zueit nem. um:cum quo actum eſt: ſi ratum ad J us ehe: quem earum dirr.
mlnn D non habuerit:condemnari ſe modum ſi quolibʒ nomine eius ꝗ eſſaſſe. pur⸗
aſiinnl f Konfirn cruum offerente ſtipulatoꝛ accipe gauit autem mo⸗
mndn tur. id eſt firma ree voluiſſet. item reſponſum eſt ſi nensrr . A.
MöAN oſtenditur acce Arcellus. quis cum ſubreptus ſibi . . „
i ae ula. Vi decem vebet:ſi eadem ob ſet: ſub condit Deſtiontanng .r orven
s tulit creditoꝛi: et ille ſine i . ione ſtipulatus fue⸗ tonen.
6 oꝛi:et ille ſine õ terpellationem.
S q A ucs ſta cauſa ea accipere recuſ. ent quicquid furè facere dare opoꝛ
sug aͤe vemſeult. inde vebitoꝛ es ſt . eul⸗ bergice⸗ te⸗ nam etiam fur conditione libe
gunn obiulu. a die cs rit ꝛwli rabitur: ſi vminus oblatum ſib
p die c¶ rit: wli mali exceptione poteſt ſ. V 1. ſyrannn um
m n t gruo loco 2 tem n mal epnone p gQgccipeꝛe noluit.ſi tamen cumi
nn ore. vr r ſupꝛa Ueri: qꝙe aliquando interpellat? uincia f. 1 cum mp⸗
Sdn ſiſolururus. no . etenim non Seqn mncia foꝛte ſeruus eſſet: interceſſe
= 1 ſoluturus n ſoluerit. etenim nonẽ equum riit ſtipulatio: ⁊ finge pꝛiuſq; facul⸗
amnn ʒ
du e M b Pergident. ſecus ſi non perdidit. qui
e ſt batrtttimnm. nonpere idit. guia , ncrenernꝛ vt. . tPericko. ita vt hic. vt et ſupꝛa de ver. ob. ſci .
. cam. v. E. de conchu. inſert. l. ing in mſi eiaſe e poſtea.niſi in m ſi. a.l.ſi ſeruum.S. ſequuur.⁊ pericu. ciendũ. S. fi. u.l. ĩterdai
ai; 1 Exceptione. non ipſo iure ana tran wbiigerig . v Eum. ſcilicet ſlchun. .4 commo. rei ven. illuld.
quod in genere eſt perire non poteſt. vt ſi npra ad 4 eerte x ¶ Hc quoq;.non ſolum ſuperion caſu. ſed ce
ns N ta V MWrerre. i Binern in ſpecie interttu ſpeciei hheratur 0 n 2—— a periculo per oblarionem Aaripovrmegreer⸗
e. et in moꝛa. * obliga.l.eum qui na.S. fina. 5 “l vei⸗
l. ſi ſeruum. in arcrlcnrfa adtwr k bidt, ſegor bernts y RKelponſum aroihr chetev. Krn e lig.
tmun en eee pereat poſi oblationem.ſupꝛa eon ebuoꝛ. Aſe jumf veben, muen. hec emm duo part rn anlarra wer
7r kce ex.l.ſi opera.⁊ ſupꝛa.e.l.ſi ſoluturus. et de verbo.ob⸗/ vt hic.⁊ ſupꝛa de ver.obli.ſcire.in pann. S. fina. 7 off⸗
Eiuune , ga. interdum. S. ſinali. ſed non viderur liberari etiam per exce⸗ furem vt ſubijcui.⁊.d.l.parui.in punci. quod intelige ere
EeNN ptio. vt in contrario. infi pen exe caſu.ſi poſtea pereat res.vt tunc nellige hoc ſecundo
urhun . infra eo. creditoꝛ. ſol. vt ibi. Item eſt con⸗ riunc tollatur conqino. ſe i
l tus ra ſupa de arbi. l. celſus. in fine. ſed ibi in pena committẽda: hic voſ oananener tunc lenetur ex ſtipulatõne. ac. d m grimd ſtni

Mon poterit. refert ergo ſit abſens vel pꝛeſens. ſed contra in hoe

ſupꝛa de condi.furt.l.
ſeruum. quia prope ab

parui. Soł.ibi faculiatem habebat oſtendendi
ſens erat. hic nequaqꝙ facultatem habere pote⸗

rat. ia abſens er at. vel plene dic vibi noiaim 8
a Sitichum deſierit. altero iam moꝛiuo.⁊ ſic obligatione ſoluta vᷣm

h. vt ar. I. in fi. S.
E alii. vt ibi dices.
b Liberabuur. i
mo videt᷑.ꝙ qͥ ſeł
creduons ẽ. ampli
us ei ſolui nõ põt.
etiã ſi ſuus eẽ deſi
erit. vt. S. de lega.
ij. memius. S. duo⸗
bus. Sol. ibi loqͥ;
tur cuʒ duo homi⸗
nem m genere ali⸗
cui leganerũt.qui⸗
bus caſiba ſi vnus
ſolunt. alter eundẽ
ſoluere nõ potuit.
qᷓ;uis deſijt eſſe ſti⸗
pulatoꝛis. ne vide⸗
ant due lucratine
cãe in eandẽ rẽ cõ⸗
curꝛere.q̃ᷓ poſſunt
ad ocuiũ demõſtra
ri.ſecus aũt in di⸗
midia fundi ꝓ ĩdli⸗
niſo legata a duo⸗
bus. et ſoluta ab
vno.qꝛ illa ad ocu
lũ oftendi ñ poteſt.
vt ibidẽ dꝛ. hic aũt
vna cã erat tm̃ lu
cratiua vel nõ.vñ
ſemel hö mihi ſo⸗
lutus ſi deſinat eẽ
meus. iterũ ſolui
poteſt. quia regula
non viciatur. vna
enim erat obliga⸗
tio. aʒ. alij hic de
eqtate. wbi de rigo⸗
re.iteʒ facit ſupra
e. l. ſi qiis duos.
c QDundem ipſa.
nam pꝛomiſſo ho⸗
mine ĩ genere nul⸗
lus eſt in obligati
one. vi ſupꝛa de le⸗
ga. j.l. cum incer⸗
tus. ſed ſi ſtichuʒ

aut pamphilum.g

tunc vterq;. vt ſu⸗
pꝛa ce verbo. oblu
ga. l. ſi duo rei. in
aliquibus tm̃ con
ſonant hi promiſ/
ſoꝛes.ſcincet gene⸗

tatem eius nanciſceretur fur vel ꝓp

miſſoꝛ:veceſſiſſe ſeruum: non po⸗
terit rationi: quam ſupra reddi⸗
mus eſſe locus: non enim obtuliſ⸗
ſe eum propter abſentiam intelli⸗
gi poteſt. Stichuʒ aut pamphi
ſum ſtipulatus ſum: cum eſſet me
us pamphilus:nec ſi meus eſſe xe⸗

ſierit: liberabitur promiſſor pam⸗
philum dando. neutrum enim pi⸗

tur in pamphilo homine conſti⸗

tiſſe nec obligatio nec ſolutio: ſed
ei qui hominem dari ſtipulatus ẽ:

vnum etiam ex his qui tunc ſtipu
latoꝛi ſeruierat dando. promiſſor
liberabitur. vi quidem ipſa ac ſi is
dari ſtipulatus eſt qui eius nõ erat
fingamus ita ſtipulatum hominẽ
ex his quos ſempromus reliquit:
dare ſpondes:cum tres ſemproni⸗
us reliquiſſet: eorumq; aliqueʒ ſti
pulatoris fuiſſe: an nunc mortuis
duobus qui alterius fuerant: ſu⸗
pererit illa obligatio. an non: vi⸗
amus: et magis eſt veficere ſti⸗
pulationem: mii ante moꝛtem du⸗
orum deſierit eſſe reliquus ſeruus
ſtipulatoꝛis. Qui hominem de
bebat:ſtichuʒ:cui lbertas ex cau
ſa fideicommiſſi preſtanda eſt: ſol
uit. non videtur liberatus: ſimili⸗
modo ſi ſoluerit ſeruum qui no⸗
xa ſolutus non eſt: non liberabi⸗
tur. uem qui hominem noxe dedi
tum ſoluit: non liberabitur. nam

ris ei alternatiwis. vt in conmario ſupꝛa de condi. inde. I. cum is.S.
ſi. vel dic vi ipſa.id eſt ipſo iure pꝛedicta ratione.
d Supulats eſt ſeruum puta.
e Eꝰ. ſcilicet ſtipulatoꝛis.
fReliquiſſet. furure legatur. ſi foꝛte habet reliquiſſet.ac.
g Einſſet. tempoꝛe ſtipnlanomis. h. vel dic poſtea.
hbh Aboꝛtuis. ante ſtipulanonem mterpoſitam. vt non contradicat
pnncipio. ſed littera videiur tota poſt ſtipu. interpoſitam.ſed äᷣm hoc
videtur quemadmodum pꝛin.S. repugnaꝛe fini.ſed dic vt modo dixi.

i SDeſieru.anteqᷓ ſieret ſtipulatio. Et no.mirabile quod refert ſti

puler ſtichum aut pamphilum. et iunc ſi vnus eſt meus.nec obliga⸗

tio nec ſoluno conſtat in eo. cum ſtipuloꝛ vnum ex illis.vi in fi. hunꝰ
S. ſm aʒo. ſic non eſt contra pnncipium. S. vt a ſupꝛa de verbo. ob
liga.l.ſi duo rei.que eſt contraria huic fini.ſed concoꝛ.cum pꝛin.vn
e et pnn. m hoc eſt contrarium fmi eadem ratiõe.
k Eu bominem. non videtur. vt 2 ſupꝛa.e.l, cum quis. S. qui ho

iij. l.qui cõcu.S.ſi heres.

minem. 7 dixi ſupꝛa de condi. inde.l.neratius. a facit ſupꝛa de le.

lLiberabitur. vt ſupꝛa.e.l.ſi hommem.⁊ de verbo.obligati.l.

vbi autẽ.S.fina.

et minus hic ſeruum vedit: q ule
qui ſeruum vædit nondum noxaſo
lutum. vnde ergo et ſi veſpertilio⸗

nẽ aut alłs turpem cederit homi⸗
nem. idem ſit: et ſane datum nega⸗
re nõ poſſumus:ſed differt hec ſpe

cies a prioꝛibus. habʒ enim ſeruũ
qui ei auferri nõ poſſet. Pꝛomiſ

ſoꝛ ſerui eum debet hominem ſol⸗

ueret quem ſi velit ſtipulatoꝛ poſ⸗
ſit ad libertatem perducere.

Ben 1.
HP triginta aureos pecunie
credite fideiuſſorem in. xx.
cedit:⁊ pignus in cem. ⁊ ex ven

ditione pignoꝛis creditor cẽ cõ⸗

ſecutus eſt: vtrum ex vniuerſitate
id vœcedit: vt quidam putant: ſi in
ſoluendis vecem mhil debitor di⸗
xiſſet. an ſicut ego puto in totis.x.
fideiuſſoꝛi contigerit liberatio:qͥa
dicẽdo potuit hoc efficere debitor
vt vbi non dixit id potius ſolutuʒ
exiſtimetur:quod ſatiſdato vebe⸗
atur. magis tamen exiſtimo licuiſ
ſe creditoꝛi in id quod ſolus vebe
bat reus accepto feꝛꝛe.

Saeſtinus.
P quod pene nomme a vebi

toꝛe exactum eſt: lucro debe
re creditoꝛis cedere.

Dem.

ta. abs ineipit vbi ob tri. et ałs ob triginta. MMGd
r Putant. foꝛte non obſtaret eis infra. e. l. cum ex pluribus. et

m Mam et minus. ſcilicet qmi dedit ſtatulibeꝛum minus dat qᷓ;
ille qui dat no⸗

xe ſubditum. qꝛ

bunc ſtatulibe⸗

rum ſtipulatoꝛ
tenere mon po⸗
teſt exiſtente cõ
ditione. ſed no⸗
xe ligatum po⸗
teſt reuneꝛe dã⸗
w eſtimatonez
litis. vel dic hic

ſcilicet qui dat

ſerunum iam no
xe decitum mi⸗
nus dar ë ule

noxe ſubchtum
ſed non datum
ratõne pꝛedicta
et caue.quia qͥ
dam habent hic
mnus in ̃a.
n eſpertili⸗
onem. qui non
Vider in ſero.
Vt et ſupra æ
edil.ech. l.ſi ho

minem. vel id

eſt ſpoliatoꝛem
latronum. qua
ſi vi ſpoliatoꝛeʒ
vel.i.in vili ar
te ⁊ officio cõſti

tutum. vel id ẽ

ſepulcri viola
toꝛem. vt infra
a tꝛebel. ſed ſei
endum. accuꝛ.
o Pꝛomſſſoꝛ
perducere. id ẽ
vt plene fiat ſti
pulatoris.vt ſu
pra de le. j. l. ſi

a ſubſtuuto. F.

heres. ver.

obli. l. vbi autẽ

nõ apparet. F.
fi. Iteʒ et plene
oñs quandoq;
nõ poteſi mann
mittere. vt. .
e his qui non
l. j. ⁊. ij

q o Bigi

ſupꝛa eo. in his. 2. l. magis cum ſius concoꝛ. quia ille omnes lo
quũtur in debitoꝛe ex pluribus cauſis. ſed hic dicebat ex vna cau

ſa tm.accurſius

Eriinmo. e equuate. vel dic ꝙ coꝛrigit ſeipſum. ac.

tSolus. ſcilicʒ ſine fideiuſſoꝛe.
VAlccepto.qua et in id pignus acceperat.

x 1 ν quod. pone exemplum in pena legali: vt ſi debitoꝛ ſun

ripit pignus creduon.vt ſupꝛa de pigno.act.l.ſi pignoꝛe
4 infra de furt.l. ſi ebitoꝛ.et.l.creditori.⁊ de regu.iur.l. quoc a
quoq;. et ſupꝛa de condi. inde.l.pene. Item et m conuentionali ſi
modo erat actum rato manente pacto. vt ſupꝛa de verbo. obk. l. its
ſtipu. in ſine.ſi autem hoc non eſſet dictum. non haberet locuz hee
lex. cum rem excludat pene pꝛeſtatio quoad concurrit. vt ſupia de
excep.doli.apud celſum. S. labeo. et ſupꝛa pꝛo ſocio.l.ſi quis ⸗ ſo

cio.et.l.ſe.⁊ de aet, emp.l.pꝛedia.

qui dat ſeruum

1N
n
ran

4
.
Mua
ln oii
Littienn,
Cnnttri

an
Crmn ln
un ſertſe
l
A. iti
Cetu,r iupn⸗
VMauſlec
habtn tomn
mann
nilun
n
ſſhure
loltte⸗
giirit
Gteulo
is
Nle
Nlets en
N
umemn
itſi kep⸗
icmaſo
Celiſau
chrmn
Poſeham
ptaro
perdi
Gdoa Hi
erut ) iu
blvonopelon
Mundatr4
. zy ind
ruz iuut
hohent ad
nleglen
liceuſtou
achunts
Pſengevodde

ſlalrinenrn

Knenlſe,
Mucinan

R

tnt
n. n.
tan r

4

4
ds 1 N
.
ſe

. NE
7 1*
nre
lun
unbſinn
. beres

Gale⸗
n
1e

Aà ſ Icut acceptilatio.in eum ſcilicet quo facta eet.
b Conſſuſio.ſcilicet perimit actiones. vt ⁊ infra. e. ſtichus
S. aditio.⁊ noli repeteꝛe in eum diem.
m Sdeſtinus. rn. ⁊ bene. accurſius.
. SBolutionem, ſactam ab vno reo vehendi vel vno ſi
eNDPacto.ſfacto
acr. cedẽdis.
Tutele. ma
le adminmiſtra⸗
te.
g Sunt. ſcili
cet tuton qui in
ſolidum ſariſſe⸗
cii pupillo.
gg Actio. id ẽ
acioꝛi. ſic ſupꝛa

Icut acceptilatio in eum di
eceem pꝛecedentes perimit acti
ones:ita ⁊ confuſio.naʒ ſi xebitoꝛ
heres creditoꝛi extiterit: confuſio
hereditatis perimit petitionis acti
onemmm.

V ſideiuſt. l. cnʒ ͦͦd . Bem.
i. haber rame· Hceſtinusrm. ſ poſt ſolutio
tutoꝛ in rem vti SS
leun et g eer nem ſine vllo pacto in omne
ſam. vi ſuꝛa ·· quod ex cauſa tutele vebebatur ac
1 g.nune eere liones poſt aliquod internallum
mus. ibi 2 ſi fſo ceſſe ſunt: nihil ea ceſſione actum
te ꝛc.· ſed vider eſt: cũ nulla actio ſuperfuerit qð

ex ĩteruallo eti

am facta ceſſio ſi ante ſolutionem hoc factum eſt

valere. ve ſuꝛa vel cum conueniſſet: vr manda⸗
m am. u. . i rentur actiones: tunc ſolutio facta
conra. Sol ir eſſet: mandatum ſi/ ubſecutum eſt
Harsarinren ſaluas eſſe mandatas actiones.cũ
ſtea fieret eſio nouiſſimo quoq; caſu pꝛecium ma⸗
vtaꝛ hie ſubſen gis mandaturum actionum ſolu⸗
Nonrre tum qꝙᷓ actio que fuerit. perempta
ſi mandaro vbe videatur. 2
etniaʒ ex mierua mncen m Sem.
lo ceditur. ſ ibi in. —
ſoluerat p ſua NMliberto antiquioꝛ cõtra⸗
obliganoneaann ctus operarum eſſe non po
tũ mandatoꝛ 2 äl ”
tutoꝛ. vt ibi nõ
vel aciuz fuit vt

pecu. ſega.l.wvminus ſticho ĩ pꝛinci.⁊ aliud ſupꝛa de tute. 7 ra.
dil. l. alierius. Item contra ſupꝛa man.l.pap. vbi ſoluente mãda
toꝛe vel fideiuſſoꝛe non liberatur reus. ſic ſupereſt actio. ⁊ poteſt
dici cedi. ſed in eis plene dic. vt ibi no. in tutoꝛibus gqutem coꝛe
is ſerua quod hic dicittur. Jtem contra ſupꝛa. de le.j.l.ſi res ob.in
ſi. ſed ⁊ ibi ante ſolutionẽ facta fuit ceſſio.

poſtea poſſent cedi. eiſcem modis ſolue aliuh contrarium ſupꝛa

RIConueniſſet, ante ſolutionem vel in pſa ſolutine.
1 mounnmo. d et in poſterion caſu, acturnu0o.

m etionum. ſed an inſolidum contra coneum cebendi a credi
toꝛe ſint cedende aciiones. ⁊ an idem in tutoꝛibus. ioannes dicit
non ſunt mſolidum cedende. licet olij contra. ſed pꝛo parte tam
in coneis ꝙᷓ in tutoꝛnbus. ar. ſupꝛa e tu. ⁊ ra.dil.l.cum pupillus
mſra de cenni.l. cum poſſeſſoꝛ. ⁊ de admi. tu.i.ſi. pluꝛes. ⁊ ſupꝛa
ad. I. ro. de iactu. l. j. . ij. S. equiſſimum. a ſupꝛa de peculio.l. queſi
tum.S. ſed ſi velu. alioquin lucraretur. ſed lex ula cum pupillus
gperte videtur contra i0. ſed eam puncta vt ibi no. Alij dicunt ali
ud in tutoꝛbus. vt ſcilicet fiat ceſſio in ſolidum. ꝙ;uis in coꝛꝛeis
qui ſum tutoꝛes ⁊ non ceſſa acnone habent vtileʒ pꝛo parte.ſi emʒ
tutoꝛ ex ſe habet actionem pꝛo paꝛte. ergo ſi ceſſa fun inſ olidum
ne mhil ceſſio operetur. ſicut cum pꝛimo partem poſt lego alteram
a ten. videoꝛ legare aliam. vt ſupꝛa v leg. ij.l.meuius.S.duoꝛũ
ſed hoc mhil eſt. Item ſi ceſſ⸗ io ſiat vni ex tribus.an fiat inſoliqũ
ſaltim pꝛo duabus partibus. ꝙ ſi eſt an cederet ipſe actionem illi
quem inſolidum conuemet pꝛo terna. in ſideiuſſoꝛibns autem et
mandatoꝛibus dic vt no. ſupꝛa manda.I. papinianus. Itẽ facit ad
hoc.C. de contrario in. tu.l. j.. ij. ⁊. C. e act. ⁊ obli.l.j.⁊ ſupꝛa
qui. mo. pig. vel hypo, ſol, l, ſoluuur. S. ſi cõnenu.

conſpectu ponere te iubeam: effici

n i liberio antiquioꝛ. id eſt anterioꝛ. gccurſius.
0 Contracius.quo ipſe liber factus teneatur.naʒ d contra⸗
cnibus ĩ ſeruitute non teneiur.poſt manumnſſionem autez iſte pꝛimꝰ
eſt.quia in ipſa manumiſſione vel paulopoſt fu. vi ſupꝛa de libe.cau
ſa.l.ſi:⁊.C.de ope.liber.l.j.tem quod dicit operarum ſupple qꝙᷓ;. ap
HM paret ergo ꝙ ſi nul
la cauſa pꝛegraua
ret ⁊ liberiꝰ ſolue
ret.in hunc cõtra⸗
ctum patronus ac
cepio ferret. vt ſu⸗

teſt: ſine quibus libertas ei data
non eſſe..
Abole.

pꝛa. eo.l. in his in

Jalieni nummi inſcio vel n being.
. , o Sine quibus.
uito wmmo ſoluti unt: ma iq eſt ſine operis i
nent eius cuius fuere: ſed ſi mixti poſitione.

alias ſint:ita vt ecerni nõ poſſi int
eius fieri qui accepit. in libꝛis gaij
ſcriptum eſt ita: vt actio wmino
cum eo qui vdiſſet:furni compete
ret. DVeem.
J pecuniam quam mihi de
bes aut aliam rem: meo in

q õ eẽt. foꝛte

rſ Jalieni nũ
mi. ſolati
ſunt. ſcienti credi⸗
toꝛi. vel foꝛte etiã
ignoꝛanti. vt arg.
ſupꝛa de acqui. re.
w. l. traditio.
8 uere. 7 hoc ca
ſu loquitur infra.
e.ſi is cui in pꝛin.

tur: vt ⁊ tu ſtatĩ libereris:⁊ mea eẽ
incipiet.nam tunc ꝙ a nullo coꝛpo
raliter eius rei poſſeſſio tinetur:

„ 4 un ⁊ ita non fiunt ac
acquiſita mihi eſt: quodammo⸗ cipenn. dede⸗
do manu longa tradita exiſtiman 5 nale l cũ alijs
da eſt. M u Accepit. quaſi
Oinponius. ſint conſumpti per
KRout quiſq; contractus eſt: lor vr bic nanen
ita 7 ſolm vdebet: lur vyt n cer. beta.l. nam
cum re contraximus re ſolui x⸗ ⁊ſi in fi. .l. non
und 1 „2“ non omnes..S. fi.
bet: ⁊ cum verbis aliqd otraximꝰ mh. d nde g.
M . conſtuuirur. Sed
contra ſupꝛa de rei

1 ven. ſi frumentum
in pꝛinci.⁊ inſti.de rerum diui.S.ꝙ ſi frumentum. So. ſpeciale ẽ hie
in pecuma.ar.ſupꝛa.ſi cer. peta. lI. ſingularia. vt ebitum hic dicatur
ſuſcepiſſe.item facit ſupꝛa.e.l.is qui.item hoc ſi bona fide accepern
qund autem ſi mala. YItem no. m quoſdaʒ ꝙ hic eſt caſus quo fur rẽ
furuuam dando dominũ tranſfert m quoſdam. .
x Somino. nümoꝛum.accurſius. .
y Eo.ſcilicet debitoꝛe.
5 Dediſſet. id eſt ſoluiſſet creduori. L
7 Competeret. quando ſciens alienos ſoluit certi conditio. arg. ſu
pꝛa ſi cer.peta.l.ſi eum ſeruum. ß 15

a ¶ pecuniam. als ſi pecuniam 7 als pecumam inei it hee lex.
b Aea eſſe.nam cum poſſeſſio queratur. vt ſupa e a.d⸗

poſ.l.j.S.pe.⁊.l.quod meo.S.ſi venchitoꝛem. . l. pe. S. fi. ergo ⁊ wmmi⸗

c NQuod. id eſt qnuiua. n r c.
d Abihi creditoꝛi. accurſius. èꝗƷM
e¶Longa. Mo. aliter dicuur bꝛeuis manus vt a ſupꝛa & iur. ww.

mum quod ab ea ſeparari non poteſt. ⁊ facit infra xe furt. l. falſus. .

fNDPꝛout quiſq;.ałs pꝛout quiſq; contractus eſt. als pꝛout quodq;
contractum eſt alio a alio modo celebꝛauan. „
g Soluꝛ. i. reſolui.a dic vebet. i. poreſt nã põt ſolui ⁊ alijs modis
vi cõpenſat.⁊ conſnſione ⁊ ſimilibus.vnde Ro. dixit melius dixiſſʒ
poteſt. ⁊ eſt ſic ſupꝛa de off.pꝛoconſuł.l. obſernare. . fi. vel pꝛopꝛie
pomitur. non enim ercludit qmin alijs mocs fieri poſſit. ⁊ facit ad
hanc regulaʒ ſupꝛa de acqui.poſ.l.qᷓ;uis ſaltus.⁊ infra ce regu. iur.
nmihil tam. 2. l. fere. “M
h Eum re. vt in mutno.accurſus.
Comraxumus. contrahitur emm obligatio quandoq; re quãdoq;
verbis a alijs modis.vt ⁊ de act.⁊ obli. l. j. S...

k Debet. Vt infra.e, verboꝛum. 9 nij

1 Ael re. id eſt ſolutione facta.

m Pꝛomiſſoꝛi. a creduoꝛe.

n Eque. i. ſimliter. pereque. i. ſicut. .
o Contrahi poteſt. non ſubmya re vel verbis
p Poreſt. ſi res integra eſt. vt. C. qñ li.ab empt. di. l. j⸗

q 1 ſtipula⸗
etms. ti
adiectꝰ.
rheredi.tacitũ

enim mandatũ ita

moꝛte mãdataꝛij fi
mitur. vt expꝛeſſuʒ
vᷣt iſti. mã.S. uẽ
ſi. ſed hãc rauoneʒ
hic achungere non
placet. quia hic ex⸗
pꝛeſſũ reuocari nõ
poſſet. vt S. e. ve⸗
ro.ergo nec tacite
eberet reuocari.
quod ſalſum ẽ. vt
3 ſiqiis ſtipu. S.
ueʒ. nec tacuũ mã.
hic interuenn. niſi
aliud actum ſit. vi
diximꝰ? S. e. l. vero
in pᷣn. ⁊ facu c
ver. obli. l. ſi ſtipu
latꝰĩ.pᷣna.l.cũ qͥ s
I pn. ⁊.l.ſ. in pᷣn.
78. c. cuʒ quis in
pꝛin. J. e. ſuchum
S.vſufru.⁊ de con
di.⁊ de.l.qu here
ch. ſed ar. contra ⸗
de ver. ob.l. ij. ibi.
non enmm ex perſo
na heredis ⁊c.
4q Mé poteris.
niſi eſſet dictuz de
herede.⁊ eſt ratio.
quia hic certa per/
ſona fuit adiecia.
r Di lancẽ. ⁊ ſic
indiuiduũ.vt s de
poſiti.l.j.S.ſi pecu
ma.
8 Heredũ.ſi au

tem omnes. dic vt

Dicto. S. ſi pecuma

Inter pellet. cu
lancem depoſitam
reddam.
u Aditus. a me.

vel re vel verbis obligatio ſolui ve

bet. verbis: veluti cũ acceptũ pꝛo⸗

miſſoꝛi ſit re: veluti cum ſoluit qð

pꝛomiſit. eque cũ emptio venditio

yvel locatio cõtracta eſt: qm̃ aſenſu

nudo ↄtrabi põt:⁊ diſſenſu ↄtrario
diſſolui poteſt. HBHeem.
J ſtipulatus ſum mihi aut
titio dari: ſi titiꝰ œceſſerit:
heredi eius ſoluere nõ poteris.
S lancem cœpoſuerit apud me ti⸗
tius:⁊ pluribus heredibꝰ relictis
xceſſerit: ſi pars heredum me in⸗
terpellet:optimũ quideʒ eſſe ſi pꝛe
toꝛ aditus iuſſiſſet:me parti here⸗
dum eã lancem tradere: quo caſu

Tpoſiti me reliquis coheredibꝰnõ

teneri. ſed etſi ſine pꝛetoꝛe ſine wvlo
malo hoc fecero:liberaboꝛ:aut qð
verius eſt:nõ incidã ĩ obligationẽ
optimũ auteʒ eſt id per magiſtra⸗
tumfacere. Roculus.
Jcum coꝛnelius fundũ ſuuʒ
nomine ſeie viro eius wti de

diſſet: nec d eo ſibi reddendo qᷣcqꝙᷓ

cauiſſet: ⁊ fecit vt vir ⁊ ſeia inter ſe
paciſcerentur: vt diuoꝛtio facto is

ſundus coꝛnelio redderetur: nõ pu
to diuoꝛtio facto virum vetante

ſeia eum fundum coꝛnelio redditu

rum eſſe: ſicuti ſi pactum conuẽtũ

x Heredum. interpelläͤtum.

y NMon teneri. i.ipſo iure libeꝛari.
3 Sine wlo. qui ſolus in vepoſito venit ⁊ lata culpa. vt ſupꝛa de⸗

poſiti.l.ꝙ nerua.

7 LZiberaboꝛ. qui

a tm̃ wlum coercet.

„ 14 —

d Mon incidã. ratione wli. ſed ratione rei reſtituende incidam in
obligatonẽ ⁊ ĩ acnone depoſiti. gus neſelmn oblig atio ⁊ actio ex die

epoſitõis. vt ſupꝛa vepoſiti.l.j.

item pomp. ibi. plane ſed ſi ac. ⁊. S

cũ autẽ.⁊ ideo liberoꝛ quo ad hoc. ſed alij dicũt. ꝙ nõ naſcitur actio

epoſii.niſi wlo cõnmuſſo.pꝛo quibus eſt ar.S vepoſiti.l. ſiquis infi

ciatus. ſed ibꝛ de cõdi. furnua dicit.que pro wlo vepoſitarij dat᷑. Itẽ
pꝛo eis hec lex. ſed eam expone vi dixi. pꝛeteꝛea cũ ipſi fatent᷑ obligati
onem naſci. licet non actionẽ. quõ hic exponum non incidam in obli
gationẽ. ſed foꝛte dicũt non incidam vt poſſim cõueniri. ⁊ iia ᷣm eos
obligatio naſcitur non actio. Item pꝛo eis quod dicimus in multiis
alijs caſibus in qmbus obligatio naſcitur non actio.vt no. C. de re⸗
rum permuta. ex placito. =è
a Optimũ. vt omnmo wli ſuſpitionem effugias. ad quod ẽ ſupꝛa
de mi. l.ait pꝛetoꝛ.S.permittitur.

pꝛeioꝛem. vi. C. de pig.l. poſtq. accurſius.

b Facere. Mo. ꝙ aliquid poſſem per me facere quod eſt vtilius per

c ſ IYcoꝛnelius. extraneus.
4 De eo, ſundo. accurſiuns

mihi olueret: non repetet.

e Readendo. ſibi comeii.
f Caniſſʒ. ſ. comeliꝰ.⁊ ꝑ hoc videt᷑ mulieri dnam.vt.C. ð pac.

ↄuẽt.l.ex moꝛte in fi.⁊ z ſo.ma.ſi cuʒ o.in pꝛin. ⁊. . d rei vxo.

act.S. accedit.accurſiu s.

g Et fecit. comelius.

nullũ interceſſiſſet: diuoꝛtio facto
mulier iuſſit eum funduʒ coꝛnelio
reddi:deinde anteꝙᷓ redderetur ve
tuiſſet:non tuto redderetur: ſed ſi
anteꝙᷓ ſeia vetaret:coꝛnelio eũ fũ⸗

dum reddidiſſet: nec cauſaʒ habu

iſſet exiſtimãdi id inuita ſeia ſe fa⸗
cturum eſſe: nec melius nec equiꝰ
eſſe exiſtimarem eum fundum ſeie
reddi. Hwmpo.
J tuo ſeruo credidero eũq;
redemero:⁊ is manumiſſus

Roculus.

HBiſti ce peculio ſerui nomi⸗

ne cum wmino: non eſſe libe

ratos fideiuſſoꝛes eius. Rñ. gt ſi

idem ſeruus ex peculio ſuo perniiſ

ſa adminiſtratione eius peculij nũ

mos ſoluiſſet:liberatos eſſe fideiuſ
ſores eius recte legiſti.
Alliſtra

Olidum non ſoluitur nõ mi⸗
nus cytitate cỹG die.
Oc iure vtimur:vt litis pꝓcu
ratoꝛi non recte ſoluat᷑.nã ⁊

h Seia. vxoꝛ.
Comelio. tã⸗
ſuo pꝛocura⸗
1021.ſ. ſeie. R.
nam ſi vt eideʒ
wnaret. aliud
eſſet dicẽdũ vᷣm
quoſdaʒ. immo
puto idem eſſe.
ar. C. d acu. 1
ob. l. ſiquidem.
7 ſupꝛa ð wong.
l. ij. F. ſi pecuni⸗

K Uetante ſe
ia. cum ipſa iuſ
lSiꝛcuti. ſcili
cet. tũc nõ recte
coꝛnelio recde⸗
retur.
m Möo tuto.
n Recgerer.
0 Reddidiſſz.
p Factnrũ eẽ.
certe bene facit⸗

.

abſurdum eſt cui ⁊ iudicati actio

nõ daturtei ante rẽ iudicataʒ ſolui

poſſe.ſi tñ ad hoc datus ſit: vt ſol⸗

ni ei poſſit: ſoluendo ei liberabit.

q Reddi.i. bene teciſſet ſi ei reddidiſſet. nec eſſet ei equũ.vel me
lius ſi ſeie reddidiſſet.ad quod eſt. C. ve cõtrahen.ſtipu.l. lij. E
epoſiti..l. ꝙ ſeruus. ⁊ de acqui.poſ.l. fundum.
q ſ I to. nõ repetet. remanet eni naturaliter
pvecit᷑ repetitio. vt S. de ↄdi. inde. I. frater.
2.l. fi. ſed cimlſiter nõ. vi ſupia de noxa.l. ſi
e rHiſti. liber atos. de eo q nõ erat ĩ peculio qin Ebebe
[ SFFigdeiuſſoꝛes. quia nõ ſoluu totũ. cũ non eſſe totn i pe

culio. ſed cõtra S. ce excep. rer iudi.l.ſi cu argenium. S. fi. Dok.n

ſeruus ſoluerat tũc. hic uõ. Item facit 3, ve act. emp
1 ſupꝛa. e. l. cin quis. S. xe peculio.

t Pernnſſa. ſcilicet ſibi.

u Adimum ſratoe. nã abs nulla roe ſeruus alienare põt.

x Soluiſſet. inſo lidũn.

y IBlidum. ꝙntate. i. n0 ſoluz tenetur quod debebat-

*

53 ODuãa die. ſeut qui. x. vebet a ſoluit. v. ita qui debet
4quod eſt inrs

hodie vel cras. ſoluu poſt cras.nõ ſoluit ſoliduũ.

de ver. ſig. l. ſi cui in fi.⁊.l.minus.⁊ inſti.œ ſideiuſ.S

act.S.plus.ar.

a P He iure. mocurato id eſt piocuraton ad lungandum ,

l. trãſactõis⸗
l. actoꝛse

ſtituto.

b Soluatr ad hoc S dve pac.l. ſi mm. . . e trãſac.
eIJudicati. iuchcan tñ agit in caſu, vi 3 æ pꝛocurato⸗

ad quo

ebitoꝛ. ⁊ iõ im
.l. naturaliter.
glienus.

antepe. 2

eller ⸗
ick onnn,
Eummmten
Won fde
Nnta⸗
gei fen
Agenen
Gfleenter
lizcſerch
i nekr
Pfackose
i cmnaü
Moanar ſo⸗
DNcNrt
.onrs
undon. J
NteNN.
da Gabog.

6 Aete
fle,.

Daiimn,

Allberit.
u,

ergo recte :tunc ei ſoluitur i0.⁊ in alijs duobus.ſ.qñ in rem ſuam
a qñ ad hoc habet mandatum. vt ſupꝛa de pꝛocura.l. ſi ꝓcuratoꝛ
hoc ſubijcit.⁊ ſupꝛa.e.l.vero. ðDU
d q iodlibet debuũ. etiam naturale. vt dicunt quod eſt veruʒ
ſi ſoluit e ſuo.nam miſi ratum habeam non repeto. ſ nec

tunc q̃ſi ego ſol
niſſem. ſed ſi de
meo ſoluiſſʒ. tũc
videtur ꝙ ſic.

quaſi non vide⸗

atur ei eſſe mã⸗
datum. vt infra
e.l. ſi is qui. S.
flamus in ſine.

e Solutum.
de burſa pꝛocu/
ratoꝛs.

fA pꝛocurato
re. ignoꝛte me
tutum exceptio

ne. vt ſupꝛa mãꝗ

da. idẽq;. S. ge⸗
neraliter. ſed il⸗
lud eſt quantuʒ
ad act.mandan
dandam vel de⸗
negandaʒ ꝓcu⸗
ratoꝛi.ſed ꝙᷓtuʒ
ad partem iſtaʒ
nihil refert. ſi dłe
biuz efficax eſt
ſolutũ.ſi ineffi⸗
cax hoc eſt inde⸗
buũ. obtinet tũc
quod dicitur ſu⸗
pꝛa d condi. in
debi. ſi pꝛocura
toꝛ in pnin. Itẽ

ſacu de pac.l.

ſed ⁊ id quoq;.
g f Ylie. res
filie.

h Dedit ma⸗
1BSoluerüt.

K Quomazʒ .
als quando 2

aks quomam.

ISolutione.
matri puelle fa⸗

cca per argenta
1

8.

m Liberatos.

M Elſus.
Vodlibet vebnũ ſolutũ a ꝓ
curatoꝛe meo nõ repeto quo⸗
niã cum quis pꝛocuratoꝛem omni
um rerum ſuarũ ↄſtituit:id q́; mã⸗
dare videtur:vt creditoꝛibo ſuis pe
cunia ſoluat᷑:neq; poſtea expectan
duz eſt: vt ratũ habeat. Euo.
Ilie inteſtato patre heredis
negocia mater geſſit: 2 res
vendendas per argentarios vædit:

idq; ipſum in codice rationum cõ⸗

ſcriptum eſt:argentarij vniuerſum
redactum pꝛecium vẽditionis ſol⸗
uerunt:⁊ poſt ſolutionẽ nouem fe⸗
re annis qᷣcquid agendum erat:no

mine pupille mater egit: eãq; ma⸗

rito nuptui collocauit:⁊ res tradi⸗
dit ei:queſitum eſt:an puella cum
argentarijs aliquam actionem ha
beat: quoniam non ipſa ſtipula⸗
ta ſit pꝛecium rerum:que in vendi⸗
tionem date ſunt:ſed mater. Rñ.
ſi de eo quereretur: an iure ea ſolu
tione argentarij liberati eſſent:re
ſpondi iure liberatos:claudius ſub
eſt emm uüla ex iuriſditione pen⸗
ens queſtio: an pꝛecia rerum que
ſciebam eſſe pupille:bona fide ſol⸗
uiſſe videantur matri que ius ad⸗
miniſtrationis non habebat:ideo
q́ʒ ſi hoc ſciebãt:non liberantur ſci
hcet ſi mater ſoluendo non ſit.
M Hem.
J ex pluribus cauſis et chi⸗
rographis creditor ita ca⸗

immo non.vt ſupꝛa de nego.geſ.qu alienaʒ.que eſt contra. Sol.
ibꝛ ſciuu hic ignoꝛauu væbuioꝛ. vel hic ſoluit ex poſterioꝛi contra
ctu. ibi ex pꝛecedenti. vel ibi loquitur de debuoꝛiba filie. hic de ma

tur. vt dixi.

„

Ce 1 ler

q Sciebant. ſ. res finſſe pupille. R. vel deberi filie pꝛecis.

r XLlberantur. argentarij a filia.

8 ſ Jex pluribus. n. ens ego.
tAeuius. creditoꝛ.

uit:titius meuius dico me accepiſ

ſe ⁊ habeꝛe ⁊ accepto tuliſſe a gaio
titio reliquũ omne poſt rationẽ ꝓ
poſitã eius pecunie:quam mihi ſti

chus gaij titij ſeruus cauerat:que
ſitũ eſt an ex ceteris chirographis
ĩ que nõ ſtichꝰcauit:ſed ipᷣe vebitoꝛ
ĩtegra manet actio ex reliquis chi
rographis per ipſum debitoꝛẽ cau
tis. Rñ.eam ſolam obligationẽ diſ
ſolutam:ey qua ſolutum ꝓponere⸗
tur. LTuciꝰ titius ex duobo chi⸗
rogꝛaphis:quibo quadringẽta eia

ſeio bebant: altero. c. altero.ccc.
ſcripſit ſeio: vt vnius chirographi.

c.per meuium ⁊ ſepricium ſibi mit
tantur: quero an ſeius ſi meuio et
ſepticio ex trecentis quoq; ſoluiſſe
ſe dicat liberatus ſit. Rñ.ſi nec mã
dauit: vt ex trecentis ſolueretur:
nec ſolutum ratum habuit:non ei
ſe liberatu;z. Lucius titius dua
bus ſtipulationibus vna. xv. ſub
vſuris maioꝛibus altera.xx. ſub
vſuris leunoꝛibus ſeium eadem die
obligauit: ita vt viginti prius
ſoluerentur id eſt idibus ſeptem⸗

bꝛibus debitoꝛ poſt diem vtriuſq;

ſtipulationis cedentem ſoluit.xx
vj. neq; dictum eſt ab altero pro
qua ſtipulatione ſolueretur: que
ro an quod ſolutum eſt eam ſtipu
lationem exoneret cuius dies ante
ceſſit: id eſt vt.xx.ſoꝛtis ſolura vi
ceantur ⁊ in vſuras eorum.vj. da
ta.Rñ.magis id accipi ex vſu eẽ.

cAmuso. non addito exquo vellet ſibi ſolni.

n. Et habere. ve
boꝛum inculcatio-
x Agaio. ſcilicet
wmmo debuoꝛis.
Et nota ꝙ iure pa

cti de non petendo

accipiũtur hec ver
ba. vt S de pact.l.

tale.

y Reliquũ. quia
panus partem acce⸗

perat. .
3 Pꝛopoſitam. id

eſt redditam.
7 Hbliganonez.
id eſt per pecumiã.
„ Peꝛoponeret.
ponitur autem ſo⸗
lutum ex reliquis
rationibus ſerui.
vt ex verbis tit ij
patet. Itez talis cõ

ſeſſio extra iudici⸗

um facta non vide

tur ꝙ pꝛeiudicet ni

ſi poſt. xxx.dies.vi
C. de non numer.
pecu.l.in contracii
bus.S.ſuꝑ.⁊ ſupꝛa

LvL pac.l. tale ĩ pᷣn.
2 facu. C. de tranſ

acti.l.ſi de certa ⁊
ſupꝛa de arbi.l. de
his rebꝰ. ⁊ ve trãſ⸗
act.l.cũ aqul.
g Luciꝰ. ua cõ⸗

ſtrue. lucius ſcri⸗
ſit ſeio. vt vmꝰ chꝛ

rographum ex du⸗
obꝰ chirographis
quibns.cccc.ei a ſe
io debebantur. ſci⸗
licet altero.c. alte⸗

ro.ccc.per meuius

b Seio. debuoꝛi

d Mon eſſe liberatum. in. c. ex illis. ccc.ſi non de hoc mãdauit ſed
nũquio licuu debitoꝝ eligere.vt ſupꝛa.e.l.j.reſpondeo.illud locum

tris debuonbus. vel ibi erãt vebitoꝛes herediuarij hic non. vel hic
non ignoꝛabant debiroꝛes eſſe pupillares. vel enam ſcientes cum
uter erat ſoluendo. vel ibi erani ſcientes ⁊ mater erat ſoluen/
0.
n Elaudis. notans ſcenolam. ꝙ minus ſufficienter dixerat.

o Juridinone. a iudice examnanda. Mä
pSciebam eſſe. ſiue habeas qui ſcilicet argentarij. ſiue que

ſcilicet pꝛecia. dic ſciebant eſſe pu. ſcilicet res venditas ſecunduʒ.

R. vel eſſe pupille ſcilicet pꝛecia pꝛedicta. dic id eſt debere pupiille
qina pꝛocuratoꝛio nomme erai ſtipulata. ex qua ſiipulatione pu⸗
pilla habet vtilem foꝛe. vt ar. ſupꝛa ſol.ma.l.gaius.⁊. C. pac.

cõuent. l. pater in ſubſidiũ tamen vt hic. ſed ſi ignoꝛabant liberan

habet pꝛeſenie conſtiruto vtroq; vel vebitoꝛis ꝓcuratoꝛe.ſed hic erat
in abſentia.⁊ actoꝛ miſit pꝛocuratoꝛem ᷣm. R.
e Lunus nitius.creduoꝛ.
f Die obligauit.diuerſis hoꝛs.
g Septembubus. ic eſt. xrij. die ſeptẽbꝛis.
h Ab altero.id ẽ neq; a debuoꝛe ſoluẽte.neq; a creditoꝛe recipiẽte.
1 Stipulationem. virum ce ſtipu. . xv. vel. xx.
k Soxtis nomine. accurſius.
IEoꝛum. xx. Sr
m EEx vſu.vi iuetuſtioꝛem obligationẽ ſolutio cedat .ñ inſpecta cau
ſa vᷣſurarũ.⁊ facit ſupꝛa.e.l.in his circa pun. a.j.e.l. cũ ex pluribꝰ
in fi.j.rñ.ſi autẽ eiuſdem eſſent diei vel hoꝛe.quia S̊ poſuit ꝙ eadeʒ
die diuerſis iñ hoꝛis inſpiceretur cã durioꝛ.vi S. e.l.j.⁊.ij.⁊.iij.

.

m ſ Ilius minoꝛ. accurſius.
i Accep. ⁊ dic vel cum iudice. vel ꝙ eam habeat ſaluam

—

minoꝛ. vt quã contra eum defenſionem haberet debuoꝛ. habeat cõtta
curatoꝛem bonoꝛuʒ. vt inſti.qui. ali.li.S.fi. ⁊ facit ſupꝛa de bo. auc.
iudi poſ. ſi non expe.S.j.⁊ ſupꝛa te re iudi.l.ex cotraciu.⁊ ſupꝛa de

mino.l. ſi mulier.
1.lI. intereſt.
oO Abſtinuit. per
in integ. re. pater⸗
ne here.
p Sempꝛonmz.
cin funꝰmutuauit.
q Actionem. po
teſt emim exercere
actiones. vt ſupꝛa
cura. bo. dan.l.

ij.
r Liberarꝰ. hoc
verum eſt ſi ſaluaʒ
haberet pecumaz.
quod cũ iudice ſol

uit.
ſEſſet. Mo.nõ
poſſe liberari debi
toꝛem muitũ ꝑ pꝛo
con. per acceptilati
oneʒ.ſed ſi ab alio
ſtipulat᷑ quod ipſe
mihꝛi debet. liberat
mintus.
t ſ ZLedͤitoꝛ.
creditoꝛi lo
quitur.
u Abſolmi. id eſt
liberari.
x Supponẽdo.

ſ.aliqueʒ.

y Situpuleris. vt

infra de accept.
7 ⅛ uſin. §. tutoꝛ.
7 5 de noua. ſi ſti
chuzʒ. . fi. 2. l. ſiqs
abſente. ⁊ de nego.
geſt. ſi ex duobus.
78 cõſtit. pecu.
vtrum.ſed ⁊. j.d
regu. iu. inuito cõ
tra. expone vt ibi.
3. Mon feceris.
id eſt poſtꝙᷓ ſtipula
tus es ab hoc ſup
poſito. nõ liberas
eum.
Attinet. per ſti
pulatoeʒ ſecũdam.
igatio illa puma.
ga Petemem. a ſe
cundo.

Dem.
Jlius qui adminiſtrabat:vt
heres paterna bona:pecuni⸗
am ex his ſempꝛonio mutuam de⸗
dit:a eandem particulatĩ accepit:
cinde ſe abſtinuit:quia minor an
nis erat ab ea hereditate:queſituʒ
ẽ cuꝛatoꝛ bonoꝛũ patris conſtitu⸗
tus:an aduerſus ſempꝛomum vti⸗
lem actionẽ habeat. Rñ.mhil pꝛo
poni:cur non is qui ſoluiſſet id qðᷣ
mutuum iam ita acceperat: libera
tus eſſet. Dem.
Jtebicoꝛ tuus non vult s
te liberari:⁊ pꝛeſens eſt:non
poteſt inuitus a te abſolui.pau.im
mo ebitorem tuũ ⁊ pꝛeſentem ⁊ ĩ
uitum liberare ita poteris: ſuppo⸗
nendo alium a quo vebitum nouã
di cauſa ita ſtipuleris:quod etiam
ſi aceeptum non feceris: tamẽ ſta
tim quod ad te attinet res peri⸗
bit. nã ⁊ petẽtẽ te voli mali pꝛeſcri
ptio excludet. DOmponius.
J mihi alienum ſeruũ dare
pꝛomiſeris: aut teſtamento
iuſſus dare fueris:iſq; ſeruus an⸗
teq; per te ſtaret: quominꝰ dares
a wvmino manumiſſus ſit:hec ma⸗
numiſſio ſimilis iuoꝛti eſt: ſi auteʒ
ceſſiſſet nõ tenearis.ſed ⁊ ſiquis

ſeruũ quem dare pꝛomiſit: heres a

wmino ſcriptus ſtatim liberũ de⸗
derit liberatur. Ceuo.

b Peeſcriptio. id eſt exceptio. accurſius.
cExcludei.ſecũdus ergo per except.quia hoc pacto pꝛomiſit ꝙ ꝛ
ceberem eum accepto libersare. pumus autẽ ipſo iure lberatus eſt.
ſ mihi ſeruũ.petit ſtichum.⁊ ita in ſpecie.
Juſſus.ab eo qmi te heredein inſtituit.

e
fSinmnlis. MNo. manumiſſionem ſimnleʒ moꝛn. vt ⁊ infra de fur. l.
inter omnes circa pꝛinci. ⁊ ad id infra de reg. iur. ſeruitutem. ſed nõ

quo ad omnia. vt ſupꝛa de edil.ech.ſi hominem.
g Tenearis. immo liberaris mnteritu ſpeciei.
h Seruum. ſcilicet ceriũ pone tuij.accurſius.
1 A wmno. id eſt a tino.
k Scriptus. ſcilicet pꝛomiſſor. accurſiuns. L
ILiberatur. vi ⁊ ſupꝛa de ſtatuli. ſtatuuberum medio.S. illud ſed

contra ſupꝛa de condi.inde.l.neraims. Sotł. hic alienum. ibi ſuum

pꝛomiſit.⁊ ſic ibi ſtatuliberũ ſuo faco hic non. vt ibi plene diximus.
7 facit de ver.obli.l.ſi ſeruũ.accurſius.

m ſ duo rei.non confũdi.hic ſubijcit queſtioneʒ ſecundam.ſ.
an cogatur eligere. agat propꝛia vel hereduaria. ⁊ videtur ꝙ

nou. ſed tamen dicit ꝙ ſic. ⁊ reddit ranonem. a dic non confundi
continuando ꝙ pꝛo ſed ſi intendat ⁊ac. quaſi dicat ſi mtenait ſibi

dare opoꝛtere. vel quia eſt heres vel quia ex ſus perſona debetur.
uunc accipe quod bonũ eſt dicere hoc.i.eligere magis vuã illaꝑ
cauſarum ꝙ alterã.⁊ ipſe Rñ.at quin ⁊c.⁊ hoc ſi habeas ſi. ſi au

duo rei ſunt ſtipulandi:⁊
alter alterum heredem ſcri

pſerit: videndũ an cõfundatur ob

ligatio:⁊ placet non confundi: qð
bonũ eſt hoc dicere. ꝙ ſi intendat
dare ſibi opoꝛtere: vel ideo dari o⸗
poꝛtere ipſi ꝙ heres extitit: vel iõ
ꝙ pꝛopꝛio nomine ei veberetur: at
quin magna eſt huius rei differen
tia.nam ſi alter ex reis pacti cõuẽ
ti tempoꝛali exceptione ſubmoue⸗
ri poterit:intereꝛit is qui heres ex
titerit:vtruʒ ne ſuo nomine an he
reditario experiatur: vt ita poſſit
animaduertere:an exceptioni locꝰ
ſit neene. Item ſi duo rei ſũt ꝓ
mittendi:⁊ alter alterum heredem
ſcripſit:non cõfunditur obligatio:
