qnidam ſoluentes contrariũ te pu. ad pu. eſſe ſpãle pꝛo opere. quod fit
in flumi.pub. ſecꝰ MD
in alijs publicis ls “
cis.vt ar. j. de ripa . . Z
mu:1.⸗S:i. eh dd Sciendum eſt facta operis no⸗
citur ꝙ qui vult ri arieneer e nunciatũ
pam reficere cauet nunclatione: eum enn nuncl⸗ e⸗
vel ſaniſdat. m a⸗ eſt abſtinere opoꝛtere: wonec caut⸗
litatem perſone. ꝭ at: vel wnec remiſſio nunciat:iois

certe ripa non eſt
publica ſed priua⸗
ia eoꝛum qin pꝛope

pꝛedia poſſident. vt

22

ctio ad publica non extenditur: quia in loco fit.ſed pub. quare vicunt

fiat. tunc enim ſi ius edificandi ha⸗
bet recte ediſicabit.Ded vt pro
bari poſſit quid poſtea echficatum

re ponimr.vt ⁊ S. & iuſti.⁊ iure.l.j.in prin.

ę Laneat. d opere demoliendo. M. 2 facit S. pupillo. S. ſi is cui.

IZtem tacit S. vſuf.quemadmodum ca.l.j.S.cauere.ſed non ſtatim po

Teſt cauere vt videiur hic dici.vt. C. de echſi.pri.l.fi. que eſt contra.ſj

plene dices. j.e. pretor.accurſius.

Remiſſio. expꝛeſſim. qꝛ calũ nioſe nũcianit. vt Z. e. l. . ij. Kn. ac.
5 Recte edificabu.mii in publico.vt.j.e.pꝛetor.S.hec autem.ac.

Seo vt probari. poſtea.ſ.poſt nuncranonem.

i Aſodulos. per coꝛdulam vel bacnlũ qui apud vtrunq; erunt hoc

diſponente iudice. aecurſius.

k EZonferantur. ſ inter ſe nõ ſi ſumpſerint. tenet nunciatio. nõ aũt

eſtruetur opus niſi ꝓbauerit quãtũ poſtea ſu faciũ ſᷣm io.ac.

I Abo e. extinguiur. immo vider᷑ ꝙꝙ nõ: vt. j. e. pꝛetoꝛ. S. hoc inter

diciũ:ſj hic mibi ve opere erat factũ: ⁊ ſic res erat integra: ibi nõ erat
mntegra. vt ar. inſti. mandan. S. uem ſi adhuc. 2 S. xe inriſdi. om. iud.
l.⁊ quia.vel hic nõ fuerat ſatiſdatum vel repꝛomiſſum.j.· ſi.

m Alienatione. facta alienanone loci cumus contemplatione facta
eſt nunciano.cin foꝛe ſeruis vebebatur. ſic non obſtat. j. e. l. fi. et
hoc mii eſſet nccia alienano vt ꝑ iudiciũ fam.her.vi S.ſa.her.l.in hoc
indicio: vel dicas enãã rei in qua fit nüciano:nec obſtat.l.fi. j.e.qꝛ hec
a nunciante eſt alienata cum erat ſua.a ſic nunciano continebat natu
ralem cauſam. ibi ab eo cin facta fuerat nunciano. v.ac. .
n Ʒus prohibendi.i.nunciatio que a iure eſt ꝑnuſſa.vt S.eo.l.j.in
prin. de nouo tamen nunciare poteſt. ac. 1 i
Edes. quibus nunciatum ſit. accurſius.
p Alienauerit. enam mihil facto e opere. vel nulla ſanſdatõne pꝛe
ſtita: ⁊ a20 primũ facit. j. e.l.pe.ad ſecundũ quando alienanione. j. e.
l.fi. Jiem ad ſecundũ ↄtra.S.de ali.iudi.l.iij.S.opꝰ.ſol.vt.j.e.l.fi.
q Idq;. ꝙ beres. ſ.teneastarr. 1.
r Interponiir. que hic interpoſita nõ erat. ſcilicet ve opere vemo⸗
liendo.accurſius floꝛentinus.
ſEnam heredis.eius cui ſit nunciatio.⁊ qualiter cõcipiatur dices
ĩ.e.l:l.ſtipulatio.ſimilis ratio ſi ꝑ pactum fieri ↄſuenit. ⁊ ꝑ.l.fiat.⁊ ẽ
C. cæ ſideiuſſoribus.l. fi·. Se quare ſecus morte nunciantis cỹ mor⸗

nſti. e rerum di. . 2
Feneparum prere, ſit. modulos ſumere ebet is ꝗͥ nü⸗
res expreſſe dicitu: ciat: qui vt ſumantur conferantur
nde ael. q;:pretoꝛ œccernere ſolet. Mor
ſit re Rcn. te eius qui nunciauit extinguit᷑ nu
æ. S. ſiue.quare dic atig⸗ſent als Se:quia bis mo
ꝙ ibi maiꝰ ꝑiculũ Lerweſtent 9 lienatöe⸗i his n 0
nmetur: a ideo ma dlis finitur ius pꝛopibendi? ꝙhis
nor ſeuntas exign⸗ cui opus nunciatum erat vceſſerit
rum ate pel edes alienauenitnon extingui⸗
obſcurans. vt ſuß tur nunciatio operis noui. idq; ex
Nralei vrbun. eo aſparet: ꝙ in ſtipulatone que ex
funt ontma jr pri hac cauſa interponitur etiam here
Baro womalua⸗ re, dis mentio fiat.
oꝛiere. mſi velit Recitori cui pignoꝛis no⸗
ſtꝛui quod ſieꝛet. vi .
7. J. eo. pꝛetoꝛ. ſie
opouere pꝛo expedi

6.

te eins eni nunciatur? Kndeo. perſonalis eſt ex ea parte. ex hac emi
nunciatur in rem vt S. de pupillo.S.ſi plurium. a.

S. ſe. 4. J. e. Ope⸗

ris. vbi ergo eſt cautum ex ſupulatione cum ſit ex contractu. ſ. ſti⸗
pulatio: aguur contra heredem ⁊ inſolidum cum defunctus ſenſerit

commodum ex ea ſtipulatione. quia fuu ea preſtu

mine pꝛedium tenetur permit⸗

ti fabro nunciatum infanteʒ
2 furioſum tenet.
1 i Dem.
X operis noui nunciatõne ſi

W ſirmslan c6 id eſt vnlis cõſeſ⸗
“ caueatur: ſtipulatio tamico⸗ Poꝛa non vrrecta
mittitur: quanti iudicatum ſit. ſic non obſtat.
1 Bez ZaS. Frrnaeſ
b. ij. F. j. 2 caue
Vm pꝓcurator opꝰ nouũ nũ bec eſt iuftid⸗
ens ratio: qꝛ fal⸗

Qaat et ſatiſdat rem ratam

a ſatidatione re⸗
miſſa ei nüciatiõ

oat vbi non fuerit
ꝓmiſſuʒ tenetur

vt hic. ſ. quantũ

tendum eſt we iure id eſt e ſernitu velwlo ſecu quo
te opus nouum nunciare. nam ei minns beruenn
rari rntic . ret. vt. j. e. l.pre⸗
vendicatio ſeruitutis datur „vr. S. hoe inter⸗
deris noui nunciatio in reʒ .
tnõ in perſonam: æ ideo ft⸗ c Heci⸗
rioſo et infanti fieri poteſt. nec tu⸗ um. ſcilicet vrba⸗
toꝛis auctoꝛitas in ea nunciatione mum. ac.
erigitur . . v De ſernitu.
exigitur. B vrbana. als con⸗
Aulbꝰ. tra. . e.l. qui viã
Vilibet vt intelligenti velu klene viri S. e.

x Ei.ſ. credito

a Vendicatio.

lit in eo qui ha⸗
bet ruſticam ſer⸗

Uitutem. vt dixi.

led ea eſt bona:quia ⁊ pius fundi petitio ei datur. vt ſupꝛa de ſerui⸗

tu. l.ei qui. ⁊ facit.j.ti.j.l. quid de creditore. ⁊ & remiſnombus.
l.j.S.finali.accurſius.
b SDatur. per confeſſoriam.
c o Peris. in rem.-

.

dD Nit. i. effectus eins non poꝛrigiur ↄtra certam ꝑſonam

1o. 7 S. e. de pupil. S. nücianonem. 7. S. ſi s foꝛte. 7. J. e. l. ii. ac.
e Aurioſo. q; fu in rem. vt ⁊ ar. j. acti. ⁊ obli.l.ſi a furioſo.
fInfanti. in preiudicium nunciantis vt poſſeſſionem peꝛdat.nõ
in preiudiciũ miantis ſic: ⁊ dipi ↄtra S.e.de pupillo:ſeo exquo tutoꝛ
ſcit etiam in preiudicium inſanus tenebit. ſic et in furioſo et er ru⸗

tore dicas.accurſius. .
g Intann. non contra furioſum a infantem.

hb Exigimr. ſcilicet tãtũ.ſufſicit emm ⁊ ſi ſint preſentes alij qin ĩ⸗

telligãt. accurſius.

1 (AEiilibet. a furioſum. iſtis autem non erat nunciandũ.qꝛ nõ

intelligunt quio agitur. vel dic enam his nunciari ſi modo
alij ſint ibi qui intelligentes renuncient iutori vel curatoꝛi.quia rei

fit. vt S.l.ꝓxima.⁊ non perſone.

K e X operis. i. ex actiõe noui operis.
Caueatur.nuncianti de opere vemoliendo.
m Jucdicatum ſit. facto & opere poſt ſtipulationẽ agi᷑: ꝓnunciet᷑
opus non iure faciũ vł demoliendu inſerta cã: quare ⁊ poſt ꝓnũcia⸗
tionẽ ↄmuut᷑ ſtipulato.qᷓ fuit ve oꝑe demoliendo.vt..e.ſtipulano.
S. babet.⁊ ↄmittit᷑ tanni quanni eſt iudicatũ vt hic.i.quãti poteſt eſti⸗
mari a viro bono. ⁊ id qð indicatum ep.nam eſtimat᷑ quann inter⸗
eſt nõ eſſe ediſicatũ.a hoc ſi malu actor.na poteſt pᷣciſe ao ceſtructio
nem opis agere. vt. ſ. e. l. ſtipulatio.S. haber. 7. S. ſiue. 7. . fi. ꝛ. J. de
aqua plu. ar. l. ſi tuius.S.officium. Item et alio modo cõmittcitur
ſi res non vefendatur. vt dicit. S. habet.
n c Um pꝛocuratoꝛ. ſ. actoꝛs.
o Ratam rem. qð faceꝛe debet S. de pupillo.S. qin procu⸗

ratorio. dic Sm. M. qõ cauet de rato.ſ. ꝙ wminus hac nucianõe

contẽtus aliã nõ faciet.j.x.dies.⁊ ſᷣm hoc pꝛoſequere lr̃am. ſed alij
ſic ꝙ ꝓcuratoꝛ qui nunciauerat remiſit habua tali ſatiſdanone. ꝙ;
miſi editicator pꝛobaret vſq; ad ecem dies ſe iure edincaſſe ꝙ ceſtru⸗
ei.qui procurator ⁊ ᷣ rato cquerat.vel terno ſecundum. R.quia

——,

— — — — — — —

— — —— — — — — — –m4--—————ʒ——

—— — —

— — . . .-

— —
—= —
— —

d⸗
⸗
t
re⸗

nn.

l
40
nn
e⸗
er⸗

di
⸗

i

o.
ſh

e
ficn⸗

.no
nior

nm̃
d⸗
na

procurator remiſit ſatiſdationem de opere dvemoliendo interpoſitʒ
ſi ifra vecem dies ſe mſte ediſicaſſe oſtendat. ſm aʒo. ſic promiſit

ediricatoꝛ ſe deſtructurum.ſi aparuerit vſq; ao annum non mre fa⸗
ctum.ne in infinitum teneatur: vt. j.ti.j.l.qui bona.S.fſi. Qui ſa⸗

tiſdederat.de rato procuratoꝛ ſimiliter:⁊ m totam iſtam gloſaʒ nõ

re. SF. j. 2. S. fi. 7. J. & remiſ. l. j. in fi. 123. e. de pu. S. unpoſititiã. pre⸗

cheta in vrbanis ſernituubo. hec in ruſtica. Jo. contra quam ſoluno⸗
nem eſt S. fam. her.l.in iudicio:vbi indiſtincte dicu poſſe:vel dic ꝙ H
ediſicans ⁊ viam veberi negabat. ſed hoc pꝛobato poterit nunciari. vt

eſt hic. S.
p Remiſſio. al.
remiſſio et alias

repromiſſio. id ẽ?

ſanſdatio vw opx Vvmini perſonam confertur. Si vu
re demoliendo. q̃ . .„
rem ſſionem in. mMinus opus nouuʒ nunciauerit ĩ⸗

ducit pᷣm Otto.

quaſi dicat nõ ſo

lum nunciatõ eſt

ad — prehenſa eſſet: cõmittitur ſtipula⸗
incommodum o ria⸗ . —2ðð
mini ⁊ eius noĩe tio:ſed ſipreterita Re wminus m
ſed enam renſ⸗ ciauit no ↄmittitur: nam et ipi ⸗
ſio.aʒo.ad quod mino cum ſemel nunciauit:non ꝑ⸗

facit ſupꝛa ſi qͥs

wminum habiturum: remiſſio in

tra viem que ſtipulatione ex ope⸗
ris noui nunciatõne interpoſita cõ

mittitur iteruʒ nunciare:qᷓdiu ſti

cautio.l.penult. V P
vel noluit bo dii pulatio noui operis nunciatione
curaton. non ta⸗ te eius qun opus nouum nunciauit
ren ne. er ꝓcurator interuemat: id agere pᷣ⸗
1 4 1
minto⸗niſtipi w ktoꝛezʒ opoꝛtet:ne falſus pꝛocurator
mino vel uroen, abſenti noceat:cum ſit indignũ qͥ
ratori vomini 5„ Pren
luneate ſit cauni libet interuemente beneficium pꝛe
pꝛo quo eſt ſupa toris amitti. .
codein e veie i Dem.
5 . . „ .
siercarr poſt V viam habet. ſi opus no⸗
ſarnctarionen uum nunciauit aduerſus eũ
curatoꝛi factam. . een r. nie rr ſo.
gm. D. Alij ſii. un in via edificat:nihil agiſed ſer

id eſt non ſolum

procurator põt

uitutem vendicare non ꝓhibetk.

remittere: ſed eti
am wminus: vl .ẽRẽ
econtra non ſolum wminus ſed etiam pꝛocuratoꝛ. licet hoc ſecundũ

in ↄtrarijs:prius non.vt hic.ar.S.ſi ſer.ven.ſi eo. vel dno non po

J priuſᷓ edificatum eſſet a⸗

geretur ius vicino nõ eſſe al

tius edes tollere: nec res ab eo de⸗

teſt: extraneo ſict
gr. S. l.j. in fi.⁊.l.

ſpãle ſit in ſeruitu

te luminũ:vt in.l.
inter, que eſt vna

33 rijs. 7 oneris ſe

rendi. vt in.l. 2 ſi

fenderetur: partes iudicis non ałs Ko d n aa e⸗
futuras fuiſſe caſſius ait: ꝙᷓ vteuz fſauecꝛe agroꝝ. ar
cum quo ageretur cauere iuberet: Hen l.l. S. de eo
non prius ſe edificaturum ꝙᷓ vltrro m git. venunci
egiſſet ius ſibi eſſe:inuito aduerſa-⸗ ando.qꝛ dvenuncia⸗
tio non valet. ac.

rio altius tollere. JYJdemq; econtra

rio:ſi cuʒ agere vellet quis ſibi ius

bare neceſſe haberet:id enim eſſet
petitoris partes ſuſtinere.
„ pia.

n Seruuutẽ. ſczʒ

vie.

eſſe inuito aduerſario alnius tolle⸗ ERlendicare.
re: eo non vefendente ſimiliter in⸗ “ Pronnbet.i. 1ſ
quit officio iudicis cõtinebitur: vt ſoꝛte non pangtur
cauere aduerſarium iuberet: nec en Sõ
opus nouum ſe nunciaturum: nee edincsrü ce
edificanti vim facturuʒ. Eaq; ra⸗ Rinulano.. Le.1.
tione hactenus is qui rem non x⸗ noſummatu: ve
fenderet punietur: vt iure ſuo p⸗ S. e.l.j. S. j.

rIgeret. per cõ
feſſoriã qᷓ vbis ne⸗

garims h pomt.
Nunciauerat etiaz

nouũ opus: lʒ hoc

nõ dicat vt ſic faci

at ao titulũ:⁊ cum

vellet ſatidare edi

ficator nunciãs di

Sevd ſi. als preter eam diem. accurſins.

non ſit in textu hic:vt tamen ad wvumim vulitatem referatur:⁊ vi⸗

getur hoc pendere ex primo mandato de denunciando. ar. ſupra de

procuratoribus.l.ad legatum. vel ſic m Ot. id eſt non ſolum ſi w

minus nunciauerit confertur in perſonam wvmini: ſed etiam ſi pro⸗

cura. prima placet ⁊ m iſtam gloſam eſt hic.S.ſi dmimus.⁊ ſic po
teſt legi cum. S. ⁊ ſine.S. accurſius.

procuraioꝛis nunciationem: cum eam non exequatur aliaʒ faciendo
nunciationem. R. accurſiuns floꝛentluus.
rInterpoſiia.aliquo de pᷣdictis mods.
ſ Stipulatio.de rato ad mtereſſe contra procuratoꝛem.
vVBDie compꝛehenſa.ſtipulatione.
x Munciauu.ſcilicet vminus.accuꝛſiis.

a Ediu ſtipulatio. xe opere reſtituendo. Aſd. et de damno mkect.

ſi ea cccaſione contigerit:aʒo.vt infra titulo.j.l.qmi bona.S. ſi quis
opus. accurſius. Sͦ́sü òòG
b Si m remiſſione. facienda. cg. “
c Pꝛetoꝛem.conuenietur ao deſtruendum. quia faciet deſtrui non
obſtante remiſſione falſi pꝛocuratoꝛs exigentis ſtipulationem xe
rato.accurſiunus. „

d Abſenn. id eſt wmino qin nunciamt. nam ſanſdabit de rato. vt

ar.S.eo.de pupil.S.qui procuratorio.
e Moceat.faciendo remiſſionem.accurſius.
OMuollbet. id in vero procuratoꝛe.
H Heneficium nuncianonis.accurſius.

h q ET vꝛam. id eſt ſernitutem vie.
i Munciauit. wmino predij ſerniennis.
k Eclficat.reficiendo. H.vł.i.reſormat.vel.i.in via edificat.
l Agu. aliud in perſonali. vt S. e.l.j.in fi.⁊.l.ſe.ſed in reali vide⸗
tur comra S. æ ſerii. vrba. pꝛe.l. inter. S. fi. ⁊ ſi ſerui.ven.l.et ſi foꝛ

cit hoche aſtet 2c. a ſie afeſſoꝛis agit. ar. z. vt in poſ. le.ſi is a quo: vł

etiam ſi ſola ↄfeſſoꝛa ꝓponeret᷑ ſine nunciatione.facit ad titulum qꝛ
ↄcurrii.quandoq; conteſſoꝛia cũ dRenunciatõe:vt õ.ſi ſerui.ven.l.⁊ ſi
forte. S.j.acenrſius. “ꝙRU Ml
ſBSeſenderet᷑.qꝛ latitat ne apareat.qꝙ nõ habeat ius edificancdci.

t Jucdicis.qma cognoſcit de ofeſſona.

v eMon als. abſumles ſed ſi ſimiles ſic: vt ſtatim dices ibi ſimiliter
en SH mumuquit c. accurſius.
q Si wminus.nunciauerit. quo ipſo non videtur habere rstam

x Juberet. captis pignoꝛibus ſi pot. ar. inſti. de ſanſdat. tu. §. penb.
vel mulctam indicendo.vt S.cœ ven.inſpi.l.j.S.quio ergo.ſed ſi ſic ñ

poteſt cogi. ſiet miſſio in quaſi poſſeſſionem rei vel iuris. quod peut.

vt et.j.ti.j.a quo.⁊ S.de ꝓcura.ſed he.in fi.⁊.l.ſe.ad inſtar poſſeſſ.
rei coꝛꝑalis.vt.C.de pꝛeſcrip.xxx.anno.ſiquis empt.S. ſed ⁊ ſiquis

vel etiam aliarũ rerum. vt S.ſi ſeruitus vench.l.j.S.ſi ſeius. ñ .

a Ultro.infra tres menſes forte.vt.æ edifi.pri.l. de operis.S.j.
b Egiſſet. id eſt pꝛobaſſet.⁊ hoc ꝓpoſiia negatoꝛa verbis affirma.
Sed quis in ea probabit? Hn.quidam: rens qui ſibi aſſerit ſerui⸗
tutem cæberi.non actor cum negat:vt.C.de pꝛobat.l.actor:ſed Joß.
ꝙ actor pr obare tenetur ſuam ⁊ liberam: quod probat eoipo ꝙ cõtra
rium non pꝛobatur: vt. C. æ ſer. ⁊ aqua.l.altius.⁊.l.ſi in edibus. in
fi.nam cum ſeruuutes ex pacto vel ex teſtamento conſtituantur: cõ

ſtat aliquando fuiſſe liberum:ergo ⁊ nunc.vt ar.C. probatio.l.ſi

ue po. ⁊ ſic pꝛeſumptio hec tranſſert onus probandi in reum. qui aſſe
rii.ſic et. C. e in inte.reſti.l.uij. In confeſſoꝛia conſtat ꝙ acioꝛ pro⸗
bat vt dicta.l.actoꝛ.accurſius. L
c.Egiſſe:. inuito aduerſario.
d Agere. negatoꝛia. ac.
e Defendente.alło edificante.
Aduerſarium.qu ſe non dvefenderet.ac.
Munciaturum.poſtꝙ; probat ſe habere ius.

NMec edificanu. als ediſicatori offecturũ. als nee ediſicũ facturũ
qð.ſ.unpediat illũ edificare:ałs pi.nec ediſicanti nociturũ. H
i Suſtinere. pena ergo nõ defendentis eſt trãſlatio ꝓbatõnis.ſicut

als pena negantis: vi S, de proba.l.cuʒ de indebuo.S.j. ⁊ facit ad le.

V X Ne eS H
. Eeeeen M.
–

8. ſi ſeruitus ven. I. harum. accurſuuus 2
K Suſtinere. ex hac lege nota qualiter fit miſſio in interdicto vii
ſſ. auo non vefendente.
* INJ opus. nunciari per executoꝛem. a ſic per pꝛetorem ſacta eſt
nunciatio. accurſius⸗

m Munciari. vł
nunciatum tenere
n Beinde. proht
buir: qmia potuit

nrenini eil , rit nunciari:einde pꝛobihu
acatvel quia ſanſittex prieri nunciatõne agi non pbo
datum funt. teſt: quaſi aduerſus edictũ eius fa

o Sit. quia non
eſt ſactũ aduerſus

y Interchictum.
ſi poſt denunciati⸗

oneʒ ediſicauit:hoc

eſt ſi ſpꝛeta nuncia
tione ⁊ non preba⸗
bita remiſſione ech
ficatum eſt. g.

e DBibus com

ZJZopus nouum pretoꝛ iuſſe⸗

p Aulus.

inmn. el i t . if.
J. quod vi aut cig.- procuratoꝛ opus nouũ fa
.nij.§. m - ..Tnn. „.
kus monom. cientem prohibuerit: wmi⸗
iudic.ſi quis id. . no competit quod vi aut clam int
wli. ⁊ e arbꝛ. l. di⸗ .
em. S. fi. 7 de adi⸗ dictum. ,
le. legata inutiliter p BPpinian“.
* de regu. ur. au⸗ Sibus com munibus ſi ob
vetante. 2 de re in⸗ —. .
di. l. q inſſit.DsKM... opus nouuz nunciatio vm fi
1 von at: ſiquidem ex voluntate omniuʒ
erit. ſecus ſchunan opus fiat: omnes nunciatio tenebit
aueꝛi noumm one ſi vo quidam ignoꝛent: inſolidũ ob
na me m ρα ligabitur: qui contra edictum pre
k. quod non pl⸗ toꝛs fecit: nec ad rem pertinet cu⸗
eme em enh ius ſolum ſit:in quo opus fiat: ſed
omperit: vr quis eius ſoli poſſeſſoꝛ inueniatur
ſiſec viant Lls⸗ modo:ſi eius nomine opus fiat.
cura.l.per procu . P N ?
arorem. Iem r,⸗ Ciendum eſt: Renegata exe⸗
ecreg ond cutõne operis noui nibilomi
nulli. ac.. nnus integras legitimas actiões ma

nere: ſicut in his quoq; cauſis ma⸗

nent: in quibus ab initõ operis no
ui nunciationem pretoꝛ negat.

mumbus. quo ad poſſeſſionem: quod ſatis eſt qᷓ
. ad hoc edictum.vt.j.in ſine.l.⁊ vc exiſtentibus.
1 Viat. quod ſufficu vt S. e. pupillo.S. ſi plurium res.
V Tenebu. ao patientiam a expenſam: ſed alij de patiẽtia tm̃. vt.j.
quod vi aut clam. l. ↄpetit. S. ſi.⁊. J.e.l.fi.⁊ S.cõi di.ſiqͥs pu.S.ſfi.

m MNieret. ſ. ſuper ea re de qus 7.
nn NQDuod.modo Rn. pretoꝛ. accurſius.

o Remitti. veluti ſi eſt ſatiſdatum: vel per eum qui edificauit nõ
ſtett quommus ſauſdaret.vt.j.eo.l.pꝛoxima.⁊ S. ᷣ pupillo.S.ſi

is cii.⁊..S.ſiqͥs paratus.accu ſius floꝛentinus.

eſt deſtruas.
è q Interdictuz⸗
vyvy Apianus nrkoilm s.
gir⸗ 21 ſ5 eo.l.ij. in pꝛincia
Ketoꝛ ait: quod in locumnũ pw. Poc igem an
ciatum eſt ne quid noui ope-⸗ pellatur edictum

ris fieret:qua de re agitur quod in

2 — arit interchictu
eo loco anteqᷓ nunciatio remiſſa ſiu lgarion⸗
fuerit:aut in ea cauſa eſſet: vt re⸗ ct. vel dic ꝙ edi⸗

mitti deberet: ſactum eſt: id reſti⸗

re cogit᷑. Siue aũt locꝰ vacuꝰ ſit
vbi nunciatuʒ eſt ſiue edificatꝰ:eq̃
huic intdicto locꝰ erit. Ait pre
toꝛ:qð factum eſt reſtituas:⁊ q ſa
ctũ eſt iubet reſtitui: neq; intereſt
iure factũ ſit an nõ: ſiue em̃ iure fa
ctũ ẽ:ſiue ñ iure factũ ẽ: ĩterdẽm lo
cũ hẽbit. Quicqͥd at᷑ añ rmiſſiõʒ
fem̃ ſit:vł illð qð rmiſſiõis loco hr
ꝓ eo habẽdũ ẽ: atq; ſinllo iure fem
eſſet. Siqs ꝑatꝰ fuerit ſatiſdare

ſeo dic ꝙ edictuz

ctum eſt genus:

tuas. Interdictum hoc pꝛoponi ersſ⸗ ftn Ege⸗
tur ex huiuſmodi cauſa: edicto ex⸗ euur. dr⸗ de
preſſuʒ eſt: ne poſt operis noui nũ des ſeo midictuz
ciationem quicꝗꝙᷓ operis fiat ante⸗ prretoꝛis lex. vł S
̈ vel nunciatio remiſſa fiat: vel v ponnur eaiaum.
ce nunciationis remiſſe ſatiſdatio ſic dictuʒ: quia
e opere reſtituẽdo fuerit intervpo ber. vr bir duu
ſua:qui ergo facit: ⁊ ſi ius faciendi q; mer duos red
habuerit: tamen contra interdictũ ditur. vt inſti. v
ptoꝛis facere vwet᷑ ⁊ iõ hoc xſtrne mrerdiens rſut

tamen. accur.

1 Proponitur

loquitur vlpi.
ſ Cauſa.qualẽ

vidiſti. qac.

Expꝛeſſum. taeite. ſcilicet eo ꝙ mandat deſtrui videmur vetare ne
ſiat.vt ſupra de edendo.l.ſi quis.S.pꝛohibet.⁊ ar.j.de manu.te.l.ſi

quis locuples.ac.

vV Satiſdatõ. datis fideiuſ.nõ pigno. vt. 7 de pre. ſti.l.ptone.m.
x Facit.contra pꝛedictam foꝛmam vel nundationem.

p Reſtituas. ich

x MNat. hoc primns conuenire non videtur. nam in pꝛopoſita queſti⸗
one dixit edes ſuiſſe communes: modo dicit non intereſſe cuius ſit ſo
lum. Ded videtur intereſſe. qma ſi ſolum eſt vmus tm edes non ſũt
ↄmunes.quid ergo dicemus? Hn. facilis eſt queſtio. ⁊ in lutera ſol⸗
imtur: ſufficit emm qmia omnes ſunt poſſeſſoꝛes. “
a iaar. 1pᷣe ratum habeat: vt. j.e.l.pꝛetoꝛ.S.hoc interdictum.
b Fiat nam ille tenebitur demolire.accurſius.
c ILCLiendum. negata. quia cauet ediſicator.
V d Actiones. confeſſonas a negato.quando in meo ecdificat
ſed habet naturalem cauſam. accurſis.
e Abanere. ei in cums leſionem opus fit. accurſius.
In his. ſecundum edictum. .
g In qmibns. actiones accurſius floꝛentiuns.
p Megat. vt S. e. l. qui viam. 2. l. j.S. fi. a. l. ij. 7. l. iij. F. j. 7. l. de pu⸗
pillo.S. ſiquis riuos. accurſius. . e nede ve
i p Reitoꝛ. ve prima parte hinus edicti que eſt pꝛohibitoꝛa: qᷓ fut
dere de ſecunda. que eſt vemolitoria ſiue reſtitutona: circa quam quia
pretoꝛ fecii edictum ſuum:ponuntur eius verba que talia ſunt. pre⸗
tor ait ⁊c. accurſius floꝛentums. sõäl
K Munciatum. ab eo qui iure poteſt nunciare a··
INMe quio. verba nunciantis ponit pretoꝛ. accurſms.

a Habueru. veritate inſpecta non reuerentia pretoꝛs. ac.
b Pretoꝛis.ſed cum non fiat ex aliqua e tribus cauſis:.que ſunt
ſupra eo.de pupillo.S. ſextus:non videtur tenere nũciano. ⁊ ſic nec
contra preroꝛem factum. vi. j. ve remiſ.l.j.S.j.que eſt contra. H?
aſſerebat ſaltim vel aliuo erat ibi.vt.j. in illa.l. æ reniſſionibus
impedimentum. vt S.e.l.j.m principio dixi. ac.
c SBeſtruere.ſi poſt enuncianonem facit. .
d Siue locus. quia parabat ſe ad ediſicandum. aʒo.
e NWacuus.habet tamen foꝛmam.vt.j.e.ſtipulatio.S.opus.
f. Edificatus.quia vult deponere.vt S.l.j.S.opus:vel dic edifi.nõ
tamen perfecit.ałs ſecus.vt.S.l.j.S.j.accurſuus.
g EEdlifi. id eſt inchoatus echficare. ac.

i Factum. modo incipit expoſitio vlpiam. ac.
k Interdictũ.d ope.no. nu. in cuius locũ dat᷑ acti.in factum.
IDBHabebit. Mota de pena non parenus ſic.j.de re mili.l.uij.S. in
bello. ſed in caſibus ſallit. vt S. de pupillo.S.ſiquis riuos. 7. l. . S⸗
ſiqͥs edini.ſic ⁊.j.qð vi aut clã.l.ſi aliꝰ.S.belliſſime.⁊.S.eſt ⁊ alia.
m NQuicquid. habetur vi ſanſdatio. Ad.

h Au. pꝛetor quod factum eſt. mãliter ponunt᷑ hec verba.

n Mullo.i. comrachcente. iure.
o Siquis. edificans.

Sanſaare, cum eſſet ei nunciatum. Idem putat pla. ſi ſit gatus

f fd ꝝ wöe — — — —

a

0
g
frdi
Al
hlie
iean
Ns
wum.
ien
g
a
t
oo
. &
t
.

Wor
.
ſgui
..
emtne
1tl

uſont
1ſene
nta. N
Kintn

1

un.
elI

ilig⸗

ſip⸗

—

mutcipere mdicium. accurſins.

q Snpulari. e opere vemoliendo
r Debeat. id eſt pro remiſſa haberi niſi modo velit recipere. vt. J.

S.ſi aliquando.accurſius flo.
Der actoꝛem. id eſt nunciatoꝛem.

¶Remitti. id ẽ
pro remiſſa habe
agtur: ſic in aut.

vt ex act᷑. inſtan.

w. S. fi. ſic ergo
ſi ſtatim poſt nũ⸗
ciauonem offerat
obtinet quod hic
dicit. Bed contꝛa
L. de ech. pꝛi. l.
finali. vbi ante
tres menſes non
guditur volẽs e⸗
diſicare etiam ſi
millies vellet ſa⸗
tiſdare. Sol.hec
Fm illã.aʒo.Alij
ibi per pꝛetoꝛẽ

Hic per ſe. vel ſol

ue vt ibi. accur.

vVBebeat. nũ⸗
ciatio.
x Hoc interdi⸗
ctum. ſcilicet re⸗
ſtitutonum. go
eſt in prinẽ. hin⸗
legis. ac.

a Perpetuo. id

an. vt inſti. ce ꝑ⸗
petu. act.in prin

cpio. ſecus in a⸗

lo ne vis fiat ei.
exponunt, id eſt

„

ceinde actoꝛ ſtipulari nolueritĩ ea
cauſa eſt: vt remitti œbeat. nam
cum per actorem ſtet in ea cauſa ẽ.
vt remitti ebeat. Hoc interdi⸗
ctum perpetuo datur ⁊ heredi cete
riſq; ſucceſſoꝛibus competit: aduer
ſus ipᷣm q; qui opus fecit: vlł factũ

ratum habuit: interdicto locꝰerit:
plane ſi quer atur an in heredeʒ eiꝰ

qu opus fecit interdictum hoc cõ

petat. ſciendũ eſt labeonem exiſti⸗
mafſe: in id quod ad eum peruenit
Dumtaxat dari opoꝛteꝛe:vel ſiquid

vlo malo ipᷣius ſit factum: quomi

nus peruemiret. Monnulli putãt
tam actionem in factum eſſe dan⸗

dam ꝙᷓ interdictum:quod verũ eſt
BHeinde ait pretor quem in locũ
nunciatum eſt: ne quid noui operis
fieret:qua æ re agitur:ſi x ea re ſa
tiſdatum eſt:quod eius nomĩe cau

tum ſit: vel niſi per te ſtat quomi⸗

v oc interdicinm. pꝛoxi.

A. . op

xNacere. id eſt qui vnlt pꝛocedere in opere iam incepto. ac.

Dedit.vel ſuit paratus.ac.

y*
3 Decus.ſic..ne quid in loco publico. l. finali.

Ecdiſicia. imperſecta.

nus ſat:ſdetur: quominus illi eo lo
co opꝰfacere liceat: vim fieri veto.
Hoc interdictum ꝓhibitoriuʒ
eſt ne quis prohibeat volentem eũ
facere qui ſatiſdedit: etenim perti⸗
net ad vecus vrbiũ edificia non de⸗
relinqui: nec quiciꝙᷓ intereſt iure

quis edificet:an nõ iure cum ſit ſe

curus is qui opus nouum nuncia⸗
uerit poſteaqꝙ; ei cautũ eſt. Hoc
autem mterdictum competit ei qui
ſatiſdedit: adijcit᷑ ⁊ illud ſi ꝑ te ſtat
quominus ſatiſdetur.proinde ſi ſa
nidatum non eſt ſed repromiſſum
huic interdicto locus non erit:neq;
enim permittendum fuit in publi⸗
co edificare pꝛiuſqꝙ apareat qͥ iure

quis edificet.⁊ ſi ſatiidatũ ſit cau⸗

tum tamen non pſeueret intedictũ

ceſſat. Si aliqñ ſtetit ꝑ nũciatoꝛẽ
qminus ſatiſdet nunc nõ ſtat inter
dictũ ceſſat. Hoc ĩterdictũ ceſſat

c JIure. veritate

inſpecta.

d Securꝰ. iu⸗

re: vt ⁊.j. ſtipula⸗
tio. S. j. c.
e Hoc autem in
terchctum. quod ẽ
in. S. deinde. ac.
fVoc interdictũ
pꝛohibitoꝛium.

g. Sgtiſdedht. de
opere emoliendo.
Adijcitur. par
tim expreſſe. qina
rennſiſti expᷣſie nñ
ciationem: ? par⸗
tim tacite:cum vel
let ſatiſqare: tu ni
hil dicebas. nã ha⸗
ebitur ammodo
pro remiſſa.
1 Illud. in ver⸗
bis pꝛetoꝛis.
k Per te ſtat. ſcz

nunciantem.
I MDuominus.

ſubaudi hoc inter⸗
dictum competat.
m Interdicto.
ꝓhibitono ne vis

fiat ſibi edificanti.

n Mon eꝛit.ſi to
tum hoc reſponſuʒ
intelligas in publn

perpetuo poteſt nunciari.accurſius flarentinus.
b Et heredi.conira. S.e.non ſolum.S. moꝛe. So. vt wi.
Succeſſoꝛibus.enam in rem foꝛte: vt argu.j. de iti. actuq; pri⸗
ua.l. aparet.S.j. accurſius. .
d Habuit. eum nomine ſuo ſit factum. vt. S, e. edibus. in fi. azo.
e Interdicto.de ope no.nuncia. ac.
fDPeruenit.ſcilicet vt patiatur. vt.j.e. l.pe. non in pena.i.nõ as
expenſas:vt.j.quod vi eut clam.l.competit.in fi.g.
g el ſiquid.ĩoꝛte ſi alins tercius qui poſſidet voluntate heredis
non preſtet patiennam vel difficulter: ad intereſſe tenetur. vt et ſupꝛa
wlo. l. in heredem. r. l. ſequenu. 2 5. vt in poſſ. le.l. 1s cin. S. qin
in poſſeſſione. accurſiis.

pH Monmulli. hbabuumus ſupra ꝙ ſi aliquis poſt nunciationẽ ecdli⸗

ficat teneiur eſtruere. ſequiiur quo iure.accurſius.
iPutant. ⁊ bene.ac. .

co. vt ſtatim innmit. neq; em ac. vdet᷑ maledicere. nam tuc bene ſuff⸗
cit repꝛomiſſio.vt S.e.l.non ſolum.S.ſi cum iure.⁊.. de pre. ſti.l.j.

S.ſti. ad hoc. R.dixit ꝙ prin. in priuato vbi non ſufficit repromiſſio

ſecus ſi in publico. ſcilicet opus fiat.⁊ hic ſubijcit neq; enm ⁊c. 1 qõᷣ
ſubijcit quo iure: ſupplet iure patet eum echficare poſtꝙ; repꝛomiſit:
ſic ſcutum ſuum albo ⁊ mro variamit. Alij totum in publico legũt

⁊ dicunt ꝙ alieno nomine volebat cauere: ſecus ſi ſuo. vt patet in di⸗

cto. S. de preto. ſtipu.ᷣ in fi. Lercij ꝙ ſufficit repromittere: vt poſſit ech
ficare.⁊ non cogatur ad pretoꝛem venire.vt S.de pu.S.is cui.⁊ non
æſtruatur qnod fecu.non tamen hoc imterdicto. ſcilicet ſecundo aget
ſed vt agat ſauſdet ſm. M. immo ⁊ ſi ſatiſdet non aget. miſi probet

ꝙ iure:puia permittente principe vel ſenatu:a hoc placet. ⁊ eſt plana

ſi alius vetet.⁊ ſm hoc tota in publico loquutur. Quid ſi primo nũ
cator vetet? Rndeo. adhuc licet non vebeat vetare ⁊ excepti. repellat
uidex tamen ex officio nõ permittet eum edificare: niſi conſtet quo iu
re ⁊cc.vi ⁊.j.ne quid in loco pub.l.ij.S.ſi quis neminem. Quarti di⸗

P Acnonem in factum. ex hoc edicto ad veſtruẽdũ qd factũ eſt.
1Interdictum. quod vi aut clam. que a in factuʒ poteſt dici. vt in⸗
ſti. de interdicns.S.fi.⁊ ſic concurrunt. ſed contra. S. e. l. j.S. j. So

iu. vt ibi. differentias ibꝛ nota. Iem nota ſex modis agi p his ope

ribus.duo ſunt hic. tercius S. pu. S. qin opus. ſed ibi non ao œ
moliendum. ſeo ao edificandum quod in idem recidit. Quartus.j.
oem ꝓximo.S.quintus ei ſextus.vt colliguur.j.eo.ſtipulato.S.

abet. gc.

ner Veinde. dictum eſt re pꝛimo 2 ſecundo capue huius edicti: qua⸗
liter pꝛouideatur actori. dicitis nunc qualiter ro.

n Nuem. ponit pꝛetoꝛ modo verba nuncianns. ac.

o RMeret. ſcilicet ſuper ea re ⁊c. ac.

p Re. modo inci

q H. i. quia.

pu ponere ſua verba. ac.

1 Ens. als eius. ſcllicet operis nomme. ⁊ als eis.ſ. nũctiby.
„Oadutum. ałs cautum. a ałs actum. id eſt factum. eri de⸗
bet ucem r ſenſus. ac. um qnod ſer
1 Rer ie ſtat. ſ. nunciantem ſupple quommus ſatiſdetur. ſi non
Pahes in textu. vt. J. S. hoc autem. ſcilicet de opere demoltendo ac.
c S. e. quia in re.S. j. ⁊ poteſt eſſe contra.C. d edit.pꝛi.l.fi. Soł.

Vt dixi S. S. ſi quis paratus.ac.

cunt ꝙ fiebat in publico.ſeo nunciatio fiebat ratione pꝛiuati commo⸗

di.vt.S.e.l.j.S.nunciatio.accurſius.
o Cautum. id eſt ſanſdatum.

p Mon per ſeueret.vt quia dies ſit ſinitus. vt. . n. j. qin bona. . fi

vt S.de in rem ver.il.ſi a patre.S.verſum.
q Interdicium. quod datur reo. accurſius.

na. 7.l.ſe.in pun.vel focti ſunt fideiuſſoꝛes mopes.vt S. vt in poſ.le.

l. ſi is a quo.S.fi.⁊.l.ſe.⁊ ad hoc.j.quoꝛum le.l.j. S. antepe. qo ait.

r Si aliquando. per nunciatoꝛem. ⁊ ua competebst interdictum

edificare volenn.accurſius.

Mon ſtat.ꝑ nunciatoꝛem quominus ſatis accibiat.
Interdictum.ne vis fiat ei. ⁊ ſic licet variare m i0. ſic a. j. quoꝛũ
le.l. fi. S.fi.⁊ S. arbi.l.celſus.in ſi.a.l.ſequenti.

vCcCeſſat.id eſt ſibi non datur miſ ſanſdet.ac.

1

xDHoc inerdictum. ne vis fiat ei. qdð eſt in. S. veinde. ſecus in alio
quod eſt in pꝛn.l.vt g.e.S. hoc interdictũ.que eſt contra.
a Meſſat.ałs ceſſat ałs caſſat.⁊ dic ſᷣm H. ꝙ ſi non ſanſdat infra

annum non admittitur: poſtea ſatiſdare volens ꝛvt ei ↄpetat intdictũ
ſed ſi infra annũ ſatiſdat: tunc heredi dar᷑ vr ſubijcit.⁊ ꝑpetuo ſm. b.
ſic ůͤ ceſſat.i.nõ naſcitur de u o.vel lege plane vi duret infra annũ⸗

non plus licet exceptio ſibi ſit ꝑpemũa: vt. C. excep. licet. 2 naſcet᷑
ſ. boc interdictum nõ ex die nunciatioms: ſed ex die ſatiſdationis. nec
tamen tunc. ſ. cñ eſt ſatiſdatũ currit annus: cum nec agi oſſit: ſed ex
die mqmierationis ſicut in pigno. aci. æ in quibuſdam alijs dicimus
vi S. de pigno. act.I. ſi rem alienam.S. omnis. ⁊ m hoc n obſtat.

de edifi. pri.l.fi.cir
ca prin.quia ibi di
cu ænuncianoneʒ
ab initio poſſe fie⸗
ri poſt annuʒ a die
inchoati. oꝑis.hoc
mierdicinm ne vis
fiat ei cui nuncia⸗
atum eſt datur vſʒ

b Poſt annum.⸗
ſi infra annum ſa/

uſdatum non fuu.

ſTaipulatõ
gque aliqn
eſt ſatiſdatio. ali
quando cautio.ac⸗
d Munciatione.
remittenda 2 opeꝛe
emoliẽdo: ⁊ fit ſic
ꝓmitus te heredẽ
ue mum. vt . eo.
nõ ſolum.S. fi. re⸗
ſtuurum ſtuis ſum
ptibus quod poſt

venunciationem fe

ceris? ſic et. C. de

edifi.pꝛi.l.fi.in fi.

l.⁊ volum malũ ab
eſſe. vt. J. S. habet.
damnuz quod ob

id inflictum fuerit

reſtituturuʒ. vt.j.
ti. j.l.qui bona.S.
ſi quis opus. aut
ſi hoc non feceris.
quanti eg res erit:

vt. · e. S. ſine aut.

7.S. idem dicit. illa

autem clauſula ſi iudicatum fuerit non iure factum. vel per te ſtetert

poſt annum: a heredi ceteriſq; ſuc⸗
ceſſoribus competit.
v Apianus.
Tipulatio de operis noui nu
ciatione interponi ſolet: quo

tiens vicinus dicit ius ſibi eſſe p⸗

hibere vicinum opus nouũ inuito
ſe facere. Siqᷣs aũt vult pt⸗ opꝰ
nouum nunciatũ impune ediſica⸗
re:offerre vebet ſatiſdationem nun
ciatori. Quod ſi fecerit: vtriq; con
ſultum eſt: tam ei qui nunciauiti qᷣ
niam cautum habeat wopere reſti
tuendo:q ei cui nũciatum eſt:quia
molicio eius non impeditur. ante⸗
qᷓ enim caueat: quicquid edificaue
rit: interdicto reſtitutorio ſtrue

re compellitur. Habet autẽ iſta

ſtipulatio conditionem: vt ita e⸗
mum committatur. ſi iudicatũ fue

rit: ſiue ante rem iudicatam cauſa
que acciderit: neq; res vefendatur:
⁊ e wlo malo ſubijcitur clauſula.

Opus autem nouum factum ſic

accipimus: non ſi vnum vel alteꝝ

quonnnus iudicetur: tacite intelligitur. vt. j. S. habet.ac.
e Solet. reſpondu hic iuriſconſultus tacite oꝓpoſutioni.ac.
fSi qmis.offerre. Mota ſic. C. X contrahen.ſti.magnam. ſed ar.
dtra. J. quorum le.l.fi.S.j.ac. SèGM

Reſtiuuendo.in pꝛiſtinum ſtatum. ac.

*

Aolitio.i.ↄſtructio: ſeo vemolitio ↄtrarium ſignificat. ? eſt otra

E. ediſi.pri. l.fi. So. S. l. ꝓxi. S. ſi qͥs paratus.
i Reſtitutoꝛio.quod eſt in pꝛin.l.pꝛetor.

3

CLompellitur. q
PHabet autem ſti

5 vi aut clam. vel act.in factum ex hoc edicto.ac.
æe ope demoliendo.de qua dixi. S. pximo.
m Conditionẽ. ſ.tacitã.ſic.j.titu.j.l.uij.S.hocᷣ aut. ⁊.J. e ſolun.

cum quis.in prm. ſed ar. ↄtra.. acquiren. poſſ.l.ꝙ meo. . ſi furꝛ
oſo.⁊ de duobo reis.duos.in prin. ac. Ne

n Eommitatur. ad mereſie vel ad opis dvemolitionem.
0 Si indicatum. ſ. opus nõ iure factn: extunc g demũ poterit agi
ex ſtipu. Sed qua actione agetur in hoc ꝓnunciet᷑: Hn. ↄfeſſoꝛia vel

negatoꝛia vel rei ven.p quas non conſeqiit᷑. vt ſuis impenſis eſtru⸗
at: ſins edificanus: ſ̊ im oſequit veſtructionem.a itꝗ neceſſe eſt agi ex
ſtipul.ſecundo iudicio ⁊ ſuis umpenſis: ⁊ ſic duo ſunt iuchcia. vi nõ.

7 . .

l. px. S. nonnulli. ſed ⁊ ſi ex eo quod fit in publico: interpoſita eſſet ſtr

pulatio: ad hoc vr ↄomi

ttatur:aget᷑ prius acnone populari in factum

petẽdo id in publicũ a dicẽdo nõ iure factn: a ſic omunt᷑ ſti. lata ſnia.
p Due. id eſt aliqua. ac. c omunt itt.

ꝗ Mec;. i. ꝙ non res vefendatur ac. ſic S. e. ti. l. ſi prius. ⁊. J. qJ
vi aut clam.l.j.S. j et ſiquis contra.⁊.l.vim facit.in prnm.
r Subijertur, in ſup
mittis ꝙ wlo malo no

ulatone. vt dixi S. m pꝛmn. huius. l. hoc mõ: p⸗
fiet aliq.q̊minus ſmie parear ſᷣm J. vel qͥmi⸗

nus uchcet: 1 ſic omitter ſi ablentet ſe. ſic a. . iudi. ſol.l. iudicatum.
VDpus factum. inceptum ſed non perfeeum.
1 Acipimus, vt poſſit venunciare vel vemolire.

vIFnſtar. vt ſic poſſit nunciari. ⁊ ſic eſt ↄtra Z.e. l. §. poteſt. So.
vt ibi. vel factum. ſ. ad hoc vt poſſit ex ſtipulatõne agi: vel ao hoc vt
contempta nuncianone poſſit pen eſtrui:⁊ ſic ſunt ar.contraria. j.
cæ polli. l.j. S. cepiſſe. ⁊ S. de auro 7 ar. le.⁊ ſi non ſint.S. quid ergo.
7. S. ſi cui. accurſius floꝛentinus. “”M
x Dpis. ſcilicz

noui⸗ac.
cementum fuent poſitum: ſed ſi ꝓ⸗
ponatur inſtar quoddam operis q
ſi facies quedã facti operis. Si⸗
ue autem res iudicetur: ſiue res no
defend atur. ſtipulatõ in id commit
titur vt viri boni arbitratu res re
ſtituatur. O ſi ita reſtitutuʒ no
erit:quanti ea res eri:tantam pe⸗
cuniam dabit: ſi hoc petitori placu
erit. Queſitum elt ſiplures wo⸗
mini edificarent: an omnes caueꝛe
ebeant: ⁊ ait labeo vnumquenq;
cauere vebere. quia reſtitutio ope⸗
ris fieri pro parte non poſſit. Ydeʒ
ait et ſi plures enuncient: curandũ
eſſe vt vni caueatur: ſi inter eos o
ueniat. Plane ſi non conueniatteti in ne eilgeer
gmn ſingulis erit cauendum. Idez gu. ꝙ ſcriptorpo
