W pec. l. ij. X8 Di⸗ id quod ex cauſa Vnatio gins aliquem a latruncu ie be 0 ſialk. vr. 5,40 meg dor dr 1 etan 80 *
ing ⁊ ſi filꝰ. in fi.S.⁊ uit:⁊ aliquid pꝛo V. B. f edacit EGH
ann J. de noua. l. pe. mas ſtipulanti ſpoponderat: ſſtibo captum erip a gnquu rre ins ca.l. metii.. dier .
endi. ee folun conſtituit: actione pecunie cõ eo a ſo Leiiar ie wonato re irntlethema Tan r,
une ..gel. oiuonio ſtitute non inſolidum ſed inqntum uocabilis eſt. nm ECqð met⸗c j. l.
d etn ſireneſch conentkar:ranſam feximi apellagacſt: guog contem mieſtej eſt . in⸗
Aaalwher Kine ceginem conſtitute pecu⸗ platõne ſalutis ceꝛto modo extima 2 ned. geſ. nann
k hec k. . JJ Funs.
atomen grlein ie non iudicij poteſtatem pꝛeua⸗ ri non placuit. Leuol tCerto aie
ut ſoliqvz. eꝛe placuit. ſed condemnatus ex Leuolg. glilp taxato. 1. vic
o leꝛe placuit. led vcondemnoin⸗ Beum quem manumiſerat ad qngentos ſoli⸗
gidi dↄ. Zonatõnis. cquſa vonationis in actione iudica eum guem! verd ws mar. ſicut em
ue mſolann. ti non fruſtra vſiderat inqntum Aetebe lben „ 1 ſenn berno ecit ech⸗
Ker Litius ſticho liberto ſalutem: S. ve edił. edic.
ag. e Jucicati. qᷓ faceꝛe poteſt conuemm. 9 lege r nunmierim peculium quoq; l. uſtiſſime. ſic nec
uiart in ierum. Wwnationis cauſa titio pecunia nu⸗ e man negulcanic habes tan⸗ 35 ſaluns euus e2
Kun vt. C. x rebn cre im wnaton mutuo tuum omne ades lam dar vehic.
an vt ſtatim natoꝛ ne gur
ai diel. acton. gc. entmon impe ditur wminij traſ in nommibo ꝙᷓ in rebo mouentibo ſi
latio:ac ꝓpterea nümis iſdem w⸗ ue in numerato me ti bi concedere
lan natoꝛe creditis nouum wominium bec epiſtola manu mea ſcripta no
g. in his queritur. Mutus ſur / tum tibi facio: eundem libertum
lt. mii. dus wnare non phibẽtur. Di teſtamento ex beſſe ſerpft peleo
u lea rud. cum primus tibi wnaꝛe vellet: 1 tn ſempꝛonium er triente: nec peoni
en iznenee (um prünus npion cho legauit: nec actõnes pe „
en Leſem .* wuandi ſecundo voluntatem ba⸗ unm ſticho legauit: ſt ptrum in * ² Seuman
“ om a rozee beres: primus ſecundo ex volunta ſtari iuffit: queſitum e . V un in aonde de .
nite ſc et 5 C. en te tua ſtipulanti ꝓmiſerit: perfic aſſe ſticho actio vetur nleg an en xacumeraloin
zumll. remtiam reſcin. o: 7 quia nibil pꝛimus ſecin nominum que in peculio habuit: pecuma.
i oſſe. l. per wnanio: quia mpu p poꝛtönibo hb a An viriſch.i.
AN non p qud eonnent an vtriſq; heredibo ꝓ poꝛtõnibo he 2
zweiv emptonas. H hic wa quo conuemtuꝛ Dnauit: 7 gqui itaruo⸗ Rfi. ß ue ppone viriq;.
r eſt ſpaͤle. vt 2 m inſondum non in id quod fa⸗ recditarijs? Rñ. m ea que ꝓppone b Zn poꝛtionib
2 alijs caſib⸗ gnos nee vor eſt condemnat᷑: idq; cuſto rentur vtriſq; herediboꝓ heredita ſen norts no em
e noram. . in EeSn e . talẽ epłaʒ aliq
ulie nsa ſa. iano 11 ditur a ſi velegante eo qui wnatio rijo poꝛtiomio competere Anti Rir gaeſttum liber
9 Km ahecna ne er nem erat accepturus:creditori eiꝰ us tinus fundum meuio gan . 1 in ndin.n *
giten llbera E viſ.5 Vnatoꝛ ꝓmiſerit: etenim hoc caſu erwies vaneoe tionlenoe⸗ nan epl am mor fi
inl re iud. ne ex libe creditoꝛ ſuum negocium gerit. polt dies 98 nt. vl. C. ve act. 1
*½ abeccicr.. ada Aulus. gauit ⁊ intra dies.xxx.meuium in . gden .
Ri res ſecundo. HF. pater emancipati filij no⸗ vacuam poſſeſſionem eiuſdem fun gec z fuilſent ceſſe
i accur. mine wonatioms animo pecu di induxit: quero an wnatio per 2ſie ſcra peun atõ
mam fenerauerit: eamq; ſtipulatꝰ fecta ſit? Reſpondeo ſcõm ea ꝗͥ ꝓ EHH
(Sin eſt filius: ipſo iure perfectaʒ wdna ponerent᷑ pfectaʒ eẽ: veꝑ crechtoꝛẽ (aure die bcedere
ach mbigi non poteſt. Si firmam pign oꝛis obligatõez hre. no cegere. lic no
Aunnin 5 Ea lege. ra⸗- tionem ambigi non p deedo ſy ñ ceco vm
lrunpn latio a wnatoꝛe han. vel n viceres
an . wernrienp 4 ð dicit in fi.de ſtricto iure.ſecꝰ weiccr⸗ nyꝛ⸗
intnit cie ino nbn eſt comra. ſol. wr wenigoꝛe hᷣ de eqtate. vt. ces nõ fimri moꝛte.⁊ qð dicit in fi. d 1¹ Bne Kone⸗
lußstiſ⸗ vt. J. ve ſol. qui ſic.q eſt contra.ſol.ibi de rig dictam.l.illam. ⁊ qꝛ nõ eſt nudũ ſ ceſſio eſſet loco traditoõis. ñ dic
Pisſnel Al rer. pe. .n facnt. 5. e.l.j. Fitem li ipſe. dictgm. l. illam. 7 4

. vt ⁊. S. de pac.l. item qꝛ ↄuen
89. non ꝓhibet᷑.nec paciſci.vt ⁊.S. pac
. —D inwiligeoe cum infoꝛtumum eſt diſcretũ vel ocurrit ca⸗
1 ſu r̃ q⸗ ſi a natura ſit ſimul a ſurdus ⁊ mutus ⁊ int᷑ viuos wona⸗
re non põt. vt ar. C. qᷣ tel.facere poſ.l.diſcretis.⁊ ſacit.j.d ac.⁊ ob

j E ſecũda rõ . l. non fiebat
1nudo pacto fſacta. Item ẽ ſecũda rõ.qꝛ tꝑe buiꝰ.l.non fiebat
li mae gacto. iis ſi interueniret ſtipulauo vel tradino. q̃ tqi⸗-
cio in noibo fieri nõ poterat. vt.j. de acqᷣ. poſ. poſſideri.ĩ pn. z coꝛpa
lium ſic q̃ videt᷑ fieri etiam ſi apud libertuũ erãt res tꝑe emiſſe epłe.vt

14 *
Banais

j röne. F. ini 5. e.l.abſenti.qð nõ ſic eẽ pot in
I. de acq. rex w. qᷓ rone.S. inidum. 7. 5 1 935 n5
,,e . . 5 Iu eſſet. vi. C. e. ſiqͥs ar.S.pe.
riniudl . m. ene, a noĩa ſunt pmꝰ ſecũdus 1 aſpellatiug. er ee r nee ſer toa ij. qꝛ ibi onaraꝛi? ſtipula⸗
k Perficit . A⸗ pſonas. vt 2. S. e. l. ij. S. cum vo. J1 A ner waalir. Pru ad eſtinaoz. uſte noie a vebitoꝛe.
Snemr. atu. . „ 2 t. . nñ ¹ *
m aoee. vrinlolicu teneat delegat?. ſer. . de re ind „nee Dlenn. nort dſn⸗ one ge ponten in vacuaz poſſeſſionem
hürm! mb. in pn. de wli ex. pure. SL ſi be.S. eno W. ids veit, o.1, be. induxit. ſ̊ a idem dicam a ſi hoc non feciſſet. nam Vnahone ſer
in à Bihlageitden ſi non fuit ſtipnlatus.vt,S. ſi cer. pe,l.ceri ſi rem ſuam. ꝑſonaluer im̃ agerer.vt. . don E, al

7. C. rei ven.l. punm. ſed videtur reuocari ꝑ obli. vt. Z. de d. inteꝛ
viꝑ ⁊ vxo.cum hic ſtatus.S.ſi maritꝰ.⁊.C. de w. inter viꝑ ⁊ vxo.l.

viuentium ſuſpendi ⁊ non actum defunctox. ac.
o m Dꝛtis cauſa. valitudinis. pñtis.

ſi mariꝰ. que ſunt õ̊.ſol.illa odioſa.hec fauoꝛabilis.qð non placet ꝙ
illa ſit odioſa. vt.S.e wna inter viꝑꝝ ⁊ vxo.ſi id qð.S.ſiq̃s.ſ illa eſt
ſoł.iqꝛ hec tenuit ab initõ. illa non. vnde facilius illa reuocat GS hec

ſic poteſt notari ex
duabo. l. nam pᷣteri
to nato.i.illo qͥ iaʒ
eſt natꝰ. ipſo ꝛure
non tenet teſtm̃. ⁊=

etiam ſi ecedat vu

uo patre non opfir⸗
mat᷑.ſ pteuo poſt
Humo valet teſtm.
7 licet eius natiui
tate rumpat᷑.ſi vi⸗

no patre vecederet

reconualeſcit. vt ĩ⸗
ſti. de exhere. li. in
pn.. S. e mmſto
teſtamẽto.poſthu⸗
mus.

d Pꝛe. qꝛ t᷑nſiui:
cum ſua cã. vt 1.
Fg. e pig. ac. ſi oue
neru.S.ſi fundus.
7. C. l diſtra. pi.
l. ſi debitoꝛ.⁊. C.
de vna. ini vrum
2 vxo.ſiqdem. ac.
e Aua cædit. i.
noĩe eius. ſic q̃ſi
uit certi odi. dire/
ctam. vt. S. ſi cer.

pe.certi ↄditõ.S.ſi

nümos.
fAcd labeonem.

n.gad labeomis vuili

catem ⁊ eius noie

vt dixi ammo w⸗

nandi.

g Eius. anie vk

labeoms.
h Per fectam. vt
7. S. e. ſi pr.in pᷣn.

2.J. wngtönes. §.

ſpẽs. ⁊.ꝗr. j. ti.j.
l. moꝛtis cꝗ.S. tina
chirogpha. ⁊. S. ve
neg. geſ. nẽſemus.
circa fi. vbi dicit.
maxie pᷣm rõeʒ ⁊c.
ſß ar. ↄtra.g. e.nu⸗
da. ß hic non ẽ nu
da. agecur.

i Rubꝛica. De
wvnatõmibo cꝗᷓ moꝛ

Auia ſub nomine labeonis ne⸗
potis ſui mutuam pecuniaʒ tedit:
vſuras ſempꝑ recepit:⁊ inſtrumen
ta vebitoꝛum ad labeonem recepit
que in hereditate eiꝰ inuẽta ſunt:
quero an wnatio perfecta eſſe vide
atur: Reſpon.cum ⁊ebitoꝛ labeo⸗
ni obligatus eſt:perfectam wnatõ

nem eſſe.

De moꝛtis cauſa donationibꝰ

et capionibus.

Arcia.

MNttis cauſa wnatoꝛ ẽ:
cum qs habere ſe vult
magis ꝙᷓ eum cui w⸗

nat: magiſq; eum cui

wnat qꝙᷓ heredem ſuum:ſic ⁊ apud

homerum telemachꝰ wnat pyreo

Apianus.
WVlanus libꝛo. xvij. digeſto
mrum tres eſſe ſpecies moꝛtis
cauſa von ationum ait: vnam cum
quis nullo preſentis periculi metu
conterritus: ſed ſola cogitatione

moꝛtalitatis wnat. aliam eſſe ſ⸗ pe⸗
ciem moꝛtis cauſa wpernnan
m

cum quis imminente peꝛiculo c

motus ita wnat:vt ſtatim fiat acci

pientis.tercium genus eſſe wnatio
nis ait: ſiquis periculo moꝛtis nõ
ſic t vt ſtaum faciat accipientis:
ſed tunc wmum cum moꝛs fuerit
inſecuta.

tis. Dixit de wnatione inter viuos. nunc de ea q̊ fit cauſa moꝛtis.

k m Oꝛtis. q; ſuum heredem. vt 7. I. e. ſenatꝰ.S. j. ⁊ inſti. wo⸗
na. S. j. Ded nonne hoc idem eſi in legato. certe ſic vt.g. ᷣ
̃RUJMDñẽ emõ.ſiqs eum. vnde vt h; differat a legato. dic tradẽ⸗
v inuit? vel obligando ſe legatario. naʒ tunc eſt vvnatio cã moꝛtis. at
qñ nullum iſtoꝝ eſt. dr legatum.ne attenta rõne huiꝰ.l. nõ differat ꝗa
legato. vt plene notaui.. e.marcellus. S. paulus.
1 1 Alia.moꝛtalitatis wnat.⁊ hec ᷣm. P. non reu ocat᷑.
m Accipientis.ſ̊ reuocat᷑ eo ↄuaieſcente. vt 2. Z. ti. j. l. . . item ſi

ipſe.accur.

n Eunc demum. ſic ̊ actꝰmoꝛiẽtis pendet. ⁊ ſic eſt j. S. cõ.pqdi.l.fi.
in ſi. So. nec h pender. nam ſtatim tenet vnatio.ſ̊ wminij rrãſlano
ſuſpendit᷑. vt a. S. n. j l. ij. S. ſi pecuniam. at ibi nõ pendet teneat vel
non. exq̊ em cedit dies legate ſᷣuitutis.ſtanm certuʒ eſt cedat vtiliter

vel non. vnile ſit legatum vel nõ qð non

eſt ſi vnꝰ ſociꝰimponat inter

vinos vᷣuitutem rei ↄmumi vt in pu.l.receptum. ⁊ iõ ibi dicit actum

nthſſgted

P Popinque moꝛ.ſpate ſubaudi ab hoſte ac.nõ aũt ꝑ vali

tudinem. a ↄiunge tres ſeqntes leges cum iſta. ad hoc ptiner ꝗ
Atiendere.qꝛ ſtatim cum eſt liberatꝰ eo piculo cin nxs

MNMtitis cauſa wnare licet nõ
tm̃ infirme valitudinis cau

ſa:ſed periculi etiam ꝓpinque moꝛ

tis ab hoſte vel pꝛedomibo vel ab
hominis potentis crudelitate aut
odio aut nauigationis ineunde.
Aius.
Vt per inſidioſa loca iturꝰ.
Apianus.
Vt etate confectus.

Aulus.

Ec em̃ omnia inſtans peri
culum vemonſtrant. Apia.
Jaliquis moꝛtis cauſa tona
uit:⁊ pena fuerit capitis affe
ctus: remouet᷑ wnatio vt imperfe
cta: quis cetere wnationes ſi ſine
ſuſpitione pene facte ſint: valeant.
BVem.
Vi pꝛecio accepto here⸗
ditatem pꝛetermiſit: ſiue
ad ſubſtitutum peruentu
ra ſit ſiue ab inteſtato ſucceſſurum
moꝛtis cauſa capere videtur. nam
quicquid pꝛopter alicuius moꝛteʒ

obuenit: moꝛtis cauſa capitur:

quam ſententiam ⁊ Julianus pꝛo
bat: ? hoc iure vtimur. Mam 2

quod a ſtatulibero conditioms im

plende cauſa capitur: vel a legeta⸗
rio moꝛtis cauſa accipitur:⁊ quod
pater vedit pꝛopter moꝛtem filij

vel cognan: moꝛtis cauſa cawi

Julianus ſcripſit. Bemiq; et ſic

2 q U peecio.hereditatem. ſ. ſibi delatam.

b Preimiſit.i.repudiauit.

mern wnamt. re
nocata ẽ wnatõö.

vt aꝛ. d.ſi cer. pe.
I. non omms. 7.
I. e.ſi moꝛus cq.

q a Ut. con⸗

fect. c
ſit adeo ſenex
q́̃ndie credat mo⸗

90.

1 b Ec em̃.
emon⸗
ſtrant. licet vali
tudo ceſſet. R.

ſſ Zoliqᷣs.
wvwvwunauit.
timoꝛe pene a in
dice mnterene. E
alia roõne. vt. 3. ð
miuſto teſ. ſiqs
ex.S.irritum.
AUt umpfecta.
qꝛ extrema ↄfir⸗
matio cfici. ſe⸗
cus in ea q̃ fir a

viro in vxoꝛem.

viꝑ ⁊ vxo.l. res
vxorr.

vVBanatoes.
inter viuos.
x Duſpinone.
maxime ſuban⸗
di. vt. S. n. j. l.
poſt zctum. i ſi.
ꝗ eſt Z. vel boc xe
termumat. vr ſi fi
at in fraudẽ ñ te
eat 7 plene die.
t ibr.

* .

y Pene. niſi ſit
crimen ꝑduellio
ms. ac.

c Uidet.aliud eſt moꝛtis cauſa wnano.qᷓ a defuncto qñq; trach
tur vel ꝓmutit᷑ qñq;. vt.S.l.j.aliud moꝛus cauſa capio. q̃ ab alio
dar. vt patet ꝑ hec exempla. ⁊.j.e.l.moꝛtis cã capit᷑⁊.l.mortis cõ
capimus. Item pᷣma ſemꝑ ex voluntate.hec qnq; etiam ſine volun
tate.vt hic patet.⁊.j.e.ſi mulier.⁊ tunc non hʒ locum fal. als qñq;

ab herede.ſic vt.C.ad.l.fal.l. pe.

d Libero. q ꝓꝙ libertate pᷣſtat. vt ⁊. S. ti. j.q ſtatuliberi. ⁊. J. e. q

oditioms. a. j. qdðᷣ ſtatulib. a ad. l.fal.l.id qd.

e Milij.ad hoc facit.j.e.l.moꝛtis cauſa filij.⁊.C.e.l. nec fratris.

accurſius floꝛen.

f¶ Moꝛns cauſa capi. quo enam caſu ad confirmanonem wnatõ
mas vtriuſq; moꝛtem exigam.ar.S. de wna.miter virum ⁊ vxo.l.
cum hic ſtatus.S.non ſolum.a. S. in hac.⁊.l.mortis ſue cauſa.7.
l.ſi eum. S. ex quibus.⁊. C. ve wna. iuter virum a vxoꝛem. l. ſi vt

Ne⸗
ie
G
E
l.

W.
“

un.x
ſehatn
l
llo⸗ hh.
nund
1. n
Agini
uruoche
NeBen
Cinoton
ccund
lolz n
igapui
ucd
ſdy
hocauus
urer⸗
nſal.
MNas.

cula aks
at
megk
Mnn
NrN
Hje.
1O
ſinnn
Mor ti⸗
line J.
mo nen
ialei
ſirm
ſiaph
Eello enun
Maic
ßni
ſtelginen
Morpg

9I A
Dien
nnniti,
Murſeinh⸗
tͤ iut
ſcann,

D
EN
nn
1kiail.
inin.
N
mMIIRi
AkKiit

r .⸗
11

Pnti
nmn ul
a.

Ponis. vel t ſufficit ſolius aſii vel cognatin moꝛs. cum wnato no .

poſſit ſolus reuocare.vt. C. e.l.nec fratris. ac.
g Si conualuerit. ſ. filus.
h Recipiat᷑.ſ.is qͥ wnat.

iĩ Recipiat tunc demũ ſubaudi.ad qd facit.j.ſi alienam. F. mar⸗

cellus.

k o Ambo:
7 bis e⸗
mum. vt 2. j. e.
ſenatus.⁊ inſti.

e. S. j. vbi diẽ qʒ

aſſumilant᷑ lega⸗

tis.ß Z. S. ð ↄdi.
2= demoſtra. I. me

ul. vbi nõ capa⸗

ci dʒ dari. ibi ð
mortis cã capio⸗
ne. B de moꝛtis

cã wnatõne. vel
hic etiam de moꝛ

tis cã capione.ßß
ibi accipit non ca
pax h̊ vo non ca⸗
pit qo aliud ẽ. vt
J. le v. ſig. alið ẽ

hoc autem an ſir
capax tꝑe moꝛis J

inſpicit. vt. J. e.

1. in moꝛtis.

11 Jai. aks
incipit ei

cui ⁊ ałs ſicin.
m In buc mo

dum. ꝑ ſtip. ̊ fu
ſubſtuutio. ß an
gliter dixi. C. e.

l. j. ac.
n Condtone.

pᷣterꝙ; illa ſi w⸗/

natariꝰſubſtiius

volueru. qᷓ lega-
tario imponit.

vt. S. z. j. ſi ita
§. j.7 8 di. 7 e.
ſi iia expᷣſſuʒ ꝛ⁊c.
ex quo enun ſti⸗
pulatoꝛ laz agno

lcit. ʒ in legato.

ſecus in quo nõ
opoꝛtz ꝙ ſtipulet

o m Hꝛtis cã

Wuare.

nurui vt bñ ↄue⸗

mat ſeqnnibi 2 fa
cit. z. e. ꝗᷓ pcio.in
fi. q lbi nõ.

poſſe wnari ait. vt ſi conualuent:
reciplatuz.
V Auk.

Anibo moꝛtis cauſa capere
pmuttit: q. ſ. fidei commiſſa
7 legeta accipe pntt.

.

Apia.
IYcui moꝛtis cauſa wnatuʒ
eſt: poſſe ſubſtitui conſtat in
hunc modum: vt ꝓmittat alicui ſi
ipſe capere non poſſit: vel⸗ ſub alia
conclitione.
BDem.
Hꝛtis cauſa ſilij ſui wnare
pater recte poterit etiam con
ſtante marrnimomo filij.
Bem.

mulier ventris nomine g
calummam vt in poſſeſſione
mitti veſideret:pecuniam accepit:
foꝛte dum ſubſtituto patrocinat᷑:
vt inſtitutum aliq rõne excludat:
moꝛtis cauſa eam capere iulianus
ſepius ſcribit.
Vlia.

Jalienam rem moꝛtis cau⸗
ſa nauero: eaq; vſucapta

Marcellus notat: in moꝛtis cã
vnationibus etiam facti queſtio⸗
nes ſunt:nam ⁊ ſic poteſt mnari vt
omnimogo ex ea valitudine wna⸗

toꝛe moꝛtuo res non reddatur: ?z
vt reddatur etiam ſi pꝛioꝛ ex ea-⸗
m volitucne vnatoꝛ eceſcru.

1 . 3 mulier. atept. a ſubſtituto Jo. 2 qñ dicit᷑ facere calũ.
habes. S. ſi mulier ven. no. l.·S. ꝑ calummiam. efficiẽ in⸗

famis ſi ꝓnunciet᷑ ꝑ calum. in poſſeſſioneʒ miſſa. vt. S. de his 4 no.
mfa. l.notat᷑.⁊. l. ſeqn.

q Rõne. vt moꝛtat᷑ anteỹ adeat vel efficit non capax.
r Cauſa.i.occaſione moꝛtis nõ aũt eſt wnauo cauſa moꝛtis. ñ
poterit hoc caſu fal.detr abi.vt nõ. 5. e. q pᷣcio. ⁊ facit.j.e.l. eumm q.

1ſ 3 alienam. dualuero. adr. ob can. vel ſine cauſa ocicã. vt

2. ]. e. ſenatus. S. j. 2. l. q; moꝛtis ⁊. S. e odi. inde.I. indebi
ti. .j.⁊ vtar acceſſione ſui rẽpis ð wminum ſi a me petat. ar. 1.

acqꝗͥ.poſ.l.pom.S.in wvte ⁊ facit.j.e. q alienam.
tAOaorcellus notat. eſſe ver qð ſ. equt.

vV DQueſtiones.

q; aliqd põn agt en naturam vnatõis 8 vactum. .

7 facit. S. ti, j- ariſto.

G ) Oris cauſa wnatio etiaz du
fuerit: verus wminus eam condi⸗

cere non põt: ſed ego ſi conualuero

x Smnimodo. etiam wonatario pᷣmoniente.

à ANloluntare. i. hoc actum fuit. ſi mutaret voluntatem eſſet res
reſtituenda. 7% non aliter.

b Znoꝛ. qỹ ule qni wonat.

Sit tamen mutata volürate re⸗

ſtitui ſibi volnerit: ſed ⁊ ſic wnari

poteſt vt non aliter reddastur: ꝙᷓ ſi

pꝛloꝛ illequi accepit cecellerit. po⸗
teſt q; wnari moꝛtis cauſa: vt nul
lo caſu ſit eius repetitio:⁊ ideo nec

ſi conualuerit quidem wonatoꝛ re⸗

uocabik.
Vlia.

* moꝛtis cauſa wnatus fun

dus extet: ⁊ in eum unpenlſe

neceſſarie atq; vtiles facte ſunt:

fundum vendicãtes wvli mali exce
ptione ſubmoueant᷑: miſi pꝛecium
earum reſtituant.
Dem.

P
ecellus notat cum teſtamẽ
to relinquẽdi cui velint ade
pti ſint filijfamilias: milites libe
ram facultatem: credi poteſt: ea eti
am permiſſa que ve vonatõne moꝛ
tis cauſa fieri ebẽt. Paulus no
tat: hoc etiam conſtitutum eſt: 2
ad exemplum legatoꝛum moꝛtis
cauſa natõnes reuocate ſunt.
Bem.

Ne en an cõualeſcere poſſit
wnatoꝛ: reuocari pot.
Dem.

Tſi ebitoꝛ conſiliuʒ cre

ditoꝛum fraudandoꝛum
non babuiſſet: auelli ab
eo res moꝛtis cauſa wnata vebet.
nam cum legata ex teſtamento
eius qui ſoluendo non fmertt: 7

m Dermiſſa. i.remiſſs. i. ſine ſolenmtate fieri.

n DQue. als q̃ enam in wonatõʒz.

„ SPaulus notat. eſſe vex qo ſequĩ.
p Reuocate ſi.i.r̃dacte.vt ⁊.j.e.⁊ ſi debitõ.⁊.l. illo. 7.5. e. l. olb.
iC. e.l.ſi. drnt tñ in qbuſdã.vt ecce filiuſfa.cã moꝛtis wnat ñ legat᷑ et

ↄſentiente pre.vt.j.e.tam i

ig,Yiem hoc qñq; a æfuncto qñq; ab heꝛe
legatum ſp ab herede. vt inſn. xe le. S. . ſunt a alie oĩe qͥs notam ĩ⸗/
ſti.e. S.j. JItem in vonatse obligat᷑ wnatar? ad reddendum rõne poi

ſeſſionis non in legato.

c Eui acceper. iz an. tunc põt pemitere. innuu ꝙ non. gr. 5. .wle. 1.
ſi mihi ⁊a tibi.S.j.
6 dic 5 ſi modo to
tius pme volunta
tis peniteat. vr ar.
3. æ le. lij. ſiqs. iin

7 de codicil. l. diui.
S. licet.

d Mullo caſu. ß5

tunc non erir moꝛ

nis cq natio. ßH imn
ter viuos. vt. j „*C.
l· vbi ita. ⁊ facit.
e.ſenatꝰ. S. moꝛus

e Reuocabit. alłs

reſt iſtud reuoco⸗
bit. ac. MUMU

f ſ. y moꝛtio.

vendican⸗

tes.vonatoꝛ ⁊ eius

heredes cum wvna

tio ſir reuocatt.
g Eap. impenſa
rum. Sʒ nunqq ſti

et ↄpenſano cum

fructibo? Re. ſic vr
8. de rei ven. l. em⸗

ptO. 7. l. ſumptꝰ. 7
ar. j. de reg. iuris
in eo dð.

bh m Arcellus
notat. eſſe

vex qð ſequit᷑.
i Liberam. qlit⸗
cuuq; velit etiam

omiſia ſ olenitate .

iuris.vi. C. œ te.
ſta.mili.i.miites.

k Facultarez. dN

caſtrenſi vel q̃ſi.

1 Etiam. q̃ de ſo
lẽnuate ałs exigu

tur in filiofa. pu⸗
ta de ↄſenſu patris

Itẽ ꝙ poſſu cape
wnatari?. licz tpe

moꝛtis ĩiuemat᷑ no
capax. Iem de. v.
teſtium pntia. qii
akłs exigunt᷑. vi.)
e. l. tam i8. S. j. 2. .

l.in moꝛus. z. C.
e.l.fi.⁊ facit.S.ti.

j. ſiliꝰ. in fi. Jrem
I· de reg.iur̃.l. nõ
dz. ꝙ cui plus ẽ 2c. .

q m Dꝛus cã. als. S. idem pauk. abs incipit lex moꝛtis cã.

r Poteſt. p pniam. Item a hoc ꝙ pᷣmonat wnaiariꝰ. vi. S. ſi

cer. pe.l.nõ oĩs.in pᷣͥn.ſ̊ ar..S.x redibitona bouẽ.S.ſi.

cXTſi cebitoꝛ aſilium. qð eſt ex aĩo. vt. . e reg.iuf⸗l. fraudis.

Habuiſſet. cum dongret cã moꝛtis. ”MM

„ uelli. a wnataꝛiO.

errr Sgn J -

O Inutilia. vt 2. C. de le.ſi vnmerſe.⁊.S. de here.inſti. ex facto.S.
vnde ſcio.⁊. S. ad.l.fal.in rõne.S.qꝙ vulgo. ⁊ ad tre.l.j.S. ſi is. q q
dungenta. 7. S. ſiem pluſꝙᷓ ꝑ.l.fal.l.j.S.in qͥbo.⁊.C. de teſ. mili.l.in
teſtõ.⁊ idem ̊ in wnatõne cauſa moꝛus.vt h̊ ⁊.S. ſiquid in fraudem

ra. ⁊ mandat arius ſolmit poſt moꝛtem meam a ſic verba poſt moꝛes
ceiminãt ibi verbum ſoluit᷑.vt ⁊ ibi nõ.a facit.S.n.j.hoe iure. S. ſi
quis dederit. 2”
h OQun hoĩez. potuiſſet. homini ſcienti eiꝰ ↄditõʒ. ⁊ eſt ſic.S.ad.l.

patro.l.j.S.j-nam ⁊ ałs in niiulo lucraniuo etiaʒ inter viuos ſufficit
ſolus euentus. vt M

j.que in frau.cre.
I. qui autem. S§. h“
edicto. 7. S. ſimli⸗
mõ. ⁊ facit ad
hoc.jj. que ĩ frau.
crech. I. omnes. §.
luciꝰ. C. qͥ ma.nõ
poſ. l. j. ⁊. l.fiñ.⁊
qñ exigatur fraus
vel euentus plene
dic vt nota. inſti.
de act. item ſiqs.
p Dptinẽt. vt 2
S. e. marcellus. S.
paulus.

ꝗꝓ m Detis cã.
alteruter
coꝝ. cuiꝰ intuuu
qui pᷣcio.ĩ fi. ⁊ qd
ꝛbi nota. 7 qõ et⸗
am. in pn. eiuſdeʒ.
l. dixi. ac.
1X DSi donatur?.
elegaueris. iuſſu
meo. gc.

1Liberatus. etui

am ſi non ſu ſoluẽ
w delegatus. qꝛ bo
num fecu nomen qᷣ
gaccepit. vt. S. mõ.
l. inter. S. abeſſe. 2
I. de fideiuſ.qᷓ debi
1027ẽ. 7. J. e. l. moꝛ⸗

ns cauſa. S. uy. æ

S. ſi. in fi. 7, ö. ad.

17.1. querebar.

Ab eodem. œ⸗
bitoꝛe tno. vt. 3.
vV Stipulat⸗ fue
ro. cum eum mihi
elegares volens
mihi moꝛtis tue cã
Vvnare. vt ⁊. j.e.l.
moꝛtis cauſa. S. fi.
in prin.
x Conditõne. ob
cauſam vel ſine cã
Vt. j. e.l.qᷓ moꝛtis.
7.1. ſenat?. S. j. 7.

omnimodo inutilia ſint:poſſunt vi
veri etiam wnationes moꝛtis cau
ſa facte reſcindi œebere:qꝛ legatoꝝ
inſtar obtinent.
Oꝛtis cauſa capimus nõ tũc
ſolum cum quis ſue moꝛtis
cauſa nobis wnet: ſ̊ etiam ſi ꝓpter
alterius moꝛtem id faciat:veluti ſi
quisꝓ filio vel fratre ſuo moꝛiente

Vnet meuio ea conditione: vt ſi cõ

ualuerit alteruter eoꝛum: reddatr᷑
ſibi res:ſi œceſſerit: maneat apud
meuiuz. Si wnaturꝰ mihi moꝛ
tis cauſa ebitoꝛem tuum credito
ri meo delegaueris: ommimodo ca
pere videoꝛ tantam pecuniam: in

quantam a creditoꝛe meo liberatꝰ

fuero.quod ſi ab eodem ego ſtipu⸗
latus fuero: eatenus capere exiſti⸗
mandus ero:quatenus ⁊ebitoꝛ ſol
uendo fuit.nametſi cõualuiſſet cre⸗

ditoꝛ idemq; vonatoꝛ: conditione

gqut in factum actione vebitoꝛis ob

ligationem dumtaxat reciperet.

Ticia chiroſpha cbitoꝝ ſuo⸗
rum ſepticij ⁊ meuij vnatura ullis
agerie dit: ⁊ rogauit eaʒ: vt ſi ea
cceſſiſſet:illis daret:ſi cõualuiſſet
ſibi redderet: moꝛte ſecuta meuia
titie filia heres extitit:ageria autẽ
vt rogata erat chirographa ſepti⸗

cio ⁊ meuio ſupraſcriptis tedit:qᷓ/
ritur ſi meuia heres ſummam que
Abebat᷑ ex chirographis ſupꝛaſcri

ſupꝛa ſi cer. pe.l.non omnis.in prin.
In facrum. generali qᷓ dat alia defictente de qᷓ dicitur. E. d ſacro
n. eccle. I. ſancimꝰ. ⁊ hoc ſic dicat᷑ non opetere ſine cauſa.

do ria wnarura iis moꝛtis. qꝛ mortts ſatim facit mentõem
11 laiõ int viuos.vi.j.e.ſeia.S.fi.⁊.õj.ð wvte pᷣle.ſeia.
CBeceſſiſſet. ntia. Ne 5 Neeñle, eie.
d Ilus. debitonbo.

eDetat. cum ſit heres. 4

f. Daen. vt æ. 5. de pa.I. labeo. . . e remnſ. pig. cred'roꝛem. 1 ar.

S. c le. j. fnum. F. eum. 1. E. e wna. l. j. . j. e. aun
ma liber. colle. S. ille. na.l.j.⁊.j.e.auũculo.⁊.C. la⸗

g Bohl mali. q generalis eſt. vt. . de wli excep.l.ij.S. generalit᷑.⁊.

g. de liber. le.l. iij. ij. He. ß videt fuuri m mã ceos
. . Uj. ij. K.1 um moꝛte hbumãdatum. 1 ſic eos
non liberari. ⁊ ſic eſt Z. j. de ſol.l. fi. ij. H. ſol. wnauit poſt tempus

abi mandaunt.vel h̊ iam erat in p. t ibi no
poſſeſſione cui dare debuit ibi nõ.vel
verius dic h̊ ſint collatum mandatum poſt moꝛtem q̊ͥ caſu non funt᷑

moꝛte. vi ⁊.S. mandan.l:ſi vo nõ.S. fi. ibi mãdam vr ſolueret in vi

ſal.ĩ qnntate.S.magis.a.l.qᷓrebat᷑.circa pᷣn.⁊.S.ð ↄdi.fur.ſi ᷣꝰ.

1Ut pciuʒ. q̃n

ti poſſet vẽdi ſit
„ — obligatus. a hoc
ptis petat ł ipſa chirogpha: an ex a luuõ ñ pnner
ceptione excludi poſſit. R. meuis a ver ge o ga
vel pacti conuenti vel wlli mali exx garo. vt we le. . ſt
ceptione ſubmoueri poſſe. Qui ies obligang.

bominem noxe nomine vel als ob

ligatum moꝛtis cauſa acceperit:tã

k ſ IYſfiho.

ENd 1 2 peculio.
tum Pice intelligendus eſt: quã . banone ſine ca.
tum is homo vemre poruiſſet. ide,z m peculio. a ſi
. . . * LE Tbo 2
in fundo qui obligatus eſt obſerua An as ereg
ri poterit:vt pꝛecium excutiat᷑. rl.ſt moꝛtis. a.
De q moꝛtis. ↄue⸗
. . Dem. mat pꝛez vt quẽ⸗
, blioſaml⸗ res moꝛtis nher roineme.
. ata: *facit ad iſtaz. 5
cauſa fuerit wnata: ⁊ con⸗ e pe. he. ſi a ñg

ualuiſſet wnatoꝛ: actioneʒ
e peculio cum patre habeat: ac ſi
paterfamilias cum mortis cauſa

vel a pre. in pᷣn.

Repen?. i. rẽ

run ind ipam vnatoꝛ re⸗
vnationem accepiſſet: in adopti⸗ perit. non mñ 10 or
p. ni⸗ co ꝙ arrogato
onem ſe vderit: res ipila a wnato⸗ ſen ar de eend
re repetitur. nec huic ſimilis eſt is ęæx amegelto. vr.
qͥ rem: quã moꝛtis cauſa acceperat S. pecu.l. ian⸗
alij poꝛro vderit: nã wnatoꝛ huic edeqitio. .
non rem ſed precium eius condi- S. fi. nam res ipa
cet. 7 non vider eſſe in
. .„ peculio. vt.S. de
. 1 Dem. pecu. l. Sgdon
I) qui non amplius parte ca pn. 1,.8ö1. Zien

pere poterat: legatus eſt fun
dus ſi decem vediſſet heredi

non totam ſummam is dare lebe⸗

ret: vt partem fundi haberet: ſed
paꝛtem dumtaxat pꝛo rata:qua le

pe. ac.
m Szʒ pᷣcium.
imo videt᷑ ꝙ reʒ
qꝛ ea eſt in obli⸗
gatõe non pciuʒ

gatum conſequit. i Dem. hrſ te v. ob.
1 Puum ſtipulat
Vm qui vt adiret heredita⸗ fado S fur l eu

tem pecuniaʒ accepiſſet: ple
riq; in quibo pꝛiſcus quoq; eſt: rñ

vre mortis eum capere cauſa.

pe. ꝓmmnſſoꝛ. ⁊.S. de odi. fur. in re furtiua.⁊. C. ↄp

d.fi. ̊ certe bene
oↄchcet pᷣcium qꝛ
illud ncce hʒ daẽ
cum iam rẽ dare
non poſſit.lʒ ipᷣa
res ſit in obliga⸗
tõe. vt. S. de ↄſti.

en.1I.fi. in pᷣn. idẽ

erit in fᷣuo mãumiſſo.vt.j.e.ſi is cui.vel foꝛte fauoꝛe libeꝛtatis nõ
erit puus in obligatõe ſ̊ pᷣcium m. vt ar. C. ve his qͥ a non dño.l.
I. Item ad hoc qð dicit rem non poſſe ↄdici ſj pcum: eſt j. J. e. illo

Fint ſernbu. ſi qs.ſol.vi ibi. Item q̃re h̊ ſecus
H. vbi repetit᷑ res? H. qꝛ. S. rem pt᷑ pſtare.⁊ 10

B; non.vt.S.æ rei ven.q reſtuuere.

ꝙᷓ in ſuꝑioꝛi ꝓxi?
ad eam Eie tenet

n e Aq nõ poterat. puto filio naturali. qͥ qmũ cape poſſit. bẽs
C. C na.li.aut᷑.nũc libe.⁊ aut᷑. *R eo a ꝑ fal.ſubrhit
potes ponere. vt. C. e.l.ij.⁊ facii bñ ad.l.iſtam. S. vᷣ odi.⁊ demõ.qͥ
heredi.S.pe.⁊.S.fi..l.plautius.S.item reſcindit.⁊.l.ſj̊ ⁊ ſi hoc ⁊

ʒ. ad tre. luciꝰ. S. heres. ⁊ ad.l.fal.in rõne.S. ij

o e IUm qui. accepiſſet. a creditoꝛbo vel a legatarijs cum lega⸗
ta non valerent hereditate non adita. vt inſti. ad. l. fal⸗

S. ex diuerſo. ac.

PCapere.lanus patet mornis cauſa capio qᷓ moꝛns cᷓ wnatio.

==
2ð

udlknarn
inrd

Ken
1

1
ſillon
Mendn
lſett
ſco
ſol goe⸗
(oct⸗
nct
Conn l
eſa
Faumch
Mnm vi
eut,
1sltn
mn
l ſh
enpd ap
honſpet
oten.

dl1

Spranas.
ſorg b.
G
oſt

4
ſeAlern
ſunh
ull
merjte
ngetgor
ätcte
GWN
Panar
M.
ſolitmn.
pegua
llo/ /t
nceuen
gunieft

Auier
Kciͦcöuin
lgltn
odcne
.
1 Mn
i,

5 Men
unleia
1.
lonrſt
üncneſ
Demi.
Eng ſ
ng
en
l M.
lilcfan

ludeſe

Mmni)
gmng
nnänſ
Pnethe
Egenl i
ame. 1in
Auiſts.
ommn
W W⸗
l

— —

uhis ra
.

1 G
zwtweig
ajck
grörnmn i
niadt
wnn ſiyr
d al
ſiſmn
n t
rhzve
wimiin
pefrhf
,sſruchi
Ali ißti
n uunhend
armiuIIn
nſſmiſ il

—–

ts; 1 ſn/
uͦ tmtin

iui hii
eg
Amt. 5ℳ
mt ftin
N an
mi

iamis

NN1

4

145

1and

yr. vt dixi. S e. qui pꝛecio.
q i moꝛts. ſed moꝛt:

ꝑe moꝛus redierat ſᷣm aʒo. Idem in legato.ar.j.væ iure fi

du. ſi cogna. ſed

non placet qꝛ re⸗
gula cato. locum
ion habet. qn ex

ꝑſona legatarij
im̃ eſicu legatuʒ
iß cum ꝓpter rem

ipſam vel ꝑſonã

legantis vel legã
us ⁊ legataꝛij im

xum.in heredita

re autẽ qñq; iria
temꝑa qnq; enã

vnum ſpectat᷑. vt

nota.inin. de he

re. q̃li. dif. S. ðẽ

exiraneis. Item
nota B. K. ide;
eſie ecotra an qͥs

poſſit vonare.

r T filiofa.
cCcCcoymperte⸗
re. aluer in vſu⸗

fru. vt. C. de vſu

fru. I. fi. Vel ibi⸗

cm etiaz hoc di
ſtingui poreſt. H

loquit ibi cum ĩ

cerium eſt cmnius

ↄtemplatione re⸗
liuquit. lcʒ hinc
ſolutioni videat᷑
repugnare finis
uuus.l.vbi dicit

cum plerunq; ve

riſimile ſit ꝛc.

1Ainiſterio.
ſic. S.qð iuſiu.l
fi. in pn. ⁊ inſti.
quod cum eo. in
fi. ac.

1 Ipfſius. l. fi⸗

lij. ac.

vVDuerat᷑. nom eodem modo diſtinguir cuicontemplatõne ſic
mrtellige. j. e. l. fi. :r

cauſa wnare poteſt.
lias qui non poteſt facere teſtamen

ſci. l. non inrelligit᷑. S.qñ. ⁊. S. xe le.p.l.interuemt.⁊ celle.iij.l.ſi de
poꝛtati ſno. Alij dixerunt ⁊ tꝑe facti teſtamenti. ar. S. de regula ca⸗
1o. I. j. 1 de reb-

᷑FFricanus.
Mmoꝛns cauſa wnatiom⸗
bus non tempus vonationis

ſed moꝛtis intuendum eſt: an quis

—

Veem.
filiofamilias moꝛtis cauſa
Vonatum ſit: a viuo wnatoꝛe

moꝛiatur fuius:⁊ pater viuat:que
ſitum eſt quid iuris ſit: Rno. mor
te filij conditionem competere: ſi
modo ipſe filio potius ꝙᷓ patri w⸗

naturus vderit: alioquin ſi quaſi
mimiſterio eius pateꝛ vſus ſit:ipſiꝰ
patris moꝛtẽ ſpectandam eſſe idẽ⸗

qᷓ; iuris foꝛe: ⁊ ſi œæ perſona ſerui
queratur. “

qᷓ; acceptilatione interueniente ab
itum eſta iure priſtine obligatio⸗
nis:eamq; in huius conditõne trãſ
fuſam dicimus.
/I/II/IͤIͤrcia.
Am is qui teſtamentum fa⸗
cit: ꝙᷓ qui non facit: moꝛtis
Filiuſfami

tum nec voluntate patris: tamen
moꝛtis cauſa wonare patre pernnt

x q Nod debuoꝛi. liberato. i. liberando ſi acceptilatio non inteꝛ
ueniſſet.vt qꝛ redibuoꝛia tenebat.nunc autem cum ſu acce
ptilanone ſublara non põt actio plus tꝑe tolli.
a Abitum. i. receſſum.

b Eamq;. ſ.pſtinam ohligatönem.

c Dicim. qᷓ erit perpetua.ar.S.de ↄſti.pec. item ulla. S. qo adijcit
eſt ſic ad iſtam tranſilatõʒ.S. de odi.ob cauſam. ſiqͥs accepio tule⸗
mM. 7 de odi. fur. parun. 1. S. man. qui negoag.

d t Am is. non facit de facto de iure aũt facere põt. ſic.S. de iu⸗
re codicil.oficiunt᷑.S.j.ſi autem de iure non poſſet teſtari nec wna

l. qui in poteſtate. 2.

re cauſa moꝛis põt. ar. S. de iure co.l.diuus ſeuerꝰ.S. pe. niſi eſſet
filiuſta. vt ſtatum ſubij—ſrct. H
eNDPaetris.vt ⁊ inſti.qinba nõ eſt p.fa.te.in pᷣn.⁊.S.xæœ teſtamẽtis.
g C. q teſ.facere poſ.l.iij.in fi.⁊.l.ſi ĩ ⁊c.vt ſub
Nit. 7. S. ti. j. fili?. S. pari rõne. non legare etiam patre pmittẽte

Vr. z. de le. j. l. ij. ⁊ eſt roõ qꝛ legata in teſtamemo relinquunt᷑ qð non

ex alieno pendere arbitrio. vt inſti. v fidecõ.here.S. p̃terea.⁊.

5. vi qꝛ in poteſtate hoſtium erat qui

tente poteſt.

Bem.
Vod cœbitoꝛi acceptum fa⸗
ctum eſſet moꝛtis cauſa: ſi
conualuerit vnatoꝛ: enam tempo
re lberato ei poteſt condici.nam⸗

—=

t bere. inſti... illa. ͦ an erit codicillus hec volu

ntas.qꝛ filiuſſa. wnat

parre ↄſentiente. videtur ꝙ ſic. cum quinq; teſtes ibi ſint. vt. C. e.

l. fi. dic q non. vt. S. de codicillis. l.dim. S. pe. ſ dicet᷑ vltima volũ
ia8,. vt. C. de codi. l. fi. S. fi. Ytem nunquid poterit hoche filiuſta. le⸗

gare oſciente patre.cum enam ſine teſtamẽto poſſu legari. vt inſti. ve

Dem.

hbi qui inuicem ſibi mo-
ttis cauſa vonauerunt: pari⸗
ter cceſſerũt:neutriuſq; beres re⸗
petit:quia neuter alteri ſuperuixit
idem iuris eſt ſi pariter maritus
vxoꝛ ſibi wnauerint.

vt nullo caſu reuocet᷑: cauſa

Vvynanch magis eſt ꝙᷓ moꝛtis cauſa
Vnatio: ⁊ ideo perinde haberi te⸗
bet: atq; alia quis inter viuos wx⸗

natio valet:ideoq; int᷑ viros ⁊ vxo

res non valet:⁊ ideo nec falcidia lo
cum habet quaſi in moꝛtis cauſa

Wnatone.

Vunculo ſuo vebitoꝛi moꝛ⸗

tis cauſa wnaturus que vebe
bat ita ſcripſit:tabule vel cirogra⸗
phum vbicunq; ſit:inanes eſſe vo⸗
lo: neq; eum ſoluere vbere: quero

an heredes ſi pecuniaʒ ab auuncu

lo vefuncti petant: exceptione voli
mali tueri ſe poſſit: marcelł. Rñn.

poſſe nimirum em contra volunta
tem vefuncti heres petit ab eo.
H Apianus.
JRmoꝛtis cauſa res wnata ẽ
19ualuit qͥ vnauit:videndũ

an habeat in rem actõem: ⁊ ſiqdeʒ

Dem.
Hi ita wnatur moꝛtis cauſa

Arcellus.

le. F. in noſtra aut
N.non. qꝛ licet ſit
dDimmuta ſolenmi⸗
tas quo ad nume⸗-

rum iteſtium ⁊ vo

lũtatis ſolẽnitatẽ.

non iñ in ſolẽnita

te pſo ne ↄdẽtis vl⸗

timam volütatem

inuenim? aliqd di⸗
mnurũ. vnde ſta⸗
mᷣoveter: iuri. vr.
T. ce appel. pcipi⸗

mus. in ſi. Item qᷓ
aglione peter dona⸗

tio cauſa moꝛtts?

f ſ J hi. ſup/
iiirxit. 2 ŕ

vt magis valeat

qᷓ pereat.vt ar. S.

rebo du. quotiẽs
gecur.

Bonauerint.
cauſa moꝛus ?ł int᷑

viuos. vt 7. S. ve

rebo du.l.ſi int vi⸗

rum. 7. S. & ong.

int viꝑ ⁊ vx.l. cu.

B ſta. §. ſi maritꝰ.
7 eſt h̊ etiaʒ illa rõ

pᷣter ſupioꝛem. qꝛ
non amare ⁊c̃. vt.
S. de wnatio. inter
viꝑ ⁊ vx. ſi id qð.
S. ſiqs m oꝑas.

2 caue tibi. qꝛ ſpã⸗

le eſt in his duab

wvnatõibo. ſ. cꝗ mõ
tnis. int oiugcs.
ſecꝰĩ alijs ↄctibo vx

ſi ſupulet̃ vxoꝛ wo⸗
tem a viro ſi pᷣde⸗
cedat vir vt ĩ ꝛio.

vt. S. de reb du. I.

q duos.S. ſi mari

ms. Yllud aüt ↄſtat qd ex qlitate ꝑſonevel ex aliq̊ alio lex pᷣumit alte

rum pmo væceſſiſſe. vi in illo.S.ſi maritꝰ. ⁊. S. fi. ⁊. S. de pa. . l. nte
gre. in pᷣn. ⁊.S.de relig.l.ſi poſſeſſoꝛ.S.j.

h vV BDi na. reuocet᷑.qd pt᷑ fieri.vt ⁊.3
1 Cauſa.i.rõ ſiue occaſio.ac.
H; Aſagis. ſ. inter viuos.

S. e.ſi alienã. in fi. ⁊. J. e. ſe⸗
mnat?. S. moatis cã. in fi.
I Eauſa w.ſ.qdam impulſiua non finalis.ſic. S.ti.j.l.⁊ generalit᷑⸗
m Igeoq;.ſ.qꝛ eſt wnatio int viuos.

ſſi moꝛtis.

n Mãõ valet. vi nũc trãſeat dñm.ſ poreru moꝛte ↄfirmari. vt.j.e.⸗
o Et iõ.ſ.qꝛ non eſt huꝰ wnatio cqꝗͥ moꝛns. ſ̊ ini vxvuoos.
p Sonatõe.in moꝛtis cã donatõe locũ hʒ fal.⁊ ĩ illa q̃ fit in ↄiuges

qñ morte ↄfirmat᷑.vt. C. ad.l.fal.l.pe. .l. in von

a NAunculo.naturꝰ. nepos.
Bebebat. auũculuus.
Heredes.ſ.iſtius nepotis.
Soſſu.ſ. qauuneuluus.

Poſſe. als eſt poſſe. ⁊ als cæficit poſſe.⁊ dʒ veſicere em̃.
Ab eo auunculo. 1 facit. S. e. moꝛtis cãꝗ.

1 S. ntia. 7 qo nõ. ib i.
ſIJYmoꝛtis cꝗ̊. habeat actõʒ.ſ.directam. H

*

b Contigiſſet. ſcilicet wnanti. K. ðð
c Tunc haberet.ſcilicet demum. ſic accipitur tunc vt extremũ

pus capiat: vt ⁊ S. de condi.⁊ vemon.l.uij.S. fi.
d Sonatoꝛ.conualeſcens.ac. —
eEVlendicare.directa in rẽ cum wminiũ ab eo nõ diſceſſit.ac.

fAoꝛtuo. ſ.quin

wnauit. ac.
g Bonatum eſt.
ſcʒ poterit vendica
re: ſi a poſſeſſione
cadat. nam moꝛtuo
wnatoꝛe manſimnit
in eum dommium.
hSic. ſcilicet wo
nauit. =
i Jam nũc.i. ſta⸗
tim ſiet wnatarius
wminꝰ. ſeo reddet
in veſectum concdh⸗
nonis vt ſubijcit.
Quid autem in du
bio? Rñ. wmimiuʒ;
tranſfertur ſtatim
vt ar. S. de iure w.
wvus fruc. S. fi. a.l.
ſe.accurſius.
k Conualunſſet.
ſcilicet qui wnauiit
accurſins.
IIn rem actõeʒ
ſcilicet vrilẽ. vt.j.
l.pꝛoxi.nõ. ⁊a ex vi
bacti nec obſtat. C.
pactis. l. raduõ
mnbus. quia aliud ẽ
in vlnimis volũuta⸗
tibus.vt poſſit re/
dire wminium. et
ideo non obſtat ſi⸗
imiliteꝛ. C. ve pact᷑.
inter empt. 2 ven.
l.j. 7.ij. 7. iij. verũ
enam in pact. inter
viuos poteſt oꝛſtin
gun. vt nõ. S. ti. j. l.

7 facit 3. ve wnat.
inter viruz vxo.
ſi interim. in pꝛin.
7.§. j. 7. . e. ſenat
S. moꝛtis. ac.

m Siguid hoꝛũ
ſcilicet ſupradicto⸗
rum. quia ſi wna/
uu cauſa infiꝛmta
tis quam habebat

ſi quis vnauerit:vt ſi moꝛs conti⸗

giſſet: tunc haberet cui wnatumẽ
ſine dubio wnator poterit rem vẽ

dicare.moꝛtuo eo tunc is cuivna⸗
tum eſt. ſi vero ſic vt iam nunc ha
beret:redderet ſi conualuiſſet: vel
de prelio vel le peregrinatione re⸗

diſſet:poteſt œfendi in rem com⸗

