vt.S.de ↄdi.inde.l.in diem.niſi foꝛie ꝑ ignoꝛanti ꝓbabilem facti ᷑ᷣm

10.ſi ꝑpetua aut fauoꝛabilis, ⁊ tũc repent᷑: ant odioſa vel ad mris ni

cij. vt furn k ſer⸗ goꝛem ſeruandum
ui corrupti. tũc introducta. ⁊ tunc
em̃ furti et ſerun ,„ . . ;R— . nõ repetit᷑. niſi ſcci
onnpn rhiet. calliditas infceſſerit: de wlo a⸗ ·DBn videt᷑ quiſqᷓ id capeꝛeqõ iggnoꝛanria pbabi⸗
ratorl.f.F. per eno. apetit. Soei mer ſocius me aeineceſſe eſt ali reſtituere. n rcrr
ſusdere.⁊ ſur· Us ſocius nõ eſt. OIn vide᷑ Elius. mm ſit ppetua ſi
wlo q ſi cu ſeo 3 Vicqͥd caloꝛe iracundie ł fi Bis qui pns negat ſe vefendere:aut er. r.l. ſufeit. r.l
res. ac. vel dicit᷑.nõ pꝛiꝰratũ eſt ꝙᷓ; ſi nõ vult ſuſcipere actiones. ue w can
GSoc euerantia apparuerit iudicium AVius perꝛoꝛẽ * Aulus. maebil. .1.S. ad
Socij. ̊ ca⸗ Pier Sliie en ien eDs E „ E ) ree mace.il.ſi.ciuił tñ
ſus pomt᷑. S. ꝓ gghim fuiſſe:ideoq; in bꝛeui reuer⸗ DSD dati repetitio Eteiꝰ aſulto da⸗ eſt obligatõ vbi ſpe
erb.l. aann ſa vxoꝛ nec diuertiſſe vlet. nwnano eſlt. Apia. future nueraronis
. Xeri circiuen- Auk. Emo plus iuris ad aliũ traſ ſir luter ob. Zrẽ

Hoc idez
S. de dinoꝛ. l.
diuoꝛtiuz. 7 no.
hic racundia
minuit culpam.

ANUlpa caꝛet qͥ ſcit:· Lpi.
N E HB ꝓhibere nõ põt. Ar.

nam culpem di⸗

uertere.vi.S.d manu.ſi ex cã.S.ſi mulier.qñq; reſcindit ↄtracin,
vt.S.œ publi.licuatio.qñq; minuit delictum.vt.C.de adul.gꝛac
chus.⁊ te aboli.l.j.ſed ↄtra.C.œ miurijs ſi non conuicij.ſed ibi.
ſuu perſeuerantia. H
Ratum. id frmum.

⁊oꝛum.⁊ nota ꝙ ex hac.l.videtur ꝙ wolus mechatoꝝs dans cauſaʒ
contractm ipſo iure facit nullum contractum.vt ⁊.8S. de wolo elegg
ger in pꝛin. H 10. aliter illam mtelligit. vt ibi no. ä
?Circuuentio.id eſt wlus.accurſius.

f c Alpa caret. caſus ponitur vt. S. e nox. I. in ommibus. et

l. in vlict. in pꝛin. als ſi pꝛohibere poteſt non tm̃ caret cul
pa.ſed etiam iple feciſſe videtur. vt.S. his qui no.infa.l.quid er
go. S. j. ſed quid ſi poſſum pꝛohibere t uium mimari ſempꝛonio:
an debeam inuaꝛe? Rñ.m cano.ſic verbis interponendo me ho⸗/
neſto modo. vt in. c.negligere.ſed ſm.l.nõ.niſi in his quos habeo
coꝛrigere.vt in ꝑmiſſis.ſ.ſeruis ⁊ filijs.et mſi quia ſern dvumnuʒ

cebent muare ſi ſunt ſub eodem tecto.vt.C. de his qͥ. vt indi.l.ſi.
n Ullus. conſangunneus reatum ſin conſangumei coꝛrigere po-
cere. ſed ratione pietatis.vel pone vt.S.pꝛo ſoc.l.merito. vel pone vt
ſupꝛa de aqua pln. ar. l. ij. S. fi. vel vt ſupꝛa e pecu. eo tempoꝛe.j. rñ. et

g Scit. ſubaudi ile wuminus. accurſius.

BHn videtur. hic caſus poſuus eſt. vt. S. e. non videtur ce⸗
piſſe ſ̃ᷣm aʒo. tu dic pom per.l.ſupꝛa te inoffi. ieſta.ſi pars

nali. Item ſupꝛa de le. ij· cum ea. ⁊ ſic concoꝛdat ſupꝛa titulo.j.

n Vn videtur defendere. hoc locum habet in his qui ſatiſde
cxrunt vt alios dvefenderent m aʒo.ſeo ſᷣm hoc ⁊eberet di⸗
enderet ⁊ non defendh. quare pone ĩ pꝛincipali vt ſic fiat mii⸗
ſio.vt ſupꝛa quibus ex cauſis in poſ.ea.l.ij.in pꝛinci.⁊ facit.j.e.
.l. hoc autem. S. fi. 1 de iudi. recte. ac.

I c Eius per erꝛoꝛem.pone caſum vt.S. de condit᷑.indebi.l.j.

Item vt ſupꝛa pꝛo emp.qui fundum.S. ſeruus meus ĩ fi.

— emp. quu
S.⁊ diſtingue.quia cum quis ſoluit indebitum ignoꝛans.aut eſt in

debitum vtroq; iure.i.ciuin a naturali.aut natnrali im. aut cimili
tm:aut vebitum eſt vtroq; mre.ſed obſtat excepuo ſi indebituʒ eſt
vxroq; iure vel naturali tm̃ per quamcunq; ignoꝛanuam ſolutum
repetuur.vt.C.d condi.indebi.l.cum.a ſo.⁊ de non nume.pecu.
lI.ſi quaſi.⁊ de pac.creduoꝛi.a ſupꝛa de ſolu.ſtichum.S.naturalis.
nec enim iuris ignoꝛanna nocet in damno vitando.vt ſupꝛa de in
ris ⁊ ſac.igno.l.erꝛoꝛ.mulio ergo minus facti ignoꝛantia ſi inde⸗
buum iure ciuili ſed ebuum naturali.vi ex teſtõ non ſolenm ſolu⸗
tum ꝑ ignoꝛannã iuris non repeti.ſi vo ꝑ facn igno.ꝓbabilem:
⁊ tũc repetiᷣ.aut nõ ꝓbabilẽ ⁊ iũc non repetit᷑. vt.C. iur.⁊ fac.

ferꝛe poteſt ᷓ ipſe habet.

vbicũq; ciui a na

äs turalis ſimł eſt ob

ſola cimilis rema⸗
— nert naturali ſubla
ta. vt.S.de ſoł. ſti⸗
chum. S. naturalis. naturalis im̃ ꝑ pactũ nudum. Item ſi heres fuit
granatus in legatis vltra wodrantem.quod eſt vlira wdrantẽ relictũ
iure naturali vebitũ ciuili eſt indebuũ.ſed qui ſciens ſoluit debuũ iu⸗
re naturali qualiter wnare dicit᷑.cũ ad id eſſet obligatus.vt: s.xew.

hoc iure.S.pe.in fi. Rñ.hec datio videtur wnano.i. irreuocabiliis
d anio. ſic. S. ad. l.qaquixł᷑.ſi ſernus ſeruum.S.iuł.ſcribit.ac.

n Emo glus.ſi mihi fundum vendideris ⁊ tradideris. qd iu⸗
ris habes in me tranſfers. vñ ſi tu dñs eras ⁊ ego dñs ero. et

ſinon dñs eras nec ego. ſed poſ adipiſcoꝛ. Item ſi a te poteru aduo⸗

cari ꝑ bypothecariaʒ.a a me poteri. ſi nomnne fundi tenebaris ſoluẽ
tributa.⁊ ego.ſi hic fundus ſeruuutem debebat.a ego ſeruituteʒ vebe⸗

bo. vt.S.œ acqui.rerum w.l.traditio.⁊ ð ac.emp.ex empto in pin.

2. C. veà diſtrac. pigno.ſi debitoꝛ.⁊.C. ſine cen.vel re.l.ij.⁊ ſi.⁊ dicts.
l.iraditio.ibi ⁊ ſi ſeruuʒ ⁊c̃.hec autem regula in tu.⁊ cu.fallit.vt.i¶
adm.. tu.l.fi.⁊.l.lex in fi. IJItem in ꝓcuratoꝛe.vt inſti.d rerũ diui.
S.mhil.item in udice.vi inſti: de o iu.S.ſi.uem in execu.vt.sS.ð em.
ſi pignoꝛa.qui tranſferũt plus ꝙ;ᷓ habent.quod quare accidat dic vr
no.S.e.id qð noſtrum.uiem in creditoꝛe fallit.vt inſti.qui.alie.licʒ vel
non. S.j. item in vſuſruciu ſoꝛmali.vt.S. e vſuf.l.qð noſtrum.item
qui pꝛopter mala fidem vſucaꝑe impedit᷑ ſi vendat alij vona fi. accipi⸗
enti plus iuris tranſſert ꝙᷓ habeat.vt inſti.v vſuc.S.quod autẽ.ſed
rñderi poteſt id qð emptoꝛ nõ a venduoꝛe ſed a ſe ius vſucapiendi hʒ.
item fallit in cenſitoꝛibo 1 flumine. vt. S. acqui rerũ . l. F. S. allu
em fallit in datoõne libertatis. qd dic vt inſti. e liber. S. j. ac.

teſt. vt. C. æ emen. pꝛopin.l.j.qð cum facit non videt᷑ wolo fa

dic iure ſuo vel qð vere eſt ſuum vel quod putat eſſe ſuum. vt.j.e.l.
qui in ius.S.nemo.ſed op.nõne qui alienat in fraudem crediioꝛum
inre ſuo viuur? Rñ.vuq;.nam tranſfert vmimum.vt.S. otrahen.
emp.ſi ſciens.⁊ iñ w.ma.videtur alenare.cum ſciat ſe habere credi⸗
toꝛes.vt.S.que in frau.cre.om̃s.S.luciꝰ. Item op. ſi pᷣmo rem meaʒ
tibi vendich. deinde alij ⁊ tradidi.iure id facio.nã tranifero wmimn.-
vi.C.de rei ven.quot᷑.pierea cum poſſum rem alienam vendere.vt ʒ
e ↄtrahen.emp.rem alienam. ergo multomagis meam. licet id iu⸗
re meo faciam incido in comeliam. vt.S. de fal.qui duobus.⁊ ſic pu⸗
nioꝛ.ergo wolum commiſi.nam aliter coꝛnelia non pumiret.vt.C. de
fal.impuberem in pnn. reſpondeat qni poteſt. aʒ.ſed poteſt rũderi mi⸗
ſi noceat alij cui tenetur iure comtracius.vel dic ꝙ eoipſo ꝙ pena im
ponitur videtur pꝛohiberi ſumpto ar. ab e fectu. vt. C. æ ſum. tri.I.
ij. ibi elicit᷑ ſic clericus ac. ⁊ ſic non iure ſuo cuʒ ſit phibuũ. vt.C. de
relig.l.ſtatuas.item ↄtra huic regule.S. xæ le.j.l.virilis.S.ſi adierũt.
vbi pater inſtitutus adijt.⁊ ſic vtuur iure ſuo.⁊ iñ renetur ſilio pꝛeie⸗
rito actione de olo pꝛopter damnum qð hʒ filius in dimidia in liber
tatibus que valent. ied dic magis videiur hic adire vt ſilio noceat. ꝙ;ᷓ
ſuo mre velit vti. cum filius offerebat patri virilẽ quã erat habuurꝰ
ea adita.ar, S. de aq̃ plu. ar. l.j.S. αρ06. B aut pncipaxr. vt ſibi ꝓſit.

wlo facere:qͥ ſuo iure vtitur um re nõ petedo

4
45

. „
6 6 —=è 1& R4
— wE E

4

*

sõä

4

Emp. pone caſum. vt. S. ꝓ ſoc.meriio vr etiã in ſuꝑioꝛi.noʒ
caute inxta eã poni᷑ᷣ. Item pone.vt.C. qͥ bo.ce.po.l.ſi. Item
puic regule obſtat illud generale wlũ pᷣſum qð tollit. S. man.ſi ꝓcu.
S. wlo. vel pone caſum vr alij p. l.S. e w. inier vi. vx. qͥntꝰ. Itẽ. S.
vx his qn ſui vel ali.iur.ſiliuʒ ibi tñ ferenduʒ ⁊c.⁊ facit.j.e.ea q̃.S.

mitto:alteri tamen offciò ſiquidem wlo teneoꝛ ałs nõ. vt. 3. de aqᷓ
plu. ar. l.j. S. eniq;. plane interduũ quis renicir coaci. vi. . offft.
piꝛe. vr. pꝛeſes. . C. de edi. pꝛi.ſi vi pꝛopomis.ac.
n In quo. id eſt inꝙᷓ;tum. ac.
x on habet. ſcilicet officiend.

iwr: en du „ b Eredi
ijs.cũ in teſtamẽeę⸗ Asx õl tas. hie
to. accur. — . . “ , 2 dic. Vt. S. ti. j. l.
Eip in dubijs Aius. qjuuo ius non habet. 5 Apianꝰ?. mhil.
P b Hun ſces benignioꝛa preferenda ſunt. Ereditas mhil aliud ẽ ꝙᷓ ſuc 4 Hiſine
legamt miht alid/ ,Dna ſidæ nõ 5 em. teſſio in vniuerſuʒ ius quod ex vẽdi⸗
ſud one⸗ 3 eg/Patit: vt bis idem exigatur. funetus habuerat. Dem. hone r. mihi re
Piarpa fmegem. &EX penalibus. AXpi. Vi ſine wolo malo ad iudici⸗ digecneregran⸗
eſtimationẽ aſecu cauſis non ſolet in patrem ve tur mo ras me vendidi
onoluit exhibere.13 Eredẽ eiuſdeʒ ptatis iuriſq; q raro acciqũt nõ temere ad vſuras. ałs
õ ſ. eſſe:cuius fuit defunctus cõo⸗ agẽdis negocijs oputant. niltires ſeete r
ctum di. mñ aduei⸗· gt. r SS eſt natura 4.2 Dem. pe. quo te. et de
eme ocetone no pe αHEmp qui nõ ꝓhibet camllatonis quã greci. llar iuis lo⸗
ene bn. . Uenire mandare credit᷑. ſed eet apellat: vt ab euident veris guur lin pe⸗
eſtimanonẽ. qꝛ bo ſiquis ratũ habuerit q geſtuʒ eſt: ꝓbꝛeuiſſimas mutatões diſputatio
Balta alang reres obſtringit᷑ mãdati actõe.? em ad ea que euidenter falſa ſunt per⸗
cno e . . emunn ſurreſtrerevnicnich, ancatur;: Dem.
eſtimatoez aduemẽ A H: o nõ officiat iuito alteri ĩ α Arcellus diffinit rebitoꝛ
garum ab herede: L 4
7 ua a verſis. vt = S 4 eW .
S. de tab. exhi.l.iij.S.ↄdemnatõ:ſic a diuerſis ↄſequar idem.vt inſtit᷑. Sꝛouocat. ſe vefendendo. accurſius. 1

re le. S. ſi res ali. Item nõ ſolũ ab eodem nõ poſſum.ſed nec ab alio q e
cauſam ab eo hʒ.vt.C.œ euic.l.emptoꝛ.vel qꝛ hr̃et ↄtra pꝛimũ regꝛiee,n·

ſum. pr. æ vſuris rei iudi.l.fi.S.fi. Item facu.C.dæ pe.l.omnes.
4q e ?⁊᷑ẽ penalibo.i.ælictis.ſi fiiis fecit furtũ pater nõ tenet᷑ e pe⸗
culio:mſi inꝙtum locupletatꝰ eſſet. qð ẽ generale in ſilio et
ſeruo m q̃libet vlicto. vt. S. de peculio.l.uij. S. idem ſcribit. 2. S. ſi ex
can.fur. ⁊. S. his q veiec.l.j.S.cũ ſeruꝰ.⁊ vi ⁊ vi ar.l.j.S.ſi filiꝰ
⁊2. S. h. Item nec noxałr ienet᷑ pater. vt inſti.de noxa.S.fi. ſ̊ ipe ſilius
ↄuenit᷑.⁊ eo damnato tenet᷑ p̃ de peculio vel actõne in faciuʒ.vt.S.de
nox. l.noxali. ⁊.l.ſe.⁊.S.d iudi.l.tam ex ↄtractibo. Idem ergo ĩ mo⸗/

r b Eredẽ. eſt em̃ vna ꝑſona ſiciõne mris. vt in aut. de iureiur. ⸗
mmmoo. S. j. qniq; mñ plus iuris hʒ heres. vt ſi pmiſiſti mihi pmoꝛ
teʒ meã:qꝛ actõ incepit ab herede. vt. C. vt actõ ab herede.l.j. ſepe eĩ
plemoꝛ opetit obligatio hereqi ꝙᷓ vefuncio: vt. S. xe ennc. l. ſi ꝑ impin
dennã. S. nõ miru. æ ad. ſ. fal. I. repent. 7.5. reꝝ amo. I. ij. S. ]. ecotra
qnq; minꝰ. vt in pꝛimł.pſonahbo.vi.j.e.in onnbo. Itez in vſuf. qͥ nõ
tranſmitut᷑ ad heredẽ: vt inſti.de vſuf.S.fimt᷑.idem in om̃iba ꝑſona⸗/
liba pactis. vt. S. ve pac.l.idẽ. S. ꝑſonale.idẽq; in oiĩbo ꝑſonalibo acto⸗
mbo.qᷓ herechba nõ dant᷑: vt. S. iniurijs.l.iniuriaꝝ actõ. a de in ius
vo.l.in eũ.⁊ caluũ.l.hec acno.iteʒ alio.vt.C.de metatis.l.ſi.ſed in
ommbo actionibo que non dant᷑ in heredes plus habent heredes. vt ĩ
penalibus. vt inſti. æ perpe. act.S. non omues. accuꝛ.
11Emꝑ- ꝓꝙ te pnie fidembeo. 2 no odhcente mãdare videris. et
16 madan expioꝛ. vt. S. mã.l. ꝗͥ fidẽ. 1.l.q pat. 2. . mã. ſi fi
deini. 7 B eſt pꝛmcaſus h. l. ſi voꝓ abſente te. tuc neg. ge. vt. S. mã.
l. ex mãdato. S.j.nec em̃ mãdati ago cũ mãdatũ nõ fuerit.vt.S.ð ne⸗
go. ge. põp. in fi.quałr ̊ hic dat᷑ actio mãdati in ſcpᷣo cãu hꝰ.l.cũ ma⸗
daru nõ fuerit. imo neg. ge. wbẽt dari. vt, S. e neg. geſt. ſi pupilli. S.
aiiadem au. qᷓ eſt ? ſo.ibi ratũ fui habuũ ab abſente tactũ.h̊ a pñae.vł
Hſm bul.h̊ ſui mãdatũ.ſi tũc nõ ſuſcepiũ: iſ̊ qꝛ dñs cũ indignatõne re
ceſſu: mandatoeriꝰmadatũ ſponte adimplemtaa vñs poſtea ratuz hiũix
vel dic ſpãle in ſidemſſoꝛe: vt ratihabitõ mãdari actõeʒ inducat.ł foꝛ⸗
te hoc veꝑ ẽ cumꝓ aliqͥ iudicio ſiſti fideiuſſi: a ibi erit ſpãle in iudi.vt
Alia multa m io.ꝗᷓ patent. S. ſiquis. c. ꝑ rotũ n. æ maxie in l. ij.
Dmũ. wmomea dʒ ſeruuutẽ tino alnꝰ nõ roliẽdi vlt̃᷑ certam
mmenſuram. vel alnus nõ tollendi: niſi cum lapidibus nõ cuʒ
lignis. poſſum eam quidem reficere:dũmodo non noceam ei innito:
quod eſſet ſi facerem ↄtra vebitam ſeruitutem in quo ius non habeo
ſed eo volente poſſum. a ad hoc.S. de excep. rei iu.l.egi. Tlel dic ſecũ⸗
do wvmus mea ſeruitutem nõ debet vicino: licet ergo mihi altiꝰ tolle⸗
re. vt. C. ſer. altius. dumodo nõ noceã vicino iunuo in quo ius ñ
Z habeo nocendh:qꝛ nõ ĩmitto iragmenta in ſuo.hoc em̃ nõ lcet.vt.Sẽ.
8 ſrunugpn icuti. S.ariſto.⁊.S.idemq;. ſi tñ nihil in alienuʒ im⸗

nachis ſi poſſeſſionem innadant. -

Aque raro.ſiquis herede inſtuuro veceſſit er adita heredi⸗
Fate oꝛtuus reſuſcitet᷑. vt de laʒaꝛo accidit nõ ſunt iura pdua. an
Oimre poſtli.poſſit bona recuꝑare ab heredib.hec em̃ raro accidũt:
7 ad ea qᷓ raro accidũt nõ temere a negocijo.i. legibo que de agendis
Inegocijs loquunt᷑ ⁊ tractãt ↄputant᷑.⁊ dic temere.i.temerariu eſſe:
ſi tales cauſe in legiba ↄnumerent᷑: ⁊ ad id ideʒ.S. v le.⁊ ſe.cõ.l. ea
2.1. nam ad ea. aliqñ tamen ad ea q̃ raro accidũt iura aptant᷑. vt.S
ſi pars he. pe. I. antiqui. 1. E. e legit. he.ſi maioꝛ. 7. S. de ſta. ho.
l.non ſunt.vel aliter pone caſum ſirem tibi pignoꝝ edi:eaq; caſu
. foꝛtuuo ſit amiſſa non teneris.vt.C. v pig. act᷑.l.q̃ foꝛtun.nam
4

Hque raro.i.foꝛtuito accidũt caſu.ideo em caſus dicunt᷑ foniin:qa?
ynon ↄputant᷑ temere. i.facile in negocijs gerendis. 1. in ↄtracubns

gqui iure inter aliquos celebꝛant᷑.ideo aũt dixii facile.qꝛ ↄputantur )

quandoq; ſic: vt pꝛeſtent᷑.ſ. vpi pactum culpa et mong interuenerit
et dixi. a. e. laractus. accurſius.
e QA eſi natura. cauillatio dicit᷑ quaſideceptoꝛia argumenta⸗
no. ſ. cum ab eo qõ veꝝ eſt vemt ad id qõ eſt euidenter fal
ſum:vt. S. ti. j. l.natura cauillatõnis. hoc autem fit ꝓpter breuiſſi
mas mutanones terminoꝝ diſſimiliter acceptoꝛuʒ: vt in hoc exem
plo res diume in bonis nuliius ſunt. at qð in boms nullius eſt oc⸗
cupanti concedit᷑: ergo res diume occupanti conceduntur: quo
ſum eſt. immo interdicia ꝓponuntur cotra occupantes res ſa
1 religioſas. vt ſupꝛa de interdic.l.ij.S.interdicta.⁊ ne quid in io.
ſa. ſi.l.j.⁊ de ſepul.vio.pꝛetoꝛ. In hoc aut interdicto mediꝰ termn/
nus.ſ.dicno nulliꝰoiſſimiliter accipit᷑: cnʒ in ꝓpoſinone verbu nul ⸗
lus ad hoĩem referat᷑: in aſſumptone ad hoĩem pꝑiter ⁊ ad venʒ. res
auteʒ omine in bomis nullius.ſ.hoĩs ſunt:m boms tamẽ cei ſi
hoĩm. ſ.ↄſtitutõne: ⁊ ad eiꝰhonoꝛem ſpecialiter veſignate.al ſere be
ſtie neq; in bonis hoĩs ſunt.neq; in boms i veſignate hoim con
ſtuutione:⁊ hoc ᷣm. H. vel aluer pone fructus rei eſt pignoꝝ dare
licere. vt.j.e.fructus.⁊.S.de vſuris.l.fi.ſj omis fructus rei perti⸗
net ad fructuaꝛin. vt.S. de vſuf.l.vij.̊ licere dare pignoꝛi ꝑtinet ad
eum. quod eſt falſum. vt. C. vſuf.l.mitereſt. Item ⁊ hic eſt cce⸗
piio.qꝛ verbũ fructꝰin ꝓpoſitõne ꝓ vtiluate quadã pomit᷑.in aſſum
ptione vo poni ꝓ cõmodo ex ipia re puemenu: vt. S. xe vſuf. l. vij.
S. vſuf.leg.⁊.l.item ſi fundi. vel aluer id mũ põt ſeruo alieno le
gari. qõ poſſet ſi ipſe liber eſſet: ſed ſi ipe liber eſſet nõ poſſet er le⸗
gari ꝙdiu ſermat. ergo nec cum ſeruus eſt ſic ei legani poteſt. ß hec
argumentatio ſit ᷣm quid a quałr: et ideo calummolſe. vꝛ. Z. de le.
ij. debuoꝛ. S. ſeruo alieno.ſic enim ſu cauillatio.vt ſupra regula.
(a.l. j.9 .
anillatonis. apud nos camilatio. apud dialecticos ſal⸗
lIlacia. accurſius.
b m Arcellus. in exceptõne pactipꝛomptum eſt exemplum. que

d fal

anetsucn

retsnann

lalhol

n udpog
cacens. n

er e nan

M l

N ſchonn

ulſlͤcſ
A e

ſiſgens imp.

ndlitye M
Vartunten
lleif ſl
mttctetffe

et inhe

Mmerpetni 5

Go l dicet n
Cbſtumteslge
temfat Fie
Couata nanun
gnapnsckie

Mrel⸗r duch

ſtii nn
lye duum t⸗
CClege
en w
Nte

Aca ad

äs .

a Nö
Don

uunſt.
ns,ſ enm
fumturl.b
ſlispaterr
Cgendume
.m
go daasſe

ſit nlegnd

ſennſteo
her.ob.n
d quonie
heregt,n
Rne

(ſer
ſenhaben
fimnont
Imhunn
Marhe,
NE
ninm
i Nn
Gibns W
Pexpen
maänn
bitur,
hocö
Acöſtne
lerat vinn
ſſtiegen
Ann
Megd⸗

pnen
vine

ritme

Nrn.
MNd,
KrNIH

girett

ümmnit
Mtith,
õ
Glitemnin
Amtlmn
1
AEPeun.
Abum

Gcatnmn
nir perhn
RAeN
Nrnlskt

tne.
wems
AN

n
.

e

vinculo naturalis equitatis ſuſtentatur. vt de pac.l.j.in pꝛin. ⁊ de

ſolu. ſtichum. S. naturalis. ſed ſi in ea pomuur non video ad quid

dicitur debitoꝛ.cum nec permo nec retenno cætur. niſi dicas quigsi

nudo pacto facto de petendo poteſt puma actio adiunari. quod nõ
poſſet ſi nullo modo debitoꝛ eſſet. vt ſupꝛa de pac.ſi vnijs.S. pac.

vel mſi dicas

obſtame aliqua lege ⁊ maxime ſi pꝛopter aliquam publicam vtili⸗
taiem fist. Item per hoc quia non abhoꝛꝛet.i.non diſcrepat vel viſ
coꝛdat a naturali equitate. cum lege diuina æ bumana, ſtatutum
pꝛincipis eſt tenendum.vt ibi omnis amma ſubſit pꝛincipi tanq;
pꝛecel.⁊ ducibus ab eo miſſis. IJem dicir ꝓpheta ꝙ hoc ius regis
eſt ac.vt in pꝛinci.conſtitutionis dig.no. Item cuʒ contineatur in
lege diuina vt.dictum eſt. ergo eſt ius naturale.qmia ius naturale
eſt quod in lege ⁊ in euangelio continemr ⁊ in eo vecre. ius natn⸗

rale.⁊ poſſunt dici ebitoꝛes eo ꝙ ſi ſoluũt non repetum. vt S væz

condi.inde.qui excep.⁊ ſupꝛa quod quiſq; iur.l.iij.S.fi. Jtem qð

pꝛie.vt S ti.j.l.vebiioꝛẽ.
c Abhbonentem. i. diſcrepantẽ.
d q Nonens. filij naturales qñq; dieuntur ad diſſerentiã ad-
ergo dicuntur filij naturales ſunt in poteſtate patris vel parentuʒ
vt inſti. adopt.in pꝛin. intelligendum eſt de naturalibus a legui
ms.ſi enim intelligeretur ve naturalibus tm falſum eſſet æ cotra
rium iuri.vt inſti.de nup.S.fi. Jtem cum reperuur ꝙ naturalibꝰ
filijs pa ter non poteſt relinquere niſi vſq; ad certum modum intel

optiuoꝛum. qñq; ad differentiam legitimi. vt baſtardi, cun,ʒ

dicit debitoꝛem ſubaud etiam pꝛopter pꝛedictos efiectus tn impio

alijs vel quia vſuras generat ex ſola moꝛꝛa.
f IMuno. hec regula vera eſt in omni pꝛuuilegio fauoꝛe alicuius
indulto. vt.C. æ pac. ſiquis in conſcribendo. Item pone vt
ſupꝛa de m..l.ſi uudex,vbi.nmnnoꝛ inuuus nõ vtitur beneficio reſtitu

,

noꝛoſos hommes. i. in amimata coꝛpoꝛa. ⁊? ſic infertur pena
coꝛpdꝛalis.⁊ quod ſubijcit alterius coertioms.ſ.que adinuat liberta
tem vel cuuuatem.que omma dicũtur capitalia. vi ſupꝛa de public. iu.
l.ij. ⁊ dicuniur conſiſtere in mero imperio.vt ſupꝛa de iu. om. iach. l.
iij.⁊ ſunt exempla dictarum penaruʒ. vt ſi upꝛa pems. ſiquis foꝛ. S.
en auoache n tamẽ. vt.ſ.coertio modica.que ineſt iuriſdinoni.pꝝi

ma duo non vemandantur. vt hic 2 ſupꝛa de offi. eius cin man. l. j. G
i. in pꝛ in. tercu ſic nõ uriſditione. vi ſupꝛa de offi.eius cin mã.l. fi.

quod dixi ſupꝛa duo pꝛima non velegari fallit quando contingit ab
eſſe eum qui habet cogninonem.quia tunc demandat quo ad cogmii

l. interdum. qnod dieit dveſiderar illud. ſ. beneſiciũ. vel quia pfertur

Emo poteſt. poteſtas gladij eſt ad animaduertendum in faci

. tio nisidem dicas
bact.d non pe M in beueficio ꝙ non
tendo factum ꝑ E “ .B . ſu pꝛinilegum. vt
Piuum ee. . eſſe deſinit is qui nactus eſt exce⸗ xrat: ibi ad quemuis perſecutio ſupꝛa de w. hoc iun
bonet a namra Pllonem iuſtaz: nec ab equitate na eius væuenerit nõ teficiat ratio au re non poteſt be
li equuate. ſ di · turali abhboꝛꝛentem. xilij. gaudium capienti
cam illud pꝛopi⸗ 7 em. 1 „ dDem. * mun nemo gan
accidens.nõ ꝓ⸗ tiens idem ſerm II B . ebu. vt in coõſuemn
pter ipſi nain⸗ iens idem ſermo us VNuito beneſicium non da⸗ qine teudoꝛum.t.
ram pacti. HRel ſententias expꝛimit:ea potiſ tur. „ Apianus quibus ex cauſis
muaun flidin er ſimum accipiatur: que rei gerle Emo poteſt gladij poteſtarẽ ſenam her auee⸗
een mace Hote aptioꝛ eſt. a Aulus. Aibi datam vel cinuſuis alte⸗ piꝛa we libera. ca.l.
ranrne vng MNomnibus cauſis id obſer rius coertionis ad ali tranfferre. .
ad cerium tem⸗ 1 uatur: vt vbi perſone condi⸗ =— „ Bbof. kem per medium
bus teneat ſol ⸗ QNto locum facit beneficio ibi æfis Ructus rei eſt vel pignoꝛi conferur benefici⸗
uere tenet rſerii⸗ · efici vfir, NMA, um non dico pꝛiun
ptum. vt. E. æ ciente ea bene icium quoq; vfici- DdDdari licere 7 4 Bem. leguum ſupꝛa de ne
pꝛeci. impe.of. at.vbi vero genus actionis id e᷑ii aAoma quecunq; cauſe go. ge. ſolnuenco.
quot᷑. vel enian e ſolut. ſi łebit oꝛ
umperpetuũ ᷣʒ 9 tuus,. HW
aʒo. ſi dicat non M S

onem.vt ſupꝛa e offl. eius cui man.l.j.S.huius. Item fallit in legs

to pꝛoconſuł.qui cognoſcit enam pꝛeſente pꝛoconſule ſed nõ pꝛonuũ/
ciat.vt ſupꝛa væ offi.pꝛocon.l.ſolent in pꝛin.⁊ eſt in eo ſpeciale vt ibi

dicit.qm etiam cognoſcit ⁊ pꝛonũciat de crimine ſuſpecti. vt ſupꝛa
offi. eius cin man.l. cogmno. 2 inſti, de ſuſpec. tu. S. que datur.

Coertionis. magne.

ligendum eſt ve naturalibus tm. vt. C. de naturalibus liberis. I.

ij· nam legiumi a naturales in vniuerſum poſſunt inſtitin. dic er⸗

go duas ſententias.i.duarum rerum ſigniicationem. ⁊ hoc ſiue

ſit in legibus vt caſum poſuu.vt ſupꝛa æ le.⁊ ſe.cõ.l.in ambigua
ſiue in ſtipulationibus.⁊ ſic enam poteſt poni caſus per.l.ſupꝛa xe
ver.ob.quot.ſiue in teſtamentis.⁊ ſic etiam pom pot ſupꝛa ve re.
du.quonẽs.hic dicuur aptioꝛ que talis eſt. vt res valeat ponus qᷓ;
pereat. ⁊ nõ ſit contraria iuur. OJVUBD
e 1 Rqommhus. patronꝰ 2 parẽs ⁊ ſimiles pſone inquãtnʒ fa
cere poſſunt cõdẽnabunt᷑.heredes tñ eoꝛu hoc beneficium

non habent. vt ſupꝛa re u. patronus. 2. l. mt. ?. I. fideiuſſoꝛ.

Aquũtur curſus nature i hac tenaciſſina iouis etate in q̃ vti
Iuas pignoꝛum irrepſu. vt ſupꝛa de conſti. pe.l.qui autem. S. ſiquis.
poc comodum pꝛecipue ſcholaribus deputauit. vt liceat eis pignoꝛi
Hare atq; obligare ⁊ pecuniam accipere. quatenus ſtudinʒ cõtinuetur
hoc eſt quod ait regula vel pꝛo ſaltem. vel dic fructus.i.vtilitas.nam

inter ceteras vtilitates quas habemus ex rebus noſtris hec eſt vna

vt poſſimus obligare.naʒ ałs creditoꝛ nõ cõſideret. vt.ſupꝛa de oſti-
pe. l, qui auiẽ. S. ſiquis. ⁊ inſti.qui.mo.re cõ.ob.S.vlt.ſed ſi r¶ẽ meã

poſſides quã euinco cũ fructibꝰ ꝑcipiẽdis qꝛ poſſides ſine titulo ⁊ ma

S.ſi maritus.⁊.l.ſciendũ.mii in caſu.vt S̊ ſo.ma.l.etiã in vpuin.

Ytem pꝛuilegiũ quod habet mulier vt pꝛeferatur alijs creditoꝛipꝰ
nõ datur heredi.vi.C.ve pꝛuił.. ſcire.niſi filijs.vt.C.qui po.
in pi.l.fi. Item beneficium vt pupillus pꝛeferat᷑ alijs creditoꝛbus
vt S de pꝛ.c.dabimus.S.ſiquis.nõ habet heres pupilli ilud bene
ficiũ.vi S de admi.tu.l.ex pluribus.item ad hoc ̊ de wolo.l. here⸗
dibus. vbi aũt genus actiõis pꝛiuilegiũ in ſe cõtinet. vt ſi agat qͥs
pꝛo expenſis in funere factis.vt S de relig.l.pe.vel qꝛ in refecnione
tradita eſt pecunia. vt ̊ qui po.in pi.l.imterdum.pꝛiuił.heredi da
bitur. vi hic.a.J.e.pꝛiuilegin.⁊ S de relig.ſi filiꝰ.S. hec actio ⁊ ad
hoc ꝭ̊ de& aqua quo. eſti.l.j.S.permitut᷑.⁊ de cen. foꝛma.S.qᷓꝙᷓ;. ⁊
Te cõſti. pe.l.j.S.fi.pꝛiuilegiu actiomis etiãꝗ dici põt.qꝛ ex moꝛa ge
nerat vſuras.ſicut euenu in omnibus bone fidei iudicijs. vt ſupꝛa
vſuris.l.moꝛa.S.in bone. fallit auteʒ hec regula in pꝛima parte
in reſtitutione in integrũ.vt S d in inte.re.l.nõ ſoluʒ. ⁊ beneſicio

”s

velk. vt. C. qad velł.in heredes. apparet ex pꝛemiſſis ꝙ vbi dicit ge

nus actoõig ſubaudi vel cauſa pꝛopter qus datur acno, vt in dicis

la fide. vi S de rei vẽ.l.ſi nauis.an a hoc cebeat eſtimari ꝙ potui ob⸗

ligare ſi habuiſſeʒ ꝑ qdð dãnũ forte habui. Rñ.ſic ꝑ hãc.l.⁊ Sð e vſu.

LRuctus. inter alias vtilitates quas ex rebus homines cõſe-

l.fructꝰ. Itẽ hec cõputãt᷑ ĩ fruciu quãti locare pomi. vi S de vſuris(...
videamus. S. pterea gallus. at res vel ad hoc locat᷑ vi alij liceat aam
obligare. vt S de pꝛe.ver. rogaſti.S.j.⁊ S̊ como.ſi vt certo.S.nunc vi

dendu.exiſtimabit᷑ ergo hoc in fructu. vt hic.⁊ dicta.l.S de vſuris.l.
fi. Itẽ op.ſi hic ẽ fructꝰ rei ergo ꝑtinet ad fruciuariũ ergo obligat. qð

eſt falſũ.vt.C.de vſuf.l.intereit.ſed dic fruciꝰ.i.vtilitas nõ frucius

ex ipſa re ꝓueniẽs.vt no.S.e.l.ea eſt natura.
k Oo Aa. ſi vis oĩa habere plana dic p libellũ. i. ꝑ ſnĩiam latam
partibꝰ abſentibꝰ a ad eos velut ep?am miſſam. hoc.n. fieri ñ
põt. vt Sð de re iu.l. vnoquoq;. ſed interlocuioꝛia pot ferri qñq; ab/
ſente ꝑpte. vt & de ar. l. diẽ ꝓferre ĩ pn. ⁊ ſm hoc expone cãe cogmiroeʒ
plenã.qð ẽ vbicuũq; dãda eſt ſnia dimfininua.vt.C.de indi.l.iudices.
alij dicut ꝑ libellũ datu iudici.vbi.ſ.nõ debet dan libellus. a erit exẽ

plum in troſactoõe alimẽtoꝛũ ⁊ in alienatiombꝰ ommũ rerũ mi noum

ſinnlibꝰ. ar. E. p. mi.l.minoꝛũ. hãc repꝛoba. nã excuſatio a tute

la nõ dar iſi cã cogmita.⁊ tn libellus dari dʒ. vt S de excu.tu.l.ſcire
opoꝛtet.S.opoꝛtet.⁊ qð dr ĩ eodẽ n.l.excuſare ẽ veꝝ de abñte.vt abñs

ꝑ epłaʒ ⁊ libellũ ñ poſſu ſe excuſare.pñs vero ſic.tercij dicũt ꝑ libelli⸗

datuz ab oꝛdinario alicii eelegato in quo cont inear cauſe legatio⸗

coguatus datiuus a teſtamẽtarius admitut ex hac regula.

bus modis. vt 5 v oper. no. nu.l. de pupillo. S. menmmniſſe. 2 tu facis

eſt fila. excipitur ant mulier. niſi mater ſii ⁊ ama. vt ⁊ hic ⁊ dicio.S.

glins eſſet cognatus cui deferebatur tutela. Rñ.ſi cognatus ranone

pupiullo. S. ſiquis riuos. d cloacis. l. j. S. ſiquis purgamt. ſi vero n

“ D .
2
*
„ *

hec eſt cõmunis poſitio.op.ergo de in inte.re.que dat᷑ cauſa cogmi gi. a. S. ſed hoc ua. 2. S. ſed cõſulto. ſed vt cõpetar m ta. opoꝛtet ex

ta. vt g̊ de in inte.reſti.l.omnes.a tñ demãdatur.vt.c.vbi ⁊ apud
quem in inte. reſti.l.fi.in fi. ſed in ea ſpeciale. Iem op.æ bis que co⸗/
gnoſcũt᷑ cũ cauſe cogmtione ſũmaria. vt S. de offi. eius em mã.l.co
gmto.S. vt poſ.⁊ ce vẽtre in poſ.mit.l.j.S. ſi ea.⁊ de ſimlibus que
dices 8 ad exhi. I.

ſtituto.vt S ce ſecũdis ta.l.j.S.ſemel.vel dic ſecundo ad litteram.
qmma legi poteſt ſed non intelligi.quia nullum ſenſu ſuſtinere vllo
modo poteſjgggg.ee

uj. F. ibideʒ. Rñ. So. tria dicit. nã
locu habere regu⸗ .B „— ſiue nudotm̃ pa
lam in his que ple cognitionem ceſiderant per libel⸗ biturũue ſe putaret fecit. Que ccto interuemien
naz no en ene ſum expediri non poſſunt. mieſtamento na ſunt ſenipta vt i⸗ lne rag
wngert op eo . Dem. telligi non poſſunt:perinde ſunt ac nenti adhibito
nitzone ngula Bo tum la redit: eo heredi⸗ ſi ſcripta non eſſent. NMec paciſ⸗ nacto⸗ ſlel ue
um. que fũt pleniſ s peruenit:niſi cuʒ femine cendo nec legem dicendo nec ſtibn one alteri caue
me e E. u/ edes interccedunt. WMemo po lando quiſq alteri cauere poteſt. re volui r ñ ho⸗
rers reſt tmorem varecmq: niſt eique n e Dmpo. inundt iſtc,
gqui pꝛo ſua iu. l. j. in ſuis heredibus cum moꝛit᷑ ha⸗ 2 n vebet alteri p altuʒ inq . alteri. fallut
i1· qacnoms rure †En factuz id videt᷑ eſſe qõ de re Pτmo poõt mutare coſiliuʒ ſu vr vepac ſin
expeiunt. vt ẽ in uis cũ pꝛohiberet᷑ fecit. clam qõ Huniĩ alieriꝰ miuriã. Sem bꝛ. . lt. . l ſe⸗
tranſaciõe alimen — Atot .R vſq; ad.l. ſi v⸗
ſeſſionibus dãchs A pe. l. certi cõch.
vt de trãſac. cuʒ “ S.ſi nümos 2 S

hi. SF. ſi pꝛetor. 7. S verb. ob. ſi li
ſed nec.item in dilationibus indulgẽdis.vt.C. de dila.a pꝛocedente. ber homo.S. fi. .l.quodcũq;.S.niſi ita.⁊ in alijs quos no. inſti.
uẽ.op.C.œ of.eius qui vi.ali.l.ſi gerẽte. Rñ.hi qui in locũ vecelẽd c inuti.ſtip.S.ſiquis alij.accur.
tiũ ſubſtituuntur nõ habentur pꝛo delegatis. cũ oꝛch. uriſdi.l. cõſe⸗ x Canere. i. acquirrer.
quantur. vt ſupꝛa e tu. a cura. da.l.j. quarto ponũt quidam caſum ſ n Sn vebit. pone vt. C. de acquir. poſ. l. fi. . ſi autem nõdũ
ꝙ non poſſit œlegare vt vnus.ſ.ſcribat ſentẽiiam ⁊ alij iudici com 2. . v tranſac. I. trãſac. matris 2 de pac.l.ſeruus.⁊. l.
mitta legendã.vt.C. de ſentemijs ex peri.reci.lij.vel vt reſeruata filius. ⁊ ſupꝛa dæ alie.iu.mu.cau.fac.l.j.⁊ ſupꝛa de dinoꝛ.ſi filia.⁊
ſenteniia ſibi cetera cõmutat.quod non poteſt mii audiat.vi.C. R iu xv aqua pln.ar.l.j.S.de eo opere.⁊ no.qꝙ iuſticia eſt cõſtans ⁊ per
qi. aui.ad hec. ac. . òòèUG petua ac. ⁊ ab ea veluti a matre deſcẽdit ius.quod tria nobis dat
LKogmitionẽ per leginmã eius vecreti interpoſitionem. . pꝛecepta. ſ. honeſte viuere.alterum non ledere.a ius ſunʒz cuiq; tri
m Ao iutela.ſiquis ad tutelaʒ alicuius vocatur vt pꝛoxinmnoꝛ
Vocari ſimiluer vebet ad ſucceſſio.vt hic ⁊ in aut᷑.de here.ab
inte. S. ex his. 1 inſti. æ le. pa. t. S. fi. 2 S. e. m naturaʒ.cuius leg. hec
l.iuij.idẽ ⁊ a pꝛinato ad ſui vefenſionẽ. vt ſupꝛa ad.i.qquił.ſciẽtiaʒ
S.qui cum aluer. Item a pꝛiuato ad vindictaʒ. vt. C. vt liceat vm
cuiq; ſine m.l.j.quid ergo eru ſi vnus alium iniuſte affligat. Rñn.
quandoq; habetur pꝛo infecto.vt.C.de repu. ſi filia.quadoq; pe⸗
cumariter punuur. vt ſupꝛa dæ alie. iu.l.j.quandoq; crimmaliter

ex his.uieʒ excipitur ⁊ minoꝛ.vt.C.æ le.iu.l.fi.quod ergo dicit quo
i1. ad quem locum. ⁊ quod dicit reddit melius dixiſſet econtra reddu.
i.perienit.⁊..peruenit.i.reddit.ſed ideo quod erat vmus alteri at
tribi. ve oſtenderet alterũ ſine altero alicui non vebere conungere.
Item hec lex locum habet qñ iure agnationis vel enam cognationis
hodie œferuntur. Quid autẽ ſi teſtamẽio vetur tutoꝛ vel a iudice. T Saarn

ſtea pꝛohibeas. vt per hoc non tenearis ad pꝛeteritas ex
penſas non pꝛeiudicas mihi. vt. C. de neg. geſt. l. fi. Ytem ſi pꝛocu
ratoꝛ meus accepit poſſeſſionem pꝛo me a poſtea cereliquui vt ali⸗
accimar. non pꝛeiudicat mihi. vt. C. de acqui. poſ l.ſi.quod expo/
ne vt ibi. vel tercio pone in herede qin volens pnus adire ex teſta
mento poſtea in fraudes legatarioꝛn voluu adire abinteſtato. vt
ſupꝛa ſiquis obmiſſa ca. teſt. per totum ti. Itez poteſt poni ſupꝛa
æ tranſac.l.iij. ſed contra hinc regule ſupꝛa de col. bo. nu; miſi fili

etatis non admitiatur certum eſt idem. ſiquam excuſanonem haber
at ſi nullam. tunc viderur habere locuʒ hec regula.vt excludat᷑ agna
ius a teſtamentarius vel danuus tuioꝛ vocetur ad herediratẽ. ſed cõ
tra puto ᷣm aʒo. ar. C. de codicił.l. fi. S. ſiquis vero.at ſi nullus ſii

n ¶ Memo. pone caſum vt inſti. de tutelis. S. permiſſum. . S. cũ autẽ
ſi ergo emancipato deiur tutoꝛ. non tenet ſed confirmatur. vt. e. n. S.
vlti. ſicut in matre que filium inſtuuii ⁊ ei tutoꝛẽ dedit.vt.C. & te.
tu.mr.idẽ dic in ſuis here.i.int᷑ ſuos heredes.⁊ qin ſint. dic vt inſti.
e here.quali.a dif.S.ſui.⁊ inſti.de here.abinte.S.ita auteʒ.ſũt ergo
filij ⁊ inferioꝛes.ſi nemo eos pꝛecedat.⁊ quandoq; enam ſi alius pꝛe
cedat ſi modo in poteſtatem non ſit recaſurus.quod contingit ĩ duo⸗ m L
bus caſibus.vt inſti.qu.mo.m.pa.po.ſol.S.hi.item dic nemo etiaaz tone patrimonij dicitur. vt ſupꝛa de dam. infec.lij. Item conira
5 te ſolu.l.cũ quis.S.ſi debuoꝛẽ. vbi mãdam vebuon meo vi ſol⸗
ueret ticio. poſtea eo ignoꝛãte vetui ticiũ accipere. nam videtur ꝙ
poſſum petere. ⁊ nõ iia liberatur vebitoꝛ ſoluẽs poſtea titio. ſicut
ſi non penitunſſeʒ. ſed certe ĩmo liberatur ſi eſt ignoꝛans reuocati
mandati vel ipſo mre vel per exceptionem vt ibi dicitur.a ſic non
habet dãnum. naz hic imuriam pꝛo dõno occipimus. vt 7 8S. ad. le
Aaquixł.l.ſed ⁊ ſi quacũq;.S.iniuriaʒ.

manebu fratri inſtiruto. nam poteſt pemtere. ſo. ibi nõ dici frater
habere damnum. ſed magis dicuur non lucrari. imer que eſt diffe

„

mileg.vt S ve teſta.tu.l.ij.⁊.iij. ac.
o ¶ EUi factum. ſi te facientem aliquid in meo pꝛohibuero.quod fi trii

contra videris facere vi. vt ſupꝛa quod vi aut clam. l. j. S. quid ſit vi
hec tamẽ nũciatio qnq; licite poteſt ſpermi.vt ſupꝛa de oꝑ.no.nu.l.de

pꝛohibin aliquo ve tribus modis. tu non credebas futuram uibi con

trouerſiam ſi ſciſſes aut credere æbebas. clã videris ſeciſſe. vt S d u 1 i totum. id eſt iotaliter. pone in delictis. vt. E. de ſica. l.

j. ſed fallit. quia quandoq; velinquitur ſine volumate et
certa ſcienna. vt ſupꝛa ad.l.aquiliam.l.ſctentiam. S. p. te in con⸗
tractibus. nam a ibi pꝛeuemet ammus cõtrahẽdi. vt ſupꝛa como⸗
l. incõmodato.S. ſicut.⁊.C. wonat.l.nec ignoꝛas. ſed fallit ĩ pu⸗
pillo qin ſine affeciu anim ⁊ ceris ſcientia acquirit ex conir geiu
vt. E. de acqui. poſ. l. wnatarum. a ſupꝛa rem pu. ſal.l. ij. Iẽ po
teſt pom in teſtamennis. nam vere de ſtam ſuo ebet certus eſſe ie⸗

vi aut clam.l.iij.S.fi.a.l.ſeruus. IJtem no.ꝙ hec nũciatio remittir
tribus modis.ſ.ſi eſt ſatiidatio. Item ſi ſtet per nunciantem quo mi
nus ſanſdeiur. Item qñ remittitur expꝛeſſe.vt ſupꝛa de remi.l.j. ⁊
oꝑ.no.nũ qmia in re.S.ſi is cin nunci.ac.
p LQue in teſtamẽto.ſi teſtatoꝛ aliquid ubi legaui a ante cõſũmau
onem teſtamentum ſit veletum vt legi uon poſnit ſiue cõſulte ſiue in
conſulte non valet legatum.ſi autem poſt perfectum. iunc ſi co nſulte

repelleris exceptione ałs non. vt S ce his que ui teſtõ.l.j. S. ſed ⁊ ſi le

tare ta.iꝑe moꝛtis.vnde ſi ante delete ſunt enã inconſulte nocet i

Mec paciſcẽ

buere. vt inſti. de iuſti.a mre. ĩ pun.S.uur. de medio pꝛecepio hoc
tm̃ dicit ꝙ dicitur alum muſte vel mique non affligi per alteru
ſed iuſte plerũq; affliguur. vt ecce a indice. vt ſupꝛa quod me.ca.

m varietatem velictoꝛum. vt ſupꝛa pems. ſiquis foꝛte.S. vlti.

Emo poteſt. ſi negocia tua bene geſſi expẽdi a tu me po

us emancipatus volun cauere de collanõe.a ſic tota hereditas re

rentia. vt. C. de codicilł.il.fi.S.ſinautein.nam damnuʒ a diminu

ſtatoꝛ. als ñ valeret teſtamẽtũ. vt S c teſtis.l.œ ſtatu.⁊ le.iij

Vit: qenn
M h. lacne
eW Nlo:
. We in dat
MNno Aud
ia: que no
plerpreſi
dicſkißß t⸗

tom. N mſtn

l.tl.

teſtomene
Hicenti un
ſno aneii
elN
NNA
a
WNNi
A. po
tedarur
ſoriſcabt
lno ne
herechtot
bobes m⸗
edhon,,
gudeem
ohad
Mnce
1cncn
nooucl
ſic
ſbo.ob.
lemor
tonſhtu
nſimne
ſon nau
linſti⸗
ſrer:no⸗
lunnyre
dan
W
ſſe
s

fenns
ſenht
Ron
enp.
fun⸗
1 F
1 Zu

ne

n

4hene

x“ Wenn

R
i
tſnönn J

4 i

kenſul tn
umſiln

W. Antit
nj za

e
„ dn
in ute⸗
n Wali⸗
Wiilteni
mtit.
ine
umii
Rls .

Klihinat
Sell
uni
Ausckoölmk,
vo m n
t l
WNWr
AnniNN
ihebtn
N kANl
minukiun
Miingag
Andganm

Cnit Nep
