ini. ma.l.ſi patris.videt᷑ em̃ velle fraudare ſiſcum q̃ſi aſſerant ſe nulla

teneri.vt. C.ne tu. vel cu.vec. cõ.l.. .
eNPꝛefectꝰ. in li.al.pfecto ⁊ bene ſ̊ in li. Ray.pᷣſectꝰ.ſ.qð videt᷑ pu/
eſt pfectꝰ.i. ꝓcu.fil.vt ⁊

ʒ.xcæ ſideicõ.li.l.uij. S. ſi bona ſaltũ.

f Sed ad illos. tu. vel cu.

g Beſſerunt. i. cum.fiſco otraxerunt.

hExcuſationes.i.dicere licet tutoꝛ qᷓ zus cum fiſco oxerat nõ exeu
ſat ſe a tutela poſtea ei elata.cum poſſu ex aliq̃ cã. non iõ tenet᷑ cri

mime falſi.ſj qñ fraudem ↄomitteret.qð eſſer ſi pᷣus finſſet tuioꝛ.⁊ nũc

Zheret cum ſiſco.⁊ ſic amiſiſſe ⁊ excluſiſſe ad tutoꝛes retert᷑. vel frau.
exclu.quo ad pupil.ſictõe huiꝰ legis. ſic in veritate in fraudẽ pupil⸗
loꝝ ſit factũ.tenet᷑ m̃ crime ſtellionatꝰ.vt.S.dœ pig.ac.tutoꝛ.S. ꝛi⸗
am. an at᷑ hec ſii iuſta excuſano a iutela.qꝛ cũ fiſco ↄxerqt? qͥdam ſic.
vt.C.ne tu.vel cur.l.j.in fi.vel dic j.vt.C.de excu.tu.l.coloni.⁊ il⸗
lam ne tu. vel cu.expone vt ibi dixi.alij dicũt adniſiſſe ⁊ exclu.reſert᷑

ꝗg pncipes. q.ꝰ. pncipes ñ admitint excuſati.a tutela qꝛ teneat᷑ fil. z

exciudunt fraudẽ qᷓ eſſet in no caſu.ſ.qñ pᷣus fuiſſet tutoꝛ.⁊ fa. C. x
int.ma.l.uij.⁊ e iur̃.fiſci.l.j.iẽ. Itẽ nõ ex hoc.S.ꝙ fraus facta fiſco
induceit hoc crunẽ. ſ̊ facta pupillo nõ.⁊ ſic fiſcꝰ fauoꝛabilioꝛ eſt.
i Jidem pncipes. eum gbere.fa.S.d ritu nup.nõ ſolum.S.ſi puel⸗
le.⁊ dve admi. tu.l.ex plurib.

8 q ſiſco tenebant᷑.⁊ fa. j⸗ de decu.
I. curio qui. S. J. de re mili.l.milues ꝓhi. S.ſfi. . S. quod cum eo. lI.

nij. F. ſoli. 2. . d euic. l. ſi. 2. S. que res pig. ob. poſ. I. ariſto. ⁊. S. &

inom̃.teſta.l.filius.S.multo.ſed ar.contra in autẽ. vt hi qui ob res
m. S. z 1 ſiquis,

9 Euitandam. ĩ⸗

b Ex illa. als ẽ.

JM 4 gι1ú

„

IPenam. ſ. legis coꝛ. de fal.
m Penalſfalſi.vt ſi vut᷑ falſo inſtrumẽto ſcient᷑.qð non fecit.vt.C.
e.l.ſi falſos. ꝗð non videt᷑ bonum exemplum. vt. j. e.falfi.S.oꝛdine.
6cic exemplũ. S. S. tmioꝛes Ylez in eo qᷣ ſibꝛ aſcribit. vi. S. S. ad teſtã.
n Publicatio.hoc hodie coꝛrigit.vt in aut.vt nulli iu.S.fi.

o Eoꝑ. q ꝓhi⸗
ber.l.coꝛ. Et no. B̊
penam falſi vel q̃ſi
vt. C. e. l. Ybi. ĩ fi.
7 inſt. e. §. item lex
H qñq; grauioꝛ qñ
q́; minoꝛ imponit
caſualii. vt. C. e.

I. qcunq;. 2. l. diu?
7. l.ꝗᷓ dnobo. ac.

p qꝗq Ei teſtm̃.
inileuerit.
m bhoc videt᷑ eſſe õ.
j. e.falſi.S.j.So.
hec pm ilam.iteʒ
3. 1. penis. ſiqs
ali. S. teſtm. ſed ibi
ipſo iure non vale
bani.qꝛ non erant

ſignate rabule. ad

qd. j. e. ſiqs le. ⁊
fa. S. l. j. S. q in rõ
nibo. 7. S. ſe. 7. J. E.
l.ſiauis pr̃is.⁊.l.
paulus. S. j. 7. .
iuſti. co. con. S.
hunc igit᷑. ⁊.C.e.
l. eum. ⁊. S. de colo
ſiqs affir. in fi.

qq Ai igno⸗
rans. adijt
quò potmi achre.
Vt. S. de acqͥ. here.
l.cum fal. R. erat
falſum in aliq le⸗
gato. nõ in inſtitu
tione heredis. vel
dic ignoꝛans adi⸗„
di. adri. iol.l.ij. at
ibi ſciebat qꝛ qõ iã

licet ante rõem redditam:non pu-

to penaʒ locum hr̃e.licet adhuc vi
uat is cꝰ tutela vel cura admiſtra⸗

ta eſt. Pena falſi vel q̃ſi falſi e⸗

poꝛtatio eſt:⁊ oĩm bonoꝝ publica⸗

tio:⁊ ſi vfᷣuus eoꝝ d ad miſerit: vlti
mo ſupplicio affici iubef. Lpi.

Vi teſtamentuʒ admouerit:
celauerit rapuerit teleuerit
intleuerit ſubiecerit reſignauerit:
que teſtamentũ falſum ſcripſerit ſi-
gnauerit recitauerit mutauerit

lo malo.cuiuſue wlo malo id factũ

erit: legis coꝛ.pena damnatur.
Aulus.

Vi ignoꝛans falſum eẽ teſta

mentum vel hereditatẽ adijt

vel legatuʒ accepit. vel quoquo mõ

agnouerit:falſum eſſe teſtm̃ dicere
non phiber. Bem.
Z6s cum falſo ſibi legatum
aſcribi curaſſet ceſſerit:id

heredi q; extoꝛquendũ eſſe. JIdẽ

q; diuus marcꝰ ſcripſit: cum qͥdam
a pre heres inſtitutꝰcodicillos int᷑⸗
cidiſſet ⁊ veceſſiſſet:fiſco eẽ tãtũ pu
tauit vẽdicandũ: q̃ntũ ꝑ codicillos
erogari potuiſſet.i. vſq; ad wodran
Enatus penam falſi remiſit

*

r Mon pbibet. fa. . de mof. teſ. pap. S. ſi adi. 7. l. nihil. S. ſi cuz fili⸗
2. l. mr. 2. C. e. ʒ. 1 & his qᷓ. vt indig.l.poſt le.h̊ tñ poſt leg. videt᷑ fa⸗

cere diſtin. ini agentem pᷣmo de inoſ.teſ.⁊ agentem re fal.⁊ dic vt ibi.

ſſ I quis cum. extoꝛqndum eſſe. turpia em ac. vt. S. de calum.
l.in herede. ⁊ qõ me. cꝗ. I. qd aut. ⁊. ſ. e. cũ falſi.⁊.l. ſiqs pa⸗
tris. 1. C. ex vlicto vefunc.l.j.⁊ ↄfiſcant᷑.vi.j.S.ꝙxi.ſjͥ ar..j.e.ſili⸗
us. S. fi. . J. ꝓpx.S. ſolues. S , .
1Igem diuus. codicillos.qb rogatꝰerat reſtituere alij hereditatem.
vVEſco. ſi habes fiſco dic vendicandum efficacii ⁊ erogari.i.cœti⸗
neri. qð eſt qria.vt. C. ad.l.fal.l.enam.ſ̊ ⁊ ſi habes a fiſco.dic qð fi⸗
deicõ.a fiſco vendicabu.i.petet wodrãtem.vt hic ⁊.v.ad ſilł᷑.l.cũ fiſco.
7. · de iure fi.l.qð dẽ.⁊ ſic qrtaʒ ſibi rennet vt dixi. nec ob.j. e. filiꝰ.
S.ꝑ ſi. 7. S. his qᷓ ꝓ non ſep. l. fi. vmn remanet heredi. qꝛ hic deliquit
heres..ibi non ad qð eſt. S. ad treb. I. paulus. R. ſi certa 1 te his qᷣb
vt indig.reſcriptum.
x Erogari.i. renneri. ac.
y ſ Enatnus. ei.filio. ac.
3 A ſe. herede inſtituto. accur.
7 Bata. 1. danda relicta.
29 Ademerat. ꝑ. qð videt᷑ ſcribere in codicillis.

1 EEt annoꝝ. 1. in his anms, non em eos ↄpleuerat. als magis eſſet
ratio in contranum.

a Kapere. vt. &. e. .jj.e
b ſ Igquis legatum. ſit. pma rei ſacre vel fundi albami. vr. 5
ůe le. j. apud inł.S.j. Et nora penam. licet non habeat effe
cium velictum.ſic.C. v adul.l.eum..S. de calũ.l. ⁊ generaliter i
ar. 5. S. q quiſq; iuris. I. j..ꝛ ſn. 2
Vrngt voſthin.
ei qͥ legata a ſe teſtamento data co⸗ ime

Dicillis ſua manu ſcptis ademerat irmno. vr. .

. —. . alio. 1 ſyz ale
H qꝛ ⁊ iuſſu pris id fecerat:⁊ annoꝝ wabn enen
xxv. erat:hereditatẽ ch; ei cape per⸗ S. w iab. exhn. l.

3 4q8 legati ſibi adſcripſerit

d Mon mre.

tenet᷑ pena legis coꝛ.qᷓuis in⸗ Mon iure.
utile legatũ ſt na⸗ 7 eum enel c km ſarg delin
ſtat: qͥ eo teſtõ qð poſtea ruptuʒ ẽ. rue exberedato.
vel etiaʒ qð initio nõ iure fiereti le⸗ velp̃tento.
gatũ ſibi adſcpſit.hoc tñ tũc veeez··
cũ pꝓſeciũ teſtm̃ erit. ceteg ſi nõ ſis
gnatũ fueꝛit magis ẽ vt ſenaſtuſcõo.
locꝰnõ ſit: ſicuti nec intdictũ de ta
bulis teſtĩ exhibendis locũ hʒ.pus
em̃ oʒ eſſe aliqð teſtm̃ vel ñ iure ſa⸗
ctum vt ſenatuſcõ. locꝰ ſit. nam ⁊
fal uʒ teſtm id demũ recte dicit᷑:iq
ſi adulterinum nõ eſſet: verum tñ
teſtamẽtuʒ recte dicet᷑.ſimilit᷑ igit
⁊ nõ iure factum teſtamentũ id ap⸗
pellat᷑ in quo ſi ommia rite facta ſu
iſſent:iure factum id dicere᷑. Si
inſtitutus heres exheredationem
nominatim filij vel aliaꝝ ꝑſonarũ
adſcribit:ſenatuſcõ.tenet᷑.ſimiliteꝛ
⁊is qui libertatem ſus manu ade⸗⸗
mit uo teſtatoꝛis:⁊ maxime cui a e erſectum.
ſe legata vel fideicommiſſa data eenßſe none juf
erant:ſenatuſconſul.tenetur. vij. teſtiuz püns
2 ſigillẽt. a
ſubſcribant. lic
quo ad pᷣſcripno

nes vel erberedationes non ſi gfecte ſactum. qꝛ non ſre rire fncnj
⁊ Bin hoc intelligit᷑ etiam de tab. exhi.l.j.S.hoc inter. q̃ eſt j.⸗ qus

admo. teſ. aꝑ.l.ij.S.j.qᷣb dicit᷑ qð etiam ꝓ unpfecto.t. dat᷑ interdi⸗
ctum. Mam dicit imꝑfectum quo ad pᷣterniones vel exheredatoes

als aũt erat ꝑfectum.vt hic dici.ceteꝝ ſi nec quo ad iſta eſſet pfe/

ctum.nec illud interdictum daret᷑.vt hic ſubijcit.a. fa.j.d penis.ſi
quis aliqmd.S.teſtamentum. Alij dixerunt ꝙ ꝓ falſo ⁊ impꝑfecio ñᷣ
habei locum lex coꝛnelis.nec interdictum v tabulis exhiben. nec il⸗
lud quemadmodum teſ.aperi. ꝓ falſo vero ⁊ impfecto. vel ꝓ vero
umperfecto omnia hec locum habent. ⁊ hec colliguntur ex bac lege.
aurſius. .
f Teſtamentum. vel ꝓ enam ⁊ non iure expone. vt ſupra vel ꝓ
ſaltim. . “
g Adulterium. i. falſo fabricatum. ad quod fac̃.j.xe verbo.ſig.
paulus. accurſius. DS
hbSi iſſtitutus. nommanm. filij teſtatoꝛis. non ſuipſius. vt. 5
⁊æ comira tabu.non putauu. S. ſiquis ſua manu. 2. J. impuberem.
in fine. actur. ä
1 Derſonarum. quas neceſſe habet exheredare. vt inſtitu. de ex⸗
K E⁊t is.heres inſtituius.a facit.S.l.ꝓx.⁊.ĩ .impuberem. S.qui
codicillos. Mä

te. infir. S. . idẽ

tngu

pnſti n
on onvre

1i d

feu. Dit
N

ſto. Oin

Nf,1 db
ſlen ſe

„ E

Aerdlti.
N .

1 Pwmaidd.

Wordem
gliſ⸗⸗vk no 8,d
ivci.l. x.

uũ.
foſennt
temmnendo

nt puna er

ok aureo co⸗
Puinguntex
Ppiglostsben
Mcboparckk.
ſöpegermm.d

ſiqiallam.

M beſtos.
Pppenaphe

Duf.nom

MIant⸗

inum.
ubmonae Fe
one.n
ſ ad ln
Mppent ſr
uunamm
klſſeniaten 1
Vnl Kienorn
6Nni⸗Anona
malint i
Cerlſnznnc
Cciernt 1mrnn
Aulizni

,—=

—

EEE

=
=
=

4
4

l

*
=

S,
= = — =
S 5

S

= =
=

S =
—

=

ISi patronus.imperrata. vt remitiat᷑ pena falſi.ſicut diciiur in
mulus legibo. C. e.l. ij. 7. uij. ⁊ pe.⁊ ſcias ꝙ illis caſibo tm̃ dat᷑ venia

m qb expſſe in.l.dici᷑. ⁊ non ass.

m Mon poſſe. ſecꝰ in filio.vt. C. e.l.j.qꝛ magis debet᷑ hereditas
filio.naʒ ⁊ ałs patronꝰꝑ ʒ ta.irritat te.ꝓ ꝑte filij in totum. vt inſti.

e ſuc. li. S. ſi o
7 lelle. pꝛe. l. j. ⁊

ſic exeqᷓmꝰ filiuʒ

cuilibet treditoꝝ
e eqtate. licet ſe
cus ſit de rigoꝛe.

vt. j.e.l. filius.

n Sotem. ſibi
ebnam annua
bina trina die.
o SDebito. eſt
em̃ magis tebi⸗
tum ꝙ id ꝙ pa/

rtrono. qꝛ ex ouẽ⸗

tone. 2. 1. pa⸗

trono. ex. l. tm. 7

fac.S.q̃ in frau.
cre.l.qui aũt.S.
ſiquid. 7. C. de

cdlicillis, l. ſi.

p n Ulllo.
modo.
ↄputant᷑.int᷑ ho⸗
mines.vel dic ꝓ
aliquo. vt. J. de
reg.iu.l. qð aui
net.

q Quereꝛer. i.
doquererer.

r Admutẽdũ.
i.im quibuſdam
alijs. vt no. S.x
iudi.l.vix.

ſꝗq Ricũq;.
raſerint
radit minuendo
tingunt puia ex
auro ł aureo co⸗
loꝛe. fingunt qͥ ex

toto fallos fa bꝛi

cant.qᷣbo parcit᷑.

ſi nõ pegerint. vt

I/e.q falſam.

Ad beſtias.
ſpãlis pena ꝓ h?
falſo ⁊ ſic nõo ob.
S. l. j. ia fi. nam
bʒ multa capitu⸗

la falſum. uem 3. fal. mo. l.j.⁊.ij.vbi aliam penam imponit

Si patronus in teſtamẽto liber
ti legatum ſibi aſcripſerit: ⁊ venia
impetrata abſtĩere a legato iuſſus
e:an emolumẽtuʒ bonoꝝ poſſeſſio⸗
nis tabulas hr̃e poſſit. ⁊ magis
placet nõ poſſe.nõ tñ huic añs ẽt vt
⁊ſi vxoꝛ wotẽ vł creditoꝛ id q in di
em ſibi debet᷑: ſibi aſcpſerit: ſimilit᷑
vemia impetrata abſtineꝛe ſe a lega
to iubeat:aut mulieri ws.aut cre⸗
ditoꝛi actõ ſua venegari dʒ.ne eoꝝ
vterq; merito vbito careat.
AIrtia.
Vllo mõ ſᷣui cum dnis ſuis
Alſiſtere pñt: cum nec qͥdem
oĩno iure ciuili neq; pᷣtoꝛio neq; ex
tra oꝛdinẽ ↄputant᷑: pterqᷓ ꝙ fauo⸗
rabilit᷑ diuꝰmarcꝰ⁊ ↄmodus reſcri⸗
pſerũt:cum vᷣuꝰqreꝛet᷑ ꝙ tabuie te⸗

ſtamenti: qͥbo ei data erat libertas

ſuppmeꝛent᷑:admittẽdũ ad ſuppſſi
teſtamẽn accuſatõeʒ. Lpia.
NVieũnq; nümos aureos ptim
raſerint: ꝑtim tinxerint vel

finxerint:ſiqdem liberi ſunt ad be

ſtias dari:ſi ᷣui ſupꝛemo ſupplicio
affici veebent. Bem.
Ege coꝛneb. cauet: eum qͥ in

aun vicij qd addiderit: q argẽteos

nũmos adulterinos ↄflauerit: falſi
crimine teneri.eadẽ pena afficit᷑ et
is q cum ꝓhibeꝛe tale qͥd poſſe:non
ꝓbibuit. eadem lege expmit᷑:ne qͥs
nũmos ſtanneos plũbeos emere võ
ere wlo malo vellet. Pena le⸗

falſatonbo monete.ſ dic vt ibi no.

v I Ege come. in auꝑ. puatum re publico em cauet᷑.l. iub. pecu

latꝰ. vt.j.ad.l.iuł.pec.l.j.⁊.l.ſacrilegij.S. q enm.

x Monphibuu. ſic. S, ti. .l. ſi ſcieme crechtore. .l. frat. YItem qui

cepui accuſare cum nõ poterat ſi vſiſtat turpil.puniar᷑. vi.j. ad tur

pllk. I.j. S. accuſa. ſtem fa. S. de nox. in vlictis. 1. J. e re mli. l.nõ

omnes. S. fi. 2.l. ſertoꝛem. S. fi. . S. recep.l.j.⁊.s.locati.ſi fun
dum. 1 in aui. de non ali. S. j.
y Pena. qd aund. ſup. etiaʒ. vt. j. e. paulus. a fa. S. e.l. j. in pn.
7. S. I. 7 inſti, ve pu. . S. item lex coꝛ.
5 Coierint. 1. ꝓcurauerin.
Dm velatõʒ. in cqᷓ pecumaria. ſ. et. vt ꝓbar. j. de iu. fiſ. l. ſena⸗

ius. S. j. 7.5. de calũ.l. j. in pn. z. S. j. æ fa. ad turpil.l. j,C. ncidt
2 Pena tener iulli. i⸗bſan .⸗.dſ. urpil. l. .S. incidn

„7.. ven.

Hi.ſ.aduocati. accur.
Lites.ſ.falſas.
Acceperunt.ad hoe facii.S.l.j.S.j.
d E eo. ei. puta fratri.

△ ςι ea ☚

gis coꝛneł.irroget᷑ ei: quiqͥd aliud

Ey in teſte ſciens wolo malo ſignaue
rit falſum ſignariue curauerit. itẽ

q fallas atteſtatões faciẽdas teſti⸗
moniaue falſa inuicẽ dða wlo ma⸗
lo coierint. Qui velatõeʒ ſubmi
ſit ĩ cã pecuniaria:eadẽ pena tenet᷑
q̃ tenent᷑ hi qͥ ob inſtruendas lites
falſas pecnniã acceperũt. Arti.
E eo qͥ ei in ciiꝰ pkate eſt: ei⸗
qZzꝑw) qà in eadẽ pkate eſſet adſcri
pſerit: nibil ſenatuſcon. cauet᷑.ſed
H q́; caſu ↄmittit᷑ in legem: qꝛ binꝰ
rei emolumẽtum ad patrẽ wminũ

ue ptinet: ad quẽ ꝑtineret ſi filius

Fuuſue ſibi adſcripſiſſet. Illud

oſtat ſi extraneo qͥs aſcripſit legatũ

licet poſtea viuo teſtatoꝛe in ptate
eũ hꝛe ceꝑit:ſenatuſcõ.locũ nõ eſſe.
Q „d pꝓf filio ſuo militi Arti.
quem hʒ in ptate: teſtõ omili
tomis filij aliqᷣd adſcripſerit:quem
ↄmilitonẽ in militia nouit: qꝛ pri
nõ acqrit᷑:extra penaʒ eſt:⁊ cũ mr̃i
filiꝰadſcripſerit. diui frẽs reſcripſe

runt.cũ iuſſu teſtatoꝛis hᷣ ſcripſit.

impunitum eũ eſſe matremq; poſ⸗
ſe capere. Apini.
Vm falſi reus añ crimẽ illa⸗

tũ aut ſniam dictaʒ vita veceſſerit
ceſſante leg.coꝛ.qð celere qᷓſitum

eſt: herede nõ relinquit.

Alſi noĩs vel cognomĩs aſſe

ueratio pena falſi coercetur.

Commitut᷑.ſ.l.coꝛ.de fal.ſj qͥs incidit? ſil vel pᷣuns aſcribens. 1

in filio pt᷑ tolerari
quoquomõ. qꝛ vi⸗
et oñs etiaʒ patre
viuente. in uo pt

elſſe rõ. qꝛ 2 ipſe ꝗ

dño hʒ ſuſtematoeʒ
ſui.⁊ qꝛ ab eo ſpat
Pimum. vel poſſer
dici vt h̊ pꝛ dñſue
incidat.cũ eoꝝ vo⸗

luntate filiꝰ 2 uꝰ

ſcribãt eis vel alij
in eoꝝ pfate ↄſtitu
to. vt.j.e.diuus.
S. ſcribere at. non
at᷑ filius vel busin
cidunt in coꝛ.ac.

fIn legẽ. ſ. coꝛ.
fal.

g Sibi. fa. 5. e
imof. teſ.l. nibil.

h Ilud cepu. ßz

ſi tunc eſſet in pta
te incidit. vt.j. fi⸗
lius,. in pᷣn.niſsin
caſu. vt. J. l. ꝓx.

i Mon eſſe. naʒ
non viciat᷑ licet ad
eum caſum ꝑneni
at a quo inciꝑe nõ

celictis.S.ſi ex̃neꝰ
vnationes.in pᷣn.

7 de ritu nup.ſiqua.7. S. vnde li. l.fi. . S. ꝙ iuſſu. l. ſi tutoꝛes. S. fi.
I. reg. u. ambigms. S. non eſt. Sed ar. . J. e decur. l. tij. F. filiꝰ.
Et nõ ꝙ triba modlis tangit qͥs alium ꝑ ptatem.vt.S. de wona. ini vi.

⁊ vx.l.iij.S.qui in eiuſdem.

k ſ¶ Ypater. nonit. hoc veclarat ꝙ ſit caſtrenſe.vt.j.de caſ.pe.l.

miles. 7. l. ſi foꝛte. ⁊. l. caſtrenſe.

ICum iuſſu.idem ſi ſine iuſſu qꝛ nõ eſt in ptate. vt inſti. de adop.
S. femine. k ſoꝛe ſecꝰ ſi ſine iuſſu cũ ſperat ad ſe puentuꝑ ꝑ ſucceſſionẽ
m c AUm falſi reus. 1. accuſatꝰ 7 illatum. 1. pbatum. vel dic reꝰ. 1.
nocens qꝛ ↄmiſerat falſum.ſj non erat accuſatus.⁊ illatum.

I.anteqꝙ accuſaret᷑.

n Ceſſante.vt. S. de pub. iu. l. iij. .I. defuncto.

o eredi. de hoc dixi. S. e.l.ſiqs. in pᷣn.
p f lni coercet᷑.in ſᷣno in quo fraus pꝛe

ſumtur. in libero j. vr

EC.de mu.no.l.j.vel ibi ſine fraude hic cum es. Alij dicut qdðᷣ

72

dicut ꝙ ñ eſt pub.

aliud eſt mutare generaliter aliud in caſu aſſerere.
q4 Hꝛdine. qui falſum. ſubaucdh ideo.
r Cognoſcente.de qnocunq; negocio.
ſIEinem tꝑis. ałs finitum tempus. H
DBignitatem. eſt em̃ digniias vecurionatꝰ. v.C. cœdecur.l.ij. ⁊2 intel
lige ſi locus vacet. .
głs expectat wonec
vacet. vt. j. de de
cur.l.ij.S. alij.
VRecupare. in⸗

Hꝛdine decurionum. x. an. ad⸗-

K. ꝙ ſiarim recu / tum cognoſcẽte pᷣſide recitauit: pꝰ
Lat⸗ ſic i 5.J. finẽ tꝑis dignitatẽ recupaꝛe.R.qm̃
ad mum. oꝛzdine. 1 . „ 2 .
Bn. vbr viar qöts in coꝛ.falſo recitato nõ facto nõ inci

dit. eadẽ rõne plebeiũ ob eandem
cqqʒ exilio tꝑario punitũ.œcurionẽ
poſt reditũ recte creari. Auk.
Iliꝰemãcipatꝰcum ſcriberet
pris teſtm̃ iuſſu pris:ſᷣuo cõi
titij ⁊ ſui legatũ adſepſit:q̃ro qͥs ex
ius qõis ſit:? R. plures qoes niun⸗

to tꝑe dʒ expectare
ꝓoſtea q̃ntu fluxit
in pena. ſo.hec vᷣm
illam. ⁊ ſic poſt re
ditum nõ ſtatim
ſic. S. de v. ob. ſti⸗
pꝓalatꝰ ſum dama.
in fi.l. in Vbo ↄti⸗/⸗
nuo. Alij diſti. aut

dvãõnat᷑ ex crimie qð . — . OIH1ôεH
rrogat intamã. à riſti: æ qdem ꝙtũ ad ſenatuſcõ. pti⸗
caſu lʒ ſit finua in ·½ net:qͥ ꝓhibemur nobᷣ vel his qs in

ptate hẽmꝰ:adſcribere legatũ:emã
cipat?q; filiꝰeadẽ pena tenebit᷑:licʒ
iuſſu q́; patris ſcripſerit.excuſatus
em̃ is vr: qͥ m pfate eſt.ſicut ᷣuꝰ: ſi
tñ iuſſus ex ſubſcriptõne teſtatoꝛis
appareat. ſic em̃ inuem ſenatũ cen
ſuiſſe· Seqns qõ eſt:an qm pla⸗
cet id qð illicite ſcriptũ eſt ꝓ ñ ſcri
pto eſſe:qð vᷣuo cõi ſcribẽtis ⁊ alte⸗
riꝰadſcriptũ eſt: vtꝝ in totũ ꝓ non

fa. l. 2 ſi ſeuerioꝛ.
adhuc tñ dʒ abſti⸗
nere. vt ibi. ar. C.
e epis ⁊ cle.aui.ſj
neq; cura.aut non
famo ſo ⁊ tũc ſtatĩ.
vt B. ⁊.j. de decu.
lI. ad tpus. ⁊ de re
mili. q cũ vno. §.
ad tpᷣus.hec nõ va
let. qꝛ B ex famoſo.
cum em ſit publi⸗
cum crimen falſi.

mame. vee ſcpto ſit: an ꝙᷓtũ ad eum tm̃ qͥ ad⸗
tiel. infamnẽ. ipſi ſcpſit:ceteꝝ ſocio totũ vebeat:⁊ in

mii ꝓ teſtõ. vt. j. ueni maꝛcell. apud iuł. adnotaſſe.

pauł.qð nõ placʒ. Nam cũ iuł. ſcripſiſſet ſi ſibi ⁊ titio
vt no. o.l.j.e pu. ſcripſiſſet aut ſᷣuo cõi: ꝓ nõ ſcpto ſit
aud.eu g̊ dic qdᷣ ibi V ec
ad nouum honoꝛẽ S
volebat aſpirare.

hic ad veierem q; vacabat.ad queʒ ſtatim admitu᷑ cum vacet. vt.j. e

cu.l.ij.S.j.⁊ adde ſi vis qð no.C. infa.ſi poſſineũ.⁊.l.⁊ ſi ſe⸗

Uerioꝛ. ⁊.S. infa.l.quid ergo.S. pena grauioꝛ.
xMon ſacto.a ſe ⁊ ſic miꝰcum eo agit᷑ vt ałs.C. e.l.ſi ſalis.
a ſ Ilius. ſui.ſ.filij.
b Et quidem ꝙtum. ad euidentiam huius. lI. die vt no. 5.l. j. §.
inteꝛ. in pꝛinci. “ . een
Cc Conſultum. ſ. pnnet.

d Z.egatumm. vel ei in cui ſumus poteſtate. vel ei qmi eſt nobiſ.
poteſtate einſdem. vt. S. l.de eo. . 4 obiſcum m

E SEadẽ pena.ſ.l.coꝛ.⁊ amnſſionis relicn. ſecꝰ ſi eſt exneꝰ. certe im

mo iuſſus vꝛ eum excuſare ab vtrodqʒ. vt. C. e. l.j.q̃ eſt q.ſo.vᷣt ibi.
Eicet iuſſu.eſt em exneus vnde iuſſus nihil eipaͤeſt.

g Excuſatus.ſ.a pena coꝛ. vt habeat omodum.ſ̊ h̊ nõ ꝓpᷣter iuſſum

H ꝓPprer ſubſcriptõʒ.vt ſubijcit.⁊ fa.S. dæe his q. vt indig i. j 1
ee ihne bi; vt iubihctl 1 fa. .te hio . vt indig.l⸗ in frauce.

Su ui. ſimlitudinane.
eruus. hoc verum ꝙ iſti exeuſentur ſi tamen ac.
1 E ſubſcnpnone. etiam generali. ſecus in exrraneo.
m Z1 notaſſe, i. rephendiſie hoc.ſ. qð hoc totum ſocio debeatur.

n Seripſiſſei. hanc queſtionem ſi ſibi ac.

o Scripſiſſet. quis legatum ac. accur.
Subaducitur. quaſi diceret mihil ſen nullo modo.
q Oneſtione. ſecus ſi foꝛte nuhi ⁊ ntio aſcripſi.quia titij nomen qſi

1

uocatũ motum q falſum inſtrumẽ eius acqͥrat᷑: ita adijcit ipſe marcel.

quẽadmodũ ſocio vebebit᷑:ſi q̃ſi fal

falſum non ſubnerut᷑ ̊ totum hʒ. ad qò eſt. S. quibi ad li. pcla. nö5

lʒ.l.fi.⁊.C.de cad.tol.l.j.S.in pᷣmo.⁊ de le.j.plane. S. ſi ↄiucum.
e le. ij. ſi ntio.⁊. ar. Sẽ. w. int vi. ⁊. vxo. ſi ſponſus.S. j. 2 de auc.
tu.l.ſĩᷣuus amunis. Sed ar. j. S. æ le.ij. l. prulo. 7.1. ſt duob⸗
ᷣuis.⁊ de vſufru.ac.l.j.S.ſi omum.⁊.S. idem.
r MDaritus. n
enn mem eius.
1* — „ 6 — 7 4 NMan mſ .
facillime q̃ri poſſe:q̃ntũ titio ⁊ ſocõ umiſli.
ſAaſcripfſit.ſ.
maruus.

ſum nomẽ ſᷣui ſpducit᷑:qð ⁊ in pñti

6 5 Pquicqᷣd
qoe obbuãdum eſt. Maritꝰ bᷣuũ quicqd ad vi

. e ir⸗ rum puenerit re
wralẽ manumiſit: T in teſto ei?ẽ le⸗ Kuucr mulien.
gatũ ſibi adſcripſit:qᷓſituʒ ẽ qͥd mu vero in . ſi

lier ex leg. iuk.oſeqͥ poſſit: R.⁊ pro

nũ incideꝛe in penã edicti diui cauu v &r patronũ

vij: dom eſt ⁊ filiũ emacipatũ: licet hec cobula roci⸗
Bteriri . . iulo
pteriri poſſit:petere bonoꝝ poſſeſſi qð ſeqt ⁊ ſilũ.

onẽ:q̊ ſi nihil hʒ pꝛonꝰ ex bonis li⸗
berti:nõ tenebit᷑ mulieri. an iõ te⸗
neri pt᷑ qõ adiectũ eſt in lege:aut qu
lo fecit qmĩꝰad eũ ꝑpuemat.ſ̊ nihil
fecit in fraudẽ młeris.nõ em̃ aduer
ſus illaʒ hoc excogitauit.an iõ non
Tnegamꝰ huic actões q̃s alijs re⸗
ſtituturꝰeſt.atqͥn cũ is ſibi iuſſu te
ſtatoꝛis legatũ adſcripſit: etiaʒ ſi fi
Ti ſue ſiłr iubẽte teſtatoꝛe ↄomiſiſſ-
vti id alij reſtitueret: ſenatꝰ iuſſit:
eum nibilomĩꝰa legato ſe abſtine⸗
re:idq; apud heredẽ remanere cuʒ
onere fideicõmiſſi. Aliſtra.
IJu clau. edicto pᷣcepit adij⸗
ciendũ leg. coꝛ.vt ſiqͥs cũ alte
riꝰteſtm̃ ł codicillos ſcrib.legatũ ſi
bi ſua mãau adſcpſit: ꝑĩde teneat᷑ ac

quit᷑ coꝛ.vt.j.il.
Prxi. in pn.

y Bicendum. H no. qð h duo dicenda ſunt.ſ. ꝙ patronꝰ ſibi aſeri
bens in teſtõ liberti mcidat in edictum vt h.⁊. S. e. ſiqs le.S.fi.⁊ ꝙ
filiꝰaſcribens ſe heredem in teſtõ patris. non mcidat de eqtate. ſed
petat bo. poſ.ſm ta. vt ſubijcit h. ⁊. C. e.l.ij. licet ſecus ſit e rigoꝛe
Vt. . e. l. in pᷣn. licet pᷣteriri poſſit.q;ꝛ ałs erat ingratus.vel poſſit.
q; mhilominus valet te. licet hiet ã ta. a ſic peti bo.poſ. in boms
patris ab emancipato. vel dic ꝙ loquit᷑ de illa bo. poſ.que darur in

boms liberti. nam licet filius.i.patroni poterat pꝛeteriri. habet m̃

bo. poſ.ↄtra ta. in boms libern. Idem ſi fun exheredatus ſed non
nal menre vel pꝛeteritus.vt.S.ſoł.ma.l.ſi vero.S. ſi filium.⁊
5 ⸗ Vono liberti. qꝛ qdð ſibi aſcripſerit ſibi aufert.·
a In lege. pchcta iuk. vt dicta. l.ſi vo. S. adijac=k.
b Excogitauu.ad hoc.S.q in frau.cre.aii ptoꝛ. §. j.⁊. .ſo.ima.eĩ
S.j. 7 q.ex ca.in poſ. .Ee. I.fulcimiꝰ.S. ꝙ ſi aduerſus.
c Hucc. patrono.
ti. i. vt. H .—
Eel mre. 5. . ſigmis eum. in fi. ſo. vi ibi. item ar. j.. xe in⸗
of. teſ. pap. S. meminiſſe. ⁊. S. excu. tu. l.legatarus. . S. ſiqs ali.
teſ. ꝓ.i.j.S.ſed aſi legatum.ſj̊ ſimnlia ſunt.S. de his qͥ. vt indhig. l.
7. C. v* cadu. tol. S. in vᷣmo.
1 ieaeau oenn non ſoluit.ſʒ ſatis remanet ſoluta ꝙ ſint de
negande. .
g d Juus. legatum. q̈ teſtatoꝛ ei legabat.

JZulia.q̃ vult

—

Grtrin
Uourrin 4
inten l
mnnid
teneg 6

N. .
un

ſceſne o

₰

er

gteb
tſonan
lſenpr.

=

ctli

ſfonoͤſei
Pſcagenern
ſſhſcrnpnore
i⸗
Aobrſ
eaſardoſern
henn. E add.
RKnera
rmononemre⸗
Muirit pena i ep⸗
ſraneo: ſc7,.
leij11o,.e,
iihuter,

Mcocaſ
go.
olall. j
.

Dri. bue⸗

cit verba

la
encä.
ruk iubſcrv
Herot.
N hoſtti.
Rergo olnter:
11.5.l et
l ſpuberez.)
lhocotnet,

Cnwinrdn
ftun u
Suſniß
utlienen be
nreliſ

fnanhſan
Mixne NNl.
AAluniinen
Auſihlra
Anngg en

i gl i
W hun en

Nde
ſd

nee.
ii
fri 8
Am
1o
lcin eng
len Aente,
Nleſ Wui
Kil
no,
nü
I Ru
nh N
Cer
1
i
c;
Wo
nc
Nin.
ri
jit
nin
ix

— —

=2

.

=

=

in gen i
nbt iizl i
Lli D
ikpr NN
trungntun
mnenn,d

litmintſii
gli ohütlume

tiunt ⸗
Penhſen
Anns

h Et ne. pꝛecepit edicto rete. sU
i Det᷑.ĩmo videt᷑ dari vema:vt.C. de his qui ſibꝛ aſcri. in teſt. l.

pe. ſed ibi nõ ſola ignoꝛãtia: ſed ⁊ miline pꝛiuilegi interuenn. Itẽ

contra m. e.ti.l.iij. Sol.vr ibi. Item contra.S. ad ſillei.ſiqᷣs ĩ gra⸗

ui. S. ſiqs igno. cõtra. 2. ]

l. ſiqs id.S. vlo
ſo ł.non ſic licet
ignoꝛaꝛe hoc edi
ctum vt illa:cuʒ
offendere hic ma
ius delictuz ẽ: qꝛ

pumt perd re

lictum.

Kk Scribeꝛe. in
poteſtate: q; nõ
poſſuz ꝑ me nec
ꝑ alium:vt ⁊.S.
e eo. ⁊.j.dœ ad/
mi. re.ad ci.ꝑti.
l.ij. .i.
IDPlane. ſpãli
ter. ſecus ſi gene
raliter: vt.j.ꝓ/
m Sua. ſ. ſu⸗
ꝑioꝛe pꝛoxi. caſu
nõ ſubſcripſit.

n Coſulti. vt
in pᷣdicto caſu.
0 Peꝛo nõ ſcri
pio.facta genera
li ſubſcr ipnone
tif.
p Et qui. ſup⸗
ple ei ſeruo ſcri⸗
benn. Et ſic nõ.
ꝙ ꝑ generalẽ co⸗
firmationem re⸗
mittit pena i ex⸗
traneo:ſic ⁊. C.
c. l. ij. nõ. S. e.
l. j. S. inter.

q SDari. huc/
uſq; erãt verba
edicni.
r Petendã.qñ
generał ſubſcru
pnio erat.
IZriẽ. poſt eã.
nõ ergo aliter:
Vt 7. S. e. l. fi. et
j. e. ĩpuberez. S.
uẽ nõ cõtinet᷑.

t Duatenus.
id eſt quia.
u Reſcripſit.
hoc modo.
x Excuſari.vt

7. 8. l. pxi. crca

pn. 7. C. de his
qui ſibi aſcri.l.
fi. ⁊ ð qð vi aut
clam. is qͥ in pu⸗
le. S.ſi tuioꝛis.

y Subſcribẽ⸗

tis. eti genera⸗
luer: vt. S.l. j. S.
mier.

—

de decre/ab oꝛ. fa.l. ſi..⁊ de iur.om.iu.

ſi cõmiſiſſet in legem coꝛ. et ne vel
his venia vetur qui ſe ignoꝛaſſe edi
cti ſeueritatem pꝛetendãät. Scri
bere autẽ ſibi legatum videri: non
ſolum eum qui manu ſua id facit:ſ
etiã eum qui per ſeruũ ſuum vel fi⸗

lium quẽ in poteſtate habet dictãte

teſtatoꝛe legato honoꝛat᷑. Plane
cõſtitutionibo pꝛincipalibus cauet᷑
vt ſi teſtatoꝛ ſpecialiter ſubſcripti⸗
one ſua vclarauerit: dictaſſe ſeruo
alicuius vt domino eius legatum
ab heredibus ſuis daretur:id vale

re:nec generalem quidem ſubſcri⸗

ptionẽ teſtatoꝛis valere aduerſus

auctoꝛitatem ſenatuſcon.et ideo le⸗

gatum pꝛo non ſcripto habetur: et
qui etiã ſibi legatum adſcripſit ve⸗
mam dari. ego tutius eſſe puto ve⸗
mam ab umpatoꝛe petendam ſcili⸗

cet eo quod relictum eſt abſtinenti

bus. Item ſenatus cenſuit vt ſi

ſeruus comini ſui iuſſu teſtamento
codicilliſue lib ertatem ſibi adſcri „

pſerit. ob eam rem quod in ipſius

manu adſcriptum eſt: minus hiber
ſit:ſed libertas ei ex fideicõmiſſi cã

pꝛeſtet᷑.ſi modo poſt eam ſcripturã
ma nu ſua teſtatoꝛ teſtamento codi

cilliſue ſubſcripſit. quatenus v ſola
ſpecie fideicõmiſſe libertatis hoc ſe

natuſcon. continebat᷑. diuus pius
reſcripſit: ſententiam magis ſequẽ
dam eſſe huius ſenatuſcon. ꝙᷓ ſeri⸗
pturam. nam ſeruos cum wominis
ſuis parent: neceſſitate poteſtatis
excuſari:ſi tamẽ accedat wdvmini au
ctoꝛitas ſubſcribentis ſe ea dictaſſe
⁊ recognouiſſe. videri enim ait ipᷣiꝰ

wmini manuſcripta: cuius voluta
te ea ſcripta ſunt. Quod iñ inqᷣt
ad liberas pſonas: in quas nullum

ius teſtatoꝛ habuerit:extendi nõ de⸗

bet: queri tamen vebet: an eque ſub

3 Eg ſcripta. niſi ſpecialis recognuio interueniat: vt. . F pl ane.

7 facu. S. de vi 2 Wi ar. l. j.§ deiecſſe.
Quod tamẽ. facientibo.i. nolentib⸗ facere miſ⸗ i cõplilſi.

a Eque.i. ſimiliter. accurſius.

b Aairi quoq;⸗ vemam. nuc reſpondet 7 ſubaucht.

cTribuẽdam.id eſt dand: vel tuendam.
d. Igem. ſub. reſpondit.

9 corre „4 z1 H

eScripſerat.iuſte ᷓ obedit filio ſeruꝰmr̃is. Itẽ filia mri. Itẽ inſte
femia errat in iure:ad qdð.C. de iur. a fac.igno.l.ſi.⁊.j.de iur filel.ij

in ſi.⁊.S.de edẽ.l.j.in ſi.

ſequẽdi neceſſitas et honeſta excu⸗

ſatio eſt non facientibus quod non

ſit conceſſum. Matri quoq;:cui
P ſeruũ ſuũ dictãte filio legatũ ſcri⸗
ptũ eſſet:vemiã tribuendã:legis coꝛ

nelie placuit. idem in filia qᷓ dictã⸗

te matre ſua ꝑ ignoꝛãtiã iuris lega
tum ſibi ſcripſerat:cenſuit ſenatus.

SDiqͥs duobo heredibo inſtitutis
adiecerit: vt ſi alteruter heres ſine
liberis deceſſiſſet ei qui ſupeſſet:et
liberos haberet:hereditas reddere
tur: vel ſi ſine liberis vterq; veceſ⸗

ſiſſet: vt hereditas.xeĩde alia manu
ſcriptoꝛi teſtamẽto reſtitueret᷑ pla⸗
cet teſtamẽtario penã legis coꝛ.re⸗
mitti:ſed benigmiꝰẽ:vt ea q ſupꝛa⸗
ſcripta ſt:ſiłi mõ ↄſequa᷑. Aulꝰ
Aulus Rñ.mſtrumẽtoꝝ ſur

reptoꝝ crimẽ nõ eẽ publici iu

dicij: niſi teſtamentũ alicuiꝰ ſurre⸗

ptũ arguat. Paulꝰ Rñ. legis coꝛ.
pena oẽs teneri:qͥ etis ext᷑ teſtamẽ⸗

ta ceta falſa ſignaſſent:h̊ ⁊ cetos qͥ ĩ
rõnibo tabulis lir̃is publicis aliaue
q̃ re ſine ↄſignatiõe falſũ fecerĩt:vel
vt verum non appareat: quid cela⸗

uerint ſubripuerint vleuerint ſub

iecerĩt reſignauerĩt:eadẽ pena affi⸗
ci ſolere dubii nõ eſt. Dem.
Vm quidaʒ ſua manu ſeruũ
ſibi legatum ſcripſiſſet:et euʒ

manumittere rogatꝰ eſſet: ſena. cẽ⸗

ſuit ab omibo heredibb eum manu
mittendum.
to ſcribere non pꝛobibemus.

Qui ſe filio teſtatoꝛis impube⸗
ri tutoꝛẽ adſcripſerit.etſi ſuſpectus

eſſet. pſumit᷑: ꝙ tutelã vltro vide⸗
bit᷑ affectaſſe.tñ ſi idoneus eſſe ap⸗

pꝛobet᷑:non ex teſtamẽto ſed ex v⸗
creto tutoꝛ dandus eſt: nec excuſa⸗
tio eis admittetur:quia conſenſiſſe

x Altro.i.ſpontanee.

mnittendum. Dem.
Xooꝛi legatũ ĩ alieno teſtamẽ⸗

2. S. de ꝓcu. l. qᷓ oĩg. 7. C. de ep̃is a cle. ſi quẽc;.

f Siqs. abs. §.

ſenarꝰ cenſuu ſiqa
⁊c.alłs.S.ſiqͥs ⁊c.
g Leſtamẽtario

,1. ſcriptoꝝ pᷣdicto.

h. Remitti. crimi
nalit᷑ nõ punit᷑ nec
ciuilit vt ſequit.
1Seripia ſut. in
teſtamẽto. 2 eſt rõ

qꝛ ꝑ aliuʒ coſequi᷑

ar. S. de heredi.in⸗
ſti. l. ſi is q. YJiẽ qꝛ

nõ pure ſ ſub plu

bus cõdit᷑.eſt reſti⸗
tuẽda hereditas ei

vel foꝛte erat filius

teſtatoꝛs: vt. C. e⸗
l.j.vxł foꝛte teſtaioꝛ
ſpãlii recognouit:
K p Aul?. als

toꝛum. £

nã falſuʒ nõ ẽ niſi

reſtametu ſubira⸗
hatur: 2 ſic nõ ẽ ꝓ
P. in eo qõ nõ. S.

e pu. iu. l.j. alind

ſi ſignaſſet: vt. j⸗
I. pꝛoxr.

m Alicunꝰ. vt et

E. eo. l. eũ qᷣ. . S.
c.l.ij. accur.
n Paull?. ſign aſ⸗
ſent.i.ſigillaſient.
ſic poni᷑.S. ð teſta.
ad teſtamẽtum. S.
vel ałs ſignaſſent
vt dicit᷑ ĩ aut᷑.de fi⸗
de inſtrn. S. opoꝛtʒ

0% In römb-. ad
hoc.S.l.j.in pᷣn.et

S. qͥ in rombj.
p Subupuerit,

ſic qꝛ ſuppſierit: ł
nõo lumplicit᷑ ſuꝛri-

pueꝛĩt: h ſic vi eẽnt
cõburẽda:vr veri⸗
tas apparere ñ poſ
ſu:ałs ddiceret ad
id qð i pn. dixit.
q c Em quidꝗ

d heredibꝰ

r Aanumitẽdũ
7 ſic nõ valet lega/
tũ pᷣmũ.⁊ facit.S.
filius.in fi.

ſ u on. nõ p
Hiaibemus.

nos marui.ac.

1 Mui. aſcripſu
ſic g ſi fidecomiſſa

riũ eadẽ rõne.
v Pꝛelumit. vr

de offi. p.l.pioꝛ neq;

y Appꝛobat. ad hoc.S. de odi. iſti.l. qdz. ij. Rñ. ð iudi.l. obsaare

3 Becreto. id eſt anudice.

7 Admittet.quã excuſanonẽ ałs hẽbat:vt inſti. de excu. tu. S. itẽ

ſi Ppter. 2. S. ve teſ. tu. l. ex ſmnia. a facit. . de 3. ta. I. nõ prtauit. §. ſihs

ſus manu.⁊ dæ le.ij. cũ pater. S. ſilius matrẽ. ⁊. .de iur.imu ſemꝑ⸗

S.cõductoꝛes.a..e.impuberẽ.S.ſi.⁊.S. e inr er. ac. xe etate G. j. et
poſiti. l.j.S. ſed ⁊ ſiquis. accurſius.

g Elfalſam.
cere. ⁊ facit
ſupꝛa de adult᷑.l.ſi
adulterm̃.S.idem

fſalſos. ðᷣ ap. ſiqs

2 here. ⁊ mam.
I. manicheos. 1. 8.
de in ius vo. cuis
2 q quiſq; m. l. j.
in fine. 7 infa.l.
qui anteʒ. 7 de his
qivr nchg.l alia 7
c inoffi. teſt. papᷣ.
S. meminiſſe. 2 de

Do. e. l. fi. S. ſi autẽ

4a.S. de ſugiti. l. j.

Sed ar. cotra. C.

T ap. l. ij. ⁊ de edi.

edic. qͥs ſit fugi.et

E. furns. ei qui

b Accuſatto. de⸗
pellit.nõ. ſpãle.re⸗/

gulariter cõtra. C.

e. querela.ſic.ã.ti.

j. l1. fi. 2. ve adul.

I.marmn. S. fi. Irẽ
facit. C. e.l.j.⁊.S.
de car:e.l.j. in fi.
et. j. e. l. lege. S. j.

accin ſius.
c Lõtẽcht᷑ᷣ. quia

participes punt᷑
vi. S. de car. e. l. licʒ
d f Aln. mnſtru

endã. falſo

lis inſtruit᷑ a dao⸗
bus aduocato ⁊ te
ſubus. S. e. I. j. in

pꝛin. 7. SJ. .

f. q Ei duob⸗.
. coercent.
ſed ſi obligatã vni
vendat alij.tũc cri

mine ſtellio. vt. 5.

crimne ſtelk. l.
j. An autẽ illud
cum iſto cõcurret:
die vt. j. e. ſi ga lebi
Toꝛe.⁊ facit.C.&½
rei ven.l.quotiẽs.
Zonuperi. 3
Cc. l. j. S. qui. ac.
h. Auferant. que

ałs regularit᷑ aufe

„⸗

erẽ. vix. i. nullo mõ. ſic.S. ad velł.l.tutoꝛ:aluier. ẽ.
RK Eitalẽ.miſi ſit wli capax:̊ ꝓxiꝰ pubtati:vt.j.xæ reg.imu.l.pupillũ
¶Si ei. aſcripſerit. in teſtamento alterus. accurſius. =

7

pcuſſerit. ſed nõdũ foꝛmauerit. nã foꝛmare .i. pfi⸗

videtur voluntati teſtatons.

VEi falſaʒ monetã pcuſſerint

ſi id totũ foꝛmare noluerint:
ſuffragio iuſte penitẽtie abſoluũtur
Alccuſatio ſuppoſiti partꝰ nulla
tpis pᷣſcriptiõe vepellit᷑:nec intereſt

cceſſerit: nec ne ea qᷓ ꝑtũ ſpdidiſſe
FErmoge.
Allſi pena coercent᷑: ⁊ qui ad
litẽ inſtruẽdã aduocatiõe te⸗
ſtihus pecuniã acceperũt:obligati⸗

cõtench.

onem pactionẽue fecerunt: ſocieta
tem inierũt:et vt aliquid eoꝛum fie
ret curaueruꝗt. Alulus.
AVi duobus inſolidũ eandem
rem diuerſis cõtractibus vẽ

diderint: pena falſi coercent᷑:et hoc

diuus adrianus cõſtituit. his adiũ
git᷑ ⁊ is qui iudicẽ coꝛꝛuꝑit:ſed re⸗
miſſius puniri ſolent: vt ad tempꝰ

relegent᷑: nec bona illis auferan?.

BSem.

Apuberẽ in hoc edictũ inci⸗
gere dicendũu non eſt: qm̃ falſi
crimĩe vix poſſit tenen: cum wolus
malus in eaʒ etatẽ nõ cadat. Si

ei filio qui apud hoſtes eſt: adſcri⸗

pſerit pater legatũ: dicenduʒ eſt re⸗
uerſo eo incidere in penaʒ ſenatuſ⸗

con.ꝙ ſi ibi veceſſerit:innocẽs pat᷑

adſcribit: recte id faciet⸗ide; in ad/
optionẽ dato. Ntem ſi ſeruo cui

moꝛaʒ fecerit in ſideicõmiſſaria li⸗

bertate pꝛeſtada adſcripſerit: dicen

i Pater. ſcilicet qui erat tabellooo.
i Cõſulti.ſ.quo tenet᷑ ac ſi cõmiſiſſet falſum: vi.S.e.l.diuꝰ.in pᷣjn.

oO. Exiſtimet᷑.qꝛ nõ valet legatũ: vt.S. de le.j.l.ſi Ffuo meo.S.j. Sʒ

obſtat.S. e.ſiqs le.in pᷣn. ſ hoc q̃ſi ↄdiiiõale.ſ.ſi redieru ibi puꝝ ĩiunle
Vel ibi directo ſibi h̊ ꝑ obliqun. Itẽ hic videt᷑ moꝛtuꝰ añ captuuiatẽ.

.

p In adopnionem dato. qui iure iſto eſt in poteſtate adoptiui: vt. S
æ adopt.l.j.ſed hodie diſtingurtur: vi. C. de adopt᷑.Im adopi. Ite,zʒ

ſacit. S. e. de eo. l. diuus. S. j. et. S. ij. 2.1. ſi pater. Ytem videtur hochie
diſtinguen. de eo qin eſt in poteſtate: cum ei querant᷑ aduenticia. ſed
dico contra:quia ſaluim vſuſfru.queritur patri.

— 22

g Nem. manumnſſe .vt. S. de le. ij. ſiquis ſeruo. in fi. et. C. ad ſilk.
l. pe.⁊. ſacit. S. de pecu,. lxmn. S.fi. 2 e ali, le. cu vnus. S⸗verbũ⸗.

Bem.

. =α

1 Aſenibit ſeilicet uu alio teſtamemo.
ſ Ad cogiitionem. id eſt ſciennam ſuam.

—

t Acquiritur.niſi contemplanõe bo.fi.poſ., relinqnatur quo caſu

caderet in le. wminus ſi ſcriberet: ar. S. de vſuſr. ſed a ſiqui.
u Eximendum. Mõ non puniri affectn: ſic. S. de iur. 1 fac. igno.

dum eſt extra ſententiã ſenatuſcõ.

eum eſſe:qm placet omne qð ꝑ hu⸗
iuſmodi ſeruũ acquiſitũ ẽ: reſtitui
opoꝛtere manumnſſo. ſed etſi ei Pᷣuo
qui bona ſide ſeruit.aliqͥd adſcrihit
qð ad cognitionẽ animi nocens eſt:
qꝛ ei adſcribit quẽ ſuũ putat:ſᷣ qm
neq; legatum neq; hereditas bone
fidei poſſeſſoꝛi acquirit:dicimꝰ euʒ
pena eximẽdum eſſe. Si womin⸗

adſcripſerit ſeruo legatuʒ: cũ liber
erit:dicimꝰ ſenatuſcon.wminũ ex.
cuſatum eſſe:qui cõpendio ſuo nilko

mõ ꝓſpexerit.eadem ⁊ de ſilio po⸗
ſtea emãcipato dici poſfüt. Qu
codicillos ante teſtamentũ factos:
in quibo legatuʒ ei adſcriptũ erat:
firmat: in ſenatuſcon. incidit: q
iulianus ſcribit. Adimẽdo q;
aliquid in penã incidere vbet: qſi
ſibi aliqͥd vederit:veluti ſi ſeruo le⸗
gato ſibi eodemq; manumiſſo liber

tatem ſua manu ademerit. hec ita
ſi voluntate teſtatoꝛis ademit.naʒ
ſi ignoꝛante eo libertas valebit.

idem ſi rogatus reſtituere legatuʒ

ſibi adſcriptum fideicõmiſ.ademe⸗

rit. Qui ſiberti ſua manu aſſi⸗

gnationẽ adſcripſit: nõ verbis: ſed

ſententia ſenatuſconſulii tenetur.
Item non cõtinetur verbis ſer⸗

uus: qui alieno teſtamẽto fideicõ⸗

miſſam libertateʒ ſibi adſcripſerit

ſed de hoc poteſt heſitari: quoniam
vt ſupꝛa diximus ſenatuſcò. ita de⸗
mũ ei qui libertareʒ fideicõmiſſam

