r accuſatio len retardan „ 1s inſiſtent e3 ſationem. rr lterij ream d accnſandimn Elo⸗ ae
an nktallur ert obeeneiiug indtenntrbuns Vptazʒ mnher pror mae iuntenum 2 unn a
0 tolli ee Lern: t faciliu . 1 poſſe in riiͤ no patri e ln⸗
de ſuſi na lſi. ĩminente: vt faci etur: idem eri oſtulari p u nõ eſt: cõ trone ſexagin mi
accuſano fa 9. ec umnente 10 pꝛobetur: aui o õmiſſi dubiũ no . n marito ed s n dn
Extraneꝰ. nec gdulteri⸗ tiens alij q monio cõm a ve adulteris co⸗ tiaa dies vtiles.
EtEEri o obijei ſed ⁊ quo ſ tri o ror, lia adu erie . uos extra en el
mun. o r dicendum. rẽ accuſare poſ erte lege iulia de dez vidua poſtq t qua 6
tur. vt. C. e. So tum 27 pat ſaay. t: 9 5 In eatur ſiqui 3 vidue nei haben apn
sconng. Go ari pꝛoſilierint: ncdis caueatur ſiq u: gc⸗. eonſas pn lrliaez
Bic exrrane obie roſt id accuſandum p a exrcenchs c. dulterio agetur: a moꝛ Mrles llza
eeeeemnale. ſunt a gecu and t is cuius ea it: cnius adulteri. habeat: les zh rrij. iſtune
Rtonenboa o lege ermenfnz eſteve la elt e e uſatorliderunn rbuni krin ciden gle
Rionnem g⸗ edactuz lege otio eſt: xe iuſto DVDem. cu ma, c. pennlin ain
ſhnter reos. a5 ſen gct. JUMU nerſis ſtatuitnr. qui allet. dun
nõ licet. . er: ! ſtitu S teen m continuũ n ennies d gquttan ſltuihgen
Pentns. . e vei poſt Sed ende comiſſi ennm rheren vna — lenocr⸗ nnuimg,
ibi vero mij illn è õſenſiſſe. vl po cuſare. ho ſt qunquenniũ. od dic vt S. e.l. .S. lenoe Pnm knnpenn
aluer lenocinij ꝛi adultere cõ tio. cu ſiu Z. e. l. adult. poſt q eſt lenocinij. quo l eur. ngine
tõ repelli 2 dieak vxo 2. hec excep 7. ons. alia . ij. 3 d ꝓcu 4 ft
maruueliee kalareobaiſ rihr⸗ getunrus erkis oni erien nn vr ſehu e.l., 8 aifge lena wrtili ennn
aduiterii ipſius ſae ante ſnia m. foꝛ at duxiſſe vxoꝛẽ vron aecnla ni.. Si ame negligen here. l. cuz ſolus in nſins. it
toꝛa. qncũq; nij ꝙ diea arito.at vx r we grqul. herz. cuz pe. accur “ Nrumwee
deree⸗ excepuo aut weemht er nocctene in n.r.§. ! Pan oꝛ. E. te gcn l: ſen. in en, . ., ü mami nd nn
cier pene ꝛzodeſt exiraneo? hic d iſtinguitur u pꝛe. in pᷣn pulchꝛi ls nuptura l.j. m pᷣn. 2.
rerio nõ R nocei iñ marito. vt is. . . e. l. ſi marn de iure nil. l. edv a Steam alater ſupꝛa. e.l. ·
te n0 Aunuleud aana ti n Zittnand⸗ 2= d Ar
. i n admit ad baee fimta. S. elegajter. oꝛdinate pona
fni.⁊ ar. C. q 5 de dam. infec. l. ſi Fuis. licet emm oꝛ
0.§. extat. 2 S bus dicit᷑. C. e. l. ꝙᷓnis
3 Poſſunt. ve qui

ſelrte lip
Dnnhz ſand

N W
iml
1
ſan in
Al
ſſin
e
„ſo 4
di
: nx
t1 ſun
e
nti N

wane egn
WK

4

ſune imnoin

wene aum
ga

trin⸗
in
3

1

69

u. amnt
um mm
n Knnine
m
kch g
rwlat
—
. i
At
Ur dine
ufdet
ud
SKmnint. u
jilmade

ę? i Mter liberas. pſonas. inter ſernos enĩ nõ tenet matrimo⸗

mũ.vt.C.de inceſ.nup.l.cũ ancillis.

f Locum habet. vt.C.e.l.ſerui ob.

g Cõpetu. vt ſupꝛa de miur.l.ſi ſtupꝛũ.

pBe ſeruo coꝛ. vt

1 Ern. ne enã
extra oꝛdinẽ pu

nmniatur. vt 3 de

offi. pꝛe.l.fi.vł
dic qð licet vna
conuemiat᷑ pote⸗
rit ⁊ alijs cõne⸗

miri in id quod

eſi plus.cum ex
vno facto cõpe⸗
lant.ałls ſi ex di
uerſis iunc iſo⸗
lidũ.vt S vi bo⸗
no. r ap.l.j.⁊ d̊
actio. 2 obli. l.
qui ſeruũ.⁊ de
u. 71 ra. Di. l. j.
§. in tutela.
k Lex iulia ꝓ
miſcue. vt. j. de
ver. ſig. l. inter
ſtupꝛum. acd.
I In nupraz.
vel ſponſam ali
enam. vt. C. e.
l. pꝛopter. 7. .
e. ſi vxoꝛ. S. di⸗

uns.

m Momine.
i dictõe. ſ. adul
teriu.nam dicit᷑
quaſi ad alteriꝰ
thoꝛũ acceſſus.

vel quaſi aa alꝰ

terũ acceſſus.⁊
dicunt ꝙ magis

ſigniicanõe ꝙ;

voce ſit compo⸗/
ſitio. ſed certe ⁊
voce.ſ.ex coꝛu/
ptis ⁊ eſt pena ĩ
femina ⁊ mare.
C. e. l. ꝙᷓuis. ⁊ĩ
ſtupꝛoẽ qualis
dicitur inſti. ve
pubh. iud. S. ij.
In iceſtu dices
infra. e. aqulte⸗
rnum. cu. S. non
nuc. 2 de leno⸗
cinio pumt vt
adulrer. vt 2. .
n Eiduã. nõ
meretricem vel
illicit am concu
binam. vc. C. e.

vt. C. e.l. cũ vir
00 Muog greci

—

5 de ſeruo coꝛ.l.ſiquis ſerui in ſi.

adulterũ an adulterã pꝛius accu⸗
ſare malit:ſi vero nupta ſit:vt pꝛiꝰ
ad adulterũ pergat tunc ad muli
erem. Apinianus.
Nter liberas tantũ pꝑſonas
adulterium ſtupꝛumue paſ⸗
ſas lex iulia locũ haber.quod aũt
ad ſeruas ꝑtinet ⁊ legis aquilie a⸗

ctio facile tenebit: ⁊ iniuriarũ qq;

cõpetit:nec erit eeneganda pꝛeto
ria quoq; actio de ſeruo coꝛꝛupto:
nec pꝛopter actiones plures parcẽ
dũ erit in huiuſmodi crimine reo
Zex iulia ſtupꝛum ⁊ adulteriuʒ
pꝛomiſcue grece. o9
pellat:ſed pꝛopꝛie adulteriũ in nu⸗
ptam cõmittitur pꝛopter partum
ex altero conceptũ cõpoſito noĩe:
ſtupꝛũ vero in virginẽ viduamue
cõmittitur: quod grei.
appellant. Filiuſfanmlias igit

maritus ab eo qui ſui iuris eſt ĩ ea
lege nõ ſeparatur: diuus quoq; a⸗

drianus roſiano gemino reſcripſit:
⁊ inuito patre filiũ hac lege reũ fa⸗
cere poſſe. Maritus aſi duos re
os ex alio crimine habeat:poterit
iure viri terciũ accuſare:qm̃ ea cã
nõ cedit in numerum ceterarũ ac⸗
cuſationum. Arcek.
Vi pupillam ſuam duxit in
vxoꝛem contra ſenatuſcõſul
tum:nec matrimomũ eſt: ⁊ poteſt
qadulterij accuſari: qui tutoꝛ vel
curatoꝛ fuit ⁊ intra.xxvj. annum
duxerit vxoꝛem non a patre veſpõ

l. ſi ea.⁊ S de cõcu.l.antepe.⁊ ſupple vel puerum.
⁊ infra.e.l.ſtupꝛuʒ.S.j.
appellãt.i/coꝛꝛuptionẽ quaſi ſocietas turpis vł

cõſoꝛtiũ turpe dicatur ſtupꝛum.

p MKlius. non ſe

2

ſubijcit.

q Poſſe. foꝛte

te. vel illud in ci

toꝛ qui eſt leginmus

paratur quia ſic accuſat ac ſi eſſet ſin iuris vt

hoc eſt coꝛectũ.vt.. de bomis que li.l.neceſſua⸗
pꝛo hoc.C.qui accuſa.non poſ.l.ij.vbi tu
adminiſtratoꝛ nõ accuſat nomme pupilli. nec

ergo pater. ⁊ facit infra.e.filinʒ.
1Aaruus. crimne. a alio ſubaudi. nã eiuſdẽ crimnis dnos re

os eodẽ

tꝑe facere nõ poteſt ſin. P. nec obſtat. C. ſi reus vel ac⸗

cuſatoꝛ. l.. qꝛ ibi pꝛoſequebat᷑ ſuã mminriã. quod nõ placet. ymmo

euam decem poteſt quis eodem tempoꝛe accuſare. dum tamen di⸗

uerſis libellis. quod plene dic, vt, . qui accuſare non poſſunt.l.

cum ratiombus.

H
S „

Acenſare.iure ſpeciali quia ſuam imuriam pꝛoſequitur. vt dicta

l.cum ranionibus.ac.

14Ceterarum. id eſt ceterarum ſcilicet cauſaru

ſcilicet eriminũ ſiue accuſatoꝛum.

m ⁊ alias ceteroꝛum

u q E pupillam. nec matrimomum eſt. vt 13 de riiu nupt. l. nõ

ſatam vel deſtinatam in teſtamen
to vnominatã. In libꝛo ſecũdo
c adulterijs papiniani marcianꝰ
notat:inceſti cõmune crimẽ aduer

ſus duos ſimul intentari poteſt.

Apinianus.

Vi wmuʒz ſuam pꝛebuerit:
vt ſtupꝛuʒ adulteriumue cũ
aliena matrefamitł᷑. vel cuʒ maſcu
lo fieret ſciens:vel queſtũ ex adul
terio vxoꝛis ſue fecerit: vel cuiuſ⸗
cũq; ſit cõditionis: quaſi adulter
punitur. Appellatione wmus

habitationeʒ quoq; ſignificari pa

Apianus.
Tſi amcis quis wmũ pꝛe⸗
buiſſet tenet᷑:ſed ⁊ ſi quis in
agro ſuo alienoue ſtupꝛũ fieri pꝛe-
buiſſet:cõpꝛehendi debet.ſed ⁊ ſi ĩ

la eſt.

mũ aliquã ſoliti fuerint cõueni⸗
re ad tractanduʒ de adulterio: ⁊ ſi
eo loco nmibil admiſſum fuerit: ve⸗

rũtamẽ videt᷑ is wmũ ſuam vt ſtu

pꝛũ adulteriumue cõmitteret᷑ pe

buiſſe:qꝛ ſine colloquio illo adulte
riũ non cõmitteretur.
ð Apianus.
Ater aũt famitł᷑.ſignificat᷑ ñ
tm̃ nupta ſ̊ etiã vidua. muli
er quoq; hoc capite legis ꝙ wmũ
ſuã pꝛebuerit:vel ꝓ cõperto ſtupꝛo
aliqᷣd acceperit: tenek. Mulier
qᷓ euitanduũ pene gratia adulterij

lenociniũ fecerit: aut oꝑas ſuas in

ſcenã locauerit: adulterij accuſari
dãnariq; ex ſenatuſconſulto poteſt

eo.l.nec in ea.S.ij.accur.

eſt. . C. excuſ.
tuto.l. ampliſſimi
7 ſupꝛa rerũ amo.

l. ſi cocubma.

x Adulteri.id ẽ
ſtupꝛi.cum non ſi
matrimomuzʒ. 1
pena. C. ſiquis eã
cuiꝰ tutoꝛ τσ.l. j.
ad que eſt ſupꝛa de
wnat. inter virum
7 vxo. l. nj. S. j. 7 ĩ
aut. de reſti. ⁊ ea q̃
parit. S. vnum.
y Annum. inſu⸗
per quadrienniuʒ.

vt. C. ve iterdicto

matrimomo..l. ſi
patris.
3 In libro ince⸗
ſti.ſed ñ adulterij

vt. C. e.l. reos. et

infra.e.l. viʒ paſ.
S. duos. 7. S. ince
ſti. accur.
7 Intẽtari põt.
a diuerſis.pla.del
dic etiam ab eodeʒ

diuerſis tamẽ libel

lis ſᷣm al.vt ſupꝛa
accu.l.hos acceu
ſare. S. lege. ac.
34 q Th. matre
fa. hoc ex
pone. vt infra. e. l.
mater.
b Pumitnr. ſu
pꝛa de minoꝛ.l. au
xiliun. S. j. 2 de ex
traoꝛdi.crumi.l.j.

i fi. . infra. l. ꝓxi.

7.1. marm i pꝛin.
7.J. j,7, .27, ij.

c. Appellatione vmus.ſic ſupꝛa de iniur.l. lex coꝛ. F. wmus. . .

d e Z ſi amcis. tenet᷑. cõtra videbatur. vt S8 de recep.l.ij.
e Pꝛebuiſſet.i.permiſiſſet.vt.C. male.⁊ ma.l.iij.ac.
fSimne.facit S de auro ⁊ ar.le.l.⁊ ſi non ſint.S.quid ergo.ac.
g Mon commitieretur. facile.ad quod infra de verbo.ſig.l.nepos

pꝛoculo.accurſius.

b m Ater autem. ſigmificatur. S. e. qui wmũ. a faci. . de verbo.

ſig.l.pꝛonũciatio.S.matrem.accur.

. . =2

1 Abullier. pene. ſi pꝛopꝛe ponas adulterij. dic ꝙ; hec fraus ſibi nõ

pꝛoficiebat.vt infra.e.l.ſi vxoꝛ in puncipio.ſi dicas quod eſt verins
ꝓ impꝛopꝛie pꝛo ſtupꝛo.vt quia non erat nupta. bene dicu quia pena

ibi.⁊ facit. C.e.l.ſi mulier.accur.

ſtupn non tenet eas inhoneſtas. C. e. l. que adulteriũ. a plene dic vᷣ

k In ſcenã. ꝑ hec duo fu ĩſamis ipſo iure. 15 e ifamibus. l. j.
lAgdulterij.ſ.pꝛopꝛie. vel id eſt ſtupꝛi vt modo notaui-

49 4 — 3

5

4

4

m N.s, paeins eſt. grans vel non gratis. nã vtrũq; pꝛobibiiuʒ.

vt.

e. l. e crimine. a trãſac.l. trãſigere. ⁊ dic vt ibi.

n Sacramento. miuie quod dic vt S. e infam. l. ij. §. miles. 2 fa
cit..æ re mili.l.qui cum vno.S.adulterij. —
o Ailitem. aduiterij. i. ſtupꝛi. ad quod ſupꝛa de his quibus vt in/

dig. I. mulierẽ.
Ea que eſſet.
aüt poſſet fie⸗
ri de abſente. ſ. re⸗
cipi inter reos. vt
C. e. l. adulteraʒ.
q Mon põt. hoc
dic vt S de pub. iu⸗
di.l.pe. S.j.ſed fal
lu in caſu.vi. .
e.qꝙᷓuis vidu.
r Socer. fuiſſet.
qð pꝛopꝛie fit apud
pꝛeſidem vel magi
ſtratũ.vt.C. œ ca
no.iſꝛu.vr. ro.l.j.
no.ꝙ hie libellũ
nõ du.nam tunc
nulla eſſet dubira⸗
no. vt S. l. j. S. j.
ſCõmẽtũ.ałs
cõmeritũ.
1Culpa. quo ca⸗
ſu vir wvtẽ lucrat᷑.
vt. CK. de repu. l.
conſenſu.
u Repelleret. ab
accuſando uerum
non aũt.incidit in
turpilx. vi. C. ad
turpilł.l.j. cõtra
ſed nõ incidu ĩ tur
pilł. ante litis con
teſ. vt ibi.ſj denuo
accuſatũ nõ repent
vt hic ⁊ Z. e. l. ij. S
marito.
x Cõmoduʒzʒ. ſic
g de iure wn. l. enz
poſt. S. patrona.
INẽ. C. ð w. inter
virũ ⁊ vxo. ſi ma⸗/
ritus. ⁊ 8 te iſti.
ſubſti.l. repꝛehẽ
denda.
y Adulterij. ad⸗
miſſi.fac̃.j.e.ma⸗
riti.S. pꝛeterea. 2
S.quinquenniuʒ ⁊
7. l. quinquenminʒ
73 ud ſuł. l. in co
gnuõe.
3 Befuncta. j. e.
vim paſſaʒ.S.ĩ ma
irimomo. ⁊.l.fi.
a Poſſe. ſ. mari
mũ. vel alũ ex par⸗
te ſubiecti.
b Qundã. cuſto⸗
diam. publicaʒ. vt
I. de ver. ſig. l. vin
culoꝛuʒ. 8 ex qui

Dem.
IJles qui cũ adultero vxoꝛis
ſue pactus ẽ:ſolui ſacramen
to vepoꝛtariq; vebet. Militeʒ qᷣ
ſoꝛoꝛis filiã ĩ ↄtubernio habuerit
licet non in matrimomo:adulterij

pena teneri rectius dicitur. Ea

que inter reas adulterij recepta eſ
ſet: abſens vefendi non pot. SDo
cer cũ nurũ adulterij accuſaturuʒ
ſe libellis pꝛeſidi datis atteſtatꝰ fu

iſſet: ⁊ maluit ab accuſatõe dveſiſte

re ⁊ lucrũ ex wte magis petere:q;
rit᷑ an huiuſmodi cõmentũ eiꝰ ad
mitti exiſtimes. Rñ.turpifſimo
exemplo is qui nurũ ſuã accuſare
iſtituiſſet:poſtea veſiſtere maluit:
cõtẽtus lucrũ ex dote retinere tãqᷓ
culpa mulieris direpto matrimo⸗
nio:quare non inique repelleret᷑ q
cõmodu wtis vindicte womus ſue
pꝛeponere ñ erubiit. Adulterij
reũ intra.v. annos cõtinuos a die
criminis admiſſi vefuncta quoq;
muliere poſtulari poſſe palã eſt.
Quidaʒ accuſare volebat adulte⸗
rij mulierem: ⁊ poſtulabat ne ſibi
cõputarent᷑ dies: quos ĩ cuſtodiã
feciſſet.me aũt hoc admittente ex⸗
titu qui mibi cõtradicerit: cuius
opinionẽ an tu pꝛobes:rogo matu
rius mibiſcribas. Rñ.opinionem
quidẽ tuã ⁊ verba legis ⁊ ſentẽtia
adiuuant:cui placuit vtiles dies
accuſatoꝛi ↄputãdos eſſe: id ẽ qui
bus potuit accuſationis ſolẽnia im
plere:quare ſine dubio dies quibo
quis in cuſtodia fuerit extra cõpu
tationem vtilium dierum exiſti⸗
man n tibi conſtitutos contradi⸗

bus ca. ma.l.ſuccurruur.
cNeciſſe. ſ. ipſe accuſatoꝛ.

d Aules dies. Ix. vt. E. e.l.iure mariti. ⁊ quatuoꝛ menſes. vt S. e.
ſi maruus.S.hec in maritis.

eMon debuit. vt. C. e.l. ob cõmiſſa. ⁊.l.ſi quondã.⁊ ̊ de diuer.p

ſcript.l.j.⁊ S quibus ex ca.maio.l.ſiqua.⁊. j.pꝛo xi.S.
f Sexaginta vnles compu. vt 5 pꝛoxi. S. dixi.

g BDe plano.i. nõ ſedẽte iudice ꝓ iribunali. ſic in aliquib⸗ bo. poſ.
in alijs nõ.vt S quis oꝛdo in bo.poſ.ſerue.l.ĩ.S.j.cõtra. Iteʒ quod

diu de die feriuto ẽ ſpeciale. C d. ferijs.l. j. e dilat. l. ſiue. S. j. ałs ʒ

& ſiquis in ius vo.nõ ierit.l.ij.S.fi.a facit S.de condi.⁊ demon.l.
quibus diebus.in pꝛin.⁊ de offi.pꝛocõ.l.nec quicꝙᷓ.S.de plano.

h BSBeferre. facit.C. e.l.iure mariti. ac.

i Querebat᷑.nouã rẽ.⁊ ideo nõ auduur.aliud ſi a nõ viro ſit co

gnua. vt in con. j. e. ſi vxoꝛ.S. diuus.ac.

ci non debuit. Sexaginta di⸗
es qui marito accuſati vtiles com
putantur:feriatis quoq; diebus ſi
modo facultatem preſidis adeũdi
accuſacoꝛ habuerit numerari cer⸗
tum eſt: quoniam de plano quoq;
libellus dari poteſt: quod pꝛiuile⸗
gium ſi amiſerit non prohiber in⸗
tra alios quatuor menſes querelã
ſuam apud iudices œferf. Que

rebatur an iure mariti poſſet accu

ſare vir eam femmam:que cum ei
ſponſata fuiſſet: alij in matrimo
niuʒ a patre fuiſſet tradita. Rñ.
nouam rem inſtituere huiuſmodi
accuſatoꝛeʒ exiſtimo:qui adulterij
crimen obijcere œſiderat pꝛopter
hoc tantum ꝙ pꝛioꝛi ſibi eſponſa
ta puella a patꝛe in matrimonium
alij fuerit tradira. SBefuncto ma
rito adulterij rea mulier poſtulat᷑
Que pꝛopter impuberem filiuʒ

vult dilatõnem ab accuſatoꝛe im⸗

petrare: an vebeat audiri. Rñ.
nõ videtur mihi confugere ea mu
lier ad iuſtam vefenſionem:q̃ eta⸗
tem filij pꝛetendit ad deludendam
legitimam accuſatõnem.nam non
vtiq; crimen adulterij quod mulie
ri obijcitur infanti pᷣiudicat: cum
poſſit 2 illa adultera eſſe ? umpu
bes wefũctũ pꝛem hũiſſe. Volẽti
mhi reaʒ adulterij poſtulare eã q
poſt ↄmiſſuʒ adulteriũ i eodẽ mi
monio ꝑſeuerauerit: gdictu e:qro
an iuſte reſponſuʒ ſit. Rñ. isꝛare ñ
cebuiſti:durãte eo mrimomo in qͥ
adulteriũ dr̃ eſſe ↄmiſſuʒ nõ poſſe
mulierẽ ream adulterij fieri: h nec
adulterum interim accuſani poſſe.

dicitur in dicto. S. fi. ꝙ filio denegatur actio de

k Deſuncio.
poſtulat᷑. ſacit.

ę.. fi. in fi. ac.

IQue impe⸗
trare. hoc autẽ
petebat. ar. car.
edic. vt Z ve car.
e.l. j. ĩ pn. ⁊ ad
inſtar vẽtris.vi
e ven. in poſſ.
mit. l. j.S. ſi ea.
m Mõỹ vider
mihi. ĩmo videt
differri. vi 8 de
ventre in poſſ.
mit.l.antepe. cõ
tra. So. hic de
lam nato ibꝛ de
naſcituro.vłibꝛ
male Rñdu. 7
ſcripſit adrianꝰ
vel perſonaluer
o. vel ibi dum
naſcitur. vt. j.
ð penis.l. iij. vl
vt no. C. c fal.
l.j.⁊ facit.C.ð̊
car.e.l. titia.⁊
j.e.l. in crimu
ne.

n Ci poſſit.
ergo a cõtrano

cuz mater accu

ſat ð partu ſup

poſuo rebet dil⸗
ferri queſtio ꝓ·

pier puerũ ß.l.
dicit cõtra de

car. e.l.j.S.ſi.?X—

l. ij. 1. . ð fal.
l. j. ſi enĩ cõſtat

in cauſa matris

partum ſubie⸗
ctuʒ fit pꝛeiudi
ciuʒz filio. ⁊ qdᷣ

hereditate verum

eſt ſi ſnĩa cõtra. ſe fuerit lata nõ cõtra marrẽ. vt S de ureiuran.l.
iij. S. pe. nec ob. pꝛedictis re car. edicto.l.iij.S. bidẽ. vbi etiam in
puberẽ fratre differt qõ pꝛopter ĩpuberẽ. qꝛ ibi ĩ illo pubere ceſſat
rõ quã in matre dixi.nã nõ eſt cõſtans.cu ſu minor.xxv.an. Ieʒ

neſcu veritatẽ rei vt mater.

o olẽti. mulierẽ. iure iſto pus vʒ vir vxoꝛẽ dimittere. tuc ac
cuſare. vt hic ⁊ infra.e.conſtante.⁊.C.e.l.crimen. Mec eſt con⸗
tra infra. e.vim paſ.S.nupta. vt ibi nota. ſed hoc videtur coꝛigi
etiam iure. vt. C. e. quãmis. ſic enim dicir connubia vel ibi in

E — E—
= =
=- 2
S
—
—

S. E

—
=
Se
=
—.
—

iccke
tzAi n⸗

⸗
Gith. ae.
eſten ſe
näali keue

hiee ſca
Dürs d
gea N
Nat
NAWSn
aa Ar.
1,0),0l/e
S pr.
pores, 7,,.,
od ren
Negg..r
wioſeguen
4
ütnng
Nmsvel
zigeamae d
Eſdnon
am
Wana.
ſet eno.
Cel, ſue G
l aſtn
VrcGn

Pein
ſutno
Ruphtkue
ite iüh
aftain

. eeee. ”sl
NENWeAe erſonis certis.hic in extraneis.vel dic ibi cõnubia ſecũdo contra g Loöcubi er L . ritn nn
iſn er cũ da arnadererg due hrig vel etiã Setenn ac. iure ant Eſeutunclme amilt Honoeem matrone. br gr. F N mu nmn
PAit. expeditũ.vt ↄſtãte mrimomio accuſet ⁊ ↄuctã veſerat. vt ĩ au. h Plane. iuſta.i. bona a iniuſta.i. mala vxoꝛ t̃. vel dic ini
Nine, vt liceat ma.⁊ alie. S. qꝛ vero plurimas. ⁊ i aut. hodie.c. e. erat talis que impune poterat vumrtt.os nogen. 2.e enmlr kt
WD 4 et echlns. reſtals ci. .: am v eſt piana. als eſt ea.. j. ſenſu.⁊ te ſpõſa.l,.mulier.S. hiſ quo q;. vel dic iuſta.i. legitima. vt qn
u ge⸗ jbi n iſe e facto erat vxoꝛ
ge i nmhaif⸗ ure tu phibuua v
e N „ (aeſe; „ Ie e .. . ’ ——.ã—ʒ B B J.S.diuus.in fi. et
h a lauthra icet mulier ei qui in ſuſpitio⸗ nit: perrinent. Dem. ad. 5 ad ſi bli⸗
B N . Gra kaut nẽ adulterij incidit nupſiſſe dicat᷑: Jvxoꝛ nõ fuerit ĩ adulterio: in fram. S. ſi quis
i anin emaende 4 nõ ante accuſari poterit:qᷓ adulter coõcubina tñ fuit:iure quidez i Inquit atrides
4 ea ergo ſc ſer amerue⸗ alioquin ad hec ma maariti accuſare eã nõ poterit: qu enobum ſie r
4 „ P C 5 3 S 2= 1** na genere immo
“ — zungfſenn ongler volẽtes bñ coꝛ vxoꝛ uõ fuerit: iure tñ extranei ac etiam parm. vel.i.
W in ef 2 ſeques matrimoniũ dirimere cuſationẽ ĩſtituere nõ ꝓhibebit᷑: ſi leguim vrri ſʒ. H
le hoe ſi nupſerit icãt: r. F n vrnnge virgilius coõ
e me denciario Ur Rcatech adultero mulierem nu mogdo ea ſit:qᷓ in cõcubinatu ſe dan mge coꝛupta nec
4 D ennwe s,eli ſnne creniſe . AOulie cuʒ ab do matrone nomẽ nõ amiſit: vtpu⸗ ſoloo tgit arrie
Kreli d bungr. m audiſſiet vita functuz cöcubi t iſte wloꝛ ſoluſq; nc
QAe N uahef. ac. eſſe: ⁊ alij ſe iunxerit:mo maritno adnenche benb malnit. Dis g iniesde u⸗
Ianm ſante.2 5 xle ſus? enis x ne wme iulta vxoꝛ uerit ſiue iniuſta re extranei nõ iure
nan a reeSei. reuerſus ẽ:quero qͥd aduerſus reaz accuſationẽ inſtituere vir poterit. merui. vt. j. marꝛ
ani eD i mulierem ſtatuendũ ſit. Rñ.tã iu nã ⁊ ſextus cecilius ait: hec lex ad if-æ er.. Pn.
Imd di nga m ircen⸗ ris ꝙᷓ facti queſtionẽ moueri.nam omnia matrimonia ꝑtinet: ⁊ illul I. ælulgaris. hie
X Emn vei vicemo ſi longo tpe tranſacto ſine vlliꝰ ſtu homericũ affert: nec enĩ ſoliĩquit ec contꝛa Cie. q
n n er — viprii pꝛobatõe falſis rumoꝛibus idu atrides vxoꝛes ſuas amãt: ſed ⁊ iin Sol mentra eren
Mmj Muptijsſe, 1 quaſi ſoluta pꝛioꝛi vinculo legi ea vxoꝛe põt maritꝰ adulteriũ vin⸗ bi vxoꝛ hic ſic. en
hrr nn cũdis. q;tuz aq timis nuptijs lecũdis nupta eſt: ꝙ dicare: ꝗᷓ vulgaris fuerit :ms ſi igen ibi adulterin
dn uſch Woſi. veniſimnle eſt weceptã eam fuiſſe ni vidua eſſet: ĩpune ĩ e ſtupꝛli t Riü vreuͤr ie dere
h n rungegaoſ ereee eam fuiſſe ni vidua eſſet: ipune ĩ eſtupꝛũ amir Aijvtr ie vare
tun os mwerimn Pi vinchcta dignũ videri põt. ꝙ ſi terek. Binus ſeuerus ⁊ anto. re⸗ Baiglkrräwrelnn⸗
vmg vnegos en . mantims raenetajfacie⸗ ſeripſerũt etiã ĩ ſpõſa hoc idẽ vingi puuue.vt qꝛ vinum
rli era vo⸗ Als nuptijs pbabit pꝛeſtitiſſe: c; cadũ: qꝛ nec matrimoniũ qlecũ; nnbot. vel die
ritg rem ſuaz. vi in hoc facto pudicitis laboꝛet: iudica neq; ſpeci matrimonij violare -⸗ mieſte vaans er
d auren. v er ri vebet pꝛo admiſſi criminis qug mittit᷑ ſed ſi ea ſit mulier cum qua accepit viru. ſecus
as a mn wer. litate. Reaz adulterij vxoné du lnceſtu cõmiſſum eſt vel ea qᷓ duis rmaarte d er
Rr. ezer Yi: ea danataz mox repudiaui: que vxoꝛis animo habet᷑: vxoꝛ tamen pune ſtupꝛum ac.
n .l. vxoꝛes. ... 10 an cauſam diſſidij pꝛeſtitiſſe vi- eſſe non põt:dicẽdũ eſt iure mariti Item nõ hic veli⸗
repu.lroꝛ. acear. Bñ. cum perlege iuliam hu⸗ accuſare eã no poſſe: uure extranei nuum acd ſegr.
ſmlen cer⸗ ger iuſmot vroꝛem retinere phibea⸗ poſſe. Jugex crimen adulterij cõtra 5 ad. i. aqt.
. eſt ratio ſequen ſa n H te dini pꝛe anteoculos habere debet: 1 inqui⸗ UVita vulneratue.
ns. palam eſt. quare ita ius tra . aritu⸗ ce viuens:
un 5 Reã vroꝛe; ctabit᷑ quaſi cull 4 mulieris facto iauleinaomvoengine binens:
i. ſciens vel quaſi culpa mulieris facto mulieri quoq; bonos moꝛes colen
duyi. ſciens vel o eſs t ec 10 mulie moꝛes colen
A nonzs ehnnge. diuoꝛtio. Apia. dli auctoꝛ fuerit. periniquñ em vi⸗
n G eredens cam cõ . Ec verda legis n squis poſt detur eſſe: vt pudiciciã vir ab vxo⸗
ii mis muiſſe cumen. ſtupꝛũ adulteriũue factũ ſci⸗ re exigat:quã ipſe non exhibeat:q̃
. le⸗ As Allet leno. eus wlo malo ⁊ ad eũ qͥ ſuaſit ⁊ ad res pot etiam virum dãnare nõ rez
emeim a1 caſt⸗ eũ:qui ſtupꝛũ vel adulteriũ intule ob cõpenſationem mutui criminis
. luniß Pꝛohibea⸗
6 in nelns v mo
e e ee veomel. cöſenſn. ae, m DZiuus. vindicandum. ſeilicet iure viri ſi modo vro:
e lit2 Bmuontio. vt habet locũ lex. C. ve repu. l. cſenſu. ac. ru. als non de aqulter oſe Eiles⸗ ne drrſi mor 9 vro⸗ pote⸗
ſace. a h Ec. poſt hec. vel hoc.i. impoſteru. ſſ mMiIO:. 7. . e. 1. pꝛ'opter. vel dicit vt ibi. Item õõ
. nenſmn db Aalo. wfectiua ſunt. ſoꝛte eni erant talia. nemo inder les. S. querebatur. Sol. vt ibꝛi. Item facit fupꝛ Golro ſupꝛa.e.l.mi⸗
nmnt dimittat unpuntũ adulteriũ vel ſiupꝛũ factum poſt hac. l. hoc ſi S. ſponſum. ſupia de mur.l, uem apuch
ine Doiacdl aorerbedaänorktt nles. S. 1. c.. pe. abs n. Zamen. alu cauſa ᷓ coſanguimitatis Z
actl ſtrupꝛo vel adulterio facto. ſed nõ eſtbona. Kccuſare. de adulterio. 8
zunr un cſ I vxoꝛ. in adulterio.i.ſtupꝛo.adulteriũ enim ꝓpꝛie eſſe nõ p. Jure extranei.nõ iure mariti. vt.j.e.l.marno.S. fi.⁊ S. e. in prĩ
eiKinan — põt. vt Zj. e. l. inter liberas. S. j. alij cõtra. Judex.videtnr.vt ſupꝛa de pub. iudt.l. is qui S fi. ⁊ 8. e. in pri.
aga e öcubina. u fecii ſtupꝛũ cũ —— , kra⸗ nbn. . pꝛohihet. . qui. ⁊ qe edendo. ſiquis
Accnuſationẽ.ſtupꝛi ſed alij.i.adulterij.⁊ adde qð diet᷑. C. e.l. x¶ Mãõ exhibeat. cõmuttẽ cimũ 2 .
g eadrl. e zanle er mod ens en lekn Jem. . . m reos. 1 ſie nõ extingun Eco ler auͤnlteriri taſtcrethtainer
⁊.l.in cõcubinatu.⁊.j.e.S.diuus.⁊.S.liquis vxoꝛt. vt S. e.l.j.S.qm hoc dicit.⁊.S. ſi j H ig
zumm fSi modo, atł.ſi modo, infra eſt non ałs ſi non ⁊ veſt ifrra ante litis EH 65 elrhanlro cotra. alij dicũt ꝙ hic etiam
Elm 1 nonggs. —uuuÿ viro vel etia viro. no vi viro vt ibt ſaermmeltine in accuſate

* *

Inter vtroſq;. hoc aliquando fit. ſ. ſi ante lins conteſ.obijct. ar.

ſupia ſo.ma.l.viro.a de compenſano.l.ſi ambo.in pꝛin.⁊ ð io.l.ſi
duo. 1 de eo per quẽ fac.e.l.ſfi.S.j.

„

1Bi quis nõ poterit. nec iure extranei.vt. J. e. l. in fi.
u Mon cum. ałs non cum. abs antec. .

x In cocubma.

vt ſi aliqs habeat

cõcubinam ⁊ alius
eam violet. licet ce
lebꝛetur poſtea ma
trimomum int cõ
cubinaʒ ⁊ amaſiũ.
nõ tamẽ accuſari
poterit d adulte
rio violatoꝛ.ſ̊ iure
extranei.vt ſupꝛa ĩ
pꝛin.l. mſi qui eaʒ
appꝛobat. vt in fi.
buius. l.

p In filia. ſic po

ne ꝙ filiala. nupſe
rat ſine cõ ſeniu pa
tris. vnde cuʒ ma:

tcrimomum nõ va⸗
leret. vt inſtiu. &H

nupt. in pꝛin..nec
adulterij accuſatõ
locum habet.
3 Siquis. viri.
vigebatur.
ima non eſt vxoꝛ.
vt in aui. œ nupt.

S. ſed etis capri. et
8 tol.mat.l ſiquis

ſic. ac.

4 Damnetur. vt
E. e. l. feduſime. et

l. vim paſſam.⁊ ſu
pꝛa de poſtuł. l. j.
S. remonet. ac.

9 Si minoꝛ. ſpõ

ſa nã poi eſſe ſpou

ſa licet non vxoꝛ.a

vij.an. vt ſupꝛa de

ſponſal.l. in ſpon/

ſaubns.

inter vtroſq; cõmunicare.
quis vxoꝛem ſuaʒ velit accuſare: di
catq; eam adulterium cõmiſiſſe an
teq; ſibi nuberet:iure viri accuſati

onem inſtituere non poterit: qꝛ nõ

cum ei nupta eſt adulteriũ cõmiſit
quod etiam in concubina dici põt:

quã vxoꝛem quis poſtea habuit vł

in ſilialamił. cuius coniunctioni

pater poſtea conſenſit. Siqͥs pla
ne vxoꝛemſuam cum apud boſtes
eſſet adulterium cõmiſiſſe arguat:
bemigmus dicetur poſſe eaʒ accuſa
re im e viri:ſed ita mũ adulteriũ

maritus vindicabit:ſi vim hoſtiũ

paſſa non eſſet:ceterũ que vim pa
titur non eſt in ea cauſa vt adulte/

rij vł ſtupꝛi damnetur. Simi
noꝛ.xij.an.in wvmũ vœæducta adul⸗

teriũ cõmſerit:mox apud eũ etatẽ
exceſſerit.ceperitq; eſſe vxoꝛ: non
poterit iure viri accuſari ex eo ad⸗
ulterio:quod in minoꝛi etate anqᷓ
nupta eſſet commiſit:ſed vel quaſi
ſponſa porerit accuſari ex reſcripto

diui ſeueri:quod ſupꝛa relatũ eſt.

Sed ⁊ ſiqua repudiata mox re⸗

ducta ſit non quaſi eodẽ matrimo
nio durante:ſed quaſi alio interpo

ſito videndum eſt:an ex velictoqð

ĩ pꝛioꝛe matrimonio admint accu
ſari poſſit: ⁊ puto non poſſe.abole
uit enim pꝛioꝛis matrimonij veli

cta reduceudo eandem Ideʒ di

*½Quod ſupꝛa. S. dinus.
a Sed 2 ſi. eam. vt infra. eo.l. queſitum in fi. ſupꝛa rerum amo.l.
fi. E. teſtibus.l.ſiquis.a infra te vacat.mune.l.pe.S. fi. ſupꝛa de

edił.edic. quod ſi nol

accurſius.

t. S. in factum. Sed ar. cõtra ſupꝛa man. l. qui
mutuam. S. non ideo. 2 nego. geſt. l. pompo. 2 ſupꝛa. l. j. S. qui hoe

b i S cuius. hoc expone. vi ſupꝛa de furns. I. in furti. S. ope. 7. F.
recte.⁊ facit iupꝛa.e.hec verba. ac.
cNPena. ergo adulterij. vt ſuꝛa qui wmum ergo gladij. vt. C. e. l.
ꝙus. ⁊ facu ꝙ equaliter teneantur. C. de accuſa.l.non ideo. ⁊ de wu
lo. l. eleganter. S.ſi quadrupes. ⁊ œ iniur.ſed ſi vmus.S.ſi iuſſu.⁊ in
fra de iine fiſ.l.j.S.diuus pius c.
d Si vir. ⁊ vir. quia ſuaſit. vt ſupꝛa hec verba.

e Tenetur. hec videtur ex ſola vepꝛehenſione damnata. vt ſi upꝛa de
run nup. palam. S. que in adulterio. vel illud puo ad pꝛohbibinonem

nuptiarum cum pꝛeditis dignitate.
fEx ſenatuſcon. cmnus nomen non habema.
g Pꝛimi. vel patri. imo pat᷑ n. vi.j.e.nec ĩ ea.Sj.ſo.ibi.

ODi⸗

h Meutrius.nec patris nec viri.ſed de inſto accuſatoꝛe cõſtunet᷑
⁊ poterit eſſe ꝙ etiã vir vel pater pꝛeferat᷑. vt S.e.l.ij.S.fi.⁊ facit

ſupꝛa. e. l.nij. 2. C. e. l.iure. 7. I. ꝙnis.

1 Jure. non euuant. maruius habet quedam pꝛecipua iura in ac-

cuſando pꝛimum quia habet.lx.dies.quibus pꝛetertur alijs.vt ſu⸗

cendum eſt ſi ſtupꝛi velit aceuſare

eam:quaʒ poſtea duxit vxoꝛẽ. ſero
emʒ. accuſat moꝛes:quos vxoꝛem
ducẽdo cõpꝛobauerit.

Scuiꝰ ope ⁊ cõſilio wlo ma
lo factũ eſt:vt vir feminaue

ĩ adulterio depᷣhẽſi: pecunia aliaue
qua pactiõe ſe redimeret: eadeʒ pe

na damnetur: que conſtituta eſt in

eos:qui lenocinij crimine damnã
tur. Si vir ifamãde vxoꝛis ſue
cauſa adulterũ ſubiecerit: vt ipſe
epꝛehẽderetur: ⁊ muher ⁊ vir ad

ulterij crimine teneẽ. Ex ſenatuſ

conſulto d ea re facto. Marito
pꝛimũ vel patri eam filiam quã in
poteſtate habet intra dies ſexagin
ta diuoꝛtij accuſare permittit᷑: nec
vlli alij intra id tempus agendi po
teſtas datur. vltra eos dies neutri
us voluntas expectatur. Jure
mariti qui accuſant:calũnie pericu
lum non euität.

Apianus.

BZ maritus ſit in magiſtra⸗

tu poteſt pueniri a patre.
atquin non opoꝛtet vt putat poõp.
ebere dici quoad maritus magi⸗
ſtratum gerit patris quoq; accuſa
tionem unpediendam: ne ſurripia
tur marito ius qð cũ eo equale ha
bet. igitur non cedent ſexaginta di

es patri cum accuſare non poteſt.

alijs iure mariti accuſantibꝰ. vt ar. j.e.pater.⁊ ſ

Ceuol.

pꝛa pꝛox. S. Jẽ

ſine metu calũ⸗

me. JItem ex ſo⸗

la ſuſpinõe. Jtẽ

Bm. P. ſine in⸗

ſcriptiõe ſeu li⸗
bello. vt. C. e.
uis.ij.ſj ĩ hoc
vltio dic vt ib

nð. hec eadẽ hʒ
pater pterqᷓ qꝛ

vir ei pfert᷑ miſi
colludat. vel ſit
infamis. vt S0
xi. F. 7 S. e. l. ij.
S. fi. . l. ij. 1 P
terꝙ qꝛ nõ accu
ſat ex ſola ſuſpꝛ
tione nec ſine li
bello quod viro
licet m quoſdã
Süt 2 aliij qͥ ba

bẽt aliqua de p⸗
dictis.ſ. ꝙ ante

ponantur alijs
Sed cetera no
habent. vt colli⸗
git᷑ ſupꝛa ꝓx. S.
7. C. e. l. ꝙᷓuis

Itez in eo qð H

diciiur ſine me⸗
tu talioms hos
accuſare ñ poſ/
ſe. eſt cotra. .
Ec. l. Gms. 7. l.
lure mariui.ĩ fi.
7. J. l. px. §. lex

iuk. in fi. S. S

mno. l. auxiliũ
in pꝛunci. So. ſi
cuidẽés caluma
E obtinet qo h

ałs quod un cõ

trarijs.ar.ſupꝛa
ve pen. here. l.
poſteꝙ. i fi. 2.
qui accuſa.non

C. ꝗadmi. in.

l. non eſt. ⁊ 8 ꝑe
his quibus vt ĩ
dig. I. tutoꝛem.
vel ille in viro
hic in patre et

m hoc die vt em⸗

tant. ſ. qñq;. vel dic non eutant ſi pꝛobentur calũmari. nõ autem
pꝛeſumutur eo ipſo ꝙ nõ ꝓbant. vt in cõtrarijs ſm JYo. vel refert

accuſet vir vel pater infra.lx.dies.⁊ ſic euitant.ꝗ
ſᷣm hoc dices accuſant.i.accuſare ſole.

n poſt ⁊ tunc nõ

k ſ J maritus. a patre. mero iure. vel lege interrogatine. E
nota ꝙ marituus repellitur dum eſt in magiſtratu cinẽ co

tra infra.e.S. lex iuił.ibi nec enun. So. vt ibi. Item eidem cõtra

ſupꝛa de accuſat.hi m pꝛincipio. Sol.excipe illos qi ſunt in ma/
giſratu. cum eniam in cumli parciſſime ius dicatur. vt ſupꝛa & of⸗
fi. pꝛeto.l.ſenatuſconſul. Item dicas eum eſſe in tali magiſtraiu.
vt non poſſit vocani in ius ſine pena. vt ſupꝛa in ius vocan.l.

ij.accurſius.
IAtquim. pꝛo ſed certe coꝛigit. accur.

m Equale haber. quo ad aliqua inequale. vt ſupꝛa.l. pꝛori.. fi.

3 Mõ põt. vi ſi maruus in pun. 7.l. ij. F. fi. 7.l. ſe. gc⸗

Otton

— —

ſs⸗

cun. ſ
(Nicun
liti⸗ h
orien .

tib e

ſinutne⸗
irn⸗ 1
Penol. s

lni⸗ Sd

penöhn D

Genie Gad
d Nae
Niqmnd
KAUrod Ne
KWWpm
lte ormato.
aC.Moh.
ſlco ,j .
tljSeg
ilchſtot.5. d
Gore.Non oubin
Mymlue inermn fn
lun cet cun gr
inc, & gel

Anetonent,adlen

nlat oeot⸗

nglaniaſtun⸗
nn giin . a
lullſtr. 1ee
gne mn penn⸗
ploſc,n wcon
iſ Nrehe
unm o heneet
Vlnltora nan
Nlinksroninen
hſgentiganrco
mlſaunſnis,
enmma
aukeninni
WS
Linllngkinti
Ranhiheli
incahih
bidiſeimnt

S== —
=

— –
— —
— – = ☛ =ẽ
.

=e
—

—

—

=
= = —

Eene
ipe ni

ſeutri en

Zune a
Rena u

ſgn

m. gsdin
ar
Acpett
h mze
1 N ens

a N

etmenegeo⸗
ngſrne
nb. ini
Uanlliſi
nen ,

unrinl

o LZegis mł. vetractatione. fa. S. qͥ. ex ca. ma. l. uij. 7. v. 7. 7. de re

nlꝛ. l. fi.2. S. accuſa.l.hos aceuſare circa pᷣn. ⁊ ar. S. de teſtib.l.

inunti. ſecus at᷑ ſi ałs abeſt. q; pt᷑ recipi int᷑ reos.vt.C. e.l.adultera
q̃ receptio ſit poſt lit. ↄteſ.Dʒ an accnſari poſſit abſens? H. ſic.vt

C. de exhi. reis.l.

c.l. ſi quondam.

v„ RKeipn. non
data oꝑa. c.
q Caſtris mili
tat. vt. S. qbo ex
1.1. Miues. 7.1.

q mutunt᷑ S. ſed
in vꝛbams. 7.l.

cuſari.

1 Habet. ſ. ac⸗
cuſatus.

t Cognuõem.
Vt. C. ſi q̃cunq;
p. po. l. ij. vel po
ne qoð hʒ puuegi
um indultum a
pncipe. vt ſub il⸗
lo pᷣſide nõ tene⸗
at᷑ rñdeꝛe. vt. C.

in fi. li.xij. Sed
Hoc hodie nõ va/

leret niſi eſſet dir

cium nõ obſtãte
auẽ. q̃ in ꝓuincia
vel rercio pone

exemplum in mi
lite armato. ad
qd. C. vbi ð cu.
vel co. l. ij. 1. C£.
in q. ca. m. fo.

pꝛei. vt. l. j. Sed
mc obſtat. S. de

pe.S.ex longinquo.ſ̊ nõ vt ꝓcedat᷑.vt.C.de accu.

Legis iulie ce adulterijs capite

ſeptimo ita cauet᷑ ne qͥs int᷑ reos re
ferat eum:qͥ tunc ſine vetractatõne
reipub.aberit. neq; em̃ equũ viſuʒ
eſt abſentes reipu.cã int᷑ reos refer

ri:dum reipub.cã oꝑant᷑ nccio: dĩ

ſine vetractatõe.Ceteꝝ ſiqͥs euitã⸗
di crimiis ſui cã id egerit:vt rei⸗

pub. cã abeſſet:nihil illi mentum

hoc ꝓficiat.qꝙ ſiquis pñs ſit vice tñ
abſentis hr̃: vtputa qͥ in vigilijs
vꝛbanis caſtris militat:dõm eſt de
ferri hunc poſſe. neq; em̃ laboꝛare
hʒ: vt ſe repᷣſentet ⁊ generali᷑ dõm
eſt eoꝝ wemũ abſentiam excuſataʒ
eſſe:qͥ in alia ꝓuincia reipub.cã ab⸗
ſunt ꝙᷓ in ea in qͥ veferunt᷑.ꝓinde ſi
qs in ꝓuincia in q̃ agit adulteriuʒ
ↄmiſerit vindicari:⁊ accuſari pĩ:mi
ſi ſit ea ꝑſona:q ad pᷣidis cognitõeʒ
non ptinet. Si negauerint ſe pꝛ

vᷣt exꝑiar.⁊.l.mriſgen.S.ſi paciſcar.ſᷣm enm.m&e ʒ ſe fa.j.ad turpit᷑.l.
q deſtiit. ſed ipſe rñdet ꝙ ibi iam cepia accuſano deſerit᷑ hic inc pien⸗
da. vel pt᷑ dici ꝙ ibi in crimine in quo licet trãſigi vel paciſci. hic non
vel ibi ab alio iam erat lis pieſ.⁊ eiſdem modis pt᷑ rñderi ad has du⸗/
as.qb dicit᷑ eundem nõ andiri.C.ad turpił᷑.l.ꝙᷓuis.⁊.j,ad turpilł.

poſſe ſtatim atʒ negauerit: cui ad⸗

ſentiendum puto. foꝛtiꝰ em̃ dꝛ eum

q̃ ſe negauerit actuꝝ poſtea nõ audi
endũ. Tex iutł. de adulterijs ſpã
liter qſdam adulterij accuſare ꝓhi
bet: vt minoꝛes annis.xxv. nec em̃
viſus eſt idoneꝰ accuſatoꝛ:qͥ nõduzʒ
robuſte etatis ẽ:qð ita veꝝ eſt:ſiñ
mr̃imonij ſui iniuriã exequat᷑:cete
rum ſi ſuum mr̃imoniũ vindicare
velit:qꝙᷓuis iure extranei ad accuſa⸗
toʒ veniat:tñ audiet᷑.nec em̃ vlla p
ſcriptio obijcit᷑ ſuaʒ iniuriaʒ vindi
canti.ſane ſi iuuenili facilitate du⸗
ctus:vel etiam feruoꝛe etatis accẽ⸗
ſus ad accuſatõeʒ ꝓſilijt: accuſanti
ei nõ facile calũnie pena irrogabit᷑

Minoꝛẽ.xxv.an.⁊ eum accipi⸗

mæ?qᷣ annũ.xxv. etatis agitt. Pꝛe

⁊ maritꝰaccuſaturos ĩtra diẽ ſexa—⸗u.

geſimũ:an ſtatim incipiãt ipſa tꝑa
extraneo cedere: ⁊ pmũ pompo.pu

tat admitti ad accuſatõeʒ extraneũ

1

cuſto. re.l.non dubium. vbi ſaltem eſt cognino pꝛeſidis. ſed dices
ibi in milue inermi ſᷣm quoſdam. ſi velis hanc exceptionem tueri.
ſed non placer. cum graue delictum ſu adulterium. vt.j.de re mil.

l.uj. in pn. 27 S. accu.il.fi.

v Si negauerit. adſenciendum puto.vt.C.q̃ͥ admit.ad bo.poſ.l.

ſi.cum ſens ↄcoꝛ.

x non auhendum. cum iſta coꝛdant. E. ad turpilł.l.qᷓ;uis.⁊.

j. ad iurpil. qui dveſtitit. 7. l. in ſ. enatus. S. ſi ꝓpter. in fi. S. 2. S. de in⸗
off. teſ. l. pap-S. ij. . J· ad. l. iuł. de vi pub.l.qui cetu.S.ij.⁊.C. de
re. heredi.l. ſicut. 1 de edił.edic.querit᷑.S.ſi venduoꝛ.⁊ de iudi.l.
ſed aſi ſuſceperit. in princi.⁊. C.qui accn.non poſ.l.accuſationem
7 de pac. l. poſtqᷓ. ⁊ de condi.inſer.l.fi.⁊ ſupꝛa quis oꝛ.in bo.poſ.ſᷣ.
ſi coherech. 2. C. v rebs credi.l.ſiquis. Sed contra.C. de tranſact.
l.ranſigere. So. hic nec tranſactio nec pactum eſt. Sed repudia⸗
no quedam ulicita.nam facit eum incidere in turpilł. ſi accuſatio
erat inſtiiuta.ałs non incidi.vt.C. ad turpil.l.j.⁊ eſt rano.quia
per negationem videtur confueri ſe non habere ius. vt. C. de fide in
ſtrumen.l.ſi aduerſarius.quod non fit ꝑ tranſac.ex ꝑte tranſigẽ⸗
tis. vel dic ꝙ non tenet tranſactio vel pactio vt ibi.ipſe iñ qͥ fecit nõ
põt ↄnenire.vt ar.de ſerui.ruſ.pꝛe.ꝑ fundum.q̃ non placet. Item ʒ
