ſi inſimul intercederet reſtuuto imnoꝛe.non teneret᷑ titius:niſi ꝓ ꝑte
m. h.niſi foꝝe ſciuu tinua: vel facile ſcire pomnt eum fideinſſoꝛẽ mio
rem. ar. S. ꝓx. rñ. Item quid ſi prius minoꝛẽ accepit: poſtea ex intual
lo maioꝛem.hic eodem reſpectu rñ.idem mulio magis:⁊ facit. C.de
wna.ſancimus.S. ne autem.
IOQnog ſi wo.fideiubeat.etiã ex interuallo nõ ſolũ ſimul.
m Sonſideiuſſoꝛem. pᷣtendentẽ beneſnciũ diniſiomis ex epła.
n Facta. vt.x.q̃ mihi titius debebat qĩo nouandi ſtipuloꝛ a minore

Quod ſi wolo credito⸗

wlo s me imnducto ad ꝓmittendũ.q̊ caſu reſtiiuto minoe nõ reſtum

mihi actio inueterẽ debuioꝛem.vt hic ſbijcit. a. j. de ſo

huic amplius.ſ̊ Zj. C. repu.q̃ fi.l.vnica.S. ſed

ſol. l. qui res. J.
ſi. ſ ibi non fuit

creditoꝛ in wolo ⁊ ideo reſtituit̃᷑ acno in veterẽ debuoꝛẽ. ⁊ eodẽ mõ

ſolue S ad velleia.l.quidã.nam ⁊ ibi.ʒ ſciuit:no rñ fuit in wolo cre

derit exceptõ wli fideiuſſoꝛi ꝓpter
improbitatem heredis:que prodeſ
ſe reo ebuerat: ſi conuemiretur.
Ex duobus fideiuſſoꝛis heredi
bus ſi per erroꝛem alter inſolidum
exoluat:quidam putant eum habe
re conditionem:⁊ ideo manere ob
ligatum coheredem.conditione q́;
ceſſante durare obligationem cohe

redis pꝛobatur: propterea ꝙ credi

toꝛ qui dum ſe putat obligatum:
partem ei qui totum dædit exoluit:
nullam habebit conditionem. ꝙ ſi
duo fideiuſſoꝛes accepti fuerint.v⸗
bi gratia.in.xx. ⁊ alter ex duobus
heredibus alterius fideiuſſoꝛis to⸗
tum creditori exoluerit: ha bebit qᷣ
dem conditionem in.x. que ipſo iu
re non debuerit. an autem ⁊ ala.v
repetere poſſit ſi fideiuſſoꝛ alter ſol
uendo eſt. videndum eſt. ab initio
enim heres fideiuſſoꝛis ſiue here⸗
deg vt ipᷣe fideiuſſoꝛ audiendi ſunt
vt ſcilicet ꝓ parte ſinguli qͥ fideiuſ
ſoꝛes ſunt:ↄueniantur. ſed verior ⁊
vtilioꝛ eſt in vtroq; caſu illa ſnĩa.
ſolutionẽ nõ indebite quantitatis

non vbeꝛe reuocari: qo etiaʒ epła

dui adriani ſignificat᷑: et in pſona
fideiuſſoꝛis qui totum exoluerit.
Queſitũ ẽ:an fideiuſſoꝛ q capue
pecuniã ſe datuꝑ rome ꝓmiſit. ſi re
us promittendi capue eſſet: ſtatim

tio:manet o bligatus coheres. vt ſubijcit.
x Coheredem. crechtoꝛi.

ditoꝛ: hic ̊ wolo.
ſo non ſuccurnt᷑
qꝛ fruſtra ac. vt
5 de mino. auxi
lium. in fi. 1. l. ſi
e ꝗauſa. S. nunc
videndu a 8 ad

velk. l. ſi decipi ⸗

di. 7 S. ne quid iĩ
lo. pu. l. ij. F. idẽ
git. cu inpu.

0% [ Zteſta⸗
mento.

ſidemſſoꝛem. vr

B. de excep. l. om
nes. 7. C. de ex⸗
cep.l.defenſiões
p Que pgeſſe

l.excepui. ⁊ facit

8. de libe. le. l. ij.
7.l. v. F. ſiqd. et
in pol. le. l. ij. .
ſi vebuoꝛ. ſupᷣ
de vli except. l.

wlo. ac.

q Exx duobꝛ. ſi

dgenuſſoris.

ſo⸗

lus fideiuſſerat.
r Per erroꝛẽ.
cum ꝓ herechta
ria parte teneat᷑
ex. l. xij. tabu. vt
E. ſi cer. pe.l. j.

ſ Putant. be
ne. vt. j. de ſolu.
ex parte.accur.

t Condmionẽ.

.——

id ebiui ⁊ ſinecq.

pꝛo dimidia.

v Etideo. ,i

habet cond irõnẽ
remanet cohès
obligatus. aʒo. ß

mala rano. nam

7 ſi ceſſet conch⸗

y Coõditionẽ. vi qꝛ ſciẽs ſoluit. vt. C. de adi. inde.l. indebit uʒ. ac.
3 Hbligatum. ſaltẽ naturaliter ex eo indebuũ accepit.

7 LTotum. exol. ſ. xx.
Exoluerit. id eſt reddidert.
a Ypo iure. ex. l. xij. tab. ſ. ꝓ ꝑte cohẽedis.
o Poſſit. ꝓPpter auxiliũ epke.
CEmm. id eſt anteꝙ; ſoluat.

d Conueniant᷑. vt 1 S. e. ſi plures. S. ſicuti. vnde videbatur m

—

v. dari repetitõnẽ.

eVEaſu. hoc non relertur ad caſum. vbi ex.l.xij. tab. fmt indebi⸗
tum. ſed ad illos quando ipᷣe fideiuſſoꝛ ſoluiſſʒ omiſſo auxilio epi⸗

ſtole ſine hberedes eius. nec em vident᷑ indebua ſol

uta que adriam

epiſtola retiner poterant. vt ſupra. e. l. inter fideiuſſoꝛes. quoma

ea poſt ſolunonem minune dat repetitionẽ.

Eroluerit. vt nil repetat. licet ante ſolutionem iuuari p epkam
aeer ſan orra 5 de condi. inde.ſi pene. S. j. ſed nomie rei ſolui qoᷣ

potuit. vt. j. e. inter. F. ·
g Queſitum. rome. ſcilicet exiſtens.

h Capue. eẽt eo loco quo ſoluere dʒ: vñ ſtatim ↄuenir põt. R.

ii ſnuſtn
4 gpon⸗
5.

Nenon oM⸗

ineer
Peninwtn
ſithckttti
invſeegn
Mvnmwtſi
Plpond G6
licegum
Punten
i ſinte
ruunůé

Nige ſk do
ldenſaad
Gum/ou hy⸗
blehilum.

aen ,r

ulneigtt
rne
cfene
Muctch

ECalrrd.
engdianen

unuſorn

h caſn v

W Nozſi⸗

An hr
renens.r 1

Mratey D

bern de

N.

e
Pbiaſ⸗
Maimn
n.

ue
n mn
n ge
Ulit
1ſadt

⸗

grhing

i

pbier N .
1 bu n
indehiu
lner id
jonn.
ſelnmdn

1

2 punm

4 Statim. ſubandi an.

—

k Conueniri. ſicut ip̃ᷣe reus ilicò conneniri poteſt. accur.
ISixi. licet reus teneatur protinus. R.
m Si ipſe. ſeilicet fideiuſſoꝛ.
n Capue. ſcilicet exiſtens.

o Spopöchil⸗

ſet. ſ. dare. ſup⸗

ple eo caſu cum
7c.

p Potuiſſet.

cum alibi eſſz re
us quo caſu re⸗
um non teneri.
ſtatim liqueret
ob. interduʒ. in
pꝛi. 7.l1. ſi ita ſti⸗
pu. §. griſogon?
in fi. §.
cere non obſtat.
ꝙ in hoc ſecũdo
caſu eſt pmpnoꝛ
rõ ꝓ fideiuſſore
ꝙ non teneat
in pꝛuno.ſ.q r. e
us non tenet᷑ in
ſecũdo caſu.ſed ĩ
pꝛimo ſic.qꝛ ni⸗
hilominus ẽ idẽ
ius in pꝛimo qoᷣ
in ſecũdo:pꝛimo
Apieꝛ tacitũ tem
pus ſuũ. ſecũdo
Apter tacitum tẽ
pus rei.
r Lateꝛe. id eſt
hac pie ſiue hoc
ſecũdo caſu.⁊ eſt
puma longa hu⸗
ius verbi latere.

Teneri. hac
ſ.ratione:qꝛ ⁊c.
que ceſſat in pri

mo caſu.h̊ tamẽ

idem ius eſt: vt
Ddixdi.
t Econtrario.
re vera dicenduʒ
eſt fide uſſoꝛem
vtroq; caſu nõ
teneri. naʒ ſiqᷣs
ↄtradixeru: ſeqᷣr

inconueniens.

generau traditi⸗

om dirarium.
vV RKome fuiſ⸗

ſet. ergo nec fide
iuſſoꝛ qui rome

conueniri poſſit:dixi non magis fi

deiuſſoꝛem cõfeſtim teneri. qꝙᷓ ſi ipe

capue ſpopondiſſet. cuʒ reus ad ca⸗
puam peruenire non potuiſſet: nec

ad rem pꝑtinere.quod hoc latere ne
mo dubitet nondũ fideiuſſoꝛẽ tene

ri:qꝛ nec ipᷣe reus ꝓmittendi tene
ret᷑. nã econtrario q; ſiqs rñderit:

qm debitoꝛ capue ſit fideiuſſoꝛẽ ↄfe
ſtim teneri nõ hita rõe taciti ꝓpꝛij

tempoꝛis hoc euenturuʒ. vt hoc ca
ſu fideiuſſoꝛ ↄueniatur.q; ſi debitõ

ipſe rome fuiſſet:non conueniretur
itaqʒ nobis placet fideiuſſoꝛiaʒ ob
ligationem conditõnem taciti tem

poꝛs ex vtriuſqʒ perſona recipere.

tam rei pꝛomittendi ꝙᷓ ipſius fide⸗
iuſſoꝛis.quoniã aliud reſpondenti⸗

bus ↄtra iuris foꝛmam in durioꝛeʒ
conditionem acceptus intelligitur

Jvebitori creditoꝛ ꝓ parte
Her es exniterit. ita accepto co
herede fideiuſſoꝛe.quod ad ipᷣius qͥ
dem poꝛtionem attinet: obligatio
ratõne ↄfuſionis intercidit.aut qð
eſt vyerius ſolutionis poteſtate.ſed
pro parte coheredis obligatio ſal⸗
ua eſt:non fideiuſſoꝛia ſed hered:ta
ria:quoniam maioꝛ tollit minoꝛẽ.
MM H BDez.
Nter eos fideiuſſoꝛes actio
diuidenda eſt. qui ſolidum ⁊

partes viriles fide ſua eſſe iuſſerũt

diuerſum erit ver bis ita conceptis
ſolidũ aut ꝑtes viriles fide tua eſſe

eſt: ne ſit deteri oꝛs ↄdinionis ꝙᷓ ipᷣe rens.io.⁊ facit ĩ aut. de fideiuſ.
S.j.ibi cum vtroq;.pomp.ac.vi ſupra de eo qð certo loco.l.cemũ
x Reſpondentibo.hoc.ſ.quoniam ⁊c.
y ſIJ debuoꝛi. coherede id eſt eo qui poſtea fuit coheres. nam
prius fideiuſſoꝛem eum acceperaʒ.
5 Poteſtate. vt ⁊ S. de li. le.ſi id qð.ĩ ſecũdo rñ. videt᷑ em̃ hẽditas
ei ſolunſe: vt ⁊.ſ.de ſolu.ſtichũ.S.aditio.⁊ S̊.de euic.l.ſi ei.ſ̊ tñ nõ
ꝑ oĩa obtinet ſucceſſio vim ſolunomis vere vel ficte.id eſt acceptila
tioms vel etiã petinonis vel etiã pacti.nam ſolutiõe ab vno debuo
re facta om̃s liberant᷑.vt inſti.quibi mo.tollit᷑ ob.in prm. Jdem in
acceptilatione vmi facta. vt S.æ li. le.ſiqͥs decedens.S.nũc de effectu
idẽ in petinõe:vt S.de duo.reis.l.ij. Idẽ in pacio facto vm.vi S.x
pac.l.idem in duobo.⁊ ar. S. dxe ar. l.ſi duo.lʒ in hoc ſit arg.j.S. xe
duo. re.eandẽ.S.ſed ⁊ ſiquis.ſi ꝑ ſucceſſionẽ nõ niſi ꝓ parte: vi.j.
e.vramus.⁊ qnq; in nihilo.vt S.ſo.ma.l.ſi ſocer.j.rñ.
Adino ꝛem.i.pᷣneipans acceſſo nꝗ. cu ſidemſſoꝛ ſucceſſu reo pꝛo
es pie. ⁊ fa ct. . pac.l, biton. 1 de duoO. reis. l, ſi reꝰ.

8

a I Mrer eos. dinidenda ex epiſtola.

cC Aut. 1 ſic diſiunctine.

UViriles. 1 ſic non eſt opus epłe beneficmũ. c
mũ eſt videtur ꝓmiſſuʒ. vt S. de ver.ob.l.imter

iubes.tunc enim ab initio non niſi

viriles partes ſingulos debere ↄue

niet. Fideiuſſoꝛ qui partem ſue
pecunie ſuo nomine vel rei promit

tendi ſoluit: quominus reſidui di

uiſione focta poꝛtionis iudiciũ ac⸗

cipiat:recuſare non dvebet: eam em̃

quantitateʒ inter eos qui ſoluendo
ſũt:diuidi ↄuenit:quã litis tempo⸗
re ſinguli vebent:ſed humamius eſt
ſi non alter ſoluendo ſit lit᷑.oↄte.tꝑe
ꝑ exceptionem ei qͥ ſoluit ſuccurri.
Buo rei ꝓmittendi ſeꝑatim fide
iuſſoꝛes derũt: inuitus creditor
inter om̃s fideiuſſoꝛes actiões diui
dere non cogitur:h̊ inter eos dũta⸗
xat:qui ꝓ ſingulis interuenerunt.

plane ſi velit inter om̃s actiões ſuã

diuidere:non er it ꝓhibendus:non
magis qᷓ ſi duos reos pnuttendi ꝓ
partibꝰ pueniret. Creditoꝛ pi⸗
gnus diſtrahere non cogit: ſi fide⸗

iuſſoꝛem ſimpłr acceptũ: omiſſo pi

gnoꝛe velit ↄuenire. Cũ inter fi⸗

deiuſſoꝛes actiõe diuiſa qͥdã poſt li
tem ↄteſtatã ſoluendo eſſe deſierũt
ea res ad onus eius qͥ ſoluendo eſt:

nõ ptinet:nec auxilio vefendet᷑ eta⸗

tis actoꝛ.nõ em̃ ceptus videtur qᷣ
iure cõi vſus ẽ. Honis damnatt
fideiuſſoꝛis fiſco vendicatis int᷑ fi⸗
deiuſſoꝛes actio poſtea ſi diuidi ce⸗
perit: vt heredis ita fiſci ratõem ha

beri opoꝛtet. Dem.
Aiſſi ruina pignoꝛis dam

num tam ad fideiuſſoꝛes ꝙᷓ

b Et paries. ⁊ ſic vtrunq;: ⁊ facit.j.rem pn.ſal.ſo.l.fi⸗

ũ in ſummis qpᷣlmini⸗
ſti. S. ſi ſtipulante. a. l.

ſi ita ſtipłatus fue
ro.x.aut.xv.a.j.
e regn. mr. l. ĩi ob
ſcuris.
e hideiuſſoꝛ. ſcilʒ
vnus ex pluribb.
ſ Ponionis. que
eu tqgii ex reſiduo
g Mon dz3. p epi⸗
ſtolam. ⁊ hoc ce ri⸗

goꝛe.
g Bebent. ß ſoln
tã nõ deberent.⁊ ſi
ſichnon venit in di⸗

b Soluendo. ſit

maxime ſᷣm quoſ-
dam.ar. C. de pac.
ſi creditores.
1 Exceptionem.
ex epiſtola deſcendẽ

tem: vel dic etiã ſlun

li ꝓpter electionem
m quoſdam. ac.

k. Soluit. ſuo v
debiroris nomine.
ſi modo fuit tantũ
quanta virilis. ałs
in id qð veeſt ceſſat
exceptio.a facit.j.
ůe ſolu.quotiens.ãᷓ

IBuo rei. vede⸗
runt. qð eſſe portu⸗
it. vt S3. de duo. re.
l. duos. JMU
m Interuenerũt
qꝛ illi conſideiuſſo
res ſunt.
n CLonuen iret. ᷣ
caſu non eſt prohꝛ
bendus.vt S. de du
obus reis.l.in duo
bus. S. fi. ⁊ facit. j.

0 Trecitoꝛ. cogi

quo ad hoc vt ſuũ
conſequatut.ac.

p Simpliciter. qꝛ ſecus ſi m id qð ex pignoꝛe redigi nõ poruerit. ac
ceptus ſit. vt. C. e.l.omiſſis.vel in id qð ex boms debuons nõ poſſit
redigi.vt Sʒ̊.e.ſi fideiuſſoꝛes.⁊ facit S.man l.qui mutuaʒ.
Eum mter.non pertinet. vt inſti. e.S.ſi plures.⁊.C.e.l.hberuʒ

ſed contra.l.reos.ſo.vt ibi.

TVY SBeceptus. vt a. C. væ reſti. in inte.l.nõ videtur. ⁊ S.q nnno. l. ve
rum. S. ſciendũ.⁊. .de ſolu.l.in pupillo.⁊.C.d tranſac.de ſideicom.

⁊ facit.j.e.l.amiſſi.S.inter.

ſ Honis.hẽdis.dæ q̊ ↄſtat.vt S.e.ſi teſtamẽto.S. q; ſi duo.
i Rationẽ haberi.qin heres videt᷑.vt.C.ad.l.iuł.ð vi.l.iutoꝛis.ſj
non eſt per omnia.quis ſi ſuperſu fideiuſſoꝛ adhuc damnatur ille. et

ideo dicit vi herecdis.
vV o Abiſſi. apud creduozꝛem.

x Ruima. 1 ſic foꝛtuito caſu. abs ſi culpa creditons ſecuss

vꝛ inſtit.qui.mo.re ↄtra.ob.S.fi.

y Fideiuſſoꝛes. vt nibilominus teneatur acti. ꝑſonali.nõ qina non

habeat acmandati.

a Promittendi. ad hunc pꝛſus: vr. C. xe pig. act. l. pignus⸗ x Iguis ꝓp eo.non tenebitur. dficit enim pꝛincipalis enʒ nõ 4 rt⸗

b Potuerit. quod fieri poteſt. vt.C.e.l.omiſſis. , ſit libertus. vt 3. de opis liber. I. vt iuriſiuran. in pann. 2 fa ilt
c TLotum. cũ certum ſu nihil ſeruari poſſe.⁊ facit S.de tribut. illud. cit S. q ſatiſda.cog l.fi. Sed op.qꝙ etiã ꝓ eo q vere lib umo eſt non ar
⁊. EC. here.inſti.l.ij.⁊.S.de opt.leg.l.cũ optio. tenet interceſſio.nã aut hic fideiuſſor ꝓmituit. ꝙ ille daret operas. lit⸗ e
d Imter fideiuſſoꝛes. dabit. vt teneatur tutele. ſi in culpa fuerũt. Vft ⁊ tunc non valet:quia factum alienu.vt S. de ver. oblig.l.ſtipulatõ ummn
EC. ar. tu. l. ij. iſta. in pnn. aut
e Soluendo. a ꝓmiſit ſe preſta⸗ ſinire.
prinapio cum die . R;— . ðD —M turũ opas illius ſ
indereiur:ſecus i ad rei promittendi periculum ſpe⸗ ceptus ſit creditoꝛ:qui fideiuſſorezʒ q vr inpoſſibi. ge⸗
deſzont ſe⸗ cat. nec ad rem ꝑtinebit: ſi fideiuſ pro mutuo accepit: aget contra⸗ erlmeenndode ſoenn
do. vr. 5.1. pr.J. ſoꝛ ita ſit acceptus: quamo minus risa pignoꝛaticia actione: in quũ a-⸗ v adi. inde. ſi ñ gunid
fenul. eer pꝛecio pignoꝛis diſtracti ſerua-⸗ ctionem venit quod intereſt credi⸗ ſoꝛẽ. F. libertus oledl
dorſinngeerenr ri poteſt. iſis enim verbis etiam toꝛis. ſed ea actio fideiuſſoꝛem one rut dabopro. ginteſit
ſ. ſecus ſi in crra totum conuenit contineir. rare non poterit:non enimꝓ pigno ſi ſunt alie o⸗ inf
ii gineſd. Inter fideiuſſoꝛes actione diui re:ſed pꝛo pecunia mutua fidem ſu ereteſſtyeg. nirl.
g Doris. que ⸗ ſa Wemnarus ſi veſierit eſſe ſoluen am obligat. BHem. e ſi ua fideiuſſo⸗ kreß
dia.cũ ꝓpꝛijs loca :fraus vel ſeanicis . aui 991 . a ſei . rem.rñ. in pmo lN
uerat maritus v?ł do fr⸗ ne ni am a tutoꝛibo aqm. E. is ſtipulatus a ſeio fuero: caſn verum cd ſet l,
muler ᷣm. Ald. et iudicatu Plequi potuerint: damnuz quanta pecunia ticio qniq; cꝛe m ſecundo mint nn,l
em hoc micol pe. dabit. ꝙ ſi diuiſam actionem inter didero:dare ſpõdes: ⁊ fideiuſſores me:qina non eſt r
edemn pecugiag eos qui non erant ſoluendo conſta⸗ accepero:deinde ticio ſepius credi⸗ doner auln zol ſeert
zuiſtentez vr n bit. pupilli nomine reſtitutiõis au dero:nempe is ſeius in omnes ſum ſit operas ulius 1
⁊ 10. dic vNtis rilium imp itur. Fideiuſſo N7 pei de⸗ preſtare. pꝛeſtat
1. inſtrumenti pꝛe lium un pl oꝛabitur fideiuſſo S obligatus eſt * ver hoc ſide⸗ emim faciendo il ſin
dij. ve a.s. xe iern res a coloms datos etiam ob pecu⸗ iuſſoꝛes quoqʒ: ⁊ ĩ id quod ex bõis ius peeſtare. face Gin
men. nga n. . niam wtis pꝛedioꝝ teneri cõuenit: eius ſeruari poteſt. ommbus equo gater alinn im aenn
tes. 7. l. ſeig. ðF. em Ianrarinig ae r e. vEy ro, qui per aliuz fa⸗ ge i
j. Ur em̃ wos onꝰ cum ea quoch ſpecies locatõms vin wre pro er ebet .——W Dem. cit.in tercio antẽ inſin .
mrimõij: ſic iſtru⸗ culum ad ſe trahat:nec mutat.con Iquis ꝓ eo qᷣ libertus nõ eẽét calſu ſumluter ſoꝛ iißltn .
meiũ on medi lu feſtim. an interiecto tempoꝛe. fidez· Voperas preſtatunu ſe iuraſ⸗ ie valeret noer ui
mnet: et m hoic ſtri rer EE Eomnimogam ſi⸗ 1
ob pecumn pi ſuam aſtrinxerint. Plures eiuſ-⸗ ſettfideiuſſerit: non tenebit. ¶ Ytẽé mulnudmẽ ſ e“
cerenoeariont 'e gem pecunie credende mãdatores /Ai filius a patre vłſeruus a dno ſti⸗ gem errur hen ee
nan oeſtnan ſi vnus in iudicio eligatur: abſolu /puletur. nec fideiuſſoꝛ accept⸗ tene 1rS vrm d meyn
mata data qdð ali · None quoq; ſecuta non liberatur. tur:qꝛ no pot ꝓ eodẽ 7 eideʒ eſſe ob duobo reis. l. ne⸗ gledc
quando nit. vr ?: ſeg pecunia ſoluta om̃s liberantur. ligatus: ex diuerſo igit pꝛe a filio k mo. ſed ſc hnean atqun
ocati.cũ fundus. “ 2 . e emterceſſto. ſeilz un ſen ſum
hb Ainculũ. alio ü Bem. Dno 9 ſeruo ſtipulato . fideiuſſoꝛ mſi ille dederit lurepreſe
Aunn. era. . . Alpitis rei fideiuſſoꝛes poſtu ceptꝰ tenet᷑.¶ Si nummos alienos nbr don oberas. W re
. Rms e coã„ lati ex contractu citra vllam q̃ſ tuos mutuos ederis ſine ſtipu tionem: valeret. niel⸗
ſi nummos. pſcripnonem a creditoꝛe qui reum latione:nec fideiuſſoꝛem teneri po⸗ nec vigeturi au kelenn
Birea elge poſtulauerat. recte onueniuntur. pomi att. quid ergoſisſumptie ni zun berzee i
obſtet. C. e. liben. AAAllus. mas naſcatur ↄditio: fideiuſſoꝛẽ pu reiur reuo ops kun
K Mõ liberanf᷑. obli L mno m non preſtins. qꝛ ogc.
kee.ronk. JYin pignoꝛe contrahendo ð to obligatum ſoꝛe. in onmem enim aen
i Soluta. 8 ÿUMU! uccedit: vt. S. e. At,
ſi. a.l.reos.⁊ S. ↄſti. pec.itẽ illa.S.fi.⁊ de tnte.⁊ ra.diſ.ſi ex dnobb. pulatus es. accurſius. U u nſn
m c Apitis. poſtulati. 1. accuſati rei de crimine capitali pꝰfideiuſſi IYtem ſi fuius. tenetur. nom filo ſtipulante ⸗ patre. pater ſibipᷣt lielten
onem. ⁊ ſunt genitui caſus. ebnoꝛ eſt factus: quia ſicut ab exiraneo ſtipulando. ſcilicet filius gallhmeitß
n Preſcriptionẽ.qꝛ videbat᷑ cũ ſit ꝑ creditoꝛẽ accuſantẽ factum quo paꝛri acquirit: iia quod a patre ſtipulatur: patri ſtatim acqrit᷑.⁊ idẽ thenſin
mus ſoluẽ poſſit: nec fideiuſſoꝛes teneant᷑:ſ iñ tenent᷑: vt hic.⁊. C. in ſerno ſtipulante wmmno. a ſi ager et dera ſideiuſſoꝛem: excipei.ñ Mnnn d
e.l. j. cñ em̃ publice expediat reos puniri. vti. I. de imur. eũ q. in pin. ubꝛ: quia 1 tu nmiht teneris actione mandan. qmia pro te fidemſ⸗ , Alnftauſt
7. . e. ſi a reo. S. fi. ̊ qui hoc facu.nullã penã vel diſpendiũ debet pani ſi.non ergo ꝓ eodem apud eundem ⁊c.vt ⁊.j.xæ ſolu.l. qui homi: ugſinn
C. de adul.l.graccus.⁊ S. de ver. ob.l.qui ſeruũ.⁊ facit.S. vnde co. nem.S. qindam filium. ſed ſecus vbi pater vel wminus ſtipulaiur Wgfiet
l. cognatis. ar. otra ſupꝛa de excep. I. omnes. a filio vel ſeruo. quia runc naturaluer filius patri tenetur: vt ſup niin
n J in pignoꝛe. creduoꝛ. rem alienam vel alij obligatam accioii de concdi. inde. frater a fratre. S. queſiium. 7 leruus domino. vt ſu gnannbel
piendo. vt S. ve pigno. act.l.tutoꝛ. S. contrarniam. pꝛa de pecu. l. nec ſeruus. 1. I. ꝙ ſeruus. cui natur ali fidemuſſoꝛ acce farkisgeizn
0 Intereſt. intereſt ant habere eque bonũ pignus. qꝛ tunus ac. vt in dii.vt inſti.e.circa puin..ſed hodie videtur ꝙ; filius ſtipulãdo a pa R
ſti. obliga.ex delictis.S.furti.maxume ſi eſt debitum:ꝙ pignoꝛis im̃ tre poteſt acciꝑe fideiuſſoꝛem: cum non patri. ſed ipi querat fili ex An
retentione ſeruari poterat. vt S. de ↄſti. pecu.l.qui auũt. S.j. gduenuicia cauiſa.vt.C.de bomſq; li. l. cum oponei. ſed cõtra videt funſin
p Mon poreru. id eſt non tenebitur. inſti. de inuti. ſtipula. S. ei qui tuo. Iem no. ꝙ hoc primo caſn na⸗ ful nmne
q Mon emm. bo na ratio. vt.ſ.e. fideiuſſoꝛes. R. . turali obligotõni non accedit fideinſſoꝛ. ⁊ hoc ideo. qiia cunlis que ſennie
r 1 Zann iebularus. actepo a ſeio. ⁊ facit. S. ve iudi.l. nõ quẽad: contra fideiuſſoꝛem naſceretur. queretur patri vt oictu eſt. ellur
[Membpe. id eſt cerre. Si nummos. ſine ſtipnlanone. ſecys ſi ſtipulatio mteruemiſſet. euge
tSummas. ſic S. de annuis leg. cum quidam. æ ar. ſupra de vſu. er vt. E. ſi certum peta. l. qms. N
ha.l.ſi habitatio. S. vtrum.ſed ar. otra S. xe leg.iij. fideicom. S. ſiqnuis ? Pompo. ait. quia nec reus tenetur. ad quod facit ſupꝛa de ad Klki
cem. ⁊.J. verbo.ſigni.boues.S.hoc ſermone. mimi.tuto.ſine herede.pꝛimo reſponſo. nningennn,
v Proficere debet. vt ⁊ ſupꝛa de excep.l.omnes.⁊. C. de vſu.l,conſiti O Conditio. vt ſupra ſi cer. peta.l.nam ⁊ ſi fur. 2 tnmtnn
tutionibus. a Eauſam. Mo. in omnem, ſic S. quon leg.l, diuerſuz. .reſpo et Anlnn
karg

aa

d. l. ſine herede. 7 3. de le. ij. l. nomen. de vſur. ſiqs ſolutoi. S. mo/
ra.⁊ 3. de magiſtra.conue.l.fi. ⁊ S.e.amiſſi.S.fide iuſſoꝛes.⁊.j.reʒ
pu. ſal.fo.l.ſi poſtea.⁊.C.de pac.iner emp.in inuio. Item no.ex
co.ſ.pꝛincipaliter.ſecus ſi ſecundario.vt S.e.ſi in pignoꝛe.ſ̊ ̊ hũc

S. 7. e. ad municipa. l. lucius. S. penul. ſo, dic plene vi nota. S, loca.

verbo. ob.l.ſi ex legati.a.l.moꝛa.a.l.ſi ſeruum.S.ſequuur.⁊ facu
3. vſur. l. ſiquis ſol. S. moꝛa. ar. ↄtra. d eo qð certo loco. ceniũ

ſß dic vt ibi. Item facit. C. de iudi.l.j.

Zuerer furti
õt vt. J. eo. ſi a .B
reo. . ſ. B cauſaʒ acceptus videtur:que ex ea
dollarinn mnumeratione naſci poteſt. ½ Pro
dr nõ poteſt. 7 furti actione fideiuſſoꝛ accipi pot.
eſt ratd. g gum item pꝛo eo qui in legem aquiliam
en elt creg tor Ccommiſit. diuerſa cauſa eſt popu⸗
niſi ar ael . pt. larium actionũ. Ceuo.
2 verbo. ig. 3 deiuſſoꝛ antec peus ebe⸗
lſemui. nee 5 i⸗ at:conueniri non votent. zs.
lein 02 gcor . lus.
r dn. Za colono ſtipulatus fideiuſ
no erpenarur. ſoꝛem accepit: vna ſtipulatio ẽ plu⸗
vis. e geur . 1.· mnium penſionum. rideo in vmiuer
d f zgdeiuſ ſis penſionibus fideiuſſoꝛ tenetur.
gteſt ller go⸗ Cum facto ſuo reus pꝛincipalis
de; mrerroger . obligationem ppetuat. etiam fide⸗
vr. Sc. ſiſupte iuſſoꝛis durat obligatio. veluri ſi
nn er6 moꝛam fecerit in ſticho ſoluendo:
glus ſi in gceh is xceſuit. en
none. Ailulus reſpon. fideiuſſoꝛeʒ ĩ
e ſI Zaco⸗ quem pignoꝛa a confideiuſſo
cpek ano ribus data tranſſata ſunt: non em
n g üle vbebie Ploꝛis loco ſubſtitutum videri: ſed
vſq; ad quinq̃n- eius qui pignoꝛa acceꝑit:a ideo ra⸗
memen eee dionem fructuum 2 vſurarum ha⸗
plures eſſent ſt· beri opoꝛtere. CLeuo.
ulatne. 'r HPicunq; reus ita liberatura
Ntkr viaſt creditoꝛe: vt natura vebituʒ
bus. S.j· eſtö. maneat: teneri fideiuſſoꝛem. reſpõ.
ſaeit S.ð wra (m vo in genere nouatiomis obli⸗
nio. cauſa moꝛ. l. rJT „.
ſenatus. J. K. gatio tranſeat: fideiuſſorem aut iu⸗
Cum faco.
flfluo. vt quia occi . .B . . “
iit ſeruu pꝓmiſſum vel patiendo interpellationẽ vt fubijeu. ⁊ Z. de

ſp Aulus.data.ſcilicet creduoꝛi.Et nota qꝙ in vno contra⸗

ciu erant fideiuſſoꝛes.

. 3 Trãſlata. eo ꝙ ſoluu.

Sunt.quod fieri ebnit.⁊ etiam in perſonali ceſſione.vt nota.

S. e. vt fideiuſſoꝛ. . “”
1i Mon emptons. lʒ ex. l. vel ex pacto potueru fieri venditio ñ tñ
iſte potuu eme. ad qd eſt S man.l.ſi mandato.S.jj. ⁊ de diſtra.pig.

l. ij. ⁊.l. cñ fuꝰ.S.j.⁊. C. de olo.l.j.⁊ fac̃.S.de neg.geſ.l.ſᷣiuſſoꝛ.

RKk Segd eius. i. creditoꝛis.

I Fructuum. vt eos ſibi cõputet in ſoꝛtem ⁊ in vſur. vt ⁊. C. de

pig. act. l.j.. ij. non autem eos lucretur quaſi ex re ſua.

m E vſurarum.a fideiuſſoꝛibus vebitarũ. ſ. pꝛo eoꝝ poꝛtionibꝰ
vt no.j. ſolu.l.modeſtinus.a ſacit. C. e.l.cum alier.

nvV Biecunq;. fideiuſſoꝛem. quid ergo ſi cum in veritate qͥs de:

bitoꝛ erat vł pᷣſcrip. vel ſmia abſolutona vel iurerã.) cre

dcitoa? * ttus. vel pacto qᷓ ſut omes rei coberentes. nunquid vltra
tenetur fideiuſſoꝛ? NRndeo minime. ꝙᷓuis enim hic generalibus veꝛ

bis vtitur ſceuola: tamen de exceptione ꝑſone coperentibus reſpon
dere cogimur: alie enim omnes fideiuſſoꝛbus dantur. vt 3. d exce
pti. l. exceptio.S. rei.⁊ de iureiuran.l.duoba.⁊ de pac.l.fi.a. j. e.fi⸗

deiuſſoꝛes. J. fi/erit ergo exemplũ in vepoꝛtato vel reiegato vebito⸗

re: vt. C. e. l.j. nec ob. Z. eo. ſi debitoꝛ. quia poſtea ab eo fuit acceptud
vt plene dixi. Item eri hoc exemplũ in capire minuio mmima capitis
dim..vt g ce capi.dimi.l.ij.S.fi. Item in eo qui ceſſit bonis. vt inſti.
replica.S.fi. Item in eo vebitoꝛe qui ius iniquum impetrauit: vt eꝛe

ditoꝛi apud quem væderat fideiuſſoꝛem non tener

re aut exceptione liberandum.

Aulus.

Jvt ꝓponitur cum pecunia
mutua daretur. ita conuenit

vt in italia ſolueretur. intelligẽdũ

eſt mandatoꝛem cq; ſimili modo cõ
traxiſſe. Leuola.
Y fideiuſſoꝛ creditoꝛi denun
ciauerit:vt debitoꝛem ad ſol⸗
uendam pecuniaʒ compelleret. vel
vt pignus diſtraheret. iſqʒ ceſſaue
rit.an poſſit euʒ fideiuſſoꝛ woli ma
li exceptione ſummouere? reſpon.
non poſſe.

Nter creditoꝛem ⁊ vebitoꝛeʒ
pactum interceſſerat. vt ſi.c.

que mutua dederat: vbi pꝛimũ pe

tua fuiſſent: non ſoluerentur.orna
menta pignoꝛi data intra certum
tempus liceret ei vendere. ⁊ ſi quo
minoꝛis veniſſent. ꝙᷓ quod ſoꝛtis ł
vſurarum nomie deberetur: id cre

ditori redderetur: ⁊ fideiuſſoꝛ acce

ptus eſt:queſitum eſt an fideiuſſoꝛ
in vmuerſam obligari ſummaʒ po
tuerit. Rñ.ſᷣm ea que pꝛoponeren

tur teneri fideiuſſoꝛem in id qð mi-

nus ex pignoꝛibo venditis redactũ
eẽt. Ermage.

. Aideiuſſoꝛem. ſed exceptionem habet.
p Jure. ſcilicʒ ipᷣo.

etur. ad quod eſt 3.
manda.l.idemq;.S
generaluer.nõ au-⸗
tem in pacto perſo⸗
nali reo facto põas
ꝗqma tunc naturał
tolleretur obligatõ
vr.j.e ſolu.ſtichũ
§S. naturalis alij
dicunt hic de eo fide
iuſſoꝛe dici: qui iaʒ
liberato reo etiaʒ p̃ᷣ
dicuns modis libe⸗
randi mterceſſit. qͥ⸗
bus ob. S. e. l. ſiqs
poſt. miſi dicas ex
certa ſcia datuʒ. vt
ibi dximus. pꝛete⸗
rea eſt ↄtra mentẽ
huius littere. ſi cõ⸗
ſideres. vt patet in
fi.l.tercij dicunt hic
reum tempoꝛe libe
ratum nõ dico pꝛe⸗

ſerip. legali ſed pa-

cto.vt quia vſq; ad
certũ diẽ voluu te
neri nõ vltra.nam
mhilommus tener
naturaliter. ⁊ ſie ſi
deiuſſoꝛ tenetur. ve
ar. S8. manda.l.fide
iuſſoꝛ.S.fi.quod ñᷣ
placet. quia et tũc
eſt rei coherens. ni
ſi expᷣſſe ve reo tm̃
fuiſſet dictuʒ.quar⸗
to poſſet oici ꝙ eti⸗
am de rei coherenti

bus dicat. ſed 2 qõ

dicit fideiuſſoꝛeʒ te
neri. die ſed haber
exceptionem quam

7 reus.ſed in nferè

ori caſu ipᷣ0 iure li
ber dtur.

q Exceptione.huius alternatiue. pꝛima pars eſt vera. ad quod eſt

infra de excep.l.ſi ex pluribus.

r ſ vt proponitur. contraxiſſe. ſcilicet in ualia: vt ſupra de bo
auc.iudi.poſſ.l.iij.⁊ facit.s dſe auro ⁊ argen. cum aurum.in

fine. accurſius.

ſt Igeiuſſoꝛ.non poſſe.miſi fuiſſet acceptus in id quod a vebitoꝛe
feruari non poſſit. vt infra.e.l.pꝛoxima. ⁊ ſupra.e. ſi fideiuſ/
ſoꝛes.que eſt contra.ſed hec ſimplicuer fuit acceptus:ar.ſupra.e. l.in⸗
ter. S.creditoꝛ.⁊ ſupra cæ conſtit.pecu.l.virum. ⁊ ſupꝛa de manu.qui
mutuam. .lI.quintus. ſed ar. eontra. ſupꝛa de emc. l,ſi enm venditor.
Item hoche per auten.prius conuenitur reus:vt in auten.de fideiuſſ.
S.j.an autem ante numerationem.ſep poſt fideiuſſionem. nunciatio/
ne ne numeret ꝓſiciat fidemſſoꝝ.queſtio eſt ſabbatina. hoc autem qð
hic dicitur:eſt ideo.quia non videtur wlo facere qui ſuo iure vtitur.
ſed ſi in necem fideiuſſoꝛis faciat:contra puto ſᷣm aʒo.⁊. H. ar. ſupra
rei vendica.in fundo.⁊ ſupra de aqua pluuiali arcen.l.j.S.demq;.⁊

t 1 Mter. redderetur. id eſt ſolueretur a debitoꝛe. .
vV Redactum eſſet. nam nec reus anie cõueniri poteſt ꝙ vẽ
ditis pignoꝛibus.vt expremiſſa conuentione patet. ⁊ ſic in id quod ex
pignoubus ſeruari non poſſet acceptus videiur. vt et ſup eo.I. amſſi⸗

m pꝓrin. 2 facu ſupꝛa de pac,l., uijſ.

nnng
ins. 3,1. ſt n
filius. 2. 4 ſe
cip. l. quotiens. 9. ſed a ſi.
vYltra. vt. aaͤm uauneno gn romulo
eni ra leumiermnt⸗ z in textu c Cõueniebat 4
SFäene Freton. aurcli l.ſiſcus 6 Bassee ras, de⸗
manda. ql in. 7. 3 at. js nõ ipi pmnſe n
it. vt .l.at. in prin. 2, l⸗ gata ſibi: et ſta⸗ ſi ipi vmiſi l z
iuſſoꝛ. poter mmnol,gl. . ſta. in pr igata ami ſi el ſimp ehf
. ſci r. Obli. . e ie i eprecal Z. de pac. in⸗
m. ttant 5. ve en 3 conuen 8: qu . ſſio⸗ agr. l. in imi⸗ .
zscceptn. aanmer. Vi. .5 nori vigin tim conne vſuras: e fideiu b eremp.l ð cuz
den Piin: uſſoꝛ qui metn inme P ta ſub la. c. an ngnue⸗ non an ne, Dl
inter ſup ecu. l. en Igein nnis p inm tur lecta in ſo em cong K.e l. ſin ſancc
ſti. p 18 j 9 co metu 0 maz in lo ommn 2 fide⸗ 4 ar. S. neot⸗
Em. Jiſecher ſiq e⸗ niquinq;: loco dep s:quo on in toꝛ mſſoꝛ. l. lan⸗ e
qm. F. ſed co anatã m trn it impera ußac⸗ E. edic. l. ſch
qm. F nraturre, n public s aſig ti po n nelantenole imp rißqͥ Rt,e Ae⸗ n gem
net. vt N S. ſiquis 10 m reſti 1 experirin Dem. ctionem: vſuras n edactum 35. oca. erab⸗ M
eſtin ſuum fa tegrun nfeſtim 5 als uſſoꝛes in vl fuiſſet r iquu in ſoꝛ R Dare ſe ab cngt .
alium. omod po ſuit: con s pꝛicinalis no t: iuſh ex bonis dere reliqr t: fide⸗ ar deries due .
cium Ammiere ſn t us pꝛicip chmittat: quid ras cede d defuiſſet: Pi⸗ ſolui ve „
munt? certi eſtß ſi ta fideiuſ turos v 1tem: conuen diſtract deiuſ⸗ erat eon c chingt te
narione wges ger gatur. uid da kn aſre⸗ creditoꝛe d iri fideiuſ rinate ngne n
m facto bo ablaga. oblig c ſi ſe q nam re ctu u ꝛumacr. tconuemr. ne. rñſiõis n
arg wie Pramnuraarman ſen genn ———— "nnten
z nnronn — e hen nomant⸗ Fddon.
ſtipu inter. ad ꝛe datn ittunt: mitti ſoꝛes li “ lio cui facit. j. vſiras.
ſolu.l. mittit ſep cipalem a promu ter promi des eius ſi igatus b. In n als Anemn
rñ. pro tnnc eg; m fruſtra inutiliter Aulus. 0 datus ſa obligatus pñt HH mib
ſtaruru ſi idempt ‚ru lienum — titio fi Ute oria cau bet:7 9 vi. jc c ſo atoꝛ. Higurete
mnnce ꝗꝓp ridem fa⸗ ctumgliel 201 S ideiuſſo⸗ exigere vebet. di⸗ his. . imp m. inins.
s ann Hſeruns oluen kilhen a annde enneneuee ne dboun. mrt
ci e. V :vt t 7 ſol 1co 2„ era . erat“ it her „* ke vt 7 cci aſoꝛns hulerur.
Hicanon operis: deiuſſerit nandati imã 1s tpe lib bit. itẽ he iuſſione act. l. cũ ſuris.
etiam i ope. liber. de inus m am qu uis tꝑ oĩe tene n ex fide . ij 7.. e prusn
gr. S. s moꝛam. itius:ſi om tuerit. n ſolutionezʒ cio eon telã no t fideiuſſoꝛ. be l. ſi vſura nt. 5 ligobio.
ſi lbertun ſime v titi ere inſti habere ſo Sem. u eo ob tu Ig no vt! poꝛe li nd icomnour.
7 no. 8. mn. r we du⸗ eum age tratam deſſe che 1Guis tiã ſi tem ñ habe⸗ pac. l. ſtcy„. nnmn
eorn pel 8.1. nemo. agit: Pe rodeft ggitur: luerit enan ne en habe ſicjs poſtq; eri
neay res datia tibi pr . 2 ſolu actione el v.n Atoꝛ. e Rrrt.
obus cunt or .Y idetur. ue uibi iudicis ſi tutoꝛ ãdati act ndi dixi 11 re dz.
pumſe wcen s ſy videt eptione qu iiuria iuch 1 nIm eſt. mädat mittendi lli e 3. Eneng. h
ſit cen r f Xcep ſus . ĩ pſtabitu ratus eſt reu ꝓmi dhuc ill⸗ t 8. de neg n
Pnn oꝛ decem. ſir bebat vſus bip T rat uerſus ca 9dhuc libe⸗ facit 8. inne. 2 mtt
dae nef vebe mhil tin iam illaz re aduer in vtraq; ſolutiõe l⸗ e geſt. qui el. nn
ſealimd iaeruru; HH nare Peg keunond oenns bligatione ———M
Fanlmn daer de vamna darl ia inintt eſt ſei Pere õ 6 titulus 1a a
nonnneben in vei re man eſt: pen zus eſt. ſc biti ꝑ ſ pmittẽ gt: ? nõ ti ſt: pe. heꝛ. 4 206
nam aona ad pe que t tranſte⸗ uſte dam Tr. 5 eo fiden cã reſpic d pu⸗ admi. tu. ſuß unch 1
1 t fie⸗ ̈ ad aliuz a iniuſte Bem. n ̈ ꝓ biti ca apu ebitoꝛ. ſuß n
nam: licet ſi culp buiſti. iſtratuũ in gctiois: 0ꝛ q fid ſt: ſoluit: manda.l. tn. ert .
g cauſa uſſoꝛes m quaʒ z em , bligat ꝛomitt „ i. ſed noõ (en
mnus car eiuſſo in mulctam on l illũ p eo o ia reo pꝛor fide na.die li 4 ibite 9
1Gſered. ie d lin m bere c pillũ p llo quia r idẽq; f. e mr. ad
d fidenn ech⸗ pena ſſent. no t. pꝛo aur ctoꝛe p 71le ucto EE uſſit.
ſa non p u ondi creuit. p lis in liberato † go temp an.l. ſifi
hart vt. S,e, der on ſpop patoꝛ de ciigals i di li beꝛabit. vt . m S.n.
nariert. n iri. imꝑ toꝛe ve alij fi⸗ iuſſoꝛ li deiuſſoꝛ. .
inſcio. 5 e nemm ulo oduc talius ⁊ c⸗ iuf
3. 5. e. . 8 fiſcus oc⸗ ſonis.
inalar⸗ ſine deiuſſerant: ſed i n Momine p
remra. 5. de leg. ta.l. 5. e. ſec ſi
in ngengers. . s:vt dicta.l. .
ad velk E. ð c bet: libera
tcemieigebu non ba
r ran n ratum
ſed ſ w

l. j.
furts.
. T. E.
ſerui. ⁊

ſine culpa
dez ẽ æ ſi ſin
tua. maxime. ideʒ
lpa ma.
one.ſi cu
Xcepti
f E

uſa. 2
dem cauſa
tamen ea
m ad act.duran
iuſſione. ꝙ
deiuſſio
Ex fih
x

it. E. de here. tn
facit.

huktgnmton
(Ammfammnt
V rtin
aüH eulluſgn n
eiuſſie ſi filius. uuſſang bein teniei
ſeic iin en plenire fh Pbat. aliji
Liber 3. de i e. oteſt 9 7 ho 1Oiumn
:vk quia Dirlſe ge eſt atr er umpenapalem G. 7, ſ,ü Kartrelig
it aũt vellare: vt Z. oſi oteſt con ſſoꝛia erat oblig e wna.
o. pomit au appellar t vel opp e qua p fideiu dhuc facit. 3.
aceg. vogle vus el opp an. ige i obnaallone nchei tutele
es dam ciauit tione vt S.m ſi oper 1 Ab oblig ulus. 1.
iſte ſee denun vel excep teſtes. ep. w. t. 7. &. a 2 titn
vel e. 08 telt excep. S. ſole Et non
ellauit ne noꝛantes us idone facit S. de en. l. ij. fundus. b
non Renn . per mmn S. fi. wer act. ven j. e.n.ſi itutiõis
nonpꝛobanentt d n Bea⸗S.ſ ſ na de S: Pedl oſt
9 C. ma m. 7 lpe. ſed toꝛis
non rodcer⸗r. g dentia 6.. c ſ. litiga
ra impru ſi merces. F.t ius. 1.
gene c. ſi per S. loca. iniuſte 5
man.lenam. q eos. a dic
man. cõmo. l. a
fi. 13.

ntie ſin iz pu
j. que ſente m az. ß
a. vr. J. que ſe ulpa 'm eciioꝛ
1 2 D 5* 7 — 4
vel ſegnar agian qd ens gal wion —— aut in
j. in Rr z ri oroi pignoꝛe.pꝛomij
10 3. AYaeiu vr 3. e ſi i
rum. vi 5
miſ erun

ihagtuneen
iij. F. iceʒ iuffiomslue
— r. „. ¹‧ e
l. ij. h nla. i.
ad Vec · in ca
Sed
c

,hhelckſoe
et n
tur.
oidebarnr non liberari, ſech ta
le. ebatur non
ſa tute de vid
ex cau illo. vnde
d Pup

reum liberat.

Aiie

P

R
e⸗

=

;

„

èð
===
S=

.* S
=
-

.
S.
—

4
An
nſon

eNMon poteſt. ſ. a
tu.l. fi. que eſt ↄtra.
rei qͥ tenebat᷑ adh
1 ius obligatõne.

bs qñ debitũ ſuum eſſe pᷣnapale.vt.S. qe auc.
ſeo hic acceſſoꝛiuʒ eſt. vel hoc cum ſolmt noie
uc nõ ꝓ ſe iam tꝑe liberato ⁊ reũ liberat. ibip ſe
⁊ hoc hic ſubijcit.⁊ facit in hoc.S.man.l.pap.

tem ↄtra. S. de admi. tn. quot. S. ſicut. vbi indiſtincte dicit ſolue⸗

re enã ꝓ ſe. ſol.
ibi cũ iudice vᷣm
lohan.

f P2ꝛ0 niti0.

pᷣncipali debito⸗
re. ſecus ergo ſi
ꝓ ſe.⁊ facit.S.ð
ↄtrahen. empto.

e nego. geſ. cum
pecuma.

g Maxie. euz

utium. qꝛ adhuc

nõ erat tempoꝛe

liberatꝰ. ałs ſe⸗/

cus ſi ⁊ ipᷣe eſſet
tempoꝛe libera⸗
tus. vt. S. man.
ſi fideiuſſoꝛ. S. j
7.5§. fi.

8 [ ZJa reo
ungaz
ꝑ copulatinã cõ
uincnonem.
b Teneat. et
ſic apparet cõdi⸗
tio fideiuſſoꝛis
leuioꝛ.
c SDiſiungam

oplunctõneʒ. vbi

alterũ extare ſa⸗
tis ẽ. vi.S. le vV.
oblig.l. ſi ita qᷣs
ſtipuletur.

d Mec ob id.
id ẽ. ⁊ ob id. naʒ
2c. quia in duri
oꝛem cãm accipi
non poteſt.

e Extitern. ſpᷣ
qua ꝓmiſit reꝰ
7 fideiuſſoꝛ.

f Appꝛehendi
ſideiuſſoꝛ in ob⸗
ligatone.

g Si commu

ms. ſub q̃ reꝰ. ?

fideiuſſor vmi⸗
nanKr.

hb AWagis eſt.

efficere nõ põt:tñ ⁊ ſi nõꝓ ſe ſoluen
di aĩo:ſed ꝓ titio fecit: vt maxĩe eũ
liberet:cũ eo mandati actioneʒ ha
bebit. Aius.
R a reo ſub aditõne fuero ſti
pulatus:potero fideiuſſoꝛem
in hanc ⁊ in aliã ↄditionẽ obliga
re:ſi mõ eas ↄiungã.niſi eniʒ vtra
qʒ extiterit:nõ tenebit᷑: cũ reus ex
vna ↄdiuõne teneat᷑.ꝙ ſi eas diſiun
gam:durioꝛ fit conditio fideiuſſo⸗
ris:nec ob id obligabit᷑.quippe ſi⸗
ue coĩs vtriuſqʒ ↄditio extiterit: ſi
ue alterutra videatur appꝛehendi:
cũ reus nõ aliter teneat᷑: ꝙᷓ ſi com⸗
munis extiterit. aut igit᷑ nullo mõ
tenebit᷑ fideiuſſoꝛ:aut qð magis ẽ:

ita tenebit᷑:ſi pꝛius extiterit ↄmu⸗

nis. Sub diuerſis q́; ↄditionibo
ſi fuerint introgati:inteſt vtra ea⸗
rũ pꝛioꝛ extiterit: ſi reo iniuncta te
nebit᷑ etiã fideiuſſoꝛ:cũ ↄditio eius
extiterit: tanqꝗᷓ ſi ſtat ab mitio reꝰ
pure.fideiuſſoꝛ ſub cõditõne acce⸗
