bene merim. i. wnec duret — alterivenerut. vt 7. SX nli. Aluuch quoc de n g donom del malam fidem fa
Sed Gtrcecutlocnn falſum eſſet qo dicit. qmia fructꝰnatura⸗ Doſſideat. habere ergo bon
t. S. pterea. n Nite .
Anan derrrn iin vuan⸗

ar

kiin

iali⸗
ib
A.
non
.
uam
lben
Bb.
San h
dn.
üͤnhe
zeil
r
n
tüper
tne⸗
ine
tem;
W
ir
m tic
Knd. .
W.e ſe
1,“ de

II. nuonn,
n. 1
on/
ſce
Naliugeind
–

☛

.

☛

4

—
S☛

.
,

Giiren

nirn

aliud factum: ſed perceptio nem frucinum poteſt impedire: ſj̊ nõ
impecdit mala fides ſupuemens vſuc. pue iuris eſt. ſed in quo eſt
vſuc.iuꝛis:h̊ fides facii? RKᷣqꝛ vſucapio a iure inducit᷑:vt inſti.de

vſuc.in pꝛin.ſed fides non a iure ſed ab homĩs conſcia. Alij etiã
dicunt ꝙ poſſeſſio ex qua ꝓuenit vſucapio habet pluꝛumum iuris

in acquirendo

in pun. ſed in
retinendo plu⸗
rimum facti: et

ſic que facti ſũt

vt mala fides

plurimum ibi

nam econtrario is qui non poteſt

capere pꝛopter rei vicium:fructus
ſuos facit. Et ouium fetus ſunt ĩ

fructu. ⁊ ideo ad bone fidei empto

vben noe rem pertinent: enam ſi pregnan⸗
xtnꝛ: imo pln/ tes venierint: que ſubꝛepte ſint.⁊

rimuʒzʒ babʒ iu⸗
ris in retmen⸗

w et multum i

acqui ꝛendo cuʒ

lige ꝙ non faci

gt fructus ſu-

os:qu od et ad⸗
huc innuit re⸗

ſpondendo ob⸗

ſuum. et ſupra

et ſi lege. S. de

co. ſed contra

ſupra vſur̃.
qui ſcit.S. pre-
terea. et. S. bo⸗
ne fidei. Sok.
hoc de rigore.
et illud de equi

ſane quin lac ſuum faciat qᷓuis ple

nmis vberibus venierint dubitari ñ

poteſt:idemq; in lana iuris eſt.
anumno retmea- D
tur: vt. C. ac r r em.⸗
inren voſter. Vod fructuarius ex re ſua
waric erhh eot, wnattex re eius eſt. Sed ſi

tatis vminum pertineat: dicendũ
eſt illi acquiri. ſinautem extrane⸗
us ei wnauerit:indiſticte ſoli pro

aʒepeꝛietario acquiritur. Eadem qui-
boc aꝛgu. ſupa vem dicemus et in homine libero:
. a. qui mihi bona ſide ſeruit: yt ſi aln

quid ei wnauerim meum ſit. et iõ
pompo. ſcribit.quis vonanerim ei
oꝑas ſuas:tñ qᷣcqͥd ex oꝑis ſuis ac⸗
qrit mibi acqͥrit. Ompo.

eo animo id fecerit:vt ad pꝛopꝛie⸗

n Mõ ſunt puqlice. nam reſpublice non fiunt occupantiũ: vt iſti.

ůe re.dini.S.flumia.⁊.S. de re.dim.l.ij. ac.
O r Em. ſ.coꝛpoꝛalem. ſecus in incoꝛporali:vt.S.de vᷣſufru.le.
l.j.immo dicit etiam pꝛo ſeruuute dari act. excep. et ſic eſt in bo⸗
ms.ſed dicitur non eſſe in boms:quia non per ſe cenſẽtuꝛ:ſed cũ ad⸗
iunctis: vt ⁊ poſ/

ſeſſio tigmi in w⸗

.. . 2 mo poſiti: vt. j.
co vł in mari extruyerimus noſtꝝ nteinleuz qm. vel
——=W 1 HNiF ildeo quia non vi⸗
fiat: tñ ccretũ pᷣtoꝛis adhibenduz emul m werd na⸗
eſt: vt id facere liceat:imo etiã ma tura: ſed extincte

mnu prohibendus eſt:ſi cũ incomo⸗ vr inſti. e. S. ſi ta⸗

D ceteroꝛum id faciat. nam ciuilẽ

2 SEit. 1561 go quedam in bo⸗
eũ actõem dæ faciẽdo nullã habere

ms pꝛo quibo hec

duo concurrunt
non dubito. Elſus. actio er erceprio⸗
Kanſſfugã iure belli rcipimꝰ vc a ſupra eo.ſta⸗
et que res hoſtiles apud nos ruas, duedam ex-
ſunt non publice ſed occ n gerfnmles vel
U . Pubhce led oc n ge r ſmiles. vt ĩ
lunt. elr . itt. e. in pun. que-
Em ĩ bõis nr̃is ĩtelli dun ner n bam⸗
. 1 I gimur ic extra: vt ſeꝛui
hr̃e quotiẽs poſſidẽtes exceptiöem tutes:quod expo⸗
aut amittẽtes ad recupandaʒ eam ne vr dixi. quedaʒ
„ ecex boms: vt ille qᷓ
derherg Pabenms. Dem. nn noſtro hertcu⸗
q ciuili ür o o ſunt: vt inſtit.
i HH acqrũt Peos vi bo. rap.S. ſane
iypr qte nr a ſunt acqrimꝰ: ve in bac. et tacit ad
luti ꝑ ſtipulatiõem quod naturali l. iſtam ĩrra ve re.
ter acqritm: ſicun eſt poſſeſſio per uen aun gcr r
quẽlibet volentibo nobis. poſſider noꝛum. S. in bõis

Gaus quod in littoꝛe publi

taie ſᷣm. V. vel dic hic opponendo non ponendo dicit.

AQA Sypos facit. vt a ſupꝛa.æ.l.circa pꝛi.

b Er omi fetus. vemierint.nõ a fure: vt.j.de fur.qui vas.S.ſi
anciliã. ⁊ facit.j. de vſuc.ſequituꝛ.S.lana.⁊.S.ſe. —
c ꝗq Nogd ſfructuarius. donst. ſeruo in quẽ hʒ vſuf. vt et. S. de

vſufruc.ex re.⁊ de vſu ⁊ ha.ſi ita.S.fi.

dD Acquuri. 7 facit. S. e. per ſeruum. §F. j.

4
eglunng

e Ingdiſtincte.ſ.nulla habita diſtinctõe an ↄiẽplatõe ſerui vel ꝓpᷣ
etarij.ſecus ſi contemplanõe fructuarij:vt.S.d vſufruc.ſed et ñi
quid wvnetur j.a.l.ſi quis vnaturus.
f Eadem dicemus.que in pᷣmo caſu huius.l. dicta ſunt:et facit
ad.l.iſtam. C. œ iure veli.cum aliquis.ac.

g ꝗq Gaãauis. publico.1. cõn vt maris: vt ⁊ ſupꝛa.e.l.quod ĩ lit

toꝛe.et.S.œ re.diui.l.intantum.in pꝛin. h.
h Manu. i. per lapilli igctum: vt. S. de oꝑ. no.nuũ.I.
pupillo. S. memmiſſe. Item nõ.hic qͥdã qð fieri nõ dʒ: factũ rñ te⸗
net. nã ſꝑ dʒ interuenire decretũ:ſi tñ nõ interuemat qnando ſine
incõmodo alicuiꝰſit remanet.⁊ pꝛo hoc.S. æ ferijs l.j.⁊ quod ibi
nõ.ſed non placet.nam q̃ndo alij non nocet valer ſine vecreto:als

nullo modo quin deſtruatur: a ita hic verſus ſicut ncommodum

⁊c.dterminat vtrunq; ſuperius dictum: ⁊ ſic concoꝛ.ſupꝛa ð dã.
infec.fluminum. i pꝛin. a infra ne quid in loco pub.l.ij.S. ſi quis
9 pꝛincipe. 1 gr. J. ti.j.l. ſi quis funqdun.
1 De faciendo. aliquid in littoꝛe vel in mari. ac.

k t Räãſtugã. qs ſit hẽs. . de cap. poſtlummium. S. tranſtuga.

Recepumus. 1. nunc ſit ieruus ſrprius fuerit liber. et
etiã intᷣſicẽ licet:vt.j.de ſicca.l.ujj.S.fi.Fᷣuꝰvo iure poſtli⸗/

miij dño reddit᷑: vi.j.de cap.poſtlimmnm.S.tranſfuge: ſj et liber

habet poſtlimmiũ:ſi cõmilitones appꝛehencht ⁊ tranſſugas demõ⸗/
ſtrauit: vt.j.de re mili.l.non om̃es.S.fi.

m Haoſtiles. ſecus dve noſtris agris recuꝑatis: qꝛ dñis reſtituun

tur: vt.j. cap.ſi captiuus.S.expulſis.

Aacquirimus.

et.l. quod eninci⸗
tur. et de verbo.
obligatio.ſtipula⸗
tio iſta. S. habe⸗
re. accurſius flo.

Bem.
Omo liber hr̃ditatẽ nobᷣ ac
qrere nõ põt.h̊ qui bõa fide
nob ſeruit.acqͥrit:tamen ſi ſponte

b9 e que ci⸗
mlixer. ſti
ßM pulanonẽ
item hereditatem: vt ſupꝛa de acquiren. heredita. placet. et. l. ſi quis
mihi bo. S. iuſſum. H
q Maturaliter. puta ꝑ appꝛehenſioneʒ naturalẽ æ facto.
r. Per quemlibei. etiam non ſuppoſitum ptati. ⁊ quod dicit poſſelſ⸗
ſio:dic in ea verti factum:vt. j. ti.j l.iij.in pun. idẽ i interruption e
vſucapiomis vel pꝛeſcripnoms:vt.j.tci.ij.naturaliter.item ⁊ aliud
vt. S. vſur̃.ſi quis ſolutioni.in fi.a.j.qð vi aut claʒ.l.iij.in pᷣn.
ite pecume numeratione:vt.S.ſi cer.pe.l.cerni condito.S.ſi nümos
nam his caſibus alienum factum noſtrum videtur.
Alolentibus. ablariut abſoluti. æ puncta ibi poſſidere.
th Dmo liber. q nõ poſſidet᷑ ab alio:puta ꝓcuratoꝛ nr: vt.S.ð
acq.here.l.ꝓcuratoꝛ:ałs ẽ.l.paulꝰ. R.p ꝓcuratoꝛẽ.
v Cazmen ſi ſciens. vt mih per libeꝛum hominem quera⸗
tur hereditas: quinq; interuenire opoꝛtet vt bona fide poſſideam:
vt hic. Item ꝙ mea contemplatione inſtituatur:vt.S.e.liber hö. §.
Hß licet. Ytem vt ſciat conditionem ſuã. Item vt volẽs adeat vt hic.
Itẽ vt iuſſu meo:vt.S.e.liber hõ.S.fi. Item ſextum ꝙ mihi velit
querere.ſi tria pꝛima interuemunt queritur ei hereditas: ſed reſtiru
it mihi per ſine canſa. Si quartum interuenit cum duobus pꝛimis
tm̃:ſi volueru comino querere non querit.nam non po uit mibi nec
ſibi:quia noluit ſibi queri:ſed ſi volmt ſibꝛ querit qiidem. ſed red⸗
dut per ſine cauſa. Sn ſecundum cæeſt neutri querit. ſi pnimum eeſt
tm ſibi querit:nec alij reddit. Dic ergo bꝛeuius ignaꝛus nulli querit
ſciens volens ſibi queꝛere queru ſibi ſine diſtinctõe:ſed cũ diſtinctõe
reſtituit.ſi ſu inſtitutus contemplatione mea vel non. et iuſſu meo
vel non. Uolens qᷓrere poſſeſſoꝛi meo querit:ſi eiꝰ iuſiu ſponte ade⸗
at m aʒ.at io.ſic ſcripſit ignarus nulli.nã ſibi ñ:vt.S.de acq. hẽ.qͥ
putat. S.q bona. a. l. ꝗᷓ aliena. q; ſe nolmt obligaꝛe poſſeſſoꝛi: n. ſi zuſ
ſus ñ intueĩt: vt ĩ ꝓpo lex dicu:vt.S.ð acqͥ.hẽ.ſi qͥs mih bo.S.iuſſũ
ſi interuenerit q; iuſſus: idẽ ẽ.vt.S.de acqͥ.here.l.vj.S.j.⁊.S. celſus
nã a ſerum neceſſitate feeiſſe, videt᷑:vt.S. e neg.ge.at qͥ na.S. ſi li⸗

bero. q̃re nõ põt acquirere.vt.S. x here.inſti.l.liber hõ.ĩ pᷣn. valas

men aliena. dic er

—

„ —

ſi ſuen
nr e gcianie
— 9. mutat beſana de⸗ 7.3. ad. I. aqquik. qui fo⸗ ceng
gnirit ſibi:ſe reſtutmt eſ eng goere e arer n emnroran cidenome pei mee obillone h et ſic dico uiun
ſibi gennrere geanirit avlife ſmt gimag eins gaeuneſs ho ii⸗ . Summam. huius q D dtiube iun
. 1 e poſſel 0²2 E in ſtun :Vt hic in 6 1„ n contem⸗ . . * 8. u
pie nonet canemwiclone nint H erit ſibi: cum no Roculus. airrenn ne Znfe
ſi non eius teſt dici nõ poſſidet. ndi ꝛe huic qneſti lertan
ee oena. m adierit quẽ nider. quem ounat a reſponſiz. H
Ati 922 „„ 91 r . 4 ine * 094.
naiun Wkenn ſua ſciens congitionu haen ſibine cauſa poſuera mrnn euz ab⸗ aus
Nerherecrl and ſi ſiiuſſu nr̃o adierit: t ſibi ac hereret exem ꝛu uſt
edi.l.qui ĩ ſu nr. „ it ſi erere ꝛz0 .
anens i⸗ un gndainei ubuetr i⸗ ſtuli: nn tibi ngcoꝛ tnumanen 5 mean
unene nenn c aim. qo ſi ean ttendo 1 ſſe. ſi tuum putas fui m eſtatem. ic eſt tin
imponente nec rendi aĩm. q mirengo ſtuliſſe. ⁊ ſi iſiſſe es 19
ircren 5.i. niſi. r ſibi rrit Wabone, fide obs. ckn eum ärehnoemn tuus Dert d agae uen
y Sin t. vt ſi⸗ bis hõ libeꝛ qui l vendendo v caſu tuus e 2 m mecuʒ ſcõm. P. vn⸗ Grmann
3 Habuit. 4. nobis emendo ve . i ipſo Eco 7 quam actione t w au. tieo ſca⸗ Oorqy
bi gegenror⸗9 ſeruierit cẽdo obligar : maneret. 79 jſſet tuus eſſe: nuʒ e dalum non ſu⸗ ſicmn
bomo. locando ve damnu dan habe . t quero. enrum uc⸗ agtin
tern. vl. terit.ſed et turt vt tm̃ cul . dari opoꝛte 6 ti pu um: cum die q⸗ ſſiclatmn
ob. iber homo iure poterit. itur: vt tn in factuʒz de interſit ĩ pu feram ſie
5 Penmr damniimure teneht exigeꝛe be⸗ videamus laduienz d ſuerim: er i ſeran etan
ei. lege ggu. O n 3 Plira: an-. r. imeo. d ſm. Aſd r
tmr. S. fi. 7. F. ac. gmus iſſu mo quidi in pꝛiuat ſi in alieno: qui appoſui la Wͤ
homo At ſi in obis in alieno. 2 ſi in alien 56 qui aſpe p pſe Then
arun ien extraneo. bſentibus n an in alieno. dus erat: an n“ qne nnoi tüir
8.n Sradtorem. na gerant. vel a liquid agant ſſu eius cuiꝰ fun na ene eteres apeꝛ eſeee ihnlnnft
E?Hꝛa nioꝛ ks nrag ratoꝛes aliquie luz ſi mi ſſu eius poſuerim. Pꝛ xDrre non poſſe nſcin.
e uaſ pꝛocure ctio. nõ ſoluz i permiſſu eius po ſerit aper: vt ex Sʒ qualt hol⸗ imiri
leuiſſima vema erit in eos actt ti fuerĩt trum in eo ita heſer an oin lu⸗ ſer i eius igne⸗ 6
E. vr.S acll. Danda ſi vna vtrum t ipſe: an din Uerus nen rnn ſſſih
acuul. pt i⸗ ege erimꝰ. ß etiã mne: aut ex ptru ſe non poſſit ip Prt. Sü⸗ rantis pore Vt Eumendone
aquip l. in eces: eos em tis nomine: aut 1 pedire turus ſe fuerit. , tem vemre: itanſ
5. ve lib. can. illð bis. aut ex L id nos cepint. ando expeditu eſſe vt ſi in infra de vſuca⸗ siwnie
j.a hoc ſubijſcit no eꝛe ad n üt ccancdh uto ele vt n ur. F. Wilig
S.j.a hoc ſexk. ati cauſa ptineꝛe ꝛeſtabũt tamen hanc p it: me⸗ pr.ſequn 3 rin
ſed ſernꝰ p kevr 5 legat ditate: idem p ſed mam tam ſtatem peruenerit: me tune in potela uunnt
neo l luz gut ex here ros putauerimus . meam potel are tem apꝛum me te. 7 infra ⸗ Priu ge⸗
de pecuł. nõ oln — m ſi nrosp f⸗ uctuari tus ſit. Si agu lẽ laxi⸗ bo. ſigni.l. po⸗ .
ſen ee am ſi communes aut eſſent: tum in ſuam n eẽ teſtatis ven filfun
— etiam ſi comn ſituri nõ eſſent um factum in eoq; facto meus tinfra pro em ele
vr. 7. c 7 —— eo . e J AHliahre
Weneant. 7 ſlei⸗ os.:vt tamẽ ao⸗ ur ſenter tatẽ dim uſſc⸗ aalcle in itun Fane hn lc. Enuli
llud in modicis O uera cõ rant. eſuſſet: 2 reſponſumẽ §S. contra ſu⸗ bn.
ß illud in mo lre ſi reuer⸗ 1acquiran u? ſij e. veluti reſp arg. contra ſu⸗ ucnn
Vt. . ð penis. ir. hodie q;; no acq el alienus ſeru dari opoꝛtere. velut alteriꝰ ex na⸗ pꝛa de leg. ij. cñ len
4 * — — . . ,⸗g.
ſpicienduʒ dan mẽ liber hõ v. it nõ acqͥ⸗ ü quidam poculum Sem. ater. F. ſurdo. iin
nes ve r ma⸗ atbone ſie ebie⸗ hõ eſt hi vel ue prolgeſet: nata in flumine renn nonet nie
n: vt. S. man. rit nobis:i mno ſuo a Mſul⸗ . agri mei: ita vt ſera imn appon? 1,z
e neg. arn eſt wm Ir. r 9 91 mei: ita 18 laaueu: m. rititin
auSiler de mes. ſi alienus ſeruus us ẽ: vt li tra frontem tnd regidez as laqu m firegt
Leſ. at qui . ſi 3 . eo quod ius? . 1. longitudo u⸗ ſi vmum e memtzel
i Rrnſunr⸗ Berboͤ poſſteo terbgant püimeus poiteuonerga e ien
ione mandan. ber hõ eze lligit:q ꝛedij mei: 7 polte frotẽ agri et orenatemha⸗ r n
ac tione nee ſtidere intelligit: qi uez Peee mit contra frotẽ ag ero poteſiate ij
c. Mee ſolum te 2 nec po ſeruũ alienũ.queʒ latim ⁊ ceſſit con ferioꝛis:que bebas per ocu⸗ i loe⸗
dobgig effeut. no nos hone omie ignoꝛans piende q accre uii vtri uern eKen —
mnoe peculiant den necx fugitiuñ qdem Sèð aaig1. p emuk. at an ſämmeße
18. 2. * 4 jLe)?* . .
e nnognn Loternttil zm J0. et P ilertago w aNteofe n A noͤſi a ſrw 1
jrit nobis. . A ſcom J0. et. P. luctand rCe illud:licet eiurſ
ae r er opana babes ſmme nõ. 1 idẽ recidtt. 1 ſtatim Erncoenli ſig n. Keenralem. g. nd ltfittie
fDuogd ins 5.7 habes ſine nõ. nit ergo ſi m ſi a remotis ocu vt ſupꝛa eo.n venditorẽ. . lienm zen
als wnnats ilullo ma * adul. ſic Reſonem et ſic facit a multa ance r 14. quod meo. . li vent um: puta ꝙꝙ eiz u aiznin
hẽs. i.nõ . poſſidere. ſic * ſed non poſſeſſn ſupꝛa ve fun⸗ u.contrg mira deſl. tis in laqueum:
MQma non p m æ operam: e queri: ſic ⁊ K. e dꝛ g m. d eſt mei awꝛehenden in fi. 1 eng
g. Eiie extra rem 7 op e poſſeſſione q rg. contra. . id eſt mei appꝛel l. aquil. i Eulta⸗
bi winminme wimmmum ſin . tempoꝛe. 9 6 Meum. “ inſti.ad. . Enih N
Wewra⸗ fnndimnm.r ſup:a , pecnkred mꝛ: vel diu ſu ĩ liber n D iann aall.Liim Wummn
Rror.vig nn grecmgei. pr —— per dr per eun r. Jnſzrrum. . acenrſius ver. qui ſeruandarum. n
Quez non po zinus poſſidet ugiium ..l. j.§. ſech 1 pe 1,4. ſicut. accurſius. ꝛeſcrip. ver. .
h Qusznon ks wminus p ret Flil.d len. ſernß Aelutꝛ. 1. ſicut vt ſupza d dꝛeltrpe ree
tate mo tne unlem non aleicſ n ſernus.7.l. erun . eſbon meſt v ti. .l. iij. S. item
neeſonem m quim fu. 5. de üb. c. ſi tibꝛ. S. fi. ti. j. cuʒ heredes pꝛincipio.⁊ fac
78 we publi l. ſi e. dem tractat. 2 facit. .
erboubus Faulunus gun a fili cepirſt. . de furtis.qͥ vas.
i laguem abſtuln no

Nmnre

3 .„. —

cepiſſet apꝛehẽ re vicinitatis.accurſius.
Rñ.non.Sm io.⁊. V. mſi cepii
liſſe. Rñ.ne
k Abſtu

ſſet. ac.
diſſet qui laqueum poſuiſſet.ac.

6
O 4 1
v LE 5 7
6

ſeruus adeat. alij re⸗
e ſubſtantia.ꝛid eſt iuſſu hecedente uins. l. webent
. ß q ſi ſine alluniõe aliquid 1 Bßereue ſobc ad caſum ðᷣ vſufructu. vt m fine an een
uñ ẽ. ſic ⁊.j.e.l.pe.S.paulꝰ.ſ qͥd ſi ſine allu at:;: ferunt i ſubſtantiam opere: quia:
e wrnal ne, 6 arun ſutꝛa gang miſet vinmn⸗ Pard enimn perſone ſacrum Reſterort mhnan de ſubſtaniia eſſe vſuſſru.
rNria acceſſit: ſed mſula q̃ pꝛim bane vel in ulam partem queda; ſt ſtare caunonem. dicunt cnum ca vſufruc.l.j.ſed exiguur in vſuf.
ua cedente vel in ſoꝛ apparet? Rñn? pote lacet:vi nota.ſupꝛa de ſianari
weinde aqua ceder ſula mulro maioꝛ afp quod nou p perſona veſignar
ninnig mſule rhi vicnioꝛ eſtta i, vicmus eſt mihn cegere ebet; vr . eo. noan emn conſtituatur.
Anechinnei, aliud dici: quia quocd mihi ⁊ facit infra ag⸗
A s ame⸗ grum qui imulafuerat ifnls amell Lo doltintau⸗
d ſe n ſequenti meo adiũctũ ẽ: an eiꝰiuris ſit cui⸗ gruman Aulus. pula. ſer. in pꝛin.
hlis e a ir en eſſerſi in initio nata eius lögitucliſ Er pᷣuũ dõatũ vxoꝛi a mari k Inſtitni poſ⸗
enmnii 3 m ge . rñ.flumen iſtud ĩ qͥ E ei cui wnatꝰẽ acqͥ ſit. vt et. Z. de he⸗
n emaro. allt drca tom⸗ agri tui natã eẽ rec vont e enbir em ĩ eog reanſti nonn mnd
“ . — 4 . R .
ſ. ru inſulã circa longi ri qcqᷓ poſſe iuł. S. j. ac.
ab⸗ inter esm. f. rn bſimus: ita vt nõ excederet longi ceſſum eſt qui bona fide S. jac.
. pã. az;. ſcpſimus:ita : ſi alluuiõis ius hHẽ pſona concenum hk. ctandus
nad Duo bal⸗ tudinẽ agri tui: ſi ontor 0 ie ſeruiunt. Abot. 1.e ge valerre
fuſfeſ 4 2 Tua. ſic et at: ⁊ ĩſula mino peopio hẽbat. to Vecũq; res ex mari ex t: lictum. ſed cõtra
nüiſfen 4 je.l. penul.F. funt ꝙᷓ eius qͥ tras flumẽ hẽba ſule S. nõ añ ei incipit eẽ qͥ extraxerit: zete leiimndn⸗
ee ansrir, warufirtarer aleg nnl aᷓ dñs eam pꝛo Vrellcta hoberece reglle lijil
— mnman alluuione Regſ inrnnatn tiihlen perit. maato me epia p rereenit eur
tent ( vron acun. ita Beceſaſc:g Roris vk ĩferioꝛis Es ey mähanen ille tradide-⸗ qnoeſi capaxw,
.K n Quccỹ poſ õtẽ vicinoꝝ . en mea fiet: .minus ſermi. ſec
f un E Ouch pof fröts v oꝛ eẽt fũdo eius W ieg et Leuok. mmnslernie ſern
n acquiſuum vel e 5 tẽ qro ſi cꝓ rit gu ũ frumtariũ no tas quia non eſt ꝑ⸗
mmal i acqui 4 trãs flumẽ hz. 11 Ytitiꝰhoꝛreũ — ſona cuisiuſſu ac⸗
inmn N voſſceat mult ⸗ . inſula ⁊ po = gneis fckz mo.ö t adea⸗
N) nm ner vir a vr. u ſtea to “K 4 ileĩ ſeij aDF k— 3
. er viꝑ 7 vx. nr ueo ꝗq ma PA k onerẽ
uumn r de.5, de e ioꝛ ammis fluxerat: zeat: ⁊ nihilo⸗ nõ eſſe factũ ſeij. ; ſuriſ infra de ſtpnlati⸗
get ad ide. S. de pe errz iſi mãeat: ⁊ nihilo tis ꝑtibo iurii in .
eng uun eln n etia nte flumẽ reliquit r dcn hiaken iy e ulio⸗
du, Sn lam. F. omibo. minus en te qd ſentias re⸗ P dnd br loq rit. i ruc. amt.l.
nin hoc ſi malaf uile a: rogo te qͥd ſentias re ũ hr̃ditaꝛiũ acquirit᷑ in viuſiruc. .
☚ mr⸗ vxoꝛ poſſiz ps fiat me 3*1 ñ. ſi cũ fun⸗ dño p ler opereue ſi ſerno herechta
bona: hi. ꝓculus rñ. cu iun s ſane ĩ qͥbo factuʒ pſone op rrieo. accurſius flo.
enin en ſiauiem bona: ſcribas mbi. Pcu ; ĩſula flu⸗ bis ſane ĩ qb Hil brditati
D tũc ex re ſua ⁊ tuo ꝓpioꝛ ĩ initõ fuiſſſ ĩſula n bſtantia deſideꝛat᷑ nihil hr
WeN opis ſerui acd⸗ W tuO ppiO iI lore: q int e i ſubſtantia der Gᷓuis ſernꝰ n q NQedam.
unn rer dr mr nnng tris qrippuuʒ; e eptt paſtit: aſe
zab. E la. inter vi. et à fuerat eũ: 1 brditarius „*. .
ziln en * lſula lã brci azer r n . rohibet vt ſb
. e S guugle flumẽ erat fluere cepit mren iĩ adire iubẽtis dñi ꝑſona leſiderat᷑ . ſi autem te⸗
gan m uskceger⸗ ⁊ fudũ tuũ: nibilominus iſula tus brs expectãdꝰẽ. Vſuſf.q ſine p u. ſiautem te⸗
m e e at met: H alueqfuit int e iſulaz et ſona aſtitui nõ põt hereditati ſer aren norur ſu⸗
mane n lex innuit in i. mMãet: H̊ alue ius diuidi dz. ita a aititut no Aulus. pra v lega. ij.
vt er. E. re vt pars SSS at5 ſie quod eſt infra
den. 4* vVẽ. l. j. ⁊. J.t.j. ro vicini eius . 5 erſitatẽ ad me quod eſt in
nnie e vng.6 4 n kme imtellige Yntelligo D vt cũ brdẽ rslehtem ſhnans yalis Er Kerden ſege⸗ n
riuſt n B⸗ ſfa ltera parte inſule alueꝰ flumis h 9aliquis cõmerciũ nõ ha une. iic et abs di⸗
üg ge u. Z. e. qᷓ rõ=ne. ex alter varte . res cur aliquis come ſit.tamẽ ſtingintur: an peꝛ
nugti e iine er ab oe exaruerit vſiſſe inſulam eſſe. ſech at. naʒ ? ſi legari ei nõ poſſit.tamẽ legem dicat quem
. 9 i de eui⸗
nce n notam. a. 5. eel quo facilius res intelligeret᷑: euʒ rtomtrwreregno⸗
„ E r. D cttont: vt
fiient deact med trabentium. vt ſupra de
Ninnh er ſea j. m vendentem pignus:an per pactum onrraben ſacle⸗ e. wrebns
min e n. j.l. voſſeſſio furi. falſus. .j.ſed contra ſupꝛa eo. ſi pꝛo lc cnm es.d tw gerr erbeer empto. J. HDSõä
⸗ S.ſi poſſeſſio.⁊ infra dᷣ furt. imihi: ſed dic vt ibi. item contra in ali. non ali.l. fi . atronatus in rem ſacram et religi⸗
ma Ourscor ar ſudꝛa we wna⸗l auin o At fundus w. idem lreper in modicis.quandoq; tamen ĩ fũ
ni ſaui. . cmunis. . . ſolue vi ih. ſam: vt ſupꝛa de contraben. empn. do: vt ſupꝛa e lega.ij. cuʒ pa⸗
n zu⸗ ixum: vt ſupꝛa. e.l. oſam: vt lier repellitur a vendicando: S. fi. Iem et quan⸗
g d ſ 3 nns wobie ſern enbkncn al annanthe inas Hel maern ſpnnac meshel. gedil Zien hrouoeen
ae faiin ſiſupꝛa. ⁊ ſupꝛa ð acti.e e naue. in fine.a infra Arin⸗. w er neceſſitate: vt ſupꝛ ali,l finali.Item vſucapitur q̃
Nd,c de vi ⁊ vi ar.l.j.S.ſi quis ſeruitu.vr.pꝛedi.l. v :vt. C. e fundo wtalil. fallit hec regula in
S ce.l. ſi de vi ⁊ l. iſtam ſupꝛa de ſe ad diumionem ſi fundum. Item ⁊ fa nid
ne igtiage ddenenno z.d, nan accurſius ſorennmne. wq;: r ſupꝛa w fundo aerantvolcer ſcpe ad trebelk. l. quig pin⸗
uzn fiſtulam. S. penultimo. 2. S. final .5. e.l. i eo. 7.. iure ſepulcroꝛum ⁊ orod
wuu e b Ereditas. wmino⸗Brfüncto lcnus dcrurline ioren. W Plntlte „ un n. s: non autem micas rẽ ſacꝛam fierr ĩ
lt ſe. inſti. de ere mſr ſ berecntarlnorſec bona fide a te 3 Mon poflut. . maue elernon iſti. e le.. us ſoimm. Zien
*R Verechtarium. idem ſi ius in pꝛo. wminio herechs. diſtingt u vmuerſitate trãſit: ſj ar. 5. —
ſtatoꝛe poſſeſſus: vt ſupꝛa ſi cer.pe.e l. aut no. hic non videri knole n nn eſſe. illud yter filios pᷣmi
. 22 l. 1 „ . * 2 . . 9 *
nrpn Sare hoc facit ſupꝛa de geaunen. here. adijtio/ a. l. qu xe ſcois nup.l.ſi quis po y
abers 6 ſeruum, 1 dic perſone, ig eſt vmim vt wubeat.
s D
uan

matrumonij qui ſic p
nec heredis inſtiuto.

ſſent defraudari. Jtẽ vẽ ꝙꝙ neutx. ſ. nec legatũ
vt. S. de ali. iudi. l. ex hoc. S. ſed beredẽ: ſ̊ illud

quo ad ulud edictum. Item facit.. de vſuc. ſi aliena. S. hoc iure.
r ſNZYis qui asliena. patris vel vñi.
DInuenerii. non data opera: vt. C. de theſauris.l.j.li.x.

vbi dꝛ quid ſit the
ſaurus. ſup̃. e.
l.nunꝙ;. S. theſau
rus. gc.
tPerſone eius
in cuius pfate ẽ.
v Hoc erit.nũc
x Par tem ei. in
curagro innenit.
y Illi. patrios
vel o.
53 Alieno. pꝛina⸗
ti.quid aũt ſi ĩ ſa/
cro rligioſo vł pu
blico vel fiſci? ha⸗
bes. J. de iure fiſei

l.iij. S. fi. 1 ĩſti. e.

S. theſauros.
7 Paꝛts wmino

vel patri q̃ritur.

9 Si cois ſeru?
tradit᷑. quid runc
ſit habes inſti. de
ſtipu. ſer. S. ſeruꝰ
cõmumns. et. J. de
ſtipu. ſer. l. ſi ſer⸗
uus cois.

Bonuz fortu

ne. al's dñi foꝛtu⸗
ne: ⁊ als wonũ foꝛ
tune. ſed certe le⸗
gatu et hereditas
non ſunt oino wo⸗
nũ foꝛtune: ſed ſi⸗
unt ob pꝛecedens
meriũ: vt. Z. pꝛo
ſocio nec adiecit.
7.l. ſe. ac.
a Si comunis
e pte. dimidia.
b Ex ꝑie. q̃ ałs
inuentori irihui
ſolet. ac.
cVel noĩati.qͥ⸗
buſ caſiba ſoli ei q̃
rit: vt. S. e. ꝑ ᷣuũ.
S. ſicut.
d Dõ magis di
ci poterit. vt ei ſo⸗
li acquirat᷑ quẽad
modñ ſtipulando
vel noĩe eiꝰ ꝑ tra⸗
ditiõez agccipiendo
Fm quoſdam. vel
legas interrogati
ue: vt poſtea dicaſ
mechetateʒ medie⸗

tatis acquiri alteri.quod videtuꝛ habere rationem ſᷣm Alber. vł dice

heres eivinſtitut⸗ dñs eius efficit.
Zjiis qui in ail RKipho.
ena poteſtate eſt theſaurum

inuenerit an perſone eius in cuius

eſt poteſtate acquirit. hoc enĩ erit
diceudum: vt ſi in alterius agro ĩ⸗
uenerit partẽ ei acquirat. ſi vo in
parentis dñ ue loco inuenerit illiꝰ
totus ſit..ſinautẽ in alieno ꝑs dño
acquirit᷑. Di cõis ſeꝛuus in alie
no inuenerit:vtꝝ ꝓ dñij ptibus:an
ſenip equis acquiret. ſiłe eſt atq;
in hereditate vel legato vel qõ ab
alũs wnatũ ſeruo tradit᷑.qꝛ ⁊ the
ſaurꝰ wnuʒ foꝛtune credit᷑.ſ. vt ꝑs
que innẽtoꝛi cedit ad ſocios pro q
pte ſerui qſqs dñs ẽ ꝑtineat. Di

cõis ſeruus ĩ dñi vnius fundo pro

pꝛio inuenerit: le parte q ſoli dño
ſemp cedit nõ eſt dubium quin ſo
lius dñi predij ſit: veꝝ an aliqd ex
pte ferat alter ſocius videndũ ẽ:et
nunqd ſile ſit atq; cum ſtipulat᷑ ſer
uus iuſſu vnius dñi.aut p traditio

nem aliqͥd accepit vł noĩatĩ alteri

quod magis dici potit. Qo ſi ſer

uus cuiꝰ vſuſſꝛ.alienus ẽ inuenerit

ĩ eius loco qui ſuũ pꝛopꝛiũ hẽt:an
totum üllius ſit.⁊ ſi in alieno:an ꝑ⸗
tẽ eidẽ acquirat.an vo fructuario:
eſt inſpectio in illo:num ex opis ſeꝛ
ui acquiratur.finge terram ſodiẽ⸗
teʒ inueniſſe. vt hoc dicat᷑ fructua
rij eẽ.quod vo ſbito ĩ abdito loco

poſitũ nihil agẽs: ſed aliter ambu

lãs ĩuenerit:pꝛopetatis dñi ſit:ego
nec illiꝰad fructuariũ ꝑtinere ꝑteʒ

referri non ad ꝓxumu: ſed ſuperius an aliquid ac.et eſt idem ſenſus
pꝛo quo eſt.j.de ſtipu.ſer.l.iiij. S
eMHůõ ſi ſernus. ꝓPpꝛi babet.i.cuius eſt in eo ꝛietas.sc.
f Iluius.i. propnetarij.

Mum. 1. an.

— O◻

Eidem. pꝛopnetario.

Zcquiratur. iſte theſaurus. ac.
Inueniſſe.operando tamen.ac.
Loco.i.latenni.ac.

m Inuenerit. foꝛtuito. ac.
1 Sllud. quod muentum eſt fodiendo.
o Memo enmm. vere nullo caſu ad fructuori pertinebit.
p Alud dedit. quid ergo ſi pꝛopteres fodiebat iuſſu fructuarij?vi⸗

ecit. P. et. R. idem:quaſi hoc non liceat: quod eſt falſum: ummo
licet in ſuo: non tamen arte magica:vt.C. de theſauris.⁊ ſic que

rit ei.vt hic innuit.accurſius.

q Inuenit. foꝛtuito non fodiendo iuſſn fructuarijj pꝛo eo inueni

endo. accurſius.

arbitroꝛ. Memo enĩ ſeruoꝛũ opera

theſauros qrit.nec enĩ eapꝛopt᷑ ter
ram fodiebat:ſed alterius rei oꝑaʒ
ſumebat. 2 foꝛtũa aliud odit. Ita
q; ſi in ipſius fructuarij agro inue⸗
nerit: ptẽ ſolã vt agri dñm habitu
rũ:alterã ad eũ cuiꝰ ĩ Fuo ꝓpꝛietas
ẽ ptinere. Qo ſi creditoꝛ inuene
rit:ĩ alieno videbit᷑ inueniſſe.par
tẽ itaqʒ ſibi ꝑtẽ ebitoꝝ pᷣſtat.nec
recepta pecuma reſtituet:qð iure

inuẽtoꝛis ñ creditoꝛis noĩe ex the⸗

ſauro apud euʒ pmanſit.q̃ cum ita
ſint: ⁊ cũ ex pꝛincipis aucte credi⸗
toꝛ vt ꝓpꝛium agꝝ tenere ceꝑit: iu
re dñij intra cõſtitutũ tpᷣus luendi
pignoris cã vertit᷑. Poſt tranſactũ

aüt ts theſauꝑ ĩ eo inuetuʒ añ ſo⸗

lutã pecuniã totum tenebit.obla⸗

to vo intra cõſtitutũ tpᷣus debito:

qm vmuerſa pſtant᷑: atqʒ vt in ſim
plici pignoꝛe reuocãt᷑:reſtitui debe

bit. ſed pꝛo parte ſola:qꝛ dimidiuʒ

inuentoꝛi ſemper placet relinqui.

Ve quiſq; alie⸗ Ceuo.

na in ceuſum veducit: nihilo
magis fiunt eiXsss. Abole.

J epiſtolam tibi mi ero non

erit ea tua anteꝙᷓ tibi reddi⸗
ta fuerit.paulus immo contra.naʒ

ſi miſeris ad me tabularium tuum
et ego reſcribendi cauſa litteras ti

bi miſero: ſimł atq; tabulario tuo
tradidero tuas effici.idẽ accidit in
his litteris: quas tue dũtaxat rei
gratia mi ero: veluti ſi petieris a

me: vt te alicui cõmendare: et ess

a Bebebit. ſ. thelanrus.

r Quod ſi cre
ditoꝛ. inuene⸗

rii.in fundo pi

gnoꝛato. acciꝛ.

ERecepta.i.

ſoluta. accurſi.

t Pecuma. p
qua erat iſte iu

dus obligatus.
v Deꝛmãůſit.

ſecus in eo qoᷣ

actone furti co⸗

ſecutus eſt cre⸗

ditoꝛ: vt ſupra
pig. actio. ſi

pignoꝛe.

x Intra con⸗
ſtimtum luen⸗

ennum. vt. .

e iure w. i pe.
l. fi. S. ſmauteʒ
imperatoꝛ.
y Nerutnr.
vt ſit idem qòᷣ
erat ante pꝛedi⸗
ctam impetra⸗
tionem: vt. S.
et. j.pꝛoxi.ac.
3 Lenebu. ſ.
creditoꝛ.

7 Oblato ſ.

creduoni.

Bebito. cũ

vſuris 1 dam⸗
nis vicio eius
creduõi illatis

ſinautem.

1 Simplici

pignore. id eſt
ita ommia reſti⸗

tuũtur:ac ſi pi⸗

gnus ſimplici⸗
ter eſſet nõ im⸗
petrato iuꝛe wᷣ
minij ⁊ ita ſim
plex petitoꝛ eſt
ebitoꝛ: qui re⸗
petit pignuſ an
te impetratio⸗

nez inris wmu⸗
nij. accurſius.

b q Beqmſ c.nihilomagis. als nihilomagis: id eſt non fiũt

ſoluentis cenſum. Item facit. C. de won

a. cenſualis. 1. C

tvxe rei vend. ſolennibus. a. C. æ acti. empii. ſi pater:alo
nihilominus:⁊ tunc vic fiunt. id eſt remanent eius cuius fueꝛant

ſic.S.ð md.l.inł. .

e ſ J epiſtolam. reddita. id eſt data. ſic infra de verbo. ngni.

l.verbum reddench.

d Tabnlarium. i. ſernum ſiue ſcriptoꝛem vel etiam no

tarium aliquem.

e Tabulario tno.mei et tui cauſa.nam ſtatim ſequitur cu tin
cauſs tm̃.a facu ſupꝛa ve wna.qin mihi.⁊ infra ce ſurtis. cum 4.
S.fi.⁊ ſupꝛa de wna.inter vi.⁊ vxoꝛem.ſi ſponſus. in pꝛin. et.i

ſed interim.S. idem marcellus.

e ſ⸗
nm

erihoſt
lmni

ſnn

ſonn guesl,

M, N

t tluſit
umanpor
lufont pep⸗
Gi. publueto
nnd Ninſt⸗
8. 1ſiguden
4.lnor.75,
nodinittd
let⸗

. lus

(otone pian

uots.

cwend
Gomn nann ein
Pnens no
Pubrea en
iusaſene
Diſerentatun
hone 11M
huz ume
nuluhllaer
ſtafnob
jonorſolget
Pck hioſo⸗
Phan tenge⸗
tun, 4.

Pas
W OQ⸗
) Qeroen
9
Ol ublcie.
le Mo. ſich
lytoek
llcum et. k⸗
Ncereruun.

Acontr
Rplenou tih
4 Bubnaade
riuregen ann
Ner vſucepionen
hoſeſtonewen
Cedikfalnen
At lpln.
1p Aſilo⸗
inln
Aoegi
meintung
fiuſ Anono n
Galugegrl
nlegattanne
ueegſ⸗
Mhactanne

N

2 N ARE Xpe⸗
Siqua inſula.tua eſt. ratõne ꝓpinquitans. . dQA pedibus dicatur poſſeſſio.
In flumine.qᷓ quo ad vſum ſunt publice. Jo.ſ qͥ ad netstẽ ſ Quia na turaliter.i.coꝛpaliter. Sed quare coꝛpalis poſſeſſio dici⸗
ſunt eox qᷣ poſſident pꝛope.vt inſti. e.S. ripaꝛum. e muun naturalis? Rñ. ad differenti cimlis. ideo quia de iure natura
hj Continẽti agro.agrũ vocat locum adiacentem flumini. vt. S liprimeuo an teꝙᷓ; eſſent iura cimilia. i. leges fnii ſtarutum. vt quam⸗
e.l. inſula in fi.⁊.J.d flumimiba.⁊ ne quid in flu.pu.l.pe. ſic ergo cueᷣnqꝙ;ᷓ terꝛam calcauerii pes tuus iua ſit. Item ideo quis nature ſb⸗
littoꝛa que ali/ ſtentamemo.i. coꝛ
cui agro ꝓpinq 88 poꝛis auxilio opus
ſunt publica ſüt . K . . „ eeſt. vt. J. I. ij. i pn.
ſica man prori Imendaticias tibi miſero litteras inſula: non ab agro tuo pꝛopt᷑ qu? z m ſecundo Eñ.
eteeptut , Siqua inſula in flumĩe natap⸗ ea inſula tua facta fuerit. naʒ quid Fe Rabi
mani. vt inſi. pꝛia tua e:nihil ĩ ea publicũ ẽ. pau intereſt q̃lis ager ſit pꝛopter ciius netur 2 mſiſtit. di⸗
e.JF. aſiqundem ſus. imo ĩ eo genere inſula ẽ: q ri- ꝓpinquitatẽ poſterioꝛ inſula cꝰ ſi cunt quidam ꝙ ſta
7.§. litox. 7. S. n flumie e: 7 littoꝛa mari prĩa k. Srid aoi blr tim cum deſunt in
e. quod in itro⸗ Pa in Rume e: zli an prig gquerat. Siid qo in publico na ſtere vel tenere
re. ac. publica ſunt: nõ ſecꝰ atq; ſi in ↄtinę tu aut edificatũ eſt: publicũ eſt:in ſin poſſidere ſu⸗
. iuiIrI eſt ſia r naäner alr . funduz ſiue wvumũ.
1 Igez. eg tua ti gaoro. E dem luris eit ſiq inſu⸗ ſula q; que inp ublico nata eſt ſpn⸗ ⁊ per hoc etiam ea
eſt. rarione vic la in flumme publico ꝓxia tuo fun blica eſſe d3. Enule?. que in wmo ſunt
miaus. do nata eſt ea tua ẽ.pauł.videamꝰ Vm pᷣgnans mlxr legata aut Kvel tearelz
k Pꝛope mo- ne hoc falſum ſit cæ ea inſula: q̃ nõ vſucapta alioue quoquo mo illud vriq; in fu §.
aum nam einse ipſi alueo flumims coheret: ̊ vir⸗ do alienata pareat: eius fiet partꝰ m parub ergo ⸗
e et gultis aut qualibet alia leui mate cuius eſt ea que emeretur: non cu- bus inſiſu narura
publica.ſᷣ eius v . . — . liter preſidet ĩ alijs
vſus. ſic nõ efſt ria ita ſſſtinet᷑ in flummne:vt ſolum ius tũc fuiſſet cum ociperet. auulter. quod nõ
Ddifferentia inter ernon tangat:atq; ipſ. g mouetur. placet. R. Sʒ P.
hanc 2 illaʒ que = R . . B 330. dicunt. ꝙ re
ſoluz tangt. veal Dec em ꝓpe modũ publica: atʒ ip⸗ De acquirenda poſſeſſione. mer natmraicin
ie Aie ſius fluminis inſula. Paulus Aulus. cunch vacat. cum
e diſer ab iia rñ. ſi mſula in flumine nata tua fu Oſſeſſio appellata eſt 10 vutr. Wed en⸗
q̃ tangit ſoten et erxrit:⁊inde int᷑ eã inſulã et otraris 9 pedibus:vt ⁊ Labeo Hanen otra eos.
Ape eſt philoſo⸗ n alia r 1: . . quia ᷣm eos non
binrm temꝑa⸗/ nipa alia inſula nata fuern: menſu . t pedum quaſi poſi⸗ eiʒ ciuilis ſine na
mentum. ac. ra eo nomine erit inſtituẽda a tua tio.quia naturaliter tenetur abeu tmral Item plu⸗
MMÿU/ã res haberent natu
ralem. quia ingreſ
. H ſus habet natura⸗
IDPaulus. facit. S.e. inſula. ac. lem etiam fm eos. quod ipſi als negant ſcilicet dnos in ſolidum poſ⸗
m MQuem. 1. agrum. .— ſidere naruraliter. Sed dicũt verum eſt eodem iure. ſed diuerſo poſ/⸗
n Queratur. quaſi dicat nibil intereſt. .lunt duo poſſidere naturaliter. nam ingrediens habet naturalem
o Si id quod. ats ſi id quod ac. ⁊ tũc dic ſi id.i. ꝙᷓnis.⁊ qð ſbij naturaliuer. ſed abſens habet naturalem cimiliter. alias dixit ꝙ

cit publicũ eſt.ſ.rõne vſus.⁊ in fi.ſi habes ſine non. dic debet rati ſtatim cum exit xe fundo amittit naruralem er acquirit ciuilem in
one vſus.ſi cum non.dic ratione pꝛoprietans. vt a.S.e. adeo.S. ipſo exitu.cum autem redit in fſundum anntuit cinilem et recuperat
inſula. ałs eſt ſicut id quod in publicum innarum aut inediſicarn naturalem. nec ſimul eſſe poſſunt ᷣm eum. Tu diſtingue ſm iohan.
publicum eſt. ua inſula publica non veber eſſe. a eſt tüuc ſimilitudo an habeat quis naturalem et ciuilem per ſe. an per alium tm. vr per
per contrarium. vt ⁊ ibi laʒarus ſimnliter mala. filium et ſeruum ex cauſa peculij.vt.j.l. iij. S. quoꝗ ſi ſeruus. et. S.
ßMUDÿ ſaltus.et an per ſe cinilem per alium naturalem.an habeat im̃ natu⸗
p c Im pᷣgnans. ſiet partus. vt ⁊. C. e liberali cauſa placint ralem. Drumis duobus caſibus ſi exeat etentans de fundo nõ amut⸗
ſed contra qui po.in pig. ha.penoꝛ. S. ſi e furura. ſed ibꝛ niur poſſeſſio ſcilicet naturalis ſi ſu in conſpecru enam per. x. milia⸗
in pignoꝛe vt/ibi diximus.hic in vminio. ria.cum etiam ſic queratur. vt.j.e.l.quod meo.S.ſi venditoꝛem. er/
q Rubrica de acquirenda vel amtienda poſſeſſione. dixit quali⸗ go magis reiinetur. ar. J. xe ſuperficiebus. l.j. S. quod ait. ibi nꝗ cun
ter iuregen.acquiritur wminium.nunc qualiter iure cimili. ia eſt damus actonem ⁊c. ałs ſi non eſt in conſpectu naturalis amittunr.
per vſucapionem.que cum non ſit ſine poſſeſſione. vt.j.t.j.ſine ſeo ciuuilis retmetur. vt. E. e.licet. Ded quid ſi non eſt in conſpectu:
poſſeſſione de ea pᷣmitti.⁊ nota quod hic dicit de amitenda.ſed. ſed pꝛoximo ſic ꝙ cito poteſt ingredi? Rñ.non amittit. cum etism
C.e.dicit retinenda.quodin idem recidit. quia contrariorum ea. ſic queratur.vt.S. conirahen.empi.l.clauibus.. J. e. l.S.ni iuſſeri
dem eſt diiciplina. Item quid ſi non eſt in conſpectu nec de pꝛoximo. ⁊ ſic amiſu ſi rede⸗
r pꝓ Mſſeino.a pedibus. al's a ſedibus. æ tunc habeas ſediuʒ. at. vt ſic ſit de pꝛoximo.vel in conſpectu an recuperet? Rñ. ſic ſi ita
⁊ ſic reſpicit finem dictõms poſſeſſio. quia ibi ſedebant. ſtat.vt facili poſſit recuperari. Si autem alium habeat dictã naʒ
als a pedibus.⁊ habeas tunc pedum. ſic reſpicit pꝛinci turalem poſ.vt per pꝛocu.tu.⁊ cu.ſilium vel ſeruum et per ſe cui⸗„
pium. et hei bona vt ſubijcit.⁊ hic eſt alluſio vocabuh. quaſi comn · lem licet detentans exeat et nec ſit in conſpeciu nec de pꝛorimo rerine⸗/
poſitio ſeu eriuauo vocabuli vel eſcriptio vocabuli.iic et.S. ſi tur naturaus per dominum. ſi exiens habeat animuʒ retnendi dño.
