V Eni ſoꝛtis. non recte. vt 7, E. & ſen. que ſine cer. qnn. l. qcỹ.

2 Ar. S. æ vſur. q iuſti.

iquls ex echcto. non valet ſententia. vt a. 7. que ſenten. ſine

ap.l.pe.accur.

Soluut. i. voſſibilitas ferendi in eum ſmam.

fer᷑ iudici

n. in heredem träſ
u. vt. S. de iud. tam ex. ſ ſecus in vecreto faunoꝛe mortui

intpoſito.vt.S. e fideicõ.li.l.cum q̃ſi.in pᷣn.in beneſicio aũt dic.vt

1 c reg. iur.l.neratius.

circũducto.accur.

x4 Ueſitum eſt. pnũciaſſe. p eo vel otra eum. vt. S. e.l. ke vnd

Preſtabit᷑. ab eodem ſi eſt oꝛdmari. als ſecus. vt no. E. quo⸗
modo ⁊ quando iudex.ſi vt ꝓponis. ⁊ fa. S. de iudicijs.l.a poſt.S.

Dicc licet ſecus in mmore ſit. vi. C. æpcu. l.non eo. .
y Differt. ſiue litigatoꝛem tener. vt hie r. 3. ſiqs caui.l.ij.·ſiqs

iudiao ſiue indicem. vt 7.S. d iudc. index.
Sonticus, i, nocens quommus poſſit adeſſe

iudicio.

T execu. rei

Vnueoeru

oneNn
3 ſtecu,.
ientt
cr ial⸗

öelue

i.
(iſe

ſipert⸗
ſchel
gneſr
zenlen
n ffn
Aon

Wrrun.

Hiudn
gan
Neiinſaoem
iCard

n.

Moeh
Prtns merven
ſiinm rhe
Cj. r .l. le.

uUlluh Fal
lo Fͦt⸗
a. Goſvr

enle. Nud

mllss
MMIiftiſae

nm N 9
UEnntm
Ncen logat
rhepdun

(ſoccopinst

lnognonglun;

nfatun hnenn
Mrlſüig felgetr
KYßthrg

1 ſe r.

vitlerun,
fimmſinl,

Eeffiunnft
H nftlt Min⸗

☛

Wi
W
nii 2 Kunq rei de q
Nnnne uirln gherik br. .ng.
4 . - . 5 1 elel⸗
ignoꝛaunt clegr bo gir ene..e:. §. 5 gem e. n Pentoꝛ
J un vel nõ ci udex ſciu iendum. ac r. es. qꝛ ſi
n ea e tiut vr quss an uderen 4f. non. id 6 arun ailinnn en ed cre
lfſer. gbſens eſt ex. ea ꝗᷓ S aũ idem ſi . ctus. per ſe q: tcunc ne ditons. no .
dlel babili † neci Di aüt entent ocet al non diea
De in minte. ſtul. Aautem eſtim ibo. compern ſi nnao. a. .
N;. M fi. ſed an t . 6 . andus eſt: , .
töſſe⸗ N eneaek agend I eſt: qͥ
, mittere pcur ato eimpediment cui rei n alter r. Si ebuo.
ſolui reni K. non. vt Poꝛro qᷣd madis ij 0 eſt ſitiganti nam alteri in “ eſt Si debuõ. py
n 5. ſics can. l. i. 2. 2 gis impedimẽto e am ſie tegra defenſio eſt.e eſt. 5 cõis debnoꝛ
oſdo 8.. Yeö an de; pelle coꝛpis tra nãʒ: q Ef eto ẽc It i cum coherede gle,i eſt. ett⸗ Agon. mei
noti. nuder mndicat? pellant. Igit᷑ ſi rei i. : quẽ febꝛẽ Item ſi ex due o agi ſcieri eſt gloſa.
cr I. vt eonde e liti Igit ſi rei iudicãd eab cius x duobo petitoꝛi erit. ſEExꝑiri. vel eti
aſſ an udex gatoꝛibo ſebꝛem bũ e tpe gle 5 acqeuerit: lteri Abo alt vi am defend eti
1n Videt᷑ iudicata ebꝛem huit: res nõ pᷣiudicat᷑:idq; :alteri petitiom nõ pk diar aſi⸗ Irem
een a Mon bfe. gli ludicata. t: res nõ at:idq; ita reſe petitiom nõ bar 12 ſi creduoꝛ
äni ſica. . ſis caun. aliquã ⁊ febꝛi Eot i dici eſſe el Sʒ ſciẽtito reſcriptum eſt Reik erblos erg
l. ij. F. ſi pter r.ℳ. nus als ac ium draz. na . en eſt obeſt ido ſnia q int . ſci el agere cuz ſit
Aufr Peecaecaet. 1 als ac robuſtus nam ſiqs ſa/v eſt. cum ſiqs: alios data Klens. ald kre : ve
Gmtd Snce ar. ſic⸗ iſſima febꝛe correpe⸗ iuckcznd: R1 SS pmuz en re cuiꝰactõ Ti nateb.ff
pſur⸗ tia ti. q ter 4 8 taʒ peterẽ — uerit:aut 2 ggere pat . 1 opetit: ſeqᷓ elicae. . 1. 7.l.
ſeſl diend phit re, in ea om qrtanaʒ habeat expiri iat᷑: veluti ſi edqn vebig.1. n ſi
Nnüai. te ibi poſnum a omĩb negocijs ſi eat: vt viri paſſus ſi uti ſi debito: 2, g.I. ſi ſupat?.
Nun tollit arrarum. porerit dici negoena ſükeſte ſoleat: peiethe pi Snor⸗ e editcꝛem ⸗ . ir gig di
er anen. Deem, um Bel proꝛem deppen õ Eebr⸗
irc̃ , ei h ugicai aarione non ue torem wepgketare ſſe venn e
bri dʒ eius cuiſ n pus 1 ꝓpꝛi ſſeſſoꝛ veni
morte dʒ eins cun pꝛietate 1 r BDexöe
r dn. aruelneru. rengden⸗ in. i nrutlo umelnze bade Kanan
vt. C. de uchcgilet: an 15 . no gem ſcisris. vt. ebit
cre. l. acton reb⸗ iudicar R. poſſet eodẽ Die t 3 4 ſcit coh no nocet:illa r 1 e⸗ t. 6: N pi to
. . cee. Rin poſſe. iteꝑ dueniri heye enn ſuum age eſ⸗ dir . 5 GX
dan⸗ drau⸗ merger⸗ Epe aſti A fitppeia⸗ ibere eum qminꝰ v pel⸗ u Aon Weng
Aeſiſg /en iam. vrhe. pe dſtitutum eſtr rcel. non põt actoõe vel vefenſion ti ve ſane cednonio. 6
am. t . V O9 . 5„ . — 4 .3t
uſſet. a in ae i alirleg. dütareegornangame aliionöpiu⸗ fengere canp pꝛioꝛem ne der worhliore wrore
mnar maes⸗ 6Nnon ſnia int ndem diſticto⸗ bʒ. pſcriptione rei Fi agk le ſcĩaʒ õ n
unih in mie le ening dam etiam bliosurz Aus qbuſ cate ſubmouet: ne int᷑ alios iudi⸗ 4 re vene ene
dn elen in g0 dam vo etiam ſi no obeſt. qbuſ e iure gõ er inn winntare e⸗ placet⸗ lenegd
E rengag e tum ſit: mihil nocer a ipſos iudica iudicatum en am Mlib babuit. Polin agere ve
W Bkre n Ee. nl iaanelurili ſcientibo ne⸗ mreueuiente ein eüllbere ne⸗ S: re Vven.l.
ziiztitiien zerert, loqug eredibo ebitoꝛis a li eon Fnaln eri⸗ utenmiunhl nemaie⸗ Ferbiri Bm Yo.K
occnpaliste⸗ oꝛis alt condemnat n j.diuerſa cauſa eſt: ſi fi ꝛeiudica aptat al vechi⸗
um. mß in exec boc “ . cere qñg Eſen
Gſndugipen e inarebot bberam abebit roõ. q pᷣmaʒ as 2. a ex eo q dñ i ſtrl.a.5. lenij
„Lo höpf nd lr dc ncer.r n. bic die aoereſup. pᷣn. hinꝰ. S. ß ſcien b a lrne qo er feijnti
66 3.e.1 ſi vr Wonis. du ꝛdi c. Hß de omnibo. de 7 imp: expiri fenſio.
õ cre ihurren SMnnorem u Pbere. vrerm Fno Poſſeſſar em npopne voint. 2.. orperhe mee vli
MM epe 1 huutum. vt 7. 7 de⸗ mbeienliem vr moꝛuum. vt x Intelligena doꝛ: g, . de pe. He. nec vllam.
gamtinfiaf De atali rtaniru n e ee gcrd & l. äse cidin
tuunmn iuiti ebuoꝛe. fallit hoc in l. ij. in fi. H . ö. res int alios y Kur aute domums. in f ã de duobꝛ. 7. S
6 tmacem ſ nns nõ. .qbo es noꝛe a emptoꝛe. Yte itoꝛe 2 Gns. Neig caue tibi Sch ch. Yem ſa nora. in vliens.
– — ientinut⸗ iqzeac. iu. non nocet. l. i m prond dern cediroꝛem. eum ler rõ non eſt enen id qð no. S deet
15 Audis nentibn. ſ. tacit ałs ſcienuib⸗ . quem debir creditoꝛ ſu is. nam nec vebi ig. l.
1 Juchcatn e non ſolum expᷣ non ſolum ling mb=. accur. r poreſt iunare vr. eblroꝛem. era debitoꝛ pẽ
Amamn Mi bis o nair nöareao aſeggs n idem man als oſen⸗ H ꝑare.vt. j.de diuer. Plenipl. muttan
leu ſekinnien nin rengin nn erer inien Korun exem 5 Renanaet mis. 8 Areſſio
ba * pciumr- 12.3. de indi. ſi udicatu 2 ꝙ non reaſſumit
t M imn 44 9 pᷣcium reccpach iudi. ſi petitoꝛ. . mper b Zꝛopter ſmam. als ſumit æ ceditoꝛe s
tem. ſec cohered H ar.otra genns. vxo ĩaʒ. pᷣm py. ſcĩ 7 debito
undum exem z,. es. ⸗ 8,R eUic qd t Mam æſi 28 foꝛte vel ſ. . py. ſciam. 1e. ge⸗
plum. qdam d i.auch q̃rt oceri vel v
* Zninenane rizmn fendeſwege enchtons.
ſio en diapaier üemeene poſſim face
uus alterms. 2 ab eo

m

1
X 4 R 4

manumittat mihi etiam neſcienn pᷣiudicat.vt.. dee bonis hb. l. lber
e Preiuchcat᷑.cum em̃ iudicat᷑ alterius inſolidum. meus non eſſe.
vt ⁊.j. excep.rei m.l.ſi inter.
f Penerit. ⁊ victꝰ fuerit. aʒ.⁊ dic diuerſa cã ꝙᷓ in pᷣdictis qtuo: caſi⸗
bus.ac.
g Sixim. in pᷣn
ci. l. hunꝰ. . . .
ex pſona titij ad me pꝑtinere dico.
nam qᷓuis cõtra titium me ſciente

iudicatum ſit: nullum tñ pᷣiudiciũ

h n ESgociog.
directa. pu
ta in centum. ac.
1 BZin. j. qaunnz
tñ vel biennium.
vt in aut. c his q
ingredinnt ad ap.

tius victꝰeſt vendico:neq; potui ti⸗
tio interdicere quominus ſuo iure

J. qnʒ 7 vltra qn vtat᷑:ſicun „((z. .
STaremar de Piar ſicuni ꝛe coherede ſupꝛa dixi⸗
in aut vt ſpõ. la.. mus.
õ KCeuola.
egociuʒz. .
pellatõns. Egocioꝝ geſtoꝛum condem⸗
ITractum. i. natus appellauit: ⁊ diu nego
logatum⸗ cium tractatum eſt: queſitum eſt

m Jugdicatũ ii

a inchce aſpellatöo, Aappellatione eius iniuſta ꝓpnuncia⸗

nis at. e ta:an quo tardius iudicatum ſit.
2 Penne. i. * vfſure pecunie in condemnatoõnem
o Beducte. im cõ xeducte medij tꝑis ebeant:rñdet᷑
ſeanuam. ſ. pume Fm eg que ꝓponerent᷑ dandam vti
nne ge⸗ lem actionem.
De confeſſis.
p BZebeankt. ita Aulus.
R inaen amiil Aulus.
His ꝓnũ ciet. vt. S.
X vſur.l.tutoꝛ.in
pᷣn. ⁊ ſic nõ ob. C.
vpoſini.l.nij.⁊ ᷣm

boc cducte eſt genitiuꝰ. vel dic etiam noĩatiuꝰ. ⁊ dices eas deductas
in ↄſe.a iudice appellatõnis.a ſic debent᷑ poſtea. ne ſit ↄtra dicia.l.de
poſiti. im. E. ⁊ al. de vſur.l.in bone fidei.S.j.Sed videt᷑ ꝙ a die con
firmatõnis ⁊ poſt q̃tuoꝛ menſes.poſt cemum currat.vt. C.de vſur.
rei iudi.l.ij.ſ̊ ibi de centeſimis dicit.non his q̃ ꝓpo ↄctu currebant.
ßß in. e.ti. l.iij. S. ſed etemm.expᷣſſe dicit ceſſare enam vſuras gctus. ſ
ibi tranſierat in rem iuchcatam. hic non. Uñ hic diſtinguit vm i⸗
dam fruſtratoꝛie. appellet vel non. vt pmo caſu currant. ałs non. vt
Pic.⁊.j.de ap.l.negocioꝝ.⁊.l.impꝑatoꝛ.S.ſi viq; ⁊ icta.l.de vſur.tu⸗
10ꝛ. q̃ diſtinctio pot admutti. ſi ſemꝑ dicas fruſtratoꝛie appellstum qñ
ſuccubuit appellatoꝛ. ał's qre aliqᷣd innouaret᷑ pendente appellatione.
quiſq; in pᷣma cã obtinuerit.qð dic vt nõ. C. d ſententijs ꝗᷓ ſine
cer. qᷓnti.t.jjz. .
q SDandam. ſiẽ em̃ poſt lii. ↄteſ. currunt vſure mhilominꝰex zciu.
vt.C. iu.l.j.ita poſt ſniam appellatõis ſuſpenſam.vt hic:qꝛ nõ vr
ꝓnunciatum. vt.j.ad turpił.l.j.in fi.ac.
r Uiilem actõʒ. ſ.neg. geſ.⁊ offinaum ei adherens ſᷣm qð veducte eſt
genitiui caſus.vel actio in factum ex ſnĩa ꝓut eſt noĩatiuꝰ.⁊ Sm hoc
dic vtilem. i. efſ cacem. Alij dant in ſactum ſubſichariam. vt.S. de p⸗
ſcrip.verbis.l.quotiens.
¶Rubnaca. e ofeſſis. dixit de vere ↄdemnatis hic q̃ſi. ⁊ hʒ locum ni
tulus poſt lii. ↄteſ. ſ ille de iniro. acnonibo ante. gc.

c c Onſeſſus.qðᷣammodo.qꝛ umpꝛopꝛe.ſic.C. de fideicõ. li.l.
ſi. ꝓe non. vt. C. ne qͥs in ſua cãꝗ.l.j.a facit.S.n.j. poſt rẽ
. ⁊. j.ti.j.l.pe.⁊.S.de inteꝛ.ac.l.de etate.S.j.⁊.C. execu.
rei iud.l.fi.cetera dic vt nõ.C. e.l.j.
vVn Dn fatet᷑ qͥ errat.in facto ſiꝓbet ↄtra vſq; ad ſnĩam. vt.C.
iu.⁊ fa.igno.l.erroꝛ. ⁊ da exemplum. vt ibi g.l. S. fa.her.
I.cum putarem.⁊.j.e.l.cum fideicõ.ꝓbato &̊ ↄtra ipſo mure eſt tinus.
vel ſaltem ſibi reſtituno dat᷑.vt dices.j.e.l.ſi.in ſi.mſi m caſu.vt.j.
e.ſi is. Si ̊ in alieno facto planum eſt.qꝛ ꝓbabilit errat.vt.S. ſuo
l.fi. Si in ſuo.dicaʒ idem cum v&ᷣ damno certet.vt ar.S.de ↄdh.inde.
g ⁊ ſi me. Itẽ hoc poſt hi. ↄteſ.ſ̊ ſi añ aut ſciens falſum. ⁊ tũc fᷣua qð

patioꝛ:quia neq; ex eo iure quo ti⸗

dicit. S.d rei ven.l.is qͥ.⁊.l.ſinautem. ⁊ de dlo.l.pe. Si i
diſtingue. an iuſte an iniuſte. vt pᷣmo caſu ſuccurral lipber man
cundo non. vt. S. ve iniro. ac. de etate. S. qᷓ iuſto. c.
x Ignoꝛamt. ſume exemplũ. 5. ce iureiu. . fi. puta ofeſſua eſt tu⸗
ioꝛ pupillum ieneri ex ↄctu inito ſine tutoꝛe credẽs eum teneri. vel

ofuer ꝓmiſſoꝛ ſe
Onfeſſus pꝛo iudicato mi ablemes vel
eſt: quia quodãmodo lu mõ. ver no
ſua ſemeutiavomnar. reenvtem w⸗
Lpianus. in damnis. ſec⸗
On fatet᷑ qui errat niſi ius Aen ur⸗
ignoꝛauit. Aluk. inſi.n ſaco ſer⸗
Vk. ait feſſum certum ſe ee vr mõꝛn. r ſt
bere legatũ oĩmodo damnã⸗ 2 Herrdb
dum:etiaʒ ſi in reꝝ nã nõ ſit ⁊ ſi iaz Sed qa ſi jfuet
a nã receſſit:ita tñ vt in eſtimatõe Rekiadermane⸗
eius damnet᷑:qꝛ afeſſus ꝓ iudicato non venam de
habet. Dem. boc fien miroga
₰dm is cum ql lege aqlia agit᷑ tum. pdreter
ofeſſus eſt ᷣuũ occidiſſe: lʒ nõ occi⸗ mhige la. igno.l.

xerit:ſi tñ occiſus ſit hũ:ex ofeſſio⸗

ne ſua tenet.

Apianus.
Vi ſtichum debere ſe confeſ
ſus eſt:ſiue moꝛtuus iam ſti⸗
chus erat:ſiue poſt litis conteſta⸗
tõʒ vceſſerit: adẽnandus eſt.
Ertum oↄfeſſus pꝛo iudica to

y i Alianus. non ſit. imo videt᷑ ꝙꝙ non. vt. . e.l. i. que eſt gtra
So. hic ſciebat ↄfitens non eſſe in rerum natura.ibi non. vel hecẽ
ſnia iuliani.ꝛbi alioꝑ.vel hic res erat in rerum naturs tꝑe ↄfeſſio/
ms. licet non temꝑe ſentenne. ibi non. pruma placet. 7,],e: qui ſti⸗
chum.ac.

31IJis cum quo.tenet᷑.an liberet᷑ qui occidit.dic vt.S. de ini ⸗/

ro.ac.i.confeſſiombus. Item an idem in contractiu ⁊ teſta⸗
mento. dic vt notatur ſupra ad.l. aquiliam. l. inde neracius. in fi

ne. a ccurſiꝰ floꝛen.

7 q Di ſtichum. pone dixi confiteoꝛ me debere ſtichum ex p½

miſſione. nam pᷣtunit᷑ ꝓmiſiſſe ſicur ↄfeſſus eſt. a ſic idem
ſtatuer᷑ ac ſi vere pmuiſſet. ſed tunc pter moꝛam etiam re moꝛtua
teneret᷑. ergo ⁊ hic.nam hic conteſſus eſt poſt moꝛaʒ. vel ex interpel
latione. vel poſt litis ↄteſtationem poſt conſeſſionem vel ante. vel po

ne ꝙ ſunpliciter dixi debeo. nam verba cum effectu ſunt intelligẽ⸗
da. vt. S. ne quis eum qui in ius voca. l. pe. pᷣſunnt᷑ em̃ ipſum fuiſ

ſe in moꝛa ante moꝛtem. Ael tercio dic ſlichum ab alio moꝛtifere
vulneratum. a pfiteris te eum vebere q̃ſi tu occideris. naʒ teneris.
vt. S.l.ꝓx.licei etiaʒ poſt oſeſſionem vita excedat.cum a die vulne⸗
ris videat᷑ occiſus. vt. S. ad.Il. aqt. ita vulneratꝰ. idem multomaogis
ſi ipſemet vulnerat. Vel dic 'm Johᷣ. ꝙ bñ oſtabat ipᷣm ꝓmiſiſſe
moꝛtuũ eſſe. ſ̊ dubitabat᷑ an in moꝛa fuiſſet. ⁊ ipſe ofeſſus eſt ſe ſu⸗
iſſe 2 ua debere. vñ tenet᷑ qñcunq; deceſſu.aʒo. Vel dic plane q oſtat
eum fuiſſe in moꝛa ex interpellanone vel ꝑ luem. vt ſubijcit. ex
miſſione eum teneri.ſ q̃ſi iam homo nõ ſit in obligatõe videbat ñ

tenere ↄfeſſio.cũ ad nuliũ ſu vſum hõ moꝛuꝰ. ̊ m ienet᷑. vt ar. ẽ

de ↄoſti. pecu.l.ꝓmiſſoꝛ.a homo eſt in obligatione. vt. . de v. ob.l.
ſi ᷣnum. S. nou ari. ⁊ dices odemnandus eſt in eſtimatone. vi plene

c Eriũ. ſiẽ ſnĩa ſic ↄfeſſio qᷓ generat ſnĩam ðʒ eſſe certa. vt. d.
ti. j.l.imn ſunnnas a fa. C. ve repud.her.ſicut in fi. 2. S. vſuff ·
admodũ ca.l.j.S.recte.

Se-⸗
= – S=
= = — =
— 2 * +☛6
l

lgo enſi

Cllue.

Cleni.
ſeti Nic

) (t.
Nend hän
Pagrspont
MNIdN
Kozleis
Mear Nemeh

AVtfah unnns

Piſe
mMiiſaus o
Muttanpin
(ophu ſuecoft
Iuönn ri

Pebuo ſat

A MWei g
aninndn.

Dsnei
ubitian
Dudinhk in
lgiarck⸗Nöwnin

Oiblenhine a
ſchenne⸗
huncrnen⸗
Apehllhene
ſen könlett

ulthzimrn
nchntiuein

Kanmn ſfch

e
ſeuetsfn
Rihne

An

4

Ackete
nise
goſtrer
llge

S.

ne
n
len
n
n
Pent

4

=
=
S.
—

E⸗

S=e=

lien N

dace⸗ ni
i

.
mid
ſt⸗
G
.
Den.
nRcr

Kgreiigt
mumNaN1
ERNNENINN
1n en e⸗

men Nd
Mnland um

er ai ic⸗
iſe ſuut cſio,
T mouun tuun

x Siincertum. re ⁊ genere. vel re tm̃. vt ſubijcit ſiqs ac.
a Coꝛpus. hoc eſt incertum re ⁊ genere. ſeqiui᷑ vbi re non gene
repꝓnt habes.ſ̊ aſi.⁊ ꝙ diẽ ſtichum cum ſunt plures ⁊ fundum in
genere. ⁊ ꝙ diẽ vrgeri dʒ ⁊c.ſ.vtroq; pᷣdicto caſu. vel veriꝰ habeas
iz ſi ſine copula.a dic ꝙ petebam ſtichum ⁊ fundum.ſ. ſempꝛonia⸗
num. reus oↄfi
tet᷑ de altero tm̃
nõ m dicit de q̊.

pellit eigo vt di exrit:ſi incertum non erit.ſiqͥs incer
Se e a. abe tum afiteat᷑:veluti ſi coꝛpus ſit cõ⸗

feſſus:̊ ⁊ſi ſtichum vel fundũ da⸗
re ſe opoꝛtere: vrgeri dʒ vt certuʒ
ofiteat.item is qͥ reʒ ↄfeſſus eſt. vt
certam q̃ntitatem ↄfiteat᷑. Sed
⁊ſi fundum vendicem meum eſſe:

ceret reus ſe te/
neri ad altex. qᷓ
caſu non eſt vlt
cogẽdus.⁊ ꝓ hꝰ
facit qdð dicit ſti⸗
chum qo eſt cer

* deerr funni tuq; ofeſſt us ſis: pinde teneberis atzʒ
Beaan ſiwmmnl mer fimum ene Pnüci⸗
natio rñdentis n tum eẽt. Di alia qcuuq; actione ci
leges. t 'm vma Uili vel honoꝛaria vel intdicto ex⸗
et evne bibitoio vel reſtitutoꝛio vł ꝓhibi
§. illua. toꝛio cum qͥs conuenit᷑ ↄfiteat᷑:dici
pt᷑ in his omnibo ſubſeqͥ ptoꝛem vo
b Siſtichuz. luntatem oronis diui marci vebe
als iͦ ſi ſuichuz re:⁊ in omni oĩno qð qs ↄfeſſus ẽ ꝓ

z als hn ſtichi mgicato bre. dabit᷑ igit᷑ ex his acti

onibo ex qᷣbo dies dat᷑ ad reſtituen⸗
dam rem pfeſſo tpᷣs ad reſtitutõem

cDu rem. i.
qntuatẽ. vt ſub⸗
ncu. ac.

d Loͤfiteat. ſ.
vrgeri dz. H qlii
B.captis pignonbo. vt ar. S. de re indi.l.dvbiteꝛiba. vel mulcta in⸗
dicta. vt. 3. ve ventre inſpi. l.j.S.qͥd & ſi nõ. vel ſi velit habeat eũ
ꝓ ↄfeſſo ꝗ ſe qð aduerſariꝰaſſerit. Item ſi obſcure rñdeat.vt.S.de
int.ac.de etate.S.ſi cum eſſet.⁊.S.qͥ tacuit.⁊.S.q mihil.Irẽ qͥ iure:
dic officio iudicis.vt nõ.C.e.l.j.in fi.glo.ꝑ aui.de his q ingre.ad

ap. F. fi.
.1 Dʒ ⁊ ſi ↄfeſſus.ꝑ vᷣba pñtis tꝑis.puta meũ eſſe.ar.S.d ꝓcur̃.
m. S.ij. ſecus.ſi ꝑ vba pterin tꝑis.puta fuiſſe. tñ non ſtatim ha
ereris ꝓ iudicato.ĩmo adhuc q̃liter riceſſiti a me vmimum qreret
vt. C. de ꝓba.ſiue poſſidetis. .
Si alia.ꝙᷓ reali de q̃ ꝓx.dixit.
g Pꝛohibuoꝛio. facit inſti.d inidic. S. j.
h Quis dↄuenit. ex hoc vides ꝙ hic nrulus hʒ lo cum poſt litem
oteſt. vt dixi in rubn.
1 Dies dat᷑. naʒ qñq; non dat᷑ ſi res pñs eſt. ałs ſecus. vt inſti. de
of. iud. S. j. 7. S. ve rei ven.l.q reſtituere.
k Lis eſtimabit᷑.q̃nti in luem iurauerit actoꝛ.ſi talis.ſ.eſt actio
mrek. ve g in inan iurando. in ac.
iquis abſente.abſentem accipe a indicio. vt nõ.j.
l. ſi abſentem. ac. bes indiuid. vt . . æ ver. ob.
m Haberꝛ. 2 vere non dʒ. vt ꝓbat ſtatim. S. int. ac.l. fi.
n Be opis. vt ſi libertus iuret alicui abſenti patrono debere oꝑas
ſecs ſi pñti. vt. .œ liberali cã.l.fi.⁊ de iurei.ſi duo patroni.a ſic
enam non ob. S. e iurem.l.eum qj.S.ſi libertus. lel dic h̊ iurauu
patronꝰ veferente iudice ſibi deberi oꝑas abſente liberto
o Abſenti. actoꝛi.ſ reo abſenti ſic. vt.S.v iudi.l.⁊ poſt edictum.
vel ſolue vt ibi. hodie vo qcunq; abſenie.vt.C. xe iuch. ꝓpandum

S. ſinautem ey geſtis. 2. S. ſinautem reus.

P DPñtem. ↄfeſſiomi aduerſarij. vt ꝛ. S. de euic. ſi ideo.ij.rr.

q Sed an. non puto ſuſſcere. vt dño pᷣiudicent. ſ ſibi ſic vt vtili

teneant᷑.vt. S. ad.l.aqᷣł. pꝓinde.S.j.⁊ de int.ac.ſi vefenſoꝛ.S.ſi ſine.
Sed q eſt qð dicu dno non pᷣindicare?ad hoc dicunt ſcrai hor⸗ ve
rum ſi 5 pbet. ſic videt᷑ generalis ↄſuetudo.ſj̊ qbuſdam nõ placet
qꝛ nõ videret᷑ in eo ſpale.cum idem eſſet in maioꝛe.vt.S.æ int.ac.
l. de etate. S. ſi. ß dices in minoꝛe plus eſſe.qꝛ potuu ſine cauſa erra
re.vbi nõ poſſet maioꝛ pemitere.vel in iure. vt. S. e. l. ij. Alij vt. h.

27 930 dicum abſeme pupillo non nocere ſi petat reſtirutõʒ ᷣm aʒ0.

vel etiam ſine reſtimtione ſed eo pñte ⁊ woli capace a non contradicete

pupillo ſic.⁊ idem dicunt in pᷣlatis ⁊ ſindios eccleſiaꝝ. vt ſi pñte colle
gio ↄfiteant᷑ piudicent.als non.ar.C. de m.eli.l.potuit. Et idem
erit in patre agente cqm filij. vt.C. de bo.ma.l.j.Tercij ꝙ hic minoꝛ
litem ſuſceꝑit tutoꝛe vel curatoꝛe auctoꝛe.⁊ ideo illius ↄfeſſio non no
cet.vt.S.de admi.
tu.l.j.S. ſuſfficit.ſj
m hoc ad qͥd m-

⁊ſi non reſtituat᷑: lis eſtimabitur. rat de calma iu.

Sizs abſente aduerſaꝛio confeſ Ver eurg. . ce de
ſus ſit:vidẽdum nunqͥd nõ vebeat oblernarer K
ꝙ iudicato hr̃i:qꝛ nec qui iurat ·q ſi nunor ipſe do
rH . mimnꝰ luis efficiat᷑.
oꝑis obligat᷑:nec ſoleat qͥs abſenti nonſtet auẽtem
oↄodemnari:certe ꝓcuratoꝛem tuto⸗ mmon pfitenti vel
remue pñtem eſſe ſufficit. Sʒ an neganti vel aſſeue
1oſos, rãti calunioſe. ipe
7 daeur rores vel tutoꝛes k cu em miner eſt nnr
ratoꝛes fateri ſufficiat videamꝰ ?. ⁷ Sandus. vt dicto.
ſufficii ⁊. C. ð au.
non puto ſufficere. In pupillo tu p. l. daꝝ. vel ſi ſe
toꝛis auctem exigimꝰ. Minoꝛẽ a itoꝛ vel curatoꝛ i⸗
feſſione ſua reſtituemꝰ. Confeſ ner oget pnie mind
ſi vtiq; poſt confeſſionem tpa q̃ſi ex lũmoſe q confeſſio
cã iudicati habebunt. unnnaer non nocek.
E Ar. C. de erroꝛe ad
. Ficanus. uocatoꝛum. l. j.
Vm fiqeicõmiſſum peterert Quarridieunt. ge
heres ofeſſus eſt debeꝛe arbir henene lut bie ce
ad reſtituendum datꝰ ↄperit mhil eurator umti di
.mnoſi t al cunt ꝙ nõ ſuffieit
reberi: queſitum eſt an poſſit ablol vrer Ton weeſnone
umpuberi vel mi⸗
noꝛi det᷑ actio.ſuſſi

cit tñ foꝛte vt in factum der eo poſtea condemnato ex ea ofeſſione. patʒ

ergo ex confeſſione dari in factum. vt.j.ꝓx.S. in ꝓcuratoꝛe adde qõᷣ

.— 2*

nota.S.de ꝓcu.non ſolum.in pᷣn.⁊.S. int.ac.l. ſi defenſoꝛ.

r In pupillo. exigemus. nihbilominꝰ reſtuuet᷑. vt. C. ſi tutoꝛ vel cu⸗
ratoꝛ.l.etiam.ac. V
ſ Minoꝛem.adultum.ac. . ..
tReſtituemus. ſecus in ſnĩa qᷓ nulla eſt ipſo iure ð eum ſi ſine tu.
ſit in indicio.vt.C. ſi aduerſus rem iudi.l.cũ ⁊ mi.⁊ O ꝓcu.l.nõ eo.
oleg⸗ temꝑa.i.quadrimeſtre tempus. vt. C. de vſur̃. rei indi.
.ij. 2. l. V * Vlti. ”G .
x DQuaſi ex cauſa.nam quaſi ↄdemnatꝰ eſt. vt. S.l.j.⁊ ſic no.ꝓ eia
q dicunt non dari plus ſniam in ↄfeſſum. qð falſum dicimꝰ. vt.S. e.
l.iuł.⁊ nõ. C. e. l.j.⁊ qð hic dꝛ.mtellige lite non oreſtata.vt ⁊.S.c
iudi. l.ſi debiton. ⁊ eodem mõ ſi vis. vt. S. re iud. I. debitoꝛibo. 2 ad
l.aqł.l.ꝓinde.S. notandum.a huic licʒ penuere. vt.S. e.non fatet᷑. vel

dicas etiam poſt lit. ↄteſ.⁊ loquit᷑ hic ve qdam actione in factum. que

ex ↄfeſſione oꝛt᷑.nibilominꝰalia ex ſnĩa poſtea naſci᷑. Quidam tñ du
cunt pmam nouani p illam ꝗᷓ oꝛt ex ſnia. ar. C. ve vſur is rei iudi.l.
fi. vel finge qſi nec nata ſu. vt.j. de noua.nõ em.illud qrit᷑ ſi cũ foꝛma
qs ofitear ſe vebere ex venditione. an vtili ex vẽduo teneat. vt in i⸗
ramento. vt. S. de inr. iu. ſi duo pa. S. marcellus. 2. S. ſiqs iurauerit.

y c AUm fideicommiſſum peteretur. quia dicitur in teſtamento
relictum. G
3 BDebere. qꝛ relictum ſit in teſtamento.
7 Arbiter. 1. udex velegatus. ſß qre idem apud quem fuit ↄfeſſus nõ
expediuit? H. cæceſſit.⁊ eius ſucceſſoꝛ cam legauit.
Ad reſtiẽdum. i. ad cognoſcendũ de reſtituẽdo.i. dando fideicõ.
ſic.j. v.ſig.vbum reddendi.non aut dicas ad executõʒ ſnĩe.qꝛ dele/
gari non pt.vt.S.⁊e re iudi.l.a dino. in pn. vel fuit datꝰad cogno⸗
ſcendum cãm reſtitutõis quam poſtulabat heres.qð non placet.
p Comperit nihil. ꝓbante herede erroꝛem. qꝛ fecit aꝑiri eſtm̃. vbi
nihil ſnu innentum. ↄfeſſio em̃ lic coꝛam alo iudice. tenebat tñ vt. S
e indi.l.moꝛtuo. s W
a Rñdet᷑ poſſe.i. poſſibile eẽ vt ebeat abſolui.vt ſtanim diſtinguit
b Mihil vebeat᷑. i. nihil deberi dicat᷑.ac.

hoc in fi coꝛrigit᷑ᷣ. ij
cAbſoluere. hoc in fi coꝛrigit. m iij

DMon erat. 1 ſic apparet legata non deberi. vt.S. ad.l. fal.l. in rõe
S. q; vulgo. ⁊ ad tre.l.j.S.pe.ac. „
e NVeres es omne. als heres es omne.⁊ tunc dic ꝙ apud pᷣmũ iudi
cem fuit ↄfeſſus veberi confuens etiam omne es alienum ſolumm. ⁊
tunc dic dolo aduerſarij.vt.S.d iudi. ſi pᷣtoꝛ.S.marcellus.⁊ poſtea

fuit aꝛbiter datus.
als heꝛes omne. ſ.
ſideicõ. a tũc dic ꝙ;
apud p̃toꝛem vele⸗
gaãtem vicit hic he⸗
res poſt ↄfeſſionẽ.
f Arbi. i. udex
pᷣdictꝰ velegatus.

g Abſolutun. H
q̃re ſuꝑiori caſu ñ
ſic? G.qꝛ ↄtra con
ſeſſionẽ ſaceret ab⸗
ſoluẽdo.h̊ non.qꝛ
non abſoluit: qꝛ ñ
relictum.ſ̊ qꝛ ałs
non vebitum.

hSecd ex ſupio⸗
ri caſu. cum dixit
15 ſe vebẽ abſolui.
qꝛ nullum erat in
teſtõ legatum reli⸗
ctum. ipſe errãs
in facto ſic ↄfeſſus
eſt. ac.
1 Remi. hoc
16. qꝛ index delega⸗
tus non põt dare
in inte. reſti. vt. j.
ad muni. I. eaq;. S

i. bodie tñ ſecꝰ. vt
E. vbi ⁊ apð quezʒ

in inte. reſti. I. fi.
Et nõ hoc ꝙ ſi ma
ioꝛ errat in facto.
demu habua reſtu

vᷣt hie. vel ſolue vt ibi.
¶Rubuca. v ceſſione bonoꝝ. ↄdemnati ⁊ ↄfeſſi ſi ſatiffacere nõ pnt

uere. Rñ. poſſe. intereſt em̃ qua ex

cauſa nibil vebeat᷑. nam ſi ob id ꝙ

nullum fideicõmiſſum relictum fu

erit:’non debere eum abſoluere. ſi
vo qꝛ teſtatoꝛ foꝛte ſoluendo non

erat:aut qꝛ heres es omne ſolutuʒ

eſſe apud pᷣtoꝛem dixerat ⁊ cum cõ
trouerſia ⁊ ↄputatio difficilioꝛ ect
arbit᷑ datus fuerit:ſaluo officio euʒ
abſolutuꝝ.has em̃ ꝑtes eius eſſe:
vt ſi in ↄputatione nihil inuemat᷑:

poſſit abſoluere.ſed ex ſuꝑioꝛe caſu

di datur.

ad pᷣtoꝛem remittere ebeat:vt ab
ſoluatur. AÄAluk.
HOn oĩmodo ofeſſus odemna
ri dʒz eius rei nomine:q̃ an in
reꝝ natura eſſet incertuʒ ſit.

De ceſſione bonoꝛum.

Apia.

Reditoꝛi qui ob reſti-

tutõʒ edificioꝝ credide
rit:pꝛiuilegium exigẽ⸗
Sem.

tutione iuuat. p⸗ NM ꝓſonalibo actõibo qͥ poſtea
balo erroꝛe. a ſic i· qdem ↄtraxerunt:veꝝ vt pe⸗
telligit. S. e.nõ fa⸗ 11 di
ret᷑. vel qꝛ ̊ loqᷣt cuma eoꝝ ad poꝛes cre itoꝛes Pue
in aduſto. vt . ð. Miat:in locum eoꝝ ſuccedũt.
I.ꝓxi.S. pe. maioos:· Deem.
at᷑ ipſo iure ꝓpbato . õõ
rroie ante iniam . Sꝗͥ bonis ceſſit añ reꝝx ven⸗
Bel dic tercio ꝙ H 13¾ vti us ſuis nõ ca⸗
erat vamnatus 2 nos rich is no ner
ofeſſionem. vñ n05 ret:qre patus fueri e N ere
inn reliirnw iu bhona eius non veneunt. Dem.
„VN. α & Ihr. 3 ſy dbH
2 fa. igno. l. erroꝛ. S4 bonis ceſſit: ſid poſtea
H reſtiuutõeʒ ſic. acqſierit.inq̃ntum facere põt
vt hic ⁊.S.de iud.
ſi pᷣtoꝛ.S.j.⁊ fa.S.
& mi. ac. l. de eta·
te. S. fi. 2. S. qbo ex ca. ma. l. j. in fi.
k n Hn oimodo. dʒ. qꝛ certus dʒ eſſe vix in eſtimatõz an in ipſam
Lem ↄdemnei.qð in hoc caſu non poſſet facere.ar.C. xæ fidei⸗
Cõ. li.l.fi.hoc aũt certo ꝙ non ſit in reꝑ natura diſtinguit᷑. aut ſcient᷑
fuerit ↄfeſſus ⁊ ſic dam

net᷑. vt. S.e.l.iuł.q̃ eſt ↄ.vel non.⁊ tunc non
ac.

m careerem ſolent detrudi. vt ar. C. e. l.j.⁊ ſi.q̊ timoꝛe fu ceſſio bono
rum.⁊ ideo væ hoc dicit hic. “

m c

PBecdtton.pᷣuilegium. tam m hypotheca. vt 2. S. q.c. pi. ta.

Coõ. l.j. ꝙ; in pſonali. qdᷣ dic vt. S. ꝗͥ po. in pig. ha. I. midum

2 fa.j.e pi. cre. l. ſi ventri. S. j. 2. . ſi cer. pe. l. crechitoꝛ.

n Dakr. ſi extant echficia.

o i M pſonalib. vt ſub hoc pacio vt pecumia ac. vt. C. e his q
“ in pꝛioꝝ cre. lo.ſuc.l.j.ac. 7 d

p Crecditoꝛes. pniuilegiatos in pſonali. ſie fuit. S. l. pxi. 1 fa. C.

his qᷣ in p.cre.ſuc.lo.l.j . l.pe.⁊.j.de pᷣni.cre.l.ſi vẽtri. S. fi.
7. 3. q po. in pig. l. creditoꝛes. a. S. ad mace. l. ̊ iuk. S. ſi filiꝰ.

4 1

conuenitur. Sabin?ꝰ caſſiꝰ pu⸗

tabant eum qͥ bonis ceſſit:nec qͥdẽ
ab alijs qͥbo dʒ poſſe inquietari.
Alululus.
Vem penitet bonis ceſſiſſe.
põt defendendo ſe conſeqʒ.ne
bona eins veneant.

Vi bonis ſuis ceſſit: ſi modi

cum aliqd poſt bona ſua ven

dita acqᷣſiuit:iteꝝ eius bona nõ ve

neunt.vñ ̊ modum hũc eſtimabi⸗
mꝰ vte ex q̃nntate eius qð acqͥſitũ
eſt. an vo ex q̃litate ⁊ putem ex q̃n
titate id eſtimãdum eſſe eꝰ qð que

ſijt: dũmodo illud ſciamꝰ. Siquid

miſcdie cã ei fuerit relictum:puta
veſtimentum vel annuũ alimẽtoꝝ

noĩe: nõ opoꝛtere ꝓpt hoc bona eiꝰ
iterato venũdari.nec em̃ fraudan-⸗

dus ẽ alimẽtis qtidianis. Idem ẽ

S qui.non veneũt.vt ⁊.j.e.is qʒ.⁊.C.
ap.l. ſiqᷣs libellos. 7. C. e. l. legis. ar. .

e. ſi qntutatem. a de
C.· de ac. ⁊ Ob. l. ſ̃õ.

r i Sρσ△6bo
mss. qcqᷣ
ſierit. ꝙ chcem

moueat. vr. .e.

ſ. Sabin⸗. ad

alijs. poſt agenti
bo. qe timoꝛe noõ
ceſſerit. ad qo
item ſi vnus.j.

rn. ⁊ d capi.du

im. l. tutelas. §.
fi. ⁊ hoc nini acq

rat.vt.j. e.l. guauin

boms. Jtem ni
vt bona weeg

ad qð tenet. vt
dices. .c. l. pe.

tDuiby. qbun
dam ereditoꝛibꝰ
abſenubo. qn tu⸗

moꝛe bonis non
ceſſit.

⁊ſi vſuſfru.ei ſit ↄceſſus vel legatꝰ.
ex qͥ tantum ꝑcipit᷑:q̃ntũ ⁊ alimen

toꝝ noiĩe ſatis eſt.

Ogeſti.

JYebitoꝛis bona venierint.

poſtulantibo creditoꝛibo per

mittitur rurſus eiuſdem debitoꝛis
bona diſtrahi: wnec ſuum ↄſequã⸗

tur:ſi tales tñ facłtates acqᷣſite ſint
Tbitoꝛi:qbo pᷣtoꝛ moueri poſſit.

Apianus.

Vi cedit bonis anteꝙ; æbi⸗
tum agnoſcat:vel condemne

tur vel in ius confiteat᷑: audiri nõ

ebet.

vt.⁊.C.e.l.j.⁊ in hoc fa.C. ſo.ma.l.nec ſi.

ſIYvbuoꝛis.q foꝛte cum non defenderet᷑ latitauit vel boms

ceſſu. accnr.
O Rurſus.i. poſt ceſſiones.

VBona diſtrabi. poſtea q̃ſita.qð tñ accipe vt ſubijcit. . S. l. px.

v g Dem pe
mntet. bo

na. vt 7.5. e.l. ü

hoc tñ fallit. vt
Dices. j. e. l. pe.

x ꝗ Qi bois
4 ſins. ſ.

ommnib. vt. j. l.
pe. nõ.

y MQualitate.

vtꝑ ſit pᷣcioſum

l . qõð acqrit ł non.
3 Satis eſt. inqntum facere põt deducto ne egeat ↄdemnatr᷑. vt hic
7. S. e. l. is q. ⁊. C. e.cũ ⁊ filij.⁊ de bomis auc.iu.poſ.l.iij.⁊..l.ꝓx.
⁊ inſti. ac.in fi. Item ꝑ hoc habes ꝙ non eſt liberatꝰ ꝑ ceſſionem

a q Eii cedit. agnoſcat. ↄſitendo ex ius.vt ⁊. j.l.ꝓxi. cñ ca vel
etiam dando fideiuſ. vt ar. . ad.l.fal.l.fi. vel pignꝰ aliqð
dando. vt ar. S. ad mace. ſ̊ aſi. vel ſcõaʒ iniponẽdo cautoʒ. vt. .
e p.xxx.an.l.cũ notiſſimi.S.ſj aſi.ſi aũt in iure hoc ſubijcit.

b Mon dʒ.ſi hẽs ſᷣm py.no: erit rõ.qꝛ creditoꝛ dicit aut agnnſcat
bitum vt ſit liqᷣdum.aut defendat ſe.qꝛ volo ꝓbare ꝑ teſtes quos

nuc hẽo.qͥ pñt non eſſe q iſte aliqͥd poſtea qᷓſiuſſet. vt ar. S.ad.l.

aqᷣl.l.in.l.aqᷣł.ſi xł. Item ⁊ illa põt eſſe ratõ.qꝛ ſi nõ ſit eebuoꝛ.

) icn
Cde
Wmenit,d
No

Menu

ſoy keni⸗

aßſer
Uuoben
poſe
Ctbonianoat.

(ealkunden
(ßſibar ok
fogtincathonen
Molkſato, Kur.

b Lenantar

ingolleglee

1Amdi r

r nun

Allumete
Nicvende⸗
glnsckfin

Akhorglnaben

X£ Leſſ 4Oπ b6*

V oo EEEeE

linz
KIW et᷑ iudex ſieri ceſſi . ſua ⁊c. vt inſti . . .
Rined Mii non patiet index iie onem.naʒ nemo re ſua ⁊c̃.vt inſti.de his
darſlin q ſunt ſui vel alteni auris. . f. ſi aut credito: dicqi cedat. ego pba⸗ 3 Wee erhe ecß aakeſt aligi non defengebak.
reuſii⸗ bo cũ volam.admittit᷑ ceſſio.ſqᷣ ebuum nõ ſi liqdum.⁊ ſie pot legi ⁊ de arbitris. celſus. F. ick ait 21 Hl l. ptoꝛ. S. hoc autem
N ſine non. Ben an hi cedens ehe bona indicare. dicaʒ ſic. ar. . 7. S. de mof. leſta. l.papi Smemmmtſtee H Auoele. z antepe.
KA, Lell. S⸗ 6 4 ol . £. .. säl * *) lus. F. P
Cnpeg re de in icentia. 1 ibi no. Item no ꝙ qᷣdam dicũt. ꝙ poſt ſcriptum. a. S. odi. inde, elegant. S. ſiquis. in ſ, v5. win ag i ⸗
dig lenmit factam nõ ſi pꝛe.. Yſum.
, hz oeum pnia. 1.5 mln. zage⸗
e e ruc aſhiee⸗ Sunis cedi nontif Artianꝰ. fendi aũt videt᷑: qͥ ꝑabſentiam ſuũ . q ob rem. Item
= Onis cedi non tm in iure: ſᷣ in nullo veteroꝛem cãʒ aduerſarij facit. . uchcatum
ſiones impedt etiam extra ius pĩ: ⁊ ſufficeit ſui ſaat. Hec vba neq; vefende⸗ ſeluil uj.S. obel⸗
8 E nitce. vel ꝑ nuncium vel ꝑ epłam id ve⸗ ret ita ſcripta ſunt vt neq; ſufficiat
aelt, clarari. MM mc; wfendtſſeꝛind duret defenſio
e iem no. d ſ eq; obſit ſi nũc offerat᷑.
cede. vr enam Quibus ex cauſis in poſſeſſi⸗ 3 oferak. Dem.
ij u vnũ venarii nõ onem eatur. Puc inlianum ariki tcbein
di in rerintat⸗ Bm t renm ch titio pat pupilli hũit
8Nn 1 leng donio. . Errhropvianus. Fcon diuidũdo iudicio pupillus nõ
e nnd boc. E. e.cum Res veꝛe cauſe ſunt: ex fendat᷑:mhilq; erit cuiꝰnoĩe ꝓpt᷑
nihi 8 Ali⸗ E N 4 qbo in poſſeſſioneʒ mit pſonam patris ↄdemnatio fieri de⸗
i B iolam no, ti ſolet. rei buande ca: beat. vtꝑ venire bona pris opoꝛte⸗
e iculs; dumlit. itim legatoꝝ Fuandoꝝ gra: 1 ven⸗- at:an vo reiſuande cã poſſideant᷑.
S tris note: dammi em infecti noie ſi ¶⁊ ait iuł.ſiqᷣdem pat᷑ aliqͥs fructꝰp.
ni 8 b Sms. non caueat: non vmuerſoꝝ noĩe fit cepit:aut rem vxterioꝛem fecit:bo
un di C.e.l. honn miſſio ̊ rei tũ xe q damnũ timet. na eius venire pnt. Di vomhil
n en bus ub r Sem. ſitꝓpt qõ patris bona veneant pu
es ⸗ tum agnolcat. vt Retoꝛ ait: in bona eius:q iu pilli poſſideri.marcel:aũt notat ꝑ
8.l or dicio ſiſtendi cã ſideiuſſoꝛes quã iniquũ eſſe eum qͥᷣ nibii cũ pu
mi dedit. ſi neqʒ pkateʒ ſui faciat: ne; pillo ↄtraxit: expectare eius puber
t. vuſenderet: iri inbebo. Pfatem tatem:g ſmia hbʒ rõeʒ: lõq; ↄtractꝰ
“” Dus ermnei ſn non facit: q id agit: ne aduer-⸗ cum ex pſona patris veſcendat: di
poſ. mutat. dirr ſardeius copiam ſi hẽat: latitã cendum erit non eſſe expectandam
M n1 Wana⸗ r tis bona iubet poſſideri.ꝙ; ſi non pupilli pubertateʒ. Contractũ
un. don veni⸗ latitet: abſens nõ vefendat: none cum pupillo pt dici: ⁊ ſi cũ ᷣuo eiꝰ
bo videt᷑ ptatem ſui nõ facere. Ge⸗ orractum ſit: opetit eĩ aduerſus feeid
e n JMMM H q a Puc inlis
wes H nd num. noie
4 Mẽũ s i. nihil facit pater
au un. e1 Res fere. dico pter carbonianam bonoꝝ poſ. ⁊ qua ſeri quod in hoc ſiudicio veniat.quia ueq; ꝑcepit fructus ex re Loiaent.
te inn den Pptitus beres poſtulat. ac. . neq; damnum in ea dedit.
ſt du ſSIn poſl. ommum bonoꝝ. fere aũt dicit.qꝛ eſt ⁊ qrta.vt ex VVDebeat. mſi vt ipſa dimſio fiat. Hr
u. carbomiano. ac. sl H ſPairis.i.pupilli.vt ex facto pris.⁊ ſie miſſio ⁊ vẽditõ fieri poſſet.
ns. g Hei Fuande.i. debiti vel qntitatis. ̊ 5. C. de his q ad ec.ofu⸗.l. t Poſſideant᷑.ſ.tm̃ quod eſt.ſi ex ꝑſona ſua ↄuemiat pupillus.
NH ri. S. ſi boc. Dok. vt ibi. Jtem z in aut. de exhi. S. ſi Vo. illa co: vx Percepit. ex re communi.ac. U—N
rigit᷑ in carboniano edhicto. tñ noõ coꝛrigit᷑ nec in ventre nec in dam x Si vero. veneunt. quia pater non ꝑcepit fructus. H filius. 2 ita
ſdene no infecto. accur. . ↄuematr ex ſua ꝑſona non patris.ac. M
D d h Seruandoꝝ. cumn agit ꝑſonali actõe ex teſtõ ꝓ äntitste. vt. . T Poſſideri.non vendi. MMU
öyt i1n pol. leg. l. certg. 2.3. vt in poſ. leg. l. ꝙᷓuis. 3 Motat. addendo ratiouem vel comigendo. vel dicas ; vendant᷑
.1 Segc rei cõis. vt ⁊.S.de dam.infec.l.uij.S.j.⁊.l.q;uis. bona. patris ſiue filius ꝑcepit fructus ſiue pater. quia ex contractu
A . patris connenit. accurſius.
reg. k p Retoꝛ. nõ ono capita echcti. vnum ce mirtendo. vt bic. ſe ? Mibil. nõ mibil. q ſecus ſi non eſſet oↄſummatñ in pſona patris-
ji. JDMUD cuudum de vendendo. vt. fulcimiꝰ. G. j. vt in pᷣſcriptione patet.q;ꝛ tuncꝓ futuro iꝑe puilegium hʒ. vt. j. iu
4 ”õ Siſtẽdi.idem dico ſi fideiuſſoꝛes non edit. vel iudicio ſiſti nõ re ſiſci. l. fiſcus. m quoſoam. Jem quid ſi pater ꝑcepit. vult eligẽ
uAſlheſn ꝓmiſit. qꝛ ſatis eſt ſi non facit copiam ſun.ͦ de hoc plus dubitat᷑. credixoꝛ pupilli poſſideri im? H.vt.j.e. S. i.
mii i An aut hoc caſu debeant citari amic: non videt᷑.cum iaʒ ipſe reus Contraxit. vel quaſi contractus ſi hic eſt. ac.
NHrH oparuit. idem videt᷑ ſi muentus fuit ꝑ pᷣconem. vt ar. hic ⁊ in aut. xExpectandam. ⁊ ſunt ſimllia vel ↄcoꝛdanna ſupᷣ de reb⸗ eo.l.ma
j⸗ Auntnt æ exhi. S. ſi Vo. 1. C. de hisqͥ ad ec. ↄfu.l. fi. S. j. tutieſt ſcõm. HK. gis. §. pupillus. 7. . de here. actio.l.ſub ppᷣtextu. ⁊.S. de minonbo.l.
etiam citari amicos.vt. .e. hoc ant. S. j. . S. ex qͥ. cau. ma.l. item miiius. 7. . ſi aduerſus ven. pig. l. ij. T de non nume. pe. l. ſi intra.
ait ptoꝛ. S. fi. 7. l. F. 1 fa. J. de lib. ho. exhi.l.iij.S.fi.⁊.l.fii fi. E. mandati. ſi tibi. de his qᷓ. vt indig.l.polla.⁊.S. de here.inſti.
.. nie nlftin m Pratem. non facere. 2 certe non videt᷑ facere ſui ptᷣatem.vnde ſiquis inſtituat. 7. J. de get. obli. l.furio ſus.⁊.C.ſi mãci. iia vene.
n rile ſequit᷑ miſſio.ſ̊j non venditio.ſ̊ in latuante venditio ſequi᷑. vt.j. l.j. in fi.. E. reſti.mmno.l.qui a patre. a. S. de iudi.l. heredem. H
u lli. e.l. in poſſeſſione. a. I. fulcimꝰ. S. j. tra. 7. de v. ob. cum ſilius. S. in hac. ſ ibi ex ſus pſona teneri videt᷑
