b Pec ita. quidã nõ habẽt hũc verſum hec ita ⁊c. vſq; illuc.nam
ſi ac. a tunc dic ſic igno.eo ſcilicet ſeruo. qiia ſi ſcente eo non va/
leret libertas. ſed tu habeas: et dic ni volente teſtatoꝛe incidit m fal⸗
ſum et non eru liber. Si vo ignoꝛante incidit: ſed tamen ſernꝰ erit

l. regula. S. qui
ignoꝛamr. 2 in⸗
ſti. de obliga. ex
e. S. placuit. et
S. de furt. inter

onmes. §. recte .

facii. S. de gcq
ren. rex w. l. li
homo. ⁊ de acqᷣ⸗
ren. here. ſiquis

gr. contra. S. de

ſica.l. diuꝰ. gc.

x Siwmin?.
poſtea emacipa⸗
to.vt ſi aſcribat
filio legatũ dan⸗
dum: cum erit
emãcipatus: et
facit quod dixi

S. S. item ſi ſeruo

Jiem facit 3. de
locuples.

py NDui codicun
los. qui ſcilicet

legatarius.

3 Lonſirmat.
nam per ſequẽs
teſtamẽiũ erant
imutan cocdicil⸗
li ᷣm. P. ſed bo
die contra:vt in
ſtiẽ. eH codicilł.

S.ſi eum.
a Zdimendo.

manumiſſo. idẽ
manummntrendo
E fideicõ, dc⸗.

liber:ad quod ſupꝛa de his que in teſta. de. l. . ſed videtur ꝙ etiam
volente teſtatoꝛe cum onere remaneat apud heredem: vt. . e. filius
in fine. ſed hic ademit quod valet in pꝛeiudicium ſermn: licet nou ad

vtilitatem ſcribenns.

Aur. ſalicet filius.

PHeſuari.id eſt dubuari.accurſius.

Coõmiſſum ademerit. pᷣe legatarius: ⁊ concoꝛ. c ſupioꝛi Rů.
Sententia. quia liberti non ſunt res eſtunabiles.
Item. non connnetur.edicti vel ſenatuſconſul. libonia.
Aſcripſern. cum fone dmmus aliquid ex eo. t. percipiat.

Diximus. 5. e, diuus. S. em ſenatus. accurſi?.

fnſtmen

er
Küin n

— =
SS
S
+☛☚nt,
2
S=
—,,
—
=

aüͤſt
leinn⸗
hrinonit,

kei
uncmennri
un inodui
ucn n
ſoncaer Nnd
Urialhiaſar
Nlat C.A
NNodd,
1i ncab
Tl. coho. mults
ſuir cnei mi/
oux,.
14 Z0
U, ho
ih ſene de tm
1e
Etepuc,l.
Mepenmllo.
rroger
Malerus hous

Etciz⸗
Arunle
Imhelgaaen
Pnpens
Phtlioe.

n no
alen ſ
Un
nat I

Si teſtamentari
n . eb⸗ entenene. Dbent qm ſe
. ie 2 eicõ. li. h ſn mience. legatum q gg
p Sib re⸗ m quod Pen
Na 1. id eſt plu . Pengli.
i labellionn . vencat 7 13 69 reren dr 7.J. e
u ie 4 In volunt oſtatmn⸗ nepon a i enn eee l ne n die. F. ,.ſed Z. .
n urd tem. 1 zuenen⸗ in teſtamento wn ufertinr her rigaz⸗ quis eum.i ad mumc.nuo
tt N ne nam remiſit: i mini adſcripſi⸗ poler aemn Amitr 1Sol. vribi.
1. Dui aut ne imo magis iſi wminus andutli teſtamentu ricat n ieudo dd quod
M q; ſnia. Z inoffi. ſenatuſce dicendum hu ſcripſit amentum: 7c E. de gaeg quod
gii ren iel tñ̃ noͤ agit. natuſcon. facere: q;ᷓ hunc contra ſubſcripſi cum in crimĩ uei⸗un.
me N iono Le Patan acleribit: eh lber aurlege rellamema —— Pin 1633 len⸗
De l. nõ puts pſi competi cũ lib 9 12 ĩ ſcriptoꝛẽ l. eman 21613
d uit. F. ſi qs. i competitura ſi ibertas oĩ acta pꝛoculu ptoꝛrẽ F.ki:i cipati
R ia cquiri ra ſit:le 8 oĩno cauſa lum cohere .ni in fine. 5 i
mis r ad hoc ꝙ qui acquiri vmin legatum teſta pꝛefectus redem ms vo. ado 15 m
ſeribin ſibi o i mentari no poſſit 1autez mentum vrbis falſum m ſine. optiuũ.
Uer non meie E grius ſe . OSOite 2 marimi non eſſe alſum e.l.
er Mim incicht. ub eruo ſuo fi i teſta⸗ aximillam e ꝓnunciar
Kons ſerom er ertate ſuo ſideicõ coci unſſi am nunciaui k e Do d dfſa
— ipſius cõmodũ en dnimn nullum facta wbe Hacrommſfüzpele⸗ zera. n
Au date 4 Aig ſit pariei ſeruus mar iſi ideo adſcri⸗ poneremur wn Rñn ſun hoſt hec at⸗ e teinchn i
n wil tennur ſic n in ur ab eo: gno pꝛeci ponerenur dveben ßm ea que - dz. r. 5. de re
1. ön. emſtru. in adi qui cum titio f ittatur: ſed Vi no AYApi 1 23
An . e adiecit ſus fundus leg n nomme. pianꝰ 1 Aiebuerũt.l
AMẽ cit jus man egaret᷑: fal pꝛetoꝛis li in eodẽ n ũt. ſc
an eienemener gnnuneananten e falum gpoſuiſt oieen eialiterge 1 r nrtono⸗
ed non i entiri natuſch ade poluntatem! fe 1 poſuiſſe di edictum M egis. l. coꝛ.
An ki non imeigii conſu. incidi. untate Acctone in iſſe dicetur:e umve Signum.
i imme ſena. con. i v u. incicit. 1 tem ſe⸗ legi e in f. tur:ex hac cã llum ver m. i. ſi
wi ai mn ran tene la acn ſe b at pi legis conend ie penali renekicſc⸗ ulam ver et ins
r un obſta i. 2 ſie nõ n Tadimit: neg- edat: veul IZqui A k:cych o Duebe .
un hm ius vr vrunub netur. iĩ neqʒ ſententi is ſe⸗ oleueri aqu teſtamẽtuz Pr.n ..
.ij. naʒ 1 Ur. ſententia conti ceſſiſſ. rit: ⁊ quaſi i metuz p B —
ng fin ra. can m in AVWVie Dem onti⸗ decelliſſer ꝓ here 9 aſi inteſt tia e inpꝛuden
ian ſu 1o. multa . HWZ id ſit f⸗ Sem. diem ſi erede eſſe at?ꝰ? .duobo. 1 11
., õ EudI alſum iem ſuum obieri geſſerit: atz i reg dn actot
d oeee⸗ rogr. etur id eſſe fa queritur: 2 vi bereditas . rt: uuſtilſime ot 4 Pero mlue gel
man oae, ibelii bum alienu lſum: ſi qs chi eripietur Raterna berealbue eie e cu nont neel
de 1— . . 4 N Ar-. . es
ie⸗ 7 in rci 1*8 uiinter ſe di lelt. ennenenmtete
l x. Et apud.i. tione vel i on qui ałs in idat vel fecri oma pꝛeb ſe diuerſa teſti Konto cobrte le
4 nierno Hhus Thaletus ſerus Cenob. manangtolmm elimchee teneri rnterr
dcß 3 Et cũ to vet us ſeru? cui teſt k. mum: uuz falſum q̃ contra ſi ang isdara⸗
un R⸗ Rlleraeln⸗ nnſlut ſbernoen porti⸗ fal =ð 4 pnücrarük. mn earula re.
1, e poꝛtionib? leel ab his aine ere deepofn teſtimõia ves hoiuert⸗ mlligei Ederznn
in Inſnmns eolenur Ariiualeiv lnſtirat⸗. ketarenee vubtana Pornenm fang nirt naaua e
ions. millam fili icio : 1 ec dubirandu imie falſi merat rl. mire
b & nillam fili cio apud maxi ſe pꝛo mili itandũ eſt. alſi p.xl. milla
iuſtum eſt quod eredem ſcri toꝛis ex ꝑt Ere gnib⸗ geſſit: vel 1. . Qui larin ij pcepit ſa⸗
geiſs gechſonch ſhau⸗ fali riptam ſe poſſ pte. xij. mb⸗ eſt vfus: vel illicitis inſi n aſ vuot die
emii öln, bint ndo ſbcu⸗ ſum teſtamentũ poſſe pꝛob vias vel falſe inſi⸗ t :cum nõ
t. vr el⸗ entũ veti ꝛobare comeauit pa o dupl munm nuiſſe tan⸗
i ſannin Be dr gel. apud magiſtre i vetin calli grauiſſi uit ꝓ admiſſi plomat ſi uiſſer. ſec⸗
Huran ſas- 1iar Amaxi agiſtratumi allimaci auiſſime pumẽ miſſi quali te Urzutumn iuiller.
EL⸗ gatus a öb . 2 oↄtinu ob. l.
ziſastunge nen.3 ar. 5 quemadmod us eſt pꝛob 3 93 obitoꝛe . BHem. bel us. S. cn
z0l e.l. mnaiot?. um ſi gturiĩ II8 ntoꝛe ꝓlato die Ene el enz t ita.
aan, Zn 102. um ſit falſum kerum crimini obligand endiarnelach Eran ſan, ne
d anoaßt⸗ E qsob t. : falli unt ꝑ nẽdũ caſtra
bertas ponerent. bo⸗ haberet. acc obꝛepſerit pᷣſidi Dem. mnn magiſ curtã
,mil Lerde eunren S R vr mnchs pſidi ꝓuicie: unus ſecurã.
oc crimn nr J e ngn quod l. poſt le. F. an lit 1
iſt n ꝓſ⸗ turpilk. l. j. S. i ic autẽ im q̃dã J a debit
G . pap.S.menn Paenlin⸗ ceg e⸗ ehin j.J. incidit. Sean qda teneri eum venererann debitoꝛ qui antes
ruln qui pub.ß inennule de en e bis qui nlgani. qina ale rſerun ſtell leriu nnctn unen obliganerat
mtuit: n pſeuerau S. v his qm. vx 1. alia.7 5.3 cc, C. e erun nulli obl mu in ſubn obligatũ: uerat fundũ:nu
d e 4 inoitnme de i ſeruus licz ab all e mmat e.l. ſi credit enlttmtnmen ec ob. ꝙ h zmume
onune, readſagf qʒ ab miiio v e. S. ſunt Die. 0ꝛ. vel vone :ibi im dunme vr.5 w eraltelt, caſu vĩ
teret. vt e racichne 4 vVerba ſecit. ſed u 1 antecedentibu vt . væ fi. in mualauit crl. ſtelk. l. j
rdntſe n enem Reſentaſſe: anan ape as obꝛelenm̃ — rulrepenns. poren bonm
dic vt ibi. quaſi pꝛ lib enieba aſu pᷣſ⸗ m pꝛ
t ibi. pꝛetoꝛ mit ibellum ſue nt in. c. wloſ. pᷣſidi ꝙ hab pꝛmum caſu
deiiae cum voed. snannlnn e dbebe Gilene e
cum vo. S de iudi.l.pᷣ icebat me feci
hoc ſe. cõ Ptoꝛ. 7 feciſſe
co. · K. X er Ds am.

K Punc. ſcilʒ ſernum.

Qui.ſcilicet ſeruus.

iudi.l.ij.li.xij.⁊.S.d nata.re.l.j.
a Per acta. que iudici dixit.
b Temer atoꝛis.1. falſatoꝛis.vt fubijcit.
e De ea re. i. ſng ea queſtoͤne. d AZibello dato. p̃ſidi.
e Subſcriptõne. ſ. ſentenuia pꝛeſidis qu am facit ad libellum. nam

in ſentenuijs libel⸗
lus ꝓpõit᷑.⁊ facit
C.ſi cõtra ius vł

fBSuſterre. i.
ſuſtinere.

6 1 Ege coꝛ. ſ.
ð falſis.ſi
gnum.ſigillando.
vel etiam ſubſcri
bendo. de quibus
dicit inſti. teſta.
S.j. 2. ij. ⁊ facit g.
e. paulus. S. j.

b Adulterinnz.
1i. falſum.

BDe parin. pg-.
rentes. nõ tñ filiꝰ

matrem. vr 5. œ
accu. hi tamen.

k Cepublicam.
ſpãle in hoc falſo
vt non ſii publica

accuſatio. als j.

vt S ð pub.inu.l.j.
nota. 7 facit. C. e.
l. cum ſuppoſin. æ
S. e. l. qun falſam.

1 d Juus. pꝛ0

menſura.
i. ꝓ qualuate ſeu
magmtnudine.
m Mõ poſſunt.
cũ ſuſpecta eſſent
vt. C. e. pᷣbemus.
2 de ꝓba. l. ubẽ?ꝰ.

n Pati poſſunt.
vt qꝛ depoꝛtari qð
pᷣſes nõ põt.vt.j.

e penis.l.ij.S.ij.

UVel dic pluſc ſit
foꝛma iuris.i. in⸗
riſditõnis.i.plus
ſit pena oꝛdina

tam ꝑ acta ꝙᷓ per libelli interpella⸗
tõnem:nihil agit:ĩmo ſi accuſatus
fuerit penam temeratoꝛis luit.pꝛo
inde enim punitur atq; ſi falſum fe
cerit.ſunt em̃ reſcripta d ea re.ſuf⸗
ficit autem vnum argumẽti cauſa
reſerre.cuius verba hec ſunt:alexã
der auguſtꝰ iulio marillo.ſi libello
dato aduerſarius tuus veritatẽ in
pꝛecibꝰab eo datis non adiecit:ſub
ſcriptõne vti non poteſt:immo ſi ac

cuſatus fuerit: ⁊ penam ſufferre dʒ

”ZM Bem.
Ecge coꝛnelia teſtamentaria
obligatur: qui ſignuʒ fecerit

adulterinũ ſculpſerit. Se partu

ſuppoſito ſoli accuſant parẽtes:aut
hi ad quos ea res pꝑtinet. non qͥlibʒ
ex populo vt publicam accuſatõnẽ
inte ndat.
Aliſtra.

Juus puus claudius: reſcri⸗
pſit pꝛo menſura cuiuſcunq;

XVlicticonitituenduʒ in eos qͥ apud

iudices inſtrumenta pꝛotulerunt:

que vera ꝓbari non poſſunt. aut ſi

plus eos meruiſſe videat᷑ ꝙᷓ ex foꝛ⸗
ma iuriſditõnis pati poſſint: vt im

peratoꝛi veſcribatur eſtimaturo: q̃

tenꝰ coerceri ebeant.ſed diuꝰ mar

cus cum diuo fratre ſuo pꝛo ſus hu
manitate hanc rem temperauit:vt

ria ſalſi vt alij terreantur. vt.C. ad.l.iul.repe.l.j.

O Eſtimaturo. imperatoꝛi dico.

p Ignoſcatur. ſi rñ ſnam innocentiam pꝛobant a oſtendant a quo
accepant. vi.C.e.l.maioꝛem.a ſᷣm hoc ponit᷑ caſus in ſalſo reſcripio
quod tñ dic vt ibi. vel dic in alio inſtrumento ſi œeſinat vti.vt.C.e.

ti.l.ſi falſos.⁊..ad munic.ſi libertus.S.erroꝛ.

q h Sce. ppoſita. in albo. vt S. de mriſ. o. iu. ſi qs id. p rotum.
rx Si venditoꝛ. cõdẽnatur. qua act. Rñ.cõdic. ex hac.l.vel dic
actõne in factnʒ.que ałs datur ꝓ ſimplo eius quod intereſt. Vt. S. e.
q noĩe. Alij dicunt ꝑ act. lI. coꝛ.de ſal. qð non placet.⁊ fa.S. de wlo. l.
arbitrio. S. de eo.⁊ qðᷣ ib: no. ⁊ 3. exoꝛ. cri.l. annonaʒ.S. fi. 7. J.

ver. ſig. paulus. Rñ. 1 S. de fur. ſi ꝗs vxo. S. ſi maioꝛa.

IſJ qs ſaiſis.nullo.nullum hñt aucioꝛem: etiam qᷣ hñ̃t ti.ſed
repꝛobate ſunt.vt.C.ð no.C. com.S.falſo cri.ille ergo habʒ
auctoꝛem qͥ hʒ talem qͥ bʒ ms ↄdendi legem: vt pꝛincipem vei ſenatuʒ
vel pꝛefecium. vel dic alr auctioꝛem a quo accepi reſcripium q̃ſi ↄſtõʒ

que tamen non ſunt.⁊ ↄcoꝛ.tunc.vt.C.e.l.maioꝛem.
Utitur. vt galgoſius papieñ.accur.
u Igni.i.depoꝛt atõne.vt S.e.l.j.S.ſi.

x Rubuca ad l.iuł.repe.hocdie dicemus repetendaꝝ.ſ.pecuniarũ.

a 1 Er mlia. curatõne. publica.
b Acceperit.a pꝛiuato.vt faciat non

facieudum:vł omutat

faciendum. æ ſunt exempla. J. e. l. ead?. S. fi. 7. l. lex. 2 eſt pena legis

j. e.l.lex.S.ſi. Itẽ acno ciuilis:qð dic vi.ſ.l.ꝓx.⁊ dic ꝙ enã durãte
offi. accuiet᷑.qꝛ in off.delinqmit.vel qꝛ ſubiecios oppumit v⸗ ee⸗
I, iubemns. alłs aũt nõ põt magnus magiſiratus in ius vocari. vt
S.de in ins vo.l.ij.niſi in furto. vt maut᷑.vt indi.ſine quoq̊ ſuf.S.

ſi quis autẽ.mi
nores etiam ma
„. giſtratus durãte
quod plerũq; euenit:ſi per erroꝛezʒ oſf.· conemutur
huiuſmodi inſtrumenta ꝓferatur: Neemeognmtii
ignoſcatur eis qui tale quicꝙᷓ pꝛsouu·
SOgie qͥ edicta pꝛopoſita lo eſi maguiai⸗
mngglo coꝛrumpunt:falſi pena
plectunt. Si vẽditoꝛ menſuras Mohone.i.

vimi frumenti publice probatas v
cuiuſlibet rei: aut emptoꝛ coꝛꝛuꝑit
vloue.m.fraudem fecerit: quanti

e Eopꝑ.i. alicu

. is eoꝛu accepit
ea res eſt: eius duplo condẽnatur. ſubaud vr ſie.
31 anmt ſ5 N1ꝑäcomntes. aks
æcretoq; diui adriani pꝛeceptũ eſt cſt ex lote er in
in inſulam eos relegari qui põdera idem recidit.
aut menſuꝛas falſaſſen.

Jquis falſis conſtitutionibꝰ
nullo auctoꝛe habito vtitur:

lege coꝛ. aqua igmn interdiatur. - nſobumis.

n ſan iſerto
. . gradu.vt inſtu.
Ad legem iuliaʒ repetundaꝝ. . gradi.S.ſexto
7 ab oib primi
Arcellus. onbe vt ſubijert
Ex iukł. repetũdaꝝ ꝑtinet am ulpeen⸗
ad eas pecunias q̃s qs in vtr ar. s. ce rece.
magiſtratu ptãte curate l.i. bircn
legatiõe:vel quo alio officio mñere dicimꝰa. ⁊ dic qð
miniſterioue publico accepit:vel ceẽõ in inſmtum ab
. iſtis:dumò non
ex cohoꝛte cuius eoꝝ eſt: excipit lex ratõe officijeab
aqͥbꝰ lʒ accipe: a ſobꝛinis ꝓpioꝛcue alis auteʒ i
e ad.c.aur. ꝑ ãni
gradu cognatis ſuis vroreue. inter oẽs.⁊ non
Ceual: mone ac
Atur ex hbac lege ⁊ in hĩdes ſet. aer F.
licʒ quidã dicant

ab his vſq; ad.c
aure. ab alijs nihil: quod eſt contra. 1. illam erpꝛeſſe. eſculentũ⸗ autẽ

põt accipere ſᷣm.l.vt.S.de off.ꝓcon.ſe olet. re off. pꝛe ·l. plebiſclio.

d Atur ex hac. actio. ex hac.l. datur actio in ſactum. vel con.
dict. ex hac. l. contra iudiceʒ vel officialem pao eo qð ipe vl

miniſter accepit. vt. C. e.l.j.⁊ infra annũ a tempoꝛe epoſiti officij.

vt. E. e.l.pe.lʒ quidam dicant ibi ſpeciale in comite vmnoꝛũ: qu
non placet. vt ibi.⁊.l.iubemus.a foꝛte infra annuz in quadruplum

poſt annũ in ſimplum. vt. S. ð calũ.l.j. m pꝛin. hoc quadruplum
datur torũ ſiſco quando turpiter vedu. nam ſibi ne H
pitudo obſtat. vt.j.de iure fiſ.lucus.⁊ hoc caſu eſt popularis aceu

lano. ſi autem fuenit extonum tunc remedium eſt ioliaro tele
aſſer. l. ij. Item in caſu punitur eriam qui dat. vt. ..606, am qas
In heredem autem qjluer dat: trplex eſt opimo mn hac. . nm lume
oicunt dari infra annu poſt lu. coteſt. ſ. vefunctu in n peuche
quod eſt ſpecisle vt non ver ꝑpetuo. vt. C. ex de. xe. Alij 1. E.
leneri heredem etiõ ſi nõ ꝑnenit vt infra annuʒ nõ væt vi hu. ſemp
e.l. ſcant. vel dic m qʒ0. dari in heredez i infra annu. ern N
ſpeciale.quia ſᷣm regulaʒ ve eo quod peruenii datur verpelndere e⸗
vlmmum ſpeciale tolerabiliue eſt. ſed ſiue dicat annumc nn⸗ ia ſi
functo durante offi. ſine demum finito videtur abſurdum: An
ponas eum moꝛ quando iam ſex menſes cucurrerunt: tenen
beres in vlterius tempus: ꝙ teneretur defunctus ſi viueret.

alihs ex cohoꝛte

reperat ſua irx

lſchri
nſtin
. Pi
le⸗die
. .
Pnalhnen g
Clutßfrk 1
au
umnde⸗
tilaeo⸗

cce nen

NlNeNe½

A⸗

HD” Meonè⸗

tin

Mkauoc

Pleore
1

etegi⸗
brridt
ngtanſn
Pralenin
ualmdnn
kamg

11
ſaid
inep
Wi
M⸗

„ n
nn At

E Ati
ſ̃ mim
. ſtonini n
4 no ſtitt⸗

N i ue
A i

„

O

pec tollant᷑ qñq; in quantitate: non mirum ſi hic in tempoꝛe. vt 3
vr euictio.ſi ꝑ impudennam.S. non mrum.ꝶ ſi dicas litis ↄreſ. vł
in id quod ꝑuenui non obſtat dicta oppoſitio. Iem ʒ. C. vt oẽs tam
ci.ꝙᷓ mi.l.j.vbi per.l.dies debet moꝛari ⁊ lis inchoari ⁊ finiri infra
xxx.dies. Sed illa non habet locuz qñ in ſus patria poſtea ↄuenit᷑
er accuſat᷑.pꝛete
rea hic loqt᷑ etiã

ð his qni in ſua r MUN
dan SFerenere actio intra annum dũ taxat a moꝛ⸗
Oofficiu. Item fa *
ar z bpopuan te eins qui arguebatur.
rrel. cora. 4 . Arcek.
accu.l.ex iudi unlra ror
re ran Ege iulia neperundang tenen
ſpeciale. Iteʒ ſacẽ tuꝛ: qui cuma iquam poteſta
zun rn Jtez tem haberent: pecuniam ob iudicã
minali ſabes. - Adum vel non iudicandum:vcernẽ
l. lege. . ſi. ac.. dumue acceperint: Enulei.
b 1 ESen.. EEilquo magis aut minꝰ qd ex
quũue aliquẽ ho⸗ ſuo officio facerẽt.
noꝛemn vel munꝰ Arcek.

Et nõ. hũc tene

ri hac lege. uem N comites quoq; iudicuʒ ex

2 c concuſſi. vr hac lege iudicium datur.
v falſio.l. . . Adẽ lege tenent᷑:qui ob nũ
Nran ſen vr ciandum vel non venuncian⸗
mnonci. a. j er dum teſtimomiuʒ pecumam accepe
lii E.r.1. ni, rint. Hac lege damnatus teſti⸗
ke v momiuz publice dicere: aut iugex eſ
adlur vi ſe:poſtulareue ꝓhibe Tege iuti
leracen, repetundaꝝ cauet᷑:ne quis ob mili

tem legendũ mittendumue es acci
piat: neue quis ob ſententiã in ſena
tu cõſilioue publico dicendaʒ pecu
niã accipiat:vł ob accuſandum vł
non accuſanduʒ:vtq; vrbãi magi⸗
ſtratus ab omni ſoꝛde ſe abſtineãst:
neue plus wni muneriſue in anno
accipiãt:ꝙᷓ ꝙ ſit aureoꝛum centum.
Arcek.
Ex iulia de repetundis pꝛeci

i i Mäcomi- pit ne quis ob iudicem arbi⸗

J tes. i.cri 1
mms hinno eo trumue danduũ mutandũ iubendu
ſcosa ſocios v? Ue vt iudicet: neue ob nõ dandũ nõ
die ſolus omes mutanduʒ nõ iubendũ: vt iudicet:

iundicis deliqᷣt:
ad quod. C. e. l.
j. et. C. de accu.
l. qmi explicãch.

k e Agez. l.
tenent᷑ iudex. ſ.
q denunciat teſta
bᷣ vi veniant ee· — ſõü
inuiti. vi in ant.d teſti. quia vero ⁊. C. cæ teſti.ſi quando: vel in
teſte loquitur:a facit S.de calum.l.j.⁊ Z. de concuſ.i.ij.et S.l.lege.

IDPoſtulareue pꝛohi. ideo pꝛohiberur ab his tribus: quia damna
ins publico crimie eſt mfamns. vt. S. ve pu. iu.l. infa. ſed infamis a
reſtimomo repellitur: vt S. e teſti. l. ij. S. lege: 1 a indicando: vi g
& iud.l. cum pꝛetoꝛ. S. . 1 a poſtulando. vt S. de poſtulando. l.·.8
ait pꝛetoꝛ. et facit SD ve teſti. l. repetundaꝝ ⁊ de teſtamemtis is cui. S.
fi. ⁊.l.cum lege.a te ſenat.l.ij. ie,
m Lege iulia. legendum. i. eligendum qni elig non debet.
n. AMutendum. ſoꝛte in aliquam legionem. .
9 Accipiat. hoc large accipe: vt S de calu. l. ijj. S. ij

neue ob hominem in vincula pub.
conijciendum vinciendum vinciri⸗
ue iubendum:exue vinculis dimit⸗
tendum:neue quis ob hominẽ cõ⸗

ue eius veniat.

„

21l A. rre e,

5„ Conſilioue. qui & accipit pecuniam vt arenget 1 conſilo bonoñ.

tenetur hac.l.

q Aureoꝝ. niſi eſculentum 1 poculentum. qð infra pꝛoximoes dies

oↄſumit᷑.vt.S.de offi.pꝛe. plebiſcito.
r I Ex iuha. arburum. 1. delegatum.

demnanduʒ abſoluendumue: neue
ob litem eſtimandam iudiciumue

capitis pecunieue faciendũ vel non
faciendum aliquid accipiat. appa⸗
ret aũt ꝙ lex ab exceptis quidem ĩ

infinitum capere permittit. ab his
autem qui hoc capite enumeratur:
a nullo: nec vllam quantitateʒ ca⸗

pere permittit. Illud quoq; ca-

uetur: ne ĩ acceptum feratur: opus

publicum faciendum frumẽtumue

publice dandum pᷣbendum apphẽ⸗

dendum ſarta tecta tuenda: anꝙ; ꝑ⸗
fecta ꝓbata pᷣſtita legerüt: Ho⸗
die ex lege repetundaꝝ extra oꝛdi⸗

dinem puniunt᷑: ⁊ plerũq; vxł exilio
pumuntur: vł etiã durius ꝓut ad⸗
miſerit.qͥd.n.ſi ob hominẽ necãdũ
pecu niam acceperĩt:vł licet nõ acce
perint caloꝛe tñ ĩducti ĩterfecerint

vł ĩnocentẽ vł quẽ pũire nõ ebue

rant:capite plecti æebẽt: vł certe ĩ

inſulam depoꝛtari: vt pleriq; puni⸗

Allus.

ti ſun.

AVood contra legem repetun⸗
garum pꝛoconſuli vel pꝛetoꝛi

Vngtuʒ eſt: non poterit vſucapi.ea

dem lex venditiones omnes locati⸗
ones eiꝰ rei cauſa pluris minoꝛiſue
factas irratas facit:impeditq; vſu⸗
capionem: priuq in poteſtatem
eius a quo profecta res ſit:herediſ⸗

Apinia.

. Vi munus publice manda⸗
t accepta pecunia ruperunt
crimine repetũdarum poſtulãtur.

imponatur.immo qñq; maioꝛ vt ſubijcit.⁊ dic qd

poteſt accuſari: vt dixi S. l. lege iuł. accur.
b Admiſerimt. id eſt deliquerunt. accur.
c Caloꝛe.id eſt iracundia. accur.

8 Eſtimandam
1. vVt ſit coꝛam eſti
matoꝛibꝰ cõis bo⸗

nonñ. als inſtiuuen

daʒ. ad qo 3 d ca⸗
lum. l.j. ⁊ facit g.
de accu. I. ex iudi⸗
cioꝝ in fi. a.l. qui
accuſare.accur.
DPecumene. igi
tur ⁊? in cinili ha⸗
bet locũ hoc crimẽ
qõ eſt cõtra. H. qͥ
in crimiali tim̃ lo/

cũ hr̃e dixit: vł dic

vt nõ. C. e.l.iij.
u Ab exceptis.
q dicunt᷑ S.l.j. in
fi. ⁊ dic vt ibi.

xAb his. ſ. enã
excepuis ſed accpi
entibus: vi faciqt
vel nõ faciant ac.
ratõe ergo cem pꝑ⸗
mituit᷑ accipere. ⁊
dic hoc capite. ſ.l.
repetũ. ⁊ qo dicit
Rmittit.ſ. dicta le.
y Illud quoq;.
in acceptum.i. ne
ferat alicui: qᷣ dʒ
opus publicum fſa
cere:vel frumẽtuʒ
pꝛeſtare publice.
Item cuʒ aliquis
dz ex pnblica vtili
tate ſarta teeta ha
bere: non dʒ index
accepto ferre: vi H

J. E. edi. pꝛi. l.

ſinguli in fi.⁊.I.ö
oꝑiba publi.omẽs

5 Legerüt. q'e
legerut als legerit
aks lege erũt. gec.
Hogie. oꝛdi⸗
nem.id eſt ex ann
quã ſolennitatem
vt dixi S.ð publi.
1. de pems hodie.
vel extraoꝛ id eſt ñ
imponitur oꝛdina
ria pena ꝙ vna ſo
etiam alijs modis

d q lod contra. vel pꝛeton. vel alij iuchci. aceur.
e EUlſucapi. vt 3. de acqren. rex wm. bo. fi. circa pri.
f Factas. pꝛe ſidi vt fadiat plus vel minus in officio: vel qic a pᷣſide
xæe rebus ſibi datis ob cãm pᷣdicraʒ: ⁊ facit inſti.de vſuc.S.aliquãdo.

Et nota qdð deſinii eſſe vinoſa:licet redeat in ptãtem velinquẽtis.ac.
g q E munus. id eſt aliquod officium publicuʒ. aceur.

h Publice. id eſt a re publica. aceur.

i Ruperum, id eſt male ſe in ro habnemm. accmſius.

k Rubꝛca ad legem iuliam anmnona-
Ic Hnſtitit. als conſtat als conſtitit. Et no. ſpeciale vt a ałs
vt 1 5. de iu. vix. ⁊ de accuſa.l.mulierem.in fi. regula riter j.
vt.C. iudi. ſeruus. 1 facit S. de falſis. nullo. æ. &. e queſti. l. j.
m SDicat. ſcilicet ſernus.accurſiuã.

1Amntit. hic hodie 3. vt in ant. vt nuili iudi.S. fi.

m I Ege milia. ſacram. pꝛinatim. ſecus ſi publice. vt. j. l. vj. et
l.ſacrilegij capite. ß
n Sonatum. foꝛte ad eus wonãtis honoꝛem in loco pub. 2 ſic qñ
ad decoꝛẽ publicũ ꝑunte:habet locum hec lex.⁊ facu S.ad.l.fal.l.j.

n I Ege mlia.

Vea ſtatui iuli .
cur. que ẽ z. de ex⸗ Ad legẽ iuliam annona.
traoꝛ.crxi.l.anno⸗
nam. in fi. j. rñ. et
eeen... Artia
S. liberalis. 2 .
Ouo. p vi. Onſtitit inter ſeruũ etwo⸗
y Manem. id * minum iudiciũ: ſi annonã
ſerenrs ennond. publicam fraudaſſe dicat
reoꝝ.⁊ etiaʒ pena wmmnum. Apianus.
ame qus ucns Ege iulia e annona pena ſta
dri e muur aduerſus eum qᷣ cõtra
Tr I Aperato onnonã fecerit: ſocietatẽue coierit:
re. vt af bamt. Auo annona carioꝛ fiat. Eadem
mer.l. non dbere lege continetur: ne quis nauẽ nau
⁊. I.x admi.reriꝛ tamue retineat: aut wlo.m. faciat.
aen. Nti.l. cn gquo magis vetineatur:et pena. xr.
ſNem. Rñ.oi aureoꝝ ſtatut᷑. Apirius.
dr. ealem Aperatoꝛes ſeuerus et anto.
iudeis. l. nemo. et auguſtus m hec verba reſcri
virce mel.non plerum: mime equũ eſt curiones
vr.. J.F. elra ca⸗ ciuibus ſuis frumentũ vilius ꝙᷓ an
ms. 7. . ve epiſ. nona exegerit vendere. Ytem re
au. l.j.vbi de hoc t oꝛd

4Fnuemt᷑. pm

moꝛem loci.ar. Sõ. inuenit᷑ ſtatuere. Itẽ in hec vba
x ſal. hoate.S· reſcripſerũt: ⁊ ſi non ſolent h gen⸗
u Item in hec. nũciatiõis mulieres exercere: tñ qᷣa
lariomo publice. demonſtraturã te ea q ad vtilitatẽ
E. qui accuſa. nõ annone ptinẽt: polliceris pꝛefectuʒ
orerem n gAnnone vocere potes.
3. 5 accu. meierẽ. Agd legem iuliam peculat? et
x Dollicers... dd ſacrilegijs 7 reſiduis.

mulier.
y Rubꝛica ad le
gem iułl.pecu.⁊

ſacri.⁊ & reſidu.

a I Ege. ſacra
largiſſune
pone nomen pecu

ſcripſerunt:vt ius non eſſet oꝛdini

cuiuſq; ciuitatis pꝛeciũ grani quod

Esge iuk. peculatus cauet᷑
ne qͥs ex pecunia ſacra reli
gioſa publicaue auferat:
neue intercipiat:neue in rem ſuam

a eee vertat: neue faciat quo qs auferat:
epu. iu. . itez ler Miſi cui vtiq; lege licebit:neue qs in
iulia.ſic et ałs.vi
l. ij. S. pe. JIteʒ qᷣ

dien ſacra expone

vt. . l. uij. im prin.

b Religoſa. vt in oꝛnamets ſepulchsoex.
cDPublica. fiſci vel ciuuatis romane.vt.j.l.iiij.in fſi.

d Quo. pꝛo vt.

eege licebu. vt ſacerdoti de re ſacra ⁊ officiali publi. cuius

ꝑpiculo eſt. vt.j.l.ſacrilegi.in pᷣn.

* 4

IIncidat. 1. adijciat fer rum vel aliquid ſumile. a facit S. ad. l⸗coꝛ. de

fal. l. lex coꝛ.

g I Ege ilia. velegatam. i. eſtinatam. ad quod. 7.l. ij. S. ſed 2 q.
bpb In eum. ſ. vſum m quem erat delegara.
Eculatus.ſucceſſu.vt in au nup.S.vepoꝛtatio.no.j.d pe
nis.l.ij. S. conſtat.
Kk Statum. i. in penam ſupꝛadictã.

etli wvnatum de immoꝛtali abſtule⸗

rit: peculatus pena tenek. Man⸗
datis autem cauetur de ſacrilegijs:
vt pꝛeſides ſacrilegos latrones pla
giarios conquirant:et pꝛout quiſq;
eliquerit in eum animaduertant:

et ſic conſtitutionibus cauetur: vt

ſacrilegi extra oꝛdinem digna pens
pumantur.

ne ex pecuma quam acceperit: alia
ue qua cauſa pecunia publica reſe⸗

dit. ſed et qui pecuniam publicam

in vſu aliquo acceptam retinuerit:
nec erogauerit hac lege tenetur: q̃
lege damnatus amplius tercia par
te ꝙᷓ; ebet punitur. Mon fit lo⸗
cus religioſus vbi theſaurus inue⸗
nitur. nametſi in monumẽto inuẽ
tus fuerit: nõ quaſi religioſus tol⸗
litur. qð em̃ ſepelre quis ꝓhibet᷑:
id rehgioſum facere non poteſt. at

Lege iulia de reſi⸗
duis tenetur is: apud quem ex loca
tione emptione alimentaris ratio⸗

S. ad munici. et
Gümadam.
aurum argentũue es publicum sq]3gdd
incidat: neue immiſceat: neue quo z (Dondatlo.
quid incidat᷑ imiſceat᷑: faciat ſcieen .
wlo malo qͥ id penis fiat. Nulꝰ. p Konqrant.
Ege iulia ve reſiduis tenek: ſen . ialtt⸗
qui publicã pecuniã ölegatã furu. . madar.
in vſum aliquem:retinuit.neq; in mecteen
eum vnm innolern. Lpia. .
Eculatꝰ pena aq̃ ⁊ ignis intf⸗ ꝗq Pꝛout. ſic
dictõnẽ:ĩ quã Pdu ſucceſſit .—ꝗ
cpoꝛtatio ↄtinet: poꝛꝛo qui in eaiuz,z
ſtatũ veducit᷑ ſicut oĩs pſtina iura: ne. vte ade⸗
na 1 bona amitttt. Arcell. (aeruegij nennj.
Ege iulia peculatus tenetur: g certe mmo a
qui pecuniam ſacram religio ienlent n.
ſam abſtulerit: vel interceperit: ſed vibi.

1NLege ex locaiõne.a publico facta: a hic exigebat noĩe publi. vel
oed dar a nublico: i emeret fundũ ſiſco: vł vt aleret aliquem a
repub. alendum. vel dic ꝗ ipſe locabat noĩe publico ⁊ vendebat:et
ſic ex emptõne ab aliquo pfecta: ꝓ quo.j .c. hac lege.

s In vſu aliquo.i.alio ꝙᷓ ſuxionbus caſibus.
u Tercia ꝑte

Tege. ſ. de reſiduis.

.i. in triplo eius qoᷣ

accepit 1 plus. ſic in quadruplũ Sᷣm. D. pꝛo quo eſt. . ſacrilegij.
Geft.d..pe. inſti. de 8tF. ripli Ali dicũt extr aoꝛ.⁊ ampli?ꝰ tercig
parte. ſ.ſuoꝝ bonoꝝ. Zu dvic in eo qð accepit. ? tercia eius plus. ad
quod.C. mnofhi.teſta.l.ſi qs in ſuo.⁊.C.de litig.l. fi.

x Mon ſit. mheſaurus. S. ve acq/re. w. nũ. F. ⸗
y Mon poteſt. vt 2 . de relig. ſi quis.S.funeris

vVt. 5. e acquirẽ.pol.ꝑegre.

mſi cã cuſtocke.

oantote
cinn

1 uufil i

3 nſene
Po ra acoe⸗⸗

R
—
* —
. ☛ — =

ic llinmna.
ſinitt
l
ſevne
ſici⸗

Uſenoctt
nigun.

tiümrnan.
o. Ben
Pdnag e
erwes daR.
RWNNAN
W Gend.
ſauo. plexrij .
l,gſoto. e;
ſutz niet n
NrH.Hlllu.
ſlco aß
1r C. Dept.
Gelſinsn
hel dic tern
Ußb eopata
ioor bies
unnſhenet
nofarſa
ſpit ini
ſ⸗ ☚
Alegire
leg capre
Poatmoger
ulaun
WMNemgg hoe⸗
n AA boc

tulxrne.

mr.

M

a Sed etſi. cemitons. romane. non alterius. vt. S. de furtis. l. ob
pecumam 5.

c dD Juus.furti.unmo ſucnlegij. nam fatit locus vt ſacrilegium
ſit.vt.j.de pẽis.aut.S.locus.que eſt j.ſo.ſᷣm. R.⁊ ql.hic

ſubandi furti actõne.ſ.etiam non ſacrilegij.ſcʒ tm̃. ⁊ ſic viraq; via
locum habz. ſile N— ee . D.

ſubauchtum eſt

qð ĩ idẽ recidit.

d ſ Acruegij. a etatis. videtur ergo extraoꝛ. ſi ic eſt otra. 7. e.
ſacrilegi capite.ſed a iſte ſunt capitales.vel dic vt ibi. Item

qðõ dicit moderandam penam pꝛo etate ⁊ ſexu: facit S.de ad

ulte. I. ſi adulterium. S. fratres. a termino mo. l. ij. ⁊ de minoꝛi.

S.j. accurſius.
Exuſſiſſe.id eſt combuſſiſſe.
ſImerdm. 1. ve die. SS
g Dena metalli.que minoꝛeſt ꝙᷓ beſtijs ſubijci: vt hic colligitur.
nam gramus pꝛo notoꝛo pumendus eſt. vt ſupᷣ. effract.l.finali.
Item no. modicum:vt pꝛo mocdhca re magna pena. cõtra S. e wolo.
l. ſi oleum. in fine.

gauxilium. Jtem ad hoc S. œ incen. rui.nau.pedius. §. j.7.1. ne qd.

g. de acqrẽ.poſ. .B . .
poſſiden. S. ſi re pecuniam ſepelire quis non poteſt:
7 d fur. l. ſi i1s. , i — lx
ve ver. ob um vt ⁊ mandatis pꝛinapalibꝰ cauet᷑.
ſtipulatus. ⸗l. Sed etſi de re ciuitatis aliqͥd ſur
la⸗E⸗s.S. ripiat:conſtitutionibus pꝛincioum
quor le.l.j.⁊1 re diuoꝝ traiani et adriani cauet᷑ po⸗
d 1 entee 4 culatus crimen cõmitti: ⁊ hoc iure
S. finali. . . de vtimur. Bem.
eſti. l. j. et. S. de Juus ſeuerus et anto.caſſio
Paes : er. . de ſexio reſcripſerunt:res pꝛiua
re. p. l. . in ſme. toꝛum ſi in edem ſacrã vepoſite: ſur
been gal. repte fuerint:furti actõnem nõ ſa⸗-
diri a ſie nõ eri crilegij eſſe. Apianus.
hic ſacrilegium. Acrilegij penam vebebit pꝛo
Idem ⁊ ſi ſacrũ ſul up litate ſe
5 conſul pꝛo qualitate perſone
aufeꝛat᷑ de nõ ſa⸗ . —
cro. naʒ locꝰ a7. pꝛoq; rei conditõe ⁊ temporis ⁊ eta
orer ris ⁊ ſexus vel ſeuerius vel clemen⸗
cro loco aufera tius ſtatuere: ⁊ ſcio multos etiã ad
n boe ad as beſtias danaſie ſacrilegos: nonnul-
d. los 7 viuos exuſſiſſe: alios vo ĩ fur
l loco. S aã los ? viuos exuſſiſſe:
quid iucipit S ca ſuſpendiſſe: ̊ moderanda pena
Zerum ; eſt vſqʒ ad beſtiarum danationem
auz. tz m ca. elt Eeoꝛum qui manu facta templa effre
ſecus. vt.xvij.q. gerunt: ⁊ ona vi noctu tulerunt.
ereLeterum ſi quis interdiu modicum
acit S. ð vi et vi n en —2
ar. l. j. S. ulud. x galiquid ex templo tulit: pẽa metal
ltdererS..ß li coercendus eſt: aut ſi honeſtioꝛe
⁊ de.l.ſi qus n loco natus ſit:epoꝛtandꝰ is in in⸗
hoe vel die tet⸗ ſulam eſt. Qui cum in moneta
wlacro: ibi res publica operarẽtur extriſecus: ſibi
ſacra de ſacro. et ſignant pecuniam: foꝛma publica
ſic locus facit ſa
crilegin k furtũ

h Honeſnoꝛe. ad hoc ſup. termi. mo. l. ij. 7 de abigeis. l. ij. S. ij

in fine. ⁊. C. de ſacroſanc. eccle. l.placet.in fine.⁊ ſupᷣ.ad.l.coꝛne.de

ſica. l. ij. §. penult. a. j. de pems.l.capitalium. in fine. 2. J. re nmn/
lita. l. iij. S. is qui ad hoſtes.⁊.J.ꝓxi.S.ſiquis ex metallis.

1 OQui cum. extrinſecus. id eſt extra eam quam pꝛo pnblico faciũt
in alia manu: vt ſibi babeant a faciant publicam foꝛmam. tamẽ vt
ſubijcit ałs tenetur crimine falſi.vt.C. ce fal.mo.l.ij.⁊ S.de fal.l.
lege coꝛ. ⁊.l.qui falſam.
k Quod ad peculatus. R. hic habet. §. alij non. ſed. 7. ſi quis ac.

IDSi qms pumitur ꝑ hanc.l. vt a S.l. ij. in fine. 23. ea. I. in ſune

vamn caſus. fa.j.ð pemis.l.ſiqiis.in pᷣn.

H

N
4
ℛg
”
.

m Signum. ałs ſinum. ad quod. C. ad. l. fa. de pla. l. ſi quis.
n Condẽnatus eſſet.i.punuur in quadrupilum eius quod ablati
eſt.⁊ datur fiſco ꝓpoſita actõne huius.l.vel actõne in factu.⁊ ꝓ boc
I.l.pe. a.J. ꝓxi. rñ. nam ⁊ als qui opem pꝛeſtat furi furn tenetur. vt
inſti.œ obli.ex ve.S.interdũ furn.ſ̊ op.mamieſtus fur tenet᷑ ↄditiõe

temptauerint: amplius ꝙ fures et

furnua. iſte qui
opem tuli non. vt
. S.ð condit. furni.
vel ſignatam furantur. hi non vi- Pinde nõ eſt ide
ercuiſſe:ſ̊ furtum publice monete tenet᷑ furn mani/ſe
feciſſe. Quod ad peculatꝰ crimẽæ 4 m r in
accidit. Siquis ex metallis ceſa opeʒ. ad quod dꝛie
rianis aurum argentumue furatus pinde habet nõ5
fuerit: ex edicto dim pij exilio k me ſeb: qugp re acro
tallo ꝓut digmitas perſone patitur nõ datur. l. j. S. in
pumtur. is auteʒ qui furanti ſignũ mum nrcreſt nen
pꝛebun: pinde habetur atq; ſi ma⸗ tamen ꝑ oĩa mhl.
mfeſti furti cõdẽnatus eſſet ⁊ famo vi æ uuerro. acR.
ſi . 2 DHD „ verxgte. F. nibil. 7
ſus efficit. qi autem aurum ex me mnſti. we vlufru. S.
tallo habuit illicite et conflauerit: naʒ exraneos.⁊ G
in quadruplũ condẽnetur. .Sbents dolic.
MD Enulei. nihil. et e errore PD
Eculatus crimen ante quin duoc. l.. et. e
= „. „ pig. act. 1. ſolutuz.
quenmũ admiſſum obijci nõ S. ii quaſi. 23. de
opoꝛtebit. H Bem. ſareabenid.1. a
Vi tabulam eream legis ſokꝛ in pn.t mittequi.
mamue agroꝝ: aut qͥd aliud mo. ius pa. po. ſo.
continenteʒ refixerit:vel quid inde Snontg.g C*
immutauerit: lege iulia peculatus l. S. ð accu. hos
tenetur. Eacem lege tenetur qui Leulare. Klkun.
qd in tabulis publicis veleuerit y m.? we ag. vol.
induxerit. Aulus. naturalit. S. inbil
Arcrilegi capite pumit᷑: ſunt a vneg. nuch. S
guteʒ ſacrilegi:qui publice ſa qᷣ fundũ. S.fi. de
cra compilauerit. at qui pꝛiuata ſa H ſ.
cra: vel qui ediculas incuſtoditas ee . eintn

S. fi.

0 Famoſus. condẽnanone facta.ad quod S. ad.l. iuł. æ vi pꝛi.! .j.

Alij ꝙ de facio im non facta condẽnatone.alij pſo iure condenarone

. „

vt S. his qi no.infa.l.furti.a.l.j.S.qi furti.
p Ex meiallo.ceſaris.vt S. pxi.S.
p Quadruplum. pꝛopoſua act.huius.l. vel actõne in factum. arg.
S.de fal.l.qui nomine.verum hic datur fiſco.quod dic vt.j.l. pe.

etam non facta.ꝙ̊ hoc non eſt in furio. Sed demum poſt ſentennam

r p vculatus.admiſſum.id eſt commiſſum. M
ſQOdpoꝛtebu..ſic in adulterio.vt S.de adulte.l.quinquẽnium regu
lariter.S.vt.C.d fal.l.querelam.
1 q i nabl m.eream.ałs eneam ałs eream.a dic publicam. vt
j.l. hac.l. =ðUððMUN YYMV
u Agroꝛ. pꝛo eodem pomt vt campus foꝛi ſunt toꝛnature tot.
x Continentem. vt menſure viarum: vt circa circulum.
y Induxerit.i. ducendo pennam ſubtus.
3 ſAcrilegi. immo extraoꝛ. vt S. e. l. lege. S.mandans. . I. ſacru
legij. So. ⁊ ille ſunt capuales ᷣm aʒo.vel dic triplex ſacrile⸗

gium.pꝛimũ verius:e quo ſubijcit:ſunt autem ⁊c.⁊ ſic ſa⸗

crum de ſacro.ſecũdum quaſi ſacrilegium: de quo ſubijcii at qui ꝛc.
tunc extraoꝛ. vt ibi. L e
Compilauerint. ał's compilauerunt. ſic S. locati. I. wminus. ſed
in li. H.conflauerini.ſic.C.œ ſacroſan.eccle.aut᷑.pꝛeterea.⁊ qð dicit
publica ſacra: vt ↄſecrata ꝑ pontifices.vt inſti.ð re.dim.S. nullin1ns.
pꝛuata ſacra in qᷣb comitti quaſi ſacrilegium: opnellat conſecrata
nij .

ꝑ pꝛincipem. vt S. dᷣ re.dimi. l. ſacꝛs. vel oppellat ſepulchꝛa que quis
facii pꝛiuanm inferendo moꝛruum. vi inſti.e re.diui .S. religioſum.
vbi quaſi ſacrilegium cõmittiur ſi cõtingant᷑.vt.C. vᷣ ſepul.vio.l.

eſt. Vt ⁊ ałs ſuccu/
li ⁊ eduli.vt inſti.
e re. di. S. in pecu
aͤum. 2 dic eſſe w⸗
mũculas ñ ſacras
H ſacerdotibo reli⸗
cias ⁊ ꝓpi vilitatẽ
incuſtodit as. Vel
dic vmũuculã q̃ eſt
iuxta eccleſiam:in
q ſaceꝛdos moꝛat᷑:
quas vocamꝰ ca⸗
nonicas:vel illa ĩ
qua ſacra vaſa re⸗
ponũtur:⁊ dic tũc
incuſtoditas:quia
tunc non erat ibi
cuſtos.⁊ ſic pomit᷑
in pro nõ.vel etiã
in pꝛo valde. vt S.

lib. 1 poſ. l. gal⸗

lus. S. ille. ẽ 2 ter/
cium quaſi ſacrile
giũ de quo tractat
C. eũ.j.ij. ⁊. lij. et

8 BSacrum. als
factũ ⁊ tunc veruʒ
vel quaſi.
b Sacrilegij. ſ.
veri vel quaſi.
Kc Conſiderãdũ
F.vt ſic capitis:vx
cxtroꝛ.pena impo
nat᷑: vel dic vt ſic
maioꝛ ł mecdhocxꝭ
pena imponat᷑.

D Labeo. echtu⸗

