2 1 cogu od e. 7 9l Puint 4 liber ſüt. e gen ſon 2 ab ep oni
NIi sSpn no xi: qu erſer ens cu liss n 2l iſſa 10 tpe! excula no 9. ſiu atrum 1a
Mürn cuſant᷑. anoꝛu ſubmx noſte Ir. ceten Möali . n ra rem medi⸗ unO b hono b ſiue p E weas
emi uIi veterar ncepsn ſtes me it. 1n s mu⸗ ceten llatõeʒ obtẽpt iblice al ẽpoꝛe nis nr:a omn
) utz lij. g. atri⸗ Pꝛine pol oſtituit toꝛes 3 cu⸗ pell ars obt ipul em tep alig bent vt. .
dng l. ij S. p t: atq; colt mptoꝛe exci ap rta rei eoder og. lia habe i. e.l.
ſanii. j.l. fi. ut: g u eſſe redem telis s ne auper nſoꝛes us e Efmo Druus pein ee.
gin onon ſerusdu e aliüre⸗ ac tun⸗ ſemesn pe efenſ⸗ eribus rei ppeiecn Du nc icos.
uſſ. 1p T ſe zueembew ui pꝛ. tionun . 1m = ei ꝓ ineq; l mac in ⸗
Aninnt . li.r.l.j. fiſc Vrelncgensg Vacat beros nibus ” raq r. iberin n f. 5 mo S. b
ne. ps. l. . lacuit: c ee Boc. lbere ri t. une li cvllum m ibus
ef ne. pa eribd. nernd ereete t ad is pub cant t mune neh c v onoribn inſti
i. je.i on * placr eret. cta ris p va Vn bone le: nec! uſa phis inſt
m ern wnne no lari p⸗ erce ſpeci uneri ſtra Et: de qᷣ litie: ne exculg loſo num §.
15 Pa ⸗ in exer non mun agiſtr. herẽt: ta mi abuit rnẽ Ar cu. tu
u i Foe ui. VGoc ile ed Au e inag di⸗ cmerita re tri ie ſte . er w er
diti vt Z. e. l. ij. veter⸗ vone! vperc Ers . ι 0ο bitio ec 1 * S.j.
unjii is. pr vet acati iſoc ver⸗ AVhr liue pche exh ãn renae
. 7 2de OoU . 991 — 2 9 3. te; E ꝛ.; na bo cular. cur u. c
Prn orncte ſalr⸗ nen cenſar ebet ““ FEzar g al 5. sdei 1
un 4 eſt p vt tas ree ꝛrecut eguete ſectã 8s ſi ſcip⸗ cuſa o cõceſſi lia ac eſenſo vt. .
ngi vVbi naͤnerte, 34 fiũt:r. ſe fre oꝛu ſer nera tis lu ſcÿ exc ficio cõ 9 9 k„ neuij.
. are⸗ nſtunit. Renak ann kenkmali⸗ lunt pꝛet etin
eg u Eo dono gper ongen lia rm ut.e. 5 et: 7ſi Kens bo: eut ꝛon.
immi r. w ſocer 4 les lo p̈bẽ ꝛalia r. echiut m co pet: vſ⸗ —— mon⸗
l e l. de ntie. u entibo 02 02 dus exped mamc iuſmodi. H beri. ſimllia ſn nnecz .5. d5 S.t.
id groune a rane H ſi iuſmoc ae vacd. ge
end nus parr ð mu nõ ea lolep 5 ecupidim s munera. ne ſ.z· E een ij. S. n ia pꝛincip. mech⸗
Prhuegre me vi. E. cpꝛ0 no hiloſo rinede cund mune to. §. gr. S re. 1 Z. l. i a pꝛ ☛ pꝛi⸗
1 ne parkene vere pr. 12 nem wiebnnt Emt reſcrip ernel⸗obliſte E. de his rolel g BVi
ne. pe a. 4 lenn t n 11 trj ii S,Mune rorn wnr an l. j. —
1a alio ten gerationem — . ꝛum rũ. 7. anno re ſtat atto. H 2 cle. 51 br ſit l.
„ 1 vr e ſſeuerat ũ filij e EC. via i. ſo. om ript en bis. 22 ode * cle.
X it. v 2 ſſer ꝛzuf t. Fv EC 7 fl ou l. ſer C ſop ſi m iſ.
pto. S. e er 02. 6 ĩ. ti. j. j· * ex vel 1.J. ono ſia. p ad in
10.5§.: ſemp hon blicin facit 19. 7 ut. l. 5 ti. j. ihe ccleſu l. 9
1 1 j. t. j. 2es. ſed in ! pub Ij. 7 llegis m rut. 281 fi. 23 bijt e mé. 7.
2. uncco tat. peris E. l. uij l. pꝛiu duo. cepe l. fi. i. j.l. ia ſubij emmn
. cond ũ. nõ ſpec l z0 weecg nr. S P. F. d e. 08.7. no w bec c c. ec. n
8 nnoni ns gr beurdes de reg ic vt. Et leſin monor. nõ ZRerolan
ac e * at d U .ſ.l. ſin . C. &
de Gninnauv 5 blu rentar anaer lrti
k luear pn ren
i 3 nera mn an 2 appe
ana, ne ernk⸗
n.un Mu
mlin,

E
x* ve
1.7. .
fi. .
I. de cẽl
„,1.
le. tn. S. ad hec.
e. ti.
ut. de ecc
in
his.
j.7.l.
7.7.

vec,
inerſi,2 nons
H⸗ etxi,
qui ap.
vt 3.
alijs linbus.
in
ſecus
eribus
m An
6 4

egatis.
iuch, l.ij..
t 3 ——
ſacit 5

n I Egato. pꝛeſtimta. biẽnij. vt. C. de ho.nõ cõti. li. x.l.fi.⁊..ð

legatiombus
o Lomites. vacãt.

q Excuſaturuz.
aks enun cogetur.
vt ſupꝛa ti. j. l. ſi.
S. iuchcancdl.

FAQuod. i. quia.

NMon põt. 5
ꝛudi. ſi Longius et
e pꝛocu. niuſſa.
S.fi. cũ legibus ſe⸗
qnẽubus. 2. 1. poſt
litem cũ ſequẽtibꝰ⸗
item facit. C. qui
morbo.l.uij. li.x.
½ Mnod. 1. quia.
u Religione. ſ.
violata. ad qdᷣ.C.
eͤ epiſ. ⁊ cle.i. oẽs
qui. meʒ facit 8 ce
arbi. nõ diſtingue
m. §. ſacerdotio-
x Buo. dak. ille
impetrat ummum⸗
taiem. qui excuſat᷑
et ã ab hono ibus.
y Wceperint. ſ.
aliqm. vei accepit.
ſ. aliquig. Ex nõ
dilgenter hanc di⸗
ſtinctionem.qꝛ per
hoc mielligitur 3
penult. 7 ſupꝛa in
hononbus. S. qui
numeris. 7. 1. bi qͥ;

. C. & vaca. mu.

pa.A. j.

3 Mni autem. co
gitur. hoc dice vt
ti. j. l.fi. S. indicã
dr. excuſat ionem

autem habet qnqh;
perpetuaz. qñq; tẽ
poꝛalem. vt ſupꝛa ĩ
pꝛin. hulꝰ . I. 7. J.
pꝛox. S.

S pdſt. cam.

actam. id eſt ceptaʒ
als acceptam.
2 Agnoſcendo.
Mõ ꝙ ipſo facto

.l. paulus. S. j.1 S n. .l. eſtimationẽ. S. fi⸗
E. v excu. mu. l. eos. 1 3 qbꝰ ey ca. ma. abeſſe.
p p Rertoꝛ. als pꝛeter. 7 cõtinuat᷑ cũ.l.pꝛecedẽu. ſed male.ałs pᷣ/
102.2 bene.

Alulus.
Egato qui publicũ negociũ
tutus ſit intra tempoꝛa vaca
tionis pꝛeſtituta rurſus eiuſdẽ ne⸗
gocij vefenſo mandari non poteſt.

Comites pꝛeſidum pꝛoconſulũ

pꝛocuratoꝛumue ceſaris a muneni
bus 7 bonoꝛibus ⁊ tutelis vacãt.
Apianus.
Retoꝛ eos quoſcũq; ĩtelligit
operã dare non poſſe ad iudi
catum pollicet᷑ ſe excuſaturũ: foꝛte
ꝙ imperpetuũ quis opers dare ñ
põt: ꝙ in eã valitudinẽ incidit: vt
certũ ſit eum ciuilia officia ſubire
ñ poſſe: aut ſi alio moꝛbo laboꝛet:

vt ſuis negocijs ſupereſſe ñ poſſit:

vel ſi qui ſacerdotiũ nacti ſint: vt

diſcedere ab eo ſine religione non
poſſint: nã ⁊ hi ĩperpetuũ excuſan

tur. DBuo genera tribuende mu
neris publici vacationis ſunt: vnũ
plemius: cũ ⁊ militie dat: aliud exi
guũ: cũ nudam muneris vacatoezʒ
acceperint. Qui aũt non babet ex
cuſationẽ: etiã inuuus iudicare co
gitur. Si poſt cauſam actã rece
perit ſe excuſare iudex: ſiquideẽ pꝛi
uilegio qð habuit anteqꝙᷓ ſuſciperet

iudiciũ velit ſe excuſare: nec audie

dus ẽ.ſemel em agnoſcẽdo iudiciũ
renũciat excuſatoi: ꝙ ſi poſtes iu⸗

renũciauit. ꝙ poſſunt aliqua fieri reintegra. que poſtes nõ poſſunt
ad que facit. . æ teſti. l.nullum. 13 de veteran. pꝛiuik. l. fi. 7 de redi
buj.ꝙ ſi nolit.S.in factũ.⁊ S te arbi.quid tamẽ. ⁊.l.licet autem. 7. l.
ſiqua.⁊. l.nõ diſtinguemus. F. copꝛomiſſo. z. S. ſacerdono. 2. S. uem ſi
quis rome. 2. S. ſed ⁊ ſi nunc. ⁊. C. ſi ex fal.alle.l. ij. ⁊ 5 de dã. unfec.
li fimta. S. ſiquis mein. 1 S. e. l. ij. S. qui ad munera. ⁊. C. ſi ſepius in
mieg. re.i.ꝙᷓꝙ. ⁊ S de iureiur. admonẽdi. ⁊. C. ve mof. teſt. l. parenti⸗
bus 1 ad mace. ſed a ſi. S. penul. a fi. 2. l. ſed 1 ſi in prin. 2. ?. t. ij. vi⸗
corius. ⁊ rem ra. ha. quo enim.S. iuł. æ. I. æ operi. pu.l. j.in ſi. 155
excu. tu.nõ ſolum. S. ti. 1.l. ſequẽti.⁊ 3ð de ꝓcur.l.ꝓcura.S. ſi quis.⁊

8 te adulte.ſi vxoꝛ. S. fi.⁊ de decurio.l.imperatoꝛ in n. ⁊ 3 de le. comn -·

miſ. ſi fundus. S. fi. . E. de iure w. impe.1.ſi creditoꝛ. aæ ſupꝛa vpoſi
n ſi hominem. S. fi. . E. v ap.ex ilo. ⁊ S e decur.l. ij. in fi. ſed ar. cõ
tra 8 de veiera.pnut.l. ij.

E? AUel ad tempus. ſecus ſi imperpetu. vt in pnn. huins.l.
Aa Monuo. faci de iudi. l. qua re. 7. I. vbi. accur.

b a SDexcuſauonem.amiſſus.ſupꝛa c excu.iuro.bello.⁊.l.excu/

ſantnr. S. opoꝛter.

c Eodem tempoꝛe.non admimſtrauit. alłs bii. miſi in caſu. vt. . de
operi.pu.l.j.in fi. —R

d Rubꝛica. de iure immunitatis. Seq que eſt differentia inter
hunc titulum ⁊ ſuperioꝛem. Rñ ibi ad munera. hic ad euuandos
honoꝛes dat᷑. licet quedã leges diuerſis modis in viroq;.t.ponãt᷑

vel ibi de ſubeñ dis h̊ de euitãdis.ſimilis diuerſitas ad pꝛimã ẽ.C.

inter.t.d aduoc.diuer.iu.⁊ de aduoc, diuer.iudicum.

ſta cã ĩcidat: vt iudex vel ad tẽpus
excuſet: nõ vebet ĩ aliũ traãſferri in
diciũ:ſi cũ captõe id futurũ eſt al

utrius.tolerabiliꝰ veniq; ẽ interdũ

iudicẽ qͥ ſemel cognouerit tantiſp
expectare:qꝙ iudici nouo rẽ rurſus
iudicãdã cõmittreer. PGge.
HBHe excuſationẽ munerũ efũ
cxus filius non ꝓdeſt pᷣterqᷓ
in bello amiſſus. Eodem tẽpo⸗
re idem duas cauſas operis nõ ad
miniſtraab..

„
„*

De iure immumtatis.
AVi ob hoc tãtũ in nauibus
ſlu‚nt: vt in eis agendi cauſa
operarentur: nulla conſtitutionei A ꝗq z ob

munitatem a muneribus ciuilibꝰ poc a⸗
habeẽt. Perſonis dateĩimunita⸗ gendi.i. nauga
tes heredibꝰ nõ relinquũt: 1 g⸗ h ſta
neri poſteriſq; date cuſtoditeq; ad ſ. Fij. ſec ar.
eos qui ex feminis nati ſunt nõ⸗ trs re bo ho⸗
tinent. DVDVDaeaieem. ma..l.j. §. tez na
AI qui certa condinone mune uorco⸗⸗ icza4
ribus vel honoꝛibus ſe aſtri plia mlauerat.

xerint:cum ałas compelli nõ poſ
ſent inuiti ſuſcipere iſtum hono⸗
rem: fides ei ſeruanda eſt. condi⸗-
tio quoq; ſiue ad munera ſiue ad
honoꝛes applicare ſe paſſi ſunt.

ge. vel hic cã a⸗
gench ꝓpꝛij co⸗
modi puincipali
ter. in illa ſecun

dario.ſed pꝛinci

pauter reipu. vt
3 qmibꝰ ex cau. ma. l. ⁊2 qni data.

fPerſoms. non relinquũtur. vt ⁊ infra.e. ſemper.S. immunna⸗

ti. ⁊ ſupꝛa.ti.j.ĩ hononbus S. vacationũ.⁊.J. reg. iur.I. pꝛiuik.
2. E. de excu. mu.l. ſoꝛdidoꝛum. a. · de cen. I. uij. 2 3 de ver. ob. l.
a ideo heſitatur. S. ſtipulatio. 2. C. qui numero. li.l. fi⸗ ⁊ẽ ſupꝛa &
mu.l.vacatio. VM
Daie.immunnitatis. . SDð

h Euſtodueq;. ſ. date.

1 Mõ pernnet. facu. j. ꝛe ver. ſig. qquis. a. l.non eſt. ⁊ 3S e pac.

tale S.fi.⁊ inſti.q da. t.poſ.S.ſi.ſed ar. cãtra g̊ᷣ te le.j.ſi ita ſcrip-
⁊ infra de ver. ſig.l.cognoſcere.S.liberoꝛum. ſed illud quo ad alia

iiem facit.j.e.l.iiij.item facu.C. v le.l.in annalibus.⁊ ce cõdui
ombus inſer. l. j. 1

k e ꝗ qui. conditio q;. ſ. ſeruãda. ⁊ facit S ti.ij. ſponte. ⁊ *

vaca. mu.l. p. S. ti. ⁊ de nouat.:.ſi delegatio.⁊ 8 ð veteramꝰ

l.ij. ⁊ fi.⁊.C.æ his qii ſpõ.mn.l.i.li.x.
IPaſſi ſunt.ſed ⁊ ille qin non coguur munera ſuſcipere. ſponte
ſuſcipere poteſt. vi S̊ n. ij.ſponte.a hic.ſed nõ pꝛeiudicat in alijs. ſi
ue hoc pacto aſſumpſu.ſiue etiaʒ non.niſi pꝛomiſu ſe omnia ſubi
turũ. vi h̊ ⁊. C. de his qͥ ſpote mu. ſubeũt.i.qͥ ↄduõi.⁊ ar.S e oꝑ.

lel. oꝑis nõ iĩpoſius.⁊. C. ð vſuris ſi crediioꝛ. nili erroꝛe lapſus

S=

vnde habet pꝛi⸗
uilegiu teſtandi
in ſecuda de õno0
dicu. hic de remni

ſtonnnet
lttro,
lnm
cntichs.n
nrlttbats
P Othrnr
oneli⸗
6 adr 15.

„
„

Fnih e⸗

—
—,
=

un an

i ons
ocont.
incua ⸗
11.dun

mcteelor
miſubie
nhiechun.
1ſuet in ſe
utlihn
Uin,Anmn
ob. ons
nf Hearun
Nupl or,
18 ahle
murius g lr
1otnmlnl.
fnprnn ſ
,, rns 4
URRNc
ib. Sownn
NcNdd
NWnNA. N
wmmoen.
11
Ultat
uteegenubn
niſinlo. ht
Lj.n nez5.
mune.⸗1 noꝛ
ldaeano 1
penl. wo
1.Flea ,.
len etadi
75 0 önmsl
4,AMnni 4,
lel. nanne
lbuo ſal r.
n C. E fſn
1enngnts.
le ſcit conta
rhen li⸗
llhir⸗
Granbn
Cunit, nõ

14 dd
hoe⸗
WRnuci

AANe.

At.
ſdi drl
mirleg
1r Aanen
nnlign
mtw. 1h,
i
NrMX
e l

igiſtlni

idznni⸗
Hadn
G Nn
gemn M
ſcd ungel
rulſan
in ap
Murn

er gimnn
iie n
lAeMu

Krie
eiusſch
lud oit

pꝛomiſit omnia ſe ſubiturũ. vt ò ad mu. libertus. S. erroꝛ. 2 loc. et
cõduct. ſi ignoꝛãs.⁊ de epiſ.⁊ cle.aui.pꝛeſbyteros.accur.
m Impuberes. cogat. 1. videt᷑ ꝓpter penuriã eos eſſe cogẽdos.
n Admittẽdos.niſi vix ad ribunaii numen. vi.C. de teſtamen

to m. l.ſi. ⁊ facit ð ad mum.lutius.S. p.

o Beclaratur

aluter in adultis
vt 8 e vcuri. l. . ——R—MDUD—
nõ n. 5. .r. Impuber es qᷓuis neceſſitas pe
ug mnurie hominuz cogat: ad honoꝛes
p m Sioꝛes non eſſe admittendos reſcripto ad
gcant. . TIII
winſtur e . Midem ruffum legatum cicilie de

102. 7. C. q eta⸗

q ℳaioꝛ e?. Re en
hononbus vi ſed qui ingreſſus eſt ſeptuageſimũ
nc ſee⸗ an annum nondum egreſſus hac va-⸗
piſcẽdis. vi ð re catione non vtetur: quia non vide
mu. ⁊ ho.l. nſsd tur maioꝛ eſſe ſeptuaginta annis
rem que eſt ↄtra SE
nam ſicut ibi ſa Aui annum agit ſeptuageſimũ.
uoꝛ. hic odium. Ogeſt.

2 facit 5 & po⸗
ſtuk. l. j. S. imiti
um. mſtitu.
v. ob. S. omnes
in fi.S.⁊ de ruin
nup. 1. minorez

arg. cotra 8 ad

un rem ſenibusquem magiſtratibus
dic vi nõ. ſupra tribuebãt. circa munera q́; muni-
e mmmno. l. i . 8 cipalia ſubeunda idem honoꝛ ſene⸗
r. 1 amu (ctun tributus eſt: ſed eum qui ĩ ſe
uccegenitates. nectute locuples factus eſt: ⁊ ante
male denubuo. nullo munere publico functus eſt:
alculis. vt e meie bobine nKruEeln
l.j. in fine 1 56 dici poteſt non eximi ab hoc hono
one a honoꝛ. re prunilegio etans: maxime ſi nõ
5 ve pen.l. mo⸗ tam coꝛpoꝛis habeat vexationeʒ:
ris. . le. . , 95 ́; pecume erogationẽ indicti mune
cen. l. eta ẽ.ĩ ſi õ — ..
25 u änus le. Tis admimſtratio: ex ea ſit ciuita
.l.annuã.a. E. te in qua non facile ſufficiẽtes viri
ele l in anna ⸗ publicis muneribus inueniantur
ra. C. x vuñ. Legez quoq; reſpici cuiuſq; loci
I. annquitaas. opoꝛtet: an cum aliquis immunita
pen. l. jj.
ſ 1 nper.

Aioꝛes ſeptuaginta annis a
tutelis ⁊ muneribus vacãt:

AMmumitates generaliter tri

bute eo iure vt ad poſteros
trãſmitterentur imperpetuum ſuc
cedentibus durant.

23 ce adulte. ſ Aliſtra.
e e da Emper in ciuitate noſtra ſe
.iij. in prin. ſech nectꝰ venerabilis fuit: nãq;

maioꝛes noſtri pene eundeʒ hono

in ciitate. cõtra in aut. e ap. S. ulo. ac.

4 Magiſtranbus. ſed magiſtratus non poreſt vocari in ius. vt
e ĩ us vo. l. j. ergo nec ſenex. vt.j.e.generaliter.ſed Rñ.vi ĩi illa

l. generalit.⁊ nõ ſenẽ qui hʒ. lx.an. vt ⁊ S de decur.l.nõ tm̃.S.j.

Pecume eroganionẽ. quod qñq; fit. vt S.t.j.l.his honoꝛibꝰ.⁊
ſic no. ꝙ ex c hi admuttut. vt dicta.l.ponoꝛ in fi.a de ecu.l.ñ tm̃
S. p. 1 fl. 1.l. vt gradanm. S. quonẽs. 7. l. eos. ac.
x egem. q;. Mõ legẽ ioci inſpici opoere. ſu ſcripta vel nõ. vt
8 ve le. a ſe. co.l. cũ de conſuetudine. a.l. ſi e interpꝛetatõe. ⁊3
vcn.nõ tm̃.S.fi.⁊ quod cuiuſq; vniuer.l.iẽ.⁊.C.d excu.mu.l.

negociantes li. x. ⁊ cotinua cũ pꝛecedẽnbus. accur. H

5Eoplecteretur. lex municipalis. accur.

3 Bemonſtr

greci. ⁊ dic non ab

atur. nec abſciſe.i.indiſtincte. vel pᷣciſe interpꝛetatio
ommbus.quia non a patrimomalibus. vt S3. 1.

1.· l.ſunt.⁊. t.ij.l.fi.S. ab huius. J
ESecdecim. jed hic. xvj.ałe. xij. vt. C. de decu. l, ſiquis decuri⸗

abs. v. vi. C. qui numero li. I.fi. quomodo hic taʒ varie. Rñ.pꝛimis

duobus e ſac to ſic erat.v. im ſufficiebant. ſed nõ indiſtincte. q; pecu⸗
niaria alioꝛũ.⁊ loci cõſueiudo facit fallere.vt g pꝛoxi. S. item 2 in pa,

trimomalibus fallit. vt modo dixi. uẽ eriã in patrimomalibus pote

dicere pꝛims duobus modis excuſandum.

nauicularij. S. 1.
tes nominatim cõplecteretur: etiã dru. w⸗ lp.
numero annoꝛuʒ in ea cõmemo aNilil.
retur.idq; etiam colligi poteſt ex mſ in tutelis ↄna⸗
literis diui pij quas emiſit ad emua miculanoꝛũ. vt. C.
liũ pꝛoculũ pconſulem pꝛouincie meeheu. tu. l. penul
aphꝛice. Bemonſtrat᷑ varie nec a Hmiuſmogi.
ablciſe numerũ liberoꝛũ ad excuſa aund et m mmn,
tionẽ municipaliũ munerum pꝛo tatis cõceſſa. vi./
deſſe ex reſcriptis diui elij pertina dæ eu⸗ mu. l. eum
cis: nãq; ſaluio candido in bec vba lſeqſi orte p.
reſcripſit grece: Et ſi nõ ab oibus llber. l. plane. a de
ꝓcu.l. mut?ꝰ. S. fi.

muneribus dimittit patrẽ natoꝛũ
numerus:ſed tñ quia ſedecim pue⸗

9 Megociatoꝛes

ibi ꝙ ſi affinitate.
E. mof. t. l. fi. S⸗

J belli notificaſti? ſed boc obtinere. 7
ros habere per libellu notificaſti: hor hanertr
nõ eſt irrationabile vt cõcedamus L.j.a à re. dim⸗
filioꝛũ educatiõi:⁊ remitti tibi mu l.·imtãt.⁊. j. ꝓx⸗

nera. Megociatoꝛes q annonaʒ
vrbis adiuuat: itẽ nauicularij qui
anmnone vrbis ſeruiũt: immumtatẽ

Aęłs coꝛonan

b LCoartanda⸗

aks coaꝛtanda.
c Liberentur. a

a muneribus publicis conſecũtur: patrimonialibo er⸗
qdiu in huiuſmodi actu ſunt.nam munerwnalie
remuneranda pericula eoꝛu; quin naun.. cuz nauar⸗
etiam coartanda pꝛemijs merito coꝛum.

placuit: vt qii peregre muneribꝰ
quidẽ publicis cũ periculo ⁊ labo
re fungerentur: a umeſticis vexa
tiombus ⁊ ſumptibus liberẽt᷑: cuʒ
nõ ſit alienum dicere etiã hos rei⸗
publice cauſa dũ annone vrbis ſer
uiunt abeſſe. Immumtati que
nauicularijs pꝛeſtat᷑ certa foꝛma
data eſt: quam immunitatem ipſi
dumtaxat habent:non etiam libe
ris aut libertis eoꝛum pꝛeſtatur:
idq; pꝛincipalibus conſtitutionibo
claratur. H

d Annona vrbis. hic nõ ꝙ nauclerij vnũ coꝛpobñt a licitũ. . vt⸗ .

Iʒ.1.S.ſi.⁊ S̊ qð cinuſq; vniuer.l.j.quoꝛũ aliq deſerniũt annone poꝛ
tande rome. a de his loqui᷑. C. de naui.ꝑ tom.⁊ duo.t.ſequẽtes.⁊ hi
ſut cões dũ durãt in cõi ſeruino.vt hic ⁊..S.diuus.ẽ ergo opꝰ ꝙ du
ret geſtio.⁊ ꝙ nauis ſu ſua.ałs nõ.vt S.t.j.his qui.⁊ S.l.j.ĩ pꝛm.
itẽ ꝙ nauis ſu magna.vt ibidẽ.⁊.j.S.lʒ.iuẽ ꝙ nõ cã effugiẽdi mune/
ris ſecerit ſe nauiculariũ.vt.j.S.diuus quoq;. ⁊ iſti etiã ſuccedũt ſibi
ad muicẽ.vi.C.de naui.l.j.ſunt ⁊ alij qͥ nõ veſeruiũt annone vrbis
ſed in habẽt maioꝛẽ ꝑiẽ ſubſtqne ĩ negociatõe. vt S̊ ti.j.l. nauicularij
⁊ in greco quod ẽ.j.S.hʒj.⁊ in iſto ſũt ⁊ eadẽ neceſſaria que S.excepto
ꝙ nõ ſermiũt annone vrbis. iſti habẽt vſq; ad quinquẽniu. vt dicta
l.nauicularij. ⁊ facit ad hec intelligenda. vt.j.l.p.
eImmunitati.nõ etiã.ideʒ eſt in pꝛintł.cõceſſis veteranis. vt S̊.t.

j.in hono.S.voacationem.ac.

fECibenis. ꝑſoms emm data immunitas cũ perſonis fimt᷑. vt.·
cen. l. ij. K. S. e,l. j. S. j. facu. . de puilł. ww.l. j.

a. et

“

g Ziuus adrianꝰ. ſeruiũt. vt ? ſupꝛa ti. j. his qui. ⁊. C. ſa. ſan.
ec.l.qui ſub pꝛetextu.⁊ S. S. negociatoꝛes.⁊ no.ar.ꝙ pt vocari i ius
etiã iꝑe feriaio.qͥ eis ñ unpedit᷑ ᷣm Jo. vt no.S ð ferijs.l.j.
hb Erant. 2 alij interpꝛetatio greci.accux. L
i Meq; amplioꝛem.ſupꝛa. t. ij.l.nauicularij. accurſius.

k Hoc. circa. id ẽ
circa ea que ſecũt᷑
IBerendum. 5
ti. j.l.ij.S. qm ad
munera. 7 excu.
zu. l. ij. SF. j. 7 SZ. t.
his ho. S. auctis. 7
S quibus ad l. pꝛo
cla.nõ li.l.j.in fi.
7 alig ſimilia que
no. S. t. ij. l. pe. S.
ſi. ⁊ S ad muni.l.
uncola.
m Megociatio.
muneribus S. ti.
ij.I. nauicularij.
n Coõductores
nõ obſtringuntur
g tutelis tamẽ nõ-
excuſantur.vi.C.

de excu. tu. l. colo⸗

ni. vel foꝛte ſpecia⸗
le eſt in conductoꝛe
vectigali.qð vlu
mum repꝛobatur

p̃m. D. S fal. l. j.

S. pe. 1. C. ne tu.
vel cv.vec. cõ.l.j.
vel dic vt no. in. l.
ula coloni. ⁊ facit
EC. qui nu. li. ex li.
.x. l. j. 7 S. t. j.ĩ ho
noꝛnb?. S. ſi alos
7. E. de cõduc. 7
cu.l.ij.li.xij.
o Bubſignate.
1.obligate. ⁊ ſic po
nitur. C. de admi.
tu. l. fi. S. defenſio⸗
nem. ac.
5 BGubſiſti. i. du
itari. ſic ſupꝛa de
pꝛocur. ſeruum. in
pann. ac.
Offerat. et ſic
ſuſpeciꝰ. vt S de ꝓ
cur.l. que omma.
7. C. qᷓ m. ñ poſ.
l. cura.

r Paria. als pꝛĩ
cipalia. ałs pa⸗
ria. nam pnncipa⸗
lia ſine paria hiſ⸗
pam ⁊ cateloni di
cunt.p.ſic Sð de ma
nu. l. iiij. S. j. foꝛte

ſideiuſſoꝛem dãdo

qui debitis eoꝛum
ſatiſſaciat.ſicut di
cit᷑ in debitoꝛe fiſeꝛ
qui vectigalia con

ducere non põt. vt

ſupꝛa de public. li⸗
citatio.S. debitoꝛes
vel dic.i.ſoluendo
vt no. S de condic.

inde. l. fi. S. ntius.
aks eſt hic pꝛima.
ſ Coloni.ceſar!.

nõ patrimonialis

Biuus adrianus reſcripſit ĩmu
nitatẽ nauium maritimarũ dũta⸗

xat habere qui annone vrbis ſer⸗

uiunt. licet in coꝛpoꝛe nauiculario
rũ quis ſit: nauẽ tñ vel naues non
habeat:nec oĩa ei cõgruant que pꝛi
cipalibus conſtitutionibus cauta
ſint:nõ põt pꝛiuilegijs vti nauicu⸗
larijs ĩdultis:idq; diui fratres re⸗
ſcripſerunt in hec verba grece:
Erant ⁊ alij quidã occaſione nau⸗
tarũ frumentũ ⁊ oleũ vendentiuʒ
in foꝛo populi romani nõ ſoluennũ
tributũ dignũ eſtimantes munera
effugere: neq; nauigãtes neq; am⸗
plioꝛẽ partẽ ſubſtantie in nauigati
ombus ⁊ in negociatiombꝰ habẽ
tes:auferat᷑ ab his talibus tribu⸗
roꝛũ ĩimunitas. Hoc circa vaca
tiones dicendũ eſt vtſi ante qͥs ad
munera municipalia vocatus ſit:
ꝙᷓ negociari inciperet:vel anteqꝙᷓ in
collegiũ aſſumeret᷑:quod ĩmunita
tẽ pariat:vel anteq; ſeptuagenariꝰ
fieret vł anteꝙᷓ publice ꝓſiteretur:
vel anteꝙᷓ liberos ſuſciꝑet: cõpella
turad honoꝛem geréedũ. Mego
ciatio ꝓ incremento facultatũ exer
cenda eſt: alioquin ſi quis maioꝛe
pecunie ſue parte negociationẽ ex⸗
ercebit: rurſus locuples factus in
eadẽ quãtitate negociationis per⸗

ſeuerauerit:tenebit᷑ muneribus:ſi⸗

cuti locupletes qͥ modica pecunia
cõparatis naubꝰſe publicis mune
ribꝰ ſubtrahere tẽtant:idq; ita ob

ſeruandũ epiſtola diui adriam re⸗

ſcriptũ ẽ. Diuus qq;; pius reſcri⸗

rio querat᷑:illnd excutiat᷑:an effu⸗
giendoꝛũ munerũ cauſa imagineʒ
nauicularij induat. Cõductoꝛes
etiã vectigaliũ neceſſitate fiſci ſub
eundoꝝ mumicipaliũ munerũ non
obſtrigũt᷑: idq; ita obſeruãdũ diui
fratres reſcripſerũt.exqͥ pꝛicipali

vt hic colliguur poſtea. idẽ ẽ ſi pꝛimonialis ?.i. pᷣuate womꝰ ĩpatoꝛis
vt. C. q da,i.po.l.fi.licet ſu 9. . & excu, tu. l. colom. ſo. vt ibi.

t Igdoneioꝛes. apud boetiũ idoneoꝛ eſt pꝛedicatꝰ ꝙᷓ ſubiectus in

conſtituenda pꝛopoſitione.ac.

u Quibuſdam. coeundi. 1. collegium faciench.

x Admodũ etans. hoc accipe.vt S le decu.nõ tm.S.j.
y Tenuionbus. 1. vinbus 1 pauperioꝛibus. ad quod & de coll.

reſcripto intelligi põt:non honoꝛi
cõductoꝝ datũ:ne cõpellãt᷑ ad mu
nera municipalia: ſed ne extenuẽt᷑
facultates eoꝛuʒ q̃ ſubſignate ſint

fiſco:vnde ſubſiſti põt an ꝓhibẽdi

ſint a pꝛeſide vel pꝛocuratoꝛe ceſa
ris: etiã ſi vltro ſe offerant munici
palibus muneribus:qð ꝓpꝛius eſt

efendere: niſi pania fiſco feciſſe di

cãt᷑. Coloni q; etiã ceſaris a mu

neribus ciuilibus vel municipali-
bus liberãt᷑: vt idoneioꝛes pꝛedijs
fiſcalibꝰ habeant᷑. Quibuſdam

collegijs vel coꝛpoꝛibꝰ qᷣbus ſui cã
ius coeundi lege pmiſſum ẽ:immu

nitas iribuit᷑: ſcilicet eis collegijs

vel coꝛpoꝛibus ĩ quibꝰ artificij ſui
cã vnuſquiſq; aſſumit᷑: vt fabꝛoꝛũ
coꝛpus eſt:⁊ ſi qua eandẽ rationeʒ
oꝛiginis habẽt:hec iccirco ↄſtituta
ſunt vt neceſſariã operaʒ publicis
vnlitatibus exhiberẽt: nec oĩbus
pꝛomiſcue qui aſſumpti ſuntĩ bis

collegijs ĩimumtas datur:ſed arti⸗
ficibus dũtaxat:nec ab omm etate

allegi poſſunt:vt diuo pio placuit:
qui repꝛobauit pꝛolixe vł imbecil
lis admodũ etatis homines.Ded
nec quidẽ eos qui augeant faculta
tes ⁊ munera ciuitatum ſuſtinere

poſſunt. pꝛiuilegijs:ꝗq tenuioꝛibus
P collegia diſtributis cõceſſa ſunt:

vti poſſe plurifariã cõſtitutũ .

Eos qui ĩ coꝛpoꝛibꝰ allectiſũt qſi
imunitatẽ pꝛebẽt nauicularioꝛuʒ:
ſi honoꝛẽ vcurionatus agnoueꝛit

cõpellendos ſubire munera publi⸗
ca accipi:idq; etiam confirmatum
videt᷑ reſcripto diui pertinacis.
“ Alerius.
Vibuſdam aliquam vaca⸗
tiönem munerum grauio⸗
rum conditio tribuit: vt ſunt men

ſoꝛes optio valitudinarij medici ca
plſarij ⁊ artifices ⁊ qͥ foſſam faciũnt
vetriarij architectꝰ gubernatoꝛes

Bubernaioꝛes. ſoꝛte nauium.

illi.l.j. in pnin.
7.I. uij. m pu.
3 Allegi. i. elt
gi.

dinus pius.
9 Alllecti. i. ele
cti.
MOue. ſ. coꝛ

poꝛa. qui eſt er⸗
go nauiculari

põt ſe excuſare

ga curionam.

vt hic 1 3 de de⸗
cu.l.ſeuerus. ſʒ
ſi ſpote ſuſcipit
renutiat excuſa⸗
tiomi eonpo. vt

qui ſponte. l. j.
ſic S de vetera.
pꝛiuił.l. fi. ⁊ de
inof. t. pap.S. ſi
oduc.⁊? de œcu.
l. ij. in fi. ueʒ fa
cit S.t. ij.l.naui
culaꝛij. 1 S. t. j.
his qui. 1 S. e.
.l. S. negociato⸗
res.
g q ibuſ⸗
daz. m'
ſores. de quibus
dicuur S de ex⸗
cu.tu.l. menſo⸗
res. als eſt hic
meſſoꝛes.ac.
b Vptio i. qᷓ
ſunt in aliqua
optione.i. ſocie
tate pedituʒ. vt
c Laplarij.

hoc expone. vt

ſupꝛa de of. pꝛe.
vi. l. p. S. fi.
d Werriarij.
als vetrarij. qᷓ
vaſa vitrea faci
unt. ałs veiera
narij. i. illi q fo⸗
pinnt aurũ vel
argentum.

e Archuectꝰ pꝛiceps tectoꝛ̃. vt ĩ aui de nõ alie. S. q; ant.

7 Eos. qui.ſ.

11
un
Cronbus.
1 Ege.
rhint⸗
ſcuo erat
Balte
aſctzaen
lnennc
velinit⸗
ſ 90⁹ò p
ere.
iri
Cns,7 .*
ſpen dſoct
1lgunceſ
1.
mi on
0anond,
ure.
Ntemnlsces
Poatans.
1 Kno⸗ N
R.Nded
Kl.
1 WMAXN
RNRNN
Wit. aiar
Lelinf
y Mnoc
ſog guoliera
ſano comn
lolloꝛi eraalo
nig no coſon
Nocere dbegt.
Mpumeper epen
Haporert G
cer. . .
3 Hioquil
Oollun.,, ſalg
umn velvianer
t zad mum
Ullo gko ſüt
r,ſ.e legan
ſigns.
fomn ſl
i del oſne
lhe oa ſe
Cuſ 5.
lſumn 13
Mlfengi.
3 ankd.
1Nel
Gb hnn.
3 t Gn

4 A
n hon
in h
. ar an Fi⸗
m. gcé. ceear. l. m.t .
0 nauacor ito ſo nhugnes. e ſn. .ali
S umregde gud. no po ar ſcno⸗
rur l.1. 3 n in eg ſei.
. ſit. agtoe 6 in ſ e eron un
— eſmuele⸗ iſſũn anto. ake⸗ do „
liſtas. goen ere. acc ſeuſtinare nas eiwue⸗ anan 182 garmun
ſpte o.
üt ba e de⸗ as. c. . 7 oſtu ar ñ diui oꝛes norere tio.
lait dain e en ittari ina bol rr tugi⸗ buo⸗ rerrn.
iſtar faci ũt ar poc. . en u e ſt. 9 ice 3 6 * ii l.
Zaen K ganeneri = Tanſecr .
ent zu rbon ſtarij ctoꝛe aqᷣ rij eſcript pꝓh cuiu ndu ſe am ſat erdo nal⸗
Wwfihen . . ubar .i. ca ij baliſta ſtru toꝛes ähart ſiſch d ali Pe ie ipe qᷓ aaront⸗ „ x oi teiis.
na 5 egij larij ia j p ſa ſt c ſu ius 4 io aholli⸗ li
iäi ſererd. . muhe ba lari gl arcig ca ꝛe c 2 ſit:n atio dicn llio 08 Pbean ti. abſen⸗
lre e n in nyp arbo ta ſit: mon . l ni obier.
llin ij. in abe ar. rij coꝛn arij 74 0o ſo l: et 9 mel rat ati lio re 6n mfr ac. 1
n 125 e. ide ntaut⸗ ennanue vel adiuif ebal 6 als eoͤpel Fnar al⸗
li. x. ubꝛi . ferre ſi Et:ĩ e 8 v is pᷣ unt: 7 pſer oſſii ſqu 0al fung H lio un
engi 5 mbus 9. ut ⁷ oꝛzzc oꝛcs egr. oſſu ſcrip vos po nu k: 2n 6is ſunt dam ad m
1 W Piakt, qu cto nat 1e e po vo 5 alio ne v it: ati ti. ne r. 3 . p oꝛ
qu 4 j ve qu er De 6 ꝛdin cog leg lecti. an ſit⸗ a ꝛdine. i.
4A lega⸗ oꝛdin dut mij v .2 wec arij uto n gi re le e im ar dine
P t. lar Ace libꝛ achi R fun une riam pꝛ 02⸗ l. Dꝛ cai ſunt. 5
1 8 9 era ſ. fie beri fab 34 j21 7 es 7 gatöis ſt m n cu 4 b 1 n. ac iſum.
A qu let. in io te⸗ uoq arij coꝝ toꝛ e at e in ati 8:7 60 nenege⸗ l. 4
agin r opt aci Ube⸗ du ſtrate pꝛe 9 us e 6 4 leg na : nõ 3 d ſcri l. v
o nez. j ca 47 1 2 nd 02e d ſi tꝑſo int: 2 9 . m bo ho.
nuan, rr⸗ libꝛa coꝛn agrij m 07 nter 8 le pꝛi nt. ſed ere § ſi an pi e all ne. 7 86.
ſic . em . hoꝛꝛ libꝛ oꝛu mroce in yſ tiſun ſic oꝛe dri ecip manen, abu
. IN fee ⸗ 7 7 iculari des G A cti ſin el⸗ feri 89 Pꝛ 1b² Ganen ☛
eein⸗ 5 2 icu ſtod tur fun iris kin muus oib⸗ K atibe. ri
4 din Fin ſito oꝛn ci rigurn 8 v antt dij ſit. mo ⸗ 8 dranmhnen le.
1 ni ſe d. 1 Feie ibns. aurzr Ge rte ece⸗ 41s =
um er ne 217 pa buc ben von pia. naau i⸗ diu 8 q C 1 Rquns i ns .i.
, iniht lega 5.5§ facit co 8 leg .B lcan di lu J leg it: j. ſ. el 1an .
ui ulu i. dr. unes De s ſi ci be ũt benep ſt ex venit: SEez
s al. Kennan. m —,,„ ali aff 19 b⸗ * de ma e P es. ne e ˖ .
inm E e s muni : pe ꝛdi uit itts tpᷣs 4 ö:r ia. in ſt. vt n⸗
Ein . .l. q oné: 0 . ci it ann p m
I am e bares Eg rit ſe alis e licã c crea at t. aton 310 eo raza el, i
linit m. ſ. odar oẽs rue oeden Vhudli krnz rcogeu⸗ elnna plit tea kaben⸗ nerße
itii ili. ñ . r e . ᷓ U — co pa 4 r atun 01 ien n⸗
a emit veniancz a gn Ralr ngrn u i⸗ n lega =
venil du 3 us ot. nexn 1 to Ju vt ca vt ꝓp acee wev on ſet
Knn n velen . vt p Eg at epe ẽ: a rdini tio dio gs tu v et ſu um uerſ⸗ um
ari. SH ius leg lar on t: 0 6 ca auchic er de t abẽt eſſe a ſede 5
urn ake qͤde ſment. b bet. vt vi nõ er worge iu no ane dm⸗ nocer 1 genem⸗
ſub ij. in et. be n 9m e nus qu 4 ih 6pat s hon 1P P men u. auner
zun Seki ten en Ananse c laen mu e ln tionẽ obeũ Ani Krie mrimn
2 Mn elrer ces eſſal ſue ei t. it: Fri. ĩ inter ue ſte leg li K. a.l. tr 5
7 qu otuto . c le gti ce ſceꝑ In bſer ni re fi m ſimn ſcit
io⸗ olon P us le on lonẽ k. uqi 1 recte lo 0 , pa :ea 8 tur elnd⸗ n
4 el⸗ co t. mu en ti tua in eũ bea u qᷓ ſo 2 rio it: atus 1.li.S 6.
nnni racz ſo bea v* bilocn ſtitu in de nũ qᷓ ſaẽ. cu ſcep leg enij ſe uc zuam
1 tſe riq; re de exem tet itã re an gri did gau liꝰ we i ſu ſuo ñ biẽ de itek. . in fi.
j ocere er do⸗ tu 4 ric an d cre . ſa c E ſfici ine r tñn dubu ij. in
un opamep ire rs foꝛm ue ctio ut llud: 80 dine te no. c Lij s per
11 nmepe gie . 4 t a 4 ß . H vpater ñ cõ ibn
A ſnj la po gc. i. le⸗ Ue Em eſi quis t: ꝙ m n in ſat. no. n boꝛ l.
p .R u vu n 1 ſi s te m cul ho .la e.
eri is ꝗ lart 7 tio vb tus! 18 re. uo 6 ex .‚ae. e er. i CE et
aln . acan ga reſt H ula tion A li mꝗ k: nõ . t n rt. 7 rius.
Sin len üpts ötã dari t vt reip ſſe: fic e.l. — fi. l. j. vteln L
d . u 5 a 8 ſü 8 ne ut ſi toꝛẽ voſ F. Vi mpe 4.7 ſat. „7.
gſerni Vt .al atu 9 um N n 0 n 81 r p cu Puis
1 nan En Pann e e Aaie lauio ſai vi.le eznn narn⸗ a* gore⸗
1 n4 ugia eia do lerone . Eerinee gi.
K S inasp
, j. .B — . f 2 . „J.
. ai 71t8 d 5 * 1 nindum
. l. d le u. na qu 1. l. ſ.
gare⸗ ln en, etenenet x Kanns n
aluriu⸗ =
4 2 Soluer mbin larne⸗
e⸗ ar
15 alias.
2
nziĩ

n pꝓ Aulns. vacatõis.ſ.biennij. vt 5.l. pꝛox. 1. . I. pꝛoxi.

x Zitigetur. ſupꝛs de vaca.mu.ſ. legato. ⁊ ſupꝛa dłe mu.

ho.l.eſtimationem.S. fi.

y Imperatoꝛ. cõce

ta pupille ſue no/
mine ſecus. vt im
fra. legatꝰ. a. l. ꝓx.
in pꝛin. 7. lI. legatꝰ
creatus. 7.1. ſi ab
ſenn. F. j.

7 p Aulus. ex

perinri. qno
caſu ſicut aliũ con
uemt legatus.⁊ ſic
rñdeꝛe vebet eideʒ
ſe cõunenie volẽti
vt ſupꝛa de iudi. I.
qui nõ cogũt᷑. ⁊ fa
cit ſupꝛa.l. pꝛoxi.
I fi.⁊ infra.l.ꝓxi.
in pꝛin. ⁊ ſupꝛa de
iudi. l. ij. S. irem ſi
extra ibi nõ tm̃ ⁊c
ga I Egar. age
re põt. vt
infra.l.ꝓxi.S.qui
7. I. 18 qui. 7. l. eun
dem. S. ante. 2 S. l.
ij.S.paulus.ſ̊ cer⸗
te imo videtur ꝙ;
ggere poſſi qñcun
qᷓ; viut. vr S de in
di.l.ij.S.item ſi ex
tra ibi ſed ſi agat
⁊c.ſo.nõ agunt vt
hic. q̃ͥn aduerſus
oẽs ſe lefendãt.vt
ibi.vel nõ agunt ſi
dãnñ eſt reipu. vt
hic. alłs ſic vt ibi.
ad qnod ſupꝛa ad
muni. l.fi.ij.rñ.im
caſibus mñ agit ⁊ ſe
non detendit. vt. e.
l. S.ſed ſi dã. ⁊ hic
ſubijcit. ⁊ infra.l.
pꝛoxi. S. j. 7. l. lega
tus. 7 S. e. l. paul
b Parata. vt ſu⸗
pꝛa. e. I. ꝓxi. 2. J.
l. ꝓxi. S. j.⁊ S de iu
di. l. ij. S. nõ tm.
c Si quis nõ re
ſtituũt᷑. an autem
pñt peti.qð videt᷑
vt ĩ aduocato fiſci
vt. C. de aduo. di.
iud.l.poſt duos.⁊
de aduo.dꝛi.judi.l.
iudemꝰ. S. fi. videt
enmm ꝑpfunctus de
functus. vt. j. de
var. co. l.j. S. diuꝰ
7 de of. aſſer. diem
7 ſta. . cum he

–

reſtituuntur.

dit. C. e.l.ij.⁊ de ho.non con.l.ij.in fi.
53 DPanlus. alienis. ſi ſponte vellet gerere. nam ſi ex neceſſitate. pn⸗

vacationem vendicare poterit: qꝛ

per filium legatione functus vide

tur. Aul.
Aulus rñ.eũ qui legatõe fũ⸗
ctus eſt intra tꝑa vacatõis pᷣ
finita nõ opoꝛtere cõpelli rurſus
ad vfendẽdũ publicũ negocium:
etiã ſi e eadẽ cã litigek. Imꝑa
toꝛ anto. ⁊ ſeue.germano ſuilano
legatõe fũctis biẽnij vacatio cõce
ditur:nec intereſt vtrũ legatio in
vrbe an in pꝛouincia agentibus no
bis mandata ſit. Pauk.rñ. euʒ
qui legatiõe fungitur:neq; alienis
neq; pꝛopꝛijs negocijs ſe interpone
re vebere:in qua cã nõ videri eum
quoq; contineri:qui cũ amico ſuo
pꝛetoꝛe gratis conſilium partici⸗
pat. DVDVDeem.
Alul.rñ.æ eo dãno ꝙ legati
onis tpe legatꝰ paſſus ẽ:poſ⸗
ſe etiam legationis tempoꝛe experi
ri. Dem.
Egatꝰ anteꝙᷓ officio legatõis
functus ſit: in rem ſuã mihil
agere põt:exceptis his que ad iniu
riã eius vel dãnũ parata ſũt. Si
quis in munere legationis anteqᷓ
ad patriã ruerteretur cœceſſit ſum
ptus qui pꝛoficiſcẽti ſunt dati non

Beem.
J abſenti iniuncta ẽ legatio
eãq; gratuitã ſuſceꝑit: pt qͥs
⁊ aliũ legatõeʒ mittere. Qui
legatiõis officio fũgit: licet ſuũ ne
gociũ curare nõ põt: magnꝰ tamẽ
anto.permiſit ei pupilli noĩe ⁊ in⸗
ſtituere 1 defendere cauſam: licet

res. S. ſticha. ⁊ ad tertul.l.ij. S. ↄfeſti.⁊ de ↄdi.ob.ca.l.ſi pecuniã.j.rñ.

pI ꝗʒ abſenti. ſupꝛa ad mu. tino. .
e Bratunta. 1. ſpõte. alias nõ ſuſceptã. quomodo alij dare
põt. a eſt ſpeciale hic qñ abſens.⁊ ſic intellige.j.e.l.vicarius. als cõ
ira S. e. ſedu. S. legati. 2 facit S. e. filio. 7. l. fili. vel dic gratuitã gpe
vt S. l. ij. in fi. vel ſi legatiuũ hahet nõ põt delegare alij. ac.
Suũ negociũ.quo lucruʒz capiet. ſecus ſi damnũ ſatagit pulſare.
iniuriauuue repellere. vt ſupꝛa pꝛox. pauł.
Participem contutoꝛem.
b Zicebai. neceſſntas en excuſat. ad q S de poſtuł.l.j.S. ſed a eqſ⸗

ſimu. 7.1, puto in pꝛin. 7.l. pe. 2 fl. 7 de gduo, di, iuch, mubemus.⸗. ad

hoc.⁊.l.petitiones.S.⁊ ad hoc.⁊ S̊.l.ꝓx.in pꝛin.

11I Egatus ereatus. mcopuli. nomẽ cimtans. vnde erat legat⸗
⁊ eſt ſpeciale in vmo que ẽ tutiſſimũ cuiq; refugiũ. vt S ðᷣ

in ius vo.pleriq;.in alijs cõtra.vt hic ſubijcit.
1 Sbſirmgi.

K Emit. ſ. legatus.

legatõi quã quis ſuſceperit nõduʒ
renũciauerit:pꝛecipue cum parti⸗
cipem officij ipſius abſenteʒ eſſe di
Leun.
Egatus creatus a patria ſua
legatione ſuſcepta in vrbẽ ro
mã venit:⁊ nõdũ ꝑfecta legatõe wᷣ
mũ q erat in ipſius ciuitate mcopo
li emit:queſitũ eſt an in ſenatuſcon
ſultũ inciderit:quo ꝓhiberẽt᷑ lega
ti ante ꝓfectã legatõeʒ negocijs vł

pꝛiuatis rebus obſtringi: Rñ. nõ

videri tenen. Aub.
Icoarius alieni muneris vo⸗
luũtate ſua datꝰ oꝛdine ſuo le
gationẽ ſuſcipe nõ admiſſa biennijj
pᷣſcriptione coget. Apia.
Vi liber a legatiõe abeſt nõ
videtur reipu. cã abeſſe. hic

enim nõ publici cõmodi cauſa ſed

ſur abet. Scgeſt.
Squi legatione fungitur li
bellũ ſine permiſſu pꝛincipis
e alijs ſuis negocijs dare non po⸗
tet. EEe.
Vndẽ plures legatões ſuſci⸗
pere ꝓhibitũ non eſt. Pꝛete
rea ſi ⁊ ſumptꝰ ⁊ etiã itineris ↄpẽ⸗

diũ ſubeat. Ante legationẽ ſuſ⸗

ceptã:ſi cui negociũ moueat᷑: etiã
abſens vefendi eebet: ſuſcepta ve⸗
ro legatõe nõ miſi iniuncto munere
fungatur. BEzp-
J quis legatũ hoſtiũ pulſaſ
ſfet cõtra ius gentiũ id cõmiſ
ſum eſſe exiſtimat᷑: qꝛ ſancti hñt᷑ le
gati:⁊ iõ ſi cũ legati apð nos eẽnt

gẽtis alicuius bellũ eis indictũ ſit:

rñſum ẽ liberos eos manere. id en

ve 3 pau. S. fl. 7
l. legatꝰ ĩ pn. et
l.ſi abñn.S.j.
m u Icari?
pone ex
emplũ S ſi abſẽ
ti ĩ pn. vel vt S
filio. a. l. fil. ne
ſut cõtra S ſcien
du.S. legati.
u Toget. vt 5
e. ſilio ꝓpi pfeʒ
i. libera
1. qꝛ ẽ fimia. vt
5 de iudi.l.ij. S
plane 1 8 qbus
ex ca. ma.l.nõ
videt᷑.⁊ ð re mi
h. l. j. 1 S. t. ij. tẽ
pus. vk dec liber
abeſt. nõ tã;
legatus.quod i
idẽ ſcich, e
libellü.
conuentionaleʒ.
ſed op. vt S. l.

legat'ame i pn.

Rñ. vt ibi. Itẽ
falli hoc in caſi
bus. vt ibidem
no. item ar. 3 3
ĩ ius vo.l. liber

tmus.

q e Ungdez.
plures.
.ſ. pfecta puama
adeo ꝙ cogit ur
poſt biẽnm. vel
etiam vna vice
põt cõmitti pꝛo
pluribus nego⸗

cijs ad plura lo
co vel vnum.

r Peeterea. ſ.

ſunt vera pꝛedi

cta.
Sumptus.

eſt. ſ. ſufficiens

maxime. nam ⁊
gratis ſuſcipere
n. gcc.
1 Subeat. als
ſuadeat. ac.
n Suſceptäã⸗
negociũ motũ.
x Fungatur.
i.funcius ſit.et

