aren Agere cauſam. i. pig. l. ſi ſupatus. S. a guod. ſententia. lus habet. 7. inſti. a auc. rutoꝝ. l. cura⸗
ſaiſfgi als pꝛeiudicat. vt. . miſu diuus pius: ad q toꝛem. ſec eſt gr. ꝙ
ne Ri Amat nech s necne appellatõnibo loq ſt inber ere. ſigonm⸗
ungtz, n Quot. nec endis necne appell⸗ ꝛlocuʒz nõ hñ bebo.F. :miinm. g
inbcßl tis. ad hꝰs. J inter cõiũctas V nihil noui fiat: loci bi bo. S. in
En hneitghen, Et diuus pius cum in lluſioneʒ in tur: vt mil Pano:ranos vanaros ſ e dig abreaer
NN plurium. §. .et diceret ⁊ per co actũ in eoꝝ per eBedu. eſt: vt ſunt oſſit eniz lubſ
nKk pin . ſonas dice actũ . lice intereſt: vt ſun o r Neik erctoꝛ
w rdsmok e:. deem leganarioꝝ ſit: 1 bodie bor um punin p nes vel ſeditionũ con auüt pſone nõ in 6
. nfi. nt: 7 hodie h s latrones v . t. 5H patrimon:
Enen renn. 5 ellane eis permiſit appellare et inſignes la el duces factionum. ſtit. H p Epelnn
ramcorrrl⸗ pela ur: vt poſſit appella citatoꝛes vel duces , Vem. vr. . den em 1o.
N papi. S. fi. ſo. hic lure vtim apud ipᷣm iudiceʒ qꝗᷣ NVim in vna cã ia di⸗ Aulanais kin pa⸗
inn Heres eſt abſens ere cauſam adu t: ſi ſuſpicã⸗ ſepatim duplex ſentent Item hoc eſt
1 eln ſaar ggere c. ſcit:ſi ſuſp ſeꝑatim dup ig: alia vſu⸗ llus. ſi autem
We vacs non ſaad ſtamento cogno gge⸗ vna ſoꝛtis:alia vſu⸗ palsp ifene
4 ius. vt hic dl. te de heredẽ cauſaʒ ag 7 iſa dat: veluti vna tõ nccia eſt:ꝛ ne adulius an
n .in fi. n ex fide heredẽ reſpo uiſa dat ppellatõ nccia eſt: tons auctoꝛ
1 Ami e r tur no ens herede non reſp rarũ: duplex appellato caſ-⸗ rator de ad nimiſ.
Pn als facẽt vt 1 Quotiens he tia da rarũ: ſſe: e altera puo vt. . undam.
4 ns aduer ſariuʒ ſent. eneqʒ alterg ggnou Tutoꝛ pupi ij diſtinguunt
aler Nr. vnte en gaͦn ſt nibil nocere neq ſe intelligat. Tu llo cuna aii oiſimt ad alia
e pi. ac. tur: reſcriptũ eſ⸗ mpu hoc diuo ſei t: interim pupi ſi cur ato i li ad
f „ . vꝛe. gatis neq; li 4 tur ad bitur. Sed ſi tuto 422 hoe vel ge neralis
. NA alenbr⸗ he⸗ lega fratrum crrſt n abſen toꝛ gruetſ neeegint⸗ veluti eͦ Neyr ibꝛ. accur.
ſüln iciũ in hec verba. ne eiꝰ ritas rarzs⸗ 2 ei nec .:
danti Meglexert e nec quoqᷓ no 1 eundaz her atons auctas aad e tus eſt. id
eltſiiu 33. dad epoſſeſſoꝛe ꝛonunciatũ eſt: non o dabit᷑: qꝛ curatoꝛ tus eſt⸗ n
e mde Boruanelsz: a P unciatũ m. io dabit: qꝛ cu BDem. ri pronuncia
urim har . denhil reſpondente pꝛon ctoꝛitate: m⸗ r. c inutilis eſt. ſuo qui nnard ⸗
un lts vno anoch habet rei iudicare au ui adeſſe ne hoc nill s titius ꝓ ſeruo ſu nar, d Poſſe. ſu.
ammi di. ſ . as oatus eſt puo m. l. ge. F. j. cõ
n. r enem.s ſi aduerſus ei inn di teſtamẽto ad beſtias datus Aer e. ir e Bennnd
2. uomner an glexerit: wellegers vel fideicom⸗ onem nnneſur gnerhan v müuun. anus r⸗
l. ea j.a2. &. g el leg rnoöes onem int s cauſas ꝑp cumariter intereſt.
m. l. ea q. a. ubertates vel le m acndes tõms cauſas p pꝛe . z eſt cri nia⸗
tta⸗ 1.1.. nſſa⸗ habuerũt: pinde ac m eũ recdere poſſit:n Dem. us. auoade leru⸗
n quas 1. duer Md ntentia contra 5. ve pu. ui.
q Acceperu ſia —. . tuz: 7 ideo 9 ſententia cont S. e.l. ſerui.
ſpe. eſſet iudicatuʒ:⁊ ide eis agere. ꝛeſſim erit: vv a. S.
ik ven pmarimude Brldl. anneinnn⸗ 1 ae
4 ance a.Lolio, i appellare non pñt:ſed lere non debet:et iceo duci poteſt. . ellanone. vt. S.
berſia. 20ietn Enni uinas opem ſerno latione cauſa Gertor eneneiar i re ——
u. in fi dm eoꝛum ade ilio apel⸗ latione re pꝛofertu ſ ſees. pcra. r.l.
qui ren ta⸗ nt vti auxilio app Mon iu vel ſenatu tra. Sok.
Eis. lega dam poſſunt vti auj ĩe id fa⸗ aliter contra leges vel ſen Plans
j i· rendam poſſu mini noĩ ſpecialiter contra le fuerit po ibi. ac.
rijs. ſimiliby. latiomis:⁊ alius womini noĩe 9 ne⸗ ſp õſtitutiones fu
rni. vo neq; 1 colu HHõ ex hac ſnĩa ap .
1 1 Erui re poteſt. Si ye ellauerit: coſult n ſi quis ex .
ei challus pr Wlontentia, paſinseſt crree irnvtde⸗ ae erunde⸗
i on. ipſi rgeſunn ſibi unplore ſirn minime Peii a Pneß ggitari.
u njtrrxiſte auxilium ſit Ogeſti. ſnĩa: vnde po 3 H
quia eoꝛumi 1 negamus. lpi ſni TNA
. eoꝛnaz Ane . recip
e ulir⸗ Onititutiones que 2 ij. an. poſſe teſtari. vr. C. quan
in ca pꝛonunciog mnno: ? rliij. an.
Vr. . e. lucius. n. vt dicta. l. lucius. vel dic etiaz go ono. non eſtnerell l. denni hoche. Nein ane vicat
m. Lel tone. ii x. 2 PI
. x E alius pntacen ſo moc. nam. a ſubaudi otra. 5 palal wne nag mfpera nahuc reſerane ſi enb;
. . 3. ci 7 ſtem. ſ. ſenten . dum. n pumã ſenr ſi confirmet = firmar 1. ad quod.
e glo nute als ruiennel. e pu. iu. ſaendum. maran Han lius ſit eſfectus ſi cea l dic verius nõ ↄfir llã di⸗
. 2 F. 7. 3. n: quaſi a .furti. S. j. vel le e erꝛando.cum nulig:
y„ Triſte. a ſi nõ vefendan appellandum. no S. e infami.i eligit appellare er⸗ l. mater. 7
acu. 5. de pems. * liberet ſit appel curſu.vt.S.d l. eum. YItem eligit an de inoffi. teſta. m fal⸗
D .fiat. wonec de . 7. 7. mi no. ap. C. œ mofſfi. teſta. l. e pꝛeiudicat. vt. S. ha.cũ minoꝛ. F. fal⸗
non vel nõ. quas e.l.ſciendum.a ar. S pe. here. l. legi t meliciü mier 1t War extra ce ap.c.
nre idemte. I. j. mn pꝛin. 1 œ ap. re. C. quoꝛum ap. pe. ibi valmit iu mõ potuit. vt ar.
n . imin l.. ł vi. C. quoꝛum ap ſus. So. ibi y ari ibi hoc
nnnd , 1 38. hi. qutem. ac. nuicti ⁊ conſeſſi. ſunt er alij. vt. J. lio mõ. ⁊ iõ ↄſirmarn . vo ex eiſdem aetis
ſma p 1 ek duces. ſi modo ſint 1n ſint connicn tm̃.ſum nterog gecungun. o ab mitõ fiet lit. oteſta. nX ſentẽ tijs. l. j-·i
l Ael d . . B „ Ee fi. 7. . de ß
ews ti lij dicunt his caſibus. et tipulanonem pꝛomiſſaruʒ. vt Ab mõ. an denno ab imuõ. vt h imn fi. z. l. ſi vt Comis
H.⸗ alij o pulationem p C. N b Stiabi?uzt quidẽ vide C. quõ et qñ iu. F expſſuz videt
otre: .re. l. ft. n. per ſtipula i per of. vt. niẽtiabũ ? Ct q ittunt᷑. vt.C. o. Itẽ expluʒ
ganinle . Em m Aucdcanolete Laamum ſteus P rte ſi alij egna nrd iuätitmerglar ,⸗ alibi qjſi re in⸗
ereſs 5 5. de eo quod certo e iudn. l. nulli. a ecotra videt᷑ er eiſdẽ 0o veꝑ. ⁊ qð dicit iij
. oueeuin.ſchareconma C. mronnnceieine ge: accurſiꝰ. Son accuſa.l.iiij. qð pu
TZutoꝛ. datus. id eſ vt. j.qñ ap.ſit.l.j.S. iuſſus eſt neceſſa
ſetlin 1 hoc dic. vt. I. qñ tutoꝛs iut
necde 9 dcrer wef z quare: Rñ.quia
Auü q Ad hoc inunlis. “”

NMon recie.vt ipſe cognoſcat.tenet tñ eneriſe Cer oonl are
eſt contra.habes ergo hic ꝙ delegans appellatur. .. ho appel.l
F. fi. 7. J. ti. ij. l. j. in pnn. 2. l. fi. ſed contra. J. qu d vanerninen
S.l. ſo. bic oꝛdmarius eſt ams egalnandür diſtinguit
cauſarum. Item contra exira de appel. c. 1non. * mc ad
reſeruer ikalcluc de ſamone . runfsd em ⸗ canga del bi qñ
ſuꝑioꝛem.So.illa in eccleſiaſticis.hi IN. gecur.
ntmoſbelakwettonne dr lians aliud atrarium. accur

u Si magiſtratus. vtriuſq;. ar. ↄtra. S. de pactio.l.ſi plures Irez
ora T, ea.l Fin locũ.ſed ibi ſolus vnus erat. ac.
. Si vterq;. magiſtratsu. accur.

. .Ec. l. aſen
„. um in fi. ergo appellet. vt ſupꝛa
ien . e Rultnanneng perlone vre poteſt nne Harris ſacce an
pellare zenan ſine mandato.vel ꝓpter hoc quia eſt in po

beſcit eniz ⁊c. vt in auten. nup.S.et uia.

ſentẽne ſine ap.l.j.S.pe.

m Mꝛdimts. al's oira. vt. E. quomodo a qñ iu. l. ea.

n Data. als datum.

o Mon recie puo. ſi dixit ſe nolle ire vbi non eſt locus diectn

ür
Remgego e oen
„ —,re ö. 5. ritu nup. ſiquis mu. §. qm ergo. ageeunſi nl lumg
zriz. no 3. v pecul. jtieg. F. ij.r ſic vri⸗ y 2g Ruem ; ncrpe vt. e tuioꝛ vel curatoꝛ ma.l..accur. rmſe
tegra. I. à ad ſentẽtig:. qᷓ nõ valeret ar. . tarſ mhi. ac. 3 n⸗ li 7 ochn in
le p imuerle ne vicrgk vr w eh e ae ſe pupillꝰ nõ Rr yt . Inlonct en onnt ñ. S. e.l. . ſi l So. vt ibi. ac. n thr
4 Snin X nuſpee⸗ turonbo.F.oe ukend. ſacit. j. qñ ap. RKYidẽ reſcripſerũt.popularent᷑.i.xuaſtaren a Ab aduerſa Gonelisl⸗
Kk. Recipienda. et “ nnbot
. Nnbi⸗
aarimn akert en d lenceekeanerer⸗an ſeeeee
telam.q̃ dimitti ñ . tũ tutoꝛem facit:?- annonã adminiſtraturus eſt: ali⸗ vi.sS.qui ſanſda nne
gore ilrro d Vir ſuſpectũ tu ienda tutela um interim aſſumendũ:quoaduſ⸗ dos aanic. nae
Geer ſaccd.als non qui n erga noĩe agere q; appellatõ pendeat. Yidem a. . ab exeems ,at d.
recipienda. dqa ad⸗ excuſationẽ agit:a 8 vo qui in ſcripſerũt qᷓuis vſitatuʒ nõ ſit Po ne. 1 hoc non –
nue or e⸗ mtelligendus eſt. Ys vo q ellationẽ fruct?agr e q diſfe vncebot ſegſtrů⸗· l
ptũ officiũ tutele- ſuaʒ ꝓcuratoꝛ datus eſt:intra appel 8 9702 A u dos frucius. ac. Uommnn
qo ſacile fu. vt v rem ſuaʒ c uia ſuaʒ cau ptatõ ſit:vponi.tamen cu popu linaks
Ker r. F. ei bidun dnrelizPoopſbeſvnd⸗ larent᷑ ab aduerſario:equuʒ ſibi vi nra
damei, ne, ſomeg. ai victi ſi non ⸗ vri fructus apud ſequeſtrem re⸗ b Sequeſir?. ti d
rons auce dn tpa non remittunt:7 fecerint: poni. Apir. Mo. mhrer orſh nſngi
eEe U R⸗ak⸗ 52 7 —„. . .* U
ors Kñ. vel vi ſtea non audiunt. ſent. rſcri ab eo circũduci poteſt qui re ap.l. ab executoe mitig
4 aliqmo Pen . Apatoꝛes guto. leue retro milit Sem. Ein Bitum⸗ —
2 . guc 1 — 0 1m * . . ,— „ eecredt. l. iiſcrere.
zcntan alienam pſerũt ap velgeionea qi bis X ↄſenſu litigantiũ circa com giſtrat.r vuu e
Am egu. em boe⸗ ad pꝛincipeʒ facte ri:er vno oe pꝛomiſſum a preſide ꝓpuincie 2 harl nlenne in
BAai ne⸗ b. wec⸗ ad uos wbuerent ſie Pge reſcri iudice dato victus põt Boudoue⸗ enen ⸗ .
I.j. accur. dine ad pᷣſides rem * ſide uin Cum ꝓcuratoꝛ ceſaris qui ptib nmo, 7. S. ſolu. lulchto pe⸗
¶Slieno nole. et pſerũt a iudice:quẽ a pꝛeſide ꝓ p̃ſidis non fungebatur: in litẽ pꝛi- ma. ſi ci wtem. ſlat
ſic. o triduu.vt.⸗ pat: nõ recte ad impe pᷣſidis n rrii⸗ ha S. ſi vVo wrez. in ecannti
e.l. es q·Sapos. cie quis acceꝑat: ſſe: ideoq; reuer uatoꝛum ius dandi iudices non li. ...teng. iti
we Laoroe⸗ apbellard Abere. Dima buiſſet: fruſtra puocatũ ab eakn⸗ Wrreh
m Js. egit vt et ad pᷣſidem ig conſtitit: que non tenebat. co nneninſen
I. qñ ap. ſit.l.j.S. ½ ti eum ad p 8 t: col tentia conſtitit: qu tra ta. l. ſi em⸗ wüccnd
Droptnd⸗geunino. giſtratus creatus ppennanerif c liumfa. cũ aduerſus dorrenn agauer Panunn
litibo. tpa. us interi ri gAnris nt acq⸗ col. aui. ꝙG& ncoa.
brau deon rridm. legam es int bere.ſi vterq; appel en bonis ꝗᷣ vipm Poterg ſi pa⸗ ſed contra. C. & Nlia
cũ alienaʒ cauſam um ſuſtinere ebere. locũ eouam riꝓnunciatũ eſſet: Rñ.nõ miſi pa- vdci r
ere nõ doine lauerit: aliũ interim iuſte pella⸗ tris noĩe potuiſſe puocare. Enuʒ ihenalelnpin 9 Mienen
r dechel.d eandu: eñ gun no inlie apn qͥ cognouit edictũ ꝑemptoꝛium ſ̃ᷣm no. Aprer cau⸗ in amnin
ltem. ac. agnitux: ſi quid rel-⸗ qͥ cognomt edictũ pen e no recte n. Prer en ni ranmn
Uerit: damnu 99 * . dinis cãm datũ: placuit no ſas pdictas. e Nnt. ronn
maebelen. puplica paſſa lt. Si vo ulſta ſi en chmoeaſleen in eiꝰ poteſtate fuerit mncco Rsadd van
matõe libelli LPubc ſetur: enz gle 4 — gal! ⸗j. J. nil no. ap. n ſcice
dane, elimnr vellatio:et hoe boc ad lenbendu a diem pᷣſtitutum pꝛo tribunali Ncen. de⸗ unnun
cEepene⸗ eſtimaturuʒ: cui hoc ad ſcri mns n G Auk
repere ſi non. 6 mn
P mnon audiunt᷑ . . e a pancipe. remiſſa ab eo qui urans a ſe ptmnere cogmni⸗ 6glorn inhn
in awellando ſ. facni igno.l.j.q̃ eſt ↄtra.qꝛ m alio ibi au⸗ tionem: poſtea ↄperit. ꝙ non ꝑtinet. wrctanetf.
ſic nõ obſtat. C. de iuris ⁊ treſtiiutoeʒ ex iuſta cã:qð die vt.S. Cogmino. appellatioms. 3z. cebuit cognoſce⸗ n dipvunn,
vlur. Ztem a m hoc auqit ſi petat feſt telligut ↄtraꝛm. alij h veu d Lognit m non ipſe: ſed princeps cauſam .l. diuus mmnnahi
win neere. enbocei eag v hic:an oeniat. vt ibi. alij ke aen W.e ſiqins libel. a. .e. ad impꝑa. ⁊.S. ad turpi.l. diuus enſm
ius illud etiã noun. alij q placet. accurſiꝰ. dir antec' remttat et poſt. ac. nſerut rolo ponien
ꝙ ibi erat in caſtris. hie rnanten abidei Lerins. .. orde traſuerſo. dic Paſenlu erta ek⸗ citra et als circa. G Ard wlerd⸗ Eonmmge
a41 Ahato eg.rerto-l:an F. qmns et a quo. l. .F. n. accurſi⸗ f e on recuſarent eum qui dar etur a pꝛe idi.l. fi. 1.5. uuinl aumnit
r De buer ũt fiert. qd dic vt. ignnt ð vno oꝛdine.ſ.clariſſimo aes contra.C. d arbi.l.j.et facit. C. iu uften ilſe
EEx oꝛdine vno.pᷣmuie pᷣſides n tuũ.vt in aui.vt ab illu.S. j. v tus enſch⸗ cog. l. arbiter. ac. ſit. die vt. C. ð n vommn
rum.cũ multi ſunt oꝛdines magiſiratuũ.vt erſis negocijs. inter s gqun ſati 2. non ſungebatur. quod quando i. roſug imictfu
ie eK vno Gache: Artnli nner anmoremprung. va aben ie, bein geer ad lfaui dve pla. lnon valet. et acit. E. quip tuumnann
hic eſt vnꝰ. vt a minoꝛe axpeller a⸗ icare. 7. S. l. j. S. pe. 1 in aui. peda. iu. l. j. ten aier de 1 1 . H
nb crſee din ei ref. Koomgl ſbler leone Kin aute te iu.l Vartenreat para a legatis. ladmentuio perulio. rege
dr Seemo nn Bicmer no-d- oꝛdinie. pr mn dure. bere, v fal.8. 1 Filium. eius. vt eec nomeiui intereſt habere peculium. vt⸗
moꝛdinatum. accurſius. K Mon miſi patris.

ſun
leſſctzne
nicgnen
amr
Mrlianſiir,

Nn N
anr

1
ta
ine G
Pgan
iee
N kaun
N
e ali
ſ. aſaln
ſcanſa⸗
mno, 1
4 Mo.ſidd
uwan
1r C
oſlr re h
„ Wansade
4 Wuſ
dhs
ige
Aumd

„ llit
W Nnlusn

. e

1 ſolaigtt
It m Ni
1 ſſenl w.
in &

Hõ
.

griannhruert
1534 nla
rE,Audlin

mſrart
iakanß

Friunn
da

toneſulnnen
gnd tnpe

inct e

7

vt. S. de verbo.obli.ↄtinuus.S. cum ita. al's quis eſſet ille fictus
oiumax qui appellat. vt. S. ce iudi. ⁊ poſt. S. fi. nuſi ſit ille qꝗ inuent⸗
mi dixu. ad quem ter eſt nunciandum. vt pꝛeſumat᷑ co ntumax. vr.

5. æ re in. contumax. S. contumax: ſed dices ille qui non inuem.

ſed Rñ.hoc non eſſe expeditũ an ſufficiat citari ad vmum. vel ſic

cuiari ꝙ nõ inue
nuur. naʒ de hoc
ſub indice lis ẽ.
vt no. dicto. F.
Iiem eũ ex edi⸗
cto.in du bio ta⸗
men videtr̃ vere
ↄtumax inuentꝰ
nõ veniens. vt.
j.æ re.iu.l.ne⸗
mo vider̃ wlo.

vnde non appel

lat mſi iudice ſe⸗
centeꝓ tribuna⸗
li veniat. vt.S.
e in inte. re.di⸗
uus. vel niſi ꝓ/
bat nõ ↄtumaci⸗

am ꝑ hoc ꝙ ali⸗

qua iuſta cã nõ
vemit. foꝛte per
obliuionẽ vel qꝛ
non credebat ſic
iudicẽ feſtinare.
vel ſimilia. 2 ſic
intellige. S. ö in
di. ⁊ poſt. S. ſciẽ

dum. 7. C. quõ

et qñ iu.l.ab eo
m.h. ſi aut eẽt
cã neceſſaꝛia.tũc
dic vt no. S. ĩ
inte. re.l.fi. vel
dic mnuentũ ſem
per verũ contu⸗
macem.vt dices
. quando app.
ſir. l. j. S. fi. 90.

p Reſxonden

lem. congruẽter

po nit᷑. vt enim
dico in mea pt̃a

te eſt. me aſcẽde⸗
re capitoliuz in

tua poteſtate ẽ.

te aſcendere. ita

cum dico in ter⸗

cia ꝑſona.in ipᷣi
us poteſtate eſt.

ipm diſputantez

currere. ⁊ als ĩ
littera ẽ reſpon/

reſpondentem: aut defenſuʒ edicti

cenunciatõeʒ rumpe. Le.
Egocioꝝ geſtoꝛ vel tutoꝛ vel
curatoꝛ bona fide ↄdemnati
appellauerũt:⁊ diu negociũ tracta
tũ eſt.queſitũ eſt appellatõne eoꝛũ
iniuſta ꝓnunciata:an quia taꝛdius
iudicatũ ſit:vſure pꝛincipalis pe⸗

cunie mecdij temꝑs vœbeantur. Re

ſpondeo ſᷣm ea que pꝛoponerentur
dandã vtilẽ actionem. Curatoꝛ
iuuenis aduerſus tutoꝛis heredes
iudicio expertus appellatõeʒ inter
poſuit:cum impleſſet aũt.xxv.an⸗
num etatis iuuenis:etiã in militia
aggeret:exequi appellationẽ deſijt.
Quero regreſſus a militia vtrum
ipſe appellationem explicare vebe
ret:an vo curatoꝛem in eaʒ rem cõ
ueniri opoꝛteret. Et reſpondi ipᷣm
militem cãm ad ſe ꝑtinentẽ exequi
bere ᷣm ea que ꝓponerent.
Apatoꝛ alexander commũi

eoꝝ qui bohena ſunt grecoꝝ

pꝛouocare quidẽ qualiter vtiq; qͥs
ꝓhibetur a diſcernentibo nõ video
cum poſſibile ſit alterã viam tenẽ
tem nõ facere:⁊ citius ad me œue-
nire. Inuita aut ⁊ inuiti aduerſus
ꝓuocantes ⁊ cuſtodiã militarẽ ad⸗

uerſus circũſtare:⁊ ſimpliciter di⸗

cendum obſtruere eis eã que eſt vi⸗
am pꝛohibemus pꝛocuratoꝛibus ⁊

magiſtratibus gentium: ⁊ fidẽ ad⸗

dere et a 's reſpondentem. . V
q n Egocioꝛum geſt. als geſtoꝛ ałs geſtoꝛum. a tunc ſubaudi
actione. accurſius.

r HBona ſfide.i. iu
ſCondemnati.

e: vel eterminet verbum awellauerunt.
nominatiuus pluralis numeri.

Eractatũ eſt.fruſtratoꝛie.nam ꝙᷓuis bona fide appellauerint.
ruſtratone tamen cauſam differebant. ĩmo ałs. vt no. S. e re u
di.l.fi.p quam colligi ↄtra. C. de vſuris rei iudi.l.fi. ⁊ facit. S. de
niu nup.i.ſiquis tu.S.quid ergo ſi a.S. de vſuris.l.tutoꝛ. .
u Judicatu ſit.de ſoꝛte ⁊ vſuris eniã medij tꝑis ᷣm quoſdaʒ.⁊ di
cunt enam hanc eſie dubitanoneʒ. quia iudex ap. non potuerit de
eis iudicare.quia tm iuſtam vel iuiſtam debet iudicare. vt. C. de
ap. l. eos. S.j. ⁊. C.quando pꝛouo. non eſt neceſſe.l.fi.ſed tñ poteſt

vt hic ⁊ pꝛo eis.C.
dicit vtilem aci. da

eſenien. que ſine cer. quantiiate.l.j.ſeo quaꝛe
ndã.cũ iam iudicatũ ſit? ſed dices dandã coꝛam

iudice appellatõms. vel verius dic. vt no. S. ce re iudi.l. vlxi. in fi
Ilem op. C. poſit:.l.uij. ſo. hic fuit eꝓpellatũ. vñ nõ videt᷑ iudi
caiij. vt. C. e vſuris. l. ĩ bone fidei. a ad turpil. l. j. in fi. 2 ibi no.
x. Pecume. qᷓ vebet᷑ ex moꝛa. vt. C. xvæ vſuris.l.in bone fidei. ac.
y CEuratoꝛ iudicio. turele. ac.

„

3 Erxequi debere. quaſi nõ curatoꝛc.⁊ ſic eſt ↄtra.j.e.tutoꝛ.So.hie
no poterat imputari curaroꝛ. qꝛ iuuems foꝝe habebat inſtrumenta

—

cauſe.vel ꝓbatõnes quas iſte no poterat exhibere. ⁊ ideo non erat in
culpa. vel dic ꝙ ⁊ curatoꝛ teneat.vt ibi.a.j.e.l.vlt.S.fi.vel h̊ factus
maior cepui exequi.vt hic mnuit.ibi non. Item facu cum hac.l.gẽ.æ

hibere huic mee pꝛedictõni ſciente

quoniã tm̃ eſt mibi cura eoꝝ quan
tum pꝛincipaliter libertatis:quã⸗
tum ⁊ bone volũtatis eoꝝ ⁊ obedi⸗
entie. bul. Ermog.
D imꝑatoꝛẽ cãm remiſſaʒ p⸗

tlibus oſentientibo: pᷣſes ſi ad
elus notoeʒ pꝑtinet:audire poteſt.

Vroꝛ ſi in negocio Sem
pupili ꝓuocauerit:vel cura⸗
toꝛ ĩ adulti:heres eiꝰ anteqꝙᷓ reddat
rones appellatiõis cãm ꝓſequi dʒ.
nam pꝰredditas rões:nec ipᷣe tutoꝛ
nec curatoꝛ appellatõis merita ꝓ⸗
bare cogetur. Ceu.
Reditoꝛ cũ fideiſſoꝛibus ege
rat:ſ̊ pꝰiudiciũ acceptum ad
agendũ cãm ipſe nõ affuit:⁊ cũ ab⸗
ſoluti eſſent fideiuſſoꝛes:ſeruꝰ eius
appellauit.queſitũ eſt an appella⸗
tio quã ſeruꝰ interpoſuit noĩe dñi:
nulliꝰmomẽti eẽt.Rñdi hmõi ap⸗
pellationẽ nõ eſſe obſeruandã. Juſ
ſus a iudice exhibere ſᷣm pꝛeceptũ
pᷣſidis ꝓuincie rõnes: q̃s apud ſe eẽ

cauerat:inſtrumẽtoꝝ gra data di⸗

latõne: nec poſtea exhibuit: ideoq;
Fm ↄſtitutõeʒ recitatã:qꝛ inſtrumẽ
ta per contumaciam non exhibue
rat: cu petitoꝛ quati ſua intereſſet
exhiberi iuraſſet:facta erat ↄdẽna⸗

tio.qſitũ eſt an pꝰiuſiur. appellan

onẽ interponere poſſit. Rñ.nihil ꝓ
pomi cur œnegandũ eẽt appellãdi

adm..tu.l.tutoꝛ ꝓ

pupil. 2. C. de aꝛ b.
tu.i.tutoꝛ pꝰ. Iiẽ

eodem mõ ſo.illas
l. qᷓ ↄcoꝛdant ad il-

lam tutoꝛ.

7 1 Aparoꝛ.i

. muluis li⸗
bris deeſt. l. qᷓ in⸗
cipit impatoꝛ alex⸗

ander ⁊c. et nulliꝰ
vtilitaus nec legen

a a impato

reʒ. remii⸗

ſam a pꝛeſide.ac.
b Conſentiẽtib.
hoc veterminet re⸗
miſſaʒ. vel illð qðᷣ
ſequit᷑.⁊ ſacit.S.e.

l. ad pꝛincipẽ.⁊. S.

quibo ex cauſis in
poſ.eatur.l. ad co⸗
umitionẽ.

c Audire por. ſi

enuo pmittat pᷣn⸗

ceps q̃ſi in mau eiꝰ

a ſe eiꝰ cauſe abdi⸗
cauit iuriſditõnem
quod potuit.vt.S.

TLoꝛig. in. l. ij. S.
cum placuiſſet. at.

Vxroꝛ.dʒ.facit.C.d admi.tu.l.ſi bonam. ⁊.j. ſi tntoꝛ vł cu

ratoꝛ. l. fl. ⁊. I. ſi ren. ap. l.j. S. fi.⁊ ſiquis caut.l.fi. æ. j. eo.l.

ſi. ⁊ de adm. tu.l. tutoꝛes. qui poſt. S. qui ſe. a. I. ita aut. S. fi. x. C. vt

cauſe.poſt ꝑu.adſit.i.l.j.ſed dtra. S. e.l.neg. S. fi. So. vVt ibi. in ꝓcu⸗

ratoꝛe.dic vt.j.an per aliũ cauſe ap.l.fi.ac.
e e

Reduoꝛ.cum fideiuſſoꝛibo.debuoꝛis.ac.

mMon affuu. ciiatus tñ fuit legitme. ałs ſentẽtia non valeret

ipſo iure: vi. S. de re iudi.l. & vnoquoq;.

g Eius.ſ.creduoꝛis.ac.

h Juſſus.ꝑ inilocutonã ſententiaz ante diffinitiuaʒ. cum ſit arbitra
ria actio.ad exhi.vt inſti.de ac.S.pᷣterea.a ideo in lueʒ iurat᷑. vt ſubij

cit. ⁊. C. ad exhi.non ignoꝛaoit.
i Eauerat ⁊c.i.conteſſus fuerat.ac.
k Jur aſſet. ſ.in luem. accurſius.

IAppellandi auxiliũ. hic eſt ↄtra. C. de iuch. ꝓperandũ.S. ſinauteʒ. æ
3. de iudi. l. 2 poſt. S. fi. ͦ ibi in non vemendo. bic in nõ exhibẽdofu⸗
it drumax. eſt ranio quia plus veliqui non vemens. qꝛ in duobus:
hic in vno. Item no. ꝙ hic colligit lo.queſtionis.que eſt. C.de iur.

y nij

ca. l. ij. S. quid ſi actoꝛ. vt. 1. otumar in non iurando væ calũ. aſpellet.
alij contra. quaſi ſit ↄfeſſus per id quod eſt ibi.⁊. C. quoꝛũ ap. l.ij. ſ
nunquid confeſſas 1 odemnatus appellare poteſt? Rñ. ſic mſi in caſi⸗
bus. vt no. C.quoꝛum appel.l.ij. poceſt enim eſſe ꝙ errauit in facto
ofitendo.a ſic vſq; ad ſentenniam põr coꝛrigere.vt. C. e iur. facti

igno.l. erꝛoꝛ.⁊ iðᷣo
axppellat vt coꝛri⸗
gat. vt. S. ad tur.
pil. l. j. in fi. I. S.
j. in prin. Item in
hoc caſu. an iudex
appellatõnis faciet
iterũ iurare? Re⸗

on.noniſen ali⸗ a ſnĩa eius ꝓpuocauerũt:pendeẽte cã
bit pꝛunã ſentenn· gppellatõnis iuuenes doleuerunt
am. vt. C. ve ap. l. ſitũ eſt cũ oĩs excuſatio hui
tar mun eſſe mura⸗ adultos ꝑtineat: 1 cm ad ſe ptinè
tuze Rii tarar. vt tem idonee tueri poſſint:an poſtu⸗
S. væ in litem m. l. rA nnollarg
viaeammo.F. pe er lat eon ane bs abpeller. aat
l. in acnomibus. aens wllt ſoig ⸗ fe⸗ appella⸗
. tionis reddere:qͥ pꝛimi ſunt exꝑti:
m Subſtituti. le . —.
girim. fmoti vtſa admittenda nõ ſit. Rñdi eos quoꝝ
ſheen ſoue⸗ aeenr. tutela geſta eſſet: ſi vellent cauſaʒ
re legiumo. accur. ex equi: nõ ꝓhibendos. E dem et m
0 Tondanmauut curatoꝛibo obſeruanduʒz eſt: ſi inte⸗
tutele iudiciuʒ.no 5 itri
admittendo ipſuʒ rim adultus legitimam etatem
ſcʒ igdicium.ac. peruenit.
ꝓ Quã. ſ. intelaz MW L
eſ rueleronden Aquibus appellare non licet
uu. aliter ꝙᷓ ꝛc. pu AäͤAͤpis⸗
ta minꝰ ꝙ vebuit. Nn tamn Ir oſt g anir
mc eſt ſic. C. de iu⸗ Ractanduũ eſt 9 quibo ap⸗
di. pꝛoperanduʒ. S. pellari nõ licet:⁊ quidem
ſi vero. ſtultum eſt illud admone

q Exeuſano.ap⸗/

auxiliuz. Subſtituti tutoꝛes in

locũ legitimi tutoꝛis. exꝑti cuʒ eo
tutele iudicio:cũ arbiter iuique cõ

demnauit: ꝙᷓ rei equitas exigebat:

re:a pꝛincipe appellaꝛe fas non eſſe

vellaoans oiechar cum ipſe ſit qui puocat. Saen⸗
em̃ axpellaſſe. vł ſi
habeas accuſatio k dum eſt ap vellari non poſſe a ſens

excuſatio planum
eſt. azo.

x Eoꝛum. id eſt eius.

ſContra quos.i.quẽ ſie. C. de in ius vo.l.qui in poteſtate.

„.
u
92
b
c

Rubrica. a quib
14 Kactan

4 Dicentiu. 1. icenuis ꝓhibẽdos. ſic. j. an per alin.l.fi. C. ce. ſi actoꝛ
3.e.l.tutoꝛ cum ſiis concoꝛ. ac.
us appellare non licet.
dũ eſt.ſtultũ.i.ſuꝑauacuũ.qꝛ om̃s ſciunt.ſj̊ ab eꝰ
reſcripto põt. vt. S. t. j.l.J.S.j.⁊.C.e.nõ eſt nouũ.⁊c.
Pꝛouocat.ſic in aut.de ſanc.e.S.j.
Sciendu.a ſenatu ſub.a ſic eſt.S.œ poſtuł.l.j.S.de qua

7 de le. ⁊ ſe.ↄſul.⁊c.nõ ambigit.⁊.S.xæ flu.l.quominꝰ.ae.

d Siquis pꝑdidit. hoc ſr an iudicio. ſecus ſi exira. vt. C. de zuris et
facti igno.l.cum falſa.miſi extra ius paciſceret᷑ cũ aduerſario.vt.
& tem. ap.l.fi.in fi. Item facit.C.æ fide inſtru.l.ſi aduerſarius.et.
C. de pac.l.ſiquis in ↄſcri. Item ar. ↄtra.S. quo ꝛuʒ legatoꝝ.l.j.S.
ait. ſed ibi ideo.quia qõ ſequit᷑ non eſt legitimuʒ.ſ.poſſeſſioms appre⸗
henſio. hic ſic.ſ.ſententie. Item ar.ↄira.S.de acqui.here.qii ſuꝑſti.
⁊ ſuc.e.l.j.S.decretalis.gc.

e Interdũ.ab eo ꝓuocari.⁊ tunc non appellat.ſecus iure canonuʒ.
naom mhilominꝰ appellat. et eſt ratio quia mſi hoc operetur. hic nihil
operatur.at ibi cu poterat appellari a quocũq; grauamine. operatur
ulud. vt ab alijs nõo appellet. mii iuſta cauſa. et ſic ſolam friuolam re⸗
mouet. vt. S. de le. j.ſiquando. ſ̊ quaꝛe facilius iure cañ. Rñ.mnus
eo mõ agit᷑. Inde eſt ꝙ hoc iure pumtur temere appellans.nõ illo.vt
E. quoꝛum ap.l.ab executione.S.fi. Item nunquid hoc caſu poterit
recuſari ante litem ↄteſ. Rñ.ſic.vt.i. ne in vna eademq; cauſa.l.j.
2 de ſententijs.l.fi.⁊ e& iudi.l.apertiſſimi.m eo enim tm̃ nocet ĩ quo
eſt pꝛohibitum. vt. C. ad velle.l.iubemus.⁊ ð ſuc.e.l.j.S.quibus.de
cretalis tamen dicu contra exira de appel.ſuper eo.niſi in caſu.vt ex
tra de ꝗpel. ad aures. In bac iguur lege no.quatuoꝛ caſus. in qui/

bbpns non appellatur. eſt. v. a pꝛefec.pꝛeto. vt. C. cæ ſententijs pre.

pre.l.j.eſt ⁊ ſextus ab arbitro.vt.C.de arbi.l.j.et eſt ratio qͥa nul
la eſt. vij.s.de miuſto.te.ſiquis ex.S.hi in fi.S. Iteʒ alius.C.quo
rum ap.l.j.⁊ alij qui ſunt in e.ti.ſed non ſunt pꝛopter indicem.ſ̃
pꝛopter cauſe naturam.

tu ad pꝛincipem:idq; oꝛatõne diui
adriani effectuʒ eſt. Siquis an⸗
te ſententiã pꝛofeſſus fuerit:ſe a iu⸗
dice non ꝓuocaturum: indubitate
ꝓuocandi auxilium ꝑdidit. In⸗
terdum imꝑatoꝛ ita ſolet iudicẽ da

re: vt nõ liceret ab eo pꝛouocari: vt j aſt lice⸗
ſcio ſepiſſime a diuo marco iudices qui ſatuſda cog.

aꝛbitro q;uis ꝛc

Datos. an ⁊ alius ita poſſit iudiceʒ V
ſeg ſic eſt contra

Dare videbimus:⁊ puto non poſſe. E. c aꝛbiris.l.
= B . Aulus. j. So. vi dicta. l
Veſituʒ eſt in arbitros qͥ ad arburo. Ytez fa

cit.S.qui ſauiſd.

fideiuſſoꝛes pꝛobandos dan⸗ co.ſi ab aꝛburo.
tur:an appellare liceat: ꝙᷓuis h ca⸗

ſu ⁊ ſine appellatione quidam pu⸗

tant:ab eo qui eos vedit ſententiaʒ
eius coꝛrigi poſſe.

Quis et a quo appellatur.
DVogd dicit eum appellari
qui vedit iudicẽ: ſic accipi
endũ eſt:vt ⁊ ſucceſſoꝛ eiꝰ

poſſit appellari. perinde ⁊ ſi prefe⸗

ctus vꝛbis iudicẽ vederit:vel pꝛefe
ctus pᷣtoꝛio ipſe erit pꝛonocandus.
qui eũ iudicẽ derit. Ab eo cui

8 Zmdam pntant. a bene m quoſdaʒ. immo male tm nos. vł
C. ſniam re. nõ poſſe.l. j.⁊ plene dic vt no.S.q; ſatiſ.c.l.arbitro.
hb Rubꝛica. quis 1 a quo appelletur.

1 q Qlgd dicit. vt. .. e ap. l. pcipimus. S. hoc ſi. ꝛ. l. fi. et
. 5. n. j. imꝑatoꝛes.a in aut.cæ iudi. S. illo in fi. S.
K Succeſſoꝛ. in officio. ad quod. S5. &offi. pꝛoconiuk.l.

IPerinde. id eſt iguur. M
m Pꝛeſectus pᷣtoꝛio.qð dic vt in ani. ap.S.ſi.⁊ de ſanc.epi.ꝗ.
ſiquis contra alquam.aʒo.ac⸗
n Qu. vel eius ſucceſſoꝛ. ac

0 Ab eo. delegato ad vnam cauſam. pone caſum gᷣm id. pꝛeſes p

nincie ælegauit vniuerſitatem cauſarum tino.quaſcunq; contin-
geret moueri in tali caſtro. qm titius ſubdelegauit vnam ⁊æ dictis
cauſis ſeio.ſi igitur appelletur a ſeio cognoſcet pꝛeſes. die ergo ab
eo.ſ.ſeiocui quis.ſ.titius.non ipſe ſcilicet ntius ⁊c. poſuio ſic ca⸗
ſu non obſtat. C. qui pꝛo ſua iu.l.j.in fi.quia ibrfuit princeps p/⸗
mus celegans. Jtem non eſt contra. E. de iuch. l. a iudice. qa ſum-
plex velegatus non ſubdelegat. vi ibi. æ. S. e iur. om. iudi. I. moꝛe.
Sed celegatus ad vniuerſitateʒ canſaꝝ.ſic vnam.vt hic. ⁊7.S. E
iur. o. iu. l. ſolet. ⁊ e iuch. cũ pꝛetoꝛ. S. j.nõ aũt ipam vmuer ſitatẽ
vt. S. de of. eius cin man. eſt iur.l.fi.alij. retento pᷣdicio caſu dicunt
liem con. coꝛaz pꝛimo delegato ad inſtar ꝓcura. vi. . ꝓcura. l.
neq;. q ſtare poteſt. tercij vt al.dicunt vnũ tm̃ vlegatu pᷣſide in
quo diſtinguu. aut mandara eſt ei cauſa cognoſcendi. ⁊ tunc dele⸗
gans. vt in pꝛin. huꝰ.l.qaut iuriſditio. æ tunc ille qin appellaretur
a delegante. vi hic: quaſi elegatꝰ non reſeruauerit ſibi uniſduio⸗
nem. cuius pꝛetextu poterat ad eũ redire. etiam iure appellanoms.

fq Veſituz.

4

chokſct⸗⸗
balerin
nzob
Eiht mparo
gungh
Gent ii ei
ſinon
naee
lvet
S
Munopels
Prhocnano
ie mmden
nnnin⸗
rin unn
heſirnmn
en dip
I, MM
Algncteni

u/1,il

Mvnmen i
fus ah
ſo ots ſnin
tiegon, et
itpnnpfot
ahe Men
cnpſ⸗
Nliinf,lab
h tliß⸗
ntia del
werſ⸗
umnanſang.
nmmnet g

i göut

znpeege
Uabetogls
Wegame
Gln Ge
War d.
C.VN
Gpumus. Fhint
1in cho taſn:
etlco cin⸗
em er ooicno
e Oo.o.
tnij mgarv⸗
. lepoſtums
Ne ſobeetegen
lalgno. tez
Neirtrade.
(noo. ſok
Nalz cung

Eah. §.n

1 t g unnot
Upreeegenubo.
ner enlio
nnen not
Mheem F horen
uns mlegenns
hrpſe dlggn
naunſus.
aung
nnntl
ehnman
1An

.

A4ail aypellare lee

ij. ñ. l.
F. e pemo. diui fratres.S.fi, ⁊ de inter. ⁊ re. relegatoꝝ.ij. Rñ.a. .

interponmit decretum elecnoni. ſeilicet a quo gpellatur ubijcit.

1 E Ae ler
* a U
nn sl „eIHD lũ trahi m uoſdsʒ
nai o e ile eenen abeden Bemen gandeſ falſ um. vt. . tetur. aut in inſulã aſſignet. 7 , ſubijeit ceteꝑ.i.certe. ve. ⁊c. a ſic
FapAemd ebtror anarattge Peneh retenta pꝛima poſitione: ſeqintur quaſi tũc.nõ aũt poſtea appellaret᷑.
ꝙ ad virunq; appellatur.qdð hic dicit non ipſe.ſ.tm̃. et quod ſubij e Solet. unperatoꝛ. ac. fRurſus. i,con
ſa Ur ſub⸗ eri nra iliias nam
.0 gut ponas r8 prius non appeella⸗
cele. pꝛincipis qͥᷣ ⸗ l 2 ers e ee ꝛe. unit. durũ eſt ꝙ po⸗
ger are quis mandat uriſchtioneʒ: nõ ipſe tunc ſolet imnlgaſſicare Em ſten aſeltz alg is
oms — ꝓuocabitur. nam ⁊ generaliter is ſus illud verendum eſt: m ritefß bene anetonder
dic cun . r . j neraue dicut ꝙ demũ lat
unnoun taeſttunicinoegetpnoegeunrab quem wponandum gutdemiah ſentenna ungaa⸗
tuc ad maioꝛ ta elt o: 2 enn zanagr; Lis. l. qua opꝛol
t nen pars v. , qui mandat rantone. rabat: intercludi illi viam pꝛouocã imniapſſidis aſpelle⸗
ale F a. Kainin⸗ Ppellari a lega⸗ Enuł. di.Qmd ergo eſt? recte dicetur hu iae dereſet wec⸗
Aing ten. de R⸗ §. fi. tis pcõſulis pot. 7 ſi mulctaz manitate ſuggerente yvt et hoc illo 2 ſic alleger inc,
3 unn aut a ſententia r t. . en . ouocaretur trrarinz. vꝛ ſi Ea8
iten ilegar ob oidi dixperit: põt xe iniquitate eiꝰ ꝓcon⸗ tempoꝛe non faſtrn ꝛono ae eee nerg
Leuinl nano. tunc ad ſul cogſcere:⁊ qo optimu putaue-⸗ quia nõ auer us pꝛincipem. ſeribendo.i.notifi
Sſnet legantem. vii rit ſtatuere. Ogeſti. uerſus iudicis calliditatem pꝛouo cando pᷣm vyranch
h Reenre e⸗ Alto iudice a mgratibo popu cauit. Simili modo et in ccurio⸗ leerur . aſer.
e vruelegon er li romani cuiuſcũq; oꝛdims: ne erit pꝛobandum queʒz kendi ſi⸗ em a e nei
tũc ſi primꝰ fuit 41 e ad. — — .B . et naturali rõne pro⸗
, peumerhis ad eu etiam ſi ex aucte pꝛincipis lʒ noĩag- bi pᷣſes puincie pmittere onrebet Par pdr. nunhad-
vt. C. qunp ſna xim iudicẽ clarantis œderint ipßi ſed recipere en in carcere: 7 pꝛinci⸗ teqᷓ priceps reſcri⸗
6 u.l. j. m ſ. ſ ab tñ magiſtratus appellabunt᷑. pi ſcribere e pena eiꝰ. Si quis errg tenet ſen⸗
Aoc tean 7 do an ellandum ſit et tutoꝛ datus fuerit vel teſtamẽto 2 ns anunen des
qñ ad vmuerſio QAnan oapp quo alio qui ius danch habet: non cuntateʒ. quod drc
rbmen ag ra que temporg. opoꝛtet eum pꝛouocare.hoc enim ro uneg eu.
de ane ge Lpi. diuus maꝛcus effecit. Sed intra tẽ 7.. vecurione. 1. 5
gn wlege⸗ Iquidẽ in inſulam de poꝛa pꝛeſtituta excuſationem alle⸗ ßenn 5 V
a⸗ 2 .„ ſ . um. 7.1. q vlti⸗
1e da wlegame poꝛtandũ annotauerit gandam habet: ⁊ ſi fuerit repulſa: eſt ergo neng⸗
fallit cũ pnceps pᷣſes pꝛouincie: impa⸗ tunc d᷑emum appellare ebebit. ce allan unne. 33
erte toꝛ reſcripſit vt epoꝛ⸗ terum ante fruſtra appellat᷑ Allia ono kon.l gj 5g
E imus r qñ ſit ꝓpuocandũ cauſa eſt eoꝛuʒ qui ad aliquod mu ſeo ur. tra. J. e. i.
n aoe 3 tetur: videamus 4 iac ſeri ꝛcuz di⸗ S.biduu in fi.tam
. wee oenn⸗ vtrum cum reſcripſit ancũ ei ſcri⸗ nus vel bhonoꝛem vocantur:cuʒz di⸗ m hluetas ven
7 Irem exr pcens hitur: ⁊ putem tũc eſſe appellandũ cant ſe habere excuſationem. nam ; me aPpellerur.⸗
bacet. Do oirg. recipi eum pꝛeſes iubet ſent⸗⸗ non aliter allegare poſſunt cauſas
r: d noſan tie rolat unꝑatoꝛis ſcribendo: immunitatis ſue:qᷓ ſi appellatione
. res. qꝛ poſſum . ☚
Nend in ie e hic ſubelegan vt epoꝛtetur. ceterum verendum interpoſuerint. Solent plerun⸗
Alnielann. a delegato. tez ſit vt tunc pꝛouocet᷑: cuom q; pꝛeſides remittere ad oꝛdinem
aira extra ap. eſt ne ſero ſit v beoy. ſi licet vt gauum SZezo
mſlit Gcenos ſot v imperatoꝛ inſulam ei aſſignauerit nominatum:ſi licet N gann vel a Tlb tkgr ine
Tlons ibi. alij in ſe pᷣſidis iur Utra videt᷑ tempoꝛe quo
mi alih⸗ dÿ compꝛobata enim ſententia pſidis ium crearent magiltratun nnnapt ſeribtb ns
ede eo.c. ⁊ Rtinuekk aſpellari. vt. Z. o
L tibo. ap.l.j.S.j.ſo ł. vt
S —— i ipt. ui eũ.ſ. pᷣfectus de ibi. Item videt᷑ ꝙ nec hoc tempoꝛe cum imꝑatoꝛ reicribit. vt. j. eo. l.
D itionem. ꝙ vnus tm̃ ſit delegatꝰ. ⁊ Nicũt ipſe qui eũ. .ſo. illa querit. ſed nõ diffinu: vel vt ibi.
ſitionem. ꝙ ẽ pᷣdiciã inꝑatoꝛes.q; ſic ſemꝑ ad pn fi. ſo.illa q l .—
dit naſcam ſ hoc eſ nn Maret. u.⸗ b Mon aauerus. ao. coloꝛem aſpellatioms. a facit. Z. a qui. ap.
1: f 1 . ,— L1. J. u. .* * .
e dn wiegatuo ac vniuerſitatem cauſaꝝ. ſub ſed umus neluts ln poͤt em eſſe ꝙ mentitꝰſi pꝛincipi malis litteris Bm
taim fniſli q Non ipſe. legatus ad vniuerſuiatem cauſarũ ſub. ſed p iib. 1 iacit. C. ſi ↄtra ius vel vuli. pu.l. a ſi nõ cognitio. .
nſinhen ilegons, acuürſind. KE Pumre ſibi. aliq pena. 1. pſidi cauſa cognoſcenti. ad q. S. x
gnn n r Js. vel pumus delegnaen. pems. diui. S. j. vſq; in ſi.l.⁊ de bonis e.l.ij. S.I. niſi iumulius ⁊c. vt
e gu ſAb eo. velegato a4 vnam cauſam. 3. ce ſica.l. qui eeceniae. ob alacn alig
inbiuſiil 1 Z cotwlegsrwack vnmerſiiatem cauſarum. ena. a. 5. w of. m Sis e Wa gl in vna. S. iutoꝛ. ↄtra. ſo. illa m iſtam. zeo/
inn, x a Obellan. aruene laar. . e deage⸗ in multis. qu cxvm moco ſolue.S. de run nunſt quis i mn nſtr weereu. .
d l.l. ſolet. S. legatos. . . ap. l. 2 in mi .qun autem. 7. 5. de excu. ru. i. quinquaginta. 2. e excu. tu. l.tuta
nun⸗ ðð inck. F. illo in fi. nomumgtoo: rel⸗unnguagint⸗ .
ſaũt fnlg y d Ato iudlice. appellabunt᷑ ad hoc in aut. æ iuch. F. ille u Imerpoſuerũt. vt. C. e. l. hi. ꝛ.l. ſi adſcribat᷑. hoc.j.duos men
rr i/, 3 Rubꝛica. quando appellandum ſit. S dez. ac. bic dic bidun. vt. j. e. S. qp in ſentẽtijs. Jtem qð hic dr fallit in qbuſdã
nn , a ſ Jquidem. ałs ſiquidem Fle nen an vt et. 5. x ver. E. añ puo. non eſt nece.l. vereraniõ. Nez in alio caſu. vt. .x ap.
S Annotaueru.i.ſententiau nn de n e l.ſi conſtat.⁊.C. ę. nominationes.
nlgee, d mter. re.l.relegatoꝝ in pꝛin.nã ⁊. j. hoc dient er e 6 Bolelt noiarum vrdo —R ſcripſit pſich. gaus e hon
uavert Na, bata ſentenna c7c. HSHS . 5 7–&τ. in tali officio.pꝛeſes non eligu.ſed eis remutu vt eligani. et ſic o
