Vel dic pnmo rogauit a non dvmino. Quid autem ſi rogaui a

mino et ↄduxit a nõ dñoꝛ Rñ. vminum poſſeſſione pꝛiuat. vi.j.

peregre.S.quibus.⁊ facit.j.æœ pꝛecario.l.fi.ac.

1 n On videtur. dixit ſupꝛa. e.ſi quis vi de deiecto. nüc de wrij

ciente.et facit.S.æ lega.iij.qui concubmam.S.cum iia ⁊

j.ti.j.ſequitur.S.tunc.a.S.ſi vummus.⁊.j.æ verb.ſig.l.mulie

ris. S. veſinere.

k c Um heredes. adita.quod fit ſola voluntate. vt inſti. e he

re.qua.⁊ dif.S.fi.

i Jura. vt ꝛ. S. de pe. here. item videndum. S. fi. ⁊.l. non tm a.5
de bonoꝛum poſ.l.ſi non ſint tranſuoꝛia.nam quedam non rau

in fi.⁊.j.ſi quis teſt.li.l.j.S.ſi ſeruus.

ſeunt. vi nõ.inſti. de ꝑpe.⁊ tem.aci.⁊ facit.S.d rei ven.l.ſi ager.

ſmnafr

arechmn ſier
iͤenbitt
Uetnnſtn as
. Keolr.
nengöſern⸗

Cpli
er
cnere mect
(ſent telcor)⸗
.on goſctone⸗
umecheſue
enebont
ſoheva bocu
PoklnmN.
cagn
lgred
uqe Kum
ſeuui talfluu
rcluſtpeaut
n. Mr .Ut
to HA.
isan
od tuclt,,
ilie

Poſiian
Ninlrmuut
. gon ,
per.
Vyngror
riahbai
icuunmenn
1lagnrung
Mhchern
16 Röde
fgtornong
econverlen
Cigſctennt
nahenr t
4 Mlnv
,ſet
Guune un.
3 eenn
(Eflako
fſenenerl
1 Mirrann
I ſtkr;
Pnaurignd
igtak

ſ
biis

Drei .

zn /mn
nin 4 nd
1nulg. A
mun emmn
Gni wus
iſe
Kirn
Alce
is u
X.

wdnmntumß⸗
un rmm“

nuſalt oſinn
1 . ſn 4
ſn i , n
munm lin
mum i,
1ſn nſ

bimn ii

u mn (Niln
nuiunn

⸗

a Pertinet. vt ⁊.j.e.qui vniuer.S.qð ꝑ colonũ. ⁊.S.e.l.pomp.
.queſitum. ⁊ ar. C. de edicto diui adriam.l.j. Sʒ ↄtra. S.ex qui
us cau.maio.l.cum miles. So.hic in extraneo qꝛ dicu adita:ibi
in ſuo.vel ſolue vt ibi. iteminec inchoatur hoc caſu vſuca.añ ap⸗
pꝛehenſam poſ. vt. j. ti. j.l.fieſed ꝑficitur.vt.j.ti.j.l.ceptam. ac.
b In his. ſin⸗
gulare.qꝛ ſictio
poſtliminij naʒ . R—
mſi naturaliter ↄpꝛehẽſa ſit ad nos

cõi e un ſer
uus ſit nibi ha ,
ber mnſtin perds non pertinet. In his qin hoſti⸗
ꝑ. no. acquir. Um poteſtatẽ puenerũt:in rerinen
item qo ſernm. do ilure rerũ ſuarũ ſingulare iusẽ

ECKoꝛpoꝛalii. coꝛpaliter tñ poſſeſſioneʒ amittũt

id eſt ꝑinde ac i neq; em poſſunt videri aliquid poſ
eabe vel coꝛ t. ſidere: cum ipᷣi ab alio poſſideãtur
eam poſſeſſionez ſequitur ergo vt reuerſis his nous
quam coe ſuo poſſeſſione opus ſit: etiam ſi nemo

tenebant. i qua
nõ habet locum
poſtlinn. vt 1. 3S
ex qͥ.cau. ma.l.
ait pꝛe. S.j. ſecꝰĩ
ea q ꝑ ahum vt

medio temꝑe res eoꝛũ poſſederit.
Item quero ſi vinxero libeꝛum
hominez na vt eum poſſideam: an
omnia que is poſſidebat: ego poſ⸗

ſn el Eunn ſideam ꝑ illum. R. ſi vinxeris libe
ri. vr f aref. l. rũ hoĩem:eum a te poſſideri nõ pu
iuſto. S. fi. ⁊ in. to:qð cuʒ ita ſe habeat:multomi⸗

l. ſi is plene di⸗
ces. ⁊ facit.j.d
capt.l. fi.

nus a te ꝓꝑ illum res eius poſſidebũ
tur:neq; em̃ rerum natura recipit
vt p eũ aliqᷣd poſſidere poſſim:quẽ
ciuiliter in mea pfᷣate non habeo.
Vog ſeruꝰtuus Dem.
ignoꝛãte te poſſidet vi: id tu
nõ poſſides:quoniam is qui in tua

dD Poſſideantur. vt 2. S. ti. j. l.homo liber in fi.2.J.æ re.iur̃.l.
qui in ſeruuute.⁊ facit.j.ti.j.l.neq; ſeruus.
eItem quero.poſſideam.de facto.vt hic.et.j. libero homine
exhi. per io.
ſNMon puto.de iure.vt.j.e.qui vniuerſas.S. poſſeſſioneʒ in fi.
FeismpbA quis liberum.a hoc ſi ſciens liberum. Sed quid
i ſeruum meum credebam: videtur ſecus. vt.S.ti.j. homo liber.
7.1. acquiritur. S. pe. quod poteſt dici vt eum poſſideam. ſed nõ vt
mihi querat extra rem et operam ratõne poſſeſſionis vel ꝓprieta⸗
tis. vi. S.nõ.e.l.j.S.ſed ⁊ per eum.miſi hoc gerat et tunc vi proci/

ratoꝛ non vi poſſeſſus querit. vt.j.e.ſi me in va.S.fi. ſicut eccłia

per conuerſum. Sed an eccleſia poſſideat connerſum? dic ꝙ non
quia ſcit eum liberum eſſe. Item an ratihabitio exigat᷑ vt enã per

eum querat. dic ꝙ non.

g Poſſim. eo vel tradente non hoc geſtiente.a facit.j.de vi ⁊ vi
gr. l.j.S. pe.a.J. reg.iur̃.cum pꝛincipalis.⁊.j.de ſtipu.ſeruoꝝ.
lI. ſeruus te. ma. in fi.
b q lod ſeruus. ignoꝛãte. ſecus ſi mãdante vel ratum haben
te vel alłs volente.quia tunc ꝑ ſe nõ ꝑ ſeruũ dñs poſſidet.
Vt.j.de vi ⁊ vi ar.l.j.S.deieciſſe.
1Doſſidet.i.dtinet.vt.j.hac.l.
k Mon poſſides. ↄtra. S. his qͥ ſunt ſii vel alieni iuris.l.j. et.
S. t. j. gcquirit. S. nõ ſolã.quibo dici᷑ quicqͥd ꝑ ſeruũ ac. Sed ibi
ſubaudi iuſte.cui ̊ queru? ſeruo nõ. q;ꝛ nec momento vno ſtaꝛet.
ſcʒ iſta poſſemno.vt.S.de acqʒ.here.l.placet.quare dicas nulli.Sʒ

nconne dat᷑ interdictuʒ vnde vi ↄtra dñm. vt. j. de vi ⁊ vi ar. l. j.S.

ſi adueꝛſus.qᷓ iectus poſſeſſionẽ amſit.vt.j.e.l.S.ſiue autem.qᷓ
7 dño eſt queſua? R. nõ ſequitur ſi ↄpent interdicruũ & alij eſt que⸗
ſua.vt.j.t.j.l.non ſolũ.S.ſi dominus. Item oppo.hanc poſſeſſio⸗
nem quereret ſibi.ſi eſſet liber.ergo dño cuʒ ſu ſeruus. R.hoc ar.
valet quando iuſte querit.non qñ iniuſte vt in fi.hums.l. Atł᷑ dic
non omne qo ſibi ſi eſſet liber queru dño cum eſt ſeruus. Ael refe
ras ie ad ꝓpꝛietatem hoc modo quod quereret ſibi libero qͥ ad pro⸗
pꝛetatem.hic querit wmino ad pꝛopꝛietatem ⁊ poſſeſſionem cum
eſt ſeruus.ſed ex cauſa maletſicij non quereret ſibi quo ad ꝓprietatẽ

ergo non cum eſt ſeruus nec wmino.

INMon coꝛꝑalem. i. iniuſtam. alłs iniuſta naturalis. a inſta cimilis
vt. j. vti poſ.ſi dno.

m. Ex peculio.i.ex iuſta cauſa.vt poſtea ſequit᷑ ᷣm h. Vel verope⸗
culio ſtricie hic accipitur.⁊ qð ſupᷣ dixi iuſtam.ſ. extra peculiũ ⁊ hic

dicit idem in pecu⸗
lio r patʒ quia di
poteſtate eſt ignoꝛãti tibi non coꝛ en lienr e: ge⸗
poꝛalem poſſeſſionẽ:ſed iuſtam pör n. Hoſſidet. id ẽ
acquireꝛe:ſicut id qð ex peculio aa o Eumratione.
eum puenerit poſſidet:nam tunc ratio que ſequuur
ſeruũ wminus quoq; poſſidere di cahz gaahav eerra
ceretur ſumma ſcʒ cum rõne:qꝛ qðõ peculium ⁊ qudo
ex iuſta cauſa coꝛpaliter tenetur: c ſungen in ne⸗
id in peculio eſt ſerui:⁊ peculiũ qõ culo laꝛge accipe p
ſeruus ciuiliter poſſidere nõ poſſit omm eo qo ſeru⸗
ſed naturaliter tenet: dñs creditu mtrit ato ſtr⸗
Vt. S. pxi. ⁊. S.
poſſidere:qð vo ex maleficijs app⸗ xe peculio.l. pecu⸗
benditur:id ad dni poſſeſſioneʒ is hian . rdeer
nõ ꝑtinet:quia nec peculij cã appꝛe et ſic eſt hic ar. ad
henderit. Hmponius. id quod nolaur 5.
Y id quod poſſidemus ita ed. n acqui

diderimus:vt ignoꝛemus v⸗
bi ſit eſinimus poſſidere. Et ꝑ
colonos et inquilinos aut ſeruos
noſtros poſſidemus:ſed ſi morian
tur aut furere incipiant:aut alij lo
cent:intelligimur nos per eos re⸗
tinere poſſeſſionem nec inter colo⸗

pP Ciuiliter poſ.
num et ſeruum noſtrum: per queʒ

innui ꝙ naturali

re ð eſt falſum z
tamen tenere põt.
vt aſinus ſellam. vt.j.ti.j.nunq;.S.ſeruus.⁊.j.e.poſſeſſio.S.j.⁊.j.
e ver. ob.ſtipulano iſta.S.hec quoq;.dic ergo ciuiliter.i.de iure cini
li non poſ.neq; ciuiliter neq; naturaluer.vel dic cimili.i.nullo mõ.
nam etiam naturalis eſt de iure ciuili.

poſſit ſeruꝰpoſſide

ℳ
»„ è”ñ „ 2 „

q Creditur. quadam interpꝛetatone iuris. qina iuſtum ſerin fa-

ctum wmim pꝛeſumimus etiaʒ ignoꝛantis.ſed ſcientis ⁊ volentis eti⸗
am miuſtum. ſic ałs iuſta queru pereditas. vt inſti.qui. mo.teſta.
infir. S. fi. YJtem plemius iuſta poſſeſſio ꝙᷓ imuſta. vt patet. S. e.l.poſ
ſideri.S.j.⁊.l.quod meo m fi.
r Mon periimnet.i.dño non queritur.
ſ Peculij.i.nõ ex iuſta cauſa.a facit.j.ti.j.ſequitur.S.item ſi eam.
I J id. vbi ſit. in quo fundo vel wmo vel oꝛto vel loco. Secꝰ
ſi fundum ſcio.ſed locum fundi non retineo in memoria. vt
J.e.l.peregre.in pꝛinci.⁊.S.e.l.iij.S.item feras? Item excipe homi⸗

nem ⁊ res per eum detentas. vt. S.e.ti.l.poſſideri.S.nerua.l.reʒ que

7. J.e.ſi rem. Sed quid de immobil ſi neſcis vbi ſu ex longo tempo
e?ꝝ tem quid ſi fundum ſcis a neſcis te poſſidere ex longinqtate tẽ⸗

poꝛis? R. ad vtranq; perdis. non tempoꝛe ſed per oblinionem: vt in-

ſti.ve vſuca.S.quod autem.
u Et per colonos.in villa.
x Inquilinos. in ciuiate. vt.j.e.l.re pignoꝛs.
y Poſſidemus. diuerſimode quia per ſeruos res peculiares eoꝛum
animo a coꝛpoꝛe.per colonos ⁊ inquuinos eoꝛum coꝛpoꝛe naturalem
noſtro ciuilem. vt.S.e.l.iij.S.ſaltus.hoc tñ dicit de eo qð ſeruꝰ poſſi
det.non peculiaruer. cum dicatur in fine mihil intereſt. accurſius-

3 Intelligimur. aliter in pꝛimo. ſ. quando fuerunt moꝛtui. 2 aliter

in alijs.ſ.qñ ceperunt furere vel locare.nam vbi moꝛunt᷑ renneo ci⸗
nilem per me non naturalem. mſi heres colomi acceperit volens m⸗
hi poſſidere.quia tuc etiam naturaliter in alijs retineo cimilẽ per me.
naturalẽ ꝑ eos.vt.j.e.qui vniuerſas.S.ſi.ſᷣim J o. el dic ᷣm h.reti⸗
neo cũ montur ꝑ me ciuilem ꝑ eos naturalẽ ſi non neglexi apprehen⸗
dere poſſeſſionẽ poſt eoꝝ moꝛtem.vt.j.ſi c eo.S.j.nec obſtat ſi dicas

ille eſt moꝛtuus ⁊ nullo mõ verinet.ꝙ idem poſſet ogpom e wꝛmien
te. vt. j. ti.j.nunqꝙ;. S.ſernus meus.

a Dnicꝙᷓ intereſt. in retinenda poſſeſſione. Item nec aliqs eox pt
ſibi mutare cãm poſſeſſioms ↄſtiruendo ſibi poſſidere.vt.S.e.reʒ qᷣ
7. l. qui bona. 2. C. de pꝛeſcrip. xxx. an.l. ij. licet py. cõtradixit in colo⸗
no. Item nec in amittenda intereſt cum noſtro ammo ⁊ eoru corpore
poſſidemus. in alio aũt intereſt.i.qñ peculiariter cum enam eoꝑꝝ aio

poſſideamꝰ. vt dixi
Item ⁊ qñ monũ⸗
tur vt modo dixi. „. . . — .
Ytem et i in vſuca poſſeſſionẽ retinemꝰquicqꝙᷓ inteſt.
pione differunt. qꝛ Dõ guᷣt ſolo aĩo poſſidem?: ri
ſolũ ſeruuʒ vſu⸗ = ſſideamꝰ:
capio ignoꝛans. v tur vtrũ ne eouſq; poſſideamꝰ:co⸗

j.pro ſoluto.l.ij.
Item nec ſic ꝑ ali⸗
os queri᷑ wvmmi⸗
um vel poſſeſſio.
vt ꝑ ſeruũ. ⁊ facit
j. ꝓ emptoꝛe q fun
dum in prin. ac.
b LQuog autem

nec alius coꝛꝑe ingreſſus ſu: vt po
tioꝛ ſit illius coꝛꝑalis poſſeſſio:an
nõ:qðð quaſi magis ꝓbatur vſq;eo
poſſideamꝰ:vvnec reuertentes nos
aliquis repellat: aut nos ita aimo
ſinamus poſſideꝛe:ꝙ ſuſpicemuꝛ

alere repelli nos poſſe ab eo qui ingreſ⸗
c¶Poſſidesmus. ſus ſit in poſſeſſionẽ:⁊ id videt vti
ſic ciuiliter.ac.

lus eſſe. BHem.
Ocus certus ex fundo ⁊ poſ⸗
ſideri: ⁊ per longã poſſeſſioeʒ

d LCoꝛpalis. id ẽ
naturalis. vt. S. e.
l.claʒ.S.qui ad nũ
dinas.ac.
e AAagis. ſcz ꝙᷓ

ſupꝛadictum. ac. ſo q introducit:vel ex emptõne vel

ex wonatone: vel q̃libet alia ex cau⸗

ſa. incerta autẽ paꝛs nec tradi nec
vſucapi poteſt:veluti ſi ita tibi tra
dam quicqͥd mei iuris in eo fundo

EUlitiliꝰ. vt ⁊ di⸗
cto. S. qͥ ad nundi⸗
nas. 7. S. c. l. 1. S

En een n t. eſt:nam qͥ ignoꝛat nec tradere nec
2... ve via v ar. accipe id quod incertuʒ eſt poteſt.

Roculus.
Jis qui animo poſſeſſioneʒ
laltus retinet:furere cepiſſʒ:

.j.S. ſiue at.ar. cõ/
tra.S. qð merꝰ cau⸗
ſa metu in pᷣn. Itẽ
ſecus in poſſeſſiõe
rei mobilis quam
amitto iqrans. vt
7. S. e. rẽ qᷓ nobis.

g L cus. ex cã. ſic ergo paꝛs certa ꝓ diuiſo vel ꝓ indiuiſo poſſi

detur ⁊ vſucapitur. vt.j.e.ſi quis ſundum.ſed ſᷣm illius.l.
R.eſt co tra. Solue vt ihbil. SS
h Abei. uris. cum 1 meum ius ſit incertum. vt ⁊1. S. e. l.iij. S. incer⸗

tam. quere vt ibi. Sed oꝓpo. heres ignoꝛans ex qua pte ſu heres po

teſt adire.vt.S.de acqui. here.ſi qs exrraneus.S.ſciendu. ergo viu⸗
capere.vt.j.ti.j.l.ſfi.⁊.S.e.l.iij.S.ex pluribo.ergo ⁊ poſſidere. vt.j.

ti. j.l.ſine. Sed R. defacili poſſum heri certus ꝑ teſtamentuʒ. vnde

pinde eſt ac ſi ſim. ar. 5. e.quod meo.S.fi. ⁊ facu.j.de ver.ſig. locꝰ.et
I.n.j.ſi quis fur.S.fi.⁊ ꝓ emptoꝛe.l.empioꝛ.accur.

1ſNJiis qui ſaltus. ammo enim frequẽtius poſſidetur. vt. S. e.
. l. ij. S. ſaltus. Jdem && a ſi naturaliter poſſideret. vt quia rei
inſiſteret.vt ⁊.j.ti.j.iuſto.S.eum.
k Amiutere. animo ſolo ſubaudch. nam cõi mure q̊ amitteret enaʒ hõ
ſane menus ignoꝛãs a hic ꝑderet.vt ſi fieret res ſacra vel religioſa et
alijs modis. vt.j.e.qui vniuerſas.S.j.⁊ ꝙ ſic ſu reſtringendum in
nun ſequens quia. vt 2. S. ve ca ñ.l.hec acuo.⁊. S. de le.ij.l. cũ pater
S. dulciſſims. 2. J. de ver. ſig. ſi cum fundus. a. j. de bo mis eoꝛum. l
j. Sic econtra ꝑ pꝛecedentia ſequens generale reſtringnur. vt. S. de
vino a oleo leg. l. ti. S. fi.
Beſinere.i.nõ pot habere animũ non habendi vel nõ poſſidendi.
Sed oppo.cum homo ſane mentis ꝑdit ꝑ oblimionem cur a non fu⸗
rioſus cum ipſe oblunſciiur? R. hic ex verectu amm ille ex negligen⸗
tia. Item ille in im pꝛeiudicium raciue poteſt conſentire obliuiſcẽdo.

hic non. Item ile de volumate in voluntatẽ tranſu. hic ꝑmanet ĩ pri

ma quã no mutat. vel ſi mutat facii nullam. vt wꝛmiens. vt. . n. j. l
nunqꝙ;. S. ſi ſeruus. Jtem facit.j.ꝙꝓ emp.l.ij.S. ſi a furioſo.ↄtra.ſed
ibi non ſolo animo perdu.
m ſ ꝗJaliquam. multum. nũc reſpondet.
n AIn ignoꝛem. ignoꝛãs em vel erꝛans non amittit poſſeſſio

nem. vt.j.e.l.ſi me in vacuã.gnoꝛare aut poſſum qñ per filium vł

capi poteſt:⁊ certa paꝛs ꝓ indiui⸗

ſernuʒ ex cauſa peculiari quero.vt.j.e.poſſeſſio.S.⁊ ſi poſſeſſio
oO Atrum. accipe pꝛniimũ membꝛu.ſ.ſi ſciam. ac. .
p MQuaſi non meam. erat ramen mea quo caſu non amiuo pꝛo,
pꝛietat m. quia alter in ea querenda non ↄſenſit. nec in ea ſola vo⸗
luntas ſufficii.vt.S.e.ſi quis vi.S.differentia ⁊ enã ſi alter cõſen⸗

ſiſſet idem quna

arnrem meam
In;˖ V quaſi tuã nibi w
nõ põt dum fureret eiꝰſaltus poſ- noõ manſſero w⸗
ſeſſionem amittere: qꝛ furioſus nõ cmmum. vt. .ð
L . iquõne cauſa
poteſt vſinere ammo poſſidere. da. l. üj. §. ſubn
JY aliquã rem Ertuli. lius im qʒ. po

nzu . ſeſſi
poſſides: æ eandẽ rem poſtta monem oins

ↄducã: an amittã poſſeſſionẽ: mul- e.l. quod meo.
tũ refert in his qͥd agat.refert eniz . z ne;
pꝛimũ: vtrũ ſciam me poſſidere an crat. er boc ex
ignoꝛẽ:⁊ vtrũ quali nõ meã reʒ co⸗ ſu ꝓpuetatem et
qucã an q̃ſi meo: ⁊ ſi ſciens meam ecle ſionem vi
vtrũ q̃ſi ꝓpꝛietatis reſpectu:an poſ

deoꝛ tranſferre
velle. niſi forte
ſeſſionis im̃:nam ⁊ ſi reʒ meam tu

agam de altero
tranſferendo m

poſſideas:⁊ ego emã a te poſſeſſio⸗ gm aʒ.

onẽ erꝰ rei vel ſtipuler:vtilis erit et
emptio et ſtipulatio:et ſequit᷑ vt et
pcarium ⁊ ↄductõ ſpecialiter poſ
ſeſſioms ſoliꝰcõducende vel pcario
rogande ammus interueniat vtili
ter. Apia.
Slſ ſeſſionẽ pupillum ſine tu⸗
toꝛis auẽte amittere poſſe cõ
ſtat: non vt amimo ſ̊ vt coꝛpe deſi⸗
nat poſſidere: qð em̃ facti ẽ: poteſt
amittere:alia cã ẽ:ſi foꝛte aĩo poſ⸗
ſeſſionem velit amittere:hoc enim

r Et ſi ſciens.vel q̃ſi meã.vt.S.e.l.qui bona fide.
Reſpectu.⁊ nõ valet.vt.S.xpoſiti.q rem. a.j.e.ſi de eo.S.fi.
t An poſſeſſionis.hoc poteſt valere.vtr ſubijcu.
u Zm.nam vere refert poſſeſſionem vel pꝛopꝛetatem ↄducam
nam ⁊c̃.ac.

x Et ſuipulatio.ratione poſſeſſioms. vt et.g.e.de contrahẽ. em.
ſi in empt one.S.rei. Diſtingue ergo ex pꝛedictis ſi aliquam rem
poſſideo et eam a te conduco aut ignoꝛo me poſſideꝛe aut ſcio. AUbi
ignoꝛo non valet conducno.C. locati.qui rem. Abi ſcio refert. an
quaſi rem alienam conduxerim an quaſi meam. Si quaſi alienaʒ
ſiquidem erit aliena valet conducno. Si pꝛopnam non valet.vt.
.dpoſiti.qui reʒ. ſed poſſeſſio amitutur ſᷣm aʒo.Di vo quaſi me

am aut erat mea aut non.ſi non erar valʒ. quod aguur inſpecis ve

ritate non opinione ar. S. nego.geſt. uem ſi cum. Si vo mea:re
fert vtrum pꝛoprietatis reſpectu. ⁊ non valet. ſiue ſciehã ſiue igno
rabam meam. vt dicta.l.depoſiu.qui reʒ. Sed vbi ſcio videoꝛ irqſ/
ferꝛe wminium in alium. vt. S. de contrahen. empti. ſue rei. Si vo
poñſeſſionis gꝛana valet quod agiiur. ſed quõ reſpectu poſſeſſionis
valet in re pꝛopria cum conductoꝛ poſſideat? R. quia locatoꝛ foꝛte
aliquo iudicio poterat eam aduocare. vel puus fuit confeſſus eiꝰ
nomine poſſidere. ⁊ facit.j.de pꝛecario.l.in rebus.S.finali. et.l.ſi
18. accurſius. .
y p Mſſeſſionem. vt coꝛpoꝛe. ſi de naturali dicas. eſt contra.s.
ti. j.l.pupillus.vnde dic de detentatõne aſinma hic loqui
non natural que iuris eſt. Nei hic pꝛoxunus pubertati ibi non.

vel poteſt amutere naturalem quam cuʒ cimii habet exiens de fun⸗

Oo.ita ꝙ non ſit in conſpectu.quia et maior ſane menus ſic amit
teret ſed animo non poreſt quã maioꝛ poſſei etiam in fundo exns.
vt.S.e.ſi quis vi.S.differentia.ſed alienando ennam naturaleʒ nõ
poſſet amittere. vt in.l.ↄtraria. et ſic eſt differentis int aminere et
alienare. Sʒ pone ꝙ tradit a recedit ta ꝙ nõ ſit in cõſpectu. ergo

ni
reck. 9
eremeit
enasl
Apreen
. G ſolue
btatet.5
Zunmo nie
nſͤfnin.
futi
lus.
14 Uifi
orſe
NG
· un al⸗
1ints dei
almmiz.

frircd

giantchn. ſn
Ains mnfienl
1,1 erd
enda. nn
ſlaſtot⸗
nönſl
Piludnar,
ur enit
e.
Pli⸗.
hen ſalih⸗

n.
Mümr.
Ammna
ſper mor⸗
)Eack
s,
¹4 Cunnn
. ſcente

nuncdndin
himn un pon
Mvoliera
nuun n
ennionuorg
iſ gn ſce
Noho ſrue
1 Ho⸗
henlhbenpene
snen
6 Pumommr
otirgrio ſahnn
h Lont
ſohauuman

nn di
mnſet.

an
c⸗ i
em n
WuI N
doſſcſto⸗ .
lisemn
guinin
üterpot
elöcnmd
ut vul
Lp.
ſnetu⸗
oſtc
nRdr
ewc
n iog
ea

Nieer.
Ni

ma asdAN
muar crs ſiin
une pſier ul
m aunn 0 o
nuiſen Oglin
Mmuen in
—
gimin D
n t upiin
am u 8
ard Aſinn
n eg ut
un gti⸗
mn l
—RL

gquem ſcilicʒ lo
c Poſſidere.

ud ſi bona fide

ammo perdit? R. non immo: quia dereliqnit a non eſt in conſpe⸗
ctu. Item econira vide tur ꝙ eniam cinilem ⁊ naturalẽ põt alie⸗
nare: vt.j. ꝓ emptoꝛe.l.ij. S. ſi a pupillo. que eſt cõtra. Solu tio.
hoc verum eſt niſi alius appꝛehendat poſſeſſionem:vt ibi.nam er
hoc dicimus in colono per quem poſſeſſionem non amutimus m⸗

ſi aliꝰ appꝛehben
dat. Uel ſolue
vt ibi: ⁊ facit.S
ve damno inſe · non poteſt l
q Ei yni ſingulas res que in edificio
ueſae ſunt non videtur poſſediſſe idem
xer poſ. vt. J. vebet dici ⁊ de naue et de armario
rij. eum gui. Poſſeſſionem amittimus mul⸗
ven. lin re J. tis modis: veluti ſi moꝛtuum ĩ enʒ
ſi.æ infra qucd locum intulerimus quem poſſide
n aut am. ſii pamus. nãq; lotum religioſuʒ aut
ſe. 1.S. ad erhi ſacrum non poſſumus poſſidere. 7
denanet⸗ noni. ſi contemnamus religionem ⁊ pro
A.5. n. l. a9.“ Ppꝛiuato eum teneamus: ſicut ho⸗
H. illud recte. minem liberum. Item cum pꝛe
lunaa ve euict. toꝛ iccirco in poſſeſſioneʒ rei ire iuſ

ſit: ꝙ damm infecti non promtte⸗
batur poſſeſſionem inuitum vom
num amittere labeo ait. Itẽ qõ

b Poſſeſſnõʒ.

ſed vennere: xw a mari vel flumme occupatum ſit
ſupia ve moꝛ. poſſidere nos vſinimus: aut ſi is
d Etſieid eſt qui poſſidet in alterius poteſtatez
Fue. peruenit. Item quod mobile eſt
mue enmna mulns modtis weſinimus poſſide⸗
enim conditio re. ſi aut volumus:aut D pu
nem non poſſy tg manumittamus.iteʒ ſi id quod
emus:lic 19 „ . . —–
lbertatem con poſſidebam:in aliam ſpeciem trãſ
temnamus: ali

latum ſit: veluti veſtimentuʒ ex la

nobis ſeruiat.
ſBSicut ho⸗ J J

mmnem liberum. quem non poſſidemus ſcienter: vt ſupra cum be

redes.S. item quero. ac.
g Item cum iuſſit. ex ſecundo decreto:non ſic ſi ex pꝛimo:vt in
conirario ſupra eo.ſi quis ante.
Labeo ait.vt ⁊ ſupꝛa de dam. infec.l.ſi finita. S. iulianꝰ. æ. S.
non autem. ⁊ ſupꝛa. e.l.iij.in fi.
1Yiẽ. occupatu. vel aluenʒ ſaciẽdo flumen: vel inundando mare
im Jo.a hoc ſiue immobilis ſiue mobilis: vt hic.a irra de bomis
auci. iuqi. poſſidendis. cum vnus. S. fi.⁊ ſupꝛa eo.pomp.⁊ facii ſu
pꝛa ſi vſuſſ.pe.ſi ager.⁊.S.ti.j.ergo.S.allunio.
F In alterius poĩeſtatem. i. wmmnio: vt. j. de ver. ſi. poteſtatis
vt quia redactus eſt in ſeruitutem ꝓpter ingratitudinẽ. Vel quia
paſſus eſt ſe vendi ad pꝛecium participandum. Uel dic etiam qͥa
dit ſe m arroganonem. Sed in iſio hodie aliud eſſet: nam habet

poſſeſſionem ciuilem omnium que ante habebat. Item rerum pe⸗

cnlij aduenticij arrogatoꝛ naturalem: qmia habei vſũfr. vt miti.
de cquiſinone per ar. ⁊ ſupꝛa eo. naturaliter. de alijs filijs dic, vt
infra eo.l.poſſeſſio.S.qui in aliena.ac.
I Item volumus. als nolumus. a idem eſt ſenſus. ac.
m Adanumittamus. vt 1. J. ꝙ wonato. l. qᷓ ꝙ donato.
1n Ex lana factum. non enim poſſidet lanam in eo facto veſtimẽ
10: licei ſi lanam leget necia a innecta continet᷑ vt. S. de le. uij. l. la⸗
na. 93. 7 facit. S. tl. j. l. adeo. S. cum quis. ac.
o Nuog per colonum poſſideo. meo nomine.
p Macius ſu. aut alius nommne eins: vt ĩ fi.S. dicitur.
q Mon poterit poſſidere. vt a ſupᷣ.e.l. cũ heredes. in pꝛin. a. j.
n.j.l. ſi hõ: aliteꝛ in herede coloni: vt ſupᷣ loca.cũ in plures.S. heꝛe
em. 2. 7. e. ſi ve eo. S. j. que ſunt cõtra. Sʒ an heditas rennet na⸗

lem per colonuũ? J0. ſone no: vt. j. ſi qs te, li,/ly j. Sſceuola.

dum locauerit: aut is apud quem

r. Colonum. appꝛehendentem nomine heredhs: et dic etiam. q. di.
non tm ſi ipſe. ſ. heres appꝛehendat. Item ſi colonus mercedẽ heredi
ſoluerit: vt infra eo.ꝙᷓuis. S. j. a facit inſti. de mterdictis.S. poſſide
re.⁊ ſupꝛa.l.iij.in pꝛin.⁊.C.e.l.licet. 1, J. 4

Si ego id poſſideo. ciniiiter per me:naturaliter ꝑ aliũ.ſ ꝑ auez?

dic ꝑ pꝛimu licet ꝑ
mille manus am-

na factum. Quod per colonum
poſſideo: heres meus mii ipſe na⸗

rat᷑ mihi animus

ctus ſit poſſeſſionem: non poterit tamen animo deſe
poſſidere:retinere enim amimo poſ nene noſſelloͤie
ſeſſionem poſſumus: adipiſci non neuz poſſideo. ve
poſſumꝰ: ſed quod pꝛo emptoꝛe poſ f. l pꝛor. ſed ceite

imo videt᷑ ꝙ non
poſſideã ꝑ aliquẽ
hic vel in ſequen

ſideo per colonum etiam vſucapiet
heres meus. Si ego nibi com⸗

titio qui pvutet vrunz nbus caſibus: vt
modauero tutnio gun puter tuuʒ 1. t1.j. l. non ſoluz
eſſe: mhilominus id ego poſſideo. §. qui pignoꝛi que
Et idem erit ſi colonus meus fun eſſtconira. So. lbꝛ

eo nmil eſt. vl ibi de
epoſueram:apud aliuʒ rurſus ve⸗-

poſuerit: et id quod per quamlibʒ
plurium perſonam factum obſer⸗

J ODeEIZE oaotgarius vel depo
uanduʒ ĩta erit. Ompomus. 1 learins iß erect
Vreolonus non veſerende poſ non. Memiven i.
ſfſeſſionis cauſa exijſſet de fü⸗ Ki emteranre
MWeef 4 m locatar §S. per eos quoch.
w:et eo redijflet: eundem locatoꝛẽ Detoma qulo mo.
poſſidere placet. . Aulus. vſuſru. amt . I.
Vaãuis pupillus ſine tutoꝛii panda ſeg eron⸗
ſeſſionẽ tamẽ ꝑ eũ retinemꝰ*. Si ſitum in prin. ac.

coductoꝛ rem vendiderita eam ab
emptoꝛe condurerit: et vrrich mer
cedes pſtiterit pꝛioꝛ locatoꝛ poſſeſ
ſionẽ ꝑ cõductoꝛẽ rectiſſime retet

11NAcolon?ꝰ.
placet. ci⸗
uilier et
naturaliter etiaʒ
medto tempoꝛe et
eettiam abſente w⸗
ꝰ mino:et ſic ſolus
animus coloni retinet mibi naturalem: ꝙ uis nec in ſundo nec ĩ cõ⸗
ſpeciu nec de pꝛoximo ſii: vt hic.⁊ infra pꝛo emptere.qui fundum.ĩ
punn. Sed quid ſi exuerit animo deſerende poſſeſſionis? K. natu⸗
ralem perdii wminus. argu. humus. l. ſumpto a contrario quod ẽ va
lidum: vt ſupꝛa de offi.eius.l.j.cunleʒ rerinet in qua colom maligmi
tas nihil nocet:vt.C. e.l.ſi.⁊ hoc ſi tm veſerit. Si autem alij tradat
vel deijciatur: tunc dñs vtrãq; perdit.vt infra.e.l.ꝑegre.S.quibus-
⁊ ſupᷣ.l.iij.S.ꝙ ſi ſeruus.Sed alij dicunt ꝙꝙ ſi tm̃ deſerit quod nul
lam pdit ons etiam ſi animo deſerendi:⁊ hic ſubaudiunt maxĩe: vt
nõ.C.coõia de vſuca.l.j.a facit ſupᷣ de wlo.cum quis.accur.
V q Damis non obligetur. vt noxius conſtituatur: vi inſtit.
de auci.tu.in pꝛin. cc. M
x Retinemus. ſi foꝛte a nobis conducat.⁊ ſic quodammo
wv nobis eſt obnoxius. vel enam mando ei vt meo nomine intret nõ
obligatur ex mandato:ſed acquirit nobis poſ.a nobis peſſidet: qð
accipe ſi haberet intellectnm:vt ſupꝛa.e.l.j.S.offilius.⁊ facit de ac.
7 ob. pupillus . . 4
Si cõductoꝛ.retinet. Sed hoc quõ.nõne dñs poſſeſſiõeʒ amſit
traditõʒ a colono factã: vt.S.e.poſſideri.S.ꝙ ſi ſeruns? Quidꝗ ſic

ſed dicunt eam reſtitutã ꝑ mercedis ſolutõem.ar.ſupᷣ depoſiti.l.j.S.

ſi rẽ: ſed illud eos nõ muat:qꝛ ibi nec dꝛ ꝙ depoſuoꝛ quondam recu⸗
ꝑet poſſeſſionem nec qð redit in cauſam depoſii:nec em̃ ſequit᷑: iene
tur.ergo in pꝛimam cauſam redijt.Alij dicunt hic nõ fuiſſe tradita;
poſſeſſionem contra quos eſt:qina conducendo tradere videt᷑: vt ſu
pꝛa de rei vẽ. l. anech ſup.e.inidu.S.fi. Lu dic ꝙ nec fint tradita
necꝓ tradita habita:nec habuit aim auferẽdi poſſeſſiõʒ pori locato/
ri cu ſy ei mercedem ſolueret:ar.C. e.l.fi.alioqui ſi fuiſſet tdita vel
habiia ꝓ tradita ſine dubio eſſet amiſſa.nec obſtat qð cõduxit:qꝛ tũc

ꝑ condii, facit aliũ poſſeſſoꝛem cum cõductoꝛ poſſidebat: qð hic non

ð
SZ

44 12
N

bulet: hoc em̃ ope⸗

eius: quia et ſi de
fundo exiſſet non

in pignoꝛe quod

poſuit apud ſe nec
hoc valet. Dic er⸗
go ꝙ ibi commo⸗

Ei vbi nõ eſt erroꝛ.
teſt eſt ᷣm celſum vel qðẽ in caſibus
» Bnatteg o eſt alia queſtio: ⁊ vtꝛaq; ſoluitur.
cquiſ Vbi eſt erroꝛ. S
lanmere. ainiaar an . Sen finane.⸗ ar 8. ui.
is pi fſol. l. voluntate. S. e. l. q n
oſo⸗ Ns in Boche cũ condinone ſi alius acquireret ibi

. ſucapiõz: vt 7. . ſ⸗
tur poſſidere. quo ad vſucapiõ;: vt t.. ze
n 1: zn . rſeru mei nomine. Itẽ dnon lariſi 8
vitands:vr 3.4 ſanſda. cog.l.ſciendũ. S. creditoꝛ:q̃

nõ. S. e. l.j.S.ꝑ ſeꝛuum coꝛ.

it pcario debitoꝛ a creditore. Eſi.
Tonas muus tnagto:lir ,u uchc,l⸗Properandum
9 minus. i. magis:

“ . quis ꝓ mibilo dceret quodammodo quod n, her!
t.l. põp. ac. non. quod non notar. Tu Rcnnt hie enan in animo habuit uune
debat: a facit. S. q. mo. vſuſf. amit.l.poõp. ac. impꝛopꝛetatem notat. dis nec anumo. Vercij phiem e umma, ni
ſß m locatoꝛ poſſidebat: m facit. . . conchtionem: ibi nec verbi o eſt vilis et gbiecta: vt in⸗ ſngunti
erare⸗ an ludicium. ſemplenum. gancnrlont in mobili quarum poſſeſſio eſt li e wberr⸗ e in ſtene
a¶ nans mdem enpi⸗ mto. ſech bili comirg mm mobili qu c fuit erroꝛ in re: ſed m. S. ſi fnnoſo. in ſcet.
b Pn gliogunn. 13 nt eritevt A 5.l. .S. adipiſcimurei fi. ſed fra eo.ſi rem. Zu dvic ꝙ hic fu derſona acctpt nſtn
c eEner 1 en e entis tm̃.ac. ng: abd⸗
—☚ . Sol. vt ibi. ac. til
5. C.e. l. wnarari. 4 Sec ſi. er⸗ 4hoge:
„. Pupills. ma . J animo acqᷣri pol⸗ re; *
ior ifate bñs irel ”M .„ teſt. bitari poteſt. 7 ſi a mmo acqri hal⸗ P boſteſſin iu nan
li, 25er IYmnfans poſſidere recte Pincher ſeitio pot:nunq etii acquniitaeſt. Peinnüitun Uunl
j.S offie. .. . zuctoꝛe cepit: nam iudici ſeſſio pot: rrantem acquirere. dicas: et in du n.
anct. tu.l. obliga⸗ ſi tutoꝛe auctoꝛe uctoritate ſed non puto e i , ſmn
,/ e tur auctorita e nd oſſeſſioneʒ qui as ſemproma Mf
rl. cerr eum intantis ſuppletur aucto ergo nec amittet poſſeſſionez qu ni. ac. binükrs⸗
e S nſae· ge⸗ tutorts: vtilitatis enin canle lnn gichaanmo ſub congiane re⸗ b Ignoranti n
õ 5 m eſt. nam ioqui —*27* Togrn Gegd ſi non acquiri. ſ. ꝑ p/ v
võa⸗l. d enů receptum eſt, nam alioquin nullus oſſeſſione. en gertfe
guenae in Endo infantis eſt accipiendi bot⸗ enſtn e tunencet meo poſſeſſi⸗ ierlper ge iaruns
tf vacuz. ad ſeſſionem. Pupillus tanen eſſi onem tradas: videndum eſt. ſi ego rrae mti. in WIOtdd
ziener m quof am ſine tutons auctoꝛitate enee errem veocmaro meus non eeet Enenin eN
dar guͦ noͤ placee⸗ onem nanciſci poteſt. Ztẽ i ſt an mihi poſſeſſio acquiratur. ⁊ cũ coꝛpoꝛe m io. 1genn
r e . peculiari nommne per ſeru n placet ignoꝛanti mihi acquiri po⸗ d Lir geqn, ſaſt
n ereare werepoteſt. mponl- Pigcer 1gnozan ſed ſi pꝛocurator acqu fſiſn
Aemet. ſiſe were potelt. SDmi terit et erranti. ig ram. nota acq, tuc ail
Krgdor 75 PEndlt venditoꝛ etiaʒ ſi man meus erret ego non errem. magis raʒ.7 ſupra ſtc⸗ elen
.e dauertt alicui. vt emptoꝛem eſt vt acqram poſſeſſioneʒ. Ser n. guig ihe ace
CRE. e. l. nec ex —D ndu v ri R Aule png lkthied
e geurawr nu. Ppriuſch ich fieret: non vemer RMe ſefſionem acquiret ni enne d⸗ r anihun EAr
nardian. peer ſe in voſſeſſone; venict eo p ennus vt celſus quoq; ſcribit. en ere velute eeſt ſökirt
1 Aut ale. aut ſi amicus venditoꝛis moꝛtuo eo p me ſiue a nemine poſſideat᷑: poteſt mn miſra, irulh
nopp a.2 zun ens uſq; id ſciret aut non prohilentie. mihi acquirere poſſeſſionẽ ſi nomi n non acqret Pae
keiuaann⸗ bus herevibus t ſcene⸗ ne meo adipiſcat ei⸗ quoc r iplim : e u unuie⸗
polelhonen ar. (Umſciret wminum errmen e⸗ dam Xitꝰcõtrouerſie poſſeſſiöis 5 wng hoc geran ſ
ke Recte poſ. ei aut cuz ſaret here dẽ id facere no . ẽ tm̃.vt prius ꝓnũciet luder oraſe ent Uua
meuta Ripenrato le:contro enrrt. Tpian. vter poſſideat. ita eni fiet vtis uan Pamaona m ln
Rene. offl.. me ĩ vacuã poſſeſſionẽ fun vind ð poſſeſſione petitoꝛis parti vr r wn Penen
ſi ſoꝛ. . . de ſo. Di coꝛneliani miſeris:ego b s fungatur: ⁊ tunc e minio ·l. qͥ muhi. ac. E hee r
2.5. ce pa.lln ci miſſum ⁊ ĩ coꝛnelianũ iero.nõ acꝗq ratu Vli pignoꝛis cauſa funduʒ t᷑ min meo un ligtn
nan eur ee ran poſſeſſionem: niſi orte in no⸗ ma credirori nteligetvo enin⸗ “H
r 6. ma vm. 11 mine tm̃ errauer mus ⁊ in eilar⸗ ſidere. ſed ⁊ ſi pꝛecario eundẽ roga Kerd e el runlite
r: n ielyn⸗ conſenſerimus. quando atele ece nerit. eque ꝑ diutumam voneſ ſer. l. ſi ſeruus tuſtn
loquũt᷑. Itẽ Z. S. 5 aſenſerimꝰ: an a r. ech editoꝛis poſſeſſi facu.q j. p ẽp. Gſenng⸗
wnat. l. ij. F. oꝛe no dien . . et. na cum cre E ij. S. ſi ſeruꝰ. Liqntshn
wmimo. vk vt ibr oſſeſſionem nos poſſe no impe o impecimẽto eſſe ſn la re ennk. 1 Giini
ſi cer. pe. et mutare p 9pcarij rogatio imp ſ
aeg Ern arcellus ſcribunt. du npcarij rog eccic. cum mm gagrhiir⸗
or. Vl⸗Sr.⸗ 1 H 60
m Eriu. vt. S. e 3 agente vti poſſide⸗ 1 Auns
wna. int Ra 8 5 m. ac ff e æEitus. cõrouerſie. altero vel vtroch agente vti p iſi
l. ßj ĩterĩ. S. ſi vxxrõö iaun. I. quem emenm. c. 18. accurſius. .„ z. 1agalifzi⸗
d d⸗ H acee aneſtone veu vangi S. cn ſtichn 6* ter ate erch neut Ken unc ger vrerqſ deii Auden
0% tionibuns. Tem eſt. quid ſi *n. . urflenne:
Konrienſerunge end ein nchn N et. S.ve rei ven.l. idem d va eyr bo ſi gueruplacheri⸗ ad hoc. S. xe rei ren A s dale lüri
5 .7.5 .j. I. cum in coꝛpus. QAueratur. ſi ei qu e iudi. inter. 2. &. de rei ven. 0z ſlneminpeſ
mp.S.cum in rem.⁊.S.ti.j.l.cuj z. — 1 e. j. S. ij. 2 ſu ꝛa de iudi.int . ſti e i⸗ Amniins
8 n oreſenemo nn nennm goarrem: aſi⸗ ſolo animo: 1 ſuñ mic partei toeemran, Aa. unſehlit qmnd. L lui . lenß
r Peponere. depono cum I e; teratelis. J. reiinende⸗ iudice. vt. E. & iudi. l. nulli. 15 rei ve⸗ Angner
e. l. iij. S⸗in amittenda. . 1 aꝛcellũ ⁊ celſũ.qð terqdic dem indice.vt.C.de iudi.lʒ. 1 ne
e.l. in ũ alij qrit᷑. ⁊ hoc aĩio meo ſiłr vᷣm m renms, Queratur. ab eo ſmen
Autare. cũ alij qrit ij. ĩ pn. ß ibi ſolo aĩo acquirentis. R E rij accurſins. mnenfanin
* Parwäna ſie vigebat q iſte deſineret poſſideꝛe/accur.

e
nnd Trg, A

ineRun
n
Nöng
Anm. d
Mirne
nck ie G
BINI
lrmr
nmn s
n. N e
miImhien
1Emsd i
nbrt ſies it
kent reſt n
Miſinonmi r
Mücerng ei
ninſtsn n
An⸗ „5
N ininf in
Glgten n
mdnen e
micſih
an

.

AumnNN

h
—
n 4ANN
ntinniß

4

nuull.

in

1. Gn
S

—

vel dic abundat nõ: vt ⁊.S. de dam.infec.l.fluminũ.in pᷣn. ibi mi-
hil ne ac. ⁊ facii. j.d pᷣcario.l.certe.in ſi.⁊.S.d pig.ac.cũ et ſoꝛ.
S. fi.⁊ de act.⁊ ob.l.qͥ a ſeruo.⁊.S.de ꝑiculo ⁊ co.l.ſerin emptor.
7. . ti.j.l.non ſolum.S.qui pignoꝛi.ac.
a Rogauerit. i. acceperu.

b Poſſidet.
creditoꝛ poſſidʒ

pignus: qo di⸗

cuur a pugno:
non autem hy⸗
pothecam: vt.
de vſuca. l. nõ

ſolum. §F. ſi rẽ.

c Poſſidz. vr

7 ¼ eos nuc re⸗

ſpondet. accur.
e Põſſidere.

nota ꝙ colonꝰ
in villa. mqui⸗
linus in cinita

te: vt hic.et ſu-⸗

pꝛa loca. l. iteʒ

queritur. S. fi.
cum. l. ſeq. ac.

fCidert. facit

nõ dz:cũ plłꝰiuris ĩ poſſeſſioneʒ ha
beat qͥ pcario rogauerit: qꝙᷓ q omni
no nõ poſſidet. Arc.
E pignoniſ noĩe data ⁊ poſſeſ
ſione tradita:veinde a credi⸗

eſt ebitoꝛ. a7g. 4
de r E piꝭ toꝛe ↄducta ↄueĩt: vt is qͥ hypothe
o dcCcq vædiſſet pꝛo colono ĩ agro:ĩ edi⸗
id eſt wbitoꝛ cõ bo at᷑ pꝛo inqlino ſit: ⁊ eos credi⸗
vure rehto⸗ toꝛ poſſidere videt. Vlia.
neinſ pignig. Vli /jqabſenti ſeꝛuo ſcribit:vt

in hbertate moꝛetur nõ eam
mentẽ habet:vt ſtatĩ velit ſᷣui poſ⸗
ſefſiõʒ dimittere:h̊ magis veſtina⸗
tõʒ ſuã ĩ id tpᷣs cõferre quo ſeruus
certioꝛ factꝰfuerit. Si qs poſſeſ
ſiõʒ fũdi ita tradiderit vt ita eemũ

cedere eã dicat.ſi ipſius fundꝰeſſet

nõ v:det᷑ poſſeſſio tradita ſi fundus

. re viculo et alienus ſit. hoc ampliꝰexiſtimãdũ
ſeru emp. a. j. eſt. poſſeſſiones ſub conditiõe tra⸗
ti. j. er aa se⸗ di poſſe: ſicut res ſub conditõe tra⸗-
³ io dunturt neq; aliter accipientis fi⸗
n libe· Unt: qꝙ ſi cõchtio extiterit. Siis
tate. tin voſen qui titio uũ vẽdiderat heredi ei
m quoſdãum eũ tradiderit: põt heres reꝝ bere⸗
mo vr ſit lier ditariaꝑ poſſeſſionẽ ꝑ eum apphen
æbet adene v. Tere: qꝛ non ſeruus iure heꝛedita⸗
teſtes. vi. C. ð
lati. lib. S. ſan⸗
cimns. accur.

hb At ſtanm. i. añcqᷓ epiſtola ad ſernum pueniat: a facit. C. v fi⸗
deicom. li. l.ſi voluntate. ⁊ S. de lib. cauſa nõ vꝛ: ar.j.C.de repu.
licet.ſed ibi ſuu iraditus libellus repudij.accur.
1 Conferre.j. vi ⁊ vi ar.l.cũ fundus.accur.
k S quis poſ. ipſius. ſ. radentis.
I Fundꝰalienꝰ. in pñni tꝑe vr differat a ſequenn caſu. ac.
m Sub adiuõe.ſ.vera q erit de futuro: vt ⁊.S.ſi cer.pe. itaq;:
ß. S. ꝓx. nõ fuit vera:qꝛ fuit pñti tꝑe:vel dic de alia cõditõne hᷣ
loqui ꝙᷓ.S.⁊ ꝑ hoc dicat hoc amplius.Et nota ꝙ expᷣſſa fuut con⸗
ditio:ałs j.S.e.qð mõ.S.ſi furioſo.
n Sicut res.i.rerum wmmium vel ꝓpꝛietas:vt.S. de iure do.
l.dvtis fructus.S.fi.ac.
o Meq; alii.ſ̊ j.J.de ſoł.l.ſub cõch tõe.m fi.ſo.vt ibi. H’,
p Extuerit.cõcoꝛ.S.ſi me ĩ va.ĩ pn.ar.ſi vono tibi vmũ vt nõ
alienes et iu alienas: vendicabo ab eo cui vendidiſti. ſi auteʒ tibi
tradidi hoc mõ ne alienes. trãſtuli ĩ te dñium. ſi vẽdis aiteri nõ

trãſſert᷑ ĩ me dñiuʒ:ſi alienes iſto caſu nõ vẽdicabo ab eo ĩ quẽ eſt
alienatõ facta: te agã ↄditõe ob cãʒ: vt.C.de ↄdi.ob ca.l. ſi ea
lege:ad pumũ facit.C.de rebo ali.l.ſi.ac.
q Si is qui. per euʒ.ſ.ſeruum. Mä
VY Uel ex teſtamento.ita tamen ſi non tranſmu dñium in teſta⸗
toꝛem: vt ſi erat alienus non legantis.
ſEt heres.ſtipulatoris vel legatarij⸗ L
8 Acquirere. qma non ex cauſa herechtaria directo: ſ alia ad eũ
puemt:ałs ſecus:vt hic innuit.et.S.e.l.j.S.veteres. ⁊.S.ti.j.pꝑ
ſeruũ hireduarm:ſ̊ op.quia cũ actio ex empio ↄpetit ex cã hedhta⸗
ria ⁊ ſeruus ex ea actione:ergo ⁊ ſeruꝰex cãa hereditaria. Rñ.non
ex cauſa hereduaris: ſed ꝓpter hereditatẽ: ſic. S.dæ pecuł.l, eo tꝑe.

in fi. ſed ſi ꝑ act.ex empto petitur:⁊ hec actõ demum adita heredita⸗
