ꝙᷓ; etate neq; ↄditione neq; moꝛa nõ

pᷣſtantium tardiuſue reddentium
coꝛrumpi: aut in veterioꝛem ſtatũ
pꝓduci. Quãqᷓ ex irrit s codicilł
libertates non vebeant: attamen ſi

ne. 2 fa cit. S. de le. ij. & bitoꝛ. 1. S. Suo. 7 e le. j. ſi mihi. S. regula. 7 5
hẽ.inſti.l.ñ miꝰ.⁊. C. ve hẽ. ĩſti.l.neq;.a. fac. C.e.l.debei.⁊.l.ſi te.
Eum mteſtato.filij natt.

t E vfuncto.

vV Mon põt. libertas.vt ⁊. j. ve libꝗrali c. duob.

x Preſtandu m.
ſe. ⁊. l.pe.qba dꝛ a

ter reltqᷣt.vel ſeie b

fideicõ. ibertatis. ̊ j. S. de codicilł.l. qͥ graui. . I.
rogato tim manumuti.ſo.ibi a nato tm. h̃ ſimplici
qgt hic vxoꝛem poꝗnantem.ibi non fᷣm ot.

a Du fideicõ. phibiꝰ erit. vt ĩ mioꝛe etate. Md. æ. . e. vtx. crca

vn. vt. C. ve admi. tu. l. lex. a facit. S. e. cum q̃n.
ma.l.cqm.⁊ de ma.vin.l.ſi rogatus.m pn.

b Si patronꝰ. accepit. idem ſi ex vebita tm̃ ſit inſtiutus poꝛtone

vt. 3. ad treb. patronꝰ, 7 de le. ij. cum patronꝰ.

heres hos codicillos ſactos habe⸗
at: ⁊ ex his qdam pᷣſtiterit: ⁊ uos
pſtande fideicõmiſſe libertatis gr̃a
in libertate moꝛari voluit:ad iuſtã
libertatem eos pueniſſe reſcpto im

peratoꝛis noſtri ⁊ diui patris eius

clarat᷑.
Aulus.
Tieno fᷣuo dari pt ꝑ fiœicõ⸗
miſſum libertas. ſi tñ eius ſit
cum q teſtamenti factio ẽ. Cuʒ

inteſtato moꝛiturꝰ fidei filij ↄmiſiſ

ſet: vt puũ maumitteret: a poſthu⸗
mꝰei natus fuiſſet:diui fratres re⸗
ſcpſerũt:qꝛ diuidi nõ pt:ab vtroq;
pſtädum. Qui fideicõmiſſariaʒ
ibertatẽ dʒ etiaz eo tpe qᷓ alienare
ꝓhibit?erit:manumittere poterit.
Si patronus zᷓ tabulas bonoꝝ
poſſeſſionẽ accepit:qꝛ euʒ pᷣterierit
libertus:nõ coget᷑ vedere pᷣuũ ꝓpꝛi
umiquẽ rogatꝰ erat a libᷣto ſuo ma

numittere. Si is cur puus ẽ:no

lit eum vẽdere: vt manumntteret᷑.
nulle pᷣtoꝛis ptes ſunt.idẽ ẽ aſi pl⸗
iuſto vendeꝛe velit. Sin at᷑ certo
qdem pᷣcio qð non pᷣma facie vr eẽ
iniquũ: vñs ſeruũ vẽdere ꝑatꝰẽ: is
vo q rogatus ẽ eum manumittere
modicum minuẽdum id eſſe nitit᷑.

ptoꝛ is ptes erunt int᷑ponẽde:vt iu

ſto pᷣcio volẽti dño dato liſtas ab
emptore pᷣſtarek. Qõ ſi dño ven
re patꝰ ſit:⁊ ſeruus velit manu⸗
mitti:cogẽdus ẽ heres redimere ⸗
manumittere:niſi dñs velit ſeruuʒ
manumittere:vt actio ſibi pᷣcij ĩ he
redẽ vet᷑: idq; faciẽdum ẽ.etiam ſi
heres latitet.⁊ ita imꝑatoꝛ antoni
nus reſcripſit.
S Arcus.

l. inuitus. in pᷣn.

BViengdere. i.
manumittẽ. vel
dic ꝓpe.⁊ dic aluꝰ
em erat rogatus
redimere ma⸗
numittere.
d Erat. aliqs
7 eſt rõ.qꝛ nihil
ex iudicio eiꝰ ac⸗
cepiſſe videt. vt
7.S. Te w. ſi pa⸗
tronus.

berto huiꝰpatro
ni. ac. B
fSiis cui.
toꝛis ſunt.vt ro
gatuz cogat ma.
numittẽ cum ni
hil accepit ex in
dicio vefuncn.
als Z. ßß differt.
vt inſti. de ſingu
lis re. ꝑ fideico.

relic.S.libertas.
7. C. e. Eberi. 7.

l. ſi te.

b Sin at. pl⸗

iuſto.qꝛ pinde ẽ
ac ſi nollet ven⸗
dẽ. vt ⁊7. S. ve le.
ij. l. non dubiu.
S.fi. ac.
h M/5 ſi dſis.

ſup nolebat emè

q manumitẽ
bebat.hic non
volebat emẽ he⸗
res. ſic nõ ma⸗
numittere.

1 Aanumitti
.ſ. ab herede ro⸗
gato eum emẽ
7 manunnttere.

k Manumit⸗
tere. ⁊ ĩ hoc vᷣuꝰ
oↄſentiat.nam in

electione ſus eſt
a quo velit manumitti.vt..e.ti.l.generaliter. S. quotiens.⁊?. J.e.

Manu. cum heres rogatnolebat emere. ⁊ ſic ñ manumittẽ a
hoc caſu nõ enit libertꝰ heredis.ſw. manumutẽtis.⁊ idẽ ẽ in inferii
ꝓx. K. vt. S. e.l.cum vo. S. ſubuentum. a. l. ſi eum.S. eoꝝ⸗

m Sibi. dño pni.

n Heredem. q erat rogatus eum manumittere.
o Kaciendum eſt. vi uus ad ubertatem perducatur, 2 actio de

Alſr i
41
M
ihtn
N
orrt
K
ſett,
ſs
Eeſcge
ſd
N
cge⸗
3
lmti⸗
pu/
M
umn cjinr
Uprek ⸗
nee⸗

— — —
—

13
Pbern don
Nol a
hoſglzn
i ſbit
pocki.
gashl b
Mcngrcanbe
pnnuere ſ
ſt, har
Pi gche
brla .

5 Sndi
to gona
inſerte
irt
i.
f. die.
H. Giñ
Gölinn
Amume
nheenn,
Mlbu r
s.1ſelin
M

emme.

1
1

Aum
nſr
rim
eniu
g Ggdl
iummtt
muagiunm
lan ec

4

precio det. M. vtilis ex vendito foole. 2=
ſEd ſi alienare.⁊ interdum non eſt equum vtraq; caꝛere.ſic
3. de odi. cᷓ. da. ſi pecuniam. S. q ſi diſtracturꝰ. 2. S. d ac.

emp.ex empto.S.fi. ibi neq; em̃ bone fidei ac.⁊.j.q̃ꝛ rex actio non

Dda. l.fi. S. ſi Fuus. 2. . ad velle. l. pe. ſic econtra hr̃e vtrũq; non eſt

equum. vt. C. ð
lati. li. tol. l. j.S
illud etiam. ac.
q Alij. ſ. em⸗
ptor.
r Cöcedendu.

ſic g̊ non fit libe?ꝛ
inuitus.⁊ ſic eſt
regula oria.qᷓ di

cu nemnni pᷣuoꝝ
Iʒ recuſare ciui⸗
tatem. ro. vt. C.
ve ma. teſta.l.fi.
S.ſi vo qͥdaʒ.ſo.
vt ibꝛ.

ſ Eideicõ. 1. ad
libertatem pdu
cere. Al. accur.

8 Acqꝛat᷑. non
em̃ aliqᷣd qᷓ ſuum
videt᷑ cum pᷣuus

abſit licz pᷣcium
adſit. a3. accur.
14Zliodqn. 1. ſi
qͥd acqrit᷑ dño.

x Lonring.

vi ipſi dño daiũ
videak.

y Juſſus. ide;
eſt ⁊ ſi equo pcio
ſi m mieſt vnñnt.
vt. S. e le. j· l. ?

ſi equo. Jo. ac.⸗
cui inteſt pᷣter ve
rum pciuʒ. Ald.

7 Plures. vel

enam. cqᷣ pcij. ſi
dñ inteſt. vt mo
dixi. ac.

4 ſ Z filn.

tabulas
liberti bonoꝛu;

bo. poſ. Z ta. l.

qð ſubijcit de
oꝑis eſt Zʒ. C. de
opis li.l.v.ſol.
hic non cogebat
mãunnttere licz
rogatꝰ ſit. ibi at

cogebat᷑. vel hic vo

vEd ſi alienare patus ſit qui-
em non ante tñ id velit face
re: qꝙᷓ ſibi in pcium ſatiſfiat.nõ erit
manumittere ↄpellendus: ne ⁊ ſer⸗
uum manumittat: ⁊ indum mibil
aut minꝰconſequat᷑.ſi foꝛte is qqͥ ro⸗
gatus ẽ manumittere: ſoluẽdo non
ſit:inuito tñn puo neq; alij neq; dño

eam rem pſeqͥ concedẽdum ẽ.qꝛ nõ

tale ſit h̊ͥ fideicõmiſſuʒ. ex qͥ dño ac

qrat᷑ aliquid:alioqͥn ipſi datum vi⸗
ceret:qð poterit ↄtigere:ſi teſtatoꝛ
pluris eum ſᷣuum qꝙᷓ qnti ẽ redimi

ac mãumitti voluit. naʒ ⁊ tũc dñno
erit fideicõmiſſi ꝑſecutõ cuiꝰinteſt:
pꝛet᷑ veꝝꝑ pᷣcium:id qð plus ei iuſſuſ
dari conſeqͥ: vt ⁊ ſuus ao liberta
tem ꝑpueniat. Quod euemet ꝛſi reʒ
galienaʒ pecunia certa redimere at
q; alij pſtare heres vel legataꝛi?ꝰin

telligeret᷑: nãq; tũc dño rei ⁊ ei cui
eandem pᷣſtare veberet pſecutõem

efſe. Vtriuſq; em̃ inteſſe ⁊ wmini:
vt pꝛeter pᷣcium accipiat:quod plu
ris teſtatoꝛ eum reddi voluit:⁊ eiꝰ

cui relicta eſt vti eam habeat.
Aulus.

tilius vefuncti rogatus fue
rit ſᷣuũ ſui patris manumit⸗
tere:dõm eſt poſſe eum ⁊ contra ta
bulas bre ⁊ opas imponere:h̊ eniʒ

potuiſſet: Aſi directam libertatem
accepiſſet.q̃ſi patroni finꝰ. Erit
rubꝛiano ſenatuſcõ.locus:etiam ſi

ſub conditione libertas data ſit: ſi

modo ꝑ ipſum ſᷣuum non ſiet.qͥmi⸗

nus conditõni pareat: nec refert in

luit pai hr̃e.ſ. filium plenũ iuſpatronatus. vt. ẽK

e bo. liber. l.qͥ ex cãᷓ.S.fi.vel ſpãle hic in filio.
b Hoc em.ſ.duo pᷣdicta q̃ſi patroni filiꝰ⁊ ſi ac.
c Accepiſſet. a patre filij. H
d Erit rubnano.qð habes.S.e.l.cum vo.S.ſubuentum.

Mon fiet. vt ⁊. S.de ma.teſta.l. libertate.
fibertum.vt non habeat eum hbertum iure ma

numiſſionis.

qð hr̃et.ſi unpedimentum non pᷣſtuiſſet.vt.S.e.cum vo.S.ſubuen⸗
tum. 7. I. ſi eum. S. eeoenn.
g Auo iure. ſ. hereditario. vel qꝛ fili vſt manumittentis. ſᷣm hoc

»*

ergo non videt᷑.ꝙ hic filiue pumat᷑ e ſuo impedimemo. q; a ſi nõ

ſuo alieno m iure hʒ eum liberium. . R. non ẽ ita. ⁊ oñdit penam

ibi cum dicit nõnullam ⁊c.ꝗᷓ eſt ralis.nam in libertum quem qᷣs hʒ

iure ſue manumnſſionis non amittit otra tab. licet eum capitis accn⸗
ſet vel in ᷣuitutem petat.ſ̊ eum quẽ iure alieno ſiue hereditario quz

paternum dicimus ſic amittit.⁊ ſic intelligi᷑ hoc.S. de iurepa. eum

ſcentia locum non habeat. Ser⸗
uꝰlegatꝰerat calphurnio flaccoſſq;
rogatꝰ erat.vt eum manumittere?
ſi nõ manumiſiſſet:idem ſᷣuus titio
legat? erat ⁊ is eque rogatꝰerat:vt
eum manumitteret:⁊ ſi non manu⸗
mitteret. liber eſſe iuſſus erat: ſabi

⁊ de bo.lib.l.qͥ cum ma.a.l.in vᷣintute.cum g̊ hic filꝰ amiſerit ð tab.
AIpter impedimentum qo pᷣſtitu quã iure ſue manumſſionis hret.ni

dando aut in faciẽdo aut in aliqͥ ca
ſu aditio cõſiſtat. Ymmo etiam a⸗
mittit libertum hereſ:ſi ↄditioni ĩ⸗
pedimentum fecerit: ⁊ ſi filiꝰ fun
cti ſit:qᷓuis alio iure habitutꝰſit li
bertum:nõnullam em̃ ⁊ hic penam
patit᷑:nam ⁊aſi in uitutem petierit
aut capitis accuſauerit:pꝑdit bono⸗
Si is

rum poſſe ſſionem q tabu.
cui ſuus legatꝰeſt:fuerat rogatus
vt eum manumitteret:⁊ nolit eum

acciꝑe:ↄpellẽdus ẽ: vt actõnes ſuas

ei pſtet: ſi fuus velit ne intcidat li⸗
bertas.

⁊ fiat alteꝛiꝰ libertus qᷓ; qͥ rogatus

eſt manumittere. Campan? ait: ſi

minoꝛ.xx.ãms rogaueru hereʒ.
vt pꝛopꝛiũ ſᷣuũ manumittat:pᷣſtan
dam ei libertatem. qꝛ lex ibi elie⸗

nus dicit inutilit᷑ legatuʒ foꝛe.⁊ ex

teſtamento eum ↄtinuo libeꝑfutu

runm.

D Ogdeſtus.
Aij caſſij non ẽ recepta ſnĩia
exiſtimantis ⁊ heredi ⁊ lega⸗
tario remittendam intdum propꝛij

ſerun manumnttendi neceſſitatem

le.ij. ſi legatarius.accurſius.
Ei.ſeruo. accur.

Ompo.
Muitꝰ is cui fiœicõmiſſaria
liybertas eſt relicta:nõ eſt tra
vendus alij:vt ab eo manumittat᷑.

ſi impedime nium

7

2 P de
X. grrz4 * 9

pᷣſtitiſſet patet ꝙ ſi

amodo accuſet.vł
in ᷣuitutem petat

ꝙ amitiit.qꝛ nõ hʒ
gmodo niſi iure s⸗

lieno.

b Monnullam.

ſ aliquaz.

i Penam. ſi filiꝰ

q pᷣſtiiu impedumẽ

tum. mmꝰmanu⸗

mute:et vuum pa⸗

tris ſui.qͥ rogatꝰa
pre erat vt manu-

mitteret.

Kk Petierit. in⸗

ceps. ac.

I1 Perdit bo. qu

nõ pꝑderet ſi vt pa⸗

tronꝰ libertũ hret

non vt patroni fili
us. vi lic optime
colligi᷑. Sʒ qdam
dicunt etiam patro
num manumitten
tem.iſi accuſat pꝑdẽ?
vt gr. S. de iurepa.
l. eum. Sed illam
in liberto patno ĩ⸗
trellige. facit ad
hoc qð nõ.sS. de in
tus vocã.l. ſ̊ ſi hꝰ

S. ſi liberi. ⁊ facit

optime. S. bo. li.

m Si is cui. ſi

velu. nõ als. vt ⁊
B.I. ꝓxi. S. muito.

facit.S.æ le.ij.im

75. ſigna vt ibl.

o i Muius. non eſt. vt 7. 5. e. gener alit. S. fi. 1 de ac. emp. titiꝰ H

ſic eſt ar. ꝙ dñs nõ pt᷑ in aliũ alienaꝛe ius vaſalli ł fendi ĩuito vaſ. aol.
p Kompanus. vt ꝓpꝛium ipſius heredis. ſecus ſi ipſius minoꝛis.

vt. E. e. l.minoꝛ.

q Seruus. facit.S. & ma. teſta, l. ſiqs ita.7. l.

r Js. ſ. tinius.
ſ Eque.ſicut primuns.

5

emolumentum afferentis.

vVc Aij. delictum. 1. cum ᷣuus magnum velictum fecit. puta qꝛ is

cuit ſuus iſte cum vxoꝛe eins.

Fontmuo. abſurdum em erat moꝛam fieri occaſione legati null̃

.

a Eliſum eſt. habuiſe. manumittere vel non his caſibo. ⁊ ſic eſt di

ctum caſſij. vel dic econira habuiſſe.ſ.acciꝑe relictum vel non.cum ſi
recepit oĩino cogi᷑ manumutere. ac. .
b Potius. rõ caſſij.ſj caſſa Jo. qꝛ hoc incõuemens ſi eq̃ret᷑. qꝛ meliꝰ
eſſet non parere voluntan vefuncii ꝙᷓ parere. vel dic eſſe vba modeſtn.

ſic.ſ. meruo ſnĩa
caſſij non eſt rece⸗
pta.nam ponꝰeſſet

⁊c̃.ſ.ſim caſſiũ qꝝ

eẽt abſuꝛdum a ſęꝑ
in idem recidi.ac.

c n EEq; infan
tes hi q̊s.
ſ. militeos.
d Religio. ſac⸗
menti vt milites.
e Honeſtioꝛ. ve/
luti ſi magiſtratũ
gerant.
ſfContinent᷑.vt
ex eo iuſpatronatꝰ
ſmutat᷑.

F. Beiinet. ſ. alii

pdiciaꝝ.
h Si hi. tutoꝛes
1 Iniquum. no
ſolum abſurdum.

k MQui. ſ. tutoꝛ.

INon fuu.ſ.pu
pillis ad emendan
dum damnum qo

eis ex culpa eoꝝ cõ

uingit. ac.

m Bebent. ß ru

10ꝛes non dñt pſta

re ſ pupilli. a facit

8. e.l. cum qſi. S. j
7. S. impꝑatoꝛ. ac.
n Bubuenit is.
vt. I. e. non tm. S.
ſenatus.

„ OSip peuratro

rem. d7. acit iſti.
ꝑ qs ꝑſo. agẽ poſ⸗
ſumꝰ.S.fi. gen
p Mihil inipel⸗
landam. i. imped⸗
endam.

9 ſ pure.
i. non odi⸗
tionalit᷑. puta qͥ ſit
liber ſi rones red⸗
diderit.
r. Faciendam. vt
7. ]. ſiqs teſta. li.
Fuꝰ. ß videt dmer
ri poſt redditaʒ rõ
nem. vt. j. de libeꝛa
li cꝗ̊.l.imꝑatoꝛ.ſo.
ibſ erat liber vel ñ
erat pure relicia.

ſi vel vſus ui eius tam neceſſarius
eſſet: vt eo carere non expediret ve
luti diſpẽſatoꝛis pedagogi ſui ſiue
liberoꝝ.vel tm̃ velictum ẽ:vt vlcio
remittẽda nõ eſſet. Viſum em̃
eſt ipos in ſua ptᷣate habuiſſe.nam

potiꝰeſſet diſcerere a cã teſtamẽti:
qᷓᷓ nõ omiſſa vebere volũtati efun

cti obſeqͥ.
Eq; infantes neq; funoſi ne

qᷓ; ab hoſtibo capti:n eq; hi et

ͤs religio aut honeſtioꝛ cã vel ca⸗

lamitas aliq̃ vel maoris rei vel fa

miliaris aut capitis ſameue picu⸗
lũ aut ſiłis cã moꝛet᷑: rubꝛiano ſe⸗
natuſcõ.ↄtinent᷑.ac ne pupilli qͥdẽ

q tutoꝛes nõ hñt. aut eos hñt quoſ
eoꝝ qᷓ; cã detinet: ſ̊ nec ſi hi data

opꝑa ſui ptatem nõ faciũt: pupilł li
bertos eripi:qꝛ ⁊ iniquũ ẽ facto tu
toꝛis:qͥ foꝛſitan ſoluẽo nõ fuit:pu

pillum damno affici. ⁊ ſenatuſcõ.

non ↄtinent᷑ alij:qᷓ; q ex cã fideicõ⸗

miſſi vñt pᷣſtare libertatem. Quid
g̊ eſt damuſiano ſenatuſcõ.ſbᷣueni

his:quo cautũ eſt:ð his qͥ iuſta cã

abeſſent: vt nec libertas impediat᷑

nec libertꝰeripiat᷑ his qͥ fraux ca
reãt. Si ꝓꝓcuratoꝛem qͥs xfen
dat᷑:ſꝑ iuſta ex cã abeſſe dr:nec lib
t ei eripi. Mihilfacit ad int᷑-

pellandã iuriſditõʒ eiꝰ:qͥ xe fieicõ
miſſa libertate cognoſcit puilegiũ
cuiuſq; vel ciuitaus vel coꝛpis vel

officij: in qno qᷣſq; ẽ.vel ↄditio ꝑſo⸗
narum. Apia.
H pure data ſit fieicõ miſſa
libertas: 7 his puus rõnes
adniſtraſſe dicat.diuus marcꝰre⸗

Item Z. j. e.ti. de his. ß ibi non erat pure. hic ſic.ad qð eſt.S.de ↄdi.
⁊ demon. ſi cui libertas.c.
Sime ↄchtione.tunc em̃ differret᷑. vt. C. de teſta.ma.l. cum teſta

„

mento. que eſt contra. ac.

A E

Qua.l. libertate. ac.
Arbiteꝛ. 1. iudex.
ZBeddat. qliter reddere beat. exponit ſtatim.
Roõem. i. ↄputare ⁊ q̃ apud ſe hʒ reddere.
Reliqua.que non habet.
ASdijciat᷑.i.in verbis reſcrip. agc.
Non pt᷑. C. c pe.here.l. ſi.. pe. . ſo ibi ſpãle. vt ibꝛ patz. JItem

Ara. S. d neg. geſ. l. eum ectum. 1. l. ſe. S. ſceuola. 2. C. de neg. geſ.
ſi cognati.ſʒ in illis.l.aliena non dñi geſſit negocia. vbi ſᷣua qð im

illis legibo dr. ac.

a Inſtruere. i. weere q̃li geſta ſunt.vt.S.de ↄdi.⁊ demon.l.cuʒ

Fuus. accurſius.

ſcripſit moꝛaʒ libertati nõ eſſe faciẽ
daz . Ex ↄtinenti tñ arbitꝝ dandũ

eſſe ꝗ ↄputatõeʒ ineat. vba reſcoti

ita ſe hñt. Eqͥꝰ videt᷑ triphonio ex
cã fueicõmiſſi pᷣſtaꝛe libertatẽ.quã

ſine ↄditione reddẽdaꝝ rationum

datazʒ eſſe ↄſtat: neq; humanum fu
erit ob rei pecumarie qõem lber⸗

tati moꝛaʒ ſieri.q̃ tñ repᷣſentata cõ

feſtim arbit᷑ a pᷣtoꝛe erit dãdus:a⸗
pud quem röõnem quã admiſtraſſe
en apparuit ex fide reddat tm igit
rõeʒ reddeꝛe coget. Sʒ an ⁊ reliqͥ

reſutuere debeat. nihil adücit᷑. nec
puto cogendũ. Maʒ ᷣe eo qo in ßᷣn

tute geſſit:ptꝰ libertatẽ ↄuemiri nõ
pt: coꝛꝑa plane rationum ⁊ ſi quas

res vel pecũias ex his vetinet cogẽ
dus ẽ ꝓpᷣtorem reſtituere.item de

ſingulis inſtruer. Aulus.
MNteſtamẽto qͥdeʒ qð pꝑfectũ
nõ erat.alũne ſue libertateʒ

⁊ fieicõmiſſa vedit:cum omĩa filij
veluti ab inteſtato geſſiſſent. qſijt
imꝑatoꝛ:an ex cã fœicõmiſſi mãau

miſſa fuiſſet. Et intlocutꝰẽ:⁊ ſi mi-
hil ab inteſtato pẽ petijſſet pios tñ
filios qbuiſſe manumittere eam.

qquã pr̃ dilexiſſet. enunciauit igi

recte eam manumiſſam. ⁊ iõ etiaʒ
fixæicõmiſſa pᷣſtanda eſſe ei.

fuus. queʒ vt ſuum teſtatoꝛ
ab vno ex heredibo voluerit manu
mitti:iñ cogenduʒ eum qͥ ẽ rogatꝰ

redimere ⁊ manumittere. Qm̃ nõ

putauit ſilłe eẽ cãʒ libertatis ⁊ fidei
cõmiſſi pecumarij. Pau. rñ.his

Alub.rñ. ⁊ ſi alienꝰ muemat᷑᷑

34 1 Mieſta⸗
mento ñ
rat de mre.ac.
Kum oia. qᷓ

otinebant᷑ in te⸗

nento. 950.

d Beſſiſſent.

eamq; manunn⸗
ſiſſent.

e Debniſſe. pl ⸗

K.ꝙᷓ querat.nã
ag qoõem erat rñ̃
S. fi. ⁊ poſtea hic
rñdet.ſ̊ huic m̃.
3. C. ve ma.ie.
l. ex teſtamẽto.⁊
l. ſi iure. ⁊. C. ̊
fideicõ.l.eã quã

l. ex teſtamẽto.
C.eg.l. j. 7.l. ij.
ſo. ſpãle ĩ ꝑſona
ſic dilecta ar. eꝰ

qð dicẽ pios ⁊c.⁊

gr. S. de le. ij. cuʒ
pater. S. filꝰ ma

trem.⁊. C. le.

cñ alienam. Itẽ
exq libertateʒ de⸗
cerunt. p ↄñs

pecumarium fi⸗

ceicõ.pᷣſtare dñt
ar. C. de teſta. ñ
dubium. 7. C.
fideicõ.⁊ ſi innti
liter.⁊. C. ad.l.

falci. qui. ſed ci

teſt. nõ autem placet ꝙ fuerunt hic repetita ab inteſtato.qt hoc eſt

teram immo patris.

diuinare. nec eſt ꝙ de relicns in teſtamento filij.qꝛ boc eſt contra li

fp Aulus. non putamt. panlus.

g Pecumarij.ſi
non valet.vt inſti.œ le.S.non ſolum.

hDPaulus.verbis. hec eſt interpᷣiano greci. crede mihi ʒoile qm̃

em̃ alienam rem vt ſuam ꝑ fideicõ. reliquit.

gratias reddet ſilius meuns martins tibi ⁊ iins filijs.iure. id eſt qʒ
iuſte vel de iure erit. Alij non habent hanc expoſitionem. ſed di⸗
cunt ꝙ hoac lege, teſtatoꝛ alicui dve ſuis ſeruis gratum reliquit.

11

lrotni
zu
ypylola
z
nem⸗
ſonckern
Nö
ſcranren
1 Ppon
ſn
NCAN
Nn.
P
ac
Mri
1
ig/⸗
er.
On
0potunt

„.

lii ſ⸗
Nerz
Mro mer
A
Nadki⸗
lage
Nbilge⸗

11
he
Mnue
1 Mno,,

anizes.

1 Weri
hPummſen
nummm
e
ſe
nn
nAnl

Mu⸗
im
Kenn

ſ
in werii
„ r
Ltzi
ſo hüien
ſcniri
. Piſet
nérti
n
mt
itan 41
Arae
mii
mmni
rCi
ud
in/,
uali
gürchuini
iigter Cl

— —

— —

nlini in

ginnn
gginnnn

ſed mi granus li
beriate. ̊ ea reli⸗
cia videt.

i Kilius. qdð iu
ſte eritt.
k Contineri.
dixit paulus.

IBenefscien⸗
dum. ałs. ſ. bñ
ficium pſtandu.

m Zoiluʒz. ſub

audi ⁊ in zoilũ ſi

ue circa zoilum.

n Lonictis.

q ſunt ſᷣu ⁊ 30

lus

o Sꝛatius. ſic

inſti.qͥ ma. non

pol. S. cuz ergo.

p I Utx. na

turali.q̃
erat nata ex cu

bina. 1 ſic ñ erat
in poteſtate pris
q Sonauit. 2

tenuu wonatõ cũ
non eſſet in pka⸗
hereditatem.
r Agnouit. ꝙ

ſi eſſet. cogeret.

vt. C. e. deberi. ⁊

l. ſi te.

ſPꝛopriazʒ. ſ.
factaʒ olim ꝑ do⸗
natõʒz.
RLutiꝰ. teſta
toꝛeʒ qᷓ legem du⸗
vVBixiſſet.nõ
em̃ potuit.vt.S.

T le. iij. ſiqs.in

pn. 7 gr. S. de do
natio. inter viꝝ
2 vx. qð auũt. S.
pe. ⁊ de le. j. cum

tilo. S. ipſi. 7 de

grbi. l.pe.

x t Hais. ſ.

liberta
teſtatoꝛis.
3 Annis. i. ꝑ

b SDebeat. ſi⸗

eicommiſſaria.
nam direcio non
dr deberi ope⸗
tere adita here-⸗
dit ate. vt. S. de

ma. teſta. I. teſta
mMẽto.ſ qᷣdam ex
interptatione di
reciam dicunt.

c Luciꝰ.ꝓ me
ruerint ſuns vᷣui

vbis gre. crede mihi zoile qm̃ gra
tes reddet filius meꝰ martianꝰtibi
⁊ tuis filijs: in plena volũtate de⸗
functi ↄtineri circa bñficium ↄiũ⸗
ctis ꝑſonis ⁊ ʒzoilum. qͥd ſi ſᷣui ſunt

mnmihil ẽ gratiꝰ his pᷣſtari poſſe:ꝙᷓ li⸗

bertatẽ:id eoq; pᷣſidẽ vebere ſeqͥ vo
lũtatem tefuncti. Apia.
AIVtius titiꝰ ſepticie filie ſue
nãli coꝛdiam ancillaʒ ſuaʒ
wnauit. Idem poſtea teſtamento
filie ſue cum alijs qbuſdaʒ ancillã
ſupꝛaſcriptaʒ legauit:vt manumit
teret. Quero an ſepticia filia nãł
ancillaʒ ſupraſcriptaʒ manumitte
re cogi poſſit. Pauł.R.ſi viuo pꝛe
nãli wnatio ancille fuit: neq; pris

nãlis iudiciũ ĩ ceteris legatis filia
agnouit: nõ poſſe ↄpelli eaʒ ancillã

ꝓpꝛiaʒ ex cã fideicõmiſſi manumit
tere. Lutiꝰntiꝰſtichum fuũ me
uio legauit: ⁊ petijt vt neq; ab eo

neq; ab heꝛede eiꝰ vnꝙᷓ manumitte

ret᷑. Pau.R. teſtatoꝛẽ potuiſſe po
ſtea uũ hunc ad libertatẽ ꝑduce⸗
re.qꝛ nõ ſibi legem dixiſſetiſ̊ lega
tario.
Ceuok.
Hais ancilla mea cũ heredi
meo fᷣuiret anms cẽ: volo
ſit liberta mea:q̃ri᷑ cum libertatẽ
ſuaʒ eſſe voluerit nec id heres face
re potuerit: nec directa pure data
ſit libertas:an etiaʒ poſt.x. qnos ĩ
ßuitute remaneꝛet.R.mihil ꝓponi
cur ñ tradi libertas debeaf. Lu
tius titiꝰ ita cauit:meui fili cariſſi
me te rogo:vt ſi ſtichus ⁊ damas ⁊
pãphilus te ꝓmeruerint ere alieno
liber ari:ne alteriꝰ ꝙᷓ tuaʒ pᷣuitutẽ
expiãt᷑·. Quero an ſi ꝑ heredẽ ſtete⸗
rit:quomĩꝰes alienũ exolueret: ex
cã fideicõmiſſi libtatẽ ↄſeqͥ poſſint.
R.nõ qdem imputandũ heredi: ſi
ꝓ ↄmoditatibo rei ſue admiĩſtrande
es alienũ taꝛdiꝰexolueꝛit veꝝ ſi ma

nifeſte ſtudiũ nõ ſoluẽtis:ei rei ꝑpa⸗

tum ſit:vt libertatibo moꝛa fieret
ꝓbaret᷑:repᷣſentandas libeꝛtates.
Turõi quẽ ⁊ ipo teſtam̃to liberis

Agęerat:fideicõmiſit de manumit⸗

tendis ſuis ipᷣꝰ tutoꝛis:hj is a tute

la excuſatꝰfuerat. Quero an eiſdẽ

ſuis libertatẽ pᷣſtare dẽant tutoꝛeſ
qͥ in locũ excuſati dati tutelã admĩ
ſtrarẽt. R.vᷣm ea qᷓ ꝓponerẽt᷑: lib

tates ⁊ ab heredibus ſcriptis vide

ri datas. Seio auri libꝛas.iiij.
ſtichum notariũ quẽ peto manu
mittas:ſeius eodẽ teſtõ tutoꝛ datꝰ
a tutela ſe excuſauit.Querit᷑ an ni

hilominus fideicõmiſſa libertas ðᷣ

beat. R. mihil ꝓponi cur nõ debea
tur. Soꝛoꝛe ſua herede inſtitu⸗
ta ve ſeruis ita cauit gre.volo ro⸗
go dulciſſima ſoꝛoꝛ mea te in cõmẽ

datione hre ſtichũ ⁊ damã negoci⸗

atoꝛes meos:quos ego nõ maumi⸗

ſi: wnec rões reddiderint:ſi gut ti⸗
bi placuerit ſignificaui tibi mẽtem

meã:ideſt vt rõmbꝰredditis liberi
ſint:q̃ro ſi ꝑatis actoꝛibꝰ rões red
dere:hr̃des libertatẽ non pᷣſtent:di

cendo eos nõ placere ſibi:an audiẽ
da eſſʒ. R. nõ ſpectandũ qð hrdi⸗

bus diſpliceret:ſed id qð viro bõo

poſſit placere: vt libeꝛtatẽ ↄſequã

tur. Lucia titia heredũ fideicõ⸗
miſit: vti pamphilã ancillã ſeie cũ
filijs eius redimerẽt ⁊ manumitte
rẽt:⁊ iuridicꝰq̃nti ſinguli eẽnt redi
mẽdi extimauit: medio tꝑe pãphi⸗
la anqᷓ; pecunia ſoluat᷑ peꝑtt. Que
ro id qð natũ ẽ ex pãphila. vtꝝ ad
heredeʒ ſeie an ad heredẽ titie ꝑti
neat. R. id qð natũ eſt ex pãphila

eius qͥdem eẽ cuiꝰea fuerat tũc cuʒ

pe ret:veꝝ heredẽ ſi moraʒ fideicõ
miſſe libertati fecit:ↄpellẽdum q; ꝑ.
tum ad libertatẽ ꝑducere. Luti
us titiꝰ ita teſtamẽto cauit.medi⸗

cos tibi ↄmẽdo illum ⁊ ũlum:ĩ tuo

iudiiio erit:vt habeas bonos liber
tos ⁊ medicos.Qõ ſi ego libertatẽ
eis vdiſſem:veritus ſum quod ſo⸗
roꝛori mee cariſſime fecerunt me⸗
dici:at ſᷣui eius manumiſſi ab eo:
qui ſalario expleto reliquerũt eã:
quero an fideicommiſſa libeꝛtas ſu
praſcriptis competere poteſt. Rñ.
ſcom ea que proponerentur non
neceſſitatem heredibus impoſi⸗
tam:ſed arbitrium remiſſum.

ini ſticho fuo ſuo libertateʒ

.

tijs. ac.
d Alieno. ꝓ quo
pignon tenent᷑ cre
ditori. 4M.
e Conſequi poſ

ſint. a creditoꝛe foꝛ

f Ziberrtates. fi
ancillam non dire
ctas. vt. S. e. ð ma.
l.uij.⁊ facit.S.e.ro

go. ac.

g Zuton. datas
vt 7. C. & rebo. e.
l. cum euam tuto⸗
res. ̊ noui pᷣſtare
debent.

h Seio. notariũ

.i. ſcriptoꝛẽ ne ſit
3. C. de lab. l. gene
rali.ac.

1i Peto.i.epᷣcoꝛ.

K EExcuſaut. ꝑ

qð amiſit legatum
cum diſtinctõe tñ

vt. S. de teſ. iu.qͥ tu
telam ⁊ de excuſa.

tuj: l.tutoꝛ petitus

⁊ loqᷣt᷑ bic foꝛie qũ
nõ amittit. hug.
indiſtincte facu hic
lodqui. ac.

1I Soꝛorecauit.

ſequi interpᷣtatio

greci vſz illuc q̃ro.
7c. ac.

m Placuit. ma⸗
numittẽ.
n Meam. qꝛ mi
hi placet. .
oO Eſſet.ſoꝛoꝛ pᷣ⸗
dicta heres. ac.
Hono. ſic. J.
ti. ij. labeo. ⁊. S. de

le. uj. fideicõ. S. ſi
ſic. accur.

q Lucia. filijs.
r Juricdic?. i. iu⸗
xx. vt inſti. de ex⸗
cuſa.tu. S.penul.

ſſ Extimauit.cũ

diſcoꝛdia eſſet de p
co.nũc aũt ꝑfectꝰ

fuit ↄtractus.⁊ ſie

wminium reman⸗
ſit pᷣm wummi.

tQuero. ch; ab

eęo redimendu. vt
7. K. e. cum liber⸗
tatem.

v LZucu. iibi he
redi. ac.
x Judicio.i.vo⸗/
luntate.⁊ facit.C.
e.l.ex verbo. ac.
y Salario. ſsla⸗
rium vocat oꝑas
eis impoſitas.
a Zuiꝰ, reddide
Tit, Sce.

ð

7

ſequit᷑ grecuʒ cuiꝰ
interpᷣtatio eſt. vt
derhat᷑ pꝛius qᷣcqͥd
ex q̃cũq; cauſa dʒ.
ſ.creduoribo pecu⸗/
liaribo.nõ dico wo⸗
mĩo.vtʒ ꝑ ĩfer ioꝛa
7 qð ſuꝑeſt peculi
um ſit ⁊ debeat re⸗
ſtitui dño.
b Compntari. 1.
eputari.
ceMon ptinere.
vt ⁊. S. de ma.teſt.
l.qͥ finum.S. fi.
d Segduci. pꝓ cre⸗
ditoꝛibo.
Solutio.ſ. cre⸗
ditoribo.
fTibertatem. ex
actione debuoxꝑ vt
ab eis. ſ.debitoribo
bita exigat.
g Et expenſanit
.1. Tſignauit qo ñ
ſuſficit. vi H̊ 7. S.
de ma. te.l.qͥ filiũ.
bh Habmt. mr.
1 RKönes. qs tpe
teſt ator geſſit. aʒ.
k Quo. anno.
IFuerunt. ſic iſti
ſunt introit? æ ex⸗
penſe talis anni.
m Egerunt. ꝑ ca
pitulum.
n Mam alterã.
ſ.cum maꝛtianus.
xvj. annum imple
nerit.
o Batis fuerit.
vt ⁊. S. de ma.teſ.
ſi ia ſcriptum fue
comiſſaria.

p Stich?. röes.

ↄputãado.
q LQuoq genere
i.quo mõ.vt. S. ðᷣ
teſ.ma.l. ſi ua ſit
ſcriptum. 2. l.ꝗᷣ fili
um. 7. C. &œ teſta.
ma. l. ij.

r Intra tpa. a te
ſtatoꝛe diſtincta.
IMNMon paruef̃t.
Hᷣni qᷣb erat rlicta
libertas ſub ↄduõ
ne reddendaꝝ ro-
num.
4Parati erant.
reddere rones.
V Mon idcirco.
ſic. S. e arb. celſꝰ.
i pn. ⁊. C. ve ohẽ.
ſtipu. Il. magnaʒ.
3.J. de V. ob. q ro⸗
me. S. flauiꝰ. ij. rñ.
ſ illud ꝑmitut᷑ vt
euiterẽ pena ouen⸗
tionalis.h̊ aũt nõ
ſufficit poſtea vel⸗
le.i.poſt diem adi⸗

dit:ſi rõnes ſic reddiderit: quero
an rõ ꝑ eum geſta ita ↄputari lebe
at: vt damna qꝗᷓ caſu ↄotigerunt: ad
onus reliquoꝝ nõ ꝑtineant. R. in
negocio qð volũtate dñi admĩſtraſ
ſe ꝓponat᷑:ea damna q̃ caſu ita acci
crũt: vt ſuo mihil ĩputari poſſit:
n ptinere ad liq onꝰ. IJtẽ qro cũ
oẽ peckiũ rdder̃ iuſiꝰſit an ita pecu
li ũoputaꝛi dẽat vt ſolũ id pecłiũ eẽ
videat᷑:qð q̃cũq; ex cã dño dẽat ſu⸗
pPeſſe.R. in ea ſpecie ce q̃ qrit᷑:ñ œ⸗
bere educi ex peculio qð dño vebe
at . Iem qro an ſi ex reliqͥs in pe⸗
culio aliqͥd cõuerut᷑:vduci hoc ex
peculio reddendo vœbeat. Rñ. ſi id
qð ex cã:q; ꝓpone ret᷑ in peculiũ v⸗
ſum ẽ reliquoꝝ noie ſolutum ẽ ſa⸗

tis fieri ↄditõm:ſiid quod reliquũ
ẽ peculij ſoluſt᷑. Libertatem ita
teſtamẽto vdit:cupitũ ſuum me⸗

um:cũ martianꝰ filius meus.xvj.
annos impleuerit: rönibo redditis
liben eſſe volo: poſt moꝛtẽ teſtato⸗
ris tutoꝛes cupito exactõem omiſe
runt:iſq; nimos redactos expenſa

uit eiſdem tutoꝛibo:veinde filius ĩ⸗

pubes v ceſſit:cui mr heres extitit
⁊ tutoꝛẽ tutele iudicio filij adẽna⸗
tum habuit: cupitus ad libertateʒ
ꝓclamabat eo tẽꝑpe: quo ſi viueret

martianus annos.xvj.etatis habi

turꝰ eſſet:offerens rõnes vmus an
ni in die moꝛtis teſtatoꝛis:quo ce⸗
tere ſbſcpᷣte fuerunt:queſituʒ ẽ:an

eas q́; rones: quas tutoꝛes piculo
ſuo egerunt: cupitus reddere ↄpel

li eebeat. Rñ.eum æ quo q̃rit ↄdi
tioni rõms reddende ita videri pa

ruiſſe:ſi om̃e ex eo qð geſſit ⁊ recte

ſiderari põt reddiderit: nam al⸗
terã oditionẽ humamoꝛe intpreta⸗

tõe ita accipi poſſe: vt functo pu

pillo: tpᷣus quo ſi viueꝛet.xvj.ãnos
impleret expectare ſatis fuerit.
Stichus ⁊ damas pᷣi mei ſi rões
reddideritis liberi eſtote: queſituʒ

eſt: an non ſolum rõnes: veꝝ ſi qua

alia aſilio ⁊ fraude eoꝝꝑ amota ſunt
pᷣſtari ab his vebeãt:vt ad liberta⸗
tem pueniant. Rñ. rationum red⸗
endaꝝ aditioni contineri: quod qͥ

quo genere ſᷣui actum ſidemq; re⸗
ſpiceret Intra certa temꝑa con
ditioni reddendaꝝ rationum non
paruerunt:poſtea ꝑati erãt:queſi⸗
tum ẽ an ꝑueniant ad libertatem.
Kñ. ſiꝑ ipſos ſtetſſet: quominꝰ in
tra tꝑa pᷣſcripta ↄditiomb parerẽt
non idcirco liberos foꝛe: ꝙ poſtea
rõnes velint reddere. Ab heꝛe⸗
dibo meis peto fideiq; eoꝝ ↄmitto:
cum filius meus. xv. annos imple
uerit:ſtichum rõmibo redditis ma
numittant:qro an eundẽ ſᷣuum te
ſtatoꝛ vſq; in diem pubertatis filij
ſui actum agere voluerit. Rñ. ma
nifeſtũ ẽ teſtatoꝛẽ hinꝰ q́; actus rõ
neʒz a ſticho reddi voluiſſe. Sti
chus bᷣuus meus iubeo vt vetp̃ſtet
qᷓ; filie ⁊ vxoꝛi mee ⁊ hůdibo meis
ſine vlla cõtrouerſia tot aureos: 7
vt ipᷣm manumittãt fidei eoꝝ ↄmit
to:queſiium ẽ cum vxoꝛ ab here⸗
ditate abſtinuerit: vtꝝ duabo an fi
lie pꝛeſtare vebeat. Rnõ. filie que

heres ex aſſe extitiſſe pꝛoponerek

ꝓ ſolido dandum. Herege filio

ſuo ex aſſe inſtituto libertatem de⸗

dit in hec verba:ecember diſpen

ſatoꝛ meus ſeuerus villicus ⁊ vi⸗

ctoꝛina villica ſeueri contuberna⸗
lis in qnos octo libeꝛi ſint:ſiquos.
in miniſterio filio meo eſſe volo: te

auteʒ ſeuere fili cariſſime peto vti

cembꝛem ⁊ ſeuerum commen⸗
datum habeas: quibus pꝛeſentem
libertatem non vdi:vt imnea mi⸗
mſteria habeas: quos ſpero te li⸗
bertos ivneos habiturum: que⸗
ro cum eo tempoꝛe: quo titius te⸗
ſta mentum faciebat: filius natus

annorum fuerat nouem: 2 titius

poſt biennium 2 ſex menſes wceſ⸗
ſeru:anni.viij.in quos libertas e⸗
rat dilata ex teſtamenti facti tem⸗
poꝛe: an vero ex moꝛtis numerari
beant. Rnõ. poſſe videri teſtato

rem eos annos octo dilate liberta
tis com pꝛehendiſſe: qui compu⸗

tandi ſunt a die teſtamenti facti:
niſi aliud voluiſſe teſtatoꝛem pꝛo⸗
barẽt. Spẽdoforꝰ cũ filia mea ĩ
fa.mea nupſerit:ſi rões iwnee filie

plere odhtionem

vi 10 dñs cogat
maunmttere. poſ
ſet rñ ſi vellet

eodem mô. K.

ad illam. j. de v.
ob. iniduz. S. fi.
2.l. ſi Fuum. S.
ſeqt᷑. pterea in il

lis non fuit dies

aſpoſua h ſic. qʒ
multuz facit. vr
dixi. C. e. dicta
. magnam. Jiẽ
in oĩbo illis erat
obligarꝰ q morã
purgar. hic ſ̃ᷣm
non. Item non
ob. S. ſiqs cautõ
ſi poſt tres. qꝛ
ulõ eſt ſpãle cir⸗
ca iudicia. IJtem
.j.de libẽali cã
pau. S. gaius.

ibi deceſſerat ille

in cuiꝰ fauorem

adumplenda eꝛat

oditio. 2 i poſt
moꝛã põt adhuc
adimpleri 1 mo
ra purgari. Itẽ
.J.ti.ij.ſtichus
S. dama. ſů ibi fõ

tuito caſu funt i⸗

peditꝰ. vel in fa⸗
ciendo.hic in dã
w erat aditio.
x Ab hediba. ĩ
diem. poſt moꝛtẽ
teſtatons.
y Agere. i. g⸗
cius ionꝰ ſi ſpõ
te geſſit redde.
3 Manikfeſtu.
vt ⁊. S. e. S. liber
tatem.

g Stich?. tot
aureos. puta.x.

b Duabo. ſilie

vxori.
c Dandum. x.
aureos.

d NPege. ſi o.

ſi videt᷑ abunda
re.⁊ dic miniſte⸗
rio.i. wminio.
vtʒ.j. ſtatim.

e Inſtituto. q

titio puta.
f xYacn. dic vᷣt
dixi. ö. ð̊ manu.
te.qͥ duos.S. fi.
7 facit. S. & mĩ
D.l. j.

g Spengdofsé⸗
rus. in famtlia.
qð lic ʒ inre foꝛ.
vt. C. de nupt.

9 Gnig
lennenahe
Auamett
AM
nRS
e Nrn
Paſanz
Uuntinen

Muiſee
ni
wn
nb
pſr
ſ
mn
iſteri
nd
. tche
D anzn
1 n
.
1 ürnin
AWinen
ug rie
Norz orach
Nirpien en
nupmgen z
Ancec
Uundhaſr
s Kr⸗
OtNhe
Tunze
nale
lun
„
1“ wonl
ar ,

4 7 A iic
re glbe
1 mm.

HK Sryn
I misun

d

Wis
min
nTN
6 m NN
vn
nn

.
uhene
1

.l. celebꝛandis. ac.

a Igonee. aduerbiuz qualitatis.

=2

b Amplius. xij. ſic ̊ iuſpici tᷣus zhendaꝝ nuptiax. facit ad. S.
C. æ teſia. ma. cum in teſtamento.
c Stichum. arcarius.tenebat em̃ arcaʒ mumini.

d Scriptas..
vPpꝛobatas.
e EExhibet. ad
hoc vt manumit
tat. gcgg.
Illum. i. ⸗
bitoꝛẽ.
g Aplicati. vt
ab eis exigeret.
b Bebuoꝛes.
a qb non ille.
alij exigere dñt.
Idem dicit hug.
ſi ipſe erat exa⸗
cioꝛ.⁊ qꝛ ſufficit
dñm imſtruere.
⁊ reliq̃ ſiq̃ hʒ red

re. non aut en

q̃ non hʒ cum ex
antegeſto nõ te⸗
neant. vt. Z. e. ſi
puẽ. 7.S. de ma.
teſt. q filium. S.
fi. ⁊ de neg. geſt.
l.eum actum. 1.
l. atqui natura.
S. ſceuola.

. 4 Mitoni?.
vt.

k Incorinẽti.

1. ſimul.

foꝛte naufragio

930.
m Sos. vᷣuos
n Ab his. in-⸗

ſtuuto 2 ſubſti⸗

tuto.
O0 Atrũqz. 1. li
bertatem ⁊ here
Ditatem. 7 eſt ⸗
C. de fideicõ. l.
ceam quã.So.h̃
ſpãle vt a ibi di⸗
xi. facit. S. e. l.
in teſtamento.

p Igeico⸗
miſſaꝛia
vĩxit.qꝛ hocipſo
q poſtea lega⸗
int. videt᷑ mutaſ
ſe voluntatem.
vVt 2. S. de ma.
teſ.l.teſtamento
centurio. 7. S. j⸗
⁊ facu. C. q non
poſ. ad h. p. l. j.
7. E. dR penis. l.

mee adminiſtratas reddiderit li⸗
ber eſto:filia cum adhuc impubes

eſſet viuo pꝛe vceſſit: ⁊ ex ſubſtitu
tione ſeiꝰ heres extitit:q̃ro cũ ſpen
wfoꝛꝰ rõnes pupille nõ admĩſtra⸗
uerit:⁊ viuo pr̃efa.deſierit ipᷣiꝰrõ⸗
nes admĩſtrare:ſi ⁊ viueꝛet titia ã⸗
nos hꝛet ampliꝰ.xij. an ex teſtõ li⸗
ber ſit. R. m ea q ꝓponerent᷑ libe
rum eẽ: ſi nulla rones admĩſtraſſʒ
q̃s reddeꝛe heredi eberet. Sti⸗
chum rõnibo redditis manumitti
volo.ſtichꝰarcariꝰ ꝓbãre dño noĩa
fecit:⁊ rõnes a dno ſeptas exhibet.
nec poſtea nomẽ vllum fecit. Que

ro an ſiqᷣd minꝰ ſoluẽdo fuerint de

bitoꝛes.qͥbo alij exactões erãt appli
cati ſᷣui:nõduʒ videat᷑ oditioni ſa⸗
tiſtactũ. R.ᷣm ea qᷓ ꝓponerent᷑ nõ
ptinere ad onus reddẽdaꝝ roõnum

ꝙ ſoluendo nõ eẽnt vebitoꝛes.
Artia.

Antonĩꝰaugꝰ.pius nr qͥ mi⸗
litum ſuoꝝ ꝑ oĩa rata eẽt vo

lũtas ſupᷣma:cum ⁊ inſtitutꝰ⁊ ſpſti

tutꝰ in ↄtinenti pᷣuſꝙᷓ adirẽt heredi
tateʒ ceſſiſſent: eos qͥbo ab his ⁊
libertas ⁊ hẽditas a milite ꝑ fidei⸗
cõmiſſũ data eẽt.pĩde liberos ⁊ he
redes eſſe iuſſit:ac ſi vtrũq; diꝛecto
accepiſſent:eoꝝ at᷑ qͥ a pagano libeꝛ
tatem ⁊ hereditatẽ ꝑ fideicõmiſſuʒ
acceꝑant: cum eq̃ in ↄtinẽti ⁊ inſti
tutus ⁊ ſpſtitutꝰ œceſſiſſent: ſatis
hũit libertatẽ ↄfirmare.

Igeicõmiſſaria libertas nõ
cebet᷑ ei:quem poſtea vmxit
wminus. Ompo.
E libertate fideicõmiſſaria
peeſtãda ſᷣuus cum dno recte
contendit. Api.

uus. Item facit. . adim. . l. diuns. in fi. 7.l. ſe.
q d ES.Uübertare. tendit. vt a. S. de iudi. I. viox.
7 LAJ dbuoꝛ. cin legata eſt liberano.

ſ Debuoꝛe. qð fieri pot. vt inſti. e ſinguł reba ꝑ ſideicõ. relic. SO.
X In pcio. ancille.

vConuemer. noie ebui quo ancilla obligata erat.

Aius.

x Oſtendit. agens ex voluntate creditoꝛis vr liberet.

y Ancillam. quã cont manumiteere poſtqᷓ agnoun voluntatem cre
ditoꝛs einſdẽq; teſtatoꝛis. æ facit. S. e. l. . 7. J. px. X5.

5 In fideicõ. modicum. i. non torũ id qo ei legatum eſt.

4 Meceſſe. vt ⁊.S. pr.rũſo.⁊.C. ad.l.fal. ſi eg.

JYcebitoꝛ rogatꝰ ſit a credi⸗
toꝛe ancillam ſuã pignoꝛatã

manumittere. dom ẽ fideicõmiſſa⸗
riã libertatẽ vtiłr eſſe relictã a de⸗

bitoꝛe. q̃d em inteſt. vtxꝝ certa q̃nti
tas ab eo relinq̃t᷑.an fideicõ.liber
tas:⁊ ſiue plus ſit in pcio ſiue mĩꝰ
cogit᷑ libertatẽ pᷣſtare: ſi mõ ſemel
agnouit volũtatẽ creditõis.Agno
uiſſe aũt ſic accipimꝰ: ſi foꝛte cum
auemiret᷑ ab herede vſus ẽ exceptõ
ne:ł als volũtatem ſuã ondit.naʒ
ſi ↄueniat᷑ ebitoꝛ ab herede credi

toꝛis:cli exceptõe vti põt in id qð

interit vebitoꝛis ancillã ſuaʒ hze.
In fideicõmiſſaria libtate ꝙᷓuis
qs modicũ legatum fuerit ↄſecutꝰ:
neceſſe hʒ ßuum ſuũ manumittere
pecuniariũ em̃ fideicõmiſſum ſi di

uiſum fuerit: ſatis iniuriã facit taʒ

libertati ꝙᷓ; fideicõmiſſa. ſanctiꝰeſt

igit᷑ eum qͥ agnouit legatũ onerari
libertatẽ intcidere. Quotiẽs

puo ? ancille fideicõmiſſaria liber
tas relinqᷣt:in ea ↄditõne ẽ: vt qͥad

manumittat᷑ ſᷣuilis ↄditõis ſit: ⁊ qͥ

em ſi nullã moꝛã pᷣſtande liberta

ti: q pᷣſtare dʒ fecit: nł e ſtatu eoꝝ

mutat᷑:iõq; eos interim legare poſ
ſet:Hcũ ſua cã oſtat.

Bem.
Igeicõmiſſa libertas ita da
ri põt:heres ſi volueris fidei
tue ↄmitto vt ſtichum manumit⸗
tas:quis nihil aliud in teſtõ pt᷑ va
lere ex nutu hĩdis: plãe ⁊ ſi ita ſti⸗
chꝰ ita voluerit poterit ei libertas

aſcribi. Sed ſi ita aſcriptum ſit:

ſi ſeius voluerit ſtichum liberum

eſſe volo:mihi vr poſſe dici valere

libertatem: qꝛ conditio potius eſt

b Dunſum. p. l.
fal.

cibertatri. fie⸗
ret iniuria. qꝛ vel
nõ coget᷑ manumit
tere.aut ſi cogit᷑ ñ
Eberet cogi. miſi ꝓ
ea rata. quã hʒ ex
legato. qð eſſet in
cõueniẽs vt ꝓ ꝑre
lbertatez daret. vt
ĩ.de liberali cã du
ob. fideicõmiſſa⸗
rio fi iniuria.qꝛ ĩ⸗

telligit hoc eſſe pᷣci

um vᷣm manummſ
ſi. qð certe nõ opꝑtʒ
Inui vt h̊. igit᷑ ſi
on detrahit᷑ falci

dia. ⁊ ſic hʒ ↄp nodaniui

merito hoc onus
ſentiat vit mãaumit
