Dura eſt. i.ſimplex. non aurem dicit̃ ad differennam ↄdinona
lis.⁊ ſacit ſupꝛa.l.ꝓxi.in fi.
1ISi duos. liberet. ſi dicas ꝙ quilibet pꝛo parte ſideiuſſerat. ex⸗
peduum eſt.ſi vo dicas ꝙ ſumpliciter.et ſic tenetur inſolidum. vt i
ſtitu. fidemſ.S.ſi plures.adhuc dic ꝙ ſoluendo medieratem væ⸗
biti pꝛo vno eoꝛum eum liberet.⁊ alter remaneat obligatus.ſi hoe

ſiat crediioꝛe volente. Item plus dico eo ininio.nec obſtat ꝙ non

admittitur particularis ſolutio.vt.S.de vſur.l. tutoꝛ.S.lucius.
miſi in caſibus quos no.S. ſi cer. peta.l.quidam. quia illud eſt cuʒ
ſuo nomine.hic autem alieno.id eſt fideiuſſoꝛis nomine ſoluebatu:
⁊ plerunq; conſequitur quis per alium quod per ſe non poteſt. vt
intfra ve accep.a per iuſmran.S. ſi fideiuſſoꝛ. vel ſi dicas hic non
fint.ſolu.particularis ſed ſolida. ſi emm erant ambo ſideiuſſoꝛes
ſoluendo.non tenebantur mſi viriluer ex beneficio epiſtole diui a⸗
driani.vt inſti.d fideiuſ.S.ſi plures.a.C.de conſti.pecu.l.finali.
ſi ergo ſoluu pꝛo vno dimidiam. ſoliit totum quod ille vebebsat⸗

aliud autem dcerem:ſi alio non ſoluendo exiſtente velim ſoluere

dimidiam pꝛo illo qin eſt ſoluendo ⁊ eum liberare. qꝛ non poſſum
creditoꝛe iniuo.a facit infra.e.l.quot.⁊ ſupꝛa væ ſideiuſ.l. ſi ſtipu⸗
latus. S. ſinali.
9 Bebite. ciuiliter 2 naturaliter.

=
S

ennu
e cune
nr in
Ltndnd.
ſhon mn
mnhad
etiſent
Eli iinh⸗
larher
mrſ
ſilufu
Enndt
pKNSs
tigid⸗ di
NNOW
ard
MMa. ſ mld
cto. ſi ſupr⸗
t ee, et
les fuc km⸗
Mnynncinoñ
lut ghte qt
note hel
inlerezce⸗
anas omu
Mi ltonn
oni ſautc
meleceno.
Uungtcnen
rl
Poommunoß
Wlu. ti
MUſoref
lWenner
rnice
Mnnne.
Wu
Poer iſeſn⸗
Mlitiurn.
Nrucktenn
Eüetim -

ce, Indebite.ciniliter.ſed debite naturaliter. finits. S 5 .
De quidam.æ de dam. intect.ſi finits.S.ſi plures.fed ar.ↄtra.S. de
N . Soluitur. ab emptoꝛe pignoꝛum. J com. li.i.generaluer.S.ſiquis ehaen re ſrra⸗ s anic
bite d In vſuras. a quod æ mre videtur ſolui mm vſuras. vi ſuprs 8 natum. a. S. ad trebel. I. heredes. S. fi. de vul. ſubſti. l. ij. S. pꝛius. et
N pigno. act᷑.l.cum ⁊ ſoꝛtis. c ſtipu.ſer.l.ſi ↄmunis ſeruus vlti.coł.⁊ de le.ij. cum pater.S.a te.
R ee par ſumma eſt vtrarunq; vſurarum. ſcilicet Tdet᷑id autem agi videt.quod pꝛius acceſſio. einde pꝛincipale
. . oputetur cum hoe
Pꝛo rata ius delideret. vr. Z
rata. 2. HW . . . — lI. pri. S. eidem au⸗
cbrfe e. nu⸗ eum draerie gignoeii recho⸗ IJquid ex famoſa cã ⁊ non fa tem. .eic
RK be dam. inteci.q n Pecunia redegit: ſi ſint vſure vebite moſa debeat᷑:id ſolutũ videt᷑
8 ſnna. . cu; au, T alie indebne: q ſoluit in vſuras qðõ ex famoſa cã vebet᷑. pinde ſiqͥd
citor eligit qðᷣ ad vrach cam vſuraꝑ ram ebita⸗ ex ca iudicati ⁊ nõ iudicati ebeat
1 J poreſt. vr. ſ.eo. rũ ꝙᷓ indebitaꝝ ꝑtinere:puta cuʒ q;ꝙ id putẽ ſolutũ qð ex cã debeat᷑ iudi
3 8 paulus. S. paul? dam eax ex ſtipularõne queda; ex cati: ⁊ ita põp.ꝓbat.q̊ ſi ex cã q̃ ini
5 Herba. que Ppacto ſiaturatłr vebeant᷑. ſi vo ſum cdatõne creſcit vel penali vebet:di⸗
l N non habemus. ma vſuraꝝ vebitaꝝ et indebitag ñ cendũ eſt id ſolutũ videri:qð pene
1 W eadẽ ſit: eq̃liter ad vtrãq; cam ꝓfi⸗ bʒ liberatõeʒ. Aulus.
2 ait go ſolutũ eſt:nõ ꝓ rata vt verba lud nõ inelegãteꝛ ſcriptum e 1r Zamc ex
turaliter. etl uunc lunt birc: otractuu ca ſit: ex omĩbo ſummisp mte e kure e. non
„ 4 ulang iuera qjs oinoné erat ſtipulat': impatoꝛ poatöne videri ſolutũ. Lpl. (zraerii dainon
en onckeliat in anto. cu diuo tratre ſuo reſcripſit: I ſtipulatꝰſum mihi aut ſti mfamam.⁊ fa.j.
pan. in eo qud vt in ſoꝛtẽ cedãt.eidẽ aũt reſcripto cho ſᷣuo ſempꝛonij ſolui:ſem .
e viaun lout abi ita ſubijcit: qo generalr oſtitutum pꝛonio ſolui nõ põt: uis oñs ſerui ſpec. uto. lhe em.
l, rtete leguun bec eſt: pꝛius in vſuras nümuʒ ſolutu; ſit. Qui. x. oʒ: pteʒ ſoluẽdo in ꝑ
e littera⸗ quia ſin accepto ferendũ: ad eas vſuras vi- tem obligatonis liberat: ⁊ reliqua
gucizſoſune d detur ꝑtinere: qs dvebitoꝛ exoluere quinq; ſola in obligatõe remanent
i 1n quas vel in js cogit: ⁊ ſicut ey pacti auentõne da⸗ uem qui ſtichũ lebet:pte ſtichi da
Ranind e an terepeting put: uapao titulo nõ ta in reliquaʒ ꝑtem ſtichi teneiur.
1 Rune ſn nüerate p ſolutis ex arbitrio ꝑcipi gqui autem hominẽ debet: partem
n pula. ſed nudo entis nõ habebunt. Apo mar⸗ ſtichi dando:nibilominus hominẽ
arr ehne cellum. x. dig. qrit: ſiquis ita cauue abere non veſijt: ceniq; homo ado
mlinl applca hũc ver⸗ rit vebitoꝛi in ſoꝛtẽ: ⁊ in vſuras eiꝰ huc ab eo pen poteſt. ſed ſi ebitoꝛ · Jucltcati “
1inmnht npruti 5 ſe epe preg rata ⁊ ſoꝛtis ⁊ in raaneen parteʒ ſtichi ſoluerit: v noꝛ eſt ꝓpter vſu⸗
ommno ac. vll Farum vcedat: an vo pꝛius in vſu ꝓ actoꝛẽ ſteterit: quominus acci- ras maioꝛes. vi.u⸗
muthill — ras:⁊ ſiquid ſuꝑeſt in ſoꝛtẽ.ſed ego piat:liberat᷑. Bulas. Kſar re an .
nan Da: . t om. n dubito. quin hec cautio in ſoꝛte Voc ſtipulatus ita ſum: mi quod ouitur. E.5
mno ac. in autez Tin vſuras admittat᷑: ſed pꝛiꝰĩ vwvu hi aut titio: titius nec pete gcaulam.
Krmuxti ene peirren m ras adnuttat᷑:tũc mũ ſiquid ſuę nec nouare poteſt:nec acceptũ face
—– iuras ſoluiſſj lucrit: in ſoꝛtem cadit. Auk. re poteſt: tantumq; eiſolui poteſt.
lrnsgu auns onmand . Ec em̃ oꝛdo ſcripture ſpecta J ſtipulatꝰ fuero Ompo.
“ g tur: ſed potius ex iure ſumi mihi aut pupillo dan: ꝓmiſ⸗
un viuran naun id qð agi videt᷑. Apia. ſoꝛ ſine tutoꝛis auctoꝛitate ſoluẽdo x Penalt⸗epy eon
ürtmit uter ebitz ce MM Henen er ed
deret. vt in fine. uen. ione foꝛie.
rn hunꝰ. §. dices er⸗ MM
Seruſſera.
nigin go ſumpuicuer. id eſt non vcendo in ſonem vel vſuras.nec obſtat. y Habet. facit ſupꝛa. e. cum ex pluribus. . S. e. l. j. 7. nij.
Ktohetlun E. de viur.l. ſi vſuras. . C. eo. l.j. quna ibi naturaliter a ciuiitter 3 1 Zlud. a vierum. ſecus ſi antiquioꝛ ſit aliqua. vt ſupra. e.
Enchigi⸗ ebentur. hic vo vel nullio modo ſᷣm pꝛimum intellectuʒ. vel natu⸗ in his in puneapio.
r J us. 1. cr. toꝛ. .1. Noz.⸗lle.⸗ B. en ra d regu. in. i in dua us.qui autem contractusi .
E Rieen nan ſatem. Eſ. . bes Popornon qui no. inta.l. ſ. 1 miameint D
n rl Solumum. ſunpliciter. . ro poꝛtione.nec curo an vna ſi ſit maioꝛ ꝙᷓ altera.vt di
ns i vroluere: actonis iure vel pignoꝛis retentõne.vt. C. & vſur. . B duabus. um ma ſe maio: i alters. vr vin
e ſi vſuras. g ꝗſtipulatus.ſu.miſi voluntate ſerm. vt infra.e.ſti §.
nig m Lonuentõne. que pxeti nen poterat. vſufru. ſupꝛa de condi. wemon.l dun reh. ſtichum.
an — n Reperi. naturali cauſa inhibente repetuõneʒ. vt. C. de vſur. b Qun decem. partem. vi quin.
enn l. ij. . 1. per retennonem. vt. C. de vſuris. l. iij. C Liberatur. argu. cõtra. ſupꝛa de ver. obliga. inłk. S. j. ſed dic vt ibi
ANeNde * ga. iuł.S.j. ſed dic vt ib
u . N an umm. foꝛte.duobus ergo mochis hic expone. vt 2013 quod o⸗ ere ver. obli. . ij. in prin.
Nn A . r ʒ— d Liberatur. ſi poſtea res perierit ſine cui pt infra. e.l. qui
tin M p Pabebunt⁊᷑. aliter eſt cuʒ creditoꝛ pignus vendit.vt.j.paulus tecem in pꝛin. facit infra. e.l.qui ——— 4 ve inbis elegui
lban 0ℳ1. S.j.que eſt ↄtra.a.l.creditoꝛ.S.j.⁊.S.e.l.S.imperatoꝛ. e ꝗq od ſtipulaius. ſolm poteſt. vt ſupꝛa ni. 5
6 P upꝛa ni.j.l.cm recte. nec po
u 260 Apud marcellum. adiunge cum.l. ſe. ei conſtitui. vt. S.de conſti.pecu.l.ſed ⁊ ſi.S.ſi mihi.

Fr n Ec em.ſcripture, Mo. oꝛdinẽ nõ curari, ſic. S, de pecu⸗.l. f ſ ſnpulatꝰiuero. pupillo. pubertati ꝓxi. ⁊ fa. S. ſi ſtipu. . 1

.

S Ame. quia ſolurõnis non obligatõnis canſa adiectus eſt. ꝛtũc eniʒ
non liberaret᷑.ſi obligatio eſſet acquiſua pupillo.niſi cuʒ anctoꝛiuate
tutons. Aem. j. e.ſi ſeruus dare.x. ↄtra. ſol. vt ibi.
u Ero ꝓcuratoꝛi. ſpecialiter. vt ⁊. j. e.l. hoc iure.

Adminiſtratio.⁊ libera ſm quoſdã nõ ałs. vt ar. a. æ ꝓcu.
ra.l. ꝓcuratoꝛ cui.
4. l. ſe. 7.1. Peura⸗ .
toꝛ. 7. l.mandato. J
inſti. de re. diim. pupillo liberatur a me. TXpia.
. ined u d Ero pꝛocuratoꝛi recte ſolui⸗
7. . e. qui hominẽ tur. verum aũt accipe vbe⸗
.ni i .1. ſalu⸗ mus eũ tui madatuʒ eſtvł ſpecia⸗
am. 7.S. & odir. . 1 .
mde.l.n peut aro⸗ liter: vel cui oĩum negocioꝛum ad
in grin. a.S. cell *‧+Qnẽ miniſtratio mandata eſt. Inter

7. S. e pac. l. qꝛ et
ſolui.⁊.j.d mniu.
l. ſeo ſi vnius.d.ꝙ
curatoꝛem. ſed an
ꝑſonis illis. q̃ ſine
mandato agũt.ſol
ui poteruꝛ?rñ. nõ.
vt.j.iudi. ſolui.i
uj. S. ſed ſi foꝛte ex
li. In quibuſdam
in caſibo exigit᷑ ſpe
ciale mandatuz. vr
no. S. e ꝓcura. l.
pompomms.

k Interdũ.nõ ꝓ⸗
curatoꝛi.aꝛ.contra
eos qui dicũt ache⸗
ctũ teneni acuone
mandati.⁊ dicunt
mandatũ interuei⸗
re etiã in abſenua
licet nõ ꝑ nunciuʒ
vel ꝑ epłaz qð eſt
ↄtra naturã mãda⸗
ti. vi.S. de ꝓcura.l
j. 7 ꝙ eis eſt. S. e
ver. ob. l. iuł.S. j.
I Eup. ſubaudi
ulli cinꝰ nomen ſti⸗
pularõm ⁊ac.
m SBeo 1 ſiquis
ſcilicet creduoꝛ.

n Liberoꝛ. ad h?

facit. S. de offi. p̃ᷣ.
l. ni foꝛte.⁊ inſtitu.
man. S. idem ni ad
huc.⁊.j.eo.l.cum
qs.S.j.⁊ ibi plemꝰ
Dices. ⁊. S. ad ma.
l.ſi autem ſciente.
ſed ar. ↄtra.S.e.œ
man. vin. l. ſi pr.

o AMih. actoꝛ legis. .
p Stupulatoꝛ. miſi vi. j. e.l.cũ quis in pꝛm. 2. l.ſiquis ſtipulatꝰſue⸗/

dum tñ ⁊ non ꝓcuratoꝛi recte ſol⸗
uitur:vt puta ei cuius ſtipulationi
nomen inſertuʒ eſt: veluti ſiqͥs ſti
puletur ſibi aut ticio- Sʒ ⁊ ſiqͥs
mandauerit:vt ticio ſoluam:cin⸗
vetuerit eum acciꝑe: ſi ignoꝛãs
ꝓbibituz eſſe acciꝑe ſoluã: liberoꝛ:
ſed ſi ſciero nõ liberoꝛ. alia cã eſt ſi
mihi ꝓponas aliquem ſtipulatum
ſibi aut titio.hic eniʒ ⁊ ſi phibeas
me titio ſoluere: ſoluendo tñ libe⸗
roꝛ:qꝛ certam aditionẽ habuit ſti⸗
pulatio:quã mutare non potuit ſti

pulato.ſ̊ ⁊ ſi nõ vero procuratoꝛi

ſoluam:ratuʒ aũt dñs habet qo ſo⸗
lutum eſt:hiberatio ↄtingit:rati eĩ
habitio mandato cõꝑatur.
Altum aüt habere oñs deber
mox cum primuʒ certioꝛ fac
tus eſt:ſ̊ hoc cũ quodam ſpacio tẽ
poꝛis accipi dlebʒ: ſicut ĩ legato cũ

e repellendo quererer̃: ſpaciũ qð

dam tempoꝛis aſſũitur:nec mim⸗

mum nec maximum:⁊ qoð magis i

tellectu ꝑcipitur:qꝙᷓ ex locutione ex
prim poſſit. Apian?.
NQNVuod ſi foꝛte quis itna ſoluat
vt niſi ratũ habeat᷑:cũ dicat

u. x. in mel. S.j.⁊ facit.j.e.l.aliud.⁊ adiunge huic.l.duas ſeq̃ntes

q EComꝑatur. ad qo eſt. S. vi ⁊ vi ar. l.j. S. ſed et cum quis.⁊. j.

X re.iur.hoc iure.S.j.⁊.j.e.ſolutam.⁊.S. iudi.licet.ſed ar.oↄtra.
S. œ his qui no.infa.l.quid ergo.

r r 2um. wmmus ʒ. vt nõ ↄmittat᷑ ſlipulatio ratam rem w⸗

minũ habiturũ ↄtra ꝓcura. cui eſt ſoł.⁊ eſt ad hoc.j.rem ra.
ha.l.quo em in pꝛin. a. S. ad mace.l.ſi filiuſfa.
ſCernuoꝛ.i.cerius de pecumia ſoluta.
In legato. neutraliter põt legi. vt ſi penũ.heres nõ tederit. x. da⸗

to. vt. S. ad.l. fal.l.j. S.icẽ ſi tale. Item aliud exempluʒ. vt.S. x adi.

lega.l.iij.S.ſiquis titio.item aliud vt.S.man.l. ſi hereditatem. §.

j.⁊ aliud vt.S. e ſtatuli.i.ſi peculium ſeruo in fi. Jtem in maſculi

no genere legi poteſt. vt ſi potuit redire tinus legatus. vt. S. quibo ex

cauſis ma.l.ſicin.in pꝛin. ⁊. S.fi. ⁊ de iudi.l.ij.S. plane. ⁊ de re mili.

qui commeatum in puin.

a ꝗq og ſi ſoꝛe. oↄperit facit. ð. de condi.inde.l.ij.in pꝛin, 2 de cõ⸗

di. ob cauſam. lI. ſipcuraton ⁊. &. adi. inde.I. creditoꝛis.
b Sunt quidã. bonoꝛarij. ſ. ſun honons grana dari. vel dic. i.
ptoꝛe dati.ſicut dicitur honaria actio a pꝛetoꝛe innenta et ꝓ hoc eſt
inſti. d iure naturali. S,pꝛetoꝝ. pꝛima placet nõ ſecunda. quinia nõ

diſtinguit inter eos qui dant tutoꝛes. tuebit ergo

ſi dñs ſolutionem rataʒ nõ habue⸗

rit: conditio ei qui ſoluit cõpetit.

Suii qͥdam tutoꝛes qui hono⸗
rarij appellant᷑: ſunt qui rei noti⸗
cie gratia dantur: ſunt qui ad hoc
Dantur: vt gerant:⁊ hoc ł pater ad
ijcit:vt vnus puta gerat: vł volũ⸗
tate tutoꝛũ vni cõmittitur geſtꝰ:ł
pretoꝛ ita vecreuit. dico igitur cui
cũq; ex tutoꝛibo fuerit ſolutum: ⁊ ſi
honoꝛarijs: nam ⁊ ad eos ꝑiculum
ꝑtinet:recte ſolui: niſi ĩterdicta eis
fuerit a pꝛetoꝛe adminiſtrano.naʒ

ſi interdicta eſt: nõ recte ſoluitur:

idem dico ⁊ ſi ſciens quis ſuſpectis
poſtulatis ſoluat. nam his interiʒ
videtur interdicta adminiſtratio:
qð ſi rmoto ſoluerit:ei qͥ tutoꝛ eſſe
xæxſierat:non liberabitur. Quid

ergo ſi ſoluit ei in cuius locum cu⸗

ratoꝛ erat conſtituendus: vt puta
relegato in perpetuum vel ad tem
pus:dico ſi ante ſoluit:qꝙ ſubſtitue
retur curatoꝛ:opoꝛtere hberari: ſ

ſi ab futuro cauſa reipublice ſolue⸗
rit:recte ſoluit.quin ĩmo et ſi abſẽ⸗

ti ſoluit:ſi modo non eſt alius in lo
co eius ſubſtitutus:ſiue autem le⸗
gitimi ſint ſiue teſtamentarij: ſiue

ex inquiſitione dati ſunt:recte om

nibus vel vn ſolut. Ei qͥ noti
cie gra datus ẽ:an recte ſoluat᷑: vi
dẽdũ ẽ᷑: qꝛ ad ĩſtruẽdos cõtutoꝛes
dat᷑:ſ̊ cum tutoꝛ ſit niſi ꝓhibitum
fuerit ei ſolui:puto liberationẽ cõ⸗

hic tutoꝛ.ne ali
quis vexet pu⸗
pulum imuſte.

ticie.vtx liberti.
E: pericu.in.
1 4

d Ut gerãt. 1.

habeant neceſſe

gerere. honoꝛa⸗
rij vo nõ cogun⸗
tur gerere. ß pñt
ſi velint. niſi ſit

eis interdictum

cogunt᷑ iñ repel⸗
lẽ male geremes
vi habes H. ⁊.
admi.tuto.l.
uj. S. ſi parens.
7.§. tantüdem:
⁊ facit inſti. ð ſa
tiſda.iuto.S.ij.⁊
3. e adm. tu.
nitium.j. rñſo.

e Emcunq;.
etiã nõ gerenti.
vt. S. e acquir.
here. l. pupillnʒ.
⁊ ſic eſt otra. S.
auẽte tu. l. et
ſi pluribo.ſolut᷑.
ibi nõ fun oceſſa
id eſt denegata
admiſtraiõ. tẽ

cxti93 reo capitis

poſtulatõ.vt. .
e.l.qᷓuis in i.

[Eos. mnipo⸗

ſiiio eſt.

g Solun. ſec⸗
in curatoꝛe. vt
. e. l. ebuores.

9250.

h Adminiſtratio. aliquando interdicitur expꝛeſſim. uem ali⸗

quãdo tacite.vt commutatur alij. vi ergo pꝛohibitõne admimiſtra/

nonis pꝛohiberi videtur. ſolu. ⁊ ua ex conceſſione viderur ei ſoli ꝑ
mitn.cui ſoli adminiſtrationẽ concedo. vt ⁊ infra iudi. ſolui.ſiqᷣs

e ſuſpec.tuto.S.ſiquis dvminuuns.

i Admniſtratio. vt 1. E. de ſuſpec. iu. l. eum quem. a inſtuu.

k Euid ergo. oſtituendus. pſens ergo erat adhuc. als contra.
vt ſupꝛa ve tuto.a cura.da.ab.l.curatoꝛ. Jtem maioꝛ infante. als

contra vt ſupꝛa qui. pe. iu. l.ij.

IBSubſtitueret᷑. quia nõ veſinit tutoꝛ eſſe. vt ꝓbatur.S.qœ admi.

tu.l.ſiue heres.S.ſi.nam nec amiiit ciuitatẽ vel libercarem. vt.j

de inter. ⁊ re.l.relegatoꝝ.S.hec eſt differentia.

m Luratoꝛ. a ſic ei pꝛeſentii.
n Abſenni. reipublice cauſa tutoꝛi.

o Nel vni.omia fiut enã cum vno.niſi vt.C. d auc.pꝛe.l.ſi.

p Ei qui.fuerit, ſacii œ pericu.iu.l.j.

ſin
lmn
end
Kol⸗
ſm
rn, ,
1, ll
nonea
Ari

ngl
iſl
pl d,
lohets
Piggkn
lnſet
Munen
eahluntn
dn
fun uN.
Prtr rod
imuen
Güt ſed
Aih⸗

Pld.
NN
wor ohnn
ereuur euam
nimi oenpno⸗
font, ſat.
Ililtpor⸗

ſhlvnp

ceentmf⸗
Omnßspaluer
Cinnleknein
Choyleiabn
prpoptloade
adtob.
lit, po

ſeeanleonr

lyiramn ea
uutino
nlrientwin
Ueſtkrcrhrar
Wunmnenlhe
lunmztheſ
uingel,,
nn unergr

=

=

mng

nn
As

14
r apin tM!
—

onr unn
.

mſn1

. ie
mais

uma
niintlnn
ma.

*

4 Coõtingere hoc ſi cũ iudice facta fuerit. ſol.vt.C. ð admi. tu.
l.ſancimus.ſᷣm quoſdam.tu dic etiam ſine eo:ſed datur reſtiiutio.
vt inſti.qui.ał.li.S.nunc admonen.
r Curaton. r ecte. vt ꝛ. S. ð cu. fu.l. conſilio.S. ſfi.
Item ſufficientis.his caſibus ſoluit᷑ ᷣm diſtinctõeʒ illam. cum

ſolunur pupillo

æc.vt no. C.ſi

aduer. ſok. l. j.
inſti. q.ał. li.

tingere. Euratoꝛi q; furioſi re⸗

Fnne aamonen cteſoluit: item curatoꝛi nõ ſufficiẽ
xima. tis ſibi ł ꝑ etatẽ vel ꝑ aliaʒ iuſtam

tCauſam.qꝛ
datus eſt bonis

cãm:ſed ⁊ pupilli curatoꝛi rcte ſol⸗
in oſtat. Pupillũ ſine tutoꝛis au

⁊ facit. S. xe ac cxoꝛitate nec ſoluere poſſe palaʒ eſt
leedi⸗ ſed ſi ederit nũmos: non ſtatim ſi

u Pupillum.
liberabit.⁊ ſic ñ

repetit. vt .S.

ſi cer.pe.l. non

ent accipientis: vẽdicariqʒ poter̃t
plane ſi fuerint ↄoſumpti nũmi:ſta
tim liberabit᷑. Aulus.

Vpillo ſolui ſine tutoꝛis au⸗

te liberatur. Item ⁊ ꝙ fingitur liberatns tempoꝛe traditioms pecuĩe
hoc emm dicit hec lex:ſiue dicas wminium pecumie tranſlatum tem⸗
poꝛe conditomis ſiue non.ſed an wdmimum pecume ſir tranſlamũ cuʒ

pecumia tradita.videtur hic dicere ꝙ ſic.ſed econtra ꝙ non.S. v acqj.
poſ.l.qui abſenti.S.ſiquis.que eſt contra.Sol.hic non fint facta.et

obſtare ei quod ante eius pecunia
facta eſt. DBem.
Aſſius ait:ſi pecumiaʒ alicui
cdi: vt eã creditoꝛi meo ſol⸗
ueret:ſi ſuo nomine væderit: neutꝝ

liberari: me quia non meo nomine

data ſit:illum quia alienam vede⸗
rit:ceterum mandan eum teneri.
ſed ſi creditoꝛ eos nũmos ſine wvlo
malo ↄſumpſiſſet:is qui ſuo nomĩe
eos ſoluiſſet: liberabit᷑: ne ſi aliter
obſeruaret᷑.creditoꝛ in lucro ver⸗
ſaꝛetur. Apianꝰ.
Jquis ſeruo pecunijs exigen
dis pꝛepoſito ſoluiſſet: poſt
manumiſſionem:ſiquidẽ ex cõtra⸗
ctu dni ſufficiet ignoꝛauerit ma⸗

numiſſum.qꝙ ſi ex cauſa peculiari:

qᷓuis ſciret manumiſſum:ſi tamen

ignoꝛauerit ademptũ ſibi peculiũ:

liberatꝰerit. Vtroq; caſu auteʒ

mãumiſſus ſi intuertẽdi cã id fece⸗

rit:furtum wvmino facit. nam ⁊ ſi
cbitoꝛi meo mandauero: vt titio

pecuniam ſolueret: œinde titium

vetuero accipere: idqʒ ignoꝛans

quod dicitur facta
eſt. id eſt facta fin/
git.et ᷣm hoc due
ſunt fictiones hic.
pꝛima: ꝙ tunc fin⸗
gitur liberatus.ſe

cunda ꝙ fingi᷑ w⸗

minium ꝑecumnie
tranſlatum. ſj pro
vero non eſt tran⸗
ſtiatum. alij dicunt
econtra. ſcilicet q;
hic eſt tranſlatum
ſtatim. et quod in
contrano dicituꝛ ꝙ;
demum exiſtẽte co⸗

ditione ſcilicʒ de fi-

ctione. ſed ꝓ vero
ſtaum. vel hic fuit
data pecunia ſub
modo per vt. ibi
ſub conditione per
ſi.vel hic voluit fa

cere pecuniam ſta.

tim eius cui dabat
ſub conditione an⸗
tecedendo in ſolu⸗
tione.ibi auteʒ no⸗
luit rem fieri eius
cin tradebat. miſi
conditio exiſteret.
nec obſtat quod di
cit.deditq; eaʒ ſub
conditione.qꝛ con⸗
dutio fuit vt cederzʒ
in ſolutum. nõ au
tem in tranſtatõne
wvminij.⁊ ſic habe
tur. ac ſi ſimplici⸗

ter tradidiſſet. quo

caſu tranſit ſtatim

ut
1

c Acidere. als accidit 7 ałs accidere.

e J hgt ctoꝛitate nõ põt: ſed nec cxle⸗
2e di. inde. mi ⸗ gare põt: quia nec alienare vllam
dum. ſo. hic ta⸗pem põt. ſi tñ ſoluerit ei vebitoꝛ: et
leum erie mnuũm ſalui ſunt: petentẽ pupillũ w
quod expedieba num lalin lunt: petente pup
Puello ſa⸗ li mali exceptõne ⁊ebitoꝛ ſt ummo⸗
utum.ibi na .
rale debitum tm̃ zebit. baditöne whi Sinonl
erat. vel h vſu⸗ aditõne debitoꝛ ſi ei ac⸗
verpr dehinn. cepto ferat᷑:poſtea ↄditõe ex⸗
1 ſunctonen ſtente intelligit iam olim liberat⸗
quã nõ. C.ſigd X hoc etiam ſi ſolutõ re fiat: accide
ver. ſo⸗l.,. re ariſto dicebat.ſcripſit enim ſiqs
x p pulo. ſub conditione pecuniam pꝛomilit
i nec v xeditqʒ eam ea conditione:vt ſi cõ
legaꝛe. vt debitoꝛ „*7 „ ,
libereur. enam litio extitiſſet: in ſolutum cederet:
ſi nũm accipẽ exiſtente ↄditõne liberaꝛi eum: nec
tis fiant.⁊ facit. KT Aer
S. ti. j.l.nouaꝛe.
S.pupillus.in ꝓ

curatoꝛe dic vt infra. e. l. debitotees.
y Sunt. ß qualuer intelligit habes. j. e. l. in pupillo.
53 Sümouebit. ne iuris occaſionẽ traphat ad imquũ ↄpẽdiuʒ. vt
C. ꝓ emp.l.eñ.a ſacu.S.l.ꝓxi.S.pe.⁊ qdð ibi no. Item faci.S.xœ

excep.in pupillo. 7 de ex.dli.apud.S. ſiquis.

ag I Ab ndi. olim. licet aliud ſit in veritate. qꝛ tm̃ ↄdi. exiſtẽte
obligat. ⁊ ꝑ ↄſequẽs liberat. nec em̃ liberat᷑ anteꝙ; obliget᷑:
vꝛ.j. de excep.l.qð in diem.⁊ ar. S. il.j.l.quot.S.ſ̊ ſi id.⁊ idẽ intelli
go in ſequẽn caſu.q;ꝛ demũ exiſtente ↄdi.liberat᷑. ſ̊ in veritate.licet
fingatur tpe traditonis pecume liberatus.hoc aut qð intelligatur
lam olim liberatus.in pꝛuno caſu.l.ꝓdeſt.qꝛ ſi tꝑe acceptulatiõis
nullos habebat credioꝛes. ⁊ tꝑe ↄditionis hʒ multos. nõ poſſunt ꝑ
paulianam reuocare liberatoeʒ quaſi in fraudem fact̊. qꝛ fingitur
liberatus anteqꝙᷓ iſti eſſent creditoꝛes.⁊ ſic ceſſare fraudem.ad qð
eſt. S. que in frau.cre.l.j.in ſi. Item in ſecundo caſu nõ ↄmunica⸗/
buur hec pecunia inter creditoꝛes.qͥ poſt traditionẽ pecunie cepe⸗/

runt eſſe creditoꝛes.⁊ miſſi ſunt in poſſeſſione bonoꝝ.vtpote cum

dixit. ꝙ fere vel ficncie receſſit de boms debitons. Item no. ꝙ fin⸗
git lex aliquid qð eſt impoſſibile.ſic etiã põt fingere nullum qo eſt
aliquod. . ̊ wona. inter vi. ⁊ vxo.l. antepe.ſ. vt fingat᷑ dña fuiſſe
a tempoꝛe collate in cauſa vonatõnis. .
b Et hoc.ſ.ꝙ tꝑe alio liberet̃ ꝓ vero.⁊ alio liberatus fingat᷑.ac⸗
cidit eriã ſi ſo ło re ⁊c.nam ⁊ in ſuꝑioꝛ caſu imaginarie ſit ſoluiõ

in inferioꝛi ſit re.vt inſti.qui.mo.tol.ob.S.item ꝑ accept.ſingitur

ergo liberanio tꝑe traditõmis pecumie.ſed ꝓ vero exiſtente ↄdione
liberatur. alij vi.h.dicũt ſic:⁊ hec ſolutio ⁊c.ſ.ꝙ alio temꝑe tradi⸗
iur pecumia ⁊ fit accipientis.⁊ alio fingitur tradita.ſ.iempoꝛe ex/
iſtentis ↄdinomis quod non placet.

d Facta eſt ⁊ ſic finguur uberatus. ſed pꝛo vero couditõne exiſtẽ⸗

Mcͤ MM

vminium. vr. S5.
Xæc iure w. l. ſed niſi. ⁊ ßm hoc non obſtat infra.e.ti.de iure w. ſi ego

S.ſi res.⁊ ſupꝛa ve wna.l.ij.S.ſi pecumam. ſi cer.peta.l.non om̃is
vel foꝛte aliud eſt in pecunia.que vſu conſumiuur. ꝙᷓ ſu in ſpecie.hec
non valet.vt dicta.l.x ona.l.ij.S.ſi pecuniꝗ.⁊ facii.S.ſi cer. petia.l.
non ommis.S.⁊ cum pecunia.

e c Aſſius.ſi ſũt nomime.ꝓ ſe cum ⁊ ipſe deberet eideʒ.
f DSederit.ad qð eſt.C.ſiquis alteri vel ſi.l.multũ.
g Mandati. ⁊ etiam furti. vt infra d fur. ſiquis vxo.S. inł. facit
ſupra man.l.ſi vero non.S.dedi.⁊ de negoc.geſti.ſi pupilli.S.ſiquis
pecumam. . HM
hHNMomme. ſeo anteꝙ; conſumat ratum habere poſſum. vt. C. æ
vna.l.ſi tibi. H HWZ
1 In lucro.quod eſſe non dvebet. vt ſupꝛa de condi.indebi.l. naʒ hec
k ſ Iaquis ſeruo. ſufficiet. ⁊ neceſſe eſt ad quod eſt infra.e.l.ꝙ ſer
uus.S.fi.ałs ſi ſciret mutatũ ſtatum. deberet credere mãda⸗
tum reuocatum. vt inſti.man.S.⁊ hinc.

IAdemptum.quia pꝛeſumitur.ꝙ non ſit ademptum.vt.C. xæ pe⸗
cuł.eius qui me.li.l.j.⁊ facii ſupꝛa pꝛo emptoꝛe.l.qui fundum.S.ſer
uus.⁊ d pac.ſi vnus ibi.ſic enim ⁊ de his ⁊c̃.et.C.e.l.ſi eum.⁊ ſu⸗
pra de aci.a obli.ſerui in fine.⁊ ſupra ſi cert.peta.l.eius.et infra.e.l.
ꝙ ſeruus.j.reſponſo. .
m Eiroq; caſu autem.i.cum ſolum ex contractu wmini vel cauſa
peculiari. a liberatus eſt ebuoꝛ.
n Yacu.iſ.pecunie.i.debuoꝛi.ꝙᷓms eam cogatur actoꝛ cedere ſi vult
ſe tueri excep.creditoꝛ aut non poteſt acquiri. qꝛ mibil vnꝙᷓ in illa re

habnit. vt. Jj. ve fur.l.ſi vendidero.S.ſi vnus ſᷣm quoſdã.ied hec glo.

non videtur bona hic: cum ibi loquatur ce condi.furtma.hic auteʒ ve·
actõne fur.dabit᷑ ergo creditoꝛi,qñ ab imino accepit.vi dño acqreret.

ℳN K iſ 3

licet poſtea tnterueriit ⁊ debitoꝛ liberabit᷑.ceternʒ ſi ab mitio habuit
animũ luerand. furtũ faciet dño in cuius ꝑman ſit dmo.vt. j.e.cum
quis.S.j.ſᷣm qnoſdam.ad quod eſt infra furi.l. falſus. S. j· ⁊.l. ſi

1s qin rem. §. ink.

.*

o Liberabit᷑.ſi non animo interuertendi acceꝑit ab untio. vt mo

ſupion caſu no. et
facit.S.de ꝓcura.l.
ſi ꝓcuratoꝛẽ.⁊. C.

de fur. l. falſus.I.

I. e.l.cũ qms.S.j.
⁊. S. e. l. Vvero ꝓcu⸗
raton.

b f Sgitiuns

bitoꝛ titio ſimulanti ſe pꝛocura⸗
toꝛem eſſe ſoluerit: ⁊ ebitoꝛ libeꝛa
bitur: ⁊ titius furti actione tenebi
tur. Bem.
Vgitiuꝰſeruus meꝰ cuʒ pꝛo

ſe gereret. — .
nõ diu. als veſine⸗ libero ſe gereret:nũmos mi⸗
rem poſſidere.vt. ſ Di dit: obliaa⸗
Swnenn poel. Pi ſubreptos tibi credidit:obliga⸗

iij. S. ſi ſeruus et
ideo mihi no que⸗/

grer hoe ve raꝛite a me: ſed 2 ſi alij ſoluiſſes iuſ
acq.poſ.l.j.S.ſj. er ſu eius:vel id ratum habuiſſet:nõ
Rei. 15 aagn. r. ſiberari: quia in pꝛioꝛi caſu mei nũ
al.o liber. S. ge mi facti eſſent:⁊ quaſi mihi ſolutũ
bemgvrb un intelligeretur: ideo ſeruus meus
acqui. poſ.l.ꝑ euz. qui peculiaꝛi noĩe crediderit:exigẽ

S.ꝑ ſeruuʒ ſm q̊ſ⸗

dam. ſ̊ quid ad rũ
bum de poſſeſſiõe

nõ em̃ de poſſeſſ o⸗

ne qrenda vel do⸗
minio hic tractat᷑.

ſed de obliganõe p⸗

ſonali q̃ᷓ queruur
dñno ꝑ ſeruu quan⸗

tũcunq; fugiuiuuzʒ

vt. S. e ver. oblig.
I.ſeruuſuetante. ⁊
S. man. fi manda⸗-
uero. S. fugitiuus.

ri te mihi labeo ait. Sed ſi eum
liberuʒ exiſtimans ſolueris ei: libe

do liberabit ebitoꝛem: velegando
gutem vel nouando non idem con
ſequeretur. Dem.
Z rem meã que pignoꝛis no
mine alij obligata eſſet: tibi
cebitã ſoluero:nõ liberoꝛ:qꝛ auoca
ri tibi res poſſit ab eo: qui pignoꝛi
accepiſſet.

Aulus.

q DHbligari. ſacta ↄſumptõne. pꝛiꝰaũt habeo rei ven. qꝛ ſeruns nõ

potuit womini tranſſferꝛe.vt.S.ſiſcer.pe.rogatcti.S. ſ.
r Szʒ ſi eu. liber ari.ĩmo nõ videt᷑ liber ari. vt.j.e.l.qui hoĩem.S. ſi
nullo in fi.S.ſo.h̊ credebat lhibeꝝ.ibi ſeruũ ꝙᷓuis nõ fugitimũ.vñ nõ

cebuit ibi temere ſoluẽ ei.vel ibi ſciebat fugitiuũ h̊ nõ.cin ſolurionꝛ

videt᷑ obſtare pꝛin.illiꝰ.S.tercio h̊ equitate liberat᷑.ibi ð rigore nõ
vel ibi debebat᷑ pecunia ex vẽduõne h̊ ex mutuo.⁊ pot eſſe rõ.qꝛ duo
volebat ibi emptoꝛ.ſ.dñium rei ⁊ ſe liberari.h̊ aũt tm̃ liberari qð fa
cilius ↄſequt᷑.vel nõ liberat᷑ ibi.ſ.a rei ven.alij dicũt ꝙ h̊ lberatur

ꝑ exceptionẽ.ibi nõ.ſ.ipᷣo iure.ar.S.ſi cer.pe.cuʒ fundꝰ.S.j.vel pᷣm

alios.ſoꝛte aliud eſt in venduoꝛe qͥ ve ſola culpa tenet᷑.ꝙᷓ in debuore
qui ſoli creditoꝛi tenet᷑ ſoluere.vnde cũ ſtrictius hic teneatur ſoluen⸗
do ipſo iure liberet᷑.quod nõ placet.

ſ iberari.ſic.S.ſi cer.pet.l.cũ fundus.S.j.ſed certe imo videt᷑ ꝙ
ſic.vt.ꝭ.man.ſi mãdauero.S.fugitinus.ſo. vr ibi.vel dic auud ĩ vẽ·
ditoꝛe qui d ſola culpa tenet᷑. vt ibi ꝙᷓ mn ebitoꝛe qui ſol creduoꝛi te

net᷑ ſoluere.qð nõ placet ꝑ.l.S.ſi cer.pe.cum fundus.S.j.
ADeus. et iam non fugumus.
1nBebitoꝛẽ. vt ⁊. S. ti.j.l.nõ ideo.a de pac.l.ſi vnus circa pꝛin.
x Mouando. de hoc dic vt. S. . l. ni. m pꝛin.

y I Zrem meã. aui beo ſpẽm. ⁊ ſic vebeo dare vt nõ poſſii vllo

modo euelli vel eumnci.ałs non liberoꝛ. vt hic.⁊.j.e.qui ſibi

aut titio. ⁊. S. acqui. poſ.l.nõ videt᷑.⁊ de ſtatuli.l.uj. S. ſiqs ſeruuũn

in fi. S. . S. œ aci., emp. rano. j. rñ. a cæ le. ij. meuiꝰ. S. pe. æ. j. e. l. qui

res.j.rñ.hoc ſoꝛte miſi cã pceſſerit obligatõeʒ. vt in eo qii ꝑuemiad

libertatẽ. vt..xv ver. ob.l.ſi ſeruũ.S.ſed ⁊ ſi ſu quidẽ in fi. S.ſi aũt

in genere. neceſſe eſt coꝛpꝰſic ſolmi.vtſeuelli nõ poſſit.vt.j.e.l.cuʒ qs
S. qui homnem. a. l. qui. F. S. fi. Item tota. vt infra. e. l. etiam. 2. l.

ſibi. ſed fallii in caſibus no. S. ſi cer. pe.quidam.
a Debitam. puta ex legato. * .

b ſ A ccem. ſis id eſt conſequi poteris
Egeris. ⁊ male.qꝛ pumo titium deberes ↄuemire.

e EZiberabitur. per ↄuennonem ſeij inutilem. ſiue pendet canſa ſi-
— 1ſer uſa ſi⸗
ue ablolutus ſil ſeius. Oʒ quid ſi æ tacto ↄdemnatus fuit exac?

videtur teneri titms.quaſi actoꝛ ex ſua aſtunia habest.ar. . de he⸗
redi. ven.l.venditoꝛ ex.ſed dic ↄtra p.l.S.ſi cer. pera.l.ſi. ſecundo
rñ.⁊ facii.ð. de ver. obli.l.x.⁊ de deiec.⁊ effu.l.pcep.a.j. ve verb.
ſig. l. ſi ita a te ſtipu.
d Debnurus. ſit ante titium excuſſum.

e Quog. id
quia. accurſʒ.
Yvcez ſtipulatꝰa titio: dein
de ſtipuleris a ſeio:quãto mi
nus ab illo conſecutus ſis:et ſi decẽ
petieris a titio:non tamen abſolui
tur ſeiꝰ.quid em ſi ↄodemnatꝰtitius
mhil facere põt: ſed ſi cũ ſeio pꝛius
egeris:titiin nullam ꝑtem libera .
bit. incertũ quippeẽ: an oĩno ſeiꝰ Aliati
biturꝰſit:eniqʒ ſi totũ tinꝰ ſol E. e pac.l. fu⸗
uerit:nec debitoꝛ fuiſſe videbit᷑ ſeiꝰ S. were. ge.
rin r nec filius. 2. S
ocditio eiꝰ veficit. Lpi. qð quiſq; iur.l.
HYllinſſa. pr̃e inuito bitoꝛezʒ .S. ni flius.
eiꝰliberare non põt:acquire
re em̃ obligationeʒ põt:diminuere
non poteſt. Apianꝰ.
OPlutionẽ vel iudiciũ pꝛo no
bis accipiendo:⁊ inuiti ⁊ ij⸗/
rantes liberari poſſumus.
Apianus. 6 I Blneio
HBi fideiuſſoꝛ pꝛo duobus in nem. ſch
dena fideiuſſit: obligatus eſt ſeerendamg no.
in. xx. et ſiue. xx. ſiue. x. ſoluerit: luns mie m naß
vtrunqʒ reum liberabit: ſed ſi. v. ſoluendo libera
mur nos etiam
inuin ⁊ ignoꝛan
tes. vt hic.⁊.S.

e nego. geſ.l.ſoluendo.a inſti.qui.mo.cõ.obln prin.⁊ ar.j.e.l.
ſi debitoꝛ iuus.⁊. S. ti.j.ſi ſtichum.S.fi.item iudicium accipiendo
alius pꝛo nobis animo nouandi. a tranſferendo oĩno iudicium in
ſe lberamur muiti.vi a. S. ti. j.l.velegare.⁊ de in rem verſo.l.ſip

patre.ij.rñ.⁊ c interꝛo.aci.l.qui ex parte.⁊.l.qui ſeruuʒ. Et no.
ꝙ talis eſt grãmatica hic in legendo titius nos audiuimus. ſed li-

cet debitoꝛ ſit inuuus creditoꝛem iñ velle opoꝛtet. nam nemo eum
agere cogit.vt.C.vt nemo inuitus.l.j.nec ſolunonẽ reciꝑe vernʒ

tamen põt offerꝛi ↄſignari ⁊ deponi.⁊ ſic ininto creditoꝛe liberatnr

ebitoꝛ.C.væ vſur.l.acceptã. Item qð dicu aliũ ſuſcipientẽ indicei

um ꝓ alio eũ liberare inuiũ. videt᷑ ↄtra in aut. vt om̃s obe.iudi.

S.ſi vo alter ibi.ſiquid ipſi ⁊c.ſol.ibiꝓcuratoꝛio nonine non am/
mo nouand. vnde poteſt vebitoꝛ alium ↄſtituere ⁊ illum nolle ha⸗
bere.⁊ etiam creduoꝛe muito.vt ibi.⁊ ſupra ſami.her.l.plane.hᷣ
autem vt in rem ſuam procuratoꝛ eſſe volebat.⁊ animo nouandi.

Item ad vtrũq; videt᷑ ↄtra.j. reg.iur.l.inuito.⁊.l.inmuitꝰ.Oo.
ulla in pꝛiuilegijs. vt diri in. l.imuito. Item ſol.liberoꝛ ipſo iure.vt

anſti.qni.mo. tol.ob.in pꝛin. ſed in indicio liberoꝛ ꝑ exceptõneʒ im̃

Hm al.vt.C.d pac.l.poſt ven.⁊ ð inter.act᷑.l.qui ex paꝛte.vel ve
rius dic ꝙ ipſo iure ſi agatur ab vtroq;.nam ⁊ hic ⁊ ałs aſſignan
tur vt paria.ſo.⁊ iudiciuʒ.vt hic.⁊.S. ti.j.l.delegare.⁊ de in rem
ver.ſiꝓ patre ſᷣm aʒ. Item hec nouatio iudicio accepto olim pꝛeſu/
mebat᷑.hodie non ſic.miſi expumat᷑ verbis. vt inſti.qui.mo.iol.
obli. S.pꝛeietea. ⁊ qñ fu nouatio rabit de calũ. talis ꝓcuratoꝛ in

rem ſuam. vt no. . de iur. calũ.l.ij.S.ſinaũt reus. Item an repe⸗
tat a dño ꝓ quo ſubit iudiciuʒ? rñ.ſic ſi eo aĩo acceſſu.ałs nõ. vt

S. de interꝛo.act.l.qui ſeruũ.vtrobiq; tñ iurat c caluũ.nam ⁊ fide/

liuſſoꝛ ↄuentus iurat.licet repetat a reo.

h u Bi ſideinſſoꝛ. fideiuſſit ꝓ vno in. x. ꝓ alio in alia. x. io.

1 Sine.xx. ſeilicet ſimul. .
Kk Sine vna. i. vna.x. pumo. ⁊ ex eis vtrũq; pꝛo medetate libe

rat.et alia.x.ſecundo.a ex ex eis ſimiliter vtrunq; pꝛo medietate li

berat.nam pꝛopter equaluatem poꝛtionum non attenditur hic an
niquum cbuum.pꝛimus enun numerus par eſt. ſecundus impar

i

n ſtrſop
jbupru.

Gilberurus
Euogcn

4
klaltel
ſarmien.

Ainc
Kin apchen
Keuem.

11 A
ſaſ
Neleguil
ſlcumohmn
Aſt.
aseKtnnde⸗
teo, ein
ertetp
no infi⸗
gicoſcond
Dlc Ks
N Ragnd.
NN

Rd

erher, xh⸗
lnore.

Mrcvent.
l ſ
pert e,,

4
Alrn re⸗
lotpenon⸗
Kufnnfnent
Nunctjof⸗
incpegr
ns hocſe
e
gi) i.
A

1ſſetſn
1 ylher,

1ake
annin

iuN
ſwyai t
AEu.
1laleu;
MosAdiums
ud unnen
eſpimirtgt
Umto mtcnmnli⸗
Nnni apni
inui Noflil
WEnioromneh
trum tln
ſm bmild
Geu!IYN
lunmtlmu
nlenſ
Ulbrngtuthron
zl airſae
mitrt knſ
laeggrttd
aenuiſnen
6.K d
1 o. e N
nin ih
—–
imnuin

vnde ⁊ ſuperius melius dinidi poteſt.vnde cum ſoluit.x.preſum
tur.ꝙ voluerat vnumquẽq; ꝓ quinq; liberare.ſeo.h.non admittix
hoc.quando aliquid eſt antiquius altero. ⁊ facit.S. ↄdi. inde.l.
ſi pene.S.ſi falſo. Et no.ꝙ hic ſcripſit io.x.⁊.x.non ſunt.xx.quod
batet.quia diſiungit ſiue.xx.ſiue dena.qð eſt verum ſi per ſe vna/

queq;.x.ↄſiderẽ
tur.non ſi ↄiun
gantur.

IBDe q̊ actum
eſt. Vt 7. S. e.l. j

m Inſpicien-

dum. vt ſupꝛa
in is in prin.

n In decem. ſ.
erit liberatus il⸗

eſt.
o Et alia. ſci⸗
licet ecem.

p Quinq;. id
eſt in qnq; erãt
releuatas.

q e Epre.
tota ſol⸗
uerit. quaſi ipſe
ſolic um veberet
ei cin ſoluit. et
dices. ſ. vt inde⸗
bua. vt. S. de fi⸗
deiuſ.ſi ex teſta⸗
mento.S.j. in fi.
S.quãdo ſuo no
mine ſoluit. ałs
ↄtra.vt ſupꝛa de
ↄdi. indebi. ſi pe
ne. F. j. 7. C. de
peti. here. de he⸗
reditate.

r Mecrenerit.
ad quod eſt. S.ſi
pars here. pe. I.

ij.
ſObſtare. re⸗
medio ↄpenſati⸗
onis qꝗ̃ in ſtricti
luris iudicijs fi⸗
ebat olim ope ex

ceptõnis. hodie

ipſo iure. vt in⸗
ſti. de aci.S. ĩ bo
ne fidei.

le e quo actum

ſoluerit videamus:quẽ ex reis re⸗
leuat in.v. et erit ille releuatus de
quo actum eſt:aut ſi non appareat
antiquũ vebitum erit inſpiciendũ
idem ⁊ ſi.xv.ſint ſoluta ſiquidẽ ap
pareat quid actũ ſit in.x. ⁊ alia in
v.erũt releuata:ſi vo non appare⸗
at:ex antiquioꝛe cõtractu.x.et ex
alio.v.erũt releur. HOmp̃.
X pte heres inſtitutus ſi.x.
que vefunctus ꝓmiſerat:tota
ſoluerit:ꝓ parte quidẽ q̃ heres eſt
liberabit:ꝓ parte aũt reliq ea con
dicet.ſed ſi anteqꝙ; ↄdicat: ei accre⸗
uerit reliqua ꝑs hereditatis:etiaʒ
ꝓ ea pte erit obligatus:⁊ ideo con⸗

dicenti indebitũ wli mali excepti⸗

onẽ obſtare exiſtimo. Bem.
N rcreditoꝛ fundũ pignoꝛatũ
vendiderit:⁊ qᷓntum ei debe⸗
batur:receperit:debitoꝛ liberabit᷑
ſed ⁊ ſi acceptũ emptoꝛipᷣcium tu⸗

liſſet creditoꝛ: vel ab eo ſtipulatus

eſſet: bitoꝛ mhilominꝰ liberabit᷑

ſed ⁊ ſi eruus pignoꝛatꝰa credito⸗

re venierit:qꝙᷓdiu rediberi poſſit: ñ
liberabit᷑ debitoꝛ:ſicuti in quolibʒ
pignoꝛe vendito qᷓdiu res inempta
fieri poſſit. Apianus.
Liiam circa ſtipulationem
ex teſtamento actioneʒ ſi res
tradita fuerit:que beat᷑:qᷓdiu ali
quid iuri rei veſt:adhuc tñ ipᷣa res
petenda ẽ:vtputa fundũ poſſuʒ pe
tere:lʒ mihi traditus ſit:ſi ius qo⸗

4ſ NIYrcrediloꝛ. ſtipulatus eſſet aĩo nouandi.
Mon liberabuur.ſ.oino vel uimperpetuum. ſed ad tem⸗
pus.vt.S.de pig.aci.l.nec emm.⁊ te diſtrac.pig.l.reſcrip.S.j.

x Poſſu.quod eſſe poteſt ſi foꝛte emerat debitoꝛ cum pacto adie
ctõnis in d:em. vt. S. de in diem adie.l.vbi.
y e Liam. ſtipulatõeʒ. nedum in ↄtractiba bone fidei. ⁊ da ex
emplum v ſtipu. S. e.l.ſi rem. ⁊ xe act᷑.ex teſtamento da.
vt.S.de act.empi.l.ſi heres.a e le.ij.meuius.S.pe.ſed videt᷑ non
pꝛima.ſed de wio agi.vt.S.de wlo.l.eleganter.S.non ſolum. que
eſt ↄtra.So.hic no ſatiſſecu in eo. qð ſpecialiter ꝓmiſerat.vel ſine
pꝛomiſſione tenehat᷑.vnde nõ eſt liberatus.ibi toiũ qd ꝓmiii cdit
licet wolo ſuo veterius factũ. ar. C. ad exhi.l.exhibitomis.ſecus in
Otraciu bone fidei. vbi indiſtincte agitur pꝛima. vt. S. cõmo.l.iij.
S. ſi reddita. cetera dic vt. d. S. non ſolum.
3 Juri. 1. de iure reſtat circa rem aliquid facendum.
Buperit. ſaciendũ.vt e euic. ꝓmiſſie.vt ⁊.S.de ver.ob.iuł.
S.j.⁊ facit, S.xe ver. obli.ſtipulatio iſta.S. ſiquis ſoꝛte.a. S. e. leſt

rC. ⁊. I.e.qͥ res in pᷣn.⁊.l.qͥ ſibi.S.j 2. l.q́.x.S.pe. inſti. te le. S. ſicui

