nõ ſibi addiderit:nõ puto ſtipulatõ
nem cæ vſuf.ad heredẽ tranſire: eo
qʒ iure vtimur. ſed ſiqͥs vtifrui li⸗
cere ſibi herediqʒ ſuo ſtipulatus ſit
videamus: an heres ex ſtipulatu
agere poſſit:et puto poſſe licet di⸗
uerſi ſint fructus.nam ⁊ ſi ire age⸗
re ſtipuletur ſibi herediqʒ ſuo lice
re:idem pꝛobamus. Siquis do⸗

lem eſſe ſtipulationem.

c Mon poſſunt. vt ꝓ ſuo poſſideant.ac.
dD Tenere.i.naturauter poſieſſioni nncumbere.⁊ facit.S.ꝓxi.S

cum ſuis concoꝛ.

mo poteſt: pꝛeterqᷓ ſi ſeruus w-

e NVHabere. tenet. idem cum poſſidet: vr infra de ver. ſig.l.habeꝛe
duobus a. l.id apud ſe.ac.

f Siquis ſibi. nõ refert apponat vel nõ. ſic. S. S. ſicut in fi. SF. . J

ti.ij.l.j.in pꝛin.ſ̊ ar.otra.C.de conſti.pec.aui. ſiquando.
g Tranſire.defunctus tñ vſutr. habebu.quia ſic ſtipulatus vi⸗
etur. vt.j.e.ti.l.ua ſtipu.S.griſogonus.
hb Atimur. quia pꝑſonale eſt c.
1 Fructus.id eſt vſufrucius.vel dic vt alij dicunt.quia ſtipnlatoꝛ

percipiet vſufr. hr̃s vo vt cã.⁊ ſic mutat nomẽ vſuf.i ꝑſona hẽduʒ

k Pꝛobamus. qᷓ ad hoc vt heredi debeat᷑.⁊ heres agere poſſit.ſed
in noc differunt.qꝛ ſuꝑioꝛ non tranſi ad heredẽ. niſi ſii actum hic
iraniu. vt. S. e. l.ij.in ti.⁊.S.fam.her.heredes.S.an ea. Item hic
ad heredẽ heredis ſuꝑioꝛ non.vt.. vſufru.l.antiquitas. Iteʒ
alius eſt vſuſf.in ꝑſona heredis alius in ꝑſona ſtipulatoꝛis. vt h;
2. C. d vſuiru. le. annquitas. 2. S. quibus mo. vſufruc, amitta.
repeti. quod hic non eſt.
IBiquis velit. ſtipulari. ac.

m Se plurium. ſ.extra ꝑſonas heredum.

n Deut. a pꝛomiſſoꝛe. ac.
0 Pecuniam. ſ nomine pene.
p Spondes.qma nõ ſufficit ita ſtipulari omnem wlum abeſſe:
cum alienum factum pꝛomutitur. ſed penam debet ſtipulari vt h:
⁊ facit.j.e.l.ex ea purte.⁊ ſupꝛa vſufruc.quemadmodum ca.l.hu
ic ſtipulanoni.⁊ inira de verbo.ſignifica.l.hec verba cin. et ſupra
S.queſuum.ſed contra infra.e.inter ſtipu.in pꝛincipio, ſolutio vt
ibi. accurſius. J 1 1

q BSue, ſtipnlantis wlum abeſſe. ac.

r Herechs. futuri. nam viuens heredem non habet. vt ſupra de he.
ven.l.j.ſic ⁊ patris adopnui.⁊ dic futuri.⁊ ſic ſtipnlando vt hic.et
ꝓmiuendo. vt. S. poreſt adiungi. ſi autem dicas pꝛeſentis pꝛis. tunc
dic ꝙ poteſt adiungi ſtipnlando non pꝛomitrendo. miſi ⁊ pꝛomitten⸗
do faceret conditionem patris melioꝛem. vt. C. œ paci.l. filus ĩmo
enam ↄuentoõnis
.i.ſi ↄoueniatur pat᷑
refert. ↄtrahat filiꝰ
cum extraneo ante

lum malum pꝛomiſſoꝛis heredil⸗ rane
grꝛogationẽ. ⁊ tũc

qʒ eius abeſſe velit: ſufficit abeſſe

err erde non teneat pater.
abfuturumqʒ; eſſe ſtipulari.ſi vo poſt.⁊ tũc ſie. vt in
e plurium wlo cauere velit:neceſ F.-n .S wpe,
ſarium eſſe adijci:cui rei wlus ma cul.l. in arꝛogato⸗
lus non abeſt: vel non abfuerit: qin rem. ac.

ti ea res erit: tantam pecumam da
re ſpondes. ¶ Sue perſone adiun
gere quis heredis perſonam po⸗
teſt: ſed et adoptiui patris perſona
coniungi poterit. Inter certam

incertamqʒ diem diſcrimen eſſe ex

eo quoq; apparet:qꝙ certa die pꝛo⸗
miſſum vel ſtatim dari poteſt.to⸗

tum enim medium tempus ad ſol⸗
uendum liberum pꝛomiſſoꝛi relin

quitur.at qui pꝛomiſit: ſi aliquid
factum fuerit:vel cum aliquid fa⸗
ctum ſit: miſi cum id factum fuerit
xderit non videbitur feciſſe quod
.— — ,.
pꝛomiſit. Alteri ſtipulari ne⸗

no vel filius patri ſtipuletur inuẽ
II iuſmodi obligatio i
ibi acq⸗
rat:qð ſua intereſt:ceterum vjt alij

Inter certã.in/
certamq;. nõ eaʒ qᷓ
oino eſt extitura.
vt. Iise noa⸗leſt
.. . upill. S. j. vbi dr
pura.i.in diẽ. ſed dies dicit᷑ hic incertus zditio. ar:.5,8 ſe Piiicl⸗ n.
pu.⁊ de cõdi.⁊ demon.l. dies incertus.bñ dico ſtaum poſſe ſolui. miſi
grana ſtipulatoꝝs fiat dilauo. ar. S. de le.ij. ſi tia ſit relic. S. pegaſus:
ſicut accidit in pꝛimitijs agꝛoꝝ.quas nõ ſtatim tenet᷑ accipere ſacer⸗

dos. ſed nouem diebo vebent eſſe apud matrem.i. ſpicam que eſt ma⸗

ter gram.qð tempus gratia ſacerdotis inſertum eſt.
tVel. pꝛo enam.
u Poteſt. licet nõ peti nec repeti ſolutũ poteſt etiam añ diem.vt..
xe conch. in. l. in diẽ. ⁊ facit. C. de fideicõ.l.poſt moꝛtem. ⁊ de le.j.l.fi⸗
liuſfami.S.apud marcellũ. ſed ar. contra.S. ve an. le.l. eum qui. a.l. li
berto.S.largius.⁊ ad trebelli.ſed ſi ante.
x Totum erm. vere põt ante dari.totum enim ac.ac.
y Meciũ.hec ratio recipit exceptionẽ. vt. j. e. liber hõ. S. vecem.
5 Relinquit᷑.. e. ↄtinuus.S.cum ua. a. . de ſolu.l.qð in diem.et.
l.qui res.S.mihi cecem. ⁊.j.e.l.eum qui kalendis in fi.ac.

Pꝛomiſit. alia differ entia poteſt aſſignari que naſcit᷑ ex iſta. nam
qð in diẽ certũ ꝓmuttitur ante ſolutum. non poteſt repeti.idem in cõ⸗
di. que oĩno eſi extitura. ſi autẽ incerta vel ralis de qua eſt dubiũ ſit
tempoꝛalis an perpetua. ſolutum ante poteſt repeti.vt., de condi. in
debi.l.in diem.⁊.l.quod ſi ea.⁊.l.ſufficit.

9 actum. puta ſi titius aſcenderit capitonum. ac.
a Muod ꝓmiſit. ſ.tm̃.quia plus: ergo locus eſt repetioni. vt. 3. æ
condi.inde.l.ſub condi.vel dic ꝙ ex alia cauſa viderur ſoluiſſe.⁊ hie
non deſijt. ⁊ ideo indebuum apparet. a ſic repetitur. vt ſupꝛa de cõch.
mnde.l.qui pꝛomiſit.accurſius.
b Alteri. ſtipulari. põt. vt. j. de reg.iur.l.quo.tutela. S. fi.a. S. n. j.
quecũq;. ⁊ inſti. inuti.ſtipu. S. alteri.. C. de inuti. ſtip.l. vt inter.
CDSDBño.q; extimat᷑ eadeʒ pſona cum dño. vt.S. væ op.vel ſi pamphi
lo. ſicut lilius cũ patre.vt.S,æ li.⁊ poſth.l.i ſuis.⁊ inſti.ð muni..ſti.

*2
2
5

=ðä
. ü

PE, 491

S.quod ſiquis. a. C. e impu. ⁊ alijs ſub.l. fi. ac. S
d Mihil intcreſt mea. ⁊ ſi quandoq; iuterſit. tune valet: vt.j. S. ſi
ſtipuler.⁊.S.ſiquis inſulam.ac.
e Conuemiet quando pꝛuma nulla erit. ſeo ſecunda penalis valebit
quia puma eſt preter.l.ſecus ſi contra.l.eſſet: quia nec pꝛima nec ſe⸗
cunda tenebit. ar.

J.e.l.ſtipulatõ hoc
modo.⁊ hoc mom
intelligi ſupꝛa ad vetur:nihil inteſt mea. plane ſi ve⸗
l.fal. qõ de bons. fſim hoc facere:penã ſtipulari ↄue⸗

S.j. nam ibi cõtra
l. ſed ſi pena citra
ſtipulationem pa⸗

met: vt ſi ira factũ nõ ſit: vt ↄpre⸗
henſum ẽ:ↄamittatur ſtipulatio:et᷑

cto vequcirur ſn⸗· rcmus nihil intereſt. penaʒ enim
ciiur interſii vł ñ: U enn EI
mn cotran. 5.0 cũ ſtipulatur quis:nõ illud inſpici
ſer.ex.l.ſeruꝰea.l. Jꝗ interſir eing:ſen ã ſit &
ommittatur kur quid inrerſit einarſev aſ qn-
ſcʒ penalis. titas queqʒ conditio ſtipulatõnis.

g Intereſt. ſuipu
lantis.ſ. cin natu⸗
ralis eſt queſita ob
ligatio vt alij der:
ſed quõ ↄmittuur

¶In ſtipulatõibo c querit᷑ quid
actum ſit: verba contra ſtipulato⸗
rem interpᷣtanda ſunt. Euʒ qui
ita dicat: mihi decem ⁊ titio łeceʒ

pena. cũ nulla mo —27 — .
ra nulla peririo in eadem decem nõ alia vcem dicere
pꝛincipanl? Rñ.de credẽdũ eſt. ſtr r alicni
facto ſit ↄteſtatio. crededũ eſt Si ſti P ule „alicui
ſicut ſipmit tas.x. cuin mea interſſet: videamꝰan ſti⸗
cum periero velli pulatio comittdtur: ait marcel⸗
narr me litem on lus ſtipulationem valere in ſpecie
teſtante venir: vi huiuſmodi:is qui pupilli tutelam
nô. C. de otrahẽ. ceſſi
ſl.aucaeme. ꝗdminiſtrare ceperat: ceſſit admi⸗

niſtrationem ↄtutoꝛi ſuo: ⁊ ſtipula
tus eſt rem pupilli ſaluam foꝛe:ait
marcellus poſſe dvefendi ſtipulatio
nem valere:intereſt enim ſtipula⸗
roꝛis fieri quod ſtipulatus eſt: cuʒ
obligatus futurus eſſet pupillo: ſi
gliter res ceſſerit. Siquis inſu⸗

hb Inſpictur. ad penam commnttendam.
1 Interſit. eius quod alieri ſtipulatus eſt impleri. adò quod eſt. S. e.
l. ij. a.S.de recep.l.cũ pena.
K Quantuas. vt non immodica ſit. ſ. non vltra duplum. vt. .
e ſen. que pꝛo eo quod intereſt.i.vnica.S.cum ſcimus. alij contra vt
quantitas leguimaꝝ vſurarum inſpiciatur. ſi eſt vſurarius. vt. .
e vſur.l.cũ allegas.⁊.S.de act᷑.emp.iuł.S.ibidem papᷣ.reſpondiſſe
ſe refert ꝛ⁊c. ſed pꝛima ſentenna ↄfunditur.S. de euict.l.ſi dictum io.
tu dic plene. vt no. C. œ ſen. que pro eo.l.vmca.S.cum ſcimus.
ICLondiio ſt.non impoſſibilis non turpis.⁊ dic vt.S. im prin. l.
m In ſtipulatombus. conuentõnalibus. aliud in pꝛetoꝛijs. vt. J. ö
pꝛeto.ſtipu.l.in pꝛetoꝛijs.
n Interpꝛetanda ſunt.vt hic.ſ.eum qui ⁊c.⁊ ſic ſine.S. legitur.ł
dic ſtipulatus ſum a te ſtichum. ⁊ tu dicis te ſenſiſſe ve albo. ego me
ſenſiſſe de nigro.⁊ in vtroq; poteſt tenere ſtipulatio. vt hic.⁊.j.e.l.

qui ex pluribus.⁊. S.d re.ou.l.cum queritur.ſi auteʒ conſtat te ſen⸗

ſiſſe de alio.obiinet quod dicit᷑. j.e.inter ſiipu.S. ſi ſtichum.ſi autem
dicis te ſenſiſſe albo:ego e migro ⁊ in vno tm.poteſt tenere ſtipula
no.quna alter eſt ſtipulanns. obtinei quod eſt. j.e.quotiens vbi ple
mus diceiur.a facii.j.e.quicquid.a.J.e.ꝓxi.S.⁊.J.e.l.qui ſic.⁊.gõ.
ti.j.l.arrianus. c.

o E&um qui.ntio. x. ſecus ſi dxit dena.qꝛ tunc.xx. a eadem erunt.

p Alia. x. vt ⁊.S.de le.j.ſiquis te.ac.
ECredendum eſt. an ergo valeat m totum? Rñ.non. ſed m. v.
alia ꝑs eſt inutins.vt mſti. de inuti. ſiip.S.quod ſiquis ſibi. nec pla⸗

cet vi dicas tinũ adiecium vt yr. dixiu.quia id eſſet ſi dixiſſem ant.ſ

ar. contra huic.S. S. de le. ij. meuus in pꝛin. .
TV Si ſtipuler. ſaluam foꝛe.vel ſibi vel pupillo rem pupilli ſaluam
ſtipulatus eſt. vt.j.pꝛoxi.S.no.ac.
Si aluer. 1. male. 2 facit inſti. e. S. ſ̊ ſiqͥs. ⁊ ſatida. tu. S. j. ac.

hic dixi ⁊: vt inſti.dicto ti.S. ſiquis.alij in ſi.⁊.j.e.ſi mihi ⁊ nitio.ſed

Siquia.fieri.ꝑ hec verba pmittis mihi qʒ dabis vel facies il⸗
li. ⁊ ſic expone ſequenna exempla. ſic ergo dceptis verbis agam.ſi
mea intereſt. nõ autem ille aget cin ſtipulatus ſum. vt. C. wona.
l. cum res.⁊.i.e.liber homo.S. fi.ſed ſi dixiſſem ꝓmittis illi. hec
pꝛoꝛſus eſt inutilis etiam ſi mea intereſſet m aʒ0.a.h. qꝛ nullum
verbum hic po⸗
miur ꝑ quod vr
deatur mim qᷣd
qri.niſi in tuto⸗
re pupilli.⁊ ĩ cu
ratoꝛe furioſi ⁊
acioꝛe vninerſi⸗

lam faciendam pꝛomiſerit aut con
duxerit: vinde ab aliquo inſulam
ſtipulatoꝛi fieri ſtipulatus ſit. aut
ſiquis cum pꝛomiſiſſet titio fundũ tgnns vr. Srͤch⸗
meuium daturum: aut ſi is non d. unbecg eum .
diſſet: penam ſe daturum ſtipula⸗ vij in caſibo ta⸗
tus a meuio fuerit: fundum LCitio men per proci

. . . . .— . ratoꝛem queri
datum iri. item ſiquis locauit id acuio go ed⸗

faciendum quod ipſe conduxerit: inſtun e imnun.
conſtat habere eum vtilem ex lo⸗ pul. . ſiquis

unn alij. ac.
cato actionem.ſiquis ergo ſtipula

tus fuerit:cum ſua intereſſet ei da⸗
ri:in ea erit cauſa:vt valeat ſtipu⸗
latio.vnde et ſi pꝛocuratoꝛimeo da
ri ſtipulatus ſun:ſtipulatio vires
habebit:et ſi creditoꝛi meo:quiaĩ⸗
tereſt mea:ne vel pena committa⸗

tur: vel pꝛedia diſtrahantur qui pi
gnori data erant.

Siquis ita
ſtipulatus fuerit: ũlum ſiſtas:nul

la cauſa eſt:cur non obligano con⸗

ſtet. Edem ſacram vel locum

religioſum edificari ſtipulari poſ⸗
ſumus:alioquin nec ex locato age⸗

re poſſumus. Aulus.
Hminus ſeruo ſtipulando

u Meuiuz. i. quod meuius dabit tibi. ſeo ſi habes meuinaũ. die
quia pꝛomiſii.ꝙ dabit eifundum.meuij. ac.
x Saturum. duobus modis legi poteſt. ſi habeas meuianum. ei
ſi habeas meuium. ac. .
y Si is.meuius.ſcõm ſcdᷣam litterã.ſᷣm aliam.i.ꝓmiſſoꝛ.ac.

3 Stipnlatus. promiſſoꝛ dicius. ac.

Satum. per iſta verba piomittis mihi quod dabis vel facies

illi ⁊c.vt ſupꝛa pꝛoxi.S.ac. .
Atilez ex locato.id ẽ efficacem ſᷣm io.vel direcia ceſſante.quia

alteri ſtipulatus eſt. et facit ſupꝛa locati.l.ſi nibi alienam.⁊.l.ſicni

a AUlres habebit. et agam ex eius ſtipulatione ad intereſſe: lcii

dationem contineat.vt.j.e.liber homo.S.ſi.ac.
b Intereſt mea. dari alłs non.vt et ſupꝛa c pac.l.ſi vnus.S.qð
ſi ſine perſona.⁊ inſti.e.S.alteri vſq; in fi.S.et ſupꝛa manda.l.ſi
pꝛocuratoꝛem.S.ſiquis mandauenit.

Siquis ·ſutas. id eſt ſiſti iudicio facias.⁊ ſic tuum non alienũ

factum. vt.j.e.quotiens qnuiugs.
D Conſtet. ad intereſſe. vt dicta.l.quotiens.ac.
e vEdem ſacram.ſtipulari.intereſt enim ꝓpter religionem.ac.
f Alioqui.i.ſi diceres non valere ſtipulationem. ac.
g Poſſumus.ſ.ſi edificandam locaremus.qð eſſet iniquum.ſed
nõ bene argumentat᷑.nam res ſacra poteſt vendi. non iñ ꝑ ſtipu⸗
lationem ꝓmuni.vt inſt.œ inunii.ſti.in pꝛin.ac. J
h d HDminus. ᷣm quod. ſi ea que iuris ſunt.ſtipulatus fuerit.
ſi autem que facti ſunt non ina. vt infra.e.l.quod dicitur.
ij. vt ſcilicet tenere eijfilio liceat: vel ita ſi ex re patris ſtipulanio ſi/
at. inſo lidum patri queratur.ſi aliunde pꝛopꝛetatem habebu fili⸗
us:pater vo vſumfru.vi.C.de bo.que lib.l.cum opoꝛtet in pꝛin.
et inſtitu.œ inuu.ſtipula.S.ei qui.et.C.d contrahen.ſtipul.l.ij.

4
7
.

enhe,
ſmmun
Se
nien
vinns
Nndi⸗
VMelprn
(ſe meri
Ain
lpons ſc⸗
linnf
ſunntn
tei
brr.
buin 1
ihanr
Sketi
Uike
WIn
lnr

aſe d

nel. e

Wndum

lunöacuao
ctufrabid
Unnthet N.

ſeen

(((Woretopi

iſhllrbirtut
luonnlrs gamn

iintlun

WMunrcumefen
hematrn

Inqainanmt

=

aſſſialng

S=S=

inſlanhen
napane
u Wen
he
Wnn

nogiſtnen
nugie⸗

4 Munn⸗

11e

Dhrtsini
.
Nüm N.

nler i

Nmmſm
—&1M

Amm aindeſi

rnel ltnns
igerſnunnnt

s:tietunnin

K.
–

nmmen .

ns lſt i
Mid

nun
A,

immnel

na. . .
uinlan e,
cnm

2. S. de pac. l. heredi. S. nos autem..J.d ſtipu.ſer.l.ſi ex re.ꝗ.
ſi ipli.⁊ d ſolu.ſtichum.S.queſitum.ac. DWððM
IQIfſilius.acquiruur idem econtra videtur. a facit inſtii. ve

tum aretuſe 1

2 ſupꝛa de pact᷑.

l. veteriboꝛ Rn.

niſi de primis ĩi⸗

elligeret nec de

boues. S. j. Itez

quid ſi in dieb⸗

ſtipu. ſeruno. in pin.
k e Am qni kalendis. alijs. ſ. Ralendis. ac.
Eas. ſ.
kalendas.
ſibi acqͥrit:ſed ⁊ pater filio ᷣm qð
leges pmittunt. Ompo.
m Calendas. Fffilius meus ſeruo meo ſti⸗
niſi natura aunö ppulet᷑: acqrit᷑ mihi. Xpi.
inducat. vt par⸗

VUm qui calendis ianuarijs

kalendis iannaſſſtipulatur: ſi adijciat pᷣmis ?
rije. nam ve his pꝛoyximis: nulla habere dubitanio⸗
haſteren nem palam eſt. ſed ſi dicat ſecũdis
vꝛ. j.e. inerda vel tercijs vel quibuſlibet alijs: eqᷓ
eedirimit queſtionẽ. ſi aũt nõ addat
re pumis ſupias quibo calendis ianuarijs: facti qõ
ſlerin tnſe nem inducere:qͥd foꝛte ſenſerit:Bẽ

quid int eos actũ ſit.vtiqʒ enim h
ſequimur.quod inter eos actũ eſt:
eaſqʒ; aſſumemꝰ.ſi aũt nõ appareat

ſecundis eaadem olcenduʒ eſt qõ ſabinus ait: pmas
eiee⸗ ne e ſin. (alendas ianuaꝛias ſpectãdas. pla
gulis. vt ̊ vale ne ſi ipſa die calendaꝝ quis ſtipula
at. dcitur vt v tionẽ interponat:qͥd ſequemur: et
n eur puto actũ videri ve ſequentibo caleè
verbo. niguſi. l. dis. Quotiene aũt in obligatio

nibus dies nõ ponitur:pñti die pe⸗

vel poſt dies ꝓ cunia ebet᷑:niſi locus adiectꝰſpa⸗
miſn no achecro tium tpis inducat: quo illo poſſit ꝑ
era bian genire. verũ dies adiectus efficit:
ve ver. ſig.l. ni ne pñti die pecunia debeat᷑: ex quo
lam. Sli . ga. gappaꝛet diei adiectionẽ ꝓ reo eẽ:nõ
ꝙ ſtipulatoꝛe: idem in idibus et in
noms ꝓbandum eſt: ⁊ generaliter
Ubu 4 vaua So.

minimũ ẽ.ſeqn⸗

dum eſt. ac.

o Duonens. pꝛeſenri ſupꝛa de conſti. pecu. I. pꝛomnſſoꝛ. S. j. con
tra.ſol.vt ibi.⁊ ſaeit infra de ſolu.l.quod dicimus. ⁊ de regu.ꝛur.
l. in ommbus. accurſiꝰ.

p LYocnus. vel res adiecta vel alia cauſa. vi.j. e.ↄtinuus.S. item

eo habetur: ac ſi ipſe eſſet ſtipula⸗

tni.id eſt deſtrui aliquod opus.sc.
d Mon tenetur. mſi fuerit in poſterioꝛi moꝛa. vt. Z̊. & ꝑiculo et cõ.
rei.l.ulud.⁊ diſtingne.vt.C.d contrahen. emp.l. ſi.
e Recedendum. vt 7. S. & arbi. I. in ↄpꝛomiſſis. et. C. qe contrahẽ.
emp.l.fi.⁊ de condi.⁊ demon.l.mulcta.⁊.l.in teſtamenio.a.S. ꝓ ſoc.

l.ſi coua. ied ↄtra.
— S.ꝓ ſocio.l.ſi ſoci
4 „ „,etgrem. ſol. vt ibi.
— i hoc ãno aut hoc mẽſeda Item Zira⸗ F ,
Wmſai 9 ſy . miſj n „munia re le. l. fi.
11 ſtipulatꝰ ſit:miſioĩbus ꝑti⸗ i. ſed ibi ſpeciale in
us pᷣteritis anni vel mẽſis non re eaaro ne Lagenr.
ct . Itez otra. S. 5 op.
epetet . Apianus. 1. „lUllb. ſi libertus “H
E quis arbitratu puta lucij nuerit. ſed ibi fuit aꝛ
xicij ſibi reſtitui ſtipulatꝰeſt: biratus ſed uncn:
deinde ipſe ſtipulatoꝛ moꝛã fecerit moddohtem as⸗
quominus arbitret᷑ ticius ꝓmiſſoꝛ S. e ↄtrahẽ. emp.
hec vendino.ſed ⁊

quaſi moꝛã fecerit:non tenet᷑. quid be.
— ibi ſuu ar bitramus
ergo ſi ipᷣe qui arbitrari debuit:mo er iniq;. hic nullo
ram fecerit? magis pꝛobandũ eſt a moch. ac⸗
ꝑſona nõ eſſe recedendũ eius: cuiꝰ erenmeſt.

„ — — „ nommanm. ac.
arbitriũ inſertũ ẽ. Anliuoo.
Tigdeo ſi omnino non arbi S e Erto ac,
tret᷑:mihil valet ſtipulatio:a⸗ arbitrio non pare⸗

deo vt et ſi pena adiecta ſit:nec ipa aiuur. ac.

quidẽ cõmittatur. Ap.
Elolcuna; ſtipulatur is qun b ꝗq odcunq;
. is qui. fil
in alterius poteſtate eſt: pꝛo 2s vel ſeruuo.

tus. Sicuti cum moꝛietur quis
ſtipulari poteſt: ita etiã hi qui ſub
iecti ſunt aliene poteſtati:cum mo
rientur ſtipulari poſſunt. Siqͥs
ita ſtipulatus ſi:poſt moꝛtem me⸗
am filie mee dari: vel ita poſt moꝛ
tem filie mee mihi dari: vtiliter e⸗
rit ſtipulatus: ſed primo caſu filie
mee vtilis actio competit: licet he⸗

res ei non exiſtat. Mon ſolum

Si ſſe. pꝛ vel
dñs in cuiꝰ pꝛate ẽ

filiꝰvel ſeruus ſtipulans.⁊ ſic parificat filiũ ſtipulari pr i.⁊ ipᷣm preʒ

ſibi. vel dic ipſe ſilius.ſ.ſibi:⁊ tũc parificatifiliuʒ ſtipu.patri ⁊ ſibipſi
filio.ſed ⁊ tũc excipe factũ.vti.S.e.ſtipulatio.S.hi.⁊ inſti.de ſtip.ſer.

S.ſed cũ faciu. Item ⁊ tũc fallit in ſeruo.vt.j.ve ſtipu.ſerno.l.ij.⁊.l.

qui inſulam.⁊.l.interdum in prin.ac.
q Bebeatur. cum effectu vt poſſit peti.nam pꝛeſens eſt obligaiõ
ſed differtur exacno.vt inſti.e.S.id autem.⁊ infra. e.l. centeſums
in pun. que ſunt contra.⁊ facit infra d ver. ſig.l.inter illam.et.l.
cedere. 1. S. e. ſtipulauo.S. inter. a. j. e. ↄtinuus.S. cum ita. 2. S. itẽ
queritur.⁊.l.hber homo.ac. W
r Peo ſtipulatoꝛe. vt a. J. œ reg. iur. I.kcam tempus. qñq; pꝛo ſti
pulatoꝛe. vi ar. S. de le.ij. ſi ita.S.pegaſus.a dæ an.le.l.eum.ałs in
cipit iabolenus.ac. WZ
ſ. In idibus.vt ce pꝛimis intelligatur. ſi aliud non apparet. vt di
xi de halendis.ac.
q PEl hoc anno. Mota tres caſus. quia aut ſtipulatoꝛ hodie
Oori. 1 ſtatim petam. vt. j. e. lber homo. S.decem. aut ĩ an⸗
Ktunc quod hic. aut annuu. a tunc in initio. vt.S. de an. le. in
ſingulos.⁊. C. quãdo di.ie.ce.l.j.vel dic vi ibi.a facit.S.ti.j.l. q̃ſ
quis.⁊ inſti.de mun. ſtipu. S. pe. ac.
b Petet. obſtat em excepno. ſed ↄpetit actio vt diximꝰ. .l. ꝓxi.

e ſ Ignis arbi.ſſipulatus eſt. puta equum locatum. vel reſti⸗

antepe.⁊ facit.j.rem pup.ſal.fo.l.ſi filius.⁊.j.e.l.in fi.in filio tñ re
ſtringe opſeclice. at in aduentitijs ſolus vſuſf.patri querit᷑. vt.C.
e bo. que lib.l.cum o poꝛtet.ac.
k Dicuti.moꝛient᷑.ipſi vel illi in quoꝝ poteſtate ſunt.ratio:qͥa mi
num inſpicimus.⁊ facit.C.œ contrahen.ſtipu.i.ſcrupuloſam.⁊ in⸗
ſtit.q inuti.ſtipu.S.poſt moꝛtem.
IStipulari. illis in quoꝝ poteſtate ſunt. ac.
m Siquis ↄpetit.ex interpꝛeiatõne. Aſ. ſed contra. S. de pact. dta.
cum cs.ibi.ſi vo filia ⁊c.ſolu.vt ibi. Item facit in eo.n.l.ſi ita ↄne⸗
mt.⁊ ſupꝛa de op.lib.l.cum patronus.S.j.a.S.dłe pact.l.et herech.S.
nos autem. Item contra in eo.t.l.ſi tibꝛ.x.S.ſi pactos.ſed ibi vi ex⸗
traneo pepegit. hic vt fino. Iteʒ facit.C.ð pac.con.l. pater pro filia
7 ſupꝛa ſolu.ma.l.gams.
n Licet. videtur idem eſſe ſi heres exiſtat.ſed certe tunc directa da
retur.S. pac.l.auus.ſic.C. le.⁊ con.l.non dubm.nõ ergo adueꝛ
ſatur acnoni ſed foꝛme actioms. ſic in verbo etiaʒ.s.d periculo ⁊ cõ.
rei ven.l.ſiquis ſer.ac.
o Mõ ſolu. moneris. vt ⁊.S. ve ↄdi.inde.l.qͥ pmiſit.⁊.l. nã ſi cũ te
ma.te, l, qui duos. 7, J. el, hunꝰ. 7,. &, qñ di. le, ce. l. ex his.

”ß!.ð

p ribus. adijciat. vt verur pii impſona iter vel ſeruo pꝛis. vt 2. S.
in pꝛin.binꝰlegis.ſ̊ in ſeruo ⁊ filio fallit. vt ibi. diximus. ac.
q c Enteſimis. dilata ſolntio. vt. S. e. l. eum qui alendis. ac.
r Id aut.non poreſt. niſi g'heredem poſſit explicari. vt. .
ptrahen. ſtipu. veteris. otra. 7.l. i. ar. . e caduc.tol.S.ne at.ac.

DSi ua. uz vo⸗
lueris. vi qñ volu

erit dare ſu in eius

poteſtate non ipᷣm

dare. vt. 3. de re.

du. l. vtrum. § pe.
1 de pac. w. l. fi. et
facit.S.de ſerui.l.
uij. accur.

1Aiunt. ꝓmuto.
tibi ſi volo. ſi vo⸗
lam cũ volã ſi vo⸗
luero nõ valet. cuʒ
cũ voluero.valet.
vt hic.et.S.d act᷑.
obli.l. ſub hac.
j. e.ſiquis ſtipula⸗
tus ſu ſtichuũ. Ded
que eſt differentia ĩ
ter pꝛunuʒ ⁊ ſcõᷣm
reſponſum hums.
S. Rñ.quia in paꝝ⸗
mo canſa differen⸗
di. in ſecũdo expᷣſ/
ſa eſt aditio.adueꝛ
bium enum tempo⸗
rale cñ adiungunr
pᷣterito ſubiunct:⸗
ui. ſigniſicat pᷣteri⸗
tionem pumo caſu
vel quia pꝛimo ſi⸗
gniſicat tps incer/
tum in quo velit:
qõ non eſt in ſeqn⸗
ni. que tm eſt ĩ vo⸗
luntate ꝓnntiẽtis.
idem in fideicom/

ita ſtipulari poſſumus: cum moꝛie
ris: ſed etiam ſi moꝛieris.naʒ ſicu⸗
ti inter hec mhil mtereſt: ſi vene⸗
ris aut ſi cũ veneris:ita ⁊ ibi nihilĩ
tereſt: ſi moꝛieris aut cũ moꝛeris.
Iilius dari patri ſtipulari vide
tur: 2 ſi q nõ adujciat. Aulus
Enteſimis kalendis dari vti
liter ſtipulamur:qm̃ pꝛeſens
obligatio eſt:in diez autem dilata
ſolutio. Id aũt qo in facto ẽnn
moꝛtis tempus ↄferꝛi nõ poteſt: ve
luti cũ moꝛieris alexandriaʒ veni⸗
re ſpondes. Si na ſtipulatus fu
ero:cũ volueris:quidã eſſe inuti⸗
lem ſtipulanonẽ aiũt: alij na inuti
lem eſſe:ſi anteqꝙ; conſtituas moꝛie
ris.qð verum eſt. illam autẽ ſtipu
lationem ſi volueris daꝛi:inutilem
eſſe conſtat.
Eili ſic ſtipulatur:qð te mihi

illis kalendis dare opoꝛtet:

id dare ſpondes:videtur non hoche
ſtipulari.ſed ſua die.) Kalendl.
em.

nuſſo ſumilibo verbis relicto. vt. ö. de le.iij. fideicommiſſo.S. ſic fidei.
ſunt tamen ar. ↄtraria. quia non videt᷑ miereſſe inter ſi ⁊ cum. vt. S. i.

pꝛorxi. S. non ioluʒ. . S. e ↄdi. inde.l.qu: pꝛomiſit.qᷓ ſunt ar.con.ac.

u LConſtuuas. quando vehis.
x q AEAr uc ſtipulatur. anmo nouanch.
Spnpulari. vt obligatio pꝛelens ſit vel pura. ac.
3 Lalendis. ar. repetione. 2 facit.S.l.qui bis.⁊.l.ſi dari.⁊ quod
ibi nõ. a. l. ſtipulatio iſta S. eum qui. 2 inſti. ad. I. aqui?.S. ex hoc ca⸗
pue.ar. ↄtra.j.ad munici.l.j.in fi. ac.
a 1 Ycecem. cũ penero. hec eſt cõditionalis quo ad verba non q̊
mentẽ. ſic econtra. 7. e.l. inferdum. ſecus ſi hic dixiſſet ſi peti
ero.quia ↄdiionalis erit. vt ⁊. S. e.ſi tiuus.ac.
b Celerius.i.quandocunq; petiero. 1
e CEonditio.cuũ nuila fiut ↄditio non deſicit. ⁊ ideo quicunq; heres

eri.petere põt: ⁊ fac
le. ce. ex his. a. j. e. lib

it. S. ve tuteus. l.muto. S. hanc aut. 2. C. qñ vi.
er. S. decem. a. l. ſi ia quis ꝓmiſit. j. Rñ. 7. S. ð

odi. a de. l.tiuia heredi.⁊. C. iur. . l. li mulier. te le.j. ſtichũ.ac.
c c Rim ſiuus p eum. ſ. finum.
d Siaret.i.cum eſſet in moꝛa.vt.j.x ſolu.ſi mihi alienuʒ.et

v. e. l. ſi ex legati. ac.
e Nuatenus. i. quia

vel aluer. vt.j.e reg.iur.l.quatenus vel ſup

ple hic eatenns quatenus ⁊c. ac.
DBbligatus. ppetuo pꝛopter moꝛam aʒ. ad quod eſt. j. de fideiui.l.

g Fuer u. per mierpellationem ſibi factam.
b Mon tenebitur. liberabitur enim mteritu ſpeciei. ac.

i Sed vulis acuo. directa enim non competit qma liber o
ato ſilio ⁊
pater ab acceſſoꝛia liberatur ſtricia ranone. K vr. ci. S. e vſu. l. mo⸗
ra in fi. a.j.e.l.moꝛa.ſeo videtur de vlo dari.vt.S.ð do.ſi fideiuſſoꝛ

ſol. vt ibi. accurſius.

Apianus.

Kk DQue omnia. ſ. oicta de patre ⁊ filio. vt. j. v ſolu. ſtichum aut
pam. circa pꝛin. 7. l. cum qnis. S. ſiquis in fi.S.⁊ facit.S. iuteiu
ran. I. eum qui. S. j. 7 de le. j.cum res. S. fi. . S. eQ ope. libe. ſi liber⸗

tus moꝛam. de ſolutionib. inter in fi. . J. pꝛoxi. S. Item no. pa⸗

tr em cum filio ex vns ꝑte fideiuſſoꝛi pariſicari cum principali ex

alia. Vt hic. 1. ].

de fur. l. euʒ qui.
S. an pater. ſed
fallit.S. de mio.

Id vcem cũ petiero dari fue⸗
deniq;. S. ſed an

ro ſtipulatus:admonitioneʒ
magis quandã: quo celerꝰ reddan
tur ⁊ q̃ſ ſine moꝛa: quã ↄditõeʒ hʒ
ſtipulatio: ⁊ iõ lʒ ceſſero pꝛiuſqᷓ
petiero:non videt᷑ væfeciſſe aditio.
Vm filuſfa⸗ Aulus.
„millias ſtichũ dare ſpoponde
rũ:⁊ cũ ꝑ eum ſtaret:quominꝰda⸗
ret:ceſſerit ſtichus dat᷑ in patrẽ
æ peculio actio: q̃tenus manet fili
us ex ſtipłatu obligatꝰ. at ſi pater
in moꝛa fuerit: nõ tenebit᷑ filius:
vtilis actio in patrem danda eſt. ꝗᷓ
omnia ⁊ in fideiuſſoꝛis ꝑſona dicũ
tur. Si ſtipulatus ſim ꝑ te nõ ſi
eri:quominꝰmihi ire agere liceat
fideiuſſoꝛeʒ accepero:ſi ꝑ fideiuſ⸗
ſoꝛem ſteterit: neuter tenet᷑: Hꝑ ꝓ⸗
miſſoꝛem vterqʒ. In bac ſtipu⸗
lanone neqʒ; per te neqʒ ꝑ beredeʒ
tuum fieri: per heredem fieri vide
tur: qᷓuis abſit et ignoꝛet:⁊ iðo nõ
facit quod fieri ex ſtip ulatu opoꝛtʒ
nõ videtur aut ꝑ pupilluʒ feciſſe ex

I Si ſtipula⸗
tus. fideiunoꝛeʒ

cuius facio m

hil promiſſuʒẽ.
m Meuter. ex ea ſtipulanone. ſeo fideinſſoꝛ ex ſuo tacto tenetur
ſicut quilibet pꝛohibens teneretur. ſcilcet actione imnuriarumet
confel ſoꝛia ſi eius imtereſſet pꝛohibitum non eſſe: ſeo hoc eſt cona.

ſupꝛa pꝛoxi.S. cum hic fidemuſſoꝛ ex ſua moꝛa teneri ceberet. vt. j.

regnuis iurs. I. n condemnatione. S. vmcuiq;. ad hoc reſpon. p

tu pꝛomiſiiti de tno facto. ei ſideiuſſoꝛ de tuo non & ſuo. ſec op. er⸗
go nulla eſt fideiuſſons obligano. vt ſupꝛa ſtipulatio iſta.ij. Rñ.
quia alienum facium non poreſt pꝛomun.ſed Reſpon. ſpeci ale mn
fideiuſſoꝛe. vel pꝛomiſu mdemmuatem. vel dic ᷣm io. ꝙ hic cura/
turum pꝛomnſit. ſeo tunc op. ergo in aliud fideiuſſit.ergo nõ tene

tur. vt infra de fidemſſo. grece. S. ſiquis ſtichũ. ſed Reſpon.qꝙ cx

ca idem illa duo verſantur. vnde non eſt aliud. vel vt o mms ceſſet
querela. id eſt queſtio.dic ꝙ ſimpliciter fidemſſit.ſidem beo:et non

obſtant pꝛedicta. a ſic refert ſit in dando. vt ſupra.S. ſiquis ſtichũu
2 non valet. an in faciendo.vi. hic dicitur. &c. 2

n S per pꝛomnſſoꝛem. ſcilicet ſteterit. accurſius.
0 In bac.tieri.ſupple quonnnus imbi agere ire lceat. ac.

5 Aidetur. ſalicet ſi pꝛobibeat.
q Abſu. tempoꝛe ſtipulanoms.

r Et ignoꝛet. factam fuiſſe pronnſſionem. ſed contra infra de re⸗

gulis iuris.qmi im alterius. ſo. mero iure renetur vt hic. ſed reſti⸗
tuuur ex clauſula ge nerali: vt ibi in alieno ⁊c. vt ſupra pꝛo ſuo.l.
finali.
ſSitenſſe. hoc videtur contra. C. ſijaduerſus ven. pig. . . et. ö.
quibus ex cau. in poſ. ea. l.apud wuł.ſed hic factum pupilli. icheſt ſi
prohiberet pupillus faceret commuti. ſcilicet ſtipulanonem. gun
quot pꝛohibinones tonens omttitur. vt infra. e.l. ſi ſic. vnde et
teneret᷑ ſubuemretur.ergo vbi nõ teneatur. ß in contrarijs ex 0

hoc. ⁊.S. de his

. 1

— —

— — — —
=
E

enal
uſlamn
Heget
Ponboe

ickſolon ſe

Mnd
Munkeße

plut. un

Mnpmnt bir
l, Minira.
uurſpok.
p Nre
Rkeldemmn

—
9 Aunn
einntlen

ð ——

imnen un
Suian
Gleenenr.
lerine
o 1 ,e
gmen

—
SES —
E
S. –= —

=

aE. .
.
Nan
Apron
AAudrafunnn
heg unme Mun
mncnchelahe
dwrchn
aRmeNd
unmn D Ne
unm fliß,
. 4 4
dcn
wu rinthi
u

functi ↄtractu.⁊ ipſo nihil faciente teneiur.ac.
Stipulatione. per heredem non fieri.
u Erit. als erit 2 ałs ſit. ⁊ ſupple ⁊ turoꝛem non hab eat m q̊ſ
dam. cum nec alius ei moꝛam facere videatur. vt.S. de vſur.l.cum
quidam.S. ſi pupillo.

x S promil/⸗
ſoꝛ. deceſſerit. an
te diem poſt ini
pellanonẽ. sc.

y Mon vider̃
iſtud non cancel
lauit. y. ſed non
bene. accurſius.

a i n ula
ꝑ te non

ſieri. ſ. quominꝰ

mhꝛi ire agere li
ceat.

b Mon hoc.
id eſt ſolum. ſed
py.non eſt non.

e Poſſim. als
poſſum. als poſ
ſis.ſ.facere vt ñ
impediat. idem
cum ꝓmittit hꝛe
licere. vt infra.
eo. inter ſtipuł.
in prin. vbi ple⸗
ne diſt. idem m
verbo ſinere. vt

hmõi ſtipulatione:ſi pupillus be⸗

res erit. iꝓmiſſoꝛ homĩs an⸗
te diem in quẽ ꝓmiſerat: interpel⸗
latus ſit: ⁊ ſeruus deceſſenit: nõ vi⸗
detur ꝑ eum ſtetiſe. Lpia.
N ula ſtipulatõe per te nõ fi
eri:non hoc ſignificat᷑:nihil
te facturũ:quominus facere poſſiʒ
ſed curaturũ vt facere poſſim.item
in ſtipulatione empte hereditatis:
quanta pecunia ad te ꝑuenerit:vo⸗
loue.ma.tuo factũ eſt:eritue:q̃mi⸗
nus pueniat:nemo dubitabit:qui
teneatur qui id egerit: ne quid ad
ſe perueniret. Bem.
Squi alienum ſeruũ promi
ſit: perducto eo ad libertatẽ
ex ſtipulam actione nõ tenetur.ſuf
ficit enim ſi wlo culpaue careat.
Dem.
Naouentõnalbo ſtipulatõni
bus ↄtractui foꝛmã ↄtrahen⸗
tes dant.enimuero pꝛetoꝛie ſtipu⸗
latõnes legem accipiunt ex mente
pꝛetoꝛis:qui eas ꝓpoſuit.deniqʒ in
pꝛetoꝛijs ſtipulatomibus nihil imu
tare licet:neq; addere neqʒ detra⸗
here. Siquis vacuam poſſeſſio
nem tradi pꝛomiſerit:non nudum

factum hec ſtipulatio continebit:

ſupꝛa locati.iuł. facit.S.e.ſtipulatio iſta in pꝛin.accur.
d Quanta pecuma. verba ſtipula. vt 2. S. de le.iij.quiſquis.⁊.
verb. ſig.l.cum ſtipulamur.accurſius.
e Egerit. vt. S.de here.ven.il.j.S.non tm̃.ſic.S.ſiqmis o.ca.te.l

jj. §. ſane. 7. S. ſo. ma. l. ſi Vo. S. ij. ſed ar. otra. S. que in frau. cre.

l.qui autem.accurſius.
f i S qui alienũ.maxime ſed ideo ſic dicit.quia in ſuo nõ ſic
facile euenu.ꝙ poſſii manumittere ſine culpa.ac.
g Culpa.que ⁊ in alieno adhiberi poteſt. vi.S.de le.j.cum res.
G. ſi alienus.a. .e.ſi ſeruũ.S.ſi autem.⁊ facit.s. le.j.ſi heres.
⁊ inſti. d le.S.ſi vxoꝛi.⁊.j.de ſolut.ſi mihi.⁊.j.dæ ſolu.l.qui res.

S. aream.accurſius.

b 1 Maouentõnalibo. foꝛmã. pñt em addere ⁊ detrahere.
4 Pꝛetoꝛie.damni infecti ⁊ rem pu.ſal.fo.⁊ ſimiles. vt in⸗/
fra de pꝛeto.ſhi.l.j.im pꝛim. accurſius.
k Ex meute. 1 nor contrahennum.
EBerrahere.niſi ipſi pꝛetoꝛ.vt.j.x pꝛeto.ſtip.l.j.in fi.que eſt
ↄtra.ſed videt᷑ etiã ↄtrabenn licere.vt.j.de pꝛeto.ſtip.l.j.S.ſtipu.
dup. ⁊ e dam. infec.ſi ſnua.ij.rñ.⁊.S.æe euict᷑.ſi dictum.q̃ ſum
ↄtra.ſo.nõ licet vt remaneant pᷣtone.mutano em̃ facit ↄuentiona⸗/
les io.vel nõ licet eis iam pᷣſtuis iuxta foꝛmã a pꝛetore datam.vel
non licet addere vel minuere.ex neceſſitate emm pᷣſtanda ſunt.niſi
aduerſarius eas remiſerit. ↄuemiõnales autem ex voluntate ſola ĩ
terponuntur. a ideo addere ⁊ vetrahere licet. vt. S. ſi cer. pet.l. lecta
ſacit.j.d pꝛeto.ſtipu.l.antepe.⁊.S.de dam.infec.ſi finua in pn.

depo. l.j.S.ſi conuenerit.de pac.l.j. acchrſius.

m Siquis. vacuam.nõ nudũ.i.ſolam tranſlati

reſpectu pꝛoprietatis qᷓ abeſt dici᷑ nuda.ſ etiq intereſſe qd cauſam.id
eſt vtilitatem bonoꝝ ↄtineat.vt qꝛ res eſt terioꝛata.vi.j.eo.ſi fun⸗

dum.ſructus aũt nõ ↄtinet pᷣncipaliter. vt,S. de ac

—

ſed cauſam bono. Apianus.
Tipulationes ↄmodiſſimuʒ
eſt ita componere:vt quecũ⸗
qʒ ſpecialiter compꝛehẽdi pñt:cõ⸗
tineãtur.voli autem clauſula ad ea
pertinet: que in pñti occupari non
poſſunt:⁊ ad incertos caſus ꝑtinet
Nſtipulationibus SBem.
als ſpecies ałs genera dedu⸗
cuntur.cuʒ ſpecies ſtipulamur:ne
ceſſe eſt inter wminos ⁊ inter here
Xes ita diuidi ſtipulatõem: vt par⸗
tes coꝛpoꝝ cuiq; debeãtur.quoti⸗
ens autem genera ſtipulamur na⸗
mero fit int᷑ eos diuiſio: veluti cuʒ
ſtichũ ⁊ pamphiluʒ quis ſtipulatꝰ
duos heredes equis partibus reli
quit:neceſſe eſt vtriq; partem di⸗
midiam ſtichi ⁊ pamphili deberi.
ſi autem idem duos hoĩes ſtipula⸗
tus fuiſſet:ſinguli hommes ſingu⸗
lis heredibo erꝰ eberent. Ope⸗
raꝛum ſtipulatio ſimilis eſt his ſti

pulatõnibo:in quibo genera ↄpᷣhen

duntur: et ideo diuiſio eius ſtipula
tionis non in partes operaruʒ ſed
in numerũ cedit.ꝙ ſi vnam operaʒ
ſeruus coĩs ſtipulatus fuerit:neceſ
ſe eſt vtriqʒ dominoꝝ parteʒ opere
tm̃ qᷓtum m ſeruo habuerit petere

p Clauſula.i.wvlum malum abeſſe ſpondes.

q DPertinet. ſubaudi enam ᷣm R.

r Occupari. als occupare.i.nominari vel dici.
curꝛere.ſ.ad dicendum. in futuro tamen timetur.

ſIncertos.id eſt infimtos.
t Caſus.vbi wolus committi poſſit.

emp. rõ. S. j. ſed a

tpe moꝛe vel lit. cõ
teſ. ꝑ ↄſequentiam
vt. S. de vſu. l. vi⸗
eamus. F. ſi aci.
j.j.e.ti᷑. de vſur.
l.ſi ſtipulatus.ſo.

ð

oneʒz poſſeſſionis qᷓ

ibi dixi duo dari.⁊?

vacuaʒ poſſeſſioneʒ
tradi. hic tm̃ ẽ tra/
di.ar. de le.j.ſiqñ.
ſic vnũ. Iteʒz nõ
Apꝛetatẽ ↄtinet.vt
S. e. l. ſi rem tradi
que eſt cõtra/E vᷣm
aʒ. hic vVenit ꝓprie⸗

tatis. quia ſucceſſit

ſtipulatõ ex tali cã
ex qua ałs wumimi
um trãſſert᷑ als ſe⸗
cus vt ibꝛ. vel hic
plus dicu.ſ.vacuã
poſſeſſionem tradi
ibi tm̃ rẽ trach.ac.
n Cauſam bono
rum.i. vt in eadeʒ
cã bona pᷣſtentur.
in qua tũc erant.

0% ſ Lipulati
ones. ſpe⸗
cialiter. vx eſſe bi⸗
bere ⁊c.vel vt ſcri⸗
bens libeꝑ ò atra⸗
mento iuo.non de
nocte nec diſcipulꝰ
tuus ibi ſcribet et
ſine titulis.

ſ. commode ałs oc/

u Pertinet. non ad ↄnumeratos.vt.j. e.l.li. alij. vt R. ſupplent
tm. vt qina non diſcipulum ſed alium prauum facit ſcribere. que ſe⸗

cunda in idem recidit.accurſius.
Copoꝛum.als eoꝛum ⁊ alłs coꝛpoꝝ.

Si idem.exemplum in genere.
Fuiſſet. in genere. accurſius.

SQe eee

Inter eos.vvminos vel heredes.vt ſupꝛa.
Aelun.exemplum vbi in ſpecie ſtipulatur.accurſius.

i N ſup. als. 1. qñq; inter dños cũ ſeruus coĩs ſtipulatur.
Pẽdes.cũ liber hõ ſtipulat᷑.⁊ płib hedibo relictis decedit.

Ei.qð alit ſtatui nõ põt ſine captõne alterius. cũ fere ſꝑ diuerſe
exiſtimatonis ſunt ſpẽs.genera nõ ita.⁊ fa.j.e.l. ſi centũ.j ↄtra.j.

ůæ ſol.cũ ſtichus.ſol.id vt ibi. Item fa.j.e.in executõnib.

1 Operarum. puta operarum. x. dierum. ac.

k Operarum. ſcilicei ſingularum. ac.

IMũüerũ.vt ſingulis heredibo vel dñis ſtpulãtis cebeant. vt. . de

op.lib.l.ſiqñ.a.l.libertus qui poſt. S.ideo. ac.
m Sppulatus. a lberto vel etiam ab alio. ac.

n Partem. dundit᷑;̊ opera. vt hic. 7, S. de op. lb. ſiquando. ſeo ↄtra
x

”LM

infra.?.ſtipulatõnes.S. idem.⁊ de ope.li.l.libertus qͥ poſt.ſo.hic con
ſenſit vterq;.vt poſſit diuii a pᷣſtari ꝓ parte.ar.j.in fi.l.vel dic par
tem opere.i.partem eſtimatõnis oꝑe.ſicut dicitur.S. ſi ſeruitus ven.
loci.S.ſi fundus nõ opera.vel dic ꝙ petei totam oꝑam quilibeti vt in
contrarijs.ſed ſolueiur ꝑs eſtimatiom:s.⁊ ſic dicitur peti eſtimano in

ſpecio exitu.ac.
p AUli his.ſ.ſuc⸗
ceſſoꝛibo patroms.

9 Edantur. vt i
fundo communi ł
glia re.
r Sic ſingulan⸗
ter ꝓmiſſe.accur.

g c Um qs.
ſucceſſoꝛi⸗
bus. quia certa p/⸗
ſona eſt a qua re/
cedi non poteſt.
b Soluitur. qa
cauſa ſolu. tm̃ ad-
lectus eſt. et facit
intfra ſolu.l. cuʒ
quis.⁊ S. pig.
is qui ꝓmiſit.⁊ in
fra de iolui.l.ſi ſti⸗
pulatus..l. prece
