eoꝛumqʒ ad quos ea res pertinet. S.ſt opas. a Jn.
ſucceſſores autem non ſolum qui I.ſi nnus.S. ſids.
in vniuerſa bona ſuccedunt: ſed ? ⁊.S. fa. her. in iu⸗

—d dicio. ſ tu dic vᷣm
biqui in rei tñ wminium ſuceeſſe ¶ Dꝛ. non teneri ſuc
rint:continẽtur his verbis. Sʒ en dein in em. 3
— n . ab
vt ne operis loci ediumue vicio id Retum unebit aur
damnum factum ſit:ſtipulatio in⸗ pmoꝓmiſu.vt. S.
terponitur ve eo ſine ſatiſdatione si, den nr d.
que nõ ſolum ad totas edes:ſed eti⸗ emptoꝛ ⁊ ve hbe eri
am ad partes edium pertine. am uxi. S. e. ſiqs
Vicium autem edium ⁊ loci el. miſſum. S. ſi· ac.

ſe labeo ait: quod accedens extrin
ſecus infirmioꝛes eas facit.xemq;
nemo dixit paluſtris loci vel are⸗
noſi nomine quaſi vicioſi commit⸗
ti ſtipulationem:quia naturale vi
cium eſt:⁊ ideo nec ea ſtipulatio in

terpon itur: neq; interpoſita ↄmit

tetur. Hec ſtipulatio vtrum
id ſolum damnuʒ contineat:quod
iniuria fit:ꝛ an vero omne dam⸗

0. Sʒ vt ne. alłs

labeo quidem ſcribit de damno necałs nep non.
dato non poſſe agi ſiquid foꝛte E—deeit opis ſo.
terremotu aut vi flumims ali enenge
pi 6 9 0 0 W um qð vtrunq; ppᷣ⸗
di ctoꝝ ↄtinet. vt. S

ue caſu foꝛtuito quid acciderit.
D ę. Mier fruc. ⁊ ſic
HKZ loquit qñ in pua⸗
to fit.qꝛ tũc ꝓ his
ommb ſatiſdat᷑. vt.j.e.S. pe.⁊ quod ſubijcit ſactum ſic expone. re⸗
manet apud ullum cni datum eſt ſic ſupᷣ de udi.l.iuł. Item quod diẽ
ſine ſatiſda.intellige cum in ꝓpo ſuo pniuato loco fit.nam ſi in alieno
lIʒ puato ſatiſdat᷑.vt ſupᷣ eo.ptoꝛ.⁊ hoc ſᷣm Jo.⁊ ſic ꝗmodo de pᷣuato
dicit hic ⁊ ſeq̃n. S. ſed aʒ0. facit loqui ve publico. ⁊ qð dicit in pᷣjn. lo⸗
ci exponit.i. vicio illato ex opere in loco ⁊ non habet.j. ſine qꝛ bñ dʒ
ſatidatio interponi.vt.S.e.l.m ppun. l
p Nicium.ꝓ quo hec cantio iniervom? HZ
Et loci.non veniens ex oe. . „
rEExtrinſecus.i.non ex natura loci: vt qꝛ paluſtris vel arenoſa.ſed
ex deſectu ⁊ plerunq; vetuſtate. vt.j.e.S.item apud iulianum.in fi.
accurſius floꝛenunus. “èYJM
IEas. ſ. egges. ”ÿ”M
t SDeniq;.nunc æ ſolo tm.ſed qͥd ſiqͥs fecit opus in loco arenoſo.ex
quo ope vel ſolo iazʒ damnum timet᷑: N?foꝛte locum habebit hec cau⸗
tcio.vt.j.ꝓx.S.nõ.⁊.S. Fums.
k Qnia nãale. Mõ. parci vicio naturali. ſic. . ti. j.l.j.S.hec cautio.i
fi. Sea. S. idem amnt ſi aqᷓ. . S. item ſciendum. ſed ar. j. S. ad. I. aq. ſi
Huus pᷣuum.S.ſi foꝛnicarius.⁊ in aut.æ reſti.⁊ ea que pari.S.viam.
accurſius floͤe.. ““
ICommitter. ſic.S.de lega.j.ſi legati.

m hec iniuria.i.vicio ſic ponit᷑ inſti.ſi qdru. panpe. fe.di.S.panpi⸗
es.vel ſᷣm. R.iniuria.i.non iure vel culpa. culpa at᷑ tna ruinam fa⸗
ctam dico ſi cum pᷣuideres vel pᷣuidere poſſes vuᷣmum ruituram non
curaſti q̃ͥ minꝰ ruma ſtipnlatoꝝ noceret. .
n Sato.ſ.caſu foꝛtuito vt ſubijcit. ac.
o Yoꝛtuito.qͥ non potuit ꝓuideri ałs ſecus.vt.ᷓ. e.ti, l,qͥ bona.S.cũ
int,⁊ facit, S. ꝓx.S.⁊ qð ibi dixi.⁊.j.e.ſe.S.ac.

p Sernuius. violennia, ſola. K.
q Et rõnem.non ſolum ſuꝑioꝛem ſentennam confirmat.ſed etiam

rationem ſubdit.

r Mon admitti᷑ ſ.non tener: ꝓmiſſoꝛeʒ ve caſuali damno. R.
ſtPoſſit.ita ꝙ nõ ledat᷑ a ledat.vt.j.e.damni.in ꝓn.⁊.S.loca.⁊ cõ.

l. ex conducto.S. ſi
vis. accurſius.
tIgdem fᷣu i.cõ
trouerſia.i.umpetꝰ
VInſulam. cinꝰ
noĩie damni infecti
erat pmiſſum. R.
xBeinde.ſ.ſubi
to. accurſius.

a Ceciderint. ꝓ/⸗
pter rumam aliaꝝ
cunꝰnoĩe eratpmiſ
ſum. accurſius.
b Ffundamentu.
paulatim. aj0.
c Ruat. ſ.ptꝰ ex
intuallo vt pᷣm de⸗
riruina poſſʒ ⁊ ad
nerſus eam ꝓſpici
R.accurſius.
dD Alioqn. i. als
e Pꝛotinus. hic
mhil p? ꝓmiſſoꝝ ĩ⸗
putari. qꝛ ruinam
euitare non potu⸗
it. R.
f Ante ſit. ita ꝙ;
poterat muari. 7
ad hoc.S.de nego.
geſ. diuoꝛno circa
pn. accurſius.
g Sanum. q te⸗
net᷑ qnti valuit in
anno ꝓximo retro
accurſius.
b Factnuz in. vbi
pᷣſtabit qnti pluri
mi fueri a die quo
vita exceſſit in an⸗
no retro. ? ita ſi
dvuo moꝛtifere di⸗
uerſis tpib⸗ vulne

rauerint aliquem.
cuilibet fu ↄoputatõ
ex die vulneris ſui
vñ plus in vmꝰex
timatoõz poterit eẽ
; alteri?. vt. S, ad

l.aqͥ ł.l. ita vulne⸗
ratꝰ.S. exumatõ.⁊?
ed idẽ.l.q̃ act.S.ſ̃

a ſiqs. ſ caue nbi.
qꝛ non eſt ꝑ oĩia bo

num ſike. ſ. cũ nul
lo mõ teneat᷑ ſi ꝓu

nus cadat hic ·i. in. l. aq. ſic.lic diuerſimode. vt dictis.l.S.ad. l.aq. q̃

Seruius quoq; putat:ſi ex edi⸗
bus pꝛomiſſoꝛis vento tegule veie
cte damnum vicino væderint: ita

9.

eum teneri ſi edificij vicio id acci-

cerit:non ſi violẽtia ventoꝛum vel
quna alia ratione que vim habeat
diuinam. labeo ⁊ ratõem adijcit:
; ſi boc non admittitur iniquum
eſt:quod emm tam firmum echfi⸗
cium eſt: vt flumĩs aut maris aut
tempeſtatis aut ruine aut incendij
aut terremotus vim ſuſtinere poſ

ſit. Igem ſeruius putat: ſi con

trouerſia aque inſulam ſubueꝛtit:
cinde ſtipulatoꝛis edificia cecide
rint: mibil eum ex ſtipulatu conſe
cutorum:quia id nec operis nec lo
ci vicio factum eſt. Sin autem aq
viciet fundamentum ⁊ ſic edificiũ
ruat: committi ſtipulationem ait.
multum em̃ intereſſe quod erat a/
hioquin flrmũ viſluminis lapſum
ſit pꝛotinus: an vero ante ſit vicia
tum inde ſic ciderit ⁊ ita la⸗
beo pꝛobat.etenim multũ intereſt

quod ad aquiliam pertinet: ſa⸗

num quis homineʒ occidat: an ve
ro factum inbecillioꝛem. Quã⸗
ꝙᷓ autem ſtipulatio tunc committi

tur: cum vicio operis damnum fa
ctum ſit: tamen ſi opus factum eſt

ab eo quẽ pꝛomiſſoꝛ pꝛohibere nõ
potuit:ſtipulatio non commitxtitur
plane ſi pꝛohibeꝛe potuit commit⸗
titur.ſed ſiquis pꝛomiſſoꝛis nomĩe
fecerit vel eius ꝓ quo ꝓmiſſum e:

vt ne ponunt᷑. Item hic hĩ reſpectꝰ retro.j.certum tpᷣus.S.ad tpᷣus

dati damm.accurſius.

i Quanqꝙ;. ponnt. de iure vel fatio. vt a. S. v noxa. in delict;. in pᷣn.

2. S. loca. ſi fundus. .
cur autem. a.

l.ſe. ⁊.l.ſed de damno.⁊.j.dere iudi.ſepe.S.

k Momine fecerit. æ ratum ſit habitum nõ alit. 330

non licet. vt. l. ſicuti. S. ariſto. S. ſi ſer. ven. an nõ immittendo. ⁊ tũe
Lnon tenet᷑ bono animo faciat vel non vt hic.nec ob.j.de aq̃ plu.ar.

l.j.S.deniq;.qꝛ illud eſt verum ꝙᷓtum ad illum tractatum.⁊ im mul
tis differt ille ab iſto.fallit hoc.vbi fodis iuxta parietem meum ma-
gis ꝙᷓ poſſis.qð non licet. vel bꝛeuius veꝝ eſt.ꝙ quicqͥd facis in tuo

non tenebens mi
.Y hi ꝑ hoc edicium
“ nec omitui᷑ ſtipu
aut aliꝰ qui ꝓhibere potuerit fecu lano necnõ inter
ſtipulatõ iſta ↄmittet᷑. Preterea merhune
ſi furn nomine dammi infecti fue⸗ lo. vt. s. xe wlo.
rit cautum: veinde furnarij culpz l rem indam ve

damnum datum fuerit: nõ vemre

in hanc ſtipulatõnem pleriſq; vide
tur. Caſſius quoq; ſcribit qð ↄtra
es damnuʒ datũ eſt:cui nulla ope

ſegetib nocerem:vel ediſicia demo

lierint: ſtipulationem iſtam in qua
hec omnia ↄpᷣhẽdunt᷑: ſiquid arbo
rum lociue vicio acciderit:non eſſe
vtilem accionem:quia non arboꝝ
vicio ſed vi ventoꝝ damnum mihi
datum eſt. plane ſi vetuſtate arbo
rum hoc fiebat:poſſumꝰ dicere vi
cio arborum damnum mihi dari.
Igem ait ſi damni infecti ediuʒ
mearum nomine tibi ꝓmiſeroe⸗
inde he edes vi tempeſtatis in tua
edificia ceciderint: eaq; diruerint:

o Culpa. non
opis vicio. R.
naʒ ſi furni ⁊ fur
narij bene veni⸗
ent in hac ſti. vt

curri põt: ſti . 8S . k(d. l. ad. ſi Puꝰ
occurni põt: ſtipulationem non te⸗ Zennn §. ſi fur⸗
nere. Item apud iulianum re⸗ mnum. in fi.. que
latum eſt:ſi ex agro vicini arboꝛee eſt ʒ. vł ibi caiur
ten . . 58 noĩe ignis. ⁊ ſic
vi tempeſtatis Afracte in meũñ ag? generalw p noie
eciderint:eoq; facto vitib meis k fſurni.

p M venire.

Hßᷓ in aqlliaʒ. vt.S.
ad.l.aq. ſi ſuu

ſi ſ̃uus

noneʒ ceſſare / vi
ciũ.nãle.vt.S.S.

viciũ/caſus foꝛ

tuitus.vt.S.hec

item culpa. vt H.

q Laſſiꝰ. 5 ea
vuenerunt in
r CECui. dano.
ſNon ienere.
etiam interpoſi⸗

mihil ex ea ſtipulatõne preſtari: qꝛ Gen 3.
nullum damnum vicio mearũ edi ſti.a.S. un 2. S.
um tibt ↄtingit:niſi foꝛte ita vicio idem pᷣunꝰ.a. d.
ſe mee edes fuerint: vt qualibet y each. e ſ ⸗
minima tempeſtate ruerint. HB ola 1 Item apug.
vera ſunt: H̊ ⁊ qo labeo putat: ven r h vanm

étreferre: vtꝑ impulſu flumis ruit

tum mihbi. R. 4

edificiũ: an veteriꝰ añ factũ poſtan v Abeum age
ceciderit. Itẽ videamꝰqn dãnũ cautü mbi. R.
xMocerent

dari videat᷑.ſtipulatio eĩ h ↄtinet

ſupꝛa.S.ꝓxi.cum ſuis concoꝛ. accurſius.·

ninus. vt. Z. e. J.

J. ꝓxi. S. ⁊ facit.

a Unlem. i. efficacem hoc caſu.quia ex ea non poterit agi. AD. ac/

curſius floꝛenti.
b Mebat. ſ. damnum.
c Dirnuerint. ſ.edificia tua.

d. Igem ait. vicioſe. nõ. ꝙ H caſus. ſ. foꝛtuit eſt p reo. q excep to
fit ee eo ſolo qð eſt dictum. ſ vebiluas edificij enh. 7 15 poreln⸗ .

m Pꝛeterea.ſi furm.i.ꝓ damno ↄnngenni vicio furm.⁊ ſub.tm̃ no
mine furni ſᷣm Jo.

n Mr narij. qñ aliqs aliqͥd operat᷑ in ſuo.⁊ inde damnum dat᷑ vicu
5 no.diſtingue aut facit non aĩo nocendi.a tũc non tenet᷑ nec ↄmitit᷑ ſti
pulatio necnõ interpoſua interponet᷑.aut aĩo nocench.⁊ tũc ſic.vel ali
ler. an oꝑaris in mo aliqd ummutendo in pdium vicini vt furnũ q

git qð õ euʒ facit. vt.S.ad ſył.l.iij.S.fi.ſj ar.ʒ.j.de reg.iut.l.fauo
rabilioꝛes.⁊ inſti.de interdiciis.S.commodum.a. C. xæ adi.inſer.
l.fi.q̃ ſunt ar. contra. 2
e. Referre. vt. S.e.S. idem ᷣnius.
f Ruit.ſubito.
g Ceciderit.ex interuallo. qꝛ in hoc tenebit᷑.
b. Item videamꝰ. edium.i.ſoli ⁊ ediſicij. vr. S. e. inter frue.

deſ
Dn
nmI
un
ine
on
nnn
dkſton
höintcr
pene⸗
Md
N
hlunte

han
o. .
Imefr
Mpenb⸗
uſ
Alit
Alün
ene
biaguit
u.r ſi
Phie
. .

Nö.

Ein
rni.
msſunt
hicte
e
denrse.
cainsſon
lt. he
len. h.
W5
WNN
.
C in.
Humm,
1e
ie.
miN
1gfd⸗
nbr)
riin
‚NM..
en ud
dinn
fuonl
NINYE
Aura
witiina
ünm.

Mamg

ͤͦt⸗

giſet.
n4

4. enmn
ſizrih
ge ius
1 ue.

fie⸗

afupꝛa ea. l. . ſed vt ne. aecurſins.

1Loci.ſ.tm̃.i.ſoli tm̃. accurſius.

. —

k ¶ Pperis.i. edificij tm̃. ꝓ bis em̃ canet᷑ cam fit in ᷣnato. vt 52
ỹ. e. ſi.ſmnita. S. notandum. a. . e. damni. S. fi. DðZ
IVitputa. ponit exemplum qñ damnũ dar videt᷑ ex opꝑe.

m Mon teneri

ſemꝑ pꝛeſumit.
ſ. ꝙ non faciam

animo nocendi.

l.merito. Sʒ op.
q; licet in ſuo fa⸗

lus. vel aquam
auferat. vi hic.
Itẽ ſecũdo oppo

me. niſi aĩo nocẽ
iel uc enun quo vicio edium loci operis tan⸗
l.j.§. vmq;. tum damnum datum ſit: vtputa

in wmo mea puteum aperio: quo

aperto vene putei pꝛeciſe ſunt: an
tenear. ait trebatius nõ teneri me
damni infecti.neq; enim exiſtima

cere. dum mñ non re operis mei vicio damnum tibi
oreat in alino dari in ea re in qua iure meo vſus
t. J. de reg. iur̃. 12
lLwmum. Kenõ ſum. ſi tamen tam alte fodiam in
ricet cere ß meo:vt paries tuus ſtare non pol⸗
e mo oluenn ſit: dammi infecti ſtipulatio com⸗
bie. vt. . .l. voan mittetur

p Auk.
RKebatius ait etiam eum ac

rin cipere damnum:cuius ediuʒ
me vr luminibo officiack.
2. J.titn.j.l. ſi in 11 Sem.
me: u vur. ve. Roculus ait cum quis iure
ſicun. F. ariſto. quid in ſuo faceret: G;uis pꝛo
IA SRa.l. miſiſſet damni infecti vicmo: non
la m alieno imt⸗ Lamen teneri eum es ſtipulatione:
tebam. H in moo velutiſi iuxta mea edificia habes
oꝑabar. nihil in l ðð
alienum ĩimitiẽs
facu.j. de miu⸗

rijs.ſi cum ſeruo.⁊ de reg.iuris.l. nemo dan.
n Comnuttet᷑. ſi dicas qñ facerem animo nocendi. planum eſſet.
vt. 7. ti. j.l.j.S.vemiq;.⁊ ſic eſſet idem qð in ſuꝑie ꝛi rñſo.quod non
placz. ꝗꝛ aliquid aliud vult hic dicere.qð patet.qꝛ dicit ſi iñ ⁊c. vñ
dic etiam non animo nocendi.ſed ſponte fuit ſtipulatio mmterpoſita
ſi damnum fieret occaſione huius foſſionis. non em̃ cogẽdus erat.

exquo animo nocend non fiebae. 7 ſic.j.e.damni.S.cum parietem

2 æ hoc dices. j.l. ꝓculus.ſed quid ſi in ſuꝑion caſu totam aquaʒ
auferã ?2 Rñ.idem quod ſi partem. vt ar. j. ti. j. l.ſi in meo.

o t Rebatius.aceipꝑe.i. pati. ac.
0 Officiat᷑. non tamen vt actio naſcat.vt.j.l.ꝓx. vel dic tre

M “ä
.

riete ruente ᷣm. M. ⁊ ſic in damno vtirur iſta diſtinctione fſit modi-

cum vel maximum. vel aliter vt ibi dixi. Item pꝛo pi. ſupꝛa de ſerii.
vr. pꝛe.l.binas.in ſi.ij. Rñ. ſ̊ ibi he edes non auferrent totum lumẽ
wmui legate. ne inutile legatum ſit. Item nunquid hic dices vt ſti.

non committatur euam ſi fiat animo nocendi

edificia: eaq; iure tuo altiꝰ tollas:

aut ſi in vicino tuo agro cuniculo

vel foſſa aquam meam euoces. q;;⸗
uis enim ⁊ hic aquam mihi abdu⸗
cas ⁊ illic luminibo officias:tamẽ
ex ea ſtipulatione actionem mihiñ
competere.ſ.quia non debebat vi
ceri is damnum facere: qui eo ve⸗
lutilucro quo adhuc vtebatur ꝓhi
bet᷑: multumq; intereſſe vtꝑ dam

2 Rñ. pi. vtiq; ꝙᷓtum
ad hanc ſtipulatio
nem in qua agit
dum cauu de dam⸗
no. verum ageret
bi de woo vel in
factum actione.vt

j. ti. j.l.j.S. deni⸗

q dq;. accur.
x Abqducas.ſ.pᷣ⸗
uataʒ aggeres em̃
in publico facti ſi
trans flumen etiaʒ
noceant.demolien
di ſunt. vt. J. i. j.
q paincipis. §. fi⸗

nuʒ quis faciat an lucro qdð adbuc

faciebat vti ꝓhibeat᷑. nuibi videt᷑

vera eſſe ꝓculi ſnĩa.

i Bem.
Lures earundẽ edium noĩe
wmini ſinguli ſtipulari dñt
ſine adiectione partis: quia œ ſuo
quiſq; damno ſtipulat᷑: quinimo
pars adiecta partis partem faciet
contra ſi plures wmini ſint vicio⸗
ſarum edium: pꝛo ſua quiſq; pa⸗
rte pꝛomittere ebet: ne ſinguli

a acere.i. pati.
vel nõ videt᷑ dam⸗
nuz facere ei qͥ ⁊c.
b Faciat.i. ſenti
at. ⁊ ſic nõ. non eẽ
eandem rõnem dã
num ſentire. ⁊ lu⸗
crum non facere.

vt.C. x codilł.l.ſi.⁊.j.ti.j.l.ij.S. item varus.in fi. ⁊.l.j.F. ſicut.
. de furiis.l.ſi is cui ↄmo. a ar. s. de condi. æ de. titio. .j. ibi. alud eſt
em̃ ⁊c. Sed ar. de eo quod cer. lo.l.uj.S.fi.⁊. j.rem ra.ha.ſi onnſſs

„ —

⁊ dixi. C. de ſenten:que ꝓ eo.l.j.in fi. IJtem ʒ

diſtinctionem huius. l.

eſt infra.ne quid in loco pub.l.ij.J.meruo. So ibi in gublico. hic

ſuo pnuato quis facit.

AUera eſſe. non trebatij m qſdaz. ſed tu erpone trebatium. vt vixi

S.l. ꝓx. Item facit ad hanc. l. ꝙ qs in ſuo faciat qð vult. S. de Bui. vꝛ.

p.l.ii fiſiulam.⁊ ſi ᷣuitꝰ ven.ſicuti.S.pe.

d p LZures. adiectione partis. que ſignificatur dimidia. vt infra
e verbo. ſig. ſi nomen fi. S. j. ſic ergo dicet. promittis ce dam⸗

no infec.

batium male dixiſſe ⁊ ꝑ pculum coꝛrigi ſi intellexeri etiam ſuitu
te non vebita. dic tu trebanum intellexiſſe qñ ſeruitus oebebat᷑. ſic
bene cixit. agit ̊ ᷣm eum ex ſtipulatone damni inſecti cum vuitus
ebet. Sed nonne habet locum ↄfeſſoꝛia. hec ceſſat. vt.S.e.l.int᷑.
2.I. dammi. S. j. 2. lI. qin bona. S. xe illo. qᷓ omnes ſum 5 trebatium.
ſed Rñ.non obſtant. qꝛ ad aliud datur confeſſona. ſ. ad puntutem
pᷣſtandam.⁊ ad aliud hec ſtipulatio. q; ad damnum ꝓpter lumen
amiſſum. vt ⁊. S. e.l.qui bona.S.ſiqͥs opus.ſic ⁊ in operis no.nũc.
q; in ſubſidium dat᷑ auxilium ulud. vt.S.ti.j.in ꝓuinciali.S.j.ꝛ tñ
ibi concurrit confeſſoꝛia.vt.j.e.ti.l.j.S.fi.⁊.l.de pupillo.S.impo⸗
ſitinam. accurſius.

p Roculus ait. æ male pᷣm quoſdam.qua ndo.ſ. ſeruitus de
ber etur. vel dic bene. ⁊ non xæbetur ſeruitus. vi ſtatim pa⸗
r Edif ia. ſ.tua. accur.
Jure tuo.vt quia nullam ſerunutem debes. alłs ſecus.vt ſupꝛs
t Cumculo.riuus cooꝑtus dicit᷑ .
vV Agquam meam. a totam ⁊ totum lumen ſuꝑiori. Rñ. vt. S.l.
flunnnum. penul. Rñ.a. j. ti.j.l.j.S.demq;.⁊.l. ſi in meo.vt. .
Fui.vꝛ.pꝛe.l.cum eo.Alij vt pi.dicuni aquam non totam nec totu

luqmen. vt ſupꝛa.l.fluminum in fi. ſed ibi damnum ſentiebat in pa⸗

e Siipulatur. i.ſtipulari intelligitur. vt ⁊ ſupra nitu.j. ſtipulatio.
S. fi. accurſius. H
Adiecta. puta ꝑtem mei damni ſiue ptem damni ↄtingetis in mes
dinndia womus ꝓ indimſo pmittis cum ſim dñs dimidie ꝓ imndiuiſo
m ir. vel dic ꝑtem damm ↄtingentis in mea dimidia wmo que mea
eſt a meridie. nam cum ſu mihi cum alio wmus tota ↄmunis ꝓ indi
uiſo. in q̃libet ꝑticula habeo dinndiam tm̃. 2 ſic mediam ꝑtem damm
ↄtingentis in merichali dimicha videoꝛ ſtipulatus. ⁊ vᷣm hoc pᷣmum
exemplum eſt qñ ꝓ indiuiſo ꝑus wmus fi ſtipulatio damm. Sm. .
qnꝓ dunſo.ſi autem dixiſſem ꝑiem meam damm totam meam ꝑtem
Fm. R. videoꝛ ſtipulatus. H
g aciet. dicta adiecno ꝑtem ꝑtis quam habebam in wmo. vel ſaciet
ꝑtem totius.ſi in reb meis ꝓpꝛijs q̃ erant in vmo fuerit damnum da
tum m aʒo. Ieem nota. ꝙ uls aluer accipit᷑ hec oꝛano facere ꝑtem. vt
S. le.j.i.huiꝰ.S. ſi titio. .R
h Pꝛomttere debet. ſi m̃ vnus pmittat p pte ſua. cum alter non⸗
mnttat. ſimilirer ꝓ ſua ꝑte in poſieſſionem totaꝑx edium ruinam mi⸗
nantium mitut. ꝓmiſſio em̃ damni infecn diuiſionẽ recipu. z in pol⸗

ſeſſionem miſſio non. cum pignoꝛ aſſimilet᷑. ⁊ ideo non niſi inſolidũ

fit. vi.z. e.in ſtipulanone ſᷣm. R. eſt ſic.j.xe v.ob.in execu ·7. S. Vt

in pol. lega. is cii. F. ſi ex duobo, qð non placz. dici vi dixi dicta. bin

ſtipulatione, gccur⸗

N Qu.m.

5
5
4

i Inſolidum, naʒ fumpliciter ꝓmittendo inſolidum tenerent᷑ iure
iſto.vt.⁊.C., de duobo re l.j.hodie non obligant᷑ mſolidum. licʒ qᷣlibʒ
ꝓmitteret ve damno infec.ſimplieter non ſacta adiecnione ꝓ ꝑte ſua⸗
niſi hoc expᷣmat᷑.vt in aut.de duobo re.a ↄcoꝛ.cũ viroq;. R. hinꝰ.l.S.

fPutat. 2 male. ſed die nomine ſoli.⁊ tunc bene.ac.
g. Abdoduloꝝ, opa ſunt ꝑ q̃ vuci᷑ aqua ſic dicta.q;ꝛ ad modũ aliquẽ
niunt.qͥq at ſit ruus.dic vt.j.x riuis.l.j.S.riuuꝰ.
h Be re ſua.i. ope qð ad ipᷣm ꝑtinet.iʒ ſolũ ſit alienũ.a bñ diẽ
ſua.qꝛ ꝓ ꝑte eſt ſua.ſ.opꝰ⁊ qð ꝓ ꝑte meum eſt meũ dꝛ.vł g̊ dices coꝛ

ti.j.ſtipulano.S.fi.a.j.e.ex dãni.S.q̃nens,.⁊.j.ti.j.ſi terciꝰ.S.j.⁊.l.

K i MM bac. ea

edi. ſ. ſua
nsõ dico ruioſa. qꝛ
m pᷣmã expoſitõʒ
vel die ali. vt ibi.
ISPoſſit. damno
pꝰſecuto. R. hoc
q nõ ſint be vmiſ
ſe ß velut inteſſe.
qꝛ ho faltim inteſt
qdð inpedit. vt 2. J
e. int᷑ quos. S.fi.
m CEũ.1. poſtꝙ;.
n Canit.i. caue⸗
ri fecit a ſocio.
o In parictem.
Tönm.

p Edhiicia ſua.
ſ.cõla q̊ꝝ pies vici
um faciebat. vt dif
ferat a pꝛecedenti.
PBe? ſ videt᷑ ſocio
a ſocio nõ caueri.
ex damni.S.j. que
ſunt j. ſo. illa coꝛ/⸗
rigit iſtam. vel die
cauet᷑ vt h̊ ĩ duob
ſ.caſibo. q̊s dices.
J.e int᷑ q̊s. als nõ
Vt ibi. Alij dicunt

ꝙ G; nõ edes ſ̊ pa-

ries eſt cõis. ⁊ pm
hoc dices poſita e⸗
dificia ſua. ſ. ꝓpa
non cõia. Alij dixe
runt qð h; loquit᷑
cum culpa ſocij cõ
tingat damnuz ibꝛ
nõ. vt ⁊. j. e. ex dã
m. S. j. vel hoe nõ
venit m indicõ cõi
di. vt indunduuʒ.
q; dimndi nõ pt᷑.qꝛ
erat iſtud damnuʒ
vVniꝰ ex ſocijs. vel
qꝛ non reficit cõeʒ
parietẽ. ⁊ ſic hʒ lo
cum hec cauno. vł
B pommt refice ſo⸗/
eiꝰ ibi nõ ⁊ facit.j.

e. cñ emptoꝛ. S. fi.

7.l. ex dam. ĩ pnꝰ?

7: l. inter quos. S. fi. 7. 3

inſolidum obligent. p Aub.
i beoc ſtipulatione vemit qn
ti ea res erit:⁊ ideo caſſiꝰſeri.
bit eum qui damm infecti ſtipula⸗

tus ẽ:ſi ꝓpter metum runne ea edi⸗

ficia quoꝛum nomie ſibi caueri cu
rauit:fulſerit: impẽſas eius rei ex
ſtipulatu cõſequi poſſe.idemq; iu⸗
ris eſſe cum ꝓpter vicium commu
ms parietis qͥ cauit ſibi damni in⸗
fecti nomine oneꝝ eoꝝ releuandoꝝ
gratia que in parieteʒ incumbũt:
edificia ſua fulſit. in easdem cauſa ẽ
vetrimentum q; ꝓpter emigratõʒ
inquilinoꝝ quod ex iuſto metu fa⸗
ctum eſt. ariſto autẽ non male adij
cit ſicuti hic exigit caſſius:vt ſi iu⸗
ſtus metus. migrandi cauſam pꝛe
buerit:ita in eius peꝛſona qͥ fulſit.
eadeʒ caſſius dicere vebuiſſet: ſi iu

ſto metu ruine fulcire coactus eſt.

g Aius.
Ed ſi ꝛducere hoſpicium ne
mo velit ꝓpter vicium ediũ:

icdem erit dicendum.

vy Apis.
Amni inſecti ſtipulatio per⸗
tinet etiam ſiquid eius oꝑis
quod fit in fundo meo aque dueen⸗
c cauſa vicio damnum mihi con⸗
tigerit:ſolet em̃ opus in alieno fieri
cum iure ſeruitutis: quã qͥs habe
at alieno agro impoſitam opus in
alieno faciat. Vtꝝ at᷑ e hopeꝓ

mittere an ſatiſdare œbeat videa

mus:mouet qð in alieno facit.qͥ at

e. in communis.a.l. ſequenti.

q Emigratoʒ.i. receſſum de womibo qᷓ timebant aliaꝝ ruinam.
Sicuti hic.i.ꝓxi.ſuꝑioꝛn Rñ.ac. H
ſ Pꝛebuerit. vt teneat᷑ tunc damni infecn qͥ ꝓmmnſit.
Juſto metu.ĩmo non qꝛ vtilii facta impenſa repett᷑.vt.S. de neg.
geſ. an vltro. S. j. ͦ H reſpectu ſtipulatõis æ dam. infec. ractat non
reſpectu tractatꝰ de neg.geſ.⁊ ſacit.g. loc. habitatoꝛes.S.fi.
V ſ Ed ſi ↄducere.hoſpiuum meum.
x Edium. vicini q̃ meo hoſpitio minant᷑ ruinam.

2d Ammn. operis, non ſoli 2 hoc dixu. R. ſi ad ipſius ſoli viciuum

peineret.ſ.hoc opus. F
Seruitutis.vt aque ductus. R.ac.
c Alieno. vbigr̃a.ius aq̃ ducende pꝑ agx inum habeo. opus facio vt
ducere poſſim. ſ̊ canere debeo ſi hoc opus nbi damnũ daret. Jo.
d EUltꝑ de hoc ope. de quo dixi ꝓxime.
e¶Repꝛomittere. vt . , e. ptoꝛ. ⁊. . de ptoꝛijs ſti.l. j. S. inẽ ex cauſa.

ibi de nouo facienw. vt ar.

e alieno cauet:ſatiſdare debet.qui
e ſuo:repꝛomittere. vñ labeo pu⸗
tat eum q moduloꝛum aut riui fa⸗
ciendi cauſa opus faceret etiam ſa⸗
tiſdare dvebere: quia in alieno ſolo
faceret.ſ̊ cum e ope qð faciat:exi
gatur ſtipulatio:ↄſequens erit di⸗
cere ſufficere repꝛomiſſionem:quo
dammodo em̃ we re ſua caueret. qo
dictum eſt aque ducende cã.exem⸗
pligratia reſcptumẽ. ceteꝝ ad oĩa
reꝝ oꝑa ſtipulatio ↄmodabit᷑.
p Zub.
Vi vias publicas muniunt:
ſine damno vicĩoꝝ id facere
dñt. Si oↄtrouerſia ſit dñs ſit nec
neis a quo cautio exigit᷑ ſub exce⸗
ptõne ſatildare iubet᷑.

g AEins.
NZeedibus meis pꝛoxime ſint
eeges mee ? tue: querit᷑: an ſi
vicium cõmunes edes fecerint:ca⸗
uere mihi vebeas ꝓ damno ꝓpꝛia⸗
rum mearum edium.ſ.ꝓ q̃ pte wo⸗

minus exiſtes: ⁊ hoc pleriſq; placʒ

ſed mouet me ꝙ ipſe meas eges re
ficere poſſim: ⁊ impenſas ꝓ ſocio
aut communi diuidundo iudicio
pꝛo parte conſequi. nam etſi vnas
edes communes tecuʒ habui:heq;
vicium faciant:⁊ circa refectioneʒ
eaꝝ ceſſare videris:noſtri pꝛecepto
res negant cauere te lebere: qꝛ ipe
Tficere poſſim rcepturꝰ ꝓ ꝑte qd ĩ⸗

pendeꝛim iudicio ſocietatis aut cõi

T Placet. ſed perperam ſᷣm. P.

rigi labeonẽ vᷣm
P. ! diſtingues.
an ꝓpt᷑ vicium ſo
li.an ꝓpt᷑ vicium
opis petam ſatiſ
dari ᷣm az. ⁊ ſic
non ob. Z. e. q bo
na. S.j.qᷓ ſuꝑioꝛi
Rñ. ſit᷑ j. Iteʒ
eſt Z.S. e.hoc am
pl1. S. pe. 7.S. fi.
5 dic vt ibi.
1 Ceten. p cer⸗
te. ac.
k Ad omnia
oꝑa.qᷓ fiunt in a⸗
lieno iure vbuntu
tis. ⁊ ſic eſt ſupᷣ
mau.ſiꝓcurato
rem. S. wlo ſͦ aꝛ.
.S.de iudi.cum
ptoꝛ. in pᷣn.

I ꝗq A vias
. muniũt.
pa auete.
m Bebẽt. 7 10
ð damno infecto
cauere vñt. ſi pt
puatum ↄmodũ
faciant. ſecus ſi
publice reficiat᷑.
vt. S. ſi fimita.S.
ſiue. 1.S. ſi pub⸗
licus. H. .l.flu
minum. in pᷣn.
n Si ptrouer
ſia.ſub excepi. ſ
ipſe puꝛe re pmit
tere dz. qꝛ ⁊ ſi ſit
dns repꝛomutteꝛe
dz. vt 2. Z. e. ptoꝛ
in pn. ß Z. Z. e. ſi
Ap̃etaꝛiꝰ. S. fi. ſo⸗

1 Jecdibe

meis p⸗

p Ett tue. ſ. e⸗

s. ac.
q Exiſteres. ſ.
coꝛam.

ſAde. ſ.ad dicendum ꝙ non poſſit ſibi facere cauere.

IZIpſe. ſ. ego.

VAdeas. 1. communes ſic. J. de v. ſig. pupillus.S. fi.⁊.S. de le.j.

l. v. F. fi. ⁊ de di. inſti.l.ij.

x Impenſas. ſ. q̃̊s feci iu communes edes renciendas.accurſius

a Habuit.⁊ nullus nr̃m habet wmum ꝓpᷣam
b Debere.ſ.ꝓ vicio ipſaꝑ edium ↄmuniuum.

c Iplſe. ſ. ego.

*

dD Poſſim.⁊ huic a ſuꝑioꝛi dicto eſt õ.S.cõi di.ſab. ſ̊ h̊ reficiendd

J.e.ti.l. ſi edes.
e Pro parte.ſ.ſua.

Soetatis.iudicio ſpꝛeto auxlio oꝛonis diui marci q̃ wmimiʒ
ſocio reſicienti aſſiãuit.niſi int̃ qtuoꝛ menſes impenſas offerat cum
centeſimis vſuris.vt.S.ꝓ ſocio.l.cum duobo.S.idem. Rñ.⁊.C.xc

edi. pᷣua. ſi vt ꝓponis. ac.

Nmae
Snn
naſhanf
hemegt
kenihtii
ionipn

Mei

n z
dants Hhn
h.

1/h
. s

is.
Kd

.
Smn,
.

wat.
girinl⸗
cius unſin

,f5räinemd

wi
uj p
s Keran

in iſto vltimo.

5 Cantionem. a ſocio meop ꝑte ſus mihi.
pMQuia.ſ.ideo alio mow pt᷑ ꝓuideri. M. ae.
1Sarciri. vt dictum eſt ſupꝓ vr.
k Sentenna 7⁷ aliox. vt. S. 6. damni. S. j. 7. ij. .lo qui bona. F. de i

lo. accurſius floꝛennnus.

IQuo caſu. ſb

audi eo caſu.

m Quod. qua ,„ „
ſ dicat non ſolũ Diuidundo: ⁊ ideo interpoſitaʒ cau
tionem minus vtilem futuram:qꝛ

n Et in ſnbio galia ratione mibi damnum poſſet

ri. imſi m caſib-

duobo. vt. j. e. m ſaꝛciri.⁊ eſt plane noſtroꝛuʒ pꝛece
rer ano H.· ptoꝛnm bec ſentenna: yt credam⸗
l.contra. . eun inutilem eſſe damni infecti ſtipula
— lt tionem quo caſu damnũ alia actõe
te volebat refice⸗ ſarciri poſſit.qð ⁊ in ſuꝑioꝛi caſu ĩ⸗
re. a aliquid po. telligendum eſt:
r. hic bene vo⸗ Nauilino non Datur. Damm
lenabe venor infecti actio: qꝛ poſſit ex con
ſariſdare æ dam ducto agere: ſi vminus euz nngra
no mfecto. vel ve re pꝛohiberet.

rins dic vt ibi.

Aubk.

Item conira.]⸗

1 j. ſi tereus. . Ttiq; ſi pꝛo pꝛeterita penſio
Vſa vice. ⁊. l. le. m ſanmſ
§. uem. ſed alisõ ne etiam ſatiſfacere paratus

fuerit: alioquin iuſta retentio pi⸗
gnoꝛis fieri wmino videtur: ſed aſi
quaſi pignoꝛa retinuerit: ⁊ ea inti⸗
erint: rinna vicinarum edium: poſ

in ula actione qꝗ
dcurrit cum alis
Item cõtra. j. e·
nam ſi non ſit. ⁊
j.e.damni. S. j⸗.
ſed ſolues in di⸗
cia.l.nam ſi non

ſui. accur.

o Caſu.ſ.pꝛimo huius.l.accurſins.
p i Mquilino non datur. contra eum a quo conduxit-cum ipᷣa
wmus conducta vel alia wmus locationis vicina mineiur
rumam ſuper conductam. vt 7. J.l.ꝓxi. vnde inquilinus veretux

damnum. tam in eo qð non poteru vn womo conducta. ꝙ in reb⸗

quas intus habʒ. ⁊ dicit non caueri. vt hic ⁊ ſupꝛa eo.qui bons §.⸗
Xæ ulo. ſed pꝛo damno quod timeat in alia wmo quẽ vicinam habe⸗
at conductoꝛ penit ſibi caueri. vt ſupꝛa eo. damm. S. j. ibi. ſed inqui
lino meo ac. Item comtra alium petit etiam ꝓ damno inferendo in
wvmum conductam. vt ſupᷣ.e.qui bona.S.vicims..l.ſi fius.que
ſunt contra. vel in ula qui bona. S. vicims. illa ſi filiꝰ volebat m⸗
grare. hic ſic. vnima ᷣm. R. placet.patʒ ex pꝛediciis.quia inquilinꝰ
aut petu ſibi caueri ab exiraneo qð poieſt. aut a vmnoꝓ wmo cõ
oucta ruente vel alia wmim.⁊ tunc aut ꝓ damno qð timet᷑ in wo⸗
mum conductam. ⁊ tunc non poteſt.aui in auam ⁊ tunc poteſt. ac⸗
curſius floꝛentinus.
Actio. ad petendam cautonem iſtam.nunqᷣd &̊ ꝓ ea.ſ.cautione
peienda actio competit? E non ſm. R. ſed ofncium iudicis. qð
p ea.ſ.cautione habenda unploꝛat᷑ actio hic appellat᷑.vt..de act.⁊
obli.l. gctioms verbo. .
r . conducto.⁊ interdicto de migrando. vt infra eo.de migran⸗
w. l. j. accur.
ſPꝛohiberet. qꝛ iuſtam cauſam bʒ mgrandi.vt.S.e.l.in hanc.S.
pe. ⁊. S. locati.l.habitatoꝛes.S. fi⸗
V Tiq;. ſ. poterit agere ex ↄducto. ac⸗
V Pꝛeterita.i.pꝛo pꝛeteriio iempoꝛe. r
x Alioquin.id eſt ſi non fuerit paratus ſatiſſacere. accurſius flo⸗
rentinus legum voctoꝛ.
a Fieri videt᷑. vt ⁊. S. quibo ca.pi.ta. contra.l. eſt dꝛa.⁊ ar. C. x
pig. l. ij. exquo ius ꝑmitut non incidit in edictum diui mardi.ne
ꝙᷓ; in conſtitutionem ſiquis in tantam qui mmcludit.qꝛ qð legitune

nit non meret᷑ penam. vi.C.æ his qui ve.eta.iumpe.i.j.⁊ de admn.

tu. ſancimꝰ.
b Quaſi pignoꝛa.nam tacite ſunt obligata inuecta ⁊ illata. vt, g⸗

c Echium. ſ. domini.

d Pignoꝛaticia. non ſolum ex conducto. vel dic non ſolum pꝛedi⸗
cta. accurſiug. .
eTutioꝛem.⁊ ſic fuit in culpa. vt ⁊.C. periculo tu.l.ſi reſpub.
ſed ſi non fuu in culpa.non tenet᷑ creditoꝛ.vt.C.de pig.act.l.pignus.
7.l. ſi nulla. Item expone tutioꝛem.i, tutum. ⁊ ſic non eſt participa⸗
tio voſinui. quia
locus in quo erant

.. .ð MM tutus non erat. ac
ſe etiam pignoꝛaticia actione loca⸗ curſius.
toꝛem teneri:ſi poterit eas res in·
locum tutioꝛem trãſfere.
V Apia.
N parietis communis œemo
litione ea queri opoꝛtet: ſi ſa
tis aptꝰ fuerit oneribo ferendis an
non fuerit aptus. f i d cömu⸗
p Auk. oncis in
iiuid ita idon . caunone pꝛeſtita
Ed ita idoneum eſſe pleriq peer dmemis parte
ddDiy erunt: ſi vtrarumq; ediũ ns vemoluõnem.

oneꝛa qᷓ modo iure imponant᷑:cõois ſiq̃ſtio ſiat an o⸗

paries ſuſtineꝛe poſſit. Sm azo. caſum in

his ĩbo. l. ſic ſi edes
„ Apia. meas ꝓpᷣas iu tu
ð as habeo. ⁊ ↄmuni
Am ſi non ſit idoneus vti⸗ pariete meen tue
q; vemoliri eum te opoꝛtuit: ſeen r vs
nec debet: ſi quid damni infecti Pertetcem a meiio
ey ea cauſa contigerit:his qui de⸗ rem ſubſtunere.

ideo mihꝛ petenti
caues de damno ĩ⸗
fecio.facta demoli⸗
tione ↄtingit mihi
damnum. ago ex
cantoe. querit᷑ an
poſſum. Rn?cum diſtinctione. qꝛ ant fuiſti in culpa demolendt. aut
non funſti. qð ex eo ꝓbatur.ſi paries demolitus mea ⁊ tna onera ſu⸗
ſtinere poterat. tu tamen ſine cauſa es demolitus. pꝛeſtabis nihi om⸗
ne intereſſe meum. qõ dic vr. j. e. nam ſi. S. quod ſi fnerit. Si vo in
culpa non fuiſti.puta qꝛ vicioſus erat ⁊ minabat᷑ ruinam. ⁊ edumn

molitus eſt teneri: niſi ſumptu⸗
oſus aut parum bonus nouus

onera ſuſtinere non poterat. non teneris mihi. qma reſtituiſti alium

demoliendo ve erem. Sed qmia male reſtituiſti: qð in duobo caſiba cõ⸗
tingii.ſ.ſi paries reſtitutus ſi ſumptuoſus.i.plenus ſ umptib⸗ ꝓpteꝛ
groſſitudinem a ſpuſitudinem a longitudinem ⁊ qnutatem expenſa/
rum ſactaꝑ.vnde ipᷣm cadere opoꝛtuit foꝛte ꝓpter ſoli debilitatem qð
tantũ parietẽ ſuſtinere ñ potun. vel quã ſiłem cãm. Item ⁊ ſi paries
adeo ſit debilis ⁊ ſubtilis vr nccium ſit cadere. nam his duobo caſib-
tenet. Item ⁊ in pᷣmo omne damnum mihi pᷣſtabit᷑ ex cautõe non ex
actis.cõi di.qꝛ in re mum non ↄtigit mibhi damnum.ſj. in ꝓpꝛijs edi⸗

bus meis. vnde ceſſat cõi di.actio.vt.S.commum di.arboꝛ.S.ſi ꝑ eũ

em. ⁊ ita ſoluit᷑ conira.S.e.ſi edibꝛ.
g Dneribo. ſ. paries. ac.
h Ferendis.ſ. meis ⁊ tuis.
12 ſ Ed ita. m eo. ałs modo.
k n Am ſi non ſit.ſ.iis idoneus vt vtraq; onera ſuſtinere poſſit.
accurſius.
1 Jaoneus.ſ. pmus. R. . .
m Mec vebet. ita conſtrue. ⁊ ſiqͥd ↄtigerit non debet teneri ex can⸗
ſa damni infecti is qͥ demolitus ⁊c̃. vel dic idem eſt ſenſus non debet
teneri damni infec.i.ex ſtip.de dam.infe.ſiqͥd ↄtigeru ex cã.i. ſi aliqʒ
damnum otingit ex demolitione. ⁊ ᷣm hoc dic ex cauſa.i.ex emolitõ
ne. accurſius.
nSumptuoſus.q.d.niſijculpa vemolientis damnum ↄtingat. nã
Apier damnum opꝑis qo ua erat ed ficatum vt ſuſtineri non poſſit.ñ
renet᷑ is q vemoluus eſt.ałs autem.ſ.cum erat bonꝰ eſt j.qꝛ ↄmutit
bene dico cum non eſt idoneus non ↄmitii ex emolitione. cum non
Apter demolitionem qͥs cauet.qꝛ demolino fit ꝓpter foꝛtuiium caſum
viiandum. vt.S.e.ſu.S.hec ſtipulano.
o Sumptuoſus. i. ſic plenꝰ ſumptibo vt cadẽ potuerit.
Parum bonus.i.ſubnlis ⁊ xebilis.⁊ uis male in viroq; caſu.vt
cadere opoꝛtuerit.

mittat᷑. q30. 1 dit

8,5 ½

. 5

p OQui vmolitus.i. deſtructuus. „
q Interfuenit ac. hoc eſt contra. S. e.ſi edibo: vbi cum det communi
di. hec cautio non tenet. So. hec illam coꝛrigit. vel aliud eſt cum d-
ſtruit᷑ vt h.aliud cum vicium facu vt ibi. vel die vt dixi mow m.l.in
omunis pariens.in fi.glo.a facit vt omne intereſſe veniat.vt.j.in re

facta ↄputatõne pꝛecij veteris parietis. vt ipſa reſtinat.
i Amplius ſit.ſ.expenſum ꝙ nouo ediſicando ſᷣm vtranq; exponi
tionem. accurſius.
k¶Ex veteri.ſ.materia.accurſius.
l1 Mier quos.i.hi inter quos ⁊c.ſelet ſtipulari de damno infe

ficiẽdo.⁊.l.damni
S. fi. ⁊.l.ex dãni.S
1. 7. S. e. in hac. S.
fi.accu0r.
r Bemoliri. ſ.
paries 1 emolit?ꝰ
eſt. ac.

1c Am em⸗
ptoꝛ. inut
luter. ꝓ damno con
tingenti ante tra⸗
duionem. Dr. ß ꝓ
damno oↄtingenti
poſt traduõem bñ
poteſt ſtipulari an
teq; ſibi tradatur
res. vt.S.e.ti.dam
m. S. emptoꝛ.
DBiligentiaz. vt
⁊æ. S. de periculo
co.rei ven.l.cuſto
diam. 27. S. e act.
emp. venchtoꝛ.
vVAUAtiliter ſu. ſ.
expᷣſſe ↄpꝛehẽdẽo
damnum ante tra
ditönem otingens
ſiue ſimpliciter ſti
pu. vt nõ. S. e. dã⸗
m. S. emptoꝛ. ac.
xPeꝛmnſit. ſ. vẽ
vltoꝛ. gc.

8 Ei. ſ. empton.
b Affuturus vẽ⸗
ditoꝛ. vel econtra
ei empton qͥ erat
abfuturus. ſ pꝛi⸗
ma placet. 7 facit
vᷣt pcario data vi⸗
eat᷑ quo ad quid.

paries ſit reſtitutus: ꝙ ſi fuerit pa
ries ivneus qui vmolitus eſt: in
actõnem damni infecti venit id q̃n
ti interfuerit actoꝛis eum parie⸗
tem ſtare:⁊ merito.nam etſi nõ œ
buerit vemoliri:reſtituere eum de
bet pꝛopꝛio ſumptu.ſ̊ etiaʒ ſi quis
redditus ob vemolitõnem amiſſus
eſt: conſequenter reſtitui eum ſa⸗
binus voluit: ſi foꝛte habitatoꝛes
migrauerunt aut non taʒ commo
e habitare poſſunt: imputari id
ediſica ori põt.
Auk.

Em emptoꝛ edium ante tra
ditam ſibi poſſeſſionem ideo

inutiliter ſtipulatur:quia vendi⸗

toꝛ omnem diligentiam ei pꝛeſtare
bet: tunc certe vtiliter ſtipula⸗

tur: cum omms culpa a venditoꝛe

aberit: veluti ſi pꝛecario emptoꝛi
in his edibo eſſe permiſit:cuſtodi⸗
amq; ei affuturus tradiditn. Si
ggri nomine non caueatur:in eam
partem agri nuttendus eſt: ex qua
periculum timeatur: eiuſq; rei ra⸗

vt inß; aci.emp.l.iuł.S.ex vendito ibi poſſeſſionem autem.
SDi agri. pꝛo quo eſt cauendum ꝓpter nmoꝛem ruine aggerum vke
arboꝛum cadentium cum rinna in vineas. vel ſegetes vel wmũ mne⸗
am. vt ſupra fluminum.S. item apud iulianum. accurſius floꝛentinꝰ

legum wetoꝛ.

d Periculum. ſ. ruine.

tio hec eſt: ꝙ in edificijs partes q;
relique ad vicioſam partem trahe
rentur: at in agris non idem eſt. H̊ᷣ
dicendum eſt vt in vmibus quoq;
maioꝛibus interdum cauſa cogni⸗
ta pꝛetoꝛ ſtatuere æbeat: in cuius

cto noie edificio
ru.ſ. ruinã mu
nãtiũ ⁊ imẽtiũ.
ſ.occaſiõe ꝑpietis
ↄmums. hoc tñ
ſtatim ad duos

caſus reſtringtt.
als regularit 3.
vt. Z. e. ſi ediby.

m Inter i. in

partis poſſeſſionem is cui non ca⸗ erchußel. vo.
— n dictum gene
ucatur: mitti ebeat. Beducto mrdn ulud polt⸗

veteris parietis pꝛecioſi quid am⸗

plius ſit eſtimari debet: ⁊ ſiquid
ex veteri in nouum coniectum ſit:

per ↄomum parie
ducci extimationem opoꝛtet. te. vel iuxta eum
vel.i. reedificat
. ↄmunem parietẽ
p Omponius . vel erigit eum al

Nter quos paries com⸗
munis eſt:edificiorum no
1 mine que quiſq; pꝛopꝛia
habeat: ſtipulari damni infecti ſo
let: ſed tunc ea cautio neceſſaria
eſt:cuʒ aut alter ſolus edificat ⁊ vi
cium ex opere futurum eſt: aut al⸗
ter pꝛecioſioꝛa edificia habeat: ⁊
plus damni ſenſurus ſit cidente

pariete: alioquin ſi equali pericu⸗
lum eſt:quantum quis vicino pꝛe

ſtat: tantum ab eo conſequitur:

cante eneget᷑ cautio:qꝛ vtriq; poteſtas eſt reficẽd

ea reſtringit ad
duos caſus.

n Ediſicat.ſu⸗

tius, vel onerat
ſolus.
o Futurum ẽ.

opimone homi⸗
num inſpecta.

p Aut alter. re
tento qð alteꝛ ſo

ciꝰ editicabat ſo⸗

lus ⁊ pterea dico

damnum aliqo
