vtrũq; vt fideiuſſoꝛem alteriꝰ.cu mure iſto fideiuſſoꝛ poſſit iure ↄuemi⸗
ri añ reum.vt.C.&œ fideiuſ.l.iure nro.non at᷑ dicas ꝙꝓ vnum vt pn/
cipalem.alium vt ſidemſſoꝛem ↄueniat. ⁊ exigat inſolidũ.qꝛ in quo
vVvneſt pncipalis. in eodem eſt aliꝰ fideiuſſoꝛ. ⁊ ſic bis idem exigeret᷑.
D Renm. ſ. in dimidia. ac. .
EItem eum q fideiuſſoꝛ.d eodẽ dicit qͥ ꝓ ꝑte.vt reꝰpnepalis.⁊ ꝓ
Ete vt fideinſſoꝛ ↄuemit᷑.vel dic ꝙ vnum de reis ↄuenit.vt fideiuſſoꝛẽ
alteriꝰ.qr. S. e.l.duos.S. duobo ⁊ ſᷣm hoc erit exemplũ qñ diuidit.ſʒ

ſupioꝛ erpeninonige non diuidit.
NPoreeſt. ⁊ ſic ſolidum habebu ab vno.ac.
g. Acnonibo. i. dmerſos intentats. vna tñ eſt actio. vt. S. e.l.in du
obo.in fi. ⁊ fa.j.de fideiuſ.int᷑ eos.S.duo.⁊.S.e.l.in dnobo.S.vbi.
hEum tabulis. qbo ſcripta eſt ſtipulano.
1VUigebant᷑.hoc veꝝ in dimduis.ſecus in indiuiduis.ſj̊ ꝑ ius aut᷑.
idem in vtroq; caſu.
K Didebanft. niſi alijs indicijs pbet᷑.non tñ ſeriptura repagnat.
¶Achiectum. expᷣſſe vel tacite ſ̊ hodie expᷣſſe.a ſic addit aut.de dnob⸗
reia.vel dic ꝙ in hoc non addit.qꝛ ⁊ olim erat neceſſe exomi. ſ in he
qꝛ ſi etiam expᷣmit᷑.hodie tñ non inſolidñ ſi ſunt ſoluendo ⁊ pñtes i(
in ꝑies ↄueniunt᷑.hoc ̊ hic diett.ꝙ ſi inſtrumentũ ↄtineat eos ſic ob⸗

ligatos.pᷣſumit᷑ virilit.⁊ ad hoc.S.de re.iu.pauł.⁊.C. ſi plures vna
ſnia.l.j.⁊ de le.j.ſiqͥs teſtamento tino.⁊ x len. ſi plamnlu.

m ſ Zer⸗ duob. ſimul interrogans. An ar. ——
n ie. ex ouentione nuda pᷣcedenn. aʒ.
die interrogant. 5 z el taene. gwa do
o Ab altero.i.ſine altero. ab em̃ ſepatõem notat. ac.
p Poſtera. i.die poſtea ſeqnti. diciem poſterus poſtera poſſeæ.

eſt iuł. carpiꝰ: ſpopõdimꝰego anto
niꝰ achilleiꝰ2 coꝛneliꝰ:diuidi dixi ĩ
ꝑtes viriles eberi:qꝛ nõ fuerat ad

lectum ſingulos inſolidũ ſpopõdiſ⸗

ſe:ita vt duo rei ꝓmittẽdi fierent.
E ex duobo Enule.
qqᷓ ꝓmiſſuriſunt hodie: alter

ab altero poſtea die rñderit: ꝓmit

to:nõ eſſe duos reos: ac nec obliga
tum qdeʒ intelligi eũ:qͥ poſtera die
rndit:ꝓmitto:cuʒ actoꝛ ad alia ne⸗

gocia diſceſſerit vel ꝓmiſſoꝛ:licʒ - ¶q ederit. i
actis illis rebo rñiderit. Sia ti⸗ jꝛ non ſtaum p⸗
tio ⁊ pupillo ſine tutoꝛis aucẽte ſti⸗ vrerrogarozn.
pulat uero:eãdem reʒz. vel a titio pñs. a.l. otnnx.
7 a uo:⁊ q̃ſi ouos reos ꝓmittendi in on. qa n ho

aſtitui: obligatũq; titium ſolũ fole go ꝛmaee nd⸗

iuł.ſcri:quãꝙ; ſi ᷣuꝰ ſpopõderit in
actione łe peculio eadem obſerua⸗
ri łebent:acſi liber fuiſſet.
BDem.

reus pꝛomittendi alteri
reo heres extiterit: duas

alium z eadẽ re.
⁊ hꝛ acto. vt ſint
duo rei debench.

eo. in duoby. in
pn. 7.I. eandem.
in fi. eõ ꝙ nõ te⸗

. NYe non. qꝛ otra⸗
rium agebat᷑.ſ.vt eſſet reus nõ ideiuſſoꝛ.⁊ ſic poteſt.qð non vult
7 qðᷣ vuit non poteſt. vt ⁊. E. ſiqmis alteri vel ſibi.l.multum.aʒo.
ß dit vt. j.e.ti. ſi id qð in fi.no.

e Si a tmo. auẽte. nec enam eſt locupletioꝛ. als teneret etiam a⸗

uiluer.vt.S.d auc.iuto.l.v.S.pupillus.

ſA ſeruo.non gerente negocium peculij. nec etiam fideiubet. ſic
naturaliter tenerer᷑. ac. .

tQuaſi. cum re vera non ſi. “
v Conſtum.qᷓtum ad deſtinatonem. aʒ0.⁊ eſt vervum infimtiui

paſſiui.accur.

x Spoponderit. non ũ animo wnanch. tunc em de peculio ceſſa⸗
ret actio.⁊ ſm hoc puncta ibi ſpoponderit.vel poſt dictõnem pecu

lio puncta.⁊ dic in actione de peculio.i.in aliquem actum pnnentẽ
ad peculium.⁊ qð ſubijcu.eadem vᷣuari debent.ſ.in acuone pecu

lio. ⁊ ſic in idem recidu.vel dic ꝙ ſpopondit ex peculium. ⁊ tñ dñs
tenet᷑ de peculio.qꝛ non videt᷑ ideiubere. tunc em ſecus eſſet. nam
eriam de peculio non tenet᷑ dñs.vt.S.de pecu.licet.S.ſi filius.⁊ ſᷣm
hoc eſt arg.hic ꝙ non videant᷑ innncem fideiubere duo rei. vt.S. ad

velleia.vir vxoꝛi.iu fi.

y Nnſſet. vt inſolidum ↄueniat. ſi tantum eſt in peculio. M. ſfö

liber homo inſolidum ↄuemret᷑. erunt ergo duo rei ꝓminendl fu⸗
⁊ titius.ꝙᷓuis ab altero ſolidum.i. a tino.a dommo vo nomme ſ⸗

ui peculio tenus ſii ↄſecuturꝰ.nec ꝓpterea eſt dicenda diſpar obligs

tio.qm̃ equaliter quo ad ptem tenet᷑ quilibet naturaluer. qᷓms ꝑ⸗
ſecutio eſt diſpar. ſicut ⁊ ałs dici᷑ equalis.ꝙᷓuis dilatio ſit impsr.
vt.S.eandem.S.fi.⁊.l.ex duob⸗.

8 ſ reus.aut obligationes ſunt pares.aut impares.ſi pares.
7 vnꝰ alteri ſuccedat.vtputa reus vebẽch reo alteri. vtraq;

go ⁊ rñdet. crcs

vꝛ ꝙ teneant. j.

neant᷑. vt. S. eo.
duos. m fi. ſ an
vꝛi ſideiuſſoꝛ: rũ

Pn
Rekone.
Emnltenn ,.

Puſtere ert

lius hann
plonch,
Alnen epot
ncorg reegen
Füüre
Neo. l
Pennm iſinn
N Duradhet
1r'mmntaf
zcnn
Gllgioran
epuumimn
eneninn
trkmcine
ſnfſncann
lutſinitrorot⸗
tiultfurte
fulneſtot
einoin

rſepeei n
ANANiGR

1AlsAntin
etuan ſanben

Awunmti

inint

remanet.ſi impares. vt ſi reus fideiuſſoꝛi vel econtra ſuccedat. r
manet pꝛincipalis. ⁊ acceſſona tollitur.
hb Alteri reo.id eſt coꝛreo.aceur. B
c Suſtiuere.quia inſolidum ſuo nomine qui ſuꝑeſt tenet᷑.⁊ inſo
lidum nomme moꝛienunis.vt.S. ac.emp.non eſt nouum.
dD Altera.i. ali
qua. ac.
e Perimi. pu⸗
la acceſſoꝛia per

obligationes ſuſtinere eum dicen⸗
öncipalem. vt 7.

dum eſt. nam vbi qͥdem altera dra

aeygr h uobliganonum eſſe poſſit: vt in fide
ſus e:l Vrann iuſſoꝛe ⁊ reo pᷣncipali:aſtat alteraʒ
nrI 9

ab altera ꝑimi:cũ vo due cauſe eiuſ
m patis ſint: nõ pt᷑ repiri alterã
potiꝰ ꝙᷓ; alteraʒ ↄoſummari. iõq; ⁊ſi
reꝰſtipulandi heres extiterit:duas
ſoẽs obligatõis eũ ſuſtinere.

Tſtipulationũ pᷣtoꝛiaꝝ duo
rei fieri poſſlunt. Auk.

Yid qð ego ⁊ tinus ſtipula⸗
mur in ſingulis ꝑſonis ꝓpꝛi⸗
um intelligat᷑:nõ poterimꝰ duo rei
ſtipulandi aſtitui veluti cũ vſum⸗
fru. aut dotis noĩe dari ſtipulamur
idq; ⁊ iuł.ſcribit. Jdemq; ait ſi
titius ⁊ ſeius decem aut ſtichum qͥ
titij ſit:ſtipulati fuerint: nõ videri

f Mon poreſt. ⁊ iõ vtraq; remanet ſiue ſint ambe pᷣncipales ſine
ambe acceſſone. vt a. ꝗ. ti.ij.l.generalii.⁊.l.ſi duo.⁊.l.hẽs.S.nõ ẽ.
g Exnterit.ſ.alteri reo.
b Suſtinere. exacto. tñ ex vna vtraq; tolli. ⁊ vtroq; caſu.⁊ que
ſit vulitas ꝙ vtraq; remanet habes.j.de ſoł.ſi duo.⁊ ſa.S.de act.
emp.non eſt.⁊ deᷣ ſeꝑa.l.de bitox.
i Suſtmere. qꝛ poteſt ſolidum debitum ex ſua ꝑſona petere. ⁊ ſoli
dum ex pſona vcedentis. S
k e X ſtipulattonum. vt dam. infec. ſumlmm. quas habes. 3
v pꝛeto.ſtip.l.j.accur. ü
IPreioꝛau. qſi dicat nedum conuentionalium.
m SDuo rei. debendi non ſtipulandi.cum tm̃ ꝓpᷣum intereſſe veni
at. vt. ꝗ. rem ra. ha.ſipcuratoꝛ. ⁊ ar. j.l. px. ac.
n. ſ Jigd qd. in ꝑſonis. i. ſingularuer in ꝑſona vnius nr̃m in⸗
telligi.accurſius.
o Pꝛopꝛinm. i. ꝓpꝛietas mſepabilie. ⁊ non in alteriꝰ. vt qꝛ talis
res eſt que vm im nrm acqmri poteſt.
p Stip. vt viriq; inſolidum debeat᷑ tanꝙ; pᷣucipali. ac.
q Cum vſufru.puta duo ſtipulamur vſufr. foꝛmalem fundi mei
a titio.a ſic mihi non pt᷑ qri cum res mea nõ pt᷑ mihi ᷣre. vt.S.ſi
vſuſfru.pe.l.vti frui.⁊ eſi ſic qũñ nos duo ſtipulamur rem q̃ vmꝰeſt
nim dan. ſecus ſi tradi.vt.j.ti.j.l.itẽ ſi pᷣuus. vel pone ſecũdo.qꝙ;

duo ſtipulamur a tuiio inſolidũ vſufr. eiuſdẽ fundi qꝗ erat titij. ⁊ ſic

non poterit inſolidũ acqri.hſ̊ an ꝓ ꝑte acqri᷑. dubium eſt ſᷣm io.qð
nõ erat dubium ſi ponas nos ab initio ꝓ ꝑtibo expſſe ſtipulatos cuʒ
dimiſionẽ hec ſᷣuitꝰrecipiat.vt.S.ad.l.tal.l.j.S.ſi vſufru.vt q̊ vna
nupia duobo.na nec vſufr. duoꝝ põt eſſe inſolidnũ in eadem re. vel
deberi duobo vt hie dici. S .
r Momme. ꝓ ea q eſt vel futura eſt vxoꝛ alicꝰ nrj̃m. nam wos ſine
mr̃iomo eſſe no pt. vt.C. xx w.añ nup.l.ſi. nec deberi nin ohenti
mrimomuũ.ſ.vi pncipali creduon.a ſic nõ dnobo cũ duob nupta eẽ
nõ poſſit.vt.j.ti.j.l.iẽ ſi alt.lʒ ianꝙ; ꝓcur atoꝛ noĩe viri aliꝰ poſſit
eandem wtem ſtipulari. vt. S. e mre w. l. ſi mulier. ⁊ iam vdemum

Scto mr̃imomo vebet᷑. vt. . de iure w. ſtipulatõʒ.

fIgemq; ait. vt nõ poſſin fieri duo rei ſtipulandi iſolidum.
DOMm. ſ. ſtichus. accur.

vVDebeant. ⁊ ſic ꝓpum ẽ in ſeio.vt ei tiñ alinatiua q̃ſua ſit ſiip.

—

alteri pmiſſoꝛ offerendo pecuniam

H alteri acqſita eſt in.x.vt hic dicit debeant᷑ 2. J. ſubijcit obligatꝰma

net ac. ⁊ caue ꝙ taʒ in pᷣmo caſu.l.ꝙᷓ h̊ ſecundo eſt imparitas in req

in ſtip.deducit.cum plus vni ꝙᷓ alteri qrat᷑.vel vm ſoli.⁊ eſt ſic.S.e.
eandẽ.S.ſjͥ ⁊ ſiqͥs.ſecꝰſi q̃titans.vi dixi.s.e.ex duob.⁊ ſic etiaʒ ñ ob.
g.e.ſi ex duobo.S.fi.qꝛ non fuu ibi rei imꝑuas.ĩmo eq̃litas viq;quo
Durat peculiuʒ. vel
ibi ꝑpſona ꝓmitten⸗
tis fac impꝑitatẽ rei
B ꝑſona ſtipulãtis
vel ſalt im vtriuſ⸗
q;· accur.

eos duos reos ſtipulandi:cum titõ
ecem tm̃ ſeio ſtichꝰ aut cez vebe
ant᷑:que ſnĩa eo ꝑtinet:vt qᷓuis vel
huic vel illi eceʒ ſoluerit: vel ſeio
ſtichum:nihilominꝰ alteri obliga⸗
tus mauet:pᷣ dõm eſt:vt ſi œcẽ al⸗
teri ſoluerit:ab altero liberer.
X duobo reis Sem.
ſtipulãdi ſi ſemel vnꝰ egerit.

nihil agit. cto iure. nam ſi ti⸗

tio.x.ſoluit.rema⸗
, Aulus. net obligatꝰ ſeio ĩ
Zyue acertis pſonis hereduʒ ſtieho veler. gtem
nominatim ſegatum eſſet: l⸗ el eretichi
ue ab omnibo excepto aliquo:attili ligatstino in. x. nã
cinus ſabinus ⁊ caſſius ꝓ heredita erqͥ non ſum duo
rijs poꝛtionibo in totum eos le rare umpemkre d⸗
0 gaz⸗ tate unpediẽte ſo⸗
tum debituros aiunt: quia heredi luiione vmi ſacta ñ
tas in totum eos obligat: idem eſt vberat ibo une ab
cum omnes nominantur heredes ſunt einſdẽ rei ſn⸗
g̊ diuerſaꝑ.⁊ ſic a⸗
lia.x. titio ⁊ alia.

vel ſtichꝰ deberer.
ſeio.ᷣ hoc eſt ð mentẽ ſtivulantium.⁊ iõ de eqᷣtate dic e.x. vm ſolut?
q̃ cõiter vtriq; debebat.ab vtroq; liberet᷑ ꝑ except.ſ̃̊ ſi eẽnt duo rei.⁊
tũc ipſo iure. vt.S.e.l.ij.ſʒ qͥd ſi ſeio ſtichꝰ ſoluit᷑ nunqͥd a tiio v.x.
liberat᷑.hoc nõ aparet.ſ̊ pt᷑ dici idem. nam qᷓ eqᷣtas eſt vt.x.vni ſolu⸗
tis ab vtroq; liberet᷑.ſ.õhentiũ volũtas.hec eadẽ eſt ſoluto ſticho ſeio.
qꝛ hec ſuit volũtas vt ſemel alteꝑꝝ eoꝝ alteri ſolueret᷑. Itẽ ſi ſeio ſti⸗
chum ſoluat.oↄſtat eũ liberari ab eodẽ ſeio ve.x.̊ ⁊ a nitio cũ de eiſdẽ.
x· de eqᷣtate ſenuas.iõ aũt ſticho nõ repetit.qꝛ dixit.x. alten.qð dici
non poterat ĩe ſticho.vt alteri cuiq; eoꝝ ſolnuẽdo ab alteꝛo liberet᷑.nã
nõ vtriq; ſi alteri tm poterat ſolui.nõ em ad ſolutõʒ tm̃ titio faciendaʒ
e ſticho eſt appoſitꝰntiꝰ.ĩmo ad obligatõʒ q̃ obligatio cum nõ poſſit
ei q̃ri.nec ſoluit poteri ei.vt.S.ð v.ob.ſi duo rei.
y Ab altero. no.ꝙ ad hoc vt duo rei ſint ſtip.opoꝛtʒ. ꝙ ſtipulent᷑ rẽ
talam.q̃ vtriq; acqri poſſit.aʒo.ac. ðDð
3 Liberet᷑. equitate.ac. äl
7 e E duob.. egerit. li. ↄteſ. ac. ſic ⁊.j.de fideiuſ.ſi reꝰ.⁊.S.e.l.ij
7.S. cu. l. pluribo. . 7. ſo. ſiqs ſtipulatꝰ fuit. x. m melle.
7. S. d oſti. pe.idem eſt. idẽ in accep.⁊ iureiurã. ab vno delato.vt.j.
e accep.l.⁊ ꝑ iuſiurãduʒ.S.fi.⁊.S.e iureiu.l.duobo.ſecꝰin pacto.vi
in ar.ↄ.S.de pac.ſi vnꝰ.j.rñ.vel ibi ſᷣm aʒo.foꝛte erant ſocij ̊ non.Kkł
ſeeundo h̊ egu vnꝰ ⁊ ſuccubuit.vt ar.S.dæ arb.ſi duo. vel obtmuit ⁊
exegit.ar.S. pecu.l.quotiens.S.ſi creditoꝛ.
Offerendo. ſoluendo.
Mmhil agit. ꝙtum ad liberatzz.
a ſ Ine. intelligas.l.iſtam in appellatiuis noĩby dpo lego rẽ talẽ
dandã a pmo ⁊ a ſcdo tercio excepio.ł dixit dãdã a pmo. iſto
caſuꝓ ꝑtiba hereditarijs tenerent᷑.ſecꝰ ſi ꝓpꝛijs noĩbo apellaſſet. nam
tũc virilii tenerent᷑.ſi vo ab oĩbo excepto vno vel ab oĩbo nullo excepto
tunc nõ virilii ſꝓ ꝑtiba hereditarijs tenerent᷑.ac.
b Ab ommbo. ſ. legatũ eẽt. H
c Pꝛo hereditarijo. ꝓut ad pᷣmũ refert᷑ eſt ʒ.ẽ. de le.j.ſi ex toto.S.j
vbi in totũ dic eos teneri. ſo.volũtas teſtatons hoc facit vi ſint pĩes
rei inſolidũ vel non.vt qꝛ ibi hoc expᷣſſit.h̊ ñ.ł ibi vbum dato bis le
giẽ vt ſit pfecta oſtrucno.⁊ iõ qͥſq; inſolidũ tenet᷑.ſiẽ eõ cinqʒ inſolidũ
ſi talii pluriho eẽt legatũ.vt.C.xœ caduc.tol.l.j.S.ſi vo non oẽs.⁊.S⸗
e le.ij.l.aↄlũctim ſᷣm aʒ.a eiſdẽ modis ſo.S.e.eandẽ. in fi.j.rñ. vel
dic ꝓ in,/ l. ſi ex toio,dixit ieſtatoꝛ ab illo aut ab illo.hic vo copulatiue

”” 5 ”ñ . = = .
MM ð . 4. S P

Item adhunc op.ad pꝛimum dicm.qꝛ non ꝓ hereditarijs nec inſolidũ.

iz ꝙ viriliter debeant videt. vt. Z. de le. j. turpia.S. fi. 7. l. ſi heredes

noĩatim q̃ ſunt ʒ ſo.ſim io.ibi ꝓpꝛijs nomibo damnauit heredes. hic
appellatims. pura duos heredes q̊s mõ nominaui. ar. . ti. j. l. ſi co⸗
mumo ſᷣuus. ita 2. S. ad trebel. l, nõnunꝓ. .

d e *£ dnob.
nocet ſi ſo
cij ſunt. akłs ñ ᷣm
Ald. ⁊ 10. ⁊ ſic nõ
eſt 3.. de vſur. l.
moꝛa. in fi.qᷓ eſt j.
glij vt. p.dicunt
hB; moꝛa fuit in foci
endo. qꝛ ſᷣuum ꝓ/⸗
miſſum occidit.ibi
in ñ faciẽdo.cin ob
ſtat. C. e. l. fi. vbi
ĩe interpellatõe di
cit ꝙ nocz.ſ ibꝛ cũ
executõe. tercij qð
interuenit B; factu.

q; agnonit vebitũ.

vt dicta. l.C. c.l.f.
nõ aũt moꝛa. q̃ru.
hic fideiuſſerat
vnd ꝓ alie:o.ibi ñ.

e c Am duo.

obligatõe.
qꝛ depoꝛtateſt. vt
in fi. l. idem ſi ma
xvimam ca.di. eſſet
paſſus.vt alter nõ
liberet᷑. ⁊ idem ſi
minumazʒ. vt. S. ve
ca. di. l. ij. S. hi.

f Alter. coꝛreꝰ.
g Liberet. ꝑ de⸗
poꝛtatõʒ. ⁊ dic ciui
liter ᷣm martinuʒ
vel no. vt. j. de fi
ceun. ſi debuoꝛi.

hBDbligarõe. na
turali. aʒo. vel dic

etiaʒ ciuili. ſ. m al/

X duobo reis eiuſdẽ ſtichi pꝛo
mittẽdi factis alteriꝰ factum
alteri quoq; nocet. BDem.
Vm duo eandem pecumiaʒ de
berent:ſi vnus capitis dimi⸗
nutõe exẽptꝰẽ obliga.alt᷑ nõliberat
multũ eĩ inteſt:vtꝑ res ipᷣa ſoluat᷑:
an pſona liberet᷑ cũ ꝑſona liberat᷑
manẽte obligatõe:alt᷑ durat obii.⁊
iõ ſi aq̃ ⁊ igni intdictũ eſt alicui:fi
eiuſſoꝛ poſtea ab eo datus tenet᷑.

De ſtipulatione ſernoꝛum.
Vlianus.

Vm ſeruus ſtipulat᷑ ni

hil intereſt:ſibi an dño
an vero ſine alterutra
eoꝝ adiecnie dari ſtipule᷑. Si ſᷣ
uus tuus qͥ mihi bona ſide ſuiebat
peculiũ habuit qð ad te ꝑtĩebat:et
ego ex eo pecumiã titio credidero:
nũmi tui manebũt.ſtipulando aũt
mihi ſeruus eandẽ pecuniaʒ nihil
agit: vẽdicãdo ergo eã pecuniã ab
eo tu ↄſeqͥ poteris. Si fᷣuus cõis
meꝰ⁊ tuꝰex peculio qð a te ſolũ ꝑti⸗

nebat:mutuã pecuniã lderit:obli⸗

gatõʒ tibi acquiret:aſi eandẽ mihi

W1Tenet᷑. ꝓ altero coꝛreo qͥ remanſerat obligatꝰ. ⁊ ſic ſolui j.j.ti.
ij.ſi ebuoꝛi.vel ſolue vt ibi.⁊ fa.j.x ſo.l.n.ac.
k Se ſtipulanone puoꝝ.
a c Am Fuo. ꝓpus non ↄomums. vel in quo qs hʒ ius.
b Mihil intereſt. ſ.regularuer.naʒ ſemꝑ dño q̃rit. vt.j.e.ſiue
mihi. 1 ſic. S. e V. ob. ſtipulatio iſta.S.ſiqs ua ſtipu. hoc tñ
fallit qñ ſe ſuipulat᷑.vt.j.e.l.ij.⁊.l.ſi ſᷣuus cõis meuij.S.j. Jtem in
ſtip.oꝑaꝑ. vt. j. eo.l.pe. Item in alio.vt.j.e.ſi ſᷣuꝰcõis meuij.S.ij.
Item in qrto.vt inſti.e.S.ſ̊j cum facium. Sʒ im ꝓcuratoꝛe diſtinguit
io.vtꝑ dño ⁊ ñ valet.niſi ſua iniſit.ſiẽ aſi cuilibet alij ſtipulet᷑. an ſi
ſtipulet᷑.lʒ noĩe dñi.a tẽ acqrui vulẽ dño in caſib quos no.inſt.de imnu.
ſtip. S. ei q. ſecus in tutoꝛe ⁊ curatoꝛe ⁊ ac.mumcipu. naʒ vtiles qᷓrunt
cuicũq; ſtipulent᷑.vt.S.e.de ↄſti.pe.l.eũ.S.iuł.x.S.ſi actoꝛ.
c Si fᷣuus.tinebat.ex aduenticia cã ꝓuemẽs.io.quo ad zne. g.d.
non ½ re Wen vel Ppᷣni meſmz.
dD Adanebunt. nec eſt mutuum. miſi reconciliet᷑ modis 5.
tſiiularione vrindiitt. ochs aſuens. i0. ñ
e Agit. qꝛ non er re mea vel oꝑa. vt. S. æ acqʒ. re. w. acqrit᷑. S. nõ ſo/
en geng r de ſe aro. 5. Rej ſi vſ Deras fi s 6o
. L. ſi cer.pe.l.ij.vbi ſtip.reconcili u. ibi
umrani n Ripnlan eſ. p. reconcinatmutun. ßh wi ngemn q
endicando.xrei ven.ſi extat.ſi ↄſumpta eſt tu adici
rutimo ego. vt. S. ſi cer. pe.nam 1 ir. u odicis m qſdam.
g fuus cõio. ſolum. qð qñq; ongit. vt. Z. de pecn. l. qs ergo.

hb BDegerit. noĩme tuo.als acqrit vtriq;. liq; ꝑ adi.
dlis eane regd . eſ ex re. S. j. . l. pe. Redl. ſincavſd. vj
1 Mon liberabit. qꝛ oditõeʒ tuam veterioꝛem non potmt
k Excepti. ne bis idẽ exigat᷑.ſj certe imo magis e Ainelgeere
beo admiin.vi.j.de noua.l.ſi ua.S. fi. ⁊.l. ſe.q̃ ſunt . ſ ibi q nume

rabat ſtipulabat᷑
ſubꝛ. vt diſtingin
noĩatiʒ ſtipulatꝰ fuerit: ebitorem ve erthallo,
a te nõ liberabit: ̊ vterqʒ nẽm ha⸗ halters nomnne
bebit actioneʒ:ego ey ſtipulatu:tu ni ſupmlaran
qð pecunia tua nũerata ſit: ebitor ri no ſibr nume⸗
tñ me cli mali exceptõe ſũmouere nu.
poterit. Qoõ meꝰ ßᷣuus meo ſᷣuo
dari ſtipulat᷑:id perinde hꝛi debet:
acſi mihi ſtipulet᷑. Itẽ qð tuo ſᷣuo
ſtipulat᷑:pinde ẽ: acſi tibi ſtipulatꝰ
eẽt: vt altera ſtipulatò obligationẽ
pareat:altera nullius momenti ſit I Onod meus
Cois uus duoꝝ ßuoꝑ pſonam tan ſtpulat eb

ſuſtinet. Ycirco ſi ꝓpriꝰ meꝰſeruꝰ
cõi meo ⁊ tuo ᷣuo ſtipulatꝰ fuerit:
idẽ iuris erit in hac vna aceptione m Supulet
verboꝝ qð futuꝝ eẽt:ſi ſeꝑatiʒ due uus meus re⸗
ſtipulatões acepte fuiſſent: alteraã beie.
ꝑſonã mei ſᷣui altera ĩ ꝑſonã tui fui:
nec extimare ebemꝰ chmidiã pteʒ
tm̃ mihi acqᷣri:alteꝛã partẽ nullius
eẽ momẽti:qꝛ ꝑſona pᷣui cõis eius ↄ
ditõis eſt: vt in eo qõ alt᷑ ex dñis pt
acquirere:alter nõ põt:pinde habe
at᷑ acſi eius ſolius eẽt:cui acqͥrẽdi

n At altera. i.
ue. ac.

facultatẽ hʒ. Si fructuari puus Alera. l ſo
ſtipulatꝰ eet fructuario vł ꝓpꝛieta⸗ cunda vea jſte.
rio:ſiqͥdẽ ex re fructuarij ſtipulatꝰ fuuo alien.a. 5
eẽt:ĩuniłẽ ſtipulatõ:qꝛ vtriq; ex re uiij. ſtip. iſta..

2 . 1 glieeri.
fructuarij actiõeʒ acqrere ñ pt᷑:ſ ſi

p Communis pᷣuus. ſuſtinet. quo ad qͥd a q̊ͥ ad qͥd non. vt in hoc
d. patet. ſ in liero vix hoc inuem. vt.S.qæœ pa.S.ſi plures.q eſt ar.
5.reꝑit᷑ tñ qñq;. vt.S.x adop.l.iijj.⁊.uiij. ”
q Fuerit. ab extrane7cd.
PxBSerm. hec eſt vtilis.vi.S.ꝓxi.accur. .⸗ —
ſSerui.⁊ hec inunilis.vt.S.ꝓxi.S.licet quo ⁊c.vt ſeqf᷑.
Licqʒ q̊ ad pᷣhicta vicẽ duox ſuſtineant.ñ tñ q̃ ad oĩa vt ſubijcu.
VIJacultatem.no. regulam hanc. vt hic.⁊. j.e.ꝓinde.S. fi.⁊.l.

ſe. 2.S. ve auc.iu.ſi ↄmunis.ſ̊ j.huic.S. in.l.ꝓinde.S. ſi pᷣuum.in

pn. ſo. hic ab extraneo. ibi ab vno dñoꝝ ſtipuls t=. 4
x Si fructuariꝰ. vel ꝓpetario alternanue. nam noĩatim etiam ex

re fructuarij põt ꝓpetario ſtip.vt.j.e..l.ſᷣuũ fructuarium. licʒ red

dat᷑ ꝑ ↄch. ſine ca. vt. j. e.l.pe.ac.

y Exre ſtuctuarij. idem ſi ex oꝑa. cum ope ex re eſſe videant᷑. xi

3. de acq.re.w.l.qͥ bona. in pᷣn.

5 Inunilis eſt ſtip. ꝓpter im certitudinem ⁊ oĩno. vt ⁊. ſ. e. item ſi
puus. S. ſi. 1 qtuoꝛ ſe. ⁊. I. de ſo.qͥ res.S.ſi uus.alij dicũt mutileʒ
in ꝑſona petarij.ſ qᷓtum ad vſufruc.tenet.vt ꝓbatr᷑ ꝑ fi. huu.S.
in totum tenet. ß tunc Z ſunt dicte.l. j. e. ſo. ibꝛi non ex re dm oalic
h ex re fructuarij. . .
7 Acquurere non põt.ałs eſt non potuiſſet.⁊ tũc plana. als de⸗
eſt non. a tunc potuiſſet.ſ.ałs.non aũt hoc caſu.vel potuiſſet. i. pol
ſibile eſt. ſ.ſi nominatim ex re fructuarij ſtipularetur ꝓpnetanio.

S — —
=☛ ☛
S=
— = =
=
= —
— — —

=
SS
=
S

☛
☛
—
S=
☛n

Mtam

iu.
ecce
en
CVunedor
Kand⸗N
NN.
K⸗'Dbdud⸗
nfere
s hoj in⸗
ſd mon
unortz i.
e Nj.e
NMnho

Euo

Ums megli
tht un 8
figfigenonn
Mzuückteri
ſtonengaborde⸗
lehrenppeineo⸗
hgchiech

ſlnzal.

=
S=

S

in, en
Kogle
n .
zi

G.

rin
gtini tinnt
tſaneg

. wauarum!

c Cum puus.

.

ceret. vt. J. de re

vt. d. l.J.e. ᷣuum fructuarmm. ſi eſſet aliud ſti pulatus petarius
peteret vt ſubijcit. vt. j.e.ſi ex re.
a Auud. ꝙ non eſſet ex re fructuarij. ar. H
b Soluiſſet.ſ.qð aliunde eſt ſtipulatꝰ.⁊ ſic ad ꝓxi.dictum refert᷑

m quo eſt qſi adiectus. vt ⁊a. j.e.ſi ex re. vel dic qᷓ ad pmum. ſic

colliges ꝙ pᷣmo
* nncec B
umn vtmoͤ no. gliud ſtipulatus fuiſſet: ꝓpꝛietari⸗
um petere poſſe: h̊ ⁊ſi ꝓmiſſoꝛ fru⸗
brerq; h are pi ctuario ſoluiſſet: libera7ß. Cum
ma ñ qnt᷑ vric puus cõis niij ⁊ meuij ſtipulat᷑ in
leng were hũc modum.x.calendis titio dare
acqri m tino. · ſpondes ⁊ii.x.calẽdis titio nõ dede
elcenau er ho'nis: tũc memno. xx. dare ſpõdes due
F pula noiato. ſtipu. eſſe vident᷑: ſ ſi calẽdis.x.da
ſ ergo ne mu ta nõ fuerint:vterq;ʒ dñs ex ſtipula
wrn ngone, tu agere poterit:ſ̊ ſecũda obligatõ
nee meuio ↄmiſſa titiꝰexceptione
d Poterit. vn“ li ma.ſummouebit᷑.

ad. x. ? alter ad.
xx.⁊ hoc de ſtri⸗ . H Apianus .
Go iure. ſecus è Eruus cõis ipſe ſe ſibi ſtipu⸗

eikaie v ſhilctt⸗ lari nõ pt. ꝙuis ↄſtaret eum

ſe ſtipulari dño poſſe.nõ em̃ ſe dño
gacqᷣrit:h̊ xe ſe dño obligatõʒ.

Ex. DBem.
at᷑ ipſo mre. —
n doc io,gꝛ p⸗ J ſuꝰ reipub. vel muncipij
ſnannaehe vel colonie ſtipulet: puto va⸗
ntpſo ure vor lere ſtipulatz.ↄ. Bem.
eſſernouara. de fuꝰ cõis ſibi ⁊ vni ex dñis
in ↄ0. S. . ſi .PO1 4 17
n igano⸗ ſtipulet᷑: pinde eſt: acſi omibo

num fere. S.. l Dñis ⁊ vni ex his ſtipulet᷑: veluti ti
fuus nõ h ug xio 7 meuio:⁊ tũc ꝓbabile ẽ:vt titõ

nouãdi. cum dñi

di. ceierioꝛe,; ſa Wadrans meuio qdrans vebeat᷑.

gn. ⸗ meo:. Fruus cõis ſic oĩm eſt: nõ q̃i
ſinguloꝝ eſt totus: ſ̊ ꝓ ꝑtibo
vtiq; indiuiſis: vt intellectu ma⸗
gis ꝑtes habeant ꝙᷓ coꝛꝑe:⁊ iõ ſiqᷣd

f 1 Ernus ↄmunis. pot. dicendo vni dñor pmittis me mihi.

ꝓmittis me alij dno valet. dicet qͥs. ⁊ hoc eſt tale. q̃le ſi ſibꝛ
ipſe ſe ſtipulet᷑. nam ꝑs ſᷣui quam hʒ oñs cui ſtipulat᷑ acqrit ſibi.⁊
adiũgit ſibi ꝑtem ꝓmutẽtis.⁊ ꝑ eaʒ alteri dño.pinde &̊ eſt ac ſi ſibi
dixiſiet. R. nõ eſt vex.ĩmo ĩmediate ꝑs acqrentis acqru obligatõʒ
ꝑtis pꝑmittenns.⁊ hoc dic.qð q̊ dicit non pt.ſ.vt acqrat᷑ vm dño ab
altero.nec etiaʒ ab er̃neo ſtipulando ſe ſibi.⁊ eſt rõ nãlis ⁊ ciuilis.
pma qꝛ impoſſibile eſt vt aliqd po ſſui dari ſibipſi. nam nemo enam
hber eſt dñs ſui.vt.S.ad.l.aqł.l.lib.homo.at daꝛi videt᷑ qdð fit acci
pientis. vt inſti.de ac.S. appellamꝰ.multonunꝰ& ſᷣuus pt᷑ ſibi dari ł
ſolui ł acqri. a ſic eſt hec rõ ciuilis.qꝛ ſᷣuꝰ mi hʒ.⁊ ad hoc.C.ſi ſᷣ⸗

uus ex.l. j. in pn.ſi vo alicui res dari pt᷑.lʒ non ei eiiam facio libe/

ro vt in puitute ad fundum dñi valet ſtip.vt ⁊.j.e. ſi cõis ſᷣuꝰmeꝰ
iz non legatum. vt. S.de Sui.le.l.⁊ ſi maxime.⁊ fa.j.e.ſi ᷣuus cõ⸗
munis meuij.S. j.
g Dño poſſe. alteri. ſ.ab altero.qꝛ ꝓ ꝑte vna dño ꝑtis dari pt.ſ.

plie ꝓ qᷓ non eſt dñs. Item eſt huic.l.S.e.l.j.in pᷣn. ſj̊ illud regula

ruer.vx ibi dixi.
h 1I 3 Fuꝰ. valere. licet ipſa vnmer ſuas nõ facile ſtipulet᷑.qꝛ ñ
facile ↄſentit.vt.S.d acqʒ.poſ.l.j.S.fi.⁊.l.ſe.⁊ hec erat h dubitatõ.
1 1 3 fuus omunis. titio nominatim. t .
RK Aeuio. ſine nomine. ac.

IDogdrans.ałs cœeſt titio ſͦ ſubaudi, hʒ em̃ titiꝰ dimicham ſtanm

rat:cuiꝰiuſſu ſtipulatꝰ. Omp.

Sem.

tanqꝙᷓ;. Item dimidiam alterius dimidie. qꝛ eſt vnns de dnobo Dmis.
idem in ſupioꝛt caſu qñ ſibi a titio. ſ̊ ʒ. S. e.l.j.S.cõis.in fi. ſ repu⸗
lat᷑ vmꝰ ſoliꝰeſſe.cum ei ſol acqᷣrendqi facultatem habeat. vi ibi dicit
in exemplo. item õ.C.ce le.cum qõ.S.fi. vbi repetino teſtatoꝛis nil
oꝑat᷑.ſ̊ illud in vltuna volun ate.hic int᷑ viuos in ↄctibo. vel ulla coꝛ
rigit. vel veriꝰ ꝓpi
reperun legati vel
, äl vmiſſis non qri
ſtipulet᷑:vel quaq; alia rõne acqᷣrit ummpluer voliare
mnii r e1 yr Ir leſtatoꝛis vel pmu
omniboꝓpte qomimuz meo hñt tenns. h tpren, odi⸗

acqrit. licʒ aũt ei noĩatim alicui ex trionem pione ꝗᷓ ſti

dnis ſtipularu vel traditam accipe alar grg Ex
reni vt ei ſoli acqrat. ſ ſi nõ vni no vnmo d engo he
ergern dño ſtipulet᷑:ß iuſſu vmꝰ here megorem d
Eih iure vtimur:vt ſoli ei acqͥ⸗ ſolaedr di.

ilius recte dicebat: ⁊ p tra
Ditõʒ accipiendo ⁊ æponẽedo
ↄmodãdoq; poſſe ſoli ei acqᷣri qͥ iu
ſit:q ſmia caſſij ⁊ ſabini dr.

Apianuus
Roinde aſi q̃tuoꝛ foꝛte mRwmſs
habuit:⁊ duoꝝ wminoꝝ iuſ⸗
ſu ſtipulatus ſit: his ſolis acquiret
qui iuſſerũt:magiſq; eſt vt nõ eq̃li
ter ſ̊ pꝛo poꝛtione wminica totum
eis acqrat᷑.idem pute ⁊ſi nomina⸗
tim eis ſtipulatus ꝓponat᷑. nam ⁊ſi
omnium iuſſu ſtipulatꝰ ſit:vel om⸗
nibo noĩatim:nõ dubitaremꝰ omni
bus ꝓ dominicis eum poꝛtionibo ñ
pꝛo virilibo acqrere. Si ſeruus
communis ab vno ex ſocijs ſtiula m Sebeatur. in
tus ſit: ſiquidem nominatim alte⸗ xrroq calu. cum
ri ſocio:ei ſoli ebetur.ſin autemſiiiim·
ne vlla adiectione pure ſtipulatus n ſ Eru cõis.
ſit: reliquas partes uꝰ ceteris om L. gxj. int. ve
nibo ſocijs pᷣter eaʒ partem:ex qus o Hmnibo. vt æ.
M 3. vepo. l. j. S. ſt
duoꝝ. 7. j.l. ꝓinde
2.3. U acqj. re. w.
ↄmunis vᷣnus.⁊ hoc miſi ꝓpᷣa noĩa dñoꝝ ponat. qð dic vt no.j.e.l.ſi
ↄmunis pᷣuus ia ſtip. Itiem fallit qð hic dicit.qñ vm tm̃ pt᷑ queri.vx
S. e. ti. l.j. S. cõis.in fi. S.⁊ ſocio.l.veꝝ.S.ſi Fᷣno.
p Habent.ſ.acquirit.
q Licet.i.licitum eſt.
r Ei. 1. ſeruno. l ”
ſIJuſſu.ſj̊ vbi vnus iuſſit ⁊ alium noĩat ſi res ꝑtinet ad iubentẽ ei
q̃rit.ſi ad noĩatum ei q̃rit.ſi ad neutꝝ pᷣualet noĩatio.vt.i.ꝑ q̃̊s pſo.
l.ſi duo Sᷣm io.vel dic ſᷣm aʒo.vt ibi no.
1Dñoꝝ.ſ.ſtipulet᷑ ⁊ ſimplicire.
a o Ffilius. fa. S. lI. ꝓx. in fi. j. rñ. . S. 1non.
b oonde rulgt, Fumiplouet-
c Totum.vt ⁊.S.ſi ſnꝰ cõis.Sʒ pone tres eſſe dños.vnshʒ in ſᷣno
terciam.aliꝰq̃rtaʒ ⁊ aliꝰſexiã.cum hec oĩa nõ faciãt totũ. q̊ non totuʒ
acqrit᷑.hj dic totũ.ſ.qð acqrit.hoc at᷑ eſſe potuit ſi alẽ dñs habueratx
erelicio vel deceſſerat ſine herede.nec erat adhuc capta eg ꝑ.
d Mam ⁊ſi. bñ dico.niſi noĩatim.nam ⁊c.⁊ ſic eſt ar.de toto ad ꝑ/
iem.vt ⁊ no.S.de vſur.l.qͥ ſeit.in ſbpun.
eMoĩatim.i.expᷣſſim.ita.ſ.oĩba dñis meis. ł et᷑ expᷣſ.no. Pꝛijs.ua
tñ ꝙ pᷣcedãt appellatiua.mſi ſic expouẽs eẽt ↄ.j.e.ſi cõis vᷣuꝰita ĩ pᷣn.
f Pꝛo poꝛnionibo.ſ. dñicis. U
g Si pᷣuus cõis.ſoli.ſ.noĩato.vt ⁊.S.de vſuf.ſq ⁊ ſiqs.S.uus fru.
7.J.ð accep.l.an inuulis. .accepta.

* G npden. ee

h Zaianone⸗ſ.wmi. ilia; vel erciam.
i Neter eam.i.quotam puta dimidiaʒ vel terciaam.
K EEx q̃.i.quota vᷣm io.vel dic ex q̃ facere ſunplicem relatõʒ.vt ꝑtem
ad rem acqſitam. ⁊ etiam q̃ ad ꝑtem pᷣui referat᷑. Maʒ quã ꝑtem hʒ in
Ffuo.eandẽ in re pmuſſa retinet ſtipulatõe ꝙᷓtum ad eam ꝑtem habuas

ꝓ nulla.ſ videt ꝙ
vm acqri nõ pt᷑.to
tũ alijs qrat᷑. vt.j
e. l. item ſi ᷣuꝰ.ij.
rñ.ſñ̃ illud de his qᷓ
acqrunt᷑ hic nõ q̃
rit ꝓp ꝑte ꝓmitten/
tis. vel retenno h
loco acqſinoms.⁊
ſic nõ ob. Jẽ Z. .
ꝓ ſocio.l.veꝝ.S. ſi
cõi pᷣuo.ſj aliud in
legato relicio Puo
cõi ab vno ex dñis
cũ liberalitas lar/
ge mierp̃tanda ſit
ꝙᷓ hic in ſtip.q̃ nõ
eſt ex cã liberahta
tis.ł ibi ↄtẽplatõe
ſocij reliqt.⁊ eodeʒ
mõ.ſo.S.de ↄdit.⁊
. l.q heredi.S.fi.
2 ad. l. fal. l. plauti
us. vel plene dic vt
in di. l. ꝓ ſocio.
ſo huꝰ. §.

ꝓmiſſoꝛ dñs eſſet acquiret:h̊ ſi iuſ

ſu vmꝰſocij ſtipulatꝰeſſet:idem iu⸗

ris eſt qð eẽt:ſi eidẽ ſocio vel noĩa⸗
tim dari ſtipulatꝰeẽt. Interduʒ
etiam ſi neq; iuſſu neq; noĩatim al
teri ex dñis ſtipulet᷑:vni tm̃ ſoli aca
qrere eum iuliano placuit: vtputa
ſiqd foꝛte ſtipulet᷑ qð vtriq; acqriñ
pt᷑:veluti ſi ßuitutem ad fundũ coꝛ
nelianũ ſtipulatꝰeſt:qͥ fundus ſem
pꝛonij erat.i.alteriꝰ ex dñis: ei ſoli
gcggcquirit. Aius.
Tem ſi alter ex dñis vxoꝛem
ducturꝰ ſit. ⁊ huic ᷣuo ws ꝓ
mittatur.. Apia.
LTem ſi puus duoꝝ titij ⁊ me
uUij hoĩem qͥ titij erat ſtipula
tus fuerit:ei ſoli acqret cuiꝰnõ fuit
ſůſi ſtipulatꝰ ſit ſtichuʒ ſic: ⁊ meuio
⁊ titio dare ſpondes: totum eũ me
uioacqᷣret.qð em̃ alteri ex vuminis
acqrere non pt.id ad eum qͥ ad ob⸗
ligatõʒ admittit ꝑtinet.Sʒ ⁊ſi cuʒ
duos dños pᷣuus hr̃et:ſtipulatꝰfue

nit illi aut illi: dñis ſuis qᷓſitum eſt

m Ael. pꝓ etiaʒ.
n Inidum. acqͥ⸗
rere.ĩmo nulli.vt
S. de ß. le.l. ſi teſta
mẽti factio. maxĩe
ßß aliud in lega. qdᷣ
Fuo relicm̃: uia dve⸗
mũ valet.ſi ei fcto
lbero poſſet valẽ.
vt. S. ð le. ij. debuõ
S. fi. ſj ei libero. cũ
non hꝛet ſundũ nõ
poſſit ei uit⸗
0% 1
b 1

an ſic ↄſtet ſtipulatio:caſſiꝰin vtilẽ
ſtipulatõʒ ſcripſit: ⁊ iuł. caſſij ſnĩaʒ
ꝓbat: eoq; iure vtimur.
Vlianus.
Ed ſi ita ſtipulet᷑:titio.x.aut
meuio fundum dare ſpondes
qꝛ incertum eſt vtri eoꝝ acqᷣſierit
actõnem:idcirco inutilis ſtipulatõ

legari vel acqri. ⁊ fa..e.ſi cõis fuus.
Eem ſñ ali.ſᷣno.iſ.cõi.⁊ fa.S.ti.j.l.ſi id qð.⁊ qð ibi no.
Ttem ſi ſᷣuꝰ.fuerit.vel ſibi łk imꝑſonalui.de alijs em̃ ſeqnit᷑.

72 dic ab erneo. als ↄfunderet ꝓ ꝑte. vt.S.l.ꝓinde.S. ſi ᷣuus
ↄmunis.io.ꝛ fa.inſti.e. in fi. .

r Sitichum. qm erat titij.

vt ibi. ac.

1 Pertinet. vt ⁊. S. e. l. j. S. cõis. 3.3. pinde. §. ſi Hu cõis.ij.rñ.ſo.
Sz ꝛſi. cũ tetat h. S. qñ ſᷣuꝰ duoꝝ ł plu.ſtip.incertũ.ł icerto mõ.
V Lonſtet. id eſt valeaeaert.

E Inunile. oiĩno.a eſt ro. vt.j.l. ꝓx. a.l.ſe.ĩ fi.a.l.naʒ.⁊. j. e. ſi ſuꝰ

—.. .

cois ita.h Z. S. e. l. j. S. pe. ſo. vt lbi. Itẽ. .j.d fideiuſ.l.fideiuſſoꝛ ob.
m pn. iz ibi Ner arckſioꝛig rõne pᷣntipalis valide cui adheret
e.

y Scripſit.

a I Ed ſi ia. acqᷣſieru. a ſic ſieri ſolutõʒ noluit.
Inutilis.no.rõne incertuudinis neuiꝝ valet.ſic.S.de te.in.
l. dno.⁊ de ma.ᷣte.cũ ex pluribo.ſ̊ nõ vr̃ bene adduci. qꝛ hͥ nulla ẽ ſin.
& le. ij.l.ſiqs fuum.S.ſi mni.⁊ de cõ.⁊ de.ſalſa.

K¶Exiſtimãda eſt.qꝛ non apparet cin acquirat᷑ ſtipulano. nec cni
fieret ſolutio.⁊ hoc rone mcertitudimis rer.

d ſ cEc ſi ſibi. ſeruo.

exiſtimanda eſt. Apia.
Ed ſi ſibi aut pmo aut ſecun
v Tminis ſuis ſtipulatꝰ ſit.
7 H tantũdeʒ erit ꝓbandũ.qð iuł.
dixit mutilẽ eſſe ſtipulatõem:h̊ vtx
adiectio inutilis ẽ.an tota ſtipula⸗
tio vtilis nõ eſt.⁊ puto adiectõem
ſolaʒ eſſe inutilẽ: eo em̃ noĩe qõ ait
mihi:omnibo acqᷣſiuit ex ſtipulatu
actõʒ. an gᷣ in ceteroꝝ pſonam ſolu
tio locũ hẽat exemplo extranee ꝑ⸗

ſone:⁊ puto vel ſolui eis poſſe:quẽ⸗

admo.cuʒ ego mihi aut niio ſtipu⸗
ler:cur ̊ cum pmo ⁊ ſecundo dñis
ſtipulatio nõ ↄſiſtit: nec ſolutio eſt.
illa eſt rõ.qꝛ nõ inuenimꝰin cuius
ꝑſona ſtipulatio ↄſiſtit:⁊ in cuiꝰſo⸗
lutio. Aulus.
Am cum vterq; eſt obligatõ

mis capax: ſicq; non inuenimꝰ quis

adiectꝰ ſit:qꝛ nõ eſt qͥ petere poſſit.
Aulus.
Vm eñ̃ ſtipulat᷑ dño aut ex
traneo ſᷣuus: vtrũq; oſtat:⁊
in dñi ꝑſona ſtipulatio: ⁊ in extra⸗
nei ſolutio. at hec. cor⸗
rumpit ergo ſtipulatõʒ ⁊ ſolutõeʒ.
Bllianus.
Eruus meus cum apud fu⸗
rem eſſet: furi dari ſtipulatꝰ
eſt. negat furi veberi ſabinꝰ. qꝛ eo
tꝑe quo ſtipulatus eſt mihi non ſer
mret:ſed nec ego ex ea ſtipulatõne

ePumo. ono. aut pᷣmo alinatiue.⁊ ſunt hec ꝓpᷣa nommna dñox.
fSecundo. wummo. ac.·

g. Pꝛobandũ.
1 dictum eſt. F.

b⸗ Stip. tn
ad pᷣmũ 2 ſcõm.
vt ſubijcit. non
Gtuz ad buum.

1 Achiectõz. vti
inunle ñ vi⸗
ciat᷑.ſic.ð̊.ſi cer.
peta. cerii cõ. F.
qm ar. j.j. de re
gu. iu. l. actꝰ. 7.
8. e ar. l. parin.
1 h.srellu
x ſtip.
tib⸗ dnnetsen

ILocnz hzat.

dic ꝙ qtuoꝛ erat
dmi. 2 duos tm̃
noiauit. vt i pn.
l.nam. ſic bñ pt
narungr libera
tio ⁊ vni eoꝝ.
jd ſi ſi tm d
quos noiaut?
achuc videt᷑ ideʒ

vt vel vni eoꝑ io

tum poſſit ſolui
vt libet ab viro
q;. ⁊ hoc cũ po⸗
ſuut ſibi.. . ꝓx.
rñſo non appooſu
m Aiht. als
nihil.

n Tirio. q̊ ca⸗
ſu poteſt ſolui ti
tio.vt.S.de ver.
obli. l. fi. S. cum
mih

0 BDomims. ſ.

ſtipulat᷑ pnus ñ
adiecto ſibi.

p Mon dↄſiſti.vllo mõ.etiaʒ q ad ſo.vt h.⁊.S.item ſi ſᷣuus.ĩfi.

pn Am cum vterq;. capax.i.vterq; ponit᷑.vt ei querat᷑ obliga

tio alternatiue tamen.aʒ.

r Aciectus. adiectus em non eſt capax obligationis.i.nõ pomt᷑ᷣ.

vt ei querat᷑ ſtipulatio.

ſSPoſſit.magis vnus ꝙᷓ alius.⁊ ſic non apparet qmis ſit adiec.

cum non apparet quis ſu pᷣneipalis.ſjͥ vbi alter dumtaxat obligatõ

ms capax eſſet.tenet ſub alternatione facia ſti

ſi fideiuſſoꝛ.ac.

p. vt. j. de fideiuſ. l.

g c Am em̃.at.hic grecum cuius ſenſus eſt.i. cum ſtipulatus

eſt ᷣmo aut ſecundo non adiecto ſibi.ac.
b Coꝛrumptt. ſ. alternanio. ac.

c ſ Eruus mens.ᷣmret. m hunc oꝛdinem lr̃e. non eſt neceſ
ſaria glo.que incipit alij habent.ſed ſi habes qui c. iuxta
pᷣmum rñſum.ſ.ſab.ac.iunc ſic mihi non ᷣniret. alij habent mi⸗
hi. ⁊ tunc dic ꝙ iſtud ſtanm ꝓbat non eſſe.q.d.mala eſt ratõ.quis
2 ſi m ibi dño vᷣmat.non tñ furn acquirit᷑ ex tali ſti, vi ⁊, j.e.luꝰ.

mnmnunuun
itiltcii

Mlno ſtpvl
inſed

lons ſepo ſt
rnotii.

ſlierte l

ſrllm t

imnsſinegz

günegage d
iſinn

nng hernin
rö e. I
eſhne ty
Eiſnmrg
Nenum r in
1 hnmahts,
ſochhwben,
tukiünmmen
Ard ckot
ugnitnirz
W
nlcnnenennmf

3 der. l .

alienus. At ergo ſit bona ratio: die eum ſtipulatn
NN iam e ururatſen ſermioꝛ« ſie enemami ri Nse
ſeſnr ne eruiat. ſed tamen ei non acquiru:cum ſit m ſates eſt fn
nec wmino: vt ſubijcit. 2. 5. de acq. poſſ. l. j. S na eii poſ⸗
K r eum

4 Eins mllius. HMU
DODue nonduũ eſt. ante adition?. ſi em 82
iure pecu. nõ poſſet occupar ne. ſi em eſſet pꝛins hereditas. pater
ſit her occupare eti herede repudiᷓ reditas. ̊ pateꝛ
la.S.ſeo in ꝓpo ſito

8 N XLE.
ſ. 1 ar. z. de op. le.l. ſih
ſt. iebat. ⁊ ab ip 3.de op.le.l.ſi heres.vel di
. N bone rakeat.⸗ ger⸗ potero. ſed ſi tracta fueris erxit: , Ew in ide,
. R nöbieremoner. ber ona ſtipulatus eſt: mihi quidẽ rit: cum beneſicium principaliu Entt. hoc caſn
n har eſi o acquiritur actio:ſed furi nec man conſtitutionuʒ in eo locum habent ae lae veri
RN . r . de .
LD N pereademegfpn X ber alia actio aduerſus me da prlula r peculio teſtari poſſit: SS
in n . Al habent 2 D Loren. end priuilegium ceſſat: priuſq; te in Knnd i. ad hoc
n ſeruiret. ſ. vt ſic ue mihi ſiue ſibi ſiue con⸗ mat entum aditione fuerit confir⸗ Conſtitutionũ
e D se er ſeruo ſuo ſiue imperſonalite um. Siſeruustitn2 meuj n. Enrir ne
n gꝛ no bona fide: dar! ſeruus meus ſti glic?. partẽ que meuiij eſt ſibi dari ſti ij m.. teſtari in caſtrẽ
ſon vt in dicta. l. e 9 „ ipuletur mihi letur: . bi dari ſtipu⸗ ſi peculio.vt inſti
1 acqr. poſ.accur. cauiret. tur: nulla ſtipulatio eſt: cum ſi ti i. no eſt per ia.te.
Ap de d Snpnlat S tio dari ſtipul ꝛcum ſi ti⸗ in pin.
—H5H et. onale. Er Alulus. reretur. ꝙ ſ 1 atus fiſſet: titio a eanrer eſſectͦ ,
1 eAbadati. de b uus hereditarius futuro ſtipul Ph impliater concepta ẽ ſoꝛttur effectu. a⸗
W Peru. cu ſone r eredi. x. nominatim dari ſiti pulatio: veluti partem eam que deo vt nõ faciat ſti
Ndis re ſuris ſit ſtipu pulatus nihil agit:quia ſti ſe meuij eſt dare ſi eamndq pu. puram pendere
latus: ſicut ſi pulatus mhil agit: qi ſt are ſponde . Mean.
ct tus: ſicut ſi v.· mis tempoꝛe hei :quia ſtipulati mihꝛ: ndes nõ adiecto ⁊ facit. j. cap. l.
wck. i. ſufructuariſtt. F empoꝛe heres wminus eiꝰ nõ bi: prope eſt: vt quia ſine vicio i.
mins r dño ex re fructu fuit. „—„ concepta eſt ſtipulatõ: y Si ſeruns. ꝑ.
ano er . DOmpon eſt ſtipulatõ: ſequetur 2 nus. g⸗
e rij acqrit wmn J com HDHmpomus. pſonaz cui er tem. in ſemenpo.
no ſed conditiõe communis ſeruus meus ⁊ 3 cuius poteſt. Seruus ca Sripketur. ab
lus. . ſn cau. rechht tuus viam vel iter vel actu pto vommo ab hoſtibus vecem da⸗ altero dño vk ext⸗
