men plures. 7.7. debitur: ei agendi poteſtatẽ faciazʒ. tuit quadraginra aureoꝝ in eos q unfi
phatoanenahn Siquis in ſepulchro violato w in ciuitate ſepulchrum faciũt: quã n
commiſ. l. l. nij. . lom inhabitauerit: edificiumue fiſco inferri iuſſit: ⁊ in magiſtratꝰ imin .
crecnoubo. r.8.a aliudue ꝙᷓ quod ſepulchri cauſa fa⸗ eandem ſtatuit penam: qui paſſiſt: en
lenj. Fermer n ſit habuerit:in euʒ ſi aliquis ⁊ locum publicari iuſſit.⁊ inde coꝛ —
pact. Oiuriſgen in eo nomine agere volet. cc. aureoꝛũ pus tranſferri: quod tamẽ ſi lex mu Ginin
omtnent,. iudicium dabo. Prima verba o ncipalis permittit: in ciuitate ſepe ⸗„
l.ij. 7. 1j. Iem hoc ſtendunt eũ emũ er hoc plecti qui liri poſt reſcripta pꝛĩcipalia: an ab lit P
aecmpe uando non Wlo malo violauit:ſi igitur lꝰ ab hoc diſceſſuʒ ſit videbimus: quia ge Gnamntc.
mtereru hoꝛumd ſit ceſſabit in eiuſdem perſona: igik neralia ſuni reſcripta. ⁊ opoꝛtet i⸗ cn
omnes aggerent. vt li non capaces.que madmodũ i⸗ perialia ſtatuta ſuaʒ vun obtinere asun
le l. S.ſi a plu· puberes ⁊ omnes qui nõ animo vi⸗ ⁊æm omni loco valere. Siquisĩ unrtmNin
Siquis. agere olandi accedũt excuſati ſüt. Se ſepulchro habitaſſet. edificiumue Nagun
voler. NMois emio⸗ pulchri aũt appellatione omnem ſe habuiſſet: eiqui velit agendi pote⸗ ſiſe &
leabere wlnn rro pulture locum ↄtineri exiſtimandũ ſtas ſit. Aduerſus eos qui cada ſonne 4
lonmz: m boeno eſt. Siquis in hereditarium ſe- uera ſpoliant: pꝛeſides ſeuenius in⸗ mren
8 rima perba pulchrum inferat: qᷓuis heres ta teruemre vebent: maxime ſi manu 3, Sepetugit Husn
eſ ece. men poteſt ſepulchri violani teneri armamata aggrediantur: vt ſi ar ꝙ oluemdo non uel
P eunem. als ſi foꝛte contra voluntatem teſtato⸗ mati moꝛe latronuʒ id egerint. eti eal⸗lgnaſiß e.
n glonaz. ris intulit: licet enim caueri teſta⸗ am capite plectantur. vt diuus ſe⸗ driani. poſtea ini Nſan
non erit ea perſo⸗ toꝛi ne quis eo inferatur:vt reſcri- uerus reſcripſit: ſi ſine armis vſ; ſupnenenit con⸗ anſend
na que teneauur. pto imperatoꝛis antonini cauetur: ad penã metalli procedũt. Qui e dv gtnimnn
K Impuberes q⸗ ſeruari enim voluntatez eius opoꝛ c ſepulchri violati actione iudicãt ſuris.l. eos.ĩ ſ⸗ na kre
Gann lel nonons tere: ergo ⁊ ſi cauit: vt vnus tm be extimabunt quatenus interſit. ſci⸗ K te teroce ninn.
apud. Fdm iros redum inferat:ſeruabit᷑ vt ſolus i⸗ licet ex iniuria que facta eſt. IJt Em qð vno mõ lehmnſenmn
1Acl ferat. Mon ppetue ſepulture tra ex lucꝛo eiꝰq violauit vł ex dãno qð ſaeen Nen iiſei⸗
nonnntoll⸗ dita coꝛpora poſſe tranſt. ferri. edi⸗ atigerit vl ex temeritate a fecit nile iu 4
tunc gene alner Afhumtn
un Sedtneln ertünandom eſt. vt ⁊ ſupꝛa quod vi aut clam.l.fi. S con.. enhus. S muerer ta ſine ſpecialis. 1 tuncſberigfnes, dei.
Rrgetag ä ngt, dnod Perecar inz quod familiare ſit:habes 4 vnuerſtl. S.ir n bor far vona z ſprg auodea in
o Mon perpetue. coniinerur. censutle- dictionem ſepeliri.⁊ de his dixi in dicta.l.de quibus.ac. Snrmtin ſ
g, de leg. iij. l. ſi ita legatum.n e. e K- relig.. nec dun⸗ arg. 3 Principalia. facts poſt. l. mumcipalez. ”ä Aliutn
neruneſgm nira de verbo. ſig. I, ſi pupulus. S. . Dui ſepulchri.quatenus interſit.quod qualiter pꝛobet᷑. dic RN
r. Diuns tamen. qᷓꝙ, oiui ſeueri ſufficiat decretum. R. vel de his j c Fem errranto gente⸗ auog 6 e uronun contra violantem. 1 ind
Item. cc.aureoꝛum contra habitantem.vt ſupꝛa.S. ſi nemo. ⁊.S⸗ Kanie

non perpeiue ſepul.iradita ſunt dixit. vel de his que tradua ſunt per⸗

petue.vt hic.vel B; nulli ſepulture traduũ. ſiquis ⁊c.ſic inſti.de execu.tuto.S.qui autem.⁊. C. æ tempori.in

integ. reſti. en que. ij. reſpon. accurfſrins.
dD Si ad plures. occupanit igitur. quid ergo ſi vmus intereſt in. x
alterius m. xx? Rn. fiat condemnatio in.c. vt bis tanium cõſequa
tur is cniꝰintereſt: in. xx. ꝙᷓ alius.non emm ideo plus dilinquit vio⸗

lans. Nem nota

abs eligitur vnꝰ
vt Z. e. l. S. ſi plu
res. Item facit
infra de adulte.
l.ſi maruus. in
pꝛm. 7.S. j.7. S.
.ij. item inſti.
capi. di. S. fi.

e Siis noller
ſiue dicas nollet
diſſimnlando ſi⸗
ue expꝛeſſe remit
tendo eſt ↄtra &
v mino.auxiliũ
ſed faciliꝰ inmr.
actio tollitur. vt
ſupꝛa ti.ij.nõ ſo
lum. S. j. JItem
ↄtra infra de adł
te.ſi mariius.S⸗
ſi negauerit.ſoł.
vt ibi. uem cõtꝛa
.C. qui accu.nõ
poſ.l. qaccuſanio⸗
nem. So. vt im
dicta.l.accuſan/
onem. Item con
tra. C. de pactis
l. poſt ꝙ;. ſed ibi
erat lis conteſta.
hic non. vel wbi
ciuił.vel hic Fᷣm
alios nolint agẽ
tunc nec tamẽ re
mittere ibi ſic.vt

arg. S. de iuc. I.

ſi iſte expꝛeſſe et

pꝛoꝛſus remſit?:
Rñ. io B. 2. R.
adhuc eundẽ au
diendum: 2 ideʒ
in omm crimine

publico dicunt.

vt nota. S. de pa⸗
ctis. riſgen. §.
ſi paciſcar exce⸗
pto adulterio.vt
in dicto. S. ſi ne⸗
gaueri t. licet alij
contradixerint.-

quando expreſſe ren

quod dicit ommibus darni: quia ommum mereſt.

nunqꝙᷓ tamen minoꝛis vebent ode⸗

nare his quoꝛum intereſt:ꝙᷓ ſolent
extraneo agẽte. Siad plures ius
ſepulchꝛi ptineat: vtrum omnibus
damus actionem:an ei qui occupa
uit: labeo ommbus dandam dicit
recte:quia in id quod cuiuſq; inter
eſſe agitur. Si is cuius intereſt
ſepulchri violati agere nollet: põt
penitentia acta antxeqꝙᷓ lis ab alio cõ
teſtet᷑:dicere ſe velle ager:⁊ audiet
Si ſeruus ĩ ſepulchro habitat ł
vel edificauit:noxalis actio ceſſat.
⁊ in eũ pꝛetoꝛ hanc actionem polli
cetur.ſi tamen non habitet: ſed w⸗

munculam habeat ibi ſeruus: no⸗

xale iudiciuʒ erit danduʒ: ſi modo
habitare poſſe videtur.hec actõ po
pularis eſt.
Aius.

Epulchra hoſtium religioſa
nobis nõ ſunt:ideoq; lapides
inde ſublatos in quemlibet vſuʒ cõ
uertere poſſumus: nec ſepulchꝛi vi
olati actio competit.
.
Timur eo iure:vt wmĩs fun
doꝛum:in quibus ſepulchra
fecerũt:etiaʒ poſt venditos fundos
adeundoꝛum ſepulchroꝛum ſit ius
legibus nanq; pꝛedioꝛum venden
doꝛum cauetur: vt ad ſepulchra q̃ᷓ
in fundis ſunt iter ei aditus ambi

unciauit. qd hoc facit quod hic de penitentia

dicit infra de falſis.l.qui ſalſam.⁊ ſupꝛa de uriſdi.ommiũ iudic.ſi
conuenerit.⁊ quod quiſq; ꝛuris.l.j. in fi.⁊ de repudijs.ſi pemtu⸗
I. 7. C. ad legẽ iuliã ma.l.quiſqms. in fi. æ ĩfra ad.l.iuł. ambi.l. j.
7. C. d pena iudicis.aut.nouo iure. ar. ↄtra. ſupꝛa de furt. l. qui ea

mente

j. binus. §. ſtichuz.

.7 vVi bono. rap. I. non pꝛodeſt. Jtem ar. contra ſupra d leg.

f Si ſeruus. ceſſat.quia quaſi publica eſt accuſatio: ⁊ pro priua
to crimine tm̃ ſolet noxalis actio dari: vt ſupra de edili. edicto.qͥs
ſit fu.S.noxalis. accurſius floꝛentinus.
g Et in eum. ſcilicet ſeruum.g
b Act. id eſt accuſationẽ. ſic m auten. de ſanc.epiſ.S.ſiquis aut ꝓ
pecuniaria. nam ⁊ ſupꝛa. e.l.S.aduerſus.⁊ de accuſanombus loci
tus eſt. ⁊ abſit vt credam accuſat ionem ciuilem dari in ſeruum.io.
7. VU. glij dicunt hic ſpeciale. vt et ſupꝛa vi bo. rap.l. antepe. S. penł
timo.vel dic enam cimlem.⁊ dices in ſernũ.ſ.factum liberum.vł
in ſeruum. id eſt in dvminum nomine ſerii: ſic ſupꝛa de iuriſdi.om
mum indi.l.ſi famlia.a ſic intelligiuur illa vi bono. rap.
1 Yhbi. id eſt in ſepulchro.
EHFNMoxale iudicium. quia nõ tamgraue velictum. vt crimnaliter
ſit pumiendus.accurſius floꝛentinus.

õ

4
5
9

IPoſſe. ſunt enim quedam ſepulchꝛa adeo parua:vt in eis wmun⸗

culam habere non poſſet.ac.

m hec acno popularis. verumtamen ei cuius mntereſt pꝛimo compe

tit:vi ſupᷣ.l.iij.in pun.ſic ⁊ S.ne qͥd in loco pub.l.ij.S. qquerſus eũ.⁊

S.hoc interdictũ.⁊ S.d li.ho.exhi.l.uijj.S.hoc ini

tus funeris faciendi ſint.
Vlianus
Epulchꝛi violati actio in p⸗
mis datur ei ad quem res ꝑ⸗
tinet:quo ceſſante ſi alius egerit ꝙᷓ
uis reipublice cauſa abfuerit wmi
nus:non vebebit ex integro aduer⸗
ſus eum qui litis extimationem ſu
ſtulerit dari:nec poteſt videri vete

rioꝛ fieri condino eius qui rei pu⸗
blice cauſa abfuit:cuʒ hec actio nõ

ad rem familiarem eius:ſed magis
ad vltionem ꝑtinaat. Artia.
Epulchri violati veterioꝛem
conditionem fieri prohibituʒ
eſt:ſed coꝛruptum ⁊ lapſum monu
mentũ coꝛpoꝛibus nõ cõtactis licet
reſicere. Artianꝰ
Epulchri violati crimen po⸗
telt dici ad legem iuliaʒ de vi
publica ꝑtinere: ex illa ꝑte qua de
eo cauetur: qui fecerit qͥd quominꝰ
aliquis funeretur ſepeliaturue: et
qui ſepulchruʒ violat facit quomi⸗
nus quis ſepultus ſit.

E ſepulchro violato actio qᷓ;
pecuniaria datur.
Omponiꝰ.
Veſitum eſt an ad heredem
neceſſarium cum ſe bonis im

miſcuiſſet. actio ſepulchꝛi violati ꝑ
tineret: dixi recte cum ea actione

dictũ. a. C. œ adul

te.q;ms. ⁊.j. po
pul. act. l. uij. Iteʒ
facit ad hũc.iS. ſupᷣ
ad ſilł.l.j.in fi.

n f Epulchra.
non ſunt.

nec noſtra eis:vt S

e religi. l. cuz loca.
in fine. ac.

0 v Zimur.
dAadggenndov
quod eſt verum ſi
in venditione exce⸗

pit ſepulchrum: vł

ſi eſt ibi publicum
uer: alioquin tran⸗
ſit cum pꝛecho.vt S
e relig. l. ſi vendli⸗
t1o2. 7 de act. empgt.
ſi mercedeʒ.S. ſi eũ
fundum. æa facit de
contraben.empt. qᷓ
fundum. §. lege. qᷣ⸗
dam tamen dicunt
tacite ſemper exce⸗
ptum quod nibi ẽ

p Legibus. i. pa
ctis.ſic ſupꝛa dvepo⸗
ſiti. l.j.S. ſi conue⸗
nit.accurſius.

q Cauetur. id eſt
caueri ſolet.ꝙ ſiñ
fuerit cautum. die
idem ſi modo ſepui
chꝛum fueru exce⸗

pituʒ. vt modo dixi.

r Ambitus. id
circuitus. vel ambi
tus.ſ.ad redeundũ
2 aditus.ſ.ad veni
endum.⁊ iter com/⸗
pꝛehendat vtrunq;
quaſi duo ſequẽtia
exponant pumũ.

I Eonlchri. dñio. i. is ad quem ea res pernnet.

tBuſtulerit. id eſt ſolneri:vel etiam acceperit.vel etã intantũ lit.
oteſt. fuerit. vt S.l.iij.S.ſi is.nec em̃ in petitõne penarum auxiliũ pꝛo
ditum eſt. vt S.de mino.l.auxilmm. ſed contra S. ex quibus cau. ma.
l.ſiqua mulier. So.ibi tempoꝛe ledebatur.hic ꝑ hoc quod alius agit

7 exegit.⁊ facit infra de popula.act.l.iij. ac.

vVVUlcionem. ⁊ ideo in bomis noſtris nõ eſt ante lit. ↄteſt. vt hic a. .
ůe ver. ſigni.l.ſicui.⁊ ſupꝛa n.ij.l.imuria.⁊ de acquiren.here. ꝓ here
de.in fi.ſic in actione imuriarũ.vt S.in.ij.l.iniuria. ſed videtur hnic

contra ſupra. l.uij. S. qmi de ſepulchꝛo. vbi dicit dari ad mntereſſe. ſ cer⸗

te licet vemat ad intereſſe.non tamen ad intereſſe datur tm̃.vr ibi.vł

dic venit ſecundario.accur. L

x Epulchri. ꝓhibitũ ẽ. vt 7. E. e.l. q ſepulchra. 2 S. e. l. ij. ĩ pᷣn.
Xx CTonractis. abs otractis. 1 facit S. moꝛ. infe. l. j. S. pꝛe⸗
toꝛ.vſq; in fi.l.⁊ facit S.C. relig.l.j.⁊ fi.accurſiꝰ.

3 1

9 1

Epulchꝛi.ptinere.vt ⁊ S.de iniur.pꝛetoꝛ.
vi pub.qui cetu.⁊ S.e.l.iij.S.aduerſus.ac.
Sepultus ſit. vt ſupꝛa de moꝛ. imfe.l.j.in ſi.
Epuilchro.pecumaria. vt ⁊ S.e.l.iij.S. aduerſus.ĩ pꝛin.⁊.S.

§. j. a. 7. ad.l. iub.

7. ij.non ſolum crimnalis. vt Sg.l.iij. S. aduerſus. ac.
a ꝗq ANeſitum.imſcuiſſet.quod ei licet per pꝛetoꝛẽ. vt . acken.

* i . 5 Judicium. ſcilicet concuſſionis.a hoc ex ſenatuſconſul.j.ar. h G alel
here. neceſſarijs. accurſius floꝛentinus legum wetor. morin. 2 facit nu ſenatuſconſul.que inducunt aliam accuſanonem birlo man
bh Equum.non ſeruato iuris rigoꝛe. vt ſupꝛa.e.l.iij.in prin. vt ꝑ hoc etiam hec ſit publica. vel dic indicinʒ.ſ. legis coꝛ. de fal. vt Pen mtt⸗
S. v imiur. l. non ſolum. S. .a ve capi. di. l. eog. ac. non dotcat de crimne concuſſioms ꝙ ſu publicum. licet habet loenʒ riel⸗
i Si egerit. ſicut quilibet agerei. accurſius. floꝛen. liber ſed erit pꝛiuatum. vt modo dixi. ℳ
k Perſecutionem. vel quod in heredem extimetur. cum ad liberoo v*Tonſultis. in
tranſeunt hec iura libomano æ vo⸗ 9 i
Enan ach Wer ues 1 luſiano. vt j.ad et rn
upra re ig. ge; A . . (oꝛne. ſe J.
er auod ꝛmarö. experiri: que in bonum æ equnʒ cI wnunciandum teſtinonium pecan ſome wiaitl n
e aegue here . p cepts eſt nec tamen ſi egerit here: mam acceperint. da: h certe bi ñ S
rede . vola n ditarios creditoꝛes timebit:cum et Arnebaoſ. . P 4 l
fi. ⁊. .xe popu. ac ſi per hereditatem obtingit heca: e abigeis. ad.l. ul. re vi ſ i u
Iul· ver. ig. crio: nihil tamen ex vefuncti capit᷑ De abigeis. nms. l er ſe⸗ con. Pum ſdl
enn. voluntate: neq; id capitur quod in Aypianus. Porannge ſ m4
r E ſeyu rei perſecutionem eſt. ſed in ſola vĩ Eeuigen puniẽdis uic o enmmne il Ge
chroꝛum. . V . coniu 1: vt hic 1. . de
id eſt accuſan. ag. dicta ſit conſtitutum. Diuus adrianus coniu t hic 7. j. Rent
ii eſt gccnſat ae Aulus. li vectice reſcripſit. abi Ei rl in a
n no,, a i⸗ Ei ſepulchroꝛum violatorũ gei cum duriſſime pu k repel edez. ſeig gis
Hic . . isste pesp'. ſolẽ tem. l. remia. G
rer agitur acnone ſi coꝛpoꝛa ipſa extrarerint v miuntur: ad gladiuʒ damnari golot dacceii he non agit fu
in kaetum ad. c li· oſſa eruerint: humilioꝛes quigem puniuntur ntez vinſſune nai⸗ aruſmreet rſ⸗ n ge
LCLi. . E 1 * . enuus elt ad turpilł. l. j. in higk,
pra. l. ij. in pꝛin. S foꝛtune ſummo ſupplicio afficiunk. q;: ſed vbicunch. gean ene elt in um häl⸗ le n ſet
j. Yiem crimnali ·honeſtioꝛes in inſulam vpoꝛtant᷑. genus maleficij:alioquin decalum.l §. is
ſonan edee als autem relegantur aut in metal opus nonnunq; temporarium dan j.an aut vhah e
ſonaꝛum qualuatẽ r õ Abigei utem roprie hi boben aliam tollatur. wpi⸗
⁊ factoꝛum: vt hic lum damnantur. igei propr ⸗Icc vt ibi item ni .
7 ſupꝛa. l. ij. F. ad⸗ tur: qui pecoꝛa ex paſcuis vel armẽ dq panc.l. in e⸗ n ſ
benſuo. I. ſeumn. tis ſubtrabunt: ⁊ quodammodo de n. ’.ſisbeog. m ſeh
viol. crimen. ſed et — bigendi ſtudium q⸗ eh.
alibi dicitur qð.x. —— -= pꝛedantur: et abigendi ſtudium q 2 muncian⸗ m.
on⸗ r zar fi De concuſſionibus. ſi artem exercent: equos de gregibb qum. id eſt dicen Rne
ſepulchra: vnde po Apianus. vel oues e armentis abducentes: manli
reſt dici ꝙ quando E ſimulato pꝛeſidis iuſ ceterum ſiquis oues eberrones Vr ſinid
ipſa coꝛpoꝛa extra⸗ TLY . rdi 2. ulj..j
xit vel cGeractnme, ſu concuſſio mteruene equos in ſolitudine relie⸗ aban murn yſi
baben locuʒ guo rit: ablatum eiuſmodi xerit:non eſt abigeus 4 aun en 8
ic dicitur. ałs q ee 18,. „ „ poꝛcum tann
in ula.l. aui ſeul⸗ kempoꝛe reſtitui pꝛeſes ꝓuincie u Sech et qui ver etaonrenn n
chꝛa: vt ibi plene ua bet.⁊? ⁊elictum coercet. vel veruicem abduxerit. non tan
ximus. Acer. grauiter ꝙᷓqm maioꝛa anĩalia abi⸗ du
Oncuſſionis iudicium publi gunt plecti vbent. Quanqꝙᷓ au ch
Oe oannob. i lanus metalli penam. item uwnet. f
cum non eſt. ſed ſi ideo pecu tem adrianus laan preſtiterit: Etun
9 1 SAms niam acceperit quis ꝙ crimen mi⸗ operis vel etiam 49 nur ſe. alrn
non eſt natus ſit: poteſt publicum iudiciuzʒ attamẽ qui honeſtioꝛe o ai ſt. unn
nmmulo diſſnkto eſſe ex ſenatuſconſultis: quibus pe non tebent ad hanc penam pen ſü mmitti
3 oypͤlicha na legis coꝛnelie teneri iubẽtur.qq ĩ re:ſed aut relegandi erunt: aut u n
o fricialis 1 SS . . —„ , ne: 3 Rch
mumn rebeut quen⸗ accuſationem innocentium coierit amouench orqine ſane den belbis hn
dam capere no di quiue ob accuſandum vel etiam nõ dio abegerint: non vtiqʒ n
xit verum: æ pꝛopt Lnõ obijciuntur. Qui pecoꝛa quo te
hunc tumoꝛem ali⸗ gaccuſandum cnuncianduʒ ve 0 oby 1 Near⸗
quid fuit ei datum
vt faciũt nuncijj cõ⸗ ſo y De abigeis. Eukhaniif
mums. E abigei utur.i.puniri ſolent. Glſannrn
p Ablatum eiuſmodi. ałs ablatum huiuſmodi terroꝛe: æ tunc plana d F geie howeſeß ir ua alij terreantur. vt. C. a5 nnil
abe oblatum aſt in omm tempoꝛe c tunce ſpeciale vt pꝛeſernone non l. iub. re.l.j.⁊.. pems.capitalm.S.pe.a.l. antep.S.ſi. 8 inin
tolletur: vt. C. falſis querela.ałs ablatum eiunſmoch tempoꝛe id ẽ ar. 5. ad velk. l. ſed ſi ego. in fi. æ. &. v ſeruis expor. I. moueoꝛ. uie
hoc quo auferatur. et nõ.ꝙ hoc crinnne tenetur qui occaſione alicu⸗ * enebe . o. qen ſub m. l. ᷓuis. in ſi. nilkiflihin
ius dignitatis quam habet vel officij aliquos pꝛemit. vi ar. C. æ con 2 Aloquin.i. ſi non ſii frequentius. zummm
qn ob in canſany. quod euſtandi a quandoqʒ ſine offclo. v.f.1, d Abngei. q pecora.x. oues vel quamo: poxos vl eqs non mino nim ii ſ
xima. ij. reſponſo. accurſius. rẽ nneri un vi artẽ faciant vt ſtatĩ dicꝗ.⁊ fac in ant. de nup. ſiigi unnin
q Jubet. actione in factuʒ. ““? „ — e Mon abigeus. niſi hoc q̃ſi artẽ exerceat ſm io. alioqn 9.1l. ⸗ unang,
r. Soercet. exira oꝛdinem. a hoc accuſanone inſtituta. ad quod ſupᷣ Sequũ. a ſacit S. ve incẽ. pedio. . j. . . ve peis aut ſacta. S. ntitas kr il
pꝛiua. œlic. l. fi. 2 ve furtis. l. iij. , jigofe f Ded erſi veruicez. verbicem. ⁊ ałs veruiceom. . egunn
ſc Dncuſſiomis.publicũ non eſt. ſcilicet ſemper. ſed aliquãdo ſic Abduxerit. quaſi artem exercendo: ne obſit ſuperionbus ei Aein ach
ſoc eſt ſed ſi c: I-ſ ero brꝛuattunn vr riſ die qini —— 5. od dauchr infra. e. l. oues.ac. Getfmieäin
concuſſionem poſſit etiam crinnnaliter accuſare.miſi in caſu qui ſeqᷣ D Abduxerit. ammo wloſo: vt non wmino reddat. Hunaninnſſ
tur Gm a30. 7. D. omnes. vel potes dicere ꝙ ſemper eſt priuatu.etiam IPlecn. imfra de gccuſa. l. lema. uNrfehn
Krrur er cauſio ſenenebuganer nanadle hoͤrt ſit Paizenm. k ☚ . pꝛeſtuerit. vt ſupra.e.l.j.in pꝛincip. onnulſanr
ſed ſi accuſatio.l.coꝛ.de ſal.inſtituatur que poteſt inſtitmi: vt ibi dicit . Ecen anenal s ora mobendi. Nnen
publicum eſt: quia illa accuſano publics eſt, vt I: æ pub, iudi.l. j. 4 eRgde d ere Wree

C 41 47 .

M
R“RR
. 44
4 e.
. S
ℳι en*

l en imn Dbijcium tur. ad
a en. hedius tur. ad hoc quod m eondinonem
uicre, Pnigena * ragranmn tennd⸗ onem pſone. ſupra de in
v..dne chri. accurſius fl. nam. infra de ſ⸗ in d Prockeri D
ait R Rlgeca ene cece, elk reſtante num. Tpul. vig ve. . erit. cauſam in qua parroeine
luut a Loloꝛ. icj plag.l.peſes. ceſſante crummali, quis wlo. e 1 enraricanlans ſi adonatnr dem ni canſa publica
inſ nili velit wlictũ lo. ca⸗ ndum. preuaricati ſun cato. . publica erat —
lan occultare en äʒ( E ne. vt no. S.l.ꝓxi.in fi nt. pꝛopna vel abuſin Pe
ſauzr mier e occaſi xtraoꝛdinaria. 7 infan ine. uſina pꝛe uaricatio
N ne n dueſt rum propꝛietate faciel gario.s infama, vr. ſ. i o .
ii res ſennegt en uerſiar pꝛietate facieba 9 K
ſa co⸗ der lam:abegit: vt ſatur t contro⸗ tem adiuuat g p Reuarica
em ſcribit: ad exami unmmus qui nomen labe⸗ prodita cauſa ſua: q nbus,quodaine
. —– uilem remittendu nationem ci⸗ ctum lobeos vorl certanöe er amm.
en narn væemum pꝛob geſt ſeg oclee Neroczrecn, qui preuari ra p
N non teneturx gbi anduz eſt. ſi vtraq; pt r. uaricatur e Konſtiterit. vk
i RN boc cenmne. ac. egnne queſitus eſt . ar color lteras oonii⸗ : quinimmo 4 munanmen ſuos
“ tauit ſua iuſti elt: led ver erans autem uriam paoſe
di ſ 4 Juſtio rati a iuſtis rationi epu prꝛie dici pꝛeuaricato tur:vr. equa
ad „ citur: qui 2 pro⸗ ur: vt. . accuſe
n ombus. nari⸗ onibus ductus tqui publico iudicio ac ti.l.lcmn.. ſdͤem
t us. idem ſi L cuſauerit: ico iudicio ac ſicii. S. iſdem.
iuſtis. licet Bigeatus cri Acer. pꝛo ee eꝛcceariuy aduocatus N Yrem quid ſi iura⸗
. s eſt: eſt. quia furtum 8fſ eo fiet ſiue pꝛi r. qun e fent . de in
Pilus-vr . veli furto ia plerumq; abigei publico pꝛeuari ncaicio. vornel n, .
RN ,caula.. vtuntur ſi q; abigei 7 eſt perdideri naricatus eſt. .popuianeno
unt ecaerzore graumiter puniri ⸗ brehoqmar. acjeo emlan cauſam: hic ext poc behlan laedo⸗
r rt let. eoꝑꝝ admiſſum ſo ietpumrit. . 25, e ibe ho. en,
n rkr Ues pro Aliſtra. Apianms. le.l auoc r ler .
De c'l pmds.er pro numero abactoru Cienduʒ eſt ꝙ hodi⸗ pianus. voleee⸗.
n ieancl Se unt enebigen aut furem ſaci Peꝛeuaricati nd his qui
ml ſec ar. ot . a; m faci⸗ git ena ini
„ ui vibo. dap⸗ eſſe purauerat. erem oues gregeʒ gitur extraoꝛdinaria. pena mlan⸗
ed u Sma amen. vel quatuoꝛ ab poꝛcog eiom qmi Vrcel
n. r a Bigean⸗ vel vnnm abigegino erlnnf bone Keyorlegt nis —
hlv⸗ eiubiunk bulo Bcegie m coercendũ qui a ſta inductum eſt.nam ſiren nd moꝛilo
inpꝛa. l. .S. Gch ſi omitum per rii publico iudici s accuſt
. Pennors. ſ ſilua pel g m pecus ublico iudicio i. ato
m nora. ꝙ ſi vel grege. Qui ſ non a dicat ſe dicio ideo preſcrib
ne inſcript. agit gerunt:li ui ſepius abe t ſe eodem crimin at ꝙ
boe udiciumn licet ſemper vnum v e cuſatum 2 ab mine ab alio ac⸗
Veaudicinm. vj rum pecus ſubri num vel alte geiuli 2 abſolutum: c⸗
ele . S ripuerint: te ge iulia publicoꝝ i caueturl
igei ſunt. R nt: tamen ab iulia publicoꝝ iudici e⸗
.Receptato prius accuſetur. ꝙᷓ icioꝝ. vt no
. ua pena tatoꝛes abigeoꝝ acculetur. ꝙ̈ ů vt non
o Ns ab A achrng aen Rebezt: epiſtcla d btaeis prenorncatiogtenit weru
n. 1. iam. uetur: vt pronunci 51 iterit.
mr du erah wmuglearmn recẽᷣ gauib eier ——— bulpoergoß
. mr. sä grenk . neni onunci . L.
n vomk. b dre De pꝛeuari B k ludicijintelligitnr. ſiah publiei
. aialiũ bocẽ oi Pere catoꝛibus uaricationis crime * nocato p
um. nom impꝛo⸗ blicum iudici n intedatur pu
6 a ween l Aupianus eſt publico un lcn eſt: nec inter⸗
6 eperit anten Reuaricatoꝛ Rianuc uaricatus Megenne iucicio pre⸗
9 no a tranſit a aricaror e quaſi accuſet 2e tur. Siid
ranſit ad varicato ceuſetur: eo qͥs
neutrum. accur. ꝛq diuerſlam ꝑ dicij pul dicatur crimen iudi 1I Brominclatſi.
geent⸗ e dicij publici deſtituiſſe: iudici Nronmeiat:
E 1 Meinnte hoc enm non . — ſie: indicium oc eſt ſpale: vt de
n abigeatus non tenetur: non exercet quaſi ſtuchum quo e . inaddenti queſnone
ummg “l hoc cumis anſ renmemner veproſolen caſu crimie tur o ä Duunckrur ea ra-
ie, kae dahet n rir ner artem oleltim el p enã tur omnibo oĩno: cũ mullusn nnern eam ſen
S inporeigel. non dicit nne ane eqnlei⸗ vel ementhendn cõ narranſ qs non fieret in aiho len oſgammar I Rerman
v Rece q. v. vel. uij. faciant s ſu grex. ſed idem ern ibͤ n5 ſolut r ſecundus accuſatoꝛ gbiect Vel dic non ſpeciale: in non u⸗
Receptatoꝛes. extra te mt gregen. ru foꝛteqoH ait ionem. 1 qꝛ dicebat noe ta excepte eſt repel : quia hic ſpe⸗
kuttin prominciam ſnam. a terram italiam. ii ergo non ait. ⁊ ego accuſo xe p 5 eſt ille puaricatq ſ pellendus gpter ab⸗
ſinau . de nnrantud. crg. e nit we ual erk Tatde nunaeur ai0 neann n vnce oiernr o ehd
o /, euari . nc que nõ. S. & i „ lte. l. de cuſatio do
sa; Aarrürer Emane,natandt Prntninte 1 Zrlnn — etzmruns, . e
mum. b D nmo. a ar. ſ. de ca 1 qmi notantur a ahlei et animugs m auragnocr iasa n 5. we riu nup. palã. eſt
ct e dori cuſanerit. fienete aamit iut. accur. ethas. S. pen· vigde Si deo. veſtumſſe. i. non i j. in fi.⁊ quod ib palã. qᷓ eſt otra.
ones diſſimulödo unnteruad faiſag wfenſion benr. Lit eo quõ turpilł. euitaret d. inſtituiſſe. naz ſi uabnotg.
uoſucn⸗ e ad reuaricator. pꝛopi J. ad turpilł.l. j. S. pꝛ nes. a bonas pꝛ0 bl ꝙ auus oino eſt ſenſus h J. de vecunio. l. ſpurij utu deſeruiſſet nõ
no omeructei , e dicitur. ſed unplopae . uaricatoꝛem. ſ ica accuſano: ſed bene balenweguſch wmentneo urpere lugꝛcij. vel
⸗ Nlle crimine pꝛen punitur extraoꝛ. ſicat eu abuſine. ſic. C e poſt veſtitiſſe. vt. C. ad ocũ turpilł. ßᷣm h urpilt. nõ eſt pu⸗
poximg, uaricatur. vt hi icet 7 ille qui accu li. auri. item unifamia. 1 turpik. l. j. Y oc dicas en incepiſ⸗
6 ur. vt hic ſubijcit ⁊ dicta,l. ceuſans ri ifamia.item pen Ntem nota hic penã turpi epiſ⸗
I * cta, l. .. 7 infra e r e Re u. eonnſſa pro exhebienhne⸗ turpil. ſ. v.
He entonn en rel Periebonlunſinn acn⸗nonpel. i
8, 1,I.5. ſed ibi deſtuut tacendo 7 pumiri. vt. C. vt. cer⸗
ndo 1 enmnttendo labi biennium

hic expꝛeſſe.accurſius floꝛentinus. .
n Publicũ iudicium. a eſt bona ratio.vt.j. de pub. imcdhi. l. 7⸗
o. Sen atus. ſcilicet turpil. B .
p Statuitur. regulariter. nam fallit in muliere ac minoꝛe. vt. . ad
turpilł.l.j.S.accuſatonem·

q. f Jis de cunꝰ
ſi id eſt qᷓ;⸗

uis ſunt aũt qdã ꝑ

ſone:que licet vide
antur accuſatõnes
calũmoſas inſtitu/
ere:non tamen poſ
ſunt de calũnia ac⸗
cuſari. vt mat᷑ moꝛ
lem filij. Item vir
adulterium vxoꝛis
vt. C. xe calum. I.
mater. ⁊ de adulte.
ꝙ;ms. ſunt 7 alie⸗
vt no. S.d his qui

no. infa. l. allethas

S.fi. gc.

r Infamis. mul⸗

to magis ergo aliꝰ?

e ciius calummia
queri poteſt: vt dcã
l. atleihas. in fi.

Ecuſatoꝛ.
non accuſet
vᷣt ⁊.j.de accuſa.l.
qu indicõ. ⁊. j.ad
turpiłk.l.ij. ⁊ eſt ra
tio:quia infamis ẽ
vt. j.l.pꝛox.⁊ infa⸗
mes non accuſant

1 a

vt. j. de accuſa. l. qͥ

acenſare.

t s impera

toꝛe. eadeʒ
pena.i.ſimili.ſ.ex⸗
traoꝛdinagria. non
aut dicas ꝙ m ext?᷑⸗
ordinaria ſu certa
pena. ac.

v RKens. hoc eſt

aptuʒ ſi crimẽ erat
oꝛdinariũ. ſed etiazʒ
ſi extraoꝛdinarium
erat idẽ eſt: vt ſimi
lis pena qᷓ ſoler im

pom accuſato ꝛ cõ⸗
nicto tali crimne.
impoatr᷑ iſti m aʒ⸗

publicuʒ non eſt:quia neqʒ lege a⸗
liqua ve hac re cautuʒ eſt: neqʒ per
ſenatuſconſultum quo pena quinq;

librarũ auri in veſiſtentem ſtatuit᷑

Pimperatoꝛe noſtro ⁊ patꝛe

publica accuſatio inducta eſt.
BGez.
JY is ve cuius calumnia agiꝓ
hiaiber. pꝛeuaricatoꝛ in cã iu⸗
dicij publici ꝓnunciatus ſit: infa⸗
Enuleius
Ccuſatoꝛ de pꝛeuaricatõe cõ
uictus.poſtea ex lege nõ accu
Alulus

eius reſcriptum eſt. vt in cri
minibo que extra oꝛdinẽ obijciunt᷑
pꝛeuaricatoꝛes eadem pena afficiã
tur qua tenerentur: ſi ipſi in legem

commiſiſſent qua reus pꝛopter pre

uaricationem abſolutus eſt.
? Apianꝰ?.
Momnibus cauſis pꝛeterqᷓ; ĩ
ſanguine qui velatoꝛem coꝛ⸗

rupit. ex ſenatuſconſulto pꝛo victo

babetur.
De receptatoꝛibus.

Alrtianus

SEEſſimum genus eſt re

ceptatoꝛum ſine quibꝰ

latere nemo diu poteſt

⁊ pꝛecipitur vt pinde puniãtur at⸗
qʒ latrones. In pari etiã cauſa
bhabendi ſunt:qui c appꝛebendere

latrones poſſent:pecumia accepta ł

ſurreptoꝛum parte dimſerunt.

7

Ses apud quos affinis vł co⸗

ad qð. j. ad turpil.

l. in prinatis. et
l. ſiquis nempe. et
facit.C. de calum.
l. fi. de accu. l. ſi.

x: 1 A omnib⸗

in ſangmne. i. in quoꝛum vindicta eſt pena ſanguims aecur.

gnatlatro ↄſeruatus e: neq;

abſoluendos neq; ſeuere admoduʒ
pumẽdos: nõ em par eoꝝ ẽ velictũ:

y Zelaroꝛem. id eſt criminis accunſaroꝛem.

3 Habetur. miſi appareat ab mnocente extoꝛtam pecumam. vt. C.

adulte. ſerm. ⁊ S. e calumniat.l. ab eo. IJdem in cauſa fiſcali.vt. j. de

iure ſiſ.l.eius qm.in pnn. ⁊.l.in ſiſci.⁊ facit.j. bonis eorum.l.j.⁊

ij. in pꝛin.⁊ de.C. trãſac.l.tranſige.
7 Be receptatonbus

a p Eſſimnm. latrones. immo vecem annis a ſua terra dvebẽt ex

o0o Capite. ad h“. j. de cuſ. re. l.ĩ eos. 2.

ulare:licet receptus aliter erat puniendus: vt S. de abigeis. l. fi. S. fi.
ſo.ibi ſpeciale in recipiente abigeum.hic alm furẽ. vel dic ꝑinde pu
nitur non tamen ſimili pena:ſic S. de piculo ⁊ cõ.rei vendi.l.cuſto⸗
diam. a facit S. quod me. cauſa.l. nec timoꝛem. ⁊ de offi. pꝛe. con⸗

grui.⁊ de incẽ.rui.nau.l.iij.S.nõ tm.⁊ ad ſilł.l.i.

⁊ eoꝝ qui nihil ad ſe ꝑtinẽtes latro

nes recipiunt.

Be furibus balneorijs.

Aplanus.
Vres nocturm ey oꝛdi
nẽ audiendi ſunt: ⁊ cau
ſa cognita ſunt punien⸗

di:dummodo ſciamus in penaʒ eo

rum operis publici tempoꝛarij mo
dum non egrediendũ.idem eſt ⁊ in

balnearijs furibus. ſed ſi telo ſe fu

res defendũt vel effractoꝛes vel ce
teri his ſimiles: nec quenꝙ; ꝑcuſſe⸗
runt:metalli pena vel honeſtioꝛes

relegationis afficiendi ſunt.

Airtianus.
Ed ſi interdiu furtuʒ fecerĩit:

qd ius oꝛdinariũ remittendi

IYles qui in furto balneario
expꝛeheſus ẽ: ignominia mit

ALAApianus.
EV bis qui carcere effracto
euaſerũt.ſumendũ ſuppli⸗
ciũ diui fratres emilio ty⸗
r oni reſcripſerũt: ſaturninꝰ etiã ꝓ
bat hos qͥ ve carcere eruperũt. ſiue

effractis foꝛibo ſiue ↄſpiratiõe. vl ce
teris qͥ in eadẽ cuſtodia erunt capi

te pumẽdos:q ſi ꝑ negligẽtiã cuſto

duʒ euaſerunt. leuius puniendos.
Expilatoꝛes qͥ ſt atrocioꝛes fu-
res: B. n. eſt grecũ expilatoꝛes ĩ ob2
publicũ vel ꝓpetuũ vel tẽpoꝛariuʒ
dari ſolent: honeſtioꝛes aũt oꝛdine

vv furt. l. fi. 7. d.

Aulus.

ij. S. ſi qſq;. 2. C.
his qᷣ latro.l.
ij. 2. C. de fabri
cen.l.uij. 2. J. ve
penis. l. metro-
doꝝ. 2 ſupꝛa de
furt. l. qui vas.S
q fu:ẽ.⁊.C. ð he
re. quti. credẽtes
7 omes intellige

quando funt ſci⸗

ens ⁊ ignoꝛãtia
pꝛeſumuur. vt ð
ꝓba. l. venꝰ. miſi
ſit notonum: vt
C. qui a aduer
ſus qs. l. j. ac.
b In pari. ac⸗
cepta. aliud ſi g⸗
tis.
cParte. acce⸗
pta. acg.
d e Ha apo
guos. re
cipiunt. Mõ.ali
quid fieri ratioe
ſanguis qð ałs
nõ fiet. 1 ſic. C.
de cochcik. l. fi. S
pe. 27 de adul. t.
q;uis.⁊. j. qd.l.
iuł.rep.l.j.⁊ xe
fi. ⁊.l. milites.S
l. lex coꝛ. in pn.
7 de mriſdi. om.
. l. qͥ iuriſditõi
e Be furibus
balnearijs. ſacit
S. ce off. pfec. vx⸗
bis.l. pe. accur.
f f. Ares.
augdien
ch ſt. g
lias audiendi. et

tũc dic.i. N eis

ſi volebant facẽ

aliquã defenſio,ʒ

qꝛ negẽt. ałs pu
mẽi.⁊ ic plana

g Relegatiois

b I Edſi

terdiu.i.ĩ diem.
1 HDꝛdiarii. ſ.
vt ciuilit agat in

dupluũ k qdꝛuplu

vt S. de p. velic.l

fi. j. rñ. ß nunqd
er᷑ diurnꝰ fur po
teit accuſari ciie

exo:? certe ſic .

l. de priua. delic.

in fi. ſed ideo hoc dicit. qꝛ mitins pumitur. vt ar. ]. ti. .l.fi. ſic A ali
bi eſt inter eos differentia. vt S. ad. l. aql. itaq;. 7. J. cæ ſica. l. furem.

k m Yles. mitn. id eſt remitn a militia. ac.
IBDe effractonbus.
m d

E bis. erumput.i.qͥ fugerunt erupto carcere.

n Joꝛbo. 1 hoſtijs womus. vbi erant in capnuitate.

°

I. de re mi.l.mlites.S. eiꝰ

p Expilatoꝛes. hereditatũ.⁊ ideo melius ſtaret in n. ſe.

— —

—
=

— =
.
☛
— =
=ã G—

—
☛n

i.

Wegew
64ſ. penam.

EvCht, ni

.
ncſe

Ammn

14

Kanmine

KL beredv
Ekükc

N
„, E
₰ wbeis R R
kilunt Atrocioꝛes. id eſt ꝙᷓ ſures. nec enim Pꝛie ſunt fures: vt ſupa x. S)rſimntn „e e aeee e EP l S
Enüfele q Atrocioꝛes. id eſt ꝙ fures. nec enim ꝓPpꝛie ſunt fures: vt ſupa k DOrqdinario. als oꝛdinario ⁊ als hereditario.ſ. p peti. here. ſi poſſi
ninan x furus.l. hereditarie.⁊. Ci.j.l.ij.ſed raptoꝛes ſunt atrociſſimi.vt deãt ꝓ hẽde vel ꝓlpoſſeſſoꝛe qð h̊ erat.ſed õ. C. e. l. fi.vbi dꝛ dari ĩ loco
läege C. de infa.l.ſi rem. JJ . ficientis actiomis hmius crimĩs accuſatio.hic aũt erat alia actio: vt
e r. Arbitrium. ſacit infra pems. hodie. ⁊ ſupꝛa iure delib.l. j. vꝛicit. So. vt ibi. Itẽ Zj.C. fami.her.l.aduerſus.vbi dr.ſ.ceſſare hanc
ſiln Far grero gerurſine. aciionẽ: ſi habet locũ alia. So.ibi ceſſabat: hec gcklo 10 q; alia actio
Glie⸗ Saccularij. opetebat. ſed qꝛ hoe
nd e expõe vt . de e crimen ↄmiſſuʒ nõ
RKWr oꝛ.cri.l.ſaccula⸗ . . . . eerat. ci coheres ms
N n rij.in prin. ad tempus moueri: vel patrie fi⸗ expilate hereditatis crim̃ gis ſuo iure vti c
K Et wtracca⸗ nNes iuberi excedere:quibus nulla intendat᷑ pᷣſes ꝓuincie cogni videat inſſe ve ⸗
rij.als dietarij. ſpecialis pena reſcriptis principali tionem ſuam accommodare vebet p ſocio. l. merito.
e ane ſace H,· bus ĩpoſita eſt: idcirco cauſa cogni cñ em furti agi nõ poteſt: ſoli ſup⸗ xeraluer ve biene
8 A l. ſaccularij. ag. La liberum erit arbitrium ſtatuen eſt auxiliuʒ pᷣſidis. Apparet au=t vbi nõ haber locuʒ
i en Efractores qum ei qui cognoſcit: ſimili modo expilate hereditatis erimen eo ca⸗ exmaoꝛ. ſi habet lo
c N effrangit᷑ vt ſur⸗ . 3; ſi . . agf Cum ordinaria. at
tn ln npiarur. vt hie ⁊ ſaccularij ⁊ vetractarij erunt pu ſu intendi poſſe: quo caſu furti agi lac dz ↄtra. 1o. H no
lcd d 2.1. effronguur Niendi: iteʒ ⁊ effractoꝛes: ſed enim non põt: ſcilicet anñ aditam heredi- adidem æ ei vnũ
3 H w aoeoſen a ve diuus marcus effractoꝛem equitẽ tatem vel poſt aditaʒ. ſ. anteq; res alter tel Zrer
Ung An S. ein pꝛin. at. romanum qui effracto perfoꝛato; ab herede poſſeſſe ſint. naʒ in boc queriuur ſi egr cri⸗
ſn 8 x Efraco. pariete pecuniam abſtulerat: quin caſu furti actioneʒ non competere mnaliter. an poſſiz
2 abs effracto als . . r 5 ae ere cinditer. P†.
oſen n tioꝛato. acur. quennio abſtinere iuſſit promncia palam eſt. quis ad exhibendũ agi non. qꝛ intellexu.
le in K africa vnde erat ⁊ vrbe ⁊ italia:o⸗ poſſe eũ:q]4 vẽdicaturꝰ exhiberi x⸗ l. quando cun. act-
ſ . n dor poxtebat autem eque: 2 in eſkkrocto ſideret palam ſit. Brtis. Mennaſe dein
s n por. ve.1. ſi. res ⁊ in ceteros ſupꝛaſcriptos cauſa Juus ſeuerus ⁊ anto.reſcri⸗ non quando priua
E 4 enln cognita ſtatui pꝛout admiſſuʒ ſ⸗ ug pſerunt electionem eſſe: vtrũ HHH
iug. u ms.l. aur fact. gerit. dummodo nequis in plebeio qs velit crimen expilate heredita⸗ ſurns. interdn. S
r. 3 aualuetee⸗ operis publici penam vel in hone⸗ nis extra oꝛdinẽ apud pᷣfectũ vꝛbis ben br
nd non tanen no, ſtioꝛe relegationis ercegr⸗ lus“ vel apud pꝛeſidem agere: an here catct rinſt ein
ns. (curno effractoe M Aulus. ditatem a poſſeſſoꝛibus iure oꝛdi- ir. F. in ſumma.
numit WR nis. ſ. penam. aduertitur . atrocioꝛes emnm Aulus. nota.in. d. l. a ple⸗
in Ex Ecedat. ni ſunt nocturni effractoꝛes: ⁊ ideo hbii Es hereditarias ommũ per riſq;. alij dicũt ideʒ
NE ecd . pri. ſalent en m QAi fuiſſe cões. ideo eũ qͥ e. ſ.ſpluatis. ve er
1 Mefna lolent: diur vo effractoꝛes pt“ pilate hereditatis crimen obiecit: crimme ſiellionat?
koeel trocions, d v 5 fuſtium caſtigationẽ in opus per⸗ ⁊obtinuit. etiam coheredi pꝛofuiſ⸗ ie. . . X Avdr Ren
vlge etuuʒ vł tꝑaliũ dandi ſun. Jeri. * eh.
u urm. pPetuuz vl tpaliu dondi ſunt ſe videri. Ermo. cas vnam ꝑ aliam
hd Bamnari. Foꝛ expilate hereditatis cri⸗ non tolli.arg. d. 1.
. lamu delouns lihe ⸗ De crimie expilate her̃ditatis mine idcirco nõ accuſatur.qꝛ eus din ....
ſrln ,„ , nec furti cũ ea agXẽꝗ. Aulus. j. acur.
6— „ 2 H
hr nun e nereg Ertianus. Y hereditariã rẽ ignoꝛãs in
en tns. Vquis alienã heredita ea cauſa eẽ ſurripuiſti: furti I r Es beredi
h 1 IJauis. tem expilauenit: eoꝛ⸗ te facere. Rñ.paulus. rei herecita mes. vnin ole
4 4 SXaſan dinane ſolet coerceriꝑ nie furtũ non fit: ſicut nec eius q i muo: ve m i l peia
ſe en Wan epen accuſationẽ expilate hereditatis:ſi ne wmino eſt. ⁊ mihil mutat extĩa en tcie kln⸗
gis J. Et nota ꝙ a⸗ Apianus. dquũ.C. res int᷑ alioſ
. i 6 ctio ciuilis ex heᷣ acta. l.j. ⁊. J. de gp.
. nune, crimnne non da⸗ a ſnia. Itẽ acta mi
“ l tur. quod nõ eſt V L aliq̊s adeo nõ pre⸗-
