f E&t hoꝛam. in hoc eſt argumentum contra.J.de accuſa.l.libelloꝝ
circa pꝛin. ſed in alio caſu eſt. Item in eo quod ſubijcit. ꝙ opus ⁊c.ẽ
contra. S. de operis nounnuncianone. l. j. S. poteſt autem. ſed ibi in
nunciante ad pꝛohibendum. hic in edificante nunciante.i.ceruifican⸗
te wminum. Jtem quod ſubijcit neq; quidem ac.⁊ facu ſupꝛa de ini⸗
ro.aci. etate.S.mhil.⁊ de ↄirahen.emp.l.ea que in ſi.

g Perſunctonie.i.obſcure vt ⁊ ſubijcit. vel dic. i. decepticie.
h Hccurꝛere. ad locum operis. cum ibi velir nunciare. poteſt tamẽ
ibidem vt modo dixi. ac. H
1Mon poſſu.ſi ergo pꝛedictis non cauet clam facit.
Et ſi foꝛe.denuncietur.ab edinicante.vt patet ex pꝛedictis et infe⸗
rionbus. L

IZid wmũ.argumentũ ꝙ ſi venditoꝛ ſit abſens ſine wlo nec ſciat.
ag i

. 6 —

5

emptoꝛ vbi ſit ſaltim amicis aut pꝛocuratoꝛi aut wmi.eſt denunuan⸗
dum vt poſſit ve emct᷑. agere:ad que facit. C. de annali except.l.pe.et
3. ve dam. infec.l.uij. S. pꝛetoꝛ.⁊.S. de liberis agnoſcendis.l.j.im pᷣn.
m Sed a ſerums.aliquis volebat ediſicium facere.cuius nomme
poterat mulier agere quod vi aut clam. certe ſi vir certificetur, ſuffi⸗
cit quaſi pꝛocura⸗

toꝛ vxoꝛis. vt ⁊.C.
E pꝛocur. l. ij. 7. I. — .
maruus. vel qugſi aſeruius recte ait: ſufficere femine
ipa ſciat ꝙ ipᷣe ſaen viro notum facere opus ſe facturũ

gr. C. de epiſ. au. l.
ſi legibus.et, ſᷣm
hoc dictio femne

vel veniqʒ ſciente eo facere: c eti
am illud ſufficiat celandi animum

eſt genitiuus.viro , FE
t martto? da⸗⸗ non habere. Igez ait: ſiquis in
muus. non autem publico velit municipium facere:
econtra eſſet idem ſufficere ei ſi pꝛocuratoꝛi reipubli⸗
vt. j. de iniur.l. ij · E

ce denunciat. Siquis dum pu⸗

tat locum tuum eſſe qui eſt meus:

celandi tui non mei cauſa fecerit:
mihi interdictum competere.
Igem dicitur et ſi ſerui mei vel
pꝛocuratoꝛis celandi cauſa factuʒ
ſit:mihi interdictum competere.
Siquis cum venunciaſſet opus
ſe facturum ei cui enunciatum eſ

ſet ne faceret et fecerit:vtilius pu⸗

to pꝛobandum vim eum mihi feciſ
ſe. Hec verba quod vi aut clam
factum eſt ait Mutius ita eſſe:qo
tu aut tuoꝛuʒ quis fecerit: aut tuo
iuſſu factum eſt. Labeo autem ait
plures perſonas continere his ver⸗
bis.nam ecce pꝛimum heredeʒ eo⸗
rum:quos enumerat:Abutius con
tineri his verbis putat. Idem ait

m vYemine. eni?i⸗
tereſt ne opus fiat

n Facturum. ali⸗
quem puta.
o Sciente eo. vt
v. j. de ap. cũ qui⸗

gam. ng aim et aduerſus pꝛocuratoꝛem tutoꝛeʒ
non habere. qꝓus curatoꝛem municipij vel ſindicuʒ
non denuncieiur.
Igez ait. ei ech
ficare volenti.

r Pꝛocuraron. ſ.illi cui lex municipalis dedit poteſtatem hanc vt
Poger anoedere homunt edificare in publico loco.vt.S e.l. pꝛohibe
1 Sng putat.interdhctum.idem in damno dato. vt. S. ad. l. aqui.
S. ſcientiam. S. ſed et ſi defendendi. ⁊ imuria. vt.j. de imiur.l.eum qui
S.ſi miuria. 1 furto. vt. C. vnde vi.l.cum querebatur in fi.⁊ facit.S.
re neg. geſt. Item ſi cum pu.ſed ar.contra.sS.ex quibo cauſis in poſ.
æatur.l.fulcimus.S.quoo ſi aduerſus.⁊.S.ſo.ma.l etiam.S.hicer.
4Siquis cum. ſaceret.ſuit ergo facum in abſentia operis.quod
ſufficu ad hoc interdictum. ſed non ſic.ad illud de operis no. nun. vt.
S.de operis nom nun. l. de pupillo. S. ij.
u ec verba.ſ.accipienda.
x Quod tu. feciſti.
y Plures.ꝙᷓ dixerit nuncius.
3 PHeredem eoꝛum. hi tenentur ad patientiam tm̃. vt.S. de operis
nom nuncia.l.pe.ſecus ſi ipſe tutoꝛ non ſeciſſet. ſed iuſſiſſet fieri.iũe
enim non teneretur tutoꝛ.ſ̊ is cuius nomine iuſſu.vt.j.pꝛoxi.S.ſᷣm
quoſdam. SDW
Momine. ſ. ediciſicantes. vt ⁊. S.de aqua plu.ar.l. ꝙᷓꝙ;. S. fi. ß ach⸗
uerſus wminum ad patientiaʒ. vt.j.e.is qui.S.ſi tutoꝛis. vel dic ce⸗
fendentes.ſeð dmmus ediſficamt.
Interdici poſſe.i.interdictum pꝛoponi poſſe.
Siquid ſeruus.non ob id. hoc ipſo. Jo.
Adeo nonmmne. i. wvminico.
Suo.i.peculiari. Jo. “
Mon tecum.directo ſed noxali. 0O.vt.j.ſi alius in pꝛin.

Mecum. me habente ratum. vt. . veniq;. S.ſi colonus.

„ ☛ % ℛ☚

iur̃ vtimur:vt ſiue ego feciſſeẽ: ſiue

eSimlliter eo. iubente. ſ. tm̃. vt ſtatim dices.
fSed cunus.repete ſeo cum eo cuius ⁊c. “
g Pꝛocuratoꝛ.qi iuſſit.ſ.generalis.nam hic wminus nõ man

dauit. ſed inferioꝛi Rñ.a ſi ubi ⁊c.mandauu wminus. at hie rati
babunt. ałs non teneretur. vt.j.demq;. S. ſu colonns.

ſi alieno nomine aut ſuofecit:inter

dici poſſe. Siquid ſeruus meuſ
fecit non ob id mecum actio eſt:ſeð
ob id quod meo nomine aut ſuo fe
cerit. NMam ſi tuum ſeruum merce
nariuʒ habuero:quicquid ab eo fa
ctum fuerit meo nomine: ob id nõ
tecum ſed mecum:cuius iuſſu aut

nomine id opus a ſeruo tuo factuʒ

fuerit: agendum erit hoc interdi⸗
cto. Dimiliter quod iuſſu cuius
factum erit: ob id non cum eo qui
iuſſit: ſed cuius nomiĩe iuſſerit:hec

actio eſt. Mam ſi pꝛocuratoꝛ tutoꝛ

curatoꝛ duumuir municipij quod

eius nomine ageretur: cuius nego
cium procuraret fieri iuſſerit: ob
id agendum erit cum eo cuius no⸗

mine factum quid erit: non cuʒ eo
qui ita iuſſerit.et ſi tibi mandaue/
ro vt opus fieri iuberes: ⁊ in ea re

mihi parueris: mecum inquit non
tecum erit actio. Et cum interdi⸗

ccum ſit ſic ſcriptũ quod vi autclã

factum eſt: nõ ita quod vi aut claʒ

feciſti latiꝰpoꝛrigi:qꝙ; ad eas ꝑſonaſ

qᷓs ſupᷣ nñerauimꝰ: . .
q̃s ſupᷣ nũerauimꝰ:labeo putat.⁊ B b Einsnomi

ne. in minoꝛe ac
cipe ſi locupletu
oꝛ eſt. non alłs:
S iiiſi ad patientia
ſeo tutor tenetur. vt. J. e. is qui.S.ſi iutoꝛis.
1 ECum eo. ſubaudi tm̃ qmi ac. vel dic tenetur cũ ſuo nomine mſ⸗
ſerii opus fieri.vi.j.l.pꝛoxima.vt cum eo iubente nomine wm

ni. vt hic. vel hic mandatum eſt vt iuberet.j. vt opus faceret. ipſe

autem alium facere iuſſit.⁊ ſm hoc non ſunt contra que ſignabo.
que ſunt.j.pꝛoxi. Rñ.pꝛimam hic axꝛobo.cum dicam hoc mmu
num non mandaſſe.

Kk Mon tecnm. j. I. pꝛoxi. contra. ſoł. quidam dicum hanc pꝛopter

illam coꝛrigi. Alij non tecum.ſ.directo.ſeo vtiliter. vt.ĩ.e.is qui
S.ſi tutoꝝs.vel dic refert vtrum mbeam te facere.an te mubere face
re.ſi enim te iubeam facere et tu alium iuſſeris et ille fecenit. tene⸗
tur qui fecit et ego:teneris ⁊ iu:quia videris feciſſe.et hoc caſu lo⸗
quitur.j.pꝛoxi.ſi ego. Si auiem iuſſi te iubere facere ⁊ in alium
iuſſeris etille fecerit.tenetur qui fecerit.teneoꝛ et ego. tu vo non
teneris: quia non videris feciſſe.cum non fueris ſſus ſaceꝛe.a ſie
hic loquuur. ⁊ ſm hec non ſunt contraria ſupra ad.l. aquił. liber
homo.et de iuriſdic.om.iudi.ſiquis id.S.penultimo. et infra de in
mrijs non ſolum.S. ſi mandato. et.l. ſed ſi vnius.S. ſi mandato-
q̃ et ſuperion Reſpon. ſunt contraria. mſi quia ibi diximus non
interceſſuſe mandatum wmini. Item facit ad hoc reſponſum ſu⸗
pra ne vis fiat ei qui in poſ.mi.l.j.S.ſi wmim.et ſupꝛa de viꝛ vi
armata. l. j. S. eieciſſe. et.j.ar.ſur.ce.l.furtim.S.ſine autem.⁊ iij
fra de regulis iuris.l.is damnuʒ. Item facit ſupꝛa de aqua pluuns

gr. ſi colonus.

IEt cum.als at cum.⁊ non eſt hic.S.m al.
m Mumeraur, i, ad omnez poſſeſſionem ſaltim ad patientiam

14
Pgkloeza
muei

ſon e
Mcſd

hi

benmtn

Md lglo
un fummnt1
laee7tun
hrplntnns

WIium

i
.
NWap
Aicinn n
tannsdiſd
tea.

t lm te
lai ra
Mppn.

1 Vrriui
i anſ

lanuc

Pnnipobͦes

Morum ame

CNsiaa,

nmnödrau

hunmn Lien
Enldagtoan
Arnn.
linnmfue

n
e
ſci

ltine
Esnan
deſtiſa
utſote⸗
nmence
beoſe
Nbidnö
uſuant
gſann
a⸗
Wtcons
amd gu
ſenrde
Wandn
adn
aunds
=

angn.

non az eo
mandaue⸗
ameare
Nüon
Wrd
waNani
Anc
Va
mgun .5

iuſeſur n.

gin

i
hänm.
NrNräiſ
uRNtie
antban ſKa
ndNN.
wN VNnA

l
muun ialiin
m uſnl lin i

vV
n
9
p

ad.l.iuł.de vi.l
quoniam. et. j.

vi bonop rap.l.
pꝛetoꝛ. S. hoc edi
ccto. a. . de iniu⸗

rijs.l.non ſolũ.
S.ſi mandato.⁊
j. e. ſemper. S. ij

ſec contꝛa ſupꝛa
l. pꝛoxi. S. fi. ibi

ñ tibi ⁊c. ſoł.
vt iht.

r Liberantuꝛ
ergo wlus alio⸗
rum remanet ĩ
punuus. 2 facit
ſupra qð metus
cauſa.l.qð dixi⸗
mus in pꝛin. ac.

[11ZJalius
muito.
1. in meum pre⸗
mudicium. puta
ſerununs alij ð
bite. ac.

t Pꝛeſtem. vt
opꝰ tollat. vVt et
j. e.ſeimꝑ in pᷣn.

n Meracius.ĩ
penſa cum pceſ
ſit vel ſecuta eſt
wvmini vo lũtas

fier uſſi. meo nomine vel etiam alieno.
J ego. iu alij. tuo nomme. ſecus ſi meo.
Lu. quia nomine tno fecit.

t. j. e. l. competit. S. ſi.
Teneri.ſumeo nomine mandauit. facit ad initium iſtud.

fieriiuſſi: interdicto qð vi aut clã

tenear.
Alulus.
J ego tibi mandauero opus
nouum facere:tu alij:non po
teſt videri meo iuſſu factum.tene⸗
beris ergo et tu ⁊ ille:⁊ an ego tene
ar videamus ⁊ magis eſt etiam me
qui initium rei pꝛeſtiterim teneri.
Seo vno ex his ſatiſ faciente cete⸗
ri lberantur.

Apianus.
J alius fecerit me inuito:te
neboꝛ ad hoc vt patientiam
pꝛeſtem. Meracius quoq; ſcri⸗
bit eum cuius ſeruus vi aut clam
fecerit:aut ſua impenſa ex hoc in⸗

terdicto opꝰ reſtituere vebere: aut

patientiam reſtituendi pꝛeſtare:et
eiſeruum noxe debere dedere. Et

plane ſi moꝛtuo alienatoue ſeruo ĩ

terdicetur: patientiaʒ dumtaxat p⸗
ſtare ait vebere:ita vt emptoꝛ eo in
terdicto poſſit cõueniri: vt vel im⸗

penſam pꝛeſtet: aut noxam det: d⸗

minoq; opus ſua impenſa reſtitu⸗
ente aut damnato: quia non reſti⸗

tueret emptoꝛeʒ liberari.eadem et

ſi contra chminus ſerui vel opꝰre⸗
ſtituiſſet: vel ĩ litis eſtimatione dã⸗
natus eſſet. Quod ſi ramen noxe
vediſſet aduerſus wminuʒ operis
vtiliter interdici poſſet. Ait iu⸗

x Patientiam. cum eo inuito factum eſt. ..
Morxe. ad hoc.S.de pe. he. l. illö. S. fi. 7. .e. I.nã ⁊ ſi ſeruꝰ.⁊. l.

xexnq;. F. fi. 1. S. e wlo. elegani. S. ſi quadrupes. de noxał.l. ele⸗

cno.ſeo contra.s.d aqua plu. ar. l. teriius. S. celſus.ſoł. vt bi.

5 Interdicetur. 1. interdicto agetur.
Peeſtare. ſcilicet vendiioꝛem.

Au. neracius.

ꝑ Empꝛoꝛ. dum viuit ſeruus.

a Domino que

ſ. quondam venditoꝛe.

b Mon reſtitueret. quod eſt quando voluit wmmus.

c Liberari. vt 2.

ſemper. S. finali.

j. ſi fa.fur. e.di.l.quoi.in puncipio.et ar. J. e.

d Eadem. ſ.dicenda ſunt.
e Berm. ſ. emptoꝛ.
f Eſſet.quia venditoꝛ liberabitur.
g Dediſſet.ſ.emptoꝛ ſeruoꝛum.
hb Dperis. i. vendrtoꝛem cuus voluntate factum eſt.
1 Ait iuł.nunciatioms. poſt pꝛohibitionem facte.

H NMW C&οναπ

k Remiſſionem. i. ante ſa niſdationem pꝛeſtitã. que p remiſſione ?.

vel dic etiam ꝓprie.nam duobus mochs fit remiſſio.ſ.oↄnentione iu

re.i. pꝛeſtita ſatiſdatione.

IClam. vt ⁊. S. de ope. no. nun. pꝛetoꝛ. S. nõnulli. a.l. .S. nec ſu⸗

perfluit alteruʒ. vi in dicta. l.j. S.j.nõ.

lianus:qͥ añ nunciationis remiſſio⸗
nem contra quam pꝛobibitus fue⸗
rit opus fecerit: duobus interdictis
tenebitur: vno quod de operis no⸗
ui nunciatione competit: altero qo
vi aut clam. Remiſſione autem fa⸗
cta intelligendꝰnõ erit vi aut clam
facere:quis pꝛohibeat᷑. Licere em̃
ebet edificare ei qui ſatiſdederit:
cum poſſeſſoꝛ hocipo conſtituatur
clamqʒ facere quis pꝛohibeatur:
nec ante remiſſioneʒ nec poſtea ex
iſtimandus eſt:cum is qui opꝰno⸗
uum nunciat non poſſit videri ce⸗
latus et pꝛeoccupatus anteꝙ con⸗
trouerſiam faceret. Melliſſime
apud iulianuʒ queritur. an hec ex⸗
ceptio noceat in hoc interdicto qðᷣ
tu non vi aut clam feceris: vtputa

vioꝛ aduerſus te interdicto qð vi

aut clam feciſti:an poſſis obijcere
mihi eandem exceptõnem quoo no
vi aut clam feciſti:et ait Julianus

equiſſimum eſſe hanc exceptionem

dari. nam ſi tu inquit edificaueris
vi aut clam:ego ideʒ demolitus fu
ero vi aut clam: ⁊ vtaris aduerſus
me interdicto:hanc exceptioneʒ ꝓ⸗
futuram mihi: quod non aliterꝓ⸗
cedere vebeat: mii ex magna et ſa⸗
tis neceſſaria cauſa: alioquin hec
omnia officio iudicis celebrario⸗

poꝛtet. Eſt autem et alis exce⸗

ptio e qua Celſus dubitat anſit

m Yacta. qð fit

duentione vel pᷣſti⸗

ta ſatiſdatõne.ac.
n Hoc 1pÿ. qoᷣ
ſatudedit. ⁊ dic poſ

ſeſſoꝛ. ſ. iuris m

quoſdam.cuiꝰcau⸗/

ſa fit nunciatio. vt

ibidem.⁊ hoc quã⸗

do voce tm. vt 2. S

e ope.no. nunt. l.

j. S§. in operis. 2. S
ſi ſerui. vench. 1 ſi

foꝛte. S. j. ſecꝰ ſi ia⸗

ctu lapuli. vt.e.l.
ð pupillo.S. mem
niſſe. ac.
o Pꝛohibeatur.
ſcʒ nunc.
p Celatus.facta
remſſſione.ac.
q Pꝛeoccupatus
pꝛohibitione. cum
ammuʒ celandi eũ
non habuit.
r Yaceret. wmi⸗
no funch. nam ad
hoc vi non videat᷑
edificans clam edi
ficare debet dicere
omno fundi. no⸗
tum ſit ubi ꝙ ego
volo edifcare ĩ ta⸗
li loco. ⁊ tali die ⁊
hoꝛa inceipiam.a q̃⸗
dam alia debet di⸗
cere. vt habes. S.e
l.aut qui. S.j.

ſ Melliſſime. quod non vi. vba exceptõis recte ageres p eo oꝑe ⁊c.
NMuog non vi. verba exceptionis. 7 expone hoc modo.
u SBari. hoc verum eſt in hoc interdicto. ſecus ſi in interdicto vnde
vi. vt. E. ad.l.iuł.de vi. I.ſiquis ad.que eſt co ntra.tiunc emʒ amittit
ius ſuuʒ im H. vt.C. vñ vi l.ſiquis intantam. niſi incontinẽti fa⸗

cerei. vt. S.de vi ⁊ vi ar.l.qui poſſeſſionem.

x NMam. quod dixit in genere. nunc pomt in ſin pecie.
y Paofuturam. facit. S. ſiquid in loco pub. l. ij. S. idem ait. 7. S. de
lo. ſi duo.⁊.j.de regulis iur.l.cum par. S. illi. . . de lib. cauſa. ſi

filium. ſupꝛa ne qius eum qui in ius voca.l.ij. ⁊ de eo per quem fa.

eru. l. pe. ⁊ fi. S. fi. ⁊ ſupꝛa de compenſat.l.ſi ambo.
3 Ex magna. puta ſi iudicis non habuit copiam : cuius auci opus
cæſtrueretur. argumentuʒ. C. ð cura.l.generali.⁊.S.que m frau. cre.
ait pꝛetoꝛ. S. ſi bitoꝛem. vel ſi enoꝛme damnum patiiur. bm hoc lo

quitur. j. e. l fi. S. ſi ad ianuam. ac.
Alioqum. 1. ſi iuſta cauſa non intertedit.

Judicis.q.d.non auctoꝛitate deſtruenus.

x Eſt. et alia.incendij.verba excepiioms.

q ij⸗

a Neiſſet. iure a als ipſe tenetur. vt. S. ad. I. aquił. I. quemadmo⸗
dum. S. magiſtrarus. que eſt contra:miſi ſit ſummꝰ. vt. j. de miurijs
l. nec magiſtranbo. .
b Concedendum. vt. ſ. habear exceptis. .
CEſtimandam. contra pꝛiuatum. i. quod ſolum imtereſt. vt ar. 5.
e vᷣi ⁊ vi aꝛ.l.ſi vi
a me. 7. . e. is qui
in pu. S. ſi fundus SS .„
d S obijcienda:vtputa ſi incendij arcẽ
peruemi nn —
ad wmum eru. d cauſa vicini edes intercidi: ⁊ q

ciam. ⁊ facit ſupa vi aut clam mecum agatur:aut dẽ
9 en ei aln·ni etiam iniuria. Gallus emz du⸗
cen. l. i. 2.5. ad l. bitat an excipi opoꝛteat quod incẽ
rhod. de iac.l.ſi. S. dijj vefendench cã factum ſit. Ser⸗
I ſenarns G Uius autem ait: ſi id magiſtratus
pꝛopter. et. ö.los, feciſſet dandam eſſe:pꝛiuato nõ eſſe
n prius. idem concedendum.ſi tamẽ vi aut

clam factum ſit:neqʒ igms vſq;eo
perueniſſet ſimpli litem eſtiman⸗
Damtſi puemſſʒ: abſolului eũ opoꝛ
tere. Idem ait eſſe ſe damni iniu⸗
ria actum foꝛet: quoniam nullam
iniuriam aut damnum dare vide
tur eque perituris edibus. Quod
ſi nullo incendio id fecens: deinde
poſtea incendium oꝛtum fuerit:nõ
idem erit dicendum: quia non ex
poſtfacto:ſed ex pꝛeſenti ſtatu dã⸗
num factuʒ ſit necne:eſtimari op⸗
tere labeo ait. Motauimus ſu⸗
pra: qꝙ qᷓuis verba interdicti late
pateant:tamen ad ea ſola opera p⸗
tinere interdictum placere:quecũ⸗
q; fiant in ſolo. Eum enim qᷣ fru⸗
ctum tangit:non teneri interdicto
quod vi aut clam.nulluʒ enim opꝰ
in ſolo facit.At qui arboꝛes ſucci⸗

CLidetur. ſalz Pit: vtiq; tenebitur: et qui arundi

le amn deſturt ¶nem et qui ſalictum. terꝛe emmet
quodammodo ſolo ipſi coꝛrumpẽ⸗
null ceneoe w manus infert. Idem ꝛ in vi⸗
cenij babitaum neis ſucciſis.Ceterum qui fructuʒ
nullum incenchuz furti iri
eſter mnde leo an ufert: furti æbet conueniri. YIta
nolebat dare dam⸗
num vicino.

g Neceris.i. deſtruxiſti edes vieini.
hHDꝛtum fuerit. pꝛopter quod ſi edes non eſſent veſtructe antea: iſte
poſſet nunc ve ure deſtruere.
Igem erit. vt.ſ.ſeruetur pꝛedicta diſtinctio. ſeo contra ſupꝛa ad
l.aquił.ſiquis fu.S.quod dicitur. vbi indiſtincte dicit eum non tene
ni damm intur. So. ibi uſtus meius eſt. hic non vt ibi nõ.vel ᷣm p.
ibi penalem dvenegat.hic ſimplicem concedit. V
K Statu. vt ſi tunc immmet metus iam oꝛto incendio. a facit ſup̃.
e teſti. ad teſtium.S.j.⁊. S. qui ⁊ quibus.l.iuł.⁊. j. de ver. obug.
ſi filius.⁊ cœ ſtip.ſer. vſuſfructus.
lL/ Morauimus. vt. S. e. l. j. S. hoc interdictum ad ea.
m Pateant. vt. S. e. l. j. in pꝛin. 2. l. aut qui.S. fi.in fi.ac.
n Tangit. 1. colligu.
0 Interchicto. tamen ꝓ intereſſe frucruum datur. vt.j.e. qᷓqᷓ;. ſj
ar. in Mra. 3. rei ven. 1. fructus pen. a facit. . arboꝝ fur. ce. l. ij.
p AWanus infert. incidendo arboꝛes vel arboꝑ ramos. 1 fa. 5. te
us. an teſtium in fi. ꝛ. I. ee l ſi limmaturꝗ. 2, l. nam et ſi ramos.

6 Oem fructum. maturuʒ:ałe aquitł᷑. tenet᷑ ·
g. ad.l.aquił.ſi ſeruus ſeruum.S.ſi oluam. ⁊.
r Arboꝛes.ↄtra.S.æ ope.no.nu.l.j.S hoc aũt

hoc interdicio. vi
I.e.l.ſi ĩmaturã.
ſo. h̊ loquit de in

terdicio qðᷣ vi aut clam,.qð lanꝰpatet ꝙ, edictũ no.oꝑ.nun. de quo

tractatur ibi.

qʒ ſiquid operis in ſolo fiat:inter⸗
dictum locum habet. In ſolo fieri

. „oUEI/ ceruuʒ ſtercoꝛis
accipimus et ſiquid circa arboꝛes caulſi brrigonn
fiat:non tamen ſiquid circa fructũ guedims ſeett. q
arboꝛum. Siquis aceruuʒ ſter ner ſibi nec ci

coꝛis circa agruʒ pinguedinis cau⸗
ſa wiecerit:cuʒ eo quod vi aut clã

foſſam feceris in ſilua publica:et

interdicto tenearis.

Enuleius.

Am oꝛigo huius rei a ſolo ꝓ
ſficiſcitur. Ceterum per ſe ſo⸗
le tegule non poſſidentur: ſed cum
vniuerſitate edificij:nec ad rem peꝛ
tinet affixe ſint aut tm̃ poſite.

1Siqmis gceꝛ

uum ſtercoris.
tuius ĩ ſuo agꝛo
in confimo iux
ggrum vicini a⸗

no expediebat et
ſic tranſit in w⸗
cim pꝛedium:a⸗

factum eſt agi poteſt. et hoc veruʒ rcncenad
eſt:quia ſolo vicium ſit aabibitu;ʒ. ſi ſibinoeet n
Plane ſiquid agri colendi cauſa fa agie at d
ctum ſit: interdictum quod vi aut bic.x. ſ. elnii
clam locum nõ habet: ſi melioꝛ cã maturaʒ. Jdem
— E* „ . . . ſi ſibi expedie⸗
facta ſit agri: ꝙᷓuis ꝓhibitus quis bar ſee y vier
viaut clam fecerit. Pꝛeterea ſi no. une dic c̃
pinguedinis in⸗

ferende in vici⸗

bos meus in eã ceciderit:agere poſ m precium. vel
ſum hoc interdicto:quia in publi⸗ dehmng ſibi er⸗
co factum eſt. Siquis edificiu mn ſuo Racerns
vmolitus fuerit ꝙᷓuis nõ vſqʒ ad alieno. gmittij
ſolum quin interdicto teneatur: rx Qulcez iauore ,
ijt dubitari. Pꝛoinde et ſi tegulã 3. we aqua plu.
æ edificio ſuſtuleris: magis eſt yt arc.l. j. . weo.

alij dicut ꝙ po⸗
ſuit in quodam
loco iuxia agrũ
vicim. vt ꝑ eum
veniens pingne
do eflueret ad
num

*

Solo vici⸗

Apia. num. contra. j.
Am etſi ramos quis ææ ar- æ.l.f.. ſi ſterea
boꝛibus abſtulerit ad hoc in bar mmmneni
terdicitum admittimus.hoc ita ſi ciebat. abe tene⸗

4

expediebat pingnedo.

ꝛetur vt hic.
u Agni colen⸗
di.ſ.ſui cui non

x Agri. vicim. vi. j.e.l.ſi in maturam.ſcdᷣo Rñ. vel dic etiam

ſui.ar.S. aqua plu.ar.l.j. S. xe ea.ac.

y Quauis ꝓhibitus.facu.j. xe re m. l. ij. F. qui rem.

3 Pteterea. hoc interdicto. ſed ⁊.l.aquil. ſi non eſt pꝛohibitꝰ vle

ſi neſciuit: vt ſupꝛa ad legem aquitł᷑.qui foueas.⁊.l.quemadmodũ

in pꝛincipio.l.

7 n Zm ongo. rei. i. edificij vnde tegula tollitur.

2 Aſolo.vbi fundatur.aʒo.

Eꝑ Doſſidentur. vt ⁊.S.xœ acqui.poſ.l.qui vniuerſas 7.3. vſu

uinh

— = ——
S=Se

nna
n D

fuut
painn

Anntß

urtnmtit

4

Znchim.

rtſetin
ſen

un
cmng notm⸗

cap.l.eum qui.⁊ facit.j.œ ngno ununcto.l.j.
g Affixe.clauios vel calce foꝛte. .
b n Am et ſi ramos. quod ⁊. S.l.pꝛoxi. dietum eſt.
c Tegulas.ſixas vel poſitas in edificio.

d Specularuũ. non affxum. als ſpeculũ. a fa. j. œæ fur. l. ſi cerie.

e Mancellus. cancelli dicunt᷑ munitates muroꝝ m iſidoꝛum.
vulgo oicunt᷑ merli.ſev non iia hic accipuur. ſed pꝛo hoſtio ex du⸗
uerſis hignis feneſtrato facto. vt et accipuur.5. c le. j. l. cetera. S. fi.

(Ns (u
ie r
rincd mn

Ontd
(rnnac
wdomma.

Was dacn
torſonbron
ſobm conun/
ſoſſppn

ſſlpnloaye
yrrMitout
i ſolig
ngaonj

4

— — — —

to
n⸗
ſi

uriin
iun tͤr

Krhp

R
hſc
en n
Ene

P

An

las
ſlog an
fes
n

nge

.
. m.
ili
un ſoni
don Man
Xx re

1M
α

A ain
immu tſb⸗

giutlin.

Aafiiniz ti,
uul.

unnunntt

oo.
tuſ ſn i

uno ninl

miauſ

Affixum.quia tunc partes womus ſunt.vt.j. de fundo inſtru.
l.queſitum.S.pompo.ſed in ſtatua ſecus videt᷑.vt infra de ſepul.

vio.l.ij.que eſt contra. So.religioms fauore et pꝛo ſtatna non af

ſixa dabiiur intercctum quod vi aut clam. vt ibi. ⁊.j.l.is qui.S.
j.⁊ facit.S.d pꝛiuił.creditoꝛum.aufidius.

g Ar auerit. p

diuz vicim. quo
facto eterioꝛ fit

ager.

b Tenebitur.

vt . j.e. ſi Vitez

Acerunm. li

gnoꝛum vel al ⸗½

terius materie⸗

kK Si non ad

vſum.ſ.pꝛauuʒ
i.ſi aceꝛuũ extra
fundum meum.
eijcias diſpgen
do ipſum h̊ non

ſolum corum⸗

pit. ſed ſi ꝑ ipᷣm
ſolum locuz ha/
beret inidictum
vt. Z.e.ſi alius.
S.ſiquis aceruũ

—q Elia a⸗
ceruus
coheret. i. nõ eſt
affixus ſolo: ſed
contra.S. cõmu

mia pꝛe. l. pe. So

edificio tegulas ſuſtulerit.Cete
rum ſi non de edificio ſed ſeoꝛſum
poſitas:ceſſat hoc interdictum.Si
tamen ſera vel clauis vel ſpeculari
um vtł cancellus ſit ablatus:quod
vi aut clam agi non poterit. Seo ſi
quis aliquid edibus affixum euel⸗
lerit:ſtatuam foꝛte vel quid aliud
quod vi aut clam mterdicto tene⸗
biur. Siquis vi aut clam agrũ
arauerit aut foſſam fecerit:hoc in⸗
terdicto tenebitur. et ſi aceruum
ſuccenderit vel diſperſerit ſi id non
ad vſum agri conuertatur interdi⸗
cto locus non erit.

Via aceruus ſolo non cohe⸗
ret:ſed a terꝛa ſuſtinetur.edi
ſicia autem ſolo coherent.

Apianꝰ
Squi in puteum vicini ali⸗
quid effuderit:et hoc facto a
quam coꝛruperit: ait labeo inter⸗
dicto quod vi aut clam eum tene⸗
ri. Portõ enim agri videiur aqua
viua:quemadmodum ſiquid ope⸗
ris in aqua feciſſet. Queſitum
eſt ſi ſtatuam in municipio ex loco
publico quis ſuſtuliſſet vel vi aut
clam:an hoc interdicto teneatur.
⁊extat caſſij ſententia eum cuius
ſtatua in loco publico in munici⸗
pio ſit poſita quod vi aut clam age
re poſſe:quia interfuit eius eaʒ nõ
tolli. Municipes autem etiam fur⸗
ti acturos:quia res eoꝛum ſit qua⸗
ſi publicata:licet interdictuʒ ſit eiꝰ
cuius ſtatua fuerit: ſi tamen deci⸗
erit ipſi eaam vetrahunt:⁊ hec ſen

k. hic dicit aceruum letaminis vel lignoꝛum non

edificatũ.ibi aceruũ lapidis ediſicatũ.⁊ verum eſt vel nullo modo

eſt contra.ac.

m i Squi in puteũ.fa.S.d aqua plu.aꝛ.apud.ij.rñ.

n ADuelitum. publico. ſ. poſitam.

o Snſtuliſſet. i.remoniſſet.

p Statua.ſ.qñ in honoꝛẽ eiꝰ poſita ẽ nõ cã oꝛnãdi municipij.eſt
cimi.vt. S, de acqmi. rex w. ſtatuas.⁊. S. ve pꝛiui. cre.l. aufidiꝰ.
Eoꝝ ſui.vere.vel dic ᷣm qͥſdã nõ vere iʒ qſi.vt.d.l.ſtatuas.

4
7 Fuerix.a adhuc eſt vt ſtatim dices.

Setrahunt, ⁊ nõ tenentur interdicio ei qui poſuit.

Enuleius.

6

t Vera. t his ſtatuis varia inra ſunt.dic ̊ qꝛ aut in honoꝛem po
nennis aut ciuitatis ſunt poſiie.ſi cimtatis dnium eſt ciuitatis:ſ̊ qͥa
ponentis intereſt.⁊ ipᷣe quod vi aut clam habebit.ſi in honoꝛẽ ponẽ/
tis:ciuium nõ eſt.ſj ponentis.vendere iñ vel auellere nõ põt.ſꝶ ipſis
datur efenſio.⁊ aduerſus poſſidentes,. actio. ſ̃̊ ille foꝛte ageret qͥ po⸗

tentia vera eſt. Siquis de monu
mento ſtatuam ſuſtulerit: an ei ad
quem ius ſepulcri pertineret age⸗
re permittatur: et placet et in his
interdicto locum eſſe. Et ſane di⸗
cendum eſt ſiqua ſepulcri oꝛnandi
cauſa poſita ſunt: ſepulcri eſſe vide
ri.idem eſt et ſi hoſtium euellat et
effringat. Siquis in vineas me⸗
as venerit et radices abſtulerit:B
interdicto tenebitur. Quod ait
pꝛetoꝛ: quod vi aut clam factũ ẽ
ad quod tempus referatur videa⸗
mus:vtrum ad pꝛeteritum tempꝰ
an ad pꝛeſens: que ſpecies et apud
iulianum expoſita eſt. Ait eniʒ in
hoc interdicto pꝛeſentis tempoꝛis
ſignificationem accipi vbere.ſi ta

men mquit ex opere damnum da⸗

tum fuerit:aut wminus aut is cu⸗
ius fundo nocitum erit ſua impen⸗
ſa id ſuſtulerit:vtilius pꝛobari qð
iulia.tentat:vt et damnum ſarcia⸗
tur et impendia reſtituant᷑. Hoc
interdictuʒ complectitur id quod

cunq; vi aut clam factum eſt.ſ̊ in-

terdum euenit:vt quod vi aut claʒ
fiat: partim vi et partim clam ĩ eo
Tem opere: vtputa ſi pꝛohiberem
fundamẽta poſuiſti:poſtea cũ cõue
mſſem:ne reliquuʒ opus fieret ab
ſente et ignoꝛante me reliquum o⸗
pus pertfeciſti:vel contra fundamẽ
ta clam ieciſti:einde me pꝛobiben
te edifſicaſti. Hoc iure vtimur: vt
n vi aut clam factum ſit: interdi⸗
ctũ h̊ ſufficiat. Si tutoꝛis iuſſu

aut curatoꝛis factũ ſit: cuʒ placeat

qð caſſi ꝓbat:ex wolo tutoꝛis ⁊ cu
ratoꝛis pupillũ ⁊ furioſũ nõ teneri

k NHoc interdictum. aut clam. ⁊ ua oꝛdina.vt
tim clam m eodem opere.

ſuit. vx. S. de puil.
cre.l.auſidius.⁊ ð
acquuẽ.rerum w.
ſtatuas.
u Siquis ſtatu⸗

am. ſepulcri cauſa

appoſitaʒ.
x DOrnãdi. als
oꝛdinandi.
y Hoſtiuz. ſegul⸗
cri cauſa apoſuũ.

3 Euellat. aligs
appellat: als enel⸗
lat. als apulerit.

7 Effringat. foꝛ⸗

te rem aperu. ⁊ fa.

j.e ſepul.vio.l.ij
7.8. pꝛoxi. S. et. l.
nam 2 ſi. S. jij.

2 Sigquis radi⸗-
ces.ałs radicas:

abs radicas.

DHoc midicto.
nec minus. aquił.

a Quod art pre⸗
toꝛ. S.e.jl.j.in pᷣn.
b Ao pꝛeterituz.
ſi faciuʒ eſt nec du⸗
rat.

QcAo pꝛeſens. qñ
durat.
d Bebere. ſ. ſi fa
ctum durat.
e Si tñ. lʒ ad pꝛe

ſens tempus refea

tur. tamen ⁊c.
f EEx ope.ſ.qð ẽ
factum vi aut claʒ.

g Suſtulerit. i.

veſtruxerit.ſ̊ ⁊ ſiqᷓ
fecit deſtruxu tenet
ad damna pterita.

licet nüc non ſit vꝛ·

aut clam factuʒ. vt
j.l.ↄpetit.S.fi.
h Utilius. ꝙ; cõ⸗
trarium.
i Sarciat᷑. ꝑ vii

le interdictum qꝓ
vi aut clam. ad v⸗/

trunq; ergo tempꝰ
refertur ⁊ pꝛeſens
7 pꝛeteritum.

ꝙ ſiat ꝑtim vi ⁊ par⸗

IPꝛohiberem. ↄtra. S. e. ꝓhibere.S. illud. ſed hic interuenu remil⸗

ſio.et ideo non ꝑſeuerauu ꝓhibitio.ac.

m Sufficit. ſine ergo vi tm̃ ſiue clam im̃ ſiue vi et clam locum ha
bet hoc interdictum.⁊ ſic iunc pomtur aut pꝛo et.vt.C. de ver. ſig.

cum quidam.

n Si tutoꝛis.ſactum ſit.ſiue vi ſiue clam a ſeruo pupilli.
o Mõ ieneri.ð.S.qð iuſſu.l.j.S.fi.⁊.l.ij.⁊.ð tribu.l.iij.S.j.ſj ibi ĩ
Zctu iuſſit.h.in celicio iuſſit tutoꝛ vel curatoꝛ ⁊ adde qð hoc no..

“ nin
1 .—— 1. (5 (⸗
Dert inere. poſt venditonem contingens. va. . E peri. c, .
is fiat ei qui in poſ. 1.3 bos mo. l. ic gar ur maalacen vi Wiamne dra babebat mo. vel hamn
wlo. 7. 3. ne vis fiat ei q tab. exhi. l. pe. b Si fundus. im ia ſua ſit res. vel quia I. S. ariſto.. . fi. et irmd
de ecnligl nnmda . twl. dint artel H. ſiis. ntoꝛ. gc. b Zucnneer eltenene quoquo modo.wia. . lchcy. veienam e z0
ſſeo ex wlo in pnn. 1. 7. e e m interdictũ intendi teneat quando⸗ en
gahiſlme v addicto nundamme pertinet enerne ire⸗
munonim en ane iet: vt in ipſum tutoꝛem etar dum omne ad vennind tranſfera⸗ pꝛincinio. ſnnunn
facta ẽ. ar. S. e. uemet: v I o comp t: agntech pe . ito.
Tefmali ad no⸗ toremc aur vetilig gela cdin Eer n et ͤo iud tune ngnnet R tandi⸗
T Zegn * . , . .¾,
n wfi unn tead panentiz tolle tunoſno n fortnn t Mpe vrue muerdicnan =ð
taiur. m te ad p Ulus et furioſus. ? uerit: ipſe vtile interdict n deranſien? ul
1 w ack. vo eg. an ind it tutoꝛi vel curato s medio tempoꝛe git iit allata. qua i⸗
lſernus. a dereg, obtemperauerit nõ habẽet ctus medi ꝛeſtare cogendum weucnnbeſnang bun
iur. l. ad ea.7 vns ad quedam que diti iudicio p ſcribit non poſ⸗ veuditon reſtun (ton ti
mmuur. l ſeo ſi vm⸗ runam ad quca oꝛis vel ſceleri riſto autem ſcribit : uur vt. ẽn a n
F. ſi unn ins ⸗ rroctt tem feinor dominis:vel ſRoaetner en ennndunn, aclelel⸗ —
R adk l.coꝛ. Hial.l. ignoſcitur ſeri ſunt ob⸗ ſeſſoꝛ ſempe uit funduʒ item mlianus⸗ tarhl
ac.l S07.5 ,al.. onc bice dominoꝛum ſu nam ſiquis inq tradiderit 2. l. uem. Alcke urt,
eus 2 Paregu. temperauerint? quode⸗ ſtea quu dicderit: m opus facere vel Finncen
iur. l. is damnum. tem ttédum eſt. Si polte et vicinus cum mn fundo mo⸗ “”“
Dommoum. igami venierit fun⸗ ret me emiſſe et in! , „
ſunt ruto⸗ In lam factum ẽ vEistei et ſcire auerit: eſſe eum D u.
quales ſunt ꝛes vi aut cla . hilominus ex mihi enunciau 1N.
Les vel em ardꝛes aut venditoꝛ nihile idea- rari mihi od ad ſuſpicio⸗ ſen
eeehk gun gqfus: aut ve hoc interdicto videa⸗ tutum futurum quoo⸗ tinet:qð VWVIN.
ungurn. Srſi mo periri poſſit hoc i. tia eſtimantiũ m clam facti operis pertinet: q̃
Auorin doade Pennagt extat ſent interdi nem clam ſt. ergo ſi poſt in dieʒ inife ne.
rdatchamn inelg m inus competere ein ſʒ ſane verum eſt. fundus pꝛeca⸗ e Seeee an
vꝛ vel clam factuʒ nmihuom finiri venditione: ſʒ ctõnem factam fu 1 ideſt qnoͤdo ve ’
Poc: mii venditione: adcdictõ emptoꝛen dino non eſtr
us e erit q traditus gren ba⸗ (ſolug.
x Mibilomm empto action uod rio 1 d vi aut clam 1 cn gnd
id eſt non ideo mj nec er i ex eo opere q interdictum quo ditio fnmunnh
zs. 3 emptoꝛi ex eo ſt. Sa in vo aut nondum tra ai
ad tmr k s ante venditionem factu ter hoc bere. S tetiam facta eſt pꝛec .
in ac. ar. fur. ce. . vtiqʒ pꝛop . facta eſt:au dubitandum mnr,
fur. ce. l. ſi. et mm eſſe ꝙ vt ſtrarerit. HD uto dubi
I. ar. fur. ce. l 1 cis e lioꝛi pꝛedium diſtrax „ . rogatio:non p . habe⸗ VpH
in merarto w ag opus vilioꝛi pꝛ llioꝛi pꝛedium ve rijr ditoꝛ interdictum fNFuerit. ſ. go⸗ H
not. r eſn.l. .F. ſi non vilioꝛi pꝛ quin ven⸗ ſi res f n eA
ludinn uce altrigennon honemſnnci rin A E em̃ ketereit bes enim ſtea ac. ann
S. 1. * L * . .—. un . . icu 0 * . 4 4
lonem ſius perici is peri Ng.
um. ac. ſi poſt vengitione toꝛ expe⸗ ip t ꝙ res emptoꝛis per P
Hpere. i. eaus ne ſi ꝛet ſi ipſe vendit . ltum facit q; di⸗ “S
3 1 e ex⸗ um eſt:et ſi ipſe tio fa⸗ mu ſtatim poſt ven ginſn
abroeag qupd war fact la nondum traditio culo eſt. nam et culum ad uölen
acio. ad quod riatur: quian actione em culo tractam periculum c
5. de pen. hered.l. a eſt: tamen ex empto acti⸗ m⸗ tionem con rtet tamen ante⸗ W
at vbi. cta eſt: tame Omne enim co toꝛem ſpectat: rit in⸗ H
nebitur. — to⸗ emp tio fiat:ꝛ nemo dixi P polch
proꝛ tenedt odu ad empto⸗ emy traditio fiat: en .
commogn ada vlla traditt re: ſi tamen unq
7 00 nere debet. terdictum . one videam . e.
rem pertinere del competat: 7 o ſit in poſſeſſio eeen, ſ
ictus ſit cui recario pſius qualitercun (enig
diem adcdictus m quod vi aut precar intereſt ipſius qua t: 5 iran, an
ait mulia. interchctu ie inteꝛfuit ne quia t i inteꝛdicto vti poſſit:ꝗ en
eteret cuius inteꝛiu qᷓ; poſſide „ nt .
clam ei compe fundo enim in RNez ͤp lin hben
opus non fieri. fun
2 ſctlicet emptoꝛ. det. i
F Zoſe. ſclli. ſt efficax. iapoſſidet. Mimm
. l. ſundi. ⁊ de ſeruis Arile. ic eſt gell bel guizpoſſiäet. Mttuign,
ſtraxerit. ad quod facit. S. de otraben. emp.l. ſun eiamz 1 Pobebn⸗ anmd 0 onconnictcnn ve g m *
Mon aamionem facto.⁊ ſic nota vi ſupꝛa de aqua plu. ar. en. poll. nue-als iueram cauſa wentn 5 ꝙ non tradidit q „ Küſtanineneti
obere ne . datur ertam ſucceſſoꝛ in r eden. 1, quedam. §.is aut. vel die morahalec fide adhuc.Lu dic dixi moꝛari.ſ.pecc turlnſupti
aque — ins paius. ar. contra. 8. de la ea agitur pꝛo opere ante bum bona vel mala didit tamen pꝛecario.⁊ ꝙ 4ð?ð?
ſi tereius.S. ſiq ſt in aci. aque Au⸗r. qula⸗ 29 pꝛoxi. per hoc qᷣ d pꝛoprietatem. irg m ⁊ ſtatim ⁊c. eien
eſamen plns eſt m er. uod hic nõ eſt. ⁊ ſup ucnonem ope ad p j. e.S.ibi na delle
Vendirionen rmakle ſnon eſenn erec to. vHe rio. pꝛo hor S e vt ſupns. e,dut. fmut
dam ſignant eaʒ m timeiut in futurum. hic p ar. l. poſt vendtionẽ Mihi. ſ. tmñ. us facturum. quod die S liannuun
eer 18. auod ar. facu rrut i eiak aa anenan wer „ Denunciauerit.ſe op go ꝛc. vel dic quia tradita ihinta
7. S. e. l. . qn d id quod conſecur j. de furtis.l. eum qui ſiquis. denti dat, ergo ⁊c.
Tenebitur. ad S. ſi res.⁊. j. de bi di S. ſiq n poſſidenti
anraben eng a ere eenen d inr. mien 6 π⁹ρ,qmaa no
n. ſolunione contrante dicte

menen
dambe,
n Wadte
aſtmru⸗
nbuandn
mn bobe⸗
u ins
Nerenin *
gsheni
ſtyend⸗
mlumnad
nen ame
9N
:ſtummn
encem⸗
Ultan

wſt;

poſſeſſione datur emptoꝛi. ergo boc modo tradita competit.
In diem. 1. venditionem factam ſub hoc pacto.
Tracditus. als traditus ſit. ⁊ als non ſit. ſ. libere abſolute.
ſed vt tm̃ in poſſeſſione eſſet.ſecus ſi nullo modo.vt.j.ibi.nam ⁊
ſtatim ac. et dicit ſecundo empton plus offerenti E melius pꝛion

cui ſub dicto pa
cto fuit vendita

Y TZraditõ. ad
tranſferendum
wminiñ hic pꝛe/⸗
carij rogatio.

IRogatio.nõ
iñ traditio.

Ao emptoꝛẽ.
vt inmt. de ↄtra⸗
hen. emp. S. cuʒ
autez. 7: 6. pxi.

G. 7. §. ſi poſtea.

u Lompetere
empton. vendi
toꝛi enim com⸗
petit. ſed tamen
venduoꝛ coguuꝛ
cedere interdi⸗
cinʒ emptoꝛi. vt
5. F. ſi poſtea in
ſi. gc.

x. Me. i. an.
y Poſſit. q. ð.
poteſt. vt in pn.

iſtius.S. aruto.

in ver. ſi Vo.

3 AÄllata. pol⸗

ſeſſione ex ioto

sblata pꝛioꝛt em

ptoꝛi. accur.

Tempoꝛe.
aks eo opere.

292 Queſtio. er
ſoluta. vt ſupra

pꝛoximo. §.

eSi ita, faci⸗
lius. ꝙ; ſuperio⸗
ri caſu.

Inpoſ. qli⸗
tercunq;. vt. S.S
proxi.
b In alter?.
vt ſi placuẽit al

teri ſocio meo.

c Eueniſſet.
vt ſi nauis ex a⸗
ſia veneru.
d Tomiſſona
vt ſi pꝛeciuʒ non
ſoluat᷑.j.certuʒ

tempus res ſit mempta. HZ
e Igem iux. pdij. ta. S. ſi ſer. ven. a ſi fone. S. ſaendum.
f ꝗq Qancq. admittant᷑.S. e. ſi aliꝰ. S. notauimꝰ. otra. ſo. hic I10

⁊ ſi conduxit multomagis. nam et
colonum poſſe intẽrdicto experiri
in dubium non venit. Plane ſi po
ſteaq; melioꝛ conditio allata eſt ali
quid operis vi aut clam factum ſit
nec iulianus dubitat interdictum
venditoꝛi competere. Mam inter
Caſſium et iulianum de illo quod

medio tempoꝛe accidit queſtio eſt:

non te eo opere quod poſtea cont⸗
git. Si ita pꝛedium venierit: vt
ſi diſplicuiſſet inemptum eſſet:faci
lius admittimus interdictum em⸗
ptoꝛem habere: ſi modo eſt in poſ⸗
ſeſſione. et ſi reſciſſio emptionis in
alterius arbitrio conferatur:idem
erit pꝛobandum. Idemq; et ſiita
veniſſet:vt ſi aliquid eueniſſet:in⸗
emptum eſſet predium. ⁊ ſi foꝛte cõ
mſſoꝛia venierit: dicendum idem
ertt. Igdemqʒ iulianus ſcribit
interdictum hoc non ſolum wvmi⸗
no predij:ſeo etiam his quoꝛum in
tereſt opus factum non eſſe compe
tere. ððJMUD̃
Enuleius.
Vanqꝙ; autem colonus ⁊ fru
ctuarius fructuum nomine
