. i. naturali conictione interueniente. nõ em̃ ſunt in
poteſtate nr̃i filij iure naturali.iĩmo iure ciuih. vt inſti. pr̃ia ptãte
7 qð ſubijcit:aut iure.ſ.ciuili.vt in adop.alij dicũt natura.i.iuregẽ.
cũ qᷣs capit᷑ ab hoſtiba vel iure ciuil: vi cuʒ quis patitur ſe venũdari
ad pꝛecium parneipandũ: vt inſti.œ iure ꝑſonaꝑ:ſi ad hãc non bene
ↄueniunt exempla ſequentia: vt puta ⁊c᷑. ̊ ad pnmam bñ. hoc &̊ mõ
vulgariter dicit᷑ familia.⁊ iſte eſt dñs familie.⁊ hec eſt ð ſamilia talis

hh Uputa. hec exẽpla ſunt: ⁊ eoꝝ qͥ ſunt ĩ poteſtate:⁊ eoꝝ qͥ exierũt

1 Solam ꝑpſonam.ſ.ꝙ eſt ſui iuris ſ̊ enã ius.i.vmimmũ qð habʒ in

verba. wvumo vxł prate quã hʒ in filios ſi quos habet. ⁊ hoc tercio mõ ſumt

—

4 4 5. 6 e 72

A⸗
ſi g
aultu
nn in
nſaſſe: hoc ſolũ e
4 2 teſtes accnſaſſe: hoc Slant
üq; dicimns c 2 iciſſe: puta ꝑ cõfeſſion 9. S. ſi qs. 7. l. deferre. 2. l. . n n n
i. et vbicũq; ſufficit ⁊ ome e fi. l. ſenatꝰ. S. ſi qͥs 3.cõ. pꝛe gae l ge
Lſui vel alie.in.ſunt.l.nam cni vn pꝛedicta Rbng teccin aurel ciuitate vel in ug aiee . nhnni
5. d his qui! S miniũ wmns. RKbana. accipimus. in 1. de ſeruitn. S. pꝛ * ns n 61.
Pareria.2 ſlinc. exiſtentiã ſui iuris ⁊ mnulnn cognanone. r ſic araa d u l.j.⁊. I.e.funcdi.ij.rñ.⁊ inſt Stabula. s iinci
K Eaoeeeeer quaria ngmſeatid p as leg:ag. m. in pn. ea; 3. quibo ea. nnin i
1 Sr e adopel. u in adop. a inſti. ſe zn⸗ diſge to deg
piin 8. n. not ca⸗ Almllie appellatoe ſem e ebulele. ſlhet
m ⁊ ſi. be ,2 4 lie otinekf. ibi nõ ſu ,D Ani
co ma ſamak. cum paterfa.moꝛit᷑ angmn aof 9 ceps ſanne genck.⸗ ean non eainchehee ſe. G
im cenſer omin Lxe ſubiecka fuerunt ſingulas fa arum liberos in s nõ vr hic grat nonme
. eriu ſinguli ei n 5 ſcunt᷑ patris nõ buandi fuerunt 1o Mon
ganarok re cdi. pis ipiunt habere. ſinguli ſſe palã eſt. qꝛ qͥ naſcunt᷑ patrisn r non. Vel ſnih
nã iure ꝓpo qᷣſq; milias incip ſbeũt. idẽq; euenier e Pa ſequut. Lp. facia ibi non. Aud
w congise Ri⸗ patrũſa. nomẽ ſenſt. i n ⁊ hic marne kam lia ſean liſſe arguiſſe ſolue vr wi. unekth
vnaz. Pic dic n eo qͥ emancipatus eſt. ne habz „ Vgicaſſe ẽ le uliſ inmnln
. ſ. in e⸗ ris effect? ppꝛi famili habʒ accuſaſſe ⁊ conuiciſſe. Vem. ſ Mernoꝛia. üpanſ
inſamice, ſul iu familiam dicimus ommu bana pꝛedia em. i. habuatones ex AisNen
Ani5, or F ur co ure anin ſi patrefa. moꝛtuo : omnia edificia accipan⸗ man aubue nereur nn
. .na .. 5t: rij n enmi Ia⸗ 1 mercedem. 1
aG onator ilias habẽt:tñ ſunt in oppidis: ̊ ⁊ Kejcnong,
0 Er gente ih? ge li ſingulas familias habẽ ert Wwlum ea que ſunt toꝛia Eelai
ſue ſingu 7 ſtate fuert t: ł alia meritoꝛ r
oↄſanguimate qᷣ ſub vn us pote foꝛte ſtabula ſunt: s vo Adi non lune
agnanöõe. omnes familie appellabunt foꝛte ſt in vicis: vł ſi pꝛetoꝛis vo ieroisdi ulln n
m. 7„7 4— g Peetoꝛia. lus tp
pSer uitutum recte eiuſdem fa diti ſunt in villis 71 ientia:qꝛ vrbanũ g P in qb⸗ (6hiefutens
ałs ſeruitutum 2 dem vmo ⁊ gente ꝓ luptati tm̃ œſeruien ia: qꝛ vrban cunt᷑ loca 4 aie ſuos kc
als ſeruienttũ. 1. qᷣ ex eagem dor uo q; ſolein⸗ appel⸗ prar n locus facit ſed msteria. patreſta. re nae muica,
ſeruoꝝ. eſt quta Seruitutũ q toꝛis oſten pꝛediũ no B ſiqui ſum m edi ſolem. ſic Nne deetan
ſigmiicano. lare famit᷑.vt in edicto pᷣt 30 C1 Pꝛoinde hoꝛtos cq; iqun b noꝝ 5. 5 vſu 1 ba. l. ln i
Be furns. 1. re tulo ve furtis. vbi pꝛe cijs oſtituti dicendũ ẽ in vrba plenuz. Fuyent
publicanis: v dimus lia publicanoꝝ de ineni: plane ſi p uriuz aiga
e furtis loquitur toꝛ loquitur ð fam . 9 gö⸗ appellatõe otin 4 arij foꝛte G Mralll,g. .
vt S. de pu. l. j. in d. es ſerui: coꝛpꝰ ꝗq in redditu ſunt vine 10er —— lin wnd
. ſammlie. on omnes lerun hoꝛti in giru 14 eſeruiẽtia ared
0 e zii ſruon cantiner aod dmon vel etiaʒ olitoꝛij magis enoln b. mſam K N
E li⸗ 11 , cauſa para daſ
r. Seruor t ſtratur eius rei cauſa pa ey Vrbana. bemꝰ? e,ß Vonlocus. nn
Puſcncanon es mi bo ſt vectigalis cauſa. alia outeʒ Bſentem cbee in quo ne.. ð pꝛe. m. Ahe
tnorr veenge hoc eit vect ſerui inentur ui non eſt in eo loco in ipꝛediuz. 5, iali⸗
mſterio. ſ. vecniga rte edicti omnes ſerun pr. Aqui non eit in abſentez l. ſi pꝛediuʒ. ſiul
us. vt hic ſubijccrr pa ibus coactis:⁊ vi bo.rapto. titur. non em trãſ mare eee, , prbanu.
nee bu. .j.S. ia vt ð hoibus co ſixterioꝛ res rel⸗ ſpetitur. non e foꝛte extra atin⸗ e.
Hon ieteri vſideramus:⁊ ſi fo i Orun 4
Piz .Ite redibitoꝛia familie eiꝰ ſ veſideramus ſt. ceterũ vſq; ad luo:ab
1 Alia gte eicti. emptoꝛis opꝑa aut far nam vr bis ſit abeſt. detar f k Si⸗ ieſpa
diglio eqicto. à jarur en de vi familie appel⸗ mentiam non abeſſe videtur ſ olere vel oluns. mrlen.
habemꝰ. S. vi bo. ⁊ interdicto vn ötineri comp⸗ continen ſe non videtur qu m. 4. Pone
ereefnen latio dmnes ebanenk Nem 6h, non Hiler oeſſe eſt:qu a latrro Raag
nem familie nõ ſa Hendit:ſ zſlüch luriuʒ pſonarũ qᷓ ab hoſti emar⸗ BlI. ſ
srbetgcnen g. pellarur ſamili n gemtoere ſangui⸗ nibus t ſiipulatio noxis ſoluum el
nie. et des hir ab eialu umi Genitari familiaʒ preſt are nõ exiſtimat᷑ gdͤ e⸗ 1 gno.l
ſic eodem mõ. ficiſcitur: quodã memo ,„ publicã exee ſn.
8Cosactis.i. cõ⸗ nulier autem familie ſue . onem 2 coertionem „ (lo non
reennt em ult nie. mu is eſt. Aius. ti knien
genmmltrent in a put ? finis e emplũ in ꝓcu. inſtiruendo. vt 5. we peu. föwanr
d ee venſe lbe PBſentem. pone exemplũ in 5 or ablens q eſt e on len⸗ ill am
ri ſiue ben ſant. vt mõ. vi S. hẽs hic exemplũ ſesie⸗l ſal erde venno cũ tractat᷑ Epeeſ. lot —
. * Be 9 1 — . a8 m . e . „„ .„ Ne * . . –
ctg,f reibnoria. hic gecipir ales Fſanle. a vi ar. l. j. ot hic 1 Se,callegan 8.g erern⸗ cum aaa dend ſoſtumm: ve 8. 7 mignun
3. x ech. e.l. j. F. ſi a5 ae ma vt 3. r eſt exemplũ S. e vi §. familie. E. en c. i. inter ſon gaeſt n iudicio. vt in aut. 5 teſti. rill
u Interdicto. ⁊ hic eoc ſcʒ familie. A dtrahi non rio dici abſens . n.
iner. appellatõne ſcʒ ger. ob. l. j. qua S. abeſſe. itet inter colũnas I Aie
x Cominer. appe vj. mocis. ver 5. ve dam. infec. l. iuj. ſt eſt in foꝛo: r latitet inter miſeg
y Item appellat eece emona. §. pe. 7. on latitet.tuc em etiaʒ 7 Vendino. vt 8. qbus Dolerar
AMemone. qꝛ ſit in memone. . m m Sin oc: vt fiat miſſio . 1 Snnn
. Mullier. hit accipit vt Sei⸗ eius incipit patna noreſta m⸗ dicitk abeſſe nt iund. um ſit ſeruus hoſtiu. vt inſti. 1 Detmn,
R. nns. unmun Pania peo r agnacra cogmiro. volſo .g vmona wheke vorelt vi ð. ex quio cau. ma. urz
2 fimns: qꝛ in ea fin j.7. J. l. px. S. feminagag. odũ ſupions n Cap ntus. vñ ꝓcu. habe * . mnphn ſ.
„ W iegitung ag. 1u. §. ⸗7. id zariũ ad ſexiũ modũ ſupiono de iure p. F. ſeruitus. er ibo cau. ma. l. ſuc Parpina
apta ad terciũ ⁊ ad quartũ vt z. de teſtõ m. l. j. F. j. b hoſtibus. in pn. reſtituit. vt Z. ex qu
Amtlie. a bra cõmilitombo ſins. vt S. leg. eg. tu. S. j. l. mnetur. ſi eſt abſens 7 Inem facit ) Nurme
l. ⁊ ẽ ſic ĩ pncipe 700 e. vt inſti. de leg. eag 0 Betrinetu n eadem. ulatõnem fa gaſ
vel agnatõe. vt inſti. d ſta. ho. l. caz Oo itur. . l. in es m: quam ſtip öx
a5 eminaꝑ. familia. 1. ptãte gtur matrẽ. vt S. de l⸗ curri um.ſ. ſeruu
25. pr in nhmie ineſoee 3.3 illud quo ad onginẽ. item p b Ec rnewacr emp.e empio. S. ettamn
legiume 2 ad nencl tzibiquo ad atum. ſi ex ſtipu⸗ emptoꝛ.
daeſe ardren t e qs in gram. §.
b i Achcaſſe. da exemplũ 5.

ſo: mmni
be. 7. S. atꝑ. vbi or ꝙ ſeruus q nchrameelloes mi
ibel eie, one exẽplũ S.de iniur.l.lex coꝛ.i 6 wrrut ik
Kei⸗ rsirena qui ſamoſum libelluʒ compoſuu. 1
in iudic B
Ku; in publicam notionem.

q Executõonem.ałs excuſatõnẽ.

li
D ẽt:ex qᷣbo agit᷑ noxa
iaria as ꝑtinẽt: ex qꝗ Geinvr
id pecuniarias noxi Ee⸗er o otd-
r enr aad e g hrfn. 5., Bterel. eu ucius
dierme⸗vi. z.e plebo⸗J. d non placet

N.

llree
ſlnie
„
nc

9 Di
e

M
e in
nn
4 AN.

1 N ;

1

auh ,52)
s ,aimd
mitl
iiur
ſun i

õ

Gunnini

tum eſt. ſed otra
S mandani. I. dr

toꝛ. vt euã pl⸗

tauozꝛez hered.

Kö. ſes

a i Alſta. rñdimus. vt ⁊3 de ſta. ho. I. ſiquis ita. s.
Et nepos.hoc eſt contra inſtit.qui dari tu. poſ. S. ſi.

vbi appellatione filij non continetur nepos. ſo. ſpictale eſt m van⸗

one tutoꝛis.vel dic vt plene dixi ſupꝛa.l.ſilij.vbi habes idẽ quod
hic.accurſiius.
c Et auꝰ. vbi

e Licet.i. lici⸗

ligeter in pn. ⁊ tum cõſumerẽt:nõ licet minꝰ cõſu⸗

e pet. here.l. he . .
rechtas.S. ſi re. Were ſi amplius vellet: lʒ neq; ob
funcio. ⁊ de ne. eam rẽ cõtra teſtamẽtũ facere vi⸗
anenac gearur dem
diik non eer 1 NMlege cenſoꝛia poꝛtus.ſ.ita
plus expedere. .
bac r ems ſcriptũ erat.ſeruos quos ꝛ

ũ qͥs duceret ſuo vſu ꝓ his poꝛto
liiumue datotquerebat᷑ ſiqͥs a ſici⸗
lia ſeruos romã mitteret fundi in⸗
truẽdi cã:vtrũ ꝓ his oĩbus poꝛto
riũ dare deberet:necne. Rñj. duas

volũtatis teſta⸗

ĩpendi volnerit
dixerit. ſed ĩ

taxauit.q.d.no
lo eos amplius
grauare c. ſie 1 .
8 v w. iter vi. eſſʒ wmũ ducere: alta qͥd eſſet ſuo

vel lolue vt ihii Vbi qᷣſq; hitaret ſiue ĩ ꝓuĩcia ſiue ᷣ
dicd. li gliena italia: an dũtaxat ĩ ſua cuiuſq; pa
11 nn iege. tria womꝰeſſe rcẽ diceret᷑. h de eare
cCccſona⸗ recte cõſtitutũ eſt eam wmum vni
iaue iug eennu (mq; veſtrũ deberi exiſtimari vbi

g. Poꝛonnz. qſq; ſedes tab ulas haberet:ſua⸗

qð vectigal dici

IAtriſes.i.atrium cuſtodientes. ac.
m Lolleraret.i.ſubſtentaret.

n Sibi. nunc ſolnit.

o SDeſtinatiqʒ. ñ &̊ qͥ gra culture ſũt. vt ð q̃ſierat.v qᷣ crcũ ſe ſt
vt hic ⁊ 8 de le. ijj.l. qret᷑.S.ᷣuꝰ.ſj videt᷑ ꝙ nec iſti eximãt᷑ qn poꝛti
tonũ ꝓ his ſoluat᷑ vi ò de public.⁊ vec.l.inidũ.S.quot.So.ibi
appellat vſualia.q̃ ad agroꝛu vſũ ſũt deputata.ñ ad vſũ ꝑſõe dñi.

p Clectoꝛes.ałs victoꝛes.i.victũ pꝑãtes ĩ li. R. vectoꝛes.i.auri

ge. ⁊ facit ̊ de pu.ſi publ ic.S.j. Itẽ facit S de au.⁊ ar.le.qᷣntus.

eẽ in hac ſcriptura qõnes.pma q̃d

rũq; rerũ cõſtõnẽ feciſſet. Quid

alj Aeell

vſus ſui prem fa. hre: qͥ ad eiꝰ coꝛ⸗

cũq; ergo in coꝛ
poꝛe iur fu mẽ
tio patris.idem . Dem.
an u di Vſta interpꝛetatione recipi
vt in ar. ↄtra S endũ eſt: vt appellatõe filij ſi
x m n g. 4 Auti filiafa. otineri ſepe rñdimus:
aut obeſt. ita 7 nepos videatur cõpꝛehẽdi: 2
d c Emite patrig noĩe auus quoq; vemõſtra⸗
to. monumen, MIfe Apia.
to.ſ.faciẽdo ⁊c. ptu

W

eãdẽ cãm aui hõarũ eſſe: vt cũ vi

7

q q Qeri. ſeruos oẽs. enã ſeragenarios. de hoc da exẽplũ z de
le.iij.l.vxoꝛẽ.S.teſtamẽto.⁊ ſic vocãt bononiẽſes.
r Puelle. ex interpᷣtarõe iñ appellatõe.pueroꝛũ etiã puelle ↄtinent᷑

vt Z. 5 le.iij. l.ᷣuis legans.S. pueris.

ſDemõſtraremꝰ.q ad.xiiij. an. in maribꝰ. et ad. xij. in fem. niſi
caſu· vt cũ legant᷑
eis alimẽta. nã fe⸗
mine ad.xinij. an.
mari ad.xviij. vi
det᷑ legato. vt S̊ de
ali. le.mela. ac.
14q QUi fundu.-
recepit. 1.
excepit.
u Duracias. al's
diratiuas quam
dicũt bonomenſes
ꝑ gulã. ałs duraci
nas. qꝛ durant æz
ſeruätur ad come e
denduũ.
x Purpureas. 1.
purpurei colons.
Recepta.id eſt

ſe toleraret: oẽs deniq; ſeruos qs
qſq; emiſſet: vt ipe hr̃et: atq; eis ad
aliquã reʒ vteret᷑:neq; ideo emiſſert
vt vẽderet:⁊ ſibi vſaerieos demuʒ

pus tuẽdũ atq; ipſius cultũ ppoſiti
eſtinatiq; eẽnt: qͥ in genere acto⸗
res cubicularij coci admĩſtratoꝛes
atq; alij: qui ad eiuſmõi vſum pati
Ent numerarẽt᷑. Alulus.
Veri appellatõ tres ſignifi⸗
catões het:vnã cuʒ oẽs ſᷣuos er a.
eros appellaremꝰ: alterã cũ pu⸗ 3 Aideri. ? ergo
erũ ↄꝛio noĩe puelle diceremꝰ. ter⸗

* .5 13 rapont M. vnñ ada vuam
ã n etatẽ puerilẽ mõſtrarem dicit comegiſſe vm
4 Dem. uolaß a vhis e
Eli fnudũ vẽdidit pomũ re⸗ rur hus aterbaz
7 ficus ? vuas dutaxat eatos weelil o
:7 eiuſde logi dñt & pomo.
duracinas ? purpureas: ⁊ ꝗq eiuſdẽ algj w uicn Rofolla
generis eẽnt:q̃ͥs nõ vini cã hr̃emꝰ: at⸗ ſe operueft.
2 —— deri. facit S. e. l. frugẽ
ds Geci appellant recepte vder n Sarne⸗
lianus. die ſenſuz

Inaria vaſa ꝓpꝛie vaſa to⸗ toꝛenlaria bñnf.

Reria placet ee. wlia aut a ſeris immi nara vaterr
tãdiu in ea cã eẽ ꝙdiu vinũ hr̃ent: legaro cũ vaſis
cũ ſine vino eẽ veſinerẽt ĩ eo nume vinarijs intelligir
Y— — gů.. n6 Gelijs. vt 8 q
ro nõ eẽ:qm ad aliũ vſum trãſ feꝛrri vino ꝛ triti. oleo
pñt:veluti ſi frumẽtuʒ ĩ higs addat᷑: le.l.pe.⁊ ꝓpt hoce

fuit opꝰ ſcire que
A e n . „ Vr erut vinaria a1q n
nũ hẽant:tũc in vaſis vmarijs cuz ueru a als de his
hr mentio ce le.

inanes ſint:tũc extra numeꝝ vina

Neciſſei. or aut eſſz vſu ſuo magnã eſſe dubita rioꝛuʒ ſint: quia aliud in his clau d. Dorrglätg e
. C. ve ncok. toné: æ magis placet ꝙ victus ſui dipoſſit. Fricanus. barten ſuppoſit.
— d cãparatũ eſt tm cõtineri. Iẽqʒ Ercis appellatione homies k Serias. gen
wmũ. e ſeruis eadẽ rõe queri quis eoꝛn V p contineri mela ait: vt ob 2 RPofſunt. a ſo
0αν vſus ſui c parati eſſent vtrũ diſ- Yeam rem mangones non mercato er agnlnin
moõ in ſernis. pẽſatoꝛes inſularij villici tneſes res ſ̊ venaliciarios appellarl a. n ake. des ep.
K Contineri. B textoꝛes ⁊ oꝑarij quoq; ruſ ici — kecte em. gfu u. J. ſi tutoꝛ.
aunn agroui colédoru cà hñt:ex qbus a Vnoꝛum appellatio ſiot Aer s go i aud
teſtamento. h⸗oe gris paterfa:fructꝰ caꝑet: quibus Bereditans vniueꝛſitatem illud a ac. ẽ).
vt F. e le verbo S b Adqatr᷑ impo⸗
victus. natur.

e CEum inanes. i. ſine vino. .
q Claudi. als claudi.⁊ abs addi.⁊ dic poſſit ⁊ ſolet.⁊ facit g de fũ

do in. ⁊ inſtrumẽto le.l.queſitũ.S.ſiquis eodem.

e m Ercis. pone exẽplũ S ve iribu. l. j. S. licet.
fBHomines.ſ.ſernos.nã de liberis nõ eſt dubiũ.

g Aãgones.i.ſeruoꝝ oↄꝑatoꝛes ñ dñr mercatoꝛes.qꝛ ſic a mercibꝰ⸗

dicerẽt.ſj ꝓbo noĩe venaliciarij appellari.vt q̊ ⁊ 8 mãda.l.ſi mãdatũ
iz vr̃ ſuos eẽ loco merci.S.vt S ð le.iij.l.ſᷣnos.S.eũ q̃ ẽ S.ſo.aliud ẽ
loco mercis vt ibi.ꝙ eẽ mercẽ.qð h̊ vetat.⁊ ſacit s l. nacis.

pomũ generale o ·

b Snoꝛũ appellatio. da exemplũ. teſtatoꝛ iuſſit bona ſua titio
5 Dn ab ſaee inſtuuuto. vt ſupꝛa ad trebel.nã quod. S. fi.
a hoc in ciuili appellatõe bonorum. ſecus in naturali. vi ſ upꝛa. e. bo/
noꝛum. 7. I. pꝛopꝛie. que ſunt. ar. contra. gdcc.
i h Dꝛam. pone exemplũ ꝙ teſtatoꝛ iuſſit aliquid fieri coꝛã titio.
Item pone ſecudo

exemplũ.j. e. l. ſi.
.jJ. rñ. item ⁊ ſupꝛa

W arbi. l. em. S.

coꝛam.⁊.l. ſed mi

pellat᷑ in pꝛ. JItezʒ /
pone ð aucto. iu.

.l. j.ĩ fi. ⁊ his o ĩbꝰ
fallit regula quaʒ
habes. J. e. 1. l. q́
pꝛ. vbi plene dices
k 1 SSW q. oſti⸗
tuet᷑.1. nus

mero vrbanoꝛu. 7

habes hunc caſũ &

e le. iij. ſeruis vr⸗
bamnis lega. S. eñ 7
facit S. e. vrbana
famił.⁊ & le.iij.l.
ſi füdus legatus.
I f Unci. cõti⸗
net᷑. ẽ ergo
gen?. vt Z. e. l. qõ
E facu S.e.locꝰ.

m EEges. ſ. dñr.

4 1. õ

u Ruſtica. ſ. ecdi
o Aille dicut. 7
ſic accipł de fũ.
m. l. ſi ita. S. fi. et

2 le. ij. ſi ſunduʒ .
ſub cõ.S.qͥ funduiu.
p Area. ſ. diccck.
Cũu. 1. iuxta. 2 . — 2„ —
18 Wnat: 7 er parte getoꝛis 1 parte D

r p Reuarica⸗
toꝛes.acci⸗

pe exẽplũ 8 de pua
ri. l.j. ⁊1 S de his ꝗͥ

no. mnfa. athletas.
S. pꝛenaricator.

1 d Ebere. inci

pere debe⸗
re.qñq; alii.ſ.qᷓtũ
ad trãaſmiſſionem

S.cũ igit.

iEt ceſſit. vt t

j.ti.j. in oĩbꝰ.mſi

res ipſa capiat dila

nonẽ. vt 8 de ver.
ob. inte ꝛdũ.vel ni⸗
ſi venerit cũ ſacco
paratꝰ. vt de ſoł.
l. quod dicimus.

certum extiuram. tunt enim habetur ac ſi eſſet pura. vi S e noua. l.
ſi pupil.S.qui ſub con. ac.
3 τS alienn. qu od vtrahitur de bonis. vt S. e. l. ſubſignatũ bona.
7 Zata. pone exẽplũ S de inſti. ſed ⁊a ſi pupillus.S. ꝓſcribere. ac.
9 Dmnes. vel maioꝛ pars. quod plene dic vt. j. e. I. lae.
ꝑE m Anus. ſubimꝰ. ſiue ve pſonali ſiue de patrimonia
ne eſt. vt . de mune.a hono.l.j. S. illud. ac.
a Lege.coluncnʒ accipit᷑ hec oꝛano.vt ſupꝛa.e.iriphei.S. videamꝰ
eſt ergo lex neceſſaria.vt.C.d epiſ.a cleri.l. his. Item cõſuetudo
vt.C.noua.vecn.per iom. Jẽ imperiũ.quia non mii a pꝛincipe peti
poteſt vel nuncijs eius.ſic in patrimoniali.in perſonali ſimiluer. vt
in mtela. nam lex. xij. iabularum. defert agnaus tutelam 2 moꝛes,. nõ

—

nuutriendus: in vrbams ſeruis con-

IMondũ venit.m ..
vicdet᷑ ſemꝑ veniſſe. vi S de ver. ob.l.eũ qii kalẽdis.que ẽ ↄtra. SO.
ebetr᷑ vt ibi.nõ tñ cũ effeciu põt exigi. vt hic.
x Sub condt. ſ. ſtipulatns fſfſſfun.
y Denckte. que cõditio ẽ e futuro g ſi cer. pe.l.itaq;. ⁊ qm̃ non eſt 11

7 ipſa lex.xij.tabularum ex moubus eſt.⁊ imperiũ maioꝛis inter
ponitur ſi opus eſt alijs modis.vt ſupꝛa.e.munꝰ,7. J.e.ti. pupil⸗
lus. S. munno. L S L
b Sponie. vt. J. j. l. wnariso.
c Mon quodcũq;. lerge accepto iſto nomine muuns. aliter q;

hoc munus eſt
cum cauſa ⁊ ſi⸗

ac ius ſucceſſioĩs ⁊ nõ ſingu⸗

nd pa eſt nimia negligentia.i. nõ in- ne cauſa. wnuʒ
sres wmonſtrat. Loꝛen. telligere qö ees intelligut. Arc. ſanper une cen
Dꝛam titio aliqᷣd facere iuſ⸗ nus ꝓpꝛie e qo neceſſarie nũ eſt genꝰ. mu

us:nõ Ndetr᷑ pnte eo feciſſe: ubimꝰ lege moꝛe ĩpioue eiꝰ mus ſpecies ſu⸗

officõ ßͦ ſpote pᷣſtant᷑. ꝗ ſi nõ pſtenk
nulla rephenſio ẽ.⁊ ſi pᷣſtent᷑ plerũ
q́ᷓ; laus ineſt: h̊ in h̊ vetũ ẽ: vt non ra. qmia quiq;.
qpcũq; munꝰidẽ wnũ accipiat᷑.at x Zmnpenum.
4 or *E yt ſupꝛa de ur.
qo WDnui ſuerit ꝛid munus recte di 5 om. iudi. l. im-
catur. Sulus. beruz.
ſtituetur. Lorent. DPteſtatis vbo plura ſignufi ſ Patria. po⸗

AIVnngdi appellatõe omne ediſi er
EE . . ——* EP’ 1 patri. po. in
ciũ ⁊ omnis ager ↄatineł. Oʒ piũ:in pꝑſona liberoꝝ pꝛima ptas: paincipio. ac.

tur coꝛã eo feciſſe. Scire aũt ñ etiã
velle is debet. nã ⁊ inuito eo recte
fit qð iuſſum eſt. Arc.

S.0 natus eſt ex mancipijs
vrbanis ⁊ miſſus ẽ in villaʒ

tis.plu

in vrbe area:in rure aũt ager ap⸗ fencit:pñtis coꝛꝑis copiã faculta⸗
pellatur. idẽq; ager cũ edificio fun/ temq; ſignficamꝰ. In lege at⸗
dicitur.
Reuaricatoꝛès eos appella⸗ ſe videri: ⁊ ſi eius iudicãdi ptatem

mus qui cãm aduerſarijs ſu- buerit ſabinꝰ caſſiꝰ aiũt. Tpi.

ER

Erũ ẽ eũ qͥ ĩ carcerẽ clauſus
ẽ nõ videri neq; victuʒ neq; i

mus. vt ſupꝛa

i Habnerit.
dimittere vo⸗

rei cedũt. a varicãdo eniʒ pꝛeuam Aa us eſtt d

—11 . 0 * . ſupꝛa de vſuca.
catoꝛes dicti ſunt. Sem. vincul eſſe:niſi corꝑi eius vincula ſequuur.5S. ſed
Ebere diem ſigmificat incipe ſunt adbibita. Abolenus. ſ eudeauelo.
teberi pecuniã. venire diẽ ſi MNter illã cõditõnem cũ fari appꝛehendedu⸗
Gnincat eũ diem veniſſe:qͥ pecuma portuenit 1poſte fari potue⸗ ae luleſ
peti poſſit: vbi pure qͥs ſtipulatus rriit multũ inteꝛeſt. naʒ poſterioꝛezʒ ſegumur . g
fuit ⁊ ceſſit ⁊ venit dies:vbi in diez ſcripturã vberioꝛẽ eẽ cõſtat:cũ fa-⸗ aurem.
cõditõe neq; ceſſit neqʒ venit dies ſigniſicari: quo pꝛimuʒ fari poſſit. tceſt.i vi

Edẽte ac õditione. m itat conditionem l⸗ culis. pone exẽ⸗
pẽdẽte adhuc cõditione. Æπ Iſtem ita datam conditionem l ⸗ uun e

enũ ẽ qõ nos alijs ebem?. es ſuũ lud facito in diebus: ſi nihil pꝛes pems. l. auc. da⸗
q alijobis debet. Natacul Iterea fuiſſer aclectum in bidno ſhen r⸗
lis pon ere eum

qui in carcere detinetur. Item no. hic non eſſe in vmculis incarce⸗

.

ſi in calu. vt a de ver. ob. l. lber bomo. S. x. ſed ſſei
ratum. hoc eſt verum pꝛopꝛie.ſed in larga ſignificatione lic. vt ſun

S. ſoluti. a facit. J. e.l. vinculooon. .ð
1 Mer illam. vberioꝛem. ad opus vebitons. i. longioꝛem ſa
cu petiuonem.a pone exemplum in ꝓmiſſione iter viuos
in vltima voluntate, ac. .

emplo euidenuus. vt ſi dicat teſtato: anno duodecimo liber eſto.
vel poſt annum. xij. nam pꝛimo caſu ſtatim inchoato.xij. an. erit
liber. ſed in ſecundo wmũ eo perfecto. vt g de ma. te.l. ſi ig fuern
leleee facit S de contraben.emp.l.qui fundun.
n Item datam. 1. oppoſuam. ac. V
o Hiquo. ſic in diebꝰ. vt hic ſu in annis vt poſt annos lber eſto

*

l dicas be⸗

nis vbi duo teſtes iufficiũt. vt S de te. l. vbi. ſed huic ẽ ar. 5 de ver.
ob. ua ſiiei n. ſed hic nõ fuiſſe dies imo 3 appoſitus. ibi ommſſug

in pꝛin. I. quuax

. . . . 2 — 5 l. .
nin io intelligat. YIaq ſi furioſus iubẽch habet ptatem. Vona aut n. ſe ſirt⸗
aut infans ſit aut wꝛmiat:nõ vide ꝓpꝛie ſunt: ꝗ nulla neceſſitate iuf cte pomtur.

d p Dteſia⸗

vſu vrbana edificia edes ruſtica in pꝑſona ſerui dñiũ.at cũ agimꝰ e 5 Dommu.
bille dicũt. locꝰ vero ſiue edificia noxe væditõne cũ eo qͥ ſeruũ nõ l. c.

h Signiſica⸗
Lpia. tinia in ptatẽ dñi rẽ furtiuã veniſ⸗ noxra. l. quo

luerit accipien⸗

pꝛa ex qm. cau. ma. 1. ſuccurruur. a. l. in eadem. 2 5. e.l, qui ne;. MM

m Fari poſſit. difficulter poteſt colligi hec differẽtia. ſed alio ex⸗

5 brẽnio eni intelligit. vt S e manu. te.l. libertas. S. fi. ſic ĩ ꝑſo

.

(Mbere.

hol. N⸗

n.⸗
Pouut.⸗
Cncuctorſun
s legouer
obtmnet ery
cn here.

uſu leyten.

lluc ſcica

Wttgo
vtſielidt
s Knli

1l I
iiiſt dlcens
Alſaj in ſu

Wcrog. Ntu
here. 4b!

npenn. ſie⸗

(iſrlarve

iel, ſet

1lard.
AmwsN.
hat.1.
108.2.8,d
Wers. 4
cognoſcer
berop.2.
ma.l,ſid
Mer
ols meen.
glo nece
m. 1ſeng
dt necen
1d togn
idcoen
1exem
go
dluo.
Necurionun
Pni ſöin be
. Neme

Mp.C.
ics nypi,

ſtuenam.
lui aſeryt⸗
hnnben
ſtirieſte
tſnmnen

4
nn
alhſas
) en
¹ Kelgn

Vosqe
wolfi

. Nrete

ſuebſpzdle

,i
ſehore
ncn
ttgerſten

1Wu,
t u
voltc
ſurſ
nin ſe
Ker.

linut

eri.
Anlut
ut Mu.
nin
wn.

1 en
Cin
nn
t
zi
n mn
anmt
u

gina 0i
ganiu
0ro . 4
1elli

per erꝛoꝛem.

PpP u Erbum facere. plene dic. vt. 5. e. licet. ⁊ facit. 5. e.l. faciendd c
verbo.⁊.l.facere opoꝛtet.
4 i Nconuentiombus. marime bone fi. az0.

2

b p Aulus rñ.expomit rubricam qð fal.in. a1nc.
Mon eſt. vt ⁊. S. qð fal. tu. auc.l.j.S. 7
dD Datus eſt. ſic nõ tenet dano. vt inſti. de cur. S.interdũ.ac.
eSiue nõ. ſ.eſt datus:ſᷣ ſic ꝙ datio nõ rener.

r. Placuit.no.magis ſenſum ac.⁊ ſic eſt. S.de adimen.le.l. f· Mõ eſt. . vere abuſiue tñ dr teſtm.vt.S.quemad.te.ap.l.ij.S.j.
ij. S. ↄchtõ. 7. C g Iniquus.i. fal
res pi.o. poſ.l ſus. ac.
.* de libe. p.⸗l.

iij. ac.

Ag here. qo

fieri põt. vi ⁊.S
ſi ag. veci. l. j. in
pꝛin. ac.

DPotuit. vt ſi

————

Nnuentioniboatrabennum

conductoꝛ ſuum
ius legauerit et

obtinet ergo vi
cem here. « poct

nlegerarus cum vectigalem municeps locan
ſone ins. v.õ. Nrint: vt ad heredẽ eiq' ſuſcepit pti-⸗
V vlue. l. ic tem neret: ius hereduʒ ad legatariuʒ ;

pus.S. finali.

gppꝛehẽ⸗

Mranttern potuutt. Aliſtrat?.

itionẽ impleri opoꝛtet. Ap.
Erbũ facere om̃eʒ oĩno faciẽ
K di cqm ↄplectit᷑. wnandi ſol⸗
uendi numerandi iudicandi ambu
lanch. Bem.

creandoꝝ aĩo ⁊ voto vxoꝛes ducũt

bis veſcendũt atinen. Mec em dul
cioꝛi noĩe poſſumus nepotes nr̃os

volütateʒ pon qᷓ verba ſpe⸗
Etari placuit. Cum igit᷑ ea le ige fun Pput ex ꝓle eoꝝ eaꝛuue diuturmita⸗
n vecti ocaue tis nobis memoꝛiam in euum reli⸗
quamus. Aulus
Autł.rñ.falſum tutoꝛẽ eũ ve
re dici:qͥ tutoꝛ nõ eſt:ſiue hñ
tutoꝛẽ datꝰeſt ſiue nõ:ſicut falſuʒ

Iberoꝝ appellatõne nepo-

q;;woet pentes pios:qͥ liberoꝝꝑ pꝛo⸗

Filioꝝ appellatõn om̃s qui ex no

chfilij appellare. Etenim idcircoſi
lios filiaſue ↄcipimus atq; edibus:

b MQui mod“ nõ
eſt. ſic fal ſus ẽptor
nõ eſt emptoꝛ. vi.g
in diem adtiec. l.
vbi aut. S. cũ dicit᷑

ꝙ male fidei ſic. vt

pata. ac.

i p Ecume. fa.

ſtipulamur. er ad
treb. l. baliſta. 2. I.

ſcribit. dixi plene
S. e. l, pecunie. a. l.

rei. ac.
R Continent᷑. ja
oms res pñt in pe
cumi ↄuerci.

ea qᷓ auferũt᷑ ſe⸗
cundo nubenti dant᷑.x.ꝑſonis.t em eſt exemplũ.C. æ inceſt. nup.
ſiquis inceſtu.vbi qui contrahunt inceſtas nup.non ieſtant᷑ in line/
am iferioꝛem. mſi vſq; ad ꝓnepotes. 2ðè
ySed et papyriꝰ. ↄtineri. hoc ideo: qꝛ ↄmode ſepari non pñt. vt.
C. ↄmunia vtri. iu.l.poſſeſſionum. ałs aũt atra. vt inſti.q da. iu.
poſ.S. fi. ⁊.S. cæ teſta.tu.quid ſi nepotes.
3 Placere. vt. S. e. l. filij ap. ac.
7 Reliquu. S. e. nõ eſt. . V W
9 Mos quoq;.loqui᷑ in ꝑſona cuiuſſebet deſcendentis. quia diẽ
nos.ſ.filios vel nepotes. .
ꝑDParẽtes pios.repete dcet.vt h̊ ſoluta ſiiꝓ ↄiuncta:a.l.ſuſpẽ/
ſiue vſq; iliuc filioꝝ:⁊ ibi reaſſume nos dico wcer.
a Quã filij. ſ. noĩe ⁊ no.h̊ ꝙ plus piligi filiũ pr ꝙᷓ filiꝰ patrem.
Sʒ qre hoc eſt? Rñ.rõ eſt in ſine.nã qubet res ↄſeruatõeʒ ſui veſi⸗
derat: vt videat pater ſuã namrã in filiũ ↄſeruari. vt q̊ ⁊ nõ econ⸗
tra. æ ideo plus eũ diligit. vt B. a. S. ve moſ. teſ. I. nam 2 ſi. a. ö. vñ
liberi ſcr ipto in fi.⁊. S.qð me.cau.iſti quidẽ in fi.ac.

„ fb tes ꝓnepotes ceteriq; q ex teſtm qo teſtm̃ non eſt:⁊ mocdiꝰini⸗
en bne; ts Eſcendt ntinent Hos enim quusq modiꝰ no elſt. Ermo. Ae aulhe.
liberou. vt inſi. om̃es liberoꝝ appellatõne lex. xru. (cunie noie nõ ſolũ nũerata parar. vt. S. vpoſi
ioꝛ large vtuur: neceſſariã Dieut cognationẽ ſingu⸗ oli ꝙ mobiles:⁊ tam coꝛꝑa qᷓ iura telligunt. da exemn⸗
tat. 1j. loxꝝ nominibo vti: veluti filij nepo⸗ continentu. Aulus. Ran e⸗ F i
ris oſuln: vt.ðõ. tCis ꝓnepotis ceteroꝛumue:qͥ ex his Ate culpe finis ẽ nõ intellige ſribere e iubauc
e m ius vo. ſo xeſcendũt quonens nõ om̃ibo:qᷓ ptꝰ re id quod om̃es intelligunt. e vel manoꝛ pars
r. eun. eos ſuntp̈ſtituʒ voluerint: ß ſolis Anncos oms oppellaꝛe vebem?ꝰ vab aa mur. g
uberos. a. . eo. his ſuccurrẽt: quos noĩatim enue⸗ noõ leui noticia ↄiunctos: ſ uibus aliud. S. . 4. ſa. 5.
Resneſtere. Flu rent.At vbi nõ ꝑſonis certis nõ qͥ fuerũt iura cũ prefa. honeſtis fami t nurer ſe igno.
maleſewrah. buſdaʒ gradib lanki 5auni liaritatis ie nl . Snn sSe- cedere.§.
meceſſariaz ex eodẽ genere oꝛti ſunt: liberoꝛuz nculoꝛũ appellatõe vel pii finai.
nranaanſni wpellhe reheaune⸗ Sz et 4 gablun duule ſi⸗ drenmtugin ne
. die. Ppapyꝛiꝰ fronto li.iij. rñſoꝝ ait pᷣdio icant᷑. cuſtodie vo tm̃ publica vr. z. e teſti. l. ij.
de neceſtni 1 vaͤlicon otubernali *7filſs cuſtodia. Ripho. RiZenn dopenn
ſaſ eoenarun legato nepotes q; ex filijs ↄtineri: Vgitiuus ẽ nõ ſolũ is q fugi ſcienduũ. . ſi alicu⸗
da exemplum. Mi volũtas teſtatoꝛis alit᷑ ſe hẽat. Iendi ↄſilium a wminoſ uſce⸗ Enlario⸗ e
E. Zinbus Filij ei appellatõe ſepe 2 nepotes ac ¶perit: licet id ſe facturũ iactauerit: ex vna ſalntaroe r
romnn cipi młtiphariã placer.diuq; maꝛ: ſp̃ qui in ipſo facto fuge viciũ men⸗ colloquio.
pñt ſbijci beſtiis cus reſcripſit nõ videri ſine iberis tis æduxerit.nazʒ 2furẽ v adulteg
h aaineno⸗ efunctũ:qui nepotẽ ſuũ heredẽ re T aleatoꝛẽ acᷓ alia ſignificatõeʒ ex WM
emplũ. C. ve ſe, liquit. Pꝛeter hec omia natuꝛa noſ aĩ ꝓpoſitõe cuiuſiq ſola dicer poſſit d r —

neſtis ra.fa.vt qᷣa
ſocius in hoſpitõ vel in ſcolis nõ inhoneſtis.vt..e.l. libero me. als
incipu maſurius.qð ibi dicu honeſtioꝛe: et pꝛopꝛioꝛi noĩe dicit cõcu⸗
bina ꝙᷓ amca.ſed certe melius ibi imnuitur ex inhoneſta etiam cauſa
ſit amcicia.

q Ronib. vñ tuliꝰ: amicicia ẽ ideʒ velle ĩ licins ⁊ honeſtis. vñ nõ ẽ
amitcia int latrones ⁊ fraudatoꝛes.ſʒ int᷑ iſtos ẽ fraus ⁊ ulꝰ: ⁊ io rei
turpis ⁊c.vt.S. ſoc.l.cũ dnob in ſi.⁊ drĩ amicꝰq̃ſi anim cuſtos.
r u Inculoꝝ. accipe exẽplũ. S. ex q. cau. ma. l. . S. j. n ibi dicit eũ
reſtitui:qͥ fuit in vinculis.qð expomit h.⁊.S.in dicto n.il.ſuc⸗
currit᷑.⁊.l.in eadem.⁊ ↄtra.e.l.qui neq;.S.ſolutũ.a.l.verũ eſt.ac.
ſ Cuſtodlie.ſ.appellarione.ac.
1Tm pu. vt in victa.l.ſuccurat᷑ in fi. ⁊ eſt ſic in inſti.de iure nata.
S.ſed quot.⁊.C.æœ caꝛceribo inhibendis.S.j. .
u f Ugutin? da exeplu. S. 5 edi. edi. 1. j. S. j. vbi vẽduoꝛ dʒ dicere
qͥs ſugitiuꝰ⁊c.qð exponit hicet in eodem n.l.quid ſit fugi.in
prin. 7. S. apud celſum. . S
5 Dicẽ poſſu.ſ.aliqs videlʒ ꝙtum ad penã inſernort vein : q vide⸗

42

ℳ „„Ekr
.

mi.l.j. ⁊. C. ð fur

rit mulierẽ ad concuvi. e. an iam mechatus eſt in coꝛde ſuo.
y Dpiet. ꝙᷓtum ad penã iuris cimilis. vt.S.d pems.l. cogiiatols. im
ſi in caſu vbi ſola cogitatõ foꝛte pumt᷑.vt. C.ad.l.iuliã ma.l,q̃ſquis
3 Erimina. ſ. adulterium 2 furtum. Kc. “
7 Eũ aliqᷓ̃ facto. ałs facto ałs acto. ⁊ habes idẽ ꝙ factum exigat᷑ ĩ
delictis. S. ad.l. a⸗ “

quił.ſiquis te ce/
leuern in fi. 2. S. e. . . .
l. ſepe in fi.. S. de etiam is qui nunqꝗ alienã reʒ inui⸗
ſrr. Sato vno ſi ubtraxerit: q nunqᷓ alienaʒ
ſi.f.S ap. cel. .. . mõr emſa. coꝛr it: ſi mo eiꝰ menti
ei debannemn e ſit: vt occaſione data id ↄmiſſuru
at aliqjd ad eſfectũ ſit: mñ opoꝛtet hec eadẽ crimĩa aſſt
an nö. vt. C. n q; pto actu intelligi: ideo fugitiunʒ
ñq; pꝛedi. po. . ſ. q; ⁊ erꝛonẽ nõ ſm ꝓpoſitõeʒ ſolam

Z. ext .CSDH . TI
7.5. de exnad ſ cum aliquo facto intelligi ↄſtat.

us ſiquis. qð itel· r Aulus
lige ſi ꝑ eum nõ re „ —.
manſil vt. . pa⸗ Aulgna negligentia culpa eſt:
pemituit. vt. S. ad. 14

&X illa pte edicti eũ quẽ ⁊ he⸗
diri. ö. de daoton eſſe optet heredis: he⸗
ſurns.l.q ea mete. rechib bonoꝝ poſſeſſio nõ vefertur

„ m Agna. po item in ſubſtitutõne his vbis quiſ

lum vt nis . 16. . quis heres mih i erit. ꝓximꝰ heres
frecere H l...5.e. m ſig nificat:ĩmo nõ tm̃ ꝓximꝰhe⸗

l. late. ß etiã ſcriptꝰ*. Dem.

Sð

x Bolns ?. i. cõ⸗ E

patur. vt. S. depoſſſ hi qͥ in eoidẽ municipio na⸗
ti. l. qð nerua S. Dem.
eiuſo · WRanſacta finitaue intellige
. 8. ecbem'nõ ſolũ œ quibus
ſc.al. mo. i⸗ WS e debemꝰnõ ſolũ e quibu
ec actio. ⁊. S. ſis ⸗ . r. G
ie libe eb ui.l. . . ſerſis fuerit:ᷣ etiã q̃ ſine otro
nõ aũt. a. S. de act. lia ſunt poſſeſaa. Dem
,S ſunt iudicio tminata trãſ⸗
Bac. lclr deſic. . ctone opoſita longioꝛis tꝑis
in lege.S s guoch etto finita. Dem.
2 inſti. de ſuſpe.tu. ☛— im 9 oii
S. ſuſpectus. ide in Vogd dicimꝰ eũ qͥ naſciſpera⸗
qualibet ſere crum tur: ꝓ ſupſtite eẽ: tũc ven eſt
nali dculneet cFre iire querit. alis aut nõ
1 * . 4
que wiũ im punit ꝓgdeſt:miſi natus ſit. Aius.
vt furti ⁊ etiaz in⸗ Ec enũciatõ q̃ fuit pluris au
urie. ac.

reoꝝ.xxx.ſił ⁊ quantitatis ⁊

4 e Xlula. pu⸗
ta ſi n ſint —
ſilij vel inf erioꝛes qui ſuccedant.mũe ſuccedant agnati nõ eoꝝ heredes

pt bic. 7. 5-Vnde leg. l. j. im pꝛin. vt.S. ex leg.ſe.con.bo.poſ.l.j.ac.

be Item in ſubſtuutõne. hoc dic vi S. e. ſciendũ in pꝛn.
cMon tm.i.nõ oĩs ꝓximꝰ.ſed demũ ſcriptus ſiqs ſit ſcriptus.ac.
d m Anicipes. nani ſunt. ſic ᷓ natuuas facu mumicipẽ.vti hic. et

ſupꝛa ad muni. l. j. in pꝛin. 2 alia plura. vt lbi plene notaui.ꝰ

facit ſupꝛa.e.munus in i. S
ę t Ranſacta. pone exemplũ. S. ad tertul. lI. j. S. fi. vbi mi ſucce⸗
dit filio.miſi ſin excluia.ſ.mr ſnĩa vel rãſaci. ł mſi ſu finita.
ſ.pꝛeſcr iptõnequia ſit ↄtra eam pᷣſcriptum. x. vel.xx.vel.xxx.an.h̊ ĩ
tranſaci. videtur contra. quaſi non poſſit eſſe. niſi ſit ibi lex. vi.C.cœ
tranſac.l.cauſas.⁊.S.de tranſac.l.j.ſj tũc lege ↄiunctim tranſaciõne
finita.⁊ iunge.l.ſequentem cum iſta.
fu Z ſumt longions.1. lonn.
q Qod dicimꝰ. ꝓ ſuꝑſtite. nõ tñ eſt pupillꝰ. vt in ar. 5. S.e.l.nõ
eſt pupilł. æ da exemplũ.ꝑ 8. de ſta. ho. l. qͥ in vtero.ſj opponit.
quid ſi ita ſu heredi. inſtiiutus ſi natus erit.j.dies? ſed hoc facit vo⸗
luntas teſtatoꝛis.ac.
h NMon ꝓdeſt. vt acqumat. ſ ałs qñq; ꝓdeſt. vt. S. de penis.l.pgnan
tis. 7. S. qn di. le. ce. is aũt cui. q̃̊ ad alunẽta mris. vi. S, ventre ĩ

iur inde ⁊ caluniatoꝛes axp 4

poſ. mit. l.j. in n. ⁊ no. o. l. ᷓ in vtero. a facit. . e. intelligendum.

i h Ec enuciatio.ſic qñq; loqᷣmur ſubſtãtia titij valet plꝰaure

oꝝ.xxx.ↄpꝛehendui ſimul quãtitates ⁊ eſtimatõnes ſpẽruʒ
que ſunt in bonis tuij. vi hic.⁊.S.e.l.ꝓpe modum. ac.
k ſ ꝗ caluniet᷑.quidã dicũt fuiſſe hãc quanda rubꝛicã.q̃ ita dice
bat. vel pone ca⸗
lũniet᷑ ꝓ calũnia
tur. vt ſi ſenſo:

ſtret᷑. qꝛ nõ veit
ad iudiciũ calũ⸗
niat᷑.i. calũnia⸗

„

lati ſunt:qͥ ꝑ fraudẽ ⁊ fruſtrationẽ

alios vexarẽt litibo: inde ⁊ cauilla⸗ voriſen 4.
tio dicta ẽ. Poſt calẽdas ianuari v inma cer. tẽ.
as die tercio ꝑ ſalute pncipis vos geageiſ agh⸗
ſuſcipiunt᷑.¶Cẽlũ Odez id æ.5. X . 1·
appellat: qð ʒbᷣ arcu mitti. Sʒ nẽ I Zinbo. nar
oẽ ſignificat᷑ qõ mittit᷑ mãu. IJtaqBʒ calũmari ſe
ſequit᷑: vt ⁊ lapis ⁊ lignũ ⁊ ferum ſacrimia ſciẽter
H noĩe cõtmeat᷑: dictũq; ab eo ꝙ) in ewtalziin
longinquũ mittit᷑ greca voce figu- aʒ. at.
ratũ ⁊ hãc ſignificatöõez Caullati
.. . 9 7 SE⸗ 1 uillatio
inuenire poſſumꝰ⁊ ĩ gꝛeco noĩe. nã acaluo calms.i.
q nos telũ appellamꝰ:illi ecipio decipis.
apellant:eoq; noĩe vulgo qͥdem
id ſignificat᷑:qð ab arcu mittit᷑.ſed
nõ minꝰome ſignificat᷑ qõ mittittꝛ nn Poſt calen⸗
mittit: apud grecos qdẽ ꝓpꝛionoie Rñ. qꝛ ſnctru,
vocat᷑: apud nos ù* c'i crat eris wrer
To tolij D „ uügnificatöne. ie⸗
telũ aſpellar. Dem iumnium em tale
Vos nos hoſtes appellamus ſignircat votuʒ
s pduelles appel⸗ 2 uotiõez oim

2 ꝗad vu ꝓ pᷣncep?

lwant p eandem adhectideʒ udicã mnalute. fae m
tes cũ quibo bellum eſſet¶ Locu⸗ Poc. c. ce ferijs
l. om̃es dies.ibi

ples eſt qͥ ſatis idonee hʒ) magni diem ni ortus.
tudine rei quã actoꝛ reniciendsʒ ee a wel ſi ꝓmiſi⸗
„orhi pi A i die votoꝛum.
petit· lerbũ viuere qnigezpu hac die dabis. H
tant ad cibũ ꝑtinere. Sʒ offilꝰ? ad qñq; eriã pꝛopi

atticũ ait his verbis ⁊ veſtimẽta ? alias cas indu⸗

ſtramenta ↄtineri ſine his enim ne

. puta ob egritu⸗
minem viere poſſe. Dem.

dinem. vel qꝛ in
hoſtes ꝓficiſcit᷑.
vel dic ſcõo Fm.
R.vota.i. ſacra

mentũ ſacramenta ↄſulib. qᷓ die calẽ. ian. intrant mgr̃atum. vt. 5.

e di.⁊ vemon.l.publius.⁊ ſic iurant.⁊ in eo iuramento habet
mentio pꝛincipis. vt in aut.iuſt iuran. quod pꝛe. .
o Teln.pone exemplũ ex. l.S. de fur. l. ſi pignoꝛe. S. fur. utem vt
inſti.de publi.iudi. S.item lex coꝛ.cerera ſunt plana⸗sc.
p q Nos nos. modermi. .—·½
4 Hoſtes. qui ſunt iſti habes.S. e.l.hoſtes. acur.
r Perduelles. no. crimẽ ꝑduellioms. i. leſe maieſtatis ) pᷣncipe;
vel remp. qſi hoſtile ⁊ abhbominabile. vt. S. ad.l.iuł.maie.l.fi.⁊
le. ij. cũ filius in fi. ⁊ inſti. de he.q abinte. S. ꝑ otranum.
1 Adiectõeʒ.ſ. pꝛepoſitõeʒ.ſ. pſone. vt. s. e. l. vbana. . ꝑnoctaꝛe
ſic ergo ꝓ ponit᷑ pꝛo ↄtra.vt et perfiduns. .
t Locuples.da exemplũ ſupꝛa qui ſatiſ.co.l.ij.in pnin.⁊ ſupꝛa ĩ
in ius vo. vt eant.l.j. ac.
u Werbum. putant. a male.
Slum.r im. de.
tramenta. ſ. lectum. ac.
. NMeminẽ poſſe. ergo verbo viuẽ vel vbo vict?continent᷑ hec que
hic dicunt᷑. vi ſupꝛa.e.l.vbo viciꝰ.ſj ↄtra.S.e.l.in ſtratũ. vbi dicit
appellanone victus nõ otinen ſiragula. qð eſt idem qð ſtratuʒ

ſi moꝛet᷑ et fru⸗

toꝛ pᷣſumi. vr.

citur ieiunium.

menmm
tun gu
