ſi culpa tua diuoꝛtium factum ſu⸗ ven. l. ſi ic. q.

erit dari: nulla ſtipulatio eſt: quis runneg 3
atenti eſſe ebemus penis legibus ⁊. 8. de vſuſr. ſi

comprehenſis:miſi ⁊ ſtipulatio tan alij.rex. ac.
tũdeʒ habeat pene:quanta lege ſit o JJſupu
compꝛehenſa. Apianꝰ latio. p
Viuſmodi ſtipulationes nõ vra vroꝛrich
ſunt inutiles:quod tibi titiꝰ ernn
ebet:cum debitoꝛ eſſe eſierit:da p Sickpa tua.
re ſpondes. nam valet ſtipulatio: Maritt.
ſi ſub quauis alia conditione con⸗ a Darn.. cen
cepa. Ompom’. AMivrweemer
NIdiuoꝛtio facto ea que ni ꝓnatõnem pꝛo⸗
bil in wtem habeat: wtis no puer nuptuas qð
mine centum dari ſibi ſtipuletur: her eſt lennm⸗
proculus ait: ſi ducenta ſtipuletur pena. vt.C. ö re
pu.l.oſenſu.ac.

tum tm̃ quidem inobligatione voe⸗ r. Snpularto

nire:alia autem centum actione 5 ta eſt monbus

vte veberi: dicendũ itaq; eſt: etia,ʒ boms. R. vi.c
ſi nihil ſit in wte:centũ venire t⸗ M nupn.l. neq;

men in ſtipulationeʒ:ſicuti cũ filie
vel matri vel ſoꝛoꝛi vel alij cuilibʒ
votis nomine legaretur: vtile lega⸗

tum eſſet. Aulus. 1 Lompꝛehe,
ſis. vt ſi ſtipuleꝛ
vtem ⁊ wvnani.
. lucrari. vt. C.
de repu.oſenſu.vel ſi matrimomi eſt ſine wvte.ſi mulier ſtipuletur
centum libras auri.cumſvir habet quadringenta vel ampliꝰin bo⸗
nis.vt.C.d repu.l.ſfi.circa pꝛin.⁊ eſt rano in pꝛima pte legis hʒ
vt.C. nup.l.neq;.⁊ de inuti.ſti.l.ij.⁊.S.de condi. ⁊ dvemon.l.
titio.S.ij.⁊ facit.j.e.l.titia.ſed ↄtra.vt.S.de dona. inter vi.⁊ vx.

l. ea que.ſed ibi pceſſerat pec.a ſtipulatoꝛe.ſ̊ hodie dant᷑ arꝛe ⁊ ſupꝑ

eis põt apponi vſq; ad q̃qruplũ.vt.C.de ſpon.l.fi.S.fi.
1h Eliuſmõi. qd ribi. ał. mihi ał. tibi. ⁊ ſi habes mihi hec erat

dubitano. qꝛ fideiuſ.mn id tpᷣs ſe obligare videt᷑.q̊ nõ con⸗

ſtabit pᷣncipalis.vt.i.de fidemſ.l.ſiqs poſtꝙᷓ. ſj ↄtra eſt. qꝛ ex pñti
tꝑe ſumit vires ſtip.vt.ar.j.e.ſi filiꝰ. ſi habeas ijbi idem oubiuʒ
erat.quaſi in id tps a qͥ inciꝑe nõ poterit.⁊ ſic totũ ꝓ vna ſti.pom

tur: qð q̊ dicit in plurali hmoi ſtipulatõnes.i.hec ⁊ ſimiles.alij fa

ciunt duas quod nbi ⁊c. item cum debuoꝛe ꝛac.
u Concepta. pendet & vt ſi ntius ſoluendo eſſe eſierit. tenet ob⸗

ligano. ałs contra. quid ſi ſoluat,. ac. .
a ſ diuoꝛno. ſecus ſi ↄſtante mr̃iomo.C. de w. ca.l. quod

e ſuo. vel dic qð etiam ↄſtante mrionio valet. qꝛ in id tpᷣo

eſt collata q̊ põt valere.vt ar.S. wona.ini vi.⁊ vxo.ſi eũ.S.ſi.ſed

ar. contra.j.e.l.ſj interim.S.fi.⁊.l.ſe.ac.

b In weiem. vel quia nihil dedit vel quia dedi. ſed ꝓpter neceſſa⸗

rias expenſas exhauſta eſt ws tota. vel virum liberauit per acce.
R. accurſius.

c Pꝛoculus ait. als deficit.
d In obliganone. noua. ac.
e Be die. i. ex ſtipulatu que hoche vndiq; datur viro ⁊ vxoꝛi.
f Cunulibet. vt vxoꝝ vel etiam extranee.⁊ dic ꝙ non errando fue
rit facta. S. dicta pꝛomiſſio. vnde inſpicitur tm̃ que ſit quantitas cõ
pꝛehenſa. ałs non valet.vt.S.ſo.ma.l.pe.S.mulier que.eſt j.ac.

g Legatum eſſet. iure legan non wotis. 2 hoc falſa cauſa non

eſt. qꝛ impꝛoba⸗

— =—

⸗

iſ.

un

iPreno
tauon⸗ 4
(Fmcate
m.

Atun ,
re, ſen
ſ weltvb

Pten peq

(en
Aele
ſnnt,

Pmnel /⸗

Hiusſi
lſel aunſinu.
INkcnstaten
leſt ttott
uneitir ele
niralmanl
Upleean tſel
Möhune ten
ſiakno .
(Alnppmenaren.
liatſeln
rhnneng
, Ambotrin

=

— —- —

ade
4

Pasone ch

ſcihte
aen

ſaßien

DtNIn

urm
melimmlertm
n anphin
on gam gelegs
Au.1N
1 . MNN1

6Noeedi e4

1ſdesniihes

crr w i

fAnc gi

iwerttin

1runifuſie
iN: Mls

l
ditin en

gimnin an
inä
.
rN.
mntigntß

gumnn

69
iñͦ einen
hmuß

—

8 11eii

=ð

obſtante: vel cum certum coꝛpus vel inſtrumenta vtis demonſira
ta ſnnt. vt inſti. de le. S. ſed ⁊ ſi vxoꝛ. 1. C. tcæ fal.ca.adiec.le.l.iij.
2.l.finali. accurſius. H
b· ſ JYid quod. eius eris. qma ſtipulatio ſtricti mris eſt. ac.
i In coꝛpe.⁊ pcipue cum erꝛauerimus vter q;.

Kk Clauſula. ſi
fuit interpoſita

¶ Si ſciẽs. l. ñ

n Certum. ge
nus em̃ pire no
põt. vt. S. gd. l.
fal.l.in ratione

le. fal. S. incerte

o Bebegs. ſci

licei pure. ſi em̃

in diem vel ſub
vchtione pꝰdieʒ
vel oditõms exi

tum mterpella⸗
tus non vediſti.
aut occidiſti. te⸗
neberis. ſecus ſi

ſtante.

vel de volo ad in⸗ J „ W
iereſſe vnmo ex Jid qõ aurũ putabãõ: cnʒ es
ſſe es F. eſſet: ſtepulat?a te fuero:te⸗
eleganter. S. n? nNebeꝛis mihi hun eris noĩe: qm̃ in
ſoluz. ſeo vendi · coꝛpe ↄſenſerimꝰ. ̊ ex woli ma.clau
nio que eſt bone AEe ens die feſell
nd tenerer. ſula tecũ agam: ſi ſciens me fefelle
vr.5. e contro⸗ rIs. DBDBDimpomus.
H J ex legati cã aut ex ſtipula⸗
l.cum ab eo.. tu hominem certũ mihi debe
fi.a agi᷑ ib ex ꝗg:nõ aliter poſt moꝛtẽ eius tene⸗
clauſula wolilſi ẽ r. ſi „, .
vmſſum bact. beris nihi: c ſi pte ſteterit: q mi⸗
mwlo ſi ſciune · nus viuo eo eum mihi daꝛes:quoo
e eerer tvo ita fit ſi aut interpellatus nõ vedi⸗
l.ſi ſtenlis. S. ſti: aut occidiſti eũ. Aulus.
UuIs.

Ed ſi ex ſtipulatu ſtichũ e⸗
beat pupillus:non videbituꝛ

eſſe auru. 2 aat peum moꝛa fieri: vt eo moꝛtuo te
5 Ns ,. neatur: niſi tutoꝛe auctoꝛe: aut ſo⸗
lus tutoꝛ interpelletur.
m 1 Zer ſe⸗ Hwmpponius.
xle.j. mme iſi⸗ JY dari ſtipuler id quod mi⸗

hi iam ex ſtipulatu ebebat᷑
cuius ſtipulatõnis nomine excepti
one tutus ſit ꝓmiſſoꝛ: obligabitur
ex poſterioꝛ ſtipulatõe:quia ſupe⸗
rioꝛ quaſi nulla ſit exceptione ob⸗
AApig.
Eneraliter uouimus turpes
ſtipulationes nullius eſſe mo
menti. Ompo.
Eluti ſiquis homicidiuʒ vel

pꝛius.vt.j.e.l.cum filius. S. fi. item tunc dies interpellaret. vt ſu⸗
pꝛa ti. j.l.traiecticie. accurſiꝰ. ð
b Duocd ira fit. vt ꝑ te videat᷑ ſtenſſe. quod eſt notandũ. vt. S.
re le.j. ntie in fi. . J. e. l.cum filiuſſa.in pꝛin. ⁊. S. ſi cert. pet.l. qp
te.a facu. S. de admn. tu. I. tutoꝛ qui reꝑtonum. S. ſi poſt. inſti. e
le. §. ſi res legata. 7. /e. l. ſi ſeruũ.⁊. I. de ope. lib. l.cũ patronus-
in pꝛin. 1. S. de here. ven.l.venditoꝛ ex.ibi non em̃ ⁊c.⁊ infra æ fi⸗
deiuſ.ſi a colono.S.ſi.ac. .
q Dcachſti. nõ merentem. als contra. vt.S. de leg.j.l.quid er⸗

go. S. ſi heres. 2. J. e. l.qui ſeruum.ac.

r ſ Ed ſi ex ſtipu. moꝛajfieri.ĩmo.vt.S.de emc.l. ſi dictuz. F.
fi. q eſt ↄtra.ſo.vt ibi.⁊ facit.j.e.l.ſi pupillus.⁊.j.œ reg.
inr. l. nulla. idem ve adulto habente curatoꝛẽ. vi. . ce in inte. re.
mi.l.ſi curatoꝛẽ.⁊ adde qð no.S.d vſu.l,:moꝛa.
ſTZutoꝛ. nomine eius. .
4 1J dari. obſtante. ſed op. S. de pac. l. ſi vnus. S. pactus. ſol.

ülud eſt cum ipſo iure agitur vt tollat᷑ vꝛma.ałs ſecus vt

hic per ſequentem. ergo ſuppletur qo prime ceeſt ałs non cum nõ
intereſſet. vt infra ſtipulario iſta. S. alteri.⁊ ſupꝛa.e.l.qui bis. fa
cit ſupꝛa de le.j.ſicreditoꝛ..ac.
u g Eneraluer. turpes. id eſt turpituchnẽ continentes. ſiue tur

pibus rebo mterpoſitas.ſ̊ turpiter facte valent. ſed obijci

tur excepnio.vt.C. de inuti.ſti.l.xolo.⁊ facit inſti.inuti ſtipul.
S. qd turpi. a. S. de pac.l.inriſgẽ. S. ⁊ generałr. 1. I. e.l. ſi plagij. et
l. ſi ſtipuler. vt id. a. l, ſupulatio hoc mõ, alie ſunt pᷣter legem. vt. j.

ſtipnlatio iſta. S. alteri. alie fm.l.qnandoq; amt᷑ bona ſide fiunt. ſed
res habet in ſe wlum. vt.j.e.l.ſiquis cum aluer. Item quandoq; ho⸗
neſtum etiam ſtipuloꝛ æ tamen non ago neq; etiam ad penam. vt. j.
e.titia m prin.⁊ eſt ratio.vt ibi.ac.
x Momenti. iure ciuili. ſed nec pᷣtoꝛio. vt. J. l. ſequeuti. licet dicatur
pacta ſernabo. ac.

ſacrilegium pꝛomittat ſe facturum cio. ſi coce⸗

. oig, des tales ſtipulatui
ſed et officio quoq; pꝛetoꝛis conti⸗ ones valere boe
netur: ex huiuſmodi quoqʒ obliga ſi nõ habes. et als
tionibus actiones enegari. Di die non ſolum iure

ſtipulatus hoc modo fuero:ſi inra uuli ſed ac ac.

biennium capitoliũ nõ aſcenderis
dari:non niſi pꝛeterito biennio re⸗
cte petam. Ompo.
Jrem tradi ſtipulamur:nõ
intelligimus ppꝛietatem eiꝰ
dari ſtipulatoꝛi:ſed tm̃ tradi rem.

3 Si ſtipulatus
petam. vt ⁊. j. e. I
qcquid. S. fi. ſi aũt
ante oſtet aſcẽdere
nõ poſſe an poſſit
agere die vt no. 3.
l. hoc iure. 2. l. in il
la.accur.

Cire vebemꝰ Lpia.
in ſtipulatõnibo tot eſſe ſtipu 3 nna⸗
latõnes q̃t ſumme ſunt:totq; eẽ ſti mur. vi ⁊. S. ð act.
pulatões quot ſpẽs ſunt. m quold emßbreronerahen.
euemit: vt mixta vna ſũma vel ſpẽ emp.ſi ita. . fi. ſex
ꝗ nõ fuit in pcedenti ſtipulatone:i denttonalibuo §.
fiat nouatio:ſ efficit duas eẽ ſtibu-⸗ ſ.ſol. vt bꝛ. c.

latõnes. qᷓ;uis aũt placuerit tot eẽ
ſtipulationes:qͥt ſumme:totq; eſſe
ſtipulatões qͥt res:tñ ſi pecuĩaʒ qͥs
q̃ in ↄſpectu eiꝰẽ ſtipulatꝰſit:vela⸗
ceruũ pecuĩe:nõ tot ſunt ſtipulatio
nes quot nummoꝛnm coꝛpoꝛa:ſed
vna ſtipulatio. nam per ſingulos
enarios ſingulas eſſe ſtipulatõnes
abſurdum eſt. Stipulationem
quoq; legatoꝛum conſtat vnaʒ eẽ.
qꝙuis plura coꝛpoꝛa ſint vel plu⸗
ra legata:ſed et familie vel omniũ

a ſ Cire. ſumme ſunt. vna ſtipulanonis conceptione comprehẽ
ſc vt pꝛomitus.x.et.v.accurſius. V
b Species. vna ſtipulatioms concepnone compꝛehenſe. vt ſtichuʒ
7 pamphilum. N
c Aldixta. i. adiecta.a dic pꝛimo.x.ſecundo.x.⁊.v. pꝛimo ſtichum ſe
cundo ſtichum ⁊ pamphilum. ſſed qᷓ eſt hec illatio? m qð Rñ.quia
q̃libet ꝑ ſe.̊ pamphili ꝑ ſe et ſtichi per ſe.a ſic mipil additur prime ſäz
alia adiungit. ⁊ nouatio nõ fit. miſi aliquid noui pꝛime addatur. 2 ſic
remanet pꝛima etiam iure veteri.accurſius.
d In pꝛecedenti. nam ſi fuit in pcedenti ſequens ẽ nulla. ac ſi ſtipu
latus actum ſupulet᷑ uer.vel ſi ſtipulaius vſumfꝛ.ſtipulet᷑ vſum.vel
pꝛimo.xv. ſecundo.v.ex eadem cã.vt.j.e.l.qui vſufr.⁊ facit infra.e.
ntia. S. fi. ⁊ infra.e.pluribus.a ſupꝛa euic.quod dicuur ⁊ de arbꝛ.l
quid tamen. ſed vna eſt ſtipulano pꝛopter vnam ſummam. a dic vi di
xi ſupra.e.l.qui bis.accurſiuns.
e Supulanonem. qua ſtipulor ab herede qᷣcquid mihi debet ex can
ſa legati. accurſius.
fUnam eſſe. pꝛopter vnam cauſam ex qua debentur ⁊ ꝓpter vnam
concepnonem.accurſius.
g Coꝛpoꝛa.in vno legato. vt grege ⁊ ſeruis omnibus. ac.
h Tegata. vt cũ legauerat hoc a illud.⁊ ſic plura ſunt legata. ſecꝰſi
hoĩes. viij. aut.x.quia tũc eſt vnum.vt.S.de le.j.ſi ex toto. S. que eſt
contra. ſed quid ꝓdeſt ſit vnum vel plura? Rñ.qma cuʒ eſt vnu non
poſſunt pꝛo ꝑte accipi.et pꝛo parte repudiari ſerui vt ibi diciiur. et fa⸗
cit. S. le,j. legatarius. 7 tæ le. ij. l. ij. 7, nij. 7. v. 7. vj. . I. ſiqs ſeruũ

„

S.j.iteʒ quo ad ſtip.quid pꝛodeſt ſit vna vel plures? Rñ.pꝛopter re/
dibitoꝛiam. an vnum pꝛopter aliud rediberur. vt. S. œ edil. l. cũ einſ
em. Item op. legaui: dñs omnes ſeruos vel peculium. nõ ſtichuʒ.
ſeo ſi petam ſtichum dicam ex cauſa legati.ſ.mihi leberi. ſic nugnum
wmus empte petitur ex empto.non tamen eſt emptũ.ar.S. vſuca.
eum qui m fi. ac.
ſLecnucarioꝛum
licet enim multa ĩ
his coꝛpoꝛa ſint.
tamen plura ſunt
q̃ vnum coꝛpꝰiaci⸗
unt. ac.
K Illud. aliud ſi
ſub diſiũcta giun⸗/
ctione. vt ſtichum
aut pam. vt. S. qñ
di. le. ce. l. cũ illud.
⁊2. J. e. inter ſtichũ
S. ij. ⁊ de le.ij. ſi il⸗

vna eſt. at ſiquis illud ⁊ illud ſtipu
latus ſit:tot ſtipulatões ſunt:quot
coꝛpoꝛa. Si a fure hominẽ ſim
ſtipulatus:queſitum eſt:an ſtipu⸗

ſtipulatus hominẽ plerũq; meum
videoꝛ.non valet auteʒ huiuſmodi
ſtipulatio: vbi quis rem ſuaʒ ſtipu⸗
latus eſt. ⁊ ↄſtat ſiquideʒ ita ſtipu⸗
latus ſim:quod ex cauſa ↄditionis
Dare ſacere opoꝛtet:ſtipulationem
valere.ſi vo hominem dari ſtipu⸗

latus fuero: nullius momentieſſe

ſtipulationem. ꝙ ſi poſtea ſine mo
ra œceſſiſſe pꝛoponatur ſeruus:nõ
teneri furem condictõne marellus
ait.ꝙᷓdiu eniʒ viuit condici poterit
at ſi ceſſiſſe ꝓponat᷑:in ea condi⸗
tione eſt: vt euaneſcat cõdictõ pꝛo
pter ſtipulationem. Bem.

ISia fure. hominem quem mqhi furatns eſt.
m Stipnlatus. mihi dari. aliud ſi radi. vt. j. e.l.nemo.
Non valet.aſſumit.ac. .
Sitipulatus eſt.dari: vt inſti.de act.S.ſic iiaq;.⁊.j.e.l.vbi in ſi.
Siupulatus ſim. amimo nouandi.
Condiciõnis.furtine.
Facere. ſcilicei te.
ſ Hominem. puia ſtichum ſubtractum.a ſic non refert qͥd ex equi⸗
pollenubus fiat.quod nõ.S. pꝛo ſocio.l.fi.ac.

2☚.% 2

KMõ ſi poſtea.ꝙ ſtipulatꝰſuʒ quod ex cã ↄch. te.dare facẽ oꝑtʒ.aʒ.

u Soterit. hoc intelligũt quidam vbi ſtipulatio miceſſit non ammo

nouandi.ſed vt pluriba foꝛte actionibo teneant᷑.tũc em̃ poſt ſtipula.ſi

viuat ↄdicetur.ſi moꝛtuus fuerit minume.ſᷣ ex ſtipłatu agerur. ſi vo
ſtpulatio nouanch ammo ⁊ pure interceſſu.tũc ſiue viuat ſiue mo⸗

niatur. ↄdiciõ tollitur.⁊ ex ſtipulatu agetur. nec diſſigui pnñs abſeniſ

ue fueri ſeruus. vt.S.de odi.fur.l.parmi.⁊a dic plene vt ibi.vel dic hic

ſeruoꝝ ſtipulatio vna eſt: idemq; q
drige aut lecticarioꝛum ſtipulatio

latio valeat: mouet queſtionem

ſi mea eſſe deſierit hinc ad annũ. q̊ caſu inſpicit᷑. an ſit mes pe ex⸗
iſtenus ↄditõmis.⁊ tũc nõ valet.qꝛ qð meũ eſt ac. vt. z. l. ſcire ĩ fi
an nõ et tũc valet.vt hic.⁊.j.e.l.exiſtimo.a.S.dᷣ odtraben. emp.l.
exiſtimo.⁊ cæ le.j.cetera.ſic ̊ inſpicitur tpᷣs exñus oditionis. licet
aks diceret᷑ inſpici tpᷣs pñs.vt.j.e.ſi filius.q eſt otra.ſo.illud quo

ad acquiſitioneʒ
kac q̊ ad ſubſta,
„ ,B am oↄiractꝰ va⸗/
Ciendum eſt generaliter: leatant norlicet
ſiquis ſcripſerit ſe fideiuſſiſſe lloluſmrön
videri omnia ſolẽniter acta. ppn. ſer. l. vinſt.
Omponiꝰ. Item an ſit rei
rem meazʒ ſub conditione emeran mlpa
ſtipuler: vtilis ſtipulatio eſt F. mer ſtipulan
ſi ↄditionis exiſtetis tempoꝛe mea tem. 5. ſacram.
non ſit Apianꝰy. Item qd ecõtra
nonht. B Lpian'. ſ ſupuloꝛ in ca⸗
Jin nomine ſerui quem ſti⸗ au mea fu⸗
dPularemur dari: erꝛatum fu rem qnum mun
iſſet: cuʒ q coꝛpoꝛe conſtitiſſzʒ. pla eſt mear Reſpo⸗

cet ſtipulationem valere.
Ompomꝰ.
ſtichus certo die dari pꝛo

et non valet: vt

pu. S. verſa vice

miſſus ante diem moꝛiat᷑: nnõ ρ⅞nauns
Cenetur ꝓmiſſoꝛ. Apianus z interi fiat mes
Vltum intereſt:vtrum ego arug ainin
ſtipuler rem. cuiꝰ ↄmercium neturv.ll
habere non poſſum:an qͥs pmittat l. omnes. aut er
ſi ſtipuler rem cuiꝰↄmerciũ nõ ha-⸗ ven lucralius.
beo:inutilẽ eſſe ſtipulatõʒ placet. rionen tenetur
ſiquis ꝓmittat rem cuiꝰomercium Rgel wchne
re rem meaz ſti⸗
pnloꝛ dari. non

valet. licet mea deſinat eſſe. vt.j. de ſol. l. qui.x. S. ſtichum. et facit
ſupꝛa.d vſuſru.l.quotiens.S.quod ſi tinus.⁊ d condi.⁊ cemon.
meuia.accurſius.

c ſ I m nonine conſtinſſet. als non valet. vt infra. eo. inter

ſtipulantem. S. ſi ſuchum que eſt ↄtra.a facit. S. e comra
hen. emp.i.in vendiuione.⁊ de re.du.l.penulti.⁊ de leg.j.l.iiij. et

ſupꝛa. e.ſi id quod et infra.e.que exirinſecus.S.fi.⁊.O.xæ teſtamẽs

nis.l.ſi m nomie.
d ſ 3 ſtichus. anñ diem. ſi non wlo 1 culpa eius. ac. .

e NMon tenetur.ſi etiam interpellatus iam erat.vt.j. e.cnʒ
ſilins. S. ſi. nam qui in ſpecie tenetur. eus interitu liberatur. vt.
S. e.l. ſi ex le.⁊.j.e.l.is qui.⁊.j.e.l.ſi ſeruum ſtipularus fuero.
f Pꝛomiſſoꝛ.quia antea nulla pentio.ergo nulla moꝛa. vt mira
e.ſi pupillus. ac.

g m UAlitum intereſt. non poſſum. tamen in communi haberi

gut ſic cum ern

inſti. de inuti. ſtj

nuſrt
h

(hedotd
dpennd
DPpbef R.
mogcunn
Wun ſonee

Epulyna n
Iliis tene⸗
lkſrer⸗
eieur kahr
dhr igcſtoren

„7

Amn gio

4

unnpann
e6Plbeundo

lkeſportun.

ſenninor cn

Paccrſus,

Wontanc

Abhrmamtu

loqui de ↄdi.certi.que tollitur interim ſpeciei.⁊ ſic facta futt aimo no poreſt. aggo. . Anm
nandi ſtip.⁊ facu.j.dœ noua.l.ſtich.in pun.hec vltima placet. h Pꝛomutat. rem.ſ.cuius ↄmercium non hʒ.⁊ dic ꝙ licet. l. iſta D n inen
x Siupulatonem. animo nouandi factam. R. ac. ua generaliter diſtinguat.tñſpᷣ diſtingui põt.qꝛ ſi rei nõ eſt omer⸗/ luhgti
ſ CEiendu.ſolẽmuer.i.interꝛogatõeʒ pceſſiſſe ⁊ rñſioneʒ ſecutaz cium generaliier.qꝛ ſacra ſit:nõ valet.vi.j.inter ſtipu.S.ſacram. K ünnneron
eſſe.vt inſti.ð ſideiuſ.S.fi.⁊ de inun.ſtip.S.ſi ſcriptũ.⁊.C.deᷣ le le. j. l.apud iuł.S.fi. ⁊ de le.ij.l.moꝛtuo boue.⁊ de le.iij.ſidei “ ruummmun
otrahen. ⁊ omittenda ſtip.l.j.item intellige qn in inſtrumento pꝛinc⸗ com. S. n ſeruo aleno.ſi aũt in ↄmum eſt. ſ in ꝓmitiente nõ eſt. ee WW
palis vbiti hoc ſcripſit. ſi em in alia carta. nõ inuenit᷑ cq.⁊ ſic nõ va netur indiſtincie quacun qʒ ex c impediat᷑ hr̃e rer ↄmerciũ. vt..⸗.5 iffangan.
leret. vt.S.de ꝓba.l.cum e mde.in fi. tem an admittatꝓbatio ĩ con le.ij. moꝛtuo boue.S. labeo. in ſtipu latoꝛe ſubdiſtingue.an ꝑ vicuʒ 4 ligiulte
trariũ quid non: tu dic ꝙ ſic.vt. S. æ pac.iuriſgen. S. qdð fere. tem plone. a cebet᷑ ei eſtimatio. vt de le.j.ſiliuſfa. ſiquid alicin.anꝓ gaizum
nõ. ꝙ pᷣſumt᷑ ſolẽnitas vi ᷣ̊ ⁊ dictis ↄcoꝛ. ſ̊ ↄtra de pub.l.quecunq;. pier ſecte diuerſuateʒ.vt in iudeo ⁊ mancipio xpiano.vt.C. ne iu⸗ 6 .
S. fi. hic non põt eſſe fideiuſſio. mii interꝛogano ⁊ rñſio ſit.a ideo de.mancipi.xpia.l.j.vel pꝛopter delictum vt in heretico.iũc mihil narhere
hec ↄſequunt᷑:ibi aũt empno poõt eſſe de facto ſine aucte tutoꝛis. Item ebebuur. vt hic.⁊ d le.ij.moꝛuo.S.labeo.a facit ſupꝛa q res pi. . lui
lex hec locum hʒ in his qui iure cõi poſſunt efficaciter obligari. ſecus ob. poſ.l.j.S.fi.ac. üſu
in muliere minoꝛe.namnõ pᷣſumo vel minoꝛeʒ iuraſſe vel mulie⸗ 1Mon habeo. ꝓpter elictum ꝓprium vel ſecte diuerſuateʒ pꝛo⸗ . ſhnni
rem velleiano renũciaſſe:vel iliud ſciuiſſe ꝑ qð velleianũ ceſſei:qꝛ ſic ur dixi. ac. 7 uchinne
aliqd extrinſecus intelligeret. qd eſſe non dʒ. vt dicta I. e pub. quecu, k Placet. aliter ẽ in legato. tũc em̃ qᷓms hre reʒ nõ poſſii.ſi tamẽ nanns
q; in fi. Item no.ar. ꝙ exquo aliquid muenit ſcripiũ.pᷣſumit᷑ voluſ hj̃ti põt eſtimano cæbet᷑. ſi teſtatoꝛ ſciens legauit. vt or miling , ftglum⸗
ſe ſcribes. ſic in aut.c. de nõ nu. pec.ↄtra qui pꝛopaꝛiam. S. e wnai. Fuo. le. vt. S. de le. . l. filiuſfa. S. ſiqd alicui. a æ le. iij. F. fidercõ. ſi gontn
ex hac.ac. ſeruo ſᷣm. p. vel vt ibi dixi erai ꝑſone viciũ ſuc vælictuʒ vel diuerſi bük
d ſ J rem meã ſtipuler. ſ. dari puta ſi nauis ex aſia veneru. vel tas ſecte.vi modo no.ac. neſtnze

ini N
lnns

nig e

dum
be ſin

Raurs TAANN

ntio. inf4
kmatalz. d
“
s i1.

1ds

Auns aman ed.

s Mermm en
krrunſtglemt
peN

unUNN

nzeng
t lſn od
ſunn ſien .Oα⅓t

andenel
fugmnmngn
SS
ſiuß ii
wunniſenn
n teuin

mtlanm

s hft mun
no lgnll
lanant
Nühron

onbabet. cum habeam ego. velun mdeus ſeruum xpᷣianum
ꝓmittat.cuius ↄmercium non habet. ac.
in Mocere. nam mtereſſe pꝛeſtabu. difficultas enim ac. vt. S. e. l.
ſtipulationum quedq.S. ex quo in fi. SJ. g.
n 1 I ſſtipuler. non ocedu. vt hypocentaurũ.vel vt celum digi⸗
to tan⸗
gas.
o Bari nõ po-⸗

reſt. vt ſtichus nõ hʒ: ipi nocere nõ mihi. Aul.

zinaner Sce Z ſtipuler vt id fiat:qð natu
1 ſacit ad hoc in ra fieni nõ acedit: non magis
i mun dc obligatõ oſiſtit: ꝙᷓ cũ ſtipuler:vt id
in prin.

xt᷑ qð dari nõ pot:niſi ꝑ quẽ ſtetit
qminꝰ facere id poſſit.
leges fieri phibent:ſi ꝑpeiuã cãʒ ꝓ
hibitõnis ſeruatuꝝ ẽ:ceſſat obliga
tio:veluti ſi ſoꝛoꝛẽ ſuã nupturaʒ ſi⸗
bi aliqͥs ſtipulet᷑:quãqᷓ etiam ſi nõ
ſit peꝛpetua cãt vt recidit in ſoꝛoꝛe
adoptiua:idem dõm erit:qꝛ ſtatiʒ
z bonos moꝛes ſit. Si m locan⸗

p Per queʒ. ſ.
ꝓmiſſoꝛem.

q Quommnè.
velun. ſi in mo
ra fuerit promiſ
ſoꝛ. ⁊ interĩ ſti⸗
chus eceſſeru:
Vvt dicto. S. pe.

r Item phibi

noms als weſt do ↄducendo vendẽdo emendo ad
ntelngur H1½ interꝛogatiõeʒ qͥs nõ rñderit: ſi tñ

bibitionis. 3NX 1 1
ↄſentiat᷑ in id qð rñũſum ẽ:valet qð

actũ eſt:qꝛ hbi ↄtractꝰ nõ tam Fbis
qᷓ; ↄoſenſu ofirmant᷑. Apia.

ſ Si ſo . & rcſi aiig
Si ſoꝛoꝛem Iquis cũ ali᷑ ↄueniſſet obli⸗

ſuã. ſ an valet e EE.
in al⸗ nonſit garialiter ꝑ machinatoõnem
vi. ſ.eo. twia.c h obligatus e:erit quidẽ ſpᷣtilitate iu
ſit ar. otra. S. x ris obſtrictus:ſ̊ wol exceptõne vti

ſpon.l. ij. quare
ergo hic dicit de
his que ꝑpetuo

põt. ꝗᷓ em ꝑ wolũ obligat? eſt opetit
ei exceptio. JIdeʒ eſt ⁊ ſi nullus

bent Rn. wlus interceſſerit ſtipulantis:ſed
ipſo dure non e ipla res in ſe wolum habet:cũ enim
net ſtipulatio. li⸗ .
cet in alijs tene⸗
at. ſed obſtat ex⸗

ceprio. facit. C. de le. con. I.non dubium.
t Stipuletur. veluti anenatio rei ſacre. vt ſubijcit.
u Recicht. id eſt accidit.

r Adoptma. quã poſſum accipere fimita adoptõne. vt inſtitu.de

nup. §. ij. ſeo in naturali bene eſt perpetua cauſa ꝓhibitioms.

y Si in locando. nõ reſponderit. mcõtinenti. vel qꝙᷓtum ad ver

ba non eſt reſponſum.
3 Conſentiatur. cum interꝛogato ab interꝛogante ex interuallo
etniam. accurſius. S
7 Reſponſum eſt. ex interuallo. ac.
Zonſirmantur. vt 7. S. ti. j.l. in quibuſcunq;. 7 ſacit. Z.v con
irahen. emp.l. in vendinomibus. ac. . R
a ſ Iqms. c aliter obligari. veluti ꝓmitti fundũ ſiue vſufr.
vel excipiendo uer ⁊ actum. ac.
b Per machinationẽ.i.dolũ veluti fundũ cum vſuf. vel non exci
piendo uer.ſed hic dicii vt cum non ꝓpoſueram obligari wolo imndu.

ctus ſum. qð non placet. qꝛ non in qualitate ſed in ſubſtanna deci⸗

peres. alij etiam intelugũt hanc.l.qñ ſuper diractu bone fidei in/
rerneni ſtipulatio.nos in ſtricu iuris. vt.C.de innti. ſtipul. l. wlo
c DPbſtrictus. de rigoꝛe.

d Igemeeſt. imerceſſerit in ↄtrabenda ſtipulatione. ac.

e Solũ hʒ.qͥ ꝓprie nõ põt dici volus.ſj ipſs re miquũ eſt. vt ſi ſiñ
cauſa pmiſeru tom̃.vel ꝓ parte ſtipulatus ſum rem quã minꝰ emi

dimicha iuſti pꝛecij. vel da exemplum de colo ſupuemiente. vt. 3. de

excep..apud cel.S.labeo.⁊.l.ij.S.item queritur.
fEx ſtipulanione.q re ipſa imquuatem ↄtinet.ac.
g Yecertos nümos.qui habent᷑ quaſi quedã ſpecies non vt
quãtuas. W. S. le. j. plane. S. hoc itg. . l. ſi certos. 7.
l.ſi ſeruꝰ.S.qͥ quinq;.⁊ ad.l.fal.in rõne. S. diligenter. gc.
b Mobis. mutat numerum.

Jtem qd

redes eius hereduue ſucceſſoꝛes?

P

i BDebetur.quia magis certam ſpeciem ꝙᷓ genus ſtipulare videoꝛ.
⁊ ideo nimurũ ſi interuu ſpeciei liberatur. ac.
a ſ Tipulatõ iſta. vt hr̃e liceat.hoc ſine dubio.ac.
b Mon ꝑ quenꝙ. etiã ꝑ extraneũ. vel hoc inquirendo nõ dit⸗
finiendo.vel vere ommũ factũ.ſed in ſe ⁊ heredibo tenet.in extraneis

non. vel dic h̊ ᷑ᷣm
quoſdam ꝙ repro⸗

bat᷑ ſtatim. aʒ.ac.

qͥs petat ex ea ſtipulatõne:B ipo c futurum. id ẽ

lo facit:q petit. Zulus. Naormmnnehnle
Y certos nũmos:puta qui in lceat.aʒo.

arca ſint:ſtipulatꝰſim:⁊ hi ſi
ne culpa ꝓmiſſoꝛis pierũt:nihil no
bis ebetuꝛ. Axpianus.
ECipulatio iſta hꝛe licere ſpõ
Aes: B cõtinet: vt liceat hꝛe:
quenꝙ oĩno fieri:qᷣminꝰlice⸗
at nob hꝛe q res facit: vt videat᷑ re
us ꝓmiſiſſe poẽs futuꝑ:vt tibi hr̃ᷣe
liceat: videt᷑ igi alienũ factũ pmi⸗
ſiſſe:nemo aũt alienũ factũ pmittẽ
do obligatur: æ ita vtimur. ſed ſi ſe
obligat:ne ipſe ſaciat:quominꝰha
bere liceat:obligat᷑ etiaʒ ne heres
ſuus faciat: vel qͥs ceteroꝝ ſucceſſo
rũ efficiat:ne hꝛe liceat. Sec ſi⸗
quis ꝓmittat ꝑ aliũ nõ fieni preter
heredẽ ſuũ:dom ẽ inutiliter eũ pꝛo

d Liget. i. pſin
mitur pᷣma facie.

J — . . et aliter agi ini ꝑ⸗
mittere factũ alienuʒ: at ſiqs velit tes. vrpmitrat
factũ alienũ pmittere: penã vel qn ſe ſacturum. eu⸗
. . am peꝛ alios liceat
ti ea res ſit: ꝓmttere pt. ſß qtenus habere ꝙ ali non
ha⸗ licere videbi:ſi nemo ↄtrouer mouebil otrouerſi
iã faciat:HG̊ 3 L am. qð tenere pu⸗
iat: H eſt neqʒ ipſe reꝰneq; be ar. ſ. etem q

ergo in hae ſigmi⸗
ficatõne qñ ꝓmit⸗
to me curaiturum.
poſſum ꝓmittere

rem alienam habere licere: nõ m pꝛima qñ ſimpliciter. vt.j. e. l. S. qſi

tum. Item quod hic dicit habere licere.idem videt᷑.⁊ de eo qui ꝓmit

tit wlum malũ abeſſe vel abfuturũ eſſe. ſed videt᷑ interpᷣtari lex omfe
iſtos ſuum factũ ꝓmittere.vt.j.inter ſtip.in pꝛin. m. Al. que eſt cõ

tra.ſol.vnbi.ac.

e MBbligat᷑. vt inſti. e muti. ſti. S. ſiqs aliũ. ⁊. . de ſideiuſ. l. ſiẽ reꝰ
f Aumur. vt factũ alienũ ꝓmittendo nou obliget᷑ quis. O. ideoq;

doõm vt de facto alieno non videatur pꝓmiſſum.ac.
g Sevd ſe. ⁊c. ałs ſᷣ ſi ⁊c.⁊ tunc eſt plana.ac.
hCeteroꝝ.vt iure honoꝛario vel fideicõmiſſario.ac.

1 Efficiat. vel ali quẽ ꝓhibẽ poſſit. vt.S. de dã. infe.l. fluminũ. §.
qᷓꝙᷓ;.⁊.S.loca.ſi ſundꝰ.⁊ ſic pt intelligi. j. e. ini ſti. S. j. ł alii vt ibi.

k Sed ſiquis. per alium. extraneum.

Veredem.hec ſunt vba hoĩs ꝓmnttentis preter heredem.accur. W
m Pꝛomttere. mſi in caſu. vt. S. de act.emp.l.emptoꝛẽ.S.fi.que ẽ

ↄtra. 7 dic plene vt ibi. Ald. ac.

n Alienũ. als ſi ſimpłr dixiſſet. ⁊ nõ dixiſſet pꝛeter heredẽ ſuuʒ fa⸗

ctum ꝓmittere videt᷑.vt modo dixi. M. ac.

0 Ea res. ĩ penali eĩi ſtipulatoe ñ inſpicit᷑ mieffe qñ ñ inteſt ſtipulã

tis.vi.j.S.alteri.ſ̊j opponit᷑ cũ loco mei mieſſe hec ſtipulatio penalis
pomit᷑. hoc caſu duplu qntitats in poꝛe ſtipulatõe tacie phenſe non

— —

egredit᷑ pᷣm quoſdã.⁊ 10 mipicienqu eſt q̃ ſit q̃nutas oↄditonalis ſtipu

latõms.i.penalis.vt nõ excedat duplũ ſᷣm eos.ſic inſpicit᷑ q̃ ſit odito

turpis vel honeſta vel pcedẽtis ſtipulatõis vel ſeq̃nus.vt in.d J. gl⸗

teri.penalus ei ſtipulatõ pᷣcedẽteʒ ſtipulatõeʒ vtilem faet nõ vt inde

naſcat᷑ acuo.ſ̊ metu pene cogit᷑.ſicut ſnĩie arburi qͥ ſine ſacr̃o cogno⸗

ſcit vel a iudice nõ datur. nõ cogit aliquus acquieſcẽ ꝑ actioneʒ qꝗᷓ ide
naſcatur.quia nulla naſ. ci.ſed ꝑ penã ↄpꝛomiſſi.ac.
p Sed quatenus. ſi nemo reſpondet eatenus ac.

—

q Succeſſoꝛes. nõne qui controuerſiam mouet. exceptõe pacu re

moneri põt: vtiq;.non ̊ de iure litigat, esdem ergo rauone poteſt

põt etem aliter orci

ece

Bð

Hz ſolue vt ibi in. l. inter ſtipu. Jtem ↄtra. S. ve aci.emp.l. ex empto.

J . kuii
min in ali . ar ere quis contrò ſi autem ałs eſt iſte.S.in.l.emp:oꝛẽ.ſ̊ aliter ſonant iſta verb 4
nit i liens wr gais etimn drer: oren ſaeere⸗ licet per ex elhrcn aliter in ſupulattone. nam re emcta tenet ex empto 4
reehanrs rtr iel Set eſnwtno Tnoc ha en pꝛecium vi ibi dicit. ⁊ plene ibi dixi. bic eſt ſecus. Aat. a⸗
dome. anner WMe tarnen uniger -Phnenn welizr eſde dñs. vt. a Adiecta ſit.ita.ſ.ſi ꝑ extraneos tibi hr̃e nõ licuit. vt. S. e.l. F. unſ
C.xæ tranſact᷑.l.ſiue apud. Jtem videt᷑ hec ſtipulatio idem continere ſed ⁊ ſiquis.⁊.S.at ſiquis.⁊.S.ſed quatenꝰ.ſi vo ſic pmittat penam un
s areal quisf. ropꝛieta- poteſtate: his in quoꝛum ſunt po Momnerrn egt
.
Sõ Jtem te:ſed ve poſſeſſione nuda ↄtrouer/ teſtate habere licere ſtipulari p lis cõteſler. ſ. un
illa ſuper re dubia ſiam fecerit:vel de vſufr. vel de vſu ſunt ea ratione qua cetera naz nullü ius haber Gn ⸗
n Apere d 1 bi . 1 penaʒ aut aca
un ber luem. i.ꝛo vel de aliquo alio iure eius qõ di⸗ his poſſunt ſtipulan. ſed ſi kuns en at rage
neerl. enaz ex ſtracrũ eſt: palam eſt omitti ſtipu⸗ fuerit ſtipulatus ſibi habere licere vn f. iniemum
liberaltare mera lationẽ habere em non licet ei: cui queſitum eſt: an recte ſtipulatꝰ vi⸗ Pe nouifkimo.
emoß borelt: aliqᷣd minuit᷑ ex iure quod habuit deatur: ⁊ ait iuł.li.lij. digeſtoꝝ.ſi hac. gmin
ſenius. vt roõne iu. Queſitu eſt: vtruʒz ppnaʒ emũ ſeruus ſtipuletur habere lere ſibi anng
ris hñtis vel iuuu rem:an ⁊ alienam ꝓmittere poſſit aut pen ſe nõ fieri:quominꝰhabere menn
no or winern babere licere: æ magis eſt: vt alie ſtipulatoꝛi liceat: ꝓmittat: ſtipula Hmu
no amturt. nec eltt na pPinitti poſſit. que res ita effectrũ tio inqint nõ amittit᷑: quis auferꝝ iin
dra 10 wuerr habebit: ſi pꝛopꝛia ꝓmſloꝛis eſſe res ei: ⁊ ipſe auferꝛe eandeʒ poſſit. rguſt
ueſitũ. vt im no. ceperit.quare ſi pſeuerauerit alis nõ em factũ ſed ius in or Ziula⸗ ſrm in
adeo neci ee dicendum erit ſtipulanionẽ nõ com none vertit. cum vo ipula ppao acrumit. Nudr
pulante vel vmt · Mitti: niſi pena adiecta ſit: cuʒ ne-⸗ miſſoꝛẽ non fieri: quommnꝰ ſibi ire nõ alleni pmi⸗ itin,
iente ↄmun poteſt. G pꝓ eum neq; per ſucceſſoꝛem eius agere liceat:nõ ius ſtipulatiõis in⸗ fas as pors e nn
ne Aquicq; factu ſit. Sicut autez ex/ quit: ß factu verſat. ſed mihivide remavetee
vbi rem alienã mi parte rei ſucceſſoꝛes eius cũ iplo te 22 tur:licet iuris verba otineat 5 ſti⸗ e⸗ daner. v.j. ninan
upteeanene . nentur:ita etiꝗ ex parte actoꝛis cõ⸗ 5 pulatõ hfe licere:tñ ſic eſſe accipiẽ Ah. nill
„. aduocas ⁊ obnne· mittitur ſtipulatio ipſi ſtipulatoꝛn dam: vt in ſeruo ⁊ filiofamilias vi mdn
as. an poſt ſenten⸗ ceteriſq; quicunq; erſuccedũt: ſcili/ deatur actũ eſſe ve poſſeſſione reti i
nam oencere vo· cet ſi rem ipſis habere non licuerit nenda aut nõ auferẽda: ⁊ vires ha num
tes rem alienam. ? a, 17 hec ſtipulatö. He ſti
2 mmuſte latuͦ ſenten ⸗ ceteruʒ ſi alij habere non licuent: ber hec ſtipulatũ. Hec quoq ſti
A Eartn d r, m nereeens certo certius eſt nõ amitti ſtipula pulatio poſſidere mihi licere ſvon rüt
“ re le.j. ſi leruplu⸗ tionem: nihil intererit: vtruʒ ita des: vtilis eſt:quã ſtipulatoeʒ . er⸗ arterer nguohoft
rium. .llluc er⸗ ſtipuler hr̃e licere: an mibi habe uus an poſſit vtiliter enamn in ſuaz ꝓmſſoris. ac. kafis
ium elt. ꝙ lit. ↄieſ. . . 5 i .vi . . unt.
nö muuk. qa non Te licere. Hi qui ſunt in aliena ꝓſonã cipere: videamus: ſed quis on
dum declaratuʒ eſt tur pui
rem eſſe tuam. miſi Ecſeſtpolaron
un expenſas foꝛte quas vpotes petere enaz oſtante iudicio. vt no. ſ. ꝓ.· D Succedũt. im vniuerſum ius. nam hmõt ſtipnlatio ad heredes ninn
xi. S. Irem ſi rem mes miſ habere licere. a eumncã. nonne repellam vel ad arꝛogatoꝛẽ tm tranſii.vt.S.ce vſufr. ſed ⁊ ſiqms.S. ſi ope⸗ mſnacnn
agentẽ ad imiereſſe. qꝛ nõ excepit? Rñ.nõ. vt.g. xe emc. . vendicaniẽ. rau. idem videtur m. . 7. Ald. 2 in ſncceſſoꝛe rei cin habere lice —
Zremher votero pwere R ur w e naͤennem. N. feegehe ſne re intereſt ſtipulantio. vt. . e emc. l. ſi pꝛo re pu. J.ſ. ſona ß Mapliit
ſeruus plurm.S.j. Itẽ pulatio ius 9 vt. j. e. S.hi quõ e Zicere. nõ adiecio mibi. nam inelligit. ß de extranea pſona ñ̃ ſiſien
ꝙ re mea quõ ꝓmſi habere licere.omitut᷑.cum de iure eumcere non intelligit᷑.vt.j.e.ſi ita ſtipulatus.S.guiſogonus in fi.⁊ facit inſti. H
poſſum? Rñ.licet ↄtineat ius.tñ ꝓpter factũ ↄmuttit᷑. vt.j.hac.l.dicit᷑ e ſtip. ſeruo.S. ſiue autem. mn
ſic omittit᷑ ſtipu ano.⁊ ſi nõ de iure agat qͥs.vt.j.rem ra.ha. l.ſi ſimne Pi qm. his pentib 1 wommis. ac. * nt
S. cum autem. vel die q; n le iure egu. quia wommiũ non amiſi per Mõ ↄmiiti.xe rigoꝛe cũ ſeruus agẽ vel ↄuenire nõ poſſit. —
B vt modo diximus.ac. . 4
tanne am mah vPumit babere liere. 1 Foſin. Pi gs waehat ⁊ alijs ſe obligare ⁊ alios ſibi.accur. ſem
De poſſeſſione. p aliquod:puia: vt interdictum.x k Factũ.i.im̃.vt.S.de acqui.polſ.l.poſſeſſio ;.S.j.Äc. 1 mih⸗
t Comronuerſig. æ cũ effectu. vt etiq vicerit alias.i. ſi oſtaret adoue Seo ius.i. effectum iuris. . henlaſ⸗
iudiciũ foꝛte im noie ſumpruũ omitteret.ſ.hec ſtipulato.vt.j.rẽ ra. m vPac ſtipulatõne. habere licere. N unge
hapempl no. ve verius diſtingue.vt diximus in ↄtrario.S. v emict. n Verut᷑.qꝛ ſeruo ↄpetere non potuit. . aiuin
abere licere. ac. „ S u vo. iuterſeru nouum caſum. ac. i
u Diſtraciũ eſt. ꝑ ꝓmiſſoꝛẽ in ſtipulationẽ. ꝑ hanc ſtipul. habere li. T n. 0 õt. vt inſti.de ſtip.ſer.S.ſed cũ factũ.ac. Ellrͤe
ls ergo caſibo et aliena re omitutur.ſeo dic. ummo eſt ſuũ ius. vt ⁊ Tidet᷑ mihi:pdicta emendanii.ac. . inſein
g.ce bo.li.l.ſi in ſerunente. n de ſol.etiã de ver. ſig. l. habere. r Filioſfami. ce q̊ nõ poſuit in qõne. qꝛ nõ cauſat dubiñ. linme
x Duod habut. aliud. in ſtipulatone dupli. illa em non omuttit ſer IBe poſſeſſione.i.naturali vetentatone.ad qð eſt ar. j. j. v ſo. 8 uſnr
uitute reali euicta. vt. S e uci. gnon ad ſeruuntes. ſitichuʒ. S. vſufr. in fi. 7. S. ð odi. ⁊ vemõ.l.qui heredi.⁊. S. ce acq. Aula
y Auelru eſt. que ree. I.ſtivulario. ac. poſ.l.quod ſeruus. a. l.poſſeſſio.S.j.⁊. S. de pact.l. ⁊. heredi. ·ſi H N
Enir alonun. ne igle perſſo⸗ neeſuereſſo eiꝰ ↄtrouerſiaʒ mo⸗ leruus. 7. S. woli. . . Pxi. S. ac. Aln
nere pot. aʒ. vñ ſtipulatio nõ valeret. AM. azo. c. Retmenda. ſibi. R. ac. e
2 Quare ſi. qd Hor quare ſi ꝑſeuerauerit aliẽa ac. videt᷑ ↄtraꝛũ 1 ” q eſt. Z. ve pecu. nec ſernus.⁊ E mmiumin
3. ꝓxi. S. ß ibi erat pmittentis ius qð euincit. vt ibi dixi. B ant pꝛoꝛ paci.l.contra iuris ci.S.ſi filius. . W
ſus aliena. Item otra. , e. inter ſtip.nam qui pmutit habere licere.ñ x Pec q;. non ſolum illa cui non adijcitur mihi. R. vel dic nõ ſo Nlume
ꝓmiitit ſimplex abnutiuũ.ſed curoturũ ne alius faciat vt ibi. naʒz in um ila enbere licere. ge⸗ Ne. RK iuimt
aliena re culpa poteſt admuti. vt. S. le. j. cum res.S. ſeo ſi alienus. 5„ Supulatio. imnſpecta ranone facti. ac.

pe
o
eren
eshe
dſt
eſon
⸗
ig

ſinie
AAaigns
utmura ubi

n .

iggnuliatu

u aintif

einiN.

.
oüidi
4 4
ücint,

s

3 Jure cinili. inſpecto: vt.j.d regu.iur.l.quod artinet.ac.
⁊Sd poſſeſſionẽ.i.vt de facto querat᷑ ei poſſeſſio.ac.
Hoc.i.hec ſtipulatio poſſidere mihi licere.pluribus tamẽ mo⸗/

dis dicitur quis poſſidere iure cinili. pꝛimo vt h; dici᷑. quod ad

perſonas refetur.quod in ſeruum non cadit vi ſic poſſideat.ſecun

do dicitur ciuili⸗
ter poſſidẽ qui
poſſidet animo
ſolo. item tercio
qui poſſidet iu⸗
ſte quod hic non
queruur.ac.

g Stipuletur

ar. enam ad que
ſtiones de facto
querit᷑ eniʒ a ru
ſtico. 7 dicit Vi⸗
diſſe ſe hunc te⸗
nere ⁊ poſſidere
neſcit quid ſit

poſſeſſio.quã eti

am ꝑitiſſimi dikf⸗

finire non ſunt

auſi. ꝙ cebeamꝰ
intelligere ð poſ
ſeſſione qᷓ facti
eſt. Item debe⸗
mus interpꝛeta⸗
ri. vt res valeat
vt. S. ce le. j. l. ſi
quando. 7. S. ad
muni. l. j. in li.
e re. du. l. quo⸗
tiens. 7. l. vbl.

b Plane. ſi te
nere. hic tenere
4 ſuperius poſſi
dere.tantumdeʒ
poꝛtant. ſed hoc
caſu indubit ant
reſpondetur vii⸗

iure ciuili ſeruus non poſſideat:ta
men ad poſſeſſionem naturalẽ hoc

referendum eſt:⁊ ideo dubitari nõ

opoꝛtet:quin ⁊ ſeruus recte ita ſti⸗
pulet᷑.plane ſi tenere ſibi licere ſti⸗
pulatus ſit ſeruus: vtilem eſſe ſti⸗
pulationem conuenit.licet em̃ poſ⸗
ſidere ciuiliter nõ poſſit:tenere ta⸗
men eos nemo dubitat. ¶ Habe⸗

re dupliciter accipitur.nam etiam

et eum habere dicimus: qui rei wo⸗
minus eſt. et eum qui wminus qͥ
em non eſt:ſed tenet.deniqʒ habe
re rem apud nos dpoſitam ſole⸗
mus dicere. Siquis ita ſtipula
tus fuerit vtifrui ſibi licere:ad he⸗
redẽ ſtiputatio iſta nõ ꝑtinet: h̊ ⁊ ſi
