j. ex dam. infec. S. antepe. . S. pe. DGW
V Indtiuiduum ſu. vt 2 S. n. ij. ſtipulatio. S. fi. gacg.
x Et ipſe. repete ⁊ licet.aʒo.acc. SS
a Pro parte ſua. aſſume qð eſt arg. S. ⁊ magis ac. ſic ſoluit. ei
dic eſtimat inł. . 2 e
b Dãm i fecti. ſic ergo pro pie: ⁊ ſic eſt ar. contra S. e.l. S. caſſi⸗

7. .,de vbo.obli.l.ſtipulanones non di.i prin. ſed ſolui.ſuproe.

Anius fundus. quidam habent vnius fundus: a alij vnt fun

ne dicas de ſtip. damni infecti veruz eſt quod H

Gnns i
.
g.m
er a
Wtx.
M.
kun A.
Aorüt
dnw
Nnad
N
Nlri.

Si

re ,
K.
MWN
Vnn diſ
wektur in
un cohne⸗
1. 1Non
snera
A.

Pae
Ns.
Mr
dmn.
ſla im
t
1 Am
on
a
Nuriids
r A
NNNNN
NN,
m ts
AAA4

cepti di

83 zim

4.7 N 1

=

ſi tercius. S. j. sceurſus. . 4ð
c Be vt ⁊.j.e.l.atheius.S.in hoc.⁊. .de damno infec.l.

ij.⁊ cauie hoc accipe in damno infecto quo ad ſtipulationem. ſed in

hoc etiam quo ad aoctõeʒ. qꝛ agt᷑ ꝓ damno futuro.i. poſt liis ↄteſ.

contingenti.accurſius ſioꝛentinus.

d Qnogc ſi. vel
ꝓ etiam.
e Singulos.
vt opus inſolidũ
tollarf. RA.
ceſtructum.
g. Pro pte. licz
ipᷣm. opus nõ ni
ſi inſolidum reſti
tui poſſit. R. ?
fac̃.S.ſi ſᷣui.vẽ.
loci coꝛpus.S. ſi
fundus.
b Di er pᷣnato
agꝛo. vn iſocioꝝ
i Immittat᷑.
vñ timet ſociꝰ.ne
t damnu hunc
pᷣdio coi.
k Poſſe. ꝓ pte
vt. ⁊. S. ſi terciꝰ.
mdeajetk. .
Reſtuuendũ
.i.vxſt rueudum.
m Ager. vt ſic
aqua fluat aluer
Eꝙ fluere ↄſueue⸗
rit.
n Repleta. vt
ſic aq̃ᷓ non fluat
voſu euit. R

o Pieſtandz.

ex eqᷣtate vt 2. S.

æ.i.ij. S. j. 7. F. itẽ

varus. 7. S. 3p0
namuſaʒ . Jtem
hoc qn mihu fecit
abs tenet᷑ in to⸗
tum. vt. S. e. l. ſi
teꝛciꝰ. in pᷣn.q eſt

„

5. accurſius.

ſumulata

nazʒ tunc ꝓ nulla

ſed de futuro damno agi᷑. Qo
ſi is fundus cui aqua pluuia nocet.
plurium ſit:agere quidem vel ſin⸗
gulos poſſe: ſed dammi quod poſt
litem conteſtatam datum ſit: non
amplius parte ſua conſecuturum.
item ſi opus reſtitutum non fue⸗
rit:non amplius ꝙᷓ quod pꝛo par⸗
te eoꝛum interfuit: opus reſtitui
condemnationem fieri opoꝛteret.
Si ex pꝛiuato agro in agrum
communem immittatur aqua:of⸗
filius ait ſocium cum eo agere poſ⸗
ſe: trebatius autem eſtimat ſi œæ
opere agatur quod manufactum
ſit:omnimodo reſtituendum id eſ⸗
ſe ab eo cum quo agiturt ſi vero vi
fluminis ager eletus ſit: aut gla⸗
rea iniecta: aut foſſa limo repleta:

tunc patientiam dumtaxat pꝛe⸗

ſtandam.:
Mptoꝛ miſi ſimulata vendi
tio eſt:ceteriq; ſucceſſoꝛes vł
reſtituere opus factum ſi velĩt: vel

patientiam pꝛeſtare debent. nam

actoꝛi moꝛam ſuam nocere vbere
mamfeſtum eſt. in eadem cauſa eſt
etiam ſocius eius qui opus fecerit:

vebet hui. ⁊ tenet᷑ venditor ac ſi non alienaſſet. vt. . de OZͤhen. empt.

l.nuda. accurſius.

Mocere. cur non egui cũ es q fecit anteq; vendet a hahniſſet to

tum.i.patiam a⁊ impenſaʒ quã mõ hʒ neceſſe petere a duerſis a ſic
Suatr᷑.vt ar. S.xæ exerci.l.ij.⁊ de ꝓcu.l.nõ tñ.⁊ œ pecu. l. ancillax.
SF.fi. Iem magis mieſt ſua non impendẽ ꝙᷓ impẽdere in deſtruenwo
poſtea repetere. vt.S. e ↄpenſatõiba.l.ideo. ⁊ ſacit. F. e,l. quanꝙ;ᷓ.
idem.S. iuł.a. l. ſi colonꝰ. ““”
T Qucioꝛ. vt ⁊. S.l. ꝓpx. S. apud ferocem.
1 Legato.ſ.vt reſtuuat opus ſi velit.vel patiaʒ pᷣſtet.⁊ facit.j. qo

vi aut clam. ↄpetit.S.fi.

ſ Ed venduoꝛ. qð vi aut claʒ. ↄcoꝛ.qð.. prx. dixi. tem a
in factum tenet᷑.vt.S.de alre. u. ieuj. Pr. ar J act⸗

vV Impenſis. factis in emolienw ope. vt j.l.pxi.

x a Theius. polention. vel nõ potẽtioꝛi p̃ᷣm qſdam.

2 Uendiderit.añ li.ↄtef.vt.S.e.l. quãꝙ;. S.iuł.ac.

b ennoir. quia.ac. .
c annus. intra quem dat᷑ hoc inidiciũ. vt.j. q; vi aut
pſanh. . hoc anichetnn. Nt P ant tlsz
v. De wlo. duo obſtant. pᷣmo qꝛ alia actio opetit. ̊ de wlo nõ dat᷑.
vt. ð. de wolo. l. ij. S. 1 ſi alia. Secũdo obſtat qꝛ ⁊ B e wlo ſimebat᷑
anno. ucʒ hodie duret biennio.vi.C. de wlo.l.fi. ad pvᷣmũ. R.qꝛ vẽ⸗
duoꝛ a h omiſit wlum vt annꝰ iniqicti laberet᷑. vñ acrio e dolo cõ⸗
petu. licer lapſum ſit tempus mẽdict. cum foꝛte circa finẽ anm ini⸗
dieti omuiat᷑ wlus. h hoc non placet.qꝛ ſic daret᷑ reſti.in integ. vt. S
ex qba ca. ma. au ptoꝛ. ·li. vñ ceſſat de wlo, vt. 3. de wlo. l. j. S. idem

pomponiꝰ.Sed foꝝe diceres ꝙ fuit negligens in agendo. vnde dene⸗
gat᷑ reſtit.vt.S.ex qͥb ca.ma.l.non em̃.alij dicũt ꝙ H̊ nihil potun im⸗
putan.qre intra annum non egit. ibi ſic potuit imputari. ad ſcom
n. qꝛ a ↄpoſuoꝛibo additum eſt. ꝙ actio de wlo duret bienmo: non
a pꝓaulo aucte huiꝰ.l.ᷣm. D. vel dic ꝙ wlo adhibito circa finem anni

ſi ipe auctoꝛ non fuit. idemq; in dᷣ
nato fundo legatoue eſf.
g BEiuius.
Ed venditoꝛ aut wnatoꝛ in
terdicto quod vi aut clam de
damno ⁊ impẽſis ab actoꝛe factis
tenebitur. M

Theius ait ſi is qui opus fe⸗
cerit: potentioꝛi vendiderit

pꝛedium: quatenus deſierit wmi⸗

nus eſſe agendum cum eo quod vi
aut clam.ꝙ ſi annus pꝛeterierit:ð
lo iudicium dandqum. Cum
agitur aque plu.ar. de facto quod
nocet queritur: ideoq; ſi vicio loci
pars aliqua ſoli ſubſedit: qᷓuis ꝑ.
eam cauſam aqua pluma inferioꝛi
noceat:nulla tamen compet actio.
idem foꝛtaſſe dicitur ſi in agrum
manufactum aliquid ſubſederit.
In hoc iudic ium ſicut in damni
infecti futurum damnum venit:
cum reliquis fere omnibus iudi⸗
cijs pꝛeteritum pꝛeſtetur. SDe eo
quod ante eſt datum: quod vi aut
clam agendum eſt:de eo quod poſt
ſnĩam iudicis futuꝝ eſt:dani infec.
caueri opoꝛtʒ: ł ita opꝰ reſtitueẽdũ

f Nocet.i.nocere poſſit.

vicit in hoc. vt la⸗
bat᷑ annus inidicti
qð non placʒ cum

reſtii. tunc daret̃.
mſi fendas. vi æ

mod in alio zio
dixi. tu vo ↄmum
ter ad vtrũq; rñde
as. 7 dic ꝙ datr᷑ &
wlo.i. in integ.re⸗
ſti. ꝓpter wolum co
miſſum vt annus
labatur. vt. S. ex qᷣ
bus ca. ma. au p⸗
toꝛ. S. fl. 1.l. ſe. vł
meltꝰ dic in factuʒ
nomine wli ex edi
cta d alie. in. mu.
ca. fa. vi ſupꝛa de
aliena. iu. mu. ca.
fa. l. uij. S. j. . j.
e.l. poſt venduoeʒ
in ſi.nec obſtat qdð
7 illa dat vſq; ad

annum. ſicut æ w

lo act. vt. S. ali.

iu. l. poſt annum.
qꝛ in interdicto cõ
putat᷑ annus a tpe
facii oꝑis.vt.j.qð
vi aut claʒ. ſemꝑ.
S. hoc interdictuʒ.
In hac autem acti
one a tpe alienatõ⸗
nis. hodie vo vſq;
ad bienniũ dat de
wlo vt dicta. l. C.
e dolo. l. fi. ⁊ poſt

dat᷑ in factum ppe

tuo. vt. S. de wlo.
l. uaq;.

e KTum agit fa⸗
cto.i. de cauſa daͤ⸗

m..accur.

g Queri. 1. inqri ꝑ udicem. nam nonꝓ omm damno.

h Agit᷑. ⁊ hoc ſubijcit.
i Loci.quia palnſtris.

k Dubſedit. i. ruit in terra valle quadam facta.a ſic ꝑ id aqua no

cet inferion fundo.

IAcno.e ſtricto iure.ſecꝰce eqᷣtate vt pꝑmittas vicinum replere. vt
S. e.l. ij. S. item varus.a. S. item damna. 7. S. e. l. S. S. fi. ac.

dixit. ⁊ expone hoc
n In hoc. id eſt in acnone aque plunie ar. accurſius floꝛentinus

m Manuſfactum. S. ergo ve non manufactis

ſubſederu.vt.S. ac.

legum coctoꝛ.

o Futurum. vt 7 ſupꝛa.e.l.S.S.officium.⁊ expone. vt ibi. accurſiꝰ

floꝛentinus.

p Rre. hoc ꝓpter actionem. l.aqui. cum veletur inſtrumentum ex qᷓ
ſub ↄditione pecunia vbebat᷑.vt. S. ad..aqꝛ:ił.l.in lege aqmilł. ſi cele
tum.idem ſi ſubripiat᷑ huius inſtrumentum. vt infra de furtis. l. qui⸗
dam. i fi. Item ſi tabule in qᷣb legatum ſub ↄdinone relictum eſt.w
lo non exhibeat᷑. vt.j.v tabulis exhi.l.locum.S.odemnatio. Idem ĩ

nunciatõne noui oꝑis.vt.S.ti.ij.l.ij.S.hoc autem.a ↄcoꝛ.S. ðe& iudi.

ñ quẽadmodum.

Be eo.ante.ſ.litem con.
Quod vi.non hac act.vt.õ.e.l.S.ij.
BSe eo.ſ.damno.

—2

KReſtuuendum.ꝑ hanc acnonem. vt 7. S. ſi tere. S. officini. 2. J. e.

4
imntate dfi ſic ſunt ibi vli. aecuren, ‚ rus lapicidb⸗
ſn vſuſn. S. non aliter. fiſtulis orämare ſu plui memoak. vr. Fais l1 5 fr.
1 Periculum.i.ſuſpitio piculi. ſi ſuꝑ eadem.vt.j.l. ꝓx⸗ di. ns ſiqs.⁊ hoc q; dñi vſus p 1ſic ſe hʒ ↄſuetudo vt h̊ dicit. q ẽ Fusq. “ ſ
„ De eo n a e e ren ſi mater. S. pe. 2. 3. de zungens labeo. 7. S. e. l. ĩ pu. 7 vt 5 echle, 1
. ſt. vt. J. e excep. rei. iu. um damnum dic. l. qð ſi nolit
Potaigtera.s. l.ñi teraꝰ. S. oficium. qꝛ ibi vem §. ge ana e .
. oteſ. ſed tñ t: non enim con- x. quod cuiuſqdq 6
x Srr ig oe ni ſu compꝛehenſum ſit: non n e vmueꝛſi.l. tẽ. ij. l
“ nullum periculum damm in ſuetudims eſt: vt qui aquam habe mawter. vr.
b ( Kankar i n De eo opere quod poſt li Uetnd lapidem ſtratum ducat.illa l mmiud
õõ m elt: fere in conſuetu plurium. in fi⸗ 4
k. ſic. J.qð vi aut conteſtatam factu tem aue fer plurium. in fi.
ſami nen n. indlitio agendum eſt. Dem ſlent vrß fiſtulas he 6 anß⸗ zaet ne⸗ .
7.3. iU. o. iu. l. erdS 1 . —Ee ehemnummr⸗ e. E
j. 7. ij. in aut. ð nõ ſi mihil ſit compꝛ 4 g. † la. in pᷣnci. ar. j. n
ie F. ſtminno. Ed interdum ane 7 aucd ante conſtituẽda fieꝛi ganneie buu. .ſe 5
. . onteſtatam factu K vt nullũ damnum dño fun nNns. l. eos. §. ce
di oſt litem conte i vt nullũ dam 311e Eelbd ie zro in fi. 1. S. N
oneme⸗ ſt:tollet,ſi id quod anteceſſit tolli ve Via publica intercedẽte P. vr Pelenins.
fundi cui aqᷓ noce- ent: ſt . tutem conſtitun poſſe vbi dꝛ qlitercũq; ſa
ſencn a4 ſine eo non poteſt. Omp. hauſtus ſentenen, ſed non ſoluz poſſe ducuß illaz m
BDe quo. i. pꝛ0 r acuit: 2 eſt verum: ſee . 12⸗ accipe m iſtam. ni
et Oſt venantionen anoan llen publica interucniare ſd n, lb oluerum mo .
E Ante. ſ. . ſit ei fun 0 2 vl . n ublicum eo⸗ um.
ſecus ſi poſtea turum t: aque plu am ſi flumen pul zummeptia. .
eser uenc . te iudicium acceptum rad⸗ Nan ſu quo unernenen 1 ſu mant ſuicnlem nine
ns pus. e ar. mhilominus eo iu a vie itincris actus ſeruitus impo uituiem aque.
fIadq; · ſ. dam ½ me ar. nihilc ſequi: non quia vie itine non ſit impedimen⸗ 1 Smatũ. alo 4
toꝛem poſſe con equn: atij eſt: idem ſi non unpPehrin ſtratuʒ als ſta
uum. vendi Venätnet ſed ꝙ rei ne dern orel Wemt magnitudo ſinnis aunun 7 als ſ⸗
roꝛem. . toꝛi reſtitue cet ſi non ꝓximo meo pꝛedi ctilem. ⁊ in pᷣm 4
rmere idq; eum empton his cum Licet ſi non ꝓ duob, de lapide
bkeſtunere ve ſit:ie ſi anteqᷓ noceat: his cu ſt cinus vebeat: ſed vl⸗ vols ve lapice 8
evr. . we gc. bexe. ſcd ſi antee dat: ſtarim agen ſeruitutem vicinus vebeat: ſec hi nmo. ſ. Acru⸗ 1
iub. C. ſi endat: ſtatim agen oꝛi: agere potero ius eſſe mi nmo. ſ. ſtructiẽ
emp. l. iul. S. ſi fru quo actum ſit vendat: ſtat ra an terioꝛi: agere po oꝛé: wlapidibo coct. nu
ctibo. a ad idem ve cuz emptoꝛe: vel mtrg: lre ad ülum fnnduʒ ſupioꝛẽ: e. hunꝰ fe hin
rank och num en 0 an vendiderit: ſtin⸗ Gans ſanunem ipe ꝑ fundum me nleg rdd .
J. U eb. 1 ran Jirci id ſecerirt. e e 6 no.
nen h. vicij euitanchi ca id ſeern Auk. um non hobeoxſicne inreruenels Fiaram .
duõz otingn e p, r. unn Wie ine quod vac en kamẽiſe
edenti nihil cedit. 19 u. vel flum ñt fieri es q ſůͦt e
ara oe hus nonmeagueſan⸗ vel t weſ ted ſiloeoſe eſunudne 7
aut clam. l. 1s 4. m tus mihi conceſſa fueri: d⸗ pon el religioſo vel ſancto interue en
S den no⸗ inde alia ceſſione diurne q́; dnane mene quo fas nõ ſit prkenullaen⸗ 4
pihlo : inde aln s mibi fner t: 7 poſt mente. poterit. ſed ſi SDamnũ. e
rei ven. id qdð pt ⁊ e conceſſus mihi fuerit: rum ſeruitus inpon poterit. ſed ſi a wier Lin
ben Seti. vawmn aquec⸗ nocautnde n e nterme ? Ka na we. 4
Rr .n oc ud, anaothennn nto, undus medig lann miemner cek hornne 1
4e cr mur⸗ vlkuten aque dinrne: ui berten ſundo tuo imponere hoteg: ſime⸗ 7Anns publi u
eum aual. eruitutes di inus ier ad trante hauſtus. 1. H⸗
1 Moceat. opne ſu plures ſunt ſerui t non hbi medius wminu iodum ſi cahauſtus. 1. 4
cauſarum fſae poſſe: undum ce 1 tu rienge 2 æpong
iumdt , aliasp lapidlem aquam duci voſe: un mme publico penm hauſin me avoe
gendun ſie A re Aligsp n ſeruitute conſtituenda ex flun Aaualſinum no onct 4
nm noſſ wenii . fi. a. S. de ni. l. ſermtutes .S. pe. . l.n. 4
Wrentn, aen. quanc. F. I unttefiro etralmols vt ie. Hſaae.
entes 7p alengsij; t. vt. S. e. quanq;. S. . le. fuit vẽ Ntem ſecus uitn
ſet. tener Prnde l endmue us eſt nocens. ß in pmo caſu le. fuit vẽ Sieglernes. t. vt ſupioꝛi px. R. acuur. SèM
bim amsis eu nocek. lu. ar. vt pᷣſtet patiennam.vt.S. c Znrea rurm ſ. nlenet l vel vado. aliud ſi un
m Eum emptoꝛe. hac actõe aque plu. ar. vt p̃ſt —.. 4 d ———— n men hoteſt 1K.g. pn-llcet aila noſie M
narcd grolnon in anm exr Mo etor nigerm. 45 1 pomfonia raifenge nnlaſt de poſſit tranſiri ponte vel vado vel “ê
n En 1.1.1. vel poſt annum. Item 2 hʒ loc plene dixi & intelligi aluer. ſ. vt tino ac. ae
m. l. ij. S. tem. a. I. vel po t de wlo. qd expone vt plene dixi S nomb.ͦgggs. elius ſi non pꝛoximo ac.s
aut clam vſq; ad annũ.· poſtea agit ce wlo. q ner. ghe eſt e aqua Fꝰ Ner alas inarpit · S lcet. ato am nit. . wt .vr. pt.
1 e en hoe rñſum ad pᷣmam ꝑtem n. ptinet. que “ curſius ebedemn aul res ſus nemini ſerui. v. . due.
Lwofinnum tamus wrenmizüner pites rr.imterabſencs 5 Mon dabenn §. iri. AA
p. Per con HD vna co h lado. vt. S. px. S. dixi⸗ 1
vt. & ſerur-l. phe. uẽad. Pui. qmit. ſi cdem. S. fi. ſec? ſi vna cõ⸗ 1 Fas. i. licttum. nitutes. §. fi⸗
o meaamdan amieannſeris er.l. nul cum oſtet. l Emeſ uphcrnr vt 2, 3. cõi,/ p.l, in ĩdendis.S. interpoſui ,— nn
vna e io. viaf amm. is q. nec ob. hinc.l.j.xe aq qͥ. ⁊ e ſ et vino eo m Lelſeru. nõ at alit. e, en e.
5 r, aewi liq; non ſit vius aliquis ſua Fuitute. alius ti eſt vl e
ı

„

ℳ
—ðZM

△
iig N ſer. vr. l. quiſella. F. nAs⸗cgs.. „„ 1 Im meo. aqua rumpat. id eſt fons oritnr. KMRa.
ing. n SDoteſt. vt et S. ve ſer. ruſti.predio.l.item.S. fi.⁊ facit ad.S. S. e igderis vim.id eſt imiuſticiam: ſic nec hac actione nec

NR ſerni. vrba. pre. l. tria. 7.l. ſi mibi. S. pe. ac. quod vi aut clam teneris:vt ſubijcit.vel ſumplicuer expone vim. ſcʒ
in o ſ ꝗ i publico.ſ. ſolo vſu ⁊ proprietate. ſecus ſi pꝛo pꝛopꝛi vt tenearis quod vi aut clam,. a facit. S.ti. j. procu'us. ⁊ ibi nota. ⁊ cõ⸗
e etate tm̃ vt S.qð cuiuſq; vmuer.l.pe.que eſt ↄtra.vel ibi ĩ trarium.j.ne quid in loco dad.liſ mernto:bo. dei vrtell. ud⸗
nole municipij: em nec obſtat.
din o in publro⸗ EC. c ſermnt. ſi ma
u differunt em pu 1. .“ MU.; łRʒ—ʒ mifeſte. quna ibi pre
i blica a re vn velim vti: cui flumini agertuus ꝓ teneris. . ſcripta erat ſeruu⸗
en. uerſuarum: vt primus ſit: tunc iter mihi ad flumnẽ i Dem. ( Nenearis.ſ.w
mud GC. flumia. a.8. cecli poteſt. vyſuſfructus fundi legatus wio ſi anuno no⸗
s vmuerſitatis. 1 Abok. fuerit:aque pluuia. ar. actio erndt ſeerris ngn
lüfi nn tanmz ha⸗ Y in publico opus factũ eſt. heredi ⁊ contra heredem eſt cui⸗ æniq;at.
ns bet prehum. qyuo qqᷓ pluuia noceret: agi ius prediuʒ fuerit. ꝙ ſi ex opere ĩI⸗ 6 f . vlnſi
Cent dar ao; olen non poteſt: interueniente loco pu- commodum aliquod pati fructtu * zcno. d
Rden 5. eo. apud. F. blico agi poterit. cauſa eiꝰ rei hec arius: poterit quidem interduʒ v recta. c.
adue ſed a eſtt q es actione non tenetur mii interdicto expeririquod vi aut cld eheren ra
e vraut es i Wominus ſolus. Sine permiſſu ꝙ ſi ei non competit: querendũ eſt noppredio a contia
i mu Aſ⸗ u Principis aqua per viam publicaʒ n vtilis eiquaſi unnno actioga mn ſi ole rt in
imm xi ĩ dicto. S. ad. due non poteſt. . — plum. ar. darel egt: an etlaʒ vVo iceret. ipſe habet
r. Internem⸗ p SDmponius contendat ius ſibi eſſe vti frui. ſey wnnnus: vt 2 ſuß̃
e ſciltcer immer Albeo ait: ſi patiente vyicino magis eſt vtilem aque pluuie arce a it l wmm⸗
. vonuter nage opus faciam: ex quo ei aqua de actionẽ accõmocare. Mon in wminum tm̃ te
Si locũ en noce.· pluuia noceat.non teneri me acti⸗ aliter reſtituiſſe rem videtur is qͥ zor en gen⸗ r5
die che eſe. one aque pluuie arcende. opus fecerit: qᷓ ſi anquam coercest: Aiij exponut ma⸗
naz q principis. ᷓd. i Sem. ſec etſi fructuarius opus fecerit: p ſi bic fructuarius
n d iz Bet prl. E᷑d hoe ita ſi non per erroꝛẽ quod aqua pluuia alicui noceat: e⸗ mem ie a
ecet :e ‚gut uimpericiam veceptus ſu rit quidem actio legitima cum ra facientes opus
ninan. nuain wmexit. nulla enim voluntas errantis mino propꝛietatis. an vo etiam vti prams waine
Rut S.aque. loc? aut eſt. i Dem. lis in fructuarium actio aque plu⸗ Kseaanm. guod non
pubucus nõ eed Zin meo fundo aqua rum- uie arcende danda ſit: queſitum ẽe: placet. qna cum te
Ai ius: ſine veo poat: que ey tuo fundo venas zmagis eſt vt tur. rin non conſonot.
Kinuf br dueo dics 8 babeat:ſi eas venas ĩcideris: ⁊ ob p Aul?. i Ex opere. ſacto
nia Item mrellige id xrſierit ad me aqua puemire: tu Vog principis aut ſenatus Soe ,
arees ꝛvick mnon videris vim feciſſe:ſi nulla ſᷣ⸗ iuſſu: aut ab his qui primi is vſuſſru. ac.
zn vfun ent Uitus mihi eo nomine vebita fue⸗ agros conſtituerunt opus factũ ſfn
in eiam llarano rit: nec imterdicto quod vi aut cla eni: i hiudici nõ veit.· Hec actõ Brranmodi,
ina c opus vublica
auctoriuate flliuuuu ä .V
tur. vt. S. e. l. ij. S. caſſius. accurſuus. HWũ IQuod vi aut clam.ſi prohibitus heres facit. vel ſciens ſe prohi⸗
n 1 Sine. non poteſt. vt a. j. & aqua quoti. ? eſti. l.j. S. permittit᷑ bendum.accurſius. R ð
gicnn ſecus in hauſtu.vt S. eo.l.pꝛoxima.S.vVia.⁊ S. væ ſeruitut.ſeruitu⸗ m Mon ↄpetit.qꝛ nõ phibuit nec ille timuu ſe ꝓhiberi poſſe nec ti
. tes.S.publico.accurſius. mere debuu:nã aliquod iſtoꝛum rebuit interuemre vt habeat locum
n anl ᷣðMMB hoc interdictũ: vt. . qo vi aut clam. l. rij. . fl. ·l. ſe.
ſpchl vVI Abeo. als incipit labeo 1 als ſabinus. n LQuaſi dño.nã ꝑs dommij eſt vſuf.vt.S.de vſuf. l.uij.ac.
uum N 1 x Moceat. ſ.vicino.ac. o Contendat.i.coiendere debeat ꝑ ↄfeſſoriã acn. ac.
i 8 a Mon teneꝛi. ad patientiam operis demoliendi: ad damnũ tamę pꝓ Atilem. nam directa nõ:cũ illa dno ⁊ 3 wminũ ter. vt S. e.l. ap
en agere poteſt. vt ar.S.communi di.ſabinus:ibi ſi autem facienti co trebatiũ.S. fi. ⁊. S. pe.⁊.j.ar.fur.ce.l.qͥnta.S.fi.vel ibi de alia actẽe
e iic ſenſerit:a concor.S.n.j.qui bona.S.ſiquis iuſta. JItem nota. dicit fructuario nõ danda.ſ. illa ar.fur.ce.ſed ⁊ ↄfeſſoriam hic po
quidam habent patiente alij ſapiente.id eſt ſciente.Scientia em̃ in terit intentare pꝛo vſuf. vt S.ſi vſuf.pe.vii frii.S.vtrum.ac. L
ducit panentiam. panentia conſenſum ad aliquid. vt. C. e remi. ꝗq Mon aliter. reſtitinſſe. i. æſtimſſe.
“ pi. l.ij. ⁊ ö̊. quibus mochs pig. vel bypothe.ſoluitur. ſicut.S.nõ v x CTiqdet᷑.qð facere veebet vt S. e.ſi tercius.S.officiũ.
u deiur.⁊ de wnati.inter vrum ⁊ vxo.ſi ſeruus ↄmunis.ac. 1 Tealene ae gln or aers? rTIE P- ſtatuli. l. labeo
u MU 11 EUlit ver. vtilis non directa. vt S. I. gpud. S. fi.
nin b ſ le s eroren facti:imperitia iuris dicit᷑. vt ð e in⸗ v q ſos encigis ſenatus. parllicet unchan 2 ſenaſl in hoc:
riſdit.om.iudi.l.ſi per erroꝛem. HZ ſiiic g. le le. ſe. con. non ambigitur. a. . flu. l. quominus.
õ ronts eſt. vt 3. de iur. 7 ſae gno enor⸗ 5 zuriſch. om. . x. Jea mins 20. RHon lcer.!,.S giie. ee. —
udi. l. ſi ꝑ errorẽ.⁊.C.æ iur.⁊ fac.igno.l.cum teſtamentũ.⁊.l.ñ ʒƷuſſu. Mõ. iuſſum maions excuſare. ſic S. e. qᷓgqᷓ.ij.· NFn.ac.
inkanfe idcirco, 7, , acqui. re. w. ſi procurator. 2,. S. e iudi. l. ij. in prin. i mmerum auon nd extat memona:⁊ ꝓ hoc S.e.l.ij. in prin.
⁊ de coniraben.empt.et ſi conſenſum.S.ſi. de ↄditi.canſa da.dedi. vnde anguſti temporibus oꝛbis romanis agris diunns eſt:vt poſſeſ
S. ſubulius.nec obſtat S.ſi certum peta.l.eius.vt ibi dixi.⁊ S.ad.l. ſio ſua nulli habeatur incognita quã pꝛo tributoꝝ qualitaie ſuſcepe⸗/
fal.l...ſi legatariua. qina ibi immo errabat heres . in alio bene rat ſoluenda. vel dic ↄſtituerunt. vt qꝛ wminuo vtriuſq; predij opus
arnalilelti, a ſſe rone Fnoboſ r vokari. ne ſet rean 5. de leg. j. guod i rer. ſgmar⸗ hoc niſi ꝑ ſucceſſoꝛes
el.le. l. ij. S. ſi. in fi. 7. j. de confeſſis.l.non ſatet᷑: in eo quod di facta ſuerit immutatio.vt. C. fi. reg.l.ſucceſſionum.
ginenn n differre vnam ignorannam ab aliaꝛsc. b Vec aciio.locũ hʒ.ſiue in eo ſiai opus ſiue in alio ⁊ ei noceat: et

forte directa. vt.j. ar. fur. ce. l. quinta. S. fi. vel die vtilis. vt argu. S. ··

ſi vſuf.accurſius floꝛentinus. —.—.
c Aggeres. in priuato. puta ripa que eſt prinsta iure ꝓprietans.
vt g. œ rerum di.l. riparum:ſecus ſi in publico ſactum ſu opus.vt Sꝭ⸗
c.apud.S. aque. .l.ſi in publico. ac. . U
d In arburium.

ſAicinis.i.dominis pꝛedij in quo fit foſſa.ſim vtrũꝗqʒ.
g i S cmns. arcende. vrili vt ar. S. e.ſi vſuf.⁊.S.e.l.apnd.S.fi.
vel alind in perſonali ſeruuute.vt tunc competat viilis nãꝗ
realis magis perpetna eſt: æa magis terre affixa: ſic S. quod pꝛinci/

pis. S.hec acuo.accurſius.
h Funch. l. w

id eſt iudicium: vt
7 gls arbitriu tu⸗

e Vemmnt. vt il⸗

b v Icinus l0

u 64 ſu. id ett ram partem arare:ne ſulci in eius
e erdor ogrum ſpectarent. reſpondeo non
cas: quia hurgant poſſe eum ſeegiuonnn agrũ
agrum: als ponas vicinus quemadmoduʒ vellet ara
mna ponant aquã
e am mienot ret. Sed ſiquos ſulcos tranſuerſos
lamder nt ane aquarios faceret: per quos in eius
baronem undu. ggrum aqua vefluerer ſeu operiret

K Inferiorem. ſ.

fundum. ac.
In agrum en
vicini inferious.
R. ac.

m Mon poſſe. ex
ordine id eſt de iu⸗
re communi.ac.
n Sz ſiquos. ali
am ſormat queſti⸗
onem:quando vici
m fundus eſt ex la

etiam in vectigalibus agris locuʒ
habet. Aggeres ſi iuxta flumen

in priuato facti ſint: in arbitrium

le qui fecit:ſuis ſũ .
pubus tollere coonm ⸗ gaque pluuia. ar. veniunt. etiam ſi
elanur. Rrae en trans flumen noceant: ita ſi memo
nocere poſſun. at. ria eorum extet: ⁊ ſi fieri non vebue
Funt. ðð
Dre Monva nam v Apianꝰ.
re: vel enam nimie Icinus loci ſuperioꝛis pra⸗
er ſtane inpes ium ita aꝛabat: vt per ſulcos
e.l. . in n. a.l. i. ing itemq; portas aqua ad inferioꝛem
prin ac⸗ veniret: queſitum eſt: an ꝑ arbitri⸗

um aque plu. ar.poſſit cogi in alte

per arbitrium aque plu. ar. poſſe h
agere. ſed ⁊ ſi foſſas feciſſet:ex qui
bus aqua pluuia.nocere poſſet.ꝑ
arbitrium ſi apareat futurum: vt
aqua plu.noceret:cogere oportere
foſſas euʒ explere: ⁊ niſi faceret cõ

demnare:tametſi anteqᷓ;ᷓ adiudica

ret: aqua ꝑ foſſas nunꝙᷓ fluxiſſet.

tere. ſed in pꝛin.cum inferius eſt. sccurſius.

O Aquarios. ⁊ non querenn frumenti cauſa: vt . eo. l. j. S. ſed ⁊ ſi

9ʒo. accurſius.

p Agrum. id eſt ex latere in quem etiam aqua vacht naturaluer.
q Zqua. id eſt ex latere in quod aqua vadit a equaluer. c.
Vr Dperiret.i.repleret. ac.

¶Agere poſſe. als cogere poſſe. ⁊ accipe hoc vt dixi quando non in⸗

digebat ager his ſulcis.⁊ ſic animo nocendi.
Mocæret. i. nocere poſſet. accurſiuns.

vV Explere. id eſt replere poſſet.ac.

S.e.atheius.S.fi.ſed enam manu militan poterii compelli ao vemoli
endum ⁊ ad deplanandinn opus,. vt S. de rei ven.l.qm reſtituere.⁊ 8
operis noui nuncia.l.ſtipulatio.S.ſme.accur. tuere. 28
a Adiudicaret. id eſt indicarter.
b Yluriſſet. nam in hac acnone vemt damnum ſuturum non prete
ruuin: vt S5l. c. l. ſupꝛa. S. officuʒ. .l. abeius. S. penknec miſpicnur ſi
nocuir aqua. ſed ſi nocere potuit: vt dxi S. e.l. j. F. ij I. Rn. ac.
cTZacus enim. qindam pabent. S. quidam non: æ habeas lacns
enim cc. ⁊ poteſt legi lacus.i.fſoſſe ſupradicte quandoq; creſcunt ⁊ de
creſcunt. ⁊ hoc eſt damnum vieinoꝛum qꝙ non licet facere tales foſſas
vel cum.S. dic lacum pom pꝛopꝛe.i.locum qui perpetuã habet aquaʒ
ſtagnũ qui tempalẽ. ioſſa eaun nane manufacta. vt. j. vt i flu⸗

ub. li.na.l.j.S.ſtagnum.⁊.

contraben. emp.l. rupulia. 1. 7. de qquiren. re. w. lacus. ac.

d Zecreſceret.quo ad aquam fm ſecundam.ac.
eVBeceſſionem.quo ao ſolum m ſecundam.ac.

lacus. 7. S. foſſa: ⁊ m hoc non creſct
lacus neq; dvecreſcit.licet qqua quandoq; creſcat a xcreſcat. vt et S. ð

minantis.ac.
Lacus enim cum aut creſce⸗ . rlg pꝛe⸗
4 2 unt. vt ſunt iu
ret aut creſceret: ⁊ nũqꝙᷓ neq; veceſ qices. ac.

ſionẽ ĩ eos vicini

aque plu:ar.agere poteſt fun

di ſui nomĩe: quomiã xæterioꝛe via quando habent
facta fundo noceretur. Frbemam cau
ſ X qʒ vel quaſi vt
2 & Leuo. plene diri. S. e.
Ceuola Rñ. ſolere eos qͥ iuri ⸗Kre⸗
ct . . J m Probare⸗
dicẽdo preſunt:tueri ductus mr.id eſt utul⸗

aque:quibus auctoritatẽ vetuſtas

daret: tãetſi ius nõ probaretur.

De publicamis ⁊ vectigalib
et commiſſis. Rubꝛica.

vApianus.

eęeliuſue familia ſeu nomine r ure. . du⸗
publicami vi ademerit:quodue fa⸗ 8 k dc.
milia publicanorum. ſi id reſtitu⸗
tum non erit.in dupluʒ. aut ſi poſt x Rubca.
annum agetur: in ſunplum iudici⸗ Ze publicanis
um dabo. idem ſi damnum iniuria 2 verngalalner
furrumue factum eſſe dicet iudcii publams: lt.
dabo. ſi hi ad qs es res pertinebit ter aduerſus fu
4 tnra damna p
L unidetur dictum
eſt in duobus ti

8: neq; acceſſionẽ

Kk Zueri. dan

facere licet. do gendem
=ð excepni. vt.j.d
1 Bem. acqui. reru w.
Scuius fundo via œæbetur: ‚J. ſiauas, ac.

IVetuſtas. 3
cem annorum

vel conſtiturio

ſed tẽpons diu

turnitate preſu

mitur: vt arg.

x vſuris cum
de in rem verſo

⁊ facit.j. de iti
nere actuq; b.
l.apparet. S. pe
nul. 7. J. e aq.

eulis precedentibus: nunc qualiter aduerſus damna ⁊ illicitas ex⸗
toꝛſiones factas a publicams. ⁊æ nota ꝙ c tribus tꝛaciat hic tuulus
æ publi. ⁊ hoc vſq; ad.S.de rebus..c. ſi publicanus: ⁊ etiam poſt⸗
ea in quibuſdam legibus: ſecundo ⁊ tercio de vectigalibs ⁊ connſ⸗

ſis permixte tractatur. accurſius.
o p Retoꝛ. publicanus. quidam habent

ſeu publicani nomie
uſue familia ſeu ⁊c.
milia propter id qðᷣ

.

aæc̃. Alij hoc plus quod publicanus ei
Sed tunc videtur ſuꝑfluere einſue ſa ropter id qo
ſubijcit quodue fannlia æc. ᷣm bug.ſed dic contra.⁊ vicat hic qu⸗

do iubente publicano vel ratam habente: ſic ſno ⁊ familie nonne
tenerentur. vt. j. de vi ⁊ vi or. l. j. S. ieciſſe. ⁊. S. quotẽs. ⁊ ſi fa.
fur. fe. di. l. j. S. ceterũ. Si vo non mbente vel ratum habente tunc

2

nomine ſamilie tenetur: a hoc ſubijcit qoue ꝛc. vt.j. xe vi a vi ar.

l.j. S. cim autem. . S. ſed ⁊ ſi cum. ac.

p Momine. cencsn gliter.
q T. adcde a
j.e.licuatio.S.quod ullicte.
VYA Publicanoꝛum.ſ.ademerit.ac.

latius vel compulſina: vt. . e. S. vnde queritur.et

¶NAon erit: quandocunq; petente actoꝛe.j. annũ. gc.
1In duplum. in caſu agit᷑ in quadruplũ comira publicanũ. Sʒ
illuo ẽ ex edicto de calũ.vi S.de calũ.l.antepe.S.ſfi.c.

vVJudici.i.act.in fact.ſic expom. S.nau.ca.ſta. itẽ ait. S. j·

x Imuria.i.culpa: ſic inſti.de iniur.in prin.c.

a Iundicumm. ſ. in factum. acd.

Perunebit. i. es que commnſiſſe dicuntur. ac.

— — — —
=— =
— =gI —

—

=
— S==

licbie
Gat
Pen
thonc
rte

un

4

lrn
MMhen
n.

Puunan
Upne
ſtpt
pnue

Gone
Maich
Nan

gei5

6

d Mon exhi. ſcilicet a publicanis. sc.

e Sine noxe. licet

eo.l.cũ ſi exhibuiſſent.accurſius.

mmo ignoꝛante deliquerit: 2 eſt ratio. vt. .

f¶Judiciumm. i. pꝛedictam actonem in factum. ac.

g Hic niulus.publico.id eſt eo quod publicum eſt vt poꝛtus et

ſalina.vt.j. de
vbo.ſigm. eum
qui nec.⁊.l. ini᷑
publica. S. ſi. ac.

h Momen ba
bent. vnde ma⸗
theus fuit hic di
ctus publicanꝰ
als dicitur pu⸗
bucanus. id eſt
publice peccans
vt in euãgelio.

i Pendant. tã
; pꝛocuratoꝛes
colligẽdo pꝛo ſi⸗
ſco.⁊ quod ſub
ijcit vel etiaʒ tri
butum conſeq̃n
tur. ſcilicet iure
ſuo ⁊ ad ſuũ cõ
modum redden
do fiſco certam
mercedem ꝓ hꝰ?
vel enam dic ꝙ
hic vt pꝛocu⸗
ratoꝛes: ⁊ tune
dic hie vel ꝓ id
eſt. ⁊ ſic pomtuꝛ
pro eodeʒ. ⁊ no
ta different iam
inter vectigal et
tributum. Te⸗
ctigal enim ẽ qõ
bralatur ex re⸗
us que vehun
tur:⁊ inde nom̃
aſſumplit. 2 eſt
octaua poꝛtõ eꝰ
meꝛcedis queve
huur:cuius no
mine eſt preſta⸗
dum. vt. C. de
vectigal. ⁊ con.
l. Vniuerſi. ⁊.l.
ex preſtanone.⁊.l.a

non exhibebũtur: in dños ſine no
xe vditiõe iudicũ dabo. Hic ti
tulus ad publicanos pertinet:pu⸗
blicani autem ſunt qui publico fru
untur.nã inde nomen habent: ſiue
fiſco vectigal pendant: vel tributũ
conſequantur:⁊ omnes qui quid a
ſiſco conducũt: recte appellant᷑ pu
blicani.dixerit aliquis: ad qͥd hoc
vtiq; edictum propoſituʒ eſt:qua⸗
ſi pretor nõ alibi preuidit furns dã
nis ⁊ vi rapus:ſed bene putauit:⁊

w ſpecialiter aduerſus publicanos
hoc edictum proponere:quod qui-

dem edictum in aliqua parte miti⸗
us eſt:quippe id in duplum datur
cum vi bonorum raptorum ĩ qua⸗

druplum ſit: ⁊ furti manifeſti eque
in quadruplum ⁊ reſtituench facul

tas publicano vi abreptum datur:
quod ſi fecerit omni onere exuitur
⁊ penali actione ex hac parte edicti

liberatur: vnde querituꝛ ſiquis ve
lit cum publicano non ex hoc edi-

cto:ſed ex generali vi bonoꝛum ra
ptorum damni iniurie vel furti a⸗
gere:an poſſit: ⁊ placet poſſe: idqʒ

pompo.quoqʒ ſcribit.eſt enim ab

ſurdum meliorem eſſe publicano⸗

legatis. Sed tributum ſiue annona. vel publi

ca functio ſeu penſitano pꝛeſtatur ratione ſoli a poſſidentibus. et
dicitur enam cenſus:vt nota.C.ſine cenſu vel reli.l.ij.⁊ fi.⁊.C.

ce anno. ⁊ tribn.l.j.

7. ij.⁊.C. de exact.tribu.l.in fiſcalibus. quoti

ens emm lex iractat te tributis:ponit de poſſeſſiombus ⁊ poſſiden
tibus qui coguniur ea preſtare. Item tributum preſtatur ranone

ſoli proprij poſſidentis. Sed vectigal ratõe publici ſoli quo ĩ pon

tamuur vel venduntur es que vehuntur.ac.

k ¶Aſfiſco. vel a cinitate: vt.j.e.ſed ⁊ hi.S.preterea. xc.
NQuid.i.cur.accurſius. .
m Bene put auu.vt comprimeret eoꝛum prauuatẽ. vt.j.e.quã⸗
te.⁊ ꝗr. S.nau.ca.ſta.l.idem.S.j.⁊ vt non videretur negligere. vr
J.de iniuri.item apud.S.hoc edictum:⁊ ad idem g. de pactiis.iure
gen. S. wlo. accurſius. .

n In parte. id eſt in aliquo. accur.

—

d Abitius.ſ.ꝙᷓ vi bono.rap.⁊ furti mani

feſti vt ſnubijcit. at.

p Muiipe id.i.hoc edictum ve publicanis.ac.
q In quadru. id eſt non per ommnia eque:vt inſti. vi bono.rap.

in prin. accurſius.

r. ZDi abreptum. vſq; ad ſententiam. vnde vixetur arbiraria vm
quoſdam. vi dices. j. e. hoc edicto. Idem in actione quod metus cã

„

vt ſupra quod meius cauſa.ſi cum ex.S.ſats.quod non eſt ĩ fur⸗
n. vi bono. rapto. vi infra æ furtis. qui ea mente. et infra vi bo.

rapio.l penul, ac.

eſt:qꝛ habet bonos ſeruos ad hoc

S. famnlie. accurſius.
4 Keſſabii. hoc eſt ar. contra.j.qui ⁊ a quibus.l.pꝛoſpexit.ac.

Doſſe.ſed op.eꝙ extraoꝛdinariũ non deberet dari. vbi locum habʒ
ordinariũ. vt. S. e minori. in cauſe. Sed illud quando extraoꝛ. eſt cõ
ira ins commu ne.hic ſᷣm ius commune.ſeo ſi prius egu hoc iudicio:
nunquid poterit agi vi bono.xrap.vel furn i io quod excedi? FEnðo

ſic vr inſti. ſi qua.paupe.feciſ.dica.S.fi.⁊ g̊.x exerci.ſi eum.S.pe.⁊

S.fi.⁊..de actõ.⁊
rum cauſam qᷓ ceteroꝛum effectaz bono. rap.i. j. ar.
opinari. ifanu nomẽ B nõ s d arlerdem ar. ſi
ſeruos publicanorum tm̃ referemꝰ nali.a5. quod me⸗-
verũetiam ⁊ ad eos: qui in nume⸗ ims cauſa. ſi cu ex⸗
ro familiariuz ſunt publicani. ſiue ebnone. S. eü qur.
igitur liberi ſint ſiue ſerui alieni jq t Ablſuraum. nã
publicanis ĩ eo vectigali miniſtrat elinquendo nemo
hoc ecicto continebuntur. proinde onem melioꝛem r
men in ea familia conſtitutus:que vr. j. xe mierdict.
publico vectigali admimiſtrat: boc rele. l. relegatoruz.
edictum ceſſabit. Quod nouiffſi mn ſi 18. exr dund
me pretoꝛ ait.ſi hi non exbibebun ⁊ ſupra ve ncs e⸗
tur: wminum ſine noxe æditione ſiis. ſiue heredita⸗
iudicium dabo. hoc proprium eſt trechierl. neaun
hunus edicti:ꝙ ſi non expibeantur na S. ſuſpec. iu.

l. creto. Jtem no

ſerui:competit iudicium ſine noxre ia ꝙ ſpecialis via

decitione: ſiue eos habeant in po⸗ geeneralem non er⸗
teſtate ſiue non. ſiue poſſint expibe c(lucit: a ſic eſt ar.
dS . „. 7 comra. E. & pꝛocu
re ſiue non poſſint. H ra. maritus. 7. .
gB Aius. xx pac. couen. l. ſi.
Ec licebit ei wmino abſente v Karromum.i.
defendere. ſurum vr roptor.

V Apianus.
Vm ſi s hibuiſſent noxali nebuntur. vt et. J
iudicio ↄuemirentur. idcir⸗ e.”. quante. S. j. er

co aũt taʒ dura conditõ eoꝝ effectoa ar. T. vi bo. rap.i.

miniſterium eligere. Qo ait in §.
Ièðè 2.I. pꝛonunciano.
§. 7.J. vi 2 vi
gr. l. j. S. merito. et

b Quod nouiſſime. id eſt in vltima parte edicti. ſic S.de inſtii.l.no
uiſſime. ac. ä
cOSi hi.ſ.ſerui publicani qui fecerunt rapinam.ac.

d Jucdicuum. id eſt actionem in factum ex hoc edicto: ⁊ dic pꝛopriuz.

id eſt ſpeciale.nam ałs non tenetur defendere eum quem non habʒ in
poteſtate:vt S̊.de noxa.l.quotꝛiens.j Kn. 2. §. ac. W

e Habeant. ſ.publicani.ac.

fNon poſſunt. per acnones puia quis ſint abſentes. a eſt ratio: vt
j.e.cum ſi exhi. Rn.ij.ſecus ſi per naturam vt quia moꝛtui ſunt:vt
⁊. j. e. ſed et hi.S.penul.ac.
ͤ n Ec licebu. abſentem. quin teneatur ſine noxe vedinone. ⁊ hoc
eeſlſt ſpeciale. ałs licet. vt ſupra de noxali.l.quouẽs.S.eos quo⸗
rum. accurſius. l
h c AUm ſi exhibunſſent. connenirentur. ſi fuiſſent ignorantes.
1 Idcirco. eorum. ſ. publicanoꝛum.

k Ponos ſeruos. conuemiuntur igitur ex ſuo quaſi maleficio: vi in

ſtitut. de obligat. que ex quaſi ma. S. item is ex cuius.⁊. S. xe eo.⁊. ⸗

item exercuor.a eſt ſimile S.na.cau.ſta.l.fi.S. hac acnone.⁊.j.furn.
aduer. nau.can.ſta.l.j.non tamen diſtinguo hic ſeruos publicani ab
aliemis licet ibi inter eos ſaciat differennam. Item facit.j.e.quante.

S.j. 1. l. ſeo ⁊ hi. S. ſiue.ac.

BOQuoc ait.ſ.pꝛetoꝛ in edicto.circa finem. ac.

1 .

x Familie. cont

.familie. fgatt

rij excuſantur. vt. E. e. omnium. in fi. Item legati ho ſtium pro re

m Nlectigalis. publicanos. accurſius. L
n Zommi non ſint. vt S. e.l. j. S. familie. a30. ac. durus quas te nobis ad ſuos licite poꝝꝛant. vi. C. e.a legans. Yytem ſ
o Ente deſideret. vt cern homums ſactum argnat. vt a S. nau. cau. exeuſatur qui pᷣſcripſerit nõ ſoluere. vt..S. ꝓrxi.⁊/l.licuatio.S.ea 1
l. licet. S. poſſumus.a eſt ar. S. ve wolo. ſed ex wlo. SF. fi. 1. l. j. ſed ſecꝰ rum. Itẽ res parate exercuui excuſantur.vt.j.e.licitatio.S.res ex .
m actone. quod metus cauſa. vt S. quod metus cauſa. ſi cum ex. S. m erxeitui. accuꝛſiug. J Cie
hac. que eſt contra D i In ommby.
4 eſt ratio vt ibi. conſuetudo.nõ lan
Ytẽ eſt ſecus in acti „ „,. 4. — e . . „ ð ↄſuetudine.vt an
