nõ placet. quia
non bene diceret tranſacto.dic ergo ꝙ fuit aucta pena. ⁊ ſic remii⸗
titur infa. poſt cauſam finitam. vt ic.⁊.S.pena grauioꝛ.⁊. C. de᷑
anſa.ſi poſſido.non ergo intendit hic facere differennam inter re⸗
le.⁊ ab o:dine motum. ſed inter eum in quo minuta. ⁊ eum ĩ quo
aucta eſt pena.⁊ ſic non ob. ſupꝛa de poſtuł.l.unperatoꝛ. ⁊ adde h̊
quod nõ.in. S. pena gramoꝛ. Item nec obſtat ad pꝛimum. Rñ.hu
ius.l.ſupꝛa de fal.l.fal.S.oꝛdine.quia ibi canſa cognua fuit mnu
ia.⁊ eodem modo ſupꝛa.l.pꝛox.ij.⁊.iij.rñ.alij diſtingnũi aut ĩ pu⸗

conſulto notẽt ignominia: veluti

blico crim.oꝛdi. augetur. vel ałs dinmnuitur pena. ⁊ non remit

titur infamia. aut extraoꝛ. ⁊ tunc aut per ſe entennam aut ex genere
pene. ſi ex genere pene aucta remutuur. idem ſi diminuta. ied cer/
uis rationibus.vt.C.d infa.l.⁊ ſi ſeuerioꝛ. ſi autem per ſententi/

am aucta minuitur. vt.S.pena grauioꝛ.minutam aucta non minu

it.vt ſupꝛa ve iniur. diuus.que diſtmciio in pꝛima parte eſt contra
S.pensa gra.in eo ꝙ dici vuira le.⁊c.a ſupꝛa de pems in ſeruoꝛum

in fi. Item dicunt quidam vbi ex genere pene vna eſt infamia. ⁊ ſic

ſinia pena finuur. vbi duratura eſt pena per ſententiam lataʒ. due
ſunt infamie.pꝛima ex ſentenna.ſecunda ex pena. vnde finit᷑ tem⸗
pus.a ſic fimtur vna.alia tamen remanere poteſt ſm pꝛedictas oi
ſtinctiones.ac.

y 1 Purij. ecuriones.in defectum. vt ſupꝛa.l.generaliter.S.
purios.
3 Poteru. decurio. ac. —2
Admiſit.i.xeliquit.ᷣſi eniʒ viciũ eſt ⁊c̃.vi.C. e leg.hr̃.l.legem
xij. iabularũ.ſed ar. j. C. de naruralibus li. legẽ. ⁊. l, fi. 2 exira ve
ſilijs pꝛeſ.c.j.⁊.iij.⁊ in lombar.e filijs pꝛeſ. ac.
AMWinores, facti. ex cã. vt. 7, e. uõ tãtu. S. /ac.

ratu vel alijs honoꝛibus fungi nõ

apud acta pᷣſidis: vel apud ipſum

ne appellando rati
ficat. vt.C. de fili
ofami. ⁊ quemad⸗
modum.l. cum a⸗
pud. Rñ. hic etiaʒ
ↄtrachxiu pm. R.

Is qui non ſit œcurio duũui⸗

poteſt:quia decurionum honoꝛib
piebei fungi pꝛohibentur. Zd
ecurionatum filij ita emũ pater del ibi nonnne ſuo
nõ ↄſentit:ſi cõtrariã volũtatẽ: vel bic ſilij nomine ap
pellat pᷣm. H. ⁊ fa⸗
cit ad hoc.C. e. fi⸗
lios. ſupꝛa ti. j.
l. ij. ⁊ infra.l. pꝛo⸗
M Pꝛo filio.id enĩ tm̃ pꝛo patre ſufficit.ſi cõtrariã repoꝛtauerii vo⸗/
luntatem.
IPuuilegijs. ceteris. ex pꝛiuilegio ergo põt dari pᷣma vox. vt ⁊ Z.t.
T.l.j.vel da exemplũ ve tacuo pᷣnilegio.j.t. j.l.ij. UMUD
m ferẽdis.i.vel magis credit᷑.vel illi habẽt primã vocem.
n Securionis. ałs vcuriones.⁊ tũc ſubaudi cõſtituti.ac.
o Secoꝛati.hoc expone vt.j.t.j.l.j.
p Sed ⁊a qui. collegio.i. familia. r
q Rogatus. ałs rogatur. ⁊ ſub. dicere. ałs rogatus.a tũc ſubau⸗
adi dicit ceteroſq; ⁊c.ſed ſi nõ habeas qui nõ ſub.dicit.⁊ facit.C. ð de
cur.l.in albo.accur. L
r h Dnoꝛes. adiuncti oneris.
Dhꝛdinationes.ałs oꝛdinatõis. ał's ordinatõibns.⁊ẽ ſen
ſus.i.nõ ſᷣm oꝛdinem.vt qui pꝛimo fuu vecurio pꝛimo ad honoꝛẽ ali
quem admitatur.ſic in aut.x mona.S.oꝛdinatoem.⁊. C. e.ad ſube
unda. a æ pocio.ad mn. vo.l.j.ſed ar. j.C. de of.pꝛefec.vr.l.pꝛumice
rius. Jẽ nõ ob.j.x mune.⁊ ho.l.vt gradatim in pun. ſo. ibi de oꝛ⸗
dine honoꝛis. hic onenis.
Surdus.ſi in totũ.ałs ſecus.vt.C.qui moꝛ.l.j.q li.x.⁊ e excu.
tu.l. frater. ⁊ inſti.quibus non eſt per. fa.t.S. uẽ ſurdus. J

u Mõ enãꝗ a muneribus. ſ. patrimomalbus. ſed a ꝑſ onalibus bñ

excuſant᷑.vi.C.qui moꝛ.l.j.l.x.
x Is honoꝛbꝰ plebei.hoc q̃re.vt.j.de vaca.mu.l.ad vecurionatũ.

y d ccurionatum. ſi contrariaʒ ſupꝛa. t. j. quot. æ ſupꝛa ſo. ma.

l. ij. S. voluntatem. 2. C. de filiofami. ⁊ quemadmodum.i.ij. li.x. C.
quando pꝛonoca.non eſt neceſ.ſi pateꝛ.⁊ ſupꝛa ad macedo. ſi filius.

t. ij.l. ſponte.

2 ſupꝛa cæ ſpon.l.vj.ſed ar. conira ſupꝛa œ ꝓcur.filius.S.j. c facit

g d Echrionibꝰ. wcerni. e publi

ali. qñ

cogni.l.fi.⁊ de inof.te.ſi inſtuuta.S.pe. “
b DOb munilicenuã. ſ. cõferendo munera na in alios. vel id eſt

occaſione muneriſ
ſui. ad quod. j. ti.
ij. honoꝛ in pun. 2
S.j. accur.
c ſ Euerus. n
pꝛohibet.
plane ſi eius pater
tunc ſit efſecius de/
chrio. vt decuriõis
filiꝰ pꝛiuił.ſibi nõ
vẽdicabu. diuerſuʒ
eſt in leguumo. vt
F. e.l. ij. 2. . ve ſu
18 272 le. l. ex libera

d Mon eſt. nani

cularij. his eniʒ ea
imumtas eſt dãda
que vecurionibꝰ eſ-
fectis nõ eſſet lar⸗
gienda pm. M. H
ꝙ; uis decuriones
nõ rebeant fieri. iñ
crean muneribus
cõpeltemur fungi.
vt. j. e iure ummn
m. l. V. SJ. hf.
e Becuriones.
q vtrñq; of. gere⸗
re nõ poſſunt.vt.j
Le iure immuni. l.
ſemper. F. fi. 330.
ſhb Erenm? ſa
larij. als
albi. ⁊ ałs ſalarij.
vt qꝛ diu perceꝑit
ſal arm. vel diu ſte
tit ſcriptus ĩ albo.
1 eſt ar. cõtra eos
qui nõ recte ĩ eccle
ſijs ſunt cõſtituti.
ad qð v admi.
tu. I. antepe. 27. ..
rei ven.l.ſolẽni
minoꝛes. ⁊. C.
pꝓꝛel.xxx.an. cõpe⸗
ru.⁊ de relig. lõga.
ſed ar. contra S de
ruu nup.qui in ꝓ
uinc. S. diuus. 7 de
of. pꝛe.barbarius.
g Mon ſit. vt qꝛ
minoꝛ. vel ał's in⸗
habilis. vt. j. l. pꝛ0
xi. S.j.
b n DSn tm. e
G tatis. Vt

oꝛdinem: vel quo alio modo conte

ſtatus ſit. Ermog.
Ecurionibus facultatibꝰ la
pſis alimenta vcermi ꝑmiſ⸗
ſum eſt:maxime ſi ob munificentiã
in patria patrimonium exhauſe⸗
rint. Alululus.
Euerus auguſtus dixit ⁊ ſi
pꝛobaretur titius in ſeruitu

te ſui patris natus: tamen cuʒ ex li
bera muliere ſit pꝛocreatus:nõ ꝓ⸗

hibetur vcurio fieri in ſua ciuita

te. Mon eſt oubitandũ quin na
nicularij non œæbeant curiones

crerii. Sgeſt.
Erennius modeſtinus reſpõ
dit ſola ſalarij pꝛeſcriptione
minime vecurionẽ factum: qui ſᷣm

legem vecurio creatus non ſit.

Aliſtra.
DOn tm̃ qui tenere etatis:
ſegd etiaʒ qui grandes natu

ſunt:vecuriones fieri pꝛohbibẽtur.

uli quaſi inbabiles rempublicam

tueri ad tempus excuſantur: hi vo

imperpetuũ amouẽt. Mõ ali⸗

as ſenioꝛes ne ſenioꝛũ excuſatione
iunioꝛes honoꝛent᷑ ad oĩia munera

publica ſnſcipièda ſoli relicti. neq;
enim minoꝛes.xxv.an. ecuriones

eligi:niſi ex cauſa poſſunt. neq; hi

qui annũ quinquageſimũ ⁊ qͥntuʒ
exceſſerũt.nonnũq etiã longa con
ſuetudo in ea re obſeruata reſpiciẽ
da erit:quod etiã cuſtodiendũ pꝛĩ

cipes noſtricõſulti e eligendis in

oꝛdine nicomedeſium hinus etatis

mmores.xxv. an. vt. j.l.pꝛoxi/c.
1 Branges. als graues.
k Matu maioꝛes. v. vt. J. pxi. S. 7 3.1. ij⸗S. fi⸗
I Mõ alias. ſenioꝛe s. ſ. excuſent. niſi.lv. habeãt aunos ne ⁊c.⁊ dic
nõ alias.i.non ſine cauua. ðð
m Aunera publica. pſonalia. nã patrimomalia ſubeunt minoꝛes.
vVt.C. d mu. pa.l. enam. h. xrj.

n tv ? cauſa. ꝓpter mopiã alioꝝ. vt.. qni 2 aduer. quos. l. j. 5. e.

l.ij. S. ſi. ⁊. C. qui etate ſe excu.l.ij.li.xj.⁊.C.qñ pꝛouo.nõ eſt nece.
lI. pater. 7. J. de mu. a ho.l. ad rem.
o Eoõſuetudo. Mõ cõſuetudinẽ in elect. ſerunari.vt.C. de edif.pꝛi.
l.iij. a 3 de admi. iu. ſine herede. S. lucius. 1. 7. de pollic. l. imper atoꝛ.
S. fi. ⁊ S e teſti. teſtiũ in fi. ⁊2. C. cõmumia pꝛe,l, venditoꝛ. S. ſi coſtat 2
e aqua pln. ar. l. j. in fi.

co. ſic ergo nõ ꝙꝙ qᷣ dᷣ ſuo nõ põt
ce alieno eſt alẽdus. vt ⁊ 3 vi in poſ.le. l. pe. ⁊ de tu/
teł. ⁊ ra.di. l.j.S. ſ pupillus a de libe. agno. l. üj. F. ſolet. . C. e oꝛch.

p e os. vtẽſilia. vt eſculẽta ⁊ poculẽta ⁊ foꝛẽſes opellas.p.
g Peter e. . habere. nec enn honoꝛes pen vebẽt. ſed offer
ri. vi.j.de varijs co.l.j.S.j.⁊.C.de cri. fal.l.ſi.vel fone in caſu lo
quitur vbi patrie neceſſuss hoc exigeret ᷣm Jo. vel dic licet iã ele
cio. vi 13 de of. pꝛe.l.ſi.in pꝛin.nondum electo non licet. vtg ad.i.

hbomimbꝰreſcripſerüt. Dez.

DVs qui vtenſilia negociant᷑
⁊ vendunt: licet ab edilibus
cedant᷑ mõ opoꝛtet quaſi viles pſo⸗

nas negligi. deniq; nõ ſunt ꝓhibiti
huiuſcemodi homines ecuriona⸗

tũ vel aliquẽ honoꝛẽ in ſua patria

petere: nec enĩ infames ſunt.ſ̊ nec
quidem arcentur honoꝛibus: qͥ ab
edilibus flagellis ceſi ſunt:q;ꝙᷓ inre
ſuo ita ediles officio iſto fungãtur.

inhoneſtuʒ tamẽ puto eẽ huiuſmo

di perſonas flagelloꝛũ ictibus ſub
iectas in oꝛdine recipi: ⁊ maxime ĩ
eis ciuitatibus qᷓ copiã viroꝛũ ho⸗
neſtorum habeant: nam paucitas
eoꝛum qui munerido publicis fun
gi vebeat neceſſario hos etiam aild
dignitatem municipalem:ſi facul⸗
tates habeant: inuttat.

Api. iuſti.
AMperatoꝛes antomi. ſeue.
reſcripſerũt in tp̃s relegatos

reuerſos in oꝛdine eligi ſine per⸗
miſſu pricipis ñ poſſe. itẽ reſcripſe
re relegatos nõ poſſe tꝑe fimto ĩ oꝛ⸗
dine væcurionũ eligi: niſi eius eta⸗

tis fuerint:vt nõdũ curiones cre
ari poſſint: ⁊ dignitas certã ſpem
eius honoꝛis id faceret:vt pꝛceps
ĩdulgere poſſit. Itẽ reſcripſerũt

eum q in relegatõe natus eſt: n.

hiberi honoꝛe vecurionatus fun⸗

gi. Item relcripſerunt non ad⸗
mitti contradicere volentem
non recte quis ſit creatus œccurio:

cum in initio contradicere vebuit.

3 In oꝛdꝛne. vecurionũ

iułk. am. l. j. vel

dic vt dixi in. l.

barbarius.
r Infames.
nullũ. 15 de in
fa.lI. ictus.ſſi er
go eſſet infameſ
ab honoꝛibꝰ. nõ

oneribus repel⸗

lumur. vt. C.

Arcentur. i.

nõ habebüt ho⸗
notes.
1Zure. 1. in⸗
riſditione ſua.?
ſic nõ videtur il

lis eſſe dedecus.

j. t. ij. vt grada⸗

tim. F. 2 ſi le. et
x acultates.
C. e. ad ſuben

y 1 Abpera

relegatos. plebe

10s.ʒ ſ. alłs ſine ꝑ
miſſu puncipis
rech rẽt vᷣm diſti
clõeʒ q̃ eſt S.e.l.
ij · vel die ꝙ Hñ̃

fuerat pꝛiꝰ decu⸗

7 Relegatos. ſ.nõ plebeios. vel dic. i. eos qͥ pꝛius fuerat decurio
nes. ⁊ qð icit.elgi.ſ.ſtatim. eſt ergo ſenſus vi ſi erat mno. ſtatiʒ

poſſit eligi in nouũ. cũ ⁊ infamis finita ſit.ſi maio
ſteterit. quãto fuerit pᷣmo in relegatõe.vi S. t. l.

Etatis. tꝑe damnationis.

2nõ mſi tãto ſpe

oꝛdine in pun.

Creati.i.mmnoꝛes.vt ⁊ S.e.ſpurij.S.j.nã tunc ſtatim ꝑ nouã

electionem tamẽ.

g Dignuas. als digintas certã ſpẽ. i. dignitas

ferẽda po rectuʒ

faẽ pᷣncipi certã ſpẽ.ðſi ille bñ aget.vt ita pᷣnceps ꝓbabilii idulgeat
b er⸗ reſeriplerijr. ebuit. p de adulte. ſi vxoꝛ. S. fi. 7.l. ſi marir⸗
S. pᷣſcriptiones.⁊. C. de ꝓcur..ita ⁊ Sð d aqua plu. arcen. labeo 7 2
moꝛtuo infe. ſi pꝛopius in pꝛin.⁊. S. j. . J. e ecre. ab oꝛ. la. l. pe
de mann. vin.l.iuſta.S.j.⁊ e iure fi. eo. ac.

r.1*
Plbus⸗⸗
Ctileen
Ptanan,4.
enemmin
lim.
vljtems.
LNa. X
ldun

V ſeumnt.

loni F.

7 5Weand.

NNNNN
GN.
RNWNd
Wndus in
ncoc.

1ſe ͦle
n.
,
ho
ſecunſant. n
Ius enum d.
7 ehang
lon danlad
C. Mocuo
lu.lreſtime,

i. ſevoe

ſuf . co

reiuge⸗

hri
iſinpen
1 Pubnc
mnnb, hy
Nr M

gtzr
ninfin

bwalhigeene
0 en

NE
Gnodzlola
nnnoſclz
4 Hui
1 Mumann
rſii
nſinnl

zuhen
5 dſt
4

714

llens
cg /lo ſii
nſſi auncge

Türit A

del
WNp;⸗
Mua
5 ohie.

.

.

— — — —

—

ſien nunt
inſͦ iiif
lomimuß

zimrhuß⸗

Ptuie/
Gian 1
Orn

145
s
e
13 4
i

L 4

e d & vcurione. reſcripſit. C. de infa.lI. æcuriones.

d SDecurio eſſe. honeſte. al. ſecus. vt. C. xe tabul.l.ij.
e Puoꝛis digmi. de queſti.l.vmus.S.ſeruus cũ cõcoꝛ.
fRubaca væ albo ſcribẽdo.cuius conuptoꝛ vẽdicat᷑ egregie. vt
v ur. om. ind. I. ſi qms id ꝙ iuriſduõis cauſa.

g d Ecuri

ones.

lege.i. conſuetu
gine. vt S. f. j.l.
nõ im . cñ ↄcoꝛ.

bh Qui eoꝛuz.

abs eſt eoꝛuũ.

1Benn. i. ele

cxs eſt.

k In ſenten
tijs.i. vt pꝛimo

ſententiã de ele
cnone vel decre⸗
to aliquo ſen cõ⸗

ſilm ſunz dent.

SF. reſtuntus iñ
7.l. ſpurij. S. fi.
1I SDiximuo.
facit. C. œ offi.

pꝛe. vr. l.fi.⁊ de

con ſulibus. l. j.
7. fſ. t. j. l. reſcri
pto m pun. 7. l.
vt gradatim in
pn. 7. C. mu.
pa. l. j. 2 & ma.

leg. l. ſciendum
SF. oꝛdine. 7 3. t.
j. I. ſpurij. S. fi.
78 vacatio.
mu. l. p. S. fi. cũ
cõcoꝛ. ſed ar. cõ
tra ſupꝛa. t. j.l.
honoꝛes in pn.
cũ cõcoꝛ.⁊. C. q

bo. ce. poſ.l. fi.

7 ſupꝛa de legt.
4 ſe. cõ. l. nõ eſt
no.

m 1 nal⸗

bo cõ⸗

ſecun ſunt. ma⸗
mns enim wnü
æ efficanꝰ g ma-
10n datũ. ad qoᷣ

.C. de aduo. di.
m. l. reſtituende
in fi. ⁊ ĩ aut. vt
iu.ſine quoquo

ſuf. S. eos an tẽ

7 de re iuch. qm
dã. ⁊ 3. t.j. ſpu
rij. S. fi. in pnin.
n Rubnuca de

muneribꝰ aO ho.

dixu de mun ic
pibus a eoꝝ pꝛi
matibns.nũc

E cecurione dãnato nõ vebe
re q̃ſtionẽ haberi: diuus piꝰ

reſcripſit: vnde etiã ſi œſierit œcu

rio eẽ: veinde dãnet᷑:ñ eẽ toꝛquẽdũ
in memoꝛiã pꝛioꝛis dignitatis pla

De albo ſcribendo.

„ Apyionus.
Ecuriões ĩ albo ita ſeriptos
eſſe opoꝛtet: vt lege munici⸗

pali pcipit᷑:ſed ⁊ ſi lex ceſſat: tũc di

gnitates erũt ſpectãde:vt ſcribant᷑

eo oꝛdine quo quiſq; eoꝛũ maximo

honoꝛe in mumcipio functus ẽ: vt
puta qͥ duũuiratuʒ geſſerũt:ſi hic

honoꝛ pꝛecellat: z itra duũuirales

antiquiſſimus quiſq; pꝛioꝛ: inde
hi qͥ eoꝛũ ſecũdo poſt duũuiratum
honoꝛe in repu.functi ſũt:poſt eos

q tercio ⁊ veinceps:mox hi qͥ nullo

honoꝛe fũcti ſunt: ꝓut qͥſq; eoꝝ in
oꝛdinẽ venit. In ſentetijsq; di⸗

cẽdis idẽ oꝛdo ſeruãdus ẽ queʒ ĩ al

bo ſcribẽdo diximus. Bem.

Nalbo vecurionũ ⁊ munici
pũ noĩa anſcribi opoꝛtet eoꝝ
qͥ dignitates pꝛĩcipis iudicio ↄſecu

ti ſunt:poſtea eoꝛũ qui tm̃ munici
palibus honoꝛibꝰ functi ſunt.

De munenibus et honoꝛibus

Frmoge.
Vnerũ ciuiliũ quedã ſunt
patrimonij: quedã ꝑſonaꝝ:

patrimonij ſunt munera rei vebi⸗

honoubus a oneribus eis imponẽdis. ac.

o m Einerum. perſonarum.ſub alia mxta. vt.j.l.fi.in pꝛin.
p ehicularis. ſ. pꝛebere vehiculũ ad onus poꝛandũ. ad
qnod g loc.l.cũ in plures.S.vehiculũ.ſed contra.j.l.ſi.S.per ſone
munus.ſed plana eſt ſo.
q NMauicnularis.hoc idẽ de naue ꝙ S de vehiculo.accur. J
r Pumatus. 1. cniuſdam qu pꝛeerat.x. idem dicitur decapꝛotis
vt. J.l.uij.S.veeapꝛotos.a eſt patrimoniale pꝛopter periculum qð

ſubijt. ſi non bene exigit. eſt tamen a perſone laboꝛ vnde ⁊ permm

xium. vi infra.l.ſi.S.nnxta. ac.
8 Ab iſtis. ſ. x. pꝛimaubus. ac.
4FYopſoꝛum. decem pꝛmatum.

* — ʒ

u Solẽnium. functionum. accur.
x NDer ſonalia. accipiẽdos. oĩa accipe cum eoꝛum ſumprn.
y Seribat᷑. quod dic vi. C. boms pꝛo. ſi quis poſt cũ concoꝛ.

3 Zinnone. vferende foꝛte exercuu. accur.

⁊ DPublicoꝛũ. locõdoꝝ.vt/C. æ loca.pꝛedi.l.j.li.xij.ꝛsc.

cularis:itẽ nauiculoris vecẽ pᷣma⸗
tus. ab iſtis enĩ periculo ipſoꝛũ ex

actiones ſolẽniũ celebꝛat. Per⸗
ſonalia ſunt cinlia munera: defen
ſio ciuitatis:ideſt vt ſindicus fiat
legatio ad cenſus accipiendos: vt
patrimoniũ ſcribatur grec. anmnone

ac ſimiliũ:cura pᷣdioꝛũ q́; publico⸗

rũ frumẽti cõparãdi aqueductus

equoꝛũ circẽſium ſpectacula publi
ce vie munitões arce frumentarie
calefactões thermarũ annone diui
ſio ⁊ quocũq; alie cure ſunt ſimiles
iſtis.ex his en que retulimns ce⸗
tera ⁊ per leges cuiuſq; ciuitatis ⁊

ex cõſuetudine longa intelligi pote
rũt. AYlud tenendũ eſt generali

ter perſonale quidẽ munꝰ eſſe: qo
cũ coꝛpoꝛibus cũ laboꝛe ⁊ ſollicitu
dine animi ac vigilãtia pꝛincipalit᷑

extitit.patrimoniale vero eſt ĩ quo

ſũptus maxime poſtulãafẽ. Eque

perſonale munus eſt tutela cura

Qadulti furioſiue:item pꝛodigi muti
ventris etiam ad exhibendum ci
bum potum tectum ⁊ ſimilia:ſed ⁊

in bonis cuius ofricio vſucapjones

interpellãtur: ac ne bitoꝛes libe
rentur prouidetur.

Iteʒz ex car
boniano edicto bonoꝛum poſſeſſio

ne petita ſi ſatis non letur cuſtodi⸗
endis bonis:curatoꝛ datus perſo⸗
nali fungit᷑ mũere.his ſimiles ſũt
bonis dati curatoꝛes qͥ fuerũt eius
q ab hoſtibus captus eſt: ⁊ reuerti

ſperat᷑. Itẽ cuſtodiendis ab eo reli
cus bonis:cui nec duʒ quiſꝙᷓ ciuili
vel honoꝛario iure ſucceſſit curato
res cõſtituit.

—

9 Coõparãdi. ex⸗

ercitui pu. ⁊ facit
J.l.fi.S.j. ſo.cõtra

hic oia de ſuo facie

bat. ibi de pu.

Aqueductus.
ſ. cura.
a Frumẽtarie. ſ.
cuſtodiende.
b Thermarum.
1. balneoꝛzum.
c Eimntans. Mõo
legem ciuitatis eiꝰ

ↄiuetudimnẽ. ad qoᷣ

S qð cumiq; vm⸗
uerſi.l.nulli. . 1.
item. S. ſed hec oĩa
7. C. U edif. pzu. l.

gn. in totu. ſupꝛa

aqua plu. ar. ſi

pꝛius. S. j. 7 & le.
7 le. co. l. ſi & iter⸗

pꝛetatione.

d Sllud extitit.

i. exiſtit. vel eſt. ve

j. l. fi. in pꝛn.

e Eque. munꝰ.
hec ſunt anctonita

te pu.tm̃.ſed ſupe-

rioꝛa etiam vtilita
te. omma tamen
perſonalia. ad qðᷣ

inſti. de excu. tu. in

pꝛin. ac.
fAd exhiqẽduʒ.

ventris dico ad ex

hbibendum æc. ve
7 ſupꝛa de ventre
quotiens.⁊. l.cura
Ioo./
g Segc atn bo⸗
ms. ſ. abſennis.
bp Rionidetur.

ſcilicet per pꝛocur.

officium ⁊c. vt et
ſupꝛa de neg. geſt.
l. j.ſed quidam di⸗
cut hic loqui de cu
ratoꝛe dato bonis
moꝛiui vel capti
ab hoſtibus.quod
non placet. quia
eo ſtatim dicet. ha⸗
bent tamẽ ⁊ illi idẽ

of. circa act. ad

hoc ſupꝛa de puił.
cre.idẽ.S.j. Et nõ
hac.l.multa. gene
ra curatoꝛum eſt.

7 aliud quando conſtuuitur vt ſolnat creditonbus. vt ſupꝛa te cur.
bo.dan.l.ſi.item alius qñ boms etiã pꝛeſenus.vt.C.de bonis que li.

l. fi. S. j. 7 in ant. vt hi. m. ⁊ a. S. j. ac.

i Aſucapiones.coꝛpoꝛaliu.accur.

k Ziberentur. a perſonalibus act.
IItẽ ex carbomano.nõ det᷑.vt S de car.ſed ſi s.S.quot.
m DHis ſimiles.vt perſonali fungantur munere

n Speratur. ce quo habes ſupꝛa quibus ex ca. in poſ.ea. l. inpoſ.

T ſupꝛa: quibus ex ca.l. ab hoſtibus. ⁊ interrupit iſte pꝛeſcriptões. vt
S e cu. bo. dan. I. fi. .

o Coõſtitnni.ſ.ſi ſiłes ſũt pdictis. vt ꝑſonali mũere fũgãt᷑. ⁊ facit ẽ
qbus ex ca.in poſ.ea.l.ſi diu.⁊ de coł.do.l.j.S.ſi cũ duobꝰ.

0

uj

p q od ad honoꝛes in pot eſtate eſt. vt videatur fideinbere ꝓ eo
vt ſupꝛa ad mum.l.ij. vel dic vt pꝛoſit ei ad excuſationẽ.vt.j

t.j.l.ij.S.ij.vel vt ꝓſit ei ad honoꝛes.vt de mi.xxv.an. l. ij. lacit

S de his qui ſum ſui vel alie.in.l.filius.
q e Tqmi oꝛg. eius. ve bẽt, ſ. rome. quaſi mi ꝓſu tranſiatio vm

cilij.ſicui ałs. vt S
ad muni.l. incola
qutem.⁊ de iu.om.
iuch. l. cum quedõ
ſed certe ibi erat p̃ᷣ⸗
gent. uẽ pꝛo eis
. t. ij. I. j. ſed ibi
erat in of. dic ergo
hic eius.ſ. loci.vñ
verſus.ierrã quaʒ
pergis cape moꝛes
quos ibi cernis.ni
hilommus tñ 1 ro
me. vt. C. ð mum.
7 oꝛigi. l. fi. pꝛout
nõ. S ad mum. I.
aſſumpno. S. fil?.
rY Pis q caſtris.
4. exercitui. accur.
ſAunicipale.
.1. de illo mũicipio
vnde eſt.
Abunnus. ſ. per
ſonale.
u Pꝛoumncie. fa
cit S ad mum.l. ij.
S. fi. 7. J. e. I. deca
X Coꝛpoꝛalia. vł
munera imungãtr
ꝓſonalia. ſed patri
mõtalia ſubijt vbi
Habet poſſeſſionez
vt. S. de mune.
pa.l.patrimomoꝝ
2 d muli. ⁊ in quo
loco mu. l. j. ſed et
ꝑſonalia quãdoq;
ſubeunt. vt nõ. j.
e reg. m. l. ij.

y Si filius. iter

cedere. 1. rogare.
3 Mõ habet. quo
minꝰ filius eligatr᷑
vt. J. e. honoꝛ . S.
de honoꝛbꝰ. 2 ſic ĩ
teꝛcedere.i. ſuppii
care. ⁊ ſic repellit᷑.
vVt.C. de pꝛeci. ĩpe.
of. l. nec damnoſa.
glij habẽt vllam et
tunc dic non habet
ius. 1.nõ eſt opus.
vel die intercedere

Apianus.
Vlod ad honoꝛes ꝑtinet cre
dit᷑ in poteſtate filiũ habere
ctiã is qui in patris poteſtate eſt.
DBem.
Tꝗqͥ oꝛiginẽ ab vrbe roma⸗
na habẽt: ſi alio loco wmici⸗

liũ cõſtituerũt:munera eiꝰ ſuſtine

re vebẽt. His qͥ in caſtris operã

ꝑmilinã dant: nullũ municipale

munus imũgi põt. Ceteri aũt pri⸗

uati qᷓuis milirũ cognati ſunt:legi
bus patrie ſue ⁊ ꝓuicie obedire ve
bent. Si m metallũ datus ĩ in⸗
tegrũ reſtitutꝰ ſit:perinde ac ſi nec
dãnatus fuiſſet ad munera vel ho
noꝛes vocat᷑:nec opponet foꝛtunaʒ
⁊ caſus triſtioꝛes ſuos.ad hoc ſolũ
ne patrie idoneꝰ ciuis eſſe videat᷑.
Coꝛpoꝛalia mũera feminis ipſe

ſexus venegat: quo minꝰ honoꝛes
Si filius
nullã habet excuſationẽ intercede
re pater:in cuius poteſtate eſt: ius

vel munera iniũgant᷑.

nõ habet. Quod pater nõ cõſenſit
honoꝛibus ſiue munerib⸗ filij: ne
illius patrimomũ oneri ſubijciat᷑:

pꝛeſtat vefenſionẽ. nã ciueʒ patrie

vtilitatibus quatenus põt aufert.
NQuãuis maioꝛ annis. lxxv. li⸗
beroꝛũ incolomiũ pater ſit:ideoq;
a muneribus ciuilibus excuſetur:

filij tũ eius ſuo nomine cõpetentia
munera agnoſcere vebẽt. ideo eniʒ

pꝛopꝛiũ pꝛemiũ ĩmunitatis propt᷑

1.fideiubere. a dic ius nõ habet.i.ius nõ unponit ei neceſſitatem.

aA& νε⅝ *

Quod pai.im li. R. S. in li. H.nõ ⁊ facii S ad mum.l.ij.
Illius. ſ. patris.
efenſionem.patri.ac.
Ciuem. i. filium.
Poteſt. ſ. ſius.
Aufert.ſ.pater. ad quod & te ven. i poſ.mit.l,j.S.⁊ generaliter.
NQnuãims.ſeptuaginta.ſic de facio erat.nã ſoli.lv.ĩufficiũt. vi .t.

ij.l.ij.in fi.niſi ĩ nuela ⁊ cura.vbi.lxx. vt.j.t.ij.l.maioꝛes.

e Ziberoꝛum. ſ. quinq;.vt.C.qui nmil.l.eos.⁊.j.e.l.S. cura. ⁊ ſic

gennnam hahbet excuſanonem. ac G
fA munenbus. perſonalibus aliud in hononbus. vt. C. qui mil.
l.j.⁊ ſupꝛa.t.ij.l.ij.in ſi.⁊ infra.t.j.in honoꝛbus. item aliud in pa
irimomialibus. vi. C. de mune. pa.l.neq;.

muari. vi, C. de hin qin mili. l. fi.
hAuricꝰ. munerũ. perſonaliũ vel patrimonialiũ.

g Datũ eſt. quid ergo ſi ſunt minus iconei. Rñ.adhuc patrẽ ꝑ eos

opoꝛtet.

iTLiberti fungi. al's mũgi.⁊ ałs fungi. ⁊ dic etiꝗ ſi ałs wvmiciliũ

trãſtulerit.nã virobiq; muneribus aſtringunt᷑.vt 5̊ ad munici.fili
us. S. mumcipes. R. 7.l. œ iure. F. libertos. ac.
k Seld ſi ſua.ſ.ita demũ eſt hoc verũ.ad quod S.t.ij.l.eos in fi.

⁊ dit habeãt.ſ.ibi.nã ſi alibi tm̃ foꝛie ſecus.vt nõ.Sẽ aſſumptio.S.
fili?.

filios patribus datũ eſi qð illi ſubi
bũt. Vitricus onera muneruʒ
ciuiliũ nomine pꝛiuigni ſui ſuſciꝑe
nulla iuris rõe cogiĩ. Liberti
muneribꝰfũgi ebẽt apud onginẽ
patronoꝛũ:ſᷣ ſi ſua patrimonia ha
beãt ſuffectura oneribus.res emm
patronoꝛũ: muneribꝰ libertinoꝛũ
ſubiecta nõ eſt. Qõ ſi pat᷑ in rea
tu criminis alicuius ẽ:filijs impe
dimẽto ad honoꝛes eſſe non veber.
DBecapꝛotos etiã minoꝛes ãnis
xxv.fieri nõ militãtes iam pꝛidem
placuit:qꝛ patrimonij magis onus
videt᷑ eſſe Exactionẽ tributoꝛũ
onus primonij eẽ cõſtat. Cura

frumẽti cõparãdi munꝰ eſt:⁊ ab eo

etas.lxx. annoꝛũ vel numerus.v.

liberoꝝ ĩcolomiũ excuſat. Eos

milites qᷣbꝰ ſupuemẽtibꝰ hoſpitia

pberi ĩ ciuitate opoꝛtet:ꝑ vicos ab
oĩbꝰ quos id munꝰ cõtingit ſuſcipi
Munus hoſpitis in wo
mo recipiẽdi nõ ꝑſone:ſ̊ patrimo⸗
nij onus eſt. Pꝛeſes ꝓuincie ꝓui
deat munera ⁊ honoꝛes in ciuitati
bus equalit᷑ per vicos ſᷣm etates et
dignitates aut gradus munerum
bhonoꝛumq; qui antiquitus ſtatu⸗
ti ſunt iniungi: ne ſine diſcrimine
et frequenter his oppꝛeſſis ſimul
viris ⁊ viribus reſpublice deſtituã
tur. Si duo filij in poteſtate pa

tris ſunt eodem tẽpoꝛe:munera eo

rũ pater ſuſtinere non cõpellitur.

q Eractionẽ cõſtat. ſi ab aliquo exigat᷑.als cõtra.vt S.l.j.S.j.⁊

R te pꝛiuił. veteran.l.fi.cõtra. ac.

r Eura. munus perſonale. vt S. l. j. S. j. æ. ij. ac.

IRes. i. ſub

ſtãtia.
m Patꝛonoꝝ
quis ex cã fidei
comiſſi manu⸗
mittentium. vt
C. de mumc.⁊
ongin. l. ij. 1 S

ad mumc. liber

1. S. ex cauſa.
n Doõ ſi pat.
impedimẽto. vt
8. tl. ij.l. . S.
nullũ.

o Decapꝛotos.
ecapꝛotos gre
ce larine dicit

pumꝰ a vca. x.

7 ꝓtos pumus
vt 2 ptocolluʒ

7 ꝓpthomartyr.
vt ſtefanus pn⸗
mꝰ martyr. vñ

dicit pmat. x.

vt Z.l.j.ĩ pᷣn.

7 qꝛ? eſt pꝛimo⸗
nij. vt hic. 7 ibꝛ

dicit. 2. C. e. l.
nec ꝓteſtaſie.iõ

ñ excuſaroꝛ in
noꝛ a pſonali.

vt hic 2. C. de
mu. pa. l. etiaʒ
q̃ excuſat᷑ a ꝑſo
nali. vt. C. de
ꝓfeſſo. ſe. ex. l.
cũ fuios. vł dr

cecapꝛotos mu

nꝰ colligẽdi deci
mas a ꝓtos pᷣ⸗
mũ ⁊ deca.x.qꝛ
pᷣma mẽſura ðᷣ

ccẽ colligitur.

p Abagis co⸗
patiue.nã ẽ mi

rtũ. vt. .l. fi.

mixta. 2 ſic ĩtel
lige. C. e.l. nec
ꝓteſtaſie.ſ. ꝙ ẽ
im pꝛimomiale
hoc.ſ.vt eius

naturã hẽat vt
oibꝰ? iponatur.

mixtũ iñ ẽ.

ſExcuſat.ĩmo nõ excuſat. vt.C. de quibus mu.vel pꝛe.ne.li. ſe
excu.l.fi. cõtra.ſo.vt ibi.itẽ ad idẽ cõtra.E.vt nemimi li.ĩ empt.

ſpe.l.j.ſo.vt ibi.

1CEos milites.quos.nã nõ oẽs cõnngit. vt. j. l. fi. F. j. 7. S. fi. et

dic ꝙ illuſtri militi medietas wmꝰ.nõ illnſtri tercia.vt. C. e me

tatis.l.ij.⁊ nil plus etiã a volẽtibꝰ petitur. vt.C.œ ſalgamo.ho.

nõ pꝛe.l. ij. « facu. . t. j. l. ſunt munera. 7. . de epiſ. a cle. l. j.16

mu.pa.l.nij. . j. pꝛox. SF. .
u AMunus. hoſpins. facit 3 pꝛox. S⸗

x Peeſes.ſtatuti. S ce albo ſcri.l.j.ac.

y Biſcrimnne. i. indiſtincte. ⁊ facit.j.e. honoꝛ. S. gerẽdox. a facit

3 BGeſtituatur. 2 ałs eſtruantur. ac.

2 Si duo. nõ cõpellit ſed ꝓ vno cogit᷑ ſm quoſdam.

1
vlin ſin

rl e
Nemneebue

c gingenn

—— =
SES
S=
—

—

(Nale

=

ienn de⸗
teg⸗ ſit

Aflo.
Glndi ſe
1SAan
b
Pir.ne
ir ſpe
o usſi⸗
iſeu oo.
ida N

— —
—,
—
——

1

=

—
EE

4

—
=S=
=2

SES

1

=,
=
—
=

Nlins tre

4
1 A, 9

cel Kö⸗.

ſnn
Ecſotxr.
Anlili.
il pon. 5.
n tCd
on,Klf.

.

ſſMt n

—

dt hone
Nl Ncuno⸗

I .C. N

ſi .w.
Na
Nd. 8N
WRNNAN
Deici
ſi er voio.
het anbelot
luai. hie
C.gr. t.lſt
lunaus.
Enabt
1.N Voca.lh
iſenper S
gociatoꝛes.
1 Yopes.
horl als coꝛ
raiducta.4
eſtſenlus. 4
r C. N his
luli.lſi e,
ſuhro wep
ſl.
Anrobne
Mmhon porn
Urnraba⸗
aahont i
Mhrbar,
Tehliter,
egum
ülſair
Glrcan
1 Maie
zWo
In Pool.
nonbyno⸗
naſtile⸗
11 Eſ

hes
min hu

—

NM eekuſi
SCcuſgror n
ns Mnai,
AMC
MRN
alſnitg
RAN1
cete
1 äfis
s
Pluzinrn
1 mt e
au
im nitni
Liclgu.
nc̃
iim
Gen
na 1ic
labele⸗
ellielg
idoNis
Uumritüt
ivin
ut
KiN

alnnl

läͤßfagtt
Eſtnen
hlatel

S

gr. huiꝰ ſittere q ã placet. vt S. e.l. S. quod pater. 13 tn. ij. ſpurij

S. pater. 7.l. honoꝛes.S.ſi.⁊ quod dicit hic eodem tempoꝛe ſub. ma
xime.nam nec diuerſo.
a Si is. iungentur. dic de nono poſt moꝛtẽ patris. licet electi in
vita. vt.j.eo.l.⁊ ſi filiuʒ.vel etiam eo viuenie.ſed non conſentiete

vr 8 fann. her.

c. ex parte.S. fili

us. 7. l. ſi fila.
S. idez ſeribit ne
raiiꝰ ⁊ S ad mu
m. lucius.S.idẽ
reſcripſit. ⁊ ſic
eſt ar. ad ſũptꝰ
quos vnus fra⸗
irũ feci ꝓ vxo.
ducẽda. vel pꝛo
ſua miinia exer
cenda.
b c ra. ope
ris. pubii

cA unus. p.
ſonale. vt Z. l. j.

S.ij.
d Aquo. mu/
nere.
e Exenſatur.
.C. q mili.l.fi.
2 S. l. pꝛoxi. 5.
qꝙᷓuis. ⁊. C. de
ſumpti. re.l. j.
li. x.
fAuſert. qͥn⸗
imo. a ſi ſponte
niſi ſu decurio⸗
natus. vt. C. de
ſub. l. .7. ij. Et

no. S de pumk.

veterani.l.fi.et
g Beficiẽtiũ.
ſi ex voto. qmili
ber anbhelat ad
lucrũ. vt hic. et
MC. gr. tu.l.ſi dłe
funcius.

b Eſtimabitk.

j.de vaca.l. his
ho. F. p. 7. . fl.
ij. ſemper . S. ne⸗
gociatoꝛes.
1 FInopes. coꝛ
poꝛ. ał's coꝛpo⸗
ra iducta. ⁊ idẽ

eſt ſenſus. 2 fa/⸗

cit. C. de his qᷓᷣ
mili. l. fi. itez ſa⸗
cu ſupꝛa de pe.
l. j. J..).
k Qui obno⸗
xius. non poru
it. ar. contra ha⸗
bes de penitẽ ia
vt in lombar.

xeͤ epil. ⁊ cler. l. de l
lij. 7. C. qui nnli. n
cõſu.l.j.⁊ S de infa.

SDi is qq duos filios relinquebat

nihil e expediẽdis muneribus al⸗

terius filij ex cõmuni patrimonio
ſupremis ſuis cauit: pꝛopꝛijs ſum
ptibus ⁊ munera ⁊ honoꝛes qui ei
iniũgent᷑ ſuſcipere debet: qᷓuis pꝛo
altero viuꝰ pater eiuſmodi onera
expedierit. Dem.
Vra extruendi vel reficiẽdi
opis ĩ ciuitate munus publi
cum eſt:a quo quinq; liberoꝛũ in⸗
colomũ pater nomine excuſat᷑: nec
ſi ꝑ vim extoꝛtũ munus fuerit: ex⸗

cuſationẽ quã habet:ab alijs mu⸗

neribꝰaufert. Beficiẽtiũ facul⸗
tatibus ad munera vł ad honoꝛes
qͥ inducũt᷑ excuſatio nõ perpetua:
ſed tempoꝛalis eſt.nã ſi ex voto ho
neſtis rationibus patrimoniuʒ in
crementũ acceperit ſuo tẽpoꝛe: an

idoneus ſit aliquis ad ea que crea
tus fueri: eſtimabi. Inopes
onera patrimoni ipſa nõ babendi

neceſſitate nõ ſuſtinẽt: coꝛpoꝛi aũt
indicta obſequia ſoluunt. Qui

ob noxius muneribo ſue ciuitans

fuit: nomẽ milite vfugiendi one

ris municipalis gratia ledit:cœte⸗

rioꝛem cauſam reipu.facere nõ po
trtut.. Ceuo.
Ailuicularij ⁊ mecatoꝛes ole
Arij q magnã partẽ patrimo
nij ei rei cõtulerũt: intra quinquẽ
miũ muneris publici vacationem
babent. Apia.
Eſcripto diuoꝛũ fratruʒ ad

rutilũ ruffum ita vclarat:

cõſtitutio greca qua cautũ eſt: ꝓut
quiſq; decurio creatꝰ ẽ:vt ⁊ ita ma

liberis homi. ⁊ de his qui ſe in poſ.a.l.j.⁊.ij.⁊
5 poſ.l.ij. ⁊. C. de colleg. l. j.⁊ e his qui ad ec.
l.ij. S. eſt ⁊ quartũ.. j. ti. j.l.p. S.p. ⁊. C. de

epiſ.⁊ cle.qui ſub pꝛetexiu.⁊ ar.j.de iure imu. ſemper. §. diuus.

=⸗

In Zmcularij. quinquennm. j. ti. ij ſemper. S. negociatoꝛes.
ʒ vbi dicit dum durat actus. ſo. vi ibi.

rſonalis. vt in dicto. S. negociatoꝛes. ⁊ facit. . de
n. inter pa. ⁊ filiũ.l.ij.vbi ſimile ſpaciũ dicii.uem

facit. j. t. j.l. eos. ⁊ S de infa.l.ij. S. eſt ⁊ quartu. H
n r Eſcripto.cõſtitutio.quã nõ habemus.ſed eius mentẽ ha

bes hic. 7.

tituli.ac.

I.l.ſiquis. ⁊ facit in aut.de defen.ciui.in pꝛinci.

—r
)

o Pꝛout. i. poſtö.
p DHonoꝛibus. als oneribus. ac.

7

„ 2
. S n** 20 104 5 W

q Suſtinere poſſunt. aliquid ergo plus expendũt occaſione digni⸗

tatis. vt ⁊ ſupꝛa n.ij.l.curiouibus.accur.
VANulis.quan ⁊ alij ſubeant hoc onus.

giſtratũ adipiſcat᷑: tonens ſeruari

cebet: quoris idõeos ⁊ ſuſſiciẽtes
oẽs cõtingit.ceterũ ſi ita quidaʒ te

nues ⁊ exhauſti ſunt:vtnõ mõ pu⸗

blicis honoꝛibo pares non ſint: ſed

etiã vix c ſuo victũ ſuſtinere poſ⸗

ſint:⁊ minus vtile ⁊ nequaq; hone

ſtuʒ eſt talibo mãdari magiſtratũ:

pꝛeſertiʒ cũ ſint qui cõueniẽter rei
72 ſue foꝛtune ⁊ lplendoꝛi publico
poſſunt creari. Sciant igit᷑ locuple
tioꝛes nõ tebere ſe hoc pꝛetextu le

gis vti: ⁊ tẽpoꝛe quo quiſq; ĩ cu

ria alligatꝰ ſit inter eos wemũ eſſe
queꝛẽdũ qͥ pꝛo ſubſtãtia ſua capiõt
honoꝛis digmtateʒ3ʒ. Bebitoꝛes

rerũ publicarũ ad honoꝛes inuita

ri nõ poſſe certũ eſt: niſi pꝛius ĩ id
qð vbetur reipublice ſatiſſecerĩt.
Seld eos vemũ vbitoꝛes reruʒ
publicarũ accipere ebemꝰ: qui ex
adminiſtratione reipublice relin⸗
quant᷑.ceterũ ſi nõ ex admmiſtrati
one ſunt vebitoꝛes: ſed mutuã pe⸗

cuniã reipublice acceperint:nõ ſũt
in ea caula:vt honoꝛibus arceant᷑.

Plane vice ſolutionis ſuſſicit:
vt quis aut pignoꝛibus aut fideiuſ
ſoꝛibus idoneis caueat: ⁊ ita diui
fratres claudio herennio reſcripſe
runt. Sed ⁊ ſi ex pollicitatione
Abeant:q̃ tamen pollicitatio recu
ſari non poteſtiin ea ſunt conditio
ne vt honoꝛibus arceantur. Si
quis accuſatoꝛem non habet: ab

hbonoꝛibus pꝛobiberi non vebet:

quemadmodum non væbet is cu⸗
ius accuſatoꝛ œſtiterit.ita enim
imperator noſter cum diuo fratre

Peeſertiʒ. abũ
dat pꝛeſertim. naʒ
7 ałs enã nõ ido⸗/
nei eligutur. viin
fra vt gradanʒ. S.
quotiens S ti.ij. l.
uij. S. ſpurios.
BSciam igitur.
alligatus. abls alle
ctus. als alligatꝰ.
t. obligatus. vel ex
cuſabilis per etatẽ
ſemlem vel mueni
lem.vel nõ mi eos

2æc. ad quod ſupꝛa

t. ij. nõ tm.S.fi. et

§S. pe. 7 facit. C. e

decu. l. ad ſubeüda
73. e. 7 qoꝛig. F. li

bern. 7. j. t. Ij. eos

in fi. ⁊..e. honoꝛ
S.de honoꝝbꝰ. vel
dic de lẽpoꝛe. quia

vult ſe excuſare pᷣ⸗

ſcriptione tempo⸗
ris.quod dic vt ſu
pꝛa ad munici. li⸗
bertus. F. Gꝛeſcri⸗
pnio.ac.

u Bebitoꝛes. cer

tum eſt. facit ſupꝛa
de lebi. cini. l. j. ex

j. ti. j. l. his ho. S.

j. 7. S. fi. . J. de in
re immu. ſemꝑ.S.
conductoꝛes. 2. I.
de leganombus. l.
uij. in pnn. ac.

x Segd eos. relin

quantur.i. vbito⸗
res ex reliquis fiãt
aks relinauantur

2 eſt idez.

y Plane. idoneis caueat. ſic ergo datis fideinſſoꝛibus a pignoꝛibꝰ
cautũ vel ſatiſfactũ intelligit᷑.vt Sð man.ſi mãdato.S.ſfi. ⁊ de oſti. pec.
ꝓmuiſſoꝛ. S. fi. ⁊ e colł. bo. l. j. S. iubet. ⁊. j. de verb. ſig.l.ſolutõis. ⁊
l. liberatois. ⁊ S ſolut.l.ſanſfacto.⁊.l.ſolutiomis.⁊ S d cãtrahen.
emp.l.vt res.⁊ de publi.l.licitatio.S.debito ꝛes.ſed õ̊ S̊ qͥbꝰ mo.pig.
vel hypo.ſol.iẽ.S.fi.⁊ de pig.act.ſi rem.S.o mmis.⁊.l.fi.gge.

3 Seg 1 ſi. nõ poteſt. vt. I. ce polli. l.j. ac.
Londitione. i.non admirtatur.

Siquis. accu. nõ vebet. ꝙᷓuis criminoſus. ſecus ſi accuſatur etiaʒ
nõ criminoſus. vt.j.l.pꝛox.cũ cõcoꝛ. Itẽ no.hic ꝙ ſine accuſatoꝛe ne
mo danatr᷑.vnde illud muſier nemo te accuſa t ac. ⁊ ad idẽ. C.qͥ accu.
nõ poſ.l.iij.ſed hoc fallit in caſibus no.S de a dulte.l.ij.S.ſi publico.
. ℳV

idem ſi habet. ſed poſt elecnonem. vi S.l. p. S. fi. 7. .l. f. . patrimo/

nioꝛum.

a Scalendum.quoſdam.i.tercio loco.

b In retributione.
eXalia. alłs talia.

ei pꝛopꝛie coherẽt.
ſiue indicant᷑ poſ/
ſeſſionibꝰ. ⁊ ſic cõ/

ſiſtant in retributi

one. ſine perſone ꝓ
patrimonio indi,
cãtur.vt hic ⁊.C.
e. l. V. 1. J. t. j. l. j.
S. fi. 2.l. ſnnt mu.
7.I. his honoꝛibus
in puin. 7. J. l. fi. S.
patri.⁊.S.ſ.alibi ẽ
alia.⁊ tunc innuit
pꝛimomalia vi⸗
tentur.alij quod ⁊
verũ eſt ꝑ pꝛimił.
pꝛincipis. vt dicta
l.ſũt mu.
ałs poſſeſſoꝛbus.
7 ałs poſſeſſioni⸗
bus. ac.
e Mon ſunt. ac⸗
cipe exemplũ in re
tributões ⁊c.
ſIncolis.ad hoc
referas illud mune

g Incolig. vt col
licte que ĩponunt᷑
pꝛo rebus.
bh r SSus ela⸗
tus. petere
hoc die vt Z. ti.
ij.eos.⁊ facit S̊ ad
iuuni.l.libertꝰ.S.
in queſtio mbus 2
⸗lI. lucius. S. j. et
.C. cæ reis po.l.j.
73. l. pxi. S. ſiqs.
1 Sz poſt annñ.
lic cauſa criminiſ
vſq; ad biennium
duret. vt. C. vt in⸗
fra cer. tẽ.l.fi.⁊ de
hoc tꝑe põt loqui S
ad muni. luciꝰ.S.
idẽ rñ.ſi per.
k Eum. appella⸗
ium eſt. a quocũq;
cũ diceret᷑ electꝰ
nõ idonens. nam
intereſt reip. ⁊c.vt
8 de operis no nũ.
lI.nã rei.
IHononbus. fu
tur.ałs ſecꝰ vt no
taui S nihil no.l.

ałs nes. ałs ne. J H
⁊ bene.⁊ ſic cõpꝛehẽdit omnia patrimomialia qᷓ

ſuo reſcripſit. Sciendũ eſt que
dam eſſe muncra aut pſonalia aut
patrimonioꝛũ.itidem quoſdaʒ eſſe
honoꝛes que munera a patrimo⸗
nijs iniungũtur: vel in eius retri⸗
butiõe:alia ſunt vt neq; etas ea ex
cuſet nec numerꝰ liberoꝛũ:nec alia
pꝛerogatiua:que ſolet a perſonali⸗
bus muneribus excuſare: vel exue
re.ſedenim hec munera que patri⸗
monijs inducunt᷑ duphcia ſũt.naʒ
quedam poſſeſſoꝛibus imiungunt᷑:
ſiue municipes ſint: ſiue nõ ſint:q̃
dam vero niſi municipibꝰ vel inco
ls in retributiones que agris fiũt:
vel edificijs poſſeſſonbus inducũt᷑:
munera vero q̃ patrimonioꝛũ ha⸗
bent᷑:non alijs ꝙꝓ municipibus vel
incolis. Arc.
Eus velatus etiã ante ſentẽ⸗
tiã honoꝛes petere pꝛincipa
libus cõſtitutionibus pꝛohibetur
nec ĩtereſt plebeius an curio fu
erit: ſed poſt annũ ꝙᷓ reus velatꝰ eſt
petere nõ pꝛohibetur:miſi ꝑ ipſum
ſteterit quominus cauſa intra an
num expediret᷑. Euʒz cõtra quẽ
pꝛopter honoꝛes appellatum eſt:ſi
pendẽte appellatione vſurpauerit
honoꝛẽ: coercendũ diuus ſeuerus
reſcripſit.ergo ⁊ ſi is qͥ honoꝛibus
ſm ſentẽtiã vti ꝓhibitus ẽ appella
uerit: abſtinere mnterim a petitiõe
honoꝛis debebit. Lpi.
rempublicam admimſtrã
dam ante viceſimũquintum

annũ vel ad munera que nõ patri

4

j. S.ij. accurſius floꝛentinus.
m Der ſententiq. latam occaſione alicnius delicti. vt ů te pen.l.mo
ris. v.I. ve varijs cognino.l.cogmtionũ.S.j.

n a

