nmne. vt. C. qui accuſare ñ poſ.l.j. ſed ⁊ par crimẽ qñq; obijcies exci

cipiendo. vi velatus de adulterio obijcias ce lenocimio. vt. . de adult.

te. l. ij. S.lenocinium. hoc tamen non eſt accuſare ſed tñ aduerſus
alũ recuſſime inſcribes etã de minoꝛi ̃m aʒo. ac.
x Pernnſſum. immo videtur ex euentu iudicij non permitti. vt
EC. qui accnſare non poſ.l.j.⁊.l.neganda.que ſunt cõtra. So. hic
ʒ extraneũ ̊ quem nullam calũmam comiſit permitnt. ibi cõtra ge

cuſatoꝛeʒ quz
cõmiſit.calũmiã
. B . . nõ ꝑmittit. ar.
ne delationes ante damnationem F. r. j. ſicui. .
implere eas:⁊ poſt damnationem iſſdem Em qſdã
vVk dic ꝙ ibi erat
permiſſum eſt. ccuſatio. talis
Arcianus. de nmlchatur
9 4 lam.
Efuncto eo qui reus fuit cri te accuſabaʒ e

minis ẽ pena extĩcta. In qᷣcũq;
cã criminis exticti debet is cognoſ

furto ſerii mei
facto tali die. tu

— Aulem me accu⸗
cere:cuiꝰ de pecuniaria re eſt cogmn ſas ꝙ in preced
tio. Arcell. Kais eum mter
—ce.. = - Hõ eci. hic vna per
MNMfamẽ nõ ex omni crimine alham non eblit
tur ſm aʒo. ſed
amnatus in
mis. Rn. ſic. vt. 3 aſanen, ergo non accuſat.vt inſra.ref. an e⸗
cuſare. Rñ. hoc in inchoans ante infamiam. Alij ꝙ, hic pꝛoſeque⸗

batur ſuam vel ſuoꝛum imuriam.vt infra.n.j.qmi iudicio. a.l.hi
tamen. Sedd an ſit differenda pena ciuuans vel ubertans vel enã
moꝛtis wnec impleuerit accuſationem antea inchoatam. quod vi
detur quia ex dipenſatione quadam permuttirur infann in accuſa
tione pꝛima per ſiſtere.ergo largiſſime. vt ſupꝛa de conſtit. pꝛinci.l.
fi. Jtem vi veritas delicti iuematur. vt infra de pems.l.qui vltimo
Jiem non ſuit negligens. vi. . de mof. teſta. l. contra ma. Iẽ non
potuit.vt. C. de anna. excep.l.j.in fi. JIteʒ auctoꝛitate.l.diſtulit.vt
ſupꝛa de iudi.l.in ommbus. Item non permittitur deſiſtere. vt. E
accuſa. l. fi. Item pꝛopter partũ alias differt. vt infra vꝛ pems
l. pꝛegnantis. econtra ꝙ non agit. vi. C. de penis.l. cum reis..l. ſi
vendicari.⁊ de cu.re.l.ij.item infra de pems.il.ſi foꝛte. So.ĩ liber
tate ⁊ ciuitate pꝛomptum eſt dicere.vt ſernus accuſet vel nõ cunis
per.l.iſtam ſcilicet in inchoatis. ſed in moꝛte non puto differri ꝑ
ll. pꝛedictas.nec obſtãt pꝛuna ar. vt in ſingulis eis poteſt facile re⸗
ſponderi.Sed quomodo non cuns ſtabit in ciuitate. dic ꝙ interiĩ
permituitur ei ſtare in ciuuate.ar. huius.l. vel dic ſi pꝛeſes iuerit
ad terram. vbi erat in epoꝛtatione.vt ſupꝛa de minoꝛ.l.pap.ſi au
tem eſſet crimen quod imponeret penam minoꝛem faceret pꝛocura⸗
toꝛem. vt infra an per aliuʒ cauſa ap.l.j.⁊ in dictasl.pap. accurſiꝰ
floꝛentinus legum woctoꝛ. —

9 d. Efuncio.pena.ſ.coꝛpoꝛalis.nam ſi in pecunia condemna/
trtus eſt heres eius tenetur. in iudicio autem repetundaruz
7 maieſtatis ⁊ quibuſdam alijs etiam lite non conteſta. tenetur he⸗
res.vt infra ti.j.ex iudicioꝛum.a facit ſupꝛa.e.l.iij.⁊ infra ad tux
pił.l.in ſenatꝰ.S.ſi pꝛopter. ⁊.C.ſi reus vel ac. moꝛ.fue.l.ij. ⁊.l.
fmali in pꝛinci. Item hoc ſi caſu montur.ſecus ſi moꝛtem ſibi con

ſcinerii poſt luem conteſtatem. vel poſtꝙ; fuerit in crimine depꝛe⸗

benſus.vt.C.ſi reus vel ac.l.defunctus.⁊ infra boms eoꝛum.l.
fi.accurſius.

b Is cognoſcere. ſcilicet vbi aliqmid ad heredem peruenu. vt m /
fra de fal.l.cum fal.⁊ ſupꝛa de calumma. in heredem.⁊ argu.C.ſi
reus vel ac.l.iij.⁊ hoc ſiue ante illatum crimen ſiue poſt deceſſerit.
Cognoſceret ergo etiam qui merum imperium non habet. 2 age⸗
tur actione in factum. vt arg. infra e falſis.l.qui nomine. Sed ſi

min parte bonoꝛum ceria debeant condemnari a euam in coꝛpoꝛe pu

niri licet moꝛtuo criminis reo poſt litem conteſtatam. pena exun⸗
guatur coꝛpoꝛalis.œ pecuniaria tamen aguur ſᷣm. H.ad inſtar pꝛi
uatoꝛum. vt furri ad duplum. quibus aguur tunc lite conteſtata
contra vefunctum enam ſi mi peruenerit. vt infra nitulo.j. ex iudi
cioꝛum.S.finali.nam ⁊ hic in cauſa appellatõis hoc ſeruaretur. vi
EC. ſi pen. appel.l.ij.⁊.C.ſi reus vel accu.l.fi.S.fi. Alij vt ir.di⸗
cunt ꝙ non.niſi condemnatio ſit ſecuta. vt dicta.l. ex iudicioꝛum
in pꝛincipio.accurſius tloꝛentinus legum octoꝛ.

c i Afamen. ex omni.i.non ex pub. ⁊ pꝛiuato. ſed publico tm̃
vt ſubijcit.⁊ ſupꝛa de ritu nupti.l. palam.S. que in adulte⸗
no. licet ſit arg⸗contra.in.S.ſiqua,.ĩſra. e.liſed die vt ibi.⁊ hoc ſiue

ſut
zw⸗

ae

Mylurihanui⸗

Dpeur.,alen⸗
upſtmlums in
Mondyintamar ,

lni trnſn xye

Mgrarininmarurs
aammngn
—

Pyonlapeuzintane

MmIroimneſteli⸗
red, grur
Prkmlslni
nompum ne
Auwcone

npifenr
ig
Aumumnnmnn

—
lnp pon
urſwin

masmhontn g
Mennrinimg
aCnr ai
1aens ,on
Monmmn zin
Mahanne tinle⸗
hmmtm uſſere n
Ri. Nnfnaen
slountest
lien. Soi
Weainö
NWmnnſwoene
mls es tin
Nenanmn Ng
el Macſt is

uanieNn

Aun iue en

n gans denn

dnemen onmntrn

Wonck teneare.

4lii1ufntt
Kr. neli,1
ſesinwimnhhe
ümtommni
1imnt ra

uen Nrl
n iurol Koſ
un nonbabet ,
lannomme.9
natummn n
nicanam. e
nuut n balnt

nr tn an

uminltie

saeltum
agt ,
,Nitl 4

4 N N

7

“

=

camliter ſine criminaliter agitur ve pub. cum hic nõ diſtinguitur
mſi in caſu. vt infra.l.fi. ss
d Samnatu. vt eſt ex pꝛinato velicto qñ criminaliter de eo agi⸗
tur. vt ̊ eQ pꝛiuatis delictis.l.fi. ⁊ no.dãnatũ nõ punirũ. qꝛ tunc

ſecus eſt. ſunt enĩ quedã que infamant executionẽ pene. vt no.ẽ

infa.l.ictus. ſic

pot dici in om⸗
nibꝰ his pꝛius⸗

ns m. pb. ſententia facit: ſed ex eo quod iu⸗
ieru gicij publici cauſam habuit itaq;
cno er crimne. ex eo crimine quod iudicij publici
vel dic cnmẽ. . nõ fuit danatum infamia nõ ſequi

immnale ae tur: niſi id crimẽ ex ea actiõe fuit:

r enone. cen qque etiam in pꝛiuato iudicio infa
mnne quod pa- . 5 .
muth en miam condenato impoꝛtat: veluti
aue 1. furti vi bonoꝛũ raptoꝛum ⁊ miuri

Kdo exercendoꝛũ publicoꝝ
iudicioꝛũ capitalium in vſu
eſſe veſijt:durãte tamẽ pena legũ:
cum extra oꝛdineʒ crimina pꝛobã⸗
tur. Arcia.
Cienduʒ ẽ ſi in capitali cau
ſa ſuum ſeruũ reum crimine
factum quis non vefenderit: nõ eũ
pꝛo derelicto haberi: ⁊ ideo ſi abſo

lutus fuerit:nõ liberũ fieri ſed ma

nere wmini. ABpia.
Nter accuſatoꝛem ⁊ reuʒ co
gnitione ſuſcepta excuſatio
pꝛo abſente iuſtis ratiõibus admit

fF,Zupicio.i.ſi ciuiliter agetur.
g Impoꝛtat. ſi querit᷑ an damnatus crtminalirer de crimine
pꝛiuato ſit infamis.diſtingintur quia aut ciuilis acno qᷓ̃ ex eo cri
mine deſcendu infamat. vt furti ciuilis ⁊ vi bo. rapto. ⁊ & wolo
que infamãt.vt inſti. de pena te. li.S. ex quibuſdam. hic ſi crimi

naluer agitur infamatur condẽnatus vt hic. Si aut ciuilis non

infamat vt contraria p:gnoꝛaticia. naʒ nulla contꝛaria infamat.
vi ſupꝛa de infami.fur.S.contraria tunc nec ſtellionatus crimen
quod ex eo veſcendu infamat. vt ſupꝛa de pigno.act.l.iutoꝛ.S. con
trariam.⁊ de crimme ſtellionatus.l.ij. Secus ſi ſtelion aius ce-
ſcenderet ex wlo. quia ⁊ tunc mfamat cuʒ ⁊ cimilis infamet. vt H̊
ſupꝛa de infannbus.l.quid ergo.S.fi. Item de crimine concuſſi
poteſt dari exemplum vt non mframet.quia nec cimlis infamat.ſ.
in facrum. vt ſupꝛa de concuſſi.l.j.ac.

h Velun. exemplificat quoꝛum crinnnum pꝛinatoꝛum actio ciui

lis ſit ſamoſa. Ded ⁊ qunomodo vi bonoꝛum ropio.crimẽ.de quo

hit dicit, numeratur inter pꝛiuata iudicia. cum ſemper vim publi

cam vel pꝛuatam connneat. ergo eſt publica. vt ſupꝛa.l.j. Rñ.hic
poſuu grana exempli non ꝙ ſit pꝛiuatum.vel dic ꝙ in caſn ẽ pni
natum. vt ſupꝛa æ ſurns ſiquis ex w. ⁊ ex eo caſu hic dicu. JItem
eſt exemplum crimen expila.heredi.quia ex furio deſcendii.vt ſu⸗
pꝛa e infa.l. ſi te.

1o Rqdo. i. ſolẽnitas. quia ſoꝛmatur accuſatio a pꝛetoꝛe. vt et
actio ſupꝛa de oꝛ. iur. l. ij. S. ommbus. Solennuer autẽ
ie fieri debet libellus. vt infra ti.j.libellorum. quia ſic fit in ci
mili. vi in aut.offeratur. æ no. C. de edendo edita.
Extra oꝛdinẽ.i.ſme ſolẽnitate.omma enum iudicia ſunt extra
Oꝛ. vt inſti. de interdicus.S.fi.⁊.C.de foꝛmulis.l.j.⁊.ij.⁊ ideo ex
traoꝛ. pꝛobari dicũtur. quia in iudicijs que extraoꝛdi. ſunt pꝛoba
mr. a facit. C. xe his qu no. infa. I. vcreto.
1 Zenam. non veſenderii.quod poteſt. vt dices iufra.e.l.
Abſolutus fuerui. idem ſi condemnatus niſi ſeruus pene ſu

erit ſactus.vt mfra de penis.l.aut dã.S.fi.⁊.C. d pems ſeruo.⁊.J
de queſtiombus.l.j.S. ſi. —MMUDv
n SDñi. vt qui ⁊ a quibus ille cõtra. C. de lat.uber.tolł.S.ſanci
mus.accurſius.
O 1 MNiter accuſatoꝛẽ.ſuſcepta.i.lite cõteſt.accur.

p DPeo abſete. i⸗
eius abſentie.vt et

titur:mec per triduuʒ per ſingulos infra.e.l. penul. S.

dies ter citatus reus dãnetur: vel
e accuſatoꝛis abſẽtis pꝛeſente reo
calũnia pꝛonũcietur

EC. de accuſa.l. reꝰ
ſupꝛa de pꝛocu.
ſerun. S. publice. ⁊
I.l.pꝛoxi.nõ auteʒ
Mar. in cauſa pꝛincipa⸗

Eruus etiam per pꝛocurato li. vt. d. . ad cri-

reʒ wmini eque ac per vmi eer er maͤn
num defendi potelt. um.ałs nec.⁊ ałs

OPgeſti: ne. a ałs ne ꝓ nec
7 ⁊ ſemper ſubaudi
Vſtodias auditurus tã cla- enam Pen io⸗ v ſ
riſſimos viros:q patronos —— ſu citat⸗
cauſarũ:ſi omnes in ciuitate veli nahie ouu ner i⸗
—. . pecumi⸗
pꝛouintia quam regit agunt:adhi aria pena vel vſq;

. err ad relegationẽ que
bere debet: ⁊ feriatis diebus cuſto in abſentes conſue

dias audiri poſſe reſcriptumẽ?: its uu ferri. vt. j.
vt innoxios dimittat: ⁊ nocentes Nenns l. ahlen en
. 1 Je lin Uene
qui durioꝛe animaduerſione indi- rm peedicia excuſa
gent: differat. tio ſiue ñ. alij ꝓpe
. ponut ne vt ſic di⸗
Apia. ta excuſacio faciat

Ccuſatoꝛe dvefuncto res ab vr nõ cõdẽnet qᷣcõ
glio iudicante pꝛeſide pꝛo⸗ genarek Ze95 6
uintie peragi poteſt. Ad cri- mpenarl. perhneg
men iudicij publici perſequenduz rna. Itẽ ꝙ dicit ti
duũ.dic ꝙ imo tri
duo citetur.ix.vi⸗
cibus.i. qualibet
die ter. vel dic ꝙ ifra.ix.dies citetur ter.ſ.omni die ſemel. hoc mõ ne
peꝛ triduũ.ſ.quilibet citatus ter.ſ.per ſingulos dies ſemel. Iteʒ an
hodie ſint ſic citandi accuſan. Rñ.nõ.ĩmo per interualla.xxx. dierũ
ter vt in ciuilibus.vt.C.de iudi.pꝛoperãdu.S.j.⁊.C.quo ⁊ qñ iudex
aut.qui ſemel. nec obſtat quod hic dicit.nõ eni ponu ſic faciendum
ſed ꝙ ſic fuerit factũ ſᷣm io.iĩmo innuit nõ faciẽdũ vt mõ no.nec emiʒ
põt ferri ſnia.vt.j.de penis abſentem.S.ſi.in pnin. ſed aduocant᷑ bo
na.vi.C. requirẽ.reis.l.j.Alij dicũt fieri codẽnationẽ vt hic.⁊ ne
pꝛopne ponũt. ⁊ ſic intelligũt.C.de accu.l.ſi accuſatonbus. ⁊ facit
ꝓ eis.C. qũo ⁊ qñ iudex.l.tres.⁊ aliud dicũt ĩ ciuili accuſatoꝛe quo
nõ veniente pꝛedicto mõ fiat citatio vt in ciuili.vi dicia aui.qͥ ſemel
ſed enã imponi põt pena.vt.C.qm accuſare nõ poſ.l.erimen. ⁊..
vt.j.certũ tempus cri.queſtio.l.ij.⁊ ad turpił.l.ij.aʒo.
r Accuſatoꝛs. cõnernit caſũ.qñ accuſator eſt abſens.ac.
ſEẽt calũma. Mota calũniari enã.vt hic no.C.ð calũ.l.j.
t ſ Eruus.ſ.accuſatus de q̊ põt.qð dic vt.j.ti.j.l.hos.S.oĩhꝰ.
u Pot cõtra.j.S.ad crimẽ. So.vt.C. de accuſa.l.ſi cuinſ
dã.⁊ fſacit.j.de appel.lutius.a.j.ti.j.ſi ſeruũ.⁊ S.e.ſciendũ.
s c Nſtodias. i. cuſtoditas perſonas vel etiã pꝛopꝛie.vt ̊ qœ offi.
pꝛocõ.ſolẽt in pꝛin.
b Uiros.qui ſũt pꝛudẽtes viri. nõ tñ aduocani eius canſe. Iteʒ pa
tronos.ſ.qui aduocãt ałs de quibus ommbꝰ habes.C. e poſtul.l.
qſquis. hoc aũt iõ vt veruas melius inquiratur.a ſic obſeruat ptãs
boñ.in captiuis de carcere.⁊ hoc eſt denuciãdũ ante vi poſſu delibe⸗
rari ſuper vefenſione.vt.j.de qõibus.l.vmus.S.penult.
Et feriatis.meſſium vel vindemi.nõ feſtoꝛu.aʒo. vel dic etiaʒ fe
ſtoꝛum. C.de ferijs.l.pꝛoumciarũ.⁊ facit ̊ d ferijs.l.diuꝰin fi.⁊.j.
e queſtiombus.l.vnis.S.fi.ac.
d Differat.ſic.C.e penis.l.ſi vendicari.
I a Ccuſatoꝛe.iudicante pꝛeſide.ałs inchosata per pꝛeſidẽ.⁊ dic ꝙ
põt agi ĩfra.xxx.dies.vt.j.ti.j.libel.S.ſi. Alij habẽt ab alio
iuchcata.⁊ tunc dic ante moꝛtẽ accuſaioꝛio.
fAd crimẽ pubiici iudicij.ſecus ſi pꝛiuati ᷣm quoſdam. ſed tu dic
vel pꝛiuati.qð ſic pꝛobo.cõſtat ꝙ accuſatio mmiur̃.ẽ pꝛiuata. vi.C.ð
imuur.l.iniur. ſed ĩ illa ꝓhibet᷑ ꝓcur. niſi ꝓ illuſtri. vt in.e.ti.l. fi.S.
E ij

ad crimen in fi. et

le

K. -
X rc. P 5

licere. 1.S. ita tñ. ſic ergo in alijs. Item alia ratione. qꝛ regulariter
pꝛohibetur in quolibei crimine.in quo impomt᷑ pena maioꝛ relegati

one. vt infra. an per aliũ cã ap.l.j.nec diſtinguit publicas a pnuatis

Itez ita in pꝛuatis vt in publicis imponitur pena talionis accuſan

ti. vt infra ad turpił.a in pꝛiuatis.hoc iñ ita ſi petatur pena coꝛpoꝛa

lis per accuſatõem
ſer 1 neonnt e
aliud quod eſt iſra . . .
relegauonez. qua fruſtra ꝓcuratoꝛ interuenit: mul
runc bor eſſe gecu. toq; magis ad vefendendum: ex⸗
ſupꝛa Decuraor. cuſationes abſentiũ ex ſenatuſcon
lieape F5 El. ſulto iudicibus allegantur: ⁊ ſi in
non ſolum. S. fi. .
inrg an per aum ſtam rationem habent: ſentennaz

Diffeꝛunt. Bem.
Vneri ſᷣuis a ſocero veneficij
lcggccuſatis: pꝛeſes ꝓuincie pa
trem calumniaʒ intuliſſe pꝛonũ⸗

cauſa appellatõis

g Peocuratoꝛ.
ex par te accuſato/
ris vel etiaʒ rei vt
ſubijcit. Itẽ etiaʒ

cum mandato qui . .
pꝛopꝛie diciuur hꝛ functe nõ habenduʒ reſpondi:quo
curator. vt ſupꝛa. niam nrshir 1 Trri 1
pꝛocura. l. j. de nõ maem etſi publicum ncenn iner
babete autem ma⸗ liberos moꝛte filie conſtitiſſet:

datũ planũ eſt in
cimili ꝙ nõ admu⸗
utur ex parte acto
ris. 7 facit. C. de
falſis.l.ð fide.⁊.j
an per alium. l. j.
7. E. qui accuſare
nõ pol. l. ij. ſed ecõ
tra. C. d accuſat.
⁊ iſcrip.l.iij. So.
vt ibi. Item cõtra
ſupꝛa de pꝛocur. l.
ſeruuz. S. publice
So. cauſaʒ abſen⸗
nie poteſt allegare.vt ibi.nõ ĩ facto pꝛincipali defendere.vt hic ad qð
ſupra de nego.geſt. liberto.S.ſi. ⁊ de pꝛocur. abſens.⁊.j.pꝛoxi. ⁊ ple⸗

citra periculum pater vindicaret᷑.

Se accuſatiombus et inſcri
ptionibus. Rubeica.
Ompo.
On eſt permiſſum mulieri
publico iudicio queniꝙᷓ reuʒ

ne dic vi dicto. S. pubuce. Item eodem modo ſol.S.e.l.inter.que eſt

contra. Item ar.ad teſtes pꝛoducendos tantũ vel aliũ articulũ. cũ nõ
ſit iunc dãnandus.ſed dic vt no.C.œ accu.il.ſi cuiuſdam. Itẽ cõtra
C.æ fideiuſ.l.ſancimus.So.ibi in cuili vel ſiĩ criminali de ea di⸗
ces que imponat penam infra relegationem.
h Adulcoq; magis. cur magis. cum econtra magis licere reo ꝙᷓ ac
cuſatoꝛ videatur. Rñ.quia cum per pꝛocuratoꝛem litigatur. pꝛocu⸗

ratoꝛ ipſe damnatur vel abioluuur. quod non poſſet m crimmalibus

fieri.accurſuus. .
1Ex ſenatuſconſulto. turpił. vel cuius nomen non habemus. als
eſt decreto.accurſiꝰ. =
Kk Eæt ſi iuſtam rationem. Quid ſi nõ fuerit ratio iuſta. vt quia vo
luptatis cauſa abeſt. Rñ.ocondemnabiuur. vt dixi ſupꝛa.e. inter. ⁊ xe
pꝛocurat. ſeruum. S. publice.⁊ infra an per alium cauſa ap.l.j. ⁊ e
pemao.l. abſentem. S.j. accur.
IDiffertur. ſic.C. de pꝛocu.l.exigendi in fi.accur.
m g Eneri ſeruis.pꝛonũciauerat.vt in ipſa ſnia abſolntõis. vt ⁊
EC.de calũ.l.j.⁊ dic non iure vt ſtatim dices. .

n Imer liberos. id eſt liberas perſonas.cum hic accuſatus eſſet ſer

uus. accurſius. .
o Nindicaretur. per iudicem patre accuſante. hoc ratione pꝛoxi⸗-
mitatis.vt ⁊.C.ð calũ.l.ſi mater.⁊.l.calũme.eet no.quod.Aſd.hãc
l.inducit pꝛo ſe in qõne qua dicitur.ſi aliquis dãnetnr iĩ elicto famo⸗
ſo.vt furn ⁊ ſimili.⁊ in veritate non deliquerat.an ſit infamis.⁊ di⸗
xii ꝙ non.nam licet quo ad alia pꝛeindicet. non tamen quo ad famã
ar.huius.l.⁊. C. de his qui no.infa.furti. Sed tu dic contra.vt ſu/
pꝛa de ſurus.l.non poterui.nec obſtat hec lex.ĩmo pꝛodeſt. nam ẽ hic
ſpeciale in patre.ergo patet ꝙ ſecus eſt in alio.ar.infra ad munici.l.
I· in fi. ⁊ ſic cõtra. Aſd.a dicas iucicem non iure iudicaſſe. cuʒ ſit in
eo ſpeciale vt citra metum calũmie liber ſeruũ poſſu accuſare c moꝛ
te file. YJtem nõ obſtat.l.furti.vi ibi no. Jtem no.plus coiuncto ꝙ;
non cõiuncto ſubueniri.ſic ſupꝛa de recepta.l.eos.⁊ de imur.l. veſteʒ
2. J. Il. j. l. j. ⁊.ij.⁊ S̊ vt in poſ.leg.que legatoꝛu.⁊.j.æœ adul.pr᷑i. Sʒ
cõtra inira œ adul.pater ſiue.ſoi.vt ibi.ac. G
Rubꝛica, v accuſanombus a inſcripniombus.

ciauerat:inter mfames patrem de

a n. Dn eſt. neptis. NRẽ alioꝛũ. vt. C. qm accuſare nõ poſ.l.ſe⸗
natus. 7. l. vxoꝛ. Iteʒ facit.l.de crimine. a. j.l. pꝛoxi.⁊
ti.ij.l.mulieri.⁊ de libe.ho.exhi.l.quod ⁊ lex.S.hoc interdiciuʒ.
Sed an incidat in turpił.ſi deſiſtat.dic vt nõ.C. qui accuſare nõ
poſ.l.ſi ea. Itẽ excipe.vt dices.j.l.pꝛox.
b c Erts.

pyublico
rum. ſ.iudicioꝝ
7 determiner di
ctioneʒ teſtuimo
niuz. vel dic pꝛe
cedens ex. l. c.

facere niſi ſcilicet parentum libero
rumq; et patroni et patrone ⁊ eoꝝ
filij filieue nepotis neptiſue moꝛtẽ
exequatur.

Ertis ex cauſis oceſſa eſt mu
lieribus publica accuſatõ: ve
luti ſi moꝛtem exequantur eoꝛum
earumq;ʒ: ĩ quos ex lege teſtimoni
um publicoꝛum iudicioꝛum inui
te non dicunt: idem ⁊ in lege corne
lia teſtamentaria ſenatus ſtatuit:
ſed ⁊ ve teſtamẽto paterm liberu

vel materni mulieribo publico iu⸗

dicio dicere permiſſũ eſt. Pupil
lis ex cõſilio tutoꝛũ patris moꝛtẽ:
item pupille aui ſui moꝛtẽ exequi

conceſſum eſt lege teſtamentaria.
nam 2 c patris quidem teſtamen
to pupillis agere diuus veſpaſianꝰ

permiſit: ſed ⁊ ſi non exhibeantur

e Teſtamentaria. vt quia accuſet mulier aliquem. l. coꝛ. de fal.
qui cõmnſerat falſum circa teſtamẽtũ.licet ad eam vel ad alios ſer
uos non pertineat.⁊ ſic ſpeciale pꝛopter imanitatem criminis.
ſic in crimine maieſta. vt infra ad.l.iuł.maieſ.l.in queſtiombus
⁊ in.l.iulia.de anno.vt infra ad.l.iuł. anno.l.j. Item in cri
mine ſuſpec.tu.vt ſupꝛa de ſuſpe. tu.l.j.S.conſequens. ſed ĩ falſo

nõ. Vvt. C. væ fal. l. 2 ſi ad te. ⁊ ſic facit hoc ꝓ eo quod no. ſupꝛa ti-
j. l.j. In caſu autem ſequenti intererat mulieris. ſed alia ratio vvx

debatur eam repellere. vt ibi dicdes.
d Paterm libern. quos mulieris pater vel mater manumiſit.
quos ſuos decere põt etiam viuente patre. vt infra de ver. ſigin. li

cet. S. paternos. 1 8 de excu.tu.l.ubertaʒ. Iſtins ergo liberti. t. po

teſt dicere falſum. ſed quid miri. quia cuiuſ libet poteſt. vt S. pꝛor-
Rñ.ſed dic hic videbatur repelli.eo ꝙ inmta in eũ ferre teſtimo
mium non cogitur. v. ſupꝛa de teſtibus.l.iiij.in fi. mhilommus ac

cuſat quia ſponte falcct. ðð

e upillis. non ꝙ pupillus accuſet. ſed tutoꝛ. vt. C. qui accu.
ſen ſon 1 vel c varalsr pupillus. cum tutoꝛ accuſat. vel ſi fart
poteſt tunc pupillus tutoꝛis auctoꝛitate. vt hic. als tutoꝛ. Vi in ciui
libus. vt ſupꝛa de admimiſt. tuto.l.j.S. ſufficit.ſm cy. hec vltuma
placei. Et no. ꝙ pupillus regularuer pꝛohibet. vt 8 ti. ij. l. muli
eri. a. . e. qui accuſare. ſed fallit in caſibus iſtis. In adulto arenn
patet ꝙ poteſt auctoꝛe curatoꝛe.ex eo ꝙ in pupillo tantu pꝛoh e
tur. Jtem patet. C. de aucroꝛita. pꝛe.l. clarum. vbi in accuſati⸗
one adulterij. quando queritur de alieno non de ſuo matrimomio.
vi infra de adult.l.ſi maritus ſit in magiſtratu. S. lex. Itez ſecus
in teſtimomio minoꝛis. vt ſupꝛa de teſti.I. in teſtimomo bm azo.
ſed. h. non admutit minoꝛem. xx. an. ſicut nec teſtem. arg. ſupꝛa xe
bonis q̃ libe.l.qͥ eũ maioꝛ.S.ſ ſi nõ accuſaueru. Jtẽ ꝙ ſubijcit pa
tris ſubaudi vel am. Itẽ ⁊ ꝙ diẽ ain ſubaudi vł pr̃is mrom
Item a ꝙ dicit teſtamẽtaria. dic ꝙ lex coꝛ. teſtamẽtaria ſz de fal 4
pꝛincipaliter tractaret.vel foꝛte ſ pãlis aliqua circa id diceret ger
ſona pupilli foꝛte. vt.ſ.pꝛox.S.adiecit.⁊ incidẽter hoc ſpecigle

pupilio circa. l. coꝛne. d ſicar. hoc pꝛobat. nam de patris 7c. 7

dic teſtamento ſcilicet celato vel ſuppꝛeſſo.pꝛo quo nbiene canie
mterdicto de tabu. exhi. vt ſubijcit. ⁊ 3 de tabu. exhi. locũ. S.

n nm
nans ie

=

=

mtui
ukerer

9rsll?s 3
Euar.
at. 4
üſi
Otlne Ne
,crd.
nſ ſie I
Giſtenma de
Aenon
Non N.G.

Ad

MR dasſ
Wah gn
Muct nſtolre⸗
li. ru gñen

Eilanpore ſn⸗/

Gaur 70re/

ſ.

Luus. loc,
FIn iKrdaperſons.

Kperlons. ptr⸗

Ppell'ſ ntfiul⸗
Been aomſien

noo mayt dam
boum. aqmſt

ſacnones.

Pon ſuennt.l
Rponr concel

periſolnier
ehaſimn
Wcbere cene
luß ſemennan
uhn Nbr
Inann t,

1 nllueme

nbnunn ab
neniun
kanzſen
Amift
NNi nn
Enelnfede

me

Erigen A

aan k d iadd

nuulinceſins

zmmI ,-YeNH
migns ſitad
N tn nn.

rs Card

Anmt umunſi
Gian
msruelhart

lbagrtt Ni n.
na ſert .

ini himmt

Aane A,Cdn
n t f lin
Aidn glin

ringte in

zln ienm
eKsnit
1e ntolt n
Caliotanti i

un.im cM

—

1 eiumona ⸗

fInterdictum dæ tabu. exhi.

g I Ibelloꝛum. cõſul. Jtem nomen imperatoꝛ is ſcribi debet.
vt ar. in aui.vr pꝛepo.nomẽ imperatoꝛis.ſic ergo conſul

7 dies ponitur ĩ
initio libelli vʒ

ray. 7 dic cõſul

apud quem fit
agecu ſati o. vel
1. Unperatoꝛ qᷓ;
qnq; in ſignuʒ
huamtatis vte⸗
batur veſte con
ſulari ⁊ ᷣm hoc
fu m inſtrumẽ-
us. ⁊ vemnde ſeqͥ
tur narratio li⸗
belli apud illnʒ
⁊c̃. Sed quidã
dicũt annos wo
mim vel unpe⸗
raioꝛis ñ appo⸗
ni ĩ his libellis
accuſatoꝛiis. ſj
im ĩ iſtrumẽtis
in quibus habe

tur memoꝛia tẽ

poꝛs. vł dic ter
cio cõſulis illiꝰ
anm.accur.
b Et dies. ch
dat᷑. nõ qͥ ſcribi
tur libellus. vt
in aui. de exdi.
7 intro. S. ſuſce
pto. ⁊ idem in ci
uil. ſed a reo ñ
ob actoꝛe vt. d.
aut. Alij hic ex⸗
ponüut dies ſeri
pti ubelli ꝙ ni
hil eſt mi dixe⸗
rit.⁊ dan qñ eo
de tempoꝛe ſcri⸗

bereitur dare⸗

1 Tuius. lod⸗

tur in tercia perſona. idem ſi in pꝛima.
k Et perſona. vtraq;.ſ. ſic Sð de wlo.l.ſed ex wlo.S. fi. ar.j. de
Aoppel.l.j.in fi. ⁊.l.ſcio.j. N.ac. .

periri.

tabule per interdictum poſſunt ex
Aulus.

Ibelloꝛum inſcriptionis cõ⸗
deeptio talis eſt:conſul ⁊ dies

apud illum pꝛetoꝛem vel pꝛocõſu⸗

lem lutius titius ꝓfeſſus eſt ſe me

uiam lege iulia de adulterijs ream

eferre:ꝙ dicat eam cum gaio ſeio
in ciunate illa dmo illius mẽſe il⸗
lo conſulibus illis adulterium cõ
miſiſſe: vti; enim ⁊ locus vſigna
dus eſt: in quo adulteriũ cõmiſſuʒ
eſt: ⁊ perſona cum qua admiſſũ di
publicoꝛum iudicioꝛum cauetur:
7 generaliter pꝛecipitur omnibus

qui reum aliquem vferunt. neq;

autem diem neq; hoꝛam inuitus

compꝛehẽder. ꝙ ſi libelli inſcripti
onum legitime oꝛdinati non fuerit

rei nomen aboletur: ? ex integro
repetendi reum poteſtas fiet: item
ſubſcribere debebit is qui dat li⸗

bellũ: ſe pꝛofeſſum eſſe: vel aliꝰ ꝓ

eo: ſi ltteras neſciat. ſed ⁊ ſi aliud
crimen obijciat:veluti ꝙ womũ ſu⸗

am pꝛebuit: vt ſtupꝛum materfa⸗

IDSiem. admiſſi criminis.ſ.ſed dati libelli ſi ic. Jtem eſt ar. con⸗

tra 3 qò vi aut clam. l. aut. S. j.

m Hoꝛam.admiſſi crimims. ⁊ hoc ne quid ac. ar. ſupꝛa de edẽ ·

l.j. S. editiones.

n Mon fuerint.i.vt hic dicũ eſt.⁊ no. C.e.in cauſis.
o Aboletur. 1. cancellatur accuſano poſtulante reo. vt. j. S. ſi ac

cuſatoꝛ. accur.

p Reperẽdi. ſolẽniter ⁊ legitime.ſi tꝑa accuſatiõis largiant᷑. vit
I.de adul.l.ꝗccuſatoꝛis.⁊ dices infra pꝛoxi. ðTõ.
q Subſcribere. dicendo huic mee accuſanoni ſubſcribo. vſq;
ad finem vel ſentennam perſeueraturum pꝛomitto. ſuper hoc
etiam fideiuſſoꝛem dabit.vt. C. ad turpil.l.j. ⁊ infra.l.ſi cui. vel
dic ſubſcribit dicens.⁊ pꝛofiteoꝛ me dediſſe talem libellum.ꝑ quẽ
ſtatim intelliguur ligatus ad talionem. vt hic. a. d.l.ſi ci. tercij
dicunt ꝙ expꝛmat. vt ſubſcribo me paratum ſubire eandẽ penaʒ
vt dices m. l. ſi cui.⁊ fu hec ſubſcripuo ante luem conteſ. vi.j. ad
turpik. I. ſenatus. S. qui poſt. JMü
r Uel alus. ad qo. EC. de teſtamẽtis. l. hac coſul. in pꝛin. accur.
ſDuod wmu. mfra ve adul. qui vomm.

T Dimſerit. infra ve adul. mariti in pꝛin. ac.
u Coperto. vt dicto n. I. marin. S. plectitur.
x Simnle. vi ſupꝛa ve mino.l. auxiliu. S. j. &t nõ ꝙ ̊ dicu aʒo
ex boc.S. ꝙ vnus accuſat vnuʒ ſimul væ diuerſis delictis. lʒ ſecus

ſi ve vno. vi. C. e.l.ſi de crimine. ſed põt dici ꝙ aliꝰ ſit hic ſenſus
ſ.ſi libellus adulterij male ſtet. põt ⁊ le his dicere non ſimul.ſed

wlo. E&t adde ꝙ de falſo agitur. iiij. modis. vt no. C. 1e rauſact.
ſi ex falſo.eccur. “

mikt. pateretur: ꝙ adulteruʒ epꝛe

*

pꝛimo de vno ⁊ ſic alternanue.vel dic ſicut in accuſanõe adulterij po⸗

nuũtur plura in libello. vt ſupꝛa ſic ⁊ in his crimimbus. vel dic fini⸗
ta pꝛima accuſanone.ſed non interim.⁊ ſic poteſt intelligi quod aʒo

dixit. ar. ſupꝛa ti.j.l.inierdum. acd.
y Si accu atoꝛ.quedã cã.ſic ⁊ illa cõpꝛehẽduur.quã dixi in ſuperi
H oꝛi.S.puia ſi male
cõceperat libellos
de quo loquitur in
fra de adul.l.accu
ſaturus. vł intella
ge hunc. S. lite ote.
qñ alia de cauſa.
ta moꝛbo vel ſimi⸗
li quis ipeditur.
Sed ſi impediat᷑
mala coõceptione li

benſum dimiſerit: ꝙ pꝛecium pꝛo
cõperto ſtupꝛo acceperit: ⁊ ſiquid
ſimile idipſum libello cõpꝛehẽden⸗
dum erit. Si accuſatoꝛ vœceſſe⸗
rit:aliaue quedam cauſa eum im⸗-

— . , belli poterit iter
pedierit: quominꝰ accuſare poſſit atchineura. r:
ſiquid ſimile eſt: nomen rei abo- eonnos. tanto emm
letur poſtulante reo: idq; ⁊ lege u mllunt keoꝛe i⸗
lia de Hi 7 ſenatuſcõſulto cautũ ẽ: vi E 5 falſis que
a vt lice j er i , rela. D. pma mi
„ eat aln ex. integro rep ete⸗ non tempoꝛe tolle⸗
re reuʒ.ſed intra quod tempus vi batur vt adulteri-
debimus: ⁊ vtiq;.xxx. dies vtiles ninher nnauen
. L iuʒ.de quo loqui⸗
obſeruandi ſunt. 4 uur ſuperius reſpõ
= pianus. um. ac.
OSOSaniimnmdgiri 3 Simnle. vt fe⸗
S qui iudicio publico dam ercenue. a
natus eſt: ius accuſandi non videtur abundare
habet: niſi liberoꝛũ vel patrono⸗ VUg. accurſius.

rum ſuoꝛum moꝛtẽ eo iudicio vel
rem ſuam exequatur:ſed ⁊ calum

ma notatis ius accuſadi ademptũ

gnandi cauſa in arenam intromiſ
ſi ſunt: quidue artẽ ludicram vel

lenocinium fecerint: quiue preua⸗

ricationis calũnmieue cauſa quid fe

ciſſe iudicio publico pꝛonũciatus

Aboletur. i. cancellatur. ia a iudicij obſernatõe abſoluitur.
b Ita vt liceai.nomẽ rei nõ quidem abſolute.ſed ita ac.

c Alij. ſupple etiam nam idem põt.ſ.ſi viuit ⁊ ceſſet impedimẽtũ

infra idem tempus. xxx. dierum. vt hic. 2 ſupꝛa pꝛox. Rñ. a infra ad

turpił. I. aut pꝛiuan in pꝛinci. z. S. xxx. 1. l. in ſenatꝰ. S. fi. 2. C. de ge

neral abo.l.j.⁊ infra.e.hi tamen.S.ſi.mſi ſu pꝛiuata abolitio.quo
caſu nõ poleſt.miſi de hoc ſupplicet pꝛĩcipi.vt.C.xæ abolitis.l.j.⁊ ſa

cit.C. ſi reus vel ac.l.fi.S..ij.
q. Quod tempus. ſ. aliꝰ accuſare poterit. ⁊ certe vſq; ad. xxx. dies.

vt hic.⁊ infra.hi tamen in fi. accur.

e 1 Squi iudicio. nõ habet. qꝛ infanns eſt. vt 5 ti. j. l. mfam. 7

Hoct ſi exiraneũ de nouo vult accuſare. ſecus ſi non de nouo.
Item ſecus ſi ſuũ accuſatoꝛẽ etiã de nouo. niſi ciuitatẽ vel libertateʒ
amiſerit per danationem. vt S ti. j.l. is qun. l

44 4 9 14
A. , 9 .— R. *

Aboꝛtem. ſi ergo nõ ſic exequatur ſuã vel ſuoꝛũ unuriam non ad⸗

mittitur. licet alij infames quandoq; admittantur. quado ſũt publi⸗
co iure dãnati. vt infra ti. ij.l.famoſi.a.j.e.l. mulierem. vbi m ac⸗
cuſatione annone infamis accipitur. acear.

g Motans.id eſt qni per calumam aliquem accuſauerunt. nam ſñt
infames ſicut ⁊ inferioꝛes.vt ſupꝛa de infam..l. j. 2 facit ſupꝛa de pꝛe⸗

ua.l.accuſatoꝛ. ac.

h. Item his. ſ. ius accuſandi ademptum eſt. qm mfra ac. a di c in⸗
tromiſſi.ſ.per ſententiam danauoms. vnde efficinntur ſerii pene. vt
inſra de penis.l.qui vltimo. idem ſi ſua ſponte pꝛo mercede. ſecus ſi

grana viriutis. vi & œ poſtuł.l. j. S. beſtis.

1 Zenociniũ. eo dict. quod eſt S infa. atle. S. pꝛeroꝛ. qdᷣ ipſo iu

re infamat: ̊ ⁊ de illo quo dicit᷑. j.xe adul.l.ij.S.ij.loqui põt.vt iʒ
ante ſma; nõ ſu iſamis.tn repellat᷑ ab accuſatõe adulterij.ſi obijciat
E iij

ante lutem cõteſt. vr. C. de adul.l.ita pudoꝛ. 2.l. qm̃ nõ põt. vt. j. xe
adulti.ij.S. qui hoc dicit.⁊.S.ſi publico.
k Megociu. vi calumoſum.
IDJuchcatus. vel cõuictus ſm al.ar. S. e teſtibus.l.teſtium. S. pe.
licet ibi pꝛopter teſtimomm.hic pꝛopter accuſanonẽ faciendam vel no

faciendam pecum
am accepit. tamen
eadez equitas eſt.
licet quidã contra
7 tenet᷑ . l. ulia re
petun. vt infra ad
l.mł. re.l. ea.S. j.
ſic mifamat. cum
ſu publi.indiciuʒ.
infamẽ.
m 1 Eruos.
dubita⸗
tio. vt 7. J. e. hoſ.
S. ommibus. ac.
n Accuſare. qdᷣ
euenit in caſibꝰ ſu⸗
perions. l. 2. J. qui
accu.⁊ facit.l. hos
S.ſi ſeruus.ac.
.% Pꝛopꝛium ſer
uum. q.d.nõ ſo lũ
aduerſus alienuz.
vel dic non ſolũ ad
uerſus liberum.
o Poſt. neceſſi⸗
tas.nõ pꝛeciſe. ſed
dic ſolẽnit. vel die
ſi vult eum penam
ſubire leginmam.
vel imo ſi vult ac⸗
cuſare adulteram
lam alij nupiaʒ. vVt
ſubijcit.
p Mupta. a qua
diuerterat poꝛ vir
pꝛopter adulieriuʒ
cõmiſſum. anteqꝙ;
accuſarer̃ de adul
terio ſeruus. an⸗

ieq; nũcietur ne nub

fuerit: quiue ob accuſandum nego

ciumue cui faciendum pecuniam
accepiſſe iudicatus erit.
Dem.
Eruos quoq; adulterij poſ⸗
ſe accuſari nulla dubitatõẽ.
ſed qui pꝛohibẽt᷑ adulterij liberos
homines accuſare:ijdẽ ſeruos q̃q;
pꝛobibebunt᷑: ſed ex reſcripto diui
marci etiã aduerſus ꝓpꝛiũ ſeruuʒ
accuſationem dñs inſtituere põt.
PSoſt hoc igitur reſcriptũ accu
ſandi neceſſitas incũbet dño ſeruũ
ſuum.ceterũ iuſte mulier nupta pᷣ
ſcriptiõe vtetur. Bem.
Euia crimina audire ⁊ diſcu
tere ce plano pꝛocõſulẽ opoꝛ
tet:vel liberare eos quibo obijciun
tur: vel fuſtibus caſtigare:vel fla⸗
gellis ceſos ſeruos liberare.
Icui crimen obijciatur: pꝛe
cedere debet in crimine ſub⸗

ſcriptio: que res ad id inueta eſt.

at. vt. . de adul.l.ij. in pꝛin. .l. denũciaſſe.

r Pꝛeſcriptione vtetur. vt ab adulterio meipiat. vt dicta. l. denunci
aſſe. ⁊.l.ij.in pꝛinci. a. l. nuptura.. l. qui vxoꝛi. ⁊. l. vim paſſam.S.

nupiam.accurſius.

1. Enia. vt. l. tulia de annona. vel leuia. 1. pꝛiuata crumna ᷣm
. 1 crimẽ de nauib⸗ ſubmerſis. vt. &. de naufragijs. I. æ ſub

merſis.⁊ crimen abigeatus. vt. . e abigeis ſᷣm. H. vel cognino ca

ſtodum. vt. . de queſtio.l.vnius.S.fi.accur.
BDe plano. id eſt ſine libello. vt dicta. l. de ſubmerſis. ⁊ ſupꝛa de of
fi. pꝛocõſul.l.nec quicꝙ.S.d plano m al. vel ſᷣm alios ſine inſcripti
one. cum libelli tamen oblatione.nam dicunt in iſtis non eſſe neceſſa
riam inſcriptionem. vi. C. e. ſiquis ſe. ſed certe iĩmo in ommbus tã
publicis ꝙ;ᷓ pꝛinatis velicus dico neceſſariaʒ inſcriptionem.vt ve pꝛi⸗

uaus telici. I. fi.

furtis.l.fi. C. de iniur.lʒ.fi.miſi ĩ crimine abige.

vt. C. e abige. l. vna. vel etiam in alijs ſpecialibus. que nõ. E. qmi
accuſa.non poſ.l.qui crimẽ.ſed tamen bene appello leina que dixi. 7
alia que nõ ſunt ita magna. vt crumè len ocinij ⁊ ſimnlia. alia de qui
bus ſit mentio ſupꝛa æ offi. pꝛocoõſu.l. ne quicꝙ;. S. de plano. ⁊ quod
hic dicit xe plano.licet nõ ſedeat pꝛo tribunali. poteru diſcutere iu⸗
dex. vt infra ve queſtio.vmius.S.fi.⁊ adul.miles. S. ſexaginta. ⁊ fa

cit in ant. de man.pꝛin.S. ſit tibi.

.

u BSeruos. alias ceſos. ałs nõ. facit ſupꝛa ve incen. rui. nauſra.
I. pedms. S. j. accurſiuius. V

g 1 Icun. ſubleripno. nedum inſcriptio. pumum enim fit mſeru

pno.poſtea ſubſcripuio. ac.

h Perſeueraturos. ſcilicet adijcere debet ſe perſeueraturum. hic

ſoꝛte ſubijcitur ſubſcr iptioms foꝛma m ray. debet enim ſubſcribere
ſe perſeueraturum vſq; ad finem. ⁊ ſuper hoc paratum fideiuſſoꝛem
oare. vel ſi us tabellio ſcripſit accuſationem. ſans eſt ſi hic vel alius
pꝛo eo ſi neſcit ſcribere ſubſcribat. ſe ita pꝛofeſſum. vt ſup:a libelloꝝ
led a ſi ipſe accuſstoꝛ ſcripſit libellum dicens.pꝛofiteoꝛ me accuſare il
lum. bene tiet ſi 2 ſubſcribat, 2 pꝛoſueoꝛ me ua pꝛofeſſum eſſe, quida

tamen dixerunt. ꝙ ſubſcribere debet ſe velle pati eandem penam.
ſi non pꝛobauerii e crimine quẽ paſſurus erat reus. ſipꝛobaue
ru. vel ſubſeribere debet ſe ita pꝛofeſſum eſſe ſcilicet ſe velle pan. a
de hac dic hic loqui.ad quod vltimum eſt.C.de arbu.l. ne in arbi
tris. 1 eſt pꝛo eis.vt. C. fide inſtru.l.ij.⁊ fi. Item facit. C. e.l.
.j. 1 fi. ⁊ qui ac
umre nõ. pol.
ne facile quis pꝛoſiliat ad accuſanit
onem: cum ſciat inultam ſibi aceu
ſationem non futurã. caueãt itaq;
ſinguli: q crimen obijciãt: ⁊ pꝛete
rea perſeueraturos ſe in crimine
vſq; ad ſententimm. Hilſdeʒ cri⸗
minibus quibus qͥs liberatus ẽ:
non debet pꝛeſes pati eundẽ iteruʒ
accuſari:⁊ ita diuus pius ſaluio va
lenti reſcripſit.ſed hoc vtrũ ab eo
dem: an nec ab alio occuſari poſſit

videndũ eſt:⁊ putem quia res int

glios iudicate: alijs nõ preiudicãt.

SDil is qui nũc accuſatoꝛ extitit
ſuum wloꝛẽ pꝛoſequatur: vceatq;
ſe ignoꝛaſſe accuſationẽ ab alio in
ſtitutam: magna ex cauſa admitti
eum ad accuſationeʒ debere.
Sitamen alio crimine poſtuletur

ab eodẽ qͥ ĩ alio crimine eũ calũnia

t ſit: puto ñ facile admittẽdũ eũ:
q̃ ſemel calũniatus ſit: ꝙᷓuis filiuʒ
accuſaroꝛis admitti opoꝛtere aliã
accuſationeʒ inſtituentẽ aduerſus

e Piſdem crimmibus. accuſari. ab eodem vel ab alio. Sed qad

ſi tranſegeru accnſatꝰ. Rñ. vt no. C. v tranſac.l. tranſigere ſiue
in crimme de quo poteſt tranſigi ſiue non. ſiue de publico ſiue

de pꝛiuato.vt ĩ diuerſis glo.ibi dixi. IAem quid ſi elato ſacramẽ?

to ſe purgauit. Rñ.pꝛodeſſe.vt ar.œ iureiurãᷓ. I. euz qmi. S. in po
pularibus. nec ob. ſupꝛa de iurepatronatus.l. ſi iurauero. quia fa
uoꝛ ingenuitatis ibi eſt. Itez facit. C. de fide inſtru. I. iſf.

d Mõ pꝛeiudicer. reguiariter. ſed fallu vt hica ałs. vt no. .

quibus res iudi. non nocet. .i. ”
e BDoceat. quod eſt eoipſo ꝙ cõtrariũ non pꝛobatur. ſic. C. qui
mli. non poſ. ſuper ſeruis. nã quilibet ignorare pꝛeſumur. vi S
⁊e pꝛoba.l.verius.vel dic wceat ſuo ſacramẽto.ax.j.·de re mili.l.
non omnes. §. a barbaris. accur. “
fAbagna ex cauſa. ſ. ſi wceat de pꝛeuaricatione pꝛioꝛis accuſa⸗
toꝛis.non aliter ſᷣm io.vt S e pꝛena.l.pꝛeuaricationis aʒo. Sed
m alios ſubaudi maxime ſi wceat. Idem tamen ſi non oceat
m eos. ſic dicunt alterum hoꝛum ſufſicere. ſed iu dic virunq;
neceſſe ſi a pꝛimo incipias. ſecus ſoꝛte ſi a ſecũdo.ſic.C. de iure &

li. potuu ⁊ facit ad hoc ſupꝛa de lib. ho. exhi. l. iij. S. ſi tamen. 7. .

e.ſiquis ho.a ſupꝛa de pꝛeuarica.l.iij.in pꝛinci.⁊ infra de adult. l.
ij. in fi. accurſius.

g Si tamen. admittendum eum. Mo. qui ſemel malus eſt. 1
ſtea pꝛeſumtur. vt hic ⁊ ſupꝛa de ſuſpec.tu. l. ij. F. ſinautez. 4.⸗

ſi curatoꝛ. 1 infra. e. l. alij. ⁊ ſupꝛa de teſtibus.l. pꝛoduci. ſupꝛa

e public. l.icuatio.S. licitatoꝛes vectigalium ad iterandaʒ. 7 eco⸗
