Voc aũt. ſ. de mento ſoluñt: vſu une. 7 ant. frin Edi ruris cã vᷣſat. LEelſ ſauent mme.
nnin e mmedn trimento ſ atoꝛes ſeue. ⁊ ant. vbi colèdi ruris cã vla ſtructus ſii n hiſe ſili
nam nopor reſt pe⸗ ſtern:a avuſ erben ig ſer ibit: üo inn bic minꝰ 5 ollulere ginnnn
vain o or vene, ſcrip neqʒ abi uobo locis equqlit:meqꝙ hic ſnn iiſta ſumr menon amt
cmn oꝛig:nalis nu⸗ pe iquoꝛũ vſuras neq; ab linj duob locis en moꝛet᷑ vbi wmi⸗ perij. vt m⸗ noafapnlk
mcipij: qꝛ bonoꝛeʒ eſt reliquo ſone honoꝛis relincq Oe illic frequẽter n0 imi eẽ acci⸗ riſdi. om. iud. l- i Merm
ſuſtinen mun im⸗ dminiſtratione honoꝛis 7 mul⸗ cgFrillletr ſtimationẽ animi ee nbere.ſec cotra 8. a
nõ vot: vt hit ex adminiſtrati ſſoꝛe eius: 71 ciliũ hʒ:eſtimat vtrobiq; e⸗ inbere. .inlec⸗ ſen
pom nõ põt bo eq;ʒ a fideiuſio . ui cau⸗ von g; dubito ſi vt SIxde dam. mic. 1 Hedenre
7.J. mune. 2 tur: necq; iſtratibus qi piendã. ego dubin ſſit quis duoebbo l. inij. SJ. duas. 7 ſoweninper,
no. l. honoꝛẽ. R. ominus a mag gi: cui conſe⸗ pien to ſit aio:an poſſit qui hbre: l. . ſo. ibi ex pri ontuun
et.35 ſe 10 ant exigi: . ſtinato ſit aio: an pe eꝛũ eſt hre: ior pel Cnruch
3 linamal nonem zeceper in futuruz aſoꝛme loeis hee nnangeean difficlle mo weret rr nnna
ta . m quense ſe r. lz difficile eſt. ̈ eſſe . puto S of eins en lini.a
l. Areie cedatur. . 53 o11 icilio quenqᷓ eſſe. p j. eſt mr. l. co⸗ 1llyſ ra
bbenen eo.l. ſenſa⸗ obſeruata dr ”l r 1 eſt ſine micilia an proregete poſ⸗ ms t ſocn lan
K10ꝛ e. 2 tus municipales uz autem verius 2. licto nauiget gmno pot man⸗ iace l
i Trabit. manu⸗ Agiſtra aiſtratum admini ſe: ſi quis wvmicilio rencto na daꝛi: ſit dãda “’” au
e. eius. ij. rñ. i vm nnis vicen miſſio non: dl,
K Abdiles. inheret etiaz vmus hom . ,waſ
ec len nihes . ſtrem =GèòMDA gecur ſcilicet tm̃: vel ſine eo legi põt: cn
. . è ic a ibi nota.accur. nicilium. ſcilicet tm̃: inon p
enen deat. uez ncok. l. eiles. hic i, qu. non vmieinu dignitans: ve ug ddic,
mnerbr ne icptem onunarn ve retinquikrats eaeſt * Erz da n m alſerafit mhrr.l. duns a Ruritp. r. l. a 8
inheret maioꝛẽ ꝛonibo, relinquitur. abe r. e admi.tu.l.marime. VAdumcpem. ſacit g labeo in fi. ⁊.l. ſi c “ Khahe
m c. Onſtuntꝛon k. fi. pecunia. 13 .ſec otra g ve vſuris 5 mimiee 8. ij. Rñ. ſic 3 loc. ſi in le⸗ Dhhe ſche
e primt. n. peect J⸗Pe⸗led derg. mne. ? 3 municeps. i .V colunt᷑. ſic z loe 3
nir asKanzuns Fekeaes Aana goneetarer eter hen Curn
anumen Fe chone Jecipe . e. luncin s. ge. Seolenua ) org Po.§.celſus. E. de inco⸗ eee
hono. l. ige “ tinenſes. it 8 J. e. qui ex vico. 1as:ar 9. 8. ceuus. .mbhu. 2. . . (ineneeen⸗
ſbi⸗ Bongralus dud: nt poeſ ren vnmus laſemelnn ſart „ , guls als eNs boſt.l. b. m fi..i. ihi gentihus, alnrau
. Duſtinent. ad ck. l. ſi plures. ⁊ 8 ſi fan ia ſine altero va ines. aecur. r.l. aſſumptio. S. viris prn ac.
e ungare⸗ helerla enere⸗ Fin an lanr wardi de t van bavere e beaa aſumprto Hpwoge
leat? Rñ.nõ. vt 1l etudine.ad quod. . pol tẽ quod nõ ꝓhibetur I.
Gn cem prerk. . rr. tr J.A wee anog ne
S de indi.cuj

6 Min,
ſafommnenin

nnidt

Wü.
ic
zumm
liſen
lin bi
um
hN
4 d
nsr
ni
ͦtri h
ſiomm:te

Aienͤl 6

ro S

ſ —

õ
—*

euni,
reus

11
ee,
mom

S qmibus mo.

oẽs receſſerũt. ?

poteſt quis derelinquere.r ſic eſt cõtra S. e. aſſumptio in pꝛin. 2. E
v mu. ⁊ oꝛigi.l.oꝛigine.ſo.dicũt quidaʒ ꝙ aliud eſt oꝛigo 1 anud

eſt wmiciliũ. cũ pumũ ex neceſſuate.⁊ deſeri nõ põt. ſecũdũ ex vo

luntate cõſtituitur. ⁊ retinet.vt S.l.libertus.S. patris. ⁊ ſᷣm hoc
ñ ſequit᷑.hic habet oꝛiginẽ.ergo habet wonmncilm licet ſequat᷑.ergo
munmceps. vt
S.l. j. 2 ita B de
wmꝛcilio nõ de
oꝛigine dicit. hec
nõ placet. nam
qui onginẽ ha⸗

vel iter faciat:querẽs quo ſe confe
rat:atq; vbi ↄſtituat.nã hũc pᷣmũ

bet ergo ⁊ wmi vuto ſine wmicilio eſſe. Bomi
e vnce er cili autẽ habere põt 2 legatꝰ eo
babẽt vmcilmũ loci vnde arcet᷑:vt marcellus ſcri⸗
vt aſſumpuo pit. Au.
anae Nter cõueniẽtes ⁊ de re ma⸗
hec terra ſue oꝛi ioꝛi apud magiſtratus mu⸗
benig. velcatra UNicipales agetur. Alius.
eſt. vt troia. vt MNcola ⁊ his magiſtratibus
A; korn vopa par eere debet apud quos in⸗
ſa eſt aarrum. cola ẽ:⁊ illis apud qs cims eſt:nec
vt carhago. v.· mũuicipali iuriſditõi ĩ vtroq; muni

cipio ſbiectꝰẽ. verũetiã oĩbꝰpubli
cis muneribꝰ fũgi dʒ. Apia.
Vi ex vico oꝛtus ẽ eã patriã
intelligitur habere: cui reip.

vſu. ami..vſu
fruc.ciunati. vł᷑

ſic ẽ inhabitabt
lis. vt ar. 3 de

e. .. in vicus ille rñdet. Ar.
Prmir nmr. Phil eſt impedimẽto q;minꝰ
vi ſupꝛa filij. x.· qòqs vbi velit wmiciliũ hẽat:
e. g eiinterdictu ñ ſit. Hae.
vnde arcetur. i. Alque eſponlata eſt antecõ⸗
i aaegigege trractas nuptias: ſuũ nõ mu
relegatus. 1ſiq̃ᷣ tat wmicilium. Bem.
dẽ perpetuo pꝛla
nũ eſt. als non
niſi maioꝛẽ ꝑteʒ

foꝛtunarum habeat.vt.C. v incolis.l. ciues.vel niſi decez an. ibi

ſteterit. vt in. e.n.l.nec tꝑe.ſed an in pꝛiſtino dumicilio pot cõueni

ri. Rñ.ſic.ſi illud habet ex oꝛigine. ⁊ pꝛocuratoꝛem habere poteſt
vt ſupꝛa de mune.a hono.l.pompo.exuli. ſed ſi vmicilium tm̃.
tunc non. cum illud ſit mutatuʒ voluntate.vt ſupꝛa in pꝛin. hunꝰ
I.no. ſupꝛa liberius.S. patrio.
b i Mter maioꝛi. qꝙᷓ ei liceat ratione ſue uriſdinoms. quid autẽ
ei liceat.i.ſue iuriſdit. dic in ant.xe vefen. cini. S. audient.
7. S. 7 ludicare. ſed m hoc nũquid pot vnus in eun cõſentire de can
ſis meri imperij. Rñ.non.cum rales cauſe maxime maximos exu
gant indices. vt & te ar. nõ deſtingue.S. iuł.⁊. C. vbi cauſe fi. l. j.

idem puto in cauſis mixti imperij. vt S. e. l. ea que. qꝛ ⁊ ille maxi⸗

mos iudices exigũt. vt dicta.l.ñ diſtin.S.de liberali. ⁊.C. de pedg.
m. l. ij. in fi. de cauſis ergo pecumiarijs vebet hic intelligi. in qbus
tm vſq; ad. c. aure.poterat olim cognoſcere. vt. C. xe veſen. cinnt.
l. j.a adde ꝙ no. ſupꝛa de iudic.l.j. Item facit ſupꝛa de iuriſ.o. iu.
ſi idem. S. j. pꝛout habes ibi in lutera maioꝛem. e iudi. qua re

S. j. l. ij. §. 7 iudex. accurſius.

c 1 cola. conſtitutione wmicilij aliũde vemens. vt infra de
vyeerbo. ſig. pupillus. S. incola. ⁊. C. x incolis.l.ciues.
d CEuns eſt. oꝛigine. ac. “
e Juriſdinom. vt po ſſit ibi conuemri.
ſFungi debet. C. e. l. j. ⁊ fi. ac.
g q Eii ex vico. vt virgilius mantuanus. licet ex vico euns. ſ.
plectole fuerit oꝛtus. ·

pHaber e. ſcilicet vi ibi habeat wmicilium. et hoc non quo ad

omnia ſ̃ᷣm quoſdam. vt. C. de incolis.l.eſt verum. vel in alio ca⸗

ſu ibi loquuur.ſ.quia non habent womicilium. a facit infra x cen.

foꝛma.S.qm vero agrũ.⁊. C. te epiſ.⁊ cle.nulli.S.quod ſi ex vico

natura. liberis. I. nij. S. j. 2 in aui. quibus mo. na. ef. ſui. S. ſi⸗

quis iguur ex quolibet. 2. I. xe ver. ſig. pupillus.S. incola. 7.. ter

uoain. iur. om., iu. l, fi.2 de iudi,l, in ſule.

lato: titij noĩe cui erat dvecretũ miſ

DA

k. n. Yhil. c. . qma. 7 tunc ſumiia S. e.l. magiſiratus mu. vel q
f.. wmicilium. nam qñq; interdicitur. vi iuſra. e. incola. fa
cu ſupꝛa de capit.l.in bello.S. manumittendo. ⁊ e cõdi.⁊ d. titio.S.
uitio.⁊.C.de oꝑis li.l.p.a ſupꝛa.e.l.nõ vtiq;.accur. SDWDU
1e Aque de. .
verba ð fu
turo ante ↄtractas
ſecus ſi poſtea. vt
ſupꝛa de iudi. l. exi⸗

i Eui. als cui.⁊ ałs cums.a tunc die reipn.⁊c.

DBmag cõmums patria no⸗
ſſtraeſt. Dem.

gere. e iur. om.
Neola iam muneribꝰ publi iudul. cum quedã
clis vſtinatus: niſi perfecto . egen e s
munere incolatui renũciare nõ po lieres. a2 infra. e. l⸗

fi.S.iij.niſi eſſet
nõ leginma. vt in⸗
fra.e.d iure.S. fi.
ſed quid ante du-
ctionem. poſt ma⸗

teſt. Dem.
Cire opoꝛtet qm̃ qͥ magropꝑ
magnet: incola eſſe n eſtimat᷑
qui enimillius ciuitatis pꝛecipuis

Sere en . trimonium tamen
no vrunr: nõ exiſtimatur eſſe inco vicdetur ſtatim.
la. Sem. vt hic.nam ⁊ ona

tiones ante unpe⸗

Icio cũ eſſet rome ſtudioꝛũ diuntur. vt ſupꝛa

gfla: epiſtola miſſa ẽ a mgra⸗ te wnat. imter viꝑ
tibo patrie ſue: vt poꝛrigeret ĩpa rne..
toꝛi vcretũ eiuſdẽ ciuitatis: qued m r Sma com
erat cũ ipſa epła miſſũ. Is autẽ q munis. vn
ſuſcepiſſet litteras reſtituẽdas: col e lne Wn r
luſione facta cœdit lucio titio: qͥ et ciale bretendak pꝛi
1 A, uił. vt legationis
ipſe rome moꝛabat᷑ ſue rei gra:ſub vel ſmile. vr ſupꝛs

qui.ex ca.ma. nec

ſuʒ: vt ꝑ ipſũ daret᷑: ſuũ nomẽ ĩſcri non. S. ſicui. ⁊ xe

— „ 2 = — iuckh. l. ij. S. legstis
plit: ⁊ ſic ipatoꝛi vcꝛetũ m mãda Item gotenn
ia reipu. vædit. qro qͥs viaticũ ab ies renlnen
P WPoe. Frniſeſ. a tute ł. ac ſi ĩ ſua
U vt ſupra de excu.
ä tuto. ſed ⁊ repꝛo⸗

* bari. S. fi.

n i Ncola deſtinatus. per impoſitionem. nam æ ante eſt eſtinat

tamen poreſt diſcedere quando vult. vt no. ſupꝛa. l.mihil. ſed
hic eſt quaſi pꝛeuentus.vnde non renũciat. vt ſupꝛa de iudi.l.ſiqiis
poſtea.⁊ de iu. om. iu.l.p. Iiiem quid ſi erat deſtmatus per hoc ꝙ fece⸗
rut eſtimũ. videtur idem. vt ar. C. exequatoꝛibꝰ. ſ. ſi. in pꝛin. E. xi.
ſed quid ſi non erat cõtractum debitum. vel iam denũciatum conſuli
bus illius terre. Rñ.in pꝛimo debet ſoluere vbi accepit partem ſuaꝝ
rerum.vt ſupꝛa te coll.illici.l.j.in fi.ſic ⁊ onns. Idem in ſecũdo.
⁊ ipſi unpoſita videtur.vt ſupꝛa de condh. ⁊ demon.l. mumcipibus. ⁊
ſupꝛa.e.l.municeps. Jtẽ quid ſi fiat cõouerſus. Rñj.non idem.quia ho
mo n res mieremit. vi ſupꝛa pꝛo ſoc.verũ.S.fi. ar. otra ꝙ ſic ꝙ poſſit

cõueniri reuocatona. vt 8 que in frau. cre. omnes. S. lucius.
o ſ Cire.ꝑmanet.ñ vi ibi wmiciliũ hẽat.vt.C. ð ĩcolis.l.ẽ veꝝ.

Ciuitartis. vel vici. ſicut in ſcholaribus eſt. qu veni⸗
unt ad tps vt ſtent. ⁊ poſt tempus recedãt. qꝛ ad of. vel ad alia pu. n
admittũtur. qꝛ non cauſa cõſtuuendi domiciliũ veniunt. ac.
q ⁊t Ino. miſia eſt.⁊ viaucũ erat miſſum titio per eundem nũciũ
Ppo ſuo laboꝛe quem haberer in poꝛigendo pꝛincipbpi.
FJIs.id eſt nuncius.ac. ’Z Sð
RKeſtituendas.i.dandas.ſic.j.de ver. ſig. l. verbum reddendi.
Colluſione.cum lucio. 4
Zucio.alij ꝙᷓ ei cui iuſſerat dare.
Suum nomen. lucij. ac·
Inſcripſit. idem lucius. ſic enim dixit colluſione. accur.
Abandata. facta titio. c.
Dedit.ſ.lucius.
Ab eo. nüco.
2* Et quid. repete a quero qͥd a7. 2 dic is. ſ. nũcius.qui nõ reſtituit
i.no dequ titio.⁊ dic ꝙ mulm̃ cõmiſit.i. eliquit. quia crimen falſi-

vVt 3 de fal. l. j. S. qui in ratiombus. a. l. qui nomine.licet hic nõ dica
tuꝛ. vel dic is. j. titius q nõ reſtuuit. i.
die ꝙ mhil deliqduun·.·

nõ dedit liiteras pꝛincipi. tũc

——

☚ „
, * 1ðẽ⁊
7

a Et is. itẽ repete ⁊ quid cõmnſit is lucius qui ſublata ⁊c.
b Incidiſſet. ałs incidiſſet.⁊ ało indiduſet. Et no.hic ar. ad que/
ſtionẽ.ſi turoꝛ fecu ſibi relinqui quod teſtatoꝛ pupillo volebat relinqᷓ
re. vt non teneatur reddere pupillo. Jo.item nota ꝙꝙ aliquis ex wio
ſuo lucrartur. ad quod faci ſupꝛa ve ongi. iu. l. ij S. poſtea cum api⸗

us 75 e wl ex.
ſi pꝛocuratoꝛ. ⁊ dłqe
nouat. l. woli in fi.
2de neg. geſt. at qͥ
natura.S.cum me
23 ne quis eũ qii
in ius voc.ſi ꝑ ali
um. S. j. ſed ar. cõ
tra. C. de furtis.⁊
ſeruo coꝛ. ſi qs ꝑ⸗
itẽ ſacit S de furi.
l.ſempꝛoma.ſ̊ nu
quid hic lucius te⸗
netur titio. Rñ.
ſic acil.in factum.
vt S ce fal. l.qͥ no
mine.⁊ ſic ñ lucra⸗
bitur ex dolo. nec
etiaʒ in alijs ↄcoꝛ.
quas modo dixi.
vt in qualibet eaꝝ
no. nec ob. quod h̊
dicit nõ poſie.quia
verũ eſt mandati.
vel neg. geſt. quaſi
ex acceptoe.ſed q̃ñ
ex falm ſic vt diciñ
eſt. accur.

c Tums. repꝛo⸗
mſſſione. de euict.
vel e indẽnuate.
qꝙ ⁊ ſi nõ diceret.
tamẽ pꝛomittere ñ
tenetur. vt. C. cre⸗
di. euic. pi. nõ de.
l. j. hoc ſi habes
ex pꝛomiſſiõe. als
eſt demonſtratione
i.venucianone. hoc
eſt ꝙ nõ tenetur ð
nunciare plus qoᷣ
ſ.pacium valet. vt
g de euic.l.herenm
us in pun. vel ve⸗
monſtratiõe. qꝛ ñ
demonſtrabat emẽ

videtur is qͥ ñ reſtituit litteras ei
cui reſtituere mãdatũ ſuſceperat:
⁊ is qui ſublato alieno nomine in⸗
ſcriptoq; ſuo:quaſi ipſo iuſſus a pa
tria vecretũ imperatoꝛi poꝛꝛexit.
herẽnius moð.reſpõdit:titiũ qͥdeʒ
viaticũ petere nõ poſſe:ſed euʒ qui
nomẽ incidiſſet. Titius qui ꝓ
pecunia pu. quã ipſe credidit: pi⸗
gnꝰ accepit: pacto facto cũ vebito
re: vt nõ ſoluto debito ſine vlla re⸗
pꝛomiſſione diſtrabat᷑ pignus: ſuc
cedẽtes gradu in locũ titi nomẽ ⁊
pignus ꝓbauerũt:vſq; ad meuium
ex venditõe pignoꝛis pꝛopt remiſ
ſionẽ a magiſtratu vendẽtibus fa⸗
ctam ve modo fundi demonſtrato
ſatis vebito factũ nõ eſt. querebat᷑
quis reipubli.teneret᷑. herennius
moõð.reſpõdit: titiũ cũ ſucceſſoꝛes
eius nomums periculũ agnouerĩt:
eo nomine obſtrictũ nõ eſſe: ſed nec
poſt magiſtratus qui vendidiſſe ꝓ
ponũtur: cum videlicet pluris ven

diderint pꝛopter mẽſure agri æmõ

ſtrationẽ: ⁊ hoc quia pluris vendi
derunt:reſtituere minoꝛe modo de

pꝛehẽſo iuſſi ſunt. eum ergo qui no

n.ałs remiſſione. quia nil ſe de pꝛecio remiſfſurum emptoribus cum

Tbuoꝛe conuenit.

d HGradu. 1. magiſtratus ſnccedentes. ac. . ð
e Remiſſionẽ. ałs demõſtrationẽ. a dicũt a magiſtratu.ſ.titio fint
facta demõſtratio vendẽtibus.i.ſequẽtibus magiſtratibus. qui vẽdi⸗
derant. a ſic vendentibus eſt danui caſus. anõ erat bonũ/ pignꝰ. ałs
eſt in remiſione.a tunc vendẽribus.i.emẽtibus.vt ð de oct. empt.l.

veteres.⁊ quod dicit a
i.pꝛopter ſundũ maoꝛẽ

magiſtratu. ſ.qui vendebat. qð dicit demõ.

demonſtratũ. plus fuit vẽditus ꝙ valeret. et

ua ꝙ reipublice poterat ſatſſieri.ſed remiſſione ppoſtea facta non. vt
hic ⁊.. ſnbijcit. als repꝛomiſſionem. quia pꝛomiſit magiſtratus qin
vendidu emptonbus. ꝙ tot iugera erant. ꝙ nõ erat neceſſariũ.⁊ ideo

fuit coactus reddere.

ſReſtituere. pꝛomittendo. aceur. .
s Eum ergo. i. nitium qui fuu nouiſſimus.i.pumus. ſic ⁊ ibi.⁊ erũt

pꝛim nouiſſim. ⁊ nouiſſum pumi.a ſic coꝛꝛigit quod dixiu herẽmuns

moð.vel dic eũ.i.meuiũ.qui vere nomſſimus magiſtratus eſt. qͥ no
men appꝛobauit.a facit ad hoc ꝙ verius eſt. j. de adim.rerũ ad ciui.
perti. l.iij. S. pꝛediũ.qui ergo vltimus ꝓbauit. tenet᷑ reipublice. ſiue
vẽdiderit ſiue nõ. na potuit non vendere nec appꝛobare. vt ſi recepit
nomẽ in ſuã roeʒ.non iñ appꝛobãdo.ſed ſaluo iure reipublice ↄtra eñ
ad quod facit S & adm. re. ad cim. perti.l.cũ queritur. ac.

b d Eτ ixre vendicat. adiecta cauſa iure ciuitatum quod dic vi
ſupꝛa te rei vendi.l.j.S.j.a ſic ſi bonon. cum imola c boc li
nigat coꝛam commum pꝛeſide aguur. vt hic. ſed in ſequenti alius eſt

ciliũ habebunt placet.

pꝛeſes vnius alius alierius. hic tamen dicit large vendicat agen⸗

do vel defendẽdo.

1Pꝛouincie. hoc eſt ideo foꝛte.quia cõmodum nõ perinet ad iu

cem. a ideo in pꝛopna cauſa non videtur ſerre ſentennaʒ. ſed ſi
cõmodum ad eum pertinei.quis ecimam eſt habiturus. contradi

ci poteſt. vt ſu
uiſſimꝰ nomẽ ꝓbauerit indẽnitati be.e.
reip. ſatiſfacere ebere:ſi nomẽ ad
ſucceſſoꝛẽ idoneũ trãſmiſiſſe nõ du
AEliſt.
E iure ommiũ incularum ꝙ
qqueq; ciuitas ſibi vẽdicat:pᷣ⸗
ſidũ ꝓuinciarũ cognitio eſt. eũ ti
q ſe negat incolã eſſe:apud eũ pᷣſidẽ
ꝓuicie agere debet: ſub cuius cura
eſt ea ciuitas:a q̃ vocat᷑ ad mune⸗
ra:non apud eã ex qua ipſe ſe dicit
oꝛiũdũ eſſe.idq; diuus adrianꝰ re⸗
ſcripſit in ꝑſona mulieris:que aliũ
ce oꝛta alibi nupta ẽ. Tibertos

eo loco munera facere debere: vñ

patrona oꝛta erat:⁊ vbi ipſi wmi⸗
Abulie⸗
res que ſe in matrimoniũ vœderint
nõ legitimum:non ibi muneribus
fungendas:vnde mariti ſunt earũ

ſciendum eſt:ſed vnde ipſe oꝛte ſũt

idq; diui fratres reſcripſerunt.
Apirius.
Mperatoꝛes ſeuerus et an⸗
toniuꝰ reſcripſerunt: grati⸗
am ſe facere iuriſiurandi ei qͥ iura
uerat ſe oꝛdini non interfuturum:
7 poſtea duumuir creatus eſſet.

K Ad munera. erat eni cimtas in qn poſſeſſione. v ira le ages

teſt agere.a facit zD de iudi. vẽduoꝛ. ſed quid ſi non erat in qſi poſ
ſeſſione. ſed ſuerat? videt᷑ idẽ. vt hic ⁊.j.ti. .l. j. uẽ quid ſi negat

ſe furſſe meolam. Rñ. cognoſcet᷑ hic ſummaim ſub iuchce ſub quo

nunc eſt. an aliqñ fuerit incola petentis. ſic remittet. vt. C. v
cauſe ſta. l. j. alij dicũt ſtaũ remmuẽdã ad litigãdun ſub pᷣſide petens
ſic nõ. rõe dubitatõis aliqd ↄcedit᷑. qð ałs no cõcederet᷑. ſic S de
iudi. ſi qͥs ex.⁊.l.ij.S. h ſi dubueiur. 1. Ke vſuris. l. ſi ea. 1 S

ueſti. l. hereduarijs. 7 ad. I. aquił. iẽ mela S. j. in fi. Iẽ nonne
hic põt mutare ſuã volũtatẽ. vi S.e.l.mhil eſt. Rñ.no mutabat.ſ

maioze parte⸗ foꝛtunarũ pi vengieghat habet. vnde facto non mu
labat quod eſt opus. vt S. e.l. wimcilii. .
l Mupt z. ibi reſpõdebat ĩ foꝛo viri. vbi lis fuerat pᷣmo cepta.vt

5 ce iu. o. m.l. pe. vel dic vt vir eam ibi petat interdictũ. vel of.

iu.ſed ſi cõtra patrẽ interdiceret. in ſoꝛo patris ageret. vi ð ve libe⸗
ris exhi. l.immo. Itẽ facit ad pꝛumeʒ expoſitionẽ 8 iudi.l. exi
gere in fi. 1 Z. e. ea que. ⁊. C. digni. 1. mulieres.
m Libertos. placet. a ſic in duobus locis 5. e. filij. S.iij.
n Adulieres. nõ legirimũ. ałs ſi legiimũ contra.vt 8 pꝛoxi.F.
idẽq;. a. j. 1. p:'ori. Ytẽ quo ad aliquid. tñ no leguimũ ꝓ legitimo
habet᷑. vt qꝛ adulterin comittit᷑vi S de adulterijs ſi vxoꝛ. S. ꝓlane
JYiẽ patri s occidẽch oatur. vt. e.ti.l.marito.S.ſi.accur.

0 1 Alperatoꝛes. oꝛdim. vecurionu.

Ereatus eſſet. ſi quis ergo non intereſt conſilio qni
iuramt non eſſe ve conſilio, et eligitur conſul ꝛuſtcie qm hobet

ſerntur foꝛũ rei.vt.C.œ iu. om. i. l. iuriſditionẽ. ⁊ ſic ꝛie po

niſne
e Apno.
huuſi
4 lius
erniff
önnton
eamn
ca.. Kint

Mi. ſenber

cAuctants
clond 16
a N.
1 conh
mo
a unſas
nnn aſs⸗
Lu.
fpricoru.
ſcli
Cinpſraus
1A.Kipol
Celi.
onſnt.

gopubs.

Cr K.
ſull. iur no
roſo ſud. hi
Dnme. hoche
Nhoc Ne
n Rmem.
AWGNS.
z W
3 Jonrwe
Nnan
s. Mn
ſeſtone u⸗
ubet. l.
yl. mno
o ſemilj.
aſanz. l
.1 pe
18 N iudl er
re, i
c0r.lk. d
nl. Wulter
. be⸗
7 Lonſala
1 mallaoſe.
log. . pye
n frapde
ic ſyrno. ſ
unumn
nelorne
Neuſm⸗
8

Ce
lrnen
minmn
ilcttu
Dhhrunts
Mnmmi;
faulnimner.
nann
W
An.
kann
uni

äs

NRrα△n N.
GO◻—

hlun eſſ. —☛☚ .
n neceſſe miereſſe cõſilio.vt cõſuli. 4
nin t ma. l. ij. ⁊ qui ſatiſda 4 ſul mdulger ei. vt hie 7. C
nn vel die ꝙ ꝛ hic pꝛi .l. ſi. ⁊ 8 de re mili. qui cũ vi ad. l. iul
Con teſt. vt Z. t. l. imo decurio ſuit elect qui cũ vno.S Uitio alteri
ert Biem ehonores gil ne⸗ us. als duumuir iend, 6 ſaur qgulatne ne qñ ⁊ ſi velint recedere nõ
D r. Aemnreſer pſerumi, munen dy⸗ municipali po peeſcriptione. 7 Ehrt a heſinbir ſe vrs Roſimt. ſecns ſi per ſ.
N t poſſu fieri . ipalibus. agc wmiciliũ. vt S. P. fundis reipu.l . C. 3 pꝛeſcri l
oſſu fieri ſine . vt S. t. j. l. nihil. ſa l.eum. ałs cuil p. xxx. an.l.
N Bng a nõ. dic vi. C. vbi quis decu ve adeg act. ⁊ coꝛam nchenie mutare
Pꝛocu. fiſci = . l.j. ⁊ facit a ice petatur.
quia eius inter .B Itẽ reſcripſit ſeue cit ad hoc quon becdicuur 3
et. a ſic voca gioꝛũ fiſci muneri colonos pꝛe J. l. iure ĩ pn.
Eue F emn 6 adhibito ere idq; excutere pᷣſidem uocare in patrium ſolcr nincie re „
cõcoꝛ. 7. e iure bito ꝓcura rib m 2 mune . puta⸗ relega⸗
imum ſemper Latoꝛes ſe toꝛe debere us congrue mune g ieſe wem
. Seuer e.⸗ d eue. 7 anto reſcri gi curet. Eſſe decurio.
J alom ſea iſtratvoffiejſ ripſerunt ́́́UƷMVMẽ; duräte pena.
Tore Keur⸗ reeracto ratꝰ officiũ ptinere deb Vi ad tps rele Dem. b Mõ obtinebu
trcoiom ſ. * reſianenzt. pecunie leg rorum aif curio ſlctron :ſi N⸗ iMo iure eus ſtin
Pmperuto⸗ Vi:aut — vel heredes aueni enerſpe planelocnſan. guige non Bun de d
1 res. magiſtꝛatꝰ eop qui ge lo ñ ſint fideiuſſoꝛ es obtinebit:ſed nõ ſem de non 8 len. . d no⸗
Gentennn caſus. ſcrip Unkre Pe cauere. IZtem re Wcurio fieri: niq; chitur k 45 reſtitt
. . gatoꝛuz. . . TI lerẽ 2 . reſtit e⸗ Och nuũ nõ ſ. i ſ. Ue „N
j reip. relictorũ incolã eiuſdẽ ci E ꝙdiu nupta ẽ: eſtituetur. nam ⁊ ſublegi i. dbto lure.
x Ipſos. ſcili q eiuſdẽ ciuitatis videri : eius pot:etſi n 7 ſublegi in locuz gi Mam a ſuble⸗-
5 cet maai lcit maritꝰ 8 videri:cuiꝰ 0LOrr 1numerus — — gi. benedico ñ
. dagiſtratus T. eius eſt: ibi vnd eu nus fit: expectare eijot oꝛdinis ple enechco ñ ſem
rea. E. vt ĩ trahit: nõ cogin i vnde oꝛginẽ s it: expectare e is ple per en eſſe alngi.
ſeſ. le. l. fi. ipof it:no cogi muneribꝰ gine alius locus en o oꝛtet: vnec PBt. l.alius.
mon i Its reſcnipſerũt patri. fungi. eius qui vacet. Alia cauſa ẽ? ma ille non eſt
noͤerdo ao. ſulto filiũ em egrrare qui con u nsn nd tempus oꝛdine remo⸗ nn. be
ic cõtra. E. de giſtratu ei at: ne tur. hic enĩ impl e lius. als ali
uuimnan guan netuſor geoer⸗ innundii e re
marume. hodie titiſſet ſſor ꝓ eo ex⸗ oterit: ſed ⁊ ſi locũ plenũ inue Dil⸗ ſ. orco. T faci
cõſtat hoc eẽ et er? Item reſcripſerũ nerit: expectet wone plenn inue⸗ n aut. vt clerici qͥ
teẽ ve⸗ uerit pſerũt: cum t wnec loc recenür alift Cj.
rum. vt in auti. g erit an munice 6 qs ſit: eti Reſtitut c locus vacet. ſed alij p.S. j.
e fuleinl. F. j. ipſis rebꝰ pbati ps qs ſit: etiaʒ; ex e tutus tamẽ in oꝛdine vi ed iure cafonum
vecenn . 2 re. Mam ꝓbationes ſumi opoꝛte⸗ umoꝛdinem reneat: quẽ pꝛin tu nemo poͤt voni in
3 Ytem r.F.l. Mam ſolam ſumi opoꝛte⸗ habuit: t: quẽ pꝛimum loco vinenn
gtem reirri dinẽ ad cõſi nominis ſimilitu⸗ uit: an vero quẽ nune m vi a f.c ſ. rei, vn
ſerut. muneri ⸗ inẽ ad cõfirmandã cui ilitu⸗ eſt:queri poteſ quẽ nunc nactus o qj. j. c. j. ⁊. ij.
ns. mii p pon ne ſatis ñ ã cuiuſq; oꝛigi r: quern poteſt: ⁊ ſi fo 7 Alia cauſa. qᷓ
1 ſeſſi poſ is n eſſe. I B oꝛigi- ſententiarũ di ii foꝛte oꝛdi ad trempus. vt i
n e ue. eie mninnen ſe kurnnini wiencanum aakin⸗ amo caſu binus
eee v.de eos q cpulſi magiſt t: non minus re:quẽ nen eundem oꝛdinẽ tene⸗ l. Becnrt. i
5 lerui li. ‚cauere tebere: fungunt᷑ in eo Hria, babun: non id erit iure ecurio e
ES6.a. . Bouclumt. qui ſponte offiein nam e enn nonn relegatus ẽ leuberuun⸗ .
* iuct. exi⸗ mmr. t nouus in oꝛdine ve wlon itutus. ſ.
gere. 2. C. de i nit. In filiis æcurionũ ine ve ipſo uuer.
Z De weeunionibꝰ e filijs e eſt kveinn llüs wcurionu queſtio Fi. ag rre J1. t.
thilet Sel. mulieres O”MV ilis coꝛuz. lius eſſe vid ig ſolus ecurionis fi 1 P utch g.
— l pe.. om. iu. “ . 2 tus eſt ey Lchrioge concept? 2na u nno ☚
ran i S Apia. urione: an 11 19.1. n,
ili scotſe FKonſulto. pia. amnteg an vero e M
en, nan aoſe e Feurbones gaos Edinne ateranganrgemn etie edammarus a
ennmt 19 quod. j. & vgacn luitatis: ad quã ꝑtinent nieret. 7 quidem Ftuz perun perpernann ſubine
wiuſie ti mune. l.j8. relictis in alia Beſt ne fuſtibus caſti⸗ gruz perunet: raen venin
ͤrtiit — èrſ oca tranſ⸗ tallũ tetureöactpi 2 ne in me⸗ do conmemenan.
iu ſen me äl ocet plebeio pati n ver mmor gn.
ſiui Ninm uus nauem.S. mterdum . patre cã cogm 2. nö5
a upꝛa. e. l. o 27 ſupꝛa ſi J cogmta. aut ta
j. li.x. e. vt. C. de fili. ſami. um vno. S. eaum gm. . j.l.oꝛdine in pᷣmo caſu ad nullũ cum ea minuta. B6
59 £ fam. quemadm l. ij. nec obſtat. j aſu ad nullũ honoꝛẽ cã cognua. vt
gga auere oduʒz.l at. j. l onoꝛẽ aſt 1. vt
ni * Farere. ra⸗ el tmene. vr .iij. DRK v infanne tꝑalis. 7 e s. Kn ibi ſuntpem munrlaer a
und a mam m runt. rebus 5. e. wmicilium. vriraq; fui danatus er tali crum n. ad. 1. S. ð fal.i. na minuta ex cx
e, tamẽ Geratur⸗ve vocet᷑ baia nerns. ngne⸗ b H Kaenmuund fuit cũ cã enl nne aned perpe aletelli.oꝛchue. na i
lis um. omina ſint ↄſonãna rebus bonus eſt. ali ͤlc te ngon tn ad nouũ nõ aſpir alsdarue fant n Anlarnie⸗
nn b Ymper atotes. webere. de indẽ u. wna, cuperare. 5. t. j. oꝛdine in pꝛmn. 2. . tanto tpe ſtet. ꝙ rge⸗
un 7 mncan 5cäe fi. rargarig noud dertsezab⸗ beuperarelegalan wen vRei valir re
Pit vi. j. w ver. ſi cecurionibꝰ a filij ac.“ D In ſilijs. legitums. nõ ine ꝑmiſſu pᷣn cupat. vt H. hoc
e d Ecu . G dor . ixit de mẽbns ſil enim demum ſuſe pꝛo eſt eis dignu .l. ex bera.
et an/ Ecuones. reuocare. ad inſtar ulio ſenatoꝛis dicitur. uſceptus in dignitate as patris. poſt di
NX mã, pain. S. ſed neq;. wem ſererens⸗ giche. vt in aut᷑. nulenone n ro,d⸗ en lenaron n glanauun vrin
leq;. ⁊ hoc miſi ſteterint.xxx. an, in ſer, 2· vt hic 1 8 e penis. moꝛt is plectuntur d ic vt no. ð de
. ces. L infa. l decuriones.

y In auo quoc idem. rñ. vt factus ſenatoꝛ poſt natinitatem nepo

tis vicatur nibilominꝰ nepos xcurioms. quod poteſt pꝛodeſſe. quia
poſuo ꝙ pater eius ſnerat ⁊ ipſe decurio.ſed veſijt ante conceprionem
hunus nepons. nota illa pairis filio non necet. qꝛ aꝗ ſi non filius. erit

vacantẽ.miſi per nouã elect.vt nõ.s.e.l.ij.⁊ cũ hac ſecunda expoſi
tione melius cõtinuatur.ſed ſi ⁊2c.
h Segd ſi quis ob. redire. vt ã ⁊e fal.l.falſi.S.oꝛdine.⁊ dic ꝙ cã
cognita fuu minuta. ſic redijt ipſo iure ad vacãtẽ ꝙ eſt in relega⸗
to.ſecus quia per nouam electionem.vt pꝛori. Rñ.eodem mo

tamẽ nepos vecurionis. vt ſupra cæ ſenat.l. emancipan in fi. facit ſu

pꝛa ð pemis mons
.§. pe. 7 in ins
vocã. adoptiuum.
F. ki. ſed ar. coõtra
E. de queſti.diuo.

3 Moueatur. i.
remoneat.
7 EUt ocurionis
ad omma hec facit
ſupꝛa de peñ.l.mo
ris. S. p. 7 ſupꝛa ö
ſenat.l. ſenatoꝛeu.
7.1. emanci. per io
tum.
Si ad tempꝰ.
venerit id eſt redie
rit.
? Illi pꝛodeſſe.

ar. inſti. de ingenu ⸗/

is.

a Mullũ patris.

lictum.cocoꝛ.ſu⸗

pra p. l. crimẽ
27. E. pems. l. ſa
cumnus. ſupꝛa de
bome dam. l. fi: in
pꝛin. 1 infra. t. ij. 7
qm ongi. F. pater.
7. C. d& inof. teſta.
I. ſiquis in ſuo.S.
fi. ⁊ & bomis li. l.
i teruiute. S. ſi pa
trom. a fupꝛa de ſe⸗
nat.l.emancipatũ
m fi. 2. I. filiam. et
de ritu nup. genera
ui m fi. ⁊ ſupꝛa. e.l.

.S. in auo. 1 imfra
e. ĩpurij in pun. er

de iuus vocan ad
opiinũ in ſi. 1. C.
e liberus ⁊ eoꝛum

h.l. j. ⁊ ſupꝛa bis
qui. vi anchg. poſt
le.S.ſi pater. ſ̊ fal⸗

lit in caſibus.vt ĩ
crimine leſe maie.
2i alijs vt nõ. ..
inof. teſta. ſi qͥs
in ſuo in fi. 2 Sſo.
ma. I. meuia. S. fi.
.§. E. e queſti. di⸗

uo. 7. E. ð coarta. lI. antepe. l. xij. 7. E. e nup. imperialis. S. his lluck
que ſunt ar. contra.
b Maioꝛes. conſtitutionibus. C. qui eta. ſe ex. l.j.hi.x.a ſic ĩ omm
perſonal munere. mſi in mitela vel cura vbi ad.lxx.an. vi inſti.de ex
cu. ru. S. item maioꝛ. 1. C. qui etare. h. x.
c Sed 1 ſi. ſeprnaginia an. ne dum. Iv. 1 facit. C. e. l. ij. non vlra
ſeg ar. comra. C. excu. u. I. voluntaria. a infra de vacat.mu.l. pe.

d Eimlia. ad que eligunt᷑ aliqui ex vcurionibus. a facit ad hoc. .
t. ij. ſpoõte. 2. l. en muneris. “
e g Ener aluer. ciementioꝛem. i.mnoꝛem ꝙᷓ debebat. J
f Homs. als bonis. qma bona non perdit. vt ſupꝛa de int.
7 rele.l. relegaroꝛum. S. ad tempus. ałs bom. i. conſolanonem bons
1 pꝛopter bona que non amittu. vt dixi ſupꝛa de ure w. ſi res. S. j.
g Becurionatu. ſi dicas ſine cauſe cognuione mumtam. planu eſt⸗
ui cum caulſe. dices ꝙ non accepu vecurionat, ſ. nõ vacantẽ. vel ena⸗

tur arbitroꝛ eum quaſi plebei fili⸗

cõceptionem ipſius pater dignita⸗

nem amiſerit:non infauoꝛabiliter

veluti lam nato reſcribit.

num aut ceteris honoꝛibus pꝛopt
eiuſmodi cauſaʒ pꝛohibef᷑. Ma⸗

nera quidem ciuilia ſubire non co
guntur: honoꝛes autem gerere de⸗

ſe eſſe natum: ſi poſtea honoꝛ vecu
rionis patri eoꝛũ acceſſerit. In
auo quoq; pap.idem rñdit.ne qua
patris nota filius maculetur: ſͤſi
pater ipſius oꝛdine motus ſit: ſiqui
dem ante cõceptõnem eius mouea

beat humanitatis ſententia: nec ðᷣ
curionatuʒ accipiat. Secd ſi qͥs
ob falſi cauſam vel aliam d graui

um in honoꝛibus ſpectari:ꝙ ſi poſt

teʒ amiſerit: dicendũ erit benigne
vt decurionis filiũ intuenduʒ: pꝛo
inde hic quoq; qui poſt patris rele
gauonem natus ſit:ſiquidem ante
cõceptus: ſit ſimilis ſenatoris filio
habebitur:ſi poſtea:nocebit illi re
legatio. Di ad tẽpus ordine mo
to patre fuerit natus: medioq; tꝑe
conceptus ⁊ editus: an quaſi ccu
rionis filius naſcatur: licet pat᷑ eiꝰ
ante obierit:qꝙᷓ; in oꝛdinem venerit
quod benigne erit admittendum.
Pꝛeterea ſi conceptus ſit a plebeio
mox ante echtionem pater eius xe
curionatum adeptus:ante editio⸗

quis medium tempus illi pꝛodeſſe
Nul⸗
lum patris velictum innocẽti filio
pene eſt:ideoq; nec oꝛdine vecuꝛio

vtiq; nõ ſoꝛdi erit oꝛdini: cũ ex vti
litate eius ſit:ſemper oꝛchnẽ plenn
iores annis quinquagintaquinq; babere. I Eis qui iudaicam ſup

itionem ſequũtur: diui ſeuerus
⁊ anto. honoꝛes adipiſci permiſe

ad cecurionatus honoꝛem inuiti
vocari conſtitutiom bus pꝛohiben
tur. Sed ⁊ ſi ei rei conſenſeꝛint ⁊ ſi

maioꝛes qms ſeptuaginta ſint:mu/q ſuperſtitionẽ eoꝛũ non lederent.

m Pis. ſ. filijs legitinns aceur.

cos.⁊ in aui.quõ. o. e. S. quarta.
o Pienum. S. ſo. ma. I. j. accur.

vel dic vt ibi.⁊ facit.C.e.l.omnes. accur.

GG£ Eneraliter id erit defenden
gNum ut qui clementioꝛẽ ſen

rũt:ſed ⁊ neceſſitatẽ eis ĩpoſnerũt:

do ĩtellige quod
ſequitur impe⸗
ratoꝛ cc. nec ob
ſtat 8 poſtuł.
iperatoꝛ. vbi nõ
fu differentia in
ter relegatum
aq oꝛdine motũ

quia llla ᷣm hee
K* mtelligumur vt
tentiam paſſus eſt ob hoc ꝙ ad ẽt D facit
pus relegatur bonis conſulere x⸗ e. ad tempus. et

alij dicunt eum
damnatüũ ex cri

3 mine. ꝙ nõ irro
oꝛibus nõ ad tempus ſit relegatus ar iniaman.
ſed ad tempus ſit oꝛdine motus : in n non publhet
ea eſt cauſa vt poſſit in oꝛdinemre ⁊ gramondus.
. r .i.grauibus. ſic
dire. Zmperatoꝛ enim antoni. ſoc ſi mertes
edicto pꝛopoſito ſtatuit: vt cuicũq; .S. q calj. 2 gõ
aut qnacũq; cauſa ad tempus oꝛdi vicn non relege
ne vel aduocationibꝰ: vel quo alio vx fuit ſupꝛa ſi
officio fuiſſet interdictuʒ: cõpleto ex cn.t. a ipor
tempoꝛe nibilominus fungi bono ſie intelligiit m.⸗
re vel officio poſſit: ⁊ B recte. neq; ferioꝛem. 5. ipe⸗
3 . a A ratoꝛ. “
enim exaggerãada fuit ſententia ꝗᷓ .urios: al
modũ interdictõi fecerat. Spu legrelegi.

k Legitimi.i.hũc filiũ legitimũ qͥ petat vcurionatũ⸗
Dpoꝛtere. Mã inter aliquos alios eoꝛum pꝛeferri. ſic. C. e he
re. autẽ. idẽ ẽ. ⁊. C. de loca.pꝛe.ſi.l.j.S.j.⁊ que in frau. credi. l. j. —
here.inſti.l.qui ſoluendo.a de paciis mqnoꝛeʒ ⁊ epoſiti.l. bonaz
fi. de adult.l.ij.in fi.⁊.l.ſ.⁊ de le.iij.l.re coꝛuncti.ac.

n Recipiẽt᷑. neceſſitas nõ habet legem. vt 3 of. con. l. j. 7 32

e fundo w. l. j. 2. .e. ſpurij. ⁊ 8 e acqmir. re. w. quedã. 4. L. e. t.

p Eis. permſerũt. C. iudeis.x 1. fi⸗cõtra. ſo. hic æ ibi ꝓhibent.
ied hic ea demũ permutunt᷑ que ad eoꝛũ ſpectant ſi uperſtinonẽ. R.

q Eis. iudeis. ad quod eſt infra.i.j.l.ſi quis magi.ac.
VQui ſuperſti.ſub.modo.nã ſi lederẽt nõ cogutur ic agere⸗

aana⸗
di e
uklunsſe
dich.
mows.
Nc woumnbeu
ſolentan⸗
ll,Atun
Nouſir
ſtooenoo

munt /7le

Mhapeni te
Ndgnihi
zunmen
lntnoht
tenpns 7l
Eghetctn
iN
nnni mert
Ngi tlan
Ne mmnuorz
wiculisc⸗
tis d en
lucrd Raw.
A SRNNN.
WNA.Wane
N dd ld⸗
0dte .
legauuger a
. ſel nof⸗
ſo. prdi. in
fel ccuſſior
pel imm me
ſmn groſci
Noglecet, gan
nonbenedectr
titur mfa. o
miaſipoſtis⸗
leagbatn⸗
nctgeſt pene
guog no. n.
lo,. ſupen x
in7 eodem m
onm
ur mfamn⸗
nſtergene,
nnonubnns,
munamnun
tinmwinn
ingameo⸗

inngan
u
R
gsaſcmn
kmmgn

unn
anaan

n
1guoh,
günl
Kuin
Nrnorg
nus ſch ti
r iuſnu
emGi
teiNlamnß;
Krinnliin
nun.
Wh
Gicg.

toꝛem. ⁊.j.e.ſpurij.S.decurio.
t Bucceſſerit.titulo vniuerſali.
u Remanet in ea. rõ eſt qꝛ meliꝰ eſt remanere ꝙᷓ ad intereſſe ⸗
re hereditarnio teneri.⁊ facii S &œ iure fi.l.iijj.S.ſi pO. ⁊ de fal.l.j.S.
pe. ⁊ de re mili.

milites in fi. et

1 Mõ poſſunt. S e re iudi. quidam. ſed ibi a principe æ inter cer⸗
tas perſonas. hic gener aluer. Itẽ ibi ex cõſilio aſſeſſoꝛis.vi in aui.xæ
iuch. in pꝛin. hic ipſemet bet conſulere. vt. j. de ver. ſig. pupilius.S.
curiones. ⁊ facit.j.t.ij.l.ad rem. .
a Securio.enã ſue.S.e.l.decurio cũ ſuis cõcoꝛ. .
4 b Exercere.i.cõ

☛ RewvtOνGhee.

£ imnorlct
eltre . Ecurio qui pꝛohibetur con
pk. 13 aeg. ducere quedam:ſi iure ſucceſ
E. xe vſuns ſi. ſerit in conductionem: remanet in

l. ij.
x a Dip.

mimiã impoꝛtat

dic ꝙ ẽ publicũ

Itẽ 7 pnuatuz

ea:quod ⁊ in ommbus ſimilibꝰ ſer
uandũ eſt. Api.

motos. 2 .
die momm wora Dtẽpus oꝛdine motos ex cri
ſententia. vi e⸗ mine qõ ignomimiã ĩpoꝛtat:
bunt. velſuum Tppetuũ moueri placuit ad tps au
ſic perpemo du⸗ tem exulare iuſſos ex crimine leui⸗
an amia iſe oꝛe velut tranſacto negocio nõ eſſe
mourt ve . Mnter infames habendos.
d vnd un Purij xecuriões fiunt: ⁊ ideo
tempus. a5. · fieri porerit ex inceſtu quoq; natꝰ.
Adne ij r. nõ enim impedlenda eſt digmitas
men quod igna eius qui mhil admiſit. Mino⸗

res.xxv. annoꝛũ cœcuriones facti

ſpoꝛtulas vecurionũ accipiunt: ſed

calũnie cã iudicio publico dãnati.
Pater qui filio vcurione erea
to ꝓuocauit:⁊ ſi pꝛeſcriptione tꝑis
excluſus fuerit:ſiquod geſtũ ẽ non

habuit ratũ:ciuilibus muneribus

pꝛo filio nõ tenebiẽ. Pꝛiuilegijs

ceſſantibus ceteris eoꝛũ potioꝛ cã
babetur in ſententijs ferendis qui
pluribus eodem tempoꝛe ſuffra⸗

gijs iure œcurionis œcoꝛati ſunt.

Sed 2q plures liberos habẽtĩ
ſuo collegio:pꝛimus ſentẽtiã roga⸗

tus: ceteroſq; honoꝛes oꝛdine pꝛe⸗
cellit. AÄlulus.

DOnoꝛes ⁊ munera nõ oꝛdina

tiones ſ potioꝛibꝰ qᷣbuſcũq;
imũgẽda ſunt. Surdus ⁊ mutꝰ

ſi in totũ nõ audiant aut nõ loquũ

tur:ab honoꝛibus ciuilibus nõ eti

am a muneribus excuſantur.

ducere.
QAui iudicij. de
herẽnius mod.
d Ignommiaz.
vt. C. ad turpil. l:

e elun.i. ſicen-
f Juccio publi⸗
co.quos cõſtat eſſe
infames. vi 8 de in
fa.l.j.S. qui calũ.
nõ aũt dicit ꝙ ac⸗
cuſatio turpił. ſu

publica. ſed de hoc

dic vt de pu. m. l.

j. nõ. 2 facit S. t. j.

liberius.S. in que⸗
ſtionibus. a. l. luci
us. S. antepe.

g Pater pꝛiouo⸗-⸗
canit creato.patre

gbiene⸗ feripris
ꝛeſcriptioèe.
bidin vel tridin.
vt qñ aꝑl. j. JS.
quod in ſentẽtijs.

1 Ratum. ſz no⸗⸗

ꝛudi. I. ufamen

ſi mõ ennlis c⸗o⸗ Mterim ſuffragium inter ceteros
beiẽs ꝓ eodem ferre nõ . ecnrio eri
beinad iamet. ferre no poſſunt. Becurio etiaz

ſue ciuitatis vectigalia exercere ꝓ
hibet. Qui iudicij publici que⸗
ſtionẽ citra vemaʒ abolitõis dele⸗

v 8 de public.
Jtẽ qð ſubijcit

ad tps ⁊c.dic re — =
legaiuʒ ex cri. le ruere decurionũ honore œcoꝛariñ
ui. ſed no famo oſſunt: cũ rpilliano ſenatuſ
b. ve va eane Poſſunt: cu ex turpilliano ſenstuſ

vel cõcuſſioma
vel mini moti
ſm quoſdã. qð
