one vi bono. raꝗp. wminos ſic accipiendũ eſt: in ſoci ctan ſolet: idq; etiam principalilbo ĩ Ee. licitatio.. i
ado radto os vocrigalio: licet wmii n ſint ſconſtuwtionibuscouem. rl Sev aliur 4
dic ꝙ oſtabat quus Ante aut actoꝛe dicere opott⸗ g Aius. quando pnceps von
e fannlia reliui ret: quẽ vel quos væſideret exhibe SESc echicto efficitur: vt ante nenr lolut it
Eten puro ſamg ri: vt ſinõ expibeant᷑ hĩc agat᷑. ſeoy- acceptum quidem iudicium mnina derden .
am exhbendam ſi dicat᷑ exhibere omnes awn poſſiʒ reſtituta re actio euaneſcat:poſt ac ſetucime: ieue hen
vr poſſit dignoſe dianoſcere quis ſit: puto audiendũ e vo indicium nibilominu C. e. l. j. 7. l. ij. n
au milerir wli dinole e. n 1 u au unde ceptum vo iugicinm niplominus aneg, we ſa
ctum: vt hic ſubijẽ Siplures jermin furtuʒ vel da pena duret: ſeo tamen abſoluend⸗ plu. ar. ſi prius nus
25. v nora. 1.i. ẽ& nũ admiſerint: hoc het ſeruari: eſt etiam qui poſt acceptũ iudiciũ õ tin
atur. ſcz er vt ſi tantum preſtetur. quantum ſi reſtituere paratus eſt. Querentib co. g 8
echcto de publneis vnus liber feciſſet:abſo utio fiat. autem nobis vtrum duplum totj babes S. e. l. .ĩ da
4. Zicatur..ob p Alul?. pena ſit: 1 pꝛeterea rei ſit perſecut Numem e0 gadt un⸗
ackoxe. c. Annhlirann en vr n n „ . ait. ſi i reſtitu⸗ ed
r Si plures. ab Ei publicanus qui vi ademit an in duplo ſit ⁊ rei perſecutio: vt tmum ac. in
aut⸗ gls ellal⸗ X 3 “ ceſſe erit labeo agit in here⸗ pena ſimpli ſit it: magis placuit : vt 1o e ſtu ſi⸗
7 ent idem ſenſus: (diem eius qui locupletior factus eſt res in duplo ſit. mmnmn. Bbſolnen⸗
2 eſ cez. en ſam daondam actionem. Berebo q̃s m Ogeſtiugs. dus eſt. æ equi te
en.e As. in vſus aduchendasſibi mandont mult publicani ſint quli cnd wmmmt 4
75. de noxa. qulcd preſides: diuus adrianus pꝛeſidi⸗ CLite quid exegere: non multi cum effectu mo⸗ van
—– 3 bus reſcripſit:vt qtiẽs qui in vſus plicatur dupli actio: ſed omnes ⸗ xeſᷣ gitis areſt: lun
de mriſdu. om. u. aut eorum qui prouincijs exerciti⸗ tes preſtabunt: ⁊ quod ab alio pre j. derdo. a⸗ .
ii ſanna ri pie buſue preſunt: aut procuratorum ſtari non poteſt: ab alteꝛo exigetur ſimſulam. 2 3. ſaln
ne r dleace⸗ ſuorũ vſus ſui cauſa mitterent qn ſicuti diuus ſeuerus ⁊ anthoninꝰ Smant. Rromn rin
13 bnblie⸗ . ene enptmun . ſieniiſent ipſi li reſcripſerunt. Naʒ inter crimi⸗ quod dicit reſiu uu
nnus qi vi hello manu ſua ſubicripto: eum ni fraudis participes m mmere paratug.
ablanna vk compt bel blic u mitta frot ſi S ms eos . crandis va⸗ bes nul⸗ ſeʒ non per ſen⸗ n
ſiua w dms. ein ad pubncanum mitant⸗ vt licn tum intereſſe conſtituerunt. entiam iudicis ia
pun. a idem dics amplius ꝙᷓ mandatmm eſt: traſter⸗ p Apinig. ſie non eſt ar. ak.
Amn anenne ret: id municixũ ſit. In omnid AOpatoꝛes antoninus ⁊ ſeue⸗ Bamuc hes dcis na⸗
niur er quafimale vectigalibus fere conſuetudo ſpe rus reſcripſer̃t ĩ vectigalitd na oue feruntur innd
ficio.vt S.nau. cꝗ. l = õs Oðñð ſententie diffini⸗ 1 Kn
ſta. l. fi: Syfi. a iſti. nue: vt Sz. quod tmti
o obn. ger naelͤ me. canſa. ſi cu wonfia
cio vel qua.S.ſi.accurſius. 8S8S.fatis. quidam tamen dieunt eam arbitrariam. ac. Eſeen
tYactus ſit.ſ.heres vel lis a vefuncto conteſta. vt. J. e. l. fi. S. pen. 7. n Querennibus. preterea. id eſt extra duplum. N
E. ne ex delic. de.l.j. . S. ve calũ.l. in beredem. quod meius cauſs. o In ouplo. vt. 7 e.ucuatio.S. quod illicue.a.d iure fiſ.l. facul
l.quod dix mus. in fine.ſic S. wlo.ſi plures.in fi.qʒ0. qc. tas. ⁊ in hoc eſt mitius ꝙᷓ acii.furti.ac. S
V BDe rebus. hoc ad ſecundam partem rubrice perunet. .
x In vſus. I. ſuos. gc. p ſ Jmulti.quid.i.aliquid.sc. R
2à Reſcripſu.hoc quod ſequitur. accurſins. Supli actio. als duplicatio ⁊ als dupli actio.no ergo f
b Alſus eorum. ſcuicet ſuos. ac. SSS V iubet in duplum tenetur hac actione. ſcilicei ſoluere. veruntamẽ
c Suoumm. repete in vſus. quilibet eſt inſolidum obligatus.quod patet in caſu quando alter 1i te
d Sui. id eſt pꝛocuratorem precictomm. non eſt ſoluendo: buia alier totum ſoluit. Alij dicunt ao partẽ im̃ ſnrnn
ęg Emptuꝛum. ſulicet res aliquas vt frumentum. enam obligatum. vt ar. j. ve iure fiſ .1. aufertur. S.: fl. ſed quicq di- DAVunnre
fSigmincent.ſ.quantitatem rerum pro quibus nuttit. ac. cas eſt ar. contra S. av. l. aqiił. item me. S. ſi plures. 2. C. con⸗ Muntun
g Libello. i. epiſtola. ſic.C. man. pan. l. j. dit. fur. l. j. ſeo mitius agiur ex hoc eicto ꝙᷓ ilus actionibus. ſ.l. Wtri
f aquilie ⁊ furn. ar. S. e.l.j. .. quod quidem. emmneei
hb Aumcipum. als munmificum. 1 abs municipum. ſcʒ ſi non pre⸗ ꝗq RKeos. 1. inter eos qiu ſoli ⁊ ſine ſocio delmquũt ⁊ alios qͥ cum erlee
ſtetur vectigal. als mummnecum. i.ey eo fiat muneris ſiue vectigalis p alijs telinquunt. q.o. refert ſolus an cum alio velinquas.⁊ ſacit S erkrfeſe
ſtano.ſ. octaua poꝛtio. vt. . eo. ex pꝛeſtanone. ⁊ duas partes habʒ ſi ve iunſqi. om. iu. ſi familia. 1.].qd vi aut clã.ſp.S.ſi in ſepulchro. nunßtte
ſcus a terciam ciunas vel municipium. vt colligiur. vt. C. e. l. fi. er ſed videt huic. l. ↄtra.j. de iure fiſci.l.aufert.S.ſi.in eo quod ibi tinher
nota regulariter eſſe pꝛeſtandum. ſ. vecngal. pꝛo qualibet re que vehi dicit dee uadruplo hic de duplo. ſed hic pꝛiuato.ibi ſiſco ſuut iniuſte D
tur dle vns aunate in aliam cauſa commercij. nec per reſcriptum nec aliquid ablatum. ⁊ hoc ſecundo caſu refert: an in queſuis.⁊ tunc ĩ nte
nmnlitiam qis excuſatur. vt.C. e.l.ommiiũ.⁊.l.ex preſtanone.excipiu quad uplum: an in querendis. ⁊ tunc in duplum tenetur ablatoꝛ. ha V
tur tamen ille que ferumur ad vſum pꝛeſidum.i.iure eoꝛum vel ſuo vt. E. de inre fiſci. l. facultas.ſic . C. de acqͥ.poſ.l.fi. vł m. l. au⸗ min
rum ꝓcuratorum. vt hic. Idem ſi ad vſum cuiuſq; pꝛuati. vt. . eo. fertur pꝛiuatus fecit fiſco ſraudẽ hic publicanus.aʒo. a.
vniuerſi. in pꝛin. ⁊. J. ve ver ho. ſig. in. l. cenſoria. Idem ſi ad vſuz ſu⸗ xr. Conſtuuerunt. q;tum ey pie elinquentiũ: qꝛ ſolus inſoliduʒ an
oꝛum. vt ar. ff. de vſu T ba.l. ij. S. j. .l. plenũ. S. pꝛeter. JIdem his ſi cum alio qmilibet pꝛo parte: ſeo ex parte damuum paſſi. ſemper Nlnc H
que feruntur ad fiſcum vel gratia exercendi iuris. vt. C. e. l. vmiuerii ſolidum conſequitur. accurſis. lannde
Idem in rebus fiſcalibus: vt.j.e.l.licitatio.S.fiſcus. IJtem nauicula ſ[i Aperatores. in vec. id eſt vectigalibus.⁊ impꝛopꝛie pomt nunn
. . Ner
ininl

un ſnn
A
G.l
wzelſi
unangn
duſiten
W.
1 dmn
doun.

In D
loeſt etg

Lorn.ſeni
Ms. Rer
WMWI
WN

munia vrriuſq;

. J. ꝓ tribus: vt nõ. ẽ. e.l..S. j. ac.

I Mon perſonas.ſ.tantũ.qut dicas ꝙ perſona non obligetur:⁊

eſt ſpeciale qð ſuppetit hypothece.ſine perſonali obligatione. Ot.⁊
eſt ſic.J.de iure fiſ.l.deniq;.ac.

n Bebere. vt 2. C. ſine cenſu vel reh. l. fi. 2 3. e pact᷑. iuter debi⸗

zorem Jine Ee⸗
i. cum poſſeſſoꝛ
l. ſoma. a. c. x ipſa pꝛedia:non perſonas conueni
KmTns ri:et ideo poſſeſſoꝛes etiam prete⸗
vſut. hactenus. riti temponis vectigal ſolueꝛe vebe
Ees dangmk.J. re:eoq; exemplo actionem ſi igno⸗
beles nol ibi c rauerit habituros. idemq; reſcri⸗
guuꝛ heꝛes ſolne pſerunt pupillo remittere ſe penã
ltaa lenatarlo commiſſi ſi intꝛa diem triceſimum
et non a fuco: et vectigal intuliſſet.
3. ve paci. I. ep⸗ Kaudati vectigalis crimen
tred arecck dqdg heredem eius qui fraudẽ
conrraria. Jem Ccontraxit: cõmiſſi ratione traſmir

titur. vnus ey
heredibus rem cõmunẽ cauſa ve⸗

ſut hec vera niſiin
oꝛe publica au

moe enec cirgalisſt ubripuit: poꝛtiones cete⸗
enbura non ⸗ ris non auferuntur.
dis reipu.1. i.iin pPpP Alulus.
fi. cur. Icitatõ vectigalium:que ca
x Habituros. lore licitantis vltra modum
ſeilcet poſſeſſo⸗ ſolite conductionis inflauit:ita de⸗
res toum bm g⸗ mMum admittenda eſt: ſi fideiuſſo⸗
litates contraca res idoneos et cautionem is qui li
et fidei: vt. C. cõ

citatione vicerit: offerre paratus
iudici.l. ſi rrs. ſit. Ad conducendum vectigal
et. C. ve euick. ſi
fundum. et 3. ve
act.emp.iuł.S.
item reſcripſerunt.ac. L D ð
a Cõmiſſi. id eſt delicri ex eo qð non ſolni vectigal. vel dic com
miſſi.ſ.in ſſcum:nam non ſoluto vectigali vel tributo cõmittitur
res in fiſcum vt hic. Item ſi omiſit ꝓfeſſionẽ niſi ſit miles:vt.C.
ůe vecti.⁊ cõ.l.ommbus:vel quia illiciia trãſuehebat: vt.j.e.l.co
tẽ. S. vnninus. Item e dicit remittere: dic hoc ipo ꝛure: ſeo videtur

ꝙ per reſtitutionem:vt S.de no.ſi ex cauſa.S.pe.que eſt contrs

ſed ibi in adulto hic im pupillo.vel dic vt ibi. ac. . P
b Intuliſſet. ałs iniuliſſet. ſcʒ pupillus. ałs intuliſſent. ſcʒ tuto/
res:⁊ facit dicia.l.omnibo..j.l.pꝛoxis.e
c f· Raudati. a publicano: vel ſecundo ab eo qui ſoluere ve⸗
bei. accurſius. dð
d Tranſmittuur. ałs tranſmitti᷑ cum non: a als tranſmitt tuꝛ
ſine non: ⁊ m pꝛmam dic non tranſmitti᷑ niſi quantum ad eum
peruemt:vt S.e.ſi publicanus.in pꝛin.vᷣm aliam tranſmittitur.ſcʒ
inquan tum peruenit vt ibi dicit: ⁊ ſic m publicano decedente.ſed et
poteſt intelligi ſine non ⁊ cum non de eo qui debet ſoluere vecngal
nommne alicuius rei ⁊ eaʒ ſuppꝛimu vt no exigatur vectigal.a ſᷣm
hoc ſemper dic ratione cõmſſi.id eſt delien:vel defert illicitas mer/
ces:et ſic fit ommiſſio in fiſcum ipſo iure et tenetur heres ſi rem
illam poſſideat:vt.j.e.cotẽ.S.illicitaruʒ ⁊.l.commiſſa. ⁊.C. e.l.ij.
et ſᷣm hoc ratione commiſſi expone. id eſt rei que commiſſa eſt in

7

ſiſcum.accurſius.

eVeredibus.ᷣipſius publicani qui fraudem fecit ſuperion cauu.

ſed hoc caſu non fecit:vt S.dixi vł ipſius pꝛuati qui debuit pꝛeſta
re vecngal:vt dixi. ac. E

f Cauia vectigał. id eſt rem ſubripuit heres que erat cõmumns
cauſa vectigał. id eſt quia ex ea vebebat pꝛeſtari vectigal.ſubripuit

dieo vi ſibi ſoli haberet: ⁊ in hoc differt a ſequenn:vbi ſubripuit ſo

lum vecugal non ſoluendum a non ſoluit.vel dic ſubripuit rem cõ

munem cum coher edibus cauſa vectigał ſubijciendi a non pꝛeſtan
di: ⁊ hoc expꝛeſſim apparet: ałs pꝛeſumeretur cauſa ſue parns feciſ-
ſe vi S.ꝓ ſocio.l.rei ↄmums ⁊.l.meruo.ac.

Sed ſi vnus ex pluribus

us extra oꝛdineʒ plectũt᷑.alteꝝ em

Doꝛtiones. quas habent in re: ſeo ſocium etiã furti p ſſunt con⸗

⁊. J.& regu.iur̃.l.nõ debet alteri.ac.
lIcuatio.ałs locano ⁊ ałs licuat io.ac.

K Parut ſit. ſie
ẽð em̃ videt᷑ pſeueraꝛe
inuitus nemo compellitur:et ideo

impleto tempoꝛe conductionis li⸗ I Ad aducendũ.

uemre:vt S.pꝛo ſocio.l.rei omums.⁊ facit.C. de pems. l. ſancimus.
i

vr. J. de reg. m. qc⸗
quid. c.

Aoduʒ. cum modus eſſet. xl.hic qumqginta inflantt. ac. =W

. —. „ ellit. ab inino e
cltatoꝛes alloquencli ſunt. Tici bſt facto ſic quan
tatores vectigalium ad iterandaz qᷓ; vt. j. e. cotẽ. F.
condnctõnem anteqꝙ ſuperiori co⸗ u leo n uluo viet
cOnn !1 P Di ed⸗ coꝛrigi vt ibi dices.
ducnoom ſatiſfaciant: admittendi accuiſiss.
non ſunt. Bebitores fiſci tem⸗ m Impleto tem⸗
.V RE HH poꝛe. qð eſt trienni
q; reipublice vectigalia conducere um adminꝰ vt. .
prohibentur:ne ex alia cauſa eorũ etetia o.l ii

debita onerentur: niſi foꝛte tales
fideiuſſoꝛes obtulerint: qui debi⸗
tis eorum ſatiſfacere parati ſunt.
Socij vectigalium ſi ſeparatim

n Alloquẽdi. vr

Dulcant. ac.

. li⸗ liigatoꝛes als re
partes adminiſtꝛent: alter ab alte⸗ uauatoꝛes nte l
ro minus idoneo in ſe portionen (aores. aerpoe.
traſferre iure deſiderat. Quod conductoꝛes: re
TYIIIIrir„ . raE aarriz S8. act.ẽpti.l.ve⸗
illicite publice vł pꝛiuatim exacti ces tel men en.

eſt: cum altero tantũ paſſis imuri⸗
am exoluitur: per vim vo extortũ
cum pena tripli reſtituitur: ampli

2 ſic omnes lr̃e ad
idem tendunt. ac.
p Superioꝛi. id
eſt ſuperioꝛis rem⸗/
poꝛis:⁊ eſt rano qꝛ
ſemel malus ac. vt
J.œ act᷑. ſicui.S.ſi
tamen: 2 facit. C.
ſuſcepto.⁊ archa
l. neminem. 7. j. l.
cpx. i fi. .
s q Bebioꝛes. one
rentur. facit 3. ꝓx. S.⁊..de fal.l.j.S.tutoꝛes:⁊ de mu. ⁊ ho. reſcripio
S.debitoꝛes.⁊.C.ne tutoꝛ vel curatoꝛ vel con.l.j.ac.
r BSebiiis. puamis. accur. K H
ſSocij. ſeparatim.duo contraria videtur pone:e:ſi enim ſocij erãt

vtilitas puatoꝝ: alten vigor publi
ce diſcipline poſtulat. Eaꝛũu reꝑ
vectigal: quaꝝ nũꝙᷓ pꝛeſtitum eſt:

quilibet alteri tenetur cõmumcare:a ita poꝛtiones tranſſerunt᷑: vt S.
ꝓ ſocio.act᷑.S.nõnunꝙ;. Rñ.ſocij quidem erant:quia ob ↄmune luce
vno ↄſulio vectigalia ↄduxerunt:po ſtea tamẽ eis placuit vt diuiderẽt

nira ſe vectigalia ⁊ ſibi qmſq; lucraret᷑ ⁊ ſeparatim adminiſtrarent

ideoq; quaſi fimi:a ſocietate neut᷑ poꝛtionẽ eiꝰ qð querit dare tenetur:
1 facit.C. de di. tu. l.ij.S.j.⁊ Gm hoc ſi habeas idonee non habeas.ſ.
non iuꝛe. ſi aũt habeas idoneo nõ habeas.J.nõ iure tenet᷑ ac. Alij aut
hñt idoneo a.j.ſine nõ: ⁊ tũc dices dimiſiſſe admiſtratoeʒ nõ vt ſocie
tas eẽt finita:⁊ tũc eſt ſic.C. di.tu.l.ij.in pꝛin.ac. MUM
Poꝛtionem lucri.

u Duoo illicite. publice. i. a publicano q publica auctontate vtit:
7 hoc dico pu. vel pꝛua. 9q0. ac. ä OUYMVMD

x Publice. ſ. puta rapiendo. ac.
a Pnuatim. ſubripiendo. D
b Exactũ eſt. ꝑ vim ↄpulſiuam vt differat a caſu ſequenti.

c Tm. ſic in duplum computar᷑: vt ⁊ S.e.l.j.in pꝛin.⁊.l.hoc edi⸗

cro.S. fi.⁊ S. pꝛox.

d Der vim. l. ablanuam nihilommnnus ex hoc ecſcto agi poteſt: vt et

Z. e. l. j. S. vnde querttuur.
e Reſtituitur.per aci.vi bo. rap.

fReſtitunur. ſ.in pumo caſu.lI. quando publicanus vel qui debet

ſoluere tributa.hic quando vnus ex heredibus.

g Pleciuntur.ſ.i fiſcum vel coꝛpoꝛaliter.

H Piernaneehrrik ablatum.
1 Pꝛiuatoꝛum. ſ. pena triplisꝛs.“
K Alterum. ſ. extraoꝛdinaria pena. 1 nõ. publice dici: ne maleſicia
ſint impunna. vt ⁊ S. ad. I. aqui?. ira vulÄ.s.
IEarum.pꝛeſtitu eſt. vel quia nõ vebuit pꝛeſtare. vel qꝛ Hſcripea eſt

ſi velint uerum cõ

0 Licitatões. al's

non erat mnvr eos ſeparatio adminiſtrationis: vel ſi erat nibilominꝰ

4,

. 4 *
”

non preſtatio. vt dixi. S. e. ſi publicanꝰ. S. e reb.eſt tñ ar. 5. C. pᷣ⸗

ferip. xxx. an. comꝑit.

m Conſuetum. ałs ↄſuetum æ ałs ↄſttutum.

I Indulgentia. i. gratia.

o. Alius.i. publicanus.ſ.ſucceſſoꝛ pᷣmi ↄducentis. vel etiam iple ſi

nõ ſit tempus ſue

conductionis ſini

tum. ar. C. agri
co.a cenſi.quemad
modum.. ſed ar. j.
EC. ð vſuns. adueꝛ
ſus. pena tñ ceſſat

Abter indulgentiõ5

vt. j. e.l.fi.S. ſiqᷣs
ꝓfeſ. ac.

p E rxercere. pro

tpe ſuturo.ac.

q Res exercitm.
plene dixi⸗ S. eo. ſi

pubuicanus. J. j.
r Eiſc. facit qʒᷣ
dixi. S.e.ſi publica
nus. S. j.
ſ(Abercatoꝛes.
conſueuerunt.pu⸗
ta fructus pꝛedioꝝ
fiſei que emunt.

t Immunitatez.

nam bene ſoluunt
vectigal.

v v Ecngalia.

cCcuratori.

reipub. vel fiſci vl

ceſ aris.

x Curie. decurio
num vel curiali.

7 facit.C. noua ve
cu.p totum.
a CLoͤſtituere ſ.
e nouo vt cum eſ
ſet aliquis pons ł

„poꝛtus pncipis ꝓ
quo non ſoluebat᷑

vectigal.nũc ſi ali

quis de ſupᷣdictis

velu oſtituere cer⸗
tum vectigal non

poterit ſine volüͦ⸗

pꝛeſtari non poteſt. quod ſi pꝛeſta

ri conſuetum eſt: indulgentia pu⸗

blicanus omiſerat: alius exercere
non ꝓhibek. Res exercitui pa⸗
ratas pꝛeſtationi vectigalium ſub

ijci non placet. Fiſcus ab omm

um vectigalium preſtatõmbo im⸗
munis eſt. Mercatoꝛes autem
qui d fundis fiſcalibo mercari cõ⸗

ſueuerunt: nullam immunitatem
ſoluendi publici vectigalis vſurpa
re poſſunt.

Ermo.
Ectigalia ſine imperatoꝛum
peecepto neq; pꝛeſidi neq; cu
ratoꝛi neq; curie conſtituere: nec

precedẽtia refoꝛmare: ⁊ his vel ad

vere vel dimmuere licùet. Non⸗
dum ſolutis vectigalium penſioni⸗

bus repellere conductoꝛes necduʒ

etiam tempoꝛe conductionis com⸗

pleto: vel ab his vſuꝛas ex moꝛe ex
igere permitti?.

Aulus.

PSPtem ferro ſubigendam ne

ceſſariaʒ hoſtibus quoq; ve⸗

nundari: vt ferrum 2 frumentum
T ſalem non ſine periculo capitis li

cet. Agri publici qui umperpe⸗

quib hoc mandaueꝛit.

ijciunt᷑ ferro. qñq; ſerrum coti ſubijet᷑. bas non debʒ qms vendere

„

—⸗

ij. . C. qᷓ res venire non poſ.l. pe. a.l. fi.

hoſtib ſicut nec ſrumentum vel ſimilia. vt. C.q̃ res expoꝛ. l.j. a.l.

lIVgri. imperperuum. 1. qdi ſoluat᷑ vectigal ⁊c. a hi dicunt᷑ ve⸗

cnigales. vt. S. ſi ager vec.l. j. ac.

tuum locantur ab actoꝛe ſine au⸗

ctoꝛitate principali reuocari non
poſſunt. LBominus nauis: ſi illi

cite aliquid in naue vel ipſe vel ve⸗

ctoꝛes vel conductoꝛes impoſue⸗
rint:nauis quoq; fiſco vendicatuꝛ.
ꝙ ſi abſente wmino id a magiſtro

vel gubernatoꝛe vel aductoꝛe aut
pꝛoꝛeta nautaue aliquid factum ſit

ipſi quidem capite pumũtur com⸗
miſſis mercibo:nauis autem domi
no reſtiruit᷑. Illicitarum mer⸗
cium perſecutio heredem quoq; af
ficit. Eam rem que commiſſo
vendicanda eſt. wminꝰ emere nõ
ꝓhiberur: vel per ſe vel per alios:
Aui ma
ximos fructus ex redemptione ve⸗
ctigalium conſequuntur: ſi poſtea
tati locari non poſſuntnipſi ea a pᷣ⸗

onbus penſionibus ſuſcipere com
pelluntur.

Apianus.
Vante audacie quanteq;
temeritatis ſint publica⸗
noꝛum factiones: nemo ẽ

qui neſciat. Idcirco pretor ad
compeſcendam eoꝛum audaciam

hoc edictum pꝛopoſutt.

m Abactore.

als ab actoë alłs
a curatoꝛe.⁊ ſem
per pomt ꝓ ꝓcu⸗

ratoꝛe ceſaris.
n Mon pñt. ſi-

ne cauſa. ſ̊ cum
cauſa.vt ꝓpi ali⸗
quem iumultuo-
ſum poſſunt. vt

3. C of. pcu. ce.

l.fi. ⁊ facit. l.j..
1. q30.
)% Bomm?. ve
vectoꝛes.i.qͥ ve⸗

hunt᷑. æ dic ono

ſcienne.
p ADagiſtꝛo. i.
ab eo cui totius
nauis anchoꝛa ẽ
mandata. vt. S.
e exer. l. j. S. j.
q HBubernato
rem. qui partem
nauis gubernat
cpreta qui ſedit ĩ
ra. i. in pma p⸗

le nauis. nauta

qui nauẽ guber⸗
nat. vt. S. nau.

r Mercih. in
fiſcum q̃ ad eos

ptinebat. vi. .
e nau. fe. l. uj.
7. S. locati. l. ex
ↄductoꝛe.S. pe.

tate pᷣncipis. ð
b Peꝛecedentia.ſ.vectigalia.ac.

eNRefoꝛmare. cum vt pꝛius accipiebat ocrauam ipſins mercibo.
nunc vult in pecuma vel ecomra. ⁊ ſic refoꝛmare.i.in aliam foꝛmam

ponere. ac.

7 ꝙ ſubijcit vel diminueꝛe dic econtra. ac.

d Addere. vt cum ſoluebant equo ſex denarij.nũc vult ꝙ ſolidus
e Mondum ſoluus. ſ. publicano vm vmum caſum vel ᷣm ſecundũ

dic. ſ. fiſco.

f Penſionibo.ab illis quibo locauit.vel dic publicanis. qmi condu⸗-
xerunt a fico. ac. .
g Repellere. ſtaum ex quo ceſſatum eſt in ſolutone. at in eccleſia
expectat᷑ bienmium.vt in aut᷑.de ał.⁊ emph.S.ſi vo qs. vel foꝛte hic
idem qð in eccleſia.vt ar.C. de ſacroſan.ec.l.fi. ⁊ hoc ſiue ſic condu/
ctoꝛ ſimplex ſiue ius habeat in re puia emphitheota. ſecus auteʒ in eo
qͥ a puato habet.quia tunc per trienninm ſi habet ius in re puta quia
ſu emphitheota. ałs bieumum expectat᷑. vt. C. cæ iure emphi. l. ij. in

fi. ⁊7. S. loca. quero. S. inter. M
h Permuut᷑ publicano ⁊ ſic m hoc publicanus locauu. ſ̃ poteſt 7

aluer in hoc.S.poni caſus.ſ.ꝙ publicanus qͥ ↄduxit aliqᷣd a ſiſco nõ

ſoluit penſiones fiſco. vñ ſiſc poterit eũ expellere. ſm hoc ſcõm ex

ponas pmutti qð eſt hic in lr̃a.ſ.. fiſco.
1 Permitut᷑. publitann.

k c Otem. ſubigendam. als ſubigendam a abs ſubijciendam.

ſunt cotes lapides ad acueudum ferrum neceſſarij. ⁊ qñq; ſub

Reſtituit᷑ q; non poteſt dici ignoꝛans deliquiſſe. vt. j. ce acn.
obli. l. ex malencijs. S.ſiquis c. ſimile huic.S.in auti.de eccł. ti.S.
ſiquis in ſua.ſed ar. j.C. æ ſal.mo.l.j.S.wmꝰ.ſ̃ ibi ſpale vt ſola

negligenna puniat᷑.ac.

1Hilicitaꝑ. heredem. ſtc. . e. omiſſa. ⁊ pone hic caſuʒ vt ibi notat

ſed 3. j. e.l.fi.S.pene.ſol.vt ibi.
vV Eam rem. ↄmiſſo.i. ꝓpter ↄomiſſum. ä
x Dñns: quõdaʒ.nam qð ↄmiſium eſt ſtatim væſinit eſſe eius qᷣ cri
men ↄtraxiu.vt.j.e.l.omiſſa.a ſic bene poteſt poſtea emere ꝑ ſe vel

ꝑ alium. vt . S. mandau. ſi madauero. S. i18. cm. ſic non obſtat. S5.

ME. œ pins fugi. lI.mancipia. imn ſi.
a OQm maximos. tanti. ſicut poꝛi. ac.

b Poſſunt. ſ. vectigalia.

c Ipſi.ſ.vt emant rem ↄmuſſam in fuſcum. .
Compellunt᷑. contra. j. xæ iure fii.l.iij. S. cum quinquẽnium.
Sol. illa hanc coꝛrigit. vel h̊ de rigoꝛe.illa de eqᷣtate qð in idem re⸗
cidit. vel licet ſu inbumanum vt ibi. ſuſtinet tñ vt hic. vel hic ſpale
Ipter frucins maximos quos pceperat. als ſecus. vt in j. S. eta
no. S. j. 7. C. Ioca.inmitos. a facit ꝓ hac. S. locati. ſi vno. in pnci.
Item videt᷑ ſemꝑ inunus venneri.vt.C. locati.ſi cum hermes.ſed

ibi ſponte remanſu in ↄducnone.

e q Aante. factiones. 1. oſpiratõnes in malum.

f DhHiopoſuit.ſic. S. e, l. j. S. dixerit. ⁊ ſequentia vba ponuat᷑

æ 5ben. emp. ſue rei. .S. man.l. ſi madauero. S. ſi hi quox. ar. .

5
5
MN
e
1

(.5.

Mt

n
lur
Cunli.
Drectot
1N
Grpe⸗
el .
zerg
.
G
ren.
cnti
ls.
lwaler
1
er
ſlt
deli⸗
W.
R“
Non.
erhᷣ
rtc
nun,
P
toneſu
Phenne
onie
ſrnt
1 L
ls, rin
Ulsſ
Wm
Cleti
eſa
aun.

ſoluik ceſus. vel
. ſoluit ceẽ ſum.
mercis illicite c airaie Reg. ſtpubicanus
galis. i. mer vectigal fm us. vt dixi. S, eo⸗
. e = ſect, oꝛdini ciuita Cömpem.
- eguiin fiſcus. f .orem. 8. .
cit. 3. e. 8 qr meſt. bi. ſi etit in zluibet
anter cum d lbetier. tn ecber d eſ.ne.5. de A ke ſſum L kanch in riiber
mat e Sumnl⸗ ae dr er⸗ gonedcie ſolum. az quod ece n cri — er
Den litione. ſpecr entum pl⸗ nox. ne untur. naz u t. als ſin .
lie 6 Deditione s 1pam vt ar. 3.x ttuntur.: mt eius eſſe qunc erta venchidu te
Bunlte oerg och eſt. m mittunt ſimt eius rei ve meran vr nares, v
1 Sam vtroch I m de miumqᷓ; — neren v⸗ he
inane⸗ 2 P am idem im licanoꝛum eſt: ſtati ſit: womin com⸗ netu blicanns.
duo. nam! ſ.mi a puplic ſi dam e miſit: pter c 3 l. ſi pu . de eo
Opeꝛis f. milia p . ſi dam men com . turzea e⸗ 33. ad exhi. b
Pmnr. ſterio. .ſa uod ſi fa cetur: item lad n galis cquiru duerſus q 8 t..2 ſic non ob.
demeie v ublicam. ₰ eciſſe dic it: 7 hi: ctigali o ſicut a ſus he⸗ J.ſ. bucanno.
1 Puhbli l..8. im feciſſe fecer lbe⸗ ſſi pſecutio ſicut aduerſus he⸗ Aen keen,
Eunen cit. S. e. ti. furtu miuriam n exhi miſſi rem ſic? 3 Pn. 27. l. fra
N cnnilus⸗ um per in rtinet: no e dedi bet poſſeſſore p Adpia. n bccur.
ntne b „ n ea res pen ne nox li etit. Lp n. accur.
Nuſt ſEd Hi. quos eg n wminum ſin . Familie redem comp l 3 cotoꝛi —MUD
ſe m ito fo⸗ buntur: in n dabo. llem fa inſule crete⸗ erat Eſar. crete
ugn loca in auin ne tione iniium dl hic ſerun ſt. ſecd Eſar anen legem ita an noſt 3 c eſt nomen
R one ieuen. appellatone! ndum eſt. locaret: toꝛem nule. gac.
nepſin dr one ſeq̃nt lo⸗ gutem tineri ſcie lienus vᷣ⸗ 98 er redemp la creta e l9
ain exp Prerarta l iliam con blicano a tur: foꝛ mns pꝛet teʒ ex inſu lto: b Z0 res ex⸗
ehe. , . . to: vnde co
uiuliß un hzʒ. vrue j. m na fide pu ntinebitu im neq artias cotez eue auellito: c3 nk.
dreeran. pr. . aſi bona fic eque co nq; en idus m imiton tiby añ egenn l pa
directun l. eum ſeruit: eq dge. pleru dr ope, to neue ex ſta co Tegem
R e ver. ſig. xi. 5. uus le la fide. p hmõi op foditon uis onu e pꝛofe ¹ m.
Wiini rrSre cao. ta ſeru 2 fug bo habent: el u cun artias ex pe otum erat: rr on untoten.
1 5. ex qmbus 6 vagi a ſcientibo ꝛhoc edictũ idus m relata in p martias ⸗ mus :n.
at mal etaua.2. ris etiam ber ſeruiat: iantem i a vemo ſt idus 14 1 Beunenn
nns m ren. .fi. e. C. 7 babz. † vectigalia hñ m ꝛat: conſu ruas exin den nsel du.
win e ſacroſa locum i publica H” Plecta e oſt idus m iderentur: d nibr viuuafn
demli l. fi. ac. autez dicunt qu Aius. a legem p exiſſe Vi ui nor ſis bnechum
Aunmn Derehre pad cta. 9 1 ir ta cotes quoq; ꝗ „ſequetee vies
dit. pu condu nas ve la cre oꝛtu lus inſule ſequ nantur
a ganne ctiolam. Ed hi qui elc nas 7 me telarta nel. aer qui ante ſig wnon ſequ
N ac · 7 cre licano⸗ in inſu tamen eun oꝛtu ribv. ac. i.ex
Miumnn i, malam ri. 5. renas 7% t: pub — .4 1 . erentit ctus ex p Poꝛtu. tes
4 q Libera o. i⸗ haben 7 ſiqᷣs ſſe videren profec n inſu lo och vnce co ,
4q electio ducta eterea ruas prote ſtate in lo loco k. ac.
mamid denn i. ſed corra talla con t. Pꝛet blica cu idus ma tempe ſſet. olligebank de.
n Krzu. F· ſt is. ſi. ſol. loco ſun tuʒz a repu di⸗ relatus let: ſi inde : p red tehen
lKnmg 3. e.l. j.S. rum conduc 5 et:hoc e eſſet *27 ctus eſſet: feciſſe: 6.mrerroga r. 7
un 3 Nhan Nrl. miäun munat hab Siue burez lam Nand nn legen/ ote⸗ ti vonueer
n. m fact habet. el m on itio euecte c ec ſic qꝗ e in
min A. R nce anng e locum ꝛium v n lam nauis ꝓ ſtans de ltn⸗
DN x hoc eche bu tum m ꝓpen us: tæ⸗ terea ꝙ ia oꝛtu lanus. Pon an vadetur.
Kni ex! a pu dit ſerun it ſeru pte m ex p Artia é haexne em. i.
1nl/ dar contr vendidi elenam fug tam factio ent᷑: cu m dus & k ontra leg
ſnn⸗ er eumn. miſit vel ena ne qui tam fa en r nec vendendu m pacmmn. epetit
ſanrſennu nebut ſerui nom buit. qui demnen eſſct. Mterdum zur in cõmiſſu e bart
rart eſt anna neb liam ba d ume ſeruus qu 10 3 wm breut qt 8.1. R⸗
dene e.l. j. in ſam famili rit: vidẽdun i ſuo eius ſe eſtimatio a an Relatus.
18. Vt. S. ceſſe ſi fact : eon erus 7 4 tus.
prinn ucceſſori⸗ ſi ſeruus teneat do faemttorem ceciderit: in em leue 18 ſeru⸗ Po ynſniam.
. Su erſalu⸗ blican o quia eiꝰ anda ipſ. runtc ret: r mmn. et
dus. vnine here⸗ ommherſeg dn⸗ ndi: nec wlus no n 5 rentſſer geſſiſſe dice Loriun geer
bus. ſed enle nomuͤn bʒ exhibendi: liberari. toni vmin enire non w ſt idus mar te
alerng en. ve non habzʒ ebere eum tuam da ui actum idifſet: ven bitratu po mtio. i. an
man 8. e. ſi pu inte cactionem p ſucceſſe momino eo vini bol edari. tie. S. w epenſu⸗ n.
aonbitet mmiſ⸗ 8. ——— ectiga al⸗ em nota. calus
Nad ve 2 done bu nmn⸗ d beredem tral⸗ ex hoc. S. ſi. 7.l. j. It
güsi Aimn Bel aner mi en Een d .
md r werung⸗r F. H dmiſ. HH martij.ac. vt. E.
giun: §. womin vel lia. F. fi. 7. . we a one Euecte. ante idue ancipia moꝛata. ſnt
ſtnm⸗ 1 ier val M . ectigalia ſi. ea wper mn v Pꝛolſecta. dendus a neuo nanagian ö. ni n.
Snge pone in 7 boc luto. vt. z. e.l. vt logaru al vt vebet. nn ſce x— erdum. ven in loco p ns eg ſuꝑ otiens. S. Fui.
breo e ſor laan rers wi⸗ veet rtnium d , a e ren ſun in 1 eune e.l.S. uotiens 5
dieo vec Ttsm hr vel quis non p eſt vectiga 7 ipſo iure 1 eſt a Eec l.j. vel qe do cauam. Wi. . .1. .
tu. ſi tiege flann. 5 oremn poꝛtionis. ſi ſco. pꝛo quo b puus ſehern on ſoluit o . . ac.
. ntuin eeo enln ma⸗ denzoera eonmrkn Rs d gielionen omitn. ac. a vba cum his ac.
fit com de geſie m ron miſſa ſolutio. v vec. eſt. a fifco. na.
nzuft n ſan hfeni i e eltgnitt impator
SS om . 3 heredem ein miſſam i na. 7.l. impatoꝛ
Zinaanr ͤ ewemrei D
5 b Statim. ipſo in
muſah

als
aliter dz. quod al
iquid ſpãliter
go actus aliquid 1
ne er .
,1. fiſco. ratione
Dari. 1 fiſco.
b .
inceſtis
m aut,

3

4Al geſten Lrid Fl Gftctt “
„ ſn
S unt plana ommia. vel dic ñis 12
. enter 2 ſic ſunt plana omma. vel 3
. 3. de of. preſidis. l. fi. Item ex bostert arbitrio boni . vr. b, iuris gl erornn m. 2 fa. ig. regula. S. fach.
non diceret. vt 7. Z. E. de pe. he.l. fi. in ſi. Sen enſtinnare. wa⸗ 159. Lo. a ſi pnpillus. S. pſcribere. buandum. vel venis hic eſt in
q̈ non eſt als. vt. . Feisemkenn Not,Fi shnteveeeſ. RNdae. . ic hoc ſpole pter rigoꝛem iurs obß⸗ ius naturale vel i
Sie dae oime Kc. Sew ierſ.i wa⸗. dolfn ek. .ef. , vil dic ho qſ in quo nõ g⸗ n.
Pꝙ aliud ꝓ alio ſerr peeli. J1. mitnt errare. vr
Pnleriten un do ans relcripſe L. ĩ ius vocã. ni⸗
leſuget wmnus 1 epiſtola re marcus ? c npura ublicano 9ö5 aeueer bor ki
ð ummeoleſiu⸗ ier wnr: non nit manſgrechentemeec = i
Wale el⸗ ni ſi : ar. nrrurit 1 nye Pſcrt. an. ſiẽ 4
aberep bud ſerp ſerunn idroGabanur in com⸗ ulun ihaneno ne weipiat bie r z 1 ,e
nrſchotagt ifiſc nus lner er 2 iſſe: ⁊ aut vxoꝛem coꝛ 1¹ vaccn volentes. pecies per . i 1ol
.elomnnv. miſſum mini dicatur: aut aliuh pr ntes od vectigal: cinnamomũ de igndrannibd h
7. C. de wna. cen⸗ rupiſſe w 6 gdamiſiſſe: vt cogno⸗ tinen m piper album folium 7 BApter ignoꝛs nu
ala ſ. Hu⸗ quid S 2: ſi in bis cauſis piper longu folium barbaricum nam eceu ften
ſe a⸗ eu oꝛ ⸗ ſert irns ſir; eſtimetur 2 ad “ũ Pin⸗ dalot ainn coſtum ca⸗ fraree ereic 1
A deked⸗ nan wrnino tradatur. Idem Kurnbman⸗ nardiſtachis caſſia rar e wn
i Eauſis. ſupdi/ daurſeteryo aamonmns reſcripſe ſromom xilocaſſia ſinirina am⸗ ninaebtet⸗ nus
omper tus i. munt aſphe commuſis res pe⸗ Finommm zinʒiber malabaſtrum x Dun . ine Vo
bner euli ares non eſſe in eadem cauſa: aroma in dicum galbane laſer al⸗ ecentenen 2
inatſe lere roen uiſi hoc quod pꝛopꝛio . In a onſ ſargogalla omerabicum aks dic. 1 Aranſe⸗ ue
8. pr. K. c. 1111 l incideri o⸗ loci omum unmem..
5. Pr. K ge. auſam ↄmiſſi inciderit. cardamomum xilocinnomomun
m Zradar. naz gu õõ cta pꝛofeſ⸗ 9 . meſtie funces .
ex hac cauſa mõti tiens quis iſhe veneli h vſu opus buſſicum pelles hauluel in à Kuſtodtien⸗ Pblicun
eum dare porerit ſus non fuerit ſiue venalial pelles babylonice ebur erri dum. aks oſtunẽ ün m
vñs. vt. j. de V. R lia: in pena commiſſi eſt: ſi tamen dicum carbaſum lapis vmuer ſus Ddum. gc. tes. i. Ceunee
nd nbee⸗ nonieta mancipia fuerint: non eti Pmunharitpa ſardoms ceuramuuʒ E fach nn
E big⸗ Jamn o, am veterana: ſan len deletane hbiacynthus ſmaragdus ange Senes nta⸗ N
ter. S. fi. o H eruie⸗ rGEs . eiim lem 4. ſito
rertt eum rorqre que anno continuo in vꝛ ia n⸗ ſaphirus callamus beꝛillus c ien noleandew, .
vt veritatem eru⸗ runt: nouicio autem manc Pia opia indica velaſartha metaxa beat pſtari vecti⸗ ſauer
t⸗ cum t fannlin ⸗ unt:non r:que anno nondum ſer o s ſerica vel ſubſerica velatincta gal. de qug loqt. umn
res meliꝰaperian: telliguntu que anno fuga ſunt: 4 ſtis ſerica v fi s m L.e. l. ij. 2 u utia
tur qᷓ vm gerunt uieruüt. Serui qui in fugat ſi carbaſea nemaſericum ſpadone nmna. cenſualibo. a lomm
e Sien dino n comnnſſum non cadunt: cum ſi dici leones leene leopardi panthe⸗ in aut. de 1.§. ngatet
re. l. aſenſu. g. ſer, 1 wmini fines egreſſi dura item a pecoꝛum lana Pn. §.coges. . Cants
nis. qadminiſ. ne vo untate wmim libo conſti⸗ re bpurpurg item a! Si pꝛo- Hõõ nulliti
ru. ler d. de une ſunt: ⁊ hoc ita principalibo conſti⸗ ſuccus capille indici. br0o/„ rerliibn ſain⸗ nmn
mer. f. S. lem ſe tiomibus cauetur: ſicut diuus q; pter neceſſitatem aduerſe tempe⸗ ial. e de no⸗ D
n Zaͤem diui. bins ſepiſſime reſcripſit: ne inquit e expoſitum onus fuent: non ua. w nercede n
eẽ. ſic de hen. em. D teſtate ſeruoꝛum ſit intus hoc commiſſum vindicari NX
Zuokens. e ent Pelgwrant ⸗ wminis in fg⸗ Wbert hoen reſcripſerũt. Biuꝰ MWten
Iij. ac. pel! Brmt. 2 *—ο e 1 ”MWB
M ſe tradendo Preſter Wmnae le q; pius Sõ e Speces. ad ,n
—— e. ce P tatem e *°% 1 vectigal. ſ. ſũt he lmaun
o HDuonens. no ſubtrabere E us eum in lækiam era eſſ ſſet: . m cngal.. B
SS n i et: 1 in ſ o non hbñt qᷣdam un,
fuerit. i. nõ ſuerit raſſe dicat: nihilonmmn 6 ; cauſa moancipia duxi = §F. z cum pdi gin
ana erdir penam vectigalis incidere nogg loghleſſone erralletinn önoſtendn e d
begt ob bocem acranus conſtituit. Biui q O—̃ ”M Konuf tgaß a
brel .. ”ßMB mt᷑. fed ex ommba. vi. C. e. vniuerſi. ß gratia xe Anun
a ſi ad ipſiꝰ coꝛpotuen oenr ann rerunt via vi ar. Lj.S. a vuliggo. ut
Aſualia. quibo vteret᷑ ad pdia colenda. ſecus eſt in alijs rebb pli te bis 8 s gariofoll. Alo
Erelierwnn .e V. ſig. l. in lege. 2 no. ꝙ ſec al v. E e.cl. d Folium. fron Sluonac equos.ac dinerſis acre
m 27 YVl. J. .1A. 24.0* aſte cct1 *VleEEele ane. vngue . . ig er lar,
aa vfum wpurar ſun vel agror. p qb; non piſtak vect . . Saldanan ſcſum hommes wꝛemmre. 7 nota. qna de di urti
vniuerli. a. S.e ſi publican 15 Rien ſubiecti ſepi pᷣſtando vectigal fnoccti⸗ dici. accurſius. H ð kaſttotn
Qeterana. P qb⸗ ne mm inu ſtari veciugal. in loco phibit. facit. S. e. l. ceſar. accur⸗ lleencſ
ꝓ eiſdem ſepi? emptis foꝛte n0 ui Kiwi⸗ miſterio ſit. vt. S. de echili. — Si pter. expoſitum. m loco ꝓh 1t0. 7 * . “ lienn
ch oruct e rGsrern ie vereiner qoẽ lin rke re ſus ſonminns. xxv. an. vi. EC. de his qui ve. eta. impe.l. fi. Sc tn⸗
eck. non vrger lenda dẽ bᷣuos. vt inſti. . 8. etatem. xxv. an. vt. C. Mng,
dus Fien o logarndens Rem oereer aliꝰ alb⸗ Ren Nen⸗ cur donh, ſenolle pre ſtare veengal cum non deberet cnin n
bie . 4 nallus en tiuakur e kiet vaeſreanla vmatte imn v. ſig. l. in lege. dixi. S. e. F. quone rune
e.S. diuus. ſo. vt ibi. vt. C. ſi puus e 1. vement. l. j. . ij. S ſu cum mino⸗ t Zengn
l. vone exemplum. vt. C. ſi nus expoꝛ. ver j. 7, B. ens. accur. integ. reſtitu. cum geſtum ſi cum min Un⸗
ſ S Rr õ rõne n dl. adt. i Fu⸗ b. . 78 k Zmnsſenamm Per n mten reſt ſi ex cauia. . pe. vel ipſo ure
man. cum Fu. 2. 7. e acq.poſ.l.pompo. re, vt 2,5, m no.l. ait. kr
1 Ines. j· quos im ſtare debeban.
£△

rln

ai
N.
5 Sn.
M fulr i
ſonscenlne
nn i
WN
NR
Aagl!
Lulya
IILNI.
unidſen
mj.r;

Ans
1unſititn
ed hanzt
s Mni g
e thl al
iin he⸗
iemac
.

umum

R R

mirle
m 1

unſt Cumnn
CeV. N

in pupillo.vt.S. e.imꝑatoꝛes.maioꝛi autẽ nõ ſuccurrit᷑ vt. Z. e. l.
S. licet. ⁊. S. diui q;.miſi eſſei miles.vt.S.e.l.omnib.ar. j. j. ꝓx. S.

IDiui q;. duobo mochs põt intelligi hic.S. vel ꝙ publicanꝰ req
dat in duplum. vel ꝙ habeat duplum.pᷣmo g̊ dic.cum qᷣdam vellet

Es niſi lite con · vel inqntum ad eos pernemit. vt. &. ex delictigs de. l.
J. 7. &.. fur. I. furti. a. j. e ac. ob. l. oẽg penales. a. l. ↄſtitutõn iby.
v In vecugalibo. 1. im illicita exact.vectigalium. ob quam renet᷑ pu⸗
blicanus in duplum vt dixi⸗ ”D

ꝓſiteri ſuum.publicanus innuit ei ꝙ non teneret᷑.⁊ poſtea ademit

AIpter omiſſaʒ ꝓp⸗

jeſſionem.reddet

em̃ buum m du⸗
plum. vt ar. S. e.
S. dim q; marcꝰ?.
in fi. S. 2. S. e. l.
licitatio.S.qð il⸗
licite. 2.. e. l. S.
fi.⁊ ſm hoc ꝙ di
cit ꝑ erroꝛẽ a pu⸗
blicano inductꝰ.
7 ꝙ ſubijcit vrx

duplo ꝛc̃. habegs

duplum vectiga⸗
lis vel cotempri
publicanus Pᷣuꝰ

vel ᷣuum reſtitu

at. expone.i. cuʒ

duplo ↄtempti

vectigalis.⁊ a cõ
temno ↄtemnis.
naʒ publicanꝰ cõ
tempiit hr̃e pᷣma
facie. ſ̊ q̃re non
ↄputat᷑ res in du
plo? R. qꝛ duas
fraudes comiſit
publicanus. pꝝ/⸗
moam minuendo
ſecundam adimẽ
D egm rem. als
eſſet ſecus. ut. S.
hoc edicio. S. fi.
