ciI NMtoto. ſi ſum abſolutus a petitione totus ſundi videoꝛ
abſolutus a qualibet parte.quia pars eſt in toto.vt ſupꝛa
excep. re.iudi.ſiquis cum tomʒ.⁊ repete quod no.ſupꝛa.e.l.ꝓx.

in eo ꝙ.

.

d 1 in obſcuris. ſi rem aliquam pꝛo. x. libris nbi vendidi nec
apparet dłe qua moneta egerimus. vnus Dieat actum *
veronenſibus. alter ve imperialibus actum, pꝛimo inſpicitur, qqGᷓ

.J. e cre ege pe
nalis ratione inficianonis æ repetuionis. vt inſſit. ad. I. aquił. S.

ad eum vᷣm.p. Rñ.ſic/ ſed non poteſt dare niſi in aquił.nẽ in fur/

1 catur. 2 tamen datur he
ex delic. S. fi. ſed rñ. hec regula loquk
quando actio que eſt — ontur ernajelie . gt c natie furti⸗
ua eſt ex varijs cauſarum ſiguris.vt no. ſupꝛa de conch. fur.ſi pPꝛo
— iure uuem redter⸗ ſunt vera ſine ſu penalis hincinde. vt in exx
emplis huius.l.ſiue ex parte rei mm.quia ⁊ tune non datur ĩ here⸗
dem niſi in id im̃ quod peruemit ad eum. vt ſupꝛa de eo per quem
fac. e.l.j.S.ſi plures.⁊.S.ſi.ſiue actoꝛis tm̃.vi quia accepiſtua tino
pecuniam vi mihi negocium per calũmaʒ faceres.quo caſu teneris

ganter eſt de wlo ſimplici cin meius nõ eſt adnuixtus

BZhil conſenſui tã cõtrarium riu cecton meo
clenmtacokaeen nceg mer
E: qͥ ⁊ bone fidei iudicia ſmni Reblanone dr

ᷓ vis atq; metus ei:quem cõ⸗ s te lberer. videoꝛ
. me ego capere totum

vt ſupꝛa ð le. uj. l.

Non capituꝛ qui ius publicuam fſidetcõmiſſa. S. in
ehuitur.Mon videntur conſen † terdum. etiaz ſi pa
ire qui errant. mm vel mhil ha⸗
tire guren 1314 beam. vt ſupꝛa de
H w. ca. moꝛ.l. moꝛ⸗
tis cauſa.S.j.item

*.

. pone ſupꝛa ad. l.
fal.querebatur..l.neſennius ſupꝛa.S. fi. ſed ſi fiat hic liberatio cau

ſa conationis. an exigitur onatioms inſinuauo ſi eſt vltra quingen

tos aureos vel ſolidos.quidam ꝙ non. ar. ſupꝛa de w. l. Nodeſtinus
ſed certe ibi non erat pꝛeſens vebitum ſed per tẽpoꝛa.qr C. e vſur.

l. vſure. ⁊ facii ſupꝛa que in frau.cre.l.j.in fi.accur.

f n On poteſt. ſi wlo vel metu me induxiſti ad pꝛomittendum ti

bi. mi videres accepiſſe. i. acquiſiſſe. cum habeam except. wlꝛ
vel metus.vi ſupꝛa.l.pꝛoxi.nihil.ſeq oppono ſi tibi inferenti metuʒ
non queruur. ergo nec ego perdo.ergo non habeo excepr. quod meius
cauſa.que damnum exigit.vt ſupꝛa quod me.cauſa.l. ſed a ſi partus

S. iuk. quod eſt falſum. ummo habeo actionem ⁊ exceptionem. vt. e.t.

l.metum.S.ſed quod pꝛetoꝛ. Rñ.ſi beneficinin edicti quod metus cau
ſa mihi non ſubueniat.damnũ patior.quia ſolidum ſoluere cogoꝛ.ſed

quia beneficium mihi datur dicuur ꝙ dãnum pani non videoꝛ. hec ea

dem queſtio fi in damno miuma daio.item in eo qin tempoꝛali act.
ienebatur ei cuius negocia geſſit.⁊ dum gereret a ſe non exegit. vt S

e neg geſt. dinoꝛio. eadem reſponſio adhibetur pm azo.

2 veſtimemu er coſenſu. vt inſti. w act. S. acnonerr re obliga

ce. ex ↄſenſu.ſi ergo fiũt per metũ.reſcndut᷑ per excep.⁊ per act.qð

meius cauſa.vt S quod metus cã. l. metũ.S.ſed quod pꝛetoꝛ.ergo me
ius eſt cõtrarius cõſenſui.cũ vnus cõſeruat.alrerũ deſtruat. ſed op.
in mein eſt conſenſus licet coactus.⁊ ſic fit heres coactus adire. vt S
quod metus cã.mulier.⁊ tranſſert vmimm.vt.C.quod metus cau
ſa.l.ſi vi.⁊ dat᷑ acno.licet detur excepuo vt dexi ⁊ ꝓbatnr.vr.C. de ĩ

utili. ſtip. l.wlo. ergo conſenſus eſt cõtrarius cõſeniui.ſed eſpondeo

coactus cõſenſus eſt cõtrarius ſpontaneo nõ ſimpliciter/ Irẽ op.
cõſentire eſt magis cõtrariũ.ſed dic ꝙ hiperbolice loquit· ſic ſupꝛa de
iuriſ.om.iu.l.ſi per erroꝛeʒ. vel dic ſpontaneo cõſeniui mil plus ↄtra
dicit ꝙᷓ coacins. Itẽ oppo.ſi wolus dat cauſam contracim ipio mure ẽ

mullus. vt S e wlo. eleganter. circa pꝛincipiũ. ſed ĩ metu meſt wlus.

eſ tem no. ꝙ di
cit ius ⁊ metus ᷣm antiquos.ſed hocdie idem eſt vis ſcilicet cõpulſiua
qua hic dicit quod metus.vt ſupꝛa quod metus cauſa.l.j. ũc po
uje et pꝛo id eſt. c. JM J
h Mon capitur. 1. cipi. ⁊ pone in minoꝛe qui ennt ſeruũ neceſſa
riũ qui poſtea deceſſit.vt.C.d in inte.re.m.l.nõ videtur.⁊ S̊ de mi.

vt S quod me.cꝗ.ſi cũ ex.S.eum. ſed rñ.illud quod zn in lege ele⸗
il

l. verum. S. item non reſti.

1 Mon videtur. pone vt ſupꝛa de iuriſ. om. iu. ſi per erroꝛeʒ. a de iu
qi.l.ij.mn pain. ⁊. C. locati.I. ad pꝛobationem. ⁊ dic de erroꝛe facti. ſeca
ſi iuris qui nocet.vt S de cõfeſ.l. nõ ſatet᷑. Item hic niſi ſu comunis
erroꝛ facn.quia tunc facit ius.vt S de officio pꝛeto.l.barbarius. ⁊ de
ſuppelt. lega.l.ij.in fine. Item ar. contra huic legi S ad.l.fal.l. j. S. ſi
regatarus. une es . d n

—

DYil. emptio locatio a ſumiles ſunt bone fidei. ⁊ habẽt ſuũ es

.
4
MD
ʒ ”Z

k p RRetoꝛ. qꝙᷓtum ad effectũ eiuſdẽ iuris eſt bonoꝛũ poſſeſſoꝛ. cn⸗
ius eſt ⁊ heres.naʒ vbicũq; heres d iure ciuili habet directã
acnonem a poſſeſſionem vnlem.in caſibus tamẽ terioꝛis conditio⸗
ms eſt heres ꝙᷓ; bonoꝛũ poſſeſſoꝛ. vt ̊ c cõtra ta.l. ſi ex duobus.⁊ de
le. pꝛe.in bo.doſ.l.pe.ſi ex duobus. 1
1 cC Recitoꝛ. i
conſentiat
credito: debuoꝝns 19
Aulus.

enstõe ſecht. mſi = ) RKetoꝛ bonoꝛũ poſſe ſſoꝛẽ he⸗ W
dicat oſentrẽdo l rrelis loco in omni caſu ha-
cũ te. ⁊ 5 qm. mb. „* Retor q ꝑmittit rẽ venire pi
B .—— Snꝰ dimittit. — Aulus.
l. ncut. . ſi vol Dn vt ex pluribus cauſis le/
rane. ſi autem non 1n beri nobis ideʒ poteſt:ita ex
cõſentiat expꝛeſſi. AInrihꝰ canſis i ſſi
es tamẽ ſciente aaute pluribꝰ cauſis idem poſſit eſſe no⸗
gerur ei putet ius ſimz., deſt nae, Alnanns⸗
uum vbiq; dura Yuqd eſt vendere aliud ẽ vé?
een genti conſentire. Rekerk
m n en per maioꝛzẽ partẽ. Ablurdu eſt
res vor, mih webe · plus iuris habere cui legatus ſit
ri ex pluribus cauu .̈ E pſüͤ .
ſis.vt ſi reſ aliena fundus: heredeẽ aut ipſu teſtato —
mih legata fuern rem ſi viueret. De m.
eamq; poſtea emõ. = .

ebebuur mihiex
canſa legaſt. et ex . êDõ ð
cauſa empnonis. vtrãq; potero intendere actionẽ. vt inſti. de le. S.

.
ͤe

fi res alie.wnmnimũ aũt rei nõ miſi ex vna cq põt acquiri.vt ꝭ̊ de acqun.

poſ. l.iij. S. ex plunbus. a ad.l.fal.ſundo.ſ.vel vſt ucaptõe vel traditi⸗
one. vt. E. æ pact. I. traditiombus. in legato ſola heredis aciettoeʒ
vr z e le.j.l. ſi nbi homo.S. cũ ſeruns. a alijs modis qui vicũt᷑ iſti.
e rerũ di. . ſinguloꝛu. vſq; iĩ ſi. v ex hac ratione ſi ago rei ven. ꝓ ali⸗
qua re ⁊ ſuccũbam repellar poſtea agens. quia cum eram dns inm ex
vna cã illam videoꝛ in iudiciũ veduxiſſe.nõ ſic ſi egi perſonali.quia
ex multis cauſis põt deberi. vt z de excep.rei iudi.l.ſi mater.S.eandẽ
7. l. 2 an eadẽ queſtio. S. acnones. ſed videtur poſſe ꝓban winmum
queri ex pluribo cauſis.cũ enĩ vſucap.ſit vminij acqmiſitio.vt S e
vſuc.vſucapio.⁊ vſucapio cõnngu ex guribus cauſis. vt S de vſuca.
l.ij. . ex pluribus. vſucapio aũt ex poſſeſſione ꝓcedit. vi in viffinuõe
vſucapionis cõtinet᷑.nã diciiur ꝑ cõtinnaioeʒ poſ. ſine poſſeſſione enĩ
vſucapio non pꝛocedit. vt g de vſuc.l.ſine poſ.⁊ enam cepta deſinit ſi
interrumpitur poſſeſſio . vt eodem nitulo.l. naturaliter ſicut ergo pol
ſeſſio conungit ex pluribus cauſis.ua ⁊ vſucapio.ergo ⁊ vmmium
Rñ.quod dicitur im ex vna cauſa queri wmimũ. verum eſt ſi accipi⸗
as cãʒ ꝓximã.ſ.vſuæapionẽ.cuius vſuc.multe ſunt cauſe ⁊ niuli poſ
ſidendi. qͥ ſũt cã remota ad wminiũ ſica ałs ex cꝗ pꝛox/a remota. vt
ecce ſuꝑbia inflat.caritas aut edificat. hec eſt vera. quia ſuper bia eſt
ꝓxima cã inflatõ:.at ſi dicas ſcientia intlat falſa ẽ. qꝛ ſcia ẽ c̊ remota
nã ſcia ſuperbiã a ſuperbia intlatõeʒ generat. uẽ ad hoc z de except.
rei iudi.cũ de hoc.⁊ œ cõdi.ob tur.cauſam.ſi ob turpyeom.
n a XZiud. ſi vendã tibi rem aliquã a eumcatur teneoꝛ de euic. eti
am ſi nõ ꝓmiſi.vt.C.d euic.l.nõ dubitatur. ſi autem vendẽ

n conſennã nõ teneoꝛ de euic. mſi pꝛeci accipiã. vi S de emc.l. qindã 7
licet ⁊ ſi pꝛeciũ nõ accipiã circa ius mneum mhi pꝛeiudicatur.vt. C. x

remiſ.pig.l. ij. .
0O Mefertur. ſi publice populus vocetur. ſ. per turbam vel campa⸗
nam vel voce pꝛecoma licet non omnes vemam.vidẽtur omnes ſa⸗/
cere quod facium qui venerunt. ſi modo due partes vemiant maioꝛ

pars illarũ duarũ parnũ cõſenſit.vt S quod cuiuſq; vniuerſi.l.nulli

idem ſi faciai maioꝛ pars eoꝛũ qui preſunt vniuerſitani ⁊ deputati lo
co tot ius ciuuans.vi vcuriones.vt dicta.l.nulli.⁊ Sð ad mumcipa .l.
mumceps. 2.I. qõ maioꝛ. 1 Dʒ locũ in electoe ⁊ in zcnbo ⁊ eniã in omiſ
ſione pene ſi veniat ðↄ cõtractũ penalẽ vel etiã vadat vel ałs deliquãt
vr.C.æ ſacroſanc.ec.l.iubemꝰ nullam. ideo aũt ſic fingit hec lex. q;
nõ pñ̃t oẽs cõſentire facile.vi ẽ de lib. vmiuerſi.l.j.⁊ de acquir.poſ.l.
j.in ni. licet.cũ Nifficultate aut ſic.vi g de offi.queſto.l.j.⁊ quod met?ꝰ

cauſa.l.metu. S. anunaduertendũ. uẽ huic,l. eſt. ar, 3 8 de aqua plu.

axr. l. ſi auntẽ⸗,

4

p Abſurdum. pone vt infra eo. quod ipſi. ſed facit infra. e. .
his.S.j.Sed oppo. teſtatoꝛ ſciens rem alienam non erpme
heres.ſed legatarius ſic.vt ſupꝛa de diuer. ⁊ tem.pꝛe.l. qm vicinʒ
que eſt contra.⁊.lI.cum heres.ſed non habet plus iuris n ne. cuʒ

icipit habere. habebit tamen poſtes per vſucapionem.

Minure ciuili receptum eſt
quotiens per eum cuius in

tereſt conditionem non impleri fi

at quo minus impleatur perinde
haberi: ac ſi impleta conditio fuiſ⸗
ſet:quod ad libertatem ⁊ legata et

ad heredum inſtitutionem perdu⸗
itur:quibus exemplis ſtipulatio⸗
nes quoq; cõmittuntur: cum ꝑpo
miſſionem factum eſſet quo minꝰ
ſtipulatoꝛ cõditioni pareret.
Aulus.
Ve pꝛopter neceſſitatem re
nenta trahi Lpia.
Vi ius eſt wnandi:eidem et

Pwnanan: ageme i inr
vpendendi ⁊ cõcedendi iugẽ. 4 1 Mite
regulã pꝛemnttit
—8— 4. cui dat quatuoꝛ
4 exẽpla. Pꝛumuʒ

de libertate. vt ſi teſlatoꝛ leget libertatẽ ſtuicho. ſi. x. det heredi. vel ſi

ei ſeruierit per annũ.⁊ per heredẽ ſtet quo minus umpleatur cõdi
tio.vt.C.æ condi. inſer.l.ſi.⁊ ſupꝛa de ſtatulib.l.uj. n punnepio

⁊.S. fi.ſed in legato. vt lego tibi fundum ſi.x. heredi ves. vt ſupꝛa

quando dies lega. ce.l.v.S.item ſi qua.⁊ de condi.⁊ demõ. cuʒ pu⸗
pillus.⁊ de inſtitu. dic inſtituo ie heredem ſi.x. titio vederis. qui ti
tius ałs erat fururus legitimus abinteſtato. vt ſupꝛal te condi.
inſti.l.iij.xe ſtip.vi ſi pꝛomiſeris mihi decem ſi aſcendam hocdie ca
pitolium ⁊ me impedias.vt ſupꝛa e condi.i⁊ demon.l.iure cinili.
vbi eſt hec lex e verbo ad verbum. Sed quid ſi pꝛomiſeris mihi. x
ſi ie vicero.⁊ poſtea reſiſtis quo minus: vincam. Rñ.non habetur
pꝛo impleta.quia tacite fuit actuz vt poſſis reſiſtere.⁊ ſic habetur
pꝛo expꝛeſſo.vt ſupꝛa ſi certum petatur.l.cum quid. Item quid ſi
impecdioꝛ per alum. Rñ.non habetur pꝛo impleta.vt ſupꝛa de con
di.a vemon.l.quibus di. niſi in libertate. vt.C. de condi. inſert.
l.finali. Item quid ſi per caſuʒ. Rñ.plene hoc ⁊ ſuperioꝝ caſu.vt
nõ. C. væ inſti. ⁊ ſub. l.j. Iẽ quod dicit cuius intereſt. dic Em aʒo⸗
ſ.pꝛincipaliter. puta quia conditione exiſtente mncidu in obligano/
nem. vel quod ſuum eſt vel eru ab eo recedit. ar. optimuʒ ſupꝛa qe&
pac.l.fideiuſſoꝛis.in damno enim ſpectatur intereſſe non in lucro
niſi vbi lex expꝛinnt. vt ſupꝛa te act.empt.ſi ſterilis.S. cum per vẽ
ditoꝛem.niſi dicas hodie coꝛuptum per legem. C. de ſen. que pꝛo
eo.l.vnica. Iteʒ non inſpicit᷑ ranone affectionis.vt ſupꝛa e oper.

ſer. I. vltima. 2 ad. l. aquiliam ſi ſeruum meum. niſi vbi lex dicerer
vt ſupꝛa de tu. ⁊ ra. diſ.l.j.S.ſi nonnullos.⁊ ſupꝛa man.cum ſer⸗

q Me pꝛopter. pꝛo captiuis redimendis ex neceſſitate rei ſa
e alienatio permitut᷑.vi.C.de ſacroſanctis eccleſijs. l. an⸗
tepenultima.hoc nõ trahitur. vt induſtiucte alienatio permitatur
vt a infra.e.l.quod contra.mſi eadem aut maioꝛ rano eſſet. Vr p:0
eis alendis. argumentum ſupꝛa ve legi. a ſenatuſcon. nõ poſſunt
⁊ ſupꝛa cæ cloacis.l.fin ali. Item pone vi ſupꝛa comuni. di. l. uem
Gᷓnis.S.j. accur. SM „„
ICc E ius concedendi. puta in emphiheoſim. a dic ꝙ hec re⸗
gula fallii.quia aliqui poſſunt vendere non dare. vt tutoꝛ
curatoꝛ pꝛeſes ⁊ ſimiles. vi ſupꝛa de fuꝛtis. interdum. S. qin imelaz
⁊ ſupꝛa de pac.contra ꝛur. S.ſi curatoꝛ.⁊. C. de pac.l.pactum iu.
æ iranſac.l.pꝛeſes. Item ſilius ⁊ ſeruus habentes liberam. vt ſu⸗

pꝛa de pact.l. contra ur. S. ſi fius. Item a ecomra quandoq; per-

muittitur wnatio non vendino. vr. E. re pꝛedijs cu. l. inali. Item
emphitheoſis permuntur vbi non vendiuo.vi. ,/ æ ſacroſanc. ec⸗

cle⸗ aui. perpeins.

.
i

mmn 6

.
/1
4
t obito

Nontie
luarpign

üpole
ſoefelin
endies
Nnopo
laeßhe
ſenure
nttlit
ſorgr.
Peſſet
Humitte
ſirſn
laman
ſbiobl
zame
ſipner
ſallt.
ctis.
dicit q
Wore
1dſen
liys//
lera
N
ed
nn
Kfun
pon
1We

.
n VII/
p Enalia vt furti ꝛ ſi
E .⸗ vVe! imles: Vt inſt
s nales.⁊ facit.j.e. Pin 1. e ppe. 2 tem *
u ier watrod omnee Fin mm. a qo no. . e. nd ae gnine veriimleen gmm : wpigloRlgaroge⸗ B
an n aqmla alut eſt alienare ⁊ aliud conſentire.vt S ſanheson onm nan ee ſed etiam debent reunere a dn
pacto. poteſt ſen vot bꝛamum. I. alienare vt creauoꝛ S1 pri. az0. lʒ aär pareak obealenn. q manu.non poſ.l.hic jaͤem. . ſern⸗⸗
cundũ ſcʒ oſenti crequoꝛ pignus ex tñ iudex tenet᷑ vel finno i. qn exequendo ſuum officin hꝛecipu⸗ 1
19 Rbron alne, 2 6 Hᷓ́?ZYUV lſnuo magiſtratu: ſi e maionby eſt: vel ens eodu.
nti:2 id tol —. .. , 0 rante ſi e minon
e Penn begnus ve Enalia iudlci⸗ Aiuiuul AMoi 2 K 22 bus dr —
. . pi. —. —ð/ . . SS c
Decn dno wol⸗Kar. nitti emel accepta in heꝛedes traſ b pienda occaſio eſt q pebet æ Maegigennc
S. ſ voluntare. tupnt. Sct dengnu reſpõſum. Hö modũ. S. magiſtꝛa
bo ſalu n non N H 127 Apia iißern eſt cũ in obſcuro fit: ex affe eus Harra deſtin⸗
nẽch E 1 .„ CcLcioe cuiuiq on nop,S in atrocibus
qꝛ nõ poteſt ven 4 nqus poſſit alienare pooo uiuſq; capit interpꝛetanoeʒ. poteſt intelligi. at
cere hotehoon 129 Cui terit ⁊ cõſentire alienationi. „ So 13 Dem in H in qui nõ
vendẽén. E agu ennwieee SSõ us etiam ex
iteʒz fallit vbi m ꝓband tem wnge non conceditur:: re. amnum dar qui iubet da officiuz pens eren
noꝛ. xxv. an. nõ bandum erit nec ſi wnationis ca re. elus vero nulla culpa eſt: eur. Nr no. Se
rſicrugene. omenſent ratam eius voluntatem uiparereneceſſeil. Quocpen eaneaden⸗
Fumgr:mme Hahehdam. Pernon enſe pꝛo eo q̃ſi ſt. 1H.je, ad ce.
toꝛ maunnttere 8S AZBulue „ 22 Dem.
ſibi obligan. T ehAulne. u mo iõ oblig⸗ Dem.
5. de wannern. 8 ti reʒ alienaʒ vefendit nũq; 3 6 ne iõ obligat᷑ qꝛ recepturꝰ
In ſi pater. F. fi. ue locuples habetur. — ab alio qõ pᷣſtiterit. Be
cll. 2 fallit. C. xe pa ᷑= i— Actuz a iuch 5 = 3
Nmn ctis.l. f.. ſecuũdo Dn vi — Apia. eius nõ ꝑti ce qð ad offiadasrn,GG/
ueumn dicit᷑ ꝙ qͥ nõ põt E vidẽtur data.qᷓ eo tempo 7 no ꝑtinet ratum nö eſt. ZUDW
vn wnare nec wnã h re quo dantur accipienti 5 Acontrahbenda BDe — 2
NA1 ni ↄſenure: vt fi t. e Pr I 18 no 4venditon 2*% m. ℳ
urdät lius ⁊ ſeruꝰ etiã mt. AHQRun u iudicis aliqᷣͥd „ —e e ambiguũ pactuz =
ni lib 5 facit: non vid lid &Lontra vendhtoꝛem interpꝛetandu
Wo i liberam habe Ke 10 etur mvlo malo face ꝛem interpꝛetandũ 0
N ant admiſtratö, quia parere neceſſe re eſt. ambigus autem intentio ita 11.0
mi, vr . Opncw.- enecelle Dan dabet. Dez. cipienda eſt: v m intentio ita ac⸗
umg comra iuris.8. Sð la eſt: vt res ſalua actoꝛi ſit.
Aras. dnine⸗ itezʒ vir QMUẽ
nwte ron nec wonat nec alij wnanti H
lman. Tprorlech Nandn n wnann conſennt. vt S. xe wona. inter virum
GI .”«.M nt. vt . e wna. inter vrum † 2 et Apienda. pone vt S. e penis.ſi p H
toar x q Eli rem. qui gliun ”ò”ùẽ SS item Z. de re in. inter
cer vt enntet ankun ſ. elenq ſine mandato non eſt locliples ans menm. facit. S.e.ſemꝑ in Subis res. item S. ð condi. inde.
N ſi 7 ſi con. 2. l.non videtur 1 l. vr S. ꝓcur. ſi ninoꝛ.S. lis qui z 7. Ates erum ron ehenamſegaien dubiũ eſt fn 2 ⸗ C„VW——
uaun wminus ꝓ eo ſatiſdat vi 13. eo. in eo quod. S. j. ſi cum m ndatg beo: x affecnõe quã habeo ad legatarium i fm ſcis ł igno ꝛãs:
din . us ꝓ eo ſatiſdat.vi S. iudi.ſol.l.ſi ad defendendnʒ. andato vege Ca ſenegte ꝙtum ad ſuhſtantiam ann erianden pſon a ha
chN n Hn videiur. pminſti mih 4ssä e. nam. item pone. C. e i Ban erer i oꝛaui: vt. C.
obl vbi⸗ mdemdoidino nonisns nuamcunn no dore non liberans k 1 2 Hõ lem. 1l.rij. iem pone..·x
Gie obh. vbi aurem non. 8. ima.a inſti. de get m non ſit us. vt . ro. 1S damnu pater vel oñs aliqui n.
e Pn van ntran vtraneeprüfem uu miler Bneri 4 0bb.. E riinatttenn pren ancrennms raginhare ſii
unu um dari- nam tamum videtur ꝓn vt ſi rem emptam ſtipul 3 Vierck tenet em ſi pꝛecipiens nallu ius unpetrar ac.
ſtare c tamum videtur pmittere quamum indicoe ate po. vterq; tenet. aʒ. alij diſtinguunt vi 5 us impetrandi habuit?
nNR Rs ogitur. vt S. de vſur.ſi ſtipulatus quanmium iudicio empri cit . e iniur. ne alij diſtinguunt vt S. ad. li ure
gitur vendi ſi ſtipulatus. iudicio autem em npti t, S. e imur. non ſolum. ĩ pnin. a. 1.l. aquik. liber homo. 7
e Jiem qn nduo: facere rem accinemis vr S. 5ac⸗ anem emperno 1, S nonen F e⸗ade ĩpain. a.j.e.poc iure.S.j.⁊ S. de vi vi
dn dernaegk pr z we ne ad opinione;: quod . emelck eimpo. a. 7 3S. pr. I. nõ vider. S. qui iuſſu .
innr vt . de ure w. ſi ſerua. Item qnq; pomt atur quo ad 2 Quod
ex natura ↄtract rua. Item qnq; ponitur pꝛo tradere peome pendei.pone in ↄdit e enn c
rr ſ. engatgevr “ lr v w ubi rem ex Gta Gn gar 1. ger . ☚ ſtonhtio ineren neeene ne ane Pener ner aber
AH ſi vo wnarönis. um. S. ſi rem. ſic ⁊ ſupꝛa. locati. ſi enn. ar S. ex condiiionali.a. S. de ver. ſig. cr 6. ec venn vies. vi inſti. œæ
4s wnaromss. er e ebes⸗ erere vno⸗ RolF Cnenderenar s L venbol m li Palea nerci⸗
4 3 Em inſſu. pon 55 äl poſ.mt.l.j.S.iſed interdũ.
tn yee pone caſum vt ſupꝛa ad ſil n Smo. iõ pmiſit mibi ðBð 1.
ro ecutonbus 7 a . ꝛa ad ſilł. l. ſi quis quaſi. Item i mo. iõ ꝓmiſit mibi ncius: ä
ie grerhto iudicis. Raacon ee enriln 1 einten tlas ſennen idem 2 n eſſer aaner duhruernng inen ente⸗ ———
Alm mum gabenagnt; tenerur. in dic aut nt quidam er non paren teneor. uem pone 3. tus. nam repeterem ſi ſoluerim: ⁊ tame *
ncium: aut ſicut qibet pꝛiuatu pꝛecepui aliquid exercendo be . S. de aqua plu. ar. I. ſupꝛa. S en non
eſt in wlo nec culpa: t qlibet pꝛiuatus. pꝛimo caſu qui paj endo bec regula ipcur. 7 geſtoꝛe q mnhete pꝛa. S. apud ferocez. fallit aut
gtett uͤt pꝛeceptum pa: vt ĩ wmo diruenda ⁊ ſimilibus qui paret nec uerim⸗ vi ſaltem mibi ceäan tenent᷑ eo ꝙ pecun iã meã mutua⸗
nt, . are ſerno mto⸗ hoc ꝓpter rer iudicatarum cuis unuſtũ ſeruum habennibus. nam ſcber mtol fallit in duobus ſocijs cõe
anwe .ſeruo inuito. S. cum pꝛetoꝛ. 7 um auctoꝛitatez:ꝛ vy gma re ntibus. nam quilibet inſolidum de peculio põt cõ em
vr maleſcia pumiant. dt F. ad-laqui ud vn pu. vtilitatem: repetuurus a ſocio q pᷣſtuerit: vi pechlo Por canenrt.
mmn menchs ſubiecti pꝛeſt vt S.· ad. l.qqui.ua vulneratus: in que eſt cum ſeruo. uem fallꝛt S. ad.l. fal.l zrßn pecu. ⁊ ancillarũ. S. ſiqs
n rro. vel ali⸗cl.i a. vebent ſuum auxilum. vt. . quib pu⸗ apern ibi teneri inſtunumi l. qui fundum. S. ſi tu ex parte. ſʒ nõ
* i dicatur non e vi. E. ad. :.iu. re.l.fi.S.a licet. Ceterũ
eſt iuſtum n eſſe porendmn qnia ſit iniuſtũ Fnn creseeli f Actum. pone vt S.de iur.om.iudi.l.ſi ß
pene unpoſito: quia fieri ↄtradictões in ſi 8 v vꝛ j. S.ſi vVvo.item.C.qui pꝛo ſua nur uem pone S. v ſeyl.
in ſingu· vo. v eant.l.ij.̊ ⁊ illud bene pertinet ad un ſ arg. . ſupꝛa. in ius

S.ſed ⁊ ſiqui
exequatur offici de ttanſac. cum hi. S. ſi cum li Sr.
officium ſuum:dico Petr uoder eanceen ED

pꝛecipiat:mſi
p i in reuerentie exhibitõe. vt g̊.d in ius vo.l.generalii

nec ob. ꝙ iur
ꝙ iuran ſubiecn parere ommbus pꝛeceptis:qꝛ reſtringitur

63 alenca⸗ant vt Z. de contrahen. emp.l.cum in lege
cupali. vel ibi ſic ab em mp. in pꝛin. ſo. ibi in acceſſoꝛio: hic in 1
item contra g. warci toꝛe fuit dictum: a ſic contra eum intelli an
ijs. ſiquis mn rem. So. aliud in iudicijs .“
à¾

—

5̊. locati.l.in lege.ſo.ibi ideo ꝓ locatoꝛe vt nihil operent᷑ quedã verba
in pacto oppoſita. ceters dic vi no.S. xde pac.l.veteribo. fa. S. e zhen.
emp.l.labeo.ſi autem ambiguuas eſt talis:vi ſm intelleciũ loquẽtis
— valere pᷣm alterius non.vt ſi rem venduam ↄueniſti mihi dare
onomie hodie: intelligimus łe hac bononia vt non pereat couentio
lueʒ ꝓ me. vt S. de
ver. ob.l.quotiẽs

NM condẽnatione

Dem.
ntelligunt haãc. l. 1
in ſiiijs parenb beant extoꝛquendũ eſt:ſ̊ ⁊ ipſaruʒ
ratio habenda eſt ne egeant &uũ
verbuz reſtituas lege inuemiet et ſi

tamen ⁊ fructus ſunt reſtituendi.
JNEnicuiqʒ ſua mora nocet: ⁊ q

ſacere poſſunt. r· ( Volo facit qui petit quod reſti⸗
Unſti. e ae. S. pe. ß xurus eſt. 13 DTem.
DZSZo. generaliter in S . , 5
omnib. 1 q dic. i poteſt facere vt poſſit cõ⸗
l.icit intum fa tioni parere: iam poſſe vi⸗
cere pñt: ſubaudi

cõmode ⁊ honeſte
nec em̃ videt᷑ fieri
poſſe qð nõ Pteſt
fieri honeſte. vt =
n.j.nepos ꝓculo.
vel dic inꝙ; tuʒ ⁊c.i.non deducto ere alieno.vt S.de re iu.l.ſunt.ↄtra
eos eſt etiam in wnatoꝛe in quo expꝛeſſe dicit deducendum: ne egeat.
⁊ tñ non inuemt ꝙꝙ vebeat alere mnatoꝛem. vt S. de re iu.l.cũ ex cã.
Item ſᷣm eos qͥd differrent ceteri vebirores ab hio: ſi ⁊ hi ſic inſolidũ
tenerent᷑: ſj reſpondent:qꝛ ibi non tenent᷑ poſt quadrimeſtre tempus

ad vſuras centeſimas:p ceteri ſic.

f Cum verbum. pone vt Z. ti. j. l. hec verba. uem 3. re vſurio. l. vi

deamus. S. in fauiana. 7 fa. . tl. j. l. plus eſt. z. l. reſtiruere.
g Unicuiq;.ſi fideiuſſoꝛ eſt in moꝛa nõ nocet reo:quo mmꝰinteritu

ſpeciei liberet᷑ ſj ipſi ſoli:ſecus eõ.vt g̊.xe ver.obli.l.cum fulius.⁊.l⸗

moꝛs. Atem ſi duo ſunt rei ehend altero interpellato alter liberatur
interun rei:ſ ipſe tenetur.vt S.dve vſur.l.moꝛa.iu fine.mſi ſint ſocij
cunc em̃ vmus moꝛa alteri nocet.vt g. ce re.du.i.pe.que eſt 3.
Solo. pone in viro qͥ ſoluto matrunonio petu wtem a parre mu⸗
lier is.hoc ſi ei a quo petit eſt reſtiturꝰ:ſecus ſi alij vt ſo.ma.ſi ſocer.
S.lueins. Item habet locum hec regula in petitonijs: ſecus in poſſeſſo

rijs.vt S̊.quoꝝ le.l.j.S.j.ſj dicas idem in poſſeſſoꝛijs:ſi in corinẽtia

velit te ſuo iure wcere: vt S.de car.e.l.iij.S.cauſe.ſed fallit in aui.d

tã. 1 ſe. S. ilõ. ⁊ adde qð no. j. eo. inui. S. j. 2 S. ð ex. woli. i. wlo.
K i q Ei poteſt. pone vt 5. e ↄtrahen. emp.l.labeo ſcri.ſi mibi bi-

ꝑ fideicõ.a. x. relicia ſunt.nam heres tenet᷑ ad vſuras de illis.x.cum
poter at manumutendo aꝑire viam petendi.x. ⁊ ſic non poteſt ſe excu
ſare:quaſi exiſienu ſeruo dare nõ vebuerit vel non potueru:cuʒ mhil
ꝓpnum habere poſſit. Item pone s. de condi. ⁊ vemon.l.ſicin legam
nen recie. Item pone S. quibo ad lib. ꝓcla.nõ licet.licinius.S. ſed
is qmi adhuc: ſ̊ in eadem. l. fallit regula in eo cin relicta eſt libertas

ſub condi. que erat in ipſius poteſtate.nam ⁊ ſi panatur ſe venũdari

non denegabit᷑ ei libertatis ꝓclamatio: quaſi nõ poſſit imputani ꝙ in
libertate nõ ꝓclamauit ⁊ qꝛ non poterat:nec em̃ adhuc exiuit ↄduio:
z tamen ipſe poterat facere ⁊ adimplere ↄditioõʒ: vt poſſit ꝓclamare
nec hoc ſibi keutabet. Ztemn fallit S. acquirẽ.here.is qmi.vbi dicit
is demũ poteſt repudiare qii poteſt acqrere.ſj̊ inſtitutꝰ ſub condiõe
poteſtama poteſt facere vti poſſit acqrere:ergo poteſt repudiare: quod
quod falſum eſt. vt S. de acqren. here..is qͥ heres. Item ponere potes
vt S.ſiquis onn.cã te.l.j.S.qui ſub conditõe ⁊ fa.S.qui.ex cau.ma.
l.ei quoq;. 7. I. ſſe.
K NQuod. quis. pone in legato ſub cõ. relicto. vt S. de le.ij. ſi ua ſit
ſcriptum.S.ſi ſub condi. IJiem pone in herede ſub ↄditõne iuſtituto:
vt S.de acqui.heredi.l.j.S.qui heres.ſi-pactum valet.vt S. pact.⁊
heredi.S.ſiha.⁊ de mino.l.iijj.S.ſiquis minoꝝ.⁊.C.de pact.l.j.⁊ eſt

ratio.qꝛ pactum nitur auctoꝛuate duoꝛũ:vnde maioꝛis eſt fimians

H ſᷣm hoc ſi poteſt petere:ergo ⁊ repudiare poreſt. ſ̊ contra in vecre.
bonox poſ.que poteſt peri non iamen repucdari. vi g. de ſucce. edic.
l.j.S.vecreialis.ſed ibi non poteſt ꝑ ſe ſ ꝑ iucicem.

plonaꝝ qua Mid quod facere
poſſunt dãnant᷑.non totum qð ha-⸗

nõ ſpecialiter ve fructibꝰ adduũ eſt

in duobꝰreis ꝓmittendi obſeruat᷑.

rerur. DOð qs ſi velit hre nõ põt
id repndiare non poteſt. Dwem.

bliothecã. Item pone S. de le.ij.ſiqͥs.ſeruo.vbi ſeruo liberts

Ii Mommbne. hec vera ſunt:niſi rot populi emor mmerne

niat.vt de oſ.pꝛeſi.l.barbarius.a in inſti.de teſta.S.teſtes.

ſernus ergo iudex eſſe ñ põt.vt g. de indi.cum pꝛetoꝛ.S. monbns.

nec teſtis.vt.C.æ teſti.l.qm̃ liberum.nec arbiter. vi S. de arbimis
ꝑui.S. in ſeruũ.nec tuioꝛ.vt inſti.q da.tu.poſ.S.ſeruns auũt alienꝰ.

1A 127

N omnibus officijs que fieri
liberas ꝑſonas leges deſide
ant:ſeruus interuenire nõ poteſt.
MNon vebeo melioꝛis conditiõis
eſſe ꝙᷓ auctoꝛ meus a quo ius in me
M tranſit. “ 75 26 Dem.
Vquod ꝑ magiſt ratuz publice

„

1391 Vez.
i in ius wminiũue alteriꝰ
ſuccedit: iure eius vti vebet.
Memo videt᷑ wolo faceꝛe:qͥ
ignoꝛat cõm cur nõ &beat petere.

“ ⸗

m Mon tebeo. pone S. ad velł. l. fi. S. j. wbitz ſi creditoꝛ ac. u? po
ne 3. e acqren. poſ.pomp.S.j.quãdo ſciucet vult vti acceſſione ſui
aucrons non poteſt: miſi cum ſuis vicijs. Item ſicut aucion modo
poterat aduocari ꝑ hypothecariam: ſic ⁊ mihi. vt S.ð cõtrahẽ.emp.

alienatio. IJtem viciũ rei mipi nocet vt meo actoꝛi. vt inſii.e vſuc.

S. furnue. 1.S. quod autem dictum eſt. ſz fallit S. de diuer. pꝛe. an vi
cum. a inſti. de vſuc. S. furtiue.⁊.S. quod autem. vbi ego vſucapio
licʒ anctoꝛ meus impediebatur ꝓpter ſctennã rei aliene: ſi volo vn
ſua acceſſione: hoc tamen eſt in aliquo cõtracin vi in sui. vt ſpõſa.
lar. S.rurſus. Item licʒ woli excepuo poſſit obijci auctoꝛi meo: non
tamen mihi obijcierur. vt S. æ excep. w. l. apᷣ celſuz. S. auctoꝛis
2. S. ß cum. Item fallit. C. de heredibus tu. l. j. 2 facu 5. e. aliud. §.
ſi. I. . e. ꝙ ipſis.⁊.I.nemo plus.⁊.l.qui m us.

1 Dn eſt. ſi rem inam poſſideo non vebes auferre tna auite

ruate: licz hoc idem poſſit facere mdex ꝑ ſuos executoꝛes. ſi

emm ho tconederetur:glerich ac arma rernus ueniretur: quod

7. C. iude. nullus.
oO Infinita. de libertate pone exemplum 3. rem ra. ba. ꝓcuratoꝛ.
finali. a facitis. e. libertas. YNem neceſſitudo dicitur cognano: vt
3. cæ iuſti. ⁊ iure.l. vlti.in caſu tamen eſtumatur filius pꝛopter famẽ
vi. E. de patri. qui fi. oil. ̊ dic ibi ſpeciale: vel non alienat cogmitis
que eſt inſepalis. vt. E. pa.po.l.abdicano.⁊ S. de adop.l. qſitũ.

p q Xi in ius. ſucceſſoꝛ iuris eſt heres. vt S. ve here. inſti. quon
ens. S. heredes. quod ergo vefunctus ꝓpter ſcientiam rei ali
ne non vſuca. nec heres vſucapiet: li; bonam nidem habeat. vt. S.
diuer. ⁊ temp. pꝛeſcrip.l.cum heres.⁊ no. e publi. l. ſi ego.S. RNus.
facit S. e edendo.i.quedam.S.j.ſ fallit hec regula ſupꝛa. ð ꝓba.
pocula. Item vbicũq; wnano conſirmatur moꝛte: cum væfunctus
potneru pemiere non autem heres. vt S. wna. int er vi. vxo.
cum hic.S. oꝛatio.⁊.C.famił.herc.filie. Itẽ in vmimd quo ſ
jjcit. 1 dic vt S.l. ꝓxi. in bis. S. non vebeo. p fallit S,5 emnt. l. venda
cantem. a facit S.de euic.l.moꝛ:tuo.

peto m⸗ elloꝛ ex
q Memo videtur. ſi peto quod defunctus remiſit non repe or ex
cep. wli. mii poſtq; ſcinero. vt S. e excep. wli. l. ij. S. item ennr⸗ L
2.. generaluer. iic econtra rebuoꝛ ignoꝛans non eſt unpꝛobus.
5. e. non poteſt. ac.

nt..
f.al
li..
je⸗
Kre
ſuer

ur,
G
ſecue

xẽ e Am pꝛincipalis. pone exemplum regule bui in teſſis. vt m/

ſti. de pupil. ſub. S. liberis. item in legatis. vi.S. de penule.

l.ij. idem in zctibo. vt. C. de legibo a aſti.nõ dubium.idem in wte.

vt.C. ↄdi.ob cãm.l.qᷣcunq;.plerũq; aũt dicit qꝛ qñq; fallit.C.de
ijs m. lI. 2 ſi is. item imn. C. & luuo. pig.l. imtelligere. a fa. j. e.nł
.j. 2 no. qꝛ qñq;

tenei öncipale 2 – $S½ V
m leges te qnz 4 oncipvalis .
Faureeve un a Vm pncipalis Dem

ðcã non ↄſiſtat plerũq; nec ea
iq; ae⸗ dem ꝗᷓ ſequunt᷑ locũ hůt. Dem
Zierlehen. v Nobſcura voluntate manu
3. e v. ob. ſupu &, mittentis fauendũ eſt libetta
latõ iſta. S. alter. tui. 1 „ Dem.

ges. vt dicta. l. ñ
dubium. qñq; ac

qna pſe ſoluiſſet vel ipſi ſolntum
—rſſet. ☚
SS nemo ſubijt hereditatem:
mne ius teſta mẽti ſolutł. Dẽ.
.— 1 done NVog nul is eſſe pkid vt alicꝰ⸗
vt. 5. de mann. ieret: nulla obligatio valet

te. ſi peculiu. F. eg

ſt.a. l.ſt ira. fai /efficen — 4. Arrel⸗
lit. . de mqu. te. P Tſi nihil facile mutãduʒ eſt
czex hungl. ex ſolẽnibo: tñ vbi eqtas eui⸗
reba dubije. ſi/ . RN VOoNE
ſuerit. S. uẽ ſi exx Tens expoſcu ſbueniẽduũ S.PDem
Ait. n Apoſſibilium nulla obliga
hac regnie. dn ro eſt. · ι Elſus.
co ꝙ fallu. nam
ſecus in alijs re⸗
liens vt. ã.de adi

mẽ. le. l. uij. S. ſi duob. ſi habes vtriq; a fa. S. e.l. quot. dubis.
q 1. iuſſu. pone vt. S. de acq. poſ.l. .S. ſi iuſſerim. z fallit
53. c ſol. ſi fugitiuns. 7. C. de iure emphi. l. vl. D
IIJ nemo. hanc regulam habes. S. de his q̃ in te. xlen. I. ꝓx.
f fallit in caſiba notatis. C. cæ fideicõ.I. eam quam. 7 nora

cauie dicit nemo.naʒ ſi vnus ex pluribo adeat omnia valent ab illo

Fdu relicta. vi.S. le.p.l.ſʒ ⁊ſi wie. S. non omma. 7. S. de te. tu. l.

ſi nemo. Item ⁊ qõ dicit ſubijt. dic iure vel ciuili vel pᷣtono ꝑ ſecun

tabulas. nam vtroq; caſu ommbo p̃ſtant᷑ legatg. vt. 3. qð dic
vr. .e le.pᷣſtaudis.l.nunꝙ. ⁊ de ⸗ ta.l.ſi ex duobi.S.ſʒ ⁊ illa.item
dicit ſoluit᷑.i.non incipit.ſic libeꝛoꝛ.i.in obligatõeʒ nõ incido.vxt
3. de v. ob. l. cem. h qdam dicumt legati diem ꝙ̈tum ad obligatoezʒ
cedere a moꝛte teſtatons ꝑ hanc.l.qð non placʒ. fa. S. e ta. ſina·
S. exheredatus.

monaum dare nulla eſt obligatio. vt inſti. de inuui. ſtip. in
zn. mii eras in moꝛa añ monem. vt. S. de v. ob. inter ſti. S. fi. ⁊ de cõ
i.pe. l. pmiſſoꝛ. a fa. .e. l. npoſſibilum. .
„ e Z ſi nibil. pone caſum. vt. S. in integ. re. l. vl.⁊ qdðᷣ dicit
lẽnibo vbis. i. ſnia ſolenmit lata vel directe vel e ſinnli. n
antem te ſolenmibo vbis. qꝛ illa remota ſunt.vt.C. de foꝛmuł.l.j.
2. ij. Item facile ideo dicit. qʒ qñnq; immutat᷑ vt h; ſubijcit.⁊ no. indi
ſtincte. vi. S. ve in inte. reſti.l.vluma.
3 1 Apoſſibilium. ſi nmhi liberum hominem vel rem ſacram
J vel relgioſam vel lunam mihi ꝓmiſeris dare nullg eſt ob⸗
ligatio. vt.S. de v. ob. inter ſup.S. ſacram. ⁊a inſti.de munii.ſtipu. in
n. idem ſi ſtipnler ſoꝛoꝛem meam mihi in vxoꝛẽ de wure eſt inpoſ.
ſibie. vt. ᷓ. Ne V. ob. ſi ſtipuler. Item ſi ſtipulatio eſt poſſibilis. ſʒ cõ
ditno impoſſibilis vi in faciendo. vi ſupꝛa de v. ob.l. unpoſſibilis.⁊
æ ac. ⁊ ob.l.non ſolum. a facit ſupꝛa.e.l. verum eſt. a.l. quod ali⸗
ius. 7. 1. e. ea que. at. .
A 2 . n amnbus⸗Pnnliſti mqhꝛ.x. ꝑ metum vt non dicerem ma
lum ie. non ages qo metus cauſa. vt. S. qõ me. cq. l. me⸗
um. uem pone. S. re iu. ſiquis ab alio in pᷣn. item vi.C.quod ꝑ
a n Ipul peti. ſi punſeris mih ꝑtum aretuſe vel fructus funch

od iuſſu alteriꝰſoluit᷑: peo

nmaſcant᷑ ꝓ non conceptis a non nans habent᷑. vi. 5. e v. ſ e.
tui. niſi in caſu. vt. e.j.ci.l.quoi.aliquis. Item qᷣd ſi tu inſtituturus

ch

ineſt tempus ante quod non pt᷑ agi. vt. 3. de ver. obli. l. mierdum. miſn
feceris quonminus poſtea dare poſſis.vt qꝛ ꝑiculum aboꝛnoms vediſti
vt ar. S.e ſta.li.l.iij.S.ſi. Secundo dicit ꝙ ſipmiſiſti.x.in paſcha q;

añ non poſſinn agere. vi inſti.e v. ob.S.iu diem.ſecus ſipmiſeris mi
bi hodie. vt. S. de v. ob. liber homo. S. x.

ni timoꝛis non iuſta excu⸗-
atio eſ. — Bem. D
igani e ren „5*
lui poſſit: 7 cum·
ſoluendi tpᷣs obligationi addit᷑:niſi
bterito peti nõ pt. em.
as pᷣgnantẽ vxoꝛem relir
non videt ſine liberis vceſ⸗

Bi repugnãtia int᷑ ſe in teſtö
uenirent᷑: neutꝑ rarũ eſt. / Que
reꝝ natura ꝓhibent᷑:nulla lege cõ⸗
firmata ſunt. *9 Dem.
Vpillus nec velle nec nollei
ea etate niſi appoſita tutoꝛis
aucte credit᷑. naʒ qð anim iudicio
fit:in eo tutoꝛis auctoꝛitas neceſſa
Nria eſt.?’ Demç,.
Wlog euincit᷑ in bonis nr̃us n A ?

——
„

quis pꝛegnantem. inſtitui te heredem 2 ſi œcedas ſine libe-
ris rogaui vt hereditatem reſtiiuas.ſi pᷣgnantẽ vxoꝛem relin
uas.non videt᷑ conduio defeciſſe.ſj certe nee rnmiſſe qn⸗ ſi moꝛtin
ſig. I. q moꝛ⸗-

non vxo. ß ocubinam pᷣgnantem reliqſti? K. idem. vt. S. ad tre.l. ex fa

cto. F.ſiqs rogatus. c le.ij.cum pat. S. volo. .l. luct. S. -l.

Wi repugnantia. fecit qͥs duo teſtamenta ⁊ vtrũq; fuu oꝛigi⸗
Hrnale. foꝛte qꝛ vnum volebat ſecum ferre ⁊ aliud womi relinqre
in vno inuenit᷑ tino relicta wmus.in alio muemt᷑ eadem wmꝰ reli⸗
cta meuio.neutꝝ valet. vt hic ſᷣm ha.⁊ aʒ.vt.C. de fide mſtu.l. ſcri-
pture. hec poſitio non placet.qꝛ hic xe vns ſcriptura dicit. Item eadem
roõne non valet ſi dicas ꝙ inueniunt᷑ duo teſtamenta. in vno quoꝛum

4
4
x q Dod alicurꝰ. ſi vmittis mihi hipocenthauꝑ vel homm en titus heres in alio meuiꝰ inuem?. nec appareat qð pᷣus a q poſteriꝰ

ſit factum. Item nec hoc valet ſi vicas qð dixi w lego e poſtea nõ o ñ
lego.qꝛ tunc pᷣmum nõ pt᷑ impugnare.cum coꝛrigat᷑ a ſecudo dicto.vt
5. de vul.ſub.ſiqs eum quẽ. It em nec valet ſi ponas ꝙ legauit mihi
fnndum ⁊ in eodẽ teſtõ vſumfr. eiuſdeʒ fundi valet qͥdem.qꝛ legatariꝰ
vult. vt.S.de vſuf.le.l.ſi ſundus titio.iu q̊ pone vt.S. ↄdi. inſti.ſi
tuius. repngnantia em̃ inpoſſibilia ſunt.uem pt᷑ pom vt.S.de vul.ſbᷣ.
l. vl.S.j.uẽ pt᷑ poni in qbuſſlibet ꝑplexis.vt.S.œ vſu ⁊ ha.l.ꝑ vᷣuum

8 ſi nbi.⁊ de ſ.le.me.⁊ de reba dubijs.ſi fnerii.

Aue reꝑ. ſi ꝓmiſeris vt coceas me volare vei celuʒ tactuꝑ vel ſᷣnũ
nõ montuꝝ nulla lege ↄfirmata eſt obligano imo infirmata. vt. S. e.

unpoſſibiiium. 2. . e hen. ſtip.l.non moꝛtue.

— —

c pꝓ Apulus. non dr velle m ſui piudhcm vt zhendo. vt. S. e act.
emp.iuł.S. ſiqs a pupillo. vel hereditatẽ adeundo. vt m inſti.
de auc.tu.S.neq;.ſ̊ ad ſui modum ſic.vt dicto.S.ſiqs a pupilio. uueʒ

cã.nec nolle vi actõ remittere.vt.C.xe auc.pᷣ.l.fi.⁊.l.nec ac. vel he

reditatem repudiare.vr.C.æ repu.here.l.pupilloꝝ.naʒ qͥ non pt᷑ ſo⸗
