clam. l. iij. Spla⸗
ne. ac.
o Periculum.
quod fecit opus⸗
poſt remiſſionez
p DPactio. id ẽ
remiſſio nuncia⸗
tiomis.ac.

q Priuatoruz.

e opere faciendo
poſt prohibitiõeʒ
dretoꝛs, g⸗

nunciat onem committunt ſe liti⸗
gatoꝛes pretoꝛie iuriſditioni. In
de queritur apud celſum libꝛo.xij.
vigeſtorum:ſi poſt opus nouuʒ nũ
ciatum conueniat tibi cum aduer
ſario:vt opus faceret an danda ſit
conuentionis exceptio:⁊ ait celſus
dandam.nec eſſe periculum: ne ps

ctio priuatorum iuſſui pretoꝛis an
tepoſita videatur. Quid enim ali⸗

ud agebat pretoꝛ ꝙᷓ hoc:vt contro⸗
uerſiam eorum dirimeret: quibus
ſi ſponte receſſerint vebebit id ra⸗
tum habere. Opus nouum face
re videtur qui aut edificando aut
ctrahendo aliquid priſtinam fa⸗
ciem operis mutat. Hoc autem
edictũ non omnia opera complecti
tur: ſed ea ſola que ſolo coniuncta
ſunt:quoꝛum edificatio vel emo⸗
litio videtur opus nouum contine

re. Idcirco placuit ſiquis meſſem

faciat:arboꝛemue ſuccidat: vineaʒ
putet. quanꝙᷓ opus faciat: tamen

r Juſſui.quod eſt vt non fiat poſt nunciationem. ałs deſtruatur
vt.j.e.pretor.in prin. accurſius.
ſPreioꝛis.quod eſt vt xſtruatur factum poſt denunciatõnem.
tSDiruweret. ſic S. ſi cer. petat.l.quidam. ⁊ ſi quis caut᷑.l.ij.in

prin. a. S. æ adi. lega. legaia inutiliter. ⁊ S. ve vſuf.l. ſi cuius.S. de⸗

niq;..ibi ſed ſi inter duos.Et nota.quod ſecus eſſet vbi alius agẽt.
vt in crmmmbus: vbi agit pretoꝛ vt reo penaʒ imponat:quando nõ
ingeritur pena ſangums.vi.C. de tranſaci.l.tranſigere.

vODuibus.id eſt a qua controuerſia: a ſic fit relatio de plurali

ad ſingulare. ſic ⁊a.C. de ſer. pig. da.⁊ ma.l.titulo ꝛ.c. in ius vo
can.l.fi.⁊ in auten.de ſancuſ.epiſ.S.nulli vo iu.⁊ facit ar.Sg̊ man.

l.ſi pꝛocuratoꝛem.S.mandati.

x Dpus. edificando de nouo.ac.
a SDetrabendo. ałs deſtruendo vt foſſam fochendo: als deſtruen⸗
do rem:S. de vſuf. hactenus.S.fi.⁊.l.qᷓuis.ſecus ſi fa cies non mu⸗
tatur. vt.j.e.S.ſi quis.⁊ facit.j.e.pꝛetoꝛ.S.ſiue.

.

b Selr ahendo. ſciucet veteri operi emimenti: in quo repercutiebat

ſol:ex cums repercuſſione lumen recipiebam et mihi ſeruituteʒ de⸗

bebat. accurſius.

c Mutat.ſcilicet in melius.ac.
₰

„

d Poc autem. comuncia ſunr. id eſt coniungenda ſunt. naʒ ad fu

tura pertinet.vt S.e.S.j.accurſiuns.
e VBemolitio. da exemplum.vt S.de ſerui. vrba.pꝛe.l.ſi arboꝛem.S

interdum. ac.

fVaciat.i.aliquid operetur vt large hic acupiatur.azo.
g Ad ea opera.iſ.ſola ſed nõ omnia. nam non: vi.j.e.ſiquis edi.
nec S.e.l.S.j.nec ſi non habeat inſtar operis: vt.j.eo.ſtipulatio.S.

opus.accurſius.

h In ſolo. ad hec vt in eodem ſolo ꝓꝑmaneant. ſupradicta auteʒ ⁊
ſi arca ſolum fiant in ſolo iamen non ꝑmanent. Seod videtur cõtra

illud interdictum vetur:hoc non detur. ⁊ ſic quo ad illud dicantur co
herere ſolo hec oꝑa.quo ad hoc non.:nã i mulus alijs diffe ruũt. cuʒ
hoc non comperat nunciatione nõ facta.vt.S. e.l.j.S.j.illuo ſic.vt.)
quod vi aut clam. l. iij.S.ſi.⁊. l. ſeruius. Item hoc datur aouerſus
cu qui emit ab eo

. cui nunciatum eſt
. , enam ſi mpe nil fe⸗
ad hoc edictuʒ non pertinere: quia cit: vt. . eo.l.fi il⸗
ad ea operaque inſolofiunt perti uo non. vr ſ. d

net hoc edictum. Siquis edifici
um vetus fulciat: an nonum opus
nunciare poſſimus ei videamus:⁊
magis eſt ne poſſimus. Hic enim
non nouuʒ opus facit:ſed veteri ſu
ſtinendo remediuʒ adhibet. Si
ue autem intra opida ſiue extra o⸗
pida in villis vel agris opus nouuʒ
faciat:nunciatio ex hoc edicto locũ

facit.S. tamdm.
Item ſunt ⁊ alie
due differentie q̃̊s
nota. S. e. S. j. Alij
dicunt ꝙ wꝛa ſtipi
te hic in ramis in⸗
cidebat. Tercij qð
cauſa damni inte
cti nuncio. vt quia
ruat arbor in w⸗

als non. argu . j.

Hahet: ſine nri † . e.S. penul. in fine.
babet: ſiue ĩ priuato ſiue ĩ publico §nazo⸗ velth di⸗
opus fiat. Munc videamus qui rectam negat bi
bus ex cauſis fiat hec nunciatio: et Vnilem concedit. pꝛi
mna placet. ac.

que perſone nuncient: quibuſq; nũ
cietur.⁊ in quibus nunciatio fiet:
et quis effectus ſit nunciationis.
NMunciatio fit aut iuris noſtri
cõſeruandi cauſa aut damni vpel⸗
lendi:aut publiciiuris tuench gra.
NMunciamꝰaũt qꝛ ius aliqð ꝓhi
bendi habemus: velet dammi im⸗
fecti caueatur nobis ab eo: qui ſfor
te in publico: vel in priuato quid

i Si quis fulci⸗

at. als fulciat: alłs reficiat.alłs reſarciatc.
k Me poſſimus. quia fulcire non conninet edificationem vel deſtru

ctionem: que ſola faciunt locum huic edicto. vt. S. e. S. opus. ad idẽ
j. uinere actuq; priua.l.iij.S.reticere.⁊.C.de iudeis. l. li. Itẽ nec
fu ſpecies noui operis. quod eit opns. 1. neceſſe. vt.j.eo. ſtipulatio.

S. opus. a facit. j. de acqui. re.w. adeo.S.cnm quis.in fi. S. ⁊ hoc: ni⸗

ſi foꝛie ideo qina tinemus de damno intec. vt.j.e.S. nunciatio. ſic er
poteſt intelugi. j. e.e pupillo.S. ſi quis riuos.veĩ ulud erit ſpeciale

vt ibi dices.ac.

¶Siue aũt.in publico. iũc om̃es. vt. j. e. in ꝓuinciali. S. fi. 1.l. ſe.

m Munc ex cauſis.ex mibo fu:vt.j.ꝓx.S.⁊.j.de pu.S.ſextus.
n Que perſone. in publico omnes: vt. j .ſl. 7, .
pꝛiuato aut illi quoꝛum imtereſt. vt. . e. S. fi. a. l. ſe. ⁊ etiam ille cui⸗
non intereſt: dummodo aſſerat ſua intereſſe.vt S.e.in prin.

o Qmbuſq;.de hoc agitur.j.e.ꝓximo.S.

p Munciemur. omnibus m opere exiſteniibo. . e. operis. 7. l. cuilibz.

7. . S. pꝛoximo.accurſius.
q Lods.in ipſo opere.vt.i.d pu.Snunciationem.

r Effectus. eſt em vt vſtruatur quod eſt ſactum poſt nunciationeʒ.

vt.j.ᷣe.pꝛeroꝛ.in prin.a eſt alius.vi.j.de pu.S.memunſſe.
ſ Munciano.iuris.i.ſeruitutis.vt ſi vebes ſeruitutẽ luminib.
tAlut damni.quia facis opus quod ruinam minatur.aʒo.ac.

vVPub. iuris.prima dicitur poſitiua.ſcõa naturalis. tercia publi⸗ .
ca:vt.j.e.de pupillo.S.ſextus.⁊ ſᷣm io.ſſtatum ꝑ oꝛdinẽ pomit exẽpla

x Munciamus. hoc eſt exemplũ primi qñ iuris ↄſeruandi.

a ANel vt. alij habent veluti. ſed tu habeas ᷣm i0. vel vt ⁊ ſunt due

partes: eſt exemplum ad ſecundum dictum. a fit ſic nunciatio Meꝓ
cedas niſi e damno infecio caueas. vt ⁊. .i fi.hiuus.S.⁊. · quoꝰ
vi aut damel l d. pe.accurſius. ê
b In publi. ſcilicet ſun iuris tuendi cauſa vel damni depellendi.nã
publi.iuris tuendi cauſa quilibet poteſt nunciare.vt.. l.in prominci
ali. S. fi. ⁊.l.ſequenti.ac.

¶Uel. hoc eſt exemplum ſecũdi quando dãm depellendi. i

mum meam vt ibi

25

20

10

5

. . S
e0. ⸗
5 „ 9
4 . 5

j.quod vi aut clam.l.ſi alius.S.notauimus. So . mn eſt conta. ſi

S T 0

BR

Balance Q

N Focus

M.

H J K 1

G

F

E

X

W

VierfarbSelector Standard*

18 19

17

-Euroskala Offset

S=
8
5
8£
5
S
A
5
7
E
5
—
B
S
E
E
E
◻