l. nonnunc in
pꝛincipio.

p Snufficit. in
re ſeruitutis vł
alteriꝰ iuris qdᷣ
putaret ſe habe⸗
re: vt.j. S. illud
querit᷑⁊.S.pᷣte⸗
rea. 1. S. ldez la⸗/
beo. ⁊. S. oriſto.
⁊ bona fide. qo
mnnuüt illa ver⸗
ba hic poſita net
vi nec clam nec
pre. ⁊ eſi genera⸗
le in qualibʒ ſer⸗
uitute querẽda
tẽpe. vt hec duo
ebeant interue
mire. ꝙ iure ſer⸗
uitutis et bona

fide vtatur.vt.S.queadmo. ſer. amit.l.fi. licet in ſeruitui. ſ.pꝛopꝛi

etate nõ exigant quidã bonã fidem ꝑ.l. S. ſi ſerui. ven. l. ſiqs diu⸗
turno.quod non placet. hoc autem non eſt neceſſe pꝛovari vere ſu⸗
bi deberi ſeruuutem ſicut dixit in ſuperion immterdhicto. vt ſupꝛs ti.
j. l.j. S. ij. Alij vcunt eſt neceſſe. ar. S.t.j.l.fi.quod non placꝭ ꝗ

hec lex dicu contra.

q Illud.facit.S̊. communia pꝛedi. l. ij.

. c

. .

Möne
Wali
cſti
lſc.

=☛

umi U
flncheg

laſgan⸗
nago ed
NNna
Wien ſ

i doNd

ytar een
Mmglimen
N
n/

Mplon⸗
hscpei

—
— ——

= S

inni
g

ſte
ſiſe
ii⸗
hbuc
4

4

4

S
=

=
=.

=
=
—

E

N

— —

= =

==
E

Ghündd
Monnbns
Wm!
Ren
Nſeasege
☛

S=6ͤůe-

6

=—
=

☛
=
-

SEe
=T=Z

B.

E

l

—

rndd
= E
S= ⸗

ANöpo

tſ
Vſe
Ratsge
bimnn 8
:md
ncen
Mumeni a
Mulitci,
miagn
e ſons:ſi
iayt di
micker

= =

—

Na. Da

agen,
ailui b
mabe
r ſepota
ſocu
etunuoe
t fiet nen
N
nnin n

—

ih e

ſe

6 a den 1

rides h
* mni,
nolinn, ge
tanochi nte
, ed
inp u
wn⸗de am

g
in

.li lan nſimd
li ienn

ad aliquẽ vſum

lUlic. 1. in edicto

1x Pꝛeterea. als pꝛeterea.⁊ ałs propterea.
Mon ſint fundi.i.non ſit ſeruuus fundi. qma non coheret ſo⸗

ioſed opus manu factum ligneum vel lapideum vnde ducit᷑. vnde

non eſt ſeruitus fundi.ſed aliud iuux.
Quia quocũq;.vna eſt dictio.⁊ quia notat rationem. quaſ di/
cerer quocunq;
loco velis.i. ad
quemcũq; locuʒ

a0 pꝛedium enaʒ Preterea labeo ſcribit: ⁊ ſiqui⸗
vbond v de rem ouctusaquaꝝ nõ ſint func:
del quemeunq quia quocunq; duci poſſint: tamen
dun S Hh iterdictũ ptinere.M Jdem
peces mer kme⸗ Z labeo ſcribit:etſi ptoꝛ h interdictũ

oꝛum equoꝛum 7 te aquis frigidis ſentiat:tñ xæ cal

als eſt qui a q̊⸗

cunq;.ſ.honnne
cmiub ducdch co/ ganda. Manq; baꝑ q; aquaꝝ vſuz
pern⸗ eſſe neceſſariũ. nonnunqꝙ; em reſri

—

Item labeo gerate vſum irrigandis agris pꝛe⸗

en cer de. n00 ſtant. Dis accidit:ꝙ ĩ quibuſdã lo
ea ipᷣa ductioe zJ .
lee crea pꝛrea (cis T c calide ſunt: irrigadis tame

terꝛe. ſtat em̃ apud ieropolitanos in aſia

x Meceſſana τ 2 agruz calida irꝛigari. 7 cuis ea
eſt tñ neceſſaꝛia
ſit nccia:tñ nemo ambiget his int
dictis locũ foꝛe. Siuẽ aũt intra
vꝛbem ſit aq ſiue extra vrbẽ:huic

intdicto locꝰerit. JYllud tñ illic

als contra. S. e
ſeruii.l.quot᷑.et
facit. S.S. illud
querit᷑

y Illud tamẽ
duci aquã iuſſiſſe:qͥ ducta eſt h̊ an⸗
no. Pꝛoinde neq; amplioꝛis modi
neq; ałs pꝓmiſiſſe põt videri. q̃re ſi
alia aq ſit quaʒ qͥ velit ducere ꝙᷓ; h
qno duxerit vel eandẽ:pꝑ aliã tñ re⸗

poſito ſupra in
panncipio buv. l
vbꝛ licet expmat
ductionem faciẽ
dam vt olim nõ
tamen aꝑu ean⸗

Alne mue gionem velit ducere:impune ei vis
tatur. fiet. Illud labeo dic: omes ptes

illiꝰfundi in quẽ loci aq̃ ducit᷑ eiuſ⸗
mocli eẽ. Ergo ⁊ ſi foꝛte actoꝛ cõfi⸗
nem agrũ emerit:⁊ ex agro in quẽ

3 Amplioꝛis
moch.ad quod ẽ
ſupꝛs de innere

d. pebd d i· hoc ano aquã duxerit: poſtea fun⸗
mntu. l. ſicui. di empti noĩe velit aquam ducere:

ua dvemũ recte euʒ h̊ interdicto vti:

vt de itinere actuq; vti poterit: vt
ſemel in fundũ ſuuʒ ingreſſus inde
egredi q̃ velit poſſit:niſi ei nocituʒ
ſit: ex quo aquã ducit. Item ꝗ
rit᷑ ſiquis aq̃ quã h̊ anno ducebat
aliã aquã miſcuerit:an impune ꝓ
hibeat.⁊ extat offilij ſnĩa eſtiman
tis recte euʒ ꝓhiberi:ſed eo loco in
q̃ prius aliã aquã in riuum admit

Alias.i. per
alium modum.

9 Illud. einſ⸗
ez numeri. abs
eiuſgem numeri
eſſet. et ſic dic
eiuſdem fundi:
vt etiam emptuʒ
compꝛehendar.
qui eſt vnitus cum pꝛimo.ałs eiuſmocd eſſe:⁊ veeſt nunꝙᷓ. ⁊ ſen
ſus.vt fundo tebita ommbus partibo fundi debeatur. vt ⁊. S. e ſer
uuu.ruſticoꝛum pꝛedioꝛum.l.via.S.finali.a ſupꝛa quemadmoduʒ
ſermi. amit.l.ſi partem.
eQVelut.ſ.ꝑte.ſecus vo añ ingreſſum vt in ↄtrarijs. vt.S.de ſer
uitu.ruſtſ.pꝛe.l.ex meo.C. de ſerui.⁊ aqua.l.modũ.ac.

7

Aa advis interdicta non eſſe vene⸗

.

lida ve cauerms ggris nccie ſunt: vt ierapolim. õ
fit aqᷓ que ad irꝛigandos agros nõ:

intelligendũ eſt eodẽ mõ pꝛetoꝛem

j. S. licet. ⁊ ſolu. ma.l.ij. S. j.

b Item querit᷑. admutu. pote ſt ꝓhiberi io.non etiam. j.

cQUVit non im tota. facit. S. de aqua plu. ar. l.iij. S fi.a.j.pꝛoximo.S.

contra.ſed ibi patet ſolu.

d Zrebanus.ait.otradicens offilio.facit.S.quoꝝ legatoꝝ.l.j. §.

tit:⁊ offilius in totã aquã recte eñ

ꝓhiberi ait. Egoioffilio aſſentõ nõ
poſſe diuidi:qꝛ nõ põt ita in parte
vis fieri:vt nõ in tota aq̃ vis fiat.

Trebatiꝰcũ amplioꝛ numerꝰpe⸗

coꝛis ad aquã appellet ꝙᷓ dʒ appel
li:poſſe vmuerſum pecꝰ impune ꝓ⸗
hiberi:quia iniunctũ pecus ei pe⸗
coꝛi cui appulſus ðᷣbebat᷑: totũ coꝛ

Aarcellus aũt ait:ſiquis ius ha⸗
bens pecoꝛis ad aquaʒ appellendi

q;ꝛ pecoꝛa ſeꝑari pñt. Ariſto pu

tat ei œæmũ interdictũ hoc habeꝛe

q̃ ſe putat ſuo iure vti: nõ eũ qͥ ſcit

nullũ ius ſe habere:⁊ hoc iure vti

tur. Igez aut eũ quih̊ qno aquã

duxerit nec vi nec clam nec pᷣcaꝛio

Teodem ãno vicioſe vſus eſt:recte

tñ hoc interdicto vſurũ:qð refer

ad id tpᷣus qð ſine vicio fuerit. eſſe
em̃ verũ hoc ãno nõ vi nõ clam nõ
pᷣcario vſum. Queſituʒ eſt ſiqs
ante annuʒ aquã duxit: vinde ſe⸗
quẽti tꝑe hoc eſtintra annũ aqua
influxerit ipᷣa ſibimet nõ ducente
aliquo: an huic intdicto locꝰ ſit.et

refert ſeuerꝰ valeriꝰcõpetere ei hoc

interdictũ: quaſi duxiſſe videatur
licet penitus ꝓſpicientibo nõ videt᷑
iſte duxiſſe. YNtem queſitũ eſt:

ſiquis dum putat tercio quoq; die

habere ſe ius aqᷓ ducende duxerit
vna die: an recte ⁊ ſine captõne poſ
ſeſſoꝛis recte duxiſſe videat᷑: vt B
interdictum locum habeat.Ait eĩ
pretoꝛ: vn hoc anno aquaʒ duxiſti
idem alternis diebus. Ilſud autẽ
nihil intereſt vtrum quinto die a⸗
qua vebeatur: an altermis diebus:
an quotidie ei qui hoc interdicto

rumpat pecoꝛis ad aquã appulſuʒ

pła pecoꝛa appulerit: nõ in omibꝰ
pecoꝛibo eũ ꝓhibendũ:qõ eſt vex:

ſi dne. 1. S. ad vel.
l. vir vxon. S. fi. et
S. de cõdit᷑.furtina
ſi ſeruus fur.S.fi.
7. S. quemadmoo-

ſer. amtt. I. is emꝰ.

JYtem ſupꝛa. S. pꝛo
xi. contra. ſed ibi
non poterat diuidi
hic ſic.ac.

e Ariſto. facit. S

iti. aciuq; pꝛi.l.

j.S. iu . 7. 1. fi. et.

S. e. l. S. hec inter⸗
dicta.⁊.S. quẽad⸗
modum ſer. amit.
l. finali.

f Igem ait. fue⸗
rit.ſ.vſus.ac.

g Eſſe eniʒ. als
eſt emm. 7 als eſſe
emm. 2 facit. S. ti.
j. l. j. S. fi. . l. ij. et
iij.in pꝛincipio.

h Queſitum. vi⸗
deatur. nõ. facit
S. quemadmoduʒz
teſta.aperi.ſi ĩ du⸗

obus. S. j. 7 veꝛ.

ob. l. cum ſernus.
7. S. quẽadmodnʒ
ſerui.amit.l.qͥ fun
dum. 7 gr. S. le.
7 ſe. ↄſul.l.ð quiba
in fi. et ar. S. e vi
⁊ vi ar.l. ſi de fun⸗
do.

1 Penitus. poſſz
qͥs legere coꝛrecti⸗
ue. vt ⁊ ałs inſti᷑.
de excu.tu.S.ſimnli
ter cuz. ſed hoc nõ
puto arg. dictaruz
legum. tem habʒ
hoc locum quando

iure ſermitutis du-
cit᷑ ñ alias. vt.S.

S.ariſto. ac.

k Item queſituz
die id eſt de tercio i

tercium dieʒ. ad qᷣ

eſt.. ſeruitunba
l.ij. S. interualla.

¶Recte. poteſt eſſe de ſuppoſito.q.d. non vi non clam non pꝛeca.ł

e appoſuo.⁊ abundat vel pꝛo ⁊ pone.

4

m Poſſeſſoꝛis.fundi ex quo ducitur aqua.ac.

n DZiebus.1. ſiue duxeris vna vice quaſi ↄnuue veberetur tibi. ſine

vna vice quaſi alternis diebi.qð eſt qñ de tercio in tercium diem.vt.

2 Mih. boc ua de aqua non æc, ⁊ facit. . e periculo ⁊ commo. l. S., poſuit, hoc etiam repetat vi addat ulud autem ac.

*

A⸗

o0 Die. vt. S. e. S. quod autem.
p Habens. vel ſe habere credens.
q Bie. i. ð quinto in quintũ diem credens ſic ſe habere ius. vel vna

die viens credens ſe habere ius de quimo in quintũ diẽ. hodie vo cũ
agit credens ſe hr̃e ius ducendi aliternis diebo. ad talem ſermtutem

vult reirahere ſuũ
vſum.quẽ hactenꝰ
habuit. qð nõ põt:
facit.S.qui.mo.
vſuſf.amit. ſi com
munem. S. ſi. et. l.
ſiquis alia.l.ſfi.

r Peogeſſe. vt in
teꝛdicens ne ſibi al
termis diebo ducen
ti ius fiat.

ſ iidet᷑.cuʒ hoc
ius non putauu ſe
habere.

Pꝛeterea duxiſ
ſes. etiam vna die
vt ⁊ ſic ↄperat ubi
hoc unterdictuʒ. vt
S. pꝛoxi. ĩð8.

u Pꝛohibuerit.

⁊ ſic potes agẽ hoc
interdicio vi nõ ꝙ⸗
hibearis.accur.

x Amſſeris. de
anno vel bienmio:
hodie vel. x. L. xx.
vt.C. œ ſerui.l.ſi
cut.

y In reſtunnõeʒ
faciendam ex hoc ĩ
terdicio.ſ.vi non ꝓ
hibearis conſeque
ris. ⁊ hoc vt łe no⸗
uo conſtutuat᷑ ſer
uitus.uic ⁊.S.ð vi
vi ar.l. ſi de ſun⸗
w. 27.l. ſi plures. S
j. Alij dicut um⸗
petras in mte. re⸗
ſti. ad mterdictum
reſtttuendũ. q̊ reſti
tuto ↄſequaris peꝛ
illud vx nõ ꝓhibea⸗
ris.⁊ vt remnouet
ſeruitus.⁊ faocu.j.

vti velit. nam cum ſufficiat ł vno
die hoc anno aquam duxiſſe: mihil
refert qualẽ aqueductũ hñs duxe⸗
rit:dum tñ ſiqͥs cum quinto q́; die
vteret᷑ quaſi alterms diebo ducens
infdixerit:mhil eiꝓdeſſe videtur.
Preterea illud ſcendũ eſt ſi cũ
aquã duxiſſes:aduerſarꝰte ꝓhibu
eru vinde tu interim ius aqᷓ ducẽ
ce amiſeris:in reſtõem hoc venire
vt tibi pᷣſtetur ꝑ B̊ interdictum qo

amiſiſti:⁊ H̊ verũ puto. Sifun⸗

dum ad quẽ aquã ducebas vendi⸗
ris ⁊ tradideris: mhilominꝰtibi
interdictuʒ vtile eſt. Copetit H
interdictũ aduerſus eũ qui ꝓhibet
me aquam ducere: ⁊ nihil intereſt
vtrum dñium qͥs fundi habeat an
nõ.idcircoq; is tenet᷑ interdicio.nã

⁊ ſi ſeruitus cepit:aduerſus quem

uis poſſʒ vendicari. Si inter ri
uales.i.qui ꝑ eundem riuũ aquaʒ
ducũt ſit contentio re aq̃ vſu: vtro
q; ſuũ eſſe vſum ↄtendente duplerx
interdictũ vtriq; ↄpettt. Labeo
putat per hoc inter dictuʒ ꝓhiberi
quẽ:ne quid in illo fundo faciat fo
diat ferat ſubcidat putet edificet: q̃
ex re ea aqua: quam ille hoc anno
per fundũ tuum ſine vicio duxit: in
quinet᷑ viciet᷑ coꝛtumpat᷑ veterioꝛ⸗

ue fiat.⁊ ſiir æe eſtiua aqua vebere

ei interdici aat. Siquis hoc cõ⸗

ꝛnoxi. F. 2. S. de vſaca. ſequi. S fi. Ytem nõ. ꝙ datur interdictũ poſt
amuſam viam. ſᷣm qo pumo expoſuimus videt᷑ durare vltra annuʒ
ſecus in ſuꝑioꝛi.vt.S.ti.j.l.j.i pꝛin. vel dic et hoc inra annum tm
comperere.ſ.viilem quo.ſ.fueru poteſtas exꝑiundi.vt ar.S. vii poſ.
l.j.S.j.infra quẽ annu potuit curꝛere annꝰvel bienmũ in ſeruituubo.
quia erat continuus.ac.
3 Si fundũ. nipilominotibi. ſiquid tua intereſt te quondã ꝓhibituʒ
nõ fuiſſe. R. ſemel &̊ interſuiſſe iufficit. vt ⁊.S.ꝓxi.S.⁊.j.cœ fur.ini
om̃s.empiton autem ↄſtat ↄpetere.vt.j.S.aut pꝛetoꝛ.
Aule.i.efficax.ſᷣm quoſdam. vel ad diſferentiã directi qð compe
tit ei qui adhuc dmiuus eſt.

QAG R

Cõpetit.viꝝ quis.ille.ſ.qui ꝓhibet qui
Habeat.ſ.tundi a q̊ debeatur ſeruitus.
Tenet᷑.ſ.quiꝓhibet quicũq; ſit.
Cepit.ſ.competẽ alicin.
Vendicari.ↄſeſſoꝛia etiam ſi alius ſit a phibente.
Si mer.ſuũ.ſ.vſum ⁊ etiam ius aque ducende.
Duplex.vti poſſidens qð vere duplex ẽ.vel veriꝰor õᷣ coꝛriualib⸗

1

agit vel ↄuenit᷑.

ꝙ eſt duplex: cũ qiilibet eſt actoꝛ ⁊ reus: Mam quiulibet aſſerit ſe q̃ſi
poſſidere ⁊ aliũ negat.ſicut in vn poſ.vt.s.vti poſ.l.ſi duo.S.j.Alij
dicunt ouplex: quia ꝓhibitonum ⁊ reſtuuutoꝛium. vt. S. e.l. j.S. j. vel

ggitur nec vi nec clam nec pᷣcario

duplex id eſt vnle 1 direc um. ſecunda placet.
Labeo. interdictũ.quod eſt.S.e.l.in pꝛin.
g Siquis. valet. cũ vicini hoc intereſt. puta ne fons ev ſiccetur
vt. S. de inter. quoi.⁊ de dam. infec.ꝓcuł.⁊.l.fluminũ.S.ſi.ałs ñ
valet:vt dicta.l.quot.⁊.S.de pacti.l.nemo.
b Beingde ait

ptoꝛ. ſcõʒ ediciũ
, . r pꝛetons.
ceſſit:ne liceat ſibi aquam querere
ea conceſſio valet. Deinge ait p⸗
toꝛ: vti pꝛioꝛe eſtate tquaʒ qua de·
c 1 Interdicam
id eſt pponã ini⸗
chctum. qo dic.
toꝛ.

ab illo duxiſti: quominꝰ ita ducas
vim fieri veto. Inter hrdes ⁊ em⸗
ptoꝛes ⁊ bonoꝛũ poſſeſſoꝛes inter⸗

dicam. Hoc inter dictũ de aq eſt k Hõdͤ amtem
ua ꝓponit. QDõ aũt diximꝰ eſti⸗ wnns. e.l. j.
uam aquã aliqñ diſtare ab aq qu- S. a. duo. e
21 —. een S. quod autem.
tidiana:ſciendũ ẽ etiã ab intdictis
diſtare. qð qui ve aqua quotidia⸗ 1 elchene.
na interdicit: ita mterdicit: vti bocr mtel bictoꝛu vi,
anno aquã ouxiſti.Atqui ð eſtiua ſtanua dʒ eſſe.
ſicuti pꝛioꝛe eſtate:nec immerito.
cenn Rm Quocl. id ?
naʒ qͥ byeme nõ vtit᷑: referꝛe ſe nõ qma.

ad pntem eſtatem ſed ad pꝛioꝛzem Mont tir

eſtatem ebut. Eſtatẽ inciper̃ iid eſt vu no põt
ſic peritioꝛes tradiderũt ab equi⸗ velno cõſuemt.
noctio vernali ⁊ fimri equinoctio vanun anot e⸗
qutunnali:a ita ſenis meſibo eſtas eſti. refert ſe ad
pnitem annũ eti

diuidit arʒ hyems. Pꝛioꝛẽ eſta
tem ex comparatione duaruʒ eſta⸗
tum accipe. ꝓpter hoc ſi eſtate int᷑⸗
dicat᷑:nõnunqꝙ; annum ⁊ ſex men⸗
ſes connnere. quod ita contingit:

am hyeme. qmia
toto qno vn po
leſt 1 2ſueuu. vt
S. e.l. j. S. duo.

0 Pꝛelentem.

rmti . . j . quaſiſoicat quia
ſi untio verm equin octij ducta ſit bꝛeui tꝑis gar
aqua ⁊ ſequenti eſtate pꝛidie eduan adudet vſus aq
noctij autunalis interdicat᷑.⁊ pꝛo⸗ cum foae puma
V . 2,—. . die eſtatis inter
inde ſi hyeme intdicat: hec res eti- ddicatur. vi.j.5
aʒz ĩ biẽniũ extẽdixẽ. Diqͥs hyeme pioꝛem.

tm aquã ſolitꝰfuent ducer:eſtateñ
fuerit ſolitꝰ:vtile intdictũ ei ↄpetit

p Eſtatem vernali.veſinenti.
q Autũnali. id eſt meipiẽn. ſed i. 1
incipienti. vt.j.ꝓxi.ibi ſi in imitio equi ⁊c.⁊ dic ꝙ quatuoꝛ ſunt
anm tempoꝛa. hyemis que mcipit medio nouembris.⁊ durat tribi
menſibus.fimta hyeme meipit ver. ⁊ durat tamũdem ſimili cõpu⸗
tanone babua. poſtea eſtas que ſimnliter compuiatur. poſtea atu⸗

nus. Item quandoq; dcunur annus habere duo tempoꝛa byemem
et eſtatem. vt hic ſenis menſibus ac.et.j.pꝛoxi.vbi dicit in initio

equinoctij verm.a poſtes dicit ſequentti eſtate. vnde eſtatem appel⸗

lat illos ſex menſes.qm ſunt ver ⁊ eſtas.⁊ adde quod nõ.S.ne qᷣd

in flu pu.l.j.S.eſtatem.

r Pnoꝛem. menſes. vns die minus ſi bñ oputaueris.
ſ Equmociij.i.pꝛima die vermi equinoctij iuſte eſt finitum.als
1 fimri equinoctio antünali ſm aʒ. vel etiam dic ꝙ üla dies ſu eſta
tis vt dixi.nam haberes neceſſe dicere ꝙ ſit in eſtate.

Sequenni eſtate.ſ.ſequentis anni.
u Pudcie equi.ſ.vna die ante.
x In bienniunz. vna die minus.
y Siqnis. vtile. ad inſtar etꝰ qd ꝓ eſtina dat. vt. . . vende. vel

ſe⸗

mnan

M
Anhen

„e
a ti)/
anet l
gnovmn et
ſtinn,,
gf,abruns
ſGtoln⸗
caghrſc

e ozden

vdenit⸗

Me ⸗

ktndenni⸗

lb. eno
t ſwaſe
is Ciii
Oi l⸗
ſſheenalſel
lts ⸗
1 1 5, No
Nn ,o
Hteß

l Pnſntö
Nelinpune u

uſfirinmin⸗

n vtreq; videt᷑ contra.ſ.vernali

in

(ANeriur
fſſeetri
(n

ſiper.
MmNi
dil
tiiib

Cn.

6)
Aſe ſon de
Ptes tſaat ,
rl.

(yxron
( oci
Mfoewhue
Uulto rth
I Krutend P
fIchrane
(oruad.

pglbr
n

— — —

Pernmat nc

icant

☛
Angizin

ur ſenn
i, ndla

uIi o
neln ce

manieg
mugun

ſekntife,

eſtr 8
an
Ws
Goraän⸗

nöeſn n

menn.
meſend
en
begn⸗
n
ſ chas 1
ziſt n
. „ e
ichnein, i
1i ner
mmgt 3

nten ee

AAfts ⸗

Eebene

cercſueß
macar

n. „7 4
mtu n n
NR
—
vitifn munn

GNCN
de de . e

”l
ntumditin
g amugi
unglelliin
.
.

dic non directũ quod ꝓ aqua penmi datur. vt.S. S.quod autem.

3 Qu hac eſtate.ad minꝰmodico tẽpoꝛe.xxx.diebus.ar.S.ti.j.l.

J.S.hoc interdicto.

7 AZit pꝛetoꝛ. S. e. S. einde.

9 Interdicã.

2

in pꝛin.

2Et emptoꝛ
vr 7. SZ. tii.j. l.

apparer. S. hoc

interdictum. et

j. in fi. 2 ð riunis

ſeruius.S.hiſdẽ

⁊ ſic vident᷑ ĩ reʒ

ſcripta. naʒ dan

tur in quemlibʒ
ꝓbibentẽ. vt. S.

e.l. S. cõpetit. et
dant᷑ etiã empto
ribus. licet non
ſint ſucceſſores

mris. qo i glijs
actiombo nõ eſt:
vꝛ.qĩ.gr.fur.ce.

l.fi.nec in alijs ĩ

terdictis qnq;.

vt ⁊. S. de oꝑis
no. nun.l.no lo⸗

lum. S. moꝛte. H

in quoꝝ legatoꝝ
eſt ſile. vt. S. qꝝ
le.l.j.S.in locũ

3àa Ait pretor.

tercium interdi
ctum.⁊ diẽ quo
ex ⁊c.i. ex q̊ ca⸗/
ſtello ⁊c.

b Diñ. q; P
7.2 ſic ſunt due
ptes. ⁊ ſacit.S.
coi pꝛe.l.ij

c Hoc interdi
ctum.ducut. nõ
ure vere lebite
ſeꝛuitutis.nec ꝙ;
credat ſeruituiẽ
ſibi debitam ab

aliquo priuato.
d Segc ſi ex a⸗

lio loco. pub. vt

ſequẽ. S. pnmnttuit

vtile interdictũ hʒ.

..1. interdictũ reddã. ⁊ ent duplex hoc caſu. vt nõ. ꝗ.
ce interdic.l.ij.

Qui hac eſtate duxit nõ ſuꝑioꝛe
Ait pꝛetoꝛ
int᷑ heredes ⁊ emptoꝛes ⁊ bonoꝛuʒ
poſſeſſoꝛes interdicã.hec vᷣba non
ſolũ ad eſtiuã verũetiã ad quotidi⸗
anã aquã referenda eẽ ſcienduʒ eſt
Nã ſicuti de itinere actuq; ⁊ ſuc⸗
ceſſoꝛibo dant᷑ intdicta ⁊ emptoꝛi:
ita hec q́; danda pꝛetoꝛ putauit.
Alit pᷣtoꝛ:qͥ ex caſtello illi aquã
ducere ab eo cui eiꝰrei ius fuit per
miſſum ẽ:quominꝰita vti ꝑmiſſuʒ
eſt ducat: vim fieri veto. Qnqʒ
ce ope faciendo interdictũ erit:dã
ni infecti caueri iubeo. Hoc in⸗
terdictũ neceſſario ꝓpoſitũ eſt.nã⸗
qʒ ſuꝑioꝛa interdicta ad eos perti⸗
nent:qui a capite ducũt:vel impo⸗
ſita ſeruitute:vel qꝛ putant impoſi
tam.Equiſſimũ viſum ẽ ei q;: qui
ex caſtello ducit interdictũ dari.i.
ex eo receptaculo qð aquã publicã
ſuſcipit.caſtellũ accipe ſi ex caſtel
lo ꝓmiſſum eſt:̊ᷣ ⁊ ſi alio ex loco ꝑ
miſſum eſt: dandũ erit interdictũ.

Permittit᷑ aũt aquã vel ex co⸗mn

ſtello vel ex riuo vel ex qͥ alio loco
publico ducere:idqʒ a pncipe con
cedit᷑.alij nulli ↄpetit ius aque dan
de: ⁊ datr interoũ pꝛedijs: interduʒ
pſonis:qð pꝛedijs dat᷑ extincta per
ſona nõ extinguet᷑.qð dat᷑ ꝑſoms:
cum perſonis amittit.ideoqʒ neqʒ

eDermitnt᷑.a pꝛincipe. vt ⁊.S. de aqua plu.ar.l.ſijin publico.S
ſine ꝑmiſſu. 7. S. deſeruitu. l. ſeruitutes. S. publico. ⁊ de ſerui.ruſ.

pee.l.impatoꝛes. a eſt neceſſaria ↄceſſio quando aqua eſt in publi

co vſu.vi.S.d flummibus.i.quominus.ac.

Mulli.iĩmo alſenatni.vi.S.de flummb.l. quominus. que eſt
otra.ſoł.ꝙ dicitur nulli alij competit non de pꝛincipe ſed de eo cin
permiſit loqmitur.a ita nullum eſt contra. veljnulli alij ꝙᷓ punci⸗
pi vel ſenatmi. vel dicas ſenatum non habere ius ↄcedendi. vt hic
licet habeai vetandi. vt ibi: licet hic dicat ꝙ qui habet ius vetandi
habeat a ocedendi.ſed non ſequitur. nam nuncio nouũ opus ne ſi
at in pubuco:non ramen poſſum concedere.
g. Amiititur. facit. S. ſeruitu. ruſti. pꝛedi. l. pecons. 7. l. quero
7. S. con.di. arboꝛ. S. finali. 2. J. e iure immu.l.j. . . xe reg. iur.

lI.pꝛiunegia.

h Tranlſit. pꝛeclij cui debebatur ſeruitus aque ducende conceſ⸗

la perſone.

1 Impetrabile. i. facile xõtumpetrare. a dʒ ei facile ocedi. eſt ſile
hoc mueſtuure feudoꝝ.mortuo em̃ vaſallo facile põt impetrare he
res maſculus mueſtuurꝗ, quia dʒ ei daꝛi: 2 vebet intrare. 2 ecõtra

Aius habeam ducendi.

qnandoq; eſt difficilis impetratio.vt abolitio accuſatoꝛs. vt. Z. bo⸗

nis lib.l.qui cum.S.ſeo ſi minor.

k Moie eius.pſonaliter ei ↄceſſa ſeruituie.

IAque. dicũt quidã impetrori ado cautelam. nã ⁊ ſine impetratõne
ppetit. qo nõ placet. quia.S.ꝓxi.dicit amuti.ſaltim emim excep.re-

ad alium dñm pꝛedioꝝ neq; ad he
redem vel qualemcũq; ſucceſſoꝛeʒ
tranſit. Plane ei ad quẽ wvvminiuʒ
tranſijt impetrabile ẽ.naʒ ſi vcu⸗
erit pᷣdijs ſuis aquã cæbitã ⁊ ſi noĩe
eiꝰfluxiſſet a q wminiũ ad ſe tran⸗
ſijt:indubitate impetrat ius aque
ducende.nec eſt h̊ bnficium:ſ̊ iniu
ria ſi quis foꝛte non impetrauerit.
Meminiſſe aũt ebemus ĩ hoc
interdicto totam qõneʒ finiri aſſi⸗
gnatõnis nõ em̃ pparat h̊ interdi/
ctuʒ cãm vt ſuꝑioꝛa inteꝛdicta:nec
ad poſſeſſionẽ temꝑariã ꝑtinet:ſed
aut habet ius aſſignatum ſibi:aut
nõ hʒ:⁊ hoc interdictum finit᷑ to⸗
tum. Vlianus.
J diurnarũ aut nocturnarũ
hoꝛarũ aqueductũ habeam:
nõ poſſum alia hoꝛa ducere ꝙᷓ in qᷓ

N. ABllia.
SOc iure vtimur: vt etiã non

„ e
4DP glls 9

q̃ duci poſ⸗
t. Ex flumĩe aquã ducere plu⸗
res poſſunt:ita tñ vt vicinis nõ no
ceat.vel ſi anguſtus amnis ſit:eniã
ei qui in alia ripa ſit. Si aquaʒ
ex flumine publico duxeris et flu⸗
men receſſerit: non potes ſubſe⸗
qui flumen:quia ei loco ſeruitꝰim
poſita non ſit: qᷓuis is locus meus

cendi.quia ↄceſſit qui põt.ſ̊ nõ ſic in ſuꝑioꝛibo.

ſolum ad irꝛiganduʒ ̊ peco⸗

pellendus erat. vt.
S. de le ſer. ru. pre.
l.pecoꝛis.

m Beneftcinm.
imo debiti ſolunio
priuilegij. ſ. ↄceſſio

hoc iure.S.pe.⁊ de
achmen. le. l. reʒ le
gatam. 7. S. e leg.
ij.l.vnũ ex. S.ſi le

falcidia.

n Aeminiſſe. i⸗
terdicto.ſ.ð caſtel
lo aqua ducenda.

0 Aſſignatönis
i. iuris aſſignati E
nõ aſſignati aque
ducende.nam fimt
in hoc inidicto qõ
Pprietatis.i. ebe
atur ſeruiꝰ vel nõ
qð nõ eſt in ſupꝑio/
ribns.ſ.de aq̃ qͥn.
⁊ eſti.ĩmo reſeꝛuat
poſtea.⁊ ſic obtiet
hic cꝗm ꝓprietatis

vt. S. interdictis

l.ij. S. quedã. cum
g̊ interdicto ago.di
co me hr̃e ius du⸗

ſed ſufficit duxiſſe ꝓ⸗

bare. vt. S.e.l.S.hec interdicta.⁊.j.ti.j.l.j.S.hoc interchctũ.
p Cauſam. ꝓpꝛietatis poſtea agitandam. ſed quidam dicũt.i.ſerui
iutem.nam licet hoc interdictum ↄpetat, non tamen pꝛopꝛie dici᷑ ſer-

uuus.pruma placet.
q Zingninm. puncipe.
r. —

Y duurnaꝑ. ꝙᷓ in qua. als ꝗᷓꝙᷓ.i.qᷓnis. als quã ĩ qua æ tunc

planajeſt. ⁊ ſacit.S8. quemadmodum ſermi. ami. ſwi commun?æ

F „Azurlu S. mocnn. . Ppia ſ.
h
t Irugandum. ſ. agrum.

Oc iure,.ad irngandum. vt 2. S. l. j. S. illud.

u Ex flumine.pñt. vt ⁊.S.d flumi.l.quominus.
x Mõ noceai.ałs æeſt nõ noceat.ſ̃ eſt ſubandienduʒ. ⁊ facit. S. œ
ſer.ru.pꝛe.l.imꝑatoꝛes.⁊.S.ne qͥd in flu.pub.l.j.S.ſi qͥs ex ruo.
y Su.nocẽ no dʒ.nedũ ꝓxunus vicims ex eadem parte.
3 Si aquam. ouxeris. a pꝛediũ tu pꝛoxunuzʒ flunmnni. aʒ. pꝛincipe
ꝑmittente.vt. S.l.j.S.pe.vel vᷣm.h.dic duxeris per meum ſundum. q

erat inter tuum ⁊ flumen.

So loco.i.nouo alueo flumis. ꝓpt quẽ alueũ aliud vr flumen.
5 Hocꝰ,i alueꝰ verꝰſit meus.i, iuꝰuĩ vicinitatig. vt inſti.de rex di.

S. inſula ſᷣm aʒ0. ſic eſt hic mutatio peꝛſonarum. ſic 2. C. deᷣ in ius Si aqua.facit.S.de aqua plu.ar.l.ſupꝛa.ac. d
vo.l.fi.vel pᷣm h.meꝰ ꝓpꝛe pomt iure ſcilicet vicinitans vt diri. im lUaio. duceret. ꝑ aqueductum etiam meum. ulmn ofl
? Si alluuione. pone ꝙ ducis aquam ex flumme qð eſt iuxta tuu n Rñ. pꝛme queſtioni. c. “ nooni
pꝛedium nullo alio pꝛedio mecho. — 0O0 Poteſt. vt 7. S. cõl pꝛedi. I. qui ꝑ certum. ac. Ptuc
a Acceſſerit. aliqd de terꝛa. a ſic paulatim recedit flumẽ a pᷣdio uu. p Cedet᷑.iĩmo ↄtra.vt.c. de ſeruiiu.⁊ aqua.l.aquam.que ẽ con i⸗
et ſic refert ſubito ira. ſol. ſine in⸗ uneg,
an pedetentim mu iuria pnmoꝛum n I
tet alueum. vt. Z. ð . „ „. . „. .ò põt. vt h. 1. . ð n 8
acquren. reru w. ſit. ſed ſi alluuione paulatim acceſ reddi: ſicut inter eos ad quos vſuſ- ſer. tn.pre. . 5 ſunt
Aeereumnehs ferit fundo tuo ſubſequi põt: quia fructus pertinet vtile mumi diui NAnrone inſi
qui pemũrt aquaticd locus totus fluminis ſeruiat ducti dundo iudicium reddi pleriſq; pla viu — mnugen
uſq; ninuninr oni. ſi circũfluete ceperit mutato cuit. AWlianus. S. r aqua pin. nilunch
nen. alneo non poreſt: quia mediꝰlocus WVm conſtet non ſolum tem . mn ontetx hſ
Toens. ſupple nõ ſermat:interruptaq; ſit ſeruun-⸗ poꝛibus ſed enam menſuris * uſlil
actus ꝑ allumonẽ . eIE Ar. . Sech ſi. ni e,
eus b allumome tus. (]Aqua que in nuo naſcitur aduaʒ poſſe diuidi: Poteſt etli aſn ne iz
. ⸗ tacite lucri fit ab qui ducit u eodem tempoꝛe alius quotidian n guch
c Ducnoni.id . g9 am ali . 2 Ducere: 1 r & ſeſe⸗
P PPn *e non umpedit ſerui⸗ en neingenbo memonam . alius eſtinam oquaʒ dueere: ira vt vel Scgi Pa aſſi⸗
ac EEeee a tutez. licer ſecns eſ Exce eritnure coſtituti loco habe⸗ eſtate diuidatur inter eos aques: nin i
Ie Saem e Er. ſe heſſe alien la⸗ tur. Is qui ius aque quotidis-⸗ byeme ſolus ducat is:qͥ quotidia⸗ ſ Anle iudic⸗ utngtin,
ð erunu ru. pre. gne habet: vel fiſtula in riuo pone ne ius habet. Inter duos qᷣ eo⸗ me lran e ſinnnm
l. qui ſella. S. fixet re vel aliud quod libet facere pöt: dem riuo aquam certis hoꝛis ſepa fura vel tempo⸗ hoſtſn
nmuma beech: l.rn dummodo ne fundum wmino aut ratim vucebant conuemit: vt ꝑmu gend irann
aquarium riualibus veterius faci tatis inter ſe tempoꝛibus aq̃ vterẽ boꝛ. Ftrr f.l. Außihſnegh
at. Si aqua ducatur: ⁊ ſup aam tur:quero cum amplius tempoꝛe peoxuns. aed
d Circũfluere. qus alia per pontem qui ſupꝛa ri⸗ ſermuitutibus pꝛefinito ita duxiſſẽt genr
dium qð eſt trranz uum factus ſit: iure ducitur: dum vt neuter eoꝛum ſuo tempoꝛe vſus umllii
ſumen vel m en inferioꝛi riuo non noceatur. eſſet: num ⁊ ius vtendi amiſiſſent iſcant 4
mum alueu flun n Alianus. negaui amilſiſſe. “ .
anc. nam ei de⸗ Vcio Titio ex fonte meo wt Arcia. .
un en ne Or aquam duceret conceſſi: que E interdicto væ aqua eſtiua Aſh
vel vnr bꝛachio ſu ſitum eſt an ⁊ meuio cõcedere poſ/ item quotidiana querentes mepmnefn
numg. no ame ha ſim: vt per eundẽ aqueductũ aquu primum conſtituendum eſtimaba Ualeen
remoto bꝛachio fliu Ducatx. Et ſi putãneris poſſe cedi ?ꝶ mus: que eſſet aqua eſtiua de qua und mi
e m aes eundeʒ aqueductum duobb quem- pꝛoprium interdictum ad prioꝛis Eriiu
we vics 1t⸗ un ſel⸗ ach modum vti ebeant. Kñ ſicut eſtatis tempus relatum redoi ſo⸗ zeng
la. S. fi. iter actus via pluribus cedi vel ſi let:hoc eſt eſtiua aqua vtrum ne ex uldelit⸗
mul vel ſeparatim poteſt:ita aque mre eſtiuo dumtaxat tempoꝛe vtẽ Kiuae
ducende ius recte cedetur.ſed ſi in di diceret᷑. an ex mente ꝓpoſitoq; Inn
. Inerve.é ter ces quibus aqua ceſſa eſt non ducẽtis ꝙ eſtate eã ducendi ↄſiliuʒ eint
renamenda vt v⸗ Cconuenit quemadmoduʒ vtantur: babzʒ: an ey natura ipſius aque quue mig
beatur ex nouo vel non erit iniquum vtile iudicium eſtate tm̃ duci põt: an ex vtilitate t Placni:. vt Pmmun
nouis alueis.vt aꝛ 7. 3. & vſutr. ſi Cenitt,
gu. S. de ſeruituti⸗ cunus. §. ſed ſĩ Phiteſt anr
bus vꝛbanoꝝ pᷣdio ter. 7.5. cõmuni en dnnun ton
rum.l. ſeruitutes. S. ſi ſublatum. ſed foꝛte aliud eſt quando æbet᷑ ex diui. l. mumi di. F. ſi duo. Anohnuneg,t
flumme publico ſeruitus. aliud quando ex agro panuato alicmi?. S uuI c AUm conſtet. poteſt ↄtinuari cum pꝛecedenti.l.⁊ erit. S. po⸗ unagnnnpnnr
qmd ſi ad antiquuʒ alu um redit? Rñ. poteſt dici reſtaurari. nec euã teſt enam eodem ac. vel cum ſequẽ. littera.⁊ nõ erit ibi.S. pen lalhntin wſi
dicit ꝙ fueru amiſſa.ſ̊ interꝛupta:vi.S.cõi pꝛedi.l.in tradendis ĩ fi. ſitkſininfe
& ſerm. ru. pꝛe.l. tria. x Inter duos ſeparatim. puta vnus ad hoꝛam terciam. alius po Unhinmeſtnan
fAqua.naſcitur.ꝑ quam iure aquam duco. ſtea. nec ex tempoꝛe vel ad tempus ſed ſub modo dicitur conſtuii Hüummnnhenn,
g NQui ducit. videbat poſſe pꝛohibere ducere.vt.S.l.j.S.item queri vt. S.de ſermi. l. uij.S. fl. ⁊. l.v. S.j. fmnueliſnen
tuxr. ſed tamen aliud eſt. . y Inter ſe. ałs interim. a ałs interea. æ als inter ſe. iheſhnvednn
pb Buctus aque. memonã. ſ. hpominum qmi nũc viuunt. ad quod fa-⸗ 3y Amplius. as amplius. als amplioꝛi. ntnigfuntttene
cit. S. e aaua plu.ar.l.j.in ſi.ſed videtur non tm̃ expectari.ſed.x.an. 7 Seritutibus. f. amittendis. i. ad ſecuitutes amittendas. qo eſtrigt n
ſufficere. vt. C. ſeruitu. ⁊ aqua.l.qj. So. hic ignoꝛante wmino ſnu quantũ ſit noõ. C. xe ſeruitn. l. ſicut. untkruſinit
ducta.ibi ſcienie.vel ſolue vt ibi. huninmer
— nn. Zlmſiſſent. ĩmo videtur amiſiſſe. vt.S.quemad. ſerui. ami.ſi hainirpc
Js qui. quodliber. non tamen lapidem ſternere: niſi hoc nomina dommmem §. que eſt ↄtra. So. hic voiuhate wmini ſic ꝑmuts —
nim in aqua concedenda actum ſu.vt etiam per lapidem aquam duce nerunt. vel hic per talem mutationẽ non nocet wmino. ſed lbi ſic. zomthennn 4
re liceret. pi⸗ 3. de aqua plu. ar. ſi pꝛius. S. placuit otra az3¶D vil hic duo.ibi vnus.⁊ hic due ſeruitutes.ibi vna. vnde hic quilu unſlerin
k Riualibus. i. conrinalibus qui aquam per eundem riuum iure bet per alium vntur. perinde ergo eſt hac ſi ꝑer ſe. vt. ð. quemad. ih
ducunt. vel die riualibus. 1. derinatonibus faciat wmmno deterius ſer. amit.l.vſu.⁊ facit.S.d aqua plu.ar.ſi pꝛus. girr
aquarium. ao quod facit. S.-e ſeruuu. ruſticoꝛm pꝛedioꝛum. 1, qun x d ESτ mterdicto. pꝛoprium. qo eſt. S. e.l. . S. veinde. , dgun
ms. S. tn l par et. ⁊. S. colĩa pꝛedi.l.refecuoms. . 9 Ex iure viendi. accipe ex riuo dumtaxat. quia in ↄoſtiini ) kn ul

shi
„.
diu
nic la i
8
luntem A
nenſunss
weſtenj
Wrdani
eapt
wu.
ggoorcu,
nwqe⸗ .
Ebasen
emeN
Nö tene
iadunſſet
nwee mſos
amliſeent

Drn.
Wuac
nerens
n cſtmnin
eſtud
i⸗
mune
myre m
wwir
mdi n
Sannee
w
ℳ

1145 muis
1.

dictum eſt in eſtate Desrur tmm.
b DZuas res.ſuxple.ſ.naturam ⁊c. J
c Appellari. ſ. eſtiuam. ſed cerie ⁊ ex pꝛopoſito vtentis.vt.S. e.l.
j.S. duo autem. ac. MV
„ ſ ꝗ via. agit titius interdicto de innere actuq; priaato. E

illo ve aqua q̊ti⸗
diana et eſtiua.
ꝓ retinenda q̃ſi
poſſeſſione ſerui
tutis cauebit wo
mino vtẽti ſua
libertate. ꝙ euz

non impediet o
nec ipſe actoꝛ ob

tineat. ad q eſt
S.titu.j.l.uij.S.
hoc autẽ.ibi tã⸗
tis per c. In ſe
cundo agit dñs
in poſſeſſione li⸗
bertatis exiſtẽs

negatoꝛia. et hic

cauebu qui ſibi
gſſerebit ſeruitn

tem. ⁊ ita pumo

caſu poſſeſſoꝛiuʒ
ſecundo petuon
um intentatur.
et ſm hoc expo⸗/
ne lirteraʒ. ⁊ dic
agat. ſ. interdi⸗
cto. ⁊ quod dicit
pꝛeſtanda eſt ⁊c.
ſub.ſ.ab actoꝛe.

e Dnis. ſciʒ
actoꝛ de iure ſuo
id eſt de poſſeſſi⸗
one ſui uris. vł
etiam de iur̃ qñ

q; vt in ſecundo
capite interdicti

e itnnere actuq;
pꝛinato.a inidi⸗
cto aqᷓ ex caſtel⸗

lo ducende. vt.ẽ⸗

de iti.actuq; pri⸗

uato.l.iij.ð. hoe

autem. 2 de aqᷓ
q̃tidiana 2 eſti.

l.j. S. pe. 1 quod

dicit agentẽ c.
ſub. id eſt actu

locoꝛum in que duceretur. Place⸗
bat igitur aquam ob has duas res
id eſt ob naturam ſuaʒ vtilitatem⸗
qᷓ; lccoꝛum in que veducitur pro⸗
pꝛie appellari:ita vt ſiue eius natu
ra erit:vt niſi eſtate duci nõ poſſit:

eriam ſi hyeme quoq; deſideraret᷑:

ſiue omni tempoꝛe anm duci eam

ipſius natura permitteret:ſi vtili⸗
tas locoꝛum in que ducitur eſtate

dutaxat vſum eius exegerit: ⁊ eſti⸗
ua recte diceretur.
Aul?.

J e via itinere actuqʒ ⁊ aq⸗
ducte agatur:huiuſmõi cau⸗
tio pꝛeſtanda eſt ꝙᷓdiu quis iure
ſuo wceat ſe non impediturũ agen
tem aquam ducentem ⁊ iter faci
entem. quod ſi neget ius eſſe aduer
ſario agendi aquam ducendi caue
re ſine pꝛeiudicio amittende ſerui⸗

tutis vebebit: vonec queſtio finia⸗

tur nonſe vſurum.
Hr Ceuol.
Vi per fundum iter aque ve
betur:quacunq; vult in eo ri
uum licet facere:dum ne aquedu⸗
ctum interuerteret.

Deriuis. Rubꝛica.

vientem wminum.non vt ſeruitute.qmia res ſua ⁊c.vt.v.vſufr.
quemadmodum ca.l.vuifrui. ⁊ qnod dicit ꝙ ſi neget ⁊c. ſub. nega⸗
tona agat dvominus in poſſeſſione libertans exiſtens. nam huiuſ⸗
mocdi actiones etiam poſſidenn dantur. vt ſupꝛa ſi ſeruuus vend.

⁊ ſi fone.S.ſciendum.Et quod dicit debebit ⁊c.ſubandias qui ſibi

ſcilicet ſeruitutis aſſerii.cum non poſſideat.quia nõ ẽ vſus hoc an
no ᷣm naturam mierdicti de quo agu ſine pꝛeiudicio ac. ad quod
eſt ſupꝛa de iudic.l.ij.S.in ommibus.vel dic ſecundo in pꝛima par/
te ꝙ egu poſſeſſoꝛio et obtinuu.vnde cauet wum:nus vincenu ĩi in⸗
terdicto.a ſᷣm hoc dic pꝛeſtanda eſt ſcilicet poſtea m cauſa pꝛopꝛie⸗
tatis.vt agatur ſupple obtineat actoꝛ.vel dic ᷑ᷣm P. pꝛimus ca⸗/
ſus in negatoꝛia.ſecundus in conſeſſoꝛia pomiur.⁊ vtroq; caſu ca
uet qui agit alteri parti que poſſider. Alij ꝙ pꝛima pars loquitur
quando aduerſarius eſt in poſſeſſione.vnde cauet actoꝛ ꝙ nõ im/
pediet.vnec queſtio fmniatur. Secunda quando non poſſidet ad⸗
uerſarius.et tunc actoꝛ non cauet ſe non vſurum vvnec queſtio fi⸗

cunq;.

matur. 1 facit. S. de ope.no. nunci. ſi punus. ſupꝛa de vſur.l.cuiuſ⸗

f c En per fundum uer.i.rniuus per quem duceret qquam.

3 Nuacunq;.ałs quacunq; ſcilicet parte.ałs quodcunq;

hbAqueductum. mutando per locum ſeruientem ab eo loco vbi

interdicto continentuz.
ait ptoꝛ reficere purgaꝛe. Reficeꝛe
eſt qð coꝛruptũ eſt in pꝛiſtinũ ſta⸗

primo fuerat.vt. ſupꝛa de ſemnitni.l.ſicui.⁊ facit.S.e.hoc iure. S.j.et
S. 1s qui internerteret. Mã quedaʒ tacite in ſermone excipiuntur.

i Rubꝛica. e riuis. parum prodeſſet ius aque de qua ſupra dixi.
niſi liceret purgare riuum.ideo d hoc dicu. vt, j.l.finali.S.j.⁊.j.l.j.

Apia.
Retoꝛ ait:riuos ſpecuſ
ſepta reficere purgare
aqueducende cauſa:qͥ⸗
minus liceat illi dum ne alit᷑ aquã
ducat ꝙᷓ vti pꝛioꝛe eſtate nõ vi nõ
clam non precario a te duxit: fieri

vim veto. Hoc interdictuʒ vti⸗

liſſimum eſt. nam niſi ꝑmittat᷑ ali
cui reficere alia ratione vſus incõ⸗
modabitur. Ait pꝛetoꝛ riuũ ſpe
cus.riuus eſt locus per longitudi⸗
nem depꝛeſſus quo aqua œcurrat
cui nomen eſt
autem locus eſt ex quo veſpicitur:
inde ſpectacula ſunt dicta. Se⸗

pta ſunt ea que ad incile opponun

tur aque deriuande compellende⸗
ue ex flumine cauſa: ſiue ea lignea
ſint:ſiue lapidea:ſiue alia qualibet
materia ſint ad continendam trãſ
mittendamq; aquam excogitata.
Incile autem eſt locus p̃ſſus

ad latꝰfluminuz ex eo dictus ꝙ in⸗

cidatur. Inciditur enim vel lapis
vel terꝛa vnde pꝛimuʒ aqua ex flu
mine agi poſſit:ſed ⁊ foſſe ⁊ putei h
Beinde

tũ reſtauraꝛe. Verbo reficiẽdi te⸗

gere ſbſtruere ſaꝛcire ediſcare: itẽ

ſpecus

j.
k p Retoꝛ. ri⸗
uos. hoc
expõe ſta⸗
um.

m Hoc interdi⸗
ctium.⁊ facit.S.cõ/

muma pꝛe.l.refecti

onis in pꝛincipio.
7. Spmo.
n Ait. qnia vti⸗

liſſimum. ergo pꝛo
vonendum.

0 Specus. indeclinabile nomen: immo muenio ſpecũ. vt. j. ſerniꝰ

in pꝛin.⁊ eſt ſpecus locus altus ſupꝛa terꝛam ediſicatus.ex quo duci⸗
tur aqua.vt.j.e.ſeruius.quandoq; tamen ponitur pꝛo foſſa qua re⸗
cipitur ⁊ colligitur aqua.vt.S.d aqua plu.ar.l.ſupꝛa. Item ſic ⁊ in
auctonbus ponitur quandoq; ꝓ loco vmbꝛoſo ⁊ tenebꝛoſo ſolis ſᷣm
aʒo. H. dicit ſpecus eſſe.vt ſi quis faciat foueam:⁊ ſic vndiq; locum
eminentioꝛem vnde poſſu pꝛoſpici aqua in fundo collecta.vi ponitux
in dicta.l.ſupꝛa.ałs pro ſubterꝛaneo meatu.vt.j.ſi ſeruius.in prin⸗

cipio. 2. S. j·. H

p Deſpicitur.i.deoꝛſum aſpicitur.

q Septa ſunt.incile.hoc exponiur.j.proxi.S.

rx Excogitata.que axpellamus cluſam.
ſ Incile eſt. ex flumme agi. 1. duci.

1Fontnentur. cum 2 in his hauſtus ſeruitus imponi poſſit, viö.

u Seinde tegere. ſupra aquam.
