2 In ſtipulatömbus. qtum ad acquiſitonẽ ob unet qd big dr
vt S. æ ver. ob. ſi filius.⁊ S. xe ſtip. ſer.l.vſufr. miſi in caſiba vt S.
ver. ob. qdam cum.S. fi.⁊ S. man.ſi vo nõ remunerã.S. ſi filiofa. ⁊ 5
& here. inſti. qdam.non ꝙᷓtum ad hoc vt valeat vel non.nam rẽ mes⸗
puloꝛ ſub ↄditõne ſi mea eſſe deſierit: ⁊ valet non inſpecio pᷣncipio
vt S.ð ver.ob.ſi rem meam:niſi in re ſacra ⁊ religioſa 7 libero hoĩe
vbꝛ non valet ſi ſub conditõne ſi ſacra eſſe leſierit ſuipuler vt S. de V.
ꝛinter ſtip. S. hec diſſimilia ſunt.ſj qͥd in legatis? Rñ.eõ ꝙᷓtũ ad
acqſitõʒ. vr nõ dies q legat᷑: ſ q̊ dies legan cediu ſpecter. vt S. qũ di.
, le. ce. ſi vᷣſufr. S. fi. ⁊ S. e.l.que legata Item ꝙtum ad valitudinẽ es.
ut pns tempus adue hereditaus ſpectet᷑. vi S coia pꝛe. receptis. in fine
W iqeq; ac. miſi in caſibo vt S. de le.j.cetera.S.ſi ſub conditõne.
nEmo videt᷑. pone ꝙ em a vebitoꝛe alienante in fraudem cre⸗
ditoꝑ: ̊ eis ↄſentientibus non reneoꝛ pauliana: vt S. que in
ere. q ant. S. pꝛererea. Item pone S. de ac. emp.l.j. in fi.⁊ de edi.

edi. l. . ſi mielligat᷑.a.l.ſi tam. S.ei.⁊.S.in edilicijs.⁊.C. de trãſac.

l. fideicõ. 7.1. cum vvnatõms.⁊ c reſcin.ven.l.venditoꝛ.⁊ S. poſi.
l.j. S. eleganter. æ S. qð fal. tu. auc. l. j. S. fi. Jtem qð dicit ſciuu. ſcilʒ
tempoꝛe ↄmactus: ſecus ſi tunc ignoꝛauit ⁊ poſiea ſcimit:qꝛ non decre
ſcit obligatio: vt . de ed.e.iuſtiſſime.S..
b q Noq qᷣs. ſi ſeruus ↄtraxit tẽpoꝛe ſeruituns nõ ꝓdeſt ei facto
libero. vt hic. fallit in triba caſiba.vt S. ðᷣ excep.rei iu.l.j.S.
ſi ſeruus.⁊ S. de pac.l.iuriſgentiũ.S.ſjͥ ⁊ ſi qͥs.vt z. rerulimus.⁊ S.
iur. w. ſi ſerus ſeruo.⁊ eõ non nocet. vt. C. an ſeruus ex ſuo fac. l.
ij. h fallu in mulnis. Pꝛimo q; qñq; tenet᷑ wlo vt S. de wlo. elegãi

Ait: ꝓficere liberto facto non

S. ſeruus pac. Secũdo S. ð fideicõ. li. ſi pure. Tercio 3. æ li. le.ai
relius.S.ſticho.Quario.C. an ſeruꝰ ex ſu.fac.l.gimſiſſe. Qnito

ʒ. e neg. geſt. cum actu. a. l. ſequen. S. ſceuola.ſ.q eſt cõnexa admi

miſtrat io. Item ſexio S.vepoſin.ſi apud iuł.ſ ibi ex poſterioꝛe detẽ
tanone. Septimo ĩ maleficijs. vt inſti. de nox. S, omnes. Octauo 5.

mo damnuʒ facit:niſi qui
Et agiaeeſe ius nõ habet.
195S g Lpianus.
c iure vtimur:vt quicquid
ino ꝑ vim fiat aut in vis pu
Olicegut ĩ vis puate crimẽ incidat.
Beiecit ⁊ qui vel iuſſit vel man⸗

dauit vel ratum habuit. rati enim

5 ℳ*

Ains effectus emolumentum fundi pecuniaꝝ 2 ceterarnum
GU rerum ꝓdeſt ei qͥ in fundo wmmiũ hʒ. Si igit᷑ ipſe veceſſit
pluribus heredib relictis: partes eiꝰ emolumenti ꝑum ent ad vm
uerſos heredes.i. ad ſingulos ꝓ ea ꝑte qua ſunt heredes. a ita ſm
H. q. dicat vtilitas fundi ꝗ eſt effeciuns wminij ꝓdeſt ommby here⸗
dibus: ergo ⁊ womimiũ ꝑtinet ad oẽs loco ſumpto ab effectu.ſic.C.
de ſum. tri.l.iij.ibi:igit᷑ ſi clericus ⁊c.⁊ ſᷣm hoc cuius ⁊ eiꝰ ad fun⸗
di wmimm refert᷑. aluer ſᷣm Jo.ſi abſentes defendunt᷑ vł eoꝝ nego
cis admimſtrent᷑: qͥ eſt eſectus vnq;. qꝛ indefenſi. nam cõdenabut᷑
acioꝛes.in poſ.non mitent᷑ ⁊ alij ſimiles.vt S.ce neg. geſt. l. j. effe⸗
ctus ergo iſte ꝓdeſt ommbus.i.ad publicam vnlitatẽ. vt S. xe pcu.
ſeruũ.S.publice.⁊ ꝑtes ereffectꝰ.ſ.ſi aliquoꝝ negociuʒ gerat᷑ ſingu

lariter: viputa ticij ⁊ ſempꝛonij ꝑtinent etiam ad vmuerſos.i.vni-

uerſoꝝ vtilitateʒ ſpectare videtur. vel pone vt inſti. his qui ſunt
ſui vel alie.iur.S.pe.qꝛ expediui ommbꝰ.i.reipu.ne qͥs re ſua male

vtatnr:⁊ hoc pᷣncipaluer.ſecũdario autem hoc expedu ſingulis.

e xe ?⁊ẽ qua.pone in inſtuoꝛe.vt S.ð inſti.l.j.in pn.item S. ſiqᷣs
Oonil. cq te. ſi non ſolus.in pᷣn. item S. æ aqᷓ plu. ar. ſi ticꝰ.
DS. fi. fallit.qꝛ qñq; ex alicuius ꝑſona habemꝰ lucꝝ nõ dã⸗
num. vi S. de neg. geſt. l. ſi qs negocia abientis. item ſi vnus ſolꝰ ex
ſocijs admiſu ſocium alij qui non aonnſerunt ſenumũt lucꝑ ex ꝑſons

illius qui eſt admiſſus ꝑ eum qui admiſit: non tñ ipſi cũ aſſumpto

Ccolcant ſuum lucx. vi 8. ꝓ ſoci.l. 1 quicqd.
fſp Arem. dic vt S. e. qui wlo.

g n Emo dãnũ. pone in magiſtratu qͥ dedi dãnñ alicui ↄrumaci

nõ tenet᷑.vt S.dve imur.l.imur.S.is q.⁊. S. ſequẽ. ⁊ S. ad. lI.

aqͥᷣł.l.quẽad.S.ſi qͥd tamen. Item pone ſi qs vedu danũ:cũ aluer ſe

tueri non poſſet non videt᷑ dare danũ.vt S.ad.i.aqui.ſciam.S.cuʒ
auuer. vere tñ dãnũ dat:qꝛ danum a diminutõe diaut.vt S. eQ dam.
infec.l.iij. YJtem pone.C. ad.l.iuł.de adulte.oↄtractus.⁊ S.de v.ob.
h h Oc iure. vis alia publica: vt cuʒ armis. alia pꝛiuata vt ſine
eauarmms. de pꝛima eſt pena vpoꝛtano ⁊ ommiũ bonoꝝ amiſſio
de ſecũda relegatio cũ amiſſione tercie ꝑns oim bonoꝝ.vt inſtitu.œ
interdic. S. q ante. ⁊ de pu. iu.S. uẽ lex iut. .
i BDeiecit. pone vt S. e vi ⁊ vi ar.l.j. vleciſſe.a.S.quoti.⁊.S.ſj
cum quis.qð autem dici᷑ ratihabuõne miellige iia dictuũ eſſe ſi
meo noie veiecerat nõ æls. vt S. eeneg. g eſt. ſi pupilli. S. ſed a ſi ego
⁊ de pꝛeca.ſi ſeruus.ſ̊ an idem ĩ ceteris celictis meo noĩe cõmiſſis
vt poſſim ratum habere ⁊ tenear? qͥdã nõ.⁊ m hoc ſpeciale:qꝛ poſ⸗
ſeſſio violenta ad me ꝑuemt.ſ̊ dicas idẽ in oĩba: qꝛ lex generalii diẽ
vr S. de vi ⁊ vi ar.l.j.S.ſed ⁊ ſiquis.in fine.ergo generaluer intel⸗
ligenda eſt. vt ſupᷣ. le.pꝛe.bonoꝝ poſ. ↄtra ta.l.j.S.generaliter.
que mõ ꝑ alium poſſunt fieri in adulterio:ergo ſecus.Item qð dici
compararimandato: non tamen vt agatur mandati. vt notat ſupꝛs

—

Re
ſes agef
ſafft. i
leunſſim
in oligue
F o
onuor
ſunsdep
Pſtnſen
nesſbae
hertcem
Ghenco.
Klupral
ſunaven
Pwiudr
lon.l ſe
crehtorn
gtuau
ue
fn Kſn
luuatior
Epoſitn
uoſich
na deſt
Gcgni
ſet loca
Gibsn

EN

d
mgmant

1Ns e

tanht⸗
ütm1
Wioti
miſte
naif
Mirg
mcnt
Wrlsl nn
IMaſen
Eniunm
Alngls.

inzſ G

rin
WaNN

ni a

t. ſemper. niſi in caſu vᷣt Iupꝛa quod iuſſu.l.j.S. ſi ratuʒ. vbi indu
citur quod inſſu. Item quod dicit ratihabino ⁊c. fallii in caſibus

vt no.ſupꝛa ðe his qui no.infa.l.quid ergo in pꝛin.a facit ſupꝛa x

muug non ſolum in pꝛincipio.⁊ ſupꝛa.e.l.is damnuʒ. ⁊, . qad ma
e. „Tbe⸗ L

habitio mandato comparatur.
¶¶ In traciibus quibus wli pꝛe
ſtstio vel bona fides ineſt heres in
vlidũ tene᷑.?ꝰ49 Aulus.
Ere quibuſcunq; modis ob
ligamur hiſdem in contrari
um actis liberamur: cum quibus
mocis acquirimus hiſdem in con
= — actis amittimus. vti
nulla poſſeſſio acqᷣri: niſi ammo ⁊
coꝛpoꝛe poteſtata nulla amittitur
mſi in qua vtrunq; in contrarium
actuz eſt. ½½ Apia.
Vm par velictum eſt duoꝛũ

K In contractibns. in contracubus debet abeſſe wolus 2 bonaſi⸗
des adeſſe.vt ſupꝛa de act.⁊ ob.l.bonam fidem. ſed ⁊ hoc modo nõ
ſufficii.immo venit culpa quandoq; lata.quandoq; leuis.quãdoq;
leuiſſima. vt ſupꝛa.e.contractus.ſi ergo vefunctus ſecerit contra
in aliquo de bregine tenetur heres vt ipſe defunctus tenebat᷑ enã

ex dlo vefuncti ex quo eſt cõmiſſus in contractu. licet ſecus ſi extra

contracrum quando non tenetur. niſi inquãtũ ad eum peruemt. vt

ſupꝛa depoſiti. lI.ſi hominem. S. datur. a ſupꝛa de act. obli. l. ex de⸗

poſin. ſed licet heres teneatur regularuer vt vefunctus. fallit tamẽ
in caſibus. vt cum wlus teſtatoꝛis vedit cauſam contracem. 2 ad
heredem wloſi non peruenit. vr inſti. e perpe. a tempo. act. S. ali
qnando. Item fallit in actione in factũ que datur cõra menſoꝛem
vt ſupra ſi menſoꝛ fal.mo.di.l.iij.S.pe.in fi.uem in actione tri.vt
ſupꝛa ve mri. illud.S.p.in fi.item in acnonne ex ſtipulaiu competente
pꝛo iudicio ſiſti pꝛo eo ꝙ quis cõuemiebatur in iur. vt ſupꝛa ſidiis
cau.l.ſi eum.S.qui imur.uem fallit ſi interueniat confuſio.vt quia
creduoꝛ vebitoꝛi ſucceſſit.vt.C.de here.act.l.j.item fallit ſupꝛa ꝙ
fal.tn.auc.l.huius actionis.S.j.item in actione in factum d calũ
ma. que ⁊ ipſa ex contractu naſcitur ſi vedi vt negocium mibhi non
fiat.vi ſupꝛa de calũ.l.in heredẽ.item fallit ſupꝛa de polli.l.ex pol
ſlicitatione.item ſupꝛa de pꝛecario queſitum.S.fi.item fallit ſupis

epoſiti.l.j.S.j.vbi aluer tenetur heres ꝙᷓ vefunctus. ſed quid in

quaſi cõtraciibus. Rñ.ibi diuerſimode tenetur heres ꝙ;ᷓ defunctꝰ
quia dvefunctus ieneiu de wolo lata culpa ⁊ leui. vt. C. arbi. tu. l
quicquid.at heres non miſi ex wolo vel lata culpa defuncti.imiſi fui
ſet lis conte.contra defunctum.vtr.C.æ here.tu.l.j.idem in here
dibus magiſtratibus qm non idonee curauerunt caueri pupillo
et. E. de magiſtratibus con. I. m heredem. a ſupꝛa e magiſtratibꝰ
I. non u mulier. 1 faci. j. e. ad ea. S. i. H
ſ Ere. ex cõtractu quatuoꝛ modis obligatur.ſ.re verbis lr̃is
⁊ conſenſu.ſic ⁊ quatuoꝛ modis contrarijs act. iberamur
ddendo rem vepoſiuam acceptulatione. uem litieeis in contrariu

emiſſis ab eoin quem pnoꝛes expoſne fuerint. item contrario con

ſenſu ab empt.re integra receduur.vt ſupꝛa d ſolu.l. ꝓut quiſiq;
Sed quare cicu fere. Rñ.quia velinquendo quis obligatur. non
tamen contrario telicio liberatur. vel quia quãdoq; quis alio mo
do obligatur ſupulanone.⁊ alio modo uberatur. vi ſolut. item hoc
Peimnam obligatiombus perſonalibus pꝛobat ad inſtar coꝛpo:a⸗
ium que acquiruniur animo ⁊ coꝛpoꝛe. ita in contrarium amutu⸗
tur. vt ſupꝛa de acqmir. poſ.quemadmodum. quod eſt verũ vi duo
ſint neceſſaria in amitiẽdo ſi incipias a coꝛpoꝛe.ſecus ſi ab anino
vt ſupꝛa ve acqiur. poſ.l.iij.S. in amutenda.ſic.C. ce iure delibe.
potmt ⁊ ſupꝛa dæ rei ven.l.ſinautem.S.j.vx facit infra.e.ad ea.DS.
Vlti. ⁊ ſupꝛa.e.l.nihil. “
m c IAm par celictum. pꝛomiſiſti mibi penaʒ ſi iudicio tali die
non ſiſteres, ego impediui te ⁊ tu me, fesgam ad penã exci

pies ꝙꝙ ego wloſe te exemi. nec ego poſſum ſic replicare.ĩmo recte ago
ſiue nullum wlum comiſi.aut ſi rei vel connenti wlo ſimiliter ſit fa
cium. nam hec ſunt verba replicanoms. vt ſupꝛa de eo per quem fac.
e.l.fi.S. ſed ſi ſtipulatoꝛ.vel pone ꝙ libertus vocauu patꝛonum in
ius ſine vema ⁊ patronus fuu exemptus. ſicq; actoꝛ amiſit actioneʒ
ſfſluam. ſi agit liber
ius contra erimen
tem. ille excipiet de
wlo vocantis. nec
vocans poterit re
plicare. vt ð de eo

ſemper oneratur petitoꝛ:et melioꝛ
habeatur poſſeſſoꝛis cauſa:ſicut fit

cum ⁊ wlo excipitur petitoꝛis. ne per quẽ ſac.e.l. j.
qᷓ; enim datur talis xeplicatio peti uer rn re ann
toꝛi:aut ſi rei quoq; in ea re volo ac in fi.x.l.ij. nec ob.
tum ſit. Illi debet permitti poe⸗ J. e ti. l. ſed eximẽ⸗
nam perere quiin ipſam non inci⸗ ve ver n licmo r
Mam petere ꝗ Pl⸗ Aul l. ſi per alum Fu
Wi 9 — Ulus. eum. qꝛ ibi delinqt
R ſinſ calũniando.hic vo
ctum chich ſuũ non aduer cando. Itẽ ponꝰẽ
Aanro nocere ebet. C Mon e cotrahen. empt.
pidetur vim facere: qui iure ſuo wmüu. u 3 0i.
vtit᷑: oꝛdinaria acti peritur ob tur. cauſam. l.
vtit:⁊ oꝛdinaria acrione experit ſi ob turpem. ſicut
In penalibus cauſis benignius ego wlus wio
interpeetandum eſt. be. vr ſupia de cs⸗
4 penſa. ſi ambo.nõ
autem wlus cũ cul

S pa.quia volus pre⸗
grauat. vt S. ad.l.aquił. item ſi obſt. S.fi. a.l.ſi pꝛocuratoꝛ. Item ſi
vnus in lata culpa alius in leui pꝛeponderat lata cũ equiparat᷑ wlo
vt ̊ ſi menſoꝛ fal.mo.di.l.j.S.lata plane. Sed quid ſi vnus fuerit ĩ
leui alius in leuiſſima. Rñ.cu vterq;ᷓ nõ ſit in pari cã is qui ſinꝰ c⸗
linquit eſt in cã melion. vt S de ver.ob.ſi ſerun.S.ſequit᷑. ⁊ de wolo ſi
duo. d excep. woli apud. S. marcellus. a facit S. e. nemo pꝛedo.S. fi. et
g ne qnid in loco publico.l.ij.S.j.⁊ ſo.ma.viro.
n Illi. ſi mihi rẽ ſubripias eaq; poſtea nibi ſubꝛ piat᷑ tu nõ agis fur
ii.ſed ego ago j vtruq;.nec exacto vno ali liberat᷑.cuʒ ex diuerſis fa⸗
cus teneamini.vt & de fur.l.qui rẽ ſibi cõmo. hec aũt regula fallit in
eo qᷣ ſibi lecatũ veſtimẽtu poliendũ alij ↄð dñi volũtatẽ comodauu.nã
ſi cõmodatarꝰ ꝑ furtũ amiſerit.fullo qui comodaun aget furn. Iʒ in

furti penã cõmodãdo inciderit. vt & de furns qͥ vas.S. ſi ego. ſecus in

inuaſoꝛe qꝛ agit interdcto licʒ teneat᷑. vt Sð de vi ⁊ vi ar.l.j.S.qͥ a me
c rõ.qꝛ n miſi ad poſ.egit.hoc vellet agẽ ad penã. Itẽ pone ĩ zcru.vt
puta locaui nibi fũdũ ĩ quĩquẽniũa ꝓmiſi tibi penã ſi te añ leijcerẽ.
m q̊ʒ inhi penã ſi pẽſionẽ nõ ſolueris.ſi te nõ ſoluẽtẽ deijciã nõ cado
in penꝗ.qð iu incideras.vt S ſoca.q̃ro.S.inter. Itẽ regule huic ẽ ð 5

o hActũ.ſi cauſa mutãdi iudicij rem quã poſi debas alienaueris

quẽ fac.e.l.ſfi.S.j.ſj ibi diuerſe ꝑſone ſũt q̃ ouemũt᷑ ad pena:.

ubt nõ alij hoc factũ nocet.nã ille in cuius fraudẽ alienano ẽ
facta. ⁊ te ꝓpt wlũ tuñ cõuenire poterit. ſicq; nocet tibi wolꝰ tuꝰ. vt S
xæ ali.iu.l.j.⁊ te cõuenio ⁊ exacto nihilominus tenet᷑ qui poſſidet. vt
5 de peti.here.nec vllꝗ.S.fi. Itẽ ſi ſocius ommũ bonoꝛum callide in
hoc renũciauerit ſocietan.ſ.ꝓpter lucrũ aliquod quod ſibi ſoli cupie⸗
bat habere.factũ ſuũ ſibi nocet.qꝛ ſi alter ſocius cin renũciaiũ eſt ali
quid queſieru.renũcianti nõ cõmumicabuur. renuncians aũt lucruʒ

Pter quod renũciauerit cõicare tenebuur. vt inſti. ꝓ ſocio. S. manet

7. S ꝓ ſoc. act.S.diximus. Itẽ põt poni caſus g de eo ꝑ quẽ fac.e.l.j.
S.ſi rem wlo.ii opponat᷑ ce tutoꝛe qui tranſigere põt. vi S ce furt.in⸗

terdum. S. qun tutelam.ſicq; nocet pupillo. Rñ.hoc euenit. qꝛ quaſi

dñs eſt. vt S de admi.tu.l.tutoꝛ.qui tutelaʒ.
p Mõ videt᷑.ſi emptoꝛ de poſſeſſione fũdi quẽ emit fueri expulſus
nõ iõ de einc. qgit.vt.C.de aci.emp.l.ſi.qꝛ iiuria facta emptoꝝ nõ cõ
tingit vẽditoꝛẽ.vt S de euic.ſi ꝑ ĩpꝛudẽtiã. Quid igit᷑ ſi cũ pꝛopoſi g
rei vẽdicatõe fnerit euicta ⁊ manu miluari ablata.nã ⁊ hoc põt fieri.
vt z de rei vẽ.qͥ reſtituere. Rñ.nõ poteru pꝛetẽdere venditoꝛ imuriam
emptoꝛ factã q̊ minus ce euictõe teneat᷑.iuſte eni emctus eſt vt hic.
vel pone in eo qii ꝓmnſit ſe nõ facturũ vim alicui.nã ſi rei ven.iniẽ
dat ⁊ mann miluari auferat.nõ videt᷑ vim facere. vt ob hoc ex ſtipu
latõe teneatur vt hic.uẽ põt pom in creduoꝛe.vi.C. de pig.l.iij.
q In penalibus. in dveliens pꝛo quibꝰ pena coꝛpoꝛalis vel pecuma⸗
ria ſolet ĩponi ĩiterpꝛetamur in dubio no delictũ. vt S ꝓ ſoc.l. merita
Ite ſias cni furtũ eſt factũ eduxii furẽ ad pᷣfectũ vigilũ.in dubio vi
detur penã furti remiſiſſe.vt g de furt.interdũ.S.qͥ furẽ. Itẽ qͥ aduil⸗
ierum node occidit minus punuur.qꝛ nox ⁊ mloꝛ minꝰ interpꝛetant᷑

D K (v

.
õl M

elinquere. vt. C. ve adult. gracchus. Itẽ ſi duo iudices oꝛdinarij vn⸗
epumiendo alter de abſoluẽdo tuli ſentenniã. mterpꝛetamur abſolu⸗
ton magis valere. vt S de re iu. iner pares. Itẽ ſi vnus iudex cõdẽ
nauit accuſatũ.l.inł.œ in. qmia dixit vim feciſti. œ pꝛiuata intelligit

qꝛ in pems mollioꝛes eſſe vebemus.vt S de pe.ſi pꝛeſes.⁊.l.pe. IJdem

ſi tutoꝛ accuſaiꝰ c- melcgnnmle⸗
ſuſpecto. ſi remo⸗ dane vri eer
. n ontenl Ny 199 Apianus. ignoſcit᷑ ſeruis ſiue dñis ſiue his j te cõdi. ob tnr.
gam no bꝛoptwuln Nuitoꝰnemo cogit vfedere. Vce dñoꝛũ ſunt: veluti tutoꝛibus ſed uod mene
tu. bec emz. S. j. er A S2 Cui damꝰ actioneʒ: eidẽ ⁊ curatoꝛibus:quibus obtẽperaue meii.
ſe no e nſams. exceptioneʒ cgetere multomagis rint. ¶ Semper qui wlo fecit quo
Srtulpern.a iuent 5 4s diyerit. ¶Rũ qs ĩ alicuiꝰ locrn minus r den dere zo soeſt habed?.
e. ea. que. S. i re. ſucceſſerit: nõ ẽ equũ ei nocere boc ac ſi haberet. ¶In cõtractibꝰ ſu⸗
r 1 Einnns. gqgõ aduerſus eũ nõ nocuit:in cuius ceſſoꝛes ex wolo eoꝛũ quibus ſuceeld
re pꝛocui mmirus locũ ſucceſſerit. ¶Plerũq; empto ſerunt nõ tm̃ in id quod peruenit:

— Mingue cu que ris eadẽ cã debet eſſe circa petẽduʒ
rit an quis tene

gtur deſendere ali⸗ efedẽdũ: que fuit auctoꝛi 3. —
um vel ad aliquod Muod cuiq; pꝛo eo pꝛeſtat᷑: inuito

uemit mandatum. α B ea nõ habezt atrocitatẽ
autnõ. ſi nõ imer⸗ facinoꝛis vel ſceleris in his
nenu mãdatũ. aut ( „ us 101.
pꝛeſtita ẽ cauno ve/ 3

elfenſione. aut njo.

ſi eſt pꝛeſtua. aut de cefenſione rei.quod eſt cum pꝛomittuur indi. ſol⸗

mi. aut de fenſione actoꝛs. aut veſenſione rei ab ipſo œſenſoꝛe ñ
cogitur pꝛeciſe. ſed ſtipulatie cõmitttur. vr ſupꝛa de pꝛocura. inuitꝰ
F. fi. . lGe. in pꝛin. 7. S. ſab. niſi iuſta cauſa interuenerit vt ibi dicit.
Si autem pꝛeſtua eſt ob ipſo reo. aut volente defenſoꝛe vel non igno⸗
rante cogitur pꝛeciſe. aut nolente vel ignoꝛante ⁊ non cogitur.ſ̃ ſti⸗
pulatio comuititur. vt ſupꝛa de pꝛocura.ſi defunctus.ſinautem a pꝛo
curqtoꝛe actoꝛis eſt ſauſdatum de defendendo pꝛeciſe cogitur. vt ſupꝛa
e pꝛocura. ſed ⁊ he.S. vefendere. ſinantem nulla eſt pꝛeſtua ab aliquo
cautio nemo cogitur efendere. vt hic.a.C.de pꝛocura.inuitus ĩ fi.
7 ſupꝛa de pꝛocũra. filiuſſa. S. inuitus. a. l. imnuuus in fi. ſi vero man/

datum mteruenit eadem diſtinctio adhibenda eſt. que upꝛadicia eſt

hoc addito. vt enam ſi non fueru ſanidatio pꝛeſtiia teneatur wmino
qui eum dedit. qui videtur mandaſſe etiam de ſatiidando. vt ſupꝛa ðᷣ
pꝛocura. lI. ad rem. 1. I. ad legatum. vbicũq; autem dixi quem teneri
ad defenſionem vel pꝛopter defenſiqnem ibidem iuſta cauſa interueni
ente ad neutrum teneiur. ſ. nec veſendere nec ſtipulano commttitur
eo ſaluo.vt ſi res ſu tempoꝛe peritura teneatur vſq; ad conteſt.lit.vt
ſupꝛa te pꝛocur. ſed etiam.
1Eu damus. ei qui ad non modicum tempus conduxit ſolum ali
enum. vt ſuperniciem imponat datur vnilis rei ven. etiaʒ contra dmꝛ

num. mulomagis ergo habet except.ſi a wmino conuematur. vt ſuer

pra de ſuperfi.l.j.S.quod ait pꝛe.ſed op.qm emit a non wmino no
ne habet act. publi. contra omnes peeter ꝙ contra vommnũ. nec tamẽ
habet except. contra wminũ. vi ſupꝛa de pub.l.p.⁊ ſi. Rñ. hoc dicit
quando contrꝗ aliquem habet act. multomagis cõtra eundem habet
exceptionem.ſed pub. non habet contra wommũ.⁊ ſic nec exceptionẽ
hec autem regula ſallit. C. loca.ſiquis conductoꝛis.⁊ in aut. e tri.
ſe. F. illu quoq;. Item in ommbꝰ indicijs poſſeſſoꝛijs. vt ſupꝛa quo
rum le.l.j.in pꝛinci. vel diſtinguuur vtrum ille qui conuenitur in
pꝛomptum habeat pꝛobanones ſun iuris ſiue de poſſeſſione ſiue e pꝛio
paet ate. ⁊ tunc non teneatur reſtituere. an non ⁊ tunc tenet ur reſtitu
ere. ar. ſupꝛa ad exhi. l.iij. S. ibidem. ⁊ ſupꝛa ad trebeił.ille a quo. S. ſi

A teſtamento. a vt in poſ. le.ſi is a quo.⁊. C. de compen.l.ſi. ⁊ ſupꝛa

de car. e.l.iij. S. cauſe.que in poſſeſſono loquuur. hoc tamen fallit in
qusdam poſſeſſono.vbi enam ſi velu incontinenn pꝛobare e ſuo iu
re non audiruxr. vt in aut.v tri. ⁊ ſe. S. illud.
ECum quis. pone vt ſupꝛa de in. ac. pꝛi.l.nj. S. ſiquis ab auc. uẽ vt
ſupꝛa pꝛo empt. l.iij.S.ſi vefunctus. uem vt ſupꝛa que in frau.cre.qui
a debuoꝛe ⁊ plene nõ. ſupꝛa. e. quod ipſis. ac.
u Pleruq;. hec regula eſt expoſua ſupꝛa.e. l. nemo plus iuris. ſed
7 poteſt pom pꝛo emp. l. ij. S. empton. plerũq; auteʒ ideo dicii quia
ſi emptoꝛ habeat malam fidein non vſucapit. licet auctoꝛ bonã fidem
habuenit. vi ſupꝛa pꝛo emp. l. ij.S.ſi eam rem. Item quod dicit deſen
gendumn. o vi.C. de eiic.empioꝛi.⁊ facit ſupꝛa ve acquir. re. vmi.

FNQuod cuiq;. dc vi ſupꝛa. e.l, inuito. ſed op.pnuilegiũ ſpoꝛtulaꝝ

—22

mccidia adulteria 1 omnia capitalia crimina dicuntur atrocioꝛa ſu

it heredes teneri pꝛo hereditaria parte fallit quandoq;. Dꝛimo ſi
Hhabet vnus heredum facultateʒ totius rei reſtituende. vt ſupꝛa cõ

li. l. velun. Quarto m alimenus. vr ſupꝛa de ali. le.l. ij. Quinto
quando ab vno heredum maritus legauu vx. anino cõpenſanch

caſibus in qinbus tenentur heredes inſolidum. vt ſupꝛa vpolitt
duo. de verb. ob. l. ijj. S. j⸗

*

minoꝛum datur etiam clericis inuitis. cum pꝛecipiatur executoꝛi
bus vt non accipiant.⁊ ſic ſuo punilegio non poteſt renunciare.vt
E. de epiſ.⁊ cleri. omues qm. S.executonbus.⁊. C. de ſpoꝛ.l.quiba
ſed dicas ꝙ dare poſſet. ſed ille non accipere. ⁊ ſic honeſte dartrr
non honeſte accipitur, econtra eſt in meretrice. que honeſte accipit

verũ etiã in ſolidum tenent᷑: hoc
vt vnuſquiſq; ꝓ ea ꝑte qua heres ẽ
iueniatur. Bem.

y a S ea.ſi ſeruns wommno iubente delinquat a ſiquidem in a
trrrocibus ei parueru. licet nõ excuſemuꝛ. minus tamen pum
tur. vt. C. ad. I. iuł. de vi. lI. ſeruos. ſinautem in atrocibus nulſuũ
eſt ſerui œlictũ.a ſic non tenetur. vt ſupꝛa de act.a ob. ſeruus. et
hoc enaʒ dictur ce his in apło.ſerui ſubqiti eſtote wmumis veſtris
non tm bonis a modeſtis. ſed enam diſcolis. i. diſcoꝛdantibus a fi
de catholica. ſed que ſunt atrotioꝛa. videtur ꝙ ula que veſcendunt

ex.l.xij. tab. vt ſupꝛa de noxa.l.ij. S. j. ſed illud per iuł. poſtea ibi

coꝛꝛgitur. vnde dic modice rei furtum. Item mochicum damnũ a
cuntur non atrocioꝛa aut magne rei furtum ſiue damnũ. Item ho

pꝛa de incen. rui. nau. pedius. S. j. azo. pone etiam exemplum de nõ
atroci.vt ſupꝛa de lus qui no.infa. liberoꝛuzʒ.S. fi. 2 facit ſupꝛa. e.
is damnũ.⁊ ſupꝛa re.amo.ſi mulier.S.ſi ſeruus.

3 Semper. dic vt ſupꝛa.e.qii wlo. ⁊. I. parem. ſed ar. contra ſu

pꝛa ſiquis o. ca.te.l.iij in fi. Ytem quod dicit habẽdus ⁊c. ſed nG
omnmo. quia alter direcia alter vtili teneiur. vt ſupꝛa de noxa. ele
ciuio.S. ſi is ue0ez. e
24IYn contracubus. pone vt S. e. hoc iure. S. fi. ſed cõtra inſti. e
perpe. a tem. ac. S aliquando. vbi non tenetur beres ex wolo defun/
cti. ſed ibi ædit cauſam contractui. hic fuit incidens. Itez quod dodii

mo. l. iij.S. beres. Secundo cum agitur ex pollicitatione. vt ſupꝛa
pol.l.ex pollicitanone.Lertio pꝛo funeris impenſa. vt.C. de re

”õ

que in wotem ab ea habevat. ſi ipſa non legatum ſed wotem vult.
ille ſolus cõuemietur. vt ſupꝛa de le.j.cum ab vno. Sexto in iliuis

CLonuematur. al's cõdemnetur. abs panatur..
ꝑ q Duonens. dic captõe. i. imiquitate. 2 pone ſi impuben mo⸗
ueatur queſtio ſtatus malum eſt eum pꝛecipuari.a ſic ſine
firmo conſilio conſtiuutus in alienam ſeruitutem rechgi. econtra
malum eſt eum mitti mm bonoꝛum poſſeſſionem. a aliqua fote gle⸗ “
na apparebunt. ſed hoc eſt minus malum. a ſic eligendum. vt iu⸗ “
pꝛa de carbo. edic.l. ij. S due autem. 1. C. ve carbo. e. l. ij. er hoc ſi
St ex carb.ſi fiet queſtio ſtatus ⁊ bonoꝛum. ſed ſi ſtatus im tunc
ex conſtirutiombus. vt ſupꝛa de car. e.l.iij.S.. vel pone mandaſti
mhꝛ vi nbi emerem ſtichum.quẽ ignoꝛabas furem. hic fecit nubi
furtum. imiquũ eſt te teneri vura ꝙ ſeruus valeat. vr inſtitu.
nox. S. ſumma. econtra miquius eit officium meum nuhi damno
ſum.ideoq; mihi inſolidum teneris. vt ſupꝛa c furt. ſi ſernus. S
ad man.ſed ⁊ põt poni vbicũq; dicitar ꝙ aliquid eſt equius equo
vel iniquius imquesvt S œpo. bona fides. 2. C. de pꝛ0cu. exigen⸗
2 de pac,conuen.l.hac generali.⁊ 3 de vul. ſub.l. filiꝰ qͥ patri ⁊ de

ð

. äl
in
nenlg c.excep.ſi pcu.æ v of. pcon.l.obpᷣnare.S. hi. ⁊. l. nec quicqᷓ. S. ſ H
adn ne. 2 fa. in ut. qmoona. dr emaan . nec quicq̃. F. ſa⸗ e nobis poſſii auelli.vt. S. w le.j.non quocunq;. z. S. ve ſo. enam. DZ
eudl a o Ama. ſi pater in teſtamento pterijt filum in poteſtate oſti ſ commums w le.l. 8 quig Iiem quod inbiſcit cnam ar No S
Ntd tiiuutum inutilii teſtabit᷑ adeo. vi ſi vuo parre mont᷑ non 5 v n ea que pure poſſidemus. vt in dicro. J. ß quia. Ytem quod dicit
d 8 valet. vt. inſti. de exhere. h. in ön. Iem pone meo q legaun mun re enchcare dic etiam ⁊ condicere condicnone ſuriina. ſi interim ſubri⸗
u 8 meaz. nõ em̃ va⸗ piatr. vt. 3. odi.fur.l.ſi Suus. Item ⁊ furn agere.vt.S. de furtis
L an let. licʒ poſtea ali — ſiquis vxoꝛi.S.fi.
e — Ee le. — 2 6 5* — . ad idem H“ rei
r, cetera.S.j. nec 0— èðü ſ e. en. non ideo. ireʒ
ob. . regu. ca. — BDem. Aerumq; fit: vt etiaʒ ea que qs dicit imierdum
l.j. · h. vbꝛ ofir Ania que ey teſtamẽto pꝛo: a nobis abire poſſint: per in weo dieit. qꝛ gũch
mat. qꝛ ibꝛ vino ficiſcuntar ita ſtatum euen⸗ in eo ſtatu ſint atq; ſi non eſſe non vendicamus.
reſtatoꝛe aliena⸗ tijs capiunt: ſi initium ſine vici B tu in q; n non eſſent nec alienomus. iz
int. hic poſt mo: erelt mitium ſine vicios ce eius conditionis: vt abire poſſint. foꝛte fiſcus iam le⸗
Krrce le. ant⸗ ait. 22 † Badem. et ideo qo ſiſco obligamus: et ven⸗ he wmmnnn walic
4⸗ errd over derſenl. nis diffinio r uſe rintli dicare interdum et alienare et ſer⸗ lt. vt inſt. quibus
“ .e. qo ummo. Periculoſa eſt. parum eſt enim vt uitutem pꝛedio imponere poſſu⸗ ali. licet. S. j. Ytem
nnon ſubuerti poſſt. Dem ece m. cgn alnenu⸗
. M 0 ncer culpa ſus dam Vre natuꝛe equũ eſt neminẽ ſa.vi.C. diſtra.
“ l 4 lung. entit: non imtelligitur cũ alten? cetrimẽto et ĩuria big e gerrnde diee⸗
— um lentire. 64 Dem. Me bocupletioꝛem. SSA Dem. facit. S. quẽadmo⸗
Jnus eſt actionem habere gs iudicata pꝛo veritate acci nnge amit. 18
rem. 2◻⏑ . M ”ẽMẽ cui. . eres. 7 d
. em. — Koianus. pitur . cuod bac. l.viclur
— ä ̃ ß‚iAMe.— eſt quandocũq; rẽ
arintn 6 äs mihiwhes ex con
— n toee gnadeenmr gaornmnrer Bamrer nih. F tradas poſnis hoc ſaccre org. S. x comraben. emp ii aegs. Sen
„Rr ſmmmarun ſub reguia ſi rõ er ſune qmid dices in legans ſub condinone relictis. nunqiid conditione pẽ
tc en im ſub regula facta traditio.hmon auiem diffinnönes ſunt ente potuerunt alienari? HR.vuiiq;.vt.S fid re
emeſ ꝑiculoſe. quia patiunt᷑ exceptonem. a verecundiam plerunq; facut. S quonens. 7 de le. j. G.i. G vr.⸗S e fichercotm. l. generalier.
Macannie allegant regulam. F ſter firmus regule. velut bonomẽſes caroccio. dr wt. E. qui . no. 3.1,20, treb. marcellus. S. ren qui. mſi in
C licet aliqui capiant᷑ de eius cuſtodibo. ⁊ licet aliq caſus a regulis ſub ficilius rengrer maen Fraen uer. S. . 7 ideo illud quia libertas dif
a trahant a rnddeat ſpãle. a ſic regula erit firma in olijs. vr n aut. de nanch poſtir tian e ler eus ver. hodie tamen videtur contra. vt
ndan non ali. S. vt autem. licet videat eſſe falſa. vt. S. de re. ca.l.j.⁊. S... ele l..§ ſinaute es legata ſub coneuuone. quod dic. vi. . co.
— ri .ß illud ven eſt in ercenrarae Non ideo bſen parum. q; quedam m.
r n ſunt q̃ᷓ exceptiones non panunt. Dumo qa lu er homo non vſuca⸗ Are na j
. pit᷑. vi.S. vſuc.l.vſuca.a inſti.de vſuca.S.ſ̊ aliqn. Item mulier . eergigetnwlne, mumam acceperit pecumam 2 ſocu⸗ „
ſackin in rem ſuam intercedit non iuuat᷑ vell. vt. S. ad vel.auqn. IRem locupletaw cum altenius dam Ve de en dauum eſt eaum .
4 1 ſi vecipiat. vt. S. ad velł. ſi ecipiendi. uem honoꝝ poſ. 3 rabu.non er n.l. egienn Hrem ene wr. . S. condi. inde.1. nam naiura. y
. H baber locum ad teſtamenra multex. vt. . ve pol. tabn. lud. F§. ad dercs r. kenams vir 3 une r⸗ viuc.ꝙ emptoꝛe.l.fi. uem. C.
nen ꝛeſta. item minoꝛ. xuij. an. non poteſt teſtari. vt. C qñ ꝓuo. non eſt tem regula fallit in vſnc t ban t.3. pe. here.l. plane. Dec au
. ,n ne. l. ij. Ytem ſtipulato libert hommms vel rei ſacre vi tetẽ non valet dum cum alterius danmho. ge crip. que auterum pꝛeſcnbenti commo
vt inſti/ de inuti. ſtip. in pᷣn. ⁊. S.j. Item ſepulcrum vendicare ure x w. ex. l. paulus nen re factis. vt. S.
: wnmnij nullus pt. nec in alium wommnum wanſferre. vt. . de relig. ens r kamt iba oſys em : Don unp. pec:in contractil. ſed peed⸗
Känuſ l.ſi ſepulcrum. a. l. ij. in fi. Yrem nemo pt plus grauari nomine le, tra gzon anen irenen efg i. m uicet fiat cum aliena ia⸗
nes dunin gati. ỹ ſibi reiinquut. vi. s. ad ire. l. .S. fi. mulia aliu ſunt qᷓ¶ non Aaccurſius floꝛetinnus. Riucna unurt. cm ſiat Egumn Mefoilkare.
patiũt enconlöz. hec regula nelligit tm̃ de ilus reguus ſen difni r
andoc. D . „ 1. . .
*V nomdbn q̃ ſuꝑ hoc titulo poſue ſun 5 zudhcned abemur p bertae inter litigantes. vt ac. exce.
Mnri c q Nod qms .ſi duo ſunt ſocij omnium bonoꝝ a vnus cuʒ ab .
mrünci⸗ eſſet fuu damnaius a iudice er zctu ſocietate. q erat abſol Tnn no achan Gae plennmnn D quiby habee quatuoꝛ exempla. vt
Ai AHE uendus ſi veniſſet. vel etiam p ſuo delicto furto vel alio ſuit damna at ius. quod eſt in cando Pe nd oumhen e quando faci⸗
mönli nien non recupat de muni. vi.5. ſoc. cum duobo. S. . a.l. ſe. vee beris agnoſcen.l. j. m fr a.l. ſequ en Dorninwmn. mgenuam. w in
itmaft pone in eo tranſmit p locum vnde non erar publicum uer vel ·„ teſtamenn. v. . e mokellannndo n. Item pone in querela mofficio
N SNNS uatum a ramꝰcecidu ſuꝑ eum.non agit aquił.vt.S.ad.l.aquił᷑.ſi dictg vera quando poteſt lelfatear vel auu uſ wA. Dammre⸗
üüput at:. tem pone.S.fam̃.her.inter coheredes. S. qð ex facto. tem no. non eſt ne. l. ij. vel aliquo modo reſc nuelgee .dane v⸗
3. inſti. ß ſiis i ſtem. . Wero. iricno in teſtamento. J.t lurenur.l. admonend 2. ſt ex aln nna din praummen
. iitem ſupꝛa quo⸗ quiſq;.iur. .ilj. S. 11 129. ſupꝛa de wio. . . C.. .
minnn d m Inus. licet ỹtum ad muris intellectum q actionem bʒ rem win. ſier ſüiiens eel. i. 5 vPent. uer. v aduo. diuer. iuqi.l.j.
agiiin bee videat. vt. . e. qͥ ac. iñ qtum ad execunones ſactoꝝ ſe,· totum. a. s. we re ui. unpatores. 2.5. de e gelhon fa. 1gn.. l. j. per.
gtum pe eſt aluer. nam euentus executoꝛls ſententies eſt incerius.⁊ ↄſidle mi fratres. S. j. Pꝛechctis autem caſib Ron h ber⸗ iKne esf ngn
Gannͤd randa eſt moꝛa ꝗᷓ dat᷑ indicatis. item ſumpius in ferendo æ facẽdo. ac effectum ex quo erat reſciſſa. illud aen, Wer daen de
iunng nt. 5. œ pecuł. q vebet tem ꝙᷓtum ad ſanſdationem de iudicio ſiſti indi. res qñ adhuc poteſt appellani. dicunt . u queſtioms r
llin . nonn videt᷑ rem 64 habet actõem.vt.S.qͥ ſatiſda.co. ſciendum.S. ↄdi. inde. eleganter. S. ſiquis.ſ dic contra keamengl⸗ap eede
arein ndum. 7.J. Nneria⸗. „. litigatoꝛiba.non ta „1.7 D.l. . de d⸗
ttſiac⸗ e p Lerunq;. ſiquid fiſco obligaui ſub hac conditione.vt ſi pecu racde RKem — beruame. e point Ntnrd. u r
uge c nia non ſu ſoluta certa die liceat er vendere.licʒ poſſit abirre pol.S. ſi iuranero. N eruste. ves ſopeg e ineaur .ſe i
n res a me pecunia non ſoluta. quia fiſcus vendet. interum iñ eſt mea. L
ſ 2 vendicare a alienare. Suuutem imponere poſſum. qd ergo dicit
plerunq; ideo. iquia qñq; videmur non habere.qð ſic habemus vt
„

adatodum ca.
l.ij. 8. &Eſinere. ⁊ de enic.qui alienam. ſicut ⁊ finit᷑ aliquid quod non

7

.

“ 1 Sn poreſt. pone vt. 5. de ſnis a le. nulla. item pone titis le

ſi utius non habuerit. vel qmia pᷣdeceſſit. vel quia non capax.ñ̃ᷣ

erat liber nec videt᷑ eſmere. vſuſr. vi quia nec ceꝑat.vt.S. e ↄdi.⁊ de⸗

ſieru debitoꝛ quecd ꝗ
non acqniſiuu. v †
ſupꝛa que in frau.
cre. quod auteʒ.in
ꝓnn. item nec ma⸗
ritus contra vxo.
vr. S.e w. int vi.
A vx. ſi ſpõſus.S.
ſi mariius. ⁊.S.ſi
uis rogatꝰ. impꝛo
pꝛie tñ qnq; dici
amd veſinere qo ñ
cepit. vt. S. vſufr.

ynn poteſt videri

Ermtutenhn
comparamus.

cepii. vi. S. con. ob ca. ſi extraneus.ſ̊ ⁊ veſinere ⁊ amutere videtur
libertus. qui obtinere voluit. vt. S. ſiquid in frau. pa. l.j.S. vtrum. in
ſi. Itez danid dicit. liberaſti animam meam re inferno inferion domi⸗
ue. ⁊ iñ nunqꝙᷓ fuit in inferno. aluer nulla eſſei redemptio. Item amit
titur quod non habet᷑.vt.S.de euic.l.fi.⁊ fa.S.e.non videt᷑ rem amit
1 ſD Eruitutem. ſiquis fiat puus ꝓ moꝛtuo habet᷑. nam teſtamen⸗
um facere non poteſt. nec eſſe teſtis vel index vel arbiter. vt.

S. teſta. qui filiue. 7.1. qui teſtamento. S. uus. 7. C. te teſta. l. qm.
7. 3. v ꝗrbi. pui. S. ſi in Puum. 1 de iudi. cum ptoꝛ. Item matrimoniʒ

ſoluit. vt in aut.de nup. S. enam captiuuaus. fere autem ideo oicit.

gani. vſufr. m. 1 cum ad eum veſineret ꝑtinere.legaui ei liiber

mon.ntio.inde eſt ꝙ creditoꝛ non poteſt expiri panliana. ꝙ habere e

Auk. 3
eſiſſe habere:qui nunq; bo⸗
Aulus. tenon poreſt.
moꝛtalitani fere

qnia ſi fitt ſernus hoſtium a redeat nec captus videt. vel ſore hi

ea q̃ diximꝰ.S.e.l.qð attinet. Item fa. S.de con.a de.int diem.in ſi
1e w. inter vie ⁊ vxo. cum hoc. S. ſi wnatoꝛ. H .
k ꝗq Ee ab initio.ſi impubes vel furioſus teſtet non valet. licʒ
pubes vel ſane mentis poſtea factꝰ fuerit. vt inſti. qᷓ te. fa.
poſ. S. pteꝛea.
S. de here. inſti. qᷓ
ſolnuẽdo.ſ ibi fa⸗

Vle ab initio inutilis fuit: in
AMUtituto tractu tpis ↄualeſce⸗

3

l. uj. S. depoꝛta⸗
109. ſ ibi militie
fauoꝛe. 2. eo.mõ
ad alios in.e.ti.
tribuimꝰ. S. j. 2
l. ſi filiuſſa. S. j.
item 3. 5. de le⸗
in fideicom. hic

R eæ X- 144 Auk.
Seruus reipublice cauſa ab

in mſti. iiem 3. 5. de acq. here. ſi pnus eius qui.ſ̊ ibi quando ꝑ aliũ

quis fu heres. hic qñ ꝑ ſe.em fa.S. x act. ⁊ ob.l.obuigationum ſe⸗
re.S.placet. ſ̊ ar. contra.S.xæ ruu nup.l.ſiquis in ſenatoꝛio. cetera

dic vt. S. e. qo in inino.

IlI Eruus.ſiquis ſᷣnum in indicio ſiſti omiſerit ſub pena.hiſ
dem excep.vtit᷑.qͥb ſiꝓ libero fidemſſiſſet vieret. pterꝙᷓ ſi di
cat᷑ abfunſſe cq reipu.qꝛ ſᷣuus reipu. cã abeſſe non pt. vt.ã.ſiqmis
cau.ſiqs vuum. a.l.ſi i9.qui autem d cauſa reipu. abeſſe habes.S
ex qͥb cauſis ma.qᷣ mittunt᷑ ⁊ pluriba alijs in. e.n. ⁊.S. de iure imu.
l.ſemꝑ.S. negociatoꝛes.ab hac.l, excipe ſi omums exroꝛ iniuemat.
vt. 5. de of. pꝛeſi:barbarius.

uoꝛe libertans.
itẽ. S. de teſt. mi.

—

èůü Sacratiſſim pꝛincipis Juſtiniani pandectax o —
( digeſtum nouum appellatum) clariſſimuʒ magna “
admodũ ſolertia impenꝰ Anthonij koburger nuren
berge feliciter eſt ęſummatũ. Anno xpᷣiane ſaluis·
milleſuimoquadringẽteſimooctuageſimotercio. duuo
cimo kalendas manaas.

4

W

—
„ — S S ⸗
. .
. . . ——
. „ *
. 2
*
.
⸗
.
. .
.
4
. —
.
8
. -
2
.
— .
7
. 7
.
.
.
2 .
.
*

*

—

„*

D

— .
—

— 4

ð K

D
R o

—

l
s

—

—

S=

.—N

—
„☚

.

n
⸗
.

☛

e

lby

ul.
1.

le⸗
M

1

i⸗
oſ
oß⸗

ere
i.

ſe

enim fieri non poſſet: vt S. de arbimis.l. fi. .l. ſed ſi in ſernum. F.ſt
quis iudex.ſic in auten. vt diffe. iu. S. ſi tamẽ. colł.ix.⁊. C. de udi.

apertiſſimn. ⁊ in auten. hoc continit. —
Zuriſditioni. vt in arbitratoꝛem: vel dic vt in iudicem: ſi inco⸗

tinenti petat᷑ cognoſci:quod ſit hodie vſq; ad tres menſes.

1Inge quent.
cum aduerſario.
ſine pretore. le.
K Dp'. ſuſple
4 fecit.
ILonnentio⸗

ms. id eſt pacti

excepno. pro ope
re quod fu in pu
uato nõ in pub.
m Exceptio.ſi
ille edincauit. et
tu agis vt deſtru
atur.
n Dandam. vt
7.J. quod vi aut
claʒ.l.iij.S. ſed ⁊
ſi ꝑmiſi.⁊.S.nõ
m. 7. I. vun fac.
.S. tamdiu. 7 hoc
mſi nunciatũ ſu/
per repub.ſu: Vt
S. de pact.l. iuriſ
gen. S. ſi paciſcaꝛ
2. J.quod vi ant
