non tumer vicio
oꝑis iaʒ facii vł
ſoli. vel dic ꝙꝙ hᷣ
caſu vterq; vel
neuter edificat.
pmum iñ magis
qbuidam placet.

cum neutro ediſi
i. vt. S. e. ſi edibi.

nec vtroq; edificante.vt infra eo.l.ex damni.S.quotiens.m fi.S.q̃
eſt contra.Alij dicunt hunc caſum coꝛrigi per id quod ibi dici᷑.Allij
yt. Yo. legunt aut et: quaſi hec duo ſunt neceſſaria. ⁊ vnum non
ſufficiat vi dicto.S.quot.vel aliter vt ibi dices. accurſius floꝛentinꝰ⸗

e Rei. ſ. ꝓ parie edis ruinoſe ſi non caueat᷑ fit miſſio in totum. vt
7 ſupꝛa eod.ſi finita.S.ſi Vvo. Si vo pars agri minerur rumam. ſit
nuſſio in partem tm̃ minantem.ſi non caueatur. vt ſupꝛa pꝛoxi.accur
ſius floꝛennnus.
Uicioſam. vt a plene habes. S. ſi fimta.S.ex hoc.

g Deducto. ego ⁊ iu babebamus wmum vicioſam: timebam mibi

vamnum dari:reteci ipſam. potero a te repetere ſi quid impendi. hac
conſideratione habita vi prnimo deirapatur quod poſin de vetere parie
ie: ⁊ quod apud me væ veteri remanſit. ⁊ de reliquo unpenſo feram p⸗
tem meam vel ꝑ act. ꝓ ſono. vel ↄmum di. vel pone caſum m. R.
petebam a te caueri damno inſecio ꝓ pariete tuo vicioſo.ie non ca⸗
uenie ſni miſſus in poſ.ex pnmo decreto.refeci eum parietem ex eadẽ
maieria que ante erat addens de meo ⁊ aliquid retinui de veteri quod
non repoſin: nüc repeio expenſas qð poſſum. vt. S. I. in hac. 7.l. ſi ſu
nita. S. ſi iem reuerat. tria oſiderabunt᷑. pmo qð remanſit apud me
ex veteri.ſecundo qð de meo ibi poſui. tercio qð le veteri materia ibi
repoſm.a ſic ommbo inſpecus habeam qð mea intereſt. vel Hm.p. dic
ſecundo cauiſti mibi de damno in ſecto poſtea cecedit tua wmꝰ in pa
riutem meum quem refeci. emendams mihi eo pcio q̊ erat pus. non
Oputabit᷑ qo modo valet plus.nec id qdð ce veteri in eundem eſt repo
ſuum. ar. j. I. ꝓx. S. fi gc.
h. Piecio. i. materia pmi parietis qᷓ apud me reman ſit. vel eius ex⸗
timatione vt ipa.ſ. mihi non reſtituat᷑.vel pᷣm alium dqucto pcio.i.

wctoꝛ legum.

q Senſurꝰ ſit. ꝙᷓ pateret᷑ is qui ediſicat ſuper ommuni pariete.
tunc licet adhuc non timeat᷑ ex opinione hbominum damnum. tñ
quia facile poſſet contingere pꝛopter ex tinctõnem operis alterius ⁊
qꝛ h ꝗ timetinec edificat.hʒ pᷣcoſioꝛa edificia q immẽ poſier dam⸗
nũ.pᷣſtat᷑ ei cauno.Si at᷑ vtiq; edificaret non pᷣſtaret᷑ cautõ.lʒ pᷣſtita
poſſei omitn.vt. T.e.l.dãni.S.cũ ꝑietẽ.ł meliꝰ pᷣm aʒ. diſtigue vt P⸗
mus ſu caſus cum alter ſolus edincat.ſecũdus autem quand vter⸗
q;. tunc cauet᷑ ſi vnus eſt magis damnum paſſurus ꝙ alter vt hic
ſed an poſſit agere.vt dices infra eo.l.ex damni.S.quonens.accurſi

us floꝛentinus woctoꝛ legum.

r ¶ Vicino. id eſt ſocio. accurſius floꝛentinus wctoꝛ legum gloſatoꝛ
zuris ciuilis.

Ab eo ſocio.ſ.communi di. iudicio inter ſe intentato ſᷣm quoſ⸗

dam.quod non placet.quia iure communi damnum non contingit
vt ſupꝛa commum di. aꝛboꝛ. S.ſi ꝑ eundem. a ſup vſuf. quemadmo
dum ea.l. qntepenulti.dic ergo conſequitur. nd eſt conſ. equi poſſet
vtrunqʒ ex interpoſita cautione.quod iamen ſieri non vebet. vt ſu
pꝛa. e.ſi edibus.⁊ infra eao.l.ex dammi.S.quotiens. mii in duob⸗
caſibi.vt mom dixi.in quibʒ enam loquitur lex ſupꝛa eoð.l.in bac
hac. a eſt rano ſcom quoſdam. quia indiuiduus erat paries. 2

ſie. ceſſat commum dimi. Item nec communis eſt ex ſocietate.⁊ ſit

cnll

1

neriſ
Unte

Warn
Meer

t.
tungee

danin
Vini
rtmeni
N
na Nri
N
forechn

lnif
AMneng
lcgtn
1 A
ls.

fumm
Wldne honn
nuſge.

1 Atalrt
mo göalet
Halfiabarih
Rrde
WnNn A
WWNN
hsin inf
eie

A NN⸗

Nunr adlia
munag

Puſdang .

enoi
öelan.
Nnens nſii
Aai A
. Mm
Einsſcrunr

mmm mne.
n NNN. i
Gslin
nme poſn
tanihhit
aſimn np
npanme
i N
nmns n

Nunmmifnuon
cnunst
iimton
enign hoſe
ito het K
ns. m ut
10liln
ER gart⸗
agſCaitn⸗

ceſſat pro ſocio. vnde hec cautio in fubſidium pꝛeſtatur. vel ratio
eſt ahuſtar veſtibnili: vt S. cẽi dim. l.arboꝛ. S. de veſtibulo.Alij ex.
ponum bunc finem vt quancũ alter ſocioꝛum pꝛeſtat vicino vel ſo
cio occaſione ſocij cuius culpa damnum datur ex comum pariete.
tantũ ab eo ſocio conſequatur per communi d.m. iudicium qõ nõ

x Szbi. ſ. peiẽ

t BSi wmin?.
aanenee . Si vminus in controuer ſia ſit
aurn ven a dicendum eſt damnmi infecti onus
poſſidentem: 24 poſſeſſoris eſſe: cum id quod preſti
poſſdente pen terit: imputare wmino pꝛecdij poſ⸗
urio ab exi ſit. ſi non caueat: poſſeſſioneʒ ad
v Doſſit. v petitoꝛeʒ qui damm infecti ſibi ca⸗
r e bei. nent velit: tranſferat. nam id im⸗-
eſt verum enam quum eſt ſtipulatoꝛem compellire
ile ſiqen voſ lcto predio:ex quo damnum vere

atur: wminum querere. Bam⸗
m infecti ſtipulatio latius patet:et

n. c. ieo ⁊ ei qui ſuperficiariam inſulã
. E S . . . . „ . —
i .2 n habet: vtilis eſt ea ſtipulano:ſiqᷣd ĩ
rem aci. l. ij. ſuperſicie damnum datum fuerit

b Damni. lani

mhilominus ⁊ ſoli wmino vtiliſ

.j. F. fi. 1. l. j. Item esuet qui nouum opus nunciat. vt Z. ntu.j.l.d

pu.S. qui procuratoꝛio. ac.

K Mon cauebuur. poſtꝙᷓ cauerit d rato. R.

IProcuratona. id eſt ꝙ non ſit procura. vel aluer acciptur. vt mo

do nota. accurſius.

noceat. In eſtimando nouo pa⸗
riete ratõ haberi vebet eius ĩpen⸗

ſetque modum probabilem non ex ſer ehenahirari,
1 1. or penſa noun parie
cedit in veteri eius cultum non q penſano heraa
gggrauet. fuactus eſt. eſtimabi
i Dem. mr npenl⸗ refecti
X danmi infecti ſtipulatöne moderata⸗ ging e
non opoꝛtet infinitam vel ulud eſt artenden⸗

immoderatam eſtimationem fi⸗

m Ju eſtiman

ſi totus paries ve
ius ruat occaſione
vicinarum eaium
de quibus pꝛomiſ⸗
ſum eſt damni in⸗

dum ꝙ melioꝛem
habet modo perie

eri: vtputa ob tectoꝛia vel ob pictu tem. 7 quia ſi ĩ ve⸗
ras:lcet enim in hoc magna ero⸗ teui ere volntar
gatio acta eſt: attamen ex damnn mnpen e mon dz

infecti ſtipulatõne moderatam ex
timatõnem faciendam: quia hone
ſtus modus ſeruandus eſt. nõ im⸗
moderata cuiuſq; luxuria ſubſeq̃n

da. Quotiens communis parie
tis vicio qͥd accidit: ſocius ſocio mil

re trimentum hoc quod benefi⸗

cio eius contingit: ipſuʒ ſarcire de

bere.ꝙ ſi equaliter vtriuſq; oneri⸗

n In veteri. id ẽ
ſ̃m veterem eius

cultum.

0 Aggranet. ijſi
diceret. nõ ommi no

2„ Wwee vetus cu lius eſtia⸗
preſtare vebet: cum cõis rei vicio m. quia non putu
contigerit ꝙ ſi quia alter eum pref eregenilene
ſerat vel onerauerat:idcirco dan⸗ nns grommunſoꝛem⸗
git: dic tS. 1. pxi. in fine.
num contigit: conſequens eſt dice Nr:ede memne⸗.

cultꝰ. id eſt que re⸗

fectio vel ſuſtenta
tio facta ab vno ex

ſocijs aggrauaret

us. comparat⸗ eſt: ſi ſolo damnũ datum fuerit: vt
um pro poiuu ſi tota ſuper ficies tolleretur: frau⸗
Damnü da⸗ dabitur enim wominus ſoli m pen⸗
tum. i. vari veti· ſione percipienda. Alieno nomi
n ra. e: ne ſtipulart ita licet: vt quod dam
ſuperfciaruum. num wmino datum ſit: tomprehe
. deretur. cauere autem vebebit is qᷣ
R Kore ie ſtipulabitur wminum ratam rem
cionem eum habiturum:exceptioq; procurato⸗
Amnn er e ria ſtipulatiom inſerenda erit: ſi⸗
damnum darur cut in ſtipulatione legatoꝛum: ꝙ ſi
ſoo ſubijcit. c ei non cauebitur: mittendus eſt in
eNPerepienda poſſeſſionem procuratoꝛ omnimo
remutitur erga do: vt ei exceptio procuratoria nõ
ſuper ficiario pẽ
ſio pꝛopier metu·
ruine: vel ꝓpter

minam. ſic et penſio emphiteote. vt. C. de mre emphit.l. j. mer⸗
ces conductoꝝ. vt a S. e.in hac.⁊.l.nam ſi non ſu.⁊ S. locan habi⸗
tatores. S.ſi.⁊.l.ex conducto.S.ſiquis.⁊.S.cum quidã.⁊.S.papr.

⁊ ſic ſun hec argumenta pꝛo ſacerdonbus vltramotanis qui facta

excommumcatione mi ꝑercipiunt.vnde ao cenſum teneni non v⸗
bent. accurſius. ..⅞ẽ⅞l

f Alieno.licet.ſtipulatur ergo procurator.vt hic ⁊ S.e.pretor.m
prin. ⁊.l.qui bona.S.ſi alieno:a wmini inſpiciiur vtilitas vel in
tereſſe:vt hic ⁊ S.ſi quis cauti.l.pe. MMU

4 Senehir v⸗ rem ra. ha.l.non ſolum. a S. de procura. pom.

i ſtipulerur. ⁊ quere vt ibi. a.
h Inſerenda. ab eo qui promittit de damno infecto. vt dicat ſe ñ
teneri ſi apparueri falſus procuraior. vel wminus nõ haberet ra⸗
tum vel econtra.dic inſerenda a p:ocuratoꝛe vt non teneatur ex ſti
pu.de rato ſi aparuerit eum eſſe verum pꝛocuratoꝛem vel wminũ
babere ratum.⁊ ſic dicitur exceptio procuratoꝛia. ꝙ non ſu procu⸗
ratoꝛ:vel ſit: vt dicium eſt.ałs dicitur pꝛocuratoria exceptio quan

do non poteſt eſſe procuratoꝛ. vt S. mandati. ſi fideiuſſoꝛ. S. quedã.

te probatio. in exceptione.S. ſed ſi procura. Item nota hic arg.
pro opimione noſtra qui diemus eſſe in elect. pꝛocuratoꝝns velit
robare mandatum vel ſauſdare.vt nota.C.de pꝛocuratoribuo.
1.]. accurſius. l
1Zegatorum. nam et in ea ſtipulatione legatarij 1 ſanſdanti de
Tato.vt hic et S.de pꝛocura. pomp.S.ſi ſtipu.a..vt le.no.ca.l.j.

Eled procura.⁊ inſeruur hec exceptio.vt bic ⁊ ar.j.vt le.no.cs.l.

ficiendo. Item facit ad. . z. l. proxi. 5. fi. ae.

bus preſſus vcidat:recuiſſime ſabi alium mmis volu⸗
nusſcribit parem vtriuſq; cauſaz ptsrijs ſcilicet fa⸗
eſſe. ſed ſi alter plures vel precioli ohenſn don
eſſe. ſed ſi alter plures vel prea ſacit loqui in com⸗
ores res annſerit.melius eſt diceꝛe mum panete: ve q̊
loquitur ſupra.eo.
m cõis. 2.l. ſe. 7.l.
inter. 1. J. e.l.in re

p e E damm. eſtimatonem fieri. vi S. v ſer. vꝛ.pꝛe.l.quidam.S
fi. z.S. l.pꝛoxi. S. fi.⁊.l.nam ſi non ſit.ac. W
q Luxuria. i.prodigaluas.ſic ponit᷑ S. xe wlo.non debet. ⁊ facit j.
xæ pig. aci.ſi ſeruos.⁊ c curatoꝛe fur.l.vel luxurioſe. D
r Quotiens.accidit.ſocio circa refectionem nõ ceſſante.alioquin cõ
muni di.ſarciri poterit damnũ vel pro ſocio: vt S.e.ſi edibus.
ſ Sebet.etiam ſi cautio pꝛeſtua fuerit per erroꝛem.

1 Eum. parietem

vV Benenicio.id eſt maleſicio.iromice enim loquitur.ſic. C. de inoſ.

trſta Karres er.
reſſus. paries. MẽW
3 Zatu ſte. hoc qauando neuter habet pꝛcioſioꝛa. vt differat s
ſequenti. R. ac. RWZZ
b Amiſerit.quã alius retento caſu ſuperioꝛi.ſcilʒ ꝙ vterq; ex ſocijs
onerauerat parietem communnſnnſnemm.
cDnera.cum enim in pari ſunt cauſa ſiue culpa: quia ambo vltra
modũ imponũt: neuter alteri quicꝙᷓ obijcere Poteſt: ſic. C. ve li. ca. l.
ſi filiũ.⁊ S.d dlo.ſi duo.⁊.j.quod vi aut clã. l. ſi alius. S. belliſſime
2.l. ſi. S. ſi ad ianuam. Item non obſtat hiuc. N. n S. e.l. mter q́s cir⸗
ca pꝛin. ibi vel aliter pre.ac. qꝛ ibi ſemper vnus ſołꝰ ediſicabat. h am⸗
bo ᷣm quoſdam.Alij aliter ſoluunt vt ibi diximus. Tu dic m azo.
2. D. ꝙ in dð uerſis ca. loquuntur. lex enim ſuperior loquuur quãdo
cautio ſit alicin ex his qui habent communem parietem.quod in ouo
bus caſibus dicit cõtingere.i. quando vnus ſolus ſuper cõmum vel
in communi pariete aliquid facit: vnde vamnum ab altero nimet᷑. au

ob hoc tebet cauerri. Item quando vterq; vel neuter communi vł fu
r communi pariete quid facit. cũ alter habet pcioſioꝛa edificia: vbi
cautio eſt alteri ab altero pꝛeſtsnda.quia mams damnũ poreſt ſubi⸗
re ex parietis caſu: ſi aũt neuter maius damnũ erat paſſurus ꝑ caſũ
neutri ab altero debet caueri: ſeo in pꝛedicns caſibs im alieri ab auero
caueri diximus. B

ie dnsas partes: vbi æ totum alteri queritur ſi aſter nullam haber

ibi partem:vt.j.væ ſtipu.ſerno.proinde.S.ſi.
I d AZmmni intecti. eius. ſ. pꝛomittentis. ac.
m Eaſq;ʒ.tegulas vicim.ac.
1 Di vicio,nunc reſpondet.ac.

O enti. vt

autẽ tradit ex cau⸗
tione quando poſ , „
ſit agi oſtingneao quia ambo onera impoſuerũt.neu
veruz altenus eux rri aduerſus alterũ competere a⸗

pa im veciderit pa⸗

ries minlommn? ert

d LQuotiens. in

ꝑtem ſusm damm

ro m dai bat: pro wminicis par tibo conueni
30 partem ſhn. eſt ri eos oportere. Si plures domi
vt S. eo. plures. in m ſint edium qui damni infecti ſi⸗
n eae⸗ bi proſpicere volunt: nec quiſꝙᷓ eis

e Pꝛo wminicis

.ſ.. ofeum · nes in poſſeſſionem erunt quideʒ
ſa plurium. er equalibo partibus t ꝙuis diuerſas
maͤ auernur. portiones wminij habuerĩt: ⁊ ita
Pinij in hiewmi pomponius ſcribit p Dmpo
bus que riment ru ,„° WETo⸗
memeleraere reficiendo cõmuni parie⸗
e.ſi intea te ei potius facultas ediſican

gut. 7. I. p reioꝛng⸗

ctioneʒ. Quotiens ex damni i⸗

ſmn vici. aloquun ſecti ſtipulatione plures agunt. qa
ve F.l nimn. ĩ eandẽ rẽ dãnũ paſſiſunt: id eſt in
S.preterea. 1 tunce edibus non vebet vnuſquiſq; eorũ
lle olus connen 1inſolidum agere: ſecd in pantem er⸗
norelp: periri. neq; enim damnũ quod piu
Ge hie nenter e ribus datum eſt: vmcuiq; inſolidũ
re eem r datum eſttſed in partem datum el
tuuo caſn ceciciſß ſe videtur: ⁊ ideo vnicuiq; in partẽ
n comperere actionem iulia. ſcribit.
pula. Item contꝛa item ſi plurium ſint edes qui dam
icrorgedechte noſe imminent: vtrum aduerſus
vamnum a4t. vnumquemq; wominoꝛum inſoli⸗

dum competit:an in partem:⁊ ſc i
pſit iulianus: quod ⁊ ſabinus pro⸗

damni infecti caueat: mittendi om

.j.a ſic appaꝛet dli preſtatur:qui magis idonee re⸗
alio modo ſe haber ſicere parietem velit. idemq; dicen

mnſſio ꝙᷓ ſuipu.

8 1 NMreficiẽ⸗

do. qð eſt
neceſſe quandoq;:

vVt S.e.l. in parie⸗
tis commums. et·

.l. ſe. licet ſit con⸗

dum eſt ⁊ ſi de eodem itinere riuo⸗

ue reficiẽdo inter duos vel plures

ara S. commum vi. l. ſabinus: ſed ſolnitur g. e. ſi edibus. ee.
h Igdonee. ſimilis inſpectio habetur cum plures agere volunt e ſe⸗

i Vlianꝰ.

cinm tegulas eaſq; fregerant:queſi⸗

deret. Cum parietem commu⸗ 11 aH
nem edificaret quis cum vicino:et S. fig.
priuſqꝙᷓ veterem vemoliret: damni
vVCum pari⸗

infecti vicino repromiſit: idẽq; ſti⸗

pulatus:poſteaq paries ſblatꝰ eſ-⸗ eciicare vellet.
ſet: habitatoꝛes ex vicinis cenacu⸗ quod patʒ ex eo
. „ AIhia veterẽ nõ⸗
lis emigraſſent: vicinus ab eo mer das temolterat
cedem quam habitatoꝛes non red⸗ S0. aconſtrue.
derent: petere vult: queſituʒ eſt an vemo kic e
recte peteretur:reſpondeo nõ opor nus tm̃ ediſca
tuiſſe eos qui communeʒ parieteni e anvenh; 5
echſicarent: inter ſe repromitteret ¶vm Johan. vel
neq; vllo modo alterum ab altero veri ambo vt
cogi potuiſſe. quod ſi maxime reæ bic dieu cum vr
promitterent: tamen non oportu⸗ 2 pꝛobatur ibi.
iſſet amplius ꝙᷓ partis dimidie. inma non opor

ꝭ Repꝛomiſit.ſi foꝛte eius edes pꝛopter vieium communis pa
neetis ruerint: vel m rebus ſuis damnum ſenſerit a econuerſo ſinn

3. eo. fluma. §.
õä hec ſtipuł.⁊ ſe⸗
AIA ſernus communis damni quennbne. §.
infecti ſtipulatus ſuiſſet. perinde vſhin k l. et
r— — gu. S. como.
habetur:acſi ipſi vmini ſua voce ad eos.ac.
pro partibus ſtipularentur. „
. p L re. id eſt non te
Amni inſfecti qͥdã vicino re-⸗ netur ꝙᷓmis ſti
promilerat: 2 ex eius edificõ Au tunt mnierpo
tegule vento deiecte ceciderant ĩ vi ꝗq Et quod re

ſpondet tacite

tum eſt: an aliqmid preſtari oport; bicctionn ac.
reſpondeo ſi vicio edificij ⁊ infami r Siue qund
tate factum eſſet: preſtari vebere. erbaſtip. vt
ſed ſi tanta vis venti fuiſſet: vt q;;⸗ —
uis firma edificia conuellere poſſet Ruerat. q
non vebere: 1 quod in ſtipulatione ꝛur pramiee⸗
eſt ſiue quid ibi ruerat: non videir
ſibi ruere quod aut vento aut omi ⁊t Aqmota.i.
no aliqua vi extrinſecꝰ admota ca cqnore a50 *
deret:ſed quod ipſum per ſe conci⸗ contra. j. ni j.

ctem. ecifi. id ẽ

tuiſſe ⁊c. accur.

pul.vᷣio.vt.j.de ſepł.vio.l.pꝛetoꝛ.S.ſi plures: vel accuſare de aliquo

crumine.vt.j.de accu.ſi plures:vel interdicto ⁊e li.ho.exhi. vt.j.de li
be. ho. exhi. l.iij.S.hoc mterdictum..vel bona petere cauſa libertatũ
conſeruandarum. vt. C. v teſta. ma.l.j. S. penul.
i ſ ſeruus commums. aeſi ipſi wmini. vox ſerui vox wmini
vt inſti. ve inuti.ſtipu. S. ei. Sed hoc fallit in dnobus caſibo:

vꝛ. . e ſtipulat.ſeruo.l.ij.⁊.l.antepeę.ac.

k Pro partibus.ſed tunc quilibet videtur ſtip. pꝛo dimicia ſui da⸗ .

m. S. e. plures: nunquid ua erit ⁊ hic?x Rn. non. ſed ſic intelligo pro
parnbus. ſeilicq; quilibet pꝛo tota ſua. Item nunquio acquiritur wmt
nis pro poꝛnonib quas habent in ſeruo. an vo quas habent in re cu
ius nomine ſtipulantur:? videiur pro his quas habent in ſeruo. vt. j,
ce ſtip. ſer.l.ſeruus commumis.ſic ommium eſt.ſeo contradico. vt.ſcʒ

pro parubus quas habent in re: nec obſtat dicta lex ſeruus commu⸗

teſt acquiri plus alicun wvmino ꝙ, habeat ĩ re: licet in ſeruo habeat ſoꝛ

luer ſtipulatꝰ eſt. vt ſubijcit: dicta. l. inter. 7. l.in omunis. 7.l, le.

b Jadeoq;. quia damnum timebatur. ac.

c Poſtea. repete cum poſtea. ac.
Censculis. ałs ex illis cenaculis.ac.

e Cog potuiſſe. vt de aliquo caueret miſi in duobus ca. vt ſupra

eo. inter: ⁊ diligenter hic diſtingue e commum pariete:quia aut g̊

eius damno timetur nemme ibi operante: quo caſu non caueat᷑. et

interpoſuia non commnttit᷑: ſed agit̃᷑ pꝛo ſocio. vel coi di. vt g. eo. ſi

edibus. in pꝛin. a.l.nametſi.l.ex damni.S.j.primo Hen. ant ꝓpter
operam alicuius:a tunc aut vnus edificat a cauetur: vt S.e. in ter
uos. j. Rñ. 2. I. in cõmunis. 7.l. ſed ita. 7.l. nam ſi enam.l. ex v 68
nmi. S.j.ij. Nnſo.⁊.l.in hac.aut ambo vltꝛa modum aut vnus im

pruno caſu non commitutur canno enam mmterpoſita. vt ſupra. e.

er damm. . quonens. penul. a vlti. HFi. ſecundo committitur. vv

3J. inter. ij. Rn. aut nullus vltra modum: ⁊ tunc non cauetur,. ſes

arug.

u
Pbpeh
Memmh.

Mnrn
niun e 4
rdn.
Sirin
Uiniu l.
äKKa.

Cunderd
Wh. di
WaRWe.

a,0, h
nend Nſ
nus tihhi
Whn
60 nnte s
fin Yin d
Wiai N
bemang
o aſ
wbuurh.
Urv ur

Onnmn’/
aunutii
ml

mm
uni
nnige
ager
ſieine
1l.
unur
iunſini,
nnniſne
ndun

R cantum fuerit committitur vt hic. ac.
f Quod.i.quomam.accurſius.
g Cum parierem. ediſicaret.ſolus. Aſd. ac.
h BDeberei. vt ⁊ S. e.ex damm.S. item ſi plurium:⁊ caue tibi:qꝛ
non dicit ſocio canendum pro dimidia:ſed hic dicu ꝙ ſi etiam ex⸗

extraneo aſſimi
letnꝛ.quod tamẽ
non eſt tacien⸗
dum:ne caueret
in plus.ac.

1Vicinus. id
eſt ſocius. a
k Feciſſet. id
eſt ſenſiſſet. ac.

IPreſtaturũ.

ſed non per erꝛo

reʒ iuris vel fa⸗
cti.ſed ex conuẽ
tione facta fuit
promiſſio.id eſt
ex certa ſcienna
vr ſupra ſiquis
caunio.l. ſed ⁊ ſi

m Db eaz. id
eſt ob dammi in
fecii ſn pu.ac.
n Segiſſet.ſo
cius ſocio. ac.

0 Repetere.
quaſi ſoluiſſet ĩ
aebitum. ac.
p Quoniam.
als quia.
q A vicino. id
eſt ſocio cui ſim
uter promiſerat
RK. sc.
rv Baret. emen
dando ſocio dã⸗
num. ac.

Paopter il⸗
lud. opus ex ſti⸗
pulatu conuen⸗
tus. ac.
tMon operis
cõmuis. K. ac.

quo amplius nec extraneo quidem
quiſꝙᷓ cum parieteʒ communẽ edi
ficaret:repromittere beret. ſed qͥ
niam iam in totũ repꝛomiſiſſet om
ne vetrimentum quood ex mercede

vicinus feciſſet preſtaturum: ideʒ

conſulebat: poſſet ne qð ob eã rẽ x
diſſet:rurſus repetere: quoniã ſti⸗

pulatus eſſet a vicino ſiquid ob eã⸗
rem:qꝙ ſibi edificium factum eſt:ſi

bi damnũ datuz eſſet: id reddi:cuʒ
⁊ ipſam hanc pecumã quam daꝛet
propter illud opus:perderet. Rñ.
non poſſe propterea:quia non ope
ris vicio:ſed ex ſtipulatõne id amit

a Frica.
Vm poſtulaſſem vt mihi dã

nm infecti promitteres:nolui
37 priuſeꝙỹ pretor adiretur: edes
tue corruerunt ⁊ damnuʒ mihi
derunt:pedius ait:vt nihil noui pᷣ⸗
toꝛ conſtituere beat:⁊ mea culpa
damnum ſum paſſus: quia tardiꝰ
experiri ceperim. at ſi cum pretor
vt promitteres vecreuiſſet: ⁊ te nõ
promittente: me ire in poſſeſſionẽ
iuſſiſſet:pꝛiuſq eo vemſſem: corru
erint:perinde omnia ſeruanda eſſe

₰ —

exiſtimaui:atq; ſi poſteaꝙ; ĩ poſſel⸗

—

vV Amitteret. vt ⁊ arg. S. e.flummum. S.fi.j. Rn.⁊.l.damni.in
prin. ibi ſed quod opere ⁊c. aʒo.accurſius.
x c Um poſtulaſſem. non pro tribunali. pro. id eſt. non a indi
ce ſedente pꝛo tribunali:ſed ſunpliciter a vicino meo.⁊ hoc
eſt quod ſequitur in littera:⁊ priuſꝙᷓ pretoꝛ adiretur ⁊c.aʒo.ac.
gꝗg Moluiiti.ſ.promittere de damno infecto.ac.
b Paſſus. vt ⁊ S.e.eueni. H
c Vemſſem. ſecus ſi neglexiſſeʒ venire: vt S. e.ſi finita. S. ſiquis
metu. facit S.e.pretor.in fi. ⁊.l.ſe.⁊ quod ibi dixi.⁊.l.iſi finita.
S. illuo. 7. S. eleganter. 2. S. ſi lam ruerint. aʒo. ac.
d Samni.miſſus ex ſecundo decreto. ac.
e Domimum. id eſt quaſi wminium. puta vecennio inter pñtes.
Creditor.abſens.aʒo.ac. —
g Velu. ſeo videiur non admitti S. e.is qui. a.l.ſi finita.S.ſiqua
iura. 7. S. item queritur: ſed ibi preſens hic abſens fuit. vt S. e. eo⸗
rum. in prin. 2. l. ſi finita. S. ſi forte. Item oppo. quia diuturnum
ſilennum conſtituit creditori inefficacem aci.hypothecariã. vt..

aduer.cre.l.j.Soł.quidam dicunt hoc ſpeciale contramiſſum vr

ſicut vnum ſpeciale eſt pro eo: vt preſcribat eniam ſciens rem alie
nam. vi 3. ve noxa. l. ⁊ generaliter: ſic ⁊ aliud contra eum. vi poſt
ecenmum ten eatur hypothece. Alij dicunt hoc eſſe imeiligendum

eo caſn quando beneficio reſtitunonis creditoꝛ iuuatur contra pꝛe
ſcriptionem iuſta cauſa interueniente. vt dicto.S.ſi foꝛte.⁊. §. poſt⸗
ea.⁊.l.eorum.vel intellige pꝛoſequi velu infra.xx.an. auditur er⸗
go ⁊ cauet:vt dicta.l.eoꝛum.in prin. accurſuu0us.

1

5 Parstus. ſic S. eo. ſi finita. S. ſi quis damni. a. S. item videam

⁊æ.S.ſi iam vœciderint.ac.

i Zribuendum eſt. quod tribnitur poſſeſſon. vt. ſ. retineat pꝛo expẽ

ſis.ſed certe immo idem emptoꝛi con ceduur.v

t ſupra de pigno.l.pau

lus.S.penuł.que eſt contra.Dobł.ibi ve bone ſi.hic de male fi. empto⸗

ſionem veniſſem: damnum datum
eſſet. Bamni infecti nomine in
poſſeſſionem miſſus poſſidendo wo
mint um habere cepit. ceinde ſi cre
ditor eas ſibi pignori obligatas ꝑ⸗
ſequi velit:non ſine ratõe dicetur:
niſi impenſas quas in refectõne fe
cerim mihi preſtare ſit paratus:ĩ⸗

hibendam aduerſus me perſecuti

onem. Cur ergo nõ emprori quo⸗
qʒ id tribuendum eſt:ſi foꝛte qͥs in⸗
ſulam pignoꝛatam emerit:non re⸗
cte hec inter ſe ↄpabuntur: quoniã
is qui emit ſua voluntate negociuʒ
gereret:ideoq; diligẽtius a vẽdito⸗
re ſibi cauere ⁊ poſſit ⁊ öbeat:quod
non eque ⁊ ð eo cui damni infecti ñ
ꝓmittatur dici potef.
kKeuyola.
Quo fundus petitur: ſi edifi
catum habes ab illo: ago ti⸗
bi ius non eſſe ediſicatum habere.
non ðᷣfenderis:ad me poſſeſſio trãſ
ferẽda eſt:non quidem vt protinꝰ

ðſtruatur opus: iniqnum enim eſt

demolitõnẽ protinus fieri. h̊ vyt id

fiat:mſiĩtra certum tempus ege⸗

ris ius tibi eſſe edificatum habere
H „ YBuls.
S curatoꝛis reipu.officium

a quo fundus petitur ⁊ ſi edi ⁊c.⁊ tunc eſt oꝛdo lit

re dicit. hoc nõ pla
cet.qina hic aliam
ꝙ facit rationis di
uerſitateʒ aſſignaſ
ſet. Alij dicunt ꝙ
hic non erat res ſia
cta melior. ibi ſic.
vel ibi quaſi ex ne/
ceſſitate fecit: vt wᷣ
mum exuſtaz ree⸗
dqiſicando hic ex vo
luntate: vel hic de
ſtricto iure: wi de
equitate. vel dic h̊
loquis quo ad preci
um no quo ad im⸗/
penſas: hec placet.
vel dic eſſe diſſimil
tudinem ꝙ;tum ao
rationem quam aſ

ſignat . ſed in iure

retentionis impen
ſaruʒ ſunt ſimilia:
lic S. dłe con. in. iu
li. ⁊ eſt ar. S. fam.

her. l.ſi pignoꝛi.et

noꝛ. S. reſtitutio.⁊
S. exercitoꝛia ac.
j.in pꝛin. ac.

RK Mõ recie. nũc

Knget. gecurſius.

m Mon promit⸗
tatur. cum ex qua
daʒ neceſſitare hoc

faciat.

n Auo. in
quibuſdaʒ
libꝛisi cipit ibi lex:
ſi edificatũ habes.
⁊ prĩa linea eſt can
cellata ⁊ ita dicitur
eſſe py. alij habent

tere. ſi habes ediſi⸗

caium.id eſt dicis te habere ab illo.id eſt eius auctoꝛitate ſiue eius cõ
ceſſione.cum prius debebas illi ſeruitutem altius non tollendi a quo
fundus petuur.. id eſt fundi ſeruitus. ſcilicet ne altius tollas. licet
quidam oicunt fundus. id eſt funch poſſeſſio.⁊ ago. id eſt. agit ille.
mutat emm perſonas. ⁊ quod dicit a me. id eſt ad eum. vel dic econ/
tra:petit.id eſt a me qmi peio ago ⁊c.ſ.ego qui ſeruuuteʒ peto.⁊ ſic de
tercia tranſit ao pꝛmam. ſic S.mandati.l.preterea.ac.
o Habere.ß ſi non haberet edificatum: alia pena non cefendenti im
poneretur.vt S.de operis noui nuncia.ſi pnus.ac. .

p SDefenderis. paſſiuum. accurſius.

Tranſſerenda.vt ⁊ S.ſi ſerui.ven.l.is cui.

r Ja ſiat. id eſt demolitio.

ſCerium tempus.a mdice ſtatuendũ. Ot. ſeo nunquid infra annũ
veniens recuperat poſſeſſionem? videtur ꝙ ſic.vt.C.de pꝛeſcriptiõe.
xxx.annoꝝ.ſiquis empnonis. 5. ſe et ſiqiis. ſeo contradico quia lis
erat hic conteſt. vel quaſi.ar.C. quõ a qn iudex.ↄſentaneum. ⁊. C.
vbi in rem act.l.ij.vel ſpeciale eſt in hoc caſu vt non audiatur vſq;
ad annum. vt ⁊. S.ti.j.ſi pꝛius.ſed iudex ad ſuum arbirium ſtatuat
tẽpus.vt õ.de iure deli.l.j.S.ſi.⁊ fac.C.de iudi.ꝓperadu.ẽ ao hoc
quod cogit᷑ agere ſpeciale eſt. vel cauſanue non en pᷣciſe dicit᷑. vi.C
nemo inuitus agere vel ac. co. Ieẽ facit.j.xv aq̃ qti. ⁊ eſ.ſi de via.ac.
4a S curatoꝛis. potes ſic ponere caſum: wmus ancuius erat ce
ſtructa:curator reipub.xebet curare ꝙ iſia wmus reficiatur

c ij

qo ſi wominus noluerit ipam reſicere:ipᷣe reſiciat. a non reddat niſi
ipſe reſtituat ſibi impem as. ſic ſacit ad queſtionem notatam S. qin
bona. S. qui dammi infecti. accurſius. ́èM
v Awmmo. quando ſunt cõmunes ? alter vult reediſtcare. alij c0
pelluntur vt hic ⁊ ſupꝛa pro ſocio.l ‚duobus. §. ldem. Rn. 7. .,
echifi. pri. ſi vt ꝓ⸗
ponis. Si vo non
ſunt ſocij ideʒ ſint

uamen unles de ſpectat vt dirute wmne a wmina
ce nouo faciãt als 9 En
non conſtructio ß co extructam ſi vominus ac temp⸗

pecuniam impenſaz cum vſuris re

ſeo reſtrictio preci re
ſtituere noluerit: iure euz reſpubli

pitur ⁊ deſtructio
mnhibetur. vt. &.

e ecnfi · pri⸗ ſingu⸗ c(q diſtrahit. DMD
larum. 3. leg. n Eratius.
lccenn. . N of. Vod conclaue binarum edi
preſi. l.preſes. g. um Tminus ex alüus edibus
1yPom. wonꝰ Iin aliarum vſuz conuertat: non ſo⸗
alicm erat ſiru⸗ lum ſi contiguatio qua id ſuſtinebi
e abee o tur: orietur ex parte earum edium
ſeo rlecia fuerit ſi⸗ in quarum vſum conuerſum erit:
tu gublc⸗ rine esrum ſiet: ſed etiam ſi tranſuerſa
ne inmn⸗ contignatio tota in alienaꝝ ediu;
bi. lel pone caluux parietibus ſevebit. ſed labeo in li
duo erant ſocij hapris poſteriorum ſcribit: binaruʒ

bentes edem com⸗

munem deſtrucaz ecium vonnnum vtriſq; poꝛticum

vnus volebat ipa, ſuperpoſuiſſe: inq; eam aditu ex
tificare: alte vwo ⸗ n
ſite reedificare cu alteris edibus elato alteras edes
ſocio: ſed nõ ſolus: SS
ſi curatoꝛ ſecit pp

terit ille reaccipere —
wymum infra quatuor menſes cum centeſimis vſuris: ſi non recupe⸗

rauerit iure vendetur. accurſius floremtinus.

a Extructam.i. reſectam cum æfoꝛmaret foꝛte plateam amunis.
b Ad tempus. quadrimeſtre. M. quod non placet.
c Eum viuris. centeſimis. M. quod non placet immo ſemiſſes. vt
5. de vſuris. cum quidam. S. ſi œbitoꝛes. a. QOUDàᷓJVDUð
dDEam. ex oranone diui marci: vt. ff.pro ſocio. cum duobus.S. idẽ.
tndeo pm. M. quod non placet. quia hic non pꝛopomitur: ꝙ fuerit
ſocius alicuius reipub.ſed dic ꝙ et ſumptu pubuico wmus retecta ta
cue fuit obligata. vt. C. qui. ca.pi. ta. con.l.ij. vnde poſt tempus ven
dent. quod.ſ.ſtatuitur. . de iure wi. impe.l.ſfi. accur.

e q Qod. ſubauch illud. ac.
ſ Lonclaue quidaʒ vuas womos habebat ſepatas: ita ꝙ ali⸗
quod mierſnitum ſiue imeruallum erat inter vrranq; wmuʒ: a in eo
ſpacio conclaue erat. ve vtraq; womo iter erat ad conclaue. poſtes w⸗

mimus clauſit vnum boſtium conclams: totum conclaue conuertt

ad vſum alterius womus. conclaue totum eru illius wmus ad cuius
vſum conuerſum eſt. R. a dicitur conclaue locus quidam ſecretioꝛ in
mo vel exra wmum: vt hic erat: conſtructus ad quẽ ñ niſi per plu

rres claues peruemtur: ? ideo conclaue dicitur edium: quia & eo con

claui uer erat ao vtranq; wmum.accurſius.
g Hinarum. quidam habebat duas edes: in medio quaꝛum erat cu
ria cuius vſus erat ↄmumns viriuſq; wmus: wvminus verut vſuʒ con
clauis ad vnam wmum tm: a recluſit iia ꝙ non poteſt ex alia habeꝛe
aditum: poſtea foꝛte vendidit vnam wmũ: queritur cuius debeat eſſe
conclaue? ⁊ Hn. ꝙ eſt illius dmus ad cmnus vſum eſt conuerſum cõ
claue id eſt camera. eſt hoc verum ſiue ſuſtineatur ab ea wmo ĩ cuiꝰ
vſum eſt connerſum: ſine totum ab alia ſiue pro parte ab vna pꝛo par
te ab alia. hoc autem probatur tali ſimili quod inducit labeo m libro
poſteriorum: ecce quidam duas womos habebat: que aliquantulũ di⸗
ſtabam: vtriuſq; ſuperimpoſuit porticumta ꝙ erat in confimo illa
rum: poſt includit adijt ionem ulius dmus: ita ꝙ non poterat ire ad
porticum. impoſit ſeruntutem vencte domui: vt deberet ſuſtinere
onus poꝛucus predicie: querit᷑ cuius ſit porncus? Kn.ꝙ eſt ulius w
mus quam reninmt. ſ. que habet aduñ ad porticum: hec ant porticus
exienis erat ꝑ longuudineʒ vtriuſq; 2 ſuſtinebat᷑ ab vtraq; etiam im

Neniſſet.ſ.poꝛticus.

parietiboa wvmus que vemiſſet: ſi Lmen wmus venclta habeat ſu⸗

perioꝛem ꝑtem a poꝛtcu.ſ. que non eſt cõnexa cũ poꝛncu eſt illius
cuius ⁊ ſolum.i.emptoꝛis:⁊ hoc verum eſt ſi nõ habeat ex aliqua

pte aduum. Si aũt querat᷑ ad quid poſita fuerit hec lex? Hndeo.
quia expedit ſcire quis eſſet vminus.

b Oua id.ſ.
conclaue. ac.
. ⸗ . —MM i Eaꝛum ſiel.
ſeruitute oneris poꝛticus ſeruande mn qnarum vſi
impoſita vendidiſſe: totam poꝛti⸗ hetaliter v co⸗
cum earum edium eſſe:quas quis k onriana⸗
retinuiſſet:cum per longitudinem no.iconclauis
— 4 ue id
vtriuſq; wmus extenſa eſſet trani⸗ Nanſuerſaear il
uerſa contiguatione:que ab vtra-⸗ cct conclaue poꝛ
qᷓ; parte parietibus wmus que e ig mn m lon
niſſet:ſuſtineretur: nec tamen co nuntur ex ranſ

ſequens eſt vt ſuperior pars edifi uerſo nõ in dire
cij que nulli connexa ſit: neq; adi⸗

ctum: licet ſec⸗
ſit in quibuſdã
ſubilibo ligmis
ſicut quonidie ĩ
omibsꝰ fieri vi⸗

tum aliunde habeat:alterius ſit ꝙᷓ
cuius eſtid cui ſuperpoſita eſt.

J quis 99 1 Bem. demꝰ. quas ap-
vNemoliendũ negociãdi cã v⸗ keliat lenbri⸗
chdiſſe wmũ partẽue wmus fuerit bũc ti? Fen. qa
conuictus: vt emptor ? venditor Rerurus tra⸗
ſinguli precium quo wmus diſtra dis: vnde ad vi-
cta eſt: preſtent: conſtitutum eſt. tim piẽ rubri⸗
ad opus autem publicum ſi tranſ-⸗ le ſpectat vt me
PT,J1 lun . lins. qꝛ ille ꝑ cu
ferat marmora vel columnas? ins wmü came
ra interioꝛ habʒ
aditum: nomiĩe
camere id eſt cõ

danis ruentis de damno infecto cauere vebet vicino eidemq; em⸗
ptoꝛ alterius wmus cuius hoſtium eſt clauſum: a facit ſup.de ſer
ni. vr. pre. olympico. ⁊1 S. de leg. uij. l. pꝛedijs. S. penul. in fi. gc.

IScribit. narr ando factum 2 ſolueundo queſtionem.

m Atriſq;. edibus. ac.

n Super poſurſſe. id eſt ſuper terram extra womuz conſtruxiſſe:
que poꝛiicus dicitur memianum. S. nnn deel
oO Sam.porticum.ac. ä
p Edibus. ſ.quas reimebat: ⁊ ſubaudi tantum.

q Alteras.quas vendebat.ac.

r Totam.nunc. Rñ.
ſCum. id eſt qᷓuis.
Extenſa.ſ.poꝛticus.ac. èMG
vVParte.ſ.ſui poꝛticus hoc eſt ſuperioꝛi ⁊ inferiori:hoc ẽ de vno
capite ad aliud. ac. .
x Somus. illius tm̃.

*

b OQue nulli. id eſt neq; wmui non vendite neq; poꝛticui. eſt ta⸗

men connexa womui vendite ⁊ ſuppoſua.vt in fi.l.dicitur. nec em̃

in gere ſtare poſſet hoc ſuperpoſitum. ge.
c Pabeat. hic conſtitnitur ſeruituus.
d Super poſita.ex hoc apparet ꝙ alicni connexa erat. ſed quio ſi
adituʒ habebat aliunde? Hn. adhuc idem ſi modo ſit connexuʒ w⸗
min vendite.⁊ facit. J.vn poſſidetis.ſi duo.S.labeo.a.S. ſed ⁊ ſi.
75 ad. lI. aquił. quemadmodum. ar. otra. . & re. w. adeo. S. inſu⸗
la. ⁊. l. inter eos, accurſius. ——

e ſ Iguis ad de. aſtitutũ eſt. vt ⁊.C.de edi.pri.l. üüj. 7 3. de le.
IA. cetera. ſed S. eQ ↄtrahben. emp.ſenatus.vbi dicit empto

rẽ teneri in duplũ:hic in ſimplũ m. ſo.ibi pꝛeſtat emptor duplum
erario:⁊ a venditoꝛe exigi?᷑ ſimplũ.ſ.pꝛecium qð edit: ⁊ ſic ſingu/

li pᷣciũ quo wmus diſtracta eſt pꝛeſtant ſᷣm. R. vel hic vterq; ſcie⸗
bat illicuu ↄtractũ:ibi emptor tm̃:vel hic emptoꝛ ideo emit vt his

lapidibo empris negociaret᷑: ⁊ venditoꝛ ideo vendidit.vt e pᷣcio qð
ſuſcepu ſiłr negociarei:qð quidẽ facere nõ licet: ⁊ vterqʒ penã pa⸗

ni᷑: ſupra vo tm̃ emptor in dvelicto veprehendit᷑. M. vel verius bie
non erat res tradita emptori aphuc, gc.
f TZranſſerat.i. vendat.

ſere

Mandnn
ein
itgee
nrer
Nnarre
eulaß
Inrabuſi
nib igns
A gnei
wiat
s On

ueſba
Eiinn
miinn
aſenn n
lusgiiin
imin
ninmnheß
Anm nomit
nm d
nd
ſchat
Wni⸗
ſhen.

timmewn

gnan Et
1,nm.

enb
id ſüuchnd
lehna)bi
An

8 izddt
üng
nannn
ng
Aumchſi
mn uln
cgaſ
“
4 Awor⸗

FLicito. vt ⁊. ð. de le. j. cetera. F. ſi duobů.

Rubꝛica.

in pᷣn?a.S.recte placuit.vbi tractat᷑ de alia aq̃ ꝙᷓ de pluuiali.a tracta

De aq̃ plunia ar. i1. aqᷓ pluniali arcdat nö. qo qdaʒ
ita bñit rubꝛicam. Se aq̃ ⁊ aq̃ plu. or. ſic em. R. ſcripſit.j.ſi pus

tur tbi de hac aqᷓ non plu. ar. qñ a qbo ⁊ 8 qbo ⁊ qliter ſit ocedenda.

qõ dic. vt. J. e. ſi
pus. vſq; in fi. l.
7.l. in ocedendo
7.1. m diem. 7. l.
ſi at. vſq; in fi. l.
Item q pñt expe⸗
rri hac at.aque
pluui.ar. 7 5 qs.
Item qð ſit iudi⸗
cis officum. qoᷣ

b 1 Icni aij
i.gqua qᷓ eſt plu.
vel rſolue ſubſtã
nuum in adiecti
uum. vt dicaſ.

tetur aqua. Ac
dicimus que tæ celo cadit: atq; im

licito iure facit.
De aqua pluuia arcenda.

— vy Apz3.
VIcui aq̃ pluuia dam⸗

mnmum dabit: aque plu⸗

uie arcende actõe auer
Aquam pluuiam

bꝛe excreſcit: ſiue per ſe hec aqua
celeſtis noceat: vt tubero ait: ſiue

.n immalis. cum alia mixta ſit. Hec autem
iBDamuuz. qn actio locum babet in damno non⸗
vene nde dunn facto opere tamen iam facto
varus. ſ regula⸗ hoc eſt ð eo opeꝛe ex quo damnum

riter Z. vt. j.e. l.
§. ſicut autẽ vᷣm
quoſdam.

½ä Dabit. 1. da/
re poterit. vt. .
e. S. hec autem a⸗
ctõ. ⁊. J. v ſtatu

timetur: totienſq; locum habet:
quotiens manufacto opeꝛe agꝛo a⸗
qua nocitura eſt:id ẽ cum quis ma
nuſecit quo aliter flueret ꝙᷓ natura
ſoleret: ⁊ ſi foꝛte imnnttendo eam

liil. labeo. ſi em̃ qut maioꝛem fecerit aut citioꝛem
damnum datumn gaut vehementioꝛem: aut ſi com⸗
eſt ante lit. dieſ. 1 V inn es
bec acno no po Pimendo redundare effecit: quod
mip ul vamno ſinatura aqua noceret: ea actione
c vt⸗ Pen tera non continetur. Meratius ſcri⸗
us. S. offcium. bit opus quod quis fecit: vt aquaʒ
.l. hactenꝰ. S. in “ 5
hoc vſq;. in fi. ⁊

l. ſe. Item dic da

bit opere manufacto. vt. ]. e. S. hec act. ibi totiens q̃ locum 2c.
