ppoonſa.p totum ti. vel ſponſum intellige neutralii: ⁊ ſic po
nit᷑ 8 de edil. e. ſcenqum. S. j. q. o. nõ ſolum ſponſio eſt que fir per
interrogationem: p̊ etiq ſi fist ſine vlla interrogatõe.a facit inſnt.
ve v. ob. S. in hac re.⁊ S ce pollicuat᷑.l.pactũ.

Erbum, verbi gratia promittis mibi quicquid te dare fa⸗
cere opoꝛiebit. ⁊ ſic ſuturum ſigmificat ſine contmet pᷣſens:
vt hic. ⁊ p
widem. S. quemadmoduũ. a preteruum futurum: vi z de le. j. l. ꝙ in
rerum in prin. a.l.talis in prin. ⁊ in fi.⁊ omĩia ſuni ex mente legiſ⸗
latons:non verbis.ſed ſecus in ſtipulanone wlum malum abfmiu⸗

ſponſi interrogationem fit:

4

pret ꝛvt. j. e.l.verbum. erit ⁊ preſens pᷣteritum: vt

extraoꝛdinario ſiue pure ſiue ĩ diẽ
yvel ſub conditione: quod ſi natura

e ¶ Mon continetur.i.non ſignificatur. nam aliud eſt actio:aliud ex⸗
ceptio: aliud replicatio:aliud duplicatio.vt inſti. de replict. actiõeʒ

enim proſequumur: ſed non excepnonem. ſed in onere probandi ſunt
pares qui agit ⁊ qui excipit.vt S de except᷑.l.j.que eſt contra. uẽ aciõ

quandoq; pro replicatione ponitur. vt v in reʒ verſo.l. ſi ꝓ parie

verſum. accur. J
4 f Im/ Arcellus notat.i.notabiliter dicit.

*

g Rapniſſe. ouplex eſt hec lutera. prima eſt ſeiſſum a fra⸗
ctum continens ⁊ vi raptum: qua colliguur ꝙ ꝑ verbum rapio inte
ligatur ſciſſo.ſ.per medium ⁊ fractum.i.conquaſſatum: ⁊ per vin
eripere.⁊ ſic competat vi bonoꝛum raptoꝛum pro his tribus. quod

iniellige in primis duobus ſi homimdbus coacus vel turba ſciſium 2

fractum fuerit. vt ſupra vi bononun rapto.i.ij. in principio. a. l. pre

toꝛ in prin. ſic ⁊ verbum coꝛꝛupiſſe conninet ſciſſum a fractum. vr 23.

ad.l.aqiił.ſi ſeruus ſer. S. inquit lex. alia a dicu ⁊ ſepſum fractuʒ
q.d. verbum rapere vel rapine tria neceſſario conunet: rapienteʒ 7 13

pinam ⁊ rem raptam. nec eſt rapina niſi hec tria bbi ſint. m hoc

expone ſeipſum.i. ipſam rem que rapirur. ⁊ hoc non mutatur. fra

duo vltima. aceooar.
Recdiuoꝛes. actione. in perſonam vel in rem. pſecutio eſt ex

nitur. ſed ibi ſtricte ꝓ ꝑſonan ponitur. ncut 1 5 de act. ob. actio in

pſonam. hic largius pomitur creduor: vi dicia. l. pecunie. S. actionis .
2 iſti. ve act.S.de conſtitu. ̊M

o Einnli. vt ſtipulatione. vr inſti. de act. S. e conſtitut a. vel getiũ:
vi vendinone locatione ⁊ ſinulibi.vi S iuſt.⁊ iure.l.ex hoc. ſ iſte
comprehenduntur hic ſub cunliba: cum omnes que non ſunt ptorie
ſunt cimles.vt S de iuſtic. ⁊ iure.l.ius autem ci.e honoꝛario vo da
exemplũ cæ actione peculio ⁊ ſimilibus qne onuntur ex contracii⸗

dus vel quaſi.⁊ ꝙ dici ſine excep.nõ. vi ⁊ S de act.⁊ ob.l.is cui.⁊ ðᷣ

wl. l. eleganter. S. ſeruus pac. ibi ego moneoꝛ æc. ⁊. j. e. debitoꝛ.
p Hꝛdinario. vt cum iure actionis aguur: extraoꝛdinario cum of.
iuð.imploꝛatur.vt in reſtitutõne minoꝑ: vt ̊ de mino. ꝙ ſi minoꝛ.
S.fi.⁊ S ti.iij.l.j. . „“ .
q Sub ad. ſ. certa. nã ſi ſub incerta nequac. vt ð v. ob. l. cẽ. ⁊

xæ di.inde.q ſi. ot. ⁊.h.ĩmo idẽ ſi ſub incerta. vt g de ac. obli.is

cui in pn. ⁊ qui ⁊ a qba.. q in frandẽ. æ qõ d in illa.l. vecẽ:inteluge
qñ poſtea deſien cõdito. nam fingimus ꝙ nec fuerir obligatus: pen

veie ea tñ ⁊ ulle vebet ⁊ hic creduoꝛ eſt.

r Matura. vi ĩ eo qᷣ ad antidoꝛa pᷣſtada tenet᷑.vt g̊ de pe. hẽ. ß ſi le.
S. ↄſulmt. ⁊ ẽ rõ hoc caſu:qꝛ nec actõ vlla dat᷑. ideʒ pᷣt ici ĩ q̃lʒ natala
ebuo.vi.j.e.debitoꝛ.lʒ ſolutũ ñ repeta .vt g de dõa.l.hꝰ ia⁊.S.ſiqᷣs
pᷣuo. abuſiue iñ dꝛ ebito:.⁊ g de ſoł.ſi is cmn.S.flau.⁊ ꝑ ↄns alius

eum cu rapiiur. ⁊ vi raptum.1. eum qui rapit. alij exponunt

— raoꝛdinaria:vt ſubijcit. ⁊.j. e.l.pe cumie.S.actionis. ſie ergo
qun habet rei ven. eſt crediroꝛ: ⁊ qui poſſidet debitoꝛ. ⁊ ſic eſt cõrra
inſti. act.S/j. vbi dicit nullo iure reneri qui in rem acnone conue⸗

—

ò

2à2 Krediderit. 2

gqgeditoꝛ. 1 q debet᷑ dꝛ öbitu. vt 3 Ʒ fideiuſ.l.fideiuſſoꝛ S. fideiuſſoꝛ

f Debear᷑. ſ. im̃.qꝛ ẽ mefficax. vt o ve ac.⁊ ob. l.naturales.
Sea gciꝰ. q̃libet aliꝰ.ſic large pomt ĩ aui. e fideinſ. .S. abſolute.
abs ſtricte. vt. C. ſi aduerſus cre. ⁊ otinua dnas ſequẽtes. I. cuʒ iſta⸗
b c Rechitoꝛ. pecuma large. vt z. eo. l. pecunie. vel etiam ſtricte

ſi vis.

tate dꝛ qͥ oim i vnii 1. e ern
uerſoẽ libertus: ß ( plus eſt in manus precio ꝙ iur.
nõ ſinguloꝝ. 27 10
ſingulos i ius vo/⸗
cat. vt ð de re. di.
l. intantũ.S. j. ⁊5 de in ins voc. ſ̃ ſi hac.l.S.qii manumitti᷑. ⁊ hoc
miſi ↄpetat actio ꝓł'aris ꝓ priuato pamno: qꝛ tũc ẽ creditoꝛ:⁊ ꝓcura,⸗
toꝛem conſtumit etiã ante luẽ cont. vt S e ꝓeura.l.q̊ in prin. ⁊ fac S
de imur. I.inmriaꝝ.
n Abinus. tardi?. 7 ille qͥ mhil ſoluit. vt. j.e. l. minus. 1
Ainus ſoluit. 2 etiã pl?. vt inſti. xe fideinſ. S. itẽ ſi ille pure. e
ac.S. plus at᷑.qͥd ̊ eru debiioꝝ qꝛ tardiꝰ ſoluit? Rñ.tenebit᷑ etiã in ac⸗
ceſioꝛijs ᷣm qð nõ. ce vſu.moꝛa.in diſtin. e moꝛa.ac.
p m Alieris. irib modis d?. Primo ꝓ omm pſona femi ſexꝰ: et
infantuli. vt S de au. ⁊ ar. le.l.argumẽto.S.mulieri. Secũdo
ꝓ viripotẽte q̃ hj.xij.an. vt mſti.qui.mo.tu.ſi.in prin. ⁊ inſtitut.ð
nup. in prin. ſiue coꝛupta ſiue virgine: vt H. Lercio ꝓ coꝛupta tm̃
vi de ↄtrahen.emp.l.alioqn.S.ꝙ ſi ego.⁊ de ac.empt.ex empto. §.
qͥs wrginem. e manu.t.ſi collactaneus in fi.æ edil.e.l.queritur
q Res abeſſe. pone exemplũ in act. ad exhibendũ: qmia nõ vider ex
hiberi res ꝑ actõʒ ad exhi. ſi rei foꝛma ẽ mutata.vi S ad exhi. l. uk. F.
tz ſi qo. æ ſic abeſi petuori expibitio. itẽ pone in act.ↄmodati vł ceno
ſiti.vt g̊ cõmo.l.iij.S.ſi reddua.⁊ depoſiti.l.j.S.ſi res.⁊.j.l.ꝓr.itẽ
pone exẽplũ g de ſoł.qᷣ ſib.S.fi.uẽ pone g de au.⁊ ar. le.l.ſeia.S. fi. ⁊
faẽ g̊ᷣ de pig. ac.l.elegãt.S.qͥ repꝛobos.⁊ cæ ali.indi.l.ex hoc.in pun.
r Autata ẽ. de materia in ſpẽm vel eõ.vel de ſpecie in ſpẽʒ. vel pꝛi
ma ſpẽe veterioꝛata vel veſtructa eſt. JM
ſXranſſigurate.in aliã ſpẽm.
1Abeſſe. penton. etiã ſi eas tales hẽat.⁊ ſic petet adhuc ⁊ hʒ. vt nõ.
8 de wlo. elegani. S. non ſolũ.
vVOPlus ẽ.i.plus ↄſtat ſpecificatio ꝙᷓ valeat materis.vt in tabła pi
cia. vt inſti.de re.di.S.ſi qͥs ĩ ali.vñ Omdv.materiã ſuꝑabat opꝰ ⁊c.

qñq; minus:vt in lr̃is.⁊ ideo dicit plerũq;. vt inſti.de re.di.S.lfe.

pʒ ex pᷣdictis ꝙ ſi mutata reddit᷑: nec videt᷑ reddi vł dari.qð ẽ planũ
ſi æterioꝛ ſit: ꝶ ſi melioꝛ quare nõ videt᷑ reddi vel dari? Rñ.ſoꝛre h?⸗
nõ expedit petiutoꝛi.vt inſtii.de act.S.hinc ibi qñ etiã ⁊c̃.vel vuli ex⸗

penſas quas habere nõ debet ſi ſciens alienã rem fecit. vi dicto.S.ſi

quis m ali. acuar.
x Delſinere res abeſſe.i.m poteſtate nza dẽ rediſſe res furtius vt vi
aum eius purgatũ ſit ⁊c. ⁊ ſic ſi iteꝝ ſurrnipiat᷑ ab eodẽ vel ab alio na⸗

gurare videri abeſſe: qm plerunq;

b Mon in ſubſtanti

ſcitur actio furti.vt ð̊ de furi.inter omẽs.S.ſi.ꝑ quẽ pone caſum.
y Poteſtatem. ſ. naturam.
3. Poſſum. vt 13 de vſuc. ſequi.S.tunc in poteſtate.⁊ ar. æ acq
renda poſ.l.non videt᷑.ſed quo poſſet a dño auelli? Rñ. m vi poſ⸗
ſeſſa planũ eſt.ſ.ſi eam abſtulit per vim alij. vt dicta.l.ſequit.S.ſi
dñs. in furtiuna
dic eoð modo q⸗
dñs abſtulit alij

ſen eltede. · Cebeat᷑ nõ ſunt loco creditoꝝ: h̊ ſi ñ Beſinere aũt abeſſe res tũc vi⸗ m ſar vederat.
E&νaliqua s. ſit mutua pecuma ſ̊ ↄtractus: cre ctur: cum ſic reqit in poteſtatẽ ne erer ie
eraree ditoꝛes accipiũt. Ains. amittere eius poſſeſſionẽ poſſumꝰ v dl truical
mns lex: hem errk Reglitog appellate n bhitĩ e ꝙ furto pridẽ ſubtracta ẽ. uel..l. Hl
— gpe ⸗ 4 accipiũt qpecum credide-⸗ 4 Abeſt ⁊ ea res que in rebus hu⸗ q h̃ dicu: vi x·
plege ain ſeqn. rint: Boes quibus ex aliqua cã N⸗ mams non ei. Bul. yet e rieioſe
cauſe plemꝰ enue⸗· petur. Dẽ. Abeo ⁊ ſabinus exiſtimant: poreſtale meem
. anenr. Ien ex empto vel ex locato en ſi veſtimentũ ſciſſuz reddat ſanerim ſubmnar
11 Zem. ober pel alio vllo tractu vebet: ß vel res coꝛupta reddita ſit: veluti ſn Fpnk⸗
ank. e geme erſex elicto rebeat: mihi videtur ciphi colliſi: aut tabula raſa pictu ¶u vr monſi⸗
poſie cre. lo. acci poſſe creditoꝛis loco accipi: ꝙ ſi ex ra:videri rem abeſſe: qm̃ earũ rex euerſs. t dcko
e Ee populari ca: ante litis ateſtatõʒ re⸗ pꝛeciũ nõ in ſubſtantia: in arte ſut Finor nöno
bic.. cte dicet creditoꝛis loco non eſſe. poſitũ. itẽ ſi dñs rẽ q ſibi furto ab ꝓvn ſeueninre
laeo nee ſhen e Ainns ſoluit q tardius ſoluit: erat igros emerit: recte dr res ab⸗ nerteh. dnm.
ſadenul. ſi qs ꝓeo Nã ?7 tpe minus ſolutck. Bez. Ken ſi poſtea id ita eẽ ſcierit: qa
in fi. nee ? locuple⸗ ½ AAllieris appellatione etiam et res ei abeſſe cui pᷣcauʒ abeſt.
Ppopela;⸗ ack.. virgo viripotes continetur. RKem amiſiſſe videt᷑ qͥ aduerſus
Bet. ni qucroe eſß ARes abeſſe vidẽt᷑: vt ſabin? ait ndllü eius rei pſequẽde actõeʒ hʒ.
aliqs credtoꝛ: ea,· pedius probat: etiã he quaꝑ co⸗- Ona ciuitatis abu⸗ Lpi.
vem r quilet e us manet foꝛma mutata ?. 1 ideo ſiue publica dicta ſt. ſola en
xpko. qð eẽt abſlur pus manet foꝛma mutata e. ideo iue publica diets ſt.i a en
du. vi a de mann/ ſi coꝛꝛupte reddite ſunt: vel trãſti-⸗ ublica ſunt: que populi romai
miſſo ab vniuer ſi⸗ umnnt.

Vm q vectigal Alius.

2 Abeſt. æ ea. q.d. non ſolum predictis duobns modis abeſſe res

ſed hoc tercio.vt ⁊ de pen.here.cœꝑdituʒ.⁊ S ꝓ ſoc.verum.S.ſo⸗
cietas.accurſius.

5 l Abeo. veſtimentum cõmodatum vel epoſitum. vt nõ. ð.l.

proxi. S. j. ac.
ꝑ Nel res. alia.
ga Lolliſi.i.raſi.

a. ſcilicʒ tm̃: ſed in arte.quod ałs dicitur ma
ius precium. vt dicta.l.Sẽ ꝓx. S. j.
c Item ſi ignoꝛans. ſic non vt ſna: ſed vt aliena venit in pote⸗
ſtatem ſuam. vt nõ. ſupra.l.pror. S. deſinere. nec tamen tenet em⸗

ptio: ſed precium repeutur. vt ſupra ve contrahen. empnone. l. ſue

rei.accurſius.

d Precium abeſt. nõ. ergo e precium loco rei ſuccedit.ſic ⁊ ĩ acii

one ꝙ meitus cauſa. vt ſupra ꝙ meius cau.l.ſi ipſa. ⁊ in petitione
hereditatis: vt ſupra de peti. hereditat᷑.l.ſi ⁊ rem. in fi. ſic ⁊ in here
oitatis reſtitutione: vt ſupra ð leg.ij. impatoꝛ. S. finali. ⁊. l. ſ. ſic
in re data in wtem:vt ſupra de iure wt.l.res in wtem date. H. ſic

in re legata empta: vi inſti. de leg. . ſi res. a ſupra æ leg. j. plane. F

ſirem. generaliter tamen obtinet contra. vi ſupra cæ furt. ſi qo
vx. S. ſi ticius.⁊ ſupra de here. ven. vel act. l. venditoꝛ. ĩ prin. ⁊ de

furt᷑.l.qui vas.S.fi⸗

e RRem amiſil. act. ſi enim act. habet: 1 rem hie videt. vt. .li. j.

qui ac.⁊ dic vt ibi.
DHabet. qꝛ anulus cecidit ſibi mmare.

g b Dnga ciuitatis. alterius ꝙᷓ romãe⸗

ĩ Abuſiue. quare ergo prohibentur vſucapi: vt g de vſnca.

l.vſucapionem? Rñ.non eſt queſtio: quia mnita que non ſunt pu⸗

blica ſunt inuſucapibilia. ⁊ adiunge huic. l.ſequentem.a que ibi dr

cemus.accurſius.

——

e AUm qu vectigal. i. pelagiu. qd ſoluik er eo qð velnt: qo eſt

octaua eius rei ex qua preſtatur. vt, . ve vectigal. l. ex ⸗

ſiatione. 7. l. allegaus. .

ſ .
8 ſunni

1 uutee

Cultyer c
Nm.reſpu.
repl
ſſewe blun
nno romi

iit ntelig

ſerölgr⸗
Plor⸗Kön
Na S

Pobkcorn.

i Me
We⸗
ſete a⸗
buicares
ſitatis
publico .
mpꝛo
ainci nec
Ultotes ie⸗
lapub. iſi
(Mecrel
diFn
1 Deim
vmuerſitea
potrimon.
ſuut in pun
gukcnone
ſummpar
mp.l celſ⸗
zoͤle ſeg⸗

jnep. bel

r ſibias
Ublcn
Uopſihns
nſcic
rap.ro
1 Phlr⸗
Nrehonn,
Lpeti
launt ic
n n
Uer
Onna in
mgſenep
1 ann
igumm
Gne..
8 iie

Niſn

NInn
riſeti

9s

rNNRI=H⅓⁹h

m

ad mace. l.

cer. pet. ciuitas.

publico vſu. qõ

₰
ℳ
*

K DPublicanũ. vt mattheũ. vt 3 de public.l.j.S. hic tituluuo.
IIn compluribo. qñq;.n. j. vi. C. æ fugi.l.v.⁊ 3 de of. pcõ.ſi in
aliquãꝗ. ⁊. . de ſa.ſan.ec.vt int᷑ di.⁊ z de publi.l.iq ⁊ hi in.S.p ea
⁊. j.l.ꝓx.ſ̊ impꝛopꝛie dꝛ reſpublica in dictis.l.
m Romanũ.ſ.tm̃: nõ alium.
n Eminitates.
ſcz alie.
o Habẽt᷑. vt

populi romani conductum habet:
nhil intereſt. 7

zw ſur.l. ob e Publicanũ appellamus. nam publi piant.

cumã.35 edi ca appellatio in compluribus cau⸗

ecll⸗li8. ſis ad populũ romanũ reſpicit.ci⸗
leit . her vocan Uitates. n. loco priuatoꝑꝝ babetur.
qñq; tmñ puatoꝛiꝛaꝛ Lpi.
loco nõ haben

MNter publica habemus non

ecc. l. fi. 7. C. xde. ſacra nec religioſa nec q̃ ꝑu⸗
s range blicis vſibus ſunt veſtĩata: ſjſiqua

ſunt ciuitatũ: vel vt bona ſeu pecu⸗
lia ſeruoꝛum ciuitatuʒ: ꝓculdubio
publica habentur. Publica ve⸗

cau.ma.i. etſi
preio.S.fi.⁊ S ſi

Lieſ u:
ec.l.illud.⁊ ̊ r
babe ceee bus vectigal ficus accipit quale ẽ
mmet reſph=G6 heeniga poꝛtus vel Renaliu reruʒ
uur. reip. l. revo. item ſalinaꝝ ⁊ metalloꝝ ? piſcari
z iſte due vltime 1 rum. Rerece 2 7 † ſcaria

in repu. romão⸗ 1 it 4 5 . —
rũ pñt intelligi Anus tribus modis dicitur

ar 1 ree Vno wnu: z inde munera di
ſn. ⁊ iur.l.j.S. ci darimittiue. Altero onꝰ: qo cj
publicum. renitatur vacationem militie mu/
b i enen neriſq; preſtat: inde immunitateʒ
ſiricte accipit u appellari. Tercio officium: vnde
blica res vniuer

ſitatis q̃ nõ ſi ĩ

—

eſt mpꝛope di⸗
ciũ:cũ nec ipᷣe ci
uitates dicantr l
reipub.niſi impꝛopꝛie ſiłr.vt notaui S.l.ꝓx. J
q MWec religioſa.iſta duo genera in bomis nullius ſunt. inſtit᷑.de
reꝝ di. S.nullius.
r Beſtinata. vt theatra ſtadia ⁊ ſiłia. vt S de re.di.l. intãtuʒ.S.
vmuerſitatis.ſ̊ ſiqua ac.⁊ ſic ſtrictiſſime hec publica dicunt᷑ que ĩ
patrimonio cinuans alicuius ſunt. vt molenchna cõis boñ. que nõ
ſunt in publico vſu:ſ̊ ſunt ſicut molẽdina priuatoꝝꝑ. ſj in alia ſi
giuficatone magis talia que in publico habent᷑ ſunt publica ꝙ que
ſunt in patrimonio ciuitatis. vnde non pñt alienari. vt s de öhen.
emp.l.celſus.nec vſucapi:vt S de vſuc.l.vſucapionẽ.nec legari:vt
3 le.j. apð iuł.S.ſi.ſ̊ R.h̊ dixit publicis vſibꝰ eſtiata.ſ. vt ſint
in rep.vel ſiſci patrimomo:q̃i ea nõ dicãt᷑ ̊ publica. ⁊ ſᷣm hoc the
atra ⁊ ſiłia axpellabũt᷑ ̊ publica.qð nõ placet. ..
ſPublica habent᷑.i.cõia cinitatuũ:nõ publica oĩm hoĩm: vel pu⸗
blicis vſibus veſtinata.vt inſti. re.di.S.vmiuerſitans.ſſ quid hñt

mris publici iſte res vmuerſuaus? Rñ.qꝛ ciuitas ĩ qĩbuſdã caſibꝰ

bʒ ius reip. romanox in talibus rebus. vt nõ. S. l. ꝓx.
t Publica. venaliũ.de quibus preſtat᷑ octaua.vt.C. æ vec.l.ex
preſtanone. 1. l. allegatis.

ctigalia intelligere ebemus:exqJ⸗

munera militaria ⁊ quoſdam milii
tes munificos vocari. Igitur mu⸗

Ahbeo libꝛo. j. ptoꝛis vꝛbani

pulatione ſiue re vel numeratione

preſen tiam coꝛpoꝛis prebere. reſti⸗

* bez

29 Municipes. i. quibo aliqð officiũ eſt unpoſitũ.
b Munera. i. officia. ac.

e 4

—

7

c Capiant.i. habeant. aliter accipit᷑ S̊ ad munici. l. j. F. - 7.J. eo0

municipes.accur.
Abeo.ini tria vba differentiã facit labeo.
e Agax. i. ggi di⸗
cat᷑.⁊ ſic ſeq̃ntibi.
f Actu. als ſtri⸗
cte accipit᷑. vt S de
neg. ge. l. eů actuʒ.

d l

nicipes dici ꝙ munera ciuilia ,

g Lontractum.
vltro citroq;. id ẽ
hincinde ſin natu-
ra.nꝗᷓ qnq; enã in
his nõ ↄtrahit᷑ ob⸗
ligatio niſi ex vna

diffinit ꝙ quedam agantur:

Et actũ quidẽ verbuʒ generale eſſe
ſiue verbis ſiue re qͥd agat᷑: vtĩ ſti

pecunie. Kotractũ aũt vltro c⸗ nmandger lho,
troq; obligatõʒ eẽ:quã greci aks largius accipi
vocãt:veluti emptõʒ venditõʒ loca Een vt alt Zobt.
tionẽ ꝛMcuctõeʒ ſocietatt. Geſtuz ug pielene: e
aũt rẽ ſignificare ſine vᷣbis factam. Se udi. oẽz. qᷓ ſi
Erbatroxerüt Dem. örohein bheare⸗
geſſerunt non ꝑtinent ad ius gularuer.
Rinceps bona cõcedendo vi „,„ñ² w
Etur etiam obligationes cõ
cedere. Aius.

ALus eſt in reſtitutione ꝙᷓ ĩ ex
bibitione. nam exhibere eſt

tuere eſt etiam poſſeſſoꝛem facere:
fructuſq; reddere.pleraq; preterea
reſtitutionis verbo continetur.

vt ſcribẽ ⁊ fodere
lʒ int̃ geſta ⁊ ſcia

.. dꝛa:tñ niła ẽ. vt
B B 7. j. e. l. G. 1 nõ.
ꝙ geſtũ aks largiꝰ

— ſu .l MD.
5

s e e 1 gerr 2
pie. vt g de aci. ẽp. ial⸗
iul. S. ſi qs a pupil GG ree, dai.

14 A -

h BGeſtü ſactuz.

vigeat᷑ q̃dã ſubuk

ſumit᷑.vt ã ve mino.l.ait p.que ẽ j.ſj ibi ex interppᷣiatoe.⁊ iũge ſeq̃n
tem cum iſta. nGe ie

v Erba.nõ peinæt. ſ. pꝛie.impꝛope.n. ſic.vt inſti. de teſta. S.
neq;.q ẽ ↄ:imo ibi ẽ agi.itẽ nõ ob. C. teſta.l.teſtm̃. ñ iõ:

qꝛ ibi dictio ↄtractus ñ refert᷑ ad teſtm̃.itẽ nõ.ꝙ hec.l.aꝑie ſacit j.y.

in eo qð notauimꝰ. C. œ ſen. paſ.l. fi. ipſe h̊ ſubaudiuit ſił accepta

Hq ſi ſolũ geſſiſſe eẽt poſitũ:pꝑtinẽt ad teſiãdũ vᷣm eũ.

K p Rinceps. ocedẽdo. vpoꝛtatũ reſtiuebat princeps cõcedẽdo ei

bona.diẽ ꝙ et᷑ obligatoes intelłr ↄcedẽ.ſ. vt teneat᷑ creditoꝛi⸗
bus.⁊ debuoꝛes qndã ſui tenẽt᷑ ei.vt h̊ ⁊.C. de ſen.paſ.l.ſi depoꝛtati

onis.⁊. l.fi.in fi. ⁊ S ð ſen.paſ.il.iij.⁊ ẽ rõ:qꝛ ⁊ actoes ↄtinẽt bonoꝝ

afpellatoe. vt. J. e. bonoꝝ in fi.⁊ S v iur. fi. eu qͥ. ⁊ ad ſylł.cum fiſco.
7 qꝛ obligatões.ſ.paſſiue reſtutuũt᷑ in e appellatõe bonoꝝ. pʒ ꝙ alii
accipi᷑ nomẽ bona ꝙᷓ.j.e.ſubſignatũ.S.bona.a⁊ S ve iur.w.i.młier
nẽ vt h̊ in pᷣnlegio vel bñficio ſumit᷑ nõmẽ bona. ⁊ ſic enã accipit᷑ in
teſtis.vt ů ad trebel.l.nãq;. S.fi.⁊.l.cogi in pꝛin.⁊ ẽ rõ:qꝛ ĩ gccibus
plene.vt.C. vt aci.ab here.l.j.ĩ vltis volũtatibꝰ plenꝰ. vt. . t. j. l.

teſtis.in bnficijs pleniſſime mterptamur. vi q̊ ⁊ 3 de ↄſti. pᷣn.l.bñſi

ciũ.⁊.C.d bonis va.l.ſiqñ.li.x.

f * . I p Lus. differentiam iacu inter reſtituere a exhibere. ⁊ ꝙ diẽ ö⸗⸗
vEt metalloꝝ.de quibus decima fiſco dat᷑.vi &. æ metallari“1s 5) nrom conoghrebere die lv an ſan gench. Narela⸗ Z

l.cuncti. li.xj. H M
x m Anus.wnũ. eſt tñ differentia inter munus ⁊ wnũ.vt. j. e.
inter dnum. . .
y Dnus.ſine honoꝛe. vt tutela cura. vt ⁊ ð mune.a hono.l.ho
noꝛ.S.ſic accipiᷣ.j.e.l.munus.

nerũ.pꝑ totum.

27 Abilme. 1. talis muneris ſine honoꝛe.

OPff iciũ.cũ honoꝛe.⁊ ſic magis d honoꝛ ſiue hẽat onus anne⸗
xũ ſiuenõ.vt dicta.l.hondꝛ ĩ prin.
Ailigria. ſ.in armata militia. vocant᷑.n. ruſtici ad munera

vel collectas: vt ſolnant᷑ miliubus ſtipendia.

4

*

„

pre. 1 S ad exhi. 1. ij.
m Reſtitutione.ſ. rei.

buł. exhi.1.loc. S. hoc interdictum.⁊ lib. ho. exhi. l. ꝙ ꝛ lex. S. au

8 lonſentoden ee. Petntord. reddere fructus: vt ⁊ 3̊ vNlur.
mittatr. ijs cauſis:quas habes de vaca⸗ mu l. videamus.S. in famana. . .
3 Remittat᷑.quod fui ex varijs cauſis:quas ha vaca.mu 0 Dreterea i pter rem fructus 5 qd aliö?- kñ.c vſucapioms
oĩs vtilitas. vt..e.i.ↄſtituẽ. ⁊.l.fi.S.fi.vel ali᷑ ptᷣ hãc ſigmficatone,zʒ

quò hʒ vbũ reſtituere.hʒ ⁊ aliq.ſ.cũ impatoꝛ reſtuuit aliqueʒ. nã tũc
ſigiificat vt oꝛdim dignitaun reſtuuatr. vr. C. v ſen. pai.l.j.⁊.l.ca
ſus.⁊ fame:vt S̊ ce poſtulã.l.j.S.de q̃ i fi.uẽ libᷣtatis reſtiiutõʒ qñqʒ

ſiginſicat, vi nars. reſti, qrio in n. alind ẽ à vbo indulge. vt. C.

—ge⸗

2 .

.

—

xæ generali aboli. l. indulgentiam. alij diſtinguũr an dicat imꝑatoꝛ re
ſtuuo te in integrum: aut reſtituo te od omia. vt ar. inſtii. quidi mo.

7 5 cõis predhoꝝ. ſi quis dnas. S. ſi qmis. 28 rebus e. l. magis.
S.fi.accurſius.
. Vtrũq;.poꝛtionem dunſam ⁊ indunſam.

ius pa.po.ſol.S. cum autem. quod non placet.vt dicta. l. . de ſentẽ⸗ 7 i
tiam paſ.l.j. accur. p Artum. ancille furtiue. ſi cõceꝑit a peꝑit ancilla apõ bone
p r Ei. ⁊ cauſe. ſcʒ rei:vt fructus.ac. fi. poſſeſſoꝛem vel etiem heredem ſuris ignoꝛautẽ nõ ẽ ꝑs.
4 ſ Et iura. „ ſi —
ruitutes de α W — iter ſi ancilla
bie ipe reugc. Api 8 2 Dẽ Nachane nre⸗
r Lontmentur. ä A .—U a ferit. pel ni
puta ſie generallk Ei appellatiõe 1 cauſe 1 iuna Ber eſt locus qui ſine villa ẽ ohud furem de⸗
concepto libello e Ei appe gtioe 7 — „„ qun ine villae pern. vt hic 1 5
omibe rebo ad me (W continent. Ai. 4 Stipendium a ſtipe appella de vſucao. ſi alie⸗
ptmentibus. ybu,z Vhbll alið ẽ hereditas ꝙᷓ ſuc⸗ tum eſt: ꝙ ſtipes.i.modica era col 19. R. 73 aur
ei rage ctorpe lgeſfio ĩ vniueꝛſuʒ ius qð defũ ligatur. Idem in hoc etiam tribu anaclia. gß z
ſas. 1. omẽs vnlis Etus habuit. Aul. tum appellari pomp.ait: ⁊ ſane ap⸗ ven. inſoſ.lj. .
Pa a Kenclih Ecte dicimus eum fundum ¶pellatur a contributione tibutü: Vdeik ee pre,
vt inſt. we reb coꝛ totum noſtrũ eſſe etiã cuius el ex eo ꝙ militibꝰ tribuae. ſed ibi añcᷓ nia⸗
pa æ incos.a er. vſuſfructus alienus eſt: qꝛ vſuffru . Au. ſt aunb ur ſen
l.i mater. F.ezce. ctus nõ commij pars ſed ſeruitutis Lienationis verbum etiam p ure multens
ſi vo dicaz: peto r? ſit: vt via ⁊ iter.nec falſo dictuʒ eſt vſucapioneʒ continet. vix eſt nõ valur imer⸗
alem:nuto ſunu mei eſſe cuius nõ põt vlla pars di- enim vt non videstur alienare qui Dor ſenee dm
credo vemire ſerni cialterius eſſe. hoc ⁊ iuł.ait:⁊ ẽ ve patitur vſucapi:euʒ quoq; aliena⸗ mi: ns barnioẽ
quo ad vſucapi⸗

tutẽ ei debitam. v rius. Quintus mutius ait ꝑtis

g de except.l. fũdꝰ . ere eir k
mi duo ad inter. appellatõe rem ꝓ indiuiſo ſignifi⸗

ruptoneʒ. vt. E. x cari. nam ꝓ diuiſo quod noſtruʒ ſit
gunal. grcep. l. fi.
93. 7 facit 3. e. l. ei 10 *11.
2 q5 ibi oiyi. uius non ineleganter partis appel

n [Jbil. q.d. latione vtrũq; ſigniſicari.
Ifes beẽdita⸗ Api.
en ſinr herec⸗ rtum nõ eſſe partẽ rei fur
Rſncre ſta e: tiue ſceuola li.xj. queſtionuʒ

qꝛ in ea ſuccedituꝛ
ß oppone de trib.
Primo. oĩs diffim
rio conuerti᷑ cun
uo diffinito. ̊ omĩs mncceſſio mo vnmerſum eſt hereduas. q̊ oĩs ſuc

ceſſoꝛ in vmuerſum eſt heres:̊ bonoꝝ poſ.quod falſum eſt. vt inſii.

bo. poſ. S. quos autẽ.ſ̊ ſuppie hoc.i.v iure ciuili. at bonoꝝ poſſeſ⸗

ſio eſt de pretoꝛio iure. Secudo ææ fideicõ.qui non eſt heres cũ inſtitu

cus ſu heres ⁊ inſolidum. vnde alius eſſe non põt: vt.j.e. ti.j.l.q;
Otra.S. vm.ſj Rñ. hic direcio ſumiliter poſſet dici non ſequi. hʒ here⸗
ditatem: ergo ẽ heres. Leꝛcio ogpomiur de duob inſtitut. nam quili
bet eſt heres m vmiuerſum ius.ecõtra: ſi vnus eſt in torum:.alius eẽ
non poteſt. Rñ. aliud eſt in vmuerſum: a anud in totum ius. naʒ in
vmuerſum. i. aliq quod eſt vmiuerſum. ⁊ eadem que habes hic: ha⸗
bes. j. ti. j. hereditas.
⁊ Succeſſio.ſ.iuris cinilis.

VTr Ecte. dicimus. vt ⁊ S ad ſylł.l.i.S.j.⁊ inſtit. de bẽ. iſti.ĩ pn.

Seruituns ſit.ſ.pars.i.ſpecies. nam ſeruitus alia eſt vſuf.
alia via. alia iter. ⁊ omĩs ſpẽs vt pars qꝙ;tum ad ſuũ totum habere
ſe videt᷑ eſt ꝑs.dico: vt.i.ſicut via ⁊c. habes q̊ hic ꝙ vſuſſꝛuctus noẽ
xs dñnij. a idez inſti. e le. S. ſi cui. alibi habes ꝙꝙ ſic. vt S de vſulr. l.
nij. que ẽ j.ſo. Rñ.qꝙ dicit h̊ ve vſuf.ſeruitutis.ibi ce cꝗ̊ vtendi fruẽ
di dici ſm. H. vel hic de cauſali: ibi e foꝛmali. placẽ.vo ſic ꝙ vluſf.
eſt ꝑs wminij ⁊ nõ eſt ꝑs wminij: vtrũq; verũ.m dyaleticos ẽ pars
wmimij legalis: non eſt ꝑs commij pᷣdicatiua ſiue ſubiectiua. vt poſi
ta ſpecie ponatur genus. vi homo: q̊ aĩal.nam nõ ſequuur. eſt fructꝰ
g dñuʒ. vel ẽ ꝓpnetas: dniuʒ. ſ.plenũ.ſ ẽ legalis.i.integralis: qa

ſumul iuncta ꝓpnetas fructus faciũt dmiuʒz. ſ.plenũ. vel dic tercio:

vᷣt notam n dicta.l. vſuf.l.uij.
xX At. i.ſicut.accur.
y Ulla ꝑs.ſᷣ ⁊ ſi ꝑs ꝓ indiuiſo alterius ſit meũ dicere poſſum. vt
J. e.l.pupillus.S. fi.
3. Quintus. rem ꝓ indiuiſo. ſ. dimidiã. vt. . e. l.nomẽ fi.S. poꝛtio/
mis. acur.
⁊ Szʒ totũ eẽ. ſic.j.e.locꝰ in fi.ar.S.j.e.litus.S.predia.
Seꝛuius. conigendo quod quitus mutius dixit.
RUVtrũq;.hoc ſic mielligo:cũ ex vtraq; ꝑte vnũ im̃ voluerũt ↄſti⸗

auere agrum:rer inẽdo quilibet wdmmmũ ſue partis. alioqͥn duo eẽni

vi z de le.j.l.ꝙ ĩ rex.S.ſi qs.⁊.l.plane.S.ſi.⁊ ł le.ij.l.gams.S.ſi.

vt. j. e.l. fundi. æ.l. queſtio eſt.

re dicimus qui non vtendo amiſit
. onem unpedtie
ſeruitutem. Qui occaſione ac⸗ dam. veckten

qa‚quirendi non vtitur: non intelligi⸗
id nõ partem ſed totum eſſe. Ser⸗. tur alienare: veluti qui heredita⸗

tem omittit aut optioneʒ intra cer
tum tempus datam non amplecii
tur. Oꝛatio que ne; coniuncti⸗ a Ger. eſt
onem neq; diſiunctõnem habet ex locꝰ va⸗
mente pronunciantis: vel diſun-⸗ sdNc.

cta vel coniuncta accipitur.
9 Elilla. i. ww⸗
mo. 7 hoc ĩ rure
7 plene eis die

e Snpendiũ.a ſtipe qð ẽ mochcũ es.vt ſubijcit:vt ſoluãt.xx vj.
enarios ruſtici nuncio principis.
ſIgdemq;.ſic minutatun colligit᷑. ”Mð
g Aconiributi. ſic ⁊ cõtributoꝛia a otributõe dicit᷑. vt ů̊ de tribu.
l.ꝓcuratõis.S.ꝑ hanc. .
hb Alilitibus. vt 2. C. e ꝓcuratoꝛibo. l. qᷓͥ ſtipendia.
i a Lienationmis. etiam vſucapionẽ. pone exemplũ ꝓhibua ? ali
enatio fundi wtalis: ̊ vſucapio. vi S de fun. w. ſi funõ. ⁊
C. de fundo w. l.j. in fi. idem in re pupilli: vt S de acq.re.w. l. bo⸗
ne fidei. S. velun ſi pupilli. fallit qð hic dicit: qmia res litigioſa ñ
põt alienari.vt.C. de lit.l. lite. pot tamen vſucapi: vt S de rei ven.

ſi poſt ac.⁊.C. lᷣ preſcrip.lon.tem.l.j.⁊ eſt ratio:qꝛ viciũ litigioſi

nõ afficit rẽ.vt nõ.C. acqui.poſ.l.vicia.
k Llix. eſt. vix fit qd nunqꝙ fit. ſic ponit᷑ 3 ad velł.tutoꝛ. in pri.
z aliter de iudi. vix. ac.
iVlideat᷑ alienare.qꝛ bene alientat.
m Mon vtendo. omunt. n. facẽ q facere vebet. ſ. vti. vt 2 5 q i
frau.cre.l.in fraudẽ. ſic ⁊ ſi imponat:vt.C.ð rebo ali.nõ alie.l. fi.
n Amiſit. al's abntendo. nam a tunc ꝑditur: vi S quemad. ſerui.
amit. l. ſi ſic.ac. ”
o Qui. acquirendi. i. qui põt acqrere ⁊ nõ acqri.
p Mon intelligit. pone exempluũ 8 q̃ in frau. cre.l.qͥ ant. uẽ S &
wvna. imer vi. a vx. ſi ſponſus. .. ſi marius. 2 facit 8 te col. bo.l.
j. S. ↄfert. ⁊ ſi in frauð.pa.l.j.S. veꝑ. ⁊ 8S iur. w. l. ꝓfecticia. S.

ſi pꝛ.⁊ ali.iu.mu.ca.fa.itẽ. põt. ⁊. I. ti.j.nõ aliẽat. ſ fallit hec

regula z ce pe. he. ß ꝛ ſi le. F. xinde. ⁊ de here. ven .l. ij. S. nõ tm.?
5 ſo.ma.l.ſi vo.S.dabit.
q Amplectit᷑.i.nõ eligit. .B
r Hꝛano.ↄiunctõʒ.ↄiũctio ꝑ ⁊ qꝛ ⁊ ſimilia. diſiunctio ꝓut vt lu⸗
cius gaius heres eſto. item peio cochcẽ cem. que oꝛo oicit ſoluta:
vt. 5. e.ſepe.vbi plene habes illis oꝛonibo.a hoc qdẽ iudicatur er
mente loquẽus: vt h. qð mmtellige in idicijs: vt S de iudi.l. ſi quis

intentõe. iia in vlunns volũtatibo: vt. . e. triplici. ſecs ĩ õctibp: vbi
ↄtra ꝓferentẽ ſit interpꝛetano.vt S de ↄtrahen.emp.labeo.⁊ pac.

ilro n

eorb.
mtn
ſ. Hu
Ael
AX

dDW e⸗

ttake⸗
on boo⸗
nſ nono⸗
elich
reb ſoeereſ
.nam ſu
fmidern half

imliaciü

intalg⸗
Aihens.

iila ſntona

Hobee ck,
Unnc iubo
6. ſiobe i
Npen91.
lopene et

(Wem tuumn
icri rin Nſn

Xvabo. ob.l

latus ſuz

) 1 Zu
tederetor. i,⸗
bils d alen
I weſinna

(negcanwr.

N 5o lr.
klümraſew
ldond.
nenn-1 9
Noen⸗E
mann.F
7 grbores
dut inhe
ſ. tt dca
orrao ſt
gum. arin

Eamce

ixdsqvecer
Lupula

ht. aunin
Oe
7 Meſſe;
9 As.,
1 Gaaner
4 Moolss
Ouninmtü
5 Pealee
Lahr oke

uloceſlnſiti
itrgite.
ſtce lenger

1 Aendt⸗r
Snnc
Agnelſe

icmnn
Marſen

N.a
Eey
We.

1 Dn
No1i
1ſezwn

ukrhit

iNrdur.

rinaim!
tiamndl
uvrii
E Nianaf
Nt

MN N.

11 ii

wnuit ⸗ V

1 Capiendũ. id eſt ſne ſemme.

l veteribus. vt plene dixi. ſed qmid ſi mens bec non apparet? Ien.

pᷣſumitur oiuncta. vt infra.e.iriplici.S. videamus. a qdiũge.l. ſe.
Ic Dmunctionem. bene dico hoc in ulla que neutrũ iſtoꝝ habʒ
r 2 1 Hot aian ege nne zunenan habet. accur.
Labeo. vt intfra,e, ſepe. ? econtra diſiuncta pꝛo ↄiunct i
cta.l.ſepe.⁊.C. Peo einnctd⸗ Vr dr

ligitur. 3. & teſta. l. heredes. abs alit᷑ 2 impꝛope. vt 3. de rit. nupt.l.
palam.item nota. pluriba.nã etiã coꝛã vno.vt.j.e.l.coram.
n a Enõis. ſi lex alicii actõz idulgʒ ⁊ ꝑſecutõʒ. vt S.e.l.cꝛeditoes
o Ert pſecutio. ſ.ey oꝛdinẽ.vt ꝑ offm̃ indicis. vtS.e mno.l
ꝓ ſi minoꝛ.S.ſi.⁊..e.pecumie.S.actionis.⁊ ſic largiſſime. vt ⁊ S.œ
act. ⁊ obl. l. actiõis

e ded bo velou aleeuo
ia ĩ Mar. an Oniunctiõeʒ em̃ nõnunqꝙᷓ pꝛo bil eſſet ſolutum. Api. bes. j. e. pecume. F
Hediq; meo = Kepi labeo ait: v 1Mlam eſt coꝛã pluribo. E b r. Reſtituere
des. ne neh⸗ meate tinnatone mihi bereuie, Ctionis verbo etiaʒ ꝑſecutõ ven vr Lollein rei
vni dari vel fie⸗ A.. —ed . „ 1.5 in acti
ri mſifactũ vrri ι Plua cedua eſt vt quidã pu⸗ Eſtituere añ is intelligit qͥ ſi obermonale m Zn
uſq; intelligant in B ahetur . 4 Ir rodgdr ſg RS Pidnal. d1 3.
llla ſtipulanone celferetur. ſeruius eam eſſe que ſuc turus eſſet: ſi ſtatim iudicij accepii v hen den
pula ſciſa rurſi 2 lut n e ratim P vſur. l. ij. .l. vide⸗
aere lice ve . ei a9 rurlus ex ſtirpibus aut radici⸗ tpe res ei reddita fuiſſet.id eſt vſu amꝰ. S. i fautana et
eſtipbats uma “ bus renaſcatur. Stupula illecta capionis cm et fructun. Lp. peiinde hereaira
in pun. r. F. j. * eſt ſpice in meſſem eiecte: necqdum Ittis nomen actionẽ ſigmiti⸗ ſeſſor vt . Rer.
nlia dane e l lecte: quas ruſtici cuʒ vacauerĩt col cat:ſiue in rein ſiue ĩ ꝑſonã ſit here. ulud. ⁊ facit
ſeri vim. vr ſuõ ligut. Moualis teꝛra pſciſa que ¶Erbiu opoꝛtere non Aul. E Kuaenzde.
arbo. Dh. ſe anno ceſſat: quam greei vo⸗ ac facultatẽ iudicis ptinet. qᷣ
H cant. Integra aũt eſt ĩ qua nond,a põt vel pluris vł minoꝛis ↄdẽnare Donebot Wanis,
dua. v dns paſcendi gratia becus immiſit. H erĩ ad veritatẽ refert᷑. Lpia. tus reilierr, ac⸗
decereur i.e a Blas caduca eſt ꝗᷓ ex arboꝛe cci· Stentuz labeo diffinit eẽ cõ r Eamam eanß⸗
in hacſigniſca⸗ dit. Paſcug ſilua eſt que paſcu⸗ & Pira naturam cuiuſq; reigenn recſt omie ao aers
ſione garwuur: is pecuduʒ veſtinata eſt. Apia. tus factumq;. duo genera ſuntoſtẽ faiſſet ſi tempõe li⸗
r e lunt l. cſ D Ratuz eſt in quo ad fructum torum. i. vnũᷓ quotiẽs quid contra ui ate:reſtuumarei
l.uonio S.ch percipienduz; falce duntarat naturã naſci trib mamibus foꝛte lpterea a.l. cu un
in ann.ꝛ 3.5 co opus eſt: ex eo dictum ꝙ paratũ ſit aut pechbꝰ aut q̃ alia ꝑte coꝛpoꝛis. dus. 3. ad expib.
trahen. emp. cu ,ð ad fructũ ranti JSfS Aul. „ . = iuk. §. fi. *
manu. S. ſilua. 7 20 frue Ucapiendu. Aul. que nature ↄtraria eſt. alterum cũ Accepti. idẽ tpe
arbores cedue /Fnus ſolutu mtelligit et ſi ni q̃d prodigioſum videt᷑.quod greci litis cõteſtate. ac.
dicũt᷑ in hoc ſen. l I?l 8 Aſucapionis⸗
ſu. vt dicta. l. di ⸗½ H velun ſi poſterioꝛ li
uoꝛtio. S. ſi fun⸗/ M te cõ. cõpleuit vſu⸗
dum. accrius. tapionem. nᷓ reſtitueret mhilominiis: cauebit de olo. vt rei vẽ

x Eam eſie. ſubaudi etiam a in hac ſignificatiõe dicitur glans ca⸗
duca que cecidit. vt.j. e.l. S. glans. accur.

y Snpula. illecta. i.non lecta. 2 pone caſum. vt ſupra de atrabẽ.

empt. qi fundum. S. fundi. ac.
3 Spice. ſubaudi e ſpice.ac.⁊ ſubaudi ſunt.ałs mi ſubaudias
7 Aeſſez. id eſt ex meſſe deiecte. MG
DQuas. ſpicoas.
ꝑ lacauerint.hic ſuba ud cum ſi non habes in rextu.

a Moualis. 1. noniter apta ad colendu. vi pꝛatum quod colir ad

ſeminandũ de frumento.
b Preciſa. ad colenunn. U
cCeſſat.ałs ceſſat.ſ.anteqꝙ; aretur.vt ꝑinde melius fructificet.
⁊ als ceſſa ſit.i.apta.⁊ hoc etiꝗ dixi pꝛeciſa.vt.ſ.in eo anno mpin
guet᷑ ſterqᷣlinio.vt pꝛobat ſequẽs clauſula ĩtegra at᷑ ⁊c. ałs accipit
nouale terra ex ſilna extẽta.vt ſupꝛa termino moto.l.fi.ĩ fine.
7 de peti.here.vtilis.⁊ hic etiã poſſet ſic aciappoi.
d Integra. i. arata.qꝛ he impinguatiões fiũt demũ cũ ea ẽ arata.
e Paſcendi. ⁊ umpinguandi.

. . .

f Blans. cecidit. vt ꝓ tali vetur interdictũ de glande legenda. vt
3.de glan. le. l.j. cus appellatione om̃e ructus ↄtinent᷑.vt lbi. 7.

e.qui venenum. S. glanchs. ac.
g Paſcua. ſilua. ałs cedua. vt S. e. in pꝛin. ⁊ als paſcua. vt hic et
C. x paſcuis pu. vł pꝛ.l.j.⁊.l.ſi.in fine⁊ iunge ſequentẽ legem.
hb p Ratum. ve hoc fit menno S. œ acti. empt. ſi in qualitate. 2
in hoc nõ licet paſcere.vt.C.de paſ.pu.l.s.
k m Inus. pone exemplũ S. de tribut. illud. S. minꝰ. 2 fac. j. e.
l. vbñ amplius. in fi. itẽ pone exemplum S. ce fideiuſſ. amiſ
ſi in pꝛin. item pone exemplũ.j.e.ſi iia a te ſtipulatus.⁊ facit quod
— diri 3.e. ſieut. S.minꝰ. ac. ,„ 4
p SPalam. ſubandi fieri. . S
m Coꝛam pluribus.repete fieri hoc in ↄtractiba ⁊ ꝓprie. ⁊ pone
exẽplũ g.d inſtitutoꝛia.ſed et ſi,.S.pᷣſcribere.⁊ S.œ mre fi. nõ intel⸗

di.⁊ ſi poſt ac.ꝓ emptoꝛe.l.ij.S..fj..
1 Fructuum. vt 7. 7. tu. j. in odemnat. J.).
v I Itis. pone exemplũ.ff. e teſtibo. l. j. g[uo.
x ctionẽ iĩtentataz vel intentandã. hoc eſt ante litẽ ⁊ poſt. ve
diximus. C. de tranſac.l.cãs.⁊ ꝑ illam pone hic exemplũ.
y In pſonam. ſiue mixia ſit ſiue off.iudi.locũ habeat.aʒ.ac.
3 V Erbum opoꝛ. pone exẽplũ ꝙ ſtipuloꝛ a te qᷣcqd te dare opoꝛtet
nõ em̃ videoꝛ ſtipulstus ꝙꝙ iudex in ſnĩa expꝛeſſit. ſeo qð pure
⁊ in rei veritate nũc vebet᷑.vt S.de ver.ob.ſi a colono.a.l.ſi ipulatꝰ.
S.cũ ſtipulamur.lʒ arbitraria actione mihi ienebaris. vñ ↄdemnatio
poterat creſcere.vt g. de in lit.iur.l.j.alij ſic verbũ opoꝛtere neceſſita
tem imponit. vt . e tranſac.l.cum hi. S. arburatu. ⁊ reb⸗ eo.l.ma
gis. S. ne. ramẽ ſecus ĩ vbo põt. vt S. c offi. pꝛe.l. ſepe.⁊ qð ſubijcit nõ
facultatem qͥ põt ac. mutat caſum.q.d.nõ ſicui poteſt pluris vel mino
ris condemnare. ua põt in pᷣdictis mpᷣe cognoſcẽ vel alij velegare. poteſt
añt pluris vel minoꝛis ↄdemnare. vt in poicns arburarijs.ᷣ itẽ pot face
re ⁊ omutẽ. vt. E. quõ ⁊ qñ.iudex.l.j.⁊ S. de iud.l.nõ quicquid. uẽ
põt eniã plus ꝙᷓ; ſit petitũ damnare ſi plꝰ mueniat leberi iᷣm quoſdã.
vt gr. S. ve indic.l.ſolemus.a. C. de appella.l. ſi. in fi. a inſti. actio.
S.ſi minus. qð nõ placet. vt. C. ſi a no ope. iudi.l.j.⁊ S.de iudi.l.nõ
poteſt. ⁊ nõ.ĩ dicto.S.ſi minus4cs.
Ad veritatem. id eſt vere qõ nũc debetur ſiue ad vex rei pꝛecm.
o Stentum. i. partum. ”M W
PCuiuſq; rei.ergo in brutis locũ hbabet.
Factumq;.i.editũ cum generale ſit nomen. vt.j. licet. ac⸗
Maſcir᷑. ꝓ parte gil1lsss.
Parte.a hi ſunt liberi.i.filij. vt S.de ſta.ho.l.non ſunt.in ſi.ac.
Coꝛpoꝛis.vt cum ouobus capittbbus.
Contraria.⁊ ſic retinet foꝛmã hbomims.

ASen 2

f ETlidemur. qd omnino diſcrepat ab homine vt vitulus. ac.

g SGreci.i.faniaſma.⁊ hi non ſunt liberi.i.filij.vt oicta. l. non ſunt
in pꝛin. nec tenet᷑ pater inſtitnere. vt. C. ve poſthu. hr.iſti. vel exhẽ.

l.quod certatim.in fi.quancoq; otra. vi.j.e.l.queret⸗

b Elibngnatum. tribus modis dicitur ſubſignare. prtmo vt hic
7. C. e admim.tuto.l.ſi non ſubſcripſiſti.ſcõo in teſtamen

de iur. immu.l.ſꝑ.S.ↄductoꝛes.
1 Pro aſcriptione.ałs ſubſcriptione.

q Famnlie. pone exemplũ g de publi.l. j. in prin. ⁊. S. familie. item S
vr Po⸗ra.I i1. S. fanulit. it⸗ 5 de vi 2 vi ar.l.j.S.familie. a facit.j.e.
ꝓnunciatio.S.familie. .
