intelligat᷑.dic vt.j. de ver. ſig. l. ſepe. S. fi.

e Eum eo.ad hunc.S. . I.ſequentem concoꝛ. inſti. e. S. interdum.
ʒ.ad.l.aquil. Item ſi obſteirix.S.ſi ſeruum.⁊.l.ſi bones.a inſtiiu.

8gd.l, qaquil.S. ceterum.

mr viidr. Ire 5 langn oe D
ob. S. nau. can. .B —. . . . 9 pdirõnem
pii 3 eris eſt: ſimplãdũ qð mul
aa.l. ſed ip 3. cuſtodia rei ad te ꝑtinet: et mihi ad lis nomĩe: que piculo ulie da lzan Ptt
ſe a ire ure nerſus te nihilominus: quia nõ ⸗ non mulier ſurti actionem habet. h iubijat. .. eo. 16
tener⸗ z wio bueras rem cõmodare:et id facien maritus. Apianus. i⸗ roangoig t HM
im. v vpoſan qo furtum admiſeris: et hic eſt ca⸗ n furti actõne nõ qo inteſt: ninor hor
e er ulo eon ſus quo fur furti agere poteſt. Di quadruplicabitur vel dupli⸗ Z. qo metꝰ ca. l ſi
ao vñ qnnn ad ancilla ſurripiat᷑ pregnãs vł apud cabitur: ſed rei verum pꝛeciuʒ: ſed Teennon⸗
a;n ee furem conceperit: partus furnuus ꝛſi res in rebus bumanis eſſe E uquil.l. mdenera
mſpicik vi ei nõ eſt:ſiue apð furẽ edat᷑ ſiue apoð bõe ſierit cum iudicatur: mihilominus ans & nec acno.
mmo.vr ol, idei poſſeſſoꝛez: ſed in hoc poſteris iudicatio facienda eſt: idemq; ſi n un
irn. §. eg. caſu furti actio ceſſat:ſed ſi con terioꝛ ſit extimatõne relata tereſſe exira rẽ nõ
he vt diri. . oo. oꝛi caſu furti actio ceſſat:ſed ſi coon nunc detenioꝛ ſit extimat late rẽ nõ
l. eum. S. is aut cepit apud bone fidei poſſeſſoꝛem: in id tempus:quo furtum factũ eſt doheiiſch.
spud. ibiq; peperit:eueniet vt paꝛtus fur 1ſi pcioſioꝛ facta ſit eiꝰR duplũ q̃nti bac imira fic vt
21 Si aneille. tiuus non ſit:verum engn lgcep tũc bum dercoſa⸗ een ſurneſti d.unnenoo Sſ.
urnuus eſt. bis ſit:i in pecudi er-⸗ mabitur: quia ⁊ tunc furtuʒ J Miangs.
poſſit:idem ⁊ in pecudibus obler n qu ctu
zut Mtar d⸗ uandum eſt:et in fetu earum qoõ in eius eſſe verius eſt. Ope ⁊ ↄſilio x Ner pꝛeciũ.i.
ſubixen. a nc ho· partu. Ex furtiuis eqs nati ſta⸗ furtum factum celſus ait: nõ ſoluʒ e Acnn ſench
berur naio tim ad bone fidei emptoꝛem ꝑtine- ſi ideirco fuerit factum: vt ſocij fu byon. Fein et ing .
l. q in vters. ⁊ bunt: et merito:qꝛ et mn fructunu⸗ rarentur. ſed et ſi non vt ſocij fura⸗ e wemin que mo
Sanee. merantuꝛ: at partus ancille non nu rentur: inimiciciaruʒ tamen cauſa mre wmmnij. al
merantur in fructu. CEum fur rẽ ferd. seare pean alſint ne Wmkilud
o Aſucap poſ · furtiuam vendidiſſet: eiq; numos mofurtum facit ſine wlo malo. ita vel jaru
t. vt. &. 88 er n ennnee R laium. vt. j. e. ſi
eprecij dominus rei vim extoꝛſit: nec conſiliũ vl opem ferre ſine wolo deuchcero gremmn
H furtum non nũmoꝛum feciſſe recte mmals poſſe: cantitiunn autein dare aumtem.
ca. l. n ſolu ſponſum eſt:idem etiam vi bono videt᷑ qui perſuadet ⁊ impellit atq; facienda eſt.
m pöᷣn. hoc iñ c relponlum elt igem enam vl dono viger qui periusde „» actendag eſt.
dilmere accie rum raptoꝛum actione tenebitur: inſtruit conſilio ad furtum facien⸗ vr 2.e.lmt oes
Jtem lecus hic j tiuuʒ non eſſe nemini dubium eſt. adiutoꝛiũ ad ſurripiendas res pꝛe
nauce P ſtm nũmus igitur hic qui redactus ett bet. Cum eo qu pannum rubꝝ 3 Rertolo v
ena bone ex pꝛecio rei furtiue non ẽ furtiuus oſtendit: fugauitq; pecus: vt in fu⸗ S. miano er. S. de
S. er ſurnms. er rirres incideret: ſiquideʒ wolo malo fe Ccondr.furti. l.ĩ re
eadelkerer vſ⸗ Alius. cit furti acno eſt.᷑ ſed et ſi non furi uruma e. ö. rerů
„VI 8. ,.„ p „ „ ⸗ „l. Pe.
ſutep. legmt.8. Nterqdum accidit: vt non ha faciendi cauſa hoc fecit: non bet
lana. accur. beat furti actionem is:cuius impunitus eſſe ludꝰtamꝑnicioſ. us: ram ac
intereſt rem ſaluam eſſe:vt eccecre icdcirco labeo ſcribit in factum dan entune

4
b
C
9
e Seg rerum a
amo.ſi cõcubina.

in fi. j. rñ. ⁊.l. ſed

7 ſi. 7.I. ſi rem.

Momie. quia

ſeruꝰ vxoꝛis fecit
furtum viro.
g Juꝛti. ſ. noxali
„ Ambigendu.
vt 1 3. rerũ ꝗmo.
l. 2 ideo. ij. rñ. ⸗
J. e. ti. ſi mulier.
S.j. So.ibi nmẽs

ſernus paruit mu

lieꝛi ł cꝛedebat res
mulieris.

1 Furn. hoc ſta⸗

im coꝛꝛigit.ac.
K Egendu. lic et

J. uideiuſ. ſi du⸗
bitet. in ſne. ⁊ E&

ludi.l.us.in ſi.
1Furn tenebit.

.1. v turto: ß agit

actõe in factu. vt

7. S. de Wio. l. non

reber. 2. C. de do.
l.ſi ſuꝑſtite.q̃ ſũt
3. ex pꝛedicns no.
qð in turto aliqñ

viciat pſona a res

et ꝑ hoc fit res in

uiucapibił. vt qñ

extraneꝰ facit fur

tum. vi inſtuu. ve

vſuca. S. furtiue.
aliqñn ſola perſona
⁊ ſic ẽ vlucapibił.
vt qñn buioꝛ cre⸗

ca.l.ſequit.S.ſi rẽ
qnq; res m:⁊ ſix
nõ eſt vſucapibil⸗
vt qñ filij ⁊ Pui fa
ciũt ſurtũ pri ⁊ do

mino: vt. S. e. ſᷣm

fuij:idẽ ve vxoꝛe
vt.ð. e.in pn. huiꝰ
qñʒ nec ꝑſona nec
res quo ad ſe: licʒ
quo ad aliuʒ ſic.⁊
in fuꝛti tenetuꝛ. vt
ule qͥ opẽ ⁊ ↄſiliuʒ
dedu.vt inſti.e.S.
interduʒ.

m Eum. rerineat 7 otractet. al's 3. j. e.l. inficiando.in pꝛin.⁊. C.

Lenebit. licʒ furtum non faciat. inſti. e.S. mterdu·
NMon teneat᷑. vt ꝛ. S. e. qui ſeruo.S. item placuit. ⁊. C. e.l. fi. i ſi.
Furti.i.ſurripienti res vrr. .
mmotarum. ſſi cauſa diuoꝛtij ãmoui.vt.S.rerum

J quis vxoꝛi res mariti ſub-

trahenti opem conſiliũue ac⸗
cõmodauerit:furti tenebitur.ſed ſi
furtum cũ ea fecerit:tenebit᷑ furti:
cum ipſa non teneatur: ipſa quoq;
ſi opem furi tulerit:furti non tene⸗

bitur: ſed rerum ãmotarum. ſerui

vo ſui nomine furti eam teneri:ne⸗
quaqꝙ; ambigendum eſt.idem dicẽ⸗
dum eſt ⁊ in filiofami.milite.nam

ipſe patri non tenebitur furn.ſerui

autẽ ſui nomine caſtrenſis tenebit᷑:
ſi patri ſeruus furtum fecerit. ſed ſi
filius meus qui habet caſtrenſe pe
culiũ furtuʒ mihi fecerit: an poſſum
actione vtili aduerſus eum agere:
videndum eſt. cum habeat vnde ſa
tiſtaciat ⁊ poteſt fendi agendum.
an autem pater filio teneatur: ſi
res eius caſtrẽſis peculij ſubtraxit
videamꝰ: ⁊ puto teneri.non tm̃ igit᷑
faciet furtum filio: ſed etiam furti
tenebituꝛ. Eum creditoꝛem qui
poſt ſolutam pecuniam pignus nõ
reddit:furti teneri mela au:ſi celã
di animo reuneat quod verum eſſe
arburoꝛ. Si ſulphurarie ſunt in

agro: ⁊ inde alqͥs terram egeſſiſſet
et abſtuliſſet: wminus furti aget:

cinde colonus conducti actione cõ
ſequetur: vt idipſum ſibi pꝛeſtetur
Si ſeruus tuus vel filiꝰ polliẽda
veſtimẽta ſuſceperit: an furti actio
nem habeas:queritur.⁊ ſiquidem
peculium ſerui ſoluendo ſit: potes

habere furti actionem: ſed ſi non fu

erit ſoluendo: dicendum eſt non cõ
petere furti actionem. Sedc et ſi

rem furtiuam impꝛudẽs quis eme

ri ⁊ ei ſurrepta ſit:habebit furti ac

tionem. Apud labeonem relatũ

æ pig. act.l.ſi nulla.acc.
n Si ſulphurarie. in agro. conducto ad hoc: vt conductoꝛ habeat
frucium ſulphuris.nam fructus eſt vi.s.ſo.ma.l.diuoꝛtio.S.ſi vir.

o Terram. ex qua extrabit᷑ ſulphur. a ſic. j. e. ſi crete.

p Sominus furn aget. a nibilommnus colonus ᷣm. R. vel dic vt
diximus. S. e. l. ſi apes.
q Si ſeruus. habeas. ſubtractis veſtibꝰ.
r Soluendo. ⁊ ſic eſt giculo peculij.vt.S.e.itaq;.ac.

Actionem.nomine peculij non ſuo ve in conmorio: vi.3.e. enw

qui. S. an pater. vbi plene diximus.

t Seg 1 ſi rem impꝛudens. aliud ſi ſcens:qꝛ ⁊ ipſe eſſet fur:a ſic

non ageret furui.vt ⁊.S.e.ltaq;.S.ſed furti.

u Acnonẽ.ſecus in wnataꝛio:miſi ⁊ eius rõne euctõnis interſit.

eſt: ſi ſinginario qͥs dixerit:vt ſi qͥs
noĩe eius ſiliginem petiſſet ei daret
quidam ex tranſeũtibus eum au
diſſet:petijt eius nomine ⁊ accepit
furti actionem aduerſus eum qͥ ſup
petit: ſiliginario cõpetere nõ mihi.
nõ enim mihi negocium ſ ſibi ſili⸗
ginarius geſſit. Si fugitiuũ me
um quis quaſi ſuum a duũuiris vł
ab alijs qui poteſtatem habent de
carcere vel cuſtodia dimittere acce

perit: an is furti teneatur:et placet

ſi fideiuſſoꝛes dederit:in eos wmi⸗
no actionem dandam:vt hi actões
ſuas nnhi mandent.quod ſi non ac

ceperint fideiuſſores:ſed tanqꝙᷓ ſuũ

accipienti eum tradiderunt:ovmi⸗
num furti actionem aduerſus pla⸗
giarium habituꝛum. Si quis de
manu alicuius nümos aureos vel
argẽteos vel aliam rem excuſſerit:
ita furti tenetur: ſi ideo fecerit vta
liꝰ tolleret iſq; ſuſtulerit. Si qͥs
maſſiam meã argenteã ſurripuerit
⁊ pocula fecerit:poſſuʒ vel poculoꝝ
vel maſſe furti agere velconditõe.
idem eſt in vuis ⁊ in muſto ⁊ in vi⸗
natijs.naʒ ⁊ vuarum ⁊ muſti ⁊ vi⸗
natiarum nomie furti agere poteſt
ſed ⁊ condici. Seꝛuus qui ſe libe
rum affirmauit:vt ſibi pecumia cre

deretur: furtum non facit.nãq; hic

nihil amplius ꝙᷓ idoneum ſe vebi⸗
toꝛem affirmat: idem eſt ⁊ ĩ eo qui
ſe patremfamilias finxit: cum eſſet
filiuſtamilias vt ſibi pꝛomptius pe
cunia crederetur. Yuluanus li⸗
bꝛo.xxij.digeſt. ſcripñt:ſi pecuni⸗
am quis a me acceperit:vi credito
ri meo ſoluat:œinde cum tantã pe
cuniaʒ eidem creditoꝛi veberet:ſuo

h Mandẽt. vel ſine ceſſiõe habeo vtiles. vt. Z. xe magiftra.cöne.

l. j. S. exigere.

.

vt. j. e. qͥ miurie
S. n. qᷓ eſttöà5.
x Apud labeo
nem. ſiliginario

i.venditoꝛ ſini

ginis.
yOQuis.ſcilicʒ
emproꝛ.
Eius. ſallicz
emptoꝛis.

a Et accepit.
ſuo nõ iñ ſiugi⸗

narius träſtulit

dñum: niſi libe
raret enʒ ab em⸗
proꝛe. vt. 8. ð ſo
lu. cñ qᷣs.S.ſi de
buoꝛẽ.
b Actionem.
quã cedẽdo libe⸗
rat᷑.⁊ iõ ei cope⸗

tit ᷣm. R. ſ dic
5. qꝛ in genere te

net᷑ ad ſiliginem

qð ꝑire no pot.
10 dat᷑ el: qa et

eius inereſt.
c Mon mihi

j. e. ſi vẽdidero

S. ſi ni. ß gr. 3

3.5 ſo. ſics buo

d Si fuguiuũ
ðᷣ carcere. vbi cu
ſtodiebat᷑.vt ⁊ 8
de fugi. ſer. l. lun

minarche. ac.
e Fidemſſoꝛes
ederit. duũuir /

ð rato:licʒ exira
fſoꝛmam iudlicij.
vt. S. reʒ ra. ha.
l:interdu.a. l.ſi
commiſſa.S. j.
facit.S. ð pe.hẽ.
l. cum idem.

f In eos. vuuͦ⸗

uiros. a nihi o/
minꝰ furui cõira
accipientem.

g At hi. duu⸗

uiri, azo.

1 Dr go de. ina tenet. vi inſtu. e. S. interdum. a. 5. ad. 1. aqulkli
ſeruus ſerun.S. interdũ.a.ar. S.e.qui ſeruo.S.j.j.S.e.l.in furti.

S. ope.ſ ibi dixi. ac.

FSi qs mai. poſſum. 3 videbat: q dñs eſſet ꝑ ſoeciſicatõnem.ß
nõ eſt: qꝛ bona nides ibi exigit᷑: vt diximus.. de acq.re.cm. adeo.d·
cum qᷣs.a ſacit.S. ↄdi.furti.l.ſi ſeruus.S.boue.a.l.ex argenio.

2.S. a0 exhibendu. eo. §. ni qs ex

Beruus debuoꝛ eʒ. q furn nõ iener vt. 5. e. falſus. F. ſi qs mibil.

H Z. j. e.l.S. cum ncio.ſol.vt ibi.ac.

H Ninn

ſron⸗
un iſt
ℳ ſus
ſgno hol

tas
eakcl/ 0
inppon
„
Gcenn
ii ſe

——

DCtdn tie

lutni⸗ he
iuuin ſec

muelti

mnn
oblelin (

pdꝛn
Gaune
cöNer
Ni R
ſutdr gahe

fuga res

ſenen 1 itno
erur tvrnpt
ll 5, e⸗.
lus. aurn
luecautele, tr
Ultdoneset
Unleſat rri
Nur o:
Hornrie,
s Hüt
ilrad.

oher h.

morperſone
ninorptp

emdcdrer

ooe v

Germnif
omrf I

Uk ie
.
1

INN ,
nnf

ſne
fnget
ſoier;

Nan m J
Jub. fur ium en
nde, enam mandati ten m facere. cum wmimum nõ
N Si erugttreeae lupꝛa . womencam nõ ſit tranſlatum: et
ie eepon vas nefi ar⸗ ſupꝛa we act empt.er empt Beſcriberet. 1. del
i ex duobo. nõ habere: ſic 1 3 pto. S. emptoꝛ et Koꝛupt.. vt leret. vel dic. i. im
„ pigno. l. et ſi tuꝰ e: ſic ⁊ Z.ꝓ ſocio.ſiq a Fecerit t 7 S. æ ſer. coꝛ. pleꝛef. vt ad vſum iã nõ
nſig S mater. o⸗ſis ſocieratem :. ö leſtemne gitautgiunſu mer Arua noncndih vſum iq no eſſent.
u teſtamentũ t. . altim. R. aqk. coꝛꝛupto. è enn.
en ſz qs furti.cum nõ oluerit:
nc eaerar ſocetn⸗ re. Si titius ſunum eum face⸗ emptioms c Si linea. nüͤe,
bt n dach, nſnum (Ait⸗ et ab emptoꝛ nam rem vendi ptioms tolleret: gce d F. ane
umd. N datu eſt n empt 1 et: et —ctoe. .
biſl⸗ enar. nol non videtur mand numos accepit: et ego puto furti enmn ſcripſtt venarl rinrem.
. re iniur. l. no ſo ſe. Si moꝛum fi it: meo pſuaſum ſi dum ſ ſi mn.. m em.
Buüme e lIu.S.ſi mãdato c. Sie urtum feciſ glum ſit: v B li Puo d Si ſerno.
2 f a.ſig. b x duobus ſocijs omni eſcriberet: puto ttabulas m Si ſerus. a
ns pe. §. fi. ſu. onoꝛum vn Us omnii 5 et:puto ſiquidem eas mimſiratonez.
rs facit us rem pignoꝛi 3 ſuaſum ſit: ſerui⸗ quidem ſeru — R
and a n n perit: eaq; ſi m pignoꝛi acee⸗ ſi it: ſeruic mieſno p⸗ iter coceſſam:
ſerno. 5. e. .. quipi . ere acti Bili em dan. J. glig
un 6 Ervo. m nc. bab de delgeecpi ſocium non repta ſit dnduseſt rgaritaꝑ ſur⸗ ar Mõ wnatois
z ni Si quis aſi turs quis eq; verbo neq; ſcri . ꝛſio vino furti a numerus: ſed 31lerne 75.
Nacg e meietae. Te vtimn urtum facit: hoc enĩ u⸗ dici quot ampho gatur: neceſſe eſt SeralKe.m n.
nmng i nicnnt mun. Lione ne r: vt furtum ſine: vaſa ſurrepta ſi ꝛe ſurrepte ſint: ſi F.r.9 wndel.
nfli muli. ien non fiat: quare * atracta⸗ cendus ept ſint:numerus er en filiuſſa. 9.l.
Ni E nu. ſurt vel conſilium? opem ferre .Siſe it di -
ln Silia ian ſecuta ilian der rann nocet um berpeenli ämenſtratsn ba asbt deo con
ſg cõtraria: dic aut aſin ractatio eit. Siaui m pactus ſi em libe⸗ vrn aks ſecus.
od e mone lubſtaus ech. meũ coegiſſet ĩ cgae ſnas nis cauſa duir en eo non wnatio no.Fe.liei c.
rosel credendo ſoris ten —- duũtaxat:furti non ſurripuerat: eius peculiarem g Seruar. im
ink à ri ſ. vwne zaniah miſi fraudandi “ rn non ernr: Em recte tranſactum vi⸗ ee remaner
eu. ie obꝛiner qõ dicit lum abuit: q; am⸗ f 151 ° 52 eniʒ domino 1 de iureiurã
Nenſe hic. aut i oditn ſtino conſu t: q et herenio mode furti actio: attamen i quergtur ſt ouo. .eum.
KLlone: v dbe conſuli noſtr ode eſt: ſed :attamen in peculio ſᷣui ei5. Sor bie e.
r enetur furti. v ubieciſſe qui ur:cui ber vel teman
vnu u⸗ argn 3.5:e.l.. guas mas Rabonches ſſr quise⸗ afure ae rconſequens eſtivt ſifoꝛte conar i Pc eg
i, n leruus. aut „mum teneri: ſi urti ua de ure acceperit ſeruus: au xceptiõe remouet᷑
en aſſetimum ürdchammoigts ſacher Vlnentur cbvallefecke n Rrece in
V M an ſu idone. e ciſſet:ſi minus agendum i tran naegrul: imilit᷑ rec tum herede furis
runccſtr ſrr unSe nno heneſts mtetun armeleſnataumnof Qutalt AAdah tenur 4
Ml ig Vt in ↄtrarijs.S alt eiE E em: ſubieciſti u rem furtiuam eciſſe. ide ige: vt 7 ibi dicit.
pleibe us .. falins. .5. Alum titi ecit mihi i am non co ngn 1facit S. ð condi.
+ =Dð locuplex: mnegen nr i ille eſſet uiden actio nerertanch rilr vo ſecng
en n , eguͦter. F. fi. diuiſiſti: furti te acceptos cũ ee cutio womi ꝛreitamen i.
ig en ..ſe. 2 q diuiſiſti: furti teneris: q̃ſi ach eo wmino ſer uat
fiag en ne ernd: poõce⸗ s9 furti tenebitu ͤſed et tici uerit: furti iudicio ac quadrupin m vk
* w . vt. J. Px. S tenebitur. Si mar conſequet licio actoꝛ nadrup i0. vł
t x. 8. guis tib —Dimal lequetur etia iii e dic vt dir ö.
angnen Muc damüponin cnodauncum mnenataenngennegſunr nnnhn.
elle mpecimein meres ad pondus: furti ini adeat: moꝛ iuſſu u n.
iß pedimẽtũ ri vend urti eum t eat:moꝛt Tond⸗
lunk guo mat ear ſiſci itoꝛi mela ſcripſi ene cend uus fuerit: condi
* teratur wo raf ſi ſciuiſti: non eni ipſit: te quo doquoqʒ moꝛtu conchi⸗
y asewahe. ditori mon enim er D cnlegener. Sri⸗ ſeruũ id
.5. de acqrẽ ditoꝛis accipis:c ex voluntate vwy quetur. Siſt erun idem
Naun pol. l. qaod meo s accipis:cum erretĩ põde E reptus ſit Si ſtatuliber ſur
i F.üwrwolo.ed Siquis ſeru ret ĩ põdere tus ſit vel res ſub conditõn .
mii furioſo. ſech eruo odere. gata: ceg vondit
eleg nomen ſuum meo ꝑſuaſerit: vt gata: veinde ztecy adear he one le⸗
bartle me i vacni. S.ſ. ex inſtrumento pui extiterit conditio: furti i ereditas
vma placet. puta poteſt:quia Antiner en agi nõ
ſijt intereſſe heredi
Si matorat Aaer ſi s a .
. u Eum cõ 1. emptori. ſi is qui. S. ſi tu titi
cgtaern cauſa lucri tuli tuntiam. 1 Idem. vt 23. de cõdi. furti .
r furtum factum eſt quo ⁊ furtũ factum ſol.ſᷣm aʒo. hic ſcie vt z. ex q. can. JjJ.e.ſi is cu.in fi.ſ ill 5. ad exhiben. ß ſi D
(or 1quis ſeruo. non 218. iſtamuliber. pꝛecium bereditans dam. infec. peulu 3
us M de euictõne te ruo.nome Di itain iber. adeatur.ſi ereaitati nfec. ꝓculus
ne n ſuum. uia nu ur. ſi dicas 8.
il 3 Agengum uantope n .en pun⸗ Kade canſa lucri.puta nia nick reſ eum ren eceniemenonkic deſijt ĩpꝛo .
L 1ope 2 cõſilio. ſ.ſubtracio iſtrumento ee ſaluen iudex rinug duenamoduman ſat rn d * han⸗
„HBee⸗ ol. hic de condi. ſu e ponuur deſijt:ſ⸗ ij. j. ſi dicas ad el.]⸗
gus veſinat inte nun acti. furti di⸗ ed tunc en 3. . e. int⸗ eatur
tereſſe. dicit: vt .e. inter. i Pi.
non deſinat competere

IEſhmandus eſt. ſi agat᷑ furti ꝓ furto cõmiſſo poſt achtam beredi
m DQuann emptoꝛẽ. Mo. res tantũ valet qntũ vendi põt tatem.
ſic. S. de condi furn. ſi ſeruus.ſed ʒ videt᷑. j.e.ſi vendidero.S.cũ aũt
So.ibi in acn.furti.hic in condi.vel verius illa ſᷣm iſtam: vt hic ſit

verum pꝛecium rei.

n ſ Iguis. ra
pyuerit.nõ
clam.qꝛ ſic eẽt ſim
plex furtum. vt. S
e. l.j. ſed rapturꝰ
etiã ſi iuemiſet ibi
aliquem.

0 Zollẽda. Dic
eſt ſpecialis caſus

Fᷣm.p. vi raptoꝛ ñ

teneatur furti nõ
mãaifeſti: ałs õj.vt
inſti. vi bo.rap. ĩ
prin. vel dic hic tol
li aci.furti nõ quo

ad naumtatẽ: ſed

qꝛ facia fuit exac⸗

tio ꝑ hanc vi bo.

rap.vt.j.vi bo.ra
l.j. Item dixu. p.
raptoꝛẽ etiã ſi dep/
hẽdat᷑ non teneri
furn mamiſeſti:
nõ manueſti: vt h

inuit: dic Z. ſ. eun
mãifeſti teneri: vt

I.e.ſi vẽdidero.S
cu rapior. tẽ no.
ſcõm.h.qꝙ in caſu
huiꝰ. l. loqᷣtur. j.
de publi. iudi. l. in
famem.naʒ ali ſp
ꝑ vi bo.rap.actoʒ
ſi agat᷑ criminalii
eru pbᷣlicũ iudiciũ
ſcʒ legis iulie us
ub. vel pꝛ.qᷓ pu⸗
blica ſunt. vt. j. ð
publi.iudi.l.j. et
facit.j.ð incẽ.rui.
nau. l. iij. S. labeo.

p q Ui iiurie.
non tener
ſurti. Vt ⁊.S.eo.l.

veꝑ. azo. ß Z. S. .

l. in furti. S. ope.
ſol. vt ibi.
q SDiſtingnunt.
no. ſic.Jj. de miu.
l. ꝙ reipn. ⁊. C. ð̊
ſica.l.j.⁊.S.de ta
bu. exhi. l. iij. S. ſi
quis wo.
r Si ſernus. rẽ
cõmodatam.

IIJs. cõmodatariua.

pengdente autem ↄditione tanti eſti

mandus eſt: quann emptoꝛem põt
inuenire. DBem.
Iguis er wmo in qua nemo
erat rapuerit: actione e bo⸗
nis raptis in quadruplum conue⸗
nietur:furti non maniteſti videlicʒ
ſi nemo eum xpꝛehenderit tollen⸗
Nii iniurie cauſa ianuam ef⸗
fregit:qᷓuis mihiꝑ alios res

9

ſalc ſint: non tenetur furti. nam

nquentis diſtinguũt. Si ſer

uus cõmodatoꝛis rem ſurripuerit:

ſoluendo ſit is cui ſurreptum eſt
ſabinus ait poſſe ⁊ commodati agi
cum eo:⁊ contra wominuʒ furti ſᷣui
nomine. ſed ſi pecuniaʒ quam dñs
exegit:reddat:euaneſcere furti acti
onem:idem eſt ⁊ ſi remittat cõmo⸗
dati actionẽ: ꝙ ſi ſeruus tuus rem
nibi cõmodatam ſurripuerit: furti
tecum actio non eſt:quia tuo peri⸗
culo res ſit:ſ̊ tm̃ cõmodati. Qui
alienis negocijs gerẽdis ſe obtulit:
actionem furti non habet: lʒ culpa
eius res perierit:ſed actione nego⸗
cioꝛum geſtoꝛum ita dãnandus eſt
ſi vminus actõʒ furti ei cedat:eadẽ
ſunt in eo qui ꝓ tutoꝛe negocia ge⸗
rit:vel in eo tutoꝛe qui diligentiaʒ
pꝛeſtare vebeat:veluti qui ex pluri
bus tutoꝛibus teſtamento datis ob

lata ſatiſdatione ſolus adminiſtra
tionem ſuſcepit. Siex wonatõne

alterius rem meam teneas et eam
ſurripiam: ita vemuʒ te furti agere
mecum poſſe iuł.ait:ſi interſit tua

tCum eo. cõmodatario.

u Furti. noxali. vt ⁊.S. cõmo.l.rem mih.S.fi.ałs ſi ſeruus. acc.
x Furn actonem.i. ↄaditõnem furnuam: aliud in actone furtiua.vt
5. e. inter.ſj hodie foꝛte idem in actõne furti. vt inſti.e.S.q̃ de fullone.
7. C. e. ti. l. fi. S. tales. qᷓ ſunt 3. qͥbo dr nõ dari cõmodatario actõnem
furti: ſi dñs eum nõ puemat cõmodati:ſ certe ꝓrſus alius eſt ibi ca
ſus.ſ.qꝛ ibi exiraneus:hic ſeruus cõmodanuis fecit furtum: ſ̃ q̃re ꝑ
cõpenſatõnem nõ confundunt᷑ ſaltim vſq; ad ↄcurrentem quãtit atẽ?
Rñ. ꝓpter electõnem quam habei dñs in noxali.
y Sed tm comodan.ſj q̃re magis ſi tu contractas.vt inſti. e.S.pla
cunt. cum non debeat licere ſeruo qð non licet libero. vt. C.ſi ſeruus
exiero.ſe.l.j.⁊ facu ad.S.S.nau.cau.ſta.l.licet.S.j.⁊ de exce.dᷣ.apð

S. qnod ſi is. ac.

3 Am aliems. non habet. facit. S. e. I. cuius 3. a, quod ibi no.

2 Eadem ſumt. vt nomine rerum ſubtractarum teneant᷑: ſed nõ

ↄdẽnent᷑ : niſi actõnes cedant᷑.

5 Suſcepit.facit. E.de tuto.⁊ cura.qͥ ſatiſ.nõ de.l. nõ oim. ac.
a Si ex conatõe. defendiſti. 1 ſic eſtimatõʒ dãni ꝓ eo ſolmſti.

retinere poſſeſſionem:veluti ſi ho⸗
minem dãnatum noxali iudicio łe
fenchſti:vel egrũ curaueris:vt ad⸗
uerſus vendicantem iuſtã habitu⸗
rus ſis retentionem. Aius.

J pignoꝛe creditoꝛ vtat᷑: fur

ti tenetur. Eum qui quid
vtendum accepit:ſi ipſe alij cõmo⸗
dauerit:furti obligari reſpõſuʒ eſt
ex quo ſatis apparet furtum fieri:
⁊ ſiquis vſum aliene rei in ſuuʒ lu
crum conuertat: nec mouere quem
cbz: quaſi is mihil lucri ſui gratia
faciat:ſpecies enim lucri eſt ex alie
no largiri:⁊ beneficio vebitoꝛẽ ſibi
acquirere: vnde ⁊ is furti tenetur:
qui ideo rem ãmouet:vt eã alij v⸗
net. Furem interdiu phenſuʒ
nõ aliter occidere lex.xij. tabulaꝝ
permiſit: ꝙᷓ ſi telo ſe efendat:tel
autem appellatione fuſtis ⁊ ferrũ
⁊ lapis ⁊ veniqʒ omne quod nocẽdi
cauſa habetur ſignificatur. Cuʒ
furti actio ad pene pſecutionem ꝑ⸗
tineat: conditio vo ⁊ vendicatõ ad
rei recuperationẽ: apparet recepta
re mhilominꝰſaluam eſſe furti ac⸗
tionem: conditionem vo et vendi⸗
cationeʒ tolli: ſicut ex diuerſo poſt
ſolutam dupli aut quadrupli penz:
ſalua ẽ vendicatio ⁊ ↄditio. Qui
ferramenta ſciens commodauerit
ad effrangendum hoſtiuʒ vel arma
rium:vel ſcalã ſciens cuius reigra

tia id fieret: cõmodauerit ad aſcen

dendum:licʒ nullum eius cõſilium

pꝛincipaliter ad furtum facienduʒ

interuenerit.tamẽ furti acnone te⸗
netur.

—.

b hHabiturus. uem põt intereſſe vt ferat᷑ ſentenna m odẽnatõne

vt ſic de euictiõe
agat. ſi donatõ ce
perua ꝓmnſſiõe
l. j. ałs ergo nõ
vt hic. ß ſecus ſi
ex vendicatione
poſſideas. vt. 3.
e. cum es. S. j. et
l.ſi qͥs vxoꝛi. .
hza ſi rem. qᷓ ſi
Itẽ ñ ob. S. e. l.
cinꝰ. vi ibi dixi.

c ſ 3 pigno
re. furti
tenet᷑. vt iſti. e.
S. furtũ aut.

d Eum. qᷣ qͥd.

1. gliqd.
e Reſponſum
eſt. vꝛ 2. S. e. qui
vas.S. ſi ego.

f Conuertat.
vt ⁊. j. e.l. fullo
l.ſi tibi rem. 2.S
cõmo. ſi vt certo
§. ſed interdum.
2. C. e. l. alienũ

g Debitoꝛem.
naturalẽ. vt 2.
pe. he. l. H ⁊ ſi

le. S. ↄſulnit. 1 i

S.ſi vo expᷣſſim.

h Furem. telo.

No.telo.qmia

nocturnũ etiam

ſine telo vt. ̊ gd

lex. 7. . de ſic. l.

1 Signiſicatur. facit inſti. & interdictis.S.qui autem.. S. vi

vi ar.l.iij.in pn.⁊.j.de ver.ſig.l.armoꝛum.

k Eum furti.-ſaluam eſſe. vt. . e. l. ancille. inſti. e. ..j. . .

condi.furti.l.ſi ꝓ fure.S.finali.

IConditio. vt tamen vna eligatur. vt. E. de noxa. I.fi. 1 no. fm

aʒo.ꝙ vendicatõne non tolluur ipſo re conditio

vt.S.e.ei qui.qꝛ

plus ea contmer. vt. S. de acti. et obli. l. qui ſeruum.S. ni vel dic vt

dixi in dicta. l. ei qui. Item viderur Sj. ad. S. S. quod me. ca. l. metũ.

S. icet. æ nau. cau. I. idem. S. fi. ſed ibi plene dixi.

m Mu ferramenta. pꝛincipaliter. id eſt expꝛeſſim. quia forte nihil
dixit: ſed bene ſciebat ad quid accipiebat. Item ad id quod er ſola
ope teneatur. videtur õ. vt.j.de verbo. ſigm. ſepe. in fine. ſed ibi di
xi. 2 facit inſti. e. S. ope. 2. S. e. in furn. S. opem. 2. I. ſi quis vxo. .

neq;.accur.

lreni
Gtnnone
Hbolu:

ſvenroe.
htiͤmuli,

el N
Drck
4 UIco
ipeſes:u
i gi
A ſerus

insli
Ongi ſi
ſinenonnn

rornäſite

eria unrt⸗

ern, ,

Etor Nvo⸗
lrreſlyen⸗
fmtweNe
Penettrto
ſt⸗Nnſtet
tkußconte
ans dan.

) AQulſoron.

hs r

fiLiha
Aln ;

Veret,ſ. n

iromnicope
N.
Annato

n Nidet⸗

fumndonnen
lens ſi anin
ſc cn.
lona
nlevil les.
1rafi runi.

ts funt
ſet Ok. ue
lerſe 5
el volo
peifren,
per.
Piee .
Nm
ttiſie
llierl
Pgnc
uemnncure
ſaftnen in
WN
nſfucferee
WWNN
¹ Oinasgei
ſonſenn⸗
Kinſſteg

idnn N
ihabin 4

nügm,
Neſtaie e
teiali
hai
stſeni

. 4 I

K

mnan

Cnv N
e⸗ .
wingt
i ſurtn
1 D e
EM
mg
N.⅝
chiin
ſmnt

igs aim
LAnom..

n Si mioꝛ enaneſcit. vt. a. . e.l. imerdum. S. qui rutelam. 2.8.
ꝓ emptoꝛe.qui fur. S. ſi iutoꝛ. s

poſſeſſionẽ ami⸗

tore qᷣ pcario te⸗
nebat: abſtuli:
vel ex couentiõe

vel iucicis aucto
ruate. ibi nullũ
hoꝛuũ interuemir

vt arg. C. de pl ⸗
gno. acti. I. ij.

b i Mieꝛdü
mwmi⸗
ni poteſtatẽ: vt 2
S. e. inter. SF. fi. T
gr. C. d ſeruius
fuguiuis. I. qui-

ptᷣate noui wom

ni res rediſſet: 1

erũ ei ſurrepta
eſſet fm. R. ſed

V boc nemo du⸗
biuat: cũ ſuperiꝰ

rñſum hoc ſans
dixu. dic ergo vt
dixi. S.e.ſi wmi

mu. Item facit

j. e.l.inficiando

d Hun furem.

pſidẽ. facit. S. de
offi.p.l.iij.ac.
e WMug rem ꝑ

ſequerer. ſ. tan⸗

tũ remitiẽdo pe/
Nam.
f Damnato. hj

non vider .
pyuerit damnari

qꝛ ius ſuũ ami⸗
ſit: vi.S.qð me.
cã.l.exiat.⁊. ¶.
vnde vi.l. ſiqᷣs-
c exhi. reoꝛu.
l. fi.A. C. Ni bo.

rap.res q̃ fiunt
cõtra. Sok. hic
fugiſſet: vt. . Z
audeis. I. nullus

7.3. que ĩ frau.

cre.l. ait pꝛetoꝛ.

m. S. ſi debuoꝛẽ:

vel dar fuit mie

hi a dño: vł ipᷣe
ſe dedu ſi erat li⸗

ber vt eum toꝛq/
rem:⁊ crimen inq

4 c Em creditoꝛ. cõtractare: imo otra vt. E. vi bo. rap.l. ij.
ſo. hic loqumit᷑ in vubio: vi ar. S. ſocio.l.meriio.ſed ibi cõ
crarium pꝛobat᷑ ſm. h. vel hic loquit̃ qñ fuerat ei tradita: ⁊ poſtes

Si tutoꝛ qui negocia gerit: aut

curatoꝛ tranſegerit cum fure euane

ſcit furti actio. Aulus.

Vm creditoꝛ rem ſibi pigno fu
tutoꝛ wmini loco habetur.ſed ⁊ cir
ca curatoꝛem furioſi eadem dicen-
da ſunt.qui adeo perſonam wmini
ſuſtinet: vt etiã tradendo rem furi⸗
oſi alienare eſtimetur. ↄdicere aũt

ratam aufert: non videtur cõ

tractare:ſed pigunoꝛi ſuo imeumbe⸗
NMterdum fſur etiaʒ manente
pene obligatione in quibuſ⸗

dam caſibus rurſus obligat᷑: vt cũ

eoſepius eiuſdem rei nomine furti
agi poſſit. pꝛimus caſus occurrit:ſi

poſſeſſionis cauſa mutata eſſet: vo
ſte tecum actum fuerit:et alterius

luti ſi res in wmini poreſtatem re⸗

diſſet. eandemq; idem ſurripuerit:
vel eidem wmino vel ei cui cõmo⸗
daſſet aut vendidiſſet: ſed etſi per⸗
ſona dñi mutata eẽt:altera pena ob
ligat᷑. Qui furẽ væducit ad pꝛe⸗
fectum vigilũ vel ad pᷣidem:exiſti⸗
mãdus eſt elegiſſe viam: qua remꝑ
ſequeret᷑: etſi negociũ ibi terminatũ

eſt: ⁊ damnato ſure recepta ẽ pecu⸗

nia ſublata in ſimplũ videt᷑ furti qᷓ

ſtio ſublata: maxime ſi nõ ſolũ rem

fur tiuã fur reſtituere iuſſus fuerit
ſed amplius aliquid in eũ iudex cõ

ſtituertt: ſed etſi mibil ampliꝰ ꝙᷓ fur
tiuã rem reſtituere iuſſus fuerit:eo

ipo ꝙ in piculo maioꝛis pene vedu
ctus eſt:queſtionẽ furti ſublatã eẽ.

Si res peculiaris ſurrepta ĩ po⸗

teſtatem ſerui redierit: ſoluit furti

vicium:⁊ incipit hoc taſu in pecu⸗

lio eſſe. ⁊ a wmino poſſideri cũ aũt
ſeruus rem ſuam peculiarem furãa⸗

di conſilio ãmouet:qꝙᷓdiu eam reti⸗
net:conditio eius non mutatur:m⸗
hil enim wmino abeſt: ſed ſi alij tra

uirerẽ non indici darem ſed dedi: vt. ů. xe condi.

ob tur. cauſam. l. cum ſeruus: vel ſpeciale in fure.

ter non modo oꝛdina

g Conſtuueru. ſoꝛte verber. „ 2
„ Feneno Poralſe q̃ eſt grauioꝛ:vt.j.de pems. I. in ſernoꝛum. S8S.
ſi. q poſtulaſſe videt wvmmus ꝓ duplo vel quadruplo: ſic incimili⸗
rio eum deducẽdo aʒo. ſic nõ obſtai. C. qñ ci

inlis actio pꝛe. cri.l.j.⁊ facit.j.de mmiur. l. ſed ſi vni.S.ij.
i Si res peculiaris. ſoluit᷑.vt.S.de vſuca. l. ſequit᷑. S.labeo.
k Mon mutarur. ſecus in wmnica: vt. C. de ſeruis fu. l. j.7 gr.

ſupꝛa de acquirẽ. poſ.l.rem que nohls. “
I IFaciet. ſeruus a accipꝛens ſi fuit ſcrens: vt a. C. q cũ eo.ſi libe
rã.in fi.ſi exgo no. ꝙ wnec eſt apud dñm poſſeſſio: nõ põt dia fur⸗

de acquir.poſ.l.iij.S.quod ſi ſeruus.

2

xiua ſed traditioe facta ſic:quaſi poſſeſſione amiſla ſit furtina: ar. 3

m Ani tutel am. wanſigere: vt 2. 5.e. ſi ſi pignoꝛe.S. fi. 4 ar. E. de
tranſac.l.pꝛeſes. ſed nõ poteſt gratis liquidũ debitũ delaae⸗ vt in

contrario. ., de pac. l, pacitum.

diderit: furtũ faciet. Qui tutelä
gerit:tranſigere cum fure poteſt: et
ſiin poteſtatez fuam redegeritrrem

furtiuam:cſinit furtiua eſſe: quia

rem furtiuam tutoꝛ et curatoꝛ ſu⸗

rioſi eoꝛum nomine poſſunt. Di
duo ſerui tui veſtem et argentũ ſur

ripuerint:et alterius nomine de ve

Te argento agetur: nulla exceptio

dari bebit ob eam rem:q; iam xæ
veſte actum fueirt.

DZ Icrete fodiende cauſa ſpecuʒ

quis feciſſet: ⁊ cretam abſtu⸗
liſſet: fur eſt nonquia fodiſſet. ſed
quia eam abſtuliſſe.z/
AAAAAAAApianus.
DA B½ filiofa. furtum factũ eſſet:
recte is paterfa.factus eo no⸗
mine aget: ſed etſi res ei locata ſur⸗
repta fuerit: ⁊ paterfa. factus ſit:

idem agere poterit. Dem.

is qui rem cõmodaſſet: e,ä
rem clam abſtuliſſet:furti cũ
eo agi non poteſt: quia ſuum rece⸗
piſſet: ille cõmodati liberatus eẽt
hoc tamen ita accipiendum eſt: i

nullas retinendi cauſas is cui com

modata res erat habuit. nam etſi

impenſas neceſſarias in rem com⸗
modatam tecerat.interfuit eius po
tius per retentionem eas ſeruare ꝙᷓ

vltro cõmodati agere. ideoq; furti

n. Deſiit. vt 1 3

de vᷣſuca.l.ſequi.

S.ſi pupilli.mirũ
ergo eſt ꝙ nõ agit

iniurie. S. qᷓ aliems

gerit nõ cum male
vt hic ⁊.S.e.l.tu⸗

1602. 7.5. P emptoꝛ e

I. qm ſunquʒ. S. ſi
tutoꝛ. 2 q vi aut
clam.l.is qui.S. ſi

tLutoꝛis. 7. S. de ad⸗
mi. tu. l. q tutelg.

2. E. de queſtiõiba
l.ij. ſed in duebbus

caſiba fallit: vt in

pacto graruito:vt

modoſvin. IJtem à

conſti. ꝓcuratons

vt.C. d pꝛocura.

l. necd.

p. Auenare. cuz

decreio a ex cauſa:
cur. fur.l.ab a⸗

gnato. 2.1. ſi.

q Momine. non

ſuo:vt. j. e. is cu⸗

Ius. 7. D. I. qui in⸗

iurie. S. qͥ auenis.

r S duo. excep.

quaſi videatur re⸗

miſiſſe pꝛo altero
ggendo: ſed nõ ſic

vt hic ⁊.j.e. ſi ex

F. j. et ſacit. S. de

S. boue. 7.S. mo.
l. in cõmodato. S.

ciũii.quid ſit
ſpecus: dicit᷑. S.

1t Fodiſſet. nõ aĩo ſurãdi: aloqn hoc ipᷣo qð ãmouit de loco ad locũ:

licʒ nõ abſtuleru tenet furt: vt. S.c.l.veru.S.eoꝝ.⁊ hoc patʒ in eo qui
ſegetẽ ſecat: vi.S.e.l.vulgaris:vel dic ſubaudiri tantu.

V 1 J filio. eo nomine aget. in caſirenſiba vel quaſi vbi competit

actio ei etiã ab muiio hodie idẽ ĩ aduẽticijs:ĩ ꝓſecncijs q; re⸗
cte pꝛfa.faciꝰ aget:ſi foꝛte peculiũ ſepatim habz a bonis pꝛis: vt.S.
mino.l.xniqᷓ. S. ͦ virũ.nã licet pꝛi ſtatim ſit q̃ſita actio furti: eſt tũ
in peculio filij: vt. S.e.ſiq̃s vxon. S. ſi ſeruꝰ mens. azo.
x Agere potern. qꝛ ſua imereſt a obhgat᷑ etiam fiiuſfam. vt ſup

de act.⁊ obhi.l.ſiliuſtamiligs.acecurſius.

a 1J is qm. liberateſſet. ad hoc ſupꝛa cõmo.l.rem mihi. ad.l.
Auiłk. 1. legis. Ded ar. contrs. .e. in actiõe. S, qin Em:

tes: vel coneniſſer

id eſt cũ venditus
ſuiſſel: ⁊ hec verioꝛ

K Cogat. ad hoe

S.de edit᷑.edic.l.cũ

gũt. S. iuk. 2. §. ſe.
7.l. quero. 7.5. e.
ſerm. 7 filij. S. fi.
1In his. ſ. dam
ni eſtimatiõe ⁊ no

xe ditiõe:tũc em̃
non tenet᷑ emptoꝛ

pꝛeſtare fructus =
acceſſiones: ſicut ãẽ
vꝛctũ eſt cum poſ⸗
ſu cõpenſauonẽ in

ducere:ideʒ etſi iſmſiũi

nr in lola nore
xditione. aliud ſi
plus vel tantũ de⸗

ſit in damno:quia

vminꝰ hberat᷑ no⸗
xe dedendo.

m Cogẽdus. ſi⸗

ne noxa.ſecus ĩ he
rede: vt. S. de le. j.

l. ſi heres. que eſt

led hic ſua volũta

te ad hoc ſe obliga⸗
nit: ibi heres non:

7 ideo ele.

factus cum ipᷣo agi poſſe dicamus:
ſicuti nõ agerer:etiã ſi ꝓpꝛius fuifſʒ

Ex his igit᷑ apparet moꝛtuo ſer⸗
uo mihil eſſe:qð actoꝛ eo nomiĩe cõ⸗

ſequi poſſit:niſi foꝛte quid ex re fur
tiua ad ſociũ ꝑuenerit. His etiazʒ

illud cõſequẽs eſſe ait:vt ſi is ſeruꝰ
quẽ mihi pignoꝛi œderis. furtum
mihi fecerit:agẽdo pignoꝛaticia cõ
traria cõſequar:vt ſinilit᷑ aut dam

num tæcidas: aut noxe veditiõe bo
minẽ relinquas.idem dicendum de

eo eſt quẽ cõueniſſet in cauſa redibi
tionis eſſe:vt quẽadmodũ acceſſio⸗

nes ⁊ fructus emptoꝛ reſtituere co⸗
gitur:ita ⁊ ecõtrario vẽditoꝛ quoq;

vel damnũ cecidere vel ꝓ noxe tedi
tione hominẽ relinquere cogat᷑:ni⸗
ſi qͥd in his amplius ſit: ꝙ ſi ſciens

quis ignoꝛanti furem pignoꝛi vede

rit:oiĩmodo pꝛeſtare damnũ cogen⸗

dus eſt. id enim bone fidei cõueni⸗
re. Sed in actione empripᷣcipue

ſpectandnm eſſe:qualem ſeruũ ven
gitoꝛ ꝓmiſerit. Qõ vo ad man

Sed in acne. dati achonẽ attinet: vubitare ſe ait
ꝓmſent. pmiuẽes
em̃ vel ſcẽs tene
non aks: vt. S. x
act. emp.iuł.S. tẽ··

nũ eque dicendũ ſit omodo dam⸗

numppſtari bere: ⁊ ids hoc am

echc. l. qo ſi nolit. S. j. azO.

O Certũ.aliud ſi incertũ. vt. S. mã. l. inter cauſas. F. ſell cũ ſernus

que eſt ↄtra:⁊ facit.S.e le.j.i.ſi ſeruꝰ trunij.
p Becidere. id eſt emendnnrer.

..

Depoſiti aſporere, mſi apud te cauſa tui veponam, vr. ,ſ certũ

ð .

ditione locanõe pignoꝛe wlum eius

qui ſciens retinuerit:puniendũ eſſe

dictum ſit. ita in his culpam eoꝛũ
cauſa quoꝛũ contrahit᷑ ipis potius
damnoſam eſſe lebere. nam certaʒ
mandãtis culpam eſſe qui taleʒ ſer
uum ſibi emi mandauerit: ⁊ ſimi⸗

liter eius qui ponat:qꝙ non fuerit

diligentioꝛ circa monendum:qualẽ

ſeruum veponeret. Circa com⸗
modatũ autem merito aliud exti⸗

maudum: videlicet ꝙ tunc eius ſo⸗
lius cõmodum qui vtendum roga⸗
uerit: verſet. itaq; eum qui como⸗

dauerit: ſicut in locatiõe ſi non wolo
quid fecerit:non vltra pꝛecium ſer

ui quid amiſſurum: quin etiaʒ pau

lo remiſſius circa interpꝛetanoneʒ
wli mali œbere nos verſari:quo⸗

niam yvt dictum eſt: nulla vtilitas

commodantis interueniat.hec ita
puto vera eſſe:ſi culpa nulla ipᷣius
qui mandatum vel vœpoſitum ſu⸗
ſceperit:intercedat:ceterum ſi ipſe
vltro ei cuſtodiam argenti foꝛte vł

nũmoꝛum cõmiſeru:cum alioqun
mihil vnqᷓ wminus tale quid feciſ-
ſet. alit eſtimãdũ eſt. Locauitibi

u Errca. non
vltra pꝛeciũ: vt

7..cõmo. ſi ſer⸗

nus. 7.5. locati

ſi vmum.

x Mos debere
vt nõ comphen⸗

datr latam culpã
vt inſtit. de ſu⸗
ſpec.tu.S. ſuſpe⸗

cius.a ccur.

y Imerueniat
⁊ ſic enaʒ ſcens
non videbat t⸗e⸗

neri vlira pau.

3 Pec ita v
rg eſſe. vt tenes⸗

tur mãdatoꝛ vel

2 Siipfe. de
poſitariꝰ vł nãs

Si. ſh ſer

uo depoſito vel
empto mandato
wmim: 2 ſie fa⸗
acn. vel vmuer⸗

ſoꝛum. et. . N*
gocis. accur.

nenit. cauſa tollende dubitatiõis: vt ⁊ ſupꝛa man

nam neceſſe nõ eſt:vt ſupꝛa quibus ca.pi.ta. contra.l. in pꝛedijs.

Tfacit.S.pꝛo ſocioidem eſt.

ſec certe imo videtur neceſſe quo ad act. furti. vt infra.e. ſi is qui.
in prin.ſed contra puto:vt ſupꝛa aen, obu.qui ſeruum. F. li i, L

igooi
fin⸗ 4
