cciil g

W

Ad et
Coreidet
ſo and e
ſP Hotü nn

INMltd,

5 San

AIeſeceritauch

ſandehatdin

Ebolet

Ntteunt ne
nelte opin
uuenn auij

ulVellee

ce.

) tne
Alheänarn.
lthe;beng.
eNeld
Mr ahrehn
ine deot,d
chtälb e ſno
ſolut. r C,

eelM

nemrdw e.
nn ,ſcoxl.

ſia ſe,

„

getimn

ct,,nn
Inbieum ger

foo mecc
Mppaphone

hre dtd

Mincel it

mnn

Anurin
nſi Mn

algf

E
nad uen
kia
rinf
iſa
akn
ine
ia
icz
üend
Aſem dun
mbal itiin
nn E s
A ue uds M
wentn
.

riz tiin kain
nſduan.
Arqi Man
ſiuyiles. A
orr ummmnfi
am ln tn

42
ierſn

aunnti

–

malitnla i

itiin
ieo in nin

ſolutum. ß ibi ius fratermtans eſt. vꝛ. e. l. in prin.
d Mihi qri. ex hereditate de q̃ adhuc ſuꝑeſt. ac.
e Communicodum.qñ mi ſugaret cum omma eſſent vendita pP
poꝛes.ſ̊ q actione reuocant᷑ vel cogunt᷑ ad ↄmumcandum vel aꝛ
gent ↄoditione indebiti vel ſine cᷓ. cum ex poſt

H. ceditoꝛes alij a

facto appareat ñ
cã vel nõ debnũ
cum effectu. vt. S
ↄd. inde.l.tu⸗
loꝛes. ⁊.J. in fi.
hurꝰ.i.qñq; ↄdi.
ex. l.vt.C. dœ iu
re deli.l.fi.S.licẽ
tia ⁊ facit. C. ̊

non nu. pecu.ſi⸗

cui, ac.

f Duid ergo.
gliunde.ñ de bo
ius patris. G de
ſuo ꝓpo vel mu⸗
tuo accepto.

b Solidum. 7
ſic fecerũt cruci⸗
feri de heredita⸗
te bolõgui. ß hy⸗
pothecarie dñe
himelde nõ piu⸗
dicauerunt.quaʒ
in bonis illꝰꝰ ha
bebat.

h GBeſſit nego
cia.ſ.hẽditaria.

1.7 tanq heres.

cum non ieſſet. qᷣ
ↄuent? de herech
tate deducit. qdᷣ
creditõibo ve ſuo
ſolmt. vt. C. ve
pe. here.l.heredi
tatem 2. S. e pe.
here.l.ſiqs poſ.
7 fa. J. ſeꝑa.
l. ij. ac.

i Repetitõem
indebiti. naʒ fu
u dbitum. ß ex
poſt facio indebi
lum appet pſone
fauoꝛe. vt. . de
odi.inde.l. ini/

„

mihi queri aut amunicandum q

accepiſti.⁊ hoc iuł.ait.appet autẽ
eſſe veꝝ:ſi ex boms patnis ſolutũ
ſit. Quid g ſi aliunde pupillus
ſoluerit:reddi ei ebebit: necne:⁊
vtx a creditoꝛe an ex hereditate:
Sceuola nir ait.ſi aliqͥd ſit ĩ bonis
cducendum ex heꝛeditate ſolidũ:
exemplo eiꝰ q geſſit negocia. Sʒ ſi
nihil ſit in bomis:nõ eſſe iniquum
aduerſus creditoꝛem dandaʒ repe
uitõʒ q̃ſi indebiti ſoluti.
Alulus.
Freditarium es alienũ intel
lgit et id q; e qꝗͥ cum defun⸗
cto agi nõ potuit:veluti qð is cum

moꝛeret᷑ datuꝝ ſepmiſiſſet. Item

qð is qͥ ꝓ vefuncto fideiuſſit: poſt
moꝛtem eius ſoluit.
N venditione bonoꝝ etiam
vſuſfr. venit: qꝛ appellatõne

Oñi fructuariꝰ q́; vꝛtineł. Siqᷣs

4

fructꝰ ex pdio vebitoꝛis capi pote⸗

1

rit: hunc creditoꝛ qͥ in poſſeſſioneʒ

pdij miſſus ẽ. vẽdere vel locare dʒ

H hoc ita emum ſi non añ vemeꝛit
neq; locatꝰenit.nam ſiiam a tebi⸗
toꝛe vel locatus erat vel vemerat.
ſeruabit pᷣtoꝛ venditõʒ. ⁊ locatõeʒ

a tcebitoꝛe factam etiam ſi minoꝛis
diſtractum ẽ vel locatũ niſi in frau

m credhtoꝝ hoc fiat. tunc eĩ pꝛe
toꝛ arbitriũ dat creditoꝛibꝰ:vt ex

tum. a fa.j. eo p quem factum eſt.l. fi. in j.
R hb Erecditarium es. cuiꝰnoĩe creditoꝛes in poſ. mittunt. A tũe

emum im

n. . fulcin?.F. j.

petrat᷑ venditio. cum vere ↄſtat de debito. vt.S.

IIntelligit. vt ſic legatar pferat᷑. vt. ð. ad tre. l.j.S.ſi.itẽ vt ſepa
eio unpetret᷑. vt.j.de ſepatis.l.j.in pn.
m Promiiſiſſet. ad hoc inſti. ve mnutili,ſtip.S. ita at̃ ↄcepta.⁊.C.
vr ac. ab herede. ⁊ 5 heredem. l.j. HM
n Solmt. ſicq; hodie incipiat agere poſſe mãdati cum effectu.
q55 dic. vt. C. man. ſi ꝓ ea. .—
0 1 in venditione. eiaʒ vſufr. ꝑtinens ad eum cꝰ bona veneũt.
pCominet᷑.q̃ ad hoc. vt ſi buoꝛ latitans habeat vſ⸗ umfr. in ali

j re. ille vendat. Item q̃ͥ ad alia qñq;.vi..de v.ob.liber homo.⁊

3. e bſufr. l.vſufr. ĩ alijs caſibo n. vt ĩſti.de hẽ. inſti. S. alenꝰ, 7.
fur. l. falſus. in fi. ꝛ. j.de vᷣ ſig.l. recte.
q Siqs. otinet᷑. ꝙᷓtum ad ins cuiꝰ dñs recte dici põt.
TÄ Huũc.ſ. fructũ.i.pdiũ ex q fructꝰꝑcipit, ⁊ ua expõe.j.d ceteraꝑ

¶Viement. t. ante
Exrit, a debitoꝛe

venditꝰ ſit.
„ 90

Aulus.

c

vVSeruabit. aliud in emptoꝛe ſundi. vt. &. loca. emptoꝛem. ac.

x Etiam ſi mnonz. vt. S. loe
Aceptus.vt.C.æ reſcin.ven.l.ij.

y Faciant. datg elecnone emptoꝛi vel ↄductoꝝ v
vel ↄductam iuſto pcio ſen mercede, an vo diſced

integro locationem vel venditõem
faciant. Se ceteraꝑ q́; reꝑ fructi⸗
bus idem erit dom:vt ſiqui locari
poſſint locent᷑:puta mercedes ſer⸗
uoꝑ vel vecturas iumẽtoꝝ cetero
rumq; ꝗ pnt locaꝛi. SBe tꝑe loca
tioms mhil pᷣtoꝛ locutꝰeſt. ⁊ iõ li⸗
bexꝑ arbitrium creditoꝛibꝰdatũ vi
t qnto tpe locet᷑: queadmodũ il⸗
lud eſt in arbitrio eoꝝ vendant vel
locet. ſ. ſine wlo malo: ex culpa at
reiñ fiüt. Si vnꝰ ſit q poſſideat
bona. expeditum erit d locatõne.
qð ſi nõ vnꝰ ſ plures ſint. qͥs eoꝝ de
beat locare vel vendere qrit᷑. ſich
m ↄuenit int᷑ eos expeditiſſimuzʒ
eſt. nam ⁊ omnes pñt locare:⁊ vni
hͥ negocium dare.ſi vᷣo nõ oↄuenerit
tũc dõm eſt pᷣtoꝛem cã cognita eli
gere vebere qs locet vel vendat.
Dem.
Retoꝛ ait.ſiquis cum in poſ
ſeſſione bonoꝝ effet:ꝙ eo no
mine fruct us ceperit: ei ad queʒ ea
res pertinet non reſtituat: ſiue qo
impenſe nomine:ſiue wlo malo fe
cerit:ei nõ pꝛeſtabit᷑:ſiue wlo ma⸗
lo eius veterioꝛ cauſa poſſeſſionis
facta eſſe dicetur.æ ea re iudiciuʒ
infactum dabo. Quod ⁊ fructi
bus ait etiam cæ ceteris quacun⸗
q; ex re debitoꝛis ad creditoꝛem
peruenerint intelligendum eſt: er

E. man.l.a pcuratoꝛe.q ibi dicit debere pᷣſtare o

a. Item niſi vltra dnnicham fuerat

tꝑ malit rem emptã
ere pᷣcio recepto ſeu

meꝛcede.vt ar.S.ſi
qd in fraudeʒ pa.
l. j. S. ſiqᷣd ĩ fraude
3 Be ceteraꝑ. nõ
tm̃ de fruenbo pᷣdi⸗
oꝝ. aʒo.⁊ ſic dic łe
fructibo.i. reꝝ q̃ba
ꝓuenit fructus.

7 BDe tpe. ptoꝛ.
q plura vba dexit
Gꝙᷓ ſint.j.i.ꝓxi.in
Pn. facit.S. de iu
re deli. l. j. in fi.

5 Ex culpa. ſ. le⸗
ui. vt. j. pxi. S. eſt .

pherea. ꝗᷓ eſt ſi n⸗

potuẽi locare ſua
culpa pᷣſtante im-⸗
pedimentũ.ſi autẽ
pt᷑ ⁊ non facit. nec
ipᷣe fructꝰ pcepit wᷣ

lus eſt. vt. S. man.

I. wlus. 7. j. l. ꝓx.
g. in eum. ſibi in
debuum oputatr E
vebiton reddit. vt
I.l. gr. in pn. Itẽ
nõ hic ſᷣm qͥſdam.
appel. culpe nõ
prmnet lata. non g
ene exponmi qð ẽ

mnem culpam. nam

dicunt latam aleuem. inidum tñ appellatone culpe ↄriner᷑æ lata. vt.
C. de neg. geſ. l.curatoꝛis.⁊.l.tuton. ʒ̊ videt᷑. g. le.j. ſi ßuus.S.

cum qd ergo ᷣm Jo.

„ . ». d fiunt.i.non obligant᷑.
Rꝑ Expeditum erit.ſic.j.œ cu.bo. dam.il.fi.ac.

a Pꝛetoꝛem. ſic imſti.de ſatida.tu.S.j.a in ecreto.lxiij. di. t. ſi⸗
b engdat. vi foꝛte ſenioꝛ mmoꝛi ditioꝛ pauꝑioꝝ, nobilis inferion

gradu ↄſtuuto pᷣferat.accur.

ep RRetoꝛ. tria dicit hoc edictum. accur.

d Pertiet. vt vebiton b curatoꝛ dato bonis.
eNon reſtituat.ad qð tenet᷑.vt hic.ſj ↄtra.q.

vt. j.e.S. his vbis.
ti.j. fulciniꝰ. in fi.

So. vt ibi. Sed quis colet? FK. vebitor. 7 ſi non facit tunc creditoꝛ. ?

S. vt in poſ. le. is cmn. S. qͥ legatoꝝ.

fESie ꝙ impenſe. ecce ſcõm dictũ. ⁊ agit hic otra debitoꝛem. H ſu⸗

ꝑioꝛi oↄtra creditoꝛeʒ.
g Sine wlo. ecce terciꝰcaſus. ac.

5 D de fructiby. ex re. 1. occaſione rei vebitoꝛig vt ſubijcit. ſic. 7, de
incen. ru-nay, l,.S. ex incendio, inſti. qs p. no. acq.S. ſ.

2 e. èäs mlr
Eieer c11 1s ve P⸗

i Conſecutus eſt. occaſione hox bonoꝝ. nullum ergo lucrum facere
Dʒ. ſicut nec geſtoꝛ neg. vt. . e. creditoꝛe. in ſi.⁊. S. xe neg. geſ. ſin aut.
S.item.nec ꝓcuratoꝛ.vt.S. de ꝓcu.qͥ ꝓpo.S. in ceteris.nec hereditatis
pol. vt. S. de pe. here. l. viꝑ. S. ſi. ⁊ fa. S. de nox. ſi in re coi.in fi.j.rñ.
R NQuodc ait. fecit. ſ. creditoꝛ. ac. .

1Bufficit igit.
ſc. S.de neg. geſ. H
an vltro. S. j. ſecꝰ ĩ
pupillo. cuiꝰ in re
nt unpenſa. vr. S.
de neg. geſ. ſi pupil
li.in pn.⁊.l. litis.
⁊ in eccſeſia ⁊ in ci
Uitate. vt. SZ. ſi cer⸗
tuʒ petat᷑ᷣ. ciuitas.
⁊2. C. d ſacroſan.
ec.aut᷑.hoc ius por
rectum.in fi. Item
ſecus in ↄuẽnona
li pignore in q̊ im⸗
penſa nõ ſtulte de⸗
mum facte repeni᷑
vt. S. de pig. act. ſi
neceſſarias.in pn.
⁊.l.ſi Fuos.qᷓ om
ma ſunt ar..

m is vbis. h
ad pᷣmaʒ pꝑtem edi
cti ꝑtinet.
n Lontinebit. ſi
bona vendant᷑. vt
2. . de cu. bo. dã.
I.ij.in fi.j.rñ.⁊.l.
ſi. qccur.
o vet ipſi itaq;.
nunc ad ſcdaʒ pꝑtẽ
edicti ⁊ fa.J.æ cu.
bo. dan. l. ij. ĩ pn.

ꝓ Hos. i. curato
res. gc.
q Pꝛedijs.ſ. vr⸗
banis.
r Expedit.i. pue
tat expedire. cũ ex
wlo ſolo tenet. vt
5. S. ꝓx.

ſMon dzʒ. bo it
ſi ſciebat nõ expe/
dire. cuz ex dolo te⸗
neat᷑ tm̃.Alij dicũt
hoc ſpãle in noxa.
vt teneat᷑ vltra do⸗
lum. qð nõ placʒ.
an ſalnm tamũ qn
mum vnuus valet re
petat.ar. ꝙ ſic. S.
de neg. geſ. ſi pupil
li.S. ⁊ ſiqs.eõ
n. qꝛ; nitam alieno
ſuo gerebat no⸗

mĩe.vt.j.ꝓ.S.vñ don

ſane vebuit hoc ita eſſe. qͥd em̃ ſi ex
compꝛomiſſo vel alio caſu penam
conſecutꝰ ẽ.nam eam penaʒ quam
conſecutꝰẽ pᷣſtare dʒ. Qõð ait pᷣ⸗
toꝛ ſiue ꝙ ĩpẽſe noĩe ſiue w.ma.fe
cit:ei nõ pᷣſtabit᷑: hoc eo ſpectat:vt
ſiqd ipſe erogauerit creditoꝛ ſi mõ
ſine wlo malo erogauit:ei hoc pᷣſte
tur:ſufficit igit᷑ ſine wlo malo ero⸗
gaſſe:etiam ſi nihil ꝓfuit erogatio

eius rei ebitoꝛi. His v̈bis ei ad
quem ea res ꝑtinet etiam curatoꝛ
bonis diſtrabẽdis datꝰ continebit᷑

⁊ ipſe vebitoꝛ: ſi cõtigerit ne bona
eiꝰ veneãt.⁊ ipſi itaq; creditoꝛi ad⸗
uerſus hos dabit᷑ actio qͥs enume⸗
rauimꝰ:ſiue qͥd in frucuibo recipien
dis erogauerit. ſiue in familia alẽ
da curãdaue vel pᷣdijs fulciendis ?
reſiciendis:vel e dam. inſe.ꝓmit
tendo:vel ꝓ ſᷣuo noxali iudicio de⸗
fenſo:ſi mõ nõ magis eum expedit
cedere:qꝙ; retinere ꝙ ſi œedere expe
dit:oñs erit repetere eum nõ debe
re. Beneralit᷑ et dom eſt qcqͥd
impendit in rẽ: ſi mõ ſine wolo ma
lo unpendit:petere eum poſſe.naʒ
negocioꝝ geſtoꝝ agere non magis
pt:qᷓ ſi ſociꝰcõe ediſicium fulſit: qꝛ
H q́; creditoꝛ cõe nõ alienum nego⸗
cium geſſiſſe videt. Eſt pᷣterea qſi⸗
tum ſi deterioꝛa pᷣdia facta fuerint
ſine wolo malo creditoꝛis: vel iura
eoꝝ amiſſa vel edificia diruta vel
exuſta.iteʒ familie pecoꝝq; acta cu
ra nõ ſit: aut poſſeſſio alij tradita ſi
ne wolo malo tñ an teneat᷑: ⁊ appet
eum nõ teneri:qꝛ wlo malo caret.

are videt. vt inſti. e reꝝ di. S. ex diuerſo. ⁊ fa.

3. de pe. here. vtilis.⁊ de ac.emp.l.emptoꝛem. in pn.
Bener aluteꝛ. peteꝛe in factum aci.

v Fullſit.cum ꝓ ꝑie ſulcire nõ poſſet.ałs agẽt neg.ge.vt.S.cõi.di.ſi

qͥs pu.S. ñ tm. ⁊ de neg. ge.ſi cões.⁊ ſa.S.de nox.ſi Fᷣuꝰcõis.vt.S.cõ
di. 1 ſi nõ omnes.S.fi. ⁊.l.in hoc.⁊ S.de pactis.ſi cum funduʒ. ſji ar.
ↄtra.S. væ vᷣſufr. ſi abſente.
x Eſt pᷣiea.ſine wolo ⁊ lata culpa.vt.S.ſi mẽſoꝛ fal.mo.di.l.j.S.iõ
y Jura.i. ſᷣmtutes.ac.
3 Eura.i. habita cura.
7 In pignoꝛe. ↄuẽtionali.
Culpam. i.leuem eniam. vt a. S. de pig. ac.l. ſi cũ vendẽt. S. fi. a in
ſti.qͥ.mo. re cõ. Ob. S.fi. ⁊. j/d reg.iur.ↄtractꝰ.a no,hic dr̃as inter

pᷣtonum ⁊ ↄuennonale pignꝰ.vt dixi.S. pig ac.l.j.qͥb adde alia.
vt. j. vti poſſi.l.j.S.credito:es. iem facit.S.de dam.infe.l. ſi fini

ta. S. ſiquis dam.

x Creditoꝛes.in poſſeſſionẽ miſſi.lʒ q̃dam dicãt.i. duentönales.
a In eum. fructum. 1. fundum ex q̊ colligunt᷑ fruct?.

eritq; melioꝛ eiꝰ conditio: i;ᷓ in pi⸗

gnoꝛe creditoꝛis:qͥ nõ tm̃ wolũ ma⸗
lum: veꝑ culpam q; dʒ · eadem cã ẽ
in curatoꝛibo bonoꝑ:naʒ ⁊ iſti te⸗

nent᷑ vt creditoꝛes. In euz chᷣ

2—

neq; vẽdiderit fructũ pᷣdij neq; lo⸗
cauit:in factum actõʒ dat pᷣtoꝛ: ⁊ ĩ

„

hoc ↄdemnabit᷑:qnto miꝰ ꝓpt᷑ hoc

ꝑceptum ẽ:qꝛ neq; vẽdidit neq; lo
cauit.Ceteꝝ ſi tantũ ꝑceptũ eſt q̃n

tum pꝑciꝑet᷑:ſi locatꝰ vel diſtractus
fructꝰeſſet:nihil ei imputabit᷑.pꝛe
ſtat aut ꝑ id tantũ tꝑis qͥ in poſſeſ⸗
ſione fuerit. vel ipe vel iuſſu eꝰali⸗
qad inde te poſſeſſione diſceſſum ẽ
nam neq; hoc imputabit᷑ credhtoꝛi
cur in poſſeſſioneʒ nõ venerit: neq;
illud cur de poſſeſſione diſceſſerit.
⁊ cum voluntariũ ⁊ ſuum potiꝰne⸗
gociũ creditoz gerat: eſtimatio at᷑
ſfit q̃ntũ inteſt eius qͥ exxit᷑. He

actões neq; tparie ſunt: ⁊ taʒ here

dibo ꝙᷓ in heredes dabunt ceteroſ⸗
q; ſucceſſoꝛes. Si poſſeſſiõis cã
ceterioꝛ facta eſſe dicet᷑ vlo eꝰqͥ in

poſſeſſionẽ miſſus ſit: actio in eum
ex dolo dat᷑: ꝗq neq; poſt annũ neq; ĩ
brdes ceteroſq; ſucceſſoꝛes dabit.
cum ex delicto oꝛiat᷑ peneq; nomĩe

concipiat᷑. Auk.
Iſi quatenꝰ ad eum puenit.
Apianus.
redi aũt dabit᷑:qꝛ ⁊ rei cõ⸗
tinet ꝑſecutõʒ
Aub.

Vm vnus ex creditoꝛibus
poſtulat in bona vebitoꝛis
ſe mitti: queritur vtrum ſolus

b Tocanit. q
face dzʒ. vt. S. e.l.
in venduõne. §.

j. JItem hoc no.

ꝙ tenet᷑ ſi nõ ac⸗
qrat.ſic.S.ð pe.
he. 2 ſi. S. pin⸗
e. gr. 5. ). q in
fraudẽ cre.qͥ aũt
in pn. Item fac
3.de trebu. l. illo
S.ß 7 ſi mercem

c Mihn ei im⸗
pu. ſic. S. de ali.
lu.l.iij. in fi. 2.
l. nõ ſolu. §. pe.
d Meq; impu
tabitur. arg. 5.
8. dam. infec.
ſi finita.S. ſiqᷣs
metu.

e He actoõnes.
ſ. in factum expᷣ

mo vel ſecundo

capite edicn. nõ
ſic ex teꝛcio. vt.
ꝓxi. §.
1Bacceſſoẽs.
ſun em er nego
cio geſt.
g Di poſſeſſio
nis. wio. 1. ꝓpi
vlum i factuʒ
Vt. 3. e.l. in pn.

bh b Erech.
pſecuto⸗
nem ab eius pte
q deliqͥt penalis
eſt. ñ non ex pte
actoris. cum ad
intereſſe tet. Et

no. hec rõ ſuß⸗

ficiens eſt. ß nõ
ncẽia. qꝛ ⁊ non

pſecutoꝛie vt penales dant᷑ heredibo. vt inſti. ppe.⁊ tẽ. ac.S. non
aũt. a fa. S. ali. iudi. non ſolum. S. fi. 7. l. ſe. 7 qo diximus. F. ſi.

accurſiur floꝛen.

i c Alm vnus cx ereditonbo. ſ. ommbn. a ſic nota duo. Pumo
ꝙ non ꝓdeſt preuemie in tempoꝛe in pignoꝛe pretono. ſi
⁊ ſupra vt in poſ.leg.l.is cm.S.qui pꝛioꝛ. ſupra de dam. infec.
ſi finita. S. ſi plures. ⁊.l. pꝛetoꝛis. S. ems rei. Secundo ꝙꝙ primd
miſſus alijs pꝛodeſt. ad quod facit. C. e diuer. re.ſi libellum. 7. ſ.
que in frau. cre. ait pretoꝛ. S. j. 7. C. e. l. fi. ſed vtriq; dicto ob. C.
po. in pigno. ha.ſi decreto.⁊. C. vt in poſſel. leg. ſi poſte. ſunt
comtra. quibus dicitur ꝙ primo miſſus prefert. ⁊ ſic alijs non p⸗
deſt. ſed nocet. Solu.ibi pᷣmo miſſi ex teſtamento. ſecundo ex ↄtiu

n
ngiuſu

mn gem

Gn.

ſt⸗ er eio.
unhqftt

Wnn
atin
ftrlei.
iag
nNen
no⸗
riku
gllte
in,
Ghwmi in
mmintenan
ſenb)
itnti t,
eli⸗Me

i hocim

i ntb
i uut
hrin dhi
Gmnd.

ſtnicp.
niec⸗
eT
WNiccun
Peer nbe

efutcenrorn

imnilhus
Fya. dhl

N⸗

itend.
Mulvuress
MNONrabi
n. Auoin
nnun
umNten

(ESmmmafn
Airt miſte
lit korce iere

aeift i ſ
ſar ſchnarch

tn pſe

lgltmegt

ſctſote.
fatant
Urpoſeſe

= =
=

hrnnt
ffrif
arabeß
hmmdnir
aanſechgn

SS
ſantda⸗

Se
Se

= er
==
.

=

==

in
4

g.

2
—
—

girmmgan
haiglin
WN
Verhehne

glenz,
mdigen
5 e

1

= =

— =e

S

ſicn

— — — êᷓ-- 1

egi e
hig in
moſch ſin
ed N.
Gtdnron A
leſſent. u
ſeſſsi
begi
nomemn
minegi
z doblt.
gnonie
Au.
nweh.
and.
E nach⸗ 1

faiſ
⸗
S
i erd
Paeb!
hn
rintNili
zilubin

tñ videt᷑ hoc im
mutatũ. cum 18

erant creditoꝛes.⁊ ſic ex diuerſis cauſis ⁊ ti.⁊ capi.hoc autem in⸗

tellige ex vna. Iem oppo.vtriq;.S.ti.j.l.fulcinꝰ.S.illud. in fi.ſj
ibi in ſecundo decreto.hic in pᷣmo. Pꝛeiea ibi g̊ latitantẽ ſᷣm q̊ſdam
Item ſecundo obſtat.S.vt in poſ.l.is cui.S.ſi plures. i̊ ibi ex cau
ia lucratiua fiebat ninſſio.hic non. Item ſcòo oppo.õ. de dam.infe.

ſi meeef piu
res. ſ̊ ibi ſpãle. .
tem obunet qoᷣ
Bean nonß⸗ is qͥ petit poſſidere pt᷑: an cum vnꝰ
tende bat᷑ hypo⸗ — , gen, ,. L. 1 1I.
tbecs als leuo. petit 1 ptoꝛ pmiſerit: ommibo credi
vt. C. qui po.⸗ꝛmn toꝛibo aditꝰ ſit. ⁊ ↄmodius dr.cum
Rihparen vich pᷣtoꝛ ꝑmiſerit non tam pſone ſolius
ad bienmũ. abn⸗ petẽtis ꝙᷓ; alijs creditoꝛibo ⁊ in rem
tes viq; ad jdnri Pmiſſum videri: qo ⁊ labeo putat.
P nenſas wra nec videbit᷑ libera perſona acqrere
ta refundãr. v. galij.qꝛ nec ſibi quicq; acqᷣrit: cui pᷣ

E.e. l. ſi. bolie toꝛ pmittit h:ſ aliqd ex oꝛdine fa⸗
cit:⁊ iõ ceteris q; ꝓdeſt. Plane ſi is
q mitti mutat᷑

pmenſura obi me doͤm eſt vel eum q creditoꝛ eſt

ti. vt in aut. de . A er Eer
exbi. a mtro. F. poſſidere poſſe:qꝛ nł egit talis po⸗
1 En ſice. ſtulatio:alit᷑ atq; ſi creditoꝛ cui ꝑ⸗
naz qa ſi vm cj miſſuʒ ẽ poſſidere poſtea recipit de
mn gli teniun, bitum ſuũ:ceteri at᷑ poterũt page⸗
ms ſunt centum re bonoꝑ venditõʒ. 3 99 poſſi⸗
im. am d ſlolus xere iubet: eo loco iuſſus eẽ videt᷑:
bm haet. qò nõ cm? cura ad iubentẽ ptinet. Si

eſt ven.

am nõ pt᷑ poſſideri:recte dr non eẽ
qð poſſidest.
AVaãuis bona poſſeſſa nõ ſint

q mihuj foꝛte fuerit qo poſſi⸗

eat᷑:aut ſine ↄtrouerſia non poſſi⸗
cæat᷑:creditoꝛ qͥ in poſſeſſioneʒ miſ⸗

1 Ereditoꝛibi. . 4 .
ſus eſt pinde hr:ac ſi etiam poſſeſſa

degentib in eaö
ꝓuincia intra bi
enmum. alioqᷣn
q̃driennum. vr
C.e.cum apud veteres.
q Et in rem. ſine pᷣfinitione pſone.
IAcqru.miſſus.ſ.ex pacto.cin miſſo ꝑ pᷣtoꝛem hec ler dat poſ.j
aliqd exoꝛ. ⁊c.i.ex eo qð oꝛdinarie factum eſt ꝑ eum in poſ.acqᷣren
e acqᷣri᷑ alij poſſeſſio nõ ex pacto.⁊ eſt ſic.S.de vſur.ſiqͥs ſolutoni
fi.⁊..qð vi aut clam.l.iij.in pᷣn. .
m SDoſſidere poſſe.ſi ̊ pᷣncipale nõ valet.nec tacitum.ſic.S.de li
bera. leg.ſi is q du. ⁊.ꝗ. ne vis fiat ei.l.j.S.hec vba.ar. .s. in⸗

of.teſta.poſthumꝰ.S.ſiqs ex his.⁊ de hoc dixi.sS. de ᷣui. ruſti.p̃ᷣ.l.

item. F. qui habet. B
n Is q.feci vocari tinum ad cãm. ⁊ eo non vemente ppᷣcepit iu⸗

dex me intre in poſſeſſonem reꝝ ſuaꝑ oĩim. ⁊ dedii nuncium. d̃ĩ H

non viget᷑ hoc generali iuſſu ↄphendere.niſi m reb ſue iuriſduõ
nis. ad qð faci.j.æ v.ſig. pupillus.S.territonũ.⁊. C. qᷣ pe.tu.l.ij.
Sʒ qd ſi poſſidet reus? R. ꝓnunciai de nittendo.a iudex loei vbi
ſunt res mittet adinſtar diffinitine. vt 1. S. de re iudi. a diuo. in pᷣn.
SDʒ qdam dicunt ſecus in inilocutoꝛia. ⁊ h̊ dicunt iuſſus videt᷑.ſ.
legiume cuiꝰcura ac. ⁊ ꝑ eis. E. vbi pe.tu.l.j. quos.S. de iudi. ſj
ſi ſuſceꝑit. S. fi. —
Si ꝓter. mundatum. ad qò facit. S. de acqᷣ. poſ.l.ij. S. Iabeo.
7. l. q vniuerſas. S. item. Z. S. de acq. rex wom. adeo. S. inſulam.
in fi. a inſti.de reꝝ dim. S. alia.ſ̊ illud in ꝓpetate.vt.S. de acqͥ.po.
l. pom. Item ibi ad reninendum. B ad adipiſcendum.

5 Potennam. 5, C. œ acqᷣ. poſ. ʒ. in ſi. ibi tm nea pſona lederet᷑

uimmt.̊ ſuſpicabat᷑ ſe repella:ĩmo h̊ de adipiſcẽda. ibi reunẽda,
q Recte, fa. S, qo cnmiuſq; vniuer.l. j. S. pe⸗

poſtulauerit qͥ creditoꝛ nõ eſt:mini

ꝓpter naʒ rei veluti ſi pchum inun
datum ſit:aut ꝓpt᷑ latronũ potenti

Aluk.

4 . N
HW 4 .R

r q Nãams. mnſſus eſt. i. min iuſſus. ſie C. de edicto din adri.

l. j. S. j. accur.

ſ Perinde habet᷑.non re ſ ficte. vt ſi poſtea aliqd inuenerit. vel ac⸗

ceſſerit in bonis vbnoꝛis poſſit poſſidere ſine noua iud icis auẽte. aꝛ.
ʒ. de bo.poſ.ſjñ cm patrono.in fi.j.rñ. Jtem ⁊ ꝙᷓtum ad hoc.vt ſi qᷓ
tunc erant q̃ non
poterant poſſidera
vt. S.l.ꝓxi.in fi.ꝑ⸗
inde tñ ſu in eis cõ
tracta hypotheca
pioꝛia. ac ſi in poſ
ſeſſionem eſſet vẽ⸗
ium.lʒ ałs ſu opꝰ

bona fuiſſen.. Aub.
Recitoꝛe in poſſeſſionẽ reꝝ
Wbitoꝛis miſſo curatoꝛ ↄſti⸗
tui dʒ: ſi ei qdam actiones piture
ſint. DBat in creditoꝛem actio:jq

. uI 9 ſſionem. vt. S. e
in poſſeſſionẽ miſſus ẽ e eo qo ex znig. ac. no eſt. Iez
bonis æbitoꝛis ad eu puenit. Si erium d ad boe vr
at᷑ nõdum aliqͥd ↄſecutꝰ ſit: act»es nemar r poſhgear
ſuas pᷣſtabit.vat᷑ atĩ actio in factũ biennium Velor
Inerſ- . A zj enmmmm. ex tꝑe pꝛi
aduerſus eum: omne qo in actde moincipiat alii⸗
negocioꝝ vemret:ſi poſſet agi: rĩᷣſti creditoꝛb dandu.
tuendum a creditoꝛe. VvVi. M.e.l. ſi.

Vm plures creditoꝛes ĩ poſ
ſionem reꝝ debitoꝛis mittãt᷑

ne coꝛrumpant᷑ roõnes:vm h̊ nego⸗

cium a creditoꝛibo eſſe dandũ:que
maioꝛ ꝑs creditoꝝ elegerit.ego u
to creditoꝛibo eẽ dandã copiam in
ſtrumẽtoꝝ:nõ vt veſcribãt ipᷣa coꝛ
pa inſtroꝝ:ñ qͥt ſt ⁊ de q re ſint ſub
notẽt ſibi:⁊ q̃i inuẽtariũ faciãt.qð
et᷑ vniuerſoꝝ facere eis erit ꝓmittẽ
dum. Pꝛetea nõnunqᷓ pᷣtoꝛ cã co
gita et deſcribere aliqͥd ex inſtr̃is
creditoribo vebebit ꝑmittere.Siq̃
idonea cã intueniat: vtꝝꝑ ſemel an
etiam ſepiꝰ recognitio ⁊ diſputatõ

eniat᷑. ei ſatiſſaciat exeõv. .
vV c Regitoꝛe. debʒ. vel idem creditoꝛ vel alius. vt.j.de cura.bo.

dan. l. ij. S. querit᷑: Et nota q; pituras exercet.⁊ ſic.j.de mune.⁊ hbo.

l.j. S. illud. ar. S. de neg. geſ.l.j. a. S. ve car. edi.l.ſi is.S.qᷣn. ⁊æ.S. &
admi. tu.l.int᷑.in fi.⁊ de ventre in poſ.mit.l.j.S.idem ſi ꝑiculum.⁊.
j. ti.j.l.id pᷣuilegium.min pᷣn. ⁊.S.j. Idem videt᷑ de non pituris.vt.j

de cu. bo. dan.l.ij.circa pᷣn. ⁊ ce car. edi.ſ̃ ſi is.S.j.⁊ colligit᷑. S.e. p⸗

toꝛ. j. rñ. ⁊.S.his verbis.⁊ maxime qꝙᷓdiu eſt incertum ſit aliquis he⸗
res futurus vel non. vt.S.ti.j.ſi diu.⁊.S.e.l.ſi ſᷣuꝰ.ſ̊ aʒ.reſtringit
ad ꝑituras tm̃. ”MU

x BDakt᷑.actio in factum.vt ſubijcit.⁊.S.e.pᷣtoꝛ.in pᷣn.⁊ dic creditoꝛeʒ V

q ⁊ curatoꝛ eſt vel etiam non curatoꝛ.
y Conſecutus.ↄſeqͥ tñ põt.vt penam ex ↄpꝛomiſſo ſuo.

3 Dmne. i. omms vtiluas. culpa aũt nõ tanta venit in hac ac. neg.

geſt. vt. S. e. pᷣtoꝛ. S. eſt aũt.

c Am plures. a creditoꝛibo. als creditoꝛi. 1 als a creditonby.

⁊ non eſt vis.vt.j.de cu.bo.dan..i.ij.S.q̃rit᷑.⁊ facit.S. de ad⸗
mi. tu.l.ſij. S. fi. ⁊ inſti. e ſatiſda. tu.S.ſ̊ ſi plures.⁊.S. e.in venduõ

ne. S. fi. ⁊ q; dicit vni. dic ꝙ omnes poſſint. vt dicta.l.in ven. in fi.

Ipſa coꝛpa.ſ.tota.ar.C. de pci. imp.of.l.vl.
ꝝ Emiuuerioꝝ.bonox. non tm inſtrumentoꝝ.

9
j.de v ſig. cognoſcexe.

miſſione in poſſe⸗

Finſſent. vi ſi
incoꝛꝑale aliqd in

Siqua. diſpuiatio.i.datoꝝ ⁊ acceptoꝝ in ſcripturam collatio. vt

7

d Semel. ſufficit ſemel. ſie. C. de inre celi. l. fi. S. ſed qꝛ.
eJurauerit.ſic.S.de eden.qͥdam.S.fi.⁊ in aut᷑ ce teſtibj.S.qꝛ vo.

d Nuam bis. nota b
de eden.l.veluti.S.j.

i9. ſic · S. dᷣ le. uij.l.fideicõ.S.ſiqᷣs.x.ſ̊ ar.j.ẽ.

eRubꝛica. de pꝛunlegijs creditoꝝ.

f e Um bo⸗
unt. cre⸗
ditoꝛibo adijciunt.
cum nõ inueniant
emptoꝛem ⁊ alij ſi⸗
bi cupiunt ſunt
ares ĩ cumulo de⸗
iti ⁊ digtate nu
mero ꝑſona ꝑ. alſſic
tota legi᷑ Sm. R.
⁊ ſic non apparet qͥ
miĩa ſit humamioꝛ
qꝛ illa Puaret᷑. Vt
ar. qͥ bo. ce. poſ. l.
ſi. 1. S. de pa.l.ma
ꝛorem. vel dic ſecũ

w ꝙ qdam nelunt

vendere. qͥdam ñ.
2 ſunt pares nue/
ro cumnlo ⁊ digin
tate.⁊ ſic lege totã
H hec videt᷑ huma/
moꝛ non vendi.
ſic dicunt dicte le
ges. ad hoc dic ꝗꝙ;
alijs locunt᷑ caſiba
vna iceſſione.alia
in remittendo.hec
aut in vendendo.
vel etiam h̊ poſſet
eſſe dubitano q̃ ſu
humanioꝛ.cũ ſoꝛte
debuum ſit vſura⸗
rium.

In patione.
i1.pariſicatõe a par
paris. nõ a ↄparo
ↄparas. a30.
h Extranei. q eſt
creduoꝛ.
1 Cognatꝰ. ſic.S
5 pacus.l.imꝑaio
res. ac.

k Aagis. m cre
ditoꝛ hꝛ potens vł

acedenda ſit creditoꝛib videamꝰ:

7 ait labeo ampliꝰ ꝙᷓ ſemel nõ eſſe
ↄcedendaʒ:ſiqͥs tñ in qͥd iurauerit
nõ calũnie cã ſe poſtulare neq; br̃e

q̃ diſputauerit:iteꝑ ei faciẽdã pta⸗
tem ait:nec ampliꝰꝙᷓ bis.

Be pꝛiuilegijs cꝛeditoꝛum.
Aius.
Vm bona veneut debi

toꝛis mn ↄpatione extra
nei:⁊ eiꝰ qͥ creditoꝛ co⸗

gnatuſue ſit:potioꝛ hr creduoꝛ co⸗

gnatuſue:magis tñ creditoꝛ q; co⸗
gnatꝰ:⁊ int᷑ creditoꝛes potioꝛ is eſt

cui maioꝛ pecunia ebe᷑. Api.
Veſitum eſt vtꝝ ita dmum

puilegium habeat funeraria
ſi is cuiꝰ bona veneũt funeratꝰ ſit.

an etiaʒ ſi pponas alium eẽ funera

tum. ⁊ hoc iure vtimur:vt qᷣcunq;

ſit funeratꝰ. i.ſiue is cuiꝰ qe bonis
agit. ſiue qͥd is debuit:ꝙ r̃ddere eũ

ſi viueret funeraria actione cogi
opoꝛteret:puilegio locꝰſit:paruiq;
referre dicamꝰ:q̃ actione h ſumptꝰ
repetat᷑ funeraria an fa.herc. an q̃
alia:dũmodo ſumptꝰ funeris cã fa
ctus ſit.q̃cunq; ̊ acrione ob fune⸗
ris ſumptũ vtat᷑:etiam funerariaʒ

potiſſimus ⁊ ⁊ non reꝑi?᷑ potioꝛ.qꝛ ſic ſuꝑflueret aduerbium magis.
IDNuam cognatꝰ. ſ. tm. ⁊ facit ad.l.S. poſiti.ſi plures ⁊ dicta.l.
maiotem.⁊.C.q poſ.ce.bo.l.fi.

m qꝗq Aeſitum. ꝓponas veluti ſi filiũfamilias ⁊ buum eius cuins

bona veneunt.

n Si i1. ſ. heres.

Eum. ſ. vfunctum. eſt exemplum in filio 1 Fuo a vxoꝛe æ alijs.
vᷣt.S.de relig.at ſiqͥs.S.fi.⁊ ſeq̃niibo. J

p Pꝛu iegio. vt pᷣmo ſatiſfiat ei ꝗͥ hunc ſumptũ fecit. ſ an etiam in

bypothecis tacitis vel expᷣſſis pᷣfer᷑: H. vt nõ.S. de relig.l.impenſa.
q Funerarniam ei ↄpe.i.funerarie pᷣinlegium. nõ aũt dicas ꝙ cũ alia
ↄpetat. vt. S. e relig. at ſiqͥs.S. labeo qᷓ eſt j.
r. Locnm eſſe pᷣuilegio. facit.S. e wona.qᷣ id. in pᷣjn. ⁊. C. ad mace.
l. iij. 1. 3. ad velk.l. ᷓmis.S. ſi mulier beres. ⁊. S. ſis cau.ſi eum.S. ſi.
7 qò ibi nõ. ar. j. S. œ re iud. ⁊ ſi fideiuſſo-.
ſAbijciendi. vt nouandi ammo. vt a. . e noua. I. aliam. 7. . d re
indi.l.uij.S.ſi ex ↄuentione.
Si ſponſa.ꝑ vba de futuro. ſic impꝛopꝛie dẽ wos.
vVMuptijs. i. ſpei nuptiaꝑ.
x Concdicit.ſ.odi. ob cqm vel ſine cã. vt. S. de iure wtis ſi ſponſa.
⁊ ar. C. de ↄch. ob cãm.l.ij.⁊.S.de adi.ob cãm qð ſᷣuus. non aũt ex

ſtipularu ꝓ dote tah.⸗

nubeꝛe poſſit.

y Ad pᷣuilegium. int pſonales. ſ an habeat tacitam hypothecam.
vt mulierꝓ vote vera.vt.C. re.vx. ac.S.j.⁊ pᷣuilegiatam.vt ann⸗
terioꝛiba hnuibo tacitam ᷣm omnes.⁊ hic enam expᷣſſam Fm. AMd.

ferat᷑.vt.C.q po.in pig.ha.aſſiduis.S.ad hoc? R.

Jo.ꝙ ſic. cum

eadem ſit eqᷣtas. Alij ꝙ nec hʒ tacitan:. a ſic nec puilegiaram. 4

ei ↄpeteꝛe. q̃re ſi in ſtipulatum fune
ris impenſa veducta ſit: dõm eſt lo

cum eſſe puilegio:ſi mõ qͥs nõ abij⸗

ciendi puilegij cã ſtipulatꝰ . Si
ſponla vederit wtem:⁊ nuptijs re⸗
nunciatũ eſt:tametſi ipᷣa woteʒ ↄdi⸗
cit:tñ equum ẽ hanc ad puilegium

agdmitti:lʒ nulluʒ mr̃imoniũ actũ
eſt. Idem puto dõm etiaʒ ſi minoꝛ
xij.an.in mmum q̃ſi vxoꝛ œeducta

ſit.ʒ nõdum vxoꝛ iit. Auk.
Mtereſt em̃ reipu.⁊ hanc ſoli
dum oↄſeq: vt etate ꝓmittete

Abimuſq; ex his cauſis ipſi
mulieꝛi puilegium. Siqͥs
cum tutoꝛ nõ eſſet ꝓ tutoꝛe negocia
geſſit: puilegio locum eſſe manife⸗
ſtum ẽ: nec inteſt ſiue ipe vebeat 4
geſſit: ſiue heres eꝰ ceteriq; ſucceſſo
res.ipſe aũt pupillus hʒ puilegiũ
Hß eiꝰ ſucceſſoꝛes nõ hñt. eqͥſimũ
erit ceteris q́; qo curatoꝛ q̃ſi vebi⸗
libo vel ꝓdigis dat. Aius.
El ſurdo vel mut.
El fatuo. Apia.
Bem puilegium competere.
Sed ſi bomis datus ſit cu
ratoꝛ vel abſentis vel ab ho

ſtibus capti: vel dum veliberant.

3 i Miereſt. ſic ſupꝛa ſolu. ma.l.j. de iure w.l. ij. accunſins

floꝛentinus.
7 d

eis nucka.l. aſn⸗
dis. ibi qs emʒ
c. Itẽ qꝛ q ius

omune ſunt. illa

8 nõ ſunt ad cõ,
leqntiam rᷣhen⸗
ſe. con.l. qd z rõ
nem. JItẽ qꝛ nec
P vera wie tpe
nun legis erant
puilegia in by
checis. vt dd
l. aſſidmis. i pn.
In hac qn w⸗
re non muenit
innouatum. ſter
&g vt olim. vi. C.
o appel. pcipim⸗
in ti. ꝓ JYo. eſt
qõ hic dicil. 1. 3
l. ꝓx. 2 illa dabi
mus. in pᷣn. 2. 3.
e bo. q li.l.non

dulteri. l. ꝓpter.
7.]. ð gdul.ſi vx
oꝛ. S. diuus. Itẽ

tu nup. l. mino⸗
rem. 7. S. w.
inter vig 1 vxo⸗
rem cum hic. §.
fi. ale⸗

Abimus.geſſit.⁊ male.ita ꝙ factus eſt bitoꝛ.

5 NPuimlegio. in ꝑſonali ↄſtat.vt. S. qe iu. ⁊ rg. dj.l.fi. ar.
e.ſi negm. ſ an tacitam habeat hypothecam. qdam non. niſi qñ ex

pecumia pupilli rem emiſſet. vi. S. qͥ. po. in pig. ha. idemq;. tu dic

etiam in reali adinſtar tutons.vt.C. œ admi.tu. ꝓ offo. ⁊ hic ⁊.S

e peculio ex facto.

ExNon hñt.qꝛ hoc pᷣuilegium non cauſe ß ꝑſone datum eſt. ar. 3

S.exceptis.ac.

admi. m.ex pluntbo. ⁊ gr. S. æ re iudi. a ſi fideiuſſoꝛ. in fi. 2. &.
e hꝛiui. w. l. j. mii ſit ſuus heres. vt. C. qui po. in pig. ha. aſſiduis

a Quaſi debiliba. facit. . deᷣ cur. fu. l. mulier. æ. 5. tun. ij. fulcini⸗

us. F. H 7 ſi curatoꝛ. 2. S. plane a e poſtu.l. j.S.ſfi.⁊.j. œ mune.⁊

ho.l. j.S.fi.ac.

b. i Dem pᷣnilegium. ſ. gſonale.

c Sed ſi.abſentis.nota abſentis bonis dari curato ꝛem in a⸗

ctione que dar᷑ in eos. que quolis ſit dic. vt. j. e cur. bo. dan./ij. in

pn. æ facit. S. tituł. ij. ſi diu. 2. . mune. 2 hono. l. j. F. fi. 2,5.

— imai

glch
hit

irumn
3 Gonh

jutene,
e

ure ſ

—

— –—

=
=

.

frunr hat
ſeüſſh

anal
inin

nule
(r tuntl
. gllig
cſthl

WNd.
n

=

dn.
P

An .
inii

S
S=Sͤe

☛nn2 —

elit

onge 9
6

Uulife

ſſſegi⸗
4 .

EN.

Pigenecdia
eNN

u N

Gaoadhee
Ciſmnt
bitnnopine
Niniahnucn
Cmisborn
Pont or.
ltols. ro⸗

uNrn.
Ponit

(NNG
Pypleiü.
ſiiſ NNd
oplggin
(NeNz,
ppc gtr zl,
Kenprn,,e
Atehnkenonns.
Mme entien rn

Pipno nann
rfan

Mütkno.ent.

llſhimnei
tgleumnpnzen

ſmngiatigl

lletgeſne⸗

en
A.
baril
mmni a

Lu.

ſspi
nife⸗ e
dent ll
ſacteſd n
Wiegi n
Aus.

ver.
ſta
abbo
E.

aljmdlir
1gemn
NiAn 1Ni

eben inn ii
a n min

. 1una MtN
nmt
Annni
vialihi⸗

— .

d 1

J negocium.pꝛiuilegium in ꝑſonali ac.neg.geſ.non in res/
li. lʒ ſecꝰin tutoꝛe ⁊ ꝓcu. vt dixi. S.l. dabimꝰ.
e Accepi.a pceptoꝛ
1 ventri. ce

b.
ſſabit. in actione pſonali neg. geſ. qᷓ dat᷑ ſubſti⸗

iuto.i. vemienti abinteſtato ↄ curatoꝛẽ.vt.S. ſi mulier vẽ.

no. l. j. S. opetit
neg. geſ. l. uj⸗
S.hac actõne.nec K . H
ob. qꝛ alter? no⸗ ſcripti heredes de adeunda heredi
mine geſſit. cum

in veritate hoꝑ

reddat ꝑ ac. in
factum ſubſtitu⸗

cus eſt in ac. vti

j. 7 fa. S. de nego. geſ. cum pater.

tate:nõ opoꝛtere puilegiũ dari.nõ

erat negoci. v. em̃ in eadẽ cauſa eſt. Aulus.
ne J negocium impuberis ali⸗
ner hipotheca lo qs ex officio amicicie geſte erit
cun Sdenee 53 bonis eiꝰ venditis pꝛiuilegiũ pu
oſſe „i
leino datg tenet pillo conſeruari: ⁊ ita accepi.
vt. 3. e venrrei Apianus.
nn. chf Yventri curatoꝛ datꝰ ſit: nec
mulier alug. naz ptus editꝰẽ:priuilegiũ ceſſa⸗

bit. Ziuus marcꝰita edixit:cre

ditoꝛ qͥ ob reſtitutõʒ ediſicioꝝ cre⸗

v ech ab
enr. 4 mõ diderit:ĩ pecunia q credita erat p⸗
ſuens lul. r. mnlegium exigedi hebit. q od euʒ
mu.l. .F. fi. .5 ̈ ptinet: ꝗᷓ redeẽptoꝛi dño mandã⸗
ſimer eg no⸗ te pecuniam ſubmiſtrauit. Jn
1j.leibonis mẽſularij vendedis poſt pui
aboꝛtup. vi. .9 legia potioꝛẽ eoꝝ cãm eſſe placuit:
en n ol mn . q pecumias apud meſaʒ ide publi⸗
nam punegiolo cam ſecuti vepoſuerũt. Bem qͥ vepe

ſitis nũmis vſuras s mẽſularijs ac

wrerns cheſe perunt:a ceteris creditoꝛibo nõ ſe⸗
rai ſibꝛ aror pant᷑: ⁊ merito.aliud ẽ em̃ credere
ubſtituto vel ve D PS nS 3.
mlienn abinteſta⸗ aliuche ponere. Di tñ num extẽt
io. enm ẽ aboꝛi pendicaꝛi eos poſſe puto a vepoſita
u9. dat adinſtr rijs: futuꝝ eu qͥ vedicat añ puile⸗
tutoꝛis. vt.S. * E 5 boꝛ creditoꝑ:
.j.S. JZtem ſi pi pecũia ad creditoꝛes pᷣuilegiaꝛios
culu. 1. S. l. ꝓx⸗ . .
lʒ ſu ar. ö.S. e. l⸗
m puilegmü. F.

g BDinus. pmilegin. in ꝑſonali æ etiam in hypothecaria duplicuer

. 5„

qð dic vt no.S.qͥ po.in pig ba.inidum. facu.S. ſi cer. pe. cxediioꝛ. 5
qbo ca. pi. ta. 5.l.j. 7. S. de ceſ. bo. l. j. gc. ð
b Redemproꝛi. 1. et qͥ ↄduxit opus faciẽdum ſua impẽſa. vt. S, e
rei ven. redemptoꝛes. erat q̊ mandati actio q̃ſi puilegiaia qᷓ dat᷑ in
hunc mandatem. vt inſti.mꝗ. S. .

—

i In boms. mẽſularij.i.numularij a fiſco ppoſui ad mẽſam pu⸗
blicam. vt.j.ſtanm dicet.
k Poſt pᷣmilegis. ꝛmo añ pᷣnilegia dñt deponẽtes admitti.vt.S.dæ⸗
poſiti.l.ſi hoĩem.S. q̃t.qͥ eſt ſo.dic hic poſt pui.i.poſtꝙ facia ẽ lex
q̃ dai pᷣnlegium v'ponennbo. vel poſt pᷣmlegia. ſ. q dam cũ poſt fune
rariam. vti. S. ve reng. l. pe. vel ſoł. vt ibi.
IPumk. i. poſtpoſitis puilegiis.
m Publicã. a fiſco em ꝓponebant᷑ argẽtarij ⁊ numularij. ſie re

1.

currebat᷑ ad eꝰ ſcdturam vt ad taballtomis.vt.S.edẽ.qᷓdam.S.pe.
n SDepoſuerunt. extet vel non extet.i.dumodo agat᷑ ꝑſonali actõ
ne depoſiti. accur.
o Mon ſeꝑant᷑.ſj̊ a depoſitaꝛijs ſeꝑant᷑

p Credere.i.mutare.qð videt᷑ iaʒ ſacere accipiẽdo vſuras.⁊ aliõ
⁊c.⁊ ſic ſtricte poni.ſ.hoc vbum credẽ.ſ̊ large etiam qͥ depomi cre/

dit. vt. S. ſi cer. pe. l.j. ſic ̊ no. ꝙ accipiendo vſuras renuciat punle
gio. ? ſic eſt j.S.e admi.tu.l.q noĩbo.vbi pupiilus accipiẽdo vſu⸗
ras relq̊ꝝ non ꝑdit pᷣmlegm.ſo.G̊ ex cã tm ↄpetebat puilegium. qᷓ
ceſſante ⁊ ipᷣm ceſſat.ibi ex cã.ſ.tutele ⁊ ex ꝑſona pupuli vel impu
beris ↄpetebat. vñ cum durat ꝑſona durat puilegium. ac.

6 Seen. Sccegtr vſuras. vel non cum extent. ac.
poſitarijs. i. eponenub vel, ꝓe 1 paſſue. 1 nõ vendico bi
qð cinilit᷑ ⁊ nauter poſſideo.vt.g. ven . ofm.a. Sengeni
modũ caue.vſufr.noĩe.j.rñ.ax. .mſti. de ac.S. q; de vſuf..j.vii
poſ.l.j.S.ꝑpetuo. Item fatu.S.de trib.l.ꝓcu.S.ſj ſi vedi.⁊.C.æœ in
re w. i reb.1. S. N&*
peckłio lepoſ.j.rñ.

puenit. Perueniſſe aĩ quẽadmodũ I Eonr. puemit in

f. pim: vte ſi ſtatim ꝓfecta ab Ag. a.5. dr cel. 10.
inferioꝛibo ad puilegiarios: an nöo: l. j. an aũt in hypo
⁊ ſiꝑ vebitoꝛis ꝑſonaʒ:hᷣ eſt ſi ei amn theca ⁊ ñ no. Srq
enumerata ſit: ⁊ ſic ebitoꝛis ſacta s pieob. pol. an.

creditoꝛi puilegiario numerata ſit
qð qͥdem pĩ benigne dici:ſi mõ nõ
poſt aliqð intuallum id factum ſit.
Dem⸗
It pᷣtoꝛ:qð poſtea contractũ
erit ꝙᷓ; is cuiꝰ bona venierint
conſiliũ receꝑit fraudãdi:ſciente eo
qui contraxerit:ne actio eo nomĩe
cxtur. Aulus.
Vi in nauem extruẽdam vel
armãdaʒ vel etiam emẽdaʒ credi⸗
crit:puilegium habz
Apianus.
mg̃atꝰ fideicõmiſſi uãdi
cã in poſſeſſionẽ miſer̃t. dare
arbitꝝ pñt ad ea diſtrabẽda:q̃ mo
ra deterioꝛa futura ſt: ita vt pciũ ex ſt ſint ponons. q
bis reaari apud fdelco uiil n rum hecuma bue,
ĩ cã vepoſiti ſit.vnec ve fideicõomii mr aa bnog. 1
ſo qo ei xbeat coſte t. foꝛte cum vedit x⸗
Abok.

bitoꝛi non adiecto
eo vt darer puile⸗
Aterfami.impuberi filio ſi
ante pubertatem veceſſiſſet

t Benigne dici.
q inferion etiaʒ ca

giato. hoc aut ache
cro qͥd refert incõ⸗
einenti vel ex inter
uallo. vt ⁊. J. q̃ in
frandem cre.ait pᷣ⸗
na. inter viꝝ a vx. l.ij. S. fi.⁊.J.de ſo.mo.vel hoc cum dubitak viz⸗
dictum eſt vel non. vt ex bꝛeuitate ſpacij pſumar dictum eſſe. azo⸗
V a It ptoꝛ. ſcrente. in fraudem fieri. ſ in hñte ni. lucratiuum noᷣ
exigit᷑ ſcienna.vſ..q̃ in fraudem cre.l.q autem. S. ſimt.
x Moie i. ex eo zctu der 5 alienantem ipſ .ſ. q ſecum ↄxit. vt eſt. S.
te zhen. emp.ſi in emptõe.S. itẽ ſi ẽptoꝛ.ſi iñ e facto fdat᷑ res. traſit
oñium. licʒ reuocet᷑ ꝑ creduoꝛes.vt.S.de ghen. emp.l.ſi ſaens. ſ̊ vr a
j. ti. j. l.j.S.ecõtrario.vbi licʒ vebitori facẽ oditõʒ creditoꝛis cterio⸗/
rem adijciendo alium.ſ illud qñ nõ in fraudem. Sʒ q hec lex ad ti.
K. qꝛ alij vipote q̊ ad bunc puilegiatum nõ impediunt᷑ ꝑ eum. fa. 3
cu. bo. dan.l.impatoꝛ. ⁊ qᷓ in frau.cre.l.fi. S. fi.
y ꝗq Qi in nauẽ. extruendg. de nouo.ſ̊ inſtruit᷑.puta abarijs nau
taꝑ. armat᷑ arboꝛe ⁊ alijs. vt h; ⁊. j.e.ꝙ qͥs ⁊.S.q po.in pig-
ha.l. hbuiꝰ. Et nõ qꝙꝙ cũ emit mea pecuia ꝑſonale. vt hic ⁊ dicta. l.ꝙ ꝗͥs
acqᷣri puilegium nõ at᷑ reale. vr. C. de pig. l. ᷓms. qᷓ eſt ö. niſi expᷣſſe
