vt hic. ⁊a. S. de ap.i.ex conſenſu.S.ſi.⁊ in aui.x litig.S.omnem.et᷑

ſupꝛa de requiren. reis.l.j. ad idem ꝙ no.dict

fi.⁊ quando ap. ſit.l.j.fi.ac.
p Ablſentis. quia non fuu pꝛopoſitum.

a. l. ex conſenſu. S.

q Si apud. ſine vſur. maxime:vt ſupꝛa de compenſano.l.cum

alter. accurſius.
x Puoꝛem. i. prus.

Condemnatum. me ꝙᷓ ego te. ⁊ faci. S. ð iu. o. iudi. ſi idem. S.
j.⁊. C. de compenſa. neq;. Item.S.ſam.her.in hoc iudicio. ↄtra.

ſed ibi im diuiduis.ac.

FJucdicatum. oppoſita compenſatione. et ideo videbatur uulla
ſenientia. cum ex ea efficacuer agi non poſſit. non ergo neceſſe

Ptſcemntr.
ſnta 5
tldmon.
ehtöupi.
Engaärs V
Iſinmt por⸗
Ponecinpu.
SNM.
WNNW⸗

„PWrNN
gorſnida
log,l ſiweeſin
1ſc o. ehuine
nuri imponibil
lem iuris ?s
e. br 7,5, d.
Chenecnſtn. aus
lCdnoes,F
ulercondem
ar btaneſt
Uſtco. Gmmen

ſoſe enn
polckfenne

Nlhſier

imdnöwreg

Btine
ſhiftenum gel
Ariemm

””
4 . . HM N. nd Nſrr N

An 2 ANNe / 3 A ſeux

è

8 Nndni
pontR)
Ao
thelinn

mucpmniti
iu tniin

nnten
ſti houpengann

Rh umtig
mar, AM
Gmromimi
Crui Nd

unſhnetont,

z Fommmt
nlimin

namgiu
. iutin

1 ntum,
l m

☛

eſt appellari. ſed non eſt ver. qmna ipſo iure tenet. ummo quia oppo

nitur ↄpenſatio agenti apparet valida. ac.
2n p Aulus. qin ↄdemnatum. Mo. non valere ſententiã m moꝛ
tuum. vt hic. æ. S. re iudi. in ſumma. S. fi. etiaʒ ſi per vi⸗
aum veſenchuur. vt. S. ve iudi. v qua re. S. cum abſentem. z ⁊ con⸗

tra pꝛo eo ſic.vt
S. ſide.con.li.
cum quaſi. ł ſpe
ciale ibi.in pum
legio añt oceſſo

PYVcuratoꝛi moꝛ⸗

non poſs:pꝛiuſq; le mea quoq; pe
titione iudicetur:ſ̊ magis ẽ vt ap⸗

im. die vt. J. pellatio interponar. Aulus
ennardi Aub. K. eñ qui in reb hüa⸗
pꝓ moꝛtuo vl cõ⸗ ms nõ fuit ſnie dicte tꝑe in⸗
* alet. .⸗. efficaciter condemnatum viden.
bmae v. Hor Igem reſcripſit aduerſus eum
cu.l. ex uditox qui in rebo huamis nõ eſſet: cuʒ iu⸗
x p Qulno. dex datus eſt: neq; iudicis dationẽ
impoſſ- valuiſſe:neq; ſententiam aduerſus
ſi cũ dies. F. an⸗ Aulus reſcripſit impoſſibile
tepe. et pe. boc ar pꝛeceptũ iudicis nullius eſſe
bugnanna vt. “ mMomenti. Jdeʒ reſcꝛipſit abea ſen
„* reuch-oue.- tenna cin anen rerum naturaz
Fin ure⸗a.5.r 6 poterit: ſine ca appellari.
Anmdingtano)- An per alium cauſe appellati
ſedar coa ee onum reddi poſſint ug.
anne unp⸗ ri ſolet n per aliuʒ
Jiaclt. F. gcr. cauſe appellatõnis red
10b. l. nõ ſoluz. Aipüt: aue res in rein
; bd t pecuniarijs: ⁊ in criminalibo agita
cog.l. ſi vceſſn. ri conſueuit: ⁊ in rebo pecuniarijs
ſic no. equpa· ſTunt reſcripta: poſſe agi. verba re⸗
rart ndoſibi cripti ita ſe habent: Giui fratres
ture. vt z.5. æ longino. Si tibi qui appellauerit
vneun ta l⸗ mandauit vt eum cæ appellatione
ſinder condem quã polla ad eum fecit æfenderes:
nat vebitoꝛẽ ſtti res pecumaaria eſt:mhil pꝛobibʒ
enm mnomine eius te iuſte reſpondere.
an valet ea ſen, Bmnautem non ſit pecuniaria cau
rri nicet ſa: ſed capitalis: per ꝓcuratoꝛẽ agi
tra ꝙ ſic. qꝛ in⸗ .
ſti. poteſt venire
vt. S. de ver. ob.
inter ſti. F. fi. et

cura.ſernum.S. publice.

4 = 4
Pi Cρaνι

ePlane. ignom. in om̃i cauſa in qua pena coꝛpalis nõ impomtur
bꝛocurstoꝛez cullibet agere licer ſponte. non ex neceſſiate. io. huie
regule in quatuoꝛ cerogat᷑ caſiba.in pꝛimo ratione pſonaꝝ illuſtriuʒ
alie ve ꝑſone ſi volum pñt.alie vo pſone qñq; etiaʒ ſi vo lunt nõ poſ-

non licet. Sed ſi ea cauſa ſit ex qᷓ

ſequi ſolet pena vſq; ad relegatio⸗
nem:non opoꝛtet ꝑ alium cauſam

agi: ſed ipſũ adeſſe auditoꝛio debe⸗

re ſciendum eſt. Plane ſi pecu⸗ ere enkrrin⸗
maria cauſa eſt ex qua ignominia excepnonea. ſecũd⸗
ſequit᷑:poteſt ⁊ per pꝛocuratrẽ hoc angmelbnnef
agi. Idemq; erit pꝛobandum et in dic vt. wpeurd⸗
ipſo accuſatoꝛe ſi appellauerit: vel qucũq;. a,l. ſn et.
ſi aduerſus eum ſit appellatũ. 7 ge S.n digompe z
neraliter que cauſa per aliũ agi nõ feſpom. in crimini
poteſt: eius nec appellatõnẽ ꝑ aliũ uao me i
ggi E bn r lnon bend ialin
pꝛocuratoꝛ abſentis appe ronez orine,
lauerit:veinde rões regane⸗ el nede
rit: nihilominus ipſe reſpodere indiſtincte ſuꝑ ac⸗
ber. Sed an eo ceſſante wminus li veren en mriok
tis reſpondere poſſit exemplo ado⸗ 2. . we miur n⸗
leſcentis videamus:magis tñ obſ⸗ aſte paret ex pdi⸗
uatur: vt audiri vebeat ĩ cauſis ap Ko AVenna vore
pellatiõis reddẽdis is cuius abſen lecunqa m crimia⸗
tis pꝛocuratoꝛ appellanit. ag a gler. Nre
Di tutoꝛ vel curatoꝛ vel ma⸗ e5 o ien⸗ b. n5
giſtratus ceat'oppellaueru⸗, vrt pcuratoꝛ. ſed vr
2 m rem ſuã recipi.
Iqm ad munera publica nei interſit. gus
nominatiappellauerint: n. bun d pubuice⸗

nec cauſas pꝛobauerit ſci⸗
ant ad periculũ ſuum pertinere:ſi
qd oãni ꝑ moꝛam appellanoms rei
publice acciderit. ꝙ ſi apparuerit
eos nccio ꝓuocaſſe:cui adicribẽdũ
ſit id dãnũ pᷣſes vł pncipes eſtiabit

ſunt. vt in crimimne
ſcʒ de ſuſpecio tuto
re. Item in inidi⸗
cio de liber. exhi. et
in terao generali.
vt. C. e ꝓcu. l.fi.
vel in. l. S. pcur.
licet in pꝛin. ſ̊ pri⸗

fSequi᷑. vt in
ꝓſocio 7 mãdati.
Hoc agi. vt et.
8. his qui no. in
I. furti.S.j. ac.
h Et generalit.
Mo. m fi. huiꝰ.l.
optimam regulam
que in initio poni
dz. cui eſt otra.S.xæœ
vop.n tm.ſo.vt ibi.

in oſtituto.vt. S.de conſti. pec.l.pnnſſoꝛ.⁊ ideo dicam valere.tnti/
us tamen eſt. ſi in eſtimanone ↄdemnet. licet eſti.non ſu in obli.vt
⁊ ałs.S.ſi certum pe.l.vinum.cum a pꝛecium loco rei ſuccedat.vt
ʒ. de pe. her. ſi 2 rem. ⁊ quia ſic pumit᷑ culpa vebentis. que ałs rema
neret inpunita. quod eſſe nõ debet. vt a. S. ad. l.aqui. ita vnl. Iteʒ
qua pecuma eſt rerum eſtimatio.vt.S. fide inſtru.l. ſi ua fidei.
⁊ quia ideo fuit nuenta vi ſubueniret difſicultanba hominum. vt
S. de contrahẽda empn. l. j. S. j.
J Rubꝛica. an per alium cauſe appellatõnis reddi poſſint.

4 Veri.ad euʒ.i.ↄtra eu.ſic vterq; appellamt.vel dic ap
pellatõne.i.ↄuentione.ſic.S.de pꝛocu.l.cum reꝰ.ac.
Mon licet. vt. S.e pu.m.l.pe.S. ad crimen.
d AVſq; ad relegatõneʒ.veſenſiue incipiẽdo a capitali.ni

aſcenſine incipiendo a mimma. accipe eniã incluſiue vᷣm quoſdam.
quod non placet. ſed excluſiue ponit᷑ vſq;. ſi ergo releganonem vel
mimoꝛẽ penam relegauone ↄuneat. poterit dari ꝓcuratoꝛ. quia et in
relegatione ⁊ in minoꝛi pena. vt in monone ab oꝛdine damnatx᷑ ab⸗
ſens.vt in ciuli cauſa.vt.S.de pemis.l.abſentem. ergo in eadeʒ con
ſtuuatur ꝓcuratoꝛ. quia hec duo ſumul debent recidere. vt.S, de ⸗

1 Cauſa. ſ. pꝛincipalis.
k ſ pcuratoꝛ.ſimplex ꝓcuratoꝛ ad cãm victus appellare tenetur
K , Vm om̃s. vt. C. æ pcu. I. mintus. an exercere ſub indice lis
eſt. vt ibi no. vbi dicimꝰꝙ nõ tenet᷑.⁊ huic.l.rñdemꝰꝙ nõ ſimplex ꝓ⸗
cu.ſ̊ oĩm negocioꝝ dñi erat pꝓcuratoꝛ.ſic ⁊ de c̃ ap. vel dic ꝙ ſpaluer
erat oſtituiꝰad pꝛincipalẽ cam: ⁊ ad cãm appellatonis. vel tercio dz.1.
põt.ſic.S.de of. ꝓconſul.obſeruare.S. finali. ⁊ Sm primos dnos in
tellecius tener̃᷑ dño act᷑. man.miſi rñderi ipſe pcuratoꝛ. ac.

H Appellauerit. facit. S. le ꝗp. l.fi. S. fi.2. . & ap.ſi actoꝛ. 7.l. wmu
nus.⁊ in auf. aj.S. j.

m Reddiderit. ſcilicet wmino ſue adminiſtrationis. a ſic eſt cõtra
ap. l. tutoꝛ.S.fi.ſed ibi in tutoꝛe vel curatoꝛe. in quo duo conuem⸗
unt. ſcilicet finiri offcium ranonem reddi. hic autem vnum tm. ſcʒ
rationẽ reddh. vel ſi dicas hic debet p poteſt. non eſt comra. vel dic ra⸗
niones reddi.ſ.quia appellauerit. ad quod ſupꝛa ð ap.ſcio.⁊ qð ſubij
cit reſpondere.ſ.ꝓſequendo.

n Kubnica, ſi tutoꝛ vel curatoꝛ vel magiſtratus creatus axbel.

inati. i. electi.
inati. i. ele
qui nom
% b

amen

acole⸗
ben Bint
ſes pluſq; functus.v Ec.e. Luni
nſes . e. l. j. xtin⸗ nattcv
noꝛ bʒ mnen et. vi. C. e. us extin W
umen habetur guo e Agarner geqneſcer Ainit dtlomunn et facit. rili,
ede : Wercſſen necexpinsnaumi tnueru. pre. J nres vel . gura.
lo ſacta eſt nnores⸗S. 1. dempuondisr ren. F. k ſermn. ru. d ula moꝛr. ſie . ai
to. vel cuylo ne⸗ ap. imꝑatoꝛes. tur. vt. C. e. l. finalu. accurſi . anble
ocusC7dz)̈1aiata bie. ve.. qñ ap. i.l t: ſiquidem 6 Ademptis. muf
E.l.rj ano ie o! an. nrl i⸗ datus. 7 Die peres nen cauſas ap expꝛeſſe. tic
4 5S. ſas rinog. nulnns ane ucogendus n fiſci ms. heres.
tu. a iuſti. de ercu. 2 etentus ſi pellatõnis redd onem. SDi vo
n.§. au aun ar⸗ toꝛ vel curato. cauſaʒ actã p ere appellati nen appellatuz
ij tois. ſi B erit:⁊ an j tpis page erius ↄtra ꝗ appellati
ai no. n Fuoctn piculum wean anie vel alte eſt: heres lace Mulli
pateat tutoꝛ noriar: poter p ellato⸗ ntereit: aber. Mu
parcor 3 c6. egiſſe. oꝛiat ? ꝓpte ſas app eſt i ddere neceſſe ha cum ſine
Pectaadenipenn. m s ei?cauſas reddere necel eluti cu
d enʒ p ſſoꝛes eddere. onis intereſt: v 9 eſt.
celum. mca con neceſſe ha iĩ appellaueri⸗ us autem e bonoꝛum legatꝰ vk
tra. vt. S. ſtõ. 7. C Eum qu RKubꝛica. gdempton 16 bonis rel tal⸗ 1 In eäden
.l aun ien⸗ quã⸗ incia vefendi. J Apianus. n ſi adempti s vel in meta⸗⸗ qis. aur unerijt
excu. tu. upt. uin auerit nam poꝛtatus ve rpoſita ſuper q ap
5. 2 ve ru nupt . llauer in inſulaz dep one inte res ſun eſt. et
Tauis ru. S. aun in apheuaeri in in uocatio alexan allarumn d al⸗
quis Vm qui uincia de datus ꝓ toꝛ nolter alex ruc ſ eſ ad al⸗
ergo. ac. opoꝛterein pumn cauß lum t: imperatoꝛ ni eſcripſit. ez vſum tene⸗
Oodpo . s ſuis c ceſſerit: hti ita r. 2 qu ui. vt. S
bꝛica. eum . i in alij net: diui 10 minun one mo tur exeq .i. ſi .
ſRu rit in fend — rinet: v ꝛetoꝛi ellatie ondi. fur
appellauerit . 6is cã peg . der p te appells ta ta-⸗ æ .bone.
Tunnnis deſec. a ſi apellatois ca ripſerunt. is pendente tuʒ ſit: data — B
ꝓPunnc etiã ſi ape hiloni reſcripler uis p en extinctuʒ m eius 2 ſubaudi.
AUm q.. ſe⸗ frẽs cimo p A ſſe te rei . parte ſus quã ſi erat a nul⸗
5* e ſcripſerüt Gð s p‚ſta?t ne nece . n etiam de p⸗ r:aduerſu luc⸗ ſi autem a 15 te
. rone , Sc ef̃ illis natrerg rei⸗ inernn ribanemolumemu ſ⸗ cpH m vliin zhre⸗
vel alibi. ercen⸗ beãt ſe de 8c liter is nere potelt: 1 uli. vi. .
c ey ba B t. non 9 t: obti llatio⸗ pec pꝛin⸗ 4.
grinet on bhʒ neceſ SHS uſa abſun pellatur onis habet: ſis appe lberali 1 Tun Nn
de apa vt. S. de ublice ca uo appell. 4 ceſſio dis cgu e etexe⸗ cipaluer. ve P . Ptine
aii g F. ugaidd p Apud eum a q elledu. ſi in redden m ſententie re Per moꝛ j. vi ſu 9 Piign.
iud.l. ij. S. in iua Ap imagere com nus. nis iniquitatem fſei . negocio p beronenſth. V ningl
edonnes.g endd lig cam agere 1. Janpel⸗ nio in Turoe gnochterpona ſi *, ga en obn en an
ic. et jg exr aliae — rit. on inter ter tip. F. pe. 1 Ohbuppn gu
karikanuctei⸗ anrkeberduezeuutanle⸗ nece⸗ eck. i
rato qꝛ ir datur. lauerit iudice t: atöms red en⸗ terijt aut c ar ſsſpſepeutheredt
ſen 9 udic 3 ceſſerit: 18 re 6 t dura
R que æ n delendi⸗ . ã eundẽ ii 3.7 ho⸗ ce ellatom tele heres cinilis. er E. Iueniſedin
aroſi no miſſio 2 lia c vi eamus. 7! oſite app rationes tu 18 tẽ pomoꝛtẽ. e e⸗ htig eſſetl
tur ipnat onoꝛum neceſſe hẽat: vid maſiapg p ſt:etiaʒ ſi rot fficit moꝛtis 3 e] ij.aur güni tllgtur.F.
u rr⸗nbuge beiure vrlmurvt napndcl⸗ ke iderit: quia ſuff Snis reddé 11 Aans on mii
eius. vt. in pol e. e hoc iure vtim ſit: tñ apud en⸗ reddider zuſas appellat Diugs Ppter penaʒ e Enenonepln⸗
ag cognnionem gle o interpoſita uocauerit ꝛe ad caula fuiſſe. Sed n⸗ poralemn Ane nlngiliiſe
rad cogn pelatio merpo l ia n i Lorkmbligatum lulf drengcoal⸗ Pamer e 3 Waign
iudicem a q las ſi quas qni das oblig ſcripſerũt: di- me oni nõ põ ſnlann
u b eenm. abolletur⸗ glins⸗ hoc erte e ſeue , aneon poſt renwne eddere. re ben 65 Anun
det⸗ õl V c& nö vbea „t* dum tut ppellatior. . ne als nec ch ſren n
bona tñ esr⸗ eſen ag nſum iudi caꝛe. as cauſas n boms durar. emlneſtr ⸗
debunt᷑ ſi n ſtra⸗ ad offer t enuo ꝓuocaꝛe rr . in eo. l. iij. tunoeſ
k. nõ tñ diſt e⸗ Hit R£ 2 9 e eg. vt. C. eo. N
dant Frid aube riri:cũ noni nte appellatõe moꝛ De iure fiſci.Rub Alnr. vin, ine, ai
cart. poſ exd. Sip rit. Rubꝛica Arci. e cauſe ſunt ex ꝗ è⸗ ſes pfſeqᷣ. ſubau utſelne
in poſ. F. . temn git interuene toſi Arie cauſe tio ad fiſcũ a beil acqeſcat Krmiſtgr
j. ellatoꝛ cu bus t em̃ ſe qs ſtatuns. z. et nuun
pꝛetoꝛ. S. m ſi ne Ppe ne herede leri ſolet. aut em on aliter . undin
te abſentiam! naz idem ſin⸗ g awel⸗ fieri S ”ñã l. j. vbi au B hintetiin
otu. Ui 9 C. e. l. le
unc o, inand nuüung, 6Am i . l toc vi cer uo die mnnn 4
infra de legard no. rit euaneſcit. neris ape ans non pꝛobat. W
l. enz. F. j. 21 dam ſatio fuerit lententig oneris vel rolploc, aauer l. tutoꝛ. alnnſm
⁊ facit. 8. dormz. r re ſemsat one qo fecit col plene dixi. S. de ap. 1 unnetii
ma. ſed a ſi peꝛ pꝛe. J rome. ſam 3 [ Zutoꝛ. tutoꝛem. dixit: m ad fucu⸗ nlre o
ma. ſed a ſi lI. em qui rome. liam caun = 1I Tutoꝛ L ꝛuatoꝝ veniunt nlmh
7.. . quo appellatur a ella 1 ure fiſci. inra p ne vona „„
§ kr. .. de em Drand appel L vt. C. e axp ica. iure ummnib , que emiuz: ſiue N
non diſtingne ud eum qu llo modo. vt. m RKubꝛ oꝛ e crim vt. J. e. l. . fert. habet pꝛe vt in⸗
Nub ca. gpr dem nu m ſupra ubꝛo ſuꝑ ſiſci dicit. x ſe defe ſarius. n, en
X . ſa. ean ntra. Vvt dixit im ubꝛe muribe wie nõ capa/ deicomm ax pre ſnnnnn
lendum. 18. alig cauſa. ea mmicilium. als cont 7 alijs js. ſi iple no ſiue fide on cap une GrK nduarn
pel 3 nbue. eds n r wnncilmum. 0 .vr. E. ͤ awpella. hoe Se.le e leggranus 8. Jtem exneo. ett
„ 1 re. cum habet ac. ſum. vt. C. ſi perec natus. J. ſei rede capace
Agge l. ij. S. er duoch e ſe offen fra. e. l. ſe lio: nec ab he
3 r uctel fi ebet repu n. mitur ab a
Offenſum. . nenert. imial.
kKri malorbus i. erm Roanntemnes enargr. hic
l. im⸗ bꝛuca. ſi pe fuerat & danatꝰ inalis cauſa. n. 1 ſub.
g Ru pellatore. lciuilis vel crim omt exemplum
b a unie veictr hoc ſtatim p
re
Perage
2

U
1 *

S E eE. WNRA.

AG. Ce A . e S
. ùẽ „

imivWνh

itlin
3 ATTANYC·I
Cullis erou

lijt
„ s.1ol
rr uu
9 tNo
iinponn
(prrhnt
iſe iin
nttiui
RiNunmlt⸗
oli
ſeiz and

1 onegein

I ngtn
. 4 Kid
ns tk
minmi⸗
Lilinm
inſni⸗
.

ami1,
iunt/

inthlnl

tumi c

tenti n

a⸗ ,,
Haußt

Punmn

rBSubꝛepti. quo caſu ſi pꝛiuatus eſſet heres ipſe accuſaret a here
ditatem peteret. vt. S. de fal. qui teſtamento. nunc quia fiſcus eſt he
res ipſe petit hereditatem ⁊ accuſat.
ſ¶ Inueniſſe.ſ.in loco publico vel fucali. ſecus ſi ałs.i.in lo co pꝛi
uato. quia ceſſat delatio vt inſti. ve reꝑx di. S. iheſauros. a. 7. e. l. non
mtelligitur. J. fi.

1 Aagm pꝛecijſi dicas abeſſe dolum vtriuſq; vel granam: dices

v deceptone vltra dimidiam iuſti pꝛecij. vt. C. de reſcin. vendi. l .ij.

ſi dicas illa adeſſe: tunc etiam pꝛo minoꝝ deceptõne. vt. .. e.l.ſi mi

Na⸗zil: an in contractibus.⁊ ſic iure pꝛiuati.vt.C. de peti.here.
u Pꝛeuaricatõne. qꝛ ꝓcuratoꝛ fiſci vel aduocatus pꝛeuaricatꝰ eſt.
Vt. C. v ſenten. aduerius fi. la.l.j. lib. r.
x Erimine eſſet.ſ.dãnatus a bona expꝛeſſe adempta. vi S̊. ti.j.l.
I.. C. xe honis pꝛeſcrip.l.ſi. vel dic eſſet. . poſtulatus vel epꝛehen
ſus. 7 poſtea ſe occidit nimoꝛe future pene.vt.j.e. in fraudem.S.ij.
J.qj. 7. S. de boms. e. l. fi. . .
y RKeum eſſe. qo dic p exẽpla vt ̊.de accu.l.ex iudicioꝝ.

3 Deſtructam eſſe.ꝑ vim pub. vel pꝛiuatam.vt.S.ad.l.iuł.d vi .

pu.l.hi qui.vel cauſa negociandi deſtructa fuit. vt 3. 5 öhen. emp.
I. ſenatus. æ e dam. infec.l. fſi. MU
7 Receſſum. a ob id de calum. ſeu tergiuerſatõne oanatum eſſe.
aliter emim non deferent bona in fiſcũ. vt. C. vbi cauſe fuſcales.l.j.
„ vt intra certum tempus.l.j.⁊ ſic eſſet vbicũq; viueret crimioſus
nam pꝛimo veberet accuſari a cõneniri coꝛam pꝛeſide. anteq; ꝓcura
loꝛ ceſaris ſe intromittat. at vbi æceſſir. vt in pꝛecedenubo caſibus
ſola pecumaria queſtio ſuꝑeſt. vt ſe ſtanm intromitteret ꝓcuratoꝛ
ce. vt inder. ꝓcuratoꝛ fiſci vt actoꝛ. vel alius nomme filctn nũciãs
ꝓſequens.vt no. C. vbi caule fi.l.j. in fi.
5 Rem litigioſam. pone exemplu. ..de iiti.l. fi.

1 Senũdari. vbi pꝛecium perditur: vel fiſco dat᷑. “

Kontractu pꝛiuaro. qꝛ ex officio quod admimiſtrat emit. vt. . e.
aufertur. S. quod a pꝛeſide. a 5. de otrahen. emp. non licz. 7,K. qo

„

fſ Eeneunt. a cꝛeditonbus.

Item. C. ad.l.inł.e vi.l.ij.7.l.ſi qs. in fi. Iteʒ ſi qs ſeruos fiſcales
occultauerit.vi S.de pub.l.fi.S.quotiens. Item. C.ð ſepul. vio.l. ij.
ſ̃65ÿhodie his ⁊ ſinnlibus bona nõ auferunt᷑ heredibus: iuſi in crimie
maie.vt in aut.vt nulli iudi.S.fi. M
cAn bona.puta hereditas:vel patrimomũ alicuius aliq̃ ex pᷣdictis
cauſis:vł etiam qꝛ ſit inſtituis fiſcus.vt.j.e.l.non poſſunt.⁊ S.ðᷣ
of. ꝓcu.ce.l.ij.fiſco obueit. Iẽ qð dicit ipſo iure: nũqᷣq g̊ ſ ine achtoe
erit heres qñ eſt inſtitutus? Rñ.non.vt S. of. ꝓcu.ce.l.j. in fi.ſ
adiiõne facia erit heres:ſi bona ſint ſoluendo ałs nõ:etiã ſi adierit.
ſi aũt diceres ſine aditõe eſſe dñm:ſpecialiſſimũ eſt. qð eĩ in ceſare dr
2 in fiſco regulariter eſt dicendum.vt.j.e.l.fiſcus.im ſi.
Eius. labeonis. e Quod.i.quia.ałs quo.

g Mihil acqri. hec ſi certioꝛatus etiã nõ fuerit prefectus erarij. al's
etiã ſi ſoluendo eſſent venirent.vt S. de fideicom.li.l.iiij. S. ſi bona.
h Sius. cetuli bona ticij moꝛtui ꝑunere ad fiſcuʒ q poſſidet ſeius
ſine ti. certe ſi dno interueniãt.ſ. ꝙ ve vacẽt fiſco:⁊ ſint nuciata fiſco.
quadrienio pᷣſeribit᷑.vt hic.ſ.ſi no agnoſcat. ałs eum non pᷣſcribi
quadriẽnio:ſ.x.an.dic ̊ nunciatõnem.i.pentiõeʒ nũciaroꝝ bonoꝝx.
ipſa em̃ nũciatio fit vſq; ad. xx.an.vt ſequentibo dnobs.S. ⁊ cum hoc
facit S. de diuer. pꝛe.l.intra.S.j.⁊.C. de quadri.pꝛe.l.j.ſi autẽ bona
vacent fiſco:non iñ ſunt nunciata.tunc poſſeſſoꝛ pᷣſcribit.xx.an.a die
quo ceperũt vacare: vł ao ſiſcũ ꝑnnere. vt. j. px. S. ⁊ hoc ſiue ceperĩt
vacare ꝓpier velictũ:vt q; delinquẽs ſugu.a ſic reqᷣrit᷑ ⁊ bona anno
tant᷑: ſiue alia ex cauſa vt ſubijcit.⁊ hoc ſi non hʒ ti.poſſeſſoꝛ.ałs em
poſ.x. vel.xx.an.pꝛeſcribit.vt S.de vſuc.q;uis.
i Emiri. S. ſi.o.c.teſti.l.quia.S.ꝙ ergo tempus. a qͥs oꝛdo ĩ bonoꝝꝑ
K Heredem. ſ. aliquem. poſ. ſer. l. ij.
IPeꝛeſcriptio.bona pumo pꝛeſcribunt᷑: poſtea ſi ſtet fiſcus. xx.an.
cy non repetat repellit᷑.vt hic ⁊ S. reqᷣrendis reis.l.ij.⁊.iij.⁊.iiij.⁊
qð dicit enam. ideo q; ałs boms delans idem eſt. vt dicto nt. l. ij. et
3. diuer. pꝛe.I. omnilb. H
m Cauſe autem. duo dicit. pꝛimo detuli quedam bona cuiuſdam

requiſiti pꝛo derelicto ſiſco anteꝙ; poſſeſſoꝛ eoꝛum teneret.xx.annos
buta cum iam tenuerat.xix.an.potero etiam intra,xx. an. ꝓſeq. ſic

lonc plene no. 7. e. edicto. S. extat. Sed quis non eſt capax? Rñ. xpoꝛta cauſa.l.ſi ꝑ im I, N eAR
us. vt. C. ve here. inſtitu. l.. Yiem herenci. vt. C. xe apoſtanble⸗ ſuccemit alun Wdatonaalcategii ANpen legalis. vel die qꝛ fiſcus WZ . 4
ntgarn qui ſanctam. æ de hereti. I. manicheos. Item daͤnan in metallumn. vt etiam. vt.j.e.fiſcus.⁊ ſi eſt etiam pena onage hener vel ſoꝛtis W
Liriu 8. æ his qui. vt indig. l. ſi in metallum. Iem nan er dãnato cotu: comractu non eit veriſimle ignoꝛaret. kercontramge un ſ
at vt in ne⸗ dnicn mo. na.eſ.ſin. S.ſi.⁊. C.de ince.nup.l.ſi quis.⁊ de æ reg.iur.l.qu in alterius.ac. q ollen comtracl ſc. vt. j
denlclfl. nsturali. bi. iijj.
anf, nhe virimi oſſ⸗
rẽdo ſe lucrant᷑ .
n Dohmen. quod tacite relictum eſt: pfitegtur ipſo iure ad fiſcum pertineant que⸗
i locum habet vx ( gpere non poſſe: vel ab alio pꝛeuẽ⸗ ſitum eſt. Labeo ſcripſit etiam ea
a ſeo voint er tus vfertur: vel moꝛs ab heredi que ſoluendo non ſint ipſo iure ad
RK n a. bus no vindicetur: vel ꝙ indignus fiſcum pertinere. Sed contra ſen⸗
quis heres nuciatur:vel ꝙ pnceps tentiam eius edictum perpetuum
ſiue codicilli ſurrepti eſſe nüciant᷑: ſi ex his fiſco nihil acquiri poſſit. ο Pac⸗r md.
vel ꝙ dicatur quis theſaurum iune Biuus piꝰcelio aromato ita re- icit aguer us le⸗
mſſe: vł magni pꝛecij rem minoꝛis ſeripſit. Vacantium bonoꝛum nü- Frenkelj enee
ex fiſco comperaſſe: vel er pꝛeuari ciationem quadrienmio fimri:idqʒ ſerno.l. ↄſiliarios
* catione fiſcum victum eſſe: veleuz tempus er die quo certum eſſe cepe . . ad.l. mk. ne.
IN cceſſiſſe qui in capitali crĩe . r. l. j. Yem qð ſubij
Bi ceniſſe qui in capitali criĩe eſſer: rit: neqʒ; heredem neq; bonoꝛũ poſ cc: vel cõmmnl. fac.
i. nit vel etiam poſt moꝛtem aliquẽ reuʒ ſeſſoꝛem extare cõputari opoꝛtere. eſſe. ſ. mn fiſcum. et
e at eſſe: vel wmum vſtructam eſſeꝛvel Poeſcriptio autem vigintian⸗ e
urnn ab accuſatone receſſuʒ eſſe:vel ren noꝛum:que etiam circa requiren-⸗ ⁊..l.commia. vel
re litigioſam venundari: vł penã fiſco doꝛum annotatoꝛuʒ bona obſerua⸗ ſenae Weraute
lnt, ex contractu pꝛiuato vebeni: vel ad⸗ tur ex conſtitutõe diui pij antoninn repeteł aquerins
irunn uerſus leges commiſſum factũ eſſe ſolʒ ex eo numerari:ex quo quid ad Gen auun er ie
antem ad DR lon ſi ſenm . idem recidit.alij ñ
iuni An bonga que ſoluendo non ſint fiſcum pertinere potuit. Cauſe at wem reen nauer⸗
WNüge äl D B Kct runcen
Ri nus tm caſus.ſ.
nt 1. T niſſo Eer n
RK 8 B V HD ꝓ ex alijs cãꝛs fit
rit 0 FTacne. vel non tacite. vt. . e. edicto. 8ſſ. nuncianio. vt. &. de ſacroſane.ec.l.iubemus nullam.in fi. Neʒ ſi qᷣs
znei⸗ p Mõ vincſcet. vt. . vbi canſe Iu.l j. . C. xe his q. vt indi.l.j. ſalem vel arma venchdit hoſtibus. vt S. de pub. cotem. ⁊. C. que res
4 a ₰ Indignus. alijs modis ꝙ;ᷓ ſupionbo. et eſt exemplum S. de his expoꝛ. non de.l.j.⁊.ij. Item ſi q inceſtas nupt.contraxeriu. vt. C. de
„ 4 . quib vt indig. lI. indignum. 7 alijs multis in. e. t. nam ſuꝑiores inceſt.nup.l.qui contra leg. Itẽ alibi.vt.C.ð his qͥ a non dño.l.fi.
„ Emd moch ſunt indignozum. H

interrumpo mihi pꝛeſcriptõnem: non autem alij. vi 3. de diuerſis. p .
l. intra. ſecũdo. Rñ. ſecudo. vetuli quedam in fiſcu; eſtiti conupt
pecumia poſſeſſoꝛe: poſi quam venũciatoõnem poſſeſioꝛ tenuit quadri
nio: ⁊ ſic deberet eſſe tutus:ſi bona eſſent vacantia.certe hoc cau no

eru mtus. nam alius poterit nũciare: etiam poſt oictum quadrieniũ
dicẽdo de pᷣuarica
von meen cOꝛu “
pens haberur o “ .— ee,
ofeſſo. vt ⁊ dick.l⸗ que ſtanm mote ſunt 7 tracte vltꝛa
ine mn ; viccſimum annu differri poſſunt 2
ne. poſt. xx. annuz. Ille quoq; cauſe
AAgue 9 prioꝛe nunciatione pꝛodite di
. Sarm. cantur: etam poſt tempoꝛa quibus
gr übi nucinöne, Peeſcribi dicimꝰ:fiſco nunciari poſ
untra quatu. X quibuſdam cauſis delatio

AOote ſunt. a nes ſuſcipientium fama non

areanee leclitur: velut eoꝛum qui non pmij
ad qð. j. co. l. in fi conſequendi:item eoꝛum qui vlcil⸗
ſdt. an, (endi gratia aduerſarium ſuum de
nui. qdam bir hie ferunt: vel ꝙ nomine reipublice ſu
ſer Ponf e alil as quis exequitur cauſas: ⁊ hoc ita
eſt in fine nucare conſtitutõmibus pꝛecipitur. Di⸗
beſnr uon a uus adrianus flauio adriano ĩ hec
ttrüch reiem boͤe verba reſcripſit: Quoniam ei qui
Alle quoch. inſtrumenta ad cauſam fiſci perti⸗
re veein · nemia cum poſſit exhibere non er⸗
jr 5. we adulre. hibet: nocere debeat: ſi verũ aliter
qnquẽmum. nõ inuenitur: ea ſubtracta eſſe cre

1 Poſt iha. ſel duntur: que nocitura cauſe eiꝰ fue⸗
xx. an.ĩ Hedo aan⸗ rint:dubitandũ non eſt: ſed nec ałs
Item poſt quadri
ennium in ſecũdo
Sʒzʒ qᷣq ſi deſtui nõ
coꝛꝛuptus:ſ̊ gra.
vnde nõ habet᷑ p
ofeſſo delatꝰ. vt. j.
in fiſci? Rñ. idem S
quod hic dicituraſj an eo caſu admittit᷑ aliꝰ delatoꝛ poſt.xx. an. Rñ.
non puto.nec em minus ideo pꝛeſeripſit ſic velatus :qm̃ nullo modo.
alij dicunt enam vltra.xx. an. alium admitti. cum aut fuit conuptus
pꝛecio: planum eſt vt hic dici.
ſe X quibuſdam.conſtrue: ſama ſuſcipꝛentium velatos nõ ledit᷑
ex quibuſdam ⁊c.idelatoꝛes non infamant᷑.ſub.lʒ nõ ꝓbẽt.
regularuer ergo delatoꝛ non ꝓbans infamat᷑. vt hic. ⁊. C. de velata.
l. ex varia. ſ̊ hoc fallit qũ non ſperat pꝛemium foꝛte a fiſco. vt. j. ea.l.

cauſam nocere vebeant ꝙỹ in esz in

edicto. vel a velato vt veſiſtat. Item ⁊ fallui i eo qui vlciſcendi ac. vr

ſubijcit: qꝛ fone alius eum veiert. vnde ipſe vlatus ſuum efert dela
toꝛem ex alo cauſa: ad quod. . de boms lib. ꝗͥ cuʒ. S. ſi libertus. ⁊. C.
de metatiſ.l.deuotum.ſ̊ in hoc eſt arg. 3. S. ad. l.ad?. ſciennam. S. pe.
ßz hic cinliter coꝛam iuchce: ibi facto volebat ſe vlciſci.
t SDelationes.i.qui ſuſcipiunt vt fendant.
n Reipublice. ꝓ hereditate: puta vecurionum 7 ſimilium. vt. C. de
heredi. decur. ꝑ iotum. ałs non. vt. E. boms vacan.l. ] idem ĩ eo
qui vefert cauſam ſibi cum ſiſco cõem. vt. j. e.xeferre.S. ſ ⁊ cõem.
x Exequuur. non ꝓ preno. “D
Plunifariã. 1. pluripus ſinmnlibo modis. vt in epła pauli multifa
riam. et fa. . e. ficus in queſtõne. a.l.elatoꝛ. vel dit plur ifa.i.oſtuu
3 Diuus.vt hec.ſ.ꝙ ea ⁊c. nonmibꝰ multis.
1 Duoniam. pꝛo vt. Eſſe inſtrumenta. ſiſco.
ꝑꝝ Capiendi.i.vſucap.vel.i.acqᷣrendi. vt qꝛ habes inſtrumentũ qoᷣ
ſiſcus emit.vel ano modo wmimi acqᷣſiuit: vt ꝑ teſtamentũ. ? quod
dicit nümaria. puta de mutuo. alij ponũt exempluʒ g.I. &. ad. l. iuł.
a Sinmnii. re ſubaudi. ſ.vel habundat. pecu. l. j.
b Agatur. imo videt᷑ ꝙ eui in capitali. vt. C. e edendo. 1. i apud.
que eſt 3. ſol. pumus iudex qͥ tulu ſementiam: vel iudex appellatõnis
indifferẽter acta pubuica ciuilia vel crimmalia iure coi exhibere cogit᷑
vr. E. ne lite pen.ſupplicare.⁊ ita loquitur lex.C.ſ̊ ali inſtrumta

dubitari opoꝛtet: quin non aliam ĩ

non cogik in cã criali ßz ĩ ciuili. vt hic et S. de edendo.ne qniſc;. na;

nec aguur act. ad exhbibendum ꝓ inſtrumẽus in criminalibo actõiba
foꝛte nec act. in factum.qꝛ pecuniariter non intereſt. vt S. ad exhi.
ſi libe. ſi tamen fiſci eſſent: eſt certum ꝙ poteſt itendere rei vench⸗
cationem. vel dic in cauſa pecumaria im̃: hocipſo ꝙ quis intpellat
nõ exhibet ſiſco

inſtrumẽta ei ne
ê ———( ) ceſſaria: patutur
qua deſiderata ſunt. Item diui fra venaʒ: qi cred?
tres ad libellũ coꝛnelij ruffi reſcri uj nſtruméa e
e 15 oee . ſubtraxiſſe.⁊ iia
pſerunt: totiens edenda eſſe inſtru fſun conuemek.
menta quotiens dæ iure capiẽdi vel 3 3 erimialt
iure wminn vel de aliqua cauſa houet dens. ns
ſimili res nũmaria queratur: non nõ pauor peneʒ
ſi ve capitali cauſa agatur. Se⸗ boben voſtu⸗tu
natus cenſuit: ſi neq; delatoꝛ ne; artar ſr erhibe⸗/
poſſeſſoꝛ tribus edictis euocati af⸗ mn nnoer
fuerint: latoꝛis quidem fideiuſ- lgt mnconneon
ſoꝛes teneãtur: ⁊ ei poſtea publicaz ſiſco. ven peen⸗
cauſam vefendendi ius adimatur: n cn ipe,
po ſſeſſoꝛis auteʒ ius idem eſſet. O: exſnbei mno un
latsig ammt ñqnati actoꝛi inſtra a
ſi velatus omnino non eſſet: quoti⸗ eum peinẽta. vt

ens tamen delatoꝛ adeſſe iuſſus ceſ

ſat: nec hoc fraude poſſeſſoꝛis factũ ne qſ;. ſecus in
eſſe pbabitur: diuus ad rianus re amn nd eſte⸗
ſcripſit ſecum poſſeſſoꝛem pꝛonun⸗ nentus acta cun
ciari opoꝛtere: ita vt ſententis com bae crialia exhi
ere teneret᷑. vt
pꝛehendatur etiaʒ clatoꝛes edicto ti aʒo. vł ibi in
id compꝛehendiſſe. Biuus pius rombo: hic in in
cecilio maximo reſcripſit conſtitu⸗ maner vhe⸗
nionem patris ſui qua compelleret bebat aibr aduer
clatoꝛ edere mandatoꝛem: ac miſi ſariua. beima er

edidiſſet vt ĩ vincula œeduceret᷑ eo

ſecüda placz. ac.
ptinere ñ vt velatoꝛ pẽa ſubduceretẽ

eGSenatuo.tribus. qui ter citatus habetur ꝓ conſeſſo. vt.j.eo. ſe
naitus. S. ſenatus. 7. l. arrianus.

d Teneantur. in ſummam petitam. vt. . e. l. ſenatus. S. ſenatus⸗
vel ad dãnum.vt.C. ð litis conteſta. aut. ubellum.

e Adimatur. ſi. E. qui accu.nõ poſ.l. ſi ea. de iudi. l. in ꝑempto
rio.⁊. C. de pꝛocur.l.eum.

fSmmno nõ eſſet. quia abſoluitur. vt di cto. S. ſenatus. r infra
pꝛoxi. accur.

g Ig cõpꝛehendiſſe.i.debet in ſententia dici qualiter delatoꝛes vV.O.
cauit ꝑ edicta.⁊ conſtrue ſic ſentenna. ſ. abſolutona enaʒ delatoꝛes

compꝛehendiſſe. 1. feciſſe id. ſ. vt abſolueretur poſſeſſoꝛ. ſecerũt dico

ecicto. 1. ꝓpter ed ictum quo fuerunt ctati. i. ppier contumaciam:
que colliguur ꝓpter illam citstõnem irmam. vt S. de re iudi.l.coniu

macia.S.j.Et no.hic duo arg. pumum ꝙ etiam actoꝛe abſente con
wahatur heremodiium. quod dic vt. j. ſenatus. S. ſenatus. Yteʒ
in ſenrentia continet᷑ caula abſolutõnis: vt non obſtet alij excepuio
rei iudi. vt S.1.j. in fine. 1 ad hoc. . de iudic. ꝓperandum. .l lo.
hb Ziuus pius. compelleretur. ad hoc. S. ad ſilk. l. v ſicenn⸗ ſit p
cuſſoꝛ. ⁊.l.pꝛius.ſed ↄ.S. edendo.l.ſi quis.S.rationem.
compellitur edere vnum mandatum.ſ̃ ibi ideo:qmia non erat liber
rationum: ſꝶ ratõnis. pꝛeterea hic mandatoꝛem edu: ibi mandatu.
id eſt ſenipturam mandan non edit.

i Deduceret.i. euaderet:que eſt pena 5. §. ſenatus. a.. e ſenanns
S. diuus. 7 ſacit S. vi ⁊ vi ar.l.j.S.quotiens. ⁊. eo. de eo. ?· .
non tm.a. l.ſenatus.S. j.⁊. C. deᷣ accuſauo.l.non.idcirco ſup.· a

S. de edendo. l.

vbi non

,(ſdctt⸗
ic
uimm.
Ttotet. .

inaaumnt

Alrl.

ſeer i
uad
an 4
td.1 e8t. .
ier d⸗ 4
NAie

te

Conplora Ani

irſaem o trore⸗

irbat numene
oubat tacnnn⸗⸗
poſe keieippen
Mo no chan
uyrlcumheſſte
Nerademmiamti,
Urul 1lntt e
Bengonn hie
liamnin vr ren
tooenn it⸗
ahligorenlln
N liſor noe

mi pbe

en 1pufſent
lnmn , gbn
Kunen ſei
les lun popt

age
iannt
Urmige

An
Wrunnt
3 wrat
üthmin
eſenn
nnngt,
ſinnad
wal
nn
1 Mut
ſchi
Mor
. U
l mint
c
. ui
gſfrt
giit
mau
. (ngnä
Krtn
V ecſe
. nmnidlih
ino qniti
chrus cti
lar ialiac
bar tenen ,

rdNh.

hen

runin

n, n
hii nnn
6 ſmnspint
en giiſe
lo

Dcidtid

4 Alenmshias
dam

molini

murpil. l. j.S. inedit. Item hoc fallit . de dela. l. ij. ibꝛ pꝛocur. fiſci

ſuppoſuit delatoꝛem. Itẽ arg.ð.C. de furtis.l.ciuile.⁊.E. de falſis
l.maioꝛem. .
K Puniretur. j. ſenatus. S.).
IImꝑatoꝛ. cerceantur. ſeueriſſima ⁊c. etiam ſi pꝛobent: vt. C. de

Xlat.l.fi.x.:h.
1 aſate ecn⸗ ſi mandatoꝛem haberet. Sʒ vt mã
,ce tal. di qaatoꝛ quoq; perino: atq; ſi ipſe detu
uns. S. pe. er dic x. .
pena. ſ. meralu: liſſet puniretur. IYmperatoꝛ no⸗
ved. v offi. pꝛie. ſter ſeuerus aug. cõſtituit: ne ſerui
1.S de rlatoꝛes wminorum audlantur:
&.qac. no voſ. E vt pena coerceant᷑.libertos quoq;
lpe. 1 f er. S, r cquſe mandatoꝛes cõtra patronos

gecs. h.j. a pꝛeſidibus pꝛouinciaꝝ pena plec
tendos. Coõplura ſunt reſcꝛipta
principalia: quibo cauetur nõ obeſ
ſe erroꝛẽ ciiqꝙ;ᷓ: ꝙ ignarus iuris ſui
ipſe ſe vetulerit. Sed extat eoꝛũdeʒ
principum reſcriptum: ex quo vi⸗
detur poſſe fendi: ita demum nõ
nocere cuiqꝙᷓ ſe ðᷣtuliſſe:ſi ea perſo⸗
na ſit que ignoꝛare pꝛopter ruſtici⸗
tateʒ: vel pꝛopter ſexum femininũ
ius ſuum poſſit. Dem.

On intelligitur fraudem legi

feciſſe qui rogatus eſt palam
reſtituere. Sed cum quidam teſta⸗
mẽto ſuo ia ſcripſiſſet: vos rogo vt

in eo q a vobis petij fidem pᷣſtetis

n Comoplura. quidam ticij filins ex berta quam reiecerat vir te
nebat ſeiam ꝓ vxoꝛe:inſtuuutus ab illo tino: cetulit ſe errãs ĩ facto
q; neſciebat marrem eſſe vxoꝛem veram:nec obſtat qð dicit iuris.
qꝛ ignoꝛabat factum: ⁊ ꝑ conſequens ius.vel dic qð in iure. qꝛ cre⸗
debat poſſe reijci vxoꝛem vnam ⁊ accipi aliam. vel eſinere vxoꝛem
eoipſo ꝙ nõ cohabitabat cum viro:qð nõ nocet.vi S. de wna. inter
vi. ⁊ vx.l.cum hic ſtams.S.ſi mulier. licet ̊ ſi vera eſſet pꝛofeſſio
haberet dimdiam tm:nũc totum habebit.qꝛ eſt legitumus ⁊ potuit
inſtitm. ⁊ facit.j.e.edicto.S.fi.
9 Si es pſona. his ꝑſonis exceptatis nõ nocet erroꝛ facti vel in⸗
ns: etiam in hoc vt pꝛobet ſe dignam. vt.S.xe ꝓba.cum ð indebito
S.j.ſ alijs noceret. vt a conrario ſenſu hic colligitur. a ſic eſt . J.
e. edicto. S. fi.ſj dic illam ſᷣm iſtam loqui in ꝑſonis exceptatis. vel
dic etiam in alijs:a nocet ei vi hic quo ad onus ꝓbanch ſe dignam
ſcilʒ erroꝛ facti:quo ꝓbato non nocet: vt ibi. in erroꝛe iuris no poõt
ꝓbari: vt. S. & cõfeſſis.l.non fatet᷑ miſi dicas illam habere locuz
quando in iure a pꝛeſente aduerſario qui non fuit hic pꝛeſens. vn
T: hic poteſt contra.p. ꝓbari.alij dicunt facti erroꝛem ſimpliciter ne
mim nocere.ſ̊ iuris ſic alijs ſ ꝑſonis exceptatis non. ſic hic de er
roꝛe inris: in.l.edicto de erroꝛe facti.ac. YMVMU!1
pP Doſſit. vel etiam pꝛopter etatem. vt. J. de reg.iur.l.fere in om

mbus. Item facit S. e aqul.l. ſi adulterium cum ince. S. fratres.

I. ad munit.libertus.S. erroꝛ. ⁊ 3. e edendo..j.S. fi. et. C. de urio
facti igno.l. ſi. 1. S. ad ſilł.ſi quis in graui.S.ſi qͥs ignoꝛans.⁊. C
qui admitii ad bo.poſ.poſſunt.l.fi.ſj arg. j. . xe in ius vo.l. ij.

q n Dn intelligimr. legi. indefinue dicit. vt Z. de pẽis.l.ſanctio
legun. ſunt enim multe leges que ꝓhibent relinqin alicuu
no. 8. l. ſ. in pnci. 1 qdᷣ dicit palam caute dicit: ſcʒ quod mrelligi
poſſit. vt. S. de teſt. l. heredes. eſt ð ð de ꝓba.l.qmi teſtamentuʒ.ſol
hic quo ad rogatum qui eſt capaxiibi quo ad non capacem legatart
imm.qui ergo palam rogatur: non poteſt non audire. ⁊ ita non pu
munr euam ſi foꝛte dicat bene faciam.ñ ſi tacire tũc xeliquit: vi ſubij

7

cit ⁊ punmuur vt ꝑqat faladiam: a non capax pdat wdrantem: ſine ſit
hereditas ſiue res ſingularis. vel quantuas a dak ſiſco. vt Z. we vſu.
l. eum quidam. S. in tacito. ⁊ ve his qinbo vt mdig. l. bereo. r.l. eu q.
7 S. de peti. here. l. pꝛedoms. 7. C. ad. I. fal.l. eriam. niſi rogatus erat
in poteſtate rogantis vt filius. vt . e his ꝗ. vr indig. in raude; S.

fi.⁊ idem mi ſeruo
vt S. ad.l. ſal. ſi ta
MMM citum.⁊ ſic tria ex
perq; leum vt faciatis rogo:et que cuſant rogatũ.ſcʒ
reretur an id palam datum intelli⸗ quia palam: vl qꝛ
2 filius: vel qꝛ uꝰ.
geretur: Juk. reſpondit non quide Jriem habz ocum
apparere:qð ab heredibo ex huiuſ⸗ pꝛedicta Hene 1 v⸗
moch verbis perituʒ eſt. Queri au⸗ crocheße fan nan
tem ſolet qñ intelligitur quisĩ frau moꝛtis a teſtamei
dem legis fidem ſuam accõmodare Si nner albta
et fere eo iam vecurſuz eſt: vt fraus na. an valeot re
legi fieri videatur: quotiẽs qͥs neq; een Cann⸗ .
teſtamento neq; codicillis rogaꝛet᷑: Ham heres angiz

pdit quartaʒ. 2 tñ

ſed wmeſtica cautione et chirogra
fideicomiſſariꝰ hʒ

pho obligaret ſe ad id pꝛeſtandum

ei qui capere non poteſt. ideoq; diid ranren: r eſt
poſſe ex ſupradictis verbis non eſſe digne. vt ad trebe.
