SDi aũt is qͥ ſoluendo non eſt:h̊ mo

do libertatẽ ederit:ſi creditoꝛibo

meis ſolidum ſolutũ fuerit ſtichus

fI QJ optio.indiſtincte.i.in genere.quo enã caſu hʒ electioneʒ
. legatarius. vt inſti. de le. S. ſi generaluer.
g Enertere. manumutendo omnes. ac.
pHAinuere. manumnttendo om̃es vel quoſdam.
i Dub oꝛditõne. vnuſqᷣſq; em̃ ita vider nuhi legatꝰ ſi velim. et ſie

—

no pni manumitti.vt.
Rfferentiã mi eñ

„

e. cũ is. 1.S. &. manu.l. ſeruũ. Jtem nora

bpʒ optionẽ a teſtaute 2 eun qui hʒa lege, licet hee

moꝛtuo ſoluendo eẽt vno maumii
ſo ſoluẽdo cſt:nec aduentitij caſus
ↄputandi ſunt: alioquin ⁊ qͥ vnum
incertũ ex ſernis ſuis ꝓmiſit:nem
nem manumittet. Glia.
3Ndd às integꝛis facultatibo co⸗
diculos confirmaut: œinde
æ cum ↄſiliũ creditoꝝ fraudando⸗
rum cepiſſet libertatem codicillis
æderit: obtineri non poteſt:quo⸗
minus libertatem lege interpella⸗
ret᷑:naʒ ↄſiliũ teſtatotis fraudulẽ⸗
tum no eo tpe obſeruat᷑: quo codi⸗
ciln confirmant᷑:ſed quo codicillis

is bonis.
m Exiſtat.ĩ frau⸗
dem creditom reli⸗
cta. ⁊ facit. C. ð te⸗

ſta. ma. l.iĩ fraudẽ.

pamn.S.j.
n Ereditoꝛũ. vt.
S. de ma.teſta. ſiqᷣs

locuples in fi. vbi

plene dixi.
o Si utus. pꝛo⸗

mlerit ſtipulanti

ſtic. c.

Aliũ. I. ᷓ iſtũ
ſtipulatoꝛem. ac.

pꝓ Relcindit᷑. ſpe
ciale qꝛ ambo ſunt
in obligatõne ⁊ qꝛ
alter facile põt mo
ri.ałs otra cuʒ nec

pꝛius nec pꝰ mãu⸗/

miſſionẽ interuene

rit re ipᷣa fraus.vit

j.e.in traudem.
q SPoſſit.nõ. de⸗
bere inſpici qõ ex
pñiti.nõ qð ex futu
ro.ſic.S.qð me.cã
l.metũ auũt pᷣ.⁊. j.
qð vi aut clam.l.
ſi alius.S.eſt autẽ
⁊ de re. in. ſi qͥs ab
alio. ⁊. . l. ꝓxi.
Sip̃. nõ. vtrũ
q; alternatiuoꝛuʒ
eſſe in obliganione
ſic.J.de fideiuſſo-
grece. S. ſi quis ſtu
chus.⁊. S.& mio-

7 ſi ſine in prin. et

dixi. S.de ↄſti. pec.
l. illud.
Meuter. eoꝛuʒ
ma.ſic.j. furus
eũ. S. papᷣ. ⁊ ↄtinua
legẽ ſeq̃ntẽ cũ iſta.
t 1 Uhanus-⸗
e eo. ſ. ꝓ⸗
miſſoꝛe m ſuꝑioꝝ.
l. S. ſi. ac.
u Alud. preter
ſtichum ⁊ pamphi
lum. c.
x Soluendo. ſüt
hec ſiłia qͥ ad hoc
vt de boms exeat.
vt. I.de ſolu.ſi mi⸗
hi alienum. ac.

y Aduẽtitij.nõ.ſic.. re indi. ſi qͥs ab alio.a. S. de ĩ litẽ iurã.l.j
Hz ar. Z. S. de neg. geſ. diuortio. S. ̊ ⁊ ſi facere ac. ac.
3 eminẽ ma. q ẽ ſalſuʒ. cur ſecus in legato in genẽ. vt. S. e. ſi
optio? R.qꝛ ibi hʒ vendicatõeʒ legatariꝰquã B; hʒ ꝓmiſſoꝛ.

1 J qus. facultanbus. exiſtentibus.

Conſrmauit. teſtõ qdð nõ erat neceſſe cũ poſtea fiãt. ſecus ſi ante
Fm hec iura. vt. S.e iure, co. l.ſi qᷣs cu. S. teſtõ. 7, l. añ teſtamenti.

4

9 Batur. ſic. 3. teſta. ma. l. . R——
b Minoꝛ. facit. S. ſermn. expor. ſi minoꝛ. ofrs. S. æ ma. l. tij. S.
ſi moꝛ. ſolue vr ibi. Itẽ facit.S.de mqu. vin.illud.S.j. .ſ ibi ſolue.
Cc e AUm hbis q.dʒ. ſeruũ ⁊ ex teſtõ.ſi at᷑ ex ↄtractu ini viuos pnt
mierĩ mãumitn. a ad executõeʒ tenet᷑.vi.s. ver.ob. ſi vᷣuu

S. ſed ſi ſit.

d Aanummtat.

pendẽte oditione.
CLaula.hoc ⸗
ternmunat vel vYbuz
dz. vel ver buů man
mittat. vt quia ab
alio fint rogatus.
ſCocũ hʒ.condi
tione exiſtente ᷣm
quoſdã.iu dic ſim⸗
plicit nõ tenere li⸗
bertatẽ. vt. S. e. l.
iij.⁊.j.e. generałr
S. fi. 2. S. & manu.
ſeruũ.⁊ ar. S.quẽ⸗
admodum ſerm.
gmit. l. is cui. S. ft.

SS i Lle ſeru“.
non erit li⸗
her. ſic.J. e.ſi pua⸗
tus. 3. S. qo me.

ſolue vt ibi. ac.
h PFien pot. hac
rõne qð non defen
duur. vt. 3. de ſta⸗
cu ho.ſeruus. vbi
plene notaui. Itezʒ
nõ. ꝙ põt eũ efen
dere dñs.vt h.. J
de accuſat᷑.ſicii.S.
ꝛdeʒ imꝑatoꝛ.qð ĩ⸗
tellige vr ibi ꝓ eo
faciat.vt.C. de ac⸗
cuſa.ſi cuiuſdam.
Itez videt᷑ ꝙ de ca
pitali nõ poſſet ac⸗
cuſari.vt.j. de ac⸗

cuſa. hos ac. S. fi⸗

ꝗᷓ eſt cõtra. ſeo hec
m ullam.
1 MQui hac lege.

facu.S. & manu. I

ſeruus hac le.⁊.C.
q̃ nõ poſ. ad liber.
pue. l. j. 7. h. 1. C.
ſi mãci. ita fu.ali.
ea quidẽ.ſj contra.
EC. de ↄdi. ob cãm.
lI. ea quidẽ. ſo. ple⸗
ne vi ibi nõ. ac.

k 1 Rfrandé
ſoluẽdo eẽ
vt inſti.qͥ.ma.non
lʒ.S.in fraudẽ.exi⸗
gitur enam qnq;
fraus vt nõui. ..
qͥ ma.no poſ.l.j.⁊
ſacit.j.l. ꝓxi. ſed
gr. Z. C. d reſcin.
ven.l.quiſquis.ac.

libertas datur. Minoꝛ Sgnis. xx
cũ ſeruuʒ manumittere vellet: nec
iuſtã cãm apud ↄſiliũ mãumittedi
hr̃et:tibi eũ vt manumitteres łe⸗

dit:negauit eũ ꝓculꝰlibeꝝ eſſe: qm

fraus legi facta eẽt. Frica.
Vm his qͥ ſub ↄditõe dʒ ma
numittat fideicõ. cã lex elie⸗
ſcentia locum hʒ. Si miles iur̃

militari teſtõ facto libertatẽ ede⸗

rit in fraudẽ creditoꝝ:et nõ ſoluen
do moꝛiat᷑:impediunt᷑ libertates.
Ale ſeruꝰ Artianus.
liber non erit: qͥ coegerit: vt
eũ dñs manumittat:⁊ ille ꝑterꝛitꝰ

ſcripſit liberũ eſſe eũ. YIteʒ nec ille
liber fieri põt:qͥ a dño nõ eſt vefen
ſus in capitali crimine:⁊ poſtea ab

ſolut? eſt. Qui hac lege venierit
ne manumittant᷑:vel qͥ teſtõ ꝓhibi
ti ſunt manumitti:vxł iuſſu pᷣſidis

ꝓuincie: lʒ manumittat᷑:iñ ad lib⸗
tatẽ nõ ꝑueniũt.

Aulus.
Nſfraudẽ creditoꝝ maumit⸗
tere videt᷑: q iaʒ vel eo tꝑe qͥ
manumtttit ſoluẽdo nõ eſt:vel da⸗
tis libertatibb œfuturus ẽ ſoluen⸗
do eſſe:ſepe emʒ d facultatibo ſuis
ampliꝰ ꝙ; in his eſt ſperant homĩes
qð frequemer accidit his qͥ traſma
rinas negociatõnes ⁊ alijs regioni
bus ꝙᷓ in his in quibo moꝛant᷑ ꝑſer
uos atq; libertos exercent: ꝙ ſepe
aſtricti iſtis negociationibo longo
tẽꝑe id ignoꝛant:⁊ manumittendo
ſine fraudis ↄſilio indulgent ſeruis
ſuis libertatẽ. Artia.
Nfraudẽ ciuitatũ maumiſſi
ad libertatẽ nõ veniũt: vt ſe⸗
natꝰcenſuit:h̊ nec in fraudẽ fiſci da
tas libertates ꝓcedere pꝛincipalibo
oſtitutõnibo cauet᷑.h̊ diui frẽs.R.

ILibertos. abs liberos.⁊? ałs libertos. L
m i N fraudẽ. cauet᷑.vt.j. iure fi.l.imfraudẽ. S. a xxbitoꝛe.
n— AManumilſerit. vt 2. E. de ſeruo pi. da. ma.l. ij. 2 non ſit la⸗
pſum decenni.vt.j.e.ſi cũ fi.S.ariſto.⁊.S.ſicut.
p p RKoſpexit. ſtatuendo.

0 Laroꝛ.ſ.legis iuł᷑.xæ adul.vt.C.ad..iuł.de aduli.l.vVba.

qs aũt fuit h̊ latoꝛ habes.j.de adul.in ijn.ii.⁊ ſic nõ. ꝓhibitõeʒ alie

nationis alicuiꝰrei poſſe fieri ex caula a iudice.ſic.j.de pollici.l.x&æ
pollicitatõnibo.⁊.S. de cur.furioſi.l.iuł.⁊.j.ꝓ emptoꝛe.l.qui fun⸗

duʒ. S.qui ſcienus. .
q Siem ſexageſimũ.vt.j.e.l.S.ſextus.

Tr Alienare.large accipe. vt.j.e.ſj ſi maritus in fi.ac.

nõ vtiq; ſi debitoꝛ fiſci mãumiſerit

libertates impediunt᷑: ̊ ita ſi cum

nõ erat ſoluendo in fraudem ma⸗
numiſit. Apianus.
Koſpexit legiſlatoꝛ:ne man⸗

cipia ꝑ manumiſſioneʒ qöõni

ſubducãt᷑:idcircoq; ꝓhibuit ea ma
numitti:certũq; diẽ pᷣſtituit intra⸗
quẽ maumittere nõ liceat. ipſa & q̃
diuertit oẽs oino ſeruos ſuos mãu
mittere ł aliẽare ꝓhibet᷑:qꝛ ita vᷣ⸗
ba faciũt: vt nec eũ quidẽ ſeruuʒ qᷣ

eytra mĩſteriũ eiꝰ mulieris fuit:xł
in agro ł in ꝓuincia poſſit maumit

tere ł alienare:qð quidẽ perqdu⸗
rũ eſt:h̊ ita lex ſcripta ẽ.ſ ſi ptꝰ di⸗
uoꝛtiũ ſeruuʒ miłr rapuit aut alia
rõne acqſiuit eq̃ qõ ad verba atti
net:manumittere nõ poterit:⁊a ita
quoq; ſextus cecihus qnoꝛat. Pa
ter vo in cuiꝰ poteſtate filia fuerit
ea tm̃ mancipia ꝓhibet᷑ manumit⸗
tere alienareue:q̃ in vſu filie ſue fu
erint attributa: matrem quoq; pꝛo
hibuit maumittere alienareue ea
mancipia:que in miniſteriuʒ filie
conceſſerat:ſed ⁊ auum ⁊ auiaʒ ꝓ⸗
hibuit manumittere:cũ hoꝝ quoq;
mancipia queſtioni poſtulare poſ⸗
ſe lex voluerit. Dextꝰ ceciliꝰ re⸗
cte ait:anguſtiſſimũ tpᷣs legẽ pᷣſti⸗
tiſſe alienandis manumittendiſue
ſeruis:finge inqͥt reã adulterij po⸗
ſtulatam intra.lx.diẽ:que cogmiõ
tamfacile poterit adulterij expedi
ri:vt intra:lx.diem finiat᷑:⁊ tñ li⸗
cere mulieri qᷓuis poſtulate adul⸗
terij ſeruum ſuſpectum in adulte⸗
rio: vel queſtioni neceſſarium:qð
ad verba legis atrinet mãumitter
ſane in hũc caſuʒ ſbueniẽdũ ẽ:vt ðᷣ
ſtinati ſerui quaſi conſcij vel quaſi

ſIn agro. i. i

tiſda. co. ſciẽduʒ

circa pꝛin. l.et ẽ
cotra. C. de ad/
ult. l. in adulte.
ſo. vi ibi. Jtem
otra in patre vtł
mre ⁊ auo mul
eris. vt. j. S. pr

t Lex p̃dicts.

de adul.ſic ergo
nõ. ſtaꝛi vbis. l.

ſic. S. de leg. iij.

nõ aliter ⁊ e ex
er. l.j.S. ſi is ꝗͥ.
ð hoc plene di
xi. S. de le. 2 ſe.
con. l. non pñt.
Itez vbi lex nõ
diſtigui nec noſ
vt h nõ. . de pu
bli. l. de pcio et
hoc miſi alia lex
diſtinguat. vt ex
duabo legibo piʒ
vt inſti. de vul.
ſubſti. S. ͦ inſti
tuto. 2. S. T he⸗
re.inſti. ſi pater

Itez ex alijs du

abus. vt. S. ð po
ſtu ł.imꝑator.a
I. ad mumapa.

l. oꝛdine. Ys no
ta.ꝙ nõ licet a⸗

licui verba.l. of
fendere. et ſicp.
p. qð nõ. C. de
le.et con.l.non
dubiũ.

un Rapnit. akt
emerit. ałs pa⸗
ruenit.i.ꝑ ſolu
tionẽ recepit.vi
et. S. de ſtatuli.
l. ſticho. S. aꝛgẽ⸗
tarius.⁊ alłs ra
puit ⁊ ałs paꝛu
lu. ⁊ oia tendũt
ad hoc ꝙ habeꝛe
ceperit ⁊ facẽ ad.
l. S. de le. ij. l. cũ
filius.S.ſeruus

x Pater vo filie. ⁊ ſic poſſunt ſcire.ſic ⁊. . d repudi.ↄſenſu.S.

ſuper plagis.

y Pꝛohibnuit. ma. ſeruũ in vſum filie datum. vt pʒ ex ſuperioꝛib⸗

duobus dictis. accurſius.

3 Sextus anguſtiſſimum. ſ. lx. dierum. vt hic ſubijcit. . C. &

adul. verba.ac.
7 Eimatr. interꝛoganne. 1. R. q. d. nulls.

9Buſpectu. ipſe ſeruus ſecerit adulterium.

corrign
hors
AItoii ve
monur
vaurſa
enr oͤn
uiſe Lon
imn lb
iR us
fütaltnan
Webeipt
nntiten
heſt f.
eoſtl⸗
Muon.

1

s utt
Mr, A
il auj i/
ſipone tia
Cſae rtA
Nltnonn
e,

) Ktſnglr
Uniſis, Gc
Nwcn i⸗
RNW
,,

Motubepen
ſaine u
guil,

S
–

N

aummn
n Aarm

1
hannilge

6 üix.

l Ni
xrnl
aiſngurf
nc vty.
luſig nn
Na. NN
c.Ke
t ihn
n i
ine
U u
Lazr
N guͤan
,„ dnat
¹ G.
LæNEAKNXK
Mi

—

☛ S .

1
nenl 4).

iceſ
) mis iul
„ Mt As n
. ue tin
ad
i aeriiin

lsalil
lus en

camu n
um eftinni
Enſimn 4

,
gan

OQueſtioni. hoc expone. vt. 7. imiurijs. item apud. S. queſtion?

7. S. queſtionis. ⁊. S. ad ſylł.l.j.S.queſtionem.⁊ facit.j.de aduli.ſi

Poſtalzgarit ar⸗

Mocentes.ipſimet.. .
c Fimtam. ałs litem. als queſtionẽ. ⁊ ałs cognitionem.

ↄ Secedat.ſ.
filia. et ſic facert.
E. de adul.l.fi.
vel dic ipe pater
4mater. ⁊ tunc
nõ poterũt alie⸗
nare puta liber⸗
tatem relimquẽ/
do vel legãdo.

e Allienare. laꝛ
ge accipe. vt. j.
e.ſ̃̊ ſi marit in
fi.ac.

f q oc ſi
vltra. ſi

habes vltra pla
nuz ẽ. ß ſi intra
iũc corrigic px.
ſupᷣioꝛis.l. R.ł
in tomũ vel ſaltĩ
in manumiſliõe
e qua ſola h̊ re
penit. nõ de alie⸗
natone.ł dic ſta
tim.ſ.lapſo iꝑe.

vt. j. ſi puuatꝰ.

S. fi. vel tercio ñ
veber ſieri. vt. S
factum t tenet
vt hic. ſic. J. q̃n⸗
do ap.ſit.l.j.S.
biduum.
g ſ Ec ſi
mari⸗-
tus.pater accu⸗
ſare. adulteruʒ
vel enã filiam 2
ſic pater filiã ac⸗
cuſat. vt ⁊. C. qͥ
accuſa.non pñt.
l. ꝓpter.

h Et ſimpliciĩ
dumiſſa. id eſt ſi
ue virum ipa ſi
ue vir eam reij⸗
ciat. ac.

poꝛtatõe nec illa
ſeruat in euʒ af⸗
fectionez. vt. .
repud.l. j.

k Gꝛa. vtroq;
volente. vt ĩ an
ten. de nup.S. di
ſtrahuntur. ac.

nocentes nõ œæbeãt manumitti añ

litem fimtã:cũ pater mulieris vel

mr: ſi intra.lx. diẽ vecedat: ex bis
Fᷣuis qͥs ĩ miſteriũ filie ederit:ne
qᷓ; mãaumitter:neq; aliẽare poterit

Vod ſi vltra. x. Dem
diem manumiſerit: ſeruus
ſtatum hber erit.

Apianus.
Ed ſi maritꝰintra.lx.diẽ de
ceſſerit:an manumittere vel
alienare iaʒ poſſit ſupᷣſcriptas ꝑſo⸗
nas videamꝰ: ⁊ ñ puto poſſe:qᷓuis
accuſari młr væficiat a marito:cuʒ
pr accuſari poſſit. Et ſimplicit
lex quidẽ mulierẽ ꝓhibuerit intra
lx.diem diuoꝛtij maumittere.ſiue
autẽ diuertit:ſiue repudio dimiſſa
ſit:manumiſſio impedlet᷑: ̊ ſi moꝛ
te mariti ſolutũ ſit mrioniũ ? aliq̃

pena: eiꝰ manumiſſio nõ impediet᷑:
H ſi bona gr̃a finierit mr̃ioniuʒ:di⸗

cet manunnſſionẽ vel alienatõʒ nõ
impediri:̊ ⁊ ſi otante mr̃iomo:dũ
młr diuoꝛnũ cogitat maumittat ł

glienet: ⁊ dilucidis ꝑq; batoõnibo fu

erit ꝓbatũ:q̃ſi in fraudẽ legis h̊ fa⸗
ctum ſit:nõ dʒ alienatio valere vł

manumiſſio. alienationeʒ omnem

omnimo accipere vbemus.
Veſitũ eſt:an is qͥ maieſta⸗
tis crimĩis reus factus ſit ma
manumittere poſſit: qm̃ an dam⸗
nationem dñs eſt:⁊ imꝑatoꝛ ant.
calphurmio cratoni. R. eo tpe qͥ qꝗͥs
ꝓpter facinoꝝ ſuoꝝ cognitionẽ iaʒ
pena ſua certꝰeſſe poterat:mul⸗
to plus cogitatõne eiꝰ ↄſcĩa delicto

rũ qᷓ; damnatõne ius dande liber⸗

tatis eum amiſiſſe. Julia. ait ſi

IAManumittat.ſic.S.de manu.qui pene in fi
m Allienationẽ. ſic.C.de reba alie.non alie.l.ſi.

n ꝗq Aeſuum eſt. reus.i.accuſatus.
. Plus. als plus ałs pꝛius. 7 faci

2. J.de acciſſa.l.ex iudicioꝝ.⁊.S.de manu.l.qui pene.ac.

ꝓ Juk. hberum. immo contra. vt. S3. de manu. vin. ſi pater. ſolu.

ibi non.vel hic mnoꝛ erat filius.ibi non.

hic ſubducebatur queſtionij adulterij.vel hic mutauit voluntatẽ.

q ſ Icum fidei.debeat᷑.ſeruus minoꝛis a ſe minore.

r Alienatio/facia, e.l/et focit, S, de manu. cauſam in pꝛin.

cm ſua in funus er collata ſũt re

1t. E. ad. l. ink. msiel.l. fi.

a de mann. vin.ſi rogatus in pꝛin. ſecus ſi non veberemr. vt. Z. e. l.
ſi quis integris.S. minoꝛ. Item facit. C. de fideicom. li. l. mnoꝛ. ac.
VSi ptem. intelliget.facit.S.e.ſi quis.S.minoꝛ. =ðð
ſMe qmis. lege. elieſcentia. vt inſti.qui ma.nõ poſſunt. in pꝛin. ac.
Ex cauſa.⁊. ſic largiſſime.vt ⁊,3.ſi cer.pe.l.j.⁊ in aut᷑.ðv ſideiuſ.-

poſtea ꝙᷓ; p pmiſerit filio maumit⸗

tere:filiꝰ ignoꝛans prem vceſſiſſe

manumiſerit vindicta: nõ fieri eũ
libeg. Sʒ ſi viuit pr: ⁊ volũtatem
mutauerit:non videri volente pr̃e

filium manumiſiſſe.
Jcum ſideicõ⸗ BSem.
miſſaria libertas œbeat᷑ mi

noꝛ.xx.annis ſeruũ vẽdat:vt ma⸗

manumittat᷑:vel qꝛ bac lege emat
nõ impediet᷑ alienarö. S ptem
quã in ↄmuni ſeruo hʒ minoꝛ.xx.
anis manumittẽdi cã tradat nihil
agit᷑:ßᷣ ſi cum iße cãm ꝓbare poſſet
tradiderit:nulla fraus intelligetuꝛ
Ne quis creditoꝝ fraudandoꝝ
cã ſeruos manumittat hac lege ca
uet᷑:creditoꝛes autẽ appellant᷑ qᷣbo

quacũq; ex cã actio cũ fraudatoꝛe

opetit. Ariſto. R. a veebitoꝛe fi⸗
ſci qui ſoluẽdo nõ erat: manumiſ⸗
ſum ita reuocari in ſeruitutẽ cebe⸗

uocanda ſunt. ſub cõditione
alicin pecunia debeat: q̃ſi ſtatuli⸗
ber erit a ebitoꝛe maumiſſus:vt
pendeat libertas ex ↄditõne. Si
volũtate pris fili ꝰmanumiſerit: ſi⸗
ue pr̃ ſiue fili ſciat ſoluẽdo pꝛeʒ nõ
eſſe: libertas impedief. Bem.

J pꝛiuatꝰcoactꝰa ppło mãu

miſerit: ꝗꝙᷓuis volũtatẽ accõ⸗
modauerit:tñ nõ erit liber:nam et
diuꝰmarcꝰ ꝓhibuit: ex acclamati⸗
one populi manumittere. Iteʒ nõ
fit liber: ſi mentitꝰvñs:ne amgra⸗
tibo caſtigaꝛet᷑ dixit eẽ libeꝑ:ñ eĩ fu

it volũtas mãumittẽdi. In his

S. enaʒ abſolute. æ.
J. de ver. ſig. crech⸗

102. ac.

U Ariſto * vebeꝛe.
quod licet. vt. S. e.
l. in fraudem. ac.

x Becenmo. din

ꝓ decennio. ſic. .

acqui.poſ.l.ujj.
S. ſi ſeruus. ſic eti⸗
am dicimꝰ diutur⸗
m mores ⁊ diutur⸗
na oſuetudo. qnq;
quinquento po⸗
nitur. vt. j. xe ſeꝑa
tio.l.j.S.qð dicrũ
qñũq; ꝓ anno.vt.S
ſuc.e.l.j.S.laꝛgi
us. qñq; pꝛo bien/
mio. vt. S. loca.l.m
mum et facit. S. xæ
oſti. pecu. ꝓmiſſoꝛ
vbꝛ de. x. diebo dic.
7.3.q5 cuʒ, eo ſes

y Lollata filci.
ſcʒ debitons.

3 Si ſub condkti⸗
tione. alicii credi⸗

1021. ge.

2 Conditõne, ſ.

indebiti.

„ Si voluntate.

mãumiſerit, quod
poreſt. vt. ̊. e ma

nu.vin, ſi pater.

ſ Zpriuat⸗
populo.
abs appellãs 2 tũc
facu..qui mãu.

non poſ.diuoꝛum

⁊ de pems.l.decuꝛi

onum. a. j. de app.

ſi conſtat.ałs eſt a villico.ſ.pꝛopter populum.a tunc idem. vel die
ꝙ ab ipſo ſeruo qui villicus erat.a tunc ſacit.S.e.l.ille. ſeo ſemꝑ eſt
contra. S. quod me. cauſa. I. metum. S. idem pompo. ſol. ibi ab extra⸗

neo pauaio fuit coactus. vt ibi notaui.
b Caſtigaretur. ſ. ſeruus.

.

colũtas. oiſpoſitiua enũciatua fuit ꝑ quã nõ datr᷑ libertas.vt
hic.⁊.C.æ teſtõ mili.l.ex his ⁊ xᷣ teſtamẽtis vba.ſed ar.ↄira de con

ſti. pec.l.tiuus. Iteʒ ar.ↄtra inſti. adopt᷑.in fine. ſeo expone vt ibi.

. —

Item dicũt h̊ quidã qð hic ſeruꝰſii detegentis hmõi colluſionẽ.ꝑ.l.

e collu.ete.l.j.ſj̊ ibi fuit lata etiam ſentenua.

d In his teſti. vt ſi nõ põt tũc moumitti vſpet de libertate g hoc.

m - KW S.

a Coempetentis. qo eſt a die adite hereditatis. vt. C. de caduc. nel.l.
j. S. in noniſſimo.ſi &̊ tuc ceſſet ts phibitiõis erii liber. ałs nõ en⸗
dic Cdo ↄpetenns. i. in q̊ trãnerit tps phibuõms.vt qñcunq; illud ſit
fiat liber. vt. S. e l.qdð ſi intta.ſᷣm vnã expoſuõeʒ.⁊ facit.S. de he.in⸗
ſti. ſeruus ali.S.qu fideicomiſſaꝛiam.

b 1 Imotꝛtis.
diminuta.
ar. ↄtra inſti. ad.l.
fai. S. quanttias et
S. ex d uerſo. ac.
CcSBi is mortis
cauſa.hec appellat
moꝛris cꝗ capio.et
ꝓ hoc.S. de w. cã
moꝛtis. q precio. S
finali. ac.
d Acceptur? eſt.
q.d.nõ ꝓ precõ ſer
ui.accur.
eNMNMon pꝓficit. vt
S.e. cuʒ hereditas
in pꝛin.
f c Hmpettr.
poſtea ſer⸗
hus faciꝰexjaliqua
noua cã no aliter
Em Jo.ſic em̃ non
teneret manumiſ⸗
ſio. vt in 3ꝛijs. vt.
1. de his qui a nõ
dñno ſi nõ ꝓnetatẽ
7. C. ne xe ſtatu de
functoꝝꝑ.l.j.afacit
C. vᷓ ſentẽ. a int᷑.
l.qij. ̊ quidãtm ſer⸗
uo inanumirtẽte:
hanc intelligut. vt
licet ipſe ſeruns ꝓ⸗
nunciet᷑.non nocet
manumiſſo niſi et
ipſi fiat qõ.ſ̊ econ⸗
tra abſolutõ mãu⸗
miuentcis ꝓficeret

manumiſſio. vt ar.

J. ad. I. uł. ö adu.
cenunciaſſe. S. fi.
pot. vt et.
M. de his qm a nõ
dñno. ſi nõ ꝓpꝛietatẽ
hb E1. dno ſerui.

1CLonfirmat. ĩ⸗
mMo videt᷑ ꝙ ſic. vt
R. de liberali cã ſi
ab eo ptra. ſoł. vi
ibi. ⁊ eodẽ mõ ſol⸗
ue Z. J. liberali
cã. fiuũ. uem cõtra
S. de odi. inſti. mun
lier. S. j. ꝙ wꝛ te
net ex volũtate dñi
ſcʒ teſtatoꝛis fuit.
Item eſt cõtra ĩ eo
q rem alienã obli⸗
gat ⁊ dño ſuccedit
quia confirmat pi

ciendum eſt.

cum ꝓdeſſe põt.

quos intra certa tempoꝛa nõ licet
manumittere:ſi teſtõ acceperĩt li-
bertates:nõ teſtamẽti facti: ſed cõ
petentis libertatis tempus inſpi⸗
Dem.
J moꝛtis tempe ſoluendo ſit
hereditas:ſi tũ cum adit᷑ de⸗
ſierit eſſe ſoluẽdo:libertas a teſta⸗
tore in fraudẽ creditoꝝ relicta nõ
cõpetit:nam ſicut aucta hereditas
ꝓdeſt libertatibus:ita nocet dimi
eſt:iuſſus ſit hrditare tãtũ quanti
eſt et liber eſſe: videamꝰ an adhuc
ſit fraus crediioꝝ:qꝛ heres moꝛtis

cauſa accepturꝰeſt:an vo ſi alius ꝓ

eo: vel ipſe nõ de peculio vet:nulla
ſit fraus:ſed ⁊ſi heres locuples ſit
nõ ꝓficit ad libertatẽ: nec qͥ dat pe
Bem
Ompetit libertas data ab
eo:qui poſtea ſeruus ipſe ꝓ
nunciatus eſt. Bem.
QRd; ſeruo alieno libertas non
oↄſent ente wmino data eſt:
valere ex aucte iuris nõ poteſt.q⸗
uis poſtea manumiſſoꝛ dño heres
extitit: nam licet ei iure cognati⸗
onis qui manumiſit heres exniit:
nõ ideo aditõne hereditatis dario

ↄfirmatur libertatis.

Altrimonij cauſa manumit⸗
ti a nullo alio ancilla poteſt
qᷓᷓ qui eam vxoꝛem ducturus ẽ:qo
ſi alter eam manumiſerit matri⸗

monij cauſa:aſter eã vxoꝛeʒ ducat:

nõ erit lbera: adeo vt nec ſi intra
ſex quidẽ menſes eam repudiatam

poſtea manumiſſoꝛ vxoꝛem duxe⸗

rit:liberam eam fieri. Juł. R. q̃ſi

Onus.vt·S. pig.ac.rem alienã̊. a. S. ad mace.l. ̊ iuł.S. ſed ⁊ ſi filiꝰ.
Item in eo qͥ fundũ wtalẽ vel rem furtiuã ⁊ ſucceſſii vxon vel dño.
vt.j.d vſuca.l.cũ vir. Item eſt ʒ.S.de ↄqi. inde.ſi nõ ſoꝛ.S.ſi fihus

Item j.5S.æ euic.l.vẽdicantẽ.cũ ↄcoꝛ.ſuis.ſo.ad omia pᷣdicta bec
Em illas. vt lʒ nõ ↄſirmet᷑ libertas ſi iñ velit reuocare an

exce.

Ið nõ placet. q; nõ ꝓ: ſ̊ ̊ libertatis fauoꝛẽ eẽt.a ſac. I. d reg. iu. l. pe.
m Arrimonij.auo. de minoꝛe 8ᷣ dic. xx. an. q nõ põt manumute.
niſi cã cognira. intra q̃s hec eſt vna vt eã in vxoꝛẽ habeat. vt
. de manu. vin.l.ſi collactaneus in fi. ⁊ inſti.qui ma.nõ poſ. F. eadẽ
ſi aũt eſſet maioꝛ poſſet alij nubere iſto manumiſſoꝛe cõſe miente, vt

nepelter ß quidã vixerũt hoc ſpãle in lib ertate. ar. E. de euie in nbi.
¶
1

Di is cui libertas relicta

la lex. accurſius.
K Si alter. ſ. minoꝛ. ac.

3S. œ ritu nup.l.mairimanij. vel etiam in minoꝛe habeat locum 4,

IEam. alteram manumiſſam a minoꝛe ſu maioꝛ vel minor ille

pꝛoducens. q..

his nuptijs ſenatſenſerit: q ptꝰ

manumiſſionem nullis alijs inter
poſitis ſecute fuerint.
Hmpon“?.
Vratoꝛ furioſi ſeruum eius
manumittere non poteſt.
Dem.
Empꝑ m fraudem creditoꝝ li
bertas datur ab eoqͥ ſaret
ſe ſoluẽdo nõ eẽ:qᷓuis h vediſſet bñ
merentibo. Freni.
J quis hñs creditoꝛes:plu⸗
res manumiſerit:nõ ommũ
libertas impedit᷑:ſed qui pmi ſunt
liberi erunt:vnec creditoꝛibo ſuis
ſoluat᷑:quã rõnem iuł.ſolet dicere
velut duobo manumiſſis cũ vnius
libertas frauderet᷑: ſed alterutriꝰ

non vtriuſq; impediri libertatẽ:et

plerũq; poſtea ſcrnipti:niſi qñ maio
ris pꝛecij ſit is:q ante nomiatus ſit
nec ſufficiat poſterioꝛẽ rtrahiĩ ſer
uitutem:pꝛioꝛ aũt ſufficiat: nam B
caſu ſequenti loco ſcriptum ſolum
ad libertatem peruenturum.
DOmponiꝰ.
N fraudeʒ creditoꝝ teſtame
to date libertates pꝛioꝛibus
creditoꝛibus dimiſſis pꝛopter reſi⸗
duos alios creditoꝛes irrite ſunt.
””òM Ceuola.
Ignoꝛ obligatum ſeruũ e⸗
bitoꝛis heres manunnſit:q⸗
ſitum eſt an liber eſſet. R. ᷣm ea q
ꝓponerentur:ſi enam pecunia tũc
ceberetur:non eſſe manumiſſione
liberum factum. Paulus.ſoluta g̊

pecunia ex illius volunrate liber

nit.
Ermogem.

m Libera. nũ
quid & ptus erit

in pendenti.

n Aanumil⸗
ſor. idemq; mi⸗
noꝛ.

oO Fyuermt. ſic.

3. de paci. w. l.
inter. S. ſi. et xe
condi. ⁊ dmon.
l. cuʒ vir. ⁊. j. &
verbo. ſig. plene
habes ĩ. l. boue.

reiur᷑.l.qui ꝑ ſa

lutem.

5 c Fratoꝛ.

factt. 5.
ð manu.l.ſeruũ
u. ac.
aq 1 Emper.
facit. S.
e iurepꝛonatꝰ.
ſi libertꝰmioꝛeʒ.
3. eo. l. in frau⸗
dem.
r ſ Iqms
hHabens
creditoꝛes. pun⸗
cta. ac.
ſSPlures. ſcili
cet ſeruos. ac.
4Pumi ſunt⸗
ſ.manumiſſi.
un Soluat
adhuc ſolui poſ
ſit.ac.
1. Rpereat. aʒ0.
y Sed altern

trius. py. eſt Ir̃a
vVideiur abun

Gare.
3 Seripti. ſci⸗

licet ſerui ñ im-

pediri libertatẽ
diclmus. vt. S. Z

here. inſti. l. qui

ſoluẽdo.a ſic no
ta. æœ oꝛdine. vt
diximus. S. œ ſi
deicõ.li. generꝗ
luer. S ſi qs oli⸗
euum.

Scriptum. liberum. ⁊ ſic nõ. ꝙꝙ paupertas ꝓdeſt. vt ⁊ nõ. C. de

epiſ.⁊ cle.l.ſi quis adde.S.pe.
a 1

M fraudeʒ. ꝓpter reſiduos.ałs ꝓpt᷑ nouos.⸗ alłs ꝓpi aſſi

duos ſ̊ ð huic.l.j.q ĩ fraudẽ cre.ii qs cũ hr̃et.ſo.diſtingue
an pᷣmi ex pecunia ſeqnuũ ſini dimiini.vt h̊ an nõ. vt ibi in e.ii.l.
au pᷣtoꝛ.S.ita demũ.a.l.papᷣ.vel hic om̃es ꝓpoſuu fraudare licʒ pri/
mo illos quibus poſtea ſoliit.ibi nõ.vel hic in fideicõ.libeꝛate ibi

in directa. vt.C.q ma.nõ poſ.l.j.⁊. fi.

b p Ignon obligatũ. ſpãlii. vt. C. de Suo pi. da. l. ab eo.

Si enam.hic verſus eſt py. littera.

d9 Ex volumiate. vi 2, &.a,:& ſeruo pi. da. l. ſi creditoꝛi bus. 7,5.

enfi
inſiuu
N Pd.
11 Am
ſee
inl,
ſmo um
nt, un
inpelt)
Cchrüu

Ktom
känef
lo 5 9
.

All

(nſu

Gmcälnie
ſ.C ſenn
Nr doat
cis .
4 Lbertn

dohta ſen

nlali ſin⸗
Ult. Nin

iiſtn

nn

5 Em,
gunl u⸗
lnensntei
Mmtdo, ſaltie
Monhhlegt.
Göfnugleceti
lleg 0NN
rkwner
lbengs nen
Mn wnrn⸗
Minſt Xleg
rleſ ſteng
iun ſaß⸗
Mneriyer,
lilmns ne
lrt ilei
inſſſcnefn
emnirſn
henen r⸗

nsran
nchi
e

T — „ * . b.
” J t interim muti.vt. .de act᷑.⁊ ob.l.is qui.⁊.S.ad tre
ihn .pignoni: ſic enam põt intelligi. S. de ſideic. li.l. genera⸗ A aumn Rene ſolm.S.de manu.l.ſeruum.ac.
Rere Auſ geonrune erain, . S. fi. ⁊ nõ.qð ab initõ nõ tenet ſir r Ymoer aſtumrone. ve. 2. ſt moner uns fu.ali.l.ij.
liter. ZP quis ſervo.. o. facit. S. e. l. ſeru. Eum. libertum. 8. vt qᷓ
WD mat Ara: Se ti erna: Lecit Sje l te emf een dr oe tu in ſern uunẽ. p quo ad alia eſt patronus. vt q
la 2 gnifnthag Z lin Sen Ulane
ube I.l. j. YItẽ hoe B .. . yt nò vocet in ius
4 uim dollefi von ſit . 6 creditoꝝ mãu⸗ marci:an poſſit vt ingratu uz3 5 ſine venia. vt. S. e
an egann gm ma veriaſber ſephibet⸗ ſiue cuſare videamꝰ:et dici ket 1 Zacels pen. Ran
tn . tunc ttit liber eſſe phibet: ſi zumiſſoꝛ: B ius eũ ñ hre. Si filiꝰ nac. ein pꝛin.
n.Wn numue. enne „ de pecuĩe iaʒ ceſſit: ſue mãumiſſoꝛ: B ius eũ ñ hre rt. kannde meete⸗
„ eng igeneraluer. „. dies Pluen 65 ditiõe ſit æbitum. meꝰex volũtate mea manumi An vr. 5. de Kenn
. iig . in diẽ vel ſub adi ran„ ngratũ eũ accuſandi ius ha S.j. que ſunt a2. 5.
di · ac. ã eſt leaati ſb oditone gn vt ing HN ⁊ his mochs intel⸗
19 aAn Biuerſa cã eſt leg ee 5 t idcirco:qꝛ ñ ma⸗ ſt. 5. de
linn ante i 1 I er. :ꝛdubitari põ Unge quod eſt. 5
ben Baicgre dnirt relicti: na anteq ↄditõ erment dor ſe⸗ iſi. ſed ꝓ 1. habendꝰſum: ac ſi bepolro. ſeruuz.
. acshornn v relici legatariꝰiſte nõ habet. numiſi. ſec p eo ceſtrenſem Sſt ac⸗
. iſ nõ. S. pri. S. creditoꝛes lega e nd ae manunnſiſſeyʒ. Sʒ ſi ceſtren
n e ron he Ey omi aut cq creditoꝛibo ĩ hac filiꝰmeus ſeruũ manumittat: ꝓcul
die er... pie lex elieſcẽtia pſpicit: int qs qui bio h ius nõ habebo:qꝛ non ipte ꝗ Si ſilius. ms⸗
u l.dre fideicõmiſſariũ q;; eẽ placuit: dubio h̊ ius nõ he filiꝰpoterit ac nummſſet. ꝛ ſic ac⸗
di d Loſenſu. h em ficeice ſeruꝰanteq; webi⸗ manumiiſi: pᷣe plane filiꝰ p t: o. vr.. we ma⸗
na ee 8 õſenſu ſic Pignoꝛ dat ſer uꝰ? anteq; . ſare tandiu qͥs accuſare poterit: ELſ oſentiente. ac.
l ie ſatiſfiet: ſine oſenſu creditorę ecuſare tandiu qͥs s. Quoti⸗ aſentieme. ge⸗
u iu i a. ſpr N nole tiitlet n :ß pupilli credi⸗ ꝙdiu ꝑſeuerat pronu. rSed ſi caſtren
nt 1I8 ka aeriarr. ſe toꝛia citra tutoꝛis guctate 5 tu n ſare: vtriũ oĩm oſenſus neceſſarius renan vſe pa⸗
u e meg etag⸗ nihil libertatipeſt. Dicu ſit: an vo ⁊ vn poſſit: videamꝰ: et mre patronar⸗ ler⸗
ximn ti caſu ſi eet ſi riꝰ pupillus manu „„ 99. n vnñ miſe a filio in pꝛin.
en ilbenn ult. vt. S. ð ma ꝓdeſt ſifructua Aub⸗ eſt verrſi ſaltem in vnn 009 . 3 1 7 le. l. ij.
uln nu · inn l ij a.l. miſſioni ſitr. oſentiat. i: quẽ teſta⸗ rit: vt ingratũ euʒ accuſare: ̊ oim Emmes.
n nre d im Eres ſeruũ ppꝛii: quẽ teſta ſenſum ncẽum vt in ſeruitutemn Enlee r g
. A rt. no: leggnerat nanunndre o kecihakſt ſint eiuſdẽ gradꝰ*. Si qiuur auremult
Wel „1.1— eririo j s onatꝰmulus mo
. lnd., nibi egit. qꝛ ſcientie E gnozanle pr libertũ vni ex füiijs aſſignaue⸗ es vrnotam. .
w an. ei nullam placuit admitti růònem. pi ſolũ euʒ accuſare poſſe iuł.ſcri & bo. lb. l. inin fi⸗
ſ dn liter Eus. oln enxaccuſ eſſe
Eſmn Eneral 9 ſine u⸗ püit ſol etenim pronum eum eſfe. ans. cö⸗
m Pignor dat⸗ Srens umn aʒ ”UM Eeenti. miſerit. ſ. ingrati⸗
Wd Kmmn io pleno iure ẽ ebitoꝛis: T iuſ tũ eſt ſi libertã pꝛonꝰiu mdmem.
an n elatem ab eo ↄſequi põt: ſi lex agel lerar ea libe u Ei. lbenum.
( elieſcẽtia nõ impediat libertatẽ: ich simpuberes bno nuberet: qd in
.le, eſt ſi ſoluendo ſit: ne ob id credito⸗ rosi :iuł. dicit nõ videri legem
b Eres. b; eſt ſiſ fraudani. Subochi ris eet: uk. dlcit no videri z legem
un, Ain um. 1. ps Les videant᷑ fraudari. Subod elieſcetia feciſſe eũ: q nõ ppetua vi
m prium. l. ipſigs ſeru⸗legatus pendẽte ↄditiõe elieſcetiã ſe mnunriſter
d none lern legatus pendete ditio liberte iniunxiſſet.
1Pikn i teſtaroꝛis aut et̃ 10 8 6: 5 nullã liber⸗ quitate h 1
a berens ſec tic pleno iure Rerthe zr legaranog Iinne volfrate den.
n ces nihll egit. E ab eo ↄſequi põtin pfon is qᷣ in erpfate ſit. iu
. luimi ſcʒ —aͤmin?legatuũ men. aſi e 6 po Apianꝰ. prom is 4 t ſabnlorbluent
d. Muin lben eet So: Ne 9 qnus pac lege ſeruum eme iurandũ agegeri Kangren eut
ad libertas valeat. anumittat:cœinde ñ ne nubat:mii i p t ĩ lege: videbit
hn vrm comrarijo ni yrm ad liberta luiauit libtuʒ: ĩcidit ĩ lege: videl Conſenſum.
ina viinſti. e.d. manumittente eo ſernꝰ ne diui ei idim wlo malo facere. Mon x gonſenſum.
ud uac in fi. 7.3 . ſtitunone diui el idipᷣm do 01 4 mo videt᷑ ꝙ nõ ex
Git ir 5 en qs nq tem veniat ex conſtitunone * ad . oen
„, Al nos. C. eß ſer⸗ ſus.cũ qᷣlibet in ſo
ſon lr gi⸗ linos. S. cuʒ X lno. r.lulnd. v we afſignods
Ln! num. 7 in ar. ʒ. L ‚„ligcqum ſit pz vt. S. de ritu nup.l.filio.⁊.l. il ßm.
1 it pꝛ'onus. vt. 5. d ſ.offenſoꝝ ſᷣm. p. Sed
“ 1Auer s er le i ſiberes remn iiemm Piderur orra. . eeus lbern r uobj iunn katenige Remen reuocat in ſerur
N aam Fſr qiino filium. ſed ibi ſut zaude er r legaus. 1 quid ſi aluche nnolſenno narr u Apter vnum offenſum. IJtem aſſu
e I.l. pxi.S. fi. ibi ſolues. itc . uã alioꝝ quos 4 Hr
n 5. de condit. indebi. l.m ſumma⸗/S. ſi ſenepn Cere pig. aoct. » S darer enmn Abertum radꝰ. vt pꝛonꝰ⁊ alteriꝰpꝛom filiꝰ. S.xꝰ
5 g Eneraluer. debuoꝛs eſt. idem de lpeciali. vt. . Boſte pñ̃ e woteuoezoi in pummnẽ vltra ſiliũ nõ pcedu. vt. ſ.
H ignus. gorg, Lelere e gnon. 7. . le. tu. l. iij. ver he ij. de legitima tutela. .
Pd tut 1. Conſeg poreſt. in hoc differũt. vt hic, ⁊. S.e.l.pignonꝝ. ⁊. C d re v. ſi. l. ſciendũ.lʒ zurslsſe ernun lio Fſier üſkr de al. l. F. fi.
n eruo Dig dgtsele al eo. uure. vt 2.S. de rei ven. l. non ideo. ſed ar. 2 6 eiu noppems. enn Pheni vr. . de un rr. togann
— k. Dub töne. pleno nyre. vt 2. . de rei, ven 9 deß ſig dẽ videta ſi ad ips.vt. j. ve ſins et le. l. 3
ginn t Z. omunia æ le. l. fi.S. ſed qununa. S.ß ſi ad. icẽ viger a ſi ac iy qꝛ gra liberop liberte nupt.
rhalufaltli m Ymurig. quna ex H pendente ↄduõne iure iſto. ſphin June voluntate. eius. patrom. ane ailil .
nlatni ing vr w e Neerdn⸗ Li ⁊ dicta.l.ↄmuma de le. ſed on t, Icip̃m. qð nõ remitiet.ſ̊ eo qð ſe igran
P man eis vt hic dicitur. IJdem 2 ſi heres pendente conduone fa
EfN

alimtunts

cum religioſum, nam non poteſt, vt, S. w reli. l ſi loend ſe⸗ vigek

m . ttendo
dit.vi in ↄtrario.j/æ iurepa,l,ꝙuis.S. irante, vnge remitten

jeti
non incidit. vt hi. tia ei nocuit.cum enim petijt ingenuitatem ⁊ habuit. videt᷑ renun e⸗
a Mon ꝓhibent. obligare eos. ſ. ꝓhibent᷑.ſ.inuitos miſi ꝓpter in ciaſſe iuri anuł. aur. vt ⁊. S.l.ꝓxi.⁊ ar. S.d cõch. inde.l.ſeruo.et t 4
pism. vt. C. & oꝑis li. l. j. tE. ingenuis ma. l. j. im fi. ⁊ eodem modo poteſt ſolui. C. ve legi⸗ ſn
b Conſequetur. libertus vt ꝑdat pꝛonus ↄtra tab. quã pꝑderet ſi ab bus ⁊ con. l. qð fanoꝛe.vt ⁊ ibi notaui. Item ar.ↄtra.S. e moffi. nd nünn
inunto exegerũt mercedẽ. vt. S. ve opis lib.q onerande.⁊ hoc ſi babes teſt.l. mhil.S.ſi cum fſilus. oſ
pꝛemũ.ałs pᷣciuʒz. q d I. ge⸗ biſſaf
⁊ tũc dic hmoi ope „ cepert. eſ vt.⸗
nõ ↄſeqiit᷑ patroo . — - iitc.·.ti..l. pe. ſuſobe⸗
nns vllũ pꝛecuum. Pꝓhibent hac lege elieſcentia pꝛoni Tiã femine ius aureoꝝ anu⸗ lc aut.pꝛe. ſaing
a ore a libertis mercedẽ cape: ß T obliga loꝝ impetrare poſſunt: ⁊ iun cte iad lve gm
cat᷑.a facu. ð. mj. re eos.itaq; fi ſpõte ſua libert? meꝛ ra ingenutatis impetrare:⁊ natt⸗-⸗ fimmn
tn erm cedem pꝛono pᷣſtiterit: nullũ legis lib reſtitui poterit. Apianus. *
Pꝛin. 7. J. ſi. gecur. α. „& N
ren. vmnſte Bui pmiuz ſequek. ZJo qopas Vi ius anuloꝝ aureoꝑ imꝰ e Tum. nun⸗
alternatiue ae⸗ qut in ſingulas eas certã ſummam petrauit:vt ingenuus habe ad vale funt .
d Mon prinet. ſir: zc legez nõ prinet:af ui 19 Pz 6 valet ad ma lude⸗
n non 12 ee aa Piſit: ad hãc legeʒ nõ ptinet:qim cuis in hereiteecl pzonus n/ mmmonia. ns laiſſt
ſummam renet. vx opas pᷣſtando poteſt liberari. idem excludat. Bvem. ad bonores. ninlli⸗
ſubireu. ve.. ein octauen ꝓbat: T adijcit obligari ſi Ibertinꝰ ſi ius anuloꝝ aure⸗ raa
ſnpuiarus .ß ar. bi libertũ: vt mercedẽ opaꝝ capi⸗ oꝛũ impetrauit:ꝙᷓuis iura in 10
zira. S w odi iſti, at: 718 intelligit᷑ qui h̊ ſolũ agit: vt genuitatis ſaluo iure pꝛom nactus
ub a eeEVnq; mercedẽ capiat: etiã ſi a ſub⸗ ſit: tñ ingenuus intelligit: ⁊ hoc di nass
— dem. ſtituto oꝑaꝝ eam ſtipulatꝰfuerit. uus adrianus reſcripſit. Gaum
e Elt mercedem. . , lo⸗ 55 Terumn
Kem lamerce⸗ B Apinia. De natalibus reſtituedis. in
uem. gw erig 1 6 Nter ceteras alimentail· Apinianus
nonne libereream berto relicta non idcirco Rincipe natalibo ſuis re⸗ ui
mercedẽ opaꝝ per⸗ minus debent᷑: qꝛ ius a⸗ ſtitutũ eũ qui ſe ingennuz ꝗ Aiius. innt.
inde habet. ac ſis nuloꝝ aureoꝝ ab impatoꝛe libertꝰ natum pꝛincipi affirmaue eredi. nflaun
liberto. vt ꝑdat. „. 42 „. F 9 Pil en. quo ad multa.
iabu. vt. .l. S. accepit. diuerſuʒ in eo ꝓbat᷑: q iu- rit:ſi ex ancilla natꝰeſt: mihil vide pnmo vt habeat 1
ogis nhel d onel dicatus ingenuus colluſione ꝑ ali riimpetraſſe. tutorez ingenu⸗ ſiner
lb. nauaz vbi ple⸗ Um pꝛonũ vtecta aditoni ſue red⸗ Arcellus. banerbie,den tc
ne ce hoc dixi. a fa⸗ ditus alimenta ſibi:qᷓ titius patro MUterdum ⁊ ſi ſerui nati ſint: cuſa. tu.l. cuz er Mas
cit. S. pxr. Arat⸗Fheri ſi urig 1 oꝛatione. Item Na
Kubiten. Dem nus reliqrat: pᷣberi veſiderat. hunc expoſt facto iuris interuen⸗ rhaa ſorn
re aureoꝝ anulio⸗ em etiaʒ bñficiũ anuloꝝ amittere tu ingenui fiunt: vt ecce ſi liberti⸗ vr. C. ad.l. vſc. jun
Sian 7. S. dubet placuit. Deem. nus a pꝛincipe natalibus ſuis reſti rj.m puin uen a
tatem ſerui ꝑnenn Y intra quinq; ãnosꝓ inge⸗ tutus fuerit.illis em̃ vtiq; natali moma cum no⸗ ilen
amt. nuͦe aualn⸗ n nuitate ſnĩa dicta reſciſſa fu- bus reſtituit᷑:ĩ qbus in initõ om‚es buwus qo patz ninſt
quan ingenuitate t. Vi . 1 t nor 5 fe uia vunt vt in alonus
rcicunt ſi. qmia erit: victum aureoꝝ anuloꝝ beneſi hoiĩes fuerm: nõ in qbus ipe naſcc na unn i crk
olim nbern no o cuum qð ante ſententiã dictãp in⸗ cũ ſeruus natꝰe:⁊ h̊ em̃ qᷓtuʒ 8 to opis lib.l. ij. n nfenni
rerqt ferꝛe anulos gemintate accepit ac œpoſuit nõ re tum ius ptinet: ꝑinde hr: atq; ſi in pnn. econtra in nnhtn
niſi inpetrarẽt. vł g . 1 S 9 K. „SE⅝ ỹmultis. vr liber⸗ Nr
dic vero. vt nõ. %α tinuiſſe. BR. Eraci. genu⸗nat? eſſz: nec pꝛoneiꝰ põt ad tus pꝛimo ĩ co⸗ 8 D
c.l. ij. ac. Juus cõmodus.R. etiã ius ſucceſſionẽ venire:ideoq; imꝑato⸗ trata. vt ſubijẽ hülinn
anuloꝝ aureoꝝ datũ ademit toꝛes nõ facile ſolent quẽqᷓ natali⸗ nde. a⸗ indi
iüllis qui inuitis aut ignoꝛãtib pa⸗ bus reſtituere:niſi conſentiente pa vr pricipet lega
tronis acceperant. Aulus. trono. Leuola. to ubert. relicto 5
vt. z. e. l. j. Itez laii
vᷣt non vocet in nipet
M S ius ſine vema. lne
SS i Mter. lib. accepit. quia honoꝛ ei augetur non conditio muta⸗ vt. S. in ius vocan. ſed ⁊ ſi.S. patronum. Item toꝛquentur pro Nerunit
tur.vt.S.de condi.et demon.i.falia.S.ſed ſi ci.⁊ nota vaꝝ cede wmmi vt alij liberti. vt.S.ad ſylleisnum.lidemq; erit et de Ppcain
anonem admitii.nam quo ad quid eſt liberius. quo ad quid talibus dꝛcit lex ſe’quens. ſed hodie omnes ſunt fere ingennn. vt in ſendlug
non. ſic. S. e excuſat.tu.l.cum ex oꝛatione.⁊.S.d collanone bonoꝛũ. aut. vt liber vece. S. j. . ffinmen
I. nonnunqꝙᷓ in pꝛin. tI Ibernnus. dic vt. Z. l. pi. n ſteiie
