Auoo auem. eſt vt in cognitione abaer er quan⸗ tate ſe abſtinuerit: executio abſur –
tudrl ſrlongs ſetur: cflonge oeſt et nunqumd tis ei dandam:eſſet aurete patria mig
n enemi. ſ ngraen vult actioem mo dum Dreockactronenm admittendun· i 8
qm.ſallceit 18 n linutilis admodũ poteſtate ad actioj trefamik. vii enn
7 Js qi. uere:ſegmioꝛ vel inutilis d putaueri: ei facto patrefamit.vlti (ynd
ſilius. ac. ciat ad rei alicnus ad putauern:ei n eripi: et la
quinon ſufficiat ad re agad onem imuriarum ſuarum P 1 malſi⸗
Sainodum. id miniſtrationem: ac per hoc enc im tranſferꝛi ad patrem qui ena gu h
ſ volde⸗ gcrl⸗ actionem. Oð deide Rzin ac tum in ipſo eſt omilit uequo l u
a Ad actionem. luriam acceperit: unrenhnn compe indignius ad heredes panme ſ, beͤr
umenandam. cipiendum eſt: vt po ta eſt in quos non pertimremmunamt
bi unemn a Tat acto: yt puta nepotit beſt: ſer / famili. factam pꝛoculdubio eſt uns il
ait. ei daurum gan Uriq: pater pnseſt un 6 viam uuenitr nn, ulus 85
onem. bit iulianus patri pot rn — Aüulus. WWbe
it ilianus patii potius . NS A
Datri potuus. mMuriaꝝ actionem q ipſi nepoti: 1 EIm qui nocentẽ inſfamauit e Am d. 1
beocen n 820 ad cuius inquit Hõ ita W non eſſe bonum 7 cangn nit. n ifr lidello
scit ſun uente auo filium ſuum uia nari: peccata emn famoſo. vt. .
cura. finus. etiam viuent Zem ml eam rem odem 9 peccatg enim amoſo. vt. .
SS V mimna⸗ eamker opoꝛtere ex rvfa. li. l. jtttem an
„ Igem iulianꝰ. mmbus tueri. Idem ocentiuz not 9 er me R ind I
Wr acltmat nns ſcribit: fiium non tm̃ ipſum Loſeeei Si ſeruus ſeruo feceriti boeten n, w
eꝗ .
Ant: vee upe e ggere vebere: verum pꝛocuratoꝛe; pecdire
act. ⁊ obli. l. filius

deri l: quaſi narum ſiue alio
t: niſi er mriam: perinde agenduʒ eſt: qu riaru neo-.
„. . 1 : mſi ei luriam:pe .B Ilia⸗ modo etiam 1
accurſius. dare poſſe: alioquimn aotem da⸗ Wmino ſeciſſet. Si nupien vir na ins vepete.
erniſetrn meſtevtſi valitudi familias iniuriam grcene ompo. Percara eni ⸗
re falte dararene ſit qui iniuri⸗ ⁊ pater drarrann demnan duz ad boe . Dae
ne impechatur: nech lit 1 recte putat tan ret: ſi ea v⸗ l. ſin es a⸗i
arum actionem 30 aaerine eſſe reũ:quãti ↄdemnaret᷑: ſi eas vi⸗ nõ m. v.i. pe
diatur actio. .

. ulcoctzen⸗
t imiuria: et nemo ſit j dua eẽt. viro tati qnu odemnaret lehe r C. . —
pon facta ſit murt: et nemon achmos, ri we⸗ „Anhknnein

l. i C j..j ſi peccanerr. D„ iia miuriarum noſcitn „
Omnibus. ſcultatem. ad hoc ſupra ve Trupra⸗ . an. Allkeruus perinde agendum. ita
Dmm us. ac g- ſe l. herc. plane ⁊ ſupra.e. Je
e procura.l.j.S·fi.

rſic ſupꝛa e pern eaultemn
ne⸗ etoꝛ. S. penuln. ⁊ ſic ud. agnneg
tum. vt ſupra. e. pꝛ . facit ſupꝛa.e. item ap eni beſt
: vVt. C. de ſed non inian .l.cuſtodiam. et fac na.l. ⸗0 WMiſtiene;
gere. quandoq; euam eſt neceſſe ge. aeſ iaten erinmelid⸗ culo et cemmnoe dren li dicnur que a ſeruo fit. vi ſupꝛa.l. inn
agere. 6 eſt enam u crünine iniura⸗ G auDetoꝛ. .
m non pot anñ imine iniura⸗ S. au p ſius l. ij. in⸗
cura. l. pe. qnq; etia n: niſi qñq; in crimine iniu quedam. accurſius. 7. E. eo. l. ij.
brnirn oe vubil udn be⸗Sacrunen ancng nor quemlibei poſ fumees munta miuriarum. vt ſupꝛa.e.l.j.in fi.⁊
iium dr K. wanum e e ua re⸗vt.5.5 pꝛocu. l.j.in pun. ac. b ſtitue §. paruur.
ſoꝛdinare Kane ergo boe caſu te calumia mrabit. legnema e⸗ o QAuod. d eſt qma. accurſius.
. .E „ ½ 54 0 eru „*
ſe Suo nomine C. iura. calu. l. ij. S. quo
em. vt. .
atadminiſtration

p Momnne. ſcilicet viri. id eſt pꝛo imiuria que videtur viro fie⸗
ri cum eius vxoꝝ fiat. 1
Si miuria.certus ſum ego.⁊ ſic non obſtat.S.e.item apud.S
cui:vbi dicit᷑ incerte ꝑſone non fieri iniuriam.
r Putet me. ad. S. iſtum facit ſupꝛa quod vi aut clam.l. aut qui

S.ſiquis dum. 7
ad.l.aqui.ſcien

tiam. S. qui cuʒ

alner. a de furt.
l. falſue.S. q ali
enum. 7 de neg.
geſt. item ſi cum
pu. F. fi. 1 de ſer⸗
uo coꝛrup. woli.

a infra & adul.

ſi poſtulauerit.
S. ſi kbe. ⁊ infra
pꝓxri. S. in fi. ſed
contra infra ꝓ⸗

xi. S. in pꝛin. ſed

ibi extra xerſo⸗
nam patientis

pꝛoduc?tuꝛ. ⁊ ſic

duo contralpro/

poſitum inferen

tis quod non po
teſt eſſe. ⁊ ſic eti

am poteſt tolli a

liud contra ſupᷣ.
e. item apud. S.
interdum. Item
non obſtat. S. e.

ulud. S. fi- quia

ibi non habuit
ammum inferẽ⸗
iniuriam alicui
7 eodem mõ re⸗
ſpondeo ad. l. ſi
cuʒ ſeruo. Item
faci ar.contra.

3.,. quibo ex caus

in poſ.ea.l.fulci

mus. S. quod ſi
aduerſus. 2. .

e bere. inſtitu.
ſi pater. ⁊ ſupꝛa
e iuriſdi. om.
iudi. ſi per erꝛo
rem. ſed in hac

ſi per er. exigeba

iur cõſenſus du
oꝛum. quod hic

non eſt.

ſi ea in nulliꝰ poteſtate eſſet: ꝙ ſua

cuiuſq; iniuria pꝛopꝛiam eſtimati
onẽ haberet:⁊ ideo ſi nupta in nul

lius poteſtate ſit: non ideo minus
eam iniuriarum agere poſſe: ꝙ et

vir ſuo nomine agat. Si imu⸗
ria mihi fiat ab eo cui ſim ignotus
aut ſiquis putet me lucium titiuʒ
eſſe:cum ſim gaius ſeius: pꝛeualet

quod pꝛincipale eſt iniuriam mihi

facere velle. nam certus ſum ego:

licet ille putet me alium eſſe qᷓ ſim
7 ideo miuriarum habeo actioneʒ
CEum aliquis filiumfamił.pa⸗
tremfamił.putat.non poteſt vide⸗
ri iniuriam patri facere: nõ magis

qꝙᷓ viro ſi mulierem viduam eẽ cre⸗

dat:quia neq; in perſonam eoꝛum
confertur iniuria: nec tranſferri ꝑ

ſone putatio ex perſona filioꝛuʒ ad

eas poteſt.cum affectus muriam
facientis in hunc tanqꝙᷓ in patrem⸗
famił.eſſet qui ſciebat filumfam.
eſſe:tamen ſi neſciſſet cuius filius
eſſet: diceretur inquit patrem ſuo
nomine miuriarum agere poſſe:
nec minus virum ſi ille nuptam eſ
ſe ſciret.nam qui hec non ignoꝛat

cuicunq; patri cuicunq; maꝛito per

filium per vxoꝛem vult facere in⸗

iuriam. —
Alius.
Jcreditoꝛ meus cui paratꝰ
ſuum ſoluere:per iniuriam me
am fideiuſſoꝛes meos interpellaue
rit:iniuriarum tenetur.
Dem.
J iniurie faciẽde gratia ſeis

ECum aliquis.filiumfami. ex parte ſuppoſiti patrem ex parte

appoſii.

DPutat. 10 eſt crecht patremfami. qui filiuſfami.eſt.

—

u In perſonam eoꝛum. ſcilicet parentum. -
x Eum affectus.qui mſpicuur. vt. S.e.l.illud in princibio.
y Sciebat. mutat caſum.a ſicut hic ſubijci.loquitur ſupꝛa.e.l.
j.in pꝛin. 1. S. ſine autẽ.

3 Tirum. poſſe agere.

2 Saret. licet ignoꝛet cuius eſſet: aliud eſt in ſeruo. nam ſi fiat

imuria ab ignoꝛante cuieſſer non facturus.ſi wdmmum coquiſſet

non ten:t᷑.vt in ↄtrario.S.e.item apud.S.interdum.vel dic ꝙ lic,ʒ

crederet eius filinm vel vxoꝛem, tamen amimꝰeius erat cuiuſcun⸗

reſponſum eſt.

q; eſſet filius vel vxoꝛ idem facturaerat. vt ſubijcit: ſecus ſi nullo mõ
feciſſet.ſi titij vnta ſiliũ vel vxoꝛem cognouiſſet eſſe vt ibi.poteſt tam

tũc agi filij vxoꝛiſue nomine. ar. S. item apud.

ad mace. l. inalianus.S. item ſi duos.

wmum abſentis xebitoꝛis ſignaſ⸗
ſet:ſine auctoꝛitate eius qui conce⸗
endi ius poteſtate mue habuerit:
iniuriarum actionem intendi poſſe

Albole.
NMiuriarum eſtimatio non
ad id tempus quo iudicatur
ſed ad id quo facta eſt referꝛi vebʒ.

Apianus.

IYliber pro fugituo appre⸗
heꝛenſus erit: imuriarum cuʒ

MV Aulus.
Squi wmum alienam inui
to vomino introierit: qᷓuis eũ
in ius vocat: actionem imuriarum
in eum competere offilius ait.
AApianns.
Iguis pꝛoprium ſeruum di⸗

ſtrahere pꝛobibeatur a quo⸗

libet: iniuriarum experiri poteſt.

Bem.

A ſtuprum ſerua paſſa ſit:in

luriarum actio wmino dabi
tur: aut ſi celauerit mancipium vł
quid aliud furandi amimo fecerit:

etiam furti:vel ſi virginem imma⸗
turam ſtuprauerit: enam legis a⸗

quilie actionem competere quidã

putant.

Aius.

S.ſiquis ſic.⁊ facit.S.

pꝛo. Si.
q ſ Jimurie
pꝓppoſſe. rñ. 2
facit.S. furns.qͥᷓ

vas in pnn. 7. S. fi.

⁊2.I.qui miarie. et
EC. vt nemimi li. ſi⸗
ne iu.aucto. ſignũ
ſal. impo. l.j.et.ij
7. J. ve penis. l. ij. 2
j.d regu.iu.l.nẽo
wmo. 7. C. ad.
l.iuł.de vi pu.l.in

poſ. 7. l. qui in wo⸗

mum.

b 1 Miuriaꝝ
eſtimatio.

abs actio als eſtia
xio. ⁊7 dic refern ao

ip̃us illate iniurie:
cuʒ foꝛte poſtea ſu
facia vilioꝛ pſona.
vel econtra hone⸗

ſtioꝛ. ⁊ ſiet hic eſti
matio ꝑ ſaccẽm ags
tis. qui iuret quod

tm cæ ſuo ponus a
miſſiſſet:ꝙ hãc in⸗

iuriaʒ eſſet paſſus

⁊ nõ ſe paſſum in⸗
uriam ꝓ tanto. E
nolle eſſe tm lucra
tum. aꝛ. j. & penis
l. pe. ⁊ ſic intelligi⸗
tur inſti. e.S. pena
iz cum hec aciio ve⸗
ſcendat ex. l. coꝛne.
nõ ininriã paſſus.
ſed iudex eſtimat.
Vt. j.e.l.oſtuutꝛso
nibus. §. fl. 1 ſic
ad. l. S. ſiqs caut.
q at.S. illð. ⁊. S. ſi
ta.te. nulle.ex. im
fi.⁊ de edendo. vbi

S.j. 1 le ſer. coꝛne.

li. S.fi. ſed ar.cõ
ura. 8. ma n.l.ſi ꝓ⸗
curato.S.mandan
7. J. ð lure fiſ. l. ij
S. diui fratres.

cſ liber. atpꝛehenſus. a ſciente liberum. 2 canſa inſerende in⸗
iurie ne obſu.S. e.illud.S.ſiquis. at verum fugitiuum cape⸗

re licet.vt.S.de fugi.l.j.S.vnuſquiſq;.ac.
d Agit. appꝛehenſus. ac.

i Squi wvmum. vt.S. in ius vocan.l.pleriq;. ⁊ in antẽ. vt
efunc.ſen fu.S.j.⁊ ſupꝛa de furtis.l. vulgaris.S.qui furti.

⁊ infra te reg.iur.l.nemo.⁊ ſupꝛa.l.ſi miurie.

1Iquis pꝛopuum. experiri poteſt. vt ⁊ ſupꝛa.e. iniurie. S. pe.

7.S. finali. accurſius.

g ſſtupꝛũ. etiã furti. cũ nõ erat meretrix. abs ceſſat furn. va
3, furt, l. verũ. 7, l. fullo. S. qui ancullam. que ſunt ↄtra. et

ſacit ſupꝛa eodem..l.ſed eſt queſtiomis.⁊.S. fi. ⁊ infra de adulte.l.in/

t Milio. facit ſupꝛa de pcura. I. non ſolum.§. ſi pater. 1. j.e. pater

rer li. in puncipio. 7. S. e. ſed a ſi. S. interdum. a. S. v pac. l. mam.
hpHActionem. ſeo ſi matura ceſſat aquil. vt ſupꝛa ad.l.aquił. ſi ſer - u n Ec naſ⸗ ni ſine ſnnde.n pen vrin ꝛa e echk gNenl
uus ſer num. S. ſi. olwlů. . MB eatetmanrem dererpinr. vt quia habet merum u . len c
1 f M ſauum. gſentientem. ſic ſupꝛa.e.l.j.S.vſq;.⁊ infrs rrium. vt hic. 2. S. in ius vocan.l.ij. et ſupꝛa quib ex cauſis t⸗ s onl
ge.§. fi. ”MM 7 ſd et ſi per pre⸗ —
RAuſer it. id eſt Caoꝛre m. 8- an pꝛe unn
lice vece Iquis ſeruum meum vel fi⸗ gnitatem maioꝛ ipſi ꝙᷓ patri iniu⸗ game⸗ ſuhra⸗ uni
abs eumq; et ali⸗ 1. liun meum ludibꝛio habeat ria facta eſſe. uti. I. pars. qne 86
vrrunq;. licet conſentientem: tamen ego in⸗ Apianꝰ Mſcnur conis un
muuriam iam videoꝛ accipere: velo- Ec magiſtratibo licet aliqdd autem fallĩ r in
m Meceſſaꝛia. eſ ti ſi in popĩ t ill „ rr e ee eer uu do inofn J ite
ſe. quia ceſſat miu⸗ ti ni in popmam duxerit illum:ſi a⸗ iniurioſe facere.ſiquid igituꝛ aan ſi 1. Xlin⸗ ſſinj .
ruranr vr uen lea luſerit:ſed hoc vtrunqʒ locum per iniuriam fecerit magiſtratus Nur re litbe ndl
aen, F. w ſerno habere poteſt: quotiens ille qͥ ſua⸗ vel qualſi pꝛiuatus vel fiducia ma⸗ maseet quando men .
coꝛ.l. wli verbum. det: amimum iniure faciende habz giſtratus: iniuriarum poteſt con⸗ rirer ch ad 65
PRgea wio⸗ e.l. gtqum poteſt malum conſiliũ da-⸗ ueniri: ſed vtrum vpoſito magi⸗ eſta. li.. vel ho⸗
H“ rre: vel qui wminum ignoꝛet: ⁊ ilso ſtratu: an vero et ꝙdiu eſt in magi ang ereenn,
„ f 3 ſtarua incipit ſerui coꝛrupti actio neceſſa ſtratu:ſed verius eſt: ſi is magiſtra of preſiil ſena⸗
to.i. iuxta monn-. 10 eſſe. tus eſt: qui ſine fraude in ius voca gel vr gaſen, .
mentum, alioqduuiun Dem. non poteſt: expectandum eſſe ꝗ; ns. ſec oced 4
toinaer monume 3 ſtatua patris tui in mo-⸗ a magiſtratu abeat. ꝙ et ſi ex mi cunt quidam m
ſxa eſſet. ſecdeſſet. numento poſita ſaxis ceſa eſt noꝛiba magiſtratibus erit: id eſt q te ad n fe
r zutras ſehuerg ſepulcri violati agi non poſſe inu/ ſine imperio aut ſine poteſtate ſunt rame magiiira⸗
vel ierar lenn ⸗ Narum poſſe labeo ait. magiſtratus: et in ipſo magiſtra⸗ 1 oum eniſ⸗
cxum hic monumY· “””U Apianus. tu poſſe eos conueniri. in anten. vr dil⸗
tum nondum reui Minuriarũ actio in bonis no ʒ ᷑AAuulus fe. iudi. F. ſi ta⸗
gioſum. YItem nec ſttris nö computat᷑:antecᷓ li Aroſmrfil omorz „, men ſed io. dicit 4
ibr decitur dari ſe⸗ ſtris nõ computat᷑: anteqᷓ li⸗ Vog reipubli.venerãde cau ibi quandoiof.
pulen wiolatief in tem conteſtemmm. ſa ̃m bonos moꝛes fit:etiaz xlinquit vt hic
autclam. ʒAululus. ſiad contu meliam alicuius pertti⸗ ermt mioꝛes au⸗
S& ſeruñ cunus nomine iniu⸗ net: quia tum non ea mente magi- bent ſumplicem
Sl niaꝛaarum acno tibi competit: ſtratus facit: vt iniuniam faciat: urnquoem tm
rrone ean manumiſeris aut alienaueris: ſu-⸗ ſecd ad vindictam magiſtratus pu-⸗ nemimt wuon,
eſt tibi iniuriarum actio. blice reſpiciat: actione imuriarum cit. 2 ſupra qo
Aulus. non tenetur. mMe canſa 1. con
2 en ninet. et ad. l.a⸗
Fruo autem manumiſſo nõũu Aius. quilia. I. quem⸗ 1
competere actionem ob iniu⸗ ünmach. . hae al
riam quam in ſeruitutem paſſus plures ſerui aliquẽ ſimul dra Pennip eni
quis dubitet: Filio ſi iniuria ſfa ceciderint: aut conuicium ali tem im infra e ſitt
cta ſit: cum vtriqʒ tam filio qꝙᷓ pa⸗ cui fecerint: ſinguloꝛum pꝛopꝛium ceumum d md Unn
tri nn kenig ſit: non fadem eſt maleficium:et tanto maioꝛ inæ⸗ ⁊ mira.i.pꝛoxi. gh
UM tiqʒ facienda exiſtimatio iuri ,ar et de operi. noui Gtann,
p 1 Miuriaꝑ * c⸗ Aumg Aul . quanto 3 pluribus admmſſa nuncia.l. pu⸗ umi gen
actio ibo. XAuiliulus. eſt:ꝛ mmo etiam tot iniurie ſunt:qt pulo. S. ſiqu0gg
nis noſiris. quo ad Vm poſſit propter filij di ⁊ perſone imniuriam facientium. iwñſi.. er ſupꝛa de uet Un
hoc vt tranimitta . OJJZ”M”M mu. x ratio. oll.l. ſes fen
mus ad heredes- uſſu. . linali. ſt
vt inſti. de perpe.⁊ . .l. ſequen. et ad nſig hoſt
tem.acti.S.ſi heredib.ſed dum viuimus eſt in boms. vt tam ꝑ nos totam ſupꝛa.e.l.imiur. S. j.⁊.ij.⁊. C. æ offipre.pꝛeto.l. oꝛdina ſuirn
ꝙᷓ ꝑ alios exerceamus.vt.S.eo.ſed ſi vnius.S. idem ait ⁊ ſi nepoti. rio. apparet ex pꝛemiſſis quod in caſu huius.l. indiſtincie ↄuem N
vnde ⁊ vendere eam poſſum. vt ⁊.C.æ here. ven.l.fi. licet quidam eiiam durante magiſtratu. cum in eo deliquerii. ate
otra ꝑ.l.iſtam. Eſt aui ratio quare nõ tranſmittimꝰ. qꝛ ad ſolaʒ vin⸗ x Abeat. i. recedat. ac. MVB 3 D
dictam dat᷑.vt.S.æ colł.bo.l.cuʒ emancipati.S.emancipatus.⁊ fa⸗/ “”MB erg
cit. S. e.inur. in puncipio. 7. S. e. uem apud. S. iniurie. a de verb. ſig. yp ꝗq Qogd rei. contumeliam. vt ſi alicuius ſcutum perfoꝛet. qa Viuf mme⸗
ſicui.S.j.⁊ łe popuf.act.l.pe.a.S.ſiquis caut.qui eum.S. ſi imur.⁊ in bello male ſe habuerit aʒo.et facit ſupꝛa.e.iniuria.S.j. ei⸗
ve deiec. ⁊ effu. l. ſi Vo. S. hoc aũt. 7. S. ad.l.fal. penales in pꝛin. ⁊ & le. et. S. ij. et. S. quedam. a de fur. qui immria. in pꝛncipio. æ infra & lterp
i.ſi pluribus in fi. ⁊. C. ex velic.xefunc.l.j. . ftfteermino mo. l. ij. S. ve pena. 7 ſupꝛa ſi:O.c.t.l.quia autem. S. ſi pa⸗ in V
q ſ 3 ſeruum. actio. adiungit᷑ legi ſequenti. æ facu. S. aꝛ. fur. ce. tronus in fi. a ſupra. l. pꝛoxi. “ en ſins⸗
l. fi. ⁊ q vi aut clam is qui in pucen.S. ſi poſtea. ⁊ e opt.l. . . (Din
ſi pamphilo. ſiquid in frau. pa.l.j.S. ſi ſernro. 3 ſ IYplures. maleficium. vt ſupꝛa ad. I. aqmulia. ita vulne⸗ N
r ſ Eruo. facit. S. æ act. 7 obli. I. quecunq;. 2 de ſeruo coꝛ. woli iĩ ratus in fine. 1Dndln
Dubtec: aail veatnatus dedertendermnnin eunmpr le
1DBubitet. quaſi dicat nullus dubiuat qumn competat. etiam ptma2⸗, 2 Mundt er perſone. ſi ſunt plurium ſerui. vel die ꝙꝙ vnins. ſeh Ndet ,Ma
õ alienationem. tunc ſufficerertantum peeſtari qntum ſi liber preſteret di ſupra 4 lu
inreenealne f

re ls
Nc En

Ue

Aln
k rtze

Wimn

NINe

enſtig

mdr
e t ile

W dain
a

„ ulle.,

?

4
4

Anoc

rans.
annn
eunm
1 w

S==

7
1

☛

„

n runh

ne mul

„ Aec
ſſ ul

☛=

—
—

a e

nprmlan
lusinn

n.

uinut
ufnmn

=£

ſi ſa. furt. ſe. di. l. j. ad. l.aquił.l. illud. licer ſimt plura ſacia. vt 3.

c liuriſdi.om.iudi.ſi familia.

8 ſ ZJams. contemnere. contemnit. qmia emendare imuriaʒ pe

cumiaruer non poteſt. Item nec nocet ei infamia. ad quod
.C. vᷣt intra certum tempus.l.iij.infamatur enim imuriarum dã

natus. vt ſupꝛa
his qui no.ĩ
b Loercere.
coꝛpoꝛaliter. ad
quod infra de pe
nis.l. j. S. fi. .
e. l. fi. ⁊ ſupꝛa xe
admi.tuto.i.al

c TI F tfilij.
ſatiſder
vt S. q ſatiſda.
cog. ſi filius. et
ð.ex qui.cau.in

poſ. ea.l. hoc au

N tuto. 7 cura.

qui ſatis.non
l. fi L

d Danga erit

ſic defen ſio fi⸗

lij in ſubſidium

conceduur filio

xa. l.noxali. .
quotiens. ſic et
ałs appellandi
lempns indulge
tur ſeruno. Iteʒ
nota.ꝙ licet pa⸗
eri recuſare de⸗

Iquis iniuriam atrocem fe⸗
cerit:qui contemnere iniuri⸗
arum iudicium poſſit.ob infamiã
ſuam ⁊ egeſtatem pꝛetoꝛ atrociter
exequi hanc rem vebet: et eos qui
iniuriam fecerunt coercere.
Apianus.
filij noĩe cũ patre iniuriaꝝ
agere velim:⁊ is ꝓcuratoꝛeʒ
et ñ ĩtelligit᷑ filiꝰ efendi: niſi iudi
catum ſolui ſatiſdetur:⁊ ideo actio
aduerſus filium tanqꝙᷓ a patre nõ xve
fendatur:danda erit.
Artianus.
Onſtitutionibus pꝛincipali⸗
bus cauetur.ea que infamã⸗

dli alterius cauſa in monumenta pu

lica poſita ſunt:tolli e medio.
Etiam ex lege coꝛnelia iniuria⸗
rum actio ciuiliter moueri poteſt.
condemnatione extimatione iudi⸗
cis facien..

Enatuſconſulto cauetur.ne
quis imaginem imperatoꝛis
in inuidiam alterius poꝛtaret: 14
conra fecerint: in vincula publica
mittãtur.
Enulius.
Eſtem ſoꝛdidam rei nomine
in publico habere: capillum
ue ſubmittere nulli licet:niſi ita cõ
iunctus eſt affinitate:vt inuitus in
reum teſtimonium dicere cogi non

poſſit.
Enule *
Juus ſeuerus dionyſio dio⸗
geni its reſcripſit:atrocis in⸗
iurie damnatus in oꝛdine vecurio⸗

ſenſionẽ:cũ nullũ vſũfruc.ei afferat.l.vt.C. de boms q̃ li.l.fi.S.ſin

gntem patre.

e c Bnſututioniby. poſt ita.i.publice poſita.vt carmen famoſuʒ
fEnam ex.l.coꝛnelia. non ſolu pꝛetoꝛia. ⁊ facit inſti.e.S.

ſſi ex lege. 1. S. in ſumma. 1. 5. e. pꝛetoꝛ. . poſſe. accurſius.

g Extumatione.quod dic vt S. e.l.imiur.exti.ſed ſi criminaliter.
tunc dic vt. j. e.i.fi.accurſius. —
h ſ Enatuſcõſulio.poꝛtaret.J.de pẽis.l.capitaliũ.S.ad ſtatuas
1v Eſtem. rei. id eſt accuſan. J
RK Capillumue. ſic dictum in ſignum triſticie a cauſa infe
rende inurie faciebat. ac. B
ITeſtimomum. que iſte ſum: habes ce teſtꝛ. l. lege iu ł. his em̃

nem patiatur.

Leuo.

hoe ſacere permittitur pꝛopter wloꝛem. ſic rano ſanguinis tollit pꝛe
ſumptionem inferende iniurie. ſic. C. de adulte. l. ſiqui adulrerij.
epiſco.⁊ cleri.eũ qmi.⁊ quod fal.tu.auc.l.pe.⁊ facit g̊. item apud. §.

generaliter. accurſius floꝛẽ.

m d JƷuus. non poteſt. quia eſt infamis. vt. . de digni. l. ij. x. &.

num eſſe non poteſt: nec prodeſſe ti

bi debet erroꝛ peſidum aut eius qui

x te aliquid pꝛonũciauerit. aut eo
rum qui contra foꝛmam iuris man
ſiſſete in oꝛdine vcurionum puta⸗

Uerunt.

SFracius.
Ater cuius filio facta eſt in⸗
iuria. non eſt impediendus:
quominus duobus iudicijs ⁊ ſuam
iniuriam pꝛoſequatur ⁊ filij.
Aulus.
Vgdici ab appellatoꝛibus cõ
uicium fieri non opoꝛtet:ali⸗
oquin infamia notantur.
W Aius.

VDi iniuriarum actionem ꝑ
calummaʒ inſtituit: extra oꝛ⸗
dinem damnatur: id eſt exiliũ aut
relegationem aut oꝛdinis amotio⸗

Abok.

Imferiorum wminus edi⸗

um ſuperioꝛis vicini fumigã
di cauſa fumum faceret: aut ſi ſupe
rioꝛ vicinus in inferioꝛes edes qͥd
aut pꝛoiecerit aut infuderit: negat
labeo iniuriarum agi poſſe. quod
falſum puto:ſi tamen iniurie facien
de cauſa immittitur.
Ermog.

E iniuria nunc extra oꝛdinẽ
ex cauſa ⁊ ex ꝑſona ſtatu ſo⸗

ler: ⁊ ſerui quidem flagellis ceſi w
minis reſtituuntur liberi vo humi
lioꝛis quidem loci fuſtibus ſubijci⸗
untur: ceteri autem vel exilio tem
poꝛali vel interdictione rei certe co
ercentur.

ůe infa. curiones
7. C. de xeccuriom⸗
bus. I. infama.

n Erroꝛ. in iure
930.
o Pronunciaue⸗
rit. ſuper iniuria.
non autem aliqmid
dixit dłe remotione
ab oꝛchne. ſed puta
u tte poſſe remane
re. alij dicunt exp̃ᷣi⸗
ſe pꝛonunciauit ꝙ;
in oꝛdine remane⸗
ret.
p Putauerunt.
immo minoꝛata pe
na minoꝛatur infa
mia. vt. C. de his qᷣ
no. mfa.l.⁊ ſi ſeue
rioꝛ.So. ibi cauſa
cognita fuit mino⸗
rata.hic non. vt ̊.
infra ad mum. I.

oꝛdine. circa pᷣn. vł

dic ꝙ hic nõ fuit mi
noꝛata.ſed hoc diẽ
hec lex. Alij vt. P.

dicunt in hoc crunm

ne pens minorata
non tollit infamaʒ
vtpote atrocioꝛi.ſ
aucta ſic. Item nec
obſtat. j. de penis.
l. in ſeruoꝛuʒ. qꝛ ⁊
ibi fuit aucta quod
bic non fuit. accur

q ꝓ Ater. ſilio
faagcit SZ. e. l.
j. S. fina. ⁊. l. ſed ſi

vnius. §. fi. 7. de

(ura.l.non ſolum.
S.ſi pater. ⁊ S. e.ſeꝛ
uo. S. ſi Vo. 7. l. cũ

Adici ab

appellatoribus. vt. . de appelł. illud. idem a econtra. C. xe appell. l.

in maionbus. æ. lI.ſiquis pꝛouocanõe. accur.

Norantur.poſt ↄdemnanonem in actione iniuriarũ qæ eis facta

t ꝗq Ni acuonem.i. accuſationeʒ.

vV Extraoꝛ.id eſt criminaluer. ⁊ facit infra ad tur pilł.l.ſiqs

re.§ ſi ſtellionatus.

xſ Qꝗ infenoꝛum.ſi tamen. facit S.ſi ſeruitus ven.l.ſicuti.S. ari⸗

ſto.ſed qundam ſignam contra.ſed non eſt.

yp d E imnria. ex ꝑſona. dic vt j.e.pꝛe.S. atrocẽ.⁊.l.ſed ſi vmius.
S. quidam. ſacit S. I. lex coꝛne. S. fi. 2 inſti. e. S. in ſumma. et
S.e.ſiquis iniuria. ⁊ de ſuſpec. tuto.l.ſi tutoꝛ. S. ſed ſcieudum.

3 Interdicnone. quia interdicetur foꝛte ei ars Wa aecur⸗

narijs crimi Supra de pꝛinatis 2 nominatis ergo. F. fi. 2. J. & crimine ſielł.l.j.⁊.iij.S.pe.⁊.C. cri.ſtel.l.iij. ln ſhc
Eeerdnsns gisr s ve m. R.ſic: e prinuna p Juus.abegerit.i.aboꝛtum fecerit. 1. gtn
tis telictis: ex qubus etiam ciuiles naĩcumur actones poſumnus. i q Erilm. ante quacragnre nles⸗ guig ante no eran ho⸗ gtr fl
cruri.j.de his crimmibus ex qu bus ſole criminales oꝛiunt᷑ acnones. mo: poſtea de homcidio tenetur ſᷣm.l. moy e l. vompeiam. de tum
⁊ publice oꝛdinariãq; penam mrogantes: pmtumus de his crummib⸗ prarrricidis. Vi. sd.l.pompeiã.de parricidis.l.j. ⁊ facit. C. ad.l.cõ uher
ex quibus ſunt exe ne.e ſca. l. pe. ori⸗0
cutiões criminales 7. . adrcorne, gi .
cutiges e D ſica. I. ſi mu⸗ H
extraoꝛdmarie et . —„ ſ J EPnimo
priuate et oꝛdina⸗ De extraoꝛdinarijs crimibo. ruum liberis fraudaſſe. Apionus erem. srir. iß
rie. ac. FEFbhblisns. amiad GAnN
1 Piicſth, Alulus. Neum cuius inſtinctu ad ĩ vuertetur. facit 2
ees. nu Ollicitatoꝛes alienarũ famandum wminum ſeruꝰ? mnand Eercbi Sen
1 uers Eriarn, nuptiaꝑꝝ: itemq; matri ad ſtatuam confugiſſe compertus rtur. 4. f. de Ne⸗ 9 en
prarum: vt cnz eis mõioꝝ interpellatoꝛes: erit:pꝛeter coꝛrupti ſerui actioneʒ a canuali .
rem habeent. ⁊ ſi effectu ſceleris poti que ex edicto perpetuo competit. ſe a tanane e
b Inter ellato⸗ TI nõ poſſunt: ꝓpter voluntatẽ per nere ammaduerter. U naz. dar hiuſi
terpeln cioſe hibichni né . dani.qun ſic a q̊
reo. qui eas volüt nicioſe libidinis extra oꝛdinẽe vpuumm DDem. dam ardgny. cd
enon volit ute⸗ untur. Fit imuria contra bonos Mnonam attentare 7 vexa⸗ functionuz au⸗ hefr
mmMoꝛes 1veluti ſiqᷣs fumo coꝛrupto re vel maxime dardani ſolẽt. aor⸗ welannr P
Hropter vim aliqueʒ pfuderit: ceno luto oblini⸗ quoꝛum auaricie obuiam itum eſt banr operaj. vt a
ſco. a cler. l.idnis erit: aquas ſpurcauerit: fiſtulas la tam mandatis ꝙᷓ conſtitutionibus Anona caner ler
non di.7 arl. cus quidue aliud ad iniuris publi: mandatis æmq; na cauetur: pꝛeete nαguaminne .
iquis ꝑſuaſerit. caiis dtaminanerir: in Tranis is c re: ne d.
quis. 2. C. i qua⸗ aniaduerti ſolet. Qui puero ſtu vllius mercis ſint: ne aut ab bis q es lolus ven.
tunch aeko.l prum abducto ab eo vel coꝛrupto coemptas merces ſuppꝛimunt. aut 1t Zebebis. o 1
hus auino imnis l. conite perſuaſerit: aut mulierẽ pu à locupletioꝛibus qui fructusſuos rctts foouma .
un zutem. Ite hr. ellamue interpellauerit: quidue in equis pꝛecijs vendere nollent:ꝛ dum x AWeras ſint —
e oIpudicicie gratia fecerit: wmũ pꝛe⸗ minus vberes puemus expectant: .(. comparato. zimſi
ſpeciale ppter ena: buerit: pꝛeciue quo is perſuadeat ne annons oneretur. pena autẽ in res vel hevace namd
natanem ennene, xderit.pfecto flagitio punitur co. hos varia ſtatuitur. nam plerunq; cas eis negocia utani,
rt a aliguẽ act̃ pite:impfecto in inſula epoꝛtatur: ſinegociantes ſunt negociatio tm ganbus. vale
Kelſpõdo ſic vi coꝛrupti comites ſummo ſupplicio eis interdicit᷑:interdum 7re lega 11 ere f. de pems.
laum⸗ vede afficiunrk. Apia. ſolent: bumiliozes ad opus publicd Imans.
genta venerts vV AVb pꝛetextu religioms vel Rarer⸗ neran ennonamietam Bur.
ĩ.de adul.l.qð aat ſub ſpecie ſoluẽch voti cetus grere adulterme: quibus diu? emut: vr ſic an⸗
lex. ałs tra. vt. . . .V . .. 3 O”è́èðò”ůʒcſ . ðẽ —. . 3 Aine
are aiu . t AIlionatus del ext e te Tatuitibenfetie ſi lege ſcſamen riegennide “
dac ercle. ↄfu. pfenti Lellionatus vel expilate hHe. irpkalkt: d teſtar falſu ſceri y Sugppnmüt Urllh
circa pnn. facit 5 rregitatis iudicia accuſatione taris quod teltamentum falluz ſcri n ble annona. W
iem and.tS quidem habent: nõ ſunt publica pliſſet ſignaſſet recitaſſet: damna⸗ onereur. qucdd aig h
eenꝗ., Artianus tus eſſet: ſed a dinus adrianus euz cimmrdg.
IIIuus ſeuerus anto. reſcri⸗ qui falſas menſuras habuit: in in⸗ a
buratur cũ aliquo abegerit partum: a pꝛeſide in tem⸗ 4— Dem. n
uns mns ei be poraile exilium vandam. ind :gnum Bcularij qui vetnas in ſa⸗
calu umus dienum enim videri poteſt impune eam me acculos artes exercentes lmmliuin
coꝛruptus. abs eſt 2B =è 1anmn,
fumo coꝛ. Item et Anunn
een alnMemnetet. ranenlur. i eſt vt Ans⸗ vencaturi⸗ eme:ie ol eiolon —
„Spm it. i. ſt. ſpurca eſt tame ni etes vendere:nec pumt ſi non vendant.vt ⁊.I.ad.l. iuł. qe an. rc
reßonngi gerür kann nauern ſpurt⸗ e . amen pꝛoß ſe quod ab nona,lin ſed ios namunt vi carius vendant. nam per ulos eti —
Zranratreiſeſſnte kene aeen⸗ “D 1 l 7 Puhltiors id eſi mienotes qnale ſunt: vt. C. ve inceſtis nu⸗ Rüem
b Ouois.abziil. ẽ pti.l. humilem. Hat ri el f. de meen eecn . dam: qui⸗ nn⸗
Punit. H ̊ de oꝛdinario crimine tractat.ſ. de adulterijs ⁊ ſtupꝛo.ł 5 Dnerant. ſtatere. i e menlure vel ntenmena q er pininnin,
dic punit᷑i.pumiri ſolet.⁊ facit inſti. de pub.ꝛudi.l.tem iexrun. bus fit meſtre nceuruns⸗ 5 ſ. numſimntin
ummo CIO. C. M.] . Ne . en vVt ⁊. j.ad.l.coꝛ. l.l. pe. S. mi. 3 li
m T Alb pꝛetexiu. ulicuos. qles oẽs ſunt.miſi ſpãliter ꝓbetur.vi in dardanos.a quod no.S. de w. arbitrio. S. H oeo. fal⸗ Auigetlit
I. de coll. illi. l.ij. S. j.⁊ facit.C. e ſacꝰſanc.ec.l.qͥ ſub pterru c ſ Accnlarij. qui ſaccos ſeruut plenos mercibus falſis e⸗ aintltu
n Al vereranis. non ſolum a iuuenibus. ſis numis. cum eis ſoluſtur pꝛo merce pecuma redaüt enſi
0 1 ellionatus. non ſunt publica. vt a S. mfamibus. I. quid cume furantur: negantes ſe sccepiſſe quantã acceꝑait. 7 4 Amum

9.H⸗ C b. *
curſius floꝛentinuuns. copt.
Coercentur. ne fluan garoe rn ſigmiſicant. 2 drdi .
leo falſüm retenta bone y Co mata diacopi. hec du iumio. quaſi in duas par dinide
e eoꝛum tm̃.⁊ ideo falſum reten larij. id 3 Zominztaar copos quod eſt igrintenenente quibus aqua
(kngtne arte fuit dantis ex parte eoꝛum ſcunt. azo. vel ſaccu rces a dia ice Hſunt ergo hec comma .
nncts ex parte zan dant ca mbiri adruan in ſaccis poꝛtant me Paclehameme n tat 7 In gogeallus.
prrüme tiaen rous vatterewbni * tockenn lee nlerwibis quas oſten- batur 7 Weir nag 1d6
. . 1 . — *
fn xiuper han relitg ſupponentes boms : 2 metallo qdẽ meiuni mnkrena
a gum bad hoes co metallo plectunt᷑: Siquis arbo⸗ a toꝛes.a cir
N ſup pruno rh. ſa unt. partem ſubtra⸗ bm ſuaʒ dignitatẽ. Diqu nam et cumtero. elim p
— ,1s no partem ſniduenn dietarij appellatur. rem ſicomoꝛum exciderit ꝛdinẽ nõ Rd n f.
n 1.6. unulimo t: item qui dietarij ſe diri eg r extra oꝛdine no o alicun ve me
. ing do. w vi: hunr: iten liena cenaculaſe dir hec res vindicatur extr boꝛes col ſubnuo alicui: vtm.
in re. l. j. eſt hi qͥ in ali 5 fures . .Ai he ar ſerpentino fugi⸗
lin⸗ agen. in re Be . lus qᷓ na:idcirco q; 08 in ſerpenti r.
H rr ſ fine.ac di gmmo: p leui pe . 8per qu :ſuaq; dimitiar.
n ime. ac. uran . d tem⸗ s inloticos: at: ſuaq; lius oo
ke gunt ture t:idcirco Ant9 .* ligant gggeres in! tur:⁊ co⸗ vt interim alius oc
Nn ke Rieunong vne iiin wmane bullenm: an mramces Ruislpenſon aque co⸗ 1Mro. eſt ac⸗
rea. execution. pus in gantur 7 dimittütur. tur: 2 dimin tigz 7 Diacopi 1 o. de qua pe⸗
5 Mg; als perſecutio⸗ fuſtibus caſtigantur ⁊ dii Sunt 5 erxrcemur: 7 eriaz dacohè r d
mmatsa eti effi⸗ a eſt extraoꝛdmna
ſe in nem. ac. u p̃ᷣs relegantur. ercentur. com unt: plecti eff na eſt extraoꝛc
t ad tpᷣs tionem 1 ibus fiunt: plecti effi⸗ ria. ac.
2 deae oeeno n qe ad crecntidj in qui in agger d admiſerunt.
tnnte dicat. id eſt ma⸗ ae pertinẽt. vtputa nguis aunt eos qui i i Aulus.
tnnn mleſta eſſe. exq ẽ reſidis odita eſſe dicat. U ſerpentes
1 umin EH Ammnents ſung pꝛod 0 pꝛefecto vr Mcirculatoꝛes qui ſerpe t. ſi
d. cunnin ms.ſiquis aliq huius rei executi ſt. Sut nt ⁊ pꝛoponunt.
a wum Sinunens. nam buin fratribus data eſt. S o circumferu damnum da
hmnin g Eege, bis a diuis oꝛe pꝛouinciaru cui ob eoꝛum metum iſſi actio da
mmn ala erſe quedam que m mittere: vtputa eſt: pro modo admiff
denne ercionem ſolent ad recũ crimẽ rur .
1 mnt in ꝓuincia ebongt gammaſum ta⸗ dan
nn ſrilanreu⸗ inimicoꝛum ſlet De ſepulchro violato.
1 Dhen le eſt. imici grecũ ich e ſi⸗ H
Frſes toln in pᷣdiũ inim * B g: mee .
nt que⸗ b vonere iudicio nurnron⸗ le⸗ Apianus.
8 Lann ann ara s⸗ ſei quis eum ag r inſidijs eoꝛum qͥ Epulchri violat
l ermag pemo to beriturna enern que res tantuʒ infamiam mroget
onts,l b . fi. 1 os po 4 d eum H
as aut ſacta⸗ Kopu tt vi nemoad e raquis diruat: ceſ⸗
i⸗ – rimorom hahem nudearcrudelitz- I ſepulchra derwarmtre aut
e um acce ſcopulos lia. quo
gins arun uʒ qui ſcop j ſat aquilia.quo ſtatua de
ens eoꝛuʒ qui icoʒ exequi it: ⁊ ita de *
ace⸗ fecerunt. hanc ren d penam ca⸗ cjam ag lſa celſus ſeribit
em H iter vſq; ad p Fnz mto euulla cel fuerit ne⸗
cau ns H . lent grauite 1comi monumt lũbata fu
mern Alarich. de⸗ itis:quia ⁊ ipſa cõmata rũ querit: s monumenti
–G in iüllo greco. P ipto qui zZfirxa:an par. . noſtris
ſunniſn Jugicio. vt tur. Ineg eres qͥ qᷓ; nixa: n bonis .
k Judicio natur. Dneg bi ſunt aggeresq h vo maneat i ti
6 sſ icaet: ſiqins iſſoluit: hi ſunt agge o ſit: an vo manea onumen
n win in disreln en aquamm lantag i H celſus ſcribit ſic ge aut claʒ
n arm Scopulos. qui e: eaue plectitur extra ade vt ntar zidleo u ”
amn engeleo. rinere: 3 itioneſua 7 pro ad⸗ dicto locum foꝛe. K Rubrica. e ſe
4 gun id eſ udie ſec et pro condi deʒ opere publi inter pulchꝛo violato.
. aett delicta. Vel iſi menſura qundez opere vt infra.l.iij.in prin.non
5 ſaan. m . lchri. actio.ſeilicet in facuum.
. 11 Epulec uſatio. ſone facta. e — 9
anc rem⸗ — 7 ſolum acc natione fa tate. vt ſupra de aqu
. i avaremm licet ſine indi. auc. l. j. 2. ij. onit. comma em̃ m Irrogat. condenn iudicis auctoꝛitate
l ſactt. E. vt nemni llei nn d eſt aggeres . ſen mberee ſen vomma a 1 7 ſepulchra druet ne dicere wminũ ſepulchri. abs
Eigo.conmnara. diuiduntur. ſcilt is: cum in fi. vor plu. arcen. ꝙꝙ. on poſſum me ik. item mela. F. legis.
5 cuur diuiſio. nam ſieri comma vodis: iodus vo cum inia. quie non p ra ad.I. aquik.
pꝛopꝛie vicitun dicitur enam fier u retinetur: perio o Keſſat aqu nt hero. vt ſup m .B ſeãnti
ia loca adinuicem. cum in eodem ſtamu r aquilie actio compe topus reſtituendu n mento. vt differat a ſeqnti
B . . . 4 ⸗ vi gut
exaltatur:ſuma io sfio. omtur commata. accur 4 Aut clam. ſcilicet of affixa fuerat man ſed interdicto quod
ner depꝛimtur. accur ixiſſet hec ſunt:⁊ exp P De monumento. q on agatur aquilia.
urttüͤſe 9 PHi ſunt. melius dix is tem onbus an⸗ 4 ibu. ſcilicet vt n
iſn . Aggeres. ic eſt recnns non pluit:a eo n kuo preco facit ag⸗ en. ſepulchro ao. oſla
vum N r In lotuam. In 5 pꝛecha: 7 ganeber n mo⸗ alij aeſes s Juerit. ſcilicet narng. riam vrnam in qua oſſa
44e m Wdenaaggrtonetcecnta e s ufnßc ſiammis ibi combun . E ſalicer ſintui i0. oſſona: æ dic oſtuariam act cam ig i
n geres n nmili:a ſiquis eos rumpu: koAnenr velun eäenionmmem, ſapen quod vi aue gam: ie d
un u * ſunt iunxta flumen n l ntium dictam aquam conduntur.veli t aquilia. ad hoc nbe um. in fi. F. ſed con
r. vt. C. de mili agge. l. j. dioꝛum rumpentin ter hanc penaz re terdicto.⁊ ceſſat aq l. deniq;. S. queſi ⸗
1 — J eFoas neigc⸗ en oafferenria in claz. S. inter eos hau⸗ ſiilanna⸗ rv ibi. B ij
* ſeetallo. 11. a de penis. l. . iur. l. 1. *1
uts, mieralun eonoetnmente non aloſcomomonun ſupꝛa de mmin
eu. iquis ſt retinent re ruant.
eee
Gn

=
=
=2

a p Retoꝛ ait. equum videbitur. ad intereſſe nunq; tamen ming ſ Sme permiſſu. vt omms emter ci Mn
t Gicerd hoe N auulre gus. Hjel. ſenulcim viola. de ſuc. quod ments ennelgei⸗ r 5S ein aneer . bant ſunen ,ml
ſÜ J 1j· S.ſi nemo. ter. a re.l. rele. S. ad tempus. S. e furtis. l. j. W in mann
videtur. x. pondo t Eoꝛum. ſeʒz. iſin
aentern aun ſe baneiſt⸗det pꝛin⸗ nut.
gulchras ſedi ai Apianꝰ cto diui ſeueri ↄtinetur:quo mãda⸗ relig.i. neri5 ne
fiſeo. hic ciuilii da⸗ Retoꝛ ait cinus wlo malo ſe tur ne coꝛpoꝛa vetmerentur aut ve cibio. ier
iur grinatoꝛm uud⸗ pulchrum violatuʒ eſſe dico⸗ xarentur aut pꝛohiberẽtur per ter v Diuus. be⸗ ul
te barelkete. tur. in eum in factum iudicium da ritoꝛia oppidoꝛum trãſferri. Di . sect
xxili. auri: vi. E. e bo: vt ei ad queʒ pꝑtineat quanti ob uus tamen marcus reſcripſit nullã de. boaſſi vee —
ſiquis ſepul. eam rem equum eſſe videbitur. iu penam meruiſſe eos: qui coꝛpus in * rrr iarn nut
d S plures. cu⸗ dici cõdemnet. Si nemo erit ad innere defuncti per vicos aut oppi⸗ r.lig. l,motnoon ninn
ius nune reionc quem prineat ſine agere nollet: 9⸗ cum tranſuexerunt:chuis talia fie⸗ a
aecurſuo. cunq; agere volet ei. c. aureoruʒ a⸗ ri ſine permiſſu eoꝛum: quibus per i,
e Juſtiſtima. ag ctionem dabo. Si plures agere mittendti ius eſt nõ vebeant. Di n
Horlaedeiwe volent cuius iuſtiſſima cauſa eẽ vi uus adrianus reſcripſit ⁊ penaʒ ſta en
