rengik ad vend b⸗ tis hominibo vʒz fecent: qds nim ille in poſſeſſione xbet mora⸗ 1el.Srcaigun
I. mnipilominꝰa ci⸗ erRor. .l.⸗ c ri: tur. Oia ſo. vt di ool
unlit. ⁊ in quadru⸗ ve rberetur pulſaꝛet: neq; homo oc uin petitoꝛ eſſe. Cum martianus cta. l. extat. item in, .
olum a hoc ſiſmne ciſus erit. cer. diceret:vim nulla feci: ceſar dixit: 3. E. vnde vi. ſi i c-
arimis. naz ſi um Ec intereſt liberos an ſeruos tu vim putas eſſe ſolũ: ſi homines qs in tama,. ſo. upet
armis ienet.l. iuł. fſſoe — „ vul k: pis enĩ eſt ⁊ tũc za Ula generalis. k agih .
de vi publica. vt. S . uos an alienos gquls ad vim vulnerent: vis e tuc quoties Hoc ſpale in re ĩ. einel 4
H fi.q vi faciendã conuocauerit: nec minus quis id qꝗo vœberi ſibi putat:nõ pꝑer e uss ueſch.
t contra. . . „ 3 10. „5 imafirs ;‧ j nu re, a E. vi bo. rap.
K Derpnerit. vi bi q ↄzuocati ſunt eadẽ le.iuł.tenet iudicẽ r poſcit ñ puto at nec vererc ſo ve me N mu h
kuan. ſer Hᷣ ⁊ ſi nulli cõuocati nulliq; pulſati die nec digmitan nec pietati ſue iuem ia. ,ad. NR
deſcripſit. vt. „ en eme dieg g J re amei; Qquiſ⸗ ,9. l. quẽad.
5. e uus pean⸗ S; ſunt: p iniuniã tamen ex boms alie Uenire e irefaer ſe l F.jr we cc ol. a
mas quid ablatũ ſit:hac lege tenei quis igi pbatus mihi fuerit reʒ vl L ſ er ſipulatoe Aunet.
m b Ac lege. eum qui id fecerit. Aulus. lam vbitoꝛis nõ ab ipo ſibitradi⸗ 6 a⸗5. 1 : cinne
jua-l.nc⸗nntan.. Egis iulie de vi pꝛiuata cri: tam: ſine vllo iudice temere poſſile u.l.generat. ſtumſga
men cõmittit: cum cetum ali re:eũq; ſibi ius in eam reʒ dixiſſe: dann.
quis ⁊ concurſum feciſſe dicit᷑:quo ius crediti nõ babebit. Ogeſt.
minus quis in ius ꝓduceretur: 2ſſ creditoꝛ ſine autoꝛitate in Cn
quis queſtionẽ de alteriꝰ ſeruo ha⸗ dicis res bitoꝛis occupet: ſunt agiz.
buiſſet:a ideo moderatius edicto p̃ hac lege tenetur. ⁊ in tercia parte kinal
toꝛis de iniurijs vtẽdum eſſe labeo bonoꝛu mulctat᷑: ⁊ infamis fit. nace⸗
ait. Apianus. — enne
g ali . õ a te
vans laue m onnt ex Aad legem coꝛnelis deſicarijs din
agro lno homimdo congrega erpeneficis. Rubꝛica Ne.
tis ſine armis vis pꝛiuate poſtula⸗ –
Artia. wan. ſ
re poſſit. Sgeſt. Arna. A./CR
n n Eec mieſt. XT ſenatuſcõſulto voluſiano Ege coꝛnelia ĩe ſica⸗ lin?
H qui impꝛobe coeũt in alienaʒ rijs ⁊ veneficijs tenet q4 Rer
nota. ſimilia. . ad . Peve — 2 hoĩeʒ occiderit:cuiuſue N.
mroilł.l. j. S. ma litem:vt quicquid ex cõdemnatidbe Holez occider: cuinine TN..
dit. 7. C. 5 accuſas, pſius redactũ fuerit: in wlo malo ĩcẽdiũ fet᷑ʒ erit que hoĩs re ſi
l.ñ i. 7. ö. vi bo. in rem ipiius redactu ſuerit: mter. dsdifirtine faciedi ca cnz tel d
rap.l.ij. S. ſijs vo eos cõmunicaretur: lege iulia æ vi occidẽdi furtiue faciẽdi cã cuʒ telo liied
7.1. ptoꝛ. S. ſiquis . ſinmn.
aduentu. ſem ar. in.
E. ce. l. ſi . 3 Aulnerent. interrogatiue 2 plane legi poteſt. S eMſen len te
0l 1 mandeto lam e Eerllter imms. 1 Habebu. imo tm ac. vi bo. rap. debent teneri. vt. C. vᷣi bo.rap. ſilillmn
p Al oderatius.i.mtiꝰ agit᷑ ciuilii mrlee oſtea e hac ne ge So. ius m a ag. bo.rapt.tenet᷑.vel alui hic non erat Aemnin
cuſari.ad qð eſt.S.de imur.item apud.S.pᷣtoꝛ.ſj ob.j.e.l.pᷣtoꝛ edi.in T galg. Adt ineenklänonan
pᷣn. z Rñ.iniuriaꝝ eunli r ermnungll 1ror g dinerſam hʒ naʒ. 2 ſ J creditoꝛ. infamis fit. vt. z.l. j. a ſa. C. e. l. in poſſeſſione. nidfieie
q ſ Iquis aliquẽ. ſine arms. ałs publuica. vt.S.ii.j.in eadẽ.in fi. Rubri.Ad legem coꝛne.æ ſicarijs.q dicunt᷑ ſicar ij habes inſti. x he mmon
rDoſtulari. 1. accuſari. accur. . pub. in. S. tem ler. z mtertangeſt largtoe. viibidem . gutnin
(e¶EX ſenaiuſcõſulto. ex odẽnatõe. innocẽtum. vi. . xe cuſ. ltij. 4 Il Ege. ſacrum eru. vi.ſ.e. ſiqs wlo. Eerno. wlonam ſe iſliſkſi
Jpſius. qᷣcquid habnerint ↄmumcent. ſi culpa etiam lata. vt. . e.l. iem ad hoc qð e incencho die i netüaini
vV Pꝛinata. uem crumme lalli. vt. . de fal.l. j.. . item. l. coꝛ. de ſia. fa. . e incendio qedes. . l.f- . .. qᷓ accuſare non vole. vaecer. riaitm
J.ti.j.l.j.S.j.⁊.l.iij.SO.alio.in fi.S. uem crumine ↄcuſſionis. vi.ã.de n. ij. qui cetu. 1. 5 de penis. qut facta. S. ſi. 7. . e, l. eum qui. 7 le iuumin
deuſſi. l. ij. nec tñ ommbo ſ vna accuſat. aquił. l. ij⸗ Muneſe

⸗

e cNr

Nei Nün

b Ambulauerit. C. e. is qui. æ inſti. de pub. iu. S. item lex.
c Judicium. i. ſententiam.
d Pꝛoſiteret.i. ꝓferret.vt ⁊.j.e.l.in pᷣn.

e Pꝛeterea.publico iuchcio.duo ſunt neceſſe. ſ. qð ſut publicum 2
capuale.ałs locum hʒ lex coꝛne.xx fal.vt.j.de fal.l.j.in Pu. 7. §. j.

⁊ ſic.j. dicas de qð ſepe. . veneni.
egenaml. J „„ 38bellak.1. ti
.ʒ ambulauerit: que cum mgr̃atꝰeẽt Juſdem legis coꝛne. æ ſica⸗ ner. ad q. j. de be
knae⸗ publicoue iudicio peſſet: am de⸗ rijs ⁊ veneſicis capite qͥntoq ongtn. Slni
34 Pecuniom. diſſet: q; qs falſ um iudiciñ pꝓfiteret᷑: malũ venenũ necãdi hoĩs cꝗᷓ fece⸗ v Senaruſcõ.c(c
a boc j ad l. vt qs innocẽs zuenirer̃ demnaret᷑ rit: vel vẽdiderit vel habuerit: ple nomen ñ habemꝰ.
ul ehe.8s. Peerea tener qᷣ hoĩs necãdi cã ctart. eiuſdem le. coꝛne. pena afficir x Eremplo. o
bHoĩem. vll venenũ ↄfecerit:vederit: q̃ue falſuz q in publicũ mala medicamẽta vẽ dicto. F. qͥ aboꝛtio⸗
HS delnonmn wlo malo zueri⸗ 4 qs nue lerrl hoĩs neſtaadl balu⸗ y Alioſe. con. e
inde nerat·S. Pub. iudicio rei capitalis danarer rit. iectõ at iſta venem mali nomen n babem⸗.
wlo trem ſi1 que morat⸗ iudexue qõni ſub capi oñdit eſſe qdam ⁊ nõ mala venenag: Rigntentaril.
maſenlus velſe⸗ lalem cqʒ pecuniaʒ accepit:vt pu⸗ g nomẽ mediũ eſt: ⁊ taʒ id qð ad ſa 2 Eathariegs. ö
nnna. blica lege reꝰ fieret:⁊ qͥ boĩem ocan nandũ ꝙ id qð ad occidedum ꝑatũ ſalicce.
1i Dins. abfol⸗ mnirtniken Biadgtenat. ekeiner. i ao engoel ae 2 anla ſan
ui poſſe.nõ om⸗ ms holem intemerit.PBiuꝰadri . B Doc ſoluʒ no eg lege: q9 te. vt.ð. de nox.in
nu ean reſcripſit: eum 4 e occide hoĩs necandi cã hʒ.ſ ex ſenaſtuſcö. wicns.
F.l.lege. . j. 1 a rittſi nõ occidend alo h admiſerit: relegari iuſſa eea q non qdem ma
eir . c.e: l. . l. gblolui poſſe: ⁊ q hoĩem nõ occide⸗ lo aĩo:ß malo exemplo medicamẽ⸗
ee min at.g. rit. ̊ vulnerauerit: vt occidat:pso tũ ad ceptoʒ ledit: ex q ea qᷓ acco
excipik. homicida dananduũ: ⁊ ex re aſtituẽ⸗ vat cceſſerit. Alio ſenatuſc. eſ⸗
k g dumẽ hoc.naʒ ſi gladiũ ſtrinxerit fectũ ẽ: vt pigmẽtarij ſi cui temere aſr- ark.
Duſg. . er ⁊ in eo ꝑcuſſerit:indubitate occid cicutaʒ ſalamãdraʒ acoitum pituo
1 Hercuſſerit. di alo id eũ admiſiſſet. aſi cſlaua carpas aut bobuſ Z mäadragoꝛam
a em tteunm er Neuſſerit: aut cucumga in rixa ꝙ,uis ⁊id qo luſtramẽti cà vdenit cata⸗
heutere vouu feꝛro pcuſſerit tñ non occidedi aio: ricas: pena teneant holegis. Itẽ
u alta pcuſſert. ſeniendam pengꝗ eiꝰ: q in rixaʒ caſu is cinꝰ familia ſciẽte eo recupande
m alu. cu · magis c; volutate homcidiũ admi zadipiſcdum poſſeſſionis cq aꝛma
Spa iñ peedemte. ? ſit. ¶ Itẽ diuꝰ adria. reſcpſit: eum ſumpſerit. Ytẽ qͥ auctoꝛ ſeditõis
vane ane 35 ſtupz ſibi vel ſuis p vim inferen⸗ fuerit: ⁊ qͥ naufragiũ ſumpſerit: q⸗

tem occidit:dinittedum.h̊ ⁊ in eũ
qᷣ vxoꝛẽ vephenſaʒ in adulterio oc⸗

reb. vel caſu. i.
negligẽtia. ſic ex⸗

a QlLidit:diuꝰpius leuioꝛẽ penam irro
caſus nõ eſſet u gandaʒ eſſe reſcripſit: ⁊ humlioꝛi
lel eum j. loco poſitũ in exilium ppetuũ dari
fa.C. xe min. uſſit: in aliq̃ dignitate voſuum ad
. Ee temp⸗ relegari.
Auucr. S, wm. HMauditũ filium pz occidere
Aur glinc.n ⸗R no pt:h̊ accuſare eum apud p
n Item dm?. 5ideſnte Diiincie e ner
dumtendus. ach fectum pſidemne ꝓummcie lebet. „
hoc. S. qd me. x Vrcianꝰ.
.. iſti. in fi. 7.3 “ ð
5 incẽ.rui.nan.

vt. S. de ad adul.l.marito. in pn.

o Bephenſam. vilem. vel die ꝙ in adultero haber illa diſtincno. .

pReſcripſit. non em̃ hac.l.:enet᷑.vt.C. de adul i.gracchꝰ.⁊.öõ.

æ adal.I. ſi adulterium cum. S. imꝑatoꝛes. Sʒ miti pumt. vt 6.
vigertr᷑ in inbil. vt. S. ad ſilł. ſiqs in gra.S.ſi mariiꝰ. Sol. ignol. cuur
vr ibi. ͥ non ommno vr hhic.
q i Mauditum. . ſuppoſunz. tunc e falſo poterit aecuſari. ſi
erii cvſi capax. vi. C. de fal. l. j. vt fuit in eſau qdaʒ mo. vel
dic inaudituũ.t. nõ accuſatu. ſic. j. de re mi.l.iij in pᷣn. vel dic inau/
ditu. i. omnendu aliqd inauditu. ſic 5 patrem veliqt. Sʒ qᷣd 5
alium vel ſi 5 patrem ß leun: HK. non accuſat pat.vt.C.q accu.n
pol.l.ſ magnum. a. l. ꝗpter. ⁊,, de paricid ije, diuus.J. fi 7. C,de

patria po.l.iij.in fi.⁊..ð penia. capitalium. S. ommia.

x e Juſcem legis. q in publicum. maxime. nam idem ſi in puato
miiius iñ pumit᷑ qͥ in puato puta exoꝛ. ſic eſt ar. .S. de riin

nup. l.fi.vel ſub.hic enaʒ vt non ob. ð
ſAd:ectio aut.patum eſt. vt.j. xe V. ſig. q venenum. ⁊ de Zhen.em.

ue falſa iudicia ↄfeſſus fuerit oficiẽ⸗
daue curauerit:qqs innocẽs circũ
uemret. Qui hoĩem libidinis kł
ↄmercij cã caſtrauerit ex ſenatuſcõ
ſul.pena le.coꝛne.punit᷑. Legis
coꝛnelie le ſicarijs ⁊ veneficis pena
inſule vœpoꝛtatio eſt:⁊ omnium bo
noꝝ adẽeptio.̊ ſolent hodie captte
pumiri: niſi honeſtioꝛe loco poſiit
fuerit vt penã legis ſi uſtieãt hũilio
res eĩ ſolet k beſtijs ſpijci: altioꝛes

a Recupꝑande. ex interuallo.alind ſi incontinenti. vt.S. de vi = vi
ꝗr.l.qui poſſeſſionem. ”MUD? SZ r
b Item q. auctoꝛ ſeditõis. ad hoc. S. de Fuo coꝛ.l.in hoc iudicio.C.
ap.l.iuł.æ vi.l.ſi qũ.⁊.C. x ſedi.ꝑ totum. ð
cJuchcia.vt ſi dixi vade hĩc.⁊ ñ hic cũ ſciat hoĩcidas ibi eẽ qͥ eũ oc⸗
d Circuuemiret᷑. ałs circũnemiret. als ↄueniret. cide volũt
eDun honnmnem libidims.qꝛ lnxurioſus erat. dic g̊.ſ.refrenande.
ad 95.7.1. pr. ..27.. eunuchts.loe.i. .
f. Runit᷑. 3. ad.i. aqk. ſi Suus p. S. 2 ſi puen. 5. ß lic, ceſſet aqᷣł. non
tñ bec accuſatio. “
g Zegis coꝛ. ademptio. hodie Zj. vt. C. x bo. dam. ani.bona-
b EKopie, hoc ſtatim expone q ſubiſciat beſtiss.·

——

4 4

— .
TVen enm

V„

1 BZepoꝛant.hoc venꝝ ſi non aliq̃ ſpãlis pena impom?. 2 facit ad.l.
iuł.peculatus.l.ſacrilegij pena.⁊.j.de pemis reſpiciendum. S.ſfi. 7. J.
e. I. penuluima. ac. .
k Tranſſugas. . C. de Snis fugitmis. l. ij. So. ibi m itinere B ꝑfe
cto flagitio. ⁊ fa. j. de pems.l.ſiqs.S.ij.⁊. . re mi.l. ꝓditoꝛes.

e Mon pnnet. hoc dic vt. I. de penis.l.xeſpiciendum. a fa. S.ad.l.

aqł.ſi putatoꝛ. ⁊ inſti.ad.l.aqᷣr.S.imuria.

f ſ JIY mulierem. abigeret. i. faceret aboꝛtum.

g Coniſtuerit.i.fecerit aboꝛtum.

h In exilium. fa. C. e. l. pe. 2. j. de pems.l.cicero.2. . de ero.

1 1I ESge cöne. cri.l. diung. vbi
1 aind . plene dixi.
S.l. j. m pn. 2. S. . „ „ - - . —
m um ddz - vo epoꝛtant᷑ in inſulam. Trãſ⸗ Junium aſtam in ea cauſa ſunt: q̃
aftunam Eeeut fugas.ſ. vbicũq; muẽti fuerint qſi biqui caſtrant. Ceuo.
ſeutatot. c.. v hoſtes intficere licoet. Apia. Sq uum caſtrandum troa⸗
remnli. e. ve . Ege coꝛnelia de ſicarijs tene diderit ꝓ ꝑte bonoꝝ dimidia
gefe. 5. tur qᷣ cũ in mgratu eſſet eog mulctabit᷑ ex ſenatuſcõ.qð neratio
n Tonſtuntum. d fecerit ð hoĩs necẽ qoõ legib⸗ ꝑ⸗ antonno ↄſulibo factũ eſt.
als eſt. aſtiuu, miſſum nõ ſit. Cum qdaʒ laic⸗ Alulus.
dem ac. aks eſt. . nortis pᷣbuiſſet: b D I PS
Agem. uiaʒ cãʒ mortis pᷣbuiſſet: apꝛobati MNlege coꝛnelia wlus ꝓ facto

eſt factũ ignatij taurini pcõſulis ve
tice a diuo adria.ꝙ eũ in qͥnquẽni⸗
um relegaſſet:idẽ diuꝰadria.reſcri

O Eoo. liberos.
p Crimimne. ſ.
ſecit ſpadones.
q Arguerent · i.

accuſarent. pſit. Conſtitutũ qͥᷣdem ẽ ne ſpa⸗
r Teneri. S. e.l. c r. 2nn
lij. g holem. 15 DDnes fierẽt: eos aĩ qͥ h crimine ar⸗
rumn irnngnaunn guerent᷑ le. coꝛne. pena teneri: eoꝝ
Zie nnchtseg q́; bona merito ſiſco meo vẽdicari
27. ij. ac. ebere:ſ̊ ⁊ in uos qͥ ſpadones fece⸗

ſ Mona. hodie 3

nõ. S. l. pri eſſe ⁊ q̃ͥ hoc crimine tenent᷑:ſi nõ ad

pe.ac. . . „.
De abſen. fuerint: ve abſentibo q; tang le. coꝛ
Eñ vemi aa us ne. teneant ꝓnũciand eẽ. plane ſi
eſſe. .ce ems ab ipſi qͥ banc miuriaʒ paſſi ſunt ꝓcla
ſentem. 5. ſo. H ſi mauerint: audire eos pᷣſes ꝓuincie
le n. ne. re Pz:7 4 virilitarẽ amiſerĩt: nemo eĩ
ſica. H Banene n libeꝝ uũne inuitum ſinentẽue caꝗ
in * 1 L zqnii
der. . iq; ad rele⸗ ſtrare dzʒ: nec qe ſe ponte caſtraͤi
pbere dz. at ſiqs adueꝛſus edictum

gationem.

rit capitale erit: item ipſi qͥ ſe ſpõ
excidendum pᷣbuit.
Ich qui thilibias faciunt ex
conſtitutione diui adriani ad

tem. ſic. 5. de miur̃. l. j. S. vſq;adeo. ⁊. l. ſis pnum. 1. C.
x Sr E c metatis. I.deuotum. ⁊. C. v ſurus. ſiqs ꝓ ſus. 7.
E. de nup. l. ſi omẽdatum. 7. . e re mili.l.fi.⁊ in auti.vi nulli.iu.
S. j. item fa. ad hoc. C. de eunuchis ꝑ iotum.
y Pꝛebuit. ſ. erit capitale.
a b. ꝗ ch. thilibias. 1. inſtrumetum cum quo qs leuii caſtrat᷑. vel
vene ſunt qᷣb inciſis virilia amittunt᷑.vnde inſtrumentu q̃̊ in
cidunt᷑ ſic dici. vel aliter. vt. . v. ſig. l. ſpadonum.alłs ẽ thibias.
b Caſtrant. in q̃ at hi ſunt habes. S. I. pr.
i Squ. mulctabit. j. e boms dam. l.j. in fi.⁊ de infa.quid er

gar dar⸗wlbo. wloſum ꝓpoſitum. vt ſi ambulaueru cũ telo
cauſa occidendi. tenet᷑ acii occidiſſet. vt.s.l.j. in yn.
Enulpa lata. vt int antũ puniat᷑ culpa vt wlus. punit᷑ tñ culpa.vt
3. e.l. lege. §. . 2.1. . §. H ſi claua. 1 imn. 1. ij. S. ex ſengiuſcõ. Jdem pu
to in alijs crimmiby. vtʒ ex hac Fa. in eo qð dicit nec in hac.l.q.d.nec

autrem. S. excipit. Dz ar. 3. 3. ſi menſoꝛ. fal, m,dt, l,j·S. .

rint vltimo ſupplicio aĩadueꝛtendũ

meũ feceꝛit:medico qͥdem qͥ excide (
die

N in alia. I. 2 fa. S. mh incen. rui. nau. I. i S. non tm̃. a de ecik. edic, cum

cxccipit᷑:nec in hac lege culpa
ata ꝓ wlo accipit᷑.ðq̃re ſiqs exalto
ſe pᷣcipitauerit:⁊ ſuꝑ alium venerit
Jeũq; occiderit: aut putatoꝛ ex arbo
re:cum ramũ viecerit ñ oclamaue
it: ⁊ ptereuntes occiderit:ad bhuiꝰ
egis coertõʒ nõ ꝑtinet. Lpi.
IJ mulierem viſceribus ſuis
vim mtuliſſe quo pꝑtum abi⸗
geret conſtiterit: eam in erilium p⸗
ſes ꝓnincie exiget. BHem.
AIVrrem nocturnũ ſiqᷣs occide
nint:ita vemũ impune feret ſi
parce

—

parcere ei ſine ſuo piculo n potint.
Iquis colo malo inſulaʒ me
am exuſſerit: capitis pena
lectet᷑ q̃ſi incendiariꝰ. Oge.
Ircũcidere iudeis filios ſu⸗
os tm̃ ex reſcripto diui pij ꝑ⸗
mittit᷑. at nõ eiuſdẽ religionis hoĩ
q hoc fecerit caſtrãtis pena irroga⸗
tur. Seruo ſine iudice ad beſti⸗
as Oato: non ſolum qui vendidit

—

,R„ 82.
VA ℳſi .
diurm furio. ⁊ m hoc nõ diflert diun
2. S. de fur. ſi pignoꝛe. S. furem. Pel veri

ſup̃. l.j. in punn.

9dic ꝙ nocturnũ poſſuzʒ

eniam recedẽtem 2 fugientẽ cum reb eean licz ſe nõ defendat te⸗

piculo. ĩ
o mdiuſticte p⸗
mitn videt᷑ occi⸗
di dummogo cla
met᷑. vt. S. ad. l.
aqr.itaq;.S. lex
j. H. q̃ eſt.. ſo.
p. B. ſub. H ma
xie.⁊ ſic hec pᷣm

ullam vel pᷣm aunu

os.ibi ſᷣm.l.xij.
lab.hic ſᷣm eqia⸗
tem iuriſconſul
toꝝ qᷓ pᷣualet. vt
C. xcæ iudicijs.l.
placunt.cũ eaʒ in

terpᷣtent̃ ⁊ redu /

cant ad foꝛmam
no. vt ibidem. ij

iurnu non ita facile. ß
a En one im. 2 pt eſſerõ. qꝛ no
cturnũ ſi recedat cũ rebo poſtea noõ recognoſcam. qd ſecdeſt in diur⸗
no. 7 poterit accuſarn . ſic nõ facile occidi.ar. S. ad.l.inł.ce vi pua
ta. l. lege. Item qꝛ tpᷣus aggrauat lelictum. vt. C. de adul. gracch?.
2 pm hoc ulla ᷣm iſtam mtelligat. ⁊ nõ ao modũ diurm reducit᷑.
.E. e.l. ſi vt allegao. 7. 5. qo me. c nec nmoꝛem. S. j.
J quis wlo. hac.l. quaſi em̃ ocudit qui mcendit. ⁊ dic ve

1c Ircücidere 1. pellem qᷓ eſt in ſũmitate virge naturalis cirj

cũcirca incidere.

m CEmaſtranns pena. que ſic dicit. 5. l. lege. in fi. H
n Sarmo ald. venduo.l.hac.vel dic ad penam hin.l. neceſſe
eſſe dari. Et nõ. ꝙ ſᷣm hanc.l.pt᷑ intelligi inſti, his qͥ ſunt ſui

ali.iuris ibi bonis c.

ſ. .
rN te
cſt
huſrnotd
re Nö⸗
Ad.
dmurN
lNad.
NNN
ns
repoluſti h
Malſtiv tunc'
ſe C. /laink.
n gſjs.7. .
(l.l.i
ßnkboret5
Rpens., ,
o n
Gul en
fuicgtecle co,i
olia dfur e⸗

4

rnmtbbii⸗5.
Klineno,1,ſ.
Mlmieſt gtn
Aiteodrecnten
uch ſigl
sellimon.
lb jocac
ademoam
br ldeſisz il
rrctpon
kiliehinx
uciitf

1s.
t̃
lo
A
nait

ſuis
abi⸗

uuni

i

Pena. buius.l. M
Teneb:?.ſa.S.de ghen.emp.l.dvmini.
Legem. als legem ałs rem.

4—2
.
3 i.1. caſus
vel moꝛbi. ⁊ fa.
E. e. l. j. . 3. de
rei vẽ.qð ĩfans.
2. S. &ι. adm. tu.
im fi. 1 ad. l. aqt.
ß ſi. F. pe. 2 J·.
ti.j.l.pe.S.fi.

v e X ſena⸗

tuſcon.
leg. coꝛ. de ſica. ⁊
da exempluũ. .
pag. ſacri.l.
ij. 7. Iij. . Uij. 2
pe. 7 fl.

x Sacrificia.

1.vt faciunt pa⸗/

gam.

Ddinꝰ. 7 die volu⸗
tas.vt ſi veliqᷣſti
ßß nolmſti. nõ te⸗
nearis. vi. S. de

imniur. ulud. 7 de

fur. qͥ immrie. in
pn. 2.l. Veꝑ. 7. 1.
q ea. vel dic vo⸗
luntas qꝛ delinqᷓ
re voluiſti. ſ̊ nõ
ꝓfeciſti.⁊ tunc ẽ
ſic.C. ad.l.iuł.
ma. qſds. . .
ſi q̃cunq; p. po.
l. j. . J. l.]. l. J. ĩ
fi.⁊ Gm hoc eſt ⸗
j.de pems.l.co/⸗
guatonis. ⁊. S.
quiſq; m.l. j. in
fi. ſol. vt no. .

ficia fecerit habuerit.

y d Zu“s. vt. 4
e. 1. j.

i Mlſans. C. de inre deli. ſi infanti. .
Tenet᷑.vt pupillum.vt.C.ſi aduerſus de.l.j.

pena:veꝝ etiam ⁊ qͥ ↄꝑauerit tene⸗
bit. poſt legẽ petroniaʒ ⁊ ſenatuſcõ
ſulta ad eaʒ legẽ ꝑtinentia dñis po
teſtas ablata ẽ:ad beſtias eepugnã

to tñ iudici ſᷣuo:ſi iuſta ſit dñi q̃re
la:ſic pene tradet᷑. Dem.
Nfans vel furioſus:ſi hoĩem
cocciderit:leg.coꝛ.non tenet᷑.
cũ alteꝝ innocẽtia ↄſilij tuet᷑.alteꝝ
fati infelicitas excuſst. BSem.
X ſenatuſcõ. eius legis pena
damnari iubet᷑:qͥ mala ſacri⸗
Aliſt.
Juus adria.in B̊ yba reſcri⸗

plit:ĩ maleficijs volũtas ſpe⸗
ctat᷑ non exitus. Apia.
IZIZhil inteſt vtꝝ occidat qͥs:
an cãʒ moꝛtis pbeat.
Sgeſt.

QVi cedẽ admiſerũt ſponte vᷣ
loue malo.in honoꝛe aliqͥ po
ſiti depoꝛtari ſolẽt: qͥ ſecundo gdu
ſunt:capite puniunt᷑.faciliꝰ hoc in
ccuriones fieri pt.ſic tñ vt ⁊ ↄſul⸗
to pus pᷣncipe ⁊ iubente id fiat.niſi
foꝛte tumultꝰ alt᷑ ſedari nõ poſſit.

ZBulus.

e his qᷣ ad eccle.cõ.pñti.in pᷣn.⁊ de ep̃is ⁊ cle.ſiqͥs nõ di.⁊.S.de er⸗
oꝛ. cri. l.j. ⁊ de fur.qͥ ea mente.item ſic.S.d neg. ge. an vltro. S. j.
7.7. de re mili.l. ij. S. is qͥ. em ar. 5. . de fal. l. qᷣ fal. nuem fa. . e. l.
fi. 2. S.l. infans. ⁊. J. ti.j.l.j.in ſi.⁊.S.qð quiſq; iuris.l.iij-

g n Ihi mieſt.

qꝙᷓ̃tum ad hanc accuſatõʒ.ſ̊ qᷓtum ad aqᷣł. inteſt

Ht. S. ad. lI. aqᷣł.l.itẽ ſi obſtetrix. in pᷣn. qꝛ altero caſu vnli

aquił.altero directa tenet᷑.

b Aboꝛtis cãʒ. vt ſi gladium furioſo dederis vt ſe occidat.vel ali⸗
um. 1 fa. S. e. l. lij. in pn. 1. S. J.7 Vi bo.rap.l.pᷣtoꝛ.S.ſi cum.⁊.S.ad
l.aquił.qͥ occidit.S.pe.

c q Ei cedem admiſerunt. i. mſerunt.

d Tapite. vt beſtijs ſubijciant. vt. S. l. iij. S. pe⸗
eNier poteſt. vt depoꝛtent᷑

2

f Pnus.de hoc dic vt. j. de penis.l.dim frẽs. S. . Te bo. e. l. ij. F.
j. ⁊ de le. iij.l.j. Shi.⁊ de imuſto rupio teſtõ.ſiqs ex.S.etꝰ.⁊.j.qũ
80. lej .in fi.j. Rñ.⁊.j.d pems moꝛ. S.iſte. ⁊.l.ij.S.j.

ſſit. i

hoĩs occiſione qͥ tũc punuꝰerit iudicio ꝓpłi.

luſcuiuſq;.vt pᷣſumat᷑ qͥs occidẽdi aĩo ꝑcuſſe⸗

it. qs nõ. vt. S. l. j. S. diuus. vt ille ⁊ ñ alij teneant᷑ qð ſi nõ
atparere.iuc oẽs. vt, S.ad.l.aqͥł. item mela.S.ſi plures. ⁊.S.de

/ R
3

Viec. l. j. S. fi. 2.l. ij. 2. S. ad. l. uł. de vi pꝛi.l.iij.⁊ vt᷑ bo. rap.l.ij.S.
ſiqs. .l. ptoꝛ ait. S. hoc at. ⁊. S. hoc edicto.⁊.S. ſi cũ puum. caute q̊
dixi rnixa.nam ſi ex ꝓpoſio.iuc etiã ſi nõ ꝑcuſſiſſet.vt.ã.l.j.in pᷣn.
i Rubꝛica. Ad. lI.pomp.de parici.põpeiꝰ ſtatuit penam. ſ̊ accuſa⸗
Hõʒ innenu coꝛ. ſyl. vt. S. de On. iuris.l.ij. S. inde coꝛneliꝰ.

k I Ege. caner non exp̃ſſim de ommba qᷓ ſequunt᷑.qſᷓ ex ſmia. nazʒ

RS .

das ſuo arbitrio fuos tradere:obla

“

ſolo patre 2 matre in ea expnmnt᷑. io.

—

1 Aluiã. idẽ puto vr ĩ ifinitu. ar. S. de ĩ ius vo. l. qq;. S. pentes.

m Matruelem. i. amtinam. vt inſti. de gradibo. S. qrto. cum. j. di/
cat᷑ de ↄſobꝛina. l
n Conſobuns.
nõ qdð non excedit
qrtum gradum ex

ͤ,

in rixa ꝑcuſſus homo pie⸗

rit: ictus vninſcuiuſq; in hoc
collectoꝝ ↄtemplari opoꝛtet.
rl dit etiam ſocꝑ. vt.

Aadlegem pompeian le bnig chals
De paricidjs. , Patronum,ex
AAIrtianus. pone vt. . wi us
Ege pompeia e paꝛnci vocan. adoptinit.
dDijs cauet᷑: vt ſiqͥs pfrez

matrẽ auũ auiaʒ frẽm
ſoꝛoꝛem patruelẽ matruelẽ patruũ
auũculum amitaʒ mat᷑teraʒ ↄſobꝛi
nũ ↄſobꝛinã vxoꝛẽ nuꝝ geneꝝ ſocꝑ
ſoceꝝ vitricũ puignũ puignam pa⸗
tronũ patronã occideꝛit:cuiuſue ᷣ
lo malo id factũ erit:vt pena ea te⸗
neat᷑:q eſt leg.coꝛ.de ſicarijs.h̊ ⁊ ſi .»
mr q́; filiũ ſuũ filiãue occiderit hꝰ
legis pena affici:⁊ auꝰ qͥ nepotem
occiderit⁊ pᷣterea qͥ emit venenũ vt
pri daret:qꝙᷓuis ñ potuerit dare.
CLeuok.
Rar at᷑ eiꝰ qͥ cognouerat tm̃:
nec pfi indicauerat relegatꝰ
eſt:⁊ medicꝰ ſupplicio affectus eſt.
Ed ſciẽdũ eſt põp.le⸗ Ar.
ge de oſobꝛino ophenſum eẽ
non eos etiam parit᷑ oplecti: q pari

4q Eit hoe vi abundat Mi aliud vt.qo eſt in pᷣn.l.ſic. C. de agri.⁊.
cen.litibo.ac.
r Pena.nõ qð pᷣmo diet de linea aſcendẽte.⁊ dic in inſimtũ ſecũdo
æ trãſuerſali.⁊ ponit de tercio ⁊ q̃rio du.idem cæ ſecũdo.vt.j.l.ſjʒ ſei
endum. Tercio de qpuſdam affinibo cæ qᷣb adijcit m. l. ſciendũ. . l.
cum pꝛ. Quarto de linea deſcendẽn. ⁊ hoc ĩ inſinim. ſ̊ duo obſtant.pꝛi
mo qꝛ dicii ꝙ pena.l.coꝛ.de ſica.h locũ. Sʒ alibi dꝛ aliam penam hꝛe
locũ.⁊ hanc ⁊ oẽm ſolẽnitatẽ ceſſare.vt inſii.de pub.iu.S. alio.⁊..
e.l.j.q̃ ſunt ↄ.So.hec ꝑ illas coꝛrigtᷣ.vel ſᷣm io.h̊ tenet᷑.ſj nõ accu⸗
ſat. vei die ꝙ tenet᷑ pena.l.coꝛ.i.capitis.naʒ vtraq; eſt pena capins.lʒ
diuerſo mõ imponat᷑-vel dic nulla alia.ſj pmo illa ꝙ. l.coꝛ.accuſet᷑.vt
S.æ accu.l.ſenatꝰ. vel dic ꝙ g̊a hñt locum in pr̃e ⁊ in mre.⁊ hec in
alijs ꝑſoms h̊ enumeratis. ar. j. e. l. ꝓx. Scðᷣo obijcit᷑: qꝛ non iſte ꝑſo

ne omnes hac legi vident᷑ ↄtineri. ̊ ſolumodo pai mai auus ⁊ auia.

vr. j.l.pe.So.vt ibi. ʒ
ſFilium. hoc in infumtum. vt. S. de in ius vo.ſ ſi hac lege.S.ſi libe
ros. Idem de pꝛe. vt.C. e.l.j.⁊ inſti.e.S.ali. ·
t vEEmnt vt daret. h̊ plus punit᷑ ꝙᷓ ſi ipſemet daret.vt.j.e.l.vtꝝ.
vV BDare. e hoc dic vt. S.ii.j.diuꝰ. .
x f Rater. ⁊ medicꝰ.in li. D. medicꝰ qͥ dedui venenum filio vt pa
irni daret ſub. tenet᷑.l.coꝛ.xœ ſic.vt.S.ti.j.l.iij.S.j.ſ in li.al.
eſt mediocri.⁊ tunc.i.relegatione.vt æ filio h diciᷣ.
ſEd ſciendum.ↄphenſum eſſe.quo ad ſniam-
3 Complecti.q̊ ad yba.nec quo ad ſniam añ ſe. marnanu,
DQui pari.ſ.gradu quo eſt ↄſobꝛinus.ſ.in quarto q̃lis eſt patru⸗
magnus. alij qui ſunt inſh, ve qdi.cognatoꝝ. S. quar to, Yrẽ pudꝛem

8 —

0 Socer Jalo ſo
ceꝑ ⁊ bene ↄphen-

.1. ꝓximioꝛem ꝙᷓ ↄſobꝛinꝰ.qualis eſt frater ſoꝛoꝛ qui ſunt in ſecundo.
vt inſti. de gradi. cog. S. ij. de qͥb non eſt dictum in.l.j. ſj tm̃ dve patrue
libo. item q̃is eſt fihus fratris q eſt tercio. ſ licet nec vbis nec ſnĩa añ
ſe.martianum iſte pſone ↄpꝛehendant᷑.ex interpᷣtat one tñ huiꝰmarti
am ot inebunt᷑ ãmo ſnia.alij dicunt has ꝑſonas nõ ↄnneri verbis vel

ſnia. ⁊ qð dicit in

ni.ad nouercas tm̃
⁊ ſponſas referunt
item ↄtinua.l. ſe.
cum iſta.

8 c Um pater.
liberoꝝ.i.filioꝛum
vt. S. ve gradibo.l.
labeo. 2. S. xe teſt.
I. in legibo.

b 9 Juus adri

anꝰ?. depoꝛ⸗

taſſe.videbat᷑ excu
ſari pat᷑ ꝓpt᷑ adulte
Fium. cum filiꝰeꝛat
vilis. S. de adul.l.
marito. non in
opus veneris. Itẽ
ſecundo qꝛ patri lʒ
occidere nuum. vt

S. liber. ⁊ poſ. l.
in ſuis. ſj ulud qñ

vt pai.ſ̊ h̊ vt adul
teꝝ ⁊2 extraneuʒ la⸗
tronem. relegat᷑
qꝛ accuſare nõ occi
cere debuit. vt. S.
Ci. j. l. mauditum.
a pompeig excuſa
tur ꝓpi iuſtum do⸗
loꝛem. vt ar. S. de
adul.l. ſi adulierij
S.unꝑatoꝛes. item
* qꝛ meruu fili? ꝑ⸗
dere filij puuegin.
cum deliqt. non vt
nilus.vi in aui. vt
cum de ap. cog. §.
cãs. item q vt la⸗
cronẽ nõ vt filium
occidit.vt ſubijcit.
c Lonſiſtere. vt

2.S. & adul. I. nec

d v 2
cilgderint.
tantum.

Zrnum. oc

ꝓpꝛioue gradu fuerint. Sed⸗?
nouerce ⁊ ſponſe ꝑſone omiſſe ſunt.
ſnĩa tñ legis atninen. Sem.
Vm pater ⁊ mat᷑ ſponſi ⁊ ſpõ
ſe:⁊ ſoceroꝝ vt libeꝛoꝝ ſponſi
generoꝝ appellatõe ↄtinẽtẽ. Z
Juus adrianꝰ fert᷑ cum in ve
natõe filium ſuũ qͥdam neca⸗
uerat:q nouercam adulterabat:in
inſulaʒ eum væpoꝛtaſſe: ꝙ latromis
magis ꝙᷓ patris iure eũ int᷑feciſſet.
naʒ ⁊ patria ptᷣas in pietate dʒ.non
m atrocitate oſiſtere. Apia.
Trum q occiderint pentes.
An et᷑ oſcij pena paricidij affi
ciant᷑:qri pf.⁊ ait metianꝰ: enam
aſcios eadem pena afficiendos nõ
ſolũ paricidas.ꝓinde ↄſcij etiaʒ ex⸗
tranei eadẽ pena afficiendi ſunt.
Iſciente creditoꝛe ad ſcelus
oↄomittendũ pecunia ſit ſubmi

niſtrata: vtputa ſi ad veneni mali

ↄpatõʒ: vel etiã vt latrombo aggreſ
ſoꝛibuſq; daret᷑.qͥ pꝛeʒ ĩtficerẽt:pa
ricidij pena tenebit᷑.quiq; q̃ſierint
pecuniã: quiq; eoꝝ ita crediderint
aut aqͥB ua cauerint. Dem.
Aricidij poſtulatꝰ:ſi interim
Axceſſerit: ſi qdem ſibi moꝛtẽ
oſcinit: ſucceſſoꝛem fiſcum hre de
bebit.ſi minꝰ:euʒ quẽ voluit:ſi mõ

teſtm̃ fecerit. ſi vo inteſtatꝰ œceſſe

rit: eos heredes habebit q lege vo⸗

EConſcij. ſub. a pticipes.nam ex ſola ſcia non puniret᷑.
f Aficiẽdi ſunt.plus puniunt᷑ ꝙᷓ ſi ipſi occidiſſeni.cum exnei.l.coꝛ.
tene ant᷑ ſi occidant.
g 13ſciente. ſcelus. delictum.
4 quo.i.ei a quo data eſt pecumia.
1Eauerint. als fideiuſſerint. als curauerint. &t no. ar. 3 pſenetas
vVt teneant᷑ reddere vſuras ſm eccłiaʒ acſi ipſi accepiſſent. ⁊ fa.j.ti. j.

l. lege coꝛ.

R p Aricidij poſtulatus. i. accnſatus.

1 Bebebu. vt. .

q teſ.fa.poſ.l.ij.⁊.j.dᷣ boms. e, añ ſmam. l. fi.

in Quẽ voluit.finit᷑ ̊ hoc crimen moꝛte.vt ⁊ alia regularit. vt ⁊.
accu.l.lex indicioꝝ. ⁊ fa. C. ſi reꝰ vel ac.moꝛ.fu.l.defuncti.
n p Ena. ſangnineis. i. de ligno illo. vel dic e quocũq;. dumodo
ſanguis exeat.i.ſic verberent᷑. SJ
0 Silo. e coꝛio cocto. 4
p Hallinatio.i. cũ gallo qͥ non hʒ teſticulos.q foꝛnꝰ pugnat cũ ſer
e. vel gallo qͥ hʒ teſticulos.⁊ gallinano qͥ non cinn ahos⸗E ſrts
in vulgart iſte eſt gallinauꝰ.i.femnneꝰ. vel dic gallinatiꝰqͥ diligit galli⸗
nas.qͥ toꝛtioꝛ eſt, vi vir vxoꝛus q diligit vxoꝛem.

BE.

ꝗ Alio qn. imo videt̃ in ꝓximum amnem. vt. C. e.l. j. æ inſti. x

pub. m.S. alia. Sol. hic non erat. vel dic mare pphendere et
nem ⁊ flumen. cum mare ſit ↄgregatio aquax nmtitse⸗ az am.

r. Qun alia8. q non ↄtinent᷑ appellatone penium. 1. put pbat᷑ in

ſti. e.ti. j.S.alia.⁊.S.l.j.alij dicunt q̃ axppellatõne paricidij inent.

ſEt auism. 7

„. als ſiles qs ha⸗
cantur⸗ Ogeſti. bes s. rn.
Ena paricidij moꝛe maioꝛuz vjlique di⸗

hec inſtituta ẽ: vt paricida v- 2 ſmia. alij ſnia

gis ſanguineis yberatus weinde in tm. vi. z.e.l. ſeg
culeo mſuat᷑ cum cane ⁊ gallo galli endum. iz pri
. . BS placet. ſimk
nano ⁊ viꝑa ⁊ ſimia. xeinde ĩ mare cxpoſitio fit. E.
ꝓfundũ culeus iactet᷑. h ita ſi mare Nadul.lᷣ ita no⸗

ꝓximum ſit.alioqͥn beſtijs ſubijcit᷑
ſm diui adriani ↄſtitutõʒ. qͥ ałs p⸗
ſonas occideriĩt: pᷣter patrẽ ⁊ mr̃ez . Capitio. ſ. l
7 auũ ⁊ auiaʒ: qs moꝛe maioꝝ pu⸗ muatis. vt. .l.
miri ſupꝛadixumꝰ: capitis pena ple diuus.
ctent᷑:aut vltimo ſupplicio mactk
Sane ſi ꝑ furoꝛem aliqͥs ꝑenteʒ

noua. l. cmn.

occiderit:impunitꝰeſt. vt diui frẽs

reſcripſerũt ſuꝑ eo qͥ ꝑ furoꝛem ma
trem necauerat.naʒ ſufficeꝛe furo⸗
re ipſo eum pumiri:qdiligẽtiuſq; cu⸗
ſtodiendũ eſſe: aut etiam vinculis
coercendum.
DBulus.

Oꝛum q picidij pena teneri
pñt:ſꝑ accuſatio ꝓꝑmitti.

Ad legem coꝛneliã falſis: ?-
æ ſenatuſcõſulto liboniano.
EFEnna le.coꝛ.irrogat᷑ in
eũ qͥ falſas teſtatões fa
ciẽdas teſtimõiaue fal⸗
ſa ĩſpiciẽda w.m.ĩcõiecerit. Itẽ q
ob ĩſtruẽdã aduocatõʒ teſtiomaue
pecũiã acceꝑit:pactuſue fuerit:ſoci
etatẽ coierit ad obligatõʒ ĩnocẽtiũ

5

vVSußpplicio ſoꝛte in metallũ vel rnarione⸗ ſent ſres mon
dic pe. vt. S. ti. j.l. ij. SJ. pe. .

vt.j.de penis.l.capitalium in pᷣn.ve
optime dicit᷑ inſti.e. S. aliia.
xSane.puniri. ſic.S.ti.j.l.infans.⁊ dic vt ibi.
y Coercendum. S. officio pꝛe.diuus.
z3 e Dxꝑ.ſemꝑ.i.imꝑpetuũ eſt accuſatõ paricidij.ſic.J.ti.j.qᷣ fal
ſam.in fi.⁊.S. ad.l.iuł.œ adul.l.mariti.S.fi. ⁊ ad ſił.in
cognitione.⁊ de accu.l.j.regulari j.C.æ falſis.l.qrela.
Rubrica. ad legem coꝛneliam. æ fal. 1 de ſenatuſcõ. liboniano.
facto ad eam ſupplendam. .
a p Sna. l. coꝛ. ſ. de falſis.

b Faciendas. ſ. vt alii ſeriberent᷑ dicta teſtium qᷓ dixiſſem.

Itez curaui vt iudex inſpiceret ea falſa dicta tanꝙᷓ vera.⁊ hoc ſbij
cit.⁊ fa.j.e.l.falſi.
c Coniecerit.i.ꝓcurauerit. S .
d Item qui.aduocatõʒ. accepit qs pecuniam. vt fal ſam aduocato
nem facerei.item vt fateret falſum teſtmmonmm. vel enam ver red⸗
deret ꝑ pecumam. vt dicimꝰ cæ iudice qͥ accepu. vt etiam bonã ſniaʒ
t. vi, S. œ adi, ob tur. ca.l. ij.

bis pudoꝛ. 3. de

made
ihanse N
Srn Slnan
ec

Thiist.
Penens vdtapd

=
= u D.. = △ũ m S S —

4

—

1dunttamt

Pligzeligns i
is,
inemamonent

mmenoeſſt. t.
ytae aheceſt bo

Pllijer aloſal

ipuanent ats
gunl nnare
pnl abeo. vpo
li1.ſ.
ſnli ſice
liuuim

S
S

N ſto

Ken.

àk en
mtizſtſn
Aurn di1

1ls .

tnci cnin

aumtmnii

e Ex ſenatuſcõ. voluſiano.vt.S.ti.iij.l.ex ſenatuſcõ.⁊ dic vt ibi.

f Ob renunciandum. officialis puia notarius retulit iudici talem
guliſſe teſtimonium qͥ non tulerat. ⁊ hoc ꝑ pecumiam. vel idem nota

rius pecuniam accepit. vt remitteret dom vel non dom. nam enaʒ
quem itis dʒ relaxare.ſi pecunia accepta relaxaret.ex hac.l.tenet᷑.

gr. eius qðᷣ de in

dice diximꝰ. vel
dDic nõ döm id &

RKDui in roõni

ex ſenatuſconſulto coercetur. ſed et

ſigmiſicaꝛe. qd et in rcetur. ſee
er velde q/ ſiquis ob renuciandũ remittendũ
cæccepii ob nõ di· ue teſtimomũ dicendũ vel nõ dicẽ
— dum pecnniam acceperit: pena le⸗
e. agis cornelie afficitur: qui iudice;
Rens len . coæruperi coꝛrüpendũue curaue⸗
ele . ru:: ſed ⁊ ſi index cõſtitutões pꝛin⸗
vi. . eeq duowp. cipum neglexerit puniur. Qui
· Re mt. boc. Mrationibus tabulis cereiſue vel
1a nns etiaz. wr alia qua re ſine cõſignatõne falſuʒ
na Eu tau. fecerint vel rem amouerint:perin
Maglei⸗l.. er 10 his cauſis atq; ſi erant falſa⸗
5 5m. l. d iun W ex his cauſis atq; li erant falla⸗
: ad qo eſ as rij pumunt᷑ ſic diuus ſeuerus ⁊ an
nõ. c.ce iudi. l. po. jege coꝛne.xæ falſis dãnauit pe
rem non nouz einti: inſt .11-L.
aut.ibi ponta. fectũ egipti: ꝙ in rumentis ſuis HD
fa. . e.l. fi. cũ pᷣerat ꝓuincie: falſum fecerit

Ys qperueꝛterit viui teſtamtũ:

bus. qa ſu ro ouc legis coꝛne. pena tene᷑. JIs qui
vꝛ.q S. edẽ.ſiqs aſizra znſir qantmi afss12*
r. S. roemn. r di epoſita inſtrumenta apud aliuʒ:

in mẽbꝛanis vr

ab eo ꝓdita eẽ aduerſarijs ſuis di

differat a ſeqnui cit: accuſare eũ falſi põt. H Ad te
bus. . ſtamenta militũ ſenatuſcõſultum
I Tabulis.ſ. ptinet: quo lege coꝛneł.tenet᷑: qui
usners vel anſegatũ ſibi fideiue cömiſſum adicri
nchs tab. l.j. plerit. Inter filiũ ⁊ ſeruũ ⁊ ex⸗

traneũ teſtamentũ ſcribentes hoc

m MQua re. vt cum ſcribi? ꝓ qmo det᷑ liber vel alia ſigna. qꝛ alio

ſigno qñq; aliquis ſignat toꝛſellum vel alias res in qͥb põt ↄmitti

falſitas.

n AUel rem amouerit. i. veritatem amouerit. i. ſeceru vt verum

aſpar ere nõ poſſit.vt.j.e.l.paulus.S.j.vnde dicimꝰ.ita eſt in re.i.
in vernate. ⁊ hic eſt bonꝰ nomine ⁊ re. MM

o ꝗFallarij. ex alio falſo de quo ↄſtaret.

p 9s q puerterit. ałs puerterit ałs aperuertt. a fa. . æ& penis. ſi

Ams aliquid. S. qmi. accur.
q Is qui.ab eo.depoſitario-
r Falſi pf. ⁊ eſt. j.de penis. ſiqͥ

s aliqd. S. inſtrumema. item iniur̃.

niakt ac ſi falſuʒ ↄmiſiſſet:ſᷣ ad illos
boc nõ ptmet: vt udem pᷣncipes re

niſtrata eſt. nam ſi veceſſerit: lucet

lem contractum tutoꝛ vel curatoꝛ

mri pfectꝰ ſi obrepſerit öhendo cum tutoꝛe.⁊

vi.S.depoſiti.l.j.S.ſiqs ita.⁊ ac.in factum ſubſidiaria aqᷣł.vt.S.
ad.l. aqł.l.ſiquis teſtamentum.S. ſ 2 ſiqs. ſa. S. de tab. exhi. l. lo⸗
cus. §. ſiquis wlo. S

1 Ad teſtamẽta. l. coꝛ. fal. ad qð eſt. C. de his qͥᷣ ſibi aſcri.l. pe.

1Inter fi.⁊ Summ.ſine exneꝰ ſiue filiꝰ.vel ſᷣuus ſine inſſu aſcri⸗
bant ſibi vel alijqͥ iangit eos ꝑ ptᷣatem. incidunt in coꝛ.⁊ legatum ñ
hñt.ſ̊ ſi iuſſu fums vel uus a pena coꝛ.excuſat᷑.ſ̊ legato caꝛent.ex
neꝰin nullo excuſar᷑. vlira ſi filiꝰ vel fuus vel exneꝰ ſibi aſcribant.
7 poſtes teſtatoꝛ recognouit.ſiqͥd ſpãliter ꝓdeſt ſilio ⁊ no ⁊ etiaʒ

exyneo quo ad virunq;. ſi vo generalui.tunc filio vel ̃uo ꝓdeſt.quo

ad virunq;. ⁊ etiam e neo quo ad penam coꝛ. tm̃.⁊ ꝓbant᷑ hec hic.⁊
J. e.filiꝰ.⁊.l.diuus. ⁊ facit ad hoc ꝙ plus ſpãlis ꝙᷓ generalis reco⸗
gnu valeat. S. coa. p. l. in ?dẽdis. ⁊ de acq hẽ. ſiqs mihi. S. iuſſu.
vVIn eyneo. ̊ in emãcipats qͥ exneveſt. vt.j.e.filiꝰ.ſj j. C.e.l.j.
x SFacta eſt. poſtea a teſtatoꝛe. So. vt ibi⸗
y Quocd illi. verba ſubſcripnoms. ac. l
3 Et recognom.i. illud recognom. ⁊2 placʒ mhi 2 9firmo.

k ANlel curatoꝛ. qꝛ ſucceſſerunt ei

vt. j. dinus.S. plane.

2 Nena ceſſat. ß quo ad penam euitãc am enam generalis ſuffcu.
Sel generalis. vel ꝓ ſaltim. vel ꝓ enam. HM

Subſcripuo. ſpãus eſt ſi dico ecem q tibi aſcripſiſti recognoſeo

⁊ ofirmo.generalis qñ ſi ommia q̃ ubi tuio aſcnpſiſti. vel enan non
nomnando plo⸗
mtereſt: ꝙ in extraneo ſi ſpecialtte

ſubſcriptio facta eſt:ꝙ ilui dictaui

recognoui:pena ceſſat:⁊ capi põt:

in filio vel ſeruo vel generalis ſub⸗

ſeptio ſufficeret ad penã euitãdam

⁊ ad capiẽdum:ex illa q; cã falſi pe

ne qs ſbijci: vt oiui q́; ſeuerꝰꝭ⁊ anæ⸗
to. ↄſtitueft. Lutoꝛes ⁊ curato

res: ⁊ hi q ofõ depoſito nõ reſttttue

rũt tutelã vel curatõʒ: cũ fiſco õhe
re nõ pñt.at ſiqs adueꝛſus hãc legẽ
pᷣfectꝰerarioobrepſerit:vt pĩde pu

ſcpſerunt:qͥ anteqꝙ tutelã ſuſcepint mo ſine ſoſcriptõe
hoc geſſerũt. nec em̃ excuſatões ad Nee riliue e e.
miſiſſe: fraudes excluſiſſe. Iide i. ſ. r dic vi. o e.
pncipes reſcripſer̃t: ita Nmũ euʒ q ij. socur.

rõnem tutele vel cure nondum red
diderit:cum fiſco ↄtrahere non te⸗

abs non eſt.
bere:ſi viuat is cuius tutela adnm⸗

c Falſi. i. ſi ali⸗

9r eren enn d Eee E Is hanc ſubſcriptõ
nondum herecdi eius rationem reckd Venn —
Diderit: iure eum contrahere. vel dic eriam ſi ve
diaeri ridil eum ant ahere ſa ſi rum ſcpſu. ſ̊ teſta⸗
lure hereditario iucceſſert n tica cxoꝛ gener aliter vel

ſpãli nõ recogno⸗
uerit vt pᷣdixit. uẽ
an in nücupatiuo
habegt locumu-

Zutoꝛes. non pñt nec õhere matrimonium cum pupilla. vt. . de
