g Sui.ſallicet comites.accur. V
h Suoꝛum.ſ.ſeruitoꝛes.C.e.l.ne diu ⁊ quoꝝ ap.l.nulli.
1 Agentium. ſ. tantum.
k¶Adinus. ſic. C. de furt.l.ſiquis per.⁊.j.aut fact.S.fi.⁊.C.ad.l.
iuł.repe.l.j.accurſius floꝛentinus.
INune genera. exiliũ.hoc ẽ triplex. vt..de inidic.⁊. rete exilium.

Laqueo.mſi

9 * * . . II

Wreler.

erat in carcere.

hn⸗ ctun
. Wals
66 n
n metallũſed ülar erat qne⸗ rg
llu. ſed illa era . u um
ire damnats in meta achlillin
pus metalli erat er nmmſeenun⸗ inſerius reſponſuʒ. e. muniil
um acd. Armeral Anieet range um. F. in exulibus. a facit. mmſni
mioꝛ pena & fuſtium 8. b EEr ſiuns. ualium, §. de extraoꝛ. cog. nee. ſe
e 2 pena ꝙ& r fuſtibu aur dam legan. accur te. vt. I⸗ cap fi. gc. tuns
flagellorum. granioꝛ p rberantur liniuriaꝝ lerelega 9.puta capite. l. pe. §. ſi. ac. na ane⸗
4 e Hagertenun nrrnenm vrn iunu vetmaer die Braumn d Dinlquss: loni
m n Tlincu on⸗qut lum: 7 dic hic cinilite in opus. hoc di nſn g
n T umar * et 4 lori⸗ orrſe
t damnn. pecume nõ plac .. . lo ra fert a ſuper .
%° Mrn ciniliter: quod nõ mdamnantur:er metal din bus. vr. ſ. e. l n
. anter fiſco. ac. tallum damn Quiſquis efnar ſanne r.l⸗cagits nn
cun E. . . . ( . , . . inp . 1. ll
Pronnnand⸗ oꝛis contineant a. uUius oahlcnm damnatus r. dn⸗ limm: Whun. znn
neant. onitõ uplicato opoꝛtet. q
mmon duplcatot us opo
O.i. aĩo fuſtium am culo J id temp
Glad 0.i.aĩo Eluti gatio: vincul pꝓlicare eũ
9 ii differẽ ⸗ m caſtiga 1
ſubtih. fac ladtuen gelloru
tiam inter g
2 telum. id eſt ſa⸗
Tr Lelo.

Damnari.⸗ anm. g
1 us. ac. g
o appᷣhenſus in carce 3 reholer a iir 1
ſgqg. duplicetur n ecem annos on Poc Dapueae. us. f
n cum infamia: re fuerit:et ſi etuari vebet ei pe⸗ caum iuue vel Aannnt.
‚ damilt⸗ alicuius ali⸗ natus ſit:aut PP etalli tranſmitti. verius n dubli nnt⸗ .
ꝛs vamnarne eAa 4 aut gutatis t alicuius a: aut in opus metal narus fuit⸗ ear hatendo unſſ
Ulr ad furcam. vri tionem: aut alcm i no⸗auti mo dam e: (at patiendo S
fra. e. hibitõem. liquis v n initio ſtati Ber ꝛza ſ.modo. r. ltnenlege.
mgue Aln nr dWiß euʒz anmma I nõ ſecu an vo perpetuari vů. eſt vt trãſ ſ.pꝛzi. nfni,
vr⸗jmarimo glachko in euʒ ladio opoꝛte vel aren talli:⁊ magis ali⸗ 1 Fuerit ideſt nſtn „
Vnr wroecnt van imaduertig bo vel laqueo vel ri in op' meralli eg ennnz wlienri drtr n.
ant. vt dican mote ni l telo vel fuſti oiude nec tur:aut perpetu cecenniuz Hacen fuit in car Harcum
naro:eligeih vel telo do. Pr fera m dicit quotiens tem auegeiam aune ug Jen
. i mo E conceden⸗ im dicit q catio nõ eſſe cere etia ſed Ninn
vᷣis moꝛi: ſubij gliquo alio ltatẽ con ter en licatio n ntiam. ſed ocen.
bet vt gliquo faculta ag⸗ ſt duplic mi⸗ ſe.nte li N.)
ceps bo berã moꝛtis ant:multom exceſſura e m. In reſiduum dup Ainat ei
ultomag ius pꝛeſi zdi:diui fra oꝛe pena femine „caru m rela lrdan lſe
1 us. di in o necãdi:⁊ Etes libe p0 metalloꝝ ſolent. ſi⸗ geru ſtatim vt 1ncl CEl
eernnentes. gis nec veneno necãdi: ittetes niſterium mette nari ſolen ratur poſtea. or
Is n tra uynntreres un m d tpᷣs damnsariſ. dem r epe. .
p ermungene eſt cripſerunt con Hoſtes tuum vel a ps 9 8:7 ſiqui E. e.l. antep Poperetu
Hecaheer utnin ram moꝛti hac pena af mili modo⸗ lad tempus ſi m Tr guſſere ſmonunnn.
dr ane⸗ ut itẽ tranſfuge uidẽ pena mopetunʒ. vel ad ſtituuntur. tur. ĩ opo meta manmuni⸗
tis eligere gut ite! urant:nec ea q eribo 1 aſi ſerue peneon ittunt ac. rehl C.coel⸗
‚nvnvnt viui exu⸗ et: vt ve re: q 8 damnent: am ar⸗ n Perpe neſblle l.
a Volles hacpe ue opoꝛtet: E nec toꝛ x d tempu ſides in car⸗ a operĩ ſu
. Do oq; mul⸗ amnari que opo⸗ terima voacte lent preſi i vĩ a pena of ſus. n.
na aliſ qn iudeis. D t: vel virgis in toquen Ve taté. So agre: vt 1 v buci. accurnus.
it. Eete ncei: necet: vel vin leriq; dum ne cungte⸗ endos damn facere Prtandann
nibus que E. mm ſicere ſolent. õi. vtputa ſi s tineantu 1huiuſmodi pe vel metalluz
ijs..j. 7. . ſicer hmõi. vtp culis ⸗ huiuſ ve vi .
Pene⸗ —, ns. *tur * bertatem metal oꝛtet. nam im ad con dandam.
fal.mo.ſiq gdimat li . vel in opus non op ſunt.carcer en . cri.l.
. ECA Edos cr miſte⸗
vt s in metallũ ũt młta nu interchcte ſunt. 6 ad puni Jum uſe,
Exurantur dq quis in etalla a lie bomĩies n q; vel % m. vt ſerin
. oliqut damnetur. meta deʒ ꝓumc tinendos calcariã q; aun eniſtencwu
Ef. veln vennme li dam dã quide e ebet. Inc⸗ ꝛſec he amtenſtennd
j. vel ſi velmus ſunt: 1 que ſed qu beri vebe ſolent: talla. ac.
F. j. vel ſi nt ſerii ero ſunt: 2n habẽt: ſed qu ha damnari ſo ni⸗ m ne
rnarc ernnt lein⸗ meyro n non Habe ttut aria damn . Du HM
nnr r rad haben quer⸗ bet. Pelectopia ſte meleli mogie ſun ſunt dam 4 x / ſbof.
ren. re. c niſi ſit non ha 7 bet. . in ludũ vena pene effi on W.
aipmn⸗ metalla habe ere ius ĩ me⸗ cunq; in lu ſt an ſerui pen M ſſ.
ſeruus tra 1.l. pofk que me ſpecialit᷑ opet ui ſeuei : videnduz e umoꝛes hac pena ſindef
vr. j. e capt. e vꝛbis ſpecialuũ epka diui nati: iz immoꝛes bacp ſm Fmnne, mu geri
ſuge. ne vrbig ndi:ex omt. ant. ſolent eniʒ ne iſti e H
h. S. tran vt in llum dãna cilonem expm ciant᷑. ſerui pe nobiles. vt ſenſlg ſe
tal. diffe⸗ ad fau in metallũ ⁊ eo gffici: vtr t in libertate E. e.l. ſin nt. bng.
ehmd iker hoe die Tanto. s qui in metal ffe⸗ ama n ꝑmancant in ude ſerui ef r Amnnunt. Nemnal
renug inte⸗ o. F. 7 Inter eos ꝗ lli damnãt᷑.di gent. 4 is eſt vt hi 83 ſtat ſi habeſ amutuũ znpen
. Prorin corra mopus metallid ſt:ꝙ q̃ in me dendũ ẽ ⁊ mag im tantũ dilte untatem. ſub. ſeguſſrinu
facit ſupꝛa *inſi. qm mopus culis tm eſt: ⸗ ncuk ciantur. in boc emin enatoꝛes nner eſt bona. Amnmn bi,
tab. l. j. ĩ fi. 0. ſol tia in vin : grauioribo vin ficiantu ſen⸗ ituũtur v abes rennet iamtlintn
r S. pene. 2. e raittl dannank ienlli lenlornin a ceteris ꝙy inſt H etth ui⸗ unnn
1.J.1 etallu. in metallii m. S. diuus. Oſickcnenne
nre fiſ. in neno i⸗ munt. 4 opere met I. l. capualium. §. . ſtarm
ſed hodie ne ſud⸗ P de refuge ex erdunt. vt. J.l. S t. E. de exac⸗ ſuc ſo
ber fů vrnn guoacq; at ciuitatem p etuis. ſcat᷑ ſacit. C. x Enſſegnenn
. libertatem. culis. perp to cogno ruz akglakri
puao. vt no aut. 2 Solent. vt vin nec de delic eſt ndum mu Liniglee
nupt. J. tra. S J. I ontinẽdos.v i.l. verum eſt. am ad facie .„“ rek.iten
mar. con a. . in inſulam 1 Acol rbo.ſigmi. andti terr nam Nageng
vado derenn go nõ relegat aeſesi ſupꝛa de onn. tri. l. j. 7. rinenelem un cgle rere ꝑ montes
Sein nſutan er meiallum. .⸗* uwF ſenr. Kelken preſec. vrbis.l., 2 . elan aauit. poſſint eenenes dcaf .
Preefecto. i⸗ l. relega Kei ſupꝛa cæ offi. . vel die de .iunwꝛes. qin p. alłs iuuenes. aeel
2 Ore ct. relega e luerſas.⁊ facit bat. qᷣa Quicunq;. in it, abs vilwꝛes
eelnciras du enSe. ĩ vinculis. Item imepe ſer es on ig ehrr un als
ꝛeſi.l ra.e. l. ij viq; ĩ v tallũ 8
Sere ner d Gr metalla pu
ri e loco ad

cauſa, glcaria quoq;. male ergo duit 350.
ui ex 8981917 2

until e
n. d

Aeif
6
Nerie
n;

ognn

*

uod 4
tllud n
lcarce
den
tage n
Um.
EIII W
ium Wa
1Abe,
Mr, h

, a.
„ tl
Munr nonn
im (wliurna
Gtaimam
w Gmrun
W mWnrn
Aſun
ön nra
umm Ale
. .
I r Zu

==

=

um. wipn

2 1 Mrnc
in mnn
Mndr
m teun
Mne
da/ Wn N
nids Il
td Dn
in nane

onmnn
Qu umu

.
E ſncNs

CLd.
u M
ſin iats
Des oMNNN
us ſ40
bce
ſcß⸗

, eus

— —

oni 4

mi
4
1,N

ma

1

a Puricharij. genus eſt venationis. ac.

b Aut. ſubaudi acturi aliam voluntatem. vel volup. ſunt enim

multa officia que gerunt in quibus mouentur venatoꝛes. nam ałs
cum cambs als cum auibus. vel in alijs miniſterijs ſunt.
Sernos.dubuano. vt.C.e.l.metalli.ergo ſeruꝰ fit ꝓlus ſeruꝰ:

ſed immo alteri⸗
us durioꝛi ſerni
tio aſtrictus. ſic
excõmumcatus.
poteſt plus excõ⸗
municari:ſed in
famis non infa/
mari.vt.C. vt ĩ
tra cer. tem.l.ij.
Item hoc in ſer
no non coꝛrigit
ꝑ autẽ. de nup.S
quod autem. ac.

dD Pena.non ꝑ

alium. vt S. ti. j
.l. j. S. fi. accur.
e Reddendũ.
vt ⁊1. C. v ſent.
paſ.l. fruſtra.et
S. v fideicõ.li.l.
generaliter. S. ſi
ſeruus. et ar. S.
adimen. lega.
ſi ſeruus.S. fi. et
3.de rei vench. l.
in rez. S. em qꝗ⸗
cunq;. ſed ar. 3.
J. de ſen. paſ.l.fi.
ſed ibi reſtuuuuꝛ
in intege. Item
gr. 3. in auten.
e ſancii.epiſ.S
ſi ſeruus ſciente.
7 facit. C. e. l. ſeꝛ
uo. ac.
f In perpetua
que pena vix in
ſeruo recipitur.

a puricharij:aut aliam quaʒ vo

4
non autem in li

bero. vi. C. eo.l.

incredibile, 2. l.
ſernus.

g m Hꝛis ⸗
popetuun.

l.j.⁊ cõna de offt
cio pꝛe.vr.l.j.S
ſi. ᷣ ↄtra.j.l.ſi.
Sol. vt ibi dixi.
Hoc in dicta. l.
E. 25 de poſtu.

luntatem geſticulandi: vel aliter ſe
mouendi gratia. Seruos in me
tallum vel in opus metalli:item in
ludum venatoꝛiũ dari ſolere nulla
dubitatio eſt:⁊ ſi fuiſſent dati ſerui
pene efficiuntur: nec ad eum perti⸗
nebũt:cuius fuerint anteq; damna
rentur. niq; cum quidam ſeruus
in metallũ damnatus beneficõ pᷣn
cipis eſſet iam pena liberatus.im⸗
peratoꝛ antoni. rectiſſime reſcripſit
quia ſemel wmini veſierat eſſe pene
ſeruus factus:non eſſe eum in pote
ſtatem wmini poſtea reddendum:
ſed ſiue in ꝑpetua vmcula fuerit dã⸗
natus ſeruus: ſiue ĩ tempoꝛaria eiꝰ
remanet:cuius fuerit anteqꝙᷓ; dam/
naretur. Bem.
Ous eſt aduocatõnibus quo
qʒ pꝛeſides incerchcere:⁊ non
nunꝙᷓ imperpetuum interdicũt:nõ

nunqᷓ ad tempus vel ad annũ meti

untur: vel enã tempoꝛe quo pꝛouiĩ
ciam regunt.nec non ita quoq; in⸗
terdici poteſt alicui:ne certis perſo
nis adſit. poteſt ⁊ et ita ĩterdici cui
ne apud tribunal pꝛeſidis poſtulet:
tamen apud legatum vel pꝛocu⸗
ratoꝛem non ꝓhibetur agere. ſi tñ
apud legatuʒ pꝛohibitus fuerit po
ſtulare:credo ꝑ conſequentias:nec
quidem apud preſidem relictam il
li poſtulandi facultatem. Et nõ
nunqꝙᷓ nõ aduocationibo cin interdi
citur:ſed foꝛo.plus eſt autẽ foꝛo ꝙᷓ
aduocationibo interdicere: ſiqdem
huic ommmodo foꝛenſibo negocijs
accommodare ſe non permittitur.
ſolet autẽ ita vel viris ſtudioſis in⸗

l. et puto.S.j.⁊ facit ad hoc S.de miur.l.ſi. —
b Zd annum. als ad annum abs anmis. tunc intellige duobus.
vt S̊.de ma.te.libertas.S.fi.⁊ de teſtibus.vbi numeras.
1 Metuntur. 1. ſtatuunt pꝛeſides. 230.
k Cu. id eſt alicui. ac.
IProcuratoꝛeʒ. fiſci vel ceſaris.accurſins.
m Per conſequenrias. naʒ cni maius interdicitur maltomagis
mmis.ad quod facit ſupꝛa de ſeruis expoꝛ.l.cui pacto.⁊ infra de int⸗
dic. ⁊ releg.l. relegatoꝛum. . S. conſtitutũ.S. fi- S. ſenat. l. mij⸗

1 in cecreus. v. q.vij.c.epiſcopoꝝ.⁊.C.

—

de principibus agentibo in

rebus.l. ex eo.⁊ in auten. de defen. eini. in pꝛin. accurſius flo.

n Et nõnunqꝙᷓ;. ſed multotiens. accurſius.
o PHuic.cun eſt inteꝛdictum foꝛo.acccurſius.

p Permitutur. neq; ꝓcur. nomine vel ſuffragatoꝛio vł alio modo.

2

q Pragmancis.id eſt qui conſueuerunt ſcribere pꝛagmancas ſancti

terdici: vel aduocatis vel tabellio⸗
mbus:ſiue pragmaticis. ſolet ⁊ ita

interdici:ne inſtrumenta omĩno foꝛ
ment. ne vel libellos concipiant vł
teſtationes conſignẽt. ſolet ⁊ ſic ne
eo loci ſedeãt:quo in publicoĩſtru⸗
menta deponuntur:archiuo foꝛte ł
grammatofilatio. ſolet ⁊ ſic vt te⸗

ſtamenta ne oꝛdinent vł ſcribãt vł
ſignent. erit ⁊ ila pena ne quis ne

gocijs publicis interueniat:hic em̃
qquod eſt cuſtodre
2 gramma quodẽ

priuatis quidem intereſſe porerit:
publicis prohibetur: vt ſolent qui
bus ſententia pꝛecipitur. Sunt
autem ⁊ alie pene ſi negociatiõe qͥs
abſtinere iubeatur: vel ad condu⸗
ctionem eoꝛum que publice locant᷑
accedere.vt ad vectigalia publica.
Interdici autem negociatione ple
runqʒ vel negociationibus ſolet.ß
et damnare vt quis negocietur.an

poſſit: videamus. ⁊ ſunt quideʒ he

pene ſi quis generaliter tractare ve
lit in ciuiles:inuitum hominẽ iube

re facere quod facere non poteſt. H

ſiquis ſpecialiter tractauerit poteſt
eſſe iuſta cauſa ↄpellendi cuius ad
negociationem:quod ⁊ ſi fuerit ſe⸗
quenda erit ſnia. Ilte vere ſunt
pene qᷓ iniũgi ſolent. hem̃ ſciendum
eſt diſcrimina eẽ penarũ: neqʒ oẽs
eadẽ pena affici poſſe.nã in pᷣmis de
curiones in metalluʒ damnari non
poſſunt:nec in opus metalli nec fur
ce ſubijci: vel viui exuri: et ſi foꝛte
huiuſmodi ſententia fuerint affecti
liberandi erunt:ſed hoc non poreſt
efficere qͥ ſniam dixit:veruʒ referre
ad pꝛincipẽ debet:vt ex auctoꝛitate
eius pena aut ꝑmutet᷑ aut liberet᷑.

nul. ⁊. C. e.l.vcnrionũ.⁊.l.vcurionẽ.⁊.C.de q

penul. 1 fi. 1. 7. de prunle. ve. l. iij. ac.

ones. vt ⁊. C. ð ap
pel. I. pꝛecipimus.
r Conſignent. id
eſt ſcribant dicta te
ſtium. ac.
ſ Archmo. abs
dici᷑ archiuus vbi
ſacra vaſa reponũ
tur:vt in aut.qui.
mo. na.effi. le. S. il⸗
lud.in fi.S. ſed hic
pꝛo loco vbi ſcriptu
re publice reponun
tur. vt in auten. de
e his qui ingredi⸗
vuntur ad ap. G. il⸗
lud. accur.
tAMilatio. a filare

IFa.idem enam ga
ſophilaunʒz a gaʒa
quod eſt diuiuia.q̃t
diceꝛet cuſtodia diut
naruʒ vel ropoſuo
vVPrecipitur. et
hodie dicunt᷑ boñ.
publicani de offici⸗
is.
x Snnt. tracta⸗
re.id eſt intelligere
y Tractauerit.
puta in eo qni ſcir
id facere in qð dam
natur.abłs ſi neſcit
ſunt incunles. vt
7 facit S.ð ppᷣlica.
l.cotem. S.fi. ac.

3 Cui?. i. glicuiꝰ
7 Iſte. de quib-
dixit. S.ſiquis foꝛte
S.fi.hucuſq;. ac.
Mon pñt. ad
hoc facit.j. qñ ap.
ſit. l.j.J.ſimili.⁊ ꝗ̊
ad.l.coꝛ.de ſic.l.pe

ueſtiombus. l. ante⸗

x? Erunt.qua ergo pena ſint damnandi? Rñ.cœpoꝛtatione vł relega
none ꝓpter capualia crimina: vt.j.de interdic.l. inter penas.in fi. ac.
a Permutetur. ałs permutetur. ałs permiſcetur.i. mpõetur ſi pla

cuerit pnma. accurſius.

b Liberetur.tenuit ergo ſentenna.als ipſe idem iudex cognoſceret:

„.

vt. C. de accuſatio.l.uij.ſed hic ad principem uur.ſed ar.ↄtra S.cœ in
inſto teſta. ſiquis ex. S. ꝙ ſiquis fueru.ałs expone vt ibi. ⁊ facit. C. e.

P1i

Femg

c Parentes. omnes liberos. vſq; ad pꝛonepotes: niſi pꝛecedentem pꝑ⸗
ſonam aliqua macula pudoꝛis aſpergat. vt. C. de queſtionibus.l. di
uo.⁊ dic vt ibi.ſed ar. ↄira..de verbo.ſigm.l.liberoꝑ.⁊ facit.C.e.l.

ſi matrem. ac.

d Bebere. vt ⁊.j.de decur.l.ij. S. in filijs.

e Becurione. exi
ſtente. ac.
f Plebeio.⁊ facit
FS. ſenato.l.emã
cipatum. ac.

g Statu. punien
qum. ſi deliquit in
ſtatn libertatis. vt
23. 1I. j. I. ſtatulibe
ri. ſed ſi pꝛius. tũc
vt ſeruus. v S. de
ſtatulibe. l. ſtatuli⸗
ri.a ceteris. ⁊ S.l.j
que eſt contra.⁊ fa⸗
cit ſupꝛa ſi ex noxa
li cauſa.l. fi.

b i Rſeruon
humiliorn
humilem ⁊c. vt. C
e ꝛnceſ.nup.l.hũi⸗
lem. ⁊ ſubaudh hic
admmnus: quia ſta
um ponu ꝓꝙ plꝰ ſer
uus ꝙ alius humi
lis.accur.

i F lagelliſ.flagel
la plus wient qua⸗
ſi parata ad plꝰ w⸗
lendum.
k F lagellis. ma⸗
102 pena eſt ſtare i
vinculis qᷓ; laboꝛa
re in agro ſeu ope⸗
re publico. ⁊ facit
C.e.ſeruus.acc.

1 In opus pub.
datur ergo ſeruus
in opus publiciin.
ſed ↄtra.j.e. ſeruꝰ
ſo. hic non inueni‚
tur emptoꝛ qͥ emat
ſub pena vinculoꝝ
vel foꝛte ſine pena:
⁊ ſic in ſubſiduum
hic datur in opꝰpnu
bi icum:⁊ facit ð
icendio.pedius.S.j
7 de accuſa. leuia.

m MQui ex cauſa.

in metallum. non
tomen ad locũ ulnʒ
puenerunt adhuc.
n Lanqꝙ. i. qua
ſi veniſſent iam ad

punienduʒ: diuus pius ſaluio mar⸗
Arcel.

Parentes quoq; ⁊ liberi œcuri
onum in eadeʒ cauſa ſunt.Liberos
non tm̃ filios accipere ebemus:ve
rum omnes liberos. Sed vtruʒ hi
qui poſt vecurionatum ſuſcepti ſũt
his penis non afficiãtur: an vo om
nes omnino liberi etiam in plebeia
familia ſuſcepti:videnduʒ eſt.⁊ ma

gis puto omnibus pꝛodeſſe vebere.

Plane ſi parens decurio eſſe veſie⸗
rit: ſiquidem iam ex œcurione fue
rit editus:proderit ei ne afficiatur.
enimuero ſi poſteaꝙ plebeius factꝰ

eſt: tunc ſuſepiat filium: quaſi ple
beius editus:ita erit plectendus. ¶

Eſpiciendum eſt iudicãti ne
quid durius aut remiſſiusſcõ
ſtituatur ꝙᷓ cauſa vpoſcit. nec em̃

Statuliberum quaſi iam libeꝝ
ciano reſcripſit.

NM ſeruoꝛum perſona itaob⸗
ſeruatur. vt exemplo humili

oꝛum pumantur.ſed ex quibo cau⸗

ſis liber fuſtibus ceditur:ex his ſeꝛ
uus flagellis cedi ⁊ wmĩo reddi iu⸗
betur.⁊ ex quibus cauſis liber fu⸗
ſtibus ceſus in opus publicum dã⸗
natur. ex his ſeruus ſub pena vin⸗
culoꝛum ad eius tempoꝛis ſpaciuʒ
flagellis ceſus wnnno reddi iubet᷑
Si ſub pena viculorum wmio red
di iuſſus non recipiatur: a wmino

venundari:⁊ ſi emptoꝛem non inue

nerit:in opus publicum:⁊ quidem
perpetuum trad iubetur. Qui
ex cauſa in metallum damnati ſũt
⁊ poſt hoc deliquerint: in eos tan⸗
ꝙᷓ metallicos conſtitui vebet. ꝙᷓuis

metallum durius puniuntur.
o Konſtuui. vt gramus pnniantur. vt S. aut dam. S. inter. ac.
p Permutant. vt infra. e. l.quod ad ſtatum.⁊.l.qmi vlnmoſ. ⁊ S.e.

I. ij. S. j. ſed contra 5. œ

imuſto teſta. ſiqmis exheredato filio. S. eins.

So. ibi non a competenti iuchce: puta pꝛeſide fuit depoꝛtatus: hic a cõ
berentl. vſ⸗ pꝛefecto vel ſimilibus.vt dixi S.e.ti.l.ij.S.j.ac.
q In perſonis.infamis.ſi pꝛo pecumaria imponitur coꝛꝑaus remit

titur infami a. vt ſupꝛa

e infami.qud ergo.S. pena grauioꝛ. Di pꝛo

coꝛpoꝛali minoni uinponitur maioꝛ: a tunc idem in his duobo caſibo po
teſt hic loqui.ſi vo minoꝛ coꝛ.pꝛo maion aut canſa cogmua:⁊ tunc idẽ
vi. C. inſami. l. ⁊ ſi ſeuerior. a infra ad municip. al.oꝛdine.ſed ſine
terim tamen vu durat pena qucta vel minuta cu cauſe cogninone on

rat infamia. vt dicta. l.? ſi ſeuerioꝛ. que eſt contra. facit. 7. de remi
li. I. qin cum vno S. ad tps. adde quod notg. in dicto. S. pena gra⸗

mioꝛ. 1 facit ad hoc S. de furt. interdum. S. j. 7. C. d ſacroſanc. eccle.
l.ſancimus. in fi. . j. v reg. iur.l.ſi in duabus.

r Mulciatus. qui in nullum vebint mulctari: quod non niſi ex

nondum in eum locum perducti fu
erint. in quooperari habent: nam

ſtatim vt ſententia ce his dicta eſt

conditionem ſuam permutant.
In perſonis tam plebeiorum q;
curionum:illud conſtitutum eſt:
vt qui maiore pena afficitur qᷓ legi
bus ſtatuta eſt:infamis non fiat.q̊
⁊ ſi opere temporario quis mulcta
tus eſt:vel tm̃ fuſtibus ceſus:licet ĩ
actione famoſa:veluti furti:dicen⸗
dum erit infamem non eſſe:quia et
ſolus fuſtiuʒ ictus grauioꝛ eſt q;; pe

cuniaria damnatio.
r⸗ Artianus.

aut ſeueritatis aut clemẽtie gratia

affectanda eſt:ſed perpenſo iudicio

prout queq; res poſtulat: ſtatuen⸗
duʒ eſt. Plane in lemoꝛibus cau
ſis pꝛonioꝛes ad leuitatem iudices
eſſe debent:in grauioꝛibus penis ſe
ueritatem legum cum aliquo tem⸗
peramento bemigmitatis ſubſequi.
Furta vvmeſtica ſi leuioꝛa ſint
publice vindicanda non ſunt: nec

gadmittenda eſt huiuſmodi accuſa⸗
tio.cum ſeruus a vumino: vel liber
tus a patrono:in cuius vumo moꝛa
tur:vel mercenarius ab eo cui ope

ras ſuas locauerit:offeratur queſti
oni:nam vvmeſtica furta vocantur
qᷓ ſerui dñis vel liberti patroms vł

mercenarij apð qͥs vegunt ſurripi⸗
unt. Paliquut at aut ꝓpoſito ant

ipetu aut caſu. Pꝛopoſito veliquũt

cauſa facere debe
ret.vt.j.aut ſac.
F. fi. 7. L. ad. k.
iul. de vi. l. ſer⸗
uos.i fi. ⁊ ſic ac⸗

ſ r Eſpiciẽ

qum. cle
mẽtie. i. pietat⸗
t Res poſtulat
vi ſupꝛa de incẽ.
pedius. §F. j. ac.
v Plane. ſe⸗

ueritatem. enam

in extraoꝛ.crimn
m. habnio reſpe⸗
ciu ad id qð fieꝛi
ſoler: vr 1 3. de
dam. inſec.l. ſi ſi
nita.in pꝛi.⁊.C.
de epiſ. audien.
.l. uj. 1 8. de pig.
act.l. vniuerſoꝝ
ad macecdo. ſed
iuł. S. qð dicit᷑.

j. e. hodie. Iteʒ

facit 3. e act. et
obli.l.arrianꝰ.

x Furta. ſint
ałs leuioꝛa als
vilioꝛa.

y Publice. ic ẽ
ꝑ indicem. ſ̊ ww⸗
mi.vt hic ⁊. C.
an ſeruns ex ſuo
l. fi. 2 3. de furt.
l.ſerui ⁊ filij. et
C. de patria po.
l. congruentiuſ.
ſed ſi gꝛauia ſint
poteſt agi ciuilii
7 crimĩaliter. vt
53.,de imiur. l. pꝛe⸗
toꝛ. S. pꝛeterea. 7
e acquir. re.d.
homo liber. in

pꝛin. 7. C. e fuꝛ

tis. apud. in fi.
mſi contra ſuuʒ
coniꝛa quem ciui
liter agi non põt
vt.C.d acquir.

Vel merce⸗

narius.nota. pſonas familiares vt a teſtimonio repellãtur. vt.C.
e his qui ad eccle.confu.l.fi.S.ſane.vt ibi dixi. Jtem facit ſupꝛa de

religioſis.l.familiaria.vt S de teſti.l.penul.ac.

7 Offeratur. i. fiat e eo querimoma vel queſtio. ac.

Apnd. ſubaucdh his apud ac.
Belinquunt. ſcilicet homines.

a Alut caſu.aut quis deliquit ſine ammo vt caſn ⁊ non pumtur
vt hic ⁊ S.de pꝛeuari.l.penui.aliqñũ culpa leui vel leuiſſſima.⁊ tunc
punitur pꝛopter culpam:vel pꝛopter malum exemplum. ſed leumus

vVt hic.a S. l.abſentem. in fi. ⁊ infra.l.ſiquis ali. S. ꝗᷓ aboꝛnonis.⁊ g
e ſic. l.iij.S.ſed ex ſenatuſcon.l.iij.S.cum quidam.⁊.l.in lege.ſed
et ſi pꝛetendat ignoꝛantiã iuris ciuilis.excuſatur in inceſtu.vt S.
adul.ſi poſtulauerit. Itẽ ĩ ſenatuſcõ.libõiano.vt.. de his q ſibi ĩ

1

4 4

al.
iͤc
e Mal
uſinnti

en mewenn
eteroqni⸗

(nrusl

Iut.l ene.
3 lltln
uncg

(penenf.

Mn d
Monme.
ſſel Aid⸗
⸗

DrNden
onſun.

(6 40
ſotum.
Ulaap
lel erre
Amum vr
Huöpena d
Ccurtd,
) Coniam.
AA.G
wd.
1 Punt non
ſpecto on er eo
me talis e
u öbveutmpo
Ii:cum er cauſa

ſintaugen pr

Cieer
trGödt.
ogtimane dr

ſll, coine. d
Ul antepe.1
leizlege⸗
Immo.. Nuri⸗
enbo.
lcyj mab.
unn 1.
lut infne
lle rz.

eni .
lſklrittann
egtinirttror

tenan rie
nct
. e

mnlan
ſeun i
ngi
e. A
nin Al N
nſi t t
raae Nbl a
un un
me
un n
1i
aſt eg
nt: ee
ially
o n

mnsk
nne

ny wn

ii i⸗

Canmnongtlim

Nbnm ℳia

N.
ud dd

8

umnſait
iazlin n
lisn i
n
.
lbo

=
=

S=

=

Grnd
16,

f Animadner⸗

te. aſcri.l. ſenatus. aut maturali. vel quaſi 1 non parcitur. vt. E. de

in ius vocan.l.venia. aut wolo.⁊ tũc ᷣm.l.pumt᷑.vt hic. Sed ibi di
ſtingue ꝓcedat ad actum vel non. vt no. j. e.tni.l. cogitatiomis. ac.

b Facnonem. 1. ſocietatem cũ alijs. in mala emm parte ponitur.

c Cum per.als cum ałs eum.⁊.j.venit. ſed cerie tunc ſubintelli
gitur qui.
d Laſu. id eſt
non wlo vel cul
a lata vel leui.
el leuſſima. t

1tenetur aquil. nus ve lad ferrum venitur.caſu vo
ne upra ad. laf cum in venando telum in fer miſ⸗
penul⸗ nlem ſum bominem interficit. Capi⸗
lege. a faat ſuß Iis pena ẽ beſtijs obijci:vel alias ſi
abſemem.S.i. miles penas pati ył amimaduerti.
e Capitis. ob Artianus.
Ie; 1wi erpane, Vod ad ſtatum damnatoꝛũ
tünd. pertinet: nibil intereſt iudici

um publicum fuerit necne. nam ſo
laſententia nõ genus criminis ſpe⸗

n. ad hoc ſupa. .
e.l. ij.n pin. cctatur itaq; hi in quos animaduer
g q dod ad i iubetur:quiue ad beſtias dantur
ſatum. Cconfeſtim ſerui pene fiunt.
ne ne pe uia ß N Apianus.
ednariatn. ye. Odie licet ei qui extra oꝛdi⸗
ſupia ö prniua. nem crimiĩe cognoſcit:quã
lee.l. i. accurſlt. wvult ſententiam ferre vel grauioꝛeʒ

bh Lonfeſtim.
Vt. .e.l.qui vl⸗
imo.
1 Kunt. nõ i-
ſpecto an ex eo

qᷓ; modo rationem non excedat.

NVedã vlicta pagano aut nul

dadtnenengge lanm aut leuioꝛem penam irꝛzo
mi: cum ex canſa gant:militi vo grauioꝛem vel leui
poſſint augen vx oꝛem:ita tamen vt ſi miles artẽ lu
·l. hori. t. qliicram fecerit: vel in ſeruitutem ſe
Oaie. ex vemre paſſus eſt: capite punienduʒ
ll orn maoch. menãder ſcribit.
5. ad. I. coꝛne. xe läl Enulei.
ſal l antepe. ee Juus adrianus eos qui ĩ nu
... agri⸗ mero vel oꝛdine vcurionum
li. .j. æ e bo. eſſent:capite puniri pꝛobibint: ni⸗
anicn mnai. ſi ſiqui parentes occidiſſent. veruʒ
Flriamen. 2.j. pena legis cornelie pumiendos man
l. aut fac. in mme datis plemſſime cautum eſt.
7.1. penult. 1 3.
reſpiciendum.ſ̊
contra S. ad ur.

pib. l. j. S. ſinaũt. ſed non licet poſt ſententiã: vt ibi ſed ĩ ipᷣa ſenten/

tia ſic ex cauſa: vt nota. in dicto.S.pena grauioꝛ: ſed vt ponis ext᷑
oꝛdina. cri. ſeu pꝛiuato. quando dicitur augeri vel minui? Rñ.qui
dam de pena ſcripta dicit. nemo ambig. immo de non ſcripta. vi di⸗
xi ſupra. e. reſpiciendum.circa pꝛin.poteſt ⁊ hec lex loqui in oꝛdina
rio crimme: ⁊ quod dicit exiraoꝛdi. cri. id extra antiquam ſolenni⸗-
iatem. vt ⁊ S. e publi. iudi. I. oꝛdo. ⁊ ↄtra ad turpilł. Sobł.eo.mo
do vt in ſententia poſſit augere ⁊ minuere ex cauſa vt modo dixi.
IRationem. als ranonem. 1. conſuetam penarum impoſinonem
mſi ex cauſa. als moderationem.
m q Giedam. grauioꝛem. E. epil. et cleri. I. pꝛeſbiteri. in fine.
us. S. j. 7 de ſica. l. iij. S. penul. z. C. æ re mili. l. fruſtra. ac.
n Zudicram. de qua babes ſupra ve infam. l. ij. accur.
o d Zuus adri. eſſent. vel eorum filij vel parentes. vt ſupꝛa. l.
moꝛis. S. iſte. gecurſiuus.
p Capite.nõ capite paricidio ſed væ ſica.

Siqui. ſeilicet decurises.

—

r AOandaus. 1. pꝛuncipum. vt S. de ſica.l. inj. i pꝛin. . l. pe.
a At facta. conſilia. fraudulenta. vt ibi. quis fecit qd alius fa
cturus non erat: que inquã cõſilia ⁊ ꝓ opere accipitur:vt.j. xve ver.
ſig.l.ſepe.in fi.⁊ e re.iuris.l.⁊ conſilij.⁊ de hoc dixi S. man.l.ij.

t NQuos.i. alios

latrones qui factionem habent. im
petu autem cum ꝑ ebꝛietatẽ ad ma

vel leuioꝛem: ita tamen vt in vtro

Artianus.

2. j. & re mili. l. ij. 7. I. omne. S. j. ar. ↄtra. S. œ incen. pedi⸗

Laudius.

Vt facta puniuntur vt furta
cedeſq;:aut dicta vt ↄuicia ⁊
infide aduocatões:aut ſcpta vt fal
ſa ⁊ famoſi libelli:aut cõſilia vt cõ
iurationes ⁊ latronum conſcientia

quoſq; alios ſuadendo innuiſſe ſce⸗

leris ẽ inſtar. Sed hec quatuoꝛ ge⸗
nera conſideranda ſunt ſeptem mo
dis:cauſa perſona loco tempoꝛe q̃li
tate quantitate euentu. Cauſa.
vt in verberibus que impunita ſũt
a magiſtro illata vel parente:quo⸗
mam emendationis non iniurie

groatia videntur adhiberi. puniun⸗

tur:cum quis per iraʒ ab extraneo
pulſatus eſt. Perſona dupliciter
ſpectat᷑:eius qui fecit ⁊ eius qui paſ

ſus eſt. aliter em puniuntur ex ijſdẽ
facinoꝛibo ᷣui ꝙᷓ liberi: ⁊ alit᷑ qͥ quic
cͤ6ᷓ in dñm parentemue auſus eſt: ꝙᷓ;

q in extraneum in magiſtratũ vł in

pꝛiuatum: in huius rei conſiderati

one etatis q́; ratio habetur. Zo
cus facit vt idem vel furtum vel ſa
crilegium ſit:⁊ capite luendum vel
mioꝛe ſupplicio. Tempus dilcer
nit emanſoꝛes a fugitiuo ⁊ effracto
rem vel furẽ diurnum a nocturno.
Qualitate cum factum vel atro
cius vel leuius eſt: vt furta mani⸗
feſta a nõ manifeſtis diſcerni ſolent

rixe a craſſaturis. expilatões a fur

tis a violentia petulantia. qua ð re
maximꝰ apud grecos oꝛatoꝛ dvemo
ſtenes ſic ait grece.

ad quod S. œ ſer.

coꝛ. l.j.S. pſuadeꝛe.
vVAlios. ⁊ eſt in
ſtar ſceleris.ſ.hiiꝰ

x Innuiſſe. i. cõ⸗
puliiſſe ad aliquid
maleſficium facien⸗
dquʒ. vt ſupra ad.l.
aquił.ſed et ſi que/
cunq;. c.
y Conſiderãda.

ſ. aggrauanda vel

leuanda.
3 IFllata. mode⸗
rata.ad quod. C.ð
emenda. pꝛopinq̊n
7 ſupꝛa ad. l. aquil.
ſed et ſi quẽcunq;.
queritur. S. idem. 7
de mmr. l. pꝛetor. S
pꝛeterea. 7 G. ſe. et
S.ſi cuj. ⁊ ſupra ò̊
furtis. qui miur.
pꝛin. 7. l. verum eſt
7 de aqua plu. arc.
.l. j. S. demq;. 1 ſup
ſi ex noxa.cauſa a.

l. pe. 7 de iniurijs.

l.ᷣ ſi vniꝰ.S. iij.et

inſti. de miurijs. S

1Perſona. Fui.
vt 1 S. in ſeruorũ.
in prin. ⁊..l.capi⸗
talium. S. fl. 2. J. B
regu.iur.l. fere in

omnibus.

In magiſtr atum. ad hoc ſupra de iniur. pretoꝛ. S. pꝛeterea. 2. . ſe

quenn. 7. S. penul. ac.

ꝑ Habetar. vt 2 S. de ſica. l infans. 1 ve mino.l. auxilinz. §. j. 7. l.

pecu ł.l.diuus.ſol.vt ibi.ac.

ſ ex cõ. S. nüũc videndũ. 1S. de adul. ſi adulterium cũ meeſtu. SG
Aà Locus.furmm. ſolum vel ſacrilegi. ſ. furtũ.1 3 S. ad. l. iuł.

b Et capite. cum eſt ſacrilegium. vt ſupra ad.l. iuk. pecuł.l. ſ. acri. et

ad hoc S. & edił.edi.quid ſu fugi.S.añpe.

c Tempus. a ſugiriuo.i. veſertoꝛe.⁊ dic qnid ſit emanſoꝛ deſertõ

vt.j.d re mili.l.iij.S. emanſoꝛ.⁊.l.qii cum.S.j.
d Mociurno. S. de furiba bal. l. j. 7. ij. 1 de effra

ti.furtum.ac.

t. l. ſi. condi. fur

eMQQualitate. a craſſaturis. craſſatoꝛes ſunt nuemtes ad malum qui

aliena ſubtrahunt. vt 1. . e. l. in fine.

f Expilationes. vt S. de cri. expi. here.p totũ. de effrac. l. j. F. ·.
g Petulantia. i. ↄtumacia quedam. a facit S. d ſic. l.j.S. diuus.ac⸗

bSrecum. nõ em ac. quã interpᷣtationẽ quid habẽt.

PH nij

☛

enS

i Contumeliam. ſub. ſed immriam. ac.

pEEEuis. ſ. aliq ſpãle. vel dic.i.nõ pumtũ.vtputa ſi ꝑ iocum. ac.
Aalũ. ſ. gen eraluer. vel dic malũ quia affligu. vel etiam ſpeciali
ter. ⁊ dic.ſed ⁊c.ałs ſed ałs ſi.acceur. .
m Eum. als vt cum a ałs cum verberat. vt contumeliaʒ ⁊c. accur.

an um vt. ſub⸗/
gqudi ⁊= vel punctus
ſit loco copule. ac.

o Eum verberat
lcilicet fuſtibus.
p Fuſtibus. ſub.
vel cuʒ ⁊c.
q Pupulla. ſcilicz
oculi. vel in ictu o⸗
culi.ac.
PHoc extra. ſcʒ
hec ſacta. id eſt ex⁊
mentem. quaſi di/⸗
cerei. ſacit eos ira⸗
ſci.accurſius.
ſ Sorum. 1. ð nin
mero conuicientis.
Exiſtentes. ho
mines dico repete.
c. gccur.
vV DQuantitas. q
gregem. ve hoc die
vt ſupꝛoe abige. l
ſi. im pꝛin.
x Euentus.id eſt
effectus. accurſius
y A demẽnſſuno
non ſolum a ſapiẽ⸗
ti. nam intereſt ha
buerit euentũ crim̃
vel non: ᷓꝙ; inter
dum hoc non conſi
deretur.vt ſubijcit
75. 5 ſica. lI. diuus
2. C. v ſica. is qui
inſti. œ pub.ind.
S. uem lex coꝛ. ac.

5loluntario.id
eſt ad arbitriuʒ iu⸗
dicis.accurſius.
7 Luebãtur. ad
hoc S.de ſica.l.iij.

.S. j.
2 Euenit. incẽſo⸗
res. quia multum
naſcitur ibi de fru⸗
mento. vt apparet i
metallis.
Nitium. incen
ſoꝛes. ac.
a Mõnunc. ſup
plicia. id ẽ pene cre
ſcunt ex perſonis q̊

rundam maleticioꝝ

NMon enim plaga repreſentat con⸗
t umeliã fieri:neq; vᷣberari liberis
ẽ malũ qᷓuis ẽ malũ:ſ̊ ſi ĩ ptumeliã
młta em̃ vtiqʒ facit qͥ verberat.O

viri athemienſes quoꝑqni patit᷑ q

dam: neqʒ annunciare poterit alio

ſcemate:aſpectu voce verberat. cũ

vt ↄtumeliam inferens:cũ vt inimi
cus exiſtens verberat cum fuſtibo:
cum in pupilla hoc mouerit hoc ex
tra ſe ↄſtituũt homines.eoꝝ non aſ
ſuetos exiſtentes vt conuicientur.
Quantitas diſcernit furem ab

gbigeo. nam qui vnum ſuem ſurri

puerit:vt fur coercebitur: qͥ gregẽ

vt abigeus. Euentus ſpectatur

vt a œementiſſimo quoqʒ facta: ꝙ;⸗
qᷓ; non minus lex eum qui occiden
di bomums cauſa cum telo fuerit.
qᷓ; eum qui occiderit:puniat.⁊ ideo
apud grecos exilio voluntario foꝛ⸗
tuiti caſus luebantur:vt apud pꝛe⸗
cipuum poetarũ ſcriptũ eſt. gre.
Euenit vt eadem ſcelera in qui⸗
buſdam ꝓuincijs grauius plectan
tur: vt in affrica meſſium incenſo⸗
res:in miſia vitiuʒ. vbi meralla ſt᷑
adulteratoꝛes monete. Monnũ
ꝙᷓ euenit vt aliquoꝝ maleficiorum
ſupplicia exerceantur:quotiens ni
miũ multis perſonis craſſantibo ex
empilo opus ſit. .
Artia.

Vlidam ſunt ſerui pene.vt in

metallum dati: ⁊ in opus me

ſiue malefactoꝝ vt alij terreantur. ad quod g. ad

l.iuł maie.i.fſamoſi.in fi.⁊.C.œ epi.audi.l.iij.in fi.⁊ S. ve abige.l.
j.S. puniunmr. 1 S. e. hodie. 7. J. I. capitalium. S. famoſos. ar. ↄtra. j.
ti.j.cum ratio.S.ſi plures.⁊ S.ad.l.co ꝛne.dæ fal.l.antepe. in fi.ac.
b Mimum. abs mmium aks in virum.

—⸗

c Abultis. plures tamen remanent alij velinquentes. als ſi iſti ſunt
olures vetrahendum eſt ſeueritan. vbi multoꝛum ſtrages iacet. arg.
S. v ſica. l.qui cedem: a facit.j.capitalium.S.famoſos.⁊.S.craſſato
r es. accurſius floꝛenunus.
d Ersaſſantibus. id eſt ad malum intendennbus. vt oicto. S. craſſato
res.⁊. S. ſolent. et facit. C.de here.l.quicunq;.S. ꝙ ſi fecerint.⁊.C.

dg. l. iut. re.l.j.accurſius.

e g

Vidam. metalli.hi ſunt ſerui.vt ⁊ Sj̊.aut damnum.S.eſt pẽa.
7. C. deQ bonis pꝛoſcrip. I. in metallum. 2 inſti. qui. mo. ius pa

trie pote. ſol. S. pene.⁊ de capi.dm.S.j.a.J/ve var. cog.l.pe.S. coniu

mitur. accurſius.

f Pro non ſcripto.vt ⁊.C. de here.inſni.l.j.⁊ S.de acqmiren. here.
ſi quis mihi.S.ſiquis plane. niſi in cauſa alimentoꝝ. vi ſupra de his

1

4 mbus vt indig. l. ſi in meiallum. 7 capi. dimi. l. l gatum. facit.

J.æ iure fiſ.l.in metallum. ac.

g Apolides. grecum a moneo. als apolides ab a quo eſt ſine en

Perpetuo.ſecus ſi ad tempus. vt. . capitalium. in ſi. j kü.

Polie quod eſt ciuitas.

talli: 1 ſiquid eis teſtamento datuzʒ

fuerit: pꝛo non ſcripto eſt:quaſi nõ

ceſaris ſeruo datum:ſed pene.item
quidam apolides ſunt:hoc eſt ſine
ciuitate vt ſunt in opus publicum
perpetuo dati. ⁊ in inſulaʒ vepoꝛta

ti: vt ea quidẽ que iuris ciuilis ſũt

non habeant: que vo ſunt iuriſgen
tium habeant Apian?.

Sſgitationis penaʒ nemo pa

riturũ. Vez
JY non defendãtur ſerui a wᷣ

minis nõ vtiq; ſtatim adſup
plicium veducuntur. ſed permittet᷑
eis v'fendi: vel ab alio:⁊ qui cogno
ſcit debebit le innocentia eoꝛum qᷓ

rere. Aulus.

pena alicui irrogatur: re⸗

ceptum eſt commentitio iure

ne ad heredem tranſeat. cuius rei il
la ratio videtur eſſe: ꝙ pena conſti

tuitur in emendatione hominum.
que moꝛtuo eo in quem cõſtitui vi
detur veſiiit. Ellus.

Atimum ſupplicium moꝛteʒ

ſolam interpꝛetamur.
A metallum damnati ſi va⸗
litudine aut etatis infirmita

te inutiles operi faciendo vepꝛehẽ⸗

dantur. ex reſcripto diui pij a pꝛeſi
de dimitti poterunt. qui eſtimabit
⁊ his dimittendis.ſñi modo vel co⸗

gnatos vel enam affines habuerint

7nõ minus vecem anms pena ſua

1. Mon habeãt

vVt teſtari. vr S.

de lega. iij. l. j. S.
hi. Item nee 5*
legari. vt. e. tit.
ſi depoꝛtati ſeiuo
JJ. j. Jtem nec fi
lios retinent in
poteſtate. vti ſti.
qu. mo. ius pa.
po. ſolui. S. cum
autem. que pote

ſtas eſt iuris ci⸗

uilis. vt inſti. de
pa.po.At emere
7 alia que iuri
gennum ſunt be
ne poſſunt: vt 3.
cura. furio. l.

conſilio. S. penk

ti. 7 le capi. di.
.l. legatum. ac.

k Juriſgent.

vt ⁊ ſibi acqrant

vt et dicta.l. ſi ð
poꝛtati. in pꝛin.
7. S. j. accurſius

1 c Sgitati
onis. he

verum eſt ſi eſt

ſtatum in fimb⸗

coguanoms: vt

2. I. de verbo. ſi
gm. l. fugitinus

7 de infami. l. qᷓ

qui ante.⁊. j.dᷣ

verbo. ſigni. l. q

ſepe.ĩ fi. ⁊ de fur
nis. inſiciando.ĩ
pꝛinc.⁊ ſic omia
contraria tollũt
ſic S. de extraoꝛ.
cri.l.j.⁊. C.œ
epiſ.⁊ cle. l. ſiqs
non di. 1 de fur.
l.ſiquis ⁊ ſi ans
.j enhi qᷣ ad
eccle. ↄfug. l. fi.
.S. j. 7 & ſica. l⸗
diuus. 7 Dixi. 5.
e fur. l.qͥ ea mẽ
te. ac.

m 1 non deſendztur. ab alio. vt et 5. de enſto. reo.l.ij.in pᷣn
pio.⁊ facit. j. de ap.ſermi. ⁊ S. de ſtatu ho. ſerunus.

n Qui. ſcilicet iudex. ac.
0 ſ

ꝗ pena. commentino. ure contracto ex commennis: ad qo

inſti. m pꝛohemio.S. cunq;. Alij id eſt opmone ſapientium
