eNMon videtur. hoc pprer ſexus fragilitatem. azo. “ r MNue reo. ſi habes reo ſubaucht vt ſit ablarini caſus. ſi F erat lis
d Poſt abolitõnem. pꝛiuatam. ſecus ſi publicam. vt.C. de abolit. ↄteſt.⁊ nõ poterat opponi pᷣſcriptio.vt S.d adul.ſi maritus.S. pᷣſcri⸗

Aünmuͤin l.j.⁊ facu.S.qm deſtitit.⁊.C.ad turpilł.ſi is.⁊.l.qᷓuis. ptiones. nec nũc pponane. Zaͤenſ. 3lnem cauſam. vt. j .l. aut. §.
, ALbolitoe. 65 5. S. e accu. /os accuſare. S. hoc etiq. ałs obijci er qᷓ ante.
l mli eq eſitum. verbis. ß ſententia ſic ſᷣm Yo. ⁊ aʒo. vt. j. e. in ſe⸗· ſ Si ſtellionatus. ſ. crimen. l
n Plat natus.S.qui poſt. 7. C. calũ.l.pe.ſ̊.h.oicit:nec etiã ſnia. t Mec.ſubaudi ſi ⁊c. 8S M
1pum ,gl vi.C. ad turpilł.i.pe.ſj eam expones vt ibi: nec em̃ accuſat ſj aceau⸗ uI Jmuriaꝝ.nec alind delictũ puatũ multo minus in pecuniaria cã
tuter⸗ gir, ſare vult. vt dicit. h. vt S. rem ra. ha. amplius. ⁊ ꝓ eo S. de adnlte. vi. E. e. qin calumiaroꝛes. Sed an miur. poteſt ↄueniri: qui in ciuili
Uelrtſin mles. S. ſocer.ꝑ dic vt ibi.item ꝓ eo S.de in ius vo.libertus.et.l. cõmiſu calu.foꝛte nõ.cum de calũ.iuret.vi inſti.txæ pe. te. litiga. S. hoc
tut asi Puis. 7. C. æ adult.l. ſine meiu. Dʒ op. huic. l. E. qñ libellus pn. autem. quod ſacramentum eſt loco annque actõis ꝓ calũ.ſ cerie ⁊ in
— u da. l. . 7. ij. H illud quo ad ꝑpetuatonem in quibuſdaʒ caſibus: hic criminali inratur: quare dicunt alij ꝙꝙ habet locum iniur. ſj non mn
A Ne qqJqnuo ad aliud. item ꝓ. Jo. S. de adul. queſitum. illa in facinm:que dabat᷑ pꝛo decima parte lins vt dixi S. in puatis.

fa S accuſatione.locutus.cuʒ effectu ſcilicet tranſigendo:nec rx Eoercebit᷑. relegatõne vel ſimili. vt S;. de miur.l. qui iniuriarũ.
diſtinguitur ſit tale crimen ſuper quo poterat iraſigi vel nõ

Ad i ama illud quo ad reuʒ: vt. C. ve boms eo. l. j. et ſupꝛa de pꝛeuariaa. y a Holino. inchcit ei repentinas ferias. vt. C. e fer. a nullo. et
mmmmtuon l.in ommbus. at accuſatoꝛ ſemper incidit in turpilł. vt hic æ. C. e. ocedit vt oẽs qͥ accuſare aliquẽ inceperant: ſine mem turpilł.
õ ꝙum8 7. l. ſi ſeming et veadult. ſerui. S. j. et de aboli. I. abolino. poſſint teſiſtere. hec ẽ qẽ publica ⁊ ↄcedit᷑ a ſolo pncipe. vt hic.⁊ nõ
nnndemnd, 17 Amimo. depoſuit. vt 7. C. e. l. fi. J. ceſtinſſe: aliud ſi umpecitꝰ refert᷑ ad ea crumma:in qᷣbo vterq; ꝓbat. vt. C. e. fallaciter. 7. j. lnti.
muſmni, differt: vt.l. deſtitiſſe. a. l.in ſenamus. S. qui poſt: et facit ſupꝛa.e.l. q paiuara vo a quolibet iudice oꝛdi. œ cꝗ cognoſcẽte ↄcediuur. vt. C. xe
n5 nlc eſtuit. aboli. l. j. ⁊. ij. S.l. j. S. abolitio. ⁊. J. e.ſ̊ interueniente.
1 imnl b Deſtitiſſe. non peregern. id eſt accuſanonem ad finem non per ʒ Inſignem. quia natus eſt ei filiius.
4 S quxeri: vt. C. qmi accuſare non poſ.l.ſi ea et. C. vt intra certum 2 HGratulationem.quia par ludus debet ſieri.
e e n / rem. l. ij. gccurſius. à2 n lob rem. pꝛoſpere. quia deuicit hoſites.
. aumunn, 1 Muncigtoꝛes. pone exemplum in curioſis vel alijs officialibus x a EUlt pnuaum. actoꝛ?.i.accuſatoꝛe.ſic S.qii veſtitit.
wliln e am lʒ ſine inſcriptoõe elerant: debent tñ ꝓbare vt hic.⁊.C. de acuu. a Poſtulante.a pꝛeſide vi S.l.j.S.abolino.
cbntſnt / l. es. de curioſis..l. j. ⁊ ar. S. de accu. l. lema.
er Kk Pernotoꝛ 2.1. mamfeſta. ał's pno. i. valde no. al's notona. b Impeduo.a tãto ꝙ biẽnmiũ ſit elapſum. ad qð.j.e.in ſenatꝰ.S.pe.
nvin⸗ 2 IFZudicia. a. accuſatõnes in iudicio. .C. de accu. l. iuj. “ r
ℳ ſumm⸗

2 *

Aunn,
S onis 1 q eperat. hoc eſt pꝛo opi.h. ſᷣ ſic de facto hic erat.quod dic vt. . lrda.
revone von en re oiae Rrd aeune nee 2. aueſlum. arr nn au.l. f. re hio quido vi indig. tuto ullung
accuſatoꝛ erat in u: ve mariui . ao E. au 1.. ſi rroꝛem. “ nlug
leke do Mecho⸗ ecraen . an raner Mg ſurtoefehzmeer 4 r. 1 idangamnl croeraſh n quo Lontinevat Rereumt zu .
e. n quis repe. vel ecotra: ſi it õsü llum: vel quo poterat ꝓbari delictuʒ. g
illud bibehicham in eodem ſtatu repomt᷑. vt S. dicis.l. ſi quis re. in ſe datuꝝ ſi gccuſaret illum: vel quo poterat ꝓban clictu i
pꝛin. a fa. S. e dã. 1 Peregiſſent. C
infec. hoc amphꝰ. ſup̃ poſitum.
d' d Remacabik. poſſit. Abolitione autẽ publice ſed qui permiſſu mperatoris ana 1 Sußſchtooo. T ag
i. nõ auferet e. facta non retractabitur in mchcio cuſatione Tſtibit inpunitn alt⸗ lebiete⸗ . 4
ce mariti iure. Tri⸗ pianus. iectos. vt z. l. j. nass.
Enen, vepetendo eariuue Tri⸗ adrianus flauio cario Spe. r hoc ſi rai rilid ̃
lnia redeudi ad ae a dies repetendi rei diuus trai Juus arianus nauio me erat nblaſt mnnniͤ
enerönen Doc. mnus vriles e interpꝛetatus eſt. reſcnipſit pconſuli africe: t⸗ non als vr aan ine 4
iorkaptuar elx die. ſ. quo ferie finite ſunt ⁊ ſena toꝛem qui pupilli cauſa inſtituerat qusre.S.ſi. ſrulni ſ
no miſi perat gaboꝛ]ũ ſͤtug cenſuit eos dies cedere: quibus accuſationem: vefuncto pupillo cu⸗ „ Hoglie. 5.5 (Aß 8
ronen vr d quiſq; reum ſuum repetere poſſit. ius cauſa accuſare ceperat: non eſſe pub. iu. o. vas
pe hos vꝛes non Hoc autem repetendi rei tempꝰ cogendum accuſationem unblere r comnoſtit. zii n
vt. C. de ge pe ſi S peſiiu- decll el⸗
e olrdeſ. non narwrcitic; i decnlatr a. n enatuſchlnleh turpillia⸗ dne en in i
ſaimnctrsn⸗ hotu garres an hi qͥ ab accu⸗ mmnʒ incidunt qui ſubieciſſent l pe
dir me aechlats ſatione temꝑe excluſi eſſent: accuſatoꝛes: aut ſubiecti poſtulaſ . s bn
cum ad eandem in in ſenatuſconſultuʒ turpillianum ent: nec pegiſſent reos: aut alnteꝛ qꝙᷓ Linmp
ſtamniaz redeat. imciderent. Ru. non opoꝛtere dubi abolitione facta veſtitiſſent: duich nng ul
ſReum. qᷣs po- taricalũnia nõ pumiri eos: qui pꝛe⸗ chirogꝛaphũ ob accuſanduzʒ cœdil⸗ nicnn fn
tuu cuari a adeſſe

idem dæ accuſa/

ſcriptione tempoꝛis excluſi cauſam

ſent: pactionemue aliquam inter⸗

led obe

jici non unt. oſuiſſent. hoc auteʒ verbum per⸗ idi⸗ we
Wo velatenſaro- adulrerinene on norn. laſtent ad nanne ſiherigko
em bub uch. Zeiinterueniente publica abo pertinere dicendum eſt. n ad eos
tken⸗ n Fribn ex ſenarulconſi. v qui hodie te iudicijs publicis extia
eiia facu fieri aſſolet: vel ob leticiam aliqui oꝛdinem cognoſcunt ſenatuſcõ. pti
Net) omu. vel ob honoꝛem womus diuine: vel neat: queritur: ſed iam hoc iure ex
8 hoe antem. ſi ex aliqua cauſa:ex qua ſenatꝰ cen⸗ ſacris onſtunrtouibua mimm e
damn. iiee oram. ſuit: abolitionem reoꝛum ſierꝛ nec¶¶Prnneat: ita vt ey ſingul cs ſingte
plius. in pꝛm. ⁊1 5 intra dies pꝛeſtitutos reum repetie pene irrogentur. Eos e lu
la fin ien e. rit: dicendũu eſt ceſſare rurpillianũ calũnia agi non permittitur: ive⸗ unti
FF. ie d darcy ſenatuſconſultũ.nec em̃ videt veſi-⸗ ſtiterint: non inagers inpenzinhu Gent
ſa. libelloꝛũ. in ſi. ſtere qui exemptum reũ nõ diffeꝛt. ius ſenatuſcõ. conſtitutionibo caue tan ge ſ

h Quoq;.nõ ſo
luz reus.

i q Terebat.

eximitur autem reus publica abo⸗

litõne interuemente. Aulus.

SFSF ſtitiſſe eum accipimus qui

in totum animum agendi ve

tur. Di ꝓpter moꝛtem rei accu⸗
ſatoꝛ deſtiterit:non poteſt hoc ſena

tuſcon:teneri:quia moꝛte rei iudici

um ſoluitur:niſi tale crimen fuerit

non mage⸗ .
In urolt,h
nſtteſſt.
Nſtigue⸗
Ne

dicas cannn ic, poſuit: non qui diſtulit accuſatöõnẽ cmꝰ actio aduerſus heredes durat
excluſus nũc vult
accuſare ⁊ nõ inci W remplum u
bericrultne cyaangengam ꝛplanum eſt vt .. Pentann o nie . danor amz in deraſando Senere drmus u. hlummn
incepiſſe ⁊ poſtea deſtitiſſe: tunc eſt contra S.l.j.S. accuſa. So. ibi j. S. j. j op. ve marito: qͥ l ſine metu calũme accuſet. vt. C. ve adu. Andtninna
de tempoꝛe mantie ſeol Regr rpilk. ſic vt ibi. a vin hoc dic ꝑferre So. vt ibi. Irem op. qꝛ parronus Becuſendo , elenen c §. ſi pa 1 unel,
Tianaetnn ee na . d weponnl §. eſt autẽ. æ in decrens. xxñ. calũnia renſari.N⸗ue bſe paregeen e boie 18 64 mmige. ſe redin
ut Wmen es Ebon. . J.en auen en ee rde tris.⁊ tamen incidit in turpilł. rn . Sg. Rdache
q.ij. ne quis. æ S. de bequn.poln quis rem. . de condi. inſti. ſilius. et foꝛie incidu: ſi eſt in euidenti calũma. a ſic in emn ——— ſinkulien
i ranentetete ſututos. rxx. vr S. ant. S. i·nec eſt otra. 5. qurbo a vani eremlum: denan in mar c. Ntema nnn ſifi
rereden e Neiktt Ex. t 8: ar: cum quod hic dicuur. vel dic vt dixi in vico⸗ Sen ncen thrtuig
1 E m E“ Daus 1generalem. ach quod etiã.J. cunt qdam aʒo.poſuiſſe exemplum ecõtra in liberto q 3. W acl. nn Gkinaaa
renpum a ecuſo. g abolitonem generalem. ad quod etis.j. patronum acculare: etiam ꝓſequendo ſuam miuto;:: Vex. vis. nunmme
Menſſe accunor 5. de minoꝛi. deſtitiſſe. ⁊ de iudi. deſtuiſſe. er hi. S. j. quaſi veſtirerit: non incidat in urpilb. q no atronuz lune
m d C. Eel. ſi. 1 S. gb * Ee e re l.j.S.accuſatõnem.qſ̊ certe hoc nõ dixit:ſ̊ʒ dixi And berk ſaus m. 1 lggſcuerti⸗
Permiftin vel nublica aboli v. s.l1. pr. vel etiam p pꝛimlegiũ uralt imctdses rbene duru⸗adr.. ngun
ex certa .sulad⸗ ſit contra. . e. l. ij. ſacu in aut. quomodo opor. Peopetr. deſtit erit. etiam non peru gbolit. ahſu
„§. Ulug. 2 Mon poteſt. abs non puto. ałs non poteſt. accuſa. Cecindlcenrn
9 * Zuas gamanns rner Konie qs hoc non poteſt vi. E. qui Soluit᷑. vt S. ve pub.iudi.l.xfuncto.⁊. C. ſi reng d finalu. N
geufre nõ pol. l. ij. Tri E 2ctiO. 1. accuſatio. monern.

a Adaieſtatis. in duobus caſibus. vt S. ad. L.iuł. ma. l. fi.
b Igem. repemndaꝝ. vt S. de accuſa. l.ex iudicioꝛum. et. C. ad.l.
iul. repe.l.ij.⁊ ſi.⁊.C. de here.l.manicheos.

¶on ideo. ſuꝑueniens caſus nõ excuſat pꝛecedens delictũ. ſic s.
⁊æ fur.inter omnes.in pᷣnci.⁊ S.de concd.furti.qui ſurtum.⁊.C.

ſpon. arris. 7 S.
quii ſatiſda.co.ſi
xceſſeꝛit. ⁊ de vꝛ
7 vi ar.l.j.S. re⸗
ciins. ⁊ cõmo.l.
in rebꝰ. et. C. de
ſidemſ.l.ſanciꝰ.

arg. Z. Z. 5 rei

ven. ſin autẽ. S.
ſi homo. et S. qd
vi aut clam. l.ſi
alius. S. eſt 7 in
glio. 7 ad.l.ro.ð
iac.l.fi.S.j.

d Mãõ eſſe. no.
remittentibo ⁊c.
vt S3.ð edil.edi.
querit᷑.S. ſi ven
ditoꝛ. et. S. e. l. q́
ſtiuit. et. l. mu/
ler. S. j. 7. Z. ad
I.iuł. de adul.l.
ij. S.j.⁊.l.ſi ma⸗
ruus.S. ſi nega⸗
uerit. 7. C. ð ad
ulte. l. ſi aboli. 2
E. de pac.l.poſt

G. 7, . eo.l.ij.

e Qui poſt. nõ
potuerũt. maxĩe
vm. h. Jo. nii
ſubandu. quaſi
uałs non incide⸗
ret in turpit. lʒ
lis non ſu oteſt.
qð die vt Z, que⸗
ſuum,

ſEEq. abolitionem. publicam. accur.

veluti maieſtatis. Idem in ac⸗
cuſatione repetũdarũ eſt:quia hec
quoq; moꝛte non ſoluitur.ceterũ ſi
poſteaqꝙᷓ accuſatoꝛ veſtitit: reus łe⸗
ceſſerit.nõ ideo magis delictum ac
cuſatoꝛis releuat᷑.nam eum qͥ ſemel
ſtitit: ſi poſtea paratus accuſare
ſit:non eſſe audiendum: diuus ſeue
rus et anto.ſtatuerũt. Qui poſt

inſcriptionẽ ante litem conteſtatã
vel anno vł biẽnio agere nõ ponne

rũt varijs pꝛeſidũ occupationibus
vel etiã ciuiliũ officioꝛũ neceſſitan
bus diſtricti:in ſenatuſcõſultuʒ n
incident. q pꝛius reũ quis de

tulerat: etſi poſt abolitionẽ ante
reus repeteret intra.xxx.dies alia
abobitio ſuperuenerit: nõ ex ſupio⸗
re ſed ex ſecũda abolitõe dies. xxxr.
computant. Alulus.
HDmitianus reſcripſit: quod

vxæ ferijs et de abolendis reis
dicit̃ non pertinere ad ſeruos: qui
accuſati in vinculis eſſe iubent᷑: ne
iudicium finiatur.

Vcius titius ſeium reum fal
ſ fecit: et pꝛiuſqꝙᷓ ꝑſequeretur
indulgentia reoꝛuʒ crimĩa abolita
ſunt. quero ſi poſtea eũ iterato reũ
non feceri::an in turpillianũ ſena⸗
tuſconſultũ inciderit?modeſt. re⸗
ſcripſit:abolitionẽ reoꝝ:que publi

ce indulger̃᷑: ad hoc genus crimĩs

non ptinere. AÄpi.

N

g Abolito. ałs intra. xxx. dies. ⁊ ſi non habeat ſubaudi .

g vXEExx. dies. vtra

q; fuit publica. ⁊ facit Sg.l.aut.S.fi. Jtem fa. C.

de tem. in inte.l.j.⁊.ij.⁊.iij.⁊.iiij.

bdD Dmnntianus. dicit S. e. aut.
1 Agſeruos. nam interim dum feri

e durant non liberatur

vᷣ S.de cuſto.re.l.ij.circa pꝛinci.ſj arg.ↄtra S.ð accu.hos accuſare.

S.ſi ſeruuns.

K Fimatur. finiret᷑ aũt. quia ſi ille exiret foꝛte fugeret. ⁊ ſic fruſtra

amodo ꝓcederet᷑ in accuſando.⁊ hoc ſi habeas finiat᷑: ałs pumat᷑.

nam pumitur iudicium quodãmodo cum cæſeritur. vel pꝛo veſerto

habetur. ac.

.

IIEcius.pſequeret᷑.vſq; ad ſentennam.
m DPubuce. Idem de pꝛuata. vt. C. de abo. l, fallaciter. S. ſi.
h in vtraq; cõtra.C.de fal.ſi wocueris.ſol.ex certa ſcienna fuit ibi

oceſſa generalis vel ſpecialis. .
n Mon pninere. imncidit ergo in turpilx. ſi poſt ſerias ad accuſatõʒ
non adieru: qð non eſt in alio: vt S. I. ſi nterueniente.

1i AMperatoꝛes. abolitõnem. puatam. d qua loquit᷑ tota hec.l.
7 faci. C. aboli. fallaciter. S. qñ auꝛtem.
pItem. niſi euidenter.circa eundẽ caſum. ſic nec ↄtradicente:nec
etiã iacente.ſ̊ oʒ expꝛeſſe ↄſennat:ad qð.S.de ꝓcur.filꝰ.S.iuuus.
q ·Item pecuniaria.i.non cã cognua:qð eſt opus.vt.S.l.j.S.aboli

Mpatoꝛes aug.anto. et ſeue⸗
rus iulio ſeuero reſcripſerũt:
cum ſatis diu liteʒ traxiſſe diceret᷑:

iuito aduerſario nõ poſſe eũ aboli⸗

Aulus.

°△n

tionẽ accipe. Item reſcripſerũt:
miſi euidẽter pꝛobet᷑ conſentire ad⸗
uerſariũ:abolitiõʒ nõ dari. Itẽ
reſcripſerũt: cũ in crimine capitali
abolitionẽ:vt in re pecuniaria peti
tam eſſe diceret᷑: reſtaurãdã eſſe ni
hilominus cognitionẽ: ita vt ſi nõ
ꝓbaſſet hoc quod ꝓponeret: nõ im

vpune eum laturum.

Be requirendis reis et
ablſentibus damnandis.
Arcelb.
Zuui ſeue. et an. magni reſcri
plſerunt: ne quis abſens puni
atur:et hoc iure vtimur.ne abſen⸗
tes damnent᷑.neq; enim inaudita
couſa quẽqᷓ; damnari equitatis ra⸗
tio patit᷑. ſi aũt grauiꝰ qͥs puniat᷑
puta in opus metalli: vel ſimilẽ pe

nã ſiue capitalẽ:hoc caſu nõ ẽ irro⸗

ganda ĩ abſentẽ pena:h̊ abſens reqͥ
rẽdꝰ adnotãdus ẽ:vt copiã ſui pᷣſtet
pᷣſides aſt ꝓuinciaꝝ circa requirẽ⸗
dos adnotatos ⁊ hoc œbent facere
vt eos quos adnotauerint: edictis
adeſſe iubeant: vt poſſit innoteſce

re eos qui adnotati ſunt:ſed et litte

ras ad magiſtratꝰ vbi cõſiſtũt mit
tere:vt ꝑ eos poſſit ĩnoteſcere reqͥ

rẽdos eos eſſe adnotatos: ⁊ ex hoc

tio.⁊.C.de aboli.
l. fi.
r Rubꝛica de re
qrendis reis ⁊ ab⸗
fentibo dãnandis.

d Zui ſeuerꝰ?
magm. ſcz
impatoes.
tSuniat. etiaʒ
lite teſt. vt. C. e.
l.j.ſj an accuſari?
Rñ.vt dixi.j.de
penis. abſentẽ. ij.
u Datit᷑. niſi in
caſu.vi.C. pe.
l. ne din. 1 fa. J. ð
pemis. abſenteʒ. in
pun. 7. C. ö accu.

l. abſentẽ. ⁊ ſi per

vim vł alio modo
l. ij. ⁊ i aui.de ltti.
S.omnem.⁊ impo
mt᷑ pẽa relegatõis
vel minoꝛ. vt. j. ð
pe. abſentem. S. j.
x Autẽ. ꝓ cerie.
y Simiẽ. ꝗᷓ fa/
ciunt aliqueʒ vᷣuũ
pene

3 Lapitalem. vt

depoꝛtatõnẽ q̃ facit
ꝑdere cimitatẽ.
7 Pena. ad hoc
dicta. l. abſentẽ. S.

2 Requirendus. i. requiſitus. als reqmrendus. ſ. anteq;ᷓ reqrat.
quod in idem recidit.pumo ergo dʒ reqri ad inſtar ciuilis: vi dixi g.
de pub. ind.l.inter.ſecudo bona adnotant᷑ dicendo omma bons pono
in banno ſiſcei.niſi veneru infra annũ.⁊ deſcnibantur. vt. j. l. fi. ⁊ ab
hac ſententia cõditionali appellat᷑. vt.C.ſi pen.ap.l.eiue.ſᷣm vnũ
intellectum illius.l.nec m̃ fiſcus de facto occupat min poſt annnʒ. vt
j. l.ij.⁊.l.fſi. Lercio iteꝑ reqᷣruur ꝑ edicta.vi ſubijcu pꝛeſides ⁊c.⁊ ex
quo innoteſcere potuit computat᷑ annus.vt.j.eo.annus.vt ſubijcit.
Itẽ nota quua hic qͥ expectat᷑ vſq; ad annũ ꝙ non eſt habendus pꝛo
ↄfeſſo quo ad bona vſq; ad annũ.vt ⁊ S. de cuſ.re.dius.S. ſic. ⁊ diuꝰ
q̃ ad crimẽ autẽ ꝑpetuo audit᷑.vti.e.l.anmi ſpanũ.in fi.l.

Facere.tercio loo.
Edictis.in albo poſitis.
Jubeant.eclictis ideo vt poſſit 16.
IJnnoteſcere. i. eos fieri certos.
r eos.i.magiſtratus.

Adnotandus eſt.i.bona deſcribant᷑ in publicum.

x hoc. id ẽ ex quo edicta voſmt. D. 7 illi innotuit 330. vel foꝛte

ſans eſt publice innoteſcere. vt.j. eo.annus.a expꝛeſſum vr.in aut.
vt nulli iudi. S. ſi qd vo qs.nã ſi inuenit᷑ ſtati capit᷑ ⁊ reducit᷑ vt ibi.
g Purgandos. ꝓtum ad bona. vt. j. l. ꝓx.
hbh Requirendu. edictis vel litterrs. „ G
Si pꝛeſidem.ſit hic caput verſus ſi pᷣſidẽ ⁊c. vel ſub.⁊ ſi pꝛe.ac.

k Dbtulerit. e
ſtando iuri.
I Aandatis. ſ.
vᷣncipũ diui ſeueri
vt. S. in pn. hꝰ. l.

m Zrãſmittũt᷑.
vt. C. e. l. j. er. C.
ſi pen. ap. l. eiꝰ qᷣ.
niſi ſir crimen qð
moꝛte nõ exigua⸗
tur. vi. S.ti.j.l.in
ſenatus. S.ſi ꝓpt.

n s Mm. ad
occupãda
vt interiʒ nõ occu
pet: annotet.
9 Per. xx. ãnos
poſt annotaroez.
vr ⁊.j.dð iure fiſ.
l. j. 7. C. d fal. l.
querela.⁊. I. e. an
nus. 21 S. 5 diuer.
pꝛe T. in oibo. 7. 7.
l.ꝓx.q; huic ↄtinu

p ꝗq Qãcunq;.
apud. id E

q Pꝛeſcriptõ. ſ.

minoꝛ.i.ↄtra fiſcũ

ꝑtmnens: vt q̃driẽ⸗

pᷣſcerip ꝑ totum. et
facu.S.l.ꝓx.cum
ſuis ↄcoꝛ.

„ a Mn”. nul
la tẽpoꝛis
etiam centum an.
vt ⁊. C. e. l. uj. eſt
etiã exceptio.⁊ ſic
non iollit̃ tꝑe.vt g
& keep. w. pure.

fi.
Befſenſiõe. ip⸗
ſius criminis.

t m Andatis.
. aſſignari.
.i. publico aſſigna
ri: vel verius q̃ſi

ſub ſigillo põi: vt

nõ diminuant᷑ vt

ſtatim innuit. ſic

ergo ſnia de adno⸗
tandis boms fert

ſub adi. vt no. S5.

l. j. in pᷣn.

annus cõputat᷑ ad ſe purgandos: H̊
⁊ papi.lib.xvj.rñſoꝝ reſcripſit:re⸗
quirendũ adnotatũ ſi ꝓuincie pᷣſidẽ
intra ãnũ adierit:⁊ ſatis obtulerit:
non eſſe locum mandatis: vt bona
fiſco vendicent᷑.naʒ ⁊ ſi intꝛa annũ
moꝛtuus ſit: crĩis cã expirat ⁊ perit
⁊ bona eius ad ſucceſſoꝛes traſmit⸗
tunk. Acer.

na eius:qui requirendus ad⸗

notatus eſt pertinet:ſed ⁊ ſiper.xx.
annos fiſcus bona eius non occupa.
uerit:poſtea pꝛeſcriptõe vel ab iſo

reo vel ab heredibus cius ſubmo⸗
uebitur. Artia.
AVlancũq; em̃ queſtionẽ apud
filſcum: ſi nõ alia ſit ꝓpa pꝛe⸗

ſcriptio.xx. annoꝛũ ſilentio pᷣſcribi

diui pꝛincipes voluerut. Acer.
IlInnus exinde cõputandꝰ eſt
eevyx quo ea adnotatio facta eſt
que vel edicto vel etiam litteris ad
magiſtratũ factis publice innotuit
ergo ⁊. xx. annoꝝ tpus exinde fiſco
numerat᷑: ex quo adnotatõ publice
innotuit. in ſumma ſciendum eſt:
nulla tꝑis pᷣſcriptõe a cauſe vefenſi⸗
one ſubmoueri eum: qui reqrendꝰ
adnotatus eſt.

requirendoꝝ bona aſſignari:
vt ſi redierint ⁊ ſe purgauerint:in⸗
tegram rem ſuam habeant: ſi neq;
redierint neq; qͥ ſe fendat habue
rint: tũc poſt annũ bona m fiſcũ co
gant᷑:⁊ intra annuʒ medio tꝑe mo⸗

uentia:ſi qua ſunt:ne aũt moꝛa te⸗

Nni ſpaciũ ad occupanda bo

Odeſt.
Andatis cauetur intꝛa annũ

terioꝛa fiant:aut aliq mõ intereãt:

venire vebere pciũq; eoꝑ ĩ vepoſito

n Purgauerint. qualiter purgatur? Rñ. excuſando a ſanſdando
e ſtaãdo iuri:ad quod eſt. S. de pu. iud. I. pe. S. I. 7. S. l1. j. S. ſi puincie
pꝛeſidem.qꝛ ſic eſt in ciuili.vt in aut.de exhi.S.ſi vo quidaʒ. SDʒ qᷣdã
dicunt qð demum lata ſentenna abſolutona rebhabeat bona: ad quod
inſti. de ſuſpec.tuto.S.ſi quis auten. 49
x Cogant. Iʒ poſtea ðᷣ crimine velit incipe ſe excuſare. vt. C. e. l. ij.

—

in ſi. 7 Z. l. ꝓx.

y Debere. ad hoc S. de pen. here. diuus. a. C. admm. tinto. l.fi.ĩ fi⸗
53 Secd 2a diuus. mouentia. 1. mobi.
7? Eurandum.hoc:a facit ã.x ſo.reo..ſo.hic fugit:ibi non. Iteʒ
facit.C.ad.l.iuł.ma.l. . 51ͦêůä

Rubꝛies de queſtionibus

6 1 N crummitbus ſeruanchs. i. inneſtigandis.

Aueſtio.qind queſtõmis verbo ant mek. . iniur. b.

uem apud labeo. S. queſtone. 2 ad ſilł. I. j.

eſſe: diui ſeuerus ⁊ anto. ſanxerũt.

Sed ⁊ diuus traianꝰ inter mo⸗

uentia fructꝰqͥqʒ baberi reſcripſit.

Curandũ eſt aut ne qͥd ei qꝗͥ ꝓfu
git: medio tꝑe a dvebitoꝛi bo eiꝰ ſol⸗
uatur:ne ꝑ hoc fuga eius inſtruat᷑.

Be queſtionibne.
. Apiauus.
N criminibꝰ ſeruãdis qpo

qusatenꝰ id faciendum ſit:
videamus: 2 nõ eſſe a toꝛmẽtis inci
piendũ: diuus aug. conſtituit: neq;

ageo fidem queſtõi adhibendã:ſ

epła diui adriani ad ſeruiũ ſabinũ

ↄtinet᷑.verba reſcripti ita ſe habẽt:
ad toꝛmenta uoꝑ ita emũ veniri
opoꝛtet:cũ ſuſpectꝰ eſt reus ⁊ alijs

argumentis ita a ꝓbatõe amouet᷑
vt ſola ↄfeſſio ſeruoꝝ cæeſſe videat᷑
idem diuꝰ adria.claudio quartino
reſcripſit:qͥ reſcripio illud expᷣſſit:
a ſuſpectiſſimo incipiendnʒ eſt: ⁊ a
quo facillime poſſe veꝝ ſcire iudex

ꝓuocandos eos quos accuſatoꝛ de
vmo ſua ꝓduxerit: nec facile cre⸗
dendum ſubiectam eam eſſe quam
ambo parentes dicũt caram filiam
habuiſſe: reſcripto diuoꝝ fratrũ ad

lutium tyberianũ emiſſo vclarat᷑.

idcẽ coꝛnelio pculo reſcpſerũt:

nõ vtiq; in ſerui vnius qõnẽ fidem
rei ↄſtituendam:ſ argumẽtis cãm
examinandam iuus anto. et

diu adria. ſeruio ſabino reſcpſerũt
cum ſerui pariter cum dño aurũ et

argentum expoꝛtaſſe dicerentur:

ad hiberi ſolet:̊ quãdo vł

S. queſtöne.
cEt non eſſe.cet qñ ſui facienda ꝑ atrarium: dicendo qñ non:

qꝛ tüc cum non
ſunt iudicia: nõ
faciẽda eſt. et ſic
eſt Z. Z. de his q
ſunt ſui vel ali.
iuris.l.j.itẽ qᷣte
nus woeet. j. cuʒ
dic. l. neq; adeo
⁊c. 7 dic adeo. ſ.
vt ei ſoli credat᷑
vt J. j. e. F. qõt.
vel dic adeo. ſcʒ
vt ab ea inapia⸗
mꝰ.⁊ ad hoc.C.
e. l. milites. et. l.
I. 1.. e. l. vntꝰ.
in ea. ⁊. C. dᷣ
al. ſicut. Z. 3.
ad ſilł.l.puus.
ſ certe non dicit

pnus. 1. ante in⸗

dicia: ſj pꝛiuſ ꝙᷓ

d Lonemek.

i. non eſſe a to⸗
mentis incipien
dum.

e Reſcripti. i.

epiſtole.

fAmonek. de

innocẽtia ad no

g Coõſeſſio. ſcʒ
ꝑ toꝛmemia.

h Incipiendu. vel multi accuſabant᷑ qui toꝛquendi erãt cũ pcede
rent indicia. vi.j.e.l.vnius. vel dic ꝙ vno accuſato õ quem erant
inchcia:⁊ multi petebant᷑ toꝛq̃ri ab eo qͥ minꝰ timeat illum in quem
i Ad queſtoõnẽ. ꝓduxerit. facile em̃ ꝓ eo toꝛquet᷑ eſt incipiendu.
dicerent.ad qdð.C.xæ teſli.l.ij.⁊.ff.de teſti.l.pater.⁊.l..
hk Dubiectam. ſ. ꝙ ſit ſuppoſita. ad qð.S. de li. agno.1. j. F. iuk. in
fi.S.licet ſii.arg..S.dæ car.e.l.j.S.ſiquis.in fi.F.

20

Idem .vmus. ad qo.

I. e. l.maruus.ſ certe nec in plurmũ:niſi

pꝛecedant alie ꝓbatõnes.i.indicia.vt.S.e.l.in pᷣn.

m Argumenti.ſacit. S. de cuſto. re. diuus.

n Duiꝰ. expoꝛtaſſe. ꝑ furtũ. a fa. . e. ſi ſerui.⁊.l. vnins. S. ſeruo.

ecrei
,lle
immun ii
at nun

n
ce.
hrb tii go
iheen ſe

ol⸗

.logicp⸗ i

.
huns mo
at1 (ue
inſz. n
Grmd no
ſun ſge
Ate
ios du
titld
mmmy ſ
g.

Blenno.
i l. ſ
in.
Aſtarns.
ſa. d
ſNcd Nd M
ſwag.
3 Moncagtt.
io hubes 5,5 e

Mrunz ir

.5,5, 4

liiir.
.
fſminn.
Cittre
e ſeensſn
nun
lſlt
biv.. 4
img
Lel. H

Wilnon
imnz, c

f

m.
Nndige

Nozaii
„ Pelll,
ningemgſ

6
nnmem
afmnmre
idenille
N

. en

tngi uf
unfl n
unt na
snd tr
ng
ifna

o Dixerint. 1. ſine queſtieaon.
Diui fratres.heredum.puta cõmumi..ſcilicʒ ſeruo ex alis cauſa

vel alicuius eoꝛum. Et no.heredum.a ſic duoꝛum.quia ſecus in hbe
reditario cum alter negatur coheres.vr.j.e.l.hereduarij.⁊.C.e.l.

4 Aenduõne.
1.emptõne.

xy Beres vigde⸗

fi. 4. l. hoc quod.naʒ non ↄſtat ꝙ ſeruus ſit ibi mn.l.hereditarij.

non eſſe de dño interrogandos:nec
quidẽ ſi vltro aliquid dixerint:ob⸗

et.miſn hoc con S AO .
ſte prius. vt. j. eſſe H dnño. Biu fratres leniano
..ſi qs dcat. longino reſcripſerũt: ð ſᷣuo heredũ

SGeruũ. ciui
um. ſinguloꝝ.
e Illoꝝ. ſingu
loꝛum.

u In ceteris.
pic no. arg. ⁊ ſi⸗

y In fratris.

non eſſe habendã queſtõʒ in res he
reditarias: quis ſuſpectuʒ eſſet: q;
imaginaria venditiõe wminiũ ĩe
queſiſſe heres videret᷑.

ſide ſeruit.h̊ nec libertũ toꝛqueri in

queſiſſe he deret. Seruuʒ
municipũ poſſe in caput ciuiũ toꝛ⸗

imlia que fũ. vö. queri ſepiſſime reſcriptuʒ eſt: quia
Eizz urim non ſit iloꝛum ſeruus:ſ reipublice
daa ez . dee ldemqʒ in ceteris ſeruis coꝛpoꝛum
bus du. cũ ſena⸗ dicendum eſt. nec em̃ pluriũ ſeuus
nch vmuer. uler h coꝛporis. Si leruus boa
l.u. 2 n ecre. x fide mihi ſeruiat: etiam ſi vmimiũ
uii.q. ij. ſuuxp. in eo nõ habeam: poteſt dici toꝛq̃ri
x Si ſeruus. eum in caput meũ nõ vebere. idem
Mamd. C. e.l. eſt ⁊ in libero homĩe:qͥ mibi bona

.caput. ⁊ fa. . Patroni caput ↄſtitutuʒ eſt:nec qͥdẽ
. aecu. no pol.l. fratrẽ in fratris: impatoꝛ noſter cũ
magnu. fratre ſuo reſcripſit:addita rõne:q;
3 Mon cogi?. in eum in queʒ qͥs inuitus teſtimo

Seruuz. qr

quenidʒ. Seruũñ mariti ĩ caput

vxoꝛis poſſe toꝛqueri:diuꝰ traianꝰ

pſerunt. Si qs dicat᷑ nullo iure

emptus: nõ pꝛius toꝛqueri poterit

a S ſeruus.toꝛqueatur. nam liberi non toꝛquentur mii vt.j.e⸗

l. ex libero.

b In cap.dni.antiqui. vt dixi in ſuꝑioꝛi.S.
c Toꝛqueri. m his in quibus liber toꝛquetur.
dD MCognitõms. ſ. accuſatõmas.
e Rei. accuſati. “?MM f Effectus.ſ.ſeruus.
g In cap.dñi.i.rei cinus non eſt ſeruus effecius: ⁊ fa. S. arbi⸗

uon diſtinguemus. S. ſacerdono. opoꝛtet ergo ꝙ iꝑe accuſatõms vł
aneg fueru rei vt in eum non toꝛqueat᷑. . .
hbSi qs.cõſtiterit.per eum qͥ dicu hoc.ſ.venditionem nõ valere.

ſz ſi arg. . j. de publ. l. qcũq;. S. fi. ⁊ facit.S.e.dui fratres.
¹ inus. inſtruat. ſ.dictum ſeruoꝝ in queſtõne poſuoꝛ.
1 Alsin?. ad hoc. j. I. diuus. S. ex qb. 2. C. e. l. j.7 de teſti. uos.

Diuus ſe. ꝓ exploꝛatis.i.pꝛobans.q̊ argu..S.d cuſto.re.l.ſi

☛ Fürper⸗ ſeruio quarto reſcripſit. IJtẽ nũ
mio iuliano reſcripſit: dãnati ßuos
quod ſu vt. j. x toꝛqri. Si ſeruus ad hoc erit ma
boms dam. l...· mnumiſſus ne toꝛqueat᷑: dmodo in
uud modo. vt j. caput vm non toꝛquet᷑: poſſe eũ toꝛ
l. pn. ⁊. .l.x gqueri diuus pius reſcripſit.ſ̊ ⁊ euʒ
neo et. q cogmitos uſcepte tpe alienfint.
nn taß. 1 C.e. lʒ poſtea rei ſit effectus toꝛqueri in
eruos. 7. l. ' .11 .
ſuc . dinen caput eius poſſe:diui fratres reſcri

vs
7
S

confeſſus..⁊.C.de penis.l.qͥ ſententiam.⁊ de mino.l.auxilinʒ.S.h̊
vt ad leg.ſo.valet ſi ꝑſeueret vt ibi:als non:vt hic.ar.j.e.S.ſi quis
vltro.alij vt. R.hic in toꝛmentis:ibi ſine toꝛmenuis.vt ar.eiuſdẽ.S.
ſi quis vltro. Item j.C.dæ confeſ.l.j.So.ibi in ciuili.Et no.qꝙ dñoa
ſeruuũ ofuentem ⁊ muuum poteſt defendere.vt.j.de ap.l.non im.⁊ S

3 liberali cauſa. l.
j. . ij. . lij. . iiij.
— .. „ D ⁊ ð re iudi.ſepe.S
ꝙᷓ ſi ↄſtiterit venditõʒ nõ valuiſſe. ennbyer E. *
⁊ ita imꝑatoꝛ nr cũ diuo patre ſno palne..
reſcpſit. ¶ Anto.ſeue.ſeptitio an⸗ T Rs opone
tigono ita reſcripſit.Cum q̃ſtio e aba no erer
Fuis ↄtra dños neq; haberi dbeat tſacu. j. e. l. pe.

neq; ſi facta ſit: dicturi ſnĩiam conſi
liũ inſtruat:multomin⸗ indicia ſer

eſſet vt ſeruus toꝛqueret᷑ tra dñm
imꝑatoꝛ noſter cuʒ diuo fratre ſuo

id non admiſerũt. Si ſeꝛui quaſi

en r! ſeruoꝝ pᷣſtat becti
ſcelenis participes in ſe toꝛ queant᷑: gat⸗ oferme: er
Tæq; dño aliqͥd fuerint cõfeſſi apud Rn alen⸗ n,
. . „„: .7 08
iudicem: ꝓut cauſa exegerit: ita p-⸗ fueri. a qo boe a⸗
nũciare eum œbere diuus traian cat iſtruit eoe be⸗
e--rinſir. mna reſerij m ir na capi. que ſibi ce
reſcripſit: quo reſcripto oſtenditur ſanm h ſemo aſcis
grauari dños confeſſione ſeruoꝑ.ſjj impomt. vi. S. de
ab hoc reſcripto receſſum ↄſtituti⸗ vecci.l.vniuerſi.S
ſKeri⸗ fi. 7. l. j. et dic rei
ones poſterioꝛes oſtendunt. In .l. .er oier
Oi J „ nnee ee öpu. alicuius cinita
cauſa tributoꝝ : in quibus eſſe rei ns non romane.
publice ſeruos nemmm dubiũ eſt: pe citatio.S. fiſcus. ꝓ
riculi q; ratio: qð ſeruo fraudis cõ mapit oſtructio:
ſcio capitalẽ penã ðnũciauit:eiuſdẽ rano d ꝛc.

ꝓfeſſionem inſtrust. Qui q̃ſto;

habiturus eſt:nõ dʒ ſpãliter inter⸗
rogare an luciꝰ titiꝰhomicidiũ fece
rit ß̊ generaliter qͥs id fecerit.alteꝝ
em̃ magis ſuggerentis ꝙᷓ reqͥrentis
videt᷑:⁊ ita diuus adꝛia.reſcripſit.
Biuus adria.calfur. celeriano ĩ
hec vba reſcꝛipſit: ggricola pompeij
alẽtis uꝰe ſe poteſt interrogari.
Et ſi d qſtio haberet᷑: amplius

r Jn qmibuo. id eſt ſub qubus tributis.

n/Kognoſcktis.
uudicis.

dños admittenda ſunt. o /Eum gunz.
E nſyt: aſogſ pꝛeciũ. dño dãdu.
DSiuẽ ſeuerus reſcripſit: afeſſiöes ſacit. eelj.
reoꝝ ꝓ exploꝛatis facinoꝛibꝰ habe
rinõ opoꝛtere: ſi nulla pbatioreli bit 1 ſerul.ane⸗
gionẽ cognoſcẽtis inſtruat. Eu S. ꝛuus ant. a. j.
qdam deponere pꝛeciũ ſerui paratꝰ e.l.vmus.S.ᷣuo.
7. E. ð teſti. puos

q ¶In canſa.tri⸗
butoꝝ. negocigtoꝛ

ODuod.ſcllicet periculum. vel que ſcilicet ratio ⁊ in quibus.ſciliceʒ

tribuus.i.ſub quibus.vel dic ſeruos alicuis ciuitaus toꝛquendos
in cauſa tributoꝛum:non dico ciuitatis romane.vt Sg. de adul. ſi po⸗
ſtulauerit. S. mbʒ. 1. S. rõ. 2 ↄſtrue vt S. ⁊ qð diẽ ᷣuos.ſ.torquẽdos
t Piꝛofeſſionẽ.i.mamifeſtatõʒ ſeruoꝝ delaioꝝ.vt.C.de vecti.l.oĩb⸗
ſᷣm pꝛimum caſum:vel.i.dicitum ſiue teſtimomũ ſᷣm alium. in pᷣmo
ſit ꝓfeſſio a deferente. in ſecũdo a ſeruo

u Aui queſtõnem. interrogare.niſi in toꝛqueat᷑.vi.j. ꝓxi.S.
x Suggerenns. quod lutius fecerit.
Stt ſe.S.ꝓx.S.contra.ſol.vt ibi.
3

Et ſi.amplius.ꝙ & ſe qð de alijs dixit certe hic fuerit.ierit. vel
eſt indiciũ rei ſi iudicaretur reus:non tñ culpa interrogatoꝛis.i.in/
terrogatõnis:qꝛ bene debuu ſic interrogari.

4 Oueſtioni. non ſemꝑ. ĩimo ſemp. vt. . e.l. ecictũ. z. So. ila ᷣm
iſtam. Item ſacit. C. quoꝝ ap.l.ij.

b Ab eius. aks ab eis. ałs ab eius.ſ.criminis in quo toꝛquet᷑.Et

nota ꝙ varijs ex cauſis ſoꝛmat qͥs ſuam opinionem ⁊ mutat vt hic.

ꝑſona.⁊.j.d pẽis
l. din. .

cPꝛeterea. men
tiunt᷑.ſacit ad hoc
in aut. ð teſti. S. ſi
vo odioſus.⁊ S.ð

adumẽ.leg.l.iij. ꝓF.

fi.⁊ S. teſti.l.te
ſtium. in pᷣnci.⁊ ðᷣ
ſuſpe.tuto.l.iutoꝛ
S. tn toꝛ. et. C. de
moffi. teſt. liberi.

⁊ te teſti. ſi s.

d Lognita. diſti
guẽdo inter inim
ciciã magnam vel
paruã.vt dic.aut᷑.
S.ſi vo ochoſus.

e Cum qs tra⸗
diderit. ndici pu⸗
neidos: puta du⸗

xiſti ad iudiceʒ la/

trones vr eos toꝛ⸗
queret:an hoc eẽt

veꝝ. ⁊ ipſi toꝛti vł
nõ toꝛn dicunt ꝙ

tu es latro cũ eis.

fHabert eis. la⸗

tronibo.
g In eos. i. otra
eos.
reſcriptis.
¶ Hoc. ſ.ꝙ ñ cre
datur eis. nã qñʒ
creditur.
k Pleꝛiq;. quod
potuit facere iſte qᷣ
eos tradidit.
IPꝛocitoꝛes ſu
os.&̊ ð ſe confeſſo
credit᷑ qñq; ð alio
vt ⁊ 8.ð cuſto.re.
dinꝰ. 7. S. ad ſilł.
pus.ſ̊ j.C.cœ ac⸗
cu.l.fi.So.vt ibi

bñ eſt vt eos ꝓda⸗
mus.qꝛ poſtea nõ
ſic eis credet᷑.
n Eis. ꝓdẽtib-.
oOo Trãimittẽda
i.admittenda. H.

Vb.i., omittẽda,. ac.

1 ad trebel.qꝛ poterat ⁊ v colł.bo.l.nõnuꝙ;.⁊ de trãſac.cũ hi.S.in

dixerit:rei fuerit iudicium:non in-⸗

terrogatõnis culpa. Queſtionmi
fidem non ſemper: nec tamen nuqꝙᷓ;
habendam conſtitutõnibo vclarat᷑
etenim res eſt fragilis ⁊ periculoſa
⁊ que veritatem fallat.nam pleriq;
patientia ſiue duritis toꝛmentoꝛuʒ
ita toꝛmenta contẽnunt: vt expᷣmi
ab eis veritas nullo modo poſſit:
alij tanta ſunt ĩpatientia:vtĩ quo⸗
uis mentin: qᷓ pati toꝛmenta velĩr
⁊ita fit vt etiam vario modo fate⸗
antur:vt non tm̃ ſe verum etiã ali⸗
os criminentur. Pꝛeteꝛea inimi
coꝛum queſtioni fides haberi non

bet:quia facile mentiuntur. nec
tamen ſub pꝛetextu inimiciciarum
Ttrahenda erit fides queſtõni: ſed
cauſa cognita:habẽda fides aut nõ

habenda. Eũ quis latrones tra
diderit: quibuſdam reſcriptis con

tinet᷑:non vebere fidem haberi eis:

in eos qui eos tradiderunt.quibuſ
dam vo que ſunt plenioꝛa: hoc ca⸗
uetur: vt neq; diſtrictius hoc ha⸗
beatur:vt in ceteroꝛum perſona dʒ
ſed cauſa cognita eſtimetur: haben

da fides ſit necne. pleriq; enim duʒ

metuunt: ne foꝛte appᷣhenſi eos no
minent: pꝛodere eos ſolent: ſcilicet

impunitatem ſibi captantes. quia
non facile eis indicantibus pꝛodi⸗

toꝛes ſuos credatur: ſed neq; paſſiʒ
impunitas eis per huiuſmodi pꝛo⸗
ditoꝛes cõcedenda eſt neq; trainit
tenda eſt allegatio dicentium: id⸗

circo ſe oneratos ꝙ eos ipſi tra

diſſent. neq; enim inualidum at gu
mentũ hab eri mendacij vebet:ſiue

p Allegatio.nõ dʒ haberi iunalidũ ałs ar. hic ꝙ dicunt ꝓditoꝛes. ſ.
ꝙ latrones mentiant᷑ ſiue calũnient᷑ in ſe.i.ꝓchtoꝛes.Jo.poſſet etiã
econtra tota legi: vt hec dicant ꝓditi.⁊ faciti. C.e.l.iiij. *
q Si quis. de maleficio. a ſe comiſſo.

? Mõnũqꝙ;. j pleruq;.

ſCauſa.vt S.S.queſtioni.

Conſeſſus. iure longobar. ſecus. nam pᷣus cõſuens poſtea negare
volens nõ audit᷑.vt in iongobar. q̃uter qͥᷣ ſe de.l.ſi ꝓ quacũq;Bʒ.
u Pꝛimitium. ꝓpꝛium nomen ſerui.

.

x Reuertendi. cum dñs pꝛecepat ſeruo vt aliquem occideret: qdð
dicebat ſeruus ſe feciſſe:ne dñs in eum ſeuiat. S
y Suſpectus.i.confeſſus. “
3 Perſeuersnte. als non eſſet dãnandus. vt. S. S. diuus.

Commentum. 1. confeſſum.

en & e

Quem.ſcilicet wdimnum.

ſiue calumnie ĩ ſe inſtructe. Si
qs vlrro de maleficio fateat᷑: nõ ſp
ei fides habẽda eſt. nõnũqꝙ em̃ aut
metu aut aliq̃ alia qæ cauſa in ſe cõ
fitent᷑:⁊ extat epła diuoꝛũ fratꝑ ad
voconiuʒ ſaxã:qua ↄtinet᷑ liberãdũ

eum qͥ in ſe fuerat ↄfeſſus:cunꝰ poſt

dãnatõʒ ve innocentia ↄſtitiſſet:cu
ius vᷣba hec ſunt. Pꝛudent᷑ ⁊ egre⸗

gia rõne hũanitatis ſaxa cariſſime

pꝛimitiũ ſeruũ qui homncidiũ in ſe
ↄfingere metu ad dñm reuertendi

monſtratõne danaſti:queſiturus ðᷣ

conſocijs:quos eque habere ſecum

mentitus fuerat: vt ad certioꝛem
ipſius ⁊ ſe confeſſionem puemres:
nec fruſtra fuit tam pꝛudens conſi
lium tuum:cum in toꝛmentis aſti⸗
terit neq; illos ei aſcios fuiſſe:⁊ ipᷣm
e ſe temere cõmentum. potes itaqʒ
ecreti gratiã facere: ⁊ euʒ ꝑ officiũ
diſtrahi iubere:conditione addita:
neunꝙᷓ in poteſtatem dñi reuertat᷑
quem pꝛecio accepto certum habe
mus libẽter tali ſeruo cariturum.
Heac epiſtola ſignificat᷑:ꝙ ſi ſer⸗
uus dãnatus fuiſſet reſtitutꝰ:ad eũ

pertinebit: cuius fuiſſet anteqꝙ dã⸗

naretur.ſed pꝛeſes ꝓuincie eũ queʒ
danauit: reſtituere non poteſt: cum
nec pecuniariam ſententiam ſuam

reuocare poſſit.quid igitur pꝛinci⸗

pi cum ſcribere opoꝛtet:ſi quãdo ei

qui nocens videbatur: poſtea ratio

innocentie conſtiterit?

Apianus.

EFreditarij ſerui qdiu in⸗
certum eſt:ad quem bona

.

Reuertatur.vt inſti.de his qui ſunt ſui ve

ſuſpectus eſſet:pſeuerante falſa vx⸗

Pernemxres. vt alijs pꝛeindicares. vt. C. & accn. l. ſmi.
Conſtuerit.i.cerium fuerit hoc duplex dicium quod ſequitur.
d Becreti. i. ſententte.
lalie. iuriſ.S. ſi.

3. Vac eyiſtola
qð ſi. et alłs qᷣa:
habesa ſi funfer

b Damnarek.

ad hoc ſup̃ de fi⸗
deicõ. li.l. gene⸗
raliter. S. ſi Fuꝰ.
Hß j.j. d penis.
l. aut dam. S. ſer
uos. ⁊. C. ð ſen
ti.paſ.fruſtra.ſo
hic reſtitutꝰ fuu
ad qð.j. ſent.
pal.l. fi.

qñ vere cõmile⸗

rat delictuz de j

fuit ofeſſus.

k Mon poͤl ne
q; in criminali
neq; in cuuili.vi
hic ⁊ 3. de re u.
l.acta.S. de am⸗
plianda. 2. l. iu⸗
dex. a.l. paulus.
7. J. tl. j. aut dã.
S. fi. ⁊. C. ſniam
re.non pol.l.j.

ſententiã.⁊ S. E
re iudic.l.quod
iuſſit.⁊.j.ti.j.l.
