potuerent fieri bone fidei poſſeſſoꝛis.vi.S.de vſur.l.in pecudum. SDe
ſetu qͥd cum ⁊ ipe fiat bone fidei poſſeſſoꝛis. H.h̊ vſucapi põt ab alio
ꝙᷓ ab herede.ſi non heres ſ̊ aliꝰ appꝛehendat poſſeſſionem a non dño
c n. idem in fructibo induſtrialibi. Vel dic qꝛ nõ ẽ bo.fi.poſ.incõmu⸗
tabilit᷑ fructꝰ vel fetus.q; cum extãtes tenet᷑ reſtituere ſaltim officio
mdicis ſi agat᷑ rei ven.ꝓ capiubo ⁊ ꝓ re.vt.C.de rei ven.l.certum.ĩ
hoc ̊ vſuc.poterit.vt ꝑ offm iudicis nõ reſtituat᷑.vel dic plane in fru
ctu ⁊ ſetu ⁊ ꝑtu.q defunctꝰvſucapiebat. ſi aũt ceperũt pᷣdicta eſſe ĩ reꝝ
nã poſt moꝛtẽ deſuncti eadem oppo.⁊ rñſio fierni põt.
Put ab herede. G
MDõ aũt. niſi in poteſtate. vt inſti.e.S.furtiue.⁊..vi bo.rap.l.ſi.
⁊ ita ꝙ non poſſit euelli. vxt. J. S. iũc.
2 Eredion ſubrepta. ab eyneo non debitoꝛe. ne ſit Z. j. ꝓ ſoluto.l.
ni.vel ibi rem alienam.h̊ ſuam vebuoꝛ obligauit.vñ nõ ſufficit ibi in
ptᷣatem creditoꝛis redire.⁊ fa.. ꝓ emptoẽ.ſi rem quim.

—

Labeo. ſubrepta ſit.ſ.ab eyneo.

a Ae ignoꝛãte.iſ.ꝙ ſubrepta ſu.ſecꝰ ſi ſcirem ſᷣm io. vt. . e. F. 330.
b Mactus. etiam me ignoꝛãte ſit ̃uus. “

c Etiam ſi ſcero.furtum facium.a tũc dic rediſſe ſi ſeiaʒ eum redijſ

ſe. Jo. el dic ſciero.ſ.ꝙ fᷣuus ſit nactus.⸗ tunc die redijſſe enaʒ me

ignoꝛante.⁊ ſic ↄcoꝛdat cum pꝛmo.mſi ꝙ hic addat ꝙ poſt reuer⸗/
ſionem ſcuui. ꝙ ant ſubijcit nec em ⁊c. redit ad pᷣmũ caſum qñ me
ignoꝛame eſt ſubrepta. quam verernnmnat. 2 ia loquit᷑ ve peculiari
vſq; illuc ⁊ ĩ ⁊c.vel dic ꝙ dicit de dñica nec em̃ ⁊c. hoc modo pq
cia in peculiari.non ita in dñica.⁊ hoc dicit nec em̃ ⁊c̃.⁊ ſic habeas
legem pdidi. als
eſt ꝑdidit ſm ali

aom lecturam.
eſt:vt ego facultatem eius nacus
ſim. ¶¶ IAeoq; ſi ßuus meꝰrem mi
hi ſurripuerit: æinde eandem ſuo
loco reponat:poterit vſucapi:q̃i in
ptatem meam redierit vtiq; ſi ne⸗
ſciui.naʒ ſi ſciui exigimꝰ vt rediſſe

ſciaʒ in meaʒ ptatem.¶ Itẽ ſi eaʒ

rem quã ſᷣuus ſurripuerit mihi pe
culiaꝛi noĩe teneat:nõ videri in ptᷣa
tem meam reuerſam põpo. ait.niſi
ita hr̃e ceperimꝰ quẽadmodũ ha⸗
buimꝰ anteqꝙᷓ ſurripet᷑: aut cum rẽ
ſciremꝰ in peculio eum hr̃e aceſſe⸗
rimꝰ. Item labeo ait: ſi rẽ quã
apud te vœpoſueram lucri faciench
cã vendideris:cœinde ex pnĩa rede
meris ⁊ eodem ſtatu habeas: ſiue
ignoꝛante me ſiue ſciente ea geſta
ſint.videri in poteſtatem meam re
dijſſe ſcõm pꝛoculi ſen tentiam:
que ⁊ vera eit. ¶ Si pupilli res
ſurrepta ſit ſufficere dicendum eſt
ſi tutoꝛ eius ſciat rediſſe eam in

in peculio.

cuho.vt differat a ſeq̃nti caſu.de peculiaꝛi em̃ ſon pot loqmi.vt.j.
dejfurtis inidum. S. cum autem. MMä
g Meſciui. ſ. rein eſſe ſubrepta).
h Sciam. facit. j.e. ſi rem. J
1 Item. ſi eam rem. wmincam. ”M
k Reuerſam. vt vicium purger᷑.vere tũ poſſidemꝰ dum Svᷣuus te

net. vt. S.ti.j.l. rem.q eſt otra.aut ̊ res peculiaris aut wminica

ſubripit. ⁊ aut a puo aut ab exneo.ſi a Suo a peculiaris. tunc fus
qð dicit᷑.j.de furns.midum.S.cum autem.Si ab erneo.aut dño
ignoꝛante.⁊ tunc etiam eo ignoꝛante reuerſa ad ᷣuum purgatr᷑ vici⸗

um. mſi in peculio eſſe noluit.ſi ſciente.⁊ eo ſciente redire dʒ.vi h

S. Si dñica a ſᷣuo ſubripir retinet nihilominꝰpoſ. m̃ fit vicioſa. vt.
S. ideo ac. a. S. uem ſi eam rem. ſ̊ ab exneo opoꝛtet ꝙ me ſcente
ad me redeat.niſi in peculio eſſe volui.tunc ſi me ignoꝛante ad ſer⸗

uum ꝑueniat. purgatur vicium vtr hic nec em̃ c. ſm ſecundam le⸗

cturam. accur. ”
¶ Item labeo. vendideris. non tñ tradidenis 'm quoſdam. vt col

ligi otra ſup vepoſiti.l.j.S. ſi rem. qð non placet.p ſoł. vt ibi.

m Silue ſcientie.ſ. eam redemptam ⁊ in eodem ſtatn repoſiiam
ſm al.venditõem tm ignoꝛani.vt non ſit ↄtra.s.e.S.labeo.a eodem

moõ ſolue ʒ. j. de furris.l.ſi ad dñm.vel ibi apud vñm.hic apucd æ
poſitarium erat.aʒ0. —
n Beſta ſint.ſ qualit hoc fieri põt cum ipſe amnſit poſſeſſionem
non ignoꝛans. 4
o In pratem. igi? in poſ. vt. j. S. tunc. non ſeq. vt in fi. einſch

.„2

S. his ̊ non mcipu dñs poſſidere.vt.j.e.ſi rem ſub. Item 3..

fur. l. qꝗᷣ es mente. ß nec excuſat hic eum a furto. licet res veſinat vij
cioſa eſſe.
p Si pnupullli. ſufficẽ. i. ſufficeret tutoꝛem vel curatoꝛem ſcire ⸗
q Si tmoꝛ ſciat. qͥ dñi loco eſt. vt a.j.æ fur. midum.S.4 tutelã.
T idem eſt ſi ſciat pupillus.vt.j.ꝓ emptoꝛe,l/q fundum. S. ſi tuto:.

d Molni.⸗ek

mih. ſ. dnicam.
nec m̃ lenet ĩ pe

ſtat lrit
öſunt useſh
Miczſtctune⸗

s ſikes er⸗

ven⸗beus re
l beeſiles
ſap ſpl
195 h,
M. zn / .
Nilt 7,61
rℳ

bnun
Gt bno.
Mii .
Cnonftresfnn
Ißgn
ptgen ſucce
NIN⸗R
Ndga S
Wgenede
Olcohn⸗

Mllo. ſ

4

luent, ov

Uenume

=

N.
Ponpnnit.
le Nehle⸗
Gialenann
ſoumcn.
Dio noce
et ideminfo
ſ. Niſote
e.

1 Gn
N rhans
pnz ſint

1dul hehe
fuftipſenan
ileein
nin 1ediat

habers in
nte tant
en men

entenu
AEN
dictndunt
iſeni

,68 8
Caia eh
i
n ginun
cumi ug
opN*⅓ ⸗

q Et furioſo.ſ. res ſubrepta fuerit.
Tr Lunc in ptatem. non poſſit. poſſet aũt ſi ex interuallo ꝑ vim ei
abſtuliſſet. vi. J. e.l.S.ſi dñs.⁊ fa.j.de v.ſig.l.mulieris.S.deſinere
7.S. tl. j. l. non videt᷑.Ezt no.qñq; redit in poſ.non iñ in ptatem.vt
3. e.S.labeo. Qñq; non redit in poſſeſſionem ⁊ tñ redit in ptatem

vt. j.ſtatim ſub
ijcit. qñq; ↄcur⸗
runt.vt hic.

ſIgnoꝛans. ſ.
ego, ac.
tIn pratem
reuer (aʒz ⁊ hic ẽ
reuerſa ⁊ fingit᷑
non reueꝛſa. t. J
ꝓx.caſu eſt ↄ.
vVAUAlſucapiet᷑.
ab alio bona fide

poſſidẽte.ille aut

q pᷣſtiuit lius eſti
matõʒ ſtatim eſt
dñs ſi res erat
pns.vt.S. de re.
ven. l. eius rei ⁊
I. hec ſi res.⁊ fac̃
j. de V. ſig. l. pta⸗
tis. §. fi. 7. 8.
nox. qͥt. S. q in
pkate. 7.]. e. l. ſi
mur. ac.

x Heꝛes defun
cti.ſ.furis.ac.
y Mõ tñ vſu.
qꝛ non ſu res fuꝛ

nua.ſ̊ qꝛ in ma

lam fidem ſucce
dit. vt. S. de pu⸗
bu. ſi ego. S. pꝑtꝰ.

vbi plene de hHoc

diſtinxi.

3 Be illo. ſub
ripuerit. extra⸗
neo.
Begerit. vt
eum manumntte
rs. ac.
9 Mon putãt.
ſi ante ↄceptõeʒ
ſciaʒ alienam. vt
ſtaum dicet.
Bjñno noce⸗
ret.idem in filio
2 pfe. vt. j. e. he
res. S. fl.

a Sec 2. oce⸗
ꝑit. 2 dicas qꝙ;
añ oceptuz ſciui
alienam. ac.

wmum pupilli. ⁊ furioſo ſuffice⸗

re curatoꝛes ſcire. Tunc in pta

tem di redijſſe dõm eſt: cum poſ⸗
ſeſſionem eius nactus ſit vt iuſte
auelli non poſſit. h̊ vt taniꝙ ſue rei
nam ſi ignorans rem mihi ſurre⸗
ptam emam non videri in ptatem
meam reuerſam. h̊ᷣ ⁊ ſi vendicaue⸗
ro rem mihi ſurreptaʒ ⁊ eius litis
eſtimatõʒ acceperim. licet coꝛꝑalit᷑

eius noie non ſim nactus poſſeſſio⸗
nem: vſucapiet. idem dõm eſt ⁊ ſi

volũtate mea alij tᷣdita ſit. VDe⸗

res qͥ in ius æfuncii ſuccedit licet

apud eum ignoꝛantem ancillaʒ fur
tiuam eſſe oceꝑit ea ⁊ peꝑit:non tñ
vſucapiet. illo querit ſi fuꝰ
meus ancillam quam ſurrepuerit
ꝓ libertate ſua mibi derit. an ꝑ⸗
tum apud me ↄceptuʒ vſucape poſ
ſim.ſabi.⁊ caſſiꝰ non putant: quia

poſſeſſio quam ſᷣuus vicioſc nactus

nit.vvmino noceret. ⁊ hoc veꝝ eſt.

Sed ⁊ ſi vt ſßuum meum manu

mitterem.alius mihi furtiuaʒ an⸗
cillam væderit. eaq; apud me conce
perit ⁊ ꝑpeperit vſu me non captu⸗
rum.idẽq; foꝛe ſi quis eam ancillã
mecum ꝓꝑmutaſſet aut inſolutum
xædiſſet.item ſi vonaſſet.ſi antea q;
pariat alienaʒ ancillam eſſe ſcierit
emptoꝛ.diximus non poſſe eũ vſu⸗
caꝑe. ꝙ ſi neſcierit poſſe.ꝙ ſi cum
vſucaperet iam cognouerit alienã
eſſe. initium vſucapionis intueri de
bemꝰ:ſicut in emptis rebo placuit.

b Sonaſſet. hec vera ſunt ſi añ ac. aʒ. ⁊ ꝙ dicit pariet ſubaudi

qðᷣ dicit. idem in feiu ⁊ fructu qdð in ptu. ſ illud ſi a fure non a bone

fidei poſ.ꝑcipiant᷑.⁊ facit.S.ti.j.bone fideꝛ.in fi.

g Conſumpn.idẽ ⁊ ſi extent.Iʒ tunc ꝑ of.iu.pñt reuocari. ſic. ð. ti. ij

queſiium. in fi.
h Si ex lana. furtiua. hoc eſt mala fide.

Tana ouium furtiuarum ſi qui
em apud furem vætonſa eſt vſuca⸗
pi non põt. Di vo apud bone fi⸗
ei emptorem quem in fructu ẽ
nec vſucapi poſſit:ſ ſtatim empto⸗
ris fit.idem in agnis dicendu eſt.
ſi ↄoſumpti ſint quod verum eſt.
Si ex lana furtiua veſtimentũ
feceris: verius eſt vt fubſtantiam
ſpectemꝰ. ⁊ ideo veſtis furtiua erit
SDi rem pignoꝛi datam vebitor
ſurripuerit ⁊ vendiderit. vſucapi
eam poſſe caſſius ſcribit.qꝛ in po⸗
teſtate wmini uidet᷑ pueniſſe.qͥ pi⸗
gnoꝛi vederit. quis cũ eo furti agi
põt: qð puto rectius dici./SDi
vi me expuleris ð funch poſſeſſione

nec appꝛehenderis poſſeſſionem. Hᷣ

titius in vacuam poſſefſionem in-

trauerit. poterit longo tpe capi ea
res.ꝙᷓuis em̃ intdictum vnde vi lo

cum habeat:qꝛ veꝝ eſt vi me deie⸗
ctum:nõ tñ veꝝ eſt ⁊ vi poſſeſſum
eſſe.ceteꝝ etidm ſi male fide fundũ

me poſſidẽtem veieceris ⁊ vendide

ris nõ poterit vſucapi.qm̃ veꝝ eſt
vi poſſeſſum eſſe: hicʒ nõ a dño.idẽ
dõm eſt in eum q expulerit eum qͥ
ꝓ herede poſſidebat quis ſciat eſſe

hereditarium. Si fundum alie

num bona fide poſſidentem qͥs ſei
ens eẽ alienum expulerit: vſucape
non põt.qm̃ vi poſſidet.
imnus fundi poſſeſſoꝛem vi ciece
rit.caſſius ait nõ videri in poteſta⸗
tem eius redijſſe: ꝙ intdicto vnde

o Eo. debitoꝛe.

tFeceris. vt. S.
ad exi.l. de eo.S. ſi
qs. al's ᷣua qo eſt
S.ti.ij. adeo.S. cũ
quis.⁊ fa.S. de cõ
trahen. emp. l. in
emptõne. S. inde qᷓ⸗

K Furtiua. 7 150
non põt vſucapi.
l Si rem. quam
qͥs vſucapiebat.

m Surripuert.
creduori.

n Poſſe. imo vi
etẽ ꝙ pus min pfᷣa/
tem creduons æ;
beat redire. vt. j.
ſolu. l. fi. qᷓ eſt j.
7 akls ſit furtiua.
vt. C. ce vſucap. ꝓ
emptore cum ſit
ꝓbatum. qᷓ ſimilii
eſt ↄotra. Sol. hie
ſuam. ibi in ↄtra/⸗
rijs alienam obli⸗
gauit vebitoꝛ. vt.
emptoꝛe ſi rem.

dic hic alio tradẽ

te ꝙᷓ dño. Alij q;
2 dñs hic tradidit.
ſed erat eis interdi⸗
cta admiſiratio.vt
qꝛ ꝓdigus. a ſic lʒ
non wmmnium. t
cãm vſucapiendi
pᷣſtat ignoꝛanti nõ
ſcienti. vt.j.e.l.ſi
ab eo. ſed ar. ↄtra
I. de v. ſig. l. alie⸗
natois.vel dic ↄtra
hypothece. vt. C.
gduerſus. c.l.j. ⁊
otra vtilem in rez
q̃ metum paſſo poſ
let dan. vt. C. qʒ
me.cã.ſi vi.⁊ faciti
Jj.de furtis ſi is.in

pn. 7. S. de pig. ac.

l.ſi pignoe.

Ocipiat. ſic.S.de ſenato.l.emancipatum. ſecus ſi poſt ↄcep.ſciui.vt
I.l.iuſto.S. poſſeſſionis.q̃ eſt S.vt ibi.⁊ qð ſubijcit in emptoꝛe. idẽ
in fupionbo.⁊ ꝙ dicit diximꝰ. ſ. ałs.vel dic omnes pᷣdictos empto
res vocat. vt. S. ve ſtatuli.l.ſtatnli. S. fi.
c Imtim. ſic.C. de vſuc.iranſſoꝛ.l. vmica.S.hoc tm̃? ⁊ ar.S.de
here. inſti.ſi alienum.S.j.
d Placuit. vbi duobo tꝑiba vel vno ſufficit bona fides.vt.j.ꝓ em
ptoꝛe. l.ij.⁊ adde h̊ diſtinctõʒ de ꝑtu.vt ⁊.S.de publi. ſi ego.S.pꝑtꝰ.

e Lana.emptoꝛem ↄ.i.vſucapibilis.non ab emptoꝛe qꝛ ſua eſt. ſ
ab alio.vt ſubijcit.⁊.j.æ fur.qͥ vas.S.ſi ancillam.q̃ eſt orra.
fStatim emptoꝛis.no. qð meum eſt non poſſum vſuca. vt hic.
⁊.J. de cap.in bello.S.ſiqs.nam qð meum eſt ac.vt inſti.de le.S.ſi
rem le. Sed oppo.ex eo qð eſt.j.de fur. qͥ vas.S. ſi ancillam. in eo

p SDñ̃i.i.bonefidei poſ.qͥ opinione dñi poſſider.
q urn agi põt.hic nõ ꝙ qnq; fit furtum ⁊ ↄpetit actio furti a res
fit furnua. vt cum mihi exneus rem meam ſubripit. qñq; fit furtum
2 res eſt furtiua.nec tñ actio furti.vt dum filij ⁊ Sni ſubripiunt.vt in
ſti.de ob.ex cæ.S.hi.qnq; non eſt furuua ſed ſit furtum ⁊ ↄpetit actio
furti vt hic.a fa..de fur.l.itaq;. ⸗ ðð
rxSi tu. titius.tertius. . .— .
ſIn vacuam.i.in vacãtem quã nemo animo vel coꝛꝑe poſſidet.vt
inſti. e vſuca.S.qð autem.
t Res.ſubaudl.ſi ille qͥ intrauit habebat bonã fidem.⁊ non aliter.
vocum. habeat ↄtra deijcientem nõ occupantem. vt ⁊.j.de vi ?
vꝛ ar. l.cum a te.⁊.C. vnde vi.l.fi. .
x Beiectum. vt a. J. e.non ſolum.S.ſi dñs.ſ̊ ↄtra.S.qð metus cã.
l.metum. in pᷣn. ſol. vt ibi.

eS eee, en.l. cum notiſſimi. S. ſ a ſiqs. en ee Gunſ j
„ ia non impedit vſucapion?. pſcri. xxx. . pionibs. mꝰ. abs b. ad totam diem oputam cpog
„ le un ens in ae caſn er r no pontin vlbcahi aſt vcioiuz. “ Poiitepbin dnra cdne etẽ poſtrem diei., als diem rnniii
3 e Di i. arrebk emd eie berech pe vnenigt pcedti ruſo.k Dütaan poſrems accipiẽdo ptem p roro⸗ Gnims er ſe ng
ldebat. 4 — . 1. I. 5B 3 ge. 7 ob. l. in . . . .
cias greebar ſe heredẽ. vt ſeqnti.S.ſi ſnaum. aſoꝛ nõ ſit vicioſa. ſcrip.in vſuca.in pᷣn. ⁊.j.l.ꝓx 65 * e ne vt no. S. ö mi 1 ntin
Si fundum. ſciens. ałs ſi crederet ſuam no. l. ij. S. mino D
oſtitutio ſiqs in rẽ.qꝛ hec in vſu
San loch Hat. — vſurpauerit wminꝰ ſit: nec ne. ac ca.mẽnij. illa in Pdtens
Si dñs. poſſeſ ſtituturus ſit poſſeſſionem. . . 4 er eſt pꝛo ſuo pᷣſcrip. itarn ſban
ſoꝛẽ alm ꝙᷓ muaſo vi reſtitutur us ſit p rtuum fun nec illud quidem intereſt pꝛo ſ cun M
rem. vt. . de vi 7 Si viam habe3ʒ pe lerig quiſq; poſſideat: an ex lucratiua v i Zeocq; penhenni
Elel dic ipm deijci mpus non vtendo amit cauſa. tificia 18. ac. Allllil⸗
emẽ ceiecit. tẽ dic longum temp ſſigeri inmelli⸗ Lpianus. x Cepꝑu.a vſu me lin
Sen I tam viam: qꝛ nec poſſideri int. vſucapionibo nõ a momẽ er. iſten
* eeien⸗ Sen. git᷑ ius incoꝛpoꝛale. nec nia is to ad momentum: ſed totuz pleta. naz ruͦ it
.l. q poſſeſſtonej· mero iure vetrudit. ¶ Item! ſtremum diez computamus. ſimit r incipit or nerntd
facit. I. de v. ſig. cupaueris vacuam poſſeſſionẽ: doir Sem. Es. vt. S. de ferijs
mulieris. S. veſinẽ entem womimum phibu Poꝛa ſerta Diei Ras more- grunii
2.5. n.. n vr. x mnde venientem ſſediſſe. ¶ i Beoq; qui hoꝛa ſexta diei ka mut
. . X res in. non rig: nö videris vi polſ edi e. X kEnagen ran ontar n “ inn
bertatem Fuitutum vſucap nro ſu ſidere ceperit: hoꝛa ſexta noctis p⸗ 3 1I Abeo e. ſenn
nvlan i. „ verius eſt: qꝛ eam vſucapionem ſu die kalendaꝝ ianuariaꝑ impleret ſpoͤderr ſ cn,
bumttaz. ß m ſtulit lex vocania: que Pitutẽ co ereno z eneeclint. Inmec
reg tiam eaʒ que liber⸗ vſucapionen. En Sliare⸗ rii
ex eqtate in mtege ſtituebat: nec eng ſer iure ita⸗ 1† Aulus. a ex cã lecaus ni
Fcnperd Rplu⸗ tatem pſtat n rnſnnehreez ne Abeo 2 neranus reſponde⸗ ſe necſhiar pecu⸗
E ia ner do mihl pota liceret ulrine ecifi⸗ narti ſunt vſucapi poſſe: quia hoc luto⸗l.eiſfſj. Aun
ſi. rñdet obiecnonn p ſtatutum tenpus erit ſerui⸗ etiam ignoꝛantes wmini vſucapi⸗ Eiucd
n eſlet vi poſſen catum habuero: ſublats uUnt adem iul. ſcribit. Sed eum qᷣ aiii⸗
a. ac. tus. Hius. luo nomine mhil nlcenlonge pent fun ii
9 Incorpale. vt “ . ri nec per ſeruum quidem poſſe Wumd.
a. ii ij. uno. . Altura liter eteie tundeen ne anbi 4 gi
incoꝛpales. a. VV oſſel Us a8. D Eincch
? Betrudit᷑.ex qᷓ . poſſe io eumuis 15 obe Aius. Ouna boc. Nn ih⸗
nõ bollicer⸗ e Nione vi œijcit᷑ vel alicuir aneriig Sucapionem recipiunt etiaʒ igepar ”M
f His h oren. va lis eripit᷑: quo caſu non rumpi maxime res coꝛpoꝛales oc vinramm uchiot
s cuam.coꝛꝑe ⁊ aio. eum tm 1 HH . unmen exceptis rebus ſacris ſan ſcẽtes. ꝛ a igno Wakte
S tur poſſeſſio: ſed aduerſus ee ablicis populi romam: et rantes. qr. 5. 5. lnliſibrg
. oſſeſſionez. „ 1 1. cls pubhcis popul — e of. pᷣſi.l. ſi foꝛ
gus lee degif nec eo caſu quic intereſt is qun te. ⁊. S. de le. ij. —
iaz aio. als. 3. 7 .fi.S. ni. Ael ua Urxauete
en a, oplet᷑ nobis ſcientibo. qꝛ inchoat᷑ nobis ionorannb aden teen⸗ Bamnn
irtansente Klilo onnm poſſeſſio eſt vicioſa vicio ſſi violentie. vt. gni⸗ ennel iodla n ſmaum .in e acq·pol.lH. hte minn
— on do vi. I ñ ſi traria. gre. §. queſitum. .l. j. S. uem acqrumꝰ. E gun ͤel
vr. p. l. hoc aũt. 2. l. ſi eeeeefie C ſer . Wrieih. lem. ront gſons viſi e n uber hoie poſſeſio.vt ꝑ en vſucapiã Repe
1 Buſtulit. miſi bʒ parne cãʒ ł qᷣi.qð pꝓlene dic.vt.S.de vᷣ.l. re.q̊.⁊ di e rone H ipſe. qꝛ ipſe non poſſidet. vt. 5. ti.i.ho ngſig
g . cäl abſentes. vt. C. xe m. l. fr in pn. almnd. in fi. vel mixta rõne rei ⁊ br enn “ utega manetn 1 oſimn ons
m n Ziuraluer. mirumpik. oReſnsne ra mnonlis no. J§. n ſtino Ne⸗ de ale gar dera⸗S, acqᷣ.here.l.cum in here rn gek elig
n Ei deijcit. qñq; 7 ſine vi. vt. C. de pᷣſcri.xxx. an. un dio ſti. l.neq; ꝑ ſe.⁊ qð ibi no. Sri j.l. j. item acqrims. in fu ſed Urkondgunu
imo. Sʒ qjcunq; mõ ceſinat bpoſſidere. inirumpit᷑ nalit. fallit in cap ditate. Item dtra. j. e. ſi Fuo. 7. furioſo 1 infante. sginifcn
q̃ deijcit᷑ eo ꝙ captꝰẽ.iñ fingit in peculiari retinẽ. vt.j.e.ſi is.S.j. ibi rõne defectus intelligenne in furio ſian.
o Aduerſus eu. ĩmo eo. vñ dic ĩtꝛũpit᷑ po. ad v.1. e.ſi .Ni; a Poſſe. ſ. vſucaꝑe. uten
pP Aduerſus omnes. 7. ꝓ oĩb. ſiẽ ei a q̃ benie 5 mer . res. ino coꝛpales tm. ve.. ti. il em⸗ is nie
i. vel poſ. inirumpit aduerſus eiun. i. effecius poſſe ainse 8.. b v Sucapionem. max. maxume. vt 2. z. ſi omiſ. cauſa teſ. erfmun
nerſus eum. boc eſt vſnca anirumpit. ſic ⁊. j. ꝓx. aduerſus omnes. 6.no:hales abundet iant᷑. vt cum habeant ppetuã mnilpti⸗
poſſeſſio. .effecteius. q erat aduerſus plures inirumpit. vt qꝛ curre lij. el de g in eo vales qnch Nncadan wra pdi. l. foꝛam. It Ninmeg.
bat vſuca. vebuoꝛẽ ⁊ creditoꝛẽ vel dñũm vel emphitheotam. vel hñtes cqm vel q̃ſi.vt.C.æ vᷣ.⁊ aq̃.l.ij.⁊.S.⁊ Pr. S. ſo lcgmn
viilẽ ĩ rem. vel publicianã. a capite gͤoʒ poſſideri. vt ⁊. e.l. ſi is. S. qñ non hñt qñq;.vt cuʒ ediſicijs.vt.j.l.ꝓx.S.j. nſmntr
are ber Pee ſue ve enen inirumpit. vt. 5. e.l. ij. cz c Sacxris. i. eccleſuus. die in his. vt . rand
at tñ inir no. . ſan. ec. aut.qᷓs ac. illa loqt in re.ec. s. N
Rro ſuo. 1. p ſus pecuia nõ ex lueranwa. nõ em hoc ponit p ab . o innt n ithki ron ſgncr⸗ lefn, r aͤrnen W
⁊ ſit ſunt due ꝑtes ꝓ ſuo.ł dicꝓ ſuo qꝛ in littoꝛe maris inuemt. k ab in vſu bñ recipi᷑ vſucapio.vt. C. e ſa.ſan.ec.l.fi.⁊.. de dii innſen
hoſtibo cepit. k fecit vt eſſet in reꝝ nã. ł dic generalit accipi qibet ni ſcrip.l.int.⁊.l.in ommib, vbi plene notaui.ac. ſden
mulo.a ꝙ ſubijcit luẽtiua.i.ſine titulo.pᷣma placʒ.⁊ dic h q nõui.C.dðᷣ te

An
ierci

Kne A

Kannpigt
lun t ſ g
4

4

A.
N ihte
„ ſun
ſunsig

EUes, 4

ol.Pl!
1e.15. 1
NMannnfiißz
1Saa ig

ſelleneßint

e glann ttn

e niiß iiſißl
un elr aſ
TN N.NN
Wnljn ,ſel
uifel anlir
ananki
dtimne.

lsi k li/

r 0Ni C
aum bemh.

g.

=

wodtenn io⸗

ns. „
cr Kiq i n,
.⸗

ttſ.etantum.

di etiam. nam 7

ſEinitatum.ſi ſunt in vſu vniuerſitans.vt.j.de via pub. l. viaz
pub. alie pñt.vt.S.dve õhen.emp.ſ celſus.a.C.de pᷣſcrip.xxx.an.l.
omnes.qᷓ ſum õ. vel hic loquit᷑ pᷣſcri.lon. a de hoc notaui in di⸗
cia lege in omnibo.
g PHominib. qꝛ i nullius demimo eſſe pñt. vi inſti. e. S. j.
b ſ ZJaliza.
emptois

i Traditõnis 132
mitium. ſubau⸗ Apianus.

Yaliena res bona fide em⸗

in emptõe imti 1. Fas†
ſpectak. vr. j. d pra ſit: qrit᷑ vt vſucapio cur
ſoluto. l. ij. 1 p rat: vtꝑ emptõis initium vt bonã

emproꝛe. l. ij. in

en ra† eiu ſicdem heéat exigim: an traditõis.

⁊ obtinuit ſabini ⁊ caſſij ſnia:tradi

ſto.S. ⁊ ſi poſſelſ-⸗ IIn c
Roms .8.lot⸗ tis initium ſpectãdum eẽ. Hoc
ne ac. iure vtumur: vt puitutes ꝑ ſe nunq;
k. Spectandu. longo rꝑe vſucapi poſſint: cũ edifi⸗
Reeeed cijs poſſint. Sceuola. li. xj. qſtõ
nam fioẽ tpe am nNum ſcripſit maꝛcellũ exiſtimaſſe.

ptõis 7 Editõis.

ſi bos apð furẽ ↄcepit: ł apð furis
brdẽ:piatq; apð furis hrdẽ vſuca.

Voc mre. ſer Platch 3 urs DI9 B
ab hr̃ de diſtctũ iuuẽtũ nõ poſſe ſic

uitutes.que hñt

cam inipellataz. Inqt quẽad. nec ãcille ꝑtꝰ**. Sce⸗
m Longo te Uolg at? li. xij.ſcri.ſe putar̃ vſucaꝑe
vi licz p ſundum poſſe etiam ꝑtum: nec em̃ eſſe ꝑtuʒ

men vadas non

iias buitur rei furtiue ꝑtẽ.ceteꝝ ſi eſſet ꝑs nec
1

ſeweinan hi⸗ ſi apud bone fidei emptoꝛẽ peꝑiſſʒ
.W 16 qn nt .
Bpennam vel ali vſucapi porerit. Aulus

Eqq; pᷣuus neq; ꝑ uum dño
qB apud hoſtes eſt poſſidet.

ppetuam cãm.
n Ediſicijs. 2
ta cum vꝛbams

pᷣdijs idem in ru

BHem.

ſticis.

o Poſſint. nõ ꝙ tũc vſucapiunt᷑. ſ̊ vſucapto edificio cin debet᷑ v/

uitus uuutẽ hẽat. 1 fa.S. ti.ij. qdam. et. S. e. ſeqt. S. ſi.
p Sceuola.ſi bos.i.vacca.ſic.S. vſur.l.eqͥs.

q Aſucapi. ab emprore.
x Diſtractum. mim alium.

ſ Mec ancille ꝑtꝰ. ſubaudi dʒ poſſe vſucapi ſi eſt ↄceptꝰ a editus

apud furem. vel ↄceptꝰapud furem ⁊ eduꝰapud furis heredem.
tPartꝰ.cũ marcello ↄcoꝛdat.j. de fur.qͥ vas.S. ſi ancilla.accur.
vV Et ꝑtum.nõ ſolum inuẽtum. ſic in ꝑtu ⁊ in fetu ↄdicit.j. de
fur.l.q vas.S.ſi ancilla.a.S.idem in pecudibo. So. vt ibi.
xMec em̃ eſſe. vt ⁊.j.x v. ſig.l.ptum. ß S. S. de ventre inſpi.l.j.
S.ex hoc reſcpio. So.illud ẽ añꝙ; edant.h̊ poſtea. vel illud q̊ ad he
vt non poſſu agi inidicio œ liberis exhiben.ac. .
Paors. ſubaud ꝑtus ancille furtiue.
3 Dotern. qo eſt falſuʒ. qꝛ vſuc.vi.j.e.l. non ſolum. in pᷣn.⁊ in
diſtinciõe de pin quam ha bes. S. de publicia. ſi ego. S. ptꝰ.
7 n E Fᷣuus.ſ.captiui.hoc mii ex cã peculij. vt.jſ.e.l. iuſto.
§S.fi. accur.
9 Dominus. ſ. aptus.
E NQu. ſ. dñs. vel & ipſe dñs emerat. vel puꝰ er cẽm peculiarem.
9 ſ J ab eo vetnt. vt ꝓdigo.ſic a.. ꝓ em.l.qͥ fundũ.S.qͥ ſciẽs
Sʒ qd ſi vtꝓdigo cum non ſit eſt inidicium. H.idem ꝓpteꝛ

Aguctoꝛitatem ſententie.

p IYonou.capimus. nos creduores.
Alieno. 1. ſcientes alienũ. vti. S. de noꝝ. ſi uꝰ. S. is q. a. S. xe
l.iij.q habebat. ſibi iñ poſſidet creditoꝛ.vt no.C. cæ pſcri.xxx.an.
l. cum notiſſimi. S. j. h an.xxx. an? H. nõ ꝙ; tum ad rei ven. ar. C.
blerip. xxx. an. l. male. ſ ꝙᷓtum ad pignoꝛaticiam ſic ⁊ ius offe⸗
dD Eum q bona ſide. cum crederet ſane mentis. qꝛ erat in ↄſpecrn
inũbꝛate qens. fa. ch emp. l. ij. S. ſi a ſurioſo. 2. S. de pub. l. eũ qᷣ.

ciuitatum: item libeꝛis hbominibo.

„

e Si mandauero. traditum nbi.a non dño. als mihi etiam ignoꝛã

ti vᷣmimum ⁊ poſſeſſio ſtatum qrit᷑ altero geſtiente vel vtroq;. ſi vo

neutro t ibi. vt.S.ti.ij.l.ſi ꝓcuratoꝛ. a.l. res ex mqᷓ
t! l. 1.7. 1. res ex mꝗ. hic.
f Tibi. ementi ⁊ recipienii iuo noĩie non mãdanus.
g Dintina. nunc rñdet. .

h Capio. qñ neu
teꝛ egit vt poſſeſſio
mmihi qrat᷑. ⁊ facit.
1. P emp. l. ij. S. p
curatoꝛem.alłs cũ
ego no tu poſſide⸗
as.no vſuca.vt.j.
l. ſine.

NNR ab eo emas quem pᷣtoꝛ ve⸗
tuit aliẽare:idq; tu ſcias vſu
cape non potes. Dem.
DIgnoꝛi rem acceptã vſu non

capimus. qꝛ ꝓ alieno pꝛſus Mon ꝓ tuo. q̃

poſſidemꝰ. Eumq a furioſo bo⸗ ad exitum r effecti
na ſide emit: vſucape poſſe rnſum ere tñp to poſii

legatariꝰ qoammõ q̃ſi heres eſt.

eſt. Si mõdaueꝛo tibi vt fundũ
emas.⁊ ex ea cã traditum eſt tibi.
diutina poſſeſſione capis:qꝙᷓuis poſ

K Cum nihil ini
ſit tua. vel dic n k
iniſit qͥ ad effectuʒ

it Aa
ſin pigen nõ ꝓ tuo poſſidere: cũ nł dereang. volt
intſit: ꝙ mãadati iudicio tenearis.
B tpᷣs vẽdito⸗ Bem. mes te. es
ris ꝓdeſt emptoꝛi:qͥ anq ve-
eret poſſedit.naʒ ſi poſtea nactꝰẽ
poſſeſſionẽ vẽditoꝛ:h̊ poſſeſſio em⸗
ptoꝛi nõ ꝓficiet. In re legata in .

acceſſione tꝑis q teſtatoꝛ poſſedit.

Gem.

J18 q ꝓ emptoꝛe . empton.
poſſidebat añ vſucapionẽ ab ac vſucapionem E
hoſtibo captꝰ ſit: vidẽdum ẽ an he bien baoen glicien
redi eius ꝓcedat vſucapio: naʒ inr n AHendẽt. tra
eret. vt ⁊.j.dœ di⸗

rumpit᷑ vſucapio: ⁊ ſi ipſi reuerſon verere enp Pftrt.

ĩ vſucapioe.S. pe.

0 Poſſeſſionem. quam traditione amiſerat. cum empto: ab ea ceci
cerat.⁊ facit.S.ti.j.pom.S.cum qͥs. V
p In re legata. in acceſſione tꝑis vel allumonis. vt. S. de le. j. qd in
rerum. S. ij. accur.

q hHerees eſt. vt iacente hereditate vſucapiat ſicut heres. vt ⁊. j. e.

l.nunꝙ;. S. vacuum. vel dic ꝙ heres iacente heredit ate vſuc. ſ̃ id tem
pus legatario iungit᷑.vt dicto.S.vacuum.⁊ facit.j.e v.ſig.l.in con⸗
uentioms. 2. S. ti.j.pom.S. ſed legat ario.

r ſ ꝭJis q.pmo emit ninus fundum a non wvmino. dum vſu⸗
capet captus eſt.interrupta eſt vſucapio.a ſiue reuertat᷑ non
hʒ locum poſtliminium.ſiue ibi œcedet.non hʒ locum coꝛnelia vt ↄu
nuet᷑ vſucapio heredibo. Scdo pone ꝙ ᷣnus capti emit a non dño pe
culiari.hoc caſu poſtliminium locum hʒ ſi dñs redeat.⁊ coꝛnelia lo

cum habeat ſi non redear.lʒ le hoc ſecundo hic dubitauerit iuł. ſ eiꝰ

dubitatio eſt ſublata ꝑ.l.j.de captmis. in bello.S.facte Tercio dicit

marcellus pleniꝰ accipi futiones pᷣdicias coꝛ.⁊ poſtliminium. vt ſiue

ex cauſa peculiari ſiue ex non peculiari emerit vᷣuus capti a non dño.
ſiue etiam dñs añ capniuitatem emerat ꝑ ſe habeat locum fictio poſtli⸗

minij ⁊ coꝛnelia. aꝛgumento qꝛ ⁊ herechtas iacens ↄplet vſuca.⁊ ſic in

heredibo locum hʒ coꝛnelia ſᷣm marcellum.ſ̊ ſᷣm lianmin tercius ca
ſus ali ponit᷑.vt in gloſa nõ.qð eſt verius. ⁊ ſm hoc eſt in fi.non.
ſPoſſidebat.ammo ⁊ coꝛꝑe ſuo.vel amimo ſno ⁊ coꝛpoꝛe coloni vel
ſerui. accur. 3
Aſuca.ſ.completam.
vV Eius.decedentis in capnnitate:? K. non. naʒ ⁊c.
x Aſacapio.ꝑ coꝛneliam? K. ꝙ non.nam ac. aʒo.
Ipſi.ſ.capto. ac. .
3 Pꝛogeſt. ille annus qͥ fluxit in captiuuate.ſi ponas ꝙ duob ãnis

poſſedeꝛat rem.a in tercio ſit captus.

7 Quemad.heredi. cerie nullo mõ. vt ⁊.J.dæ diuer.pᷣſcri.cũ as
U

m i Dtemp?.

Ae V

.

. de)

2 Eum. titium. ab hoſtibb captum. ac. .
ꝝPoſſedẽ. cũ iaʒ ab alio ſit poſſeſſus.vt a.j.xœ reg.iu.l.qͥ i ſᷣui.
a Pꝛogeſt. hoc in his ꝗᷣ ꝑ ſe vel ꝑ ſubiectas ꝑſonas ex cãʒ peculiarẽ
als j. vt.J. ꝓx. S. ⁊.j.e.iuſto.S.fi.⁊..de cap.⁊ poſthi. ruer.l.in bello
S.facte.a fa.S.ex qͥbs ca.ma.l.deniq; ⁊ qð ibi no.ſj qdam dicũt coꝛne
liaʒ locũ hr̃e ꝑ hãc

r.⸗ ſic alhꝛoher
) * 1CE .* 4 . .
1 Aluceptiſe. m ꝓdeſt: quemadmodũ heredi eius
rllo anno a ſnt in PYgerit: ̊ ⁊ veꝝ eſt eum in vita ſua
peiuirate. xſijſſe poſſidere: iõq; nec poſtlimi
Dů ſi fuꝰ eme mium ei ꝓdeſt: vt videat᷑ vſucepii⸗
rit.ex cã peculiari

ſe. Qõ ſi ſcruꝰeꝰ qͥ in hoſtiũ ptᷣa

7 traditõʒ accepit . * 11 n er . .
. te ẽ emerit in pedenti eſſe vſucapi

male ſi dicas ex
non peculiari. vt.
j. e. iuſto.S. fi.
OD Uſucaptum. ꝑ
lapſum triennij.
eBeceſſeꝛit. dñs
f Subitari. ß.

erit intelligi vſucaptũ: ſi ibi xcel⸗
ſerit dubitari.an ꝑ legẽ coꝛneliam
ad ſucceſſoꝛes eiꝰ ptineat.marcellꝰ

cap. in bello. I. ait. poſſe pleni? fictoʒ legis coꝛne⸗
ae am der lie accipi. quẽadmodi eĩ poſtlimĩo
coꝛneliam aere reuerſus plus iuris hr̃e pt᷑ in his
des panere ſi ex cã 6 . ut: &;i 6 G
Peebncri. q̃ ſerui egerũt: ꝙ; in his q ꝑ ſe velꝑ

ſeruũ poſſidebat: cũ ad hoſtes pue
nerit.naʒ hereditates in qᷣbuſdam

g Plen!?. vt etã
d non peculiareʒ
cãaʒ. ⁊ etiaʒ qñ ꝑ ſe
ipᷣm ꝑtmeat coꝛne
ha ⁊ poſtlimimiũ.

ſucceſſoꝛibo locũ nõ habere vſuca⸗
pionẽ. Di ſeruꝰ quẽ poſſidebam
fugerit:niſiꝓ libero ſe gerat vide⸗

dicas ꝙ vſq; ĩ fi. bit a dño poſſideri: hoc tũc intel
Kurzebn teartelli. ligendũ eſt: cũ ſi is appᷣhenſus fue
egere ſ peculiant . rit. n ſit patꝰ ꝓ ſua liptate litiga⸗
Item ꝙ diẽ ꝑ vᷣuũ

ſ.ex cã non pecu⸗/
liari. ⁊æ in fi. leges
ſine nõ.ſ male diẽ
marcellus.miſi in peculiarib.vt.j.de cap. in bello.S.facte.⁊.S.e.l.j
in pn. Ael ſi habes nõ in lr̃a ſunt vba mliani.abinde quẽadmodum
⁊c̃.vſq; in fi.hoc mõ reuera poſtlimmij reuerſus id ſolum vſucepiſ⸗
ſe intelligi.ꝙ ᷣuus peculiarii emerat.quẽadmoduũ em ⁊c.⁊ qð dxit
Fui egerut non peculiarui.Lercij dicũt eſſe vba gaij ad mł.repᷣben⸗
ntis eum vt dixi de maꝛcello.ac. .
h In quibuſdaʒ.̊ ⁊ in iſto ſi veficu non.⁊ ᷣm marcel.vel ᷣm ił.
& cum non. nam dicit in quibuſdam.ſ̊ non in iſto.cum nõ ex peculi
ri cauſa erat.ac.
1RKeceptum eſt. ß in caſu iſtiꝰnõ. ⁊ hoc ſi habeas lr̃aʒ ſeq̃mẽ locum
nõ hꝛie.⁊ hoc cũ non eſt cõioꝛ l̃a.⁊ ita in libꝛo oñi mei aʒo. ⁊ ałs eſt
ſine non.⁊ tunc dic ꝙ vſucapio locu/hʒ.vt in l̃a dü.

re.naʒ ſi ꝑatꝰ ſit litigare nõ videt᷑

k Mon hjre. ałs hr̃e ⁊ ałs non hr̃e.⁊ diſtingue cum qͥs poſſidens a
vſucapiẽs. deinde ab hoſtibo capit᷑.aut poſſidebat ſuo aio ⁊ coꝛꝑe.aut
ſuo aĩo ⁊ coꝛpꝑe alieno.vt ꝑ ſ̃uum in dnicis ⁊ ꝑ colonũ. aut aio ⁊ coꝛ
pe alieno. vt in peculiaribo.vt. S. ti.j.l.iij.S.ſaltus. pms dnobo ini⸗
rumpit᷑ vſucapio. nec hʒ locum poſtlumimium vi ↄſolider᷑. vt. S. n. j.
cum heredes. S.j. ⁊ in pn. huiꝰ. I. 2 ibi quẽadmodũ ꝓut dixi eſſe vba
iuł.⁊.I. v cap.l.in bello.S.facte.ſi vo ibi deceſſerit dicũt qͥdam locũ
hr̃e coꝛneliam vᷣm marxcel.vi in fi.pᷣmi rñſi leg.⁊.j.de cap.in dicto. §.
ſacte. Lu dic S. vt ꝑ eundẽ.S. facte ꝓbat᷑. icio vo caſu a poſtli.⁊ coꝛ.
locum hñ̃t. vi dicto. S. facte. .l. bona. J. e. ti. S. pe. .l. pe. vt tunc
poſtli.⁊ cor. locũ habeãt. ſi aũt poſt cap.emit ſᷣuꝰ. ſiqᷣdem ex cã peculi
ari hʒ locũ poſtli.non coꝛ. ſi ſuccedat eĩ neꝰ. ſ ex tꝑe adite herednatis
incipit. vt. I. e. l.fi.S.fi.ſecus ſi ſᷣuꝰ.vt.l.iuſto.S. ſfi.ᷣm q̃ſdam. Cel
dic m iq̃ſdam ꝙ etiam fictio coꝛ.locũ hʒ.vt.j.de cap.l.pe.⁊.l.in bel⸗
lo.S. facte. Si vo ex cã nõ peculiari nec poſtli.nec coꝛ.locum hʒ.ſ̊ ab
adua hereditate incipit.⁊ hoc in pᷣuo.poꝛro ſi filiꝰemit tpe captinitai?
ſiue peculiari noĩe ſiue paterno noĩe poſſed iſſe ſ ubintelligit patre ibi

moꝛiuo.quo reuertente diſtinguix᷑ int peculiaria a paterna. vt dicta.l.
mſto. §. fi. 7. l. fl. §. fi . P p . .

onẽ iuł.ait.naʒ ſi dñs reuerſus fu

vice ꝑſone fungi receptũ eſt:iõq; in

uer. pᷣſcrip.de acceſſionibb.

ISi fuus. poſſidebam. ſ. bona fide ⁊ vſucapiebam.
m GBerat. a din ⁊ ꝑatus ſit ſubire iudicium a bona fide. hec em̃ q̃⸗
tuoꝛ vident᷑ nccia.vt h̊ 2.S.ti.j.l.iij.S.ſi ſᷣuus.⁊ de pᷣſcrip.lon.tẽ.
que ꝓ li.l.j.ac.
o. Poſſideri. interim. ⁊ ideo vſucapit᷑ interim.

tus. alia ocur⸗
rant q̃ mõ dixi.

a dño poſſideri: cui ſe aduerſanuʒ afacit. E. de lib.

ppauerit. Siqs bona fide poſſi c:l. nie.
cens añ vſucapionẽ amiſſa poſſeſſi p Siqs bona
one cognouerit rem eſſe alienaz ? ide poſſidens.

iteꝝ naciſcat᷑ poſſeſſionẽ: nõ vſuca
piet:qꝛ initium ſcõe poſſeſſionis vi
cioſuz ẽ. Si ex teſtõ vel ex ſtipu
latu res lebita nob tradat᷑:eꝰ tꝑis
eſtimatõʒ intuendã qͥ tradit᷑: qꝛ cõ
ceſſum eſt ſtipulari rẽ etiaʒ qᷓ ꝓmii
ſoꝛis non ſit. Albol.
Erui noĩe qͥ pignoꝛi datꝰ eſt
dqad exhibẽdũ cũ creditoꝛe nõ
cũ vebitoꝛe agẽdum ẽ:qꝛ qͥ pigno⸗
ri œderit: ad vſucapionẽ tm̃ poſſi⸗
et:qꝙᷓtum ad reliq̃s omnes cãs ꝑti
net : qui accepit poſſidet adeo vt
adiici poſſit ei poſſeſſio eius qͥ pi⸗
gnori cedit ei.

q Aſucapione
1. opletam.

ex c vel ſine ti.

Arcellus.
Jperroꝛẽ de alienis fundis

qſi de cõibo iudicio cõmuni ſQVicioſum ẽ.

— vt ⁊. j.ꝓ emp.
diuidundo accepto ex adiudicatö⸗ q ſundu⸗ d. ain
ne poſſidere ceperim: longo tempe bona ſide. àa5,

rio ſi bona fide
inciꝑet ſecundo
poſiideꝛe.inciꝑet
vſucage ex pᷣcedẽti ti.⁊ longo non longiſſimo tpe.vt.S.e.l.natura
liter ᷣm 330. ⁊. h. ̊ videt᷑ ↄ ꝑ eandem.l.⁊.S.e. vſuca.ĩ caſu m̃ hoc
fallu.vt.j.e.iuſto.S.⁊ ſi poſſeſſionis. acceſſio aũt non fi euam bo⸗
ne fidei. vt.S.t.j.l.pom.S.queſitum.
r Di ex teſtõ tradat᷑.⁊ ſic vſucapiam ti.ꝓ ſolu.Sʒ quõ hoc.cuʒ
foꝛte ambo eramꝰ ſcientes rem alienaʒ? RK.q; ⁊c.
V tEæſtimatõʒ. bonam vel malam fidẽ.

.

x Quia ↄceſ.ſᷣ hec rõ non eſt ſufficiens.qꝛ rem etiam alienam e

mere poſſum. vrrũq; tñ tpᷣs inſpicit᷑ aʒo.vt.j.ꝓ emp. l.ij.in pn. ij
differunt. qꝛ in ven.ſi viq; ſcit alienum nõ valet.vt.S.& phen.em.
ſi in emp.S.item ſi emptoꝛ.ſ̊ ſtipulatio vel legatũ ſic/enam ſi viq;

ſciat ſᷣm i0.vel dic ꝙ eſt rõ.qꝛ ti.ꝓ ſolu.vſucapio ſi ſoluat᷑ ex teſto.

vel ex ſtipu.res debua.
y ſ Erui noĩe. xebitoꝛe. p hoc patet ꝙ nec cuulit poſſidet. ałs

rei ven.⁊ ad exhi. tenet᷑.vt eſt ille qͥ dat in feudum ⁊ in em

phueoſim ⁊ in vſumir. vt nõ.C. vbi in rem ac.l.ij.
3 Agendum eſt. ab eo cur? inieſt exhibitõz fieri.
a Poſſidet.i. poſſidere videt᷑. Item qͥ ad hoc vt noxalier tenear.
vt.S. nox.ſi ſᷣuus depo.S.j.⁊ q̊ ad ſatſda.vitandam. vrt.S.qui
ſatiſda.co.l.ſciendum.S.creditoꝛ.⁊ fa.S.de pactis inidum.⁊.S.il.

j. l.j. S. num. 7. S. ti. ij. ꝑR uum.⁊ nõ. C. æ pᷣſcri. xxx. an.l.cum

no. S. j. acdeur.
b Accepit. ſ. creditoꝛ.
c Ei.ſ. credhtoꝛi.⁊ eius qͥ pi.de. .—. 2ð
d Poſſeſſio eius.ſ.creditoꝛis ſm.h. vel dic ei cr editoꝛi ⁊ eꝰ e⸗
bitoꝛis.vt ſi creditoꝛ ſe defendat aduerſus poꝛem dñm.vt.j. di
e ſI erroꝛem.longo temꝑe. titulo adiundicanonis. cuius cſ
etiam publiciana compeut.ſi a poſſeſſione cadam. vt.S.æ
public.ſed ſi res.in pꝛm. ⁊ poteſt dici ꝓ ſuo.ar.j. pro ſuo.l. fi. vel

pro herede ſi hic contendebat. vi qmia dunſerunt vi coberedes.

0 Mon ſit pa

r Manciſcar᷑.

E = e=
= S=

=
S=S

nĩr
„ Diltnn,l
Cunio ed
akcon ven
nnftanme
ot.Nl'ſd
r öſilinmn
je no Mie⸗
Nö Mnenis
ſunßin
inpſttcl
nine .
ioner
nl atne
ſegtisin
ſccbenen
ſahtin
Caiii

Vin

e

i
imuſſ.
Vls ſ nl ov
unl. in.
rien en

fhl ,
ſcuch.
fmnk eecb.
PCñdRd Nan
(foerrin

—

ſl lt

Oſſtone
popntäne

nſhit
ſunn gen

hfſiuoanlen

hilnpt
ſp nn

=
=

—
=
=

E⸗

E
=.

.
s

nge ui
N
N

mint
ſimghidm

cſouMN

GK.
GINtin
onj Nlir
☚
uinit

uli ſit /
urnmit
AN
irmik u
ſd N nN

a iuſtus fuit erroꝛ vt credereti ſe heredem. vt ar. . p emp. qð vul⸗

go. le. l. ꝓ legato.⁊ ad alind ̊ ſibi ꝓdeſt ꝙᷓ ꝓdeſſe putaret. 2 ſie

S. teſta. tu. ſi hereditas. S. uus. accur.
fq Gauis. non ꝓcedat. ſ. ↄomunis triennij vel vecẽnij vel vicẽ
nij.vt.C. ↄmuma de vſuca.l.ij. H ”?M
g SDintna. 1.
triennio vel de⸗

cennio vel vicen .
nio beum ven vſucape poſſum. Ogeſti.
ditoꝛ qdriennio Teigenn .
mea. vt. f. de mr Vauis aduerſus fiſcum vſu

capio nõ ꝓcedat: ſi tñ ex bo⸗
nis vacantibo nõduʒ tñ fiſco nũcia

uer. pſcri. l.intra
q̃re ⁊ nõ emptoꝛ

— venire tis emptoꝛ pdij ex ijſdem bomis ex
alium poſſit age titerit:recte diutina poſſeſſione ca
ento piet: icq; oſiitutum ẽ. Wü
ß diſtingue. vw Abmus.
b ) holem emiſti: vt ſi glic co
mnſti. e. F. res. in ditõ extitiſſet: inemptꝰfieret
ſi. ex qt ptʒ noo ⁊ is tibi traditꝰeſt: ⁊ poſtea ↄditio
e. emptoez reſoluit: tpus qᷓ apud em⸗
C. xe qdrienij p⸗ ptoꝛem fuit accedere venditoꝛi œ⸗
Kagi F bere exiſtimo: qm̃ eo genere retro
due. r.S. 5en. Acta venclitio eſſet rede bitõni ſilis
mmmunᷓ non dubito tps eius q redibu⸗
erit ſuo venditoꝛi acceſſuꝑ: qm ea
venditio ꝓpꝛie nõ dici pf. W
DSſſeſſio teſtatoꝛis Dem.
ita bidiꝓcedit: ſi medio tꝑe
a nullo poſſeſſa e. Bem.
Jaq fundumꝓ berede diu⸗
b 1 D hoie; nꝰ poſſidẽdo capturꝰ eraʒ lo
rerxtiiſis. cai eum: an nulliꝰ momenti eam
rar t n⸗ loratoz eyiſtimes qro. q, ſi nuilius
ſti. e õhen. em. momenti exiſtimas: an durare m⸗
pe. hiailomin? vſucapionem eius fundi

putes: Item qro ſi eidem vendide

1 Acceſſux. vx pPutes: Item qro ſi eigem vene
ro euʒ fundum:qd cæ his cauſis ᷣ

7. J. de diuer. p⸗
ſcri. ſi duobo. S.
fi. a. S. n. j. po.
S. pteꝛea. nec ob.
ſup.qm ⁊c.nam
