nuarianng: . cen⸗ It dinus traia uicunq; acci tium ſuoꝛum. t: quod ↄſequens do znacer⸗ migbns önno
nt chmeſt,dWs ꝓfeſſus fuerlt u ſculum ꝙᷓ fe toni neſermleren ccni uaſi pcu⸗ 1 elhenm prn. n —
nnon eaact. mm yuis toni. Uari 71 7 idem S.e.li ”M ſinat er ſo⸗
ſi non capaci bemus ta mis quoq; ꝙui obſeruari 7 t: 7 ita hoc menſtt⸗
. — vere de ims que eſt egocia geſſit: — 8 Unoyen ſib
ſi cõuer⸗ per Maz fem tex beneli egocla genit creue im conpete
nme wonſter omſe inam. hibenturtex be Dratoꝛ nege pſerüt. Ytez a eſſe
de ere m onibus ꝓhibente ſe permiſ r ipes reſcripſer. hibituz e ſim ahnn
lacui lation ani veferꝛe 6 inter pncip utione ꝓh ſe nunſceiun
ꝓlus p iurugen. 2 n traian nõ inter t nulla aſtit ri:ß accu 36 rinpegno
5. bac in⸗ iguur cio tame llud eque rütn interꝛogari: H Ntin gion
„a. oniluc ſe veſert ocuratoꝛemi t: 2 tutoꝛeʒ 4 ſſer ere
Bhasenitoer on⸗ eſt: necno it is qui ſe delen curaro la geſit: T tmoꝛeze ail m
go Kgna er er. vr iuſte an guruenon 6 qui⸗ unt werulieget Envatr 8 necqͥ⸗ uun
1 m. erant vtr nittitur e , ke edũ reſc SS Ee⸗ ngiecb⸗
. rarione 5 fileuz s etiã pmitti Oge. e pumiẽduũ reſcr dit rẽ eandẽ de- nifi
an boĩs: apꝛ ſiue io⸗ lig etiã ut. . niũ m qͥ aliquã vẽdi biectam Mon obitc⸗ ledeneb
eſſe debent: ſin capiht. ſt om 1s qᷣ aliq ſubie „ Won gikrun
n nbitant oPuns ſumma ienn ni arn de vel ꝑ ſe vel ꝑ aamfalanzno⸗ eiin
ps ↄfiſcet: i⸗ a inteꝛ fiſcalium pe . Arc. fiſcus. S. delato⸗ timüntn
rſale. quia i fiſc i. 5 pbat. vt a. F. e. l. ſi igemns i
uli renere, ionte creditoꝛibus P oſtp on u nõ infamar:ſi iua d . e. a in aut. vt hi qui r n
Lrant e * als . pꝛimũ no e e. bona. ⸗ ,n5 poſ. p RNN
nachenh gt w 1. a pate,/ Ppter I. vlatoꝛ. a. . e. E. qmi ac. ””””MVMVVd Nincähevn
Mmeog. F. dendoe!. penruroꝛ epar 6 Retnmührit edͤboE. an ad fiſeng. ad ab Gnan
mbu faln Afie inſtru r .X 1. e m ———— euicta 9 §. ꝙ ſiquis. 2.. S d wminum vona man hic uo enn
mhil: i ſequenns. F. vt. . a here Jy. tineant a e urat. quod beltan
ugntr e Ee noee Kgenn guanco göeſtm parte qnosd . labwaralommumm al non holun Reſtiglnrlttogorul⸗ enet
at t uo. nõ capax. S. toto.quo ad e Procure . v ee kelige non vt ieſtis W
u 38 dͤb 8. ? ſic idem in uicta. t ſupta! ꝛocur atoꝛ o teſt.l. fi. 1 hic non phninme
Pardam acchinuo⸗ um parte oneris. ntate que ab eo eſt en ang⸗ A Dro d ſupꝛs de 7. t. D Etnhn
1 Eniets etmiaſe an erant s qui non ſunt. ſcũ accuſare. ſ. pꝛohibitum m. vt et de ao igte
y Siquns. ccurſius. eſſe ebuoꝛes Mon cau ie fi. l. ad ſi ſo⸗ q Secha at zira ſaum factu
zwe en dr li annunerrier 1 r Oelerze wber.
. . ne au en ————— mhonat⸗
aeicõli. l. 13 pꝛ0 qualitare qe
P. ecumi.

e

Z WMX

nſd ſi moꝛtem. erat enim res illa ad fiſcum pertinens ob aliquã cau- vtit
RA “ ucalſ n illa ad fiſcum pertinens ob aliquã cau⸗ n bi n laen inofi teſta l. marer. a ſupra l. ꝓxi.⁊ in.S.ti
Ni Penam. dupli vel tripl mia er en f t tius. facit S. e. l. veferꝛe. S. fi. ⁊ quod ibi noõ c ſnn oribna pꝛe
R nierem reutel ncreni g promiſſi omiſſa w⸗ 5 r ime legibus duabꝰ?. ·fi. quol ibi nõ. ⁊ ſuꝑionbus pꝛ0
Anz Papi⸗pu icam.i.fiſco debitam. vt S. de e r. r 8 que.in controuerſia.ſint fiſei vel alterꝰ.ĩmo nec interum
dn arenimnondd Vvt S. & eo quod cer. l.l . all, capienda. led apud polſelioꝛem aſiſtere⸗ve et dr dnt e⸗
in ceretur debnor: e.l⸗l. Ligen. ,
hfer mr. o re iuch. l.a diuo.
nn r weterta perſonam:ne aliquis .ſi up. · we li
Wl dnn: 2 Kerena perſonsm:ne aliquis penam patia Es que in controuerſia ſunt ng.l. r.E. qnan
Mlgs ſet. az. tur dignam ſue perſone: vt ⁊ com⸗ n an do fi. vel pri.l.ij. et
i beraius eſſet. az. ſtirutuz eſſe reuer 7 com⸗ non cebent a procuratore ce⸗ iij. ⁊ ve ſolnt. l. j. —
. as vVECreditõ.ſi bro.vj.qꝙ; vnc ert. Papi.tam li ſaris diſtrahi:ſed differenda eſt eo e boõis au. iu. poſ.
Ubtn erior Nent. ro.vj.qꝙᷓ vndecimo reſponſoꝝ ſcri⸗ rum venditio: vt diui wuis. ae⸗
nIN poſterioꝛ. accur. bit: ita wmum pubhicã nditio:vt diui quoq; ſeuerꝰ ä
j lri Fnrnge ſtei zug mum publics auferri pe⸗ ⁊ anto. reſcripſerunt.Et cfuncto JZuſſerunt. 3.
A Plireqlaer. cumam. ei qcum erat creditoꝛ: n maieſtatis reo parato herede pur⸗ Keeenſe.ne er ude
M wleo qo contra⸗ ſalns pecuniam acceperit. ſi ante gare innocentiam moꝛtui diſtraeti ma.li. de. bri⸗
e diit papim. Jo. ſciebat cũ accipiebat: publicum q; onem bonoꝛum ſuſpendi iuſſe .
agecur. cbitoꝛem eſſe: ſt B ́+— . P iiuſſerunt i Res. que pigno
arc eon e: aut poſtea cognonit ⁊ generaliter pꝛohibuerunt rem di r. ſico vel ei enus
8 mun Auſerendaz. anteq; conſumeret pecuniam. Sed ſtrabi a pꝛocuratoꝛe que eſſet ĩ cõ bona ſunt in fucuzʒ
. ꝑ bypothecariaʒ placet omnimo ei en3 . et ! co elata. ac
kin ſtertat. abls cn. dam eſſe: eti ipecuniaʒ auferé⸗ trouerſia. Mes aũt nexas pigno⸗ Procuratoꝛes.
dak e ee mnne etiam ſi ignorauerit eaum ri diſtrahere pꝛocuratoꝛes poſſũt. celaris vel lcr⸗
nildg Knan lee eies eret: 2 poſtes quidam pꝛein Sec ſiante alij res obligate ſüt lpedatmme pe. 4
nmnudl cuniam. 2 de co⸗ pes directam actionem compere⸗ iire pignoꝛis. non ebet procura⸗ vo. in pig. babe.
wñ⸗ giet er lege. L.j. re ablata pecumia reſcripſerunt. vt toꝛ ius creditorum ledere. Sed ſi ſiuer pone ſigenerg
nec commiſit p ⸗e⸗· 1 marcellus li.vj.dige.ſcribit . ee. Deg l⸗ liter ponoꝛ eſt fiſc⸗
14 E⸗ culatum ille cre/ dige. ſerwil. .J quid ſuperfluum eſt: iure permitti⸗ Sm quoſdam. vt.
–☛ dis hpra ad Eniq; noeſſl. Api. turſpꝛocuratoꝛi vendere ea lege: vt ſ is am nnhi
itn pe. ſic et alius Eniq; nõ eſſe preſtandas vyſn in pumis creditoribus pꝛecedenti⸗ di gat pon in pů
knk uilegiatus reuo⸗ HMU ras cum pecunia reuocat᷑ cõ bus ſatiſſiat. ſiquid ſuperfluum gno. ha.l. ſi pignus
Anrgli eat: vt ſupꝛa s Uenit. quomam res non perſona cõ eſt fiſco inferatur: aut ſi acceperit & Creclioz. ⸗
wim cum eo. l. lij. 156 enitur. Be totum fiſentoe rt aut eperit oum. c.
4 rs pec. l. ex facio. in Edreuoca Dem. tum fiſcus: ſoluat ipſe: vel ſimpli⸗ n. Superfluum
in .Stemillere. Ed reuocata pecuma in fide cuer ſi vendiderit procuratoꝛ: luu- u plus valen r mnd,
„ mn Ätc altero tato iuſſoꝛem liberatum vtilis a⸗ beat pecuniam quam deberi credri mmr mantonbna ⸗
1 6„Nn ſi anteqᷓ confi· cctio dabitur. . decn⸗ quam dberi credi imr creditonbus p⸗
1 irgel ner ſciat fiſei de bitar. Aius. toꝛi pꝛiuato fuerit pꝛobatum:exol⸗ mis.ac.
lronn e. Inus qui mihi ſub pignoꝛi⸗ ui ei:⁊ ita diuus ſeuerus ⁊ antoni⸗
M/1 J.J⸗ bus pecunia bebat: ſu-. .. . . o Acceperit. ſcili
ſoim bus pecuniam debebat: com nus reſcripſerunt. Lites wna⸗ ecct ea lege vt ſoluas
en ilut maltes eſſet ſiſci ebitoꝛ: ſoluit mihi que las ſe non ſuſcppere diuus pius re⸗
ain⸗ ſucct priltina gebarrpoſten fiſcꝰ iure ſuo vſus ab ſcripſit: licet bona relicturum ſe
r ecet crechtori pai⸗ 2 eminn pecuniam: querebatur: quis proſiteatur: vel partem bono⸗
1 ilin nariuna n ine lberata eſſent pignoꝛa: marcel⸗ rum vonatam non ſuſcipere: ⁊ adie
8 eſierat per ſſo⸗ eert exiſtimabat ſi lâ quod mi ait ⁊ illum dignum fuiſſe puniri ꝓ
. lunonem ſibi ſa⸗ iſolutum eſt fiſcus abſtulit:nõ cõ tam turpi tanq; inuidioſo comme⸗
5 nplum webito⸗ petere pignoꝛum liberationem: ne to:⁊ niſi durum ↄtra eſſe videbat᷑.
. rem a m figeiuſ⸗ q; differentiam admittendam eſſe in vltro venientem penam ſtatuere
3 ſaen z n zigi⸗ exiſtimo: intereſſe putantium: vtrũ Sicut nunciare cauſaʒ nemo co
4 oentn..l. enn⸗ id quod ſolutum eſt: an tantundeʒ gitur: na liberum arbitrium deſi⸗ ”MVMV
5 nes 6. no diee Tepetatur. ſtench ei nõ datur:qui vetulit: ⁊ ita he Soluat ipe. ſ.
n nan quan rndu, Arcianus. diui ſeuerus ⁊ antoninus reſcripſe Weraeeeenmod
Mt lata 1 debitoꝛ ab placuit. ⁊. C. rẽ ali
2 eolberainr.do en ge.l.⸗ E. pe.
detur vtilis. vt mfra.e. l. ſed . . Pe e SH „— SH . iſca. cre. pꝛe. l.j.
infra eo.l. itius. alij dicuni pumam ommmo ſublatam. ſed vrit c.l p. a. E. ne hreisn iaſt mnlen dC r heram
1tun do ſuſcitatur. vel condict. ex.l. vel i. o ſublatam. ſed vnt mo cinpx. ne ſiſcus vel reſpu.l.ij.⁊ inſti.q. m. t.o.S.p.⁊ S.de here.in
“L 4 a bee di directam exponũt fiſco in debitorem. cui ẽ ab⸗ ſ Se quis. ſ. vnatoꝛ in quibus erat ac velnscrarh 5 hoc ideg
lonunn .D a d Emq; Vreſtanmgad e prinatum. quis future ſucceſſionis.ac. ergt lis. ? Boc ideds
,OA. cPerſona. ex ſi⸗ ́ 1. utate inſpecta.qꝛ ꝑ eũ non ſtetit —
Nuiulmit⸗ we prnk. fiel. pe nn on mnei tũc ei pꝛeſtaret᷑ vſura.vt.c. x Surum. mſpecto exitu qui non nn ſecunus. ſec — ee
res. a facit fupꝛa de publi. bneraoten ar. quidam.S.ſi debuio vrdennr nan erat atrox delictum. ac. decte
J at es. ac. idebatur. publico conſilio. HWM
. d ſ Winereſtenk unctn ad denenem. — 3 Stanere. ſenuer dignũ ulſce. accurſins foxent.
un fficax. vt nora. S. e. l. deferre. in ſi. alij ſeas 2 Sicut.nemo cogi.vt.C.vt nemo ĩuuꝰ ac.⁊ ſneit E ac. 7 0b.

vt S.qui po.in pig.ſi pignus. quod non placet: vt ibi nota.pꝑ.l. pꝛedi⸗
ctam.ſi ignoꝛante.ſic ergo ſiue ſpecialem ſiue generaleʒ habeat pꝛius

gno. ⁊a actiones hereditarie venegantur.⁊ ſic nomine non re rema⸗
ner heres: tamen actiones confuſe non ſuſcitantur. vt hic : et

ſicnt.⁊ S. qrbi.I. iij. F. tametſi. ae. tua. ante ſiſcum pꝛefertur. ⁊ m hoce accipe ſupra.e. res.S. j. multe⸗ 1 Gonts
a Audiendum. vt no pnniatur. acd. magis econtra ſi fiſcus ſit pꝛioꝛ pꝛefertur. vt dicta.l.ſi fundum. Itẽ anmihen
bᷣ Subtractum. ſponte non coacte. vt S. e.l.ij. S. diuus. ſic S. al. quid ſi duobus pꝛiuatis obligo bona mea pꝛeſentia ⁊ futura. nun⸗ ſ
iu. l.ij. S. ſa. Item hoc caſu ſolus mandatoꝛ colludens tenet᷑. 3 quid erit pꝛioꝛ potioꝛ in poſtes queſuis.an ſimul concurreni? vide 1Ehanlu
c d E& eo. mandatons. nã tũc ſecus eſt. vt S.lI. ꝓxi. S. ſi. tur pꝛioꝛem pꝛeferendum. vt ſupra qui pot.in pig. ha.l.qui genera cuan
d Punis liter. 7.l.qui bal nfto.
dum. omne. ſeutn.det. ka. Miinn
2 n Dn tm, fa „ „ zöã 7„ 12122? „ „ in pun. 7 hoc enco⸗vel
cui ſuprae runt. 7 idem eſſe licet alieno man⸗ ris necate non fenderit diuus ſe meo. l. gi ſieſt nnn
1e d ma r 8 dato vetuliſſet. Plane reſcripſerũt uerus reſcripſit: vtem fiſco vendi Pe üfetei ſle aton
S. . r ad turpulł.l. TWelatoꝛem audiendũ volentè a lite candam ꝓut ad maritum pertine- ſeratur: ergo ſe⸗ ichl
I.Srpe. ac. xſiſtere:ſi ſibi mandatoꝛẽ ſubtra⸗ at. Dem. ns in alo:drti Ad
e iat were ctum queratur. Alliſtra. J is qui mihi obligaueratq (l. j.m ſi croͤrea enin
mm. quem E eo elatoꝛe qui cauſam ſo habet habituruſue eſſet: ⁊ cũõ videtur dcur⸗ itnn
ſ. poſſeſſoꝛem duen lus agere inſtituerat nõ habi fiſco contraxerit: ſcienduʒ eſt in re ant. vr. e. i. idẽ Kia
g Due intencht. ta mentione mandatoꝛis: ſi poſtae poſtea acquiſita fiſcum potioꝛeʒ eẽ raluer in ante q dun
eE. de⸗ genao d veſiſtat pꝛetendens mandatoꝛẽ cau xbere pap.reſpondiſſe: quod et cõ Rrne den Nen ſag it
ar.cogi. t be proba ſe væceſſiſſe pumenduʒ dim fratres ſtitutum eſt. pꝛeuenit em cauſaʒ pi qui balneum. in aſtun
n. l. i.a.l. ctoꝛ. qn. reſcripſerunt. S gnoꝛis fiſcus. Dem. rvr ibino. nec nlit
vt. E. er fee „„ t fiuinalis in. e. t.
SafasGgefkfk Arcianus. Jus qui dilatoꝛem coꝛrupit Weer pnntie im in
1 te wnat. inter vr On tm̃ delatoꝛ punit᷑: ſi non ea aditio eſt vt pro victo ha⸗ iele. NRemnech. knh
rum 2 vro. l. enz. probauerit. ſed et mandator beatur. nam in fiſcalibus cauſis id quis in hoe eſt lucͤt
2. C. d preſcript. e — uiilegium vt pꝛe⸗ unnbe ie
lon. iem. l. empror. Quem ipſe exhibere vebet elatoꝛ. Aſtitutuz eſt. Sedem hec pena ma ſeratur. nõ vi cõ ſnin .
2.lGnul a in au, Apianus. gis eſt: vt aduerſus ipin loeũ habe curratſec rem iin
etu ſem Xiat wecretum ab imperato⸗ at. ꝗᷓ vlatoꝛẽ redemit: ceterumad cupat,dcuñr. eeſi
tms ven. l. ſiquis di re ſeuero: ⁊ ↄſtitutum eſt:nul uerſus heredẽ eius tranſire no e⸗ q e Zuo q. hunin
d lo modo exigendũ quẽ pꝛobare vn/ bet. nec em exide perit ca ex quore vabeatw. oæ mm
bcUm guda ce habeat circa velationes fiſcales: dempra eſt: vel actio pimitur vl cõ hot dic vi . e .ĩ r Nui.
erant publucanda. ſed delatoꝛemipꝛobare vebere ea ꝗq gdemnatio facta videt᷑ videt᷑: veruʒ ci H nuiſtan
neenn. . intenkcc. BDem. opoꝛtet oſtare Ppus 2 w crimine PO⸗ e mperator. atni un
eularus. Vm quidam capitis reus e⸗ nunciare. Plane ⁊ ſi foꝛte ve retra r. In fiſcalibn agnlalzen
k Peredit atem. mancipaſſet filium: vt here⸗ ctanda cã agat᷑:q ſemel iudicata eſt V. pene i ſsärtr
enenuns ntennr ditatem adiret:reſcriptum eſt: non ꝓdelatoꝛis coꝛruptelã: moꝛtuꝰcoꝛ⸗ ch.l. j. iinoonpfi⸗
in fraudem. in pꝛi. videri in fraudem fiſci factum: q ruptoꝛ nõ efficiet:qᷓ minꝰ agi poſſit aor
len hie nona erar acquiſitum nõ eſt. Aatq; retractari cã. hec em nõ pene ß Cgeum. mſtam
non kar danme Dez. cauſe reſtitutio eſt. Eum q fal⸗ ied. ac. dein mi
2 facu ſupꝛa que m m moꝛtem maritus vxo⸗ ſum teſtamentuz di xit: poſſe sdire „ „ ſeuſn
fraudem credi. I. q AE. Prrr 4 grrnn e e.. P r deſilci
antem. 7 n ere 4 1 A, 4 E „ r eree , e uuinnn
u. ur. l. qin õ J
Kanrur, mira⸗e, amlertr S. in reatu.ac. XYranſire. vt pro vieto habeatur heres: ⁊ ſi velit quis probere —
1I C AUm moꝛtem. non vefenderit.i. non vendicauit accuſando oc⸗ corruptelam. ſed videtur contra hoc ſupꝛa de bonis e. l. ij. ſo. vt ibi Mno peanraba
ciſoꝛes.accurſius. vV Exinde. vt non audiatur heres poſtea in uare. Aprvor wr⸗
m Pertieat. i.per pactuʒ wtis. ad quod õ̊. ve his quibus vt indig. Recdempta eſt. æ foꝛte abſolutus coꝛrupto. angpro ſuo
e õ Aibue vt indi.l.j.⁊.S.ad trebel.l. marceliꝰ. H S nd ernbttene en npenn gmas hon capaci.quam act. luſantn
At:⸗ ⸗10. ma. u 9 „JN. „ge. ere 1837 5 * . el⸗
1 1 BZis aan.Dadunuad el hoe ſuperflue fuit dictum. vt. C. 3 Eonſtere. unc ergo pꝛediucta pena ranſib. Renart krai
qJqaue res pi. o. po.l. fi. accurſius flo. 2 Ze crimine. pꝛeuaricatioms. vt ſupra pꝛeuarica. I. pꝛeuari⸗ lärrine
9 Coniraxeru.a ſic generalier fiſco tacite ſuni omnia bona obliga⸗ catoõms. accurſius. n Amſn /oloen
ta. vt. J. e. aufertur. S. ficus. Agi poſſit.facit S.de iureiuran.l.eum qm.S.in popularibus. nihufn
ꝓ Reſpondiſſe.ſi pꝛiuatus habet generalem pꝛius. ⁊ poſtea ſiſeus popularibus act. l. uij. ac. Ulpen d
ſimiliter generalem: pꝛefertur ficus in poſtea queſitis. vt hic. Sed ʒ x? Pene. 1. nõ vt heres habeat᷑ ꝓ conuicto. vi dicti elt:ſed vr glene ici
qui po. in pigno.ha.li. fi.j.rñ. vbi etiam in poſtea queſitis pꝛefertur viſcunatur cauſa: ac ſi nulla coꝛruptela facta fuerit. alij dicũt ſi ago Ginnnun
m. So. ibi prioꝛ duplex pꝛiuile. habebat tutele et tempoꝛis. hic tempo contra heredem ſatis eſt pꝛobari coꝛruptelaʒ defuncu. quia per hoc ndlaueh
ris tm̃. vel illa m iſtam: vt pꝛioꝛ pꝛeferatur in poſtes queſitis ſcilicer apparet meam delanonem fuiſſe validam. a quod dicit non pene eſt mng fli⸗
vſq; ad tempus:quo cum fiſco contractum eſt: non poſt. vel tercõ di ſenſus. ideo ſufſicit pꝛobari delictum vefuncti. quia non peto penaʒ lnun
cas hic cum fiſco contraxit. ſcilicet anteq;ᷓ mecum. a m hoc quod diẽ ab herede. ſed im quod pꝛius vſerebam: ad quod. . ſi pen. ap. l. j. ſuncfand
in poſtea queſins: ſubandi etiam. nam idem ve ante queſins. ſed ð po ſecd certe non poteſt palliari qum eſſet pena. ſi hanc admitto pꝛoba⸗ 1 4
ſtea queſiuis plus dubitabatur. Item contra. C. œ remiſ.pi. l.ſi igno/ nonem.ſ.coꝛruptelam functi.quid enim ſi ius habeat velatus: no Aic
rente vbi vnot nan nle pꝛefertur reipu.ſed illa ̃m iſtam. ſ.in queſi- ne eſſet ei pens ſi pꝛopter arrubielam eius heredi auferretur. vt. leannd
tis ante obligationem fiſci. JItem ſiſcus q; dẽ . tor? ma placet. .⸗R— W.
ſpeciale piguna⸗preſerrur ſ ro nns ebnerus tcvtal , unentounenaen ſnceubun. vt. . de his quid⸗ vt indig. alia. 8 gannte
ſi fundum. Sed quid in ante queſitis ?2 Rñ. quidam diſtinguunt hic Et nots. ꝙ, mhiiominus heres eſt. a ideo ſiquis habebat acnoes Ppintn
an habeat prioꝛ ſpecialem. ⁊ pꝛefertur fiſco: an generalem: a tunc non tra cefuncrum. extincte ſunt. licet ei auferatur hereditas. vt indi⸗ be

te g

t
Makl
Azen
aunnt
Ulaumt
2(uun
amaſät
aupna

11 P

oNHH

ondhand
8 MWNNd

Wsſte

Punmrue
r Pi
1 Nun
A
1/.

4

1

Caain
fA.

4

aſitat eſt

ubems t,6O

anure.

N.
Munqnnt

ninn.

adunuinin

. a. e
urüiſſt
in Mnd
mriunan ut
n
goddel e⸗
ilet

. MMang
en. indun

5. de vul. ſub. ex facto.S.iuł.⁊ de his qmib vt indig. qui titij. m ſi.
2.l. heredem. 2. I. eum ꝗj. S. ſi quid tamen.
b Actiombo.ſ.herechtarijs.
cObligationes. ałs actiones. 1 ſub. ałs eſt. F.
dD Reſuſcitari.herecditate eis vt indi.ablata. vi no. ſupioꝛi. Rñ.

toꝛes. au
ctoꝛes. vbuos.

Alienẽt. ma⸗

numittendo. vel
alio mõ.vt ſubij
cit.⁊ fa.S.e. bo⸗
noꝝ. q ibi no

facto. ⁊ reuo⸗
cant᷑ q̃tenꝰ ta⸗
cto ſunt manu⸗
miſſi.ſic.S. ſe⸗
rijs. l.j. S. j. vel

ſi dicas tenere re

uocant᷑ ꝑ in ite.
reſti.au qð.S.
mino. l. miſi.

b dD In'. bo⸗
na. vtpu
ta poſt moꝛtẽ ob
ſidum dz hec lex
cxandin ſᷣm. R.
gr. J. l. ꝓx.ſecus
in alijs e quib-

dã. j. e. in fraudẽ

S.j. vel dic qſua
in obſidatu.ſiue
viuat ſinue mona
tur.naʒ ea q̃ wo⸗
mi obſides reliqᷓ
runt in fiſcum ñ

cogunt᷑.quia nec

captiuoꝛuʒ.⁊ dic
vbſides qͥ ↄomiſſi
erãt imꝑatoꝝn ꝓ
aliquo pacio ſᷣuã
w. vel pcepto vt
ꝓ aliquo capto qͥ
receſſit eo dimii

ſo. ⁊ hos ↄſtat ũ

poſſe teſtari. vt
3.3 teſtibo. l. obſi
es.nec tñ capite
minuti ſunt. alij

Dicunt ꝙ etiam
bona que antea ha

hereditatem ↄſtat:ſed denegatis ei
actiombo fiſco locꝰ erit: obligatões
qᷓs adeundo ↄfudit: nõ reſtiuunt᷑.
naʒ ⁊ in eo qͥ poſt aditaʒ hereditatẽ
efuncti moꝛtẽ ñ vefendit imꝑatoꝛ
nr̃ cũ patre reſcpſit obligatões ↄfu⸗
ſas nõ reſuſcitari. Ar.
Eꝓcuratoꝛes ceſaꝛis bonoꝝ
auctoꝛes qͥ ad fiſcũ uoluta
ſt alienẽt.imꝑatoꝛes ſeue.⁊ anto.
reſcpſerũt:⁊ſi manumiſſi fuerĩt:re
uocent᷑ ad ſuitutem. Bem.
Juus ↄmodus reſcripſit:ob

ſidũ bona ſicuti captiuoꝝ oĩ⸗

no in fiſcũ eſſe cogẽda. SDem.
Egd ſi accepto vſu toge roma
ne vt ciues romani ſp egerint
diui frẽs ꝓcuratoꝛibo hereditatum
reſcripſere: ſine dubitatõe ius eoꝝ
ab obſidis ↄditione ſeꝑatũ eſſe bññ
cio pncipah.ideoq; idẽ ius eis ſᷣuã
dum eẽ:qð hꝛẽnt:ſi a ltimis ciuibo

romanis heredes iſtituti fuiſſent.

Lpianus.
NIVim q debitoꝛis fiſci adijt he
regditatẽ puilegijs fiſci cepil⸗
ſe ſubiectum eſſe. Ac.
ANApatoꝛes ſeue.⁊ anto.reſcri
pflerunt.Tu qͥ lefenſione ob
miſſa redimere ſnĩiam maluiſti. cũ
nbi crimen obijceret᷑: non ĩmerito

beant amituunt.

CKaptiuoꝝ. poteſt intelligi de hoſtibi qͥ ꝑ virtutem bellicam rem
en cum agris ſuis capiunt᷑.hi em̃ ꝙᷓuis fiant ̃ᷣui capientium ⁊ res

moblles qᷓ cum his capte ſunt. vt. S. de acq.re.w.l.tranſfuga.a ad
. iuł. pecuł.l.pe.q̃ᷓ ſunt õ. pᷣdia tñ eoꝝ non ſunt capientium.ꝶ̊ fi⸗

ſci. vt.j.de cap.l.ſi captiuus.S.expulſus.⁊ he ſunt res q̃ limitate di

cunt᷑.vi.S.xæ acqʒ.re.d.l.in agris. vel dic loq de his qͥ

cãm capii

ei tenti ſunt.ſola ciuitate non libertate amiſſa.hi em̃ cum liberi re
maneant.ſibi acqrunt.ſ̊ eis detenus.bona eoꝑ publicant᷑.vt.C. x
boms ꝓ. l. depouan. qð oũt ſubijcit in. l. ꝓxi. poteſt referri tam ad
obſides ꝙᷓ ad captiuum.de quo ꝓxi.exemplum poſui ſi ponas eos
iuriſperuos. ⁊ ua acceperunt vſum toge vt dicerent᷑ togati.i. aduo⸗
cati. vt.C. œ poſtu.l. fi.⁊ in. . de aduo. di. iu. l.ne quis. aut impe
trato ab imꝑatoꝛe vſu cuinſdam veſtis.q̃ toga dici᷑. vnde dꝛ ualia
gallis togaia.⁊ foꝛte de hmõi captun bonis loqt vlpi.s. de bo. poſ.
l.non eſt ambi. Sm. R.
k ſ Ed ſi accepto. ab imꝑatoꝛe. qꝛ imꝑatoꝛ ꝑmiſit vt romana
ioga vierent᷑. R. cetera dic vt. S. l. ꝓxi.
1IEoꝝ.qui impetrauerum vſum toge. H
m Eis.qin ab ipſis fuerũt heredes inſtituti. R.ſ. ab obſidib.h.
n e AUm. ſubiectũ. ad hoc. 5, de vſuris. l. cũ qᷣdaʒ. S. ſi debitoꝛes.

„

natuſcõ.expᷣſſum eſt.

Pud. ſubſtinende. 1. oifferende.
Actiones. vmuerſales.

qngẽtos ſolidos inferre ſiſco iuſſꝰ
es.obmiſſa em̃ ipſiꝰ cauſe inqͥ ſitõne

ipſe te huic pene ſubdidiſti. obtinẽ

dum ẽ em̃ vt hi qᷣb negocia fiſcalia
mouent᷑:ad defenſioneʒ cauſe bona
fide veniãt:ñ aduer ſarios aut iudi
ces redimere tentẽt. DOpk.
Pud iuliauñ reſcriptũ eſt: ſi
puatꝰad ſe ꝑtinere heredita
tẽ lutij titij dicat. altero eandẽ he
reditatẽ fiſco vẽdicãte q̃rit᷑ vtꝝ ius

fiſci añ excutiẽdũ ſit: ⁊ ſuſtineẽdum
actões ceteroꝑ:an nibilominꝰ inbi

bendũ petitões creditoꝝ ſinguloꝝ:
ne publice cauſe pᷣiudicet᷑:qð et᷑ ſe⸗
Recijs a fiſco diſtractis pᷣte
riti tꝑis tꝛibuti eoꝛũdẽ pᷣdioꝝ
onꝰ ẽptoꝛẽ ſpectare placuit. Bẽ.
Vogd placuit fiſco nõ eſſe pe
nam petẽdaʒ: niſi creditoꝛes
ſuũ recuꝑauerĩt:eo ꝑtinet:vt puile
giũ in pena ᷓ creditoꝛes ñ exetceat
non vt ius cõmune puatoꝝ fiſcꝰ ad
mittat. BDem.
Iſcus in qõe falſi teſtamẽti
nõ obtinuit:puſqꝙ; at᷑ illa qõ vecide
ret᷑: alio nũciãte bona poſtea vaca
re ↄſtitit:fructꝰptꝰ pmam litẽ aſſu
mi nõ opoꝛtuiſſe rñdi. neq; em̃ ad
ſenatuſconſulti beneficium ſcriptũ

Redijs.diſtractis. cum ſuo onere.

S. pe. accur.

1 Mpatorꝛes. ſubdidiſti æ p ↄuicio debes haberi. vt. z. e. l. eius
⁊. l. in fiſci.⁊.C. qñ ꝓuo.non eſt nece.l

Eeteroꝑ.i.vendicantiũ hereditatẽ.⁊ nõ ſinguloꝝ credioꝝ an. ac.

ſErxp̃ſſum eſt. l.
vt actiones etiam
credioꝝ differant᷑.
q̃ non different ſꝛ
int᷑ duos priuatos
e hereditate agere
tur. vt in ↄtra. .
pe. hẽ. l. fi. ⁊ ſa.
3. c excep. rei iund.
l. qui cum herede.
uem 5. S. ſi cui pls
P g. l. fal. l. ſi he⸗
res. ſo. hic iaʒ erar
us.ſ.mota ꝓ fiſco.

ibi non.

vVv Placuii.fa.S.xv pub.l.unꝑatoꝛes.a de here. ven.l. ij.S. ſi qd.
7
x

Vod placuit.S.e.l.in ſumma.a.l.j.S.an bona.a.l.non pñ̃t.
2. j. l. ſtanus. S. fi. . . de pems ſi. I. j.. J. arrianꝰ. in pön.

Fiſco.i.ad vnliiatem ſiſci.ałs a fiſco.
3 Suum. 1. ſibi vebitum.b

7 Zus pↄmune. qõ eſt vt in ſoꝛns pe.p̃ferat᷑ cet

eris. vt. E. de pen. ſi.

l.j. vel veriꝰ da exemplum.j.ðe.ſtanus. S.ſi.item ſunt exempla.C.ææ
teſtamẽtis.l.ex imꝑfecto.⁊.C. ne fiſcus rem quãẽ ven.e.l.j.item.S.

e. l. res. S. j. 7

9 f

ſic ↄmunia iura renent in pᷣmiſſis.ad qð etiam eſt..

Iſcus.qͥdam delatoꝛ ꝓ fiſco ſen ꝓ vnlitate fiſci accuſabat. ti.
ce falſo.ſi obimuerit.hʒ ꝓpoſitum.ſi ſuccubuerit.non hʒ ſtſeꝰ

vt. C. de his quib, vt indi.l.aliam. ſi aũt pendet lis.⁊ ex alia cã bo⸗
na vacant.q̃ cꝗ ↄſtat.nec eſt ambigua. vemunt fructꝰ ex die mote vme
lins. Se. em cõ.qð dicit bone fidei poſ.non teneri miſi nqntum locu
pletioꝛ eſt. vt. S. e pe. here.item ve.S.cum anteqᷓ. non hʒ locum poſt co
trouerſiam motam.vt hic fint. ⁊. S. de pe.here.ſj aſi le. S. ſi ante. 7. S.
oſuluit.⁊ de his qͥbo vt indi. l.heredem.a. I.eum qᷣ. in pn.
a lacare. ex alia cã.vt qꝛ non ſit capax heres inſtitutꝰin teſtõ falſo

b Aſſumi.i,ↄſumi ad damnum ſiſci.

CeAota. in ſecunda lite.
9 Belatons. functum. 2 ſic non inſamari- .
e DPertmere. ꝓponendo diem ſoluende pecumie veniſſe.⁊ ſuum tpᷣus
qꝛ legata erat reip. m diem. non tñ vener at.a erat ꝓcuratoꝛ ſiſci iſte.a

fa. j. E. l elatoꝛ. 27. 5. e. l. deferre. ⁊.l . tj. in pꝛinci T. j. e. l. ꝓxi. S. fi. alij

ponunt per. l. E.
delato. l.nullaʒ.

f SEgerat. non ꝓ

pᷣmo. vt. S. l. ij. in heredem ptinere ↄtrouerſia mota.
pꝛinci. Belatoꝛis oꝑa non eſſe functũ.

* ane R.cfiſci pecuniam quaz aii tene⸗

non . vel alten hat ad ſui tpis adminiſtratõeʒ pti⸗

ebganhenien, nere:qᷓ;uis ꝓbare noõ potuiſſe otẽdix
vpu. iu.l. j. 1 de qm ꝓpam cqʒ egerat. Sem.
int.

re.l. relegato Ona fiſco citra penaʒ exilij ꝑ

n Eert u petuam adiudicari ſnia non

7. E. ſi pen. ap.l. opoꝛtet. Eum qͥ piculum mu⸗

ſis. ge. nis ademnatõis oiuidi poſtulamit.
b Eum q.poſſu ꝗõ pticipes iudican ſoluẽdo eſſem:
lauit. duo vel plu/ reuocatis alienatõibo qᷓs fraudulẽ⸗
res ingratus erͤt Jonrr . .
ↄdemnati ſunplici . ter fecerant:nõ̃ vigen cam becume
ier. vnde alter eox fiſco vendicaſſe. rdi.
petit ſepari ↄdem⸗
natõʒ. qð poteſt. vt
C. ſi plures vna
ſnia.l.j.⁊.ij.⁊ dic

areſc alunank bit heres penam tacin fideicõmiſſi
os de. len ·NMon eſt em palaʒ relinqre:qo ex te
cet non pbet q̃ ſun ſtamẽto ſciri nõ pt.cum recitatũ ẽ
in fraudem aliena quẽadmodũ nec ille palaʒ dat qͥ ita
na· non igeo infaſcxribit: rogo vos heredes meos qo
k Tlenchcaſſe. . S petij taem ßitetis⸗ imo in
tuliſſe bong ĩ ſi Poꝛe ſpecie maioꝛe fraudem excogi
ſan d wen taſſe videt᷑:qͥ non tm̃ legem circũue
nmns a ſa. .. px. nire volmt: ß etiam interptatõem
· fi. ac. legis:q circa tacitũ fideicomiſſum
1iETa fidei. habetr᷑. qꝙᷓ uis em fundum noĩauerit

rogam. æ non tñ eo cognoſci pr.xe qͥ ſit roga⸗

en en ec* mtus heres: cij diuerſitas reꝑ obſcu

ro ſuno. um faciat legatrũ. Patronus ſi

m Tolnit. legez , , E. —„.
circuuemr du non tacite in fidem ſuam recipiat: vt ex

capienti aliqt reſi poꝛtõe ſua p̃ᷣſtet: ceſſare fraude dr.

mere debuit. ac le⸗
gis interptatõez. ſ.
circũueit dũ volurt .
ne qͥd ceriũ apaꝛet.qdð fideicõmiſſa. petat.⁊ plene dic vt. S.l. ij. inpn.
o Reꝑ. ad qd. S. cõia p. lI. in ẽdendis. ⁊ xe iniur. pᷣtoꝛ. in pᷣn. 7. F. q
qait. item ⁊a generalitas ambiguum parit.vt. S. de ſo.l. cum ſtichus. ⁊
no. S. de pactis.l. veteribd. bi debua.

8 Pionꝰ. poꝛtoe.qᷓ eſt rercia. vt inſti. ve ſuc. li S. nr̃a. ⁊? dic ſua.i. ſi⸗

q Pieſtet. nõ capaci. in q̃ non potuu guari eusʒ capaci. vt de le. ij. l.
cum pamonꝰa ſiqs omiiſ. cq teſ.l.qͥ at. S.ſi patronꝰ.⁊ fa.. de inof. teſ.
papi. S. ſiqs impu. ſ ar. 5. S. fal.ſiqs le. S. fi.

r e Am. accipe. 1. ſuſcipe. vi 2. C. e here. ven. l. j. ß 5. E. de qdri.

pſcrip l. bene. a. Do. vt dicta. I. E. xe here.ven. item ſecꝰin eo
q a pᷣnato emu. qꝛ venditoꝛ creditoꝛi. a emptoꝛ venditon tenet᷑. vt oꝛ
cra.l.E. 2. S. de here. ven.l. ij. S. fi. iem fa. S pe.here.nec vllam.S.
item ſi quis a fiſco.
1 a Krian-. aks adrianꝰ aꝑs arrianꝰ.
tPublicata. ex aliquo delicio alio.vt.j.ſtanꝰ.S.ſi.

vRelictum. ⁊ habebu pᷣmum. vt no. S. e, edicto. S. extat.

a fidei heredis ↄmiſit:t ro⸗
a.l. .. go fundũ nitio es wæ qᷣ te ro⸗
P inderi vciper gami: il titi cape nõ poſſit:nõ euita

tus. Feigen iuł.qð legatum vebiuoꝛ ſiſci in fraudem fiſci repudiat.

xEma. traiani.qð eſt. S.e. edicto.S. extat.j.ꝛ. ij. Rñ̃.
y Tranſigunt. puta cum her edibs rogatis. idem rñ cum alius
efert alium. vt. S. e. l. ij. S. ſenatꝰ. æ. l. ſenatꝰ. S. ſenatꝰ.
3 DQõ ↄuicius. als qᷓ. ̊ melius qo. Ezt no. ſi implũ exigi ab vtroq;
H . I. e.l.aufert̃.S.fi.vbi qdruplum.ſo.vt ibi. .
e. . 7 1 Abpera⸗
n zi ror ch
ic & ipſe qii ta⸗
qꝛ d ſuo largit᷑. Dem. aum ſihetcom⸗

Vm q bona vacantia a fiſco pᷣſiandum ſuſci⸗

1199 1 it ꝓpi ſuum ce⸗
oꝑauit: cbere actõem q̃ ͥ v⸗ Raär a i

functum ↄpetebat accipe. Abo. mumo cacdtt ipl

Krianꝰ ſeue. pfectꝰ erarij. ců Mre hica.5.

NDNpub. l. omiſſa
eius qͥ tacite rogatꝰ fuerat: m ⁊.8.l. j. . an bo

capienti fideicõmiſſum reddere:bo na. net ob. . e.

na ppᷣlicata erãt ꝓnũciauit: nibilo⸗ qꝛa hoc oſtat re⸗

minꝰ ius veferendi ex aſtitutõe dini licum ñ capact.
traiam hr̃e eum ci fideicomiſuz
erat relicum. Quia aũt nõnule

li ingrati aduerſus beneficium di⸗

ui traiam poſt ꝓfeſſionem c; de ta⸗
cito fideicomiſſo factaʒ: cũ poſſeſſo
ribo tranſigũt:atʒ tribo edictis euo
cati ñ rñderẽt:placuit ſenatui täti
ab eo qͥ id feciſſet exigi:q̃ntuʒ apud
erarium ey ea cãꝗ quam vætulerat:
remanere opoꝛteret: ſi ꝓfeſſionem
ſuam impleſſet: ⁊ ſi poſſeſſoꝛis q;
fraus apud pᷣfectum auicta fuiſſet:
ab eo q; qd ↄuictꝰ inferre vebuiſſer
cECExigt. Api.
Apatoꝛ noſter reſcripſit: fi⸗
ſcum in rem hr̃e actiones ex tacito
fideicomiſſo. Alulus.
Elatoꝛ nõ eſt q ptegende cau
ſe ſue gra aliqͥd ad fiſcum ve⸗
nunciat. BHeem.
nn fraudem fiſci non ſolum
per cnationem: ſed quocun
qᷓ; modo res alienate reuocã
tur. Idemq; iuris eſt:⁊ ſi non que
rat᷑.eque em̃ in omnibo fraus pum

. D Elatoꝛ.dennnciat.qdᷣ die vt. S. l. ferre. F. ſi mund.. . .

ij. in pᷣn. ⁊. l.fiſcus.S.fi. ⁊. C. de dels.l.nulla.⁊ fa.S. li.

can. qj ex libertate ⁊ de aqᷓ.p.ar.l.j.S.deniq;. ⁊ bonis li. q cum.

n. giſ ibertns. wen ſiu.
9 1 in fraudem. alienate. a debitoꝛe fuſcii.
b Qnerar᷑. hic eſt j. S.e.l.cumn quidam. So. hic non querit qui
patit᷑ litem moneri.vel liti pᷣſcribi.qꝛ non conqueritur.i.litem non

conteſtat᷑.ad qð.S.que in frau. cre.l.vel ei.S.j.⁊ vſᷣm hoc non que/

rat᷑.i.non conquerat᷑.vel ſecundo.querat᷑.i.caqmirat᷑.⁊ ſic non erit

par conditio fuſci ⁊ alioꝝ creditoꝝ.vt ſupᷣ que in frau.cre.qͥ autem,.

zZꝛiam dic hic i puta moꝛtuo
in pᷣn. ⁊ ad.l.õꝛiam dic ꝗ hic iam erat delatum lucꝑ. puta moꝛtuo
35 teſtatoꝛe.qui de bitoꝛi fiſcali legauerat.ar.S.ad.l.aqᷣł.inde nera

vel dic non querat᷑.i.acqrat᷑. qꝛ ex his reba qᷓ fiſco ſunt delate.pant?᷑
alios ꝑciꝑe fructus.vel ſo.vt l. .

¶NDuniiur. in hoc vt reuoct. x quadoq; plus, vt infra auſerrat

aͦr ls⸗

,

— —.—

1 enneh
iimton⸗⸗
go

h⸗

eN wor.

Nntus

camor.
ſz e4

Gbi di.
MAl ifan

4
N4E 1

KHrbio genen
M pen ab eo ho⸗
Plfom fiſco diletea

iönes Aö
HGino⸗dr widemn
anuone edit l

Vulexenplom

Nename. pe⸗
Vp miiron
wmclo aauſa
unns zoumne
Klon cogten
Uakoent i

§. . 1 fa. S. qui ⁊ a qbo.l. in fraudem. a. l. ſi cum. S. ſi a debitore.
5 Hong eop. fa. j. Pxi. S.

2

e Eius bong. coguntur. i. innadunt᷑.
ſf Eins.admiſſum.i.commiſſum.
g Eris.i.pecunie.quam vebebat dare alij.

h. Iumpatiẽtia.

nam foꝛte hẽbat

talem infirmita
tem quam nõ po

terat ſuſtinere.
vñ ſe occidit.

1 Inqetabunt

ſ. eius bona.
K Relinquun-
tur.z hic diſtin⸗
gue vt no. C. 4
ieſ. ſa. po.l. ij. iẽ
fa.S.æ bonis.e.

m.. l. omne. S. q
J. S. ĩ gl te.
ſiquis ex.S.ꝓin
ſi reꝰvel ac.moꝛ.
fu.l.defunctus.

1 A debuoꝛe.
placuit. S. qui =
a quibs ſi cũ.S.

griſto. a. l. ĩ frau

vm. ac.

HBona eoꝝ qui in cuſtodia vel ĩ
vinculis vel in ↄpechbo œceſſeꝛunt
heredibo eoꝝ non auferunt᷑: ſiue te
ſtato ſiue inteſtato vceſſerunt.
Eius bona qͥ ſibi moꝛtẽ oſciuit:
non ad fiſcum cogunt᷑:q; pus ↄſtite
rit cuiꝰcriminis gr̃a manꝰſibi intu
lerit. Eius bona qͥ ſibiob aliqoð
admiſſum flagitium moꝛtem oſci⸗
uit:⁊ manꝰ intulit:fiſco vendicant
ꝙ ſi id tedio vite aut pudoꝛe eris

alieni:vel valitudinis alicꝰ impati⸗

entia id admiſit: non inqetabunt᷑:
ſ ſuo ſucceſſoꝛi relinquũf. Ade
bitoꝛe fiſci in fraudem datas liber
tates retrahi placuit. ſane ipᷣm ita
ab alio emere mãcipium: vt manu

mittat: non eſt ꝓhibitum:q̊ tunc ⁊

libertatem pꝛeſtare poterit. Ex
bis bonis q̃ ad fiſcum delata ſunt
inſtrumẽta vel cirographa acta eti
am ad ius puatoꝝ pꝑtinentia reſti⸗
tui poſtulãtib ↄuemt. MNeq; in⸗
ſtrumẽta neq; acta a quoq aduer⸗
ſus fiſcum edi opoꝛtet. Idem autẽ
fiſcus actoꝝ ſuoꝝ exempla hac adi

m Ex his. ptinentia. vel qꝛ ↄmunia.vel alio modo tali quo pote
rant peti ab eo.hoc eſt alius pt᷑ petere ab ipſo fiſci vebitoꝛe.cinꝰ bo⸗

tione edit: ne is cui reſcribendi ſit

actis vtat᷑: quo caueꝛe ↄpellit᷑: vt
ſi vſus is z intdictuʒ fuerit: a cã ca

actoꝝ ptᷣas poſtulanda eſt: vt meri
to is vti liceat:eaq; manu ↄmẽtari

na ſunt fiſco velata.qð multis mocdhs ↄnngi.vt no. S. ce eden.l.j.
S.eduõnes.⁊ qdð ſubijcit reſtitui.dic ad exempliſicandum.vel etiam
oĩno. vt ibidem notat᷑.hoc pacio.ꝙ ſi fiſci ſunt.vel hʒ ibi ꝑtem. hac
ↄditione edit. ꝙ alius nõ vter᷑ eis aduerſus fiſcum. vx.j.ꝓx.S.vbi
ponit exemplum.quõ acia pñt ꝑtinere ad ficum ⁊ puatum. ⁊ fa. S.

e.l. ſenatus. S. pe. 7. S. .

n Meq; inſtrumenta. neq; acta.ſ.publica ini me ⁊ te facta.cũ te
homicidio accuſarem. poſtea ego vel alius defert bona tua. vi tã⸗
i nocentis ⁊ damnani in fiſcum.⁊ hʒ illa acta in qͥba de innocentia
ↄtinet᷑.non cogit᷑ ea nibi exhibere.vel dic acta.i.ſnias.ac.
oO Edi.ałs edi.ſ.in li.hul.⁊ ałs reddi. Et no. qð q̃ntum eſt ad
inſtrumenta. eſt j̊. C. eden.l. ꝓcuratoꝛ. ⁊.l.iuſtum.a.l. non eſt
nounum. 7. C. de ſe inſtru.l.illate.qbo dꝛ ꝙ fiſcus edit inſtrumen
ta etiam ) ſe.vt etiam ꝑ hoc dicant inferioꝛ. Rñ.ſo.ibi erat ↄtro⸗
uerſia int fiſcum ⁊ puatum.h̊ inter duos pᷣuatos.quo caſu ab alio

nullo modo. a fiſco nõ ſine cautione.⁊ hoc ideo ſᷣm.p. ne ſi poſtea

ageret cum ſiſco.his rõmbo vteret᷑ ð eum.eo.ſ.caſu. quo non poſſit
poſtulare ſibi edi.i.cum eſſet actoꝛ.ſ ſi hoc eſt fiſci puił᷑.ergo ałs
puatꝰ teneret᷑ edere alijs int ſe liugantibo.ar.j.ad muni.l.j.in fi.ſj
dices ꝙ h̊ dicu de inſtrumentis q̃ etiam ꝑtinent ad petentem.ſ̊ iunc

eſſet iniquum ſi enam õ fiſcum eo non iuuet᷑ vt ſuo.q̃re dic in pꝛi

mo? H. hic erat cauſa ini fiſcum ⁊ puatum.a non edunt᷑ acta a ter⸗
cio ð fiſcum.qꝛ non cogit᷑.nec ſponte debet.j in cauſa puatoꝝ poteſt
tereaus.licet non cogat᷑.⁊ ſic expone non opoꝛtet.i.opouet.qð non
in ſecnndo. H, ouo puati lingant, maxime apud ꝓcuratoꝛem fiſci

vel dic petuꝰ.ſ.vſus actoꝝ.⁊ fa.C. temp.ap.l.pꝑ hanc.ac.

2 fiſcus edit ſi vult.a ſi non vult non cogi. qma nec puatus.ſ ſi zun

gat ꝙ edatꝓcu.ſiſei edit cum cautione pᷣdicta.⁊ ex pᷣdictis etiam patet
ꝙ non eſt j. C. e.l.ij.at econtra ſit ediio. qdð die vt.S. e.l.ij. SF. j.
p Zduerſus ſe.ſ. fiſeum. HW

qAel rem. ꝓ eodem ponit fiſcum rempu. vt. J. de v. ſig. l. eum qᷣ

vec. vel non p eodẽ
vi.j.ad mum.l.ſi
mile.

ſEctis.i. hac e⸗

pĩas: aduerſus ſe vel rempub. his

quandocunq; in a-

Dat. lijs articulis.

Quotiẽs apud fiſcum agit̃᷑

enſis adnotãda ſunt:q ſi ea alit᷑ p⸗
ferant᷑:is qui ita ꝓtulit a cã cadat.
Mnotiens iteꝝ apud fiſcũ eadeʒ

cã tractat᷑: poꝝ actoꝝ: quoꝝ vſus ñ

fuerat poſtulatus: ex officio recita⸗
tio iure poſcekł. Qui ꝓ alio a fi⸗
ſco auentus ebitum exoluit:non⸗
nunqꝙᷓ poſtulat ꝑſecutõeʒ bonoꝝ eiꝰ
ꝓ ꝗ ſoluerit: in quo etiam adiuu0unnns
ri ꝑ officiũ iudicis ſolet. Fiſcali⸗ „.„ ⸗-
bus debitoꝛibo petẽtibo ad ↄpandã

pecuniaʒ dilatõʒ negari nõ placuit

cuiꝰrei eſtimatio ita arbitrio iudi⸗
cantis ocedit᷑: vt in maioꝛibb ſum⸗
mis nõ plus ꝙᷓ tres mẽſes: in mino
ribo vo nõ plus qᷓ; duo ꝓꝛogent᷑.ꝓli
xioꝛis at᷑ tpis ſpacium ab impato⸗
re poſtulandũ eſt. Si pncipalis
rei bona ad fiſcum veuoluta ſunt.

H Aiat. licet em
pꝛobatio plena ex

his exemplis non

ditione. non ita ſii

ſſet. pᷣſumptio frf,

contra fiſcum eſſet.ſi ↄſtaret ea deſcripta aʒ.⁊ ſic nõ obſtat aui.vt ſpõ.
