↄtra. et ibi
plene dixi. accur. ..
nec fideiuſſoꝛes dati ante diem te⸗
e ſ. Aſiſehni. nebuntur. BVem.
9s.§. LTidgeo heſitatur: ſi aliq̃ ꝑs
f Aliqua cauſa. inſule facta ſit:veinde incen⸗

on lucraua ſech qio conſumpta ſit: an integru tem⸗

nua a ab eodẽ enã pus ↄputandũ ſit rurſus ad edifi⸗

quia alia res eſt.et m inſulᷓ: an niz
ſic nõ obſtatlinſtii. candam inſulã:an vo reliquũ dum

e leg. S. ſi res. om taxat expectandũ qð cæerit: ⁊ veri
g Reliqunm. vł
ſaltem eſtimatõ de⸗ ſteſma Dem.
ois ſerui 49 ſtichum aut pamphilum
eanm eſt ſi 4 ihi debeas: et aliter ex his
e⸗l un res Niquum reber mihia te. ¶ Stipu
Zuia mnqunzeſtii 4 latio huiuſmodi in annos ſingłos
moabtnre meus quemadmodũ ſinnle legatuʒ moꝛ⸗

H. accur. us eſt vt integrum ei vxtur.
cterioꝛis ſerui.qͥ ex
te eſt melioꝛ ?. ar. us factus ſit ex aliqua cauſa: re
pꝛomiſſoꝛ veberet vng eſt ⁊ incerta ⁊ ꝑpetua:nõ autẽ
poterar ſe liberare te legatarij finire. Bem.

ango erenendon Tiyulationoͤ valet in reip⸗
als ſecus. vt. J. de mittendi arbitrium collata
wleenn 4 in. conditione. Ompomꝰ.
8 . . 4 . . .
factus jmodo ſoo; Bibbis idem promtttit: ipſo
m nõ poſſit. vt de iure amplius iᷓᷓ ſemel non te
xe .meu: . . duo netur. Bem.
re loqut. ſerus e Nita ſtipulatio facta fuerit:
equuate. vt. j.de
ſo.qui.x.S.ſtichuʒ
an fi. accurſius.

b Ate. pꝛeciſe. ⸗⸗ L
i Srilariepemine mh.x.ſingulis ãnis.a ſupple quoad vinã.
vt bene ↄueniãt qð dicit ꝙ eſt incerta.⁊ qð ſubijcu de legato. vt iſti.

e.S. at ſi ita.⁊.j.e.eum qui.S.qui ua.vel etiã ſi non fuit dictũ.tamẽ
intelligitur. ar. C. de le.in annalibo.hec quidẽ ſtipulano eſt vna pꝛo/
pier vnam ↄceptoõnem ſᷣm. Aſd. ß̃ certe ideʒ eſt in legato ſic relicio qd
ↄſtat eſſe plura.̊ vna ſit ↄcepuo vi ſubijciu.vnð dic ꝙ vna eſt. quia
vna actio naſcuur ꝓ omibo anms.ſ̊ in legatis plures ac.ar. S.quan
do di.le.ce.l.cum in annos. Item ⁊ de an.le.cũ in qnos. Item ⁊ ijo
eſt vna.qꝛ ſemel inſpicit᷑ cõdiuo ſtipulatoꝛis nõ ſic in legaus.vt.S.x
. ca. moꝛ.l. ſenatus mn fi. ⁊. j.e.ſi filius.nec obſtat.j.e.pluriba.S.j.
vt ibi dixi. Item eſt incerta.qꝛ nõ eſt certum ꝙtum viua.Item eſt ꝑ
pema. ⁊ etiꝗ ſi dixi quoad viuã.qꝛ ad tpᷣs deben ñ põt.ſ̊ heres meus
excep.repellitur.vt dicto.S.at ſi ua.⁊.S.iii.j.l.ob.fer.S. placet.ñ ſic
in legato ſu ꝑpetuũ ſic relictum. ſingulis qms tibi ecem lego.ſiue di
cam quoad viues ſiue nõ.nam ſi de heredibo legatarij expᷣſſe dicas.ñ
intelligit᷑. C. de le.l.in annalibo.te ̊ moꝛiuo ipio iure non debeo am⸗
ꝓlius.qꝛ volũtas vltima ẽ valichor.nam ⁊ recta via ſine tradinone
faci wuminmiũ tranſire.vt.j.d furt.l.a ntio.⁊ adde qð no.S.de w.ca.
moꝛ.l.ſenatus. S. fi. ⁊ fa.S de ca. di.l.pe. a. S. de tranſac.cũ hi. S. modꝰ
Sed ar. contra.S.æ annu.le.l.qnua.S. fi. 7. l.pe. 7. S. viufru. le.
functa in fi. ac. —
k Simnle. 1. hoc modo relictum. ac.
IEUiniretur. quia non fuit dictum æ heredib-. als contra. vt. C. ö̊
le.l.in annalibus. ac.
m ſ Tipulatio.ſine dicam ſi volam.vt.S.tit.j.ſub hac. ſiue vo⸗/
luero. vt.j.l.centeſimis in fi.⁊ dic vt no.j.ſiqͥs ſtipulatꝰ.ſe⸗/
cus ſi cũ volueris.v.j.e.l.l.cẽteſimis.S.fi.afacit.S.d otrahẽ. ẽp. l

quod ſepe.S.pe.ac.
n q S his. no luere. v
iñ ex vtraq; ſtipulatõe.vt.S.man.l.ſi mdauero.S.interdũ

⁊2.J. de fideiuſ.l.heres ade. S. ßß dira. I.e.l.ſi dari.ſ ibi ideo ſecus

que centum habeat:ſine dubio cẽ⸗

tenet. ſ. ſ. oluere. vel ad vtilitatẽ ſtipulãns tene

qꝛ creditons intereſt. dicet qs ⁊ hic intereſt ſalum rõne pᷣſcrip. vi.
C.æ pᷣſcrip.xxx.an.l.cũ notiſſim.S.ſ̊j ⁊ ſiquis.ſ̊ nõ credo cogi⸗
tandũ de tali intereſſe.ar..xæ nouat.ſi pu.S.qui actũ.illud ↄſtat
qð eum qͥ actõne bone fidei tenet᷑.poſſumus ſti.obli.vbi fit nona⸗
tio ſᷣm MM. qð ⁊ dixi.C.de nouat.l.fi.⁊ facit.S.de no.ope.nunt᷑.
l. cũ ꝓcuratoꝛ. et
S. d ꝓPcur. lʒ. S.

.V . . eg. 7. S. e reſci.
