eum in cuius fundo aqua ori

tur. fullonicas circa fontem inſtitu
iſſe.⁊ ex his aquaʒ in fundum vici⸗

duatreneaggi ni immittere cepiſſe. ait ergo non
lone: vr geepit hm teneri eum aque pluuie arcede a⸗
vnam expoiuõem.· cctõne.ſi tamen aqua coꝛruat vel ſi
8 Vaitene iui ſpurca uis unmlttat⸗ poſſe eũ im
lone. quia er ſulla pecdiri pleriſq; placuit. Igez tre

es i vinertculis

quaruz lauant re-

lam. Alij dicum ꝙ
veniebat v? ſundo

batius putat eum cui aque fluetes
calide noceant: aque pluuie arcen⸗
de cuʒ vicino agere poſſe.quod ve⸗

cim ad meum. et — ene
ronte n meo rum non eſt: neq; enim aque calide
facto remutebamĩ gque pluuie ſunt. S vicinus qᷣ
duen A lr aridu oꝛtuʒ ſolebat certo tempore
cij dicunt: ꝙ ꝑ iub anni irrigare: pratum illic fecit: ce
ex iund vicmi in 1 eritqh; aſſidua 1 rrogatione vicino
meum venebat er nocere: attoffilius neq; damni infe
ſoneziae vorege cti neq; aque pluuie arcende actio⸗
ctaque iullomicas ne eum teneri: miſi locum compla⸗
ſuie orneftenla de nauerit: eoq; facto citior aq ad vi⸗
vuarem eius abu cinum venire ceverit. Blaue pl
aanriem: tune n enum venire cepenit. Aque plu
uem lochin vnue
intrabat ao fundi

vt ſupꝛa m.j.l. ſuminum. F. preterea. a30. jed contra S. ſi ſerui. ven.
l.ſi quando.in fi. Sed ibi in alieno faciebat ſterquilimũ. hic ĩ ipo

ꝓijciebat aquam. vel ſolue vt ibi. ac.
1NMecq; aque. quia tanto tempoꝛe hoc fecerat

uie arcende nõ niſi eum teneri: qui
in ſuo opus faciat receptum eſt: eo

q; iure vtimur.quare ſiquis in pu⸗
blico opus fecerit:hec actio ceſſat:
ſibiq; imputare vebet is qui damni
infecti cautione ſibi non ꝓſpexit: ſi

tamen in pꝛiuato opus factum ſit:
2 publicuʒ interueniat: ve toto agi

poſſe aque pluuie arcẽde labeo ait
Neq; fructuarius neq; cum eo

ctio ſit:tamen labeo ſcribit: ſiquis

ſepulchrum ediſicauerit:ex quo a⸗ ſciendum. R.
quga noceat: ⁊ ſi operis vminus eẽ zuntellge hie 5
ſierit loco facto religioſo:attamẽ munua tener⸗
probanduʒ eſt magis inquit aque vthica-f. vri.
plume arcende eum tenerufint em da. Min en
wminus cum opus faceret. et ſi iuſ zulionns r. l. ni
ſu iudicis compulſus opus quis ſe in publico. in ſi
teldi Eerinerr.Wer! Pulcl vtili ſie. vt. , e⸗·
violati actionem. vluſfr. .

Y c memoꝛia nõ ex⸗
tabat.vel quia ex natura loci debebatur hec ſeruius.als poſſʒ agi

vt S. l. pxuna.
JF. fi. 2 S. l. j. S.
item ſciendum.
in fi. vel ideo a⸗
gitur hic: quia
noõ plus immit⸗
titur per vicem
ꝓ antea. ſed ſe⸗
pius ummutit.
go.

k inioꝛ. qᷓ

ante. ſic ſupꝛa. e

2

l. .S.i . ac.

IAgque plnuie

qdue pluuie arcende agi poteſt. fecerit. quo alnt
1 BHem. gaumi tn
A⸗ — . natura
Vancẽỹ auteʒ cũ wmino ope ba val tamnd
ris tm̃ aque pluuie arcẽde g⸗ recipit narurali
ter fluentem: vt

S. eo. l. j. S. iteʒ

meum: ideo accepto conſinio obſtacnlum poſui ne flueret: a ſic aqua
in fundum vꝛcini redijt per remiſſioneʒ:⁊ m hoc ex his legitur vi no

tetur cauſa remota non efficiens. ⁊ inſtituiſſe.ſcʒ inſpecto primo ꝓpo

ſuo: vel eiam iam inſtuuerat licet conſilium mutauerat. ⁊ ſi queras
cur ergo potuit ummittere aquam in fundum vicinum. vt S. ſi ſerui.

ven.l. ſicun.S.ariſto? Ren.in primo caſu natura licet in alijs nõ tam
immitto ꝙᷓ remuto ſiue me mumo.quod licet..l.ꝓx.S.pe.ac.

Mulionicas. i. riuulos. qc. . S
vVImmuttere. als unmmittere c als remittere. ac. èD
x Korruat. ſi habeas conrineat dic. id eſt i vnum locum totum in
cludit. alia littera dicit coꝛruat: que apernus hoc innun:ſicuti coꝛriua

les dicuntur qui per eundem riuum ⁊ ducrum aquam ducunt. vt. y. 4
1 Mecq;. agi poteſt. I. oirecto.

aqua quoti.⁊ eſti.l.j.S.ſi inter coꝛrinales.magis enim ledit cuʒ to
ta ſimul ummuuirur aqua ꝙᷓ; ſi per diuerſoꝛa.id eſt diuerſas partes:
vi ʒ.& ſeruit.vrba.pre.ſeruuuies.S. ſtillicidwium.
a Spurca. 1. aliquid turpe. per quod aqua turbatr᷑. dicitur em ſpur⸗
ca quod ey oꝛe poꝛci cadit. . J
b IYlnpediri. pen actionem. aque plu.ar.ſi cum alia mixta colorẽ mu

tat: vel actione iniuriaruũ: vel vti gpoſſidens: vt S. de act. emp.l.qui pẽ/

dentem. ⁊. I. vti poſ.per totum n. vel enam ᷣm. H. per negatoꝛiam.
ſi faciat iure ſermtunsgsgs.
1 Igem irebatius. fluentes. 1. ex balneo vicini. c.

Mon eſt. cogetur ergo negatoria ſi contendat ſe ſacere iure ſerui

tutis. ałs imiriarum vel vn poſ. vt no. S. proxi. Rn. ac.
BSunt.et ideo non habet locum hec actio: vt S. e. l.j. in prin. a.S.
i.7. S. iliud in ſumma. ac. .

re ſeruiiitis lebite ſibi.ac.
Moceret. per aquam. gc.
h Jufecti quis non vicio loci timetur damnum, ſed culpa homis;

fSi vicinis. irrigare.a in fundum vicini illam aquam mittebat in

m Ceſſat. vt ⁊. j.e.ſi in publico.in prin.ae.

n Mon proſpex.quod potuit: vt et S.ſi ſ crunt. ven. ſi quando §.
fi. ⁊ ſupra uitulo.j.ſi ſinita.S.j. et.S. de ceteris. Iem et alio modo

poteſt ſibi conſulere:vt dicta.l.ſiquando. ⁊ hoc ſi non publice refi

ciatur: tunc emm alia via conſuluur. vt S. ti. j. ſi finua. S. ſi publi

cus. 7.l. fluminum. S. j. facit ſupra n. ij. l. ij. S. fi. ac.

o Imterueniat. in medio inter priuatum locum in quo opus fit
eum locum cui nocet.ac. .

r Agi. vt ⁊.j.e.ſi in publico.ſic 5. e.l.,.§. j. eſt ſic. vbi pro al⸗

tero non agitur: ſed eo iuncto cum altero ſic: vt patet m ommbus:
vt 5. fam. her. l. heredes. S. j. ⁊. l.ij.S.fi. Itẽ s.cœ ſeruo cor.l.ſiqs.
G. fi. 7. l. ſequen. ac.

.

vſuſf.S.j.⁊ ſacit S.x ſermi.l.fi.in ſi.⁊ ſi vſuſt.pe.l.j.

t q Aanqꝙ. act. ſit.ſ.directa. vtilis tamen enam cum alio eſt:
äklrlt S. I.pꝛoxima.S.pe. dixi. accurſuis.
VSepulchrum. nunc factum illanone mortui: edificauit quip-
pe monumentum. vt. C. de relig.ſiquis ſepulchrum.ac. S

x fuit enim wommus. vt et. . ꝓxi. S. a ſic nõ. mitiũ ſpectandum

ſic 8. man. ſi ꝓcuratoꝛem. 1 S. de conſti. pecu. uem illa.S. quod adij
citur. de edendo. l. vbi. S. fi ar. contra S. pig. que nondum. S.
quod dicitur. accurſius. 8S=IèJ .
a Acnonem. quoniam non wlo feat:iuris enim executio nõ ha
bet imuriam: vt.j. de miur̃.l.iniur:arum.S.j.aʒo.⁊ ſota hic iuſſũ

iudicis excuſare:ſic S.de iuriſdi.om.iud.ſiquis id.S.li.⁊ de his

qui no.infa.l.ſurti.S.qui iuſſu.⁊. .quod vi aut clam.l.ij.S.nõ
tm.⁊ S.quod fal.tu.aucto.l.interdũ.⁊ de rebus creð.l.ſed ſi pecu⸗

mMa. S. j. 7. J. de ſolu. l, ſi lanceʒ. ⁊ de adminiſtra. tuto.lI. tutoꝛes qui

S.tutoꝛes.ar.ↄira.C.æ axpella.qm̃. Item nota qð legiume focmũ

eſt non meretur penam. ſic,. , de admmmiſtra. iute. ſancimus. 1 %½

ed vnlli ſie in veroq; calu. vt. j. e. ſi

— — — — —

— —

ie
Ue.

Agnt

t t

min:
iuned
NNmn
fedotnoni
MeN
ahe
n. 5.
clehez
n auſ
Wsrct .
Whn n.
ul nun
lß tli
ptan iuſß
AE W.
Wd.ſe⸗
r.

niune,
mado no
Nonubluerei
imta ſoe

aneſu

i ie
ℳNN.:

manliß

Gcniin
lj.

.
aſal
alaumnt
cilnm⸗
alarimg

ggdulterijs.l. gracchus. sc.
b Julianus. iud

ſcilicet acceptũ.

oſa res eſt cum

f Igem iulia.

cum dommo ve⸗

directa accipe.

Vt et S. l. ꝓxi. S. penultimo diri.
g Isgnoꝛante. lecus ſi eo iubente. vt.

icium. ſecus ſi ante:quia tũc
pꝛioꝛ. ⁊.l.ſequenti.⁊.l.poſt venditõnem.in ſi.ac. .
c Actum. ſed non peractum. qgc.

dD Preterito.quod tamen accidit poſt lit. conteſta. le eo enim q5
ante conngit nõ
eran .
il. ſi tercius. J. . ẽùẽſ
officium. ac. Julia.q; ſcribit ſi poſt iudiciuʒ

aque pluuie arcende ſuſceptuʒ fun
dum alienauerit is cum quo actuʒ

ſeo nunquiq li eſt:væ preterito dãno ⁊ v opere re⸗
non tmdenyr ſtituendo id ſtatue re iudicem debe
quia hec actio ? re quod iudicaret acſi nulla aliena
kee Lio facta eſſet. nam 2 fundo aliena
S.aque.a litigo to nibilommus iudicium manere:

damni rationem venire eius etiã

nmur:vrin dut. ſuod poſt alienationem contingit.
liti. in prin. Igeʒ iuliauus ſcribit aque plſu
e nma vm. Uie arcende actionem non mſi cuʒ
no acoutra w⸗· Wmino eſſe: idcirco ꝙ ſi colonus i⸗
nnernnen gnorante wmino opus fecerit: w⸗
vende queritrr minum funch nibil amplius ꝙᷓ pa⸗
e wmimo. v ð tientiam preſtare vbere:colonum
s autem interdicto quod vi aut claʒ
ma placet: non Impenſam quoq; reſtituẽdi operis
ma ii helonan damnum ſiquog ex eo datuʒ fue
iig. l. j. ſeo aꝛ de rit: pꝛeſtare cogendum. ſi minꝰ
re alienata non tamen vſideret caueri ſibi damni
errur reaek infecti ab eo ex cuus predio nocet
ieo opere ſacto. equiſſimum erit caueri ei oporte⸗
e. re. item ſinon ego ſed ꝓcuratoꝛ me
G. opus. . Ser Us tale opus fecerit: vt aqua plu⸗
aubus. 1.e Mia noceat vicino: aduerſus me ha
uncqg. 23, Ctenus erit actio: quatenus aduer⸗
uo coꝛ. l.wli. S. ſus colonum.ipſe autem procura⸗
heieeno ·vl itoꝛ interdicto quod vi aut clam cõ

ueniri poterit m iuliani ſententi⸗

plene: vt. 7. e. em⸗

ðð

ſtem: vt. J. I. proxi
nul.in fi.accurſius.

ma. in fine. 2 infra. quod vi aut clam. weniq;. S. pe
n Reſtitutum. ab actoꝛe ſins ſumptibus Si autem ſumptibus

wmin non ageret ammodo contra pꝛocuratoꝛem: cum ſua non inter

ſu:⁊ hoc interdictum quod vi aut clam ad imtereſſe datur. vt.j. quod
vi aut clam.l. ſem-
per. S. in hoc anter⸗
ð dicio. gc.
am etiam poſt opus reſtitutum. o ſ JI colonus
“ p Aulꝰ?. noceat. icd
ð .,E . eſt nocere pt. aʒo.
colonus inſciente umino Caueatur a de
opus fecerit ex qͥ aqua vicino molleme. .lich

noceat:labeo Rñ. colonũ interdi⸗
cto quod vi aut clam teneri:wmi⸗

pus poteſt. ſed patientiam dumta

gq Kecerit. wminꝰ
r. Vecerit. ſpõte.

8 e Ninri non enim cogi põt
num vofundi aque pluie arcende gunn colono hor⸗
cctione:quia is ſolus reſtituere oꝝ- nus mncũbebar. a).

ſ Putet. 2 male.

xat eum preſtare opoꝛtere: ſi eidã licer emm no coga⸗
miĩfecti ſtipulatione caueatur:et ſi tur recnnere⸗ ſi ta
quam impenſam in reſtitutionem en fecit poteru re

petere impenſam:

operis fecerit conſecuturum actio non ſolum actione
ne locati a colono: niſi ſiquis ideo go gen ſnz oene⸗

non putet:quoniam non fuerit ne

ceſſe ipᷣm reſtituere. ſed ſi iuſſu w⸗

mini feciſſet:etiaʒ interdicto wmi
num teneri. V Apia.

go. geſt. ſi cõmũes
ar. C. de acti. em

t Reſtituere. ſeh

tercius vicinus opus fete m barrentiam pp
rit: vnde vcurrens aqus pe.
fundũ pᷣmi vicini mei mihi noceaat v Neiſſet. colo⸗
ſabinus ait poſſe me vel cum pymo rmrnob us. idem ſñ
it poſle me vel cum pmo rarum pabit. vt
vel cum tercio primo remiſſo age⸗ ]. quod vi aut cla.
re que ſententia vera eſt. Srex 2.te § benul.

plurium fundo vecurrens aqua no
ceat ⁊vel ſi pluriũ fũdo noceat᷑:pla

b Alicinus. et primus. aʒ0. ac.
c Noceat. id eſt nocere poſſit.ac.
dD Primo. id eſt pꝛoximo.ac.

x Interdicto. q

vVi aut clam. vꝛ Z. i

cuit eoq; iure vtimur: vt ſiue plu-⸗ prin.l. ꝛ facit 5. an
riũ fundus ſit ſingli in ꝑtẽ exgiant᷑ l.aqul. lbe: homo
2denatio ĩ hee fiat ſiue cũ pluri⸗ x ſi ſam iur ſe⸗
bus agat᷑:ſinguliĩ ꝑtẽ cõönemantur a 1 Jiercl⸗ re
l ſpectu mei
qui dicor pnmus.

e Remiſſo.quidam habent cum tercio remiſſo primo.Alij cum ter

h Panientiam. facit. . pꝛoxima. a. 7.e, emptoꝛ. quod vi aat

claʒ. compenit.S.fi.ac.
2 Reſtituendi. id eſt deſtruendi. acd. M
KAb eo. ſic conſtrue.ſi wminus ex cuius predio nocet.id eſt no
cere poteſt.ſcilicet aqua deſideret ſibi caueri ab eo cui nocet gqua:
qui vmolitur opus pro damno quod poſſet cõtingere ex demo⸗

litione:ſic ſupꝛa de damno mſect.l.pretor.m fine.a.l.hoc ampliꝰ.

S.æ his:⁊ ſic enam intellige.j.l.proxi. aliter autem nullus eſſet

ſenſus legis.qma neq; dvominus ex cinus predio nocet opus ſibip̃i

cauere poteſt:nec wvminus cui nocet poteſt petere ſibi caueri. quiq
non vicio loci ſeo hominis culpa damnum timetur. vt ſupra tit.
I.l. fuminum. S. preterea. alłs eſt in texiu cuius precho nocetur.
⁊ tunc non eſt neceſſaria glo. ac. “ ”MB

IEgo. ſ. wminus. ac.

m Erit acno. cũ ſine mandats meo fecit m quoſdã:ſed nõ pla

cer: qina tunc wmimns non tenetur ſicut colonus. quia non ad
impenſas ſed ad ſolam patientiam:miſi dicas colonum.id eſt locã⸗
tem. argumen. ſupra ve actio. empit. veteres. planius ergo dicas:
quia cum mandato fecit vel ratum me habenie quando tebeo tene
ri.vt ſuperiori caſu colonus.vt ſcilicet panentiam ⁊ impenſeʒ pre

cij remiſſoꝛe: a eſt ad hanc.l.S.æ damno infec.l.qui bona.S.cum ini.
2S. de eo ꝑ quem fac. eſt.l.j.S.ſi plures.⁊ e tu.⁊ ra.di.ſi ex duob.

ſed ar. contra. in auten. fideicõ. S. j. 7 ad. I. aquił. ſi ex plagis. S. in

cliuo. Item ⁊ cauie intellige hoc HRn. quando proximus mihi vici⸗
nus aquam fluentem in ſnum fundum deriuet in meum. Si autem
nihil faciat pꝛoximus meus vicinus.tunc diſtingue.aut habet neceſſe
recipere iſte medius aquam vicim tercij:aut non.primo caſu cum eo
nullatenus ſit agendum:in ſecundo tm̃ cum eo mecdio. vt. j. ne quid i
loco pub.l.ij.S.idem labeo ſiquis in ſuo.circa finem.ac. WZW
Siex plurium.noceat.vnius ſundo.ac.
g Yundus ſit.cui nocetur.ac.

hj Condemnatio. vt ⁊.j.e.l.ſupra.S.officium.ſed contra.. e.l.ſu⸗

pra. S. caſſius. Sobl. illam intellige m iſtam vt enam ibi fiat exactio

pro parte. vel refert agatur ad damnum datum: a tune obrinet qnod

hic dicit.an vt opus tollatur: ⁊ tunc quod ibi ſcilicet in ſolidum:vt.j

e.l.ſupra.S.officium cum ſequentibus.S.a.j.de verbo..obliga.l.ſti.

pulationes non di. in principio. a. l.in executionibus. S. ſecunda.2 S
e operis nom nuncia. ſtipuł.S.ſi.ar.contra.j.de verbo.obligati.in
ſſipuł.ałs in fine.ꝛ eſt ſic ſupra de damno inſec.plures, ⁊.l.ex dam⸗

m. S. penk. 7. S. finali, accurſins.

i Inde querimr. agendũ. licet cõi di. locus ſit. ſic 5. de ler. vr. pre.
ſed ⁊ ſi imer. in prin. concurru q̊ hec acno cũ alia: a ſic eſt ar. . S.ii.
j. ſi edibus. 15. u. ij. l. m pꝛomnciali. S./. ꝛ.
K Siquis prinſꝙ;. ſecus ſi poſt. vt. I.e. poſt venchtõem. in yrin.
ISominium.fundi cmn nocet᷑.ſed cuʒ alienat᷑ fundus ex quo nocet

aqua: loquit᷑. S.· e.
cỹ. SF. j. . .k. pꝰ?
vendinonẽ. in ſi. et „ .
E ane: nal. ij. et in partem fiat condemnatio.
eſunk, gma Inde querit᷑:ſi commmm h
alteri? aqua erno⸗ Meo 7 tuo ex ꝓprio agro tuo aq
Girurd don ſu ſun ceat:an agi poſſit aque pluuie ar⸗
nnnhir bhe ende: 2 puto agendum: ſic tamen
mirabile videk: vwᷣ Vt parsdamm preſtetur verſa quo
ſit ambulatona ci q; vice ſi communis ager ſit qui no

actiones perſona⸗
les alicii ↄpetẽt es
etiã re alienata cuj⸗
ins noie competst
apud eundẽ rema⸗

nent. vt. J. de actio. : . 1
obl.xe quecunc Mminimn ad aliquem tranſtulerit
e r aun funcdi: veſinit habere aque plu. ar-
at hec actio eſt pio cende actionem : eaq; ad eum tran
ZBudrwerltce ne ſibit cuius ager eſſe ceperit.cũ em̃
Rbet maͤlire ſuces Damnum futurum datum conti⸗
wrenle Euf⸗ neat. ad eum qui wminus erit inci
egen Plet actio pertinere: q;uis cum al⸗
do. l.quedam. S. is terius wminiu eſſet: opus a vicino
aun ue um er factum ſit. Aque pluuie arcen⸗
Hale ſut 2 als öS. de actionem ſciendum eſt noniĩ rẽ
de ae ſea nie⸗ ſed in perſonam eſſe. Officium
n e . autem iuchcis hoc erit: vt ſiquidez
adicitur. . . qauo a vicino opus factum ſit: eum iube
rũ le.l.j.S. in loen gt reſtituere:damnumq; ſarcire: ſi
7. C. ve rei vx. act. . 2
ljF. vdeams. 132· quidem poſt litem conteſtatam dã
1 ven:i.l. num contingit. ꝙ ſi ante litem con
nltoemceo⸗ et keſtatam damnũ contingit: tm op⸗
S.ii. ij. l. nõ ſoluz. reſtituere vœebebit: damnũ non ſar
S. fi. ⁊.l. ſe. ⁊ eſt rro
quia in reʒ ſcripita
eſt ex vrraq; parte

cet proprio:poterit aque pluuie ar
cende agi:vt quis damnum conſe⸗

quatur ſed in partẽ. Siquis pri
uſq̃̊ʒ aque plunie arcende agat: u

vt S. ad expibendu m. l.iij. S. eſt aũt.a. “
o Satum. poſt lius ↄteſt. vt..hac.l.S.officium. vel ſi habes in lit
tera datum dic.i.dandu.a ſic tpᷣs ꝓ tꝑe.vt ⁊. C. &œ le.⁊ con.l.j. W
pꝓ Contineat.ſ. hec ſtipulatio.ac.
q Alrerius. puta venditoris. ac. “
rDHpus. propter quod nieret᷑ vicium aque. =D
ſ Ague. in perſonam. qmia qui ea tenetur eſt perſonaliter obligatus

ad id quod in ea vemt: ſecus in eo qui rei ven. conuenit᷑. vt inſtit. e
act. S.j.⁊. S.ſic uaq;.quia tamẽ ſequit᷑ poſſeſſoꝛem.vt nõ. S. e. ᷓ;. S.
ij. vel dicuuur in rem ſcripia vt et quedam alie.vt nõ.̊. ao exhiben.

l. iij. S. eſt aũt. gc.

BHBfficium. eum. ſcilicet vicinum. ac.

vV Zubeat. ſ. iuder.
x Reſtuuere.i. deſtruere. ſ. opus.

. 2.. e. emptoꝛ. accurſius. “l ”
g Mon pertinet. pertinet aũt ſeruus ex cuins facto perſonaliter

obligoꝛ.vt ſubijicit.ac. .
h Patiar. 1 tu caueas.vt S. ſi colonus.ac.

i Zebeo. quidam habent tebeo a tunc ſubaudi ſi nolim mea im⸗

penſa tollere: et
ſie ——
cire. Celſus ſcribit ſiquid ipſe fe lLſialius. erca
ciq tibi aqua pluuia noceat. mea don nie di
impenſa tollere me cogendum: ſis eſt contraria di
alius qui ad me non pertinet: ſuffi cta. l. ſt alus. ßH
. . erit ſol. non de⸗
cere vt patiar te tollere: ſed ſi ſer beo.id eſt nõ co⸗
uus meus fecerit: aut is cui heres or ecere guie
ſum hoc fecit. ſeruũ quideʒ noxe deſſt mobligatio
gere vebeo. qð aũt is cui heres ſum ne: ſeom iolutv⸗
fecit: pinde extat quaſi ipſe feciſſem one vſc; do dun
.õ 27 A— rimeitre tem.
exiſtimationem auũt iudex faciat ex pus. vt. j. ce re
rei veritate:hoc eſt eius damni qo ns mrus S
„u — cem. 1 8. de peti
apparnit datum. Anl nonebeeuen
p 2 . e. S. idem recte
Scum quo aque pluuie ar—⸗
cende agit᷑: ꝙ opus fecerit: li EK Oeꝛinde. vi
cet cedere loco ꝑatus ſit: cogitur aJ JT.de resn aul
cipere iudicium: quoniã ex ſuono mtbra de eden⸗
mine conuenit᷑:vt opus tollat..ali do. quedam.S.
ud eſt in bone fidei emptore: hic mihalann aunede
enim tm patientiam preſtat: igituꝛ . S. . ſed contra
ſi ⁊ fundo cedat: audiendus eſt: plꝰ : ohen n⸗
lciga. l. pe.
enmm preſtat. „ Apia fſo ſtns —
Nocedendo iure aque ducc⸗ conmn veunẽ
de nõ tm̃ eorum in quoꝝ loco dirimus ur
nius.

aqua oꝛitur: verũetiã eoꝝ ad quos
eius aq̃ vſus ꝑtinet:voluntas exqͥ
rit.i.eorum quiboſeruitꝰ aq ebe⸗
bart nõ ĩmerito: cũ em minuit᷑ ius

vᷣt ſupra qui ſatiſdare coguntur.l.ij. S. fi. ⁊.. ne

1Erx rei veri⸗

tate. non quan-

ti iuretur in luẽ
ſic verum inter

eſſe inſpicitur.
vis fiat ei. l.j.S.

hec verba.quandoq; uratur in litem. ⁊ tunc exceditur verum in/
tereſſe.vi ſupra ne quis eum qi in ius voca.l.ſiquis aliũ.ij. H.

m SZatum. poſt luem conteſtatam non ante. vt ſupra eadem.l. S.

officium. accurſiius.
n i Scum quo. . i. quis. ac.

Opus. ꝓpter quod timetur damnum.ac.

quod vi aut clam. eompetit.
co. l.ij.S.hoc interdicio.⁊.

p ollat. ſuns ſumptibus quos preſtat poſſideat vel non. vt. J.
di eſt ſic.. ne quid in loco publi⸗
ad.l.corneł.de falv.ſi ſalſos.⁊ S.de

pecuł.ſumma, in ſi.⁊ de vſuf.ſed cum fructuarius.

q Vone ſi. ſecus in ſimulato: vt. . e, empteꝛ. ac.

àa Reſtituere. ita ꝙ aquam coerceat. vt. . e. ſi vſuff. F. nõ aliter.
b ¶Poſt lutẽ con. qm ea que poſt liẽ ↄteſt.accidũt:ponſſumn ad iudi.
offi. perunent. vt S. edił. edic.l. ediles. S. idem ſciendum.

cReltituere. id eſt veſtruere.ac.
d Mon ſarcire.ſcilicet index.i.non factet ſarcin: ſic Sõ̊. de his qͥ no.
infa .l. furti. S. mandati. 7 hoc eſt verum ex natura huius actionis vt
5. e. l.j,S. j. ſed peti᷑ per interdictum quod vi aut clam: vt. j. e. l. ha⸗

ctenus. S. in hoc indi..S. eo. ac.
e Celſus.ipſe.ſ.ego.ac. Sð
f Cogendum.talis diſtinctio fit..quod vi aut clam.l.ↄpetit. S. fi-
7.l,. Emq;. S. pe. ⁊ ſi.⁊.l.nam..l.ſemper.⁊ S. te alie, iuch.l.ij. S. iẽ

r Preſtat. vt ⁊ dicta. l. emptor.ac.
Audiendus. ſic S. de alie.ꝛudi.l.idem.S.poteſt.x de tribut.l.il
lud. F. j. de vſuf. cum fructuarius. ⁊ S. communi diui. ſed poſte
S.ſi. accurſius. S
Preſtat. ſ. qᷓ; vebeat.ac. . i
v 1 I ocedendo iure. i. ſernitute. nam ſeruitutes iura appellã
tur.vt inſti.de reba cor.⁊ incor.S.ſi.ac. l
x Es aque.ar. quod om̃es tang. æc. vt. C. de aucto. pre.l. ſi. et
de ſernit.⁊ aqua.l.aquam.a. J.dʒe natali.reſti.l.ſi.⁊ ar..quoꝝ leg.
l. j. S. quod ait pretor. S
a Ainunur. hoc eſt qdᷣ ſoluu otra. j. ve aqua quo.a eſti. lucio.
vbi irrequiſuo primo concedu ſecundo.ſj hic non erat aqᷓ ſuſficiẽs

Merinde,
uni
uulone
AR
Acun,
barnatir
i.
ſc nn
tepns
unnae.
duſat
N
men i
nm: Ners
Ns Ar
4

AN
emuln
uraur
Kunt
ſenthann.
ais.
umNI
biii

laln 5.

c. „
WN. ef.
Au t
ſlp iin
.

6
rurbili

iſtoti
.

elͤit
grl

na
nt iiſß

ibi ſic.⁊ pꝛobãtur hec ſolutio S. ve ſer. vrba.predio.l.ij.S.j. ⁊. ij.

7.l.ꝑ quem locũ.a pmuma pꝛe.l.qui per certum locũ.quidã tamẽ

dixerunt ꝙ ſequennba penſio a concedente preſtanda conſtutuatur
loco ſeruuutis aque.quam ei preſtare non poteſt ſine alioꝛum pri⸗

2*

oꝛum conſenſu.ar.C. man. ⁊ co.l.j. li. xj· ac.

b In coꝛpoꝛe.
vt vmmiuz.
c. In twa aq̃ᷓ.

vt ſermntute aq̃.
icges are conſentiant: ⁊ generaliter ſiue ĩ coꝛ
prore ſiue in iure loci vbi aqua ori⸗
i duͦ. tur: vel in ipſa aqua habeat qͥs ius
do nr pꝛedj. Voluntatem eſſe eius ſpectandam
bweem. mſi a⸗ placet. M
lus intra men⸗
ſem attuleꝛit me . P ZBulus.
lioꝛem concitio Ndiem adiecto pꝛedio ⁊ em
denn in ptoꝛis voluntas ⁊ vendito⸗
eſt. in ceſſione a rit penes emptorem: ſiue receſſeꝛit
ueri ecertum ſit voluntate wmini factaʒ
luor conditio po aque ceſſionem. ideo autem volun
ſtea non exquu⸗ tgas exigitur:ne wminus ignorans
voluntne cu w in iuriam accipiat. nullã enim po⸗
voluntas:cu wv . „t. .
munus eſſe vſ⸗ teſt imuriaʒ accipere:qui ſemel vo
Tams bae. luerit. non autem ſollus eiꝰ ad quẽ
15. v in diem ius aque pertinet: voluntas exigit᷑
eerl. bij. in aque ceſſione: ſed etiam wmim
als eſt ler bi locorum: ? ſi wminus vti ea aqua
ſi res in diẽ gc⸗ non poſſit. quia recidere ius inſoli
fVnimiam. dum poteſt ad eum. 1
id ẽ ius iniquũ y Lpia.
ſic ponitur inſia
iut᷑. iniurijs.
circa prin.ĩ alie

eoꝛum conſequens fuit exquiritan

Imereſſe. ſie. C. de pact. petens. ſupra de inriſdi. omniñ iud:ẽ.

ſiquis id. S. quod ſi dum pꝛoponitur. Seo ar. contra ſupra de acqui.
here. ſiquis mihi bo. S. iuſſum. a inſti. œ aucto.tuto.S.tutoꝛ. Ite, no

ta. quod ab imiio non tenet. poſtmodum confirmatur.⁊ ſic eſt argu.

comira.J. de reg.iuris.l.quod in inino. ac.

r Poſteꝛioꝛes. vt
valeat ex tempore

. ;;—D vltime confirman
NJautem plures ſint eiuſdem onis. vt . connnn⸗
loci vmini:vnde aqua ducit᷑t om⸗ in bre,t: v hn
mum voluntatem eſſe ſequendam per fundum: A ar.
non ambigitur. iniquum enim vi⸗ inbra dr ommcro ⸗
ſum eſt voluntatem vmius ex mo⸗ nare ſi. D r⸗

dica forte particula wmini preiu⸗
dicium ſocijs facere:an tamẽ ſub⸗
ſequi voluntas poſſit:videamus:⁊
placet nihil intereſſe vtrum prece⸗

ſSi flumen. pꝛe

toꝛem. quare dicit

e pretoꝛe cum ſo⸗
lus princeps vj ſe

dat voluntas aqueductõnẽ an ſub ec amod pruncgen
ſequatur:quia et poſterioꝛes volũu⸗ ⁊.j. flummnibus
tates pretor tueri debet. Si flu lse Ponuur ſr,
men nauigabile ſit: non opoꝛtereß wr dro prinepe vl
torem concedere ductioneʒ ex eo ſi ſenain er eo ne⸗
eri labeo ait: quia flumen minꝰna eo qe petonoo ih⸗
ungabile efficiat. idemq; eſt ⁊ ſi per venclicar prunlegn
hoc aliud flumen fiat namgalile. nr Reigi veyſt
. p Aulꝰ?. prie:nec emm ibi
Vpra iter alienum arcus a⸗ eghrenent con,

Ane ducende cauſa nõ iure fi
et. nec is cui iter vel actus mre ve⸗

4Maunigabile.

bet: ſed ponteʒ quo poſſit ire agere erms acnuncrioe
iure extruet.at ſi ſpecꝰnõ cuniculũ
. vVſAVpra iter
Alfienum.
id eſt ſupra locum

voluntas exigitur. ac.

mis emm rebus contra wmini voluntatem aliquid fieri vel paciſci
ſecta c.vt. C. væ pact. l. fi. in fi. 2 S. de his qui ſunt ſui vel alieni
iuris. l. ij. accurſuus.
g. Voluerit. Mota. ſufficere ſemel velle a non poſſe penuẽ: ſie. C
x con. inſer. l.fi.⁊ S.poſiti.ei apud.S.ſi.⁊.j quorum legat.l.j.
S. prodeſt.⁊ S. quod metus cauſa. videamus. 7. E. de remiſ.pi.l.
fi. ⁊.j.de diuer. ⁊ tempo.pre.l.de acceſſiombus.i fi.⁊ q lega.iij.
l. fideicõ.S.ſi decem.ſic ⁊ S.e.qᷓꝙᷓ.j. K.⁊ Sj.x dinor. l.ſi S. ait lex
ſed ar. contra.j.quoꝛum lega.l.j.S.quod ait pretor.⁊. C. pac.
l.fi.penul. Rn.⁊ S.de mino.ſi iudex. Item eſi ſinule ad hoc. C. e
acti. ⁊ obliga. l. ſicut.⁊ S. commo.i.in commodato.S. ſicnt.⁊.C
tranſac. ᷓmis. fallit aũt hoc in legatis: vt S. we adimen. le. . ij.
S. ſi. .l.ſe.⁊ in wnanione cauſa moꝛis. vt inſti. de wnat. S. j. ⁊ in
vnat. inter virum ⁊ vxo.vt g̊. de wnat.inter virũ ⁊ vxo l. cum H̊
ſtatus. S. ait oratio. Item fallit in daro ob cauſam a mandato et
ſocietate ⁊ lepoſito ⁊ pꝛecanio.vt nõ.C.x acti,⁊ obliga.ſicut.ac.

h Jus qque.i.ſernitus. ac. HW
i Somini. locorum. vt ⁊ S.l. proxi.ac.
k ¶Etlſi. ideſt ꝙ;nis q.
ISominus.i.loci vnde aqna oritur. at.
m Doſſit. puta alius habet vſuf. ſubaudias: hic tamen eius
n Poteſt. inſpicitur ergo quod poteſt euemire. ſic 3. vſuf. quẽad⸗
moqum ca. ſi vſuf. nomine. in pꝛin. ⁊. C. xe pac.l. j. x. C. commu⸗
nia de le.l. fj. S. ſinantem. ſed etſi non recedat:ſimiliter boteſt illuʒ

wminus pꝛohibere:quia ꝙᷓtum ad illum nullam vebet ſe eruitutem
gr. S. ſi ſerui. ven.l. loci. S. competu. ac.

o ſ J autem. omnium. Mõ. qmia qõ omnes ac. vt nota. 5. l. 1

EConcedendo. ſed ar. contrꝗ. ſ. reg.iur.l.aliud.S.refert᷑.⁊

j. ad municip. l.quod maioꝛ.ac.

pAochca. idem eiſi moximam partem habent. et ideo dicit for⸗
te aeruriiss, Hnſenn habent. Kideo diert for,

vbi quis habet itineris ſeruiutem.
x Mon iure fiet. a wmmo propꝛetatis inuito illo cii debetur ſerui
ius itineris.ſic S.de vſuf.ſed et ſiquis medificauerit.S.fi.⁊ S.e.incõ⸗/
cedendo.vel verius ab eo cin vebetur ſeruitus uiner is.ac.
a Debetur iure.id eſt nec iure ſieri nec factus renneri iuſte poteſt.
R.accurſius. .—RHr 4
b Extmruet. id eſt ille cui debetur ſeruuus itineris.faciet po ntem ſicu
bi deſtruatur via nia aluer ea vni non poteſt: vt et.j.xæ in. actuq; p
ua. l. inde. S. fi. 7 S. de ſermnt. vr. pre.l. ſeruitutes. S. ſi wmo. 13. u
ui.vencdi.l.loci.S.ſiquis..l.ſi foꝛte.in prin. Alij exponunt pꝛincipi⸗
um S. iter alie.ſ.conſtitutum cauſa ducendi aquam.quaſi diceret. iu⸗
per aqueductum alienum non poteſt facere arcum cum turbaret aquã
ar. J.de aqua quoti.⁊ eſti.l.hoc iure.S.ſi.⁊ S.de ſerm. ruſti. pꝛecho.
l. quintus. Sed pontem quo is poſſit ire:facere poterit.⁊ hoc ſubijcit
hic. ſed pontem ⁊c.ac.·
c Specus.ſpecus dicitur altus locus ſupꝛa terram ꝑ quem ducitur
aqua:vt.j.de riuis.l.j.S.ſpecus:hic autem ponitur pro foſſa q̃ colli
giiur aqua: a eſt ampla et rotunda: cumiculus vo eſi riuus directus
coopertus.dic ergo ꝙ ille cii debetur ſeriitus aque ducende ꝑ niuum
voteſt facere cumculum id eſt e aperio ruuo coopertum ⁊ econtra.ni
Knquam maioꝛem vnlitatem ſuam aduerſarius oſtendat ac. vt..d
riuis.l.j.in fi.⁊.l.labeo.ſed ſpecum non quia in tali fouea facta in ri⸗
uo aqua coꝛrumpitur ⁊ manabit ibi ⁊ ſiccat ruuũ.alłs manabit: ⁊ tũc
ſubaudi.⁊ per aliquod tempus manebit: ſic coꝛxrumpitur ⁊ purrefiet.
⁊ ideo ſpecum facere non licet ſᷣm. H.tu dic nec cuniculum liceret face
re. id eſt ex aꝑto coopertum vel econtra. niſi in conſtituenda ſerunute
hoc eſſet dictum:⁊ ſic intellige dictas.l.j.xœ rimis.l.j.S.fi.⁊. l.labeo.
Item qð dicit manabit:expone.qꝛ foſſa repletur aqua ⁊ manat aqus
vndiq;.i.circa ipᷣam foſſam ⁊ bibitur a terra ⁊ non per riuuʒ. vt olim
coꝛrumpitur tñ aqua ex ea qne eſt in foſſa ⁊ riuus ſiccat᷑: ſed ꝑ cunicu
lum ſiccatur. nec m ill licet facere. vt dixi. in hoc g eſt vifferenna in⸗
ter ſpecum ⁊ cuniculum:quia alter ſcilicet cuniculus non ſiccat aquã
alteru.ſ.ſpecus ſic:neumum tamen licet facere vt dictum eſt. a facu.j.

ne quid in loco pu.l.ij. S. tractatum.

6

—

½ S

„ Sub rino. ad eſt in rino. ac.
eZlget. d eſt faciet ille cin ſerunus debetur.
f Aqua. que duciur per riuum. cc.
e Suffoſla. i. foſſa buiuſmodi facta. quã S. appellauu ſpecus. ae⸗
f Aanabit. als malebit. ü

g Siccatur. a fo
uea in terra. ac.
h Caſſius ſine
cõmumi.ſ.fundo a/
qua noceat c. Alij
habent ſiue ex cõ⸗
muni aqua nocea⸗/
tur: tunc ſubaudi
fundo plurium.
1 el vnum. ſci⸗
licet eoꝛum quoru
in fundo nocetur.
K Cum vno. ſcz
coꝛum ex quoꝛum
fundo aqua nocet.
I Lum ſingulis
nocentis fundi. ſcʒ
wnnnis. R. qc.
m Separatim.
ſin. quorum fundo
aqua nocet. R. ac.

n Uel ſingulos.
cum pluriũ ſii vier
q; fundus. R. nu⸗

quid ergo ſepara

tim poteſt freri ope
ris reſtitutio? Fin
deo nõ vt ſubijeit.
72 ſemper accipe H
agi mſolidum. Itẽ
nota actionem hãc
concurrere cum cõ
mum diui. vt S. ſi
tercius.S. verſa vi
ce:ſecus in damno
intec. vt S̊. tl.j.l.ſi
ecibus. ac.

o Si vnus ex
ſocijs commums

fundi: cui nocetur.

Pp B Reſtuutio.i.
deſtruciõ. .
q Dperis. l. toti
us. ac.

p Eſtimatio. id eſt

ſub riuo aget: aqua coꝛrumpet: qꝛ
ſuffoſſo eo aqua manabit: ⁊ riuus
ſiccatur. Eaſſius ait: ſiue com⸗

muni fundo: ſiue ex communi aq̃ᷓ
noceatur: vel vnum cum vno age
re poſſe: vel vnum ſeꝑatim cũ ſin

gulis vel ſexatim ſingulos cũ vno

Hel ſingulos cum ſingulis.ſi vnus

egerit:et reſtitutio operis litiſq; e⸗
ſtimatio facta ſit:ceteroꝛum actõ⸗
nem euaneſcere. item ſi cum vnos
ctum ſit: ⁊ ſi preſtiterit ceteros li⸗

berari: idq; qõ ſociorũ nomine da
tum ſit:per arbitrium cõmum di⸗

uidundo recuperari poſſe ex ſocijs
non vtiq; tm̃ cum eo agendum qui

opus fecerit: nec minus eum q; da

nũ reſtituere ðbere qui auctoꝛ ope
ris fuit. Apuo ferocem procul⸗
ait:ſicum vno wminoꝛum actum
ſit qui opus non fecerit:debere euʒ

reſtituere opus ſua impenſa: quia
communi diuidundo actionem ha

bet. ſed ſibi magis placere patienti
am dumtaxat eum pꝛeſtare opoꝛte
re:quia ſua culpa actoꝛ id patiat᷑:
qui non agit cum eo:a quo opus fa
ctum ſii:⁊ eſt iniquum eum qui nõ

fecit id reſtituere opoꝛtere:quoniã

damni pꝛo ſua parte. ad plus enim nõ poteſt: vt

S.e.ſi tercius.S.j.⁊.j.S.qꝙ ſi is fundus.ſed cur ergo tollitur actio ce
teris? Rn. ꝓ opere:ideo quia iam veſtrucium eſt pro damno preteri
to id eſt pro eo quod contingit anteqꝙ; ille ſocius qui nunc agu lueʒ cõ
teſtaretur: non agi:qma non vemi in hanc actionem: vt S. e.l. j. S.

iudicio:vt S̊.de noxa.l.ſi in re communmi: dicta.l.ſiquis pu.S. fi⸗

a Eæxx ſocijs.i.a ſ.cijs⸗

communit inidundo agere poteſt:

quid enim fiet ſi ſocius eius ſoluen
do non fuerit.

no Officium aũt iu⸗
dicis inter duos accepti quale fu⸗
turum ſit: vubitare ſe iulianus ait

ſi foꝛte vmius fundus fueꝛit:cui aqᷓ

noceat ſiue i quo opus factum eſt
ſit plurium: ⁊ cum vno eoꝛum aga

tur: vtrũ ⁊ eius dammi nomine qoᷣ

poſt litem conteſtatam ſit datuʒ et
operis non reſtituti ĩſolidum cõdẽ
natio fieri œbeat: quemadmoduʒ
cum ſerui communis nomĩe noxa
li iudicio cum vno agitur:condem
natio inſolidum fiet: quoniã quod

pꝛeſtiterit: poteſt a ſocio accipe: an

vo is cuʒ quo agitur pro parte ſua
2 damni dati opis nõ reſtituti no
mine damnandus ſit:vt in actione
dammni infecti fiat: cũ eius predij ex
quo damnum metuatur: plures ᷣ
mini ſint ⁊ cũ vno eoꝝ agatur: licʒ
opus ex quo damnũ futurũ ſit:in⸗
diuiduũ ſi: ⁊ ipᷣe edes ſolũq; eaꝝ ñ
põt pro parte dũtaxat damnũ da⸗

re:nihuominus eũ cũ qͥ agi᷑ ꝓ ſua
pte ↄdẽnarit magiſqʒ eſtimat id ⸗
uãdũ ĩ aq̃ plu.ar.actiõe.qð ĩ actõe
dam. infect. qꝛ vbiq; nõ ce pterito

eſt vt ſubijcit. 1.. de reg. iur.l.nemo. ideo obligatur. Sed arg. co⸗

ue. Alij dicunt enam damnum datum hic vm reſtiutum; ſed ex
voluntate.nec em̃ potuit cogi reus.vt in hac.l.S.officium. ⁊ com/
munmcabitur nego. geſt. iuchicio. ac.

b Cum eo. ſ.

ſubaudi tm.
c Nec ſub. i.
d Auctor. da
exemplum ſup̃.
e. ꝙᷓꝙ;. in fi.⁊.l

ſi colonus. in fi

ne. 9c.

e Apud. non

feceru. nec au⸗
ctoꝛ fuerit.ac.
RKeſtimere.
.1. deſtruere. ac.
g Actionẽ ha
bet. id eſt ao re⸗
petendum quod
o nomine fue⸗
rit preſtim.vł.
9gc.

ci.ac.
i Placere. ſci⸗

licet au. ac.
k Actoꝛ id. vt

patiennia ei tmñm

tm preſtetur ab

illo qui conue/

miur: ⁊ non fe⸗
ci opus nec au⸗
eioꝛ tuit. ac.

lNecit. lalicet
opus. c.
m Reſtituere

id eſt deſtruere.
ſcilicet ſua uim⸗
penſa. ac.

n Quomsm

communi di. q.

diceret hac rat
ne allegata. nec

enim ſufficiens

tra S. æ pecuł. l. quod debetur. in fi. vbi dicitur etiam in ommbus
quos idcirco teneri dicimus: quia habent actionem: velegano pro
iuſta preſtatone eſt: a.l. ancillarum. S. fi. 7 S. de noxa. ſi ſeruus. vt

5. tit · j. ſi edbus. ſed in illa ſi edibus impropue redarguebatur ex

„ Sibi. fer⸗

hec aũt actio.a.l.ſi tercius.S.officiũ.⁊.J.e.atheius.S.in hoc. pro ſu⸗
turo non aget: quia lis conteſtari non poteſt princpali acnione ſubla⸗
ta: que datur pro veſtructione operis. nam per iudicis preſtatur offici
um. ſ.vamnum. qð.ſ.officium ceſſat ſublata acnone pꝛincipali. vt. C.
poſiti.l.ſi depoſita.cum vo opus non reſtuuuitur agente vno eſtima
tur quod ſua intereſt: vt S.e.ſi tercius.m fi.de intereſſe ſ ociorũ nõ fit
eſtimatio.ideoq; non impedietur poſtea eoꝛum actio:vt.j.S.officium

—

S. ſi ſerin. ven. loci.S.ſi fundus. ad interdictũ ergo quod vi ant clã.
recurruur pro illo damno preierito: vt.j. alpheius.S. d eoꝛacd.
Ceteroꝛum. ſociorum. ac.
. Freſtuerui opu reſtuuerit. ac.
Liberari. hoc ⁊ ſuꝑion dicie eſt co ntra. S. e.ſi tercius. S. j.7. J
eS offraumn ſer in vtraq; eſt ſolunog. .-Fv-n
x Satum ſu.i.opus deſtructum ⁊ in eo vſtruendo impenſum hoc
quidem non potuit pro parte expediri: ideo commum Vmanndo
repetitur vt ſubijcit:als ſi de damno diceret:ad id quilibet pro parte
tenebatur: vt dicia.l. ſi tercius. S. j, ideo. nego. geſt. acnone repetẽt
qnn totum ſoluiſſet. vt S.comunmi di.l.ſiquis pu.ð.ſiue autrem. a econ
tra ꝙ vnus accepit puta ipᷣm opus veſtruendũ: in quo impendit cũ for⸗/
te reus tenebatur ad panentiam im commumtcabitur communi dim.

facto.accurſius florennnns.
o Bfficium . accepti. ſuper hac acnione.
p Accepii. liem coꝛam eo conieſtando. vel dic accepti. id eſt vele⸗
gati. ac. .

di: a tunc ſubaudi ius. Alij us fundi ac. ⁊ eſt bona. oic ius. id eſt
wnmmmnm. a7c.
r Inſolidum fieri. vtet S.de noxa.ſi ſeruus communis. ſupꝛa
ſi ex noxa.cauſa aga.ſi cum vno.ac. uns, upe
ſAQuoniam. hec ratio in hac actione locum non habet. vt ſupra

ꝓximo.S. ac.
AUlt in acnone. ſi
dicitur. vt ⁊ S.ti.j.plures.ſiue de actione que ex ea oritur:vt S. uI.
