ngno A eſ adit᷑. , in ſuſpe telligatu : poſt a pulan tia cauſa um fülij ſo a⸗ c er eum.l. tenrrao
Lechnas vt 15 de latio in redat᷑: po vere⸗ Differen mentu fructum uum caſtren⸗ Conrnki,
9 Nat. i 9 iſſe c erna vere gitur emolu ſumfr n ca⸗ ſer . Woemh .
Agalfetr wios ſtipt us fuiſſe paterna n aur n pater vſun m in ſen en F e. Mlnint
an ere vere. reditari m fit. ſed atenus 9g iſerui pa ꝛietater ple⸗ ſer Trentr g nu auflit
Tauen notat n0 reditate uet: qua o apõ pa⸗ Si cuius Prop habebat: p „ caſtrenſi.· yna h
Bn. de ſtatun du e ia nos mou priſtin laʒ acq miſerit: c lio filius bit filius. oe. —
adiri: vi cundia . vbi iure net: etiaʒ nſi pecu 10 habe 6 Bez. 0se uni acblrg⸗
ces.ac. atu. Puo illa ſpecie um rema i tradite 2 ſtre retatem M l æ
Lega lij: Ula ulium . lrei ſer m pꝛop “ m ve ina
Tahfenfts per . pec nis vel r⸗ ð ei na data ſi hauſngie
caſtren nilio he rem p lation agtum q ter U* ofam. caſtrenſi urngafrnann
moꝛtuo leliberan⸗ ſitio ſtipu Teg nc propte . em fin peculio ca⸗ n⸗ ruſounmg
racihus primo um fiat. ſt:ynis tnncp omil⸗ Ot ſſa: in pe es ſes con⸗ hnihumtin
ren bne oerrummuliſt⸗ primũ tun von eile reſpon eiquod di mili⸗ .
orne⸗⸗ aduer in anneſgtn panaße ſi ſnne 3 Tede pla 2 —
bium. ur le ſo t cquiri . culio . . mpoꝛi em ex nſe P 3
b H cuz le ſer lo heredi ie non con vxoꝛi he em incaltr edita unhiee,
atum.“ 0 s hod tem ditat her . rinugt i,
Fatur ferno gee⸗ emple atns Hoden d3 ꝛheredit. nan os au ſun en
atur eſis velibe⸗ m:ius parris n. Ds. cuit: 7 habuiſſe. ritur. D ris- „Se. 1S imumteten
ſ caſtrẽ unſiruuns eum ur. ”M uerſo culium o iure que ns one . d Sich i mmnefljnrh
tibus eunt aret — 3. reuerlo . icio iure here nibus: * porloße hhtanuwi
ne goſteece r. Ater militi ſlialk Ncaläk knmannmnana „commumbus placnit e aums im
tunc leg culio ſtr j: pinde a em ma liber lia con . vt 3. l. E. e. Ntnonngrn ſi
uũ pec di⸗ at ca pin ⸗ te us ac li lia c peculio av 3 Vt. neg
ſtün ceſſn ð wnar culij: i ſti⸗ eius fami ſi peculio dies weve dr W
legatur cmllib be acit: ſed a militaſſet. uidem ex qui ſun tatem reſpongi: ia ane wuns. nen
legatur o ſerno: q faci us nunc deat ſiq t ſti⸗ Heredi eſitam re rouincia Confe ibo⸗ WN
AWrraſammdt ſi ilin filio ſpon ſis renebi liag laeriqreltame nlia frarrhr rintnn
r re B V 8 m an dic on Mlere
ditati: di cum P peculi qu 9 fi ter pa G „ ilism. q trim 4 nnſnlgttif
here cauſa p um ex ater fra S. fi nn r mea 4
goſtenn z de le. ij. cam io: ceter . DSi P 0 ſer l. j. S. j. .ſ. patri mm qui m con⸗ liſſintinn
adijt. fi. ⁊ ĩſti. ulano: enebit. ſtinctio t 5 de col. w. cömunibo. filij finio c verbn üt con ſtiuinht
debitoꝛ n pn. nã P ſa nont . eadem Dil M lij 6. Lt S0 Dieit c ui erant pᷣm Hor alij dicu acti⸗ rzmn
W ſti. ſer. eſt here⸗ cauis ulatur: 1fratrum fi l.uem ient t eate N 5 ſoe. ad ſnaumſinn
. egn en iſti⸗ lio ſtipul⸗ ſed 2 ees v col.l. de offi. ꝓe e patre: a ienerer aũt bhnnn
ditas neren . . = ulm dño. e: ſcʒ 00 dieit 4 bae vom tur lie 3 oꝛ eert. an filio. ſec fai. NN
ſicõis. vi 3 5 querit peculi miſſi teſt⸗ . niſ i, qum duerſim oc cum bijciat are debe hic filin eſinõ lu
giin . w. l. m eo. ũc ſeruus n eritur ex ꝛ2. bi gu iſideran in fi. tur a ſi .ſ.quia c ius po on con ritus. nfert. cu
geq re. adeun: ⁊ tũ ommo que te. S. pate od eſt con onebat᷑ in ſie t. ginet. lucrum drrquta n 7.1. ſi ma tunc co
aut non per ſeruum goonngrranrean rꝛvt S8 ueri:quia 4 recctnaumr ſſiſſzʒ vxo ſlia F.rrle man
tacniebe⸗ ree d aoſa mct uideenr⸗ ebet lalun ſtaon kregeceſtin ereteamr mnce
vt i Koparrto ſien retro ſua fui ect per en nõ aut ꝑ legate dic 1e ſin l. ij. 7 an merereg
cas ſi in atris vt oĩa rene Sor⸗ emhrren Wii e. hedita her. ir. ſi aute
ut ius pe ſeruus legat rem pecu eum fier babes. j. tur v
kererpe e alijs ai peculium anue
Fpaireamdets⸗

lij.

m da
„ — —

Wannii
Mon iei
rN
ſenuin;
V.

I Punce
ſ *
Lants Honn
Caſrd
Aw.
Ru
ſumct
4.
1 fnſ
cdkti,
⸗

vel ſubijcꝛtur vt cetera profecticia vel aduenticia etiam hodie cStuz
ad vſumfru.s.
r Patruelis.vt inſti.d gradibo.S.quarto.
8 Aldilitauit. als ſecus: vr. C. e. cum allegas. ⁊2 5. e. ſi ſorte. a.l.
mies cum concoꝛ.
tAderitũ. i65
ſic dicta: qꝛ ple⸗
rũq; merẽn relĩ

quuur: vr ð po ſtipẽdia merens fratri patrueli cũ
ſoe.l. nee acecu quo nuncᷓ militanit reliquit. ſan⸗
guimis eteniʒ ratio non militie cau
ſa meritum heꝛeditatis accipiẽduʒ
pꝛebuerat.
v p AMer. ven Ater qui caſtrenſe peculiuʒ
nuus iefet d. inteſtati filij retinebit es alie
ſrenke⸗ vrs.lej Num intra mouʒ eius ⁊ annuʒ vti⸗
euz concor. .l lem iure pretoꝛio ſoluere cogitur.
proponebatur. .
Ronane ſliug. idem ſi teſtamento ſeriptus heres

extiterit: perpetuo ciuiliter vt he⸗
res cõuenitur. Pater a filio mi⸗
lite vel qui militauerit heres inſti
tutus:teſtamenti cauſam omiſit: ⸗

x Siteſtamẽ
to. Mota hanc
diſtinctõz quam
fecit hec. l. Sed
an viuo filio qᷓᷣ
habet tale pecu⸗
lium teneat᷑ pa⸗
ter de peculio oc
caſione talis peculij? Rñ.non:vt.j.ex caſtrenſi S. fi. naz nec agit:
vt S miles. S j. a.l.ex nota. ⁊ vt paterfami.habetur: vt S ad mac.
l. ij. idez ĩ aduenticio hodie.nam non vi ve eo peculio:ſed vt legiti/
mus adminiſtratoꝛ conuemuur pater. Sed an mhilominus ve pe⸗
culio pꝛofecncio? Rñ.ſic: vt ergo olim in caſtrenſi non poterat agt
ve peculio: ua nec hodie pro aduen. Item vnde naſcitur hic d pecu
lio: de qua hic dicit? Rñ.ex contractu facto dudum: ſed emum fi⸗

hllo moꝛmo: vta ał's. . e re. per. l. ex placuo. cum enim filius nõ

reſtetur reiro creduur profec. fuiſſe:non caſtrenſe: vt S.l. ij. 7.l.
ponebatur in fi. j. Rñ. Sed quomodo cum ſuccedat acceſfonuin
principali: non exninguitur obligatio peculij. vt z de fideiuſſoꝛ. he⸗
res.S. quod ſi ideme Rn. nullo tempoꝛe concurrunt due mi perſo/⸗
na potris. nam viuo filio: im filius renetur. eo moꝛtuo: im̃ pater.
filij vo obligatiomis reliquie nulle remanent: vt de fideiuſſoꝛ. l. 4
contra.nec obſtat ꝙ hic in caſtrenſi loquitur: quia fingitur non ca
ſtrenſe cum imieſtarus wcedat. ſi autem pruma duraret:tolleretur
ſecunda.ſcʒ de peculio ſi eſſet nata. vt dicta. I. heres Item umpech⸗
retur naſci ſi pruna duraret:vt.j.ꝓximo Rñ. Itez quomodo du
rat acceſſoꝛum principali extincto: Rñ. equitate pretoꝛia. Item
quomodo datur reſtitu.patri ve peculio connento hoc primo caſu:
vt Sᷓ de mino.l.iij.S.pompo.cum alibi dicirur patreʒ de peculio cõ/

ulentum non reſtitui. vt. e. l. S. ſed virum? Rñ. hic loco principał

ſucceſſit: vnde eius natura vti cebet. vt S ſi quis caut. ſi eum §.
imiur. ſed in.S.ſed vtrum non:quia viuente filio conueniebatur.
Item hoc punmm. Rñ. hodie coꝛiguur: cum pater habet vt heꝛes
vt in anten. de here. ab inte.S.ſi igiiur defunctus.vnde perpeiuo te
netur vt heres: vt.ij. Rñ.huius.l.in aduenticõ qautem cuʒ eo quo
ad gpꝛietatem habeat hodie heredem: vi dicta aut. vnde perpeiuo
tenetur heres filij vt heres:vt hic.⁊ aci.de pec.annali: vt hic. ſed
acceſſonia hoc caſu tollitur: vi dicta.l.heres a q. poterit ᷣm Jo.
reſtum pater heres vt heres:ſi ille fuerat minoꝛ. ⁊ ſic poteſt intelli⸗

gi. S. pompo.in prin. ſi autem loqueris de proſecticio: vel etiaʒ de

aduen. iure ve. m ꝙ omma habent naturam profeci. vr inſtitui.
per quas perſo.no. ac.S.j.ibi tenetur pater act. pec. annali poſt
moꝛtem filij.vt ð quando act᷑.de pec. eſt an. l.ij. S.j.⁊ ei poteſt acce
vere fideiuſſoꝛ:vi g de fideiuſſe o. heres. S. ſerno. ſi eo conuenitur

patier non reſtituitur: vt oicto.S. ſed vrum. iz de obligationib⸗ filij

nulle remanent reliquie: vr 3 ad maced.l. crediioꝛem. 2 ideo eins
nomine non accedit ſideiuſſoꝛ: vi ibidem. non ergo pro leſione filij
videiur poſſe reſtum:cum nec conuenitur ex eius perſona. ſicut nec
ex perſona ſermn. vt.l.xeniq;. S. finali.a.l. ſ. ecõtra videtur ſic pol
ſit reſtiim pater tali ratione: quia caſtrenſe peculium reputatur:
vr proſecncium filio inteſtato: vt S proponebatur. ij. Rñ. a ſic ĩtel⸗
ligimus. S. pompo. in prin. ⁊ per hoc ꝙ quilibet ſucceſſoꝛ reſtuuit
vt de in integ. reſti. l.non ſolum. ſed dices ꝙ ibi. ſ. m. l. propone⸗
batur dum comiraxit libere poterat conirahere, 2 ila que erst con⸗

tra ſilium alteratur eo moꝛtuo: ⁊ ſie peculio. vt ̊ d indi.l.taʒ ex
contracnbus. quod hic non fu: ſed fuit ve pecu. vnde non viderur
poſſet pater reſtitin. ſed hodie cum habeat heredem: non dico in 4
fecticio. quia id pater poteſt etiam viuente filio daꝛe emn vult. vt. .
bonis que libe.cum opoꝛtet in prin. 2 ſic multomagis eo moꝛtuo⸗

ſed in alijs ſuis bo
ms tenebitur he⸗
caſtrenſe peculium poſſidet: legiii cnbus hmus veen
mi heredis exemplo cogetur ad fi- liij ꝓfecticij.ꝛ ſeom
e⸗ hoc poteſt intelligi
nem peculij peꝛpetuo legata pꝛeſta dictus. 5. popo.
re.ꝙ ſi filius poſt annum ꝙᷓ; milias
re œſierat iure cõmuni teſtamẽto
facto vita vceſſit: ratione falcidie
retinebitur quarta.ceteruʒ ſi teſta
menti cauſam pater omiſit: cuʒ pe
culium creditoꝛibus ſoluendo non
eſt:nihil wlo videbit feciſſe: ꝙuis
temꝑis incurrat compẽdiuz.
Irc.
X caſtrenſi peculio ſeruus
a patre heres inſtitui non po
teſt: ⁊ filium neceſſarium
.

y Dater qui militauerit. ſic eſt veteranns qui a ipſe teſtatur. ſed
tamen tunc iure cõmuni. vt inſti. xe mi.te. S.j. nec expugnatur que⸗
rela.vt.C. de inoffi. teſta.l.ſi.in fi.accur.

Heredis.ᷣ id eſt ſicut quaſi adiſſſet perpetuo tenererur heres. vt
5 proximo Rñ.eſſet enim tunc legitimus.vt.j. de veꝛboꝛum ſigmifi.-
l. legitune. ſic ⁊ hic tenetur perpeiuo: quia eſt heres interpretatõne
preioꝝs ex edicto.S ſi quis o.c.t.l.j.⁊ ad idem S de teſtamen.mili.
l.ſi ceriarum.S.ſi pater.vel dic ſi adunt perpetuo ſed ſi non ex teſta⸗
mento: tunc de pec.infra annum.vt gð in primo Rñ.l.fał. auteʒ non
educu:vt hic.non.quia non adiuit.vt g ſi.o.c.t.l.dno.S.fi.ſed qꝛ

militis teſtamentum ſi in militia eſt facuum:non ałs.vt.C. & teſta.

mili.in teſtamento.⁊.l.ne din.⁊.j.ꝓx. Rñ.

⁊ PDeculij. i. non vetracta fal. nec vltra tamen vires peculij ſen here
ditans. vi S ad trebel.l.j.S. eniq;.

9 Perpetuo. hoc ſi mfra annum filins miles vecedit. ſi anteʒ poſt
annum:tunc locum habet. J. S. ceterum. —
2Reninebitur. a patre herede exiſtente. vt ad.l. fał.l. ſi miles teſta
mento. accurſius. ð ä
a Compendium. qmia non tenetur niſi infra annum. vt in pn.
l. ſed ſi adiſſei.tenererur perpetuo: vt ibi.⁊ facit g c le.j.l.filio pateꝛ
⁊ de mnofficioſo teſtamen. pomp.S.quarta. ⁊ de leg.ij. cum pater. S.
ticio.Et nota ꝙ dicno compendium poteſt eſſe accuſatiui ⁊ nomina

.*

tim.accurſius.
b e 2X caſtrenſi. ſeruus peculij caſtreuſis inſtitutus a patre non

fit heres ⁊ liber indiſtincte. ſed facit filium neceſſarium he-

redem aliquando.nam ſi ſuperuiuit filius ſit neceſſarius ꝑ ſernum
ſi pater ſuperuiuat erit heres ⁊ liber.⁊ ſic ex poſtfacto conſ:derabit̃.
vicietur actus patris vel non: quia conſiderabuur quis ſupuiuat.
at in his quibus actus patris ſtatim recipiunt effettum in rebus ca⸗
ſtrenſibus indiſtincie ſtatim viciamur.⁊ hoc probat iia quod ac. 2 fa
cit ð proponebatur. S.deniq;. a. S. vnde marcellus. 7.S. idem referen
dum. infra eo.hereditate.ꝭ.pater. dic ergo ex caſtrenii ⁊c.accurſius
floꝛentinus. MV
Non poteſt. vi ſtatim ſit heres ⁊ liber. quia actus patris pen⸗
et. accurſius. . .
d Meceſſarium. aliquando. ſ. ſi pater premoꝛuur. nam aut inbʒ 2
eri ꝑ eum heres. aut nõ: ⁊ erit per ſe neceſſarius. Et nota ſjm hoc
ꝙ aliquis erit neceſſarius ſilio:qui nõ poterat eẽ neceſſ arins inſtun⸗
enti. ⁊ ſic eſt contra ò e acqui. here. qui in aliena. S. interdum in ſi
S.ſo. ibi loqint᷑ de ꝓꝛſus extraneo:quẽ poſt moꝛtẽ patris filius arro⸗
ganit.qui ſiue premoꝛit᷑ finus ſiue ſuꝑuiuit:nõ põt eẽ neceſſariꝰ inſti
tuenti.hoc aũt põt eſſe aliquo caſu.ſ.ſi filus premonat᷑

unn
ee ſe E 2 nl nn
eNEêEteius rei. abs eſt rei a eſt plana: ⁊ alłs ? res.i.effectus.⁊ dictio⸗ gintur: vt S.l. miles. .l. ſi foꝛte. .l. caſtrenſe. 2.l. wrẽ. S. fi. 2. . nnnn
eo.l.j.⁊.l.cũ allegas.acc. . lckndi/ l
ualum

actus vᷣm hoc eſt genitim caſus.

f d pꝛeſens. als ad pꝛeſens: ałs appᷣhenſus actus ⁊c. vt qꝛ vẽdi Gtitn

a Miliuſfa. paganꝰ. i. veteranꝰ: qꝛ veſijt miluare: vt ibi dr. n
b Ab intio. ſub enã: vt iſti. de hẽ. ab int.S.hẽditas.⁊ no.ẽ ðᷣ Cigafrmſinn

dilt vel wnauit pater rẽ peculij caſtreniis: vel etiãẽ ꝓuocat ſociu filij

a dunſionez: vt. J. ſubijcit uaq; 1.

Solẽt parere

2Beg ſi ſeruus, ca

teſia.mi.l.vi..l.ſi duobo.

4 E ouſq;. quaſi diceret. non vltra:

Zſte. ſ. vete⸗
ranus.

dire
ſeummn,
ſtonnu on

—— V .V „. B . d Hasbuit. ſczʒ toninna
onem rei peculia⸗ heredeʒ patri facit: ⁊ in ſumma eiꝰ bitabat: quia potuit ⁊ ante notus puimł. nfng
ris: vt vendẽ iunb rei actus patris: qui ad pꝛeſens rei omcus dare: potuit 2 non dare vt a:e. wer⸗ nun
cnnone: vr ena alienationem alicuius iuris ca⸗ niſi commilitonum caritatem au- S.vſj. n ſt
S. idem. 2 ve le. j. ſtrenſi peculio pꝛeſtant: impediũt᷑. xiſſʒ.nobis itaq; videtur ſi ante cõ lae Pabobltm llt fin l
un puin. ĩ no hi vo qui non ſtatim quidem: ̊ po militum factum ſit teſtamentũ nõ li.Sn⸗ erfüdo. ueon
b Sint ſlp. i. ſtea efficere ſolent. eo tpe animad⸗ eſſe peculij caſtrenſis eam heredita g Panunm. mni,f
ſupſu: qꝛ premon⸗ Uertent᷑:quo habere effectuʒ cõſue tem:ſi poſtea contra. Secd ſi ſer⸗ guo 34 opino⸗ gni
ur daer⸗iti Uerunt: vt ſi ſit filiuſfa.cui aufera? uus peculij caſtrenſis a quocun b Pater. wfũ⸗ emirf
libertate. vt.. he · nNihil agatur ſi ante ceceſſerit. actꝰ ſit heres ſcriptus iuſſu militis adi cto filio. ſez po⸗ gontir
reanare patib⸗ patris non impediatur. itaq; nega re ebebit hereditatez: eaq; fiet bo 1 Competlt. ueg
no mece mai. beimus patrem filio ſaluo cõmuni noꝛum caſtrenſis peculij. Nliuſ⸗ i. ſic de eqta⸗ ſumt
lius: ſi ergo veder diuidundo agentem pꝛopꝛietatem fa. paganus te caſtrenſi peculio fe⸗ vi nsoren.
parer ag 358 de⸗ alienaturuʒ exemplo wralis pd j. cit teſtamentum: ⁊ duʒ ignoꝛat ps k Hecurrebat Prtrilus
ſia. t.. ſi beredi. Beod nec ſi ſocius vltro cuʒ eo agat tii ſe ſuum heredem extitiſſe cei⸗ L EH nunin n
Fs r te Krpi quicqᷓ ggerut⸗ Belui ſcnine⸗ aga ſumon potelz lgeni pꝛo caſtrenſi nenlberus bee neltin
1 O.i. vi tur cui boms interdictum eſt. us bonis teſtatꝰ:pro paternis in⸗ qð ſubijcen non nii oln
in Mrngnn. Seruos ex eo peculio vſufru⸗ teſtatus veceſſiſſe: cᷓms id in mili⸗ erſe meumiſie inn
als alenare. dÿ ctu: itez pꝛedia tam vſufructu qᷓ; ce te etiam nunc reſcriptum ſit ? quia parris: q e u⸗ ee
nitur ad Rieners; teris ſeruitutibo pater liberare po⸗ miles ab initio pro parte teſtatus: Tge⸗ dni n.
rei pre. m. terit: ſed 11. eruitutes uſdem acqui ⁊ pro parte inteſtatus poterat mo uns manumt- lauart
n Dotab. vi. &. rere pot. id enm en a⸗ kani⸗ in gien neilte n abriemn⸗ m⸗ ene E ns umt
fundo w.l. ij. terdictum eſt: verum eſt conlequi ſi ſine o reratemn. utg id
0 Aelunt a. ſteut poſſe. neq; autem ſeruis ex eo een ceret teſtamentum.neceſſario ergo . dio ſolco. Wir nnn
b e Nee . vt ſio: neq; ex pꝛedijs vſumfructu vel caſtrenſis peculij heres ſcriptus: mens a miſit
Sernos. vſn/ſeruitutem imponere pater poteſt. vniuerſa bona habebit: perinde ac byns. 75 cmo. Feeg
aitee her Parer Biquando ex eo peculio filuſ- ſi pauperrimus facto teſtamento Liſi vt cento Sn um ſs
G.i. fa. rem alienam bona fide tenebit: ceſſiſſet: ignoꝛans ſe locupleta⸗ voſſeſnone: u
rae Potſe Lcd⸗ an pater eius in rem vel ao exbibẽ tum per ſeruos alio loco agentes. ibice.a2 35 0c⸗ Recn
”” dum actionem pati debeat: vt cete Pater peculij caſtrenſis filij ſer n dol⸗ eill :aticd
9 2cteſt. . pis roꝛum filioꝛum nomine queritur. uum teſtamento liberum eſſe iuſſit m Lonſtitmt. —
mitere go onm Beg verius eſt cum hoc peculinʒ inteſtato vefuncto ilofamili. mor vrs oeure h. mogjnf
ei: vt ð pxr. a patris bonis ſeparetur: vefenſio patre queritur an libertas ſeruo cõ piuus. nnpaſa.
oi en deen nis neceſſitatem patri non imponẽ petat. occurrebat enim non poſſe n. Et ſiteſla⸗ ke
leponn. dam. Ded nec cogendus eſt pater wvminiuʒ apud duos pro ſolido fu⸗ men. üa.n.
v BSeparet. 56 pꝛopter es alienum quoo filius pe iſſe.deniq; filium poſſe manumit⸗ inued .
Erat dm. culij nomine quod in caſtꝛis acqui tere talis peculij ſeruum adrianus —
als coceſſiſſe.. p ſint contraxiſſe diceretur æ pecu⸗ conſtituit. Et ſi teſtamento tam ihmnie.
v ſiſe een xeͤ lio actonem pati. Et ſi ſponte pa⸗ filij ꝗᷓ patris idem ſeruus accepiſ⸗ —
eo peculio vyᷣ alio tiatur vt quilibet vefenſoꝛ ſatiſda ſet iibertatem: et vtriq; pariter hnnumg
al pg Me e 10 filio inſolidum non peculiorenꝰ ceſſiſſent: non dubitaretur ex te ſhun iſe
morno lie. vr 39. kfengere ebeat: ſed 2 eius filij no ſtamento filij liberum eſſe eum. Zane
l. pr. in buan. mine non aliter mouere actionem ſed ⁊ in ſuperioꝛi caſu pro libert⸗ o Toermeẽ. drriin,
PeTlnn F poteſt: qꝙᷓ ſi ſatis quis vederit eũ ra te a patre data illa dici poſſunt: nũ qu mom aneni dinat
2ſ. mnſtit xe ſa⸗ tam rem habiturum. uid quoad vtatur iure conceſſo ſue poſt: idem ? Aiinten
danue nipho. hlius in caſtrenſi geculio couſch guaze,ena ni
2 Habjturnz. 3 Ereditate ab agnato comi⸗ ius patris ceſſauerit: ꝙ ſi inteſtat? rudic vis ere. iungeiin
v neg. ge. ſinant. litone data ſceuo. noſter du⸗ veceſſerit filius poſtliminij cuiuſo, dn. l. n dello. eetni
9 b Sreditate L F. cum in bello. gliſe
comlitum .. cuz pubere. P . rt⸗
ioẽ cõmilitonem: 7.l. ſi mulier. ſonimnn
als miltũ. SłJ p Dici poſſit.ſ.vi valeat hoc:nuqd ꝛc. . nn ae
ſtrenſis. hoc ſine diſtinctõne, J0.3: naʒ diſtin 2 dic conceſſos in nſus

ulig
glienando
lnini T nango v mannmicendo dreltouce . 6 * 4
iti 4 . ereane nſi. leej . gliegan eſt nn. gis be paterfa. põt W P Eer NN D
Alin ictam. i. lib⸗ ſeruũ fi. ⁊ ar. S de vt S. e. ꝓpo or- le. r. ſi — A5O
v ibert 9 neb le. 1.
e ailamim, quibo. ſi ſeruos 6 keaeeffat c nn libertatis rone 3 enn 2 6 dadente⸗ nõ valer er poſtt.
1 nadn ſ dic wib⸗ militudĩe pater a emm legart nõ i noncniauk re. nechri⸗⸗ ſioß
. abuur retro: eat peculi r antiquo i eruo⸗ vi Sle. F w a 5 ſt
5 d v veeat funſe bui ulium: retroq; oiure ba⸗ ſeruo. vi ð le. ij. ebitoꝛ
wini Bnts mopka⸗ buiſſe reru etroq; videat᷑ h Ed ſi Feruo. wile. .
iin lla ſot. feka oli ſi vt her m wminia: no e proponas filium ans ab dr
leberer. iteʒ e unpoſult: viuo filio: vin- an tamen redem naſtum feciſſe:⁊ Parrereſte⸗ gn the⸗
4 tamfacile. n teltamen. MNuid autez pertine ey teltamen 15 ede⸗
. au 18s ereii ire teius danta beica ſälus: na nunqnid Acornpanmn videnduʒ . r . rel⸗
in ſeteas acil ta hereditas: n :2nõ cum manumi ri æbeat:ani m 2caſits. qn
ſtmahe ſale etvoicne conmnuaum namn wemde poſte acqmiin neg tril
tnan accur. Mini m filij rern atn fauoꝛabili acquiſitus eſt. Sec Kam 1 a qul.l. ſii *
1 x Succeſſoꝛ mum: cum medi m peculij w⸗ ꝛabilius eſt lib . Sedd o.
„ an b vt alius .Y rabãt inſtituti pus quo „11 am admittere 9 pa⸗ valere. re. 1.
ai inin abinteſtato gine tuti he patris eun ere: ⁊ ab inti
i en vemat non em ſucceſſoꝛi preſti redes im geum eſſerlaen:erhoe mnnd
iy Slir Rem r. pi: w 7 ſi adita ſi oꝛi preſtiterit. ali. a⸗ poſtea contingi ideni:ex hoc qu 0 Rubnca
e g. iur.l. d ſi adita ſit ab inſti alioqᷓ ingit quod ml vep⸗
6 . km vi5e del⸗ ditas: dleitoe inſtituto filij he 5 toſtendit. ndis verersno
. maf Merans imterim iſſe pꝛopꝛiei ra patre ad eu re⸗ De priuilegij
iquid faẽ gñd opꝛietatem: qu um traſ⸗ ilegus veteranoꝛũ
1 enmne . itptoꝛ⸗ ac ſpe h vt in alijs 1
e E Alioquin.i· abeamus dom is 7 m .
a un ſi dical mecho te ex poſtfacto retro wminia : vt Eteranoꝛum pꝛi RKRius.
ſy Wrann poꝛe wvnimm eẽ iſſe patris cree uiſſe aut non fi inte um pꝛiuilegiu
F. rit boita⸗ ſeile eru erpeane Knnn as dit inter cetera enam in KGH
. ein mon Poner n pereb wiegcaff ſi dum Iübe⸗ vt ſenerentune a Prerogorna
nnnz 3 ꝛtẽ filij ati iſtius pec erit legati ſerna nec ad beſtia eris i 8:
x u ie t eaan 3t tns ſerit legani ſeru beſt n pems:
ee eumn. 1 exquo eanlgirſiimeee⸗ neradbenichriermus w⸗
hy ti lum: 7 ſice an id adi il capere —„☚* nn ee eEe
pſeſi: lare. m pti rim e
ii 16Zu pencer. achherekem ſlirdertine cum vnq; Oneſte ſacrament hi.
et e n ebenae ſenu ribde uts ut vanainmanruoenam ian
t Crn abinunneſt ſc in ſpecie in qua i. iberatõ us apud quas i am iĩ eis
n ſe vuegnms⸗ .. ſi Leceſſiſſe 19 inteſtatus fili valet:nec lab quas incole ſi „
nung m amus: dici ecenme proponit 8 filiꝰ abefactat 8 unt 5 Eiero⸗
lhſi us tñ qꝛ ñ poſ tio reſpondendi c. ur. non eſt å rum volunt ur: ſi quis e noꝛu
ch . ſumus aliud. tem. endi com tg ra-⸗ mun ate ſua ho o⸗ dn 3.
lind. eodem tempo petere liberta⸗ unus ſuſcepeꝛi noꝛem a nec fu⸗
7 1 Kin 4. alijs. 5 de fui tempoꝛe date iberta⸗ patri epeꝛit. UI . ſtibus:
ſ ſe fuit in vmini datam: quonõ trimoni ectigali cr. . e,l. j. ac.
ſ ſ ite aeqt de. tame mmo patris. f. quonõ ſuſtin mioꝝ onera ſlennis liaz q b Sueſf
iw⸗ moiſerus 7. caſu . ſententi zcontroris ꝛabilez irmere obontet. ma omes Snee1
x Eredimus. lon ne la vt in quibus ſu 1
e venn, Soands. —en Eleromns s Ibene pemte- eana.
. au b⸗ gia en⸗ Auk. . norinn idem bonahahe, tmni Salet. ex dif.
- rann nb toum. r.l. anonebar zho tur qui et wrurtonibe . nn mgr
unis in fi. j. Rñ. pateis ſunt: vt c pter ſpe⸗ hi. ſupuacuᷓ. q.
nõ gnaln ſel: Rn. ſeg itris ſun: vt 5 e ſii pez que eſt nõ ſolu vbi a..
. ſ ec eis ad ſtip. ſ⸗ e fur ſolu vbi h
6 b Heres. .1. n dicimu 5 m. v vt. C. e ninus 1 . ug. l. j.
. 4 5 n nrelnab a mlirnmn⸗ pendentt. Grene uem Sanu n hanet na HSõ pſeuerẽt mman
ſüͤten Teſtamentoe iquo exrrraneo dasda poſtea fmn daret er honoꝛ. vt. P cõſtanti 8
ſ atn Zaiſpnun . e errame enen.. ö Faahmöin en oate ain er ze ntanris oee⸗
iſh un negueerr Fe mr⸗ daren acrerrge eſt ca⸗ un nnun Hai vagk. v Gerahuataruud der zand
Kan ne.l. ſoluit. 1 dic ey ſic. eentnantee ge eſt cn „— .t. j. l. ij. Item facit. E. e decnr. l. ij. F. fi. ka. in ſ. 1. . N lns
ait n.6 occaſn. tam in eo and caſu qᷓ; currebat 2c. v S acchi. eranis.l. j. ibi.
1 le.i non tamen en n eo qui pomtn m. §. nõ tm. mu uſtinere. vt. C. de m neq; vectigalibus ⁊c
. 8 9c02, 3 AWonebat᷑.S. deni itur m. accur. pto. S. fi. 7 j. 7. 7. e. l. vie. a facit.
mn oaanüſſten e dene Foͤn x v Eiterant b.§. fi. .l. . §. patrimoni 27 facit.
inſtnlmker. 5e. oi⸗ Eit ans alibe . ſc; ad on waaimenimm :m ed
opt. w queſti.l, 0 noꝛ. ſecus in ad primum gradum tm
d prunlegiũ dari nlijs: cium. vt. C.

peredibus ſic 8 ſo. ma. I.maritnm. a. 1. etiam in prin. Item 3 de ex⸗
cu. tuto.l.dixi. S. ſi pater.

y Igitur. bene in

fert. vt 5 de peũñ. I. moꝛis. S. iſte. . l. liberos.

3 vV Ze ſternẽde. facit ad.lI. C. æ curſu pu. l. nullus pemt?. 7. .
2 de ſacroſa.ec.l.ad mſtructõʒ.⁊.j. vaca.mu.l. ſi muera.

Eteꝛanos
exactoꝛes.
hoc eſt noluit inci⸗/
ere. in contrariũ
S. exactioneʒ. que
eſt otra.
In oꝛdine;. de⸗
curionũ. ad quod
EC. d excu.tu.l.cõ
traria. ⁊. C. ð his
qni ſponte mu. lI.
. ij. 7. J. 8 vac.mu.
l. pe. S. fi. 1 iure
immu. l. v. S. fi.
Legi. i. eligi.
Explicit lib.xux.
foꝝ. 7.xj. huius.
Incipit lib.l. ffoꝝ
7.xij. huuus.
ga Rubuca a0
mumcipales 2
incolis. aↄc.
m AUinici⸗
pẽ.na⸗
° ciuitas
Apria
vł paterna. vt. j·
eo. aſſumptio.].
Rñ. 7. S. j. 15 V.
ſig. l. mumeipes.
7. C. ce. l. iij.
c Aanumiſſio.
vt eius onginẽ ſe⸗
quat᷑ a q̊ fuit ma⸗
numiſſus. vi. j. e.
L. eius.nõ illius qͥ
ꝛuſſit manumtti.
dD Zdoptõ. du dun
rat.vt.j.ſi is.⁊ B
retinet primaʒ. vt
J. e. oꝛdine. S. fi.

e Propꝛe. iſpe⸗
cta ſignificatione
vocabuli. ſic ð dᷣ

Em hoc alij qͥ nõ

ſubeut munera: lʒ
ſtent in municipio
non ſunt mumci⸗
pes.ſed large:a il⸗
l ſunt municipes
vt.j.ꝓxi.Et nõ.
hic ciuitatem dici
mnnicipiũ. vt B. ⁊

igitur nec in metallum damnabun

de re.di. l. antepe.J

nec fuſtibus cedũtur.

tur:nec in opus pu.vel ad beſtias:

Api.
Ze ſternende immunitatem
veteranos non habere iulio
goſiano veterano reſcriptuʒ eſt.nã
nec a contributionibus que mn poſ⸗
ſeſſionibus fiunt: veteranos eſſe ex
cuſatos palaʒ eſt. Sed ⁊ naues eo⸗
rum angariari poſſe elio ruffino ⁊
antono claro veteranis reſcriptuʒ
Eteranos diuus magnꝰ an⸗
toninus cum patre ſuo reſcri
pſit:a nauium fabꝛica excuſari: Hᷣ
ab exactione tributoꝛum habeãt

immunitatem: hoc eſt ne exacto⸗
res tributoꝛum conſtituant᷑. Sed

veteꝛani qui paſſi ſunt ſe in oꝛdinẽ

legi: muneribo fungi cogü.

Somini iuſtiniãi ſacratiſſimi
pꝛineipis ꝑpetui auguſti iuris
„enucleati ex oĩ veteri iure col⸗
lecti digeſtoꝛuʒ ſeu pandectag
erxplicit liber:xlix.incipit.l.
Ald municipales ⁊ e incolis.
Apianꝰ?.
Vnicipem aut
natiuitas facit:

aut manumiſſio
aut adoptio. ⁊ ꝓ

prie quideʒ mu⸗
nicipes appellan

e. d tem dicit᷑ einitas oidũ. vt in ꝓhe. dig. S. hoc
gutem. 7.S. illud auteem.
f Eiues. etiam qm munera non ſubeaen.
g Campanos. eſt cinitas campamia: ſicut ⁊ puteolanũ.ſic poĩtur:
vt quod me. cau. metuũ.S. qð pretoꝛ.eſt ⁊ ꝓumncia: ⁊ ſic etiq poſ⸗

ſet hic expom:lʒ non ſic bene.

b. Prinilegio. pruulegio ergo mumceps ſit. vt hic. 7. E. de incolis.

l.prinilegio.accur.

.1 Mon probat. i. unprobat. a ita minus dicit æ plus unelligit.
k Parentibus. ſ. legirumis. ſic ergo vulgo queſits matrẽ: legitim⸗
patrem ſequimr. vt ã de ſta. ho.lI. cum legiime. ſed quid de legitima

to ꝑ principem? Rñ.patrem etiam ſequitur vt adoptinus. vt.J. eo⸗

l.oꝛdine in fi. Item no.hic ꝙ non debet aliquid ſic mtelligi vt ſit ſu⸗
puacuum: ſi aliquis intellectus ſanus poſſit ei dari. Item nõ. illõ
quod ſupuacuum eſt precibns impetrare: quod iure comum conce⸗
ditur ac. ad quod facit S de capt. poſtliminiu. S. fi. 1 de odi. inſtit᷑.
I. verba hec, 1 e vſuris.l.ſtipulatus.⁊ de le.j.ſiqñ quis.⁊.i.ſi credi⸗

quuaſi fideiuſſoꝛ ꝓ filio.

contingit mſolidum:

*

toꝛi. 2 de car. e. I. quod labeo.⁊ e mino. in cauſe.j. Rñ.⁊ de v. ob.
vli. . C. d& iure deli. l.j. ⁊ de theſau.l.j.⁊.C.arbi.tute.l.cum in/
terdic. ⁊ de v. ob. ſi ſic ſti. a.l.ſi dari. ſed ar. cõtra S de au. ⁊ ar.l. pe
diculis.S. labeo. ⁊ S mandani.l.qui mutuam.

lIHabet. interrogatiue.certe nullam.vt.j.e.l.eius qͥ iuſtum.

tur muneris participes: recepti in

ciuitate: vt munera nobiſcum face
rent. ſed nunc abuſiue municipes
dicimus ſue cuiuſcunq; ciuitatis ci

ues:vtputa campanos puteolanos
Qui ex duobo igitur campanis pa

rentibus natus eſt: campanus eſt.

Sed ⁊ ſi ex patre campano: matre
puteolana: eque municeps campa
nus eſt: niſi foꝛte priuilegio aliquo

materna oꝛigo cenſeat᷑. tunc enim

materne oꝛigims erit mũiceps:vt⸗
puta ilienſibus conceſſum eſt:vt qͥ
matre ilienſi eſt: ſit eoꝛum muni⸗
ceps. etiam delphis hoc ideʒ tribu

tum ⁊ conſeruatum eſt. Celſus eti

am refert ponticis ex bñficio pom⸗
pei magmi competere:vt qui ponti
ca matre natus eſſet:⁊ ponticꝰ ect.
quod beneficiũ ad vulgo queſitos
ſolos ptinere quidã putant: quoꝛũ

ſententiã celſus nõ ꝓbat. neq; emʒ
ebuiſſe caueri: vt vulgo queſitus

matris conditionẽ ſequeret᷑.quaʒ
enim aliam oꝛiginẽ hic habet: ſeo
⁊ ad eos qui ex diuerſaꝑ ciuitatuʒ
parẽtibo oꝛirernr.
AVootiens filiuſſa. voluntate
patris vecurio creatur: vni⸗
uerſis muneribo que vecuriom fi⸗
lio iniſgunt᷑ obſtrictus eſt pater:
Conſen
ſiſſe aũt p curionatui filij videt᷑
ſi pᷣſens noĩatõni filij nõ contradi⸗
xit. proinde quicquid in republica

Uotiẽs
filiuſfa.
aliud ſi emanci⸗
patus. vt. C. N
filijfa. 2 quẽad.
l. j. 2 facit. j. de
muner. l. j. 7.l.
ſponte. F. j.

m q

n AUiniuerſis.
ergo tutele 7 cu

re ratione conſe

quentie. vt. E.
cum eo.l.j.

lucius.S. idem.

Rñ.heredes. in
fi. contra. ſo. vt
ibi. ac.

p CLoöoͤſenſiſſe.
nõ contradixit.
cõtradicere ergo
ebet. vt ⁊. J. li.
j. honoꝛes.S. fi.
7.l.ſpurij.S. pa
ter. 2. C. ne ſiliꝰ
pro pa. ſi filius
7 fac̃ ad hoc vt
filius videatur

comeentire. E. ve wcur.l. .2.7. e admi.re. ad cimi. pertt. flius. 2 5

fam. her. ſi filia. S. idem. Rñ.. . e. lucius. S. idem. Rñ.j. xe mu⸗
neri. ⁊ hono. ſponte.S.j. ſed qua act. conuenietur? Rñ. ex ſtipula
tu: quod uſſu.cum dicat eum quaſi fideuſſoꝛem tenen. vt hic. a 8
æ bi. t. l.uij. in. S. fi. 2 ſic in multis articulis fingitur ſtipulano:
vbi non eſt. vt 13 de adopi. his verbis. .I. ſe. Item nõ, hic qui ta
cet conſentit. pro quo ſunt prechcte.l. 8loc. tem querutur. iü. 1

e euic.l.quidam.⁊ man. l.-qui pantur. 7. l. qmi fide. 2 ſo. matri. l.
dopt.i.in adopt. ⁊ de cur.fur.l. conſil
alibus. JItem nõ. bic diſtinc. qmia aut
rimo caſu ſi in teſtamento indiſtincte tener
ſi agnouit. vt S de admi. tuio.lucius. ſi
liduz: ałs de pecuł. vt de tutelis.l. ſi fi⸗
wcurio co conſcio: quo ad publicam cauſam

ij. S. voluntatem. 7 de a
fi.⁊ de ſpon.l.in ſpo
toꝛ filius:aut vecuri
pater de pecuł.tm̃:
aliter: tunc ſi agnou
uus.enimuero ſi fiat ceci

quo ad priuatam peculiotenus. vt hic 2 ſu⸗

pꝛa de magiſtra. con.l. S. ſi. ⁊ de pecuł.l. ij. in ſi. 7.l. ſequen. Et
nõ. ꝙ pruimum membꝛũ eſt quando auctoꝛuate publica: hj vtilitate

= = —
☛ =
— S
E =
= =
SE =
—, —
=

— — —- = –
R = =
Se⸗ — X„
S= =
— —

obadnn.

(lnl,

Gncafbicn

Rapnt/
4 uund

ſſn.
6

ſo.
lfh.
Plan fc⸗⸗
ſtes ſ

ent xpecn

l
Psger
otſef
ſhen in n

lolo itiſe⸗

eſſient)⸗
fluchuto⸗
gic.
ipn. g
Nkfntmm⸗
Pbmenens.
Snonſ
NNRNNN
Cra. NN
m. 2 KN
Ws.F.
1 M
apeltt,ſecunce
noſc. Minſti
Rho q ſunn ſi
helali lh. . ſi.

hoe öt oeß.

o tent, l j.
lans. Hpaub,
1 fdenul,1.

ellſſonts,13

1Zoqnn pt.
ſgno peſonat
ſinn pt,j, r

Iuo rſne
nlterredene

egtun. plrr

mn ndn
n
n⸗
1

Mſdn

priustũ munas eſt. vt inſti. de excu. tu. in p̃n. in ſc dᷣo vtroq; mow

eſt publicũ.ideo facilius ⁊ plenius obligat᷑ pater.
q Megocij. i. offcciij ððUÿ
r Creauit.ſ.iſte filius cũ erat decurio.⁊ hoc ſibi ceſſujʒ.
s Tenebit.ſ.ſi illijq̊s elegerit male geranr.

t Momiauit.
vt ſuccederet in
ſuum officiũ qðᷣ
habebat filius.
vt ⁊. j.e.oꝛdie.

S.j. cõtra.l. li

vt ibi.
v DPbſtrictus
ſcʒ inſolidum.

x Eurauerit.

cum eẽt ſibi com
miſſuʒz.
y Accepu. tu⸗
toꝛez vel nideiuſ⸗
ſoꝛem.

3 JIple. ſ. filiꝰ.

7 Bicut fide⸗
juſſoꝛes. niſi ꝙ;
hic tenet de pecu

lio. vt 8 5 pecukł

l. lʒ in fi. ⁊ ſic ñ
eſt ꝑ oĩa bõa ſi⸗
miundo. itẽ ſe⸗

cus ſi ſᷣemet. ſ.

filius eẽt tutoꝛ.
bꝛi. C. qð cũ eo.
l.j. Itẽ nota. ꝙ
hec eſt ſimlun⸗
remouens.
SBeg non ſo
lent. vt Sð de ma⸗
giſtra. con.l. j. ĩ
prin. 7. J. eo. li⸗
bertus. F. ſi.
Mihil. ſ.pᷣn
cipalũ.ſecunda⸗
rio ſic.vt inſtui.
e his qͥ ſunt ſui
vel ali.iu.S. fi.
hac rõe ĩ peñ.
nõ tenet᷑. vt. j.
lucius. S. paul?.

fideiuſſoꝛes. 1 3

ð adm..tu.luciꝰ
S.paulus.

a Is qui. vlt.
aliquo peꝛſonali
munere: q̃ mul⸗

ta ſunt. vt. j. e
mu.⁊ ho.l.munus in prin. puta a cuſtodia caſtri licentiatns erat

filius geſſit pater vt fideiuſſoꝛ pre⸗
ſtabit. Geſtum autem in republi⸗

co ſic accipere ebemus:pecuniam

publicam habere: cebitã tractare
ſiue erogandam decernere. Sed ⸗

ſi curatoꝛes operum vel alicuiꝰ al⸗

terius negocij reipu.creauit:tene⸗
bitur. Sed ⁊ ſi ſucceſſoꝛem ſibi no
minauit:patrem obſtringet. Sed
⁊ ſi vectigalia locauit pater erit ob
ſtrictus. Sed ſi filius tutoꝛes dare
non curauerit: vel minus idoneos
elegerit:nec ſatis exegerit:vel non
idoneum acceꝑit:ipſe quideʒ quin

ſit obſtnctus nulla dubitatio eſt.

pater vo ita vemum obligatur ſi⸗

cut fideiuſſoꝛes ſolent hoc nomine

obligari:ſed non ſolent. hoc eteniʒ
⁊ relatum ⁊ reſcriptum eſt: quia ſi
ciuſſoꝛes rem pupilli ſaluam foꝛe
pꝛomittunt.reipu.autem mihil:qð
ad rempublicam pecuniariam at⸗
tinet intereſt pupillis tutoꝛes dari
Is qui vltra cõmeatum abeſt:

vel vltra foꝛmam commeatui da-

tam:ad munera euocari poterit.
H Sẽ.
ALacet etiam filiumfami.q
miciliuʒ habere poſſe.

On vtiq; vbi pateꝛ habuit:ſ
vbicunq; ipſe wmicilium cõ
ſtituerit. Aluk.

3

ad tempus.a foꝛte ſub foꝛma.ſ. qꝙ interum opus aliquoo nõ aggre⸗
diatr᷑.certe excedens munus reuocat᷑ ad munus. .
b Cõmeatui. vltra tempus in quo habet cõmestũ.
c Ad munera. nõ aũt ad honoes.
d p L.cet. non ſolũ patrem.
e n DOn vtiq;. habuit. ſ.tãtũ.
Ccronſtituerit.animo.vt ⁊ 3̊ de capt.l.iij.in fi.⁊.J.e.ſi qs.
.l.mhil.facio etiam opus eſt. vt. j.e.l.dwvmicilium. ⁊ quid ſit:dic
vt. C. de incoł. l. cines in fi. MMV
g I Abeo. ex equo. a. non plus in vno loco ꝙᷓ; in alio.

b Mnuſich
1Duod verius el

☛☚-

cũ cõcoꝛ. ⁊. C. de a

.i.in nullo predictoꝝn loccer.
t. vt. . l. ꝓx. S. viris prudentibi. 1. j. e. l. ſi qs.
dopi.l.adoptione.

k a Sſumptio. nature. ſic 5 we ↄtra ta.l.nõ putauit. S. ſi quie

eman. ar. 3 & poſtu. l. j. S. beſtigs.

1Amttuur. i. pditur. H
m Sepomt᷑.ſ.veriias oꝛigims.i.abſcondi?᷑.
1n Onundus. 1. oꝛtus. ſic. E. de epiſ. a cle. I. nulli.
o¶ Mutari poteſt. vt vel veſinat eſſe vnde eſ: vel incipiat eẽ vnde

non eſt. 2 ad hoc. , incoł.l. ij. in fi. ⁊ ö mune, a hono.l, oniginẽ

01

.l. fi. 2. . e. oꝛdine. S. ius oꝛigims. 25 wofff

citas. S. veriias. ⁊. C. de libe. cau.l. nec omiſſa.

5 R 4 — R
. — .α .

pre. I. legatus. a. l. ills⸗
⁊ ſic non nocet mẽtiri

quia ventati ſtatur: vt dictis.l.vt. C. de iur. ⁊ fac. igno.l.cum falſa.
78 qui 1 a qui. ſi priuatus. S. j. 18 te queſti. l. j. S. ſi quis vltro.ar.
contra q̊ de rei ven.l.fi.⁊.C.xæœ nõ nu. pe. aut. qui ꝓpriã.

Abeo iudicat eũ qui pluribꝰ
locis ex equo negociet᷑: nuſqᷓ;

habere wmiciliũ.quoſdam aũt di

cere refert pluribus locis euʒ incoꝛo⸗

lam eſſe:aut wmictliũ hr̃e:qð ve⸗
rius eſt. Apli.

Sſumptio oꝛiginis que non

eſt veritateʒ nature non peri

mt. Erroꝛe.n.veritas oꝛiginis nõ
amittit: nec mendacõ dicẽtis ſe eẽ

vnde non ſit vponitur: neq; recu⸗

ſando quis patriam ex qua oꝛiun⸗

dus eſt: neq; mentiendo x ea quaz

non habet veritatem mutare põt.

Filius ciuitatem ex qua pat᷑ eiꝰ

naturalem oꝛiginem ducit: non

micilium ſequitur. Wiris pru⸗

entibus placuit duobus locis poſ⸗

ſe aliquẽ habere wmiciliuʒ: ſi vtro
biq; ita ſe inſtruxerit: vt non ideo

minus apõ alteros ſe collocaſſe vi
deatur. Libertini oꝛiginem pa⸗
tronoꝛum vel wmicilium ſequunt᷑
