ple ſimiluer, ſe⸗

pararetur. ac.

p a M berede. geſta ſunt. vendendo vt hic. vel alicui crechtoꝛi
ſoluendo. vi. S. de boms auc. iu. poſ.l.ſi nõ expe.S.j obli⸗
gando antem non pꝛeiudicat ſeparatiom. vt. s. e. l. j. S. ſciendum.

que eſt contra. Tlel ibi mala ſide.hic bona: ⁊ facu. S. de mno. l. in

integrum. ac. —
q d Ebitoꝛ. fideiuſſoꝛi.ſ.ſuo.

r Eius. ſ. bitous. per conſequens

fideiuſſons. dic ve⸗/

merunt. id eſt ve vendendo tractauerunt. ałs contrꝗ. vt ſupra. l.

pꝛoxima.

IExtincta ſit. quotiens enim concurꝛit pꝛincipalis 7 acceſſoꝛia
obligatio in eangem perſonam.extinguuur acceſſona. vt. de du⸗

obus reis. l. ſi duo. et de fideiuſſo.l.generaliter.

et. l. heres. a N. et.

E. æ fudeiuſſoꝛibus.l.fideiuſſoꝛes. ⁊ hac ratione. qmia pꝛo ſeinſo

—
=
= =
— W —— — —, — — — —æãñ

=
—
☛
—,

e

hedn
i lpfui
aconi o.

M nin⸗

nn g
ſbrs

Aſehro
(nſgcniin i
Eguheg
iplgi d
poſtehi

(dg auf
ENNe.

Mle,

;
füne

ir min

n, IN

RN ba⸗

ln

uu
1 tifrr
R N
Cnma⸗ Nüͤt
i uleſen,
itei⸗
wmnihliin

„

tez ge
gec uid
dn
iſaä. an
5 . Ar
e.
ulgent e
CA. N
erer
Nns en
tde ene

Mchon
m m 4

tunmn ler
lm Vköͤe
en
Nrig
rüſtumi
in
ucäſt.
tewtr
r.
u.
Urad
Gcisli⸗
fidene⸗
rtmud
Dn.
hertett/
ie,g⸗
annd
v ⸗
Veſeer

lauchict
olin h⸗
9 3, . L
nunn a n

ſidemubere non põt. ſed adde quod nõ. . xe pactis.l. xebiton. Iteʒ
facit.C. ſi antiqui cre.l.j.⁊.S. euic.l. non tamenei.
t Pꝛoſpexerat.accipiendo ſideiuſſoꝛem.a facit.S.qni pot.in pi.

ha.l.creduoꝛ.j.rñ.

u Exquirenda. ałs acqren da: ałs exqᷣrenda.⁊ alłs ei querẽda.

x Mon achta
qð creditoꝛ con⸗/
ſequitur poſtu⸗
lando ſeparatio
nem ſcilicet vi
aditio pro nulla
habeat᷑ in ſui pᷣ⸗
iudicium.ac.

y lenditis. ł
non vendius. ĩ⸗
mo hocdie pꝛius
ebitoꝛ. vt ĩ au⸗
ten. ð ſideiuſ. S.
j. ac.

3 Pꝛopoſito.
ſubmoueri. ſi ⁊
iuſta fuit cauſa
ignoꝛãtie.ne ſit
coõtra. S. l. ]./S.
pe. in prin. vEm
b. h. tu dic m
Jo. ſpãle h. qᷣa

et heredis credi⸗

toꝛ erit. vt ſubij
cit.ac.

Kõmodius
e equita e.ac.

9 LZömodius

otra. . l. ſi crech
toꝛes. ſol. vt ibi

a Heredita/
rijs. vt ſuꝑfluũ
accipiant.vt.S.
l. j. S. pe. in pᷣn.

b e Regito⸗
ribus.
cant᷑.ꝑ ſeꝑatiõeʒ
vel miſſiouẽ in
poſſeſſienẽ. M.
vt.S. quibus ex
cauſis ĩ poſ.eat᷑
l. im poſſeſſioneʒ
vel dic ꝙ cauek
eis deſoluendo.
m ommbus.

PDotuit. de
dqucto ere alieno
Vt 7. 5. ad treb.
l. j. S. penuln. et
I: e.quot. ĩ pᷣn.
⁊ facit.j. ac.
obli. l. herechi⸗
taria:ũ.accurſius.

fuerat obligatus:ſiue ſolus ſit heꝛe
ditarius creditoꝛ:ſiue płes.neq; eĩ
rõ iuris qui cãam fideiuſſiõis ꝓpter
pꝛincipalẽ obligatõeʒ qᷓ maioꝛ fu⸗
it excluſit.dãno dʒ afficere credito
reʒ:qͥ ſibi diligent᷑ ꝓſpexerat.qͥd q̊
ſi boms fideiuſſoꝛis ſeꝑatis ſolidũ
ex hereditate ſtipulatoꝛ ↄſequi nõ
poſſit:vtrũ poꝛtio cũ ceteris here⸗
ois creditoꝛibꝰ exquirẽda erit:an
ↄtentus eſſe ebebit bonis:q̃ ſepa⸗
rari maluit:ſ cum ſtipulatoꝛ iſte
nõ adita a reo fideiuſſoꝛis heredita
te bonis venditis fideiuſſoꝛis ĩ re⸗
ſiduũ permiſceri vebitoꝛis credito
ribus potuerit:rõ non pati᷑ eum ĩ
pꝛopoſito ſubmoueri.h̊ inquolibʒ
creditoꝛe alio: qͥ ſeparatõneʒ impe
trauerit:ꝓbari ↄmodius ẽ:vt ſi io⸗
lidũ ex bereditate ſeruari ñ poſſit
ita vemũ aliqͥd ex bonis hrdis fe⸗
rat:ſi pꝛoprij creditoꝛes hrdis fue
rint dumſſſi:qð ſine dubio admit⸗
tenduʒ ẽ circa creditoꝛes heredis
dimiſſis hereditarjis. SDem
Recditoꝛibus quibus ex die
vel ſu b ↄditione debet᷑:⁊ pꝛio
pter h̊ nondũ pecumã petere pnt:
eque ſeꝑatio dabit᷑:qm̃ ⁊ ipſis cau

none ↄmuni cõſulet᷑.legatarios at
ĩ ea tm̃ paꝛte:q dłe bonis ſᷣuari po⸗

tuit:habere pignoꝛis cauſam con⸗
nemnmt. Paulus.
Jcreditoꝛes hereditarij ſe⸗
parationẽ bonoꝝ impetraue
rint:⁊ inueniat᷑ nõ idonea heredi⸗
tas:heres autẽ idoneus: non pote
rũt reuerti ad heredẽ: ſed eiqð ſe⸗

mel poſtulauerũt ſtaꝛe vebent. ſed
ſi pꝰumpetratã ſeꝑationẽ aliqᷣd he⸗

res acquiſierit:ſiquidẽ ex heredi⸗

d Pignoꝛio. vt. C. amunia te le. l. j. gc.
e IJIcreditoꝛes. ꝓprij creditoꝛes heredis.ac.

f Mon videt᷑. huic. R.⁊.j.ꝓxi.eſt cõtra..l. ebitoꝛ. F. qd

ergo. So. hic coꝛrigit. vi hic innuit.quidam putant ⁊c.Allij vt y.
ibi erat vendita hereditas.hic nõ. Tercij ꝙ ibi interueit uuſta
igrantie cꝗ.hic nõ mſta. vt. S. l. j. S. pe. in fi. Zu dic ꝙ hic diẽ de
acqᷣſitis ꝑ heredẽ. ⁊.J.ꝓxi. Rñ.nõ erat plene ſanſfaciũ ꝓprijs.vel
nõ eſt ide qð in hoc. Rñ.ꝑ omĩa.lʒ dicat idemq; ⁊c̃.ſj intelligi᷑ fᷣm
ceterminatõez illiꝰ, l. bitoꝛ. ⁊ edẽ modis ſolue aliud j̊. S.e.l. j.

–.

S.pe.in fi.vbi dicit admitii hereditarios ad bons heredis cã cognita
etiã pꝰſeꝑationẽ.vel vtputo nõ ob.alle.S.pe.qꝛ ⁊ ſi non poſſet ſatiſſi⸗
eriꝓ his impetrabũt hereditarij veniã ex iuſtiſſima cauia.ar.S.æ in
litem iurando.l.videamus.S. pe.⁊. S. de interꝛog. act᷑.de etate.S.ex cã

quibus ex cauſis ma.l.j.in ſi.

tate admitti dvebebũt ad id qð acqͥ-
ſitum eſt illi qui ſeꝑationẽ impe⸗
trauerũt.ſ̊ ſi illis ſatiſfactũ fuerit
qð ſupꝑeſt tribuetuꝛ ꝓprijs heredis

creditoꝛibꝰ. at ſi ex alia cauſa hr̃s

acquiſierit:nõ admittent᷑ heredita

rij creditoꝛes.O ſi ꝓpꝛij ad ſolidũ

xuenerunt id qo ſupfuerit tribuen
duʒ hr ditarijs quidã putãt. mihi
aũt id nõ videt᷑.cum em̃ ſeꝑationẽ

petierũt:receſſerunt a ꝑſona here

dis: ⁊ bona ſecuti ſum:⁊ q̃ſ efun⸗
cti bona vendiderũt: qᷓ augmenta
nõ pñt recipe.⁊ idẽ eſtimandũ etiã
ſi circa ſeparatõneʒ bonoꝝ vœcepti:

minus ↄſecuti ſunt: ꝙᷓ; ꝓprij hr̃dis

creditoꝛes.ꝓprij aũt heredis credi

toꝛes hñt ꝓpꝛia eiꝰbona:⁊ ꝑſonam

que põt wnec viuit acquirere.
ABllianus.
Votiens heredis bona ſol⸗
uendo non ſunt:non ſolũ cre
ditoꝛes teſtatoꝛis: ſed etiam eos qͥ
bus legatum fuerit:impetrare bo
noꝛum ſeparationẽ equum eſt: ita
vt cum creditoꝛibus ſolidum acqͥ-
ſitum fuerit:legatarijs vel ſoliduʒ
vel poꝛtio qrat᷑. Si liberta he⸗
res inſtituta bonoꝛum poſſeſſionẽ
ſ̃m tabulas petiſſet eius qui ſoluẽ
nõ erat:queſuumẽ an bona e:ꝰ
ſeparari ab hereditarijs debeant:

reſpondetur non eſt iniquum ſuc⸗

curꝛi patrono:ne oneret᷑ ere aliẽo:
quod liberta petendo bonoꝛũ poſ⸗
ſefſionem ſᷣm tabulas ↄtraxerit.
Artianus
Vi iudicium dictauerĩt he⸗

redi ſeparationem quaſi he⸗

reditarij poſſunt impetrare: quia
ex neceſſitate hoc fecerunt.

g DQue. ſ. bona.
h Recipe. g oe⸗
functũ qui no eſt.
vel dic per heredeʒ
extrinſecus acqui⸗
rentem.ſecus ſi ð̊
hereditate.vt.S.e.

l. accur.

i Acquirere. faẽ.

C. arbitriũ tu. l. ſi
xefunctus.

k q Aoriens.

vel ſolidũ
ſi bona ſufficiunt.

als quantuʒ pnt.

vt hic. ⁊. S. e.l.cre
ditoꝛibo.⁊.j.ad tre
belk. l.j. S. penul.
Vel dic ſolidũ q̃n⸗
do debet᷑.vt es alie
num. vt. C. e. l. j.
Hiar. 3. C. iure
eli.l.fi.S. licẽtia.
vbi dicit credito⸗
res pᷣferri. ſed et h;
pᷣferunt᷑ eoꝝ bona
H nõ heredis credi⸗
toꝛes. cum heredi⸗
tas habeat᷑ ꝓ non
adita. ex qͥ ſeꝑano
eſt poſtulata.vt.qᷓ.

Si liberta in⸗
ſtituta. a quodam
alio nõ patrono.

m Patrono. vt
poſſit impetrare ſe
ꝑationem. qui po⸗
ſtea liberte ſue ſuc⸗
ceſſit. vel dic ꝙ re⸗

Uocauu eam m ſer

uitutem. 7 eſt argu

mentum ꝓ vtraqʒ;

8. ve in inte. reſti.
nõ ſolum in pꝛinci
pio. 7. S. pꝛomnde.

2 Contraxeru.i.quaſi contraxerit adeundo. vt inſti.ce obli. ex q̃ſi

contrac.S.heres.
o ꝗq Ri iudici

um dictauerint. pꝛoponendo aci. vel dic ᷣm R. eti⸗

am conteſtando.ꝑ quod videbantur nouare. a ſic pꝛeiucicare
ſibi. vt. S.e.l.j.S.illud.ſeo contra eſt.quia hec nonatio pꝛoficit non

nocet. ⁊. J.de nouat᷑.aham.ac.

p Ex neceſſitate.ſ.ꝑueniendi ad ſuum.que eſt cauſanua neceſſitas.
non pᷣciſa.vel dic quia acno tempoꝛe expirabat.ar.S.de ferijs.l.j.in

fi.⁊ ſic expone.S. boms auc,iu.poſ.l.ij.⁊.iijj.ac.

n i⸗

—

Rubꝛica. e cura. bo. dan. dat᷑ curatoꝛ boĩs vefunctoꝝ. vt in. l. j.
hoti.vel dic abſentũ. vt. C. de cap.⁊ poſtli.l.iij. æ.S. ex q. ca.ma.ab

hoſtib. S. j. vel debitoꝝ ſoluẽ nolentũ.vt. j. e.l.fi.⁊. J. ti.j.l.j. Iteʒ
qñq; pñt.vt.C. de bonis q̃ li.l.ſi.S.j.in ſi. Item ĩ alio. vt.. de cu⸗
ra. turio.l.j. cetera genera curatoꝝ dic vt. j.de mune. 2 ho.l.j S· ſinet
facit.S.ð pui.cre.

idem puił.S. j. ac.
r 1 J ſub con
di. als ig De curatoꝛe bonis dando
koäihe . Aulus.
gronmb. . „ s .
eEn dor: . ino IJ ſo aditõne hrs inſti
teſtatiua eſt ↄdinio 3. 93
cogit quidẽ nõ pci⸗ tutus ẽ: cogend ach⸗
ſe. ſed ſtaunt ei di tõi pareꝛe ſi põt: aut 1
tra dru ile rfrderit ſe ñ aditurũ er
iur eriam ſi vellee ſi zditio extiterit: vẽdẽda erũt bo⸗
implere poſteg. vr. na efucti. Q ſi nihil facere pt

S.œæ here. inſtii.ſi

qs inſtituat.F. j. . Curatoꝛ bonis cõſtituendꝰerit:aut

3. vomis au. iu. bona vendenda. ſi graue es alie
Hol.eud nü ſit y ex pena creſcat: p curatoꝛẽ
l.ſancimꝰ. F. fi. a. 5 ſoluendũ es alienũ eẽ: ſicuti cũ vẽ⸗
a trebel liaeta. ter ĩ poſſeſſione ſit: aut pupillꝰ his
. 2 a ſeir tutoꝛẽ nõ habeat: ceini ſolet.
q; ſit caſualis łk po pia.
aeiren E curatoꝛe cõſtituendo hoc
beres herednatem iure vtimur:vt pꝛetoꝛ adea⸗
ane orra w ae. tur: iſqʒ curatoꝛem curatoꝛeſq; cõ
vbr zannonalis njõ ſtituat ex conſenſu maioꝛis paꝛtis
põt repudian.ſof. crechtoꝛum: vel pꝛeſes pꝛouincie
B aucioꝛitas pꝛeto
ris pᷣceſſit ibi non
tenet ꝑ ſe:ar.S.de

of. pꝛe.l.legatus.⁊ de oꝛi. iur.l.ij. S. ⁊ cũ placuiſſet. vel ̊ nõ repudia

uit heres hereditatẽ.ſ̊ ins adenndi etiam ſi exnteru cõduio.vel ma/
gis pacti ꝙᷓ repudiatõnis ſunthec verba.vt.S.œ pac.tale in pn. vel

hic nõ dicit teneat.vel nõ repudiano.ſj bona vendenda.⁊ ſic non te⸗

net ⁊ poterit eſſe heres ſi qͥd remanſerit.ſj an hoc caſu ẽ curatoꝛ dan

dus? videtur ꝙ nõ.vt ſtatim innuit.⁊ ẽ ad hoc.C. bonis auc.iu.
poſ.l.fi.⁊. .qui.ex cau.in poſ.eatur.ſulcinius.S.j.vel dic ̊ danduʒ
7 ſecus ibi. vel qꝛ nõ fuit petitus.ve l ibi bona certũ dñm habebant:
qͥ ſe celabat.quo caſu nõ datur.miſi in caſiba vt mõ notam in rubꝛca
At hic loquimur qñ pendet cinꝰbona ſunt vel neſcitur pꝛo certo.ac.

u Aengdenda. ex edicto quodaʒ quod non habemꝰ. cuius meminit

lex illa ſi qͥs inſti.de here.inſti.⁊ enã hic vt.j.l.ꝓxi.⁊ẽ ſententia eiꝰ
vel ex ſenatuſcon.vt.j.l.umꝑatoꝛes.

x Důõ ſi nihil.facẽ põt.ſ.heres.i.nec implẽ oditioneʒ nec rñdere.qꝛ
caſualis ẽ. IJdem puto ſᷣm aʒo.⁊ ſi poſſit ⁊ nolit.vi.S.dejhere.iſtit.

ſi quis inſtuuat᷑.S.ſj̊ ſi bonoꝝ.⁊.S.uem ſi ↄditiom. .
y Coõſtuuendus eru. ad ↄſeruanda bona dumtaxat. vel ꝗᷓ ſunt pen

tura vendet.vt ſubijcit.⁊.S.de admi.tu.inter bonoꝝ.põt ̊ ↄſtitui eti

am ſi nullus ſit creditoꝛ.vt a.j.de mune.⁊ ho.l.j.S.fi.⁊.S.de nego.
geſ.l.fi.nec ob.S.quibo ex ca.ma.il.ſi diu.qꝛ ſaus vrget ↄditio vt res
nõ pereat.ſ̊ aʒ.dixit vꝛgebat es alienuʒ ꝑ.l.illam ſi diu.⁊ ꝑ id qð hic
ſubijcu.⁊.j.l.ꝓxi.⁊ ſᷣm bhoc pomt᷑ aut pꝛo et. ⁊ qð hic ſubijcit: ſ ſi

graue ⁊c̃.⁊ quod adijcit ᷣm eum.niſi dicas ꝙ erat.ſ.es alienuʒ.ſed

non graue. ſeo ibi graue. Vel pꝛius dixit fieri vendinonem.nũc ſolu⸗/
nionem dicat fieri.quare pᷣma littera plamioꝛ eſt.
5 Per curatoꝛem. alienantẽ ad hec peritura ⁊ etiam non peritura ſi
opoꝛte at.vt addat pꝛedictis.

2 Venter. in poſſeſſionem. vt.S. de ventre in poſ.mit.l.j.S.item ſi
ꝑiculũ.⁊.l.curatoꝛ.S.j.⁊ ad idem.S.de here.inſti.l.ſi qͥs inſtituatur.
Item facit ad pꝛincipiũ.l.C.de mure w.l.ij.⁊.S.de arbi.l.litigatoꝛes
S.idem dicit.ſedlan teneatur facere muentarium? Rñ.ſic.vt ar. S.d
ventre in poſ.mi.l.j.S.curatoꝛe.cuius exemplũ poſſuni creduoꝛes
alij habere.vt.S.de bo.auc.l.fi. .
Becermi ſolet.ſ.curatoꝛ.
ꝑE dD E curatoꝛe. adeatur. aO creduonb vel ab alijs. quoꝛum inter⸗
eſt pꝛopter ſpem ſucceſſionis.ſ.eius qui abſens eſt.vt er.S.ð

here.inſtie ſi quis inſtuuatur.S.uem ſi conditioni.⁊.S. ce ventre in

poſ. mit. l.j. S. quot. vel foꝝte etiaʒ nullo petente ſi ſibi iuchci quoq̊

modo ſu notum bona diſſipari.ar. S. qui petant tu.l.ij. S. ſiquidẽ

4 facit. S. de fideicom. lIi. l. ̊. S. creditoꝛ. 7, 3, mandan. ſi madaue-
ro. S. ſi curatoꝛ. ’

9 Peeſes. ſ. adeatur.
ſi bona diſtrahenda ſunt in pꝛoui⸗

cia queq; per euʒ eoſue:qui ita cre bendo verbis

atus creatiue eſſent: acta facta ge⸗ ſeo geſta ſine v⸗
ſtaq; ſunt rata habebunt᷑:eiſq; a⸗ ige⸗f. er
ctiones ⁊ in eos vtiles competunt. mine ·

⁊ ſiquideʒ curatoꝛeʒ mitterent ad
agenduʒ vel vfendendum vti ius
eſſei:nec ab eo ſatis neqʒ ðᷣ rato ne
q; iudicatũ ſolui nomine eius cuiꝰ
bona veneant exigetur: ſed nomĩie
ipſius curatoꝛis qui euʒ miſit.
Di plures autem conſtituantuꝛ
curatoꝛes:celſus ait:inſoliduʒ eos
agere poſſe ⁊ conueniri:et non pro
poꝛtionibus. ꝙ ſi per regiones fue
rint conſtituti curatoꝛes:vnus for
te rei italice:alius in pꝛouincia:pu
to regiones eos ſuas conſeruare xe
bere. Queritur an inuitus cuu
ratoꝛ fieri poteſt. et Caſſius ſcri⸗ .
bit nemmem inuitum cogendum.

dD Rata habebunt. etiam ſi minoꝛ ſi heres. vt e here. inſti. l. ſi

quis inſtunatur. 2. S. e minoꝛibo. l. in integrum. 2. S. tl. j. ab here⸗
de. ⁊ hoc ſi fecii que debet facere ex officio.ſed quod eſt eius officu
um? Rñ.intentare actiones perituras.ſed an idem in non peritu⸗/

ris? Rñ.vt. .d bonis auc.iu.poſ.l.crecitoꝛ in pꝛin. Item offi⸗
cium eius eſt cuſtodire ⁊ diſtrahere peritura.a ſi grauei es alienũ
etiam non peritura.ſed curatoꝛis adulti ⁊ furioſiplenioꝛ eſt pote⸗

ſtas.vt.S.de admini.tu.l.imter bonoꝝ. Differt ⁊ in alijs.q; actio
que datur in iſtum nõ eſt pꝛimlegiata. illa que m alium curatoꝛem
ſic. vt.S.d pꝛiuilegijs creditoꝛum.l.idem pꝛuił᷑.Jtem iſte conue⸗

nitur actionemandati.vt.S.man.ſi tibi mandauero.S.ſi curatoꝛ.
ſeo ille tenetur nego. geſto.vtil. vt.C.de nego. geſt. l.curatoꝛis.
Item iſte pꝛeſtat tm̃ volum et latam culpaʒ.vt.S.de bonis auc.iu.
poſ.l.pꝛetoꝛ. S. eſt pꝛeterea.⁊.l.in vendinone.S.æ eo tempoꝛe.il⸗

le leuem. vi.C.æ nego.geſt.l.tutoꝛi. Iteʒ iurat ille tempoꝛe cecre⸗

ti interpoſiti.quod e iſto non inuenitur. vt in autẽ. vt hi qm ob.p.
hi. res mm. S. fi. Item hic inmitus non datur. vt.j. S. queriuur. ille
ſic.vt inſtiiu.de ſanſda.tu.S.quibs. Item ibi pꝛius gerens ꝙᷓ non

gerens conuenitur. j. e. l. S. fi. Item per hoc quod hic habes nota

eum habere legunmam adminiſtrationem.a ſic de calũnia iurat. vt

XAL,. e iur. calu.l.ij. S. quod obſeruari. ac.

e Competunt. qꝛ legitimã habent admimſttationem.

fEnratoꝛẽ.alłs curatoꝛe.⁊ tũc eſt plana.alłs curatoꝛem.a tũc.i.

actoꝛem vel pꝛocuratoꝛem.qð facere poſſunt lite a ſe pꝛius cõteſt.
vt.C. dæ pcura.l.neq;. ⁊ inſti. de cur. S.fi.⁊ hoc ſubijcit vn ius eſ⸗

ſet. eſt etiã in hoc ius vt ſit legitme etatis qui ꝓcuratoꝛ conſtituii:·

qd in hoc curatoꝛe exigo.vt.C. & le. tu. l. ſi.
Meq; de rato. abũdat vna negatõ.vt ⁊æ als.C. xe ſer. fu.l. .et
redde ſingła ſingłis.ſ.de raio.cuũ ad agẽdũ ð iudicato.cũ ad deſen
endũ. Sʒ an iſie curatoꝛ ſatiſdet? Rñ.nõ.vt.j.reʒ ra.ha.l.actoꝛ.
h Si ples. facit ad viſtinctiõeʒ hinꝰ.S. C. de piculo tu. l. iij. ſi
vnꝰex pluribo.l.j.⁊.ij.⁊.S.dxe admi.tu.l.iij.S.apparet vſq; in fi.
l. ſe.⁊.S. exerci.l.j.in fi.⁊.l.ſe.⁊ dłe eiec.⁊ effu.l.j. in fi. 7.l. ſe.
7. . l. ꝓxi. a. S. e gdnn. tu. I. inter tutoꝛes. ⁊ dic vt ibi nõ.
1 NQuerit᷑. inuitũ. idem in ꝓcuratoꝛe. vt.S. de ꝓcur.l.filiuſiamili

as.S. inuitus. 7. facit. C. de bomis auc. iu. poſ.inciuile.. 3. què

ad. ieſt. ape. ſi qͥs.ſecus in tut oꝛe ⁊ curatoꝛe. vt inſti. de ſatiſda⸗

dicio q̃libet mo⸗

c Yacta. extra
udicium otra⸗

emimng,lit

“”

—
—

W umn
iuh⸗

tlererant .

WNIigeri

Penetne d
EEnrdnsn
ifſaborr
Köaknen.

Ltrd

Ncornan
ann
Prrnd d
Ci nilheni
Mnn t tr
Mujter igt

n tr n,

Elinius tcyal

yſcerin konh
MWHhud
fnerrontobe
ſermnethrin

Mon dalansgea
feltcntrüfun
aſtöelgign

unlicntgg

ſotbinn ſogk
Irltaamni

Wlhatung,

note
unullrr

=

. MMiner. iſ

nummn

uangla

amn ſecſine
co
iimlig

en mnns

afin

nin un

u

Arugt

MInrie nTbl
nlanadn
nlunm , N

Mni
ni.
mum
izens
onpr
nes fue
moſor
Ninro
narede
s l⸗
ſan
mdum.

mmübe Er
lnmmdi
er. ſngesi
E. OANNIN
ltenug
1 MTZ. 1i
t, molhen
ner. Diſnt ui
nn Aaquem aum
lidem uutt⸗Nmnt
„Arinmametraf
L.A N le
mmaiN
n MWnen )ron
mmni Miil i
nummn ud ii,
õ
in Mi ms ſhn,
un iigt
aſni ,
irmmmaliinl .
ſG.
pnnru. z

e 1
, , aend. auc 3
aei e

1 ),N e
mgh

n Vierioꝛem.

im anni .

m. SF. qnibus. ac. ——
K Figrune c. vt qꝛ nemo volũtari innenit᷑ ⁊ bona diſſipentur.

I Mon creditoꝛes. ſacit.S. e bonis auc. iu. poſ.l. cuʒ vnus. . l.

fi. 2.S. quibo ex cauſis in poſ.eatur.l.fulcimius.S. ſ̊ ⁊ ſi curatoꝛ.
7. S. de ventre in poſ.mit.l.j.S.eligitur.
m Si tes. cõ
ſtituti. quominꝰ
cõueniat quem
vult. vt ſubijcit bonoꝝꝑe efſt
volũtarius itaq; querendus ẽ:mi⸗
ſi ex magna neceſſitate et imꝑato⸗
ris arbitrio hoc ꝓcedat:vt et inui⸗

tus curatoꝛ crearet᷑:nec ommmo⸗

do creditoꝛẽ efſe opoꝛtet eũ qͥ cura
toꝛ ↄſtituit᷑:ſ pñt etiã nõ credito⸗

res. Di tres curatoꝛes fuerint:

vnus ex his nihil attigerit: an in

eũ qui mihil attigerit actio danda
eſt:⁊ caſſtus exiſtimat modũ acto⸗
ri no debere ↄſtitui:poſſeq; cũ cum
quo vult exꝑiri:⁊ puto caſſij ſentẽ

ſecus ĩi turoꝛib- E – —
vi. c. æ dindẽè⸗ tiam verioꝛt᷑.ſpectandũ eſt em̃ qͥd
as rurela.l. fi. * redactũ eſt ex bonis quibus cura⸗
C. ſi tutoꝛ neg. eſi: dcura-
re geſſerit. vt ja toꝛem vnũ puenerit. ⁊ ita vtimur
iliten erane miſi inuitus factꝰeſt. nam ſi ita eſt:
. quili HS . .
betp parte tne domẽ nõ ceũ ↄuemniendu. Elſus.
tur. vt modus a J plures eiuſdem bonoꝝ cu
ctoꝛi pᷣſcribatur facti ſunt:i 5
tu. l. tutoꝛes. q rum vult actoꝛ inſolidum datur ei

poſt. F. curato⸗
res.ij.⁊ idem in
ꝓcuratoꝛibo di⸗
cerẽ.niſi ſic mã⸗
datum eſt. vt qᷣ⸗ RWZ
libet teneat᷑ inſo L
lidum. vt. S.man.lI. antepe. S. duobns. Alij dicunt idem bic quod
in iutonbus. ⁊ ꝙ diẽ hic modum non xæbere conſtum. verũ eſt cuʒ
non geſſerint. ſeo an habeat beneficiũ epiſtole? Rñ.non. cum em
ex wio ⁊ lata culpa tm teneant᷑.vt.S.xe bomis auc.iu. poſ. pꝛetoꝛ.
S. eſt prerea non habet locum epiſtola.vt ar.S. tu.⸗ ra.di.l.j.
S.nunc trac.a hoc ſi queras qualiter ↄueniat᷑ ex admunſtrauone
a vebuoꝛe vel alijs crediioꝛib. Si aũt dicas q crediioꝛe heredita⸗
rio.qͥ petit credum ſuum tanꝙ; a buoꝛe.eru idem quod in tutoꝛi
bus. vt. S e.l.S.ſi plures.a. ..ſi vnus ex pluriba tu.l.j.⁊ fac̃.ꝗ.
eden.l.ſi quis ex.S.j.ſj ↄtra in pan. S. j. adm. re. ad ci. pri.
l.ij. ſed ibi in alio curatoꝛe: vel ibi inuuus. Iteʒ ar. ↄtra. j. de ſu
ſpec.tu.l.hoc enim in fi. ſed ibi in tutoꝛibo.ac.
o Nuid redactum. ex bonis.
pNactus eſt. a pncipe:quia nihil geſſit. ⁊ ad eum mihil pnenit.
q Conuemendũ. niſi ĩ ſubſidm altero nõ exiſtente ſoluendo. vt
EC. ſi turoꝛ non geſ.l.j.⁊.l.ij.h.⁊.S.de admi tu. l.iij. S. j.
r ſ Iplures.actoꝛ.ſi dicas.i.crediioꝛ heredit ariꝰ planum eſt
V 7. S. 1I. j. circa pain. 2. S. 1. 2 de carbo. edic. l. ied 7ſt 18. §
ſi impubes. ſic eſt idem. quod in rutoꝛibus. vt. C. ſi vnꝰex plu⸗

actio tanqᷓ qui ius eoꝛũ inſoliqum
ageret. Apirius

„

ribus.l. j. ſi dicas actoꝛ.i.qui agit contra curatoꝛem. quaſi male
gdminiſtrauerit.⁊ ſic eſt actoꝛ creditoꝛ qui agit mandari. tũc facit
8. ventre in poſ.m. l.j.S.ſi vo non tm.⁊.S. man.ſi mãdauero.
S. ſi curatoꝛ. ⁊ etiam wominus bonoꝛum veniens.qui ageret actiõe
in facium. vt ar. S. e bo. auc.iu.poſ.pretoꝛ in prin. 7. S. his ver⸗
bis. ⁊. S. eſt pterea. niſi ceſſiſſet bomis.vt.j.l.ꝓxi.
1 Vgerei.i.sdminiſtraret.ſacit.ẽ.l. ꝓxi.in fi.

iMperatoꝛcs.ex ſe. conſul. cum foꝛte eſſet ſenatoꝛ debitoꝛ.
yFVyti. S. e I. l. ij. 7. de cu. furioſi. I. curat oꝛ. ałs per pᷣtorem:
vt no. S. l. j. el dic e nihil pꝛohiber 2 pꝛetoꝛem a ſenatum a rca
vendenda bona tractaſſe: a dicta.l. curatoꝛ.que ſpecialiter in ſena
toꝛe loquitur. imielligitur quando bona que conſtabant eſſe alcunꝰ

venduntur. quo caiu non conſtuunur alter curatoꝛ. vt nota. S.
l. j.accurſius.

ſieri bonoꝝꝑ curatoꝛẽ:qð veriꝰ eſt.

u Nandatoꝛi. vocat fraudstoꝛem vœbiroꝛem. cmnus bona vendits
ſunt. qui noluu ſoluere creditoꝛibus. a qii ad hoc cedu boms. vt cee

9 . „N AeN
2

ditoꝛes frandentur. qm dicit non habere act. contra curatoꝛem bonia

daium:cuius auctoꝛuate bona vendua ſunt. ſeo datur aglijs quoꝛum
imntereſt ſi male agminiſtrauii.vt no. S.l. ꝓxima. Uel dic ſecundo qꝙ
H vocet fraudatoꝛem
creditoꝛem ex quo
cunq; contractu.
qui ad hoc conſti⸗
tutus eſt. vt ceteri
creditoꝛes frauda⸗
rentur. qui dic nõ
habere actionẽ con
tra debitoꝛeʒ de eo
contractu queʒ fe⸗

Mpatoꝛes ſeuerus ⁊ antoni
nus reſcnipſerunt bonis per
curatoꝛẽ ex ſenatuſconſulto diſtra
ctis nullam actioneʒ ex ante geſto
fraudatori ↄpetere. Tlia.

Y debitoꝛ foꝛo ceſſerit: I cre cit m D. a eſt ad
ditoꝛes pꝛiuato conſilio cole hoc. S. e u. cre,
P di.l.ait pᷣtoꝛ. Nel
runt ⁊ elegerunt vnum ꝑ quem bo tercio m R. o⸗
na diſtrahantur: æ poꝛtio ipis que bon weonag zun
in redacto ſieret ſolueret᷑:mox exti au ſiqua compete⸗
terit alius qͥ ſe creditoꝛẽ dicat:nul bat actio contra a⸗
liquem ſuum debi⸗

lam quidem actõeʒ aduerſus cura
toꝛeʒ hẽbit:ſj bona vebitoꝛis vna
cũ curatoꝛe vendeꝛe poterit: ita vt
que a curatoꝛe ⁊ a creditoꝛe ex bo⸗

empta videtur. et
competet emptoꝝ
bonoꝛum. ⁊ ſic fu⸗

nis ↄtrahantur: omibus ꝓ poꝛtio⸗ t. 5. ve ope. libe. ſi
ſt 1 bona. hoc et pꝛĩo
nepꝛeltarentur. modo accipit᷑ rau⸗
ue in fraudem creditoꝛum datoꝛ. vt. j. ti. j. l.
facta ſint: vt ĩ itegꝑ reſtitnãt᷑. ſi. in pnn. 2. . &
his que in fraudeʒ
Apia. credi. l.ſi. Ael qr
It p̃toꝛ:q fraudatõnis to vocat creduoꝛeʒ
z geſia etiit ci huius debitoris cu
ca gelta erut cu co qui ims bona vendita

ſunt. ⁊ ſic frauda⸗/
toꝛeʒ.id eſt frauda⸗
tum. vnde qmdaʒ
habent in uttera
creditori ⁊ non ha

fraudẽ nõ ignoꝛauerit

toꝛem ceſſione bo-
noꝛum facta ea ad

bent fraudatoꝛi. huic quidem non datur acno in debitoꝛem qui ceſſit

boms quod accipe niſ: aliquid de nouo acquirat quod dignum emo⸗
lumeutum haberet. vi inſti.cœ aci. S. fi.
x ſ J debitoꝛ. nummularius foꝛte. ac. HKZ
y oꝛo. i. negociatiomi cui pᷣerat. cum aliud foꝛte non paberet
vel dic foꝛo venalium mercium.non emim hic accipies foꝛum.id ẽ lo⸗/
cum indicij ᷣm H. Elel dic foꝛo.i.loco iudicij ceſni boĩs.vt.S. de ceſ.
bo. l. pe. S. fi.

3 Unum ſcilicet curatoꝛem. vt ſubijcit.⁊.S. ve bonis quc.iud.poſ.

l.in vendinone.S.finali.ꝓuit tamen a pioꝛe axpꝛobatus.alioquin cõ⸗
tra.S.e.l.ij.ac.
Aduerſus curatoꝛem.ad eum remouendum. ar. S. de pact᷑.l. re⸗
ſeriptum circa prin. ſeo an pꝛo mala admimſtrationc? Rñ. ſi ⁊ eius
negocia gerere pꝛopoſuit ſic.alłs non.ſed alij creduio:es tenentur hu⸗
ic nego. geſt. vel in ſactum. vt. S. mandati.l.ſi mandauero. S. ſi curatoꝛ
que videtur contra. Aiij dicunt ꝙ ibi publice fuerit oꝛdinatus. hic P.
uatim. ac.
Uengdere. qind ſi iaʒ vendiderat curatoꝛ? Rñ. aut ſoluerat 1 nõ
dum dederat pꝛecium. ⁊ tũc habei locum pꝛedictus.S. ſi curatoꝛ. aur
non.⁊ tuc habet locum quod dicit᷑. j.t.j.l.qui autem. S. ſciendum. 7
l. pupillus. ac.
DPao poꝛtõne.ſic.C. ad.l.fal.l.in umponẽda.⁊.C. de bo. auci.iu.
poſ.l.pꝛo debuo.
a Bubuca. his q̃ in fraudem creduoꝛum facia ſint. bene cõuenit
cum pcedentcbus niulis.ac.
b a It ptoꝛ. eſt ergo edictum. ſeo interdictum qñq; dicit᷑.vt.j.de
ſoł.l.pupilli in pun.
BSBeſta. a tlebiroꝛe.
d Eo. accepioꝛe.
e Ignoꝛauerit.h ſi ignoꝛauit tenet᷑ ſi habet tim. lncratinum. vt. 7.
e.qui aũt.S.ſumili modo.a.C.e. l. pe. ⁊ ſic intellig᷑. S.ſi quid in frau
dem pa.l.j.S.xvlum.q̃ eſt otra. Idem ſi eſt geſtum cũ pupillo vt tene
atur ignoꝛans.vt.j.e.l.qui autem.S.ſi quid cum. .
nij

D

54 ½ HReee

S
26

H

am trienmo.in qua ꝓduxerat teſtes.q poſt teſtificatõeʒ moꝛtin ſunt.

Amittit.i.remittit ꝑ pacium vel non vtendo.

BDeſinat habere.puia patiendo ſe udicio vinci. vel aks in frau⸗

dem obligando ſe. S .. ..
¶1NR faudẽ. iuteiligendũ eſt. no. qui nõ facit. facit vt a. . de re,

d In berecdhtate. nõ tñ alienatione interueniente.

e ¶ Ceſſai.i.non reuocabitur.

fReuocabit᷑ ſᷣ nunqᷣd reuocabit᷑ hereditas cum ſerno qñ in ſer⸗
ui alienanone fraus imnteruenu. vel an ſeruus tmæ⁊ dic vtruq;. vir

I.t reg.iur.l,cum puncipalis.

non etle enegf iur.l. qni non facit. .5. e edit. edic.l. quis ſit fu. 5. idem ait ſi ſer mnlin
. Sron garppoen Nrenerecrun m in fraudẽ patroni⸗ uug. 1f tere. mi. lome in fi. . S. ce lib. agno. nialen, ev. uea
ka patronꝰ. S. hec actio. ipi v eo qo oo e puemit dira quẽ agitur. Aenn rem v s eam ſuaʒ. qð eſt conpſo ꝙ, pꝛo cerelicto olze
ſic em eſſz ⁊ hic. vt.j.e.ait pᷣtoꝛ.S.hec actio. a. . 9 1 ... 20 d maglin
h as. ad go mu ſunt noeſſaria. vt.j. Ediuer. Fſeriv.,. a. abuit. vt. 8. der len laege⸗ x q Aiait nn
1 Ncnonẽ. ſ. i fa⸗
none locuple⸗
ctum q̃ vocat᷑ pau rentur. ad ho
liana.qꝛ a panio pᷣ⸗ . ĩů⸗⸗⸗ . „ ESo Ir. .
toꝛe fuit inducta.et w his curaton bonoꝝ vel ei cui de nat habere quod habet: ad B eck⸗ 3 enon arn urand
dhenn ad omi re ea re actioneʒ dare opoꝛtebit itra ctum ptinet. Aulus. demba l ſ. F humt
oenna in anan gnnum: quo expiundi ptas fueri: M fraudé facere videri etii vnri: a f. wre. hn
nata ſunt. vt. . e actionẽ dabo:idq; etiam aduerſus ceũ quino facit qõ dz facere i mr poſend⸗ igbun
baen ſeeu;. M ipm q fraudẽ fecit ſeruabo. Me telligenu eſt. i·ſi nõ vtaturſerui⸗ Poeigl. nend mi
ralia.i in factad ceſſario pᷣtoꝛ hoc edictuʒ pꝛopoſuit tutibus. Aius. Rb. i imn ſis lli⸗
ei ee n 8 quo edicto oſuluit creditoꝛibo re⸗ Ed 7 ſi rem ſuamꝓ erelicto S. ſi qs de hono⸗ ,
„— . 3 * 4 . . . –— 4 4.
et alijs reuocaro⸗ Uocando ea: q infraudẽ creditoꝛuʒ habuit:vt qͥs eaʒ ſus faciat. nbns. is⸗ afi
rijs qo noram. glienata ſunt. ANit ů pꝛetoꝛ: que Vi aũt cum Lpia. fame mi ef. d
l gus in ral pa. fraudatõms cã geſta erut. hec ver poſſit aliquid qreꝛe nid agit v ver.ſig,ale iſen
“ ba generalia ſunt:et cõtinent in ſe vi acquirat: ad hoc edictũ nõ perti vononia . t lin
e Eon celſ omnè oĩno in fraudẽ factã aliena-⸗ net. ptinet em̃ hoc edictũ ad dimi- um giidaze uulſnt⸗
nali. inf. nonẽ: vel quẽcunq; atracti;. Qoͤ⸗ nuẽtes patrimoniũ ſuũ: nõ ad eos Rarack ien Hhnn
4 mecſana. ge cunq; igit᷑ fraudis cã factum e: vi⸗ qui id agunt: ne locupletent. vñ ſi⸗ ſo. vt ibi. ytem nuchnn
generaluer ureli Letur his verbis reuocare qualecũ quis ideo aditõni nõ paret: ne com .zra. debhe. ai
gende ra S qᷓ; fuerit. nam late iſta veꝛba D minnt ſgulenan 1 danhne aſt. mr.al te; jkmmmn.
alea. l..S. quod a ſiue enauit ſi otila⸗ ne faciat huic edicto locũ.ꝑ ni. n ſernus ſern
25. anidarr auns velf ainoinn lur aoerewel 4 irepudiauit Peredttarevel legi mum rguei 1 Audnd
ene,e Hero lignem ween Uma t bonozan vel teſtamtarntri puidnoddea. inn
ſi quid in frauveʒ = DBVDaem. timãa t hon Atelt l. uj. F. j. 5 pe. emedee
daS. b on Dem erit ꝓbandũ ⁊ ſi pigno n eſtin ea cã vt huic edicto loum bpexeiaidg·
I. verb. ſig. Ll⸗ ra liberet: vel quẽ aliũ ĩ frau faciat.noluit em acquirere nõſuuy omn qj 1g Kvin
beo in ſi. Sok. hic vm ereditoꝝ ꝓponat. pratrimonmiũ diminuere ꝓpꝛiũ. ſiki S.pe. ß ule in in icon
ex interptatione. Dem. modo dom eſt ⁊ſi filiũ ſuuũ emanci Ziemangs D ga
El ei pᷣbuit exceptõeʒ:ſiue ſe pauit: vt ſuo arbitrio acdeat here⸗ S “l zpe. ſcscin⸗
m Aeceptilatõe. obligauit fraudãdoꝝ credito ditatẽ:ceſſare hoc edictũ.ſ̊ illud ꝓ So. vt ibuac⸗ henmt,
Nte. .:el ſ.c. ſiuemüerauit : vł qö⸗ bandũ eſt ſi legatũ repudiauit ceſ⸗ daktung
n 1 Dem eru. Tũ cã: ſiue nũerauit pecuma: v ꝗ ar eha eer. in th
hoc iũge cunq; aliud fecit in fraudẽ credito⸗ ſare H edictuʒ:quod iul. q; ſcribit. lu.
cedentib. a qusd pũ: palã eſt edictũ locũ he. Ge Di ſeruũ ſuũ heredẽ inſtitutuʒ n
alikemeigit ua ſta fraudatõnis cã accipe tbemus alienauit: vti iuſſu emptoꝛis adeat —
en Sa bender nõ ſolum ea qꝗ ↄtrahens geſſerit ali berterg:dgei ie realcch, ſ 4
Pignota ibe⸗ quns: verüetia ſifoꝛte data opa ad reſt dboce licru: licuit ei etiam n
ret. in frau. cre. vt iudicium non adfuerit: vel litẽ mo ceſſat hoc edictu:q; ucuitereti an
L.e. ſi pignus. le, ri in ommbus patiat᷑: vel a ebito repudiare hereditateʒ. at ſi in ipſa ezmm !
no ſit elengtocht e noͤ petr liberet᷑: aut ſerui alienatõe fraus ẽ: reuocabit᷑ Nn
e.l. dicttur. re nõ petit vt tempoꝛe liberet᷑: aut Egen anga h⸗ gome,
„ aebena. z1 vſumfructuʒ vel ſeruitutem amit⸗ quẽadmoduũ ſi eũ in frau emanu⸗ At .
g ei ſolena u tit.? oĩno qui aliquio fecit vt eſi⸗ miſiſſet. —
ee morlins- zus 3 i⸗ 1
rem hyꝑothecãdo mi, e
vain mul omnes à Stipulatio. erat em̃ ei pmſſum aliquid ſi aſcenderet capiid⸗
eeiale tſ. buon paciſtendo vel iuramentum veferendo. vt. ö5. luium. vt. S. ſi quid in frau. pa. lI.j,S. vtrum.
e iuremur̃. l.nam poſtea. S. ſed ⁊ ſi qiis. m repudi dimi ul
r Creduor c. ceferendo Rea vt iuret ſibi kbertt dnero H b Tagarum aiſeononne⸗ n egaum reddtan e, aronnin n Re
e aeundeaereanale eir ercrn Van. repudiauu ante aditam herechtatem nihil eſt. vt. J. Fgnua ſn. anin
Beſta. opa. a debitoꝛe a ab alio cii debitoꝛ pdeſſe volebat. a30. v ris. I. qui pored. .) er. 1. quomm lee.. v auod aur n enir, gimnſtnc
foꝛte eſſet ↄtumax.vel cũ ꝓmiſiſſet alij ſub pena iudicio ſiſit. l. j. S. decretalis. ſed r eſhan⸗ um bes. ndl,adint. lcham ſicnt⸗ minge
u Zdfuerii.vt ↄtumax damnarer. 4 ſectbm D. auoc non at:cum ſingatut non eſie qu . veilzit atu .
atiatur. cum potuit luem conteſtari non fecit m VH.. 1 . ⸗ n e.
Packr aet⸗ ſiarim ſubijcit hie R.dic ergo q; dimiſit perire inſtanti · c Si ſeruu. in hereditate.ſ.non acquirenda. Rinimnht

= =–
—=
— S=
2 ⸗= =er
=
— —
= =
☛ S—

= —

= =
E: E
=
=—

— ⸗—
— =
S=—

Se

DNn, ſan
dis
i.üy e
nen
necſt.

ani

louum
Nöln
n bere⸗
Sild
ntc⸗
ſime;
et
Cone
eit.
atnm
ſinihe
oobi
dena

5 Apnd labeo

odi.ob cãm.l.ſi

nem.facere.vt ⁊.j.de reg.iur.l.mhil wlo.⁊.ð.de
wnaturus. S. j. a facit ad hũc ⁊ ad ſe.S. C. depoſi

ti. . fi. . C. iure deli.l.fi. ⁊.S.⁊ ſi pᷣfatam. 2. S. e bo. auc.iudi.
poſ. ſi nõ expe.S.j.in pꝛin.⁊.C. de manu.te.l.fi.S.ſinautem. ⁊. S.
e mino.i.ſi mulier

b Quem pꝛe⸗
ſes.vel alius in
dex.ac.

Cogat. acto
re agente.
k Mon inter⸗
ponit. mbendo

vel axpꝛobando

vt hic fecu. ⁊ ſic
nota ꝙꝙ iuſſus k
auẽtas iudicis
excuſat. vt ⁊. j.
e reg. iur. l. nõ
7.5. % ur. om.
iuch. ſi quis id.

G. wli. 1 de infa

mbus. l. furn.
G.qui iuſſu. ac.

1Pignoꝛa. in
frandeʒ ↄtracta.
vt. j. e.ait pᷣtot
S. ſicmi. 2 ideʒ ẽ
in venchinone.

m Venditio/
nes.q̃ fiunt nul⸗
la cogente neceſ
ſitate.ac.

n Sciendum
accepit. ałs rece
pit. ac.
o Hoc edictu
ſecus eſt in fuco
vt.C. de pꝛiuił.
fiſci.l.pecuniaʒ
7 facit.S. ꝓxi.S
2 qð ibi nõ. ac.

p AUigilauit.
ſacit.S.œ pecu.
l. ſumma. S. ſeo
ſi alij ⁊ de ſepa⸗
tionibo.l.debuoꝛ
in fi.j.rñ.⁊. j.e
pupill?. 7. l. qit
pꝛetoꝛ. S. ſi cum
ebitoꝛem. ac.

q Suum. ſcu⸗
licet debitoꝛi.

ecerit.i.re⸗
ceperit.

in fi. gr. ↄtra. S. æ tribut. illud. S. perinde.

Apud labeonẽ ſ. eriptũ eſt: eum
qui ſuũ recipiat: nullã videri frau
m facere:h̊ eſt eũ qͥ qd ſibi vebet

recipiat.eũ em̃ quẽ pᷣſes inuitũ ſol-

uere cogat:impune nõ ſoluere ini

quũ eſſet.totũ em h̊ edictũ ad con⸗
tractus ꝑtinere:in quibo ſe ptoꝛ n
interponit:vtputa pignoꝛa vendi-

tioneſq;. Sciendũ eſt ulianum
ſcribere:eoq; iure nos vti:vt qͥ ve⸗
bitã pecumiam accepit anteꝙ; bona

bitoꝛis poſſideant᷑:qᷓuis ſciẽs ſol

uendo nõ eſſe recipiat:nõ timere h
edictũ.ſibi em vigilauit.qui vo pꝰ

bona poſſeſſa vebitũ ſuum fecerit:

hunc in poꝛtionẽ vocandũ exequã

dumq; ceteꝛis creditoꝛibo.neq; em

ebuit pcipere ceteris pꝰbona poſ⸗
ſeſſa:cũ iam ↄditio oĩm creditoꝛũ
par facta eſſet. Hoc edictũ eum
coercet:qͥ ſciens eũ in fraudem cre
ditoꝝ hoc facere ſuſcepit:qð ĩ frau

dem creditoꝛũ hoc faciebat: quare
ſi quid in fraudẽ creditoꝝ factũ ſit

ſi tñ is qui accepit ignoꝛauit:ceſſa⸗
re vident᷑ verba edicti. Prete⸗
rea illud ſciendũ eſt eũ qui ↄſentiẽ

tibo creditoꝛibus aliqͥd a fraudato
re vel emit vel ſtipulatꝰ eſt vel qd

aliu atraxerit:nõ videri in frau⸗
em creditoꝝ feciſſe.nemo em̃ vi⸗

detur fraudare eos:qͥ ſciunt et hoc

ↄſentiũt. Siquid cũ pupillo ge⸗
ſtum ſit in fraudeʒ creditoꝝ: labeo

ait omnimodo reuocandũ:ſi frau⸗

dati ſint creditoꝛes:qꝛ pupilli igno
rantia:que ꝑ etatem ↄtingit:nõ de

bet eſſe captioſa creditoꝛibo: et ipſi

Peecipere.ſic.S.d re iudi.l.miles.S.pe.⁊ de boms auct᷑. iudi.
poſ.ſi non expe.S.j.ij.rñ.ac. l ”
t Hoc edictũ.ceſſare.in ti.nõ lucratiuo accipe. vt.S.e.l.j.ĩ pᷣCn.

7. J.e.l.ſi debitoꝛ.a ſic nõ eſt ↄtra.j.e.S.ſimili.Vel dic in lucratt

uo.⁊ tũc determinet᷑.j.e.S.in hoc.Sʒ quid ſi tꝑe ↄtractus bona
fide ↄtraxit.ſed cum tradit᷑ ſcit in fraudem cre.alienari? Rñ.iene⸗/
ri.quia geſtumeſt aliqð tũc.vt.S.l.j⸗:in pꝛin.
u Peꝛeterea. oↄſentientibo.ſ.expᷣſſe vel quibuſdã diecturig hoc ap
pareat.ſᷣ quid ſi videntes tacuerũt? vident᷑ ↄſentire. ar. . de re⸗
miſ. pig. l. j. 7. ij. S. fi. foꝛte diſtingues. vt. S.qui.mo.pi.vel hyp.
ſel. l.ſicut.S.non videt᷑.

x Memo em̃. vt u.
S. q falſo tutoꝛe. I. j. in fi.

*

I. de reg. m. nemo. 7. 5. de act. emp.l.j.in fi.⁊

y Siquid. cum pupillo. in quey alienatum ẽ.

5 Dmnimõ.i. ſiue hẽliat ti.lucratiuũ ſine ſciat ſine non.dũ tñ tutoꝛ
ſciat.vt.j.e.ait pᷣtoꝛ.⁊ ſic põt notari h eſſe deterioꝛẽ ↄditõeʒ pupilli
Gꝙ alioꝝ in quibo alijs diſtinguit. vt.S.ꝓxi.dixi. Vel dic ᷣm aʒ.ꝙ lo
quit᷑ de pupillo cin wnatũ erat.nã pꝛmo caſum dubitabilẽ ponit.po
ſtea minꝰdubitabilẽ ⁊ generalẽ in.S.ſimili. ſic a.S.ad.l. aquił.ſi ſer⸗

lucroſa:eoq; iure vtimur. Sili
modo dicimus ⁊ ſi cui wnatũ ẽ nõ

eſſe querendum an ſciente eo cui vu
natum eſt geſtuʒ ſit:ſed hoc tm̃ an
fraudentur creditoꝛes:nec videtuꝛ
iniuria affici is qui ignoꝛauit:cum

ei lucrũ extoꝛqueat᷑: non damnuʒ
infligatur. In hos tñ qͥ ignoꝛã⸗
tes ab eo qui ſoluendo non ſii libe
ralitateʒ acceperũt hactenus actio
erit dãda:quatenꝰ locupletioꝛes fa
cti ſunt:vltra nöõ. ODili mõ que⸗
ritur ab eo qui ſoluendo non ſit: ſi
ſeruus ignoꝛãte dño ipſe ſciens reʒ
accepit:an dñs teneat᷑:et ait labeo

hactenꝰeuʒ teneri:vt reſtituat qð

ad ſe pueniret: aut dumtaxat c pe
culio damnet᷑.vel ſiqͥd in rem eius
verſum eſt.eadẽ in filiofa.ꝓbanda

ſunt. ̊ ſi dñs ſcit: ſuo noĩe ↄueniet᷑

Item ſi necefſariꝰ heres legata
pᷣſtiterit:veinde eꝰbona venierint:
Ocu. ait etiã ſi ignoꝛauerint lega⸗
tarij:tñ vtilem actõeʒ dandam:qð
