cer. peta.l.ij.S.aꝓpellata.Diffiniri autem poteſt ſic vᷣm Jo. poſſeſ⸗ vt.j.e.l.clam.S.qui ad nundinas in pꝛin.a.l.ſi colonus.⁊ ideʒ dico M
ſio eſt ius quoddam rem vetinendi ſibi. Clel m aʒo. duobus mo⸗ in quarto caſu quando ſolam naturalem haber per ſe vt fructuarius “S
dis. Pꝛimo ſic.poſieſſio eſt ius quoddam quo quis rem coꝛpoꝛaleʒ vt.j.naturaluer.nam rennet quocunq; vadat.vt pꝛobatur.j. v vi
vVere vel interpꝛetatiue ſibi habeat. LZu dic vt ⁊ idem azʒo. poſtea di ⁊ vi ar.l..S.interdictum hoc.et.l.iij. .vnde vi. Sed quare retinet
xit. poſſeſſio eſt coꝛpoꝛalis rei retenno coꝛpoꝛis et anm iuris a⸗ hic ſcilicet in iſto vltimo caſu plus naturslis ꝙ; p:imo a iecundo caſu
micuio concurre re.De coꝛpoꝛali ideo dixit.quia incoꝛpoꝛalia pꝛo Rñ. qmia ibi ſatis operatur amimus iu retentione ciuilis quod hic
pꝛie non poſſident᷑. vt et.j.e.l.iij.in pꝛin. 2.j.ti. j. ſequitur.S.ſi non facit.opereiur ergo retennonem naturalis poſſeſſionis. Seo q⸗
Viaʒ. Item retentio dicuer ꝓpter id quod ſtanm hic ſequitur.coꝛpo dam dicũt ꝙ hic naturalis hanet quoddam ciuiliaus in ſe quod am
ris et ammi pꝛopter id qð eit.j.l.iij.in pꝛin. iuris amimculo iõ. mo tenet licet exeat.quod non ꝓlacet.quia ciuilem habet pꝛoprietari⸗
quia ius oper atur. et in acquirenda 1 rennenda. quia quãdoq; ba- us. ergo iſte habere non poreſt. vt dicet. j. l. iij.S.ex contrario. Iteʒ in
det plurimum. quandoq; muitam. quandoq; parum mris poſſeſ⸗ ſuperioꝛi pꝛoximo caſu animus vennenus operatur reitentionem na⸗
ſio. vVt dices. j. e. l. poſſemio. Item iuris vt ius non reprobet. vt in turalis.vt dicta.l..e.ſi colonus.cum aliud non opererur. nam ci⸗
re ſacra ⁊ ſimili. vt. j. qin vmuerſas.S.j. Ael quia aliꝰ poſſidebat. uilem meo animo retineo.a hec omma dæ narurali. at ciuius ſiue ſo⸗
cum duo in ſolidum ac. vt. j. e. ti.l.iij. S. ex ↄtrario. Item noia ex la ſiue cum natuꝛali rennet᷑ quocũq; vadat ille qui habet. vt. I. eo. l.
eo quod hic dicit.quia mnnus ꝓprie dicit᷑ res mobilis poſſideri. eu clam.S.qui ad nundinas. Ex pꝛedictis patet ꝙ oue ſnnt ilemhaͤts

x pᷣdicns pʒ ꝙ due ſunt poſſeſſiones ciuilis ⁊ naturalis. vt ſtanim
dices m Jo.
1Domimumq; rerum. ecce effectus poſſeſſionis.
u Maturali poſſeſſione. hoc expone vt. S. .
x Zlt. 1 bñ. vt patʒ ex pdicia aucẽte quicqd calcauerit pes tuus æc.
hec auteʒ poſſeſſio

corpe eſt queſita. .
vt H. vel oculis et . . 4 —— .
anum effectu. vi.,) qui ei inſiſtit:quã greci
e.l. . pe. dr natuꝛa vniũq; rex ex naturali
lis.i. ex iuregẽ.vt 19 qr.
2 poni mſli. e re poſſeſſione cepiſſe. Merua ſiliꝰ ait
4 diui. F. tradi⸗ eiuſq; rei veſtigiũ remanere in his
dus auemt niglids q̃ terꝛa mari celoq; capiunt᷑. nam
poſſidẽt. ſiẽ nec ſu ſeſſionem eoꝛum appꝛehenderint.
rioſi vel wimẽtes . — —
ve f. Flurtoſus. æ Mtem in bello capta: 7 inſula ĩ ma
hec eads pot dia rinatg: geẽme:lapilli: margarite
ne er l. in littonbus inuente: eius fiunt: 4
legez. a ſic non due pꝛimus eoꝛum poſteſſioneʒ nactus
abnc Kurgg. eſt. Acipiſcimur autem poſſeſ⸗
2 Jo. a alij diuunt ſionem per noſmetipſos.ſed furio⸗
ouas eſie natural? ſus et pupillus ſine tutoꝛis aucteñ
q̃ coꝛpe. ciuiiẽ que

aio 2ſiſtit. vt. j. l. pot incipe P oſſidere:qꝛ affectönem
uij. in pn. ⁊. C. e. l
nemo. qð eſt tutꝰ

OQõ ergo dr. C. e.l.licet. ꝙ exiens de ſundo rennet poſſeſſionem eti⸗
am ſi no eſt in ↄſpectu. dices ciuilẽ ᷣm JYo.ſed ſᷣm aʒ.naturalẽ que eti
am cinilis poteſt qici ſᷣm eum. ex eo ꝙ ius cimile operatur ad retenu
onem. ſic ⁊ ciuilis actio dicitur pꝛetoꝛia ratione extenſionis. vt.S.de
nox. electio.S.ſi is.Si autem me abſente quis ingreduur meum pre
dium quoo poſſideo cinilis iuris aucte. vt dictum eſt ſᷣm aʒo. ingre⸗
diens habet naturalem e iure naturali. cum et econtra exiraneus
habeat interchetum vti poſ.vt.j.vti poſ.l.j.in fi.⁊.l.ſe.⁊ illam natu
ralem etiam de iure naturali interpꝛetatur lec reuneri ammo. ſicut
in fructuario dicitur. vt. j. vi 7 vi ar.l.iij.S.vnde vi. Mec miruʒ
quia hic in hoc caſu plurimũ a iure mutuatut᷑.i. habet poſſeſſi onem
vt. j.e.poſſeſſio.ſed ſi iſte reiinet naturalem et ingreſſus acquiru na
turalem. ergo duo habent naturalem. quod eſt falſlum. Mec poteſt di
ꝙ ſtati ꝙ ingreſſus querit ille amutat.quis non tunc ſeo poſtea cum
rediens non admittatur. vt. .ce.l. clam. S. ſi.dices ergo fm Jo. ꝙ re⸗
tinet ciuilem.
Ueſtigium.i.exemplum vt wminium ex naturali poſſeſſione q
ratur.i.cum cepii poſſidere ſtanm ſii wvmuus.accurſius.

3 In his. ſeris amimalibus. nam iſta cum poſſeſſione ſtatim querũ
tur. vt ⁊. S. ti. j.l.j. æ. I. ſe. ſecus in alijs rebus. nam vt ſtatim in ali⸗
qua re queſita poſſeſſione queritur a wmmum. at in bis non que
rutur vnum ſine altero. idem in amiſſione dicunt quidam vt vnum
ſine alio non admutatur.quod non placet vt ſtatin dices. accurſius

2 Pꝛim. ſecus ſi alius pꝛeoccupaſſet.quia illius eſſet. etiaʒ ſi poſ⸗
ſeſſionem annttat per alterius occupationem. vr. J. eo. lI. rem qᷓ. Sed
an ⁊ talia querantur ſtanm que ſunt in cõſpectu ſi habemus anunũ
acqmrendi? Rñ. aut ſunt animalia. a tunc ſerua quod habes. S. n. j.
l.naturalem. S. illud. a. I. in laqueum. In non animatis videtur du
ſtinguendum inter res ab aliquo poſſeſſas. vt tunc enam non appre⸗
henia poſſeſſione querantur. vt.j.e.l.quod meo.S.ſi venduorẽ.⁊ va
canies ſiue pꝛo derelicto habuas.a tunc emum poſt coꝛpoꝛalem ap⸗
prehenſionem. vt hic. a. j. eo.l.iij. S. neracius in fi.et eſi ratio. quia

primo caſu concurꝛu tradentis a acquirenns conſenſus.ſecundo nõ.

ar. . de ſtip.ſer.ſi ſeruus teſtamento. Alij dicunt hic ſufficere cõſpe⸗
cdum cum affecnone querendl. nec obſtat dictus. S. neracius. quia ibi
non videbatur. hic ſic: ar. contra. S. e contrahen. empti. clambo. vel
dic quia ibi a ſi ſciebat iheſaurum eſſe in fundo. non tamen vt hic. ſic
⁊ in iulla clauibo. Lercio dic ibi de poſſeſſione. hic de ommio. vel ibꝛ
e alio genere querendi.ſcilicet per inuennonem. hic per occupatiõeʒ
qui diuerſi ſunt. vt inſii.æ re.di. S. fere. z. S. theſauros.

Palo licno. vt indicto a populo ro. vel ab alio ei.vt.j.de capi.
In mari. ſecus in flumine. niſi ſint ibi agri limitati.vt.j.&c flu.
l.j. S. ſi inſula.⁊.S.ti.jel.in agris.a. l.adeo.S. inſuls.

dere:offilius quidẽ ⁊ nerua fivꝰet᷑

a Lapulli. quicquid inter ſe differant legitur. . æ au. a ar. le. e
ſi non ſint.S.gemme.facit.S.d rerum dim.l.item lapilli. Kt
b Adipiſcimur. per noſmetipſos. non remouet quin 2 per alium
vt. .e.S.uem acquirimus cum ſequenubus.
c Simne tutoꝛis.ałs curatoꝛis pꝛopter furioſum. Munquid ergo

cum tutoruʒ au⸗
ctoꝛitate l cur. i⸗
tenendi nõ hʒ: licet maxime rẽ ſuo eaumnn vo⸗
coꝛpe ↄtingãt:ſicuti ſi quis ꝛnn⸗ ſeſſioneme vide⸗
enti aliquid in manu ponat: ß pu⸗ Pri ſed puili
pillus tutoꝛe auctoꝛe incipiet poſſi ⁊c. ⁊ ibi que ſen

tentia c. j. de
regu. iu. l. in ne
gocijs. ſed otra
hoc innun. j. e.
Ppuis. S. infans

ſine tutoꝛis anctate poſſidere inci⸗
pere poſſe pupillũ aiunt.eã rem ei
facti nõ iuris eſſe:que ſententia re

Ia O i r Er 1 et licet non que⸗
cipi põt:ſi eius etatis ſint vt intel rat funoſo ꝗõ
lectuʒ capiant. Si vir vxoꝛi c⸗ fiumd allegamn.
alſum ſii.
dat poſſeſſionem cauſa wnationis reetinet tamen.
pleriq; putat poſſidere eã: qm res ern da dor ar
facti ĩfirmari iure ciuili ñ pt.⁊ qͥd :l.nung Fen
attĩet diceꝛ ñ poſſideꝛ młierẽ:cum tepent. licet eſi

nat habere ami⸗
mum poſſiden⸗
di.non tamẽ ha
bet ammum no

poſſidendi. qui tunc teſineret. vt. S. e. ſi quis vi. . difſerentia. ac.

maritꝰvbi noluit poſſidere ꝓtinus

d Incipere poſſidere. id eſt acquirere poſſe eſſionem. accurſius.

eęe Quia. nunc pꝛopꝛie vtimur nomine. per ipſum enim poſſidere

quod facii eſt. opoꝛtet ergo factum eſſe et tale quod ius appꝛobet.
f Licet. maxune. id quod eſt maximum in poſſeſſione querenda
vt. j.l.iij.in pꝛinci.ſic.C.quod me.cauſa.l.nj.non ergo omms q
tentano eſt poſſeſſio ſed triplex eſt.nam ałs ciuilis. ałs naiuralis
in quarum vtraq; querenda duo exiguntur. vt. j. e. l. ij. in pndi.

alłs cetentauo. vt hic. qualem etiam habei colonus.qc. .

g Doꝛmienti. facit. 5. de auc. tu. I. j. n i. —
hPuplllus. idem de furioſo vt dixi. licet in pupillo tñ proſe⸗
quatur. accurſius.

1Eam rem enim. idem cum acqmſitione poſ. ⁊ ſubaudi maxi⸗

me.nam ⁊ ſi iuris eſſet ideʒ. vt ecce poteſt ſtipulari ſine intoꝝs au⸗
ctoꝛuate. vt ĩſti. de auc. tu. et vſucapere. vt..e.titu.j.ſeqtur.S.pu
pillus. que iuris ſunt.ſed ſᷣm hoc quomõ eſt factum non ius?qᷣa
ea acquiſita de facto non queruur de iure vel non iure ſu queſita.
vt. j.l.iij.S.ex contrario. Zu dic ꝙ eſt rano quare furioſus non
poſſit acquirere poſ.ſed pupillus ſic ſine tutoꝛe. quia ea res non
eſt iuris. id eſt in ea non ceſideratur fictio uris. que facrum alte⸗
rius fingat pupilh. quia ipſemet queritr ea autem que per alium q⸗
ritur habet plurimum iuris. ſed ea que per ſe plurimum facti. qʒ
ſactum bene cadit in perſona pupilli. qui babet intellectum. ß no
in fnrioſo.quia ⁊ ſi plurimum facii habet ialis poſſeſſio. non ta⸗
men queritur ſine animo.
k Recipi poteſt. vi pupillus ſine tutoꝛe incipiat poſſidere. ac.
Capiat. non ergo intans querit ſine tui. ied contra. C. e. l. ⸗
natarum. So. vt. J. e. ꝙᷓuis. S. infans. a facit inſti. inuti. ſtipu.
S. pupillus.
m Si vir. poſſeſſionem. nudam cum foꝛte alrerius eſſet pꝛopa

etãs.accurſius.

n Poſidere eam. immo non poſſidet. vt. S. de wona. inter virn

vx. ſi eum qui.que eſt ↄtra.ſol.vt bi.
o Infirmari. ſcilcet wnationem mter virum et vxoꝛem naturs
lis cauſa poteſt. in eo continetur.ſ.ꝙ factum alio facto interuen⸗
ente miirmatur.
p Mon poreſt. ſic. J. de capti. poſtli. re. l.in bello. S. facte. hoc
tamen fallit in poſtimmo ⁊ fictione.l.coꝛ. aks. vi. C. de rei vx.
ac. in puncipio.

q Amiſerii. vt. j. e.ſi quis vi.S. differentia. eſt bona ratio.om
nino emm conſulere voluu wnann m quod primo allegaui. licʒ
falſum ſit.per hoc gutem non conſuleretur. cumet ſi non quera/
tur. hic tamen anittit. vt a. j. e. quod modo.S. ſi a furioſo. ſed co⸗
tra.?.e,ſi me m vacuam.ſo.vt ibi

ſconen
. unn
bſeſel
ſwoni
4.
uitn
Nope⸗

— —
—

= —

eWeunionine

Griv nool
artpcz⸗
oneN ir
iijllne
rgeh
un nostuwin
Aragſitie
eCſmmct!
liſr auh⸗
No g uen
obis tordt
1ſincligfnpe
liicere e
io eito⸗
Gomuromag
nonnn.1
Oenslegh⸗
ur ſiam n
iſnnat n
60 tncgpvne
Geclaſarpe
ſeſiuns. i⸗
pul in⸗
0, Npviruor.
noſtugnd.
1ſufl laben
1nelabte vin
Cnont N c⸗
hie ecuh
naaoe
(Nerd ſ.)
Nal

Prulg
eir ben
Pmderi
lienagmmmn
ugganrſus,
.. Yuur er
Ar.nſt
mundcrum
Cllunm conce⸗
Kleruo ſurdo
E iuca
meiner ſ
4 Etherts
ſigſtaanin
Lo⸗ Hennn
ibgupene
irninitr
nntin dar.
itnitegin

Mennun n

in
nc
Mnmn
Cinian N
pens

4

gelaus ſiſtn

urrt oſſcſie
NNNNN. N
wArmi
4N N
Gd. uNtsE
No 1N

vulini
. inontl

tminmetnnd

vrt halen iuennin
ct NeU iiin
rntkfnam M
AaNAR
NArmd e
ſel mnr n
ur in Ns lui
mrunnlit
i ah Gulu⸗
nuis oſiſt
uinnleſ
rin n i

ann uunt
mmni nni ili
D

r Poſſeſſionem. vt fuit hic.
ſ Item acquirimꝰ.filin.etiã qui ab alio poſſidetur in rebus pecu
lioriba. vt.j.e.l.qcquid. Item dic filiũ verũ nõ puranuũ.vt.j.e.p
eum. ſecus in putatiuo ſeruo.vt.j.S.ꝓxi.⁊ ẽ rõ.vt.j.ti.j.l.iuſto

mprin.
1 Peculiaꝛiter
Aus n nõ pe-·
culiaꝛi.an igno Y DWM
rantip nobis q amiſerit poſſeſſionẽ. Iteʒ acqᷣri⸗
raur ꝛ quidaʒ mus poſſeſſionẽ ꝑ ſeruũ aut filium

non:vt hic. ⁊. j

l.ij. S. ſaltus. · qᷓ in nr̃ a ptate ẽ.⁊ quidẽ eaꝝ rerũ:

lberegre Saſi s peculiarit tenẽt et igrantes: ſiẽ
orrap nobis. j. ſabino ⁊ caſſio ⁊ iuł.placuit.quis
e.qð ſeruns et nma volũtate intelligunt᷑ poſſidere
ne her a b. qy eis peculiñ br̃e pmiſerimꝰ. Igi
nobis. vbi dieatk cur ex cã peculiari ⁊ infans ⁊ furi⸗
ſi nullũ ſu pe· oſus acqrunt poſſeſſionẽ ⁊ vſucapi

culiũ querẽ euã

dño innito. er· Unt: 1 hrs ſi hereditariꝰ ̃uꝰ emat.

go multomagis Sʒ 7 eñ quẽ bona fide poſſi⸗
eres legtin vla demꝰ: qᷓuis alienꝰſit ⁊ liber poſ. ac
rur ſciam erig quirimꝰ. Oö ſi mala fide euimn
atengit i poſſideamꝰ: nõ puto acquini nobis
que eſt eftepor pol. p eũ: nec vero dño aut ſibi ac
ſeſnioms. v. . quiret poſſeſſionẽ: qͥ ab alio poſſi⸗
* url enf deatur. Per cõem ſeruũ ſicuti
S. nõ ſoluz mni. ꝓpꝛiũ acquirimꝰpoſ. etiaʒ ſinguli
⁊. j.ti.j.l.labeo . ſ erung:
zreſäbnt van n ſolidum:ſi hoc agat ſeruus: vt

vni acquirat:ſicut in wminio acqͥ

capiunt. vel ex⸗
rendo. Per eum in quo vſufru⸗

pone hic peculi⸗

Gnarir ulte w ctuʒ habemus poſſideꝛe poſſumꝰ:
dictia. l.ꝙ ſeruꝰ. ſicut ex opis ſuis acquirere nobis

ui Intelligunt᷑ poſſidere.i.tinere. ſic ⁊.].e.ꝙ ſeruꝰ. ne ſit con⸗
tra..de ver. ob. ſtipulano iſta.S. hi in fi. ⁊. S.hec q; ſtipulatio.
x DPermiſerimus.tacite hocipſo ꝙ non ademimus aha cauſa eſt
libere adminiſtratõnis.vt.S.d pecuł.qꝙᷓtuberoms.S.ſunt.⁊.S.
alia.accurſius.
y. Igitur. ex cauſa.quia ignoꝛantibo acquiritur poſſeſſio.igitur
⁊c.ar.inſti.xx here.que ab inteſ.S.ſinautem. non ergo ad pꝛoxi⸗

mum dictum inſertur. quia noſtra voluntate ⁊c. qiia non pñt pe⸗

culium concedere.vt.S.de pecu.q;tuberomis.S.j.⁊ facu.j.tci.j.l.
ſi ſeruo ſurioſi. „ʒ—ð
53 Et vſucapiũt.ignoꝛantes. ſ op.ſurioſus ꝑ ſe nõ incipit vſuca⸗
pere.̊ nec ꝑ ſeruũ.vt.j.n.j.l.labeo m fi.ſo.vt ibi. .
Et heres.ſ.vſucapit.ſed poſt adiiam hereditatem. vt.j.ti.j.l
fi.S.fi.accurſius.
9 Seod 1 eum. poſſeſſionẽ acquirimus. ex duabo cauſis. vt in⸗
ſti.p quas ꝑio.no.acqui.S.non ſolum. Qmd ergo e alijs? Rñ.

P. pꝛoprietateʒ cvmino vel ſibi libero.poſ.nulli: vt.S.ti.j.homo

liber in fi.miſi hoc gerat alicin poſſeſſionem querere vel ſaltem ira⸗/
dens. vt.S. de wonati.l.qui mibi. Seo nunquid tũc queritur ſine
ratibabinone? tem de pꝛopuietate quero qñ vel tradens gerit ali⸗
in querere.ar.ꝙ emum poſt ratibabinionem.S. ce nego. geſto. ſi
ego.accurſius.
E Doſſeſſionem ꝑ eum. vt 1. C. de rei ven.l.j.in fi.
a Mec vero dño.ſ.acquirit poſſeſſionẽ.quid de dñio? quidã idẽ
quaſi non poſſi wmini ſine poſſeſſione queri: pꝛo eis. C. de pro
ba. cum res. Zu dic vo wmino queri. vt.S. ti.j. homo liber in ſi.
d peculio eo tempoꝛe in fi.⁊.j.œ ſolu.fugitiuus.⁊.j.e.quicqᷣͥd
7.S. & fundo w. ſi fundum. ſed contra. S. . j. ſi ſeruus in fi. eã
expone vt ibi.
Mui ab alio poſſideat᷑.huic rõmi eſt cõtra.S. de liberal i cauſa
ſicm. S. licet. So. hic alo ⁊ coꝛ. ab alio poſſideiur. vt ibi dixi.aʒo.
Sed quomõ liber homo poſſidetur. vr ibi dixi? Rñ. ꝙ credo eſſe
ſeruum alienũ ałs noõ poſſiderẽ.vt.j.e.l.cũ heres.S.iem quero.
Per ↄmunem. ſſinguli.i.vel ego vel ſocius totum vt ſubijeu. ñ
autem ambo in ſolidum poſſumus. vt. 7. l. ij. S. ex ↄtrario. Qânid

ergo ſi non aget vt vm in ſolidum querat? Rñ. vt. J. de ſtipu. ſer. fi
ſeruus ↄomums. per ſtip. autem poteſt wmimis in ſolidum querẽ. vt
I.d ſtip.ſer.l.ſeruus ↄmunis.
dD In wmmo. vt. S. ti. j.l. p ſeruum. §. ſicut.
e Per eum. ex operis ſuis vel ex re noſtra. vr.j. e. poſſeſſio ch.
f Mö poſſidems

ciniliter. ſed natu⸗
ſolet. nec ad rem ptinet ꝙ illũ non l. namꝛalueꝛ. P.
poſſidemꝰ. nam nec filiũ. Cete⸗ Mdem e anno⸗
r ⁊ ille ꝑ quẽ volumꝰpoſſidere ta qui habent ius in
lis eſſe dʒ: vt hẽat intellectũ poſſi⸗ iininn emnph.

dendi.Et iõ ſi furioſum ſeruũ miſe
ris vt poſſideas:neq̃ꝙᷓ videris ap⸗
pꝛehendiſſe poſ. Qð ſi impubereʒ

miſeris ad poſſidendũ ĩcipies po⸗ g Mecſilium. ſ.

ſidere:ſiẽ pupillꝰmaxĩe tutoꝛe au⸗ eſigen deheza du⸗
ctoꝛe acqrit poſ.nã p cillã qn poſ- ccquirimus ſetlicz
ſis nanciſci poſſeſſionẽ nõ dubita? iure patrie poteſia⸗
Pupillusꝓ ſeruũ ſuũ ſine pube eln.
5Eil en ut vt po
rem ſiue ĩpuberẽ acqᷣrit poſ.ſi tam ſeſſionem quis ꝑ ſe
tutoꝛe auctoꝛe iuſſerit eum ire in guerar. poinidench
poſ. Peer ſeruuʒ qͥ in fuga ſit ni be. vi.S. ß furu
hil poſſe nos poſſidere nerua ſiliꝰ aſn ceterum ꝛ il⸗

git. lʒ rrñdeat᷑ ꝙdiu ab alio nõ poſſi
deat᷑ a nobis eũ poſſideri:iõq; inte
rim et᷑ põt vſucapi. Sʒ vtilitatis

c(ꝗqᷓ receptũ eſt:vt impleat᷑ vſucapio

qᷓdiu nemo nactꝰ ſit ei poſ. Poſ⸗

ſeſſionẽ aũt ꝑ euʒ acquiri ſiẽ̃ ꝑ eos

quos in ꝓuincia habemus caſſij et

i Impuberem. ſ. ſernum. ððð
K Sicut pupillus. qui habeat intellectum. vt mnuit littera ipſa ſci⸗
licer parum. vel dic et ſi nõ habeat intellectum. vt tãtũ faciat mea iuſ
ſio quantũ faceret tutoꝛis auctoꝛitas.vt.j e.ꝙᷓ;uis.S.inſans.nec ob
ſtat littera pꝛedicta. ſic emm intelligi poteſt. ſ.vt nõ ſit ſumoſus. Sʒ
illud queritur an per ſeruum furioſum queratur ſi hoc geſtiat tradẽs
Kñ.ſic fm aʒ.cum ⁊ inuuo pꝛocuratoꝛe hoc fiat. vt de dvnat:.l.qui
imhi. accurſius.
IPupillus. vel dic habens intellectnʒ. ⁊ infra dic tu. auctoꝛitate.ſ.
maxime pꝛopter id quod eſt. S. e. S. furioſus in fi. vel dic pupillꝰeti⸗

am infans.vt.j.e.l.ꝙᷓuis.S.finali.

m Juſſerit eum.ſed quid ſi tutons auctoꝛitate ſeruus pupilli vio
lenter occupauu.an queritur pupillo: videtur ꝙ non: quaſi ꝑperam
ſiti data auctoꝛitas.vt.S.de quctoꝝtate pꝛeſtanda.l.ij. econa ꝙ ſic.
vt..quod vi aũt clam.l.is qui vi.S.ſi tutoꝛs.⁊. C.. vnde vi.l. me⸗

mimerint. 1.]. de vi et vi ar.l.ſi vi me.accurſius.

n Per ſeruum. nerua filius.⁊ male. vt.j. dicu.
o Poſſideatur. vt. S. de vſufru.l.aꝛboꝛibus.S. illo.⁊ hoc niſi diu
⁊c̃.vt.j.l.iij.S.ſi ſeruus.ſecus autem dicuur in alijs rebus mo bilib-
vt.j.l.iij.S.nerua.⁊.l.pomp.m pꝛin.⁊ eſt ratio.vt in.l.rem que.et
l.ſi rem mobi.Sed oppo.iſte facit furium ſin.vt.C. de ſeruis fugin.
l.j.ergo deſinimus poſſidere.vt.j.e.l.rem que.ſed rñ. hoc veru ex⸗
traneo furante non ſilio vel ſeruo.vt ibi. JItem quid ſi iaʒ cepit poſñi⸗
en ab alio vel ſe liberum contendat.an poteſt nobis acquini poſſeſ⸗
ſioꝛ videiur ꝙ non.vt hic a contrario ſenſu.a. I. pꝛoxi. S. 7. S. e. S.
ſed ⁊ per eum.econir a ꝙ ſic. vt.S.de liberali cauſa.l.ſici.S.licet.ſed
quod dici. magis eſt vt acquirat.ſ. alig non poſſeſſionem. vel ibi ad
huc poſſidebat animo.vtʒet.j.l.iij.S.ſi ſeruus. aliud ergo ſi ab alio
poſſideiur. accurſius.

pꝓ Ulſucapi.ipſum ſeruum ſi ante fugam inceperam vſucapere.vt ⸗
I. de fur.ſerui a filij.S. fi.a.j.n.j.ſi is.S.ſi ſeruus ⁊c.
q Aſucapio.rerum poſſeſſaꝛum per ſeruum. 4
1

Sentẽtia . ⁊ nra. vt a. .e.p eũ in fi.⁊.S.ðᷣ lib.cã ſicui in ſi. repꝛò
bata nerue ſnia. dtra. ö. de publi. ſi ſeruus. ſolue vt iabi.
Per ſeruũ coꝛpaluer. ſecꝰii ſolo ↄſeniu.vt.S.de pig. ac. l. . ae⸗
Ao vlucapionez. vt 7. ſ. e. q pignon. 7. J. . J. pignoꝛn. YItem et
qꝙᷓtum ad eurtandã ſatudatõeʒ. vt. S. qᷓ ſanida.co.ſciendũ.S.crediioꝛ

2 ve hoc dic qs poſ
Racar bt no. . *
Pꝛe crip.xxx.an. ⸗ „* . „½ *
nceinn.S. iuliani ſententia ẽ?. Per ſeruum
u Poſſideat. vw ter pianoꝛi datũ nõ acqui⸗
Doſt tcoꝛpaliter pignoꝛi da 4
L1.S. l. .1. ſe . 4
in pein. Sed quld rere nos poſſeſſiöez iul. ait. ad vng
in wmnmio rern a em̃ cãm tm videri eũ a œbitoꝛ poſ⸗
co queſuaꝛum? dic JAorr g oné D nec
Auncam mren nul ſideri ad vſucapionẽ.Sed nec cre⸗

ditoꝛi:qꝛ nec ſtipulatõe nec vlloa⸗

luus eſſe. Jo. dicit ec Mr vI
lio modo ꝑ eũ acqrat: qᷓuis eũ poſ

oño qri. vi in ſuo

lieno ⁊ libero ho . S 3 „
engte vor, ſickeat. Weteres putauerut non
ſeſſo. vt. /e.S. ſo poſie nos ꝓp ſeruum herechtarium

T eum. cacquirere: qo ſit eiuſdem heredita

tis. Itaq; agitat᷑ nũ hec regula lõ
gius ꝓducenda ſit: vt ſi plures ſer⸗
ui legati ſint:pꝑ vnũ an poſſint cete
ri poſſideri. idem tractatũ eſt ſi pa
riter empti vel wnati ſunt: ſed ve⸗
rius eſt ex his cauſis poſſe me per
vnum reliquoꝛum acquirere poſ.
Si ex pte heredi inſtiruto ſuus
legatꝰ ſit ꝓpter ꝑtem quam ex cã le
gati hʒ acqret fundi hrditaꝛij poſ.

*½ Lleteres. quod
ſit einidẽ.tria H̊ in
cluoit.i.n ec heꝛech
tatem nec vmũ rei
hereditarie nec poſ
ſeſnonem. 1. 5.
TI. j. 1. p heredchtari .
um: 2. 5. œ acqui. here. I. heres ꝑ ſeruũ.· ſ ↄtra. . e. qii abſenti. S. fi.
ſed ibi non erat hereditarius.vt ibi dices.
y Mos. ſ. heredes. ac.
3 Sonati ſunt. vtrum ꝑ vnnm eoꝝ ceteroꝝ poſſie acqri poſſeſſio.
27 Per vnũ reliquoꝝ. no vt poſſeſſo vno ꝑ euʒ videar ⁊ ceteros poſ
ſidere. ß poſt acquiſitã poſſeſſionẽ in vno incipiat alios meo nomine
poſſidere. vt B. ⁊. I. e.pdia.miſi iu legatis.vbi etiã ſine po ſſeſſione qᷓ
riiur wminiu. vt. j. de furtis.l. a titio. Ded q̃ eſt ratio ꝙ ꝑ heredita/
nihil queritur ꝑ iſtos alios ſic? Rñ. Jo. vꝛgens diſt putatio.alij ratio
coequaliũ.quia dedignat᷑ res hereditaria ꝑ comparem queri. naʒ aſi
nus inmmeſcit ſi ꝑ comparem ſe videt appꝛehen di. hoc non valet. qᷣa
in legaris idem deberet eſſe ⁊ ceteris. Qu dic ꝙ hereditariꝰſuꝰor ante
aditam hereditatem. q̊ tempoꝛe nibil querere põt. cum non ſu ſeruꝰ
vt. j.e.ſi me in vacuam.S.fi.at poſt aditam iam non eſt hereditari
ſed ꝓpꝛuus heredis. vt. . e.cum heres.licet unproprnie qñq;. vt hic ſcʒ
ſeruus heredis factus. hereduarius appelleiur. vt. S. e. S. item acqᷣri⸗
mus in fi. hoc g̊ nomen hereditarius wminam.ſ.hereditaiem ſigmſi
cat.quaʒ non habet dñam ea adita ab herede. Seo cum dico emptos
Wvnatos ⁊ legatos titulos veſigno ꝑ hec noĩa vel ꝑticipia. vnde licet

ſit faetus vominus legatarius. adhuc ſeruus legatus dicit᷑. vt ita de

ceteris.⁊ ſic foꝝe intellexiti Jo. cum dixit vꝛgens diſputatio in heredi
gate ipſa.eſt ⁊ alia rano quare non queritur ꝑ hereditarium ſeruum
vt. S. acqui.heꝛe.paulus. Sed quid ſi habeam vſumt.in ſeruo te⸗
ſtatoꝛs mei.nunquid per eum acquiram hereditatem? Rñ. ꝙ non:
cum nec per ſeruum heredis poſſii queri.ſecus ſi ſeruus uiſtuuatur
quia ꝑ eum tunc acquiritur.
Si ex ꝑie heredi.ſecus ſi in tom.tũc em̃ inutile eſſet legam.vt.S
e le.j. legatũ.S.j.ſj ſi abſtinet totũ ↄſequit᷑.vi.e.n.l. qui ſiliabus.S
ſi. 2.l. ſe. ac. .
* Legatus. i. pꝛelegatus.
2 Parrtẽ. dumidham ſi ponas duos heredes. aliam autem habet iure
hereditario. SW
b Fundi.nõ ipᷣaʒ hẽditatẽ. cũ ꝑ me ſim hr̃s.vt.S. ðᷣ acq. he.paulus.
GBGeruũ ↄmunẽ.mei ⁊ teſtatoꝛis cui ſucceſſi ꝑ ipᷣm ſeruum. vt.S.
e here.inſti.l.iij.in pᷣn.ſecꝰſi ꝑ mme.vt dicta.l.paulus.a erii nõ here⸗
ditxariꝰhoc caſu.ſ̊ iotus mihi accedu ᷣm Jo. .
D Acquiro.ſ.totã hereditatẽ.poſſet ⁊ pom in ſeruo duoꝝ inſtituto
ab extraneo ↄtemplanone alterius.

eNVec væ ſeruis diximus. vi ꝑ eos acquiratur nobis poſſeſſio. vt.

adire hereditatẽ:qꝛ ꝓpter meã ꝑtẽ

S. e. S. item acquirimns a ſequentibus.
f¶Nielint. a ſciant velle. vt ⁊. ö. e. S. ceterum.

g Molit nbi ſed titio. ſi tñ habeat ratũ. vt. j. e neg. geſ. ſi ego.
can hoc miſi ille qui tradit hoc agat.vt mihi acqumratur. quo ca

ſu ſerin malignuas non nocet.vt. S.e de wa.l. qq mihi. ⁊ S. ti. j. per

ſeruu. S. ki. qᷓ eſt
otra. vel ha ne⸗
mine tradebar.
Item hoc in qᷓ⸗
mcntt. ſeens in
EE 7 Ueſitis. vt. j.

ita ſe hñt:ſi ⁊ ipſi velint nobis acj l. ſernus.a ſaci
rere poſ.nam ſi ſeruũ tuũ poſſider

Igeʒ dom eſt ſi ſeruũ cõeʒ iuſſero

iubeas:et is eo animo intraret in cum vxoꝛ. a. j.
poſ. vt nolit nibi: ſed potius titõ ac ſeae. vac.
quirere:nõ eſt tibi qſita poſſeſfſio.
Per ꝓcuratoꝛem tutoꝛẽ curato
remue poſſeſſio nobis acquiritur.
Cum aũt ſuo nomine nacti fuerĩt
poſ.non cum ea mente: vt operam
dũtaxat ſuam accõmodarent: no⸗
bis non poſſumus acquirere: alio⸗
quin ſi dicamus ꝑ eos non acquiri
nobis poſſeſſionem: qui noſtro no
nune accipiũt futurum eſt: vt neq Der pemw
is poſſideat: cui res tradita ſit: qa toꝛem. iacquirik
nõ hẽat aĩm poſſidẽdi: neq; is qui cic ꝙ pergeura
tradiderit:qm ceſſerit poſſemioneʒ. Pocehf r wan
V nmũ ſi wminꝰ fu⸗
erit tradens eti⸗
am ignoꝛãti. al.

ſi ipſe tradens. nõ fuit dns conditio vſucapiendi ex quo ſcimt womi
nus.vt hic.⁊.S.ti.j.l.ſi ꝓcuratoꝛ.⁊.C.e.l.per liberam..l.ꝑ pro
curatoꝛem.ſed. R.dixit qniq; queritur ꝑ pꝛocuratoꝛeʒ poſſeſſio et
wminium etiam ignoꝛanti mihi. vt qñ ſpecialiter ad hoc ↄſtituto
traditur geſtiente ⁊ tradente.licet pꝛocuratoꝛ malignetur. vt.C.
ſi quis alteri velſſibi.l.ſi.⁊.S.ve wna.l.qui mihn.⁊.S.ti.j.ſi pꝛo⸗
curatoꝛ.quandoq; poſſeſſio ſola ⁊ ea mediante.ſiue per eam wmi⸗
nium. ſſi ab ea ſeparari non poteſt.vt ſi habeat ſpeciale mandatũ
meo nomine accipiat eo qui dat non hoc agente vt mihi querat᷑
vt hic.⁊.C.e.per pꝛocuratoꝛem.⁊.l.per liberam. quandoq; tune

demum rei tradite pꝛocuratoꝛi nomine meo mihi queruur poſſeſ⸗

ſio:cum nouero ⁊ raruʒ habuero.vt ſi generalus erat procuratoꝛ
vel ad alia conſtitutus.vt.j.e.l.commums.S.fi.⁊.S.de neg.geſ.
ſi ego.quandoq; tunc vemum mihi queritur cuʒ tracdlita mihi fue
ru.vt ſi in tradendo neuter id egit vt mihi queratur. vt.S.ii.j.l.
res. ⁊. C.de his que a non w.l.iij.ſed Jo.non diſtinguit in gene⸗
rali ⁊ ſpeciali pꝛocuratoꝛe.quia qð facit ſpecialis quo ad quedam

hoc generalis quo ad omma ⁊ econtra.vt.S.oe admi.tu.l.ſi duo

Item non diſtingnit in generali vrerq; vel tradens im gerat. vt.
wona. qui mihi.⁊.S.ti.j.l.per ſeruum m ſi. vel etiam accipiẽs
im̃.qꝛ etiã eiꝰ voluntas inquiritur. vt. S.e.S. ceteruʒ.⁊. S. hec que
æ ſeruis. Item non dicit wminunn mecdiante poſſieſſione queri.

ſed per ipium pꝛocuratoꝛem. vt nota. inſti. per quas per.no. acq.

S. ex his ⁊ illa.l.communis.S.j. et.l.ſi ego mielligitur quando ñ
habebat mandatum. Seo videtur wuminium non queri per pro⸗
curatoꝛem. vt. C. per quas per. no. ac.l.j.ſeo ibi non dicit excepts
poſſeſſione.ſed cauſa poſſeſſioms in vmimo.

i Accommodarent nobis. 1. non noſtro nomine.
F Mon poſſumus acqm. niſi tradens querat.vt. S. e dona. qui
mih. vel mſi fueru res mihi tradita. vt. S. ti.j.res. Item contra.
j.e.communis in fi. ſed illa in geſtoꝛe ſine mãdato dicu. noſtre
nomine accepit.
IAlioquin. non ad pꝛoximum. ſed ad ſuperius dictum reſer:.

m Poſſidendi. ſ.nobis.
n Zradiderit. quod eſt abſurdum. vt ei infra.e. ſi mein vacuã.

talis tamen abſurduas qusndoq; tolerarur. vt. .e. quod meo.

pe. 7 de iure w.

Cntri.

Pons
e Moem
ibus gpeen
o Ksr⸗
Utiswarum⸗
agolne is
ng aneeind
Tak: wdo
is remeten
H,3,t p

Dadue
amcle.
vNNh
lo lulty

1 Omap
ridee
Na

1Monſ
Umſ tns..
Nſeietlen
e ſigl,
Dunank.2,8,
anten
5 Dunt ſ
1 Bben
bliſineguten
o winnnpon
plunt r ii
7 Phupr,n
Pyypſt
41Kri
Urpr
6fnanen
unctcomm
uulemmne
hoſtſin
Un

—

dals
ncſ
N
aci
180
ſid N
etin d
Wac
ſſ
ſeſſo. 4
Wrae
hrunr.
ufuent
haran
rer dio⸗
acgunn
oſtrono
ſtneq;
onch. i
in
nighungin
nnate
mlNtil
Omuiamt. rer
Niuen uubenn
ndor Nr hi
rlbem. Antag
me whe
wi gncis En
AmIIS1idͦ
Rcerurahmitn
unbimd 1
Pamniti
. irafn 4
i Anmbtilt
um ni NM 4
3 riNN
4 ungthmn
zut

4 lcrſ⸗

en

ganu

o S infferim. in pᷣſenna. ſed qͥd oꝑatur pñtia cum ⁊ ignoꝛanti⸗
bus nobis per ꝓcuratoꝛem acquirat᷑.vt.S.ꝓxi.S. Rñ.ibi per ꝓcu⸗
ratoꝛem.hic ꝑ meipᷣm acquiro.ſicuti cum mitto epłam vel nunti
um. vt. S. de ↄſti. pe.l.⁊ licet.⁊..e.qð meo.S.ꝓcuratoꝛ.

p Sinummos. vi
ſi is.⁊.S. dłe d.
inter vi.⁊ vx. l.
iij. §. fi.
q Et affectu.

ſufficit.ſ. ſ con⸗

tra. j.l. quẽad/
modum.ſoł᷑.vt
.J. l. iij.in pun.
que eſt ſimiluer
contra.

r Pongeris.
ideʒ de alijs mo
bilibus vt pecu⸗
nia. vt. S. ꝓxi.ſ̃
in his maxime:
ſi ergo ſine igꝛeſ
ſu ꝑ affeciũ que⸗/
ritur: mulioma
gis retinetur. vt
nõ. S. e. in pun.

ſ Tracdite. co⸗
ram cella.vt et.
S. contrahẽ.
emp.l.clauiba.

7. I.d ſolu.ſi pecuniã.⁊.j.de fur.ſalſus.S.

Si iuſſerim vẽditoꝛẽ ꝓcurato⸗

ri rẽ tradere:cũ ea res in pñtia ſit.
videri mihi traditã pꝛiſcꝰait. Idẽ

qᷓ; eſſe ſi nũmos ebitoꝛẽ iuſſerim
Dare alii:nõ em̃ coꝛꝑe ⁊ actu ncce ẽ

appᷣhendere poſſeſſionẽ: ſ̊ et ocłis

—

⁊ affectu ⁊ argumẽto eẽ eas res: q
ꝓpter magnitudinẽ ponderis mo⸗

ueri nõ pñt:vt colũnas.nã ꝓ tradi
tis hri eas: ſi in re pnti ↄſenſerint:
⁊ vina tradita videri: cum claues
celle vinarie emptoꝛi tradite fue⸗
rint. Municipes ꝑ ſe nihil poſſi

dere pñnt:qꝛ vmuerſi ↄſentire non

pñt. Joꝝ aũt ⁊ baſilicã hiſq; ſi⸗
milia municipes nõ poſſidẽt:h̊ pro

miſcue his vtunt᷑. Sʒ nerua filius

ait:ꝑ ſeruũ qͥ pecularit᷑ acqᷣſierit et
poſſidere ⁊ vſucape poſſe.Sʒ qui⸗

daʒ ð putãt: qm ipſos ſeruos ñ poſ⸗

tr Municipes
pñt. j.l. xi. .
iol. vt ibi. ac.

ſideant.
Ed h̊ iure vtimur: vt poſſi⸗
dere ⁊ vſucapere municipes
poſſint:idq; eis ⁊ ꝑ ſeruũ et ꝑ libe⸗

1.

ram ꝑſonã acqratur. Aulus

u Mon poſſunt.vt ⁊.S.æ libertis vniuerſi.l.j.⁊ ar.S. de aꝛbi.
uem ſi vnus.S.pꝛincipaluer.⁊.S. de wvlo.l.ſed ex wvuolo.⁊ ſubaudi
hic facile vel commode.ar.S.d his qui teiec.vel ef.l. cum ſane.et
j.de ver.ſig.l.nepos ꝓ.et hociideo ne ſit ↄtra.C.de le.et conſti.l.
humanũ. 2. S. qð me. cã. l.metum. ij. aiaduertendum.
x oꝝ autem.non poſſident.ſ.mumcipes.
y Utunt.ſic.j.quoꝝx le.l.j.S.quod autem ait.
53 Ait. bene. vt ⁊. J. l. ꝓxi. ⁊.S. ſeruit.l. non dubito ⁊ de pu⸗
bli. ſiue autem.S.fi.ſed ↄtra.j.ti.j.l.labeo in fi.Solu. ibi ex deli⸗
cto wminus nõ poteſt vſucapere. pꝛeterea enã ipi municipes vſu⸗

capiunt. vrx.j.l.ꝓxi.
7 Putant. 2 male.

Mon poſſideant.ĩmo vi ſubijcit. ſed hoc iure.
Rſ tEd hoc iure vuimur.reꝑꝛobata ſuperioꝛi ſentẽna.⁊ ſic poſ
ſidere ꝓprie accipe. vt ⁊.S.ad exhi.l.tigm.S. item munuci⸗

pes.Alij dicunt impꝛopꝛie poſſidere.ne obſit pꝛedictis. Sed. R. di

xit municipes non poſſidere.ſed illos quibus adnuniſtratio mu⸗
mecipum eſt commiſſa. vt ar.S.de conch. ⁊ d.l.municipibo. ⁊. j. ad
mumci.l.municipes.ac.
g Idq;. ſ. poſſeſium.
b Per ſeruum. vt 1. S. l. ꝓxi. in fi.
Ciberam.vt.j. vi ⁊ vi ar.l.ſi vi me.⁊.j. vᷣt in poſ.lega.l.

municipio m fi.

d cqmirat᷑.⁊ etiam ꝑ ſeipᷣos.ſi maioꝛ paꝛs in hoc conſennat.vt
5.quod metus cauſa.metum.S. animaduertendum. 7. C. e le. et
con. humanũ. Item per eos quibus res municipum eſt commiſ⸗
ſa.vt.S.de con.⁊ de.l.municipibus.

e pꝓ Oſſideri.cui
rei aucd.

per quem poſſeſſio queritur dixit.nũc cuiꝰ

f Coalia. incoꝛpoꝛalia non. vt. j.ti.j.ſequit᷑.S.ſi viam.a.S.
ti. j.l.ſeruꝰ .incoꝛpales.ſ quaſi poſſident᷑. vnde dantur interdi⸗
cta.vt.S.cæ ſerin.l.quotiens.⁊ te ſerui.vr.pdi.ſi edes.S. libertas.

—

⁊ ſi ſer. ven.ſicut.S.ariſto. Item nec coꝛpalia oĩa. vt liber hõ.vt.j.
e. cum heredes. S. item quero. a alia. vt.j.e.qui vniuerſas. S. j. Jtem
res vſibus populi deſtinate.vt. S. l.j. S. fi. RD
f Eoꝛpoꝛe a gio. vt ⁊. j. e.l. quemadmodũ. ⁊. C. e.l.nemo. ſic qᷓſi/
ta eſt naturalis tm ſm aʒo.vel naturalis ⁊ cimlis ſᷣm io. quod mtiꝰ

ſi poſſidendi affectum habuero:qꝛ
qð æeſt naturali poſſeſſioni:id ali⸗

mmus implet. Ceterũ bꝛutꝰ mani um: cũ ſols renneã
5. 6 naturaleʒ. vt. j. .
ius putst euʒ qͥ fundũ longa poſ. naturabt. ne⸗ enñ
ceperit etiam thei arum cepiſſe: cxrelicio poſ. v

eſt. vt. S. e. l.in pᷣn
clpio. gc.
1 ſſideri aũt pñt qui ſunt coꝛ
oꝛalia: et adipiſcimur poſ.
coꝛpe ⁊ aĩo:neq; ꝑſe aĩmo aut ꝑ ſe
coꝛpoꝛe.Qõ aũt diximus ⁊ coppo ——
re aĩo acquirere nos vebere poſ. — .
no vuq; Ita accipiendũ eſt: vt qui ſi id qð. F. fi. 7. .
fundũ poſſidere velit omes glebas vlalcet Hin caſi⸗
. 1*— . 8 bus euã ſolo aimo
eius circũambulet: ſ̊ ſufficit qu⸗⸗ acquirt᷑. Pꝛimus
libet ꝑtem eiꝰfundi introire: di ea N.s. nt Cnſen
mente ac cogitatione hac ſit: vt t⸗ rim⸗ Dedo orer
tum fundum vſq; ad terminuʒ ve⸗ ltacs alpoſino;
. . inror Iee:l. quarüda.
lit poſſidere. 4 Eten incertaʒ p⸗ TaAcg. e he.
tem rei nemo pt᷑ poſſideꝛe:veluti ſi empti.l.clauibus.
bac mẽte ſis:vtquicqͥd nitius poſſiQuart. j.e. quod
det: tu quoq; velis poſſidere. Ne rus magdittoment
tu quoq; velis pollidere. tus ꝑ tradinonem
racius ⁊ pꝛoculus ſolo animo non arhmet. vr. . ⸗
poſſe nos acquirere poſ.aiũt.ſi non Frarnaeltſinßt.
ancedat naturał poſſeſſio. YJdeo dvt. E. e wnat. qli/
ſi theſaurũ in fundo meo poſitum uremevene,
ſciã ↄtinuo me poſſidere ſimul gtz tinere vſumfr. ne

ceſſario ſequit᷑ ĩi
aliũ tranſeat poſ-
ſeſſio ciuilis ⁊ dñi⸗/

onium bre volui.
Uel dic ꝙ his caſi

bduus mterneit act
coꝛꝑalis vel quaſi.Sʒ quid ſi intraui q mihi traditã. ſ.in pterium

nendl ſu.
hp Hõ antem diximus. S. I. pri.
i NQualibet.ĩmo nõ. vt.j.e.qð meo.S.fi. . ſo. hic iuſte voliit adi⸗
piſci poſ.ibi miuſte.hec nõ valet.vt.j..ex grio. Vel qð h̊ diẽ eſt ve⸗
rũ.mſi impediat᷑.vel rõne rei.vt q; ſu ꝑs rei ſacre vel religioſe.ł
rõne cauſe.qꝛ aliꝰſit in poſſeſſiõe ꝑtis.vi ibi erat. Item ẽ hic ar.ꝙ ꝓ
ꝑte baptiʒat? ꝓ toio habeat᷑.ſj videt᷑ ꝙ caput.vt.S.de religi.l.cnʒ in
diuerſis. Itẽ qͥd ſi ingrediat᷑ in vno pᷣdio ꝓ eo ⁊ p alijs? Rñ. nõ ſuf⸗
ficit.vt h̊ innuu vſq; ad terminũ ac. tem ſacit.S.œ le.iij.l.ſicui.

cũ nõ eſſet: Rñ.nõ qro.vt h; innui.qꝛ eſt amimꝰacqrendilicet reti

k Incertã. tuius qͥ ſimilii ſit incertꝰq̃ntuʒ poſſideat. et facit.j. e.
locus.⁊.J.ti.j.ſifur.S.ſi.Sʒ op.pꝑs incerta vendicatur.vt.S. rei
ven.q̃ de tota.S.incerte.q̃ eſt coma.ſj quicquid vendqicat᷑ poſſidet᷑. vr
C.de ali.iudi.l.j.̊ incerta ꝑs poſſidetur. Rñn.immo m.l.que de to⸗
ta totum poſſidebat.et eſt in dicto ar. ſophiſmalis fallacia ſᷣm accu
ns. Mam licet vendicem incertam ꝑtem. non tamen ſequitur ꝙ il
le a quo vendico poſſideat incertã inſtannãa.i. ſimile habeo ↄtra te di⸗
reciam ex maleſicio aci.ſi tu emicieris ſeruus.q̊ ⁊ hodie habeo nõ ſeqͥ
tur.immo eſt noralis.vr inſti.de noxa.S. ex diuerſo. illud queritur
quomodo mihi venchcanti incertam ꝑtem fiet reſtitutio incerte ꝑtis
Rñ.vt dicta.l.que de tota.ac.
I Meacius.naturalis poſſeſſio.i.coꝛpalis aꝑpꝛehenſio. vt ⁊.S.e.
l.ij. Rñ.dixi.a ſupple vel aliud qð ꝓ eo habeat᷑/⁊ ſic bñ ſequitur et
ideo ⁊c.nã fundi apꝓpꝛehenſio ⁊ ſcia iheſauri equipollent appꝛehenſio⸗
m theſauri.vt ſubijcit ſᷣm eos.ac.

m Habuero. ſ. dicunt ſeo male.

p Cepiſſe.ſ.per pꝛeſcripnonem.et pꝛo ei
eſt paꝛs funch vt glebe. ac.

n Maturali poſſeſſiom.i.appꝛehenſiom.
o Leterum. pro certe.

8.5, e. l. S. j. z theſaurus ñ
1 v

Plla „ „
Raſn: n AAUET

—

q NMon poſſidet. i. nõ incipit poſſidere. ſᷣ retinet ignorans. als nul
lus wꝛmiens vel funoſus retineret. quod eſt falſuʒ. vt. . e. l. 1s qᷓ.
r Theſaurum.non ad ꝓximũ ſed ad ſuꝑius dictũ refertur.ac.
ſAllienum.loqᷣtur ̊ impꝛoprie de theſauro. vt ⁊.S. ad exhꝛ. l. the⸗
ſaurus. m h. vel dic de vero theſauro ⁊ qð dicit alienũ.i.nõ ſuum.
vt 7. C. vnð vi. l.
fi. Item ⁊ qꝛ ñ poſ
ſidet᷑ niſi appꝛehen

dat. vi ſubian. cis neſciat in fundo eſſe: qõ non

