ſinfen als tu videris H it ei qͥ vi veiectꝰeſt Etem̃ ſut dus ceiectus fuerit:nemo ambialt S
e wieciſſe. vt. j. S. ſimũ pi ceie eſt. E tem̃ fuit eqᷣſ int̃dicto l „. 6 g Ambigendũ
ei meri j. S.lſimũun vi clecto ſubueniri: pptr cto locuʒ foꝛe: ꝛ q̃le uod gk ngendu.
tünn dero: 1.3. e. gch ubueniri: ppt qõ ſit qo ſolo cohereat quodue ats ambigenduz.
aien e n ſiefruſtra vo⸗ recupandam poſſeſſionẽ b intdi iectus o cohereat vnde quis væ- aks ambigunm.
nimm u Rarcen e datni⸗ ctumpponit. Me qd atꝑ vim ſeccnseſt vwiabet intercierun. Parta d,c Nr⸗
nebd x Be eoq;. re/ amittar legib lulijs publicoꝝ ⁊ turali er is ge porſidet ſiue na⸗ rñ.⁊.j.e.S.ſi fun-
* dee naho Nicſe puatoꝝ ꝓſpicit᷑:necnõ aſtitutömbo n aliter ſiue ciuiliter poſſideat. das⸗ a.. de ſer
2 9 . . . 2. .
R y IYbi. . in ia pncipum. Hoc inteꝛdictũ nõ ad nan narnoli poſſeſſio l? pro ſim. l. ſe. näs. E.
die poſſeſſione mobi oez vim punet. veꝝ ad eos tm̃ qꝗͥ dve o mntercncrann p erener.
iini a la puma vel ſe poſſeſſione deijciunt᷑. Ad ſolaʒ añ DBeniq; ⁊ ſi maritus vxoꝛi wna⸗ Siqni. wre,
Wo mouentia.æ boe grro õ d ſolaʒ aſt uit. e ecta ſi wna⸗ (Es.g g wetract.
in in ſecndaro ñ on⸗ gtrocem vim ptinet hoc int dictü. Acto n Tiecta ſit: poterit inter⸗ abs deiectus.
ſem cipalit. vt. J· S. — Lenenn to vti. non tamen ſi colonus ſi ́JU;
in 3 Annu vtilem. vt. J. e. 9 aks qd
, ur ben⸗ ſicet. 1 add I;. J. e. 2. Ann?*. 7 ad idem. C. e. l 4 ue. ac.
ti riuſtc ien adde non diſtincto puenent ad te vel e. l. ij. de exeeg. K Coher eat. vt ei 3 gcz. .Hr
n niundo.F.in. sS. i.l. ex q.⁊. S.cõi.di.l.ↄmuni K i Beic auilit diẽ.y. i. uite. naturalit . iniuſt ſub.
Ar ng de à wiecſſti. a eſt l ijart de vxoꝛe. vt. j. e. S. vi. ⁊ ſic en i. i. iniuſte. ꝓ quo eſt qð ſub⸗
anal rum r gne rigeic eſt apoſtraphen.i. mutatio ꝑſona- orteln ſvo⸗ cntnli uſne mſta. Alij o erdoneae Gſebie Znli.
edaeAn 2 oc inidi * . W 2 v qꝛ in iſtebat. P quibo. j „»H. ciutlit. 1. ar .nã it. i.
atnn dus. eeataknn a recuꝑandam. eſt em̃ ſpoliatꝰ ſtatim reſtuuẽ aut. vel dic ciuiliter.i.animo ⁊ ege. ſ e getehcin aüt. r. F. liue
E Me qd aĩ Ppetans agenda. vt. C ſi ꝑ vim. vel alio mõ D fructuanio. vt. S. de nacz poſ.naruralu animo ſolo. natur aliter vt ĩ
nb. 5 i. F puatoꝑ. ſ. iudicioꝝ· vel dic velicteꝝ. nõ. l.. duobo mogis expone qð ſequi᷑. er. 7. J. l.ij. S. vnde vi. ⁊ his
pub. ⁊ pꝛi. vt.j. ad.l.iuł. de vi ic velicton. vt p. I. iuk. e vi qð ſequit᷑. nam ⁊ naturalis ⁊c et
1usaltiintni iudi. S.item lex. a⁊ facit inſti Lnbi. pu. q̃ꝝ pena eſt. vt mſti.de pu. m E H 7. *
amu. ſiN Konſtuntoibo pn. q ſi e midi. S. recuꝑande. 7. S. qui qutem t naturalis. pla. expomit naturalis HH
in mnul, . ti:r. C.ſreg 1 —— in tantam 2 alijs ſunt in H . ov v Tucmano⸗ non i dige o ma e
r ſi afñ eg.Ui 2. S. q me. cã e . beo um bz. vt. ſ. e. l. lij. S. vñ vi 1 idet ꝓ ſuo.⁊ ft,᷑
lb zn ena, e ſzer⸗ vis.̊ ſua ancte alienam ei ſehere aſpn locuũ tu expone vi gan alih on ui. vi. rñ. imo Baſo⸗uuegs .
Sõ ar. wlongs. oc midictum qñ vis eſt facia cum armis ehen ⸗ n Inidicto. vti ᷓuis o ius ee⸗ r
o. ſiqs in tantam etiam ſine wolo. cum der zeun ne⸗ 0 Si colond. ſ ijciat rele onio vi. —
e interuertat poſſeſſionem. vt in jrijs. j i. qꝛ non poſſidet. mſi pᷣne

Dich icere. l, vn
au ſibꝛ licere, vt inſti, i bo, rap. S. ij. Ytem hoc in ummobili tm̃

ß vaoꝛ rem ſibr a maruo dnatam poſſidet, vt, S, acqꝗj. pol.,l. ,S

ſi vir licet ſit ar. j.S.æœ d.ini viꝑ ⁊ vx.ſi eum qͥ in pᷣn. ſs ibi ſolui.

an locatoni ↄpetit qͥ tm̃ ciuilii poſſidet p̃m quoſdam.

p Aut pᷣtoꝛ. mea. me ignoꝛante vel inuito. a ſic nõ. non finſſe ponen

dum vbum.niſi nccium in edicto. vt ⁊.S.qð metꝰcã.l.j.in ſi.
q Beieciſſe iuſſu. vel ratum habuit. vt. j. e. in fi. ꝓx. S.
r Em quo ad hꝰ
ecdictum. vt B 2. J.

e.l.idem.S. cumꝓp

cu.abłs aũt qñq; re

fert. vt in ar. ð.j.ð

Aiit p̃toꝛ: wieciſti aut familia

tua cviecit: merito familie mentio

eennn i 6. habita ẽ. naʒ cũ vieciſti vbum re⸗
qs in alienis. 7. 5. fert᷑ ad pſonaʒ eius qͥ viecit: nec p⸗
Sen e a 8 be tineat ao eum cmn? fannlla reiecit:
Scq bere. pauins. nec em ego videoꝛ weieciſſe ſi fami⸗
b eur. ſunne lia mea teiecerit: iõ ↄſeqᷓns fuit ad⸗
one rſ. 5. e . ere:aut familia tua c᷑ciecit. Be
ini vie 2 vx. l. ij. leciſſe at᷑ etiaʒ is videt᷑:qͥ mãdauit
ue. a lve vſur. l. li⸗ referre viſum ẽ
da1 Kela amec ijciat: an vo ꝑ alium:q̃re ſi familia
feciſſe. a.. ve eo mea ex volutate mea veieceꝛit: ego
us ta erin l. pideoꝛ veieciſſe. Quotiens ver?
vamnu l c in pꝛocuratoꝛ wiecerit: cũ vtrolibet

re. S. ij. 7. S. qð cu

u eonꝝ. i. ſiue cum dno ſiue cũ pꝛocu⸗
iuſq; vmuer.i. itẽ

ratoꝛe agi poſſe ſabi.ait.⁊ alterius

lac. noĩe a lteꝝ eximi:ſic tñ ſi ab altero
1Elgeoꝛ. ädam eop litis eſtimatio fuerit preſtita.
ehuonens. ve⸗ Mon em excuſatꝰ q iuſſu alicꝰ xe⸗
rus.ad hoc ſpãlte: iecit nõ magis:qᷓ ſi iuſſu alicꝰocci⸗
nern dit. Cuz af falſus ẽ pꝛocuratoꝛ: cũ
videt mandari ili lipſo tm̃ pꝛocuratoꝛe intdici ebere
citum. vt. . e ocii. ſabini ſnĩa vera ẽ. Sed ⁊ſi cum
nge⸗ en Sct n qjs alium teiecit. ratũ habuero: ſt
ter acepit᷑ verus. q purant m ſabmnũ ⁊ caſſium:qͥ ra
ſok. veo tihabitõeʒ mandato ↄpant:videri

vVUtrolibet. ad nexi:⁊ hoc veriꝰ ẽ.rectiꝰem̃ dꝛ rati
hoc eſt. J. e miu. ZJVMB
I. non ſolum.S. ſi S
mandato. 2.S. ſe. S
.J.qð vi aut clam.deniq;.S.fi.⁊.S.ad .l. qqͥł.l.lib. hõ.⁊. C. accu.
l.non ideo. accur.
x Eximi.i. liberari.
ySic tñ.l.liberat᷑ ſi ac.vno ꝗ̊ ſoluente alter non tenebit᷑. ad qð eſt
S. lec.l.j. in fi. a.l.ij.ſ̊ oppono.S. æœ pe. here.l.etiam.S.pe. H.hec
Em illam.vi ↄuento eo ad quem res puenit.alt non teneat᷑.ſecus ecõ
tra. vt ibi. vel hic ad neum ꝑuemu poi. ibi alter habebat. vel m Jo.
dic. ꝙ ad inteſſe dat᷑ inidictum. vñ cum ab vno ſit ↄſecutus non ini⸗
eſt ampliꝰ.vel quo ad midhctum liberat᷑.non quo ad alia.qð in ideʒ
recidit. Item oppo.j.ſi familia fur.fe.di.l.q̃ties.vbi ſi emẽdet mann
imnſſus vnus ce familia non liberat᷑ dñs familie noĩe. ß dic vt dixi q̊ᷓ
ad midictum q̃ inteſſe vemt hic loqmt᷑.⁊ eodem mõ rñ.ad aliaz op.
S. ve noxa. l.ij. S. is qͥ. vel dic ꝙ licet ibi tam dñs ꝙᷓ fuus manumiſ⸗
ſus teneat᷑.vnꝰ m ꝑ alium exactum ĩmo electum etiam liberat. vt. e.
u. I. electio.gcc.
3 Excuſatus.iĩmo videt᷑ excuſari. vt.j.de reg. m.l.is dã. in fi. j. rñ̃.
ſed ibi erat non atrox ⁊ ꝑſona ſubiecta. que parere neceſſe habiut. ⁊
ideo excuſat᷑.ac. S
1 Mũ aut. falſus.qð eſt et᷑ ſi mãdatũ habeat generale. vt mõ dixi.
Dʒ ⁊. habuero.duo vident᷑ nccia.pᷣmum ꝙ meo noiĩe geſtum ſiti.
ałs ratum hr̃e non poſſum.a ſi habeaʒ nõ teneoꝛ.vt.j.de pca.ſi pᷣuꝰ.

ſm qð habeam ratum tanqꝙ; meo noĩe factum. ałs ſecs. vi ſi audiss.

noie meo factum dixi woleo ꝙ meo noie eſt ſactũ nec ſic ratuʒ habeo.
H ałs bene gaudco.hoc em gaudium non ↄpat᷑ mandato.multominꝰ
g̊ teneoꝛ qñ non meo noie acto pᷣdieto mõ gandoeg.

me vieciſſe:intdictoq; iſto me te—3

a Adandato. ſacit. C. ad mac.l.ſt. ⁊.. ᷣ ſo.vero. in ſi. IJtem hoc
in his maleſicijs qᷓ ꝑ alium pñt explicari. ſecꝰ ᷓ in adulterio. vt gr.

E. d cadu. tol. l.j.S. ne antem.

b Dõ igit. vi ceiecit. dño ignoꝛante vel innito.

Aa C Deiecii.interpᷣtatione.l. Vt. 3 5 E.⸗ l. DX * §.

babitionem in maleficio mandato

ↄpari. Qõ igit᷑ adijcit᷑ aut fami

lia tua vi veiecit: merito ſcriptum

in eum caſuʒ in quẽ familia mea
vi viecit. ceteꝑ ſi iuſſit: vi weiecit
ipſe. nec jnari dʒ dñs qͥ non iuſſit.
H ſuoꝝ ſuoꝝ factum pᷣſtari: ⁊ſi non

iuſſu eius viecerunt. nam nõ Gus

bit dñs hoc noĩe. Quippe cum aut
Puenerit ad eũ aliqͥd ⁊ reſtituerit:

aut nõ puenit ⁊ ipos puos noxe ve⸗
endo maleficij cã indemnis erit.

QAõ em noxe vegere apellit᷑: in dã⸗
no non dʒ aputare: cũ puus in hoc
mõ poſſit dñi aditõʒ veterioꝛem ſfa

cere. Yamilie aĩ appellatõ vᷣuos

Atnet. Sʒ qri᷑ queʒ numeꝑ puoꝝ
tineat: vtꝑ plurium: an vo duoꝝ

vel trium. Sʒ venꝰ eſt in hoc int⸗

Dicto etiaʒ: ⁊ ſi vnꝰ pᷣuꝰ vi viecerit
familiam videri veieciſſe. Fami
lie appellatõne ⁊ eos quos uoꝝ lo
co habemꝰ: contineri opoꝛtere di⸗
cendum eſt. Siqͥs tũ neget ſe buũ
vel familiam vefendere: cogendus
eſt pati hoc intdictuʒt ad hoc.ſ. vt
quod ad eum puenerit:reſtituat.

Si filiuſfamilias ł mercenari⸗

vi eiecit:vtile intdictum cõpetit.

d Bꝛauari. p

ſuo nomine tene

gtur. ac.

e Mon graua⸗
bit. vt in vnis.

f. Ad emm. non
dicas wmino q

ri. vt. S. de acq.

poſ. qd pnus

hoc eſſe poteſt.

vt dices, j. S. ſi

aduerſus.

5 Ertt abs eſt
non erit.tũc pla
na. als ſine non

⁊ tunc dic indem

teneat᷑ pᷣſtare dʒ

ni enimatõem vel reſarcire ve ſuo. Huos opoꝛtebit eum pſtare ꝓ

noxa. az0.

b In damno debet. als non dʒz ac. ałs ſine non. æ tunc die

damno.ſ. alteri dato ebet computare qõ dat,

habeat damnum.
S. de peculio ſed ſi dam.S. ſi ipſe pᷣuus.⁊ facit

nibus. accurſius.

eteſtatio.S.vmcus.nam hoc ſpeciale.

1I Familie. noꝝ. vr lbbertos vel li. boies vel gnos alienos. jep

vi quaſi ipſe dans

I In hoc modo.ſ.delinqndo. vt ꝓ noxa ler. Item ſe occidendo. vt
acit inſti. æ noxa. S. j. an
autem ꝓ hac vi ẽuus poſſit cccuſari? K. vt.j.de accu.l.hos.S. om

noſtris tenemus. etiam liberos quos tenemꝰ vr liberos. ſ velut
Fᷣuis vtimur. ad quod facit.S. de pub.l.j.S.ſi familie.⁊ edi.edic.
l. ediles. S. familie. ⁊. J. vi bo. rap.l.ij. S.familie. e v. ſig. l. ꝓpnun

ciatio.S.familie.

m Reſtituat. ad hoc. S. qð me.

„

amo.l. vna. . S. de odi.fur. l. iur ? tef
e.ſi vi me.⁊.S.ve wlo.l.ſi ex wlo.S.j.

an mn dirim. §. .r. 5.en

k. fannle aũt. mnterdi. non aũt ało. vt in comrario. . de v. ſigel.

D

S — –==

n St filiuſſa. ↄpetit. aduerſus patrem vel dñm inqᷓntum ad es
ꝑuemit.quia de familia ſunt, vt. S. ꝓx. dictum eſt m. h. 7 a30, vel·—

Vnneha
Glig n

fEönmwnrnie

trrgi
NNN
ud nc⸗
hoe manun
iem ur
ſothrn
u auni

Nmaun,
nere Slnou
en canonit
Pmnrtauun nn
Cncdanauleng
Cndisanlonte
lriaai.

(on ſit ninnta
ffn dt genme
MRlennoteate
(oneannr
ülonunſe,
ulium
Oiütane i
Umnptarlre

GKeinaenn

—
2
—
Ej
——

2 –
—S
E
,2

— S= —
=
= = =
WVIBfJ —
— — —

in
N Num
m Ni
ed e
kef
H
ln
zur.
zunn
nutn

uif⸗
imwshermenf

i.teinme
umng iie
gut ndtnng

mmimi /6
ntizu e

õ

ℳ.
b ris Air: olii

nli amuttd⸗

die in eos ſilios ⁊ mercenarios. dic vtile. i. eficax. facit. 5. e. l.

inteꝛdicto.

o Si aduerſus eum. cuius familia deiecit me. vt aparet ex ſe⸗

quentibi.ac.

p Inmerdicto. litem pↄieſtando.qð ſolum poſſum. vt. 3. de li. cã. l.

oꝛdinata.

*
2

q Reſtituar.

ex a gre edicti
gut lamk. ⁊c. ⁊ ,„ — *. ,
r aren ex ᷣuitute vel z petit᷑:poſt inchoa⸗
nõ.ſi reſtuuitur Per.
poſſeſſio. fuit tum liberale iudicium vtat᷑ intdi⸗
ſeniſa.e⸗ e cto:⁊ liber iudicatꝰfuerit:⁊ appu⸗
Hon qneſrs. vt erit ignoꝛante eo a bᷣuis ſuis vi me
ſup ui acij poſ. eiectum:in poſſeſſionẽ reſtituar.
ee Dõ fuꝰ vel ocuratoꝛ vel colon⸗
viuc. non ſolum teneret: dñs videt᷑ poſſidere: ⁊ ideo
.·Kons. his deiectis: ipſe deijci re poſſeſſio⸗
ne videt᷑:etiam ſi ignoꝛet eos cie⸗
ren25fun⸗. cros pqs poſſidebat. Er ſie igi⸗
E. ca de vſuc. alius ꝑ quem poſſidebat eiect? fu
lj. gc. erit:mihi drrten nneſitun nena
ni dubiumẽ?. Intqdictum at hoc
1ſ oꝛet. vt E.. en e e
1.5Paaneal nulli opetit: niſi ei qͥ tunc cũ vence⸗
hegreld. ſ⸗ rer poſſidebat:mec aliꝰ veijci viſus
faus. 1 le eſt. cỹq4 poſſidet. Siue aut coꝛpe
10.31. 3 ſiue animo poſſidens qͥs veiectus ẽ
mur. in f. Ha do Palam eſt eum vi deiectum videri

cunt iſtos inſo⸗

Vnterdictum. poſſedebat. ſi.. e reg. in. I. nemo videtur rem

Si aduerſus eum qͥ in libertatẽ

Jacircoq; ſiqs de agro ſuo vel ve

naum natu aut Tomopceſſiſſet nemine buoꝝ reli⸗
iAAt dr cto: mox reuertens ꝓhibitus ſit in
ni. nech. ns gredi ad ipᷣm pᷣdium: vel ſiqs eum
oc mtelligunt. ir F ä
Rñd ent Wrm in mecdio itinere vtinuerit: ipſe
ꝓ ſuo.⁊ ideo in H
fructu diuerſu

amitere. Et nota ꝙ ꝑ hoc aparet. ꝙ vſufructuar retinet poſſeſ⸗

ſionem. licet non ſi in aſpectu ſolo ammo. cum iex dicat dar
vi interdictum. vi. j. e.l.iij. S. vnde vi. Quidaʒ tñ dicunt eu

quandam ciuilem ꝑ quam retinet illam naturalem.qð non videt᷑ᷣ.
cum dñs ciuilem babeat. 1 ea mnſolidum penes duos eſſe non poſ⸗

non ſit in fundo. tñ dñs p eum natursaleʒ retinet. Jtem nõ. B duo

n,dſcæxia vt ↄpetat interdictum. Pꝛimum ꝙ .
ceat deiectus tꝑe iectionis. vt hic a. J. ꝓx.Secũdum ꝙ vere poſ

ſeſſionem amitrat. vt. j. ꝓx. S. in fi.⁊.J.e.l.S.non autẽ. Zercium

aut non eſt neceſſe. ſ. poſſeſio querat᷑ violento. cum etiaz ve eo qõ
j. annum. vt. S. e. l. in pn. 2 ſic intelligit. S. N
vſuca.l. non ſolum. S. cum dñs.
V SDiue aũt coꝛpe.i.imuſte. vt in re wnata vxoꝛi a viro.

x Animo. i. cunlit 1 iuſte. vt. S. e. l. F. veijcit. . J. e. S. qq a me. vel

non puenit ↄpetat.

1ei vñ
m hbr̃e

ſu. vt. S. de acqͥ.poſ.l.iij.S.ex ↄtrario.idem dicimꝰ in colono. vt licʒ

vere coꝛ. vel ammo poſſi⸗

5

vel dic q̃rto ipſe poſſedit.ſ. vuauoel ram ſe poſſedit n pᷣteritũ
pmos poſſedit.ſ.poſtea.

æ pm alios intellectus tres

ꝑpPoſſeſſio nem ei.ob timoꝛem accedere nolẽti.vt ⁊.S.de acqͥ. poſ.
Hy ⁊ſi nolu.a.l.ſi id. qð.S.ſfi. ſ̊ ſi te abſente occupauu.a nioꝛe ñ redijſti
non tm in itinere te vetmuit.an habeat locum midictum vnde vi? cõ

ſtar ꝙ amutis. vt
dirgc n en nolit.
„ 644— 7?.. Poſſigert. §. ſi⸗
poſſiderit:vi. ceiectꝰ vr. ademiſti ei qs nüciet. .
ei poſſeſſionẽ quã aĩo retinebat: ⁊2 ſi q. 5. . hug. nega

nõ coꝛpe. Dõ vulgo dr eſtiuoꝝ

ulgo: cum q̃ꝛebat᷑ ſᷣm eũ
hybernoꝝq; ſaltuũ nos poſſeſſio⸗ miene venn e J
& gi. oro oremnli cᷓ nidi nitmo 1 cimlu te⸗
nes aio retinere:id exempli cã didi net. p. dicebar ide

ci dicere pculum. naʒ ex oil pᷣdijs
ex qᷣb nõ hac mente recedimus: vt

re eũ diffmiẽdu ẽ. qͥ expulſo vetere
poſſeſſoꝛe acqͥſitam ꝑ vim reꝑ poſ⸗

2 pdij poſ. puenit ad dñim ex delicto eoꝝ. tenet᷑ e

uit. hʒ locum. l.

.ſ. 2 addebat cebe
eum vemire ad lo/

amittere poſſeſſione velimꝰ idem emm rrenell
Eum ꝗq; neq; aĩo neq; coꝛpe poſſi ⁊ extunc ↄpetit ei
bat:ingredi at᷑ ⁊ incipe poſſideꝛe icheuzark, 45
ꝓhibeat᷑: veriꝰẽ nõ videri xiectũ. q wijei non erpe.
BGeijcit᷑ em̃ qͥ amittit poſſeſſionem c.ſ hec adeſiio ñᷣ
—ee 1* põt ſtare.nam cuʒ
nõ qͥ nõ accipit. Vim vi repelle⸗ non aoͤmttit non
re caſſius licere ſcribit.idq; ius nã poſſidebat. ̊ non
ↄpat᷑Appet at᷑ inqᷣt ex eo arma ar vte niglemnn⸗
mis repellere licere. Ei poſſide rat em̃ pus ꝓpi ri⸗

moꝛem vt dixi. ſ

tſe rñdebat q̃ſi ho

die cũ non admitti

ſeſſionem tenet: aut qui in hoc ißjm tur viceat deiect'.
antatus 7 pꝛepa t v 2 als qs retro
aptatus pꝛepatus vent: Vt Stra fingit vſus. vt. ſ.
bonos moꝛes auxilio:ne pꝛohrberi wiumẽ aetuch ⸗
poſſit ingrediens in poſſeſſionem 8. ach prer⸗
vim facit. Sed qui ꝑ vim poſſeſſio vele meerdietu ad
nem ſuam retinuit: labeo ait. non exemplum eius qõ
Dͤ “ dr ð familia a meꝛ
cenario. qͥ aliũ ex/

pulerunt de p̃cho.

m̃ dñs vtili interdi⸗

cto rõne ꝑuentioms. multo ̊ magis debet teneri iſte qꝗ deliqᷣt. cum ad
eum Pter ſuſpitionem meam puenerit poſ. vt. S. e. l. S. ſi filius. z. S.
ſiquis iñ neget. Jtemꝓ eis ꝙ or̃ dari ei qͥ veici non expectauit. vi⸗
dit homines venire. a ſi ili vemebant. licet non fuerint ingreſſi. vt.
te vſuc. non ſolum.S. ſi dvño. ⁊. I.e.S. idem labeo. Item ꝓ hoc.j. e. l.

uij. S. qͥ armati.

a DQuod vulgo dicit. vt. Z. de acqͥ. poſ l. ij. Sſaltus. . l. pegre. . fi.

7. I. ꝙᷓuis.

b Exempli cã.q.d.non eſt ſpãle in iſns. quam retinet ammo. az.
nãlem. vel dic ciuileʒ.vt nõ.S.de acq.poſ.l.j.imn pᷣn.

c Eum poſſidere. veluti heres forte.

d Poſſeſſionem. quam antea habebat. ad qð eſt. S. S. inidictum a?

7 qð ibi nõ. ⁊.j.de reg.iu.non videt᷑ rem.

e Tiim natura.i. iure naturali. vt 2.S. de iuſti. 7 iure.l. vt vim.

dic coꝛpe. vt qꝛ inſiſtat rei. animo qñ non inſiſtit. ad qð ſacu qð ſe
quit᷑. Idcirco ⁊c ⁊. S. qð vulgo.⁊ nõ ꝙ alius poſſidet ciuilii a na⸗
turaluer. vt q eſt in re vel in ↄſpectu. ałs ciuiliter. vt qͥ aliunde re⸗
dit. głs naturalui im. vt fructuaz“.
y NMemine. qꝛ aliquo ibi relicto ꝑ eum poſſidet. nec amitteret poſ
ſionem. niſi ulle expelleret᷑. vi.j.e.S.non autem.
3 Pꝛobibitus ſit. an hic non admittens poſſideat vi. hic innuit
ſic. 2. 3. de acqᷣ. poſ.l.clam.S. fi. 6 5. S. e vſuca.l.ſequit᷑.S. item
ĩoccupaueꝛis vbl dr ꝙ clam im non vi. ſo.vt ibi.

ad idem. S. ad. l. aqᷣk, ſciaʒ. S. qd cum aluer. a. S. q me. cã. 1 ptus.

ſAppsret. qꝛ armata vis aliter nõ põt repelli niſi cu; armis. ad q

eſt. .e. l. ij. S. cum igit᷑. ⁊. C. e. recte.
Ai poſſidere. ſubaudm eam.
b Acqᷣſuam. ab expulſo nõ expulſoꝛe. vt.. e.l. cum a te.
1 Aut. als vt. æ ałs aut. E⸗ E
k Tlenu.vr ꝑ vim poſſeſſionem teneat.

(„ ve M
Vy * * . „6 E

ganiutti 2 Detinuerit. ſic. C. vbi de poſſeſſione agi oʒ. l. j. I HEecit. ne phiberi poſſit. tria ̊ ſunt.qꝛ inuadit a tenet ꝑ vim ve in
4 en Be . one Sg0z,. pmo caſn aut i tenet ꝑ un e mn nor harue ven i auxilio.ſ. tali. vt
eͤ,4 5 Poſſederit. q eum vetimnt vel viecit. ⁊ dic maxime. naz idem etiam ſiquis vellet eum ceijcere poſſet ſe tueri.non autem inuaſit ꝑ
S”ůñ aſi non d emefn nõ. ꝓx. S. vel mõ diẽ vt appareat q; res vim. q. oñs pᷣfugerat.⁊ hoc eodem caſu vlpi. dicit labeo idem. vt.j.S
zklige vicioſa eſt facta.nam etiam ſine hoc hʒ locum midictum vñ vNi vt ..Terems eſt in eo qin tenet ſuam. 7 tunc licet vt ſubijcit ſed qui
l verndel refert ſe ad eaſum vbi ſic wetinun, vbiẽ neceſſe vt poſſieak 2c,2 . e,l. / a//lyiij. cum mitur. 2,3, e/&. vim vi, vel dic pumo
nA in in . —R
umatf MV “M

11711717 ”ẽMẽ

jacot⸗
occupauit ꝑ vim. ſed paciſice tenet. nec em aliquem timet. ſein 2 ſi recipet. alij redderet iqipſum. qð in fure non onngeret vel igeo muni
Ommaag ie rench wm e ai hec duo ꝑatus venn teremamg nõ muto. aliud.qꝛ hic non potuit alij cuſtodire. ſ̊ fur a furro ſic. vt. S. de gc. 1 Mnl,
in qrto.ſ.in.S.item labeo.ꝛdem dices qñ tm̃ tenet ꝑ vim.nam pfuge⸗ emp. ſi ea re. NirH . . tifnni
rat dñs.Alij dicunt pᷣmum loqui de eo qui muaſu poſſeſſionem quã vVMDui vi. em̃ cã.i.vtilitas. b “ 4 tb
alius inuaſeꝛat. vt 2. 7. e.S. qu a me. x Habiturus.qͥd ſi vſucapie at 7 pauci dies ſuperant ad com prl
n Idem labo.. blenqum. ar. 7 ahenls
u ucmmn. licet V Taafhl vt 7.f. unſi
alio tenderet. nec . . . . , , 2˙00 1101U. 7gr. ſarci⸗ſ.
occupaun vt bene vi videri poſſidere. JIdem labeo vel cuſtodiam habuit: vel ſique ei 3. a iundo d unn
Phendat h pom. ait: eum ꝗᷣ metu turbe peritꝰ fuge⸗ locate ſunt. eum em̃ p̃toꝛ dicat ha⸗ — gurt
acro orkaini. v rit. vi videri veiectum. Sz pomp. buit:ommia hec hñdi vboↄtinenę cun ſi.· nh
cupatõne. ait vim ſine coꝛꝑe aliquo locũ non Rectiſſime at᷑ pᷣtoꝛ addidit: tũc Sn un 1
brs SGo. e 3. hbrje. Ergo etiam eum q fugatꝰ eſt ibi habuit:tũc ſic accipimꝰ:cũ eij enrt man uii
ſupuenientibo qᷣbuſdaʒ: ſi illi vio⸗ ceret᷑: ⁊ iõ ſiqͥd poſtea vxſijt illic eẽ hoe ven eſt etiax “
cupauerint: poſſeſſione videri vwi de dom erit in h̊ intdictum venire: ſic 0 woleum Hindl
iectum. Qu at a me vi poſſide⸗ fu:vt etiam ſi hoĩes vel pecoꝛa dæ—⸗ ſic. z. el. m inan
bat: ſi ab alio vi ijciat᷑: hʒ intdi⸗ moꝛtua ſint poſt ceiectõʒ: int̃dicto n. ſeuniſt
ctum. Qu vi deiectus eſt: qcqd locus ſit. Veniq; iuli.ſcrib.eum qͥ Cel i
damni ſenſerit ob h qð veiect? eſt: vi wiecit ex eo pdio m qᷣ homines ng
recuꝑare dʒ. Pꝛiſtina eĩ cã reſtitn fuerant ꝓpꝛieſſe: vt etiaʒ ſine cul⸗ ie unn
ei dz: quã habiturꝰeꝛat ſi nõ fuiſſet pa eius moꝛtuis hominibo eſtima gn
vi viect?y. Si fundus a q vi e tõʒ eoꝑ ꝑ intdictum reſtituere dve⸗ —
pulſus ſum mihi reſtitutꝰeet:cete⸗ beat.ſicuti fur hommis etiaʒz moꝛ itin
re vo res qꝗ vi ablate ſunt nõ reſti tuo eo tenet᷑.hinc ↄſeqᷓns eẽ ait: vt pri.
tuant᷑. h̊ dom eſt intdictuʒ nibhilo⸗ ville ch T edium incendio conſum zit
min?tenere: qꝛ veꝑ eſt me vi eẽ ptraꝝ pciũ reſtituere opellat. EUbi Os auni
iectuʒ. Plane ſiqs velit ve poſſeſſio em̃ quis inqt veiecit vi: ꝓ eum ſte⸗ Zmodaregaas „mia
4 Deeupauerit. ne qdem rei ſoli ꝑ B inrdictum exri niſſe videt᷑:quominus reſtitueret: in depoſito cmm 64
Sr weinnmin rri. De rebo vo mobilibo ad exbibẽ⸗ 2 idcirco ↄſtare ait eum qͥ vi veie⸗ lonaralnein⸗
aks non hʒ loum dum actõe pt hr̃e h̊ in ſuo arbitrio cit:quiue lo malo veſierit poſſi⸗ Anoqato cuma
por einn. T ita iulia. ſcrib. Idem ſcribit ⁊ ſi vere. HH intdicto teneri. Ybi autẽ e ſtocln . 1Kmn.
me. g.l⸗metum. ij qs vi bonoꝝ raptoꝝ ve bmõi rebb ait pꝛetoꝛ: vt ne quis ⁊ ea que illic r veg. and . Paen
rñ.x. I.l. i. S. vpin velit expiri. Qo ar ait p̃toꝛ: qq; non habuit complectat᷑. Sane qo ad eos: H. m ircini⸗
ie Feic oen i, ibi habuit ſic accipimꝰ: vt omnes ait pᷣtoꝛ ibi. quomodo accipimus ſſceen elpoz illu
ñ exigit occupatõ. res ↄineant᷑: non ſolum qᷓ ꝓpꝛie il vtrum in eo loco vnde vi viectus fendere ner ſo nad
Eo nehe ygie lius fuerunt: veꝝ ⁊ ſiq apud eum eſt. an vero in omm poſſe ſſione. eu. Ai 3 nnene⸗ miirad L
locum inidicetu v Lpoſite ſt: vel ei omodate vel pi⸗ melius dicetur non ad angulum za e chintenek. uin
meenon ano ad a gnoꝛate qrumq; vſum vel vſumſr. vnum referendum vel locum in q vr. 5. molen ie.
mittendam poſſeſ reoebe. alij p pa
ſionem. vt tbi 1 0 ctuz ſe aſtrixerat
co. l. ij. §. pinde. „ Ic caſumn. gr.5. wii
Uel dic ᷣm. Aſ.etiam quo ad inidictum non exigi occupatõʒ ſi mo⸗ lepoſiti.l.j.S.ſepe.quiba caſib⸗ cum teneat᷑ intereſt erꝰ.⁊ ideo agit MNceer
illo tendebat. vt m ↄtrario.ſecus ſi alio.vt dicto. S. ꝓinde. hic au aks cũ ñ tenerer nec ageret. vt. j. ve furtis.l.eum qᷣ.S.is apud quẽ Rtano.
tem ſubaudies maxime ſi illi vi ac. vel enam dicit ideo.qꝛ ſecus ſi nõ 7. §. pterea. 7. S.non ſolum. tu dic etiaʒ agi ſi no n iniſu expᷣdiens
occupaſſent. ß metu ſibi dari feciſſent. vi. .l. ſi rex. Tel tercio vt cauſis. a aliud in furto. a hoc odio inuadentis. aduerſus quem nõ
notet rem vicioſam. ⁊ decit ſi illi ac.⁊ in.l.jria.in fi.⁊ de his nota. poõt pᷣuideri. vt dicia.l.ad eos. a. S. loca, ſ de dam. 1 de ac. emp.ſi a hyrteine
I.l. iij. S§. pinde. res.in quo ergo damnabit᷑ violentus ſi non reſtituat res iales: onlnmmninin
G. in rerum eſtimationem. qᷓſi m interſi cum ad eos pſonaliter emiſinnt
VEli diectum. a vi poſſeſſum. ß ſi non occupatõe nõ erit vi poſſeſ · ſit aſtrictus.ſj argumentum contra.j.e.l.interdicio. ſ certe vltra rt r
ſum. lʒ etiꝗ vi iecivt mõ on xi.qͥd ſi dudu poſſeſſionẽ occupauert. rei eſtimanonem intereſſe põt magis.non at᷑ minus vi ibi expona⸗ ſenztifium
¶DMui autem vi. expulſiua. . tur lutera. ac. M— nnſkeheenien
2ð . 7 Uerbo. in latiſſima ſigniſicatione. az. S Eihnnnri
X* Interdictum. directum m JYo. vt 2. 7. e.l. colonꝰ. a.l. eum funduaꝝ Rectiſſime. tener. vt ⁊.S. ve condi. fur.l. fi. ⁊ de fur.l.ſubtracio Enimin te
ar. C. de pᷣſcrip.xxx. an. ſiqs emp.S. ſiqs.⁊.S.qð me. canſa.ſi cuʒ ⁊. C. æ ↄd.fur. ante ⁊ q me. ca. l. j. Anrſſm Aiielnmn B
ex. S. pedius. Item qd ſi a me ipſo vijciat ex iniuallo? H. videt᷑ h/fe Ubi qnis. vbi. i. poſtqꝙᷓ vel ſtatm. 7 ſubaudi eum. accurſius unſgn
contra me. cum tin incontinenti mihi liceat.vt.j.e.qni poſ.non ob⸗ floꝛentinus. ked
ſtat exceptio p.l.j. xe excep. w. l. wlo. quia illud in pentoꝛijs. ſic ergo . . . ſumntsfe nn
vder᷑ me teneri ⁊ poſtea agere. econtra videt᷑ caſus legis vt non tene a Stetiſſe videt᷑. i. ſemꝑ eſt in moꝛa.vt.j.e.l.pe.a de v.ob. nemo ſngieun
atur. vt. S. quod me. cauſa ſed *paratus, §. quen. illud quo ad at. S. fi. non diſtingun erant pirure penes actoꝛem vel non o mer nſen ine
qð me. canſa in q damnum exigit. vt. e. n. I. ̊ 2 ꝑatus.S. fi. in con⸗ nne. h ꝓ te eſt. S. qð me.cꝗ ſi cum ex.S.ꝙ ſi homo.ibi ſicuti in ini⸗ itmnne ln
ſti. ſiquis in tantam nnus vubij eſt. Ded cur furi non dar᷑ acno fur dꝛcto ac. expone vt ibi. Item ꝓ te.S. d pe.hẽ.ſi a dño.S.ſi pdio. nenn
ti. vt.ſ.de furtio.itaq;: H. foꝛie ne inuitent᷑ hommes ad furandum Hz rñ. vt ibiꝓ nobis aũt ſunt pdicie ↄcoꝛ. 1rſin
ad q facilius innuarent ꝙᷓ inuadendum. ar. ö. æ pa. weconuemre. 1 ſen N
quod non placet, vt, 3. pac. l. ſi vnus. S. pacta que. ſj dic ideo. . b Ybi locum. in q̊ moꝛat᷑.ad qð eſt. J. de v. ſig. l. lcus. 1 nn

Na.

. 6

N 7
. A v⸗ α– V ε&εαGÜισ
w Nuis. l. pol. ac. SM vVPoſſidere. ſ.te intelligendum eſt ⁊ ſic int di
de Ga e als edicto. aks inidicto. facit. J. vᷣ diner. Por dadenlesci vicer dari qdð metus cauſa vns. go me, . an
= L . . 7 ſi . *Lgeke⸗
n e Ex die. fructuũ. etiaʒ ꝑcipiendoꝝ. vt a. C. e. ſi qᷣ poſſeſſine. ſeſſoꝛ Al e ergo Docctat. d I e l meru. hic uat᷑ pol/
Inichc. vt 2.5. ini.1. mich j . ijciens. m. l. metum non.
eſt ö boc ſpo, inich.l. midicns. . . de pcario.l:qſuum. S. er atur edificare. Item oſpo. qꝛ videt vis turbatiua. ge Fnnot⸗ wor.
ignes En tnd, qd WD ee non ho. vr.
N i aut clam. vt.) e.vim facit.ſ̊ rñ.
h vi aut clã.ſp fuerit: Ueti 8 . — , vt mõ dixi. oꝛ hec᷑
nei in boe erch N—— ad omnes ptes argumentũ pᷣbet: qõ apud iut. rela aſi non aglu
e. AK0.2.5. w vſu. poſſeſſionis:q̃ qs caruit cum vijcfe tum . Siqͥs me vi viecerit: meos m pꝛinata eft vis.
ti⸗ l. videam. S. n tur. Annus in hoc intᷣdicto vti aũt nõ viecerit:nõ mnedi⸗ e em as ligat poſ
d i faniana. lis E E D1 93 &G . erit: no poſſe me intdi⸗ ſidentem videt᷑ eũ
H S ·Ex die quo qͥs veiectꝰẽ fru cto h expiri:qꝛ p eos retineo poſſeſ haingre poſſeſſione
N mon toluz. ctuum rõ hr̃:qꝙᷓuis in ceteris intdi⸗ ſionem qͥ vi viecti nõ ſunt. Jdẽ 50 3ii d.
. indd r . . . 4 . .. „ Jor . l. ij. at vi
l 8 34. umn va. r⸗ S echita ſunt nõ retro ↄputan iuł.refert ſi ſuos q̃ſdam vi expulit rarbarpans emn
d, Si vi. als ſi r. eʒ ẽ ⁊ in reb mobili que alios retinuerit ⁊ vinxerit: aut en eijcio. H tm turbo
n eenen. ſmrerqnoqts ſfructꝰ apuran amm eis ünpauertt: vi viecti intel- aum Arme d cole⸗
un eius vuind eſec. — unt: exquo quis vi Wiectus eſt. ligi. Beſijſſe em̃ poſſidere eum cuʒ v dicta. l. vim fa /
Mun . K.e.l. ſin, MNon ſolum ar fructuum in hoc Fui ab alio poſſideant᷑. ⁊ qð in ꝑte cit, sc.
ing crn. ag. intdicto rõ habet᷑: veꝑ ceteraꝑ etiãẽs Fᷣuoꝝ dictum eſt: idem in oĩbo dici
wekinn poſſicler. deiecit vtilitatum hñda ẽ. naʒ iul refert placuit. ſi foꝛte nemo vepulſus eẽt.
unen, Fgo⸗ aſ in hoe intdicto omnia qcunq; babi H poſſideri ab eo cepiſſent: qp igref⸗ J
an aogek. eſi rur vel aſſecutur erat is 4 ceiectꝰ ſus in poſſeſſionem eſſet. Quid .
lann el. ſi vi me. eſt ſi vi wiectus non eſſet reſtitu. dictuni eſſentractat: ſi aliqᷣ poſſi⸗
Cnſun 1 Inkdatn . i9 w o⸗ at litem a iudice eſtimari ente. Ego ch; ingꝛeſſus ſum in pon
. Bo dpereꝛe.filijs vel re eũq; tãtũ ↄſecutuꝝ q̃nti ſus ſeſſionem: ⁊ nõ veijciam poſſeſſoꝛẽ
nſy Aa oern.cs. n ler i vi veiectꝰ nõ eſſet. Ex ſ vinctum opus facere cogam:q̃te
. m Por.i iſto r i vnde vi etiaʒ is qͥnõ poſſi nus inqt res eſz:ego veꝛiꝰ puto eũ
zNre caſu. reſtituere cogek. Intdictuʒ q; ctiectum videri:qͥ illinc vinctus
rtſ, o qꝛ atrocitateʒ facinoꝛis ↄtinet eſt. Ex cauſa huiꝰ int̃dicti in he
Au . nällumernn liberto in patro⸗ redem ⁊ bonoꝛum poſſeſſoꝛem ce⸗
tigeeie l woe er aduerſus pentes co⸗ teroſq; ſucceſſoꝛes in factum acno
l8n it ol. accipe. vt petit. ⁊ veriꝰ ẽ nec liberto in patro competit in id qõ ad eos puenit.
nn æ Obſeui’. an nec in pentes liberis danduʒ Alulus.
— Punſitncte whe. iii meliuſq; erit in factum actõeʒ Oloue malo eoꝛum facutm ẽ
ſme 2ð 1 m opetere. alit᷑ atʒ ſi vi arma, gquominus pueniret.
m⸗ Aſnit. re wo ap ſit aduerſus libertũ patro ꝙ Sem eſt ⁊ ſiqs Apia.
nnt mms vo. l.ß ſi nn ſkir ſus libeꝛos pentes.naz armis Tceiectꝰeſt:qꝛ ⁊ ex faci-
4 4paa..S. ve ⸗ di deni ictũ oↄpetit. Hoc int⸗ noꝛibus vefunctoꝝ de eo go ad he⸗
cht bus rin Tdhi ꝛceteris ſucceſſoꝛi⸗ redem peruenit actio dat. Suffi⸗
amimit n ne no polideri 2 angol aut alij q; ei q cit em̃ non in lucro verſari eum he
ſe emone.. ſſidet intdictũ vñ vi ꝓpetere redem: non etiam ſubire damnum x In pte 5nox.
mniunt Rgänr
5 armiNAAN p Comperit. vt ⁊ inſti.d ppe.⁊ tem. H”ỹ J r
— heredem odarmn 8 Ede: 78n ac. S. ß herecibo/ econtra in y Quudc dicturi. poſſidente. libero homine.
– Gisgen q Non aũt. poſſidet. vt. . ri. - I1. 85 . ſe 3 Eſſet. i. quid iuris ſit.
nim e un ¹ Pecpet. alopber. z al öbenr J⸗S. 7 oſeqnter. 2 Mui illinc eſt.qꝛ nõ diſtat a vᷣuo ⁊c.qͥ vinctus vetinet᷑.vt.j
m1 64 im enth 1Reiineo. hoc eſt planumm e voſſeſſz b56 bero homine exhi. l. ij. ⁊ oppo. ⁊ rñ. vt mõ oxi. Item qᷣd ſi t. †. ve li ?
geMi umm polligeo vr pecnſnanter * eſſione quam eoꝝ. ſ. coꝛpe æ / (olono mo vt me poſſideat a ſacit timoꝛet vger te vi peram
. ſi aũt meo aĩo et tet Ex cauſa. in f. timoꝛer viger te vi weijcꝛ. vt H vr.
ſic aullem per me. naturalem retinea et eorum coꝛpoꝛe: et Ex cauſa.in factum. que in locum int᷑dicti dat᷑. vt inſti. de int
nne zeririkr cũ retine̊ namraſem ꝑ colonos:⁊ en per eos:⁊ tunc idem. nam/ dictis. S. fi. 7 nihilominus hic dat᷑ interdictum.ar.j.l idem en *
nuii 1Ee or amiſiſſe:qꝛ eſt mixta aaafvengernaon ciuilem non vid H l. S. hoc
. ſo neutra c: ioꝛi. dũo ergo expull E Deruemt. 7 ppetuo. vt 2. . l. i G. j. 7.5. qo n . 2d
m tlini cunlis irenmcts mlona ervuſſo tunc vtraq; ꝑditur: abaſt autem. J. l. ſe. 7 wlo.1. quod in dene. .. de e. canſa a
ſentaret᷑ dñs. vt . de acq 4 ive quia in colom perſona repe l.j.⁊.C.e.l.vi pulſos.⁊.j. reg. iu. l. ſicuti. nam tur ex vell. v⸗
aleebt ſeruus.ſed licet vonnno o Nuerd ircnegor g 7 I. S. calum. l. in heredem. turpia ac. vt. S⸗
N tate ſpontanea alij tradat:li. ns. ſecus ſi ſua volũ MU
ni iim e õ retmneo per eũ non wiocane acrius pmcemmmaliter wiſriens 6 dmadss daaces puenir. qmia
en pula.fuero p te. pe. Item facit. j. de verboꝝ obliga. ſi na ſti tnzeſt qꝛ dat · vel dic oni⸗ videbat᷑ dari etiam aGmnemigpe⸗
d. emmamtatem crimmmis. ſed tñ non dar mſi in id quod ꝑuenit. vt ſub
e i un o var eiit ur i ꝑuenit.vt ſub

. . .—
Idem. imperauit. ſuo ↄmodo vel etiam vt exirent. ijcit ſufficu enim ꝛc.

b Pec actio.pꝑpetuo.ad qð ſaciunt ↄcoꝛ.poſite.S.l.j.S.ſi. .
c Armis. rumphee.i.lancee qᷓ hñt roſtꝝ vel ramponẽ? ad hoĩes capi
endos.Alij hñt robolas.⁊ ſent. e onen armox. ĩſti. de inid.
S.qͥ aũt.idẽ in telo.vt.j.de fur.ſi pignoꝛe.S.ij. . „
d Retinun. ne eum eo pcuteret. b. vel vic vnus vel alt᷑ qſi nõ oẽs.
e Contractone.
als ↄceriatöne.

als deiecnone. — .
Hec actio q̃ aduerſus heꝛedem
te Ehntthect ceteroſq; ſucceſſoꝛes ptinet ꝑpetuo
vn. z fine dicit hboe opetit:qꝛ in ea rei ꝑſecutio ↄtinet᷑.
alio tendẽtes.cum

mis cvie ö accipimꝰ?
viderent me fugiſ Armis viectum quõ accipim
ſe mutato ꝓpoſito
ingrediant᷑. ꝙ vi⸗
vear vi veieciꝰ ĩſpe
cto fine.

7 lapides nõ ſolũ gladij haſte ⁊ fra
mee.i.rumphee. Plane ſi vnꝰ vel
alt fuſtes vel gladium retinuit. ar⸗

Am armai. mis poſſeſſoꝛ teiectꝰ videt᷑: plus dr

ceiecerĩt.ſ.ſine ar “ . zats N
mis. qꝛ foꝛte rma ſi inermes venerint:aut ſi in ipᷣa
tis viſis fugernun xccatio It ean n-
gut cum veniſſent Seranone 4 mermes venerãt eo cp⸗

ceſſere:vt fuſtes aut lapides ſume

armati eis epoſi⸗ . .
rent:vis erit armata. Quiar⸗-⸗

tis deiecerũt poſſi
entes.

pArmon. ar. ad
qgoem q̊ᷓ querit᷑ an
opoꝛteat aliquẽ ex⸗
pectare pᷣmo ſe ꝑ/
cuti.ſ.ꝙ nõ.nota
ni. C. vñ vi. l. j. 7
facit ad. §. S. v ca
lũ. l. 2 generalit. i . G
T. 7 q quiſq; iur. I. ij. ij. r. 2. &. d fur. I. ſiqs. 2. 5. wpoſiti. l. j. S.
uẽ ſenatus. ſacit.S.ad.l.aq?ł.ſ aſi lcs. de “ lag.
1 Siqjs aut vi viect?. imo videt᷑ vi deiectꝰ. pt. . de vſuc. l. non joli
S. ſi dno.ſo.non videt᷑ vi iectus vt habeat intdictum. vt hic. ̊ quo
ad hoc vt amutat poſſeſſionem ſic. vt ibi ᷣm a30. alij ꝙ hic alio ibãt
ꝛbi illuc.qð non placet. qꝛ q̃ admutendam poſ. non retert ibant illuc
vel non. vel enam in nullo loco.nam ſp amint᷑ vot ibi.

roꝛ armoꝑ:vt videant᷑ armis vi xæ
ieciſſe. Diqs aũt viſis armatis

k Pꝛoinde. cum armatos. alio tendẽtes m io. n30. 7 ſic loquit᷑ e⸗
caſu qͥ ſuꝑiꝰ ꝓxi.rñ. ⁊ hoc enam caſu loquit᷑. g. qð metꝰcq.l.meiũ.ij.
rñ.⁊ qð ſubijcit ſiue veꝝ ⁊c̃. i. eos eſſe ꝑatos ad eundem alio ſiue nõ.
4 ſubijcit non eſſe vi veiectũ ſupᷣ.nec alio mõ qͥ ad inidictũ vt ac.
Hiz ad ꝑdendam poſſeſſionẽ ſic vt.S. de vſuc.nõ ſolum. §S. ſi dñs. qᷓ eſt
puic rñ.ↄꝛia in eo qð ſubijcit nõ videri eiectũ vi. Alij dicũt illue te⸗/
emes non alio. ⁊ qd ſubijcit ſine veꝑ ac. ſ. eos eſſe armatos vel non.
vere tñ vemebant ⁊ illuc m eos. Item q ſubijcii nõ eſſe armis eie
ctum. h ſine arnns videt᷑ eiectꝰ. a ita habebit inidictum ꝓ vi ſimpli
ci non ꝓ vi facra cum armis m eos. ad idem tñ vtraq; dat᷑ cum ciui,
luer agit.ar. S. ꝓx. S.qͥ armati. a ideo hec opinio nõ placet.

1 Diſceſſiſſet. ſi alio tendebãt vt dixi. ⁊ tñ metu diſceſſi. ð ammſi poſ
ſeſſonem meo aio. vñ lʒ mutato ꝓpoſuo agꝛehẽdant eam nõ tenent᷑.
qꝛ tuc nõ poſſidebam. vt. S. e. l.j. S. inidictum. H. dat vtile. ar. S. e. l.
j. S. ſmmliee. vel dic ꝙ receſſit non aĩo reſerench. ß foꝛte ſub illa oduõe
ſi illi intrarẽt.ar. S. de acqʒ. poſ.l.me in. ſᷣm a3. Iem orppomt alia rõ

ne æ non viget opetere inidictum enam ſi fuerit occupata. nam noie

nał. nõ qꝛ erat vacans. noĩe cuił. non. qꝛ noõ alius. ni
te vana puauit.vi ar.j.de fur.l.ſi iqs n Funuren Gsdnnuss
ris nulla eſt eſtimanio.vt.S. de re iu. l. ſiqs ab alio.in pᷣn. rñ. non ſola
opinio. ſ aduerſariꝰ ꝓpter quem opimo ꝓcedui eum pᷣuamt. vt ar. E
rap. vir. I. vnica. æ hic animꝰamittendi pᷣuemit inuaſionẽ. econtra
ſi inuaſio puemit aim. vt ſi abſens non redij credens me non adnntiẽ
dum vel eijciendum. tũc oic vt nõ. 5. e.l, j. S. interdictum.

m Deiecium. 5. 5. de vſuca. l. non ſolum. S. ſi dñs. So.

uit eos venire ⁊ fugu. ibꝛ vichit eos bic im anch

— veni .
ſolue vt mõ no. hoc eodem rñ. afaeir. mie a fugit.qdð non placet. ſed

10 5. ſiqs omiſſa cã teſta.l. ſiqs o⸗
miſſa.⁊ nõ ꝙ ſalliui hec regula occ . gs o⸗
ae, ocrrcht.g nenmie gula qᷓ occsſionem vamm ac. vt 7. z. ag. l.

arma ſunt ommia tela h̊ ẽ ⁊ fuſtes

mati venerũt: aſi nõ armis vſi ſunt ¶ ſumꝰ armis T pellere:ß hoc Aeſti
