ageret᷑. vt. E. q po.in pig.l.lʒ. Item facit.S.qͥ po.in ptg.ha.l.iniduũ.
Emendam. abs inſtrueudam. —G
ſNI mgr̃ atꝰ. nõ municpales ſj maioꝛes. vt. . ad mu. l. ea ꝗᷓ.S.
Fideicõ.relicti ſub ↄdinone. .
In poſſeſſionẽ. oĩim bonoꝝ olim. vt. Z. qᷣ. ex cau. in poſ. ea. l. j.
Arbitꝑ. i.curatoꝛẽ bomis.vt.S.de bo.auc.iu.poſ. in venci. S. fi⸗
Conſtet. exiſtente vel deficiente oditione.
p Aterfa. abſtinmt. ſi abſtinnit. 5 nõ valet teſtm̃ patris & nee fi
lij. vt. de p upilla.ſ ub.l.ij.S.qſqs.ij.rñ.q̃ eſt ↄ.fruſtra 8 diẽ
e fſubſtituto. So. non timebis iaculum ſi ponas impuberẽ non inſo
lidum.ſ̊ cum alio inſtuutum ſᷣm Jo.vel dic ꝙ adiuu, ꝑ reſtitutoeʒ

abſtinnu. vnde nibilommeſt heres. vt. S. xe mio. ait p̃toꝛ. S. ꝙ pa.
Uel dic ꝙ in.l.ꝗ fuii exheredatꝰ.hic inſtitutꝰ.vñ licʒ non adeat. eſt tñ
heres. vi.S. v fideicõ.lib. cum q̃ſi.S. ſj ⁊ ſiqs.⁊.S.ad tertulł.l.iʒ.S. ſ
ſi non. ac. .H
g Honag parris. quaſi vacanna.
hbh Wlenierunt. a
creditoꝛibo. ac.

i Obuenit. a quo
dam eneo. ac.
K Qua adita. de
ceſſit in pupillari
etate.⁊ alłs eſt q̃ a⸗
dita. 7 gls qͥ ita de
⁊c.i. de hereditate
ad eum ꝑueniẽte.
IMon daret. vt
7. C. gr. tu. l. eum
mſi in caſiba vt ibi
nõ. ac.

ſubſtituit heredẽ.is filiꝰpat᷑na he⸗
reditate ſe abſtinuit:iõq; bona pa⸗
tris venierũt: poſtea filio heredi⸗
tas obuenit q̃ adita œceſſit.qꝛo cũ
pᷣtoꝛ in ipᷣm pupilluuu ꝙqᷓnis poſtea
brditas obueniſſet. creditoribo tñ
patris actõʒ nõ daret: an in ſubſti
tutũ creditoribo pꝛis danda ſit actõ
cũ ex bonis patnis qꝗͥ.ſ.ad credito⸗
res miſſos ad bona ptinẽt nmihbil ac⸗
qrat: ⁊ cũ creditoꝛes mibil iuris in
bomis pupilli habuerint: eoꝑq; nł
inffuenit adiret᷑: necne pupilli here
ditas:cũ ea bona obmiflaa ſubſti⸗
tuto herede ad creditores nõ ꝑptine
bant. me illud maxĩe mouet pce
ptoꝛibo iuris placet vnũ eſſe teſtm̃.

m Cum. 7 vide
tur ꝙ non. cũ ac.
n Mihil acqrat.
ſ.ſubſtuutꝰ. nec et
filius.

o Pupilli. non a
patre ſ aliude ob⸗
uemẽtibo.
p Pupilh here⸗
ditas. aliunde dela

ta. gecur. rñ.q pᷣtoꝛ filio qͥ a patna heredita
obuem
Aner ienio bo te ſe abſtinet: pſtat. ne bomis Pas

ms. ac.
r DObmiſſa. i. ſi
non adijſſet ſubſti

eius venditis in eum actio vet᷑. tã⸗
etſi poſtea ei hereditas obuenit cre
ditoribo nõ reddat.

tutus. ac. nore Igem in ſo
— ytituto filio herede ſuandũ eſt: qm
l. ac ge. pupil fiilij pudori pcit: pt potiꝰpris ꝙ; bo

1Acd creditoꝛes.
ſ.patris.
vV Pꝛeceptoꝛ bo.
D r. z. e vul.
itt. l. pater. a inſti. e vul. ſubſti. F. igik.
X Igem m ſubſtituto. ablatiuns. “S
y Ailio. datinus. H alij ablatiuus.
. Seruandum eſt. als ſine non a tuñe plana. q; non dʒ plus onera
ri ſubſtitutꝰ ꝙᷓ; impubes. vt. S. de acq. here. ſi pupillus. ij. rñ. a ad. ſ.
falc.l.q fundum. S. qᷓ ſilios. in fi.. 2 9rnabis lram vſch iluc. at cñ
ſubſti. ꝛc. Item ziunge poſtea in fi. qð ſi ſubſtitutus ⁊c. ⁊ dices abſti
nuiſſe. ſiue qꝛ non adijt. ſiue adijt ſ reſtitur eſt vt abſtineat. § in. §.
gt cum ꝛc. loquit an adijt ⁊ non dimiſit. alibi eſt cum non. ⁊ tuc mu⸗
ta caſum. qꝛ. S. cum abſtinuit inſtitutus. hic cum adinit ⁊ non eſt re/
ſtlrutus. qᷓ caſu a ipſe ſubſtuutus tenet᷑ creditonba patris. ⁊ tũc ↄti⸗
nug lram vſq; iluc. ꝙ ſi ſubſti. ꝛc. ⁊ ermnde vſq; in i.non adimi del
adiuit. reſtiutus eſt. q ſubijcit qm filij ⁊c.ſ.vt poſſit reſtitui.⁊
ſic potiꝰpa.⁊c. JItem qd ſubijcit denegat᷑.ſ.penta reſtimitione. z m
hanc ſ̃am oxpõ. cum poterat inſtitutus reſtitui. ̊ heredes eius. vt.
in inleg. reſtꝛ. non ſolum. eſt ſo. m. p. poterii. ſ hoc hic non ne
gat. ß alio mõ ꝙᷓ pupulus. qꝛ ille etiam ſine reſtitutõne.ſj hic ſubſti.

na eꝰ veneant.itaq; in id qʒ poitea

vt ſubijcit. ibi quemadmodum em̃ ac. ſecus ſi abinteſtato pupillo
ſuccederer. vt. . xe acq. here.ſi pnpillus.j. rñ. at in. l. 3 vt dicit in ta⸗
libꝛ heredeiu reſtiuendum. in qͥb adenndo vider᷑ ↄpꝛobare. ßz in ali⸗
qᷣbo Zctibi.quos fecerat ille cin ſuccedit᷑. Uel dic ꝙ erat neceſſaꝛiꝰ ſub
ſtitutus heres.puta ſᷣuus teſtatoꝛis. vt. g. de pupil. ſnbſti. ⁊. ſi plu⸗
res. S. s. 10 non reſtitut. vt. 5. de acq. here.l. neceſſarijs. in fi. vel
dic ſᷣm aʒ.non ſᷣuat᷑ idem. qꝛ pupillus licet ſemel ſit heres. abſtinet tñ
inſo iure. mii immnſcuerit. qd non eſt in exneo ſubſtituto. JItem vᷣm
eandem ſr̃am eſt otra.S. de acq. bere.l. ij. S. j. ſed ibi non ſe immiſcue
rat inſtitutus.nec dr ibi ꝙ nepos fuerit ſubſtitutus. Ex pᷣdictis patz

tres ſunt caſus. quia aut non adijt aut adijt. ſed reſtitut. vtro
biq; non tenet᷑ nec ipſe nec ſubſtiiutus creditoꝛbo patris.

retinuit.⁊ tunc vterq; tenet᷑. Sed qͥdam. vt. R. Ja. dcunt. j

adijt ⁊ reſtituit᷑ ꝙ ſi ubſtitutus tenet. ſ non ipſe.
piie vſq; fere ad ſieilluc.qð ſi ſubſtuutus ⁊c. ꝓu

ei obuemat actio creditoꝛibo ne⸗

gat᷑:qꝛ id qð ex aduentitio acqᷣſitũ
eſt: no ꝑ patrẽ ad eũ puenit. At
cũ ſubſtitutꝰ filio hereditatẽ adijt
poſtꝙᷓ pupillus ſe pat᷑ne miſcuerit
hereditati:tũc hditas ⁊ pꝛis ⁊ filij
vnaẽ᷑: ⁊ in omni ere alieno qð aut
pris ⁊ filij fuerit:etiaʒ inuitꝰheres
obligat᷑:quẽadmodũ em libeꝑꝝ non
eſt poſt obligatõeʒ vt nõ oĩmodo ſi
nõ vefendat᷑ ipiꝰ bona veneant:ita
nec ſepari qͥdem es alienum pr̃is ⁊
filij poterit:qͥ caſu efficiet᷑:vt credi
toꝛibo in eum actio dari æbeat. q;
ſi ſubſtitutꝰheres hereditatem nõ
adierit.creditoribo pr̃is ĩ id qð pu
pillus reliqͥt actio dari non dʒ.qm
neq; pupilli bona vemire dñt ꝓpteꝛ

es alienũ pr̃is:neq; in boms pris ẽ

qð pupillus acqͥſiuit.
ABulus,
Vfidiꝰrefert ſtatuas ĩ publi
co poſitas boĩs diſtractis eꝰ
coin hõꝛeʒ poſite ſt᷑ ñ eẽ ẽptoꝛis bo⸗
norũ e: h aut publicas ſi ornandi

hic erit caſus a ca
thabes in lr̃g non.

1 ßm hoc quod

dicit in Pn. legts

abſtinmit. l. p re
ſtinnonem. Jtẽ
qð ſubijcit. at
cum, ſubſti. ac.
lbi ſe unmmſcue⸗
ru. ſup. a abſt
nuit.

7 At cum. etiam muitus heres.ſ. ſubſtitutus. ac.

9 Mon liberum eſt. habeas non.⁊ dic quemadmodum non eſt li
berum ſubſtitnto poſt obligatõneʒ quam ↄtrahit
ſubſtuun veneant ꝑ creduoꝛes. ſi non ſendat᷑

adeundo. qͥn bona
.ſ. ipſe ſubſtuutus.

iiq ac. ⁊ eſt plana.vel ſi non habeas non æc. dic quemadmodum li
berum eſt. ſ. hereci pupilli abinteſtato poſt obligationem. ſ.tranſſa
tam æ parre in filium. vel poſt obligationem quam oↄtrahu adeun
w. ſ. cum creditoꝛbo pupilli non parris. ita contra ⁊c.ſ.q eſt ſub
ſtuutus. qi adenndo videt᷑ agnoſcere. Elel dic enam quemadmo-⸗
dum liberum eſt. ſ. pupillo poſt obligatiouem quam contraxu ade
undo.nam poteſt reſtitui.ua econtraꝛio ſi non petijt reſtitmi.ſubſti

ta tus adiens renebi ommib-.

ꝑEVeneant.ſup.vel nõ veneãt.a ſic non eſt v

nimodo ⁊c. vel non ſit ibi.

is ſit ibi vel nõ om⸗

a Mon ackterit. ſ patris pupilli.qꝛ pupillus ſe abſtinuit. aʒo. alij

dicũt hñt ⁊ heres ⁊ tunc plana.
b Reliquit. aliunde acquiſitum. ac.
c Puplul. viuentis a veliberantis. ae.
d Pupillus. qꝛ ſe adhuc abſtinere põt.

e Acquiſumt. cum lam abſtinuit. igi nec ſubſtitutus tener cre⸗
ditoꝛiba patris. ⁊ fa.. ad treb. ebitoꝛ. S.fi. Jtem. S. qͥb ex canſis

in poſ.e.apud iulianum.

f a AUAſſidius. als furius. ⁊ ałs auſidius. accurſius fioꝛenmn;

legum wectoꝛ.

g Publicas. i. vmmerſitatis. ſic impꝛopꝛie. vt. 7. e v. ſig. l. eum

ſic ponit᷑ C.,de ſacroſan.ec.lfi.in pᷣn.

aut adijt 2

ptom.
.

intvt
ntn .
Genengrcp
Ctunenepun

peidrs.
tn.⸗pu⸗

rſeclote
Aorͦn.
öbcat

„

.

fnmncſe
Phoſle

Mini

Mink.
Nld

ficind
1
f

Kirucra.

Gnen N
CNNen

NNcd.

ſC Achaen,

i. Oulnunc

Auiplut no

lſybutam keuo:
iey Rſen

ſo iiftumn
Pnetur,5
Pn
Muuram .
inſhoe,
A

ſſ zus. ni
ſtteuſorn
Ollirizſtöpin
Wag.
Mutus onop
enlapfummt,
krirninnden
Anitummun
Klnianänum e
ckkänmen
gne t ſa
tena
6
albirier
n

4 ihttlai

NGrldhi
plrebre e ed
WN

hrtnen

iaati⸗ un

Buns,
uiebl
tracnse
tbo
Rornamd

(KKrune,

1AN gbengemnn
Aamm ub dnt
n iendat t
S —,. ner
ſno oſtodighonn
digmonn amn t
v. Mπ½α1,
. Mocaun e
oNE Aamco

rr üonfeifan

Kenmreiſptiti

s
1t nig in

1.
n.
my
Giminu
Na zmi

65 usmis

in

h Aut eius. quo ad memoniam. a facu. 5. acq. rex w. ſtatuss.

7. ſ. de excep. paulꝰ. 7. . qdᷣ vi aut claʒ.l.q in putenm. S. j.

1Betrabi. ałs diſtrabi. ał's detrabi.

Kk 1 Mpatoꝛes. iure veniſſe. foꝛte qꝛ defendebant᷑ vel die qꝛ nõö
latiuabant. vt. S. qͥ. ex cau. in poſ.eat᷑ fulc.S.j.ſ̊ hoc ſecũdo
caſu foꝛte valet
venditio.⁊ ꝑ re
ſti. in inte. reſcin . . . . . DDDMD
dit. vt..ö damm. municipij cᷓ ꝓpoſite ſunt: aut eius
mfec. ſi fmia. . (oin honoꝛẽ poſite ſint ⁊ nullo mõ
ſi fone. Alij dix⸗ . —
eumt. vi. M. ꝙ eas diſtrahi poſſe. Apirius.
venatanit vo⸗ Mꝑatoꝛes Antoni. ⁊ ſeuerꝰ
5 „ A „ 2
lua non vuan⸗ auguſti reſcpſerunt: eos qᷣbo
ſolẽmb. ⁊ poſſeſ na ſuã negant iure veniſſe piudicõ
ſio redit ad eum

nam 5 agentem

1 Preiudicio.

expiri vebere: ⁊ fruſtra a pꝛincipe

emptorem exapi liderare reſcindi venditõem.
ei excepuone piu
Keralr Apianus.

J creditoꝛes heredem ſuſpe
ctũ putent ſatiſdatõʒ exigeꝛe
pñtꝓ ſuo vebito reddendo: cuiꝰrei

i. rei ven. qᷓ piu⸗ Pi 1
dicat vẽditiom. gra cognoſcere Ptoꝛez opꝑtʒ. nec ſta
esm. tim en beredẽ ſatiſdatõis necelſſita
M. qꝛ piudicar t ſubijcere R mac⸗ cörn oſtite
ſolutioni q a ce& rit ꝓſpici debere his: qͥ ſuſpectũ eũ
ditonbo poſtulat e e erden
non aurdie weie poſtulauerĩt. h ſuſpectꝰ hr̃s nõ hiſ
uuaicialr em modis qͥbo ſuſpectꝰ tutoꝛ eſtia
„ W Ke⸗ e Sn; 1 „
piudiciales.ac⸗ tur. ſiqdem tutoꝛe no facultates: H

m Et fruſtra.

qꝛ cõi ure ↄceci

tur. cum non te⸗

fraudulẽta in reb pupillaribo vel

callida ↄuerſatõ ſuſpectũ ↄmẽdet:

heredem veꝛo ſuſpectum ſole facul

uenn Venuitio. tates. Plane in recẽti adite heredi
lj Sen nunda tatis auchẽdi erũt: qͥ ſuſpectũ poſtu
acror bar us lant. ceteꝝ ſi ꝓbent᷑ paſſi eũ in bere
e factam vendi 8 .. „7„ „ e .
oneze K. iic om ditate moꝛaꝛi: nec qcꝙᷓ ĩ eo pñt obij

azo. q̃ſi pᷣlumat
legiume facta. S5

Jo. ↄtra cum ꝑ
rerum naiuram
⁊c. C. dłe ꝓba.a/
ctoꝛ. ac.

cere cris:q̃ſi wloſe vᷣſato eo.nõ de⸗
bebit poſt multũ tpis ad hãc neceſ
ſitatẽ opelli.ꝙ ſi q̃i ſuſpectꝰ ſatiſda

n 1Jcreditoꝛes. ſuſpectum.i. nõ idoneum. fa. S. qᷣ ſanſda.
co.ſi fideiuſſoꝛ ⁊ qð ibi nõ.ac. D

d Sanſdatõz. fa.
p Bebet. pretoꝛ. H
ꝗq Mon facultates.pᷣncipaliter. vt inſti. ſuſpe.tu.S.ſi. ⁊.C.deᷣ

5. ve iudi. in omnibo. a q ibi nõ. ac.

£

ſuſpe.tu.l.in poſtulandis.⁊.S. x ſuſpec.tu.l.ſuſpectum.h̊ ſecũda
rio ſic.vt.S.xe mgratibo ↄue.l.j.S.ij.ac.
r Commẽdet ꝑ ↄtrarium.i. accuſet.ac.

DPaſſi. crediioꝛes.
1 AMultum qnquẽnium. vt. j. ti. j.l.
burio iudicis. vt.S. v mre deli. l.j. in fi.

j.. qd aũt dictum eſt. vel ar

V Imur. actione. ſic.S.qͥ ſatiſdare co.ſi vo ꝓcon.S.fi.ac.

x p Runulegia. pſonalia. ſecus in realby. vt. C. ve pꝛimi. fi.l.

. 90.

y Ex cauſa. vt puilegiatus pferat᷑ non pᷣuuegiato in ſoluendo 7

at conditionem ob cauſamꝓ wte ſutura.a alter depoſui. vt. S. e. l. j. S
fi. 1.l.ſi vent᷑.⁊. S.a. S.ſi.de iure w.l. ſi ſpo.ł vnꝰ tute. alt᷑ depo.nii
noĩatim ꝓbet alteꝝ in pinlegio ꝑſonalis actõmis pᷣferendũ. vt in q̃tu
oꝛ ꝛaſibo. Dꝛimꝰtn fiſco. vt.j.e.l.qð qs.Secuudus in muliere wteʒ
ſusm regetente.cum em̃ ipſa poꝝ tacue hypothece pꝛeferat᷑.⁊ ita hʒ
pumlegium porẽti
alio puilegio. ꝙ;tu
ad hypothecaʒ idG
videt᷑ iu hoc puile

re iuſſus vcreto pᷣtons non obtpa
uerit:tũc bona hereditatis poſſi⸗
Tri venndariq; ex edicto ſuo ꝑmit
tere iubebit. plane ſi wceat᷑ nł ex

bonis alienaſſe: nec ſit q ei iuſte p

RKiuilegia nõ ex tꝑe eſtimãt᷑.

gio pſonaliũ actio

nu. ar. J. qᷓ i frau.

cre.qͥ at᷑.S.ſciendũ

Terciꝰ in eo q cre⸗

. . 8
„W% 7 H —
X 22ðò

dicht in rem reficcd

endam. vt. . q po.
ter pauꝑtatem obijciat᷑:oↄtentꝰeſſe in pig. ha.l.inter⸗
pioꝛ dʒ: vt iubeat eum nibil minn aum Cnoun in
ere.ꝙ ſi nec inopia laboꝛãtem euz; reli.l. pe. ꝛ ſi diẽ
creditoꝛes oñdere potuerint:inin tio eſt inter eos a⸗
riaꝝ actione hi tenebüf. Aub. mo br ule alog.

nunqd vnus eoꝑ
olteri p̃ᷣferat? R.

· 6 or AS eit n ſin o. non ꝑ hanc.l.mſi
H ex cã. ⁊ ſi eiuſdẽ tituli fueft cde muental 5.
ocurrũt:lʒ diuerſitates tꝑis in his vr. ſe as qs. im
nt. an?. auk. e eqli. w. §.
fuerint Tpian?. nus Rs⸗ Muror
Jpupillus ex ↄtractu ſuo nõ pothecarios at vie
efendat᷑:iõq; bona eius creditoꝛeſ zAerendum poꝛem
poſſidere cepint: diminurio ex bo- we. e c d vo in
nis huiꝰ fieri dʒ veſcẽdi pupilli cʒõ. miũ in caſ⸗ s quos
pca ſe ß o192 n. j. e. ti. l. diuer⸗
Belfendere vebitoꝛẽ ſic anteqᷓ; eiꝰ no. ſc lll. aca

bona poſſiderent᷑ lʒ: ita q́; poſt bo
noꝝ poſſeſſionẽ eiꝰ:ſiue ipſe ſiue a⸗
hus vxfenſionẽ eꝰ ſuſcipiat:dʒ ſatiſ

Arci.
Vogd qͥs nanis fabꝛicande ł᷑
armange cauſa vel inſtruen⸗
quoquo modo crediderit: vel
ob nauem venditam petat. habet

in. poſ.ſi non expedierit.S.j.⁊.j.que in frau.cre.
dum. 1.l. pupillus.ſed in hoc videt᷑ contra. S.

vt ibi.accur.

ſib inſpiciat᷑ cãꝗ et
iu hypothecis. Itẽ

ſi alter habeat hy⸗

S. v pac.l. reſcri⸗

äsä pothecam. alter pᷣ⸗
dare:vt ſatiſdatõe intpoſita:iudici megium Pſerk hy
aE de potheca.vt.C.qui
um accipiar̃ 7 poſſeſſioe diſcedat̃ do. m pig. le 3

ptum. Si güt nul

lus bypothecam

Puilegium habeat
pfeꝛt᷑ q occnpat. nn

fſi lam poſſeſſa eꝛãt

bona. vel niſi am⸗
bo inſtarent. 2 de⸗

bitoꝛ vm ſoluerit.

vt. S. de bomis au.
l. q autem. S. ſcien⸗
locati.l.in oꝑis. SO.

5 Concurrũt. prererq;ᷓ in duabo wotib ab eadem ſubſtantia: debit.·
tunc em̃ pᷣrogatiua tẽꝑis ᷣnat᷑.vt.C.qui po.in pig.ha.l.vl. S. dua⸗

bus.accurſius.

1 ſJ pupillus. veſcendi. aliud ſi ex paterno ↄtractu. vel dic idem
ſi mõ non eſſet tũc facta venditio. qᷓ fieri põt.nõ nuc. vt. S.

q̃.ex cau.in poſ.eat᷑.l.apud iuł.⁊.l.m poſſeſſione.⁊ fa, S. vt in poſ⸗

le. l. is cui. S.qᷣ legatoꝝ.⁊.l.legatoꝑ.⁊. j. l.ſi.

2 Defendere.ſatiſdare. iudicio ſiſti noſiuchcat
fendit.vt.S.qͥ.ex cau.in poſ.eat᷑.l.hoc aut.S.fi

ſic.vt.S.qͥ.ex cau.ma.l.iem ait pᷣtoꝛ.S.ſi.

etiam in repetendo.vt hic ⁊. C. pᷣui.niſci.i.pecuniam. ⁊.S.ꝙ cũ
eo.l.ſ an.⁊ łe pecłio.l.ex facto.S.fi.eet ſi ambo puilegiau pᷣierat
puilegiatioꝛ.i.cui vebet᷑ ex puilegianoꝛi cã.vt mulier veponentibo ⁊
ſimiibi.vt hic ⁊. C.qͥ po.in pig.ha.l. aſſiduis.S.j. Si vo paria
ſunt puilegia. vt duo vponentes.a ſic eiuſdem ti. tunc ↄcurrant. lʒ
vnus añ alum ↄtraxerit vi ſubijcu. vt.S. depoſiti.l.ſi hoĩeʒ.S.q̃t.
in ni. Hoc iñ fallit in duaba wnbo ex eadem ſubſtantia dvebitis. etiã
ſi ꝑlonale im puilegium ptendat.vt.C.qui po.in pig.ha.l.fi.S.ex
cep.qð dixi qn ſum eiuſdem n. idem ⁊ ſi diueſoꝝ.vt qꝛ vnus habe

mm ſolui qñ ſe ipſe de
i.qᷓ eſt Z. Hz ſi alius tũc

xꝑ q Qdgd qs. q̊quo modo. vel dño dando. vel ſi redemptoꝛi. vel

venduonbo materiaꝑ oño mandãte. vt. S. e. ſi ventri. S. j.

a Nenditam. vt venditoꝛ nauis pcium vel nam vẽdita auẽte indi⸗

cis.nam creduoꝛes ꝓpter q̃ͥs eſt vendita hñt pᷣnleginm ꝑſonale ĩ bo⸗
mis emptons. Zu dic ꝙ aliꝰvendidit nauẽ. ⁊ ego credidi debitoꝝ pcit
um. naʒ hẽo pſonale puilegiũ. vt. h. a. S. e.l.qͥ in nauẽ. ⁊ in aut. xæ eq
li. w. S. his ons. ſ̊ ar. ö. S. ve tributo. lI. pcuratoꝛ. S. plane. refert an
ſimpliciter mutuem.vt ibi, an dicam in nauẽ emendam.vt hic. an et

vt ſit mihi obligata.vt.C. qui po.in pig. ha.l.licʒ. Reale aũt non ha

beo. vt. C.

Te pig. l. qᷓuis.

b. Poſt fiſcum. ſiue ante ſme poſt Zhat fiſcus pᷣfert in ꝑſonali puile
gio ei qͥ credidit in reſectõne vt hic.ſ̊ mulier pᷣfert᷑ eidem.vt in ant.de

—

pign?. 7. C. ꝗq po.

in pig. ba.l. ſi fun⸗

dum. 2.l. q filum

c e Am q. eſſe

placʒ. etiãꝗ
vt vendere poſſir.
d Mon Zzhere. ſ.
talit vt peſſii fieꝛ
venditio. tenet tñ
pign cqᷓ rei puan/
de. vt. S. qͥ. ex cau.
in poſ. eat᷑.l.j.S.j
7. E. de reſti. mili.
l.ignoꝛaꝛe. ſ̊ ⁊ Vvẽ⸗
ditio qñq; fiet ad⸗
inſtar furioſi.vt.S
ti.ij.ful.S.adeo.
e Dpoꝛtet. ſ. euʒ
q̃ in ſolntum taleʒ

rem accepiſſet. vel

ecomra ex pᷣdicta
cã. ⁊ hoc penita in
inte.re.pus. vt nõ
5. ti. ij. ſulcimꝰ. S.
ſiqs poſſederit.

fe AUm 4q.nõ
faciat. vt.
S. ti. ij. l. ful. S. illõ
ſciendum eſt.

g a Mihiocen⸗
ſium. dæ le
ge. i. puilegio ſue
patrie dato. ac.
hbh Sua. qꝛ foꝛte
umpetrauerat vt pᷣ⸗
ferret᷑ ommba cre⸗
ditoꝛnbo in pſonalt

actione. vel impeẽ

uit vt hret tacuaʒ
bypothecam quaʒ
als nõ hret. C. e
lure reipu.l.ij. vel
die de lege ſua. ꝙ
ipſamet ↄſtituit ta

le uis municipale

qõ licz. vt. C. qᷓ ſit
lon. co. l.j. ⁊ fa.j.

pꝛiuilegium poſt fiſcum.

eqli w. S. is oñe. in reali pfert iure q tꝑe. vt. . ꝗᷓ po. in pig. ha.l. ſi

Dem.
Vm qͥꝓꝛ in poſſeſſioneʒ miſſus

ſit ei?q reipu. cã abſuit ſi ap⸗

paruerit eum wlo malo reipub.cã
abeſſe iure in poſſeſſione eſſe placʒ
wnec ſolidũ ſoluat᷑.eũ aũtqͥ reꝑ eꝰ
qᷣ ſine wolo malo reipu.cã abfuit in
poſſeſſionem miſſus ſit pignꝰ non
otrahere: ⁊ iõ diſcedere oʒ de poſſeſ
ſione.
Vm q circa colũnas ſe occui
tat vt creditoꝛẽ euitet.latitare pla

cet.nam ⁊ eũ q recedit: eſt qͥ ſubt
fugit.ne ſecum aliq̃ actio moueat᷑.

latitare placʒ:tanqꝙᷓ ⁊ q ab vrbe p⸗

fugit vtiq; fraudandi cã: nec inteſt

ꝙ attinet ad latitandũ vrꝝ qͥs pfu⸗
gerit:an vo rome agens copiaʒ ſui
nõ faciat.
Apim.
NMNMthiocenſium celache ſinie
Cciuitatis: ꝙ te lege ſua pmle
giũ in boms eefuncti æœbitoꝛis ac⸗
cepit.ius ꝓſeqndi pignoꝛis durare

conſtitit. Aubk.
OHns vẽditis excipiunt᷑ cu⸗
bina ⁊ liberi nãles. Reſpu. cre⸗

ditrix omnibo ciroppharijs credi⸗
toꝛibo p̃fert. Bem.

Vpillus ſi non vefendat᷑ in

poſſeſſione creditoꝛibo ↄſtitutis mi
noꝛibo ex his vſq; ad puberratẽ ali
menta pᷣſt anda ſunt. Eius qͥ ab
hoſtibo captus eſt bona vemirre non

1 Pruuleginm. ſubaudi poſt. ac.
K Honſtitit.i. ſi aliquis alius habeat ius pignoꝛis in bonis illis nõ
anmnttar ꝓpter legem illam mumcipalem vel impetratõʒ. 4 pᷣfer huic
ciuitan non obſtãte eo pᷣuilegio ꝙ de le. ⁊c. ſacit.j.ad muni.l. ſiłe.

1 b Oma. concubina. que erat ſua ancilla a filij e ea ſui ſᷣui ⁊
at. S. de pig.l. obligatione. Aer S 6
m Reſpublica. credutnx. als creditrix. æ als creditoꝛia.i. cirogpha
ria.ſ̊ ſiſeus nunq eſt croſpharius. vr. C. qbo ea. pig. ta. 3. l. j. 2. ij.

dic ergo bonomenſium.a ſic impꝛopne. vt. j. de v. ſig. l. eum q vec.

n p Apillus. v hoc notam. z. e. ſi pupillus.
0 Eius.de hoc no.S. ex qͥ. cau.in poſ.e.l.in poſſeſſionem. S. j.

p Rubrica. v ſepatoibo. æ creduonbo in bonis mittendis dict
eſt. H qꝛ qdem eoꝝ lolent ſeꝑparõz bonox unpetrare.ideo e ea ſabijen
7expone ce ea.j.qð tp̃s impetrari poſſit: ⁊ ex qͥba cauſis deneget᷑.

Api.

q ſ

Ciendum. decreto p̃tons.nõ. viij. caſibo impetrari ſeꝑs

nonẽ. Pꝛimo qñ creditoꝛes vefuncti.vt ſtanm hic ſubi⸗
cit. ⁊. C. e.l.ij.⁊ de here.ac.ſi adulta. Item ſecundo cre
ditores heredis in caſibi.ſ.ſpãlibo duobi. Dꝛimo qñ dloſe heres te
cit. vt.j.S.q̃ſitum. Alius eſt etiam. j. S. ⁊ ſiqͥs ſuſpectaʒ. in fi.

poſſunt qᷓdiu ruertat᷑.

De bonoꝛum ſepationibo.

Apianus.
Ciendum eſt ſeꝑatõeʒ

ſolere impetrari vecre⸗

to pᷣtoꝛis.Solʒ at᷑ ſeꝑa
tio ꝓꝑmitti creditoꝛibo ex his cauſis
vtputa debitoꝛeʒ qͥs ſeium hũit: is
ceceſſit:heres ei extitit titiꝰ: non ẽ
h ſoluẽdo patit᷑ bonoꝝ vẽditõʒ. cre
ditoꝛes ſeij dicunt bona ſeij ſuffice
re ſibi:⁊ dicũ t creditoꝛes titij ↄten

tos eẽ ebere de bonis titij: ⁊ ſic q̃i
duoꝝ fieri bonoꝝ venditõʒ. fieꝛi em̃
pt᷑ vt ſeius qͥdem ſoluẽdo fuerit po
teritq; ſatiſfacere creditoꝛibo ſuis.
vel ita ſemel:⁊ ſi nõ in aſſem:in ali

qd tñ ſatiſfacere. admiſſis at᷑ com⸗
mixtiſq; creditoꝛibo titij minꝰſunt
conſecuturi: qꝛ ille non eſt ſoluen⸗
wv:ꝛaut minꝰ conſequent᷑:qꝛ plures
ſunt hi creditoꝛes.eſt igit᷑ eqͥſſimũ

creditoꝛes ſeij veſiderantes ſepatõ
nem audiri: impetrareq; a pᷣtore:
vt ſepatim quantũcunq; creditoꝛi⸗

bus preſteł. Ex contrario autẽ
creditoꝛes titij non impetrabunt
ſeꝑationem.nam licet alicui adijci
endo ſibi creditoꝛem creditoꝛis ſui
facere terioꝛem conditõem. atqͥ
adijt hereditatem œbitoꝛis. mei
mei non faciet meam cæterioꝛem

S. Tercio ipe he
res ipetrat de ſu⸗
is bonis ab heꝛe
ditarijs. vt 7. .
l. S. 1 ſiqs ſuſpe⸗
ctaʒ. Quarto he
tes neceſſariꝰbo
na poſtea qſita
ſi adhuc bõ pr̃o⸗
m nõ attigit. vt
J. e. l. S. fi. Quin
1o etlaʒ ſi atugit
7 eſt minoꝛ. vi g

reſtirutõʒ. vt. .

mno. ait pᷣtoꝛ
to in pamono. 4
libertam ab alis

inſtitutam reu⸗

cat in Punutem.
vi. j. e.l. qnens.
S. ſi liberig. 1. 5.
e in inte. reſti. ñ
ſolum. F. fi. Se⸗
pumo creduozës
caſtrenſes. vt.

e. F. ſi filij. Detg

uo ſubſtiuutꝰpu⸗
pillarii bona pu
puli a bomis pa⸗
tꝛis pupilli ſi pꝑu
pillus no adijt
E reſtumo; abſti
nuit. vt. 8, ll. j,
l. pater.

r Ex his can⸗
ſis.ſup.a ſimnili
bus. vi mo nota
Ul, ge. “”M

¶Natit᷑.ſ. titi cum latitet ⁊ non vefendat᷑. vt. j. ti.ij. l. ſul. Si.

t Crecditoꝛes tiiij. repete dicunt ſi non eſt in lr̃a.ac.

v Duoꝝꝑ hominum. ſſ.ſeij ⁊ titij.vel dic duoꝑ bonox. az.

x el ua ſemel.i.inſolidum.a ꝑficit᷑ oꝛatio ⁊ incipit alig. ſi nõ

in aſſem ⁊c.ac. .
y Conlecuturi.creditoꝛes ſeij.
3 Mon eſt ſoluendo. in aliquo.

7 recduoꝛes. licet titieſt in aliquo ſoluendo. a ita ſuponit du⸗

as rõnes. q̃re minus ↄſeqᷓbant᷑ ſᷣm uʒo. ſed qdam dixerunt hoc ideʒ
inutiliter repeti.⁊ ſic falſam lr̃am.a ſic creduoꝛes.ſ.titij.vel dic om.

nes pmixti ſeij ⁊ titij.
Mam licet. i. lieuum eſt. .

? E contrario crequorem. non fraudulenter. als ſecus. vt..S
queſitum. ⁊. I. que in fraudem cre. l.ij.a eſt ar. contra. S, væ ali. iu⸗

di. l. j. accur.

a Mon ſaciet. licet defunctus facere potuerit a ſic non licet here⸗
di qð defuncio licuut.ar..I.x reg. iu.l.in beredẽ.⁊ ĩ auixæ iur̃u.

ſoteei d.

ant

nete fod
e. el de ſ

(ds, IMe
oſn cedu

fanden lii .
( bacinſcun
Obi hnntzg 7
(kur fes
Pon henne,

10s lthidt
All 5. Nhll
ere, ien e,⸗
4l eller l⸗

Achi
Graothec
re womg
Remogck
Cunnnuctro,
ſluruolR
vonii olnn⸗

ii le ſh

Meaoracué

MWr aliei
de
(i,te, 4

(oncatn
Pntr ve

eno Cgi:

udezcre

e N j. goe

füinn

Aunnn l

uini he

4
4

Atmſ in

iie e

eue

„*

Renei n
nnſant
gpims e
kiqſini
noſep
4tre
Mtei⸗
t
nadd i⸗
ns n a
n A
W. me
mn

Att tani0
mimdufi.
NEiNe
. timn rni

wnt tuſcth
an n

Kodins iii

ir dleſes
idchn AOME

pmn tſenn

1in tce din

a mo. vbi dicit eſſe vnam plonam verinſch.
b Poterint.nmiſi in caſu.vt.j.S.queſitum. q̃

eſt otrs.

c Scienduʒ. ꝓponetur. eius hereditatis cnius, nomine poſtulat᷑
ſeparatio vi ſubijci. aʒ. .V J ,
d Impe rrauerit.etiaʒ ſi cyꝛographarius eſt. ⁊ ſic ↄtra.C.qͥ po.

m pig. ha.l.eos
ſo.hoc admittit᷑
hic bñficio ſepa⸗
rationis.quam
ſcʒ ſeparauoneʒ
imnpetrabat Jtẽ

otra. J. I. ꝓxia:

ſed ibi in aliena
tione. hic in hy
potheca. ac.

e Rſcũ. emn eſ⸗
ſent dicte rs ob

ligsre. vel dic ſi
liſcus ? munici
pes ſini crediio
res heredis. et
facit. S. de peti.
here. em ve. S.
au pꝛetoꝛ.ac.

Qneſitũ eſt
extra oꝛdineʒ. ſ
nonne etiam ex
hoc edicto ꝑ offi
cium iudhicis. et
ſic extra ordineʒ
ſpᷣuenit᷑ alicui?
Rñ. ſic. ſed qðᷣ
hic dicit.dic id ẽ
non ex oꝛdie hui
ius edicti neq; ꝑ
hoc edictũ. Iteʒ

hoc eodem caſu

ſubuenitur per
interius edictũ:
q in fraudeʒ cre
ditoꝝ.vt.j. que

in fraudem. l. uj

a. I. hac in faciũ
ſed ibi m ʒ. ex
igitur fraus nõ
ſolum heredis.
H etiã creditoꝛũ
hered tarioꝛum
Vt.i.e.tit᷑.qͥ autẽ
S. hoc edictum.

7.S. ſmmnli. 7. 5.

in hoc.

conchtionẽ adeundo: qꝛ licet mihi
ſeꝑpanonẽ impctraꝛe.ſuos vero cre
ditoꝛes honoꝛauit dũ adijt heredi
tatem:que ſoluẽdo nõ eſt:nec pote
rint creditoꝛes eiꝰſeꝑpationeʒ impe
trare. Sciendum eſt aũt etiaʒ ſi
res obligata eſſe ꝓponet᷑.ab here⸗
de pignoꝛis iur̃ vel hypothece.at⸗
tñ ſi hereditaria fuerit: iure ſepa⸗
ratõms hypothecario creditoꝛe po

tioꝛem eſſe eũ:qui ſeparatiõʒ impe

trauerit:⁊ ita ſeuerus et antho.re
ſcripſerũt. Sʒ etiã aduerſus fiſcuʒ
municipes impetrat᷑ ſeparatio.
Queſiũ eſt an interdũ et here⸗
dis creditoꝛes poſſint ſeꝑatõeʒ im
petrare:ſi foꝛte ille in fraudẽ iporũ
creditoꝝ adierit hereditatẽ: H̊ nul
lum remediũ eſt ꝓditũ.ſibi eĩ im⸗
putent.qͥ cum talibo ↄtraxerũt: ni

ſi extra oꝛdinẽ putemus pᷣtoꝛẽ ad⸗
uerſus calliditateʒ eiꝰſubuenire:qᷓ

talẽ fraudẽ ↄmentus ẽ:qð nõ faci⸗

le admiſſum ẽ. Sʒ ſi quis ſuſpe

ctam hereditatẽ dicẽs ↄpulſus fue
rit:adire ⁊ reſtituere hĩditatẽ: de⸗
inde nõ ſit cui reſtituat:ex qͥ bo caſi
bus ſolet h̊ euemire:⁊ ipᷣi quidẽ veſi
cranti ſuccurꝛi ſibi aduerſus cre/
ditoꝛes hẽditaꝛios ſubueniemus.
Hͥ ⁊ diuus pius reſcripſit: vt ꝑinde
teſtatoꝛis bona venirẽt:atʒ ſi adi⸗
ta hrditas nõ fuiſſʒ.creditoꝛibus
q́; hmõi heredis ðſiderãtibus hoc
ideʒ pᷣſtandũ puto:lʒ idem ipᷣe non
ſiderauerit:vt q̃ſi quedã ſeꝑatio
aliq̃ pᷣſteẽ. Iteʒ videamꝰ: ſi qs
heres penti extiterit:cũ eſſet umpu
bes: einde ĩtra pubertatẽ eceſſe⸗

g Sibiiputent. nota nam qui cum alio ꝛc.vt.j.de regu.iur.l.
qui cum alio.⁊ facit. S.c arbi.l.diem.S.ſtari.⁊ de peculio.l.ſi po⸗
ſtea.⁊ de ca.di.l.ij.S.hi.⁊ de iudic.l.imterdum.S.ſi.⁊ fi menſoꝛ fal.

mo.dix.l.j.S.j.⁊ de mino.l.cũ mandato in fi.⁊ ð dam. infec.qua

bona. S. e illo. ⁊. C. de iure deli.l.fi.S.ſinautem.⁊. S. ſi qͥs caut.l.
ij.S.ſi quis.a de rei ven.ex diuerſo.S.pentoꝛ.a commo.l.fi.⁊ ad.l
aquił.item mela in pꝛncipio.a dæ exerci.l.j.S. cuius autem. ⁊ de
lureinr.l.ſi ſeruus iurauerit.⁊ c ꝑiculio ⁊ com.l.ſi vma.a.S.qui
bus modis pig. vel hypotheca ſo l.l.Jtem.S. ſi quis paratus et de

imſti. ſed a ſi pupillus.S. ceteroꝛum. ? inſti.qm. mo. re contra.ob.

S.pe.⁊.C., epi.au.l.⁊ ſi legibus.a ad velł.l.ſi mulier.

b Quog non facile. i, alter ꝙᷓ wolo interueniente.

1. Sed ſi qnis. ex quibus caſibus ſolet. Sunt emm eaſus quibus

non eſt eui reſtituatur.veluti ſi cedat fideicommiſſarius ſine here

de. vt.S. ad trebel.lI. poſtulante circa puncipium. 2. l. apud mlia. §.
vtrum. vel ſi nõ eſt pꝛeſens vel inſans.vt.S.ad treb.l.pe.in pnn.
K Separatio. pꝛoprie em ſeparatio dici non põt.quia nulla eſt mii

rit: ⁊ ſubſtitun bona veneãt:q im⸗

puberis hrditatẽ adijt:an pꝛis cre

ditoꝛes poſſint ſeꝑatõeʒ impetrare

⁊ puto poſſe.h̊ ampliꝰputo et᷑ ĩpu⸗
beris creditoꝛes poſſe ſeꝑatõeʒ ad
uerſus creditoꝛes hr̃dis eiꝰimpe⸗
traꝛe.Sʒ h̊ videamus ſi pᷣmus ſᷣm
heredẽ ſcripſerit:ſcõs terciũ:⁊ ter
cij bona veneant: qͥ creditoꝛes poſ
ſint ſepatõeʒ impetraꝛe. ⁊ puto ſiqͥ
m pmi creditoꝛes petãt vtiq; au
endos:ſ̊ aduerſus ſcoi et aduerſus
tercij creditoꝛes. Givo ſcoi credi⸗
toꝛes petant: aduerſus tercij vtiq;
eos impetraꝛe poſſe:aduerſus pꝛi-
m aũuũt nõ poſſe.⁊ ĩ ſumma pmi qͥ⸗

dem creditoꝛes aduerſus om̃s ĩpe
traꝛe pñt ſeꝑatõem:ſci creditoꝛes

aduerſus pmi nõ pñt:aduerſus ter
cij pñt. Si filijfamiias bõa ve⸗
neant:qͥ caſtrenſe peculiũ hʒ: an ſe
paꝛatio fiat inter caſtrẽſes credito
res ⁊ ceteros videamꝰſimul ̊ ad⸗

mittent᷑:dũmõ ſi qͥ cũ eo ↄtraxerit

anteq militaꝛet foꝛte vebeãt ſeꝑa⸗
ri:qð puto pꝛobandũ.q̊ qͥ añ atra⸗
xerũt:ſi bona caſtreſia diſtrahant᷑

nõ pñt venire cũ caſtrenſibo credi⸗

toꝛibo. Item ſi quid in rem patris
verſum ẽ: foꝛte poterit et creditoꝛi
dici:ne caſtrenſe peculiũ inquie⸗
tet:cũ poſſit potiꝰcum pre exꝑiri.
Illud ſciendũ eſt vemũ credito
res poſſe impetraꝛe ſepatõeʒ:qͥ non
nouandi aĩo ab herede ſtipłati ſũt
Ceterũ ſi eum h̊ aimo ſecuti ſunt:
amiſerunt ſepaꝛatõnis cõmodum.
Quippe conſecuti ſunt nomĩe he⸗
redis:nec poſſe iam ſe ab eo ſeꝑare

ſio.aditio enun ha⸗
beturꝓ nulla. ⁊ fa
cit.C.dœ nõ num.

pec.l.ſicui.j⁊.S.de

onoꝝ poſ.contra
ta.l.ſi poſt moꝛẽ.

ſententia. 7. J. in⸗

di.ſo.l.iam tamen

S.in hac.⁊. S. & li.

cau.l.j.

1 Item videam
ſubſtituti bona. ⸗

pꝛopꝛijs creduioꝛiba
idem ⁊ ſi a credito

ribus umpuberis.
quibus ſubſtitutꝰ

tenetur. vt. S. l. j.
l. pater.

m Heredis eius
ſciz impuberis. et
ſic intranſiuiue le

n Si filij. videa
mus. id e ſtſuban/
di. 7 pu to non fie⸗
ri. R. et hoc ꝓbat

ſimile ergo c. vel
mi ſubaudi. et lege

mterꝛogatie ⁊ quod ſeqmitur. qð puto pꝛobandum ad vtranq; que

ſtionem referatur.ac.

o Separi. ipſis caſtrenſiba creditoꝛibo hoc poſtulanub.
emre.caſtrenſiba creditoꝛba hoc poſtulantib.habent᷑ enim ca⸗
ſtrenſes in hereditarij.cum ⁊ hoc peculiũ hereduas eſt. vt.S. teſta/

mento mi.l.ſi ceriaꝑ.S.iuł.ac.

q S quid. filo creditum. R. a fa. ad. S. S. loca. cum in plures. S.
veſtimenta.⁊ de peculio.l.hinc queritur.S.j.ibi cum enim ⁊c.

F Illud.q non. nota quid ſiñ nouandi. idem videtur. vt. j. pꝛoxi⸗
mo.S.ſi quis pignus.de nouanombus auteʒ ideo dixit. quia olim ex

coniectura huius noue perſone pꝛeſumebatr᷑.vt inſtit. quibus modis

tol. ob. S. pꝛeterea. ac.

ſElegerunt. 1 facit. S
ouen. I. fi. . S. nau. cau

t le. mil. l. we lege. F. poſt or?. .
ſta. l. ideʒ. S. fi. 7. 3. e re iudi. ſi ſe. S. ſi ex cõ

§. voſt or?. 7. C. ve pac.

uentione. 7. C. e. ti. l. eſt iuriſditõnis. ac.

Elſuras.facit. S. dep

oſiti. l. ſi hoĩem. S. quot. 2. C. de iur̃ w. unpe.

l.ij. 2. . qᷓ in frau. cre.l. air ptoꝛ. S. ſi qd. a eſt preſumẽdum ſi fururi

tis ab eo vſuras
accepit. vel enã pre
terin ex q̊ fuit hꝛs.
quio autẽ pꝛoꝛis?
nam videt appꝛo⸗
baſſe fidem ipſius

ſi ꝑtem ſoꝛis acci⸗

piats ⁊a ideojnõ põt
unpetrare ſeꝑariõʒ
ar. 3. ad mace. ſed
iuł. in fi. ⁊. l. ſe. et
ideʒ ſi accipiat viu
ras. vt. C. le non
nu. pec. l. cum fideʒ
Item facit. . ð va
ca. mu. l. pe. S. fi⸗

n Itez queꝛitur.
cur miꝰ? idoneus.
facui.S.mã.l.inter
cauſas.S. abeſſe et
qui ſatiſdare co.ſi
arbitrio. 1. J. de fi⸗
gemſ. l. ij.

x Pꝛeterea. mx⸗
ta ſunt. vt frumen⸗
tum vinuʒ ſum⸗
lia. qdᷣ de facto acci
pe. de iure ?ẽ poſte
heres hereditatem
adijt.⁊ ſus pꝛopꝛia
4 cuveſt heres bo⸗
na coĩa ſũt.⁊ vnũ
patrimoniũ ꝙtum
ad ius. ac.
y Contributa. i.
mixta. ac.
3 Effecerint. ve⸗
Iuti cũ alluuio de⸗
pellit pteʒz vel cru⸗
ſtam vmms predij
in alind pꝛedmm.
2 facit eam vnuam
vt. S.de acqui. reꝑ
W. gdgeo. S. pterea.

HDö. m edicto

ſeꝑpatiombo: qoõo

non habemus. ac.
2 Dictum. facit
inſtiin. de lza. O. S.
multum.

ꝑ De his. de q̃ba
ſupᷣ diximꝰ ceſſare
ſeꝑationem.aʒ.

qui quodãmodo eum elegerũtt ſeo
⁊ ſi vſuras ab eo ea mente q̃ſi eum
eligendo exegeꝛint: idẽ erit pbandũ
Item querit᷑ ſi ſats acceperũt ab
eo:an inpetrent ſeꝑanonẽ: ⁊ nõ pu
to.hi em̃ ſecuti ſunt eum foꝛte queʒ

mouebit. quid ꝗᷓ ſi ſatis ideoneos

nõ acceperuũt:ſibi imputẽt cur mi⸗
nus ideoneos fideiuſſoꝛes accipie⸗
bant. Pꝛeterea ſciendũ ẽ poſtea
ꝙᷓ bona hereditaria bomis heredis
mixta ſunt:nõ poſſe impetraꝛi ſeꝑa
tionẽ.cõfuſis enim boms ⁊ vnitis
ſepatio impetrari nõ poterit. qᷣd er⸗
go ſi pdia extent vel mãcipia vl pe
coꝛa vel aliud qð ſeꝑari põt: h̊ vti⸗
qᷓ; poterit impetrari ſeꝑatio:nec fe
rẽdus eſt qͥ cauſat᷑ bona ↄtributa:
cum pꝛedia ↄtribui nõ pnt: miſi ita
aiuncte poſſeſſiones ſint ⁊ permix
te ꝓpꝛijs:vt impoſſibileʒ ſepatõneʒ
effecerint: qð quidẽ praꝛo ↄtinger
pot. OQð dictũ eſt pꝰmultũ tem
poꝛis ſeꝑationẽ impetrari nõ poſ⸗
le:ita erit accipiendũ:vt vltra qͥn⸗
quenniũ poſt aditionẽ nüeranduʒ
ſeparatõ non poſtulexł. Be his
autem om̃ibus an admittenda ſit
ſeparatio necne:pᷣtoꝛis erit vel pᷣſi⸗
dis notio ⁊ nulli alterius:h̊ eſt eiꝰ

qquui ſeparauonẽ indulturꝰ?. Si

quis pignꝰ ab herede accepit: non
eſt ei cedenda ſeꝑatõ:q̃ſi eũ ſecutꝰ
ſit. neq; em ferendus eſt:iqͥ qualit᷑-
cũq; eligentis mente tñ heredis ꝑ⸗
ſonam ſecutus eſt. Queſituz eſt

ſi foꝛte plures ſint creditoꝛes:qui⸗
dam ſecuti heredẽ:quidã nõ ſecuti

⁊ hi q heredẽ ſecuti non ſunt impe

a Mullins alterius. ergo demandari non poteſt. vt. . de officõ ei⸗
l.j.⁊ facit.S.de ranſact᷑.l.cum hi.S.ſeo nec pꝛetoꝛ.⁊.J.d regu.iux.

l. vbicunqʒ.

b Hoc eſt. refertur ad pꝛetoꝛem.
c Si qs. qualiter. ałs qntercunq;. a als q̃uter. facit.j. q̃ in frau.

cre. ait prtoꝛ. S. ſi qind. 2. 8. epoſiti. l. ſi boiem. S. quot.

d NDueſitũ. nihil eis pdeſſe. qð ergo non pabei ꝑ ſe nec per alium.
Hz ar. ra. S. que res pig. ob. poſ. ariſto. a. S. de acqui. here. l. cũ here⸗
duatem.⁊ de boms auc.iudi.poſ.cum vnus.
e Hos.ſ.qui ſecuti ſunt fidem herechs.
fſItem ſciendũ.mil.miſi crediroꝛes heredis dimiſſi ſunt. vi in cõ⸗
trario. J. e. bitoꝛ in fis.
g xvaciluatem. ſic inſti.quibo modis re.5.O.S.pᷣterea.ac.

h Veniam. ſcilicet vt in eo qnod ſupereſt creditoꝛbus dinnſſis
oadmutatur. vt. j. e. debiioꝛ. R. ſed. J. e. ſi creditoꝛes eſt ↄtra. So.

vt ibi.gac.

1 Juſtiſſima. vt qꝛ bona hereditaria ſubuio clade perierunt. ac.

k Separatio em̃.merito audiri non debent. ſeꝑ

trauerint ſeparationeʒ:an eos ſecũ
admittant qui ſecuti ſunt? ⁊ puteʒ
nihil eis prodeſſe.hos em̃ cũ credi
toꝛibo heredis numerãdos. Itẽ
ſciendum eſt vulgo placere credito
res quidem heredis ſi qͥd ſupfuerit
ex bonis teſtatoꝛis poſſe hreĩ ſuũ
bituʒ creditoꝛes vo teſtaroꝛis ex
bonis heꝛedis miil:curꝰ rei rõ ülla:

ꝙ qui impetrauit ſeꝑatõnẽ ſibi dʒ

imputare ſuã facilitatẽ:ſi cuʒ eẽnt
bona idonea heredis:illi maluerit
bona ponus defuncti ſibi ſeparari
heredis autem creditotibus B;̊ͥ im⸗
putari nõ poſſit.At ſi creditoꝛes ð

functi veſiderent:vt etiaʒ in bonis

heredis ſubſtituant᷑:nõ ſunt audiẽ
di. ſeparatõ em̃ quaʒ ipſi petierunt
eos ab iſtis bonis ſeꝑabit.ſi tamen
temere ſeꝑationẽ petierint credito

res vefuncn:impetrare veniaʒ pñt

iuſtiſſima.ſ.ignoꝛantie cã allega⸗

ta. Item ſciendũ eſt neceſſaꝛiuʒ

heredẽ ſeruũ cũ libertate inſtitutũ
ĩpetrare poſſe ſeꝑationẽ.ſ.vt ſi nõ

attigerit bona patrom in ea cã ſit:

vt qcqͥd poſtea acquiſierit ſeꝑetur
Hᷣ ⁊ ſiqd eia teſtatoꝛe vebetur.
PBbherede venſdi ALpi.

ta hr̃ditate ſeꝑatio fruſtra ð
ſiderabit᷑:vtiq; ſi nulla fraudis in⸗
curꝛat ſuſpicio.nã q bona fide me⸗

dio tpe ꝑheredẽ geſta ſunt:rata cõ
ſeruari ſolent. Dem.
Ebitoꝛ fideiuſſoꝛi heres ex⸗
titit:eiuſqʒ bona venire:q⸗

uis obligano fideiuſſoꝛis extincta
ſit: mhilominus ſeparatio impe⸗

trabitur petente eo cui fideiuſſoꝛ

atio em̃ ⁊c. et fa⸗

cii ꝙ quis debe⸗
agt eſſe contẽtus
eo qð eligit. S. de
tribui.l. quoo i
heredeʒ. S. elige⸗

re. et. S. de iure⸗

mr. l. qui iuraſ⸗
ſe in pꝛin.ac.

I Ileʒ ſciendũ

cũ libertate. ho⸗
die etiaʒ ſine li⸗

bertate. vt iſti.

quin manu. non

poſſunt. S. j. ac.
Mon attige⸗

rit.i. adijt ani⸗

mo.ſed non ad⸗
miniſtrauit. gc.

n Separetur
cõmum iure. vt
inſti. de her. qn.
7 diffe. S. j. ß iur
reſtuutõnis mi⸗
noꝛ etiam poſtq;
tetigit. vt. S.
mino.l. ait pre⸗

toꝛ. S. nõ ſolum.

