6 ptis. id eſt legale pꝛecepium. ’ j. . E. de rap. vir. l.j. pdũt euã tacite. vt. C. ſi penden. appel.moꝛs
. milbuln J 9 Mon videtur.i.locum ſibi in his ſpecialibus nõ vendicat. per⸗ l.uij.ſed hodie ð.vt in aut.vt nulli.iudi. S.ſi.⁊ hoc ſi damnatus era⸗
4 zmiat tinet tamen ꝙtum ad generalitatem verboꝛum.qua enaʒ ſpecies cõ ſui iuris. Si vo ſeruus nõ publicat᷑ peculiũ.vt.. e.l.j. Item ſi fili⸗
5 tinetur vt dximus. j. v regu. iur. I. j. ialioquin non poreſt dici de⸗ uſta. non publicat᷑ peculiũ etiã caſirenſe.vt.C. e.ſi films.⁊ facit S.œ

rogat 10. Dum aut hec generalia verba qcunq; legi non paret exr̃

teſtamẽns. l, eus.S.ſi cui. Jtem vilia non publicant. vt.· e. l. diuus.

g Einias. qma depoꝛtatur in inſulam. .. .
hHEtiam. portionem. aut erat curialis damnatus. ⁊ tunc filio mari
omnia. fine dimidia mixus mari dimdia. 1 alia dumidia inter mares
⁊ ſennnas diuidirur. Si vo non eſt curialis: tunc ommia publicantur
Sed pꝛinceps ex benignitate dimidiã liberis ↄcedit.vt hic 2. C. e.l.fi.
i fi.miſi ſint pluꝛes

poꝛtio patroni. vt
I. e.l.fi. S.ſi in lipᷣ

lrncß. 1feid. ⁊ diui fratres reſcripſerunt.
ti.j.ſiquis aliquid Bez.
Eanie deſet On yvt quis in carcerem du⸗
ſti. ve publi. iudi. S ctus eſt:ſpoliari eum opoꝛtet
Vea Eieir gfit. ſed poſt condemnationem:idq; di/
pro publicanonez Uus adrianus reſcripſit.
ac. o òÿM Dem

tunc omma: vt. j.
Ec.l.ſi.S.ſi plures. .W I. 2
Item mii unn er ciuitas aut ſeruilis conditõ irroga
ſentenna eſt eis ſer Eri am r
nata:vt ie duure tur Etiam hiqui ante concepu:
hoc eriam in ao ⁊ poſt damnationem nati ſunt: poꝛ
brums. vl.. e.l.n. tionem ex bonis patrum damnato
der bonie nrum accipiunt. liberis autez ita de
eel maiis. muʒzʒ poꝛtò attribuitur: ſi iuſtis nu
tem liberto dam/ . erig er
Reenm. Prijs nati ſunt. LTLiberis eius cui

pars dimidia dumtaxat bonorum

ablata eſt: partes nõ dantur. idq;

Vinq; legibus damnate mu

lieris ws publicatur: maie⸗
ſtatis iulie vis publice paricidij ve

neficij le ſicarijs. .
Tomnes om̃ino maritus ſal
uas actiones habet contra fi
Tſi alia lege capitis punita
ſit. que lex wotem non publi⸗
cat:quia prius ſerua pene efficitur
verũ eſt otem mariti lucro cedere:
quaſi moꝛtua ſit. Quod ſi œpoꝛ
tata ſit filiafamilias marcellus ait

que ſententia vera eſt. Mõ vtiq; de
poꝛtatione diſſolui matrimoninʒ.

i Muprijs. j. e. l. fi. S. penulti. contra. ſo. vt ibi.
k n Dn vt quis. opoꝛlet. ſcilicet bonis. vel dic veſtibus: 2 ſic eſt ʒ
nuncios boñ.accur.
BSed poſt. id eſt ſtanm. ““
m q Umnq;. quod eſt intelligendum cum maritus non erat pact?
V dte lucranda: alioquin vt lex proxi. dicit maritus contra
fiſcum omnes actiones omnino habet: ⁊ multomagis omnes excepno
nes habet ſaluas. Si vo mulier damnaretur alia. l. non aliqua pꝛe⸗

Apianus.

cularia ratione tenebitur.

dictarum quinq;. vt ſiquidem amittat libertateʒ: wtem lucratur ma
ruus quaſi cuipa mulieris tali caſu ſo. ma. vel quaſi ea moꝛtua. ar.
ti.j.l.capitalium in pꝛin. Si vo amittat ciunuatem ſolam:non lucrat᷑
wtem maritus: ſiue mulier ſit filia ſiue materfamilias. ſed tunc reti

nebit eam maritus: wnec conſtat matrimonium: æ hec pꝛobantur.jJj.

l.ꝓxi. ⁊ alia ſeqnen.ſed hodie nec fennna amittu pꝛopter delictuʒ liber
tatem nedum maſculus. Ende nec ſolueretur mamimonium: nec iaʒ
marius lucraretur wviem: vt in auten. de nup.S. quod aũt puus. aʒo.
facit S. ſo.ma.ſi maritus. Item ex his collige ꝙꝙ pro debito vxoꝛis
non fu miſſio in rebus wtis ex alijs cauſis ꝙᷓ iſtis. accurſius.
n e omnes. ctiones. ad res wtales cum eas lucratur vir. vt di
r.i. alij dicunt ad impenſas: quod non placet: cum vir lucretur
vt. C. e. ſi vt pꝛopomo.vt ſupra de capi.di.l.eas contræ.ac.

e XT ſi alia le. moꝛtua ſit. . ve 3. tab.l. j. . ſilium. accurfins.

p AQuod ſi depoꝛtaia. a ſic cimtatem im̃ perdit. a facu in
auten. e nupt. S. œpoꝛtatio. . C. de onat. inter virũ a vro.l. res
25. ve wnat. inter verum a vxo. ſed ſi moꝛs. Item conira ſupra de
capi.dimi.eas ſo.vt ibi. accur. “”

nam cum libera mulier remaneat
nihil pꝛohibet: ⁊ virum mariti af⸗
fectionem: ⁊ mulierem vxoꝛis ani⸗

mum retinere. Si igitur eo animo

mulier fuerit.vt diſcedere a mari⸗
to velit.ait marcellus. Lũc patreʒ
e vote acturũ. ſed ſi materfamili⸗
as ſit:⁊ interim conſtante matrio⸗
nio fuerit ᷑epoꝛtata. dwvtem penes
maritum remanere:poſtea vo ſolu
to matrimonio poſſe eam agere. q̃i
hbũanitatis intuitu hodie nata acti
one. DBem.
Juus adrianus aquilio bra
due ita reſcripſit. Pannicula
rie cauſa quemadmodum intelligi
ebeat: ex ipſo nomine apparet.

Non enim bona damnatoꝛuʒ pan

mcularia ſignificari:quis pꝛobe di
xerit:nec ſi ʒonam circa ſe habue⸗
rit:pꝛotinus aliquis ſibi vendicare
ebebit:ſed veſtem qua is fuerit in
dutus: aut nummulos inueterales
quos victꝰſui cauſa in pꝛomptu ha
buerit:aut leues anulos.id eſt qui
rem non excedunt aureoꝝ quinq;.
alioquin ſiquis damnatꝰ digito ha

buerit aut ſardomcam: aut aliã gẽ

mam magni pꝛecij:vel ſi quod ciro
graphum magne pecume in ſinu
habuerit: nullo iure illud in panni

ℳ

q Abatrimo
nium. alłs ↄtra
quod dic vt ſup
pro ſocio.actio.
6S.publicatis. ac
Dl , cacurſius.
Tr Abaritum. in ciuitate exiſtentem:ſecus econrra ſi ipᷣe depo nat᷑
quia mulieri redduur. vt. C. repu.l.j. in ſi.
ſAcij.ſic hec ex humanuate demum ſo.ma.datur acno. ergo ali

bi mero iure enam conſtante matrimonio eſt nara: ſed dici poteſt

humanitatem eſſe in hoc ꝙ per penam non ſoluitur. vel ꝙ non per

dat wtem:a ſic dicimus commumuer naſcei: demum ſolu.ma. vt.

de iure w. in rebus.S.omnes.accurſius.
t dH Inus. ex ipſo nomine.quia vilis eſt res: vt.j..pannicula
riia. ſic argumentatur ex nomie: vt ⁊ inſti.de dvnan. S. eſt
et aliud.⁊ hec non publicaniur.vt in hac.l.⁊ ſic in inuentario.cuʒ

ceteris non conſcribuntur. vt.C.e.l.ſiquis intra. accur.

V Zonam.magm pꝛecij. accur. L
x Aliquis.pꝛeſes.vel alius tanqꝙᷓ; pannicularia. accurſiꝰ.

y Veſtem.iupple ſed vendicet quis panniculariam veſtem ⁊c.ac.

3 Inueterales. id eſt viles: æ non aptos ad veterandum:qma non
ſunt ex toto aurei vel argentei.accurſius. 4
7 Leues. id eſt viles. accur.
Anulos. non ſignatorios. vt.j.d verbo.ſigni.l.ſignatoꝛios.
facit S.ad.l.rod.æ iact.l.ij.S.cum in eadem.

ſnn bo

pvt conn

Crſtoi⸗
ihnoat⸗

0 Un
to
,ſopeot⸗

— — — -=- ——

„

X beny Mato

dlſge⸗
dannichlaria. hanc rati Frzficee nannz ea e
niſ w alijs rebus poteſt int tionem ſeilicet pannicnlariam. nec etiaz Lfuſruͦc. 9
Wwirn js oteſt intell iam. nec etia Se amir.I. fub ocrtf. eſf
Nen bus renna eeKan men eleirmrenlinn non alrc⸗ un ur. amit. l. ſub oiti. ea em que ex genere deſrendunr. flins
nec offcialibo ne ⁊. l.in metallum.ſed hodi tam patris non perdit. vt S. iur eſcendunt. filins per
nec fiſco aliquid datur.vt in a d hodie ſenat. e patrona. dim. S. ſed
ſi accurſius. vt in auten. vt nulli indi. S. g. iotzoaeſtniti bomis lu. ſi er parront.5 i. ſM
b Abun. con⸗ hDPoſſunt. id eſt ibꝛ ur mgran⸗ t. vt c. e ap. co. S. cauſas. ac.
hen ira nuncios bo/ .
ic⸗ noñ. ac. Panniculari are Siſnmarnm.
an ſtodi nlaria ſunt ea que in cu tingeret culpa interdum in 5 9 tum abs dum.
Al cCoꝛraſas. i. odia receptus ſecum attulit ſpolia geret culpa interdum in ſummãa k Conceſſas. hoc
nne acceptas. ac. quibus indutus eſt:cũ quis ad ſi egeſtatem veuolui: quod cum ali ic vt lej. Jem
nn d d amra Plicium ducitur. vt et ipa appellat Na moderatione wefinire placuit. men.a.
une cerer. 5 Voar e. enchten neq; ſpiculatoꝛes vltro arune luerlinten venturie⸗
nll l. ſenpio. in ſi. i vendicent: nec optiones ea ſibi ucceffionis: ex ea ſucceſſi Dun liberrini
Mn · Tſiderent: quibus ſpoliatur. quo enl tiones Xeſſas haberent. ſir pabes mitm⸗
⸗ . alrhort . inſtun.
wne Momncni quis eſt punitus. hãc ra erurpan — animauerſũ ſncceſf.lrn fi. in
em non in cõpendio ſuo vbent illius habi us id quod in boniſ bege de oor i
n; pꝛeſides vertere ſed me patl oper anmacnerſn, eſſet: iis in quem gehmiegen i re⸗
ſi . 1 4 n. ta⸗
* ones ſiue commentarienſes ea pe⸗ ſnenee uerſum eſt: ſua moꝛte weceſ ve nue er cnelo
de. cunia abuti:ſed debent ad ea ſerus bono. enipiendu; no erit: relidmpare parmu⸗ ſnepen
. . 2 — re PVe⸗ * m
“ ri: que une pꝛeſidum ſolent eroga⸗ peremnebalinß ad manumiſſoꝛeʒ nõ m r ſen 1.
u ri:vtputa carciaticum quibuſ :fiſco eſt vendicanda e.l. v. e codici.
ig ſiquid foꝛti ge ſubſeribere. vel nes adoptiuis libe toꝛum poꝛtio⸗ rei.a fal. S.j. C. ve
1 quid foꝛtiter fecerint milites:in? dis cauſ is liberis: ſi non fra- ſbirer ac. b
Vvnare eis. barbaros etiaʒ inde mu ſn can a act eſt adoptio. non mi Net. ge⸗
ari veni naen 18 ꝙ naturali ee een .
nerari venientes ad ſe⸗ vel legato⸗ eſt ꝙᷓ naturalibus concedi equum m Maucs.ĩres
nis vel alterius rei cauſa. Pleꝝ f Fraudis autem cauſa ado⸗ reggoſ acculati
L . 4. ⁹ . . . 2 6 5
q; etiam inde coꝛraſas pecunias p⸗ ptio facta videtur: etiam ſi non in ſequenti lirtera.
ſides ad fiſcum tranſmiſerunt: qp reatu. ſed veſperatione rerum perr veni werelen⸗
perqᷓnimie diligentie eſt: cum in conſeentiam mein imminentis cce . ⸗acurſe.
6 ficiat ſiquis nõĩ cCyuſationis qui . .
ficiar ſiquis nõ ĩ vſus pꝛoprios ver ex b nis quis adoptet: in hoc yt u Si blures.
en terit:ſed ad vtilitatem officij pati⸗ x bonis que ſe amiſſurum cogitat tres adm n⸗ neob
n atur veſeruire. i⸗ dormo xetrahatur. Si plures li dci l diſſt vnd
. . Aulus eros damnatus habet. ferunt᷑ ex eæ i plurali dieat
d Ve liberis damnatoꝛum cõ empla per que pluribus liberis om Rod⸗noieſ.
4 cequntnur. um co ma bona damnati coceſſa ſunt. ſed ſig.l. non eſt.
n Dem. finn arians in hec verba ſen Exempla. lic
. ſam oſi i. qui cum
n Vm ratio naturalis quaſi pud . cubfi. . auoꝛabilem a⸗ vno mpnmn. gar.
mi 1 An lex quedam tacita liberis pa pud me cauſam liberoꝛum albini nre ne ve ſent
nun n EIn, e⸗ fili⸗ .: tijs. l.
rrentum hered acita liberis pa filioꝛum numerus facit: ini mms,inemo. die
girti 14 lutacdl n reditatem adijceret: voe⸗ ariimperium homi cuz ampli vrabi.
niun rs ebitam ſucceſſioneʒ eos vo unper um Pommum adiectiõe
ur cando:propter quod ĩ iure ciuili ſu da ag isparernan die walun
w E tei eoqʒ illis
amim dum Poleunn nomen eis inductũ lorgaemomleſkabn ſe concedi vo
nanmi niſ e nen icio quidem parentis res:etiam ſi acceperint 1 honſeſſo⸗
vcur iſn raſucgeſ cauſis ſubmoueri ab Pretereaex bis q- ninerſa.
um hini a ſucceſſione poſſunt: equiſſime ex umd que per flagiti
mm ud N iſtimatum eſt: eo quoqʒ caſu.quo Wberoumnen goniſiunt porꝛides
untin na damnatio: rationem haberi li eius hereditatẽ im curauerit: et
likeumn beroꝛum:ne alieno admiſſo graui ereditars aguͦt: vl bonox poſ
mmna. rem penam luerent: quos vGrei ſel. accepit.nã ita diusproreſcripſit
e Inuctum iquos nulla coõo cui aſequenter illud idem pꝛince H J
Gnt ad de lberis ⁊ peinceps p Ampliari. faci
3 f¶ Parentis. que a iure alicni 27. . de vecu⸗
Awrninß 7 de inoffi. que a iure alicui dantur. pꝛiuatus non aufert. vt hi ro li rio. l. ſiquis decu⸗
4 que a genere vel alia pſona ali idam. 7. S. percipient. Re, inre fiſ.l. . gent. cum ea bona ſmt fiſco applicand ifra
il tan.l. el alis pſona. alius non aufert. vt 5 deſ⸗ e iure fiſ.l.lutius. ⁊ S te fal. ſiquis eũ. a. l. cũ plicanda. vt infra
4 nl. penul, ,. C. mu, de leg. ſi duobus, J. ſed quia zegmdo mo . riij Fr corlo⸗le irarreo S ſ⸗ a.l. drc ſglii. a lKlt . ſa her⸗
.r Aadem. vt poꝛtiones liberor non angerentur.

QJuſſu.ſcilicet eum necauerit.Et nota.quod patris iuſſus non ex

cuſat:ar.ↄtra ſupꝛa de i

nfami. l. j. S. fi. a. l. quid ergo. 18. de fal. ſi pr.

In poteſtare. ſ.necauerit.
a Rubrica. de boms eoꝝ qui ante ſentennam moꝛtem ſibꝛ conſciue⸗
rint.vel aceuſatoꝛem coꝛruperint.

b 1 Hcapt
talibus.
non om
mbus.ſed in his qᷓ
penaʒ ſangummis i⸗
fligunt. vt in fi.⁊ 8
de pꝛeuarica. l. fi. et
.j. l. ꝓri. in pꝛin. qᷓ
ſunt pera.

e Ei. accuſato.
d Ignoſcendum
hic diſtinguit ſupe⸗
rius dictũ ᷣm Jo.
vt non ſu ↄtra.j.
ꝓxi. l.
c Dualitercũq;.
ſ. ꝓpᷣter pecuniam.
non dicas ꝑ calum
mam: cum de calũ/
nia mret. vi. C. de
iuramen. calum. I.
j. licet quidam 3.
gr. huis. l. iteʒ nõ
ne mrat qo nihil
dabit. vt. e.n. autẽ.
pꝛincipales. Rñ.ñ
iurat hoc capuulũ.
vel die ꝙ lex dare g
mtiit. vt hic ⁊. C.

Te tranſact. tranſi-

gere.

i Aperato⸗

res latroni
bus. 1. inter latro⸗-
nes numerati.a tẽ
plana 2 ſic habes
latronibo. ſ̊ in lib.
R. eſt latrones.

BGefenſionem. ae

conſtituit. cum filiafamilias vene⸗
no necaſſe conuinceretur eum:aqͥ

heres inſtituta erat:quis iuſſu po

tris cuius in poteſtate eſſet.

S
S

De bonis eoꝛum quianteſen⸗

tenciã moꝛtẽ ſibi cõſciueꝛint
vel accuſatoꝛem corꝛupeꝛint

Mcapitalibus crimi⸗
nibus a pꝛincipibus xe
cretũ eſt: non nocere ei
qui aduerſarium coꝛru
pit:ſed in his emũ que penaʒ moꝛ
tis continent. nam ignoſcendum
cenſuerunt ei qui ſanguinem ſuuʒ
qualitercunnq; redemprũ voluerit
Acer.
Mperatoꝛes ſeuerus ⁊ anto⸗
ninus aulo mliano reſcripſe⸗
runt: eos qui a latronibus nomina
ti coꝛruptis accuſatoꝛbus diem ſu
uum obierint: vt confeſſos ce crimi
ne non relinquere defenſionem he⸗
redibus rationis eſt. Si is de cu
ius pena imperatoꝛi reſcriptuʒ eſt:
veluti ꝙ vecurio fuerit. vel ꝙ in in⸗

ſulam vpoꝛtari vebuerit: ? anteqᷓ

reſcriberetur veceſſerit: poteſt que
ri. num ante ſententiã veceſſiſſe vi

deatur. argumento eſt ſenatuſcon⸗

ſultum:quod factum eſt c his qui
romam tranſmiſii ante ſententiaʒ
cceſſiſſent:cuius verba hec ſunt.
Cum cendemnatꝰnemo videri poſ
ſit in hunc annum:anteqꝙᷓ ce eo foꝛ
te iudicium rome redditum ⁊ pro⸗
nunciatum eſſet: neq; cuiuſqꝙ moꝛ⸗
tui bona:anteqꝙ; c eo rome pronu⸗

ſi dicat bona auferuntur heredibus. Sed ↄtra.

E. d heren. I. manicheos. vbi bona heredibus reliquunt.vt.j. de iur
ſiſci. l. eius qui. Sol.ſᷣm ioh.ſpeciale hic in latronibus: vi et in crimt
ne leſe ma. vt. C. ad. I. iuł. ma. l. quiſquis. a dic latrones. i. fures. nã
latr ones qui ſuſpenduntur furca. vt. S. n. j. capitalium. S. famoſos.
poſſunt redimere ſangumem ſuum: vt S. I. ꝓri. que eſt contra. a facit
E. pena iudi.qui male iudh.l.j.⁊ S.ad turpilł.in ſenatus. l. ſi pro⸗
pier. Item contra.. l.pꝛoxima. in fi. Sol. vt lbi.

g Si is. in inſulam. facit..quando ap.ſit.l.j.⁊ de leg. ij.l. j.§.
hi. a ſupꝛa de ſica.l.qui cedem.⁊.j.ii j.l.ij.⁊.vj.⁊ S.ti.ij.l.ij.S.j.
7. I. diui. S. de decurionibus. ſupꝛa de iniuſto teſtamento.ſiquis.ex

S. eius qni. accur.

bEideatur. quod pꝛoderit. vt ſupꝛa de accuſati.l. ex iundicioꝛum.

ciatum ſit:publicata ſunt:eaq; bo⸗

na heredes poſſidere vebent.

BMVirrei poſtulati: vel quiĩ ſce
Clere dep̃henſi metu criminis

imminentis moꝛtem ſibi conſciue⸗

rint:heredem non habent. Pa⸗
pinianus tamen libro.xvj. digeſto
rum ita ſcribit.Qui rei criminis ñ
poſtulati manus ſibi intulerũt: bo
na eoꝛum fiſco non vendicẽtur.nõ
enim facti ſceleritatem eſſe obnoxi
am:ſed conſcientie metuʒ in reo ve
lut cæ confeſſo teneri placuit: ergo
aut poſtulati eſſe debent. aut in ſce
lere veprehenſi: vt ſi ſe interfecerĩt
bona eoꝛum confiſcentur. vt auteʒ
diuus pius reſcripſit: ita demuʒ bo
na eius quiin reatu moꝛteʒz ſibi cõ⸗
ſciuit:fiſco vendicanda ſunt: ſi eius
criminis reus fuit: vt ſi damnaret
moꝛte aut dpoꝛtatione afficiendꝰ
eſſet. Igem reſcripſit: eum qui
modici furti reus fuiſſet. licet vi⸗
taʒ ſuſpendio finierit: non videri in

eadem caula eſſe: vt bona heredi⸗

bus adimẽda eſſent: ſicuti neq; ipi
adimerentur:et ſi compertum in eo
furtum fuiſſet.ergo ita Nemum di⸗
cendum eſt: bona eius qui manus
ſibi intulit: fico vendicari:ſi eo cri

mine innexus fuerit:vt ſi conuince

retur:bonis careat. Siquis aũt
tedio vite vł impatiẽtia wloꝛis ali

cuius vel alio modo finierit vitam
ſucceſſoꝛeʒ habere diuꝰ antoninus
reſcripſit. Videri aũt ⁊ preʒ qͥ ſibi
manꝰ ĩtulifſz: ꝙ diceret filiũ ſuũ oc
cidiſſe:may wloꝛe filij amiſſi motẽ

K Argumento

ſeilicet qð ante
ſententiam. ac.

lDebent. J. l.
pꝛoxi.S.ſiqs aũt

metu.
quem metuʒ ha
bere videiur de⸗
mum poſtulat?

vel in crimne ⸗

prehenſus: 2 fa⸗
cit ad.l. S. xe ifa.
liberoꝝ. S. nõ ſo⸗
lent. ⁊ S. ti.ij. ſi⸗
quis aluqmd. S.
fi. ⁊.C. ſi re.vel
accuſat.moꝛ.fu.
l. deſunctis..
e. l. j. 1. ij. ⁊ qui
teſta. face. poſ.l.
ij.⁊..dæ iure ſi⸗
ſci. in fraudeʒ.S
.J. ij. 1. j. 7,3 de
iminſto teſt. ſiqͥs
ex. S. eius qui.in
fi.⁊ S. ad ſilł.l.
j. S.ſiquis.ac.

n Papimian?.
poſtulati.id ẽ ac
cuſan.

o Depꝛehenſi. S. de rit. nup.l.palam. S. que in adulterioo.
p Anclendus eſſet. facit ad hoc a inferius reſponſuʒ. infra iu⸗

re fiſ.l.in fiaudem.S.ij. accurſius.

q Igeʒz reſcripſit.ſimierit.i.qꝛ ipᷣemet ſuſ pedit ſe.

r Furti. ſ. ui caſu ſequenti cum ac. accur.

ſ Funſſet. ſed caſtigatur. vt in aut.vt nulli mudi. S. penult. accur.

Siquis. diuus antoninus: 5 de teſta. mli.

=
☚ =

gontno
6Pomtens,
uödecl
luc
neh⸗

☛ =
— =

S=

E
=
Se.

=ꝛ —
S=
=—
—

8
4

— =
☛☚ W.d Q n
= — =
—☛R =
— —

—r
—
=
S= =

omnt nſß
eNbi Ne

(ſht

„

ingen
in 6
ur oncen
ſzelchnude
3

4

1 Mbriea.
etiens are
Cans a NNN
iens,
9 D
M
Aapht, Aaur.
b Pelegotoi
Atenpyo:kr
llecgroxr. .
Ntanpno: Mon
Enperpemom
l,cegan.

Taenporum
baa. P.ſed
nperatommn
ratl.
Caerg. ie
ia mter ce ho
Imbuo nlbnf

Mntia rotj

i noo

„ ntne⸗
ſigltancan
reſfhtben

Pordorhie

& borss

A e ee

4 44SE ⸗4. 7, E
& p. An
ſſ nis aurerre non poſſunt:qtilla non poſſunt ad fichimn anſire. nani
äl iS non poſſumt: qꝛ illa non poſſunt ad fiſcn N
3 e⸗ x Parpeerauie⸗ Eninſ ichem de regarpap. menn nec ad beredeg erttngentn. uod eſt S. ad trebelquia permde.S. j.
N l. viuus. ſec ar. 3 8. defe⸗ perrauit icd eſt ſe non occidit:quia ſuit etẽ vVngde apud nahuge onge ſot vnata, E. . bons li.l. j. Yiem eildez
ePadacno. d mocol . de bms li.ſi nomina. S. li epoꝛtatus. . E. we obſe. l.eui⸗
tiule ruo ab Ronn:h autem. F. in alijs. mochs ſol. . bins ll. ſ. am liberis. 2 ſupꝛa
dalgtn y Ainus. S. de edhili, edic.cum S n alis⸗ ad.l. ul. male.l.0
S . W rum: que Entren,
glggen uetur. ſupꝛa eo. lecgatoꝛum bona auaricia ſuperio⸗ tma. vel hac vlum
at tiinſrgnan. ſibi irrogaſſe:⁊ ideo bona eius non — o penitatn. ſed ol vri.
bona. eſſe publicanda: diuus adrianus re clennentie mee vonnenit: di
uſ 8. fub m bic diſtinauit ĩ liud clementie mee conuenit: qu
Nbi e illo. n ſcripſit. Sic autem hic diſtingut i a nnocentiaz ra
2 Pe lio. n enpnt. Dic gs ſibi m mter cetera quibus innocentiaʒ re
ſe „d ſpireatus. at. tem conſciuit: ſicuti cum queritu nenealln
nis 5 Probatum. an is qui ſibi manus intulu: 7 1o remm exemplum. Artianus.
1„ e onna.C.g eſ⸗ perpetrauit. xebeat pumiri: quaſi Anumittere deportatum nõ
1 facere poſſ. l. ij. liſſet:ꝛnam omnino nu⸗ ce. —,
Ba hrunac, ſeſententiam tulilſetn ite vk im poſſe diuus pius reſcripſit.
li na pꝛobatur eo⸗ puniendus kſteuiſ tedio i aline Aphenus.
oa contran patrentia alicmius do oꝛis Cim aui cimitatem atmiſit: m
i n non bſienct n c facere:⁊ merito ſiſine cauſa Vm qui ciuitatema lib
Ebe Kin tur. a ſic habes elt ho 41n endus eſt hil aliud iuris adimere libe⸗
uod indube èHſibi manus intulit: punien lto ris:miſi quod ab ipſo peruenturum
d r ſumtur: 7 dſti⸗ enim ſibi non pepercit: multo is: mi quod a in ciuitate
ri ne vt ibi. Itez Qui eni nPePeBriIi eſſet ad eos:ſi inteſtatus in ciuitate
n oe vt di Diez mus alij parceret. Siqu aũt . ang gr
in pen. S, Minus alij parceret. Diqma kmoꝛeretur:hoc eſt hereditatẽ eius
a ianawn h ſubincerto cauſe euentu n nen ⁊ libertos:⁊ ſiquid aliud in hoc ge⸗ .
iitſn dei rint. . S .
4 un mpit. JIem con vel ſub fideiuſſoꝛibus rci . ng nere reperiri poteſt.que vo nõ a pa
ii a 5,el.S⸗vde horum bona non eſſe Be ſo ide tre:ſed agenere a ciuitate a rerum
idd . mandatis cauetur. Deil dul mnatura tribueretur: ea manere eis
ed -Ruübrica de amus:ſiquis conſcita moꝛte nulla i conma. Yagg afrartes ſrotri⸗
tbualci interdictis re⸗ zuſte ſa pꝛecedente: in reatu de in Yvrei5 ſes: gana
legatis a epox iuſta cauſa meecedente: in reat bus foꝛe legitimos heredes: ⁊ ag
nns e, ceſſerit: an ſiparatifuerit berecs tutelas T hereditates habi⸗
. ee amri cauſas ſpſeipele ncter v i. tmnge⸗ Non enim hoc fratrem: ſed
gi ur. acur. ctum oſtendere: audiendi ſunt: nec woes eins eis walſſe.
eſt caput. aceur. (ti maioꝛes eius eis vediſſe.
b Melegatoni pꝛius bona in fiſcum cogonda ſunt Wð Arrcelk.
ſ a erwvsrvr. qᷓ ſi x crimine fuerit pꝛo ui: Elegatiin inſulaz in poreſt
1 ni tenpno: non vo ommimodo publicanda ſunt. D te ſua liberos retinent: quia
ſi inperpemum diuus pius mogeſtino taurino re⸗ 4 alia ommia ſua iura retinent. Ta
vt. . l. relegan. ſcribit:ſi parati ſint beredes defen dum enim inſulam eis egredi no li⸗ J
F Eemphnun ſonem minheertmce fuentr Re cet: bona quoq; ſua omma reti⸗ Zakanalg B .
ſic. P. ⁊. R. ſe 1. . r . . 3 ſ potius pꝛi
4 al imperatomm blicanda: niſi e c . nem: preteres ſiqua eis adẽpta ſũt renn gus imnipier
i accurn. batum. Mam eoꝛum qui in perpetuum ex demg.ſie we ſerun
mn daſtter telti De interdictis et relegans et ilium dati ſunt vel relegatit poteſt HS
en minibus quibin poꝛtatis. Rubꝛico. quis ſententia partem bonorũ adi l.j. S. eſtas. 7. ,
innocentia ratõ nt 5 ere M queſtio.diu0ñ0o.
num meor tem⸗ Apinian?. mere. Dem. K Fratres nlios
3 porum. id ẽ nos FI J 1 . . damnati. 2 fac. ..
B . a ſumus inno Apitulum ex re ſcripto Xiliũ triplex eſt. aut certo de pri. ſacro ſerip.
Korquodna n- dunterton ne. rum locorum interdictio: Rarnen N nliſe al
co: quod nõ de- m ſerim cio re ed 1.l. j. 7. ij. .
⸗ bemus. a ſub. re um ſecundum. Ra Krilr d oe
4 miſit a hoc quo⸗ V mum. ac.
q; ce. I Tr Eilegati. inperpetumm. vel ad tempusg.
. rpetuum
e Quod. abs quod ałs qmi.ac. jone. T gls ratio, 1r wesemba nanaru non da po. ſol. S. relegati. dc⸗
1 , fInnocentiam. als am. ałs a. Iiem abłs ratione. n Mon llcer vrinnrs. renti bonsr. 5 qmibus ex cauſis maio⸗
ummgecarſins Rorerwenderatum id eſt depoꝛtatus non hoieſt ma⸗ Raus entrnenn ſi.
4 s m num ꝛad quod ſupra e manummf. l. qui ee n. V
pene:ſen alenare vmerur oervr — de lega. iij. ſi depoꝛiati in Bicdanuſinpethent, eene ſi 63 tempua vr. . neteotonm F. ach
en je vt i . ſic ⁊ S.de pems.l.ſiqͥs ali.S.ſiqs inſtrume tu.
ſaumimn princepio. ſed dic vt ibi. ac. .l.iiij. contra. Solu. ihꝛ tempus. ſic ⁊ 8. xe pems. u.ſ. ralegato unppernum.
e de nuetum dan damoneſtame Keſpon c,una üE01,ü Llegnno mronne
Penienti enere. ſcilic b. iudi. I. ij. hic & mp it.qꝛ ałs e
rei uris: vel ibi loquitur ve liberns pelnenientibue der ibr loqui vt z. de õ 8 rclaeriancgis. vt ſupra ſicſs
int o: hic vo de pꝛopꝛijs ipius dam tuum. ⁊ tunc perdii cuntatẽ. ałs tempo
n. nr Rachroſe ttin hoc qð libertus debet pꝛeſtare ſenarrcrene emmrr. ſe d et ſiquis. crca pꝛincapium.
, patrono.hic ſᷣm ius artifſiciale.ſ.d iure ſucceſſio nis.illu

iſt adimere ſcilicet vt non ſuccedat liberns: vel verius iura ſueceſſi

Interdieto.vt non ſtaret boñ.vel mutine. accurſius flo.

vyCKertum lo. puta vt ſtaret mutine tm. vt. . relegatoꝛum. S. item
in parte.accurſius floꝛentinus.
x Inſulam. vbi non ſtat cum homimbus.
y i Nter penas. non eſt datum. miſi habeat ſub ſe pꝛouinciam. vt

.„—

poꝛtatione. ⁊ fac̃
S. e penis. l. ij. S.
1.2. l. dm. 25. tl. j.
l. ij. S. j. 2. 7. qñ ap.
ſit. l.j.⁊ . ve off. p
ch. ac.

3 Prouincie. ſcili
cet cuiuſlibet. ac.
2Adnotare &⸗
bent. cõdemnando
eum in inſulam. vt
j.l.pꝛoxi. in pꝛin.

9 Becuriones.
nolatum. 1. gccuſa
tum. ac.

g r Elegato⸗
. rum. eam
relegare. ſed depoꝛ⸗
ms.l. ij. 2 S. l. px.
cũ ſuis ↄcõ.⁊ de in/
iuſto teſt. ſiquis ex
S. eius.
b Preſunt. qꝛ ex
tra territorium ⁊c.
vt S. iuriſd. om.
iudi.l.fi.⁊ facit S.qd

in inſulaʒ.

I.l. ꝓxima in pꝛin. que eſt contra. vel ibi in releganone. hic in

aut lata fuga:vt ommum locoꝛum
interdicatur: pꝛeter certum locuʒ:
aut inſule vinculum id eſt relegati

Apianus.
Niter penas eſt etiam inſule

Nxpoꝛtatio:que pena adimit
ciuitatẽ romanam. Sepoꝛtandi au

tem in inſulam ius pꝛeſidibus pro
uincie non eſt datum. licet pꝛefecto
vrbis vetur. hoc enim epiſtola diui
ſeueri ad fauium cilonem pꝛefectuʒ

vrbis expꝛeſſuʒ eſt. Preſides itaqʒ
pꝛouincie quotiens aliqueʒ in inſu

lam vepoꝛtandum putant:hocipᷣm
adnotare vebent: nomẽ vo eius ſcri
bendum eſt pꝛincipi:vt in inſulã e
poꝛtetur.ſic einde pꝛincipi ſcribe⸗
re miſſa plena opiniõe: vt priceps
eſtimet:an ſequenda ſir eius ſenten
tia: dveportariqʒ in inſulam cbeat
mecdio autem tempoꝛe dum ſcribit᷑
iubere veber eum in carcerem eſſe.
Becuriones ciuitarum propter
capitalia crimina depoꝛtandos vel
relegãẽdos diui fratres reſcripſerũt
Deniqʒ pꝛiſcum in homicidio ⁊ in
cendio nominatum ante queſtionẽ

confeſſum in inſulam vepoꝛtari iuſ

ſerunt. SS
Elegatoꝛum duo ſunt gene⸗
ra.Sunt quidam qui in inſu
lam relegantur:⁊ ſunt qui ſimplici⸗
ter vt prouincijs eis interdicatur:
non etiam in inſulam aſſignentur.
In inſulam relegare pꝛeſides puin
cie poſſunt:ſic tamen vt ſiquideʒ in
ſulam ſub ſe habeant id eſt ad eius
prouincie foꝛmaʒ pertinentẽ quaʒ
adminiſtrant:etiam ſpecialiter in⸗
ſulam aſſignare poſſunt:inq; eaʒ re
legare. Si vo non habent ꝓnunci⸗
ent quidem in inſulam ſe relegare.

ſq; iuris.l.j.in fi.⁊ ẽ̊. de bonis auc.iud.poſ.l.

cum vnus. S. pe. ⁊ ſic iudex hinus terre non põt mutere in poſſeſſio⸗
nem alterius diſtrictus. Iteʒ facit. I. e.S. ſicut. accur.

c ¶ Hec eſt. poteſt. quaſi
contra ad hoc ſubaudit

diceret nõ depoꝛtari nin imperpetnuum. ſic ẽ

uũ S. de pems.l.ſi non. So. nõ vebet qs depoꝛta

ri ad tempus vel damnari ad tpᷣe in merallũ. vt bic, Si tamen comp⸗

hendatur tempus: tenet ſententia mhilommus. ve ibi: facit. .

e.l.S.ad tempus. facit S.d pemns.l.capitaliũ.in pꝛin. ac.

d. Rennet. immo perdit. vt S. æ capi. di.l. amiſſione. S. ſed æ hi.

Sob.ibi id eſt vpoꝛtan:vel vt ibi. ac.

ſulam relegari ⁊ ad tempus ⁊ im da

pertuuʒ quis poteſt. Siue ad tẽ
pus ſiue imperpetuum quis fuerit
relegatus ⁊ ciuitatem romanaʒ re⸗
tinet:⁊ teſtamenti factionem nõ a⸗
mitiit. Agd tempus relegatis ne
q; tota bona neq; partem adimi de
bere reſcriptis quibuſdam manife

ſtatur. Repꝛehenſeqʒ ſunt ſenten⸗

tie eorum qui ad tempus relegatis
adimierunt partem bonoꝛuʒ vł bo

na: ſic tamen vt non inſirmarẽtur

ſententie que ita ſum ꝓlate. Eſt
quoddaʒ genus quaſi in inſulaʒ re
legationis in pꝛouincia egipti ĩ no
uas inſulas relegare. Sicut aũt
relegare in inſulam quiſq; que non
eſt ſub ſe non poteſt: ita neqʒ in pꝛo

ſcribant aũt imperatoꝛi: vt ipe in⸗
ſulam afſignet. ceterum non pol⸗
ſunt damnare in eam inſulam:quã
in ea pꝛouincia cui pꝛeſunt:non ha
bent. interim quo ad inſulam impe
ratoꝛ aſſignat mil:iti tradendus eſt
relegatus. Hec eſt differentia in
ter poꝛtatos ⁊ relegatos q in in⸗

nincia quidem relegandi habʒ ius

que non eſt ſub ſe. Joꝛte preſes ſy⸗
rie in macedoniam non relegabit.
ſed intra pꝛouinciam ſuam poteſt

relegare. YIem in parte certa pro⸗

uincie moraturum relegare poteſt
vt foꝛte non excedat ciuitatem ali⸗
quam:vel regionem aliquam non
egrediatur.ſed et in eas partes pꝛo
uincie que ſunt veſertioꝛes ſcio pꝛe⸗
ſides ſolitos reliegare. Interdi⸗
cere auteʒ quis ea pꝛouincia poteſt
quam regit: aliaʒ non poteſt: ⁊ ita
diui fratres reſcripſerüũt. Vnde eue
mebat vt qui relegatus eſt:ab ea ꝓ
uincia in qua wmicilium hab uit:
moꝛari apud oꝛiginem ſuaʒ poſſʒ.
ſed imꝑatoꝛ noſter cuʒ diuo fratre

e Siue. amitut. vt 23. de teſtamẽtis.l. eius. S. penuln.

Ag tempns.
ſeeus ſi imperpe
tuum. vt patet j

dainnato. l. it.
L vi pub. vt in⸗

ſti. de pub. indt.
S. itez lex. 7 8. e.
l. relegati. 2 ſaẽ
3. penis. capi⸗
taliũ.in pꝛin. ⁊
ſra de refiſ..
bona in pꝛin. et

S. qd. I. fol. l. in

ratione.cum qui
m

g Bebere. miſi

lex dicat ſpeciali⸗
ter. vVvt. C. de ep

ſco.qaud.l.nemo

in fi.⁊. C. de po⸗
ſtu. l. fi. que eſt

h ODue ita. ſci⸗
licet cum adem⸗
ptis. bonorum.
⁊ dic pꝛolate ſali
cet tempoꝛe buiꝰ
l. ſed que ferent᷑
poſtea infirman⸗

tur. vt. C. de le.

conſtii.l. non
dubium. vel qᷣa
licet ſieri nõ ebe
at: factum tamẽ
teneat. ad quod
S. te penis.l.mo
ris. a aſte ei.
quando axp.ſit.
l.j. S. biduu. 1 S

gæãi. S. ſiqs po. et

quod metus cꝗ.
l. fi. ac.

i Sicnut.non poteſt. e.l.in pꝛin.a.viij. q.ij. c. nullus poteſt. at.
k ¶ Relegare.foꝛte ſi puus imꝑatoꝛ aſſignaſſʒ. ⁊ ſic poteſt intelligi
S.in pꝛin.huius.l.ꝑ hoc qð eſtiſupꝛa.l.inter penas.accur.

m Aliquam. ad quod S. e. l. exilium.

iu IYmerdicere.pꝛouincia in qua ſunt incole. ac.

l Excedat.id eſt non recedat vel exeat penas.

=
=
S==
—
—

1

— –

Dlbnnun

nin ti P
ii
obe.

rr er

maimniſ
Olipind
eng..
Duram1
Pnbuat et
ueſt iſes⸗

Siip ſen
Nomnah
dhς⅝

Mnlertt f
Ciucſern.
Pounmce;
Nde
NN N
Cundas. Y.
WWaddn.

ebo ren
ze Wce
fen Warſr
vN
ie u

A

y Maile
tbr. ſiiagß
d w
i.
d⸗
tt
mel
n
e
o⸗
Nn⸗
wu
e
ae
.
bun:
.
me

tienan
ſimntß tnſii⸗
Aumn u

1ß.

o QAo reſcripti. vt.ſ.poſſit interdici ea qua funt oꝛiundi ab eo pꝛe
ſide qmi pꝛeeſt ei ꝑpoumcie in qua ſunt incole.vt ⁊.j.prox.S.Et ſic
nota. hie quod accuſatur quis de celicto in ea ꝓnmcia vbi habet iꝝ
colatũ.licet alibi deliquerit.vt et.C.vbi de crim. agi opoꝛiet.l.j. ?
nota hic quem eſſe incolam ⁊ habere wmncilium. idem eſt. vt 2. j.

Lx ver. ſig.l.pu⸗

pillus. S. incola
quid ergo diffeꝛt
ſuꝑioꝛ. S. NRn.
ibi deliquit vbi
habitabat. hic a
p Dubitatum
oriundus id eſt
ortus. accurſiꝰ.

q Incolu. id &
babitat.

uincie cui preeſt
8 Italia. in qj

eſt oꝛtus.

T Patriam i
qua habitat. et
in qua eſt pᷣſes.

v Siqhs ſen⸗
tennam: quã ha

bes 3.S. H et eos

r AÄnnſerit.
1 eſt receſſerit.

y Proumciaz
ab ea quam m⸗

colit vel vnde ẽ

oꝛnundus. Jo.
3 Tomnnſit.

id eſt eliquut.

ſuo huic rei pꝛouiderũt.Mentõ em̃
pꝛobo pꝛeſidi prouincie hiſpanie re

ſcripſerunt: etiam ea pꝛouincia in⸗
terdici vnde quis oꝛiundus eſt: ab
eo qui regit eam pꝛouinciam: vbi
quis wmiciliũ habeat: ſed etiã eos
qui cum incole eſſent:non in ea pꝛo
uincia quid admiſerint: equum eſt
ad reſcripti auctoꝛitateʒ pertinere
DBubitatũ ẽ an interdicere quis
alicui poſſit pꝛouincia in qua oꝛiun

dus eſt. cum ipᷣe eidem prouincie pᷣ

ſit:quam incolit dum ſua nõ inter⸗
dicit: vt ſolẽt italia intdicere qͥ pa⸗

videat᷑ etiã ei puincie intdixiſſe cui

peſt.quod magis erit probandũ.

Per contrarium aũt is qui origi⸗
nis pꝛouincie pꝛeeſt. non eſt nactꝰ

ius interdicendi eã prouinciaʒ quã

incolit is qui relegatur. Si quiſ
eam ſententiaʒ admiſerit: vt is qui
in aliam pꝛouinciam commiſit:poſ

ſit relegari ab eo qui ei pꝛouintie pᷣ
eſt: euenit vt relegatus iſte tribus
pꝛouincijs pꝛeter italiam debet ab
ſtinere:et in qua deliquit ⁊ ĩ qua ĩ⸗
colit ⁊ oꝛiginis:etſi ex diuerſis pꝛo⸗
uincijs ouri videatur pꝛopter con⸗
ditionem vel ſuam vel parentis pa

tronoꝛum vel pluribus pꝛouincijs

conſequenter interdictum ei dice⸗
mus.Quibuſdam tamen pꝛeſidibo
vt multis pꝛouĩcijs interdicere poſ
ſint indultum eſt:vt pꝛeſidibus ſy
riarum:ſed ⁊ datiarum. Conſti
tutum eſt euʒ cui patria interdictũ
eſt:etiaʒ vꝛbe abſtinere ebere. Cõ
tra autem ſicui vꝛbe fuerit interdi⸗

2 Prouincie. quam incolit. S
P Italiam. innint naliam eſſe pꝛouinciam.ũc ̊ ð manumii.vin.
lI. etiam.S.fi.accurſius.

2Patronox. ad

a Uel. pꝛo etiam. accur.

b. vonſtitutũ. patria. ſ. ſua propꝛia. ac

c Enam vrbe.roma. per excellennam. vt inſti. ve iure natu. S.ſᷣ
ius.que et ſua patria eſt.⁊ quidem maioꝛ vnde abſtinet ab ea. ſed ñ
idem in conuerſo caſu.qmia no ideo viderent᷑ interdicei minoꝛa ꝙ in
terdicunt᷑ maioꝛa. vt. j.ad municip.l.roma, 1 ſupra ve ſeruis expõ

tan.l.ij. .l. cni pac. ⁊. 7. e. l. S. poteſt. 23. ve ſenat.l.qui indignus. et

YZL.ſi ſeruus expoꝛ.l.fi.ac.

ctum: patria ſua interdictum non

mus: quod magis eſt.

d Patria ſua. vtpote minon.accur.

e Nideiur.tacite.expꝛeſſim aũt interdici debet. quia licet non ſit ma
10: quo ad alios. ſibi tamen videtur eſſe maioꝛ: vt ſupꝛa de off. pꝛefec.

videt᷑: ⁊ ita multis conſtitutionib-
cauetur. Sicui plane nõ patria
ſua ſed aliqua ciuitate interdictum
ſit: videndum eſt an etiam patria
ſua itemq; vꝛbce interdictum dica⸗
His qui
relegantur dies excedendi a pꝛeſich

bus dari et poteſt et ſolet. etenim

moꝛis eſt ita pꝛonunciari:illum ꝓ⸗

uincia illa inſuliſq; eis relego. ex⸗

cedereq; debebit intra ilum diem

relegatus. Plane libelluʒ dare poſ

ſcripſerunt.
trerdici ſententia quibuſdaʒ: ne in⸗

ſe principibus etiaʒ diui fratres re
Solet pꝛeterea in⸗

tra patrie territoꝛiũ vel murus mo

rentur:ne excedant patriam:vel in

vicis quibuſdaʒ moꝛentur. So

let vecurionibus oꝛdine interdici ł

ad tempus vel imperpetuum.item

poteſt alicui pena in iungi ne hono
res adipiſcatur: nec ea res facit vt

Lcurio eſſe deſinat: cum fieri poſ⸗
ſit vt quis ecurio quidem ſit: ad
bonoꝛes autem nõ admittatur. nã

et ſenatoꝛ quis eſſe poteſt: et tamẽ
honoꝛes nõ petere. Poteſt alicui
⁊ vnus honoꝛ interdici:ſic tamẽ vt
ſicui honoꝛe vno interdictum ſit:ñ
tm̃ eum honoꝛẽ petere nõ poſſit: ve
rũ nec eos quoq; qui eo honoꝛe ma
ioꝛes ſunt.eſt em perqꝙᷓ ridiculum:
eũ qui minoꝛibo pene cã ꝓhibitꝰſit:

ad maioꝛes aſpirare:maioꝛibo tñ ꝓ

quod.j.ad mumicip.l.aſſumptio.S.fi.⁊.l ⸗eius

hibitꝰmĩoꝛeſ petere ñ ꝓhibet᷑ ſ̊ mu
neribo ſiqs pene cã fuerit ꝓhibitꝰ:
nihil valebit ſnĩa. neq; eĩ imũitatẽ
pẽa.thbuer̃ dʒ. ꝗ̊ ⁊ ſi hoꝛibo qͥſĩ penã

2 vcurionatus honoꝛ eſt: vt. C. de decn. l. j.

ms ip̃ᷣi relegato.

vVr. l. j. S. fi. vel hic
patria ibi cinitate-
vel dic nõ videt cõo⸗
muni opi.ſᷣm quaʒ
eſt minoꝛ.⁊ hoc hic

reſpexii: ſed reſpe⸗
ctu ſue pꝛopꝛie opi⸗
nioms . ſᷣm quam

eſt maioꝛ.eſt inter⸗
dictum vt twhi. que
pꝛopna pꝛeualet. æ
m hoc hic non ſol⸗
uit plenen.

ſVPis qui. excedẽ
di.i. recedench.ac.

4
N

F Relegains. ſi
habes relegatus. le

gas cũ ſuꝑionbo.ſi

relegato: tũc cũ in⸗
ferioꝛib. ⁊ die ꝙ
ſes dat libellũ dunẽ
tẽ modũ relegatio⸗
h BDare. ſ. pꝛeſi⸗
1 Excedant. id eſt
