re.ſed viuo eo qui ingenuꝰ ꝓnunci
atus eſt non poſt moꝛtem:intantũ
vt etiam ſi cepta queſtio fuerit re⸗

fra quinquenniuz: non vltra. vt 1. . e. l. ij. ⁊. C. e. l. - .et. l. ſi is.et
hoc ſi non fuerat ingenuus pꝛonunciatus:ałs nec infra quinquen
nium. vt. j. S. ſed interdum.
e Mſci. vt ⁊.C.e.ſi mater.Accur.
f Uun. q.di.non ſolũ de moꝛtu ſtatu: ſed nec etiam de ſtatu vi⸗

uentis queri poteſt: ſi pꝛeiudicetur ei qui ante quinquenniuʒ eceſ

ſit. aʒ. W. C. e. l. j. ⁊. ij.
g SBed interdum. fueru per colluſionem.
h Tuceat. cullibet de populo.Mcur.
i Retractare.ſ.quantũ dixi S.ti.j.l.j.
tz Poſt moꝛtez. ſic. . ve re inch. 1.ſi cuʒ pcuratoꝛ.⁊.. ad.l.coꝛ. de
fal.l.j.S.tutoꝛes.⁊.j.de v.obli.l.hoc iure.

ICepta.ſpeciale:vt conteſtatõe non perpetuetur actio.nec ſiat

Ded inter⸗

6 2 O „ 5
. cäl
7

tranſitoꝛia contra heredes. vt ⁊.j.l.ꝓxi.infi.ſic.C. &e wolo.l.ſi.re

gulariter. ö. vt. C. pᷣſcrip.xxx.anno.l.fi.

m Siquidem. diri S. e.l. in pun. Accur.

n Qund ergo. nõ admutatur. certe immo admittitur: vt ſubijcit.

7. j.e.l.penult.Accur. floꝛen.

tractatõnis moꝛte eius extingua⸗
tur:vt eadem oꝛanõe cauekł. Si
quidem deterioꝛem conditõem de⸗
functi faceret qui ſtatum retracta

ret ſᷣm ea que dixi pᷣcribenduʒ eſt.

MQuid ergo ſi in melioꝛem: velu
ti pꝛo ſeruo libertus dicatur:qua⸗

re non admittatur. Quid enim ſi

ſeruus quis dicatur quaſi ex ancil⸗
la natus:que ante qͥnquẽniuʒ moꝛ
tua eſt:non liceat pꝛobare liberaʒ
fuiſſe:hec em̃ ꝓ moꝛtua eſt.⁊ mar⸗
cellꝰli.v.de officio ↄſuł.poſſe ſcri⸗

pſit. ego quoq; in auditoꝛio publi⸗

eo idem ↄſecutus ſuʒ. Api.
On eſſe libertatis queſtiõeʒ
filijs inferendaʒ pꝛopter pa⸗
tris vel matris memoꝛiaʒ poſt qͥin
quenniuʒ a moꝛte non retractataʒ
cõuenit. nec in ea re que pnblicam
tutelam meruerit pupillis agenti⸗
bus reſtitutionis auxilium tribu⸗
endum eſt: qð quinq; annoꝛũ tem⸗

pus cũ tutoꝛes non haberent exceſ

ſerint. Peeſcriptio quinq; anno
rum que ſtatum vefunctoꝛum tue⸗

tur: ſpecie litis ante moꝛtem illste
non fit irrita:ſi veterem cauſaʒ de

ſiſtente eo qui mouit longo ſilen⸗
tio finitam pꝛobetur.

Nte quinquenniũ xefuncto⸗

ruʒ ſtatus honeſtioꝛ ꝙᷓ moꝛ⸗
tis tempoꝛe fuiſſe exiſtimabatur:
iudicari non pꝛohibetur.idcirco ⁊
ſi quis in ſeruitute moꝛiatur: poſt
quinquenniuʒ liber cœceſſiſſe pro⸗
bari poteſt.

re. vt. E&. in quibus cau. reſtitu. in integ. non eſt
ibi nõ. in concoꝛ. C. e. ſi mater.

x Peꝛeſcriptio. que ſine poſſeſſione ꝓcedit.

2

. Tuetur.vt ⁊.C.e.l.j.in pꝛinci.vel ſcom quo
at

ur ſtatum defuncti retractare.

0 Ante quiquẽ-
muʒ. ⁊ in ſeruitu⸗
tis poſſeſſione ea

exiſtente. vnde pꝛe

ſcriptio quinq; an
noꝛum non poteſt
allegari.⁊ ideo po
teſt ⁊ neceſſarium
eſt pꝛobari de liber
tate hums qui di⸗

citur ſeruus. MHj.

p Pꝛo moꝛtua.
1.7 pro eins ſtatu
tuendo.Ac.
q Et marcellꝰ.
nunc reſpõdet.
r Bum. .qad eã
ſententiam ꝑuem.

n Dn eſſe re

tractatam.
aks recitatã: ⁊ als
retractatam: ſcilicʒ
infra quinquẽniũ
et ſemper dic et fi⸗
mitam. Ac.

utelaʒ. i. tis
telam quod eſt pu

blicuz munus. vt

inſti.ð excuſa.tiu.

u Zrnbuendum
eſt. ummo videtur

ipſo iure nõ care⸗
nece.l.fi. Solu.vt

ſdam eius qui mite

3 LZongo ſcilicet trienmo. 7 nõ. ; conteſtatione non perpetuatur
actio. vt ⁊ S. I.pꝛoxuma. S. ſed interduʒ. vel ſcõm placen.⁊ aʒo.ideo
contingit. qmia actoꝛ deſtiuit a lite trienmo: et ſic renunciaſſe vide⸗

tur. vt S. de iudiẽ.l.deſtitiſſe.et. C.de pac.l.poſtq.⁊.C.qui accu⸗

non poſ.l. accuſatõem. als contra.vt. C. e.l. ij. 2.l. plt.

a iMte quninquennium. in ſeruitute. i. in

poſſeſſione ſeruitu⸗

b üj

8 —= è

z tnte
.’ . . ſorencon
enrte ſas pꝛincipaliter eni agi mum deſuncti ſtatrum tuetur:quod conteſtatõne inutili non per⸗ eganedin
a p Kunnd.mpmariz pꝛiucialirer enim we tam deſuneti a peruatir ſed vtili ſic:niſi ſit remiſſa lis tacite vel erpꝛeſſe vr aen. ahini
non poteſt. vt. C. de libe. cau. l. p⸗ z1 p⸗ dicio liberalis cau/ j. l.j.in pꝛin. .l.ij. S. fi. . C. ne de ſtatu e.l.penulti. Secundum ſettnſt.
Tatroila aſdcnemaneng nin ꝙ ad reiractandam colluſionem.⁊ hoc poteſt perpetuari:vt 3. pꝛo⸗ uumg
n E quoꝛũdam. ampliſſimũ oꝛdieʒ.ſ. ſenatoꝝ: qui centũ erär rpi. Rñ.Tercium ꝙ datur ad pꝛouocanduʒ in ger lkeror. o ſan⸗
numoꝛo. vt hic dici. qõ
. p redri Fe „. J — , hoche tollit. vt 3
Pau. Turnr. Aliſtratx**&òwDm LRe9.wlVrrere dicendu eſt. Quinqué⸗ rcau ſi.
e Juchcari . vt Rimus omnium diuus ner mum autem non ad perficiendam n⸗Dachr. .
Arurapomocbſe ua.hoc edicto vetuit poſt qn retractatõnem:ſed ad inchoandaʒ 4
natoꝛes. quennium moꝛtis cuiuſq; te ſtatu puto prefinitũ.aliter atq; arca euz gmnmn
daiehet colluſu. queri. ſed diuus claudius ad clau- quiex libertinitate ſe in ingenui⸗ nirn
dexeierl g. vt Negdianũ reſcripſit:ſi per queſtionem tatem petit. Oꝛatiõe diui mar nammn
5 beuate,. 1 ˙l nũmariaʒ pꝛeiudiciũ ſtatui fieri v ci cauetur:vt etiaʒ extraneis qui/ nunnr
o lbert:fieret li debitur: ceſſare qneſtiõem. pꝛo altero poſtulandi ius haberet m Oꝛatoe. ex⸗ leſn
bertus eius qͥ dete “ liceret xetegere colluſionem. ma veln Vero nKne
xerit colluſionez. De colluſione wtegenaa. Bliſtrot?. nommewhdend ſimmmmn
vr e.ir 3 us. V iuſto contradicto⸗ tur bec. qui au⸗ nmwranzſt
in ius vocã.l.ad⸗ Alus. m non lulto c temn bahezt ins letonumnoun
opiiuñ. . pꝛonuz⸗ E quorundaʒ vominoꝛu,z rrequis ingenuus pꝛonuncia poſtmac elug Mkoſfmni⸗
erga ſeruos nimia indul- tus eſt: perinde inefficax eſt vecre⸗ als6, H b mmfin
gentia inquinaret ampliſ tum: atq; ſi nulla res iudicata in⸗ orl.f. mrinlfttl
ſte Plluſeʒ. ſimũ oꝛdinem:eo qꝙ paterentur ſer terueniſſet: idq; pꝛincipalibus 5
. ngen Uos ſuos in ingenuitatem ꝓclama ſtitutõibus cauet. pianꝰ. ininn,
eer le reliberoſq; iudicari: ſenatuſcon⸗ Ilibertinus per colluſionez ei
te. Accur. ſultum factum eſt wmiciani tem⸗ fuerit pꝛonunciatus ingenu⸗ “
poꝛibus.quo cautum eſt vt ſiquis us: colluſione vtecta in quibuſdã Peinaui
ꝓbaſſet per colluſionem quicꝙᷓ fa cauſis q̃ſi libertinꝰ incipiet ſne “ Wnrd
8 Quinquenn ctum: ſi iſte homo ſeruus ſit: fieret cho tamẽ tempoꝛe id eſt anteqᷓ co . Sn nei Piuer
am ingenmpeun eius ſeruus qui xætexiſſet colluſo luſio vetegatur:et poſt ſententiem nem vie incdnn u
dorna en. vi deir Lpianus. X ingenuitate lataʒ vtiq; quaſi in⸗ mii wminus rł½ Nmmmcl
ciatus eſt. vt. ö. i. nem. P WI ia patronns. chiotilnyt
einrern. Olluſioneʒ vetegere ingenni genuus accipitur. enmnobe . ⸗ rntt
5 vige . n Sriaz int᷑ auin ingenuite nmnuſarr⸗
vt S. ſi ingenu. eẽ tatis poſt ſentẽtiaʒ int quii⸗ Ententiaʒ ve ingenuitate ſ⸗ Panlea
1⸗1 ,7 penult quenmiuʒ poſſe diuus marcus con tam ey colluſiõis pꝛetextu S⁵ nnllnſ,
So. wi n inſtis † T anf nti ermittitur. Si tnpele
fnit otradictoꝛ. ſtituit. quinquenmũ autem conn mel rerackgle unnt 1 end s
zIl. xx. velibi æ nuuʒ vtiq; accipiemus: ſi cum pla⸗ plures ad colluſionem vtegendaʒ
S ne etas eius cuius retractatur col- pariter accedant: cauſa cognita qͥs ſkun
us. vel ibi tegit luſio: differendam retractationez xbeat namitri halis ommüũ mo⸗ ..
verus patronus: in tempore pubertatis vel alten⸗ ribus ⁊ etatibo. ⁊ ciiꝰmagis inter⸗ 3.
ari unl ue us rei ſuadeat: quinquenniu; non eſt:ſtatmi opoꝛtet. . Zmeren , A
contra. S. libe. ſeri acntnt. Renmi
Grnioms an SS tunc ergo locum niumin
tur · ſed illa im hanc.ſ.niſi ſit colluſum. a edem modo Rñ.ad.l. ꝭõ. pobet huius ti. pꝛeſcriptio:tm̃ rn inus ſine cont adlcroꝛ: pr in Ann
e ſtatu hom.l.ingenuuz. l.j. patet. a ł's occurreret tginr 1 ſi te 4 lu lente cum meo ſeruo Gilpne
hEtas eius. quia impubes eſt. vt S. de libe. cauſa.l. diui fratres. vt liberto nitins detegat efficia ee ac. . tu. et n gunſ Prnen .
in pꝛin. Accu..floꝛeen. .— tis non v.l.indubium.⁊ S. e moff. teſts.l. qii repudianns. in fi. fnle
i Alterius rei.ſ.ratio.vt exemplũ habes g. ſi ingenu. eſſe dꝛ. l. ij. S. argu. contra. S. manda. I. ſi fideiuſſoꝛ. S. in omibus, 1S. qui. mo. agn
fi. 2. I.p't. 2. J. de adulte.l. quinquenmiũ. pig. vel hypo. ſol. l. antepłt. in fi. Accur. W ſan 4
k Qumquennmiuz. inchoandum. arg. contra. C. de lo.l. fi. ⁊ S. ti. e n
j.l.j. S.ſed interdum. a. C. ve tempo. in integ. reſtul. fi. p ſ Zubort uus couſis ſenteeri quibus non admittuntur li K
—— ”ẽ eri vt ingenm. et erit detegenn s. vt dixi S. e. l. j. in ſi. ſln
1. Diiter alchz. quia conteſtatõne non perpetuatur. vt 5. ſi mgenn. q Sementiam ſemel. quaſi diceret ſi ſemel actu fuerit: fuit ab⸗ Amti
eſſe dica.l ij. . .a.l. hec oꝛatto. et eſt ratio. quia agens in ſuperioꝛ ſolutus ſeruus vel libertus: non conuenitur plus ab alio. uam ſi unn a
Rñn. cõnenitur. arg. J. except. wli. l. pure. F. fi. 7 3. e car. e.l.iij. eſt in popularibus.vt.j.cæ popu.acti.l.iij. Ac. 11 unſt
S. quod ſi ille.⁊ ſcm hoc hodie contra. vt. C. vbi cauſa ſta.l.fi. Alij . Arei
vicunt qma perpetuo auditur: non infra quinquenminz m. et eſt r⸗ x Si plures. intereſt. preſertur ergo wminus vel patronus ci⸗ , Abſa
no inter hunc et ſuperioꝛem caſum. quia hic in meliotem: ibi in ete ius plus intereſt. ⁊ ad hoc.j.æ popula. acti.l.ij. a. ij. S. . a. l. ſal günle
rioꝛem ſtatum trahuur.vi S. tl. J. l. j. S. fi. 2. l. ante. ſed tunc exit con cet.a.l.mulieri.⁊.l.fi.⁊.. de li. ho. exhi. l. tij. F. ſi tamen. et S. . i
tra S. ſi ingenu. eſſe dica. l. ij. F. fl. .l. penult. a ideo non placet. Ler cwiec. et effu. l. ſi vo. S.hoc autem. a.j.v ſepultu. vio ł.l.pretoꝛ.· n liln
cij dicunt hic aliter expom: ſcilicet cum libertus pꝛonunciatus eſt in⸗ ſi plures.et.. de accuſat᷑.l.ſi plures.et S.e.l.ij.in fi.et argumẽ. n PN
genuus per colluſionem: vt perpetuo poſſit reuocari. ſed vbi ſeruus E. dve verbo.ſignifi.l.fiñ.⁊ ſup.c legat.ij.peto.S. fratre. et. xxxv. e nſfſtin
vꝛonunciatur ingenuus: tunc infra quinquenmiuʒ pro quo eſt. quod q.vj.c.j.⁊ S.æ libe.cauſa.l.v.Sed qualiter fiet libellus? Rñ. ex Mmnn
notaui in ſolutiõe contra. S.in pam. huius. l. 2 m hoc dic petit. I. per ofticio iudicis petet eum adiudicari ſibi in ſeruũ vel libertuʒz. qul⸗
colluſionem.pꝛuma placei,. Mota ergo hic triplex quinquenmiuʒ. Dui dcit per colluſionem iudicatum, Accur.

5äo O

7 NF WNX 29

arn bonte naleten bas,r erteiisreetein doenein de⸗ lvnita. . ſed ſcim. : in multis alijs videtur fallere ber regula
„T

uen Niuni nio.e bonoꝝ poſſeſſionibus:⁊ de relictis tractatu expoſito.in que ideo di ,
ed genrenen rerum wmimo eſt habua mentio. nam a ille no⸗ Frezng adrentee ne nneſnellans. pr nõ. S. v re. diut. l.
mine mns — eb veneralenn e eanendo rerum w⸗ nere nulliꝰappellant: ß occupando ekrennee alagnico⸗⸗ nn. hie ſub ge
nn ⁊cͤ rebꝰ. vt inſti. Bul. vel vixii ee gſomis.l. in ſopion libꝛo:nuc O Alieno. nam in vrroq; caſu eſciunt oecupantis. Ac.
X Are natu ⸗ b DKRaoliberi.li⸗
gni⸗ N Somini Juſtiniani ſacꝛatiſſi Cuʒ vo euaſerit cuſtodiã nr̃aʒ:⁊ i pocikaornnat a
dam A q Qa mm pꝛineipis perp etun auguſti naturalẽ libertatẽ ſe receꝑit:nr̃jm nullius ſu: tamen
nit un inig enucleati er ommi veteen eſſe weſinit: arurſus occupatis fitt. Lum pieber ugre
nen; rer. iure collecti digeſtoꝛũ ſeu pan Iſi ſint moſue Loꝛẽtinꝰ?. ar phibet et cace⸗
enn⸗ „qua gectarũ explicit liber. xl. inci⸗ ie facte: ⁊ mitti ac reuerti ſo Zdede ponin
— de reruz diui. in Alſturalẽ aũt lib zrerin nu reſiſte. vt ⁊ S.
8 reruz .. 2 lbertatẽ recipe Ve 1
n min. cne . De acquirendo reꝝ dominio. ĩtelligit cuʒ vel oculos nins ag.l. ructa mrem.
n. ſequit.ſ.q̃ ſunt effugerit vel ita ſit in ↄſpectu nro et enam iniuriag
lihs rerfint ugua⸗ Aulus. vt difficilis ſit eius pſecutio. Il u g
e n H.ſinguloꝛz et Varundã lud qſitũ ẽ:an fera beſtia q̃ ita vul⸗ ruz. S. ſi quns me.
can Ne nõ reruʒ: ſed rerum W⸗ nerata ſit vt capi poſſit: ſtatiʒ nr̃a ialni caſibꝰ. vt
ir n lcugfferenn. miniũ nãci eſſe ĩtelligat. Trebatio placuit ſta Taa abe iie
eng d ſcimur iu- tim nr̃aʒ eſſe:a eouſq; nr̃aʒ videri ſaurns.C. ſer.
l. d b Sarcvin re gentiÿñ. wnec eõ pſequamur. ſi deſieri srliſ et S. e a⸗
li ra r er quod ratio mus eã pſequi: teſinere nr̃am eſſe: dent Brs un
dn. Seruat. vt ne natura⸗ ⁊ rurſus fieri occupãtis. IJtaq; ſi ꝑ boſthibitdem ca
ione inſti. de lure na⸗ I . r B . 9,9 . . piat 2 Rñ Vt Dixt
nc tu. §. q vo. 1 . „ enz iĩter om- SBtempꝰq eã ꝑſeqmur aliꝰ eaʒ ceit mus S. ſer. ruſ.
ngenu⸗ iſtt. au. ex nNes homiĩes peque ſeruat᷑. Quarũ eo aio vt ipſe eã lucrifaceret: furrũ pdi. oinus.
haſci oe⸗ Bonrr. dam iure ciuili: id eſt iure ppno ci vigeri nobis euʒ ↄmiſiſſe. Pleriq; R Fegeen 1 .
cheme rais romanee ultatts noſtre.⁊ qꝛ antiquũ ius gẽ nõ alit᷑ putauerũt eã nr̃aʒ eſſe ꝙᷓ ſi uerimꝰ vt. 7.l.na
miicb 1 cgllentiam tiuʒ cum ipſo genere hũano ꝓditũ eꝗã ceꝑimꝰ. qꝛ multa accidere poſ⸗ rurals Fl.
mennian ni m. zmo. ren eſt: opus eſt vt de hoc pꝛius referẽ ſunt vt eaʒ nõ capiamꝰ.qð verius lexiran. .
mi, in exemplüͤ vt vſu, dum ſit. Omnia igit aĩalia que eſt. Apiũ q; fera nata eſt. itaq ſBeſinit.i.ĩ poſ
uplo⸗blheo tra mariceloq; capiuntid eſt fere m arboꝛenĩ a aſederit anteq i al e mon.
wonehere, baltie volcres piſtes: conientufi neoa nobisvelldane:nonmadis edae .§.
16 poꝛtatione: teſta äs oꝛentin . Noſtre eſſe intelligunt ꝙᷓ volucres nerua. a. l. põpon. R
G meonon an El ea q ex his apud nos ſũt qᷓ in arboꝛenr̃a midũ fecerint:aðo Nte⸗ Ae.
R ſione: aduõe. edit. Aius. vt ſi alius eas incluſerit: dñs earm . ” .
guß Sꝛoditũ eſt Vog em nullius eſt: id rũõne erit. fauos q; ſi quos he fecerint: ſi a unioſo
N oditũ eſt. naturali occupãti edit. ne fi⸗ 3. rint: ſi lite. tüc dic
münd q dic vt inſtt. pat edit. nec ne furto qm let poſſidere põt. Sy Vt. j. l. proxi. S. in
weinn ve re viun. in intereſt quo ad feras beſtias ⁊ vo-⸗ vt ſup̃ q́; diximꝰqui in alienũ fun⸗ bis. TRccur.
5 5 t. nerert lucres: vt E in ſuo fundo quiſq; ca⸗ dum ingredit᷑:poteſt a dno ſi is p⸗ 5 n elliaen.
ſe. Accur. Piat: an ĩ aliẽo. Plane qͥ ĩ alenũ fů uiderit iure phiberi ne ingrediat᷑. ad hoc vt occupa
unmn voſtea dicet d iu ngreditur venadi aucupadiue * xamen qõ ex alueo nro euola x Effugern. ĩ ne ꝰD
an tecule Fo in Gene põt a dno ſi is puiderit iure uerit: eouſq; noſtrũ eſſe intelligif: re libero:non ſub
cus ut cnraNNXα ca : L ani „ , . Ac.
alumnuntu aabp mnͤg aare 4 3. ct ingreger K. uicquid wnec in oſpectu noſtro eſt. nec dif d21 leilis. ſecs
u vſu 2 habi. T5. er⸗ ccupantis fit Pauonuʒ quoq; fi. Accur. Ffi. in G
ur. ſi.æ de vſucapi. H Fllu. q veri
nimm b Ouna. igfeur. äan ure gentium quoc ein vemc ndrlegng
õ Dmma. igitur. qͥa a iure gentium qnod eſt vemuſtiꝰ: iure ciuili 7.. — e aqueũ. vt
n mi eſt incipꝛendum. igitur ꝛc. 3 ndi uneciutli ler oie, mrenn langobar⸗ r eera⸗ vulnerans vſq; ad
tnen i Selo ugere⸗Accohkcꝭ†“. . r. NRez ter ſtrerg. iuc ſen aſoerutmee Drceag unataer⸗
õ Runt. ve T inſti.e.S.fere.a.j.ti.j.lj.in pꝛin. Item no ꝙ m Trebanuʒ nõ et e eurange zor ven w
ilei⸗2. 3 Ae e ſen e q· ⁊ inſti.e.S.item ea. et iuriſdi.om.iudi.l.ſi idem.in fi. pot. vt ⁊ no. S. &
C. ve re l. .VV 2 Apiñ. fer a. 1. ſiluanca: ſiue nõ manſueta. H
mmi tinm m q Alod em nullius eſt. neq; ver neq; bomis re vł ſpe honnnũ ‚Vt r. j. we furt ſi neegg.
tilih unnmn, . oncedit᷑.fallii in libero homine:et eſt ratio. qꝛ hec regula lo x Diyimus. vt S. e. l. ijj. gacibo. l. ſli qs ve arbore.
rigin ſile, menoen ntd Leiltan 8 c, e i⸗ libero bo. 2 Pꝛeuideru. miegra re. Accur.
rien uo egrotante ceiecio a vmmo qui fit liber. vt C. ſan, er t. niut. Vi. eti bn Fans H in ſingulis opmhus vos
tn ie b iii
8

erlor
bita ondi p?& lln
5t. vt in cucur bita oñdi pĩᷣ ſen
a incrementa r wak Ngiintn, l. hoc ampli. S. us
iſte nec ſupioꝛ Pn ſobillai anuagnlurr vr roem. ij. ß ſi tanare nl
inſti. c. S. exemẽ. 7 nec iſte ne ongioꝛe. l. tant x. k.xx. an. ar. ᷓ. li in rẽ vendicare m. 39
c. 5. e. l. in oͤn. 7 inſti. c. S ey ipene d, i, abores reita otes in vtilin M. gr. S. rei andi
Biſeo ſiegt xAqſue. dicte arboꝛes en 1 Kunmen ir⸗ mn
ſuetudin . ſaluatica. tuʒ.J. e arboꝛre.
auanann ra iſelagnc. . panonum. 2= idir minti nignn,
5 ſ. apium. v lacit inſti. e. S. p dijci:qð bi dari. vi ibi⸗ ſrndpnon
. Termogalhet . ad alluuionem diijcit᷑: vt intellige xem dir v cönlmm
8 keeg. ceruos. fera natura ẽ: nec ita paulatim 9 noc momẽto y Inſula. d imn nin
ra e⸗ olumbap fer dine auola⸗- ſſimꝰ qntum q inis p- ni gle R aſtie
eruc gngen ſãn veumet ꝙex aenne ⁊ apes idẽ 1pio nanelar. ſi Uowinare⸗ iniec⸗ unſuts
22 . . ui. . . + tꝓ ◻ 10 gc. e19*
vt. J. tl. j. 1 o reuolare ſolen eſſe naturã liquam ey tuo pd lam eſt no. 4
aues. fiet no rex euo ſtat feram tos tem aliquam lerit: palam eſt S 8
ſurtn. vr..e iur⸗ haunt: aſtat qdaʒ manſuetos nina meopdio arul plane ſi longi Nunen.
tia.l. ſi pauonem. Ceruos s eant ⁊ redeant:q eam tuam pmanere. ſerit: arboꝛeſ leer. cez in
Pvallinay. ſe⸗ nt: vt in inſula turaz ne⸗ fundo meo heſerit: ſan kAeig esin
ae Senetgaluns rum In bis em̃ aĩali q̃s ſecum ex eo tte Uaniate Wſ.
ſianꝰ. ſic ⁊ ga eaat. In Et: ta⸗ ces e erint: lumitati. t.].
krns dsroi. ., mo in e abire ⁊ redire lar⸗ ſch dum gcdhiee 5 acqſite eſſe. JIn unmnitd li.
k Somin abes aſue opꝛobata eſt: vt e 4 ent᷑ meo fund ſcit᷑:qð raro acci⸗ i inſula. ac.
falelion §. ner· lis reguls telliganr⸗ wuer reuertẽ⸗ ſula qᷓ in mari Re 4 ulliꝰ em eſſe cre 7 Aeitiam g
l omn.inn. ra eſſe intel eſierint re⸗ ãatis fit: freqnt n. 1.in medig
n ha ze veſinunt nra eſſe n flumine n flu⸗ flummis eſt.
obis. 5 di aim hab hꝛe veſinunt nra eſt. diẽ. at in diaʒ ptem ſ
n wanen ndi aim hꝛe lligunt᷑ dit: ſidem medlia; b G Se
qre ꝓ tam modica uerte m Inte g idit: ? ſiqᷣ gs fit eoꝝ 4 9 Pro modo.
jre tam furti. 7 fient occupantiu . ze tunc: geci.⸗ cõmunis fi nam 5 ſani ſtẽtis ab
re dat᷑ acuo 2 KF? 7 fien Edi aĩm veſijſſe biet mins tenet: n eripam p⸗ en enſe kes
enon w wlo⸗ Re⸗ treuertẽdi aĩn. uem veſe⸗ fluminis ꝓpe ripa cu⸗ Vna pte.cũ ples
doſa e. af ſuetudiu 5 traq; pte Rumm tudinis ſint ex vna pte.
bagtayra t xe reuertendi aſuetn nſeꝑ nö v dent mölatitudi ſit funus
mbaaiarre eum llinaꝑ q; z anſen nõ dia poſſident ꝓ erbez t. vmus fun
Item qꝛ furta erit. Ga E em̃ alias ee ii. latitudo ꝓp . m latioꝛ eſt ꝙ fun Aſene
Peſnnun e uns eſt fera natura. palaʒ ẽ em s anſe⸗ inſq; Hdü: ti ꝓximioꝛ ſit: eoꝛu p⸗ dus altert. mnn
rr lete enn . as gallinas: 7 alios fon⸗ mei ſi n d ea pte ꝓpe latere p⸗ ow aler⸗ nd
l. aut facta. in fi. ers „01,.D 6 anſe tantũ Ee latere o⸗ ron NWN
ſt reſi le ſi qlibet m eſt . ſie vno ! ſ.e. l. inſula. in e
Eoerca g en deſn res. taq; ii qꝗ turbateue la poſſident. ꝙ ſi ex uo nouo ſee. Ac tſidie Ganſ
tutoꝛia. ar. S. de kline mee turbati anoꝛe⸗ dia po n: ⁊ alia pte ri d iſt pn. qo bi Lrin Nlunoß
ne reth: te gi * gallin veuolauerint: vt ign rupit flumen: ⁊ e infra nouꝰ iſte fallir Umnna ſomut
nõ. hic tria gen m gageo longi f mbilominꝰ ĩ nro wv ere cepit:eind erit:ager dicta. l, inſuls. j jlij
aialium. vt nõ pbi ſint: tñ mih o nob te⸗ flu . rem ſe ouert En. ju umin
. n n rti no in veterem! ebenſus
minio te di aio appheẽ⸗ ex duobon ſt: ei nſſkem
Itez qᷓ ex ho. bit qᷣqͥd eoꝝ lucradi iunt: quiex duol ſule redactus e licgr Get
mnrou bri nebl Itẽ q ex hoſtibo cap üt. in foꝛmam in fuit.ꝙ ſi toto alueo en
cnpt.l. hoftes. erit. J ſtatim capientiũ fiũt. eſt. ſci. cuius 7 vklumen gbs flue⸗ “
Funt. ueg⸗ mregentii Loeen. naturali relicto dem aluens eo sin
num. vrn. J.2 1. ĩalib vmmio erit:pꝛioꝛ quidem fſidẽt N Nm
nihn. a iſti. nro ſubiectis nata ſum: rum eſt qui T lotirvdlnis ch⸗ Pamieli
Süken En m inne nra ſunt. Aius. pꝛedia Naii. due latitndo ꝓpe ude⸗ ſ 4
Pe grunt n ⁊ liberi holes iuſq; “ autem anens n ſume ,
G̃. S. l. j. accepim⸗ qdem vt tñ ſi ſit. nour nius 7 ipſum flume n mni ⸗
, induent h öui Beo qᷓ gant:q tñ ſi ſit. nou ſſe. cuius ⁊ ip ſi p⸗ mcmmi
õ in fuitutem redigant᷑: q tñ pit mris eſſe. ſgentium. q g47
tutem. ꝗᷓ eſt ſti in ᷣuit ſtium: recipi⸗ . publici iuriſg lueum re iſcn⸗
grale. vt int nt ptatem bo n B eſt. i. p poꝛem 9 9 ſtni pr
inre ai vne, anr peiſtin üben are Pruren 45 b aliqoð ranmu⸗ flums rrurſus nou⸗ mumr
Ea Sjun Phin⸗ unt pꝛi nro flumẽ adie⸗ erſuz fuerit flome. rurſi Cnſneſt
bellum licitũ anet Iluuionem ggro nobis per n me⸗ nſtaſtz
deor narugleer alin tium acqᷣrit᷑ n voꝛds vpunetd in me ailima⸗
uregenti SèM it ſciri accepta c ſt im er va nlgi⸗
nſti. uf.. g nſti. eo. S. item ea x to inter vtrunq; anaun e ke. no caſiz logg —nen
ruraer en. he ades. vr olligtur mnti e S. iem es dre ReaEnzt, nd mriiſ in
2. nat ſt. adiunge hic. l. . ionẽ. hec diſcre 4 ar. otra. S. e ſo poſſiden ie w öcnen
ius idem eſt. 53. nũc ꝑ acceſſionẽ. ⁊ ẽ hec rei ſe. ß ꝙ ꝓᷣ diuiſo p ſfenſnge
.nuc b acceina l. ij. . . de ex his paiet. inis meWſce.
que ab. ge . bucuſq; ꝑ aucupatõ q. 2 facit. S. e. l. ij. x en.i. ps fluminis. ngtin
0 1 Fem o. vt Womernn d i equam. 1 1 orupit. flumen. i. . Lij 4 in glne
. 5. de rei vẽ. ſi Sinnen de ara holer kuda. 1 eſt ſic. 35. a Resernef. illa ba zenm. . e.l. F. S. trib. 7. C. de ane rne e
ven. bn den. eogen 1arder vr 2.1. e Den mane, dnet e.. 6 In wereren e er diẽ. 7. laihe⸗ vetul. qᷓ acceh em mi
3 . ing teregrtien tantui.h ar. otra inſti. 5 ecio au acceſſio a ſupion. toꝛum. vt., 5,e. l erge and
elig. l. cum loc i. ineremetso. “ e D 1 . iſula. t cenſitoꝛu * . . ch.
ſ deoe Ebt wo hne laemi w viahel item ſi fundi. S. er nam flumins vicem tenen
r Pꝛe vt a. E. v allu. j. in fi. 2. S. HD s viſius f Ju =
fwaginnrieinare n die igas utuitũ imbecillitas vil . “
AMomento tgis

i
eſen
ftnt
nſ n
rge
m
u 1
Nlh
t
nnse
NN
hoc⸗

S. alluuio.⁊ facit..de flumnibo.l.j. S. ſi inſulam. . S. ripa. ac.
g Ager. fueꝛat. ſ. totus occupatuus.
h Foꝛma.i.eſſe rei. M. vt. S.ad exhi.l.inł.S.ſ̊ ⁊ ſiqͥs rem.
1Mullum hʒ. poꝛ dñis.
Kk Szʒ vxx eſt. ſ. nullo mõ de eqᷣtate.ſᷣ deſtricto iure ſic. vt inſti. e.

§. alia. m 33. d⸗
lij dicũt vt ſi qq̊
mõ qlitas pnmi

agri appareat re

ſtituatpᷣmo dño
ałs non. ar. j. e.
l. qd in littoꝛe. S.
fi. tercij dicũt an
receſſit aq̃ cũ umn
petu. an non. ar.
j. e. l. F. S. allu⸗
nio. ac.

1Almd ſane.
ſpẽm. ꝙᷓtum ad
netatem. vt 2
1. e flu. l. j. S. ſi
foſſa.⁊. j.e. g. S⸗
allumo. ß poſſeſ
ſio amittit᷑.vt.j
n.j.l.iij.S.labeo
in wvmimo ſi⸗
gnat᷑ Z. vt. S. q̃.
mo.vſuſf.amit.
l. ſi ager. Sok.
ibi ſecit alueum
hic nõ. vel ibꝛ q̊
ad ↄmodum.nõ
ꝓ vo. Item in
vſufr. videt᷑ j.ſ.
ꝙ amitta? vt. e.
l. ſi ager. 7· l. cũ
hoc non eſt 5. H
dic amittit. ſ.
tum ad ↄmodũ
fruẽch.⁊ poſt re/⸗
ſtitui?.qᷓtenꝰ

facto interim perijt.

glueus eoꝝ eſſe incipit:q ꝓpe ripaʒ
eius pᷣdia poſſident.Si cuiꝰtñ no⸗
uus alueus totũ agrum occupaue⸗
rit:licet ad pꝛioꝛẽ alueũ reuerſum
fuerit flumẽ: non tñ is cuiꝰager fu
erat:ſtricta rõne qᷣcqꝙᷓ ĩ eo aluco hꝛe
põt:qꝛ ager ille qͥ fuerat cæſinit eſſe
amiſſa pma foꝛma: ⁊ q vicinum pᷣ⸗
dium nullũ hʒ:non pt᷑ rõne vicini⸗
tatis vllam ptem in eo alueo hr̃e
ſ vix eſt vt id obtineat. Aliud ſa⸗
ne eſt ſi cuiꝰ ager totꝰinundatꝰ fue
rit:nãq; inundatio fundi ſpẽm non
mutat:⁊ ob id cũ rceſſerit aq: palã
E eiuſdem eſſe cuiꝰ⁊ fueꝛzat. Cuʒ
qs ex aliena materia ſpẽm aliquã
ſuo noĩe fecerit:merua ⁊ ꝓculus pu
tant hunc dñm eſſe qͥ fecerit:qꝛ qð
factum ẽ antea nullius fuerit. Sa
binus ⁊ caſſiꝰ magis naturalem pu
tant rõem efficere:vt qͥ materie d
minus ſuerat:idem eiꝰ q; qð ex ea⸗

em materia factum ſit:dñs eẽt.qꝛ

ſine materia nulla ſpẽs effici poſſet
veluti ſi ex auro vel argẽto vel ere
tuo aliq fecero vaſa:vel ex tabulis
tuis nauem aut armariuʒ aut ſub
ſellia fecero:vel ex lana tua veſti⸗
mẽtũ vel ex vino ⁊ melle tuo mul⸗
ſum: vel ex medicamiẽtis tuis em2⸗
plaſtrum: aut colliriuʒ. vel ex vuis
tuis aut oliuis aut ex ſpiciſtuis vi
num vel oleum vel frumentũ: eſt
tñ etiam mecdia ſnia recte exiſtimã
tium:ſi ſpẽs ad eandem materiam

m Eum quis ſuo noĩe. tria ſunt neceſſaria. vt fiat ſpeciſicantis.
bona ſides.vt.S.ad exhi.l.de eo.S.ſiqͥs. Item ꝙ ſuo noĩe. vt hic ⁊
J. e. qcqᷣd. S ve Yem ꝙ non poſſit redire ad poꝛem materiam. vt
iñ

hic ſubijcit.ſ qͥd

duo ſpeciſicauerint vnus bona.ali᷑ mala fide? vi

r᷑ vniꝰ ſciam alteri nocere.vt nulli q̃rat᷑.vt.S.ad mace.l.ſ̊j iuł.
S.non ſolum.econtra ꝙ vtriq; vt alteriꝰ ignoꝛantia alteri ꝓſu.vt
ar. S.de liberali cã.l.libertꝰ.S.ſi duo. Lercio videt᷑ ꝙ totum igno
ranti.vt.S.qbs ad lib. ꝓcia.non licʒ.l.fi. Sʒ aʒ.dixit mediam ſpe:
cificanti bona fide.⁊ mediam dño. Item adde qões q̃s nõ. mſti.e.

S.cum qs ex alena.in yſn.

n Necerit. vel ꝑ ſe vel ꝑ alium. mãdato pᷣcedente. vel ratibabitõe
ſeqnte. vt ar. . ve vi ⁊ vi ar.l.j.S.deieciſſe. Item factam accipe enã
inſectam. dum tñ in rudis materie nomen exierit. ar. 3. de auro

ar. le. I. 2 ſi non ſint. S. argento.
0 Uaſa, ſ. tuo. arg

Mulſum. 1. nectar.
Collirmm. vnguentum ad oculos.
Spicis.hoc.j.coꝛrigit᷑ ſᷣm q̊ſdam.

—⁸

reuerti poſſit:venus eſſe:qð ſabi⸗
nus ⁊ caſſiꝰ ſenſerunt: ꝙ ſi non poſ
ſit reuerti verius eſſe qð nerue ⁊ ꝓ
culo placuit:vt ecce vas ↄflatuʒ ad
rudem maſſaʒ auri vel argenti vel
eris reuerti pt᷑.vinum vo vel oleũ
vel frumẽtum ad vuas vel oliuas
vel ſpicas ruerti nõ pt᷑:ac nec mul
ſum qdeʒ ad mel ⁊ vinũ vel empla
ſtrum aut colliria ad medicamẽta
reuerti pñt.videt᷑ tũ mihi recte qͥ
em dixiſſe nõ lebere dubitari: q̃ͥn
ex alienis ſpicis excuſſum frumen⸗
tum eiꝰ ſit cuiꝰ⁊ ſpice fuerint. Cũ
em̃ grana qᷓ̃ ſpicis atinent᷑: ꝑfectaʒ
hñt ſuaʒ ſpẽm:qͥ excuſſit ſpicas nõ
nouam ſpẽm facit:ſ̊ eam q̃ eſt vete
git. volũtas duoꝝ dñoꝝ miſcẽtium
materias ↄmune totum coꝛpus ef
ficit:ſiue eiuſdem generis ſunt ma
terie:veluti ſi vina miſcuerũt: vel
argentum oflauerũt:ſiue diuerſe:
veluti ſi alius vinuʒ ↄtulerit. alius
mel:vel alius auꝝ alius argentum
qꝙᷓuis mulſi vel electri noni coꝛꝑis
ſit ſpẽs:hᷣ ⁊ ſi ſine voluntate dnoꝝ
caſu ↄfuſe ſunt duoꝛuʒ materie vel
eiuſdem generis vel diuerſe: idem
iuris ẽ.
aliena materia edificauerit:ipſe wᷣ
minꝰ intelligit᷑ eſſe edificij:qꝛ om⸗
ne qõ inediſicat᷑ ſolo cedit.nec tñ
ideo is qͥ materie dñs fuit æſijt w
minꝰ eius eſſe.ſ̊ tantiſper neq; vẽ⸗
dicare eaʒ ptĩ: neq; ad exhibẽdum

cati onem.nũc ꝑ ↄfuſionem.

Ex tabulis tnis na.de hec dic vt. j.e.ſ̃ ſi ex meis.

ECuʒ in ſuo ſolo aliqᷣs ex

in pn.

Aecia.nõ.ſic.S.de pe.here.l.ſj ⁊ ſi le.S.adeo.ſʒ ar. 3. 3. de neg.

gel.l.nẽſenniꝰ.ĩ fi.

vVBenſeꝛunt. ve
ſit ſpes dm̃ mate⸗
rie.vt.j.e. in om⸗
nibo. ⁊.l. ſe. ac.

x Proculo pla⸗
cuit. vt ad ſpecitu
canteʒ vñm ꝑueni-

agt. vt. Z. Te rei vẽ.

ſi frumentũ. S. idẽ
ſcri. ⁊ ſic nõ.qꝙ hice
ficit regula q eſt
3.ð rei ven.l.ſolũ
§. meum eſt qõ ex
re mea ſupeſt. cunꝰ
vendicandi ius ha
beo. ß eſt rõ. qꝛ vi⸗
vt᷑ extincta cũ no⸗
uam foꝛmam rece⸗
pit. vt 2. S. ad ex⸗
hi. iuk. S. ß 2 ſiqs.
H actõeʒ in factum
bʒ dñs materie. vt
in ferummat. vt.
3. & rei ven. l. in
rem. S. item ſi que
cunq;.lʒ qdam dãt
vtilem ĩ rem. ar. ꝗ
e rei ven.l.ſi fru⸗
mentum. S. ð aꝛbo
re. ac.

y igetr᷑ mibi.
gaio.
3 DBiyiſſe. ſ. ſda
Em q̊s coꝛrigit qð
S.de ſpicis dixerat
⁊ refert᷑ inſti. e.S.
cum qᷣs.ſ̊ aʒ.dixit
hanc ꝑ illam inſti.
coꝛrigi qð hic ð ſpi
cis dic it.

7 Facit. B eam.
ſic. C. dłe neg. geſ.
l.j. aceur.
2 oluntas mi⸗
ſcẽtium.ſ.ꝑ ſpecifi

pᷣ Commune totum. vt ⁊. S. de rei ven. ſi frumentnm. S. ſi ex vo
luntate.⁊ inſti.e.S.ſi duoꝝ.⁊.S.cõt di.l.arboꝛ.circa pᷣn.

a Sit ſpẽs.i.non pmaneat in eadem materia.

b ¶Igem inris eſt. vt ſit cõe.⁊ hoc ſi ſeꝑari nõ põt.vt.S. rei vẽ.
l.q gregem. S. fi. 2.l.ſe.ſecus ſi poſſint.vt.j.e.l.j.S. ſi ex ere.⁊.s.de

rei ven.l.ſi frumentum.S.ſ̊ ſi plumbum.q̃ ſunt j.qð g̊.S. facit volũ
gs. hic inſeꝑabilis oↄfuſio.

c CEum in ſuo edificauerit. bona fide. ał's ſtatim vendicat vt iuret

in liem. vt. S.de rei ven.l.in rem.S. tignum.

d Inectficat᷑.i.in ipſa terra affigit᷑. ſecꝰ in edificio nõ affixo ſolo.

vt.j.e.titiꝰ.⁊ facit ad regulam iſiam. C.e edi.pꝛi.l.ij. Idẽ in ſat ⁊
plantatis qð hic dr̃ in ediſicans.vt.j.e.S.ſi.⁊.l.ſe.vñ vᷣſus.Quicqᷣͥd
plantat᷑ ſeri᷑ vel inedificat᷑. Omne ſolo cedit radices ſi tñ egit. Sʒ ʒ
regulam hanc eſt. S. de reꝝ di. l.iu tantñ. So.ſpãle ibi.

e Deſiit dñs.ex cã edificatõis.ſj alia cã põt facere veſinere. vk. ſeli

o. lbn
us. gc. 4 6n6
eg. ge. . inſti. e. §. ſitin ſuſtẽ W
mns. 5.e,l. preten al aur claz l. ſi ini.71 Kataginc nd
autes vge a65 vi EEEagg Anrumi unn
imar. ß Egerit. eii oc m⸗ m. vt. . ar. etg. ua hꝛe ne
ra⸗ eximak. mums eſt illiem̃ eſſe ei ius ut⸗ 5 ſm
huic regule ſi caſu non jres. §. bẽ ex pᷣma ter vt. ſ.e.l. cede. nnclee⸗
rlabeo qᷓ hu dixerit q́ Idli; ad exhi tani ex pᷣn e abonboce aer nine⸗
ij.l. rex mixtura. n eens naiurerut tier eſt. ſ. ac ſu radi l. j. vel ſolue v bininegt
ij. l. reꝝ ad exhi.m entum m arburari „ caſu n . ſigmnin
Meq; iuram l. ſe. naz arbur vtroq; t: ibu ge.
29= ſtet ꝑ ſ. in fi. 2. 6 omdbo. II19 It:ſi mo es egeri
vt pcium pp ũcto.l.j.in a. l. in acti o ülider o,g radices lias
no m tem ug. l. ero em r⸗ 9 nem⸗
n r girmi S kgen⸗xi⸗toh ces anagetnug ſn atenan
b Sz –— e ꝓpter lienum edi⸗ illi? pmanet ct i arboꝛ ita dũ ra
ſac eren end ea agere ti num a cogat᷑: ẽg ſi vicim in meum fun Eꝛrõ
Börem imenn et:ne qs nig m eximere töe ens pſſerit: vt in me ci arboꝛẽ: rõ
mn nem.Fer. *c. 2 (gqu s miũctu Appellatoõe meaz pᷣ it meam effici a varboꝛ Ro re⸗
vt in no. ſ. e c. bus ſuis op̃ſtet. 2 mificat᷑ ex ices egerit tterer vt alter ces ( p one⸗
nõ. S. vt ⁊. J. e. ßͦ duplũ ꝓ e ateria ſig liq ca di nñ nõ pmittere: fundũ radices “” ſoa wi
Snefſi E vup mols m Ergo ſi ex aliqᷣ ne emno pn cuiꝰ in f. rboꝛ po⸗ md mon bͤ
. ev. ficia fiunt. E ꝛpoterit mtelligat eofi dũ radi⸗ .
unt. vt . d q̃ edifici ſit edificiuʒ: p are: ad iſſet: 7 io ꝓp cinũ fun Maſcat᷑. nõ
4 egzʒ drecte en ſi enam i ſt 1. Hndemms .
gne imniie ri . Dirt dñs tunc Illud rect ſita: ſi en cois eſt. Arcel. re. vt..
ernLlerignn- terie ggere. 3. derit is ſit egen cors el⸗ Ine Sege nt.
Ac exhib ſe⸗ bendum ficium vẽdi Les cunuſq; pdij ſ̊ 7 fundo wv in
mii dupluz ſu exbibendu edificiu longo io regione cmnuſch p t urin fnn. in
ſidupls niaſe⸗ qrit᷑: an ſi id ed ab emptoꝛe lon⸗ . io regione ſcat᷑.⁊ ſunt vir in fun
cur⸗ ei ene ia qjrit: ficauerit: diruptũu ſit: Ro g lapis naſc t lanis fi. yr. AiZrnt
cgue ſt 9 drupteu 1 ofinio aP ſ rit lap J KS” bono
S. appe vſuc. l. euz q edifi um poſte tonem ſiĩ afini. pdia: tuc e 9ſit. . unch ſbo
4:Sin aitt. 1.7. tpe vſucapti rie vendica o iſo cõia pᷣdia: empt ſit. FoEackin; mtß
rran c 15 cons materie is ẽ. an eolpᷣ O indiun dis: ſi tra ex Aing. „ anan Pun
excep. ßß in cemen adhu dubitatom o tꝑe ca indiuiſo c . qᷓ infra ſo. c vſum fal⸗ unln hen
18. 7. . ei uer ſitas e qbꝰ oſt 1R7 öne aũt Pla ut eadem ſum ⁊ vie m. ſcer.n
2. S 9 ue 9 es ex it. 9 rone dut e9 tox poſitu 4
l.iij. ecte. vẽ ꝗ vm ngule chr lacu B ſolo ce ptro⸗ duo hñt an
llud recte. v ‚ſingu d non p ſcunt ſo ſolo ce. Alij ꝙ dno hñ Pin
e Illu i dñs p0 pta e: ſingu nt: quod non ſolo coaleſcun q ſata ſunt ſolo ⸗ Ai rinanuz zwhz
dicare igit d te eſſent: g 1 alien⸗ 5 gta u in g⸗ pdium aglij ſeghee
ln ins ,lacut vmen; ena ſis in 2 iins ir röne ſelenat teter ſi le dñs ntirlaane D
f ſint vſuc g edi lum ẽ. Et ſi ſat re int ificauerit: cec⸗ dqinſo. ſic Noͤan
ſingula Boꝛ ds materia ed ſolum ẽ. El e e edificau pt exce. P in is du numſe⸗
ſic poꝛ dñe⸗ ſua . 1292ſo luntat eno ſolo e um: vefendi p 2 lubz eſt coꝛ
pta. 7 at. vt. . tl. edificium cin ſua vo nteili lien ficium: uſdem exce 9 indimſo. ni enn
venche ſingule ef q m ſolum eſſe e intelli tat edi : ita eiuſdem q in oα tu aiminn
ij. eñ q. ſine . 1 terie ⸗ pe h mali:i rit: qͥ tercij ꝙ ego
ij. eũ e nõ cenſen glien um pꝛietateʒ ma edifi⸗ õem wl m 9 es pote “ enunn ntemunm nntl
ſen ue voſnene amiſiſſe ppꝛ ruto qdem t ptoe llio tut ſua cõſeuit. ennm ſeianuʒ Vffünn
. 1. glienũ fur lʒͦ aure ſt: ac ſi ſo⸗ lapis ibi na hen ro
g t. vt 2. . uat pᷣciuʒ m loné doli fi charti Et ea q̃ ed Ebꝛaniſue diuſo cõis ſa bisdene
ue l. ve r pn. ſoluat pciuʒ exceptionẽ difi eꝛe ſolẽt ea ẽ tis mẽbꝛa ⸗ mchut iniſione mlistin
rei ven. g ey or ꝛoꝝ: poterit - neſciuerit qᷣ e lo cedeꝛe ſiĩ charti oronẽ ſcri⸗ cta nsdin 1 ali bölinm
nerſo ge e e li repenn:! um eſſe ſol jerit: nã rin carmé 4 ñ ego H tu dñs el Alen ce eſt la⸗ uigtmnen
N. vhr a we⸗. cauerit alien ide ediſicaue l⸗ tuis buiꝰopis ñ ego epetgetnuos ar ,on, binnſl
tennt n. vr. F in ſn lienum eſſe ſolun rui p lligeris. ebranas: 4 erat , adtui nirn
. lenu ficauerit ij intellige emẽbrana tero m raz. ſaen nfennen
gere oee iur̃. l. w⸗ ſcienti a emere edi . ee. i. os tuaſue me vel: pote 1 dunſo erat ſolnomneeti
an den z. * obijci:qꝛ t igeret alienum lirber bture ſoluere! w. ma. vtic; „ in riuſq; p⸗ initin
ccig⸗ pril. ſ5 pa go intellige in meo ſo ſas ſcpture eptoz . mo. pt Dije ain 6 r ſnſnte
. agm p . diuerſo! fende . Mrunasng
quem Di alien lea erit: ex d poſu B “ e.l. binas. brtten
en hetts g lo poſuero amn in alieno ſolo po c.illud. eon w. p . 1. ſch, in vn⸗ Npnunon
tenarn etne E. meam plantam in Diatectengeer a aras. vſuris.. qſen.i Knpn
vendicari. l. ij. in = la röne. c .e.S. ro den
i ven. l. ij. unc planũ Sar nt. vt inſti. inerſo. dina t Mitm
g ſbi r g, a in meo edifico 1. he. aur r y mnnamn vt oeese er inen her e 4 umen lamln
no enſicanume⸗ Picant r meg atctee men bendarpi wnaci 5 Par =ð ſce. v Sanitmrnts nn Bw sben npiii aani
vo lieno. qre Vvt. . Pxi. d. Ad. ſu 3 neui. ante. Iden e ſit !. 7,5. de Zhen ninſen
aut aleno. re⸗ aurrf ollemte, ge, a. gc. . nconn w.,.eaed S ingit. i bie non aliderat narn
ena tt o gechialn H fe ketmegla eg r unalun Setuncl. id raro ↄtingit. d
aiin ab ul S. de rei ven. eliger õem de imp ſfun ree. . ſialium eripiunk. . 1 lle
K “ Biming ex poſt facio rel diſtinctõem b Zfe n bombice ẽbꝛis aialium u orar⸗ videmr, bi
ra vent iuk r du mebe ar an i⸗ d re aiun Trs d de⸗ mnala labeotem wuafe Vigen
