tat q̃ntũcũq; ſit le
gatum. vt H. æ. S.
c ma.teſ.l. œcem
adhibua diſtinctõe
ſuoꝝ ⁊ aliẽoꝝ. vt

3. c. l. generalit᷑ S.

ſiqs ſᷣuum alienu.

d Quotiens mua
⁊æ.uij. ac.
e Cauſa. vt. S. e.
l.generalii.S. fi.

ff Igeicomi/
ſaria.liber
tas põt dari. ſ̊ an
valeat? NK. ho aꝑit

j. e. l. S. q ſi ua.

g Pẽcdis.vt ⁊.

le. j. ſenatus. S.

legatum.

h Libertas. ß 2
legata pñt ↄferri i
volũtate legatarij
7 ↄditionalia ſunt
nec ad heredẽ trãſ⸗

mittit legatarins mii voluntatem expſſerit. vt.ẽ. leg.j.ſi ita legs
tum. S. j. nec eſt contra huic. N. C. œ contrahpen.emp.in ementis.qꝛ

allud in contractibo.

i Zibertatẽ. qð fauoꝛe libertansffit. vt. . xe li. 2 demõ. 1nn
k Si ita.nunc aꝑit pᷣmum dictum legis. licʒ ibi in ſecũda ꝑſona

in tercia loquat᷑.ſ̊ non eſt vuis.

3 Ita demum. n

valebu ſi ⁊c.

c Hono. qᷣ aꝛbi⸗-

trat᷑ lbertatẽ pꝛe⸗
ſtari. ac.
d Pꝛobauerig.
pu. ſ. in hẽs. gual.
e NQuãqꝙᷓ;. ſic. S.

e eo qõ cer. lo. l. ij

§. q ſtichum. 2. S.
e Zhen. emp. hec
venditio. ⁊.l.ſi in
emptione. S. pe. 2
facit.j.æe ac.⁊.ob.
ſub hac ↄditione.
2. C. e w. pmiſ.
l. üj. ⁊. S. le. ij.
l. j. ⁊ de le. iij. fidei
cõ.S. ſic fidei.⁊ de
le.j.ſi ſic. in pᷣn.

f Qmdaz. ocoꝛ.
B.de ma. teſ. ſi pe⸗
culium. S. fi. . C.
e. ſiqs in teſtamen
10. 7. J. e. ſi Fuus.

g 1 pater. .

dugbo pri⸗-

bus. pꝛo tercia ad
poſthumum. 2 ſic
nõ.teſtamentũ rũ
pi in iotum etiam

Apter vnum poſt⸗

humũ. ſic.j.d in⸗/
ꝛuſto teſ.l.pe. alioᷣ
ce mofficioſo.vt.g̊
ð inof.teſ.l.circa.

930.
hb. Agd eos. ſ. fili⸗
os inſtitutos in te⸗

ſtamento. in q; erãt
Flicte libertates qð
teſtamẽtum eſt ru/
ptum ꝑ nanuitatẽ
poſthumi.

1 Mon düt. mſi
ab inteſtato roga⸗

uit. vt. S. e. l. alie/
no. §F. j. 7. S. de co⸗
dicil. l. qᷓ graui. 2
ſe. 7.l. pe.⁊. C. d
fideicõmiſſis.l. eq
quam.

k Aut fideicõ. ex

rupto em̃ teſtamen
to nihil veber. vt.
C. de poſthu. he.
l.j.⁊ ar. S.e. cum
q̃i. S.fi. ſ̊ hodie ſe
cus. vt. C.de libe.
⸗anseer cao.
Si cuʒ alienũ.
7 18. ſ. heꝛes.
m Inique. eqj.
n Benatuſcõ. a⸗
liq̊. arg. S.e. alie.
lano. qð in pᷣuo

rogamis nec emi-
liano qð ĩ ſᷣuo ro-

gati locum hʒ. vt.

quemadmodum ſi mihi legatum
eſſet: ſi titius capitolium aſcende⸗

rit.ꝙ ſi ita ſcriptuʒ ſit:ſi heꝛes vo⸗
luerit:non vale bit:ſ ita demum ſi
totum in volũtate fecit heredis: ſi
ei libuerit.Ceteꝝ ſi arbitrium illi

quaſi bono viro vedit: non dubita
mus qn libertas ei vebeat᷑: nam ?
eam libeꝛtatem vberi placuit:ſi ti

bi videbit᷑:peto vt mãumittas:ita
h em̃ accipiendum ſi tibi q̃ſi bono
viro videbit᷑. Maʒ ⁊ ita relictum:

ſi voluntatem meaʒ ꝓbaueris:pu⸗

to æberi: quẽadmodũ ſi te merue
rit qi viꝑ bonumt: vel ſi te nõ offen

vrit q̃ſi viꝑ bonum: vel ſi ↄpꝛoba

ueris: vel ſi non repꝛobaueris vel
dignum putaueris:naʒ ⁊ cũ qͥdam

grecis verbis ita fideicõmiſſum re

liqᷣt:illi ſipbaueris libertatem da⸗
ri volo:a diuo ſeuero reſcriptum ẽ

fideicõmiſſum pen poſſe. Quanqᷓ;

autez in heredis arbitrium ↄferri
an veberet᷑:nõ poſſit:qñ tñ vebeat
oferri põt. Quidam cum tres pᷣuos

legaſſet:fidei heredis ſui ↄmiſit:vt

ex his duos quos vellet manumit⸗
teret:fideicõmiſſa libertas valebit
7 qs ex his vellet heres manumit⸗
tere:qre ſi eos vendicaret legatari
us quos heres vult manumitteꝛe:
exceptõne doli mali repellet᷑.

Vlia.
J pater duos filios heredes
inſtituerit:⁊ agnatõne poſt⸗

humi ruptum teſtamentum fuerit

ꝙᷓuis hẽditas ꝓ duabo ptibo ad eos

ptineat: tñ fideicõmiſſe libertates

pſtari non vebent: ſicuti nec legata

qdem aut fideicommiſſa pᷣſtare co

giẽ. Si cum alienum buum he
res rogatꝰ ſit manumittere:itẽ cõ⸗
munem vel eum in quo vſuſfructꝰ

alienus eſt: ⁊ is latitet: non iniq̃ ſe

natuſcõſulto libertatibo ſuccuret᷑.
Di ſticho libertas ꝑ fideicõmiſ
ſum data fuit ſub ↄditione:ſi rõnes
reddidiſſet: ⁊ is abſenre herede pa
tus ſit reliq̃ ſoluere: pᷣtoꝛis officio

dtinet: vt viꝝ bonum eligat: cin⸗

arbitrio rationes computent᷑:⁊ pe

cumam que ex computatione colli

git leponat:atq; ita ꝓnuntient li⸗

bertatem eoꝛum ex caulſa fideicom

miſſi œberi: hoc autem fieri con⸗
ueniet ſi heres iuſta cauſa abierit:
nam ſi latitauerit ſatis erit liqueꝛe
ptoꝛi ꝑ ßuum non ſtare quominus
ↄditioni pareat: atq; ita ꝓnũciare
e lbertate opertebit. Cum ſb
oditione legato ᷣuo libertas dat᷑:
non aliter fideicommiſſario tradi
bet: ꝙᷓ vt caueatur exiſtente ↄdi
tione traditum iri eaum. Que⸗
dam cum in extrema eſſet valitu⸗
dine:pñtibo viris boms compluri⸗
bus:⁊ matre ſua ad quaʒ legitima

eius hereditas ptinebat.ita locuta

eſt:ancillas meas meuiam ⁊ ſeiam
liberas eſſe volo:⁊ĩteſt ata ceſſit
quero ſi mater ex ſenatuſconſulto
legitimam hereditatẽ eius non vẽ
dicaſſet. ⁊ hereditas ad ꝓximum
cognatum ptinuiſſʒ: an fideicom⸗
miſſa libertas vebet᷑: Rn. vberi:
nam eam que in extremis dixiſſet
ancillas meas illam ⁊ illam libe⸗
ram eſſe volo. videri ab omniboqͥ
legitimi heredes: aut bonoꝝ poſ⸗
ſeſſoꝛes futuri eſſent petiſſe: vt hoc
fieri poſſit. H
Dem.

Vm in teſtamento ſcriptum
eeſſet: ſtichum tino lego:k he
res meus dato ita.vt eum titiꝰ ma
numittat: dixi petenti legatario
ſtichum exceptionem wli mali ob
ſtaturam. niſi cauerit ſe libertateʒ
ſm voluntatem vefuncti pᷣſtatuꝝ.
J is cui pᷣnus legatus? roga
tus manumittere lantet.oꝛ⸗
ciuum fieri libertũ. E. id foꝛe ⁊ſi
nõduʒ legatarij ſ̊ heredis fideicõ.
eſſet:h ſi non oĩm ſ̊ quoꝛũdaʒ here
dum fideicõmiſſum eſſet: na eque
dõm erit oꝛciuum fieni. in eos aũt
ql latitauerint coheredibo aqᷣbore
dimẽde ptes eſſent:vtilẽ actõeʒ eo

noĩe dari debere. vel etiam fa. her.

iudicio recte eos acturos.
Arcianꝰ.
IJ ſeruus legatus: ⁊ per fi⸗
ceicommiſſum manumiſ⸗
ſus ſit ceruidius ſceu. conſultus

nemum. 2. l. ſi

eum. S. ſiqs ſer⸗
uum. vel die ſe.
co. 1. ex mẽte p/
dictoꝝ.

0 Si ſticho.

p Abſente. ex

iuſta cauſa. vt
atim patet.
o Kum ſub cõ
di. legato. pure.
ſizͤlibertas ſyb
odi. ac.
r Xradi. i1.
redderet hered

ad manumuten

vn. Vt 2. S. e. ti.
l. iu E. ij. K. a fa
cit. J. l. ꝓxi. . S.
ti.j.ſi pecu.S.ſfi.
1DMuegam cõ
pluribo. vt. v. gd
nnmn?. vt. C.. de
codicil..fi. S.

omm.

1Legitima. ex

lertul. vt iſti. ad

tertulkł. in pn.
teſtamento.

x Eonſulo.
tertuł.

V Elideri. vt

fuit in nro caſu.

3 c AUm in
o. manuminat
ideʒ ſi vi qduis
aliud faciat. licʒ

nõ iniſit heredis

vt. S.de leg. ij. ſi
tibi le. ⁊ fac. S. t.
I. iuk. 7. 3. l. px.
§.be.

b ſ Jis. oꝛ⸗
LcLiuum.
ex vꝛbiano. vt.
3. cum vo. S. ſb⸗
nẽtum.
c veq;.i. ſiẽ in
ſuꝑioꝛi caſu effr⸗
cit᷑ oꝛciuꝰ. ſi nõ
manumutatr᷑.ita
hic

d Latitauerit
q ſoli ſunt roga
ti. ac.
e Loheꝛedibs.
q non ſunt.
f Ulittlez actõʒ.
ad pᷣcium ſue ꝑ⸗
lis. vt ⁊.S.e.cũ
q̃ſi.S. ſi plures.
g Actõʒ. foꝛte

in factum.

bh ſ BFuus
mãumiſ
ſus.i.manumit

n iuſius.

iConſultꝰ.i.
interrogatus.

ie
unti
anfti
ſnigli
yhoe.
ſſtroſen
0to,48.
tülied
Cenis
nn mit
ſing ten
rliili
Nin
Pchomtne

hr n

H.
mn
ald chpi
lns.Ks.
Uriner,)

Creneaſit
ſmen N
inung
cklin⸗
enrAr
W
Uche
Cerih
Hoyalie

Galn
et. r
Nl,Knan,
pwint
lehe
1 Runet ſi
Gifgatd.
amcgrec
NWWn
ſonem. ,
1 Ahe
Pbnberii
Ulbe⸗

Eht i⸗
elmti.
ſirlr
ieGln
4

Cohonſs n
!Bamfal
aufir⸗
B .
ui nche
dumnizn
Arice
Chng
Anli

R

.
8

ſunnßiz
R
NN e
Gidt
in
en Kannt
um Käatye.
Ne ain
n N

2

⏑ ₰◻

Adimi. ſ. poſ

ſe. ac.

b Ticdet᷑. veri
Ooꝛ. vt ⁊.S.ti.j.ſi
eculium.S. fl.
j.de reg.iur̃. q̊n
ens ⁊ ad hoc.S.
ti. j. ſtichus ſem
pꝛomo. 27. S. *
vul. ſub. l. fi. S.
ibi vos dñis ac.
4 l. poſthu.
ſi ita. S. regula.
2 de le.ij. l. ſi idẽ
m pᷣn. 7. . tl. j.
ſuchum tino.in
pn. 2. C. de ne⸗
ceſ.ſᷣuis qͥdam.

S. li ac.

c n Dn tmÿ.

emptorẽ
a quo eox eligit
Huus. vi. S. . ge
neraliter. S. ſi.
d Trãſit. Puꝰ
cum herediuate.
e Ab eo. l. fico.
Pꝛohibet. vt
7. S. e. alieno. S⸗
ij. .l. neq; ifan.
S. fi. 2 ſic volun⸗
tas deruncn facit
ceſſare neceſſita
ẽ ecren. vt. C.
qñ decreto opus
non eſt. l. j. 2. uj

facu.S. de ma.
vm. l. ii rogat?*.

u pn. ß ar. otra

C. œ rebo aliee.

non alie. l. 1.

g Si alienũ.
reunet. vt ⁊. S.
æ le. j. ſi funduʒ
ſub ↄdi.S. iuł.⁊
facit. C. e. deberi
h Dbunet. ſiẽ
em̃ ſtamlib. ↄdi⸗
tõnem expectat.
a iſte mãumiſ⸗
ſionem. M. ac.
i Wagis. ſ. eſt
plus liber ꝙ ſta
tuliber.

K Exꝑiat᷑. ſac
5. e.l.g eneralii.
S. fi. 1. l. 18 qᷓ ex
tã. . . q. ad li⸗
l.j. ac.

putabat nouiſſimaʒ ſcripturaʒ va
lere: ſiue libertas ſit ſiue legatum.
qꝛ cum libertatẽ dataʒ poſtea pla
ceat adimi: ⁊ ꝑ legatuʒ ↄſtat poſſe
adimi. Sʒ ſi in obſcuro ſit:q̃ mẽte
poſt libeꝛtatem legauit eundem ſᷣ⸗

uum: in obſcuro libertatem pᷣuale

re.q̃ ſnia mihi q; veꝛioꝛ eſſe videt᷑
Bem.
On tm̃ qui rogatus eſt ma⸗
numittere ad libertatem p⸗
ducere poteſt: H̊ ⁊ ſucceſſoꝛes eius
ſiue emptõne ſiue aliquo mõ ſucceſ
ſerint. Sʒ ⁊ ſi nemo ſucceſſoꝛ exti⸗
terit: ad ſiſcum ita trãſit. vt liber
tas ab eo pᷣſtaret᷑. Is auũt ꝗᷓ rogatꝰ

eſt manumittere: etiaʒ eo tꝑe quo

alienare phibet: põt manumittere
Si alienum vᷣuum qͥs rogatꝰ fu
erit manumitteꝛer cum ei certa pe⸗
cuma legata eſſet. vt emat eũ ⁊ ma
numittat. ⁊ dñs nolit euʒ vendere

legatum retinet ex volũtate deſun

cti. Cui ꝑ fideicõnuſſum liber⸗

tas debet᷑: liberi qdammõ loco ẽ.
1 ſtatuliberi locum optinet. vel eo

magis ꝙ nec in alium trãſferẽdus
eſt ta vt aut libertas eius impedi
at᷑:aut iura patronoꝝ grauioꝛa ex
piat᷑. Senatuſcõ.damuſiano cau
tum eſt. vt ſi ex iuſta cã abſit qᷣ ſi-
eicõmiſſaʒ libertatem dʒ:⁊ Bꝓnũ
ciatum fuerit: pinde libertas ↄpe⸗
tit: atʒ ſi vt oꝑtʒ ex cã fideicõmiſſi
manumiſſus eſſet. Abeſſe autẽ is
intelligit qͥ a tribunali abeſt: ⁊ qꝛ
c heredibo tm̃ cautum erat: ache⸗
ctum eſt eodem ſenatuſcõ.vt qᷣcũq;
fideicõmiſſam libertatem dʒ ey q̃⸗
cunq; cã iuſta ꝓnũciatuʒ fuerit eũ
eoſue abeſſe: pinde habeat᷑. atq; ſi

vt opoꝛtz ex fideicõmiſſa ca manu

miſſus eſſet. Sed ⁊artificulia⸗
no ſenatuſcõ.cauet᷑: vt in ꝓuincijs
pᷣſides pꝛouincie cognoſcãt: licʒ he

Senatnſcõ. cautum eſt. vt ⁊. S. e.l. neq;. ac.
m Sʒ ex artificuliano. cognoſcat᷑ de ſupᷣdieirnns.
n Eius ꝓuicie. q̃ teſtatoꝛ foꝛte fuerat. vel dic ſpãle. vt ⁊. S. e. l. ne
q; ifan. S. fi. ałs econtra. vt. S. de iuriſ .om. i. l. fi. ⁊. . de midi⸗

ctis.l.ij.

Vinciano.idem dẽ emileanum. vt a.S.e.ſi eum.S.ſiqͥs vuum.
MNunnciaiõeʒ.i.poſt decretum int᷑poſitum eo abſente.
Siue ex iuſta. r̃ſcripſit.facit.S.e.l.neq; infan.⁊.l.ſi eũ. in pᷣn.
Quoq;. facit.S. e.l.in pu.
Coheres.qui eſt rogatus. ac.
Acepiſſet.ij reddet ei pcium. vt.ꝗ.e. ſi is.S.fi.

res non ſit eius pꝛouincie. Sʒ ⁊ ſi
nõ hereditarium ſᷣuum qͥs rogatꝰ
ſit manumittere:ſ̊ pꝛopꝛium ex ſe
natuſcõ.vinciano poſt nuuciatõem
puenit ad libertatẽ. Siue iuſta
cã abeſt:ſiue latitet: ſiue pnñs non

vult manumitteꝛe:ꝓ abſente eum

hr̃i diuꝰ pius.R.emptoꝛ q; vt ma
umittat eodẽ ſenatuſcõ.expᷣſſum
eſt. ⁊ pñs coheres ꝑinde manumit
tat:atq; ſi traditum a coherede ac
cepiſſet:qpð ⁊ ĩ puberis pſona cohe
redis qͥ non erat rogatꝰ manumit
tere eundẽ pncipem ſcripſiſſe rela
tum ẽ.Sʒ ſi matrimonij cã qͥs ma
numittere rogatus ẽ: non eſt cogẽ
dus eam vxoꝛem ducere. ſ̊ ſufficit

fiicõmiſſa libertas.

Oſteaqꝙᷓ a creditoꝛe alie ati
ſum fui: qͥbo fideicõmiſſa lib
tas aſcripta eſt: non niſi ex iuſta cã
aduerſus heredẽ ſbuenire eis poſſe
Artianꝰ?.
Iquis rogatus ancillaʒ ma
numittere moꝛam fecerit: ſi

enixa intea fuerit:ↄſtitutũ ẽ hmõi

libeꝝ naſci ꝑtum ⁊ ingenuum qᷣdẽ
H ſunt conſtitutiones qͥb cauet᷑ ſta
tim:exquo libertas deberi cepit:in
genuum naſci: ⁊ B magis ẽ ſine du
bio ſeqᷓndum. q̃tenus ubertas non
puata ſ̊ publica res eſt. vt vltro is
qᷣ vebet eam offerre debeat. 1 ſi non
dum debita libertate fieicõmiſſa
ãcilla peꝑit.ſtudio tñ heredis fuit

effectum vt nondum libertas vebe

ret᷑.i.vtiqʒ quo tardius adijt here
ditatem vt qui nati ſunt ex ancilla

pᷣui eius fiant: placet manumitten
vvs:ſed tradi matri opoꝛtere vt ab

ea manumitterent᷑:vt libeꝛti potiꝰ

matris fiant:nam quos indignum

eſt heres uos hre:nec qͥdem liber
tos habebit. W

Vv Manumitt?.
ſ heres rogatꝰeꝛat
vt ⁊. S. e.l. cum q̃i
S.ſi plures. c.
x RKogat⸗ eſt ſ.
ancillam. vt hat
matrimomum cũ

8 p Bſiea ab
ernptore.
vt ab emptoꝛe co⸗
gatur redimere 2
m anumittere. 2 ẽ
iuſta cauſa ſi hes
fecit moꝛam luen⸗
wa creduoꝛe. vt.
2.8 l, Mhais S Je⸗

b 1 Ignisro.
fecerit. ptꝰ
aditam hereduatẽ.
als ſecus.vt.j.S⸗
j. ⁊ ꝙ hic dicit mo
ram. intellige ꝑ in
terpellationẽ. Iteʒ
nota moꝛam abs
Fᷣuus naſcit᷑. ſj ma
tri tradiuiur ad ma
nu. vt. S. e. ſi pꝛe⸗
gnans. ⁊. l. cum
vero. S. apparet, in
princi.

c Conſtituiõnes. imperatoꝛum non ſolum alia iura.

D MQuatenus. id eſt quia.

e Mon puata. i.nõ indiget. ꝙ a pᷣuato der tak libertas. cũñ. p.l. xee⸗

f Sfferre. ex hoc videt᷑ in aliqͥ coꝛrigi qð vixi.S.e.cum vo. S. agpa

ret. ⁊ eſt ſic. E. de ↄhen.ſti.magnam.⁊ de emphitheonico iure.l.ij. S.
.ß gr. 3. S. quoꝑ le. l. j. S. j. qdᷣ nõ placet. qꝛ. e.l.ſj̊ ſi nõ data.ha⸗
ke⸗ idẽ. ſ. ꝙ debeat pen. dic g ꝙ vlira dʒ offerre ſi velit eũ hr̃e libertũ.
g Debeat. tinens ne eo differente lex preſtet. ac.
h Adijt. ſic.S̊.d vſufru.le.l.ſi vſuiru.le.i princi.
1Aatrio. non tñ imponat oꝑas cum ex neceſſitate manumittit. vt
2. E. de ope⸗ liber. l. ij. 2 adiunge duas ſeqntes leges cum iſta, ac.

—

8 ſ 3 mater.
aecepiſſer.
vt manumitteret:
qð fit qnʒ.vt.S.l.
ꝓx. in fi.
b Eius.ſ.mr̃is.

iadem dicit
qð m. l. ſiqͥs ro.in
fi. unet᷑.vel qð eti
am in vrq; ſuꝑio⸗
ri.accur.
dD Eſſe. libertati

e Bebebit. qꝛ ni

hil eſt q; poſſit ei
iputari iuſta igno/
rantia eũ excuſan
te.yr.⁊ adde diſtin
cxoʒz. VI. C. e. l. lij.
fMam ibꝛ. ſ. in
ſupioꝝꝛbo caſibo.
g In rem mr̃i.
nõ ſpãle. vt mr vẽ
dicet filium. ar. . j
e fur. mr. in pr̃e
ↄoſtat ꝙ pot. vꝛ. S̊.
e rei ven.l.j. ac.
h Subuenidũ
eſſe. vt ⁊.J. ti.ij.l.
tulibeꝑ. §. fi. ac.
1 I IUlitius. vt
Ccyiʒ ad pu/
bertatẽ. hec eſt ci
tio cæ q̃ eſt qõ an a
ſubſtuutis ſit repe
tita.accur.
k Puoẽ reſtamẽ
to.i.prima pꝑte te⸗
ſtamenti.
LBebeat. ſ. a ſo⸗
ſtitutis.
m Lnerer. ſ. ac⸗
cipe appoſita eſſet
q̃ eſt ſi ad puberta
tem puenerint. ac.
n Eſſet. in ᷣma
Pte teſta.
O Mon videri.
nec ĩ codicillis nec
in ſecunda ꝑte te⸗
ſtamẽti. vt ⁊. S.de
le.j.Suo alieno.S.
ſi ab impubẽ ⁊ l.ſi
qs a filio He. ij. aꝛ.
3. . de V. ob. l. ti⸗
tia. S. dez. R. 7. S
e ↄch. inſti. l. cum
Fuus. ac.
o Apms. ex vi
codicillox

q Scriptum. in

codicillis.
V Beriſimnle. no
non ſubintelligi ĩ⸗
tellectum qͥ viciet.
ſic. E. de ↄdi.ĩſer.

I. cum prem. 7. d.

l. uo alieno.S. ſi
ab impubẽ. accur.
Run. De ademptõe
lbertatig.

em.

Ymater poltc fuium ſuum

accepiſſet: vel qͥ in eius locũ

ſucceſſit pᷣſtaꝛe voluit libertatem.

ꝓpellẽdi ſunt.ampliꝰ:iſi mr aut not

let ſibi filiũ tradi: aut in reꝝ nã eẽ
cſiſſet:nõ ab re ẽ dicere:mihilomi
nꝰ ita natis ab herede libertatem
pſtare. Artianꝰ.
Ed ſi non data opꝑa tardius
adierit:hſ cũ adeunda here
ditate deliberat: idẽ doᷣm ẽ:⁊ ſi po⸗
ſtea cognouit ſe heredẽ inſtitutuʒ:
quẽ ancilla peꝑit:placʒ h q́; caſu ſſᷣ
ueniendũ eſſe:h̊ tñ caſu ipe manu⸗
mittere vebebit non mri tradere.

Sʒ ſi directo libertas dara fuerat

ãcille:⁊ hoꝝ aliqͥd euenerit: quẽad
modũ natis ſbueniat᷑: nazʒ ibi qͥdeʒ
petit᷑ fideicõmiſſa libertas: ⁊ p̃toꝛ
puulo ſubuenit:cum vo directo li⸗
bertas recte dat᷑:nõ petit᷑.̊ enaʒ B
caſu puto ſubuemẽdum nato eſſe:
vt ita aditꝰptoꝛ in rẽ mr̃i œceꝛnat

actõʒ exemplo fideicõmiſſarie lib⸗

tatis:ſic xiq; marcel.li.xvj.dig.
ſcrib. ⁊ añ aditaʒ hereditatẽ vſuca
ptis q teſtamẽto manunnſſi ſunt:
ſpueniẽdũ eẽ.vt eis libertas opᷣuet᷑
vtiq; ꝑ pᷣtoꝛem ꝙᷓuis his imputari
poſſit:qre vſucapti ſunt in ꝑpuulis
autẽ nulla phendit᷑ culpa.

Artianꝰ.

Vtiꝰtitiꝰteſtam̃to ita cauit.
ſiqs codicillos reliqro valer
volo:ſiqs mihi ex paula que vxoꝛ
mea fuit:int᷑.x. meſes nat nataue

erit: ex ſemiſſe heredes ſunto.gaiꝰ
ſerꝰex ſemiſſe heres eſto:ſtichuʒ ⁊

pãphilũ ſᷣuos meos ⁊ herotẽ ⁊ dit⸗

ſilũ peto ⁊ fidei heredũ ↄmitto: vr

cũ ad pubertateʒ liberi mei puene

rint: manumittant. œinde nouiſſi

ma pte ita cauit:ꝙ ſi mihi libi na⸗
ti non erũt: aut intra pubertatẽ de
ceſſerint:tũc heredes ex paribo ꝑti
bus ſunto mutiꝰ ⁊ meuiꝰ. legata q

poꝛe ex teſtamẽto quo filiꝰ ⁊ ſeium
reliqͥ pſtari heredẽ volo: G ẽ ⁊ a ſe⸗

Intibo heredibo. xeinde codicillis
ita cauit: lutiꝰ titiꝰ heredibo pᷣmis
7 ſubſtitutis ſalutem: peto vt ea qᷓ

teſtamẽto caui legaui:⁊ ea q̃ codi⸗
cilł cauero legauero:pᷣſtetis:quero
cñ liberi lutio titio nati non ſint:
an ſticho ⁊ pãphilo ⁊ heroti ⁊ diffi

lo ſᷣuis ↄfeſtim fideicõmiſſa liber⸗

tas pᷣſtari vebeat.marcelł.R. ↄdi
tõʒ qꝗ libertati eoꝝ de qͥb qreret᷑:ſi
filij heredes exntiſſent:appoſita eſ

ſet: repetitã nõ videri: iõq; ↄfeſtim

libertatẽ pᷣſtandaʒ eſſe:⁊ a pᷣims ⁊
ſubſtituns heredibo: naʒ vt ſupra
ſcptum ẽ petit: vt ꝗ teſtõ cauiſſet:
pᷣſtarẽt. Cauit aũt de libertate eo⸗
rum fuoꝝ:atqͥn ſub ↄoditione cauit
ſi alteriꝰgeneris ↄditõ adeſſet:ex
pectãda eẽt:̊ nõ eſt veꝛe ſimile:vt
Hh in iſta aditõe cogitauerit:cũ fidei
ſſſtitutoꝝ amitteret: qui admitti
ad heꝛeditatẽ nõ poſſent:ſi imple⸗

ret᷑ conditio.

BDe ademptione libertatis.
ꝗ ᷑ Erenti.
AIm libertas lege adi
mit᷑:aut ꝓ nõ data hẽi
. AVbeat: aut certe pinde
obfuari ac ſi poſtea a teſtator adẽ

pta eſſet.

Be ſtatuliberis.
Aulus.
LTatulipᷣ ẽ:qͥ ſtatutam
112 UWſtinatã in tpᷣus lin
Alblitoeʒ hʒ libertatem
fiũt ſtatuliberi vel ↄditõe expᷣſſa:ł
in ipſa oditione expᷣſſa qdem mam
feſtum ẽ:vt ipᷣa cũ creditoꝛis frau
dandi cã manumittunt᷑:nam dum

incertũ ẽ:an creditoꝛ iure ſuo vtat᷑

interim ſtatuliberi ſunt: qm̃ fraus
cum effectu in lege elieſcentia acci⸗
piatur. Aypia.
Vi ſtatuliberi cãm appꝛehẽ
erit:in ea aditione ẽ:vt ſiue
traderet᷑ ſalua ſpe libᷣtatis alienet᷑

ſiue vſucapiat᷑ cum ſua cã vſucapi

at᷑:ſiue manumittat᷑ nõ ꝑdant ſpeʒ
oꝛciui liberti:ſᷣ ſtatuliberi cãm nõ

pꝰ ᷣuꝰnãciſcat᷑: mii adita ł ab vno
ey inſtitutis hereditate. Ceteꝑ añn

aclitõeʒ ſiue rᷣdat᷑ ſiue vſucapi.ſiue

manumutat᷑ ſpes ſtatute libtatis

bertas.
30mit
qð fit in fuo de
adulierio cũ o⸗
nuna ↄmiſſo ac⸗
cuſato. vt inſti.
de here. inſtitu.
§. fuum. 2 ſup̃ᷣ
* here. inſti. his
Vbis. §. midum

2 c le. ij. cum fi

li?. S. uns. JItẽ
bone in pᷣno qͥp
uat. J. lx. dies
ob qoem adulie/
rij. vi. j.qͥ ⁊ a qͥ.
l. pſpexru. C. ad
l. iuk. de adul.l.
Vba. Item pone
vt. S. de ma. l. le
ge fauia. 7.l. P⸗
T hoc ex ꝑſona ſ
ni. Ex piona eti
gin dm quʒ ꝓbi⸗

bet lex. ⁊ tuc idẽ

vt. J. q ⁊ a q.l. q̃

ſituʒ ⁊ ð manu.

q pene.

Ru. Be ſtatuli⸗
beris. Rictum ẽ
generalit᷑ ð liber
tatiba nũc ſpãlii
de his.ſ.liberta⸗
tibo q̃ in tpus ſbſᷣ

dcinone differu⸗

ur.

t I TLatul:
ber. ma⸗

niſeſtu.

puta ſi ſit relicta
libertas ſi nauii
ex aſia ve nerit.ł
ſb qlibʒ alia ſiłi

v Euz effectu.
non ſolum oſili⸗
um. vt ⁊. j. væ fi

ceicõ. li.l.ij.S.ſi
in fraudem. in

ſti. q ma.ñ poſ.
S. in fraudem. 7
facit.S. ne qͥs eũ
q in ius voca. l.
pe. F. iſj.
x ꝗq El. ſ. b⸗
2 aen
Ppꝛehende
ke. vd eſt ſta⸗
tuliber.
3 Intercidit.
adita hereditate
reintegrat᷑.vt.jĩ
e. ſtatuliberã. S.

in fi.
7 D8331 ſi. i ta⸗

bulis. aſcpta ?.
ua vt dictumẽ.

4 Men
ſtſelſin
rſe
ſillubu
1tehet
ſesſtn
nine ⸗
Lun

etſchhe

lonus⸗
Lbc
one.ſnin
is penen
„ M
ſoctua
ericrie
ahmutne.

. neg⸗
Anotu

Soön
tſpra

ve n
. All
ſa ſe

4

Sẽ

g 8

d mitd
tnirſe
n Wlte
nde n
: lpze

I

4 Aſlr
s lntvin
nniaer
in Hätzuu

ſck mnin
utiſt
nun mil
ftan in⸗
un i
D ins
ins nun
„ ef.
f .
Ntirre
le ..

2 Habetur. ꝙ
ſit ſtamuliber. et
ad hoc.j.e.l.S.
fi.⁊.l.ĩ tabulis:
eit. S.e here. in
ſti.l. ſed ſi mncon
ditöne. §. fi.

b OSi in pmis.

rñdet.ſcilicei iu⸗/

lianus.

c Bub conditi

one. ſi nams ex

gſia venern.

d A ſemetipſo

facit S.de acqrẽ.

heredl. ex parte.

et dicta. l. ſed ſi

i conditione. §.

fi. 7.S. e neg. ge⸗

ſti. atqᷓ natura. ĩ

pan.7. S. cu me.
e Scoöm ink.
vt ſupꝛa pꝛox. S.

in ſi. ac.

I 1I Zatuli⸗

bẽeoſ. poſ
ſibik. al.

dic. vt infra eo.

cũ heres.S. ij.
g Becez. ſi nõ

patuur.

h Erat. ſcz ad
hoc vt neret li⸗
ber.

1 Receptum 7

vt ⁊ ſupꝛa con

dic. cauſa da. l.

lij.S. fi. deducto

quod wmmno e⸗

bet᷑: vt infra. e.
ſi deceʒz.

k Plus. impeẽ⸗

ditur. ꝙ; inde ac⸗
cepiſſet.
¶Et aut. nunc
reſpondet.
m Bebitoꝛby.
ſcilicet iſtiꝰſeꝛui.
n Lonſtat em̃
vt ſupꝛa in pꝛin.
l. accur.

licet dare.

—
—–

intercidit. Sed et ſi in tabulis

impuberis ſeruo ita libeꝛtas ſit a⸗
ſcripta: an viuo pupillo: videlicet
poſt aditionem hereditatis patris
ſtatuliber ſit:caſſius negat. inlia.
coutra exiſtimat. Que ſentẽtia ve
rioꝛ habetur.plus ſcnipſit iuł. et ſi
legatus ſit ſeruus ab herede pr̃is
liber eſſe iuſſus in pupillaribus ta
bulis pꝛeualere libertatis datõeʒ
Si m pꝛinns tabulis ſub condi
none ſeruus cum libertate ex par
te dimidia heres ſit inſtitutus: an
ſtatulibeꝛi cauſaʒ obtineat: vt ade
unte coherede cuʒ ſua cauſa vſuca
piatur:⁊ cum a ſemetipᷣo libertatẽ
accepit: non poteſt ſtatuliberi cãʒ
obtinere. Plane ſi conditio heredi
tatis ææficiat:quo caſu pᷣm iulianũ

libertatem adipiſcitur: dicenduʒ ẽ

ſtatuliberi cauſam obnnere: eo ꝙ
non a ſemetipᷣo:ſed a coherede ac⸗
cepiſſe libertatẽ creditur. Quo
cunq; gradu pupillo ſeruus cum li
bertate ſubſtitutꝰſit neceſſarij cau

ſaz obtmet: que ſnĩa vtilitatis cau

ſa recepta eſt: ⁊ a nobis probatur.
CCelſus quoq; putat libꝛo.xx.cum
libertate ſubſtirutum ſtatuliberi
cauſam obtineer. 1 Bem.
Tatuliberos conditioni pa
rere opoꝛtʒ: ſi nemo eos im⸗
pediat.⁊ ſi ſit conditio poſſibilis.ſᷣ
⁊ ſi in heredis perſona iuſfus ſit pa

rere conditioni.quid dici ebuit?-

ſiquidem paruit conditioni. ſta⸗
tim liber eſt: etiam inuito herede.
ꝙ ſi non patitur heres parere: pu⸗
ta offerri ſibi.x.que dare iuſſꝰerat
ꝓculdubio liber ẽ: quia ꝑ heredeʒ
ſtare videtur: quominus conditio
nem ſuam unmpleat:⁊a parui refert ðᷣ
peculio ei offerat: an ab alio acce⸗

pta. receptum eſt em̃ vt ſeruus pe

culiares quoq; nummos ei dando
perueniat ad libertatẽ. ſiue ipſi he
redi ſiue alij daꝛe iuſſus eſt. Inde
querit᷑:ſi ſoꝛte ðbeat᷑ pecunia huic
fuo.vł ab hr de: qð ĩ dñi rõʒ plus

erogauerit: vł ab exkneo nec velit
hr̃s vebitoꝛẽ conueĩre: ł ſtatulibo

ſoluer pecuniã. an dẽat ad libtatẽ
pueĩre qᷓi moꝛã ꝑ heredẽ patiatur?
⁊ aut legatũ huic ſtatulibo fuit pe

culiũ:aut ſi non legatũ fuerit pecu

liũ:ſerinꝰſcribit moꝛã eũ libertatiſ

paſſuʒ ob h ipᷣm:q ei aliqͥd ex rõne

onica deberetur: nec ei ab herede

pꝛeſtaretur. quam ſententiã et la⸗
beo pꝛobat. Idem ſeruius ꝓbat et
ſi in eo moraʒ faciat heres.qꝙ nolit
exigere a æbitoribus. nam puetu
rũ ad libertateʒ at.mhi quoq; vi
et᷑ veꝝ qð ſeꝛuius ait.cũ igitur ve
ram putemus ſniam ſeruij: videa⸗

mus ⁊ ſi non fueꝛit peculium pꝛele

gatuʒ ſeruoridem vebeat dici. con
ſtat em ſtatulibeꝝ tæ peculio poſſe
dar e. vel mſi heredi iuſſuʒ dare vel
glij. 2 ſi euʒ dare impediat puemet
ſtatuliber ad libertateʒ: vmiq; eti

am remedijj loco hoc heredi mon⸗

ſtrat᷑ dno ſtatuliberi: vt euʒ extra
neo iuſſuʒ dare ꝓphibeat: ne ⁊ num
mos pdat cũ ſtatulibeꝛo. ꝓinde e
fendi pt: ⁊ ſi non vult exigere: k ipe
ſoluere vt habeat vnde conditio i
pareat: libertateʒ competere. ⁊ ita
quoq; caſſiꝰſcribit. non ſolũ auteʒ
ſi dare iuſſum ꝓhibeat᷑ ſtatuliber
ad libertatẽ ꝑueniet. verumetiã ſi

aſcendere capitoliũ iuſſuʒ aſcẽdere

vetet. ⁊ ſi capue dare iuſſum capu⸗

am ire ꝓhibet. nam qui phibet ſer
uum ꝓficiſci:itelligedus eſt impe

dire magis libertatem ꝙᷓ opis ſerui
vti. Sed ⁊ ſi iuſſum coheredi dare
non patiat vnꝰex hr̃dibus dare eꝗᷓ
liber erir. ̊ is cui iuſſus erat dare
et libei eſſe fami.herciſ.iudicio ab
eo qui impedit: conſequetur quod
ſua intererat ſtatuliberum nõ eſſe
ꝓhibitum. ODi cecem inſſus da

re ⁊ liber eſſe quinqʒ vet: non ꝑue⸗
nit ad libertatem: niſi totum det:
interĩ igitur vẽdicare.v. nummos

dñs eoꝝ poteſt: ſed ſi reſiduum ſue

rit ſolutum:tũc etiam id alienatũ

eſt:cuius ante dñium nõ erat trãſ⸗
latum:ita pẽdebit pᷣcedentis ſum⸗
me alienatio: ſic tamen vt non re⸗
tro nummi fiant accipienus:ſ̃̊ tũc
cũ reſidua ſũma fuerit ſoluta. Si
pluſq;ᷓ iuſſus erat vederat ſtatuli-
ber:puta vecem iuſſus erat dare vi
ginti œdit:ſiue numerauit: ſiue in
ſacculo vedit: peruemt ad liberta⸗
tem:⁊ ſuꝑfluũ põt repetere. Si
q̃s iuſſum uũ vœcẽ daꝛe ⁊ libeꝝ eẽ

☚

vẽdiderit ſine peculio:vtrum ſtatĩ

p Pergdat. interĩ

qꝛ ↄuenit᷑ act.ĩ fa
ctũ ab eo qͥ hꝛe de
buit: vi. Z. de con⸗
dict. cauſa da.l.iij
S. fi. Itẽ ↄtra.j.e.
ſi peculiuʒ.S. de il
loꝛ ſed ſoſue vt.S.
de condici. ob cãm

il. ij. F. fi. vbi ple⸗

ne dixi: et facit. S.
e fideicõ.libe.l. ſi
filius. S. ent. 2. J.
de fur. ſi ſeꝛuus cõ
mums. §. fina.
q Serui vn. als
ſerui vn:⁊ hec bo⸗
na: ⁊ dic operis in
eundo capuam. et
ſic facit.j.e. ſi qͥs
ſeruum: ałs ſerin
tuti: ⁊ hec mala.
r Si mſſus. x.
totum. ſſic.C. ðᷣ di
ſtrac. pig.l.ꝙᷓdiu.
argu. contira. j.
ſotutio.ſi quis ſti⸗
pulatus. S. qii e⸗
cem.

ſBominug. ex?
neus qui ad h e
erat ſeruo vel wo⸗
mino ſerui.

t Reſiduum.i.
uls quinq;.
vV Tranſlatum
ſic ſupra v condi⸗
cti.indebi.ſi ñ ſor
lem.S.ſi æcem:et
imira de veꝛb. oble.
l.ij.circa pꝛincipi.

x Non retro. ſie
ſupꝛa de offi. pꝛocõ
ſulis. l. obſernare

S.fi. aꝛ. contra. E&

ad mace.l.fi. Ieʒ
facit ad. S. ſupꝛa de
vſufruc.l. ſed et ſi
quis ſtipuletur.S.
inteꝛdum.ac.

Si plꝰ.ſtatuli
ber. extraneo. non
herech: vt habeant
locum ſequentia.

3 Repetẽ. wmi⸗
nus quondam: ſic
S. de cõdict᷑. ĩdebi.

ſi pene. S. fi. 2. l. eẽö

mwmno. accurſi?.

2 Si quis ſine
peculio.quod ſem

per intelligitur: ni

ſi contradicatur:
vt. S. &Q contrahẽ.
emp.quotiens.ac.

Stanm. facit
infra eo.non vide⸗
bitur: ⁊ ſupꝛa eo.
l.j . in vn »*

a Flemt.i. vẽdi/
ditur. ſcʒ ſine pecu
lio.
b Si quio Ffunzʒz
ad libertatem. m⸗
ſi ipſemet operas
ab herede coduxe⸗
rat.quaruʒ merce
vem ſoluendo non
fit liber: vt. j. e. ſeꝛ
uus. in prin.
cVöDõõ ſi wmio.
7 vxoꝛ viro: vt. S.
e oper. liber. l. ſi
cut.

d De peculio. ex
peculio enim intel
ligi: quod ex ope
ris ſuis queſiuit.

e Subrracto. he
redi.
f Coꝛroſos. id ẽ
collectos ex vendi
tionibus pꝛedicta⸗

rum rerum:ſic po

nitur ſupᷣ de admi
nmi.tuto. ita auteʒ
in pꝛin. et pꝛo hoc
infra te fur. q vas
S.vlti. Alij dicunt
.1. non argenteos
quodanbileſt.

g Recdqdidiſſe. ſie
infra eo. ſtichus.S
ſi heꝛes.

hbh Mummos. vn
e habeꝛe non vide
tur: vt ⁊ ifra ð re.
iur.l.non videtuꝛ
data: 7 92. S. 5 pig.
ac. eleganter. S. qͥ
repꝛobos.⁊ fac.j.
eo ſi heredi. ⁊.l.ñ
omne. 2. l. non vi
cebitur.

i Mon ſolum. ñ
ſtare. vt 1. J. eo. ſi
hereditas. in pun.
⁊ facit. S.d& ma.te
ſta. qui filimm: et
in poteſtatiua hũc

S. intellige non ca

ſuali.
k Si quis here
di. acernu. heredi
tatez: et ſic non po
tuit dare: ałs con
ra: vt infra e.ſi in
tra. ac.
lITrayxit. i. ret᷑
ctauit: ſic.S. ti.ij.
ſiqͥs rogatꝰ.S.j.
m Habneꝛt. qd
dando potuit ad li
bertatem ꝑpuenire:

7 ad hoc.j.æ. ſi hbe

reditas.m pꝛinci.

liber ſit:quaſi ꝓhibitꝰ videatur ce
peculio dare: hocipſo ꝙ ſine pecu⸗

lio diſtractus ſit:an vo cum fuerit
pꝛohibitus peculiuʒ tangere: ⁊ pu
to tunc vemũ liberum foꝛe: cu) vo

lens dare pꝛohibeatur:non ſtatim

vbi vemt. Si quis ſeruum iuſ-

ſum wcẽ dare ⁊ libeꝝ eẽ:oꝑari pꝛo
hibeat:vel ſi qð ex oꝑis ſuis meꝛet᷑
abſtulerit ei heres: vel ſi quod ex
mercedibo ſuis collegit: hrdi œede
rit:an ad libertatẽ ꝑuenmiat:⁊ puto
ſiqᷣdem ex opis vedeꝛit:vel vncũq̃ʒ
ederit:ad libertatẽ puenturuʒ:q;
ſi pꝛohibeatuꝛ opari non foꝛe libe⸗
rum arbitror:qui operari mmino
bz. Plane ſi ei oblata fuerit pe
cumia ex operis collecta:liberuʒ fo

ræe arbitroꝛ: qꝛ peculio dare pro

hibetur. ſane ſi teſtatoꝛ vel ex ope
ris vt cet iuſſit pꝛohibitum opera⸗
riiad libertatẽ puenturum nõ du⸗

bito. Sed ⁊ ſi argento ſubẽcto vel

rebuſ alijs diſtractis nummos coꝛ
roſos vederit:peruenit ad liberta⸗
tem:q;uis ſi nũmos ſubtractos e⸗

Diſſet ad libertatem non peruene⸗

rit: nec enim videtur ddiſſe: H̊ ma
gis reddidiſſe.ſed nec ſi alijs ſub⸗
ripuerit nümos:et heredi ædcrit.
ad libertatem pueniet: qꝛ auelli ei
nũmi qͥ accepit poſſunt. plane ſi ſic
cõſumpti fuerint:vt nullo cãu auel
li poſſint: cõpetet lhibertas. Mõ
ſolum autem ſi heres moꝛam fecit
libertati:ſed ⁊ ſi tutoꝛ vł pꝛocura
toꝛ vel aliꝰquiuis in cuiꝰpſona cõ⸗
ditioni parendũ eſt: liber tatẽ com
petere dicemus. et ſane B iure vti⸗
mur in ſtatulibero: vt ſufficiat per
eũ nõ ſtaꝛe:quominꝰconditõnmi pa⸗
reat Si quis heredi ĩ dieb trigi
ta pꝛoximis morti teſtatoꝛ is dare
iuſſus fuerit.deinde heres tardius
adierit:trebatiꝰ et labeo:ſi ſine wo⸗
lo malo tardius adierit: danteʒ eũ
intra dies triginta adite heredita
tis ad libertatem peruemire:q̃ ſnĩa
vera eſt. ſed quid ſi data opera tra
xit: an ob id ſtatim vt adita ẽ here

iCondino. ſic adits hereditate eꝛit liber.
p Si quis. vera eſt. opoꝛtet ergo ꝙ factum ſequarur potentism.
q Snch. eſſe pᷣmꝗ. als pꝛima: 1 tunc dic pᷣmãꝗ poſt pmã, ſic ĩ aut.
ve here.⁊ falci.Sinoꝛdinatum. ałs trinam. igg, 1 e

4

ditas ad libertatem pueniat.quid
enim ſi tunc habuerit: poſt aditaʒ
herechtatem habere eſijt: ᷣ ⁊ hic
expleta videbitur conditio qm̃ peꝛ
eũ nõ ſteterit: minus impleatur.
Di qͥs ſic acceperit libertatem.
cũ cceʒ dare poterit liber eſto:tre
batius ait.licet habuerit veceʒ. vel
idoneus fuerit ad acquirendum et
cõſeruanduʒ peculiũ.tñ nõ als ad

libertatem puẽtuꝝ.niſi ederit aut

p eũñ ſteterit:quo minus væt.que
ſnĩa vera ẽ. Stichns annua bi⸗
ma trima die dvenos aureos heredi
ſi vederit liber eſſe iuſſus eſt: ſi pri
ma penſione ſteterit ꝑ heredem. qͥ
minꝰaccipet.x.expectãdã eẽ pmaʒ
penſiõem placet:qꝛ ⁊ tempus adie
ctuʒ eſt.et adhuc ſuperſunt due pẽ
ſiones. ſed ſi eadem.x. ſola habeat
q̃ obtulit ad primam penſiõeʒ. an
etiam ad ſequenteʒ quoq; pꝛoſit ſi

offerat.x. an ⁊ ad teꝛciã ſi ſequens

penſio nõ ſit accepta.⁊ puto ſuffice
re hec eadem ⁊ penitentie heredis

locũ ñ eſſe.qð ⁊ põp.probat.ꝙ ſi

ſeruus qui annua bima trima die
iuſſus ẽ dena dare.tota ſimul offe⸗
rat hereoi:ñ expectata die. vel de

cẽ pᷣmo anno datis:ſcdo anno vigi

ti obtulit.benigmus eum ad liber

tatẽ ꝑueĩre.cũ vt᷑uſq; puidentia ſbõ

infert᷑.⁊ ſerui quatenus matuꝛius
ĩ libertatẽ ꝑuemat. ⁊ heredis q̃te⸗
nus dilatõne interẽpta ilico accipi
at:quod pꝰtempus cõſequi poteſt
Si ita ſit libertas ſeruo data. ſi
quĩquẽnio heredi meo pᷣuierit. xe⸗
inde eũ heres manumiſit ſtatim li
ber fit. q̃i ꝑ eũ ſit effectum:quomi
nus ei ſeruiat.qᷓuis ſi nõ pateretuꝛ
eũ ſibi ſeruire.ñ ſtatim puemiet ad
libertatẽ q̃i qͥnqnmiũ pᷣteriſſʒ.ratõ
hurꝰrei euidẽs ?:mãumiſſus eĩ am
pliꝰpuire ñ põt:at is quem quis ũñ
patiat᷑ ſibi ſeruire.poſtea pati põt
intra qͥnquẽmũ tempus. atqn iaʒ
qnquẽnio eipᷣuire ñ pt:ſed vel mi⸗

nus põt. Dem.
Rethule ſi libertas ita ſit
ſed ibi ſolues.accurſius.

I Artquin. owonit.

g Adiectum ẽ.

ſic..d veꝛ. ob.

ula ſtipu.
b Que obtulu
ex hoc qꝛ eadem

x.offert patʒ ᷣm

aʒo. ꝙ non eſt ne

ceſſaꝛia conſigna

tio vel depoſuio
ſed ſufficit obla
cio: iſi quando
eſſet abſens q re
cipere deberet: vt
hic. ⁊.j.eo.cum
heres. in pnn. ct

S. ſi duobus: qo

non ſic ẽ als:vt
C. de vſu.l. acce
ptauanmn.
d Mon.eſſe. ſic
ſupᷣ de edił. edic.
quid ſit fu.ĩ pᷣn.
ar. contra. C. x
appella. l. ſi quis
libellos. ac.
e Beredi.ñ ex.
⁊ ſic.xxx.pꝛo tri
bus annis ĩ quo
libet quoꝛum te
nebatur ſoluere
ecem: erx poſtea
eſſet liber. accuꝛ.

ePeꝛueniẽ. ſic
ſupꝛa manu.

tceſta. l. ſi ita fue

rit.S.ſina. ſ̊ con
tra infra.eo.l. ſi
triennio: ſed ibi
ſolues.

f St ita. ſtatiz
liber fi. infra eo
em. l. ſeruus ſi
heredi.in pꝛinci
pio. dic ex teſta
mẽto: non ex hꝰ
manumiſſione.

g Per emm. ſci
licet heredem.
h Ainus: id
non

i Peruenmiret.
ad libertatem:et

eſt ſic infra eode,zʒ

ſtichꝰ, J. damas.

Kk Mon poteſt.

iure ſeruitutis.
vt et infra.l.pro
xi.S.ſtichus tiiio
que eſt contra:

m Segd vel. nuc. R. a dic velꝓ ſaltem.
n a Rechuſe. idẽ li/ xvj. ale, S. ide. als. l, arethuſe, h. ge⸗

1K⸗
Alae⸗
els
nc
4
li
auunm: bi
bet eund
fuaman
Wnnd⸗
4 Zn
ſatzefen
lbere.
9 Pen⸗
Nelfule
4 Mlit
Mnot
hls gon
Nemonaß
rchan Ki
Cernen e
lrtec.
t
r
4
ſtpreen
i
ula
ſchrimn
nr
A., u
Whunetqu
frummpeeno
icelſerfn
alt
ſniun
nj
u

1 M
NMie
lmn.

—

Iemge
Ntlunitr r
tony
munſc⸗
igezinpo⸗
ſin un
czN
kbn
nudife
finnnne
Nrö vſ
mmoſtann
ſtrppete
Nſi ſnni

trienniũ
yt. 3.1. Pr. 5. penuk. rit ſeruire voluern vtpꝑ tri
e nup. F. ſi is iteq;. 2 1* Apellanone vr p hoc quod dixi Bnmm auonnme
en „ Fteaeenrmn em pꝛo unplets habener ämrsiihaaremana eaem. er oe mrellegsceunt ap⸗
iil Tken d. l. coꝛ. ve ſicca. l. ij. condition n com. liber. l. ſi ondinonem: toꝛ ſe
luche 1. ad.l. ca 8. nota ergo condi 3. e fideicom 5 acimpleat pellanone non w⸗
A l oſtet perenm cui bes ler demwne F⸗eenra un pelaner arens
ey 4 . — * . , . t:
Ngincin ech⸗ vbip⸗ t: 1 per he accipere voluerit: uĩqʒ alteri of menon: vr. t.l.
Gmnen ſen ſer e⸗ 8 peperit: 7 P ſſe eum eadem 9 . . uk. in pnn.
nine bade non no; dData ſi tres no inus peperit. pu e ad libertatẽ — bere Vuftne.l
ſän ran 7 redeʒ ſterit:quom z: ne ferentem ii trienniũ ſer vxon. §. fi. Di
inſi c Igem. ſ. q a ꝙ ei medicam . futurã k ſi illi centũ opas egerit dicge r dew,
tſte ſtatiz efnciatur ta ꝙ ei m ſtatim liberam fu . uerit:vkx ſi illi centu opa⸗ liter wmtellext tiz g⸗
id berng. conciperet: ſtatim h mus. Idé⸗ mer H mõ libertatem vtilit mun no n
iſen deteeret cz3 d emm expectamus. Je liber eſto. mõ libe en?ſeruus nemret ad libe
nſcnen d aceret. ſcz eſſe.qui : vt abortum fa⸗ . lacet.nã ⁊ alienꝰ uen F. l. px.
. wnn gretbhuſa. 12 ſy iſſet heres: vta t tres Dari poſſe pl r. g. — er: 21 miłł tem. arg. eo leges
lun e Ao lerte⸗ q; ſ egn 7 vno vtero H ſeruire nobis põt: ſcuti ubc teſta⸗ Rederogorde miz
* tilkgi . kam conduon⸗ ceret. q ſi heredi ſeruire iuſſũ magis opas dare nob. mſi . nnten ad li. R. nõ
Gti Painus Pto der edere. iteruʒ b eres vendidit ⁊ tra to⸗ ſeruitutis appellatõe dñiuʒ i Pa m d
1 n Pered iberum im ad Iiber * E t: ideoq; ſi contra buic.
c ganrn ſerrr ſarul credo ſtatim ad liberarem gis ÿoperam retl meochlih F.een ienmto c
