eſt verũ. JIs em qᷣ neſcit nõ poſſidʒ
theſaurum:quis funduʒ poſſideat
Hß ⁊ ſi ſciat nõ capiet longa poſſeſ⸗
ſione:qꝛ ſcit alienuʒ eſſe.Quidam
putant ſabini ſententiam verioꝛeʒ
eſſe nec alias eum poſſideꝛe qui ſcit
miſi loco motus ſit:quia non ſit ſub
cuſtodia noſtra quibus conſentio.
⸗ Ex pluribus cauſis poſſidere
1ODuidam. coꝛti

git nunc ſupioꝛẽ.

u Eſſe. hanc que ſequiiur nec ac. ”
Aotus ſu. ̊ videt᷑ ꝑ ſoluʒ ↄſpectum. vt. S.e.l.j.S.j. ibi qͥ pꝛimi
poſ.ſ̊ ibi de pꝛoprietate.hic de poſſeſſione.vel ibi videbat᷑.hic nõ. hoc
nõ valei.vt.S.de ↄtrahen.emp.clauibi.ſed ibi factum interuenit cla
uum.i. traditio qð ꝑ appꝛehenſionem habemus. ſ certe ⁊ hic factuʒ
ſcʒ poſſeſſio fundi.q̃ tantüdem debet operari.vel clauium traditio fi
vt ꝑ hoc mihi mercium queratur poſieſſio. ſeo poſſeſſio fundi nõ ꝑ
hoc traduur. vt theſauri poſſeſſio vetur. vel dic verius. vt dicta.l.j.
nõ.⁊ facit inſti.de rexloiui.S.iheſauros.⁊.j.e.l.peregre in prin.
y Ex pluribus.putant. ⁊ bene.
3 Eum. pꝛimum exemplum.
Aſuceperit. futurum vel etiam pꝛeteritum ſubiunctiui. vt.j/
ſuo.il.j.accurſius.
2 Sc enm. ſcm exemplum.

E PDoſſideo.vt ⁊.S. de pe.here.⁊ non tm̃.S.antepe.ſed ſi vna vſuca
pio citius ſiniatur.an alia deſinit? Rñ.ſic:ſicut ⁊ ſi rem tuam vſuca
piens nibi ſuccedam ceſino vſucapere. Ael ſubtilius vna ⁊ eadem eſt
vtraq; vſucapio.ſed adiungitur pꝛime.ſ.pꝛo emptoꝛe nona foꝛma.ſ.
pꝛo herede.quã ante non habebat.ſ.vſucapio retenta pꝛima.vt.j.ꝓ
ſno.l.j.in fi.vel ab ipſo uimntio iniũguntur due foꝛme.ſcilicetꝓ empto
re et pꝛo ſuo ad vnum effectum.ſcʒ wmmium acquirendum.ſicut ſi
aliquis acciperet cultellum ⁊ enſem ſimul diuerſſs temporibus ad
vnum effectum.ſ.hominem occidendum. nam ⁊ hic occiditur ſeu ex/
tinguuur wumimum pꝛimi. vt inſti. de rerum dim. S. ſi tamen.

a Mec emm ſicut.nota duas regulas.ſ.xvminium ex vna cã.poſſeſ
ſeſſio etiam ex pluribus habetur. vt ⁊..ð regu.iur.l.non vt ex plu
ribus.pꝛime obijcitur ſi concurꝛit vſucapio pꝛo emptore ⁊ pꝛo ſuo vt
hic.⁊ vſucapio eſt acquiſirio wominij.vt.j.ii.j.vſucapio. ergo ex di⸗
nerſis cauſis queruur wuminium. Rñ.pꝛoximam cauſam inſpici. i.
tracitionem ſiue acquiſinonem poſſeſſionis non remotam. ſcilʒ cau
ſam ex qua fit tradino.⁊ ſic nota tria.cauſas.ſ. traditõms ſeu ti.qͥ
poſſunt eſſe plures vno vel diuerſo tempoꝛe inchoantes. Secundo ẽ
wracdino poſſeſſionis que eſt vna. Lercio vſucapio que naſcitur ex p⸗
mis duobus. Secundo oppo. domimmmm vſucapione queritur. ⁊ viu
ca.ex multis cauſis pꝛocedit.ſ.ni.⁊ bo.ſi.ergo er dvminunmn. Rñ.hec
omnia faciunt vnam cauſam.ſ.vſucapionem. Lercio op.qmia agẽs
in rem omnem cauſam vommij in ius educit. vt. j. de excep.rei iud.
ſi mater. S. eandem. in fi. S. 2. l. an eadem. S. actiones. ſed nec ibi di⸗
cit ſuaʒ.niſi ex vna cauſa. Quarto ſi res debua ex pluribus cauſis
ſolmtur. vt.J.de ſoł.cum quis.S.de peculio.a.l.numerationibus ⁊
* le. j. ſi creduoꝛi. S. marcellus. Rñ.vt in pꝛima.quia proximã cau⸗
ſam inſpicio.i.iraditionem que ex multis cauſis ſieri poteſt.ſicut ĩ
vſucapione inſpicitur trachno. licet illa fiat ex diuerſis. ſed hec ñ va⸗
let. ergo nec hoc in pꝛima queſtione.quia ſᷣm hec poſſeſſio non poteſt
eſſe mii ex vna cauſa.ſ.ex traditione.quod eſt contra hunc.S.iſ. Rñ.
hec verba ua poſſidere ⁊c.referꝛe ad id quod dixi in pnn.S. et euʒ qui
vſuca.c.hec eſt ad remotam cauſaʒ.quo non placet: vi in vmmmio
ꝓxruma. in poſſeſſione remota inſpiciatur. que eſt orra mentem hꝰ. S.
Tu ergo dic m aʒo.in vtraq; regula inſpici remotam. vt vmmmz.
ex pluribus cauſis ſeparatis non queratur. ſeo a concurꝛentibus ſic
poſſeſſio aũt enam ex ſeꝑpatis hoc modo quod meum eſt nõ plus fieri
poteſt meũ ex aliqua cauſa ſuꝑuenienti pnoꝛe manente wmmio.ar.

ꝙ ſemel cepi poſſidere eadem manente poſſeſſione ex noua cã poſſi
cere poſſum:vt hic ⁊.j.e.ſi quis antem. Qninto opp.ex.l.S.ad.l.
fal.l.fſundo.vbi habens wminiuʒ vt heres incipit habere vt ex le⸗
gato.ſed nec ibi ex pluribus cauſis acquirit᷑.ſed tm̃ ex cauſa lega⸗
ti.⁊ veſinit ex cã hereditaria.Sexto ſi heres rem mihi legatã ſub

conditõne leger
ſub dadenn cõdi
D none. ſed die et
eandem rem poſſumꝰ:vt quidã pu tibrex pnma can
tãt: ⁊ eũ qui vſucepit ⁊ ꝓ emptoꝛe ſa tm quen:ar.
pꝛo ſie ſſidere. ſi s et fi eid dicte. l. fundo.
⁊ pꝛo ſuo poſſidere.ſic eniʒ et ſi eijd Septmmo ſireʒ
ꝓ emptoꝛe poſſidebat heres ſim: qus mihn ub e⸗
eandem rem 7 , emptore bere trages miteen
de poſſideo.nec enim ſicut vmini fiat mea eriſtete
um non põt niſiex vna cã contin⸗ dattiõe. poſten
.r . mihi leges ſo ea
gere:ita ⁊ poſſidere ex vna dumta dem odinone ex
xat cauſa poſſumus. Ex contra D Keucto heer⸗
. . hic ex cã lebi⸗
rio plures eandem rem inſolidum niiu mea qt a in
diuer ſa eſſet cõ⸗
ditcio ⁊ exiſteret

ſcʒloditio legati etiam poſt aditionem debiti.ſ.exiſteret ex ea.ſ.con⸗

dit. vebiii vebere. ar. dicte legis fundo. licet ſit ar. ↄtra. inſti. de le.

S.qꝙ ſi in diem.vbi non viciat᷑ legamm. licet poſt exiſtat ↄchtio æ⸗
biri ex eo ſed dic verum non vi vicietur legatum.i. res leg.quia
ſemp petetur res legata. licet non ex ea cauſa.ied cauſa vebin. cui
conditio pꝛioꝛ exiſtit vt poſſit exigi. ſed non ex ea cauſa peut᷑.nec
wvminium habet. vt. S. œ le.ij.debitoꝛ.Ad ſecundam regulam op.
EC. &œ contrahen. emp.l.cum res.ſed ibi poſſeſſio pro wvminio po⸗
mtur. Item oppo. infra pꝛo emptoꝛe.l.ij.in fi. So. vt. ibi.

R .
b Ex contrario.dixit vnum ex pluribus cauſis poſſidere. nune
econtra plures ac. Et nota.ꝙ R. Jo. P. ⁊ alij intellexerum hüc.
S.in naturali poſ.tm̃ ex eo quod vicu tenere ſtare ſedere.⁊ treba/
tuunm a labeone repꝛehendi. quia dicebat trebatius duos naturalii
inſolidum poſſidere. vnum ſcilʒ iuſte ⁊ alium iniuſte. quod ẽ im⸗
poſſibile. vt pꝛobat labeo. nam quo ad ſummaʒ poſſeſſioms.i.ins
ipſum poſſidendi. vel in genere poſſidendi non multum intereſt.
⁊c.et hic ſatis ſtare poſſet. Sed cinſiter dicebat. R.⁊. P. alij ou⸗
os in ſolidum poſſidere diuerſis reſpectibus ⁊ cauſis.et hoc vtł iu⸗
ſte vel imuſte. vel vnus iuſte alter iniſte. vt debitoꝛ qui habet ci⸗
uilem. a creditoꝛ qui cum naturali habet quandam ciuileʒ. Item
de re data in emphiteoſim vel feudum vel in wtem talibus caſidn

admittebat. R. in alijs foꝛte non. Sed ioh. dixit crediroꝛem ideg

poſſidere et non debuoꝛem. vt ſupꝛa pꝛoxi.l.j.S. per ſeruum coꝛ.
Item mulierem in nullo.miſi quo ad vitandam ſatiſdationeʒ.vt
debuoꝛ. vt et.S.qui ſatiſda.co.l.ſciendum.S.creditoꝛ. et quo 3d
commodum. quo etiam reſpectu dicitur wmina.vt. C. de iure w.
in rebus. Item feudatarium a emphiteotam. quos dixit. R. babẽ
ciuilem ranone iuris quod habet in rem. dixit io. nullam cunlem
habere. ſed naturalem im. wminus tam cunlem ꝙᷓ naturalez re
ninet enam ſi ad nundinas eat. quod patet. qꝛ dotur eis interdi
ctum vnde vi. ſi reuerſi non admittantur. vt. I. de vi 7 vi ar. jj.
S. hoc interdietum. ⁊. l. uj. . vnde vi. unlem amnem ſolus vm
nus habet. cum duo etiam ciuilirer inſoudum non poſnidet 'm
eum. Quogd autem dicitur bic tenere ſtare ſedere ⁊ ſimnlia qd facit
pꝛc. R. alijs non ob.quia et ciuilis dicitur teneri ammo. vk ve
rius exemplificat ve naturali.d cum dicit contra naturam ⁊c. Vt
euidennus pꝛobaretæ cinil. quod non poſſet dici miſi in emgma⸗
te. Alij dicunt indiſtincte duos vel plures in ſolidum cunlui poſſi⸗
dere non ſolum in predictis caſibus poſitis a P. vel R. mſte vel
iniuſte vel mixtum.quod ſic pꝛobant. qui ad nundinas imt poſſi⸗
det ciuliter. Sed ſi quis intret aio ⁊ coꝛpe poſſidet. ergo et iple ci⸗
uiliter ex quo eſt talis res. que poreſt poſſideri ſm R. ſed m io.
non ſequitur. quia ſi liberum bonnnem ſciens liberum inuadam
anumo et coꝛpore.non tamen poſſideo. vt. e.l.cum heredes. .j.
Sed dicent hec res eſt. que a ſciente non poreſt poſſideri. ⁊ ego dy⸗
cam ꝙ hoc eſt aliud quod umpecdit ſcilicet qmia auus cuuliter poſſi
det contra omnes eſt. j. ce pꝛecario.l.duo. ſeo ipſi dicũt inſoliduʒ
vtroq; iure. vel naturali non poſſunt vt ibi. Pꝛeterea ooiſcitin
eis. ſi duo inſolidũ cunliter poſſidẽt: cur non naturaluer. ſr verbu
grana. ingrediar fundum quem tu poſſides. vt poſſideamus iſo⸗
lidum naturaliter pꝛeter id rantillum quod ſtamus. vel etiam in
ſolidum. ſi ambo exeamus et ſimus in conſpectu quod. M. diclt
admiſiſſe.ſ. duos naturaluer inſolidum poſſidere. Item vm eos

it
gunntsre
antshube
ſnehma
Cttlurii.
ſetubatt
Nllun ii.
Gcnetnlĩ
Cungoocs
legen
o. Kvrek
hſi. Jen
Ubeteffer
Innus fu
olghnt
Cinr p
Cencllig
Ano ſüffen
fontbone ,
hoſeſlens.
wris.
gin abeno
dicginge
laber m
rllemde
J. duos
Num un9
are Mi
r ieun
. i aun
lurmm neyi⸗
Ultertnne
Npulteneg
w iute m
msluſe a
Clſtedtte⸗
Aſa
Nun. H
Chlurer

UrMi. ſ
Mprera
len mn
ollsri
Nvorong
jn. y j.
Mlon, mtuſton
leenkbeben
mtaneng
tlrclentrancd

4 nm
hoceggaſte
drnih
3 Qucg

Aapen
☚
Kang.
Apulan ie
Sne n

m uni

1hnſentmrg
Mür M
nla kend
r Eun., Kese
aa
Dmtr dalſdde
Wecundum uwen
ipoſeſto n um
ui Sen.

hestunis än
Dealmäge
Keſer.
ModNs N
l
DA lcn
tenn MNA 1,
mGieMeg
1 wNdhn
m Murnn i
Sri. mrautem
Em li N CuN
t nmn iniinhtc
——
mmmsANN
W
iir

tn nen n
lnp g
Nsni, 4
idas vſrs
–

innnfii

Bum mn un
ſimunu
—
GN . 1
nannd e
fome,

“

qui dicũt duos ciniliter inſolidum poſſidere.ſi plures intent fun
dum eius. qi ad nundinas mit diuerſis tempoꝛbus vel vno. et
exeuntes reuneant ciuilem.ergo inſfiniti poſſident ciutliter. ergo ſi
omnes habeant bonam fidem ⁊ titulum. quia ab aliquo acceperũt
non clam. cum non credant ſe phibendos. omnes vſucapiunt. qᷣ

„„–4

G

vt ſibi querat a alij auferat. ſed ex parte pdentis vnum ſuffcere. vel
in dic hic m illam. vi ſemper duo ſint neceſſaria. quod hic dicit af⸗

fectio. dic ſed non ſola. Item ꝓtinus ſubaudi poſtꝙᷓ exiuerit.ſic.j.de

eſt abſurdũ. naʒ
⁊ ſic haberẽt wo⸗
mimium vſuca⸗ ,B — =
nione tal inloit poſſidere nõ pñt.contra naturam
um quod ẽ con . 5. alraui,
n . em. 5. , Auippe ẽ: vt cũ aliquid ego teneaʒ
mo. ſi vr cerro. tu quoq; id videaris tenere. Sabi
S:ſi. Item qu⸗ nus tamẽ ſcribit eũ qui pcario te⸗
libet efmceret wo⸗ . . nr 5
mnus fructuũ derit ⁊ poſſidere ipᷣm ⁊ eũ qui pca⸗
moligum n rio acceꝑit. Ideʒ trebatius appꝛo⸗
cidant vel ꝑ ali⸗ ſtrmz 1 f
guem collant bat exiſtimãs poſſe aliũ iuſte aliũ

iniuſte poſſidere:duos iuſte vł du⸗
os iniuſte nõ poſſe:quem labeo re⸗

quod ſufficit vt
fiant bone fidei

noid pꝛehendit:qm in ſumma poſſeſſio⸗
§. in alieno. yn“. is non multũ intereſt iuſte qs:an
dic ꝙ ingrediẽs

imuſte poſſideat:qð veriꝰeſt.nõ eĩ

baber tim natu⸗ . . .
magis eadẽ poſſeſſio apud duos eẽ

ralem.dic ̊ vᷣm

Za. vna no poõt: ꝙᷓ vt tu ſtare videaris in eodẽ
cre. nech uil loco in q ego ſto vel in q ego ſedeo
rer nec naturali tu ſedere videaris. In amitten⸗

ter. neq; natura
liter im neq; ci⸗
uiliter cm̃.neq;
ambo iuſte neq;
ãbo ĩiuſte. neq;
vnus iuſte alteꝛ
imuuſte. vi hic. ⁊
ĩ.de pca.l.duo.
in pꝛin. iz vnus
ciniliter ali na⸗
turalit᷑. ſic̃ fruc.
7 pꝛoprietarius
uem wminus ⁊
vaſallus.itẽ do/

minus a emphiteota.item vadens ad nundinas æ ingrechens. ſed
contra.vt.j.vti poſſidetis.ſi duo in pꝛin. Rñ.ibi acciꝑe iuſtam ci⸗
uilem. miuſtam naturalem. vt ⁊ ałs. j.e.quod ſeruus. Sed quid
ſi ulle qui habet naturalem tm. vi vaſallus ⁊ ſimiles alij vet in fen
dum vel in emphueoſim. an habeat poſtea ciuilem? Rñ.Fm io.na
turalem tranſferꝛe.

da quoq; poſſeſſione affectio eius
q poſſidet intuenda eſt. Itaq; ſi in
fundo ſis ⁊ tñ volueris eum poſſi⸗
dere: ꝓtinus amittes poſſeſſioneʒ.
Igit᷑ amitii ⁊ aio ſolo poteſt:qꝙᷓuis
acquiri nõ põt. Sed ⁊ ſi aimo ſolo
poſſideas:aliꝰ licet in fundo ſit ad
hbuc:tñ poſſides. Si quis nũci⸗

c Poſſunt. naturaluer ſᷣm R. tu dic ciniliter. ⁊ hoc pꝛobat per
hoc.quia ſic eſt in naturali.a ſic ſubijcit contra ⁊c. ⁊ eodem mo⸗/
do dic in fi. S. H
d Quoq; tenere videaris. eodem mre. naʒ alio poteſt eſſe. ac.

Acceperit.quod videtur contra pꝛedicta. ſed non eſt. quia vn⸗

poſſidet cunliter. alter naturaliter.quoo dic. vt.j.de pꝛeca.⁊ habet

S. eum. acd.
f Appꝛobant. bene.
g Exiſtimans. in hoc male.
h Poſſidere. naturaliter ⁊ inſolidũ.a ſic repꝛehenditur pᷣm R.
ſed ei ſi de cinili intellexiſſet idem eſſet ſᷣm io.ſcilicet ꝙ reprehende⸗
ret᷑. accurſius.
Mon poſſe. in hoc bene. ⁊ eſt iuſta in qua eſt bona fides a imin
ſta violenta vel clandeſtina vel ſinnlis.
k In ſumma. i. in iure vel genere poſſidench.

VNon multum. quia nihil ꝙᷓtum od hanc cauſam. ꝙᷓtuʒ ad alia
ſoꝛte multum mtereſt. quia vnus facit fructus ſuos. alter non.
m Serius eſt. ſ. dictum labeonis.
1 Eadem poſ.naturalis ſm R. 1 Pla. vel etiam ciuilis m nos
quod pꝛobat ꝑ naturalem.
0 In amutenda. affecno veſinendi poſſidere. ⁊ ſic non poteſt op
pom de furioſo. vt. j. e. ſiis qmi. ””lä
pAmmo ſolo. hic eſt tra. j. e. quemadmodũ. . . de reg. iur. l.
fere. So.hic.S.iorus de ciuili loqui᷑.ille de naturali.qð no placz.
q; hic dicu in fundo ſis:ſᷣm hoc dic duo nccia ex ꝑie eius q expulit

ver. ob. ſtipulatus ſum damã.in fi.ibi ↄnnuo.i.poſt rei interuum.et
quod hic dicit ammo.dic qñ ſolo animo poſſidet.⁊ ſic bene iungitur

ſequens rñ. ſᷣ et ſi
quis ⁊c.ſj vſq;nuc
de naturali a cinili
et wmum a latronibus occupataz cat. vel hic de ea
7 dñs timoꝛe conterꝛitus noluerit hu ber me retineo
R a quã ꝑ ali⸗
acceere: amiſiſſe eum poſ. placer. um teneo. qua non
Quod ſi ſeruus vel colonus prr amtto. liceteſmnã
uos coꝛpoꝛe poſſidebam diſceſſe⸗ rnn hoſſice. mi⸗
g DP P Me⸗ ſi colonus expella⸗
nit ył animo retinebo poſ.ſᷣ ſi alij tur. vr j. ve vi a vi
tradiderit amitto poſ. naʒ conſtat ar. l. ij. S. ſi as aut
2 i (Lirca finem. vel die
poſſidere nos: wnec aui nr̃a voln-⸗ Sm io. vtrunc ne
tate diſceſſerimus:aut vi veiecti fu ceſſe in peꝛdendo ſi
erimus. Si ſert ſſideb incipias a coꝛpoꝛe
s. uus poſſidebam nõ ſic ſi ab amimo
peo libero ſe gerat: vt fecit ſparta⸗ ſie c. e ure wli.
nno⸗ iudicuʒ liberale pati patus peregre.5.pe. Ger
lit: nõ videbit᷑ a dno poſſideri: cui nunquio tolocoꝛ⸗
ſe aduerſarium pparat.ſed hoc ira poꝛe rerinet: qin⸗
d0 LL6&1. dam ſic.vt in furi⸗
verum eſt: ſi diu in libertate moꝛa oſoa infante. ß in
tur:alioquin ſi ex poſt. eſſione ſerui ſurioſo eſt animꝰ.
tutis in hibertatem pꝛoclamauerit Ztem hcrt ſerdid
et liberale iudicium imploꝛauerit: quis vi. S. differen

mhilominus in poſſeſſione mea : ia. ac.

animo eum poſſideo: wvnec liber
fuerit pnunciat?. Saltus hybeꝛ
nos eſtiuoſq; animo poſſidemꝰ:q;
uis certis tpibo eos reliquamꝰ.ce⸗
teru animo nro etiaʒ coꝛꝑe alieno

q Tamen poſſides. ciuiliter: ille naturaliter. wnec rediens nõ ad⸗
mittaꝛis vel repelli ſuſpiceris.vt.j.e.ſi id quod. ⁊.j.pꝛoxi.S.a.l.clqᷓ
in ſi. Item nota quod vicit ammo ſolo.nam ſi coꝛpoꝛe alieno alið eſ
ſet. vt.j.pꝛoxi.S.ꝙ ſi ſeruus.
r Si quis nunciet.amiſiſſe.ſiue erit verum ſiue falſum.quia ſuſpi⸗
catus fuu ſe repelli.vt.j.e.ſi id quoo.S.fi.ſed an ſit vicõſa vel datur
interdicitum dic vt.j.de vi ⁊ vi ar.l.iij.S.ſi quis autem.ac.

ſ Quod ſi ſeruus.poſſeſſionem ciuilem. de naturali poſſet dubita
ri.ſeo idem eſt.vi.j.e.ſi qᷣ eo.S.ſi foꝛte.a facit.S. de wlo.l.cũ quis.
Amuto poſ. vt 2. 3. ce. l.peregre. S. fi.ſed contra. C. e.l.fi. So. vt
ibi.⁊ facit.j.de vſuca.l.non ſolu.S.qui pignoꝛi.

u Mam conſtat. non ad pꝛoximum ſed ad aliud rñ. refertur.vel eti

anm ad aliud ſeo et ſi ammo. vel ad proxi. dixi poſſeſſionem quaz per

ſeruum teneo enam ignorantem perdere. ſecus in ea quam ꝑ nos.et
hoc dicit. nam .
x Si ſeruus.poſſideri.vt.j.ti.j.l.ſi is qui.S.ſi ſeruus.

y Si din. i. vecennio inter pᷣſentes. . xx. an. inter abſentes. vt. . 4
a quibo.ſi cum fideicõ.S.ariſto.ſic in pſcriptione diſtinguit᷑.vt. C.
de pſcrip.lon.tempo.l.finali.Aljij dicunt de bienmo.ar.C. d omni
agro Eſer. l.qui agros.libꝛo vndecimo.ſed videtur enam ſi non diu
vt.ö.d liberalucauſa quod auteʒ.⁊.l.liberis in fine.ſed illud quo ad
onus pꝛobanch.ac. ,
3 Et ammo eum. vt 7. S. e. l. j. S. per ſeruum. 1. J. e. ꝑ eum. S. fi. nõ
coꝛpoꝛe.vt.S.de liberali cauſa.l.ſicui.S.licet.que eſt contra.accur.

Saltus hybernos. qiubo hyeme vnmur.
Eſtiuos. quibus eſtate. ⁊ dic ammo ſcilicet ciuiliter. a idem ẽ in

alijs pꝛedijs.quos aliquando dimitumus. vt. j. ve vi 2 vi armata. l.
j. S.quod vulgo. .

xCeterũ ammo noſtro. ua ſcientes. HS
Alieno.ua vt facitum alienũ quodamodo meum Vdeatur. 1.

4
è

—M ⏑
α☚

b Siximus. S. e. S. quod ſi ſeruns. .
CBebet. ſ. qdð poſſidemus ſcientes ꝑ ſernum. vt diri.
„ Hõ. i. qꝛ ac. vel alr in querẽda poſſeſſione ꝑ ſeruu diri ee factnʒ
erui a aim nrẽm nceium. ß otra boc videt᷑ qꝛ qñq; ſufficiz factuʒ ſer/
ui. vi ſubijcit. ſed certe a ibi eſt animus eiuſdem ſerui.

e Quaſdaʒ. imo
om̃is nõ peculiaꝛes
vt diximꝰ. vt.q Z. e.
l.j.S.item acquiri⸗
mus. ſic eſt plus

in ſeruo ꝙᷓ in colo⸗

no. ac.

fMerua filins.

ſcz ait. ac.
g Homine.nam
hõ poſſidet᷑ ⁊ ſi nõ
ſit ſub nꝛaa cuſtodia
vel quia ꝓpoſitum
habet redeundi. vt
j. e.ſi rem in ſi.vł
illa rõne qᷓ eſt. j.e.
l. rem que. vel illa
rone que eſt. C. de
e. pomp. in pꝛin.

h Poſſideri.ſ.ci
uiliter. naʒz de poſ.
ciuili loquit᷑ hic.S
naturalẽ em̃ amit/
to ſtaunm. cnʒ non
inſiſt o pedibo. vel
eam nõ video. niſi
ſim talis. qͥ im̃ na⸗
turaliter poſſideaʒ
vel qͥ retin eam per
alium. vt. j. e. põp.
in pun. et nõ. S. e.
lI.j. in prin. 7 ideo
ſubijcit hic nanci⸗
ſoi. qꝛ amiſſa ẽ na⸗
turaus.ſ̊ quidam
nõ. hic ꝙ naturał
amittit᷑ ſtatim. cuʒ
nõ in ſiſto. etiam ſi
ſu in oſpectu ocko⸗
rũ.qð non placet.

vt nõ.dicta.l.j. Sö.

codem.

poſſidemus:ſicut diximus ꝑ colo⸗

nũ ⁊ ſeruũ:nec mouere nos dʒ 6B:

quaſdã res etiã ignoꝛõtes poſſide⸗

mus.i.q̃s ſerui peculiarit᷑ ↄpaue⸗
runt. nam videmur eas eoꝛũdeʒ ⁊
aĩo ⁊ coꝛꝑe poſſidere. Merua fi
lius res mobiles excepto hoĩe: q̃⸗
tenus ſb cuſtodia nr̃a ſint:hactenꝰ
poſſideri.i.qᷓtenꝰſi velimꝰeius na⸗
turalẽ poſ.nanciſci poſſumꝰ.nã pe
cus ſimul atʒ oberꝛauerit:aut vas

ita exciderit: vt nõ inueniat᷑ ꝓtinꝰ
XEſinere a nob poſſiderii lʒ a nullo

poſſideat᷑. PBiſſimilit᷑ atqʒ; ſi ſub
cuſtodia mea ſit nec inuemat᷑:qꝛ in
pñtia eiꝰſit:ſᷣ tñ ceſſat interim dili
gens inqſitio. INtem feras beſti

as:q̃s in vinarijs incluſerimꝰ: ⁊ pi

ſces:qͥs in piſcina collegerimꝰa no⸗
bis poſſideri:ſ̊ͥ eos piſces quiĩſta⸗
gno ſunt:aut feras:q in ſiluis cir⸗
cũſeptis euagant᷑ a nob nõ poſſide⸗
ri: qm relicte ſuntĩ libertate natu⸗
rali:alioquin ſi qͥs etiã ſiluaʒ eme
rit:videri eũ om̃es feras poſſidere:
qo falſuʒ eſt. Aues aüt poſſicde
mus:qᷓs incluſas habemꝰ: aut ſi qꝗᷓ

manſuete facte cuſtodie nr̃e ſubie⸗

cte ſunt. Quidã aũt recte putãt co⸗
lumbas q; ꝗͥ ab edificijs nris euo⸗
lant. Ytez apes que ex alueis nr̃is
euolant: ⁊ ᷣm ↄſuetudineʒ redeunt
a nobis poſſideri. Labeo ⁊? ner⸗

4 Mancilci. non F erat res in oſpectu oculoꝝ. vt dixi.
k Oberꝛaueru. ſecus ſi non erꝛauerit.
IBeſinè. ciuiliter ⁊ naturałr. vt ⁊. j. e.l.põ. in pᷣn. a.l. ſi id quod

m Zſſimilit.qꝛ adhuc ciuilit᷑ poſſideo m h. ⁊ nos

in pn.

ſed ⁊ naturaliter ᷑ᷣm P. a aʒ. licet non ſit in ↄſpectu.
n Mmia in pñ̃na erſit..i.nõ ſit. vt repetas no.vel dic ꝙ ſit ratio ad
id qõ dixu cuſtodia non ꝓximn dicti no inuemar᷑ c. ac.
o Tamen ceſſat.q.d.non poſſeſſio cum poſſideamus cunlui vel en
am naturaliter ſi videatur.
Item feras.in vinarijs.q̃ parui ſpacij ſunt.alioqͥn õ.vt ſtanʒ di⸗
cit. ⁊ facit. S. vſuf.l.vſufructuarium.
q In libertate. hoc ̊ mõ poſſeſſo amittit.⁊ ideo ponũ hic. S.
r Dð eſt falſum.ao hoc.S.de act. emp.l.limes.⁊.l.ſe.
onſuetudmẽ. ał. ⁊ ꝓpetas ⁊ poſſeſſio amitut᷑.vt h.⁊.Sv.ti.j.l.na
iuralẽ. S.pauonũ. 7. S. ceruos. a facit m. e. ti. l.m laqueum.
tLabeo.eſinere me poſ.mterꝛumpit᷑ &̊ vſnca.vt.j.ti.j.l.natuꝛa
liter: ſᷣ datur reſtitutio.vt.j.de iti.actuq; pu.l.j.S.ſi qͥs aut ꝓpter.ſj
põt dici ibi certabat de damno.ſecꝰſi de lucro.vt.S.ex quiba ca.ma.l.

emqʒ. ?.l.ſe.

—

ccupauerit. etiij mundando.vt ⁊. j.e.pomp.in pꝛin..l.q vm
uerſas. S.j.⁊.J.d᷑ bonis auc.m.poſ.l.cum vnus.S.ſi.ſecus in ꝓpꝛ/

1 Er Wre LeLen? e * N
„ ſudr ainß 1. 7 ⸗ Lor-

7
7
bper PVe..

R ‚ſor E

5„ 2 „
— 1 —„ . Ar41 N.a 1. —

4 4 .. * CC - .

ctate. vt. S. ti.j. adeo.S. inſula in fi. “
x Bi rem. ſacit. C. vepoſiti. l.nij. . J.e.rem que.. S. ti. j.l. pom
y Mon moneris. ſic. S. e. l. S. ner aciuius.
3 Manere. tra. . e. ſi rem. ſed ibi ⁊ a loco mouit.

7 LKömittik.
der. al. miret⸗
ua filius rñderunt veſinere me pol do. a.l.ſi qs V⸗
ſidere eum locũ: quẽ flumẽ autma A mcl gen
re occupauerit. Si rem apud te ratoꝛ. Hoc aut
poſitã furti faciendi cã ↄtractaue verum. mli qn
1. . pe fit et cõſilio
ris deſino poſſidere. Sʒ ſi eaʒ loco alterus. vt. j.
nõ moueris etiam ſi inficiẽdi aĩam furns.l.qui ſer
hẽas: pleriq; veterũ ⁊ ſabi.⁊ caſſiꝰ 2 Filud. mu⸗
rñderũt recte poſſeſſoꝛẽ me manei tare vt a. C. lo
qꝛ furtũ ſine ↄtractatõne fieri non im h beronem
põt: nec aĩo ſolo furtum ↄmittitur. modis ſen e
Illud q; a veteribꝰ receptuʒ eſt murardez. veno.
neminẽ ſibipᷣi cãm poſ.mutare poſ e . eitnan⸗
ſe. Sʒ ſi is qui apud me vpoſu⸗ vpoſſideaz p em⸗
erit vel ↄmodauit eã rem vendile mee moſtmnnun
rit mihi:vel wnauerit:non videoꝛ ſidere pꝛo ec
cam poſ.mihi mutare:qͥ nec poſſi⸗ 0 ..
Tebã quidẽ. Genera poſſeſſionũ
tot ſuntqͥ t ⁊ cauſe acqrendi eiꝰ qð
nẽm non ſit:velutiꝓ emptoꝛe ꝓ ᷣ
naro ꝓ legato ꝓ wote et ꝓ herede:ꝓ
noxe vedito pꝛo ſuo: ſicut in his qᷓ
terꝛa mari celoqʒ vel ex hoſtibꝰca⸗
pimus: vel que ipi vt in reꝝnatu⸗
ra eẽnt fecimus. Et in ſumma ma
gis vnũ genus ẽ poſſidẽdi: ſpecies
aũt infinite ſunt.vel etiã põt diui⸗
di poſſeſſioms genus in duas ſpẽs
vt poſſideant᷑ bona fide: aut nõ bo S
na fide. Qõ aũt quintꝰ munꝰin e Sev ſi. mu⸗
A „2„ — vt ſii ꝓhibi
ter genera poſſeſſionũ poſuit: ſi qnn tum per pceden⸗
iuſiu magiſtratus rei ſeruãde cã:k iem regulaz. im⸗
mo. permiſſum

quia dam infecti nõ cauebat᷑ poſ⸗

— T. quando extrin⸗
ſidemꝰ ineptiſſimũ ẽ.nã qͥ credito⸗

ſeca cauſa acce⸗
dit.⁊ ſic fit ð nł⸗
la aliq. Quare
rratio que ſequit
anis nec ac. non eſt bona.ſed hec eſt bona.quia exirinſeca couſa a⸗

cedit. Uel dic ꝙ bona eſt.quia non pꝛoprie eſt mutatõ dœ nulla ad

aliquam. licet impꝛopuie ſic. ⁊ ideo pono mter alios modos mutä⸗
di cauſam poſſeſſioms. vi in dicta.l. C.e.l.cum nemo.
b Henera. ꝓ ſuo. ſeo nonne in ſupꝛadictis poſſidemus ꝓ ſuo. vt

j.pꝛo ſuo.l.j. Rñ.viiq;.ſed hoc reſtringitur ad ſequentia. vi 7.5

ꝓ ſuo.l.ij.ac. S
CSicut in his. exemplificanne ponitur.
o Fecimns. ſpeciſicando.

eVBenus. eſt ergo poſſeſſio genus ⁊ poſſeſſio ſpecies. vt ⁊ actioẽ

genus 2 ſpecies. ac.

f Mõ bona. plus ponat ꝙᷓ ſi diceret mala. nam etiam dubnãter

ſit ſua vel aliena res ↄtinet.qui nec bonam nec malam fidem hj.

g Dõ aũt. poſſeſſionũ. dic ſi realii in creditore egit. x ſic miſſus
in poſſeſſionem rei petue ſtatim poſſidet ſm aʒ0. et iohan. ſeo Nep
pꝛietate wminus audit᷑ vſq; ad annum ᷣm bul. demuz elapſo and
poſſidet quaſi ex ſcdo vecreto. vt. C. de pꝛeſcrip.xxx.an.ſi qs empu
oms.§. fi.ſi ꝑſonavr. tũc nõ poſſidet. miſi ſcm vecretũ intueiat. vi

H. 1. . q. ex ca. ma. l. cũ legati. An auũt naturałkr iſti poſſideant? dui

dam ſic, ar, S, de rei ven. lyofficiũ,7 ad exhiel. celſus. Jo. conig el.

8

nn Nſer N
Poneti,Pe
ſinhectur
ſeo poſe
Inalen⸗

y Me
oi ceo
Nrur iuus.
ſfncn
mnprn/

W
Neyt
ar. n
iyr tx j.
unherecea
uniccmun.
macgomi
ſnognbe
ſegeho
0 Phancn
1zal
ſn
Memo⸗ o⸗
ſolnerh
fauctl⸗
lunattfe
nir
llceh.
(Ouhtcht⸗
1ſengung
lhnnm i
linze,
1onst
1 Cmnne,
ingftrkin
aſemſ
unmn.
nön
nnſenn
1 f
N

Waſe
ſun ſeir

3 Banſee⸗
neemnſe

Dm. u
e 1
1ncto 1
epoſ
iſſioni
eg
e g
Ncer
ade
Nwa⸗
wnm
nu
R
s
um uNipfh
nii uſt
üi u
Mhip⸗
u

q̃ in aliena dices

huius. l. Item ſecus in miſſo ex caꝛ.ꝙᷓ in his.quia ſſatim poſſidet

vt. S. de car. e.l.uj.S.miſſum. az.
h In poſſeſſionem. ex pꝛuno decreto. ac.
i Mobis. ſecundum dvecretum. K HWHW
k Eauſa cognita. vicino ꝑſeuerante in eadem contumacia. vt. S
ce dam. infec. l.

ſi fimta. S. non
autem. Jteʒz qoᷣ . „ „.
dicit vſncapere. rem rei ſeruande cã: vel qꝛ dãni in
ſacit. . æ vſuſ. fecti nõ caueat᷑ mittit in poſ. ł ven
l.ſi vſuf.le.⁊ dNe . — — . ſtodia
noxa. act. ge, tris noĩe nõ poſſeſſioneʒ h cuſtodiã
neraliter. ſeo ð. rerũ ⁊ obſeruatõneʒ acedit.⁊ ideo
3. cõꝛ oi.l. ſed ſi cij damni inſecti nõ cauente vicĩo
res.vbi dicit ſta Ne .
tim ſier dm̃. ſed in poſſeſſionẽ miſſi ſumus: ſi id lon
plene dic vt. 3. go tempoꝛe ſiat: etiam poſſider no
ve dam. infec. p̃⸗ . .
ton8. accurſius bis:⁊ per longam poſ. capere ptor
1 a Aurda cauſa cognita ꝑmittit. Xpia.
3 Rat. Vicquid filius peculiari no
ri. ꝓfec. vel ad⸗ mine appꝛehenderit: id ſtati

nentitij. peculij det: ᷓuis ignor —
neniti. becni poter eius poſſider: quis ignoret i

Fe. poſſeſſo. . ſua prate filiũ eſſe. Amplius etiaʒ
ſi filius ab alio tanqꝙᷓ ſernus poſſi⸗
catur:idem pꝛobandum erit.
J ex ſtipulatõne tibi ſtichuʒ
TCbeã ⁊ nõ tradã eum:tu aut
nactus fueris poſ.pꝛedo es.eque ſi
vendidero rem tibi: nectradidero
⁊ ſine voluntate mea nactꝰ ſis poſ.
nõꝓ emptoꝛe poſſides: ̊ pꝛedo es.
Aà am poſſidere eun Tpia.
n Poſſideast. dicim?. qfurtiue ingreſſus ẽ
a ſceꝛente lber MMWMD
vñ dic. i. vetine⸗
atur. vt. J. eo. I.
cum heredes.S. item quero. vel etiam ſi credat eum ſeruũ tamen
patri acquirit. quia non ranone poſſeſſionis ſed patrie poteſtans
patri acquiri.que nõ ceſſat.licet ab alio poſſideat᷑. ⁊ ideo ſecus in
ſeruo.qui acquirit rõne poſſeſſioms.vt.S.e.l.j. .S. ſed 71 eum. 7.
J. e. ꝑ eu. S. ꝑ ſernũ. ⁊ facit in aut.ve mona.S.ſi monachꝰ.
o Pꝛobandu. vt poſſeſſio nobis querat᷑.no poſſeſſon ꝑ eum.,e
p I Jerx ſtip. pdo es. vt 7. . e. fundi. 7. . e. l. nec ex. 1. J. qruũ
legato.l.j.in pᷣn.a.j.de fur.eũ q.S.j.ſ̊ Zj.I. ve reg.iur.l.
nemo pᷣdo ẽ qii pci nu.⁊.S. pe.hered. l. er. S. ſed ſi qs ſciens.ſᷣ
ſolue vt ibi. Iteʒ Z. J. ꝓ leg.l.pe.ſol.vt ibi. tem ↄ.S.e excepti.
rei iudi.l.j.S.ſi.So.h̊ nõ erat ſolutũ pꝛecin.vel jð venditoꝛs vo
rdasoonenadlena ſolu.ma.l.wt. 2. C. de

m Ignoꝛet. ſe
cus in eo qͥ pu⸗
tatur filius. vt.
I. de vſuca. l. iu
ſto.in prin.ac.

ſuffra.l.j.⁊.S quod metus cã.l.extat.ac.
c Lam. furtiue.i.clam ⁊ occulte.vt.j.arboꝛum fur.ce.fur⸗
mnm. 1 ve furtis. l. j.
r Yacturũ. ve iure vel etiam te facto.vt.S. quod vi aut clam.l.
pꝛolibere. S. fi.

T Suſpicabat᷑. vel ſuſpicari debeat. vt.j.qð vi aut clam.l.ſᷣnꝰ.

⁊. j.xve reg.iur.quo tutela.S.in factuʒ. Sed q̃ actõne hec poſſeſſio
recuꝑatur? Rñ.vti poſſidetis interdicto. vt dices in. S.qui ad nũ/
dinas.ac.
At nõ videat᷑.qꝛ mutaret᷑ cã poſ. vt nõ.S.e.l.iij.S.illud.ſjͥ ar.

otrg. S. ve lib. cãᷓ. qð aut. . S. ð pe. here.ſed et ſi le.S.ꝙ ſi.

u Dbrinende.i. retmende.⁊ dic rõ ac.i.nõ inſpicio an de iure re
nmere poſiit.vel ratio.i.opinio ſiue ammꝰſiue qualitas ſiue volũ⸗
tas.ſed ↄtra.j.ꝓ ſuo.il.ſi ancillam. So. ſpãle ibi ꝓpter viciuʒ fur
ti in homine. qð pot ꝑpenòi.quia ſi ſunpliciter cognouiſſem allie⸗
num nõ impediret᷑ viuca. vt ibi. . j.t.j.l.iuſto.S.oſtat. Iteʒ nõ.
e inito ſpectando. vt ⁊. S.mã.l.ſiꝓcuratoꝛeʒ.
x Quenꝙᷓ;. bñ dixi ignoꝛante nec c.
y Scienie. 1 nõ zdicente. vt 2. C. e. l.minus. ⁊.l.nec ex vera. et
facir. j.ar.fur.ce.in faciendo.S.fi.⁊.S. aci.emp.l.j.in fi.ac.
53 Hona fide. vident᷑ à̊ bec duo puerubilia. clam poſſidẽ z mala
fide.vt ⁊.J.e.ſi de eo in ſi.⁊..ꝓ ſuo.l.ſi ancillã. ibi neq; idem et

—

labeo ſcribit. Retinet ergo poſſeſſi

pꝛo ſuo ⁊c.

7 Furtiue. i. cam. .
Mui ad nundinas. neminẽ. nam ſi aliquẽ cũ ꝑ eum retineat na⸗
turalem. ⁊ ꝑ ſe cinilẽ ille qui clam intrauu nullam haberet. cum duo

etiam auiluer inſolidum nõ poſſideant m Jo. ſed R. otra.

2 Elam. ſc t‚m.

id ẽ habʒ tm̃ natu⸗
ralem poſ. ⁊ ſic bñ
ſequitur illatio.
Sed R. alij di⸗
cunt. ꝙ hie ingre⸗

in poſ.eo ignoꝛante: quem ſibi con
trouerſiam facturũ ſuſpicabatur:⁊

ne faceret timebat. Is aũt qͥ cum diens habeat eniaʒ
poſſideret nõ clam ſe celauerit:ĩ ea ciuilem licet et ab⸗
—2 2r V Re ens habeat. vt no⸗
cq eſt:vt nõ videatur clam poſſide ¶ta.z. eo. l. ij. S. ex
re.nõ em̃ ratõ obtinende poſſeſſio comrano.

nis:ſed oꝛigo nanciſcende exquirẽ

da eſt. nec quenqꝙᷓ clam poſſidere ĩ⸗

cipere: qͥ ſciente aut volente eo ad
quẽ ea res ꝑtinet aut aliqua ratiõe
bona fide poſſeſſionẽ nãciſcit᷑. Ita⸗
qʒ inquit pomp. clam nanciſcitur
poſſeſſionẽ:qͥ futuraʒ ↄatrouerſiam
metuens ignoꝛante eo quẽ metuit

furtiue in poſſeſſioneʒ ingreditur.
OQQui ad nundinas ꝓſectus nem

nem reliquerit: ⁊ dum ille a nundi
nis rediit aliquis occupauerit po-
ſeſſionem: videri eũ clam poſſideẽ

.

onem is qui ao nundinas abijt: ve ſez enulem etiaz p⸗
rũ ſi reuertentem wminum nõ ad ingrenſuz. q. d. ſtil⸗
ARrEEL e e Wi le habet naturaleʒ
mieri: vimagis intelligitur poſſi m ergo abſens ci⸗
dere non clam. WUU—W— uilem. et ſic audi.
de er Ro. ꝙ etiam ciui⸗
liter duo non poſ⸗

ſideant inſolidum
Item contrs te.quia dicit neminem reliquerit.quaſi ſi aliquem.in-
grediens nullam haberet etiam cinilem quã habet abſens. ſed ipe re
ſpondet.ideo dicu neminem.quia ſi aliquam ingrediens non habeꝛet
ciuilem.quia nec naturalem. cum nulla queri ſine coꝛpore ⁊ amimo
poſſit.⁊ hoc caſu habeat vtrunqʒ.que rñnio non valet. qꝛ licei alius
poſſideat naturaliter. mhilominꝰ alius poſſet ingredh. Abdelius autẽ
põt dicere ideo dicit neminem. quia ſi aliquẽ dimnſiſſet in poſſeſſione.
ille poſſideret.⁊ ſic dñs vtrãq; ꝑderet.vt.j.e.peregre.S.quibꝛ. Sed
vbi nullũ licet ule mgrediat᷑ rennet dñs cunlem.a ſic duo inſolidum
cuniliter poſſideant. Sʒ ſm hu. a aʒ. qui dixerunt renneri naturalẽ

a ꝓtecto quã habet ingreſſus.foꝛte alter animo alter coꝛpoꝛe hʒ natu

ralem. non ant ulle amitteret ignorans. vt. . e. ſi id quod.S. fi. ac.
b Abagis. oparatiue accipe.quia a clam.

cC Mon clam. ſ. tm̃ poſſidet. ergo vi a clam. vt enim dne inſte. ſic er

due miuſte pñt eſſe apud eundeʒ. vt ⁊. S. eo.l.iij.S.ex pluribo.⁊ HB. tñ
ↄtra videt᷑. j.ti.j.ſequit.S.item ſi occupaueris.vbi dieu non videris
vi poſſediſſe.So.vi ibi.Sed quã habʒ vi?: Rñ.ciuilem.nã naturaleʒ
poſſeſſionẽ habet ſine vi.in qua inſpicitur oꝛigo.vt ⁊.S.⁊ in q̃ ſi dice
retur violentia mutaret᷑ cã poſſeſſionis.qð eſſe nõ ebet. Sed quam
ciuilem bʒ? Rñ.quam dñs habebat ⁊ nũc amittit non admiſſus. nõ
ergo pꝛus cimiliter poſſidebat.q; ſic hret duas ciuiles in eadẽ re.qd
eſi abſurdũ. Jllud euã eſt abſurdum ꝙ eadem ſit clandeſtina ⁊ vio/⸗
lenta.ſ̊ dicũt᷑ nõ eſſe abſurdũ ex pluribus cauſis poſſidẽ. V.S.l.iij.
S.ex pluribi.ſj ibi patiunt᷑ ſe.at vi ⁊ clam oppoſita ſũt.niſi dicas ꝓ ꝑ/
ie vi.⁊p ꝑie clam. vel mii dicas naturałr clam. ciuilii vi. vt h̊ ł ecõ
tra. Item ꝓ eis ꝙ idẽ opus dr fieri vi a clam. vt.j.qð vi aut clam.l
ſi is ꝗ in pu. S.iterdicm.qſ̊ illuq ꝓ ꝑte.vt hec vomꝰeſt ex lapidiba ⁊ li
gis. Ded q ſi H̊ ingreſſus inõ admiitens dñm ñ vult cimilẽ? Rñ.ñ
tenetur interdicto. vi.j.ti.j.non ſolũ.S.ſi dñs.tem iam nõ eſt qõ.
an ꝓ ciuili tm vetur interdictum. vt a. . e vi 2 Vl gr. l.j. S. ſiue aut.

Sevdo an noie naturalis hʒ aliq iudiciũ poſſeſſoꝛiũ. q ad nundmas

iui? Rñ.ſic vti poſ.cũ ab eo clã hẽat.vt.j.vti poſ.l.j.in ſi.⁊.l.ij.et
l.ſi duo in pꝛin. Sed quõ ab eo cum eandẽ vacantem innemt? Rñ.
quia clam intrauu timens ſibi ↄtrouerſiꝗ futurã.ſeo Em hee ſi clam

a Poſſeſſinem

intrem tuum fundum credens ab alio fieri mihi ↄtrouerſiam. dabit᷑
ei vun pſſidetis interdictum. Rñ.non. etiam hic ciuilis turbat᷑ ꝑ hoc
ꝙ tenet᷑ naturalis.erit &̊ ius hic interdicti.ſ.vti poſ.qꝛ reſtituit᷑ na
turalis. vt ſic nõ inqmetet᷑ in ciuih.ſicq; patet ꝙ pꝛimo dʒ agiꝓ ciui
li interdicto vñ vi.vt ſic agatur vti poſſidens. põt etiam agi rei vẽ.
ꝓ ula naturali.et

ſare ocurꝛet nĩr 8
ſu cum vti poſſide , ,
tis. cum non ſit cõ Ed ⁊ ſi nolit Aulus.
traria rei ven. pro . erti ma⸗
naturali.⁊ vti poſ. . in fundum ſine rii vi deb .
pꝛo cunli turbata. loꝛem vereat: ammnle pol. videbi⸗
tan gei r.⸗ tur:⁊ ita neracius quoq; ſcribit.
ictum vn poſ.
tueatur poſſidentẽ emadmoduʒ B em.
vt. j. vii poſ.l. j. nulla poſſeſſio acquiri niſi aĩ

S. imterdictuʒ. quõ

üc merur⸗ kn. - Mo v coꝛrpe pot: ita nulla amittit᷑:

hic cunluer poſſidẽ niſi in q̃ vtrũq; in contrariũ actuʒ
tem rnek eufed nö eſt. Aius.
. 1f . — —
n. dam raere, Eneraliter aũt qͥſqs oĩno no
tam. vt dixi. ꝓtem ſtro noĩe nob volentibs ſit ĩ

7 poſt amiſaz. ſi ĩ
amiſſione aliquid
ceperu intereſſe a⸗
mittentis.ar.j. vti

poſſeſſione velun ꝓcuratoꝛ hoſpes
gamicos nos poſſidere videamur.
Api.

pol.ſi duo in fi. et . .
facit. j. ne vis fiat E qs gn oduxit: poſtea pꝛe⸗
ei. l. j. S. hec actio. cario rogauit: videbitur re⸗

ceſſiſſe a conductõne.Quid ſi ante
rogauit.poſtea conduxit?cõduxiſ⸗
ſe videbitur.potius em̃ hoc pꝛoce
ere videbit᷑:qð nouiſſime factum
eſt: ⁊ hoc pomp.ait ideʒ põp. belliſ⸗
ſime tentat dicere:nunqͥd qͥ aduxit

d ſ Ed ⁊ ſi no⸗
lit. ꝙ. 1. qꝛ
eAmiſiſſe.ſ.no ex pꝛioꝛe factio.ſed ex ſua voluntate.vt.S.e.l.iij.S.
ſi quis nunciei.etiam quere vi ibi.⁊ hec amiſſa querit᷑ clandeſtino en
am ignoꝛanu ſᷣm io. Ded quõ ſine animo. vr. S. e.l.iij. in prin. ⁊.l. j
S.ſi furioſus? Rñ.quia ex quo habet naturaleʒ extunc videtur volu⸗
iſſe habere cimlem. non autem iure accreſcendi.qꝛ non ſine amimo.ſ.
acquiritur poſſeſſio vt dixi. ac.

fſq Nlemadmodu.nulla.nec cimilis nec naturalis. vel ſimul vtra
q;.vt.S.e.l.iij.in pꝛi.ſed fallii.vt ibi notaui.ac.
g. Utrunq;.i. animus et coꝛpus. vt ⁊. j. v reg.inr.l. fere.a.j.e.l.
Gꝓuis.ſed contra. S. e.l.iij.S.in amutenda.vbi ſufficit ammus in per
dendo.ſo.vtaibi. Item oppo.S.e.clam in fi.vbi anuttitur naturalis ſi
ne ammo.ſed cum vetur ibi vti poſ.occaſione ciuiis non vedetur a⸗
miſſa.vi ibi dixi. Iteʒ no.ar.ſᷣim MM.ꝙ ſi exeas ⁊ ſis in conſpectu et
ego intrem ꝙ ambo poſſidemus naturaliter ⁊ ciuiliter. ex eo ꝙ h̊ diẽ
nulla et nulla. ac.
h g Eneraluer. amicus. cui ex cauſa conceſſi. vt a. j. de in.actuq;
