ne accedant in pa⸗
triam: ſic ſupꝛa ve
penis.il.relegati.vł

pone etiã proprie.
2 facit S.de penis.
l. moꝛis. ac.

K Solet cecu. ad
honoꝛes alios. naʒ

I nõ admittat᷑.ſacit.j.œ decu.l.ij.⁊.j.œ var̃. cog. l. pe.

m Petere. als petere.⁊ facit.j. decur.l.i.
n

ad.l.inł. ambi.l.j. c.
Poteſt. eos.ſ.honoꝛes.
o Peroqꝙ. id eſt valde.ac.

iij. als reperere. ad q

p Aſpirate. ad quod ſupꝛa. S. conſtitumm. enm concoꝛdant.⁊. j. dᷣ
regu.iuris.l.non debet.⁊.C.ſi ſernus expoꝛ. ven.l.ſfi.⁊ S̊. de ſeruis

expoꝛ.l.cui pacio.ac.

Et ſi hononbus.quibus in eſt ſumpius. vi habes.J. xæ mune.et

bono.l, honoꝛ. in pꝛain. ac.

rär Infamiam. que inferturex ſententia. q pꝛohibetur honoꝛ. accur.
Ad hoc. ſalicet vt emtet onera:licet arceatur he noꝛe. miſi onera
erant᷑ grama.tunc em̃ eſſet iniquũ:ꝙ careret honoꝛe.a tãgrandla one⸗
ra ſubiret:hoc mii ⁊c.lex tamen ſequens ⁊ in grand; honoꝛe idem ſta
ut.⁊ ſᷣm hoc facit.C.œ ſacroſanc.eccle.qui ſub pᷣtexiu.⁊. C.& fal.

ſiquis decurio.⁊ ö
his qui inõ imple.
turi.l.nemo.ac.

t 1 Ed hono⸗
bẽ. Mota. ꝙ ex eo⸗
dem facio pena ⁊
mium non debz pa
ti. ſic Z.de exceptio
nibns. rei indi.eui
denter. 2. C. le.
et aſti.quod fauo⸗
re.⁊ ſupra de capi.
cutelas.S.miuria.
2 * nagb⸗ nõ
putauit. S. ſiqͥs ſua
Sed ar. contra. S.
his quibus vt ĩ⸗
dig. l.j. 7. l. poſt le.
in ſi. Et hoc nota.
plenus . e nego.
beſt. ſiue heredit2
g.

vVPp Oteſt. pꝛo
cedat.S8.œ
penis.l.moꝛis.⁊ .
e iniur. S. qui do/
mu. a l ſernis ex⸗
poꝛ. l. vl.

x Rubrica. d
ſentenciam paſſis.
⁊ reſtuutis.ac.

s 9 fucceſſi
onem. ſer⸗
umius pene que cõ⸗
tingit pꝛo damnatri
one in metalluʒz. vr
ſupra ð penis. aue
fac.S. eſi pena. ac.
b Serauns. pa⸗
trono ſuperueniẽs.
⁊ facit ſupᷣ̊.x ꝛure⸗
patrona. l. ſine.in

pꝛin. ⁊ de in ius vo

e boms li. l. iij. S.
ſi epoꝛ.accurſius.

c I IYiepoꝛta⸗

fuerit prohibitus poterit dici: niſi
honoꝛes iſti habuerunt mitã mu⸗

neris grauem impenſam et infami
am illi ad hocnon profuturam.
. Arcelk.
Ed honoꝛe quidem illum ar
ceri puto:ceterum impendia
Ebere pꝛeſtare.
MU Apianus.
Oteſt pꝛeſes quendam dam⸗
nare ne de wmo ſua pꝛocedat

tutis. Rubꝛica.

De ſententiam paſſis et reſti⸗

Apianus.
D ſucceſſionem liberti
patronus vepoꝛtatꝰ et
reſtitutꝰ admittitur: ſ̊
et ſi in metallum dam⸗

natus reſtitutus eſt: nunquid ſerui

tus pene extinguat iuſpatronatus

etiam poſt reſtitutionem: et magis
eſt vt non extinguat ſeruitus iuſpa⸗

tronatus.
Jepoꝛtatus reſtituatur: di
gnitatem quidem indulgen⸗
tia pꝛĩcipis recuperauerit: In ſua

autem ommi bona non eſt reſtitu⸗

tus: nec a creditoꝛibus nec reipu⸗
blice nomine conuemri poteſt. ſed
ſi cum ei facultas oblata eſſet a pᷣn
cipe ad bona quoq; ſua recuperan⸗
da: maluerit ea vrelinquere.actio
nibus exuere ſe. quibus ante ſentẽ
tam ſubiectus fuerat.nõ poterit.
Aypinian?.
Ninſulam vepoaꝛtati bona fi
ſcꝰpena remiſſa retinuit: cre
ditoꝛes ex antegeſto nõ habere cuʒ
eo qui vebitor quondam fuit actio
nes conſtitit.ꝙ ſi bona cum digni⸗

uerit:vtiles actiones neceſſarie nõ

tus. nõ eſt. nec in quota parte. vt. C. e. l. ebitoꝛ. ac.
d Fuerat. ad hoc. C. e.l. ſi depoꝛtatioms. ⁊ ve act. ⁊ ob. ſeruus.ſed
I. regu.iuris.inuito.tem g.quod cuũ eo.l.ij.ſj̊ hic in pumum ſta⸗

e i
f 1

tum reponitnr. accurſius.

N inſulam.conceperit. facit S.l.pꝓxi.⁊ qð ibi notani.
M metallum. conceperat. ante damnationem. ſecus ſi poſi

quia paru ſeruu. vt ſupꝛa de fideicom. l. I. generaluer. S. ex
damnata.iuſi cum matre reſtituat᷑.vt inſti.de ſeruili cog. in pꝛin.

erunt: cum ⁊ directe competunt.

Aulus.
Nmetallum damnata muli⸗
er eum quem conceperat edi

dit: vinde a principe reſtituta eſt

humanius dicetur etiam cognatio

nis lurs huic reſtituta videri.

De cadaueribus puntog.

Apianus
DOꝛpoꝛa eoꝛum qui ca⸗
pite damnat᷑ cognatis
ipſoꝝ neganda nõ ſunt:
⁊ id obſeruaſſe ſe etiaz diuus augu

ſtus libro.x. væ vita ſua ſcribit.

Hocdie autem eoruʒ in quos a⸗
nimaduertit᷑ coꝛpoꝛa nõ aliter ſepe
liunt᷑:qꝙᷓ ſi fuerit petitũ ⁊ ꝑmiſiũ: et
nõnũqꝙᷓ nõ ꝑmittit᷑ maxime maieſta

tis cauſa danatoꝝ. Eopꝝ ; cor⸗
poꝛa qui exurẽdi damnant᷑ peti poſ

ſunt.ſ. vt oſſa ⁊ cineres collecta ſe⸗
pulture tradi pñt. Arcell.
A quis in inſulaʒ æpoꝛtatus
vel relegatus fuerit: pena eti
am poſt moꝛtẽ manet:nec licet euʒ
cinde tranſferre alicubi ⁊ ſepelire
ĩcõſulto pꝛĩcipe:vt ſepiſſime ſeuerꝰ
⁊ anto.reſcpᷣſerũt:⁊ młtis petẽtibo
bocipᷣm indulſerunt. Aulus
HVdpoꝛa etenim animaduer-
ſoꝛum quibuſſibet petentibo
ad ſepulturam danda ſunt.

Somini iuſtiniãi ſacratiſſimi

pꝛincipis perpetui auguſti iu
ris enucleati digeſtoꝝ ſeu pan
dectaꝝ explicit liber. xlvnij.
incipit.xlix. De appellatio
nibus et relationibus.

tes reſti tutione conceſſa recupera⸗

2 damnatur ad moꝝẽ. ⁊ faalt.s.l.pꝛoxima. in pꝛin
n Sanda. a pꝛincipe. vt ſupꝛa. I. pz-oxima. ac.

Explicit liber.xlviij· cigeſton 7.x. huius.

ſed quidaʒ dicũt

etam poſtea con
ceptum liberuʒ

eſſe. ar. S. ad ter
tulk. l. j. S. qᷓ mõ
nis.quod nõ pla
cet. Item facit i
ſti. capit. di.
S. quod autem.
contra. Solut.
hic reſtitutus.
ibi ſimplicii ma
numiſſus.vi di⸗

cto.S. qui moꝛtꝭ

Secd ↄtra hanc
ſolu. eſt inſtuu.

ſerm. cogen.
Seg wr ſemper

ſerui. vnde ma⸗

numiſſi accipiũt

cognationem. 2
facit ſupᷣ.ð iure
patro. l. ſiue. er

g Relkituta.
mulieri.⁊ ꝑ con

ſequens ſilio.

b Rubnca.
de cadaueribus
punuoꝝ.

i c. Drpo.

ra. co⸗

gnatis. et alijs

petentib. vt. j.
l. fi. ioſeph pe⸗

cijt a pilaio cor⸗

pus chriſti. fa⸗
cu.C. & religi.

obnoxios.

k Petitum. 4
pꝛincipe. vi. j.

1 Marie. n3

ałs qñq; vetat᷑

animad
gerſoꝛum. ich eſt
eorum in quib⸗
anumaduertuur

*

⸗

1 Mir1
ſetin
lauun
Zuauua
umnl heie

= —

ineie)h

—

ebizſtat
leer n
1Oobren

nönesipſ⸗

—,—- = —–—

VINNa,

echuoi
töne.Nr ⸗
geſhnürin

01,

ſuti
pic.
luo trep
inun.

orüuet⸗

.

tnn
.

per olcui

ooniolen
Gtni ooeſn
rureind
n ſoao. r

Eucicügne

ſſecborckin

Cnin 1

Napeo
Nr N.C.
NNANNG
1M.

onpoenn.
ponere. gon d
o pellari
Iirens nuibs
nencacua ſrin⸗
chege lom ſüt
poobate kt. .
ſich. ſil f.

ſoonro, nec3

nprorhz hoc
eatur dicre,

enumg ſenn

ntiaprmnapns
Ppellgk. t.ſ.
begppelare
uc oppele
ſeuenna u
ligum ten bn⸗
Unr ſequoct
lnnſltos,
nnignet
6uſenpong
ſgſnnnhn let
NiE
aglſephin
hnen⸗
en

(Ontehei
ugeenne

gtatnfmm
W
4 nhoeie
. ſoneppelci⸗
Gnmgn

dico ⁊ facto. vt

non enm a ſen⸗

Incipit liber.xlix. appellatiombus. Rubnca.
a a Ppelladi. neſciat. ideo plenius attingẽda. vt. S. e libe.
leg. legaui. accur.
b Iniquiutatem. cum wlo. imperitia ſine wlo. ad puamum
eſt 3.de mino.l.pꝛefecti.ad ſecundum.C.e.l.j.ad virũq; inſtuu.de
e miurijs. S. j.

vtrobiq; facit
luem ſuã vt iſti. MMZ .
de obli. ex de. in DU Apianus.
n auten
oſtuutõnes ipſo —
iure no valet. Ppellan
7 nõ eſt opus ap „vſo ̈ÿ
pellatõne. vt. . di vls
que lentẽtie ſine ſit vetus
c Conigat. vſ⸗ q; ne⸗
appellack. ig eſt ceſſaꝛius
appellatõ ſeu ap aeſt
pellatõis iudex. — enait
aeonicat. Quippe cum miquitatem iudican
anch.⸗ tium vel unperitiam coꝛrigat:licet
ueſieum. nõnũꝙ; bene latas ſentẽtias ĩ peius
reſcripium: quo . .
reſponder alcui refoꝛmet: neqʒ; enim vtiq; melius
iudici conſulenn pꝛonunciat:qui nouiſſimus ſenten⸗
ad aliqus aueſi tiam laturus eſt. Queſitum eſt
onez: de iure: nõ .

an aduerius reſcriptũ pꝛincipis pꝛo

3.5 iudi.eũ qu? uocari poſſit: foꝛte ſi pꝛeſes pꝛouin
lee nh der de vel quis alius cõſuluerit: et ad
dilatonẽ. v. C. conſultationem eius fuerit reſcri⸗
ar.. cum ptum. eſt enim queſitum an appel⸗

f Pꝛonocart. ſulendo mentitus eſt? v qua re ex

litreris in qunbꝰ tur ꝓuocari opoꝛtere: verba reſcri⸗
enngacis ſe pti ita ſe habent. Si epiſtolam mi⸗
appꝛobate. vr.J. ſerit aliquis nobis mox aliqd re⸗
qn ap. ſu.l. ſt. ſcripſimus: volentibus euocare ab
et conra. nee à enuciatione licentia exiſteret. Si
Vicatur dicae⸗ ecnmm wcuerit vt falſa vł non ita ſe

habere que miſſa ſunt:mihil a nob
appellak ve s. cognitum eſſe videbitur. quiquaſi
quibꝰ gappellare HW
nõ licz. l.j.ĩ pn.
Segd dic appella

ri a ſentenna iu

dicis quam fert ſᷣm conſilium pꝛncipis:quod conſilium fuit ſᷣm re

lationem: a ſic quodãmodo appellatur contra reſcripium ⁊ contra
luteras oſultatois. ⁊ hec ꝓbant᷑ in greco:quod eſt hic ſi epyłam ac.
⁊ ſic imelligi poteſt.C. de ap.l.ij.⁊ in aut.in meqi.lit.S.iuꝑ hoc.ſj
op.quia ſicut non appellat a ſententia pꝛincipis a nec ab eius iu⸗
dicis ſentenua qui iudicat m qd ipſe madat. vt in aui. in medio li.
S.j.qᷓ eſt ↄ. So. ibi a pꝛincipio pꝛinceps andiuu cauſam ⁊ reſcripſit
iudici. ſi ſic ꝓbabit᷑ ibi ira iudices: ̊ hic iudex poſt cam diſcuſiam
conſuluit pnncipem: vel ibi ᷣm ius cõe reſcripſu: hic cõtra ius cõe.
vel hic pꝛinceps iudicauit.

g Si epiſt. ab enucianone. i. a mendacij relatõne pꝛincipi facta vt

-

ſubijcit hic.
bNMon eſſe appellandum. Jo. a aʒo. dicunt ab hac interlocutoꝛia
appellandum. vt.j.qñ app.ſii.l.j.in pn.⁊.C. xe relatiomb..j.in
ſine. que ſunt j.a ic exponunt non eiſe appellandum te neceſſuare
ſz poreſt ſi vult. vel m alios in illa.j.qñ ap.ſit.ideo appellat᷑quia
lam erat lata ſentenia hic ferenda: m illa. E. vocat. refutatoꝛas
pꝛeceſ.non appellatonem. Sed contradictõnem que fu comra cõſul
tatonem: ⁊ ᷣm hoc hic nullo modo appellat᷑.a ſic ſᷣm hoc ab interlo
cutoꝛia non appellat.quod dic vt.j.de ap.reci.l.ij.vel tercio cõtra
interlocuioꝛiam qua ꝓnũciat. pꝛincipem conſulendum: nõ appellat

landi ius ſupſit. Quid en ſi in con

ſient nec ab alija vt hic. ſed a grauamime: qma inſerit mendacia: vel

mterloquit᷑ inſerendo poteſt appellari. vi dicta.l.C. ſic enĩ hic dicere

1 BSi quis. iudicem. i. ad maioꝛem. videt᷑.
HE Ainoꝛem. ſ. minoꝛem. eo qui iuchcauit vt colligi᷑. J. mnq; ac.
vel dic verius:foꝛie minoꝛem eo q iudicaturus eſt: ⁊ facii S.de mino.
l.minoꝛ autem.

aliter habentibus ſcriptis reſcripſi I E& nocebit. vr

. ꝙ non.qꝛ in dãno
mus. S. hince conſequenter videt brrando enz uns
reſcriptum a cõſultatione iudicis m erꝛ nõ dʒ obeſſe.
eſſe appelandum: ſi quis foꝛte inter rag enryr hei
locutus fuenit principem ſe conſul⸗ ſpeciale: vi hic no
turum: cum poſſit poſt reſcriptum ceat erroꝛ facti vel
iuris:qꝛ ad rigoꝛẽ

pꝛouocare. Si quis in appellati

— 1. zuris oↄſeruanduz
one errauerit vtputa cũ alium ap⸗

hoc ſtatuit᷑. vt in

pellare veberet: alium appelauerit: ereewianeren⸗
videndum eſt an erroꝛ ei mhil ob⸗ IZiem ſic eſt in con
fuit. Et ſiquidem cum maioꝛeʒ iu-⸗ feſſione.vt ſup.xe

dicem appellare œberet ita erraue
rit: vt minoꝛem iudicem pꝛouoca⸗
uerit:erroꝛ ei nocebit.ſi vo maioꝛẽ
iudiceʒ ꝓuocauit:erꝛoꝛ ei mhil obe
rit:⁊ ita mulnis conſtitutionibo cõ⸗
tinetur. Seniq; cum quidam iudi⸗
cem ex reſcripto pꝛincipis a conſu⸗
libus accepiſſet: ⁊ pꝛefectum vrbis

appellaſſet: erroꝛi eius ſubuentum
eſt reſcripto diuoꝛum fratrum:cu⸗

ius verba hec ſunt: Cum per erro

rem factum eſſe dicas: vti a iudice

queʒ ex reſcripto noſtro ab ampliſ
ſinns conſulibus acceperas: ad iu⸗

mum fauſtinum amicum noſtrum

pꝛefectum vrbis pꝛouocares:conſu
les ampliſſimi perinde cognoſcant

atq; ſi ad ipos facta eſſet ꝓuocatio.
Siquis eꝛgo vł parẽ vł maiorẽ

iudicem appeilauerit: alhium tamẽ
alio:in ea cauſa eſt vt erroꝛ ei nõ

m Mihil oberit. quia non alium:ß magis plus. vi. 3. qusadmodu

ſerui.am.is cui.in pꝛin. l
n. Er reſcripio.noſtro.mandauit em pꝛinceps ↄſulibus vt dent m⸗
dicem. vt.j.quis ⁊ a quo.l.ſfi. re ien
o Conſules. ad hos fuit appellandum. vt. . qmis 1 a quo.l. fi. 1.
e.imꝑatoꝛ.ij.rñ.⁊ ioem ſi ad imꝑatoꝛẽ appellaſſet. vt. j. e. impatoꝛes

in pᷣn. Sed nõne ↄſul eſi maioꝛ ? qꝛ ſupiluſtris a pꝛefectus illuſtris

tm.vt in aut. vt cum te ap.S.illud. a vt ab uluſt. q̃ ſuꝑ eam uigm.
S.j.⁊ in aut.conſn.que de digni.col.vj.Ad hoc dic ꝙ ↄſul eſt maioꝛ
quo ad dvignitatem: non quo ad agminiſtratõʒ: qꝛ non bʒ miſi volũta
rniam iuriſduõnem vt colliguur. S. of.con. l.j. quod nõ placei. quia
immo hʒ enam contentioſam vi. S. de arbi.l. ij. in fi. 1. l. ſcilicet. Alij.
cunt ꝙ hic dicu ce illi ↄſulibi q oignuatem habẽt nõ admiſir atõ.
arg. dicte.l.œ arbi. vei dic S.mnoꝛem.ſ.eo qͥ udicann.
p Pꝛouocatio. non ergo opus eſt noua appellatone.

.*

q Eiel par em. parem vel maioꝛem accipe. vt. S. dixi. Item facit. j.

l.iij.⁊ de ap.re.l.ſi cinus.a de cen. l. foꝛma. S. fi. ſed ar. 3. S. de iuriſ.
om. iud. l.ſi ꝑ erroꝛem.a aqua plu. arc.l.ſed hoc.
r el maio:c.oꝛdinoriũ iñ vel q̃ſi oꝛ.vt delegatũ a pᷣncipe. qͥd & eſt
dicit nõ debere appellari: miſi ad vlegantem: nec etiã ad umꝑatoꝛẽ.
vt.i.e.l.imꝑatoꝛes: Rñ.verum vt ipie cognoſcat.

. ℳ Lo, Pee, “

4
AQ
6

D
e eeee e

2
5

Xibelli qui dant᷑.ałs appellatoꝛij ⁊ ita planum eſt vt ſubaudias:

dantur ſcilʒ indici.ſ̊ m libꝛo ał.eſt appellatõms:⁊ tunc dic. ſ.ſaciẽde

a vic dant᷑ indici a quo appellet᷑ ſi fieri poteſt: ałs ei ad queʒ appellat᷑
vVt.j.qñ ap.ſit.l.j.S.dies.⁊.S.ſi quis.⁊.j.x.dies hodie. ſio
c Zduerſus quem.ſ.iucicem. nec enizʒ nocet ſi non dicat in libello
appellatõis aduer
ins quem adueꝛſa
riuʒ.vt..l.iij. in
pꝛin. vel die eſt di
cenduʒ:vt hic. nõ
tamen nocet ſi nõ
dicat᷑ vt ibi.

Aibelli qui dant᷑ appellatoꝛij ita
ſunt concipiẽdi:vt habeant ſcriptũ

u Aqua ſenten g aduerſus quem 7 aqua ſentẽtia.

. mlit
derk meck ralre⸗ Arcellus.
ad aö. . libell. Ed ſi apud acta quis ipᷣo die
dunrapros peror. viua vore appellauerit: ſatis
2 inſtani vᷣm quol erit ſi dicat appello. pianus .
a d nbel. Cio queſitum ſi q nõ addi⸗
di. S. fi. H foꝛte nõ . rEe,
eſt opus poni in li derit in libellis contra quem
bello appellatõs. gquerſariũ appellet: an pꝛeſcriptõi
ſubijciatur. Et puto nihil corire
pᷣſcribi. Sʒ illud cecidit in q̃ſtione⸗
x ſ Ed ſi ap ſi płes habuerit aduerſarioſ 7 quo
der Rurereiate. runda nomina ĩ libellis ſint copꝛe
videt i ſerptis ag henſa:quoꝛũdaʒ non: an eq pᷣcribi
bellanaum. ar. . ei poſſit ab his quoꝝ nomina in li
iz ihi otra ius ese bellis compꝛehenſa non ſunt:quaſi
volebar gameti⸗ aduerſus eos ipſos acquieuerit ſen
ver e n kLentie. 7 cum vna caula ſit arbitroꝛ
modo grder ib non eſſe pꝛeſcribendũ. Certe ſi ble
gez in eage iudien peg hi ſunt aduerſus quos ꝓnuciat
ſigura poſſit voce — N„ν1ͤ„ 1 —
Pan oellant⸗ ce 2 quoꝛũdam nomiĩa in libellis ſunt
terz ſeawent die compꝛzehenſa: quoꝛundam non: hi
n lcripuis. vt hic. 1. 1
j.len ſemena .I ſoli appellaſſe videbunt. quoꝑ no⸗
ſi. ⁊ ar. E. e.l. un mina in libellis ſunt compꝛehenſs.
gatoribo. an cuz
appellar᷑ ab inter⸗
locutoꝛia: quod ẽ

qñq;.ſit appellandum in ſcriptis die ſequenti? Rñ.non puto cũ nee
ſententieiur in ſcriptis ex neceſſitate: quod ſecus eſt in diſfim. vt. .

e ſententijs ex peri.re.l.ij.
a ſ Lia queſ itum. pꝛeſcriptõm. i. excepnoni.
b Pꝛeſcribi non obſtat.S.l.j.in fi.vt ibi expoſui.
c Et cum vna.puta plurium tutoꝛum relinquat᷑.ergo ſecus eſſet ſi
diuerſe cauſe ſunt.arg.j.ꝓxi.rñ.

d Di ſoli. hic eſt j. C. ſi vnus ex plu.ap.l.j.⁊.ij.ſo.hic vident᷑ ſoli
illi appelſare.victoꝛia iñ eoꝛum alijs ꝓdeſt vt ibi. vel hic ex diuerſa

cauſa ibi ex vna.vt.j.ſiqͥ ſeparati.S.fi.ad quod.S.ð ope.nom nũci.

pupillo.S.ſi pluriũ. Alij dicunt ꝙ hic alijs abſentibs: ubi alijs pꝛe⸗

ſentib appellauit: vel hic alij acqeicunt ſentetie: ibi non. que due nõ
placent: qꝛ diuinare eſt. a facit.j.ſi qͥ ſe.i pnn. ⁊ ꝑ totã. l.
e In hlrbellis ſunt comphen ſi. vt.j.ſi qui ſepatum.in pꝛin.

fReddere. ſyic no.qꝙ aliam ponit:licʒ pꝛimo vnam allegauerit.ad

quod inſti. d accuſa. tu. S. qͥ ant. a de ſuc.e.l.j. S. j videnduʒ. ⁊ ce bo⸗
ms li.ſi vo.S.ſ̊ ⁊ ſi moꝛtis.⁊.C. d eden.edita.⁊ S.de inoffi.teſt.mr
⁊7. E. inof.t. l. contra maioꝛes. ⁊ e anna. ex. l. fi. ar. 5. S. ve adul⸗-

terijs.l.enũciaſſe.S.quid tamen.⁊. C.æ cochcilk.l.vl. in pꝛin. 2. S.
illo. Sed an teneatur dicere cauſam:hic enim non bene aperit. Sed

certe ſans innuit ꝙ non cum dicit quibuſcunq; modis ⁊c.⁊ patet per

ſoꝛmam libelli: vbi dve cauſa miil dici. vt. S.l.j.S.ſi. Item arg.2. ẽ

de indi.ſolemus.⁊ qð no.S.ve adul.l.xenũciaſſe. S. quid ergo. Sed
ar. Z. ] e.appelhanti. Secd in interlocutoꝛijs ᷣm canones eſt cauſa in⸗
ſerenda in appellatione: vt ex de app.c.vt debitus. Item no.in cauſa

appellatõnis quibuſcũq; modis poſſe ꝓcedi ad eam pſequendam. ad

quod eſt. . de te. ap.l.ꝑ hanc. L
g a H executoꝛe. ſcilicet ab ipſa executõnefacti. eſt enim executoꝛ

⁊c.vt ⁊.C.de execu.rei iudi.l.executoꝛem.Sed ſi ꝓnunciat

noceat. Sed ſi minoꝛ eſt nocebit.

⁊a quo dati ſunt:hoc eſt qͥ appellet

exequendam. ſic vt. C. de ap.l.⁊ in minoubus.

2.

h Mon ulicet. vi. C. e.l.quoniam iudices.⁊.j.de verbo. ſig. ſi ana

pena. vbi dicit de pena non ꝓuocandum ſm vnum intellecrum. hoc

autem verum eſt: miſſi executoꝛ excedat modum:quod multis mõis

fieri poteſt. vt. C. quoꝝ ap.l.ab executõue.ij. rñ.

Quid ergo ſi cauſaʒ appellandi cer
taʒ dixerit:an liceat ei diſcedere ab
hac ⁊ aliam cauſam allegaꝛe.an vo
quaſi foꝛma quadam obſtrictus ſit
puto tamen cum ſemel ꝓuocauerit
eſſe ei facultatem in agendo etiam
aliam cauſam ꝓuocatõis reddere:
pꝛoſſe quiq; ꝓuocatõnem ſuam qui
buſcũq; modis potuerit. Arcel.
Pexecutoꝛe ſentẽtie appella
re non licet:h̊ ab eo qui male
ſententiã iam interpꝛetari dicit᷑ ap

pellare licet:ſi tamen is interpᷣtãdi i Pꝛeſes. pro⸗

poteſtatẽ habuerit: velut pſ⸗ es. ꝓuin nincie. qui pſes
cie aut ꝓcuratoꝛ ceſaris:ita tñ ꝙ, in ſmam dnan ele.
ea cauſa appellatõis reddende boc br w re mcit.
ſolum querat᷑:an iure interpꝛetatũ l. duo. vel enam
ſit: idq; etiam diuus antomnus re mmm. Sad
ſcripſit. Alio cõdẽnato is cuuus nmi inerpꝛetariẽ
cript. Alio codenato is cuim ſit interpꝛet ari?:
intereſt appellare poteſt: qualis eſt guidam de e
qui per pꝛocuratoꝛem expertus vi- nam refſan. non
ctus eſt:nec pꝛocuratoꝛ ſuo nomiĩe pol. nec die
— * Ato ſi P ibi nõ interpᷣta
tate victꝰ eſt: eo ceſſante auctoꝛ eiꝰ mterppᷣtatonẽ ad
appellare poterit: aut ſi auctoꝛ ege 10de gaſſer ene
rit ⁊ victꝰſit:non eſt eneganda em . . w rebs e⸗
ptoꝛi appellaãdi facultas. Quid em̃ l. magis.S. ſi vn
sl pillus. Itẽ ꝓ eiſ
de re iu. l.iudex.
alij ꝙ etiam ſuã

2 p eis ꝙ pꝛinceps facit. C. de le. ⁊ con. l.j. ⁊ fi. ⁊ de reg. iur.l.nera
ac:tin aut de a. mu. in pꝛin. 1 S. de vul. iub. l. j. m pnn. Ytem
teſtaroꝛ. vt. S. de teſta. heredes. S. ſi quid. Item pꝛetoꝛ. vt S. e ptoꝛ.
ſti.l.j. S.fi.⁊.l.antepe. Item tabellio. vt. C. de fal. ſi qͥs decurio. et
in aui, de ſide inſtru. S. ſi vo monant. Jtem ꝓ hoc. s. ve re iudi.l.
actoꝛum. Itẽ an quilibei udex m hoc poteri: Rñ.non minoꝛ ma
ioꝛis vel paris. ar. S.l.j.S. ſi quis. m aui. ve ap. S. fi⸗Ytem nec ve
legatus etiam ſuam: vt dic.l.iudex. SDe ſunplici oꝛdinario pot du⸗
buari.nam hic de pꝛeſide dicit:qͥ merum habet unperimm. vt. 5. re
of. pꝛe. illictas. S. qui vniuerſas. poteſt vici e ſin velegati poterit

vt arg.S. de re indi.duo.ſ̊ ſnam non.vt hic innuu. iz tamẽ ⁊ca ar.

dicte. l. iudex. 2. . ð ſententijs.l. poſt ſententiam. · C. qñ. pꝛouo.

En iure. ß qu i interpꝛetantis?
Kk An iure. ß quomodo alter ſciat conſcrennam un⸗
Rñ.quia foꝛte Ananen contra verba ſententie interpꝛetatus erat. vt

in. t i ouum bouem:
cum dixerat in nouem boues fuit interpꝛetatus in n nbouem:
a quibus verbis non licet recedere ſic omnmo. vi . e le. ij. ale⸗
⁊ ſic coꝛam iudice appellatõms appꝛobabitur: qualiter e nouẽ bob⸗
2 qualiter de omnibus ꝓbatum fuerat in cauſa paincipali aue
ſic ſuerit ſenttum in iudicando. argu. s. de excep. rei iudica. l. ſi ex
teſtamento. accur.
IAlio. appellare poteſt. infra triduuũ. vt m ppaig cauſa ge⸗ d
ap.ſit.l.ij.S.j.⁊ facit.C. õ de app. reci.l.j.⁊ qn
ap. ſit.ſi ꝓcurarono. S. iure w. l. mus.
m licrue. vſendendo vel agendo. vt S. ve eunc.l. encta Eſr .
S.quaꝑꝝ reꝝ ac.non da.l.j.S.ij.⁊.j.l. ꝓxi. in pꝛin. 7. S. j. 7· „ i
iur.ſi vmius.S. filio. If .
nSuo.i.wmini.vel ſuo ꝓpꝛio ꝓcuratous-
o Poterit, mii emptoꝛ vt comumax eſt domnatus. nam tunce

ſi1l ⸗
1leeenm tt
tufi /
CtNA
ſinhenls

Gaherecns
Nve
lcheri
rds Rade
WN
die ptucicn,
uet aſhs, znde
ppellat r hie.
Non tummn ff⸗
hum piudoũ:
ſitlnirc
lbrt, ris:
ſi xremwae.
endente⸗
Eudie ſicum
ſe⸗ 1K⸗Rhl
El amumne.
lengſhigt
glachin
tenpboz, e
lere,ſgoen
NEAE
ſeten e
ſmenpo

nuſmtözn

enten „onne
kuigin
unniae
Auhen
Amnminn
engfnhrzn
N
Dammlan
mnſemni
Eennenti⸗ in
nogeni⸗
8ſiunntin

ſes,
n

P
iwin n

1

2 —

1
1 1. ung
ſü N
Carr nni
réaed
leun telen
mnus. Oina
ſumn grii
ſtinmmaun:
m dn
NCW
WN
4 lnane
Rrünrft
mnn
Waoni
ri h,
po ln
lus tial
Ttül,ud.
iigcimſi
Uung lN
wlingn
npun Nife⸗
Aitsnnte
,esblnr

—

nanz
aoMNd a
nnn ai

ign

„

an
uulint

j mun iii

mnm. MN

tenerms
nnem inen

mmnnnbiit
vönnolln ian

ninn
enduter
gudi

non intereſt venditoꝛis. vt. ö. ð ec. ſi ideo. æ. &. de pigno. 1. v. licet

quidam ↄtra etiam in hoc caſu.⁊ ſa.C. d enic.l.ſi parentes.
Si ihſe. ſ. emptoꝛ. q Befenderet. ſ. auctoꝛ.

r Cauſam cefen dere. l. vt creditoꝛ adſit.alłs pꝛeſens patit᷑ pꝛeiudi

cium vt ſubijcit. vt S. de re iudi. ſepe.S.j.⁊ de pig.l.ſi ſuꝑarus. 1 3

Se
„M 1
₰G 4

e n Dn tm̃. ducitur. poſt ſententim.
f cqNMNeceſſarius.i.coniũctus. .M
g Pumanitatis ratio. qua ratione quilibet homo alij dʒ bñfacere
vt S. x ſeruis expoꝛ.l.ſeruus ea.nam natura ↄſtituit cognatõʒ inter
nos.vt S. de iuſti.⁊ iur.l.vt vim.⁊ ꝓ hae cognatõe ponit᷑ hic huma

dNd

e excep.rei iud.
I.ſi mater.S.ſi.
. . e pig -liiiuu.. — õ
pꝛeſens. ſi enctioe gooellare noluit ido⸗
Ls nNeus non eſt: quin etiam ſi auctoꝛ
ſSi pcuratõ „ —
Pe kechrgror. appellauerit. veinde in cauſe vefen⸗
Lins effek. ſibe ſuſpectus ſit viſus: pinde defen
bt 2. Cæ peu. ſio cauſe emptoꝛi committenda eſt
l. ij. .l. nulla. atq; ſi ipſe appellaſſet: idq; ita cõſti
re tutum eſt in pſona creditoꝛis: cum
1. E. e.l.ſi acto: Wbitoꝛ victꝰ appellaſſet:nec ex fide
.ρ.⁵.. nor vie; anß cex ſic
de hru.lis cauſam vfenderet. Que cõſtitutio
rwenratoe. ita accipienda eſt: ſi interueniente
ſi ꝓcuratoꝛ S. ner ee
. 4 e wl. 5 . creditoꝛe lebitoꝛ ð pignoꝛe vietus
Eno. erramn Puocauerit. nam abſenti creditoꝛi
dñs de — nullum pꝛeiudicium tebitoꝛ facit:
lins qᷣnuc ſur idq; conſtitutum eſt. Si ꝓcura
e. oñs. & ſen. Coꝛ qui in iudicio interfuerit victus
lja. ſiit an ipſe quoq; ꝑ ꝓcuꝛatoꝛem ap⸗
pellare poſſit videamus:quia ↄſtat
° Sengen peuratoꝛem alium ꝓcuratoꝛem fa
dicum. ſiue m cere non poſſe. Sʒ memiſſe opoꝛtet
vn ſoereng ꝙ,Scuratoꝛ lite conteſtata wmin⸗
w coherecib d litis efficitur. 2 ideo per ꝓcuratoꝛẽ
narus: lue non appellare poteſt. AIujr.
m odn nee Sententia inteꝛ alios dicta
uale pᷣiudicin
en alſo⸗ vnd⸗ appellari non poteſt: miſi ex
appellar vt hie· iuſta cauſa: veluti ſi quis in cohere
mum piuche:: dum pꝛeiudicium ſe condeénari pa
vr ſubijcit hie titur vel ſinnleʒ huic cauſam:qꝙuis
vi w e ndie. 2ſine appellarõe tutus eſt coheres.
fideiuſſoꝛes ꝓ eo pꝛ 1
l. ſepe. ⁊ de exce. Item ꝓ eo pꝛo quo in⸗
ute ſi um teruenerunt. Igitur venditoꝛs fi
. l. arianus. deiuſſoꝛ emptoꝛe victo appellabit:
Ziam * kiat licʒ emptoꝛ ⁊ venditoꝛ acquieſcãt.
llem caʒ J F5ſti rSn
exemplas wepe Si heres iſtiturus victus fuerit
ti. here. ſi qs. m ab eo qui dæ inofficioſo teſtamento
iij. S. ibidem. et .

mit. i. antepe. ⁊ de car. e. l.ncia. Item ſumiluer ad quale qnale pᷣiudi
cium ſunt exempla S.e iurepa.ſi duo.a de inter. act.l.⁊ quia.S.in⸗
terdum.qſ̊ arg..õ.d infa.l.lutius.in fi. .

x Pꝛo eo. aut ꝓ pꝛincipali appellauu fideiuſſoꝛ. ⁊ habet tridunum

aut ꝓ ſe quaſi ſibi ſiat piudicium ⁊ habet biduum.vt.j.qũ ap.ſit.

y Et venduoꝛ. S. de ſepara. I. j. S. ſi qͥs ſuſpectã. in fi.d.
5 Si. acceperunt. deſtinatõne.
7 Pernnttendum eſt appellare. piudicaretur enim eis cum ius ex
ſentenna ſiat.vt S. ve inof.teſt. papi. in fi.⁊ facit.j.e.ſi ꝑluſoꝛo.in
pꝛin. ⁊ S. de mof. teſt.ſi ſuſpecta.in pꝛin.

9 Si queratur. i. dicatur.

Ab eo. inſtinto herede.

a Dicerent.ſ. legatarij. .
b Igem dicendu ẽ. niſi cauſam teſtamenti agant petentes legata
non dico ꝙ a trãſac. appellet᷑.ſic.j.ꝓx.rñ.⁊ S.de inof.teſt.ſi ſuſpe
cia.S.qᷓ;mis.⁊ facit S. de trãſac.l.iij.i pᷣn.
c Si quis.ſufficit.hic dic vt S.e.l. .

d Computandũ

ibi poſita.ac.

eſt. vt 17. C. e.l. eos. S. pe. ß hodie.x.dies.vt aut.

libellos appellatoꝛios dãdos bidu

necne.creat autẽ humanitatis ra⸗
no omnem pꝛouocãtem audiri te⸗
beꝛe. ergo ⁊ ſi ipſe acquieſcet ſenten
tie:nec qᷓrimus cuius ĩterſit. Quid
ergo ſi reſiſtat qui damnatus eſt ad
uerſus ꝓuocationẽ:nec velit admit
ti eius appellatõnẽ perire feſtinãs:
adhuc putẽ differendum ſuppliciũ
ꝗMƷMZM Marcek.

Vm quidam propter violen

tiiam iudicis nõ ipſi a quo ap
pellauit vædit libellos: ſed publice

2

nuas. als ꝓ egri⸗
tucie. gt narurait
oĩ cõuenit. vt g.
agebat: legatarijs ⁊ qui libertaten qᷣb F. can. ma. ſi
ac nt pmittendum npnel⸗ cu. §F. fina. al's p
geceperunt pmittendum eſt appel⸗ moꝛie. vt aſtit. de
lare. Si queratur per colluſionem Tnar. . j. Itẽ q
ꝓnũciatum:ſicut diuus pius reſcri ſubijcit nec qrim⸗
ſit: idẽqʒ reſeripſit: leaatarios cjqʒ (uus interſit ac.
pſit: idẽq; reſcripſit: legatarios caʒ ſ. pecumaruer. vl
appellatõis agere poſſe.Sed etſi in rone natre ↄſan⸗
fraudem ſuam tranſactionẽ factaz duinitaris. mieſt
. a. Lnnr tñ rõne pᷣdicie co⸗
ab eo qui appellaſſet dicerent: idem gnatõnis qᷓ eſt ini
dicendum eſt. Sed et ſine appel bẽs vr victu eſt. et
larione ſi fuerit tranſactum:ſimiif ac rone q; aucht
atione ſi fuerit tranſactum: ſimilit aꝛ fus mrereſt. ap
reſcriptum eſt. Diquis ipſo die pellabit. biduu.
interacta voce appellauerit: hoc ei m ma ai. vo ſ
ſufficit. Si autẽ hoc non fecerit: ad nali.a. S. j. a. . de

ap. re.l.j. nec ob.

um vel triduũ cõputandum eſft onm ancht memmd⸗
S Haenm. in pᷣnapali cã:
On tm̃ ei qui ad ſuppliciũ du um cauſt an ij.
citur pꝛouocare permittitur: E.r generaliter. qt
veꝛum alij quoq; nomine eius:non vi dixi hie non vr
Lenn ein Heernen e ꝓcur atoꝛ ſj vi pꝛo
tm ſi ille mandauerit: veruʒ quiſjs ſuo ſacio venit.
alius ꝓuocare voluerit:neq; diſtin-⸗ an iu poncipali po⸗
guitur vtrum neceſſarius eius ſit An. non end⸗
guitur enanus eins lit ß. non. qꝛ nõ ẽ

ibi ſic ꝓmpiũ peri

op. re.l. j. in ſi.

h Aeqmelcet fententie. ſcz audietrur alms appellans: ? ſic ei inut

fu bonum.ad quod eſt.C. de naturali.li.l.qnoniam. ⁊. C. e.l.addi

ctos.a.C.de epiſcopali au.l.addictos.⁊ inſti.quibo mo.t.o.mi pᷣn.⁊
5. de queſti. l.j.S.diuus.⁊ ð hiber ali cauſa.l.iij.ſed hic eſt cõra.C.
quoꝛum ap.non re.l.ij.ſed ibi loquitur vbi ante ſentenniam eſt con⸗
feſſus.vnde non poteſt appellare.ſed hic cum poſtea ſᷣm Jo.⁊ eodem
modo ſolue.C. de penis.l.qui ſententiam. Item ↄtra.j.de ver. ſig.
l.ſi qua pe.in fine nituli. Item contra.j.œ reg.iur.l.iniito. ſed hic

magis ꝓ ſe:quia vt dixi ſua inteſt: vel illa in pꝛiuił.vt no.S. de neg.

ſoluendo. Item contra S.de ꝓcura.pomp.S. ſi.ſolue:hic ſpeciale rõe
pꝛedicta. ac. M.

——

Pꝛonocatõnem. ſ. iam factam.

K Sifferendum. ſi tamen perſeueret durante cauſa ap. ſupplicium

patietur miſi foꝛte appellans pꝛobet contra.

1 c Dm quidam. appellauit. i. appellare volebe.
m Dubllce.i. coram vicims. ſic S. de op. no. nũci. l.ð pupillo.
S. ſed ⁊ ſi ipſi.⁊ S. qð vi aut clam.l.j.S.⁊ ſi foꝛe:et facu.C. ce his qͥ

per me. iu.non ap.l.ij.⁊..de reg.iur.l.in ommbus cauſis ꝓ facto.

JI4

. o.
J . cn hil
n i Alud ſciendum. conuiciari. ſcilicet iudici. ſic nec iudex appel luigant? non ꝓdeſt ap. vnius alij pᷣm aʒo.vt patet ex pꝛedictis:ſed maln
lanti. vt S. de imur. lI. iuchci. non em eſt miuria iudici. vi. . cerie imo videt᷑ idem multomagis: ꝙᷓ in re coꝛ. vt g. ve vſuf. ac. l. j. man ge.
ęe.l. æ in minoꝛibus. in fi.lʒ non ſic in cã pᷣnc pali: qͥa nec in re coꝛꝑali ꝓficeret ſentenna inc ſn
0 i Zlud ſciendu. ꝓ libertate. cõpetẽn. vVt ⁊ de wlo.l.ſi wolo. azo. vnius alteri in cꝗ pnepali. ſerai⸗
ſecus ſi cõpetitura. vr. C. ſi aduerſus hib.l... b c Um ex caula. ex neceſſitate. Mo.q; ex neceſſitate: ad qð g. nl iß
. qð met?ꝰ cꝗ.l. fi. z e.
p ſ Yqui. con in fi. ſecus enim iſteun
Iẽnati. vt . .B „ . . ſi ſpõte. vt ibidẽ n e⸗
rr mmioꝛes ex ge pꝛopoſuit diuus ſeuerus veniam ei codenati ſunt viriles ptes ebere. vit. F. mã. ſi fide⸗ ed.
enn de Tralt: nmiit cauuſam appellanäͤ“s GAucdeſtreſnptummn cömunn waiadined ,
certe.r arg. el. agere. Apianus. cauſa: quotiẽs alter appellat: alter iuk. verum. na atl
am u vng. n Alud ſciendum eſt: eum qui non. alterius victoꝛiam etiam ei ꝓ aluedo appella ii
Ana. vermtele. pꝛouocauit non ebere conui ficere:qui nõ ꝓuocauerit:ita emũ we.dr ui
4 Faciunt. quia ciarlei 3 quo appellauit ceteꝑꝝ opoꝛ ꝓbanduʒ eſt:ſi vna eademq; canſa iudt. ad ſolutõe; Ethen 1
nee e kebit eñ plecti. ⁊ ita diui fratres re- fuerit deſenſioms. ceterũ ſi diuerſe Eiem ſecſso fit nnn
offerhk. ſcripſerunt. Arcek. alia cauſa eſt vt in duobus tutoꝛi⸗ falittaens vi. ihn 1
ſebeht Ne rus Alud ſcienduʒ eſt neq; pupil⸗ bus pꝛocedit: ſi alter tutelam geſſe ſn er lal mſtu. nn
pedaneis ind.ii. lum neq; rempubli.cum pꝛo rat:alter non attigerat: ⁊ is qui nõ auenurn t
Inſhlek ergo ai libertate iudicat᷑:in integꝝ reſtitni geſſerot ꝓuocauentt. Iniquum eſt rem vi S. cmo. ſat ſ
98.8 6 ga lipin poſſe: ſed appellationeʒ eſſe neceſſa enim euʒ qui idcirco agnouerat ſen Ein comoagto. fbncgn
es Z ij et. Ciu riam. IJdq; ita reſcriptum eſt. tentiam quomiã geſſiſſe ſe ſcit: pꝛo⸗ di.n pn. 25 c. iget
Leaed Apianus. prer appellaronem eius q; nongeſſe eg iull⸗ mi
xe iur. om. iu. l. ſi 3 qm ſeꝑatim fuerint condẽ rat obtinere. Tnmemmo v 5. Brli
Von m nne⸗ nati: ꝙᷓuis ex eadẽ cauſa plu WVVwVwem. re mmo. ſi ex c fonu .
act. hic vnd vel ad ribus eis appellatiõibus opue eet. Vm ex cauſa iudicati ſoluta n bn. pmmn.
nmemn tendir v po Si quis cum vna actõe agerek eſſet pecunia ex neceſſitate iu nmno
no aisaegaae que plues ſpecies in ſe habeat: plu dicis:ab eo qui appellatõne inter⸗ liA
vr bim caula yn ribus ſumnus ſit condẽnatus: qua poſita meruerit melioꝛeʒ ſententis u id
chalehi appella⸗ gum ſingule notionem pncipis nõ recipere eum pecuniam quaʒ ſoluit a
„ r faciunt: omnes autem coniũcte ſa⸗ opoꝛtet. —DVDVDeoem. ..
Plures. kuro ä . e Qnw
res puna vt .e. ciunt: quid faciat iudex videndum Yoſtat nullo actu ex lege ha unec
. ſnal es, 1 vn eſt: ⁊ poterit ad pꝛincipem appella bito duũuirũ creatum: ſ̊ tm̃ nualiiiin
diuerſis canſ:er Le. Sed cum aduerſus plures pꝛo⸗ vocibus populariũ poſtulatũ:eiſq; Iund nl an⸗
ſmplicn avpellat late eſſent rationes que eis nocerẽt tunc pꝛoconſulem ꝙ facere non ve⸗ un
. antn vne ſufficit eis vna appellatõ: quia vno buit conſenſiſſe: appellatio in aꝑta . lun
7 5. w mino. ens. Litulo ꝓbatarum rationumomnes re ſupuacua fui. BDem. vruuice
er aulz. conueniebãtur. Quotiens gutt Ppellantimihil obeſt quia in en.
ſunt ounnes coc⸗ plures in vnam ſummam condem libellis a qua parte ſententie
nati ſimul. nantur: vtrum vna ſententia eſt: 2 appellaret: non ſignificamitt. Mõ Lai⸗
z, Goballacig er quaſi plures in vnam ſummaʒz ſint ſolere impꝛobari appellatõnes eoꝝ “ Anlpe
y önemebor. Lei pmittenchi: vt vnuſquiſq; eoꝛꝛu qn vel vnam cauſaʒ appellandi ꝓ R
puta quia omnes inſoliduʒ teneatur. an vo ſcinditur- babilem habuerunt. Dem. –
S ntne le in perſonas eoꝛum ſententia? queri J perluſoꝛio iudicio actum i nan
3 Duonens e Lur 2 papi. reſcripſit ſcindi ſenten⸗ ſit aduerſus teſtamentum: ſchne
neat a ita ma ſit tiam in perſonas. atq; ideo eos qui an ius faciat iudex videndũ eſt. S
neceſſarig appella⸗ 22 = i
n0: vt faciar ad ti JVM ili noen
tulum. S S m hr Nalſt⸗
27 In pſonas. a2 ideo ſunt plures appellatones neceſſame. c ſ NYeconſtat. non debuit. vt. C. xe pe.l.vecurionum. (Luüunketk
2 Partes debere. facit. C. ſi plures vna ſententia.l.j. ⁊ qdð ibino. „ Supuacua. quia cu non tenuit elecno nõ fint appellandũ Mfelsſinö afe
EMuod reſcriptu eſt. vt.Cc. ſi vnus ex pluribus ap.l. j. vt hic.⁊. C. e.l.nonnnaniones.nec ob.S.xe re iuch. pꝛeſ es. quia ibi
òèòG tenuit ſententenna. 5 S. rem ra. habere. cum minoꝛ. S. finali. qͥa ibi Ain
a Obtinere. hic diſtingne an res ce qua eſt q̃ſtio eſt coꝛpalis ⁊ cõis nec fuu neceſſe dño appellare. ſacit.j.ſi expꝛeſſim.⁊.j.qñ ap.ſit. gti ſn
⁊ tuuc vnius ap.alteri ꝓdeſt:non ſic reſtirutio in mte.vt.C.ſi vn⸗ l. j. S.ſi qꝗs. ⁊. C.qñ ꝓuo.nõ eſt neceſſe.l.ſi vt ꝓpomis.⁊.l.ſi pater gllaſan
plurib.l. j. ⁊ eʒ. Idem ſi conira vnum appellat. vt S. ſcio. S. ſed Item facu.C.x ſiliofa.mno.contra.ar. ſkianm
il 33 aut eſt incoꝛpalis: ⁊ tunc diſtinguit: ſit dimdua ſeruitꝰ:⁊ vri ẽ a Ppellanti.ſigmiſicauu.nam in quouis capitulo exercebit: Alagſne
ꝑ alterum nõ ꝓdeſt: ałs ſic.vt S.ſi ſeruitus ven.loci.S.ſi ſundus.⁊ cum 2 ab vno appellans ĩ alio cedere poteſt vi S. ſcio. S. fi⸗ ifaunſeg d.
quemad. ſerui. am. l. ſi cõem.ſunt autẽ indiuidue omnes pꝛeter vſũf. ⁊ fa. C. e annali ex.l. fi. in fi. ad e
Vt S adl faleli S. ſi vſuf. Si aũt non eſt aliqͥd cõe coꝛꝑale vel incoꝛ fViel. pꝛo ſaltu. ſnnug
poꝛale. ſ̊ ſola canſa cõis: tunc aut eſt eadẽ cauſa vefenſioms: aut nõ. Habuerunt.non tamen in appellando neceſſe habet dicere. vt ſrugng m
vt hic. 1 m hoc inteiligit᷑. C. ſi vnus ex pluribus.l.j.⁊ S.de exe. rei no. S. ſcio. F. vlt. leſeer und
iudi.ſi uum Wo. fa.S. de manu. te.l.ſi iia fnerit. S. ſernus. 7. C. de hb ſ Jꝑluſoꝛio. reſtamentum.p filium exheredatũ agentẽ quere edit
diner. re. l. j. 2 S. de neg. ge. qͥ aliena. S. fi. 2 S. e. l. . ß cum aduerſus. la moffi. teſt. vt S. e.l.s ſententia. S. ſi heres. dunrie⸗

25. mino. l. etiam. S. ex cauſa. q ergo ſi we vſut. cõn duo otra ieanm 1 Jugex. ex tali ſentẽtia.

odñs. vt in anten. ve
õt mi ſi dñs. vt in au e.l. qᷓ
a hered itate. æ iubere non põt mi .pꝛo emptoꝛe,
rins in en 1ere i mani oñs Gei visimnna Primnke eial⸗S
aicium. nol rel. ſuſper. nuln Fonar ieree warn. aa obiad biol np⸗
EComũctas. quo ndk meem s rt ac. nwen pꝛeſtat Rierene An Jamen rie tn. 7 eu. W: in bnr. 5.3
