vt ſupꝛa de oꝛig. iur. l. ij. §. deinde. ſed eſt ſublara hoche. vt. C. dve

foꝛmuus.l.ij. Eſt autem actio ſoꝛmula quedam agendi. vt mfra 3

furt.l.ſi ſeruus nauem.ac. .
o 18. hoc ponit ad differentiam rerum coꝛpoꝛalium. vel
ad differentiam officij iudicis quod datur in locum defictenus acui
onis.accurſius. .
p DQuog ſibi. ponit hoc ad differentiam popularium acnonum:
vel accuſanonum criminalium. quibus pꝛoſequitur non quod tm̃

ſibi vebetur. ſed cuilibet de populo. accurſius.

qVDebetur. hoc ponitur ad differentiam ren vench. que non pro⸗
ſequuur quod ſibi vebetur. qma non eſt ille ſibi ad aliquid obliga⸗
tus.vt inſti.ð act᷑.S.j.accurſius.
r In iudicio. hoc ad differennam eius qm perſequitur nocturnu
populatoꝛem. vt. C. quando liceat vni.i.liberum. accur.
ſPerſequendi. hoc ad diſſerentiam exceptionuʒ.quibus non ꝑ⸗

ſequitur qmis aliquid. ſed perſecutus cetendu. licet in pꝛobatione

ſuſtineat partes actoꝛis. vt ſupꝛa de excepi.l.j. Sed queruur an bo
noꝛum poſſeſſio ſit actio.quod viderur ex diffinitione eius. vt ſu⸗
pꝛa de bonoꝛum poſſeſſi.l.iij.S. bonoꝛum.igitur dicam ꝙ non; et
ilia diffimtio datur ibi per cauſam. id eſt bonoꝛum poſſeſſio ẽ cau⸗

ſa quare quis conſequuur ius perſequendi retinendiq; ⁊c. vi ibi⸗

cetera dic vt inſti.eo.in pun. ac. J
a o Hugamur. hoc obiigamur generaluer hic accipe. id ẽ cuʒ
ſubijcimur neceſſitan faciendi aliquid aut non faciendi ſi

ne ex contraciu ſiue extra contracium ſiue ex delicto ſiue extra delt

ctum. vt patet per interioꝛa exempla. J
b Atroq;. i.verbis imteruemiente re. vt ſtatim dicam.ac.

O◻

eNRe obligamur.imtercedit. da exemplum ſupꝛa.e.l.j.S.j.⁊. S. ij⸗
d Reſponſio. vt. S. e.l.J.S. verbis. ac. H
d Re ⁊ verbis.i. verbis tm̃ interneniente tamen re:ſic.S.ſi certuʒ
pe.certi conduio.S.quoniam.a erit exemplum hutꝰ.l.infra de nouat᷑.
l. cum enim. eo ergo caſu non re ſed verbis tm ↄtrabitur.nam nume
ratio non ad obli⸗
gandum. ſed cauſa
implenge ſt oulatõ

ſu aut lege aut iure honoꝛario aut mis fit. ſubſtantia

. ergo cõtractus im
ey neceſſitate aut ex facto. Re err weno al

obligamur: cũ res ipſa mtercedit. tem actio naſcuur

verbis:cũ pꝛecedit interꝛogatõ:et ſic ⁊ manus vieck

. tꝛabi re.nõ ꝙ res
ſequitur ogrua reſponſio. Re et Figerur. obentſin e
verbis pariter obligamur: cum et 1 e conerahu ſeg
* 4 . . E r 0
res ⁊ interꝛogatio intercedit.ↄſen⸗ Mmreruemr. ſeo qun
tientes in aliquã rem ↄſenſu obli dam dicumt re ⁊ w⸗

ri neceſſari beis. vt ꝓmuto nbi
gari neceſſario ex volũtate noſtra bis vr Onunne un

videmur. Lege obligamur: cuz ſiichum. naʒ dante

obtemꝑantes legibs aliquid ſᷣm p-⸗ i ſtuchum obligor
ceptum legis aut contra facimus. ejeſt non te⸗
Jure honoꝛaꝛio obligamur ex nenẽte re nõ ex re
bis: que edicto pꝑpetuo vel magi- ſed er momiſſione
ſtratu fieri pcipiunt᷑:vel fieri ꝓhi⸗ E wrerum enat
bent neceſſitate obligant᷑: quibus l.ex placuo. ſicui ſn
nõ licet aliud facere ꝙᷓ qõ pceptu; Zams venern er
cſt. qð euemit in nccio herede Ex dſia. naʒ naue vemi⸗
facto obligamur.cũ in facto ſůma enenm ſec en ns
qſtionis ↄſiſtit. Etiã nudus con bronmfione vmncne
ſenſus ſufficit obligatõm:q;uis veꝛ obligatio. ac.

bis hoc expmi poſſit. Dʒ ⁊ nutu

e In aliquam. puta ſocietatem ↄtrahendam vel emptionem. ac.

f Meceſſario.i.ex vtilitate vel dic ſi conſentimus ammo ↄtrahen/
di.neceſſario ſequuur ꝙ obligemur. ac.

g Lege obligamur. foꝛte cum colonus ſinto tempoꝛe conductõnis

in conductione remanſit. vel cum quis negociuʒ alterius facere cepu:
vel vſuras pacto tenus vebuas longo tempoꝛe ſolutt. vel alimenta ĩ
unliter relicta per triennium pꝛeſtuir ſm M. puma vuo non placẽt.

ſecunda dnuo ſic. vel dic lege obligamur. cum obtemperanles ſcilicz le

gibus. cum locantes filias nuptui: woiẽ poſtea conſtuuere obligamur
vel filios ex matrimonio pꝛocreando. eos heredes inſtituere obliga⸗
mur ſᷣm R. quod antem ſubijcu aut conira ⁊c. vt quia fecimus fur⸗
tum. vt inſtuu. e obliga. ex delicto. S. j. ⁊2 noli repetere obtemperan⸗
tes.ſed hec dinſio.non ſolenms non eſt in arboꝛe actionum. ac.

h Jure honoꝛario. perpetuo. aliqua edicta pꝛecipiunt aliquid fieri:
vt pacta ſeruari.eoꝛum ergo obſeruantie tenemur iure honoꝛario.ali
qua pꝛohibent. vt ne quid in loco pub. fiai: ⁊ ſumlis quoꝛuʒ obſerna⸗

tie. id eſt ad non faciendum tenemur eodem iure. ⁊ quod ſubijcit ma⸗

giſtratu dic viuente. vel dic id eſt edicto edilium.ac.

In neceſſario herede. vt inſti. de her. quali.⁊ diffe. S.j.ac.
Kk Ex facto. velun ex maleficio.vt.S.e.l.octionum.S. actiones.aʒ.
lIn facto.id eſt maleſicio.ac.
m Summa. l. diffimntio vel ſentenna. aʒo. ac.

n Enam nudus. nudus eſt cum ex vna tm parte fiunt verba: ⁊ qðᷣ
ſubijci verbis bincinde.uem quod ſubijcit ſequenni verſiculo nutu:
quando ex neutra parie fiunt verba. vel dic nudo conſenſu. id eſt nu

do pacto expꝛeſſis verbis vel non. a quod ſubijcit verbis. ſcilicet ſo⸗

lennibus. 1 quod dicit nutu ſ.ſine vlus verbis. ac.

o Sed ⁊ nutu.conſiſtunt.vt fideicom.vt.S.xæ leg.iij.l.nutu.a⁊.C.
tæ fideicom.l.⁊ in epiſtola.ac.

4
. rr ℳ
D .*KãÜ

p p Lura. in vna re.ſ.qma ex vno facto veluti cum quis ſeruuʒ

alienum imurioſe verberat. vt. S. e. qui ſeruum.
q Pꝛobat eſt. mii in alia plus ſu.vt. S. e.l.cũ ex vno. que eſt con
tra. Item contra.j.de priua.delici.l.nunqꝙᷓ. So ł.ibi ex diuerſis fa
ctis hic ex vno.ac.
VDbligatõne. q̃

fit e vſrgenn vr =ðèðUMD
gl. vt
eun manatts ſolo pleraqʒ ↄſiſtun. Sem.
dctio. vr ſe ere. Lura ĩvelicta in vna re plu⸗
iur. l. nemo ex. §. res admittüt aclones: ß non
las. rerrei i. poſſe onmibo vti pbatũ eſt. nam ſi
vubiet auendi , ex vna obligatone plures actiones
petat. viranq; ſub naſcant᷑: vna tmmodo non ommbo
alternatone pone, vtendũ eſt. Kũ generaliter adij
re poteſt. vt.S.quo , 5 S
ruʒ le. l. j. S. ꝙ ait. cimus eiue ad quẽ ea res ꝑtinebit:

7 arꝛogatoꝛum eoꝝ qui iure nobis

ler n genee ſuccedunt: perſonas compꝛehendi

ter. exemplum. j.
re ver. ſig. ſnendun. mus. HBHem.
§. pe. Ontractus imaginarij etiaz
t Arꝛogatoꝛum. in emptõmibo iuris vinculuʒ
id ariogautiuʒ. ac. non obtinẽt: cum fides facti ſimu⸗

latur non intercedente veritate.
Abeo.
NMomnibus rebus qᷓ tranſte
runt wminũ:acurꝛere opoꝛ⸗
tet affectus ex vtraqʒ ꝑte ↄtraben⸗
tium.nam ſiue ea venditio ſiue w⸗
natio ſiue alia quelibet cauſa con⸗
trahendi fuit: niſi animus vtriuſ⸗
qʒ conſentit: ꝑduci ad effectum id
qð inchoatur nõ põt. Omp.
Decunq; actones ſerui mei
nomine mihi ceperint com⸗
petere vel lege duodecim tabulaꝝ
vel ex lege aquilia vel iniuriarum

u Compꝛebendi
mus. quia illa eſt
ſucceſſio ꝑ vmiuer
ſitatem que per ar⸗
rogationem fit. vt
unſti. ꝑ quas per.
no. acqui.S.fi.ac.

x e Dntract?.
imagi. als
dẽ imaginaꝛia em
ptio.qꝛ paruo tem

poꝛe ſu duratura pencs emptoꝛem. vt. S. de manu.l.iiij.S.ſi ab igno

to.ſed ſic hic accipitur.S.de ↄtrahen.emp.l.nuda.et in aut. quomo
do opoꝛ. e. S. æ neq; ex ideora. ⁊ facit. C. plus valere quod agit᷑ ꝑ to
tum.⁊.S. v wona.inter vi.⁊ vxo.qnod autem.S.ſi vxoꝛ.ac.
y i omnibus re bus.i.in ↄtracubus. vel wminium pꝛo obli⸗
gatione ponit. quod non placet. ac·
3 Conirahendi. ſecus in quaſi ↄtractu vbi ignoꝛans quis obligat.

Inchoatur. vt 2. S. Ioca. l. ſi ecem. ⁊ de otrahen. emp.ĩ venditi

ne. a. J. de reg.tur.l.interdum. ⁊. S. de pact.l.j.in fi.⁊.J. d᷑ accepi. l.
pluribus.a. J. eodem. l.in omnibus. ac.

a q Uecunq;.noĩe.i.noĩe maleficij ↄmiſſi in ſeruũ meũ.a ſic non
obſtant ↄtrar ia.vt ax. S. de euict.ſi ſeruum.a.l. euicta. S. fi.
te edil.edic.ſi hoĩem.⁊.S. vſuſru.quemadmodũ ca.l. uj. S. fi. qꝛ in
oↄtracubo loquunt᷑.⁊ facit ad.l.S.e ſeruo coꝛ.l.xvli. S. fi. ⁊. S. depoſi⸗
ti. l.j.S.ſi ſeruus vepoſ.⁊.ĩ.ar.fur.ce.l.fi.⁊.j.de fur.l. inter om̃es
in pꝛin. 2. S. qd.l.aquili. ꝙᷓꝙᷓ. S. j.⁊.S.ↄmum dum. in hoc indicio. et
ſupꝛa ad.l. aquil.l.huic ſcripture. S. ſi ſeruus. ſupꝛa de act. emp.l.
ſeruus quem vt ſi eum caſtraſti. vel foꝛte furto non mamffeſto eũ ſub
traxiſti. Ytem aqmil. quia eum vulneraſti. vel imuriarumm. quia euʒ
verbera ſn. vel furto mamiſeſto eum ſuhtraxiſti. ⁊ ſic eſt pꝛetoꝛia ad 4
ſupꝛa ad.l.aquil.ſi ſi- eruus ſeruum. S. 2 ſi puerum.⁊ inſti. œ noxa. S
j.⁊ de perpe.a tem. act᷑.S.j.ac.
b. Alienauero. immo a ſi non alienauero nec manumiſero. ſatis eĩ
eſt ꝙ poſſeſſionem rei habeo.vt.S. æ condi. furriua.l. ſiue mamfeſtꝰ.
ij. Rñ.Item ⁊ m io.alienare ſponte ſufſicit. vt ceſinat conchtio com⸗
petere. vt. j. e.l.ſine mamifeſtꝰ.S. ſi. qualiter autem alienare vel ma
mum uiere poſſit. vt poſſeſſio uon redeat ad me. no, in dicio tuulo ve

eum.

conche. fur. I. ideo. ac. ..
c i In omnibo. bong fide. i. bone fidei ſunt. ge.
d Non ſint. ſed ſtricti iuris.ac.

eEErꝛoꝛ. vt in coꝛpe vel qualitate vel in ↄtractu. ſec⸗ ſi in nomie

vel ſimiibus.quod plene no.S.d coutrahen. emp.l. in venditõm
us. ac.

vel furti:eedem durant: etiã ſi ſer⸗
uus poſtea vel manumiſſus vel a⸗
lienatus vel moꝛtuus fuerit. ſed et
conditio ex cauſa furtiua competit

miſi ſim nactus poſſeſſionem ſerui

gqut alienauero aut manumiſero
SGem.
Nomnibo negocijs ↄtrahẽ⸗
dis ſiue bona fſide ſint ſiue m

ſint: erꝛoꝛ aliqͥs intuenerit: vt aliõ

ſentiat:puta qui emit aut qui con⸗
duxit aut qui cum his contrabit:
nihil valet qð actum ſit:⁊ idem in

ſocietaee quoqʒ coeunda reſpondẽ

dumẽ: vt ſi diſſentiãt aliud ꝓ alio
exiſtimãtes.nihil valet ea ſocieta⸗
tes qᷓ in ↄſenſu oↄſenſit. Aliſt.
Ciendũ eſt ex oĩbo cauſis li⸗
tes ↄteſtatas ⁊ in heredẽ ſi⸗
mileſqʒ ſucceſſoꝛes tranſire.

fDun conn⸗
xit. qñq; valet.

at erꝛoꝛ vt. S. xe

Enuleius. aerl⸗ enp ſte⸗
Vpillus mutuã pecuniaʒ acg lian S n .
cipiendo nec quidẽ iure natu one. vt. S. de lon
rali obligatur. Tpian. mwben enpel.
Vn actõnes penales xe ea ꝛidem n man
dem pecunia cõcurꝛẽtes alia dicio. ſimiluter
. E pꝛomiſu. vt. j.
Racuratoꝛ Seij miſit ſub væver. oblig. l.
B ini ſti. S. ij. Iteʒ
in alio caſu.vt.
e.ii.ſi mihi ⁊ ti

tio.S.j. Si antem in penſione diſſentiant.cum locatoꝛ putat loca⸗

re minoꝛi.conductoꝛ putat aducere maioꝝ.tenet locatio.vt. S. lo⸗

cati.l.ſi ecem. ⁊ faci.j.ti.j.ↄtinuus.S.j.et ſupꝛa pro ſocio.l.vt

ſit.⁊ infra de accepti.plunb.⁊.S.ſi certum petatur.l.ſi ego.⁊.tKõ.
acqui.rerum d.l.cum in coꝛpus.ac.

g Conſiſtit. i. conſiſtere vebet. vel foꝛte dicii hoc ad differentiã il⸗

lius ſocietatis.que re tm̃ intercedente ſit.que non pꝛopꝛie ſocietas

alpellatur. velun cum dnobus res wnat᷑ vł venduur. vt inſtii. x

oblig. ex quaſi otractu.S.iiem ſi mrer. als eſt non ↄſutit.c.
h ſ Eiendum. tranſire. vt.j.d regu.iur.l.non ſolet. et.l. ſe.

⁊.J.de noua.l. aliam.niſi in caſibus vt dixi. S. e.l. om̃es.
i p UApillus. nec quidem naturali. immo naruralirer ſaltim
tenetur. vt.j.d noua. l.j.in fi.⁊.S. quãdo dies vſuf.ce.l

cum ulnd. S. heredes. . J. de ſol.l.in numeratõnibus. S. fi. 7. 3.

iureiur. l. fr. . S. commo. l. ſeo mihi que ſunt contra. Soł. hic xe
infante.vel hic quando pꝛomnſit ipſi tutoꝛi certa die. vt dicta.l.xeᷣ
nouationibus. ac.

k n VUnq. pecunia. i. re. vt. j. de ver. ſig. l. iij. ſiue ex eodem fa⸗

cto competãt nõ tollit vna aliã.miſi in exact.et tunc inq⸗
tum poteſt plus exigi per ſecundam. in tantũ dabit. vt. j. vi bono.
rap.l.j.⁊.S.eo.qui ſeruum.a.l.cum ex vno.ſi autem ex dinerſis
factis ↄpetunt.tunc nec exacnone nec petitione vna alteram tollit
vt.j.œ pꝛiua. ic.l.nunꝙ;. mſi diuerſa facta pꝛo vno computent᷑
ranone cõnnuatiomis. vt.j.æ fur.l.ei qui.⁊ adde quod no.inſtii.
ſi qua.pau.fe.di.S.ſi.ac. ⸗ .
lp Rocuratoꝛ. infraſcripta. hic eſt grecũ.cuius interpꝛetatõ
eelſt hec. Scias ꝓꝙ ego exigam a bitoꝛibus ſeij argentum

licet internent /

(tunlainer

gichlin
ſißcnn

1 Papul
e g de
g. 4ſeptimn
huus.

(Miten
ſlorüntno⸗

Piactlperi

fſputeni no

— .

eminſe

uſedre.

nn

lud
fen

llie t ,,

ſetelelein

unfenar,
il i
ptitene

ofmmnde

(fmnnia

nſignnat,
bnpriin

Ir ſit
Aarnn
Altinum,

mſtg

Aalkti
mnuci⸗

i
tohin

arim

60
li in⸗

OHE 7
õ . D
„

fAcquiret. ſeruus 2O e ꝑ ſeruu. e egri ſcri
iſtola. debebst Rk rstoler qualiter nbeburs ſed ⁊ ſi ſerui. j e
lendum vaſa 7 nõ plus eſt netn, vaſa ↄmunia lkrion? ſieri ⁊ qõ iuſſu te o inſſu.l. j. ij. Rñ.et. ꝛe iuſſit vt ibꝛ. b ad
bi ad ſaciendum entũ ad facien ia ſeius 4 ſens epka. vt. S. q 8.ſo. H. cum tuto hic ſe refert
mittam n vaſculario arg uratore ſuo fac ptura ab e.l. F. ſi pupillus. alios hic ſe r .
u anm ſenns — ex tali epiſtola nan. ac mfamie eſt otra in. e. nõ ad pupillũ. ac.
vñ quer o: a dicit ꝙ non. ac. L
N Ebeber obligari vallnro⸗ ae. pulatio b Dur plori⸗
W 5 Seia. ex eo.ſ.temp Tipulatio eretur ad inte
Vr. 2 Ex pſoms. . S on pöt (0 gata. it.
Fdne d angentarium va⸗ Raimii . de annrolehe,
lran navolm ſceriptionem a ba infraſcripta. o⸗ loän n.n en o eu
e mlſclent larium in verba inf ligare po troch loch ſu. ns eclert vel
n hmuneer n ugtavt tlii logenobit⸗ 5 murene⸗ ommuue tm pinn.
qs tuerit. n ea gon —
ll dener ſe nors ⸗ atꝰ nõ eſſet:nõ Pyreſe⸗ Ofia ſit: qʒ ſurdꝰ ne k Diſceſſit. nee
i Kretarenegocis g pponeret: intpoſita ſfansſti k redijt. R.
r hua te net, e. Nrdrenponcse eñ ſalarium Polatlonc, longe pavet nui⸗
An ncio vt ablgern eſſe⸗ et: ita epiſtolã emiſit . no deʒ: qi modo. R.
d Faisen er iiae ſalutẽ: ſi in e ſp fu reninalee ber Siasigt. ne gnans
eñ inulla ineri ſucio ti ffectõe circa me es 8s exaudir :p ſernũ pñntem rima 5 ſunt.
i pis. v. 35. in eadẽ a tis lr̃is mei ex his vult ſtipulaꝛi: ſer Pᷣms. Hz nõ ſt
ak ro. liner iſti: ex ↄtinenti gecepus Uiom iu erx his vu et ei er ſtipulatu a⸗ luia in ſeqᷓnti ſta
d k⸗ eonne⸗ eret re tua vem: B i n ſtipulet᷑: ⁊ acqret ibigen ve amredl.
dr dee vin hꝛeſtapo anuos Ancro cuz Kan⸗ . 5 aa iuſſu obligatꝰ. m Rñſum un
„⸗ n ames, Quero cunz tnubeat: znrr. ntec mn mi ſine mag
mn Inciput li⸗ ö valde me bñ ames⸗K tius: bitn — ee uit:ſi a cõtine
4 geſto qo va ſtraxerit lucius titius: Qui pñs introga mnutriez interuallo. M. v!
m ber. Mu. igen m ſuã diſtraxerit eocum Qui pi dilceſſit: inn m longo nullo
ruʒ. ⁊ ſeptimu 7re pfectus ſit: ⁊ ex 11 ſideret ſibi:mox ñs inter enam emente
hin paius. 7a candr pleett epiſtolis ſalariũ ziitef ſtipulatõez. Di vo Ett geen ervenee⸗
a. De verboꝛ eg ſerone 3. Rñqdi ex ꝑſonis cau o auit: 1 anteqᷓ rnaerer diſn ml, dzun
* obligatõni Innuũ notio ſit: extima uerſo rñ um ẽ: cũ nõ vici 7.J. duo.
ioli⸗ 1 ctum eſt. S. ntn. ſiſqʒ eum cm/no iirre ñ medij tgis modicũ no 1 ſens⸗ v.jr ſet,l.
ſe xi. æ obligatõ ſit. um em̃ medijte is ita inrro re.l. duo 1de
ſ⸗ enn nhetio vand obligatoez. HH 15 Rerduoba
8 videamꝰ in ſpe⸗ 9 8:7 ruderit qͥd mrensz ij. aliter
.. 3 e e obligatoni get: dabis: 1 ri get. ſi ſine n Megij. a
us. n de wrobg Ber:og 5 vt obliget. zſi dici
a ima pars digeſtit v bis nuiſſet: nõ tm a nt: „ auke guug
eanm Erhglicit Reina pars znee nãliter obligat᷑ qͥita anpeo N. Tutmon.
n. mm LTipu⸗ out: ſequitur altera. Bn⸗ ctũ eſt nõ obligar ⸗
a 4 E iſacratiif 2iõ kdeinſſore dez. Sichsim⸗ 5 Eram s vr⸗
d ie niani ſacra deiuſſoꝛ — 6 lũ ſupio⸗
in t m obligand eel Donnni Zuſtinian erani atnenugt dnir e d undo meoneie⸗
. g vt. J. e pꝛincipis auguſti peꝛpetui puart inie it: ſi lud fac n redijt.
caler de i⸗ꝛe. n pꝛincipis al eteꝛi töne rñderit: ſi ül
6 en vpe S ligrlas. r enucleati den ſen pan or d ahlien ann endern⸗ q Kontra. id eſt
rſt i atio cum lure collecti di —2 licit „ ntra kłas HHH non obligatur.
nini nde dr inn nue coleer rluij. explicit ta introgat?intra kłas ligat. nñ
ing⸗ ore nne⸗ gectaruz iber . Be ver boꝛũ erurnabo ei oteeer vrch
n ham gunt . Wi. J. Incidvit. * em ſic rñdit vti in r SA sese L
—N 1 ſcrie Kted nadtonchns RKubelee. em ſic rüctr atꝰfuerit ſub oditõe r EZnnuiſſet. hu
aimugſen no. 1. interꝛoga 9 vice ſi inte eodcenfam em eum Vel eapite tz
man Hit⸗ tio m Bnle be rñderit pure: mn bis j fiunt con⸗
Auhrii un mon gen Apianus. ſenfu ſecus. qᷣa ibi
d G ob. F. non ie ſiſtipn. F. fg.
R ur. Et ſic nota. I. e.l. ſi ſtipu. niliter ꝛ7. p. ac.
Enloſti — a digni⸗ nõ ſunt verba neeeſſare⸗ Kerpoe di ebugar anilite pacconts
er a be ſeamen 8. pe. 1 xitur ſti 1 Em e aturaluese nt foꝛte oene reſponſo⸗ac.
girlunſ . nomẽ. ſed qñq; ſoꝛtem. S. pe. ⁊ dicitu 1Begc neen I.de accep.l.an inutilis.j.re .
umnzeli dici ſtipulatoꝛ. ondi. inde.ſi non ſoꝛ vt inſti. e. in pᷣn. iure obliger. vt. 5 infec.flummu. §. .ac.
Lm gaim ih aoe g n rnudtn erivak⸗ itwnge terr inſti. unnmtr ine e gatio. ne ſupꝛa de a. intec.
iui nkſ puland a ſupu altero interꝛogante alte . ſtip. S.ꝛ ma x Mec. abunda pncipali non valente. ac.
mrinu Loquente. a . ainſti. e inuii. ſtip. S. m Saeuſtoren: Bnch i. pure. ac. HD
um B in pnn. ald. j. S. pe. 7. S. fi⸗ dinſti. optmã. de in iquis ſimpliciter. i. NK... ac.
— aſin vs nel S, Barahan üt ſeruum. vel dic 3 Seanus Kn modo ſaer⸗ dc. ⁊c.vt.j.S.pꝛoximo
N anſ ⸗der Jer lenuler r-f. Wh⸗ du. ſal. ſo. r S 2 Von obugan legenom qualirate. it cũ aio diſſente⸗
uni. ſtip. l. uj. H in infan ip. S. item verbop. ſed otra. 3. 2 Aut. ⁊ hic Rrnen mſi ⁊ hec diuerſitas placu .
i iue gt ibi. g. et inſti. de inun. ſtip. S. ite . SEque non esn ſio. ac.
ud⸗ t za abſens. vt e ime i⸗ wi.gc. ſed ð mfante vi 4 krrutn eſt. s. um ogruere interꝛogatio eſhrenimrtto⸗
inngan vemgs inter vi. 7 —— infans bſenser. vnde dicũt alij Sz ett mrerꝛogat 0 ntienh anmtn hoc sſigioh §. pꝛeterea.
midM⸗ qris igit. ſurdus 5. n. j.l. 1.8. pe. vnc ius bene c At pure tentiengi af ſti. æ mun. ſtipu. 8. pꝛer
un Siquis igit. ſur velle. vt. Z. ii. tate tñ eiu ñderit. p iſſe. vt in v iiij
nn gerur geongeres Kalcad infante ſine vad⸗ tere ſiqs e ars ver ad inter gationẽ rudiſſe
nm “ Fm io.ſiqms ex 18.1. n un. ſal. fo. l. ij. vel d ti. ſtipul.S.po . Z
i l nie⸗ . ſeruũ. vt. j. reʒ p c.vt inſti. inu
ad 4. ee nam vox vmus ac. vt inſti.x.
S gliq
unmuli/

e ECum adijcit. ? generaliter dico cum adijcit ac. ac. .
IZiiquid. qð ↄſtat in qualitate. ſequens. S. in quanntate m io. et
93. vt ſtatim plene diſtinguã. ſeo hu.intelligesat hunc.S.qñ in quan
titate eſt diuerſiias. ꝓpter hoc quod dicit. J. miſi ac. qð in ſumnmns in
telligebat. non aũt qñ diuerſuas eſt in qualitate de quiba ſumms di⸗
cit ſequens.S.ſi ſtt
Palangetergte:
cit le ↄſtu. pec.l.j. —. — ,
§. euz qui. non obligari. Kum adhijcit ali⸗
quid vel vetrahit obligatõni:ſemꝑ
ꝓbandũ eſt viciatã eſſe obligatõeʒ
miſi ſtipulatoꝛi diuerſitas rñſionis
illico placuerit: tunc enim a lia ſti⸗
pulatio cõtracta eſſe videf̃. Si

g Eliaatq. cũ dꝓ ſtipulanti mibi œcem:tu. xx. re⸗

er ita m Abcit ſpondeas:nõ eſſe ↄtractaʒ obligati
iate: velun pure k onem niſi in væceʒ aſtat. ecõtrario
ſub cõduone nmnt⸗ q; ſi me viginti interꝛogante · tu de

tit. M. 7 lo. ſi aut

diuerſitas ſtipula⸗ cem rñndeas:obligatio miſi in deceʒ

noms duſtae ne re n erit cõtracta.lʒ enim opteat cõ⸗
US8 que 2„ en ur . — . 1G
in ſtigul. voiſtingue Yruere ſummam. attñ mamfeſtiſſi

ſit pecuma an ſpe.
cies.ſi pecuma ⁊

hi pamphilũ ſtipulanti tu pamphi

crahitur. valet in⸗ —RNM rLLPE.
anttiete in eo auo luum ⁊ ſtichũ rñderis:ſtichi adiecti
rñdet.ſi adijciKͤtur onem ꝓ ſupuacuo habendam puto

indiſtincte. valz in
eo in quo cõſonat

in adiecto: nõ niſi ſunt coꝛpoꝛa:due ſunt quodãmom
diuernias ⁊c. ĩ ſi⸗ ſtipulatõnes:vna vtilis alia inuti⸗
mis auũt alteꝛnatie lis: ne . lis p hanc inuti
poſitis. dic vt. J. e. lis: neqʒy viciat᷑ vtilis ꝑ hanc inuti
imer ſegnlente.. lem. Eagezʒ aũt an alia lingua
erg in Iideatur: nibil intereſt: oinde ſiqs
ſe ſi ſceripta. azo. latine interꝛogauerit: 2 reſpondeat
Gi aũt ſpecies.tũc .
ſi interꝛogo vna
et rñdeat cæ alia.ñ

valet:vt mſn.de inuti.ſtip.S.ſi de alia.ſi aũt de pluriby interꝛogo. et

ille ve vna rñdeat.tũc aut copulatiue.a valet in ea in qua rñdit. vt.j

S.ꝓxi. ſed et ſi mibi.⁊.j.e.l.inter ſtipulantem.S. ſi ſtipulante ĩ fi.
aut alternatiue.⁊ tũc nulla valet. vt.j.e.inter ſtipulantẽ.S.ſi ſtipu
lante in pꝛin. ſi ſimpliciter rñdeat.ad omnia videt᷑ rnñdiſſe. vꝛ inſtii.
⁊æ inuti.ſtip.S.pterea.ratio eſt differenne in ſumma ⁊ in ſpeciebus.
qꝛ quot ſpecies tot ſtipulatoõnes:ſw in ſumms vna. Sʒ quid ſi ſtipu-
ler omes ſeruos mos.tu om̃s pᷣter vnu ꝓmuus? Rñdit io.nõ valere
niſ diuerſuas ac.̊ ſi legas om̃s.nõ ponum alios acciꝑe alios dimu

tere quaſi vnum ſi legatum.iecus ſi legas duos.vt.S. æ le.j.l.lega

tarius. ⁊ de le.ij.ſi duobas. .
h Ilico.i.ſtanm.ſic.j.de ſol.l.j.⁊.j.ili.j.l.duos.ac.
1Aua.ſ.ꝙ; pᷣma.⁊ hoc ẽ pſumptõne huiꝰiuris. at veritate inſpecta
nõ velet ſcna.cũ nõ pᷣceſſerit interrogano talis.qualem reſponſio de
claꝛat.accurſius.
KkK Si ſtipulanti.hic eſt diuerſiias in quanutate.ac.
lMiſi in. x. nin diuerſitates ac. io. c.
m Mon eru. ↄtracta in.x. ↄtrabit᷑ &̊ nõ attento placuerit dr̃ſitas
vel nõ.quia qui.xx.ſtipulat᷑ ⁊.x.ſtipulat᷑ vt ſubijcu.a ſic ſemꝑ vide

tur placere ᷣm aʒ.ſ̊ ↄtra inſti.de inun.ſnp. S. pterea in pnn. ſolu. ibi

nolebat ſupulatoꝛ valere.miſi in maioꝛi ſumma.alij ⁊ hic ſubaudiunt

ſi placeat diuerſitas. Item facit.j.e.inter ſtipulantem.S.ſi ſtipulan⸗

te.ij. Rñn.uem ↄtra.S.loc.ſi.x.ſo.vt ibi.ac.
n Loõgruere. vt in eadẽ rñſione q̃ in ſtipulatõne ↄſiſtat.qʒ. ac.
O Eτ.x. ſic. S. arbi. . S. inde queri᷑ apud uł. aʒ. ſi ex tribo. 715
in lit.i.in.l.añnpe.⁊ de her.inſti.i.q̊tens.S.ſ̊ ſi maioꝛẽ.ac.
p Seo 1 ſi mibi a ſtichum. copulatiue. ac.
q Suchi. pamphilo tñ valet ſtipulatcio. ac.
r Si tot.qpᷣꝙ ↄſtanti habet᷑.vt.j.e.ſcire debemus.⁊.l.qð dicit᷑
ſ Quodammodo. rebo inſpectis que ſumi due. ac.
K⁊ AUnuiis.ſ.e pamphilo. ac.
u Et mutilis.e ſticho.qꝛ in ea non pᷣceſſit interꝛogatõ.ac.
Anlem. nõ. veile ꝑ inutile ⁊c. vt et.j.e.l.inter ſtipulantem.S.ſi

ſtipulante in ni. 2. S. oſti. pe. l. ſed ⁊ ſi. x. . . & wna. l. ſancimus I.

mü eſt. xx. ⁊.x. ineſſe. Sʒ ⁊ſi mi

cem dari ſtipulamur:quedaʒ nõ
nam ſi tot ſunt ſtipulatones:quot

pꝛin. et. 7. e. l. que extrinſecus. ſ ar. contra. a. e ar. pedius. ac.
y Eadem.penum ſaracenicum vel africanum. .

3 Sabini. qᷓ dixit aliqd ꝑ quod videbatur ꝑ eandem linguam re⸗

ſponderi debere.
7 Puto. ałs puto ⁊ ałs patit.a dic ⁊ verũ.i.a veritas.accur.
2 Ut vterqʒ.

facit inſti. eo. S.
— ⸗ vte. C. de teſt. l.
ei grece:dũmodo ei congruent᷑ rt⸗ hesc ↄſul.in fi.et
deatur: obligatio aſtituta eſt: idez re ſceiuſtell.
ꝑ ↄtrariũ:ſed vtrũ hoc vſq; ad gremdi.l. c certa
cum ſermonem tm ptrabimus: an ol. bl mter la⸗
vo ⁊ ad aliũ penum foꝛte vel aſſ- ſmn. ßa ſi dui⸗
riũ vel cuius alterius lingue dubi S. literis.ac.
tari põt:⁊ extat ſcriptura ſabini:ß
et verũ puto:vt omnis ſermo conti a Tipu⸗

neat verboꝝ obligationẽ: ita tamẽ ltonũ

. . dictũ eſt. S. inte⸗
vt vterqʒ alterius linguam intelli quosa auomd
gat ſiue ꝑſeſiue per verum inter⸗ zamd aina
pꝛetem. .— Aulus. . qua turuns
Tipulationũ quedam in daů trapit᷑ ſtipulatõ
do quedam in faciendo con⸗ ne ponu dumſi
. — r onem ſtipulanio
1 71 PL num. dicit ů ſti⸗
ſiſtunt:⁊ harum omniũ quedã ꝑt dicit ſtt
net pᷣſtationem recipiũt:veluti cũ bpulanonum ac.

recipiunt:vt in his que natura di
uiſionem nõ admittunt:veluti cuʒ
viam iter actũ ſtipulamuꝛ:quedaʒ
ptis quidẽ pᷣſtationẽ natura ſui re⸗
cipiunt: ſed niſi rota dventur: ſtipu⸗
lationi ſatis non fit:veluti cũ ho⸗
minem generaliter ſtipuloꝛ: aut

b In dãͤdo. i.
ꝓmiſſione dan⸗
i. ⁊ eſt hec diui
ſio bimẽbas.po
teſt terciũ mem
. ⸗— brũ adch. vt mi⸗
xta ex dando ⁊ ſaciendo.vt reddere ronem.a ſub ſimpliciba mixtã
oↄpꝛehendit.legiſlatoꝛ.Jtem ſub faciendo aↄprehendit᷑ nõ facere in⸗
ſtitu.de nup.S.ſi vxoꝛ.ibi ſe abſtinuerit ⁊c. ſecunda duuſio ẽ tri⸗
membus. azo. ac. .
cEt harum.ᷓ ⁊ earum q̃ ſunt in faciendo. quia a facrũ quoddã
diuiduũ dicit᷑.vt.j.e.l.eadem.S.cato.⁊.l in ſtipulatombo.S.oꝑaꝝ
2. S. & ope. liber. I.ſiqñ. item vſufructꝰ. vt.S. de vſufr. I.v. nec ob
ſtat quod dicit᷑ in eo.ti. ope.lib. l. libertus.S.j.⁊. J. e.l. ſtipulati
ones.quia ꝓ parte nõ ſoluitur ſtipulatoꝛi.ſ.inuito.ſ̊ volemii ſic. k

dic non ſtipulatoꝝꝛ vm. ſed vbi pluribo debetur cuiq; ꝓ parte ſolui
tur. item earum q̃ in dando. quedã recipiũt dimſionẽ quedaʒ non.

vt ſtatim pomit exemplum.ac.
dD Peeſtanonem. i. vt quis pꝛo parte dando liberetur pꝛo parte.
quod accipe volente ſtipulatoꝛe recipere.vt. S. de vſur. tutoꝛ.S.luci
us. item recipit pꝛeſtationem ꝑtis.vt a heredes pꝛomiſſoꝛis tenean
tur pꝛo hereduarijs poꝛtiombo.ac.
eCum. x. dari.vt ſi.v.ſoluantur liberatio in partes ſtipulatio/

nis contingat.

fNiam. qui viam ſtipulatur vel uer. ſtipulatur factum. naʒ pa-

nientia pꝛo iraditione eſt. vt ſupꝛa de ſeruit.l.quotiens.⁊ pati ẽ fa⸗
cere.vt infra.eo.vbi autem S.qm quod. Item nota ꝙ natura co⸗
munis earum que ſunt in faciendo eſt. vi non dundantur vt hic
dicit.quia ſi pꝛomiſſoꝛ ſoluat pꝛo paꝛte non liberatur euamꝓ ꝑte
⁊ heredes pꝛomiſſoꝛis ſinguli inſolidum tenerent᷑.ſed fallii vt mo

do dixi. Iem econtra natura earum que ſunt in dando eſt vt diin
dantur. ſed et illa fallit vt ſubijcit. et infra. eo.l. m executionibus.

S. pꝛo parte.ſunt et alia exempla cæ factis infra eo.l.ſtipulatõnes
⁊ facit infra ð accep.l.per iuſiur.S.j.et ſupꝛa ſiquid in frau.pro.
l.iij. S. pe.⁊ ſi ſeri. vendi. loci.S.ſi ſundus. ⁊.j. ſol. qm hoiem
in pꝛin. . S. de conch. ⁊ demon.in facto.ſi autem qiia non ? factuz
velit quis agere ad intereſſe.hec actio que pꝛopomtur ad intereſſe
recipit diuiſionem.vt infra e.l.ſtipulationes non diniduntur.ac.

g Mon ſit. nec pꝛo parte quidem.

genden
gſoten
dur hon

“
o.Hr.
Vtſeeon,
an are non
uuckpen
“ Peunenent
ſlrar
Adren
ſaſcn gun
Aonhen
MWC

Wur kſ.
Peteneuurg
Novn

fſl
WW NMo: Rit
ſr/

Nenunenenr
ſollonm ⸗
uanonconen
lokorſohlbe

.letenn
de un

Uepomecis

Vn echon
otlhlinſror
e luv
lon ,r
1 Pnphiun.
Eho gur.
Mle t iun,
nl w,

Man
mufu

. aucn
nehnti D

Aoncy auigin

ut ſci nd
luöntd Fann
ANN M
Birjab awi
6

tta Wiſe

r aic
1ninioe aitjin

lörum in

ir tfin uin t
s enſns

Un mntsſtpbl

S

h Lancem. in genere. accurſiꝰ.
Soluta ſii.ab eo qui in genere hommem pꝛomiſi.ac.
k In vlla pꝑre.i. in aliqua. nec enam in ea que eſt ſoluta inſpecto
futuro.accurſius.

ILiberatio nata eſt. ałs in diuerſis hominibus recte paꝛtes ſol

uerent᷑.quod eẽt

abſurduʒ.ad qð
facit. S.ð optio. „ B
le. l. ſeruo. .. lancẽ aut qpᷣlibet vas.nam ⁊ ſi ſti⸗
eun exentione. ( ps ſoluta ſit:nondũ in vlla ꝑte
pꝓ parte. 7 de 2 1
Lpe ex too. 5 ſtipulatõnmis liberatio nata eſt: ſed
. F.. Kannand aut ſtatim repeti põt:aut in pendẽ
uis duobns. ti eſt: wnec alius der. Eiuſdem cõ
SZ ditionis eſt hec ſtipulatio: ſtichuʒ
aut pamphilũ dari. Ex his igit
m Repeti po ſtipulatolbo nec heredes quidẽ pꝛo
H pte ſoluẽdo liberari pñt:qdiu non
gam. hoc e ri eandẽ reʒ oẽs væderint. nõ em ex ꝑ
goꝛe iuris. ac. ſona heredũ ↄditio obligatõis ĩmu

tatur:⁊ iõ ſi diuiſionẽ res pꝛomiſ⸗

n In pendenti. ex equitate que pꝛeualet. vt. S.de condhi. inde.l.ſi
non ſoꝛtem.S.ſi deceʒ. ac.

o Betur. homo vel reliqua ꝑs in eo. 2 ſic poſterioꝛ ſolutio ?7.

vt dicto.S.ſi.x.ſed obijciiur aut ſoluta pars a pꝛomiſſoꝛe ꝓ paꝛte le
berat.a ſie non pendet.aut in nihilum. ſic inſolidũ remanet ob⸗
ligatio.ergo non pendet.ſed ſtatim vr indebuum poteſt repen. Re
ſpon. nec obligatus eſt nec liberat᷑ pꝛo es parte.⁊ ſi obijcis. fuit ob

ligatus ⁊ non liberat᷑.ergo obligatus ꝑmanet in ſolutione. Rñ.

9

non ſequitur. quia eſt quoddã medium inter obligationem ⁊ hibe⸗

rationem. ſ. ceſſano obligauoms ad tempus. nec eſſe extinctaʒ. vt
j.de ſolu.qui res.S.aream. Jtein no. ex pꝛedictis.et infra dicendis.
ꝙ ſi hominem certum beam:uberoꝛ ſoluendo partem. ſi vecedã
vnuſquiſq; beredum pꝛo parte teneturet pꝛo parte ſoluendo libe⸗

ratur. vt. J. de ſol. ſi ſtipulatus ſum mihi aur ſticho. S. j. ſi in gene

re. tenetur quidem quiſq; heredum pꝛo parte tm̃.et tamen ſoluẽ⸗
do partem quam tmmodo debet non liberatur. quod mirabile eſt
ſed hoc ideo quia non ſoluunt vt debent. quid ergo diceres liberat

vel non: Reipon. ꝙᷓtum ad pꝛeſens tempus in parte liberan ſunt

vt.j.æ accept.l.qui hominem. ſed pꝛopier futuri remponis fictio⸗
nem in pendenti eſt. wnec alij ſoluant.vt.S.æ condi.indebi.l.ſi

non ſoꝛtem. S. ſi. x. ⁊ hoc futuro inſpecto diciu hic etiam in parte

ſoluta non conungere liberanonem. ſi ergo ſoluant in eodem intel
ligitur fuiſſe liberatus. ſi non in pꝛecium hommis condemnabun
tur. ille tamen qui impediuit tenetur ceteris.vi ſupꝛa fami.herciſc.
beredes. S. ſi mcerio m. aʒo.ſed videiur ꝙ pꝛo parte hominis ĩ ge
nere pꝛomiſſi ſoluta.in parie contingat liberano. vt. j .e. l. S. ſi ta
men. que eſt contra.ſol.ibi volenti ſtipulaion.hic inuuo.vel veri⸗
us ibi in ſpecie debebatur. vel ibi ſequentes foluunt in eodem ho⸗

mine. et ideo a pꝛincipio videtur bene ſoluta alia pars. vt.l.ſi non

ſoꝛtem. S. ſi. x. ac.

p Pamphilum. 2 ſoluer᷑ paꝛs ſtichi. ac.
Ex his igumr. quia talis eſt natura obligatõms in genere ⁊ al
ternatiue. vt ſupꝛa dictum eſt. iguur ac. licet pꝛo parte tim̃tenere⸗
tur.nec niſi pars poſſu a ſingulis peti.aʒo.⁊ ſic de vltumis im dua

bus dicunt. vt quando homo in genere vel ſub alternatiue pꝛomit

r Mec heredes.ſ.pꝛomiſſoꝛis. non ſolũ ipſi pꝛomnſſoꝛes.
ſSoluendo liberari.licet non poſſit peti.miſi pars aʒo.vt.j·.e.
l. in executone.S.pꝛo paꝛte.ac.

t¶ Poſſint. obijcitur ſolutiom eius ⁊c.vt inſtiiu. quibus modis
to.ob. Rñ.hoc ideo. quia nec defunctus ſic ſoluendo ⁊c. vt ſupra
pꝛorimo. SF. infra. eo:l.in executõne.S. pꝛo parte.⁊ ipſi ſum loco
vnius.accurſius.

u Mon eandem rem. totam.
x Dederit.a vltima ſoluno ac. vt dicto.S.ſi.x.accurſiꝰ.
y IYmmutatur. vt infra de pꝛe. ſtip.l.pꝛerone.S. incertam. et ſu⸗
pꝛa v condh. ⁊ vmon.l. cm fundus. Sed obijcitur œ maꝛito a vx.

5 3 4 .
er .
be D
N=ð

vi. C. de pꝛinile.d.l.vnica. Rñ. condino non mutatur ſed condem-
nano moderatur. vt aliter ſiat perſone mulieris cum ſuo prunilegio
contra maruum.⁊ aluer eius heredibns. uem op. cæ le.j. legatanus.

ſed hic paſſiue.ibi actine. Item op.infra.e.S.fi. ſed ibi dices. Jtem

quid ſi vnus de heredibus diſſentiet? Rñ.ſtatur maiori parti.vel ve
B rins tenetur alijs.
vt. S.fam. hercii.

ſa nõ recipit veluti via:heredes p⸗ to. accur.
miſſoꝛis ſinguli inſolidum tenent᷑ ”M
Sed quo caſu vnus ex heredibus
ſolidũ pᷣſtiterit:petitioneʒ habebit
a coheredibo famnl.herciſ.iudicio.
Ex quo quidem accidere poſſe põ
poni.ait:vt ⁊ ſtipulatoꝛis vie ł iti
neris heredes ſinguli inſolidum
habeant actionem.ſed quidaʒ hoc
caſu extingui ſtipulationem putãt
quia per ſingulos acquiri ſeruitus
non poteſt:ſed non facit vtileʒ ſti⸗

3 Mon recipu. ſui natura. M
⁊ eluti via. vt infra v accep. ⁊ per iuſiu. x. j.et ſupꝛa. eo. in pᷣn.
huius.l.et ſupꝛa de ſerin.l.vie.⁊ de le.iij.l.ndeicommni.S.pe.accur.

Tenentur. 1. . ve regu. iur. I. ea que in partes. ac.

à Sed quo. quod eſt in ommbus pꝛedictis. ac.

b Solidum. quod ſui natura non recipi dimſionem. vt viam vel
etiam vebitum in genere vel alternatiue.⁊ facit ſupra fami. her.inter
coheredes.S.quod ex facto.ac.
cQJudicio.quia pꝛo parie expediri non potuit.ac.
d Inſolidum. non ſolum heredes pꝛomiſſoꝛis inſolidum tenentur

e Actionem. comra ſupꝛa fami. herc.l.heredes.S.an ea in fi.S. ſol.
ibi ventum erat ad eſtimationeʒ. qmia non pꝛeſtabatur via. ſed ad ip⸗
ſam ſeruitutem mſolidum agunt.licet perueniret ad eam cauſaʒ ꝛc.
vt infra eo.l.pluribus.S.ſi.⁊ infra pꝛoximo.⁊ infra eodẽ.l.exiſtimo.
Sed ⁊ ſi pariem fund cui viam ſtipulatus eſt. alienet: coꝛrumpitur
ſtipulatio.vt ſupꝛa ſerui.l.pꝛo parte. Ratio eſt: qmia ſtipulatio ad
heredem non ad emptoꝛem tranſu.vi ſupꝛa ce vſufr. ſed ⁊ ſiquid. S. ſi
operas. Item contra ſupꝛa de ſerui.ruſti.pꝛe.ſi vnus.S.fi. vᷣm vnaʒ
luueram.ſo.vt ibi.ac. J
ſNhHoc caſu. id eſt ſtipulatoꝛe itineris decedente. vt ratio ſeque s
pꝛobat. accurſius. S
g Putant. ſeo male.videbatur emm quod ſicut vnus ex pluribus
wumimis pꝛo parte ſernitutẽ acquirere non poteſt. vt. S. ſeruit.l.ꝓ
parte.ita ⁊ ſtipulatio facta per functum non tranſu ad heredes.qð

falſum eſt. immo ſingulis acquiruur. ac.

h Per ſingulos.id eſt quoſdam ſine alijs.vel dic facile. vt ſtatim

1 Mon poteſt. facile dinerſis temponbus. hoc enim vix contingit.

ↄungere tamen poteſt. vt.S. omunia pꝛe.l.ſi. ⁊ de ſerui. ruſti. pꝛe.l. ſi

vnus in pꝛin. l. 2. J e.l. pluribus. S. ſi.⁊ hoc in unpoſitõne ſeruitu
ns in re ↄmuni facienda. vt ibidem dicit.ſed hec dimicultas non impe
du pᷣſtationem ſeruitutis.vt ſtatim ſubijcit.̊ nec acquiſitõeʒ. aʒ. ac.

k Seo non facit. valet enim ſtipulatio. vt ſinguli inſolidum petere
poſſunt.ſed difficile eſt vt idem pluribus ſolui poſſu aʒo.ſed hec diffi⸗

cultas non impedit: quonnnus inſolidum agatur. habebit ergo vn⸗

coheredum partem alterius.ex quo inſolidum agit ᷣm quoſdam.et
m hoc qui pꝛimo agit obtinet ⁊ vutur ſeruitute.ſᷣm io. nõ refert ad

pꝛoxumnm dictum. ſed in genere dicit. q. d. impoſſibiliuas viciat non

diffcultas. vt infra contmuus. S. llud. Mam ſi pauper. c. marchas
mihi pꝛomittit.tenetur: licet ſi dimicultas.poteru tamen fieri per paꝛ

tes ſucceſſiue.ſupra ↄmunia predi.l.fi.⁊ ᷣm hoc qui pꝛimo agit obn/

net. ſed non vritur ſeruitute.niſi quando omnes egerint.ar. dicte.l.
receptum. facu ſupꝛa cæ aci.emp.l.fi.Si vo non pꝛeſtetur via.agit
ad intereſſe.quod diuiditur.vt ſupꝛa fami.herc.heredes.S.in ea.ac.

IPꝛeſtatonis.i.acquſitioms.vel pꝛeſtanonis per partes ſucceſſi
ue vti dicta.l.receptum. ac.·
„ uhͤͤ

heredes.S.ſi incer·

m Si tamen. licet paꝛs ſtichi ſoluta non pꝛeſtet liberationem cuʒ
in genere pꝛomiſſus eſt. ⁊ ſm hoc dic hominem ſcinhcet certum ᷣm. P
alij dicunt in genere. vt 2 ſupꝛa locutus eſt. ac. . .
n PHominem. ſupꝛa dictum eſt. ꝙ ſtipulanonum quedam conſiſtũt
in dando quedam in faciendo. quedam recipiunt ꝑtis pꝛeſtationeʒ
ſui natura a libera
nonem. quedaʒ nõ

circa pꝛedictaʒ ma⸗ . .„. ——
