wreiven⸗ e. er dicterv hona el mals fige⸗ ſnideo. ala gamn d⸗ Eeuere ſo na ſige, ſi gute
7 ilenahoinerutd radteto delerg ieen r Siucſ bonat
.* S alieno nnnenitnie⸗ boꝛi dño arbons vt di⸗ f
nen Rru ra inpic en daüm
9 Irdorh

d⸗
e n

N
ri n

ln cen

ſme

⸗ rs

e ie
niäin gu
RKo. Nn
uuſ⸗ iunin
mine ztn
ſ,
iſen c
vtſt en
Bt nc

Nin ga,

N lai
V rez h
Pran
Ui1el
l i
ia isl ult

Iecuumnſi

. Ctuaſ 4

ati in in

i⸗

me
mummni ii

§F. allunmo, accur.

g. e. l. ij. S. certe. ſed ſi a poſſeſſione cecidit ſcriptoꝛ an habeat actõʒ
dñm. N. ſic in factum. vt.S. de rei ven.l.in rem.S.item ſi q̃cunq;
ſi malam nõ.qꝛ nec exceptõʒ hʒ vt hic.⁊ facit inſti.e.S. lr̃e.
g Szʒ non placit. vt ⁊ inſti.e.S.ſiqͥs in alie. Idẽ ſi in charta pi⸗

ctum ſit ſᷣm aʒ. Sʒ õ hiuc. K. S.de rei ven.l.in rem.S.ſi id.qð ſol⸗

zeumaur ſibona fide eop poſſeſſionez nact⸗
un eunc; ſim. Sʒ non vi lre chartis mẽbea
ſis in alie.ß da Miue cedũt. ita ſolent picturetabu
— eum lis cedere. Sʒ ex diuerſo placuit
lator qby dir⸗ tabulas picture cedere:vtiq; tñ cõ
ciam, ueniens ẽ dño tabkłaꝝ aduer ſus eũ

qͥ pinxeꝛit:ſi is tabulas poſſidebat

vtilem actõʒ dari: q̃ ita efficacit᷑ ex

piri poterit:ſi picture impẽſaʒ exol
uat: alioqͥn nocebit ei woli mali ex
ceptõ:vtiq; ſi bona fide poſſeſſoꝛ fu
erit qͥ pinxerit. aduerſus dñm vo
tabulaꝝ ei qͥ pinxerit directaʒ ven
Dicatõʒ opetere dicimꝰ:vt tñ pᷣciuʒ
tabulaꝝ inferat: alioqͥn nocebit ei
wli mali exceptio. He q; res q̃ tra

i Directam vᷣ Ditõe nme fiũt iuregẽtium nob acqᷣ

ueae n. runt᷑. nibil em ẽ tam ↄueniens nãli
dirt nue bonng earor e volumetem a Nole nris
iz cuz rem ſuaʒ in alium trãſferri ratam
pogaern ves. hr̃i.nihil at inteſt:vtꝝ ipe dñs pꝑ ſe
Pri. ̊ nec acio. tradat alicui rẽ: an voluͤtate er ali
Nn der e s:q rone ſicui libera negocioꝝ ad
abꝛaſa. HR idem mimſtratio ab eo qᷣ pegre ꝓficiſcit̃
r⸗, de re vn. pmiſſa fuerit: ⁊ is ex his negocijs
l. in rem. S. 2 qo 5 ,— Ton —
ſemel. Iem nö. Tem vẽdiderit ⁊ tradiderit facit eã
H caſum Hnyn-. accipiẽtis. Intdum etiam ſine
o vpoſſic enio. traditõe nuda volutas dñi ſufficit
Itẽ ꝙ alicui dok ad rem trãſferẽdam: veluti ſi rem
actio cui nõ dar “ỹR
excepno. IYteʒ
nõ põt obijci wo⸗

lo facis ⁊c.ꝙ eo.S.ſi ex noxa.cã aga⁊.l.ij.im pᷣn.⁊ de noxa. ſiqs a
mulus. 7. 3. de pe.here.l.cum idem. ſic ſunt ar. j. C. rei ven.l.
res alienas. 7. J. de ſupfi.l.j.S.qð au pᷣtoꝛ. ⁊. j. de excep. w.l. wlo

pbul. 71 Jo. 7. R. 5. vnde ſi dns rabule vendicet ꝗ pictoꝛe poſſidẽ⸗

te.poterit pictoꝛ poſſidens eum repellere offerendo ei pᷣcium tabn⸗
le.etiam ſi vellet ille offerre pcium picture.⁊ ſic in alijs dicas. Itẽ
q eſt rõ dmerſitatis in pictis ⁊ in ſcriptis? H. foꝛie qꝛ ſcriptoꝛes
antiq ipis non erant adeo cari ſicut ſunt hodie.vñ cum parin pcij
eſſet ſcriptura cedebat charte.qᷓ.ſ.charta carioꝛ erat.ecõtrario picto

res ⁊ fuerũt ⁊ ſunt cari.⁊ tabula vilis pcij eſt ⁊ fuit.vñ cedit pictu

re ſᷣm Jo.ſ̊ cum hodte ſit ſcriptura pcioſioꝛ ꝙᷓ charta pt᷑ idem qõᷣ

in pictura dici ſᷣm aʒ. Item qͥd ſi pictura fiat in marmoꝛeꝛ foꝛte ſe

cus. Sʒ ꝗr. ꝙ idem inſti. xe teſtamẽtis.S. pe. ac.
k he d;. tradinone. non nuda. vr. j. e. noõnuq;3.
Bennum. qo 1 naturale dz. qꝛ inſtinctu nature eſt inductum.
vt inſti.e.S. ꝓ traditõnem. ac. D

m MNihi em tam. pypbolice loqt. ſic. S. de pa. l.j. in pᷣn. 1 de iu⸗

riſdi.om.iidi.l.ſſi ꝑ erroꝛem.ac.

n RKaiam hri. ſi eit ltia. abls . vt. C. ve agri.⁊ cen. quẽadmodũ.

7, C. e admimiſt. tu.l. lex que. ac.
n. Mihil volütate. qꝛ qð ꝑ alium ac. vt a. j. de vi a vi ar.l. j. S.
ieciſſe.qnq; tñ intereſt. vt.j.de ſo.fugitiuꝰ.Jtem qñq; etiam ſi
ne voluntate dñi vt creditoꝛ.vt inſti, qbo

p Xibera.? generalis ſecꝰ ſi generalis tm̃.vt. . ꝓcu.l. peuratoꝛ
cui.⁊.l.ꝓcuratoꝛ totoꝝ.Sed. Al.diſtinxit inter ꝓcuratoꝛem totoꝝ ⁊

vVvnmuerſoꝝ bonoꝝ. vt pᷣmo caſu poſſit ſecundo nõ. ar. inſti. e.l. nibil.

q Et tradiderit.miſi tradere ſuphibuus.vt.. d pu. ſiqᷣs ꝓ. ac.

r Interdum nuda tradinone, ſic. C. de pactis. rachnomo. gtem i

alijs caſibo dommi
”ßsäü „ rriranſſfert. vt 1 nõ
quam ↄmodaui aut locau tibi aut
apð te epoſui:vẽdidero tibi:lʒ em̃
ex ea cã tibi eaʒ nõ trachderi:eo tñũ
ꝙ patioꝛ eam ex cã emptõis apud
te eſſe:tuam effici. Itẽ ſiqs meꝛ
ces in hoꝛreo repoſitas vẽdiderit.

ſik atʒ claues hoꝛrei emptoꝛi tra⸗

diderit: tranſferre ꝓꝛietatem mer
cium ad emptoꝛem. Hoc autez
amplius intdum ⁊ in incertam ꝑſo
nam collata volũtas dñi tranſfert
reiꝓpꝛietateʒ:vt ecce qͥ miſſilia ia⸗
ctant in vulgus. Ignoꝛãt em̃ qð eo
rum qͥſq; recepturꝰ ſit: ⁊ tñ qꝛ vult
qð qᷣſq; eoꝝ excepit eius eẽ ſtatim

eoꝝ dominum effici. Alia cã eſt

eaꝑ reꝝ q; in tempeſtate maris le⸗
uiande cã nauis eijciunt. He eĩ vu⸗
minoꝑ pmanent:qꝛ nõ eo noĩe eij⸗
ciunt᷑ quo qͥs eas hr̃e non vult:hᷣ q
magis cũ ipa naue piculum maris
effugiat. Qua æ cã ſiqͥs eas flucti

bus expulſas vel etiaʒ in ipo mari

nactꝰ lucrãdi aĩo abſtulerit:furtuʒ
omittit. DBem.
Eqrit᷑ nobis non ſolum per
noſmetipſos: ſed etiam per
eos quos in poteſtate habemus.
Item per ſeruos in quibo vſumfr.

Tuam effiei. ſi

aſpꝛenſa fuerit. vt
3. de rei ven. l. eiꝰ

7.l. ſe. ſecus in pe⸗

cunia. vt nõ. S. ſi
cer.pe.l.certi ↄaditõ

§. ſi. ⁊. l. ſe. vel foꝛte hic non eſt nccia pñtia qꝛ ab initio habuit dñi

voluntatem ſ in.l.illa eius non.vñ hic eſt vera venditio ibi ſicta.⁊

ſacit.j.e.ſi fuus.imn fi. ⁊. .ti.j.l.iij.S.illud.⁊.S.e ein.ſi reʒ.in pn.

7. S. de pu. ſiue. S. j. 7. S. de rei ven.i. qᷓdam.
tItem ſiqs ꝓpnetatem. ⁊ poſſeſſionem ſi dñs eſt tradens. als cãm

vſucapiendi ſi hec fiant coꝛam hoꝛreo ⁊ hoc ꝓpt᷑ viſionem rei.vt.S.N

Zhen. ep. l.clauibo.⁊. ].t.j.l.j.S.ſi iuſſeri.⁊ ſqc.S.S.ꝓx.⁊ qð ibi nõ.
vVNHoc ampliꝰ.i.incertã.ſic.S.de rebo dubijs.ſi fuerit.ſʒ ar..inſti.
le. S. tutoꝛ.

xAbiſſilia. auꝑ qð pijcit ſic dicta qꝛ mittnnt in vulgus. vt facit

papa vel imꝑatoꝛ qñ coꝛonat᷑. Sʒ hodie celeta eſt illa ↄſtitnutõ ꝑ deſue

t ptoꝛes vel oſules vel mgratꝰauꝑ pijcere. vt. C.
e ↄſulib.l.ij.ſoli em pᷣncipi ſʒ auꝑ ſꝑnere ⁊ ſic iactare.ſj ↄſulibo licʒ

tudinem q̃ ꝑmittebat pᷣtoꝛes vel

de argento hoc facere non iñ cogunt᷑.vt in aut᷑.de ↄſulibs.S.ſin aũt ⁊
vxoꝛ.⁊ facit inſti.e.S.hoc ampliꝰ.⁊.j.ꝓ erelicto.l.ſi id.in fi.
y Alia cauſa.flucnbo.i.vndis. B
3 Cõmitit. imo non. vt. j. de fur.l.falſus.S. ſi iactũ qᷓ eſt ẽ So. di⸗
ſtingue aĩm ꝓijcie ntis qð piʒ vt ſi libꝑ aptũ ꝓijciat v᷑m Jo. vt h. ⁊ iõ

colligi ar. S.e dam. infe.ſi fimta.S.ſiqͥs metu. In dubio at᷑ pſumi

ñ velle ꝑdẽ. vt ar. S.de ꝓba.cũ de indebi.⁊ faẽ inſti.e.S.ſi. ⁊ qð ibi nõ
7. Z. ad. l. ro. de iq. l. j. S. f. 7. I. qͥ leuãde. a. . e. l.qcũʒ. a. j.t.j.l. mid⸗
7 a Equirit. 3. dxit qualiter acqrat. nunc ꝑ as.
In ptate. vt filij vel vui.

Aſinmfru ſi nudum viume . erre nra acqrat, non antem

um ſine poſſeſſiͦ“e

res pñs eſt.ałs cũ

W
AO R& y N

ex oꝑa. vt nõ. inſh.ꝑ quas ꝑſo.no.acq.in pᷣn.⁊.S.xce vſu ⁊ ha.l. per

Fuum.in pᷣn.

a Igit nobis. etiam inunio. vt.j.e.l.etiaʒ ⁊ ar. j.S.de w. hoc iure.
non põt ⁊ dic h̊ vt nõ.S.e his qͥ ſuni ſin vel ali. iur.j.l.
Ideoq;.qꝛ non ſibi ſj nobis.ne q̊ nobis innius oneꝛoſa qrat᷑ bere

ditas ideoq; ſi 27.

c Et ſi iubẽtib.
nõ.m hereditate qᷓ
rẽda tria nccia.ſ.
iuſſus. Item ꝙ p⸗
cedat.vt S.de acq.
here. l. ſiqs mihi
bo. S. inſſum. 1
Fui ↄſenſus adiſit
cuj ꝓponas ⁊ ĩ bo⸗
nouꝝ poſ. puta ſm
ta.non exigit᷑ vt
mim iuſiꝰ pcedat.
ßß ſufficit eius rau
habitio añ vel po
ſtea. ſed exigi᷑ ſᷣui
ↄſenſus in trebel.
reſti.ſufficit ſi pu/⸗
mo vel poſtea ra⸗
tuʒ habeat dñs nec
exigit᷑ fui ↄſenſus
vt. S. ad trebelł.l.
pᷣuo muito ⁊.j.rẽ
ra. ha. l.p. In le⸗
gato non eſt opus
iuſſione cum emo
lumentũ tm ↄnine⸗
at. vt. S. mã. ſi he⸗
reduatem. S. j.

dD Perinde.qũq;
iñ refert ꝑ ſe an ꝑ
glium ſit heres. vt
S.de int.ac.l. ſi de
fenſoꝛ. S. ulud. 7.
de le. pᷣſtan. l. ij. S.
hoc aut. ⁊ de vul.
ſub. qᷣ liber.S. hec
vba. 7. J. de V. ſig.
ſciendum. 2. S. &
oꝑis li.l.cq patro⸗
nus. §. j.

habemus. Item ꝑ hoĩes liberos ⁊
fuos alienos qs bona fide poſſide⸗
mus. ⁊ qͥb ſingulis inſpiciamus
diligẽtiꝰ. IJgit᷑ qõ fun nr̃i ex tra
ditione nãciſcunt᷑:ſiue qͥd ſtipulen
tur:ł ex q̃libet alia cã acqrant: id
nobis acqrit᷑:ipſe em̃ ſeruꝰqͥ in pta
te alteri eſt.mihil ſuum hr̃e põt.
Igdeoq; ſi heres inſtitutꝰſit.niſi
nr̃o iuſſu adire hereditatẽ nõ põt.
Et ſi iubennibo nobis adierit: here
ditas nobis acqͥrit᷑:pinde atʒ ſi noſ
ipCui heredes inſtituti eſſemꝰ.Et ex
his ↄuement᷑ legatũ.ſ.nobis ꝑ coſ⸗
em acqͥrit᷑. Non ſolũ aũt ꝓpꝛi⸗
etas ꝑ eos quos in ptate habemꝰ
acqrit nobis:ſ̊ etiam poſſeſſio:cu⸗
luſcũq; em̃ rei poſſeſſionem adepti

fuerint. id nos poſſidere videmur:

vnde etiam ꝑ eoꝝ longam poſſeſſio
nem domimũ nobis acqrit. SDe
his aũt ſᷣuis in qᷣbo tm̃ vſumfr. ha⸗
bemꝰ ita placuit:vt qͥcqͥd ex re nr̃a
vel ex oꝑibo ſuis acqᷣrant: id nobis
acqͥrat᷑. Siqͥd vo extra eas cãs ꝑſe
cuti ſunt:id ad dñm ꝓpꝛietatis ꝑti
net. Iaq; ſi is ſeruꝰ heres inſtitu⸗
tus ſit:legatũue qͥd aut ei wnatum
fuerit:non mihi ſ̊ wvmino ꝓpꝛieta⸗

eEt ex his.pᷣceptis ᷣm R. vel his q̃ dicta ſuut.
fConuementer.qꝛ ſicut hereditas eſt relictum ſu legatum. Item

legatum ſicut herech

—

in emat᷑ kver. vt. S

tas nobis p ſuum acqrit᷑ ſi die cedenus legati ñ
e w. cauſa moꝛ.l.fi.⁊ ſupᷣ qñ dies leg.ce.l.ſi pꝰ

G. pe. 1. S. fi. ⁊ facit ad.l.S.dæ leg.ij.titia.S.lutia.⁊ inſti.ꝑ qs ꝑ.no.

acqᷣ. S. Jiem nobis.

g Per eoſdem. ſ. ̃uum. .
h Mon ſolum.nobis. vt. S. ꝓxi. L
Poſſeſſio.ſ.iuſta.vt.j.ti.j.l.q fᷣuuns.
RK Adeptr fuerint. ſine nr̃o noĩe poſſideant ſiue ſibi. ſecus ſi alij. vt
j. ti. j.l. ſi me inuacuam. S. ſi.
IVidemur. etiam ignoꝛantes.vt.j.ti.j.l.iij.S.ſaltus.
m Somimum.i.effectus domnij. ſic ⁊. j.ti.ij.l.eum qͥ. ⁊ dic in pe⸗
culiariba etiam dño ignoꝛante vſucapi in vminicis demum cum dñs
ſcu.vt.j. ſoluto.l.ij.⁊ de vſuca.l.labeo.⁊ facit.j.n.j.l.j.S.itẽ ac⸗
qrimꝰz. S. ß et ꝑ eum. et. C. ꝑ qs. p.no. acq.l.j. ⁊ inſti. e.S.non ſolũ.

n De his dñm ꝓpꝛietatis miſi ↄtemplatione fructuarij ſit inſtitutꝰ
vel aliud ei datum fuerit.quo caſu ex re eiꝰ eſſe videt᷑. vt.S.de vſufr.
lI.ſed ⁊ ſiquid.non tñ fructuarij iuſſus ſufficit ad adeundam heredi⸗
tatem. vt. S. de acqͥ. here. adino. §. p̃terea.
o Igem. pꝓbat᷑ quo ad acquiſitõem. nam in alio differunt. vt. 7. e. l.

S. bone ſidei.

Ag ipſum ptinet. pter poſſeſſionem. vt. J. e. homo liber. in fi. ⁊ ⸗

—

ter vſucapionem que ſine poſſeſſione non ꝓcedit.vt.j. de vſuca.l.
ſine poſ.ſed in hereditate ꝑ libeꝛum hominẽ querenda mulra ſunt

neceſſania. vt.j.e.l.liber homo.⁊ facu inſti.ꝑ quas p.no. acqui.
S. & his. 7. C. de rei ven.l.j.⁊.J.ti.j.l.j.S.ſed ⁊ ꝑ eũ.⁊.S.vſufr.i.
ſ ſuo.et.liſed et ſi quid.et.l.dvnaturus.et.l.ſed et ſiquis.S.imter⸗
d

q Bone fidei
poſſeſſoꝛ. vPmi ala

tis acqͥrit᷑. Idem placet e eo qͥ a

nobis bona fide poſſidet᷑ ſiue liber
ſit ſiue ſuus alienꝰ.Qð em̃ placuit
e yſufructuario.idem ꝓbat᷑ etiaʒ
ĩe bõe fidei poſſeſſoꝛe. IJtaq; qð ex
tra duas iſtas cãs acqri᷑.ł ad ipᷣm
ꝑtinet ſi liber eſt:vel ad dñm ꝓpꝛie
tatis ſi ſßuus ẽ: bone fidei poſſeſſoꝛ
cum vſuceꝑit puum: qꝛ dñs eo mõ
fit ex omnibo cauſis ꝑ eum ſibi acqͥ
rere põt.vſufructuariꝰ vo vſucape
Ffuum non pt.pᷣmum qᷣdem qꝛ non
poſſidet:ſ̊ hʒ ius vtendi fruẽdi:
inde qm ſcit ßuum alienuʒ eſſe.
Arcellus.
Vpillus qᷓ tum ad acqrendũ
nõ indiget tutoꝛis aucte:alie
nare vo nullaʒ rem pt᷑: niſi pñte tu
toꝛe auctoꝛe:⁊ nec qͥdem poſſeſſio⸗
nem q̃ eſt naturał vt ſabino viſum
ẽ.q̃ ſria vera ẽ. Aliſtra.
Acvx ⁊ ſtagna lʒ ĩidũ creſcãt
⁊ ĩtdũ exareſcat:ſuos tᷣmĩos tñ rti
nent. Ideoq; in his alluuionis ius
nõ agnoſcitẽ᷑. Oꝛ ex ere meo ⁊ ar
gento tuo ↄflato aliq ſpẽs facta ſit:
non erit ea materia communis:qꝛ
cum diuerſa materia ſit es atq; ar⸗
gentum: ab artiſicibo ſeꝑari:⁊ in
rSernum. in
q̊ habes vſum⸗
¶NMon poſſidet.ſ.ciuiliter. vt.. ti. j.l. j.S.p eum ſen naturaliteꝛ

ſic.vt.j.ti.j.l.naturaliier.et.s.qui ſatiſda.co.l.ſciendum. et.j.ð

pcario.certe.S.is qm roganit. et facit inſti.e.S.ſed bone fidei. ⁊.j
e. l. liber bomo.J.amcc. 5ſed bonefien 7

Alulienum eſſe. in quo vſumfruc. habet.

vV p Apulus. ad acquirendum. ſecus in hereditate. qꝛ ibi eſt dᷣu

bium. vr inſti ææ aucto.tu.S.neq;.
x Mec qᷣdem poſ..j.ti.j.l.poſſeſſionem. So. xæ poſſeſſione fa⸗
cti ſue vetentatoe ibi dicit. Item quõ pᷣbet cãm vſucapiendi. vt.j.
Pemptoꝛe.l.ij.S.ſi a pupillo. R.vt dixi ibi.a facit inſti. qͥb ali.li.
D.nunc admonendi.

y I Zcus. qui habet ꝑpetnam aquam. vt. . vt in flu. pn. na.
li.l.j.S. lacus. “
3 Stagnum. vr qui habet tpalem. vt. e. n. S. ſtagnum. et dic hie

loq de lacu et ſtagno pᷣuato ſecus ſi i publico.vt.ſ.xve v. ſig.l. lit⸗
publicum eſt. et facit. S. aq̃ plu.ar. vicinus. in ſi. et.ẽ. õhen.

emp.l.ruptilia. .
7 Si ex ere. ſpẽs. vt campana.a dic ſine nẽa voluntate.
Communio. 5. S. e. adeo. S. volutas. in fi. ̊ ibi non polerat ſe⸗
pari. hic aũt ſic. Item videt᷑ cedere ſpecificann.vt.S.e.adeo.S.cum
qͥs.ſed illud qñ non põt reduci ad materiã pſtinaʒ.⁊ facit.S. & ren
ven.l. ſi frumẽtum.S. ſed ſi plumbum.

— — — — —

ure
4 n
fuſon
nd ,
unnn
ihlſ i⸗
lfopera
dlols⸗
lerch⸗
b. 1.
neli⸗⸗

Ncurnd⸗

14 h

genn

lum
hlnidu.-
Nſidrend

8 Pyc
äpiſ
erdini⸗
uet
nei iyloco
Nliſntn
649ee
zozher orp⸗
alue,

1 Dunniſ
Mch.
NKningn.
Wh.
am
elKde
unnti,
zanl,
or, .
N Nam
Hobitrotuen
Hruncte
ocit Renſ
tſceſſgal.
mninaan.

1 Gn

itl udce
ſeſt rhen
laitee

ſau
afrin
n lhnnai
Nlcäfie
agolt
nuſtsn .
luunnenn
hmen.

—

ℳ

4

“ +

3 α£ AvE . „
N a I pcuratoꝛ. dominium. plenum. 8 ſ Ydno trachgerin qlibe
mun õ 7.3. de Vllmn in multio. ac. Lp vuum. S.j. ac. ibet wnare volens. vt nſtingn t. .e.
nd Stiaz ignoꝛãti. 5. J. e. l. res ex mandato. tẽ . S. vᷣ neg. gel. l. ii b Ab altero.i.qᷓtum ad ꝑtem ſocij mih q̃rit᷑ qᷓti em ſiht
ln facii c. l.f. a.j. S. mandatum hoc publica auctas.« c p Er bereditarm.non pt.ſ.aliqᷣd marume ac. vt a. j. de ac .
l. j.S. ꝑ ꝓcu.ato⸗ here. l. heres ꝑ b⸗
i ſhi rem. 1.l. cois. 8. — . Mamter eſt rõ qꝛ be
u ha. .der de b pꝛiſtinam materiam reduci ſolet. nem neq; eſſe limitatum: agꝝ aũt anram erentrat
acq. poſ.l. j. . l. Eꝛatius. manucaptum limitatum fuiſſe: vwt aſie non eſt ſuns.
ꝓpcurato. ꝓcuratoꝛ rem mihi eme⸗ ſciret᷑ qͥd cuicũq; datum eſſet:qͥdq; ponen e nſi
* . . . 1⸗
ang rit ex mandato meo: eic; ſit vemſſet: ⁊ qd in publico relictum ve. vrplene dicaz
Pe eq Nod ilii trodita meo noĩe: wminium mihi eſſet. Dem. larll'j'd veres
hin s acqͥrit᷑ etiam ignoꝛanti. Vl aũt in ripa flumiĩs ecdifi Dahum no pori⸗
me fEius erit. vt Et tutoꝛ pupilli pupilleue ſimilit cattnon ſuum facit. eluas i herech
ſe⸗ 5. w re. dimn. i vt ꝓcuratoꝛ rem emẽdo noie pupil Apianus. pautas⸗ ſcied.
un ranum. h pupilleue ppetatem illis acqᷣrit J duo dñi pᷣuo cõi rem tradi in ea m q eſt inſti⸗
b 5 non us um etiam ignorantibo. verint. acqᷣrit᷑ alteri mt Fuus.
1 alteri ab altero
gem S... Voc in littoꝛe qͥ edificaue⸗ Er hereditarium ſuum qui
ln R. S ru: eius erit. NHaʒ littoꝛa pu eiuſdẽ ẽ hereditatis. beredi
eſſe rex diui. F. vni⸗ blica nõ ita ſunt: vt ea ꝗ in pumo⸗ acqᷣri non põt maxime ipᷣa heredi
cllos, uerſuatis. 7. J. mo populi ſunt:h vt eꝗ qpin na⸗ tas Omp.
mti Be ingom rurg alts ſunt: in nullius adhuc Iber homo q; mihi bona fi⸗
* ca a.5.lics ne. wminiũ puenerunt: nec diſſimils v Fuit: id qð ex opis ſuis aut ex re
etn en awg. cogochtioe piſcium feragtꝗq mesa paret ad me piinere ſine du⸗
ſcho⸗ e n ſimul atz appheſe ſunt: ſine dubio bio ariſto ait. Qð vo qs ei vnaue
wium 4 n Dommnij fueiꝰ in cuiꝰ prate puenert omimnn fi rit aut er negocõ geſto acqſieritt: id „ I Iber. ad
ca. er denn ſere⸗ unt. Yllud videndum e ſublato o ad ipᷣm ptinere. Sʒ T hereditatem iym prne
Zale k Public?. i. edliſicio go n littoꝛe poſitum erat. legatumue non acquiri mhi per re. ꝙ;tum ad donn
arca dmums. (i? aditionis is loc? ſit. h eſt vty eum. quia neq; ex re mea: ne z e mum 7 obligatoz
iunif V erumari maneat eiꝰ cmnꝰ edificium fuerit: an g ſins ig fi nech ex gerc nt ae
Du xebeat. vr dicta. meat er eun m fuerit: an operis ſuis id fit.nec vlla eius ope 40 poſſeſſionẽ. vt
Molt lem mnth. 1fag rurſus in pſtinam cauſam recidit: rg eſſet in legato: in heredi e. l. homo liber
Wü E de relior. ., en nan lego ſit arſi muucht a eſſet in legato: in hereditate ali §. qcquid.
i loca. Far. 5.5. kermdenn icus ſit ac ſi nunqᷓ in quatenus quna per ipſum adirelk. ? n legato. boc
e.adeo. 5. cmn i eo edificatum fuiſſet. qð ꝓpus ẽ vt Quod 2 varum lutium ait aliquã cum ens demnle
m rolerdten extinoni lebeat. ſi mõ recipit pſti⸗ w dubitaſſe. Sed verius eſt nõ ac usn bone tne
zn⸗ mns ain. Nemia nam littoꝛis ſpem. Loꝛen. quiruetiam ſi teſtatoꝛ ad me volu doſſeſſous. vi. 8.
i nzneent. Nagris limitatis ius alln⸗ iſſet pertinere. Se licet ei mim⸗ vſult, br ſͤ
Soc mionis locum non hꝛe oſtat. me acquirat: attamen ſi voluntas
d Spem i Idemq; ⁊ diuus pius oſtituit. Et eiuſdem teſtatoꝛis euidens appare
en e.l acho. trebatius ait: agn qͥ ab hoſtib e⸗ at: reſtituendam eieſſe hereditatẽ
r iar s poſt. 2 otnua uictis ea conditione conceſſus ſit. Sed trebatiꝰait: ſi liber homo bo
LaAj aur at. vt in ciuitate vemiret. hĩe alluuio⸗ na fide ſeruiens iuſſu eius cuißuit f Aiquatenus
i. en ope dixn ari
mutmitu I q Aili aũt. ſuum non ſacit.q hee ſunt eor poſſicet We ibi ario in ſtipu. eſt ope. vt 7.S re vſu ⁊ h aiti alrunrn
g it xſin 5aneon attnhat. tñ orinderib mtdlteta ve g Ait ariſto. l a. bun m. j. K.
Nn e 1.1.. omne. 7. J. pe. 7. . ne qd in flu. pu.l. . in pn. b Mon acqri. hoc in hereditate intellige. a in eo ,Ry .
—– mſi edificet c̃ mumẽde ripe.vt. I. de nips mum. Jo. hic pofteſees maln grere. ſecus neats brnes care Epino Lult
do i Magris limitans. i. militib⸗ aſſignaus. vel.i. int vetera⸗ aʒ. in hereditate eſt Z. S.e peculio.l.hinc q̃rit᷑.S rcrn ratiumß⸗
os Aine n. Kilee en — ener ue Kienin veteranis querit᷑ ꝑ ᷣuum wtalẽ hereditas. Sec mill ag drgnr binmrorn
gaA . one vicunta edit. vt. 1. ne qᷣd i Is o
umnnjtit du.J. bmlula. atis ei cedit. vt. . ne qᷣd in flu. e D mre negruralie ciuili.vel etiam ſᷣm alios ſaltem de iure cunli

i Segc licet ei. poſſeſſon. a ſic mutat ꝑſonas.

q Lonceſſus ſit. i. quẽ ipſi hoſtes deuicn rõne cinitati vederũt.
k ¶ Eſſe ei. poſſeſſoꝛi ꝑ ↄoditionem ſine cꝗ. ar.. ſti. S.l.pe. coget᷑ &

eie r Neniret. ſ. aget. i. eſſet ciuitans romane.

in ohedi⸗ ſZumuatum.i.non eſſe militib aſſignatum. 3
ii Aanucaptum. a militibo 7 eis allegnarum. caire Poſſeſlnn eitunnerer ſic eſt otra. . e.l. liber homo. in pn. q
vVVTumt atum fuiſſe. 2 iõ ceſſat ius alluuionis. aa ſie nernrdeſt atra s vem in eo qð hic inſpicit̃ cnotempla
r iorni in 4 xAVt ſciret᷑.rõ q̃re non hʒ locum mus allunionis. diſtinguir cumus pempl tio ac. emp.iuł.S.ſiqd uo.So. ibi non
nüin ni ſel, y Henier. neceſſe eſſer. vt aliq̃ ꝑs venderet᷑. tione venditoꝛis ei 4. arianee 1 enbro ſecus ſi otempla/
oihiß 53 Relictum. ſ, neq; aſſignatum niq; vendirum. e acq. berꝛe, adit. l, ſub, l. H ſi plures. S. in arrogato. 2,3⸗
mamnigii

Veredem ipſum. poſſeſſum. Accur. floꝛeñ.
m Quid ſe nierit. poſſeſſus.
n Meceſſuate.quia mnc non eſſet heres poſſeſſus. .
o Iplſam fieri.liberum hominem poſſeſſum. faciũt ad.l.iſtaʒ in/
ſti.ꝑ quas ꝑſo.no. acqui. S. ð his. 1 S. ve rei. vendi.l. pterea. 7. C. ð

rei ven.l.j.⁊..de᷑
ver.obli. liber ho
mo qui.in pꝛinci.
⁊ de nego. geſ. l. at
qui.S. ſi libero.et
j.e.l. in fructua⸗
rio. ⁊. C. ð iure ðᷣ⸗
libe.cũ aliquis.et
S. c here. inſti. l.
liber hõ. in pꝛin.

p t Ragditio.
qui tradi⸗
dit.fallu S.de vſu
fruc.l. qð noſtrũ-
Item in creditoꝛe
7 ĩ alijs q̊s nõ. in.
ſti. qͥ ali.li.S.j.Jt
in vebitoꝛe alienã⸗
te pignus.naʒ mi
nori ſpacio ſe iuet
emptoꝛ ꝙᷓ poſſz vẽ
ditor ſe tueri. vt
C. pᷣſcrip.xxx·
ãno.l.cum notiſſi
m..in puin. et.C.
aduerſus credi. l.
diuturnuũ. Itẽ fal
lit ſᷣm hec iura in
eo qui a male ſiði
poſſeſſor emit qui
vſucapit qð nõ fa
ceret ipe tradens.
ſed hodie ſecus:vt
in aut᷑.vt ſpõ.lar.
S. rurſus.

q Trãſterat.ni⸗
ſi ius vel iuris ra
tio reſiſtat:vt ĩ mi
noꝛe 1 fundo wta⸗
li.vt ĩſti.qui.alie.
licet.ĩ pꝛin.S.nũc
admonẽ. Ac.
r Tranſſert w⸗
mimuz. ſed cauſaʒ
vſucapiẽdi vel vn
le wvminiuz. vt Z.
ce Zhen. emp.l.cla
uibus. 2 fac. j. de
re.iu.l.nemo plꝰ.
⁊. E.de onat᷑.l.ſi
filius. Accur.

hereditatẽ adiſſet heredẽ ipᷣm fie⸗
ri:nec intereſſe quid ſenſerit: ᷣ qͥd
fecerit:labeo contra. Si ex neceſſi
tate id feciſſet:ꝙ ſi ita vt ⁊ ipſe vel
let: ipᷣim fieri heredeʒ.
Raditio nihil ampliꝰtranſ⸗
ferre debet: vel poteſt ad euʒ
qui accepit ꝙᷓ eſt apud eũ qui tradi
dit. Si igit᷑ quis dñiuʒ in fundo ha
buerit:id tradendo tranſferat. Si
non habuit ad euʒ qͥ accipit: nihil
Fnſfert. Quotiẽs at᷑ dmũ tranſter⸗
tur ad eũ qui accipit:tale tranſſfer

tur quale fuit apud euʒ qui tradi⸗

dit. Si ſeruus fuit fundus:cũ ſer⸗
uitutib trãſit. Si liber fuerit fun
dus vti fuit.etſi foꝛte ſßuitutes de⸗
bebant᷑ fundoqui traditus eſt:cuʒ
iure ſeruitutũ vebitarũ tranſfert᷑.
Si quis igit᷑ fundũ liberũ dixerit
cũ traderet eñ qm ſeruus ſit: nihil

luris ſeruituti fundi etrahit.ve⸗

rũtamen obligat ſe: debebitq; pꝛe⸗
ſtare qõ dixit
emerimꝰ. eaq; titio quaſi meo ꝓcu

ratoꝛi tradita ſit:puto mibi quoq;

queſitũ wminiũ.quia placet per ſi
beram perſonã omniũ rerum poſ
ſeſſionem queri poſſe:⁊ per hãc qn
minium. Omponius.
JYſeruus meus cum ubi bo⸗
na fide ſeriret rem emiſſet:
traditaq; ei eſſet:pꝛoculus ait nec
meã fieri. quia ſeruũ non poſſide⸗

ſMNDuotiens. qi tradidit. fallit. ?. ꝓ emptoꝛe.l.ij.S.ſi a pupillo. et
.§F. ſi a furioſo.⁊.S.ſequẽ..ſed cõcoꝛdat S.in pꝛin.hiuꝰ.l.⁊ S.de ſer.
ruſti. pꝛedi.l.via.S.penłt.⁊.S.fi.⁊ S. cõtrahen.emp.l.alienanio.et
C. diſtrac.pigno.ſi debitoꝛ.⁊.C.d ſermi.l.⁊ in ꝓuinciali. arg.
contra. C.loca.l.emptorem.
Bixerii. liben. ſecus ſi non dixit m quoſdaʒ:qð nõ placet. vt nõ.
S. ↄtraben. emp.l.cũ venderes.
u Seruus ſu.i.ſeruitutem debebat.Accur.
x Si ego ⁊ tius. emerimus. a wmmo.
y Eaq;.ſciliq; res. Accur.
3 Tradita ſu.ranone mee parus.
⁊ Et per hanc.ſcilicet poſſeſſionem pᷣm quoſdam. tu dic per hanc
liberam perſonam.vt nõ.C. de acqm. poſſeſ.l.pꝛocuratoꝛeʒ. ⁊ inſti.
per quas perſo.no. acqui, S. ex his. a.j. de vſucap.l. ſi rem iub ↄdit.
7. EC. pro ſoc.l.ij.Accur.
9 ſAI ſeruus.nec ſien meam. cum emit ex re bone fiden poſſeſſo⸗
ris: vel ex opera ſua.Accur. 2
*½Bi non ex re tua. vel ex opera ſua. a ſic duobus caſibus loquit᷑
hec lex. ⁊ ſic non eſt contra S. ſi cer. peta. cum fundus. S. j. 2. J. e. ho

Di ego ⁊ titiꝰ reʒ

n. a& lib. le.l. ſi cni. F. fi. 2 5. de vſufruc. etſi gis.

a Emerit. nou ex re vel ex opera.

b ¶ Ipſius ſieri. rõne ꝓpꝛietans nõ poſſeſſioms.

ber. S. fi. 1. . ti. j.l.j.S.ſj et per eum.

bam. nec tuã ſi nõ exy re tua ſit cõ⸗
parata. ſ̊ ſi homo liber bõa fide ti
bi ſeruiẽs emerit:ipſiꝰ fieri. Si
rem meã poſſideas:⁊ eaʒ velim tu
am eſſe:fiet tua: qᷓuis poſſeſſio a⸗
pud me nõ fuerit.
Emo ſeruũ vi poſſidens aut
clam: aut pꝛecario per hunc
ſtipulantẽ:vel rem aliquam
accipienteʒ pt᷑ acquirere. Sem.
EVili bona fide alicui ſeruit:ſi
ue fuus alienus eſt: ſiue ho⸗
mo liber eſt: quicqd ex re eius cui
ſeruit acquirittei acquirit cui bo⸗
na fide ſeruit. Sʒ etſi quid ex ope
ris ſuis acquiſierit:ſimili modo ei
acquirit.naʒ ⁊ oꝑe quodãmodo ex
re eius cui ſeruit habent᷑.quia iure
ei operas exhibere vebet cui bona

ſide ſeruit.tãdiu at᷑ acqᷣrit ei:qᷓdiu

boa fide ᷣuit.ceteꝝ ſi cepit poſſeſ⸗
ſoꝛ ſcire eũ alienũ eſſe vel libeꝑ vi
deamus: an ei acquirit. queſtio in
eo eſt: vtrum initium ſpectemus:

an ſingula momenta. et magis eſt

vt ſingula momẽta ſpectemus.Et
generaliter dicendum eſt ꝙ ex re
ſua: hoc eſt eius cui bona fide quis
ſeruit:ei acqrere non poteſt ſibi eñũ
acquiſituꝑ.Qõ aũt nõ ex re eius ſi
bi acqrere nõ pt᷑ ei acquiſiturũ cui
bona fide ſeruit. Di qͥs bonafi⸗
de duobo ſeruiat: vtriq; acquiret.

H ſingulis ex re ſua. Quod autem

GBener aliter ei.poſſeſſoꝛ.Accur.

Apianus.

vt. . eo. homo lu
CSi rem meam. tua fiet. ſi erat pꝛeſens.ſi abſens cum poſſeſſig

nem apprehenge

vẽdi.l.eius rei.

d Poſſeſſio. c

uilis et natura⸗

lis: vel natura⸗

lis tm̃.Ac.

tanq poſſeſſnz.
acquiret tñ ꝑ eũ
tanꝙ ꝑ ꝓcurato

reʒ. vt et. j.ti.j.
ſi me in vacuã.

f q boa.

ſiki mo⸗

do facit.j. p em
ptoꝛe:qii fudu.
S. fi⸗ 7 5. w hi.

idebi. l. fi. et. 7.
e. queſituz.a. j.

Ci. j. l. j. S. ſed et
per eum. 27. l. cz

heres. S. fi. et z.

e wna. iter vi.
⁊ vxo.ſi vxoꝛ.⁊

liber homo.

g Suis poſ⸗

bh Specteme.
hoc in libero:m

ſeruo ſecus. vt g

S· fi. Accur.

k Mon poteſt. vt ſi ſtipuletur partum ancille bone fidei poſſeſ.
vt inſtii. inutił.ſtipulat᷑.S.item nemo.vel emat rem bone ſidei

poſſeſ.vel ſtipuletur.nec emim poteſt amplius ſua fieri:vt.j.de ſti⸗

pula.ſeruo.l.liber homo.in pun.
ISibi.ſeꝛuienti.Atcur.floꝛeñ.

m Sibi acquirere non poteſt. als eſt poteſt ſine non:et tunc pla⸗

na.⁊ dic ſibi poſſidenn.ałs non poteſt.⁊ tunc dic ſibi poſſeſſo.⁊ da

exemplum de opera que non queritur poſſeſſo: ſed poſſidenti. TNel

verius.x. ex opera eſt lucratus:ex quibus.x. ſuam pꝛopnam rem
emit poſſeſſus.⁊ ſic ex re eius ſceilicʒ poſſidenns ſibi poſſeſſo.hec ia⸗

men regula ſecunda fallit in poſſeſſione que non queritur poſſeſſo.

nec tamen poſſidenti ſi eſt exira rem vel operam. vt.j.e.l.homo li/
ber.S.quicquid.⁊ facit inſti.& ſtipu.ſeruo.S.fi.⁊.j.de ſtipula.ſer

uo.l.j.S.comums.⁊.l.pꝛoinde.S.fi.⁊.l.ſe.ſi ſeruus cõmums.S.ſi

ſeruus titij. Aceur.

n Sr qs. ungubl ex re. poſſeſſor bo ſingub ex re ſua dñis in cõe

qrit᷑ſ pᷣcipit᷑ fructuarijs ſicut poſſeſſoꝛib.yr.primuʒ ꝓba hic.⁊. j.
e ſtip. ler.l.ſi alienus ſer. Secunqũ.ſ.de dnis.j.dæ ſtipuł.ſer.l.ſi

inee⸗
Keiu⸗
Gn
Geruter⸗

nian.

ngntadſ
ch acn
onekert⸗
z ovaſuel
iero d
1o S hi
huiu mn
olius:
iiei
lettti.

(garni
l ⸗

1 Kiagnn
Nnnherah
eſtplnze
oez thuli.
or ucul
loni gin
Cnn rela
Nhunetous
a caſt 0

Uronmgrofet

Nirepthon
cN
rohr Non
oepdrit
rd⸗
„ Kil⸗
uo, mohn
ſbus .

Polate
.
Aen iin
mng boneh⸗
Kähoſe.
1 Mhiccak
Cföncuin
1Wdenrck
d Tpfuſr
flo H nne
1ſblieri
Ar.

1 Mne.
finn
iktſare.
ſnncegt.
ſriera

Pßee⸗
*
.„
utſ K
A

=

4
mire e
ibona d
ſey
ei
carme
eck
m 1
per iin
g rni
„„ k n
WEl ſi.
fa
mui
unn.
mum

eraarſ⸗
M ſippfſohe⸗

,urnſud,
gnſm g
aſuſf

.

ex re.S.j.terciuʒ S.de vſufruc.ſi ſeruo.S.penłkt. in fi.⁊.j.e.ꝑ ſer⸗

nuz. S. j. in fi. Accur. M
o E re ſua. ſed an in totuʒ hic ſubicit. Ac.
p Ser nit. 1 ex cuius re queſiit.

q Sermt. ex cinus re non queſiuit. Accur.

r In ſoliduz.
imo parteʒ dño
7 parteʒ ei ex cu
ius re querit.vt
S. de viufruc.l.
ſi ſeruo. S. ſi du
os. Sob. hic in⸗
diuiduã rem fu
u ſtipulatus: ibi
dinuluã. vel ſol
ue vt ibꝛ.

ſS ex re ipſi

t Ei acquirit.
ſcʒ dño ex cuius
re ſtipulatꝰ eſt.
nõ ex ſtipulatoe
H ex alia cauſa.
vr Z. ſi cer. pet.
l. certi ↄdiiio.S.
quomaʒ.vel dic

nomnato ita

apta. quia ſi ſo⸗
la nomiatio facit

acqri: vt hic. er⸗

go qð ex re mea
queritur: nomi⸗
nato querit᷑.vt
S. ꝓxi. Ac.
u Et i ĩferioꝛi
bus. dnobus ca
ſibus.Ac.

x Pꝛobat. ſce⸗
nola.
y Mea. qᷣ ſuʒ

vnus bonefi⸗

dei poſſeſ.
3 Mrhi ſoli. B
et ſupᷣ habuiſti.
ideo ⁊ hic eſt
g. de vſufruct.ſi
Fᷣuo.S. ſi duos.
⁊ ſolue vt Z. pꝛo
xi.Accur.

2 Möpoteſt.
qõ freqnter eue⸗
nit. vt. j.de ſup.
ſer. ꝓinde. F. fi.
7.l. ſe. 7 facit. ad
hoc.C.ꝑ q̃̊s per
ſo.no.acqmn.l.ſi

ex re alteriꝰ eſt: vtrũ p parte ei cui
bona fide ſeruit:an voꝙ parte dño
ſi ſeruus ſit. aut ſi liber ſit ſibi: vel
ei cui bona fide ſeruit:an vo ei ve⸗
beat acquirere totuʒ ex cuire eſt:
videamꝰ.quã ſpeciẽ ſceuola q́; tra

ctat li.ij.qᷓſtionũ.ait em ſi alienus

dDuo. 7S. ve auck. pꝛe

ſeruus duobo bona fide ᷣuiat:⁊ ex

re vnius eoꝝ acquirat:ratõem fa⸗

cere:vt ei dũtaxat in ſolidũ acqui⸗
rat.ſed etſi adijciat eius nomen ex
cuiꝰre ſtipulatur.nec dubitanduʒ
eſſe ait:quin ei ſoli acquirat᷑.quia
etſi ex re ipſiꝰ ſtipulat᷑:alteri ex dᷣ
mims ſtipulando nomĩatiʒ ſolidũ
ei acquirit.Et in inferioꝛibo ꝓbat
yt quis non nominatim nec iuſſu
meo:ex re mea tamen ſtipulatꝰſit:

etiam cũ pluribo bona fide ſeruiret

mihi ſoli acquirat. nam ⁊ ülud re
ceptũ eſt:vt quotiẽs ↄmunis ſuus
omibo acquirere nõ pt ei ſoli eũ ac⸗
quirere cui põt.⁊ H̊ iuł.q; ccribere
ſepe retuli:et ̊ iure vnumur.
Moiĩbus q ad e⸗⸗ Aulꝰ.
dem ſpẽm reuerti pñt: dicen
duʒ eſt ſi materia manẽte:ſpecies
dũtaxat foꝛte mutata ſit.veluti ſi
ex meo ere ſtatuã: aut ex argento
cyphũ feciſſes: meũ dñiuʒ monere
eoꝛum. Aliſtratus.
Iſi voluntate dñi alteriꝰ no

mine id factũ ſit. ꝓpter oſen
ſuʒ em̃ dñi tota res eius fit cuiꝰno⸗

mine facta eſt. Aulus.

Ed ſi ex meis tabulis naueʒ

feciſſes:tuã nauem eſſe.quia

ſi ſeruus cõmunis. ⁊ S. ꝓxi. S. . . de ſtip. ſer

uo.l.ſi aliennus.Accur.
3 1 MRommbo. ex ere meo. in ſpecie cõſiſtenti: vt campana vel
lance.⁊ fac.S.e.adeo.S.cum quis.⁊. S.volũtas.⁊.l.lacus
F. fi. 1 S. de leg. iij. l. queſitũ. S. ilud.

b n Iſl alterius. ſ. ſpeciſicantis. Ac.
c

IEd ſi ex meis.i.mea cupꝛeſſo facns a te:⁊ ſic facte fuerunt
1e p ſpecificatõem. ſecus ſi iaʒ tabule facte a me ad hoc pa
rate erant.vt S.de rei ven.l.mutiꝰ.⁊ de pig.acn.l.ſi cõuenerit.S.ſi
quis.que ſunt contra:vbi plene dii.
h Tuam nauem. teneris iñ acti. in factum ad pꝛeciuʒ. vt S. de rei
ven.l. in rem.S.iteʒ quecũq;.ibi:nõ idem in eo ⁊c.
e Lanenʒ coꝛpꝰ. facit S. de leg.iij.l.ſi cin lana.⁊ S. de vona.inter
vi.⁊ vxo.l.ſi mulier.S.j.⁊ de an.⁊ arg.leg.l.ſeia.in fi.⁊.l.cum au
rum. a inſti. de rex diui, S. cñ ex aliena, 7. S. ꝙ ſi partis, 7, F. ſi tñ

5
&£— N.ℳN EXE

alienam.arg.contra.S. de leg.j.l.ſeruuʒ filij.S.ſi pocula.
f Pꝛoculus. tota. nõ intelligas uua ꝙ quelibet eius pars: ſed ita to⸗-
taliter.ſic ponit᷑ S.de rei ven.l.in rem.S.ſi quis rei.⁊.l.ij.⁊ hoc ſi ꝑ
applumbaturẽ adiungatur. a ſic non ob. S. ad exhi. l.ngni. S. j. ſec?

per ferruminatonem. vt S. e rei ven. in rem. S. u

cypꝛeſſus nõ maneret:ſicuti nec la

na veſtimento facto:ſ̊ cypꝛeſſeum
aut laneũ coꝛpus fieret. Pꝛocu
lus iudicat eo iure nos vti.qð ſer⸗
uio ⁊ labeoni placuiſſet:in quibus
ꝓpꝛia q̃litas rei expectaret᷑.ſi quid
additũ erit toti cedit:vt ſtatue pes
aut manꝰ: cypho fundꝰ aut anſa:
lecto fulcruʒ: naui tabula:edificio
cementũ.tota em̃ eius ſunt cmꝰ an⸗
tea fuerãt.
ta etiam in alio loco poſita pꝛiuſq;
coaluerit poꝛis dñi eſt:vbi coalue⸗

rit agro cedit.etſi rurſus eruta ſit:

nõ ad pꝛioꝛem dñm reuertit᷑.nam
credibile eſt alio terre alimẽto ali⸗

ꝗam factã arboꝛem eſſe. Si meã la

nam infeceris:aut purpurã intin⸗

xeris:nihilominus meã eſſe labeoo

ait.qꝛ nihil intereſt inter purpurã
⁊ eaʒ lanam q̃ in lutũ aut cenũ ceci
diſſet: atq; ita pꝛiſtinũ coloꝛeʒ per⸗
dichſe.

Omponius.

Vicquid infecto argẽto alie
ni argenti addideris:nõ eſſe

totũ tuũ argentũ fatendũ eſt.at cõ
tra ſi tnũ cyphũ alieno plũbo plũ

baueris:alienoue argẽto ferrumĩa
ueris: nõ dubitat᷑ cyphũ tuũ eſſe
⁊ a te recte vẽdicari.
plura ↄtribuunt᷑ ex qͥb vnũ medi⸗
dicamentũ fit: aut coctis odoꝛibo

vnguẽta facimꝰ: nihil h ſuũ eſſe di

cere poteſt pꝛioꝛ dñs.qre potiſſimũ
eſt exiſtimari: cuius nomĩe factuʒ

ſit eius eſſe. Cum partes duoꝝ

0O Argento. ſ. tuo. Accur.

pꝓ Mon eſſe tuũ.non em̃

Arbor radicitꝰ eru⸗

Ebiſimul

em quecunq;. 1. J.
e.l.quicqᷣd.in pᷣn.

g Arbor radici⸗
tus.1. cum radici⸗
bus. Accur.

h Ubꝛ. i. poſt ꝙ,.

1Cedit.h in fa⸗
ctuʒ agit pꝛioꝛ dñs

gd extimatõem. vt

S. de rei ven.l.in
rem. Item quecũ⸗
q;· ſed mar.dabit
vtileʒ in rem. vt ⁊
Z.ð rei ven.ſi fru
mentũ.S. de arbo⸗
re.⁊ facit inſti.eo.
ſi ninus.S.ð dam.
mfec.hoc ampliꝰ.
S. alfenus. et S. e.
adeo.S.pᷣterea. et
S.cum quis. 7. S.
fl. 7, l. ſe.

K Aliam factaz.
ſic.j.xe ſoł.qͥ res.
„S. aream.
1BSi lanaz aut
purpurã.ſ.in aliũ
coloꝛem:ałs œeſt
aut.⁊ tũc dic lanã
purpureã tinxeris
1. in purpureũ co
loꝛem. Ac.

m Meaz eſſe. ſe
cus ſi tuo veſtunẽ
to intexuiſti.vi in
ſti. de rex dim. S.
ſi tamen alie.⁊ 3.
e.S. ꝓculus.ſ̊ ar.
contra S. v lega.
tij. ſi cui lana.in
prin,. Accur.

n q Sicquid.
. factuʒ vel
infectum. Ac.

fi mihi aliqua ſpecies:ſed eſt quedaʒ maſ

la.a ideo diſtingue:poſſit ſeꝑari:et tũc quilibet ſuum vendicet:aut
non.a tũc ſit cõmums.vt S. rei ven.l.iij.S.fi.⁊.l.ſe.a.l.j. in ön.
7. S. j. 7. ij. 7 S. e. l. lacus. S. fi. 2.l. adeo. S. volutas. EF

Tuũ eſſe. ita ꝙ quelibet eius pars cũ per ferrummatõʒ eſt ↄiun⸗
ctio facta:cum ꝑ applübaturã non ſed totaliuer. vt dixi J.l. ꝓxi. S. j. ⁊

S.de rei ven. in rem.S.ſi quis.⁊. S. iteʒ quecũq;.

r Abi coactis.als coctis:⁊ alłs coactis.

fFuiſſe triba.ſ.interuementibs.vt nõ.S.e.adeo.S.cũ quis.
tKum ptes. loquit hic. S. qñ ꝑ ferrummnatõez mee ſtatue: vel alij
ſpeciei facie tuãꝗ ſpẽʒ factã adiũgo:nõ dico membꝝ: vt differat ab illo
S. at Z.qꝛ in duobus caſibus pꝛimis hinus.S. fit acceſſio:ſed agit᷑ in
factũ.in tercio vtriq; ſuũ reddit᷑ cñ poſſu ſeꝑari:vt hic.⁊ S.e.lacus.
S. ſi ex ere:vel ᷣm. R,.mea media ſtatua ⁊ tua media uũcte ſi:nec tũ

5 ⸗ HD
„

6

ita q iure ſpecificatioms altera cedat alteri. Acennn.
u Feruminatione. 1. mediante eadem materia. vt S. ce rei vendi. in

rem.S.ſi quis. Ac.
x Pꝛo poꝛtõe. S

ed quid ſi tue potiom maion addam meaʒ poꝛtio⸗

nem minoꝛem? Rñ̃i. tua in torum fiet: a ſiquidem bonaʒ fidem habeo

ad extimatõeʒ mee
partis habeo acti⸗
onem in factũ. vel
qð tunꝰeſt voli ex/
cept᷑. ſi malã fideʒ
habeo: videor do⸗
naſſe. vt S. e. aðo.
S. ex dinerſo. ⁊ fa/
cit S. de teſti. l.re
petũdaꝝ. S.bermo
froduus.

Ael pᷣcio.cum
ptes ſint equales.
et exemplicat. R.
vt in tabula et pi⸗
ctura.qð nõ placʒ
cum nõ ſit ibi feru
minano. J
3 Acceſſione. qa
7 in parte ⁊ in pᷣci
oſitate ẽ eq̃litas.h
nec ſpecificãdi iure
alicui cederet.
2 Lonfuſa. vt 7
S. e. adeo. S. volũ⸗
tas.Accur.
Remanẽ. pꝛo
pter ĩcertuudinẽ.
ar. S. ve vſufruct᷑.
l.adhuc.⁊ S.ð fun
do inſtruc.l.queſi
tum. S. ſi qͥs eodẽ.
⁊ hoc ᷣm. R.cum
neq; ſpecificãdi in

re alcuius ſunt fſa
