in hoc interdicto admittantur:ta⸗
men et wmino id competit ſiquid
preterea eius interſit.
Eniqʒ ſi arboꝛ in fundo cu⸗
ius vſuſfructus ad titium ꝑ⸗
tinet ab extraneo vel pꝛoprietario
ſucciſſa fuerit: titius et lege aqui⸗
lia et interdicto quod vi aut clam
cum vtroq; eoꝛum recte experie⸗
tur. Labeo ſcribit:ſi filio tuo ꝓ

hibente opus factum ſit: ⁊ te habe

gquitur cu quid circa ſolũ factũ eſt.⁊ ledit᷑ ñs in frucitbi.
7 alijs. ibi vo cum iructus timm̃modo tangunt᷑.⁊ fac.S. ad.l.aquil.

ſi ſeruus ſeruum. S. inquit lex. 2, . e⸗dpetu in pamn. 7.3. l. pxi. S. ſi
fundus. c.

g d Eniq;. a.l. aquik. vtili. vi. 5. ad. I. aqiuk. item mela. F. fi.
ar. j.ar.fur.ce.l.j.ac.
b Interchcto. vuili. nam 2 vnde vi habet vnle. vt. S. de vi et vi
ar.l. ijj. S. vnde vi. a facit, /ce fur. l, inter, S. ij. 2. S. j. 7,3,/ quib

mo.vſufſ.amit.ſed ⁊ interdictum.
1 Labeo. filio. ſ. uo.
k Factum ſit. ⁊ ſic ab aliquo extraneo.

—

4
„

I Rihilominus. nunqd pꝛe pñte? Rñ. nõ ſ abſente. vt. S. ð md.
ſi longtꝰ.⁊.J.de iniur.ſed ſi vm.S.filioſamilias.ac.

re interdictum.At ſi te pꝛohiben⸗

teopus factum eſt: et filum tuum

mihilominus. Idem ait aduerſus
filiumfamilias iur̃ peculiari nemi
nem clam videri ſeciſſe. Mamqʒ ſi
ſcit euʒ filiumfamilias eſſe: non vi
det᷑ eius celandi gratia feciſſe:quẽ
certum eſt nullam ſecum actionem
habere. Si ex ſocijs communis
fundi vnus arboꝛes ſucciderit: ſo⸗
cius cum eo hoc interdicto experi⸗
ri poteſt:cum ei competat cuiusin
tereſt. vnde apud Seruium ampli
us relatum eſt. Si mihi conceſſe⸗
ris vt ex fundo tuo arboꝛes cedaʒ
inde alius eas vi aut clam cecide
rit:hoc interdictum mihi compe⸗
tere: quia ego ſum cuius intereſt:
quod facilius erit admittendum ſi
a te emi:vel ex aliquo contractu h̊

conſecutus ſim: vt mihi liceret ce⸗

iacebat: poſtea autem adijt bere⸗

cere. Quelitum eſt ſi cum pre⸗

dium interim nullius eſſʒ aliquid

vi aut clam factum ſit:an poſtea ᷣ
minio ad aliquem veuoluto inter⸗
dicto locus ſit: vtputa hereditas

ditatem titius: an ei interdictum
competat:et eſt apud iulianum ſe⸗
piſſime relatum hoc interdictũ he

redi competere eius nomine quoo

ante aditam hereditatem factum
ſit:nec referre labeo ait ꝙ non ſcie
rit qui heredes eſſent. Hoc enim
poſſe quem cauſai etiam poſt adi⸗
tam hereditatem: nec illud quidẽ

obſtare Labeo ait: quod nemo eo

tempoꝛe wminus fuit. Nam et ſe⸗
pulcri vminꝰ nemo fuit: et tmm ſiqd
in eo fiat:experiri poſſum quod vi

m Jure peckigri
nõ caſtrenſi vel qjſi
ſed alia.
n Elidet᷑. ̊ inter
dicto iſto ex ea ꝑte
qõ clam filiꝰagere
nõ potuu etiã pr̃e
abſente. ß ex eo ꝙ
vi hʒ locũ et datuꝛ
pꝛi 2 filio. vt. S.
xI.
o Secu. fa. 3.
pecu. l. eo tpe i pn.
bonꝰ: ſ certe imo
hʒ hoc mrerdictum
locũ etiã iure vete
ri.vt.j.ce act.et
ob.l. filiuſfa. que ẽ
ↄtra ſoł. H de dire⸗
cio. ibi de vnli. vel

H nullã hʒ ᷣm labe

oneʒ. ſecus m q̊ſ⸗
dam alios. vł ne⸗
ſciebat filiuſfa.qui
opus fecerit. vnde

non eñ ſed patrem
celare voluit.ar. 28

e.aut qui.S.ſiquii
dum. vel nõ habet
vt poſſu exercẽ con
tra patris volunta
tem. habet iñ ſibi
queſitam quã exeꝛ
cebit patre conſen⸗
ticnte vel abſente:
vel enam preſente
vtili.vt.j. de ĩiu

ri. ſed ſi vnus. S.

ſilioſa. vel in con⸗

trario habet ex ea

ꝑte quod vi.nõ ex

ea quod clam. vr

hic. vel habet ad ex
ercenduʒ in abſen
tia parris: pꝛi tam̃
queſua eſt hoc ca⸗

mu. vt. 3. & indi. ſi

longius. S. j.

Siex ſochs.
põt. 2 cõi di. Vt. 3.
cõi di.⁊ ſi nõ om̃s
S. venit. idem ̊ ſi
aliud opus. 2 fa.

xæxfur. ſi ſocius. 2. 3. e. ſi alius. S. notauimus. edictũ de op.no. nuũ.

locũ nõ habet.vt. S. de op.no. nu.l.j.S. hoc interdiciũ que eſt otra.
q Eoceſſeris. ałs oſenſeris. ⁊ als oceſſenis.ſ.ex cᷓ vnatiomis.
xEontractu. alio ꝙᷓ wonat.de q̊ pumo dixit. ⁊ tũ nõ poſſidebsʒ. nee

em̃ dñs eram adbuc.vt.S.æ wnat.l.qni ſaxum.

2ꝛ Queſitum. eius nomie ſcilicet operis.

Sclerit. facientis opus clam vel enam vi ab aliquo pꝛohibitns⸗

facit. j. ti. ij. queſitum.S.quod ſi a titio.aʒ.

—

u Eo tempoꝛe.quo fiebat opus.⁊ facit. S. rerũ diui. l. j. 7. 3. ad

l. aquił. l. ob id.

x Poſluz.l. ego ac quez us ſepulcri ptinet, vt, 5 e. is quim pu. 5.

S r ℳ

—

h Mon opoꝛuet. ſciliʒ ſic vt ſuis ſumptibus inducat lapides in fun

dum ſuum.

1 Si in ſepulcro. mecũ.facit ſupꝛa.e.is qui in pu. . ſiquis ð monu

mento.

K Singulis. ſeparatim. quia plura ſunt vxlicta.

¶MObligare. vt poſſim aliquem eoꝛum inſolidum connenire. vt. j.

ſurns,.l.vulgaris.S.ſi duo.ſeo cum omnes conuenio. cum ſingu⸗

q Sepulcri vio.⁊ criminaliter ⁊ cmiliter per actionem in ſaciuʒ
que datur in.c.aur.vt.j.de ſupul.vio.l.pꝛetoꝛ.j.rñ.⁊.S.j.

rNHoc interdictũ. puenit.vt ar. S.de calũ.in heredem.

l.j.pꝛimo.rñ.

Bepius agi.qi. ſepe poſſe agi primo S fieret quod incongrumm

ſ Compent. vt et ſupꝛa de aqua plu.arcen.l.atteius.⁊ ſupꝛa.t

nnn
„. . 2£ „ . o,l⸗
ſi 5 onumenro. r. e ſepul. vio.l. ij. lis ehain ee partibus videoꝛ. ad ꝗᷓ facu.j. de verbo. obliga liin ii
Peregetao⸗vt 7 ſupꝛa cæ vſuc. l. heres et herediias. ⁊. C. vpoſi n. yrach. 1 vnum eſt delictum a pluribus commiſſum. ac zuia
vi.lcmhereditas⸗ e. ſed a colonus tenebitur. vt. . pxi. S. c. Keind. caſu. cum pꝛoprio conſilio quiſq; boc facnt ſan
. Sabolono rencamn ſen ⸗ in ea fecerim. que pꝛocuratoriby 10. n non liberabit. e⸗ . in
id eſt feci ſſe intell ſnih
gendus ſum. als ẽ M . . ſ ili bet in⸗ lmn
fecerautr Arigeem aut dam. accedit bis beredits ae pelt igciec⸗ ⸗ e opusnn i:
recickt: et facit. S. vmine locum obtineat.et recte di cio vel etiam ꝛunn . loc? 0 „Ab altero.
e.aun qui. S. ſimili heredi quoqʒ; competere et fundo meo fecerit: interdicto oc? fſeilicet non hbo.
ter. quod ibi no. cetur heredi ꝗ . , – rit Js cui fundum paſtinan⸗ rabii hoc cãn jan
4. J. Gxi. §. ceteris ſucceſſoꝛho. ſiue antec ſuc ert. Ze lapides abſtulit er 0 robrio won
ceſſerint: ſiue poſtea ſit aliquid vwi dum locaueras lapides ait T23 leeunt. 6
amclamadmulum. Sicolone in ein oicatpredium: eit xo, Amin Aüe gun
ne fecerit et ſiquidem me beo te vi aut clam non teneri: nii npento ezuid a
mens opus ſer 4 — . iuſſu factum ſit. ego puto co bs conuenti “ſ uonn⸗
volente vel ratum habente perin-⸗ id tuo iuſſu fa n ſeg mantes Aus dbence
x eſt atqʒ ſi pꝛocuratoꝛ meus fecii ductoꝛem lener S ne; ſecundo ſolag,
IZunta ai dmt. ſet. in quo placet ſiue ex volunta⸗ non alias:m nane o ang orng, Ennone ka. =ß”
Pun al ſolno u te mea fecerit teneri me: ſiue ratuz ſtare alnr urſteligeann arto. Varnlacdt inum
bens. vt in ar. con,⸗ habuero quod pꝛocuratoꝛ meus ſe nem habet quam p Si inſepul⸗ nrone aſa. Wzð3. grriuu
arlag . at. Julianus ait:ſi colonus aa⸗ teneri non opoꝛtet. ſefin ſehu. ſuonſ. a lulg
boꝛez de qua controuerſia erat ſu crxo alieno terra nahe⸗ auod pi sut i.,l ſea. d ñ”e. uhmi
.. Aileritiaweltoohmarert Gemevzegencdumer guonwtent lien di
mm. ſiquidem iuſſu womiini id factum clam mecum Kal fae tuz 2.5. gömeaa. minſt
atien ſir: buntur: non vt pani communi conſilio plurium factuz ſam er. F.ſi. (sdn
4 Quam be lez ſit:ambo tene ur: ne 1 id ſit: licere vel cum vno vel cum L.ſe. ꝛ e Na aut
r de ij ſtent: ſed vt impenſam . cun mnö ar.l..: auctee na
t S d; enmamprelent ſingulis experiri. Opus enim qõ r.l.j.S. quot. aliiin
c;. S. idẽ Lebe — . dInte. 7 ra. dl. ((en
plu. ar. c. F. ie uoqʒ ad reſtituendum pꝛebeant gult 1.1
alioulen.l. ſ co⸗ auem minus non iuſſerit co⸗ aplaribus pꝛo indiuiſo factum eſt Lel TDmoin er Ak
ſoneic e⸗ e lonus quidem tenebitur vt patien ſingulos inſolidum obligrern ta je AE
reſtunnas. er xe trriam et impenſam pꝛeſtaret. vmi men proprio quis fnn ha⸗ cc⸗ uſur. lj.
ali udul. ij. Su. ug vero mhil amplius ꝙᷓ patienni rit conlliocun ounl ragt irn
b n Ama ſi⸗ gam pꝛeſtare cogendus erit. dum ſcilicet mzoniun E ac al⸗ Mä
uus. dedat. S. de aq̃ ter conuentus a terum non Vlkn l
pꝓlu r.l. rencins Sè bit:quinimmo perceptio ab altero leniee⸗
celſus.cõtra.ſo. l W /,
Reeetiun t alius Apianus. ſuperioꝛe etenim caſu alterius con a,
m pin. Am ⁊ ſi eruus meus igno⸗ uentio alterum liberer Netere⸗ e atſu
rante me opus fecerit eumqʒ pulcni uocs niolgti aoh e aene
vendidero vel manumiſero meau Hoc mrerclictum in hey I e
in boc ſolo agi poterit vt patiar o⸗ teroſq; ſucceſſoꝛes datur ĩ id quod girt
cſ Emꝑ.lopus tolli:cum emptoꝛe autem ſer⸗ ad eos peruenit:et poſt nencen no a
vt pꝛeſtem panen· Ui vt outier oxe dat cipit ex quo id opus perfectum eſt QUMRDUʒ
niam. vt. .compe⸗· penſaʒ que in reſtitutione facta fu cipit exe jt:li rfectum non onm. u
tit. S. in ſumma. 7 n ‚-ſed et cum ipſo manu⸗ aut fieri deſijt: et per . . lots
nnirer cri preltet: ſed er cum ipſo ma ſit:alioquĩ ſi a pꝛincipio oꝑis cepti aeu
ſncu aa boe mm millo recte agi poterit. ln: auoqunt tmeceſtr eſt cuz iſ
tus ꝑ alium obli⸗ anmn do engeſſen eſ Et ſepi mna
l . g qui opꝰtardiſſime facer
do. lefannd lerna Emper aduerſus poſſeſſo⸗ his au ene nn opus factu “
S. enam. rem operis hoc interdictum agi. “ nirn
conſilio. quoo eſt guunce ui
2 quando communi conſilio. quod eſt quand
d Is cui.paſtinandũ i. vt nouas vites poneret. p ragnr vrye dam n aerdun de enam niiluc e oꝛuz ſine aglis⸗
4 Baſaroꝛam non inbenten nec rarn; habentem. ſe⸗ no conſilio dicunt᷑ facere quando omnes fecerunt I N
ſDoſſit. vt tunc ad panentiam. Kaer er Recheſecere pꝛoponebat. ad quod eſt ſupꝛa qæ iuriſdic. P rdre
g Peꝛeſtet. i. cederet.a foꝛte locati vel foꝛte ad penam quaʒ ꝓmiſerat * qui nur 3 fammlia 7 “ ſin i en
mihi ſi tale opus faceret.cum foꝛte ad ſimiem vim teneaꝛ viino. om. inch. . finli

1 Cſtet

ari

4 .
7

eſſet vt ageretur antech opus fieret. D §. finali. facit ad hoc inramentum. j. de furtis.l. in acr. S. de veſte.
4 u ldiretur.ab illo cuius erat. ſupꝛa de in litem iur.l.j.⁊ ſupra de rei vendi. qi reſtituere. ⁊.l.qdᷣ
ein x In abchto. i. in abſconſo. WM ſi poſſeſſoꝛ.⁊ ſupꝛa d peti.heredi.ſed a ſi le.S.hec verba.⁊.S.ne quio
N NQuod eſt factum. facit.j.pꝛoxi.S.⁊. C. excu.tn.l.qu inqua in loco publico.l.ij.S.hoc interdictum.⁊.j.de regulis iuris.l.qui wo⸗/
anuge ginta. 7 ſupia echk . eht. quod ſi nolit.S.ſiquid ua.a.S,. quado lo. accurſius.
N ac. de peculio e L äl e Eum autem.
n. l.j. S. annus culpam quoq;. un
en a. „. „ , . „ .„ — mo⸗ tcie wlo et
tin⸗ ad bo. por giu eſt:qui facile non adiretn: vtputa ctoꝛ iurauerit:aut ſi iurare nõ poſ Alva atmiſern poi
cunq;. et ſu 2 pr ant rlam ⸗ Ir ra Tr “ . tamei
u i annus ſepulcro quod vi autetatn factũ ſit iudicis officio eſtimandum en. reſe vamms
ol eet: vel in abdito vel alio loco.Rů et Eum autem qui wlo malo fece aus eſt. vr ſupꝛa
nan⸗ ſi ſub terꝛa fieret opus vel ſ aqua rit quominus poſſit reſtituere:per⸗ Ad men ta.l.
bltet 4 vel ſub cloaca aliquid factum ſit:? inde pybendum ac ſi poſſet culpaʒ “B
oſt annum cauſa cognita compe⸗ quoq; hoc interdicto vemreeruꝓ⸗
Mi N nt interdictum v eo quod factum bancun que tamen arbitrio iudi f Que tomen..
c N 23 Simisrei eſt. nam cauſa cognita annuam ex (is eſtimonda erit. Quia aute; cuns culpe inter⸗
8 bublice. abfuud ceptionem remittendaʒ: hoc eſt ex hoc interdictum cõtinet hoc quoo eſſe.
ane Et:⸗ anuum. magna ⁊ liuſta cauſa ignoꝛantie in inrcreſt on⸗ alin actõne id quod
d terueniente. Siquis reipublice intereſt fuerit conſecutus opus nõö
Na ſ Por. . ſug in . erir Di g Jugicis. ſcilicʒ
cumm Anno. vt et cauſa abfuiſſet: veinde reuerluoin enon õ ncon nulter liaaor u
n⸗ ſupꝛa pꝛoximo. terdicto quoo vi aut clam vti vel⸗ cere interdicto oc mhil eum con⸗ poſſit vel nolit iu⸗
. aſecundis ſet: verius eſt non excludi eum an ſequi opoꝛtere. rare in litem. ar. S
enid erlie . eien no: ſed reuerſum annum haber. Aulus. inſne ur au
n 4 e reſt Fuiuuz. nam ⁊ ſi minoꝛ annis vigintiquin Ompetit unren boc interdcd
ſtl 1 L.I-r. . Tiin,er reipublice cauſa abeſſe cepiſſet: ctum etiam his qui nõ poſſi,⸗
e tem oꝛib⸗ In 1 . P “ ” . — .
nſaen, 1 mnregrum reſit. Tinde maioꝛ effectus ſit: dum ab⸗ gent:ſi modo eoꝛũ intereſt. Si⸗ p OQu au vẽ. ern
lum Webedd geren eſt reipubli. cauſa futurum eſt: vt quis vi aut clam arboꝛes non fru⸗ ier: Enanmgat
umel i uit. vt. S. e m non ex quo impleuit vigintiquin⸗ mpetit m. lot. quot.
ein anlbabimen: annos: A1ta diuus pius 2 vein⸗ dictum. ſed ſi amenitas quedaʒ ex
ſ ceps omnes pꝛincipes reſcripſerũt. buuſmodi arboꝛibus preſtetur:
en In boc interdicto tanti lis eſti poteſt dici ⁊ fructuarij intereſſe ꝓ⸗
Nq; 6, In hoc ini · matur: quanti actons intereſt id pter voluntatem 7 geſtationez el⸗
Mnlben icto. noͤeſſe ſa⸗ opus factum non eſſe. Officio aũt ſe huic interdicto locrũ. Inſum
ebalmn ſupiu ne u in ludidis ita opoꝛtere fieri reſtitutio ma qui vi aut clam fecit ſi poſſi/det Ompetu.
minsc loco publico.l. nem iudicandũ eſt: vt in omni cau⸗ patientiã ⁊ impenſam tollendi ope qui no poſ
unmeale ee urchr ſa eadem conditio ſit actoꝛis:q fu- ris:quiſecit: nec poſſidet impenſa,ʒ ſident. vt a. s. eo.
wtel. dicium. tura eſſerſiic es quo actuʒz ẽ qui poſſ der nec fecit: patientiam Kc aden .
etesce neq; vi neq; clam factum eſſet: er- tmmodo vebet. H
3 rnzzsoa ̈ etiaʒz wminij ratõ ha Viianus.
ldgad r Reſtitutöe;z nonnung vminy rg . . Wi
u i eſt reſtuutio benda eſt: vtputa ſi pꝛopter h̊ opus Mterdictum qð vi aut clam
ben nemn. quod factum eſt ſeruitutes amit⸗ per quemuis wmino acqui⸗ Gienlo frieti
nn tantur: aut vſuſfructus intereat. ritur:licet per inquilinum. Rras qduen zaer
tn ſea mmonen quod non tm̃ tunc eueniet cum qͥs H ies tructus. ac.
e oous edificauerit: verumetiazʒ ſi di . Elſus.
uk ruiſſe opus pꝛoponatur: ⁊ eterio⸗ OQ= Wj immaturam ſiluam ce DWZ
ſ⸗ rem conditionem feciſſet: vel ſeru uam ceciderit quis inter⸗- . „
* tutum vel vſuſfructus vel ipſius ꝰꝓ quod vi aut dam renetur. l

pꝛietatis.ſed quod interfueꝛit:aut

Si maturam ſimiliter ceduaem
per iuſiurandum quod in litem a⸗

neque damno dominus affectus .
11Benitag. qa

õ multum redolent:
Atmum uls n . ſeo ar. contra ſi qᷣd
ed, ℳ b Aſufruci.ᷣintereat.facit ad hoc infra de verboꝝ ſignifi.l. aam in fraudem pa.l.j.S.⁊ ał. ac.
ode ſuen pꝛet oꝛ. ⁊.S. de vſur.l.videamus.S.interdicto. vt infra.e.ſi ops. m Geſtationem.i. ſpaciationem.

S. finali. a ſupꝛa quod metus cauſa ſi cum excep.S.j..l.metum. X n Interdicto. locum.vt ⁊. S.e.l.xæmiq; in pꝛincip io.

ium e adlen ſed ⁊ ſi vſufru.a. S. de vi ⁊ vi ar. ſi plures.S.eiectum. o In ſumma. poſſidʒ. nec wolo fecit quominꝰpoſſidear. vt. S.l.ꝓxi.
len efnO c D uie. wabs diruiſſe: als veſeruiſſe. L S.pe. 7 facit. S. & aqua plu. ar. I. ſi venditoꝛ. . S. quod metus cauis
Jurauerit. ar. ꝙ actoꝛ non habeat neceſſe pꝛobare intereſſe ſu· ñ cñ ex. S. ſed ⁊ ſine culpa. a.S. d ał: iu.l.nij.S. irem.
inben, um quod peuit. ſed tm̃ ſacramẽto habet illud veclarare. ad quod fa⸗ p 1 Mierdictum. quẽuis. ꝓhibentem. vt a. S. e. phibere.
4 lAumd cit.C. vnde vi.l.ſi quando.a hoc accipe quando pꝛo wolo.ſecus ſi q 1 3 immaturam. p̃ſtabit. facit.S.ad.l.aquitł᷑.ſi ieruꝰfuũ.S.ſi
ſun pꝛo culpa.quis tunc leguune eſt pꝛobandum. vt inſti.æ ver. obli. otuuã,. 2. S. idẽ, 2 1 ſuiua. a. S. ſi ſalicta. 1. J. V. ſi. ſiluã. 2.5,/e.

in iß⸗

ſi alius.S.ſiquis in ſi.ac.
r Mon abſurde. opus. facit. S. e. lI. j. S. quid ſit vi. 2. S. ſed ⁊ ariſto.
ſInterdictum. vel dic ꝙ filius erat colonus. vel dic ꝙ cõpent filio
ſi ſuccidatur colono filij. vt ⁊t. S. e.ꝙꝙ;. ⁊ facit.I.de act.⁊ obli.l. fili⸗
uſfa. ſed ↄtra. S. e.l.eniq;. S. j. So. Dic celare filium voluit.ibi nõ.

vel hic loquit᷑ õ re
que ſpectabat ao
damnuz filij ſup Z
re patris. vel B ex
ea parte quod vi:
non ex ea cã quod
clam. vt ibꝛ.

1u Im facit.
periculum
puta aliquod rri-

ſte. vt aꝛ. S. de eo ꝑ.

quẽ faet. e. l. . .S. ij.
facit. S.e.l.ſi um⸗
maturam. S. pe.

eſt nihil pꝛeſtabit. Mon abſur⸗
reſponſum eſt ſi magiſtratum ro
gaſſes vt aduerſarium tuuʒ adeſſe
iudicio iuberet:ne opus nouum ti
bi nunciaret:clam videris opus fe

ciſſe quod interim feceris. Int

u Pꝛohibit?. ig⸗

ctantis. vt 2. S. e. l
j. S. H 7 ſiquis.

x Beſinit. qꝛ nõ
eſt res in eodẽ ſta/
tu. immo mutst ·

y Item incidere
nam ⁊ in hoc caſu
videtur res mota.
ſeo cõtra.S.de ope.
no. nunt᷑. l. pe. ſol.
non tenetr hic vt H
pꝛeſtaret unpẽſas:
tenet᷑ tamen ao pa
cientiã. vt ibi. Jtẽ
ↄtra. S. oꝑ.no.
nunt. l. nõ ſolum.
S. fi. So. ibi ſcinit
vel ſcire potuu. H
ignoꝛamt. vel alid
eſt in hoc iĩiterdicto
alind in oꝑ. nom
nunt᷑. Item otra.
S. de ope. no. nun.
l.fi.ſed aliud in hꝰ
qꝙᷓ in ulo miduto.
vel dic vt nõ. S.
alienat᷑. iudi.l.uj.
S. opus.

dictum quod vi aut clam compe⸗
tere fihofamilias colonoe arboꝛibo
ſucciſſis ſabi.aiit.
Im facit tam is qui ꝓhibi⸗
tus fecit:ꝙᷓ is qui quominus

pꝓhibegatur ↄſecutus eſt periculum
puta aduerſario œnunciante aut

ianua puta pcluſa. Dronibius
uolib

bautem intelligit q

et actu ꝓ⸗

hibentis.i.vel dicentis ſe ꝓhibere

vel manum opponentis lapillũue
iactantis ꝓhibendi gratia. Tam⸗

₰*

diu autẽ vim facit ꝓhibitus: qᷓdiu

.

3 Lontinetur. vt

S. e. ſi alius.S.no⸗
tauimus. ar. S.
V⁊ vi ar.l.j.S
lud. 7. S. plane. 7
S.ſiquis naue.⁊
SZ. c. l. j. S. hoc inter
dictum. ac.

res in eodem ſtatu ꝑmanebit.nazʒ

ſi poſtea ↄuenerit cum aduerſario
eſinit vim facere. Item ſi ꝓphi⸗
biti heres vel is qui ab eo emerit
ignoꝛans cauſam pꝛecedentem fe⸗
cerit: dicendum eſſe pompomꝰ ait
non incidere eum in interdictum.
Quod m naue fit vel in alia quali
bet re vel ampliſſima:mobili tamẽ
non ↄtinetur hoc interdicto. Si
ue in pꝛiuato ſiue in publico opus
fiat:ſiue in loco ſacro ſiue religio⸗
ſo:interdictum ↄpetit.
Ompo.
Jopus quod quis iuſſus eſt
a iudice qͥ ex h̊ interdicto ſũ⸗

Siye in pauato. vt indẽmo actoꝛ ommno ſernetur. cum verbũ
reſtiuas hec ommia compꝛebendat: que acroꝛs interſunt temꝑe con/⸗
teſtate lius.vi.S.de vſur.l.videamus.S.in famana.a facit.S. de ſer.
l. fi. ⁊. S: ne quid fi.in loco pu.i.ij.in pꝛin.a.S.d ope.no.nun.l.j.S.
ſine autem. a. S.e.pꝛohibere.S.plaue.ſed ar.ↄtra.S. de aqua plu. ar.
l.ſi in publico.⁊ eſt rano vt iidem.

ſ J opus.titum conueni hoc interdicto quaſi ꝙ opus feciſſet
in meo. cum ſeius feciſſet a damnatus eſt titius. ſententig p
iudicat veruati. ⁊ ſic titius deſtruet. vel poteſi dici tenetur. item ille
ſcilicet qui ſecit.ſ.ſeius.naʒ non liberatur alter.ſ.ſeius per hoc ꝙ cõ
demnatur. titius. niſi ſauſfacium eſſet.vt. S. e. ſemper. S. fi.

SSO B

Sumpius. i. aſſumptus vel acceptus.
Suſtuliſſet.i. in altum exaltaſſet in veritate.
Reſtituere.ſi adhuc ſupereſt.
Si iuſſero.ad me.i.ao meam opimonem.
Eum.ſ.aduerſarium ſerii.

e Et non puto.melteneri.

fIntuenda.vt.j.e litig.l.ij.in ſi.ſed nomine ſerui teneoꝛ. vt. Z.

e.l.nam ⁊ ſi ſeruus.

g In opere. ꝙᷓ celi.quia celum quod. 5. edes meas eſt vſq; ad ce

lum liberum eſſe debet. vt. S. de ſerin. l. fi.⁊. j.l.ꝓxi.S. pe. vel celi.

ptus eſſet reſtitueret: alius qui vi
aut clam ſubſtuliſſʒ:nihilominus
idem ille oĩmodo iubetur opus re⸗
ſtituere.
um opus facere: cum qtum ad me
pertinet in clandeſtinã ſuſpicioneʒ
non vemret:ſeruus autem meꝰ pu
tauerit ſi rem ſciſſet aduerſarius ꝓ
hibiturum eum: an tenear? ⁊ non

puto:cum mea pſona ſit intuenda.

In opere nouo tã ſoli q celi mẽ⸗
ſura facienda eſt. Siquis ꝓpter
opus factum ius aſiquod pᷣdij ami
ſerit:id reſtitui ex hoc interdicto de

Enuleius
Jvitem meaʒz ex fundo meo
in fundum tuum vepꝛehen⸗
eris:eaq; in fundo tuo coaluerit:
vtile eſt interdictum quod vi aut

clam intra annum.ſed ſi annus p⸗

terierit:nullam remanere actõem

⁊ radices que in fundo meo ſint tu

as fieri:quia his acceſſiones ſint.

Siquis vi aut claʒ arauerit:pu⸗

to eum teneri hoc interdicto: per⸗
inde:atq; ſi foſſam feaſſet. MNõ em̃
ex qualitate operis huic interdi⸗
cto locus eſt:ſed ex opere facto qð
coheret ſolo. Si ad ianuam me
am tabulas fixeris: ⁊ ego eas pꝛiꝰ
ꝙᷓ tibi enunciarẽ refixero: inde
inuieem interdicto qð vi aut clam
egerimus:niſi remittas mihi vt ab
ſoluar:oↄdemnandũ te q̃ſi reʒ nõ re
ſtituas quãti mea ĩterſit: aut certe

facit.j.ar.fur.ce.ſi plures.S.j.⁊.S.d rei ven.l.

arboꝛe.

Si iuſſero ſeruum me⸗

1. geris. qͥa foꝛte
gerem coꝛrum⸗
bit opponendo
ſtercus vel cloa
cam aꝑint. aꝛ. 5.
de cloacis. l. j. S.
pꝛimo.

bH Siqs ins.

ſoꝛte ſerniturẽ.

i Ex hoc mni /

chicto. vt 2. 5. e.
l. ſemp. S. in hot

K [ 3 vuez
Veprehẽ⸗
eris.I. detraxe⸗/
ris vi vel clam.

IEſt. mihi vt

vitis in menz a⸗.

grum reducat᷑.

m Remanere
ſcilicet ad hoc vi
vitis de fundo
tuo reducat᷑ in
meum. ſeo bene
dabitur actio in
factum ad eſti/
manionem vitis
perpetuo vt cre⸗
do.arg.S.œ rei
ven.l. in rem. et
ſi frumentum..

n uas ſieri.ſcilicet omnino.vt pꝛo eis non tenearis.io.ac.

oO Quia his.qma in agro tuo coaluerunt.

p Siquis araueri. a's araueru: aks exarauerit.
Qualuate.i.non debemus inſpicere in hoc interchcto quale ſit
opus quod vꝛi vel clam fit: vtrum ſit ſoꝛmatum vr eſt wmus. an
infoꝛme vt arare. ſed illud ſolum ꝙ illud fit in ſolo. arg. contra.

5. de ope.no nun.l.ſtipulano.S.opus.

r Si ad lanuam. refixero. i. remouero.

ſAlut certe.hoc intelligendum qñ ego refiri tabulas pꝛimo poſi

tas ex magna a neceſſaria cã.vt arg.S.e.ſi alius.S.belliſſime.lel
verius ꝙ hic dicit᷑ exceptionem mihi dandã indiſtincte mntelliga
tur: ſiue ex neceſſaria cã refixi tabulas.ſine non.qð em̃ fixumẽ in
ianua mea a me poſſeſſa poſium auẽte mea moliri. arg. S. adl.

Ent. 9
Stlet .

Thenl,

B
Vyi,1e

Eſcl Nn.
ſii lncr,.

jrmarn⸗
)ſuns
1

.

en

eli

Einaaicy,
WNn.

sN.
Adndnen
Mlennus.

o m
Mlert lii

Unrclur,
ienßte

te

bricn Deren
ſtone,Elgrn
Ulnhlſſotl tt ,
Mobunrpnr.

11 Apnczin

ſokluannun
Alns mectan
Mncrdum umunneg

Rulnnilienöni

hlrimit

Muanmommoiant⸗

AA
4

hmlmtmand
untirſti

Nkiſhtg irl
uinnun g

1
hſenn
tz mnei⸗

iundnneſes

neshn i
n
Weca.
Cumo⸗

mn m
Chen:
wat
Nöen
Ki
maſt.
d
a ,
Wei
irerdi⸗
oqs
mamme
ee
aut don n
nbiſe⸗
Mcie mn
n
fn l
3, zniklIfmen

en
r1s
uiennu aii

Kirnenm

3. celum. ad h⸗oe ſupꝛa celum: eoq; etiaʒ nomine ſe⸗
E.le unl g,meng pulcri violati agi poſſe. Si is q4
ſacu. S. el. i ali Tenũciauerit ſe opꝰ factuꝑ afeſtim
us.S. notanimꝰ. opus fecerit:clam feciſſe nõ intelli⸗
7 Poſſe. vv 7. xr. nam ſi poſt tempus videbitu
j. æ ſepni. vo. Ait. nam ir po. pus ur
l. ij. S. ſepnulcri. clam feciſſe.
⁊ fac.S.vei poſ. —
l. ſi duo. S. item De remiſſionibus.
videamus. sä
Si is. xenũ Lpianus.

RN—

3
aquił᷑.quẽadmodum.S.j.qð autem legit᷑. S.e.ſi cga in. §. bellchi
me. intelligendum eſt qn edificauu aliqs clam in ſuo non in meo. ⁊
fa.S. eo ꝑ quem fa.e.l.j.S.ſi reus.⁊.S.ne qͥd in loco pub.l.ij.S.
idem ait. ⁊. . ſo.ma. viro.⁊. S. de dam. infec.l.qͥ bona.S. ſiqͥs qꝛ.⁊

; S
l
W Ml
M ℳ— „ V

tenet. ⁊ tunc dic ibi eſt facta remiſſio.ſ.a mure ſine vlla ſauſdatione
vbi nunciatio non tenet.qꝛ poteſt ſperni. Item eſt j.S.de oꝑ.no.nun.

l. j. in pn. Soxk. vt ibi plene dixi.

e Beimum tenere. ſ. cum effectu. a3.

S.ile qͥs eum qͥ in ius vo.l.ij.⁊.S.qð me.cq.ſ̊ ⁊ ꝑtus.S.queri.

1 Peꝛofuturaz.

hanc. ſ. 2 facit.

E. añ lcest vn exceptioncm mihi ꝓfuturam: ſi nõ
arte no clam no pcaꝛio feceris. Si
ſa iu. l.). ſtercus ꝑ funduʒ meum tuleris cũ
, Siſterns. id te facere vetuiſſem: quãq mhil
ipẽm. als fanẽ. dDamm feceris mihi nec fundi mei
als ſpẽm. ſpeciem mutaueris:tñ teneri te qʒ
ben ernere. vV—i aut clam trebatiꝰ ait. Labeo ö5.

y Teneatur.

nec etiam is qͥ dumtaxat uer ꝑ ſun

dum meñ fecerit: aut auem egerit

en venatuſue fuerit: ſine vllo oge hoc
Sſ ſtercus. ſol. intdictum teneat. Siquis ꝓie⸗
be mieri· cxtum aut ſtillicidiũ in epulcro mi⸗
non licet. v. EC. ſerit: etiam ſi ip-ſum monumentuʒ
rui l. begr.· non tangeret: recte cum eo agi qo
iunaꝑ.S. ſiquuis in ſepulcro vi aut clam factum eſt.
me. qꝛ ſepulcri fit non ſolum is locꝰ qᷓ

3 Siquis. id.

ciauerit. palaʒ ñ

clam 7 obſe cure.
vt. 3, e. in pn.

recipiat humationem:ſ̊ omne etiã

It pꝛetoꝛ: quod ius ſit
iuli ꝓhibere: ne inuito
eo fiat in eo nunciatio
tenet:ceterum nunciatione remiſ⸗

opꝰnouũ nunciare poterit vicino:
⁊remiſſio vtilis erit.ipſi at᷑ dño pᷣ

cto vſuſfr.cetioꝛ fiat:petere vſum⸗
fru. ebebit. Idem iulianꝰ ſcri⸗ i
bit e ceteris quibo aliqua ſeruitꝰ

lianus non eſſe ini

„ PD Kubrica De remiſſionibo, dixit ſupᷣ de oꝑis noni nũ.nunc de

remiſſione. vel dic quia nunciatio parit interdictum qð vi aut claʒ
⁊ remiſſio tollii.vt.S.ti.j.l.ſi alius.S.j.ideo poſt pꝛecedentem ti.
merito hunc ponir.ac.

a a Ir pꝛetoꝛ. qd ius ſit.ſiue ꝓpter ſeruitutem vel ꝓpꝛietatem

vel publicam cauſam. a ſic ꝑpetuo ſiue non ꝑpetuo. ſed
eatenus vonec ſatiſdet᷑.q; ius habeat omnes poſt denunci

ationem de calum. iurantes. ar. C. ad.l.iuł.re.l.fi. ⁊ ſic non eſt õ.

3. de op. no. nu. l. j. in pn. ibi plene dixi.
b Remiſſa. vel de inre ſi ſatiſdederit.vel foꝛſan ↄuentione. ⁊ hoc

eum tenuit nunciatio. ſi autem non tenuit qꝛ poauit ſperm. vt. 3.
opꝑ.no.nun.de pupillo.S.totiens.tunc dic dłe remiſſa.ſ.ip(o iure

quis non tenuu nunciatio.⁊ ſemꝑ dic faciat ſine meiu interdicti

qqð vi aut clam. vt. S. ti.j.l.ſi alius.S.j

c SDub hoc. remiſſiones.ſaciende ei cin nunciatũ eſt.⁊ ſunt tres

vna ex ↄuentione.alia a iure qn.ſ.tenint nuuciatio.⁊ tercia qꝛ non
tenet. qꝛ põt ſperni.nam tunc lex hp remiſſa. .
dD actaʒ.i.effectu hr̃e vbꝛ nunciatiatõ tenet.ſi aut non tenet.nõ

eſt nccia remſſio.ſ.eum poſtea appareat illum qui nunciant non

habere ius nunciandi. a ſic põt legi ſine non. vel dic vbi non renet

quia poteſt ſperm. non eſt remiſſio nccia. ſic ſine non, ałs eſt non

fDPꝛohibere.quod eſt vt.S.dixi.vel ꝑpetuo ꝓpter ᷣ nuntem. veluti
V ne altius tollat. vł
ad tempꝰ.i. dvnec
ſatiſder᷑. quod ins

ſa ſaciet. Sub hoc titulo remii babent omnes pt⸗
ſio nes ꝓponunt᷑: 7 „ erb D pꝛ etoꝛis nunciatonem de ca

— I— lum. iurantes.
oſtendunt remiſſionem ibi emuz

factam: vbi nunciatio tenet:⁊ nũ⸗
ciationem ibi vemum voluiſſe pꝛe
toꝛem tenere vbi ius ẽ nunciãdi ꝓ⸗
bibeꝛe:ne ſe inuito fiat. Ceteꝝ ſiue

ſatiſdatõ intueniat ſiue non: remiſ

ſio facta hoc tm̃ remittit in quo te⸗
nmuit nunciatio. Plane ſi ſatiſda
tum eſt: ⁊ exinde remiſſio facta eſt
non ẽ remiſſio ncctia. Jus is hʒ

nouum opus nunciandi: qͥ aut w⸗
minium aut pᷣintutem hbʒ. Itez
Juliano placet fructuario vendi⸗

candaꝝ ſeruitutum ius eſſe ſ᷑ᷣm qõ

dij ſi rẽ nũciauerit remiſſio inutit᷑
eꝛit.neq; ſiẽ adueꝛſus vicinũ ita ad
uerſus dñʒ agere pt᷑:ius ei ñ eſſe in
uito ſe altius edificare.ſ̊ ſi hoc fa-⸗

ciandi.

h Interueniat.
quo caſu fit remii
ſio ipſo iure.

Facta. ex con⸗
uentione vel ena

a vicino veebetur. Eiq́; qui pi⸗
gnoꝛi fundum accepit ſcribit Ju⸗

quum vetentõeʒ

k Munciatio.

ſeruitutis dari.
cum effectu.

¶Satiſdatum eſt. vel ꝑ nunciatoꝛem ſteterit quominus ſatiſdet᷑.

vel qꝛ de calumnia nõ mꝛat.

m Meceſſaria.qꝛ ipſo iure ꝑ ſatiſdationem erat facta.
nIZus is habet.nunciandi.ſ.perpetuo.ceteꝝ ſi non ſit ius phiben
di. tunc eatenus quatenus ſatiſdet᷑. ́MVZU;
o SDominium. tunc ↄtinet cauſam naturalem.

p Seruitutem. pſonalem a tunc diſtinguit᷑. vt dixi. ̊. de op.no.

nũ.l.j.S.ſi.⁊.l.ſe.vel vrbicam ⁊ non ruſticam.vt.l.qͥ viaʒ.
vt n Eun r. Hl mer S rl.wam. waz. Vel die
q Item ił. vẽdicandaꝑ.ſ.ꝑ ↄfeſſoꝛiam.ĩmo non.vt ſup ſi .
pe.l.j.in pᷣn. Soł.vt ibi. yp ſuſtr
r Poteſt. fructuarius.

ſ Ecficare. ergo quia qui nõ habʒ ius phibendi non babet ms re⸗
mittendi. accur. .
t Facto.i.opꝑe facto a ꝓpetario.
v Zanmnroen⸗ pp ofeſſoꝛiam.
x em inhanus. ſuitns. vꝛbica. vt ⁊. S.ſi Puitus ven.a ſi
j. vel dic plemꝰ.vt nõ.S. ſᷣm.vr.pꝛe.l.inter pᷣuni. ſerte F.

O

y Ei q;́. tentõem. petitio dar᷑.vt.S.æ pᷣni.l.ei qͥ. ⁊ nunclare ei bp
mitut᷑.vt ſupꝛe de oꝑ.no.nun.l.creditoꝛ.ergo ⁊ remitiet .
in prin. huius. I. ag. c t wyra

F

8 Lelerum. 1. ſi
non habent ius nũ

a iudice vel pꝛeto⸗

3 Rubꝛica. De pꝛecario. 2 hoc reſtitutonum. vt. . l. ij. S. · ſicut ſu⸗

perius qð vi aut clam. vt.S. ti. j.l. j.S.j.

7 p RKRecarium

eſt. interdum ſtnicte accipitur vt huc. æ interduʒ

large. vt · C. de pꝛeſcrip.xxx.an.l.ij.

ſieri videmꝰ.ſ.qð

wnat quis alicun

in amcitiam. põt
em̃ reuocare quã⸗
v velit.

Me recipiat.
vt 2. S. e wna. l.
in pn. ⁊ w. cgu.
moꝛ. l, ſenatꝰ. S. j.

9 Libherit pca.
Vt ⁊. J. l. ꝓxi. ⁊.l.
hahet. in pn. 7. I.
cum pcario 2c.

b Simnle. ß no-

pꝑ ommia. naʒ dr̃t.

q: vmodatum dat᷑
ad certum vſum.

Vtz pe. l. illius ti.

ↄmodati. nam ſic
Dicit᷑ accõmodo ſca

las vt apponat fſe⸗

5„ MNuogd genus. liberaluatis. ex hoc dici᷑ in quodam ſimile w
nationi. vt. j. e..
interdictum. 1. j.
x fur. eum qm. S. ùƷM
is qui pꝛecario. qꝛ .
. ckneſſe in Pen De precario.
rio quedam vſus YB miaq
vnatio.⁊ iñ diſtat ,. . 1 nanus.
a wnatione eo ꝙ Recarium eſt quod pᷣ⸗
tractin quem ſepe concedit᷑ tandiu qdiu

is q conceſſit patiX. Quod genꝰ
liberalitatis ex iuregentium veſcẽ
dit: ⁊ diſtat a wnatione eo ꝙ qui wᷣ
nat ſic dat ne recipiat:qͥ pcario con

cedit ſic dat:quaſi tunc recepturꝰ:

cum ſibi libuerit pᷣcarium ſoluere
⁊eſt ſimile amodato.nam ⁊ qͥ ↄmo

dat ſuam rem ſic ↄmodat:vt nõ fa

ciat rem accipientis: ſed vt ei vti re
Omodata pmittat.

It pꝛetoꝛ:qð pꝛecario ab il⸗
lo habes aut wlo ma. feciſti

vt leſineres habere. qua œ re agit
id illi reſtitus. Hoc intdictum
reſtitutoꝛium eſt: naturalem hʒ
in ſe equitatem.nanq; pᷣcarium re⸗
Vocare volenti ↄpetit. Eſt em̃ na⸗
tura equum tandiu te mea liberali
tate vti qdiu ego velim ⁊ vt poſſim

reuocare cum mutauero volunta⸗

tem. IJtaq; cum qͥd pꝛecario roga⸗

tum eſt nõ ſolum hoc intdicto vti
poſſumꝰ:ſ̊ etiam pᷣſcriptis verbis
actione:q̃ ex bona fide oꝛi᷑. Ha
bere pᷣcaꝛio videt᷑:qͥ poſſeſſionẽ vel

coꝛꝑpis vel iuris adeptꝰ eſt:ex hac

ſolumodo cauſa qð adhibuit pᷣces:

neſtris. pugillares vt ſcribat. equum vt ad villaʒ ducas. quod non eſt
in pꝛecario.vt ad certum vium concedat᷑. ⁊ ex hoc oꝛit᷑ ſecunda dr̃a.

ma hoc qnandocunq; reuocat᷑ ulud expleto vſu. vt hic ⁊.S. ↄmo.in

omodatio.S. ſicut. Tercio differt. qꝛ hic de wolo ⁊ lata culpa tm tenet᷑.
niſt li. oteſ. vt. .e.queſirũ.S.eum cq;ᷓ. ⁊.S. ſi pntute. At ibi etigam de
lemſſima.mſi caſualiter aliud otingat. vt. S. ↄmo. ſi vt cer. S. nunc vi
dvenqum. Item ſᷣm quoſdam differunt in qrto. qꝛ ↄmodatum in mo⸗

bilibo.pᷣcarium in immobilib⸗ frequẽter fu. vnde pᷣſumunt indubio
bid. peagrinm ob t. nbio
in re modii ↄmodatum.in immoblli pcarium. que non placet. cum

duntur. vt. j.e.in rebb.in prin. ac.

immobilia ↄmodent᷑.vt ſupᷣ ↄmo.l.j S.j.⁊ mobilia pꝛecario conce⸗

d 3 It ptoꝛ. wlo. vel lata culpa. vt. . e. queſitum. S. eum q;.

e Hoc interdic
f. Itach. qꝛ eſt egu

tum. openit. interhctum. c.
moa conceſſione gerit negocium uaq;

⁊c. vt ar. S.ↄmo.i. in omodato. S. ſicut.

impetrauerit pꝛecibo vt ſibi poſſi

g Aerbis.contra.j.e.l.interdicium. ⁊ ibi plene dicos.
hHVonsg fide.i. ex equitate. vel quia bona ſides hic ſiderat᷑.vi
reſtituat᷑ ſicut actum eſt.vt in quolibet contractu enaʒ ſtricti lurig
2 vt wolus abſit.non autem dico q ſit bone ſidei. cum tm̃ in duob⸗
caſiba ſit bone fidei.vt inſti.de ac.S.actionũ.ł vſᷣm aʒ.erit hed. caſu
bone ſidei. vt in
dDuobo alijs caſi⸗
bus p legẽ iſtaz.

i Habere. vel

Vre aut vti liceat.

Aius. ant, d
Eluti ſi me pꝛecano rogaue nilel uns..
. . Puitutis.vt.j.l.
ris: vt per funduʒ meum ire ꝓpx.a. l. a2 habet
vel aggere tibi liceat: łk vt in tectuz S.ij. c.
vel in aream edium mearum ſtillii
cidium vel tignum in parietem im
miſſum baberres.
Apianus.
Mreb etiam mobilib pꝛeca
rij rogatõ conſiſtit. Memi
miſſe autem nos opoꝛtet eum qͥ pꝛe
cario habet etiaʒ poſſidere. Et l v Eilut. ſa
tenebit᷑ hoc intdicto nõ vtiq; ille mnere aan
qͥ pꝛecario rogauit:ſ̊ qͥ pꝛecario hzʒ l.j.S· ſi tibi.
Etenim fieꝛi poteſt vt quis nonrnnrno
gauit ſ̊ habeat pꝛecario:vtputa ſᷣ⸗
uus meus rogauit: mihi acqᷣſiuit
pꝛecarium: vel aliquis alius q iuri
meo ſubiectus eſt. Iem ſi rem m i nieb.
meam pcario rogauero: rogaui q⸗ odar a ebſun
Tem pcario:ſ̊ nõ habeo pᷣcario:id,⸗ mo.l.j. ac.

circo qꝛ receptum eſt rei ſue pᷣcari
um nõ eſſe. Item qui pcarium
ad tempus rogauit finito tempoꝛe
etiam ſi ad hoc tempus non roga⸗

uit: tñ pcario poſſidere videt᷑. Yn⸗ n Aeminiſſe.

telligit em̃ dñs cum pati᷑ eum qui õ
pcario rogauerit:poſſidere rurſus S. eauum.

pcario concedere.
Omponi.
Ed ſi manente adhuc pre⸗
cario tu in vlterius tempus

0 EEt tenebit.

p &el aliqᷣs.ſiue me mandante vel ratum hñte.vt.J.e. certe.S. j.
q Receptum eſt. vt ⁊. S. de acqʒ.poſ.ſi d eo.S.fi.⁊.j. de reg.ir̃.
neq; pignus..S. depo.l.q rem.hoc aũt veꝝ eſt niſi reſpeciu poſ.jq̃
aduerſariꝰ ſupioꝛ eſt.vt.S.œ acqʒ.poſ.ſi aliquam.⁊.j.l.certe.in ſi.
ſic a.S.de hen.emp.l.in empnoone.S.ſue rer.
TV Rei. miſſi reſpectu poſſeſſionis.vt.j.e.certe.S.vl. .
ſ. Iiem q.rogauit. qͥdam dicunt ꝙ in hoc diflert a ↄmodato. q̃ſi
pcarium non ↄſtituat᷑ ad tempus.ſ̊ ↄmodatum ſic.ꝶ certe ⁊ pcan⸗
um. vt.j.l.ꝓx.in fi.⁊ hoc expone vt ſtatim dices.
t Poſſidere.ſ.de nouo cum cauſa pꝛious ſit ſublata.vt.j.l.ꝓx⸗
in fi. ⁊ facit.S.loca.item querit᷑.S.fi.⁊.l.qͥ ad certum.⁊ dic vt ibi.
VRurſus. ⁊ ſic eſt nonum pᷣcarum.
x Concedere. hic ↄtinua legem certe.

y ſ Ed ſi manente. conſtituatur cauſa. facit ſup de iudi. l.ij. .
ſec aſi iudex, 2 te erbi,l, ſi cum dies, in prin. ?,l, labeo. 5.

lpetnt

Ordart
dani
edlph.,
Ul,en
ge n
Munn j
ſſhtvontmu
MWnitperen 4
UiAccg, en
(ſn.
Pgun
GSünhhen M
(or ogs
mnnine
o fe
M oln 5

n Prt
mronen
Igiinſiſins

ns.
c
en
ie
h in
Gen
noh lg
nonto
Naß⸗
jümt
giri
tem 1
nc⸗
neſen
Gemun
mwr
1e

MAr

N. e

Is gan.

mi. 16
EN e

unge

Aam it i t
NCAaa ieſ E

„

cuitte dni ſel
.Aantmedatt

„Lbew.
N

zun õ

olamn iaheen
andus.
rmsſtſitlcn,

m.
an.
auiln
limm .

aitamm

penulrimo a fi.a. J. de v. ob. I. cum ſtipularus ſum mihi a penlo.

3 c Erte. reintegret᷑ neq; ꝑ expꝛeſſam ↄceſſionem vel purgatõʒ
ſurioſi neq; ꝑ tacitam.l. Item non ꝑ tacitam hereduatis.ſ.
