caſu quid actum ſit: inſpiciendum

x ſ Irm ſtipulatum iudicatum.i.qð debet᷑ ex cauſa iudicati.
a Llberationem. a. liberatõz wonatõʒ. ß qͥd ſi animo nouandi

ſtipuloꝛ indicatũ.⁊ accepto fero ſtipulatõʒ? R. remanet actio ex ſi nia

vt ar. j. e re iudi.l.uij.S.ſi ex ↄuentione.⁊.S.x pac.l. poſtq;.⁊.S. de
iureiurã.l.ſi actoꝛ de fe.ſ̊ ar.S.S.ſiqͥs cautio.l.ij.ĩ pn. ⁊ de pac.labeo

⁊ de iureiur̃. duobo.S. exceptio.

b a Kiſo Annn. non eſt ſimplex wnatio ſʒ cum cauſa
t. S. e. J. J.T. j⸗ . .
NMon vↄhi.i.non obligo eum cui wno in eo in quo eſt wnatio miſi

Fm. MM.naturaliter. qð non placet. miſi intelli
ad anndoꝛa o bligat. vr.S. de pe. here.l.ſʒ ⁊ ſi le.S. ↄſuluit.

.

gar de illa naturali ꝗᷓ

d Demq;. ecce exemplum.
eNVNuia conatio.ſ.miniſterij qnquẽnalis.⁊ iõ ante qnqenmium nec

penitere nec agere poſſum. 2 ſic non eſt S. S. madan.l. ſiqs alicm. S.
I. a de och. ob can. l.iij. S.j. q; ibi non fuit mxiũ negocium. ß ſumplex

datio ob cqm non hñs animum liberaliuatis. ⁊ 10 pemitere ggere añ

tpᷣs poſſum. hic vo aliqtenꝰ eſt liberalitatis.⁊ iõ ceſſat pnia. vt.E. e.
l.fiue emancipatus.vel refert cuiꝰ gra tpᷣus ſit appoſuum. ar. S. de le.

ij. ſi ita. S. pegaſus.⁊ de annuis le.l.eum.als iabolenꝰ.
f TZradidiſſem.ſ. puum.

g Snnna⸗ ſtatim.
hObligationem. ſed quomodo agir᷑ ſi non manum
anumittat᷑ cumi
liber ſit ex oſtitutione poſt moꝛaʒ.vt. C. ſi mci.ita fu.ali. vt menm⸗
I ij. 7. 3. och. ſob cau. ſi pecumam. S. j. æ. j. qͥ. ſine man. ad liber.
ꝓcla.licet.latinus.econtra ſi nõ ſnit in moꝛa. agere nõ poſſum. R.
non dicrt hic ꝙ agar. z otractam obligaronem 'qᷓ fuit ꝑ ↄſtitutionem

ſublata.⁊ ſic ꝑ momentum vurauit hec obli
actum vt manumiſſio fieret ꝑ vindictam.
nio.vt.j.æ vbo.ob.l.qui rome.S.flamus he
ligi. S.ſi cer.pe.non omms.circa pꝛin.⁊ de condi
H.⁊ de ᷣuis ex.ſᷣuus. a de pᷣſcrip.ver. naturali
hoc expone ſuperioꝛem ir̃am non poſſe agi

gatio. vel dic ꝓ hic fuit
ſic non ſuccedit conſtuu⸗

ob cauſaʒ. dedi.iij.
8.S. at cum w. 1 m

inq; eam ſumptus magnos fece⸗
rim: ſi ea mibi euincat᷑: nullã mi⸗

rmes. ? ſic poteſt intel⸗

ane quiquenmũ.ſ. vt fiar

manumiſſio.a qð hic dicit eſſe obligationem. dic.ſ.vt fiat manu⸗

miſſio.vel dic tercio.ꝙ hic erat talis pᷣuus qui nõ poterat ad liber

tatem puemre.a ideo non poteſt ſuccedere ↄſti.⁊ tunc expone ſu⸗

perioꝛem lr̃am non poſſe agi ante quinquenmum ac.ſ.ad repeten⸗/
dum. ⁊ hic eſſe obligatõʒ.ſ.ad repetendum ↄdi, ob cau.

1IUt aliquid.

puta ſi ſibi reti⸗
, , .B . nuit vſum ſine
pomponius ait.poterit emim quin mnniſterium qn
quennium non ad hoc eſſe poſituʒ: guenale. vel vo⸗
In luit vt illo quin.
vt aliquid wnetur. Ideʒ ariſto quennio eſtet in

ait:ſi vnationis cauſa in hoc tra⸗ pena. a ita hoc

datun ſeruus: vt poſt quinquenni⸗ ame quingem i

um manumittatur: ſit autem alie⸗ um cum gfa dã⸗
nus:poſſe dubitari: an vſucapiat: is non acapien

quia aliquid wonationis cauſa int᷑⸗
uenerit:⁊ hoc genus queſtiomis in
moꝛtis cauſa dvnationibus verſa⸗
ri pomponius ait: ⁊ magis putat
vt ſi ita vnetur: vt poſtquinquen
nium manumittat᷑:poſſe dici vſu⸗
capionem ſequi. Labeo ait: ſi⸗
quis mihi rem alienam wnauerit

ns ſit poſitum.

hi actionem contra wnatoꝛem cõ⸗ aen. non ma
petere. plane e wlo poſſe me ad⸗
uerſus eum habere actionem:ſi m
lo fecit. =
Dem.

1 UVſucapiat᷑.

Um. quod olim
anno hocie tri⸗
enmo ſit. vt in⸗
ſti. de vſuca. in
pꝛin.

m Qnia quod videt᷑. quis ⁊c.q.d. videt᷑ vſucapi.qꝛ tuulus w⸗
nationis adeſt.ſ.vvnatio.

n Interuenerit. idem vbi nil wnarionis interuenit. vt in ſuperi

oꝛi HF. qnia ⁊ animum habuerit tranſferench wvmimum. vi dixi.
eo.in edib. in fi.

o Pomp. ait. ſ.an vſucapi poſſit.anteqꝙ; wnatoꝛ conualuerit 1 ꝙ

vſucapi poteſt. patet infra ti.j.l.qui alienaʒ. ⁊.l.ſi alienam. in pᷣn.

p Aſucapionem. anteq; oualeſcaeat.
q Sequi. ꝓ wonato.ſic.j. ꝓ wie. l. j. in fi. j. N.

r. Labeo. ↄpetere.ſed ꝑ retentionem ſᷣuabo ſumptus.vt.. æ fur

tis.qui imurie.S.fi.⁊.S.de rei ven.l.ſumptus.etiam a wnatore ſi

is fuit qui vnatonem poiuit reuccare. vt.j. de except.li.l,. apud

celſum.S. ſi nnuoꝛ. accur.
ſEum. wnantem.

r Si clo fecit. ſcienter wnando rem alienam. vt 2. 7. e vbo. ob.

ſi id qð· ſed videt᷑ e volo non poſſe agi.qꝛ aut ſciuit wonatarius reʒ

alienam.⁊ tunc eſt quod ſibi imputet. aut ignoꝛamt. a tunc qꝛ po

tuit expenſas ↄſeruare.deneganda eſt de wolo. N. pone non potuit.
qꝛ non poſſidebat.ſed alio poſſidente res ei euicta eſt. vt.S. euic.
l.euicta.S.j.vel qiia tales ſunt ſumptus quos euincens non habʒ

neceſſe reddere.vt qmia laribo amus caꝛeret.vt.S.de rei ven.l.in fun
w. Altimo ſi queras an wonatoꝛ de euict. teneat᷑.dic ſᷣm aʒo. ꝙ ſic
hodie.cum aſſimilet᷑ venditiomi.vt inſti.de w. S. alie. tu dic aut fu

e ea ꝓnuſſum ⁊ tenet᷑ cnatoꝛ. vt. C. de euic.l.ij. nam ꝓ qualibet

cauſa de euic. ꝓmtti poteſt.vt.S.de edił.edicto.il.ſciendum.aut nõ
fuit ꝓmiſſum.⁊ tunc aut cepit a datione ſiue tradiuone.a non re⸗
net᷑ de euic. ſed de wlo ſi interceſſit. aut a ꝓmiſſione vel pactione.⁊
tunc agi poteſt. vt hic.⁊.C.d liure w.l.j.⁊.S.œ edił.edi.ad res.⁊
j. de V. ob. l. vbi autem. S. i. . “S

vV h Sc iure vnmur. conſtrue vt cum querit᷑ ee wna.ſ. facta in

rebuſpublicis.i,in ipſas reſpub, aliquax cinitatum.

caſu poterit agi

k Icez ariſto.

ante qnquenni-

cnone
ſocb
ſönor
ertuen
gagt

Te
neet
Dnre
ſſe⸗

ih
i⸗
Fum
fuere⸗
Ater
ſſecat.
Nham
.
ſcogunn
1T
W

limjß⸗
ulnp
ſ.tde,
Mn
lort.
Cln’,
Mran
Kſrbe
faſen
Mund
)Lbern
Nacftnere
.

= E
S.
=—,ͦ⸗ä

Pmpb.
uupiunn

Iqumni.
Mnu innnenm
In. godelen
mg doder
nd . i⸗
Um.

ſem gip

Nmnenunfu

vIINN

or nnalun g

,HAman m.

ungns n
Gs. nun mt
E

mn. frt. ait
ſouit naum
Norzun.1uſß
. K enaſt

urta e .

dos eumtens
ärmiulin
mest ufn ,
giunnu
e li mn,gl
NooGOIN

H . Polliceat. nuda pmiſſione.vt.j.de polli.l.pactum.

Pꝛomittat. p ſtipulanonem.
DOb honoꝛem. vel aliaʒ iuſtam cauſam. vt pdixit.⁊.j.x polli.
l.j.in pꝛin.⁊ eſt ſic in autẽ.xe ſan.epiſ.S.ſi qius autem epoꝝ..S.

ↄſuetudimb. ſed nonne cadit m.l.iuł.ambi.vt.j.ad.l, iuł. am⸗

l.j.in prin.q
eſt 32 HK. bic pa⸗
laʒ ibi clam. ar.
3. de admiſ. in.
non exiſtimo.

3. d ritu nup. l. J e
ſ.in fi. ad boc tur: illud ſolum ſpectetur: vtrum
col .l. bor ob cauſam aliquam iuſtam reipu.
que vriliter . in non:
ſien. lj. e hol⸗ mittat: teneatur: ſi minns non.
tiens. .l. ex pol Xabeo ait. extra cauſam nati
luanone. ln onum eſſet alium officioꝛum mer⸗
15 mune. 1 bo. cædes: vt puta ſi tibi affuero: ſi ſa⸗
lextimatõne. S. us pro te vedero: ſi quelibet in re
qui ꝓ hbonoꝛe.

opera vel gratia mea vſus fueris:

non poteſt liberalitas nolenti ac⸗
quiri. Siquis vederit pecuniaʒ

mutuam titio reddendam ſeio:cui
ꝓvnatum volebat:deinde titiꝰ moꝛ

Feneat᷑ nõ turt erit conſequens dicere pecuni

tamẽ eſt ſinpler gam ſeij fieri: ſiue moꝛtuum ſciue⸗
vnatio ßſ ob cãʒ e ſyto i, t is qui dabat:
vt. . e F. fi. rit:ſiue ignorauerit is qui :

quia pecunia fuerit dantis:ſed ſi qͥ
dem ignoꝛ auerit moꝛtuum:erit li⸗
d Si min?nõ.
niſi facere ceꝑit.
vt. j. de pollici. l.
j. S. itez ſine cã.
ſ quare non po
teſt fieri vnatõ
ſine cauſa in rẽ

dauero tibi:vt tuam pecuniam ti⸗

pub. cum poſſit fieri in pꝛinata. ſatis eſt cauſa ipſa liberalitas?

S. cogitatio. Mc
eLabeo. affuero. puta aduocatus vel ꝓcuratoꝛ ꝓ te.
f Degdero.fideiubendo te.

g ueris. ſupple dabis mihꝛ. x. pdicta. qnidam non faciunt wna
tõem ſ̊ Zcium imnominatum w vt des. vel facio vt des. vt hic. 7. S.
e pſcrip.v.l.naturalis.S.at cum w. 7. S. q ſi faciam. 7. j. e. I. S.

fi. ⁊.5S. e. ariſto. ⁊ facit. S. e. l.j.S.j.⁊.ij.⁊.j.ti.j.j .moꝛtis cauſa ca

pit᷑.S. ſiue. Alij ſic ponunt.vt nec iure vonqtionis nec alio iure va,
leat.vt ſi eram miles qͥ talia tibi facere debebam qð non poteraʒ. vt

E. Ioca. I. miles. 7. C. de ↄdi. ob cauſam.l. ſi muuem vel clericus.
vt in autẽ.de ſan.epᷣis.S.alium.vel ꝓcuratoꝛ fiſci. vt. C. ne fiſcus.
vel reſpub. ꝑ totum. vel potennoꝛ rõne offi. vt. C. ne liceat po.l.j.
æ. ij. ⁊ ſic eſt ᷣm iſtos ex wnatoem ⁊ ex aliam obligatõnem.ſ.hmõoi
pactum de quo dicit᷑ in lIg. .
hLiberalitas.i.vnatio ſic dicta.qꝛ libere fit.vt.S.e.l.j.in pꝛin.
neceſſitate remota. vt.j.e.donari.Alij enam hoc de pꝛunlegio intelli
gunt. quod non placet.ſ tun: loquit᷑.j.d reg.iur̃. inuito. vbi ple⸗
ne dices. s
1 Acquiri. directo ſ̊ ꝑ obliquum ſic. vt. J.de ſol.ſi debitoꝛ tuus.⁊

j. acq. rerum w. etiam. 1 de v. obli.puus ve. que ſunt S. ⁊ facit.

C. de iure de li.l.nec emere.⁊. S. & bo. poſ.l.iij.S.inuito.⁊.j.de re.
iuris.iuuitus.S.ſfi.
k Siqms monumm. ſ. vnanten.. J
ISabat.ſeio.nec tñ ex hoc pacto ſeio acqnirit᷑ actio. q; alteri ſti⸗
pular vel paciſci ac. vt. C. de õhen.ſtip.l.iij.que eſt contra⸗

*
„

Oc iure vtimur:vt in rebuſ⸗

pub. cum ve wnatione queri ignoꝛans me moꝛtuum hoc feceris

guctoꝛe pꝛomittat.

tuo wnatoꝛe ſeio vediſſe pꝛopona⸗

beratus ſi ſic mutuo pecuniam ac⸗
cepit ſoluendam ſeio.ſin autem mã

m erit dantis. hec eſt ſol. ↄtra. vt. S. e. l. ij. pe. 7. S. ſi cer. pe.l. erꝰ
qui. S.qͥs vo. in qbuſdam tñ ↄcoꝛdar lex illa. Fo

n Zlberatus. ſecus ſi ſcinit.qꝛ mandatum moꝛte finitum fint.
o Ut pecuniam tuam. non mihi vebitam.

p Actõem. ꝓpter iuſtam ignorantiam. licet mandatum ſit moꝛte fi⸗

nitum. 7 facit.j. ꝓ
emp.l. qᷓ fundum.
S. pᷣunus meus. a. S
le. ij. cum pater

tio des: cui wnare volebam: 7 tu
4 S. meuio. ⁊ inſti.

habebis aduerſus meos heredes 8S. ſe. 7. 3. mandatt
mandati actionem: ſi ſciens: non l. inter cauſas 8.
habebis. Siquis ſeruo pecuni⸗ Ef. a. lelt uns.

6D6. S. j. 7. l. ſi vuus.
am crediderit: œinde is liber facꝰw
eum expꝛomiſerit:mon erit mvnatõ
ſed vebiti ſolutio.idem in pupillo
qui ſine tutoꝛis auctoꝛitate xbue
rit: dicendum eſt: ſi poſtea tutoꝛe
Sed ⁊ he
ſtipulationes que ob cauſam fiunt
non habent wnationem. niq; pe

q Si ſciẽs.ſ.me
moꝛtuum ⁊ ſoluu
ſti titt.

ſ. aliquam actõeʒ
5 beredes meos.

gaſus putabat: ſi tibi centum ſpo

pondero hac conditõne: ſi iuraſſes
te nomen meum laturum:non eſſe
vvnationem:quia ob rem facta eſt:

⁊ res ſecuta eſt.

Arcellus.
J patronus ex væbita paꝛ
te hberes inſtituatur: ? hi
bertus eius fideicommi
ſit: vt qͥd dar et: ⁊ B ſtipulanti fidei
ↄmiſſario ꝓmiſerit:ñn erit cogẽdus

no eru donatio.na
turalis obligatio
impedit wnatõem

iure ⁊c. ſic &̊ f̃uus
ͤngturali obligar
etiaʒ in ᷣnitute.vt hic ⁊ inſti.de fideicõ.S.j.⁊.S.de ↄdi.inde.ſi id qʒ
⁊ de peculio.l.nec ſᷣuus.⁊.S.d neg.geſ.eum actum..l. ꝓculus.⁊.
l. at q natura. idem in pupillo vt naruraliter obliger᷑ enam ſine tuto

re.licet non ſit locupletioꝛ.vt h̊ ſubijcit.⁊..de noua.l.j.⁊ de ſol.nu/
meratõiba.S.j.a. S. reſcin. ven.ſi id qd.S.j.⁊.S.ad.l.fal.ſi pupil⸗

lus.⁊ qñ dies le.ce.l.cum illud.S.fi.ſ̊ õ.. act.⸗ ob. l.pupillus.vbi
nec naturalit᷑ dicit teneri.ſ̊ hic ꝓximus pubertati. ibiꝓpximꝰinfannie.

vel ibi cum tutoꝛe oxit. hic cum alo. vnde tenet᷑ naturalii.licʒ non ſit

locupletioꝛ nec intueneru tutoꝛ.vt duoixx.
t Igem in pupillo. vt vebitum videar᷑ ſoluere.⁊ ſic.ſ.qꝛ vr̃ ſoluere
vbitum.non qrit᷑ excedat legitimam ſummã vel non. qð in wnatõe
q̃rit᷑ nam ſemꝑ tenebik.
VvVSec et be. non ſolum ſupioꝛes.
x Danargs. umhlic hß nõ ob cãm. vt. z. e.l· j. S. j. et. . ij. et. l. ariſto
et. S. e. l. j. S.) dr
9 arne L exaltaturum vel diuulgatuꝝ. vel alii. i. ſi velles de cete⸗
ro meo nomine appellari.ce q̃ vocatõne fii menno.S.ad tre.ſj ſaendũ
et. l. facta.S. ̊ ſi vo nommis.

— — – —

b Db r?ẽ. ob rẽ futurã tñ ĩ pᷣteruũ reſpicit. vt.S. de ↄdi. ĩde.lI.damꝰ

c ſ ꝗ patronꝰ.ex vebita.olim dimidia hodie tercia. vt inſti.x ſuc
ceſſi.li.in pꝛin. et.S.ſed nra con.
d Inſtituat. a liberto.
e Ems. ſ.patromi. H
f Saret.ſ.patronꝰ ex poꝛtione ſua cuidam ẽneo.

g Pꝛomiſerit.patronꝰerrãs in iure vel facto. vt ar. . vt ĩ poſ.le. l.

j. in pn. et. . de ſideicõ.li.ſiqͥs poſtꝙ;. et.S. ad tre.l.pronꝰ.et.l.ſi eiꝰ
S fi. et. l.ita.S.ſi pronꝰ.et.S.de inot.teſ.l.mr. Sʒ ar. Z.S.ſiqͥd ĩ frau

dem pac. ſi patronꝰ, in pn. Jtem. j. ꝓxi. S. H. hic eſt magis vebitum⸗.

manda. S. recte. ¶TD.

r Mon babebis

ſSiquis uo.

vt hic. ⁊.j.e.dna
ri.naʒ dicit in illo

D

atrono. hr̃ em̃ vt es alienum. vt ar. S. ve inof.te.papi.S. ſiqs impu/

es. 7.S. ad. l.fal.in röne.S.q vulgo.ſ̊ huic.l.videt᷑.).vt.S.fa.he.
q erat hẽs.S.ſi at᷑.ſ̊ q̊ pcedebat aliud vebuũ.ſ.bo.poſ.debita pr̃ono.
h Soluere. qꝛ vt dixi hr̃ vt es alienum.qꝛ ꝓnmnſu liberto viuente.h̃
patronꝰ.ſ.fideicõmiſſano.vt.S.ad.l.fſal.qð ð bomis.S.j.⁊ væ acqʒ.hẽ.

qui ſuꝑſtitis.
1Berecundie. i.
reuerentie. accur.

k Minunat. qdö

eſſet. ſi veberet pꝛe

ſtare hoc fidecõ⸗

miſlſum.
BDe üllo. p falci.
ure reſtituiõnis.
non etiam lege na⸗
ture. R.
m Spoponge⸗
rit.ſciens vł errãs
in iure. qꝛ non cer
tat de damno vitã
w. vt. S. ꝓpx. rñ. e
eus ſi in facto. vt.
MC. ad. I. fal. l. exroꝛ
Item poſt moꝛteʒ
teſtatoꝛis nõ ante
vt S. ad.l. fal. l.qd
e bonis. S. j.
n Obuꝛare. ſic.
EC. de pac.l.pe.⁊ ð
non nume. pecu.l.
generaliter.
o Lonceſſa ſue⸗
rit. vt 1. . ad. l.
fal. l.j. ⁊. l. fi. ⁊ de
fidecõ.lib.l.j. ⁊.l.
ij. . C. reſtamẽ/
tis.l.non du bium
§. ulö. 7. S. de odi.
inde.fideicõ.

p Agnonit. i. a⸗

gnouiſſe videt᷑.
q Dccurret᷑.i.
dicet᷑. aliĩ accipit.
vel etiam. ſic. J. xe
v. ob. vbi aũt non
ap. F. qin vo.

r v T mihi w

na. velegs⸗

te. ſ. a te.
ſalet. ſ. vna⸗
tio.⁊ alłg eſt in lr̃a
wnatio.
t Suum. 1. ſibi
deb itum aiõ exce.
non repillit᷑.etiam
ſi excedat leginmũ
modũuũ.vt.j. de ex⸗

„*

v. Immochce. vlt qͥn
x Exactam. ſ. a me.

ſoluere: ne pars ex legib verecun

die patronali œbita minuatur.
De illo dubitari poteſt: quod qͥ
per falcidiam retinere poterat: vo
luntatem teſtatoꝛis ſecutus ſpopõ⸗
cerit ſe daturum. ſed magis eſt vt
non poſſit ſue confeſſioni obuiare.
quemadmodum enim ſi ſoluiſſet:

fidem teſtatoꝛi ſuo adimpleſſe vide

batur:⁊ nulla ei repetitio conceſſa
fuerit:ita ⁊ ſtipulatione pꝛeceden⸗

te contra fidem teſtatoꝛis quaʒ a⸗

gnouit: venienti ei merito occur⸗
retur. S Elſus.
X mihi wnares creditoꝛi
mmaeo velegante me pꝛom
ſiſti:factum valet. ille em
ſuum recepit. ſed ſi ebitoꝛem me
um tibi vnationis cauſa pꝛomit⸗
tere iuſſi: an ſummoueris conatio
mis immodice exceptione nec ne:
tractabitur: ⁊ meus quidem væbi
toꝛ exceptione te agentem repelle⸗

re non poteſt: quia perinde eſt: q̃ſi

exactam a debitoꝛe meo ſummam
tibi wnauerim: ⁊ tu illam ei credi

Tris. ſed ego ſiquidem pecunie a

cbitoꝛe meo nondum ſolute ſunt:
habeo aduerſus œebitoꝛem meum
reſciſſoꝛiam in id quod ſupꝛa legi
timum modum tibi pꝛomiſit: ita

vt in reliquum tantummodo tibi
maneatobligatus. ſin autem pecu
nmas a lebitoꝛe meo exegiſtiũ hoc
quod modum legis excecdit. contra

cep.w. pure.S. ſi eum. ⁊ de noua. ſi titiꝰ.a.. de re iudi.l.nẽſe.in pᷣn.
genios ſolidos ⁊ non infuenu ſcriptura.

a Eredideris. bꝛem manu. q caſu nõ poſſet repetena? repellere. vt ⁊

22 22

Z. e. l. ij. iij. H. ⁊ ſic eſt in ↄtrario caſu. vt.S. ꝓx. R. non.
b Sunt illi. cnpmiſerat volutate mea. chr,
c Reſciſſoꝛiam.i. veterem actoʒ q pus ↄpetebat a darx᷑ ei a lege. ſic
erit ppetua.vt in velł.vt.S.ad velł.l.he actoões.⁊.l.xeburix.S.ſi.ł
dat̃ in mieg. reſti. of. iudi. ex clauſula generali ſiqᷓ iuſta cã ac. vi.S.ex
q. ca. ma. l. j. S. fi. ⁊. I. ⁊ ſi ꝑ ptoꝛẽ. S. fi. ad hec.i.vt ei reſtituat᷑ actõ
vetꝰ qᷓ dicet᷑ reſtitutoꝛia eo ꝙ reſeiſſa liberatõe q̃ erat ꝑ velegatõʒ dat.
d Zantummodo tibi. cn omnſit.
eConditõʒ. ſine cã.⁊ nõ.qꝙ tm qð vlt᷑ legẽ eſt viciat. vt ⁊. C. e. ſan
cimꝰ. in pn. 1. S. ſin at᷑. ⁊ facii ad hanc.l.S.e.l.ij. vſʒ ad.S.ſi pecuniam
7. I. de excep. w. iut. 7. S. v iur̃. w. ſi mulier. S. ex aſſe. ⁊.l.lʒ. F. fi. .
EC. iure w. l. fi. in pn.
f e Em q.ſumme eqᷣatis eſt. vt ⁊. j. de vſuris. l. videgm. S. ſi

actõʒ. 2. S. e.in edib.S.ex reb.⁊.l.cum de vonatõe etiaʒ lite ateſ. vt

C. odi. inde. I. j. licʒ qdam vt rogerius in hoc caſu ↄtra. vt.S. v
vſur.l.lite.ſ̊ videt᷑ ex ſola moꝛa.vt.S.v vſuris.l.cum qdam.S.

fi.⁊.j.d polilic.l.j.in.pᷣn.ſol.ſpãle ibi fauoꝛe reipub.vt poſt moꝛaz

cbeant᷑ etiam non añ luuem ↄteſ.non añ.ſ.moꝛã.vt.s.æœ vſurisl.

teconditõnem baboeo..
. Ogeſti.
Vm qui vvnationis cauſa

pecumiam vel quid aliud ꝓ⸗

miſit: ve mora ſolutionis pecunie
vſuras pꝛeſtare non vebere ſumme

equitatis eſt:maxime cum in bone

fidei contractibus vnationis ſpe⸗
cies non vputetur.

Ogeſtinus reſpon. credito⸗
rem futuri tempoꝛis vſuras
⁊ remittere ⁊ minueꝛe pacto poſſe:

nec in ea wvnatione ex ſumma quã

titatis aliquid vicij incurrere.
Mogeſtinus reſpon. menteca⸗
ptum vonare non poſſe.

Igeiuſſoꝛi eius qui wnatio
nis cauſa pecuniam ſupra le

gio modum pꝛomiſit: exceptio da⸗
ri debet etiam inuito reo. ne ſi foꝛ⸗

te reus ſoluendo non fuerit: pecu
niam fideiuſſoꝛ ammittat.
Abob.

JYtibi dederim rem vt titio
meo nomine dares: ⁊ tu eam
tuo nomine ei œderis:an factaʒ eiꝰ
putes:? Rñ. ſi rem tibi œederim vt
titio meo nomĩe dares: ⁊ tuo noĩe
eam ei vederis:q;tum ad mris ſub
tilitatem accipientis facta nõ eſt:

⁊ tu furti obligaris.ſed benignius
eſt ſi agam cõtra eũ qͥ rem accepit:
exceptone w. ma. me ſummoueni

Bem.

Abol.

libealuat. i n.
bundat. ſic. C.

manu. te. l. fi.

J.naʒ ſecus ſi
ona fidei eſſet.
ut. S. e vſur̃. l.

moꝛa. S. in bone
fidei. 5

bh Mon depu⸗
tet᷑. etiam hodie
licet ſolo ↄſenſu

otrahat᷑ vt hio

the. aʒ. licʒ qᷣdaʒ
otra vt nõ.S.e.
l. in edib. F. ex
reby.

i m Sgeſti.

ry. futu
ri tpis.idem foꝛ

te pteriti.aꝛ.C.

vſu. l. vſuris.
9 icij. vt di⸗
cat᷑ imocica w⸗
natio. ſpectant᷑
em̃ ſingule ſum
me ſingkoꝝ iom
vt.C. e.l.ſanci⸗
m. S. fi. 7 facir.
S. e. in ediby. J.
ex reb.
b Abo. nõ poſ

ſe. ↄſentire eĩ nõ

pot. ⁊ 10 nil alie
nat. vt. j. ve v.
ob. is cui.

c f Idemſ⸗

ſoꝛ. ſecꝰ
in delegato. vt.
3. e. vt mihꝛ.
dBebet. in eo
qð excedit legin
mam ſummam.

e Inmto reo⸗

vt ⁊. j. de excep⸗
l. exceptiones.S.
rei.⁊.l.oẽs ex.⁊

CL. de exce. defen

ſiones. ⁊. J. de fideiuſ.ex ꝑſona.⁊.l.ſiqͥs poſtqᷓ;.⁊.C· de nõ nu.pe.

l. fi. ⁊.S. vt in poſ.le.l.j.in pᷣn.

ſQAmutat.ar.contra.huic rõni S.qð quiſq; iur.l.iij..ſi is.⁊ eſt

alia rõ.qꝛ ini eſt nr̃a ponus non ſoluere ⁊c.vt.S. de ↄpen.l.ideo.
Sed quid ſi animo wonandi fideiuſſit? H.foꝛte ſecus.vt.S. de pac.

quod dictum.

g ſ J iibi vderim.i.tradiderim. ſi aũt eſſet facta hinꝰ m aliũ
wmmmm tranſtuliſſet. vt. S. e. hoc iure.S.ſiqͥs.in fi. S. qd

I. negat * gecur

h Obligaris.ꝑ hoc etiam patʒ.ꝙ nõ feci rem tnã. nam ſue rei nõ
facit qͥs ſurtum. vt patʒ in diffmitone ſurti.vt.j.de ſuriis.l.j.S.fi.
Jiem qð dicit teneri furti xe rigoꝛe intellige ᷣm. H.de eqᷣtate ſecꝰ⸗
vᷣt ſubijcit.⁊ ſic nec furti nec mandan nec ↄdi. furti. vel rei ven.agi
põt. vel dic q̃liber iſtaꝑx agi cum effectu etiam ſi hbʒ ratum ille cin eſt
datum. vel dic veriꝰ ſi hʒ ratũ. vt.j.de furtis.ſiqs vxo.S.inł.a.l.
falſus.in pᷣn.S.j.⁊.C.dæ fur.ſi is cui.⁊.S.man.ſi vo nõ re.S.dedi.
nulla iſtax aget᷑.niſi foꝛte furti qᷓ ↄpent enam ſi intereſſe teſinat.

R

8
4
leut cen
WN
NN
i
noon,
Ccp
Ultunnn
en,n
Nt,
11 Lbe⸗
alolen
1
9 alt
(Acen
3
1 ho
lheſe
atoſ
e
Moe

gin
gſeck.

muum h⸗

ncblkorr,
ſtmuß⸗
rNrnd:
inlgern
dngheh
ſſütednn
e
inmnn
aßflen

ı
H fructuar!?. ſ.
nng hadir e allnum guaenaurn nain rei?
8 Sſuenus Banralur altarum gn no H
I. de acq. poſ.l. cium wain S. e. in edib-. MB
g ar. 5. in eo. ti. is H łs nõ ſion omodatum .filie. l. ſue. b lla fuiſſet wna⸗
inter omnes. ß . lente pfe meo nale aj gcij. a b Erechtatem. errer no. ve C re l;
t wr. ſureis inte . bente. 2 vo ð ſieri põt. vt nic. ſi vẽ R— une a facit ad. l. .
Bleagg rei um ha cs qo ſier de en . „S. fi.
it 1 Agam tione. eo raraqere ex uia de S. is. 7,3. dendus erit: q̃ſi Peura. Fuuz, §. f
NNi k Eexcepti incipit poſſ ſuca.non ſolum.S. is :efendendr 4 vluʒ accur.
un Aang RH cep. ſic ribo. ⁊7 de vſu ponit᷑: ſtitutus 4 v
Ueton bʒ Ij. S. ex pln V 9 . rio loꝛis con
r ri Dirsgans doen agechrrpir⸗ Pem.
En H eln Vaa ratio nan lgrinn w⸗ cenge r em pater ſibi rel⸗
A. ego. a. . 3. . vtp 8: licet ditarem pate ecte
ego. 559.] 4 toꝛem: 8:lice Ere e ris effe⸗
ms eh bi ami aluns nos cctam uinbergunugil⸗
ntcc. ßuum. §. fi. ſecd are nbero Ho es nr 9s Al t: creditoꝛ hoc minim
dNese uum. 8. erat ain rön aik. nauit: cr ꝛvb ſi hoc DUDU
ſs br elbies dla⸗ . eferam intelligi I—— nau e ebet: v gtrem H
lhk tpolius ab eo ne lla wnatio im „ Alpinia. ſatilfacere cel res contra pat H
. n fieri debeba ti mm N E ſils yr U s ad ciat: à credito actioneʒ “́MU
cun vñ ſtaar — luuems facigat: dam eam p . .
enn unnaun we Quilius Egalne⸗ ita ſen SHS Garden parrem aduer . her ner bN.
tozfnt Wnanegotrw. , nicoſtratum meoſ⸗½ eſcrip ſ. aue m fraudem.
Niin rmnco m bate meoſp Meicrt dere. Vem. f.g es. . .
Nhnhi vñ licet ego 5 n am 7 cum P ligentia eos defen W crech omn tenet
nn wns hoc in gia ſit:quomiam ung vlihenttnd ſus od nnllo n ormn m cre
mſrnz, geſtẽ. non tñ „ppu 12 me eloque diſti: wno 1 p⸗ l — idetur qu ſi in fraudem 8
ann Bene el n e fuiſti 1 m dilſti: ri vi r. aitn auerit. .
Annu rit i fui eddi 6 „ Dna itu wn
5.e.l. qumihn. Ld 1 Habi ilo co D gar? echta
Ziem Aricto u ——— Leralaborur mco idam in iure H dam n grerene
11 Fuate Atd n loreo bitationis p nen rda bi vebere tutoꝛis h Fwiure wemlier
fin⸗ ſile. C. e ud⸗ ſiam habi ea re im di non mhil ſibi de actionem iu⸗ ereure non tene
eprentn. ad exhl. ſi e. ſi tuliſſet: dici poſſe verum ot⸗ edes reſp ndeo. li ationis ense wtein de
ſi cer. p tuliſſet: dici pe eſſe veru reaes! reſpondeo. tionis ma in w
eful tüns ſup̃. tulmlet: die ationem ercede miſiſſe reſpo⸗ ſed wona om q a ibi vedit
Si ro ego. ge. meram don ſtri quadam m 5 re 3 ſactionis ſed ⁊ lat: atta⸗ dit. ſe ia bo⸗
. lagiſtri quad : ideoq; nõ tran 8 accplat: at . ulier omm f
Kintrn N icium magi lum: ide non tran ſſe qaui eſt: mu ea intelli
lum Ulu 9 verba eſſe q feſſus a ſua. 7
zmn. gan fici tum reg is tem⸗ dec verba elſe re content . n ducto ere
in eratun ſequent he im in oſſe. unt deduct ⸗
tnſugni rõ. remune nonem leq ſi exrpulſus eum quiin firmari nõ poſ. 85 no. vt. j. de v.
eſtctnmn 1 n Aiarb, ideri wonation e. quod ſi exp ad men feſſionẽ infir Vien ſubſignatum
. enſus poꝛis irritaz iin iu iam da
Eil waon werpücho nicoſtratas nriclenezhon fructua r ſe webitg e Kechra⸗ nruginden
genth vel emo. finr mpluz intercictit ed hereditas habet in ſe d raus albellgtlo HM
tus. ſicut in H as habet in ſ I. heredit
de Pienu . exempluʒ ana ranre ne e noinnieere. be. ven. l.ij. in fi.
Puni nuduzʒ a tra. editas here .ſſ. credi . ij. C. de he. i2 filia. vt
aͤn⸗ E w nac⸗l tra klesa. edi F pe d.. d dlti eſ. I hir eneruſßti An zn wfendot.
Eric önune lenn l. nunc;d. re pecuk. lega.l. vi. . pe. .. Wien ⸗ earn nio el eogtial hieduen laperechtnerg en
n 3en: geqrer w.l. o. vt. S. o⸗ apentem! ater pſcript am ꝓ ipſa agi. vt in cõ⸗
m D n ſolu bꝛo rationu .5. 5. we edendo.. cã. hic ſin 1 l. cum res. l. ij. ſed a c . F. ! l.j. vel non r
ulio. l. no libꝛo rat r. . 3. de nt cum (. hice ſin L. e. l. cum b cau. l. ij. ſe cta lex. ven. l. j. ſulcipi⸗
pec es. in 2. ß 9 . ß ille erant cun vt. di. o ſolun di here. lionem ſulcip
n rone n obligo nſeni?. ß le E nt vt. C. de odi poteſt ſo EZ. de c. vt vel act dicũt ey ſic.
n Jurrhme a n neg. geſ. nen dli. l. ij. S. j. te. vi 2 ſic etiam t n fiſco. vt. natiue ſic. vi i. qdaʒ dicũ . vei
“ „ Intel l. j. 7.S. de ĩ. de excep. es pceptoꝛem. trarijs. natione vt n ijs. alternat iſe poſſu cog ſßz he. F. ter. e
de ecken.l. H Pola eae mera en iena vi en üt a pfe peiſe po ve ꝓcu. he t. 5. de ⸗
nam E. x cauſa. It⸗ ꝛnem. als pto Ad. vel ab aliqj ſi em eſſet m D ſ ditoꝛiby pciſe vt B. an altt S. lue.2a. S. cr. pſcri. v. vt. iſe co.
um NQuiliꝰ. pto qib reguli. am erat facta. exrgerer ni e nieſſe pſtet .ſtipulatio. tereſſe , act. uis alium pciſe ſe
zi r bbere dentem ca ias. Item at vel in dn nehr pſtet m oteſt q ſt cogi peie
ſyir Patiebat᷑. a qn ob pce lj. S. punncias. x 1. S. de ope. n iſi eatenꝰ vt pᷣ nam tunc p lij. vel pote ex taci
zuen d 4 NMon mergm. Ictib⸗ uuckh. . non exigu. 6. eſt hoc caſu. vt. non pciſen §. at cum w. non cum 9 iis. als non ſ taci
m. r vt. C. de 3 dqũ qð bic n pᷣſtan 4 e luti. foꝛte . turalis. . vult fieri heredit arij m vᷣm a0.
nut nulla eſſet. vt. ltim mo iſſa ſiue non pᷣſtan biti ſolu v. namn m ſibi dit onbo hered ip. v. nan eia fa⸗
m cedẽt rat ꝓmiſſa 7 165 dr de ſcrip factum cum t. ſ. crecht oꝛ em pſcrip re.l. ſi ei.⁊ fa
nustio ſi ex q ſiue fuer ijs cog. l. j. reuocant here ⸗ re ad fact t rñdeat. ſ. ꝑ actioner r. S. cõid p
cege. q ſin de varij euocant here⸗ gen ctum v e ↄuenia beundis. ar.
a õ eguli. non ren ampler bit e eſta ad mrereſsanen A Bare H
miſran vlumo poff ſt poſt moꝛtem r fuit wnati ſ berneo dn hgetwaerſel filia v⸗ beres.
8 6 e reuocãt. ſol. hic! vel hic a c der̃ paci d mk. §. bere⸗ 10s. 5.l. hoc iu⸗
artgme Sccntis tpis. q ei vbi reuocãt. plex hic. ij dicunt hi e Vie le. j. apu hereditarios nõ placet. vt. . l. hoe in
71g 1Beqntis .e. lunꝰ. vbi vnatio ſim tis. Tercij noca (tt. S. le. ditoꝛes her . q nõ placet. vi ari. Jte
ntu ain ſic eſt ö. 2nõ fuit ediby ocedentis cqjre bi reuoc EOs. ſ.cre m quoſdam. q iuris.l. wn
ren Prarzuim. ber lig d ibi ab here atõz. bm ho n non naſce⸗ g s erettt cinili m qu .vt. . e reg. iuris
Ni ⸗ pcariu trouerſiam. implicem dwon tera ura q ville non ba *0 ari. iure c 7 plene dic.
0 bat᷑ ⸗ tam. ibi ſimpl⸗ bm ve taridillt ODnm Hao. 7 pl
hane 6ʒ og cãm Rñiqdebis en iraecrial, eſt ſo. „ re. §. ſiquis ſed ſi vbo. ðð
gite ne vamiece oehebe. ernaran zusbeg. b d. ſivno. S. ſed ſi bo.
d i tur. vt inſti. do Pecro wnarioni Multme wraor velei ſiquis. facit. S. loca. ſi vno. ſt. §. als eſt lex adam. l. non fater
ae bat actio ey nonen lnn net annt erit Nr. de Pin rre, „ . m. als kR ale eis. vt. . de gieſſs. cn igno. l.
l . bebat poſſeſſio oſſeſſionem. p oche ſecus eri dicit. non 5 vöt e⸗H Dida 3. ſ. aio wna n erroꝛem. E. de mris 5 .
rii ins naron u Poſſ nenkiih vacha e iile Beorum goent . 1 . alh niſt Fionce retort vi 1
iriſs nec ora dic põt Pnrer eſſe rannneran 7.l. cum n tum 2 moꝛ . Won 35 ad ſmam non
15 5 enn natbs. iu vie E oartdeltier ibi fuit ma vi. s boc vſq; ad miam
nG w arg por. fund.ij. H. ſed pꝓ ſ. de vi vi qr. l. j.S . , ð
oroiil vngerivtle wr j eri⸗
n lten⸗ v
m ik.
nig⸗
N
manſtn

erroꝛ facti. ⁊ hoc ſi ↄfiteat᷑ poſt litẽ ↄteſ.ſi añ at̃ non põt infirmari.ſi

ue pᷣtendat facu vel uris erroꝛem. vt. S. e int᷑.ac.de etate.S.qͥ iuſta.

7. S. ſeqᷓ. a. facit. C. de pac.poſtꝙᷓ.⁊ ve nõ nume.pecu.generaluter ⁊ de
repu.here.l.iiij.⁊.S.d pac.l.tale.in pᷣn.
m Sonatõʒ. ↄſtabit. vt ⁊. C. de pac.l.fi.⁊ de inutili ſtipu.l.ex eo.ſj

AJetas ſignificat᷑.⁊ ꝑ pᷣcedẽtia vᷣba ſeq̃nna intelligunt᷑.vt.ꝭ̊. de au⸗

ro ⁊ argento lega.ſpẽs. ⁊ de vſufr. eaꝝ reꝝ q̃ vſu con.l.ſi.⁊.j. cœ

vſufr. ꝓculꝰ.⁊.S.ð Fᷣui.ruſn.p.l.qͥ dio ⁊ ð le.j.ſi ſᷣuꝰpiuriũ.S.ſi.

h Adodus. talis ex qͥ facile poſſit fieri reuocano.
i Beparet. que videbat᷑ penes matrem remaſiſſe vſuſru.maruo

ↄtra.S. de ac.em.
ſiquis ſᷣuum. vbi
valet pactum ſuꝑ
boms vinuenns.
ſolue vt ibꝛi. Item

ra. S. 5 here. vẽ.

.ij. S. illud. ſ ibi
abundat maxime.
vel aliter vt ibi no
taui.ac.

n Sonauerit. ꝙ
tum ad poſitum.
o Succeſſerit. ſ.
cognate.
p Bentum. j
ꝓbibitũ erat dona
ri qð ſuꝑſtitis Zat.
q Feſtinaſſet. ſ.

wnare. ſic. S. de
vulga. ſubſti. l. ij.

S. interdum.
r Benegandas.
vt ⁊..l. ꝓxi. ſ Z
EC.de cap.⁊ poſtli.
re.l. nec nos. vbꝛ
videt᷑ non nocere
qð ſic geſſeru. ſed
ſolue vt wbi. ⁊ iun⸗
ge ſeqntem.l. cum
iſta. ac.
n Am ei. in
digno. vt.
. ð his q. vt indi.
l.ij.in fi. ⁊ ſic ſiſco
applicabit. vt. Z. ð
mof. teſ.pap.S.me
miſſe.⁊. C. de his
qᷣ. vt indig.l.j.

t d Dnatoes.
ouenit. vt
7. S. e. l. affectönis
niſi a milite vt. C.
de vona. ini vie
vx.l.ij.⁊ mſi erat
vt vxoꝛ q̃ vxoꝛ eſſe
non poterat. vt. S
e w. inter viꝑ 2
vxo.l. hec oꝛatio.
S.ij. ac.

Bonationem quidem partis

bonoꝛum pꝛoxime cognate viuen⸗
tis nullam fuiſſe conſtabit: verum

ei qui wnauerit ac poſtea iure pꝛe
toꝛio ſucceſſerit: quoniam aduer⸗
ſus bonos moꝛes ⁊ ius gentium fe
ſtinaſſet: actiones hereditarias in
totum denegandas. Rñ.
“ Artianus.
Am ei vt indigno aufert he
reditas.
WM Apimia.
Onationes in concubinam
collatas non poſſe reuocari
conuenit.nec ſi matrimomum in⸗
ter eoſdem poſtea fuerit contractũ
ad irritum recidere poteſt: quod
ante iure valuit. an autem marita
lis honoꝛ ⁊ affectio pꝛidem pceſſit
perſoms comparatis vite ↄuũctio⸗
ne conſiderata perpendendum eẽ

reſpondeo:neq; enim tabulas face

re matrimoniuz. Species extra
wtem a matre filie nommne viro
traditas filiaq; pꝛeſens erat:wna⸗
tas ab ea viro trachtas videri rñ⸗
co. nec matrem offenſam petitio
nem habere vel eas res recte ven⸗
dicare ꝙ vir cauiſſet extra wtem
vſibo puelle ſibi traditas:cum ea ſi

gmificatione non modus wnatio⸗

nis veclaretur:nec ab vſu propꝛie⸗
tas ſeparetur: ſed peculium a wote

vV Jure. ſic. C. de admĩſ. tu.l.ſancimꝰ. ⁊. J. xæ reg.iu.l.ĩ ambignns.

S.j. ⁊. J. de itinere actuq; pꝛ. l.ij.
x Preceſſit. ante ꝑfectas wonationes.
2 Zompatis. nam in libere mulieris ac. vt. S. de ritu nup. in libz
. RuaiS⸗ c. vt. S. .ꝑin lib
⁊ in dubijs qð veriſmiliꝰeſt inſpici᷑. vt.ĩ.ð reg.iur̃.l.in ne wenne
ſi aliq̃ indicia ondant eam ↄcubinam. vt apparet ꝑ hoc qð h̊ ſubijcit.

vt. S. de ↄocubinis.
in fi. gcc.

in ↄcubinatu. ſecseſt iure canonu.vt.xxxv.q.v.c.j.

1 Perbenendum i inſpcienum.
ulas.ſ.im̃ vel ſolas.vt ⁊.C.d nup.l.ſi vicims. æ. I. ne
. begee luf.l. nup. non con. nup rñn Licims. 7.l. neqʒ 7.
pecies. noie. ſic. . e. ſi prã.a.l.fi. . fi. . E. fa. her.l. filie. cun⸗
ad hoc oꝑat᷑ pñtia de qua dhent.vi Fi ſol. Xcemm. g. j. in . *
de furtis falſus. S.ſi is q. a. S.de tona.ini viꝑ ⁊ vx. ſi buns cõis.r

S.depoſiti.l.die.in

pn. 7. S. de neg. geſ. l. fidemſ. S. i.

eOffenſam. lein offenſa. ſecꝰ in gui. vt in fi.huiꝰ. S.

f HD vir. ideo

qdð vir ⁊c.

g. DPuelle. p qᷓ vba videbat᷑ vſus tm̃ vel vſufru. filie daro aß.
ſet reuocare ꝑ pniam.p aliud eſt. nam pellattone vius ancb glene

puelle diſtinguitur: iudicem tamẽ

extimaturum: ſi mater iure contra
filiam offenſam eas reuocare ve⸗
lit:⁊ verecundie materne congru⸗
am boniq; viri arbitrio competen
tem ferre ſententiam. Pater 4
filie quam habuit in poteſtate:mã

cipia vonauerit:⁊ peculium eman

cipate non ademit. ex poſtfacto n
nationem videtur perfeciſſe.
Eiuſmodi lege depoſita mille ðᷣ
arca:vt ea ipſe ſolus qui depoſuit
tolleret: aut poſt moꝛtem wvmini
elius ſperatus: non videri celebꝛa
tam dvonatõem reſpondeo. Per
fecte wonationes eſſe non poſſunt
poſt crimen perduellioms contra⸗
ctum:cum heredem quoq; teneat:
⁊ſi nondum poſtulatus de vita ce⸗
ceſſerit·
Ceuola.
Vtius titius epiſtolam taleʒ
mſit. Ille illi ſalutem: ho⸗
ſpitio lo idiu volueris vtaris in

ſuperioꝛibo dietis: ⁊ his omnibus

gratuito idq; te ex voluntate mea
facere hac epiſtola notuʒ tibi facio

quero an heredes eius habitatio

nem pꝛohibere poſſunt. Reſpon.

ſ̃m ea que pꝛoponeꝛentur:heꝛedes
eius poſſe mutare voluntatem.

Ermo.

Kk Segd peculiũ
el. res paraferna
les. vt. S. de iure
w. ſi ego. S. wis
als aluer hec ov⸗
ctio ponit᷑.vt. S.
e peculio m ipſa
rubꝛca nõ. ac.

IBffenſ. als
offenſa B alłs of
fenſaʒ.i. offendẽ⸗
tem. reuocat q̊ vt
ſubijcit. ⁊. C. de
reuo. w. his ſol.
ß hodie ex iribo
tm̃ cauſis. vt in
autẽ. de nup. §.
mat tn.

m Pater non
ademit. cũ eman
ciparet. aʒo.
n Perteciſſe.
vt 1. C. e. ſiue e⸗
mãcipanis.ij. N.
2 facit. C. æ pe⸗
culio eiꝰ qᷓ me.li.
l.j. ⁊ inſti. de le.
S. peculiũ. 7. &..
emacipa. li. l.
fi.ſ̊ ar.otra. C.
ð boms qᷓ li.l.cũ
optz. S. pe. lbi i
pᷣmo emõcipato
nis. ſ. vſutru.

o Eiuſmodi le
ge. i. pacto. Vt. S.
depoſiti.l.j.S. ſi
oↄuemit.

p Dñi.i. depo⸗
nentis.

q Bonatoem.

—‚— . . . i1m eliuz vel depo⸗
ſit arium. ꝛ ſic elius non agit vnli vepoſiti vel alr

ꝗ actione. vt inſti.

e mutili. ſtipu. S. alteri. nec ob. S. vepoſin.l. publia. in pᷣn. vt ibs
dixi. nam ibi filio hͥ extraneo. Item nec.C. ad exhi. ſi res. in fi. qꝛ
ibt ſpãle. vt a. S. ſo. ma.l.gaius. vel hic e rigoꝛe bi qᷣ eqtate. ſ cer
ie mi unpedit agere elium vnli depoſiti. vt dicta.l. cum res. a tñ nõ
eſt ſibi wnatum. qꝛ id reddit heredi deponẽtis.a facit.S. depoſiti.I.

j. §. pe. .5. pr.

r Perfecte. ꝑduellionis. maieſtatis.vt.j.de v.ſig.l.q̊s nos. Jdẽe

in ſił ib caſibo quos notami.j.xæ accu.l.ex iudicioꝝ.nec obſtat. r.

l.poſt ↄctum.qꝛ B̊ ſpãle.

ſTeneat. vt bona paterna eis auferant᷑.vt inſti. de here.ab in⸗

teſt. S. ꝑ Zũ. 7. C. qd. l.iuł. ma.l.pe. . l. fi.

t Poſtulatus.i.accuſatus.

vVI Anus. vtaris. pcario.

x Ex voluntate.h̊ veclarauit eſſe pᷣearium qð ex volũtate du

rat ⁊ reuocat᷑.vt.j. pᷣcario.l.j.S.j.⁊.l.ij.

a Autare. ſic ⁊. J.de acqͥ. poſ. fundi. S. j. nam 2 ipſe defunctus

poſſet. Item eſt Z. S. e. aqᷣł. ſol. vt ibi.

R

M

on
Ia.f.A
lieſene.
ſo wof
ienn
le
Wdaen
WNR
Npeo
ſ
ljs u
Notou⸗/
ſorfut
1ckröhr
Coltans
benet-
elut e
Ultate,1.
k. r
W
Whe,

Kl
Mto
Hanmnti
Etinoim
rrſr⸗
ſtare
) Aus
lgeszintt
liͤaſie
fhongory
Engne
Maäin
ſt
lant.
1ocn
NMige
9

n

△
i 3. waſti ondico.S. ſinummss.
ui b q Ei id quod. conuenit. ſica in dte. vt. S. Eaſti. pecu. l. ad 5* Te wef etlefFi⸗ ar. Z. e. l. vnatões. S. ſpẽs. ⁊. C. de iu⸗
Murif ſi maritus. in priiimm. ie rew. ..h. 2„
D c Mon nidiciin arinsre nirus in icie ren Fe uee. eſt ſe D 1 Bis. latruncuiis. orfferunt em̃.vt..de cap.l. hoſtes.
iin⸗ XL.ad. mac.l. ſi filius.. J. eRe. P . d de r 1. quia eripiit. l
an . S.dentap rinls . . cer. pe.l. ſex pcio. ꝛ. · de pui. credito⸗ r. Bro eo. 1. quis erip rIrreuocabil
Rien,; ruʒ l.ij. §. parui⸗ etiam ingrantudi⸗
tnl q;· ſ ar. cotra. S. YJJMDULe glte I fne ſeuta mar ei „
rn fi a& ale ia latri textu metꝰrec,
