1 C Dndio in pꝛeteruum. puia ſi ninuus conſul ſint. accurſius.
E Perimii.i.ↄſiſtere nõ ꝑmutu ſimilis impꝛopꝛietas.j.e.ecẽ.
7 lbi erinſti aiam meam de inferno inferioꝛ. ⁊ facit. S. ſi cer.pe.l.cuʒ
ad certu.⁊ de imiuſto te.l.cumuin ſecundo.S.j.⁊ infra.e. ſi ua ſtupula
us fuero hanc. a inſti. e. S.ex condinonau.accurſiꝰ.

ptaboꝛ m ꝓmiſſoꝛ?. ſi põt ſᷣm eius volũtatem valere.ſj ſi nõ põt ſm
volũtatẽ ipſiꝰvalẽ interpᷣtaboꝛ ꝓ ſtipulatoꝛe.ſi valere põt. vel dic alii

gatonis cã dictum eſt:id miſi
Vnon opoꝛter ſic ex pPalã verbis expꝛimat᷑: omiſſuʒ eſſe

poni.nec eniʒ dicit mtelligendũ Etaut certe hßm ꝓnmiſ⸗ 1

Di ſtipula⸗

tus h̊ modo fuero: ſi intra bienmũ

Hp AVler es.ſine curatoꝛiba.ᷣ id eſt nõ habent
Ald. ſic eſt hoc ex parte ſ nbiecti acur. 4 cun atozos K.
m Obligari. lcet muent reſtitutione. ſic ſoluetur contra.
in inte.reſti.m.ſi curatoꝛem. alij dicunt.ꝙ naturaliuter non et
ter obligantur.ſed mũc nõ egerent reſtitutione.accurſiuus. ulli

n Obligari.
fulirer natu⸗
4 — 6 4 ₰ * 9
⁊ emptoꝛi ſtipulãti ꝓmiſerãt: potaurſ⸗
moꝛtẽ emptoꝛis vnꝰ ex venditoꝛi⸗ O u Enchito⸗
bus ad iudiciũ vocauit heredẽ pꝛie ſanqʒ enbne⸗
ciũ ſibi veberi dicẽs: heredeſq; eiꝰ p Intereſſz. ſi
res euinceretur

ſumptꝰ in vefenſione cauſe factos:
cũ ꝓbarẽt pᷣciũ ſolutũ fuiſſe: ex ſti⸗
pulatõne petebant. moð. rñdet:ſi
eas impẽſas vẽditoꝛes ꝓmiſerãt:q̃
ob litẽ ve ꝓpꝛietate inſtitutaʒ facte
eẽnt:mĩme ex ſtipulatu peti poſſe
qð erogatũ eſt:dũ alter ex vẽdito⸗
ribo pᷣcium qð iam fuerat exolutuʒ
petit. Bem.
Ibeꝛ hõ ĩ ſtipulatũ veduciñ
põt:qꝛ nec dari opoꝛtere intẽ
di: nec eſtimatio eiꝰ pᷣſtari põt:non
magis qᷓ ſiqͥs dari ſtipulatꝰ fuerat
moꝛtuũ hoĩem aut fundũ hoſtium
Enuleiꝰ.
Vm ſeruus pecuniã ꝓ liber
tate pactꝰ eſt:⁊ ob eã reʒ reũ
derit:qᷓuis ſeruus ab alio mãu⸗
miſſus eſt:reus tñ recte obligabit᷑:
quia non queritur a quo maumit⸗
tat᷑:ſed vt manumittat. Sez.

q Agmiuros. quid ſi nõ eſſent pmiſſi tales ſumptꝰin cauſa. licet

res ſii euicta? Rñ.põt ſoici.ꝙ nihilominꝰpſtari ebent.⁊ ſi nõ ſin

ꝓmiſſi.quia ⁊ hoc ſit iereſſe.vt ar.S.de liber.le.l.pe. lex iſiata⸗
men ar.eſt ↄtra ſᷣm io.ſed dic vt. C.d euic.l.j.accurſiꝰ.
r In lue.e rei pꝛopꝛietate.accurſius.
ſyJFeciſſet. emptoꝛ.accurſius.
Nocauit. heredes emptons. accurſiꝰ.
u Cauſe.mote ad pᷣcium non ſupꝑ re euincenda. accur.

x Eſſent. quod in dubio pꝛeſumeretur.

y Exr ſtipulatu. quia non fuu mota queſtio pꝛoprietatts ſed pre⸗
cij. ad qnod eſt infra.e.ſi ua quis in fi.ac.
3 Exolutum. ſcilicet venditonbus. accurſius.

a Iber homo. non poteſt aliudim emptione. R. vt ſupꝛs dᷣ

contrahen.emp.liberi.accurſius.
b Mec dari. cum non poſſit ſieri accipientis. ad quod eſt inſtit.
⁊e inuti.ſtipu.in pꝛin. .
c Preſtari põt.cñ liber hõ nõ recipiat eſtimatõneʒ.ſʒ qñq; vt ſer⸗
uus eſtimatr᷑. vt uõ.S.e.l.ſi ſeruũ.S.ð illo.
ↄ Hoiem. in caſiba hoc valet.vt ſupꝛa inter ſtipu.S.pe.

e Aut funduũ.qui dani non põt.ſicut em̃ a ↄuerſatone nr̃a exem/

pꝓni ſunt ipſi.iia res eoꝝ.ſed iñ legari põt ſundus hoſtiuʒ. vt. ð. N
le.j.ab ommib.S.enam.a.l.id quod.a. I. ſeruus. ⁊ eſt ratio.qina
in ſtipu. pꝛeſens tempus ac. Iteem ſecus in ſeruo noſtro ab hoſtib⸗
capio.vi ſupꝛa de ac.emp.l.ſi. ““JJMW.
fc IUm ſeruus.ab alio. veluti herede inſtituto muſſu ei qui
mãumiſſuruʒ ſe ꝓmiſu.Aſd.⁊ ſic volũtate aut facto ei vel
facto ſoꝛte q̃i mediatoꝛ acceꝑit pecumã.ita ꝙ adiuuaret eũ vi ma⸗
numntteret᷑. aliud ſi iam manumiſſus erat vel liber. vt.S. cdi
cauſa da.l.iij.S.ſi liber.⁊.S.ſiquis.accurſius. .
g Aanumittat. opera accipientis io. a ſic non bene colligit hit
generale non refert a quo. ꝓ quo tamen. ſ. generali ſunt hec ar.s.
ſenato. 1. ſenatoꝛis flium. J. neq;. ⁊ de inoffi. teſta. poſtbumus. ·

ſronttrin
Eulſunn

n ſuern
Nerd
ſitezer⸗
Matamn cur⸗

beret
pnomme ⸗
Ponder’
CMn n
ee⸗ ſl
Ponr
n ſe
lnge I

(eeru. s

ez ube⸗

uftchns
lgbe nõ

lröre

i

Iliſrr
acſi.
minnetg
Nanii⸗
rggur gell.
manmn
,.

Lom,

tkrtſ riin
Klaitcem inc⸗.
rentſe arin

ſci⸗
dan
der.
A;
mrid
Nürm
5fuenn
wſtium
nules.
olber
rezre
omän,
Nit.
Mn
.

As iunrd
ratent41
albe el e

LarlN.
E.

nis.

ſiquis ex..S. quemadmo. teſta. aper. l. antepe.S.j. ⁊ ſupꝛa de vſn⸗
ca. I.naturaluer. 7 de fideicom. l. I. generaliter. æ preci. imper.
offe. l. vnmerſis.S. de peti. heredi.item ait.S.a quo.⁊.j.e.a tuiio.⁊
C. cœ natu. libe.l.ſiquis ſeue. in fi. ⁊. S. man. l. ſi no re.S. ſi filio

teſia. l. ſancimꝰ.
S. repletionem.

h ſ Tipu⸗
latꝰſuz.
dari. electõne tꝛ
bi ꝓmiſſoꝛi ſer⸗
uata.quam peꝛ.

l. habebas⸗

i Bares. 1. da⸗
re velles. et ſic
pomt. S. de con⸗
trahen. empr.l.
ſi miln bibli. q̃ᷓ
als incipit La⸗
beo bibli. et. S.
odi. demon.
l. pater ſeueri⸗
nam. j. rñ.et de
iur. w. ſi reʒ ex⸗
nmatam. accur.

k Habere. ero
tis nomine. ac.
lUMon eſſet.
ꝑ creditoꝛeʒ. ac.

m Bebebat.
ſcʒ debitoꝛ. ac.
n Contmuo.
moꝛuo. vel ałs
ꝑduo ſeruo vᷣm
1o. ⁊ hoc 1po iu⸗
re.ſecus ii in ge
uere eebeo hoĩez
7 ſtichum offerã
q pꝰea ꝑierit.qͥa
ꝑ exceptõeʒ libe.
ro2. cuʒ ſtichus
in obligatõe nõ
eſſet. vt ar. S. de
leg. j. huiꝰ. S. ij
et de le. ij. ſtatu⸗
lbeꝑ. S. ſtichuz.
Item eſt pꝛo illa
lal. opi. qᷓ eſt. S.
uij. S. in amitten
da.ac.

d Liberari. pꝓ
unus.1. cum ex⸗

ſti.l.j.S.queſuum.ſed ar.oↄtra..æ inoffic.

Tipulatus ſum damam aut
erothẽ ſeruũ dari: cũ damaʒ
dares ego quominꝰacciperẽ:in mo
ra fui: moꝛtuus e dama: an putes
me actioneʒ ex ſtipulatu hꝛe:? Rñ.
ſᷣm maſſurij ſabini opinioneʒ puto
te ex ſtipulatu agere ñ poſſe.naʒ is
recte exiſtiabat ſi ꝑ vebitoꝛẽ moꝛa
nõ eẽt:qminꝰid qð dẽbat ſolueret:
ↄtinuo eũ debito liberari. Dem
Viex pluribo fundis quibo
idẽ nomẽ impoſitum fuerat:
vnũ fundũ ſine vlla nota vemõſtra
tõnis ſtipulet᷑: incertuʒ ſtipulat᷑:i.
eũ fundũ ſtipulat᷑:quẽ ꝓmiſſoꝛ da⸗
re voluerit tãdiu aũt volũtas pro⸗
miſſoꝛis ĩ pendẽti ẽ:qᷓdiu id qð ꝓ⸗
miſſum eſt ſoluat᷑. Bem.

Trũ turpẽ talẽ ſtipulatiõem
putes an ne:qro: pr naturał

filiũ quẽ titiꝰhẽbat ĩ adoptõʒ:he⸗
redẽ inſtituit ſi pᷣma pꝛate eẽt libe⸗
ratus:pr᷑ eũ adoptiuus nõ alłls emã
cipare voluit:qꝙᷓ ſi ei ediſſet a quo
ſtipularet᷑ certã ſummã ſi eũ mãu⸗

miſiſſet:⁊ pꝰemãcipatõeʒ adijt he⸗

reditatẽ filiꝰ:petit nũc pecuniã pr
ex ſtipulatione ſup relata. rñdi nõ
turpẽ eẽ cãm ſtipulatõis vtpote cũ
gliter filiũ emancipaturꝰnõ fuiſſet
nec põt videri imuſta cã ſtipulatio
ms: ſi aliquid adoptiuꝰ pater hr̃e

voluerit: ꝓpter qð a filio pꝰ eman

cipationẽ magis curaret. Dem

hibet. ⁊ facit. j.de ſolu.l.qui.x.in pꝛin.⁊.l.ſi debitoꝛ.⁊.C. de adi.
inſer.l.cũ quidam in fi.⁊.S.d ar.celſus in fi.⁊ de ↄtrahen.empti.
l.ſi in empt.S.pe.accurſius.
pꝓ q QSi ex pluriba fundis.ſeianis.accurſius.
4 Fuerat. ſeis nuum.

r Mota. alia. ſeo dicendo ꝓmittis fundũ ſeianum.⁊ ſic nõ ob. S

e iure wt. cum poſt. S. gener. 2. j. e.ita ſti.
ſQolueru. Mo. ꝙ vbi duobo modis põt valere ↄtracius.æ inceꝛ
tum eſt de q̊ͥ ſenſerint ↄtrahẽtes.elecuo ẽ ꝓmnſſoꝛis. ⁊ illud quod vo
luerii ꝓnuſſoꝛ intellige etiam lemſſimũ.ar.S.⁊æ le.j.apud.S.ſeio.j

gr. ptra. S. le.J. qui duos. ac.

tSoluatur. qꝛ ſepius voluntatẽ mutare poteſt. enam poſt ſt niaz

Fm quoſdam. vt. j. e. euʒ qui. S. fi. ibi notami. aliud in iegato. vx
ſupꝛa te le. ij.l. ſtatuliberum m fi. ac.
a u EZrum. naturalis. a legitimus.

b Si patria. ſub hac oditone. Aſd. ac.
cTiber atꝰ.ſact. C. æ moffi. teſta. filijs. ac⸗
d Begdiſſet.ſ.aliquem reum. Al.ac.

eAbanumniſiſſet.i. emancipiſſet. ⁊ ita factum eſt, Ad. ge.

f Pater. quõdaʒ adoptinus, ac.

tum capit.
IZIita ſtipulatus fuero: eceʒ
gut. xv. dabis.x. bentur.
Itern ſi ua poſt annum aut bien⸗-⸗
mum dabis:poſt biennium veben

g AVtpote. in libero. R. vtiq;. ałs vtpote. ac.
h Ezmancipaturꝰ. ſponte. veruz cogi poſſet o

*K

A

fficio iudicis. vt. 3. x

ↄdi.⁊ emon.ſicui.⁊ de adopti.l.nõnunꝙ;.nõ auũt iure actonis.vc.S.

ſi tabu.teſta.nul.ex.l.filius.ac.

1 Eurarer.i. magis eũ timeret.vt frequenter ſenes dicũt. opas tam̃

Titio ita ſtipulatus ſumtſi q̃
mihi nupſerit.x. wvtis eiꝰno
mine dare ſpondes:qrebat᷑ an con

ſiſtat talis ſtipulatõ.Rñn.ſi ſtipulã

ti mihi ws ita ꝓmiſſaẽ: quãcunqʒ
vxoꝛẽ duxero:vvtis eiꝰnoĩe.c.daꝛe

ſpondes: mihil in ea cã eſt qre ea pe
cunia aditõne ↄpleta nõ vebeat᷑.nã

cũ aditio erin ex incerte ꝑſone fa
cio parere obligatõeʒ poſſit:veluti

ſiquis in capitoliũ aſcẽderit.x. da⸗

re ſpondes:vel ſiqͥs a me.x. petie⸗

rit:tot dare ſpõdes:cur nõidem et

in wte ꝓmiſſarñdeat᷑:ratõ reddi ñ
poteſt. Mulla ꝓmiſſio põt oſiſte
re:q ex voluntate ꝓmittentis ſta⸗
Omponius

tur:quia in ſtipulationibus id ſer

uatur:vt quod minus eſſet: quod⸗
q; longius eſſet videretur in obli⸗

gatiouem veductum.
R Bem.

tur:ꝑs em aliena inobligatõe vedu
citur:vt qð extraneo mutilit᷑ ſtipu
latus ſum mõ augeat meã partem
Si ſtipulatꝰfuero a te veſtẽ tuã

⁊ hi. ⁊.E. dᷣ inoffi.wna.l. pe. a.S. ad. l. aquix.l. il

pa.tu. 7. . ð libe.pꝛe.l.j.ac.

RK à Zitio. per

gationeʒ oditione

ei imponeꝛe nõ põt
S. ſi a ꝑente.l.pe.ẽꝰ
ſacit. S.ſi a paren.
quis fu. ma.l.j. S.
ſi pater. accurſius

ſone facto
pendens. R. ac.

IParere. i. com
tractus parit obli⸗

exiſtente. ad quod
eſt. S. de ↄtraben⸗
emp.l.hec venditõ

m Siquis. aliò
ſimie, R. accur.

uTrt 4C. cnd, ⸗
4 444 m nalef m 9n bas
7 oρα Vtα

IRecdi. Mô.
vbi in or̃ſis fa⸗
cus non põt rõ di⸗
unerſitatis reddi.
idẽ ius ſtatuenduʒ
vt ⁊. S. de imiuſiex

lud.⁊ inſti. d leg.

oO Mulla, voluntate. expᷣſſa.ſ tacita ſic.vr ꝓmittis mihi.x.ſi aſcẽ⸗
deris capitoliũ.a ſuꝑple h̊ tm̃. Item ↄtra.S.e.centeſimis.S.ſi ita.ſeo

ibi nõ fuit expᷣſſa. Item fa.S.ti.j.l.ſub hac.ac.

p Pꝛomittentis. vel etiam ſtipulanus. ac.

q I ZYitg ſupulatꝰ. qðð minꝰ. ſ.in ſumms. c.
r Dednctũ.facit.S.e.ſi ita ſtipulatꝰſuero.a.j.de fideiuſ.iter
eos in pun.⁊.j.cœ reg.iur.ſempꝑ.de arbi.diẽ.S.ſi plures.⁊.S.e.inter
ſti.S.ſi ſtipulante.⁊ de le.iij.ſi ina ſit.S.fi.⁊ d le.iij.nummis,⁊.j.de

penis.ſi pꝛeies.accurſius.

ſI Imihi. quod extraneo.no. de extraneo. ac.
t Mon augeat.nec minuat.ſ̊ ↄtra ſupꝛa ve ↄtrahen. empt᷑.l.
fundus ille.So.ibi bone fidei.h̊ ſtricti uris.vel ibi obeſſet vẽditoꝝ
volenti rotũ vendere empton.ſj hic mihi obeſt ſtipnlaton habenti ob⸗
ligationem ꝓ ꝑie.nec pꝛomiſſoꝝ ſßcj adeſt.⁊ facit.S.e.l.eum qui ↄꝛra.
7. l.ſtipulatio iſta. S. in ſtipulatonibo. 7. S. eum. So. vt ibi. fac initi. œ

inuu.ſtipu.S.ſiqs.⁊ in aut.cũ de ap.cog.S.fi: ac.

u Si ſtipulatꝰfuero.debeat.ĩmo ad nuilliꝰſ ad rei veritatẽ. vt ſpij
eit.⁊ ſic non eſt ↄtra. S.el,qᷣcquid. vel ſol. vt ibi. nec eſt contra re.

2 J mvhar oble⸗

.

mitetie g O. um ſit dicit. C
t: eiuſtoꝛẽ n 5
d it: ſid 1

m lſuz. ac.
Mon eſſet,. ſi diceres hoc eſſe ſalluʒ

i
reum teipſuʒz vk glinann
hipmnttebas. cum baberemremn quendam giiſu
inſſoꝛem tm̃ mihip nis ab alio in pꝛin. ago vt denno des oitea
J c fideiuſſo 5. de re iudi.ſiq apparet nõ dronens a ↄtra.j. de fide alal.
pulatio iſta. §. lium. vt 2. S. ſſit. qmi poſt e hm hunc caſum t. H igno leoi
3.e.l.ſtipula 4 i fideinſſ ſit dicit. idoneuʒ accep zi,
t dubiũ. vt. Z. e. l. reum qu 3 ꝙqtum ſcienter non rans. ſ̊ ßm bue Honen
it. quia ⁊ ibi erat dubiũ. 20 nereſe a dn fi. ſed ibꝛ caſum. ſi tu m⸗ mni
1 querit᷑. iuiuiiuſ. l. qui ſatii l ha beſ. nec re hi
in ſtulanonihu arerrronttn omm⸗ er iſis dare nolebat.accur S vemre 35 5 vie E
E resgz ſruſsriare ſnalettona renre den
4 arhrai ebris ẽ dare lonaͤe⸗ mntefeſſe ſtzlantſo; vt e ic ricendark⸗ zuum
ennointim ete⸗ ſq; muliebris lantis ꝙᷓ a neſſet: veluti ſ ſi in aliquo x mkl hahes inan
lind ĩ gquecũq; teʒz ſtipula . ſoꝛs in t: alias minus hil ſi cum ſpes ſit ꝙ nn,
perit. ſed ons con gquech d menteʒz ſt ferꝛi ebe⸗ ö ſit: alias lias nihi 8. facit. ſoma⸗
galo in que de au. magis aan entis id re imari ſoꝛ nõ t debitoꝛ: a in babea . l. fi. lclinm
nner. vt. S. ſtem nentẽ ꝓmitt :ꝛid ua eſtima idoneus eſſe : vt noſtran , n eer ge.. il⸗ yodru.⸗
ar. inter ve tas meé ð ſit in ea re: id omiſſoꝛ. i locuples eſſet: pere: niſi q mnfl. u.5.e. um ebb ſd⸗
am ibi volunt : vt q nſerit pꝛ . tam loc geciper .. la ſtipuk. F. en ſobie
leganns non lega⸗ beot,non go erantnnſc mi terſit:ſatis ab n tam parnmon za Keo p anci i
tarij inſpicit. Itaqʒ ſi trusſ vti: nihilominꝰ iernazidanein 1 Rock. ſeeſi. —
. 76 3 le Vile . Hiec 2 . r 1, e d
1 3) ſpula⸗ lebriquac ve Senn Eice , ſnanfnt, am mihi a eremin. Aiaun
be. pi dumt⸗ bebitur. fuero p te opus arbitratu . ig. caſum. vl ur. cnpen
ſic accipi. vi daſt. We ſtipulatus Ula wmo lo: ſi opu ctũ non ſit mum ſtnroppbe
oq; ca Pun illa culo: n opu ffectũ eſt fieiuſſor W
nn r gen vro dnmms “ dinbcag allhal digies :atalue pers elſicnuſe vann
ianc den s. pii liceat: an mennahiknanrd penã:et arn zalan winnms f¶NMon ſit i al stg
, ceterũ Eautem m 7 pꝛol e dic Ed 8 lu uipmn
SD 4vävroꝛẽ aute ſtipulata me p 9 poſſe me d te calẽdas iunias quo. ac. iun ar
ee n en. peè vxoꝛe mea ſtip latio? ⁊ latꝰ ffectũ nõ eſſe an aliã diẽ operi ſußt
beb e ve. tra mittat᷑ ſtipulatio⸗ ſiſti effe rbitrio meo n. nõ ſi Uilu
ui. actu; peunael beas: an ⸗ ſic accipi. nam ⁊ ſi ſt ciũ ipſe a im: pꝛocul. Rñ. ſſe end
rels. er wenn ſt hec verbaſi fieri quomi⸗ laxioꝛẽ dederi du eſt : intereſ ſnmn i
vpp.1 j. 1 nis ei s fuero ꝑ te nõ vti li⸗ lax ſa diſtinguend a non fuiſ fiin
vi ar. l. j. F. ſig pulatus fuero p ere actuqʒ vti l⸗ ne cau iſſoꝛẽ moꝛa non en ſ
mihi via itin eo in per prom calẽdas an
vi me. ac. nnus mihi vr lium noĩe meo n vtrũ per p us ante üti
ſi nõ me ̊ a . eſt cõ⸗ Z ominus opu lone com⸗ ande
ſ Zqs. ipſe at: 2 ſi nõ beas: ſcienduz ſet: qu in ſtipulatio nihe
e ce =ð Dem. nnigotnla vt arerr aan tic aard
valarer archr. mitti ſtipul ſtſelorns ſ ſikunn ehemnapnge non boſſe le n
IJquis dilu vtrũ ipſe ve cum iam lunias. ſtipulatoꝛ . niſ öftrſr
nphilũ v ig erit ſolꝰ lumas. ſtipul⸗ am ſi Giehtenr ftn
aut pamphilu is erit ſol? c endas iunia liſſet. nam innii
lam. quaꝛe elegerit peret: et re volß cal auguſti pꝛotu lit: cũ iaʒ eklrl
b Sal vno ꝙᷓ in let:quẽ e oõne. an aũt muta tinͤe ſendaa⸗ ſtipulatoꝛ pꝛotu ficin⸗ agril
mogis m x ici cer bligar 8 ius petitiõe tunc diẽ ſiti - lunias ef/ nmri in
alio Krane habe⸗ m o ſſit:⁊ ad alter lendus erit nte calẽdas omiſſam: ſngmt.
tant? io. v. verbuz tatem pon reſpicien talis ſi opus 3 to penã eſſe cõ as tem uimum uin
bant greci oddã anſire:qꝛenti 8: vtrũ ne talis it oterat: puto pe e: ꝙ aliqð temn Ginlngnennfun
inſinuum qu voni tr. ſtipulatõnis: v lam.nam ſi p d rem pertinere: fuit: quo ſti imnlſingme⸗
in cin⸗ lanhor vo⸗ ſermo an quẽ volam. lege nec ad! ledas iunias fuit: qu calẽ imniinſt
tur verbuʒ os po⸗ uẽ voluero ro:cũ ſemel e ege pus an caleda ſiderauit id ane lad Lon
lam. ßme volũ⸗ 9 s ſit que volue Enõ poterit:ſi latoꝛ non de 1 dé quod nõ egr 8 Anaca riansſidinee
tergr naearer talis tare voluntatẽ nope :7ſit pular 9s efficnid ẽ amc oterat zuement eln Almmagihnrt
vpram. mde en m. rit:mutar Eat ſermo illius: das luni ieret qõ fieri nõ p tate. ad quodẽé. 1 LZaſtellns,
em. at ler mo lus: li⸗ tꝛat⸗ vt fieret qo fien pꝛi Eate. ſatiſaare Kaſen
Zintet em. m vo tractum hẽ ec iudiciũ d buꝛat? vt fieretqe ſi ſtipulatoꝛ pꝛ aur ſanſcare Arpionn
veſtin F ubun⸗ e uẽ volam: on habebit. hoc lalſũ ẽ:ẽt eẽt:pẽa Og. l. ij im pun. Nniumaſmite
atẽ ha t ſi hoc falt ias moꝛtuꝰ eẽt: pẽa act. 5. etu⸗ amn
q futurũ ſi volu talis 9 di poteſtatẽ . 80 . lmas m bitraaii 2o . da bnonnepene arin
erun Moch Loin t: mutanch pe⸗ s fuerit: ꝓ e calẽdas iums⸗ tuꝰ arbi to. 7 curar. da. =
czuinn ſomaur. cigui nee ſinn ernen dederis anlla ſeit: gm mortu⸗⸗ — —
dica de pꝛeie jreis ſatiſdabis: tſemꝑp i comi porket. ulo. finneuamnof
que nunt cerora c. gureis 5: pꝛoculus ait pꝛocule. ałs a pꝛocu Niatrenateunn
n enr nec ohi in iſtã ſummã: P latus. a pꝛoculo. als a p erbtcleno er main n
gationem zwoeer⸗ „ ⸗ e Am ſupi litate openis ᷓ in opere p Nuinma
ino im alita
Tideo go eiege⸗ ſe⸗ ic fideicõ, futne vo eioenr fu⸗ bitratu. tam in qu Dumiüſicim
ruʒ eſ põt poſtea ij fideicõ. S. lic acted, ſün eſt. hober ſemper b Senraur ani. jcit. ac. nngigeeſtn
rT Ake: n, eo ſtaemnt.l. d 0 q cer. o geormmt d.enlatw augaſt ſubajcu. nündli⸗
turũ 7 Lolunenis naun nd etind in achumnt poteſta hmoꝛ. F. ſtchuͦ. ſo. e Ipſe. ego alendis auguſti. k pena. vt. . de arbi cel NRRX
mutet volun eraliter. nec n ſeo dtra. 3. ð le. j.l. qð in ſti.ſecus.a fAuam. in c ſſno. eñ omittit pena. min o.l. emeli⸗ nnn ehnan
lo. l. ij. S. 7 Sene 4 teenl leflins ſeo ⸗ eſt earert,g e.l.apud aufi⸗ . Poraiete uo caſu ipo nere ar. comra. S. d W
die vr :.n. eleciõne et dnentdend in en. is qͥotra. Sol. vt b Perfficere aem ait ſi nuſſeru. ueſtiom. nlckinkn
in legato erg eecbte le.. eur, veuiſ rei fuꝛt elecrio.hie ſus. S. fi. . S. reſpondeat huic qꝗ ſContrn k N
eodem mo⸗ ue ſunt dira.ꝗ 7 e. eum. S. j. ß 1 — us. licet hic bone in ſi. S. ac. rogauu. ac. mechnntdr
chum m fi. l. ꝗ teſ. em Oerd⸗ . . 5.ſoł.ma.ſi cũ w. uto. bñ. t. imo diem p
aser em r aa kiccnt eſti ronceſla. vt 1,3. ſb s mhꝛ 8 125 l aargun bere pᷣdicere ſeu denunciare. ac.
actoꝛis. di. ſit pua ntum aureis nõ deber
Autan ſuugsgs. nſdare p ce 5 incipe de⸗ hoc. ſ. eum
etenpore anani ꝓmiſit nnin ua ſanldar baae s ns ebat. reu 1 Si
uers e rbe vel anve Scneda a tdeeniſrta⸗
Babant mit deberl. ſic reũ q

ond E
nen e
mi
e 4
e
m 6 1
open E
,Nöſ
neſſe
uſinſ
icas
com⸗
mti
ſaai
eia
vni
ciz
ii

n:

ln
oſi
in a,
mn nen
ngn mag
„ ia
1eh gli,
n aa.;
1. 1
Phis l
Noret

zuage ſerfen

S

an.
.
N 53917
mtiN
iſta⸗
l

uunma”

n Et pꝛope. nũc ſoluti.
o Cõmiſſa.d rigoꝛe hj de equitate obſtat excepuio.vt aꝛ.Sẽ.ſiquis

cautio.l.iji pꝛin.⁊ locani cũ in plures.S.lege.plus etiam dico.q;
eniam ſi nõ ↄpetat exceptio qð quidã dicũt.nõ tñ poteſt agi añ calẽ
das iunij ad penam.qꝛ pene ſtipulatio dilata videt᷑.S.e. in illa ſti

pulatõne ſi calẽ
dis. 1. J. e. inſu⸗
lam. ſed tamen

vi der exceptie nõ potuiſſet: 7 aliqð tp̃ᷣs poſt moꝛ⸗
lewaner r g tem eiꝰoꝑi pficiendo ſuꝑfuiſſet: p
piulit. p quo ẽ. pemodũ etiã 6 añ calendas iunias
3. 5 lege. dimſ. futurũ eẽ ceꝑit opꝰañ eaʒ diẽ effici
l.poſt diẽ. nam

7 als ↄmittitur
ſed nõ exigitur

m.rreehn. res pſtare: ? rez vẽditaʒ liberare:
§. ſi in arbirrn. vt liberet᷑:nũc œſiderat emptoꝛ ⁊ ĩ
ſeo h eis e. J. . moꝛa ẽ s q ex ſtipulatõe id futurũ
pena. ibi nõ. ſeld pmiſit qro qd iuris ſit: pꝛocul.rñ.
K. ſc hic ð ho tanti litẽ eſtimari oʒ: qnti actoꝛis
hne te vri Utereſt. A pianus
mur. cũ penam J fundũ certo die pᷣſtari ſti⸗
aanee O: go⸗ puler: ⁊ per ꝓmiſſoꝛẽſteten
ſieri dueni. abs qmin? ea die pᷣſtet᷑:ↄſecuturum me
ſiopus ſien pofſt nti mea int᷑ſit moꝛã factã nõ eſſe.
oiagroe ane Ta ſtipulatꝰ Apinia.
ni. quanq; pe⸗ ſum te ſiſti in certo loco:ſi ñ

nalis ſtipulatio

eſſet omiſſa. tñ

nõ poſſe:pena ↄmiſſa ẽ. Cũ ven
xeret aliqͥs ꝓmiſit ẽptoꝛi fideiuſſo

ſteteris qĩnq̃ginta aureos dare ſpõ

elianur excepu⸗ gestſi dies in ſtipulatõne ꝑ erroꝛẽ
one cino veeuů ⸗ ohmiſſus fuerit: cu id agerek: vt cer
ren apulg to die ſiſteres: impfecta erit ſtipu⸗
di cõſequi debe- latio:nõ ſecus ac ſi qð pondere nu⸗
gt. vt. C. de trãſ . S
act. l. c ꝓponas
7.S. de pact᷑. re/

ſeriptũ. S. j. qd ven puto.⁊ facit.S.de dam.infec.l.dãni.S.ſabinus

—

p Cũ venderet.ſideiuſſoꝛes ꝓ euictõne.accurſius.
q Liberare.ſine hoc tenet᷑.vt.C.de euic.ex pᷣdijs.⁊ dic liberare
a creditoꝛe cui erat obligata. . .
r Eſtimari. in ↄdemnatione non obligatione.vt nõ.d re iudi.

ſiquis ab. S. finali.

ſIntereſt. actione pꝛeſcrip.ver.vel ex empio infoꝛmata. quia pa⸗
ctum fuit incõtinenti factum.non ergo pciſe ad ipm factum.ſic.S
& act.emp.l.j.in pꝛin.⁊.j.l.proxi.ac.
t ſ Jſundũ. ĩterſiu.̊ fructus.ſed otra.S.de vſu.videamus.S.

ſi aci. So.vt ibi. Item ↄtra.S.e.ſi filius.S.fi.ſo. vt ibi.
Item ſecus ſi dari ⁊ tradi.vt.S. vſur.l.iiij.item ↄtra.S. de acti.
emp.l.ratio.S.j.ſo.vt ibi.accurſius.
a 1 .a ſtipnlatus. iſta lex tota ſummatm hoc vult dicere. qꝛ
aut ſtipulatio incipit a pcedenu ↄch. ⁊ ↄmuuit᷑ tũc cum cer⸗

tum erit non poſſe dari vel fieri.vt ſi ſtichum nõ dederis. tm̃ pro/
mitus nomine pene.aut incipit a pacto.vt eſt:vt ꝓmittis ſuchum

⁊ ſi non deris.tm̃ pꝛomittis.⁊ tunc ſtatim cuʒ potuit dari vel fie
ri. ⁊ eſt ratio.quia in conditionali ſtipulatõne non antecedit dies
qᷓᷓ fuerit impleia conditio.vt infra de ver.ſig.l.cedere diem. ſeo in
pura quando incepu a pacto.tunc ſtatun. vnde pena ſtatim com⸗
mittitur.quod intellige cum extra iudicium interpellatus ſuit con
gruo loco ⁊ tempore.accurſius.

b Toco.in iudicio vel etiam alibi.ac. .
c Certo die. op.ergo habetur pꝛo expᷣſſo.vt.S.e.triticuʒ.⁊ ſi cer/

tum peiĩ.l.cum quid.ſed hic agebatur tm̃ a ſtipulatoꝛe. in illis ab
vtroq;.vel qmia dicitur te ſiſti certo loco. ⁊ ſic accipe. quia conne⸗

nerat inter nos vi ſiſteres cerio die. ⁊ ante diem te certificarem. cuʒ
id pꝛopoſuero.per erꝛoꝛem omuſi non valet ſtipulatõ.vt hic ſecus
in damno infec.quia ibi ſpeciale eſt vt ſeruetur quod de conſuetudi
ne eſt de die. vt ibi dictur. vt ſupꝛa de dam.infet. ſi finua in pꝛinci.
que eſt contra.vel ibi inperpetuum ſe teneri credebat. hic contra.
hic enim actoꝛ erꝛando obinſu diem, reus autem nunqꝙᷓ voluut ob⸗

ligare ſe imperpetuũ.immo ad diem quã pꝛoponeret actoꝛ in flipola

tione.ſed ipſe erroꝛe omiſu.at ibi vterq; hoc agebat. ꝙ ſtipulatio cõ⸗
mitteretur quandocũq; damno dato.⁊ credebat reus ſe ſic teneri ꝓ⸗
mittere.vnde iudex reo ſubuenit vt ibi.vel hic a ſtipulatoꝛe tm̃ age⸗
batur.vi teneatur ad id tempus.quod ⁊e ↄſuetudine eſt et nõ impeꝛ
petuum.et ideo nõ
valet.ibi im vtroq;
L B Item contra qᷣ ſa⸗
mero menſuraue ↄtinet᷑: ſine adie⸗ inſda.co. die. ſo.
ctione põderis nũeri mẽſure ſtibu-⸗ Vl ibi ae,
lateſſem:vel inſulã edificariñ tæ⸗
mõſtrato loco:vł fundũ dari ñ ad⸗
iecto noĩe.qꝙ ſi ab initio id agebat
vt quocũqʒ die ſiſteres:vł ſi nõ ſte
tiſſes:pecuniã dares:q̃ſi q̃libet ſti⸗

puiatio ſ̊ ↄditõne ↄcepta vires ha

bebit: nec añ ↄmittet᷑ ſtipulatio:qᷓ
fuerit vclaꝛatũ reũ ꝓmittendi ſiſti
nõ poſſe:h̊ ⁊ ſi ita ſtipulatꝰ fuero:
ſi in capitoliũ nõ aſcẽderis vł alex⸗
andriam nõ ieris:centũ dare ſpon⸗
Xs:nõ ſtatim ↄmittitur ſtipulatõ
qᷓ;uis capitoliũ aſcendere vel alex⸗
andriam pꝑuenire potueris: ſ̊ cum
certũ eſſe ceperit:te capitoliũ aſcẽ
ere vel alexandriã ire non poſſe.
Item ſiqͥs ita ſtipulet᷑: ſi pãphi

lum nõ cderis:centũ dare ſpõdes

Rñ.pegaſus nõ ante committi ſti
pulationem:ꝙ veſijſſet poſſe pam⸗

philum dari. Sabinus autem

Mon ſecus. ſed idam. accurſius.

e Stipulatꝰeſſem. vt.S.e.trincũ.⁊ d leg.ij. quidam in teſtamẽto.
f SDemonſtrato.⁊ hoc non valet.vt.S. d eo quod cer.lo.l.ij.S.ſiqᷣs
inſulam. ⁊ d iudi.eum qui inſulam. ac.
g Momine. nihil valet. vt ſupꝛa de iure wt. cum poſt. S. g ener. ſec
otra.S.e.l.qui ex pluribus.So.ibi adiectum fint nomen.quia pꝛo⸗
miſit vnuʒ de fundis ſeiams.hic nullo modo.vel hic agebatur. vt cer
tus pꝛomitteretur.ibi non. Item op.vt ſupꝛa de op.le.l.ij. ſed ſecus

in homine in genere pꝛomiſſo vel legato.⁊ eſt ratio.S.inter ſiip.S.ſa⸗

cram ibi.homo liber ⁊ac.⁊ de le.j.quod in rerum.S.fi.⁊.l.pe.in fi.et
eodem modo opꝓponitur ⁊ reſpondetur e wmo.vt.S.de leg.j.ſi umꝰ
licet ſit ar.contra infra de ver.ſig.locus.S. fi. Item videtur contra.
ſupꝛa.e.vbi autem non aꝓparet in pꝛin.ſed rñ.vt ibi expoms.accur.

h DQuocunq; die.non ergo palam expꝛimiur. ſeo obijcitur ſupra.
e.quicquid. Rñ.extimatur omiſſum ꝙᷓrum ad act᷑.pariendam. non
qꝙᷓtum ad viciandam ſtipulationem.⁊ ſic pꝛo non facta eſt ſtipulano
iine adiectõne diei.ſic enim dicendo de die non curamus.a ideo expe

ctatur ↄmiſſio pene tm̃ quanm.a vbi incipit.ałs a condinone vi ſbij

cit.licet hic pꝛecedax pactio veſtua.alij dicuut quocunq; die.ſ.placet

pꝛomiſſon. accurſius. J

1 Mon poſſe. vel moꝛte vel alia ratõne. vel ſi iꝑe iam finita ſit actio
que aduerſus reum.ſi ſteniſſet erat intentanda. Item addũt hic qͥdaʒ
hoc coꝛrigitur per inferioꝛem diſtincrõnem.ſeo hoc falſum eſt. aliud
enim in pꝛedicto caſu indicio ſiſti.quia ibi collatum eſt in arbirrium
rei quando faciebat.vtex his apparet ſᷣm quoſdam. vel hic ſpeciale in
iudicio ſiſti.vel verius hic dies pꝛo omiſſo habetur, quo ad obligati⸗
onem ſeu acn.vi modo notani.ac.
Kk Potueris. 1 non feceris. ac.
IIrem ſiquis.ſtipulanio q̃ a ↄditione faciench cepit. quando cõmit⸗
tatur dictum eſt.nunc de ea que a gditione dandi. ac.
m Pamphilu. S. e condh. cauſa da. quod ſeruus in fi. ac.
n Sabim. otradicens pegaſo in totu. ſed nec ipſius ſenẽna valet
mſi in caſu.id eſt cum res nõ imncipit a condi.cum vo imcepit a conch.

que ante oĩa inſpi⸗
citur. vt. j. de reg. .B .
iur. l. ſemper. ac. eſtimabat ex ſentẽtia —
poſtq; hõ potuiſſet dari ↄfeſtim agẽ
der oarigeres. Zuneen raltin ex ſtipulatõne nõ poſ
e ſi ex le. accurſᷣ. ſe agit qᷓdiu ꝑ pꝛomiſſoꝛẽ nõ ſtete⸗
rit:quominus eũ daret:idqʒ vefen
debat exemplo penus le ere⸗
alet a gutnc bne, z etem ſi dare potuiſſet enũ: nec
i. bseͤer iſetzcofaſtinin berumizlege⸗
4 e tam teneri ſcripſit: idqʒ vtilitatis
onchi,ae⸗ cã receptũ eſt ob vefuncti volũta/
ugenct nh tem ipſi rei naturã. itaqʒ põt ſa⸗
z lvYI e E bertanah e ud bini ſnia recipi:ſi ſtipulatõ nõa cõ⸗
marpoſte dari. m. dlitione cepit: veluti ſi paãphilũ non
in moꝛa ̊ viderur geris: dare tm ſpondes. ſed ſi its

valet. neq; id vernm eſt qð pegaſus dicit. non em ſuſpenditur. ß ſta⸗
tim ↄmittit᷑ penalis ſtipulatio vel obligatio.ac ſi ſub alternatone il⸗
lud aut illud ſit ſtipulatus.a eſt alteꝑ in ſol.alterum in obligatione:
facultas vo erit reo nõ ſoluendi.wvnec ↄuemiatr᷑ reus ad exemplũ no
xalis. vel verius ſeruabis pegaſum.vbi a condh. incepit. ac.
o Ex ſententia.

ſi mi impediat qͥ⸗
minus daret et nõ

wlr yr vre get⸗ dare ſpondes ⁊ ſi nõ vederis tm̃ da
emnp. eratt .J. 11 . 37
venatcr:. u ais Leſpondes. quod ſine dubio veruʒ
erigunt. ſꝙ mier · erit: cum id actum ꝓbatur: vt ſi hõ
pelletur ⁊ credat ſe
debere bm. h. vt in

diſtinctöõne de mo⸗ . SBMGD
ra diximus.vel foꝛte nõ exigi᷑ moꝛa vel interpellatio.qꝛ nõ ex moꝛa
ſeo ex ↄditioms euentu comitui᷑ ſtipu.ſicut ⁊ vbi pactio vpceſſerat nu⸗
da. vbi non poterat eſſe mora.quia nulla petitio.⁊ tñ ↄmittit᷑ lii.con⸗
teſt. C. e.l.nuda.⁊.j:e.ſi pupillus.nec eſi cõtra as idem quod dicit.
ꝙ exiguur interpellano ⁊ credat ſe debere.vt.j.de fideiuſſ.l. fideiuſ⸗
ſoꝛ obli.in fi.qꝛ ibi loquit᷑ in diuerſis ꝑſonis.in eo aũt qui ſcit ſe pꝛo
miſiſſe nõ exigitur interpellatio.vt ſtipulatio ↄmiutatur penalis.nou
enim videtur celatus ⁊c. vt.S. de ac.emp.l.j.in fi. Sed an poſſit hec
moꝛa purgari?quidam ſic.alij non.cum ſit facta de iure cõmum. ſed
plene dic. vt.S.ſiquis caut.⁊ ſi poſt tres.ac.
V— Ex ſtipulatione.ſcilicet penali.ac.
ſTegate.hoc modo penũ lego.a ſi non dederis.x.dato. vel ſic ſi pe
num non cæderis. x. dato.vt hic.a. S.de penu lega.l.j.ꝑ totum.S.ad

l. fal. l.j.S. item ſi ua.⁊ quando di.le.ce.ſi penum.ac.

t In pecuniã.que legata erat.ſi penum non daret.ac. .
u Teneri.i.vi pecumam pꝛeſtet.cum penum non cet q dare pot.
x SDefuncti. cuius adimplende ſtudioſi eſſe ebemus. gc.
y Maturam. pendet emim ↄditio de poteſtate heredis. ſecus ſi lega
tarij. vt ſi non aſcenderis capitoliũ nbi lego.x. qꝛ caues ⁊ ꝑcipis.vi.S
de dci. ⁊ demon.l.munane. in penu verum puto quod dixit ſabinꝰ
ſed alij ⁊ in penu diſtinguunt.vt in ſtipulatione.vt incipiat a conch.
vel pac.quod non placet.vt modo.S.no.ac.
3 Itac; poteſt. modo diſtinguit. ⁊ diſtinctõeʒ ſuam modo enm dicto
vnius modo cum dicto alterius appꝛobat.ac.

47 Reelbi. que eſt vt ſtanm poſt moꝛam agi poſſit. accur.
t

Aeluti. hic incipit a condi. ⁊ ſeruatur pegaſi ſententia. accurſiꝰ.
a Ded ſi ita. hec eſt vera ſabim ſententia. ⁊ non incipit a condi.ac.
b Spondes. apparet ex pꝛedictis. ꝙ vbr a pactõe veſiita penalis ſti
pulatio incipit ↄmttnur.qñ cepit dari vel fieri poſſe qð in pactis de⸗
nenerit.ſecus ſi nuda pactio pᷣceſſit.qꝛ mũc lii.ↄteſt.vt.C.e.l.nuda.ſj
tra. S. e. S.qð ſi ab miio.vbi pceſſii pactio veſtita.nec tamẽ ſerua⸗
iur opi. ſabim ſ̊ pegaſi.So.vt ibi vixi.ſi vo a condi.cepit obugatio
tũc qn deſijt poſſe dari vel fieri qð in condi.pᷣcedebat.a ſic op.ĩ.æ ſi
deiui.l.fideiuſſoꝛ.S.fi. So.ibi pactio facta cũ reo pᷣceſſii ſtipulatõem
que cum fideiuſſoꝛe facta videt.qꝛ moꝛa rei ⁊ pacno ſua fideiſſoꝛem
obhgant ſm io. Item op. S. e.l.ſi iitius.ↄtra.ſo.ibi loquit᷑ in quadã
ſtipulanone implicita. ⁊ implicits regule legiſtau. ſicut dialecncoꝛuʒ
deficiunt. Regula dialecticoꝝ hec eſt. e quolibet affirmario vel nega
co vera.fallit.qma ſi ego dico.ego iuro me peierare. non poteſt dice⸗
re ꝙ bene iurẽ.quia peieraui.uem nec ꝙ male.quia ſi iuraui peiera⸗
re,⁊ peieraui,feci quod mraui. Similiter ẽ in hoc. ego dico falſum.

concepta ſit ſtipulatio: pamphiluʒ.

quia ſi dicis ꝙ dicit verum. ꝛ ipſe dicit ſe dicere falſum. ergo verũ

eſt ipᷣm dixiſſe falſum.ſi aũt dicis ꝙ dicit falſum. ⁊ ipᷣe nõ dicit.m⸗
ſi hoc. ego dico falſum. ergo falſum eſt ipᷣm dicere falſum. ergo diẽ
vex.⁊ iſie locutõnes dicunt᷑ implicite apud legiſtas. vt ſi titiꝰ non

eru heres. ſeius heres eſto.⁊ econtra ſi ſeius heres non erit. titius

heres eſto. ⁊ hie
ſimiliter. vt ſi ti
tius ſtipuleiur.
ſi ſeio.x. non de
deris.nmnhi dare
ſpondes. 1 econ
tra ſeius ſi titio
x.non dederis.

datus non fuerit: ⁊ homo et pecu⸗
nia debeatur:ſed ſi ita cautum ſit:
vt ſola pecunia nõ ſoluto hoĩe vebe⸗
atur.idem defendendũ erit: qm̃ vo

lutas fuiſſe ꝓpbat: vt hõ ſoluat: aut mo ene do s
pecunia petatur. em. v ma. te. liber⸗
Ecem ſtipulatꝰ a titõ poſta e, S.j. Solu.
quãtominꝰ ab eo ſeqͥ poſſes: ipenn funlit ẽ
ſi a meuio ſtipłeris:ſine dubio me⸗ ſpecaale. vt. z. .
uius piculũ põt ſubire: ⁊ ſi. x. p⸗ vobno · cc.
tieris a titioꝛmeuiꝰ nõ erit ſolutus cauno. 2ſipoſt
niſi iudicatũ titiꝰfecerit:paulꝰno⸗ es. a facit. .
de pac.l.ſi pacto

tat.nõ eĩſunt duo rei titiꝰet meuiꝰ
eiuſdẽ obligatõnis:ſ meuiꝰſpᷣ adi⸗
tione debet:ſi a titio exigi non po⸗
terit.igitur nec titio ↄuento meuiꝰ
liberabit᷑:qui an vebiturus ſit:in⸗
certũ eſt:⁊ ſoluẽte titio non liberat᷑

MNQuod. pꝛo ſed. 2 dicas q; diſtin. ponit in caſibus in qunb ha⸗

bet lo cum ſabim opinio. nam ſi pactio pcedit. aut id agitur. vr
pꝛima actio tranſeat in ſequentem ſtipulatoem. nouatur puma:
vt. S. ti.j.ob. fe.S.fi.quo caſu exiſtente ↄditione tm̃ id quod in ſe⸗
quenti ſiipn. eſt dictum petere potero.quia id actũ eſt.qut ẽ actum
ꝙ vtraq; maneat.⁊ ex viraq; agatur exiſtente ↄdi.vt ⁊.S.de trani
aci.l.pe.⁊ antepe.⁊ hoc dicat.ſed oꝛdine diuerſo. hic eniʒ eſt oꝛdo
legendi. ꝙ pꝛo ſed:ſed ſine dubio verum erit. vt ſi homo datus nõ
fuerit. ⁊ homo ⁊ pecunia vebeatur. cum id actum pꝛobatur. ac.
dD Erit. tunc ſcilcet. ”ä
e Cum. i. quando. nam aliter non. vt hic.⁊. S.titu.j.l.obligano

num fſere in fi. accurſius.

f Pꝛobatur.pᷣſumitur ergo nouano.miſi ↄtra pꝛobetur. vt hic.⁊
S.ti.j.ob.fe.in ſi.⁊.S.d tranſac.l.qu fidem.ſed.j. innuit᷑ otra.
qm̃ voluntas ⁊c.nam ibi ꝓbatur ꝙ non fuerit.nouatio. ſeo dic ibi
pꝛobari eoipſo ꝙ non pꝛobatur contra. hodie vo non preſumuur.
vt.C. de wona.l.fi.accurſius. Z
g NMon fuerit. poſtꝙᷓ potuit dari. accurſius.
h Pecunia. ex vtraq; obliganone vires habente nulla facta no⸗
uatione. accurſiꝰ.
1Befendendum. vt ſola pecumia tunc debeatur. vel dic vt ſtatim
poſt moꝛam agi poſſit. vbi cepit a pac.veſtua obligano. ſed pꝛume
expoſitiom melius adiungitur. qm ac.tercij dicunt ideʒ cefen. c.

vt inſpicias vtrum pꝛobetur id fuiſſe actum velinon. ſed approbo

pꝛmam.accurſius.
K Soluat᷑.qui in ſolunone eſt ante moram.ac.
IDPecuma. que ſola in obligatione eſt M. ac.
m d Ecem.ꝑiculum.in totum vel in parte.ſm ꝙ titius in to⸗
to vel in ꝑte non eſt ſoluendo.vt.j. ver.ſigmi.ſi iiaate
ſti. ⁊.j.d ſolu.l.ſi.x.accurſius.
oO Solutus.i.expeditus.qm adhuc põt obligari. ⁊ ſic impꝛopꝛie
ponuur. ſic ⁊. S. here. ven.l.qð ſi ic.⁊ ſᷣm hoc qð ſubijcit pau
lus no.i.ſcribit appꝛobando pᷣdicta.nõ eniʒz ⁊c. vel dic m. y. ſolu⸗
tus id eſt liberatus.⁊ ſic ꝓpꝛie.⁊ ſᷣm hoc dic paulus no.id eit repre
hendit. non emiʒ ac. nam ſic loquebat᷑.quaſi iam fuiſſet obligatus
qð non eſt veꝝ.vt paulus dicit.⁊ eſt rephenſio ſumlis.sS.ð in ius
vo.l. liberius in ver. remittere: a facit.S.man.l.inter cauſas. li⸗
infra cæ regu.iur.ſiquis ob. ac.

u Rei. ſcilicet deben.
o Sub conditione debet. ſcilicet hac. R. ac.

ci⸗
106
Gſcclet⸗
9

fi in
(ennterun

uſ⸗
onorh⸗
Konten
olgrit
irtan

.

.
Nt

N
m

m
ns a
eN R
( Wece

W

fo. nſicip
ce Me
uxeñæ

Mtera
Pmeinen

Pon n
lſklüfi
I M An
Ciinnaß

RN
Aſtpfflolbebon

b Seggene
(Eienen one
Oummr un
Oummn/
geuemenſe,
Uer lhr,n
ſtinſenmtn

iren⸗
berai

onitincis
na
Mrmüts
Fatimerin
i
m. NINA
MNANN!

Ei Mpten

iGen ej. unne

umt Wlud4

bete

esdabent

nrm.

AX.
D

p Stipulationis

ſi ſub conch.ac.

quia interim nihil ebet. vt. Z. de pig. grege. F.

q Excuſſum.ſi dubiuet᷑.an poſſit ſoluere debitum ſolidum. als ſi
certum eſt eum hꝛẽe.v.tm̃ q̃ſi implera ↄdi.ſtipu.a memo petam. vt
ar. S. act.emp.l.emptoꝛem.S.j.⁊ ſic ſoluit᷑ ↄtra.S.ſi cer.pe.l.fi.

r ſ centũ.

qꝛ äjntũ ad effe⸗
cium non vider

P ea pie q qſ meuiꝰ qᷣ nec tenebat᷑:cum ↄditio ſti
heres eſt. eigat. pulationis deſicit:nec meuiꝰ pendẽ
2 in es ſuccedat. . n dn
ſ.qnginta. S tle ſtipulatõis ↄditione recte pt aue
aonos here niri. a meuio em an titiũ excuſſum
aingo uus nue no recte peter. Bem.
mi qᷓ non pt di- centum hoĩes q̃s ego he⸗
uii namero. di reſue meꝰ elegiſſet: ſtipulatꝰ
diſpar ſit nume⸗ R .
re K. in eo poꝝ agañiq; elegerim: duos heredes reliqᷓ
vões bereaaro: numero diuidit᷑ ſtip. diuerſum
eſtem itpulatus erit ſi iaʒ electis hoĩbo ſucceſſerint.
tm̃.ac. Iber hõq; bona Sem.
. ſide pᷣuit mihi: qð ſtipulanti
Sncceſſerit. „ . 1e. e 2 Hen
hie P poꝛtone he mihi ꝓmittit: ꝓpe ẽ vt oĩmodo ſit
eanarn den vrile: qus ex re mea pmittat. naʒ
