dicium ð hereditate ediderit: ceĩde
wminus fundum ex ea hereditate
petierit:ſtipulatio raram rem ha⸗
beri cõmittetur:quia ſi verus ꝓcu
ratoꝛ fuiſſet: exceptio rei iudicate

vminũ ſummoueret:plerũqʒ autẽ

ſtipulatio ratam rem haberi com⸗

mittetur his caſibus: quibo ſi verꝰ
pꝛocuratoꝛ egiſſet:vmino aut ipᷣo
iure aut per exceptõnem acno inu⸗
tilis eſet. Qui patris noĩe imiu⸗
riarũ agit ob eam rem ꝙ filius eiꝰ
verberatus pulſatuſue ſit: in ſtipu
latione cogendus eſt filij quoqʒ ꝑ⸗
ſonam cõpꝛehendere: pꝛeſertim cũ

fieri poſſit: vt pater ante vcedat:

0 Impꝛudentiam.ſtipulatons pꝛomittente a wolum cõmittente.
p Si pꝛocuratoꝛ. falſus vel ad alia conſtitutus.
q BSe hereditate. agendo petitione hereditattts.

rT Pen erit. ex eadem cauia ſcilicet hereditaria. ałs contra. vt.C. œ
enic. l.. accur.

ſSummoueret. vt.S.de excep.rei iudi.l.ił.a.l.ſi quis cum totũ

in fmne.
t Plerũq;. id eſt. in ommibus caſibus. h. vel id eſt pluribus quoq;

caſibus.yr. vel ſᷣm. K. dic ꝙ plerũq; ideo dicit: qꝛ comutitur interdu
vbi wvmino inuuilis eſt acno: euiã abiq; omm ratibabinone:cũ falſus

pꝛocuratoꝛ egit. vt. S. R. a imellexit quando indebuum nomie meo

exegit per iudi. vt. S. S. quod ſi pꝛocuratoꝛ. H
u Jure. vt quia ei ſolutum ſit: cum de hoc habuerii mandatum. vt

3.de ſolu.l.hoc iure.⁊ quod ſubijcu except.ſcilicet rei iudi.

x OQui patris.ſupple pꝛo curatoꝛ qui ⁊c.⁊ dic ᷣm. R. volens dedu
cere in iudicium ⁊ filij ⁊ patris iniuriam. .—rJ
y Iniuriarum. pꝛetoꝛia non coꝛnelia. vt.j.de miur.l.lex coꝛnelia.
S.illud.aʒ.licʒ ex caſibus illis quibus naſcitur coꝛnelia.vt hic erat.

3 Db eam. i. pꝛopter miuriam filij a patris.
⁊2 Uer beratus.hec verba expone.vt.j.de mniur.l.lex coꝛnela.S.ini
pulſationem. M
Klij quoq;. 1. e rato filij quoq; non ſolum patris qui filius ſi⸗
miluer ſuo nomine agere poteſt ex coꝛ.vt dicto.S.illud.ſed videt᷑ nõ
caueri.vt.S.de ꝓcura.l.non ſolum.S.ſi pater.que ẽ ↄtra. So.aliud
in ipſo pat e cui ipſa lex defert act.vt ibi. aliud in eo qni ꝓcur.noĩe
agit: vt hic.vel ſᷣm py.a yr.poſſumus dicere ꝙ agebat nomie patris
act.iniur.ex.l.cor.de iniurijs que non cõpetebat patri.vt.j.de imiur.

l. lex coꝛ. S. illud. nam ſi xe pꝛeioꝛia velles intelligere: non eſſet neceſ-
ſaria ſanſdatio nomine ſilij vt in contrario: cum pater eã habet iure

ꝓpꝛio: ⁊ ſi miuria ſu facta ſilio nolente.vt.j.e iniu.l.j.S.vſq;adeo

ſed tunc ad quid caueret patrem ratam rem habiturum. vt hic vicu:

pꝛima ergo verioꝛ eſt.accur. .ùẽꝭẽ
a Pꝛeſertim cum.id eſt maxĩe:quod ideo dicit:quia ſi ſciret anteqᷓ

cederet ⁊ ratum non haberet: ſimiluer ad finum rediret. ꝙ ſi ratum

haberet pater: filij acno extincta eſſet.aʒ.cum eius exercuium compe

tat patri.vt.j.de iniur.l.patri. .
b Ad filium. ꝙᷓtum ad exercinũ quod patri euſq; pꝛocuratoꝛi com
petii.ſj ⁊ ipſi fiuo datur.vt.j.de iniur.l.ſed a ſi vnius.S.ſilio.⁊.S.
pꝛocuratoꝛem. ⁊7. l.j.S. fi. ⁊. l. lex coꝛ.S. illud. aʒ.

*

Meuctrum. ſiue moꝛtuus ſit is qui petijt ſiue penimir poſtea ſe

c Mepoti. exiſtenti ĩ poteſtate aui. Meé Ar
d Mepotis. ſ nõne ſufſicu ſi bie ꝓcuratoꝛ cauet eum ad quem res petijſſe ſiue furioſus factus ſit:dum tamẽ itra tempus poſſit a dño Nict
pertinet rem ratam habiiurum? Rñ.non: quia bis verbis hereldes ratum habeꝛi. ni
connnentur. vt. S. de echl. edic. lI. ſciendum. inde. hic autem agir uu Ratihabitionem. aliter eo moꝛtuo cuius nomine pena eſt. vt e ſi⸗
2 ſi non ſit heres.vt.j.d imiur.l.ſed ſi vnius.S. finali. S. e.ſi is.ex pꝛedicus patet ſm. R. qꝙ aliud eſt ſi babeem ratum eo . Pinnu.
= empoꝛe quo nõ ( MN
x? Datr em. id eſt poſſuʒ peiere. vt 4 tllu .
iliuz. patrem 2. ſi mc cũ meoꝛũ cun
ſez nepotis. q ſciret pꝛocuratoꝛem ſuum egiſſe ⁊ ſimoꝛtuus fuiſſet qui petiſſet vel ne volſe goee. muuhen
g p Rocuiatẽ 2 1ta imuriarum actio redeat ad fi furere ceꝑit: an ratum habere poſ⸗ 2 facit 5. e viun HulAN
acceptuI. liũ. ſed ⁊ ſi nepoti iniuria facta fue ſit:videamus. nam ſi in vniuerſuʒ ſee en P. Fin R ninne
e rit: T curatoꝛ aui hanc ppter cau perinde haberi vebet: ac ſi tunc cn poſlpediilil Auni
non pati:que ba ſam iniuriarum ageret: non ſolum ratum habeat:per eum bonoꝛũ pi cylujruds
rhone r Kenen filij ſed etiam nepotis piona com⸗ ſeſſionem petat. fruſtra his caſibꝰ i ſ
lorte qñ miceſſern pPꝛehendengdda erit in ſtipulatiõe. qdd ratum habetur: ſed ⁊ illud oſequẽs ſeuztl⸗
ne alina: kannn fi⸗ enum pꝛohibet et patrem et filium futurum: etiam ſi penitet illum pe⸗ —
n emn nlola anteq ſcirent ꝓcuratoꝛem egiſſe æ tüſſſe ratum haberi non poſſe:quod ulon n
none vel ademna cedere: quo caſu iniquũ eſt fideiuſ- vtiqʒ ſit abſurduʒ:rectius itaqʒ di mtiulin
nione. ſoꝛes non teneri: nepote iniuriaruʒ cetur neutrum eoꝛum vel eaꝑ cau⸗ lanegte
b Pꝛocurators gagente. Sem. ſam impedire ratihabitionem. lercit uſi
us babes nan⸗ Rocuratoꝛ cum peteret pe⸗ aut
. . 8. ⸗ . . . 4
S. fi. h 3 ſi eſt cõ peti:poſt iudicium acceptum exti⸗ Alter wiem a ſe datam ab⸗ iis,
era gone n5 terit: qui ⁊ ipe procuratoꝛio nomie ſente filia petit:⁊ ratam rem auaigl
idem. vr. 5. uci. eandem pecuniam repeteret: queſi habituram eam cauit: ea pꝛiuſqᷓ; ra fſtmonne
lol. lj. el.e. tum eſt: cum is qͥ poſtea repeteret: tam haberet: moꝛtua eſt. negauit indl
k Permebu. a pꝛocuratoꝛ non eſſet: pꝛopter hoc committi ſtipulationem: quia etiã nl ima
qð we Perranl. exceptionibus pꝛocuratorijs exclu ſi verũ ſit ratam eam non habuiſſe ſa
en a qi poſſit: ne fideiuſſoꝛes pꝛocurato nihil tamen mariti interſit votem weaung
pendia mm ſicnt er. Tis pꝛioꝛis tenerentur. iuł. reſpon⸗ reſtitui: cum patri etiam moꝛtus d manitt.
3 c.l. ne. en adit verius eſt non obligari fideiuſſo fiilia ſalua eſſe ws vebeat. Pro⸗ guanhin
eſt erin elona res. nam in ſtipulatoõne cauet᷑ non curatoꝛ cum ab eo es alienum exe⸗ maneu
ſeid pcura. cuns petiturum eum: cuius ð ea re actio gerat:qui tempoꝛe liberetur: ratã mnnlnſu
ena non duneẽ eſt: ⁊ petitio perſecutio ſit: ⁊ retum rem wominũ habiturum cauit: xEe⸗ aron
hpaberi vt hic. al habituros om̃es ad quos ea res ꝑ⸗ inde poſt tempus liberato iam de⸗ ſnegne.
iala glonꝰ unebit: hic autem qui pꝛocuratoꝛ bitoꝛe wminus ratam rem habet: ſa
a50. i neemmem non eſt: nec actionem nec petitione poſſe vebitoꝛem agere cum pꝛocu⸗ alui
agẽ potuit vt bi. habere intelligendus eſt. ratoꝛe exiſtimauit:cum iaʒ vebitoꝛ
e . z.
1 Intelligendus Frica. liberatus ſit. argumentum rei eſt: 1S
eſt. ergo ð eius ra Hnoꝛum poſſeſſionẽ ab alio ꝙ ſi nulla ſtipulatio interpoſita ſit riig
— cautũ agnitam ratam haberi opoꝛ conditio locum aduerſus pꝛocura⸗ urti
A. tteere eo tempoꝛe: quo adhuc in ea cJ toꝛem habitura ſit: in locum autez uiini .
m b Hnom. ſit: vt peti poſſit: itaq; poſt cẽteſimũ conditioms interpom ſtipulatio⸗ ührn
noie aus u win diem rata haberi nõ poteſt: an aut nem. M ſia
ta fuerat petino. S B
g
n Peti poſſit. ałs cõmittitur ſtipulatio.vt.j.eo.l.finali.S.finai o p Ater. eam. ſiliam abſentem. . . S giunz aun
0 Mon poreſt. Mo. non mahitur hic retro ranhabino. vt hic ⁊ S. b Sotem. ſibi marito a patre cum eandem ſit reſtimrus pĩi ulmmet nig
qs oꝛ. in bo. poſ.ſer.l.fi. ⁊ ce bo. poſ.l. iij. S. acqurere. ſic ⁊ . æ his vñ wlo facit ⁊c. vt S. e excep.w.l.wlo.vł dic reſtinn.ſ.alij ꝙᷓ pfi· iſen ten
qui no mfa.l.quid ergo.⁊. J. e.l. fi. in fine. arg. Z. C. ad mace.l.ſi. c Aſdoꝛtua. non oiſtinguit liberos habeat vel non. ſic eſt ꝓ bul⸗ ſen uannd
2. I. ſi filius. ⁊ S. ve ſolu. cum mihi. x. S. j. Item facit 3. æ acquiren. 210. contra mar. cuius tamẽ ſentennia ſernatur hodie. v facit S. ſo⸗ cig in
here. lI. pantonius. 7.l. ſi quis alicin. ad trebel. l: ſeruo inuutio, cira ma. Hij. c ſolu. l. qui hominẽ. S. ſi gener. ⁊ vᷣ iure w. l. ure ſuc. Mrrſnandk
pꝛincipium.accur. e en 2.C. de iure w. l. ws a patre. ”HUVã ui n
p Qui.pꝛocuratoꝛ. dD Pꝛocuratoꝛ. agere ex ſiipulatu vt pecunmiam reſtituat. no er 0 in Kn 6
q ideamns. vere videndum eſt:quia ſunt quidam qui volunt di crahuur retro ranbabino. vt. S. e. l. bonoꝝ. ſic eſt 5.5. ſolu. l. addai RNN
cere non poſſe habere ratum: quaſi perinde habendum ſu: ac ſi non mhi. x. S. ſi fideiuſſoꝛ. ſol. vt ibi. “ nuaknu
mandaret. e Conditio.ſcʒ ob cauſam datoꝛum vel indebin vx ſine cauſa vł ſſec in din
rNVis caſibus.ſ.tempoꝛe tranſacio vel eo moꝛtuo vel furente. etiam furtiua. vt no. S. e. l.ſi ſine.in pn. a nota hic arg. ꝙ qtutus leninei i
eſtiexcep. triginta annoꝛum ſi ſolueret: reperere poteſt· vt arg. b/ len 6

ſ Conſequens eſt. ſcilcet ei quod dicitur me non poſſe petere ſi ce⸗

perit furere. accur. adm.tu.l.ſi pupillus,.accur.

dn.
tanth
vmNR
zuſßn⸗
negautt
goaeti
Dabult
om
N
⸗
m
ni
nd⸗
:
no⸗
W
nuch
Niuſ
wang

.

8 Be pꝛinatis Eenictis. poſt obligauones e comractbus ponit

elicta ·
b c

„

Juilis.nec minus hoc natura dictat.⁊ eſt hec conſtuuutio

inſti. de ꝑpe. act. S. non aũt omnes. M
Actiombus. ex celictis vementibo: ſecus ſi ex contraciu. vt.s. xꝑe

nau. ſe.l.fi. Itẽ
ex ↄtractũ intel⸗
lige delictum. vt
3. act. 7 ob. l.
ex ↄtractibo.a le
his no. C. ex de⸗
lic.defunc.l.j.

„ Poſſunt. ex
pſona defuncti:

h ex ſua orracia⸗
tione ſic.
e Eses. ſcz ſuc⸗
ceſſoꝛes pᷣdictos
⁊2 qp dicit. j. cõ⸗
ditio.ſ.furtiua:
ſiue ad eos pue⸗

nerit ſiue nõ. vt

B. d cõdi.fur.l.
ſi ꝓ fure.S.ſi.⁊
l.ex cã.⁊ inſti.̊ᷣ
ob. ex delic. S. a.
f Coſtat. vt et

inſti. pPpe.act.

§.j.
g Möõ opetit.
qꝛ non intelligit
añ ĩ bonis nris
Eẽ ꝙᷓ luẽ oteſtati
fuerimꝰ. vt. j.ð
iniur. I. uuriaꝝ
pEiniles. vr
actio.l.aqͥ.a fur
uu nõ mamfeſti.
i Bonorane.

vt acno vi bono

rum rap. actio

furti mãifeſti. vt

inſti. noxał. S
ſunt aũt.a facit
S. de his qᷣ veie.
vł effu. l.j.S. cũ
Fuꝰ. 7. J. arboꝝ
fnr. ce.l. fꝛtũ. S
k n Anc.
ocurꝛen
tia.etiã in eũdeʒ
hoiem 2 eandeʒ

rem ex drſis tñ

facus.a ſũt exẽ⸗
pla. wij. horegle
in iſta. l. ac.

DBñi Juſtiniani ſacratiſſimi
pꝛincipis ꝓpetui auguſti iuris
enucleati ex omni veteri iure
collecti digeſtoꝝ ſeu pandecta
rũ explicit liber. xlvi. incipit.

xlvij.et. ix. huius. De pꝛiug⸗

us velictis. Rubꝛica.

Apianus.
Juilis con
ſtitutio eſt
penalibo ac
tionibꝰ he⸗
red es nõ te
neri:nec ce
teros qͥdeʒ
ſucceſſoꝛes:
adcirco nec
furti cõueniri poſſunt:h̊ qᷓnis furti
actione non teneãtur: attamen ad

eyhibendũ actõe eos teneri opoꝛtʒ

ſi poſſideant aut wolo fecerint: quo
minus poſſideant.ſed em̃ vendica⸗
tione tenebuntur re exhibita:item

cõditio aduerſus eos competit:he⸗

redes autem furn agere poſſe eque
conſtat.executio em̃ quoꝛũdam de
lictoꝛum heredibus eſt data:ita et

legis aquilie actionem heres habʒ

ſed iniuriarum actio heredi non cõ
petit. Non tm in furti verũetiã
in ceteris actionibꝰ que ex telictis
oꝛiunt᷑:ſiue ciuiles ſunt ſiue hono⸗
rarie:hoc placet vt noxa caput ſe⸗
quatur. BVem.

Vnqꝙᷓ plura vlicta concurrẽ

tia faciit:vt vlliꝰimpunitas

1 Ob alind. 1. ob ſariſfactionem ꝓ altero velicto factam. ß C. *
modo mulc. l.fi. illud in extraoidinarijs: hic in oꝛdinarijs crimi
mbus diat. Item ad regulam a exempla ſequenna eſt . j. te reg.
iur. l. nemo ex his. S. quotiens. 7. 5. æ& act. obliga.qui ſeruum. in

m Qui ergo. pꝛimum exemplum.

DDprn ale

n Igem dicendum. ſecundum exemplum.
o Item ſubreptum. ſ.ſeruum: a eſt teraum huius.l. exemplum. ac.

p Et ſi foꝛte.qnartum exemplum.

aq Occideru.ex mnieruallo: ⁊ ſic interuemit ſeꝑatio delieroꝛum: abo

vetur: neq; enim delictum ob aliud
celictum minuit penaʒ. Qui ergo
hominem ſubripuit ⁊ occidit quia

ſubripuit furti tenet᷑: quia occidit
aquilia tenetur: neq; altera haruʒ
actõnum alteram conſumit. idem

dicendum eſt ſi rapuit ⁊ occidit.nã
⁊ vi bonoꝛum raptoꝛum ⁊ aquiilia
tenebnur. Ytez ſi quis ſubꝛeptum
flagello occiderit: duabo actionibo

tenetur furti ⁊ iniuriarũ:et ſi foꝛte

hunc eundem occiderit tribo actio⸗
nibus tenebitur. Iem queſitũ

eſt:ſi condictus fuerit ex cauſa fur

tiua:an mhilominus ex lege aqᷣlia

agi poſſit:⁊ ſcripſit põpo.agi poſſe
quia altenus eſtimationis eſt legis
aquilie actio: alterius conditio ex
cauſa furtiua. Mamq; aquilia eam
eſtimationem cõplectitur: quann

eo anno pluꝛim fuerit: conditio at

ex cauſa furtina non egꝛedietur re⸗
troꝛſum iudicij accipiendi tempus
ſed ſi ſeruus ſit qui hoc admiſit: ex

q́dcumq; acnõe noxe fuerit deditus:

perempta eſt altera actio. Item ſi

quis ancilam alienam ſubripiat et

flagellauerit: vtraq; actõne tenebi
tur.nam et ſerm coꝛrupti agi pote⸗
rit et furti. YIteʒ ſiquis ſeruum vul
nerauerit:queʒ ſubꝛipuerat:eq due

actiones locum habebunt:aquilie

er fuir. DBem.
J̈ quis actiones q̃ ex malefi⸗
clijs oꝛiuntur: velit exequi:
ſiquidem pecuniariter agere velit:
ad ius oꝛdinariũ renittedꝰerit nec

ſi pła vulnera in⸗
tuleris:⁊ ex vltio
ſit moꝛtuns nõ te⸗
neris niſi vt ex oc⸗
ciſo.vt. S. ad.l.a⸗
qmnk. illud. S. fi. 2
l.ſi ſeruus ante.

r S condict?.
ſeruus pꝛimo ſub
tractus:poſtea oc-
ciſus.a eſt quintũ

—

exemplu.

Agi poſſe. i id
tantũ qð ↄſecutꝰ⁊
inmus p ↄdi. ar. S
como. vnde q̃ri.
rapto.l.j.ar.S.œ
ac. ⁊ obli.l. qͥ pᷣuũ
in ſine. ſ dico ꝙ ĩ
ſolidnzʒ: vt S.ĩ pᷣn.
hund. l. 7 ille leges
loquũt᷑ cũ ex vno
facto płes naſcunt᷑
actõnes: hic qñ ex
płiba. tunc aliud
dico ſ̃ᷣm.h.

t Zccipiendi tẽ⸗
pus.imo q̃nti plu
rum fuit a tempe
facn furn. vt.. œ
odi.finti.l.ĩ re fur
lI. imficiando. S. in
ſans. que ſunt mn
hoc j.ß̃ a hic ſic ĩ⸗
telligit᷑ tempꝰacci⸗
piendi iudicij. id ẽ
quod potuit accipi

q fnii er mc. ſ in

aꝗq. inſpicit᷑ etiaʒ
ante celictũ comn
ſum. vt iſti. ad. l.
aqł. in pᷣn. vel dic
ꝙ hic hodic cum
agit᷑ plurum ẽ. ſed
Bms placet. ac.

u Actione. furn vel minriap vel aq’.a facit inſti· de noxa.S. ſũma. H

x Item ſiquis. ſextum exemplum.

y Atraq;.ſupᷣdicia furn ⁊ imuriaꝑ.

3 Mam 1 ſi ſerii.a ſumſi ac. ſepnmuʒ exemplum qñ ſubtrahendoe

— pain. 7. I. plura. quibus dicitur vna tm̃ agi. So. hic ex plunbus fa coꝛupi ſeruum vt hic.⁊. S. v ſer. coꝛ.l.neracius.S.ſi.
3 nuten ctis plures admatunt᷑ acuiones: quarum vnamquãq; ſoꝛtri effectũ 7 Igem ſi quie. octauum exemplum.
– nereſſe eſt. Illic emm ex vno facto multe concurrunt cnes: geoq; ð
5 Cun tu, exig per vnam earum ſans eſt: miſi in id quod plus eſſet in vna ꝙ; ga ſ 3 qa. maleficijs. pꝛinans de qͥb hic liber ractat:puta furti.
m⸗ ans in alia. vt. 3. e act. ⁊ obli. cum ex vno. a. j. vi bo. rap. l.7. ⁊ ſic in Vt ⁊7. I. ti. j.l.j.⁊ mmiurijs. vt. j. de miur. l. fi. 2 inſti. e imur.
g. telligunr. . de reg. iur. I. nungq;. Item ad regnlam a exempla ſequ? S. ſumma. 7 idem in ſimilibo. vt. . ve exrraoꝛ. cri. l. ſtellionatus. ſ ce
tr na eſt 3. S. locati. ſi vulneraneria. 2. S. c actio. ⁊ obli.l.qui ſeruũ. furio ad nocturnũ vr̃ reſtringi hec.l.vt.j.ð furibo bal.l.j.7. ij.
raumng S. ſi is. quibus dicit᷑ vna agi. ſed ibi altera non ex delicto ̊ otractu b Oꝛdinariũ. qð erat ſᷣm legem iſtaz de foꝛmulis aucupatiombo
hic abe ex velicto. itẽ ⁊ ibi abe ꝑſecutoꝛie hic nõ: ſ ſali eſt altera pi fſyllabaxꝝ.qð hodle eſt ſublatu.vt. C. cæ foꝛmu.l. j. a.ij. vel oꝛdi. intel
“ nalis: itẽ intellige regulã vꝛ exempla dicunt:qñ diuerſe ſunt ſpecies lige pena oꝛdi. vt dupli. ſed hoc qualuer in actione miuriaꝑꝝ 2 ĩ alijs
nt R dlinquench: al's ſecus. vt. j. ti. j inficiando.S.inſans. que eſt ↄtra. elictis in qᷣb nec pecuniaria pena certa eſt intelligemꝰ? Rñ ad ar
16nAN Item. 3. J. t. . l. ſed ſi ſurnpuit.ſolue vt ibi.⁊ ad hoc facit qð no.S bimiũ iudicis: vt inſti. de iniur. S. pena. vbi dicit ð arbitrio ludicis
am mau. cau. l. ꝛdem. F. fi. deferendo uramentũ cum taxatone a ſuꝑ actõne imuriax. S

ion vis ac v illud: nöfimumn nt
ina: vt quod tibi n .e. F. ,. es: cũ iſta aſr
aturali. diuina: vt 3 hanen unme⸗ ertalen au —
me caſan. Erton. ouo. ceumn diwns ommennd f De de⸗ Grin
E no. e na 5 f vſq; Sð ac. mnan ge im
pena imponatur. A en . .vſq; ad. S. pena. Feimn ſp fir Nſt
„— em vᷣt pen ranl. ue 0 llis acnio⸗ rTrRM. rete:qu ſtu ne⸗ . Uerit⸗
eeſeeea une nf e VraE ai an exiranei inanerat. nl hegaen unſt
e enhebeat anArdh r aliam⸗vt unquid enia . eſtinauer 8. gorm me 5. utli
n vr ſbi hail Nannatllan wer §. j. ſec n t: quo Aulus videt. vta ſouku— fuſtf
uuntg uunnmiltuer fe⸗ 7 e pertuleri Nanlerit quis dierte larrkige ar. ulg
1 Vt. j. . 1..k. 5
Anoani weſen⸗ caßeeroſi extra t: tunc ſubſcri⸗ it eo die maner iangs. A ẽRN cuiuſe
8 pemge e ſit⸗ imuero re velit: tun ebit. auerit eo Xypi ſiueiin ue. iutimi
dro noneanis en m exercere ine opoꝛt tuꝛ in publico rc; ́—— unium
pr m ue ig hen t: ꝛehẽſu
we pub unchl.ſ.,. bereeumin tis. E o vepꝛel gferrer: Rn ſe qmir fiumm un
p onid von De fur peiuato! mum ſem ſſer ſit: ſn⸗ ee Fen
nanmd vane ſtina ifeſt ſar ueslir mn
dei⸗ Pae beun Aulus. i⸗ ad locnereſ vt Nnndenderure Kene fen fan U kids
. imiak d eſt n in ea c —. e uler r. D id init .
geculrio nnen n a furno id in efurtiua ſi pert k Lſeratt. iilrir
Huatar bublicn en Vrtum a fu t: claz cum refu bit. ſed ſ henda 4 Häng. iſni
lauſa qnch ba Vrtum ait: ꝙ ſeumr ſcri ſi dep Qnis. iitſ
rum tanmlru⸗ gro dictũ labeo ait: Bno⸗ ita caſſin t: tamet ms. 4 appeln ſnan
geleac. F. ber⸗ gro di fit ⁊ plerũq pel eſtinauit: n tamen e 5 mm appelan
..Siemc ga . vt ſabinue reco m re fu m cõ illuc t ſocim a
8.Zie loenʒ te. vel a fra ferẽdo: ve ellant ifeſtus fur. im ſepe fun itio:icd z natu: 1 hoc ine
ina hal bpuatar do vel aufe 9 pP nn Vaãuis enin tñ in inin e Auit teiuſdẽ con uance
veeulaiio at⸗ ferendo hoc endo foꝛas do fiat: ſtitnere a enaſemed iln
publica coſt er hoc feren „err ctando! 2 e 9 „ mõms fur 10r0 ſſannugu.
xe pub l. u k. de rmonep eci a itatio tra tempoꝛ eſſet duõ ale nö. aſe
atuee arenunme Bola r finene ſen eſtaciendifirtien nech: na d. Erin nae
ãbos titu tenerali dixerunt. nõ facit 3 bneget: viſum e furtũ fe⸗ ſau ra vt. ſ.el. veni enr
non ß ex ge oĩbus 1 ti faciendin ſuſcipit a ꝛſed in ſeruitute fu hen non it ön. unnenal
tate e Riuon⸗ fur epoſituʒ rti tenetur: quis m ie iſſus vp pvni.in ain ſr
pabeꝛe vi tum.s ſiis gund etiam fur cauſa occul⸗ E t: 1 manum ſit: videa⸗ . J quis. Ik.,. pi
D m. a ſtatim e ipiendi cauſa oc orei cerit: nifeſtus ſr ſab. maumi Anifi.
» ferendo- ta ſi id in rtũ eſt contr lucri tur:an lib. xix. niri qꝛ conditie mMöde
ſibrer afferte⸗ iſti. tauerit. Fi dño frau vel etiã mus. ait manikel facti nõ ſub d funt: exti ulli
enſenke n ſat ene innito: lere veler aſeenum mannellee⸗ legat aci iunii B
e.S. furtum alien di gratia vel i ns ſue: q it nonp igo furti ĩ ompo. elegat onke rame ſi,d fad Urarn
m. ſic 7. anena glia oſſeſſioni⸗ admi uia oꝛge .idem pompe aniſe anke ma ate
e Aorftn:ſefugi⸗ ri eius ie ꝓbibitum Das ur mamfkoſti iernn herine ni weem kiuz
Sola. interc. legen a ſunt duo: ſcri em. cete bſcondiſti te
BSo ancru. tere. um geners anifeſtũ ſtum fur mo tus abico furtũ
piench tractãdo Virtoꝛ 1:,7½ nec m ſanus. cerem Wr lam ſi vid 1 m. .
occultat on eſt ne nifeſtun Apia fac occidam: et ſtm anifeſtun
eſfe. vr. 5. WNacch marſinr guez grr ereec n non eſt man cetiaʒ .
eei ie⸗ 8.ten Vr eſt manilec nalaage⸗ fieri Kralne Anenocingarri⸗
r vr Saa ci ? ꝛehenditu ehẽ ijcit: ſi cum v phendenaf en rẽ
mnn. procirurar. eſium qui a quo vn. it: acdlij m: ad compᷣ furto fugit: e
urtum. oc eſt retert: a quo s un: ntem: biecto q& referri
Mireumn. hoc rui reß ius res t. enten 8: 4 iq; reierti p⸗ al
tractano. . pri. furto 2 pa ab eo cui mũ fur curriſſes: eſſe paru ut qmli⸗ afimn
r . ur: vt vtrum it⸗ do fur mani s an vicin t. igerenn
§. ean ect.. s dat lio. ſed in facien fue : wminu ehenda 7. Sgiererres
3.5 edi dẽ ait ini an ab al ſtus: ſi in vo ſi alicui fu tat: v ſiens appꝛ Aius. uan
ſit fn. . pone t manikteſtu an von al iuk. t tranſie qd ſit enliclleſic
rogat. vł'ᷣ expone ſit m tur: an ve vt 7 be⸗ rtuz Urüli
“Dä mobilis wpꝛepen almm rrnaende E meniſeſ m eſtig knche
Prinat D puan. nit vepbe non ibi eſſe fu apparct. nam q e1 ulnt
vt inſti. ſi vt. r. pſit: ſi n 14 amen . es par furtum: numen
S. qo ccrte alie⸗ ſc furtum fec re fur . H fecit extt py liberta An
iſt in cat n. ert feſtum: g: pꝛiuſcqᷓ eo .intellige k. ideo Oie pon?do. Pegtht
mreal 4.5. nibeſſenſſuebruſi Mon ſuit ; aretantng nor nnn ikan
* en reil. rit de 00 elandt. vt nüt dni a rll e alul en arg. j. . ð v cnſliini, . . .
ick d ſi credat. Item 2 n l. verum. en — 7.1 7e,. e. l. ij. ij. rñ. ⁊ facit. d. d eie
e rAafano dan “
auch: 3.S. qu miurie chi. ob ca 3 Se l. 7 licet. “
f Rerreize e.l. iumẽta. nem auferat pecunias
K is fur. ß ta abest ipſa at. vt. . e. l. . m poſſeſſion
l. ſi qu ius rei. vt h ſum habeat 9 naturale
mm luo a vrl pyctarius nien
m ſſioms. “
—

no.
8.

EEE

gein n

⸗ „ QdRL
neg
mne 1
mrd w

mint n

boli

ſtm⸗

unch n

in
reſa .
Nns. g

nd,9
7 6 *%
. ipn

gir nnst

gie uge .

„ tn
arm hane

füie n.

füri
eſtun.
Nan
ſomg
ji
r i
ſenge

ugnii⸗

4 ſ JIqui habeat. iam. ſcʒ ex pꝛeterita contractatõne nata. ceten
ex ſequenti ↄtractatone naſci poſſet. R. vt. C. de noxa. l. j.
⁊ facit.j.æ reg.iur.l.omnis hereduas.S.j.ſj quid ſi ſeci furi pactuʒ
ůe non agendo furn quod potm. vt. S. de pac.l. ſi vnus.S. pactus.
Hiz poſtea otractat: an ex hac ſequent ↄtractatõne dat᷑ actio furuænoõ

videt᷑:miſi res pᷣ
mo ad oñm rede
at. vt hic. ſed cõ
tradico ar. S.
ver. obli. ſi dari
ſtipuler. 27. 7. e.
ſiqs iurauerit.
b Becꝛenſſet.
ↄtra videbat᷑:q̃i

aliena res ſu:vt

ʒ8.œ iudi.l.ꝓpo
nebatr 1 ad exi.
iułk. S. ſiquis.

Venchcaſiʒ.
ct lins eſtimatõ
nem conſecutus
eſſem. ceien ſi rẽ

condico non ma

neret: vt. Jj. e. ſi
ignoꝛe. S. cum
urn 23. act.
7 ob. q ſeruũ in
ſi.q̃ ſunt cõtra:
ſic inſti. de le. S.

ſi res.accur.

*

d Conditõeʒz.
furtiuum.
e Reſſtitui. peꝛ
rei vendi. ac.
Remirteret.
ſed cum poſſit ſe
tueri excepuone
n ↄueniat᷑ ſuper
fuo interponit᷑
caui0 ve S vt le.
no. ca. l. hec ſti⸗

pulatio ĩ fi. Rñ

ꝓpier ſumptus
vt dixi. 3. de rei
vendi. l. nõ ſolũ

7 facit S locati.

ſi vulneraueris
7 S. de act. 2 ob
l.qui ſerunʒ. S.
ſi 18.

furtiua.a ↄdẽnatu

non eſt: hoc ſcilicʒ nec manifeſtum
eſt. H0mponius.
Jqui furti actionem habeat
aſſidua contractatione furis

non mag:s furti actio poteſt naſci:

nec in id quidem in quo dæcreuiſſ19r§
poſtea res ſurrepta:ſ̊ ſi eama fure
vendicaſſem:conditio mihi mane⸗

bit: ſed poteſt dici officõ iudicis qui

q pꝛopꝛietate cognoſcit contineri:
vt non aliter iubeat ei reſtitui rem
ꝙᷓ ſi conditioneʒ petitoꝛ remitteret
ꝙ ſi ex conditõne ante dãnatus reꝰ

litis eſtimationem ſuſtulit: vt aut

omnino abſoluat reum: aut quod

magis placet ſi paratꝰ eſſet petitoꝛ
extimatonem reſtituere: nec reſti-

tuetur ei homo: quann in litem iu
raſſet:danaretur ei poſſeſſoꝛ.
is actionẽ furti bʒ. Aulꝰ?.

Scuus intereſt: furti babet
Acctioneʒ: ſi ex honeſta cauſa

Taqʒ fullo qui curanda pol⸗

lAliendaue veſtimẽta acceperit

ſemper agit. pꝛeſtare enim ſemper
cuſtodiam vbet. ſi autem ſoluẽdo
non eſt.ad wminũ actio redit.naʒ
qui non habet qdð reddat:eius peri
culo nihil eſt. ſed furti actio male
fidei poſſeſſoꝛi non datur:quis in⸗
terſit eius rem non ſurripi:iquippe
cum eius res piculo ſit ſed nemo de
impꝛobitate ſua conſequit᷑ aciõneʒ

⁊ ideo ſoli bone fidei poſſeſſoꝛi non

furtua. dic ecõtra.qꝛ pᷣmo fuit ↄnentꝰ ↄditione
8 pſtun litis eſtimatonem: ſi poſtea ↄueniat᷑ rei

vendicatione. quia res ad eum reuerſa eſt.
h Suſtulerit. cũ nõ poſtideret ł dixerat ſe nõ poſſidè ꝑ mẽdaciũ.

†

Ult aut. ſupple offcio iudicis ↄtinet᷑ im mar. vt aut æc. a ſocit
ʒ. e rei vendi.l. ſi culpa in ſi. Sʒ ar.ↄtra in eo.ti.eius rei.item ſa

cit ſupꝛa commo.
k Abſoluat. ren

m ab actione in rem. accurſius. l

In luẽ. iure actonis in rem. vt. S. de in luẽ iuran. in act.

m c Eus. is acu.ſ.ſolus: non aũt oĩs. ro. ⁊ ſic non obſtat. j. l.

Pri. 7.l. ilac;. §. ſed furti. 2. I. 1s cui. 1. l. eum qui. in pꝛin. 7
§F. is apnd æ. S. an pater. a. l. interduũ accidit. 7.1. qͥ imniurie. S. q alie⸗
ns. 7. l. ſi is. S. ſi. .l.is cuius mieſt. ĩ fi. ti. facit inſti. e.. furn.
2. MC. e. l. fi.ĩ pn. a qð ĩ vtraq; no. ⁊ adiũge q̃tuoꝛ ie. cũ iſta
1¹ San. exeplum. j. e. qᷓ re. S. j. H ar. . J. e. qui vas.S. ſi ego⸗

01 Tacz. ſemg agit ſi ſna intereſt. als 5. vt. 7. e. l. item fullo.
5 Soluengo non eſt. inſolidũ. vt 2. j. de ver. ſig. l. ſoluendo.

q Actio furti.nam æ ea dicit non de

J inſti. e. S. item ſi fullo⸗

ↄqitione vel rei ven. que dño dantur. vt. 8. loca.l. ſi merces. S. fi. 7. l.
cum in plures. S. veſtimenta. 1.S. nau. cau. ſta. l. ſed ipſi.

etiam male fidei furti actio datur.
Sed ⁊ ſi res pignoꝛi data ſit:cre
ditoꝛi quoqʒ damus furti actioneʒ:
ꝗuis in boms eius res non ſit: qͥn⸗
imo non ſolum aduerſus extraneũ
ei dabimus: verũetiaʒ conira ipᷣm
quoqʒ wominũ furti actõeʒ dabimꝰ
ua iuł.ſcribit.nec nõ ⁊ ipi wmĩo
dari placet: ⁊ ſic fit vt nõ teneatur
furti ⁊ agat:ideo aũt datur vtriqʒ
furti actio:quia viriuſq; intereſt.ſ
vtrum ſemper creditoꝛis intereſt:

uIn ita vemũ ſi œbitoꝛ ſoluendo nõ
eſt: 1 putat pompo.ſemper eius in⸗

tereſſe pignus habere:quod ⁊ pom
po.libꝛo.xij.queſtionum pꝛobat:⁊⸗

verius eſt vbiqʒ videri creditoꝛis
intereſie: et ita iulianus ſepiſſime
ſcripſit. Bulus.

ſubrepta ſit: cum per vebitoꝛem ſte

Vm qui emit: ſi non eſt tra⸗
Adliuta ei res:furti actiõem non

habet: ̊ adhuc venditoꝛis eſſe hãc

actionem celſus ſcripſit. mandare

eum plane opoꝛtebit emptoꝛi furti
actionem ⁊ conditionem ⁊ vendica
tionem: ⁊ ſiquid ex his actionibus
fuerit conſecutus: id pꝛeſtare opoꝛ⸗
tebit eũ emptoꝛi:que ſentẽtia vera
eſt: et ita inlianus ait: et ſane peri⸗
culum rei ad emptoꝛem pertinet:

dummogo venditoꝛ cuſtodiam an

r Recdat. ale
ꝑdat.⁊ facit.S.

wlo. l.nam is.

ſ Sed de impꝛo
bitate ſua. vt. .j.

ſi mecu.⁊.j.d re.
iur.l.nõ fraudãt᷑.
S. nemo. h z ſup̃ᷣ.
como.l.ita.⁊ vepo
ſin.l.j.S. ſi pdo.
7.I. bona fides. S.

ab iudice. ß ĩ ullis
magis ex ↄtractu

ꝙ oelicto ↄſequi

qs actonẽ. vt ⁊ 3.

bana. Jtẽ. j. S. x

vi 7 Vi ar. l. j. S. q
vi a me. ij ⁊ ibi ex
elicto in ſe non a
ſe facio ↄſequitur
geti. pꝛedo.

Soli bone. vt

7 mſti. e. S. 1 boy

u Sʒ ſi. damꝰ

gliter im ⁊ aliter.

vt. J. e. l. eum qui
S. idem ſcribu. er

l. creditoꝛis. 2. S.
pig. acti. ſi pig⸗

noꝛe. in pu.

u Mon teneat.

qñ extraneꝰ fecix

us eſt pignoꝛi 2c.
Vt inſti. e. S. furtt

agutem: 2 facit. S.

XX vſucap.l. ſeqt.

S. ſi reʒ pi. ⁊. J. e.
l. ſi is qͥ rem pi.in
pꝛin. H

„ ſ ꝗA cui. non habet. vt. j. e. is cuius interett.

3 Eum per vebuoꝛem. maxime. ſed hoc caſu ꝑpetuata eſt: ideo

⁊ ſatis cautũ eſt ͥ ipſum vebitoꝛem.

Eam daret. nec actoõnem ſurn cedendo liberatur vebitoꝛ:at vbi g
ebuoꝛem non ſtetiſſet: quo minus rem oaret ꝙ ſuo iure: ſimiliter

actionẽ ñ haberet ſtipulatoꝛ.tamen ſi debitoꝛ condẽnationem eunare

vellet: opoꝛtet eam ei cedere. R. vt.j.e.ſi vendidero.in pᷣn a. j. l. px.

in pꝛicibio

e Um qui. empton. vt 2. 3. de noxali. de illo. 2. l. ſi ac libertatẽ.

§S. fin ali. accur.

b Et ſi qͥq ex his.q;ꝛ manumiſſio ſimilis eſt moꝛti. vt. S. e.l. ini.
c onſecutus.ſollicet venditoꝛ.⁊ eſt ſic inſti.de otrahen.empt.S.ꝙ

ſi fugumm. a. S. e hen. emp.quod ſepe.S.ſi res.⁊ ꝑiculo ⁊ cõmo.

rei vendi.l.eum qmi.⁊ acti.emp.l.ſi ea res.ſed c

vel acn.vendi.l.venditoꝛes.in ſi. Sol. vt ibi.

ontra. S. e here.

W ih

”
”ä

d Euſtodiam. qualem bonus paterfa. vt dicto. S. ſi res 7 ð piculo
cõmo.rei vendi.l.cuſtodiam.
e Ageo. non tenet. non tamen aperit an ſit pꝛedo vel non: ſed hoc
dic vt no. C. xe acqren. poſ.l.nmnus. a. S. ð acqren. poſ l. ſi ex ſtipu.
fTeneri. qꝛ poterat venduoꝛ rem retinere loco pignons. vt. S.

acn.emp.l.iuł.S.
offerri. ⁊. S. ð acqᷓ.
poſ.l.ſi ex ſtipn.

g Pꝛeterea. non

ſint.eoꝝ q̃ a fundo

non ſunt ſepeꝛata
his em̃ ꝑcepuis ſta
iiʒ efficit᷑ dñs ſiue
nüumis colar ſiue
parnarius ſit co⸗
lonus. vt. j. eo. ſi

apes. F. fi. 2. l. ful⸗

lo. S. frugibus.

h. Is aut. duta⸗
xat. ⁊ latã culpvY.

vt. Z. vᷣpoſiti.l.q
nerua. ſ̊ cũ aliqũ
2 leuez 2 leuiſſimã
culpam pꝛeſtet. vt
S. vpo. l. j. S. ſepe
aget ſurti eo caſu.
Vt. j. e. l. S. fi. ibi:

T 10 ⁊c. ⁊.j.vei bo.

iBDolo fecit. ſcʒ
vtendo. ⁊ ſic fecit
furtũ. vt. j. e. l. ful
K Zcttonem. vt
7 S. e. itaq;. S. ſed
vas. F. ſt ego. So.
hic ipi depoſitario
eidemq; furi ſub⸗
repta fuit: ibi alij
cui oceſſit. vel hic
connſit furtuʒ vtẽ
do:ibi alijs conce
dendo. ar. j. e.l. S
idem pomponius

Jub. ratio eſt

pꝛecedentis dicti.
m Fures fnerit.

niſi ex honeſta amſ̃

cedenti cã interſit
ſuria.vt dixi ſupᷣ.
ꝓx. S. ꝑ. l. I. e. qui
vas.S.ſi ego.a fa
cit. j. x reg. iur.
cũ par. S. illi.
n Mon habebit
facu.ſupᷣ.e.l.S.is
aũt apud.

o Js. ſ. xpo ſita

rius.

p Papi. põpo. putat. ſ. in. x. aureos agi duplicãdo. vt 7 3. e. itac;

traditionem pꝛeſtet. Agdeo autẽ

emptoꝛ ante traduõnem furti acti

onem non habet: vt ſit queſituʒ an

ipſe ſurripiendo rem emptoꝛ furti

teneat᷑.⁊ iuł.libꝛo.xxiij.dige.ſcri⸗

bit.ſi emptoꝛ rem cuius cuſtodiaʒ
venditoꝛem pꝛeſtare opoꝛtebit: ſo⸗
luto precio ſurripuerit:actõe furti
non tenet᷑. plane ſi anteꝙᷓ pecuniaʒ

ſolueret: rem ſubtraxerit: furti ac⸗
tione teneꝛi ꝑinde ac ſi pignus ſub⸗

traxiſſet. Pꝛeterea habent actii

onem furti coloni: ꝙᷓuis wmini nõ

ſint:quia eoꝛũ intereſt. Js autẽ

apud quem res æpoſita eſt: videa⸗
mus: an habeat furti actionẽ: ⁊ cuʒ
Vluz dumtaxat pꝛeſtet:merito pla
cet eum non habere furti actioneʒ.

quid enim emus intereſt ſi wolo care
at? ꝙ ſi wlo fecit iam quidem peri

culũ ipſius eſt: ſed non debʒ ex wolo

ſuo furti queꝛere actönem. Juk.
quoqʒ lib.xxv.dig.ſcribit:quia in
omniũ furum pſona eſt conſtitutũ

ne eius rei nomine furti agere poſ⸗
ſint: cuius ipſi fures fuerim:nõ ha
bebit furti actionem:is apud queʒ

res depoſita eſt: ꝙᷓuis periculo eius
res eſſe ceperit:quia eam ↄtracta⸗
mt. Pap. tractat ſi duos ſeruos

ob.x. aureos pignoꝛi acceperim. et

alter ſurripiatur: cum alter quoqʒ
qui ſit retentus non minoꝛis.x.va
leret:vtrũ vſq; ad.v.aureos tm̃ ha
beam furti actionem: quia in alio

habeo ſaluos.v.aureoſ:an vo quis
moꝛi poteſt:dici œbeatin.x.foꝛe ac
tionem:etiam ſi magni pꝛecijſit is

in fi. h videt᷑ ad totũ pignus agi. vt.j.e.l.creditons.que eſt j. Sol.
vt.j.ꝓxi.S.⁊ facit.S.qui ⁊ a quibus.l.cum hereditss.in ſi. Item ʒ

j.S.idem dicit.ſolue vi ibi. accur.

q Igem ſcribit. non competere. ſecus in dño vt. . e. l. inter. fi.

r Surripiat. ita non teneoꝛ pigno. act.

que eſt 3.

ſAgere potero.inſolidum in ſummam pignoris.ſic ergo diſtingue

aut vebitoꝛ ſurripuit:a tunc in ſummã pignons debin. vt.j.e.l.cxre

ditoꝛi.aui exiraneus.⁊ tunc aut intereſt ſolumodo vi pignus habeat.

vt. S. e. itiaqʒ.in fi.⁊ tunc credito tenus agit.vt.S.ꝓx.S.⁊ in pᷣn.huiꝰ

S. 2. J. ꝓx. J. 7. J. e. I. inter oẽs. S. hec actio. Sed quidam enam hoc

caſu inſolidum creditoꝛem agere dicunt. non vi ſibi partem habeat.

B vbiton reddat. 7 ꝓ eis 3. de pig. act. 1. ſi pignoꝛe. ſi antez intereſt
creditons in toto pignoꝛe. vt qui id ſua culpa amiſit in ſummam pt

gnons aget. vt. j.eo.creditoꝛis. ⁊ hic ⁊ S. pig.l.ſi pignoꝛe. Sed
quõ actio furn dat᷑ hic ad.x.ĩmo ad duplum. ſ dic ad duplum actũ
vt pʒ.qꝛ de actõne furn dicit que ad duplum eius quod intereſt dat

qui retinetur:et ita pompo.putat.

non enim vebemꝰ reſpicere pignus

quod ſurreptum nõ eſt: ſed id quod
ſubtractum eſt. Igem ſcribit ſi
cum mihi.x. vberentur: ſeruus pi
gnoꝛi datus ſubtractus ſit:⁊ actiõe
furti conſecutus fuero.x.non cõpe⸗
tere mihi actionem furti: ſi iterum
ſurnipiatur:quia ſut mea inteſſe

cũ ſeł ſum conſecutꝰ. hec ita ſi ſine

mea culpa ſurripiatur.naʒ ſi culpa

mea quia intereſt eo ꝙ teneoꝛ: pi⸗

gpnoꝛaticia actione agere potero: q;

ſiculpa abeſt ſine dubio actio com

petere wmino videtur que credi⸗
toꝛi non competit: quam ſententiãõ⸗
pompo. quoq; libꝛo.x. ad ſabinum
pobat Igem dicit etiam ſi duo
ſerui ſurrepti ſunt ſimul competere

vtriuſq; nomine furti actionem cre
ditoꝛi:ſed nõ in totum: ſed pꝛo qua

parte ĩ ſingulos diuiſo eo quod eis
Vbetur eius intereſt. ſeparatim au
tem duobus ſurreptis ſi vnius no⸗

mine ſolidum conſecutus ſit: alte⸗

rius nomine nihil conſequetur.
Igem pompo. lib. x. ad ſabmuz
ſcribit:ſi is cui cõmodaui wolo fece⸗

rit circa rem cõmodotam euʒ furti

agere nõ poſſe. idem pompo. ppat

⁊ in eo qui rem mandato alicuius
acceperat ꝑferendam. An pater

cuius filio cõmodata res eſt: furti

actionem habeat:queritur.et iuł.

git patrem hoc nomine agere non

poſſe:quia cuſtodiam pꝛeſtare non
bet: ſicut inquit ille qui pꝛo eo

cui commodata res eſt fideiuſſit:

9 An pater. hoc intelligo cum peculium ſilij ſolnendo non ſit. fm
ea que dicunt᷑.l.ſi quis vxon.S. ſi

vt iſt. e. S. pẽa?
ſ qui.xx. habet

x.habet. vt S. x
vVerbo. ob. l. j. F.

ecõtrario.

1 Igem dicit.

ſerm obligati.

I1 Segͤ non in

totu. imo vider᷑
occaſi e cuiuſli
bet inſoliduz. vt

3.§. papi. ſed hic

ſimul. nã ẽ vnũ

furtuũ ibi ſepanz

qꝛ alter tantu.⁊
hoc ſtatun hic ꝓ

bat. ſ quare nõ

tãtũ oꝑatur ibi
alter reiẽtꝰ qniũ

7 B ali amiſius

vt ſcʒ ꝓ pane h
ggatur? Rñdeo

ibi ille qͥ reman/
ſit piculo credi⸗
toꝛs ex pacio vł

ſalteʒ ex natura
ↄtractꝰ erat:hic
vterq; tranſiuit
in piculuz furis
l. fi. ⁊ dic ꝙ cre⸗
dito tenus egit
hic. vt. S. ꝓx· I.

poſſe. j. e qͥ vas
8S..1ſi ego 5. So.
vt dixi. S. e. J. ig

auũt apud.

„7

ſernus tuus. que eſt . hanc ſolu⸗

is qᷓ tio
tionem repꝛobat io. qꝛ hunus reſponſionis qᷓ m hac... fil talis rarna
readuur. d ipſe pater non reddii cuſtodiam: ſicut nec fideiuſſ. rr
non agit. dic ergo quod æ pater agit non ſuo: vt iia dixerim nomn
ſz potius nomme ſilij: qꝛ peculiaris eſt actio. vt m. e.l. ſi qs vxoꝛ⸗

S.ſi ſeruus meus.licʒ ei aliquid poſſet obijci. aʒo. vel ſpeciale hic in

7 Steut inquit. iuk. eſt bona ſimiluudo. vt 1 ſup ð ve obli.l.

cum fiuus.

enaom,
Ntn⸗
cuno.

tnnz

Wrterun

unne⸗

Pe
Mlrit Ki
MuſecNri⸗
NR N ſuor

Wone fli ſui

Wpr on
ller. meclh i

anouenon

Mur utioli⸗
Uſl ſe, l
Pnraft
Moyzlubenn
