
1 nlu.

fn
N
ut.

Aile
ni lin.
zel ſ .—R½
.
ngnape
Cgeneralt

A
4 en

netrenpu.
p.

ſe ſalubne
Aut⸗
N Mhen
mutancin⸗
Pangch
d Meis,
Mah
Eal

G.
Hne
gemgw⸗
N
A.

tum ſit
oogoie
t ſti.
no Hgle⸗
5 Deitel
Mepempn
Rdms.
gnatamn.
ſtan.

In

quhlone

l

L
G .⸗H.

r . alia ab ea ex qua durit onginem.
ig⸗ r genera ſtragulan. que p Incola. aliqua .liber. tol. l. j.m pn. a eſt idem q adue-
nnn ſtramentum. vt mn l rt w diwerſa ſant Keee⸗onaime abo ſia q Tontulit. vt · nen gen 11 ochla vü tmch accola fint
ae ſine quibs viuere non poſſumꝰ. na ſm quoſdaʒ. vt. . S. aduena. a idem qð ac
RR repoſſum.vr mapeta. vt colligi. . de auro Cel. Eeſtio. vi in rerna cham. ſj tu dic dꝛam mi mumcipem 2 ciuem 2 incolam a a
une wpol Wrrdeeſoerespramtr ebelikee vt. S. genam ⁊a accolam.vt plene no. . ad mumci.l.j. 1 Pñt. i. columt.
Aifi 4 f Erri.accipe exemplum ex ↄpoſito.ſ. (Eum. l. agu. 1.
R ea. b. . .. HW niien
ddln e0 re. — — . — „ „U . . t Munn. pub.
W . Erri ꝓpꝛie dicimꝰ: q qͥs ſuo idq etiã finꝰ aiaduertit. B Sh officio ponit᷑ H̊ mu
zmäch 2 Agi. 1. duci. Ppe nea qqs WREVpillus eſt qͥ cum unpubes „gwea See. t. mu
Nrk Gr.5. fui. ru. coꝛpe baiulat: poꝛtan ea Aeſt teſijt ĩ peoris pfate eẽ aut nerrw. i fi. vel po
anic, pdi.l.j. iumẽto ſecũ ducit.agi ea q̃ aĩali⸗ .5 Seruo nitᷣp ꝑſonali mu⸗
a Maber ined Fab gnarios dicimꝰU: moꝛte aut emacipatone. 1 nere. vt tutela. vr
nſi, 7 nigmi appellatõ unt. Fa 208 tign 4 5 rum appellaro ex eo fluxit:ꝙ; imꝑa inſti. de excu. tn. 1.
c geerans. vr na cos dutaxat qᷣ nawlatem: Koees ni⸗ iubent captiuos vendere: 3. e.l. muns miv.
ſanz . e.l.tigni. n⸗ ficarẽt. em. —“ ij. rñ. . .
imi a vene Onnes q ediſicarét. dijcere dʒ c phoc ſᷣuare: nec occidere ſolẽt. mmois. qnia
hn Num.po . onumr an eſſet malum. ,AHrolg eitq m ang regione w⸗
ſil ne exemplü. S. . I boh Eta venena ſunt: q miciliũ ſunʒ tulit: quẽ greuc
FPanrenbee nz Fenila Nuenl tum/ appellãt: nec tm̃ qͥ in oppido
Sn be.S. venem ue; d.ne omne atmet᷑ qo adhibitum mot le ſunt:h etiaʒ qͥ in all⸗
tg 5. ac. lcor eſic. c0no cui adbibitũ eſſet mutat: cmoꝛant᷑ icole um⸗Heklazqin kE
S:r uem. 1 Ros venenũ appellamꝰgreci cvoppidi finibo ungan hñt: n
1 A ISe tem. id qo r e P di eum ſe q̃ſi in aliquã ſedẽ recipiant. ð
ilin Ziis henl en dr d t apud illos q; taʒ medi ciii öndtipo⸗ ”MM
l „ camdtachch norem h noie atinent᷑: ann hub: elrofſici Ruot bo —
te ſandn camétac; nocent nole arine io minis ex q omodũ ad ſingulos vni
b fi gar lteriꝰ noĩs diſtinctio minis ex qomoc e n
1 ſl ta. ſalubna. äVnñ adiectõe alteri no rſoſq; ciues rẽq; eoꝝ impio ma⸗
n A eemenn kt. al nonet nos ſũmꝰ apud eos verſoſq; puenit. Adue
uN a vi vehementi fit. 5 A Bla giſtrat?extraoꝛdi.pueni *Maue
mutandi natura— poetau homerꝰ ſic dicens. 1Bla⸗ ſtqus greci appellant.
oto. dem dis oppellatöe ommis eteatme⸗ nae fenen diengaalmnt
d bem/ M a no es qas⸗ H
DEDmalt. y3pst iabolen? ait exemplogr ☚ ex eo: in initio cum colomie ven
ia 6no. 0e.l. ge nis apud qe oes arboꝛũ ſpes onpe cerent᷑:ecima ꝑs eoꝝ qͥ duceren ——
nn lecimnea e aſt eeta ſine ſe⸗ Ailij publici gra cõſcribi ſoltta ſit. 5
Wdy exemplum.a dic Tebs eſt ceteri cues ine Eirbs 55 vrpo appellata ẽ. vr⸗
Lie. aonw. Detaſtorc eie DReiſt annecd s
ma . N. Rone venüciati. Pigns appell vꝛbum appellari curuaturam ara-
tte g p LZLeba tũ ẽ a pugno: qꝛ res q pigno 1 93 er. ꝛbe 2d a adhiberi ſo⸗
R ar hoe. manu tradunt. vñ etisz videri põt rgen Bneede ab ope vẽ: qo ei
nirg tum fit a plebe. O zIr. mirn? e et.
iin ſfif och dien qa ſi pen eſſe qo qdoʒ Putst: pign“/ ꝓpꝛie rei cã meniaſint ↄſtituta. er⸗
n e gundlud. (rermobilis aſtirui. orgenpel rmoꝛnmne vniuerſitas agroꝑ intra
Ns, na. §. Pp A Iaröe aie molire J. — —, ea Di
m d NAalde Vow icra rner H fines cꝰq; aiuitatis: qo ab eo vie
Migmti ee e Bob neg znis vols gh per. aiunt ꝙ; mgr̃atꝰeꝰloci int᷑ eoos
une mamrum.F ae Mmeir ler n is ꝗhibegt: qdaʒ aiunt ꝙ mgr at e loc
nnna gnatum. S. dete⸗/ rn ker magis chibeg ä
uch — . . .ad vtilitatem ecx. ꝝz3: —
ümn . 5, iue immobilis. dumodo rerk x Remc. i. u. vt 2. S. e.l.munꝰ ꝓpꝛie. in pjñn. .—
aenn 1 DPignus. Jpe. rraln Ropza i⸗ N.. ß. in fi. S. y Desaorl. alacg Arat atke tsiakhetainadh non mre actõis .
mKe creditoꝛi.qð vo non 1. zerh Ptum ad hypo. ac. nõ eſt dare dꝛaz 3 Eyira 6i in ſic exoꝛch. 1 .
nuſe 2 : ———— pigel. res hypothece. S. ni – zben Ran eſt. appellãt. ſ. id qd incola ſᷣm gnee . S. g ineola. „1 —
Pr m victo. Ainſttin nn. r 8 o 5. de nox. l. j. in pn. a inſti. zen A. van Mi. ingreſſus es tanc̈ ad⸗ —.— (.
r Fnors nonpobe Mtgrs it her eitit oiene Nena n i wadee die no wun rn ee Wben,
gnim nox. T.norg non pub. . natioẽz. da qbnuati aliunde vemens. n in Ie ri ,
mmi . conn. d. due negaciatões faciunt vnã affirmatioẽʒ. da Jnangeernens rubꝛi. S.de decu. ſ vbicũq; in legib innenit
5 ½ Bobn. q. d. d .l. nõnun . 2. 5. de bo. li. l. ſi filns q 0 5 ent᷑ ſ. ſub ↄduione romanoꝝ. vt ꝓuincia hiſpa⸗
irt nruip ie t dtmne mpnn de garin 1. F go vltro. bor Bcapto. qo dir vr. E. elan Uub. tlemßn.
4 . inſtrum̃. le. l. q . „ n. mii l. flumnum mac; capta. Wl
S ½½„”1 cqñq; fallui. vt. E. de pᷣuis fug.l.j. ⁊.S. e dam. infe. l. k Aliunt. v bdene. es em̃ vecime erant. naʒ deci
me 6r ibi nemine mhil ac. ⁊ ſic hec dicro magis ↄꝑauue pomt. à Becima. 1. weem acresperes eĩ optarent vel eligerer
uzn nam plerũq; affirmanue. l qd ſii.ſj qñq; enam filius es tecies vecẽ engelͤr. lene olic a. H
mdi m p olus Reruwcrdnbila dne vꝛ. e v. ob. l. fi. S. pu bmendiln vele locis hẽ mẽtio vꝛbis.vt.S.e.l. i nlal e inre na
D im prate dꝛ p E iaz e e. 1. 7 dic ab vꝛbo ałs a vino.
aen pullus. 1. C. we ure deli.l. . ne d pe gn 0. 4 tnguns. turan. S. quonens Glnadbekga aig, veſen. Vhn ek.l.pfuf.
vunmgN S. æ pecul. q;ᷓ iuberoms. S. pupill?. h ipꝛopꝛie dz. 1 fa. iſti. cMõ. ſ. aꝛatx. h ĩ eſtruẽdo dẽ pan is locis maxime
GiS rr. e ge d Oppidum. ab ope.i.auxilio.⁊ hi menno in muins loc Snarndn
zufuiß ein. uili vel nali· vr inſti.. mo. ul. pa.ſo. in ön. ;—⸗—ãůʒ.M Eis rei. i. auxilij. , ⁸ pr. F meola.
iun⸗ 6 Denneveden inſti. de mre ꝑ. S. Sui. 2. For Jr, Sunt ↄſtuuti.vi ſunt in auxilium habirantib. P ij
mn. ß ꝛabello di Fu'pub. a ymẽdo. ̃ 5usͦdo. vr. 5. e adop. n ali. f
lung

odubium. qꝛ hʒ du

g Territoꝛium. da exemplum. 3. de iu. om.iu.l.fi.⁊.C.d epiſ.⁊ cle.
ſnmlk d. ds, ſi in vico vel territoꝛio.

b Submouendti. q fit ex cauſis vel toto loco vel ꝑte loci. vt. S. de

is. l.moꝛis. a in lombarda de famoſis.l..j.
erbum ſunm. licet dicat in vbo ſuo. idem in vᷣbo meo ⁊ verbo

tuo. 1 da exemplũ

vt dicit in delatõne
muramẽti. cum m⸗ ,B —— .⸗. ——
rorem a me pentz fines teꝛrẽdi.i.ſubmonẽdi ius hñt.
ſuaz mrat alujs vv toto an xe pii ſignificet: iõ qiu
Snn quẽ nõ vult rat ſuum nõ eſſe adijcere dʒ:neq; ſi
vefendere in cöno „ us.
rali vr. w noxl⸗. « Poi zmune eſſe Aulus.
qnoi. S. ptoꝛ. ¶Em jrebat᷑ an v̈bum ſoluto

nrionio wotẽ reddi nõ tm diuoꝛtiũ
6; moꝛtẽ ↄtineat:h̊ eſt an de hᷣq; ca⸗
ſu zöhentes ſentiant. ⁊ multi puta⸗
bant de H ſenſiſſe: ⁊ qbuſdaʒ alijs ʒ

k Ambignum. i.

plicem ſigmiicatõʒ
1I Lömune eſſe.
cã tollende dubita

nonis. idem eſt n videbat᷑. Scom hoc motꝰtitꝰimꝑa
5 5 webekel ud toꝛ ꝓnunciauit id actũ eo pacto:vt
ſiqs cum w. mn. j. mMullo caſu rmaneret wos apud ma
rh.a;. Rllumono. ritum. Apianꝰ.

B qõ cõe eſt nõ eſt

S

meu. ſic. S. ve aur. Mrutis ceſis ea ſunt 4 terra

2 ar. le.l. qntꝰ 1 re nõ tenent᷑ qq; ope ſtructili tectoꝛio⸗
nup e. ue no atinent. Abole.
ui ele. F. .7. F. i. 7 αEllum nains eſſe ptem: arte⸗
I.ſchno. a. S. ſi er onẽ at᷑ nõ eſſe nauis ⁊ veꝛiꝰ
xe run nup.l. illud labeo air: qꝛ plereq; naues nine
ĩ fi.⁊ de le.iij.ſids malo ĩutiles eẽnt: iõq; ꝑs nauis hẽ
ſuos.⁊ ð ↄdi.inſti.

artemo at᷑ magis adduamẽtum qᷓ;

l.ij.⁊ e in us vo. 181 . “
ſczis upae⸗ R. ps nauis e. Snt aern 7 imiſ
e neg. gel. ſi vupi ¶ſKuz H inteſſe ait labeo qð ꝓiectũ eẽt
li. S.ſiqͥs ua.ibi nã uz 5 inteſſe git labeo go

.

2a& a hoc put id qo ita pueheꝛet᷑: vt ⁊ nuſqꝙᷓ reqᷣe-
expoſui. ſceret: q̃lia meniana ⁊ ſubgrũda eſ

ſent. Immiſſum at᷑ ꝗ ita fieret: vt
m c Dm jre⸗

p Et ſm hoc. in li. R.ſᷣm hoc in li.Ał.ob ho.
q Mullo caſu.ſiue moꝛte ſiue diuoꝛto ſoluat᷑ mrioni. plus etnam
ſi non ohat᷑.vt.õ.e ↄdi.ob cãʒ ſi eneꝰ⁊ ſic eſt j.S.ſo.ma.ſi cum w.
mn vn. ſo. vt dixi in dicta. l.ſi exneus.
r i N runs. pone exemplum. vt. S. de ac. emp. fundi. S. ſi ruta.
ri.nunc q̃ ſint. ⁊ fa. S. ad exhi. l.celſus.S. idem iuł.
ſCeſis.a vendinione exceptis.
t Structili.i.ſtructo in alum.

vV m Alum. pone exemplũ in vendita vel legata naue. vt. ;. de fun

w. im. l.ſi.uẽ pone ſi euincat᷑. an agat᷑ ex ſtip.qð eſt ſi non ſi
ꝑs.ałs ex empto tm. vt. S. I. naue. a.l.caphaʒ. ⁊ diẽ malum eſſe arbo
rem nau is ⁊ fixum.qͥ nunꝙᷓ remouet᷑. niſi q ꝑat᷑. artemonẽ dicas.qͥ
reno ponit᷑ ad eam gubernãdam.ſ̊ in eo eſt ↄ.S. de euic.l.ſcaphaʒ.in
fi.vbi dꝛ gubernacula eẽ mẽbra nauis.⁊ ſic ꝑtes nauis.ſol. h diẽ añꝙᷓ;

apponant᷑.ibi poſt.vt ar.S.de ac.em.gnaria.vel hoc te eo ſine q̊ nauis

elie poſſit.ibi ſine q̊ nõ poterat eſſe. vel ibi ve alijs gubernaculis.
F Inutiles. ad nanigãduʒ.ſ̊ hec rõ ẽ ſufficiẽs nõ nccia.qꝛ qñq; vna
res pt᷑ alteriꝰeẽ ꝑs.lʒ vtuq; ſine altero eẽ poſſu.naʒ ⁊ ſtip.ſine diei ad

iectione eſt valida. a rñ dies eiveſt ꝑs. vt. S. de eden. l.j. S. diem.

Pars nauis. ſiẽ ⁊ cũ ſuꝰ fundo accedit ł raſtꝑ.nõ m̃ vſᷣuꝰł inſtĩm
ꝑtes fundi ſi. niſi eſſet ſᷣnꝰ glebe.vt.S. dᷣ diuer. ⁊ tẽp. pᷣſcrip.l.longe.
5Int piectum. pone exemplũ. vt. S. vti poſ.l.ſi dno. S. videamꝰ. ⁊
S.lab.naʒ pmo caſu nõ agit᷑ vti poſ.ſcõo ſic.itẽ pone.S.ad.l.aqᷣł.quẽ
admo.S.j. vbi pmo caſu nõ licʒ incidẽ. ſecundo ſic ⁊ ſua aute··

de Zhen.emp.in vendendo.S.fi.qb dꝛ ꝙꝙ vendutoꝛ hoc non dat empto

7 Quod. id eſt quia. . ,—“
2 Memana. vt 2. S. ne quid in loco pub. l. ij. S. cum qmidaʒ. 2. &.
c edifi.pꝛi.l.memana.
x? Subgrunda. ałs ſubgrunde. a tũc plana. ? dic.i. ſummutates
edificiox.ałs ſubgrũda.⁊ dñt ꝙ eſt locus vel ciuitas.

a Immine er.
. in auenum pierẽ
S . „ vel ſolum.
aliqͥ loco reqͥeſceret: veluti tigna vt⸗ 8 Plumbi te
bes: qimitterent. Plumbuz ai Kzeregul bign
qõꝓ tegulis poneret᷑: edificij eẽ ait dic ꝙ tegulis
labeo. h̊ id qð in ripa tegẽdi cã po ſiue loco tegulaꝑꝝ
ret᷑ z eſſe ã nõ ſolũ eaam v liebat wm⸗
vi ſunt ecckie ve

q aliqn nupta fuiſſet: h eã q́; mulie netiane eniam

rẽ:qᷓ viꝝ nõ habuiſſet appellari ait Alie wmus. da

— Ecxemplum. vt i
labeo qꝛ vidua ſic dicta ẽ qᷓ vecos Knawme bor
veſanꝰ:qͥ ſine coꝛde aut ſine ſanita ſeq̃t.vi. e. e ac.

te eſſet:ſiłr viduã eſſe dictaʒ ſine vi areneec
duitate. Structurã loci alicꝰex ta ſubijat qd ſi ne⸗
bub factã:q eſtate tollerent᷑: ⁊ bye ſeo·c.
me ponerent᷑:ediũ eẽ ait labeo:qi⸗⸗ ger-
ppetus vſui ꝑata eẽnt: neq; ad ren
nere: ꝙ ĩterĩ tollereẽ. CEeuo.
Ceuola rñdit: ſpꝑ acceptũ eſt.·
vt libtoꝝ appellatõe et hi ↄti
i intelligant᷑:qͥ eodẽ teſtõ vel po
ſteꝛioꝛe loco mãumitteꝛent᷑ niſi ma
nifeſte is a qͥ peteret᷑ ʒ dvefuncti vo
luntatem doceret petii.

◻

Abeo.
v pena ẽ mulcta ẽ: ſiq̃ mul
ccta ẽ pena ẽ.paulꝰ vtꝑq; eoꝝ
falſum eſſe. nãq; haꝑ reꝑ diſſiłitu
woex hoc quoq; apparet quod vepe

na pꝛouocatio non eſt. ſimul ati c Enduam. q⸗

dan ſpãlia in vi
bat᷑. da ex⸗ duis pᷣnant᷑. vt.
empluʒ. S. ſo. m. H LL. kqn nup. inter
l.ſiquis. ſic ⁊ tota die ↄcipit᷑ hnius ſtipulatõ. pupil.⁊ vi.iõ que ſit exponit.lʒ vulgari ſtrictiꝰponat᷑.
n Putabant. 1 bene. O ontra videbat᷑ ⁊ male. d Minſſet. luc modo ſiricte. . .

ęe Habuiſſet. vllo temꝑe.
f Appellari. in larga ſigmſicatione.

g Dui ſine. ſ. veſanꝰ. a dicendꝰẽ ⁊c. a ſic reddit ſingula ſingnlis.

h Structuraʒ. clauſura d ventum.
i Imerim. i. qñq;.puta in eſtate. M
Kk Tollerent᷑.qꝛ ea q̃ edificio detracia ſunt vi ediſicio reponantur

bitoꝛ. ⁊ qd ibi dixi.
1ECeuola. als incipu lex ſemp.

edificij ſuni.vt.S.d ac.emp.⁊ ven.l.ſunch.S.fi.⁊ fa.S.d pig.xe

bertũ aſſignare pt᷑ quẽ eodẽ teſtamento manumunt q̊ͥ aſſignat.vt.
pg pte teſta.iñ etiam illi vident᷑ ↄtineri. qb poſtea in eodẽ teſtõ li
ertas relinquit᷑.vt.S. le.j.talis.in pᷣn.a in ſi.
n el poſterioꝛe.vel ꝓ enam.

o Is a quo.i.mſi alij filij ꝓbent.qꝙ teſtatoꝛ noluit amſignare. 0

adhuc non onerauerat liberratte.
teret᷑.ſ.libertas dari a. ſ.cc. ͦ́ͦJƷMẽU
1AyJZi pena eſt. ⁊ male.hoc eſt dicẽ dꝛa non eſt intĩ mulctam2
penam.qð coꝛrigit panł.qꝛ neutꝑ ẽ alten.vi ſubijcu.
rx Paulus. ſ. dieit. .

⁊ NQuoq;. non ſolũ em ẽ hec dr̃a.ſ̊ ⁊ alie plures.vt hac.l.noiaui

V De pena.iO . vt. s, e his qͥnoñ infa.furu. 2,. . re re iul ⸗

7

m Acceptum eſt. a ſapiennbo. 2 dic caſum ꝙ teſtatoꝛ etisz eum li

ʒ. ce aſſig. li.l.j.in pᷣn.⁊ lʒ generalii aſſignet liberios vni ſilioꝝ imn

cetroͤgpe
gtcunonez,
rine ſi ne
a tdint
ſtanmn hied
hennr nen
erg mn
i.alj rho
F bb frrau
nenoͤgpe
nſcd ebt
at. mulete
lic wlan
nictg cotrer
hec lex gen⸗
ler relſtu

6b executu

hoſſe ppe

c.non re⸗
treconone.
dec terno:
nn ape⸗
ctij uum
mnta
R
ſriawan
1nſe
Wmnatͤ..
goadron
ſit mag
ſi neo⸗
offi ſ⸗
ler ſil h.
peo veſ⸗
mhoen
Pur
Do
Dy
7 D
ſinbo⸗
16 At
mulcia
2 Qun
Mnuere
ſobijet.
Bie⸗

munol,

re.l. ai

Mopze

4 Goamins

mhlſ,
anſ.
1ie An
d

1
ſonbus 4
Dunns,

enpal
ngent

(Pon
Ade⸗ 9

Wno
41

Am
WMNY
fani. f.
Cö
.

1ieen i

chnſtun

Arr hami

n ſe
Mmenn ſlre

nadi ufi

——

) AE pyſſ. alerr, õ rflef J .

Wi& „DMWℳ̃A. =

.„1 vejr A Pe Krcie

ſed rñ.ꝙ hic in pnblicio nõ pꝛiuatis delictis dicit ⁊ eoꝛũ penis.ſed
mũc uerũ eſt cõma gᷓ de ap.l.nõ tm̃.⁊.C. c appel.l.litigatonbus.ſj
tũt rñ.ꝙ nõ appellatur.exquo eſt impoſna.ſed ante ſic qñ ſola ſen
tentis eſt lata.at mn mulcta etiã poſtqꝙ eſt impoſita appellat᷑. duʒ tñ
fist infra tẽpus legitimũ.⁊ boc vᷣm aʒo. ſed nõ videtur pꝛobabilis
hec opimio. naʒ .
enp̃ᷣm in puua⸗/

— ◻△

ri publicis poſt
executioneʒ.ma
xime ſi vuaʒ pe
na sdimit. INeʒ
ſtatim hic dicit

ante vebetur ꝙᷓ aut nõ eſt puocatũ
aut ꝓuocatoꝛ victus eſt: nec alit
qꝙie6 ſi is dixerit: cui licet dicere.Ej

hoc quoq; earũ rerũ diſſimilit

go erat impoſ ⸗ Spparere poterit: quia pene cer
t. ali ergo oꝛm ſinguloꝛum peccatoꝛuʒ füt mulcte
Rene no appella contra: quia eius iudicis poteſt

tur. ſed ab exe⸗
cut. mulcte ſic
vt ſic iollantur
dicta cõtraria. 85
hec lex generali
ter reſiſtu dicẽs
ab Krocntig. nö5
dr. Cemnorum

sp. non re.l. ab
execunone.Cu
die tercio & pe⸗

na nõ appellar̃
etiã ſtaum laia

eſt quant

Tatue affixe baſibuſ ſtructi

ſunt edium. Oꝛnatus enim ed

tiantur. Itẽ labeo ait ꝓthyrũ qõ

ſententia puta in edibus interdũ fieri ſolet ediuʒ
ſi fateat᷑ feciſſe eſt DUMD
ſuriũ mamfeſtũ
2 Nicat ſe nimiũ
dãnat.quia in

quadruplũ ſit dãnatus.⁊ ſic de alijs pꝛiuatis vel de pnblicis. quia
ſit magis de iniquuate legis ꝙᷓ udicãus cõquereret᷑. At in muicta
ſi ideo appellat qꝛ mimns arbitratus eſt iudex vel nimis exercuir
officiũ ſun.põt ſicut ⁊ alias ad arburiũ bom viri reduci qð enoꝛmi
rer fit.vt gᷓ pꝛo ſocio ſi ſocietatem in fi.⁊ de oꝑ.li.ſi liberius. Item
pꝛo hoc facit quod eſt.j.ex hoc quoq; ⁊c.⁊ S̊ quis ⁊ a quo.il.ij. et
vᷣm hoc nihil obſtat.ac. .
x Pꝛouocano eſt. i. appellatio. vt 2. . d appel. l. 2 ĩ multis.
y Bebemr. ſ. mulcia. H
3 Dꝛxerit.ſ.iudex. gcc.

to delicto nõ ap . . J ..
pellaiur poſt ex enim victus quis eſt eus maleficij
n⸗ Aem cuius pena eſi ſtatuta ſtatim ea dſe &
atun vider᷑ di⸗ b —
cere nõ appella⸗ betur. At mulcte ꝓuocatioẽ: nec

aut ſimiliter que coherent ligns n

cauſa parantur: non ꝙ edes perfi⸗

ee

re aliquem min iudicio tenetur exhibere.quod qualiter intelligatur H
e EEius. ſſerui vel coꝛpoꝛis. .M
f Pꝛeſennã. ſed hoc falſũ eſt.nã ac. repꝛobat᷑ ergo illa diffinitio. vt
mſufficiẽs ⁊ tãcq nõ cõuertibilis cũ ſuo dimmnito.
H g Exhibet. quid
ergo eri hoc caſu
Rñ.aut non tenet

. DDVVeem. pymiſſio ad boc vi
ita ſcriptum eſt: exhibet qui cideꝛint iĩ tales ca⸗
pꝛeſtat eius e qno ꝰgitur pꝛeſen⸗ e mbehn eree
tiam. nam etlam qun ſiſtit pꝛeſtat Sſtquibeant le.
eius væ quo agitur pꝛeſentiam: nec S. liquis 2. 5. idem
Itamen eum exhibet. non enim po⸗ ſt.
teſt videri eius pꝛeſtare pꝛeſentiãÖ⸗
qui mutum aut furioſum aut ifan *
tem exhibet. nemo enim ex eo ge⸗
nere pꝛeſens ſatis aperte appellari
poteſt. Reſtituit non tm̃ qui ſoluz
coꝛpus:ſed etiam quiomnem rem
conditionemq; reddita cauſa pꝛe⸗
ſtat: ⁊ tota reſtitutio iuris interpᷣ⸗
tatio eſf.
eeregulis iuris. 2
Aplus

Egnula eſt que reʒ que
eſt bꝛeuiter enarrat:

l. plus eſt. ”s B
i Reſtumt,coꝛpus.ſ.petitum.cũ nihil eſt reſtituendũ.a da exemplũ
vt Z de rei uen.l.pꝛeteꝛea. r

hb Aperte. vt 2 3. e. cꝛam. a mre co. l. ij. F. i. a facit Z e.l. . 1 3. e.

Kk Rem pꝛopter fructus qui quaſi pars rei ſunt.

ICõditionẽ. dicit ꝓpiter vſucapionẽ.⁊ hoc enaʒ ſubijcit ⁊ tota ac.i.
omnis reſtitutio cõſiſtit in interpꝛetatõe iuris.vt ſic fiat vt ius intex
pꝛetatur. quod habes S. e.l.reſtituere.accur. DZ
m Rubꝛca œ regulis iuris.

n De regulis iuris. Diciũ eſt ᷓð e omm iure pꝛetono ⁊ cinili ſpãlii

7 Dicere. iure oꝛdinario. at e pena etiõ velegatus iuchcat. 1 ſie per tuulos diuerſos. quod ius ſuper perſonis ⁊ rebns ⁊ actiombus

eſt in hoc ſecũda differẽtia.vt ⁊ S.e.aliud.S.imter in i.

ſ2 Queq;.tertiã ponit differetiã.vt ⁊ S.e.aliud.⁊.S.inter.ibi et

mulcia quidẽac̃.

2 ſubijatt. . ,. 8ð—U
a DZicat. qñꝙ; lex certã ponit penã.⁊ eã vocat mulctã. ⁊ S de P5

narica.l.pꝛeuaricatõis in fi.⁊.C.d epiſ.aud.l.ij.⁊.C.quoꝛũ
nõ re.l.abſtinẽdũ.⁊ de iudi.l.ꝓperandũ.S.ſinautem vtraq;. ⁊ 1
impꝛopꝛie dicũt᷑ mulcie.qñq; ſtatuit᷑ vt vltra nõ ꝓcedatur.⁊ tun
quia minꝰ põt dicere quãtũ vult ꝓpꝛie dici᷑ mulcta.vr. C de mod
mulct.l.fi.⁊ de ſpoꝛ.l.ij.qñq; nullo modo poniiur quautitas. vt
3 cuſto. re.l.ſiquis reum.⁊ tunc ꝓpꝛijſſime dicitur muicta.vi HB
ij e.aliud.S. inter. .
b ſ Zarue. baſibus. ba ſides ſunt lapides lan ſub hoſtio.qͥ vi
tra hoſtiũ qñq; exiendunt᷑.⁊ ibi ſtatue ſupponuntur. vti m
foꝛbus eccleſie beati pe.ſunt leones.ſi ergo nõ ſunt de fubſtanna
wmus.non connneniur vendua wmo. ałs ſecus.vt hic.⁊ 3D ðᷣ act.
empa.l.fundi.S.que tabule.ſed ar.contra ſupꝛa de au.⁊ ar. lega.
in argento. S...). .
cPꝛothyn.ałs pꝛothyrũ.⁊ ałs interdũ. ⁊ neſcitur qᷣͥd ſit dicere
vel dic ꝙ eſt illud qꝛ pꝛocul trahnitur.vt aqua.vel aliqᷣd aliud. vt ĩ
wmo noſtra cyrella.ac. .—
dq s Dug labeonẽ. eſt ſed male. æ accipe exemplum ex. l. 5 de in
uis vocan.l.euʒ pꝛo quo. vbi dicitur qui pꝛomiſit exhibe⸗

conſiſtu. vi ſupꝛs te ſta.ho.l.j.nunc generales diffimtiones ſiue tra⸗
ditiones dicere vult.nec emm eſt nouum vt quibuſdam enumeratis

1 Sunn per leges. ſ. conſtitnte. quas poteſtas mdicis non poteſt encralis ſubijcanmr clauſula. que omnia copꝛehendat rc. vi

minnere vel augere. vt 3 ad tur.l.j.S.j.in fi.ſj ſecus in mulctis vs

3 0. l. aquił. ſi ſeruus ſeruũ. S. inquit lex.
0 Egula. qtuoꝛ nõ ex hac. I. Pꝛimo qd ſit regula a pꝛin. illue
vlſq; nõ vt ex regula ⁊c.⁊ ibi reaſſumit per regulã igit ac.
Secudo qᷓ ſu eiꝰ ptãs. vt ibi ñ vt ex regula ⁊c. Zertio
ſit eins officin. vi ibi ⁊ vt ait ſab. ⁊c. Quarto ꝙᷓ leuit viciet᷑. vt. j. iba
q̃ ſimul ⁊c. Suꝑ pᷣmo dic regula ẽ q̃ rẽ q ẽ.i.de qua fu in regnla ſer⸗
mo bꝛeuii enarrat.i.recitat nõ ſtatnt.ſ.dve nouo. vi ſubijcit ĩ ſecũdo
dicio ꝑ regulã igit᷑ ⁊c.q.d.regula ẽ pluriũ reꝑ cõpẽdioſa narratõe ſcã
traditio.vi patet ꝑ exẽpla.j.e.ꝑ totũ.Sed q̃lii ſit regula. Rñ. vni⸗
nerſali ſigno denotqte vmmerſaleʒ affirmarõeʒ vel negationẽ. ſiue id
fiat ꝑ noia.ſiue ꝑ aduerbia.exẽplũ de noĩe vniuerſali affirmatino.j.
e.oĩa quecuq;.de negatiuo.j.e.l.nemo ex his ⁊ alijs pluriba. aduer
bio affirmatiuo.j.e.ſemꝑ ĩ ſtip.de negatiuo.j.e.nihil tã.ſ̊ ſi indiffi⸗
mte tradua ſit regula.ꝓ vminerſali tñ eã accipimꝰ. ſicut ꝓpbat᷑ g œ le.
p.l.j.S.gnãlit.⁊. C.ð here.vẽ.l.fi.⁊ S de of.p.vr.l.j.S.cũ vrbẽ.ałs
di inicio. Si q̃ras q̃li tradit᷑ indiffinite. Rn.qu vłe ſubſtãtiuũ vel
eiꝰ loco ponit᷑ aliqͥd in regule traditõe ſiue vłi ſigno. ſt aũt vlłe ſub
ſtantiuun funnus pluribus nalirer m eandẽ ſigmficatõcʒ ↄuemiens
vt hõ femina ſeruꝰ ⁊ malta ſimilia. ꝓpa vo noia nõ dicũt᷑ pluribꝰ cõ⸗
uemire ſᷣm eandẽ ſiguificatõeʒ. vt ritiꝰ. loco aũt vłis ſubſtantiui dico
pom qs vel q cũ ſuis obliqs. a is ea id. ⁊ eqpollẽna vbicũq; fi vemõ⸗
ſtratio vel relatnio ad hoimmẽ vel ad rẽ.vt.j.e.l.q̃ legata. .l.eius eſt

P nuij

nol. ſuper vᷣo ꝙ regula nõ facit ius.ſed ex iure quod eſt.ſ.ałs conſti⸗
tutũ.ſ.generale pluriũ ⁊ cõe fiat regula.dic ꝙ nõ facit ius in exceptis
qꝛ ſic genus ſpeciei erogaret.quod eſſe nõ cebet.ſed ecõtra ſpecies ge
neri. vt. I. e. in toto. vbi ergo nulla eſt exceptio facit ius generale. vbi
aut habet exceptionẽ facit ius ſpeciale.pꝛeterꝙ; in exceptis. vel dic ſecũ

27. S'ſi vero.⁊.C. de dignitanbus.l.mulieres. Itẽ ꝑ patrẽ.vt g̊ &
ſenat.feĩe. Qõ auũt dicii ne poſtulẽt fallii in caſibꝰ. vt S. de poſthu.
l. j. S. fi. Itẽ ꝓ ſe poſtulabũt.cũ nõ ꝓhibeant᷑. Quod de fideiuſſiõe
dicit fallit in caſibꝰ.vt nõ.S ad velle.l.j.Jtẽ quod de ꝓcuratõe fal⸗
lit 3 de ꝓcur.l.feĩs. IJtẽ exira iudicia põt ꝓcurare aliena negocia.

do ꝙ etiã̊ in nõ ex vt 3 de neg. ge.
cepus nõ facit ius. .l. ij. S. j. ſed in
cuũ im imtẽdat nar⸗ L . „„ ” patrimonialihꝰ⸗
rare coniungere nNon vt ex regula ius ſumatur: ßß ex poſtulare:nec pꝛo alio lternuenre: non excuſamur
n de iure quod eſt regula fiat. Per re⸗ nec pꝛocurarnces exiſtere. Ytẽ welemer al.
binus ac. En dic gulaʒ igitur bꝛeuis rerũ narratio ĩpubes omnibꝰ officijs ciuilib? e pe. hx.. E. d-
rercio ꝙ non ſaen traditur: ⁊ vt et ſabi.quaſi cauſe bet a bſtinere. – BVem. ultertus . 3
e mo, nemner coniunctio eſt: que ſimul cum ĩ all Jus ẽ nolle qui poteſt ⁊ vel⸗ mmt lj 1 6o
caſibus ſtatutis ii5 quo viciata eſt perdit officuum ſu⸗ Re⸗ — Bem. mnne 7 nane.
m.l. cũ ibi iam ſu um Lpi. 9 iEà iInr reſcripto.S. ſi.
factñ. vi 1 mõ voii n b omnibu 5 pl. . Elle nacrcaik a obſeg 10 Item a coꝛpoꝛa
ſed ſuper caſibꝰ in Emine ab ommbus ofnciis pris velom.“ Aulus. Aibus excuſatur
„aduibus eadem eſt ciuilibus vel publicis reno — N negocijs contrabẽdis alia e w innne.
6unm m iuure polin te ſunt. 2 ideo nec iudices eſſe po⸗ Æρ cauſa habita eſt furioſoꝛnz: nem §. oipors
bene facit ius ſux ſunt: nec magiſtratum gerere: nec alia eoꝛum qui fari poſſunt: ꝗuis lia. a facit ad.l.

tercio. vbi dici?᷑ lG
regula eſt cauſe co
cno.dic m Jo. — ZD —
cauſe.i.ratioms.vt ex duabus legibus tolligi de cõdi.a cemõ.l.cũ
tale. S. falſam cãm. vt inſti. x le. S. longe. cõiungit ergo regula cãm.
i. rationẽ redditã in vno pluntbus alijs an quibus vertitur eadẽ equi

tas atiribuit. puta pꝛumo ſtatutũ fuit in piſcibus. vt occupanti conce⸗

derent᷑ ea ratone.q; in nullius boms erãt.hec aũt ratio ⁊ in leombꝰ
⁊ alijs feris aialibus locũ habet.ſ.qꝛ in nullins boms ſunt.vnde bñ
ſequit᷑ tradino generalis.vt quod in nullius boms eſt nail⸗

cedat᷑.ſem p.ſic regula eſt cõiuncuo cauſe.i.plures canſe ſunii iucie
regulã cõſtituũt.puta ſtatutũ eſt in piſcibus.vi occupann concedãtur
idẽ eſt in feris beſtijs ⁊ volucribus.que in nullius bonis ſun:.collige
ergo regulam quod in boms ac.⁊ ſic nõ cõpꝛehẽdit nuii ſtatina.
cõiungat quod dici᷑. Quod aũñt hic dicit quaſi cauſe cõiuncei
pꝛeſſiuũ veritatis. Jallit aũt dicta regula in libero honnne ⁊ nõ
hereditate ⁊ in re ſacra vel religioſa. Suꝑ vltimo dicit.p.oẽs excepii
ones eẽ de regula.⁊ cũ ea cõtinua.ſed opponit᷑.ergo nulla viciari poſ⸗
ſet.ſed rudebat poſſe viciari.ſi idẽ ius quod eſſet regula in exceptõe
in telligiᷣ.ꝙ regula bꝛeuiter in quibuſdam caſibus pꝛimo ſtatuit.et
ſic hic intellexit.ſᷣm eum eꝛgo omnes vere ſunt.licet habeani exceptio
nem. Jo. dixit excepnonẽ nõ eſſe de regula.mo extra regulã.ar.S ve
pemis ſanctio.l.⁊ qꝛ extra regulã ſunt perdũt officiũ ſuũ. ⁊ ſic oẽs fal
le ſunt.que habent aliquã excepnonem.cum omma debeami comũge⸗
re ⁊ in nullo fallere.ar.ſupꝛa de regula.ca.l.j.⁊ quod hic dicitur. eſt
auamẽ ar. cõtra in aut. de nõ ał.S. vt aũt.vbi innuit firmari regulam
per ea que excipiũt᷑.ſed dic firmat᷑.i.declarat᷑. vt in nõ exceptis locuʒ

hoabeant nõ tanꝙᷓ regulã.ſed tãꝙ; ſic cõſtitutũ.que aũt ſũt que patũt
exceptionẽ ⁊ que nõ habes.j.e.oĩs diſſiniuo. õ
p Mon vꝛ.que ſit eius poteſtas. SèU
q E regula.que eſt materiatum.,.
x Ex iure. quod ẽ mateeiir.
1.Eit ait.quid ſu eius officiũ.ac. “ ”ỹ”ẽ

Simul. 1. ſtatim. ⁊2 hoc ꝙ; leuiter viciastur. .
Ennne. officiũ aliud ciuile. 1. gſonale publicũ aucre e vtili
2 tate.vt cõſulatꝰ pᷣtura iudicatura ⁊ ſimuia. vt S de iudi.cum
ij a viilitete puatũ. q ẽ tuiela ⁊ cra. qd ⁊ ipſũ ẽ cimile.i. pſonale. vt
iti. c excu. fu. ĩ pi. 2 S. t, j.l. pupillus. S. munꝰ. 25 te excu. tu. ath⸗

eln ab oĩbꝰ feie remoie ſũt.ẽ m ar. ad hoc vlumũ s de ꝓ
cyura. Iʒ.S.ad actionẽ vbi innuit cẽſeri puam. Iʒ aliqᷣd publici habeat
iuris. ſed alio caſu loquit᷑. Rꝛimũ aũt ꝓbat iribꝰ exeplis. pᷣmo ce m⸗
dice qð ꝓbat. vt S de iudic.cũ pᷣtoꝛ.S.fi. ſᷣm de magiſtratu ꝓbat᷑ 5 de
mu. ho. 1. a qui ongine. 8. cotpoꝛalia. tercm 8 we poſt.l. .F. ſexu ſe⸗
Auæetia duo exẽpla. ſ. de fideiuſſiõe 1 ꝓcuratõe. vt 1 & ad vel. I. j. 1 S

pcu.l. neq; gra ſinnlitudims ponut᷑. nõ ꝙ ſint pu.ĩmo pᷣuata offi·

cLia. Quis eni ignoꝛat nõ ptinere ad publicã viilit atẽ ſi ꝓ titio fideiuſ-
ſero.⁊ ſic illa ro iõ ad pᷣma tria refert᷑. nõ ad duo ſequẽtia. ſic ⁊ S ad
I. fal. l. j. S. ſed oꝑis ⁊ fam. herc.l.ij.S.ſi quarta. ſed lʒ ñ poſſint hr̃e di
gnuates feĩe.regularu qñq; tñ hñt.i.ſme admimſtratõe a pꝛicipe. vt
Z.v nip. I. inialis. S. ſi miles. 6 a cũ admimiſtrate ſi oicat no obſtã
te.l.qliqua.vi ar.in aut᷑.de teſta.iperſec.S.a ſiquidẽ. Itẽ habẽt digmi/⸗
atẽ per alm.vt ꝑ viru. coꝛuſ cat em ⁊c. vt in aut.o coſulibꝰ. S. ſinaũt

4 ſua
dg ea. ſed ar. S quod me. cꝗ ſi mulier. S. fi. 1 S e ritu nup. ſipꝛe

iſtam S ve ſtatu
Ho. in multis et
— quod ibi noa S
facit de iure fi.l.deferre in pꝛin.a de edendo.l.feĩe ⁊ qe iniur.l.ij.
y Mec ꝓ. exempla de pnuatis offie.
3 Interuenire. 1. fideiubere. ac. “VMU?
7 Item impubes. etam ſi penuria ſit alioꝛũ. vt S de iure imu. l.

ij. S. impuberes. ſed adultus põt ex cã nõ alias ante.xxv. annos.

vt S decur.l.no tm. ar. ↄtra. C. teſta.mi. l.nn.
ae. Jus ẽ caſus hꝰ.l.põt poni in eo qui eſt inſtiuumis ſub ↄdit.

SSItez in eo cui eſt legatũ relictũ ſub cõduõe.nam interĩ non
põt velle vt habeat.nec interim poteſt nolle etiam repudiando viꝑ
dat. vt S de acqui.here.is qui heres in pꝛin.⁊.S.ſiquis.⁊.l.is põt
78S. & le. ij. ſi ua. S. ſi ſub cõdit. poteſt enam pom in cõtractibus. ſ.
vVvt qui habet poteſtatem. vt cõtrabat habet ne cõtrabat.nam qᷣ põt

Velle cõtrahere idem põt nolle. vt. C. de act. ⁊ ob.l. ſicut in inicio.

furioſus aũt velle cõtꝛahere non põt.⁊ idcirco nec nolle videt᷑. Hec
gqutẽ regula locũ habet ante cõtractũ inii nõ poſtea. vt dicta.l.ſiẽ
Item etiam poſt cõtraetũ imtũ locũ habet in mandatis.⁊ liuſſis.qᷓ
reuocari poſſent re integra.ſententia vero reuocari nõ pot. vt 39
re iudi.l.quod iuſſit in fi.nec põt poni caſus in ſeruo herede inſi-
tuto.qui adijt hereditatem iuſſu oni. vt nõ dicatur velle. vt ſic pol
ſit nolle cũ mnuitꝰ cogatur adire.⁊ ſic velle cogit᷑. vt ̊ ſiquis omſ.
c.te.l.j.S.j.conſenſus enĩ ſerin neceſſarius eſt. vt S ad treb. ſeruo
muiuo circa pꝛin. põt enim iubẽte dno nolle adire.vt.C.cœ. here.·
ſti. l. c ꝓponas in fi. fallit aut regula s de bo.poſ.l.tuioꝛ. vbi dici
cur ꝙ bonoꝝ poſ.põt tutoꝛ pupillo petere.nõ aũt põt repudiare.ſ
illud eſt ratione officij. ”UUMN
Helle ſubaudi econtra. ac. —
1Elle. nõ creditur. pater iuſſit filio vt aliquid faceret quod
atrocuatemi non contmebat. filius non creduur velle quo
m penam.naq; parere debuit.ideoq; ſibi ignoſcitur. vt. j. e.

cogẽte. . C. de here. inſti. cũ ꝓponas. quibus dici᷑ cogcta volun

tas volñtas eſt. ſed hoc quod hic dicit ẽ quo ad hoc vt nõ puniat. ·
ra menvoluntas vt ibi.

65 1i negocijs. quedam ſunt negoca que exigunt expꝛeſſaz vo

luntatez. vt 3 de ꝓcur. l. filius. S. muitus. 13 de ſer. Vr. P.
.inmtu. a in his optinet hec lex. vt S. e iure co.l.ij. S. p. ſ. vt ha⸗
beatur loco diſſentienns. Jtẽ aliquãdo ſufficit tacitus conſenſus ⁊

in bis idem. vt S lo. a cõ. I.qui ad ceriũ. niſi in caſu.vt g ſo.ma.l.

ij. F. fi. vbi eſt ſpeciale pꝛopter patrem. ſedaz. dicebat in tacito oſen
ſu videri ſemper cõſentire furioſum per.lſ.illaʒ ſo.ma. ſed nõ pla⸗
cet per. l. illã qmi ad certũ. aliqñ etiã nec tacitus coſenſus eſt neceſ
ſarius. ſed ſufficit ſi ceſſet ꝓhibino vt S ve neg.ge.ſſi ex duobus.et
in his habet᷑ furloſus loco cõſennienus. vt g ve neg. ge. l. ij· F. cura
ton. pupillus aut ſi perfecte intelligat cinlibet obſigari põt tu. au.
etiã ſi ſemiplenũ intellectũ habeat. ſecus ſi nullũ. vt inſti. de anct.
tu. in pan. æ inutili.ſtip. S. furioſus. ⁊ 8 de acqui. poſ.l. quuis
§. infans. 1 3 rẽ pupilli ſal. i0. ſi pupillus. . l. ſeruu. a de acq;/ poſ.
l.j. S. ſi furioſus.⁊ S de ver.ob.l.mulier.
c Coõtrahendis. i. in cõtracnbus celebrãdis. .
d Kurioſox. i coꝛũ qͥ mẽus aglia ranone caret intellectu.
e Polſunt, i. pupilloꝛu⸗ 4ʒ

reberchun
ſ wultſpore
ten toum!
aunen reſt
fenoneruh
mod
incommn
Ninſtit. d
comm. Frel
ſi non vul
aclire.nan⸗
honore10
mentocar
in eo. 1.
cuſet. bie
rol:hic no⸗
1uanirt
lymenio. pt
Nums
Heredwo
Kde

nige
rnmi f2Actum.id eſt id quod agunt. D
unntn g Intelligant. ſ. plene iſti pupilli.
Wee teſt. etiaʒ curatoꝛe auctoꝛe.
W On vult. caſus iſte commodiſſime poni põt in libero hoĩe
lummli qui ab aliquo bona fide poſſidetur. qͥ eſt inſtiturus ↄtẽpla⸗
unn ene dſieg ons
Alntc ſciens ſuã con⸗
dimonẽ adijt vo/ .B
Unnl lens ei acqrere. actum rei non intelligant. nam fu
dnuſſ nam ei queru. vrioſus nullum negocium contrahbe
W 8 de acq. re. w. ſt: pupillus om̃
mrlſid- homo liber. cir,· le potelt:pupillus omia negocia tu
di sban. ad voör toꝛe auctoꝛe agere oteſt.
. 4
ſtirurus ꝛrogar⸗ Apianus
NNe tus alij reſtitue⸗
tirN re hereditatẽ. ng t
klene ſi vult ſpõte adi , / .
Aa re ⁊ totam here⸗ Wlite
uitl ditatem reſtitue
nni Erizagmnodez dem in paganis ? teſtato
ai vel incommoqu/ teſtato vceſſiſſe: earũq; rerum na
unn n mrer ee turaliter inter ſe pugna eſt: vt te⸗
ſi non vult coge ſtartus ⁊ inteſtatus quis ſit.
HRKZ adire.nam ⁊ tũc BGem.
ee honoꝛe ⁊ emolu⸗
rte mento ehr
Kunsſbr in eo. ti. . ſi re . WH,
al cuſer.ſj his eſt ar.j.S.de mino.ait pᷣ.S.ſ̊ qʒ pãp.ſßi ibi nomine du/
inen quartã retineret:remanet heres etiã re ꝓ quarta in onere ⁊ emo⸗
emde, W lumento. vt inſti. e fideicõ.here.S.reſtit.⁊ ſe.S.ſj qꝛ. vel pone exẽ⸗/
tuani; plum vt S. de mre wt. l. ꝓfecticia. S. ſi p. vbi dici.ſi pater repudiat
Air hereduatẽ vt ad gene ſubſtitutũ tranſeat cã ↄſtinende wtis: non
4 eſt wos ꝓfecticia:⁊ ſic non eru pr̃ heres. Itẽ pone S.de wna.int vi.
6 t vxx. ſi ſponſus.S. ſi maritus.
riful K 1 IUs nr m. hec regula vera eſt inter paganos ſecꝰint milites
nsirt Vvyrt mſti. e here. mſti.S. nõ aũt. 2. S. fi. ⁊ S. teſta. mili. l. ſi
enüfiffi miles. ex fundo. . I. miles. S. ⁊ qꝛ. Itẽ in pagamis eſt vera ab inmio.
V ex poſtfacto at᷑ ⁊ ipip ꝑte qñq; inteſtati decedut.vt S.de mof.teſt.l.
r ANiß circa. 5 op. Jo. mulier viru cin nupſit infra tp̃s luctꝰnõ põt inſtitu
röſo ere heredẽ vᷣltra ꝙᷓ; in tercia. vt. C. ſe.nup.l.j.in pꝛin. pone ergo
Vnifſin ꝙ inſolidũ heredẽ eũ inſtituit: an erit inſolidu heres? v ꝙ nõ ꝑ.l.
CEiei illã.ſi dicas in tercia tũc ẽ ↄ iſtꝗ.ſi dicas in nibuũ eſt iniquuʒ. nam
m hln inutile non dʒ viciare vuile. vt S. e iure wo.l.ſi nõ generat.circa pᷣn
Unann cp. ſz d mſolidũ eũ heredẽ.ſ̊ id qð habet vlira terciã ꝑtẽ reſtuuu vt
indignus. ar. S. de vulga. ſubſii. ex facto. S. vlti.
IDPaganis.queſuis in wvmo ⁊ in pagano non in militia.
laen l n. Rerum. teſtati vel inteſtan.
nun kl TAra. p cap.di. mediam ⁊ maxumã rollit᷑ us ſuccedendi tã⸗
n e. . qᷓᷓ cognatio. Iẽ ꝑ omnẽ ca.di. tollit᷑ ius ſuccedẽdi tanꝙ; a⸗/
zung it nnatio. vt inſti.de le.tu.S.ſi. ſ̊ ia conſanguinuas tolli poteſt nullo
ltuu elicio. vt hic dicitur. Item nõ tollit᷑ ius qᷓ ꝓhibẽt᷑ nuptie int agna
anüme. os ⁊ cognatos ⁊ ſi oĩs ca.di.accedat in cmuſq; ꝑſonã. enã in ꝑioĩs
eruoꝝ ius eſt ꝓhibendaꝝ nnptiax. vt 8 de ni: unp.l. iopauno
ni ſeruiles. pacto aũt ius ſuccedẽdi tanqꝙ agnatꝰ vel cognat? nõ poten
ine olli: vt S. de pac.ius agnatonis. Item pone exemplũ.C.œ pa.po.
Nüfe I. abdicatio. pm ſecundam poſinonem caſus.ac. V
ris o. Sanginnis. i. ius conſanguintatss.
ariusl dd I SEmp in obſcuris.pone caſum S.cæ le.iij. minimis. Itẽ ſupᷣ
uid i vvvv?ver. ob. ſi iia ſtipulatꝰſuero.x.⁊.l.inter ſti.S. ſi ſuipulan
. An tie. In pmo eſt obſcuruas ⁊ eqͥuocatio ꝓpter nümoꝑ diuer ſuatẽ. vt
ſalsctiu 83. de nne ſi. l. ita fidei. ⁊ S. ve re.du.l.vbi. ſecũdo ꝓpter alternatio⸗
iczmnnt nneum. vt S5. de ininr. pꝛetoꝛ. S. qð ait pᷣtoꝛ. Itẽ poteſt pom S. e arbi.
gelijſe⸗ diẽ. S. ſi płes. ibi inde querit᷑ ac. Iẽ facu S. de pems. ſi pſes. in ſi.H
1. 160 op.j· e.in obſcuris.vbi dicit inſpic qð veriſił ius eſt. ſol. hec vᷣm
ng . allam vt illud pᷣmo mſpiciat᷑. vt.j.e.ſꝑ.Scðo obijcit᷑ S. xe iure wot.
un o⸗ cũ poſt. S. gener. vbi ꝓniſſio fundi no valet nec legatũ.h̊ ibi tõ.qꝛ ſi
nt qð ẽ minimũ inſpiceret᷑ ad miil rediret.cũ ⁊ palmꝰ rerre ſit fundꝰ
du vt z. de leg. j. q in rex. F. ſis. Lercio ob. S.e au.⁊ ar. leg.qͥ lancẽ
ſed ibi dicendo minoꝛẽ nõ cixit obſcure m naturã ppatimn. vt in⸗
ſti. libertinis. S. fi. ⁊ de ca. di. S.j. ⁊. S.ij. Quarto. ob. S. de ver. ob.

inter ſti.S. ſi ſtichũ.⁊ S. de iudicijs.ſiquis intentone. ſ ille in iudi⸗
cijs.⁊ ẽ rõ:vt in dicta.l.inter ſti.qꝛ iudiciũ reddit᷑ in innim. 6 *7 in
ↄtractibus ſi ſit in alio obſcuritas ꝙᷓ in re ſuper qua contrahit acci

òè ℳN

pitur quod nocet pꝓferenti. vt fupꝛa de pac.l. veteribo. æ adde etiã diſt.
circa pan. quã habes & de ver. ob.l.quotiens. ac.

q Minmmum. id eſt vilius. ac.
VY— ſ Ecundũ.pone caſum. S. de inſti.l.j. a inſti.de ↄtrahẽ. ẽp.S.cu
