item qui ex his naſcuntur.

Iquis a pluribus manumi

ſus ſit: oim patronoꝝ oꝛigi⸗

nez ſequii. Arc.

On debere cogi vcuriões vi
liius pᷣſtare frumẽtũ ciuibus
ſuis qᷓ; enona exigit: diui fratres re
ſcripſerũt:⁊ alijs q; oſtitutionibus
principalibo id cautũ eſt.

p Filius. non do
micilium. ſ. pꝛis.

vt. j. e. libertus.

S. patris. cum ipſe

filius ſua volunta

te ſibi ↄſtituit vbi .*

vult. vt Z. l. placet

7. l. ſ. ſic ergo nõ.
ꝙ filius ſuã ꝓuõ
ouginem ſequit:
quam nec mutare

poteſt. vt S Rñ.

ꝓxi. IJtem ⁊ pr̃is
ſui:vt hic.⁊ etiam
illam nõ põt muta
re.vt S.l.ꝓx.cum
cõcoꝛ.qð accipe.i.
eam quam pat ha⸗
buit ex ſe: non ex
oꝛigine ſui PDs.
alioquin opoꝛteret
nos querẽ vbi na⸗
tus fuit adam. ſcʒ
agꝛum damaſcenũ
ſed ꝓdeo in quo ſe
quuur oꝛiginẽ ſui
patris vel ſuam?
Rñ.qᷓtum ad ho⸗
noꝛes ⁊ ꝙᷓtũ ad tu
telas quas ĩ locis
ulis habet neceſſe
agnoſcere. vt. .
vbi petant᷑ in. vel
ad aliaga munera.

vel vt ibi conneĩa

ſicut dicit᷑ i muni-
cipe trãſlato ad di
giutateʒ ſenatoꝛiã
vt. j.e.municipes
7 ſic enam intelli⸗
gitur S de ſenat. l.
pen ł. nõ ergo pa⸗
trimoĩalia mune⸗
ra vel alia ꝑſona⸗

lia ſudit: niſi ała habeat wmieiliũ.a eadem poſſunt dici in eo qui ꝑ
manumiſſioneʒ fit municeps: vt non ſequatur mii in premiſis que
dirit ratione oꝛigi. alij dicunt predicta vera niſi ĩ ongi. propꝛa: quo
caſu omma ibi ſubu: vt dicunt.⁊ ſic intelligunt g veſ enato.l.pe.tu
dic ꝙ in ommdhus ſubit munera ranone ſue vel paterne oꝛiginis vel
manumiſſionis: vi hic.niſi habeat alibi wmicilium: quia tũc mil ibi
ſubit oneris vel honoꝛis.vt.C. de muni. 2 oꝛigi.l.filios. nec obſtat
e ſenat᷑.quia in eo ſpeciale propter dignitatem: vt liberetur ranone

municipij ſui. ſed hoc reprobatur. . xe mumci.⁊ oꝛigi.l.ſi. vnde pꝛi

ma placet. accur.

q Riris prudẽtib. alteros. i. alios. facu.j.e.ſi qͥs.⁊ 5. e. labeo.
r·LZiberani.vel wmicilum.hoc quando patro

nus ibi habʒz wmici

lium vbi eſt oꝛigo.alioquin contra. vi.j.eo.eius qin. vel verius ſb⸗
gudi interim a0. facit. j. eo. filij in prin.⁊.l.municeps. 2S. l. j. i

prin. 7. J. I. px.
s Dis. ſ. lbertinis. H
t ſ1 Iquis. a pluribus. S. l. px. §F. .

vV n Dn vebere. irumentum. pro omni blado pomit᷑. vt. 7. e ver.

ſig. I. frugem.

x Canmm eſt. ad hoc gad.l, iuł. æe an.l.fi⸗. . de admi. re. ad ci.

pern,l.ſi decuriones.

y e JYus. editus ?. 5 de ſtatu hoĩm. l. lex. 2
53 ſ Innle. in bonis. tacite obligaus que fiſcus habet. vi hic ⁊1 88
ure fiſ.l.aufertur. S. fiſcus.non ciuitas:vt.C.œ iure rei.p.
l. ij. item fucus habet ꝑſonale priuilegum: qꝛ primo de boms er ſariſ
ſit. vt hic ⁊ ð̊ priuil.cre.qð qͥs.nõ ciuitas alia:niſi ꝑ priuil. vł miſ

romana: vt h̊ ſub⸗
ijcit. 2 3 de pꝛiuil.
cre.l.pe.S.j.⁊ m⸗
ſi antiocena:vt.e.
ti.l.antepe.⁊ facit
j. e v. ſig. l. euz qͥ
vec.⁊ ̊ łe vſuris.
l.eniã. ⁊ qm ponio/
res in pig.ha. ſi pi
gnus.7. J. e.luciꝰ.

73 ad ma. I. minl

2. E. œ& bonis va.
l. j. ⁊ dic vt nõ. C.
e debi. ciui.l. ij.
7 1 ℳPpatoꝛ.
magiſtra⸗
mum. dic ꝙ ſimul
gerendum fuit in⸗
iunctum:ſ̊ iñi ſua
auctoꝛuate diuiſe⸗
runt.
2 Indiuiduũ. *
teneret᷑ inſoliduʒ.
ſed oꝛdine qͥᷣ ſeqᷣtuꝛ
Rñ. ⁊ dic vi.j.e.
l. madlſtratus.
Lollege. dati⸗
uus caſus.
a Aſcribat᷑.id ẽ
ita teneat᷑ vnus ꝓ
adminiſtratiõe al/
terius.
b Interueneft.
id eſt fideiuſſerũt.

ad qð.qj. de admm.

re.ad ci.pꝑti.l.ij.⁊

nij.ĩ prin. ⁊.S.an⸗
tepe. 7. S. fi. C. Ee

couen.fi.de.l. qm̃
7. E. quo qͥs oꝛdi.
con. l. tij.
cSeꝛuari poſſz

reipu. pᷣuatus eni
nõ tenet᷑. vt S.l.q̃⸗

tiens. S.penł.⁊ de
mMmag. co. l. j. ĩ pn.

d PHonoꝛe. a -⸗
honoꝛe: ałs oneꝛe

Jus qui iuſtuʒ patrem non
habet: prima oꝛigo a matre:

eoq; die quo ex ea editꝰ eſt: enume

rari vebet. Arc.
Imile priuilegium fiſco nul
ſa ciuitas habet ĩ bonis vebi⸗
toꝛis: niſi noĩatim id a pꝛincipe da
tum ſit. Alulus.
Mperatoꝛ titus ant. lentulo
varo reſcripſit:magiſtratuũ
officium indiuiduum ac periculuʒ

eſſe cõmune.quod ſic intelligi opor

tet:vt ita demum college periculuʒ
aſcribatur:ſi neq; ab ipſo qui geſſit
neq; ab his qui pro eo interuene⸗
runt res ſeruari poſſit: ⁊ ſoluendo

non fuerit honoꝛe ⁊epoſito. alioqn
ſi perſona eoꝛum vel cautio ſit ido⸗

nea:vel ſoluendo fuerit quo tempo
reconuemiri potuit: vnuſquiſq; in
his que adminiſtrauit tenebitur.
Oöů ſi foꝛte is qui ꝑiculo ſuo no⸗

minauerit magiſtratum ſoluendo

ſit: vtrum in eum prius actio red⸗
di ꝙ in fideiuſſoꝛem debeat: an vo
nõ als qᷓ ſires a collega ſeruari nõ

poteru:? Sed placuit fideiuſſoꝛis

exemplo pꝛioꝛem conueniendum:
qui nomimnauerit quoniam collega

quidem negligentie ac pene cauſa.

2 facit. E. de ꝓbat᷑.l. ex ꝑſona. 2. 7. e. oꝛdine. S. j. ⁊. C. xe pi. zmo.
rei ven.l.j.⁊ Z de fidemuf.l.fidemſſoꝛes.quis auũt probet hec: dic vt g

re probat᷑.l.non eſt.⁊ S de mag. con.l.j.S.ſi magiſtratus.⁊ S, ad/

m.. tu.l.ticium.S. lucius.
e Sit idonea.ſ.nunc.accur.
f Auu. pſona magiſtratuũ vel fidemſſoꝛ.
g Enuiquſq;. magiſtratun.

pNDuoc ſi ſoꝛte. qii nommauerit. quid eſt ergo quod vicuur. .
magiſtratibus con.l.aduerſus.ſ.nominanteʒ non teneri anteꝙᷓ bo⸗

na principalis ⁊ fideiuſ.⁊ collegarum excunamur: Rñn. aliud forte

in tutonbus: vt ibi. ⁊ aliud in magiſtratiba: vi hic. vel hic foꝛte expſ⸗

ſe fun dictum tempus nomĩanonis vt poſſent cõuemri antec colle⸗
ga conuematur. vel verius ibi ſimul:hic foꝛte ſeꝑatim geſſerant. ſed
hiuc ſolunoni obſtat S de ma.con.l.duo. ſed dic ꝙ ibi erat tutoꝛ ĩ la
ta culpa ꝙ non adnumſtrauerit in totum: cum iciebat alium tutoꝛẽ
moꝛtuum. vt tamen hec ⁊a alia contraria ſol. diſting. quia aut magi
ſtratus reip.geſſerunt omnes ſimul aut oiuiſim.a tunc aut ab eis ſa
cta fuit diuiſio:aut a iudice:aut etiaʒ vnus im geſſu. Prumo caſu qñ
omnes ſimul:cum a indiuiſum fuit eis inunctum ofſicium: nõ pᷣus
ad nominationes poꝛꝛige. ur manus: qᷓ omnes qui geſſerunt a eoꝛuʒ
ſideiuſſoꝛes ſolẽnmiter fuerint excuſſi.vt.C.quo quis oꝛdi.con.l.ij.ĩ.
prin.li.xj.idem in iutoꝛibus:vt..de ma.con.l.aduerſus. SDed ſi
diniſim geſſerunt: cum a duſim fuit eis imunctum of. tunc vnus
non cõuenitur ꝓpter admmiſtratõʒ alierius: miſi vemũ excuſſo noia⸗

toꝛe. vi.C.quo qmis oꝛdine con.l.ij.S.j.⁊ fone vemuʒ enm ⁊ colle⸗

gam deb uit ſuſpectum facere. vt. J. ve admi.re.ad ci ꝑu.l.penł.S.
antepe. vt idẽ ſu in his quod in tutoꝛibo.vt ar. S c admn. tu. lucius
S. pe. Si vo dimiſim geſſerunt diuiſione facta ab ipſis nõ a iuchice
tunc non couuenitur vnus ꝓ adminiſtratõne alterius:miſi demũ
noĩatoꝛe excuſ⸗

ſo. vt hac.l. in

. . ,„ pn. ſed aliud eſi
qui vᷣo nomĩauerit fidei ratõe con inutonby un
neniat. .. Dem. lL.ij. in fi. 15 d
Tei qui collegam nomina⸗ Zniguenne
rit:vtilen onẽ 6 j. ſ ſi vnꝰ geſe
en vtilem actionẽ dannõ intm am bin
opoꝛtet · Dez. ft imüciuz m⸗
AViic ergo ſi alter ex magi⸗ nanlim: z eſt
ſtratibus tot annis abfuerit Mo cain veef.
aut etiam foꝛte pꝛeſens ꝓpter atu⸗ quid engo. idem
maciã ſiue ignaniã vel egram vali m au er a eu
tudinẽ reipublice negecia nõ geſſe nuũc tractemus.

rit:⁊ oĩa collega ſolus adminiſtra-⸗ ⁊ ſic nõ. eẽ vn⸗
uerit:nec tñ tota res ab eo ſeꝛuari
poſſit:talis oꝛdo dabitur:vt ĩ pri⸗
mis qui negocia geſſit reipu. ⁊ qui
ꝓ eo cauerint in ſolidũ cõuemiãtur.

qñ reſpu. agit ʒ
magiſtrat? eoꝝ

hoc prĩcipaliter

mox ꝑactis oĩb piculũ agnoſcat:qͥ lei Hialins n
non idoneum nomiĩauerit: poſtre⸗ hnlus vel adnl /

ta ggit ↄtra tu.

mo alter ex magiſtranbo vel admi
B vel cu. eoꝛuz vel

niſtratoꝛibus qui reipublice nego

cijs ſe non immiſcuit: nec iuſte: q magiſtratus: xæ
nominauerit: vniuerſum periculũ no vrmenpete
recuſauit.cum ſcire vebet eum qui i.7. . Zni .
nomin aretur indiuiduum officiu, ect⸗l..ij.
⁊ cõmune piculum ſuſcepturuʒ.n
⁊ cum duo geſſerũt:⁊ ab altero ſer
uari quod veberet nõ poteſt: qͥ col⸗
legam nominauit in vniuerſum cõ
uenitur. Beem.
Vnicipes intelliguntur ſci .

ree quod ſciant hi quibo ſum⸗-
ma reipublice commiſſa eſt.

i Cauſa.ſ.conuenitur.ac.
k CEonuematur. ad quod & de wlo. l. ſab. ?M
lI e Tei. opoꝛtet.id eſt nommatoꝛ vmus cum prius conuemt
ỹ̈ collega non aget contra alium collegam. ſcilʒz nomina⸗

tim.⁊ ſic iunguur cũ.l.ſuꝑioꝛi.ſed college in collegam datur: vxt

tu. ⁊ ra.di.l.j.S.nũc tractemꝰ.
m ꝗq ALich ergo. tot annis.ſ. multis.
n Peraciis omibus.d duob⸗ vicit. ”s
o Ex magiſiratibus. als ex admumſtrãtibo: ałs ex magiſtratiby.
eſt cotra.C.quo quis oꝛdi.con.l.ij.j. Rñ.ſo.ibi ambo adminiu
ſirabant: vt S. I. mpatozs.

.*.

b Sulcepenu. unolidum: vt ſupra imperatoꝛ. in principio. 4

curſius floꝛen.

q Tollegam. qui eſt non ſolnendo. a ſic eſt idem caſus qin eſt ſu⸗

pra imperatoꝛ. ideo contra. &. quo quis oꝛdine conuen. l. ij. vt
modo in oiſiinct᷑. nota. in. I. imperotoꝛ. vel dic collegam quiẽ ſol⸗
uendo. ſed tunc qualiter qui primo nommauit: ꝙᷓ magiſtratus ?
Reſpon.qui ſoluendo eſt in parte ſua: non in eo ꝙ a pruno non
potuit ſeruari. ſic ergo ipſe primo exigitur in toto: quoð poteſt
ſoluere. ⁊ caue quia hic nihil dicit de oꝛdie connentionis: ſed ſolũ/
modo nommantem inſolidum teneri: licʒ alterum im̃ noĩauit. ac
curſius floꝛen. ” .
x m Anicmpes. ſciant hi. vel maioꝛ pars: vt.j. eo. I. quod ma⸗
102, 2 facit. C., de aduoca, diuer. iudi.l,reſtuuẽde circa prin.

os tractatꝰ. vnꝰ

fideiuſſoꝛes vel
noĩatoꝛes: ⁊ *

fidemuſſoꝛes vel

Ponne noto
Aie
ſpwommrt
tinenret
ſopeno:out
Pbt ſcho
Kitmima
Pnenet:
Nehaihader
faleut mi,

Atncot

lttogpnan⸗

eſeretc

pna:at̃
tnenanin
ns d
GüpmNN.
NWädN
RngR

MNLꝑide
Prilt

1anisimp
Olti Ei. nn
Nir Mamsct.
olen M on
zanma
haltie,

Mds fte
Pecnigpna e

Mlo:ue ocn⸗

, alnen ſus
holninoeinis.l
1 Poſten nte
Hum.aſiſce
WMunponitafin

Mp in f. 10

Abiertos.
unr geẽe

foccyr,

Mbert, ſen
Cnnngo,
ummſatfe
Mlſzdhumnin
dherſtumi
1ofinkuet
ſnnnnagtnn
gania
Cnnen
Unſtis a
NUnopen
N inlen
Ane en
Chnn
ltin
Felihn

8
8 “ õ
4 W Ee V 4.
7

„— S ”́”M”MNZU „.
emantg bi noz reddit omibo 7c.7 3 de ach. 2 d. l. municipibo. 2 q cuiuſq; fide in. S. ſi o omès. accur.
zrdltcn 4 vmuer. noĩe. l. iteʒ. S. j. 1 de acqᷓ. pot.l. j. in fi. a.l. ſi. jJus ong. non muratur. vt. C. v adopt᷑. I. in adopt. ſed nec volũ
1 W s O Rdie. ad tempus. puta ao. x. aunos. tate: vi 3 aſſumpnio in prin. ⁊ facit.j.t.j.l.j. ⁊ dłe mu.⁊ hono.⁊ qui
eneii 1 Ad henoꝛes. nouos. ß veteres ſtatim recuꝑat poſt reuerſi oꝛig. ałs contra. C. ne ſanctum bap. iteretur.1. iij. a. J. eoldem mum⸗
mnſ onem. vt.C. de his qui in exilium da, vel oꝛ. mo.l.ij. nõ obſtat. j. ceps.accurſius.

ti.j.l.j.in pꝛin.
7.l. ad tps:quia
ſtatim B diſtin⸗
gint᷑. ⁊ hoc etiã

Bẽ.

Ed ⁊ ſi is emanciparetur ab

lnn do ſnd 35 KRbgine decurionum ad tpbus adoptiuo patre: non tm̃ fili⸗
mn one. q eſt coͤtra. motus ⁊ in oꝛdinem regreſ- ſecd etiam ciuis ciuitatis cuius per .
n Kernr ſus ad honoꝛes exemplo relegati adoptionem fuerat factus eſſe ceſi
wüigz quam hẽbar vr ranto tempoꝛe non achmittitur: qn m.. —e S
. de xecuno. nam æ⸗ to dignitate caꝛuit.ſ̊ in vtroq; pla WK Api.
un muonanun ſia cunt examinari: quo crimine dam⸗ Ibertus ꝓpter patronum a
nini prechxri. nati huiuſmodi ſententiaʒ merue ciuilibus muueribus non ex
i unſe Si vro runt. durioꝛibus etenim penis af- cuſatur. nec ad rẽ pertinet: an ope
ſin ab orme moio fectos ignominia: velut tranſacto ras patrono capto luminibo vł mi⸗
v iin Qno anmie negocio poſtea liberari: mĩoꝛibus niſteriũ exhibeat. Tiberti vo ſe
rin ſc vie crimie ia vo q; leges ꝑmittũt ſubiectosnihi natoꝛum qui negocia patꝛonoꝛum
ſle li cun cẽõuemrert „ T— . doeenen Al erk. nn
mrn talis pena: ut lominus inter infames haberi: cũ gerunt:a tutela vecreto patruʒ ex⸗ H
i nain a: ne he ſoo facti quidem queſtio ſit in poteſta cuſantur. Filium pater ecurio ſ Ed ſi is. x
un e mmonat: de ludicantium: uris auteʒ aucto⸗ nem eſſe voluit: ante filium ex pſo 5 ggnt e e
mni tunc locuũ baber ritas non ſit. In eum qui ſuc⸗ na ſua reſpublica vebet conuenire 2. l. ſe. 2. E. de ad
nnmnl dyei lerut mi ceſſoꝛem ſuo periculo nomiauerit: ꝙᷓ patrem ex pſona filij: nec ad rem aprl . ſea boc
ue cania cognnae ſi finito magiſtratu ſucceſſoꝛ ido⸗ prinebit an filius caſtrẽſe peculiux abundat kame
manenn⸗ mnc ſikr. aut c neus fuit: actionem dari non opoꝛ⸗ tm poſſideat: cum ante militaſſet ſitia ſunt. vt 3 re
miemoneret in ket. Zn fraudem ciuiliũ muneg vel poſteg. Preſcriptio tempo⸗ ααια⅜ n
— ſamns nõ haber Ptacitaʒ fidem pꝛedia tranſlata fi⸗ rum que in honoꝛibus repetendis ſi.z in aut. ö ſan-
on en hemn. bel.· ſco vendicant: tantũq; alter inter- velm alijs ſuſcipiendis dataẽ: apö p⸗Bn ſeruns. 5
e ſungmn. vi 5 re dicte rei miniſter æe ſuis bonis co eoſdeʒ ſeruatur: non apud alios: ß ns fi. 2.7. e ure
“ ſolbi n or gitur ſoluere. Jus oꝛiginis in eodem tempꝑe non ſunt honoꝛes in imum.l. in. . ne⸗
vt ibꝛ. ſe r j A& orance inirtarihn dem gerõdi: Sociatoꝛes. 718
Kouemes impo oneribus ſubeũchis ac muneribus duabo ciuitatibo ab eodem gerẽci: gtrteatiſ diez
mik: Rñ. rema⸗ ſuſcipiendis adoptione non muta c(ũ ſimul igi dtrobuc dege po⸗ Nazwicd⸗- .
ner infamis euas ſegd nouis quoq; muneribus filius gtkioꝛ eſt oꝛiginis cau ig 3a⸗) lemtanti. d ſuds ſe , Madarth
oſtes. ad quod eres e eit veheen e uẽadmoduz ſer. Qol⸗ 162G 9
no. §. ad tps. rmo. eſſoꝛi iniũgẽdis citr. opis II. I. plane
V Emo, apoſt onmugecksen P 7 d in ins vo. ſed
Affectos. ſine 2 ſi. §. pareétes.
iapria coꝛ Z . . ðG
aits: ſe ꝓ coꝛpali alia coꝛꝑalis maioꝛ.nec exquuitur cauſa gni h I Jvertus. excuſatur. non autem a cinili munere. vt. C. de exc.
ta vel non.ſecus aũtꝓ pecumaria alia gerunnariaꝛlz maioꝛ. vt . 5 tu.l. ſenatoꝝ ĩ prin. velnu dunſim accipe:. ſinguli ſin gula
is qui no. infa. l. 4 §S. pena. 2 3 e i §. fi. i ant negocia. vt .
dis Pec. telei aͤr Tbenm enga Winfame den 5 en ſingunor ernſie in ſideiuſſoꝛe no uo. vt in aui.ð fideiuſ.S.
infam.lI. 2 ſi ſeuerioꝛ. hoc cum ad tempus pena durat. ałs ſi ſta j. olim contra. vt. &. de fideiuſ. I. ure. facit S.e.quotiens cum ſiis
nim imponit᷑ ⁊ ſinuur: tunc interim non eſt infamis. vt dicta.lI.in concoꝛ. ⁊ de ecur. l. j. . j.de adm. re. ad ciui. perti. l.inj. S.ſi. 3 e
Gngufni ſeruoꝝ in fi. ⁊ adde q̃ nõ. in dicto.S. pena grauioꝛ. mDag. con.l. j. S. fi. 2 3 fa. her. ex ꝑte. S. filiꝰ. vt. . de murileg. l. eina
lean imn, Subiectos. ſine cauſe ↄgnitione: alioqͥn otra. vt. E. de infa. ?- K Poſſideat. cum x eo creditonbo ſatiſſacere ebeat. vt ð de caſtrẽ.
ſi ſeuerioꝛ. que ẽ cõtra.⁊ hoc modo intelligit᷑ Sð de iniuẽ.diuus. vt e.l. ſi caſtrene. Mꝛ
nlesi ſb⸗ n g 1 MWilitaſſet. qm̃ erat dtecuiuo.
abert.n ſic nec ad vecurionatũ vel ad aliã dignitatẽ admiii m SPreſcriptio. 1. defenſio: vt nõ teneat᷑ ſubire.
tur. vt. E. de dig. l. ij. 2. J. de decur.l. ad tempus. u Sata erat. que eſt quinquẽnij. ad eoſdem triennij: ad alios ho⸗
Baigſtith a Cum facn.q.d.potui relegare vel nõ relegare: ſed exquo rele?“ noꝛes in legatis bienmum. C.v hono.non conti.inter pa.⁊ fi.l.ij.
biunm dnm gauit non poteſt facere quin ſequatur effectus. ad qð facit èS ad rur æ facit. J. e. daiuus.
RK pil.l. j.F. calumniannbo. vel aliter videre ſu ꝓbatum. vel non bdͦ=Dr O Mon apud alios. ſcilicʒ qui admimiſtrauerunt. ideoq; ſi pat fra⸗
Kwuge/ ſed hoc viſo non põt abſoluere damnandũ. vel econtra:mii in cer terne fuerit functus munere: ſinio patrine vebei opitulari preſcriptõ
. tis rõmbus. vt. E. de infa. l. ⁊ ſi ſeuerioꝛ. hoc nõ valet: quia valer muii pater cum veberer agere per ſilium fuerat functus munere: vt
4 6 ſententia: ʒ contra ius hitigatoꝛis. vt ſupꝛa que ſentẽtie ſine appe. dicitur in legatione:tunc quippe vtetur vacanone. vt.C. de honoria
ui l. j. S. j. accurſius. bus non conti. inter patrem a filum. l.j. in fine.⁊.j.væ legat᷑. filio⸗
n n b In eum. magiſtratu. uccedentis. ad quod s imꝑatoꝛ in prin. rum. a.l.filius. K. vel dic apud eos. ſcilic; mumcipes. quaſt oi. nõ
ee, cum ſuis conco.. in alia terra. cum in vna habeat onginem: in alia wmicilium. vt. l.
n i 5 Fnon gemeg zarnderine Re de reſcin. ven. l. pe 5 aboeß mee ſtnd que nõ. C. de aſſeſſo. l. i. “
r nult ii c Aimiſter 1. emptoꝛ ſi precium non ſoluerat. vel. i. venditoꝛ ſi q Ponoꝛ ?. pualet oꝛiginale. ſic. . ti.j.l. j.a. . de mu. æ ho. l. 7 q
Rq ſolutum fuerat aclr uod t 5 ↄtraben. emp. ſenatus. ⁊ ð dam oꝛig. S de aſſeſ.ſi eadẽ.⁊ Sð aſſumpnio ĩ prin M
„,N . 1 . . . AIRe . * * . „ ⸗
umin infec. l. ſi. eleleft. 29 re wre fi.l. anfert. S. quod ſi s pᷣſige. x Sola. muneribus.pſonalibꝰ. a ſic intellige. .§. ſola. . C. e nu
e 9 7.. e. l. fi.S. antepe,. vel die miniſter. i. proſeneta.ſic poĩt᷑ in aut.ð coł.l.cũ neq;.⁊.l.priuilegiũ.ſecus ĩ pairimomalibo. vt, . mul.

m quo lo. mu.l. j. .

in fi.accurſius.

i. x. a. J. N cenſibus.1. iorma. S. qui F0. 7. . e. filij

8 BSatum. ałs wnatum. .
DPoſtlummnio. cintatis de noſtris. ð
vV Conſiſtant. non tamen cauſa wmicilij conſtituendi. vt 3 de ca⸗

ptiuis. in bello. S.
mãumittẽdo. 2. I.
poſtli. S. poſtlimie
nio: ⁊ ſic loquituꝛ
C. de incok. l. ẽ ve
rum.ac.
x Exigẽdi. vecu
riombo ;. ſ vete⸗
ranis remittuur.
vi ð dłe prui᷑.ve⸗
terano.l.finali.
y Ex cã oꝛiginẽ
EC. ⁊v& mu. 2 oꝛig.
I. ij. ⁊ dic vt Z. eo.
aſſumptio. S. filiꝰ.
3 In adoptiua.

ſuſceptum.i. natũ

ex filio in adopt᷑.
dato.
Aui c. nõ ſo⸗
lum adoprim: ve
cinus eſt famnlia.
qð facit ʒ.e.l. oꝛdi
ne. SF. fi. 2 Z. S. ꝓxi
mo. ac.
9 In iſto. nepo⸗
te. ac.

ꝑ Erroꝛ. facit ẽ

xe fal. l. antepe. 2
d inter. actio. de
etate. S. q̃ inſte. et
S. ex ca. 7. S. fi. 1
inre fi.edicto.S. fi⸗

nali. ⁊.l.ij. in fi.

a Mõ excludit.
hoc die vt. J. ð iu/
re immu. l.iſj.
b Patris. filiũ.
als ſiliũ ałs ſilio/
rum. ſ.aliquẽ.
c Cuntans. vñ
nenter ducit oꝛigi⸗

nẽ. vt. j.e.l.eius.

7 S. e. aſſumptio⸗
S. filius ⁊ qdᷣ cq;
vni.plane. ⁊.l.ſe.
d Tempoꝛaꝛia.

qꝛ põt mutare qñũ

vult. vt. j. e.ſi qͥs.
7. l. wvmiciliũ. ⁊ S
non vnq;. 2. l. la⸗
beo. ac.

e In queſtionibus

ſpecialiter ciuitati datum idonea
non eſt. Poſtliminio reuerſi mu
neribus patrie obtemꝑare cogunt᷑

qᷓuis in aliene ciuitatis finibb con⸗
ſiſtant. Exigendi tributi munꝰ

inter ſoꝛdida munera non habetur
ideo vecuriombus quoq; mãdat᷑
Ex cauſa fideicõmiſſi maumiſ⸗
ſus in muneribus ciuilibus manu⸗
miſſoꝛis oꝛiginem ſequitur: nõ eiꝰ
qui libertatem reliquit.
optiua familia ſuſceptuʒ exemplo
dati muneribus ciuilibus apð oꝛi⸗
ginem:aui quoq; naturalis reſpon
cere diuo pio placuit: qᷓuis in iſto
fraudis nec ſuſpitio quidem inter
ueniret. Erroꝛ eius qui ſe muni

cipem aut colonum exiſtimãs mu

nera cimilia ſuſceptuꝑꝝ promiſit: xe
fenſionem iuꝛis nõ excludit. Pa
tris wmicilium filium alioꝛũ inco
lam ciuilibo muneribus aliene ciui
tatis non aſtringit: cum in patris
q̃ʒ pſona wmicilij ratio tẽpoꝛaria
ſit. In queſtiomibus nomĩatos
capitalium criminũ ad nouos ho⸗
noꝛes ante cauſam finitam admit⸗

n non opoꝛtet. Ceterum dignitatẽ
priſtinam interim retinẽt. So

dmus poſſeſſio que in aliena ci
uitate comꝑatur: wmiciliũ non fa

cit.Nominati ſucceſſoꝛes picu
lum fideiuſſoꝛes nomĩantis non te
net. Fideiuſſoꝛes qui ſaluã rẽp.

non opoꝛtet. facit. j. de mu. ho.l.reſcripio.S.

ſi quis accuſatoꝛem.a. I. reus.⁊.l.iij.S.quod pater.⁊.C.œ ꝓcura.l.

reum. 1. C. d reis

ſola. atcurſius.

J po.l.j.⁊.j.e.lucius.S.ideʒ. Rñ. uem & de poſtu.
l.j.S.caſum.accur. .
Sola. non facit. ad ſubeunnda pſonalia munera. vt nota. S. e. S.

8g Mommati. nomiantis. ſi aliquis magiſtꝛatus nomiamt ſibi ſuc

ceſſoꝛem:quia ſucceſſoꝛ male admumniſtrauu ipſe nomnans tenetur

Vt 3. e. oꝛdine. S. in eum. non fideiuſſoꝛ nominãtis: quia male geſta

ad ſe in repu. ꝓmiſiſſe videiur. vt ⁊.j.S.ꝓx.ſecus ĩ patre:qꝛ hoc ca⸗
ſu tenetur. vt in cõ. S.l.ij.S.geſtum. uem facu ad hoc S̊ imꝑatoꝛ.
h Eqdeiuſſoꝛes. rempu. ꝓ aliquo officiali:non dico ex zctu.
1 Interuenerumt. vt 3 de adm. m. I. tutoꝛ qui reꝑ. S. pe. 2 facit. C.
V pi.e.qui ꝓ ma.cõue.l.j.a S de fidemiſ.l.fideiuſſoꝛes. ⁊.C. de his
qui ex of.l.j.⁊ S.e.l.ij.circa fi.a. .l. ꝓx. S. j.
kK d Inus. inmus. ſenſus eſt vt inuin non cogant᷑: ſed volentes
admutantur ad honoꝛes. ⁊ que ſunt imerualla: oic vt no. S.

lI.ꝓx.S.preſcriptio.

IEotmuet. Mö. ꝙ nemo vebet continuare honoꝛem: vt. E. ad. 1.
iul.am.l.j/⁊. , de aſſeſ.l.nemo,⁊ in ant.x vefen.ci.S. inerum., ⁊

eſt:qo vꝓmittere viderent.

In sd⸗

E. ve ho. nõ tin. inter pa. a fi .l. j. 2. l. fi ſed fallit in caſibns. Pori⸗
mus in defecium:vt.j. de mu.⁊ ho.honoꝛ.S.fi. Alius in vefen. a.

quando volunt omnes:vt in ani.de deſen.ci.S.fi.quia paruus ho⸗

oꝛ eſt. Lercms. E. de aſſer. liceat: quia ⁊ ilie paruus. Quartus
5 of.ꝓconſul.l.ꝓconſulis.

foꝛe ſpoponderunt: qui magiſtra

tus ſuo piculo nominãt: penalibus
actõibo nõ aſtringunt᷑:in quas in⸗
ciderũt hi ꝓquibo interuenerunt.
Eos.n.damnũ reip.pꝛeſtare ſatis

Au.
Juus ſeue. ⁊ ant. reſcripſeꝛt
interualla tempoꝝ in ↄtmnuã

dis honoꝛibo inuitis nõ etiã volẽti maioꝛ:.
bus cõceſſa:dũ ne qͥs cõtinuet ho⸗ urie. nus naz
noꝛes. Ceue. due ptes wbent
. DWDM . — eẽ pñtes: ſufft
Vlod maioꝛ ꝑs curie efficit: ntton em

ꝓ eo habet᷑ ac ſi vẽs egeriut. duax ptium con

I Enene M
——— ecn. l. nomina⸗
PHmiciliũ re ⁊ facto trãſfert᷑: nonii. 25dnal
a nuda rãteſtatiõe:ſicutii cuiuſq; vmuer.
nõ nuda cõteſtatiõe: ſicutiin Lnullt cu ſequẽ
his exigit᷑ qͥ negant ſe poſſe ad mu nbus.qñq; tam
nersa vt incolas vocani. Dez. maion ba no ho
Icius ticius cũ eẽt ĩ patris mnbn. vt. C.
poteſtate: a magiſtrati int aucto. p. l. f. 23
ceteros frumẽto ↄpando iuuito pa adqua pliu..
õz ſi autem. ⁊ & ſ.
tre curatoꝛ aſtitutꝰ ẽ: cin rei lucius ruſ.pred. ꝑſun⸗
ticiꝰ neq; ↄſenſit neq; pecumi acee dum. obre⸗
pit neq; ĩ eã rẽ cauit: aut ſe patönn ſnpiures. 8 re
bus cũ ceteris miſcuit.⁊ poſt moꝛ- lg.l. glutes
5 nris ĩ rehqᷓ collegaꝝ ĩ rI 2 manda. l. ſi
te pris! . eliq̃ collega 2 tterp ellart cedente. S. luch
cepit.qᷓrit᷑ an ex ea c teneri poſſit. z. &. ia. herẽ.l.
pau. rñ.eũ qͥ inũctũ munus a ma⸗ ꝗ eredltn. ta
giſtratibo ſuſcipe ſupſederit: poſſe reg. ur.l. auud.
cõueniri eo noĩe ꝓpter dãnũ reip. S. retert. a 8
qᷓuis eo tpe qͥ creatus ẽ ĩ aliena ſu E Nem
erit poteſtate. Paulus rñ. euʒ qͥ mapes. 15 Vve.
. ig: . „ m. l. j. 7. . qui
pro alijs: non ex contractu: ſed ex mlj. PE
S. j. 218te bois
auci.l.fi. ⁊ R

re iu.l. põ. .l. duo ex tribus.⁊ ar. diem. S. ſi plures.

n d Smcilium. facto. ſub. ⁊ ammo. nam hec duo ſunt nece:
yäyrt hic ⁊ S. e.l.nõ vtiq; cum ſuis concoꝛ.⁊. c. l. ſ. J. vnt.
ſic in acqui.poſ.vi S de acquiren.poſ.l.iij.in prin.⁊ qð diẽ nudam
conteſtatõʒ facit S.e.aſſumptio.j. Rũ.
o CLonteſtanone. i. ꝓteſtatione. „
p Incolas. collige ergo e wmcilinm facit mcolas: vt. C. ico⸗
l. j. ⁊.l.ſi in parria. a. l.cues. hoc eſt hactenus fuerant incole per
conſtitut.domicilij:nunc dicebat veſijſſe per tranſlat. ⁊ ſic nõ tene⸗
ri ad munera.accur.

4 lAcius.poteſtate.duo hie nota. ſ. non gerentem teneri: ſed

2 poteſt cogi vr gerat. vt. j. de mu. ⁊ ho no.l.ſi quis. uem
etiam filiufa.ð teneri ad of.pu. ad quod facit S ad tertul.l. n quod⸗
2. E. de vecur. ſinos. 5́́ÿMU
r Imunto. qꝛ cõtradixit: vt no.S.e.l.ij.
9 TZicius. ſilns.

x Paulus. dic ꝙ qm pro officiali intercedit non tenetur in vt
ris: nec in alijs pemis quas reipub. teberent occaſione offichz: vt

m q Zod

forunus er/

-
=
S
S
SA S
=—
=
—
—

= = =
5 —
= -
—

S—
=
—
S=
S

— – —
=☛ —
= — Sa
S-
= =
=
S
—
S=
=

S=e Se

—

—
S=-

—= = =
— – ‚z =
2 — – =
= = = –
= = =
S = —
☛ = — —
= S =* =

8cqn

E. ſo K.

en ſgud

b nponls

Kbne tt
Mpenn t
r N.
ms r iee⸗
ſo igus p⸗
ſfns,
Umniſra
nalns.
Mrns
ſepemnaga
nſteſeeo.
arbus.
Puaßcn.
ſnin höpol
aloeio

f frr

lint. N d
NNAhol ii
N&N
NSRaNNN
R
RNANN
WMtt.
¹ Dechnd.
hone ſocioe
nonez obl
lat oilhy mie
ii qyea ini⸗
lermnt weur
ll rl ij.
ſinggeeſt 57
givenmiſti
1piuente parre
Nepn munns:
Nhe. delhů ſee
n dcrionez;
honol honoꝛes.
) Penm richt.
optonero
Mridhtin
llorerinn,
uner yo. l.
Corwocer, ma.
imnputaruin
kien bila
uente ,
1 Ainchi
rniſſnͤ
Ommime

1
.
. isſtc

GNNen.

. ug
ſunnd
m tin
uſg

Aliid

lho igi
er o ſi

greundian

Nmmmn
d Nl
uuſt
Anmn,

gin

E nſe
„(
I ſamut
El iſns
Ml,

yln niß
mibriin

ult

hie 15. e. ibert. S. fi. . C. pi. eo. qᷓ ꝓ ma. con.l.j. 3 de fideiuf.
l. ſidemuſſoꝛes. ⁊ S. c. l. ij. crca fi. ⁊. I.e.l. cõſtitutionib. ſecꝰ ſi fide⸗
iubet ꝓ aliquo contrahente cum fiſco: vt.j. æœ admi. rex ad ci. pt.
l.ij. S. fi. Ytem ałs an ſideiuſſoꝛ teneatur ĩ vſuris: dic vt nõ. loc.
quero.⁊ ſ̃m eos qui ibi dicũt nõ teneri ſub. hic maxime ex contra⸗

ciu:vel ſub. euã
in illa ð admi.
re.ad ci.ꝑn. di⸗
ces ꝙ inteꝛceſſu
in cõeʒ cãm. ß ʒ.
C. vſur. pu.
l. ij. 1 S adm.
iu. futoꝛ qui. §.
penł. ſo.vt ibi.
Item z ſupꝛa de
mag.con. l. fi.
7 wi m pupulis

eſt ſpẽale. vel ibi

pu. hic reip. vł
vt ibi. Itez gr.
cõtra S c fide/
iuſſo.ſi quis ꝓ.
S.ſi nümos.
a Admiſtra⸗
uerit. alius.

x In vſuras.

an ipſe principa
lis:dic vt. j. eo.

l. cõſtuutõibus.

y Igez riidi.
cõueniri nõ poſ

ſe: qᷓ uis pat᷑ pꝛio

alio munus ex⸗
pedierat. vt de
mu. 7 ho. l. uij. S
fi.⁊ & fa. her.ex
pte. S. fi. 7. l. ſi fi
la.S.idẽ ſcribit
5 Patre. 1. W⸗
uo patre.
Becurio. ß
nõne faciẽdo eũ
decurionez obhli⸗
gat ſe oĩbo mũe
ribo que ei imũ⸗
gerent᷑ vt vecuri
om. vt Z. l. ij. ĩ
prin. que eſt 32
Rñ.verum ẽ ſi
7 viuente patre

accepit munus:

vt hic. vel H̊ feẽ

officio quod adminiſtrauerit con⸗

uenitur in damnum ſoꝛtis ſubſti⸗

tui ſolere:nõ eti in vſuras. Idẽ
reſpondit heꝛedes patris propter
munera filij que poſt moꝛtem pa⸗
tris ſuſcepit:iure cõueniri nõ poſſe
Hoc reſponſum ⁊ ad eum ptinet qͥ
a patre decurio factus poſt moꝛteʒ
patris munera ſuſcepit. Jdẽ re
ſpondit eum qui œcurionẽ adopta
uit:onera decurionatus eius vide⸗

ri ſuſcepiſſe exemplo patris:cuiꝰ vo

luntate filius vecurio factus eſt.
Igem reſpondit conſtante ma⸗
trimomo teʒ in bonis mariti eẽ.

h ⁊ ſi ad munera municipalia acce

pto modo ſubſtantie conuocet᷑: w⸗

tem non debere cõputari. Idem
reſpondit ſi ꝑ accuſatoꝛeʒ criminũ

capitaliũ non ſtetiſſet:quominꝰ cri
men intra ſtatutum tempus perſe
queretur: reuʒ non debuiſſe medio
tempoꝛe honoꝛẽ appetere. Im⸗
patoꝛ ſeuerus ⁊ antoninus ſeptimo
ʒenoni. Pro infante filio quem de⸗
curionem eſſe voluiſti:qꝙᷓꝙᷓ fidẽ tuã
impoſteruʒ aſtrinxeris: tñ interim
onera ſuſtinere nõ cogeris: cum ad
ea que mandari poſſunt: volijtateʒ

eum œcurioneʒ ꝓteſtando ꝙ nolebat ꝓ eo obligari. vt..de mu.
hono.l.honoꝛes.S. fi.

Igem rñdit. œcurio factus eſt. vt S.l.ij.⁊ facit z̊ de pᷣcari..l.

ſi adoptauero.a⁊ de adopt᷑.l.pe.

x Igeʒ rñdit.in boms.de iure cimli. vt ⁊ 8 de col. w. l. fi. ⁊ ad.l.

fal.l.pater in prin. ⁊ S de iur.d.l.ꝙᷓuis.nam iure naturali młier
remanet dña.vt. C. de uur. w. in rebi.⁊ dicta.l. ꝙᷓuis.

a Conuocet᷑.mautus.e eo. n.fit ſeꝛmo.

„

b Computari. in bomas. ſ.mariti.h.⁊ facit inſti. q. ali. li. n pu.
7. C. ve wna. cõſtante. . C. nevx. ꝓ ma.l. fi. ſͥ an mulier ſi aliud
habeat:vel ſi mhil aliud habeat? dic le hoc vt nõ.C. de muli.⁊ ĩ q̃̊

lo. muneꝛa ac.l.j.
c Idẽ vrñdu.capita

liũ.S.e.libertus.S.in queſtiomba.

d Quominus. fuit &̊ unpeditus. 2 ſic dabirur alia dilatio: vt. &.
de dilat. l. j. accur.
e Statutũ tempus.a iudice ᷣm moderamen foꝛte locoꝝ.ſic. C.
vt intr. cer.t.cri.que.l.j.⁊ de accuſat᷑.l.ſi ea.alij dicũt ſi.i.ꝙᷓuis.
reum.i.accuſatum de turpił.ad quod.j.t.j.l.ſpurij.S.qͥ iudicij.
vel dic ſtatutũ.i.annũ:vt.j.de mu.⁊ ho.l.reus. .
fAbecho.i. ante ſniaʒ:vel anteꝙᷓ habeat᷑ ꝓ veſiſtente.ad qð.j.ð
mu.⁊ ho. reſcripto.S.pe.

Impatoꝛ. aſtrinxeꝛis. 3. e. l. 5. .
Mon cogeris. quia non põt eſſe infans decurio: vt.j.de mu.

ho.l.ad rem.⁊ de iur. ummu.i.ij. S.j.
1Uidearis. ałs hic expreſſe mandare nõ pomit. nec tacite: vt
S, e, l, ij. 2 facit, . & mu, 1 hO. l. j. 2 3 que in frau. cre. l. ſi pater.

4 2 ” Hð S

7. J. de gqdmi. re. ad ci. p.l. curatoꝛes.S. fi.
k Igem reſpondu. legem. i. priuił. quod dicit pᷣnata lex.
1 mittendis. puta ſi ciuitas locaui ꝓ.x. æ alius offerat. xv. non
admittitur:miſi hoc priuił᷑.ſit conceſſuʒ ciuitan: aliud in fico. vt ᷣ
S de priuii.cre.l.antiocenſium.a ſacit.C. d ven.re.c.l.j.⁊.ij.⁊ de

loc.fundi ꝑ tomm

6 iure aſte. fi. l.
Y U . . 1 tempa. 73 de in
ediſſe videaris. Idem reſpõdit re . Ee.
ſi ciuitas nullam ꝓpꝛiam legem h,ʒ m Pertinere. q.

198 ſult lam legen dus elen
æ adiectionibo admittendis ñ poſ nõ cuitatum

ſe recedi a locatione vel venditio⸗
ne predioꝝ publicoꝛum iam perfe⸗
cta.temꝑa.n.adiectionibo pꝛeſtitu

ta ad cauſas fiſci ꝑtinere.

Ilij libertoꝛũ liberearurnch
liberti paterni ⁊ patromi ma
numiſſoꝛis mvmiciliũ aut oꝛigineʒ
ſequũt. Vidua młieꝛ amiſſi ma
riti vmiciliũ retinet: exemplo cla
riſſime ꝑſone ꝑ maritum facte: ſed
vt rũq; alijs interuenientibus nu⸗
ptijs ymutatur. Municipes ſũt
liberti:⁊ in eo loco in quo ipſi dmi .
cilium ſua voluntate tulerunt: ne
aliquod ex hoc oꝛigini patroni fa⸗

ciunt pꝛeiudicium:⁊ vtrobiq; mu⸗

neribus aſtringuntur. Relega⸗
tus in eo loco in quem relegatus ẽ
interim neceſſarium domiciliũ ha
bet. Senatoꝛ oꝛdine motus ad
oꝛiginalẽ patꝛiaʒ:miſi ſpẽalit᷑ hoc ĩ⸗
petrauerit:nõ reſtitut. Senaro

res ⁊ eoꝝ filij filieqʒ qͥ que eo te n 1 Zäf poter

nati natene ſt: itẽqʒ nepotes ⁊ ꝓne jes id m. i. pr̃is
potes ꝓnepteg ex filio ? oꝛigie ar n et.

p Aannmiſſor
id ẽ patrom qm ẽ
. manumiſſoꝛ.
q Driginẽ. hic duo dicit. Primũ ꝙ filij libertoꝝ ſequũtur wmici

hlum parroni manumiſſoꝛis. idem dicam æ fila libern. vt 5 aſſum⸗

ptio in fi. Secundũ ꝙ liberti libertoꝝ ſequũtur wmicilium patrom
manumiſſoꝛis idem iuris dæ liberto liberti. ⁊ cũ ſecũdo cõcoꝛ. C. de
mu. ⁊ oꝛg.l.ij. ⁊ ſic reddũtur ſingula ſingulis.⁊ facit.j.Sij. ⁊.l. eꝰ
in prin. ⁊ dic vt nõ.S.e.aſſumptio.S.ſi.item in quocunq; ſequuur:
dic vt.e.l.S.ſilius.accur. H
rTiidua mulier. wvmiciliũ.vſq;adeo vt priuił.qð viuo marito ha⸗
bebat:ei reſeruet.vt.C. priuii.ſcho.l.qͥnẽs ĩ pn.⁊ fac.C.ð icołk.
l.j.⁊ fi.⁊ de nupt᷑.l.cũ te.⁊ g̊ de ſenai.femie.⁊ in aui. nup.S.non
tm̃.⁊ S̊ de iudic.exigere. M
8 Municipes. tulerũt. 1. trãſtulerũt. a facit.j.de iure.S.fi. ⁊ ð mu.
ho.l.iij.ĩ pꝛin.⁊.S.libemi. RZ
tAbuneribo. de quib dic vi in prin. hꝰ l.
VRelegatus. relegatusẽ q̊ ad onera:nõ q̊ ad honoꝛes.vt in⸗
ter.⁊ re.l.relegatoꝝ.S.fi.⁊ facit ĩ.e.t.l.exiliũ.⁊.j.e.ſi qᷣs.S.ſi.)
x Senatoꝛ. motus. ꝓprer turpitudinẽ.
y Driginem. afs oꝛiginariam.
3 Mon reſtuuit᷑.quo ad honoꝛes. ad quod. C. ᷣ digmit.l. neq;. 13
T ſenat᷑ caſſius.ſed quo ad onus ſic: vt q̊ de inter ⁊ rele.l.relega.S.
fi. ſ̊ nonne retinet.vt.j.l.ꝓx. Rñ.retinet quo ad id tm̃ qð ꝑdit: mõ
Apter furpitudium. l
7 Senatoꝛes. eo tꝑe q̊ͥ p? erat in digmitate ſenatoꝛia: vt 5 ſenat᷑.
l.hiberos ſᷣm.h.ałs q̊ͥquo eꝑe ⁊ nõ habeas.j.ex filijs. ꝓ q̊ 5 ð ſenat.
l.ſenatoꝛis ſiliã in fi.ſj illã expone vt ibi.
Pro oungine. als pto origine: vel melius ex origine: vel oꝛigini.

“ WM M V NA
„ .

eis.

I * ι . „ 3 . 1

Conſtituat. ałs conſiſtat.

aliquis eſt ſine wmcho⸗ dRomem pꝛopꝛiam
2 Samtntto:li led t i principio. erg
habet wmicilium. vt:

miun ,
mnnliur
5. , deſenſoꝛ ciuitans vk iſir
eri:r.1. iuere ſc zn. aut. de defen. ciui. S. ſiuti .
e alij natis qni nõ ba onere⸗ no qanoda un fi. F. 7. . l.magiſtranbd. ſed ↄtra.C. vbi nanee
. dicit ex filijs. ſ. alijs antea n nt: quo ad onera: stris; vN n 2 de iur. om. m. l. eſt & mixti impeꝛij. uez. l. fi⸗ ene
gack lelenmorer Yẽ qo Dripei.oks ſequüt onigine parris i) agliraribn reſtunere Atnnxen rnac uod ſun um
bchores. vt ſakeuz. eir aiis: quo ad onera. Ltettb F- Wr, uunin
filins. zi nans: e
3 umnans ſlrnantur- filijs primo — hoc plerũq; qͥdẽ lege mu vider come⸗ Agn
38 E . 2 net. SSS . re magi⸗ ſernes ſaum
Sen een lʒz municipalẽ ſdind. datur. veꝝ ſi nõ ſit da Kraendtes o —
Petrauert: ũt hoc x filis eximuntur: Iʒ m zꝛes nicipalle 6 negatũu: moꝛibus teſt velegari: vt ts Kunpo
babene. ve A. di ex filüs 1. digmtatẽ. Senfroka⸗ tũ dũmodo no Enegatu: n Au. ibi dicit. ſo. ſpe⸗ f1l i,.
art ledariſfms retinean nrröme atum:id eſt vb HSS ompetit. ”JZMU erij ſunt ꝙᷓ cialii ſee r ibi. ng
incol.l. q libern t moꝛandi arbitrin in con Ague magis imp ſtrat? mu n enrrelrom mruin
engir vibe roma ancg elinr, wnrſendi in wabeſen erſſition nagatn vel M Dranag inge
. vt in tra . ercent onert icipalis facere ñ . e⸗ bus reſtituẽd 3 rnu
pꝑ excellenti §. Pe Qui fenus exercent fũ nicipalis facere nõ ꝑmittit᷑ ĩ inte bu maionbo: junigl.
a enea d. nent. Qui fenn ributionib f/ n municipalibo nõ pmittit i vrpe⸗ ſed bodte lafimn
Facei enns. n5 bus benr: eti polſefſonem non ha Ean reſtituere: aut bona reiknan Vpette urema. Keäm
mu boc ẽ enaz heant. a mog- uande vel legatoꝝ Aypi. poſſſit velegarn. ſum,tſn
ſiato nõ habeant ð ſinit eſſe ſenato⸗ . — vt dieta.l mü⸗ arde
bi wmncilium. vt Vniceps delinit ehe len hoc ſa. qui mãumiſit mũiceps ⁊ cᷣ of · ei.l. ij⸗ pttſnit⸗
deeo ubenno. lam adeptus dignitat t vo Zusgurmam nõ wmiciliũ SH nihn
ſola. z in gſona era: ꝓtuz vo maumiſſus. no wmcili die corngit hee Ener
aenere uo autem nolerecreditonroeicl enstknans eius ſecutus. ainde ee iin
re diſtingi galo al noꝛem ptinere crean iſſi ab eius: h pa ciuitatum muni . Mtier
ra: vt. J. N ad ho —en⸗ q manum —*. hẽat duaꝝꝑ r huk, wünn.
amde hoereſen io nem nenu Ne ciũtur mumci re und manumiſtionen ae —
.Y s nic r. 1⸗ cipem: p monm . 8 an.
Findr .————— rabt. Ae anlmeg irolonia ßi municipio demdid
imce. ende Ni li babere viek bi gocia ſua i colo ne Ar eonntaſtc MCr
co.: ovine.S ſi. e,/ jes ibi netſinibil in patria poſſide⸗ ſp agit: n ulo velit kiacuh vtituꝛ· ndk
peu aumae, ſe inberet:etfi „Ceno. ſenn bolne⸗ er oĩbo eniq linmn
Apter dignitate .. g minri 10! ies ce did nich
ataan Zrelr⸗ gt. Onſtitutionibus ognec ibi aiegoſi⸗ nullis coloĩag n
manga fit m . r:vt pecu mumecipi comochs ni⸗ icilium nli moige
rt. 1. ep. omkinetu ſt: vſure non pre⸗ it: ibi magis hꝛe wmicilium ꝙᷓ ſumnmr
35 : Vi ve e 6 ee Lelſus .
