pari. S. j. 7. S.
of. ꝓcon.l. j. et.
ij.in pꝛin. ſecus
in ↄtentioſa. vt
in ar.ↄtrario.vi
S. iuriſ. o. iu⸗

ſi Alud. lu
xuria.vt pro cõ⸗
cubing habeat.

u Si quis minon. emit a wmino ſeruum ⁊ ſoluit precium. ſed

venditor reddidit ei precium.poſtea ex cauſa wnatõnis.vel dic ac

cepto a ſeruo.⁊ hoc facit vminus amimo wnandi id precium m⸗

noꝛi.accurſius.

x Ad libertatem. ſ. poterit. y. ſed contra. . c ſeruis expoꝛtãdis

ſi minoꝛ. ſo. enidenter refert a mimoꝛe an a maioꝝn in ſerui datio⸗/

ne lex dicatur de eo manumutendo. R. vt hic ⁊ ibi et.S.titu.j.l.is
qui. S. mhbil. z. S. ſ. 1 fa cit. S. ti.. cauſam in prin.
a a Pud ꝓcon. poſſumꝰ. vt ⁊. S. e of. ꝓcon.l.ij. in prin.
b Poſſumus. hic eſt contra.S. & oſ. ꝓcon.l.ij. in fi. ſed vindicis

Cndr

0,

ſeto
ſce⸗
trg As
taren
iaw
E
Nuces
4luli

ſnien
NNcmne
ugſrnni
ſömnan
Atonn R
Umifapten
enli⸗
aaſ
hop
RW
G⸗
P
lam.
pom
Mnm5,

annl

Gifſotn
chſne nen
ielocce

acchrm

ſich.

Mrie
poſe.
ain
Lſt
Um
na
Me
weie
haln.
tm.
igkaie
. dn
endenrekin
m N
kel nſ
Pi. car.
Lut ſe
li
nng.
Ag. P
ruore
mnttere nen
ſug paunare
n. Ce.l.

J.
W u
W.NNN
NNN
ſhlan
nuſtüi
n i
n.
1 A—
luintdil

nſ,if
inmn ies
1, Amtie
N Aunn
Sunl.
.

mn n
abun bihe⸗

= =☛

,
=

iinmmn i
mmdns l
ipuumnn
eſons cori⸗

in nſliden
Cterz lnehl

mi
irN
l NM.

poteſt vt hic. aliter non vt ibi. vel peonſule pꝛeſente vᷣt hic. ſed non

eo abſente vt ibꝛ. vel ſolue vt ibi.
c a Pud. quidam habent manumttere a habent vel ſubauchi⸗
unt pater eius.et ᷣm hoc dic licet filius non poſſit.ſ.ma⸗

numttere ſeruum

hums.l. vel non
poſſit filiꝰ.ſ. mi⸗
noꝛ cauſa nõ ꝓ⸗
bata. ß pater ſic
apud finum. cũ
ſit maior etiam
non ꝓbata. Lᷓ ter
cio poteſt pater
apud filium ſed
filius non poteſt
agpud ſemenpᷣm

cum ſit minoꝛ vt

S. v of. con. l. j.
S.fi. ſecus ſi eẽt
maioꝛ vt ibideʒ
7.8. e. an apõ ſe
7. J. e. ſi rogatꝰ?.
S.fi.que vident᷑
ↄtra.ałs eſt tał
lictera mãumit⸗
ti et nõ eſt ibi pa
dices manumit⸗
ti a quolibet licʒ
ſit minoꝛ. ſed q̊⸗
modo minoꝛ in
magiſtratu ẽ. vt
j.ð mu. ho. l.
ad rem? Rñ. li⸗
beri ſupplent. vt
S.de m. l. ij. vel

ex certa ſcientia

pꝛincipis.vt.j.
ere iudi. qᷣdaz;
conſulebat.
dD Apud nõ pt
quidam habent
non poteſt. ⁊ tũc
concoꝛõ. S.ti.j.
apud.ſeo cõtra.
S. de of. con. l. j.
in fi.ſᷣ ſo. vt ibi
7 glij ſine non.

⁊2 tũc illa cõocor.

ſed hoc eſt otra.
S.ti.j.apud. et
bi ſolue. ac.

e Apud pr̃em
quid miri cuʒ et
apud ſeipſuʒ pa⸗
ter poſſit manu
mittere. vt. S. e⸗
an apud ſe mãu
mittere ⁊ facit.
S. de riin nupt.
matrimonij.

IIYminor
licet. xx.

viginti annis ſit.

patris apud patrem. quod non placet. vt m ſi.

ingreſſus ef. BHem.
Pud filiũfamilias magiſtra
tum pater manumittere po⸗
teſt.etiã ſi filiuſfſamilias mãumit⸗

tere non poteſt. Apud collegam

ſuum pretoꝛ manumittere nõ po⸗
teſt. filius quoq; voluntate patris
apud patrem manumittere poterit
Elſus.
J minoꝛ annis viginti apo
conſilium matrimonij cauſa
pregnantẽ manumilit: eaq; interi
pepeꝛit: in pendenti erit: ſeruus an
liber ſit quem ea peperit.
Apianus.
Jrogatus ſit annis viginn
minoꝛ mãumitteꝛe ſeruũ ꝑ fi
deicõmiſſum:incũctant᷑ dʒ ei ꝑmit
ti:niſi ꝓprium ſeruum rogatus ſit
mãumittere. hec em quãtitas emo
lumenti oferenda eſt:q̃ ad eum ꝑ⸗
uenit ex iudicio:qui rogauit cũ pᷣ⸗
cio eoꝛum.quos rogatus eſt mãu⸗
mittere. Sʒ et ſi hac lege ſeruꝰ⸗
fuerit wnatꝰ:vt manumittat᷑: per
mittendũ erit manumittere: ne cõ
ſtitutio diui marci ſupueniens cũ⸗
ctatõneʒ ↄſulis dirimat. Matri
monij cauſa manumittere ſiquis

velit:⁊ ſit qui nõ indigne hmõi cõ⸗

ditionis vxoꝛeʒ ſoꝛtitus ſit:erit ei
cedendum. AMulieri quoq; vo⸗
lenti filiũ naturalem ſuuʒ vel quẽ⸗
libet ex ſupradictis manumittere:
pꝑmittendum eſſe marcellus ſcri⸗

bit. Conſul apud ſe poteſt mau⸗

mittere:etiam ſi euenerit vt mĩor
AYgeſti.
Pud preſectum egipti poſſũ
ſeruum manumittere ex cõ⸗
ſtitutõne diui auguſii.
Aulus.

g Interm. antec; ducatur.oggds. H
hb In pendenti.qma ſi contrahatur matrimomiũ. liber erit. alłs
non. ſed inſpecto ſtatu preſenti conſtat eam ancillam 2 ſic film̃ ſer⸗

uum. ſed reſpectn futun hoc eſt. nam ſi ducatur olim. creditur eſſe

lber. accurſius.
1Irogatus. quantitas, vt 2,5, de mino. l, ſi minoꝛ. 7 ar, j.

de fideicom. liber. generaliter. S. ſi alienum. 7, ad. l. fal. ſi eg. . S.

2 —

ti.j.l.cauſam.ij. Rñ.
K Judicio.i.voluntate.
I SEoꝛum. i. ſeruoꝛum.

m Sz ſi cunctatõeʒ.i moꝛam.aʒo.cum em̃ ↄſt

Ater ex ꝓuincia ad filium ſu
um ſciens rome agentem epi
ſtolam fecit:qua ꝑmiſit ei quẽ vel⸗
let ex ſeruis ſuis quos in mĩſterio
ſecuʒ habebat: vindicta liberare:
poſtꝙᷓ filiꝰmanumiſit ſtichũ apud
pꝛetoꝛẽ:quero an fecit libeꝛũ. Rñ.
quare h̊ͥ non eſſum credamꝰpa⸗
tri vt remittere poſſet filio:ex his
quos in mĩſterio hr̃et manumitte
re:ſolam em electõneʒ filio oceſſit:
ceteꝝ ipe mãumiſit.

Ermog.

Anumiſſio ꝑ littoꝛes hodie
dño tacente expediri ſolet:et
verba ſolennia:licet non dicantur
vt dicta accipianX᷑.
Vpillus qui infans non eſt:
apud conſilium recte manu⸗
mittit:paulus ſcilicet auctoꝛe tuto
re:ita tamen vt peculium eum nõ
conſequatur.
Aius.

I tutoꝛis habendi cauſa pu
pillus manumittat: ꝓbandã
eſſe cãm aufidius ait:nerua filius
atra ſenſit:qð verius ẽ: nãq; ꝑ ab⸗
ſurdum eſt in eligendo tutoꝛe vide
ri firmum eſſe iudicium pupilli cu
ius in om̃ibo rebo vt infirmũ iudi⸗
cium tutoꝛe auctoꝛe regitu.·

Be manumiſſionibo que ſer⸗
uis ad vniuerſitatem pertinẽ
tibus imponuntur.
Apianus.
Juus marcus omnibus
collegijs quibus coeundi
ius ẽ:manumittẽcdi ptatẽ

DBem.
Varehi quoq; legitimam:

Tdit.

Aulus.

& mans vaN. S

itutio facit liberum.

nõ eſt decurrenduʒ
ad ↄſulem.accur.

n Aatrimonij.
incigne. idigne aſ⸗

ſumunt᷑ que duci

ꝓhibent᷑. vt no. in⸗

ſti. nup. S. ſi ad-
uerſus.

O Mullieri. natu

ralem eundẽq; ſer
uum. KcK.
p SDupdictis. S.
e.l.ſi mioꝛ annis.
xx. ⁊.l.ſe.⁊.l.alũ⸗
nos, ac.

q Cõſul.xx. an-

nis.hoc eſt ↄtra.S
e of. con. l.j.S.cõ⸗
ſules. ſo. expone H.
i. auctem maãumit⸗
tenti pᷣſtare. vł ſo.
vt ibi. quałr mĩor
poſſit oↄſul eſſe. di⸗
xi.S.e.apud filiũ.
rx pꝓp Kter ei. ſ.
filio. ac.
ſDHabebat. filiꝰ?.
DPoſtq. ſ.epłaʒ

u Remutere. 1.

mandaꝛe.
xX Ipſe. ſ. pat. vt
7. S. ti.j. ſi ↄſentiẽ

te. q em ꝑ aliuʒ facẽ
⁊c. vt.S. de adnn.

tu. ita autez. S. geſ⸗
ſiſſe. ac.
g m Anumiſſio
P littoꝛes.
1. p eos qꝗͥ deſeruer̃t

inſignis mgratus

vVel expone vt dixꝛ
. e. l. ego.
b p Apill. in⸗
fans. i. m
noꝛ. vij. ã⸗

zus. vt. C. inre

deli. l. ſi inſami. ſi

aüt eſſet infans et
cũ tutoꝛe nõ poſſet

ſicẽ nec indiciũ ſub/
ire.vt.S. de adm.
tu.l.j.S. iia tamẽ.
c DPaulꝰ. addẽdo
nõ coꝛrigendo.ac.
d Euz. maͤumiſ⸗

ſuʒ. ⁊ ẽ hoc ſpãlei

pupillo ſecꝰ in ma⸗
ioꝛe manumttẽte.
vt.C.de peclio eiꝰ
qͥᷣ li.me.l.j.⁊.S.de
pecłio.l.ſi ſticho.⁊
J.ti.j.l.iij.q̃ ſũt j.

e 1 Stutons.

pp abſurdu. aꝛ.
Z.S.e.ſi collactane

us.vbiſecꝰĩ ꝓcuratoꝛe dic.itẽ ar. .S·qͥ.petãt mu.l.ij.S.fi.⁊ de tuteł.

Rubrica. Se manumiſſiombo que

l.qͥ hʒ.S.ſi pupillus.

ſeruis ad vmuerſitatem ꝑnnentibus imponũtur. accurſus.

fd

Juus mar.ius eſt.omne collegiũ generaliter ꝓhibet᷑.mſi ap

probetur lege vel ſe. con. vel oſtitutone. vt, j, de coll. illi.l. j

.

—

g q Tlare hi, collegiati, az0,

7.lij. ⁊.S.qð cuiuſq; vmuerſu l.j.in prin.

k EYlendicabumt. vt ⁊. S. de liber. vniuerſi. l.j.⁊ vt.S.de rerum di⸗
ui.l. intantũ.S.j.⁊ d in ius voc. ſed ſi hac.S.qmm ma.
1IEruus. iure. ↄſentente oꝛdine vecurionũ a pꝛeſide pꝛoumcie æ
dato vicario.vt.C.æ ſeruis reipu.l.j.ac.
m Peculiuʒ. nominatim. ſic pꝛiuato equmalet. vt. C. væ peculio

eius qni li.l.j.ac.
n Bebuoꝛ. pecu⸗
liaris.
o Lberar᷑. idem
⁊ ſi eſt ademptum

ſi tamen hocigno⸗

ret.ſ. eum manu⸗
miſſum. ⁊ ad hoc.
JI.ð ſoł.ſi quis ſer
uo. 7.l. ſi ſeruus.⁊
l.quod ſeruus.⁊ ĩ⸗
ſti. man.j. recte.
Rubrica. De ma
numiſſis teſtamẽ⸗
Lo. accur.
b5 Cc. Am ſepi⸗
us. donat᷑
.1. relinqᷣ⸗
tur. .
q Eam. dationẽ
vel libertatem. ac.
VY Yauoꝛe.ſcilʒ li⸗
bertanbꝛ.
BPeruenit. kł le⸗
umus vel maturiꝰ.
vVt dices. j. eo.l. li⸗
bertans.
1 1 J quis non
eſſe. quia
non eſt adiia ab eo
gradu hereditas-
a quo accepit liber
ſub.l.fi.S.j. ac.
u Alio. ſecundo
x Bupliciter. ic
eſt vtroq; gdu.aʒo.
2 facit.j.e.l.diuꝰ
n Æ e mini.
vt et. .
W teſt. mil. l. ſi ruf
finꝰ.mſi poſſit cau
ſam.ſ. iuſtam pro⸗
bare. q̃re fuit ma⸗
numiſſus.vt in di⸗
cta.l. ſi ruffinus ĩ
fi. ⁊. j. de fideicõ.
li. l. ergo.S. uem ſi
mmoꝛ. 7. C. de fi⸗

beantur. er
x.accurſius.
Aanumiſerat
oſt teſtamentum
factum.
D Et ſi ſic. ſepᷣſit
teſtatoꝛ repete.ac.

e¶ Sine ſtatim. i. ſiue in teſtamento diein ſtichus. liber eſlo. ſiue po⸗

hereditatem liberti vendicabunt.
Apinianus.
Eruus ciuitatis iure manu
miſſus nõ ademptũ peculiuʒ
retinet:ideoq; ebitoꝛ ſoluendo li⸗
beratur.

Be manumiſſis teſtamento.

Apianꝰ
Vm ſepius wnat᷑ ſeꝛuo li
bertas:placet eam fauoꝛe
valere ex qua ꝑuenit ad li
bertatem. Dem.
J quis ita heredẽ inſtituerit
titiꝰ heres eſto: ſi ntiꝰ heres

nõ erit:ſtichus liber eſto: non eſſe
ſtichum liberũ ariſto ait: titio he-⸗

rede exiſtente:mihi videt᷑ poſſe di

ci liberũ foꝛe: quaſi non vtiq; alio
gradu accepit libertatẽ:ſed dupli⸗
citer:quo iure vtimur.
Ec militi minoꝛi viginti an-

Ompo.

nis ꝓmittit᷑ poſſe teſtamento
ſuo ſeruum manumittere. SBẽ.
Jquis ita ſcripſerit:ſtichus
liber eſtoꝛeiq; heres meꝰ ve⸗
cem dato:nulla dubitatio eſt:qu:n

ebeant᷑:etiam ſi eum paterfamili
gas viuus manumiſerat.Sʒ ⁊ ſi ſic

ſtichꝰliber eſto ſiue ſtatim ſiue ptꝰ
tpᷣs:eiq; cum liber erit:heres meꝰ
ecem dato:idem dicendum ẽ.il⸗
lud ↄſtat:ſi libertate ſic data fue⸗/
rit ei legatuʒ:quia ſi eum vindicta
liberauero:heres meꝰ dato œcem:

licet ex nimia ſubtilitate ſeparatũ
eſt legatũ a teſtamento:attamẽ hu
manitatis intuitu valebit legatuʒ
ſi viuus ei manumſerit. Bem.

Nlibertatibꝰ leuiſſima ſcri
ptura ſpectanda eſt:vt ſi plu
res ſint:quo manumiſſio facilioꝛ
ſit: ea leuiſſima intelligatur: ſed et

ſtea ex interuallo.in tali tamen voluntate que valeat
ſ Igem. ſ. ꝙ dentur. x. 4 .
g Data. i. relicta in teſtamento iam facto.

hb Seꝑaium. i. receſſum. ꝙᷓtum ad ibertatem pertinet
A. ſeparatum. i. legatum. pertinet. R. vel ſf̃ᷣm

1Manumtſertt, vindicta, 2 facit, 3, de le, ij. lucius titi⸗

in pꝛin.

k i N libertanba. ſ. directis. in ſideicõ. ſecus. vt in fi. hinꝰ.l.
Dlures.ſ.ſcripture de libertate. uẽ hoc ſi ſeꝑatim ↄditõnes
ſunt date.ꝙ ſi ↄiunctĩ.iũc omibo parendũ eſt.ałs no erit liber. vt
I· e. l.qð vulgo.ꝙ ſi nõ oiunctim. ſ.ↄditõnes ſint appoſite. lepa⸗

in fideicommiſſarijs libertatibo no

uiſſima ſcriptura ſpectatur.
“ Apianus.
I fructuariũ wminus ꝓpꝛi⸗
etatis heredem ſcripſerit: et
ſeruo ſub ↄditõne ſit libertas data

qm̃ interim ſit heredis ↄfuſione fa

cta vſuſfructus: ſi extitit aditõ:ꝑ⸗
ueniet ad libertatẽ. S
Eratius ſcribit:ei cui liber⸗
tas ſic data eſt:vt ſi filiꝰ nul⸗
lus mihi erit:cũ moꝛiar:ſtichus li

ber eſto:impediri libertatẽ poſthu
mo nato:h̊ dum ſperat᷑ naſci. vtrũ
in ſeruitutẽ remanere dicimus:an

vo er poſtfacto:rñdemꝰretro libeꝝ

fuiſſe nullo filio nato:qð magis ar

bitroꝛ ꝓbanvũ eſſe. DOmpo.
IZiita ſit ſcriptum:ſtichꝰ ſi di
ligenter rationes tractaſſe vi
debitur:liber eſto: diligentia cõſi⸗
ceranda eſt:que wmino non qᷓſer⸗
uo erit vtilis ↄiuncta fidei bone:et
in reliquis quoq; reddendxiis.
Jquꝛs ita ſit legatus:vt ma
numittatur:⁊ ſi mãumiſſus
non fuerit:liber eſſe iuſſus eſt:eiq;
legetur: et libertatem competere:
⁊ legatum deberi ſepe reſponſum
eſt. Quod conſtitutum eſt veti
tum ad libertatem in teſtamento

perdnci:non poſſe manumitti:hoc

ad eos pertinere puto:qui fuerunt

teſtatoꝛis vel heredis. ſeruo enim
glieno id irrogari non poterit.

Auluulus.
J peculium prelegatum ẽ:
et vicarius liber eſſe iuſſus
ſit:liberũ eum eſſe ↄſtat. multum
em̃ intereſt inter genꝰ ſpẽm: ſpẽʒ
em eximi v genere placet:quod eſt

ratim alteri obtꝑare ſufſicit.vt.S.œ ↄdi.inſti.ſi hedi.⁊.S.e.l.j.

m Intelligat.
et ſi nõ ſu lemiſ.
ſima. Mh. vt. 5.

v ddi.⁊ de. ſub

diuerſis. 2. l. ꝙ
trachtuz. et. l. le⸗
uiſſima.et.j.eę.
ſi qs ſeꝛuo. 7 :.
inſti. de acti. S.
hinc.
1/ Mouiſſima
ſic in legatis ſp.

Vt dicta.l.quod

trachitũ eſt. ſic.
e codicillis. di⸗

. ui.S. licet. 9c.

9 ſ fructu
grium.
ſi fructuarium
dñs pne ⁊c. alij
otra ſi fructuan
us vñm ꝓprieta⸗
tis 267.
pSeripſerit.
aks ſi nõ feciſſet
heredeʒ. tm li⸗
bertatẽ reliqſſet
ſeruo.qð or̃. C
cola ma. l. j.
4 Beruo. i 5
habes vſumf.

r Lotfuſione.

aditoõne herechi⸗
tatis. ac.
Perueiet. di
recto ᷣm primã
lFam ꝑ fideicõ.
Fm aliã. vt. C.
e.l. ſeruo. ac.
K† n Erati“.
dqd ma-
gis. i. rerro libe⸗

4 r um dico.

u ſ J iita ſit
ſcriptuʒ

hoc dicit. vi dr.

E. e. l. ij. ⁊. . e
quidam filium.
S.fi.⁊ ð ſtaiuli.
labon.

8 Ignuis.⸗
legatus

ſit alicui. ac.

b LZegetur, a⸗

Rñſum ⁊. vᷣt ⁊.j.e.qᷣdã..l.ſtichũ.⁊ de fideicõ.lib.inuitus. .

fi.C.ſi man.ita fu.ali.vi manu.l.ij.⁊.iij.

d Duod oↄſtitutum. vt. S. de manu. l. ſeruus.

e Alieno.ar. S. de le.ij. vnum. S. ſi rem.

extraneo.accurſius.

f ſ peculinm.prelegatum ẽ.vel ſeruo libero iuſſo vel alicui

g Dlacet. vt ⁊. j. v reg. iu, l. in tots ⁊ ce le ij.l ſeruis.

nns. 5
nnd o
1doll
potunh
roNe⸗
cluri
pun
ceen 5
Ne ſnpha
oraen
nolcore
ltzpabe
Pperune

8 W
Wdr
dn
e N
Nt
Ms n⸗
lo ron.
rlnic

A
ſenmales
Wmag,

d B⸗
Unnnen
upoſ
An,

lri
ſeifemena
nlielte
eſ ſne
ceukl
nnr
unln
Mnon.
uſtpen
Fullus
anel
Unern

9 Qmngen
loſinͦkaſt
dentg il
uſe
ſeng cdii ſ.
nui
4 Leruni
hobe⸗ gin
1 Kaöfuſon
Atinn herh
Ws.
Wii
Wmnm
im lis
.
1 ac.
4 om
9 Pimnne
ng
1 E
1 i
Altſ
iariſnl.
W.

t.
en
ün.

vsꝛbams. S. fi. 1 de peculio. le. l. ſi ſticho: æ e tri. ⁊ oleo le. l. ij

92

e: aur. 7 ꝗr. le. I. . in pꝛin. nec ẽ ↄtra.S, æ pec.le.l.ſeruo manu⸗
imſſo.immo. ↄcoꝛdat.accurſius.
h In peculio. quod eſt genus.
1 Et vicario. quod eſt ſpecies peculij.

k Si ſeruus.
foꝛe. vt ⁊. J.ti.j.
ſi ſeruus. 1 ar.
C. de fideicom.
li.l.cuʒ int᷑..j.
Te re.iur̃.l.quo
tiens. ⁊ facit ad
S.S. de le. j. ſi pꝰ
moꝛtem. S.fi.et
e le.ij. ſi idem:
2. E. æœ neceſſa⸗
rijs ſeruis heꝛe.
inſti.l. quidam
in pꝛin. 7. S. fi⸗

11 J legato
vel lega

tarius. ꝓut vl⸗
timo rogauit.nõ
7 poſt legatum
potuu heredem
rogare: ꝑ quod
videiur reuoca⸗
re legatum. gr.
S. l.pꝛoxi.S.fi. E
dic ſimplici vt
dicit: ⁊ ẽ in aꝛbi⸗
trio legatarij. kł
laltiz habeat eũ
liberum. ac.

m Si ſtichus
dando: quia eſt
diuidua. aks ſe⸗
cus. vt. S. de cõ⸗

di.⁊ mõ. qͥ he⸗
redi. S. fi. 2.l. ſi

quis.⁊.l.cũ fun
qus. dxi. C. ð
con. inſer.l. pe⸗

nultia.

n Eum teſta⸗
mento. iuſſus ẽ.
directg.

o el. pro ſal
tim. nam mulio
magis ſi omnes
agierint,

p Liber v⁊. ſic
I. e. teſtamento.
lib.⁊.j. ſi quis
le. li. eſſe iuſ.l.j

S. antep. 7. C.
cadu. tollen. S.

in nouiſſuno aꝛ.
S. de tu. ſi nemo

in peculio legato ⁊ vicario manu⸗

miſſo: Si ſeruus legatus liber

eſſe iuſſus eſt:liber eſt:ſed ſi pꝛius

liber eſſe iuſſus:poſtea legatus ſit

ſiquidem euidens voluntas ſit te⸗
ſtatoꝛis qui ademit libertatem:cũ

placet hodie etiam libertates adi⸗

mi poſſe:et legato eum cedere puto
ꝙ ſi in obſcuro ſit:tunc fauoꝛabili⸗
us reſpondetur eum liberum foꝛe.
— BHBmpo.
Illegato ſeruo fideicõmiſſa⸗
ria libertas relicta ſit:vł hbe⸗
res vel legatarius euʒ cogetur ma
numittere. Si ſtichus 1 pam⸗
philus xcem væderint:liberi ſun⸗
o: poteſt alter quinq; dando liber
eſſe:qᷓuis quinq; non vderit alter
DLum teſtamento ſeruus liber

eſſe iuſſus eſt: vel vno ex pluribus

heredibus inſtitutis adeunte bere
ditatem ſtatim liber ee.
Aopianus.
N quis libertatez ſub iuriſ⸗

iurandi conditone reliquerit

edicto pꝛetoꝛis locus nõ erit:vt iu
riſiurandi conditio remittatur:et
merito.nam ſiquis remiſerit con⸗
ditionem libertatis: ipſam liber⸗
tatem impedit: dum competere a⸗
liter non poſſet:q; ſi paritum fue⸗
rit condinoni. Peoinde et ſi qs
cũ libertate legatũ accepit:ñ aliter
legatum habebit:niſi coditioni iu⸗
riliurandi paruerit. ſed ſi pure li⸗
bertatem acceperit: legatum ſub
iuriſiurandi conditõe:putat iulia.
libro triceſimo digeſtoꝛum renntti
ei conditõnem iuriſiurandi: idem
puto dicendum: ⁊ ſi libertati quo
qʒ miecta conditio ſit:ſi teſtatoꝛ vi
uus eum manumiſerit.nam ⁊ hec

otra.illud in pꝛin.⁊ de bo.lib. etiam. S.fi. ⁊. C.e.l.iſfj.
q I ꝗ quis libertatem. condiione. puta liber eſto: ſi mraueris
te. x. operas daturum. vt. j. e.ſeruum. ⁊. S. de ope.lib. l. vt
iuriſinrand. S. j. vel capitolium aſcenſurum.vt.j.de ſtatuli.ſi qͥs
ua.S.qui ua. accurſius. .
r. Echcto pre.moum quo remittitur talis conditio miecta lega⸗
nis vel inſtuntombo: 2 ideo nõ eſt opus adiri ꝑ hoc pᷣtorem vuum

—

ĩpᷣjn. vt. . ve adi. inſti.l. q ſub adi. in pꝛin. a. S. fi.

ſ Condiio.i.condinonuriſiuranch appoſita libertati.
t Poſſit. nã ſic eſt i legato: ſic relicto ꝙ lʒ remutat᷑ iuramentnz. dz
tamen facere quod iursre vebebat. et als no habet relictum. vt. S.
condi.inſti.l.que ſub condi.S.quotiens,. ſed in libertate ſufficit.ſi in

ↄditio legati remitti. SBez.

I ira fuerit ſeruis duobus

libertas data: ſi inſulam edi
ficauerĩt:vel ſi ſtatuam poſuerint:
diuidi hec ↄditio non poterit:ſolũ

modo illam habebit dubitatiõem:

an altero ſaus faciẽte ſatiſfactũ vo
luntati videat᷑:ideoq; ad libertateʒ

ditionẽ implenit alteri nõ: quiim
mo extinguit᷑ ei ↄditio:nõ em̃ am⸗

plius aditõni parere põt:cũ ſemel

expleta ſit. Jdeʒ qri põr:⁊ ſi fa⸗

bris duobo ł pictoꝛib: ſi mẽbꝝ de⸗

pinxiſſenttt fabricaſſent naue: qͥd
adſcriptũ ſit.nam volũtatis erit q̃

ſtionũ alteri alteriꝰfacti ↄditõeʒ in

iũxerit:q res efficit:vt ſi alt᷑ ceſſat:

alteri q́; qui facere ꝑatus ẽ: ↄditio
Tficiat.ꝙ ſi ex his q ſcripſit vł di
xit oſtendat᷑ ↄtentus eſſe teſtatoꝛ:ł
alterum facere: res erit expedita.

nã alt᷑ faciẽdo:⁊ ſibi ⁊ ſocio ꝓderit

H aut ſibitm ꝓut volmſſe teſtatorẽ
apparuerit. Queſtio hec ⁊ m eo

tractatur: ſi quis libertateʒ vedit:
ſeruis duobo:ſi ratõnes reddiderit

iuł.aũt tractat:ſi alter reddere ſit
paratus:alter nõ ſit:an alter ꝑ al⸗
terũ unpediat᷑ rectiſſime ait: ſiqui
dem ſeꝑatum ratones geſſerũt:ſuf
ficere ad libertatẽ adipiſcendaʒ ei:

qͥ rõnes ſuas reddideꝛit:ſi vo ſiłnõ
ałs videri alterũ paruiſſe poſſe mi
ſi vtriuſq; reliq̃ exoluerit. in reliqͥs
accipe debemꝰ: vt ipᷣa rationũ volu
nuna reddant᷑. Sʒ ⁊ ſi anciulla cũ
filijs libera eẽ iuſſa ſit:⁊ ſinullum
hẽat: erit libera:tñn vel ſi heat qͥdẽ
filij at᷑ eiꝰ ad hibertatẽ ꝑtinere non
poſſunt. idem erit dicendum: ⁊ſi

ret ſe facturũ. et ſi
non faciat.vt.j.de
con.⁊ de. hec ſchtu
ra in puin. ⁊ ſic fa⸗
uoꝛe libertatis ꝑ⸗
mitut᷑ fieri qð ſa⸗
cilius eſt. et fac ad
hoc qð no.C. com
muia vtriuſq; iu.
l.ſi cũ patrao.
u Accepit.ſub cõ
di.pꝛeſati iuꝛiſiuꝛã
di.⁊ fa. C. cadu.
tol. S. in nouiſſi⸗

pueniat.qð magis ẽ:niſi aliud ex. mo. accurſius.

pſſerit teſtatoꝛ:faciendo tñn: ſibi cõ

ꝙ remittitur iura
mentum.
y Legan.ſ.ſi iun
rauerit ſe daturuʒ
xoperag.

g 1J ita fneit
nu6 poterit
vt vnꝰfaciendo me
diam inſulam.
b Porerit. cũ ſit
in facto ſic.j.̊ vᷣ.
ob. ſtipulatiões nõ
91.7. 1. in execu. §.
ſecunda.a. S. ſi qs
cautio.l.ſi duo.

C Naciente. totaʒ

cum ſit indiuiduũ
vt diri. C. deodi.

inſer.l.pe. ⁊ facit.

S. e. ſi legato. S. j⸗

d loluüt ati. ſ. dNe
functi.ac.

e Expleta ſit. nãõ
qõ ſemel factuʒ eſt

plus ſieri non põt.
cum non poſſit po
ſtea factum habeꝛi

ꝓ infecto. vt ĩ aut⸗

equali. w. S. j.
f Idem qõ.pecu
niarũ vt differat a
pmo caſu huiꝰ.l.
g JƷunxerit. ita
& teſtator n oluit
vnũ ſacere ſine al⸗
tero. ac.
h Iniuxerit. te⸗

ſgtoꝛ. vt ſic ſit indi

uidua.ac.
1 Beficiat. als. ö
ficiat et hec bona.

Abs fiat: ⁊ tunc di⸗

ces hoc voluiſſe te

ſtatorẽ vt ſubijcit

k Queſtio. hec.i.mẽs huiꝰqõnis in ſiłi caſu tractat᷑ vt ſubijcit.
IReadiderit. qð duo otinet. 7.S. e oi. a v. cñ ſeris. J. ſj.
m E xoluerit.ſic ergo ſequens ſu indiuiſibilis propier pmam:que
ſequens eſt diuiſibilis ſua natura.cum ſii in dando. vt. j. æ ſta. lib.
l. ſi ſtaiuliberi in fi. a.l.ſi quis teſtõ.⁊ facit ad. S.in.e.ti.de ſta.lib.ſi⸗

quis ita.S.ſi ouo.

2 Sz erli non pĩt. quoqmodo ſic et in legato. vt. s. ve le. j. ſ gellla.

et facit.C.quando di.le.ce.l.ij.accurſius.
o Cauet.vt.S.de ven.in poſ.mit.vbicũq;.S.ſi.⁊ c le.j.ſi quis le
gauerit nitio:⁊ ſacit.j.eodem ti.ſi ancillas.⁊.l.ſi quis inqui.S.ſi ua.
p cC Um ſeruus. libertatem. adita a coherede hereduate: als nõ:
vt.S.de here.inſti.l.trebatius.S.fiñ.⁊.l.ſe.licet ibi aliter ex⸗

poni poſſʒ.ac.
q1ſ Lichum.
facit. S. e.
ſi quis ua le.⁊ qð
ibi dixi.

r ſJita. eiq;
manumiſ⸗
ſo:⁊ ſic prima dila
tio intelligitur re⸗

penta:vt.S.de con

dli. 1 d. auia.ĩ pᷣn.
ſImplero. qo ẽ
ſi e vltimo anno
eſt tactum: vt. j.
ſi ita fueit libertas
ſecꝰ in pecuniarijs
relictis:vi.j.ð cõ/

di. er de. non puta⸗

bam: ce his dixi.
Z. mino. l. iij. F.
minorem.

VBefeciſſe. quis
in eo nullugs eſt fa⸗
uoꝛ: ſed in liberta⸗

te ſic. vt h. ⁊.C.̊

fideicõ.l.ſi ſideicõ.
7 j. de ſtatuli. ſi ſer

uus. 5 3. C. qñ di.

le. ce. ex his vbi
enam in legato di⸗
cit idem:ſeo ſol.vt

ibi: ex qua etiã ſol
uitur. S. & al. le.
libertis. S. ab here
dibus: que eſt con
tra:item contra. ẽ5
ad tre. ſeius ſatunꝛ

nus: vbi non perit

relictum pecunia

rium: immo quod
plus eſt:ſtatĩ mor⸗
tuo onerato datuꝛ:
ſed ibi facta erat di
latio fauore eiꝰ cui
relinquebatur. aꝛ.

S.de vſur̃.in fidei⸗-

cõ.S.cum pollichꝰ:
hic heredis fauoꝛe.
itez in libertate vi⸗
detur contra vt ã⸗
modo.ſ. non debe⸗
atur: vi. C. e. l. cuʒ
teſtamento. ſʒ ibi
incertum tempꝰali⸗
cuius: hic certum
fuii poſitum.

ipſa libera eſſe nõ poſſit:filij auteʒ
eius ad libertatẽ puenient.naʒ hec
adiectio cũ filijs nõ facit ↄditõnem
niſi mibi ꝓponas aliam ſententiaʒ
teſtatoꝛis fuiſſe:tunc em̃ꝓ conditi

one erunt hec verba accipienda: cõ

ditionem autem non facere argu⸗
mento eſt edictum pꝛetoris quo ita

cauetur:ventrem cũ liberis ĩ poſ⸗

ſeſſione eſſe iubebo. placet em̃ etſi
nulli c liberis ſint: ventrem tamẽ
ex edicto in poſſeſſionem mittendũ
VIm ſeruus Bem.
pure liber ſcribitur: et heres

ſub ↄditione:placet eſiciente con⸗
ditione habere eum libertatem.
Tichum ſeum⸗ A.
pꝛonio dᷣo lego:ſi ſempꝛoniꝰ
ſtichum intra annum non manu⸗
miſerit:idem ſtichus liber eſto:qᷓ⸗
ſitum eſt quid iuris ſit. Rñ.h̊ mo⸗

w libertatem datam ſi ſempꝛoniꝰ
non manumilerit. ſtichꝰ liber eſto

ſempꝛonius niſi manumiſerit: ni⸗
hil iuris in ſtichũ habiturum: ſed
Dem.
Zita ſcriptum fuerit: cum n
tius annoꝛum triginta erit:
ſtichus liber eſto:eiq; heres meus

liberum eum futurum.

fundum dato: et titius anteqꝙᷓ; ad

annum triceſimum peruenit:cœceſ
ſerit:ſticho libertas competit: ſed
legatum non debebitur.nam ſi fa⸗
uoꝛe libertatis id receptum eſt:vt
moꝛtuo titio tempus ſuꝑeſſe vide⸗
atur:quo impleto libeꝛtas contin⸗
geret:circa legatum vefeciſſe con⸗

ditio videtur. BDem.
Ibertas que in vltimum vi

nu I Ibertas. vite ſerui. vt et. . e.l.fi.⁊. C. d lati.li.tollen.circa
pꝛin. et. j. de ſtatuli.l.cum heres.S.j.⁊.S. de condi. et de.he⸗
res meus.S.qᷓuis.nondantis libertatem.vt.j.e.qui duos.S.j.item
non heredis nec extranei:vt dicta.l.heres meus pꝛimo: ⁊.ij. Rñ.ſ
contra.S.quando di.le.ce.ſi cum heres:ſed in pecumario relicto:iteʒ

contra.C. & here.inſti.l,extraneum.ſo.vi ibi. accurſius.

x Mon aſcenderit.ſi dixit non aſcenderit: accipitur cum primũ ⁊c
vVt S. de condi.⁊? mo. l. hec conditio. uem ſecus ſi dixi: ſi non aſcen
dam vt.j.e.ſtichus.ſi codicillis.accurſſis.
a Acipienda, ſauoꝛe libertatis, accurſius.

b Capitolium.ſ. aſcendere. accurſus.

cPrumum. non idem inſti.hoc modo concepia:vt..de ver.ob.
ita ſti. que eſt contra: æ plene dixi. S. ſi quis caut. ſi poſt ires.
dD Ao libertatem. iſi voluntas veſuncti alia ſit: vt.j.e.l.fi.ij.

KRñ.accuꝛſius.

te tempus confertuꝛ: veluti cuʒ ſti
chus moꝛietur:liber eſto: nullius

momenti exiſtimanda eſt. hec au⸗

tem ſcriptura:ſtichus ſi capitoliũ
non aſcenderit: liber eſto:ita accipi

enda eſt:ſi cuʒ pꝛimũ potuerit:ca⸗
pitolium non aſcenderit.iſto enim
modo pueniet ſtichus ad libertatẽ

ſifacultate dara aſcendendi capito
lium abſtinuerit. Hec ſcriptu⸗
ra teſtamẽti pamphilus liber eſto

ita vt filijs meis rationem reddat:
an ſub aoditõe data libertas videat᷑

Iſitum eſt. Rñ: pure quideʒ dataʒ
libertarem videri:et illam adiecti⸗
onemtita vt rationes reddat:con⸗

ditionem libertati non inijcere:ſed

quia manifeſta voluntas teſtantis
exprimitur:cogendum enim eẽ ad

rationes reddendas. Poſt an⸗

num indiſtincte liber eſſe iuſſus:
poſt biennium liber erit: idemq; et
fauoꝛ libertatis exigit ⁊ verba pa
tiuntur: niſi aliud ſenſiſſe patrem

familias manifeſtiſſimis rationi⸗

bus is a quo libertas relicta eſt: p⸗
bauerit.

IV duos heꝛedes inſtituebat
poſt alterius moꝛtem ſeruuʒ

liberum eſſe iuſſerat:is cuiꝰex moꝛ
te libertas pẽdebat:viuo teſtatoꝛe

Xceſſerat:ſabi.rndit liberũ futuꝝ
Hec ↄditio:cũ moꝛiar liber eſto

vite tpᷣs amplectit: ⁊ idcirco inuti⸗

lis eſſe videtur. ſed melius ẽ yba
benignius interpretari:vt ptꝰmoꝛ

tem ſuam videatur teſtatoꝛi ei li⸗
bertatẽ reliquiſſe:ſ multo magis
hec ↄditio ad annuʒ: liber eſto: ita

eNVec ſcriptu/
ra.ita vt:hec ẽ:
quod facit mo⸗
dum.
f Coõditõ. als
conditõm liber⸗
tatis non nocẽ:
⁊2 alłs conditiõeʒ
liptati ñ inijce.
g Reddẽdas.
ſic enim eſt ĩ mo
do.vt notam.C
e his q̃ ſub mo
h Poſt annũ.
aks poſt annos
7 tunc plana: et
ſic facit. S. de te⸗
ſtibus vbi et. j.
de ver. ſi. l. ĩter
illam. S. ta: als
poſt annũ:⁊ tũc
pluꝛale ꝓ ſingu⸗
lari pone: vel ſbᷣ
audi vel bienni⸗

um: ⁊ ſic facit.S̊

e le.ij. ſi ita re.
S. fi.

1 Ingckiſtincte.

id eſt nõ deter⸗

minando nume

rum annoꝛum:
glij dicunt nõ de
termmando in⸗
cipiat curꝛere ex
die teſtamẽti vl
moꝛtis: ſeo hoc
ſoluitur in/l.

Kk Ver ba pati⸗
untur. pluralis
eniz ⁊c. vt dicta
bio fauoꝛabilio⸗
rem ſenſum ac⸗
cipi:vt.S. de i⸗
re d. l. nuptaʒ.

I1 q Ei duos
liberum
nam in vi con⸗
ditõnis fnit reli
cta:que viuo te
ſtatoꝛe potuit i⸗
pleri: vt hic. et.
E. ce inſti. ⁊ ſb⸗

ſti. l. ſi quis.⁊ ibi dixri. quid autem ſi ab herede foꝛet danda? Rñ.
idem vt.j.de fideicom.lib. cum vo.⁊.l.ſi pro non ſenpta.⁊. .

de cadu.tol.S.in primo:uem accipe hereditatem aditam ab alio vt

diximus.S.e.cum ſeruus.accurſius.

m hec conditio. tempus. nam vnius moꝛuur non moꝛtuus:
vnde ex vi verboꝛum viuente teſtatoꝛe eſſet liber:⁊ hoc teſtatoꝛ no⸗
luit:⁊ ſic inutnlis videt᷑: vel enam ſaltim tempoꝛe moꝛtis ſtatĩ ex
vi verboꝛuʒ debet eſſe liber: ſed hoc non vult ius.ſed emum acdua

here. vt.j.e.l.teſtamento.

n Moꝛtẽ.quia moꝛte vmum relicta ↄfirmatur. R. ac.

0 Ao annum liber, vis verboꝛum eſt: vt interum binc ad annum

miecds
orene
a Glen
ſbertgen
Tug ſon
rgc e
bereſet
gnnijcyn
lberatt
oni
ſrtctune
ſaiert:
Gecpluma
ſshoben
luro:ſc
ltcſte
Care dr
Cawe
Gunwm
goſt a
Putck /
ſonina
MMant
ſiͦ terto
guurg u
angrun
Unneme
Munhiber
eſpen
Kcgatn
toeS
WrN
R
Nam
ſo
tm
Nrlr
focerin
Utoeno
tbaum
ltſeft

Me
ſe lii

Urſ
u
. o⸗

s
W
t
aniin
mncki
nnua
i
—
nler
ktini ⸗
Aünnej.
ANir
nſne
amnini
nul piig
mnpone:feis
M felhuenni
Wiſtchan 5
Aiſnn.
.

1 Nöſänt.
Vadt ĩ un
mneNnur
Un morun.
Unamno
Wmnmdo n
Geer
NWap
nmar
ſuru⸗

M
Gr ms
qd
iX
2 ind
a A

1s
lnm
a N

üniimn

fit liber non poſt:ſeo hoc nõ vult ius:qꝛ ad diem dari non poteſt:
vt..e.libertas:et ideo fit hic interpretatõ:vt intelligantur verba
ex die quoo eſſe põt: vi.j.e.teſtamento ma.S.j.ac.
p Accipiatur. huic verbo ſuppomi inferioꝛ ↄdino: que a teſtato⸗
re ponua:ſi accipiatur hoc modo quo ſuperioꝛ: ⁊ ſic poſt moꝛtem

non tamen erit
inutilis qͥ anno
tranſacto a die
teſtamenti con⸗
qiti cõſequatuꝛ
libertatem: ſic
tria ſunt ſimu
lia:ad annuʒ li⸗
ber eſto: itez pꝰ
annũ ꝙᷓ; moꝛiar
liber eſto: item
poſt annum ꝙ;
hoc teſtamentũ
factũ erit: licet
hec vltuna paꝝ
plus habeat vti
litatis:ſi conũ⸗
gat teſta toꝛẽ de⸗
cedere dudũ pꝰ
teſtamentum. J
annum vel enã
poſt cum com⸗
puter ex die te⸗
ſtamẽti.alij ecõ
tra dant ſuppo⸗
ſuũ verbo acci
piatur ꝑ ſuperi
orem primꝗ cõ⸗
ditionem ad an
num liber eſto:
que ſuperior:ſi
accipiatur hoc
mogdo quo infe⸗
rioꝛ:non tamẽ
erit inutilis:q̊⸗
niam a die moꝛ
tis anno com⸗/
putato compe⸗
tat libertas: et
hoc ex interpre

tatione nõ ex vi

verboꝛum 2 fa⸗
cit, j.e. ſi ita.

q gq Sicdaz
herecdẽ
aks quidam he
redem: 2 als qͥ
fratrem heredẽ

rY Xibertatez.
directam: et ſic

fuit ſeruus te⸗

ſtatons. vt. .

e. ſeruo. ac.

accipi poteſt:poſt annum ꝙᷓ moꝛi⸗
ar liber eſto:et licet hoc modo acci
piatur: poſt annũ ꝙᷓ; hoc teſtamen
tum factũ erit:liber eſto:ſi euenerit
vt intra annũ teſtatoꝛ cederet:ĩ⸗
utilis nõ erit. DBem.
Vidam heredẽ ſuũ rogaue⸗
rat:vt ſuũ ſeruũ manumitre
ret:deinde ſi heres eum nõ manu⸗
miſerit:liberũ eum eẽ iuſſerat:ei⸗

qʒ; legauerat:licet em̃ heres nõ ma

numiſerit:pleriq; exiſtimant hunc
ex teſtamento libertateʒ ↄſequi:h̊
hoc legatum quoq; ei vebetur.
M Frica.
Eruos legauit: et cauit ita.
rogo te ſipmerueꝛint dignos
eẽ libertate exiſtimes:pᷣtoꝛis he ꝑ⸗
tes ſunt:vt cogat libertatẽ pᷣſtari:
niſi quid tale hi ſerui admiſerint:

vt indigmi ſint q libertatẽ ↄoſequã⸗

tur:nõ etiam vt talia officia ab his
exigant᷑:ꝓ quibo libertatẽ mereri
eberent:arbitriũ tñ eiꝰ erit qͥro⸗
gatus eſt:quo tpe quẽq; velit ma⸗
numittere: ita vt ſi vuuus manu⸗

miſiſſet: heres eiꝰ ſtatim libertatẽ

———

pᷣſtare cogatur. Dem.

Tichus ĩmo pamphilus li⸗
ber eſto: pamphilum liberuʒ
futurũ.Rñ.quodãmodo em̃ emen⸗

daſſe erꝛoꝛem ſuum teſtatoꝛẽ.idẽ⸗

ꝙᷓ; iuris foꝛe:⁊ ſi ta ſcriptuʒ fuerit:

ſtichus liber eſto: imo pamphilus

liber eſto. Beem.
Vi filiũ impuberẽ herede
inſtituit:ſtichuʒ rõne argẽti
qð ſub cura eiꝰeẽt reddita liberuʒ
eẽ iuſſerat:is ſeruꝰꝑtẽ argenti ſb⸗
tractã cũ tutoꝛe diuiſit:atq; itatu⸗
toꝛ ei paꝛeʒ rõneʒ adſcribit: aſultꝰ:

Debetur. vt 2. S. e. ſi quis ita le.in rm.
t ſ Eruos. exiſtimes. id eſt liberos eos facias. R. vel ſubaudi
hic manumittere eos. acd. W“

u. Pfficia. id eſt ſeruitia: vt et. C. deneg. geſ. officio. et nota quẽ
libet preſum bonum miſi pꝛobetur malus: ſit.j.e.teſtamento cen

turio. in prin. 7.

S. fi. et.j.ti.j.talis.S.ſoꝛoꝛem.et de le.ij.l. cum
quidam. ?. C. xe inoffi. teſta. I. omnunodo: item ar, 5. de le/ ij. cu
Ppater. S. rogo. te re, du, vtrum. Se. D

*

B Mαι* WWMARA „

x T Tichus.facit hoc ad queſtionem:quã ſcripſi in aut. de te.S.

quia vo.ibi in glo.ſed qmid ſi ille.

y„ Suum. au africanus: 7 no. ĩmo coꝛrectiue pom in libertatibus.
ſic ⁊ in inſtitutõnibo: vt.S.d here.inſti.ſi ita ſcriptum.qñq; non.vt

C.æ no.co.cõ.l. immo ⁊ mutatam ⁊c.

an ſtichus liber eẽt. Rñ. nõ eẽ libe
rũ:nã qð alioqͥn placet: ſi ſtatuli⸗
ber pecuniã dare iuſſus tutoꝛi cet:
vel ſi ꝑ tutoꝛẽ ſtet: qͥminus pareat᷑
ↄditioni:puenire eũ ad libertatem
ita accipiendũ:vt bona fide ⁊ citra
fraudẽ ſtatuliberi ⁊ tutoꝛis id fiat:
ſicuti ⁊ ĩ alienatõnibo reꝝ pupilla
riũ ſeruat᷑:itaq; ⁊ offeꝛente ſtatuli⸗
bero pecumã tutoꝛi ĩ fraudẽ pupil⸗
li acciꝑe nolit: nõ aliter libertateʒ

atingere: ꝙ ſi ſeruus fraude careat
eadẽq; ⁊ in curatoꝛe ſunt dicenda.

Iſtẽ queſitũ eſt: ſi rnem argẽti
reddere iuſſus ẽ:inquẽ modum in
telligendũ ſit aditioni paruiſſe:id

eſt an ſi qdam vaſa ſine culpa eius
pierint:atq; ita reliq̃ vaſa hrdi bo
na fide aſſignauerit:pueniat ad li⸗

bertatem. Rñ.puenturuʒ:nam ſuf
ficere ſi ex eqͥ ⁊ bono rationeʒ red
dat.niq; q; rationem bonus pa⸗
terfamilias reciꝑet:⁊ ea heredi red

dita impletam aditõnem videri.

ðð Artia.
Eſtamẽto manumiſſus ita
emũ fit liber:ſi teſtamẽtum

valeat: ⁊ ex eo adita ſit hereditas:

yvel ſi quis omiſſa cauſa teſtamenti

ab inteſtato poſſidet hereditatem

teſtamẽto libertas data ↄpetit:pu

re quideʒ data ſtatim q́̃ adita fue⸗

rit hereditas:vel ab vno ex heredi
bus:ſi aũt in diẽ aut ſub ↄditõne li
bertas data eſt:tũc apetit libertas
cũñ dies euenerit vel oditio extiterit
Ominatim vi⸗ Aius.

cent᷑ liberi eſſe iuſſi: qͥ vel ex
artificio vel officio ł qͥ libʒ alio mõ

euidenter venotati eẽnt:veluti di⸗
ſpẽſatoꝛ meꝰcellerariꝰmeꝰ⁊ ſocius

C. ſi omiſ.c.t.l. j. in prin. a in fi
I eſtamento.vel pꝛo ſaltim. ac.

a ꝗq Li filium
parẽ. id ẽ
recte eũ reddidiſſe
rõnem ſigmſicauit
vt ſic eum liberum
quaſi ↄditõne im⸗
pleta onderet. R.
b Conſultꝰ, ego

gfricanus.

KPlacet. vt.j.ð̊
ſo.ſi ſeruus.x. et
l. ſtichum aut pã.
S. vſuf. in fi.
d Nraugez. ſic. 5.
lo. ſ̊ addes in pᷣn.

7. J· ꝓ emp. q̃ fune

dum. S. ſi tutor.
BSeruat. tũe
demum a tutore fſa
cta valida ſit alie⸗
natio:cũ ipſe frau⸗
de caret: vt. q.
mino. 2 ſi ſine. S.
2. l. pe. 1. E. ſi ꝗ
uerſus ven. l. ij. et
EC. de pᷣdijs mi. l. ij
ſ Molit. ſ,. tutoꝛ.

g. Item queſitũ.
culpa. etiam leuiſ⸗
ſima: ſi cum man⸗
dato gerebat. vt.
C.man.l.a pꝛocu
ratoꝛe:als leui re⸗
gulariter vt œ ne⸗
go.geſ.tutori.naʒ
ita in ſerno debet
eſſe: vt ſi liber ge⸗
reret:vi.S. de pec.
non ſolum.S.j. ſe⸗
cus in libeꝛo homi
ne bona fide poſſeſ
ſo: qui de lata tm̃

tenetur: vt de acqᷣ⸗

ren. rerum wmi⸗

mo.homo liber, in
prui. ac.

h Daterfamili.
ſic. Z.eoð. ſi ita ſit
ſcrip. ac.

i t Eſtamẽto.
hereditas
K DOmiſſa.ĩ frau
em,als ſecus:vt

m Ab vno. vt et. j. e. l.teſtamento.⁊. S.e.ſi ſeruo le.S.fi.ſic in tu⸗

tela:vt.S.d teſta.tu.l.ſi nemo.

n In dẽ. id eſt ex die. nõ ad diem: vt. .e.l.libertas. ac.

o Extiteri.ſic.j.x ver.ſig.cedere.a.C. de ca
pn Dminatim. facit. j.e.l.nominanm. .
Officio.hec differũt int᷑ ſe:vt.S.de le.iij.l.legatis.S.j.ac.

duc.tol.S.ſin autez⸗

V BDenotan, vt ea mõſtratõ fungat᷑ vice nommis. R. vt, 5, ſi cer⸗

. 5
1
.

en
inuari. ſic S. ſend
õt huic continuar um. § Nenl
vt. . ideoq;: que põ e adop.queſit * mnge
enatbeerkr rachnanaten 7 1 nr
xe li. ⁊ po. l. ij. ſemn / ſerui. l. iij. ⁊ 3. 15. qii onos. tus. mex i
bet. vt Zz. de li. rni q dici de voteſt rufn⸗ reg. uris. l. iuner ie
l. certum el e. m ln lum hen quo ſenſerit. o les I.ſi ita.ar.9 nullus. vt I min
Pe acns um ũt non appa tutioms: ſic 3. de . „ reb du. ſi fu ſnrind.
