tis occidendo pre⸗
bueru. vel H̊ ab eo⸗
dgeʒ. ibi ab alio.qð
non placet. ł ſoł.
vt ibi. Item otra.
J.e.l.ſi rem. So.
ibi fuit expreſſim a
ctum vt nõ purga⸗
retur moꝛa. hic nõ
fuit aliquid actum
vt purgaretur. R.
vel econira ſᷣm ali
os.ſ.ꝙ h̊ fuit actuʒ
vt purgaretur. ibi
non. vel ibi m ab⸗
ſente hic in pꝛeſen
te ſeruo promiſſo
ſm alios.vel ſolu.
vt ibi. ⁊ facit.j.ti.
I.l.qui decem.S.cũ
mihi ſtichum.

qquis poteſt.

cet ſit actus legitimus. ſic enã eſt in ſtipulatõne:

Votiens qõ pure debet᷑:no⸗
uandi cauſa ſub ↄditione pꝛo
mittit᷑: non ſtatim fit nouano: ſed
tunc emũ cum oaditio extiterit: et
ideo ſi foꝛte ſtichus fuerit in obli⸗
gatione ⁊ pendente ↄditõne vceſſe
rit:nec nouatio ↄtingit:qꝛ nõ ſub⸗
eſt res eo tꝑe: quo ↄdino impletur

vngde marcellus ⁊ ſi poſt moꝛam ſti

chus in ↄaditionalẽ obligationeʒ ce
ductus eſt:purgari moꝛã:nec in ſe⸗
quentẽ obligatõnem veduci putat
Sed ſi id qð ſub aditõne ebet᷑:
pure quis nouandi cã ſtipulet᷑: nec
nũc quidẽ ſtatim nouat. licet pura
ſtipulano aliquid egiſſe videat᷑:ſed
tunc nouabit cum ↄditio exriterit:
etenim exiſtens ↄditio pꝛimam ſti

pulationem ↄmittit: oↄmiſſamqʒ in
ſecundam tranſfert. ⁊ ideo ſi foꝛte

ꝑſona pꝛomiſſoꝛis pendente condi
tõne fuerit depoꝛtata:maꝛcellꝰ ſcri
bit: nec quidem eyxiſtente conditio
ne vllam ↄtingere nouationem:qm̃
nunc cũ extiterit ↄditio:nõ eſt ꝑſo⸗
na qꝗᷓ obliget. AVlianꝰ.
Jcredlitoꝛ penã ſtipularꝰ fu
erit:ſi ad diẽ pecunia ſoluta ñ
fuerit: nouatõne facta non ↄmitte
tur ſtipulatio. Loꝛen.
Eruus nec peculiarẽ quideʒ
ob ligatõeʒ citra voluntatem
dñi nouare põt:h̊ adijcit potiꝰ obli

gationẽ ꝙᷓ pꝛiſtinꝗ nouet: ⁊ hoc ve

rum eſt. Lyia.
Eilegare ſcriptura vel nutu
vbi fari nõ põt:œbitoꝛẽ ſuuʒ
Vlianus.

1 Si id quod ſtanm. vt æ. 3. e. ſi ſtichum. S. legata in ſi.⁊.S.ſe.
E ECommittit. vt æ. 5. e. ſi ſtichum. S. ij.
1ECondiione. 1. poſt vpoꝛtanonem anteq; agnoſcant᷑ bena a fiſco:
alioquin nõ videt᷑ differꝛe mnter moꝛiẽ naturalẽ ⁊ ciuilem vt.j.e.no⸗/
uatio.que eſt ↄtra.vel aliter ſi moꝛiuus fuerit naturaliter. nüc euim
obligatio cadit in herecẽ. nõ aũt ſi ſuerii epoꝛiaius vr ibi.⁊ facit ſu
pꝛa de ſideiuſ.l.ſi debitoꝛi.⁊.õ.vt in poſ.le.l.poſtꝙᷓ; in pꝛin.

m DMbliger. ciniliter.

h naturaluer ſic. viS.æœ ſideiuſ.l.ſi ebitoꝛi

n ſYcreditoꝛ. nouatõe facta. eiꝰqðᷣ.ã.penã dvebet᷑.i.xæ ſoꝛte.

„ Stipulano. ſ.
pꝛincipali. vt hic.⁊.j.e

p 1

pene.nam ſicut pignꝰ ſic pena tollit᷑ ſublata

e. l. nouatone. ac.
Eruus.peculiarẽ.vt.̊.de iureiur.l.huic. ↄtra.a. j.e.l.fi.in

pꝛin. facit. j. ti. j. l. fugit iuus in fi. æ ve paci. l. ſi vnoin vͤn.
¶Eura. ſaciendo veteriorẽ condi. dñ̃i vel citra/ lłxa,ſic.S.d ac/

quiren.poſ.l.ſi ex ſtipnlatione.

c d legare non poteſt. velegans. ſed delegams loqui debet.
.E. l. j.

vt.

n Suaõne. voliſtaria. ſecus in ncc̃ia. vt. C. de indi. l. j.x.
e.aliam. hoc aũt vex. niſi in ↄtrariuʒ agat᷑. vt. C. de ſide⸗

Ouatrõe legitime facta ⁊ by⸗
pothece iiberant᷑ ⁊ pignus.
vſure non curꝛũt.
Bem.

Oli mali exceptio:qᷓ poterat
cleganti opponi: ceſſat in ꝑ⸗

ſona creditoꝛis:cui quis delegatus

eſt. Jdẽqʒ ẽ ⁊ in ceteris ſimili⸗

bus exceptõnibo:immo ⁊? in ea que

ex ſenatuſcõſulto filiofa.datur. naʒ
⁊ aduerſus creditoꝛẽ cui velegatꝰẽ
ab eo qui mutuam pecuniam con
tra ſe.cõ.œderat.non vtetur exce
ptõne:quia nihil in es pꝛomiſſione
contra ſe. con. factum eſt: ideoqʒ
quod ſoluitur:repetere non poteſt
tanto magis fit:quod nec hic ſolu⸗
tum repetere poteſt. diuerſum eſt
in muliere:que contra ſenatuſcon⸗
ſul.pꝛomiſit. nam ⁊ in ſecunda ꝓ⸗
miſſione interceſſio eſt. IJdemqʒ
eſt in minoꝛe qui circumſcriptꝰde⸗
legatur:quia ſinunc etiam eſt mi⸗

noꝛ:rurſus circumuemitur. diuer⸗

ſum eſt:ſi iam exceſſit etatem. xxv
annoꝛum:ꝙᷓuis adhuc poſſit reſti
tui aduerſus prioꝛem creditoꝛem.

ideoqʒ autem venegantur excepti⸗

nes aduerſus ſcoᷣm creditoꝛeʒ:quia
in pꝛiuatis contractibus et pactio⸗
nibus non facile ſcire petitoꝛ põt:
quid inter eum qui vlegatus eſt:
et ebitoꝛem actum eſt: aut etiam
ſi ſciat:diſſimulare debet:ne curio
ſus videatur:et ideo merito vne⸗
ganda eſt aduerſus eum exceptio
ex perſona vebitoꝛis.

cit ⁊ non repetit.multo magis ab iſto qni non feci
* repetere non poteſt.

g Poteſt. vt. 3. de adi. inde. l. qani excep.

contra ſe. alul.

iuſ.l. nonatõne
2. C. etiam ob.
ihro. pecumam

lii exce⸗
ptio. aliud in ex
ceynone metus.
vi. ð. de w. exce.
l. apö. §. pe. ſm
930. imo ideʒ cij
chmutendo vi⸗
alur remittere.
1. C. qö met.
ſiquis dele. 2. C
e.l. j.

b Delegatug.
eſt. ſiue ſcinnt ſi⸗
ue ignoꝛauit. vt
T no. ꝙ habẽda

eſt diſtinctõ. que

colligi hic. 2. d.
l. ſiquis dele. et

l.ſi nõ vebitoꝛe,z

7 de except. dli
pure. S. ſi eum.
de re. iu. l. ne⸗
ſenius.

e Icem; ex⸗

ceptionibo. ſ. nõ

introductis fa⸗
uoꝛe vt rei iudi
cate ⁊ pacti ⁊ ſi⸗

milibo. qᷓ nec fa⸗

noꝛe nec odio ſi
inducte.cerie im

mo ⁊ ſi odio ſũüüũ

inducte. ideʒ eſt
⁊ hoc ſubijcit.i⸗

mo ⁊ꝛc.

d Mon vter.
cum tñ ↄtra dele
gantẽ poſſit vni.

e Eſt. imo cõ⸗
tra.vt.S.ad ma

ce. l. ſed iuk. J. ñ
ſolum. Solevr
ibꝛ.

fSoluitur. ſi
ſoluit illi qui cõ
tra ſe.conſul.ſe

hInterceſſio ẽ.vt.S.ad velleia.l.ꝙᷓuis.S.ſi mer ↄtra ſcõᷣaʒ op.
marcelli.ſj ilam nõ appꝛobamus.ſj iulia.vel dic vt ibi.
i Idemq;. poſſit.in quadr:ienmo hodie.olim vulis anmi. vt. C. ð

tempoꝛi. in inte. re.l. fi.

K Contractib.ſunt em̃ quedam publice ↄuentõnes. vt.ð. xe pa.

lI. ↄuenttonum.

DSiſſimulare dʒ. nec em̃ tenetur inſtruere vt. .

e publica. l. fi.

S.diui.ſed ar.contra.S.æœ in rem verſo.l.iij.S.pe.ſed ibi in mutu
ando.vel alia rauone.quia aliũ ex alierius ↄtracti imnſolidum vo⸗

lebat agere. ac.

41 4
n
.
nnae
ſiſco⸗
lnir an
ttnte
hn N⸗
une
Ueglat
r9.

neii
Gerlbemn
pon tt ͦd
torto ⸗
it.

1N
ſilitde.
Uinitn
ſtinen.

1 66 G
lo
unlunt
Eoiſi⸗
imngn
litte.
(Cinete

(Mn
N
ſCaorch. Nm
Monridünet
G5zſſ
mn ..

Iun
al er
ſumſum. .
.ddonore
Polgheg
Cl,n1N
M Mid anp
tnen

=
S= E S=e

NNNfN

Tnreuren.
huehl trr⸗
Gnoue ſen⸗
Uokuſfilchaen
MWori
(nuno
WKnera,
Wrnno
mube⸗
Aünnn

mmaamin,

Kimunan.
mmnn

nn n
n
nunt
V weKN
u irn 1
ineeſtig

on.

An⸗ N

ſutbin
nee

n DOuare pupillus. nonare. niſi faciat ↄditionem ſuã melio/
rem. vt. S. e.l.cui boms. nec delegare:vt.j.ci.j.l.pupillo.
b Expediat.ſi pupillus põt faciendo ↄditõnem melioꝛem.⁊ tutoꝛ
ita demu ſi pupilio expediat.vt hic.ergo non videt᷑ ꝙ plus poſſit
tutoꝛ ꝙᷓ pupillus.ſed dic ꝙ põt eſſe dabiũ.vel põt eſſe.ꝙ nec meli⸗

oꝛ nec dererioꝛ
ↄditio ſit.ſic.S.
ce tranſac.l.cuʒ
bi. S. ſi plor. vel
foꝛte hic ſubau⸗
ditur maxie. ar.
j.e accep.l.et ꝑ

iuſiur. S. pe.

b HBonoꝛũ. ſi
habeat liberam
als non. vt. Z. ð
pꝛocura.cui.⁊.l.
ꝓcuratoꝛ to.et.
C. eo.l.non ab/
ſtulit.

c ſJvebi⸗
toꝛem.
ſtipulãdo.caue.

quia non cõſen⸗
ſi vt ſtipuleris.

ałs ↄtra. vt. S.

e. ſi ſtichũ. S. fi⸗
d Poſſis.qᷣa

non ideo agere
potes.niſi actio
nes cedaʒ faciẽs
te ꝓcuratoꝛeʒ in

rem tua. facit.

S. e. cni recte.

e ſ Igqnis

abſente
nouanch. vt mi
hi teneri deſinat

ad qð eſt. S.ſi ſti
chum. S. fi.
f DIlius.
acti. nec
etiam ſuam. vt.

C. bonis que

lib. l. fi. S. hec ꝓ
cul. in fi. ⁊.S. de

inre veli. l. ant pᷣ

t02. S. eſt em ab⸗
ſurdum. ſ̊ otra.
S. iuremran.
l. huic ſol.ibi po
teſt nouare ſer⸗
uus vel filiꝰfaci
endo condi. dñi
vel patris melio
rem de inope ad
duitem. deterio
rem non vt hic:
vel wi habun h

Sem.
Ouare poſſumus aut ipli ſi
ſui iuri ſumus:aut per alios

qui voluntate noſtra ſtipulantur.

Pupillus ſine tutoꝛis auctoꝛita
te non poteſt nouaꝛe:tutoꝛ poteſt ſi
hoc pupillo expediat:item ꝓcura⸗
toꝛ ommiũ bonoꝝ. Dem.
J ebitoꝛem meũ iuſſero ti⸗
bi ſoluere:non ſtatim tu etiã
ſtipulando id nouare poſſis: qᷓuis
bitoꝛ ſoluendo tibi liberaretur.
Aulus.
Iquis abſente me a lebitoꝛe
meo ſtipulatꝰeſt nouãdi ani⸗

mo:⁊ ego poſtea ratũ habuero:no⸗

uo obligationem. Omponiꝰ.
Ivlli patris actõeʒ ignoꝛan⸗
te eo nouare nõ pot. Bez.
DOuatio at᷑ ñ põt ↄtingere ex
ęagg ſtipulatõne:que nõ ↄmit⸗
titur.nec huic ↄtrariuʒ eſt:ꝙ ſi ſti

pulatus a titio fuero nouandi ani⸗

mo ſub ↄdiuõe qð mihi ſempꝛoniꝰ
bet:⁊ pendente ↄditione tit e⸗
ceſſerit:qᷓuis ante acitã heredita⸗
tem ↄditio extiterit:nouatio fieret.
hic em̃ moꝛte ꝓmiſſoꝛis non extin⸗
guit ſtipulatio:h̊ tranſit ad heredẽ
illiꝰ cunꝰ pſonam interim hereditas
ſuſtinet. Elſus.
On ideo nouare vetereʒ obli
gationem quiſꝙ recte poteſt.
ꝙ interdũ recte ei ſoluitur.nam et
his qui in noſtra poteſtate ſũt:qð

ab his creditũ eſt:recte interdum
ſoluit᷑:cũ nemo eoꝝ ꝑ ſe nouare pꝛi

oꝛem obligatõeʒ iure poſſit.

beram adminiſtrationem. 2 facit. E. de rebus cred. nec filius. 7. S
T pac.l.ſi vnus in pꝛin.

g n Dnatio. ↄmitnt᷑.hoc eſt exemplũ.ſñi debes mihi pure 2 ſti⸗

puloꝛ ſub condi. vt.S.e.l.quouens.vel pone.vt.S. de ver

bo. ob. l. ſi ita ſtipulatus fuero te ſiſti in prin.

h Tuins. nonus pꝛomiſſoꝛ.

1 Ag hberedem. S. e. l. quot᷑. in fi. contra. ſo. aliud in eo qui ex de⸗

licto ſucceſſoꝛem habet.aliud in eo qui ex.l.vel ex teſtamento.vel

ſolue vt ibi.

K Cums. ſcilicet pꝛomiſſoꝛis.
¶Suſtinet. facit inſti. e ſti. ſeruo. in pᷣn. ⁊. S. e acqᷣ. re.w. l. here
ditas.⁊ inſti. de here. mſti. S. ſeruus alienꝰ. ⁊. S. ti. j.l. moꝛtuo.
m n On ideo. interdu. 1. anteq; ꝓhibeas ei ſoluẽ hñs peculij ad
mimſtranonẽ. vt. j.t.j. ꝙ ſeruus.⁊ facit.S.e.filꝰ

9

„
4 O8 Eer H =
N.. . r⸗

n Poſſit.in peioꝛem canſam. ſed in melioꝛem ſic. vt. j.e.l.fi.et q᷑

inreiur. hnic que ſunt contra.

o ſ Jis a titio. vel pꝛedicte vel all.
P Aut ille. alternariue.
qq Litij.i.noui pꝛomiſſoꝛis.

Bem.
Yis cui lecem titius.xv.ſei⸗
us debebat:a titio ſtipulatꝰẽ
quod ille aut ile ebeat dare ſibi:
nouatum vtrunq;ʒ non eſt:ſ in po⸗
teſtate titij eſt pꝛo quo velit ſolue⸗

re ⁊ eum liberare.fingamus auteʒ

ita eſſe actũ:vt alterutrũ daret.nã
alioquin vtrũq; ſtipulatꝰvidetur ⁊
vtruũqʒ nouatuʒ:ſi nouandi animo
hoc fit. Aulus.
Mptoꝛ cum elegante ven⸗
ditoꝛe pecuniam ita pꝛomit⸗
tit:quicquid ex vendito dare face⸗
re opoꝛtet:nouatõne ſecuta vſuras
neutri poſt inſecun tꝑis vbet.·
Hemm.
Vndũ coꝛnelanũ ſtipulatꝰ:
gquanti fundus eſt poſtea ſti⸗
puloꝛ:ſi nõ nouandi aĩo ſecũda ſti⸗

pulatio facta eſt:ceſſat nouatõ.ſe⸗

cunda vo ſtipulatio tenet: ex q̃ non

fundus ſed pecunia debetur: itaqʒ

ſi reus pꝛonnttendi fundum ſoluat
ſecunda ſtipulatio etiam iure non
tollitur:nec ſi liteʒ actoꝛ ex pꝛima
conteſtetur: demqʒ mehioꝛe vel de
terioꝛe facto ſine cłpa vbitoꝛis po
ſtea fundo:pꝛeſens eſtimatio fun⸗
do petito recte conſideretur.in al⸗

tera vo ea eſtimatio venit: que ſe⸗

cunde ſtipulationis tempoꝛe fuit.
Aulus.
Liam cauſam eſſe nouatio⸗
mis volũtarie: aham iudicij
accepti multa exempla oſtendunt
perit enim pꝛiuilegium vvtis ⁊ tu⸗
tele ſi poſt ſi poſt diuoꝛtium vvs in

odemnams ex pꝛima ſtipulatõne ad fundum preſt

r Alioquin. t. ſi

hoc fingas actum —
vt vtrũq; det. ⁊ ſic
ponerer᷑ diſiuncta
ꝓ ↄiuncta. vt. j. de
ver. ſi.l.ſepe.⁊ vᷣm
hoc nõ eſt ↄtra.S.
e. ſi ſtichu. S. ſi.x.
7.].e. a te. ⁊ ꝓ hac
Sol. S. æ& iur. w.
plerũq; in fi. IJtem
nöne qð minus ?
ſemper videt᷑ reno
natu. 7. S. de ver.
ob. inter ſti. S. ſi ſti
pulante? rñ.non ſi
pꝛomiſſoꝛ eligit qð
maiꝰeſt. vt hic.vt
ibi dixi.

ſMouatum. vt
7. J. e. l. a re.
4e Aptoꝛ.
neutri vẽ⸗
ditoꝛ. nõ cui deſie
rat obligatas eſſe.
creditoꝛi.nõ cui ex
ſtipulatu tenet᷑ ac.
in qua vſure nõ pᷣ⸗ .
ſtant᷑ iudicis offi⸗
cio.vt.C. de vſu.l
iij. Seo hic cõtra.
qꝛ vſure pᷣteriu tẽ⸗
pouns petunt᷑ ex ſti
pulatõne.vt hic di
cit. R.non q̃ſi vſu
ra ſeo ſoꝛs. vel die
no venire: qꝛ non
qð of.i̊ʒ quod iure
actõis poterat peti
hoc eſt nonam.nec
tñ venduoꝛi debet

vſura pᷣteriti tẽꝑis

cũ officio ebebat
vel extinctũ eſt ex⸗

tincta ſoꝛte. vt ar.

C. depo. l. uiij.
ag f Eindum.
ſtipuloꝛ ab
eodem vel ab alio.
⁊ ſic due ſunt ſtiouu
lationes.
b Si non. i. qa

non ⁊c̃.

nouandi aio. ſcoa

ſtipulatio ſecuta ẽ.

d Pꝛomittench.

andum.

e Sine cłpa.iſupple. ł moꝛa.ł laꝛge culpã accipe.vt et᷑ moꝛã ↄphẽdat
fEzſtimatõ.non q ſueru tꝑe pꝛme ſtipulatõms interpoſue.ſj̊ qnti
fundus eſt tꝑe quo petitur. vt.S. man.l. homineʒ.
g Pento ex pᷣma ſupulatõe. vbi at᷑ ꝑ culpã vel pꝰmoꝛã derioꝛ facia
eſt:hr eſtimatio quãn œterioꝛ res facta ſit.vt.S. triuicaria.l.po.
h In altera. ſ.ſtipulatõne quanti fundꝰ eſt dori.
i Eſtimatio.hec vtiq; vera rõne.quia cũ qins ſtipulat᷑ qnn fund⸗
eſt. pone ꝙ valet.x.rõne equippollentiũ videt᷑ ceriam pecuniam.ſ.q̃n

ti eſt pcium ſundi ſtipulari. vnde meruo hic in
tionis. ⁊ facit. S. de ver. obli.l.ſi a colono.

ſpicitur tempus ſtipuia

k a Liam. voluntarie. que fu ꝑ ſtipulationẽ. ⁊ ꝑ lii. ↄteſ. cuʒ alio

ſponte. vt. j. ti.j.l.ſolutionem.

IDotis. ex ꝑte mariti qui eſſet ↄuentus inꝙᷓt

um facere poteſt. et ex

2 uij.

parte mulieris que Ponebatur alijs creditonbuas.
m SDeqducat᷑.ſ.aio nouandi tutele cauſa abijciendi pꝛiuilegij. als
durat pꝛiuilegiũ.vt ſupꝛa de pꝛiuile.credito.l.ij.S.paruiq;.
n Lite ↄteſ.ↄtra ipſum debitoꝛeʒ noſtrum.

o Exercentes.vt.

C. etiã. ob ci. pe. l.
J. ſed contra. S. ad
velleis. aliquãdo.
S.de pignoubo. ſo.
vt ibi. uem hoc fal
lit circa electionẽ:
vt. S.e v. ob. ſiqᷣs
Rtipu. ſit.

p Poſſunt. quas
Ppetuamus: niſi ĩ
actione de wlo:et
dic diſtinctionem:
vr. C. c iuch. l. j.
q pꝓ QAulus. rñ.
ſi credioꝛ.
diſcederet᷑: ⁊ ſic ex⸗
cinctũ eſt pignus.

V Bebitoꝛe. dele⸗

gato.
ſPꝛioꝛis. cums
res obligate fuerũt
q̃ iam liberate ſũt
per nouationeʒ: ad
quod ẽ.S.loca.iteʒ
queritur. S. ſinal.

8 ſ ZJrem. die
ſi pure ce⸗

bes mihi aliquam

rem:⁊ ſtipuloꝛ ſub
ↄdit᷑.nunqd fii no⸗
uatõ? rñ.diſtinguẽ
dum. nã aut res ñ
exiſtit ſine ſuo do⸗
lo:⁊ tũc ñ fit noua
nio: aut exiſtit vel
nõ exiſtit ſuo wvlo
qð idem eſt:⁊ tunc
fit nouatio. Itẽ et

I.de reg.i.l.nõ ſolet.⁊..de vſur.l.lite.⁊ ſacit.

ſtipulatõne veducatur: vel poſt pn
bertatem tutele actio nouetur:ſi id
ſpecialiter actuʒ eſt:quod nemo di
xerit lite conteſtata:neqʒ enim de
terioꝛẽ cãm noſtram facimꝰ actio⸗
nem exercentes:ſed melioꝛeʒ:vt aſ
ſolet dici in his actõnibo:que tem⸗
poꝛe vel moꝛte finiri vßnt. SBem
Aulus rñ.ſi creditoꝛ a ſem⸗
pꝛonio nouãdi aĩo ſtipulatꝰ
eſſet:ita vt a pꝛima obliganione in
vniuerſum diſcederet᷑:rurſus eaſdẽ
res a poſterioꝛe vebitoꝛe ſine oſen⸗
ſu pꝛioꝛis obligani nõ poſſe.
Enub.
J rem aliquã dari ſtipulatꝰ

ſum:cœinde eandem nouandi

aĩo ſub ↄditõne ab eodem ſtipuler
manere opoꝛtet rem in rebus hu⸗

mams:vt nouationi locus ſit: ni⸗

ſi per ꝓmiſſoꝛẽ ſteterit: quommus
daret:ideoq; ſi hoĩꝛem mihi dare te
opoꝛteat:⁊ in moꝛa fueris quomi⸗
nus dares:etiam vfuncto eo tene

hoc pꝛobo:quia ſi mihi tebes a es in moꝛa:perpetuat᷑ obligatio re xeæ⸗
ſicrente: ergo ſi mihi vebes pure: ⁊ a te animo nouandi ſtipuloꝛ ſub cõ

ditione:et res tuo wlo

deſinat eſſe tempoꝛe exiſtenns obligatõis: nihi

lommus fit nonano. qmia tuo facto ꝑpetuaſti ſipulanonezʒ. ſic ergo
ſi obligatio durat.poteſt ↄnngere nouatio.
b Tocus. hoc totum dictum eſt. S. e. l. quoniens. ſed videt᷑ aduerſa⸗
ri quod ſequit᷑miſi per pmiſſoꝛem ac. ⁊ qð poſtea adijeit. nouatio cᷓ

fiat.nam cum facta n
tem ſtipulatõnem. ve
cum non ſit res eo tem
vt ibi dicit᷑.ſo.hic fiit

7

ouatõne moꝛa purgaretur. non veducit᷑ in ſeqᷓn
l moꝛa vel ſtichus.viibi wocet marcellus. IJtem
poꝛe quo conduõ impletur. non ↄtingit nonatõ
actum vt moꝛa tranſiret in ſequentẽ obligatõ

uem.nec purgaret᷑ moꝛa pꝛoꝛis. ibi vo actum non fuit pᷣm. R. ⁊ ſᷣm
hoc moꝛa fuit h̊ commiſſia ante ſtipulatõnẽ conditionalem. ⁊ actum
vt obligatio nouetur. nõ vero moꝛo. ſed op. cum conditionalis ſtipu
lano nouendi ammo faocta fit ex pꝛioꝛe ſtipula.non eſt petitio.ſæd nec

ex ſecunda ante condinoms euentum. ergo nec moꝛa vt. l.lecta. ſeo
eſſet omiſſa. Item cum tempoꝛe ↄditõmis nõ ſub⸗
ſtipulatio. ̊ nec fit nouauo ea ſtipulatõne qᷓ uon
beſſe vider ꝓpter moꝛam. licet io. aliter dixerit.
ominem occidit pendente conditione quo ipſe fu⸗
Ii in moꝛa. ideoq; obet tneri vtiluer. ac ſi homo viuat tempoꝛe con⸗

hoc verum mii ante
ſit res.nec ↄmutitur
ↄmittitur.ſed rñ.ſu
l.ꝙ pꝛomiſſoꝛ hic h

ditomis. a hoc eſt ibi:mſi ꝑ pꝛomiſſi.⁊c
. mſi ꝑ. ⁊c.puta quia ↄditione penden⸗/
te rem ꝓmiſſam ſub ↄditõne poſt moꝛam interemerit.ſed ᷣm hoc vi⸗

detur idẽ dicere ꝑ ea q; ſequunt᷑.⁊ ſi priuſꝙ; ac. vel poteſt pumaʒ par⸗

tem legis intelligere. qñ quis ſtipulatus eſt ſub condi.ſeruũ.qui fue⸗

rat moꝛtuus poſt moꝛ
in fure. vt. S. le ver.

am. quare habet locum in moꝛoſo pmiſſoꝛe ſiẽ
ob. inter ſtipu. . pe. ſed in ↄtrario non erat moꝛ⸗

tuus tempoꝛe ſtipulatoms. m hoc dices. niſi per pꝛonnſſoꝛem ac.
id eſt ante ſtipu. eo moꝛtuo poſt moꝛã. alij dicnin eburna. ꝙ ibi erat
moꝛtuus poſt moꝛam ame ſtipulatõeʒ. hic vo erat in moꝛa ante ſtipu⸗
lanonem.ſed non moꝛtuus.quod eſt verius. quod autem ſequuur:
⁊ ſi pꝛiuſ ꝛc. intelliguur quando ſeruus poſt moꝛam ſub conditio
ne pꝛomiſius pendente condinone moꝛtnus eſt occidente ipſo ꝓmii⸗
ſoꝛe. et hoc eſt ſi ſeruus. poſtea pendente condinone xeceſſeru, ſeilicet

ſacio tuo.ſi tamen dicatur pꝛius dictum canſa euidentie vel placa⸗
tionis repeti:non eſt abſonum neq; nouum.
Steterit. id eſt in moꝛa fuerit.nõ tamen aperit ante ſtipulatio
nem conditionalem vel poſtea ea pedemte. ſed plene modo dexi.
d EMoꝛa fueris. vnde perpetuata ẽ obligauo. nec hot aperit qñ.
eEt ſi. id eſt

0

GPuis.

f Stipulatns

ris:⁊ ſi pꝛiuſqᷓ œcederet: cum iam
fuero. aimo no⸗

moꝛa facta ſit:eundem a te ſub cõ⸗ aimon
ditõne ſtipulatus fuero:⁊a ſeruꝰpo⸗ niwo zargenͤ
ſtea veceſſerit:veinde conditio exti moꝛam.
terit: cum iam ey ſtipulatu obligg⸗ Onoc fet.
tus es mihi:nouatio quoqʒ fiet. 5. de verb. ob. l.
SDi duo rei ſtipulandi ſunt: an dun Mi..krcz
alter ius nouanch habeat: queri. o ſl. t .
⁊ quid iuris quiſqʒ ſibi acquiſierit
fere autem cõuenit:⁊ recte vni ſol
ui:⁊ vnum in iudicio petentẽ totaʒ
rem in litem œducere. Item vnꝰ
acceptilatõne perimit vtriuſq; ob⸗
ligationem:ex quibo colligit᷑:vnũ⸗
quenqʒ pinde ſibi acquiſiſſe: ac ſi
ſolus ſtipulatus eſſet:excepto eo:
qð etiã facto eius cũ quo cõe ſtipu⸗
landi ius eſt:admittere œbitoꝛem
põt:Fᷣm qð ſi vnꝰab aliquo ſtipulet
nouatõne q; liberare eum abalte⸗
ro poterit:cum id ſpecialiter agit:
eo magis cum eam ſtipulationem
ſimilem eſſe ſolutiom exiſtimemꝰ:
alioquin quid dicemus.ſi vnus v-

h Si duo rei
ſtipuł.acquiſie⸗
rit ſimnlixer q̃ri

1 Fere. fere dicit pter id quod dicit. ẽ. de duobus reis.l.ex dnob⸗

T Apter id quod dicitur.S. œ conſti.pecu.l.idẽ eſt. vel hoc pꝛopter
caſum qñ non ſunt ſocij.vel ꝓpter id quod poſtea dicu excepto eo

⁊c̃.vel fere inter omnes ↄuenu.aliqui enim forte diſſenſerũt.⁊ ſᷣim

hoc conuenit inter omnes ſapientes.

Kk Acceptilatione. vt ⁊ infra de accep.l.⁊ per inſiurandum.
IExtcepto. ecce quare dixi fere. L
m Jus eſt. als ſtipulantis ałs ſtipulatioms ałs ſtipulanch.

n Zdmutere. id eſt accepto ferendo.

oO S vnus. reorum ſtipuland.
p Ab aliquo.vel extraneo vel reo debendi.
q Quoq;.non ſolum ſolutione ⁊ accepulatione. vt ſupꝛa dictum
eſt. accurſius.
rv Eum.reum dvebendi. .
Ab allero. reo ſtipulandi.ſed ↄtra.S. e pact.l.ſi vnus in pᷣn.
ſo.aliud in pacto vt ibi a aliud in nouat.vel accepti. vt hic.ad qð.

S. de libe. le.l.ſiquis reum. S.j.hoc non placet.quia et de nouatio⸗

ne ibi dici. vel quod ibi dicit.idemq; in duobus reis ſtipul.nõ ad
omnia pꝛecedentia reſferatur.ſed ad id quod dictum eſt. pactu vni⸗

us non nocet alteri.non autem ad id quod ibi de nouanone pꝑmit⸗
tit.nmiſi ſic dicatur.ꝙ pactum factum ab vno reoruʒ ſtipulandi al/

teri non noceat:ſed nouatio ⁊ accepuilanio ſic.vel verius.ibi ð nõ

ſocijs.hic d ſocijs.et quod ibi permittu de duobus argentaꝛijs ſo

cijs.ſcilicet vt neq; pactum neq; accept.vmus alteri noceat.ſpeci⸗

gle eſt in argentarijs. vel unpꝛopꝛie dicuntur ibi ſocij argemarij.
quoꝛum nomina ſumul facta ſunt. ſecus in illis qi ſunt ſocij. vt

hic:vel hic ab altero volente ibi non.vel ſolue vt iil.
t Ig ſpecialiter. vt fiat nouatio ⁊ expꝛeſſim hoc caſu. vel dic ſa⸗
tis eſſe agi iure veteri.hodie eſt opus expꝛimi.vt.C. e.l. ſi.

u Eo magis.L. fiet nouatio.
x Alioqn. i, miſi dicas alteruũ nouare poſſe ⁊ debitoꝛem ↄmunem

ſent 9
. nc
nne
Urtaaten

MMn⸗

N
Mh
ntlaet
Mnpfi
Pkaerohn

crnautrns

nhmegn
lirtnci
1jcon
fun:MN.
rpnune
oocerktn
ttienſ
ropm.
hbennin
ſoſt fmio.
Finfiduen.
n ndrR.
nWupeme
Mrnonemnon

rtur ri

Numacrun.

1Lb
nnem.

Avteao
KNoremn

) Urigande
NtAdniehn
ſ Zunns.
Aoynpe
tnru.
oannek )d
tuimngiſ
fotten uo. e
pican d
nirmnl
llingrline
nlſigrzen
RAmanmn

1/.
7
wpnie
ct Mhren
Mlu Ma

Neaidi

rtüurmen.
nlilli

4*—
Mum NA

ab vtroq; liberari. vel.i.ſi dixerimꝰnon eſſe accepnilationẽ ſoluti⸗

oni ſimuem ſᷣm. h

Oi vnus.ex reis ſtipulandi.

3 Fuerit.nam ſᷣm hoc non obligabitur illi.cũ non libereiur a pn

mo creduoꝛe ⁊ vtroq;.quod eſt abſurdum.

1Aut. qd dice
mus ſi c.

9 Funduzʒ. ſibi
7 ali pmiſſum .

3 Juſſerit. p⸗
miſioꝛem fundi

alij coꝛreo de⸗
bitum: vel rea

m vltunam ex

Peſtionemn non ſeruuſue:cui admĩſtratõ pe⸗
referrur ad pru ulij ceſſa eſt: nouãdi quoqʒ pecu
mum dicrum. nuz eit:
nde liaria vebita ius habeat: vtiqʒ ſi
a Te⸗ ho⸗ ipſi ſtipulent᷑:maxime etiã ſi melio
ab altem era Eem ſuã ↄditõem eo modo faciunt.
vel vno reoꝛum .

legauerit creditoꝛi ſuo ↄmuneʒ ve⸗
bitoꝛem:iſqʒ ab eo ſtipulatus fue⸗
rit:aut mulier fundũ iuſſerit cotiꝓ

mittere viro:vel nuptura ipſi voti

barrne . e eum ꝓmiſit.nam vbitoꝛ ab vtro⸗
ſtipulannd. q; liberabit. Aulus.
TeK hoiĩeʒ ⁊ a ſeio mihi.x.da
re opoꝛtere ſtipuloꝛ: ⁊ ab al⸗
tero nouandi cã ita:qð te aut ſeiuʒ
30. Wolamo⸗ dare opoꝛter: vtruq; nouat᷑: paul⸗
dis mtelligi bpͦr merito:quia vtrũq; in poſterioꝛeʒ
r raen educik ſtipulation’.. Ripho.
urem debiroꝛs titius wnare mihi volens
viro fniuro hꝛo celegatꝰ a me crediton meo
miſit ſundũ ſibi

ſtipulanti ſpoponderit: nõ habebit
aduerſus eũ illaʒ exceptõeʒ: vt q̃te

erat ꝓmittendi Ir: .
ralcko reduo⸗ nus facere pot: ademnet᷑. nam ad⸗
rum volẽte pla Uerſus me tali vefenſione meruo
ſuo viro vpmi. vtebat᷑:qꝛ wonatũ ab eo petebam:
ſuto.⁊ hoc muli . birum perſequit
eris gra mio. creditoꝛ autez debitu perlequit.
q ant ſubijcit. Alulus.
nam debuoꝛ .

Vbitari nõ opoꝛtet: qͥn fuiꝰ

pillus. accurſius.

p In ſumma. ſpondes. ſed hic nõ videt᷑ vna.niſi dicas ꝓpter vnam
ocept.⁊ qꝛ ab vno:plures iñ ſunt res.vt.S.de ver.ob.l.plnrions.
9 BDe ſolutõmibo t liberatomibo. Dixu de nouatombo que equiualẽt
ſolutõnibo vt.j.ti.j.lſi rem in fi.nuc generaliter de ſolu.a eſt ſo ł.re/

hi dare opoꝛtet: id dare ſpõdes:lʒ

tius vebitũ voluern ſolutum: ⁊ qo
dixit id erit ſolutũ.poſſumus eniʒ
certã legem dicere ei qð ſoluimus

rum. ⁊ ita ĩ facto.
liberatõ eſt obliga
ð?è tionum. ⁊ ua lure
nam ſi aliũ iubeãt ſtipulari:inter⸗ m.largiſſime tam
eſt: vtrũ wonandi aĩo aliũ iubeanr pont adeteluen⸗
ſtipulari: an vt ipſi filio ſeruoue ne rione. vt. . e.l. ſo⸗
gocia gerat: quo noĩe etiã manda⸗ lutõms. ſeo guu
ti actio peculio acquin᷑. Agna⸗ nombꝰ illio l. vbꝛ
tum furioſi aut ꝓdigi curatoꝛeʒ no remanet obligatõ
uandi ius hr̃e minime dubitadum v ao non pliter 5
eſt: ſi hoc furioſo vel ꝓdigo expedi bis dicuur. 7. xe
at. In ſumma admouẽdi ſumꝰ ſentenna paſ.
mihil vetare: vna ſtipulatõne plu⸗ gohie generaln de
res obligationes nouari: veluti ſi lͦberatombus ckl
. „.. ſj g ſori mi gationũ.taʒ de his
ia ſtipulemur:qð titiũ ⁊ ſeiũ mi⸗ ane plo mre er

que pacto ↄtingũr

em̃ ex diuerſis cauſis ſingłi fuerat vr. j.e.ſtichum. S.
bligati: vtri. 8 — naturalis ⁊ ſingu⸗
obligati: vtriqʒ tn nouatonis iure los caſus ĩ hoc tt.
liberant:cuʒ vtriuſq; obligatio in :C. eo mnuemre.
9 5 . magis eſt laboꝛo⸗
n Dl a qua nunc ſtipulemur um ꝙᷓ ſubtie⸗
„
De ſolutõibo ? liberanoõib?.
Votiẽs quis ðᷣbitoꝛ ex
pluribo cauſis vnuz - 4 on,
bituʒ ſoluit:in arbitrio vt ple
ſoluẽtis ẽ dicere qõ po⸗ ne liq⸗

at articulus iſte.⁊

mtielligas vſq; ad.
S.ſi duoſ.dic ꝙ aut

eſt cauſa puncipał
nõ vſuraꝛia aut eſt
pꝛincipalis vſura⸗
ria. In primo quã
da eſt pꝛicipalis et

dD Atrũq;.cum hoc actũ ſit. R.ne ſit ↄtra.S.e.ſi is cmn. hic aut
ꝓ ⁊ accipit.ibi ꝓpꝛe:ad qð eſt.j.de ver. ſig.l.ſepe.ac.
e 1 Ynmus. delegatus. hoc appaꝛer iam mihi ꝓnnſerat.
als non poſſet dici ælegatio.vel ponuur impꝛopꝛie.ſic.S.
e. ſi vſufru.
fCondemnet᷑.ideʒ ſi wnaturꝰnbi ꝓmnſerim ei cui iu vnare vo⸗

lebas.idemq; ẽ ſi qð nbi me debere exiſtimabã:uuſſu tuo ſpopon⸗

di credit ori tuo. ſed ſecus ſi quod ribi vebere credebam. iuſſu tuo
ſpopondi ei cui tu wnare volebas. vel ei quẽ creditoꝛẽ tuum puta⸗
bas. vt. S. ve wonat.l.ij. F. j. ⁊ ve excep. cli.l.iuł.a.l.pure.S.ſi eũ

7. S. e.l. ſiquis. 7. I. ſine. 7. l. wli. 1 & re. iu. l. neſenniꝰ. facit.S. e

w. l. q id qꝗð ex cã. Item ↄtra.S. de iur. w. l. ſi extraneꝰ. ſo. vt ibi.
g d UAbuari. adminiſtrano libera. vt. S. e ꝓcura. I. Pcuratoꝛ.
cui. 2. C. quod cum eo.l. ſi liberam. .
h Babeat. vt. S. e iureiur.l.huic. ſed ↄtra. S. de pac.l.ſi vnus in
pꝛin. ſol. ibi in non peculiaribo vel ibi wnando vt ⁊ hic dicit: et ſic
etniam mtellige.j.tii.j.l.fugituus in fi.⁊.S.e.ſeruus.⁊ facit. S.de
ↄdi.inde.l.naruraliter.⁊ de peculno le.lbera.S.fi.

1 Aaxime. abundat: vt a. S. que res pigñ. ob. poſ.l.j. vel. idem ſi

nõ melioꝛẽ.dũ tamen ñ deterioꝛem.nam ⁊c. .
k Zmmo. qñ nõ fu nouanio.qꝛ deterioꝛ fit conchtio.
IMandani. vñ nõ efficit᷑ veterioꝛ ↄditio.licet nõ melioꝛ.
m Acquiri ↄtra illũ qui ſtipulatꝰ eſt animo nouandi a debuoꝛe
ſerin vel filij mandato filij vel ſerui. ꝑ que tenebuur ſtipulatoꝛ ce⸗
dere oct. ex ſipulam womino vel patri. vt. s.
n Agnatũ.curatoꝛẽ. legitimũ.ałs eſt datiuꝰtm̃.vt inſti.ð cura.
Sitem furioſi.
o Expediat, e inope debuoꝛe ad diuitez. vt. 3. e. l. uouare, S. pu/

non vſuraria ſi debitoꝛ eligit. dicendo ego ſoluo in talem cãm a cre⸗/
duoꝛ tacet.id erii ſolutũ:qꝛ paciũ in iradiris.appoſuũ eſt ſeruandum
pᷣterea rei noſtre certam poſſumꝰdicere legẽ.⁊ ſic loquit᷑ lex iſta in pꝛi/

mo rñſo. ſed ſi vebuoꝛ dic ſoluo in talem cãm. iñ creduoꝛ dicit nolo ĩ

hanc cãm.inuicẽ ſe impediũt.vt.j.l.ij.⁊ licet creditoꝛi nõ accipe.tam̃
cum damno ſuo.qꝛ ſi poni᷑ ⁊ ↄſignat᷑.enegatur ei acno poſtea ipo
iure.ałs ope exceptõnis.ſi aũt debuoꝛ tacet ⁊ crediroꝛ eligit ſtatim.
idem eru ſolutum. dũtamen eligat in cauſaʒ ĩ qua ſi ipſe debuoꝛ eſſ
ſolueret. igitur ſi aliquid vebebatur ſine ↄtrouerſia aliquid non ac.
⁊ ſic loquit ſcᷣm reſponſum huius.l.ſi antem ↄcedat creditoꝛ ⁊ debi⸗
toꝛ planum eſt. ſi antem nullus eligit incontinenu. tunc recurꝛit᷑ ad
iuris poteſtatem. vt.l.ceterum.que eſt.vi ſi in diem vel ſub conch. æ
betur. videtur id ſolutum cuius diev venit. ⁊ magis quod meo ⁊c.et
potius ac. in his vo ac.ſi autem nulla pᷣgrauat in amiquioꝛeʒ erit ſo⸗
lutum.ſi antem vna eſt vſuraria alia non neutro eligente. tũc ↄputar᷑
in vſurariam tanꝙᷓ in grauioꝛẽ.vt infra.e.l.ſiquid ex famoſa.ſi auieʒ
eſt vna pꝛincipalis ⁊ vſuraria neutro eligenie ſolutum videtur in gꝛa
uioꝛem cauſam.que autem ſii grauioꝛ.dicunt quidam vſuraʒ. quia
tenaces vebuoꝛes quando ſoluum vſuras quas non receperũt. videt᷑
eis qꝙ ſoluant lumina vel oculos.ſed dæ ſoꝛte non ſic eis videtur.cuʒ
ipſam acceperint. alij dicunt ꝙ ſoꝛs qꝛ ſoꝛs parit vſuras. ſed vſura
non paru vſuras.accurſius.
ſCauſis.pꝛicipalibo.alłs ↄtra.vt.C.e.l.j.⁊ de vſuris.l.ſi vſuras
7 dices.j.e.in his.S.unꝑatoꝛ.a eſt ratio vt.d.l.ſi vſuras.
t SDicẽ. ĩ ipᷣa ſolutòe vel iuſta vel añ vel pꝰ.vt.C. v vſu.ſi vſuras
u Solumus. vt. S. de pac.l. in traditombus. 7. C. e. l. j. 1 infra. e.
paulus. ⁊ ſupꝛa de ſerin.l.ſicui in pꝛin. ⁊ facit. C. de wnat.q̃ ſub mo-
do.l.perfecta. ⁊. C. onati.l.ſancimus. J. me at. a ſupꝛa æ tranſa.
cum hi. S. ſi eidem.
7 V

—

x* Muoriens vo. ałs quos vo. 2 8 quod ii. S
yBebitum. hec exempla denotant veri ſimilitudin? nõ neceſſiiat?
nam a ſi nõ in gramoꝛẽ cãm ↄſtet ꝑ ↄfeſſionem ꝑtium eũ ſoluturuʒ ſi

ceberet in eandẽ cãm. hoc accepto ferꝛet ſm aʒ.in alio q; cain pꝛodeſt

electio ĩcotinenti facxa. qꝛ ſi plures eſſent pares cauſe.in vnam eligit⸗

ſolunõeʒ quod põt
ꝓgeſſe ei ſi foꝛte in
electa cã non habʒ

53 Lontrouerſia

ad eſt nõ debet con

ꝓbatones ön eindẽ quotiens vo non dicimus id ꝗõ ſo⸗
Pocnaglactocled lutuʒ ſit: in arbitrio eſt accipiẽtis
bunſdam vt ian di⸗ cui potiꝰ ebito acceptuʒ ferat:dũ⸗
cam. ſed a ſi nunch modo in id ↄſtituat ſolutuʒ:in quo
nallo weecie w ol⸗ ſi iple wberet eſſz ſolutur: quo de
busp rata. vi.·e. bito ſe exoneraturus eẽt ſi eberet
eneee id eĩ id vbitũ: q nõ ẽ in ↄtrouer
q ce electone die ſia: aut in illud qð quis ꝓ alio ſide
inrellige un eei uſſerat: aut cuiꝰ dies nõdũ venerat
tater: olioe ui n cx equiſimũ em viſum ẽ creditoꝛẽ ita
ſennar. no enogu⸗ agere rem vebitoꝛis: vt ſuã ageret
diſcrectiõe cauſe. e E, „ — . Sr
ſt oiſſentiat incon· Pimittit ergo creditoꝛi ↄaſtituere in
einenti. repetit. .e uo ſolutũ velit:dũmodo ſic conſti
l. ij. Em q30. tuat vt in re ſua ↄſtitueret:ſed con

ſtituere in re pᷣſenn hoc eſt ſtatim
atq; ſolutũ eſt vHʒ. Loꝛen.

uoanon d ns En in re agenda hoc fint,
rouerſia. vi ſic vr vt vel creditoꝛi libeꝝ ſit non
rergr ndrau⸗ Acipe vel æbitoꝛi non dare: ſi alio
bus exemplis roe noie exolutũ qͥs eoꝝꝑ velit. Tpi.
titur hec glo. vel ſi Eterum poſtea nõ ꝑpmittit᷑:
intellige t aſſirma herc res efficiet:vt in durio⸗

ciue. i. illud quod

aon eſt in otronuer
ſia debeat ſoui. q.
d. certũ 2 liquiduʒ
6 aũt id cæ qͥ du/

rem cãm ſemꝑ videat᷑ ſibi æbere

bium eſt ꝑ ↄtrouerſiã.i.ꝑ negationem planũ eſt.⁊ ſequentia legentuꝛ
Megatiue.vi. j.l.iij.⁊.iiij.vel dic aut pro non.⁊ eſt plana.

ꝗ uioꝛes cedat in vnãquanq; ꝓ rata. vt. . e. il

lud. vbi vo habet ele⸗

ctionem.in vnam tm eligere poteſt.ſeo aʒo. aliter placet. cuʒ emm

ſibi creduioꝛ ſeruat electionem. enam in leuioꝛe
rei.⁊ in quamcunq; velit.dummogo ſic faciat.
nam ⁊ ſi rem ſuam gereret.foꝛte talis perſona

accepto ferꝛe:ita em̃ et in ſuoↄſtitu

eret noĩe:quod ſi foꝛte a neutro di⸗

ctum ſit: in his quidẽ noĩbo q dieʒ
vel aditõeʒ habuerint:id videt᷑ ſo⸗
lutũ:cuius dies venit iam.

Omponiꝰ nan cauſam. ßz
5 GS 1 at:
XT magis qõ meo noiĩe ꝙᷓ qõ rinon gun

ꝓalio fideiuſſoꝛio nomĩe de-
beo:⁊ potius qð cum pena ꝙᷓ quod

ſine pena æbet: a poti q ſatiſda⸗ (tet no ert⸗
to ꝙᷓ qd ſine ſatiſdatõne vebeo. bitoꝛ eligit ꝛ cre
S Apianus. eroenafrinen
„„ — . . econtra creduo:
N his vo que pᷣſenti die ⸗ eugt et debuoꝛ
bent᷑:ↄſtat etiã quotiens in⸗ ei en bis
diſtincte quid ſoluit᷑: in grauioꝛem ſns legibuo aut
cãm videri ſolutũ.ſi aũt nulla pꝛe⸗ buoꝛ eligit cre
grauet: id eſt ſi omĩs nomina ſimi enor taeer ein
lia fuerint in antiquioꝛem.graui- tra tebiuoꝛe non
oꝛ videtur:que ⁊ ſub ſatiſdatõe N⸗ eligeme creitoꝛ
betur: q ea que pura eſt. Si du momment elr⸗
g qu P 1HEit. git ⁊ debitor ta⸗
os quis væderit fideiuſſoꝛes:poteſt rer. vel diar ſcuz
ita loluere: vt vnñũ liberet. Im⸗ vbuon eru ve eᷣ
O”ä — —., — um
ꝑatoꝛ anto.cũ diuo frẽ ſuo reſcpſit: lia.ð vrin ſecũdo
reſponſo me le
glis. aut altero e⸗
ligente alter dil

ſenin. vt in. l.ij. aui nenter eligit tunc. ſed ex inte

vt hac.l.ceterum in pꝛin.⁊ in fi.

m cauſaʒ accepto fe⸗
vt in re ſua ſaceret.
eſt. que in lenioꝛem

cauſam ſolueꝛet
i obijcias q̃re
ergo dicitur cre⸗
duoꝛeʒ videꝛi ac
cepiſſe in gram⸗
oꝛemꝛrñ.pſum⸗
pno ẽ ꝙ ſic age⸗
rei ſuum negoci

um. ſcilicet ſol⸗

uendo in gꝛant

rem cauſam cõ⸗

putare poterit.

ruallo vel nung

Huis. ſ. vebitoꝛ. qui nõ eligit vt dictũ eſt. non autem dicas quis
extraneus qui fideiuſſit pꝛo debitoꝛe.quia illud eſſei grauius debuioꝛi
Vt infra.e.⁊ magis in fi.
Vlenerat.ĩmo potius in illud cuius dies venerat.vi.j.e.l. cũ ex

pluribus. Et eſt ſdendum.ꝙ hec exempla venoramt verii umluudinez

vt modo dixi.
NUeuit. i. velle debee vt ſubijcit. ſic ponitur in pꝛin. cretoꝝ. a ſta⸗
Cim hic colliguur.

Konſtitueret.aliud in pꝛecio pignoꝛis vendiuui. vt infra.tel. vau⸗

lus. S. paulus in fi.
c Conſtituere.ſ.creditoꝛem accipiendum eſt.
d Solutum eſt. aliqnid a ſi non totum.
C IUm in re. que fuit ſupple ne ꝓpter verbũ futnrũ agenda ne⸗

ceſſe habeas dicere. ꝙ im ãte habeat fieri.⁊ facit. S. de vi a vꝛ

Ar. l. iij. S. cum igitur. æ infra rem ra. ha. quo enim.
ſEiat... fieri ebeat.ſ.electio creditoꝛis. vel etiã debitoꝛis. vt ſbijcit.
g c Eterũ poſtea.i.poſt ſolurionem factam ex interuallo
b Permutuur. conſtituere.
Hec res. q; debet creduoꝛ rem vebitoꝛis agere vt ſuam.
k Elideatur. ſ. credito.
I Suo. ſcilicet ſi ſoluturns eſſe..
m Momine.æ 1. creditoꝛe. iſte creditoꝛ.i. iis eſt verifimile.ð poteſt tam
eſſe contra.vi no. ſupꝛa.e.l.j.accurſius.
1BDictũ ſu.nec a creditoꝛe aliquo tꝑe. qꝛ pꝛius moꝛtuus ?. nec a de⸗
bitoꝛe. vel dictũ ſu a creduoꝛe.ſed ex mreruallo. vt ſtatim dixit. Pᷣm
hoc nulla videtur differentia ↄſtuuat ſibi creduoꝛ elernonẽ incoõtinen
ui.an taceat vterq;.ſed io.dicit talem eſſe.nam vbi mil ab aliquo dici
tur.⁊ nulla ſii grauioꝛ. cedit in antiquioꝛem. vt.l.in his.ij.rñ.vbi
vo creditoꝛ ſeruat ſibi electõnem etiam in nouam cm cedere pot vᷣm
eius arburiu.quod põt eiꝓdeſſe in hoc. quia de nono foꝛte debixo ꝓ⸗
banones non habet. ſed de anuquo habet ᷣm io. a aʒo. ſed hoc qbui⸗
dam diſplicet. quia ſm hoc nõ ua vebnons vt ſuum gerit negocium.
Item vbi neuter aliquid dixit.ſed plures cauſe ſuni gnioꝛes vel anta

o Vemit. vt . j. e.l.cum ex pluribus.

p e .magis. quod meo nomine. facit ſupꝛa ad trebel. l. ſres

aliena in fi.
q Satiſdato.id eſt cum fideiuſſoꝛe.hoc tamen pantur excepi. vi
infra.e.l.ob trigsnnng.

r i MM bis. in gramoꝛem canſam. que ſit gramoꝛ. die vr. z.l.
7. l. ꝓxi. ⁊..e.ſiquid ex fa.a.l.cum ex pluribus.ſ̊ contra.

C. e. Lj.a de vſuris.l.ſi vſuras.So.hic in pluribus pꝛuucipalibj.

⁊ eſt rauo.vt no.in dicta.l.ſi vſuras.ac.
ſIn antiqmoꝛem. qualuer accipiat᷑ antiquioꝛ.dic vt infra.e.l.ſi
ex pluribo.S.ſi.⁊.l.vbi fideinſſor.
