Interdictu; patur. quippe cũ ſufficiat eiquoo

vti poſſidetis.et . —
ſic nõ ꝙ boc mi poſſideat. Hoc interdictũ locuʒ
Reomn hali in ·habet: ſiue quis totu fundum poſ⸗
r xeeptomb. ſigere ſe dicat: ſiue p certa pte: ſiue
Cauſis. vv ꝓ incdhuiſo poſſidear. Hoc inter
baen re uce ctu in ommbus etiam poſſeſſio⸗
ie ⁊ iuriſiurãdi. E See
alijs ſinnlibp. Mbus que ſunt ſoli ſine dubio locũ
ſi ̊ orra me agiſ ””ñ
vt meã naturalẽ
tibi libere dumt

tam. recte has exceptiones obijciam. ſi antem non vt tibi dinmnttaʒ
agis: ſed me tm̃ turbes. hic non excipio.cum non agas.ſ̊ vti pol⸗
ſidens ago. licet quidam contra. vt nõ. S. e. l. j.S bunꝰautem.

x Per petuo.i.generaliter. ſic iuſti.de ſatiſda.tu.S.j. ſi cum ali/
quo de his modis a me poſſideas.ſuccumbis in hoc interdicto.ał
obtines. vt. J. S. fi. ⁊ expone hec verba vt.S. e.l.j.in pꝛin.
a Interdictum.pꝛedij.ex memte:licet verba c edibus im̃ dicãt:
vt. S.j.rñ.
b Altro. i. ꝙ vltronea voluntate mtendat poſſeſſoꝛ rei vend.ſed
oppo. de ↄmodante a ſimilibus. vt. S. e rei ven.l.ofncium. a de pꝛi
un. cre. ſi ventri. S. in bomis.⁊.S. vſuf.quemadmodum ca. ſi vſufr.
nomine. Rñ. ei non datur acno per quam neget rem actoꝛis ſed
rei.vt dixi inſti.de aci.S.contra quoq;. Item oppo. de acnone in⸗
iuriarum que poſſidenn datur. ſed hic rei ven. veneget non iniuri⸗
arum. vt.S.de act. emp.l.qui pendemem.a.j.de imiurijs.l. miuria
rum. S. ſiquis me. Iem oſpo. be act. in ſactum. que datur loco in/
terdicti hums.vt inſti.e.S.ſi .reſpon.illam non excludit hic.ſed
rei ven.⁊ triticariam ⁊ indebiu ⁊ ſimiles.⁊ facit.C.ð ali.u.mu.
cau. fact᷑.l.j. Sed quid dicemus hoc caſu. ecce dum ego eſſem ab⸗
ſens ⁊ animo retinerem poſſeſſionem. alius intrauit. vt poſſide⸗
ret clam. non a me ſed ab alio.rediens ego uon ſuſpicoꝛ me poſſe
repelli.nec tamen volo violenter eum expellere eo ꝙ auctoꝛ nolo eẽ
alicums mali.quod inde euenire poſſer.quomodo conſulerur mu
hi rei ven.intendere non poſſum.cum ciuiliter poſſideamus. ini/
dictum iſtud intendere non expedit. cu poſſeſſoꝛ non poſſidet a me
vi vel clam vel pꝛe. Rñdeni quidam.ꝙ ex quo nolo eum expellere
violenter videoꝛ veſinere ammo poſſidere.⁊ ſic amito ciuilem. vt

S. æ acqui. poſ.l.iij.S. in amnttenda. 2 ſic intentabo rei vench. vm

quoſdam. vel dic ꝙ eam intentem ↄtra naturaliter poſſidentẽ. lu⸗
cet ciuiliter poſſideam.cum etiam ſi naturaliter ⁊ ciuiliuer poſſide
am intento eam contra vetentatoꝛem. vt modo dixi ꝑ.i.d rei ven.
l. officium. 7 ałs. ac.
Hoc mterqdictũ. certa. nam ⁊ inceria ꝑs poſſideri non põt. vt.
5S. de acqui. poſ.l.poſſideri. S. incertam. 7. l. locus.

d Voc interdictũ.hẽbit.ex interpᷣtatione: licet vba in edibus tmj̃

dicãt. vr. S. in pᷣn huu.l.a facit.j.virobi.l.j.⁊.C.e.l.j.⁊..de pre
cario.l.qͥ pcario.⁊ inſti.de interdi.S.ſ̊ ſi interdicto.⁊.S,/e.S.inter⸗/

interdicto mihil refert. qualiſcũq;
enim poſſeſſoꝛ in hoc ipſo qð poſ⸗

ſeſſoꝛ eſt plus iuris habet:q; ipſeq S Poſſidet vi. ñ

ꝙ me veiecerit om⸗

non poſſidet. Aulus. mno. ſeo me tur⸗
Aouo quoq; poſſident inſo. veam ur pot⸗
lidum: videamus qᷣd ſit faci ſeſſoꝛem. vt. .F.
endũ: qõ q̃liter ꝓcedat tractemus. leenrer ecs
— 1 r. modo c
Siq̃s ꝓponeret poſſeſſionẽ iuſtaz me ablente dam
et iniuſtam: ego poſſideo ex iuſta imtraſu vñ ciuilem
retineo. 7 idem in
pꝛecario. ałs ſi v⸗

D tranq; vel ſalnʒz ci⸗
uilem quando ↄceſſi pꝛecario.ałs ſi vtranq; ↄceſſi cum non poſſideã
nõ habeo heinterdictu. vt a. j. de pca.l.qͥ pcaꝛio.cetera ſupple circa hec
tria verba.vt nõ. ſuper eiſdem verbis. C. e.l.j. Item quid ſi te veie⸗
ci cum me inquietas.an ſuccumbes? videtur ꝙ nõ.quod a te ego pol⸗
ſideo vi expulſiua.⁊ tu a me inquietatiua ſm aʒo.
h Pꝛoſicere. poſſeſſoꝛi.ↄtra aduerſarium.
11i Uſta. bene dixi. ſ ab alio poſſidet vi vel clam vel pꝛe. ⁊ non
a me.quia illa poſterioꝛ ꝓdeſt ei contra me.iuſta enim ⁊c.
k Poſſeſſoꝛ. ſ.naturalis iniuſtus quo ad alios.
lMon poſſidet.i.ꝙᷓuis qni nec naturaliter nec enam iniuſte poſſi⸗
æt quo ad alios.⁊ facit huic.l.⁊ fini ſuperioꝛis.vt.S. acqui. poſ.l.
fi.⁊.S.ſi ſer.ven.loci.S.compeut.ac.

m ſ Y duo. pone caſum. impedis me colere vel edificare vel aliteꝛ
re mea vn. vi.S. t.j.l.vim facit. ⁊.l.j.S. vi poſſidere.⁊.j.e.
S.hoc interdictu.⁊. S. cũ inquilinꝰ. a. S. iiem videamꝰ. in fi. ⁊. j. quod
vi aut clã.l.j.S.hoc interdictũ.ſ̊ qualiter ↄtra ſic impedienteʒ datur
hoc interdictũ.cũ non ſe poſſidere ↄtendat? Rñ.immo. q̃ enim rõone

facit mihi vim q̊minus poſſideam. eadẽ a ipſe poſſ idere videt᷑: quod

mihifacit abeſſe. vel dic nõ eſt neceſſe vt ⁊ le poſſidere ↄtendat.ſ̊ fuf⸗

ficit ꝙ me poſſidentẽ inquietat. vr mibi ↄtra en cetur interdictũ. agaʒ

etiam miuriarum. Sed quid ſi me turbet cauſa fuitutis.quaʒ ſibi aſ⸗
ſerit? Rñ.habet loeũ vtile ⁊ negatoꝛia.vt.j.e.l.S.ſi vicinus. Vel ſe⸗
cundo pone caſum.qꝙ qͥ aſſeru ſe hr̃e vſufru. ſua aucte intrauit poſ⸗
ſeſſionẽ pteſtando nolle ſe auferꝛe ciuiẽ dño. ̊ vt ſuã naturalẽ hẽat.
rõne enim ciuilis.q̃ ſibi turbat᷑ hʒ dñs vri poſſidetis.ratione natura⸗
lis habet vñ vi. vt.S.ti.j.l.iij.S.vnde vi.⁊ ſᷣm hoc iuſta.i.ciuilis.in
iuſta.i.naturalis.potes etiam ponere in clam vel e tiam ii pꝛeca.vt
nota.C. e.in verbo olum ⁊ in verbo pꝛecario.Sed qͥd in eo qii clam
poſſidet.nõne ſtatim cum ꝓpomtur mterdictum incipit vi poſſidere:
cũ iam non clam.ſed ↄtra œ nunciationem poſſideai? oꝛigo ſpectanda
eſt. vt.S.de acqui.poſ.l.clam. tem quod ſubijcii inſolidũ duos poſ⸗
ſidere. videtur ↄtra.j. pcario.duo.⁊.S.commo.ſi vt certo.S.ſi.⁊.S
e acqᷣpoſ.l.iij.S.ex ↄtrario.So.spatet ex pꝛedictis.quis diuerſumode
poſſident nõ eodem modo. ſ vnus cimiluter alter naturałr. ſ̊ eodem
modo nõ: vi in cõtraꝛijs.ad quod eſt. j.de pca.l.⁊ hobet.S.eum.Alij
dixerũt vt. MM. cum ſuis goſianis. ꝙ duo enam inſolidum poſſident

ciuiliter æ naturaluer. Zercij vt R. ꝙ duo ciuiliter ſ̊ nõ naturaliter
poſſunt inſolidũ poſſidere.vt nõ.S.dœ acqui.poſ.l.iij.S.ex õrio.
n Vinceret᷑. in eo.qꝛ vierq; eſt actoꝛ. actoꝛem em̃ vincere nil a
eſt ꝙᷓ reũ ſibi ↄdemnari.hic aũt neuter altari ↄdemnabit᷑ naʒ vterq;
poſſivebit vti poſſidetis: cum ergo ſi t vterq; actoꝛ.vt.j.ꝓxi.S.neu/
ter vincit.in eo o

———
tur inſtiu. e. . bo⸗ caquſa:tu vi aut clam: ſis me poſſi⸗
are eſt dra reau vs ſupioꝛ ſuʒ ĩ intdicto. Sʒ vo nõ
aufern qð apua ſe ꝗq memmeuter nim vinceret᷑. nã ⁊ tu
haber:hoc? abſol,· poſſides ⁊ ego. Hoc interdictuʒ
u en nerdhe duplex e: 2 bi quibo ↄpent ⁊ acto-
2 1. er v e uis intẽdit rei res ⁊ rei ſunt. Hoc interdictum
Veh. Rn.al.ꝙ nul ſufficit ei qͥ edificare in ſuo ꝓhibet

lus. qꝛ vterq; poſ⸗

ſigere mſn. er. etem̃ videris mibi poſſeſſioms con

Hira ch. a..l. . J. trouerſiã facere: q ꝓhibes me vn
neunt hꝛoyter ne⸗ mea poſſeſſione. Cuz inquilin⸗
ceſſitatem poſſeſſo TWminũ edes reficere volentem ꝓ⸗
ri vari rei ven. hxheret: eque ↄpetere interdictum
e iuc. l. in trrib. vti poſſidetis placuit:teſtariq; w⸗
Seg io. dcit vrů⸗ minũ no phibere inquilinũ ne ha⸗
PBlone. qnn ve bitaret: ne poſſigeret. Ytẽ vi
rurrenuncare c· amꝰ ſi actoꝛ vicini tui ex fundo
modo poſſeſſiomis foc B 5
intendendo re v. tuo vites iſuas arboꝛes trãſe duxit
Vel weo quia dici 4 luris ſit:⁊ git popo. poſſe en ⸗
tur non dari actioo J
nem poſſidenti ve⸗

rum eſt oino cmm⸗ SS

niliter a naturaluer. ua.ſ.ꝙ non alius:ſic ergo naturaluer poſſidẽ⸗
ti dabitur ꝓ ciuili ⁊ econtra. Item quio ſi pꝛedium meum poſſideam
ciuiliter. als autem qm neq; ciuilem neq; naturalem habet poſſeſſi
onem tibi vendat a te inducat in poſſefſionem. nonne hoc interdicto
vincam? Rñ.ua:vt.C.ꝙ cuʒ eo.ſi ſeruus. Idẽq; ⁊ ſi is qui tibi ven⸗
didit a me clam vel pꝛecar:io vel vi poſſideꝛet.vt non ſu melioꝛ ſuo an
ctoꝛe:vt.j.de reg.iur.l.in his.S.non debeo.ac.

o Poc interdictum. duplex eſt. vt inſti. e. S. duplicia.2. 7. de act. et
obli.l.actõnis verbo in fi.a.S.de iudi.l.in tribus.⁊.l.ſe.
Hoc interdictum.poſſeſſione.ſic ergo videt᷑ ꝙ ſi non faciam ſibi
ↄtrouerſiam poſſeſſiomis ſed ꝓhibeo edificare. quia dico me habẽ ſer⸗
uitutem ne altus tollas.nõ competit tibi hoc interdictum. ſed actio
negatoꝛia. niſi dicas vtile.vt.j.S.ſi vicinus.⁊ facit.S.t.j.l.vum facit
7.S. cõl diui. ſi edes. ⁊ ſi ſermi. ven. ſicuti.S.axiſto in fi. ⁊.S.fi.⁊.j.ð
iminrijs.l.imiuriarum.S. ſi quis me.⁊. S. acqui.poſ.l.pe.S.j.

q Cum inquilinus. volentem. quod ei licet. vt. C. loca. l. edem.
r Placuit.i.dvmmo ↄtra mquilinum. ⁊ tamen inquilinus nõ poſ⸗
ſeſſionis faciebat controuerſiam. ſed ſolum volebat habuare. vel die
ꝙ poſſeſſioms dicitur facere ↄtrouerſiam. cum non ſinat echſicaꝛe. vt
S. pri. S. Sed alij dicũt ꝙ hic inquilmus volebat interuertere poſ/
ſeſſionem finito tempoꝛe locatõms. ⁊ pꝛo ſuo ſe aſſerebat poſſidere

velle.ałs ſi tm̃ inhabuare vult locatione fimta imiuriaꝝ act᷑. tm̃ di-

cunt eum teneri. vt ar.S.de act.emp.l.qui pendentem.
ſ Sominum. ſ.opoꝛtet.a accipe hoc alio caſu quando vellet refice⸗
re.quia tũc bene ꝓhibet eum habitare.vt dicta.l.edem.licet łe penſi
one pꝛo rato remutat vel reddat quando ex neceſſitate reedificat.vt
S.loca.qui inſulam mi pꝛin.⁊.l.hec diſtinctio.vel dic teſtari ꝙ non ꝓ⸗
hibebi eum habuare.ſ.facta reſectione.
Doſſideret.i.non inciperet ſibi poſſidere.
u Item videamus ſi actoꝛ.i.adminiſtratoꝛ vel caſtaldio. vt.C. d
ꝓcu.l. ꝓcuratoꝛ. Idem ſi ipſemet dñs vicim fundi tranſduxit.
x Ei. iranſductoꝛ.
y Senunciare.ſ.dñm.ałs denunciari.ſ.a dño.⁊ ſi ad hec non fece⸗
rit poſtea cogit᷑ iudicis officio ſi dñs vult.
3 Pꝛecideiet. ſ. tranſductoꝛ.

2⁊ Aut. ſ.ſi non vuli oñs ei dennuciare vt ipſe pcidat. vel ſi dño de⸗

nunciante non precidit.
Eum. ſ.vomimnum.

Mam ſi nbi. hucuſq; pompo. dictum retulit. nunc auctoꝛ leg. lo⸗

quitur.⁊ caue ꝙ pompo.in tercia perſona.ſed aucioꝛ legis in ſecunda

liuld

loquitur perſona.ſic ergo pꝛohibitio pꝛeciſionis tranſductioms et
culiure mducit hoc interdictum.ſicut pꝛohibitio ediſicanomis ⁊ re
fecnonis.vt.S.pꝛoximis duobus.S. Alij dicunt ꝙ im wmmus de⸗
nuucians te pꝛeciſurum.cvt ſi poſtea aliquid faceret tranſductoꝛ te
neaiur quod vi aut clam.vt.j.qð vi aut claʒ.ſi alus.S.notauimꝰ
Bm oꝛdinẽ. Jteʒ
quod ſubijẽ̃ aut
euʒ ⁊c.exponũt
quidam.ſ.tranſ
ductoꝛem q agit
vti poſ.quia cõ⸗
tengdit ſe poſſide⸗

nũciare:vt ⁊ vites pᷣcideret:idq; la
beo ſcribit:aut vti eũ debere inter
dicto vti poſſidetis qe eo loco quo
radices continent᷑ vicim.nam ſi ti-
bi vim fecerit quominꝰ eas vites ł
pᷣcidas vel tranſducas:vim tibi fa
cere videt᷑ quominꝰpoſſideas.Ete
nim q colere fundũ ꝓhibeat᷑:poſſi⸗
cre ꝓhibetur:põp.inquit. Itẽ
videamus ſi ꝓiectum ſupꝛa vicini
fundũ nõ iure hĩe dicat᷑:an interdi
ctum vti poſſidetis ſit vtile alteri
aduerſus alteꝝ:⁊ ẽ apud caſſiũ re⸗
latũ vtriſq; eẽ inutile: qꝛ alt᷑ ſoluʒ
poſſidet:⁊ alter cũ edibus ſuꝑfici⸗
em. Labeo quoq; ſcribit: ſi ex
edibus meis in edes tuas proie⸗
ctum habeo: interdicis mecum

tes naſcuntur.

ña Tranſducas.i.ad pꝛnimum locum reducas.a hoc mſi immie
rit radices in fundo vicini.ałs ſecus:vt.j.quod vi aut clam.l. ſi
vitem.
b Item videamus.ſi pꝛoiectum. ałs pꝛotectum. a ałs pꝛoiectuʒ.

2⁊ eſt idem quando ex wmo vnius aliquid.ſ.tignum vel lapis pꝛo⸗

ijcitur ſupꝛa alterius ſolum iia ꝙ non requieſcii ibi hoc modo..
de verbo. ſig. l.X. malum.S. inter.

cRelatum a bene ᷣm quoſdam.nam poſſeſſoꝛ ſoli non inqme⸗
tatur in poſſeſſione ſoli.nin ſoꝛie velit in eo edificare. et tunc ↄpe/
tit. Item poſſeſſoꝛ ſuperficiei non inquietatur a poſſeſſoꝛe ſoli.alłs
ſi inquietaretur competeret ei qui poſſidet domum ⁊a pꝛotectum.aꝛ.
S. pꝛoxi. S. 7. . pꝛoxi. S. Alij dicunt relatum ⁊ male:et dicunt coꝛri
gi per inferioꝛem pꝛoxi.S.labco.a ſic dicunt dari poſſeſſoꝛi ſol et
bacenti vmum cum pꝛo tecio:ne inquietaretur.tu die relainʒ et

ene.⁊ quod dicit vtriuſq; collectiue ponitur vel comunctiue:qua⸗

ſi diceret iſti ⁊ illi non diuiſiue ſiue diſtributine.ałs ponitur colle

ctiue.vt ſupꝛa d contrahen.emp.ſeo celſus.S.j.in fine. MNam net

ratione pꝛotecn dsatur ſimul vtriq;. quia pꝛotectum a poſſidente
vvmum cui applicatur poſſidetur.nec ranone ſoli.qua iilud ab al⸗
tero non ab vtroq; poſſidetur. datur autem alteri. id eſt poſſiden⸗
ti ſolum contra poſſidentem wmum. quia imiſte pꝛotectum habet

7 ſic loqiitur. j.e.S.ſi vicinus.nam vſq; ad celum liberum eẽ de⸗

bet cuiuſq; ſolum.vt.j.qð vi aut clam.l.pe.S.fi.⁊.l.fi.S.pe.⁊ ecõ⸗/
tra ſipoſſeſſoꝛ wdvmus iuſte habet pꝛotectum.aget ipſe quaſi turbe⸗
tur in poſſeſſione wmus qui turbatur in pꝛotecto.vt.S. proxi.S.k
dic non vterqʒ.quia poſſidenti ſolum tm̃ datur non poſſidenti pꝛo/
tectum.ſ.quando non iure habet. vt hic dixit in pꝛinci:S.ad quod
eſt.j.S.ſed ⁊ ſi.S.⁊ ita quatuoꝛ modis exponmitur.

d Superficiem. i. pꝛotectum quod wmui ſue eſt applicatum. ſed
alter purum ⁊ nudum ſolum poſſidet.
e Labeo.pꝛoiecium. ałs pꝛotectum. ałs proiectum.a hoc caſu
requieſcit ſuper domum tuam. vt differat a pꝛecedenti.ſ. hoc modo:
vnde magis pꝛopꝛie dicitur ummiſſum.vt.ſ.de verbo.ſigm.l.ma⸗
lum. S. inter. vel dicas q; ⁊ hic non quieſet.⁊ differt a pꝛecedeni ca
ſu.qmia hoc ſuper commune ſolum ⁊ communuer poſſeſſuʒ oller
pꝛotegit.ibi ſuper alterius tm̃.

Mecum, i, interdicto agis mecũ a recte.⁊ ſic ſuccumbam.

*

re locum vbi vi⸗

1
Kliestan,

aſerin
ſul i,

ikon.

ircrote
Gnetee
rchſl
ſnd.
Rhens n
chnsfmw
arpo ns:
1ſedrc⸗
ſplmp ti
Mue
nuo i r in
Ntta,
Ar voo/

ebtbettun
Menbetat
Enantcun,e.
Erotsn

fl N Sid
ſarſupnannnste

Ets lannln

Oeulngu//
SPhreutenn

lnn iaian

Poznvizturgin
lphnanmng
manbkerlunn⸗
mmrigſunns
MNoce
ſateeninnen

Alemm Arun

1nn

miit⸗
itesk
biſa
.E
hoſſt
AMR
niern
Mär
aſü
ſ
1s ſugfe⸗
nbir ſie
1s prole⸗
ec

ns M. ie

ms en

us gndſnnn
uMNNNdiz
u.

ſan letu
r MiiiN
NNNſſi
muNT Mele
iſe nant ani
N ndtetrdur.
eonu conun
Nidunne gki
Gelns itnſin
ch. un lein
nte mntſl a
uur mMi 1
. AMuntger
s.nun tihtan m
cnlhili
upmmt
zarn n ,
—

mgi ihin
nmu pnund
.
Emn ,ſrimi
atu ,
mummni

.
ai ui

i. Poſſideamꝰ. qui eſt inter meã ⁊ tuũ wmũ: aptecto tegit᷑ nam
1

omuntt er poſſidemꝰnõ poſſum ꝓtegere te muno: alioqn hoc in⸗
terdicto ł cõi di. ꝓhibeoꝛ: vi hic.⁊.S.cõi dimi.l.cõi diuidũ ⁊.l.ſi

edes. a. l. abinus. ſi aũt alter tm̃ nrjm poſiſidet illũ mediũ locum:

ille aget otro aliũ ptegentẽ. vi.S. ꝓrxi. S.dixi. ⁊ potes dicere ↄtra.ꝙ
hec verba ſi euz
locũ ꝛc. ſint ver
ba mierdicti vel
onant᷑ oditõna
iter.

h An j. hec ẽ
alia queſtio cun
nõ rñ q.d.ſi in⸗/
re ſeruiiutis di⸗
cam me hr̃e im⸗

Si eũ locũ poſſideamꝰq piecto te⸗
geretur: an quo facilius poſſim re⸗
tinere poſſeſſionẽ eiꝰ ꝓiectõnis in⸗
terdicto tecũ ſicuti nũc poſſidetis
eas edes ex quibo piectũ ẽ. Sed
ſi ſupra edes q̃s poſſideo cenaculũ

mulſuz.a ſic po ſit: in quo alius q̃ſi dñs moꝛet᷑: int
or wends dicto vti poſſidetis me vti poſſe la
an dabit hoc mi peo ait:nõ eũ qui in cenaculo mo⸗
H raret. Semꝑ em̃ ſupficiem ſolo ce
e leruit. i. qu. gere. Plane ſi cenaculuʒ ex publi⸗
cnn g amo. co aditũ habe bat:ait labeo videri
oz0. a. . e.l. ſcß nõ ab eo edes poſſideri: q

alij dicut ꝙ nõ.
ßß iu mecum. vt
ar. S. ꝓpxi. S. 1. j
S.ſi vicinꝰ. ſ in

ß ab eo cmnedes ſupꝛa
edificiũ eſſent: verũ eſt h̊ in eo qui
aditu ex publico habuerit. Ce⸗

nlis vi aſerebde terũ ſi ſupficiarius ꝓpꝛie interdi⸗
poſleſſ onem. cto vti poſſidetis: ⁊ actõnibo a pto⸗
1 Imerdico. e vtet: vñs aut ſoli tam aduerſus
als merdico r⸗ aliũ ꝗᷓ aduerſus ſupficiariũ potioꝛ
cum. i. imeꝛdicio erit ſuꝑ interdicto vti poſſidetis:
o. g ub. ptoꝛ ſupficiari tuebitur 'm legẽ
ba pioꝛis inter/
dicentis ſiue mi

dicti nõ agẽts:
ſic ad vero q; ſermonẽ refert. alij habent interdicio tecum: ⁊ ſie
ſupple agaz. 1 qo ſequuur expone vt dixi. .
ꝑ Sed ſi ſupꝛa edes. dñs.quia nõ vere dñs. cum ſolum ſit meũ

a wmus in qua ſundatum eſt ⁊ foꝛie locata ei qui po ſtea cenaculũ

fecit hoc modo.ac.
lCegere.quo ad ꝓprietatem.nam quo ad poſ. diſtinguitur. an
aliunde habet aditũ vel nõ. vt ſtatim dices. ⁊ no.ꝙ qꝛ hoc cenacu/
lum ſuſtentabat᷑ edibus meis hoc modo. nam ałs nõ diceret᷑ ſuꝑfi

cies meaꝝ edium. ac.

m Ex publico. als pꝛinato ſolo e qui hʒ cenaculum. vt. Z. ð dã.
infec.l.pe. S. j. q.d.nõ ex inferion wmo ſupꝛa quꝗ eſt cenaculuũ:ni⸗

ſi eſſet ſupnciarius eius loci vbi eſt cenaculũ fundatũ.vt.j. dicit.

n Edes.i. cenaculum.
o Qm. grecũ.i. ſoluʒ vel inferioꝛem ꝑtem.
p Euius edes.i. cenaculum.
q Supꝛa. limpizat.i. ediſicium. .
r Eſt hoc.ſ.noĩe cenaculi ↄpetat interdictũ ei qni inhabitat.
ſEr publico.vel aliunde nõ ex inferioꝝ ꝑie quis tunc ſecus.ſed
hec diſtincno habeat aliunde aduũ vel non ceſſat in ſupficiario:
qm licet habeat aditum ex inferion paꝛte:habet tamen hoc inter⸗
dictum. cum habeat illum aduum ex volunrate wmimi. nam ałs
non diceretur ſuꝑficiarius.vt.j.ꝓxi.
tCeterum.interdicto viti por.
u A pꝛeioꝛe. vtilem in rem etiam ex ↄducto vel ex empto.vt.j.ti.

j. l. j. S. j. 7.S. ij. 7.5. de pi. act. tutoꝛ. S. fi.

x Interdicto.ſ.ſi ſuperficiarius faciat vltra ꝙᷓ debeat.⁊ hoc eſt
quod ſequi᷑ ſi pꝛetoꝛ ⁊c.patet ex pᷣdictis.ꝙ duobus caſibus poſſi⸗
et qui habitat cenaculũ ſ.cum aliunde eſt aditus ex publico vel
priuato. Item cum ex inferioꝛ dvomo cum ſit ſuꝑſiciarius.ſ̃̊ ter⸗
cio non quando.ſ.ex inferion womo ⁊ non eſt ſuꝑſiciarius. ⁊ facit
inſte reꝑ di.S.per traditionem.⁊.S.de rei ven.l.ſuperficlario.⁊
pꝛetor.
y Creditoꝛes.non poſſe.nec inter ſe nec contra alios. eſt ratio
quia non poſſidet.vt hic.⁊.S.æ rei ven.l.officium.⁊.S. de acqui.
Ppol.l. ij. S.fi..l.ſi qis ante.S.j.⁊ quibus ex cauſis in poſ. eat᷑

Ir vaſzel,

l.cum legati.ſecus ergo in ↄuentionali pignoꝛe cum creditoꝛ ibi poſſi
eat ſm nos.vt.S.de acquir. poſ.l.qui pignoꝛis.licet P. contra.vt
nota.S.qnui ſatiſda.cog.ſciendum.S.creditoꝛ. Iem nota hic vnam
differennam inter ouentionale pꝛetonum pignus. ſunt ⁊ alie vt nõ.
S.cæ pig.aci.l.j.ſed qualiter ſi in iſtis turbatur eis ſubuenuur? Rñ.
p aci.in factum:et
offi.iudi. ſiue ma⸗
nu militari. vt. S.
ne vis fiat ei. l.j.ĩ
pꝛin. S. ſeo qui ſine
rei.⁊.l.iij.in pꝛin.
7.§. I.

locationis: ⁊ ita pomponi? q́; ꝓbat
Creditoꝛes miſſos in poſſeſſio⸗
nem rei ſernãde cã: interdicto vti
poſſidetis vti nõ poſſe ⁊ meꝛito:qꝛ
nõ poſſident. Idẽq; ⁊ in ceteris oĩ⸗
bus:q cuſtodie cã miſſi ſunt in poſ
ſeſſionẽ dõm eſt. Si vicinꝰ meꝰ
in pariete meo tectoꝛia habetiet ĩ

pariete ſuo vri poſſidetis mihi effi

cax eſt: vt ea tollere compellatur.
Non videoꝛ vi poſſidere: ſi ab
eo quem ſcirem vi in poſſeſſione eẽ
fundum accipiazʒ. In hoc inter
dicto condemnationis ſumma re⸗
fertur ad eſtimationem rei ipſius:
quanti res eſt ſic accipimus.quan
n vniuſcuiuſq; intereſt poſſeſſionẽ
retinere.ſeruij autem ſententia ex
iſtimantis eſt tanti poſſeſſionẽ eſti
mandam:quanti ipia res eſt. Sed
hoc nequaqꝙ; opinandum eſt. Lon⸗
ge enim aliud eſt rei precium aliud

3 Leteris. vt le⸗
gati ⁊ ventris no⸗
mne ⁊ dãni infec.
ex pꝛimo decreto.
ↄ:ra hos datur in⸗
terdictum quando

q;. vt. a.S. quibus ex cauſis in poſ.ea.l. hoc autem. S.n.
Di vicinus. in pariete. i. ſup parietem: cum dicat de tegendo. ⁊
rano.qꝛ vſq; ad celu ac.vt.j.quod vi aut clam.I. ſi.S. pe.⁊ facit.S.
e.l. j. S uem videamus ſi pꝛotectum. idem tamen ſi requieſcat ſuꝑ pa

riete meo multomagis. vt a. S. e.l.S.labeo.a.S. ſed ⁊ ſi.ac.

9 Mon videoꝛ. quem ſcireʒ. vel ꝓprie vel. i. vehementer opiner. vt
7. S. de aqua plu. arcen. I. ij. S. antepenultimo. facit. j. de ver. ſigni.
l. bone fidei empt oꝛe.
x Accipiam.non ꝑ vum ſed ex cauſa empti.
a In bhoc interdicto. ponunt quidam caſum. ꝙ lite ↄteſ.in hoc int⸗
dicto ⁊ fide facta indici ꝙ aduerſariꝰpoſſidet a me vel vi vel clam vel
pꝛeca. coꝛꝑaliter ilie ꝑ ↄtumaciam non vult parere arbitrio ſiue diff.
ſententie date a iudice ſuper hoc interdicto. vt illam naumalem di⸗
mittat.nam ↄdemnabitur min in execuiione ad intereſſe quant mi⸗
eſt mea illam poſſeſſionem coꝛpoꝛalem naturalẽ retmere.⁊ hoc inter
eſie declarabitur meo iuramento in luem.ſic in vñ vi.vt.S.ti.j.l.in
interdicto.a.j.quod vi aut clam ſemꝑ.S.in hoc.⁊.S.& rei vend.l.qͥ
reſtiiuere.vel dic quod iudex pꝛecipit non fieri vim mibi.mihilonunꝰ
ↄdemnat aduerſarium pro intereſie turbatõnis facte mihi ab gno re⸗
tro ex vi huiꝰinterdicti.vt hic.⁊.S.e.l.j.S.j.

b Ipſius. obſcurũ eloquum ſtatim expomt quant res eſt.
c RKeununere. 1 libere a in es non turbatum eſſe.
dD Ipa res.i.plena ꝓprietas ꝓ q̊ erat.C.vñ vi.l.ſiquis in tantam.
ePꝛeciñ rei.i.plene ꝓpnetatis alið poſ.vt h.⁊.S.qð me.cã ſi mu/
lier.S.qͥ poſſeſſionẽ.no tñ dico pꝛecium poſſeſſiõis hic dari.cum ipſa

poſſeſſio dimittat᷑.ſed pꝛecium ſiue intereſſe turbatõnis ᷣm ſecundaʒ⸗

poſitionẽ caſus.vel dic aliud poſ.i.iurbatõnis poſſeſſio nis.ſ ſecũ/
du pꝛunã bene eſtimaretur ipſa poſſeſſio ad arbitrium mrantis acto⸗
ris.⁊ facit.S.ti.j.interdicto vnde vi.⁊.S.ne vis fiat ei.l.j.S.hec ver
ba.⁊.j.de furiis.l.fſurniuã. Iteʒ hoc mtereſſe poſſeſſionis turbate põt
eſſe plus ⁊ frequẽter minꝰꝙ rei ꝓprietas. cum foꝛte ſub pena dare te⸗
nebar hanc poſſeſſionem.qð non potin. vel alia mea pꝛedia vendita
ſint a creditoꝛibus vel a fiſco.quia de poſſeſſione iſta pꝛopter turbati

.

onem non inueni emptoꝛem.

ſi N ſumma. inter fructuarios. aſſerentes ſe poſſidere. ⁊ qui
libet alio negat a poterit eſſe qð alter vel ꝙ ambo vincerẽtt

2 neiner. vt. S. l.ſi duo in fi. j. rñ. ac. S
g Alter in poſſeſſionẽ.ſ.ciuilẽ.⁊ ſic nõ.ꝙ ciniliter tm̃ poſſidenti et
naturałr ſiłr tm̃ poſſidenn dat᷑ hoc mnterdictũ ꝑ.l.iſtam.
h Befendat poſ.
i.quaſi.vel dic poſ
ſeſſionẽ rei in qua

habet vſumfru. poſſeſſionis. Dem.
i Et his. qꝛ vter Nſumma puto dom ⁊ inter
qʒ habet naturaleʒ fructuarios B interdictum
woſton h un reddendũ:et ſi alt vſumfructũ:alt
ſaneted gpre mci vpoſſeſſionẽ ſibi vefendat. Idẽ erit
una. h. v ſic diſcer · ꝓbancũ ⁊ ſi vſuſfructꝰquis ſibi de
nei uder mſenten fendat poſſeſſionẽ: ⁊ ita põpo. ſcri
9.qꝛ inueni hunc bit. Dinde 2a ſi alter pli lter ſibi
potioꝛẽ in poſſeſſio it. ꝓinde ⁊ ſi alter vlum alter ſibi
ne rone vrus dean vſumfructum tueatur: his inter⸗
ii men vinn. p dictum erit dandum.
contradic de alio.
vt nõ. E. e. l. j. in. HSe ſuper ficiebus.
glo. F. 7 qualiter .
ſorn adi at mia Apianus.
8d. l. S. ad exhi. l. At gt. er
celſus. S. iuł. 2. j. It ptoꝛ ꝛvti ex lege lo⸗
ð aqua quo. eſti- catõnis ſiue ↄductõnis
e. at⸗ ſuperficie q̃ de agit᷑:nec

S vi nec clã nec pcario al
ter ab altero fruimimi:qminns ita
fruamini vim fieꝛi veto.ſiqua alia

Kk Rubꝛca. de ſu
perficiebo. ſimile ẽ

ſupioꝛi inidicto.vt . 1 e
1.e.. Ponirur actio xe ſupficie poſtula bit: cã co⸗
ideo boſt illud po gnita iudiciũ dabo. Qui ſupfi-

ſubnixus ẽ.nam ſi ↄduxit ſuꝑficiẽ
ex ↄducto:ẽ actio:ſi emerit:ex em⸗
pto agere cñ dño ſoli põt. Eteniz ſi

1I a It pꝛetoꝛ.
frummini
duo ſunt
ſuꝑficia⸗
rij ein ſdem ſuꝑfi⸗
ciei.ſʒ quõ duo poſ
ſunt frui inſolidu. J H
Rãñi.diuerſis reſpectib:qꝛ alter vſumf.alter vſuʒ hʒ in ea. vt. J. S. fi.
J. S. ti. j. l. j. S. fi. AUel dic gratia honoꝛis dicit fruimim.i. vteris ſiue
frueris. .
m ANeto.hoc interdicto quod dicit᷑ e ſuꝑficiebus.⁊ habet inſtar in
terdicii vti poſ.vt..S.ponitur.

1 Actio. ad agendin petitono. nam dabit᷑ vtilis in rem. vt. j. S. q

ait. ⁊ facit.S.e loco pub.l.j.ac.
o DQui ſuꝑficiem. ſubmyxus. i. munitus otra wmmũ.
ꝓ Supficiem.i.ſolum in quo ſuꝑficies eſt.vel vt ibi ſuꝑficiẽ ponat
vel ↄduxit ipſam ſuꝑficiem cũ ſolo.ſi aũt ſuꝑficiem tm. vt innuit.i.
wmũ ↄduxu:nõ haberet in rem de qua.j.dicit. ſed tm̃ ex ↄducio ſᷣm

Jo. ⁊ B. z foꝛte ⁊ tüc non haberet vtilem in rem ſi ad non modicam

tempus ↄduxit. vt. I. S. quod ait pꝛetoꝛ.
q Si emeru. i. ſuꝑnciẽ ſine ſolo. vel dic ſcõo ennt ſolum. vt nõ de⸗
beat ſuũ fieri ſolũ:ꝶj ebeat ibi ponẽ ſuꝑficiẽ.⁊ ſic ſu ſuꝑficiaꝛiꝰ. ſi at

ſolũ emiſſet.tũc vel fieret dñs traditõne facia a dño.na nemo ẽ ſuꝑſi
ciaꝛiſui ſoli.vi.j.l.fi.vel publicianam hr̃et traditione facta a nõ dno
⁊ ſic non daret᷑ vulis.que ſpaliter dicit᷑ ſuꝑſiciario ↄpeteꝛe.ſʒ ſi dicas

ꝙ ſuꝑfſiciem ſine ſolo emu:oxpomit᷑:q; altereſt ſolũ alteriꝰſuꝑficies
quod non põt eſſe.vt.j.de act.⁊ obli.l.obligationum fe.S.placet. ſed
rñ.qꝙ a ſuꝑficiario qui ↄduxerat emit ius ſuꝑficiariũ.ſed non valet:
q; non ageret ex empto cum dñno.qð hie dicit. Alij dicunt vt ſecundo
dixi.ꝙ emit ſuꝑficiem.i.ſolum a dñno vt habeat ſuꝑfiiem.i.domum.

⁊ ſic ageret ex empto ad ſolum.idem videtur ſi emit ſolum vt caſtrũ

conderet vel lacum faceret vel vites poneret.

r Si ipſe. locatoꝛ vel etiam vendiutoꝛ prohiberet non tradendo ſiẽ

vendidit.
ſAgendo. ex conducto vel er empto. quibus venit enam ſingula⸗
re intereſſe.vt.S.de act.emp.lʒ.j.a loc.⁊ conduc.ſi fundus.S.fi.Sed
qualiter dinoſcuur empio: a conductoꝛe? Rñ. preciũ ⁊ mercedis q̃n⸗
ruas facit diſcerm.ac.
Ab alio.quid habent ab alio ꝓhibearur, alij alius ꝓhibeat. 2 die

tur itaq; pꝛetoꝛ eum qui ſuperfici⸗ no
em petit: veluti vti poſſidetis inte

ciem in alieno ſolo hʒ:ciuili actõne

qnem ipſe pꝛohibere non poſſit.vt dicta.l.ſi fundus.
u Sugas.ſ.in rem quam nondũ habebat ſupꝑficiarius.niſi ſacta

traditone. Item aquił.ad quod eſt. 3. de otrahen. emp. quod ſepe.

S. ſi res.penſionem etiam remutu vel reſtituit pꝛo rata. vt dicta.l

ſi fundus.
YMẽ x Sec longe.
ipſe eum ꝓhibeat qð ſua intereett·
agendo conſequetur. ſinautem ab e Eenſteet. k
alio pꝛohibeatur: pꝛeſtare ei aclio q lubau⸗

nes ſuas wminus vebet et cedere. H
SDed longe vtile viſum eſt:quia i⸗ Erperm. xe

certum erat an locatio exiſteret. ? Scõmode. z in⸗
quia melius eſt poſſideꝛe potius c, ſr eoblrerw⸗
in perſonam experiri:hoc interdi⸗ ſeir tm iſgon
ctum pꝛoponere ⁊ quaſi i rem a⸗ S. de noxa. ſiqs
ctionem pollicer. Pꝛoponit᷑ au Aauinaü wc,
tem interdictum hoc duplex erem qua ratione. . ßH
plo interdicti vni poſſidetis. Tue⸗ mll vn uiter;

—

dicto:neqʒ exigit ab eo quam cau⸗
ſam poſſidendi habeat. vnum tm̃
requirit num foꝛte viclam preca⸗
rio ab aduerſario poſſideret.Om⸗

mnia quoqʒ que in vti poſſidetis in

terdicto ſeruantur:hic quoqʒ ſer⸗
uabunt. Quod aũt ait pꝛetoꝛ ſi
alia actõ ſuꝑficie poſtulabit᷑:cã
cognita iudiciũ dabo:ſic intelligẽ⸗
dum ẽrvt ſi ad tpᷣs quis ſuꝑficiem
aduxerit: negetur ei in rem actio.

2 Interdictum. ſupficiebus.

9 In rem. quaſi dicat quia nõ direcia ſed vtilis in rem dar᷑.enʒ
cecidit a poſſeſſione ſuꝑficiarius.vt hic.⁊.g̊ œ rei ven.l.ſupficia⸗

rio. 7. l.pꝛetoꝛ. ⁊ pig.act. tutoꝛ.S.fi.⁊.SD. ſi ager vectigalis.l...

in fi.⁊.l.ſe.⁊ de ope.no.nun.il.in ꝓuincisli.S.pe.
ꝑ SPolliceri.aduerſus dñũm M.
gag Pꝛoponitur. 1, datur ſuꝑficiarijs.

b Interdictum.ſ.de ſuꝑficiebus.quod eſt duplex: qꝛ quilibet in

eo nomine eſt acroꝛ ⁊ reus.cum vterqʒ ↄtendat poſſidere ſe.vt h.
7. S. tl. j. ſi duo. S. pe.

eVDerit. i. ſupficiem defendit. nam ſi non poſſideret ſuperſiciem:

nõ daretur hoc.ſicutnec illud vti poſ.vt.S.ti.j.l.j.S.⁊ conſequen.
ter. accurſius. 4
d DQuam cãm. als quam. a als qualem cauſam ac. ſ cerre ĩimo
videt᷑ inquiri cã.vt.sS.in pꝛin.vbi dicit vii poſ.ex.l.locatõms ac.
ſed R. dicit ſed non ꝓbat: vel ibi ↄtra dñm. hic ↄtra exrraneuʒ. vel

aſſerat non dico ꝙ dicat ſe oduxiſſe vel emiſſe.

nec dicu nec pꝛobat.ſed ſatis eſt ꝙ poſſidet vi ſuꝑficiarus.et ho

e Elam. hoc expone vi in vn poſ. interdicto dixi exponendo. ö5.

ti. j.l.j.in pꝛin. ⁊. S. ſi.
ſHoc c. in hoc interdicto de ſuꝑficiebus.ac.
g Quod aut. ait pꝛe. S. ꝓxi. ij. rn. huius. I.
h Meget ei. etiã.j.id ipᷣs ſi agat act.ex ↄducto ad mtereſſeł ad
mercedẽ remittendã. vt.S.loca.⁊ ↄduc.ſi fundus.
1 Actõ.ſ.vtilis.vt hic.S.S.qui ſuꝑficiem in fi.no. ſed quod erit

modicum tempus? Rñ.quidam.xxx.dierum. vt ar.j. ti.j.l.j.J.

j. alij biennij.vt.S.loca.cum vñi.alij.x.an.vt.C. de pꝛeſcrip.lon.
temp.l.fi..S.qiui ⁊ a qui.l.ſed ſi fideicom.S.ariſto. ſeo p.viq; ad
quinquennium.ar. S. cæ ſeꝑat.l.j.S.quod dictum. a.j. verbo.
ob. ſi a colono.⁊ inſti. lr̃aꝝ ob.S.multuʒ.tu dic arbitrio iude.
vt.S.æœ iure vxli.l.j.in fine,⁊.j.æ eſſrc,l.j.S.j.tem quero an

7 inſti. de inidd.

—

.
”

””äll

=

SS

Ceft

:

Cn

4

——

=2
=
= S=
S S=.
—
=
— —

=
=
—

.

=

ſcie⸗
Nh

S=
=☛SEe
☛
—
=

=

=
=

WN

=
=
—=
S.

SE
SSe
S=

nrw⸗

4

S==
= = .
S
SE
Se-
☛

S=
= -
—
S=

= = =

=
=
S=— =

=
=
—
SS.
SSS
—
—
=

— —
=

=
+☛S
☛ =
—
—
—

N

tn
ſhſcun

Goroze
adGpe⸗
eimanhonn
Uunſinooete
N, loan uen
NHpen
ſplaular kyh

1Aton
Mte krinunt
pltrluerpra
our tats ſe
elo Ngenrm
ſtpokicegaurin
Munſcetionnrn
Mpetmdamedaio,
ſoYunerct⸗
aſtr menelr
rur ſoor
(Ia Ainun
luſ ii
Uftifiiiſtet

ugfnagnomtn

oluctenimmu,
ueiuns uf
umnſo ſig tei

=
=

atilcunit

fr

—

N
ſankant

arleſi

lunſgfng

—
—
E
*
=☛ä
—

=
–☛
=
r -

=
—=
-

— — S

= =
+= %4 .-
—
E

Ze
Z
☛

S
==

—

8.
rhNE5 EA
AA45 ſigr ken
angul He

ad s
Marc; nn eſ

õ
in igee

1selmint ſen
t nat il t
1Ni NiNi
wſit itzli
ſe nd.

iraimmnſii

na unuim

”

recta ꝓ ſuꝑlſicie.

hoc ꝙ poſſum a

conductio alia que fit ad non mochcum tempus pꝛebeat aliquod

ius in re? Rñ. non: ſi fiat a pꝛiuato. ſecus ſi a municipibo. vt. S. ð
loco pu. fru.l.j.⁊ miſi vſuſfr.ↄſtituatur ꝑ locantem. vt. C. de vſuſr.
l.ſi vimina. .
k Et ſane. mocicum. als quia non ad modicum ac.
In rem. ſ. di L

o. hic arg. e . ,„ —
bo⸗ n Et ſane cã cognita ei qui nõ ad

te vendicare w. mogicũ tps duxit ſupficiẽ in rem

mner ſahe⸗ actio cõpetit. Js auũt in cinꝰſolo
a me in emphi · ſupficies eſt vtiqʒ nõ indiget vtili
Pionmrealte⸗ ien in len auols bir ſo
rius. ſ ar. otra. o. Plane li aduerius lupnciarinz
5. nbe⸗ velit vendicaꝛe:dõm eſt exceptiõe
nopemlnen eũ remouendũ in factũ data.nam
m fine. cui damus actõeʒ:eidẽ exceptioneʒ
opetere multomagis quis dixerit.
m JIs autem. Si ſoli poſſeſſoꝛi ſuꝑficies euin
ntonagte. e catur: equnſſimũ erit ſubueniri ei:
gato.1.) J. rear vel ex ſtipulatu de euictõe: vel cer⸗
gunt᷑. ſed oſonat te ex empto actöne. DQDo aut eti
d Fehnil, am in rem actõ æ ſuꝑſicie dabitur
ex cauñs ma.l. petitoꝛi q́; in ſupficiem dari quaſi
nenon erem pſumfr. ſiue vſum quenaa ineſſe et
lur. l.mntus. ? Aſtitui poſſe per vniles actões cre⸗
primo. enduʒ eſt:ſed ⁊ tradi poſſe intel⸗

ligendum eſt: 1 vt legari ⁊ wonari
n Sſoli pol ⸗ Poſſit. 2 ſi duo wo ſit omums: etiaʒ
ſeſſoꝛi. qu ennt vtlle coi diuidũdo iudicium dabi⸗
a dno ſolum er
ſuꝑſiciem pleno
iure. 7 ſic eſt pla
na.Alij dicut hunc emiſſe a ſuꝑſiciario.⁊ agere de euici.ↄtra domn
num ſi modo ipſe ſuo venchtoꝛ ⁊ ſuus venditoꝛ vero dño denunci

auit.quod non placet.

o Ex empto.qñ emit.ſ̊ quid ſi ↄduxit? Rñ.⁊ ex conducto et ex

ſtipulatu agi.vt.S.loca.ſi fundus.

p MQuod autem.non ſolũ ſuꝑficiario cum poſſidet damus exce/

ptionem. vel hoc interdicto tuebirur ſibi poſſeſſionẽ:ſj enã ſi ali⸗
us poſſideat placet ſuꝑſiciario petenti dari in rem. vel aliter nõ ſo⸗/
lum dño datur directa. ſed ⁊ ſuꝑſiciario placet dari vrilem. et pᷣm
hoc eſt ſenſus.vt petitori.i. ſuperficiario detur vtilis rei vendica/
tio pꝛo ſuperſicie aduerſus poſſidentem.a habet ipſe vſumfruci.
quendam ſiue vſum in ſuꝑticie.⁊ poteſt alteri ↄſtiiuere illam vniſi
tatem petendam ab alio.cui erat conſtiruta per vtilem acnoneʒ ex
lure ceſſo. IJtem poteſt tradere a dare ulam ſeruitutem.a conſtitu
ere poteſt ⁊ wonare ⁊ legare talem ſerunutem vel vulitateʒ ſiue cõ⸗
moditatem vſuf.vel vſus.i.ipſam ſuperſiciem ſiue ius quod ha⸗/
bet in ea.Alij ſic:quia ſuperſiciarius habet in rem. ergo ⁊ ille cui
eſt conſti.ſeruitus ſi petat petere poteſt cum effectu ſeruntutem in
ſuperſicie ſibi conſti.ſiue ſu ſerintus vius ſiue vſuſfru.vel alia ſer
uitus.⁊ iia dictio pentoꝝ pꝛimo pꝛo ſuperſiciario ſupponit.ſecun
do pꝛo eo cui eſt conſtuuta ſeruuus a ſuperſiciario.pꝛima placet.
ſed cum ſuperficiarius poteſt alium ſacere ſᷣm pꝛimum. quaꝛe fru⸗
ciuarius non ſic? Rñ.qꝛ vſuſfructus habet inſtar wminij.vñ duo
nõ poſſunt eſſe inſolidum dñi.vt.S.cæœ vſuf.l.vſuf.habere.
q In ſuperficiem. dari vt poſſit hec omma que ſecuntur habere
vel facreer.
r Ineſſe.quod ſupficiarius habet.
Cegari. vt ⁊.S.de le.j.ſi domus in fi.
Commums.ſ. ſuꝑſicies.
iElule. vt z. S.famił.her.l.ueʒ pꝛedha.⁊ ar.S. ↄmum dum.l.
cõi diuidũdo in principio.
x Seruuntes. preioꝛo. ab eo qui nõ eſt wnmnus directo. vt ſupꝑ⸗
ſicigrius.quem pꝛetoꝛ facit loco vmimi dando ei vtilem in rem.vt
hic.⁊.S.in pꝛin. huꝰ.l.⁊.S.quib mo.vſufr.l.j.circa pꝛin.
y Jure.ſ.ꝑ pactum a ſuꝑſiciario.nam pꝛetoꝛ tuet᷑ pacta.vt. S.ð
pacus.l.iuriigen. S. pꝛetoꝛ ait. VUel dic verius mre ciuili oſtituun
tur a dño.vi ſubijcit. vi 2, 3. munia pꝛe.l.j.ac.

3 Conſtituuntur. in ſuperſicie.
2 Conſtitute ſunt. a vo womino ſoli. 1 facit. S. eQ pigno. ſi ab eo.
JS. ti.ij.l.finali.
9 Interqdictũ. vti poſſidetis vule.ſ.de his ſeruitutibo a ſupficiario
glij ↄſtitutis.vt ⁊.S.de ſerui.l.quot᷑.⁊.S.ſi ſerui.ven.lł.ſicuti. S.ri⸗
ſto. Dedo alij dicut
de iti. getug; pn.
. H vt arg. j. tl. l. j. 7
mus. Seruitutes q; pretoꝛio iu facu. F. weoße.
re aſtituunt᷑: ipſe ad exemplũ es a ve unnd
rum q ipſo iure ↄſtitute ſunt: vtili
bus actõmbus petent᷑:ſ̊ ⁊ interdi⸗
ctum de his vtile ↄpetit. Aius.
Vperficiarias edes appella E ſ derhiein
.☚ „ .
mys: qin coducto ſolo poſite ducto. vel empro:
ſent jri pprietas ⁊ ciuili et natu-⸗ nõ tamẽ vi ſol v
us⸗ miniuʒ tranſeat.
185 niure eins eſt cinus 7 ſolum. licentia habendi er
renenl. Peſimein
tinene erene e vt. S. l.j.S.qui ſu⸗
De itinere getuchngeg.. perficiem in prin.
RKetoꝛ ait: quo itinere
actuqʒ puato q ve agi⸗
tnur vel via h̊ anno nec
iiſ nec clam nec pcario
ab illo vſus es quominus ita vta⸗
ris:vim fieri veto. Hoc interdi

ctum ꝓhibitoꝛium eſt ꝑtinens ad
tuẽdas ruſticas tm̃modo ᷣuitutes
Hoc intdicto pᷣtoꝛ nõ inqͥrit vtrũ
habint iur̃ ſuitutẽ impoſitã an nõ

3 Eins eſt. non
em̃ iure directo.ſʒ
vtilier ſuꝑficiariꝰ
eſt dñs. a bʒ in reʒ
vt nõ. Z. l. ꝓxi. S. q
ſuꝑficiẽ in fi. ac.
