eredem. t pꝛ i in opera certa: illa ſi uz un 3 oꝛnan la: alij n kn
incerta.vt plene no.S.d cond inae ſ non ſo. F. lentnbr. . . gnatonus. legam tibi oꝛnamenta muliebꝛia: alij anuli co Knntfgene

unnent᷑ non ſignatoꝛij vt hic 1 S. de gauro 2 ar. leg. l. argumẽ
to. S. oꝛnamenta. a eſt ſignatoꝝꝰ cũ qͥ ſigillat̃. vt e.de teſta.

INVerba hec is.pollicet᷑ pꝛetoꝛ iudicium rechbitoꝛũ empton. hio
l.ſi ad teſtiũ. S. ſi ab ipſo.⁊.S.ſignũ.⁊ ſacit j. bomis dam.diuus.

ad quos ea res ꝑtinet.vt S. de edil.e.l.j.S.ꝙ ſi mancipiu.qdð expomt

cni
linda.

Mhand.

Appntnig
unns Kö,
ilaanc
AEi nd

elgan.

nnde n

li aeni

ern
õ
Wie KNO

NN

rcle

inirn
cuielii⸗

vin

D
itirt

imntellexerat pau

.

r Eſtituere. hic dic et dirimus S.e. reſtituere. acenur.
9 d Eciſſe. pone. ꝙ emi liberũ qin ſciebat ſe liber. tenet᷑ mihi
aAa duplum eius quod dædi vel permutam vel cõpenſani p
eo.qñ ꝓclamat in libertatẽ. qma totũ videoꝛ dvediſſe. vt Z e libera
li cj.l.intm̃.a.l.ſ.uẽ pone exempluũ in ꝑmutatõe. vt o de ure w.
l.ſi ei nuptur. 1 ec.
itẽ in cõpenſat
8Dſo.ma. ſi fiio
iteʒ ⁊ qᷓ accepto
tulit dediſſe vi⸗

Eſtituere videt᷑ is qͥ reſtitu⸗

ilucta. S. ſi he
reduatez. 18 de

partus. 7 reddi⸗
iun pificat pau⸗
lus trugeʒ ſicut
que cotinet oia
quibus hõ veſci⸗
ur m eũ m d

mẽto ↄtmneri putauit.

bum poſſeſſionis ſignificat:
coꝛigit enz ink. icut ĩ eo qͥ poſſeſſiones ſuas lega
ſtatum. ſet rñſum eſt. BGem.

a. Fub. ſcen. ? = „Lnsſe
malẽ aadedo m / — Apeſe neceſſarie ſũt: qſi fa⸗

b Rſcat. ld Weterioꝛ futᷣa ſit. ((Vtiles ĩpẽſus

4

eBDiffiniſſe.qicitr uu. 1
fPorius diat.ꝙᷓ frumẽtu. ſed hic in fi.l.coꝛngit. aceur.
b Siliqua. 1. pelle. quadã qua rennent᷑ fabe, als aliter accipit.

vt. E. e epil. cle. l. cu clericis aut.ſed hodie que.ſ.lupinũ ⁊ fabã
ſumlia legumina purauit ac. a ſic coꝛigit quod g dixit. eſt ergo

hic generaliter eius ſignificano. ſpecialiter vero vulgari ſermone
dicumus id im granum frumentum quod pꝛo ſin bonuate cetera
excellir. accuruus.
h1 Mierdqũ.ſigmficat.i.dr̃e verbum poſſeſſiõis ſigmiſicat ver⸗
bbouuqm pꝛopnetatis. i. id quod veſignat per verbũ ꝓpꝛietatis
⁊ da exẽplũ S de dic.ſi ui.uẽ. C. œ fideiui.mi.l.fi.⁊.C. con
trapen. empt. cũ res. ⁊ de wnat. inter vi.⁊ vxo.l.ſiquidẽ. ⁊ ecõtra
wmimn pꝛo poſſeſſione.vt.C. rei ven.l.quotiens.ac.
1Poſleſſiones. exponit ergo. i. res poſſeſias.

HE 1 Apenſe. peritura. omnino. c.

Futura. ideoq; repetende ſunt. vt qr. z ad. l. ro. de ic.I.

ij. in pꝛin. S. equiſſimũ ac. aʒo.⁊ da exemplum. E. de rei vxo. act.

l.j.S.ſed nec ob ĩpenſam.
IEUlules. paſtinatoe.i. plantatiõe arbuſti. i. arboꝛs ne ruat ter⸗
ra ĩ futuris anmis. vel etiã paſtinatione vinee. vt accipitur g ꝙ vr
gut clam. l. ſemper. S...
m uerat. alioquin diceretur neceſſaria ĩpenſa.
n Pueroꝛũ.i.ſeruoꝝ. vt⁊a & œ rei ven. ſinautem.S. fi.
o Carere. vt ⁊ imnpẽſis.l.vtiliũ.a de pig. aci. ſi ſeruus.

4

dilliniſſe. lupini von fabas frugel.
viur in pecn poti ci: qæ no anſta ſſiliqua tti
nent᷑: q ſermꝰ apud alphenũ in fru/
Aul a.

enñ ſũt: res aut pitura aut

.
D
.
.
2

ceſſaria qñq; viilis dicitur inpẽſa hoꝛꝛei ⁊a piſtrini.
9 Aolumiarie. ałs volũtarie. i. voluũtans cauſa facte. als volupta⸗
rie.i.voluptans vel deleciacionis cauſa facte.accur

r. Jncruſtanões. qũq; ſubtilis cruſta marmons extra murũ pon

vt toms m⸗
us videat cg
tio eſt celatura in
modu loꝛice facta.
vi picture miluum

eẽ fulciniꝰ ait qᷓ melioꝛẽ wtẽ faciãt

getur. vt 5 cõ Vrioꝛẽ eẽ ñ ſinãt: ex qͥbꝰ redditus urimnator. vripa⸗
Ii . It 199 . „„G. 2. — 1 rmatoꝛu. vt ĩi pa⸗
enenn itq5 bitur? eẽt actoꝛ: ſarro mulieri acqrat: ſicuti arbuſti paſti tanocſhs bonoi
der⸗ ude l 15 uerſia ei facta nõ eſſz. Dem. natõe Vltra ꝙ; neceſſe fuerat. itẽ w en ebaen⸗ au
non n laMc. y Egiſe itelligecé etis is dui ctrinã pueroꝝ quoꝑ noĩe onerari men vet nande
2 az permutauit vel cõpenſauit. mulierẽ ignoꝛãtẽ vel inuitã ñ opʒ: nngetes vel nullas
uno⸗ nomen aAppellari ñ ſolũ qõ frumẽtis T his ĩpeſis ⁊ pſtinũ ⁊ boꝛꝛeuʒ ĩſule doa quod ibi no.
a enn⸗ aur legummb⸗: veg etia qo er v wrali adiectu plerũq; dicemꝰ. Fiag mecod unpe
cñ ois ſrucr ſi mo vel ex ſilins cequis cretifodinis Volurarie ſũt ꝗᷓ ſpeciẽ dũtaxat o? Feer quod ibi nõ.
redditus. ſed n Iapidicims capit᷑ iuli. ſcribit fru⸗ nat: nõ etiã fructũ augẽt: vt ſüt vi ⁊ facit S de impen
ccotrg. qꝛ part⸗ 5 bꝰ hõ veſcat᷑ falſũ eſſe. riqaria⸗ zr, r ſis. l. ꝙ dici. 7. l.
Ereddius nõ tñ /GEs oes ee q 50⁰ velcat fallu eſſte. 77 ½ ridaria 17 ague ſaliẽtes incruſtatio ſcilicet. ⁊ de pet. he
ue deS n. n. carnes aut aues feraſue aut/nes loꝛicatdes picture. Dẽ. re.l viiles.
Sberes r. Fne, Poma fruges dici: frumetũ anteid N gñali repetiniõe legatoꝛũ
rat:.r ad rrebel. eé q ariſta ĩ ſe teneat recte gallũ etiã date libertates atinẽt᷑ ex

nete legis.xij.tabulag. Eẽ.
Em ßptor dicat vt opꝰ factũ
ℳ eſtituat᷑ ẽt daãnũ datũ actoꝛ
ↄſeq Dʒ.nã vbo r ſtitutõis oĩs vtili 2
tas actoꝛis ↄtinek. BSem.
KEFEr bu amplius ad eũ q;ʒ ꝑti-
net cui mhil vebet: ſicuti ex
rio minꝰ ſolutũ videt᷑ etiã ſi ni
Kopꝛie bona dici ñ pñt q̃ pl?*
Mcõmodi q; cõmodi habẽt.

5 èè 1
lus a fruẽdo di- mnmpPen,e
aech wnmg. it frugis vocabunlum nñc frumẽti. j. e. qui fũdũ i m generali reetitiene pone cy teſtatoꝛ in fubſtiruendo repe
neat. 1. ſpica. ergo oꝛdeũ 4 tauen. 7 tijt legata que ab inſtituto reliquerat. vt ſupꝛa cæ le.iij. cũ in
4½ Taearn-oua ergs oꝛdeũ 5 ſpelts . auena⸗ /Aubſtitutone. ſed ? hoc nõ dico intelligi repetuum.niſi cõtraria colli

gatur volũtas.vt g de le.j.l.licet.item pone vt S de fundo inſtruc.i.
ſeie in pꝛin. ⁊ facit.j.e.l.verbisa.
ſ c Um pꝛeioꝛ.pꝛetoꝛ dicit opus vi vel clam a te factum reſtituas
vt 8 ꝙ vi aun clam.l. j. in pꝛin. quod expomuur bic. 1. nõ ſoluʒ
opus reſtiiuitur ⁊ in pꝛiſtinũ ſtatũ res repomtur. ſed etiam omne dã
num acton emendatur. vt ſupꝛa ꝙ vi aui clam. l.ſemper. S. in hoc in
terdicto. item cñ ebea arbitrio boni viri veſtrii. vt & de operis no.
nũ.l. ante. S. ſi vt.⁊ arburiũ eſt etiam in omm damno. vt S. e. Hec
verba. ergo omne damnũ vemi.vt hic dicitur in alio ſenſu poni re⸗
ſtituẽ S. e.lI. reſtituereea.....
t vV Erbum amplius. cauet legatarius de reddendo ſi quid ei ſol
uatur. quod per.l.fal.ei non vebetur. cõmittuur quidẽ ſtipu
latio. a ſi nipil ei debeatur.quia tota hereditas cõſumebatur ere alie⸗
no. vt hic ⁊ S ſi cui pluſqꝙ; per.l.fal.l.j.S.hec verba.⁊ hoc non ex pꝛo
pꝛia ſignificatione verbi amplius cõperatiuũ eni eſt ⁊ ꝓpꝛie plerunq;
ponuur. vt 5 de le.iij.ſi ſic.
u Sicuti ex cõtrario. da exemplũ. vt dixi S.e.munus.ac.
XP Ropꝛie. bona nõ poſſunt. in naturali ſigmiicatõe verboꝛum
vt Z. e. bonoꝝ. ibi plene dirr. We

videtur vꝛdiſſe.ſ.qui ſunt in pꝛimo gradu. vt S de teſta.tu.ſi

1 8 ita. S. j. et hoc quia fauoꝛ eſt. ſecus ſi odium eſſet. vt exheredo fili

unm cum plures habeam. nam nemo eſt exheredatus. vt S e liberis

⁊ poſth.l.ij.⁊ pꝛo hoc eſt in.e.t.l.cum quidam. ⁊ ſᷣm hunc caſuʒ nõ

p. In his. i. in vnlibus impenſis. æ us eſt cõtra ̊ we impenſis.l. 6 eſt cõtra quod ſignat᷑ in inſti.qui da.tu. poſ.S.fi.vbi dicie nõ ↄtinen

J. S. pe. vbi dici ꝙ piſtrim 2 houei impenſa eſt neceſſaria.ſo.ſi fi-

at in reficrendo obiinet quod ibi, ſiin faciendo obtinet,quod h ar ei⸗ filio iũgi.vi en nepoti mugi nõ poſſii. vt SD ce ruu nu.l.ſen atuſcõ.

Ouij

IYlij. pone exemplũ vedu tmtoꝛes filio. ſi plures habet. omnib⸗

„

N

4
3

5

.ℳ½ Pe 0

. .

8 dᷣ itinere actuq; nꝛi.l.iij.S. pe.vel dic ſm qualitatem rerũ qñq;ʒ me

BD nZX Tn,1

ℳ 2 ρ

2

2

4 . 6

2 eſt rano. qnia ranonem debet reddere. vt a. e.t. ſiquis tutoꝛ. F. fi. 7
kbermeg⸗ ſenatuſcõ. ałs nõ.vr dicta.l.iĩſti. qui. t. d. t. vel dic tercio

loqui in quodã alio ſpeciali caſu.⁊ vi omnes omnino cõpꝛehendat.vt
lego nibi pꝛedium cũ villico ⁊ cõtubernalibus eius filus eius. nam
tunc nepores ex filio legati vident᷑.⁊ ſic appellatione filij nepotes co⸗
imentur. vt. I. e. li
beroꝛm. §. ſed 1 pa
rius. ⁊ hoc quua = . 2
non debẽt mepotes J . Aulus.
ſeꝑari a patribꝰ r = ti
„E. cõia virmſicx Jli nagl dtione omnes li⸗
zu.1. poſſeſſionum beros itelligim“. Ace.
aks regularuer õ5ö. Fratius peiſcus tres facere
a vi era it. exiſtimat collegi: 2 hoc ma
ſi. a facit ſupꝛa e. Enenan eſt. Elſus.
cognoſoere. S.j. AVnd aliud ſunt iura pꝛedio⸗

euios 2 femmnas.

ruqm ᷓ pꝛedia equaliter ſe ha
jentia: vt bonitas ſalubꝛitas am⸗
plitudo. Arcel.
Lalphenus ait vrbo eſt ro⸗
ma:q muro cingit.roma eſt
etiam quantũ continentia edificia
eſſent. nam romam non murotenꝰ
exiſtimari ex conſuertudine quoti⸗
diaua poſſe intelligi:cũ diceremus
romã non ire: etiã ſi extra vrbem

Ropꝛie modum tm̃ quis pe
cume relinquit: quantum ex

tum aureos habere:qui tm in pꝛe⸗

⸗ N =2 „

at: nõ idẽ ẽ in fundo alieno legato:

Eratius. plur bus locls collegij habetur mentio qdᷣ ex quot
fiait homimbus diuit ires ergo. ſ. homnes adminus ſubaudi
ſaciunt colle. ſed per vnuʒ retinetur. vt ſupꝛa qð cmuſq́; vmiuer.l. ſi⸗
cut eſt. S. finali. idem de famnlia. vt ſupꝛa eodem e teſtamento in fine
vbi e hoc dixi. ac. .

5 es. perſonas. G
E q Eilid aliud. pꝛedia equaliter. i.qualitatiue vel ſᷣm eam quali

itatem ſe habentia. i.ſicut bomuas ac. ſicut bomtas enim pꝛe
i.ferulitas multarum. vel ſalubꝛtas.ſ.herbarum multarum. vel

amplitudo finium ? qualiras ipſius pꝛedij. iia iura.i.liberias vel ſer

uuus. vt inſti. de rebus coꝛ. ⁊ incoꝛ. in fi. que eſt qualuas eius.recieq;
queritur qualis eſt fundus cũ de ſeruitute vel libertate cernſicari vo⸗
lumus.vt ⁊ ſupꝛa de euict.l. penul. 4
e Zalphenus. als incipu alphenus.
b Edificia. 2 vltra muros.
Romam. nos qui ſumus bononie. ac.
e Yonemo ſuburbijs tamen ⁊ de hoc plene dixi ſupꝛa.e.
e p Ropne modum. als pꝛope. a als pꝛopne. exponit quendaʒ
rr conſuetum coloꝛem loquendi. accur.
f Rebus habeat. quod valeart.c. aureos.

nus valet. pecunia enim exiſtimat merces. nõ merces pecuniam.vt h;
Imms. ibi diuerſa eſt cauſa ⁊c.⁊ facii.j.e.l.hec enũciano.ac.
. Dues. magis eleciiue.vt ecce ſi vẽquoꝛ iumẽn. dicat vicia ñ
l continetur bos. i. non ſequuur quod venduioꝛ bomis vebet di
cere vicia. vt S de edił.e.l.edił.in pun.S.iumentoꝛu.uiẽ lego armen
tum connent boues. vt. S. de le.iij.l.ſeruis.S.armento.ſed ni lego iu⸗
mwBmenta bonues nõ cotinent᷑.vt. e.i.l.legatus.S.iumẽus,ac.
11 Jumentozum, nõ iumẽeta faciunt equuium.

Elſus.

boms eius refici põt:ſic dicimꝰ cẽ⸗
cdijs ceteriſq; ſimilibus rebꝰ habe /

c is fundus hereditaria pecunis .

g egato. vt dicatur tm pecuni ſſe. qtum e alie⸗ .
D 5 ur tm̃ pecunie reliquiſſe. ꝙ̃tum fundus ille alie⸗ r p) Roximus eſt. pꝛoximo agnato bereditas defertur. vt ſu⸗
1 ſupra te ſideiuſ.l. ſi ita fideiuſſoꝛem. ad trebel.l.deducta. S.num — Piꝛa de ſuis ⁊ le.l. poſt cõſanguineos. S. Herecitas mor⸗
. J. enng eſt ergo et cetera vt hic a ſupple ſi nemo etigʒ. ſi poſt euz
impꝛopue. vt ſupꝛa. vnde cognati.l.j. S. pꝛorim? vero. 7 infra. e.
pꝛoxim. a.l. in vulgari. ij. rn. ſupꝛemus vero eſt ei cetera eun non
daiur iuo ſuccedendi dum alij antecedunt. a facit ꝙ ex ſugꝛemi 9

k Appellantur. ex genere. ac.

IVoc ſermone.dedi centũ pꝛ0 berta nomine wtis viro eius. et
ſtipulatus ſum miln reddi. ſi ab eo diuertat poſtea ⁊ alij zaie

petam. quia dum nupta eſſet pnimo viro video: œdiſſe. vt hic 1 5

comparari poteſt: neq; quiſqᷓ; eum
qui pecuniã numeratã habet: ha⸗
bere dicit quicqͥd ex ea parari po⸗
teſt. Omponias.
Dues magis armentoꝛuʒ c
liuumentoꝛum generis appel⸗
antur. Hoc ſermone duũ nupta
erit pꝛime nuptie ſignificantur.
Inter reddere ⁊ edi rationes mul
tum intereſt: nec is qui hoc edere
iuſſus ſit: reliquũ reddere debet.
nã ⁊ argentarius edere rationẽ iu⸗
betur:enã ſi quod reliquũ ſit apud
eum non ſoluat. Apia.
Vi vti optime maximeq; ſũt
edes tradit non hoc dicu ſer⸗
uitutem illis deberi:ſed illud ſoluʒ
ipſas edes liberes eſſe hõc eſt nul⸗
li ſerure. Aulus.
NAAEoꝛum ⁊ tuoꝛum appellati
one actiones quoq; contineri
endum eſt.

Rorimus eſt quem nemo an
tecedit: ſupꝛemus eſt quem

ero a ſeio. accurſius.

cta.l.hec condino.accur.

pꝛa ve conch. demõ.l.cum ſeruus.ac.

idem ſi ꝓmiſi
tm̃ ntio cui ſpe
rabam eam nu
bere. nam ſi alij
pꝛimmo nuhar
diuertat ⁊ tũc
nitio nubat non

teneoꝛ ei vt ð

iure w. l. wotis
pꝛomiſſio. S. qꝙ;
emim vulgainz.
Item pone mi
noꝛ.xxx. anno⸗
rum põt manu
mittere anciliã
vt ei nubat. ĩtel
lige pᷣmo ꝙᷓ ali⸗
cui alij. vt 3 qͥ
2 a qinbꝰ. I. ma
trumonij. itẽ po
ne S de conchi. et
emõ.l. hec con
diuto. ſed qnq;
etia ſecũde ſigni

fic antur. vi bi
Dixi in.l. hec cõ

ditio. 21 de le.
iij.cuʒ pater.S.
pater. 7. C. de
rei vxo.act. au⸗
ten. ꝙᷓuis woo
25 de liberis ⁊
poſthumis. l.⸗
placet. ⁊. L.ſcili⸗
cet.que ſunt ax
gumẽm cotra.
AVtẽ ar. cõtra S
l. hec cõduiio.et
g de fidemſ.l.ſi
ita ſtipulat fu⸗

m Signiſicant᷑. dum tamen legitime ſint. vt in dicta. l. wtis. 7 di

n Inter reddere. non ſoluat. nam ſufficit ꝙ copiam veſcnibendi
ſaciat qui edere debei. vt S te edendo.l.j. Sredere. S. rationes. ſed
recddere rationes duo cõtinet. ſ. coputare reddere reliqua vt ſu⸗

dare debeo. vt hic ⁊ ſupꝛa de euict. l. penultima ⁊ ifra eodẽ

o q Eii vn. aut dixi vti optimus æ maximus. a tune liberum

Kcn fundus. 1.l. nõ tamẽ. alioquin ad omne miereſſe. vi S de act.
empt. iulianus.S. ꝙ aũt diximus. aut ecõtra dixi nec optunus eſt
nec maximꝰ. ⁊ tũc dabo tabł qlis eſt. vt S de cõtrahẽ. emꝑn. u ven⸗
deres fundum. aui tacui ⁊ tunc teneoꝛ quato minons emiſſit. vt

S edil. e. l. quotiens.
Illis. ab edibus vicinis.

qnmus

tabulis datur ſ̃m tabu.quas accipe. vt hic ⁊ ſu
tabu. l. j. §. non autem etiam ſi ſole ſum. vt inf

ij· Rac⸗

Eoꝛum.inſtitui heredem.a rogaui.vi bona mea tino re⸗
ſtituat act. continetur. vi ſupꝛa ad trebel. ſi legatus.S.ſi⸗
bona. 7. I. nam quod in fine. ⁊.l. ſcilicet.⁊.l.cogi in pꝛinci.&
Wverbo ſuoꝛum. a per conſequens tuoꝛuʒ. habes ſupꝛa de le. ij.

ꝛa e bo. poſ. vᷣm

ra eo.lella verba

A
dn

1
am

ama
ginst

mmam
numt ad
Kanbait
öwot⸗
iiz R
1ngabblm
Gnmeniziir
ReAcn
Wln
un ſte⸗

nſeidig

hemm
ununlxd

n tit.

hahem

fns
liribenst
hena.

R

A Miet

Frn
ſrötnt
Zritl

Uuſpaet,

lansti
ntirben
grnsl
Gintqaſetr

.
/ W
TP .
5

eutio etiam poſt
imobiua. vti 35. mouentia vocaſſe quod verum eſt.
5 re ui dino 4 . Dem.
in venditöne. õ
n fuS. 2 faen ð5. Erbum reddenqdi ꝙꝙ ſignifi⸗
mteg.A.d i. cati habeat retrodandi:reci
dic ſint mo⸗ pit tamen 7 ½ ſe dandi ſignificati⸗
buia. arg. . qdn nem. Arcel.
et auto aa be. teſt reliquoꝛum appellanio
mobilis autem— ⁊ vmuerſos ſignificaꝛe.
MM Ittus eſt Elſus.
Br guouſq; maximꝰ fluctus hy--

£

Pnuam mobue 1 mouentia idem ſunt:niſi aliud appa
fest ex mente loquentis: vt hic 1 da exemplum. S. re i.
l.a dino. S. j. ſcilicet vt in his fiat pꝛaimo miſſio.item da exemplum
S. d rei ven.l.j.in pᷣn. item da exemplum ꝙ aliquis legauit omnia
mobilia ſua: vt hic ſubijcit: vel mouenna.ſj̊ an nomma ſint imobi
lia vel non? dicã

imobilia. pumo

qa non poſſunt
moneri cuʒ ſint

nemo ſequitur. Eillſus.
incoꝛꝑalia: vt ee

arcren. rex w. l. ℳ* Ouentium item mobiliũ ap
ſeruus. S. meo⸗ pellatione idem ſignificamꝰ:
poꝛalis. ſecũdo ſi tamen apparet efunctũ anima⸗
qa in eis fit exe⸗ a ni
lia dũtaxat que ꝑ ſeipſa mouerent᷑

1 Qocaſſe. appell atõne monentium. p̊ videtur deeſſe in r̃a. vnde

dic ꝙ pꝛoſu: z veruz eſt ammalia dũtaxat ſignificari. ſi iñ appareat
ceſuncium vocaſſe monentia illa ſola que ꝑ ſie mouent᷑.

9 u Erbum reddendi. retrodandt. 7 hec eſt ꝓpꝛia ſigmificario .
eſt exemplum S. depoſiti.l.j. S. eleganter. in fi. S. ⁊ ce le. ij.

cum pater. S. rogo.

1 Sigmiſicatõnem. ex interpꝛetatõne. eſt exemplum S. de leg. ij.
cum ita. vbi vir reddiderat wtem: a tamen pꝛecepu reddi ei quadra-

ginta nomme wotis: non accipitur ꝓ dari cum iam erat reſtituta.

u p Pteſt. pone exemplum. vt.j.e.ceteroꝝ.quandoq; enam cõ
tiner miil ſi mhil eſt reliquu. vt in ar.. S. de here.mſti. ueʒ

ꝙ ſabinus.S.ſ ſi aſſe.

x I IZttus eſt. ſcllz maris dicitur. vt mſti. de rerũ dim.S.⁊ qͥdẽ.
4 lutoꝛa maris ſunt coõia: nunc quatenus ꝓtendant᷑ expomt
nec em̃ eſt diffinitio lutoꝛis iſta. ⁊ dicit᷑ littus qꝛ flucius elu

deret vel elideret: vi in fine libꝛi percgi. Areſto.

y Pybernus.i.hyemalis.q; tunc plus vento mare concitatur. vt
inſti. e rerũ dim. S.flumimna. ibi: eſt autem ⁊c. at ripa flumims per
inundatonem non mutatur nec veſtruitur. vt. S. e numimby. l. j.S.
ripa. a. l. pe. 1. J. e. l. lttus.
3 Pꝛedia. aliquoꝝ. puta filioꝛũ ticij qui ſunt tres.
7 Ea. ſcilʒ tm. ⁊ dixi e hoc S.e.recte dicimus.S.quiutus.
Habentie. id eſt ſi ſint dunſi inter eos. accur.

x c Aim ſtipnlamur. emptoꝛ hereditans ſtipulatur a venditoꝛe
quanta pecuma ad eum occaſione hereduaus peruemit qð ei

det. hec quidem ſtipulauo continet etiqᷓ alias res: vi hic. 5. de leg.

ij. quiſquis. ⁊ de peculio.ſi creditoꝛ. in pnci. ⁊ le here. ven. l. vendi
toꝛem. 1 eſt ratio quia pecume verbum eſt generale. j. e.l.pecunie.

menſis autem qinubet denomnarn

— =ð

bernus a mari ꝑuemit: idq; marcũ
tullium giunt cum arbiter eſſet pꝛi

Kalendas/nonas et

c Em biſexius. nota ꝙꝙ annus Anurur, in ndaennn mẽſes

iduo. cuius ænominatonis rationem intellige. debes enmm ſcire
antiquitua rome omni menſ hebat foꝛum: ⁊ illud foꝛum quolibet
mmDenſe durabat per octo dies,1 ꝙtum ad hoc erat confoꝛmitas inter

menſes: ⁊ pꝛoprer hoc denominantur menſes per nonas.id eſt per

nuncdinas;: quia nũdine fiebant in quolibet menſe. ß in hoc erat diſ
coõnementia: qa in maio octobꝝ iulio 2 martio incipiebant nüdine

ſes habent ſex nonas: a kalende in quohber menſe ſunt. pruma dies

ſeptimo die intrante ulo menſe:a pꝛopi hoc iſti menſes dicunt᷑ babere
ſex nonas. vnde verſus. Sex nonas manus octobuis inlius 7 mars.
Quatuoꝛ at reliqui: tenet idus quilibet octo. vnde ſi iſti quatuoꝛ men

mentis conſtat ꝙ in ius menſibꝰ mopiebant none ſiue nüdine. vij.
4 die in ilk. alijs mẽ
ſibus qui habent
quatuoꝛ nonas in
cpiebant ſoꝛnz.1.
dies. quod patet:
quia kalende que
ſunt pᷣma dies mẽzę

mus aliquoꝛum eſſe non vtiq; cõ⸗
muniter habentium ea: ſed vel alio
liud habemte. HVeem.
AVlm ſtipulamur quanta pe⸗
g(ccunaa ey hereditate lucij ticij
ad te peruemit res ipſas que perue⸗
nerunt non pꝛecia earum ſpectare

5

tuoꝛ ciebus faciũt

ſcire vt bene intel
ligas ꝙ kalende ⸗
cut dictuʒ eſt ſun
ma blen meſig.
77 dicundk Kalede a
N ſe Dem. olo. qꝛ annqui co
DAUVm biſextus kalendis eſt ni lebani pꝛund die
Dil refert vtruʒ pꝛioꝛe die an mlende malte⸗

☛Dürcrerr vr 1 Kalende quaſi co-
poſteriore die quis natus ſit: et ſic lede. vlł a kano ge
. ce: quod lanne dᷣ
einceps ſexto Kalendas eius nata⸗ voc.n eſt rar⸗dt

lis dies eſt. nam id biduuʒ pꝛo vno
die habetur: ſ poſterioꝛ dies inter⸗
calat᷑ nõ pꝛioꝛ.iõqͥ anno ĩtercalatũ

pꝛecones:et ſempꝓp
quando erat pma
Dies wẽſis ipi mit
tebant precones ꝑ
terram: ⁊ pᷣco pꝛe/
coniʒabat ꝑ terrã.
vocat vos ſenatoꝛ

ad nonas ſine ad nundias pꝛeparate vos. ſecunda die adhuc ibar

pꝛeco per terraʒ: ⁊ clamabar quarto nonas vel ſexio nonas:quaſi di

ceret vſq; ad quatuoꝛ dies vel ad.vj.inchoabut᷑ nundine: ⁊ ſic ommi

die faciebat annũciando quor dies erant vſq; ad nundinas. die autẽ

nonarum ſiue nüdinarum dicebat nonas: quaſi diceret modo incho
antur none ſiue nundin item poſtꝙ; erant nüdine inchoate: ibat pꝛe⸗

co per terram: ⁊ dicebat octauo idus. nam idus idem eſt ꝙ ouniſio:
quaſi diceret ennte ⁊ vendite: quia vſq; ad octo dies diuidentur none
ſiue nundine.a poſt in alio die dicebat ſeptimo: quia ad ſeptem dies
diuidentur nudme: poſtea dcebat. vj. poſt. v. vſq; ad idus: er poſtaa
dicebat idus: quaſi diceret dimſuʒ eſt tempus foꝛi: recedatis. 7 his ſa
ctis pꝛeco omni die pꝛeconnzabat de numero dierum: que erãt vſq; ad
Ralendas menſis ſequentis: ſi quis verba iſta intelligit bene poreſt
exponere atq; gloſam. l

141

b e Um biſextus. in quinq; partes dimditur. l. ſed quomodo eſt
m kRalendis biſextus: imo circa ſmnem menſ is. vt. j. e.l. Rñ.
in kalendis. i. in ea parte menſis que denominar a kalendis ſequen
tis menſis. nam tres partes habet menſis. ſ.idus nonas a Ralendas
in qua rercia im̃ eſt biſextus: vel dic in kalendhs. i. cum dies biſexti
computat᷑ in pauncipio menſis puts febꝛu.inter alios dies mẽſis eiuſ
dem: dicendo hic menſis habet.xxix. dies. nec enim hebdomade tm̃ ſʒ
roti menſi attribuitur ille dies. nam in pꝛincipio cmuſiibet menſis
dicitur quot dies ſit habi urus. a dicuminr kalende pꝛincipm menſis

quaſi Ralende: quia in magna vener atõe erant. vel a Ralo.i.voco.qͥa =
ings. geee⸗

pꝛeco aſcendebat pulpuum: a cõnocabat hommnes ad mn

Kalendis eſt. ſupple compuratus vel numer atus. quod eſt omni
quarto anno ranone lex hoꝛarum que ſumt in anno vltra.ccc.⁊.lxv.
dies.
d Berl. laleer die. 1 ſupple ante kalendas: vt tamen ante inclu⸗
ſiue intelligas.⁊ intellige hoc quod toro eo anno qmodo dicert᷑ natus
vj.Ralendas:⁊ hoc placet.vel dic ꝙ a ſequenubus anmis dicetur com
pleuiſſe annum vel annos in eodem menſe. vj. kalendas.

eIntercalatur. id eſt non compniat᷑ pꝛo die: a hoc qᷓtum ad etates.
5. æ mino. l. uij. S. minoꝛem. a anni ternunum et iudicia non quo ad
contractus. vt. 3. de diuer. a temp. pꝛe.l. ij. in fine. item nec ꝙᷓtum ad
curſum ſous vel lune.nam ſic curru tlla dies vt alijs: ⁊ ꝓceditur in
computatõe lune.poſſet expom eʒ.intercalat᷑.i. ꝓ die cõpu at᷑ nõ por
2 ſic ſeruaut vlrramontam in feſtiuntate beati mathie: ſ italici qdaʒ
pꝛecedenn die obſeruant. ac. H
Ouij

ſis cõiunctis qua⸗-

quinq;? iteʒ debes „

romam habeban

— —

4
An,

4 7
7 5

4 lyfoyn

f Mon eſt. i.non eſt biſexius.

g NMatus. ſ.dici. ⁊ poteſt dicere qdðᷣ dicit de ipſo anno quo natus eſt
nveũ anniculũ
vel biennalẽ m. vj. Ralendas.vt.I.annicuł.at cũ venerit aliꝰ biſextꝰ

vel de equentibo: vt ad eundẽ diẽ nos referamꝰ. ⁊ dicam

in pꝛuma die dieit᷑ compleſſe annũ vt hic ſubijcit: ⁊ hoc placet.

non eſt ſexto kalendas natus cum
biſextus kalendis eſt prioꝛem dieʒ
natalem habet:cato putat menſem
intercalarem adcdictũ eſſe omneſq;
dies eius pꝛo momento tpis obſer⸗
uat: extremoq; diei mẽſis februar.
tribuit quintus mutiꝰ.menſis autẽ

conditoꝛes huius legis.

prehendantuꝛ:perqᷓdifficile erit ſe⸗
parare.que enĩ pꝛopꝛie ſint inſtru⸗
menta:pꝛopter que dilatio dãda ſit
inde cognoſcemus: ſi in pntia perſo
ne q inſtruere poſſit dilatio petatuꝛ
puta qui actum geſſit: licet in ſerui
tute:vel qui actoꝛ fuit conſtitutus:

rcalaris cõſtat ex dieb. xxxix. putemus videri inſtrumentoꝝ cau
5 Apianus. ſaꝑpeti vilgtionem. Dem.
tionem accipere ebemus: ¶PPecioſas pſonas accipere de⸗
Vet cognitionem et iuriſditio⸗ bemus clariſſimas perſonas
nem Continentes pꝛouincias ac /Vxriuſq; ſexus tem eoꝛum que oꝛ⸗
cipere debemus eas q̃ italie cõiun⸗ namentis ſenatoꝛijs vtuntur.
cte ſunt:vt puta galliam ⁊ pꝛouin⸗ x Höo.
ciam:⁊ ſiciliam magis inter conti⸗ Nter ſtupꝛum ⁊ adulterium
neentes accipere nos opoꝛtet:qᷓ mo⸗ hoc intereſſe quidam putant:
. dico freto ab italia diuidiX᷑. JIn⸗ ꝙ adulterium in nuptam ſtu

ſtrumentoꝛum appellatione qᷓ com

4

2

P Ralenchs eſt. a dici tunc biſextus eſſe kalendis qñ ſex hoꝛe que

vigintiocto dies.ſ̊ tunc habet.xxviiij.⁊ iũc duobo dieba moꝛant᷑ com
ponſte ſuꝑ vna lutera. ⁊ ꝓpter hoc illud biduum pꝛo vna die habe?.Ir Bepar are. quaſi dicat quedam ꝓpꝛie ⁊ vere ſunt inſtrumẽta:

ſunt vltra.ccc.lxv. dies qͥ ſunt in anno ↄgregant᷑:qð fiu in omm q̃rto
anno:qð patet.qꝛ cum dies habeat.xxiij. hoꝛas:ↄſtat ꝙ in oĩ quarto
anno ſuperant.xxuiij.hoꝛe.quia in quolibet gqno.vj.hoꝛe. que ſumul
iuncte faciunt vnum diem: ⁊ tunc ille dies addit᷑ febꝛuario qui habet

vt dicit᷑ in littera: ⁊ quia dies beati mathie eſt famoſus: ideo illo die

ponit᷑ iſte dies biſexulis. vnde vſus. Piſexium ſexte marus tenuere

——

Rkalende. Poſtenion die celebꝛant᷑ feſta mathie.
ICato. cato ⁊ qͥntus duo ſtulta dixerunt.nam cato in.cxx.an.mẽ⸗

ſem mtercalarem dicebat: i ſingulis quaternis annis vnam dieʒz vt

7

ſuꝑflnam colligendo:⁊ ſic ille annꝰ habebat.xiij.menſes:a dies eius
ſcilicet menſis obſeruabat.i.colligebat vel congregabat pꝛo momento
tempoꝛis.i.ex momentis tempoꝝ.
KHE Additicium. ſic terciũdecumum.
IOQuintus mutius.⁊ male. vt in pᷣn. huins.l.⁊ eã ſic ſeruat.vt eſt
in pᷣn. huius.l.vt.vj.kalẽdas martij ponit᷑

apꝛillis ſeptẽq; nouemq; tricenos. Plus vno reliqͥ febru. ocio vicenos
Sed quare attribuit᷑ febꝛuario? Rñ.qꝛ minoꝛ erat/vltimo no.ꝙ bi
ſextus dictus eſt: qꝛ hic dici ſexio kalendas martij: vel verius qꝛ ex

4 mꝭꝓigintinouem. ałs febꝛua. habʒ tm.xxviij. vnde vſus. Julius

beſſibo momentoꝝ colligi᷑.quippe ſol in vnoquoq; ſigno moꝛaʒ facit
p. xxx. dies. . xxx. trientes hoꝛaꝝ. ⁊. xxx. beſſes momẽtoꝝ.poꝛꝛo duo
decies. xxx. irientes hoꝛaꝝ faciant. cccly. dies/ uem duodecies. xxx. tri

ain hoꝛaꝑ faciũt.cxx.hoꝛas.ex quibus colligunt᷑.v.dies.nam.xxx.

tientes hoꝛaꝝ faciunt.x. hoꝛas.item.xxx.beſſes momentoꝝ faciunt
xx.momenta.xx. ani momenta ſaciunt duo puncta: cum.x. momẽta

kagnt pucium. a duo puncta faciũt dimidiã hozam. ergo duodecies
xxx. beſſes momentoꝝ faciũt. xij.dimidias hoꝛas.⁊ ſic ſex integras.⁊

ſic coiligit᷑ hitertuet tz ga ad nos de biſexto? Rñ.q; neceſſe habemus

ſcire de etate Ppter in inte. reſt. iiem ꝓpter tutelas ⁊ curas. itẽ ꝓpter
mrimonin. iiẽ ꝓpi legata q̃ qñq; in certã etateʒ relinquũt᷑.itẽ ⁊ ꝓpi
vſuc.⁊ pꝛeſcri.⁊ alia plura:vt plene dixi . de mino.l.uij. S. minoꝛẽ.
n n Dnonem. pone exemplum 5. de re iudi. au pꝛe. vbi dicit cõdẽ
natus ab eo qͥ nononem habet ſoluat:q exponit hic ꝓ eo q
habet iuriſdnõnem.ſ.oꝛdinariam ⁊ cognitõnem.i.iuriſdinoõʒ
delegatam:ſj op.ergo velegatus haber iuriſditõnem. ſic eſt 5.5. 5 of.

ſolet. vel dic ſecũdo iuriſduõnem.ſ.oꝛdinariam vel 3
ſ.e riam vel delegatg: ⁊ cogmi⸗
tonem quam habent ſcʒ arbitri cõpꝛomiſſarij.ſj os. tone quõ eger

eius cin man.l.j.in fi.ꝶ ulud accipe nõ habei ppꝛiũ:qñ ſi ſ-
n pꝛin: qñ facile poſſit
reuocari: vel non habet oꝛdinariam. fa. S. de drn oma.. a,l.

rum in viduam committitur.

r

4 Inſtrumentox. pone exempium ex. l. EC. de dila. l. j. in pᷣnci. vbi

dicit gratia inſtrumentoꝝ dandã dilatõʒ.itẽ ex rubꝛi.S.de fi.inſtrn.

vt carthe in quibo redigitur aliquid in ſeriptis: ⁊ ſic accipit᷑ in aut.
fi. inſtru.in rubaca.quedam nõ vere.ſ ex interpretatõe appella
none inſtrumenioꝝ coniinent᷑: vtpuia teſtes iſti: ergo qᷣ ex interpꝛe⸗

tatione inſtrumenta appellant᷑.difficile.i.nullo mò ſepari poſſunr

ab inſtrumenns. vt hic ⁊ S. ö fide inſtru.l.j.quia ſicut inſirumenti
gratia debet dari dilatio ita ⁊ cauſa teſtium: vt hic ſubijcit a dict. l.
EC. de dila. l. j. Lercio dici᷑ inſtrumentum apparatus fundi. vt S.

fun. inſtru. leg.l.queſuum. in pn.

ſDue enim. planius diceret que tamen ac. eſt ſenſus ſus ſcire
pꝛo quibi inſtrumentis.i. teſtibo danda eſt dilatio: inde cognoſcas:
quia ſi peti pꝛeſentia talis ꝑſone que poſſu inſtruere vetur:alłs nõ
cum cauſa cogmua debeat dari. vt C. ð dila.l. j. S. fi. ⁊ ponit de hoc
exemplum:puta ſi petetur dilano ad pꝛeſentiam eius ꝑſone:que ⁊c

putẽ videri ⁊c.ſupple ⁊ iõ dandã:⁊ dic ꝙ actum gerere ⁊ eſſe actonẽꝛ

ꝓ eodem pomi. vel actum in alienis rebus actoꝛ.i. caſtaldus in wo⸗
munmcis.vel pꝛmo admimiſtrauit: ſecũdo non.vltimo no.hic ar.ex⸗
pꝛeſſum ꝙ ſeruus & eo quod mn ſeruitute vidit poteſt ferre teſtumo
mum liber factus. Item ꝓ hoc qð non ꝓhibetur vt S. æ teſtiba. l. j.

S.j.ſic ⁊ de pupillo no.S.de teſtiba.l.iij.S.lege.⁊ hoc niſi vbi lex ad

ſubſtantiam negocij exigi certum numerum teſtium:vt in teſtamẽ
tis:vbi tempoꝛe teſtamenti exigitur idoneus.alij dicunt hoc cũ toꝛ⸗
mentis:vt ſeruũ meũ videri audiri:⁊ non aluer.ſ̊ͥ arg.ð.S. de car.
e.lL.ij.S. due. ibi:pꝛopter emptoꝛis ac. vbi dicit ꝙ ꝓpter temporis
interuallum mutatur fides teſtis. ſ hic denuo in ſtatum bonũ:ibi
ecõtra.ſcilʒ de homine bone fſame in nfamem.
In pꝛeſeutia. id eſt pꝛopter dilatõnem non dandam. accur.

“
S

t ſpecioſas.eoꝝ.ſ.pſone.⁊ quia dicat ſexus collige ꝙ filia ſe⸗
naroꝛum eſt cl ariſſima: ſed filij eius ſequũtur virum. vt s.
e ſenat. liberos. .
i Mier ſtupꝛum. pone exempluʒ vt S. ad. l. iuł.de adul.inter
li.S.lex. vbi habes idem.
Putãt. 7 bene.

S.j. Mam et pene dinerunt. pena eſt adulterij. vt. . æ adulteri.

ſolnere ab arbitro daãnatus: cum ex eins ſententia non detur acio:
vt.C. æ arbi.l.j.nec eſt ſententia. vt Sẽ.de his qͥ no.infa.l.qͥd ergo
S. ex compꝛonnſſo? Rñ.hoc veꝝ eſt de iure veteri hodie eſt ſnĩa.et
acno ex ea datur qñq;.vt.C.de arbi.l.pe.⁊ ad illaʒ ſoꝛte reſpexerũt

Uiduam. vel virginem: vel puerum. vt S. de adulte.l.ſtupꝛum.

Gthoent
4 Cen uſra
,terdugcan

) Diatur.4

1 AMhn

m.

Calt in
giinforon
ſſetpadiam
torignun

.

Nlarthroe
nuns uco
di chab
ſuno.
Gerumte
criez wich
.
Reod Nn
Nohan.
icto.l,
ſeunduz.

Lc
ſiloſcho.

ali in
c(ecchibuon

t: pr ſug
dl dic.
Gfi Sa
nem. 19t
lumercuſ
qul tolum
Uorwuptur

à Sermn
lllumento.
Dutan
Conmn
ſelaun

e
nmm
mhkeid.

irti.
Emnir
mrnar.
cel⸗
Gunmn
nne
GrueN
mal.
ſd a.

niplre
cs.
raden
1genndbe

girrei.

e
en
E*
Sncnd
znihli.
ſnlaed
nndhme
hoc ton
. c⸗
tmo
mbenun

.,Ac.

rgfun

lnn
TMim

qnis:in fi. ⁊ auten. ibi poſita. Stupꝛi pena eſt inſti. de pub. indi.S.
ſed eadem. l. uſt i in caſu. vt in pꝛinci.ibi. S. j Inceſti Pens eir r
adu ie. ſi sdulterium. S. nonnunꝙᷓ. S. inceſtum. in eo ꝙ dicit coercio
nem namn —— ſ diſting. de Pon intellige.niſi ſit meretrix
t. C.d adul.ſi ea. vel licita concubina.vi j. de ↄcubi.l.penul.
3Hoc verbo. otubie lpenul
i. his ver bis idif

vbi dicitur. ꝙ iſt tales non admittunt᷑ ad vendicationem libern. iteʒ

nota hic argumentum. ꝙ vaſallus vaſalli non eſt pumi vaſallus. ſie

S.ꝓ ſocio.l.nam ſocij.⁊ facit S. e.l.licet.S.patronos.accurſiꝰ
. 7 §. accurſi
o d Imnſſoꝛie. appellatione interpoſita Krtbergeanus index ad uux

dicem appellationis in hunc modum. Mortũ ſu vobis ꝙ tek rae Lte

a ſnia mea appella⸗

Kreurer vtitur. Uit. 9 zaenmat
Diuoꝛtium. ſed ler iulia de jig † . ð .„ eaat ad vos appella
exemplum get⸗ e iulia de adulterijs hoc ver vulgo dicuntur apoſtoli.dimiſſoꝛie uit: vñ ad v euz
pe ex toto ni. S8 ted 0 indifferenter vtitur. i⸗ y autem dicte ꝙ per eas cauſa ad euz remino: iſte littere
dadr e We uoꝛtium inter virum 2 vroꝛem ſie⸗ qui appellatus eſt dimirtik. eahellanl r
bes idem infra. n diein . . repuchum vo ſponſe re⸗ N ey. dimiſſo. l. j⸗ accur.
e. interdi. gcur. Mitti videtur: quod ⁊ in vxoꝛis per ½ Silignare libertum: hoc ẽ te⸗ a hoſtoli auaſt
à Diatur. x ſonam non abſurde cadit. ¶ Veꝝ ſtificari. cuiꝰ ex liberis iber⸗ q a Signare.
pꝛe. ac. . eſt mobonn . tempoꝛalem coꝛ⸗ enm eſſe volnuiutt. — crongunn
poꝛis uinbecillitatem.vicium vo ꝑ⸗ =ð 2 accipe ex ipis rubn
„ Muogd repu . un vN HHéz. as 5. aſi gnaͤdis
AAud p petuum coꝛpoꝛls impedimentum Ebito intelligitur is a que lberns. iire.r
a Kacht ilar vetarinaſen ie Be n eli ni dr auito erigi pecumia potelt. dl tens vil nu⸗
—din⸗ qᷓ; viciolus elt. Beruis legatis e⸗ M dye l cillis. k
ga ſignificatione E E 2 NNM 3* m. vel codicillis. E
⁊ ſic vxoꝛ dicituꝛ tiam ancillas eberi quidam putat — rEEqu eſter dicitur apud quez mi rne. NS
a nogeu⸗ quaſi commune nomen vtrunq; ſe⸗ ph res eandem rem dæ qua contro⸗ gnare. ac. R ,
v5.æru: nn d EuIn contineat. er ſſia eſt vepoſuerunt. dictus abeo r. Kuius.æ ems
Ocrrecg gaarmn.Na Dez. ꝙ occurrenn aut quaſi ſe’quenti eos erit: ac ſi ab e doa
*vndrevorneſt Erogatur legi aut abrogat: qui contẽdunt commitutu· s de anig l
ma. vr . ve con lb togarur legicum pars ⸗ PDS . Bez. Siij. gc.
qii.ob cau. l. ꝙ itur: abrogatur legi cum pꝛoꝛ One fidei emptoꝛ eſſe videfk:· ſ d Ebuoꝛ. ex
ſeruus. 7 D e ptoꝛ baer: igi hoc pꝛo
b Terumtem †1 ſus tollitur. gui aut ignoꝛauit eam rẽ ali⸗ prie eſt er. g 5 1a B
gralej. er n Dez. nam eſſe: aut eü qui vendidit ius munoext badue
peiuo ponebat. Icet capitalis latine loquen putauit vendendi habere.puta ꝓp⸗ l. ſideicõ.§. are .
pa Eee; griue raun im⸗ curatoꝛem aut tutoꝛem eſſe. zm. naʒ vba ac. vt
edicto.l. j.S. ſed ½ tionis videat᷑ tamen appellatio aaf — dvdvdee 3. ne qs eũ q in ius
pritalis moꝛtis vel amiſſionis ciu SEnieri eſt conſtituere 1 preci ⸗ mabeleme e
uſens ard tas intelligends elt. Vem. Ipere: nde etiam dicere ſole⸗ buor aks larging
De qu anne Altoꝛum appellatio 2 ad ne⸗ muͤske nſeo vt hoc facias:⁊ ſenatuʒ ir nnn. alo lunir
adhibuo mihil potes extencdtur. Beé. aliquid cenſuiſſe: inde cenſoꝛis no-⸗ ſume oditionau.
aer : vr lun e( Baeſtinus reſpondit his ver men videtur eſſe tractum. 4e deni.
offi. S. elulcatio libertis libertabuſq; me· Jð? Bez. P naturali. vt öS de
deeni. islibenumibente teſtatons n5 Ynuus publieumcſt eetenne ſanſ e
qui talum habe⸗ tmert. Dem. quatenus maxime fluctus ex dam nõ ad oĩa 4

bat ruptum. sc.

Bnſſoꝛie lirere dicũtur que
4

d Seruis. idem habes ſupꝛa de leg. iij. l. ſeruis. ⁊ facit ſupꝛa e de
ieſtamento. S. j. a quod dixi ſupꝛa. e. l.j. accurſuss.
e DPutani. a bene. accurſius floꝛenniuns.
fVLommune nomen. ſignficanone non voce vel ſigura verboꝛuzʒ
vi..e.l.quiſquis nmnhi.accurſius. äl
g d Erogatur. da exemplum ſupꝛa ve pactis wta. l. bebius. in
fine. 2 e abrogare dic vt ſupꝛa de le. a ſe. con. I. de quibus.
in fie. accurſius floꝛentiuns.
b I Icei capitalis.ſcilicet pena.aceurſius. H
Aligeatur. 1 ſic accipuur large 7 unpropne. ſupꝛa de ac⸗
au. l. hos accuſare. S. ommbus. 1 argu. ſupꝛa ve varijs cogin. l. co⸗
gnitionem.S. eſtimationem.accurſius floꝛentinus.
Kk Capitalis. ſcilic; pene. —
IAbortis.ſ.pena. ⁊ ſic pꝛopꝛie accipitur ſupꝛa de publi. iuchcijs.
l.ij. ⁊ de pems.i.ij.⁊.l.capitalium.in pꝛincipio.⁊ ſupra ſiquis cau.
l. ſed a ſiquis. S. rei. ⁊ ſupꝛa de bono.poſſ.edicto.S./rei.⁊ e iurepa
l.cum patronum.S. labeo. accurſius flo. B
m I Aroꝛum. expoſitio greci. „
