5 pꝛi. l.j.S.is cuius.⁊ de vi a vi ar.l.j.S.q; ſeruus.⁊.S.quem⸗/
admodum ſer. amit. l. vſu.ſed contra. S. communi dim.l. commun
dim. S. neq;. ſed a ibi womnno poſſidet colonus. ⁊ ſic wvominus poſſi⸗
det accipiens.ac.
i ſ I qmns. pꝛecario rogauit. vt poſſideret ciniluer ⁊ naturaliter
K Rogauit. vt poſſideret accipiens. ac.
I Conduxiſſe. reſciſſo pꝛecario. ſacit.j.ꝓ emp.l.qui cum.⁊..e.
quod in eo in prin. ⁊.l.ſi aliquam. ac. .
m. Mouiſſime. vi. C. v pac. l. pacta. a. E. ne de ſtatu lefunc. ſi mr
ſi.ſed quia non concurꝛum. vt. S. e. l. iij. S. ex pluribus. nam non
ſunt oppoſita. Rñ. accipe quando altero caſ n agebatur. ſ. vt poſſiderʒ
accipiens altero non. poc enum in pꝛecario eſſe poteſt. vt. j. de pꝛeca⸗
rio.l.cerie.S.ij.⁊.l.⁊ habet. S. pe. Item a conductoꝛ quandoq; poſſi⸗
det. vt ſi ad non modicum tempus conduxit. ceterum ſi neutro iure
ſſidet virunq; tenet.vt.j.pꝛoxe.idem pompo.⁊c.⁊..ti.j.l.nõ ſo⸗

um 30 fi.ac.
n em pomp.ſ.vtroq;.vt dicto.S.ex pluribn.
o Fpo Rcere:querendo- S.er fnriln
p In poſſe iõe eẽt.ſubaudi an tenet virũ ·Rñ.ſic.vt ĩ fi.ibi ꝙ ſi
factũ eſt ⁊c.qð vo ſequit᷑ eſt interpᷣiatio. viq ibi ꝙ ſi facti ⁊2c. 4

q Seruande canſa.ſ. in poſſeſſione miſfi. .
r Non poſſident. vt ⁊. S. e.l.iij.S. fi.⁊..quibo ex eauſis in poſ.
eatur.l.cum legan.⁊.j.pꝛo herede.l.j.in pꝛincipio.a.j.quoꝛuʒ le
gatoꝝ. l. j. S. queſuum.
ſNirũq;.⁊ pcaria rogatio ⁊ conducno.
1Si qs. viip
ut. ac.
quidẽ pᷣdiũ.pᷣcario ante rogauit:ñ
vt poſſideret:ſ̊ vt in poſ.efſʒ. ẽ aũt
longe diuerſuʒ. aliud ẽ em̃ poſſide⸗
re:longe aliud in poſ.eẽ veniq; rei
ſeruande cã legatoꝝ dãmi infecti ñ
poſſident:̊ ſunt in poſſeſſione cu⸗
ſtodie cã.qð ſi factũ eſſet:vtrũq; ꝓ
cedit. Si quis ↄduxit ⁊ rogaue⸗
rit pᷣcario vti poſſideret: ſiquidem

nũmo vno aduxit.nulla dubitatio

eſt.quin ei pcarium ſolum teneat:
qꝛ aductio nulla eſt:que eſt in nũ⸗

u Solnz tene
agt.qꝛ locanio nul
la eſt. vt ſubijcit

mo vno. Di vo pcioꝛtũc diſtinguẽ 7. z. locati. ſi qo
dum quod pꝛius factum eſt. auntt. conna
Eſte poſſi⸗· Aulus n vunn Geid.
ct. qui auctoꝛe pꝛetoꝛe poſ- idbi ſpeciale er ne
Ser pi. eſlilane⸗ vel res
. , rat 1 1
Alturaliter videtur poſſide-⸗ tata mentatin
re is qui vſumfructum habʒ Nacheg mand.
g; 4 Nlacz. qꝛ merces
, Mibu comune habet ꝓPpꝛietas in pecunia nüe⸗
cum poſſeſſione: ⁊ ideo non vene⸗ Taua conſiſtu. a
77. . Jer nitas ñ eſt nu⸗
gatur ei interdictuʒ vti poſſidetis meris. ſed Hnci⸗
piuz numeri. et

ita m eum eſt

ↄtractus innominatus. Item quod hic dicit᷑ locationem nullaʒ di⸗
cit. R.verum eſt ſi pꝛeceſſit ⁊ precaꝛiũ fuit ſecutum.ſi autem loca/
tio eſt ſecuta ꝙᷓꝙ non teneatvt locatio. tamen tenet vt contractus
innominatus. ſiue erat digna maioꝛi mercede ſiue non. ⁊ ſic ñ erit
ſolum precarium.quod non placet.quia ↄtractus innominatꝰnõ
eſt.niſi ſit acium ſalum tacite.
x Nero pꝛecio.ſ.iuſto.⁊ dictio vo eſt coniunctio. vel nil ſubau⸗
dias ⁊ ſiti nomen.⁊ dic vero.i.iuſto.vt inſtun. qui manu.nõ poſ.
S. lemel. ac.

y 1 UGſte. auctoꝛe.int᷑poſuo decreto rite ſᷣm iudiciariʒ oꝛdhneʒ

S. fi. que ſunt contra

licet non recte quo ad ius luigatons.ałs non. vt.C.vn⸗
de vi.l.meminerint.⁊.C.ſi per vim vel alio modo.l.ſi.⁊.C.de ſen
tentijs.l.pꝛolatam.a.S.d contra ta.l.non putamt.S. nõ queuis
Sed queruur ſi iudex conceſſit alicui licennam vt occupare poſſ
an poſſit iuſte ſacere? Lot.ſic.aʒ.contra. quia non poteſt deman/
dari ſᷣm io.⁊ focit.j. reg.iur.l.qui auctoꝛe.et..dæ nox. l. ⁊ ge
neraliter in fi. . S.ſi ex noxa. cauſa ag.l.ij.in fi.⁊.S. c rel igi.l.ſi

quis in poſ.in pnn.ꝑ quas ponuur hic caſus.

turaluer poſſidere.ĩmo non.vt.S.e.l.j.S.per eum. ⁊ in⸗
ſti. p quas beeno. acqui.S.ſed bone ſi.⁊.S.ii.j.l.acquirit
So. hoc verbum videtur impꝛoprietateʒ no⸗
tat. Vel poſſidere ꝓ dennere dicit.vel poſſidere dño non ſibi. vt et
ʒ.cõi di.l.cõi di.S.neqʒ.Jo.dicii naturaluer poſſidere.vt hic.et.
j.e.poſſeſſio.cum et habeat interdictum vnde vi.Jdem m vſura⸗
rio.vt.j.de vi ⁊ vi ar.l.iij.S.vnde vi.⁊.S.periinet.⁊.S.item ſmis.

MNuidam enam quandam ciuilem eum habere dicũt. qd nõ placet.
vt nota. S.e.l.iij.S.ex contrario.

a Mihil. pone exemplũ ad pꝛin. huius.S. vt.j.æœ excep.rei iuch.
7 an eadem.S.ni. Sed oppo.immo ſcilixet habet aliquã ↄmumonẽ?
quia vtrũqʒ incoꝛpoꝛale. Jtem wminium ex poſſeſſione cepu.vi.
e.l.j.ij.rñ. Item vnum ab alio non ſeparatur quandoq; in acqui
rendo.vt.C.e.l.ꝑ ꝓcuratoꝛem.q̃ ſunt ↄtra. So.nihil.i.non om
ne.⁊ ſic vmuerſalis in ꝑncularem reſoiuuur.nam in incoꝛporali⸗
bus non poſſeſſionem ſieo wmmim habemus. vel die m JYohã.
mhiul.quia nec vi paria nec vt oppoſua nec vt pars et totum ſe ha
beant. ⁊ ideo neq; remotiue vel poſitiue ſequi vnum ad aliud.ſes

ace
n i

ne
nigte

r le ton
ſoll ton
n Cccnnm
ſtuetumti
fon entate⸗
gukneni⸗
rreli.
nogeen
eco gento
Nutgio.
fatunaarepet
ſeſono⸗ uod
lzmen
dregune
neſe li
Cum per flu
valſerumg
ſert tela
Glhentathe
ſmnumpoſi.
Ncui onpn
lahn
lri cereen
Uſaeno tent
Uheſeſonum
Tenori, Nl
Ngihw⸗
Monnne deR
i cbacen
Acüren

WNNNd
tiebar fil
nune go
olin o
cun tel en
ituu tim
l eſnnun
Cinintiaſa

49 Onnpo⸗
Me.n
ſthiccaant
nns nocdn
e.1.) e

)d Kenner.
4 Pospnue
Sant
um glanſye,
OAnamn

Cnnniogn
guſaucn
fepberean
linſrn
Niitnbeen
gaſa
Elhrumne
ſulauen
aguchme
lromuin
ſumncgerennn
Miaſtſceet
zunutr
„ißh
aumm ed

77 Nntp igli
hronn

— —= =☛ =

=
=
☛E

nniſen

.
I
8
iti
ai
ſce⸗
Zrei
tun
„⸗
9
e⸗
den
Ma.
g
unnü, R
.
ihnn 8
.
N
Aun ſ
1
aſic⸗
nbabz
1Me⸗
ſücns u
EI
Ndenat bann.
MiiiNIE
GGNMNNND
nmnar tMN. 1l
õ

4 anunmid AMnli

nmminiunde
cnuns.Aoenen
luumhliili

3

1umn rn

akuun trilli⸗
N, utt
aunt 5Ni
D
NaGx
1Niali eremn
denri,1ſla

n nem nufle

ien iint

poſſidet iam rei

”

habent ſe vᷣt excedentia ⁊ exceſſa.vel nihil ac.i.nihil: quod eſt ꝓ/
pꝛietas eſt poſſeſſio vel econtra.
b OQu cepu. aꝑie videt᷑ dicere.ꝙ poſſeſſonum retinende poſſeſ⸗
ſioms concurat cuʒ petitoꝛio.quod eſt falſum.vt nõ.S. iudi. ſi
e vi. hic ergo dic ꝙ pꝛimo egi rei ven.⁊ ſuccubui.vel egi.ſed nunc
cuʒz ago vt poſ.

pentono renun⸗
cio expꝛeſſe. vel .. B —
dic etiam tacite qui cepit rem vendicare. nõ enim
ar. . e le. com ⸗· viet᷑ poſſeſſioni renũciaſſe: ꝗᷓ rem
miſſo.l.poſt di/ Wer PeiiEii
cm. ex quo eim vendicauit. Dez.

HOmponius refert: cum lapi

den an wber ⸗ s in tyberim dimerſi eẽnt
S.ei vero qn. et naufragio: et poſt tẽpus extracti:
. rchg lal, an vominiũ meũ fuerit in integꝝ ꝑ

id tempꝰ quo erant merſi: ego me

te ergo agendo
vmmũiũ retinere puto: poſſeſfſiõeʒ

petitoꝛio videt᷑

ſenono guodh nõ puto: nec es ſimile fugitiuo. naz
ſtatiz negat. Sqqʒ fugitiuus idcirco a nobis poſſi⸗
rñ.hic egit neſci

deri videtur:ne ipſe nos pꝛiuet poſ

ens ſe poſſidere 1 E .
ſeſſione ſui.at in lapidibus diuer⸗

cum per filum

eleruum volſum eſt. Cum qins admimculo
crederet aduer· ex perſona auctoꝛis vtitur: vti ve⸗
ſarium bonie bet cum ſua cauſa ſuiſq; vicijs. de⸗
geem ſeg. m ⸗ Niq; addimus in acceſſione æ vi2
tellexi cn er cer · claʒ pꝛecario venditoꝛnis. Pꝛe
entn vene trexrea quenitur ſi qins bominẽ ven
e heruorio. ve⸗ ditoꝛi rechhueriten eeeſln vti
dic ggi Hů vti poſ. t ex perſona eius. ⁊ ſunt qͥ pu
nomme poſſeſſi⸗ voſſi ex p n . Klunt 4 b
onis queſite pꝰ⸗
E cepu rem ven

dicare. vel dic tercio ꝙ egi rei ven.contra eum qm naturaliter e⸗
tinebat vel poſſidebat tiñ quod poſſum.vt.S. de rei ven.l.officiuʒ
⁊ nunc ago vti poſ.contra eundem etiam pendente primo. quod
poſſum.quia turbat mihi ciuilem tenendo naturalem a me vi vel
clam vel pꝛecario.ac ſi vtranq; mih tur baret.vt.j.vti poſ.ſi duo
S.ij.⁊ ita vtrunq; ſimul inrenderetur diuerſis reſpectibus.et hoc
caſu reſtiiuitur naturalis per interdictum vn poſ. vt nota. S. e. l.
clam in fi. ⁊ facit..c.l.fi.in pun.e vi et vi ar.cum fundus.S.fi.

c pꝓp DHmpo. cum lapides. idem de re immobili. vt.j. de bonmis
auc.iu.poſ.l.cum vnus.S.fi.ſed quidam ſecus in mobili
vt hic quia mhil ⁊ abiecta ⁊c.vt.j.eo.l.rem mobilem. ⁊ illa.cum
vnus in acquirendo dicu. quod non placet. vt. S. e. poſſideri. S. la⸗
beo. ⁊.j.e.qui vmuerſas.S.item ꝙ a mari.aʒ.

d Retinere. vt et. S.ti.j.adeo.S.inſula in ſi.
eMos pꝛuet.bona ratio.ſic.S.ad.l.aquił. ſi ſeruus ſeruum.
S.j.etc publicanis.l.interdum.S.ſerui.⁊ facit.S.e.l.j.S.per ſer⸗
uum. accurſius.
fSmi.cum noſtram conditionem deterioꝛem facere non poſſit.

g Cum quis adminiculo. 1. dicit ſe velle ſua tempoꝛa iungi tem

pounbus ſin auctoꝛis in vſuca. vt. S. de ↄtraben. emp. wlia.S. fi. E

dicu ſe habere cauſam ſin n. ab eo. Quid aũt ſi nõ vult vn? videt᷑
ꝙ poſſit.vt.j.de diuer.pᷣſcrip.an viciũ.⁊.C.de pᷣſcrip.lon.temp.
l.j.⁊.ij.⁊ ſm hec dic vtitur.i.vti vult. ſed ille corrigunt᷑ per aut.
vt ſpon.lar.S.rurſus.⁊ ſic ſᷣm iura autenticoꝝ ſiue reale ſiue per
ſonale ſit vicium nocet ſucceſſoꝛi vmuerſali vel ſingulari. ſic. j.de
ver.ob.ſtipulatꝰſum damã.vel pone caſum.vt.j.e excep.w.apð
S.ſi quis autem ex cauſa lega.Item poſſet poniſᷣm M. cum ſuc/
ceſſit quis in vicium defuncti ꝑſonale.⁊ vnmerſalis eſt ſucceſſoꝛ.

ſi enim velit continnari cum defuncto non poteſt.niſi cum ſuis vi

cijs.ſed ſi a ſe velit incipere vſucapere põt.nos contra. vt modo
dixi ⁊ notam.C.de vſuca.ꝓ here.l.ij.
h Ticijs. licet ̊ habeat n. ⁊ bonã fidem. non vſuca.trienmio vel
ccennio vel vicennio.ſicut nec auctoꝛ poterat. vt hic.⁊.j.e.l.in
fi.⁊ de reg.iu.l.in his officium.S.non vebeo.ſed.xxx.an.hocde.q̃
ſpacio tollitur omne ius, vt, C, de pᷣſcrip.xxx.an.il.ſicut.ei qð di⸗

cit ſua.ſ.auctoꝛis canſa.ſ. vicio perſonali. ꝙ etiam ſm bec inra nocet

vmuerſal ſucceſſoꝛi.vt..de diuer.a temp.pꝛeſcrip.l.cuʒ heres.⁊ vi⸗
cijs.ſ.realib.ſeo ſm hoc quid addit in inferio rñſo? Rñ. ſpecifican
do.ar.. iniur.iem apud.S.hoc edicto.⁊ quod dicin de vi dic expul
ſiua.vel ablatiua non ↄpulſiua. vt.C.quod metus cauſa.l.iij. ⁊ qd
dicit de clam ⁊ pᷣca⸗
rio. quero an ſint
vicia realia. quod
R. admiſit ex eo
quod hic cõiungit
cum viquod ẽ rea
le vicium. qð non
placet. quia preca⸗
ria eſt iuſta. vt. S.

tant non poſſe:qꝛ venditõnis reſo⸗
lutio redibitõ eſt.Alij emptoꝛẽ ac
ceſſione venditoꝛis vſurum:⁊ ven
ditoꝛem emptoꝛis:qð magis ꝓban

dum puto. Si liber hõ vel alie⸗ dmuni du.l. comu⸗
nus ſeruꝰcũ bona fide ſeruiret cõo⸗ mnidi. S. inter. ſed
parauerit: T alij acqſierit poſ. ne; beer ſceian re
liberum neq; ſerui wminũ vebere le. Juez neeclande⸗,
vti acceſſione. Queſitum eſt ſi pꝛi licer olleſſio nee vt
us heres non poſſideat:an teſtato⸗ S. e.l. clam. a non
ris poſſeſſio ei accedat.et quidem reaale ſed perſonale
in emptionibus ⁊ venditõnib poſ ναοααd
ſeſſio interrũpitur: ſed nõ idẽ ĩ he C.e.l. vrcia er ſa⸗

redibus pleriqʒ pꝛobant: quoniaʒ
plemus eſt ius ſucceſſionis qᷓ; em⸗
ptionis:̊ ſubtilius eſt quod in em
ptoꝛe eſt: ⁊ in herede id quoqʒ pꝛo
bari. Mon autem ea tm̃ poſſeſ⸗
ſio teſtatoꝛis heredi pꝛocedit: que
moꝛti fuerit iniuncta: verum ea
quoqʒ; que nunꝙ; teſtatoꝛis fuerit

ſcrip.l. in vſucap.

i Addimus. ſ. exempliſicando. se. M
k Pꝛeterea. reſolutio.ꝑ quod habet᷑ ac ſi non ad actum ventuʒ ſit:
et ſic non videtur acceſſio.quaſi non habuerit emptoꝛ ſed venditoꝛ
ſemper.accurſius.
IPoſſit. venditoꝛ.
m E&ius. emptouns. HMW
n Puro. vt 7. . de diuer. pᷣſcrip.l.ſi duobus.S.ſi.⁊.j.li.j.ſi hoĩem
7 ar. furtis.l.ſerui ⁊ fi.S.j.
3 Si liber homo.comparauerit.neqʒ; ex re poſſeſſoꝛis neq; ex oꝑa
ua. ac.

p ¶Et alij. foꝛte poſſeſſoꝛ bone ſidei vel cuilibet alij. qd poteſt. vt. I⸗

e.ſi me in vacuam in fi.
q Uti debẽ ac. etiã ſi res ei reſtituta ſit ab eo cui poſſeſſio fuit q̃ſi⸗
ta.ats nulla eẽt qõ.cũ nõ poſſidenti nõ fiat acceſſio.vt.j.e.l. in fi.et
ſm hoc ẽ ↄtra.j.e.l.S.ſi iuſſu.ſj ibi ꝑ actõeʒ ꝑſonalem.vt vebita fuii
reſtituta res.hic reali.⁊ ſic non vſucapit cũ ſit ſua.vel ibi ꝑ iudicem
hic nõ.vel ᷣm Py.ibi qui reddit habuit canſam ab eo cui reddit. vt
7.8. S. pꝛeterea. hic non.
rX OQueſitũ eſt ſi pꝛius.ałs prius.i.pᷣmo nõ ipſe ſj̊ alius.

ſ Imerrumpitur. ſi alius poſſideat inter venditoꝛem et emptoꝛem
venditam rem. .
t Id ch; ꝓhani.i.vt interrumpat᷑ vſucapio ſi alius medio tempo⸗
re poſſedit.vt ⁊.j.ti.j.poſſeſſio.⁊ ꝓ emp. qui cũ herede.S.fi.nõ iñ ẽ
idem q̊ ad alia quedam. nam mala fides heredis nõ nocet. ſed empto
ris ſic.vt.j.ꝓ emp.l.ij.S.ſi eam rem.⁊.S.ſi defunctus. Iteʒ emptoꝛ
non ſuccedit in viciũ ꝑſone per hec iura. ſeo heres ſuus ſic ſᷣm om̃es
etiam extraneus ᷣm Jo.

nu Mon aũt.nunꝙ teſtatoꝛis.ſeꝑa hec duo.pᷣmo vt dicat᷑ teſtatoꝛis
q̃ fuit ſui auctoꝛis.que iungitur ſue moꝛn.nõ cum illa quã ipᷣe tenu/
it tm̃. Vel dic teſtatoꝛis quam pꝛimo tenuit bona ſide uncia moꝛtiſi
cepit ſcientiam rei aliene habere:que non nocet.vt.C.œ vſuca.tranſ⸗
feꝛ.l.j.Vel dic ꝙ defunctus aliquãdo poſſedit: ſͥ poſtea poſſeſſionem
amiſit.non tamen alius habuit.ꝓ quo eſt.J. ꝓ empro.l.qͥ fundu in
prin. 2.l.ij.S.etiam heꝛedi.Sed an idem ſi venduioꝛ amiſit.nec tamẽ
alius habuit. ⁊ poſtea habuit emptoꝛ:? poteſt dici idem. ar. S. ꝓxi.S.
⁊E facit.j.e.l,cum heredes.

x In wtem. ſi data. i. tradiua. aʒ. ałs factus dñ̃s nõ vſucapit. k dic
Aprie etiam vſucaꝑe ʒ creditoꝛes. vt. C. aduerſus cre.l.ij.
py Accepta.i.ſiue inre accipiat ab vxoꝛe. ſiue eam reſtituat. ⁊ facit.
5. de iure w. l. wnis. SF. ſi res. Item ex eo qo fit acceſſio viro eſt ar. ꝙ
ipe eſt dñs rei wtalis.ſ̊ poſſum rñdere ꝙ ad opus mulieris vſucap.
vt creditoꝛ ad opꝰ
debitoꝛ s. Itẽ ar.
ꝙ vir poſſidet non
mulier. JYtez qᷣd ſi
mulier malã fidem
bhabebat cum dedit
ita ꝙ nõ vſucapie⸗

ex wore accepta acceſſio dabit ma⸗
rito vel vxoꝛꝛi. Si is quipreca⸗

bat. vir autẽ cepit rio ↄceſſit actõne vti venit ex ꝑſona
neahere veoege eius cii coceſſit: an poſſit qrit. ego
cecit ea poſſeſſio vi puto eum qni pcario ↄceſſit qdiu
ar. n5 ei manet pcarium acceſſione vti non
res eecbuit. poſſe. ſi tñ receperit poſſeſſionẽ ru
berel. cum berceeh pꝛio pcario: dicendum eſſe accedere

poſſeſſionẽ eiꝰ tꝑis emptoꝛi:qͥ pca⸗
rio poſſidebat᷑. Ex facto qritur
ſi quis manumiſſus ex cã peculia⸗
rihʒ rem nõ ↄceſſo ſibi peculio:ce⸗

3 Si is ꝗᷣ pcario inde vñs velit retractata poſſeſſio

oↄceſſit.vt cinileʒ et . 1
. e volſeno ne acceſſione vi an poſſit. ⁊ placu
nem ganſterꝛer d it nõ eẽ dandã hanc acceſſionem:q
EE Ren clam habita eſt pꝛedone poſſiden⸗„
iiſſet penes ↄceden te. ODi iuſſu iudicis res mihi re⸗
tem. qð fieri pt. vſtituta ſit: acceſſionem mihi eẽ dã
j. de pcario.l. ⁊ hʒ

dam placuit. Seo et legatario
dandam acceſſionem eius temꝑis
quo fuit apud teſtatorem ſcienduʒ
?. An heredis poſſeſſio ei accedat

S. euz. 7. l. certe. F.
ij. nõ eſſet acceſſio
ſz otinua.

2 Mõ poſſe. qꝛ nõ poſſidet.⁊ poſſidẽti dat᷑ tĩ acceſſio.vt.j.S.j.
Accedere poſſeſſionẽ. audi.ro. ꝙ pcaria poſſeſſio nõ eſt vicioſa.
abl's qualiter ex ea fieret ex acceſſio. vt. S. fi. ſj videt᷑ ceſſare hic ac⸗

ceſſio. nam ſi dñs veſijt poſſidere ⁊ pᷣſcribere ſibi.nec qͥ accepit pꝛeſcri

bit. cum habeat ſcientiã rei aliene.̊ interꝛupta eſt vſucapio. ⁊ ſic tꝑa

nõ ↄtinuabunt᷑: Rñ.nõ eſt interꝛupta nec ꝓcedit ſed ceſſat. ſic. C. ve

pᷣſcri.xxx. an. ſicut.S.pe. Rupto vo poſtea pcario ſingitur iſte poſtea
poſſediſſe ſemꝑ. Uel dic no vſnca.ſibi ſeo dno.vt in creditore.vt.j.ð
diner. 1 tem. picrip. de acceſſiomibo.S.plane.vel dic vt omneʒ euites
oppoſu ioneʒ.ꝙ vendidi nibi rem ⁊ tradich pᷣcario poſ. onec ſolueres
pᷣcium.poſtea añ pꝛecij ſolutionẽ receſſimꝰa venditõne ·⁊ eſt arg.S. de
ↄdi.inde.l.indebiri. S.ſ et ſi poſſeſſionẽ.⁊.S.de dona.cã moꝛ.ſi alie⸗
nam in pun. Item an dur ante pꝛecario vtetur acceſſione ſin aucto⸗
ris qui ↄceſſuꝰ? videt ꝙ non.cum nõ poſſideat.ſed dic ſic.qꝛ a vſuca.
ꝑ poſ.alterius.licet ipſe non poſſideat.ſic ⁊ hereditas complet vſuca
pionem. licet non poſſideat.vnde qð ibi hereditas vt dña facit.hoc h̊
poſſeſſio alterius. Item an hic concedens teneat᷑ rei vend.quod vi⸗

detur. quia facultatem habet rei reſti cũ poſſit reuocare.vi.S. de rei

ven.l.officium.⁊.S.de nox.ſi ſeruus.de pe.S.j.⁊.j.de pᷣcario.l.cum
pᷣcario.ſed Jo.ↄtra.vt.C.de alienat.i.l.j.nec obſtat ꝙ habet facul.
rei reſtituende.quia ⁊ qui ugnum vomui a rotam vehiculo adiunxe⸗
rit. habet facultatem reſti. non tamen tenetur rei ven. niſi prius ad
exhiben. agatur.ſed dices ulud ideo.qmia eytincta eſt. ſed dicaʒ ꝙ ibi
extinctio facit hoc.hic nullo modo poſſidet. SDe cimnliter autem poſſi⸗
ente an teneatur rei ven.quidam non.aʒ. ſic:nec ꝑ huius reſtiruno⸗
nem fii pindicium naturaliter poſſidenti.

ꝑ Eæ x facto.ↄceſſo.i.ſpecialiter retento.cum de manumiſſione inteꝛ

vios dicat. vt. C. de peculio eius qmi liber me.l.j.

a Clam. quid ſi bona fide? Jo.non cum non habeat ab eo cauſaʒ

aglter ab altero.
b Si iuſſu.reſtituta ſu.non per rei ven.tunc enim non vſucaperẽ
cum vvminus eſſet. vt in contrario. S. e.S.ſi liber. vbi a alijs modis
ſolui. ſed per publicianam ⁊ triticariam egi hic. vel alia perſonali.

quia pꝛomiſerat rem bona ſide peſſeſſam. vt a. j.ti.j.non ſolum.S.

ſi mhi. a..d re indi.l.admo.S.ſed ſciendum in fi. vel dic ꝙ rei

ven. obtinui. quaſi wvmmus cum non eſſem. ſed tunc obijcuur. i

poſſeſſoꝛ eſſet vminus non tranſſeri vminium. qma non tradi⸗
dit vt ſuam.vt ſupꝛa de condi.ob cauſam.l.iij.S.ſubtilius.eꝛgo ſi
non eſt cvommus vel enam erat non dat cauſam vſuca. m quoſdã

In wtem ch ſi data res fuerit k

Zlur. vt quo ca
videamus.⁊ puto ſiue pnre ſiue ſb nud manſſenne
conditione fuerit relictum: dicen⸗ mnnmn acem
dum eſſe id temꝑis quo heres poſ- nus rſerreag
ſedit anñ exñtem ↄdit onẽ vel reſti ſam vſucapien⸗
i et econtra. vt

tutionẽ rei et legatario ꝓficere. te⸗
ſtatoꝛis aũt tpᷣs ſemꝑ pꝛoderit le⸗
gatario:ſi legatum e: fuerit velfi⸗
deicõmiſſum. Sed ⁊ is cui wnata
res eſt acceſſione vtet᷑ ex pſona eiꝰ

qui vnauit. Acceſſiões in eog ma regula ſallit
pſonas locũ hñt qui habent ꝓpꝛiã in pupillo 2 fu⸗
poſſeſſionẽ. Ceterũ acceſſio nemi⸗ vrevro er
ni pꝛoficit:niſi ei qui ipᷣe poſſidet. pi.l.ij.S.ſra pu
Pꝛeterea nec vicioſe quidẽ pon⸗ po e Flain
ſeſſioni vlla põt accedere: h nec vi⸗ naro. l. ſahr.
cioſa ei qᷓ vicioſa nõ 76. Auk. Sel diclucet no
traderet vt ſuuʒ

JY ſeruus vel filiuſfa.vendi⸗
derit:dabitur acceſſio eiꝰ qo
penes me fuit. ſ. ſi volente me: aut
ĩe peculio eiꝰcuiꝰliberã peckij ad⸗
miniſtratiõʒ habuerint vẽdiderũt
Tutoꝛe vel curatoꝛe q́; vendẽ⸗
te dabitur acceſſio eius tempoꝛis

hoc regulariter

quo caſu nõ d⸗

minus traſfert

cauſam vſucapi

ench. eodem ca⸗

ſu qui dmmus
eſt tranſſert hic
mmum vln⸗

tranſferrer do⸗
mmuz pꝛopter
auctoꝛitateʒ rei
iudi.vt arg. ſup
de publiciana..
iij. J. lem ſi res
⁊ facu ad hoc.S
e publiciana. l.
iij. in fi. ⁊ quoo

ii nota. poſſet

etiam intelligi il
la lex quãdo egi

perſonali ad quantitatem enius execunonis gratia poſſeſſio tra⸗

aua eſt in ſolutum emptoꝛe non innento. vt.C. de executione rei
iudi.l.oꝛdo.⁊ ſi amittatnr per publicianam reuocatur. Item facu

S.e.iuſte.⁊.S.de dam.infec.ſi finita.S.ſi e vecugalibi.

BSed ⁊ legatario.ſciendum eſt. vt 7. ſ. ti. j. ad tempus. S.j. ac. .
d Ante exiſtentem conchtoönem. idem eſt a ſi poſt. ſed ideo ſic dꝛ

xit.quia ſemper anterioꝛis tempons poſſeſſio pꝛodeſt legatario.ſed

poſterioꝛis non ſemper. quia poteſt eſſe ꝙ heres mala ſide poſndcʒ

.

vel eſt m moꝛa.vt. S. ti.j.queſitum.et pꝛo hoc facit quod ſubijcect

teſtatoꝛs autem ſemper ac.accurſius.

eESemp.i.ſiue ſint apud heredem medio tempoꝛe ſiue non.
fQVel fideicommiſſuʒ.miſi extraneus interĩ poſſideru.vt.j.ti.j.

poſſeſſio.

g Aceſſ ones.miſi ei qui poſſidet. vt 2. 7. de diuer. pꝛeſcriptio.l.

h Peꝛeterea nec. 1. ſi habet ntulum.

1 Ticioſe.que non poreſt preſcribi.aʒo.⁊ facit.j.pꝛo emp.l. ij. )
ſi eam rem.

fumdum t⸗
iͦ n ⸗
ſeſoͤni
t i
ſfninͤ⸗
Inr tnas
Pofullliſſc
tgeleru
ſndungt
ſentcſoͤ
noſitenng
Cun zuten⸗
le tlte.
ſthrun

hß Iec vicioſa ei. vt et inſti.de vſuca.S. diutina.ſed ar. S. e. l. J.

cum qins, ſed hic non fu ad inducendam longi temponss pre. ſed
longiſſimn ſicut et ibi vixi. vel non accedu vt pꝛoſu vt hic. ſed ſi

noceat. vt ibi.Alij diſtinguunt.vt ſi poſſit redire ad auctoꝛem cu/

ius acceſſione vult vti vt tunc pꝛoſit.ałs non.⁊ facu. j.æ diuer.
preſcrip.l.cum heres in ſi.ac.

I ſ J ſeruus.vendiderit.vt ⁊.j.de diuerſis pꝛeſcrip.jl.i vſu⸗
ca.S. ſed ſi a ſeruo. ⁊ facit. S. ve rei ven.ſi quis hoc.S.j.et
C. quod cum eo.ſi liberam.⁊.j.ti.j.ſi ſeruus.
m olente. ſ.ſpecialiuter.aʒ.
n Abe. ſ. paire vel oño. . .
O Xutoꝛe. vendente.ałs non.vt.j.pꝛo emp.l.qui fundum.S· ſi
tutor. accurſius.

p xr Em qᷓ nobis ſubrepta F. ab extr aneo.fallit tñ in epoſuaꝛnio

Nrh⸗
NNerſen
19WN
Nanns

jopmatl,
P ſoltsſun

ſonans nen
Tnrocnsa
. Mearuncn
merveem⸗
nondſnn
Ulerpun:
Phere ner
dy
uucji⸗
Z
NKöne
eſngn

Mrmmt
limmmnt
Mnnrzj.
inumnnt
Nehrniti

poh⸗
eſti⸗ lni

Wng i
ongen n
i
lonmm N
At. Kr
nrenc, n
eci ac⸗

NN.
Eannt: A. Rai
iumnuut, 1

ilnie . .

ncktil ſ daß

õ

Ggdas nli
upndwrinn u
.

onuNrin
nas Mii ſen

.
c iN

uſinnc
— 4
inungg
4

gtut

9

1is

Airne

om nin

extraneo ⁊ ↄ9modatario inficiante. nam nihilominus retinet᷑ poſ⸗
ſeſſio.⁊ ab extraneo fit furuum. s8ä
q Erepta eſt. non tñ habet locũ aliquod poſſeſſoꝛiũ iudiciũ.niſi
occaſione immobiliũ rerum vt.j.de vi ⁊ vi ar.l.j.S.ſifundꝰ.et
eſt rato.qnia rerum mobiliũ vilis ⁊ abiecta ⁊c.⁊.j.e.ſi rem.
r Acquiritur

nobis. multo⸗,
magis rtinem .
vt. S. pcura. quo pupillus vel furioſus poſſede⸗
l. per ꝓcuratoꝛẽ rit. Aius.

Aliax rerũ. Em q̃ nob ſubrepta ẽ ꝑin

eriam dommca intelligimur veſinere poſſide
um dun dpud re: atz eaz q vi a nobis erepta eſt.
. e.ſi ð eo ĩ pñ. Sʒ ſi 18 q in ptate nr̃a ẽ ſpripueꝛit
l no on chiu ap ipz ſit res: tdiuñ amit⸗
? rex dñicaꝝ iaa⸗ timus poſ.qꝛ ꝑ hinõi ꝑſonas acqͥ
e e ritur nob poſ. ; hec rõ eſt qre vide
in peeulian. m. amur fugitiuũ ſeruuz poſſidere:
ſi in auum r⸗is quẽadmodũ aliaꝝ reꝝ poſſeſſio⸗
re ior ne intuertere nõ pot: ita quidẽ nec
cum zurem ſer ſuam potet. Apia.
vrmotatt⸗ ., Vod vxoꝛ piro:aut vir vx⸗
ſerus fug. l. j. oꝛi wnauerit: pro poſſeſſoꝛe

poſſidetur. Bẽ.
3 qs viõ poſſeſſione wiectꝰ
ſit:pinde hri dʒ: ac ſi poſſide
ret:cũ ex intdicto vñ vi recuꝑpande
poſſeſſiois facultatẽ hẽat. Biffe
rentia int᷑ dniuʒ ⁊ poſſeſſiõʒ hec ẽ:
; dñium nibilominꝰ eiꝰ manet:qͥ
dñs eẽ nõ vult. poſſeſſio aũt rece⸗

Nec ſuam põt.i.ſui.vt ⁊.S.de ſer.expoꝛ.ſi titius.⁊ facit.s.e.
l.j.S.per ſeruum.ac. e

u ꝗq Aed vir. pro poſſeſſore. hoc ꝙᷓtum ad vſuca.ſi res erat w

nantis. ſi aliena poteſt vſucapi. cum non fiat paupioꝛ. vt
j.pꝛo wnato.l.j.S.ſi inter ⁊.l.ſi vir vxoꝛ.⁊.S.de wvna.inter vi.⁊
vx. ſed ſi ↄſtante. Item quo ad frucius non habet᷑ loco pꝛedonis.
ſi purans donationem valere cepit rem ſibi wnat am.vt.S.de vſu⸗
fru. fructus.⁊ de w. inter vi. ⁊ vx.l.de fructibi. Si vo ſciens ñ va⸗

lere etiam quo ad fructus ? pꝛedo. vt dictis legibo.⁊. S. łe wnat᷑.

inter vrum ⁊ vxo.ſi vxoꝛ ſilio.ſed non quo ad rei interitnʒ.cum
non niſi inquantum locuplenoꝛ eſt teneatur reddere. vt.S. de wn.
inter viruʒ ⁊ vxo.l.ſi ſponſus.S.ↄceſſa.facit.S.eo.l.j.S.ſi vir. de
pe. here. nec vllam. S. j.
x ſ J quis vi poſſideret.q̃̊ ad rem ⁊ dãna ⁊ fructus. vt ⁊. j.
W vi 1 vi ar. l. j. S. reciſſime. 2. l. in interdicto. non quo ad
vᷣſuca.cũ ſu interꝛupta.vl.j.ti.j.l.naturaliter. Itẽ nec licet recu⸗
perare ſua aucte niſi incõtinenti.vt.j.de vi ⁊ vi ar.l.iij..cũ igit᷑
Item nec q;tum ad interdicta.que poſſeſſoꝛiba tm̃ ↄpetunt.vt vti
poſſidetis ⁊ vtrobi.⁊ facit.S.ti.j.l.rem in bonis.⁊.j.e.l.nõ vide
tur. ⁊.j.de reg.iu.l.qͥ ac.⁊.g.de in inte.reſti.l.nemo.

y Differentia.ſ. vna. ſunt ⁊ aliejmulte. cũ mhil habeat comunne.

vt. S. e.naturaluer.S.j.ac. „.
3 Mon vult. 3. j. ꝓ verelicto.l. j. 2. ij. ⁊ iſti.de reꝑ dini. S. fi. qᷣb⸗
dicit᷑ deſinere noſtrã rem habitam ꝓ verelicto. Soł. ihi diſceſſit v
re.hic nõ.vel ibi erat apud almm. hic apud ſe.vel hic non volnit
eſinere poſſidere.ibi ſic.⁊ ſic enism dvummiũ potun ceſinere habẽ.
pnma placet. Qualiter ̊ de immobiii fiat. que non põt ſic abijci?
Rñ.pꝛmo ceſinat poſſidere. veinde ſolo anmo amittit wmmiuʒz
idem eſt in mobili.Sed oppo. ſi ↄſtituo in animo ꝙ nolo eſſe wo⸗
minus. an poſſeſſionem perdo. videoꝛ enim hoc voluiſſe?᷑ ſ̊ Rñ.
non. quia non punctpaluer hoc agit. vnde nec acceſſonum tenet.
ar. S. de ſer.ru.pꝛedi.l.iij.S.n. Jtem quia ſi hoc eſſet. ergo ⁊ dñi⸗
um. exquo nõ poſſidet.qð eſſet ↄtra legem iſtam. Item ſub ea con
ditione videoꝛ ꝑdere poſſeſſionẽ.ſi ⁊ wmimiũ perdam.vt ar. j. e.

ſi me. S.j.Alij dicunt ꝙ poſſeſſionem.ſ.⁊ wminium amitto. ⁊? quod
hic dicit obuinet quando hoc egi.vt wmimim tm̃ a non poſ.ꝑderem.
Poſſidere. ↄtra. S. e.l. quẽadmodũ. So. vt ⁊. S. e.l. uj. S. in anmt
tenda.accurſius.

9 Si qmns igitur. quia ſolo animolsmittitur ergo et hic. cum inte⸗
rum poſſidere nolit

dit: vt quiſq; ↄſtituit ſe nolle poſſi⸗
ere. Si quis igit᷑ ea mẽte poſ⸗
ſeſſionẽ tradiderit:vt poſtea ei re⸗
ſtituat᷑ veſinit poſſider. El.
Vood meo nomine ppſſideo:
poſſum ⁊ alieno nomine poſ⸗
ſidere:nec em muto mihi cãm poſ.
H veſino poſſidere:⁊ aliũ poſſeſſoꝛẽ
miniſterio meo facio.nec idem eſt
poſſidere ⁊ alieno nomĩe poſſidere
nam is poſſidet:cuinoĩe poſſidet᷑.
Procuratoꝛ aliene poſſeſſionis
pᷣſtat miniſteriũ. Si furioſo quẽ
ſue mentis exiſtimans eo qꝙ foꝛte ĩ
conſpectu inumbꝛate qᷣetis fuerit
oſtitutus rem tradideris: licet ille

nõ erit adeptus poſſeſſionẽ: tu poſ ⸗ q Wod mes.

ſidere eſt mi⸗ Guſfiet quippe te uſta ilicere
dimittere tetiaʒ ſi nõ ex iuſta cauſa. pu⸗
poſſeſſionem:etiaʒ ſi nõ wnnnd dk ve

tranſferas. illud enim ridiculum
eſt dicere ꝙ non alter vult quis di
mittere: ꝙᷓ ſi tranſ ferat: immo di⸗
mitter̃ vult:qꝛ ſe traãſferre exiſtiat

endo alicui ipſaʒ
nudã poſſeſſionem
Tot em̃ ſunt cau⸗

ſionis quot et wo⸗
mimij. vi ⁊.S.e.poſ
ſideri. S. genẽa poſ
WM fſfſeſſionn. Ftez lcis
* voluntas eius exigi᷑ cni queritnr.vt. .de pᷣcario.l.certe.⁊.S.eo.
poſſideri in prin. ⁊. j.e.S.ſi furioſo.⁊ facit.S. rei ven.l.quedam.⁊
7..l.ꝓxi.in prin.a.l.interdum.S.hi.in wominio non ſic.i. nõ amit
tuur animo tm.ſed poſſeſſio ſic.vt dictum eſt:vt.Sõ.l. ꝓxima.S.j.et
EC.d inris ⁊ fac.igno.cum falſa. .
a Mec em̃ muto.reſpondet tacite obiectoni.eſt enim ꝓhibitum.vt
J.l.ꝓxi.S.j.⁊.C.loca.ad pꝛoba.⁊..e.cum nemo.niſi in caſibus.vt
nõ. S. e.l.iij. S. illud.

b ¶Delſino poſſidere.et ſic vſucapere.vt..pꝛo empiore.l. qui cuam

pꝛo.in pꝛincipio.
c Miniſterio.i.actu ⁊ voluntate. .

d Pꝛocuratoꝛ. hic puncta.et dic pᷣſtat miniſteriũ ali.poſ.i.q̃ nullo

tꝑe fit ſua.ſicut in filio ⁊ ſeruo.vt.S.de acqui. here.placet.factum q̊
cenſet᷑ dñi in acquirendo ⁊ retinendo.vt ⁊. S. cõſti. pec.l.⁊ licer.et
etiaʒ in amittendo ſi alij tradit vel leijciatur. vt.C.e.l.fi. ⁊ facit.C.
æ agrico.et cen.l.ꝑ colonum.et.j.pꝛo ſoluto.l.ij.et quod notam.S.
e.l.j.S.per procuratoꝛem.

e Pꝛeſtat. id eſt pꝛeſtare poteſt.ſ.gerendo in animo ꝙ; mihi scquiꝛat

Igem et quando non geritur. dum tamen gerat tradens. Secus au⸗

tem ſi vterq; aliud gereret.quia tunc non pᷣſtat miniſteriũ:ummo ſibi
acquirit.vt.S.de wnati.qui mihi.⁊.S.tit.j.per ſeruum in fi.⁊.l.res
ex mandato.
fſSi furioſo.inumbꝛate.qui videtur ſanus ⁊ non eſt.

g Etiã ſi non tranſferas.ſecus in dñio.vt de wna. inter vi.a vxoꝛ?
lI.vir vxoꝛi.S.ſed ſupꝛomiſſoꝛ.et.j.d ſolut᷑.l.cum quis.S. ſi debito⸗
rem.et.S.ex quibus cauſis maioꝛes in integ.reſti.i.nec vtilem. Itẽ
ar. contra.j.de vi ⁊ vi ar.cum fundum.ſeo ibi in perſona accipiẽtis
habilis erat ad acquirendum.

h Quam ſi tranſferat. vt ⁊. S. eo.l.j.S.ſi vir a ar.S. de iure w.l. ſi

ego in principio.et.l.ſi vſuſiru.fundi et ð colla.bo.l.iij.m pꝛincipio
⁊.j.æ verbo.obliga.ſi ita ſtipulu.S.griſogonus in fi.S. ſeo ↄtra.j.e
ſi me in vacu.ſcðo rñ. So.vt ibi.Item ar.ↄtra.S.eo.l.j.S.per pro⸗

cura.ibi alioquin ⁊c. ſed et ibi erat habilis cui queritur. vnde abſur⸗

dum eſſet non queri,ac.

ſe acqrende poſſeſ⸗

1Si venchtoꝛem. deponere. i. ponre.
K In wmo. vel enam alibi. vt ar. S. nau. cau. I. « ita. ij. ru. .
lCerinm eſt. vt et. z. l. j. S. pe.in ſi. ſic in wminio. vt.j. x ſolu. ſi

pecumam.accurſius.

m Mon mmus. interpᷣtatuue bic interuenu actus coꝛpons. vt in

dictis ↄcoꝛ. vł dic
qquinq; eſſe ſenſus

coꝛporis.ſ. tactus —— .
guſios gaoꝛat⸗ vi⸗ Si venditoꝛẽ qð emerim in w⸗
ſus auduus. 1 bic a 7 . 1: deze
vilus fult. ſecus nn 0 meg p o nen⸗ e iuſſer hoſſic
re habiia ꝓ derel⸗ me certu e. α id nemo attigerit:
cto ⁊ alija a nemi / qut ſi vicinũ mibi fundũ mercatũ
ne poſſeſia: qᷓs non

incipio poſſidẽ m/
ſi a tactu: vt. S. e.l.
iij. S. neracius. et
Abi dixi. ac.

n Si dum. non intuliſſem. OSi duz in alia parte
veſijſſe enaʒz natu ⸗ fundi ſum aliꝰq̃ͥs clam aĩio poſſeſſo
raluter. vt ſtan pʒ. ris int rit: ñ weſüſſe illico poſſi
quia eram in poſ · Ts intrauerit: n velijle ullco pom
Eingne⸗ giri i dere eſtimandꝰſuʒ facile expulſurꝰ
O Facile. idem ià 1
non tacile ii molo finibus ſimul atq; ſciero. rurſus ſi
nõ ſuſpicarer po⸗ cũ magna vi ingreſſus ẽ exercitus
ſ rebell Nieſee eam tmmodo ꝑtem quã intrauerit
em obtinet. Arcell⸗

.Z. in ius vo. l.

ſatis. §. j.

inibus, agri
mei. ac.
q Smumul. 1. ſta⸗
Kim⸗ac.

veditoꝛ ex mea turꝛe vemonſtret:
vacuãq; pol.ſe tradere dicat:ñ mi
nus poſſidere cepi: ꝙ; ſi pedẽ fimi

Vi bona fide fundũ alienuʒ
emerit.eundẽq; a dño cõdu⸗
xerit:querit᷑ vtrũ dveſinat poſſidere
an nõ. Rñ.in ꝓmptuẽ: vt xæſierit

ẽ Atq;. i. auum. E1
1 Ean vem ali poſſidere. Oo ſcriptu e apo ve⸗
am vo mime. ß co teres nemin ſibi cãʒ poſ.poſſe mu
Ci. tee teare credibile ẽ e eo cogitatu. qui
1q Qli bona ſi ⁊2 9i0 ? coꝛpoꝛe poſſefſioni incum⸗
en ſ de5 dno. bens h̊ ſolum ſtatuit: vt alia ex cã
is poſſider ac. v. Id poſſideret. non aũt ſi qs dimifſa
cl. vr in nun. poſ.pꝛima eiuſdẽ rei.denuo ex alia
7 facit. S. de rei vẽ. ſei veli
lneii er hro⸗ cauſa poſ.nanciſci velit. Bem
cmp.l.qui cuʒ pro n.
herede. S
k 49 ℳ.. BZabremgqud wrend we⸗
poꝛe. 1. naturaluter rat vẽdiderit emptoꝛiq; tra
⁊ ciuiliter.nec tam̃
hoc ſolo caſu hʒ lo
cum. immmo etiaʒ in

naturali tm. vt nõ. S. e.l.iij.S. illud.

x NMon ſi quis. mala fide poſſidens.
y mmnſſa.i.reiecta. E e e .
3 vvx alia ca. bona fide. vt emendo a dño. vt.j. ti.j.l.nõ ſolũ.S. j.et
de pca.l.ſi is.vel alia iuſta cauſa.vt.S.ſi ꝑs here.pe.l.l.fi.in fi.⁊ fa⸗/
ciu.C.de pᷣſcrip.xxx.an.l.ij. .
1 3 qs rem. mobilẽ vel immobilem. vt. S. omo.l.j. S. j. ac.
Bomnni interuertiſſe. vt cum ſine cauſa nõ admitut empto
rem.vt.j.e vi ⁊ vi ar.l.cum fundum.ac.
ꝑ?Ets ↄtra. vt qn iuſta cã erat retinendi. vt.j.de vi ⁊ viar.l.colo⸗/
nus m ſi. nam ⁊ dno põt reñſtere ex cã vt ſubijcit.ac.
Mõ reddendi. vr ꝓpter impẽſas. vt. d. l. colonus. ⁊.j. e furtis.l.
creditons.S.j.a.l.ſi is qui.rem ↄmo.vt.S.commo.l.in rebo.S.fi.et
ar. S. depoſiti. l.j. S.ẽ aut.⁊.S.apud.⁊ facit.j.l.ſi rem. ⁊. S.ti.j.l.reʒ
in bonis.ſᷣ ↄtra.S.poſſideri.S.ſi rem. ſed ibi patet ſo.ac.
b 1 Mt erdum. poſſumus. hoc verum. vt. S. ti. j.l.non eſt no. q⸗
detur alicui pluſqꝙᷓ hʒ vi ſubijcit videtur abſurdum. vt iuſti.
c le. S.ſed ſi rem. ſed dicit hic dari ei qualitateʒ tenendh pᷣcaꝛio quã
riga nor habebet ge⸗ 8
cSDñs fieret.ſ.ꝑ vſucapionem. Sed quõ vſuca. ꝓ herede. qͥ
nõ eſt. vt. J. berede.1.uij. Rñ. iuſta gnozantia. vi . legaro nens
vel dic ꝙ verꝰheres erat.⁊ dũ vſucaꝑei rogauit pᷣcario ab herede veri
wminij. vel dicfieret dñs quoquo mõ.et non ſit heres qͥ rogauit et

poſſidebat. ſedꝓ herede poſſideat. ideo aũt dicit anteq; fieret wmi⸗

nus:quia poſtea nõ teneret pꝛecariũ ſue rei.vt.j.x& regu.uris.l.ne⸗

q. vel dic duos heredes a vni fuit pꝛelegata. vel ats crat ſna pꝛo⸗

pna res.quã coheres poſſidebat.⁊ ab eo cuiꝰerat pꝛecario rogauit
Sed an rogans veſinit ex prima cauſa poſſidere? quidam non.tu
dic ſic ſi coheres cmus eſt ineipii poſſidere.⁊ ſᷣm hoc quod in pꝛin

di iuſſerit nec ille tradiderit: ałs

videbit᷑ poſſ.dñi interuertiſſe:ałs

ↄtra.nam nec iunc quideʒ ſemper

dñns amittit poſ.cũ re poſcenti ei cõ

modatũ nõ redditur. Quid eniʒ ſi
alia quepiaʒ fuit iuſta ⁊ ronabilis
cauſa nõ reddendi: nõ vtiq; eiꝰrei

poſ. interuertit.
Abole.
Nterdũ eius rei poſ.cuiꝰipſi
noõ habem?alijs tꝛadere poſ⸗
ſumus:veluti cũ is qͥ ꝓ herede reʒ

poſſidebat anteq; dñs fieret: pꝛeca

rio ab herede eã rogauerit. Qõ
ex naufragio expulſum eſt vſucapi
nõ põt:qm nõ eſt ꝓ vrelicto:ſed in
perdito.idem iuꝛis eſſe exiſtuimo
in his rebus q̃ iacte ſunt:qm̃ nõ po
teſt videri id ꝓ derelicto habitum
qd ſalutis cꝗ interim dimiſſuʒ eſt.
Qui alienã rem pcario rogauit
ſi eandem reʒ a dño ↄduxit: poſſeſ⸗
ſio ad dñm reuertii. Bem.
On videtur poſſeſſioneʒ ad⸗
eptus is qui iia nactus ẽ: vt
eam retinere nõ poſſit.

Dem.

Vm bheredes inſtituti ſumꝰ
adita heꝛeditate oĩa quidem

iura ad nos tranſeunt:poſſefſio tñ

cupio dicit nõ habemꝰ.ſ.ante conceſſionem. Item nota ꝙ non poſſi

dens dat poſſi⸗
Anti.qð ſempeꝛ

fieri poteſt. cam
quis incipii ali

eno nomie poſſi
dere. vt ⁊. j. de
pcario.l. vnuſ⸗
quiſq;.
dD Roganerit
vnde interꝛupta
eſt vſucapio. vt
J. ꝓ emprore. l.

qui cum pro. ing

pꝛincipio. ac.

e O ex nau⸗

fragio expulſuʒ
eſt. ab aqua vel

fNMon poteſt.
ab occupãte vel
a nullo. ſi põas

pꝛimum occupbs

tem talem rem
ſciſſe.⁊ ſic facta
eſt furnua. vt. S
ad.l.rho. dœ ia⸗

ctu qui leuande.⁊..xæ furtis.l.falſus.S.qui iactaum. immo puni

tur. vt.C.œ furtis auten.nauigia.ac.

g Pꝛo cerelicto.neq; ergo opoꝛtet haberi ꝓ verelicto ſcilʒ ad hoe

vt poſſit vſucapi.vt.j.pꝛo derelicto.l.nemo. a.l.ſi quis merces.
Seo tune quomodo vſucap. Reſpondeo non erat abijcienns. als
ſtatim fieret occupantis.⁊ facit inſtuu.d rerum diui.S.fi..S.ſi.

j.l.qui rem. S. fi. ac.

h Qui alienam. rogauit a wmino ſicut poſſideret. vt ꝓbat ver⸗

bum reuertitur.et quod ſnbijcit a vmino ſcilicet eodem.⁊ reuer·

titnr ſcilicet per conditionem.a ſic faci.S.e.qm bona in pꝛincipio.

