quent᷑ ſumptus in ſequenu caſu vtili mandani acnone. qꝛ iuxia mã

factũ eſt.⁊ in ᷣma foꝛte ac. neg. geſ. qꝛ ipſo geſtu negocui ſuum eſt.

1 Petem. hoe ideo. quia in ſententia axparet non vtiliter negooꝛ
um cepium eſſe.vnde non agitur. vt.S.æ neg.gel.l.ſj an vltro. S.
at in eo qui cum mandato agit vel defendu ſempꝑ repetit ſumptꝰ ſu
ue vincat ſie ꝑdat.vt.S. e ꝓcurato.l.qi uo.J.lins.. C. man
⁊9. I. enam. item contra. C. e nego. geſ. negocium. ſo ibi vnluer.
hic autem non expediebat wmino luugare. vel ibi extra ius. licet

R

in iudicio.uem fa.S.de ver.ob.l.venditoꝛes.ac.

k Lius. ſed nonne habent per. I. ꝓperandum:? H. fuit inſta igno

rantia.vt.S.de le.ij.qui ſolidum.S.etiam.a in autenti.de iudic.q.
opoꝛtet.accurſiꝰ. WMW
Sitamen ſua.ex beneficio epiſtole dmi adriam. acarr.
a SBeſiderante. niſi actoꝛ ex varijs canſis actiones intendat plu/
res.iunc enim ſinguli in ſingulos poſſunt eſſe defenſoꝛes. vt ſupꝛs
de ꝓcura. lL. omnmm. ac. l
b Heredes. rei pꝛincipalis qͥ ſatiſdedit iudi.ſolui.accur.
c Per plures pſonas.ad quod eſt. S. fa. herc.l.ſi familie.⁊ Nt re
dibuo/ ſi nolit.S.ſi plures.⁊ exerc.l,j.S.ſi, ⁊.lſe.⁊.S. xe pca.

5

int⸗
vamnſſi
runn
immh

gtun
in n
nenne⸗

hii,

oen
nrnt

rn ⸗

— 99y9 ẽ ‚ê‚ U

(ECornn.
ſel c
ſtnur. gor
Nra dN.Ns
ſtdouſela der
lkrih rme
Calacus.ols
hamm . ſohe
Derei anſit
untuusſit
Himtieur deſegen
0Mten won men

D GunNelan
1 zumarn
eilnen
Opal pohbereven
Fumnt baſene

Mrorwen unle
ishelyanne

Commnuut ſr
uen tel hn ha
(Ammſ niv,⸗
Miamnuone
nrufun

—

=
— = 5

E

S=. = S.
—
= ☛

—
=
—

E SESES

=
=

“
nur.
n.

Nirruli

. —

D

Bai

Nwr unng
tin g Aui
nmta N &
ſiettni

uigent. ſicun nec

l.non tumen. æ. I. licet. S. plane. ſed contra in eo. ti.l. ſiquis cum ꝓ.
S. vnus.ſolu. ihi plures erant puncipales conuenti.hic vnus ſatis
dans cinus ſunt plures heredes.⁊ ſic loco vmus. Item ar.contra
ſupra de duoba reis.l.iij. S. vbi autem. ac.
d Actoꝛem. hoc in heredibo rei aliud ⁊c̃.

e Der vnum li HM
vtrum vnũ vefenſoꝛẽ vebeãt dare:
an vero ſufficiat:vt vnuſquiſq; eo⸗
rum ꝓ parte ſua veſendat vel vefe⸗

vt litigent.nec.

Illud. ibi. i

Vas Amſ⸗ ſoꝛem ſubſtituat: ⁊ magis eſt vt m
venduoꝛ.accur, ſi vnũ dent procuratoꝛẽ: veſideran
te ſcilicet hoc actoꝛe cõmittatuꝛ ſti
pulatio ob rẽ nõ efenſam. nam et
plures heredes neceſſe habebunt
vnũ dare pꝛocuratoꝛẽ:ne vefenſio
per plures reſciſſa incommodo ali
quo afficiat actoꝛẽ.aliud ẽ in here
dibus actoꝛis quibus neceſſitas ñ
unmponitur:vt per vnũ litigent.
Illud ſciendũ eſt ibi rem eſſe defẽ⸗
ndã:vt recte vefendatur:vbi de⸗
VUdicatũ ſolui ſtipulatõ tres
cllanuſulas in vnum collectas
S i Baca⸗ habet te re iudicata ve re œfendẽ⸗
babeimo vng. da de wolo malo.
vt. . e. l. eum qj⸗ JJ”ů́äl Aius.
rebatur. que
contra.ſoł. vna
eſt clauſula ver⸗

h ollectas. ałs collatas.ałs collectas.accur.
1 JYJudhcata. ſ. ſoluenda. 2 hoc eſt quod verbum ſonat..
IDe wlo. ſ. vt abſu.⁊ has dnas ꝑ inrerpꝛetationem.ſ.ne quid in
fraudem hums ſtipulatõmis fieni poſſit debuoꝛe non vefendente. vel
ne iudicetur wloſe quid fadente ᷣm. R. ñ tamen ſi ex vna clauſula
ↄmittatur. non ↄomitnitur ex alia. ⁊ ſic diſiunctiue habet collectas
in vnum. vt. j. e. l. cum querebatur. accur.
m 1 Jante. maxime. nam idem a ſi poſt. cum perſone conditio
imntaretur. quod innunt ratio inferius ſcripta. alij dicunt

bo. vt ibꝛ.⁊ trina eſt intellecin 7 eſſectu. vr hic. R.

ꝙ poſt pꝛohibere non poteſt. accur. WDW
n Fuerit.ſ.defendere.⁊ hoc poſt ſatiſdatonem.a dic ꝙ reus dedit
ꝓcuratoꝛem. ⁊ ſanſdeditꝓ eo iuch.ſol.a poſtea phibui vefendere,
7 tota hec lex dicu de ꝓcura.ſen defenſoꝛe rei.ac.
O Pꝛocuratoꝛ.ſ.rei.accurſ—s.

„ Comnnnar. 4pter rem ñ vfenſam. R. vel m alios ꝓpter iudi⸗

catam rem. vel ſm.h.de wlo. accurſius.

q Committi.ſi dicas ↄmitii ex clauſula de defendendo pᷣm. R. vi

deiur lr̃a contra.quia dicit egerit.⁊ ifra ſtatim dicii.ac.
r Acceptum.i.ventilatum indicium.a ſic fint ſenſus ꝙ ſufficit

per quemcunq; adnnſſum. vi ſupꝛa iam tamen. S. nunc videamus.
ſed rñ. p eo verum eſt. ſi ꝑſone condinio que incipi vefendere eadeʒ

perſeueret.quod hic non tuit. immo fuii mutata de habente man⸗

datum ad non habentem.⁊ ſic iam nõ eſt illud udicium ꝓ quo fint
ſatiſdatum. Item ſi dicas ᷣm alios commitui ꝓpter rem iuchcatam
⁊ ſic iudicatum fuit.videtur conira.quia ſentenna non valet in pᷣ⸗
iudicium vomim.cum iſte ſe obtuliſſe videtur reuocato mãdato. vrx
ſupꝛa de re iuch.l.ſi ſe.ſed dicas valere in pꝛeiudicium offerentis ſe
vt. S.de ꝓcura.l.plantius.in fi.ſj ꝓcerto non fuit ſanſdatum ꝓ ea
ſententia que teneret defendentem. ſed que teneret wminum. ſed di⸗
ces in odium reuocantis. ne ꝓbabilis ignoꝛanna damnum afferat
Item ſi dicas tercio commmi ex clauſula de wolo. quia pꝛohibuit
lo pꝛacurgioꝛem.non ceruſicato acio:e, alioquin pꝛobabilis igno⸗

H

NIZ ante acceptũ iudiciũ pro⸗

rantia dammum aſſervet. quod eſſe non xedet. vt inſit. man. F. recre.

tunc obſtat quod ſubijcit.naʒ vt committatur ac. vbi dicit committi

AleN a

quando agit. cum pꝑſona habente eandem conditionem quam pꝛunse.

ad qnid emm tunc committeretur wli clauſula.

ſed dices in eo ꝙ wo⸗

lum commuteret.vt ꝓ ſe iuchcetur vi diximus, vt.s.l.ꝓxi.⁊ ita om/

nes Kfengi pnt.

——

hHibitus fuerit ꝓcuratoꝛ a ᷣ
mino:⁊ actoꝛ ignoꝛans ꝓhibitũ eũ
eſſe egerit: an ſtipulato cõmittat᷑:
⁊ nihil aliud dici poteſt ꝙᷓ; cõmitti.
ꝙ ſiquis ſciens pꝛohibitũ eſſe ege⸗
rit:an ſtipulatio cõmittat᷑: iulianꝰ
nõ putat ſtipulationẽ cõmitti.naʒ

vt cõmittatur nõ ſufficere ait:cum

ea perſona acceptũ eẽ iudiciũ que
ſtipulatiomi cõpꝛehenſa ẽ:ſed opoꝛ
tere etiaʒ cauſam ꝑſone eandẽ eſſe:
e ſtipulanoms interponẽde tꝑe
uit: ⁊ ideo ſi is qui ꝓcuratoꝛ datꝰ
eſt:heres extiterit dño:atʒ ita acce
pit iudicium:ſiue etiam ꝓhibitꝰac⸗
ceꝑit:non ↄmittit᷑ ſtipulatio.naʒ ⁊
als rñſum eſt:ſiqͥs abſentem vefen .
Tens ſatiſderit:deinde vel ꝓcuratoꝛ
ab eo datus:vel poſtqᷓ heres ei exti
terit iudicium acceꝑit: fideiuſſoꝛes
non tenernr. Alulus.

1 Qnod ſiquis.ſibi imputatnrus. accurſi.

Commitri. ꝙᷓuis non defendatur. quia non eſt illud indicium pꝛ

quo obligauerit ſe fi

vV Cauſam perſone. id eſt mandatum. accurſius.
x Eſſe.vt ad vefendẽdũ iniuemiens mãdatũ daret ⁊ fendat᷑. R.
y fFuit non ſufficit hec ratio. nam eadem poſſet allegari cum igno⸗

rauit actoꝛ.ſed eſt alia. quia non lo pꝛohibuu cum iſte ſciret. accur.
3 Extiterit. quo caſu non condemnarur vt pꝛocuratoꝛ. ſed vi reus
principalis.non ergo commitiu poteſt ſtipulatio que pꝛo eo interpoſi
ta fint.⁊ facit ſupꝛa de excep.rei iudi.ſiquis beres.accurſius.

7 Pꝛohibitus. vt in pꝛimo caſu legis. accurſius.

—

ſupra de his qii no. infa.l.ſeruus.⁊ in vtroq; dicit wminum ſciuiſſe
vt ſupra.S.ꝙ ſiquis.accurſius floꝛentinus.
a Beſendens. ſine mandato vt diſcrepet a caſu ſuperion. accurſius.

b Satiſdedcrit. udicatum ſolui. ſed quid ſi wminus ſatiſdederit
pro ſe.⁊ poſtea ꝓcuratoꝛem conſtituat.nunquid committetur ſtipula⸗

tio.foꝛie committitur. quia domini cauſa non minatur. ac.
c Datus.ſ.ille idem qui vefenſoꝛ erat.⁊ ſic eandem perſonaʒ ex alia
cauſa defendui accur. ” U “MJM
d Edeiuſſoꝛes.ſ.dati in pꝛioꝛi iudicio ꝓ indicato ſoluendo.

e Mon tenert quia ꝓ hac ſententia ſe non interpoſuerunt.in eo at᷑
qð hic diciu mutauones conditionis ꝑſone veſendentis ve habente ac

non habentem mandatum. vel econtra annihilari ſtipulationem. eſt

ſupᷣ de ꝓcura.in cauſe.S.fi.ſo.pic ante liis conteſ. mutatum eſt iucdi⸗
cium. ibi vero poſt. ⁊ ſic ante litem ſen in liue ↄteſ. opoꝛtet cauſam ꝑ⸗
ſone eſſe eandem qᷓ fuit temꝑe ſtipulatioms inrerpoſire. ſecus ſi poſt
vt ibi.⁊ ꝓ hoc eſt pn.l.ſi ante vc. ⁊ qð ibi ſimiluer dicit᷑ cauſam ꝑ⸗

ſone esndem eſſe que fuii tempe ſtipulatioms interponende. nam nõ
dieit interpoſite tz interponende. 2 ſic tempus interponende.¹, ante

uſſoꝛes. a ſic non videt᷑ vfendi in eo iudicio qᷓ

Stipulano. quna viroq; modo deſijt pꝛocuratoꝛ eſſe. arg. conrra

en

hun
ſd nen
ttit ſtip. ob rem non defen lunie
in rem indi. a ideo H vceſſin lite tiuli
1 J fuus.in rem m c. l. ſiquis nibi ie ſi vᷣuꝰ. item fac. S. de juM
nditions 1 1 ſan.E3.C.:r emue err ani Teta dien ſa.5. e
Herkfe enngen zaͤ ſol⸗ oteſ. ibi ante.⁊ eodem fl. a.l. ſe. 1. c. e aſt de v. obli. l. nemo. e
pti indicij. 1. lite confeſ. cher ſerüdo hoe qt bmoai “ al. 1. ſt vinrim. m §F. uem non eſt. 7. S. rei ven. l. viq;. munit
litis conteſ. tꝑe reberd rans ve i eſt rõ duen um reuocaium aro. l. non diſtinguem. F. uen * re iud. ſi ho aut
ir c ex pre ei ſatiſca. co. uk. me veſench ſt legiuma. mno sc. nnie
pſona mutata non eſt le ratum hy. ſe F fideiuſſores ten ſ Jreus. ſbengl,
inanderumn anar on onem tratu weſendar fidein vienne, n 1 Pre⸗ ug
2 legit une deſe is. ſt ſatiſdation =DYMB ſi interpo⸗ erat de maioꝛibo. V D narj
ma eſt oſe vñs. titoꝛ poſt ſeriſeti eres nerebatur ſi interpo vr. 2 wn ue ung
del ian vwa de be iudiciuʒ eriſ here⸗ ranunerrhioin ſtipalaro⸗ werlin ars i⸗ .
omit tari oño kb ei Linze e literit:exti g us. nu lu m nõ vefẽderet:po 7 nee mgratibo. ieuit in
Deurato⸗ egitcan von ſo-.. ſtipulatio ex⸗ c. heremoditio ſñaz eſſ. la cõmit l
emn ar mmnaier net e icati dbeltkalimne e remacere⸗ nammiſt i
reo totiene habet an ob rei vnã claſulam in
grane reot cau editam hal tũ iudex pꝛo dicebam vnã ob rẽ nõ de i
eo exigi eaz cal e ingtu iudex pee tatur: olcebam yr obre nõ de inn
rronemn nreron tm enĩ comittitur inqꝙ Ogeſti. pulatõe iudicatũ einie in ſe ha⸗ 1 i
naia hona ekiaz ne e eſengench rerber uſamn od rindicatöſoim ſtipu i
are MMa Leen Pg rit: atiſdare iuber ere. cũ igitur iudicatũ ſol la:ſiue (
at An egren 3 3 fuerit: atiſdal 5 ab bere. ci datur clauſula: Not 4
um el non voſiu iudicatũ ꝛe ſed a dño litis i⸗ fen res iudicet ſi altera clauſula cõ iſit
mnorrummn⸗ ipo ccurato⸗ curatoꝛ aliquẽ en merito qritur ſi alt rurſum cõ⸗ Ufrhi ch
ur anameri vonit: ꝙ ſi ocuratoꝛ a e iudicatũ me rur:an ey altera r ſtipulet: icniniu
lam neceſſt ſtip. dat: ipe cog tigze ZBul mitti poſſit:e it:aut ſi ticius bli⸗
Fce z ſolui “ rem Roe ſi i ex aliayreneritra ſiue na⸗ ſuln ſ
c iudi. lice· j di ſolui Len Ain gin conteſtata re conſul factus fuerit: ciꝰante co⸗
inrdenonee Peceunde pofello⸗ lu⸗ iſſ un hrioeye aerenelc ſtipulatõ n eionoe⸗ Siuedec
ares at 1 facit ſſerit:de PE. s8 videiuſ ſuul factus fue N ſt ex pꝛioꝛi q: plonale puile rRcbo-ta
3. Kom ſag Nd cef : quidã putãt eius oꝛ ſul factus fi ommiſſa eſt ex Kiireins räſit ae ht
5. q mo. pig. ei ruenit:quidã pr nõ teneri: qꝛ moꝛ⸗ neʒ: ſed vbi cb iſtat condi gi ſideiuſſonem. cohep u
ſol. l. .§. ite datos nõ tener falſũ 3e a licet exiſtat ac Kdeiniſonen. Anhnen
. woli . es ꝓ lite datos nõ es ſit:qo falſũ uſa ex alter ittitur: al⸗ 35.6 5. ſ. e.l. dur zeuin a⸗
a 1 vertn. eſt: qm̃ ickecauſalcem ffuckvß no tera aron. Poihge menan naſt det ſilre
Eageba cõſerua DeE pulation roen enlaz: ſo. hic pſonalis ? unier
er d. co⸗ m iudcari. ſcatũ ſolui ab nip latio ob rem non r pꝛiꝰ excep. vt bionn trtzi
ei ven ine re . dicatũ 71. n ſtipu ñ efeſa: ann p tiaʒ ſoluit
1 ngnek, eſi in Yreus poſt iu ta in magi an ſt miſſa ẽ reñ lefeſa: latöe lis ED mnni g
de Ernnemck.n So tuchatmang vota mmnag redi? ammſz:mnt er itivula iis. Ack z cn
mncrumr m ſtratu ſit: nec nimsint vin arbi crec ranm l ſuis Ppoſſeeng libunt
daact reteree poſſit:tamẽ niſi res! .. . k. vefengeret. litis conteſ. als nd daſe nt
de.l. ſi ane. . * S e am uerrhe quod hic — iudi perandum. f gund
noxa. ſi cõis. ac. ndi. ſ q̊ ad alias incer⸗ no .. ergo erat lis gteſ. vt. “ , keluhrtmnet
zel air catum: expe. quo ad e nn Nelon uo ad aar⸗ iudicatum n notegiinm ſolni. accur. 4 4 –
1 annRsKgte anrem neer Rnlas diinet 4 Sarmaner weantepr ſupis H n. §. in hac. vel die aungn
ñ erit iudicatum. vt hic. c quo ad alias ante amiẽ incerta eſt vt r bvt ſußß iam tamen. . r mes. vr ſu urtnuiht
qn erit in Rlnneerem vadn h miereſſe. anre guid iſs ame uſula. i. ommttatur. vt ſu mtellecrum ſunt mes. vr ſi maͤ
„ clauſulam d ſniam certam dabi “ .. di. ex alijs aut 4 Clauſula.i.comm rbum. ß quo ad i. 1wnlnnon
iucicem qui Securare. lauſula. ſ. de re iu nnest?᷑ quo ad ver ra in hoc. ac. . H finfirnmmn,
br. 1 mitt. e ger. t ex es cla 1. con que eſt contra in nſam. accur
onagitakerg⸗ gln nnertchaunnan kn ugürre dan. auni
aguur ad int M ſu pcura.fideiuſſoꝛ e et 1 Konſtat. vt ſua . — vtrunq; caſum. ſed Ve (nſinnine,
. endendũ. mnſdare. cal P ur. v ce. adqucit ſim ferunt uidam ac ve uecninte
1 Jad dnern renneniethbeno. vr c Sommuln mas mmlne Hoen. ulgmte
.. udemur mnn uod eſt enam ſi . „. epcura. y ur tm ad ꝓximum. ac. teeſg
1 A wmino. pꝛeſen 4 ſequentibus. ac. tum. vt. C. ep Xt + uſa.i.condino.⸗ M ” lin
Srgep len mnr in foꝛo. cum ſ habens manda 53 1 muncnm. .ij. S. in hat
larr habens vel nen ae Utraq;.co ns ſoluit. vi. S. l. ij. . in h
P. Si Po⸗ we ſatiſda. B ue. è H in qõe quaz nõ ſo
anemeſemen. Beurnt o em ac. vt inſti. de ſatiſda. 2.Stipulatiom. ſic
. amm fideiuſſoꝛe Framo H .n Pno S.
S. ſin autem

.l. ſipcur. 1.S. 1..j.l. non quaſi. Snapall. B. ear⸗
5. 7. ti. j. l. leurus eran irnon. unte ſniam lat am in⸗ Mnlien
„ n.l. ſi iliuſ⸗ cedit.uem õ. j.ti.j edlecutus er oſtea ante ſni mlatöne
inor.Sintum ſequentrb⸗ iangnmnuat . ium lee annnn geren hpu
inm. ". l. ſi minoꝛ. ſ tener ille qui pmii vt inſti. ve ſatiſda. ga tipulanone. nõ
g linmn. nota e ex hac ſtip. nttere nõ renerek. vt mandauu als b Ex ſtip
fa. in fi. Et ſe ſi ſe lefendiſſet pm iuch. tenet᷑ dñs.qꝛ
mant migf e aut in factu de re l. piaueins a,
none a depcura. l. plautius. a⸗
ſßz hocie. a s, Vvt ſupꝛa deꝓ
cura. ſe offerens,
Seurs. 1

ex pacto ß. l.
dis nup.aut᷑.ſj̊ ſiquis. So.ibi non xp
3 ſecun .
ß 3. C. de

en⸗
ech⸗
ai
Mn
n
n i
,
V mft
ls tin
ug
e i
is e

n.
D
.
Namn n d4l.

gimnſf
elumm in tes

pter quam indicium ſperabat᷑. cum iudicatũ ſolm ſatiſdaret᷑. R.
iz ᷣm hoc ↄteſtatio nõ poſſet ſieri.niſi õ reum.qꝛ ille ſolus tenet᷑ ex
ea ſtip. ⁊ ile non defendir᷑.q.d.lite ↄteſ.ex ſiip.iudi.ſoluiꝓ clanſu⸗

la. qꝛ nõ vfendif.⁊ ſic ↄtinget ꝙ oditio implet᷑ ipſa ↄteſtatione litis

1 acqſiuit acioꝛ ius.vt ⁊ iu.S.de v ob.l.ſi ninus.

Doõ mabi
eſt. vi omutat᷑ li
te dtel. ad inteſſe fuerit conteſtata go magis eſt: et
qꝛ non efendu i jqdeo nec ſideiuſſoꝛibus videtur ſta

oſita qõe. qñ
ex heremoditio
fuit damnat?. qꝛ
pualet rei iudi⸗
clauſula.vt ar.
e.l. fi. in fi⸗ ałs
aũt ſi re nõ defen
ſa ñ ſequat᷑ ſnia

omittit ſtip. etit

am añ li.ↄteſ.ad

tim dies cedere:vbi res ceperat nõ

xfendi: ꝓinde et ſi foꝛte lis finita

ria vel ſolutione vel trãſactõne vel

gacceptilatione vel quocũq; alio mõ

cõſequenter placuit euaneſcere ob

rem nõ vefenſam clauſulam. Sꝛ

ee· veri⸗ fuero a fideiuſſore pcuratoꝛis ſti⸗
ſo añ ↄmittat᷑ vt pulatus luchcatũ ſolui quaſi in reʒ
en ug acturus: 2 poſtea in nionaz egero:
ĩ coin pdicio an vel alia actõe acturus aliam aũt di
ex beremoaid ctauero actiontẽ̃:nõ cõmittitit᷑ ſti
en ana rni pulatio: qꝛ te alio re act videtur:
niſi fiat lrzreli e alio ſtipulatio interpoſita eſt.
. £ RA .
wodeſ mſuis Tpianus.

d Clauſulaz⸗
fac.S.u.j.l.non
qſi. S. generalit.

e Si fuero. P⸗
curatoꝛis. rei a⸗
ctione ꝑſonali.
f Actione. non

Zeex duobo fideiuſſoꝛibo qui
iudicatũ ſolm ſpoponderãt:

glter ob rem nõ vefenſaʒ partẽ ſuã
ſoluerit: miblominus res væfendi
poterit: nec tñ is qui ſoluerit repe

tet:ſtipulatõ eĩ ꝓ ꝑte eius ꝑ empta
ẽ ꝑinde: ac ſi acceptum ei factũ fuiſ

tñ ð eadẽ re. axs ſet. Quotiẽs ex ſtipulatiõe iudi
e· v eage Catũ ſolui ob rem nõ vefenſam agit
re vel ſi de eage,y cũ fideiuſſoꝛim:nõ eſt iniquũ caue
e 38.. ☛ ri:dvminum prioxe iudicio abſolui
excep. re in. quia omiſſa cautione fideiuſſoꝛes
7 an eadem. F a⸗
ctiones. quõ at᷑
hic libellꝰ fnerit

mutatus ſeu cumulatus. dic vt noraui.C. de eden. edita. ⁊ fa. 7. de

adul.denunciaſſe. S.qͥd m. ⁊ſi menſoꝛ fal.mo. di.l.j.S.ideo

*△

vVSrmul. i. poſtq;.
querebat᷑.S. ꝓinde ſi ſoꝛte.

x Beſierit.foꝛte in tranſactione facta vel acceptilatione. vt. S. e. cum

y e X indicatum.ob rem.i. ꝓ hac ꝑte ſtipulanoms.

mandati iudicio nõ cõſequent᷑: aut
certe ſi velint actiõe mãdati a dño
aliquid cõſequi:cogant᷑ dñm prio⸗
re iudicõ vfedere.
fuerit ad quã væfenſio erat neceſſa

Fricanus

3Mon vdebet. quãc em̃ ꝓ ꝑie defendere non poſſu. ptem tñ ſolum

ſoluendo hberar.
vt. S. de V. ob. l. in
execu. S. inſolidu.
vel melius die vt
no. 3. e. l. ſi ex duo
bpns. ne ſu Z. j.
ꝓxi.ac.

Ec ſtipulatio q;diu res nõ de

fẽdatur: ſimulatq; vefendi ce
perit:aut defendi vebere eſierit:
reſol uitur. Enul.

X iudicatũ ſolui ſtipulatione

ob rem non vefenſam cũ vno
ex fideiuſſoꝛibo agere volo ꝙ pro⸗

parte eius ſit:ſi ſoluere mihi para
tus eſt:nõ debet dari mihi in eum

iudiciũ.neq; enĩ equũ eſt aut eũ iu
dicio aſtringi:aut ad inficiationeʒ
cõpelli eũ qui ſine iudicio dare par
tẽ paratus eſt:qm̃ plus aduerſari⸗

us eius ꝓ iudicẽ ab eo cõſecuturus

eſt. Enul.

X cdauſula re iudicata wolo
malo ob rem nõ defenſam in

ſolidũ cõmittitur ſtipulatio:nõ em
videbitur vefenſa res bom viri ar⸗

bitratu que nõ inſolidũ vefenſa eſft

Dem.

Ir bonus arbitratur indefé⸗

ſaʒ eſſe rem de qua pꝛetoꝛ ac⸗

cipere iudiciũ non cogat. Bem.

2 Aſiringi. ſ. ad eum complendum.
Aut iudicio.ſ.iam cepto.

g ſ JZex duobo. ptem ſuam. imo ⁊ inſolidum ↄmutit᷑ ſtipu. aſi
voluiſſet inſolidum agẽ potuiſſet. vt.j.e.l.ex clauſula. ſ̊ h̊
pte ſua fui ↄtentꝰ. vel h̊ miceſſerunt fideiuſſoꝛes ſinguli ꝓ ꝑie viri⸗

li.vel dic imnſolidum.ſ̊ ̊ imploꝛat᷑ epłe remediũ.vt.C.de oſti. pecu.

l. fi. ⁊ iia pt᷑ intelligi qð eſt.j.e.l.ex iudicium. 2. l. fi. W

b Poteru. ab alio. ac.

. — ——

1 RBepetet. vt ⁊. S. iᷓ tñ.in pᷣn. ⁊.S.de ↄdi.inde.l.q ob rem .

k Perempta. ſ.ſolutione. vnde eadem ſoluno non vebet parere re

petinoneʒz 7 liberanonem.

1 Duotiens. cum fideiuſſoꝛibi.qdᷣ ſideiuſſoꝛ debet poſtulare man

dans ſibi aduerſus eum acnombo.
m Caueri.ſ. a petitoꝛe. ”́”ẽMB
n Puoꝛe. ꝓ quo iudicio ſatiſdatum eſt udicatum ſolm.
o Abſolui.ſ. ꝙ acioꝛ abſoluet vminum.
ꝓ Cautione.hac.ſ.ꝙ actoꝛ abſoluet dminum.g

ꝗq MUceinſſoꝛes. qii ſoluerunt.

T Conſequent᷑.ab eo ꝓ quo fideiuſſerãt.
¶Certe.i.ſi velit actione mandati aliquid a wvmino ↄſeqm.ioh.⁊
ſic habes non ↄſequi ⁊c.als veeſt non.⁊ tũc habes emiſſa cautõe.
tᷣ h Ec ſtipulatio. ꝓmittis mihi. x. ſingulis diebo, ꝙdin res nõ
æſendar᷑.⁊ ſunt hec vba ſtip. ꝙdiu icc.

Aut ad in ficianonem.ſ.iudicij de nouo. vel die ad inſtitutz.f. p
curatons. a hoc ſi habeas inſtitutõʒ. als eſt inficiatõʒ. ⁊ qð ſubijcit ẽ
quo plus ac̃.⁊ ſic eſt plana ⁊c.ałs eſt quo non ampliꝰ parui ac.⁊ eſt

ildem ſenſus. ałs eſt qm̃ plus ac.q.d.licet ꝑ iudicem aliqd plus ſu cõo⸗

ſecuturꝰ reus foꝛte imquum vel toꝛie vſuras currentes lite pendente
non ideo eſt ↄpellendus ad iudicium. ⁊a ſic non eſt hic ſufficiens rõ ꝓ
ſit ↄpellendus ad iuchcium.⁊ fa.S.de iudi.l.ſi debuoꝝ.⁊ de ꝓcura.l.ſi
reus.⁊ inſti.de ꝑpetuis ⁊ tem.ac.S.ſi.
g e ⁊Z clauſula.re.ałs eſt re iudicata. ⁊ tũc dicit ex clanſula.ſ.ob
rreum non defenſaʒ inſolidum ↄmutu ſtip.i.re iudicata w. ma.
ſ.defendentio.q̃ſi non videat᷑ plene vefendiſſe qͥ wlũ adhibit. vt vin⸗
ceret.ałs eſt e re iudicata.⁊ tũcꝓ vnaq̃q; iſtaꝝ ↄmitteret᷑ ſtip.inſola
dum ) fideiuſſoꝛes ſingulos.qð tñ dic. vt no.S/e. ſi ex duobo. Jtem ʒ
reum.qꝛ non põt defendereꝓ ꝑte.
b Ar bitratu. qdᷣ hic euemt qñ res fuit iudicata wlo malo ᷣm pᷣmaʒ
leciurã. vel dic ſᷣm aliã plane.ad quam fa.S.xæ dq.inte.in ſuipulatõe.
c v Ir bonus. nõ cogat. imo aſi reus non ſit cogendus. omittat᷑
tñ ſtipulano ob rem non vefenſam ) fidemſſoꝛem ſi non cefen
datur reus. vt. S. e. l. ſi reus que eſt j. Soł.aliud eſt ſi non ↄpellat pᷣ⸗
toꝛ rñdere reum vt ibi. aliud ſi vel actoꝛem agere phibeat vel reum cõ
ueniri vt hic, qꝛ ibi digmtas ſubtrapu iuriſdi, udicis, G luigare actoꝛ

. 1 honn
ꝓhidet᷑. vt contra patronum libertꝰ acnonem famoſam inſtituere veo n 1 Yyvynus. non veſenſam ꝓ pre “ n

cogi. nec ex ſecunda.qꝛ ex ea ſe nõ obligat fideiuſſoꝛ. ad qo. Z. e. l. ij.

j. rm.⁊.l.cum querebat᷑.S.fi.
m Subſtitutꝰ, vi miini poſſit ꝓpter ſnĩaʒ ſubſtuuti udicis.

2.S. de ar. aduerſus

vngde ſecus ſi amimo wnandi fideiuſſiſſent. ar. ullius.l. quod dictuj

anſ Snmi. R v libꝛis impꝛo⸗ 0 Conuentus ſit. 2 ſoluit. ostok⸗
bare urn netere tancmnmn chn tiann l win Gramt ev nonco p Defendat᷑. ꝛ tuchcet᷑. utenn
ereans S d.ner eerre d.. iureiu. vt. Z. cum q̃rebat q Conuemn poteſt. ſi ↄdemnatus ſit is ꝓ quo fideiuſſit. ⁊ die 3 Nrinmmn
8. pinde, tercij dicunt. refert an a pᷣncipio non porerat cogi defendi. ver no. S. e. l. ſi ex duob. e
inſta cauſa defenſi ſu hue⸗
deem aabal. min
vel ꝑ fe vel ꝑ aliuʒ — ras raei SEanine in or 2„ volum
vRRc a. 5. wper⸗ Oinſſima clauſula iudicatũ adicikꝛ quiue in eius locum ſubſti mineh
c0 ipe. in pn. al? ſolui ſtipulatõnis vlum ma tutꝰ erit. DVem. “ nleu
ſi ex prefacto vt ibi lum abeſſe abfutunq; eẽ:⁊ in futu⸗ J vnus ex fideiuſſoꝛibo ob rẽ igleni
vel rro hie mine, lum an s factũ vemon⸗ non vefenſam auentꝰ ſit: vein iumrii
mir eñ recuſatoms rum tpus ꝑmanens factũ vemon⸗ Eſenlam au „ En. WNrag⸗
ini ſe v eum en ſtrat: itaq; aſi foꝛte veceſſerit is qui poſtea ea res defendat: alt fide⸗ gtoi
muncts eattn, wlo fecerit:tenebit᷑ heres eius: ver iuſſoꝝ ob rem iudicatam couemiri hn i
les miceſſerüt ine pum em̃ abſfutuꝑq; eſſe pleniſſim̃ pr᷑:⁊ ſi reus ꝓmitiẽdi duobo heredi n
ſe a eum quem de⸗ eſt. ⁊ ad omne tpᷣus refert᷑:vt ſi aliꝰ bus relictis veceſſerit: al rem non lip
fendebat. vel alta en fendat. alt tefendat: is òͥn net
iuſta c impediar. quo tpe non abfuerit wlus:qm̃ ve⸗ Tkendat. 9 ene t: is 4 on e⸗ tiun 4
acgiemer ſie rũ ſit nõ abfuiſſe:omittat᷑ hec clau fendit:ob rem nõ vefenſam dueniri ha
uſſoꝛes oueniun ſula:ſin aũt adiectum ſit:ſi hudrei pk ille qᷣ fendit ob rem ludicat: nn
nannelugndebeeneeres Tnnetuegaen mkaeieg E
genqn. ibr. au ala eſt dare ſpondes: etiaʒ ob extranei ſe amitti has dus elen s crec wi
ſvhueniens jre wlum ꝓmiſſoꝛ pena tenebit᷑:wv⸗ dur nos nieim 12 aalere ter iu hat
xcuſabat pꝑi . . 2 . *½ ton
nalit⸗ na, Pmnlemd li at mali clauſula ſicut relique ſti⸗ ditate clauſulaʒ:eãq; ſo am iunt .
ꝑſone ad ſideiuſ- pulatoõnes in qᷣbo pus nolatim ad (tt
inane eerum nͦſtzd pnapium üihla Remran bobert:2 eratt E.
ad fideuſſores tionis refert᷑. Ceuo. habitione. n
mi.nõ poꝛrigi᷑.vt EIm apud ſempꝛonium iudi tginſr
ptrones e nar cem datum reus væfenderet᷑: Aulus. anigtn
fa. S. iuch.l. ſtipulatione cautum eſt. vt qõ ſem Vm quis de rato ſti⸗ —
eral: reg. pꝛomus iudex iudicaſſet.pꝛeſtaret᷑ pularet᷑:ꝙᷓuis non ideʒ allmmn
p ea q dicia ſi ſat a cunꝰ ſententia petitoꝛ appellauit: galine wmino con⸗ viee
caſus hinꝰ. l. colli · cum apud competentem appella ueniret: q ouemm non cm en
gꝛk. nem potes po. onis ludicem res ageret: cefenſo⸗ poſſet ſi: ratum dñs habuiſſet: co⸗ 1r. Eredit᷑. que runci ni
nerem iegat a bů5 queſitum eſt: tti ſtipulanionem placuit: velutt ad. exacdez. s.l. ſentennin
ius reuocanch w re rei ↄdemnato: que itum eſt: an mitti ſtip Placu Jen cum querebar. mnbergr mun
s e iudt. ſtipulato zmiſſa eſſet. rndeo m ea ſi ſideiuſſoꝛ aut alter ex reis pmit⸗ . 5 Sraeehe nzgſetme
degi. ue pponerent non eſſe iure com⸗ tenqdi qui ſocius eſt: coneni. rerno ie
miſſam. claudius: iõ in ſtipulatõe Bem. n mr. 35 te liparnneft
recdibis ad płes Inlvntkfn
nſonas. ſ e
gNest g nobi .Z. e. iudi t Pꝛenalere. cum foꝛte vrraq; in eãdem ꝑſonaʒ ↄcurru. vt. . e.l.
6 n õõ aſa pre Sms leic, * Kan rataʒ hii. i.quõ ⁊ capannn rem rataʒ hꝛi.yr. Et no. emun
ſulis non eſt decurrendũ ad am. Nd: e o iſto nahe omns ti, ꝙ duas ꝑtes habet rubꝛi. vt patebit exempla. vt. . e. ac. Auna
b In futuꝑ. ꝙ;us em ↄpetat ſemel ia iſſo. Ie I n ndt vel ,e der . uſnnmonan
d kplennent wlo.vt ſic in ſe reuoluat᷑.vt.S.ti.j.non quaſi. S. 8 c Sn die mianis e rei⸗ henc vel conſideiuſſonbo iübgenen
ſiquis curatoꝛ. ac. .fuerit. io. unn ac.
ſfo⸗ menene k eſein Pmanere edenſtneen. eusanme d Pꝛo Dap. r d erdAoes weee Meota ne puis aliquo agente alun mn
ve ſan mivohte ren mn r Ran n. . creduoꝛe vel ↄuento pcuratoꝛe debuoꝛs ſᷣm pꝛimam expoſuõʒ. aulhrzaun
5 Perumt krnun porwlg. mn. P Conneniri ab aliquo qͥ nomime dñ ageret. —
Abfi hic em̃ ſacere dʒ vt ꝑmaneat ſine wlo. . ſVHabunſſet. ſ. vmmus. .. — kanedge⸗
3 * enoans. poſt ſtapalatge lebens. ar. . ſ. de v. ſig. l. viij. .l. ver. g Si ſigeiul. als cum fi. als ſi figeuſſoꝛ.
bum eru. az. W . J J Wi. . frle uſel. 9 1ng
mmnsh , Ne erohiitrttene e a bentnel Cüde r wredrti det det dit met ge deie nie etnn h
Eam. l iijern. n er bg emrer. nre.l.g. ne S. nunc de effectu.ſi ̊ in duob reis ſocijs admunt᷑ hic. reſtat ꝙ vnꝰ ſaimn ſint
a Nlfr er.l. ſio Limno ſtip. agi poſſit. ad q eſt. j aluo ſideiubere non ſemꝑ videat᷑. nam hoc admiſſo ſtipulano ſo ktunlhm
1 Ad pᷣncipium. vt wlo omiſſo ab p. agt poſſit. ad qo eſt... p b. . de duobn reis. 1. reos in pn. qꝛ expone. vr ibi dii. uuntn
reg. m. l.in ommb.ſicut em̃ pᷣncipium ſtip.in pñn tꝑe ↄcipit᷑. ua ? oↄmunt.nec ob. S. l. pn. qꝛ expon lamnie
õ unttnt ſtip. gpi vbum abeſſe. 1 Conuenit. qui acti onep ſocio cum ſint ſocij vel manda. ſeu ne. utan
1 Mon eſſe. nec ex pma fnia. qꝛ ex ea ſolus ſoluere non potut gelſ. recuꝑarent ab eo qui fuit ſtipulatus.vt ar. S. c pac.l. qdð dictũ tn

8

k
Rſt
one. d
duobo modi
ti⸗

tius
ne m
tit
ta te centum qu
1deb
4 auo 1† P
ertine
jebit. v
vt bon
oꝛum poſi
poſſeſſoꝛ 9
eicom
mſſſari
riO.

n
vbcd e ter nnnd tenrung. ego no
ſtin abebas prum. eganon haben
m n. vel ſi int 0r.
den inus &; qnq; ẽ el ſi er ereſſe atum. 94
V ſin innsch centi ſi ergt ſvecies mnum a ages Z ti
i penti n aua dlus enn dcem
d nde nõ tum. a ſin n Peurato⸗ 1
n rem ri poſſum gulgreterells x Moyemde
enr pu. l. ij.5 bio. ſti be pulati ine Lare in caſu 1. ſi vubite
denit at an hi rer pwwrteu no ione de r⸗ ocelen peiar . 10 eit hirer de
nnen züner rep. Renännn ace ſti innun itui penom ve lipalsnom
poner cy ſiu gs eſt Pei ri ndum mmz õä 1der
u mur ec ſe c ſtum eſt ratu gn afhit anl com⸗ m moſal R intereſſe. rato habend
un zenne . Ralage M eſt. enir eigs ſtipn ad aren Riolle in ᷣ 6.
n zuuncno vei m Daben qnog uniem t: heraſees
g rei aoraau Un ——— ge⸗ nebit: eg res reſue eĩ m re⸗
lun ren⸗ Pnaal⸗ per nis er inoꝛ vigin DVej emen) da ti ea lig e re agit pern
kne wevella mee narngne⸗ beben —☛—R oneer
cit com q5 n c–i öõem co onditõj rum date uit nſenti iat nec gek: alie inter
nea ab⸗ nhe⸗ baüncnnninindd nee ta⸗ ne⸗ it. Fal actio abet alloginn
s. e. v ta c. Git is rat ceu e jem⸗ nit: gte rato⸗ opor
ſt Rrreae lrn a cauen s atun uratoꝛis ae ntia ind i: archi ator erato ba
rei ſt ſcripſi ” v! cedentet 565 m onem pulati atoꝛe a ſen
4* ncijs. v 1q reipnitermt = . 1. comr paruiteam. 1 cto ꝓ
Tür ra. l. ſi vbi ab v ipſo iu di compen ðUD W ſet. mune uit: cun efeciſt.
Rj Aai r sren in fi.e PiS ibidem rato a, rtduo ſe pe nus ꝗ . conf li⸗ .
reus due eius 4 etar. n nona ꝓcuratoꝛi in d petit — ui r ugiſ⸗
licib i ntus qᷣ ſti ß inten unſpi toꝛibo licibus J rati 6
mi⸗ e plicibo iuchcij e ra pulat0 ereſſe te piciat᷑ con vt. S cibus 3 P tum n
GH Ren erpe ato fui ez 1c. g. tam i com vt. S. de pen 3 Pade imn non
innie m or sener P arar comhend pen dnobintanmn 101
gtin ſunn c ex eerſr⸗ llanes i ſee prete omt᷑ mnte NalutMor rei k ðð
m. gie pareln dewig oinrin umt bm eeene geeltn.⸗ e nn airuer hancer in babm
nibi egone num cal E. dnephus 53 rat ruer. i. ad cauebe mit mandh
akti ratihesgen ego nanhe aumne daſnmm. PopanKoren oꝛ rato itutio f. nunger ak. 7 di and
ftüirs: ura. n veni raoremt habeo tuenit peu ſechn ratoꝛ kare non penam fuerit ſu dic atum
ra. l. ſi pe tozemt ra cvc do em. ms pienti pſt voſti Pple. unte cumt
—R 1c mpulat nus nde ds di on ꝙpe .53. De mex ſtip 0 itutõ et no n no oſſit. eſtituit 1 nor ene 1. i
n n untne peuratoren qꝙ ꝓcu. tni. pto. ſtig ulat nent051 n br npbbinr d it n du . vel pacin.
anni AI une curatoꝛ Aliorer rei ſtip 1 rni. vt. ſtipu.l „ ipoſuit mpetre eratu uit i miſi c m. R eniat pᷣ quan
ar. S. epe dede Pnnrorpoſih danaae⸗ ſtupu vtebare win ot⸗ no 16 barct. H ig a e manen ⸗ ali ar Prer ſti neg
Ded Nat m wpci rit. a fo poſitus a. l. m o lat. üe nch por P; ec falſt negen eg aen üt ide mi. qu inoꝛ ſerrg nla
8 Cauit. a. l. n ꝛte a ab mnibe m qᷣ mi gnan alſi egi nane f. obei. ſe emad oſenti credi
v Bara. ſ.n er de eq;. vel Vetoentare nonn⸗ mbiſcit gngnt i s atenaat d falſus e aner woitt a En
nt ſcindi gatnunna m foꝛte illa ——— H ijct Uererunde non ngar . eiar Ztemol trat zber
tuitjifi reſtaaam ex in ei cum noꝛis ſolnt. iuclici at amnpen pecuni u et. edenceto ommig euz.h. K. di in hac ad a ne er
e. dera tum pe nienn RDZ 5 Kg en walt i aueilst dee at vane. .2 ſ. lam vr
P Saul debi dtra mi cum pꝓeura Co ger. at Srleinlet er alu t. v relli ic pl vr
1 ita. inoꝛen mam pdi ratoꝛi ſ. WZ re em̃ nueniat iur ac. ⁊c. v ter no nge di igunt q us ve
caſu f ſone er emn. dera ex es no S a eu re cS Con petẽdo i. non lt. t.5, noxa. rchnt en ſi⸗
vt n faeit raint aus. 7 ato. qꝛ vi 1ſut factu rgiore cs pet⸗ iſentia in inte oſentiret HW l.non ebite cogt
Ninmin . inp ihabiti qð facit verꝰ er ſactus locuple e re at. vel nöomſtcefe ret op ſolu toꝛ nõ
irniͦtie 8 Jae grn ealn narbil die hic ma ernpeuret e ocupletioꝛ Reraram uls aasRat- in mei m aliji
iap amnini 4 g ordmnen iui nerßſe e etend am Pcedien nunc 3 . ſmei ſan ee no haben. g. eunefest reſtin
„U Jermr. r aſil pmo n. vi oc ſequẽ HBpor rit ratũ ſti opetat caſu reſe alis ſt o. ↄſenn
nigem raſ recelente daen 7 * mo caln. ſechdo i er he kanet⸗ 9 Brubu düude⸗ Nar rato z regtangue Latoen
nr iß poſt aſtirurno⸗ eer m precen 7 vtri⸗ . anrem babuumk, iclo. l. . oꝛemt. el. nõ t aium d obſer ebae
Mumn . ipte lanone ſi vri . 1 9 tu inter 7 cun
8 e. abneri ueru. ꝓ 7 tun Pum gato tioni 1r8 eegia il de
bnerit. „Dmmietna ne t Baroꝛito. i cglt⸗ xeberi
„ ure a Fei = ſuum mmum
§ non a repelilk nre ned zenſine Pemntoen
5 Mon hab nendo ma Bumſi satumn e ſe lator.
it. ß ſi 6 dieo 18 aahen⸗ vt vt qꝛ ir 3 m ſi autẽ
Rraium gen⸗ taſi⸗ nbizerte, ex s amune
=ð Pz r ppellatõ . dic cit. ius. v e
epellit 101 ex non el
Tet iudi 1 ins vel
“ ſino atpellet.

b Accepit.intantum em̃ intereſt.non ergo ſufficit poſſe exigere.miſi
⁊ exegerit Sm. R.ſ.quo ad hoc vt in totum ↄmittat᷑.ſ̊ tu dic.vt.j.e.
l. ꝓcur.ad ex. S. j. dices. patet ergo ex pᷣmiſſis ꝙ ſicut ꝑ reſtuutõʒ. ſic
dum pa. l. cum appellaſſet. a fa. j.l.non tm̃.
i Eccepit.reo.ab

ꝑ atppellatõʒ viqet᷑ ratum bꝛůe dñs.ad qð eſt. C. de ſilijſia.⁊ quẽadmo⸗

ſoluto. ac.
k ꝓ Rocuratõ habuit: pecuniã exegerit: ſtipula⸗
biut. ac 1i a ha tio æ rato cõmittetur: in eam pecu
Detat. ex eads Miã quã dñs accepernit: qᷓuis mibil
cauſa. ac⸗ ꝓcurator accepit. Ccuo.

Rocurator quĩquaginta pe
tit:ſi dñs centũ petat tenebũ
tur fideiuſſores qui de ratihabiti⸗
one cauerunt in quinquaginta:et
quuãti interfuit differri quiquagin
ta actõnẽ. Veem.
Au.rñdit nõ tm̃ verbis ratũ
haberi poſſe: ſed etiam actu
Cemq; ſi eam litem quã pꝛocuratoꝛ
inchoaſſet dñs cõpꝛobãs pſeq̃ret᷑:
nõ eẽ cõmiſſã ſtipulatõeʒ. Enul
Itoꝛe ſuſpecto poſtulato de
fenſoꝛ ſi velit rũdere cautõeʒ

ratam rem dñm habituruʒ cauere

cõpellendus eſt. Aulus.
J is cui ignoꝛanti petita eſt
bonoꝛuz poſſeſſio œceſſerit:
heres eiꝰ intra tꝑa petitõnis ratã
eã habere nõ pt. Enu.
Rocuraioꝛ ad exhibendum

in Actionem. pacius em̃ erat reus cum ꝓcuratoꝛe vt alia.l.non pe⸗
terent᷑ vſʒ ad annũ.⁊ ſuꝑ toto cauiu de rato.ſ.tam ꝓ ſoluuis ꝙᷓ ꝓ alijs
remiſſis vſj ad annum vᷣm.h.vel dic ſᷣm aʒ.ꝙ loquit᷑ tm̃ c excep.⁊ de
eis im̃ fuerat cautio œ rato intpoſita.agit em vebitoꝛ ad intereſſe q̃nii
ſua mieſt nõ ſolmiſſe.ſi em̃ nõ ſoluiſſet lucratꝰinterim aliqͥd eſſet cum

eis. vt.j.e.l.ſi ↄmiſſa.in pn.⁊ ſᷣm hoc alijs qͥnq̃ginia non agirur.

quia necꝓcuratoꝛ petijt nec de rato cauitit.
n r Eſpondu non tm̃.als incipit paulus rñdit.alłs non im.ac.
o Verbis. dicendo habeo ratum. ac.
p Compꝛobans. ſ nõne hodie ſꝑ dẽ ↄpꝛobare dñs inrado de calum
nia.ᷓ hodie nunqꝙᷓ ↄmtut᷑ ſtip.de rato? H.iĩmo qꝛ reclamare pt᷑ dñs.
ne ille eam cãz ꝓſequet᷑ qͥ inchoauit aſſerendo ſe ali ↄſtuutuꝑ ꝓcura.
2 tunc ſi reꝰ ſponte ſuſceꝑu aciõʒ ꝓcuratons.poterit qͥdem ↄmun ſti
pulano. de quo etism notam.S. de ꝓcu.l.pompo.ſcribit. N.
Perſequeret᷑.q̃lii s rataʒ rem hꝛe videat᷑.habes alibi plura ar.S
e inof. ieſ.l.ſi ꝑs.S.fi.⁊.C.de ↄdi.inde.l.indebitum. a.j.e.l.ampliꝰ
S. ſi vo. j ar. 5.S. de mof.te.l.nł.S.fi.⁊.l.mr.S.ceteꝑ.⁊.l.eñ q.j.rñ.
2.l.ſiliꝰ.j. ⁊.ij.rñ. ⁊.S.fi.⁊.l.aduer ſus.S.tutoꝛes.⁊.l.ſi is qͥ.S.ſi hẽs
r Perſſequerer᷑.non aliam inchoans. 7.5§. quid F.
ſ Supulationem. d rato.ac.
t Elore ablnre u . ſe
vV Cautõʒ.ſpãle vt reiꝓcur.hauc cautõʒ pᷣſtet.ſic ⁊.S.de ꝓcura.l.ĩ
ſolum. §. ſi ate. . Feſt 7 caſus. 2. S. iiem ait. a. l.pom. S pen
x SBominum. 1. tutoꝛem. a hoc pᷣter ſolitam caut.in.ſol. vt dicta.l
non ſolum. S. fi. ac. “
a ſ ꝗ 8 cui. hoc ſpectat ad vltimam ptem tuuli.
b Penta. foꝛe a tuioꝛe vel curatoꝛe vel ꝓcuratoꝛe. R. ſecꝰ ſi ſciuiſ⸗
ſet ⁊ mandaſſet.q; videt᷑ agnoſcere.vt.S.de acq.here.ſiqs alicui.ac.
c NMon pt.non agmita em non trãſmiuteret᷑.vi.S. de bo. poſ.l.iij.S.
acqͥrere.at h̊ ꝑ ſe nõ penijt.nec ratum habuit ꝑ alium petuaʒ. heres
non pt᷑ ratum hñdo petere.vi B.ꝛ.j.e.bonoꝝ.miſi in caſu.vt.g.d ac

qmir. here.l.pantonius.
d p Rocuratoꝛ. de rato cauens. accur.
e Poſſidebat.nec wolo veſijt poſſidere.
f Mactus. ex eadem vel aua cauſa. ac.
g Kidenſſoꝛes.ſ.datos a ꝓcuratoꝛe. ac.

mWenrat ſic. quaſi
egit: et cum aduerſarius abſo⸗ arcomanhe
lutus eſſet: quia non poſſidebat: ſtip.qñ ſi verus
.V eſſet ꝓcuratoꝛ cõ⸗
cum poſſeſſionem eiuſdem rei na- peterer rei idi.
