inempta ſi ñ ſol empta ſit. Cum ſtichũ emiſſem

uas tali die.

1Zwmpleat. 7
ſic ꝓcedit interi
vſucapio. vt in
ſe. caſu ſi vo ↄdi
nonalis tunc nõ
vt. Z. e. S. ſi ſub
3dr.
4BSi in diem ““́́MBMẽ
adiectio.i.vendino ſub pacto adiectis in diem.
vAlttulerit.ſup.ſtet᷑ venditioni ſᷣm aʒ.
x Perfectam.nuũc rñdet.
y Effici.ſi alius non afferat melioꝛem ↄditionem.ałs reddit.vt
S. de in diem adie.l.item qð dictum.ſ̊ in ↄmiſ.dic vt.S.de le.com.
l. uij.S.ſ iul. ⁊. S. ꝓx. SF.
3 Et hanc.non ſolum in ſuꝑioꝛi caſu de omiſſoꝛig.
Ille. ſ. iuł. ac.
9 Mon vↄhi. ſ. ſub oditione.

dama mihi ꝑ ignoꝛãtiam ꝓ eo tra⸗
ditus ẽ pᷣſcus ait.vſu me eum non

ꝓ emptoꝛe vſucapinon pt᷑.Sed aſi

E Reſolui. ſub ↄdinone.

a Uera eſt. vt ⁊.S. e in diem adie.l.q̃tiens.⁊.l. vbi.

b ¶Pura eſt. vt ꝛ. S. e Zhen. emp.l.iij.non q̊ ſemꝑ hec dictio ſi ſa
at oditõem. S. de tuteł.l.muto.S.hanc aũt. ſ̃ certe hic facin reſolu⸗
tõem ↄditionalem non venchtionem. in q̊ͥ eſt ar. .S. de adimẽ.le.

eNon põt. miſi iuſtiſſimꝰ adſit erroꝛ. vt.j.e.qð vulgo. ſj oppo.

I. ꝓx.ſ̃̊ ibi rei ven.adhet. Item oppo.de eo qͥ gregẽ emit.naʒ ꝑ hoc

ſingula capita nõ emit.a iñ ſingula vſucapiunt᷑p emptoꝛe.vt. j. de
vſuca.l.rex.in fi.ſ̊ ibi vĩa ↄnnent᷑ in vmuerſitatem emptam.Jteʒ

oppo. d eo q ennt ancillam. naʒ et ꝑtum quẽ non emit vſucapii ꝓ

emptoꝛe ſᷣm Jo.vt.j.e.qͥ ob pactõʒ.ſ̊ ibi eſt acceſſio. vel ꝓ ſuo ibi

vſucapit.vt ibi notaui.⁊.S.de pub.l.ſi ego.S.ꝑtus. Item 5.. e. S.

ſi a furioſo.ſ ibi ſaltem de facto aliq̃ fuit. .
f Mon ſingule ptes. ĩmo videt᷑ poſſideri.cum ſinguli vſucapiãt᷑

vt. j. e.l. emptoꝛ q̃ eſt j. Item ⁊ qꝛ noĩe ꝑtium dat᷑ inidictum vñ vi.
vi,. S.de acq. poſ.l,qð meo.S.ſi,. ad hoc dicas hic ſubaudi tm̃. vel

captuꝝ: qꝛ id qð emptum non ſit.

fundus emptus ſit ⁊ amplioꝛes fi⸗

dic non poſſideri pᷣncipaliter ꝑ ſe.ſj cum vninerfirate pdij. ſͥ in dama
ſecus.q ſticho accedẽ non põt.vt.S.ꝓx.rñ. Itẽ hic totꝰ fundus erat
alienus in. l. ð. ꝓ ꝑte tm̃. ⁊ hoc etiam mõ rñ. ad.l. j. e.qͥ fundum. S. ſi
fundum. vt ibi. Item j.C.ſimũ reg.l.ſi.vbi.xxx. an.dicu pᷣſcribi a⸗

ctiom finiũ reg. ſ̊ hic rei vendicanoni.x. an. pſcribi. ibi ꝑſonali fini⸗

um reg.xxx. an. ⁊?

ita hic ⁊ poſt vecen
nes poſſeſſe ſint. totum longo ſpe rege, deestenper
capi: qm̃ vniuerſitas eius poſſiden Pſeribent aſſigna /
tur: non ſingłe eius ꝑtes. Eius
bona emiſti apud quem mancipia g Eius nõ capun
epoſita erant trebatiꝰ ait vſu non Pratiigloce enn⸗
capturum:quia inempta non ſunt. ptoẽ. qß ꝓ luo ſic ʒ
Tutoꝛ ex pupilli actione ren ihame eſt l.
quam eius putabat eſſe emit: ſer 2. E. e euict. l. j.
uius ait poſſe eum vſucapꝑe: in c.o⸗ m 5. S pe. heit.

iuſlibet opinionẽ wecurſum eſt: eo
ꝙ veterioꝛ cã pupilli non ſit ſi plu-
ris habeat emptoꝛem:⁊ ſi minoꝛis

b Mõ ſunt. nec
ẽptis rebo accedua

rOexiI ICGR/ % qð erat ſuꝑiori ca
aneriktturele iudicõ tenebit᷑: ac ſi m. an dirs .
—. Pot. 1.e. qd vulgo. ſe
alij minoꝛis addixiſſet:idq; ⁊ a ꝛdu⸗ Nr erat magis iu⸗
uo traiano rnmmn dr. Pꝛo⸗ ſtus errorch hu
curatoꝛem q; qͥ ex actõne quã mã⸗ teꝛea hic emptoꝛ lo
— 1. — . cooF herechs eſt. 7 be
dato odñi fecit emerit: pleriq; pu-⸗ res non vſucapet.
tant vtilitatis cã ꝓ emptoꝛe vſuca nec ſte.

ptuꝝ.idem põt dici ⁊ſi negocia dñi
gerens ignoꝛantis emerit ꝓpt᷑ ean
Tem vtilitatem. Si fᷣuus tuus
peculiari noĩe emat rẽ quã ſcit alie
naʒ:lʒ tu ignoꝛes alienã eẽ.tñ vſu
nõ capies. Celſus ſcri.ſi ſßuꝰmeꝰ
pecłiari noĩe adipiſcat᷑ poſſeſſionẽ.
id etiam ignoꝛante me vſucapere.

i TZutoꝛ. actõne
i.actu.ałs amm
nſtratõne. ac.

kRem. ſ. mobi⸗
lem. ⁊ ſic põt vſu⸗
capi vt res eccłie mobilis.⁊.C.æ ſa.ſan.eccle.aut.q̃s actões.ſecus
in immobili. vt in ↄtra. S. de acq. reꝝ w. l. bone fidei.S. nec inieſt. Akł
hic non erat.ſj putabat᷑ pupilli.ibi erat.ſ hoc non placet qbuſdam.
vi.S.de rebi.e.l.magis.S.j. Item dic ꝙ auẽte ↄtutoꝛs emit.qꝛ ipᷣe ſe
aucroꝛe non poſſet. vt.S.ve aucto. tuto.l.v.S.item ipſe.⁊.S. otra
irahen.emp.l.ſi in emp.S.fi.⁊.l.non licʒ.⁊.C. de ꝓben. emp.l.cum
ipſe.ſi em̃ ſe auctoꝛe feciſſet aut ſciſſet ius ⁊ non vſucaꝑet.vt.S.tCi.ij
l.ſi fur. S.j.aut.ignoꝛaret ⁊ tunc idem.vt.j.e.S.ſi a pupillo.nec poſ⸗
ſet dicere ſe credere pubereʒ.vt.C.d inidi.⁊ rele.l.de tutula.ſed ex⸗
traneꝰ poſſet.vt.j.S.ſi a pupillo.
lIEo ꝓ. i.eo. ideo.
m Si pluris.ſi.i.qᷓuis alius velu plus dare.qꝛ ↄuemt tutoꝛem e⸗
mentẽ ⁊ auctem pᷣſtantem.vel dic ſi pluris ⁊c.i. ſi iſte iutoꝛ plus de⸗
dit ꝙᷓ alius dareti.ſi aut minꝰ hoc ſubijcit.⁊ ſi minoꝛis ⁊c.⁊ no.tutele
ↄueniri.qꝛ ſiẽ ab alijs.ſic a ſeipſo pupillum vebuit cuſtodire.vt hic ⁊

n Emerit. auctoꝛitate ↄtutoꝛis.vt. S.
O Adcdixiſſet. i. vendidiſſet. cum plus hꝛet potuiſſet.
p Pꝛocuratoꝛem q;. non ſolum tutoꝛem.
q Eæxx actione.i.er adminiſtratione.
r Emerit.a ꝓcur atoꝛe vt ↄueniat pᷣcicuis. vel dic a q̃dam alio noĩe
dñi.vt.S.de viuc.pignon.S.fi.
ſ AVſucaptuꝝꝑ. ꝓcuratoꝛem ſᷣm pmum. vel dñm ſᷣm alium.
Berens.ſine mandato.
v Emerit.a ꝓcuratoꝛe dñi. vel etiam ab er̃neo etiam rem dñi.vt.ᷓ
c neg.geſ.atqͥ.S.cum me. H
x Si ſᷣnus.peculiari.ſecus ſi vminico vt.j.S.pomp.
yCelſus, vſucaꝑe.vt 2, S, ſol. l, ij. 2, J. de cap. l. pe.

3 Sciente. ad vſucapionem.5H q̊ ad poſ. etiam ignoꝛante. vt dicta

l.ꝓ ſoluto.l.ij.cum ̊ mea ↄſcia exigit᷑.ſi illa eſt cũ mala fide nõ vſu⸗

capio.ſj in peculiari nocet dñi ſcia ad mchoandũ.vt.j.S.ſi ᷣuꝰ.in fi.

7 Elicioſẽ. puta ꝑ vim.

Pompo.q; non

2
ſpicit᷑ ſcia dñi. ſed
etiam pompo.dicit
idem.

x Si pns omuʒ

ex poſt facto.

a Cognoui. ſ. em

bem factaam.
Sclẽtiã. qꝛ fui
pns qñ ̃uus emit

nec ꝓhibni cũ poſ ⸗

ſem. vt. S. de li. cã.
l.ĩmo. in fi. ⁊. S. de
vſuc.l. heres.S.ſi.

ſecꝰ ſi nõ potuiſſez

ꝓhibere. vt. S. de

hen. emp. I. in h?9.

e Etſi. pᷣmaʒ cãʒ
poſ. ß cur ñ vſuca⸗

pio ſiẽ exneꝰẽptoꝛ.
cum mala ſides ⸗
ui non nocet. nam

dũs vice emptoꝛis

5 vice heredis nõ
vice emptoꝛis hr.

a3. Aacit. S. de ac⸗
q. be.l. cum qdã. ẽ
ſciam. ⁊ qð no..

e edił. edi.l. cum
mancipium.

d Si 2 pupillo
emero rem alienã.
⁊ ſic ẽ errõ dñi rei
res em̃ ſua nõ põt

vſucapi. vt in j.?

c acꝗ.reꝝ d.l.bo
ne fidei. Uel h̊ eꝛat
mobilis.ibi immo
bił. ⁊ eſdẽ modis
ſolue. C. e. l. fi. E
ii ſciebat emptor
pupillũ. Itẽ oppo.
aut pupillꝰ iſte poſ
ſidebai aut nõ.ſ̊ ſi

non.nec iuſtam cãm po

mm̃ celſus dicit.qð ſi non peculiari noĩe emit.in

Quod ſi non peculiari noĩe nõ niſi
ſciente me: ⁊ ſi vicioſe ceꝑit poſſidẽ

rem eaʒ.vicioſam eẽ poſſeſſionem.

Pomp.qᷓ; ⁊ĩ his q noĩe dñi poſ⸗
ſideant᷑ dñi potiꝰqᷓ ᷣui volũtatẽ ſpe
ctandam eẽ ait.qðp ſi peculian noĩe

tunc mẽtem fᷣui qrendam:aſi ᷣuus

mala ſide poſſideat:eamq; dñs nai⸗
ctus ſit vt ſuo noĩe poſſideat adem
pto puta peculio:dom eſt:vt eadeʒ
cã ſit poſſeſſionis.⁊ iõ vſucapie ei
non magis ꝓcedat. Si puus me

us bona fide emerit peculiari noĩe

⁊ ego vbi pmum cognoui ſciaʒ alie

num eẽ ꝓceſſuram vſucapionẽ cel⸗
lus ait.imtium em̃ poſſeſſionis ſine
vicio fuiſſe. ̊ ſi eoipſo tꝑe q emit ꝙᷓ

qꝙᷓ id bona fide faciat: ego alienam
rem eẽ ſciam: vſu me non captux.

Et ſi qo nõ bona puus meꝰeme
rit in pactõeʒ libertatis mibi vde
rit.non iõ me magiſ vſucaptuꝑ.du
rare em̃ pmaʒ cãm poſſefſionis idẽ
celſus ait. Si a pupillo emero ſi

ne tutoꝛis auctoꝛitate quem pube⸗
rem eẽ putem:dicemꝰ vſucapioneʒ

ſequi:vt h̊ plus ſit in re q; in eſtima
tõne.qð ſi ſcias pupillum eẽ:putes

pupillis tñ liceꝛe res ſuas ſine tuto

ſſeſſioms põt p̃ſtare. vt. C. de acq.poſ.l. cum

nemo. ſi poſſidebat. trqſſerre poſ.nõ poterat. vt. S. xe acq. poſ.l.poſſ.
⁊ de acqᷣreꝑꝝ w.pupillus.q̃ ſunt ↄ.ſi ̊ ipſe non amitit. nec alius
q̃rit. & nec vſucap t. vt. S. ri. ij. ſine. N. non pupillum z emptoꝛem
poſſidere.vt pcario a pr̃e pupilli. ⁊ iñ iuſtam pᷣſtet cãm vſucapiendi.
vi. S. ti. ij.l.non ſolum. S.qð vulgꝗo ſᷣm aʒ. vel dic ꝙ tradidit cum tu
toꝛe.vel dic ꝙ nõ amttu ex ſua traditõe.vt ibi.ſ̊ ex eo ꝙ emptoꝛ poſ
ſider a gctat. vt. S. ve acq. poſ. ſi rem. vel hicpximspubertatiibi no.
vel aliud tradẽ vt B. aliud nolle poſſide ⁊ æſerere vt ibi. aꝛ. S. de acqᷣ.
poſ.l.iij.S.qð ſi vuus.
e LQuem puberem. 1 ſic eſt erroꝛ etatis.
f ins⸗ As eſt en. abs ſine non.
g Dit inre. plus em eſt ꝙ res ẽ aliena q; opinari eaʒ eſſe pnpilli
S. e. l. S. ſi ſub ↄduõe.⁊. S. ma. vidincta ſi pf. F. zi. abo hnpaei ne
nõ plus eſt in re ſᷣm qð ulle eſt pupillus. ꝙᷓ in eſtimatõe qð credit᷑ pu⸗

bes.⁊ tunc eſt ſic.S.de acqʒ.here.is q pu. ⁊ ſic duo erant hic erroꝛes.

pᷣmꝰ de rei vmmo. ſecundus de etate.
b ſon capies vſu. vt r. C.ſiq ignoꝛãs rem mi. l.j. . C. eo. l. ſi.

1 Mullipdeſt. vt a. 8. vſuca. I. nung;. ß certe 2 ſi

puberem puteʒz.

poſſum in ire errare: vt ſi credam poſſeſſionẽ ſine decrecto alienar
d zgn dot d 5 Riapt notam. j. ꝓ wonato. l. ſi vir vxon. nore
k. Sig ſurioſo emero. rem quam poſſideo. naʒ poſſi. 5
re non põt.ſicut nec pupililus ſi ine tutoꝛe. poſſeſſionem traſe⸗
ICape. ꝓ emptoꝛe.nam ve eo titulo hic tractat. aʒ.

m Utilitatis

cã. ſecus rigoꝛe. q; non eſt zcius leficiente oſenſu

ſeſſiomnis. S
ptore vſucapie bas ſcieẽti mihi alie⸗

facit..v inſti.̊ ⁊ ſi pu.S.fi.ſ̊ j.S.e.cum ſnchum. ſolne vt ibꝛ.

n. OPublici. immo compent. vt. S. de publi. l. eum qui a fure. qᷓ eſt
o Si eam rem.ꝓ emproꝛe.idem in quolibet alio nimulo. vt. 5. de
acqpoſ.l.pomp.in fi.licʒ alij dicunt ſecus. ⁊ idem qð in herede.vt
1.. §. ſi defunct?.

nis ancte admiſtrare ñ capies vſu:
92 iuris erroꝛ nulli ꝓdeſt. Sia
furioſo quẽ putem ſane mẽtis eme⸗
ro:oſtitutũ eſt cape vtilitatis cã me
poſſe:quis nulla eẽt emptõ:⁊ iõ ne
qᷓ; e euictõe actio naſcit᷑ mibi: nec
publiciana ↄpetit:nec accefſio poſ-
SDi eaz rem quãꝓ em⸗

p Enam. non
iu. mſi alius in
medio poſſider.
Vt. j. e.l. q cum
herede. §. nn.

nam eẽ vẽdideris: nõ capiam vſu.
Etiaʒ heredi vlterioꝛi œfuncti
poſſeſſio ꝓderit.qꝙᷓuis mediꝰ heres
poſſeſſionẽ eius nactꝰ nõ ſit. Si
cefunctꝰbona fide emerit vſucapi⸗
et res:qꝙᷓuis heres ſcit alienaʒ eẽ:
h in bonoꝝ poſſeſſoꝛe ⁊ in fideicom
miſſarijs. qbo ex trebel. reſtituit᷑
hereditas:ceteriſq; pᷣtoꝛijs ſucceſſo
rib obßuatum eſt. Emptoꝛi tẽ
pꝰ vẽditoꝛis ad vſucapionẽ ꝓcedit.
Si rem alienaʒ emerim:⁊ cum
vſucapem eandem rem wminus a
me petierit:non interpellari vſuca
pinoem meam litis conteſtatione.

4 Si defunct.

ro. qꝛ ⁊ ſi heres
non adiſſet here
ditas oplet vſu⸗
ca. vt. S. ci.ij.l.

Moemme ris nunꝙ. S. vacuũ
Sec ſi litis eſtimatõeʒ ſufferre ma aeſeadems⸗
luerim ait iuł. cqʒ poſ. mutari eiid naamen aut.
litis eſtimatõeʒ ſuſtulerit. idẽq; ee ¶⁊ ecotra ſi cefun
ſivñs ei qrem emiſſet a non vm⸗ ans mute here
no wnaſſet: ⁊ ea ſententia vera eſt. winocẽt. lcz a
ſe velit incipe.
vt.j. de diuer. p⸗
ſcrip. cum here⸗

des. qmis ge herede ve vſi uca. NH. heres in re quam defunctus bona

ſide poſſedu.⁊ nota ex pᷣdictis ſeꝑare cãm ſucceſſoꝛis vnmerſalis

⁊ ſingularis.vt hic a inſti.e.S.diutina.⁊. 5. e. S.ſi eaʒ rem.

r. Noſſeſſoꝛe. oꝛdinario. vt habeat locum ſequens lutrera, accur⸗

ſius floꝛentinus.

e bo. poſ.S.ſepima.
tEmptoꝛi. facit inſti.e.S. mter.

ſCeteriſq;.qͥ hñt ſeptimam bonox poſſeſſionem exoꝛ. vt inſti.

vSi rem. vſucapionem.rei mobilis.ſecus te pᷣſcrip. immobilit.
vt. C.de rei ven.l.moꝛe litis.Item hoc quo ad curſum. ſecus quo
ad effectum. vt.S.e rei ven.l.ſi poſt acceptum. ſ hodie videt᷑ mi⸗
pellari.etiam quo ad curſim. . annali excep. vt ꝑfectiꝰ pm. m.
ſed ᷣm Jo.illa in quatuoꝛ caſib loquit᷑. vt no.dicta.l.ſi poſt acce⸗
ptum. accur. ècUä

v Maluerim. ꝓ re quam emeram a non wmino vſucapiebam.
accurſius floꝛen.
yCauſam.i.eius quod eſt effectus poſſeſſionis.i. vſucapiomis.

nam pᷣus vſucapiebam.nũc non cum factus ſim dñs ſi res pñs ẽ.
Vt. z. e rei ven. l. eꝰ. ⁊ di.l.hoc ſi. cᷓ aũt poſ. oſtat: qꝛ mihi non mu
tatur.immo ⁊ pꝛioꝛem cãm retineo.vt.S.de acq.poſ.l.iij.S.ex plu

rimis.q̃ eſt conra.
3 Igemqʒ. vt.iſ.cã poſ.mutet᷑ pᷣdicto modo.

ſcit alienam. 1 ½

ſzeft
1 u
en ſtepeun
mi
nttnn /er
ni betn
z cn⸗
,linms.
e anic⸗
ni
ncnc ⸗
nniti ſo

mnic. Ct

Nr ncund
an hl

ömml

unſ ⸗
Grſewte⸗
ſſr amn
alr i

1A
h
cniinnn
ebertco⸗

(N Nn⸗
coranene

unſtcun
enttütone

M NNin
k

nwn.
funan
hens
lan⸗
ce:
m
tuit
ceſſo
Cat.
TC i
mns: Ncr
niſa a
Ar. mi
mem n
n
de mnin
ligii niar
n neſe
litrne
ack maf
Win
i

E

„
V .

—

—

4

uuEumu

irſſns
A6*6Rα

n umnslii1

cmnmäit n.

AnoG. ſcb⸗
Nnittn ufi
t nm ei it

.. ſten
mnis hſun⸗

tn: lenhi
ni Clli

n

]NItis eiſtimatio ſimlis. vel vt fiar dñs ſi res eſt pnñs. vt
3. d rei ven. l. eiꝰ. ⁊. l. ſe.vel xet᷑ cᷓ vſucapiendi. vt.S. e.l.
j. Item vt ↄpetat publi.vt.S.dæ pubhi.l.ſj ſi res.S.ſi lis. Item vt
e euictõne teneat᷑.vt .⁊.S.reꝝ amo.l.ſi ꝓpter res.⁊ ar.S. quibs

ex caunſis in poſ.e.

W rei vend.l. ex
diuerſo. S. peti⸗
o2. 7. S. de con.

fur. ſi ſeruus. S.

cauere. ſ̊ quidã
dicut en nõ tene

ri eui. ar. .
tranſaci. ſi ꝓ
fundo. ſeo certe
bic nõ eſt tranſ⸗

actio. Itez facit
S.cõmo.l.ſi vt
certo.S.j.⁊.8.ð
euic. ſi ſeruꝰvẽ.
S. j. ̊ ar. contra
C. & ſer. fug. l.
mancipia. in ſi.

9 e Mptoꝛ.
aut 10820
quantũ ẽ alienũ
rone loci ⁊ quo⸗
te. vi in primo.
aut ſcio ratione
loci. vi in ſecun

do.aut ratione

quote. vt in ter
L19. 8e.

* Ignorane⸗

rat.ratõne eꝛgo
incerttudis ni⸗

hul valet. ar. ö.
de le. j.l. ſi ua ſu

poſſeſſione vſucapio.

bcario vult hie.

l.fi. ſed nõ cauet᷑ de em. licet teneat᷑ vt dixi. vt. ẽ.

Itis eſtimatio
ſikis ẽ emptõni.
Aptoꝛ fundi ꝑtem eius alie⸗
nã eſſe nõ ignoꝛauerat:rñſuʒ
eſt:nihil eũ ex eo fundo lõga poſſeſ

Apia.

ſione capturũ.qð ita verũ eẽ exiſti

mo:ſique ꝑs aliena eſſʒ in eo fundo
emptoꝛ ignoꝛauerat.qð ſi certũ lo
cuʒ eẽ ſciret:reliq̃s ꝑtes longa poſ⸗
ſeſſione capi poſſe ñ dubito. Jdẽ
luris ẽ ſi is qui totũ fundum eme⸗
bat ꝓ indiuiſo ꝑtem aliquã alienã
eſſe ſcit:eam em̃ dũtaxat ñ capiet.
ceteraꝝ rerum nõ impediet᷑ longa
Ogeſt.
rem quam tibi pignoꝛaui
lurꝛipuero:eamq; diſtraxeꝛo
ð vſucapione dubitatũ eſt: et veriꝰ

eſt vtiliter cedere tempoꝛa vſuca⸗
DOmpo.

pionis.
Vi cũ pꝛo herede vel ꝓem⸗
pptoꝛe vſucapet ⁊ pcario roga
uerit:vſucaꝑe non põt.quod poꝛro
inter eas res intereſt: cũ vtrobiqʒ
cfinat ex pꝛima cauſa poſſidere:qͥ
Di ex. x. ſeruis
quos emerim aliquos putẽ eẽ ali⸗
enos:⁊ qͥ ſint aliem ſciã: reliqs vſu
capiaʒ. qð ſi ignoꝛẽ qui ſint alieni
neminẽ vſucapere poſſuʒ. Poſt
moꝛtẽ eius qui hoĩeʒ emerit exple⸗

to tempoꝛe qo vefuiſſet ad vſucapi
onem: qꝙᷓuis eum hoĩem heres poſ⸗

ſidere non cepiſſet: fiet tñ eius: ſᷣ h

ita ſi nemo poſſediſſet.

ſenptum. m hanc intellige. ö. æ acqui. pof.I.

ſi quis fundum.ſed quid ſi emptoꝛ ignorarei ꝙ aliqua ꝑs ſu aliẽa
venditoꝛ ſat ⁊a dixerit vendo tibi quicquid iuris habeo m iſto fun⸗
do: Rñ.nõ ꝓcedere vſuca. ar. S.de acqui. poſ.l.locus. Tenditõ au
tem tenet. vt. S. de here.ven.l.qð ſi nulla. Ael dic ꝓcedere vſuca⸗
pionem. vt. j.e.qui eum.S.j.nec ob.l.locus. quia põt dici ꝙ ibi
vterq; ſciebat ꝙ aliqua pars erat aliena ſm h. ac.
2 Scit. puta terciam. ac.
ſ Irem. ſurnpuero.ego dñs.ſecus ſi nõ ſum dñs.vt.S.pro
ſoluto. l. fi. . C. e. l. cũ ſit. vel ſol.vt.S.ve vſuca.l.ſeqᷣtur
S. ſi rem. vbi etiam queſiui quõ hoc caſu põt habere locum vſuca
pio.cn dñs alienet.a facit.j.xœ fur.cum heres.S.j.
c q T cũ.rogaun.a vero dño.vt ⁊.S.de acqm.po.interdum
nò credutoꝛe debitoꝛ. naʒ nõ veſinerei viucapere. vt. S. ti.
iij.l:. non ſolum. S. qui pignoꝛi. 2.S. fi. ac. H
d Quocd. pꝛo quia.

eVInt eas. i. ti. ꝓ emp. a. l. ꝓ hẽde ex vna pꝑte.⁊ p̃canũ ex alia.

lex.neminẽ ſtſuca. rõue incertitudis. vr a. S. e.l.emptoꝛ.

Poſt moꝛtem.

fiet.adita hereditate ſaltim animo.

Abo.

B

h Eius.vt. ti.ij. ceptam.

1 Poſſediſſet. vt.S.ti.iiij.ſi de eo.S.j.æ.l.pompomꝰ.S. queſitum.
k q Ei fundũ. herech. qui adimi anteqꝙ; kan Baregeint ſic fuit

ei queſua cinilis ꝑ ſernum.
ITempus. ante diſceſſuʒ ſeruoꝝ vel poſt.

Vi fundum poſſidebat pro
emptoꝛe anteꝙᷓ diutinaʒ poſ⸗
ſeſſionem impleret veceſſit: ſerui qͥ
in eadem poſſeſſione relicti fuerãt
diſceſſerunt relinquende eius gra
tia:queſitum eſt:an mihilominꝰhe
redi tempus longe poſſeſſionis pꝛo
cedere poteſt:reſpondi: etiã diſcedẽ

tibus ſeruis hoc tempꝰ heredi pro

cedere œbere. Si fundũ coꝛne

lianũ pꝛo emptoꝛe longa poſſeſſio⸗

ne vſucapiam:⁊ ꝑtem ex vicini fun
do ei adijciam: vtrũ eam q; ꝑtẽ re⸗
liquo temꝑeꝓ emptoꝛe capiaʒ: an
in integro ſtatuto temꝑe:reſpondi
ꝑtes que empto fundo adijciuntur
ꝓpꝛiam ac ſeꝑatam aditionẽ hñt:⁊

ideo poſſeſſioneʒ q́; eaꝝ ſeparatim

nõciſci opoꝛtere:⁊ longã poſſeſſio⸗
nem earũ integro ſtatuto tempoꝛe
impleri. Seruus meus titio mã

dauit vt funduʒ ei emeret:eiq́; ma

numiſſo titi⸗s fundi poſſeſſionem
tradidit:queſitũ eſt an longa poſ⸗
ſeſſione capet:reſpondi:ſi ſeruꝰme⸗

us mãdauerit tiuo vt fundũ ei eme

ret:⁊ manumiſſo ei titius fundum
tradiderit:cũ putaret peculium ei
ↄceſſum eẽ:vel etiam cũ ignoꝛaꝛet
peculium conceſſum non eſſe: mihi
lomagis ſeruum diutina poſſeſſio⸗
ne capere.Quia aut ſcit ſeruus pe

culium ſibi ↄceſſuʒ non eẽ:aut ſcire
Tbet: ⁊ per hoc ſimilis eſt eiqui ſe

Cum ignoꝛaret. erꝛans enam in iure. nam ſo
dam condi.indebi.nõ nocet etiam erꝛoꝛ iuris.vt

m Peocedeꝛe. qꝛ
retinint ciuilẽ poſ
ſeſſionẽ quam niſi
certis modis ñ po⸗
tuit ꝑdere.vt.S.t.
uij. l. ſi id qð.S.j⸗
⁊ facu.l. ſi colonꝰ.

7 q ibi nota. S. de

Wlo. l. eñ qͥs. Item
hoc mſi ſu aliꝰ in
greſſus.ar. S.l.
xi. in fi.
n Si fundum.
adijciaʒ. acquirẽdo
aliqͥ̊ ti.et ałs quõ
vſucaperem.ac.
0 Relich temge.
qð adhuc ſupereſt
ad vſuca.complen
dam. cc.
p Adijctur. ſ.
poſt emptönez pn
mam. ſecus ſi totũ
ſimul. vt in ↄtra. S
e. l. ij. S. ſeo ſi fun⸗
dus.vel ibi torum
credidi vmius ven⸗
dentis.hic non.
Conduionem

miſi adijceret᷑ ꝑ al⸗

luuionem. vt.S.de
publi. ſi ego. S. idẽ
ait⸗aecur.
r Manciſci. non
eꝛgo trahit᷑ vltima
acquiſino ad pᷣmã
qð vldebat᷑ ratiõe
cuiuſdam vmner-

ſitatis.ſeo non eſt.

vVt ⁊. S.ti.iij.rerũ
S.ſiñ. ⁊ faut.S.æ
au. ⁊ ar.le.l. cum

gurum. S. fi. C. fi⸗

mum reg. l. fi.

[Serus. mann⸗
miſſo. in vltia vo⸗

luntate dmi vł eti

am inter viuos.

luenni ad impendẽ
nõ. C. de iur. a fac.

igno.l.cum quis.⁊ ſic repetet hic nitius condi. indebi.
u Seruuʒ. ſ. manumiſſum in vltima voluntare. vel etiam inter vi

nos ⁊c.ac.

x Sci ſeruus. ſic eſt male ſidei.quare non vſncapit.vt.j. ti iij.

l.ſi fur.S.j.ac.

y Scire debet. quia in vltima voluntate nõ imelligi datũ in on⸗
bio. vt inſti.e le.S.peculin.ſi ̊ hoc neſcit.in iure erꝛat. ⁊ ſic ñ vſu⸗
capi.vt.S.de vſuca.l.nunqꝙ; in pᷣn. Uel dic ſcire dz. qꝛ cum eſſet lega
tum fuit ademptüũ.⁊ hoc ſcimt.ſed dicit ſe obliuioni vædiſſe.⁊ ſic eti⸗
am int᷑ vinos eſſe pomnt.qꝛ expꝛeſſe dicit dñs ſe non concedere pecu⸗
liuz. ⁊ hoc ſciuit.ſed tradidit oblimoni manumiſius.q̃ꝛe craſſa igno
rantia nocet. vt. S. ve iur. fac.igno.nec ſupina. ⁊ ̃m hoc no. quem
nõ debere tradere oblinioni q ſcit.ſic.C. æœ ↄtrahẽ.⸗ ↄm:.ſti.l. ma⸗
Item non debere quẽ factum ſuum vel quaſi ignoꝛare.vt ⁊. C. de re
ſem. ven. l.quiſqᷣa. ⁊.j.qð vi aut clam.l.iij.in ſi.⁊. S. ſi cer.pe.l.qdð

te.⁊..œ ſldeiuſ.ſi titiꝰ et ſeig.

Et ꝑ hoc.xreſert ſe ad aruculuʒ quando ſciuit ſibi comteſſum non

eſſe. ⁊ ſic fuit male ſidei poſſeſſoꝛ. cni hic caſus ſimilis eſt. .
Simulat. cũ non ſit.ſi ergo ex hac cauſa ſolutũ ſit nõ vſucapit.
cum ſit male fidei poſſeſſoꝛ. .—
2 DZongare po. vt z. j. de reg. iur. I. cuiꝰp. a. S. de lib. ag. l. ſi qs alie⸗
S.ſi mr.nõ ̊ repetit.a dño tenet᷑ adhuc aci.mãdati.vt.j.de ſo.ſi da

ſed ſi q̃ras pᷣm aʒ.
an tranſlatum w⸗
miuiʒz hoc caſu in
manumiſſuʒ. Rñ.

ita:ſi ꝓcuratoꝛ fa-

ctus fuit dñs.qð ẽ
ſi ipſe ⁊ tradẽs vel
alter eoꝛuz hoc ege⸗
runt.vt dño nõ q̃
rerecur. ſed ſi po⸗
nas ꝓcuratoꝛi aà no
Dño tradiuum eſſe.
eumq; poſtea mãau
miſſo ſoluiſſe.⁊ ſci
ens peculiũ nõ cõ⸗
ceſſum.an vſucapi
et manumiſſus?
Rñ. ua ſm io.qð
ergo. S. ꝓxt.dr.rñ.
illud tũc verum ẽ.
chm quaſi crednoꝛ
acceperit.hic vo q̃⸗
ſi extranens ex o⸗

no habet vſucapio

nem ergo ſiue ſciat
eum ſcienter inde⸗
bitum ſoluere. et
tũc ti.ꝓ donato: ſi⸗
ue ex prima cauſa
credat ſibi ſolui.cũ
tñ ꝓbabiliter cre⸗
dat ſibi peculiũ cõ
ceſſum.⁊ tũc ex ea
cauſa ex q̃ putat ſi

bi tradi.ſi aũt ſcrx

nõ oceſſum. ẽ ma⸗
le fidei ⁊ non pᷣſcri
bit. vt. S. pꝛoxi.rñ.

x Si tntoꝛ. pꝛiuſqᷓ in po. ſ̊ certe nec mũc. cum ſit pupillaris. vt. vS.

creditoꝛem ſimulat eſſe.qð ſi ſcie⸗

rit titius peculiũ mãumiſſo ceſſũ
nõ eſſe: wnare potius ꝙᷓ indebituʒ
funaũ ſoluere intelligendum eſt.

SDi tutoꝛ rẽ pupilli ſui ſurꝛipue

rit ⁊ vendiderit: vſucapio nõ ↄtin
git:pꝛiuſꝙ res in ptatem pupilli re
deat.nam tutoꝛ in re pupilli tũc m
mini loco habet᷑:cũ tutelã admini

ſtrat:nõ cum pupillum expoliat.
Qui bona fide alienuʒ fundum

emerit ⁊ erꝰ poſſeſſionẽ amiſerit:de

inde eo tꝑe nactꝰpoſſeſſioneʒ qͥ ſcit
alienam rem eẽ:nõ capiet lõgo tꝑe
quia initium ſecũde poſſeſſionis vi
cio nõcarebit. nec diſſimilis eſt ei
qui emptõnis quidem tempoꝛe pu

tauit fundum vendentis eſſe: ſ̊ cũ

traditur ſcit alienum eſſe. cum em̃

ſemel amiſſa fuerit poſſeſſio: initiũ
rurſus recuperate poſſeſſionis ſpe

ctare opoꝛtet.quare ſi eo temꝑe re⸗
dibeatur homo quo emptoꝛ ſcit a⸗
lienum eſſe:vſucapio non cõtingit:
qᷓ;uis anteꝗq; venderetur in ea cau⸗
ſa fuerit vt vſucaperet.idem iuris
eſt in eo qui de fundo deiectus poſ⸗
ſeſſionem per interdictum recupe

rauit ſciẽs iam alienũ eſſe: Qui

æ acqui.rerũ d.bone fidei.qᷓ eſt ↄotra. Rñ.non ob. poſtea ꝙ fuerit
furtiua.ſed ꝙ eſt pupillaꝝs ſic.vel ibi in imobili.hic in mobili.vel h̊

redijt.i.poſtꝙ; fun ſactus pubes.⁊ ſᷣm hodin po.pu.i.eius qͥ fuit pu⸗
pillus.vel ᷣm aʒo.de ipſo pupullo dicit ꝙ interim non vſucapit.cum

ſit poſſeſſione pꝛiuatus.vt.S.ti.iiij.l.rem que.ac. .
Mam iutoꝛ. videbatr᷑ ſufficere redire in poteſtatem tutoꝛis quaſi
vovmm.. ſed non eſt ua.nam ⁊c.ac.

b Admimiſtrat. ad opus pupilli.

cExpoliat.ſic euã in omibo eſt dicendu qui gerunt officium ſiue in

dinimis ſiuelin humams rebo. a fa.j. ve fur.l. interdum.
C. de pact᷑l.pactũ cu.⁊.S.& ma. t.l.qu filium. S. uoq;.

S. tutelaʒ. 7

d Nun bong amiſit.quia alins innaſit. ac.
eNon capiet.vſu.vt a.S.ii.iij.ſiis cui.S.ſi quis bona.

fCLicio.perſonali.

g Alienũ eſſe.qui non vſucapit. vt. S. e. l. ij. in pꝛin.
p z- um enim. redu ad pumm.
i Recuper ate.cum ntuio vel ſine titulo.

k Oponet. vt vſucapiat ſi habeat malam fidem. ałs ſic etiã ex pꝛi⸗

mo titulo.vt no.in.l.naturaliter.
IRedibeat᷑.nõ eſt hic caſus ſimiulis alijs.niſi ad id de quo tractat.

ſcilʒ qꝛ inerꝛumpit᷑ pumo ⁊ immũ ſcde inſpicit᷑. vipote cũꝭ is emn redi
beiur redibentis tꝑa ſibi ↄnumeret. ſed non ſic in alijs ſnpꝛadicnis.qi

ibi non ↄnumerant᷑ tꝑa. vt. S. ti. ij.l.ſi hommnem. ⁊ n. uiij. l. pompo.
S.pᷣterea. ⁊.S.queſitum. ac.

m Emptoꝛ.i.venditor. vt ⁊. S. de act᷑. emp.l.veteres.nam ⁊ hic q̃⸗

ſi emptoꝛ eſt.cum pꝛecium reddu et dat.vi.j. de diuer.pꝛeſcrip.ſi du

num eſſe fundum vendiderit igno

ebus. S. vendidi. accurfiuss.

n Mon otingit. qñ m initiũ eſt vicioſum. vt hic. ałs ſecus. vt
dicta.l.ſi hoĩem.a.l.pom.S.pᷣterea.q ſunt ↄtra. Alij dicũt ꝙ põt ſi

incipiat a ſe.Alij econtra.ſ.ſi velit continnare cum pumo. pꝛima

placet. accurſius.
0% Recupaue⸗
rit. ſecus ſi incõ
. . tinenti. qꝛ tunc
ſciens rem emit ab eo quem pꝛetoꝛ poſſeſſoꝛ in pſti⸗
vt ſuſpectum heredem diminuere ve n rett
vetuit:vſu nõ capiet. Pꝛocura⸗ cr.l.qᷣ poſſeſſio⸗

toꝛ tuus ſi fundum quem.c.aureis

— qð.nõ vſucepu
vendere poterat addixerit.xxx. au pimtereſſe abin
reis in hoc ſolum vt te damno affi luaſoꝛe recupar:
ceret ignoꝛante emptoꝛe: dubitari Kin Ueel
nõ opꝑtet quin emptoꝛ longo tempe in fi.c.

capiat.nam ⁊ cum ſciẽs quis alie⸗

ignoꝛaret datur
ranti non interpellatur longa poſ. acceſſio. vt. .t.
ꝙ ſi emptoꝛ cum ꝓcuratoꝛe collu⸗ ijtbompo. .ſi
ſit ⁊ eum pꝛemio coꝛruperit quo
vilius emeret: nõ intelligitur bo⸗ ꝗ Qu ſciens
ne fidei emptoꝛ:nec longo tempo- emit rem heredi

tariam.
re capiat:⁊ ſi aduerſus petentẽ wo⸗ 2
minum vti ceperit exceptione rei
volũtate eius vendite:replicatio⸗
nem whli vtilem futurã eẽ. JFur
tiua res non intelligitur in wvmini
poteſtatem redijſſe ꝙᷓuis poſſiderʒ
cum mõ ignoꝛauerit ſurꝛeptam ſi⸗
bi eſſe. ſi igitur ſeruuʒ qui tibiſur⸗

reptus fuerit ignoꝛanti tibi tuum xr. Pꝛetoꝛ. vi⸗

eſſe pignoꝛi æædero: T ſoluta pecuũns nus boſulant.
eum titio vendidero:titius vſuca⸗ cã cognua ſie
pere nõ põt. Liber hõ qui bona cree
ſide ſeruit nobis ijſdem modis ex re..vel dic eriam

re noſtra acquiret nobis: quibus mortuus ꝙ
, èò mota qone ð he
rrrrregirate iudici/
petitoꝛio. vt.S.
de pe. here. diuus. vel diuiſoꝛio. vt.S. fami.herẽ. alienatõnes.⁊ fg.
gR. vſuca.ſi ab eo.g. .. L
ſPꝛocuratoꝛ.fnndum. quẽ bona fidelalienũ poſſidebas. idem ſi

.c.⁊ ipſe minoꝝ vendidit.quo caſu wumini non tranſtulu. vt. ö.
man.. ſi diligenter. qͥd aũt ſi certa foꝛma nõ erat pᷣſixa in madato:
ſed ſimpłr mandauerat vt venderet.nunqᷣd wominuũ traſtulit, cu
wloſe eum mmnoꝛi vendidit? ar. ꝙ nõ. S. mã.l. antepe.S. fi. ac.
4Addixit. 1. vendidii.

u Mam a cum. vere malicia pcuratons non obſtat p̃ſenpnom:

uia nec alterius cunuſlibet venditoꝛisa.
2 Mon mterpellar᷑.i.nõ umpediet.⁊ hoc ꝛure iſto.hodie ſecus.vt

E.de pᷣſcrip.lon.tem.aut.male.ac⸗

y Emeret. ⁊ ſic ille pcuratoꝛ vilius venderet.ac.

ʒ Hone ſidei. ſic. S. de le. j.ſi ſerupluriu. S. . qᷣ dicit pꝛemie
an idem ſi gra? videt᷑ idem. ar. I. ve fur.l.ſi pignoꝛe.

——

7 Replicatõʒ. qꝛ colluſu cũ ꝓcu.a hoc niſi reli’quũ qo deeſt vellet

Eptoꝛ ſupplẽ. tũc eĩ nõ obſtaret replicatõ.vt.S.ma.l.diligeni.S·j·
gurtia ignoꝛauerit. vt 2. I. e fur.l.ſi ad dñm in fi. t. ⁊ &
vVer. ſi.l.labeo.S.item.⁊.S. vſuc.ſequit.S.tũc. niſi in caſu.vi.j
e.l. S. labeo ar. 5. inſti. de le. S. ſi quis rem ſuam.

vSi igit tibi. ꝙᷓtum ad pꝛopoſitum.quia in veritate ſue reipi

gnus non ↄtrabitur ggg.
a Pignon cædero. ꝙtum ad ꝓpoſitum. ac⸗.
b Porert. quia in prate tua rediſſe ignoꝛaſti. ac.

c Liber. homo. ex re noſtra.vel oꝑa ſua.vt.S. acqmi.rerũ w.
acquiritur. S. & his, ae. JM M

nem. ſed an ho

p Sciẽs. ſi Süm

1 i Mum.
Kkunturn
ntici ot⸗
r hdert
elr aliri

Nelſ

catcuniuten
M lii

des one
W5 r H.

—

=S—
=
— — — — — —

i Azdr
tnenſtnnen
i s

moꝛtuus ꝙ faẽ

1

—
—

izinno Mton⸗
uſttd⸗
uiſ ſr.
Amhelcne
(Auoypnhon

tuum. ſitamen ꝓ certa quantitate im dare mandaueras. pura o rxqiail
mumnu.
emerma.
ſlugger ſu

heernus ſi

===

igenagejnun

7
4

==

rnöckzie

E

ertſdmil

Se

magſin⸗

——
SS

––

Didfkfugenn

4

=—
=-
E

=—
=
—

kinritcieu
ülnltegiſ
nannmm
W

=
=
——

S.
=

Utien Rlurz

Ningbe⸗

fun
mini
ſe;
umnſ
Wilur⸗
ien 1

Suc, i
s e imn

eSolemus. no. paria quo ad quid liber homo poſſeſſus ⁊ ſeru

ſic.S. vſur.qui ſcit.S.in alieno.
PMNuare.tradinone.facta a dño-
e Aſucap.qñ a non vmmno.
f Ignoꝛantes. facit. S. pꝛo ſoluto.l.ij.

b ſ1 Aqs cõ⸗
ſumptu

rum. nõ tamen
in turpẽ vſum.

z idẽ ſi in turpẽ

vſum. fi tñ pote

rat vendere. qᷣa
ſi erat ei interdh
cium. vel ſuerat
ſecit cum tutoꝛe
VYel cu. ałs bõa
ſides non ꝓdeſt.
vt. Z. vſuca.
l. vbi lex. ac.

1BDño emit.
ſm credulitateʒ
ſuam. ac.

Kk Luxurioſo.
cui ꝑ hoc erat in
terdictuʒ boms
a indice.ſed furi
oſo ꝑ.l. imterdi/
cit..vt.S.d cu.
fur.l.j.ałs cui⸗
cunq; det: qͥd ad
me?⁊ ꝑ hoc.S.ðᷣ
gleato. l. fl. S. j.
ij.rñ. Alij dicut
⁊ ſi non ſu inteꝛ

Aictũ.⁊ ꝓ eis.S

ð mino.quoo ſi
nnnoꝛ. SF. ti. 7. .
mã. ſi vo nõ re.
S. ſi adoleſcens
ßß ülle in minoꝛi
loquunt᷑. Item
ꝓ eis.j. quarũ

rerum ac. ñ datr

l. ij. H ibi otraxe
rũt ↄluſoꝛes in⸗

ter ſe. ſecꝰ ſi ex⸗

neꝰ. vel illud in
aci. eui.aliud
in principali.

per ſeruum noſtrum acquirere ſo⸗
lemus. Quare ſicut traditione
ita vſucapione rẽ nr̃am faciemꝰin
terueniẽte libera pꝑſona. 2 ſi pecxij
noĩe qð nos ſequi dʒ emptio zcta

fuerit:etiã ignoꝛãtes vſucapiemꝰ.
venditoꝛẽ pecuniã ſtatĩ con

Z qs cũ ſcieret

ſumpturũ:Fᷣuos ab eo emſſʒ: ple⸗
riq; rũdere eũ nibilominꝰbone fi⸗
dei emptoꝛẽ eẽ:idq; veriꝰẽ.quõ eĩ
mala fide emiſſe videt᷑ qui a dño
emit: mii ſoꝛte is qͥ a luxurioſo ⁊ ꝓ
tinꝰſcoꝛto daturo pecumaʒ ſeruos
emerat:nõ vſucapiet. DBem.
EVi ob pactõeʒ libertatis an

cillaʒ furtiuã a ſeruo accepit

põt partũ eiꝰq̃ſi emptoꝛ vſucapere
Eruus dño Bem.
AIncillã quò ſurripuerat ꝓ ca
pite ſuo vedit eaq; ↄcepit:queſituʒ
eſt:an dñs ei partũ vſucaꝑe poſſit
rñdi:hic dñs quaſi emptoꝛ partuʒ
vſucape põt:naq; rs ei abeſt ꝓ hac

muliere ⁊ genere quodãmõ vendi⸗

tio mt᷑ ſeruũ ⁊ dñm drectt eſt.
Vod vulgo traditũ eſt euʒ q
exiſtimat ſe qͥd emiſſe cuʒ nõ
emerit nõ poſſeꝓ emptoꝛe vſuca⸗
pere:hactenus verũ eſſe ait:ſi nul⸗
lam iuſtã cãm eius erroꝛis emptoꝛ
hẽat.nam ſi foꝛte ſeruꝰ vel ꝓcura⸗

IScoꝛto. i. meretrici.

m Mon vſucapiet. ſubaudi nam niſi ac̃. .—R
n ꝗq Eob pac. emptoꝛ. q nullo tꝑe ſciuit alienã.

Gdẽ ſi nato ꝑtu

2inchoata ꝑtus vſucapiõe cogᷣſceret ſiue alienã ſiue furti⸗
ua. Ideʒ ſi pꝰↄceptõeʒ añ naumtatẽ cognouit ſumpłr alienã. ĩ alijs
caſiba ſecꝰ.a ſic nõ eſt õ.S.de vſuc.l.ſeqtur.S.de ulo. Item q̊ tuu/

loꝛdicꝙ ſoluto.⁊ ſic dictio q̃ſi nõ eſt expſſiua veriatis.nam eſt fa

cio vi des. vt dixi.S.ꝓ ſoluto.l.j.⁊ fa.j.l.ꝓxi.
o ſ Eruus. vſucaꝑe põt.quid ̊ qð dr.S. de vſuca.l. ſeqᷣtur.S
illo:ꝛ Rñ.ſuꝑioꝛ ꝑs.S. ꝑ inſerioꝛeʒ veterminat᷑. Jo. Uel
alit ibi ſauit ſᷣuuʒ vicioſe vetinẽ anteꝙᷓ ſibi ſeruꝰtraderet. hic dñs
ignoꝛauit. vel ibi vedit cũ erat ſeruꝰ.h̊ iam liber factꝰquõdam dño
tradiderat. Clel melius qñ ſeruꝰnõ ſubtraxit ancillã. ſj eaz ſine vr
cio ſuo hʒ.vſucapu dñs ꝑtuʒ.vt.S.l.ꝓxi.at qñ ſubtraxit ⁊ tradit
quoad ſeruꝰeſt.no vſucapit dñs. qꝛ poſſeſſio ſerui vicioſa dño no⸗

22

cet.vt ſupᷣdicto.S.de illo.⁊.S.e.l.ij.S.ſi ſeruus bona ſide.ſi auteʒ
tradit iam liber vſuca.vt hic. Jo.ac. Mc
p Mãq;. ſi hec ẽ ratio qᷓre vſucapit partum. cur in matre ꝓhibet᷑
vi. S.l.ij S.ſed ſi ſeruus? Rñ. non eſt rõ quare dicatur vſucaꝑe.ſj

quare videatur quaſi emptoꝛ.

q SEt genere quodamodo.i.ð iuregen. vt apparet. S. de ↄtrahen.

emp.l.j.in pꝛin. wi olim non erat æc.

T ꝗq Gogd vnlgo. emptoꝛ a Srio g ſi inſta cã internenit hʒ locũ vſn
capioꝓ emp.nq ⁊ ſic facit ad ti.⁊ ꝓ hoc.j.ꝙ legato.l.fi.⁊.5S.ð
vſuca.l.nõ ſolũ.S.qð vulgo.ibi hoc ampi Rac. Alij dicũt. j. ti. ꝓ ſuo:

ar. S. de iure wtin. l. ꝓculus. Item qo dicit iuſtã

toꝛ cui emendã rem mandaſſet per
ſuaſerit ei ſe emiſſe atq; ita tradide

rit:magis eſſe vt vſucapio ſequat᷑
Iſſo legatario Aulus

in poſſeſſionẽ res ꝓ emptore

vſucapiunt᷑ ſalua pptoꝛij pignoꝛis
cauſa. Ceuo.
Tienã areã bona fide emit:⁊

an impletã diutinã poſſeſſio⸗
nem edificaꝛe cepit:⁊ enunciante

dñno ſoli intra tꝑa diutine poſſeſſio
nis ꝑſeuerauerit:q̃ro vtꝝ infpella
ta ſit:an cepta durauerit: Rñ.ſᷣm
ea ꝗᷓ proponerent᷑ non eſſe int᷑pel⸗
latam. Bem.
Nteſtate ſoꝛoꝛis hereditas
obuenit duobo fratribo:qruʒ
alter abſens erat:alter pñs.pnñs et
abſentis cãm agebat:ex q̃ heredi⸗
tate ſuo ⁊ fratris ſui noĩe fundũ in
ſolidũ vendidit lucio titio bona fi
de ementi:queſitũ eſt cũ ſciret pteʒ
fundi abſentis eſſe: an totũ fundñ
longa poſſeſſione ceꝑit. Rñ. ſi cre⸗
didiſſet mandato fratris veniſſe:

longu tps cepiſſe.
Pio berede. H
Aulus.
Ro herede ex viui bonis

miil vſucapi poteſt: etiaʒ
ſi poſſeſſioꝛ moꝛtui reʒ fuiſſe
exſtimauerit. Dem.

dic. i. iuſtiſſimã. qᷣa
in alieno facto vt
ſubijcit. ⁊.J. ꝓ ſuo

l. fi. ⁊ dixi. S. eo. l.

iiij.in pꝛin. ac.
ſm Fſoi poſ⸗
ſeſſonem.
cã rei ſeruande.
1 Aliſucapiuntur
nthilominus. ſ. ab
herede. Vt ⁊.J. ti.j
l. ij. in pu.⁊ fa. C.
de pig. lI. vſucapio.
7 fa. S. ti. uij. l. uj.
§. fi.
u a Lienam.

x Benunciame.
nouũ opus ne ech⸗

ficatet.vel dic ꝙ de

nũcianit ſuam eſſe
nõ m̃ ꝑ executoꝛẽ:
qꝛ tũc ſecus.vt.C
pſcrip. xxx. an.l
ſicut nee ob. C.
rei ven. ſi fundum
qꝛ ibi fuit ab inuõ
nũciatũ. vt. ff.
pe. here. Item ve.
S. petitam. quia ibi
ſpãle. ⁊ fa.S.de li.
cã. I. non ſoluʒ. .
ſi eum. ac.

y Sño. in ñ dño
certũ eſt. vt. C. de
reſcin.ven.l.ſi ma
102. ac.

3 1 Mieſtate.

funduʒ nõ
hereditariuʒ. ſed ꝓ

peredirano habuu

7 Si credidiſſet

7 iuſtã caz habuir
credulitans. vt. j.

e ver. ſi.bone fidi
nõ aũt ideo qꝛ frat
qꝛ ſic eſſet erꝛoꝛ iu⸗
ris qͥ noceret.vt.S
ce vſuca.l.nunqꝙᷓ;.

6 oppo. ꝙ coheꝛes

abſens poſſeſſiõezʒ ignoꝛans non amnſit. g̊ nec emptoꝛ queſinit.g nec

pꝛeſcripiu. Rñ. abſens nõ

poſſidebat. vel qꝛ nõ adierat. vel qꝛ poſ.ñ

appt ehenderat.vt.S.de acqii.poſ.cum heredes.

Ueniſſe. i. venduum eſſe.

„

⁊ Rubaca. ꝓ herede. alii accipit᷑ hic. alri. 5. de pe. be.l. p berede. cũ

hic vere.ibi falſo heredes dicant᷑.⁊ qnñ hoc locũ hʒ no.j.l.j.

3 p

—

Ro herede.pt᷑.i.opꝑtet eſſe moꝛtuũ eũ in cuv bonis ſum

heres. vt. C.e.l.opimõe.nõ aũt dicas ꝙ res viuẽtis non
poſſit vſucapi.q; hoeæt falſuʒ. vt ar. j. ꝓ legato l.ea res
Iteʒ ẽ rõ.qꝛ nec hr̃ditas ẽ vinẽtis.vt.S. he.vẽ.l.j.ac.
b ℳldoꝛtui rẽ. exiſtimauerit. ꝙ;tuũ ad opimõeʒ. nõ & ſufficit opin ar
ßz certus eẽ dʒ eũ moꝛtuũ vt poſſit adire vel bonoꝝ poſſeſſionẽ petẽ.
vt.S. acqui. he.l.qͥ hereduatẽ. Idẽ econira ſi puiei viuũ qͥ vceſſiu.
vt m. e.ti.l.heres inſti.qͥs ̊ vſucapit ꝓ herede? Rñ. Ald. ille qͥ tenet
rẽ quã defunctꝰmala fide poſſidebat. ⁊ nolit vn acceſſiõe ex ꝑſona de
functi.vt.C. de pᷣſcrip.lon.tem.l.j.⁊.S. acqui.poſ.l.po.S.cũ qs.
iz Jo. Z. vt. ꝗ.· ve diuer.p.l.cũ hrg.⁊ nõ.S.d pub.l.ſi ego.S.pꝑius.die
igit ꝙ ille vſucapi ꝓ here.qͥ poſſidet rẽ qua a vefunctꝰ vſucapiebat ꝓ

ernproꝛe. vt ſic duobo modis poſſideat. vt. S. de acqmi. poſ.l. uij⸗J. ex
plurims. Yez ille qͥ apð veſuncm rẽ vicioſaʒ nuc purgatã vico poſii
det ꝓ hẽde.vt.S. vſuc.l.vbi.S.j.tẽ ille qͥ iuſtiſſune erꝛat.vt.S.æ

4 ½

emit aliqs

☚ —

vſuca.l.nõ ſolũ. S. j. Irem ille q tenet rem in q̊ defunctus carebat.t⸗
tenebat tñ p ſua ⁊ bona fide.vt.j.e.ti.l.pleriq;.⁊hoc ſi ẽ exiraneꝰ.ſe
cus ĩ ſuo.vt.j.l.ꝓxi.S.filiũ.a fa..de furtis.ſi qͥs ex boms.an autẽ
totalis hẽditas vſucapiar: Rñ.nõ. qꝛ cum ſii vmuerſitas iur. vt œæ
ver. ſi.nihil aliud. nõ poſſidet᷑.vt.S.de acqᷣrẽ.reꝝ w.ſeruꝰ.S.incoꝛ.
