PAboꝛiatur. ꝙ pater ab hoſtibus captus. 2 ſic non eſt contra ſu.
pꝛa.l. ꝓxi.in fi.j.rñ̃ a eſt ratio,. quia hic pendet ſicnio adhuc.vt ſta⸗

q Poſſit. ꝙtũ
ad.l.come.⁊ ſic

ſpſtitutus nibil
habet. ac.
r Aoꝛ: intel⸗
ligitur. patre re/
uerſo. ⁊ ſic nlke
ſunt ſcõe t. vi S
de vul. ſub. ſi pa
ter fiium. m ti.
nam nec pꝛime.
vt.C. de caduc.
tol. F. ij⸗
ſEo. patre.

1Exinge. ꝛ ſie

non eſſet in pote

ſtate patris tem
poꝛe moꝛus pa⸗
tris. quod eſſet
neceſſe vt teneat
pupillaꝛis ſubſti
tutio.vt inſti. e

pupil. ſubſti. u
capti erant:æ quibus nihil in pa⸗
ctis erat compꝛehbẽſuʒ. Quod ideo
placuiſſe ſeruiꝰ ſcribit:qꝛ ſpẽ reuer
tendi ciuibus in virtute bellica ma
gis ꝙᷓ in pace romam eſſe voluerũt

pꝛin. ſed certe tẽ

qua ranone ſin-

gitur filius fuiſ
ſe ſui iuris extẽ
eadem ratione ⁊

bic pater pmoꝛ-⸗
tuus.⁊ ſic erat i
poteſtate ita vxę

detur valere ſbᷣ⸗
ſtitutio.quod eſt
falſuʒ:quia ſ.va
leret per ſictionẽ
coꝛ. opoꝛteret ꝙ;

valeret. ⁊ ſic tra

ctaremus de ſe⸗
cundis tabulis:

XN

Voc ſi filius ante moꝛiatur
in ciuitate:nihil eſt ꝙ ve ſe⸗
cundis tabulis tractari poſſit.ſiue
quomiã viuo patre filiuſfamił. mo
ri intelligitur: ſiue qm̃ nõ reuerſo
eo exinde ſui iuris non videtur ſu⸗
iſſe: exquo pater hoſtium potitus ẽ
ſed ſi ambo apud hoſtes ſunt ⁊ por
pater œcedat:ſufficiat lex coꝛnelia
ſubſtituto:nõ ałs ꝙᷓ ſi apud hoſtes
patre vfuncto poſtea filius in ciui
tate veceſſiſſet.
Riphoniꝰ.

n bello poſtliminium eſt. in
pace autem his qui in bello

Item in pace qui peruenerunt ad

alteros:ſi bellum ſubito exarſiſſet
eoꝛum ſerui efficiuntur: apud quos
iam heſtes ſuo facto vepꝛehendunt᷑
quibus ius poſtliminij eſt tam in

quo ad coꝛne. qc H“
non eſt faciendum. vt hac.l.dicitur.quare dic ꝙ hic debet eſſe nõ ſci

licet non videtur fuiſſe ac. pm. H. ⁊ ſic non habet locuʒ fictio.l.coꝛ

ne. hic qꝛ cum pater moꝛitur naturaliter. iam filius erat moꝛtuus.
⁊ ſic non poteſt fingi ſuper eo quod erat moꝛtuus: quod videat᷑ fuiſ
ſe vel non fuiſſe ſm iuris tempoꝛe captuntatis patris: ſed tunc tm̃
ſi viuerer ſilius:vr ſui in ſuperiori.l.in pꝛin. que eſt contra.hic er
go tempoꝛe moꝛt/ filij pendebat ficuo:ibi iam habebat ſuum eſfectũ
ſi vo non habeas non: tunc dic primam ranonem poſinuam. hãc
ſecundam remotiuam hoc modo. ſi pater redi non habent locum
ſecunde tabule. ꝙᷓ filius vc. ſi vo non redit: non habent locum pri⸗
me tabule. ea ratione attenta ꝙᷓ; ac.quia non eſt vera hoc caſu pᷣmoꝛ
tuo filio:quo ad ſecundas. t. ⁊ m hoc eſt ar. contra ſupꝛa de ſiis

⁊le. ſi pater. in pꝛin. ſo.ibi quo ad hoc: vi ab inteſtaro habeat here

dem. accurſius floꝛentinus legum coctoꝛ.

vV Eidetur. in libro. M. eſt non. ſed in libro. R. deſt. ac.

x Dotiug eſt. als poteſtan hoſtium veduus eſt. ałs pontus. vt
7. ]. e. in bello. S. codicilli. in fi. ac. .
y Subſtituto. reuerſo in ciuitate filio. Jo. vt ſtatim ſubijci: ⁊ ſic
non eſt contra ſupꝛa de vulga.ſubſti.l.ſi captus pater.
3 Seceſſiſſet. æ ſic ſecunde tabule tenent ⁊ vere etiam ſiue auxilio
l. coꝛ. ſed quid ſi ambo ibi monant᷑: Rñ. vt nota. ſupꝛa.l. ꝓx. ac.
1M bello. id eſt propter bellum vel his qᷣ recuꝑant i bello.
9 Be qmbus. ſ. poſtliminij.
2?Compꝛehenium. ↄtrarium: vt ſtatim ſequitur. ſi ergo tempoꝛe

pacis ſit pactum ꝙ capri in bello non habesnt poſtlimmum valet

pactum. accurſiiiu.
MQuod ideo. in bello recuperatis ſemper in pace recuperans.nõ
tamen eſt pactum in contrarimm.quod ideo ac. ergo ſi eſt pactuʒ ꝙ
recuperan in bello nõ habeant poſtluminiuũ: nõ valet pactũ ꝑ bãc.l.
b EExar ſiſſet. id eſt inceptum eſſet.accurſius. L

☚α

e Efficiuntur.miſi cauſa legationis ibi erant.pt.j. de legatio.l.ſi.
dDSuo facto. quia inerun?.
e ¶ In bello. i. ſi Keeupereutun in nellaae. lnn
f Cautum.quod pactum valet euã ſi in bello ree ‚Quia nor
ſunt in bello caprus: accurſius floren. nperemr. quia non
g Si quis. m in⸗
rlo boe inſti.
R——— .ſ quibus modis ius
bello ꝙᷓ in pace: niſi federe cautum ho . lol ſ ab ho
fuerit:ne eſſet his ius poſtliminij. ei it ſup a
Si quis capiatur ab hoſtibꝰ hi a. bene
quos in poteſtate habuerit in inco h Captus eſt. l. p

to ſunt vtrum ſii iuris facti: an ad umamm im inr.
huc pꝛo filijſfamilias computẽtur. fuiſie crdãtur. qʒ
nam vxfuncto illo apud hoſtes ex q et inſfd. a ſaets 5
captus eſt patrefamitł᷑.reuerſo nun k maunꝙ non.
i non in poteſtate eius fuiſſe crede ſemper.ac.

tur.ideo ⁊ ce his que medio tempꝑo
re acquirunt ſtipulatione traditiõe
legato.nam hereditateʒ an poſſint
tractatum eſt. vbi non eſt reuerſus
SDi foꝛte alij vel in totum his exhe
redatis in teſtamento vel in par⸗ s
tẽ inſtuuni ſũt heredes:vtꝝ in here „
ditate captiui:que lege coꝛneliaiin
ducit᷑:an ꝓpꝛia ipſoꝝ ſint:qð veriꝰ
eſt. diuerſumq; in his que ꝑ ſeruuʒ
acquiruntur meritoq uia h ibono
rum fiunt:⁊ eſſe perſeuerãt:hi ſui
iuris: exindeq; ſibi ideo acquiſiſſe
intelligunt. Facte aũt cauſe infe
cte nulla conſtitutiõe fieri poſſunt.
iõq; eoꝝ que vſucapiebat ꝑ ſemer⸗
ipᷣm poſſidens ei qͥ poſtea captꝰeſt

Nam herechtatem. interpoſuio ⁊ vſq; illuc tetraatũ a?. vbi ad oĩa
ſe refert dicens.tractatũ eſt ⁊c.ſed alij habent hic nam hereditatẽ nõ

poſſunt.que eſt falſa litera. accurſiꝰ.

m His. ſcilicet filijs.accurſius.

n el in partem. ſub. ſi in partem ꝛc.

o Captiui.ſcilicet.ſit queſitum:⁊ ſic diuidat cum heredibus. ac.
p Inducit᷑.vł miſi ꝑ ficnonẽ eẽt nulla.vt.j.de v.ſig.l.iij.in fine.
q Nerius.ꝙ ſint eoꝝ ꝓpria. vt ⁊ S.d ſuip.ſeruo.ſi ſeruus.S.ſeruũ
⁊7. J.e.bona.S.ſi filius.⁊.S.ij.⁊ de vſur.iuſto.S.fi.⁊ S.e.l.j.
r Acquiruntur. nam totuʒ cedit heredibus.
ſ NQuia.hi ſcilicet ſerui.accurſius.
t Hi. ſcilicet filij. ”MUB
vV Acquiſiſſe.ałs nõ acqᷣſiſſe.⁊ tũc dic.ſ.capto.ałs ſine non. ⁊ te
x Yacte. ałs facti ałs facte. Tic lpᷣis. ſ. filijs.
y Cauſe.i.inirupnões poſſeſſionũ ꝑ captimtatẽ.jq̃ ſunt cãe vxſinen⸗
di vſucapꝑe.nõ pñt fieri infecte vlla ↄſtitnnõe poſtliminij.vł alia. vt g
q.ex ca.ma.deniq;.et ſi ſic S.de acqr.poſ.l.j.S.ſi vrx. ⁊ m aut᷑. eq̃ð/
li.do. S. ꝗᷓ nbi.⁊.j.de reg. in.l.veꝝ ẽ.ſ̊ ar....de le.⁊ cõ.l.nõ dubm.
3 Poſſidens. als poſſideres qui poſtea caprus ẽ: als poſſident. æ ei
qui poſtea nactus eſt: a diſtingue ſᷣm. H. eum aliquis capitur ab ho⸗
ſtibus:aut vſucapit per ſe vel per ſeruum: non nomine peculiari:aut
per ſeruũ ⁊ nomine peculij.ſi per ſe vel ꝑ ſeruũ nõ noĩe peculiari: aut
eſt reuerſus:aut ibi œceſſit.pnmo caſu interrumpitur: nec poterit cõ
tinuari vſuc.ſi vo vceſſerit dicunt quidam idem eſſe.ſ.quia non com
plebitur vſuca. quaſi non plus operetur fictio coꝛ. ꝙᷓ poſtlimimnium. ſ
H. dicit vſucapionem impleri.⁊ eſt ratõ quia fingit᷑ ea hoꝛa qua capt⸗
eſt veceſſiſſe.quare etiam hereditas ſine poſſeſſione vſuca.complet. vt
13. vſuca.l.nunꝙᷓ;. S. vacuam. ſi vo per ſeruum vel filium nomne
peculiari. ſiue reuertatur: ſiue ibi decedat: ↄpletur vſuca.⁊ hoc cum
erat inchogta ante capt. ſi autem poſtea filius vel ſeruus aliquam

rem per traditionem accipiant. diſtingue ant nomie patris vel wmi⸗
ni: aut peculiari. primo caſu ſiue reuertatur ſiue ibi decedat non inci
pit vſuca. ante reuerſionem:vel amue aditam hereditatem: ſiue ſucce

gat ſuus ſiue extrane
e vſuca. inſto. S. fi. ſj

l. inſto. S. fi. ⁊ hic ⁊
J. e. bona. S. penł.
7. b penul. Sm. H.

7 Interrumpit?.

a Peculiari no⸗

imne. quaſi diceret
in peculiaribus cecG

finitur vſuca.dvmi
no ullic öcedẽte vꝛꝛi

q; heredi ꝓderit.in his aũt que per ſe poſſidebat non ita: nec heredi

8. immo videtur ꝙ moepiat in ſuo herede. vt S
vo nommne peculiari ſubdiſtingue qina.aut e re⸗

uerſus ſuus: ⁊ in⸗
elligrtnr vlucg m
tekaut ih Neeſne. interrumpitur vſucapio. quia cer⸗
gitur cepta m cani Vo que per ſubiectas iuri ſuo perſo
untate. aut errrane nas poſſidebat vſuq; capiebat: vel
atrme Er Te ſiq ua poſtes peculiari nomine com
vſucapi. ſi is qui. æ pꝛehenduntur. Julia.ſcribit here⸗

di ſuo tempoꝛe impleri vſucapionẽ

remanentibo hiſdem perſonis ĩ poſ

ſeſſione. Marcellus ſcribit nihil in
tereſſe an ipe poſſediſſet: an ſubie⸗

5. ca. ſi is qͥ.
Si rwlb⸗ bie⸗ i: cta ei perſona:ſed iulia.ſententia ſe
ree quenda . edͤio tenpore fili⸗
culiari. vt a hic ſb⸗ us quem habuit in poteſtate capti
n ngra unmd⸗ uus vxoꝛem ducere poteſt: qᷓuis cõ
§. j. . ij. accurſius. ſentire nuptijs pater eius non poſ-
. ſfſfet. nam vtiq; nec diſſentire. ſuſce⸗
d cdeeeene ptus ergo nepos in reuerſi captiui
inchoata vſuca an poteſtate ita eſt vt redierit: ſuuiqʒ
enen Rſ ver beres ei quodammodo inuito: cuʒ
dic eriaz ex cauſa ñ Nuprijs non conſenſerit. non miruʒ
peculiar: cmm ante quia illius tempoꝛis conditio neceſ
areruna uncebe. ſitaſq; faciebat: ⁊ ppᷣlica nuptiaꝝ
te xceſſerat: vt mo vtilitas exigebat.ſed captiui vxor
9o norg. in diſtinein tametſi maxime velit.⁊ in wmo e⸗
ius ſit:non tamen in matrimonio ẽ
xDoſtea. id ell Locicilli ſiquos in tempoꝛe ca⸗
poſtqᷓ captus eſt. ptiuitatis ſcripſerit: non credunt᷑

liure ſubtili confirmati teſtamento.

qquod in ciuitate fecerat.ſed nec fi⸗

deſt iempus medium:vt hic ⁊ ſupra de vſuca.iuſto.S.fi.pᷣm. R

b Jul. licet heredi prino dubitauit.vi ſupꝛa de vſuca.is.accurſius

c Heredi. ⁊ ałs crech. ac.

d Tempoꝛe. id eſt vbi imtium ſumat vſuca. demum berecditate adita

vt ſupra de vſuca.l.fi.in fi.ſᷣm quoſdam.ummo dic tempoꝛe. id eſt ĩ

re mobili triennio.⁊ ummobili.x.vel.xx.anno.domino eniʒ apud ho

deicommiſſuʒ ex his peti poteſt.qꝛ

ſtes oſtituto ĩichoat᷑.a fini᷑ vſuca.vt S.ð vſuc.l.iuſio.S.fi.⁊.j.e.l.pe.
pm. R. nam plurimum muris babet: vt dicta. l. vemq;. accur.

e Aarcellus. marcellus in his que ꝑ ſe capnuus poſſidebat ſcripſu

vſuc.ii terrumpi.nec heredi prodeſſe:⁊ in hoc bene:ſed quia hoc extẽ
dit in pecunaribus. refutatur: vt hic ⁊ ſupꝛa vſuc. ſi is qui. ⁊.l.pe.
S.ſi. R. vel dicebat marcellus non interrumpi: ſed heredi pꝛoficere.
indiſtincte etiam in cauſa non peculari. a⁊ ideo coꝛrigiiur.
fPer ſona.vt ſic nunqꝙᷓ: vel ſemper in neutro vel viroq; caſu vſuca

pio pꝛocedat.quid enim marcellus ſenſerit? ex his verbis colligi non

poteſt. ego autem puto marceilum in his caſibus ſenſiſſe vſuca. nulla
tenus currere. Julia. a utem cinus ſententia tenenda eſt: non inargu
te diſtinguit in dnobus caſibus vſucap.pꝛocedere:hoc eſt cum quid wo⸗
minus per ſeruum poſſidebat ante capt. etiam non peculiaruer: vel ſi
ſeruus quedam apprehendit poſt captinitatẽ peculiariter in alijs duo
bus non pꝛocedere:hoc eſt per ſe:cum wommus poſſidebat.vel ſeruus
poſtea appꝛehendit non peculiaruer. M
g Sequenda eſt. ſ. vt hoc verum ſit tomm in peculiaribus. vt mo⸗/
do nota. indiſtincte.⁊ adde quod nota. in. l.S. e vſuca. ſi i8 qᷓ. accur.
h Mechio. poteſt. poſt trienmum.vel enam annum. vt ſupꝛa de rit.

nupti. ſi nepos in fi..l.ſi films.accurſius floꝛen.
1 Mon poſſet. vipote ſeruus hoſtium conſtiutus. RK.
k Itg eſt. 1. ſtatim. i. poſtꝙᷓ redierit æc.
lInuito.ſic inſti.de adopti.S.licet.a ſupra de contra tab.l.iij.S.ſi
emancipatus.

Mota. quale ma
xime: ſic. C. qðᷣ
meius cauſa. l.

non ſunt ab eo facti qui teſtamenti m. Welit rema⸗

factionem habuerit: ſed quia merũ nere vxoꝛ. ſed ſe⸗
principium eoꝛum in ciuitate con⸗ Hedr ehonato
ſtituto captiuo factum eſt. et in oo Lſed ꝛ ſi aecur.
teſtamento confirmatio codicillo *7
ruʒ: is poſtes reuerſus eſt: ⁊ po0fſt , n man io ⸗
. 1 o. finitur enim
limmio ius ſuum recepit:humani-⸗ capn.. vt hic ⁊ imn
tatis rationi congruum eſt eos codi zuſene Vnpri
cillos ita ſuum effectum habere: q⸗ Aſuprael non
ſi in medio nulla captiuitas inter⸗ r abarre⸗ ſu⸗
7 Zri 1 * u. matri.
ceſſiſſet. cetera qᷓ in iureſunt: poſtaa ſRqms ſie ſupule
ꝙᷓᷓ poſtliminio redijt: pꝛo eo haben⸗ tur: miſi ad hoc
tur: ac ſi nũꝙᷓ iſte hoſtium potitus vr aijno nubat:
21 — t 3. de dinoꝛ. l.
fuiſſet. Siquis ſeruum captũ ab vxores. z hoe tů
boſtibus redemerit pꝛotinus eſtre Gallit m porroa:
iſſe:ſed oblato ei pꝛecio quod dedit ab hoſtibus. ſed

poſtliminio rediſſe. aut receptus eſ bocie non ſolun

ſe ſeruus creditur:⁊ ſi ignoꝛans ca capt. vt in autẽ.
pruum exiſtimans vendentis eſſe nun ecneg⸗
redemit.An quaſi vſucepiſſe vide n e.

accur.
atur.ſcilicet nec poſt legitimum tet
pus offerendi pꝛecium priori wmi
no facultas ſit: videamus.nam oc⸗
currit ꝙ conſtitutio qᷓ redemptis
lata eſt: eum redimentis ſeruum
facit. ⁊ quod meum eſt vſucap˙re
me intelligi non poteſt. Rurſſum

p Codicilli. ſubnli.id eſt de rigoꝛe.

q ecerat. anie captintatem: in quo compꝛobauerat ſi’quos codi⸗

cillos poſtea faceret.ac.

r HDuia. bona rato. vi ſupꝛa cæ codicilł. dinus. S. codicillos.

ſDPrincipium.i. teſtamentum quo dictum eſt codicillos: quos ſas
ciam confirmo. Et nota. pann. ſic S. d le.ij. cum filius. S. heres.

ESt min eo. als et ałs in. G

vInterceſſiſſet.ſecus in teſtamento ibi facto: licet redierit: vi n /

ſti. quibus non eſt permiſſum facere teſtamenta. S. fiac.
x In iure ſunt.i.quoꝝ pentio vel retentio iure ſibi cõpetebat añ

capt. a ſic puncta in iure ſunt.vel ſunt in rerum natura. vt ſic iure

poſſunt peri vel retineri.ad quod. C. e.l. ab hoſtibus. ac.
x Satitgatenl potitus S. quod ſi filius. accurſius.
5 Siquis. nunc de redemptis dicit. ac.
2 Bernum. alieuum.

„ Redumentis. non tamen querit ei: mii ex duabn canſis foꝛte. vi

j. e. S. ſtatulibe. ac.

e Bblato. qncunq; ſi fuit ſciens. als. . rienmũ tm̃. vt. . ꝓximo

ſed cum redimenus quõ poteſt oici eidem obligatus. vt ſupꝛa æ le.

j.l.ſenatus.S. fi. Rñ. toleratur: quia et liber redemptus eſt liber.

tamen eſt obugatus mure pignons. vt. C. e. l. fi.

a Receptus eſſe. recepios ↄicimus qui virtute militari ſunt libe⸗

rati.vt.C.e.l.ab hoſtibus. H
b Legitimum. ſſcilicet triennium vt ſubijcit. c.
Tideamus.⁊ videtur ꝙ ſu ius offerendi.nam ⁊c.ac.

m Abaxime.

tur matrimomũ

Intelligi non poteſt. hic tria nõ. qꝛ dñs non vſuc, ſic ſupra de

outt
Artiit.
iſ

Euneur
is Aa
UunGudnid.
W TrNad
Trehemente
peri wmmnum
trolmautim
eccreſcnolim
ſvo monob
oer wmmio
unvemio. pe
ſi, dnart,
gimli .
nſa ſolmidei⸗
pe geſtionis:
Fauſt ad ousm
lmez.
Aonum
lob as holtt
ce.
Marhus,
Woige
ar
los.ſch

n
nhlsfenſel
1 Püreſhen

Hanmmiſihe

Aeſ
S

uncgh
n l
ti
WN
Aihüir
5 nrien
hmts
4 Aruge
ipn
WpLinuuf
1 beſtbvo
Mr on ſainm
* nurhntni
ANni
E Anm ie

magh i

vſuc.ſeqni᷑.S.lana.ſcõᷣo:qꝛ non dʒ deterioꝛis conditionis eſſe dñs
; non wminus.vt et.S.quibus mo.vſn.a.l.ſi vſufrucius. et de
imur.ſed ſi vmius.S.ſi ſeruus in quo.ſed ar.ↄtra.S. de wnati.l.
qui vebitoꝛi.⁊ de excep.rei m.l.fi.S.j.tercto ꝙ pꝛeſcribit᷑ iuri luen

di: ad quod. C.quod metus cauſa.l.lij.

e colk. bo. l. nõ
nun& m fi. 1 a0
vell.l. buoꝛts

Recce. ſic v⸗
ſucapio dicik in
caſu pꝛopoſito.
g AManumit⸗
iẽdo.ille qͥ igno⸗
rãs redemu.naʒ
ſciens nõ poteſt
dices.
h Ab eo. ſ. re⸗
demptoꝛe.ac.

i In ius. dñi.

i li. R. eſt can⸗
celł. in ius pꝛio⸗
ris dñi. vel die
dñi. ſ. recimen⸗
tis.qͥ eſt poꝛ:ha⸗
bito reſpectu ad

lueentẽ. ß ⁊ poſte

rioꝛ ꝙᷓtuʒ ad eũ/
dem. vt ſubucu.
k Prioꝛis. ſcz
veterits.
Eum. ſ. iſte
redunẽs eũ ma⸗
uumittendo. ac.
m Tranſlato
redumente in
verũ wominum
vt olum erat ĩ in
re accreſcendi in
ſeruo ↄmum ab
vno ex dominis
manumiſſo. vt
unſti. e wonati.
n Lerte. ob⸗
miſſa ſolutõe pᷣ/
me queſtiomis:

mManſii ad aliam

ſimnlez.
o ℳanumſ⸗
ſus ab eis hoſti
bus. gc.
PpP Ipſius. ſer⸗
ui. accurſius.
q Pꝛecha. id ẽ
lerr cona. ac
r Ao ilos. ſcz
hoſtes.

ſReirinet. ſ. w

—2

cum conſtitutio non œterioꝛẽ cau

ſam redimentium:ſed ſi quo meli

oꝛem effecerit:penimi ius bone fi⸗
cei emptoꝛis vetuſtiſſimum et ini⸗

quum et contra mentem conſtitu-

tiomis eſt.ideoq; tranſacto tempo⸗

re quanto miſi conſtitutio eum pꝛo
prium feciſſet. vſucapi potuiſſet:

mihil ex conſtitutione wmino ſuꝑ⸗

eſſe recte dicetur. manumittendo
autem vtrum wwmim ideo eſſe eſi

nit: et relictus ab eo ſeruus in ius
pꝛioꝛis wmini redijt:an et liberuʒ
eum facit:ne pꝛeſtatõ libertatis ᷣ
minij fiat tranſlatio: Certe apo
hoſtes manumiſſus liberatur: a ta
men ſi eum nactus vvminus ipſiꝰ
vetus intra pꝛeſidia noſtra fuiſſet.
qᷓuis non ſecutus res noſtras:ſed
cum eo conſilio veniſſʒ: vt ad ulos
reuerteretur: ſeruum retinet iure
poſtliminij: quod in liberis aliter
erat.non enim poſtlimimo reuer⸗
tebatur:mii qui hoc ammo ad ſu⸗
os veniſſet: vẽ eoꝛum res ſequere⸗
tur:illoſq; reliqueret a quibo abiji⸗
ſet:quia vt ſab.ſcribit:dœ ſua qua⸗
qᷓ; ciuitate cuiq; conſtituendi facul

tas libera eſt:non ve wvminij iure:

verum hoc non multum onerat pᷣ⸗
ſentem inſpectationem:quia hoſti⸗
um iure manumiſſio obeſſe ciui no
ſtro dmmo ſerui non potuit. at is
e quo queriur lege noſtra:quem
conſtitutio fecit ciuem romanum:
vminum habmt: et an ab eo poſ⸗
ſit libertatem aſſequi:tractamus.
qud enim ſi nunq ille pꝛeciũ eius

mnus verus.j. e.l.fi.ↄtra.ſo.illa hanc determinat.ac.
t In liberis.ſ.honumbo captis.
1Reuertebatr᷑.ſ.liber homo captus.ac.
x Illos. ſ. hoſtes.
y nia. ratõ:quare aliud in liberis.ac.

3 Cuiq;.libero.

2 acultas. libera: a facit. j.ad muni.l.mhil.a.l.non vtiq;. 2. l.
ſcʒ.⁊.l.dumnciliu.⁊.l.eius.S.pe.⁊.S.de condi.⁊ demon. tino.S.j.
7. E. & teſta.l.teſtandi. ⁊.J.e.l.nihil.⁊.de acqmi.here.l.filiũ in fi.
d SDominij. ꝙ eſt alterius vt wvmmi.

——0

E erum eſt. . poſiqᷓ manunnſſus ab hoſtibo recipit a nobis iu

re poſtluminij qui hoſtium iure ⁊c. . M
a Inſpectatõez. i. pumã queſtionem:qð ſi manumittatur a redi
mente ꝙ redeat in poteſtaieʒ veteris dm,

e n ee

8
S

Cini noſtro.ſ.domino ſerin:vt ſubijcit.
DSoimmo.vero.accuruus.
At is.ſ.redimens.accurſins.
Moſtra.in pꝛmo.accurſius.
Quem. ſ. redemptorem.

offerat: ſi nec conuenrendi eius ſit

facultas:liber erit ſeruus qui nul

lo merito ſuo poterit a wmio liber
tatem conſequi: quod eſt imiquuʒ
et contra inſtitutum a maioꝛibo li-
bertatis fauoꝛem certe ⁊ veteri iu⸗
re.ſi ad hoc quis ſciens alienũ eſſe
redimiſſet:alius bona fide emiſſet

vſucapere ad libertatemq; perdu⸗

cere potuit:et iſto quoq;ʒ modo pꝛi
oꝛ minus qui ante captiuitatem

fuerat:ius ſuum amittebat:quare
iſte non habet ius manumittendi.

Si ſtatuliber fuit anteq; ab ho
ſtibus caperetur redemptus pen⸗

Xnte conditione ſuam cauſam rez

tinebit.Quid ergo ſi ita libertatẽ

acceperat:ſi cem derit:? queſi⸗

tum eſt vnde dare ea vebebit. quo⸗

mam et ſi conceſſum eſt ſtatulibe⸗

ro ce peculio dare: hoc tamẽ quocd
apud hunc qui redemit habet:nũ⸗

quid vice ilkus fit:quod apud ho⸗
ſtes queſimiſſet: vriq; ſi ex re llus

aut ex operibus ſuis queſitum eſt.
Ex alia autem cauſa parato pecù⸗
lio poteſt dari:ita vt conditioni be
nigne eum paruiſſe credamus.
Si pignoꝛi ſeruus datus fuerat
ante captiuitatẽ:poſt dimiſſuʒ re⸗
demptoꝛẽ in veterẽ obligatoneʒ re
uertit᷑:⁊ ſi creditoꝛ obtulerit ei qui
redemit:quãto redemptꝰ ẽ:hʒ obli
gationẽ:⁊ in pꝛioꝛẽ biti cauſam:
in eam ſummã qua euʒ liberauit
q̃ſi ea obligatõne quada ↄſtitutioe
inducta: vt nüc poſterioꝛ creditoꝛ

poꝛi ſatiſfaciat ↄfirmat ⁊ ſui piſes

x Si ſtamliber. zditine ſtamte libertatis: ac.
Retinebit remanet ſtatuliber et redduo pᷣe

poſtli. S. ſi ſtatuliber.

C C NNS . WwNAN4 WeN

7.
7

3⁸ Lonſtitmt. de
redẽpus. vt. S. tbi
nõ occurꝛit c. ac.
h Ab eo. redimẽ
le. accur.

1 Ille. ſ. ver? vñs
K Conuemendti.
extra iudiciũ ꝓ pᷣ⸗

cio. redemptonis.

lIE19. ſ. veri dñi
m Laculias. re-⸗

mpto.
n Liber erit. re⸗
ſpon. cerie liber ⁊2c
7 lege plane. et qᷣ
ſequit̃ qin æc.a cx
nnno.ſ. veteri. naʒ
non põt ei ſeruire
vt merito ſuo libeꝛ
tatẽ aſſequat᷑.qð ẽ
iniquũ.⁊ iõ pueni⸗
at ad libertatem ꝑ
manũ redimentis
vVt H: .S̊. e acqr.
here. ſi ſeruuz. alij
legũt interꝛogatĩe
eodem ꝓxi. Rñ.
vſq; ad finẽ.vbi ex
ponũt iſte. ſ. redi⸗
mens.⁊ Rñ.certe
manumittere põt.
ꝑ d.l.ſi ſeruũ.pci⸗
um auũt dñio oʒ re⸗
ſtum. vt dicta. l. ſii
ſeruum.
o Adño. redimẽ
te.accurſius.

p Mð eſt iniqun

ſcʒ eũ nõ poſſe ↄſe⸗
qui libertatem per
ſuum ſeruiium.
q Yanoꝛẽ. vt. 3.
Tc ↄadi.⁊ mon.ti⸗
DHoc. ſ.r̃dimẽie
ſAg libert atẽq;
povſuc.tamen.
Potuit. ſ. ſcos
empro.
u Iſte. ſ. q ennt
8 redimente ſciẽte
glienũ.ſ. anñ viuc.
forte nec redimens
Pꝛter ſciam manu
mutẽ põt:avs poſ
ſet.vt.S.d acqui.
here. ſi ſeruuz. alij
interꝛogatiue legũi
vt dixi.

ſerin. ad quod. . e.

3 Queſiſſet. q eſſet hoſtiũ: ⁊ nõ poſſet dare ꝓ umpleda adi. liberta⸗

dare. vt. S. & ſtatuli.l.non videbi᷑.

tis.vel ſi vna cum ſeruo haberet.ideo redimens ſinnluer non poſſet

2 Henigne. cũ hoc reſpiciat pꝛimũ dñm in q̊ eſt bemgmtas. rñ. vt

Gq; pleno dñio ſii redimẽtis iſte ſeruꝰ.vt. S. S. ſi

8 ſerun. nõ tñ que

t niii er re vel ex oꝑa. vel dic acqri vndecũq; redimenni.⁊ ſic in boc
H denent dare ex alieri peculio. ꝙᷓ eiꝰqui libertatem re
liqunt otra regulam. S. æ ſia ruli. I. non videb.iuur.
9 Si pignon. captiintat?. ſub. a poſteaiſuit captusgca.
1 In verere. ſic ẽ ꝓprieias ad vnm. ſic pignus ad creditoꝛem. ad qð.
3. poxi. S. 7.5,/ quibus mo. pi vel hypo. ſol. 1. volumate. et de vi

vi ar.l.ſi de ſundo.⁊ quemadmodũ ſerui. amit.ſi locus ꝑ queʒ.⁊.S.
qui.mo.vſufr.amit.l.ſi ager cuiꝰ.⁊.5j.d fide mn.l.iij.ſed ar. contra
e aci.et ob. ſeruus gccurſius.
a Cauſam. ſ.habet in pꝛimam a ſecundã canſam. vt.ar. C.qͥ po.
in pi. l.j.et.S.dæ diſtrac.pi.l.cum ſeruus.⁊.S.qui po.in pi.ha. ſi pꝛi
oꝛ. S. ſciendũ.⁊. K.

e pignoꝛibo.l.ſecũ
dus. accurſius. r” .
b In hoc. ſ. cain cauſam: niſi ꝙ in hoc diuerſa res
cuũ poſterioꝛ offer?t . . . .
pꝛioꝛi eſt conu erſa eſt: vt poſterioꝛ au⸗ ap ud nos eſſet
res ad pcedenten et pꝛloꝛ qui eum ſeruum vt apud
alium caſum. nos eſſet effecit: ab eo qui tempoꝛe

cAUt. 1. ſicut.
d Siuerla. ake
uerſa als diuè
1. et dic ꝙ differt
in facto. qꝛ altero
caſu poſterioꝛ of/
fert pnoꝝn. altero
pnoꝛ tpe offert po⸗
ſterioꝛ. ſcilʒ pnoꝛ

eſt. Si ſeruus plurium fuerat:
et omnium nomine ei qui redemit
reſtitutum pꝛecium erit:in cõmu⸗
nionem redibit. ſi vnius tantũ vł
quoꝛũdam nec omniũ ad eum eoſ⸗

cꝛeduoꝛ redempion ue qui ſoluerunt pertinebit: ita vt
voen en in poꝛtione ſua pꝛiſtinum ius obti
idem iuris. qꝛ eem nNeat: lta vt in partes ceteroꝛum is
per ofſerens deoquiredemit ſuccedat. Si fidei-⸗
rartage me qu re commiſſaria libertas vebita capti
demu qeᷓ poſteri no fuerit: redemptus nondum eaʒ
oꝛ te. pouo ene petere poterit: niſi redemptoꝛi ſa⸗
te emre⸗ tiſſecerit. Si vepoꝛtatum ab in⸗
imdet 4is abie caſibus rece⸗ in eam
oblatum a pumo: caquſam veniet:in qua futurus eſſet
ui.. eetÿ ſi captus non fuiſſet: epoꝛtabitur
ne eum ſeruum. v igitur. Seg ſi in captiuo ſeruo

eſſet apud nos un
ſfannde Miure. dag tempus vb imperpetuum liber

e Binmttendus aphoſtibo mutabitur. veluti ſi in

ſ. qui redemit. . „,
li erene en vr legem fauiam commiſiſſe eum con
ſbrrecnnen lati ſttiterit:vel ita venierit:ne manu⸗
fiat a pꝛino⸗ vrle mitteretur. habebit autem inte⸗

pꝛus ↄfirmet ſibi
pignus. accurſius

rim ſine pena ſua eum qui redemit
DSi ſeruus. fue

ergo de metallo captus redemptus

t. ſub. eſt capiꝰ .
b oſnid. nn in penam ſuam reuertetur: nec ta⸗
regemu eum. ac. men vt tranſfuga metalli punien⸗

g Qm. 1. quia.

bp Enozundam dus erit: ſed redemptoꝛ 9 fiſco pꝛ e⸗

ſeʒ nonnne pꝛeciuz cium recipiet:quod etiam conſtitu
nert aleun. tum eſt ab imperatoꝛe noſtro et di
oluerunt. i.
quoꝝ noĩe eſt ſolu· Uo ſeuero. Si natum ex pam⸗
lum. Tnn ied.
nebergeat als phila legatum fuerit tibi:tuq; ma⸗
retineat.

1Si ſideicõ. pe- òẽM
tere.cũ nec añ redemptõeʒ fuerit pᷣm dñi.vt.S.S.ſi uũ. ⁊ ſaci.S.S.
m Si depoꝛtatum. liberu. ac. ii ſtatulibe.
n BDepoꝛt abi?. ſ redemptoꝛ pꝛeciũ a fiſco hʒ. vt in fi. hums. SX.
o Segd ſi in captiuo. ↄmiſiſſe.ſeruũ:ꝑ qð.j.x. an. pꝛohibet᷑ manu⸗
mttii.vt.S.de manu.l.lege fama.ac. OUM
p DSine pena. nam nõ eſt pena ſerno nõ poſſe a dño manunniti. cñ
ſi nõ eſſet hec pena.tñ non poſſet manumun a pumo dño. miſi offe⸗
rat pꝛeciũ redimẽti. ſeo an ipſe redimens credens vendẽtis fuiſſe po⸗
terit manumutere? videt᷑ ꝙ ſic: vt.S.e.S.manumittendo. ſ̊ dico con.
tra.q; in cqm pꝛiſtinã reddit᷑: ar. in pꝛin. hunꝰ.S. ⁊. S. S. ſi ſtatulbe.
q Tranſſuga.qͥ gramus coercet᷑. vt.S. de pen. aut dam. einter.
r Becipiet. vt 2. S. e.l. młr. 7. E. ꝓ q. ca. ſer. p. pꝛe. I. l.i.
ſSi natum. i. naſcenduʒ. ”ñä

pꝛioꝛ fuit: vt infirmioꝛ dimittendꝰ

talis pꝛeceſſerat cauſa:que eius vel

tatem impediret:nec redemptione

14 Lucratma. 7 ideo eum vel eins eſti. petes. vt mſtim. dæ le. F. ſi
res.⁊ cæ le.ij.ſi quod ex pamphila.⁊ facit.S.xæ le.j.non quocunq;

in pꝛin. 1. S fundus.
u Officio. ałs arbitrio. ałs officio. ac.

x Derinde atq;. nam untuitu partus plus matrem emit.

trem redemeris:et ea apud te pepe
rit:mon videri te partum ex cauſa

lucratiua habere: ſed officio iudi⸗

cis eſtimandum conſtituto pꝛecio
partus perinde:atq; ſi quanto ma⸗
ter eſt empta ſimul et partus ve⸗
niſſet.ꝙ ſi iam natum apud hoſtes
quod eo tempoꝛe quo capiebatur
vtero mater gerebat: cum matre
redimatur ab eodem vno pꝛecio:
oblato tanto quãtum ex pꝛecio qð
pꝛo vtroq; venũdatum eſt:eſtima⸗
ionem contingeret partus:et vide
tur is poſtliminio reuerſus:multo
magis ſi diuerſi emptoꝛes vtriuſq;
extiterint:vel vnius.ſed ſi ſuo quẽ

qꝙᷓ; pꝛecio redemerit: id offerri pꝛo

ſingulis opoꝛtebit redemptoꝛi:qo

hoſti pꝛo quoq; datum eſt:vt ſepa⸗

ratim quoq; poſtliminio reuerti
poſſint.
Aulus.
J me tibi arroganduʒ vædiſ⸗
ſem: emãcipato me reuerſuʒ
ab hoſtibus filium meũ loco nepo
ns tibi futuꝝ conſtat.

AIVu due ſpecies poſtliminij

ſint:ita aut vt nos reuerta⸗
mur:aut aliquid recipiamus: cum
filius reuertitur duplicẽ in eo cau⸗
ſam eſſe opoꝛtet poſtliminij: et qð
pater eum reciperet: ⁊ ipſe ius ſuũ
MNMon vt pater filium:ua vxoꝛeʒ
maritꝰ iure poſtuiminij recipit: ſed
conſenſu reintegrat᷑ matrimoniuʒ.
Apianus.
J patre redempto et ante
luitionem æfuncto filius

y Geniſſet. .
te. accurſius.
3. Quoc ſiisz.
cõſtrue ſic:quod
ſi iam natũ apð
hoſtes redimat
ab eodem cũ ma

tre vno pcio na⸗
tum dico ge⸗

rebat.ſ.mat᷑ eo
tꝑe quo capieba
tur. videt᷑.ſ. is
partus poſtlimi
nio reuerſus.et

hoc dico oblaro

tanto ex precio
quod pꝛo viroq;
venundatu eſt.
id eſt dam noĩe
venchtõms quã

tum dungẽt eſt

mationẽ partus

Gerebat.
ſtatuliber.

Js. ſcz par⸗

Quoq;. alo
quoq;. ałs pro
quo eo ꝛum.

8 [ rmeti
biꝛ. vechi
ſem qui habebã
filiuʒ in poteſta⸗
le. ac.

b Emancipa,
to.filio adopuio

cAe reuer⸗
ſum. ante cap.ſi
lij mei. et pꝰduʒ
iñ añ ingreſſuʒ.
nam ſi pꝰ nõ iu⸗
re poſtliminij.ſʒ
iure omuni.

d Tibi iez ergo fieret ſi nepos ſemꝑ in ciuitate fuiſſet. vt. S.e.

l. retro.qꝛ poſtli.fingit enʒ ſꝑ in ciuitate fuiſſe. et ſic. facii pꝛo co qð
no. S. de adop.l.ſed etiã. Item ↄtra.S. e nungen. cum eman. libe⸗
ris.l.pe. ſo.licet non ↄiungatur ibi patri. non eſt quia non ſit ne⸗
pos adoptiuus in poteſtate am. ſed quia non remanet ipſe ſuo pa
tri ex liberis.nec habet vim naturalis nepotis nulla ↄiunctone.et

facit.j.l.ꝓxi.S.ſi.

c Um due. reintegrat᷑ fuit ergo ſinitũ.S.e.l.nõ vt a patre.

⁊ dic vt no.in.l.in bello.S.mecho.accur.

ſ patre. redempio.a quodã alio redemptoꝛe.non filio.

e
1
g uitionem. a filio fadenda;. ac.
hbBDefuncto. ſ. patre. ac. aeeet

nitn .
ope=h ü
Naa
Em
no 4/
teupottu.
t
regracs
kolunas:
nse.

Min

N.
Pheh
lut in on
.
Dſce .
Pronemm
hraſield.
ScdW.
RNWV.
RaN
WWNr
0.,) el, d⸗
N pn.

„ 9 Mm

uli a
ſtrieo oe /
lege.
CLonſtitij.
Pofacto erpſn
afron mornz
Pbeetop:
Pu oprloin
No ſunt nob ſab
Anler reges ſier
Noſubaͤtos, ſe
Hſer ſus o
lo: zſcoto⸗
unco, nam

mnt wemn,

woraar

ſne
p 2 &
o/ ,

Qcg

A i

Wiom
u.
l .
„ 41
i. A
nn t

ſiiy inpot
.

—

Niawi

1 An
n mrgl
imaen
ſi i
mn un
gtn
d
i
H

.

2—

5 Knmaige

em W WB

O fferat redemptoꝛi. accurſins.
k Suum. ſ. heꝛedem.

1DHu nec. 1. patrem.

m SBebiti. dandi redemptoꝛi.

tenet᷑ offerre q̃n
titatem: vt ppᷣdi⸗
xi.⁊ ad hoc S de
ſuis 7 le. l. j. S.

ſi fius. 2 85 %

bat᷑l.ꝓculo.

p Suum. ſcz

heredẽ.
qr Etro.
gdueĩt:
vt mſtii.q. mo.
iius pa. po. ſo. S.
ſi ab hoſtibus.
r p Hſtlim
nio. ca⸗
rentvicu hoſtiũ.
8 Hoſtibo. lz
ſponte: qma co⸗
acta voluntas ?

voluntas eſt.

tDegerũt. vt
8. e. l. ij.
v i MHoib⸗.

ab hoſti

bus. ſ. ibi mor-⸗

Iuis.

x Beceſſiſſe.
q; ꝑ momentuʒ

pꝛius: ⁊ ſic liö.

ad qð facit ĩſti.
qᷣ.nõ eſt per. ſa.
te. S. fina.⁊ & de
vul. ſubſti.l. lex

coꝛ. ⁊.J.e.l. bog

in pꝛin.
y p Oſtlimi
mu. ab
extrãeo. id ẽ ho⸗
ſte. ac.

3 Conſtuntu.
ipſo facto exvſu

noſtro 2 nzoꝛnʒ

ſubiectoꝝ: ⁊ ex

vſu populoꝛũ qͥ
nõ ſunt nobᷣ ſub
diti: ⁊ reges ſiłr

nõ ſubditos. ſcʒ

ꝓ ſe ⁊ ſius po⸗
pulis: ⁊ ſic a to⸗

to mundo. nam

aut ſunt de im⸗
ꝑio noſtro: aut

nNon. 7 tunc aut

ſubiecti glicin re
gi: ant nõ:ſ̊ ſũt
populus lib: vt
S.l.nõ dubuo. ?

n Poſſit. als poteru: gks poſſit.
00% Dabeꝛe. ñ

poſt moꝛtem eius redemptõis quã
titatem offerat: dicendum ẽ: ſuum
ei poſſe exiſtere:niſi foꝛte quis ſub⸗
tilius dicat: hũc dum moꝛit᷑ quaſi
iure pignoꝛis finito nactũ eẽ poſtli

4

mimiũ: ⁊ ſine obligatõe vebiti obijſ

ſe:vt poſſit ſuum habere: quod nõ

ſine ratione diceꝛet᷑. .
Etro creditoꝛ in ciuitate fu⸗

iſſe qui ab hoſtibo aduenit.

Oſtliminio carẽt:qui armis
victi hoſtibo ſe veder̃t.
Apia.
Momnibus his partibo iu⸗
rirss is qui reuerſus nõ eſt ab
hoſtibus:quaſi tũc ceſſiſſe videt
cum captus eſt.
Auk.

Oſtliminiũ ẽ ius amiſſe rei
recuꝑande ab extraneo: z in
ſtatũ pꝛiſtinuʒ reſtituende. int᷑ nos
ac liberos oẽs populos regeſq; mo⸗
ribus legibus cõſtitutũ eſt. naʒ qðᷣ
bello amiſimus aut etiã circa bel⸗

lũ:hoc ſi rurſus recipiamus: dici

mur poſtuiminio recipe: idq; natu⸗
rali equitate incroductũ ẽ:vt qͥ peꝛ
iniuriam ab extraneis œtinebat᷑:
is vbi in fines ſuos rediſſet: pᷣſtinũ
ius ſuũ recipet. Inducie ſunt cũ
in bꝛeui ⁊ in pñti temꝑe conuenit:
ne inuicem ſe laceſſerent: quo tꝑe
non eſt poſtliminiuz. A piratis
aut latronibo capti liberi perma⸗
nent. Poſtliminio rediſſe videt᷑

ſic pꝛedictus vſus eſt ius gentium:vr eſt bellum. vt hic ſubijẽ̃ mo

riba ⁊c.⁊ inſti.de iure na.S.ius autem. vel die ꝙ exiam pacio hoc
fuit ab imitio ſtaiutum inter nos ⁊ predicios: ⁊ tunc facit g de pa/
ctis.cõuentionum. ⁊ ſᷣm hoc dic liberos populos: 7 reges. ſcilicet

hoſtes. ac.

7 Bello. 1. mn iplo conflictu.

S.quod vo. ac.

2 Equitate. que ius gentium induxit:vi⁊ & de iuſti.⁊ iur.l.oẽs

3 Extraneis.ſ.hoſtib.

9 Ubi. i. poſteꝙ,.
b Inducie. laceſſerent.i. ad bellum ꝓnocarent. ſed treuge in lon

gum. 7 dicunt᷑ federa: vt S. e.nõ dubito. a. j. e. l. hoſtes.
Poſtlim.q; nec ſernus fu: vt S nõ dubito. ꝛ.l. hoſtes.

A piratis. ꝑmanent. 110 ac. vt. j. l. hoſtes: j cõtra S. e. poſt

l., us . F. in paie, ſed dic vt bi. a, , e. hoſtes. ⁊ facii. /l. ſi quis J. fi⸗

e¶ Poſtli. vbi. i poſiiᷓ. a ſacit .e. poſtli. ius in pꝛm. æ inſtit ꝗ. mo.

tus pa.poteſ.ſol.S.ſi ab hoſtibo.

ſTranſfſfuge.poſtli.nec reſtituit᷑ in integrũ lʒ leſus:vt q.e x cau.
ma.l.it em ei.remanet tamen tutoꝛ:qꝛ liber. vt g̊ de turetł.l.ſi qͥs tu.

⁊ facit. j.ti.j.nõ omẽs.S.antepennl.a penł.a fi

cuʒ fines noſtros intrauerit: ſicuti
amittitur vbi fines noſtros exceſſe
rit. Sed ⁊ ſi in ciuitatẽ ſociã ami⸗
camue aut ad regẽ ſociũ vł amicũ
venerit:ſtatim poſtliminio rediſſe
videtur: quia ibi pꝛimum nomine
publico tutus eẽ incipiat. Trãſ
fuge nullũ poſtliminium eſt: naʒ
qui malo conſilio ⁊ pꝛoditoꝛis ani

mo patriã relinquit: hoſtiũ nume

ro habendus eſt: ſed in libero trãſ
fuga id iuris ẽ:ſiue femina ſiue ma
ſculus ſit.Si vero ſeruus trãſfuge
rit ad hoſtes:quoniam ⁊ cum cau⸗
ſa captus ſit: wvminus in eo poſtli
miniũ habet. rectiſſime dicitur eti
am ei poſtliminium eſſe:ſcilicet vt
vminus in eo pꝛiſtinum ius reci⸗
piat:ne contrariuʒ ius non tam ipᷣi.
iniurioſum ſit: qui ſeruus ſemper
permaneat: q; wmino damnoſum
cõſtituatur. Si ſtatuliber trãſ⸗

fuga reuerſus ſit: exiſtente conditi
one poſtꝙ redijt liber efficitur. di⸗

uerſum eſt ſi conditio extitiſſet dũ
apud hoſtes eſt. in eo enim caſu ne

q; ſibi reuerti poteſt vt liber ſit ne⸗
qᷓ; heredi in eo iuns poſtliminij eſt:
quia non poteſt queri: cum nuiluzʒ

damnum patiatur libertatem iam

obtinẽte: ſi nõ impediret ꝙ tranſſu

ga factus eſt Filius c; fa. traãſfu
ga non poteſt poſtlimimo reuerti:
neq; viuo pr̃e:qꝛ pr̃ ſic ilũ amiſit
quẽadmodũ patria:⁊ qꝛ diſciplina
caſtroꝛuʒ antiquioꝛ fuit parenti⸗
bus romanis ꝙᷓ caritas liberoꝛum.

in puro.dic vt dixi S de iur.fi.l.iij.S. queri.

7 8de acqui. reruʒ

w..ranſfuga.. .
e.ſi quis in ſi.⁊ S
de ſtip. ſer. q ſᷣuꝰ
7. E. e. ſi qͥs in fi.
g CLaula. ſcilicz

PHuitutis.

Juſtiſſime.
hałs rectiſſime.
1 Et. ſ. ſeruo ad
ſuum ꝓficunm. 7
hoc ꝓbat ne ↄtra⸗
riuʒ ⁊c. ſed 3 de
peñ.l. ſi qs aliqd.
S.j.ſo. vt ibi plene
no. ⁊ facit S de int
roga.acti. ſi ſeruꝰ
ab hoſtibo. IFẽ hoc
ſi ſine volantate
dñ̃i tranſſugit: vt
ar. Sð pub.i.fina
li. S. Hui qui in fu

KkK Cotrariuz. id
ſi comrarium ſta⸗
tueretur.
Si ſtat uliber.
ſit: ⁊ ſie hedes ha⸗
bent eũ ꝛur poſtli.
vt 3 ꝓx. a.l.in bel
lo. S. ſi ſtatulib.
facit ̊ de ↄdi.⁊ de
mon. l. eu q.
m Et liber ſit.
qꝛ non eſt capax tẽ
poꝛe exiſtentis cõ⸗
ditioms.
n Heꝛedi. qͥ ro⸗
gatus fuerit inan-⸗

mMitltere.

o Mueri. i. con⸗

queri. ſ heres.

petente niſi ⁊c.er⸗
go eru fiſci ſernus
vt ar.S mure fi.
lucins:quaſi ñ ca⸗
pax tpe exiſtenns
concdht. qð ẽ opus
vt h̊ ⁊ dicta.l. cũ

q Eilius.amſit.quo ad patriã poreſtatẽ: vt p de 0ꝛtatõz. vt inſti.
ꝗqui.mo.iua pa.po.ſol.S.cum autem.iure ergo belli eũ recip m: vt

S œ acqui.re.w.iranſfugaʒ.

r Patria. veſinit ergo eſſe ciuis: vt de capi.di.amiſſione.S.qͥ defi
ciunt. ſic eſt media ca.di.vt.e.ti.l.fi.ergo debet deſinere eſſe tutoꝛ.
vt inſti.qii.mo.t.f.S.ſimili.ſj ↄtra g de tute.l.ſi qͥs tu. ſo. ibi rema⸗
net tutoꝛ in ſin pꝛemdiciũ non vere:vel verius ibi nõ aĩo ꝓdisoꝛio
hic ſic.⁊ ideo ibi nõ ſinit eẽ cims:hic ſic. vel dic vt ibi.

8 Fuiſſe. ſ. eſtimat. ⁊ facit ̊ de vbo.ob.l. filius.

tSiſciplina.que eſt vt nuli⸗ tranſfuget.

