tur. 83 VPf.. facu lus ee . . D . . . — excedar. vt. .
ſto . 3* Bommo. i. qõ vtiq; f tẽporis ſpaciũ hoc Juus adnanus iulio ſecũdo do mnlc. l. eos
4. nen vinculaio nö poſt longu Qurerhibengi po reſe . ſit et alias reſeri m lru.. re⸗ u⸗
6 Venn. ſideretur. QOu iã cauſaʒ al ing relckipft er ali iſtolis Lſemper inſti.
e Eoſulto. tur ſtulati ſunt pꝛopter aliã achnſig ptum eſt: non eſſe viiq; ſiyann a ————
pilliano. iminis: qö ante a dendũ:qui quaſi „ autem ares pain.
mnõ periine terius criminis:q ſcõſul eoꝛ uz cre „I dẽ 2 ⁊2. C. e fideiuſſo.
1 vin⸗ LerI tex ſenatu tos ad pᷣſidem remiſerunt. i 77 — .7.l.
man. to: qo in deiuſſoꝛe factis o 5 de bona elogia cõſcri ap. eos. S. ſup hu⸗
uN g Lex. i. wmi nomimb ſub fideiuf 0ù ofſies ex fide 7 Bes en 2 ſupꝛa ð arbitris
Atantnratanst ani edictũ. vt nor iſſy 0 alis actio ĩ ro - u ẽ: H 2? ca ut mãdato 5 lem. S. fi. 7 ſupꝛa
— S aa urtik i ſeruat᷑: miſi ex hoc lepore re coceptu ẽ 62 P “ Wern. S vo. l. euz
— und: periculũ cadat. H pꝛo quo. inge
n naudi vinculis. ver. ſig. l. antepe. ad fi. æ.l. fi. in pꝛin. 3 ſerno coꝛ. H
ni imie 1 Poterl. vt ene nn. Do ſun nſlem. ſſus habetur pꝛo iudi
mi inan Sira. E. ad turp 5 ergo confe li. H
RKrürZð enle nan unt dñs ſatiſdans. laen j. de capt. l. in bello. in nenn. 4 1 3 confeſſus. g de aſeino⸗l. T. C. ſe ..1 Bealle knun 6*
in hoc largo tge. facit. j. .Aſt oſt tres. . J. de r 9 cato. ſic ð H de oſ eſtionibus. I. j. S. diuus ſeuerus. 2.
eunen 1 Tempone. in hoe ſeia.⁊ ſiquis caut.a ſi pol ventri riminali ad quod infra de queſtio vel cuz dubia ẽ vin
ppenn S.leia. 5 le.credi.l.ſi ventr i criminali ad quo vel hic exira us. vel contea &
aale mmienk —— harp u cogni.l e mo vimo⸗ dixi w werta.d ſc kemennan. Itẽ ſtao' annie 2
e S. fi. 25 de ritn apelehen tgg l Ener noxa. cã aga. l. ij. S. fi. dicta. ad de Fſ So. vi bi. YItem contra eſt ex pꝛedictis
bi. ſi mmn dies 5 fi Nem fel a 4 l. aquił.l. pꝛo
läctnh. 5 man.ſi pꝛocu.S.ſi ign iudice.
ui 6ummn Qm exhibẽdi.coꝛam

„ .. r. 5 lij. in fi. .
mn 1. facit.j .Cl.j .l. iij. in

3

vt ĩ aut.de deſen. cuuitatũ. S. H
vrĩi aut. e e ice diſcipline pficiũt
atos. 1. confeſſos. bus ⁊ publice diſcipline pfl
zj m die Damnatoo.i. co ꝛngẽdis moꝛl renarchis. l. j. li. x. 2 facit
ij. in fi. 7.l. quicüq; in pnn. In nn, vpormi De u genarche ra enarchis l.i.l.x. 5
, vet vt S de in is oelil inn E. ea ccu. l. qui SS u.l. con vt. j d J . j.6. 7 ſane. 7 q ibin . ibus talia ſt otiſicant. vt in
klaus bus ralgandere agmim vocat᷑.vi in cinli.ar.ẽ 5 de d bare eſt epiſtolas nitteras in — referentes. quod dic
31, *R ſoꝛte ad maius auuor Nore indiao ſiſti ſ- 2 loga i od no. contra nuncos men —
N 4 r n Niralii tenet᷑ alicui cans⸗ ſiaeing aian aliqj nnincn gn greiegrarvr⸗ mlũ de libꝛo mandatoꝛui binus pꝛincipis
tuN,N.n , T. 8.7 nuc i. l. ij. in fi. 1 de indic. l. ij. SeN. i.vnũ cap ugeett
— 4 ns netmevrme icarel cee unch f Weat winan. mechin vein.
M nõ tenet᷑ ir . 7, 0. l. d 0 periret. i.: j. in ſi. ſic in moPeA,
arn rLans gae git anaerio de ſi dies, 1 e llerijs,/ l. j. in ſi, ſ
nſo .
ndi

g De ſocijs. ad quod. C. ad.l.inł:maieſ.quiſquis in fi.⁊ ſupꝛa ad
l. aquiß. inde nerat us. S. ſed ſi ſeruus. 1 ſupꝛa ad exhi. lI. fi. 1 infra ð
iuure fiſ. l.ij. S. diuus pius. æ no. E. de accuſa.l. fi. in fi. Iem facit ſu⸗
pꝛa ad ſilł.l.ꝑius.⁊.l.⁊ ſi percuſſoꝛ.⁊ infra de queſtiombus. l. j. S. ſi⸗
quis wominus.accurſius.

Ad cogmtõeʒz.
ex hoc inſert᷑ igi
F. ⁊ facit. C. d ac
cu. ſinguliſ.⁊.l.ea
que. ac.
1Arguat. i. accu⸗
ſet. J. de ver. ſig. l.
iudicaſſe. ⁊ facit.
C.de accu.l. abſen
tem. qgc.

K Hung. hoc eſt

grecũ ⁊ dic.i.ↄdẽ
nanonẽ ſ̃ᷣm Pla.
2. D. dic faceret. t.
faceꝛe vellet. vᷣm
HBul.1. inquiſiio⸗
nem. ac.
1I Vemre. foꝛte
ad pꝛeſideʒ. cũ hic

eſſer minoꝛ magi

ſtꝛatus. vel dic ad

colligsz. vi. J. e. ſo

lent. ac.
m Exequi.id eſt
pꝛobare. .
n Denotare wre
nar. rpete opoꝛtet.
o Maligne. ſub
auch cũ cõperii ⁊c
a łs interrogaſſet.
p Uindicei. pᷣſes
repete opoꝛtet.⁊
no. in exemplo. ſic
C.ad.l.iuł.repe.
l. j. 1 8ð vepoſin. l.

bona fides circa
pꝛin. ⁊ de here. l. q

cũq;.S.qð ſi fe.
q 1 Mlẽt. in qᷣ⸗
bus. ſ.pꝛo
nincija.
r Belictum eſt.
ſ.cõmiſſum. vt. j.
e.nõ eſt in pꝛin.
ſAEgere. i. eſſe.
Pꝛoſecutoꝛibꝰ
1. fidis cuſtodibus
vt in auĩ.vt nul.
iu. S. ſi vero quis

un d E& mlin⸗
bus. ad eũ
magiſtrum mili-
tuʒ. Vt S ti.j.l.fi.
7. J. e. nõ eſt. S. fi.
2. C. d exhi. l. j. 7

in aut.vt nulli iu⸗
di.S. ſi vero quis
7 decre. ij. q. vj.

S.fi. ⁊.c.qᷓmis.

x CEaugatos. ba

extat:qð diuus pius cuʒ ꝓuincie
aſie pꝛeerat:ſub edicto ꝓpoſuit: vt
irenarche cũ appꝛehẽderint latro⸗
nes:interrogẽt eos de ſocijs ⁊ rece⸗
ptatoꝛibus: ⁊ interrogatiões litte
ris incluſas atq; obſignatas ad co
gnitionẽ magiſtratus mittãt.igi
qui cũ eo elogio mittũt᷑:ex integro
audiẽdi ſunt:⁊ ſi ꝑ litteras miſſi fu
erint:vł etiã ꝑ irenarchas ꝑducti:
ſic ⁊ diuus pius ⁊ alij pꝛincipes re
ſcripſerũt:vt etiã e his qui requi⸗

rendi adnotati ſunt:nõ quaſi ꝓ dã

natis:ſed quaſi re integra querat᷑:
ſiquis erit q eũ arguat:⁊ ideo cum

quis ſagapici faceret iuberi:opoꝛ⸗
tet vemre irenarcham: ? quod ſcri
pſit exequi. ⁊ ſi diligẽter ac fideli᷑

hoc fecerit collaudandũ eũ: ſi vero
parũ pꝛudenter non exquiſitis ſim
pliciter argumentis venotare ire⸗
narcham minus retuliſſe. ſed ⁊ ſi⸗

quis maligne interrogaſſe:aut nõ

dicta retuliſſe ꝓ dicuis eũ cõperit:
vt vindicet in exemplo: ne quid ali
ud poſtea tale facere moliatur.

Arcelk.

Olent etiã pᷣſides pꝛouincia
rum in quibus velictũ ẽ:ſeri

bere ad collegas ſuos: vbi factoꝛes

agere vel eſſe dicunt᷑ ⁊ xſiderare:
vt cũ pꝛoſecutoꝛibus ad ſe remit⸗
tantur: ⁊ id quoq; quibuſdã reſcri
ptis veclaratur. Enulei.
E militibus ita ſeruatur:vt
ad eum remittant᷑: ſi quid de
liquerint:ſub quo militabant: is
gautem qᷣ exercitũ acceperit etiam
ius animaduertendi in milites ca
ligstos habet.

bet.i.unſimos ⁊ ohbſcuros.vt in aut᷑.quibꝰ mo.na.ef. le. S. quiſquis
de his fu mẽtio & de infami.l.ij.⁊.C.de nup.a caligato.
a c Arceri. cuſtochã. i. cuſtoditam perſonam. .
b Puniendus eſt. e offi. hinus cuſtodis habes. C. e. l. j. ⁊
pe. ⁊1 fi.⁊ de epiſ.audi.l.iudices. Iiem in eo quod remouerur ab ofn
cio. 7. facit. C. de offi. pꝛe.l.ſiquos.⁊. C. xæ ꝓcu.l. eu. 1 de an. le. l. fl. ĩ
pun ſſeruis fuginuis.l.mancipia.⁊ ſupꝛa de ſuſpec.iu.l. umpu⸗
eribus. S. fi. Ytem nota negligenti non parci.ſed imtius pumri. vt
hbic 7. j. de adul. I. ſi adulterm. S. ſtupꝛu. ac⸗
K n E quis. hec lex non eſt. py. R. oc.

ſtodie.accurſius.

e Cognoueris. o pꝛeſes ei enim loquuur. accur.

d Cuſtochtaz. vel dic. i. enſtodiam perſonam. vel dic officiuz cu

ſxaciẽt.vt ⁊.C.de agri.⁊ cen.l.ſeruos vel tributarios.
g n On dubm. p: oumncie agit. dummodo celictum ſit ibt cõ⸗

Arceri pᷣpoſitus ſi pᷣcio coꝛ⸗
ruptꝰ ſine vinculis agere cu
ſtodiã vel ferrũ vel venenũ in car⸗
cerẽ inferri paſſus eſt: officio iudi⸗
cis puniẽdus eſt.ſi neſcit ob negli
gentiam remouedus eſt ab officio.
E quis receptã cuſtodiã ſine
cauſa dimittat: mãdatis ita
cauetur: ſiquos ex his qͥ in ciuita⸗
tibus ſunt:celeriter ⁊ ſine cauſa ſo
lutos a magiſtratibꝰ cognoueris:
eos vinciri iubebis:⁊ his qui ſol⸗

Uerint multã dices. naʒ cũ ſcierint

tibi quoq; moleſtie ſuturos magi⸗

ſtratus: ſi facile ſoluerint: vinctos
non indifferenter ecetero faciẽt.
ʒ ᷑ ᷑EElIe.
On dubiuz ẽ qn cuiuſcũq; ꝓ

uiincie ẽ homo q ex cuſtodia
ꝓducit᷑:cognoſcere debeat is qͥ enp

uincie pꝛeeſt: in qua ꝓuincia agit:
ulud a qbuſdam oblſeruariſolet: vt
cũ cognouerit ⁊ ↄſtiteri:rmittar

illu cũ elogio ad eũ:qͥ ei puĩcie pꝛe

eſt: vnde is homo ẽ:qð quidẽ ex cꝗ

faciendũ eſt. Aliſtra.

Ilites ſi amiſerĩt cuſtodias
iſi in periculũ œducũtur.

nã diuus adrianus ſtatilio ſecũdo
legato reſcripſit: quotiens quis cu
ſtodiam militum euaſerit: exquiri
opoꝛtere: vtruʒ nimna negligentia
militum euaſerit: an caſu: ⁊ vtruʒ
vnus ex pluribus: an vna plures:

miſſum. vt z. l.
ſolẽt. ꝛ. J. de re
mili. l.iij. ĩ pᷣn.
b. Et conſtite
rit.ałs conſtite
rit.i. pꝛonũcia⸗
uerit.ałs cõſti⸗
tit.i.pꝛonuncia
tum eſt. 2 pmo
execunio. ſecũdo
etiam ſententia
remutuur.
1 KLuz elogio.
i. illa ſcriptura
que declarat euʒ
eſſe reu. vt S. e.
I. diuus. gc.
k Ex cauſa.
puta ſi miles ẽ.
vt S. e. l. de mili
nibus. 7S i. j.
I. fi. vł vicmita
nis. vel cõſinnli

7 facit ĩ ani. vr

nulli iu.S.ſi ve
ro quis. ⁊ de te
ſtibus. S. 1 qm.
7. . de re mili.
l. ij. 1 e rebus
e. l. magis. S. il
lud queri.

lI m Flues.

expone.

m Euſtodigs
1. cuſtodnas peꝛ

ſonas.

n In pericu⸗

lum. quale ſtani
Dicu.

4 ita vemum afficiendos ſupplicio

milites: quoꝛum cuſtodiam euaſe
rint: ſi cuipa eorũ mmia depꝛehen
datur: alioquin pꝛo modo culpe

Minna. que ? lata culpa. vt. . de ver. ſig. l. magna. 2 3 de act.

obli. l. j.S.is quoq; in fi.S.ac.

p Ana.i.ſimui plures ac. Alij.dicũt de mnlitibꝰ. quia refert vnꝰ

amiſeru vel plures.ac.

q Supplicio. vltimo. vt infra.e.l. fi. circa pꝛin. 2 de venn. un
mũ. ſed contra. E. e.l.ad cõmẽtarienſes. quare meliꝰ dices ſuppli⸗
cio. ſ. quo erat afficiendus accuſatus. vt ibi dicit. ſiue ſit et
carceris ſiue ab eo pꝛepoſitus. vt dicta. I. ⁊ ſic hec m illoʒ. Alij t

cunt ibi aufugit vnus.hic plures.Alij dicunt

hic nõ vilis erat cuſtos.accurſius.

quod ibi viiis ꝑſona

= -
=
=S☛
—

— — —
☛ =
SE
—

.— B—

— —= –=
—
S —= — =
=

=2
☛
— — S=
— —

alh c
enrd

4

hun ⸗
Nirlho
eni 4
rbl. (9
i re
c.
lſenn
la Fee

Wimi. d
n
Ppnd HNW
ndene
Aenome drs.
mnbns d
an d. N ſ
heot g coſeſſo⸗
Gocti cui.

4
4

eol H poh

no.⸗
Paleuddo
to,1öe
n lia5
Crürrune
iloopoſi/ .
Cöfalm.

= ==
— =
— =—
=.
= E
E

— —
EE
=
— =
— =

EK
n ſi
e MWen
ſnge

e e 1 .
.
S1Nt
ir lunzfl

Im.

ce 1 .
lag nlſe.

. 1
ee re
laſt e
n r
ene un
ri
6
3
.
1

E

r
ns

U.

NA.

rPr Saluio qnoq;.animaduertendũ. expone vt S ſupplicio.

ſBSeſidiam.que nõo ſii lata culpa. .
1Euſtodiã.i.ſi is qui cuſtodiebatur euaſerit pagani cuſtodiam

vel cuſtodia.i.qui cuſtodiebatur a pagano.⁊ ſic vſq; huc de milue

cuſtode dixi. vel hucuſq; de offician. hic nõ erat vel miles vel of⸗

ficialis cii fuit
cuſtodia cõnmnſ⸗
ſa.⁊ facit ſupꝛa
e. l. carceri.⁊.
e. l. fi. 1 ſupꝛa ð
termino mo. lI.
ij. 1 infra de pe
nis aut facta. S
fi. . C.de ſica.
l.eũ qui.ac.
ag 1 Meos
qui.con
ſpiranerint id ẽ
ſe muicez ſub ſi
lẽno aſtrinxerĩt
vt pꝛobatur. j.

az0.
b Enſtochen⸗
dum eſt in libꝛo
R.cuſtodiendũ
* in libꝛo Bul.

ſtatueudũ.⁊ fa-

cit 5 de effra. l.

j. in pun. ac.
Impacti. i.
immiſſi vel im⸗

pulſi . ſic ſupꝛa
ad.l.aquił. quẽ
admodum. S. ij

d Pumendi.
ſunt. nõ aperu
qua pena. ſ vi⸗

detur referre ſe

ad penam eius
crimims pꝛo q
erat ibꝛ. vt ſic
hẽat᷑ ꝓ cõfeſſo.
ad qð eſt ĩ aut.
e col. S. pꝛohi⸗
bemus. ac.
e Releuãdos
a pena. ſi ð illis
erant. vel. i.a pᷣ

ſteſtatiõe mune

rũ.ſiłis expoſi ·
tõ. E. ð fal. mo.
l. j. S. j. 7. E.
ð ſer.m.l.j.li.
xij. Iteʒ no. par
ci ſe offerenti. et
maieſ.l.qͥſquis
in fi. 1 infra ad
l. iuli. de ambi.
l. j. 2 infra de re
ml. l. milites
agrum. §. pe. et
C. de pena iud.
aui nono iure.
nec obſtat ifra
ð penis aut dã.
S. ſolent. quia h;
non ad penam
erant in carcere
ſed ad cuſtodiã-

in eos ſtatuendum eſt. Saluio
quoq; legato equitanie idem pꝛin
ceps reſcripſit:in eum qui cuſtodi
am dimiſit: aut ita ſciens habuit:
vt poſſit cuſtodiaʒ euadere: anim
aduertendum eſt.ſi tamen ꝑ vinuʒ
aut veſidiam cuſtodis id euenerit
caſtigandum eum: ⁊ in veterioꝛeʒ
militiam dari. ſi vero foꝛtuito id
admiſerit:nihil in eum ſtatuendũ

eſt. ſi paganus euaſerit cuſtodiam

idem puto exquirendum quod cir
ca militis perſonam exploꝛãdum
retulit. Lpianus.

N eos qui cuʒ recepti eſſent

in carcerem conſpirauerint:
vt ruptis vinculis ⁊ effracto carce
re euadant: ampliꝰꝙᷓ cauſa ex qua
recepti ſunt repoſcit cuſtodienduʒ

eſt: ⁊ quãuis innocentes ex eo cri⸗

mine inueniãtur pꝛopter quod im⸗
pacti ſunt in carcerem tamẽ puniẽ
di ſunt: eos vero qui conſpiratio⸗
nem eoꝛum detexerint releuãdos.
RK Eracius.
On ẽ facile tyroni cuſtodia

credenda.nã ea ꝓdita is cul

pe reus eſt qui eaʒ ei cõmiſeru:nec
vni ſed duobus cuſtodia cõmitten
da eſt:qui ſe negligẽtiã cõmiſerĩt:
pꝛo modo culpe vel caſtigant᷑: vel
militiã mutãt:quod ſi leuis perſo⸗
na cuſtodie fuerit: caſtigati reſti⸗
tuunt᷑.nam etſi miſeratione cuſto
diam quis dimiſerit:ipſe militiam

mutat.fraudelenter autẽ ſi fuerit

verſatus in dimittenda cuſtodia:⁊
is capite punit᷑:vel in extremũ gra
dum militie datur. interdũ venia
ei dat᷑. nam cum cuſtodia ſimul cũ
altero cuſtode fugiſſʒ: alteri venia
data eſt. ſed ſi cuſtodia ſe interfece

I1 DOn eſt.tyroni.i.nouo militi.foꝛte quia vagantur tunc vel
nimu iunt curial es. vt. C. de tyrombus.l.j.⁊ fi.hoc autẽ

fallit ſi eſt diligens. Item ſi alij eficiunt. vel talis ſit conſuetudo

vt. j.de xecur.i.generaliter.S.ſpurios.⁊.lnõ tamẽ, S.fi. 7, &, qui

etate. l. ij. l. x. ⁊ ideo hic dicu facile.

g Peochita, 1. data, ac.

in fi. maxime ſi eſt cõmentarienſis hic qui pꝛepoſuit.vt.C.e.l.ad cõ⸗

mentarienſes.ac.
1Sed duos. ſic vt. C. de teſti.l.mreiurãꝗ.

Kk Nel. pꝛo id eſt.ne ſit cõtra ſupꝛa.e.milites.vbi dicit caſtiganduʒ

rit: vel pcipitauerit:militis culpe
aſcribit᷑id eſt caſtigabit᷑. ꝙ ſi ipſe
cuſtos cuſtodiã interfecerit vł pci
pitauerit:homicidij reus ẽ.ergo ſi
caſu cuſtodia vfuncta fuiſſe dicat᷑:
teſtatiombus id pꝛobãdũ eſt: ⁊ ſic
venia dabik Solet pᷣterea ſi amiſ
ſa culpa cuſtodia eſt:ſi tamẽ inter⸗
ſit eã appꝛehendẽdi tempus cauſa
cognita militi dari. ad eam requi

rẽdã. applicato ei alio milite.ꝙ ſi

fugitiuũ dño reddẽdũ ꝓdiderit: ſi

facultates habeat:dño pꝛeciuʒ red

dere iuberi ſaturninus ꝓbat.

Acd legem iuliam maieſtatis.
J Apianus.
Roximum ſacrilegio crimẽ
eſt quod maieſtatis dicitur.

maieſtatis autem crimen eſt illud

quod aduerſus populum romanũ:
vel aduerſus ſecuritatem eius com
mittitur.quo tenetur is cuius ope

ra vlo malo conſilium mituʒ erit
quo obſides iniuſſu pꝛincipis inter

ciderent: quo armati homines cuʒ
telis lapidibuſue in vrbe ſint: con
ueniuntue aduerſus rempublicaʒ:

locaue occupent vel templa: quo⸗

ue cetus conuentuſue fiat: homi⸗
neſue ad ſeditionem conuocentur:
cuiuſue opera ⁊ conſilio vlo ma⸗
lo conſilium initum fuerit: quo
quis magiſtratus populi roma⸗
ni: quiue imperium poteſtatem⸗
ue habeat: occidatur:quoue quis
contra rempublicam arma ferat:
quiue hoſtibus populi romani

nuncium litteraſue miſerit: ſignũ

ue vederit: feceritue wolo malo:

e Interciderent.i.fugerent.accur.

eu.⁊ in veterioꝛem

miluiã.⁊ facii.C.

ð o ffi.pꝛe.pꝛe.l. ſi
quos. H
Fuerit.i. cuſto⸗

dis.vt.C.e.l.adↄ

mentarienſem vel
1. cuſtodue ꝑſone.
m Caſtigan. ſ.
cuſtodes.

n SDimiſertt. vt

inſti. ad.l. aquił᷑.

o Capite. ſi tali

ter erat pumẽdus
incarceraius.vel a

liter vt dixi S. e.l.
milites.

p Euſtodia. i. cu

ſtodua perſona.
q Pꝛobandu ẽ.
1. cuſtode.⁊ ẽ cõ⸗
tra us cõmune vᷣʒz

Ald. qð pumo cul⸗
pa deberet pbari

contra eũ. ſed ẽ ſpe
ciale. ideo qꝛ ſpeci
le officiũ ſuũ erat
cuſtodire. ſic et in
argeniario eſt. vt S
ůe edendo.l.ſiquis
ex argen. S. fi. vbi
plene dixi. 2 facit
E. de teſti. l. ij.

r Solet. cuſtodia

i. cuſtodita pſona.
ſApplicato. 1. da
to ei alio milite.
vt ſecum vadat.
tFugitiuũ. ſer⸗
uuũ qui a magiſtra
iu debz detineri qð
hic faciebat per cu

ſtodem. vt ſupꝛa ̊

quiſq;.ſed hic pꝛo⸗

didit.i. recedere ꝑ⸗

miſi. quare emen⸗
dat ſi habet vnde.

iuliq maieſtatis.

ſecuritatẽ

id eſt eos qui acce
perunt ſecuruateʒ
ie vexarẽtur a po
pulo romano. vel
id eſt eos qui coie⸗
runt ſecuruiatẽ cuʒ
eo. accur.
b Imuſſu. i. ſi

ne permiſſu.

d In vrbe ſint. romana per excellentiam. vt inſti. de iure naturali.
S.ſed ms.nõ ergo in alijs ciuitanbus.ar.j.ad.l.iuł.pec.l.inj.in fi.⁊

S de furtis.l.ob pecuniam.

e Vel tẽpla.⁊ facii S e col.illi.l.ij.⁊ facit.C.de here,.l.ijj.⁊ de his

qm ad eccle.cõfu.i.denũciamus.ac.

Ceius.j/ad.l, iuliam de vi publi,l.qu cetu.ac.

49 l .A PeEA .
4 R

h Cõmiſeri.ſic ſupꝛa de offi. pꝛe.diuus in ſi.⁊ pꝛo ſocio.l. ſi id qꝝ

3 Aldilites. popu
li romani. accur.
h g Dine dep
uincia. de⸗
ceſſit poſt. l. dies.
vt. C. vt omnes
tam ciui.ꝙᷓᷓ crim.
I: j. gc.
1 In tabulis. in
leſioneʒ publicã.
k Et hoc. ſ. genꝰ
falſi.ac.
1 I Ex duoge⸗
cim tabu⸗
larũ.hoſtem popu
li romani.
m Cõciauerit.
ſ. cõtra rempubli.
n Leſſerit.i. re/⸗
tro ceſſerit vt vi⸗
cionã hoſtibus de
derit.ac.
o Tenueri. ali⸗
quis pꝛiuatꝰ cõtra
publicã quietẽ ĩ cõ
fimbus. qõ nõ licʒ
vt. C. c fundis li⸗
mi. l. ij. vel dic te⸗
nuerit nõ reddẽdo
pꝛincipi petẽti. cuʒ
ab eo habnern ĩ cu
ſtodiam.
p Laſtra oceſſe⸗
ri. ſ. hoſtibus que
ꝓ imperatoꝛe cuſto
diebat. vel. i. mili⸗
tes de caſtris.ſiue
aliqͥs magiſter mi
litũ ad alteriꝰ ma⸗
giſtri militũ caſtra
mierit ⁊ cõceſſerit
ſine iuſſu ĩpaioꝝꝛs
vt. C. ce re mi. li.
xij.l.otra rẽpu.
q Selectune. i.
electu. de alijs ha⸗
buit magiſter. pu
ta miitu. nã nemi
nẽ ſine iuſſu pꝛinci
pis põt eligere mi
ltem. vt. . de re

mih. I. miitem. 7.

E. de of. magiſtri
offi. l. iubemus.
r Logauerit. i.
pꝛeparauern ſine
liuſſu pꝛincipis.
1Mo wadidit. 1.
dimnſit.
Beſſerit. hoc
dic. vt. J. de fal. qͥ
nomme.
g c Uinuſch. ve
mant ſic.
1. de penis. l. me⸗
throdoz.
b Adiuuerũt. i.
auxilim habuerũt.
c EExtere natõis

rex boenus io. vel

mugurta.
d Abdmus. 1. non

e Item reum. de alio crimine. vel dic de hoc leſe maie.2 facit jᷓ ti.j.

l.ſi confeſſus.ac.

ſVoc crimine. liberatus eſt. vt nec dicatur incidiſſe. ſed mñ extraoꝛ.

põt pumiri qui fecit
4 Repzobatas. 1,

*£

quo hoſtes populi romani conſilio
iuuentur aduerſus rempublicaʒ:
quiue milites ſolcitauerit. conci⸗
taueritue:quo ſeditio tumultuſue
aduerſus rempublicam fiat.
Bem.
Vine de prouincia:cũ ei ſuc
ceſſum eſſet:nmõ diſceſſit: aut
qui exercitum veſeruit: aut pꝛ⸗
uatus ad hoſtes pꝛofugerit:quiue
ſciens falſum conſcripſerit vel reci
tauerit in tabulis publicis:naʒ et
hoc ca pite pꝛimo legis maieſtatis
enumeratur. Arcek.
Ex.xij.tabularum iubet eũ
qui hoſtem concitauerit:qui

ue opeʒ hoſti tradiderit: capite vſu

miri:lex auteʒ iulia maieſtatis pꝛe
cipit eum qui maieſtatem publicã
leſerit teneri:qualis eſt ille qui in
bellis ceſſerit:aut arcem tenuerit
aut caſtra conceſſerit. eadem lege
tenetur:⁊ qui uiuſſu pꝛincipis bel
luz geſſerit. delectumue habuerit
exercitumue cõperauerit:quiue cũ
ei in prouincia ſucceſſum eſſet:ex

ercitum ſucceſſoꝛi non tradiderit:

quiue imperium exercitumue po⸗
puli romam ⁊æſeruerit:quiue pꝛi⸗
uatus pꝛo poteſtate magiſtratuue
quid ſciens wolo malo geſſerit: qui

ue quid eoꝛuʒ que ſupꝛaſcripta ſůt

facere curauerit. Ceuob.
Viuſq; wlo.m. iureiurãdo
quid actum eſt: quod aduer
ſus rempublicaʒ faciat:cuiuſue dᷣ
lo.m. exercitus populi romani in
inſidias eductus hoſtibuſue pꝛo⸗
ditus erit: factumue volo malo di⸗
citur: quominus hoſtes in poteſta
tatem populi romani veniant:cu⸗
iuſue opera wolo malo hoſtes popu

li romani cõmeatu armis ⁊ telis
equis pecunia:aliaue alqua re ad
iuti erũt:vtue ex amicis hoſtes po
puli romani fiãt: cuiuſue wlo ma⸗
lo opera factum erit:quo rex exte⸗
re nationis populo romano minꝰ

vt ar. S de acqui.poſ.l.funcdh.

ſine ꝑmiſſu factas. vi. C. ſtatu. ⁊ ima.

”
A..5 ..). (L.

l. pe. ⁊. l.

obtẽperet:cuiuſue wolo malo ope⸗

ra factum erit:quo magis obſides
pecunia iumẽta hoſtibus populi
romani dẽtur adueꝛſus rempubli⸗
cam. Item qui confeſſum in iu
dicio reum ⁊ pꝛopter hoc in vincu
la comectum emiſerit. Hoc cri
mine liberatus erit a ſenatu qͥ ſta
tuas imperatoꝛis repꝛobatas con⸗
flauit. Arcebk.
On contrahit crimen maie⸗
ſtatis qui ſtatuas ceſaris ve
tuſtate coꝛꝛuptas reficit.nec qͥ la
pide iactato incerto foꝛtuito ſtatu
am attigerit:crimen maieſtatis cõ
miſit:⁊ ita ſeuerus ⁊ antoni. iulio
caſſio reſcripſerunt.ijdem pon. re

ſcripſerunt: nõ videri cõtra maie⸗
ſtateʒ fieni ob imagines ceſaris nõ

dum cõſecratas venditas.
Enulei.
Vi ſtatuas aut imagines im
peratoꝛis iã cõſecratas con⸗
flauerit:aliudue qͥd ſimile admiiſe
rit: lege iulia maieſtatis tenent᷑.

Ggeſtus.

Amoſi qͥ ius accuſandi ñ ha
bẽt ſine vlla dubitatiõe ad⸗

npttũt᷑ ad hãc accuſationẽ:ſ̊ ⁊ mi⸗
lited:d cauſas alias defendere non

oſſut.nã qͥ pꝛo pace excubãt:ma⸗
giſq; ad hac accuſationẽ admitten
di ſũt.ſerui quoq; ferentes audi
unt᷑:⁊ qͥdẽ wminos ſuos:⁊ liberti
patronos. Hoc tñ crimẽ a iudi
cibus nõ in occaſionẽ ob pꝛincipa⸗
lis maieſtatis venerationẽ haben
dũ eſt:ſed in veritate rei iudicate.

nã ⁊ perſona ſpectãda eſt:an potue

rit facere:⁊ an ante quid fecerit: ⁊
an cogitauerit: ⁊ an ſane mentis fu
erit:nec lubꝛicũ lingue ad penam
acile trabendum eſt. quãq; enim
temerarij digm pena ſint: tamẽ vt
inſanis illis parcendum eſt:ſi non
ale ſit velictũ:quod vel ex ſcriptu⸗
ra legis veſcendit:vel ad exemplũ
legis iudicandum eſt.
1) AN D 7

* „ 0 „ „ 1* lyre 14 S * OE

2 *% . er abf.

4 b ve A D X r

bh n Hnco⸗
trahit. reſicit.
ar. Z de ſepul. vi
olẽ. ſepulchꝛ de
terioꝛẽ.
1 Yactato. ĩ cer
tuʒ locũ ꝓpijcit.
ſed foꝛtuito atti

git ſtatuã. ar. S5

de iniu.l. ſi cũ
ſerno.
k Certo.ſ. lo
co.
I Coſecratas.
aks ſecꝰ?. vt. j. l.

ꝓxr. a facit. C. ð
furtis.l.ſi nõdũ

2. ]. de polbi. l. ij
S. fi. 8
m i ödſecra⸗
tas. alioqn ali⸗
ud erit. vt. j.
pꝛoxi.
n f Amoſi. i.

ifames.

o Mõ habet.

vi z ti.ij.l. qui

accuſare. facit
rem.

p M poſſüt.

vt. d.l.qui accu
ſare. 7 facit i. e.
l. mulierem.

q Pꝛo pace. i.

vt populus bae

beat pacem.

r Excubãt.i.

vigilãt.

ſ Beferẽtes.
i.accuſantes

tBSominos.

vt ſupꝛa de iudi
cijs.l.xix.
Parormos
vt.C. qui accu⸗

ſare non poſ. l.

pe. 1. C. e. l. pe.
in fi.

x Focere. ad

hoc ſupꝛa de wo⸗

lo. heredibꝰ? m

fi. 2. l. ſe.

y OQuid.ſ. ſi
mile. ad quod

ſupꝛa de accu.ſi

cui.S.iſdem.

ga Logiaue⸗

rit. ad hoc. C.
e.l.quiſquis.
b Lingue. ſie
E. qᷣ bonis ce.
poſ. l. ij. ſed ar.
ptra. C. de epiſ.
7 dler. l. omnes

e¶¶Narcendum eſt. ant erqo verbis tm̃ contra pꝛincipem veliqut᷑
⁊ tunc ſi ex leuuate vel furoꝛs parcit᷑. ſi ex miuria tüc ad pꝛinct

pem remittatur. vt hic ⁊. C. ſiquis impera. m

aledixerii.l.j. ſi

autem facto ſi ex ſcriptura. I. vt quia fit de capitulis dtcns ſupra

e.l.j.⁊.ij.⁊.iij.tenet᷑.ſi autẽ ex ſnĩa tũc idẽ vt h̊ ⁊ Z.e.q

ſtatuas.⁊

ar.j.ð ꝑicidis.l.iij.ĩ fi.alij ̊ exponũt ſcripturã. vt q; famoſum

—

=ee =
S
= —
—

=
E☛n
=
— S

S =
= = —
— =
=
☛ S=
—

= -
= =
—

hnamt
im 1 ſin
Hinin. p.
Ner 1o
/
Euns.
EAkc.
b
ſüg hol
Kopima
N.
fnolbe.
NaRW.
KAN. G
MN⸗Bo.
Ne moliscapi
Ulio, ih conera
npej tel ⸗
hl. or. infy
ſlloiewe⸗
e N. ia
Tenis dan. 1
uijn h. .
Uulghem⸗
unr incö
ffenponat ſ
ſtiget., ar,

Mmen.

5 dponet
n glaee.
tlſe odt
un ſtußs
enotorur zum
N unmmni
mingnn.
ahmno agnſa
. laaſen.
Hunnm
naurſus,
nkonnn
W
Kawliſun
ſalunlienn⸗
ſielaſwti P
nſenn 4
ralimminn
nnin giu
Ateau ertuen
Wikrenigin

—
—
S
Se

—
=

E
.

—
=—
— E

— —
. —
—
⸗
= =

J.Ne
e
E
le. min
.. UIlt
Sn e

ei
u
n r zume
Lee
i fnemn l
, 10 ,
m vi.

1 ſen
1. Ueſgomn
e h.erß

f Ml
4

In .,K
nracu

den

l.ebellum de pꝛincipe ſcripſit ex ſententia. vel quia ſine ſcriptura fa

moſum carmen dæ eo fecit.pꝛo quibus ſupꝛa de imut᷑.l.lex coꝛ.S.

fi. accurſius.

d Erumẽ maieſtatis. exercebat.ałs exercebãt milites qꝛ audacio

res als exercebat᷑ ĩ milites.i.ꝑ milues.⁊ ſic idẽ ſẽſ.ꝰ.vel.i.maxĩe

puũnebat᷑.ſ.acriꝰ

milues. alij di

cũt hͥ loq de ſta/
tuis miluũ.qui
ſũt inxta latus
pꝛicipis. vi. C.
e.l.quiſquis.in
pꝛin. 1 tuc ĩ mi⸗
lues.i.cotra mi

lues qnibus fre

quenier inuidẽt
popnlares. vt
C.de ſiatu.l.fi.
ſed non placet.
quia non niſi ꝓ
ſtatus pꝛincipis
iam conſecrata
agitur hoc cri/
mine. vt ſnpꝛa
qͥ ſtatuas. Itez

dic differen tiaz

inter ſtatuam 2
imaginẽ. vt nõ.
E. & ſtatms 7
magi. i rubri.
e 1 NRque⸗
ſtiom⸗
bus. mulieres.
vt ⁊ ſupꝛa te ac.
mulierẽ
f e DOm̃ ex⸗
iſtat.ĩmo pꝛima
frõte ſiſco. vt.
boms libe. l.
j. infra de int.
7 rele. l. uij. que
ſunt cõtra. So.
hic in alijs capi
tulis.ibi contra
pꝛincipeʒ vel rẽ⸗

publi. ar. infra

quitate. ar. ĩfra
e bonis dam.
l. fi. alij vt. H.
dicunt ꝙ hic de⸗
capuatur.in cõ
trarijs depoꝛtar
vel relegat. ar.
in aut. de man.
pꝛin. S. opoꝛtet

hoc non placet.

qua ⁊ iſte ꝑdit

libertatem. vt infr

Crimẽ maieſtatis facto vel vi⸗
olatis ſtatuis vel imaginibo maxi⸗
me exercebatur in omnes milites.

Apima.

Naueſtionibus leſe maie⸗

ſtatis eniam mulieres audiũ

tur:⁊ coniurationeʒ deniq; lutij ca

tiline iulia mulier ctexit: ⁊ mar⸗
cum iuliũ conſuleʒ in iudiciũ eius

iſtruxit. Enuli.
HSHiꝛum qui in maieſtatis cri
mine danati ſunt: libertoꝛũ
bona liberis dãnatoꝛuʒ cõſeruare
diuus ſeuerꝰ vecreuit: ⁊ tũc vemũ
ſiſco vẽdicari:ſi nemo dãnati libe⸗
roꝛum exiſtat. Dem.
Hlieſtatis crimine accuſari

poteſt:cuius ope conſilio dᷣ

lo malo pꝛouincia vel ciuitas ab
hoſtibus pꝛodita eſt.
Apianus.
Squi in reatu decedit: inte
griſtatus decedit: extinguit
enim crimen moꝛtalitate: niſi qs

forte maieſtatis crimine reus fue

rit.nam hoc crimen niſi a ſucceſſo
ribus purgetur:hereditas fiſco vẽ
dicatur. plane non quiſquis legis
iulie maieſtatis reus eſt:in eadem
conditione eſt: ſed qui perouellio⸗

nis reus eſt: hoſtili ammo aduer⸗
ſus rempublicam vel pꝛincipem

animatus eſt. ceterum ſiquis exa

a de penis.l.qui vltimo.⁊ plenius dic vᷣt in cõ/

trarijs noratur. pꝛima placet. ⁊ m hoc intelligitur inſti. here.

abinte. F. per contrariũ. a facit ſupꝛa de iurepa. l. eũ. ⁊ ad trebel.

l.ſi parrom in pꝛin. c. .“M .
g m Alieſtatis. accuſari. alias eſt appellari. tũc expone appel

lari.i.accuſari.

b i S qui in reatu. quocunq;. vt ſupꝛa de vona.l.poſt contra⸗
ctum. accurſius. “
1Mam bhoc crimen. pꝛemitte niſi. ⁊ facit infra de iure fiſ.l. res
que i fi. 1. . e. l. fi. 1 pe. ⁊ inſti. de here. abinte. S. per cõtrariuʒ
7. C. here. l. uij. S. in moꝛtem. a ſupꝛa de accuſa. l. ex indicioꝛuʒ

7. j. ad turpik. I. in ſenatus. S. ſi pꝛopter. 15 de wona. l. wnatões.

S. fi. . E. & boms eoꝛũ qui moꝛ. ſibi conſci. l. fi. ⁊ de bonis dã.l.
ſi.in fi.⁊ inſti.de publi.iudi.S.ſi publica.

K Perduelliomis. i. crimims maleſtatis. ideo ſic dicti quia per

duellum pꝛobatio recipitur. quod non eſt alias m quoſdam. vel
verius. ideo quia perduelles dicuntur hoſtes. vr infra de verbo.
ſigni.l.quos nos.accur. “ðè
IRKempublicam,hec cotinet multa, vt patet ſupꝛa/e, l. · , ij. 7

iiij. in qmibus aliqua ſunt ad hec pertinentia. alia nõ. ſed ſimpliciter

maieſtans.non vero perduellionis.

m Rnbꝛica. ad legem iuliam de adulterijs. cuins pꝛecepta tradun
ſupꝛa de mino.l.auxilium.S.fi.⁊ eſt enoꝛmius alijs.cum omne pecca
tum eſt extra coꝛpus.niſi fonmucatio m apoſtolum

lia cauſa legis iulie maieſtatis reꝰ
ſit. moꝛte crimine liberatur.

Ad legem inlism de adulte
rijs 2 ſtupꝛso.
Apianus.
Ec lex data eſt a diuo au
guſto. Dem.

X lege iulia ſeruatur: vt cui
neceſſe ẽ ab adulterio incipe
re:quia mulier ante œnũciationẽ
nupſit:nõ alias ad muliereʒ poſſit
ꝓuenire:mſi reũ peregerit.peregil
ſe aũt non alias quis videtur: niſi

condemnauerit. Aarito iure
mariii accuſanti illa pᷣſcriptõ obij

citur: ſi legeʒ ꝓdidiſſe dicatur: ob

hoc quod agreſſus accuſationem
adulterij accuſare deſtitit. Te⸗

nocinij quidẽ crimen lege iulia dłe

adulterijs pꝛeſcriptũ ẽ: cũ ſitĩ eun
dem marituʒ pena ſtatuta: qui de
adulterio vxoꝛis ſue qͥd acceperit.
itẽ in euʒ qui in adulterio vepꝛehẽ
ſam retinuerit.ceterũ qui patitur

cõfligitur. Qui hoc diat lenoci
mio mariti ſe feciſſe releuare qui⸗
dem vult crmen ſuum: ſed non eſt

buiuſmodi compenſatio admiſſa.

hinc eſt quod non
licet trauſigere. vt
EC. tranſac. l.
.lI. tranſigere. ⁊ iõ
de hoc pꝛemitut.⸗⁊

dic ad.l.iuł.ſ.ſup

plendam interpꝛe⸗

candam ⁊ emẽdan

daʒ ſunt. Il. hunus

g h Ec lex. au

a dino auguſto. alr
a8 ab octamano
auguſto. vel a ga⸗
10o auguſto. Bz ſt

lata eſt ab octauia
no auguſto. vel ab

aliquo iſtoꝛũ duo⸗

rum.cur ergo dici⸗

tur inł. Rñ. quia
pꝛimo iuł.ceſar eã
induxu. ſed nõ ꝑſe
cit. gaius autẽ per
fecii ⁊ maluit eam
nominare nonnne

auunculi ſui iulij

vt ſupꝛa de oungi·
iur. l. ij. S. inde
gaius. vel dic eam
oꝛiginalit er a gaio

traditam. ſed euʒ

nominari iuliuz a
ſuo auunculo. qumi
pꝛimus fuit impe

ratoꝛ. vt in autẽ.
vt pꝛepo.no. impe

ra.ſiue a rercio ⁊c
vt in aui. vt liber
ti. vecetero.S.faci⸗
vroꝛẽ ſuã velinquere matrimomęke
umq; ſuũ cõtẽnit:quiq; cõtamina
tione nõ indignat᷑: pena adulterij

b e X lege. niſi reum. als rem. id eſt cauſam. a als reuz.

c oõdemnauerit. 1. cõdemnar: fecerit. vt 8 de infa. l. furti.

§ mandati.⁊ hoc ideo quia ſi abſoluitur adulter ꝓdeſt adultere.ſed
nõ nocet cõdemnatio.vt.j.l.denũciaſſe.S.pe.accur.

d AOarito. vt. E. e.l.abolitionẽ. ⁊.j.ad turpixł.l.qui deſtitit. . J.

e.l.queſuũ.⁊.l.miles.S.ſocer.ac.

—2 —
*

e Lenocinij.pꝛeſcriptu eſt.i.de eo certũ capitulũ eſt.vt S de mino.l.

auxiliũ.S.fi.vel dic.i.exceptio inducitur.ac.

f Selinquere. cum non depꝛehenderit. ac.

g Contaminatione. ſubaudi de.

hHConfligitur. in libꝛo. H. eſt non.a tunc dic quod poteſt excuſare
ignoꝛannam. vt infra mariti. ⁊ ſic dic ceterum pꝛo ſed. alij nõ habẽt
hic non. vt quia ſcit commitn adulterium.⁊ dices ceterum pꝛo certe
vel die pꝛo ſed.ſed ſubaudi ⁊ vt non aduerſetur. ⁊ facu ſupꝛa ſoluto

j.ij.⁊.uj.accurſius.

matri. I. cum mulier. 2. C. e. l. crinen. a. l. ua. p. 1 infra. e. mariti. S.

Wi Qun dicit. I. extraneus de adulterio accuſatus a mariro.

Rk Aldmiſſa. vt S æ publi. iudi. lI. is qui reus. 1 8 in reʒ verſo. ſ
V filius, ſed ar, contra. j,e,l.ſi vxoꝛ.S.iudex.⁊. S. ii.

.

ℳ 5 8.4

1

nõ iñ hic ſeruatur ille oꝛdo. gc.
tur.

.ac.
2. .l. ſi maritus. S. penult

minn
lat. l.ſi plures. ac. fj. e. marno. nnher,t
Conſtituat. ſupꝛa daement nõ elieit lrſ * accu. u iun
a 8 Iſ ifanci de cũ ſuã õ me
R2 ſi. ſed iure extrai 3 ſi. in pꝛin. .gc. cree
. Tlelit reng.l accnſaru vt lis ſit con. vt. ſter inter reos x 1 J maritus. occupa * n poſſit toc⸗ en 4
1. 8c . is recepiũ eſſet tempoze a zlelſe
mbnn n ſo⸗ma.l.cu muler. ſ. e. . aritũ infa 2 l. reos. . ſ. e. ni
n Si fen cõtra. vt S ſo. ma.l. ſi igitur pater mari gt l.mhil. fi. YIẽ ein
get. -e- dulte Jans un arguat aut woeg no non neglige lgat
v d.a. tum velut reus ad la⸗ mema s cũ vxoꝛe qᷓ ex a⸗ ni no currere ie⸗ an
6 Statuere. ſeu⸗ ideo ſi maritun re: ſemel la⸗ olludere magis rmari⸗ pus ad quod. n ⸗
9 am. ac. ia inij reũ face 3 blico iun co ſare. poſtponatu —REe.l. ſi maritus. kin
et henne aernſ, rij lenocinn tur. Si publi⸗ i mimo accuſare. poſ Dem. .l. qunquẽm⸗ arle
3 ſpãle. ſic. C. tus nõ audie vxoꝛem reõ fach ito. „ it: accuſa um. 1. C. de in Prine
wepi cle.l. ſich dicio maritus biieratee repellat rito. J maritus arrtempor a nõ of telta aere n
7 cri⸗ lenocinii a ehrriet BDBaIII rit: nſti marozes. 7 6,
in hoc. YItez in e :ꝛan lenocini allege putẽ non req; inſtitue tioné inſti mo. l. ntra. t
mieneo agr:an ab accuſatione.⁊ p ruii ſe i: quia accuſationẽ „ Zud urpil i. ſüin
rcl mtotanog. marttü ab ociniuʒ igitur ma cedũt patri:qui⸗ tñ vt quoad vnꝰ 30; r.or al.
n9 5 giri re nõ pot: ſic tñ vt q ve ij. 5. ſi mat ! ne
elere Recch repellere · lenoeini. llierẽ excuſat. re nõ pot: ſic t. vbi ve ij bus ini.
S. pꝛeterea E plum onerat: nõ mu 8 e adul⸗ I t: vtriq; tꝑa ced ei vwmchg. ſoꝛor Ul
Tartg falſa. vr. c pium oner teſt: an is q occupat: veriq t: reſidua tꝑa t. E. ve mman. ſ
pꝛoba. I. penul. ueri po t rituʒ 2 9occupauit: 1 ſen 2.1—. R anng eelaner Ol
pꝛoba. l t. K. vngde 9 ſtatuere in ma ro marit t:ñ cedãt. qõ ⁊ ĩ eo xcept. l. j. in fi⸗ K
idẽ in rete.d nmu⸗ o cognoſcit ſta nto poſſe. are ñ põt:n cedãt. b adul xcept. actio. de M⸗
e keſtibas.1. uul. ten miuz poſſit: 7 pu ſſi⸗ q occupare badultero vel ab adi pecmeleſ F.⸗ ng.
lum. idẽ ean 4 ob lenoci oꝛ us vir clari dici pot: q 93 7 ſus euz aduer decern accuſa mnalt
nnore vr. .. de u m claudius goꝛg cũ vetect? d cepit. nã aduerſus e ipace 7. ene lt pe
be. gin cn mal mus vxoꝛem: dulterio vepꝛehẽ⸗ ſus quẽ ñ ceperi rib dcaſüt. peilundn ſa.l. lnn
8. idem ina U 87 prib * a de accuſe
nator ve . w eſſet engen ſine accuſatoꝛe le⸗ dere. hec mariti ui eentare pñt: g aceniare. als „ cge
ſalil. vbi. un ſam retinui atus eſt a diuo knero. Eriranei nttnn poſt marituʒ 7 zunaegrir d anm f
eumus q ibi in mo danatuse ÿ lenoci Extra difacultas poſt marituʒ 7 i lir ec afl
dicmmus ibi n nocinio d Ua le Axccuſandi faci 5 ſe gginta iaccu Unmmit
pꝛinctha lſo inſti⸗ Extranen reus fa⸗ gatrẽ cõcedit᷑. n 2 mẽſes extrane re velit. tunc dürre
lano ſallo oto jum obijciens: poſtea ꝙỹᷓ tmec patrẽ co uatuoꝛ mẽſes ex 61 trauei nõ finig,.
ruta. ilem in noto mum obugens: rſe reuelabit: nec vnles dies quatuoꝛ ane? iſtirne eni zirnnnn. iannt
KC. de accu. mis:lere ite Sir n extrane“! . admirtuntur auunr
lea nice ſec n ctus eſt aeltin ſubijciet. en is dank. = n nanenente vi. ecil. nis Kä
btra. vi. tu onem vem rit accuſa 2 Ekr neſt⸗;: toncnge
e mu. a ho. l. , ul ad acculatione gquem pꝛeſer 1 rito ꝑmitta quoqʒ caſu ſtconpo⸗
8 acecu m ter mulieris: q s eſt marito arbitroꝛ:hoc quoq; e eeſtcanp
heo⸗ .lnn ero 7 pater mule :7 magis e is arbitroꝛ: no negligetia lo ſcene⸗
toꝛez. Itẽ quero tus 7 pa r: 7⁷ magis . . negligetia
anoa d, opoꝛteat aelranr nam ⁊ pꝛo ma enduüind aorcario lidten
ue ſioꝛe tionẽ cr 1 ſtituta n. TEbet gns
ſit ver in ns v⸗ pen m accuſa . . ne in te:tñn marito — Me noto
ſaliin ſumbz vi cuturum eume vt etiã ſi pater pꝛe traneo accuſante:ti uſarionem: ſi nrnter
excepuis rekn no m eſt:intãtũ . tioms TrS ſtaurare 30 poſſit: d⸗ lna
ee eſſe rõ vᷣm an et lbellca nt laeare eE Romeng cauſas allegare p t accu⸗ Poſt ſexs⸗ nes
Prin per exe, i ſuerit:marito non e paran id impeditus non inſtitui Alia. giuta dies. pꝛe⸗ 1eale⸗
Bar cenen, eno Poſuern terſed accuſation ne at; bus impeditu 4., Blia ſtiruuntur ain fülan
