a d Ebuoꝛes. ſi pecunia.ita mum. ſed in

nii.dic vt.S.e.l.pupillo.

eo qui vero tutoꝛi ſol⸗

b c Am ſtichus. hoĩes. ſ. ſpecialiter ſignatos. alioquin ↄtra.
vi.S.de ver.ob.l.in execu.S.ꝓ parte.⁊.l.in ſtipulatõnibo. et

dam cautioni ſupererit.
. Alulus.
Ebitoꝛes ſoluendo ei qui ꝓ
tutoꝛe negocia gerit: liberan

tur:ſi pecunia in rem pupilli per⸗

uemt. Lpianus.
AEnm ſtichus ⁊ pamphilꝰ cõi
ſeruo ꝓmiſſi ſũt:alteni ſtichꝰ
alteri pamphilus ſolui nõ põt: ſed
dimidie ſinguloꝛum ptes vebentur
idemqʒ eſt ſiquis aut duos ſtichos
aut duos pamphilos dari pꝛomiſit:
aut cõi duoꝝ ſeruo hoĩes.x. dare ꝓ
miſit. nam ambigua vox eſt. x. ho⸗
mines quẽadmodũ.x.vnarij:atq;
vtriuſq; rei dimidium duobo mo⸗
dis intelligi poteſt:ſed in nũmis 2
oleo frumento ⁊ ſimilibo que com⸗
mun ſpecie cõtinent᷑: apparet hoc
actũ:vt nũero diuidat᷑ obligatio:q̃
tenus ⁊ ↄmodiꝰ ꝓmiſſoꝛibo ſtipula
toꝛibuſqʒ eſt. DBem
J iebitoꝛ offerꝛet pecumam
q̃ peteret᷑:creditoꝛ nollet acci
pere. ptoꝛ ei enegat actõʒ. Bez.
Mter aruſices longa dra eſt
ingenij ⁊ nate ⁊ wctrine et
inſtitutõis:⁊ iõ ſi nauẽ a ſe fabꝛicã
daʒ qͥs ꝓmiſerit:ł inſulã edincan⸗
daʒ foſſamue faciendã: ⁊ B ſpãliter
aciũ eſt: vt ſuis oꝑis id ꝑficiat:fide
iuſſoꝛ ipᷣe edificãs vel foſſaʒ fodiẽs

nõ ↄſentiente ſtipulatoꝛe nõ libera

bit reũ. Quare et᷑ ſi illis ſtipula⸗

tiomibus fideiuſſoꝛ acceſſerit per te

Item eideʒ otra. S. de arbi.ſed ſi poſtea. So. ibi

hoc eſt.nam ambu
gua eſt ⁊c. nam in

genere fuit ua ſcta
ꝓmſſio.

c Ambigna. id
oↄfuſa ꝓpter genera
litatem.qñ.i.in ge
nere facta eſſet ꝓ⸗
miſſio.
d Duobo modis
in ſpecie ⁊ in nu

mero: ⁊ ſacit. S.de

2di. inde.l. ſi pene.
S.ſi ſalſo. ⁊ ſupᷣ.ſi

cer.pet.l.nam ⁊ ſi

fur.in fi.⁊ dłe ver.
ob.ſi centum.

e [ NYdebitoꝛ.
actiõeʒ. vel
dicas ꝙ debitoꝛ ob
tulit ⁊ ↄſignauu et
epoſuit.⁊ tũc ipſo

iure venegat᷑ acno

vt. S. depoſi. l.j.S
ſi pecunia. vel dic
ꝙ obtulit in indi⸗
cio. ⁊ tũc denegat
ope exceptõnis. vt
. de pigno.acti.ſi
rem. S. fi. vel ter⸗
cio dic ꝙ extra ius
fnu oblara et po⸗
ſtea amiſſa. vt in⸗
fra.e.l.qui.x.ĩ pᷣn.
⁊ de except.w. l. ſi
opera. ſeo huic eſt
contra infra eodeʒ
creditoꝛ.ſo.vt ibi.

ñ fuit amiſſa. ⁊ faẽ

C. e cõdi.ex le.l.fi.⁊ de admi.tu.l.iutoꝛꝓ pupil.S.ſi.⁊. C.de vſur.

l.acceptam.

fINſter aruſfices.ingenij.i.ſtudij.quod ingenium querit᷑ cul

tura laboꝛs. 7 nature id eſt naruralis ingenij vel ad ideʒ id

eſt ingenij naturalis.

g Boctrine. vel qꝛ melius ſcit wcere. vel qꝛ melius eſt wetus.
h Inſtinnõis. 1. oꝛdinatõnis faciende ꝓ oꝑe vel inſtirute wetrine.
Spãluer. videt᷑ aũt hoc agi.cum dicit pnuitus te faceurũ vel face⸗
re foneam.vel miſi aliud ſu veruimile.vt ſi eſt monachus ꝓmiſſoꝛ vł᷑
miles.quo caſu ꝑ alium faciendo poterit liberari.
k. Rei. etiò ſiłi oꝑa.eſt em aliud artificiũ ſidemuſſoꝛis ꝙᷓ rei.⁊ iõ
nõ id qð ꝓmiſſum ẽ videt᷑ ſolutu. Sʒ ↄtra.S. de dno.re.l. nemo. ſol.
h agit inter ꝑtes.vt enã diuerſoꝝ eedeʒ oge intelligant᷑. Itẽ fa.S.
le.iij.ſideico.S.ſi.⁊.S.de ſta.li.ſtichu.S.ti.a de cadu.tol.S.ne auteʒ.
1Musre. ſummilitudinem facit inter eas q̃ ſunt in faciendo. 2 illas qᷓ
ſunt in nõ faciendo.vt patendo.que enam in faciendo vici poſſunt.

Vt. S. de ver.cb.l.vbi autem.S.qui mibi.

m Panientiam. ſcilicet fideiuſſoꝛ. M
n Eoönnttatur. reo phibente. ⁊ ↄmittat᷑ aduerſus ſe reum. a facit. S
e ver. ob.l. cum filtus. S. . .l. i ſtipnlatus fuerim in pnn. vides
ꝙ fidemuſſoꝛ non tenet᷑ ex moꝛa ſua.a eſt hoc ideo:quia quot. ſactum
in ſtipulatõne ↄtiner vnnſſſoꝛ ad ouo tenet᷑. ad factum.ſ.⸗ ad inter⸗
eſſe. ſed fideiuſſor
ad ſolum intereſſe
ſed in quodã caſu
licet factum ſit in
obligatione. tenet᷑
ſideiuſſoꝛ ex moꝛa
ſua.vt.S. de oper.

non fieri:quominus mihi ire age⸗
re liceat: pꝛohibẽs ire ſideiuſſoꝛ ſti
pulationem non ↄmittit: ⁊ ſi pati⸗

li.l. ſi liberius. entiam pᷣſtet: non efficiet: minus
ↄmittat᷑ ſtipulatio. VUli.
1 5. J ſeruus peculiaꝛi noĩe credi
0 eꝛuus. t: ei 1
Sech non⸗ derit:eiq; œbitoꝛ cum igno⸗

raꝛet dñũm moꝛtuum eſſe: añ aditã
hereditatẽ ſoluerit:liberabit᷑.idẽ⸗
qʒ iuris erit:et ſi manumiſſo ſeruo
bitoꝛ pecuniam ſoluerit: cũ igno
raꝛet ei peculium cõceſſum nõ eſſe
neq; intererit viuo an moꝛtuo dño
pecunia numerata ſit. nam hoc q́;

numiſſo. vt diffe⸗
rat a ſequenni. vel
dic etiã manumil⸗
ſo in vlnma volũ⸗
tate. vt diffeꝛat a ſe
quenn.

p ADoꝛtuũ. ałs
videtur peculium

ender Lunonn caſu debitoꝛ liberatur: ſicut is qui
vr; ſlcer. vei.l. iuſſus a creditoꝛe eſt pecuniam ti⸗-
.Sbenee no ſoluere: quis creditoꝛ moꝛtu⸗
me. l.l. j.liqz ſu c fuerit: mihilominus recte nitio ſol⸗
arsSaunrildis umiſi modo ignoꝛauerit creditoꝛeʒ
ſolu. vt in dicis.l. Moꝛtuum eſſe. Dem.
eins. Vi ſibi aut titio fundum da

ri ſtipulatus eſt: qꝙᷓuis fundꝰ

q ichtam. q̊ tꝑe . 1
tino datus fuerit. tamen ſi poſtea

maxime dubutaba⸗
rur a nuli in vo euictus eſt: habet actionem: quem
men eſt etiam here admodum ſi homineʒ ſtipulatꝰeẽt
ditate adua. ⁊ ſtatuliberum ꝓmiſſoꝛ titio vedil⸗

ſet: iſq; ad libertatem perueniſſet.
Qui ſtichum aut pamphilũ da
re ꝓmiſit:ſiſtichum vulnerauerit:
non magis eum dando liberatur:

r Si manm mii⸗
ſo. ſ.inter viuos.

ſIgnoꝛaret. eſt
enim iuſta ignoꝛa⸗
nia.cuʒ inter viuos
i manmi us. re
9 eciᷣ El 1. . .„ .
ne⸗g. “ 5. ſiquis ſeruo. ij. rñ. 1. S. de act. ⁊ obli.l. ſerui in fi.
ʒ. œ condi. inde. ſi non ſoꝛ. S. qui ſilio.⁊ infra.e. quod ſeruꝰ.ij.rñ.
tIgnoꝛauerit. ſed ſi ſcit moꝛtuuʒ tacne reuocatum mandatum ſci
re vebet. vt inſti.man.S.recte.⁊.S.man.inter cauſas.S.j.⁊ de wna.
l. hoc iure.S.ſiquis dederit.
u q AEii ſibi. fundum. in ſpecie. ałs non valet. vt ſupꝛa de verbo.
obli. l. ita ſtipu.
x Actionẽ.pꝛiſtinã.vt.S.e ver. ob. iuł.S.j.⁊.C.xœ tranſac.l. ſi
fundo. S. ex ſtipu. 2. S. e. I. etiam. 7. S. act.emp.l.idem in pꝛin.⁊ ce
rei ven.l.ex dinerſo.S. vbi.⁊.j.e.qui hoĩem.S.j.m pꝛin.

y Si hoiem. in genere: nam ſecus ↄtingeret ſi certus homo ꝓmiſſ?ꝰ

eſſet. vt.ꝗ. de verb. obli.l.is qmi auenũ.⁊.l.ſi ſeruũ.S.ſmaũt.q ſunt

ↄtra. a facu. S. e ↄdi. inde.l.neraciꝰ. 2. j. e.l. cñ quis.S.qui hoĩiem.
3 Qun ſtichũ. eum dando. hic a inferioꝛibo caſibo dic. non liberatur
ſcilicet ab aci. de wolo. ſed a pꝛiſtina liberatur. vt in cõtrario.S.de w.
l. ⁊ eleganter. S. non ſoluʒ. ſimilis lectio eſt ſupꝛa man.l.ſi mandato
meo. F. fi. vel aliter ſi a ſe vulneratũ offerat ſine pꝛecio veterioꝛatõnis
2 illo nolente accipere perieru.poſtea nõ liberat᷑ debuioꝛ.ſi creditoꝛ ha
buit iuſtam cauſam non acciꝑe.alioquin aliud eſſet.vt infra.e.credi
toꝛ. a.l.qui.x. in pꝛin. ⁊ eo caſu loquit᷑ hic. ⁊ quod diceu dando.i.da⸗
re volente. 2 daret. 1. dare vellet. ſic ſupꝛa de ver. obli.l.ſtipulatꝰſum
damam. nam poſt dicu offert. ſi ant daret ⁊ ille accꝑet. hoc ipſo vide
tur remittere pᷣcium veterioꝛatõms. vt liberet᷑ ab acnone qua teneba
tur. vt ar. S. ſiquis caut. l. ij. in pᷣn. a de eo q cerio loco. l.fi. ̊ dabit
pꝓ eo ꝙ vterioꝛ eſt faci acno ee wlo.⁊ ſic loquuur lex illa a elegani.

vel aluter de ſtricto iure neceſſe dare eſt acnonem de wlo.cuʒ alia nẽ
ſit. liberamr em̃ dando.⁊ ſic loquitur.l.⁊ eleganter.ſ e equitate
nõ liberatur.⁊ ſic dat᷑ pꝛiſtma.a⁊ ita de equitate non datur ve wlo.
vel dic rem hic eſſe ſolutam a non dari puſtinã aci.ad deterioꝛanio⸗
nem.ſed ad cetera damna rerũ ſnax diſtractarum dsatur de wolo vt

ibi. ⁊ in. e.titu.
l.ſi ꝓcuratoꝛ.
ꝙᷓ ſi ſtichum ſolum pꝛomiſiſſet: ⁊¶ a 2 AQAulneratuʒ
ſe vulneratum daret. Item quibo ſerua ſi ab alio
minem dare ꝓmiſit:⁊ vulneratum ſed damuem
aſe offerret: nõ liberabit᷑: iudicio et nagio aſer
quoq; accepto ſi bominem cũ quo non mnerer e
ageretur vulneratum a ſe offerꝛet: . ce ver. obli.
ademnari in iudicio vebebit: ſed ? aum ſemum.
ſi ab alio ſeruum vulneratum det: 2 Qui hoĩem
ↄdemnandus erit: cum poſſit alli mn benere m⸗

. Bem.
Vn hoĩem aut.x.tibi aut ti⸗

Dare. .
8 Aulneratu;

tio dare ꝓmiſit:ſi titio ꝑtem ſe vel abalio.
homĩs tradiderit: mox tibi.x.nu⸗ b Liberabi.
merauerit:nõ titio ̊ tibi ꝑtem ho expone vt. 3.

Si hominẽ
ſcilicet in gene⸗
re ꝓmiſſum.

minis ↄdicet:q̃ſi indebituʒ tua vo
luntate titio ſoluerit:idemq; iuris
erit: etiam ſi moꝛtuo titio.x. ſolue

rit:vt tibi potius ꝙᷓ heredi titijp- d Condenan⸗

tem hominis condicat. Si duo ue. tenebatur
rei ſtipulandi hoĩem dari ſtipulati r upꝛanolmt.
fuerint:⁊ ꝓmiſſoꝛ vtriqʒ partes di ſecus ſi in ſpecie
uerſoꝛũ bominũ vederit: dubium vr uhid lor.ß.

nõ eſt quin nõ liberet᷑: ſed ſi eiuſdeʒ
hoĩs partes vtriqʒ dederit: libera⸗
tio ↄtingit:qꝛ obligatio coĩs effice
ret: vt quod duobo ſolutum c: vni
ſolutum videat᷑.nam ex atrario cũ
duo fideiuſſoꝛes hoĩem dari ſpopõ
derint:diuerſoꝛũ quidem hominũ
ꝑtes dantes non hiberabunt᷑: ſed ſi

eq QLii hoĩem. ꝓAmiſit. ergo eſt hec alternatio rerum ⁊ perſo⸗/
narum. aʒo.
f Mox. id eſt poſtea. .
Sed nibi. in eum emm competit conditio indebin. cuius nomi
ne ſolutio eſt facta. vt.j. rem ra.ha.ſi indebitum in pꝛin. ⁊. l.ſi ſu
ne pꝛmo reſponſo. . .
h Indebuum. quod ex poſtfacto apparet. vt. S. de condi. indebi.ſi
non ſoꝛ. S. ſi Ncem. Item facit ar. S. e.fugitiuns in fi.

1 Zitio.non eadem ratio eſt totius ad partem. vt in hac.l. j. re⸗

ſpon. 1.S. j. nam a ſoluendo terũ hominem. mſolidum liberat.ſol
uendo ꝑrem ꝓ parte non liberat.ad quod eſt.ꝭ. de Ver. ob.l. ij. cir⸗
ca pan. a dæ le.j. ſiquando.S. heres.
k Solueru. ſcilicet tihbi. H
Si duo. liberetur. i.non liberetur. als eſt quando a alo qͥn

non. ⁊ facit ſupꝛa.l.xi.in pꝛin.

m Commums. ideo quia cum ſim ſocij. res eſt vmunicanda. ve-
re tamẽ ſunt due.⁊ vmcuiq; ſua ꝓpua eſt queſiia. vi ſupꝛa de duo.
re. eandem.S. fi. . l. iij. in ſi. B
n ALuberabuntur. facit ſupꝛa de ↄdii. inde. ſi nõ ſoꝛ. S. fi. ſupra
de opuone.le.l.ſeruo generalter. ⁊ infra. e.l. S. pe.
o Stipulatus. liberabitur. quia aliud pro alio dare poteſt vo /
lenti creditoꝛi. vi ſupꝛa v conſti. pecu.l.j.S.antepenul. dic libe
rabitur. ſcilicet per excepnonem non ipſo mure. vt ſupꝛa de verbo.
obliga.l.fi.S.cum mihi.

e⸗ gen
.

ſſcd.

S eerem
leſt orocure
ſn gnaps
Knöno. k
Ulntſoaus.
Apnclcro⸗ ſe⸗
on. 4

t on (
beo. t
Inorerkt.
umnſinn
Mor onin n
beranoh
Il Ffroie⸗ I
Uünens n

(nnnnen

ſtſunn

= =
—— =
=2
=

initmligi

2
⸗
Z
S

gclonett
Uutinii

Becem. que ſola erant in obligatione.

—

qSi nim. liberabunt᷑. ipſo ure ſi bona ſide aeceperat. vt ſalns
faciat dño.ahoquin ꝑ excep.vt.j.e.cum quis.S.j.

rY UNtpcuratoꝛ.
etiam ſolm ei.vt.

videtur manda⸗
re.vt creditoꝛib.
ſoluatur. vt. S.
e adi. inde.l.ſi
ꝓcuratoꝛ. 7. .
e.l. ꝙ licet. et. S.
ꝓcur.l.ꝓcur.
cui liber. ⁊.l. ſe.

ſSi nullo. li
berabitur. vt 2
3. de odi. indeb.
ſi vrbana.S. naʒ
ſi ſeruus. 2. S
ꝙ ſi nꝛc.et.S.ſi

cer. pe.l.cũ fun⸗/

dus. S. pumo.

t Et cum fſu⸗
gitiuns nõ eſſe.
imo pↄtra. S. eo.
fugitiuus in fi.
So. vt ibi. 1 fa⸗
cit. S. de pecu. l.
iber a.

n Sigener.
ſoluiſſet. ſoluto

matrimonio. et

ideʒ ẽ. ⁊ ſi ſoli ſi
lie ſoluiſſet.

x Pabuiſſet.

vt 7. S. de nego⸗
gel. ſi ego.

y Et ꝓpe. nam
non eſt pꝛocura
toꝛ ſed ꝑticeps
obligatõnis. vt
filia vel ſocius.

ideo dicit pro⸗

B pemodum.

3 Socia. non
eſt ſic ſocia. vt
ſunt duo rei ſti.

quia non ſi vni

ſoluatur contin
git liberatio ab
gltero. ß ſic dici⸗
tur actonem eis
eſſe communem
quia filia moꝛ⸗
tua opetit patri

ſoluant. ſic enam phibendo adiniſtrare. ꝓhiber᷑
ſupꝛa. e.l.ſi foꝛte.S.j. Jtem ⁊ generali mandato

eiuſdem hominis ꝑtes dederint: li
berabunt. Stipulatus ſum mi⸗
hi œecem aut hommeʒ titio dari:ſi
homo titio datꝰ fuiſſet: ꝓmiſſoꝛ a
me liberabit᷑:⁊ anteq; homo daret᷑
ego.x.petere poſſum. Si titiuʒ
omibo negocijs meis ꝓpoſuero:de⸗
inde vetuero eum ignoꝛantibo æ⸗

bitoꝛibus admiſtrare negocia mea

debioꝛes ei ſoluendo liberabunt᷑.
nam is qui om̃ibo negocijs ſuis ali

quem pᷣponit:intelligit᷑ etiam tebi

toꝛibus mandare: vt ꝓcuratoꝛi ſol

uant. Di nullo mandato interce

dẽte debitoꝛ falſo exiſtimauerit vo

luntate mea pecuniaʒ ſe numerare

nõ li berabitur:⁊ ideo ꝓcuratoꝛi ſe
vltro alienis negocijs offerenti ſol⸗
uendo nemo liberabi᷑. Et cum
fugitiuus qui pꝛo libero ſe geꝛebat
rem vendidiſſet: reſponſum eſt em
ptoꝛes fugitiuo ſoluentes a wvmĩo
lberatos nõ eſſe. Si gener ſocero
ignorãte filia votẽ ſoluiſſet:nõ ẽ li⸗
beratus:ſed ↄdicere ſocero poteſt:
niſi ratum filia habuiſſet: ⁊ pꝛope

modum ſimilis eſt gener ei qui ab⸗
ſentis ꝓcuratoꝛi ſoluerit:et quia in

cauſam votis particeps: ⁊ quaſi ſo
cia obligationis patri filia eſſet.
Si ebitoꝛem meum iuſſero pe
cuniam titio dare wvnaturus ei:q⸗
uis titius ea mente accepenit: vt
nummos meos faceret: mihilomi⸗
nus ebitoꝛ hberabitur: ſed ſi po⸗

miolidum. Item patre moꝛtno vel ea emancipata ſilie ↄpetit inſo⸗
lidum. vt. S. ſo. ma. l. ij. S. j. . l. ij. 7.l. wtem. 1. . de rei vxo. act.
S. 1 boc. 1. C. ſo. ma.l. ij. 7. l. filie. ⁊. I. e.ſi filia .S. qui in vita. et
lupꝛa ad.l.fal. pater filiam. in prin.
2 Si debuoꝛem. dediſſer. ⁊ tradidiſſet. ſed mterim curꝰeſt? rñ. de⸗
buoꝛis non.ar. S. de acqui.poſ.l.ꝙ meo.S.ſi furioſo. ſed ar.ↄtra
ſupꝛa de vi ⁊ vi ar. cum fundum. ⁊. j.e. cum quis.S. ſi debuoꝛem.
Ilem nitij non. qmia non habuit animum. vt. ſ. ſibi acqmrreret vel
wnaretur. diſſenſus impedit vnationem. vt. S. ſi cert. peta.l.ſi
ego. Iiem creditons non. qmia volebat queri ſibi. ſed poſtea cum
ipſe ratum habei. vel accepit pecumiam fit ſua.⁊ ſic fingitur retro
inſſe ſua. ſed in veritate nullius interim fuu. vt diximus ſupꝛa de

nego. geſt. l. ſi ego.

Mundam filiũfa. liberari. ĩmo videtur ꝙ pater poſſii fideiuſſo⸗
res conuemiri.quia nullo momenio videt᷑ heredetas fuiſſe penes
fium.vt. S. de acqui.here.l.placet.⁊ ſic videtur ꝙ debuoꝛ nõ ſucceſ/⸗
ſu creditoꝝ.a ideo extinguit᷑ obligatio principalis.immo pater ſuc
ceſſu creditoꝛi.rñ.hic nõ rũdit qneſtiom.ſeo dicit quot.⁊c.at in q⸗

ſtione pꝛemiſſa non ſucceſſu debiioꝛ.i.filius.vt dictum eſt. igitur non
confundiutur obligano.⁊ ſic poterunt ↄuemiri fideiuſſoꝛes.vel aliter:

licet tm̃ filius teneatur. tamen pater ↄuenire ſideiuſſoꝛes non poteſt

quia ipſe eſt heres creditoꝛis nomnne ſilij. ⁊ ex filij ꝑſona ſoluit. vt.S

æ le. j. l. cum filio.⁊ ideo cum ex ꝑſona ſilij agat. t

ſtea titius eandem pecuniam mi/
hi vediſſet:nummi mei fierent.
Quidam filiumfam.a quo fide

iuſſoꝛem acceperat:heredem inſti⸗

tuerat: queſitum eſt ſi iuſſu patris
adiſſet hereditatem:an pater cum
fideiuſſoꝛe agere poſſet: dixi quo⸗
tiens reus ſatiſdandi reo ſatis acci
piendi heres extiterit: fideiuſſoꝛes
ideo liberari: quia pꝛo eodem apð
eundem vebere non poſſent. Di
pꝛedio id quod a vebitoꝛibus here
ditarijs exegerat: petenti heredi⸗
tatem reſtituerit:cœbitoꝛes libera⸗
bunt. Si ccz aut hommez da
ri ſtipulatus fuero:⁊ duos fideiuſ⸗
ſoꝛes accepero titium ⁊ meuium:
⁊titius quinq;ʒ ſoluerit:non libeꝛa
bitur pꝛiuſq; meuius quoqʒ quin⸗
qʒ ſoluat.ꝙ ſi meuius partem ho⸗
minis ſoluerit: vterqʒ remanebit᷑
obligatus. Qui perpetua exce⸗
ptione ſe tueri poteſt: ſolutum re⸗
petit: ⁊ ideo non liberabitur: qua⸗
re ſi ex duobus reis pꝛomittendi al

ter pepigerit: ne ab eo peteretur: qᷓ

uis ſoluerit: mhilominus alter ob
ligatus remanebit. AXpi.

Vog ſeruꝰ ex peculio ſuo cre

didiſſet aut vepoſuiſſet. id ei
ſiue veniſſet ſiue manumiſſus eſſet
recte ſolui poteſt:miſi aliq̃ cã inter⸗
cederet:ex q̃ intelligi poſſit inuito
eo:cuiꝰtũc ſeruꝰ fuiſſet ei ſolui:ſed
⁊ ſiquis pecuniam wminicam ab

am filius ꝙᷓ fideiuſ
ſoꝛes ſunt liberati
hereduate patri ꝑ
filium acquiſita. ł
aluer pecunia mu⸗
tuata filio conuer⸗
ſa fnit in rem pa⸗
tris.vel iuſſu pꝛis
erat mutuata ſilio
7 ſic tenebatur pa⸗
ter de in rem verſo
vel quod iuſſu.vn
de cum ipſe ſucceſ⸗
ſerit cred:toꝛi con⸗
fuſa eſt obligatõ. ⁊
ſic fideiuſſoꝛes li⸗
berati. ⁊ facit.S.ðᷣ
fideiuſſo.l.heres a
debi. S. ſeruo tuo.

ga. S. ſr mnoꝛe. et
e condi. indebi.ſi

vrbana. 1 ad vel⸗

leia.l.tutoꝛ.⁊ de fi

deiuſ.vranius.

a Si pꝛedo. libe
rabuntur. vt 2. S.
le.ij. l. ſiquis du
obus.

b St ecem.partem.iam a titio quinq; ſoluiis.ad quod eſt ſupꝛa.

e.l. S. j.⁊.S.œ condi.indebi.ſi non ſoꝛ.S.pe.

c Qui perpetua.liberabuur. ab illa obligatione inefficaci. qua tene
batur. et eſt bona ratio.quia duos contrarios effectus eadem ſolut.
non operatur. vt hic.⁊ ſupꝛa de condi. indeb. l.cum is.S.j.⁊ ſupꝛa œ

in fi. Sol. vt ibi.

tribu. l. alius ibi. cum igitur ac. ſed contra.j.e.l. in numerationibo

d Repetu. vt et ſupꝛa de condi.inde.l.qui except᷑.et ſupꝛa ad mace⸗

do.l.cum tamen·

ePepigern. ergo nec pactio.quia nõ erant ſocij pꝛodeſt coꝛreo.vt
ſupꝛa de arbi. ſi duo.⁊ de libera. legata.l.iij.S.j. ⁊ de pact.l.idem in
duobus. nec ſolutio.quia repetitur pecumia.ſecus in accept.vt in co

trario.S.ti.j.l.ſi rem.S.j.

fSoluerit.ſ.ille qui poſtea pacto facio fuerat liberatus.

g Remanebit. qꝛ ille qui ſoluit repent.

b q Qod ſeruus. manunnſſus. vel nõ manumiſius. vt. z. e. l. fiun
gitiuus m fi. niſi dñs ſit moꝛtuus.⁊ hoc ſcit debitoꝛ. vt. S. e.

l.ſi ſeruus.⁊ ſi cer.pe.l. eus qui.

“

1 Feneratus. id eſt murnam accepiſſet.
K Idem iunis. quia liberat᷑ ſoluens 1 ignoꝛans eum alienatuʒ vel

Wman
2

onſumpſii⸗
ſe. id eſt me non a⸗
miſiſſe aliquo na⸗
io ex vtoꝛe poſtea.
ſeo male putant:
quia in quaꝛtaʒ ſal
tim mihi pᷣiundicio
vt. S. ſi pars here.
pe.antiqui. ⁊ ſu
is et legit. l. ĩ reſta

umiſſum. vt ſupꝛa. e. l. ſiquis ſeruo. facit.S.vepo.l.quod ſeruꝰ
V. 3. n. j. l.k non ideo nouare.
Y pr meꝰ. petiſſem. ⁊ ſententia ↄtra me lata fuiſſet.

eo feneratus eſſet: ſi pꝑmiſſu wmi⸗
ni ſeruus negociũ wominicũ geſſiſ⸗

ſet. idem iuris eſt. videt᷑ enim volũ

tate wmini eos quicũ ſeruo nego⸗

cium ↄtraherent:⁊ ab eo accipere:

np⸗ ynen, e eſ
. 8

in wmmum ꝓpter pꝛecedens mandatum. licet

fnerit reuocarum:

ſic ſupꝛaꝓ empt.l.ij.S.ſi a furioſo.⁊ infra de reguł. iur. l. ſemper

qui non.⁊ ſupra ſam.herc.l.cum putarem ſ̃m.

ter intelligimus.l.illam cum putarem.

b. ſed :m nos ali⸗

x Debiions. in eo quod dicitur hic. ⁊ infra pꝛoxi. rñ. non manſi

i ſoluere. Vli.

mento. S. eſt autez.
Z pater meꝰ pᷣgnante vxoꝛe

n Egiſſe. 1 bene

guia 1e vr 5. ſins relicta xœceſſerit: ⁊ ex cauſa
bere. per. l. illud. reditaria totuʒ hoc qo pri meo
totnz ami⸗ — . . —
ſe gun obaabu bitũ fuiſſet:petiſſem. mihil me cõ
except. rei iudi. ſumpſiſſe quidam exiſtimant:ſed ſi

nemo natus ſit:recte me egiſſe: qᷣa

Partem. quia
3 in rerum natura verum fuiſſet me

illam recte potui

roſart mnere ſolu heredẽ fuiſſe iuł. notat: veri
pt.rer iudi. in et⸗ Us eſt: eam ptem perdidiſſe: ꝓ qua
ia no we Be re heres fuiſſem: anteqꝙᷓ fuiſſet cer⸗
e⸗ mauer. . tum neminẽ naſci: aut quartã par
puma quoꝛundaz tem: quia tres naſci potuerũt: aut
ennnndelia⸗ ſextam: qina quinqʒ: nam 2 ariſto
ego nõ potu pere Keles ſeripſit quinqʒ naſci poſſe:q?
ſe ninn quarte n. vulue mulieru totidem receꝑtacu⸗ 3
ercepto reimd vi 0 babere pñt: ⁊ eſſe mulierẽ rome
d. l. antiqm. a.l.cj. alexandrinꝗ ab egipto que. v. ſimł
in ti:ae. : e ipeperit? iſde habebat eos incolo
ie l. ſed et ſi reſti. .
fi. a de rebus du· Wes: T hoc in egipto affirmatuʒ eſt
ijs. I. vtrum. mihi. Elk.

biem. pus ſuuã ptem ſoluifſz: tanqꝙ;ᷓ nego
un nmouo nde cium reo geſſiſſet: ainge habenduʒ
auſſoꝛes. eſt:ac ſi reus ipſe vmꝰ fideiuſſoꝛis
Soluar. ſpec Drem ſoluat.ſ̊ tamen vt nõ ex ſoꝛ⸗
aluer dumidaz po le decedat: ̊ is fideiuſſoꝛ ſolꝰlibera
illo ſoluo. cuʒ; duo tur: cuiꝰnoie ſolutio facta fuerit.
nut vt omi. Vm quis ſibi Fricanꝰ

aut tino dari ſtipulatus ſit.

r. Decedat. ipſo
magis eſſe ait:vt ia œmum recte

iure etiam modica
quia ille qui ſoluit
im cauſa ſui ſoluit
merito ergo de ſoꝛ
te nihil vecedit.cum adhuc ille teneatur inſolidum. cum ipſo mre ñ
fiat.diuiſio inter fideiuſſoꝛes.vt.S.de fidemſ.l. inter fideiuiſſoꝛes.⁊.
3. man. I. papi. habebit tamen ſoluens vel ille pꝛo quo ſoluu reꝰsex⸗
cep. ꝓ parte ſoluta.vt.S.d fideiuſ.l.inter eos..j.que eſt ↄtra.vel
dic nõ ex ſoꝛte.ſ.ꝓ rata cuiuſq; ponõne.i.non vterq; fideiuſſoꝛ libe⸗
returꝓ rata.ꝶz ille ſolus curꝰnomnne eſt ſacia ſoł.⁊ qð dicii liberatuꝛ
dic nõ ipſo mre.ſed ꝑ exceptõnem. vt dicto ↄtrario.⁊ ſic ſᷣm vtranq;
ſolutõnem liberat᷑ fideiuſſoꝛ ꝑ excep.vel ſolue hic inſoliduʒ ibi in par
tes tenebat᷑.⁊ adde quod no.S.e.l.in his.S.ſi duos.
ſc Um quis. merponeretr᷑.facit.S. le.uj.l.item legato. F. pe.
* auro " argen. le. l. ij. ſeo otra. S. e ver. obli. l. eum q ita
S. qui ſibi aut filio. So.ibi poteſt me voleme.hic vo non poteſt me in

uito vel ibi in filio vel ibi m melioꝛem ſtatum. IJtem ↄtra infra. e.l.

ſtichum aut pamphilu.S. vſufru. ſol. vt ibi. Item facit.S. e condit᷑.
fur.ſine.S.fi.⁊.l.ſe.⁊.S.de fidemſ.l.ſi debitoꝛi.
Si debiioꝛem.eum liberari ipſo iure.
8 Mummos. nam cum ſic fide bona accepit. tranſſertur vmmmzʒ

re dommninʒ qn⸗
nor ſolnchone⸗
titio ſolui dicendum eſt: ſi in eo.dez luerit wenſſee
ſtatu maneat: quo fuit cum ſtipula eſtar. centraſn
tio interponeret᷑. ceterũ ſiue in ad⸗ por lc men d.
optõnem ſiue in exilium ierit: vel ſifurioſo. ß ali⸗
aqua ⁊ igm interdictũ eſt: vel ſern? min boſ. w⸗
factus ſit: non recte ei ſolm dicen⸗ ſiquis 5
0.

dum eſt.tacite em̃ hec ↄuentio in⸗
eſſe ſtipulatõni videt᷑: ſi in eadẽ cã
maneat. Di debitoꝛẽ meũ iuſſe⸗
rim titio ſoluere:ceinde titium ve
tuerim acciꝑe:⁊ debitoꝛ ignoꝛans
ſoluerit:ita eum liberari exiſtima⸗
ui:ſi nõ ea mente nitius nũmos ac2⸗
ceꝑit vt eos lucret᷑:alioquĩ.qm̃ fur
tum eoꝝ ſit facturus:mãſuros eos
bitoꝛis:⁊ ideo liberationem qui
dem ipſo iure non poſſe ↄtingere ð

bitoꝛi exceptione tamen ei ſuccurꝛi

equũ eſſe:ſi paratus ſit cõditionem
furtiuam.quã aduerſus titium ha
bet mihi pꝛeſtare: ſicuti ſeruatur

cum maritus vxoꝛi wnaturus ve⸗
bitoꝛem ſuum iubeat ſoluere.nam

ibi quoqʒ: quia nummi mulieris

non fiunt:vbitoꝛem non liberari: ?. Conduõem

ke erat enum oſu
ſed exceptione eum aduerſus mari pia pecunaen,
tum tuendum eſſe: ſi conditionem in hahertt
quam aduerſus mulierem habʒ p⸗ peaptort. win
ſtaret: furti tamen actionem in ꝓ⸗ muilgucumo
. . t manſuros
poſito poſt diuoꝛtium mihi com⸗ to mon nce
petituram: quoniam mea interſit patet ſupꝛa vew
interceptos nummos non eſſe. nal⸗unter hu
e peculio cum wmino actum vron. iple enn
eſt:is damnatus ſoluit:⁊ fideiuſſo rarelefiy 25
. bvt U *
res pꝛo ſeruo acceptos liberari re⸗ e. ſiquus ſeuo.
ſpondi.ean dem emim pecuniam n ⁊ facit ad hane
diſtincnonez ſu⸗
pra ad exhi.l. j.
vnde querit᷑

⁊7. C. de furtis.l.falſus.⁊ quod ibi no. ⁊ ſupꝛa.e.l. ſiquis ſeruo in
in fi. ⁊.l.ſi ſeruus in fi.⁊.l.vero.S.j.⁊.j.d fur. l.ſi vendidero.ꝭ
ſi ntius.⁊.l.falſus.S.j.
3 Axon. ſcienti virum non poſſe ſibi wnare.
7 Quoq;.non ſolum ſuperioꝛi caſu.

2„ Mon lberari. ipſo iure ſed per excep. vt jubijcit 7.8. d wna.

inter vi.⁊ vx.l.vir vxoꝛ.in fi.ſed videtur ipſo iure.vt.e.ti.l.iij.
fi.ceterum.debitoꝛem ⁊c.ſed ibi credens wna.valere accepit.vt aꝛ.
ſuperions reſponſi.
a Si ↄditionem.furtiuam.vt in ſuꝑion caſu. ſi extat vendica
tionẽ. vt.S.æ wona. inter vi.⁊ vxo.l.vir vxoꝛ.
b Siuoꝛtiũ. nam ↄſtante matrimomo nõ. vt. C. rerum amo.l.
ij.⁊.S. rerum amo.l.j.in fi.⁊.l.ij.
c Comperiturã. quia me inuito ↄotractet. als otra.
dD BSBe peculio.reſpondi.vt.S.de act.emp.ſi ſeruus.S.ſeruum.et
e excep.rei iudi.ſi cum ar.S.ſi.
e Cauſas.om̃es liberatoꝛias.ne obſu..l.qui hommem. S.ſi.

CNgeln

„

encs
Murlb⸗
ir tc/
laſe
Gimtoſt
lbert
Pelhoeto
i uiſt
ntrei
ne
ſſi.

ümmus
nn
ſſitb

8
ſſchn don

nermnekd

Prnd n
uern Pred
GWe⸗
ni d
Mhun hoe
Kinlergain

Ape

Anhemmen.
Uwum ,ſchi
Cucmun.

Caftitz inte
girſeceheemnge

inth Felld

Uberanr butn
Sumnm ttn
Oricho Keumuber
beenunr rſe
ſaiune
Wpongon
lte lin

„
ß weem

1 wadn
1 M

n
. i
in n
I ſe
nm lian

e int
miis,

.

fReus.i.xæfenſoꝛ qui ꝓnuſit indicatum ſolui.immo etiam pᷣn⸗

cipalis iure iſto. vt inſti. de ſanſda.in pꝛm.

Et magis.ſcilicʒ ꝙᷓ; diſſimile.

b Indebitam. ex .
pene. F. ·

ſ Repettõem
ſm hoc poſſz di⸗
ci.qꝛ ſi iſte poſ⸗
ſeſſoꝛ qmi tta ſol
uit. de heredita⸗
te reimeat quã⸗

tmum ſoluit. libe⸗
rat debuoꝛem a

creditoꝛe. ⁊ cre⸗
ditoꝛeʒ a ſe: ⁊ ſic
vna reientio fa⸗
cu duas libera⸗
tiones. ⁊ hoc to
ium dicüt deeſſe
ĩ littera. ⁊ ſic eã
ſuppleri. vel dic
ni veſſe. ſ. ſic.
nam cum credi⸗
toꝛ hereditaꝛius
reſtituit pecumi⸗
am poſſeſſoꝛi ab
eo ſibi ſolutam
parit illa pecu⸗
ma liberatõneʒ
in duas cauſas.
quia tenebatur
reſtituere ꝑ con.
indebi. Item li
beratur ver?he⸗
res a poſſeſſoꝛe
qa poſſeſſoꝛ po⸗
terat retineꝛe ð
hereditate ꝙᷓtũ
ſoluerat paratꝰ
cedere ↄdi.inde.
heredi. vr.S.

ſona non ex canſa. vt ſupꝛa de condi. indebi.ſi

plures cauſas ſolui poſſe:aꝛgumen
tum eſt:ꝙ cum iudicatũ ſolui ſatiſ
datum eſt:et damnatꝰ reus ſoluat:

nõ ſolũ actõne iudicati. ̊ etiam ex

ſtipulatu ⁊ ipſe ⁊ fideiuſſoꝛes libe⸗

rantur:⁊ magis ſiłe eſſe:ꝙ cũ poſ⸗

ſeſſoꝛ hereditatis exiſtimãs ſe he⸗

redem eẽ ſoluerit:heres nõ libere

tũc em̃ propterea id euenire: ꝙ ille
ſuo noĩe indebitam pecuniã dando
repetitõeʒ eius hret. Qui hom
nem ꝓmiſerit:ſi ſtatuliberũ ſoluat
magis puto nõ eſſe expectãdã con⸗
ditionem:h̊ ⁊ creditoꝛẽ agere poſſe:
⁊ illi ↄditionẽ competere.ꝙ ſi inte
rim ↄditio tefecerit:liberat᷑ ꝑinde:
atqʒ ſiquis pendente ↄditõne ſolue
rit ꝑ erꝛoꝛem:⁊ anteꝙ; ↄdiceret:cõ
ditio extiterit. illud nullo mõ dici
auemet:ſi moꝛtuo ſticho ↄditio ve⸗
ficiat:liberari debixoꝛẽ:qᷓuis ſi vi⸗
uente eo vefecerit:liberaretur: qm

ꝙ non fetebatur reus ſe debere. ſed dixu. w eum in eo quod apparue

rit me debere.

y LQua. id eſt. aliqua ðᷣ iure ciuili. r
53 Annus. ſcilicet vtilis.infra quem poterat actoꝛ in mtegrum re⸗

ſtitui, hodie quadrienmium.vt.C. in integ.reſti.l.fi.ſed tunc oppo

nuur.quomõ pote

rit pꝛeterire.cuʒ nõ

poiuu cõuenire fi⸗

iſto caſu nullo tꝑe pfecte hominem gemſſor. i mbij
meuʒ feceris: alioquin ꝓpe erit: v her vte. lj ſeo rn⸗

etiã ſi eũ ſeruũ in quo vſuſfru. alie

nus eſt. nihi ſolueris: iſq; vſufru. qmem nen
manente leceſſerit: ea ſolutione li- experiundi. ſic pᷣ
berari videaris: quod nullo modo terijt. exrinde nõ fu
ꝓbandũ eſt: ſicuti ſi cõem ſoluiſſes met non nrerin⸗
iſqʒ veceſſiſſet. Siquis ꝓ reo re⸗ rijr. 2 5m hoe dicit
uerſo fideiuſſerit: q c reipub. ctau ula mnale ainiſſe
ſa abeſſem: actõne q̃ liberatus ſit: nus. quia fuit pote

inde annꝰperierit: an fideiuſſoꝛ
liberet᷑:qð iuliano nõ placebat:⁊ qᷣ

nus pignus tñ obligatuʒ manebit:

ꝙ mutat caſuʒ ibi

ſtas experiundi.⁊
ſic liberatur reus

KAE per conſequens.et
deʒ ſi ci fideiuſſoꝛe exꝑiundi pras ſideiuſſoꝛ ex perſo
nõ fuit: H hoc caſu in ipm fideiuſſo etr.r omnes⸗ a
rem ex edicto actõeʒ reſtitui eber ¶Iij vt azo. dicũt an⸗
quẽadmodu in eũ fideiuſſoꝛeʒ:qui nus ſellicet conti⸗
hoĩem ꝓmiſſum occiderit. Omm prer id quod mubi⸗
ꝓ te apud titiũ fideiuſſerat: pignꝰ cit. ꝙ non fun po⸗
in ſuam obligationem vedit p'ide; venas erheruni⸗
heredẽ te inſtituit: qᷓuis ex fideiuſ-⸗ vno caſu dicit. et
ſoꝛia cauſa nõ tenearis: mhilomi⸗ bene dicii uł.nam

conſtat. ꝙ nec an⸗
no continuo nec bi
enmo nec etiam
cenmo continuo li
beratur fideiuſſor

peti. here.l. ꝙ ſi poſſeſſoꝛ in ſi.⁊ hoc ſi habes in littera ſimile. al

eſt in lutera diſſimile. ⁊ tunc plana eſt. ⁊ facix.S. d peti. herech. ſi

quid pꝛioꝛ.
Kk Qm hommem. in genre..
ILiberum. ſ.ſtichũ iuſſuʒ eſſe liberum. ſi nauis venerit ex aſia
vſq; ad annum. .
m Conditionem. vel vt deſiciat vel exiſtat. MZM
n Condueʒ.ſ. indebiti. ſ̊ ↄtra. S. ↄdi.inde. I. neracius. So.
ibi in ſpecie hic in genere pmiſit. Itẽ ↄtra.S.de ſtatuli.l.ſtatulibe
rũ medio.S.pe.ſol. plene. vt dicta.l.neracius.

o Liberatur. facit infra.e.l.is qui ail.
p Extitern.vt.S. condi.inde.l.ſub ↄduione.
q Sricho. ſtatulibero ſoluto.
r Liberaretur.vt ſupꝛa pꝛoxi.eius enim interitu liberaret᷑.cu/
lus ſolutione.
ſIAſto caſu.non pꝛoximo.
Iſcq;. ſcilicet ſeruus.
u Pꝛobandũ eſt.facu.j.e.l.ſi homineʒ.
V SDi cõem.tibi vel tibi ⁊ alij.ad qð eſt. S.e.l.ſi rem.
x Siquis ꝓ reo reuerſo.⁊ liberato iam pᷣſcriptõne vt ſubijcit.ſj
quõ tenetur. vt. S. dᷣ fideiuſſo.l.ſiquis poſtꝙ;. que eſt ↄtra. Soł.
hic poterat reſtiutõnis iure teneri reus.ibi non. ad quod eſt.j.e.
n.l.ſi debitoꝛ.Et no.qꝙ hic pꝛeſens reſtiiuitur ↄtra abſentem quoo
eſſe poteſt. vt.S.qm.ex can.ma.l.j.S.uem ſiquis. ſed op. contra
hunc.S.ſiquis. Jnnuit enim hic.S.qꝙ infra annum tm̃ poſſit reſti⸗
tui leſus.et poſt acceptum fideiuſſoꝛem.ſed ↄtra videtur.quia dan
do fideiuſſoꝛem agnoſcit debimm.⁊ ſic interꝛumpitur pꝛeſcriptio.
vi.C.cœ pꝛeſcrip.xxx.an.l.cum notiſſimi.S.ſed ⁊ ſiquis que eſt.ʒ
ſoł.ſim R.hec per illam coꝛriguur.vel dic ꝙ ibi ante finuaʒ acti⸗
onem pꝛeſcriptione agnoſcebatur debitum hic poſt. 2 leuius eſt cõ
ſeruare qꝙᷓ ſuſcitare.vel foꝛte ignoꝛante debitoꝛe interceſſit quod fi.
eri poteit. vt ſupꝛa man.l.ex mandato.S.j. ⁊ ſupꝛa de fideiuſſo.l.
ſideiubere.vel dic etiam ſi det.nec per hoc agnoſcat.quia nec lite
conteſta.perpetuatur reſtituno. ſeo demum reſtitutione habua per
petuatur actio reſtituta. vt. C. de tempo, in mieg.reſti.l. fi. vl dic

ſi non fuit poteſtas experiundi.⁊ ita nõ curnit vtils annus. 2 poreſt

eſſe ꝙ non eſt poteſtas experiundi cum fideiuſſoꝛe vel reo. quia foꝛte
fuit abſens vel in digiitate poſuus vel m ſimili caſu.vt plures ſunt
ſupꝛa qui.ex cau.ma.l.j.S.j.vſq; in fi. Item ſi potui conuenire re⸗
um. licet non fideiuſſoꝛem. nunquid pꝛererijt annus? reſpon.ſic.lo⸗

quitur ergo cum non potui conuenire fideiuſſoꝛem vel nec reum ali⸗
qua ex cauſa.⁊ ua ſicut contra reum. ita contra ſidemſſoꝛem nomi/

ne rei reſtituitur inira vtilem annum.alias non. cum poſſem reum
conuenire et interꝛumpere.et per hoc fideiuſſons obligationem. vt.

C. cæ duo. re. l. fi.

3 Annus. etiam pꝛo fideiuſſoꝛe ex perſona rei liberato.quia qui po
teſt facere vt poſſit ⁊c.vi mira te regu.iur.l.qm poteſt. Alij dicunt.
ꝙ vᷣm hec iura non interꝛumpatur contra fideiuſſoꝛes.per hoc ꝙ con
tra reum ageretur.ſed hodie ſic per dictam.l. vel illa in conreis tm̃

dicit non in reo ⁊ fideiuſſoꝛe.vt ibi patet. cum dicit: in his caſiba s
nunc ſeruo ꝛc.

2 Mon fuit. verum eſt ꝙ non hberarur.

Caſu.ſcilicet quando fuit experiundi poteſtas cum reo non cum
tideiuſſoꝛe.vt ſupꝛa pꝛoxi.⁊ quidem ac.
a Ex edicto.poſito ſupꝛa ex qui.cau.ma.l.j.h. .
b Ndeiuſſoꝛem. ſcilicet reſtuuitur vtilis ex ſtipulam. Sed contra
ſupꝛa de wlo ſi fideiuſſoꝛ.So.hic equitate ibi de rigoꝛe. vel h̊ fuit
fideiuſſoꝛ liberati ebitons.ibi liberandi:quia hic non fuit ĩ moꝛa de⸗
bitoꝛ ibi ſic.vel plemus dic vt ibi.

cOcciderit.ante moꝛam rei ⁊ poſt moꝛam ſuam.quo caſu vtilis a⸗
ctio in fideiuſſoꝛem datur.vi ſupra e vſuris.l.moꝛa.S. ſfi.
d Qui pro te. idem. ſcilicet ſideiuſſoꝛ.
e Te debitoꝛem. DZMMB

f Tenearis. vt ſupꝛa de fideiuſſo.l. heres a de.
g Obuligatum. habet enim ſuas conduõnes bypothecana. vt dnret

vvnec debuum ſit ſolutum. vel ałs ſatiſſactum. vt ſupꝛa ve pig.l.gre⸗
ce. S.etiam.hic enim pignus cum liceret ob cyꝛographã pecuniaʒ etv

am rennẽ.mulio magis hoc caſu tenebit. hoc in ſcõo ſideiuſſoꝛe niło

modo poteſt dici. vt ob pecuniam in qua ſe non obliganit. teneatur

Bm R.et y.

bh Si idem. fideuſſoꝛ. ad quod eſt. S. & fideiuſ. l. grece.

1 f 3ſoluturno. eam foꝛe. qꝛ mala elecno mali.ſ. nümulariij eſt
in culpa. vt. S. nego. geſ. nam a ſeruus. S. fi. ⁊ hoc in pumo

dicto. vel ſi bñ ele⸗
git. quia tam diſtu
lit accipe. nocet ei
vt ſubijcit. ſecundo
dicto cn m ⁊ c.pꝛi⸗
mo ergo nõ bñ ele
git. ſcõo ſi bene

cũ eum ſteierit

terciu dictũ incipit
nam tũc ⁊c. ĩ qua
ſcʒ tercia.⁊ ſic inci
pii quartũ dictuʒ.

k Appꝛobaretur
pecuma.
1Molles. ad qoᷣ
eſt. C. qͥ po.ĩ pig-
ha.l.j.⁊. S. e.l. ſi ve
buoꝛ. 1. S. e ver.
ob. l. interdum in
fi. I.J.?.l.qui.x.⁊
S. cõmo.i.ſi vt cer⸗
to.S.abeſſe.ſʒ con⸗
ira.j. e.l.creditor
m pun. ſol. vt ibi.

m Dbtuleri. ad
hoc. C. e.l.obliga
nione. ⁊ qð ibi dixi
2.S. de Ver. obli. l.
qͥ rome. ⁊ de vſur.
l. moꝛa in prin.
n Bepoſuetint.
apud eundem.
o Perffecta ſit.
ad hoc.S.cæ actio.
emp. l. iu ł. S. offer
ri.accur.

p ſ pꝛo me.
facit. S. e. l
ſolntõez. 1 eneg.
geſ. l. ſoluendo.
q BDe poſſeſſione
umpꝛopne cuz cã le

gatoꝝ ſern andoꝛuũ

miſſi ſunt.vt.S.q̊.
le.l. j. S.queſuum.
heres em̃ poſſidere
non veſijt.
V Iterchciũ. q̊ꝛũ
legatoꝛũ. vt. S. q̊.
le.l.j.S.queſitñm.
vł vti poſ. vt. S.qͥ.

ex cau. in poſ.e.l.

hec autem.S. fi.
g „ So. ſ. cre⸗
dtton.

ac ſi idem aliũ fideiuſſoꝛẽ dederit:
atz ita ĩſtituerit te heꝛedẽ: rectiꝰer
iſtimari ait: ſublata obligatõne eiꝰ
quo fideiuſſerit:eum q; qui fide⸗
iuſierit liberari. Bem.
J ſoluturus pecuniã tibi iuſ
ſu tuo ſignatã eaʒ apud num
mulaꝛiũ quoad appꝛobaret᷑:vepo⸗
ſuerim:tui ꝑiculi cã eam foꝛe mela
lib.x. ſcribit. qð ven eſt: cũ tñ ⁊ i⸗
lud maxime ſpectet᷑:an ꝑ teſteterit
quominꝰ incõtinẽti ꝓbaret᷑: nã tũc
pinde habenduʒ erit:ac ſi ꝑato me
ſoluere tu ex aliqua cã acciꝑe nol⸗
les.in qua ſpẽ nõ vtiqʒ; ſemꝑ tuum
piculũ erit.quid em̃ ſi nõ oppoꝛtu
no tpe vel loco obtulerim? his con
ſequens eſſe puto:vt etiã ſi emptoꝛ
nũmos:⁊ venditoꝛ mercẽ ꝙ inui⸗
cem paxꝝ fidei bñt:vepoſuerint:nũ
m emptoꝛis periculo ſunt.vtiqʒ ſi
ipſe eũ apud quẽ veponerent᷑: elege
rit:⁊ nihilominus merx q;: qꝛ em
ptio ꝑfecta ſit. Arcel.
Ip me quis ſoluerit credito
ri meo:licet ignoꝛãte me ac⸗
quirit᷑ mihi actio pignoꝛaticia.itẽ
ſiqͥs ſoluerit legata:vebẽt diſcedeꝛe
legatarij veᷣ poſſeſſione:alioquĩ na
ſcitur heredi intdictũ: vt eos ij⸗
cere poſſit. Dem.
Eo crimĩs poſtulato interiĩ
nibil ꝓhibet recte pecuniam

a vebitoribo ſolui: alioquĩ pieriq; i

nocentium neceſſario ſumptu ege⸗
bunt. Aulus.
Ed nec illud pꝛohibitum vi
xetur: ne a reo creditoꝛi ſol⸗

t Solm. vt ꝛ. I. de iure fi. auſermr. S. in reatu.⁊. j. e.l.ꝙᷓuia.S.j.
7.S. e. qð ſi foꝛte.S.quid q̊. exopitur tñ crimẽ ꝑduellionis. vi.C. ad.
l.iuł.maie.l.fi.que eſt ↄtra.illð em ſpeciale eſt. Item fallit in eo qui
fugit cuiꝰpona adnotant᷑.i.ſeq̃ſtrant᷑:vt.ſĩ.xe requi.re.l.ſi. S.fi.q eſt

