tra. qin ſemel bonus ac. vt a ifra de re mili.l.non omnes. §F. a bar

baris. ⁊ ſic de pꝛeterito ad pꝛeſens ⁊c. ſic ſupꝛa quibus mo. pig.

vel hypo. ſol.l. ſicut. S. ſuperuacuum. ar. contra. C. ve pꝛobat. l⸗
cum ie. Item qui ſemel qiues 2 hodie. vi.C. de pꝛoba. ex perſona.
qui ſem̃el pauper a modo. vi ſupꝛa c pꝛobat. non eſt. qui ſemel

wminus a nunc. ſed in poſ, dicit i0. ſecus vt no. . de pꝛobat.l. ſx

ne poſſeſ. accurſius.

Gemlir non
lalgacnſa.

pſnga.l iub.
lnlſtirlco
u nſn rſuſ⸗
Vltcörkus ma
ſennöbontg
nſnggl wſkle
ikenglls,5
nugin opten
uutmin
nlttinfe ti.
anhenigol
walthotsf en
Alurnggrnt
uuin ſi
mneanfrire
nlhſihan n

I

Mlitit

nir Lounirrſr
jluer ualis i

i ino iutne

l en nd
lirnetauuin
knirdie ,;
Nidtn

npwam. ſebi

0onu.
nr ll

utmmfin
mmmn
rummtildnn

e. A
tint

iKAumn
ligin

–

vero qᷣs.vel hoc

vt ſupꝛa quibꝰ 4
,

.

h Pater accuſauerat calummioſe. vt ex poſtfacto apparnit. ⁊ ſie
no.delictũ patris nõ nocet filio.vt infra de pems.l.crumẽ. Sʒ ar.
cõtra. C.ꝗd.l.iunł.maieſ.l.quiſquis.
1 Igem imperatoꝛ. deliquerũt. vt 3 noxa. l. fi. Z. vbi e cri.
i ohorter. l.j J⁊ aut.qua in proumcia. ⁊ de iudi.l. venditoꝛ. ⁊
j.e. l. H.
k CLum ſacri⸗
legium. remitie
ret. hoc ſi latiia
bat. vt ĩ aut. vt
nulli iudic.S. ſi

eum qnẽ pater accuſauerat:diuus
pius iulio candido reſcripſit.

Igem imperatoꝛ reſcripſit:ſeruos
ſpãle vt in nau⸗
fragio. vt ð de ĩj/
cen. rui.nau.l.
ne quid. vel hoc
facer e debet ex

antur: vminũq; eoꝛũ: ſi velit eos
cefendere:non poſſe reuocare ĩ pꝛo

vrbanitate. ⁊ fa 1eE —
cu imfra. e. i. i. re vbi deliquerũt. Eũ ſacrilegi
6. upra pꝛoxvi.· Im admiſſũ eſſet in aliqua ſua ꝓ⸗
uincia:einde ĩ alia minus crimẽ:
diuus pius poncio pꝛocõſuli reſcri
pſit:poſtꝙᷓ cognouerit de crimine ĩ
ſua pꝛouincia adniſſo:vt reũ in eã
pꝛouinciã remitteret: vbi ſacrile⸗
1q Zi accu ũ admilit. V Ar.
ſare.nõ Vi accuſare poſſunt: intelli
poſſunt. nã qui ſi ſcieri .
libet poteſt qui gemus:ſi ſcierimus qui non

taq; ꝓhibẽt᷑ accuſare alij
ppter ſexũ vel etatẽ: vt mulier vł

non pꝛohibetur

ex ca.maio. nec

nõ. S. quod eis. pPupillus: alij ꝓpter ſacramẽtũ: vt
et no. he x qui ſtipendiũ merent᷑: alij pꝛopter
ſequẽtes.il.ſũt ſtratũ eſtatue ĩ .
ij q.j. c. pꝛobibẽe Magliitratu poteſlateue ĩ qua agẽ
tur. tes ſine fraude in ius euocari non

poſſunt:alij pꝛopter delictũ ꝓpꝛiũ
vt infames:alij pꝛopter turpẽ que
ſtum:vt qui duo iudicia aduerſus
bo⸗ reos ſubſcripta habent: nũ⸗
moſue ob accuſandum vel non ac⸗-

m At mulier. non pꝛoſequendo ſuam iniuriam repellitur. vt
hic.⁊.x.qui accuſa.non poſ.l.de crimme.ſed fallit in crimine ma

ieſt. vt infra ad.l.iuł.ma.l.in queſtionibꝰ.a annone.j.ad.l.iub.

e an. l. fi. S. fi. ⁊. l. coꝛ. teſta.vt ſupꝛa.e.l.ij. Iteʒ in crimine ſuſpe
en tu. vt inſti. de ſuſpec.tu.S.conſequens. Item in pupillo dic ſe
cus. ſi eſt adultus maioꝛ. xx. an. ad inſtar teſtis. non auteʒ minoꝛ
ar. contra ꝗ. de bonis lib.l.qui cũ maior.S. ſed ſi non. ⁊ q his qui
bus vt indig.l.poſt le.S. his vero.vel dic ᷣm aʒo.⁊ minoꝛ.vt no.
8. e. l. ij. SJ. pupillis.⁊ dic ꝙ etiam pupillus in caſibus admittuur
vt ibi no. Item pꝛopter ſacramentum.iſ.in quo iurãt non euitare
moꝛtem cauſa reipub.vt ſubijcit. ⁊. C. e.l.ſi crimen.⁊.l.nõ pꝛohi
bentur. niſi vt infra ti.ij.l.famoſo.Jtem qui habet magiſtramʒ
1. merum imperiũ. quod dicitur poteſtas. vt S de iuriſ. om. iudi.
l.imperiũ. nõ poteſt accuſare dum durat magiſtratus. vt hic 1 3
de inur.l.nec magiſtratibus.⁊.j.de adul.l. ſi maritus ſiu m ma.
quia nec accuſari. vt ſubijcit pᷣic ⁊ S de ĩ ius vo.l.ij.⁊ dic ſine frau
ge. i. ſine pena. ſic S de edił. edic.l.cum aureʒ. S. excpit. vel fraus

fieret reipub. ſi ab eius cura aduocaretur. qui pꝛo eius vnlitate q⸗

tidie vebet eſſe ſolictus. Jcdeo emz magiſtratus dictt᷑ quia magis
inſtat vnlitati. p. ad quod.j.de verbo.ſig.l.quibus.⁊ facit S̊ de iu
dic.pars.⁊ ad trebel.ille a quo.S. tempeſiium. Item infamis non
accuſat. vt. C. e.l.criminis. ſupꝛa de popularibus actiomibꝰ. l.
kodulors. niſi vt.j.ti.ij.l.famoſi.⁊.j.e.l.mulierem.a nin vr.j
1 Fanmen A10 in pecumiaria cauſa poteſt agere pꝛo ſe.vt S ad
terculk. l. ij. S. ſi mulier ſn famoſa. Jtẽ quis accuſauit duos. quod
poteſt. vt dices in. l. hos accuſa.S.iuł.nec poteſt tertium accuſere.
vt hic. 2,. E. e.l. cum rauombus, ⁊ hoc pꝛopter queſtum turpem

ibi puniẽdos: vbi deliquiſſe argu

uinciã ſuã:ſed ibi opoꝛtere tefẽde⸗

*

. „
. Arrſar

vitandum. ſed ſicut qui alias non poteſt admittitur. tamen ſi ſuuam
vel ſuoꝛum iuriam pꝛoſequatur. ſic poteſt hic tercium accuſare. vt
bic.a.d. l.cum ratiombus. Item quia accepi nummos ob accu⸗
ſanqum. vel non. quia incidit in. l.iuł. repe. vt infra ad.l. iuł. re⸗

pe. l. eadem. S. j T. ij. facit ſupꝛa.l.qui indicio in

cuſandũ acceperint: alij pꝛopter
conditionem ſuã: vt filij circa parẽ

tes:⁊ liberti circa patronos.

Li pꝛopter ſuſpitionem ca⸗

Aulus.

lumnie: vt illi qui falſum te
ſtimonium ſuboꝛnati dixerunt.

Ermo.

Onnulli pꝛopter paupertatẽ

vt ſunt qͥ minus ꝙᷓ quinqua
ginta aureos hñt.
Ytamen omnes ſi ſuã iniu⸗
riã exequant᷑ moꝛtẽue ꝓpin
quoeũ vefendãt: ab accuſatione nõ

Arcek.

excludũtur. TLiberi libertiq; nõ

ſunt pꝛobibendi ſuarum rerum de
fendendarum gratia de facto parẽ

tum patronoꝛumue queri: veluti
ſi dicãt vi ſe a poſſeſſione ab his ex
pulſos: ſcilicet non vt crimen vis
in eis intendant: ſed vt poſſeſſionẽ
recipiant. nam ⁊ filius non qui⸗
dem pꝛobibitus eſt facto ma⸗
tris queri: ſi dicat ſuppoſitum ab
ea partum:quo magis coheredem
haberet:ſed eam ream lege coꝛne
ha facere permiſſum ei non eſt.

nes, a. c. nulli Item inimici.vt.iij.q.v.quia ſuſp

Ab alio velatum alius veferre

n EAt filij. alij non habẽt in littera vt filij.
o n Dnnulli. aureos.ſi tamẽ diligẽs ſit ⁊
⁊ ad tutelam.vt ar.inſti. ſuſpec.tu.in fi.ti.⁊ in aut. de te⸗
ſti.S.j.⁊ S&̊ de adop.l.nec ei.S.j. ac.
p I tamen. non excluduntur. ad quod eſt ſupꝛa. e.l.qui indicio
7. C. in qubus cauſis co. vel cen. l.ij.in fi.ſed hoc fallit ĩ li⸗
beris ⁊ liberus.quia enam ſuam miuriam pꝛoſequendo nõ poſſunt
accuſare.ſed ciuiliter agere.vt infra pꝛoxi.S.ſed alias pꝛohibitus eti
am graue delictum poteſt pꝛoſequi pꝛoſequendo ſuã miuriam. vt.C.

e. l. pꝛopter. accur.

fi. Item liberti pa
tronos nõ accuſãt
vt ſubijcit imo pe⸗

na imponitur. vt

C. e.l. fi. ⁊ ſic ĩ ſex
uis ⁊ familiaribꝰ.
vt non poſſint et
pumãtur ſi contra
fecerĩt.vt.C.e.in⸗
iquũ.⁊.l.ſiquis ex
fam. ⁊ facit. C. de
teſtibus.l. liberto⸗
rum. 7 d falſis. l.
falſi. Iteʒ pꝛopter
ſuſpiionem calũ.
vt quia falſũ teſti⸗
momum ſuborna⸗
ti dixerint. per qðᷣ
a glias pꝛeſumut
malefactoꝛes. vt 3
ſi cui.S.ſi tamẽ in
fi. S. 7 ſupra de te⸗
ſtibus pꝛoduci. ⁊ ĩ
aut᷑. quõ.o.e.S. q̃r
ta.⁊ ſupꝛa de peu.
here.l. poſtiꝙᷓ in ſi.
7 gr. ſupꝛa d offi.
pꝛeſi. illicitas. S.
ne potẽtioꝛes. IiRB
ſocij crimimis. vt
EC. de liberali cau⸗
ſa.l.ſi finum. Iteʒ
qui cõ miſit ſimle

crimen. vt vir pꝛo

pter leuo cimuʒ. vt
infra de adul.l. ij.
S. lenocinij. Item
qnia deſtiut. vt. J.

90 turpik. l. ij. Itẽ

mure canonum re⸗
pellũtnr alij. quia
ſunt cõſpiratoꝛes.
alij qꝛ mathemati
ci.alij quia ſacrile
gi. vt. vj. q.iiij.cõ⸗
ſpirato:es.⁊.c.om
ecti.⁊.c. canomca.

fidelis admittitur ſicut

q Liberi.non vt crimen.contra ſupꝛa pꝛoxi. Rñ. So. hic ſpeciale
in liberis ⁊ libertis.vt ibi dixi.Alij concedunt in graui etiaʒ liberis
⁊ liberus.vt.C.e.l.pꝛopter.quod non placet.niſi in excepis.crimi.
leſe maieſta.⁊ adulterij.vt infra e adult.l.ſi adulterij.S.liberto.nec

ob.ſupꝛa de unur̃.pꝛetoꝛ.S.pꝛeterea

quuaccuſa.non poſ.l.ſi.

Vv Recipiant. per interd

Te fal. l. lege. S. j.

quia ibi ciuiluer. Iteʒ facit. C.

ictũ vnde vi.ſi vis fuerit armata.alias agi
rur acnone in factum. vt ſupꝛa de vi ⁊ vi ar.l.j.S. imterdiciũ. hoc qꝛ
atro.facinoꝛis.⁊ de obſequijs.l.honoꝛi. H
1DMueri. pꝛo acnone i factum.ar. infra de falſis.qui nommne.ad in
tereſſe ſcilicet vel excipiendo.
tNMon eſt pꝛopier reuerentiã.quia ałs liceret ei cuus itereſt. vt.j.

u Ab ano delatuũ. 1. accuſatũ. ⁊ dic pẽdente accuſatione pꝛima. a ple
mus dic. vi. C. e.l. quidã crimine i pꝛin. ꝓtem cotra. j. ve adul, l. ij.

nij

in ſi. ſo. ibi ſpeciale.a ẽ ſic Sᷣ de in ius vo.l.iij.in pꝛin.accur-/
x Eiel pnuata.que iſta ſint. dic vt infra ad turpił. l. abolitio. 7. l. ſe
quenti in fi. Et ſic quod ſubijcitur de deſiſtente. dic quandoq; im
pune petetur. quandoq; non. vt. E. ve abo. I. abolitio ſupꝛa. e. ubello
rum in fi.
y Mon pꝛohibe⸗

Wr inihn⸗ W dies
1 ſupꝛa libelloꝛuʒ ł.—.
§S. ſi. 1 ſupꝛa n. ij. non poteſt ſed eum qui abolitione
l.pe.in pꝛin. Sed

publica vel pꝛiuata interueniente

an eſt opus wocere aut deſiſtente gccuſatoꝛe de reis ex

e pꝛeuaricanone

en vian di bic emptus eſt: alius veferre non pꝛo
ed a.ij dicunt ĩ pu
blica ſic. ſed in pꝛi hibetur. 1 Enut.
uata abolitione ñ. Os accuſare nõ licet: legatũ

vt ar. S de pꝛeuari

catoꝛibus. 1. iij⸗ imperatoꝛis. id eſt pꝛeſidem

pꝛouincie ex ſententia lẽtuli dicta

3 b Do. als
coo. ac.** As ſylla v tyrone conſulibus:item le⸗
bo. Keenids. ſi ha Batum pꝛouincialeʒ eius vũtaxat
bes eſt hreſidem criminis quod ante cõmiſerit: ꝙG i
benet nede legationem veniret: item magiſtꝛ a
quãdoq; viceʒ pᷣi tum populi romani eumue qui rei
e e aref⸗ publice cauſa abfuerit:dum noõ re
ald eſt gtem pꝛeſi tractandi leges cã abeſt. Hoc
dem. ⁊ ſacit. J. e extiam beneficio inter reos recepti
uuel. n mar pvrti poſſunt: ſ abolitione interueni
cDAme omiſerit ente repeti ſe non vebere contẽdãt
vVt ſupꝛa de iudi.l.
ij. S. legane.

d Aagiſtratuz
populi. vt ſupꝛa. æ in ins vocan. l.ij. ſed licet non accuſetur. verum
eſt vt pꝛocedatur. ſatudatur tamen iudicio ſiſti poſt honoꝛem epoſu
tum. vt.j.d adulte.l.ſi adul.S.fi.
e Leges. ex quibꝰ ſpernitur accuſatio.ad quod.j.de adul.l.ſi ma⸗
ritus. S. j. 1 S. v teſtibus. I. inuin.
f Hoc beneficio.quod dictũ eſt in pnn. huiuſmoch.l.vi quis pᷣſcri⸗
aat pꝛopier c ignuarem ſuam.accur.
g Recepta. dicitur reciptum poſt luẽ cõteſt.j.de adul.l.ſi maritus
S. preſcriptiones.
hRepen.. poſt. xxx. dies. m quoſdam immo. vt. j. xxx. dies ſm
quoſdam alioquin nullum eſſer beneſicium m al.vt pꝛobatur ſupꝛa
e.libelloꝛum.S. fi. D. accur.
1 Lontendat. vt quia abolitione habia accuſatus in aliqua digni⸗
tate pꝛedictoꝛum fuerit electus.ſed an alio accuſante.an vero ipſo eo
dem. H. dicii.alio accuſanre non pumo. nam pꝛimo non poteſt obijci
vt infra ad turpił.ſiqmis repe.vel dic quando ſuperuemit dignitas.⁊
pꝛimo.ſed quando pꝛimo non habuerat digmitatem cum pnmo accu
ſabatur. iunc pꝛime non obſtat ſed alij. vt dicta.l.ſiquis repe.ar. C.
Te conſoꝛ.l.ij.⁊ de pꝛocura.pomp.S.rati. Jtem eodem mõ rñ. ad.l.
j. adulte.ſi maritus.S.pꝛeſcripniones.vel ſubaucd ibi miſi abolino
ne habua de nouo recipiãt.vi hic diot.accur.
Lege iulia.de duobus reis.ſ.in vno hbello.ſed vnum pꝛius vno
libello alium alio bene poteſt. vt in ↄtrario S.e.l.qͥ accuſare.C.e.l.
cum ratiombus ſ̃m al. ⁊ nos.Alij dicunt quod nec enam duos.⁊ en
am dinerſis libellis.⁊ quod ulis.ll.dicitur dicunt fuiſſe admmiſſum.
ſed non admittendum. puma placet. alij hic de diuerſis crimimbus
ibi ex vno.ſed videtur ꝙ enaʒ vno libello duos poſſit.vi.j. adul.
l.qui pupillam.S. fi. ⁊.l.vim paſſam.S.inceſti. Sed dac vt dicta.l.qͥ

pupillam. Jtem adde quod no. C. qmi accuſare non poſ.l.cum rauo⸗

mbus.accurſius.
I Si ſeruus poſtulabitur. in caſibus illis quibus poteſt. vt infra ꝓ
xi.S.accurſius.
m Ziber. vi S. e. l. ſeruos. ſed hoc fallit infra ad turpił᷑.l.wmici
anns Item in eo quod ſeruus non excipit lenocimo. ſed liber ſii.
vi.C.æ adult.quomiam alex. Item in eo quod poteſt vefendi ꝑ do⸗
minum vel pꝛocuratoꝛem wmini. quod non eſt in libero homme. vt
ſupꝛa ti. j. l. ſeruus.
n Dminbus. legibus publicoꝛn iudicioꝛũ.
o Rei. id eſt accuſari poſiunt.ſed econtra non accuſant.miſi in caſi
bus. vt. C. pꝛecibus impera. of. l.j. ⁊ infra ad.l.iuł. ma.l. famoſi
⁊ iiira. e. l. muluerem in fi. a ſupꝛa e popula. act.l. popnlaris actio.

C. de adul.l.qm̃ alex.⁊ S̊ de iudicijs.l.vix.accur.
p Puuata. 1. qñ ſine armis.
Qng ea lege. ſ. vis pꝛiuate. vt inſti.de pub.iudi. S. iteʒ.l. ł.
ſed videtur hac.l.ſeruũ accuſari.vt.C.ad.l.iuł.de vi.l. ſi crumi
nis.ſed dic ꝙ ibi coꝛpoꝛaliter punitur.vt in.e. ti.l.ſeruos. non pe⸗

cumaruer vt ibi
Ddixi ⁊ bie dicit.
„„ . 4 . te 3 qui e pu
m epiſtolam diui adriani ad gla ie⸗ ſtatim da⸗
bꝛionem conſulem ſcriptaz. Le 1 . ablicati
reh ard. . rY Publicatio
ge iulia iudicioꝛum publicoꝛum ne:a keleganze.
. . vt in T pu .
cauetur: ne in eodem tempoꝛe de iu. .. uem lex.

duobus reis quis quereretur:niſi
ſuarum mmiuriarum cauſa. Si
ſeruus reus poſtulabitur: eadem
obſeruãda ſunt que ſi liber eſſet:
ex ſenatus conſulto cocta ⁊ meſſa⸗
la conſulibus. Omnibus au⸗
tem legibus ſerui rei fiunt exce⸗
pta lege iulia ð vi pꝛiuata:quia ea

ſege damnati partis tercie bono

noꝛum publicatione puniuntur:
que pena in ſeruum non cadit.idẽ
q; dicendum eſt in ceteris legibus
quibus pecuniaria pena irroga⸗
tur:vel etiam capitis que ſeruoꝝ

Penam. tercie partis bonorum.
Mon cadit. cuʒ nibil habet. vt inſti.per quas per. no. ac. S. u?
quod ſerui. nam delinquendo non auſert peculium ſeruus domu
no. vel filius patri. vi de boms pꝛeſcriptoꝛum.l.j.⁊.l.ſi filus

u LQuibꝛ. vt. l. uł. de ambi. vt. J. ad. I. mł. de ambi. l. j. tem de

annona. vt. j. ad.I.uł. de annona. Em al. ac. .
x Capins. hec eſt in tribus. vi infra de penis.l.ij.ĩ pꝛin.ſed hic
non cõpꝛehendui cuntans amiſſionem. quia ſeruus non eſt cinis
bm azo. .
y OQue. ſcilicet capitis non conuemit æc. Et dic ꝙ quidaʒ habẽt
non conuemit. 7 tunc contradicit pꝛinapium binus. S. 2. C. de bo⸗
ms pꝛoſcrip.l.j.ſed dices qᷓtum ad bona. vt quia crunen perſone
bonoꝛum penam inferebat. quo ad perſonam emm cõueni quo
ad bona non conuenit ſeruo.⁊ differunt a pꝛoxi. ſuperion. Rñ.
quia ibi pecumaria tm̃ pena mferebatur ex crimme. alij habent
ſiue non.⁊ dic connemt quo ad coꝛpoꝛalem. non tamẽe quo ad pe
cuniariam. erit idem exemplum quando pꝛo eodem celicto pecu
maria ⁊a coꝛpoꝛaus pena unponitnr. vr eſt in omni quod iponit
penam moꝛtis naturalis vel etiam ciuilis vt ſeruus pene. vi. E.
bonis pꝛoſcrip.l.in metallum.que pene indubit anter conemut
ſeruis quo ad coꝛpus. vt infra de penis aut danũ.S. fi. eſt ⁊ terciuʒ
genus crimmũ vt etiam bona tacue auferuntur. vt quia ciuuatẽ
qms perdit puta quia depoꝛtatur. vt. C. de bonis pꝛoſcript.l. ⸗
poꝛtati.non dico relegan.quia eis vel alijs quibꝰalia pena ꝙᷓ vna

de pᷣdiciis ĩponit᷑ nõ auferũt᷑ bona. vt. C. œ penis.l.dxepoꝛatoꝛu.

que relegatio an ſeruo cõuemat ſtatim dices. Iẽ quod ſnbijcu ſi
cut relegano dicunt. ſ.non couemt pꝛout S habuiſti non conuenit
2 tunc eit contra. E. we ſepul. vio.l. - a3 qui aia quibus.. ij. qb⸗
dicitur ſeruũ relegari.ſo.non põt ſic.ſ.vt bona aliqua perdat. qʒ
cõuenire poteſt relegato imperpetuñ.vt infra de inter. rele.l.iuj.
in fi. vel ᷣm aʒo.verius nõ poteſt vi ſunplicicer illa pena impona
tur.ſed grauioꝛ imponitur.etiam vbi reiegatio im libero eſſet im
ponenda. vi. C. ad.l.iuł.de vi.l.ſeruos.⁊ infra. e.l. fi. Dʒ hoc
eſt in omm crimmne exquo etiam ſeruus no poteſt accuſari. vt ſi
recipiatur accuſauo.ſed durioꝛ pena imponuur ꝙ lubero Fm azo.
Alij vt io.vt dicta.l.contraria non obſtet. dicunt ſicut relegano.
ſcilicet conuemt. 7 ſic dicunt ſeruũ poſſe relegari vt in cõtraris
vt hic.vt tamen ei durioꝛ ꝙᷓ libero imponatur pena.⁊ caue qꝛ cuz
dicumus hic de penis capitalibus opotet expom relegatio id e⸗
poꝛtatio,nam relegatio non unponit penã capualem, cũn ciuitatẽ 7

S — —
=
Sea
W☛n
=

nn,
Decoen..

Al on

eNpel
Hiani⸗
htmulane
ig flii.
rtem
onpen et
jrnn url.
nmnun⸗
oed mun
üinpeci
6nſreæ
Ner

1
1

S

E

Ntene 5
önun
puncß.
Onlrer, d

ſtens..

ehedes
n. R Mr
is.
CeN
öra dndcin
Opoltenns m
luriam, Marg.

n5a muf.

rconclie .

nhcero

»

ſoig gecyn

Meng moontn

—

Gunnntſenns
I Ulren,
ſenerobſtn
Gencuntur gccr

D
ſanoſeiininn
oo ee .alo⸗
Enbit eſt
Ul penamn,
eſerle en
fileo,i gecli
uunn .ſ.
Prickbpr V
ns,cntns

SS.

nd e
npalimſens

1nli,1l ſis
lr vemlien

A. „
rmnslijiſniit

ue
Ktnig lil i

ms ſ1 ,din

lgu inn ſgin
mncmmn öNdnnd

bn.

EmN id
õ

%
„

bona retineat relegatus. vt.j.de inter.a rele.l.relegatoꝛum.S.ſiue
7. S. ad tempus.ſed in ſimplici relegsto dic quod ſerno nõ ↄuenit
miſi vt grauioꝛ pena ei imponatur. Tercij vt al.referũt hãc liuerã
ſ. relegatio ad id quod g dicitur quibus pec. ⁊c. ſicut relegatio q̃ ĩ
pomt penã pecuniariã qñ fu imperpetuũ.vt dicta.l.d ĩter. ⁊ re.l.
uij. in fi. ĩ opyus ᷣ́U

NR

natõe ex vno nõ ſequetur ex alio.idẽ ſi fiat abſolut:o.Tercij dicunt
ꝙ nõ põt.ſ.in eo ꝙ pena cõcurrit.ſed in eo ꝙ maioꝛ eſſet pena in al⸗
tero ſecus dicunt ad inſtor ciuiliũ. vt S vi bono. rapto.l.j.⁊ facit S̊
act. 1 obli.l.penult.⁊ Supꝛa nau.can.ſta.l.idem.S.pe.Sed contra ſu
pꝛa de act.⁊ obli.l.cũ ex vno.Sed ibi cum agitur cimliter per pꝛedi

autẽ publicum
nõ datur ſeruꝰ
vt. j. ð pems.l.
ſeruuns.
g Mon cõue⸗
mit.quia nõ eſt
anis.
b Paricidij. ſ.
conuenit pems
ſeruoꝛuz.
c Occidermt.
vt.j.ad.l.pom⸗/
pe. de pac.l. j.
d Mõ cadũt.
quia nullam co
gnatõeʒ habẽt.
vt inſti. de ſerin
li co. in pꝛin. et
j. de reg. iur. l.
quod attinet.ni
ſi quo ad matri
monm impediẽ
duʒ. vt inſti. de
nup. F. ulo ceꝛ
tum eſt ꝛ1c.
e LCömums *
tam lberoꝝ ꝙ;
ſeruoꝛuʒz q;'tum
ud monendñ.
f Simnluer.
ſ. vt in hberos.

penis non cõuenit ſicut relegatio:
iteʒ nec lex pompeia paricidij: qm

caput pꝛimũ eos appꝛehẽdit: qͥ pa

rẽtes cognatoſue aut patronos oc⸗

ciderint:que in ſeruos quãtũ ad h̊
verba pertinẽt non cadunt:ſed cuʒ

natura eſt cõmunis: ſimiliter ⁊ in
eos animaduertit᷑.itẽ coꝛnelia in⸗

luriarum ſeruũ non dvebere recibi

reũ cornelius ſylla auctoꝛ fuit: ſed
durioꝛ ei pena extra oꝛdinẽ immi⸗
nebit. Arcia.
AUllierem pꝛopter publicam
vtilitatẽ ad annonã pertinen
tem audiri a pꝛefecto annone vefe⸗
rẽtẽ diuus adrianus ⁊ anto. reſcri
pſerunt. famoſi quoq; accuſantes
ſine vlla dubitatione admittũtur.

miites quoq; qui cauſas alienas
efendere nõ poſſũt: qui pꝛo pace

excubant: vel magis ad hanc accu

AAyianus.
Neum cuius wlo malo ho⸗
minibus coactis dãni quid

datum eſſe dicatur: non debet cogi

actoꝛ omiſſa actione ciuili crimen
intenderer. Bem.
plures exiſtant qui eundẽ
in publicis iudicijs accuſare
volunt: iudex eligere vebet eũ qui
accuſet cauſa ſcilicet cognita: eſti⸗
matis accuſatoꝛuʒ perſoms: vel de

dignitate vel ex eo quod intereſt:

vel etate:vel moꝛibus: vel alia iu
ſta œ caua. Sbceſt.
J ſeruũ wvminus in crimine
capitali fendat: ſiſtendum
ſatiſdato pꝛomittere iubetur.
DVem.
Itia cũ teſtamẽtũ gaij fra⸗
rris ſui falſuʒ arguere mina

ctam.l.vi bo.rap.
Item cõtra.C. de
accuſa.l.qui de cri
mine. ij. rnñ. Sol.
ibi dinerſis perſo⸗
nis permituit. hic ĩ

vna pꝓhibet m qr

dam. vel ibi erãt dꝛ
uerſa delicta. hic
vnnz vt ibi plene
no. Yem ptra. C.

ꝛbi altera cimlis al
tera crumnalis. B
vtraq; crimmalis
Item cõtra.C. ad
l. fal.ðᷣ pla.l.j. Sʒ
2 ibi diuerſa erant
crimina.ſ. violen⸗

tia ⁊ plagiũ c.

r Niret. ⁊ eſt ra
tio.quia de adnuiſ⸗
ſo eiuſdem homi⸗
ms nõ debet ampli
us q̃ri ſupꝛa nau.
cau.ſta.l. licet.
1eum. id
eſt contra
eum.

t Cimmli. vi bo.

rapto. vt ſupꝛa vi

genae habes in ſatione admittendi ſunt. ſerni qq;
qico ti. de porr· Teferentes audiunturr.
cidijs. AÄlulus.

g Tomel. ſed

ecõtra venũciat Enatꝰ cẽſuit ne quis ob idẽ

añ; alterius in crimen plunbus legibus re⸗
luriam. vt arg. B ——ð 2
coͤra 5 de mur. Us fieret.
l. lex coꝛnelia. F. .
ſi. ⁊ hec ẽ rõ qᷣa

plerũq; pecumi⸗
aria pena imponitur pꝛo ininria vel amiſione ciuitatis.que non
conueniunt ſeriis.accur.
b m Ulierem. reſcripſerunt. vt. j. ad. l.iuł. de annona.l. fi. in
ſi. nec obſtat. C.e.l.de crimine.quia ſpecialia ſunt que hac
lege dicuntur. accurſius. HJM “
1 Admititur. facit. j. ad. I.iuł. maieſ.l.famoſi. ſed cõtra ꝭ̊. e.
l.qui accuſare. So.hic ſpeciale.
k Famoſi.i.infames.accurſius.
IDPeꝛo pace.ſ.alioꝛum. vt ⁊ ſupꝛa d teſta.mili.l.j.ac
m Excubãt.id eſt vigiant. accurſſus.
n el. pꝛo etiam. ſed contra. C. qui accuſ. non poſ.l.nõ pꝛohi
So. hic ſpeciale.accurſius. J
0 Deſerẽtes.i. accuſantes de annona fraudatna.
p Audiuntur. vt. j. ad. l.uł. de annona.l.j. enam cõtra wminũ
vt ſupꝛa de iudi.l.vix. accurſius.
q ſ Enatus.cinus nomen non habemus.⁊ da exempluʒ te eo
qui filium occidit.qui.l.coꝛ.de ſica.⁊ noua.l.de paricidijs
tenetur. non autem veius per nouam tolluur. vt ſupꝛa de act. ⁊ ob
li.l. quonens. vel dic de eo qui fecit ſocietatem contra innocentem
qm.i.iuł.de vi pnuata tenetur.vt.j. ad.l.iuł. ve vi pꝛiua.l.ij.et
uij. 7. uij. 2. l. coꝛ. de fal. vt.j. de fal.l.j.S.j.quod nõ piacet.ſed tm̃
ex vi pꝓꝛna. per ſe.con.voluſianũ.vt.j.ad.l.iuł. de vi pꝛiua.l.ex
ſe. cõ.⁊ ſupꝛa de concuſ.l.j.vel dic tercio de eo qui accepu pecuniaʒ
ob negocium faciendũ vel nõ faciendum. qui renetur. l. iuł. repe.
vi S de calũ.l.j.S.j.⁊.l.coꝛ.xde fal.vt.j.dæ fal.l.j.S.j. Iteʒ dic qð
nec accuſario admittatur. exquo iam eſt facius reus.i. accuſatus
alia lege nec ab eodem vi hic nec ab alio.vt.C.e.l.qui c crinnne
I·rñ.vel. ſᷣm alios põt accuſari ab eodẽ diuerſis.ll.ſed ſecuta codẽ⸗

y SDe cauſa. affinitatis vel cognati e hr
l.ſi vero.S.que autẽ.⁊ ad hoc ſupꝛa de fide inſtru.l.fi.ĩ fi. ⁊ de collu.

ret᷑:⁊ ſolẽnia accuſatõis nõ imple⸗ Lona rantel n
rzn . v. „ cit in. e.
uerit intra tepus a pꝛeſide puicie .g. 2 nzd
diffinitũ: pꝛeſes iterum pꝛonũciga⸗ cnnlis acti. l.. de
uit non poſſe illam amplius dæ fal Rvanmo. . l pe
ſo teſtamẽto dicere: aduerſus quã u 1 glures.
ſententiam titia non pꝛouocauit: obolunt er
ſed dixit ſe poſt ſintum tempus de mmrunt. .

x Intereſt. quia
ſuam vel ſuoꝛũ in
turiam pꝛoſequat
vt ſupꝛa.e.ſi cui.S.j.accurſius.

oms.ar. ſupꝛa de his qui deiec.

ete. l. fi.⁊ infra de adul.l.ij.S.ſi ſimul.⁊ ſupꝛa de libe.ho.exhi.l.iij.
S.hoc inierdictum.⁊ de ſepul.vio.l.ſepulchꝛi.de populari. acti.l.ij.⁊

ſupꝛa æ libera.cauſa.l.intereſt. ⁊ de excu.tu.l.ſi duos.⁊ de dam.in/

fec.in reficiendo..ͤag. . 2 .
a ſ ꝗ ſeruũ.iubetur.vt.j.ti.j.l.ij.⁊ facit S.e.hos ac.S. ſi ſeruus
7. C. de ac. 1 inſcrip.l.ij.⁊ S ti. j.l.ſeruus. M
b t Ina. minoꝛetur. dato libello accuſatiomis minabatur ſe fal⸗
fſfum ⁊c.accurſuu. J8
c Impleuerit. ⁊ nõ pꝛobauit reſtamentũ factũ falſum.

dBDiffinuum. hic no. ꝙ iudex tam actoꝛi ꝙᷓ reo dat tempus ad ex.
cep.proponẽdas.accurſius. H

e JYierum.apparet ergo ꝙ pnus pꝛonũciauerat eam nõ poſſe de fal
ſo agere. ⁊ dicunt quidam virãq; diffinitiuam. ⁊ ex eo ꝙ mepte erat
libellus factus.a habent infra aduerſus quas ſentẽtias ⁊c. Sed vᷣm
hoc quis bis iudicat. Rñ.quia pꝛima cum ſecunda concoꝛdat.vi no.
C. ſententiam reſcm.non poſ.l.ij.vel quia puma fuit abiecta cauſa
libelli male concepti.vi ſupꝛs ſi mẽſoꝛ.l.j.S.j.Alij vt al.dicũt pꝛimã
interlocutoꝛiam.⁊ dicunt ab ea appellari. quia effectum habet diffini
tiue.nam cum dicitur iſtam agere non poſſe. per conſequens videtur
abſolmi accuſatus.⁊ habet infra quas ſententias.tu dic pꝛinaʒ inter

locutoꝛiam. ab ea non potuiſſe appellari. vt infra de appel.l. j. S. qᷓ⸗
ſunm. 7. C. quoꝛum ap. I. antepe. ideo de nouo reineipii cauſaʒ. ⁊ ſic

babeas infra quẽ ſententiam. ⁊ m omnes dic ꝙ poſt pnmam iudex
ſtatuit certum tempus infra quod bene libellum foꝛmaret. ⁊ cauſam
ad finem pꝛoduceret.quod poteſt ſieri.vt. C. qui accuſare non poſ.

ſi ea. Item no.in hac.l. ab interlocutona appellari ſm al. Itẽ qnid
ſi diffimtiua de falſo fuit ex cauſa male concepti libelli. Rñ. poſſe ite-
rum accnſationẽ fieri. ſed hic in ſecũda ſnia nõ fuit adiecta cã. ad qðᷣ
eſt ſupꝛa de euic.l.minoꝛ.S. j.⁊ ð̊ de excep.rei in.l.ſi mater.S..
ſSec orrit. per qd magis confirmare ꝙᷓ infirmare ſniam de falſo

videtur.
g Andienda ſit.
ß de irrito ſic. vt

ſi reus vel ac.l.ſi.
i Erimmna. ß ab
alio poterunt accu
ſari. vt S. e.l. hibel
loꝛũ in fi.
Kk Erimina. qnia
crimmna ſum pꝛo/⸗
qua ad vindictaʒ.
1Reos. quia 7

p Secuta. qua ſe

cuta ſi ẽ appellatũ

ante moꝛteʒz diſtin⸗

E w moff. teſta. irrito teſtamẽto dicere: qnero an
eum. titia que non appellauit aduerſus
„ Feie ſentẽtiã pꝛeſidis: poſſit ad falſi ac⸗
cnſatoꝛñ.i. eoꝛum cuſationẽ poſtes ruern. Rñ. nihil
lckcen ſahat. gperte ꝓponi ꝓpter qpõ aduerſus
pꝛa pꝛo ſocio.l. he- ſentẽtie auctoꝛitatẽ de falſo agens
nes ſocij. vein auckieca ſit. AÄAliſt.
eoium quracen. Ju fratres reſcripſerũt: non
ſabantur. a tuc ald tLebere cogi heredes accuſa⸗
hibe oiſtincttonen Pꝛũ exequi crimina. uẽ nõ opoꝛte
quã habes.j.ſi pẽ te Eek E
den. ap. 1. j. a. &. re cõôpelli accuſatoꝛeʒ plures reos

facere diuus adrianus reſcripſit.
X iudicioꝛũ pubhcoꝛum ad
miſſis nõ alias tranſeunt ad
uerſus heredes pene bonoꝛũ ad⸗
emptionis:qꝙᷓ ſi lis cõteſtata ⁊ con⸗

denatio fuerit ſecuta:excepto repe

ſi vellei nõ pot mſi
cum dererunnario tundaꝛũ ⁊ maieſtatis iudicio: que
ee bos etiam moꝛrtuis reis cũ qinbo mhil
vi nemo inuit. age actum eſt adhuc exercere placuit:
m acere ü. vt bonag eoꝛũ fiſco vendicent᷑:adeo
eogem crimnne. vt diuus ſeuerus ? anto. reſcripſe⸗
n e r maͤriao⸗ rũt:ex quo quis aliqo ex bis ceau⸗
ns.i elens: ſis crimẽ contrarit: nibil ex bonie
o Adnuerſus he· ſuis alienare aut manumittere eũ
reen reoum xeiũ poſſe. Ex ceteris vero xelictis

*

gue expꝛeſſe vel tacite bona ſint adempta. vt pꝛimo caſu teneantur he

redes.miſi fendãt. in alio nõ.vt.C.ſi pen.ap.l.iij. Idem dicam ſi nõ
eſt appellatum. vt non tranſeat pena ad heredes qñ eſt tacita bonoꝛũ
ademptio.quia in penis molliendis dvebemus niti.vt.j.de penis.l.in
terpꝛetatione. aceur. M
q Abaieſtatis.hoc in duobus caſibus tm̃ eſt.vt qñ cõtra pꝛincipem
vel rempu.vt.j.ci.ij.l.fi.⁊ inſti.de pu.iu.S.ij. Item adijcit repetun
darũ. eſt ⁊ tercius peculatus. Item quartus ve reſiduis. vt hic ⁊.j. ad
l.iuł. pecn.l.fi.a ad.l.iuł. repe.l.ij.⁊.j.ad turpił.in ſenatus.S.ſi
pter. Item quintus crimẽ hereſeos.vi.C. de here.l.iiij. Itẽ lexius a
poſtotatus. vt. C. de apoſta.l.ij.⁊.l.apoſtataruũ. Itẽ ſeptimus quãdo
vxoꝛ de moꝛte viri accuſata veceſſit.vt.j.de iure fiſ.l.luuus.nam nõ

ſecuta cõdẽnatõe imnet pena bonoꝛũ ademptionis heredibus mulie

ris. Item. viij.ĩ crimine veſerte miitie.vt.C. re mili:l.uij. li.xij.
nee ob. pꝛedictis S de iudi. de qua re.S.cũ abſente.q; hec ſpecialia. vel
alio pꝛoꝛſus caſu ibi loqui. Iẽ alius.vt.j.de bo.eo.l.fi. Jtem ⁊ in
pꝛedictis fallit. vt Sð de iniunſtõ rup.ſiquis ex.S.eius qm. Itẽ ob. 5 de
ſolu.l.reo.ſed ibi in crinnne alio nõ exceptato.
r Actu eſt. enam nõ dato libelo.
ſAlienare.no.ex die cõmiſſi criminis.ſed in alijs non excepns tĩ

ante litem coteſ.vt Sð de manu.l.qui pene.⁊ facit ð e cna.l.vvnano

nes. S. fi.l.poſt contractum. ⁊. C. ad. l.iuł.maieſ.l.fi.⁊ S qͥ ⁊ a qui⸗
bus.l.queſitum. 6
Ex ceteris.pena pecumaria. vt ꝓ furto dupli vel quadꝛupli.
n Eccuſano.i. actio.⁊ ſic facit.C. ex delic.deſunc.l.j. Alij pꝛopꝛie
ponunt.quod non placet.⁊ ſm hoc dices idẽ in pꝛniuato dencto. ſi cri
minaliter aguur. quod in publico.ſ.pꝛout eſt in pꝛin, huius,/l, ad qð
eſt. j. ad turpik. l. in pꝛiustis. cuur.

x Secuta. intellige qñ rens moꝛi᷑ pẽdẽte cauſa pincipali.

y c Apitis. i. accuſatus de crimine capitah.

3 LCauſam. aliquã ex his que ſunt.j. iure fiſ.l.j. vel
ſimilem putabatur ant᷑.cotra ar. C.de pꝛocur.l.reũ. Itẽ qꝛ dictuʒ
eſt regularuer accuſatu accuſare nõ poſſe. vt a ti.j.l. is qui.
7 Lauſam. 1.

bena vatantia.
„, . à a Xters.
pena incipere ab herede ita demm (eni⸗
poteſt: ſi viuo reo accuſatio mora αn.ααα
eſt: licet non fuit condemnatio ſe⸗ ⁊ amen. qua in
cuta. Apimia. Peonincia. vbi

e.l. j. 2 in aut.
vt nulli iudi. S

Apitis reus ſuſpenſo crimi⸗
ſi vero quis ⁊ S

ne cauſam fiſco veferre nõ ꝓ⸗

hibetur. Api. eeui.. penult.
Lterius pꝛouincie reꝰ apud b Alitib?.
eeos accuſat᷑ cnndemnatur: mnſie tl l. r.
apud quos crimen contractuʒ oſtẽ ð erbi.l. .a.
ditur: quod etiaʒ in militibus eſſe & ur. om. u. l.
obſeruandũ noſtri optimi pꝛinci⸗ Pe Aeabneg dr
pes generaliter reſcripſerunt. uſtodia a exhi⸗

De cuſtodia: exhibitione re
orũ Rubꝛics. “
Apianus.
E cuſtodia reoꝛũ ꝓconſul
eſtimare ſolet:vtrũ in car⸗
cerẽ recipiẽda ſit ꝑſona:an
militi tradẽda:vel fideiuſſoꝛibo cõ
mittẽda:vel etiã ſibi: hoc aũt vł ꝓ
criminis qoð obijcit᷑ qualitate: vel
ꝓpter honoꝛẽ aut pꝛopter ampliſ
ſimas facultates: vł pꝛo innocẽtia
perſone: vel pꝛo dignitate eius qui

a d E cuſtodia. recipienda. ſic diſtingue aut accnſatus con
fnetur œ crimnne. tunc eſt ponendus in carcere. vi in
I⸗-⸗inre.l. ſi cõfeſſus. ⁊ extunc cito condemnetur vt tamen

iterũ a erũ cõfuteatur. vt. C. e.l. ſiquis in ea. a. I. fi. Aut oiffiter

7 tunc aut eſt valde graue icelus ⁊ tunc pomtur in carcerem. vt
infra. e. diuus. ⁊ interim cuſtoditur m foꝛmã quã habes. C. e.

l.j.z. l. qm̃. Si autẽ nõ valde graue cõmitut cuſtodiẽdus. vt hic

ſubijcit. unfra⸗e vinus pius in pnn. ac. S=
b ſona. 1. accuſata. ð
c milim. vel pꝛopꝛie. vt. j. e. milites vſq; ad.S.fi.vel pꝛo nun

cio cõmunis qui miles dicitur.vt.C.vbi quis de cu b.coar.l.j. ex

ſic expone.j.e.diuus.ac. „ðM
d videiuſſoꝛbus. qñ leue eſt crimẽ. ac. ”””M
e Uel etq ſibi. ad quod ẽ. C. epiſ.a cle.l. cñ clericis. S. j.
ſPHonoꝛem. quem habet cum adminiſtratõe. vt intra oe mu. et

hono.l. honoꝛ in pun.
g Dbijcitur. accuſato. “ÿMUBG
hb Facultates. vt in aut d teſtibus. S.,;j;z.ẽ
iInnocentiam. quia talis eſt perſona que pꝛima facie videtur ĩ

nocens. vt. E. de adul.ſiqui.⁊. C. ce ſica.l.j.vel quia in alijs erat

innocens. vt infra ve re mi.l. non omnes. S. a barbaris.

k Ael pꝛo dignitate. quaz habet ſine adinimſtꝛanone. vt maut.

vi oꝛdi. pꝛefecture.⁊.C.de epiſ.⁊ cleri.l.ad ſimnliiudiẽ. facit ad
l. S ti en ſeruũ. 1. &. de ap.l.minume. ⁊ c penis.l.ſi vẽdicari ⁊
E. te cu. reo.l.iij. 1 ve dignua.l.ſi gramus. a.i. ſi quotiens ap.

l.eos.S.ſuper. Item notia ꝙ huius.l.paoniſio nõ habet locum qn

eſt graue ſcelus, vl, /erl, diuus. nã tũc in carcerẽ miuuit᷑ ĩ hoc erit

buione reoꝛi.

— —
— = =
—- = — — =,U
=☛ = —
S= S= S=
—

—
SS=
—
—

=Se
Sm=
S=
—
S=

==
S
S E
S=r
=
S.
—

=
Se

=
»*

=
= S=
—
=
-
5 = =
—
—

reteng d
one. N.
Mar i
cKWM.
Dnmnd.
doſt pinenlono
ſon.
Cilc r

ſono.

mmnne
Len fin⸗ 1
Per z.
. nip

Aci. dt

ul.
Moln,4 p

l.
ten it
a ſoltir

umuonrdi⸗ ſn
epono inhel
rchliitu ͤ
—
Aftynmpn,,,
isgſgn
aragigor
bfädtcaumin
Nnnientezra
N

—D do dixit. 2 dic qunda
. = ocat᷑ vt modo Dix „* .
c 2 ibi dicitur. e hbabét honum er indicio ſiſti.
RHRSL amn tecoqnitio ꝙ ſit graue. vt hic 1 ibi deagite accuſatur. 2 ſie 33 7 Juus uene ktete emi eriut.
Wh cognitio l. ſeruus ergoe 8c. b tus eſt. vt ſup
ul amd feognt w e capita vel etiaʒ capitis Kararus eſt. ve. ſto
s ſeruus caß S. fi. ibi vel Vt..l. j. q3. i. eu
ang 1ſ Tceunmr ſupꝛa ti.pꝛoxi. hos.S. enã x Ailnibus. bec expone 5 Giasmk
n So. vt ta⸗ non ſolu dũs ſi vefenderet ſatiſcaret. ſe en H Suinere hoe
lon Ael. p enã. q. d. non So inmmen odie co
nton c Ab extero. ini. D . iſtolam an vrnn li iudi. S. ne
C ie Aann e⸗ aernſarfacere ſen a daſ anit Ee anlgeu recrehſt n5 Kſer.n
mne dſn. ni. 34s ler hii, tiocenſiu grece reſer. ä exbhibuerit
urrnus nan anlr ge alinanun eſſe in vincula aeienan mram ſed in mai erlihe
iie . M⸗len! . . Z . * V GB
ench ſanſdnaett. dicioꝛũ cauetur: vt ſiſt ſi fideiuſſoꝛcs dare patus ſ öſtet: ean ken en⸗
um vt hic. Alij aar udicio ſſdato ꝓmittat᷑: qui ſi ſcelus ipᷣm admiſiſſe cõſtet: tẽtiam Eaaemnſto⸗
e iet nnum gp extero ſati D blica cõ gꝛaue ſcelus iß ibo: neq; militibb ſupꝛa ve fidein
1 la min ublica co ſſoꝛib: neq; mili e⸗S. an ergo
creuk ger nõ vefendat᷑ in vincula p ſaz di vt neq fideiuſſoꝛibo: neq car grece⸗
eUe. —L. er ar. Lonſuetudo.
RNNHE tranen ſarilj⸗ no vfende vt ex vinculis cauſaʒ di cõmitti vebeat: veꝑ hãc ipſam da weede ant
e d nõ pla Ujci iubet: 1: an poſtea , ſ⸗ liciũ ſuſtinere ad hoc
. NN e oe een itaq; tractari: an poſ enã ante ſupplic lu. arc. l. ſi pꝛius
cet. vi 5 tl. j. ſi cat. ſolet iraq; „ ſatiſda ceris pe Sdem piu. l. iij.
et. pt 8 0 1 nreers, ſ lata ſa r m. 7 de teſtibus.l. iij
Eeakb o dro germitte ſit obl uberate. beett xe quo nar.
.: ng vel ab extran inculis li us reuʒz criminis de ꝗ ie. ſ. ad
nraſſec enam nione ſeruñ fanger edictũ wmicia – non exhibuerit: lercher upri
zchlee mino.ſed etian dubitationẽ ar t: er ſe⸗ rer t. puto tamẽ „ob.l. quotiẽs
ſe an ab alio põt defe⸗ quocautũ eſi abolitiones x 1 ena pecuniaria plectit᷑.puto „ Kr js ĩ ius vo.
. di cũ ſatiſdano⸗ imm: quocautu elt. d huiuſmodi pena hibeat: etiaʒ extra oꝛ dis j. unmm
nerz ſie etimn o aruſcſulto ſactas ad hinuſnoe ſi wlo non exhibeat:e neq; in no ieru. l. j. immo
nert ſic enaſn natulco mere. nã ⁊? lex ipſa duʒ:ſ̊ ſi neq; in nõ. qꝛ in his crimi
nen exrraneuz defen⸗ s non pertinere.na T lex i de dinem eſſe damnan u3: 5 fl . mbvunereſſe ſpe⸗
kiurhi i: ſeruos bet eü abſolui: pꝛiuſc dr one:neq; in vecretopſicis cer nebun vs
ganc f R neor autione: neq; ctari nõ põt.
ve penis .l. ſi ſpi prohibet e ĩterpꝛetatio per æ Stitas cõprehenſa eſt: ac nec ad exhibẽ. ſi liber.
eendatur. 7 de eo iudicet᷑.ſed hec ĩterpꝛet cuiꝰ ta quãatitas cõprel zcertaͤfoꝛing Argo ae ae
ſerui. accu⸗ pꝑnimiũ ſeuera eſt in eo c . editur: q certã foꝛma dic ergo⸗
ve neuin no. ante Auelaſen qui ꝑ mopiam 5Benrrtg ole moo pecume qus
u gua ulo mometoicporis Veman dig mäcntabotme letn nule.
ſi Da Nr hee iplere no potuit, nech enm Pen EEEnvule.
ns. lan det⸗ ſo derelictus recte dici pot:q VIöofeſſus fuerit reus wnec
dat æe meſenta efenlo der⸗ öbabuit:vel habumt . pꝛonunciet᷑: in vincula
„ dñm pſentẽ nõh⸗ auperẽ tamen: eo pꝛon dus. Staoryerilg ie
ö urefre do vncg ſeciluraamirr poteraſ dohlicaconiciegas Arclanns. arze mannn
