hec rõ erat in 3/

rium. ꝗ̊ ↄotra. . emp. q fundum. S. qͥ bona fide. So. vt ibi. IYtem
facit. C. qñ liceat ab emp. d.l..fff.
k pꝓ Oſſeſſio. poſſeſſa eſt. vt ⁊. S. ti.j.l.pom.S. qᷓſitum. æ. S. e.
l. vſucapio. . S. de teſta.l.heres. S. fi. 2. S. ti.j.l. ſi ideo. S. j. 7. . e.
cum ſoł.-in fig. WUU
l e Ja q̊ 1. 5 quem. ſic ecõtra. S. e. naturalit.
m Fundum. quem inueni in hereditate eius chi ſucceſſi. ⁊ nõ
erat cius.ſ̊ iſtius cui locani. ĩ . .

n Dut. i. longo temꝑxpee.

q EZocaõʒ. hoc ſi ↄductoꝛ fuit ignoꝛans.i. non credebat ſuam cũ
eſſet. ſi vo ſcelens locatio tenet. ⁊ poſſeſſionem rerinet locatoꝛ m q̃ſ/
dam. ar. C. locati. l. qͥ rem. 1. I. ad ꝓbatõʒ. Zu dic etiaʒ in ſciente ñ

tenet locano.Iʒ poſſeſſionem ↄductoꝛ ꝓpter ſciam non habeat. ar. S.

epoſiti. qͥ reʒ.⁊ nõ. C. locani.q¶ rem. JJJMB
r Mec poſſeſſionem. cimlem vel naturalem. Alij dicũt ꝙ retinet
cunlem. cum non credat ſe amittere. Item dico ꝙ tenet᷑ eam reſtitu
ere ꝑ ↄſtiturõʒ. C. locati. I. ſiqs ↄoduciois.
Rertinuerit. p talem oductoꝛem. K .
tMon poſſu.a deſinat venditoꝛ ⁊ vſi ucape 2 poſſidere.⁊ facit.ꝗ
pig. ac.ſi rem alienam. . l.debitoꝛ. a. j. e.ti.nõ ſolum.S.ſi rẽ tu

Qam. 7. j. œ reg. iu. I. neq;. a. S. depoſiti. I. bona fides. S. fi, 7. 5, de cõ

qb ſupꝛa qſim exiſtimes. Rñ.ſiis

p De his cau ſis. an teneat ↄctꝰ a an deſinam vſucaßʒpͦpe.

trahen. emp.l.ſue rei.ac. rH
v b Eres ⁊ hereditas. vmꝰ. ſ. defuneti. vt in aut. ureiu. a mo.
S. fſ. ? 10 vterq; vſuc. qo functꝰ vſucapiebat.a facit.S.v odi.
mon. l.oin funus.in fi. ⁊. S. ve colł.bo. cum emãcipat.S. ſi tres
7. Jꝙ emp.l.ij.S.ſi efunctꝰ.j.qð vi aut clam.vniq;.S.q̃ſitum.
x Fungunt. qnʒ
Penqnan il
„ . eꝛeduas in mul
q ꝓ herede fundum poſſidebat wd 0
eum locauit:nulliꝰ momẽti eſſe lo
catoʒ: qꝛ dñs ſuam rem aduxiſſet.
ſeqt ꝭ̊ vt nec poſſeſſionẽ locatoꝛ qͥ⸗
m retiuuerit:iõq; lõgi tꝑis pᷣſcri
ptio no durabit. in venditõe idẽ iu⸗

y c Um mer⸗
cCcLagat*. a non
dño bona fide.
53 Edes. i1. hoc to⸗
tum integrale.
2 Poſſidere. vt

ri i 5. . 7. S. li. j. l. q vm⸗
eſi in locatõe: vt emptio ſue nerſas. in Pön.
rei ↄſiſtere nõ poſſit. Bem. 5 Acedtit. ſ. ꝙ ñ
Eres ⁊ hereditas tametſi du Polſicen; ſingulas

aqs appellatões recipiũt. vmꝰ
pſone tñ vice fungunt᷑. Bez.
IVim q edes mercatꝰ eſt non
puto aliud ꝙ; ipᷣas edes poſſi
Vre.nam ſi ſingulas res poſſidere

Eo. i. ideo.
a Singulas reſ
1. ſingula cemẽta
7 ugna.

intelligeret᷑: ipas edes nõ poſſide⸗

bit. ſeꝑpatis em̃ coꝛpibo ex qb edes
ↄſtamt: vniuerſitas edium intelligi
nõ poterit.accedit eo ꝙ ſiqs ſingu⸗
las res poſſidere dixerit:neceſſe e⸗
rit vt dicat in poſſeſſionẽ ſuꝑficiei

tꝑpi de mobilibo ſtatuto locũ eſſe: ⁊

ſolum ſe captuꝝ eſſe amplioꝛi tpe.
qo abſurdum eſt: ⁊ minime iure ci
uili ↄuemens eſt: vt vna res diuer

ſis tꝑibo vſucapiat᷑: vtputa cũ edes

ex duad r booſtẽt ex ſolo ⁊ ſupficie
7 vniuerſitas eaꝝ poſſeſſione tois
immobilium reꝑ dnium mutet.
Sin aũt coluna euicta fuerit
puto te ex empto cũ veditoꝛe recte hmot rex qͥ ſupfici
v7 ℳeem oſtitnut. ſicut
ſunt tigna lapi⸗
ßMU ððòUMU S, g .
eocum eſſe. puta triennioꝛꝛas.
d Amplioꝛi.ſ.cenmio int pñres. viginti inter abſentes.

eęe CLonuemiens. tolerat᷑ iñ qnq; vbi cem dies ſuꝑerant. vꝛi. j. e.l.

rerum.S. labeo. 7. facit. S. œ rei ven.l. in rem. n i.
fConſtent. ſm leges. vt ⁊.S.v rei ven.ſoluʒ. ſ̊ ſᷣm dialecticos ex
tribo fundamento pariete s tecto. l
g Et vmuerſitas reꝑ.i.ipſa vniuerſa wmus.

hb. Mutet. i. mutare ogruum ſit. Et no. ꝓ. MM. vt pᷣſcri. longi tꝑis
mutet wminium. Sed tu dic. i. effectus wminij. vt no. inſti. e. S. .
licet non poſſideat res ſingulas.xvmimium iñ hʒ reꝑ ſingulaꝑ. Sed
oppo.põt aliqs poſſidere.qtam wmus. vt dimidiam. ̊ terciam q̊ mil

leſimam. ſic ſi hic lapis eſt milleſuna hunc poſſidei. N. non ſequit

ß eius lapidis milleſimam a ſic multiplicatiuam ptem poſſidet. non
rem certam. Item oppo. ſi wmum qs poſſidet.̊ quãlibet eus ꝑtem.
g̊ ab hoc puncto vſq; ad illud. a ſic lapidem. ſic hic eſt. N. illam vt ꝑ/
tem poſſidet.non tñ vt lapidem. licet ſolus lapis ibi ſu.vel põt dio ſi
lapis faciat ꝑtem domus poſſideri. ä
i Sin aũt.ꝙᷓtum ad vſuc.empta wmo res ſingule neq; vendite ne
q; tradite intelligunt᷑.ſj ꝙᷓtum ad euictõʒ non ina eſt. l
k Euicta fueru ꝑ ac. ngno miũcto.qꝛ vendicari non pt᷑.tñ dicit᷑
euinci. vt. S. de euic. l. cncia. S. j. vel ipaʒ rem vedit bone fidei poſſeſ
ſoꝛi.ſᷣ̊ male fidei pciſe ad duplum tenet᷑, M k v

nes

ſit on at. celſus videt᷑ terius dicere. vi patet in A gl,
IEx empto.nõ ex ſtipulatu.cum nec.tota nec quota ꝑs n ſeen eot en⸗ ᷓÿT.—.— g .. . .
cta. vt. Z. e euic. I. naues. eſt j. Dz magis empton maions ꝑ m Item in vſuc. ꝓ legato. vt.j. ꝓ legaio.l.fi.⁊ ꝙ ſuo.l.ſi ancillam. .
Eeng rem. Mi w inr golaum eoinmms ſun in ven none ierun. li Ytemm Viue Pberece. Gene. non ium S.g vulgo. unuan min
ſiqs rem. Alij ꝙ hic noĩatim de 2 3 nons in ꝓ fuo. vt. . ꝓ ſuo.l. fi.item in ꝓ ſoluto. vt. j. ꝓp ſoluto.l.ꝛij. x
Alij ꝙ hic fuu exempta añ euictõʒ: ibi non. Alij ꝙ hic qnto minone inp ſuo. vt. j. ꝓ ſuo.l.ſi p ſouno le ier
non illa ex emto Item ꝓ wie. vv uinin
q̃ ꝙ euictõne Vr. 3. iure wt. . 7
n aut. ↄoſti⸗ 1„„ E, lus. qᷓ 52. ℳ
ansuren. trremm. actuꝝ:⁊ eo genere rem ſaluam haa⸗ ſieꝛit aut furtiua aut vi poſſea eſſa⸗ Ans iſunt: 2”
n Aſucapiant. pituꝑ. Sinaüt remolita eſt w Wcius ru. Go. ſpole in pdi
nigna r cementgs. „. integro res mobiles poſſidẽ Ine poſſeſſione vſucapio cõ cns. nec trahit
o Un. id dici vn Me: ex .V rone tingere non põt da alios nitulos
eſt peedar vſuag v ſunt: vt tꝑe qõ in vſucapione re ge por. vt. z. de le. 2 ſe.
pio ꝗᷓ nõ pcedebat.· rum ĩmobiliuʒ aſtitutum ẽ vſuca⸗ AApianus. (ö.1. 45otra. 41ö
. recte vri Zi G cies ſi gpi non placz. qꝛ 2 H
p Poſſediſt du piant᷑: ⁊ non pt recte vti eo tpe q in . Einc ſupſicies ſine ſolo capi n Wgietn
xra eaſein.e eckificio fueꝛunt. nam quemadmo⸗ lögo tpe poteſt. qbuſcam pdici?
ke⸗ ie Punene dum esas ſolas ⁊ ſeꝑatas ab edifico·⁴nh B Bem. ſpalb. Ain di⸗
Kiubaud miel·nh poſſediſti: ſic nec penes te ſingu lſus li. xxxiiij. ad ſabinum cum & uuuio&
Seiir valne le aut ſepate fuerunt ⁊ coperẽtio errare eos ait.qui exiſtima-⸗ rrarijs non ſpa⸗
Uc * . —— —. „„ . 1. — ° „ . 2 . . . ,
coberenib ꝛc. vy his in edificio wpoſitis edibo: q h rent nuſq; rei qᷓſq; bona fide ade 1 ke er ue
illuc zunezt penes qq; iᷣm ↄtinent. neq; em̃ recipi pot ptus ſit poſſeſſionem ꝓ ſuo vſucaꝑe Piuo e vetar
⁊ ſie dictõ nec EI tan; „ni nerit:
ten⸗ 7 e ele der vt eadẽ res ⁊ vt res ſoli ⁊ tanꝙᷓ mo eum poſſe: 7 nibil retferre ement: ecs Be in
ere. z ꝑticipium co bilis res ſit poſſeſſa. nec ne.an ei mnatum ſit: necne: ſi cãʒ eſtimõdi ob⸗
Raunln weſt de Omponi. mogo emptum vel wnarũ ſibi ex⸗ nnent otrana. ſi
8. Bilex inhibet vſucapione; iſtimauerit: qꝛ neq; ꝓ legato neq; an arctliha⸗
q Due. eges. . bona fides poſſidẽti mibil ꝓ⸗ ch vonato neq; ꝓ vote vſucapio va⸗ Alli autez quos
en iages⸗ Teſt. intdum etiam ſi non fuerit in lettſi nulla wnano: nulla wo: nul atmna Lehrenel
¶Res.qð eſſet i choata vſucapio a efuncto ꝓcedit lumq; legatum ſit. idem 2 in litis ſi non eſſet iuſta
Zaarermeeresin, heredi eius: veluti ſi vicii qð ob⸗ eſtimatone placet: vt niſ vere js caula ignoꝛãtie
gulas. cum tic vc ſtabat non er pſona: ex re purga litis eſtimationem ſubierit: vſaca⸗ Nlcgamn Ve.
imobiles cenſeaan tum fuerit: vtputa ſi fiſci res eẽ e tpe nonpoſſit. etiam iuſtiſſima
ð M cauſa eſt neceſſa
vV Bi lex. vſu MM nnndktdktktce. cuz 7 pnobe
apionez. f f f iiicicc
rõe Lich⸗ve cſte Ee.S. ſurnue. vel vefecius rituli.vt. C. ꝓ wnato.l. ſi. tempꝑibo ibi hona ſides exigat. In alijs autem p̈dictis ſufficeret iu⸗ W
vV Mihnl ꝓgeſt. ß ad frucrus ꝓdeſt. vt 7. S. ti. ij. vone ſidei. in bu. ſita. vt. j. ꝓ ſolnto. 1. iij. r er. ut hoc verum in quolibʒ alio ntulo vbi⸗ cſe
Item obijeit᷑ deſuncto tali.vt.S. fundo w.ſi fundus. Sʒ lex u⸗ cunq; ſit iſta cauſa. vt tamen vbi in vero tunlo eſt neceſſaria tra czhs.
lia ꝓlſnbet inchoari.non inchoatam pnci. Item obijcit᷑ de re minons ltio ad vſuc.⁊ hic ſit neceſſaria qñ credit᷑ ſubeſſe titulus. vbi vero ntun ain
ſine vcreto alienata. q tñ vſucapit᷑. c.ſiqs igno. rem mi.l.j.⁊ penb. abs non eſt neceſſe. vt in ntulo p legato 2 % berede. quib quenrk Nlnteben⸗
Szʒ illud poſte cepit eſſe maioꝛ. vt ibi. æ.l.ſe.a⁊ fi.ar. tñ . S.e. ſelui? wminnmm ſne traditione. nec hic ſũ neceſſe tracino. arpꝛehenio iñ iintii ſlri
e illo. vbi untium dicit inſpici. illuq cum agit ve pſone vicio. ſ. etſt neceſſe ſie q non ꝓcedit vſucapio. vi. j. ſuo. homnnez,* po. Clia
ona vel mala fide.non vicio roi. vt.j. ꝓxi. S. ꝗqᷓ vtiq; qdam occulta ſoluto.l. ſi exiſtimans. ⁊ ꝓ legato.l.ſi non tradit. . . e. non ſolum lench rlicn
IinikatSe on ic referre expſſe ꝓhibeat lex vſuc. vi hic. ve S.qð vulgo. . 5. e. ſine. Sed cur ſuffren putare cauſaʒ hre. non auũt vir
ↄnnuatõne aiungit᷑. vel di e expᷣſſeꝓ x vſuc. x vug . maz Hy. (oltuloe
tacite.vt ibi.naʒ ꝑ hoc ꝙ alienatio rei mioꝛs ꝓhibet᷑ ꝑ ↄſeq̃ns ⁊ vſu ſufficit hre traditionem ad hoc vt non vſucapiat? K. ne plus oper cAniefniſ
ca.tacite.vt.j.de v.ſig.l.alienatos. iic opinio falſa circa traditionem. ꝙᷓ facit vbi verus ſubeſt tituluus— cotbelopoſel
F Inrerqum. non er gſona. ſi er pſona obſta.l purgatum. quia. Jlem ꝛ qui in raditione exigit bona fides. vt.. P ſoluro. l tij d u gieſio
ſingit᷑ nec purgatum. vt ſi erneus ſuccedat ſaenti rem alienam.q. m. non pot adeſſe ſi traditio abeſt. Sed cum in vencitione engat en ſtiruſ to⸗
: vi no. S. e public.l. ſrego.S. peus. p. Al.eſt. . e diuer. pſrp. an am tempe contractus bona fides quomodo ponnt adeſſe ſiiple c⸗ mlrtgn
Vicium. a.S.e. ſequi.S-krueumgs. tirrgcetus non eſt qntumcuq; iuſtum habeat õ mmtnnnen
y Zeſierit. qͥ vſucapi non poterartt. Hyonne iuſtioꝛ bi erroꝛ exigit ꝙ in alijs comraenbo. Müqnid ego⸗ 1 iigiginn
3 Ai poſſeſſa. ß quo re durante in eode ſtatu purgari potuit vieium in tradinone interuemiat iuſtioꝛ porerit Vlucapi⸗ H. eeltc nod⸗ M itſil
nam poſſeſſio ad dñm reuern vbuu? H. in re furn. vel vi poſſeſſa dic tem dicas ꝙ plus opet᷑ fictio in orr actu q in poſſeſſione. qſi in poſ⸗ riſuſ
Mq pᷣſtita eſt lins eſtimatio. vt. z. e. ſeqt.S.tunc. in fiſco dicam ꝙ; dñuu, ſeſſione ſit factum otra ius. q; contracius facn umnde.5. weenr . tni
in alium tranſtulit ꝑ inductoʒ in poſ.licet non poſſideret. vel ſine pol⸗ fur. l.oſilio.S. queſitum. Item quo titulo fit hec vſucapio? gaam —
ſeſſtone vt ⁊ als ſiert põt. vt ⁊. S. ii. ij.l. homo liber. in fi.æ⁊ de fundgo ꝓ ſuo.ar. j. p ſuo.. ſi ancillam. in fi.a. ö. æ mre wti. pculus. u W e
w. l. ſi fundum. ac. . 15s J die eo titulo n P ſum i pter errozem. vt .1 emp. l. q vulgo. m ſinn
1Ine poſſeſſione. vera vel ficta Ppter id q dẽ. . e. iuſto. S. ſi. mlominus ⁊ titulo generali ꝓ ſuo non illo. qꝛ in ſubſidium daturr· ui nuind
hoc inſpecto mntio.finit᷑ em qnq; ſine poſſeſſione. vt.j.e.ree quia bene dꝛco eos errare. “ ſgiumun
mixtura. 27. j. e. l. ceptaʒ. UMW slͤUG l ri hnife
2 n Unꝙ ſupficies. eqͥuocum eſt. nam ſuꝑficies.i. vmus.⁊ ita a Eſtimatione placet. vt 7. . emp.l.j.⁊.iijj. ⁊ facit. C. ꝓ wvns. ts —
hic q̃ non poſſidet ſine ſolo.vt.S. e.eum qᷣ. Item ius qdð habz l. fi. . j. ꝓ w. l. j. 2 inſti. de vſu. S.erroꝛ.⁊ ar.S. rebo.e.l.qui ne⸗ gttune
ſuꝑficiariꝰ ⁊ hoc vſucapit᷑. vt.S.nõ.de pu.cum ſponſus.S.in vectigg G. accurſuus. l 8?YMUMU Pi .
libj. ak beied ob. l. obligatio fe.S.placet. Item ar. j. vti pol⸗ b Mon poſſu. mſi ⁊ hic iuſtus adſit erroꝛ. vt dixi in alijs ni. mõ. nn
”” H cCc ſ J fFu1o. tradita. exr cauſa peculiari. als non pcederet vſucza 1nt
C c Elſus.eſtimauerit.⁊ vere errant.qꝛ neq; ⁊c.ſ̊ videt᷑ male re⸗ P0O. vt. S. e. l. labeo. que eſt contra. vel dic vi ibi 2 fa. 5. t. “ aii
Phengere eos.qꝛ ipſi dicunt vſuca.ꝓ ſuo.⁊ celſus vetat ꝓ le l.ꝙᷓmis.in fi. accurſius. . = 4 Mum
gato ⁊ als ſpales.ſ dic ꝙ dicendo de his. ⁊æ illa Pſuo ſenſi cellus. dD Eum, ſernum, accur. f N

MU

—
+
—
R

Nede! „
nlimni Perſonas. i. furioſus a infans.
niaN . miku du nfl1 irma e g. penm. z in ptibo ſnis nõ m̃ i
datnſ & A ſoins.i. imſolidum. mus. 7. S. peum. n R 3ie nõ m inter ſe adinuice ””
N Coheredem, ſuum c J ð qð vndiq; ſuis ptibo ↄſcribit᷑ m coherenta. Jo. vt att ſene⸗
md parte. accurſius. um tn ſcires te non eſſe heredem pꝛ0 5. Son uen dñr ſpẽs vel inauan Fr ad ant ſenets.
3 Rn s .qð non idem.a in iſta nõ ca a. ⁊ ad hoc.S. œ rei ve DS
amg 1 Pꝛo pte. di vVAlter iſta nõ caqu rex m g. de rei ven. l. in rẽ
oz ſ 1 e. dr⸗ um. ſ.coꝛpus, ac. myxtura,.ac.
Kn e miie V
Kiin W⸗ Nn. ð.KC Smpom⸗ H de taloege zoe
n 7 . . gquod er diſtanti otum integle.
tun . Fen ſoſ vel infantis Poen tenni ganſen vt coꝛ⸗ . Nn 0
Nl S ita ſit: vſucaꝑe euz a plura non ſoluta: ̊ vm nom ꝑ ſe poſſer x ic
eas pſonas poſſe conſtat. pe p euʒ mennnenm : veluti populus legio Slienn Nririz.
le rex. um 9 S c. em. l. qnaria.
Qhmſol Dem. goem non h n in vſucapione 3 Terrucor
. Kanl ſolus heres eſſem exiſti bab 3· ſecundum ⁊ teꝛcium pus. c.
0 R marem aut te c ꝓ pte cohe ad ent. labeo li. epłaꝝ ait.ſi is cnai ⁊ Mon
udn regem eſſe res hereditari tegularum vel columpnaꝝ vſu⸗ imnot on ſoluta.
„ edem eſſe res hereditarias ꝓ ꝑte copion mpnaxꝑ vſu⸗ imo ſoluta vere ſi.
. ne tibi tradidi: ꝓpꝛius eſt vt vſu ees cium nan ics ſupeſſent in edifi 3 n iunn toluna
grcn caꝑe non poſſis.quia — or. conieciſſet: nihilomi a diſpoſuõez pr ⸗
e Ri vſarapipoͤr. aud nentnen ade eum vſucapturum ſiedifrum poi Tas t. maer
t An poſleſfum eltn ab herede veꝛo ſediſſet. quid ergo in hi um paii—
ulmie res bʒ cã men aliam vllam he adem umplicant reboſ⸗ li⸗ que non 9 Mon bʒ. cñ ſo
„Ghfim hʒ qz poſſidencdi: ita tñ boc ve lia ꝑmanent: vt in ar oli: ſed mobi in eadem ca mane
nennn rum ẽ:ſi non ex tranſactione i ia ꝑmanent: vt in anulo ⁊ gẽ at. mii ad ſeð
n n SSõõ x tranſactione id fa in quo ve 7 gẽema: rerci cöm k
in ohnn ctum fuerit. JId ſ en g rum eſt aur z ium puemar
Kaul exiſtimes te bereer dicim⸗ ſi tu ; vollideri vſ⸗ nenpl ehar 1 ßig n⸗ Dor mdies,
lez Iri em eſſe. n. . „ ecem dies. ſe
u q; poſ.veri heredis t Ran⸗ maneat integruz. Be ien P ꝑp us ſi nmtis egnd
3 Mdchat 9 obſtabit tibi. generecoꝛpoꝛum vidẽ cio vo xt. S. e. eum q. 1 5
wutn Eruj De. autem grex vufnereſen ſt. n o henet⸗ Boc.
R ca um mixtura facta an vuu quomodo ſingule res: ic vſucapit ww.lü fundum
1 a ntem ienem cuiuſcũq; rei pce⸗ modo coherẽtes ginck er ſic o⸗ in ſi. .
auti umpat qrit᷑.tria aute Xtes. rao eſt? ſi
Li genera ſunt parel un ure⸗ nann⸗ eius eſt: vt in grtio Domntenei
ug tinet̃ vno ſpũ: ? grece c con. lamenp oꝛum maneat idem: non vaer ve,Zege
mmnßigtün vocat᷑:vt homo tignum lapis ⁊ ſi (api vniueri gregis vlla eſt vmln⸗ in w. l. a0. 5. cu
hn nanzhruf milia. alteꝝ qõ apis ⁊ ſi⸗ (apio: ſed ſinguloꝛum am pſu⸗ 1 ſno. § vic cecit ſo
wimiiini E Mõ poſſis. eſte ol d ex contingentibo: B ſicuti poſſeſſio ita animalium lo qj ad totale edifa
ſteſelhligfif qꝛ nec es heres. x plurid int ſe coherentibo cõ quid em a vſucapio: ne ſi aum Veribiof.
oanut alnc nec iuſtam cãm ſtat:qo vocar emptum immixtum fuerit b Anulo 2 gem
rdtm rt credend habeas edificium naui vocat᷑. vt gregi augendi eiu ma. hoc ẽ de tercio
,gin honnnez rõ auteʒ q ſubij⸗ 11 nauis armarium:terciũ TGnn s gratia: idcir⸗ genere cũ vtrun
gin hnniz 3 8 m:tercii co poſſeſſionis c megt, m am
nia un n ck d terciun co poſſeflioms cauſa mutabitur. rrſcnr. e. Ind
urrcuuſejfin dem eſſz 71 ac.
endae l plee lio vel null ”
engar Kne alo ve o. Item nec qᷣ tranſigit eſt h M B
1ſdiwpitt cit. ⁊ hoc vm qſdaʒ. Alij p io a ene e de d vſucapit. vt ſubij Non eDofſeri. im⸗
Eu ucapis. pit. vt ſu bin on poſſideat᷑. c . . imim ,1*
n et. vt. S. e. ſi is q. S. ſiqs bona. . j tm in alijs zctib nõ no arge. le-l.a ſ cuiꝰoꝛnandi cã ponar᷑. „„ SE
ſi a furioſo.vb „2 j. ꝓ. emp.l.ij.S. ſi i non ſint. S 2 icã ponat᷑. vt. SZ. de a
oper tgifl lecus in boe bi poſ. als hẽbam. a pupillo 2 furi a pupillo. 7. F. vareat. tunc obtinet pueniamꝰ.q eſt ſiłriõ. Si aũt hocr .r
ganmn Kb 8 in hoc ti.ꝙ in aſijs nõ video.cui pillo 2 furioſo hẽo n. ſ jre gur⸗ ar. le. et ⁊ qo hic dĩ.⁊ põt legi c SDi aut hoc non gp⸗
v extrinſeca accedente cã.vt nõ. eo.cum vbiq; poſſit r⸗ q ur. 7 ar. le. l. ſi vt habilii. eſt em̃ i egi cum tpalit. nec obſtat. S
mmah hiuiß⸗ ro aneſ ente cã.vt nõ.C. æ acq mutari cã poſ. dus gẽmas a auꝑ in qu em̃ illud ꝙ,tum ad hoc. v 53
de acq. poſ.l.cum nemo. vñ di aux in quo ſunt incl ad hoc. vt ſi legaueri
arl iulin berece Pan optuma eſt. ſ. qꝛ ab alio mediot mo. vñ dic ver a ſepata meelligunt incluſe cedat legato. vrrũq; tim e.
ce vt. S. e. ellel⸗A: 30 ulid e e r . 4 Se igunt vt hic . gato. vrrüuq; tñ ꝑ ſe
2 Aliam En HSõ in. om taueſiel eſteſta. ſ a vO dor deriad auemam n neutꝑ alteri cedit. ⁊ hoc caden adn
e emeinomcramokorecleh e r eumenn tranere io genere. l.e grege non we ybo.
ani adanm Orum dr⸗Ieoin Tanroprenct rcz vinn omng bter e, Singule res. aꝛ nallo mo vn ikg
inula q ſunt 5. Item dunſio önlerrſernt exiſtunans 2 we.bolen. aareeghemdn Sñ hm quoſdam Tu die om
et vicem emptõis. vt.. cõla vtriuſq; no Emran ſi emi.x. aĩalia q̃ erqt ali era ⸗ 5. ve rei vẽ. l.j.⁊.ij. ⁊ uj
ucapiam. q̃ſi dicerẽ bñ vſucapiã. a qo arege vr e abig. l. fi.
ð hic or non ſic capit᷑ vt ſin

ieaninſtme

gule res. ſic intelli 6
capit. ſecꝰin g ige. qꝛ aliq̃ re ſingulari vſucapta. poſtea ĩ
Aponebatr᷑.⁊ ea ouis vſucapit᷑:⁊ ſic in olo vnce

iudi.l.j. N.hic malam fi
RDiduiſiot am fidem habuiſti. Tel
pte volun in te tranſferre vmumum.nec igit cam vns: .
ca

„j 5 —.
l iuil). piendi tibi edi. qꝛ
rich, idi tibi di.q; tunc ſecus
Kind m emdi n . wal agichſſen. vt. E. de vluc/ p em. iſt: ꝓcedii vſucapio. ⁊ qð.ʒ
nalyn Igem dicimꝰ. mõ qñ pun 2 ſſic vſucapio. ⁊ qð.j.dicẽ non tñ vni .
6 7 cimꝰ. mõ qñ putab . piʒ ꝙ ꝓl . n vm 2
DLhi. vt H herede vſuca ſiis. qſuuũ. oherẽtes. ediſici. nato. vt v. 5. n. j.l. ij.S. ex phumis
Asronpanni p r Erum. ſucape poſſis. L Un⸗ rẽtes.ediſicio vel ar J. tl. j. l. uj. S. ex płimis
1 liidexoꝛcit ᷓ querat. res mirte ſynt 1 nagfer 0,
qa non dño.

Spiritu. i. vna
l⸗ a elem ge ſi AT1 D
entaioe ſiue ↄpagine elementoꝝ non ſoluta. k Poſſeſſionis, rei ummixte
—*— Aer

IDuis.mea fit ꝑ hoc.

m E53. 1. nã quã hãbant añ imixtõʒ. tenebunt enã poſt mixtõeʒ.

n ſucapiant᷑.cum ſint furtiue.

o n Enqꝙ ꝓgeſt. hoc exemplum ſubijcit. ⁊. J. e.l. ſi fur. S. j. 7. J.
emp.l.ij. S. ſi a pupillo. ſj Z. j. e. põt. S. j..j. onato. l. ſi

vir. So. vt nõ. S.
e luris ⁊ fa.igno.
l.iuꝛis ignoꝛãtia ⁊
facit.l. iuris igno⸗
rantia.
p Factꝰ. ꝗl's nõ

⁊ tunc ſup.nec ali⸗
q̃̊ tꝑe.vt bñ iunga

tur vel poſt ⁊c. vkł

ſit expo ſuio ſuꝑio.
ris hic vᷣſus ł poſt
⁊2c.q.d. non eſt fa⸗
ctus auctoꝛ vt ꝑ⸗
buit. ſ ex iniuallo

poſtea. alłs ſine nõ

tunc dic initõ.ſ.
tm nõ in ipſo ↄctu
⁊ eo ꝑfecio qð fieri
dz. vt inſti. de auc.
tu. S. tutoꝛ 7c. 2. S

e acqͥ. here.l.ſiqos

Dic factus ſ̊ ꝑpeꝛã.
vt. S.de auc.iu.l.j
in fi. 2. I. ij. 2. l. ſi
ↄditionalis. 7. l. ñ
multum.

q Loögum tps.
ſic. J.de ſoł.l. cete
rum.
r In vſucapiom
bus mobilium. idẽ
in imobili. vt. S. e.
l.vſuc.⁊.l.natura
liter. de his iñ ma⸗
gis erat oubium.
qꝛ citius acqrunt᷑.
Item q: vił a ab⸗
lecta ẽ poſſeſſio rei
mobil. vt. S. ti. j.
ſi rem.

vt ſi reliquus grex dñij mei ſit hec
q; ouis:ſᷣ ſingule cãʒ ſuaʒ habebũt
ita vt ſiq̃ furtiue erũt ſint qdem ex
grege:non tñ vſucapiant᷑.
Aulus.

Vnqꝙᷓ; in vſucapiombo iuns

erroꝛ poſſeſſoꝛii ꝓdeſt: ⁊ iõ
ꝓculus ait:ſi ꝑ erroꝛẽ in mitio ven
ditionis tutoꝛ pupillo auctor factꝰ
ſit vel poſt longum tpᷣus venditõis

pactum vſucapi ñ poſſe:qꝛ iuris er

roꝛ eſt. In vſucapionibo mobili
um ↄtinuuũ tpᷣus numerat᷑. Ser⸗

uus licet in lbertate moꝛet᷑ mbil
poſſidet: nec ꝑ eum aliꝰ.atqͥ ſi noĩe

alicuiꝰ dum in libertate moꝛat᷑ na

ctus fuerit poſſeſſionem. acqret ei
cuiꝰ noĩe nactꝰ fuerit. Si pᷣuus

meus vel filius peculiari vel etiaʒ

meo noie qͥd tenet. vt ego p eu iꝭ̊⸗

rans poſſideam vel enaʒ vſncapiã

ſi is furere ceꝑit: wnec in eadeʒ cã

res fuerit intelligendum eſt: ⁊ poſ

ſeſſioneʒ apud me manere ⁊ vſuca

pionem ꝓcedere: ſicuti ꝑ wꝛmien

tes q́; eos idem nob ↄtingeret:idẽ:

q́ᷓ; i colono ⁊ inqlino ꝑ qs poſſide⸗

mus dom eſt. Di vi aut claʒ aut

ſ Mumerat.olim annuas. hodie trinmm.

r Seruus.nihil poſſidet.miſi vi.S.ti.j.l.iij.S.ſi uus. nam nullã

ↄmunionen: pʒ ad ius ciuile.vt.S. de teſta.l.q teſtõ.S.ſᷣuus.

vV Per eum. oppo. nec an decẽnium hʒ locum hic.S. qꝛ tũc dñs ꝑ eũ
nec poſt.qꝛ ipᷣe poſſidet.niſi dicas mihil poſſidet an decenium.nec ꝑ eũ
alius.ſ.poſt cẽnium. YM “
xX Auus. vt etiam dñs. q accipe vt dicto.S.ſi uus.ſ.qꝙ diu moꝛa

tus ſit in poſſeſſione libertatis.⁊ ꝙ ꝑatꝰ ſit ſubire iudicium libera⸗

le.ałs ſecus.qꝛ acqᷣrit poſſeſſionẽ dño.vt.e.ti.l.S.ꝑ fᷣuum. ? facit. l.

ꝑ eum. in fi. ⁊. S. e.ſi is.S.ſi pᷣuus.
y Acqret. tanꝙ; ꝓcuratoꝛ. vt . S. ti. j. ſi me. S. fi.

53 Si fuus. poſſideam. naʒ ex cã peculiari ignoꝛantiba nobis gee rit
poſ. ⁊ vſuc.vt.S.n.j.poſſeſſio.in pn. a.l.j.S.item aegrund . dn eũ

⁊ EUlſucapiam. hoc ad peculiares reſpicit. vt. j. ꝓ ſolnto.l.ij.
2 Ves fuerit. i. non appꝛehbenſa p alium.
x? Contingeret. nam lʒ tales no qrat. vt. S. ni. j. l. j S. furioſus reti

.

nẽt tñ.vi hic ⁊.j.ꝓx.S.a.S.ti.j. ſi id qð. S. j. 2. l. ſi i8 q a fa. j. ꝓ *
qͥ fundum. in pn. a. 7. e. iuſto. S. eum. 7. S. de acq. bere. l. ſt ijs Aicur.
Di V aut clam. 1 poſſeſſio. nuc rndet. æ ua renet᷑ inidicto æ pca
rio.⁊ ꝙ vi aut clam quẽadmodũ ac.q.d.ſicut iuſtc nõ mutat᷑.ſic nec

miuſta. a facit. S. S. ꝓx.
b Exꝑimur. i. nos curatoꝛes eius.

PDer alium.vt ꝑ ſᷣnuum vcl filium.ꝑ q̊s vſucapio qri᷑ ia .
vr. 3.ti. j.l. ij. F. ſlaltus.a.l. uis. J. . qs vſucapio q̃rit ignoꝛanti

d NUacuum. qo funt
e Aditam. animo.

poſt moꝛiem teſtatoꝛis añ aditam hyereditatem.

f Bereditatem.q̃ nõ poſſidet.vt.j.ſiqs te li.l.j.S.ſceuola.
g. Doſt aditam. añ aſpꝛehẽſam poſ.vt. S.ti.j.l. cũ heredes.a ſice
or̃ vacuum ꝓpter peſ.q̃ apud neminẽ eſft.
h DPaocedi. vt fimatr᷑. vt ⁊.j.e.ceptaʒ.a.S.e.reꝝ mixrura. S. labeo
7. gqr. S. ti.j.l.j.S.ꝑ ſᷣuum..l.pom.S.ſi is. non aut vt inchoet᷑. vt
. e. ſi nõ. a eſt H̊

rõ. vt. j. e reg.

„ „ , iuris. l. omnis.
pcario poſſeſſionẽ nactꝰqͥs: poſtaena
furere ceꝑit:⁊ poſſeſſio ⁊ eadem cã
2 eme r, ennt. ⁊ traditõ
durat: hqð pcario furioſus hʒ. nem et an
quemadmodum interdicto q; vti dño.
poſſidetis: funioſi nomĩe recte exoi x Capeu. n.

mur eius poſſeſſionis noĩe quã an zaem g. J. vw
zroze el. fi. ⁊ etiaʒ
furoꝛem ꝑ ſe vel poſt furoꝛem ꝑ ali p nanſ
um nactus eſt. Vacuum tpꝑs qo it erꝛoꝛ ᷣm J0.
an aditaʒ hereditatẽ vel poſt aditã S q ſi herech fu
i facta trachno.

intceſſit: ad vſucapionẽ herediꝓce

celnt :9 C KH. cum ex cã ſo
dit. Di vefunctꝰ?emt: heres aũt

lutõis c at᷑ ⁊ ac⸗

& ne,Jr cipit᷑ non nocet.
putat eũ ex wnatois ca poſſedimſe. ar 5 ij eun
vſu eu captuꝝ liuł.ait. Ompo. coꝛpus.ſi vo vt
. Scs aſtiruere
. ⸗ — ſ.fiebat traditio
E fur rẽ furtiuam 9 dno eme 11. alter urences
rit 2 tradita habuerit: cæſi- vence. al wna⸗
net eam ꝓ furtiua poſſidere:⁊ inci⸗ dſſenb. nocer,
piet ꝓ ſuo poſſidere. Siqs id qõ ſacit.j. e. heres

poſſidet non putet ſibi ꝑ leges lice⸗ cius.
re vſucape:dõm eſt:eniaʒ ſi erretñ
ꝓcedere tñ eius vſucapionem: vel
qꝛ non bona fide videat᷑ poſſidere:
vel qꝛ in iure errãti nõ ꝓcedat vſu
capio. Incertaʒ ptem poſſidere
nemo põt.ideoq; ſi plures ſint in
fundo qͥ ignoꝛẽt quotam quiſq; ꝑ⸗
tem poſſideat:neminem eoꝝ mera
ſubtilitate poſſidere labeo ſcribit.

1ſZIfur poſſidere. non dicit vſucage. qꝛ ſna eſt. vt. Z. ꝛ rei
ven.l.hec.ſi res.mii dicas ↄtra eum q haberet eam obligaram.a fa

cit. I.l. ꝓx. S. qd vulgo.a. . c fur. l. uis. z. 7. ee here. inſti. l. vu?

ab. S.q ſideicomiſſariam.

m Siqs poſſidet. in veritarte.

n Aſucape puta iudeus poſſidet mancipium iudaicum. qᷣ nõ pu

tat ſe poſſe vſucaꝑe.ſicut nec xpianum.

o Erranti.cum putaret ſibi non licere. ſ. vſucape macipium mu⸗

daicum. 2 ad hoc. S. ce le. uij. l. j. in pᷣn. 7. S. e. l. nunq;. in pn. ſecs ſi
in facto.vt.j.e.iuſto.S.niliuſſa.q eſt ↄtra.a.S.de iu.⁊ facti igno.l.

regula. S. qͥ ignoꝛamt. 2. S. acq. here. l. ſiqᷣs eyneus.S. ſciendum.

ue ſunt ↄira. ꝓbat᷑ hec diſtinctio. j. ꝓ emproꝛe.l.ij. S. ſi a pupil⸗
o tem ar. dtra. S. de pe. here. ſi. l. S. ſeire. vbi etiam q in iure
errat eſt bone fidei.ij illud quo ad fructus. hoc ꝙtum ad vſucapio

nem. accur.

p Incertam. mera. vñ ſecus eſt ee eqtate m quoſdam. hoc autẽ

ar. non placet. ⁊ fallit.j.de inre w. ſi ego.S.j.m fi. Item nec qð diẽ

placet. vt. S. ti.j.l.iij.S.ij.⁊.l.locus. vbi ſunt exempla hinꝰ.S. ſed
ꝑs que ourat ab hoc puncto vſq; ad illud licet neſciat᷑ quota ꝑs ſu

tundi. bene poſſider᷑. nam diſtincta ab aliquo q̃ſi ꝑ ſe ſundus eſt.

als diceremꝰ neminem in mũdo poſſidere fundum vel agrum. cuz
neſciatur qnota ꝑs mundi ſu fundꝰ vel ager. ſiue quota pars hui

regni, accur,

1 Si defuncts

ſenetr

4 Snint
AUlat
ℳnrn
umpmn
algi

ſttn
lerii⸗

t bo poe
co e N
60 bo ins

ſtſ.

gjin
unuii

Alnin t
Uſurirg.
ieth
nlſci⸗

Mp⸗
nyelhin
ice

Mlgonn
..

vurgun

paln et⸗

ſn goc
kelternere
ſ.thabeatlo
cdadtond
lbijaſehon

ye⸗raedt,
le,
1 (Albr
ſnen,

ti
WA
e:
tyi
ere
nn
6*
ner
bu.

e. gn
NrnNhn
8,15,Ahe i

mulnan /

ſvenenagund
4lnm N
45 tipo.
iscins than
nmnlis tiſn⸗
enumm
an A1 ſag

uin gnun tri
akmuß
unmnnini,
riite wtn⸗!
ruimſt
i

q n Dn ſolum. emptoꝛes. aneille furtiue. ac.
.

NPRPoſſident. matres. ac.
ſ Caula.i.ttulo ⁊ bona fide.
Solet. vt ex wua. vel q̃libet alio ti.⁊ dic poſſident ancillam.
vPartum. nunc rñdet. . uenine

x Ancille. quã
⁊ipᷣm poſſident
ß n. e. n. q̊ mr̃eʒ
vt de his plene
nõ. S. de public.
ſi ego. S. ꝑtꝰ.vbi

ti.ꝓ ſuo vſuca⸗

pit᷑ ꝑtꝰ.

Erx q̃ cã. vt
n. bona fide.
3 Ectinia. vt

inſti. de vſuc. S.
furtiue.⁊ facit.j

ꝓ em.l.ᷣuꝰ dño

7 Eum empto
rem.vel.i. hñteʒ
alio ti.mr̃em.

Q vulgo

rũdet᷑. vt. C. de
acqͥ.poſ.cum ne
mo. vbi plene di
xi.ac.
RꝑEElen ẽ. i. ſic
ꝑ exemplum in
telligends eſt.

ña Mon poſſi⸗
eꝛe. vel etineꝛe
tm̃.vt habeat lo
cuz qõ de colono
de.l. ij. ⁊ ſic non
vſuc. ⁊ dic cũ ti.
vel ſme.
b Lauſa. per
vſucapionem.

On ſolum bone fidei empto⸗
res: ſ̊ ⁊ omnes qͥ poſſidẽt ex
ea cã quam vſucapio ſeq ſolet: ꝑtũ
ancille furtiue vſu ſuum faciũt:id⸗
qᷓ; rone iuris introductũ arbitroꝛ.
nam ex q̃ cã qͥs ancillam vſucaꝑet
niſi lex.xij.tab.vel actinia obſta⸗
ret: ex ea cã necefſe eſt ꝑtum vſu⸗
capi:etiam ſi apud eum ↄceptus ⁊
editus eo tꝑe fuerit:qqͥ furtiuam eẽ
matrẽ eius ignoꝛabat. Qõ vul
go rñdet᷑ ipſi ſibi cãm poſſeſſionis
mutare non poſſe. totiens veꝝ eſt.
qtiens qͥs ſciret ſe bona fide ab ini⸗
tio non poſſidere:⁊ lucri faciẽdi cã
inciꝑet poſſidere:idq; ꝑ hoc q́; ꝓba
ri poſſe.ſiq̃s emerit fundum ſeens
ab eo cꝰ non erat.poſſidebit ꝓ poſ
ſeſſoꝛe:ſed ⁊ ſi eundem a dño eme⸗
rit ĩcipietꝓ emptoꝛe poſſidere:nec
videbit᷑ ſibipſi cãʒ poſſeſſioms mu
taſſe.idemq; iuris erit etiam ſi añ
dñno emerit: cum exiſtimaret eum
dñm eſſe. Idem hꝗᷓ; ſi a dño heꝛes
inſtitutꝰfuerit:vel bonoꝝ poſſeſſio
nem acceꝑit:incipiet fundqum ꝓ be
rede poſſidere:hoc ampliꝰſi iuſtaʒ
cãm habueꝛit exiſtimandi ſe here
vem vel bonoꝝ poſſeſſoꝛem dño ex
titiſſe:funduʒ ꝓ heꝛede poſſidebit
nec cãʒ poſſeſſionis ſibi mutare vi⸗
xbit᷑: cum g̊᷑ hec recipiant᷑ in eius
pſona qͥ poſſeſſionem habet:quan⸗

c Poſſe pbari. ſ.non directo ſ ꝑ exempla ducta in Znum.
d Peo poſſeſſoꝛe. vt inpediat᷑ vſucapio.non vt talis poſſeſſoꝛ di⸗
recta pe. here.teneat᷑. vt.S.de pe.here.l.vllaʒ.S.iſiqͥs ſciens.qᷓ eſt j.
eAlutaſſe. lʒ mutata ſu, qꝛ extrinſeca cauſa ſuꝑuemt.vt.S.ti.j.l.

uij. S. lud. accur.

ſEum dñm.q̊ ſi habuit malam fidẽ videt᷑ mutare.ꝰ ſic ſunt hec
exempla. ſ ꝑ obliquum.
g Igem hic. incipiet. q añ ꝓ poſſeſſoꝛe poſſedit. .
hDPo herede. fundum.ſ.t.⁊ etiam vſucapir ꝓter iuſtum erroꝛẽ
lʒ non ſit heres.vt.S.e.celſus.
1 Habueri.ſ.emptoꝛ male fidei hoc qð poſſidens ma.fi.nõ poſſit
mutare cãʒ poſſeſſionis. niſi extrinſeca cã adueniat. qᷓntomag ac.
k Reapienda ſunt. vrt nõ poſſit ſibi mutare cãz poſſeſſonis.
AUllam poſſeſſionem. iuſtaʒ vel inuſtam ciuilẽ. ſ nalem ſic ᷣm
qſdam ꝓ eis. ſj. p herede.l. ij. S. j. 2. S. cõi dim. l. cõi diui.S. neq;.
u dic nullam.ſ. neq; nãlem neq; ciuilẽ.⁊ fa..de pᷣca,lcerie.S.
iuł.⁊.l. ꝓxi.in pꝛinci.
m Si dñs,. atq;. vt qꝛ vidit homines armatos.

En deiectus. videt᷑ vt amittat

beat ac.qð me.cã.vt.S.qð me.cã.l.metum.i

vnde vi.vt.j.de vi ⁊ vi ar.l.iij.S.ſiqͥs aũt.q
o Uſucapit᷑. vt ⁊.S.e.ſequit.S. ſi tu.ac.
P Ea. ſ. prelcis.

tomagis in colono recipienda ſunt

q̃ nec viuo nec moꝛtuo dño vllam
poſſeſſionem hʒ: ⁊ certe ſi colonus
moꝛtuo dño emerit fundum ab eo
qᷣ exiſtimabat ſe heredem eius vel

bonoꝝ poſſeſſorem eſſe: incipiet ꝓ

emptoꝛe poſſidere. Si vns fun
di homines armatos vemẽtes exi

ſtimauerit atʒ iõ ꝓfugerit: qᷓuis ne

mo eum fundum ingreſſus fuerit:

vi wiectꝰ ve poſſeſſione videt᷑: ſed

nihilominꝰid pᷣdium etiam anteq;
in ptatem dñi redeat: a bone fidei
poſſeſſoꝛe vſucapitur: qꝛ lex iuł.
plautia ea dvemũ vetuit lõga poſſeſ
ſione capi: q̃ vi poſſeſſa fuiſſent.nõ
etiam ex qbo vi qͥs veiectꝰ fuiſſet.
Di mihi titiꝰa qͥ fundum pete⸗
re volebam poſſeſſionem ceſſerit:
vſucapionis cãni iuſtaʒ habeo.Sʒ
⁊ is a quo ex ſtipulatu fundũ pete⸗
re vole bam cedẽdo mihi poſſeſſio
nem:ſi ſoluẽdi cã id fecerit: eoipſo

efficiet vt fundum longo tꝑe capiã

Qui pignori rem dat vſucapit
qᷓ;diu res apud creditorem ẽ.ſi cre

Ditoꝛ eiꝰ poſſeſſionẽ alij tradiderit
intpellabit᷑ vſucapio: ⁊ qᷓtum ad

vſucapionem attinet:ſiłis ẽ ei qͥ q̃d

poſuit vel ↄmodauit:quos palaʒ
eſt veſinere vſucape:ſi ↄmodata vel
cpoſita res alij tradita fuerit ab

eo qͥ modatũ vel œpoſitum acce⸗

pit. plane ſi creditoꝛ nulla ↄuentõe

N

poſ.⁊ deſinat vſucape.ñ vᷣo vt ba.
n pn. qᷓ eſt j. nec hʒ locũ
eſt Z. ibꝛ plene dices.

q LDQue vꝛ. ablati
ua vel expulſius nñ
opulſiua.vt.C.qð
me. cꝗ. ſi vi.

r Simhhi iuſtã
habeo ti. p ſolutꝰ

BSeqd is. 5

idem repete re. q̃re

dic ꝙ pᷣmo in gen-
ſecundo exemplifi

catiue. vel pᷣmo de
glijs. ſcõo ſpãliter

actõne ex ſtipbu-

latu de qᷓ erat du⸗
bium. cum eẽt ſtri⸗
cti iuris. vel pᷣmo

erat debitum vere

ſcðo non. ſ̊ crede⸗
bat᷑ ex ſtipulatu de

beri. vt.q jJ. ti. j. l.j.

Mon aüt dicas in
aliꝗ.ꝙ petereʒ ac.
reali.qꝛ tũc aut eſ⸗
ſem ↄns ⁊? nõ vſu

caꝑem. vt. S. e. ſech

tur. S. lana. aut T⸗
dens nõ ego. nec

tunc vſucapem.cũ

is vt meaʒ non vt

ſuam tradat.vt.S5

e odi.ob cau.l.iij

S.ſubtiliꝰ. aut nen
triꝰ. 7 tunc idem.
qꝛ qͥ non tranſfert
vommi cũ eſt w⸗
miꝰ. nec cãʒ vſuc
pat.cũ non eſt vqſ1 0
1ʒ ula regula fallat
7. p emp. l. ij. S. ſi·

a furioſo. ⁊ hoc

dic. vt. S. ti. j. l. põ.
S.ſi lib.⁊.S.ſi iuſ⸗

ſu. Itez ᷣm hoc ñ

eſt Z. S. e.l. cum ſo

lIus. naʒ lbi age⸗

bat᷑ rei vẽ. ſeu pe.
here.que eſt in rez

nec cãm habebat a tradente. hic ꝑſonaliter quãc poſſet dici ꝙ ibi nõ
umpedit᷑ alia vſucapio miſiꝓ herede.Alij dicunt ꝙ ibi loquit᷑ in cã lu

cratiua vel in non lucranua.qð non placet.qꝛ ⁊ htc foꝛte cã lucratius

erat.puta ex cã legan.alij ꝙ ibi ſpale.qð non placet.

t Aquo. pſonalii obligato.

vV Ai pignon. creditoꝛem. vt a. e, mn nomie.
x TZradiderit.ſ.ſuo noĩe.vt tranſferat poſſeſſionem in accipientẽ.

puta vendẽdo.ſecus ſi ſuo creditoꝛi obligat ⁊ et

y Aſucapio.ſ.xebitoꝛis.

iam tradat.

3 Et ꝗᷓtum. non g q̊ͥ ad alia.a ſic non q̊ͥ ad poſſeſſionem. iſte. ſ. d

bene poſſidet.Sꝭ.depo.lʒ. S.xen.
Similis. ſ. debitoꝛ.

buoꝛ nullo mõ poſſidet.lʒ fingat᷑ à ad vſuca.ſ̊ omodatoꝛ vel eponẽs

Accepit. vt ⁊.S. e.l.ijj.qð ſi vuus.ſ̊ j.l.qͥ vniuerſas. F. k. Sol.
vt ibi. item j.C.de acq.poſ.l.fi.in fi.ſ̊ alind eſt tradẽ.vt hic.aliud ẽ
ꝑdere vel verelinq̃re.vt ibi. Item ar..S.de bo.poſ.l,tutoꝛ.⁊ c reba

e,ſi fſundus.S.quãꝙ. ⁊ de ſuc,/e.l.j.S. vVnuſqᷣſq;.

S 6ℳ Wio WUU
MM
.

Coneraxerit. 1 ſic apud debitoꝛem res ſtetit.

2 Per ſeuerabit. euã ſi creditoꝛ alij tradat qꝛ nec põt.ſ. creditoꝛ trãſ

ferre poſſeſſionem. cum non habebat.
Si rem.cſino vſucaꝑe.qꝛ ⁊ poſſidere. W ,
c Contrahere. vt . S. e. l.ei a q̊.⁊. J.de reg. iur̃.l.neq; pigne. 7 qꝑt

hanc rõem: qꝛ p te
volm poſtidere.ſic
P creditorem cuis
pignꝰtradiciſſem.
H pignonullũ. poſ⸗
ſeſſio ̊ nulla reti⸗
net᷑. plane amirtẽ
poſſeſſionem portu
qd volui.
d Elidebit. nõ
eandem rönem ad
oppoſitos caſus.⁊
ſic eſt ar. j. C. e
oſti. pe. l. fi.h dic ꝙ
B; non cœſino poſſi⸗
re. ſj ſuꝑiori ca/
ſu ſic. Item ibi lʒ
non de iure. de fa⸗
cio tñ õctum eſt pi
gnus. ⁊ facit.S. de
pig· ac. ſi rem ah.

e Dꝛ rem. nõ ſpᷣ
ueruit. vt ⁊. S. ti. j.
ſi eo.in pᷣn. 7. l.
rem qᷓ. ⁊.l.ſi rem.
Hß nõne incidit ĩ vi
cium furti? H. vti
q;. qꝛ hoc fieret et᷑
ſi eſſet dñs rei ſub
cracte. vt inſti. de
obli. ex de. S. hi qͥ.
curlg̊ nõ mipellat
vſucaptio? H. qꝛ iã
erat cepta.⁊ i0 nõ
inipellat᷑ ex poſte⸗
rion ſcto.
Beſinat. ̊ poſ⸗
ſider.
g Obtinebit. ſ.
vt vſu.nõ intrum
pat᷑. cum B; q̃luer⸗
cũq; teneat vebiior
hb Eius. ſ. ebito
ris. gc.

hypothecam contraxerit vſucage

ebitoꝛ ꝑſeuerabit. Di rem tuã
cum bona fide poſſiderem pignoꝛi
tibi dẽ ignoꝛanti tuam eſſe: œſino
vſucaꝑe:qꝛ nõ intelligit᷑ qͥs ſue rei
pignꝰ contrahere:at ſi nuda conuẽ
tione pignꝰcontractũ fuerit:nihil⸗
ominꝰ vſucapiaʒ:qꝛ h q; modo nul
lum pignꝰcontractum videbiX᷑.
Di rem pignori datam credito

ris ᷣuus ſurripuerit: cum eam cre

ditoꝛ poſſideret:ñ intpellabit᷑ vſu⸗
capio væbitoꝛis:qꝛ ſᷣuꝰ dñi ſui poſ⸗

ſeſſionem nõ ſubuertit.ſ̊ ⁊ſi æbito
nis fᷣuꝰ ſurripuerit: ꝙᷓuis creditoꝛ

poſſidere œſinat:tñ ebitoꝛis vſu⸗
capio durat:nõ ſecus ac ſi eam cre⸗
ditoꝛ ebuoꝛi tradidiſſet. naʒ qᷓtũ

ad vſucapionẽ attinet ⁊ fui ſubtra

hendo res nõ faciũt ceterioꝛẽ dño⸗
rum conditõʒ.faciliꝰobtinebit:ſi p

cario poſſidente debitoꝛe ſeruꝰ eiꝰ

