nequaq dubiũ eſt. Hmꝰactiõis
annũ vtileʒ ↄputamus:quo expi⸗

undi ptas fuerit ex die facte vendi

tionis. Alulus.
rũ minoꝛe pcio fundũ ſcienti
emptoꝛi vẽdiderit veinde hi quib
reuocando eo actio dat᷑ eum pe⸗

tant:q̃ſituʒ eſt an pcium reſtituere

bẽt:ꝓcu.exiſtimat oĩmodo reſti

tuendum eſſe fundum: etiam ſi p⸗
cium non reſtituatur: ⁊ reſcriptuʒ

eſt fm pꝛoculi ſententiam.e

f Zegatarij.ſ.frandem omiſſam.g

Jvebitoꝛ in fraudẽ credito⸗

uus ſeruum. S. ru
piſſe. ac.
2 Bilt moõ. ex⸗
toꝛqueat᷑.ſic.j.eę.ſi
fraudatorũ in pᷣn.
7. C. e. l. ignoti. et
j.de reg. iur. in re
oOobſcura. 7. . ö in
re deli.l.ſfi.S.⁊ ſi le

gatarij. de coch⸗

cilł.l.fi.S.pe.⁊./j.
e.l.pe.ac.
In hos. libera

litatem. in caſu eti

am ille qᷣ nõ libera
liter accepit non te
netur in plus.vt.
j.e. att pᷣtoꝛ.S. ait

2? Siki mõ. ſol⸗

uendo nõ.⁊ qͥ frau
dat creditoꝛes.ac.
9 DSi ſeru?. alie⸗
nus. ac.
b Rem accepit.
ex cã peculiari non
dnica.nec dñi man
dato.ac.
c SDñs. vt quia

pfs eſt ⁊ poſſet cõ⸗

tradicere. vt. S. dᷣ
lib.cã.l. ĩmo in fi.
ałs nõ piudicat.ſ.
ſi nõ põt ↄtradicẽ:
vt. S. de ↄhẽ. emp.
l. in hꝰmõi. ⁊ adde
diſtinctõez quã ha⸗
bes. S. ve edil. edi.
l.cum mãcipium.
d Item ſi neceſ⸗
ſarius. heres. pu⸗
ta ſeruus debitoꝛis
heres inſtirutus a
ebitoꝛe. H
e Legata.relicia
a debitoꝛe in frau⸗
dem. ac.

g Actõeʒ. vel indebiti.vt.C. ce iure velib.l.fi.S. ſ a ſi legatarij.ł
ſauianam vel in factum.⁊ facit.S.ſi in fraudem pa.l.j.S.j.
h Purꝰ. venditõis. vt ⁊. J.e.l.ait pᷣtoꝛ.S.annus.a.C. e.ſi acium.
1ſJtebuoꝛ. minoꝛe pcio.hoc nõ curandum. cum ſciens fuerit

emptoꝛ. ſ vt apertius fraus appareat hoc dicit. ac. H

k Petant. ꝑ paulianam vel in factum. vt nõ.S. e.l.j. in prin. ac.
IMõ reſtiiuat᷑.a creditonbo.ſ̊ nunqͥd ſoluenqũ ẽ ab eo qͥ in fraudẽ
vendidit? videt᷑ ꝙ non.vt.C. reſcin.ven.il.hi qͥ.ſed illud dico ſpeci
ale in fiſco.licet ſi aꝛ.contra.C.æ pꝛeſcrip.xxx.an.l.j.aʒ.Hic em̃ vi
dentur reſtitui ſi ſalin ſunt.vt.j.ꝓxi.⁊ facit.C.dæ rei ven.ſi manci⸗
piũ.ſ ↄtra.S.ſiquid in fraudẽ pa.l.j.S.ſi qͥs iu fraudeʒ. vbi pꝛecium
reſtituit᷑ emptonꝛ. Sob.quare ibi ſecus ſit obſeruandum eu:dens eſt
ratio ſᷣm R.quia ibi fuit ignoꝛãs emptoe qͥ emit a libero vendẽtein

—=

. i Homm. poſteriomm. „ — t.
parroni.hic ſciens. c. K Noluit. in alienando. 7 facit. S. ſo. ma. l. eti. S. ỹg;ᷓ. 1. 3. qui. i gtmaun
m e Pan 1 ebitoꝛe in fraudem creditoꝝ venoeme⸗ emptorꝛ ex cau. in poſ. eatur fulcinius. S. ꝙ ſi dduerſus. m. Vt . iturf
n ꝗq Ei a vebuoꝛe. nõ ſunt a creditonbo etiã. . o ſcos 1IODuocd aut bꝛeror contengencun we ſeveng ev cr bd85. terzſtn
teneret᷑ hypothecaria. vt. C. cæ pᷣtoꝛio pl. l. ſt. m Si qnus ꝑticeps. vendente. ſecus poſt ven man alieng o.“ cintl
o Conueniri poterit.reuoca:oꝛia. n eſtanan enz⸗
1 Du dmn, eſt coram reſu· uſtn
t. Vt 1. C. o. Si affr hoeu mi bus. ac. NWN/
ſein. ven. l. wlus. X his colligi Enuleiꝰ. reuocatio. Si aũt hoꝛum pecunia 0 Perſenergrt Gli
de piculo ⁊ omo. X ℳ öez empto quos fraudare voluit poꝛes dim⸗ K. 2. C. xne PAirlecsO
vliͦ 2.5.5 bubli. põt nec quidẽ poꝛtõeʒ empte ſit quos fraudare noluit: marcellꝰ ven. ſunadn. aian
n aeiſ nireddendã ex pcio. poſſe tñ dici il Ar qu õni locuʒ foꝛe m hãẽc 2. s. w edẽdo. ⸗ eſili M
ð excep. wli. l. ap5 i. bitrũ ex cã aĩad- dicit reuocatõni locuʒ foꝛe ᷣm dam. . ſed ſiee. ac ile.
el 5. S= n en oLu weun ſluti in bo diſtinctõeʒ: ⁊ ab imꝑatoꝛe ſeuero ? 2.5. e lega. dſ. “ P
e reg. iur. l. ir uertendam: 1 Sõ . inure l. vrrilis. §. ſi gd e
ds ⸗gc. m extent: iubeat eos reddi: qa ea antonmino reſcriptum eſt: eoq; H
aie Socene röne nemofraudat. Aulus. vrimur. Oöait ptoꝛ ſciẽte 4 datrü bommnez; n
aut. S. 7 ree acciniamꝰ . dem ꝑtici ſed ar. tra. K. caind
r Eum. pumum V a vebitoꝛe cuiꝰbona polſ⸗ accipiamꝰte aſcio tranaenn nen wer 5 e. –—
enarce ec ſeſſa nõ ſunt ſciens rẽ emerit: pante.nõ em̃ ſimplr ſi ſcio illũ maior. ß ibwi nõ miin f
. — . iteꝝ ali n fide emẽti vendidit Ditoꝛes h̊ hꝛe ſufficit ad atendẽduʒ erat ius nünan⸗ nne
toꝛibor 1. . one: di. Item ar. con ernit
er nie Heu; lben e queſiũ eſt:an ſcõs emptoꝛ ↄueniri nenen drp aalnet, egled ide gia mn
. 7 1. ni ſni lta ſi ꝑticeps * tu.auc.l.ij.ac.
e rei ven. wuk.e in poterit: ̊ verioꝛ eſt ſabini ſnia bo⸗ psi s nõ fuit: verr’ p Montteng. ſum 9
liacum. mng fide emptoꝛé nõ teneri: qꝛ wluſ pticeps quidẽ fraudis nõ fuit: v facit. 7. dereun. wih ſa
l. ſactum. Uullie einp tamẽ vendẽte vebitoꝛe teſtato ccon marin lureg gtor
ei vutorar noccrevbeot: q euz ag etus eſt a creditoꝛibo ne emeret: Zopri . 15 5 fiiit
miit:quẽadmodũ diximꝰnõ tene⸗ uẽ ne⸗ actõne teneat᷑ ſi comn ⁊à quidv.i rraa rtaie
rieum ſi ab ipo vebitoꝛe ignoꝛans an in ctmn , eſt viteneri wbe 2 Aen himna
emerit. is autẽ qui wolo malo emit Sõ candergin auẽtus Kcriͦexbotan a,
bona fide emẽti vendidit inſolidũ at.nõ 1 qui ſcir co.2 ?foꝛten· mrdt
pcium rei t tenebitur. teſtato pſeuerat: als auteʒ q tio m a3. danu mnſ. .
pcium rei qo accepit tenebitur. liquẽ creditoꝛes habere:ſi cum eo hec actio vt „ d n
It ptoꝛ:q luiꝰ Apia. aliquẽ TBWTè
tite frandancdica ſcientetej Oirabarfump etur actõne teneri. pea de nummin
Zßtor l bonis qlinbo we ea re agit fecit: ea il ſicnn⸗ zroreſi ſciẽte te. i. eo qui cco audemadi mmer
cius tinꝰ. ſis ſi eo noĩe qᷓ actõne agit᷑ ex edi At ptoꝛ: 10 2 ſi foꝛte tutoꝛ §. antepe. ac. Cautank
Abitoꝛ. ac. SðèWJDMU 4. ſſ. 0 tet:⁊ ſi ei ueniet actone. qui g . eee GOnwumma
eee noͤ ampl , ann igue ude care pupllliſene uplib ignaramr u
ditoꝛes. no amph⸗ 9 i ſit: vt ſcĩa tu⸗ Nullcinl.
õ nan actõi locus ſit:vt ſcĩa dn
x Sciente te. ac q agit expiundi ptas eſt reſtitu Eam ana ulie. .
y 'n bonis. aue as. Interdũ cã cogmita ⁊ ſiſcis nõ ons naeege ice n Fonte hacte⸗ .
cent, i. w q, ſit:in factu actionẽ pmittã. Ita ſiri l naelt antamn mrorſin un
i. de . .. 1 EFolz . Mreinto ,
duo ago. U reuocat᷑:quod frandandoꝛũ curatoꝝ:q̃tenus quid að eos pue⸗ Wh N
1De es re id eſt creditoꝝ cã factum eſt: ſieuentum eterea ſciendũ ẽ poſſe q⸗ tiunni
aece el alienai frqus habuerit. 1.ſi bi creditoꝛes q mn. Pꝛ fraude creciton aliens ErE
Eail bona 6, ruñm fraudandoꝝ cã fecit bona ipᷣi dodrn poſſe: ſidẽ ſint credi⸗ muns ſn
Illio. qui con⸗· gg pendiderũt.ceterũ ſi illos dimi ti nocreditoꝛ ſit ex illis: 4 ten idn
aeccn den ſi. fraudandoꝝ fecit. ⁊ a- toꝛes: ⁊ ſi vn creditoꝛ ſit ex illis Ern N
ſceduon. cx it:quoꝝ c fraudandop fe. licir frandati ſũt: ſiue ſolꝰtũc fuit: ſine Arutig l
pe reſtuuas. ac. lios loꝛtitus eſt:ſiquide ſimplicit᷑ ecteris ſanſtactume: Bſolus re⸗ ann⸗
4 Si eo nomine „ ſſis pꝛioꝛibo: qs fraudare vo⸗ cu ceteris la en . coe
i.nomne frauc dimiſis pꝛioꝛibo: qs ceſſat manſit: ꝓbandũ eſſe adhuc actõni inifn
AIpter quã agtur. luit:alios poſtea ſoꝛtitus eſt:ceſſa s En - rlann
b Swerere.l erſmurm
Directo vt credi vt. J. de wli excei.. Ppeurnectgen
n. g0. . 5. e,l. j. in prin 7. Air ßror in curarore. ſecns in peur or reg. wur. l. ne;i Arſii
c Eſſeue. vtiliter vt curatoꝛi bonoꝝ. vt a. S. e. I.j. in prun. apud cel. S. illa enã. a. S. ſi quis nõ u. a fa Tii.S. ſ. 1 w pecl. wlen
Sonns e,tumnleqm fiuni ctu eenain viins anneſks do ſupfar apudcel deilla ena v Sen ex wlo.r v eribu.xij. S : e hecd. . H
e eare ie altenatone r quid differt gog eenern dlo, Re,eli . mnnmnar gſt ulo. ſed contra. j. ne vis fiat ei.l. j. S. bo —D dain
il. niſi q̊ ad verba. æ quia hic loquit᷑ in ſecunda ꝑſona. Jſt. uminte
z bternb ͤeg reherle⸗vel alius pᷣtoꝛ fecit illud. ⁊ alius iſtud. ac. er los. im en ac. ſubandi vrzy üumnr
e Scientia nõ ſit.ↄtrahentis cum fraudatoꝛẽ. puta cum interceſſit Meterea. queri.ſ. in eo qu od dtitur in ea ac. v atapzern
etudtus lucarnus vt. Fre.l. qui aurem. S. ſumti e8s. uꝛa babeat locſ reuocatio no aluer boc.ſ.quentur. aaumufi,
fIta demum. hahuerit. fraudantes creduoꝛes mos. ß ſebat 1 q ſbijei Maumere
g. Elendiderunt. a nõ ſunt dimii inſoudum. 1 fa. C. ve ſerno pig. u Zideʒ ſint creditoꝛes.q tũc erãt cũ alienato bandũ ac. oc. tagg
to ma.lſi creduoꝛibo.a.j.ð reg.iur.l.fraudis.ac. ſi vnꝰac. incipit rñdere.ł põt dici ꝙ. Rñ.j.ꝓbandu ces in⸗ (nni rſer
dete anan ſunt querit an babeat locuͦ reuocatio. ſic 9 zmniugſchr
h Simplictter.i ſiſnam pecuniam nõ poſteriorum hu. vel. ſ, fr vongen eman c. elnlmh
ue intentione dandi pecumam ſecundoꝛum pnoꝛbus. ſ. cum id non n i. quando. io. ac. lus remanſit e ii Maſgnnin
agebarur inter iſtum fraudatoꝛem æ hos ſecundos crechtores. iel 1 A tiom. ab ombus exercende. ſed quid ſi nullus giunineen
ac. i.non directo puenu. vt. s. e primt. cre.ſi ventri. S.fi. facit. . bio? Ru vt, 5,e,l..ts vwmum. Niei
e boms auc. iudi.poſ.l.cum vnus,. 2,J. e.pDsb5. digt Kn. vt,

Nes din⸗ 13
Worcd i
neßfmdi
eſcnen 8
ninrſt 1
.„“ e
allüce⸗ N
–—
. Dnn 1
Wr
r
Leſtrden n
Genm
ummate 1
ſar G
Bguſt ing.
AMaunn en
wsci une

unen Vn

„ t
unen e
lionee
irſtſat
arat
mmihar⸗
nmmorſve
ncs we⸗
nipoſei⸗
unn Men
Eiin eh/
ſuqg ij
töfut i
ehoon

Galntf

min lli

1Zocum. ucet vnus tm̃ credtoꝛ ſit in cus frandeʒ eſt aliena⸗

tum. accurſius.

9 Yllud. ꝓbandum. vt deficiat. ac.

x Actõeʒ elidat. fraudati a volentis reuocare quicqͥd alienatum

qui auũt.S. ſcien⸗
dum. vel die nõ
aucdiri qñ couẽ⸗
tus eſt reuocato
ria.ſi autẽ ante
vel ei ſoluẽ. au⸗
dietur foꝛte ar.
S.de ali.iu.mu.
l.iij. S.ſi. ac.

ag Si frauda-
toꝛ. heredem ha
buu. creditoẽ?s
fidem eiꝰ ſecuti
ſunt. ałs enim
impetrarẽt ſepa
rationem. ac.

b Ueniennt.
non fraudatoꝛis

c Jactũ.i. alie

natuʒz in fraudẽ

nõ em̃ fraudato
ris bona veneũt
ſß heredis.et fa⸗
cit inſti.æ heꝛe.
quali. 1 dif. S. j.

d Siquid. vo
luntarius.foꝛte
extraneus. ac.

e Cauſam. vt
qꝛ ꝑ metum adi⸗

erat.vt.S.quod
metus cauia. l.
ſi mulier. S. pe.

fUAtileʒ.quia
non ꝓprie in bo

nis de quibo agi

tur facium intel

uigitur. cuʒ ſint
hereduaria. nec

functus in eis

fecerat. ſed quia

qñq; hec bõa he
reditaria hẽdis
fuerũt. vtilis a/
ctio ↄpetit. Ald.
⁊ facit.S. de mi
no.l.ſi młieꝛ.ac.

elſſ:licet vltra ſit bitũ.⁊ qꝛ ꝓficiet alijs creditoꝛibo.aʒo.⁊ hoc poſt
miſſionẽ in poſ/⸗
ſeſſionẽ. 92. S. e.

locũ foꝛe. Illud certe ſufficit et

ſi vnũ ſcit creditoꝛẽ fraudari cetos

ignoꝛauit foꝛe locũ actiom.qͥd j̊ ſi
ei quẽ quis ſcit fraudari ſatiſfactũ

eſt:nunqͥd deficiat actio:qꝛ ⁊ q ſu/

ꝓſunt nõ ſunt fraudati? ⁊ B puto ꝓ
bandũ.non tñ ſi dicat aliqͥs offero
qð ebet᷑ ei quẽ ſcio creditoꝛẽ:audi
endus erit vt actiõeʒ elidat. Si
fraudatoꝛ heredẽ habuit:⁊a here⸗
dis bona venierĩt: nõ eſt in bonis
æ quibo agit᷑ factũ:⁊ iðo ceſſat hec
actio. Siqᷣͥd in fraudẽ creditoꝛũ
fecit filius:qͥ poterat ſe abſtinere ⁊
in integꝝ ſit reſtitutꝰqð ſe ĩmiſcue
rat:vel ſi qͥd fecit heres volũtariꝰł᷑
p etatẽ vel aliam cãm iuſtã in inte
grũ meruit reſtõem:dom erit vti⸗
lem actõeʒ ↄpetere.idem ⁊ in ſeruo
neceſſario. Sane cũ illa diſtinctõe
hoc admittendũ eſſe labeo ſcribit:
vt ſiquidem pꝛotinꝰbona vendide

rint creditoꝛes: vel paciſcẽtibo cre

ditoꝛiboſe neceſſariꝰ miſcuerit:vtri
uſq; fraus reuocetuꝛ.i.teſtatoꝛis ⁊
ipius. Si vo paſſi ſunt heredeʒ ne

ceſſariũ creditoꝛes eſſe in poſſeſſio
ne:⁊ q̃ſi increditũ habuerũt nomẽ
erꝰ vel dulcedine vſuraꝝ vel q̃ alia

rõne ſecuti ſunt:dom eſt nihil ruo
cari ex his que teſtatoꝛ alienauit.
Si impubes heres pri extite⸗
rit:eiuſq; moꝛtui bona veneant: ſe
paratõe impetrata vtriuſq; fraus
erit renocãda pupilli vel etiã tuto

g Igem ⁊a in ſeruo. vt vetur vtilis.nam ⁊ iſte per reſtiiutionem
unpet rare poteſt ſeparanonem enam poſtꝙᷓ ſe ummnſcui. vt. S. ve
minoꝛibus. ait pꝛetoꝛ.S.nõ ſolum. ante vo enam cura reſti. vt.ꝭ.

ſeꝑpati.l.j.S. fi.
h Hoc admittendũ

.1. hãc aci. ceſſare ſi bona erveneant.

1Pꝛonmus. i. qnteꝙ; heredis perſonam fidemq; ſequantur. R.
R Gtriuſq;. patris 2 impuberis.
IFraus. facta in boms patris.
m Leſtatons. creditores filij.
n Creditoꝛes. in ꝑptem ſe venturos.
0O Bulcedine. nora dulce accipe vſuras.
p Secuti ſaunt.ſacit.S.d ſeꝑati.l.j.S.illud ſciendum.

q Si impubes. einſq;. ſ. patris.
r Imperrata.ſ. a creduoꝛibo patri

8 inperrantibo vt bona pris a

bonis impuberis ſeparent. vt. S. e ſeꝑat.l.j.S. iuem videamus.
Sel curatoꝛis.ſupple ⁊ teſtatoꝛis.⁊ hoc ſi creduoꝛes nõ ſunt ſe⸗
cuti fidẽ filij.alioquin nõ reuocant alienata a defuncio.vt.S. ꝓxio.

¹
e e— een
D

S. hic ergo patris fraudem reuocabant eius creditoꝛes. filij frandem

reuocabunt filij creditoꝛes.

tSi cum in diẽ. 2 in tpe. vt 7.7. e. omnes. F. ſi. 7 facit inſti. ð act.
S. tempus. 7. S. gd. l. fal.l. j. S. ſi quis. ſeo quid ſi tali debito datum
fuit pignus: videt᷑ nõ eſſe locum reuocatom.quia in hoc pretoꝛ ſe in/

ris vel curatoꝛis. Si cũ in diez

mihi deberet᷑ fraudatoꝛ pñs ſolue⸗

rit: doõm eſt in eo qõ ſenſi ↄmode in
repᷣſentatõe in factũ actõni locũ ſo
re.nam pᷣtoꝛ intelligit fraudẽ etliã

in tpe fieri. Sicui ſolutũ quideʒ
nõ fuerit: ſ̊ in vetus quidẽ creditũ

pigꝗnꝰaccepit:actõne tenebit᷑: vt ſe⸗
piſſime ↄſtitutũ eſt. Si cũ młer
fraudandoꝝ creditoꝝ ↄſiliũ inijſſz
marito ſuo eidẽq; œbitori in frau-

Tem creditoꝝ acceptũ bitũ fece⸗
rit:vvtis ↄſtituende cã:locũ hʒ hec
actio:⁊ per hãc om̃is pecunia quaʒ
maritus vebuerat exigit᷑:nec muli
er de wote habʒ actiõeʒ.neq; ei wvs
in fraudem creditoꝛum ↄſtituenda

eſt: ⁊ hoc certo certius eſt ⁊ ſepiſſi⸗

me conſtitutum. Exitus auteʒ
actioms erit:vt ſtipulatio que ac⸗

cepta facta fuerat ex integro inter
ponatur.
am vſuſſfru. ⁊ eiuſmodi ſtipulatio ĩ
annos ſingulos vena dari ſpondes

Per hanc actioneʒ eti

exigi potelt. Oi debitoꝛem meũ

et complurium creditoꝛum conſe⸗
cutus eſſem fugientem: et pecuniã

ſecum ferentem: ⁊ abſtuliſſeʒ ei id
quod mihi debebatur: placet iuł.
ſententia dicentis multuʒ intereſſe
anteꝙ; in poſſeſſonem bonoꝝ mit⸗
tantur eius creditoꝛes: hoc factuʒ

ſit: an poſtea: ſi ante ceſſare in fa⸗

ctum actionem: ſi poſtea huic lo⸗
cum foꝛe. Si ex conſtitutione

ſi libertus. accurſius.

terponeret. vt. S. e

iudi.l. m omnibo.
aʒ. T. S. E. l. ꝗᷓ auteʒ
S. apud labeo. ß in
puro debito dic vt
I. ꝓxi. ac.

u Sicuni. accepit

in fraudem credito
rum. ac.
x Actio.reuoca⸗
toꝛia. ſeo ↄtra. j.e.
l. illud.ſoł. ibi ab
mitio obligauit.
nõ tradidit. h̊ nec

obligaun vel H ac⸗

cepit poſtꝙᷓ eẽt po⸗
ſtulatum mitti in

poſſeſſioneʒ. ibi an

te.aꝛ.j.e.S.ſi debi
toꝛem. vel hic in
fraudem creditoꝛun
ibi non.ar.j. e.ab
inicio. vel hic acce

pit poſteꝙ eſſet po⸗

ſtulatum mirtim
poſſeſſionẽ ibi an⸗
te. ar. j.e.l. cuʒ ve

y S cum muli⸗
er.ↄſtitutũ. vt ⁊.

Ee. l. fi. S. j. 7. C. e.
l. ij. 2. . e. l. hac imn

fac.S.fi. libertꝰin i
fraudeʒ patrom ww
tem ↄſtituere põt:

vt. Z. ſi qᷣd ui frau

dem pa. l. j. S. ß et

3 Exitus.actioms.ſcilicet in factum reuocanns quod mulier fecit

S. pꝛoxi.rñ.⁊.j.e.hac in fac.

2 Per hanc.etiam vſuſiru. ſiue remiſſus ſiu
ditoꝝ conſtitutus. ⁊ idem in alio exemplo quod ſequuur. ac.

e alij in fraudem cre⸗

5 Si debitoꝛem. foꝛe.⁊ ita neutro caſu punioꝛ. ſic eſt comra.S.qð
metus cauſa.l.extat.⁊.C.vi bo.rap.l.res.⁊ de indeis.l.nullus.a.J.

ęæ. pupillus. S. quio &̊ ſi cum in eo ⁊c.ſo. hic aucte iudicis hoc facium

eſt. in ↄtrarijs non ſᷣm ał.et ſᷣm hoc verbum abſtuliſſe dic ꝑ iudicem
vt ⁊.j.de fur.q vas in pꝛin.⁊.l.interdum.S.j. lel dic ꝙ enam ſine
auctoꝛtate iudicis.ſ̊ ideo quia fugiebat: a iudicis tam cuio copia ha
beri nõ poterat.ar.C.quando liceat vmcuiq; ſiue m.l.j.ſi autem ſit
copia iudicis tũc ſecus. vt in ↄtrarijs. Alij dicunt ꝙ hoc coꝛrigit᷑ per
l.illam res.quod non placet.alij ꝙ ibi de rigoꝛe. hoc de equitate. qð
in diem reciit cũ ſecunda. Item facit.S.e.l.qi autem.S.ſciendum.

.

bo. ach. S. j· ac.

Si ex conſtituuone.cuius verba ſunt mſti. æ eo cin lib. cauſa

v

a Ceſſare. ↄtra eos quiby alienauit efunctus.
b GBeſſerat. exponẽdo cautionẽ cæ ſolido ſoluẽdo cuiq;: vt dicta.l.
inſti. ⁊. C. de ma. te.l.fi.ꝑ qd vident᷑ creditoꝛes ſequi fidem eius ar.

3. c. l. §. ſi qd in fi. S.
c Ann venditöonis

vt ⁊. S.e.l.qui aũt
S.fi. et fa. S. e.l. in
punci. et. C. e.l. ſi
actu. ⁊. S. eo. l. in
pn. ⁊ hoc in id qdð

ꝑpuenit ad accipien/

tem. vi.j.S. actio
bec. gc.

d Per hanc. pci⸗

pi potuerũt.nec ti⸗

tulus excuſat. qdᷣ
eſt ſpãle.ałs ſecus
vt notat᷑.C.de re
ven. ſi fundũ. Itẽ
in id qð dicit fru⸗
ctus medij iemꝑis
venire eſt otra. j.
e.l. fi. S.nõ ſolum.
ſo. B coherebãt ſo⸗/
lo tꝑe alienatõms.
vt ⁊ ibi d ᷣm.b. ł
Hoc lite dteſt. vt en
ibi or. vel ſolue vt
ibi. ac.
e Meceſſarias.
vtiles auteʒ aufert
ſine leſione rei cuʒ
ſit male ſidei poſ.
vt.C.de reĩ vend.
wmũ.⁊ hoc ĩ ſum/
pubus factis circa
rem.vt.S.de unpẽ
ſis in re w. faci. l.
uij. S. nos igit. ex⸗
penſas aũt fructu
um indiſtincte ſer⸗
uat. vt. S. fa. herc.
ſundus.a de pe.he/⸗
redi. ſi a patre.S.
ſi.⁊ ad hoc.S.ð v/
ſuris. videamꝰ. S.
in fauiana.a ſuſer-
unus ven. 7 ſi foꝛ⸗
te. S. fi. ac.
fFecerit. puta
volũtarius.naʒ pᷣ⸗
dictos etiam citra

voluntatem pᷣchctoꝝ factos recuperat.

bonoꝝ que reuocant᷑.vtpute in fraucẽ alienata

diui maꝛci bona ſint addicta alicui
libertatũ ↄſeruandaꝝ cõ: dom eſt
actionẽ ceſſare.ita em ſuccedũt: vt
rata ſint que prfamilias geſſerat.
Annus huiꝰin factũ actõis cõ⸗

putabit᷑ ex die venditõis bonoꝛũ.

er hãc actionẽ res reſtitui dʒ

cũ ſua.ſ.cã:⁊ fructꝰ nõ tm̃ qͥ ꝑcepti

ſunt:veruʒ hi qͥ ꝑcipi potuerunt a

fraudatoꝛe veniũt:ſed cum aliqͥ mõ

ſcʒ vt ſumptꝰ facti veeducant᷑. nam

arbitrio iudicis nõ pꝛius cogendꝰ

eſt rem reſtituere:q ſi impẽſas ne⸗

ceſſarias ↄſequat᷑.idemq; erit pꝛo⸗

bandũ ⁊ ſiqͥs alius ſumptꝰex volũ⸗
tate fideiuſſoꝝ creditoꝛũq; fecerit.
partũ q́; in hanc actionẽ venire pu
to verius eſſe. Pꝛeterea genera
liter ſciendũ eſt ex hac actione reſti
tutionẽ fieri oꝑtere in pꝛiſtinũ ſta⸗
tum: ſiue res fuerint ſiue obligatõ
nes:vt ꝑinde om̃ia reuocent:ac ſi li
beratio facta nõ eſſet. ꝓpter quoo
etiã medij tpis ↄmodũ qð quis cõ⸗

ſequeret᷑ liberatõne nõ facta pᷣſtan⸗
dum erit:cũ vſure nõ pᷣſtent᷑:ſiĩ ſti

pulatũ vducte non fuerint: aut ſi
talis ↄtractus fuerit in qͥ vſure de⸗
beri potuerũt:etiam non deducte.
Si ↄditõnalis fuit obligatõ cũ
ſua ↄditõne:ſi in diẽ cũ ſua die re⸗

g Paortum. conceptum ante alienationem. ſecus ſi poſt. vt. J. e. l.

fi.S.non ſolum in fi. S.⁊.S. ꝓculus.g.

h Peꝛeterea cũ vſur.ſ.medij tꝑis reſtituta puma obligatione.niſi in
puobo caſibus quos ſubijcit. ao qð eſt ↄtra.j.e.l.fi.S.non ſolũ.ſ̊ ibi
ce fruenbo. hic de vſur.vel hic in ꝑſonalibo pᷣſtarõnibi.ibi in frucuba
naturalibo. vel ſo. vt ibi.ac.
i Aut ſi talis.ałs eſt ſi nõ talis.⁊ ałs eſt non:ſ ſubaudit᷑ ⁊ repeti⸗
tur ſuppoſitũ.vel tercio ſupple in ſine debebunt᷑.i.vſure.
k Mon deducte. in ſtipulatu. vt ĩ bone fidei iudicijs.vt.S.de vſur.
l.moꝛa.S. bone fidei. ⁊ fa. C. ce vſur.l.iij.
LSi oditionalis. reſtituenda eſt. ſ ſi pura.tunc ipᷣa pecumia. vt et.
S.de iure w. licet. S. fi. æ..e.l.hac in factum.
m Ea actio erat.ſ.ooligano.
n Eino dies finuur. puta anno vt quãto minoꝛis. vel ſex menſib⸗
vt redibitoꝛa. ⁊ tempoꝛe qͥ debuoꝛ eam remiſit in frandem cre. foꝛte
menſis ſuꝑerat.⁊ ſic facit ꝓ eo ꝗð nõ.S.ex quibo cau.ma.l.a ſi ꝑ pre
toꝛem.S.quot᷑.⁊ ſᷣm hoc diſffnuu.i.funtus eſt. .

o Poteſt. veluti cũ apud frandatoꝛem qmis ad ip̃s fidemuſſit. q̃ ob⸗
ligano eo tpe venicme finuur. vt.C. de fideiuſ.l.vlti.
pꝓ hec acno.dic caſum ᷣm R.a aʒo.in acceptoꝛe qui tenetur vſq;

ad annum. vt. S. e. lI. j. in pꝛincpio. quod accipe enam ſi nõ ꝑuenit qG

ſyerabat accipere ex ↄtractu quem fecit cũ œbitoꝛe. Item in titulo ñ

lucratino diſtingii?᷑ interuenerit fraus vel nõ.ſed ſi puenit vel w⸗
lo fecit quominꝰpuemret.tunc ꝑpetuo.a non diſtinguiiur titulus
vel fraus.⁊ ſm hoc concoꝛda litteram. ⁊ non eſt contra.S.e. l. qui
auiem in pꝛincipio.vbi diot non tenere debuoꝛem ſi nõ acquiſiuit

ſtituenda eſt.ſi tñ ea actio erat: cu

ius dies finit᷑:põt dici reſtõeʒ ĩtra

id tps poſſe poſtulari:qð tpᷣs ſuꝑ⸗

erat obligatõni:nõ vtiq; intra an

mnumn. Actio hec poſt annum e eo

qð ad eũ ꝑueĩt aduerſus quẽ actio
mouet᷑ ↄpetit.iniquũ em̃ pᷣtoꝛ pu⸗
tauit in lucro moꝛari eũ qͥ ſenſit lu⸗

crũ ex fraude.idcirco extoꝛquẽdũ

ei lucrũ putauit.ſiue igr fraudatoꝛ
ſit ipſe ad quẽ puenit:ſiue aliꝰ quis
ↄpetit actio in id qð ad eũ puenit:
wloue malo eiꝰfactuʒ eſt quominꝰ
puemret. Hec actio heredi cete⸗
riſq; ſucceſſoꝛibo ↄpetit:ſ̊ ⁊ ĩ here⸗
⁊xs ſimileſq; ꝑſonas dat᷑. Enu.
Alſſſius actionẽ introduxitĩ
id qo ad heredem peruenit.
Arcel.
J pater filioſa.liberã pecu⸗
lij admimſtratõeʒ derit:nõ
videt᷑ hoc ei ↄceſſiſſe: vt in fraudeʒ

creditoꝝ alienaret.talẽ em̃ aliena⸗
tionẽ nõ hʒ. ar ſi hoc q́; ceſſit filio

pꝛ: vt in fraudẽ creditoꝝ facer̃ poſ
ſit:videbit᷑ ipſe feciſſe.vt ſufficiant
aduerſus eum ↄpetentes actiones.
etem̃ filij creditoꝛes etiaʒ pꝛis ſunt
creditoꝛes:⁊ cum eo eiuſdem gene
ris videlicet habebunt actionẽ:vt
bis ⁊æ peculio preſtare neceſſe ſit.

quis ſecus in acceptoꝛe.alij vt.y. faciunt hunc.S.loqmi in debuoꝛe.

quẽ dicunt tene⸗
ri iu id quod ꝑ⸗
nemit ad eum ex
fraudatorio con
tractu: vel wlo
feciit quomimus
ꝑueniret. ⁊ ſic ẽ
olra dictã legem
qui autẽ. ſed ibi
de extrinſecis lu
cris nõ curatur
ſed hie de eo qo
occaſione ipᷣius
ↄiractꝰfraudato
rij accipere potu
1t 2 non accepit
⁊ ad hüc caſum
facii.j.e.l.fi.in
fine. 1. Z. e. l. in
pꝛincipio. ac.

q De eo quod
quidã habent h
lerũ poſt annũ
vt R. alij habẽt
cancellatum. ac.

YI Frauda or

ſit. i. q in fraudẽ

ſuſcepu ſ̃m nos
vel.i. q in frau⸗

yr.

ſ Alnquiuis.
vt a fraudatoꝛe
ſuppoſuus k he⸗
res vel bonoꝛuʒ
poſ. ſm viruq;
1 fa. j.l. ꝓx. ſᷣm
primũ caſum. ſᷣ

quid ſi acceptoꝛ

glij vonauit: di⸗
cunt quidã non
teneri. cũ wvlus
auctoꝛis obeſſe
non dz. 1 multo
minus ſecũdus
emptoꝛ. vt. S. e.

l. qui a debuoꝛe. ſed contra videinr. vt.. exce· wli. l. apud celſũ

S.ſi quis autem.ac.
NPec actio.reuocatoꝛa.
u Succeſſonbus. ſ. creditoꝝ.
x eredes.ſ. accipientis a fraudatoꝛe.⁊ qoð
ad eum ꝑuenit.a ſic ↄnnua.l.ꝓxi.ac.

dicit dar. dic inctuʒ

y ſ J pater. alienaret. vt ⁊.S.ad macedo.l.iiij.in pꝛin.a ð pe⸗/
cu.l.qui peculij.⁊ ar.qð vi aut claʒ.l.lij.S.plane.⁊ ad mu

nici.l.lucius.S.pe.ac.

3 Ipſe feciſſe.ſ.pr̃ de fictõne iuris.cum ꝑ aliũ fecerit.
7 Zompetentes.i.xe peculio enã ſi mihil ſit in peculio.cum wlo
fecit quominus eſſet.vt.S.d peculio.l.ſumma in pꝛin. It em 1 m
facium ex edicto. d ali.iu.mu.cauſa fac.quia wolo deſijt poſſidere
pecuuum. Item ⁊a in factum pauliana ᷣm quod ſecundo modo ex

poſuimus. S. e. ait pꝛetoꝛ. S. pe. ac.

2 Creditoꝛes. enam patris ſunt creduoꝛes.
? Cum eo eiuſdem. ałs cum eo eiuſdem ac.

als cum eiuſchẽ ge⸗

neris ⁊c. vt.ſ.quam directam hʒ oↄtra filium eandeʒ ce peculio ad

uerſus patrem.

a Meceſſe ſu. etiã ſi nihil ſit m peculio. vi modo notam.ac.
b I Llud.tenet.cũ ab initio eſſei ſibi hypothecatũ.licet no ira
dirum m. yr. als ſecus. vt. S. e. ait pꝛetoꝛ. S. ſicmn. vel die
vt ibi. Item hoc niſi in fraudem cre, facium ſit. vt. j./e.l. cum in

dẽ alienauu vm

mnſ

„ A
Rei
11 9, it

W olle⸗
Wlin
Nt g
iarns 6

ſaun l

(AA
WWNNi
ſelnhen ſe⸗
cAiti e
WNe,1:

itcenar

ä.
Pitzwenta

RWtad

iid

Nöne,
Pleiſftanne

. Atioſ.

hols. iin/
oigloſß

eni tca

— —, 0—.⸗

—

. 4 ar CS
l
lcninn .
R retne. accurſius. ſWWe ucins. tradidit. animo wnandi.
ed W eNMon teneri. ſed nec alia. ſupple vt conſonent ſeqnentia. nam x Mon ꝓponat᷑. in libello tuo. aʒ. vel vere. ficncie iñ ſic vt ſubijcit.
Wmir nar ſubijc
un uknir quando rei ſeruande cauſa.tunc pꝓficit alijs ⁊ tenetur. vt.S.de bois ſic ⁊.S.de w.cau.moꝛ.l.⁊ ſi conſilium.
hen 8 anc.iu.poſ.l.cum vnus.⁊.C.de bo.auc.iu.poſ.l.ſi.non auteʒ di y UVniuerſa.ſi q̊ ꝑtem bonoꝛũ vel rem alienanit ceſſ
In gurez lenanit ceſſat hec pꝛeſum⸗
inn cas anſs Leiſernank cauſa teneatur hac actione. niſi in frau ptio.⁊ opoꝛtet ꝓbari wolum ⁊ euenium. U
te, ez illu fiere ððMUÿ 3 Tenent. in id
n a eli dn; qð locupleroꝛes fa
„⁷. 8 etn „ . cti ſunt. vt.S.e.l.
Gi I e Ae darr quod Aulus. Mnes tebitoꝛes qͥ in fraudẽ̃ qut aũt. F. in hos.
ſ A Pic diclt. ge. A lud oↄſtat eum qui pignꝰte creditoꝝ liberant᷑: p hanc a⸗ eri citra ſinz. vt
n öne bac nõ . 2,naE een e C. e.l. pe. ſ̊ videt᷑
rng 2 net actone hac no tenen ſuo ctione reuocant᷑ in pſtinã obligatõ ꝙ non boc aci. ſed
mmNd em iure vt pignus nõ rei ſeruande nem. Luciꝰtitiꝰ cũ hẽet credito dlte tenear wvnata
– cã poſſilet. Apiao. res: libertis ſuis hiſdeʒq; filiſs aa quoritp vi 5 ve wo
n, Ac in factũ actõne nõ ſolum turalibo vniuerſas res ſuas tradi-⸗ nmai.l. bereditatem
dñnia reuocant᷑: verumetiam dit. ridetur: ms nõ ꝓponat᷑ aſiiſ Gones vmmmerle ⸗
Müi A d b geiſ, getſes reſtaurant᷑. eapꝛopter ↄpe⸗ fraudãdi habuiſſe: tñ qꝛ creditoꝛes ſic ibi eſt nomẽ in⸗
minn cctũ.ali tit hec actio et aduerſus eos qͥ res habere ſe ſcit:⁊ vmuerſa bona ſi ris: hic nõ. aꝛ. Z. ð
d 18 bi dicit paulia⸗ g3 . . e , — na lus iure w. mulier. vel
e mna. vr.. 5 iin. poſſidẽt vt reſtituant: et aduerſus alienauit intelligendũ eſt fraudan ibi ſub oditne de⸗
videam.S. i t eos qᷣbus actio ↄpetit: vt actõeʒ ce vx creditoꝝ ↄſiliũ habuiſſe: ideo⸗ dit. vt ſatiſſaceret
nunn u uiana. et ponit᷑ nir . . r e. . redi .
unH lnd acectinen dant. pinde ſi interpoſuerit qs per q; ⁊ ſi filij eius ignoꝛauerũt hanc berte ot ſlct,
Ntäich paulo pꝛetore. ſonã titij: ⁊ ei fraudatoꝛ res tradat menté patris ſui fuiſſe:hac actõne re dicit. hic nõ hoc
n benn n actezmandar cederevz. ſifran tenenk. Srvir vroicumcedi⸗ maiſſame
K c Sl at datorc filis ſua vtẽ vædifſ ſcienni tores ſuos fraudare vellet: ſoluto cuples nfdac.“
* . preoꝛ. S. annus fraudari creditoꝛes: filia tenet᷑ vt mrimomo pñtem wtẽ reodidiſſet:
aan⸗ luer anaz auai cedat actõeʒ de wte aduerſus ma⸗ quã ſtatuto tempꝑe reddere vbuit:
Au erm punacc. rituhum..« Vli. hac actõne mulier tantuʒ pᷣſtabit: ⁊ Si vir. ſtatu⸗
All. 4 S8Renocitui J quis cũ hr̃et titiũ credito quanti creditoꝝ intererat wtẽ ſuo vuembore annug
Nt. nerut s tranſia rem:⁊ ſciret ſe ſoluendo non ipe reodi. naʒ pᷣtoꝛ fraudẽ etiam in die poſt nnuz m
derems —— eſſe: lbertates dederit teſtamento tpe fieri intelligit. Apinia. E. G rei vxo. act.
zftamte; rraben. empi . n ¶ winde dinnſſo titio poſtea ſempo J pignus vir vxoꝛi vel vxoꝛ l.j. S. cum aut. ac.
ilen, D mium creditoꝛẽ hĩe ceperit:⁊ eodez Viro remiſerit:verioꝛ ſenten
Niſtfli ſain en teſtamẽto manẽte veceſſerit: liber tia eſt nuliã fieri wnarõneʒ exiſti⸗ Intelligit. vl
õ tates date rate vebẽt eſſe:ꝛ ſihere ⸗ mantiũ:qõ ſine dubio ſi in fraudeʒ 2.5 va rs
tuficun r g OQm res. ſ. Ditas ſoluendo nõ ſit:qꝛ libertates creditoꝛũ fiat: actione vtili reucca cum in diem. ac.
G coꝛpales. ſi ha⸗ 6 2 5 — . . . . — ðU
s beas no⸗alo .· Vt reſcindtur: vtruq; in eoꝛũdem bitur.idemq; ⁊ ſiqs debitoꝛ ĩ frau
iſint ne non a plano pſonam exigimus ⁊ ↄſilium ⁊ eus⸗ ⁊em creditoꝛũ pignus omiſerit.
ncne n . tum.ſiquidem creditoꝛ cuiꝰ frau⸗ Dem.
Nonsdt e dandi ↄſilium initũ erat nõ frau⸗ Atrẽ qͥ nõ expectata moꝛte
ſeſt. an datur: aduerſus eũ qui fraudat᷑ cG ſua fideicommiſſum hr dita⸗
. ſilium initũ nõ eſt. libertates ita-⸗ tis materne filio ſuo ſolutoa ptate· J pg
55aſtiemanr q;rate ſunt. Aulus. reſtituit: omiſſa rone falcidie: pl⸗ Sſuman⸗
NiaGn ſi edonedo ſe Iſi pꝛioꝛes pecunia poſterio nam ſidem ⁊ vebitam pietatem ſe ciũ. er ſic valet re⸗
in puſtinaz obli⸗ rum dimiſſipꝛobentur. cutus exhibitiõis: reſpondi nõ cre lio r,: a
J — . Vuia. ditoꝛes fraudaſſe. bemꝰ. a. S. ad vel-
miaeNH. es erzt⸗ als ipa l. ᷓu is, 7. Z. quny
K.. . vr. F5. mo. pig. vł hypo.
t “ dDpᷣterea..S.fi.oditionalis.⁊..,e.l.omnes in pᷣn. eius.⁊ ſic non eſt legatum.vt.S.de le.ijj.l.iijj.S.ſi.
Pnuch i Etdlere i G . a Siquis vebitoꝛ. et iam nõſmaruus vel vxoꝛ. Idem econtra. vr.
r. re dz. ſi hoc velit creditoꝛ exigi. nam ↄtra eũ agere põt:⁊ S.e.ait pꝛetoꝛ.S.ſicui ſſolutum.
nnii ipſe agat mandati. vt. S. ſiqͥd in fraudem pa. l. pe. H
ain f R ſio tenet᷑. ad hec.j.e.l.fi.S.j.a.S.e.ait pᷣtoꝛ.S. ſi cũ mulier. b p Atrem q.ſua.ſ.pris infra qð foꝝe tpᷣs rogaterat vt reſtitue/
d anigt Aqus cum. libertates. orecias. az. . ret hereditatẽ.⁊ tũc eſt j.S.e.ait pᷣtoꝛ.S.ſi cum in diẽ. ſ̊ dices
14, cmc m Mõ ſii.ſi. S. e. ait ptoꝛ. S. ita demũ.⁊.S.illõ.⁊.j.de reg. grs ſideicomiſſarij dilatat᷑. vt.S.dæ le.ij.ſi ita.S.pegaſus.ł pone ꝙ pᷣ⸗
mamgt r. Fanche. h5. S ro qni len fraudẽ.ſo.vtibi. .—R ſenni die rogaterat reſtituere.⁊ nõ expectamt moꝛtẽ ſuã in quaʒ po/
1 n Zibertates.ſ.directe.qðᷣ dic vt nõ. C:qͥ manu.nõ poſ.l.j. terat differꝛe.cum nõ poterat cogi emancipare.⁊ ſic nec reſtituere.vt

o Imui erat. ałs merat.ſ. vebitoꝛ. ałs initũ erat.ac.
p n Iſi.ałs incipit papimanus. ac.
4 Pꝛioꝛes.ſ.creditoꝛes.

P Pꝛobentur. qꝛ tũc poſterioꝛes in locum pꝛioꝝ ſuccedere vident

vt. S. e. ait ptoꝛ.S.ia demum. ac.
o eines. ꝑ hãc actiõeʒ in factum vel paulianam.vt, S. e,l.

4 Obligationem. ałs actionẽ, ⁊ ałs obligationem.ac.

S. de le. iij. l. ſi legatarꝰ.S.fi.⁊.l.fideicõ.S.ſi filio.⁊.S.ſicm. niſi ꝓbet᷑
ꝙ dilapidaret. vt. S. ad trebelł.l.imperatoꝛ. ⁊ ſic non eſt ↄtra dictam
legem ait pꝛetoꝛ.S.ſi cum in diem. ⁊ facit.j.l.ꝓxi.⁊. C. de fideicõ.l.

poſt moꝛtem. ⁊ quod ibi no.
cA poteſtate.emancipato.
d Hmſſſa. 1.nõ retenta falcidia. ac.

e Falcidie. trebelt.⁊ dic ꝙ pendet ↄſtrutuo vſq;

ſoluit bi queſtionem.ac.

illuc rũdi ⁊c. nam

fſd E bitoꝛẽ. facere. vt 1. E. ad.l. fal.l. . facit. .l. pri. .
g d ESbitoꝛ. pactus ẽ. vt voluit vicinus. ita ꝙ de ſuo fundo vicio

acceſſit.ac.

h Agẽ poſſe. hypothecaria.ſj pauliana nõ agu. miſi vterq; frau⸗

vm admiſeru.ac.
i Ignoꝛante. ſe⸗
cus,/foꝛte ſi ſciente
vt. S. de re iud. l.

ſepe.S. j.

k e EAm in ve⸗
ttuus. 7 can
ſa iuris. ałs enaʒ
cauſa iums occur⸗
rat.qua ⁊c.i.euen
tus als. ei vna
iuris cauſa occur-⸗
ratur.qua ⁊c.⁊ dic
1i.damm euentu. E
i.ꝗci.in factũ. quã
⁊c.alłs.⁊ et ea via
iuris ⁊c. ⁊ expone
eodem mõ. ⁊ facit
S. e. l. git pꝛetoꝛ. S.⸗
ſicui.⁊.l. ulud.ac.

1 p RKumd⸗ ſer
uande. ſic
inſti.qui ma. non
poſ. S. j.

m Lonſtuntõeʒ
dini marci foꝛte. q̃
loquit᷑ ð bonis ad⸗/
eundis cã liberta⸗
tum ↄſeruandaruz
7 de ſolido ſolnuẽdo
creditoꝛibo. vt. C.
Te teſta. ma.l. fi.

n Partem. dimi⸗
diam puta. vt. j. Z
ver.ſig.l.nomẽ fili
grũ.S. poꝛtõnis.
o Rñdi. liberta⸗
tes.ſ.directe.nam
ſideicomnſſarie ex
ſolo euentu reuo⸗
cant᷑.vt.C.q ma.
non poſ. l. j. ⁊? fi.
p Legata autem
nõ eniz debent mii
ex hereditate.q̃ nõ
eſt mſi ere alieno
educto. vt ⁊. S. de
ꝓnat᷑.cã moꝛ.l.et
ſi ↄſiliũ. ⁊. C.ad.
l.ial.l.ſucceſſoꝛes.
H in libertatibo di⸗
rectis duo neceſſa⸗
ria ſunt vt dxi.

qq p Elpill. id
qð accepit
añ bona poſſeſſa.
2 ſic totam.l, intel⸗
lige. ałs indiſtin⸗-
cie reuocat᷑. vt.S.

e.qui autem.S. ſceendum.

eſſet.

Vs reſcindi ſolent.

xxeberi.

Ebitoꝛm Aliſtratus.

in pꝛin. 2. S. e. qui autem.S.ſciendum.

uIAbei vemirẽt.qꝛ nõ erat ſoluẽdo.non m̃ erant poſſeſſa adhuc
x Diſtinguendũ eſt. innmt aperte ſupᷣdicta non eſſe diſtingnẽda

.

Vlllus patni heres extitit

qui er ſenatuſcõſulto trebel ten vni creditoꝛuʒ ſoluit: mox

lano hereditatem reſtituit:placet a
na pr̃is veneunt: an id qð accepit
creditoꝛ reuocandum ſit:ne melio⸗
ris conditõnis ſii.ꝙᷓ ceteri credito⸗
res:diſtinguimus an pꝑgratificati
onem accepit creditoꝛ vel nõ: vt ſi
pꝓgratificatõnem tutoꝝ reuocetur

nõ videri in fraudem creditoꝝ alie
naſſe poꝛtionẽ quã retinere potuiſ⸗
ſet:ß magis fideliter facere.
Ceuola.
Ebitoꝛ in fraudẽ creditoꝛis
cũ vicino ĩæ finibus pignoꝛi
dati fundi pactus eſt:queſitum eſt
an is qui a creditoꝛe emit de finib

ggere poſſii:rñdeo ſᷣm ea q pꝛsopo⸗
nunt᷑ nõ idcirco minꝰ agere poſſe:

ebitoꝛ ignoꝛante creditoꝛe pactꝰ
Veez.
Vm in vetus creditũ vnus
creditoꝛ pignoꝛa accepiſſet:

quero an in fraudem ceteroꝝ credi
toꝛum factũ nullius momenti eſſʒ
reſpondi creditoꝛẽ nõ idcirco ꝓhi⸗
bendum a pſecutione pignoꝛuʒ:q;

in vetus creditum vt obligaretur
pactus eſſet:niſi id ⁊ in fraudeʒ ce⸗

teroꝝ creditoꝝ ſactũ ſit:⁊ ſic cauſa

iuris occurꝛat:qua creditoꝝ frau⸗
DBem.
Rimo gradu ſcripti heredes

C(cũ aĩaduerterent bona vef’
cti vix ad quartam pꝑtem eris alie⸗

ni ſufficere:fame vefuncti ſeruãde
NYfraudatoꝛ

gra ex ↄſenſu creditoꝝ aucte pꝛeſi

dis pꝛouincie ᷣm ↄſtitutõeʒ ea con

ditione adire hereditatẽ:vt credi⸗
toꝛibo dũtaxat ꝑtem pᷣſtarent: que
ſitum eſt:an manumiſſi teſtameto
⁊ libertates ex teſtamento ⁊ alimẽ

ta cõſequi poſſint: rñdi libertates

quidẽ ſi in fraudem creditoꝝ date

no eſſent competere. legata autem

ſi ſoluendo hereditas non eſſʒ non
Sem.

r At ꝑ granſicatõnem. vtroqʒ.ſ.inſtante.vt.S.de bonis auc. iudi.

poſ.ſi non.S.j.

1IZuſte.i. non maligne.
1Pacto. 1. nulla rone. ſic 1. S. de ndi. mde. tutoꝛes in fi.⁊.j.æ reg.
luris.l.nihil lo. ⁊. S. e.qui autem. S. apud. ⁊. S. ſcendum. cõtra.
8.ꝙ ſocio.l.veꝝ.S.ſi cũ tres.vbi ſociꝰ reuocat q alter ſocius habuit
a tercio ſoco.So.hic fuerũt negligentes.ibi nõ fuerũt.vel ibi de eqͥ
tate.hic de rigoꝛe.vel ibi ſpãle.qꝛ ius fratermtatis habet ſocietas.vt.

5. ſocio.l.veꝝ in pꝛin.⁊ nota h ad negligennã. C.œ an.exeep.l.ij.

muit hereditate paterna:bo⸗

ad eandem poꝛtioneʒ quam ceteri
creditoꝛes fuerint laturi. Sin vo

iuſte exegerit:ceteri creditoꝛes ne

glexerint exactioneʒ:⁊ interea res

eterioꝛ facta ſit vel moꝛtalitate ?
ſubductis rebus mobilibo vel rebo

ſoli ad irꝛitum perductis: id quod
acceperit creditoꝛ reuocan nullo
pacto poteſt: qꝛ alij creditoꝛes ſue

nelkgligentie expenſum ferꝛe debent
qui ergo ſi cum in eo eſſent: vt bo

na vebitoꝛis mei venirẽt: ſoluerit
mihi pecuniã: an actione reuocari
ea poſſit a me: diſtinguendum eſt:
an is obtulit mihi: an ego illi ex⸗
toꝛſerim inuito: vt ſi extoꝛſerim
inuito:reuocetur:ſinõ extoꝛſerim

nõ reuocetur.ſ̊ ſi vigilaui meã cõ
Itionem melioꝛẽ feciiqꝛ ius ciui⸗

le vigilannib ſcriptum eſt: ideoq;
non reuocat᷑ id quod percepi.
Enule.
fideiuſſoꝛi ſuo ſciẽti acceptũ
tulerit:ſi reꝰnõ ignoꝛauerit vterq;
