ſci inter eos ciuilis obligatio.
fEa canſa.diuiſionis.

g Quod. id eſt quia ſed inuiti tenentur ſtare. ſi ſolenniter fu⸗

it facta. vt. C. famili.herciſcũ.l.finali in autenu.ſi modo.⁊. C. &
teſtamentis,/l,hac conſultiſſima.Sex imperſecio.⁊ aui.quod ſine.

habeo malazʒ ſi⸗
em. a

WNef

hehi
(ye.

e Nothed

y Uſucapiõis

ſdt )

e Ni⸗

f——— —

Mhrokuued
onömdoat
a.Henane
Kc.

1 Glgen
pri tan un
No cuurti
ws ſolit e
co elumin
utta

Pohern
VIlſtuunts rorn

1 Mier tz

1 Sichr

anX

ähetm

Onnidpdens

flur Badee
plnſpecutr

9 Inemmn tn

ſushnunt
lggllin nck
ege
Ntt orte
Cünenttrun,

Ppned inn
Mmmm.

finſe⸗

kacl⸗ l.,
abia
j„ We
enh ain
ch I
laens
„ W
ies.
dnſc⸗
;
gz
. 9
name
Vae S
rte Gtm
Mu
44

unniald
har unmialt

S=

Prmit

Kr h⸗
nab hitlie⸗
Natemmi, i
1, ri MNl A
ns antlinmlu
rriunpeſf in

rlosinmn

õ

p ¶ Pꝛo ſuo.dicũt quidaʒ vbicũq; ceſſat vſucapio pro herede qᷣs

ſunt ſui hẽat locumꝙ ſuo. qð nõ placet.q; verbis non rebo lex.q̃

pꝛohibet. vt. C. pꝛo herede.l.mhil eſſer impoſita.Alij ꝙ hic ſit ſpe
cialis caſus.⁊ ideo hic pomt᷑. vt ſuus pꝛo herede vſucapiat. Tercij
ꝙ erant emãcipau.ſj̊ certe tũc ⁊ pꝛo herede haberet locũ. Sʒ hoc
verũ ſi in temꝑe

mortis teſtatoꝛ
habuiſſet. H aut
pu? tradiderat.
Alij ꝙ hic fuit
eis tradita poſt

moꝛẽ pris a q⸗

dam qͥ ſe crech⸗
derat debẽ patri
cum nõ deberet.
quod nõ placet.
Alij vt A. ꝙ pr
ceꝑat poſſidere
ꝓ ſuo. Lu dic
ꝙ pr̃ wnauit et
tradidit et dini/
ſit ⁊ ꝓcedit. vſu⸗
capio ꝓ ſuo ex di
uiſione quaʒ ra/
tam habuerunt
pꝰmoꝛtẽ patris.
q vicem obtinet

emptõis. vt.
commum vrri⸗

uſq; iudi.l.j.et
ᷣm hoc ſoluit᷑.
vt. S. ꝓ conato.
l. j. S. ſi pr. JIteʒ
3.S. de vſuc. cuʒ
ſolus.vbi hmõi
traditio ſiue di⸗
uiſio nõ inducit
vſuca. ſj expone
Vt ibi.

1 HDo legamz

legatũ erat titio
duo erant titij:
heres ſolmit ei

q pꝛo ſuo poſſidet.

diuiſo rata eſſet vſucapio his pce⸗
t ꝓ ſuo in his rebus: q aliena in
bonis pr̃is inueniunt. Qo lega

tum nõ ſit:ab herede tñ ꝑperaʒ tra

ditũ ſit:placet a legatario vſucapi:
Eracia.
Sucapio rerũ etiam ex alijs
cauſis ceſſa:q̃ interim ꝓpte
noſtra eſſe exiſtimantes poſſidere⸗
mus:oſtituta eſt:vt aliquis litium
finis eſſet.Sed id qð quis cũ ſuuʒ
eſſe exiſtimaret poſſederit: vſuca⸗
peret:etiã ſi falſa fuerit eiꝰeſtinatõ
quod ita tñ interpᷣtandum eſt:vt ꝓ

babilis erꝛoꝛ poſſidentis vſucapio

ni nõ obſtet:veluti ſi ob id aliquid
poſſideam: qo ꝑ ſeruuʒ aut eiꝰ cuiꝰ
in locuʒ hereditario iure ſucceſſiſ⸗
ſem:emiſſe id falſo exiſtimeʒ: quia
in alieni facti ignoꝛantia tolerabi
lis erꝛoꝛ eſt.

rxplicit li.xlj. Sequit᷑ li.xlij.

le quo teſtatoꝛ non ſenſerat vſuca.
k Mon ſit.in veritate.
lDPerperam. ꝓpter erꝛoꝛem nominis.⁊ dic ſiue extranei ſiue eti
am teſtatoꝛis erat res.vt notam.S.pꝛo legato.l.nij.
m Soſſidet.ſi hʒ veram cauſam opinand ſibi legatũ.
n n Sucapio. ex alijs.nõ ſolũ in pᷣdictis ti. S. ſpãlirer expoſi
tis a n.e vſue.vſq;buc: ̊ etiaʒ ex alijs ꝓ quibo ſpicialuter
hʒ locũ hic titulꝰ.vt dixi exempla.S.e.l.j.in pꝛin. vel dic nõ ſoluʒ
omnibo pᷣdictis.vt enã hũc ↄpꝛehendat.ſ̊ etiam in alijs ſiqii repe
riantur. el dic ecõtra non ſolũ hoc tiiulo ꝓ ſuo. ſed enam ex alijs
ſuꝑioꝛibo ſpecialibus eſt hec ratõ.
oO Interim.i. ſtatuto tꝑe.vel.i.aliquando.

m pan. ac.

p Einis. Mota ratõeʒ quare vſucapio eſt inducta. ſic. C. de iud.
l. aptiſſimi. Item eſt illa ne wmmia rerum ⁊c.vt inſti.de vſucap.

q Poſſederit. credens ex iuſta cã ſe habuiſſe vt ſubijcit. ſecus ſi
ſolum credebat ſuum.

r Mon ob. immo ꝓſit.aʒ.ſecus ſi nõ pꝛobabilis ſit. vt. C. ꝓ w⸗

nato.l.irritam.

Sernum meum. cin mandaui rem emendam. vt. S. ꝓ emp. I.

quod vulgo.

tByucceſſiſſem.

mulier. ac.

ſic. . de reg. in. l. qun in alterius. 1.3. ad veł. ſi

u Emſſe. cum vere tñ tradita fuerit. al's non. .
x Tolerabilis.nõ in ſuo.vt. S. e iur. ⁊ fa. igno.l. plur iũ. . 5.
acqui.here.l.cum falſum.

Eplicu liber.xlj.digeſtoꝛum.a tercius hunins.
Sequit᷑ nüc liber. xlij. digeſtoꝝ. quariꝰpinꝰ.

Rubrica. de re indicata. dixiu qualiter res ꝑ pᷣſcript. nere. ſi tñ facia

dqdquerant᷑. nũc qualiter ꝑ ſentennam audi. ac.

Ess idicata. accepu ſententia accipiu fineʒ ↄtrouerſie.
Auia in ea finis eſt.⁊ dicũt quidã hoc veruʒ.ſ. rem m⸗

ms ſubuent.

—

2

dicatam dici quando appellari non poteſt. ar. 8. de condi. inde. elegã⸗
ter.S.ſi quis poſt. Mos contra.nam enam mterim oum poteſt axpel⸗
lari eſt ſen:entia vt p.e.l.et. C. ve ap.litigatonbus. ſed poſtea facta
appellatione ſingitur nee indicatũ.vt.j.ad turpił.l.j. S.fi. ⁊ ſingiiur
nec ꝓuocatũ oppellatõne omnſſa. vt. C. temp. ap.l.fi. S. fi. Si au
teʒ ꝓununcict iudex
appellatõnis.a cõ/
firmet primaʒ ſen⸗
tentiam cõdemna⸗
toꝛiã.ex q̃ ſentẽtia
tur actio.dic vt.
S. de infamibus. l.
furti. ꝗc.

De re iudicata:⁊ xæ effectu ſen
tentiarum: v interlocutioni
bus iudicum. Rubrica.

4
X N. cAln

— +10
g1*. li& Dicnt .
rn 24 † S 7 7401

2 ⸗
— a .

Oceſti. 2 Abſolntone. er
Es ludicata di bis herbis rn im
citur qᷓ finẽ con⸗ . quoſdam.vt ⁊. C.
cltur q fine con⸗ ſentẽ. 1 mer. o.
trouerſiaꝑ pnun iu. l. pᷣſes. nos eti⸗
cis tione iuchcis am drgntpollenn
, ⸗YVl. J. e.
accepit: quod vł ma. z.S. ve arb. l.
condemnatione Ruid rame . ſtar⸗
uer ⁊ de ↄpenſat᷑.
vel abſolutione l. quod in viem. S.
contingit. Lpia. j. Sed idex axpel

lationis ſufncit ſi
dicat mſtam vel i⸗
inſtaivt. C. de ap.
l. eos circa pꝛin.

Viꝓ tribunali cognoſcit nõ
ſemp tpᷣus iudicati ↄſeruat:ſ̊
nõnunqꝙ; ꝓrogat vł nonnunꝙ coar
tatꝓ cauſe q̃litate ⁊ quantitate vł
ꝓſonaꝝ obſequio vel ↄtumacia:ſed
praro intra ſtatutũ tpᷣus ſententie
exequent᷑:veluti ſi alimenta aliqͥ⸗
bus aſtituant᷑:vel minoꝛi.xxv.an⸗
Aulus.
AEi danare poteſt: is abſol⸗
uendi quoq; poteſtatẽ habʒ

q Lii pro rri
bunali co⸗

ordinarius. qᷣ ⁊ ſententiam ſuã ⁊ delegati ſui exequuur. vr.j.e.a di⸗
uo.delegatus aũt non. cum executio ſit mixii unperij.⁊ ſic non poteſt
celegari.vt.s.de iuriſdi.o.iudi.l.iubere.cognoſcit ergo hic exequen
do.accurſius.
x empꝰiudicati.quod erat olĩ duoꝝꝑ menſium.hocdie quatuoꝛ. vt
I.e.dvebuionbus.⁊.C.d vſur.rei iudi.l.ij.⁊.ij.
a Coartat.abs artat.⁊ dic cauſa cogmita. vt ſubijcit. als nõ. vt.j.
e.ſi ſe. S.ſi qͥs.q̃ eſt ð.ſed ꝓrogat enã ſine cã.vt ibidem.cũ pꝛomoꝛes
in liberando ⁊c. vt.j.de act᷑.⁊ obl.arꝛianus. ð
b Qualuate. vt in rei ven. vbi artatur ⁊ ꝓrogatur. vt inſti.de offi
iudi. S. j. 7. S. ſed ſi in pſenn.
c Quanntate. vt ſi eſt quãnitas parua poſſit artari. ſi multum ma

gna ꝓrogari. ar. I. d uur. fiſ.lI. in fraudem. S. fiſcalibus.

d Obſequio.ↄdemnato obechenti iudici ꝓrogatur. inobediẽti ſiue
ↄtumaci non.vel dic obſequio vt quia ſilius vel libertꝰ patri vel pa⸗
trono ſunt dãnati.ſic em̃ ꝓrogat᷑.at ſi ecõtra poterit artari.ar.j.ð li⸗
bero hoĩe exhi.l.iij.S.ij. Sed melius videt᷑ dici ecõtra.⁊ ad hoc.j.
imiurijs.l.pᷣtoꝛ.S.fi.⁊ de ↄrumacia dic ꝙ hʒ pecuniam ⁊ nõ vult ſol:
uere. vel ecõtra nõ hʒ nec habeꝛe poterii ad magnũ tempꝰ.ar. j. e.l.de

buonbus. ſacu. S. de arburis, quid tamen.S.ſolutõni. 7.l.ſi cũ di

es.S.fi.⁊.l.celſus in prin.
e Exequentur. paſſuee.
fConſtuuant᷑ pupiulo.quo in caſu ſtatim tutoꝛ cogetur cum alit
ar. S. æ fer.l.ij.ac. S
g Subuemnt. p in mie. reſti. ⁊ idẽ dicas in alijs exemplis ſupᷣpoſii:
⁊ ſiłiba.ſ.vt ex cauſa ariet᷑. Item fa.ã.d iudi.l.ſi debuon. ⁊ d le.j.
wmus. §. in pecuni1a. M
VUi danare. qᷓtuoꝛ ſunt regłe. Prĩia hec qͥ dãnare põt ⁊c.dic in
genz eadẽ cꝗ.nam ſipõt danare iuſte nen dʒ eũdẽ abſol
alet ſnia. niſi ð ius ↄſtitutõis eſſʒ lata. vt.j.q̃ ſnie
l.j.S.j.Itẽ nec ſic.vt qͥ iq tulit ſniaʒ poſſu eãẽ mutare.vt.j.e.l.iudex
⁊ ſic ñ ob. vt.S.de of.ꝓcu.ce.l.fi.S.ſi. Scða ecõtra qͥ abſoluere põt
oↄdẽnare põt.hoc fallit in aui.vt clerici apud ꝓprios.e.S.illõ Balazet

F

. vbi ſenato. vel ela.l.quot.S. adeo. æ,. 3. of. pcon. ſolent. Lercia
eſt qͥ nõ põt dãnare nec abſoluẽ. Quarta ecõtra qͥ nõ põt abſoluẽ nec
aenans. . J. d re. iu. l.nemo. Itẽ facit ad.l.S. adimẽ. lega.l. iij.

ↄdino. ⁊. J. de reg. iu. l.eiꝰẽ velle.⁊.l.nõ dʒ cuiꝓ.qh̊ͥ ar.j.S. iniu

ſio teſta.l.fi.ac.
1 1 Fſe ñ ob⸗
tulu. obtu
liſſeſtuii d qui ſine
mandato ſpõte ali
ena negocia ſuſce ·
pit. ac.
K Pꝛocuratoꝛ. i.
ꝓcurãs. nam ꝓ ut
ſe obtulii nõ habu
it mandatnʒz. ꝓut
nõ obtulit habint
mandatm. vt B; pꝛi⸗
mo caſu fuit. 2. .
e ꝓcu.plaucius.j.

ñ.
1Bbrulit. ſine
mandato.qð vuo⸗
bus modtis fit. vt
dicta.l.plauciꝰ.S.
płtᷣ. ⁊ vl. rñ. et fa.
S. mino.eũ qin.
7. J. de excep. dli. l
ſi pꝛocuratoꝛ. . S.
ad. l. aqui?ꝶ. pinde
S.ſiꝓcuratoꝛ.⁊.j.
iudi.ſo.ſi ad tefen
endum.
m Peocuratoꝛ
factus eſt. vt. S. e
ali.iudi.nõ ſoluz.

S.j.⁊ ve enic. ſi cu,z

vVenditoꝛ. 1 terci⸗
us caſus vbim w⸗
minũ actõ venega⸗
tur. vt. S. ce lib. cã
oꝛdinata. S. ſi.
n Lutoꝛ. iundica
ti.fimito officie.vt
C. admi. tnt. I.
cum quidã. 2. ..
qñ ex facto tuto.l.
j. 2. Z. ſi qͥs cauti.
ſi. ⁊ etiam eo durã

te nõ dẽ conuenii

iu. vel cu. cũ aliẽo

noĩe ↄneniat᷑.vt. 8

c admi.tu. l.ij.

0O Actoꝛ. recuſa⸗

re. vt nõ ſoluat de

ſua burſa.

toꝛ factꝰcẽ. e⸗
in eadẽ ↄditõne ſunt:vt nõ vebeant

cemus? 2 ait labeo vebuiſſe bocc

J ſe nõ obtulit AXpia.
pꝛocuratoꝛ iudicati actio in
eñ venegabit: ⁊ in dñm dabit: ſi ſe
obtulit in ipᷣm dabit᷑.obtuliſſe aũt
videbit᷑ ſe liti nõ is qͥ in rẽ ſuã ꝓcu⸗
ratoꝛ datus ſit.nam h alia röne re
cuſare iudicati actõeʒ nõ põt: quia
Hh nõ in alienã h̊ in rẽ ſuaʒ pꝛocura
Tutoꝛ vel curatoꝛ

ſe videri liti obtuliſſe:idcircoq; dʒ
enegarni i eos iudicati actöõ. A⸗
ctoꝛ em̃ municipũ põt reʒ iudicatã
recuſare:in mumcipes em̃ iudica⸗
ti actio dabit᷑. Ait pᷣtoꝛ ↄdẽna⸗

tus vt pecuniã ſoluat.a iudicato &ᷣ
hoc exigit᷑: vt pecumã ſoluat.qͥd q
ſi pecumiaʒ ſoluere quidẽ paratꝰnõ

ſit:ſatiſfacere aũt patus ſit:qͥd di⸗

₰

odijci:neq; eo nomine ſatiſfaciat

eri eĩ poſſe vt idoneũ expꝛomiſſoꝛẽ

hẽat.ſed rõ pecumie obuigatõnẽ ex
igẽde h fuit:ꝙ; noluerit pᷣtoꝛ ex ob⸗
ligationibus ſieri:idcirco ait vt pe⸗
cuma ſoluatur.ex magna tamen ⁊
idonea cauſa accedendum erit ad
labeonis ſententiam. Si ex con
uentione litigantium cautũ ſit ptꝰ

rem iudicatam eicui quis condẽ⸗

natus eſt eueniet:vt hic etiã rece⸗

datur: ſi mõ nouatõ interceſſit. ce⸗

9

y SBabit᷑. vt fiat executio in mum burſa mumcipum.
q Ait pᷣtoꝛ. ſoluat.ſubaudi iubeo ſoluere.ałs compellam pignoi⸗
bus capins. vt. j.e.debiionbus.
r Jucicato.i.condemnato. M
ſSatiſfacere.i.ſatſdare.
Adijci. in edicto.ſ.hoc quod ſequit᷑ neq; æcc.
u Batiſfaciat. i. ſatudet.
x Ratio. que mouit pꝛetoꝛem.
y Pecunie. hicium quidem labeomis vtile eſt. ſeo ⁊c.
3 MNeri. vt a. C. fruc. a lutiũ expen.l.ternmmnato. miſi hoc fieret vi
ctoꝛe volente.vt.S.qui.mo.pi.vet hypo.ſol.l.j.in pn.⁊.S.j.⁊.ʒ. de
pig.ac.ſi rem.S.om̃is.⁊.S. ſi cer. pe.l.ij.S.mutui in fi.ac.
7 Ex magna. foꝛte ſicut dici᷑. j. e.l.debiioꝛibo.a.S.d iudi.l.ſi vebi
ton. Ael veriꝰ ꝓ rei qluate ⁊ ꝑſonaꝑ. vt. S. e.l.ij. ac.
9 Bententiam. vt ſi velit ſanſdare audiatur.
ESi ex ↄuentõe.recedatur.a re iudicata. ac. .
a Mouatio. ałs nouatõ ałs nouandi aĩio. q erat olim pᷣſumptiue
hogie ua vemum ſi hoc agatur. vt inſti. qui. ma. t. o. S. pr erea. fa.
EC. d execu.rei iudi.l.ſi cauſam.⁊.C.de tranſac.ſi caula.a. .ð mi⸗
no.xxv.an.ſicii.ſ̊ʒ ar. ira.j.æœ pꝛet.ſtip.l.pe.
b Manebut oꝛdo. qui eſt. j. e. a diuo, a.l. vbitoꝛibo. a fa. j. væ act.

ob. l. lucio.

eSPignoꝛa. quo caſu etiã quando accipiebat pignoꝛa ſi pꝛincipa

le debituũ ſtipulabat᷑.fiebat em olim nouatio.
d Mon ⁊ẽ.ſic ⁊.Sꝭ.quẽadmo.ſer.amit.l.is cui.

ſed ar. ptra. C. ve

pac.ↄuen.l.fi.⁊. J.d pᷣcario.l.⁊ habet.S.cum quis.

teꝝ ſi nõ nouandi cauſa id factũ eſt

manebit oꝛdo executioms.ſed et ſi

pignoꝛa accepta ſint:vel fideiuſſo⸗

res in rem iudicatam: conſequens

erit dicere non ceſſare executonem
quippe cum acceſſerit aliquid rei

ludicate:non eſt a re iudicata receſ

ſum. Jdem obſeruandum eſt ĩ eo:
cuius procuratoꝛ condemnatꝰ eſt.
Si quis condemnatus ſit:vt in
tra certos dies ſoluat:vnde ei tem
pus ad iudican actionem ↄputamꝰ
querit᷑ vtrum ex quo ſententia pꝛo

lata eſt:an vo ex eo ex quo dies ſta

tutus preterijt.ſ̊ ſiquidem mino⸗
rem diẽ ſtatuerit iudex tꝑe legiti⸗
mo repletur ex lege:qð ſentẽtie iu⸗
dicis cæeſt:ſin aüt amplioꝛẽ nume
rũ dierum in ſua diffmitõne iudex
amplexus eſt:oputabit ꝓ reoꝛ⁊ le⸗
gitimu tempns ⁊ qð ſup index pꝛe⸗
ſtitit. Condemnatũ acciꝑe debe⸗
mus eum qui rue ademnatꝰſit:vt
ſententia valeat. ceteꝝ ſi aliq̃ rone
ſnĩa nulliꝰmomẽti ſit: dom ẽ ↄadẽ⸗
natõnis verbũ nõ tenere. Sol⸗

uiſſe accipe xbemꝰ:nõ tm̃ eũ qͥ ſol

uit:veꝝ om̃eʒ oĩno q ea obligatone

liberate: ꝗᷓ ex cã iudican deſcẽdit

Celſus ſcribit ſi noxali ↄdenatꝰ

eũ ſeruũ in q vſuſfructꝰalienꝰẽ no⸗
xe vediſti:poſſe tecũ adhuc agi iu⸗

e Condemnatꝰ. nam ſi nonauit dñs vtilẽ qua teneret᷑ ex ſenten⸗

tia in ꝓcuratoꝛeʒ
lata. vt. S. e. l.
rñ. ceſſat ordo
executõnis: licʒ
directa ñ ſit no
Uata.
fDSi qs con.
dem. dies. puta
xx. dies.
g Temp'. j⸗
drimeſtre. ac.

b Ainoꝛem.
qꝛ. xx. tm̃. cum
legitimũ ſit qua
iuoꝛ menſuũ re⸗
pletur ⁊c. ⁊ ſic ẽ
3. SZ. e. l. ij. ͦ ibꝛ
cum cauſe cogmi
tione. hic nõ. iz
quidã dicunt qꝙ;
agrtare tp̃s pro⸗
deſt victoꝛi q̃ͥ ad
intenituʒz. vt ex
tuc de eo teneat
victus. vt ibi.ñ
aut quo ad exe⸗
cutionem. vt hic
qð non placet.
Szʒ quid ſi ſub
conditone iuſſii
ſoluiz Rn.ᷣmu
exñte condi.cur
rit legitimu. licʒ
ſecus ſit i appel
latone. vt. J. qñ
Yp. ſit. l. j. S. bi⸗
duum. nq in po⸗

teſtate ẽ lirigato
ris ſtatim apel

1 BDierum. pu

ta ſex menſium

kK Temp'. ſta⸗
tim a tempe ſen
tenne.

ISupꝛa. non
vtrũq; ſed q̃dru
meſtre hʒ. vt a le

ge.a duos mẽſes quos vltra væderit iudex habet a iuchce. a hoc fe⸗
cerit cum cau ſa vel non.vt diximus.S.e.l.ij. Item nõ.ex hoc.S.

ꝙ ſupplet lex quod omittit homo. ſic in libertate.vt.S.q ſine mYũ.

p totum. Item in legatis ⁊ fideicomiſſis in quib tranſfert wmu

nium ſine traditõne.vt.j.d fur.l.a tino.

m Condemnatum. exponu verba pretoꝛis.

n CLondemnat ſit. vt ⁊. j. d penis.l.rei. S.fi. ⁊ ad tertulł.l.j.S.
fi.C.ne de ſtatu deſunc.ſi p.⁊ ar.S. teſta.tu.l.uj.⁊ de teſta. ad
teſti. S.ſi qs. ⁊. C.in quibs cauſis in inte.reſti.nõ eſt ne.l. ſi tu⸗
toꝛ.⁊.S.œ codici.l.oſiciunt᷑.S.j.⁊.S.œ ſta.ho.l.vulgo. vba emm
cũ effeciu ac.vt.S.quod quiſq; iuris.l.j.in fi.⁊ ne qs eum qui.l.

pe. §. ij. 7 fa. J. e. ſi cum nulla.

o Soluiſſe. hic exponit verbũ pꝛerons ſolngt.
p Liberatus ẽ. etiã ꝑ alios modos quibo tolluur obligatio. qui

ſunt.inſti.qui.mo.tol.obli.⁊ fa.j.e.inier.

Celſus.agi iuchcati.vt ⁊.j.de ſo.l.ſi hominẽ.ſ̊ ra.S. de vſu

fruc. locum. S. ꝓprietarius. vbilinnuit iam nõ teneri. iz frucinari⸗

um. So. hic ↄſtitutus ſuit vſuſfru.poñt velictum ↄmiſſum vel poſt
iudicium ſuſceptum vel poſt condemnatõoeʒ factam.ibi ante. vel li⸗
cet teneatur iudicati vt hic. nibilominus is cui datus eſt repellit
fructuarium.niſi pꝛeſtaret vſuſfru.eſtimationem vel foꝛte agit ad/

Alhewetffn,

eſe
i

ſung
enclnt
en

Uunbi
nanh
ileni
ſkon

ratg
ine icle
(uNN
cjN t

t⸗

be
Asſonndde
Afmroſti
d Nn
(coahade
gam N. d

PFthanli
tollnar,
UOnpriel
Erll,
i ſvnr a
Mln tl il

Cumſne.
Mdrijttn

ls rn C
Wantio lſßi⸗
kLCRaS
inberſsistßff
ſgud unn

(mnceta dtag,

ttii Körmn
ia ufiu

ſgeulanlur⸗

lit ihnni

uatlean

lſolhauſcin

ulmnlirf

s ſpoſtoe
e.

N
inen

ne hen
goici dang
Grtäre ſone
fnan
WMrentiy n
c tnej
Mtns. nrihi⸗
m gad dere
chtonem ar
Go vmn gr.
O and ſiſt
concnane uci
Aurt hini,
cüteconchan
nulegnmni l
ſals ſtiepl
beint Nic
p tl ir
NMomn ti ade
eſreilngun
noſtanmn eyl
lure.

1 Denm
Uuſer menſn
Lonpyln
lima tengein
unne.
Re
Nin
inn

n de 1 Ne
Nennighoef

4

.Nöeiſneni⸗
„ WMuuſirt

Ataunelic

ij ichh 4

nockl ſin
lho. Puenn
eisaunl

er Migrro/ 4
uutlegium pdit ignominis miſſus. ar. S. de teſtamẽto mi.l. teſtamen
ita eoꝛum. ac.
da ſacere põt. veducto. ſ. ne egest. vt. . e reg. iur. l. in ddemnati
ene. Idem in parrono cauſe. vt cogatur ſoluere mnqᷓtum facere n

huc iudican is cui datus eſt pꝛo noxa ad impenſas litis. Item con
tra. S. de colo. ſi oleuʒ. S. et ſiiu. ſed ibi in eo ſerue in ò alius habet
ius pignoꝛis.hic vſuſſ vel datur ibi de wolo.i.iudican nomine w⸗
li.vel ſo lue vt ibi.ac. —
r a It ptoꝛ. otinua cum eo quod eſt. S. ꝓxi. I. S. au p̃toꝛ. ⁊ ſubͤ
gudi ab eo. HWM

7

dicati.Sʒ ſi vſuſfructus interierit
liberari ait. Dem.
Itpᷣtoꝛ cuiꝰ ð ea re iuriſditõ

Motio.nam
verbũ notõms.
vipote generali
us ad plures ex

tenderet. a ꝙ ſit Eẽ:meliꝰſcripſiſſet:cuiꝰ de ea
eneavo ro re notloeſt. etem notõis nomen ad
re ver. ſig.l. no⸗ eos ptinet:qͥ iuriſditõneʒ nõ hñt:̊ᷣ
nonem. hñt q̃ uis alia cã notõez. Si

iudex aliquẽ ſic ↄadẽnet:vt qð hʒ ex
eètreſtamẽto k codicillis meuij reſti⸗
roc vre lega ⸗ tueret titio: ſic accipiẽdũ ẽ: q̃i quã
to. titatẽ noĩauerit:q̃ teſtõ vel codicil
lis relicta ẽ.ſ̊ ⁊ ſi fideicõmiſſuʒ ſi⸗

t Motiõis. q;
aliquis iĩtellige⸗

end e. ne ſcriptura ꝓnunciatuʒ ẽ:idẽ erit
ndum. Ogeſt.
Iles q ſo armata militia ſti⸗
Pengdia meruerit: codẽnatus
egtenus qᷓtenꝰfacere põt: cogit᷑ ſol
uere. Becẽ aut nore vdere con
Adenatꝰiudicati mihi in.x.tenetur
x Mon babee facultatẽ em̃ noxe vdende ex lege
quales ſumt ve accipit:ſ̊ is qͥ ſtipulatꝰẽ.x.aut no
guod no placer Fe dedere: nõpt. x. petere. qꝛ in ſti⸗
quia habent de⸗ l
legatam. vt. S.ð

of. eiꝰcin.l.j.S.fi.⁊.l.fi.S.ſi.⁊ de iuriſdi.o.iu.l.more.niſi dicas nõ
hñt oꝛdim ariꝗ.diẽ̃ ̊gpter arburũ ↄpromiſſariuʒ cũ pena ⁊ ſine pe⸗
na aſſumptũ.i.eleciu.ex quo ſententijs datur actio.qñq; exceptio.
vt.C.æ arbi.l.cũ antea.et.l.ne in arbiiris.S.ſi.ad que nona iu⸗
ra hic reſpexit.nõ ad vetera.ᷣm q̃ nõ erat acuo vel exceptio nec ſen⸗
tentia, vt. C. cœ arbi.l.j.et.S. inſa.l.quid ergo.S.ex compꝛomiſ
ſo.accurſius.
y Si iudex.qᷓ teſtamẽto.hoc ſi certa quanntas ꝑte actoꝛum con⸗/
nnet᷑. ałs ↄtra.vi..de ſen.q̃ ſine certa quãti.l.iij. vel ſpeciale eſt
hic in actio.ex teſtõ ⁊ qualibet vmuerſali actõne.ar.S.ſi pars he⸗
re.pe.l.j.S.fi.⁊.S.de rei ven. que de tota.S.incerte.ſ̊ cerie hec nõ
eſt vmuerſalis:ſ̊ ſpecialis pentio. Item ↄtra.j.de ver.obli.l.vbi
aũt.S.illud dubiũ.ſed ibi verbũ futuri tꝑis eſt qð eriti natuũ. vnde
eſt incerta.vt ⁊ ar.inſti.de le.S.incertis.ſecus in pñti.vi qð hẽat
ex ie ⁊c̃.vł pᷣterito.vt hic ⁊ dicta.l.vbi.S.ſj quid vinũ.⁊.S.qͥ vo.
eſt rõ.quia pñtia vel pterita ſunt certa nõ futura. vt initi.de v.
ob. S. ↄditionales. 1 fa. S. e otrahen. emp. hec vendmo. S. binꝰ. et
I.de liberis ⁊ poſthu.l.nomiatim.Sed querit᷑ ſᷣm aʒo.quid ſi iia
dicat iudex. ubeo te reſtuuere poſſeſſionẽ aduerſario.qualem ipſe
habebat ante lie.conteſ.videt᷑ ꝙ teneat maxime in poſſeſſoꝛijs iu⸗

Ncijs. in quibo enã ſic fertuꝛ ſententia vu poſſidens. vr. C. vn poſ.

l.j.⁊ quare non poſſet ſimiliier ꝓferꝛe ꝑ verba pᷣterin impfecu. vr
ua poſſideatis vti poſſidebatis.⁊ ſic non idem in reſtituende poſ⸗
ſeſſonis iudicio.ac.

Pꝛonunciatu.i. relictũ.ſ. a teſtatoꝛe.⁊ nõ. codicillos ſine ſcpᷣtu⸗

ra.ſic.C.de bonis lib.l.fi.

2Eru. cum certum ſit quod relictum erat.ac.
Robandum. vt vemat in pdicta ſententia. acd. “ꝗJ”M
Yies. armata. ſi tñ in caſtris ↄtraxit. ſecus ſi vagando p.
undũ vel enã wm. vt inſti. de teſta. m. S. ). Jtem hoc P

cũ ⁊ ipſe miles ſit.ar. C. x aduo.di.iudi.l.aduocati.⁊ eſt ar.bonũ

5.æ bonoꝝ poſ.ex teſta. mi.i.j.in pꝛin.nam ⁊a in quaſi caſtrenſi pe

culio idẽ p pꝛiuilegin aduocatus.qð miles in caſtrenſi. vt. C. &ε%

n⸗ di. iundi.l.foꝛi. Item quid in milite celeſtis militie? Rñi. idemn

ulto magis. ar. C. epi. ⁊ cle. l. ſacroſancte. cum ꝑeos ſummnn
mims vemiam ſpamus. vt. C. ſum.tri. inter claras in fi. fa,. C. öᷣ
execu.rei iuch. ſtipendia. ⁊. l.fi. S. item miles.
b Secem. dedere. permiſſiue.

eIn. x. tenet᷑.in

— L his ⁊ añ ſentennã
„ „ , lenet᷑.ar.S.de con⸗
pulatõne ſingule ꝑtes ꝑſe veniunt ſn. pecu. l.j. S. ſ.
eaqʒ ſingła ſeꝑxatim ſtipulari poſ⸗ Ex lege. ciu
9 ar n Ii Nij ſalzon „ cati nõ ↄuemit
ſumꝰ.at iudiciũ ſoliꝰnoxe deditio vt. z. e pei. here.
ms nullũ eſt: ̊ pecuniariã adẽna⸗ item vemnñit. ice
tionẽ ſeqᷣtur: ⁊ i iudicati m. x. agi æ Betẽ petere.f.
tur. his eĩ ſolis adẽnat᷑:noxe vedi⸗ Sale. vt a. . w ac.
no in ſolutide eſt:q a lege mibuif̃. aooblr.l. obligat⸗
Qui iudicati bona aucte ſua di di d mogoe
2 Cl bona aucte lua di ſeo. 5. ſic 2 in hoc
ſtraxit: furti actõne ⁊ vi bonoꝝx ra iſr. t ne.
2 , — — Cemut. nentza
ptoꝛũ actõe tenet᷑. iudicati actio ꝑ alieri plus dccede
petua ẽ: ⁊ rei ꝓſecutõeʒ atinet. iteʒ ¶ accedat᷑ ei ab al
hidi ⁊ in heredẽ ↄpetit. Aius. tero. a ſic abo ſunt
Ntra dies oſtitutos iqᷓuis ia ir vee e r⸗
ra dies dititutos ꝙuis iu w ver. oblu. ſi dno
dicati agi nõ poſſit:tñ młtis in ſiuac.

modis iudicatũ liberari poſſe ho⸗
die nõ dubitat᷑:qꝛ cõſtitutoꝛũ die
rũ ſpaciũ ꝙ iudicato nõ qᷓ iudicatũ
legem aſtitutum eſt.
AÄulus.
IZhomo ex ſtipł aru petitus
poſt litem conteſ.deceſſerit:
abſolutõeʒ nõ faciẽdã:h̊ fructuum

8 Poſſum. æ ita ↄiũgendo alternatim idem facere videamur ſcili⸗
cet virunq; ſtibulari. ”M
h Pecuniariã.mſi ex delicto vicarij.
1 Sequitur. noxe vedino. ac.
R Solis odemnat᷑.nõ in noxa.niſi dicat ꝑmito. vel ſi nõ dicat ꝑ⸗
mito.iñ intelligt.vt inſti.de of.iudi.in pᷣn.⁊.C. c noxa.l.ij. et ſie
ſemꝑ in decẽ tm̃ videt᷑ dãnatꝰ.⁊ tm̃ decem petunt᷑ acn.in factum. ac.
IDHui iudicati. i. damnati. ac. ÓͦUJͦẽGV KW
m Aucioꝛitate.ſecus ſi iudicis. vt.j.de reg. iu.l.nõ videtur.S.j.ł
ↄdemnati.ſ.voluntate. MUĩ
n Bonox raptoꝝ.ſi violẽter hoc fecit.⁊ et᷑ edicto diui marci.vt.q̊
qð me.cã.l.extat.ꝑ iudicẽ igit᷑ vel executoꝛẽ eſt facienda vendino.vr
Z.de euic. ſi plus.S.j.⁊ de neg.ge.l.iij.S.ſi executoꝛ.⁊. .ſi in cauſaʒ
iu. pi. l.ij. ⁊ fa.j.q̃ in fraudem cre.l.qui autem.S.ſcendu.
o Judicati actõ.ſ.in factũ.vt.C.de rebo credit.l.actoꝛi.
pꝓ Cõpetiu. licet verꝰactio fueru tꝑalis vel nõ traſuioꝛia. quia ex de⸗
licto foꝛte.vt.S.de peculio lʒ.S.idem ſcribii.vetus q; durat.ſᷣ ſi vetꝰ
fueru rei ven.non datur noua.vt.C.œ iudi.l.j.
q i Mira ↄſtimtos. quatuoꝛ menſiuim.
r. Poſſit.i.cum effectu.quia datur excep.in factum.vt inſti.ð
excep.circa pꝛin.accurſius.
ſJudicatum.i.condemnatum. ac.
tLberari poſſe.vt ꝑ ↄpenſatõeʒ.vt.S.de ↄpenſa. ſi cũ milin.S.cũ
inter. Yem ⁊ alijo modis qmibus tolliur obligano. ac. D
u Peꝛo iudicato. i.ↄdẽnato. vt a. S. e. ſi ſe.S.ſi qͥs in fi. S. 7. J. e V.
ob. eu qͥ cał.S.pe.⁊ de ſoł.qð in diẽ.⁊ de le.ij.ſi ita.S.pegaſus.ac.
x ſ ꝗ bomo.popteſtatam.hoc qñ non habuu cãm differendi. ⁊ ſic
videt᷑ in culpa ꝙ litigaueru.ałs ſecus.vt.S.de vſur.l.ſi q
ſolutiom.⁊.l.paratum ⁊ de pe.here.l.illud.
y Seceſſerit.culpa rei.⁊ ſic de hoĩe etiã tenet᷑.als de fructiba tm̃.

Sed fructuũ.ſic in rei ven.vt.j.iudi.ſolni ſi ſernus.ſ̊ ſi in boie
nõ tener᷑.quia ſine wlo ⁊ culpa veceſſu.quomodo de fructibus datuꝛ
ſententia? Rñ.ſic codemno te in homine ⁊ fructibus. ſeo ramen qᷣa
ſine wlo et culpa deceſſit.ſans eſt ſi frucius pꝛeſtes.vel dic de homine
abſolui.⁊ de fructibus condemnar:.cetera dic vt. S. œ rei ven. vnq;

7 facit, S̊, poſiti.l, ſi in aſia..fi.ꝛc.

XT ꝓplacet.ante litem conteſta.
9 f Tirioſo. non põt z eum ſ̃ pro eo ſic ̃m quoſdam. vt ar. C. de
pꝛocura. l. nõ eo mmus. nam ex quibo cauſis ac. vt inſti. ð he
re.q̃ abinte.S.ſui.Alij ꝙ etiã ꝓ eo nõ valet in arbitro.vt.S. e ar bit.
l. dꝛẽ. F. coꝛza. ͦ in dice ſic. iu dic et in iudice. a.et ꝓ eo nõ vʒ. cuʒ hẽat
loco abſentis. vt.
3. de iure co. l. ij. S
furioſus. ſ mmnoꝛ

loco pñtis. nec ob⸗ rõnem babendã placet. Omp.

ſtat ꝓ abſente oõo ⸗AWrioſo ſnia a iudice ł ab ar
tumaci vel d eum – . ” Ar
ſentẽna vat. vt. britro dici nõ pot .

e iuch. l. peran / Ei cũ ſe patremfa. fingeret

un nnunn. DImutui pecumiã accepit: ꝛcr

un er põt. at hien heredatꝰa pꝛe vel emãcipatus ſit:

ita in ↄtractibo au Sn 3 t
tem aegumt emio BFuis facere nõ poſſit Abe daen
ſo eo calu q̊ͥ ignoꝛã nari. 27 lus.
ti. vt.S.ſi cer. pet᷑. E fieri calẽdis aliqᷣd ſtipula⸗

das accepto iudicio tãti eſtimãda
lis ẽ.q̃nti int᷑fuit mea calẽdis id fie
ri.ex eo em̃ tꝑe qͥdqʒ eſtiat᷑ qͥ nouiſ⸗

xq ch cn ſe. ſime ſolui poterit. Arcel.

Vea.S. ch eol. vpoſiti vel ↄmodati iudi
D fa. C. ad cio qꝙᷓꝗꝙᷓ volo aduerſarij rs ab⸗
on poſſit. i. ſit: adẽnato ſuccura ſolʒ: vt ei acti
ſoluere ſolidum. ones ſuas dñs S . eilne⸗
5 qs ab alio.x. ab alio ſatiſ⸗
b ſ aea daꝛi ſtipulatꝰẽ eſtimandum
tũc iterfuit ꝙᷓ; nuc.
vt. S.ſi quis cauu.
qͥ ant.S.j.ſi vo po

ſtea creuit. a id mſpicit᷑. vt ⁊. S.de act.emp.rõ.S.ſi ꝑ venditoꝛem.et

ĩe triucaꝛia.in hac. . U
c Potẽit.i.debuit.⁊ ſic a tꝑe moꝛe. vt. Z. ſi cer. pe. l.vinũ.⁊..de v.
obli. l.quotiens in diẽ. ſj ↄtra de act᷑.⁊.obli.cum quis. Solue vt ibi

a adde que no.in dicta.l.in hac.

1 n vepoſiti. 5 in ſtricti iuris iudicijs. ſiẽ ẽ in actõe in rem.
Res. quia wlo deſijt poſſidere.
Cedat. ↄtra. S. de rei ven. is qᷣ wlo. Sol. vi ibi. Jtem facit.3. cõ/
o.l.ſi is qui como.in pꝛein. .’’è”
ſQꝗqs ſatiſdari.i.ſideiuſſoꝛẽ dari.vt.S.qͥ ſatiſda.co.l.j.
Eſtimandu.in actõne ex ſtip.q̃ agit᷑ vt ſauſdetur.
Icq;. ſ.intereſſe.

=SN-S 0*8

k Etiã nihil.ſi locuplex ſit pmiſſoꝛ.vt.j.de ver.obli. ſi ita ſtipula
tus fuero.S.poſſum.⁊ ar.l.xecem.
IMeq; em̃.rñdet iacite obiectõni.q̃ſi poſſit labi facul. debiioꝛ.⁊ ẽ
ſic. S.qͥ ⁊ a qui.iuł᷑.ſ̊ ar..S.de neg.ge.diuoꝛtio.⁊.j.de fur.l.euʒ.S.
pap.at iuſti metus hr̃ rõ.vt ar.ad.l.aquil.ſi ſeruus ſᷣuũ.S.ſi furnũ
7. l. in. I. 2. S. e euic. I. ij. de deiec.l. p̃toꝛ. S. pꝛetoꝛ.
m Secedat. ſic.j.de ver.ob.l.vecem.⁊.l.ſi qius ſtip.S.ſi quis.⁊ fa.
C. de here. vendi.l.rem.

n Si quis.pecuniã numeratam.i. in intereſſe.

o Obligatõnibo. vt veniat intereſſe in ↄdemnatõe.⁊ hoc m omnes

vt hic.⁊.j.æ ver.ob.ſi fundum.a.l.cum ſtipulatus ſum mihi. ⁊.S.
fi..S. de aqua plu. arcẽ.ſi tercius.S.officium. Sed an ſit in obliga⸗

tione vt per libellum debeat peti? quidam ꝙ ſic. et pꝛo eis eſt ar. S.de

condi.fur.l.in re furnna m pꝛin.⁊ de conſti.pecu.pꝛomiſſoꝛ ſtichi in
prin. 2 de ver. obli.l.quotiens quis in pꝛin.l.ſi quis ſtipulatus.S.fi.
7.I. ſi penam. 7. S. ſi cer. pe. I. cum fundus. S. quod ad pecu. æc. et. ẽ.
ſi quis in ius voca. non ierit.l.fi.ſiue cern ſiue incerti condinõe ibi
petatur intereſſe. ⁊. S. de aci. emp.l.j.in pꝛin. Alij contra etꝓ eis.j.ðᷣ
ver. obli. ſi ſeruũ.S. pe.⁊. S. fi. ⁊.l.eum qui ita.S.fi.⁊ de conſti. pec.
l.pꝛomiffon honmnms. 7. S. e no. op. nu. I. ſtipulano. §. ſi non. et hoc
placet. Sed an pꝛeciſe ad factum poteſt compelli? videtur ſic. vt di
cta.l. ſtipulatio. S. ſiue ſm h. a. S. quod me. cauſa. ſi cum ex. S. ſed et
ſi quis.⁊. C. & fideicom. l.l. fi. 7. S. de pꝛocura.l. ſed he.S. pe. econ⸗
ira ꝙ non poteſt. vt hic.⁊.C.æ act᷑.emp.l.ſi traditio.⁊ in cõtrarijs

T 2 “

ſit ſpeciale.Lercij. diſtiugnunt an poſſit per alium fieri. ⁊ tũc pre⸗
ciſe teneatur. ałs non. ar.C.de cadu.tol.S. ne autem. Item hoc
in facnia.in dandis autem pꝛeciſe tenetur ad dandum. vt.j. de ver
bo. ob. vbi autem. S.ſ.
p q TCogd iuſſit. puta ne venireni ꝑ talem locum.

erit qnti ſtipulatoꝛis infſit ſatiſda⸗
ri.idqʒ aut tm̃dem erit:aut minꝰ:

aut intdũ et᷑ nihil.neq; eĩ vam ti⸗ ꝗ ꝛetoꝛ. vel
moꝛis vlla eſtiatio eſt: veꝑ ſoꝛte ſo lber uudex en⸗
luta: aut nullũ iã pciũ eſtimatõnis va exempli vr
c:aut qntũ ex ſoꝛte fuerit ſolutum: qmna pmo iuſſit
tatũ ve eſtiatione öcedat. Siqs ceſſe calenchs.
—— . Pppoſtea idibs. vt
ꝓmiſerit ꝓhibere ſe ne aliqð dãnũ S. v arbi. dick.
ſtipulatoꝛ patiat᷑:⁊ facia ne qð ex S.ſi.ꝛ geʒ in q;
ea re dãnũ ſtipul hẽat: facit gõ libet ſentẽna in⸗

ꝓmiſit.ſi minꝰ:qꝛ ñ facit qð ꝓmi⸗ R
ſit:in pecuniã nueratã ↄdemnatu: ſtitui. æ vi erpe⸗

E XRhre! ODe lue. ſas litis imper:
ſiẽ euenit in oĩbo faciendi obligan aut qmiete ddſin,
onibus. Bem. eriimpet. alo,
22 . . . — 2 quin ptra. puta
Vog iuſſit vetuitue pᷣtoꝛ:cõ⸗ in iudͤtcõ momẽ

tanee poſſeſſio⸗
nis ſuꝑ quo la⸗
ta ſent entia etia
ſi appellatõ ini/
ponatur:tamen
dzʒʒ ſoꝛtiri effectũ
E. ſi de momẽ.

pol. fu. app. l. j.

Atrario impio tollere ⁊ remit⸗
õt: licet æe ſentẽtijs . Lp̃.
ü iuo pio reſcriptum eſt mã⸗
. oiſtratus populi romani: vt
iudicum a ſe datoꝝ vel arbitrorũ
Fm aʒ. 1 Pm hoc

oĩs inilocutona
quam ccidit᷑ incidens vel emergens põt mutari. æ hoc ſᷣm aʒ. 7
Hm eum vſq; ad quatuoꝛ menſes poterit reuocari. nõ poſtea foꝛte
7 quaſi tũc habeat executõeʒ.Sed quid eru de ſententia laia in poſ
ſeſſoꝛio: videt᷑ ſi eſt interlocutoꝛia vi quidam dicũt.ꝙ poſſit muta⸗
ri ſᷣm aʒ. Sed ↄira eſt ſcilicet quia non põnmutari enã ſm euʒ. qꝛ
nec appellani.vt.C.ſi Q momen.poſ.fu.ap.l.j. Item hoc poſuo ꝙ
ſit interlocutoria otinet aliquid reſtin vel dari vel eqmpollẽs. vt
quiete poſſidere.ſj̊ certe difſiniiua eſt.vt dicta.l. vnica nõ. vñ ceſ⸗
ſat hec qõ.Alij dicunt ꝙ ſi eſt talis interlocutoꝛia ꝑ quam qõ mmci
dens vel emergens vecidat᷑.hanc iudex coꝛrigẽ nõ poſſu. ſicut nec
diffinuiuã.cum hinuſmod interlocutone ſic inducant exceptõem
rei iudi. in illo capiuulo ſicut diffiniina.vt.S.de compenſai.quod
in diem. S. ſi rationem. 2. C. ſi ex falſis inſtru.l.j. IJncidens aunteʒ
eſt. vi ſi actoꝛ ſeruus dicitur ⁊ ſimles.emergens vt teſtem adnut⸗
tendum vel non admutendum 2 ſimiles. ſi autem talia non conti⸗
neat.tũc poſſit mutari.puta vt adſinipartes in idibus vel calen⸗
dis. vt. S. de arbi. I.dicere. S. fi. ⁊ ita hic loquitur. ſeo videt᷑ ꝙ enaʒ
iu dicns exemplis non poſſit mutari. vt. C. c dila.l.ſiue pars que
eſt contra. Solue vt ibi. vel diſtingue in dilationibus vtrum a le⸗
ge.vt tunc coartari tm̃ non mutari a iuchce poſſint. an a iudice et
tunc mutari. vt oicta. l. dicere in fine. ⁊ ar. S. & no. oper. nun.l. ſi
opus.ac.

—

r De ſententijs. difſinitiuis. vt.. e. paulus ð pems diui.fratres

e queſtõmbo.l.j.S.fi.⁊ dices.j.e.l.iudex.

ſ a Diuo pio reſcriptũ.ↄcoꝛdat er fo.ↄpe.ſi qͥs ad fi.
4 A ſe.i.a mgr̃atiba populi romani.⁊ idem de quolibet alis
ordin ario. lel dic a ſe generaluer loqui licet reſcriptum miſſum
fuerir magiſtranbꝰpopuli romam. ſic ergo delegatus non exequi⸗
tur ſuam ſententiaʒ iure noſtro. vt hic. Sed quid in delegato pᷣn
cipis? videtur ſecus.tum qina vælegat vtoꝛdinaꝛins. vt. . ve iud.
a iudice m ſi.⁊ ctat. vt in auten. litig. S. omnem.ibi alijs aute
omnibus ac. Item ſicui executio mandatur cognoſcit æe veruate
pꝛecuʒ. vt. E.ſi contra ius vel vti. pu. l. a ſi ndn cognitio. g idem
econtra ſcilicet ſi eſt commiſſa pꝛincipalis.et executio videat᷑ com
miſſa. Sʒ licet hec ſpãlia hẽat.non iñ hoc ʒ ius cõe habere dʒ. cuʒ
hoc non mueniã ſpãluer. nec iõ qꝛ cognitõ mandatur: videt̃ man/
dari executio. licet ſecus ſit econtra.quia executõ vt fiat mſſio l

1/E½

7

Sa

3

nihil dari vk re

1
4

atln tt
ſſt Nq
durt.7 lo
Mnen Gunn
MNo
du⸗
delucl ⸗
ſtonns
ſoltn
panereo
t Mlten e

r rlutn

==
☛

=
=SS=.

=
=
ι

1

E
=

S=pü4.

—☛
S
S

=
SS=

=

——
S=SSS
——

= — —
=x = — —
=
Sa —

☛nd,——

ln ninn
Neel e
mntiti ſdl⸗
irmmn i.

ig mian
P Ntone

(runl anl.

ſngkotus, en
Crltgeung.
ſungs W.
gan Ni0,.
auo cini
lurlnprn.
mn o i cj.
Nton gtewiᷣ

vAN MMuE
Wlſori „

Cnshn n

Eri

ſee
WNrNaec B
ruſlnc⸗

ſſeeWaalen
ard.R.

ienstoinen

egiz Wegee
Mchornemmer
Navano Werd
Erigapomee

Mſhl gem
((Iipmmnirann

. Mrmr giſn

Nulurnumne e
(CLrctil egöus
Mptnncann
peſinmnlK.
Ppuncistcene
MKnapen

Aheſccun wns

indelcnsfbire

ufoenedr,

Afwen gfnn

Ppohterge

legktilt
Mni rlir no n
bfnnenbrann
ſrſamnn
mäzſemſe
anbene ,

AAigtksdmnne

Mieſefri
WN

lugrlitin

M
nb
köm Nl
Im. ae
Dhn

mmen nn

dn. n
3,„2 nen

e M

ſ
6 nan
lni imli
t Murt
Nen Nornich
Wap
nm
eiru iptit
Atlu
Ream in in
WN annin
.A. gl)⸗Jumit
timn kelom igt
Mradn.l. wi
Moatons
cunge non
mmſcincnen
mn.t Tnge
lis mimn ne
s. N ns r
mns ſ Mn un
kingenes Mlht
nl
. ,A,
munumiun
u1ià 1

ginnli
mn 0ln .

Sln

mixto imꝑio ?:vt..d iur.o.iu.l.iubẽ.Sʒ inre eanonũ cœlegat a
papa põt exeqmi. vt ext᷑ v of.⁊ po.iudi.dele.c.poſtoꝛalis.S. prete⸗
rea.poſtulaſti. Iteʒ ſm aʒ.illud põt queri an execuno ſentenne poſ
ſit æmandari. ⁊ poteſt aptius pꝛoponi qõ ſi mandart poſſit vt in
poſſeſſionem mutat.quod dic vt diximus.S.dæ offi. eiꝰ cui man.
eſt m. l. cognitõ
S. vt poſ. ⁊ ð iu⸗
riſdic. o. iu.l.j.
Illud inſtannꝰ

. J
Piſrare n pen e, e

ſententiam exequantur hi:qui eos

e en Taerut. Sententiã rome dictã
poſ. mutere. n⸗ eti in ꝓuincijs poſſe ꝑ pᷣſide:ſi hoc
vt poſſideat le iuſſum fuerit: ad finẽ pſequi: idem

etur. quidem . -—-
Ahndz mormm ipgare⸗ nr̃ cũ patre ſuo reſcripſu.

mumcpan boc (Pyn venditõne itaqʒ pignoꝝ cas

mittit᷑.qð dic. . 47 pers
nnte. ptop ſacienda. pmo quidẽ res mo⸗
l.uij. S. an tam biles: ? animalia capi pignoꝛi iu⸗
ainnonrge bentur:mox diſtrabi: quaꝝ pᷣciuʒ
S. mgfarus. er· ſi ſuffecerit bñ eſt: ſi nõ ſuffecerit:
80 velegatur. etiꝗ ſoli pignoꝛa capi iubent᷑ 1 di⸗
męgratus ꝛur co

penit. vi..of. ſtrabi. qo ſi nulla mouentia ſint:

eius cui mã. eſt
iur.l.j. in prin.
ſm quo ſdã. aʒ.
IYtem quero ve
eo cui vmuerſi⸗
ias cauſarũ ali⸗
cuius loc man⸗
datur. 1 dicã nõ
tranſire. qð ſpe⸗
cialiter nõ poſſʒ
elegari. ſ. ſeniẽ⸗
tie ſue vel alteri
us execuno. vt. 2ð
S. de of.eius cin man. eſt iuriſdi.l.j.j.rñ.licet ðᷣ illis cauſis aliquã
poſſit alij velegare.vt.j.qͥ.⁊ a quo ap.l.j. Item videt᷑ elegamʒ in
poſſeſſionem mittere.vt in aui. exhib.S.ſi vo ſ̊ ibi non aperit
ce delegato vel oꝛdinario dicat. q̃re dic loqui de oꝛdinario. vel ibi
lelegato pꝛincipis ſᷣm quoſdam. J

ſic veniq; iudices mterloqui ſolent⸗
quod ſi mouentia non ſint: vt ſoli⸗
quoq; capiant᷑.nam a pignoꝛibus
ſoli initiũ facienduʒ nõ eſt.qꝙ ſi nec
ea que ſint ſoli ſufficiant: vel nulla
ſint pignoꝛa ſoli:tunc peruenietur

u Arbitrox.qñ ſine pena factum fuit arbitriuʒ. ⁊ expᷣſſe vel taci⸗
re.ſ.tiacuurniiate.x.dieꝝ ſit emologatum.i.a ꝑtibo ↄpꝛobatum.vt
C. æ arbi.l.pe.qð ius nouũ hic reſpexit.vel loquit᷑ qũ a paꝛibus
fuerit peuti ceru.S.non. vel qñ in locũ recuſati alij dant᷑.vt.C.
de iuch. aptiſſiim.⁊. l. fi.
