ne Nant Aiii cui fideicõmiſſaria libe:tas relicta nes ſub conditione qͥdem conſeqns cg ca ſt be dn
aliquam cam. ſ. F. liber erit: atʒ ſi ſoli qͥ adeſſent: ? erit icere: vtrum rbectſihun in. S
e ſuum velictum. q ex iuſta cã abeſſent rogati eſſent. vt conditio exiſtat:an vo ſtatim a⸗ dr. At. e d
ſ imd derea dh ꝑs latitantium his ꝓficett. dijcimus: 7 Diſenins tunc pn⸗ lb. e, 8 ſis. . .
[lance iti 2. DdDdDdDem. turaʒ libertateʒ. cum.ſ. ex n. j. q diuo. ac.
I gan hro wieg ſſir⸗ Heem eeninn 63 UD anio: ö ma⸗ b Semel. ſic in⸗
K a⸗ uffa §. dim. de Iquis ueſtarus ecedẽs co titerit li . bannu. con A cheens ta ſti.ꝗqᷓ ma.non poſ.
le. ij. lutius. in Dicillis vædit libertatẽ:neq; gis erit ꝓbanduʒy. ectis §. lemel. æ. S. de mn
n. ac. agira s ahj Artas: z boms directe lj no.l.⁊ ſi ſine.S.ſᷣ
4 Fik D eclrkebreltatobezeciragfanar Ghhamadäecrelihenareadrero dotenſne e
ig u cõ. libertatibo. conſtitutõms diui marci dʒ locom te ſtatim compertũt ex die:cum cto. . ſi 1g. a. .
n. Enii 1de. bie 2 B caſu: q iubet libertatem cõ ditio extiterit: nec erit ab re exiſti vie Fang ig g⸗
j —– M arnur. peteꝛe fuo ⁊ bona ei adijci.ſi idöõee mare etiam pendente conclitõne li ñ bong egiſtuanl
nle su4 pabes J e. n et creditoꝛibo cauerit re ſolito qõ cui bertatum licet omnes ſub conchtõ giic ac.
ſet 8. ſ..l. neq; i q; vbet ſoluendo. Bem. ne date ſint conſtitutionem locum do Rarleceperunt.
4 e nner:d en MNquem etiaʒ vniles actöoes habere. vbi enim libertatis ſpes ẽ. ellameto.
en n g, atuent. de plerunq; creditoꝛibo ꝓpetunt ibi dicendum eſt vel modica data
u boe die. H ́ÿUHÿh Dem. occaſione quod ſine damno credito
5 ex cau. . ;— — —„ Je 4.
un ea Ulcnnds. Kch KRgo cdiu incertum ſit. vtꝑ rum futurum eſt: adiectionem ad⸗
ſt lanare . . exiltat ſucceſſoꝛ an nõ: ceſſa⸗ mnnttendam. Sr ſub conditione
laa re an⸗ bit aſtitutio:cum certum eẽ cepit. dandoꝛum. x· libertas data ſit: ſiue
hHEber ert. tũc erit cõſtitutioni locꝰ?. Si is hereditare iuſſus ſit: qui liberta⸗
m qj ĩ integg reſtitui põt: abſtinuent tem accepit. ſiue non ſir dictum.
. dnm ehereltare an clcln porent nin on dagoctenivonn adiclsds ſu
vo. 5. ſubuentũ. ſe hereditate añ:qdiu poteꝛit nin aon dsdo ei ca nn adij er Zatis Nra.
4 NJ. ñt 9 . (P . . 4 4* .*
4 „ inſtt es tegꝝ reſtitui:exiſtimamꝰoſtitut; peruemiat ad li entarem quen por &«α11
Ain ees ſnbꝛ. H . S. ſi Vo qᷣdaʒ. ſic.
h W W reg. m. q pot in⸗
I genin 4 . ñ ſit li J.e.ſi eum.S.eoꝑ.⁊.l. neq uitis.ſ ar. Z.S. de arb. ſi m tres. ac.
. . ſnt R Noſicit. vt en te gelibenr⸗⸗ Aa le nemm S eor. .vl. ne- . Achte. n a adita heredit ate ↄpetunt libertates et ignoꝛãtiba ita
ii n 1 gen. e⸗ lerario rfi a. fideicõ.vt.S.ti.j.libertates. bonis adiectiis. l — — e Lenier
nit Gnn Javos ne vba qᷓ teſtamento facto vemũ locum hñt.vt inſi. g Si ex die. expectandum. ſic vt nõ adijciant᷑ bona añꝙᷓ dies
m weo anſi s⸗Vynnt a S.j.. S. in pmis. a facit. S. ti. . qð duo. Sm qͥſdam. qo non placet vt ſtatim deer ſ dic libertatis dande. ac.
. .(g. Jj. . £ „ e . 1 8.
0* 7. . d uanene n· b m pn. 7 otinua ſeqntes leges ad iſtam. enen. n ier die Dee en i eꝛta
s n ue. oſtitutio. . . 1. gaita he e⸗
— e 3 eimem aum an vena Bainnnels dat directa ex ſtipu S b acltwne runeſameng. . Nſtamli abe cunis.
See lam. vr.j.1. pr.d. pe. ac. M emi Sutum. q̊ etiam caſu herech dandũ ẽ. vt. j. . 8

—

n Tranſlata. ab

herede ad eum cui
bona ſunt adiecta.

M. 7 ſic. S. & le.

p.is qᷣͥ in po.S. fi.

7. S. ſiqs omiſ. ca.

te.q̃ autem. in fi.
o Hi qui accepe⸗

runt.ſ. in teſtamaↄę2

to. accur.
p Sũüt. ve inſti.
T eo cui li. S. j. nãᷓ
Eſoco bonoꝝ poſ.
vt j.e.S.is at᷑.cui.
q Adijci voluit.
ↄſtitutio.vt inſti.ðᷣ

eo cin li. eau.S. j.

rFides. ſic.S.œ
pig. acti.ſi rem.S.
omms. ⁊æ qbo mo.
pi.vel hypo.ſolmit
item liberat᷑.S.j.⁊
inſti.e re. di.S.vẽ
due. ac.
ſCreditõibi.no
mine. ad hoc vt ei
cqueat᷑.
Ab ipſis. ſ. om
iubo creditoꝛibꝛ.
VCreato. 1. ele⸗
cto.accur. .
x Unũq;.i.vnũ

quemq; voluent.

a AUnumq. q̃ſi
peurarorem. ſic. )

e cu. qo. l. ij. 2. .
admiſtra. tuto.
l.uij. S. non erit.

b Illud. hec. ſ.

bong. c.
Becreto.i.q̊ bo

na adijciunf᷑. ac.

Siomnia. i.
ſb hac oditione ge
nerali ſ̊ oĩa ⁊c.in
q̃ ↄninet᷑ couno.ac.
eVBe ſolido. vſu
ris.ſic.S. dłe pac.ſi
plures.in fi. item
dic q̃ poſſint peti.

f Hi q.oũdit.di
cens qðõ ſtatim reci
lat. vt inſti. de eo
em li. cau. bo. S. j.
ibi. ⁊ hi ⁊c̃. ac.
g Hoꝛciui.i. te
ſtatoris.

g Liberti fiant.
nam tunc aut ↄſen

tient.⁊ hoc ſtatim

dicit. aut nõ.⁊ tũc

⁊ magis ẽ vt ei dari tebeat:cui bo
na adiecta ſunt:q̃ſi ↄoditio trãſlata
videat᷑:certe ſi alij ꝙᷓ; hr̃di dare iuſ
ſus ſit:ipᷣi cui dare iuſſus ſit dabit.
Hi qͥ fideicõmiſſam libertatem
acceperũt:nõ ſtatim:vbi bona ad⸗
iecta ſunt: liberi ſnnt.h̊ fideicõmii
ſam libertatem pñt ↄſeqͥ: H eſt ma

numittẽdi ſunt ſub eo cui adiecta

bona ſunt. Adici ita emũ bo⸗
na voluit.ſi idonee creditoꝛibo cau
tum fuerit ce ſolido:qð cuiqʒ vebe
tur.q̊ cauẽdum ẽ idonee qͥdeʒ. ido
nee ſatiſdatõne vtiq; aut pignoꝛibo

datis. R. ⁊ ſi ei fides h ita fuerit ꝓ⸗

mittẽdi ſine ſatiſdatõe idonee cau⸗

tum videbit᷑. Creditoribo tñ ca

ueri quẽadmoduʒ dʒ. vtꝝ ſingulis
an vo oĩm noĩe vm ab ipᷣis creato:

⁊ optʒz officio iudicis ↄſtitui ↄueni

re creditoꝛes.vnũq; creare:cui ca⸗
ueat᷑ oĩm noĩe. Illud vidẽdum
eſt:an caueri vebeat creditoꝛibo: ⁊

ſic adijci bona: an vo ſub ↄditione
hec ſunt adijciẽda:ſi fuerit cautum

⁊ puto ſic ↄophendẽdum œcreto: ſi
omiĩa ex aſtitutõe diui marci facta
De ſolido vtiq; ſic accipiẽ
da ſunt: de ſoꝛte ⁊ vſuris vebitis.
Hi q ad libertatem ꝑuenerunt.
quoꝝ liberti fiant: ↄſtitutio ondit:
vt qͥ directam libertatem acceper̃t
hoꝛciui erũt libti: niſi foꝛte is qͥ ſi
bi adijci bona veſiderat: ita velit
adijci:vt etiam hi q directam lib⸗
tateʒ acceperit:ipᷣiꝰ liberti fiant.q
aũt volunt ipᷣiꝰ liberti fieri.vtrum
manumittẽdi ſint ab eo: an vo ipᷣa
achectõne ſibi hoc ↄpᷣhendẽdum ẽ
ea ↄditõe ſibi adijci bona:vt hi eti
am qͥ directam libertatem accepe⸗
runt:ipᷣiꝰ fiant liberti:⁊ puto h̊ eẽ

ꝓbandum. vt ipᷣa adiectõe h̊ͥ ophe⸗

dat᷑:idq; yba aſtitutõis admittũt.

remaneut pui.vti.C. æ te. ma.l.ſi. S. ſi vo qᷣdam.
1 Lomphendum eſt. hoc. ſ. ea ↄditione. ac.
Kk Cum autem. habebit. ſub. is cun bona adiecta ſunt. ſi non eſt in
textu ⁊c.ſic inſti.e le.pa.t.vel ſic.teſt atoꝛ reliquu libertatem ſticho
⁊ tutoꝛem filij eſſe mſſit.qmi ſtichus poſteas habueru bona ex adiectõ

ne. pꝛima placet. ac

IDSi alienos. ↄſtitutio qõ vider᷑.
m MQuod. i. quia legata æc.
n Nolint.conſtitutio. ac.
0 Eadem. gennſenit. ex ↄſtitutione. c.
p Agnouerit. canſa conſeruandaꝝ libertatum. vt. 7. e. l. C. ſi .
q Alia rõne.vt vbitoꝛis fiſci vel damuati. vel cadacs enchoe⸗

Cum aũñt Fᷣuus libertatem na⸗
ctus eſt:vtiq; etiam tutelaʒ eiꝰ ha
bebit:cui bona adiecta ſunt. Si

glienos ᷣuos rogauerat heredem

manumittere.vtꝝ dicimꝰoſtitutõʒ
locum hr̃e:an vo ceſſabit ↄſtitutõ.
⁊ magis ẽ:vt locus ſit ↄſtitutioni.
adiectis em bonis redimere ⁊ pᷣſta
re libertatem cogit᷑ a pᷣtoꝛe. ſi non
heres:ſ̊ legatariꝰrogatꝰ fuerit ma
numittere: nũqͥd ceſſet ↄoſtitutõ qð
legatis non œbitis nec libertates
pñt veberi. magiſq; eſt vt idem fa⸗
uoꝛ ſit. ommibo em generalit᷑ volu⸗

it libertatem pᷣſtare:qᷣb ↄpeteret:
ſi hereditas adita finſſet.

Eadẽ
oſtitutõ ꝓſpexit: vt ſi fiſcꝰ bona ad
miſerit. eque libertates oↄpeterẽt.
g̊ ſiue vacent bona fiſco ſpnente ſi⸗
ue agnouerit: cõſtitutio locum hʒ.
ceteruʒ ſi alia rõne agnoſcat: appa
ret ceſſare vebere ↄſtitutõeʒ:quare
⁊ ſi ducis legiõis bona velata ſunt
idem erit ꝓbandum. Item ſi minoꝛ
xx.annmis vædit libertarem: dicemꝰ
nõ opetere:miſi fiicõmiſſariam li
bertatem. hec eĩ ↄpeteret:ſi mõ po
tuit cãm pꝛobare:minoꝛ.xx.anms
ſi viuus manumitteret. Sim
fraudem creditoꝝ libertas data ſit
ab eo: qͥ moꝛtis tꝑe ſoluẽdo nõ eſt:
an ↄpetat. ⁊ ſiqdem fiſcus bona nõ
agnonerit: foꝛte ↄpeteret libertas

qꝛ ſo lidum creditori offertatqͥn ſi

hereditas adita fuiſſet: nõ cõpete⸗
ret.certe ſi ficus agnouerit heredi
tatẽ faciliꝰ ꝓbabit᷑ ceſſare liberta⸗
te m:miſi qͥs verba cõſtitutõ s ſecu⸗
tus dixerit eũ ſibi imputare vebe⸗
re:qͥ adijci ſibi hac cõditõne bona
voluerit:vt libertates cõpetãt:ſiq̃ſ
at᷑ exẽplũ adite hrditatis fuerit ſe
cutꝰ directe librates nõ cõpetẽt.ſi
cõſiliũ ⁊ euẽtꝰ fuerit fraudandoꝝ

cãtia.i. cum nui

la enam liberta
tes ſint inter vi

uos. vt inſti. de

eo cin. S. pe. 1. S.
hec ↄſtirutio.ſiẽ

7 ante pdictam

oſtuntõem pote

rt facere. vt etiã

ſubijcit.

r Si ducis. q⸗

dam hab ent du⸗
cis legionis bo⸗
na delata ſunt. ſ.
niſco.ſ.alia rõe

ex hac oſtiru⸗

tone. alij hñt ca
ducis legioiſ ꝛc.
⁊2 tunc pᷣm.p. eſt
figurata locuuio
i.ꝑ caduca legi⸗

oms.i. ꝑ caduci

tateʒ alicꝰ qᷓ erat
in legione,. ac.

ſIZgem erit

ꝓ.i.vt ceſſet ↄſti

tutio. 2 facit. 8.

ti,j.qð diuo.

Item ſi minoꝛ. fidei comiſſariaʒ. quam ab alio pᷣſtare fueratro⸗
gatus ᷣm quoſdam. ar. S. de ma.te.l.cãm.ij. H.tu dic ꝙ etiaʒ pot
ſuis relinquere ꝑ fideicõ.ſi ſubſit cauſa.vt hic ⁊.C.e. minoꝛ.⁊ dłe
teſtamẽto mi.ſi ruffinꝰ. Si ̊ omnes libertates directo dedit. ceſſat

ↄſtitutio.ſi ꝑ fideicõ.fiet bonoꝝ achectio.
Atquin. opoſitio.
Adua. ex teſtamento.

Eum.ſiſcum.accurſius floꝛẽ.
Et euentus. vt ⁊ inſtim. qui manu.

Sngerne

Si m frandem. an competat bonis adiectis.

NMon ↄpeteret. vt. S. de ma.eſta.ſiquis locuples.ac.

wjUN

Ncrſcen

ut.
pen

cni eſta

cinete,

N1 harn

(Nſe

lekbl
dimten

Mu
gaucro.
Maa
(g l.
.
ale.
n Mtin

WYvNo

Lℳ⸗
ltßnuner⸗
Nce ars
1Kſr,,
Nalien
nrög.
Mel g.
IUſthoene
nomwag
o Wwn
Ummn öt,
loſbonnhon
Dip euimn
honn ſſer c
Gmdtr

— +☛ * 2 — — ꝛ8444444—— — —

.
1 Hions
Mpera
lumngnd⸗
landuf
1 Carba
ione.alii
AMase
an

uſt mn
zt
—
is
nſi
dle⸗
rtic
n⸗„
ſey

uſtit

non poſſunt. . in fraudem. . 7. que in fran. cre. ſiquis cum heres 2

j.de ſtatuli.iij.in fi.⁊.C.qͥ ma.non poſ.l.j.qac.

e Euentu. enam ſolo Jo. vt. C. q ma. non poſ.l. fi. qͥd Seritꝛq
dam dicunt fiſcum non teneri.ſj puatum ſic ꝑ verba ſuꝑioꝛa certe

ſi ⁊c.alij dicunt indiſtincte quemiibet teneri.pᷣma placet.

ſ SDi bona fiſ⸗
co.1. 9 fiſco. ac.

g Adliecta ſt.
alij. ⁊ hoc certio
rato fiſco 7 pfe⸗

cto erarij pᷣm io.

vt ex ſequentiba

hH Prefecto e⸗
rarij. als pfectꝰ
32 als prefecto. ⁊
dic. 1. ꝓcuratoꝛ
fuci.vt.j.ne qͥd
in loco pub. l. ij.
S. boc inidictuʒ.

1BDebuerint.
q; lucroſa.
RK Adiectio. fa⸗
cta.ac.
valetr.
m Mon fue⸗
rint. ſ. lucroſa.

n Locus eſt.
id eſt rᷣmanet fir

ma que facta ẽ.
7 ad hoc. J. ð in

re fiſci.l.j.S. an

bona. 7. S. e of.

ꝓcu. ce. l. j.S. fi.
7. l. ſe. m hanc
g videtur dici ꝙ
pmo debeat ſiſc⸗
admitti. ꝙᷓ exne
us ſi bona ſoluẽ
w ſint. etiam ſi
bonga eſſent ali⸗
cui iam adiecta
qð immutat᷑ ho

Die. vt inſti. ð eo

cin li. cauſa bo⸗
na adijc.S. ⁊7 ne
bun. ᷣm. yr. q̃ ẽ
5. 2 facit ad huc
S. Z. e. l. SF. eadẽ.
ↄſtimtio. ⁊. S. ſi
in fraudem. 7. S
ti.j.l.qð diuo.

0% Zs autem.
aſſimilari. vt er
2 in eum actones vᷣtiles dent᷑.vt.j. ꝓxi. dices.

creditoꝛum nec fideicommiſſe pꝛe
ſtabuntur:ſi euentu fraudẽtur cre
ditoꝛes. Di bona fuerunt a fiſco
nondum agnita:eaq; adiecta ſunt
libertatis conſeruande gratia: an
poſſit fiſcꝰ poſtea agnoſcere:⁊ ma⸗
gis eſt ne poſſit. plane ſi non certio
rato pꝛefecto erarij bona fuerint li

bertatis conſeruande cauſa acdlie⸗
cta:videndum eſt:an conſtitutio⸗

m locus ſit: ⁊æ ſiquidem talia fue⸗

rint vt agnoſci œbuerint adiectio
ceſſat:ſi vero non fuerint:adiectio⸗
ni locus eſt. Is autem cui bo⸗
na adiecta ſunt: bonoꝛum poſſeſſo

ri aſſimilari vebet:⁊ ſᷣm hoc etiam
iura ſepulchroꝛum poterit habeꝛe

Item videamus an conueniri
a creditoꝛibus poſſit hereditarijs
actionibus: an vero nõ niſi ex cau
tione quam interpoſuit. magiſq; ẽ
vt non aliter conueniatur: ꝙᷓ ex ea
cautione quam interpoſuerit
Di duobus pluribuſue adiecta
fuerint bona: ⁊ communem rem ⁊
communes libertos habebũt:⁊ ſe⸗

cum familie herciſcunde iudicio

experientur. ́”M
ASzuk.

N fideicommiſſarijs liber⸗
tatibus ſi abſente heꝛede pꝛe

toꝛ pꝛonunciaſſet libertatem vebe⸗
ni: eſt ⁊ liber ⁊ vfuncti libertus.
ſi ⁊ ſeruus eius fuerit aut heredis

immo ꝛ⁊ſi ſine ſucceſſoꝛe heres de⸗
ceſſerit: conſeruandam eſſe liber⸗

tatem ſenatus diui adriani tempo
ribo cenſuit.
Bem.

Ecem legata ſunt: 7 rogatꝰ
eſt legatarius ſtichum eme⸗

PSepulchꝛo. q; hec bonoꝝ poſſeſſoꝛibo ↄpetunt.vt. S. de reli. vel

que pater. S. ſ in vtroq;. ſecus in eo cui ex tre. eſt reſtituta herecil⸗

t38. Vvt. Z. ad trebel. l. qꝛ pinde. S. .
q Item videam. ex ea actione ex ſtipulatn ſi miceſſit.

TY DQuaʒ interpoſuerit.i. actione ex ſtipu.ſi miceſſit.ałs dat᷑ vti⸗

lis. ſ. ex ſtipulatu tacite ficta interuenire. vt ar. S. e adop.his vbig
vel verivtilis qᷓ herech ⁊ in heredẽ daret᷑ directa. vt.S.e.l. in quẽ.

ſ Si duobo. libertos. non ſic tranſeunt in irebelliamecum ſucceſſè o⸗

rem.vt.S.ad treb.l.ſi patroni ſilius.in pᷣn.

t hHerciſcunde.vrile cũ dir ectum ſoli heredi de iure cimii dar᷑.ð vt. g
. 8 ⸗ „ . . R— . 4 * * 8.
fa. herc.l. ij. S. j. facit.l. ̊ ⁊ eius. S. j. 2.l. ſi ex aſſe. m. e. ti.
vV Juchcio. vtili ſicui bonoꝝ poſſeſſoꝛes ſoli tĩ heredes expiunt᷑ di

re ⁊ manumutere: ſed falcidia in⸗

teruenit ⁊ minoꝛis ſeruus emi nõ

poteſt:quidam putant wodrantem

accipere legatarium:nec emere cõ
pellendum. idem putant ſi puum

ſuum etiam rogatus ſit manumit⸗

tere: ⁊ drantem ex legato acce⸗
perit:non eſſe compellendum ma⸗
numittere: videamus ne vtiqʒ in
bac ſpecie aliud dicendum ſit. ſed
in ſuperioꝛi caſu ſunt qui putant

cogẽdum legatarium redimere ſᷣ⸗

uum ⁊ ſe oneri ſubieciſſe dum ac⸗
cepit vel wdrantem. ſed ſi parat⸗
ſit retro reſtituere quod accepit:

an audlendus ſit videndum: ſed co
gendus heres tota vecem pꝛeſtare
perinde atʒ ſi adieciſſet teſtatoꝛ: vt

integra preſtarent.
IIcDꝓui legata ſint centum ita:
vt pᷣuum alienum redimat 7
manumirtat:⁊ boms heredis ven⸗
Ditis partem non totum pꝛoſequa

tur: non ałs debet conſequi lega⸗
tum: iᷓ ſi cauerit ſe manumiſſuꝝ.

ſed hoc tunc dvemum ſi largiatur
poꝛtio quam accepit ad ᷣui pᷣciũ:
paratuſq; ſit vminus tanti ven⸗

Vre: alioquin exceptione wli vebe

bit legatarius repelli.

ſᷣuum manumittere: nõ cogifidei⸗
commiſſam libertatem pꝛeſtare: ſi
legatum non capet: conſtat.
. Arciana.
Vm fidei heredis commiſ⸗
ſum ſit:ne ſᷣuus alienam ᷣui
tutem patiatur:experiri poteſt cõ⸗

teſtatoꝛ dixiſſet. ne falcidia locum hr̃et.vt in ant᷑

.. DOmpo.
Vm cui mille nummi legati
fuiſſent:ſi rogatꝰ fuiſſet.xx.

recto vt. S. fa. her.

l.j. accur.

x 1 A fideicõ.

li. dveberi.

gõ facẽ dʒ. vt. .

e.ſi ſpuus.⁊.l. an.

cillam.
y Ems. ſ. vefun

cti. ac.

3 Herech a. ſit i⸗

bert us. niſi ex iu⸗

ſla cã abſu vt. j. e.

7 Heres. q liber

tatẽ pᷣſtare vebeat.

a d Ecem mi⸗
minus.x. legatari

us oſequat᷑.

b EEt mioꝛis q

ſint. x.

cCc SPutant. ma⸗
le. ac. J
dPutant. ſimili
ter male.
e Buuü legatarij

fSpecie 1. qn

re ſno eſt rogatus.
g BDicẽdum ſu.

7 Vere aliud dom.

vt qntumcunq; ac

ceꝑiu. oino manu/⸗
mittat. vt.C. ad.l.
fal.ſi ea. ⁊.j.eo.ſi
ebitoꝛ. S. j. accur.

bhb Calſu. qñ ẽ ro/

gatus emere vᷣuuʒ
7 manumittere.

1 el. ꝓ ſaltun.
kKk LTota. x. falci⸗

diga nõ educta. vt
EC. ad. l. falcidiaʒ ĩ
dicta.l.ſi ea.⁊ ſic ẽ

3.j. e. ſi legetario.
1. H. ſ ibi de ſuo
Huo. hic de alieno.

item j.S. ad.l.fal⸗

cidiam ſi ſᷣuꝰ. cuʒ
iribo ſe.vbi diẽ fal.

erhi enaz de eo qðᷣ

relinqᷣt᷑.vt alienuʒ
redimat. 71 manu⸗-

mittat.ſo.ibi tm̃ e⸗

rat in vdrante qð

ſᷣuus em poterat.

hic non. vt.j.e. ge

neralii. S. ſiqs ali.

7.. J. pr.

IPreſtarent᷑. vt
in hoc legato ceſſet
falcidia. quẽadmo
dum ſi nomiatim

de here. ⁊ fal.S.ſi vo

expᷣſſit. j ar Z. ad.l.fal.l.qð de boms.S.j.ſ̊ ibi alio mõ occurrebatur
li bel lot hic ᷣm nouũ ius ex dicia aui.⁊ facit.S.de inof.teſt.

l.pa.S.quarta.qc.
m ſ ꝗ cni.ꝓſequat᷑.i.ↄſequat᷑.

n Largiat᷑.i. ſi tantũ ↄſecutus ſit qᷓntũ pᷣcium Fᷣui poſtulabat. Ad

ſ. alicui redimendi. ſecꝰ in ſuo. vt. j. e. ſi legatanio. in pn. qᷓ eſtõ. ac.
o Alioqn.i.ſi non caneat.non aut dicas.i.ſi noluit vẽdere dñs.nq

ij

=

„ 4 4

—

un
. ſun
j. e liberali ea. Es
bijcit. ⁊. J. de Eag
c eſt in libeꝛo Editos. ⁊ hec une⸗ Ninapn
PrOꝛ. naʒ erntin bõ. 1 als v a 5 ben 4 ſt ho.
g. E⸗ 7 bee „ ſic coꝛrigi eibe Nriana i
.J. l. re coꝛ. 1. ks vẽl teneat. 9 ſſus eſt
S ndum p Adduc 2.3 n. iſſus uz paſſu enie
3. E le.j. ſi ſn eiren mann . nsgunn nii
hẽe legatum. vt. x fidelcõ. r A Kißuo libert⸗ aͤn gren ne x a
—Z e . .— 2 I1 222 ge⸗ 9
deret. dzʒ D minoꝛ. xx. an. 7. & zft inttuang anern nnnche ri
licet etd mino.ſi mi X mo aꝛe ſine S. fir – l⸗
eut §. 2 tatem. J. q.a n
re mar Pene palae nõ br. anoninecum le bar dr n
e l. fal. ſt t aliena o non pup erat age ne libert lʒ. l. lu⸗ gl. Kti⸗
db e). 0d fidei⸗ erit alien tio di Mperat no tra ndo: n n. eingtot iy Kelna
ab eo n ac⸗ t fuerit aliena lienandi mæ= mutia biome nS mar aoenb. kinn
miſr. eſtim v ſi vo itas ali eẽ n m iſſer tibi. tis bom. aun⸗⸗ ed kion
. geat: ppe ẽ iec ica li⸗ ere p ẽhi⸗ istmi
Eſtcor⸗ mc. Pbanantl iu hngen ſcercs gaſſ. ilaeuan dub e cos papli⸗ neg li in G
Bancen vei, vanfa cn —— ilentln Nlagtem e dar acuer⸗ ſ
ti ſi te it eum a ne ex ndum öt vider ſa alie mu numitti ogari p iſſionẽ ma gr ge w
ſadnernt Annione vr nont ꝙ põr nõi cauſa ce manun heres r manum anu H 114
zerelh dael iſſum: e bin Dem. nus ſi ante dit manu e anenu⸗
aenqrs ve⸗ m nſiſſe Den minu re:⁊ ſi es eꝰ di ein b⸗ baron nmii
bnute . nilſ nento al⸗ meeflreltc. eeſlo erle,een Len i
nn. S mem. I tiomis. ſtam 8 m eceherit Di rech us e kanch
Taa an Derd iaann un reſ mn Mos ime ttere. unt: her rogatus non ue
r ackenke Vidam mT illun oluit mitt ſcripſer acite qͥs eſtitue atinsa nft
r voiuntme , ſeꝛat illu ido eos na liber⸗ nax re qusz t terat r fidei Kenamnt e t
er vo i.5 de pie olo:ſi i gntad ber ndicata: non po to 7 ſide dee utuim⸗ gtied
ngo w. lj. dr emire no i vene erit li ve q cape 7 direc beꝛi. erar z sn
31. 7 iſir os v 4 vt ſi qu ſtanda as re erit ei tatem: . eꝛtates em. ret. tirii re,
le..1 de le iſ e. ũdari: lant: p det᷑ libert lij hereditat as libeꝛte DB ö num n pn. v
iſia 7 * ni emant: idet h lo a rehel dat nõ 19. in ter.
to. d. n . m pu illi vide E: no ömiſſum la moꝛa nõ gat hctenker
10. §. be funm. . tate Naz 7 iptum . uoquo comiſt ncilla foꝛtu Di j. e. 4 lleſr
le. in. e here 8. taſcr. igit 9 1 . ans an is ſͦ foꝛt Lier Rer woi, iclen
8. ð pe’ ij 18 qᷓ i hoc . puum regn iſſo . q⸗ j.7 d 1. l. Fa N
. * fa. her. licta: q t: Fm! uerit! 5 E pr. anum t: libeꝝ & manu. ſini rl
ꝛ. t5 ̈ tibi etenpt⸗ ertas. n e ſtu nu ui uus ⸗ *“
** Q5,r ſe. ( do vendeꝛ t peti lib ꝓgerit h to patiat᷑ ne n ß̃ coget i trade⸗ i Apat3. Aar
j. e. ogoe zealti. Neſtun erltenuene ſemel ex ito narie D atum er tatem. a i ires. ſ. B pen
ihnnza ofe ſtet erit: as le⸗ em buit ad li DBem. 11 e
toꝛ – cnon. q inus pᷣ redem Ilhbert a ittere de emiat 0 nos. dbliceene ni⸗
ret. h pſunnk. m ꝛſi eum 8 cu reden m 33 pu . fact b Pu 2. r laẽ
d Plona reaeſi euun 3 ult ab he iendum re: vt pe 1 ius teſtamẽto m ti⸗ ze5 ian naͤei Rac
i antenan i kreneren Hõ lan Vti eniner ſuam ſen liaen. R
——— itti: n ns eri atuſcõ. ſeiam vx eqs p te herotẽ egatari⸗ 19
ae num heres p t yn ſen em pue 1filiam cõem lio capit cat. Eerlegatar
l ꝓxi ei. cum he oteri libertate iber lam filia iteʒ alio llus vo la lt 7.J . ð
e m pot ad liben ſſo li tiam edes. it. biſilt mee pla us. ita. . nſlmn
6 q nme. 1. q̃ſi ex Js cui ex oc ſolu⸗ empto fᷣuum e volo: vxoꝛ lu te ?2? j. Pihl⸗
di genr dari. qö marhehatub o kao n entaz e ⸗ ſaan hercaugte: ninm⸗
Tie j.l. ge⸗ . vaſſuse in ma ei? t: cum beaen zus ad ui tman⸗
b k. vt. e. 198 aſſus imss inm lo ei ce⸗ muerit a tio ei ti qu ſi
nrr⸗ deur erat. pa ſtimas in emp abſtinuerit a poꝛ heroti. . n
Pi li. §. nt. 1. er⸗ exi 6ez: ex ſimula⸗ ab tutoe Gro an bis ſu = 1 An ien
Si ver rit dam toꝛ ucoꝛ ex ſu erit: hisve⸗ Hunann
E . * . . 7 2. . t. . . ci .
Pankilenua lle Re Brae⸗ fliom nuen etag onpenn ma unn u en
d odanis. re, libe B ecep erſu 1s ſimile Pbuulu libe 02 1 on Ean o na. fng,
na ꝑ fide ta ſᷣu recte :7 magis ſta aſcrip heron ſtinui C. ba. cum 1kne
e vipote tigat tem tere: mage ey teſta pꝛaie us. ſe abſtin 2.5. e vſurie ſgen
licta. cta ſi 4 tputen Pe pdie ꝙỹ idẽ ſtin itate ſes 3.
z. relic vr vt † ez ⸗ 4 et: idẽ * dita ſa. 7. Eo
eum a gce. rel ſtatu tem ꝑ . ns ntelligir. SF. cum ijs. lilent
Auo ita⸗ Vic libe deſti. .n mie pcicreis ocordant tann
meto en eſt. 5 7. . de rrſ gecur. .·fr. cum Haicer e.liij le N
mnterheneure. ſen paſius ar evtviri c. eiafjais
. . . m „de — . .
g mbonn.1.. ntem facit. 5. f gnans. ma enn. ſt
ſic. 3. 7. J. . gũut. item vlti. ꝛegn iij. l. iij. nicem 20.
aſan Sr letiS den Wð
F atoꝛ. ae. . e erning, Weeſiodich
gr⸗ mqri. .J.l. 1 ncitoꝛ. dum. ac. e t ſer b Oable
ſi. Js ci mendun qꝛ er ſi dat. vt. re. 5 eum ligar⸗
b teruen maxie. electõz ctio. e en q edit vei ob
4 rautguuz. elfcar ario⸗ u eins qð dedi
arne erers⸗ in duplũ W
m Js i D
Exiſ em
2 E oem. em
Zer
90

„ Wiß
ag
„ M
mn
uſſ⸗
e dee
1 mu
n
Hels
lo gnn

206
NNANona
mſcaaf
Atner
unnm
1 Wit
Riuin
Srm
zi
en. 4s
I. l
dlo
„Md
di Amts
.
E

id

67 .

—

S – —

9
1 dunt
hrſf
lalli
eptual

gaattiun
nin zni

ut.
5

k Momenti.

qꝛ non videtx᷑ li/

bertas collata ĩ
eius aꝛburio.m
ſi ſu heres. H 5.
EC. e. cuʒ ꝓponas

BSol. ibi ſubau⸗

dik maxumne. vt
7 ibi dixi.
I i Smun⸗
Gᷓ. ſed
multotiens.

m Muig a ſe⸗
ne. qꝛ ſenex cinꝰ

morit᷑ ꝙᷓ; inueis
pᷣſumptoe inas.
vt. j. ad.l.fal.he
reditatum.licetx

ſecus qnq; ptin⸗
gat. vt. Z. de in⸗

of. te.l.nam aſi.

ſic ̊ nõ tot oꝑas

pſtabit q̊t iuue⸗

nis ᷣm yr. ⁊ faẽ

jI. e. generaliter.
S.fi.ac.
n I Iberta⸗
les. põt
directo tm̃ ſiis

yvt. C. ma. te.

buo.
0 Nulgaribe.
1.apuis q̃lia ſunt
inſti. de ſingulis
re.ꝑ fideicõ. re.
S. fi.

p ſ Leuola.
aks lex.
als. S. ⁊? dic clau

di eſſe noie in⸗

ſtituti. ⁊ facit.j
e.fideicõ.accur.
q AAwanu. ſti⸗
chum.

r t Eſtamẽ
to. ꝗrele
ſic. Z. ad ſylx.l.
j. S. fi. a fac. .
e ma,. teſ.l.uij.

ſ b
ab vxoẽ. accur.

rBDegit.ſ.ĩ te
ſtamento.ac.

Erede.

maruo.

v In qbo. ſ. ⸗
uiſ manumnſſis

i teſtamento ꝑ
ſideicõ.
x Actoꝛi.i.ca⸗
ſtaldioni.accur.
y Aariti. ſ.
dedit libertatem
ꝑ fideicom. ac.
3 Iſte. ſ. Puus
caſtaldio.accur.
7 Beben. qo
facere dʒ. vt. j. e.
l. ſi legatario.S.
fi. accur.
9 Mon poſſe.

g⸗

obeſſe. R. item quero an ſeia vxor
que ſe hereditate abſtinuit: petẽti
heroti libertatem iuſte ↄtradicere

poſſit.modeſti. Rñ.ſeie diſſenſum

nulliꝰeẽ momẽti. Dez.
S q ex cauſa fideicommi ſſi

mittat᷑: ⁊ ſi tradiderit redimere il

manumiſſus ẽ: nullo modo veterio
rem eius pui ↄditõnem facere põt. ⸗
Igdeoq; nec vendere eum inrdum
alij põt: vt ab eo cui ditꝰ ẽ manu⸗-

teſtamento non ſolum wtem ß eti
am cetera legata pᷣſtari vellet: cõ⸗
pellendaʒ ex cauſa fideicõniſſi aqͥ⸗
linum manumittere: eũq; cum li⸗
Der erit petituꝑꝝ ea que ſibi legata
Unt.

dud mk. ita ſcriptuʒ ẽ: ſi he

lum cogit᷑t⁊ manumittere. Inteſt bit manumittere:aſi latitauerit:ił

em nõnunqꝙ a ſene potiꝰ manumit
ti ꝙᷓ a iuuene.
Ibertates etiam ꝑ ſideicom
miſſum dari poſſunt.⁊ qͥdem largi
us ꝙᷓ directo: nam non tm ꝓpꝛijs
ſ alienis ſᷣuis ꝑ fideicommiſſum li
bertas dari põt:ita tñ vt vulgari⸗
bus verbis ⁊ quibo euidenter vo⸗
luntas teſtatoꝛis expmi poſſit.
Leuola.
Ceuola ⁊ claudiꝰ: cum tibi
viſum fuerit manumittere:
vtiliter dat fideicõmiſſa libertas.
BGem.
Eſtamento ita cauit: pam⸗
philus ſi bñ ſe geſſerit i rõ⸗
nibo meis:uber eſto. Queſitum ẽ:
cum manente eodem teſtamento
poſt aliquos annos vceſſerit: nec
vlli querele locus de pamphilo cir
ca rõnes ſit patroni:an ex teſtamẽ
to libertatem ſit ↄſecutus.Rñ.ni⸗
hil ꝓpom cur non ſit ↄſecutus.

Bem. V

Erede inſtituto marito per
fideicõmiſſum libertatem ſᷣ⸗
uis vdit:ĩ quibo ſticho actori ma
riti:queſitum eſt cum abſente ma
rito iſte pſidem ꝓuincie adierit: vt
libertas ſibi pᷣſtaret᷑: q̃ſi ex iuſta cã
heres abeſſet:⁊ pᷣſes ꝓuincie ꝓnũ⸗
ciquit libertatem ⁊ beri:an agi cũ
ſticho poſſit: vt rõem actus admi⸗
niſtrati a ſe reddere compellatur.
Rñ.nõ poſſe. Vxoꝛi wotẽ ⁊ alias

res plures legauit:⁊ eius fidei cõ⸗

miſit: vt aquilinum ᷣuum ꝓpꝛiũ
mulieris apud conſiliũ manumit⸗
teret: id negauit ſe facere vebere:
qꝛ ipſius ꝓpꝛius eſſet:quero an li⸗
beꝛtas ei debeatuꝛ.Rñ.vxoꝛẽ ſi ex

ſiex iuſta cã abierit.
Vtius.

Pꝛetoꝛ cã
cognita ſᷣm ſenatuſconſulta ad eas
cauſas ptinentia ꝓnũciare ebebi
ſi vo ſᷣuuʒ ſuſceꝑit is cui hereditas
reſtituta fuerit: ipᷣm ↄpetit manu⸗
mittere: ⁊ eadem in pſona eius ob
Fuari ↄueniet:q̃ circa emptoꝛes cu

ſtocdiri ſolẽt: an hec vera putes.nã

àcgo diſcédi cupiditate quam ſolaʒ

viuendi rõem optumaʒ in octauuʒ

⁊ſeptuageſimuʒ annu etatis duxi:
memoꝛ ſum erꝰ ſme quã dixiſſe fer

tur iuł. nam aſi alteꝝꝑ pedem in le⸗

pulchꝛo hꝛeʒ:adhuc addiſcere qᷣdẽ
vellem: 7 belliſſime ariſto ⁊ octa⸗
uenus putabant hunc ſuũ de quo
qreret᷑ ſideicõmiſſe hereditatis non
eſſe:qꝛ teſtatoꝛ rogando heredẽ vt
eũ manumitteꝛet:nõ videt᷑ te eo re
ſtituendo ſenſiſſe:ſi tñ ꝑ erroꝛeʒ ab
herede datus fuit: eadẽ dpa ſunt:q

4

M Api.
Ogo ne ſtichus alterius pᷣun
tutem exꝑiat᷑:intelligi dataʒ
fideicõmiſſariam libertatẽ placuit
pꝛincipi. quid em̃ taʒ ↄtrarium ẽ
Fuituti ꝙᷓ libertas. nec tamẽ quaſi
poſt moꝛtẽ heredis data videbit᷑:
quod eo pertinet: vt ſi viuus eum
alienauerit: confeſtim libertas pe
tatur:nec pꝛoſit ad impediendaʒ li
bertatis petitõeʒ ſi redemerit eum
cuius ſemel conditio extitit. Jdeʒ
ꝓbanduʒ ẽ:⁊ ſi non volũtaria alie
natio ab herede facta ẽ: nec refra⸗
gabit: ꝙ non ꝓ ipᷣm alienatio facta
e: fuit em quaſi ſtatuliber: ⁊ quacj
qᷓ; rõne conditio impleta ẽ.

Rres rogatus manumittere ſf⸗
uum ex trebelliano ſenatuſcõſulto

herecditatem reſtituerit: cogi vebe

vt. C. an fuus ex
ſuo facto.I. pe.ac.
Eixoꝛi legauit
ſ. maritus.
a Megauit.ſ.mu
ler. acd.
b Quog. 1. qꝛ.
cSibi.q ſ. vxoꝛi.
D ellet. ſ. vxoꝛ.
d Cöopellendaz.
ſic.C. qd.l. fal.ſi
eg. 7. C. e. deberi.
7. 8. le. ij. cũ pr.
8. q wigle
e EEu. ſ. gqlinu.

f Zegauit. ſiqua

ſunt.qac.

g 24 Pud mk.
Ffuum, 1,
fideicõ. Z
hDBebeb it. ſ. ad
huc manumutere.

1 Serunm. fu

eicõ. gc.
Pꝛetor. xbe⸗
bit ma. puum nõ⸗/
dum traditum.
1Competit. i. cõ
uenit.
m Emptoẽès. qᷣd
in his puet᷑. habes
I.e.genẽalii.S.fi.
n An hec. in k.
hec ſcpſit. ſ̊ an tu
oriſto 2 octauene.
vt. j. dices. putas.
hec vera? benefa⸗
cio ꝙ qᷓꝛo ego põp.
qᷣ volo addiſcere.
nam ꝓpt amoꝛẽ ad
diſcendi notaui 2
memorie omenda-
m qodam dicium

——

iub. 2 ſi alteꝝ c.
facu.j. ð var. ⁊ exi

neo. cog. l. j. S. j. ⁊
in decre. xxxvij. di.
c: qbuide
fi.xxxviij.di.c.nul
lus epᷣus.

oO vSgo. pompo.

p Fert. iu.
q Belliſſime.

nunc refert qͥd fuit

ei rñſum.
r Mon eſſe. g.
ad ſe.con.tre.l.fi.
5. ſo. hie ſpãle fa⸗
Uoꝛe libertaus.
ſ Scnpſit.ſ.ſᷣm
Rñ. legis.

t x Ogo. pᷣnci·

pi. ꝑ pꝛedi⸗
verba.

vV LZibeꝛtas q.d.
mhil. vt in ſti. de iu
re p. S.f.
x Semel. nõ ſuf
ficit ſemel. ſic.S.de
aq̃ plu.ar.l.in diẽ.
y Si non volu⸗
taria.ſ̊ nccia.⁊ ſic
eſt Z.S. e.l.cum ſi⸗
wi. So. plene. die

f P
6
—

-de

5 *

SGrvin 2

Peen, r S

A

7

Dm.⸗

vt ihi.⁊ facit.S. e.
l.qdam. ⁊ qõ ibi di
xi. aceur.
3 Per ipm. i. vo
luntatem eius.
a Rõne. dic vt. ]
de v. ob. cum pᷣunus
7. S. de adi. indebi.
l. fi. ac. L

aga 1 kgara-
rio.funcdh.
cui fundus ⁊.x.iõ
relicta eꝛãt.vt fᷣuũ
ſnuz manumittat.
b X. pꝛeter fun⸗
dum.
r Legis fal. 3. 3
e.x. in fi. ⁊. l.ſ. ſo.
vt in.l.illa.x. ac.
d FJundi. vt ⁊.S.
e le. ij. l. v. ⁊ facit
C. e.ti.ſi te.⁊.l.de
beri. ac.
e A duobo. petijt
teſtatoꝛ.
fPorunſſet. q̃ſi
totum arbitriũ in
eum a teſtatoꝛe col
latum ſit.
g OQõ ſi ex Puis
eceſſerit.vnde am
m odo nõ eſt in eo/
rũ arbitrio vt ſbij
cit.⁊ ar. S. de Zhẽ.
emp. l. ſi ĩ emp. S.
ſi emptoꝛ.
h LEüu his ex cã.
qð eſt eoipſo ꝙ nõ
eſt inuſta. vt. j. e.
ſi eũ.S.ex iuſta.
1 LRuidam. cum
ſint plures. ac.
k Fruſtra. als
fruſtratoꝛ.
BZut ei. ſ. here⸗
di rogato.
m Pꝛonüciare.
in oĩb ſupᷣſcripns

n Lompetere.
omnibo pᷣdictis ca⸗
ſib. miſi libertas
directa teſtamento
data eſſet. vt ⁊. C.
e. I. ancillam. a. I.
ſi ᷣuꝰ.in fi.accur.

oO Abſit. vt pñti
bus ⁊ inſta cã ab⸗
ſentibo. iuſpatro⸗
naius ᷣuet᷑ de tra⸗
ctãtibo modis om/
nibo deneget. vt. .
t. l. j. 7. l. ſi eum. S
coꝝ.⁊ nõ de cauſa
ĩ ſnĩa expᷣmẽda ſic
.53 ſuſpe. tu. I. he.

IJlegatario fundi decem pᷣ⸗
cij noĩe relicta ſunt in hoc: vt
ſeruũ ſuum manumittat:ꝙᷓuis fũ⸗

di legatum agnouerit:ſi tñ pecunie

legatum ꝓpter interuentum falci

die non agnouerit: cogendus eſt et
pecuniam accere hita legis falci
die rõne: ⁊ ſeruo fideicommiſſariã

libertatem pꝛeſtare:cum ſemel fun
di legatum agnouit. A duobus
heredibus qui tres ſeruos hẽbat:
petijt vt duos ex his quos voluiſ⸗
ſent: manumitterent:alteꝛo here⸗

dum latitante alter veclarat quos
velit manumittere:poteſt dici fieri

liberos: vt perinde libertas cõpe⸗
tat:ac ſi pꝛeſens ſolus manunntte
re potuiſſet. Qõ ſi ex ſeruis vn⸗
ceſſerit:ſiue ex iuſta cauſa abſit
heres:ſiue fari non poſſit a quo pe
titum eſt vecernente pꝛetoꝛe duos
qui ſuperſunt ſieri liberos ↄuenit.
CLCum his qui fideicommiſſariã

libertatem pꝛeſtare dʒ: iuſta ex cã

abeſt: aut latitat: aut quidam pꝛe
ſentes ſunt:alij ex iuſta cauſa abſũt

nonnulli fraudandi cauſa fideicõ⸗
miſſi copiam ſui non faciunt: aut

ei qui libertatẽ debet heres nõ ex

titit:aut ſi ſuꝰ heres hereditate ſe

abſtinuit:pꝛetoꝛ ꝓnunciare debet
ex teſtamento lucij ticij fideicõmiſ
ſariam libertatem opetere. Jaq; ſe
natuſcõſulto vemonſtratuʒ ẽ: quo
ſenatuſconſulto compꝛehenſum eſt

ne dubium ⁊obſcurum eſſet cuiuſ

libertus fieret pꝛetoꝛem ꝓnunciar

ebere qui ex iuſta cauſa ⁊ qui x⸗

tractande libertatis gra abſit.
. Dem.
Ideicõmiſſaria libertas pᷣ⸗
textu expilate hẽditatis aut
rõnis geſte nõ differt.fideicõmiſſa
riam libertatẽ ab herede non p̃ſti⸗

taz cogẽdus ẽ heredis heres qͥ reſti

tuit ex tre belliano ſenatuſcõ. here

2. E. indi. I. perandum. F. pe.
p„ ſ[ Igeicomiſſaria. expilate. sałs expilate.ałs ↄpilate.⁊ ↄcoꝛdat
I.ſiqͥs te.li.eſſe iuſ.l.j.S.ſi uus.a ar. C. crimme expi.hr.l. obtẽ
tu. ß. 5. C. ce lega. nõ eſt. Soł. hic ab alio ibi a pᷣuo fuit expilata. vel
verius hic ſpale in hibertate.vt ⁊ dicto.S.ſi pᷣuus.
q Juſte. ałs iuſte.⁊ tunc ſeqnti.ałs geſte. ⁊ tũc pcedenti lr̃e iungit᷑.
7 nõ.qð poſt libertatem rõnem dʒ reddẽ. vt.j.e.ſi pure.
rTr Peeſtare. ſ. libertatem. .
1 PDerſonam. qo pot. vt. S. e, spud iulianum.

licta poꝛrigi non placuit.
uum a filio poſt quinq; annos ſi eo
tempoꝛe diurnam mercedem filio

ditatẽ pꝛeſtare:ſi eius perſonaʒ eli
gat qui manumittendꝰeſt. Ser
uum peculij caſtrenſis:quẽ pater fi

deicõmiſſi verbis a legitimis here
dibus liberari voluerit:filiũ mili⸗

tem:vel qͥ militauit:ſi pris heres

extitit manumittere cogẽdum. R.

qm̃ ꝓpꝛium manumiſiſſe efunctꝰ

poſt onatõnem in filium collataʒ

exiſtimauit: poꝛtionem em̃ a fra⸗
tre dño fratrem eundemq; cohere
em citra damnum voluntatis re⸗
dimere non cogendum: nec ob eũ

Tem erroꝛem cetera q pr in militi-
am pꝓfecturo filio wonauit fratri qᷣ

manſit in ptate ↄferenda: cum pe⸗

culium caſtrenſe filius inteꝛ legiti⸗
mos heredes etiam pᷣcipuum reti

neat. Etiam fideicommiſſaria
libertas a filio poſt certam etatem
eius data.ſi ad eam puer non pue⸗

nit ab herede filij pᷣſtituta die red⸗

dat᷑:quam ſnĩam iure ſingulari re
ceptam ad cetera fideicommiſſa re
Ser⸗

preſtitiſſet. manumitti voluit:bi⸗

ennio ꝓximo vagatus non pꝛeſtite

rat: conditione fectus videbat᷑
ſi tamẽ heres filius aut tutoꝛes eiꝰ
mimiſterium Fui ꝑ biennium elegiſ
ſent eam rem: excepto ꝙ ꝑ heꝛeceʒ
ſtetiſſet: impedimen to reſidue cõ⸗
ditioni non eſſe oſtitit.

Lpia.
Eneraliter dicemus eos poſ
ſe fideicommiſſariam liber⸗
tatem aſcribere qͥ fideicõmiſſuʒ pe
cuniaꝝ pñt relinqre. Et pꝛinci⸗
pis ſeruo vel mumcipij vel cuius
alteriꝰ fideicommiſſa libertas ad
ſcripta valet. Hoſtium ſeruo fi
cicõmiſſaria libertas ſi fuerit ad
ſcnipta poteſt tractari: an non ſi

nne p heredem ſtet. vt neutg ſist.

m Eam rem.1. vacationem

to manumittere. 13

o Pit. ⁊ illi ſunt qͥ teſtandi hñt ius.vt.S. x le.j.l. ij.

*

ncipis. valet.vt ⁊.S.e.libertates.

b Et
q DHoſtium.indignum. accipe ſeruum hoc fieri ac. q.d.qꝙ ſᷣuus

t Beruum. he
redib-. abinteſta
to. ac.
„ Logẽdum.

eum lolum nec

ꝑ bhoc vider᷑ adi⸗
re. vt. S. e acq.
here. iuk. S. fi.
x Pꝛopnuz. i.
credidit apud ſe

pr rmãſiſie dñ̃i⸗

um enaz poſt wo
natõʒ in filu fa⸗

ctaʒ licʒ erraret.
ſic nolebat ali⸗
os filios graua?

m redimendo.
y In filium.
militem.ac.
3 A fratre. dñe
milite. ſ. accur.

8 Eundemq;.

militem ous in
totum volütateʒ
teſtatons.

volütate.

C Nolütatiſ. i.

ſalua volũtate.
d Per erroꝛẽ.

q̊ putauit pr ſ⸗
uum ⁊ alias res

Wnatas filio in
ſuo dñio rmãſiſ
ſe. MM. ⁊ fac. C.
fa.her. ſi filius.
e Legitimos.
non tm ini teſta
mentaꝛios.
fEnazʒ. nõ pla
cun. vt 2. 3. £
m a.Leſt. ſi ita.ſj

ↄtra.C. qñ dies

le. ce. ex his.ſo.
vt wi. ⁊ facit.S.
qñ dies leg. ce. ſi
tuio.
g Seruunz. eo
tꝑe.ſ.iouus qm
quẽnij.
hColuit. ſ. te
ſtatoꝛ.
1 Pꝛoximo.
poſt moꝛtẽ teſta⸗
1oꝛis.
k Alagatus.⸗
fuus.

1 Elegiſſenmt.
otempta merce⸗
. ⁊ accipe exce⸗
pio qð ⁊c. q. d.
vider᷑ paritũ ↄdi
tioni ſiue accipi⸗
at heres miniſte
rium ꝓ mercede

n g Eneraliter. fideicõmiſſarigam.ſ.ſibi deberi ab herede roga⸗

7

Ahiie

lclhs
lhen
Nar.n
Cbinaſ
ernnl,d
ſhnae
licke
fro unn
luratmn⸗
l)⸗
1 Sa
ſorizel
Mer.
Alan
eagrun
Lanon,
lber.94.
Ad
ratiui ,r
Ne nr
ſtfmnpii
lnator

1 Melie
kno.
a
aſeniͤg
ehrsem
Wart
Wac
And
UIntere.
5
uumn/
ſ
tle ty/
Aenol
1Bipaum
EE
Piennoen

Bing
d
alet..
Wole
lſi,
Cäbl.
dlein

uninen
1 N
dnne.
) Rng
ule .

16 4
H Mr,
iſfi
5 Di
wli.
aliini⸗
ſdnig olürag
1 Nr et
imnn ſß
Ws

dun on.

nnidini
ſAaiit
) fſhe. ſi
nd
ne an
: dl. 1
NM ſ
6mön
ec. abss.
. Stbia otd
Edult
„ ing,
1e oz
. ſu.
s
An

3 „
A

ammu iati

