diui frẽs in pn.
7.S. 7.7. l. moꝛis

S. ſie. de ig

conſułk. ſolẽt. S.
ſicut.⁊ de offi.
cur. ce. l. fi. et ů.
de fur. l. nõ pote
rit. õ.S.de mi⸗
no. l. ĩ cauſe. F.

fi. ſed ibi ratone

etatis.ad qð.S.

de poſtuk. l. j. F.

qua. vel illud
in cuuiliby. Ytez

ſecus in mulctis

S. de of. pre. illi⸗

¶Suam. niſi ratione etatis. vt ſupꝛa. de minoꝛibus.l.in cauſe.⸗

S.finali.

m Puncipi. multa emm pꝛincmpi licent que non licent alij. vt. ð·

ſi quis inge. eſſe di.l.ij.S.fma.⁊ e fideicoõnnl.

l.adopuio.accur.

n Lonſtiterin als conſtitit.

li. l.itaq;. ⁊ e adop.

o bh Ereditarij. bona. berediaria: quia vnus negat alumtale
redem. a concoꝛ. C. e.l.hoc quod placet.⁊. l. cum le. 3 P
die etiam ſi conſtet ad quem ſeruus punet. vt. &. e.l. fi⸗ vbieſt ne
ale vᷣm hoc vt ſeruus in caput wummi toꝛqueatur.vi ibi dixi. fa

3. e. l. j. S. diun fratres. 7

Mbens.
ye cofa.

i

——
— =
= =
—
= S=
=
=

=
—
—
R„
= —

=
=

- —=
== — —
— S —
E

=—
= =
S S ,
=☛t ,„S= ☛§ͤ
—
2

nn.

=

neltn lige

ſi

Grmmfn torn

„ſoz

nm Krol
faugn ſſ

ſan Wen
mmmm ſan

=
=
=
—☛n

Nn. D

Uiren
il insi
reſtomd⸗
gEVer
1NNNddNaN.
ad ſuchcn:
Nr luö deſtca.l.
Uuſclen .,pe,
leo5 3
lult, ſuhe⸗

U meſ.
un

— — Am ——

ij mn
nſoib alio⸗
gcontrgyt

oN.

.

ſ
ee
ae
.

.
a gi

fttte
wrhiſen n
oenttnn
lutire
fmunimali⸗
pfon eini
,ſhenr enetnn
Ainummtt.
Kulhluſeunnn

ſtingggang
ininin ien

deſ a
Se
era n

—

nfin i
Ctüe

Mlarc.

ei⸗ Ka

hn ree

in
8 uſcn
3 C

tr e.

7

. ti

e fi

ra

fii ae

Ai mai
Ah
uii u
ceg ßß
Nin ,
ignänd n

enein r
ſuſmn Fad

4 4

us
ſu
bons

AIOH

ee
m ie

Onſtituiõne. pluriũ. miſi ſit collegtum: vt. j. l. j. S. ſeruũ.
In nullius. vt ⁊. C. e. l. hoc quod
in ti. . j.e.extraneo.S. penul accurſius.

q d E meeſtu. ceſſant ſcilicet contra dminos.

eſt vnũ de capitu
lis eius:vi.S.dœ
mino.l. qauxiliũ
.S. fi. vbi ergo ẽ
adulteꝛiũ toꝛque
tur in dminuz:
e.extraneo.ĩ pᷣn.
Jiem vbi inceſtꝰ
cũ adulterio idẽ
vt. J. l. ꝓxi. ⁊.3
de adulte.l. vim
paſ.S. fi.

1 Ceſſat. pꝛo
ſimplici inceſtu
accdur.

t ſIqqs vi⸗
dgua3. de⸗
poꝛtandꝰ eſt. ſal⸗
eim m Jo. naʒ
vbi erat vidua
oino eſt depoꝛtã⸗
dqus: vbi nupta
ſaltim adminuo
hec eadem pena

debebit unpom.

nec obſtat. C. de
adult. I. Guis. ĩ
f.l.poreſt enim
eſſe ꝙ ex dignua
te ⁊ nobiluate de

poꝛtano ſuſficit:

vt ſup de ſica.l.
einidem. S. pe. 7
adde qð nõ.S.ðᷣ
adult᷑.ſi adulte⸗
rium cum inceſ.
in pin.

v Zdiungir.
elinquens.

x Hoc caſu.
adulterij im nõ
ſtupꝛi ſoliꝰ alio⸗
quin c ontra:vt

y p Atre. rei
ild eſt ac⸗
cuſant.

3 Peroꝛata. ſi
cauſa ſuit ꝓba⸗
ta quõ fuit abſo⸗
luius? Rñ.ſoꝛte
perroꝛem vi di⸗
cũt quidã: vt et

r Tex iulia.hoc eſt verũ ex capite adulterij: ſed tamẽ inceſtue

pertineant: non poſſunt videri in
caput wmim toꝛqueri.
Onſtitutiõe imperatoꝛis no
ſtri ⁊ diui ſeueri placuit:plu⸗
rium ſeruũ in nullius caput toꝛque
ri poſſfſe. Bem.
E inceſtu vt papi. reſcripiit:
et eſt reſcriptum: ſeruoꝛum

toꝛmẽts ceſſant: quia ⁊ lex iutł.ceſ⸗

ſat de adulterijs. Artia.
Iguis viduã vel alij nuptaʒ
cognatã:cum qua nuptias cõ
trahere non poteſt:coꝛꝛuperit:ĩ in⸗
ſulam vepoꝛtãdus eſt:qꝛ duplex cri
men eſt. inceſtum:qꝛ cognatam vio
lauit cõrra fas:⁊ adulteriũ vel ſtu
pꝛum adiũgit.vniq; hoc caſu ſerui
in ꝑſonam omim toꝛquentur.
Apianus.
Atre vł marito adulterij agẽ
te. poſtulantibo ce ſermis rei:
vt queſtio habeatur:ſi cauſa pero⸗
rata:teſtibus pꝛolatis:abſolutio ſe

cuta fuerit:mancipioꝝ que moꝛtua

fuerint:eſtimatio habet᷑: ſecuta vo
damnatiõe:que ſuperſunt publicã⸗
tur. Cuʒ d falſo teſtamẽto que⸗
ritur:hereditarij ſerui poſſunt toꝛ
queri.
Veſtionis moduʒ magis eſt
iudices arbitrari opoꝛtere.
itaq; queſtionẽ haberi opoꝛtet: vt
ſeruus ſaluus ſit:vel innocentia vel
ſupplicio. Alulus
BVictum diui auguſti: quod
pꝛopoſuit iunio auito ⁊ lutio
apꝛoniano conſulibus:in hunc mo⸗
dũ extat.Queſtiones neq; ſemꝑ in
ommi cauſa et perſona vſiderari æ

E. e.ſi minoꝛ ſe ma.di.l.ſi.⁊.S. de teſta.tu.l.iure noſtro. vel hic nõ
dicit ꝙ fueru pꝛobatũ. accurſius.

2 Pabetur. et emendatur abſoluio non condemnato: ĩmo ſiquid

ſupereſt publicatur: vt hic. Et nõ.S. de adulte.l. ſi poſtulanerit. S.
ſi reus. accurſius floꝛentinus.

CKum iæ falſo. t0ꝛqueri: vt. C. e. l. cum teſtamentum. et faat ad

hoc.l.finali.

ꝗ Aeſtionis. opoꝛter e. ad hoc facit.j.e.de mino. S. toꝛmenia

7.S. de iniur. uem upud. S. queſtrones.

placet. mſi in calu: vt ibi

conditione.

b e Bictum. maleſicia. ĩmo a in ciuili: vt.j.l.pꝛoxi.
SESfficaciſſim as.nam toꝛmenus verberibo igne fanigali que dx
cunt:veritas ipᷣa videt᷑ dicere:vi Tullius in thopicis. Sed comira.S
e.l. j.S. queſtiom. So. hic ꝑſeuerauu:ibi nõ: vt.S.l.j.S.ſiquis vltro
vel hic toꝛque bat᷑ in alium vt teſtis ibi in ſe, accurſuus.

bere arbitroꝛ: ſed cum capitalia 2

atrocioꝛa maleficia nõ aliter explo⸗
rari ⁊ inueſtigari poſſunt: ꝙᷓ ꝑſer⸗
uoꝛũ queſtiones: efficaciſſimas eas
eſſe ad inquirẽdã veritatem exiſti⸗
mo:et habendas eſſe cẽſeo. Sta
tulibeꝛe in adulterio poſtulari po⸗
terit: vt que ſtio ex eo habeatur: ꝙ;

ſeruus heredis eſt. ſed ſpem ſuam
Artia.
Zuus pius reſcripſit:poſſe ve

retinebit.

ſeruis haberi queſtionẽ in pe
cuniaria cauſa: ſi aliter veritas in⸗
ueniri nõ poſſit:quod et alijs reſcri
ptis cauet᷑: ſed hoc ita eſt:vt nõ faci
le in re pecumiaria queſtio habeat᷑:

ſed ſi aliter veritas inueniri nõ poſ

ſit:miſi per toꝛmẽta:licet habere q̃‚
ſtionem: vt diuus ſeuerus et anto.

reſcripſerunt.licet itaq; ⁊ x ſeruis

alienis haberi queſtioneʒ:ſi ita res
ſuadeat. Ex quibus cauſis que⸗
ſtio e ſeruis aduerſus wminos ha

beri non vebet: ex his cauſis: nec

quidem interrogationeʒ valere: et

multominus indicia ſeruoꝛum con
tra vuminos admittẽda ſũt. e

eo qui in inſulam depoꝛtatus eſt:q;̃⸗
ſtio habenda non eſt:vt diuus pius
cecilio iubẽtiano reſcripſit:ſed nec
ð ſtatulibero in pecuniarijs cauſis
queſtio habenda eſt: niſi deficiente

Rrchadius
E minoꝛe. riiij. an. queſtio
Phabenda non eſt: vt et diuus
pius cecilio iubentiano reſcripſit:

ſed om̃es omnino in maieſtatis cri
mine: quod ad ꝑſonas pꝛincipũ at⸗

ninet:ſi ad teſtimoniũ pꝛouocentur

d Statu. adul⸗

terio a quocũq; cõ⸗
miſſo. ſed non in
cauſa ciuili: vt..

l.pꝛoxi.in fi.⁊ facii

ad hoc.C.e.l. nec
ſi mos.

e Auod.i. quia.
f Heredis. quaſi

decerer nõ eſt liber
vt per hoc euitaret
toꝛmenta. ſed ſeruꝰ
quideʒ heredis: vt
hic.⁊ dicta.l.nec ſi
moꝛs.ſed ar. cõra
j.e.ſtatuliber. ⁊.S

e adul.l.ſi poſtu.
.S. queſtiom. æ. S.
ad ſilł.l.j.S. ſerut

*

7.5. ſtatuliber.

I. ſtatuliberr.

g d Juus. 78

ſferuis abe

ms. quaſi diceret
uon ſolum e ſer⸗

uis. ⁊ ſic innuit ſer

uum roꝛquẽdum ẽ
wmmũ ĩ cauſa pe
cuniaria: a ſic eſt
contra. C. e. l. j.
fi.ſo. hic loquitur
contra alium non
contra wvmmnu. ſer.
nus in pecumaria
cauſa toꝛquetur :
vt inumtur in hac
littera: vel dic vt
lbi. a facit ad hoc
3. teſti. l. ſerui.
E. de iur. ca. l.j.

m fine.

h Ex quiln. ini⸗
rogationẽ valere.

quaſi diceret: ſeruus non debet toꝛqueri: ergo toꝛtꝰ quod dixit nõ va⸗
let: vt.iC.œ legibs ⁊ cõ.l.nõ dubium. ⁊ adiʒuc minꝰ ſi ſine tonnentis
aliquid dicat: vt. S. l.j. S. idem corne.⁊. S. idẽ ſeuerus: vt hic ſubijcit.
Be eo habẽda nõ eſt.in pꝛereruũ wminũ:vt ⁊.j.e.l.extraneo.S.

S.finali.accurſius.

lege. ⁊.l.in teſtimom ũ.

fi. vel dic xe libero eſt rauo: quia etſi lex de q̃nbet aiceret nõ euaderet

k In pecumarijs. at in crimnne ſic cum oiſtinctione: vt. S. l. ꝓri.

E& minoꝛe. diuus. vt a. . e.l. x libero. S. j.a. z. de teſti.l. ij. S.

m Pꝛncipu. ad hoc facit. . ad, I. inliam maeſ. l. famoſi. . . ad

. .

l.iuł.ma.nullus.⁊.q.dæ teſti.l/ob carmẽ. S.ſi ea.

ru. 4 5

nnie
ſtu. in pn. et. S. pe⸗ Si
8. de adult᷑l.ſi po ſes rn Ere umm
c dic vt. Z. de J is. §. fi. lẽ̃ —— ne.
eſt. e hoe d rige baer ag ſ,
ñ eſt. de he accu ti. j So. v bi/ ali c Ne⸗
Reſcriptũ e ſt. l. iij. vt 2. eteris. .vr ihin ex nox e fr. .
JYUMU ag ſend.
ſi pater 4 edlnenle iull⸗ — X libero Gerr 1
hore ae S.ſinmi reſt l. de ader
— 2 faci ẽ ſi vn 7 . mo⸗ te. tũc erg vt no
licer ſeſade⸗ ſe dbr mite ne teſti vonẽ ſe la Wno.
ſellicet ſer c.l. ueltt homin ſti mnn 4
am o marogan⸗ P. S turere. libero Haniine que inoꝛe Eaundk eu
ſt.n ars meta. 2.§ iun „ Xli acillante eminoꝛe teſ.a. mn aut. i
Pte uẽdos pera! idzꝛam 5 vac De . 9 nullü. 1 j. 7 de ien
P. 14 eden e . 0 mo non ve⸗ us nullu. j.21 pen .
0 —— luẽ iurã ccurſius ant. P 2 1 nonoporeer. ut alteri uus bolil laen 4 1 b
P nar in uu nri . toꝛque j caſtren⸗ ri non in capu ſſe. di cũ gbolil oc in ci. enmnn
iar lumere .5 erege ted nl qgeſtio haber R stin en ens i
Sum is. de res ey nlen atnis non quo nbabe ipſit: ntis a cilevr. e. ara
lail.mm l. qui cum erl: 4 put patt atris ⸗ vonem hab reſcr ume n⸗ j. Rñ. G.
denig erel ſt qu j in cap lam p ſtitu⸗ ſtione tillion Greanne „ uus.j. ſonn
wen e önis. re eculij ofſit.n⸗ ium con filj 1 ius mer inſecus cetam ꝛmen⸗ minoꝛe. Immnm .
ecnare. 5 5 ſis p inon p ri in fili : nec filij lis extr tur:nect etoꝛm 4 Le 6g. me
Eſt a q berin eri dici: uẽ⸗ ullis ey pleatur. m ſin 8 inqͥ em gla einſ⸗ Rns.
„ fame: ſtru. ha toꝛqu recte ⁊ toꝛque⸗ n tio im tetiamt! etas ine aiden faett. . –
ic eſt do in nz eret to recte eſſe en⸗ uſa ſſe: v nam eſtio dem: in ön. aan
F. aaege eng X eſt: et ut pa tem h ſtu uen redatur. tem ſu⸗ . ad ſüt.. nh
. a.leg n. n tumelt. ap ta SS po ſeq dem cre ſperitai detur: né em iptur. ngm. e
r ierb un in 6 ormen accuſato. ren. ke adnenſewa ueri vi t: ad me Kenpudenac elke n
er de re milr. C S= tionis ni e adue rim t dẽ faci vendi Bunpudaters LAs l⸗
dn er ſe re ſ. 8. & n q ra bet i qu nter eoſdẽ f. iv mnbenr r
ommes. gos no rate e s eos i u b32 .un 1. an .
arR D 4 iderunne⸗ rei cins enenedh lacan 85 SE ari
.l. cum 7.5. 0. lat: St nũ wm s eius be faci nit ius ſeruo . nt. ſon
gc. an. §. eo ameta del nu de berto eſti⸗ lendi 6913 t eius i 8 in u. canit. i. Ancmmen
er pſon ci w. f. era batio aut li n te tiend ruumc caput piu Eu. ſiſti. k WNtr
a. l. ſi in au P 2056 3 al s mn ieltt ti ſe deo in uus a; » dicio „vt NK
re teſti. rech⸗ ſatoꝛ cuſat: lurum ox ipa be ueri no ipſit. ere de ſti. de nurfiſſedri
. accul⸗ t. pl m vox 1 uer reſcrip inſtruere X/ mn. zo nclinuc
uler ed⸗ uem vocat. eretia tia a toꝛqu rba r bo inſt erino e Bemos. n 10 ual
T zZibe moch . 9 lium E eritate . iligen qᷣs b ec ver gtioui 0 habe , qᷣ pe⸗ . Sermos n Felerlio.
ri qin erna d mon enda v btilis d 0o qua 1 7 pꝛobat ueſti ditatis ini alia cauſ⸗ nõ. S. ſut xenl.
nnh bnop rei vel excuti . õis ſu e et ex e e quid alijs ſeruis go⸗ here im domi manehen. 1ce reſauen.
Fno. ab alio: miiong moneen atione ſq; am d oſſeſſo. interi deſt. nund. n. uaunn⸗
aa me d FJa nam ei na trep ation illu⸗ et: cu ſdeder em diui Habea. vt lſnunn
E toꝛque et fert. antia: qu eſtima ad il b⸗ n ſati ſtionem 4 fPa iſda. co. ) er. hne
Zl quoius ſup onſtant lcuius uedam emer titoꝛ beat. ſſe queſtie EA qaun ſat e. ſed 5 tonm fr .
L. e. ven. lu iuß ◻ ret: ve a eſt: qu lucem li⸗ loco ha eti po 1 ſerũt. nõ toꝛ e⸗ Fn Sok. Uſherfatn.
ſerins §. n ciuitate itatez in en es relce r alio⸗ Ap percorug Sna
12 arunch. §. ciuii veritate uoq; ꝛmen atres re aput al hec co 5 alij
nis.. uz ſer ⸗ ädam canns 9 ꝛzu ita⸗ 8 e: ſcriplit. te ſe loqut:c here. 0
fi. 2.l. t ſec in n r eoꝛ erita ſe ofeſſu 9 re ſan no de bere⸗ uolli
fi. ontra. 1 ers m In tet per ritur v g. ſeo 9 pi gecu onem reb: n erat co⸗ ſs *R
ſunt gaſleſiöe e⸗ gunt. opoꝛtet quer Aulu :vt diu quoq; ueſtio t crrariig ernt o Umien
da e po me 2 in bus non 6 ſtatu it ſer⸗ qbit᷑ Etraneo lterijj 9 ri placu trouer norquen Pa
vei mker aon a de quoꝛũ ſta bitus fuer on dqbi Xt n adu roga ma⸗ ſeruus torgue lui
ſo fit obu a i ri. bitu 1s n uos in ac inter voſtea ma⸗ ur. accu nnend
41 vk vir arꝰ? 1 mm redibi⸗ toꝛ . ne minn1 gep uti tur. e; G
srie- u Aanzlra Aane õä e ad Zben.
.aeñc. 1. C. H uus: eo gagat diun 8 ndie le ſtup .. r E d re Poo
Ke ehek. ueſtio n 8 adria dudde Reneb ontanum g zieſtiuz. n
lena e toꝛque nler vnnsi toꝛ⸗ xunu um non ſiti bate Rerdon Ghrl a
46 airzunc e gumſe eſſe un cign er 5 ſunt. ne gkeguneaen n it an
que ct. 2 tüc ter S ripſit: ale iu Ogde . uen e que editat otẽdũt: 63 Knd.Scön⸗ tuin tdi
liba a foꝛte ꝓp a⸗ s reſcr ſi liber inratenn i D etat her ſuũ cõ k: qꝛ nõ z vnius. r teſti. 1 Aemnle
ſpem ꝓ libertartet quẽdum: ꝗ tio ſeruñ e oſita velt 6 eſſe tarijs 20 ſucce duci. enmnunnahan
e Lnern nöß eriatur. pcioſ riinterp Dem. filij ne heredita 8: pꝛ congruir - “ iintmmli⸗
uaro gbern qr P Ertoſ E dar per⸗ puis os filio⸗ . quod ſpeciale: 6alNemmmm
heredi 8: vel vr 4 Ei ſcript n Telic 72 bꝛo⸗ onm ncti ꝗq pus. c. .fi. Meinguruc⸗
pe ſolu⸗ redit tioe reſ 1 in? tatis p. dñi efu ſuk. l. p 8. 5. e. ecic. e ( li der
pul Talut hanal ilibe ainhinnd n ſit. r ache ſin Gadteutr . lſam. Punm
hennone beren tus: ſeru Meausé gun tekenphlt. ccn beel. un ince un falſan ſanmnn
knarr tie terauel tu n vt le ber pu ul.reig. C. de a C. e. l. on de 5. de fal. q
tatis. i re her ber ua: no vt li J8 q le Rae c, vt. S. de due.
mkonüreiei⸗ .. gatiu 6is: ſed a Th eo pia ſtione. n exercek: e.l. ij..
taria: i.Srel ndinio l. hoe qo Seamaue Piſent gtoree.
ſctari. . dicit co C. e. l. bi ſit i Se . accu faciui.S.
. qe vr dem vt. t dubt el R . ſ. neß agtamne
ſerun 9 cohe ia re tarij vt. J. e ur ꝑ ac
iemne ſen = a rara 4
place ſi ſeruj libero. 1 eenns. Sſern at a dño.
cinus illa ex buus. . alio .1. ag
„ Fauteroen
X* 1

J E,l.
als querur.
O „
l. j. S. ſed ſiqͥ

Cſiklubch
f
m. ſi ile quem
ntatem.
Hered
m

4

ngenp d

rAn n

nnt i
o
ſn
Nsin n
niß
W e
mi⸗ u

DNIn

. .,¹

wt Mn

A

bonen baui
tun marti

ſun n

ns 11 4
n 6
Nadel git

viſtn ſcNH

463 in
Ens gli⸗

ſe wir
un e⸗

uſtlies
n imis 8
iwintin
unnit
N.,,
ngdil⸗

„
7

—

placet. t. l. luper. ⁊ co. di. l. de communi.
p Poſtu laretur. id eſt accuſaretur. ́Md
q Pro wnnno. ad hoc ſupra ad ſilł. l. ⁊ ſi peꝛcuſſoꝛ. S. ſi vnius.
rTr De ſeruo. damnato. ſecus ſi econtra wominus fuiſſet damnatus
vt ſupꝛa.l.j.S.item nummio.a facit ad hoc.C.e.l.ſeruos. ⁊ de ſen⸗

tentiam paſſ. l.

l. fruſtra. 7. J. e.
2. ſupra. e. diuꝰ.

F. fi. ac.

1 Confiteatur

ſcilicet ſeruꝰ iſte
accuꝛſiꝰ.

WVvVAMins.

ita. id ẽ
iſto oꝛdine ſunt
toꝛquendi ad ve
ntatez eruendaʒ

v Aigetur. 3
e. l. j. S. j. ac.

xr Rens. repe⸗

ti.i. iterum toꝛ⸗
queri. vt ⁊ ſupᷣ

e.l. repeti. acc.

y In eg cauſa

adhibenda. vt 2

S. e.l.j. in pꝛin.
gccur.
ri. ac.
2 Facto. i. ne⸗
Bocio ſuper quo

teſtificantur: et
tamen non recte

dicunt. ⁊ ſic duo
exigunt. ſ. ꝙ ſe
anter fuiſſe dicãt
⁊ ꝙ vacillent.vt
3.e. l. ex libero.
facit.C. de epiſ.
⁊ cle.preſbiteri.
7 in auten. te⸗
ſii. S. ſancimus.
9 Jugex. que
ſtionem. vt. C.
e.l.ſuper ſtatu.

? Seruno. vl⸗
tro. i. ſine toꝛmẽ
tis: ad quod fac̃
ſupꝛa de i ius vo
cando.l.ex qui⸗
bus. vel id ẽ vo

luntate etiaʒ w⸗

mni:ad quod ẽ
ſupꝛa poſtu.
l. quos pro. et
C. de iuramen.
calum. l.ij. S. z
quia.⁊.C.de te
ſti. ſeruos. ⁊. C.

no foꝛe videtur.
tallum damnato: queſtionem ↄtra
eum qui wminus fuit non eſſe ha⸗

ei qð diuus adria.reſcripſit.cũ em̃
in ſocium cedis ſocius poſtularet᷑:
ůe communiſeruo habendam que⸗
ſtionem reſcripſit.quod pro wmi⸗
De ſeruo in me

bendam. Reſpondi. nec ad rem p⸗
tinere ſi miniſtrum ſe facinoris fu⸗
iſſe confiteatur. Alul.
MNMius facioꝛis plurimi rei ita
gudiendi ſunt: vt ab eo pᷣmũ
incipiatur:qui timidioꝛ eſt: vel te⸗/
nere etatis videtur. Reus eui⸗
dentioꝛibus argumẽtis oppꝛeſſus
repeti in queſtionem poteſt: maxi⸗

me ſi in toꝛmenta animus coꝛpuſq;

durauerit. In ea cauſa in qua
nullis reus argumentis vrgebat᷑:
toꝛmenta non facile adhibenda ſũt
ſed inſtandum accuſatoꝛi vt id qo
intendat compꝛobet: ac ſi conuin⸗
cat. Teſtes toꝛquendi non ſunt
conuincendi mendacij aut verita⸗
tis gratia:niſi cum facto interueniſ
ſe dicuntur. Jugex cum de fide

generis inſtrui non poteſt: poterit

v ſeruis hereditarijs habere que⸗
ſtionem. Seruo qui vltro ali⸗
quid de vmino confitetur: fides ñ
accommodatur:neq; enim opoꝛtet

ſalutem wominorum ſeruoꝛum ar⸗

bitrio committi. Seruus in ca⸗
put eius womini a quo diſtractus

eſt: cui aliquãdo ſeruiuit:in memo⸗

riam pꝛioꝛis vmini interꝛogari nõ
poteſt. Seruus nec ſi a vmino

e.l.ſeruos.⁊ de pꝛocura.ſilius.S.veterani.
a Commutti. licet dnñoꝝ ſalutem ſue anteponere vebeant. vt ſup
ad ſilk.l.j.S.iuxta hoc.
b Seruus.in memoꝛiam. vt ⁊.C. e.l.ſeruos.S.non ſolum.⁊ fa
cit mira de decurio.l.fi.⁊.C. e.l.pe.⁊ ſupꝛa.e.extraneo.S.fi.ſed con
tra S.e.l.j.S.item nummio.So.vt ibi.

c Seruus. interrogandus. vel

ſe. vt ⁊. C. e.l.ᷣuos.qͥ 27.l. pdeʒ.

d Sane. inquiri. vt 1 S. e. l. j. S. ſiqs dicat᷑. ⁊.l.ſiquis.ac.

e Cognutuuru.añ diem. foꝛte vnũ vel ante diẽ illũ quo allegattões

bet audire.ita tamen ꝙ ſuos poſſit habere aduocatos. ad qð faẽ
ſupꝛa de exhiben. reis.l.ij.S.ſi.⁊ de pub. ꝛiudi.l.cuſtodias.
fCuſtodias.i.cuſtoduias perſonas.ſic S.de offi.pꝛocon.l. ſolent.

Hm vnum ſenſum.

g Quocunq;. ante ſententiam.
hPꝛotferantur.ſcilicet cuſtodie.

. 5 .

¶ECuſtodie.ꝓ tribunali. dic libello ⁊ in ſcriptis poſio. ꝶ enaz ſine
his. ad quod facit S. de accuſat.l.leuia.⁊.C.d cuſto.reo.l.fi.⁊ dicas
hoc de cuſtodibus.qͥ captos afflixerant.vt. C. e cuſ.re.l.j. Sfi. accur.
K 1 Sgcui. alioꝝ. demum ſi oneretur ab alijs toꝛqueret᷑. vt ſer⸗
uus.vt ⁊. C. e.l,nec ſi moꝛs.⁊ facit S.d adult.ſi poſtulauerit

ad toꝛmenta offerat᷑ interrogãdus
eſt. Bane quotiens queritur: an
ſerui in caput wmini interrogandi
ſunt:pꝛius de eoꝝ wominio opoꝛtet
inquiri. Cogniturũ crimini⸗
bus pꝛeſidem opoꝛtet ante dieʒ pa
lam facere cuſtodias ſe auditurum

ne hi qui defendendi ſunt: ſubitis

accuſatoꝝ criminibooppꝛimantur:
qᷓ;uis vefenſionẽ quocunq; tempoꝛe
poſtulante reo negari non opoꝛtet.
adeo vt propterea differant᷑ ⁊ ꝓfe⸗

rantur cuſtodie. Cuſtodie nõ ſo
ſolũ pro tribunali:ſed ve plano au⸗

diri poſſunt.atq; damnari.
Riphoni?.
S cni fideicõmiſſa libertas
ebet᷑:nõ aliter vt ſeruus q̃⸗

ſtioni applicet᷑: niſi alioꝝ queſtio⸗

mib oneretur. Aulus.
Aliritus quidam heres vxo⸗
ris ſue petebat a ſurro pecu⸗
mam:quam apud euʒ vœpoſuiſſe de
functã ſe abſente dicebat: ⁊ in eam
rem vnum teſtem liberti ſui filium
produxerat: apud pꝛocuratoꝛeʒ de⸗
ſiderauerat queſtionẽ haberi de an
cilla:ſurrꝰ negabat ſe accepiſſe ⁊ te

ſtimoniũ nõ oportere vnius homi

ms admitti.nec ſolere a queſtioni⸗
bus incipi:ac ſi aliena eſſet ancilla
ꝓcuratoꝛ queſtioneʒ æ ancilla ha
buit:cum ex appellatione cognouiſ
ſet imperatoꝛ:pronunciauit qneſti

one illicite habita vnius teſtimoĩo

non eſſe credendum.ideoq; recte ꝓ

w. pꝛele.l.theopompꝰ.nõ em̃ hic fuit repꝛobata ſn

S. ſed a ſi ſeruꝰ ſit.
vt 18. e. l. edictũ.S
fi. 2 S. e. ſtatulibe.

I m Aritus. ab
ſente. ſ. ma
rito.hoc nõ ſine mi
niſterio poſitum ſu
u: hic enim maritꝰ
veritatẽ ignoꝛabat
7 ideo ſic fuiſſe in⸗
rare nõ poterat.vñ
dictũ ſolus vnius
teſtis ñ erat ſuffici⸗
ens. ſi vo ⁊ ipᷣe ⁊ ie
ſtis inrarẽt.i.iura⸗
revellent: deſerret᷑
eis iuramentũ.niſi
reus ſic non eſſe in
ret.tũc enim qꝛ iuſ⸗
lurandũ actons e⸗
licht reus: non e⸗
fertur ei actoꝛꝛ Pm

conſuetudimem aʒ.

z hoc dic vᷣt no.
e mreiuran.l.ĩ bo

ne ſi. vel ulud in cꝛ

uilibo: at in crimia⸗
libns etiam mopia
pꝛobationũ non ce⸗
fertur.
m Procuratoꝛẽ.
ceſaria vel fuſci vi⸗
cem pꝛeſichs agen⸗

tem: vel ex cõſenſu

parnum audienteʒ
vt. C. de iuriſd. om
mũ iudh.l.j.⁊ de pe
dane.iudi.l.j.

n Analla. ſ. efũ⸗

cti. gcg.
0o Admitn. vt. C.
teſti. l. iuriſiur.
ſed ar. ↄtra. j. de re
mili. l. non omnes
S. a barbaris.
p A queſtiomb-.
miſi pꝛecedant indi
cia.vt ⁊ S. e.l.j.in
pꝛin. ̊ poſtea vt Hᷣ
ſubijcit:repꝛobatur
queſtio.ergo nõ pꝛe
cedit indiciuʒ: ergo
vnns teſtis non in
dqucit preſumptiõʒ.
vm yo. ß otra 5. e
is q̃ſi queſtio eẽt ha

bita nõ pᷣcedẽte indicio:lʒ hoc ſurrus allegaret:ſed male:ſed qmia an⸗
cilla in cauſa pecumaria ↄtra dñm toꝛta eſt. vt. C. de queſtioniba.l.j⸗
vel melius queſtio fuit hahita anteꝙᷓ libertus diceret teſtimonium.et
ideo allegabat᷑ bene ᷣm Jo.vel ideo nõ fuit faclẽda qõ.qꝛ talis teſt ſic
familiaris nõ inducit indicium.cu in ſeruitutem a producente poſſit

reuocari.vt.C. de libert.⁊.e.libe.l.fi.ac.
PHabuit.ſed male vt ſtatim dicitur.

r Illicite.non illa ratiõe.qꝛ vnus teſtis tm pcedebat qui nõ facit in⸗
dicium vel pꝛeſumptionẽ. ſed illa qꝛ in caput wvmini toꝝa fuit m pꝛi⸗
mam expoſuionem. vel quia ipᷣa pꝛius fuit toꝛta ꝙᷓ teſtis teſtimonium
reddidiſiet ᷣm aliam. vel quia familiaris em rerciam. accur.
ſ Eredendum. plene vel dic iał homims. vel dic enam ad indicium

pꝛemſſoꝛum ioꝛmentoꝛũac.

I. de verbo. ſig. l. licet. ij. ⁊ S. de pu ſaiſſmi⸗t
„„ edicto.S. rei. ⁊. I. de ver natur in metallum. iiſ n
ende. 1. habite. quaſi diceret. ofeſſus in tonmẽ, Alel ſeruuus. vt quia dam l. ij. in rm. 1be
q entianiael hends ohine anl iteret ofei eſt habite an v Conſtarweeſtie vt adl.l. pern anc ce paefectt ey prin⸗ le
nnei en er die benn⸗ koc eaen vr x Beporranangtaet hve S. elegar.u.l.ſ. .b. Nuem magiſtra vmnn
precedente mdtcio. de .1. gei. vai vie ve remedijs pretoꝛis artatur. vi cupis mandato cognoſciui vt S. trus mumci. nec ltiranotn
moammaruragnn roꝛmete rech vel die non Eber quis dammori: etiaz ſeruum ad angien⸗
0 e e , re poteſt. vt ſu
ucoiur npenam DBez. damnatio vel moꝛs vel etiam au d iuniſd. om. u münm⸗
a ius delicn: de 3. tfati iſſio vel ſeruitus contingit di. l. magiſtratu rict
alicu r elnn onis habende cauſa ne tatis amiſſio r tatõ in locũ bus. æ adde qu 1 ſeuocki
auanon 2 ene Veſtionis ha a; Coõſtat poſtq; epoꝛtal ceſſit nota. 5. d offi. p nſtut
r Was Kenme minẽ eſſe damnanduʒ diuus ggue ⁊ ignis igrerletionis ſueceſſtt ſi.l. il cuas. F. nnn gen
winz. n. iel. vj. pt. aaoue? ciuitatem: vinuerlas. 4 unlile.
la. adrianus reſcripſit Bem. noõ pꝛius nttere gus meng inm hene. 1E. nn Ri
c nen. ̈ pꝛinceps vepoꝛtane Hõ F.relegandi. 3 un uti
a q l ſine ge Vli ſine gane intigaſe lhm ſiatueritißlie eleea de miuſio gins.
cuſatoꝝ . ti ſunt: tatio eſt: quis ex. SF. ei?. 11e lN.
z.c iam recepti ſunt ulla dubitatio
Pernen di TLe eis ſobenge non eſt: niſi aliqui⸗ ſeigicg ind habet epoꝛtan⸗ ltater win, Pake
S. vnde queri por. bus ſuſpicionibus vrgeantur. di: ſtatimq; poſt ſenentam peie⸗ 5 Em dam⸗ Eu
ſahe aee⸗ ur Apianus. Eum accipimus dam pꝛouo⸗ 2 inrno. Naum,
no dreo dammend. Abianmns. non pꝛouocauit: ceterum ſi pꝛouo⸗ 3 Langtg. n grſ
r. .nt. ort dn Votiens e velicto q̃ri damnatus videtur: videat᷑ damnats Knd
nemn ane eſt ar. riitur: placuit non eaam ſes ſeab cogn ius damnandi non vrar 5, 4o ws laz,
D Sõ ebe ſec ſi ab eoquiius dam vnmuerſi. l. j.
otrs. ac. S . penam ſubire qus vebe habut rei capitalis quis damna⸗ 6 ſi.r ſupra g dutrn
Rumri. 5 p⸗is. 9 re:quãẽ conditio i c- ſit: in eadem cauſa erit. vannane tui guſch i. flruch.
Pena ẽ delicn k ve/ metf en toiir. e quo ſententia „ „mn t⸗ dänatö tenuit. — nen, Cd
leroi ſatnſfed mi e0 danng 65 ſuſtinere quj ewnim ille eſt vbi danat Dem. Liun Sadenmn unt
ege ł mini ert: 2 ei 5 “D S Ee tNC.
gis imponit᷑ ac. ſultineretrſi eo tpe eſſet ſentẽtiã paſ Regnamis mlieris ſumede tra romn dan
5 mtinerernmed inde ſi ſeruus 22 ena differt qad pa taun. 5. in. F ierlongnd.
d q Lortus ſus.cũ liquiſſet. bertate Daoinnate pena dii ea habe uis. Ylez ſaci. ſd non pootti
gen de pens un⸗ crimen comierit: veinde liber 6 nwat cgo quidẽ æ ne qſtio æ ea phabe e in metallum. un hr inl.
id eſt de pena eli⸗ ſecutus dicer et᷑: eam penam ſu atur ſcio obſeruari ꝙdiu pꝛegnans p Regnã AAſuem Jm
cti.qaccur. conlecu :quã tunc ſuſtineret: gtur . S p tis coſu eeſꝛom.i⸗
eCauſam.i. pe⸗ ſt inere bereign g fuiſſet: cum de eſt. Artia. mene. dtaus 4 —
nam. 4 ſ. am paſſu r. S iſet dmg,.
fEum deliqſſet. ſiſentenna rrarichſi inetero ſiue in inſulaʒ vepor von debui com uonommne t
mn lir ſtauulibe. vñ liquiſſet: cotrarmea redactus eã Elegati ſiue in inſul gictis ab vur.. rinb cii⸗
5. 1. j.l. ſtgtuliber. rein conditionẽ fuerit Lune⸗ zſn⸗ tati œbent locis intdic OH EA.
. eereſ i ve. penam ſubire e onortelarrcnzi 4 ſtinere: 2 hoc iure vtimur: vt Flega Aunngr.
iex noxa. cã. l. pe. ee N,, oꝛe du 4 nor ule N. z op ꝛg⸗ Damnar.
So. hec illam cor, ſtineret ſi in zoͤtrone ſeloee ibo pu tus interdictis locis no eerecen ⸗ onn er ſola⸗
rigit. vel ſolue vt BGBener aliter placet in leg lioquin in tempus quidem relega ngtione ge
ibi. a facit. C. ad.l. . . dicioꝝ pel pꝛiuatoꝛum in quin um exilium. in perpetu ſon grauori ſie
coꝛne.æ fal.ſiquis blicoꝛum ludicic oꝛdinẽ cogno⸗ t0 perpetuum exil ſulam relegs „ Pregnaa ?. ivmmol ij.
rS fer b Nun criminũ qui deng⸗ ſides: vt eis qᷣ um relegationis:in in Pl m vepoꝛ ha⸗ ſupnn⸗ R ſtnimd
um. S.JjJ. 2 S. in vel pꝛe epoꝛtationis: in inſulam ſtatu ho. I. impe i whenne
n erometui renn H egentes elu⸗ naoen enpitis lrogarr . bec raron er . da lurt.
de ir „Om. md. e 4 . Arr 1 159 . xriy le inte. l. R—.⸗ UIIncertu.
denrerd g dam coercionẽ extraoꝛdinariaʒ in- ta ſe quis nõ exceſſerit in exiliũ ⁊ ſic pꝛodeſt paꝛ ſcrnd.
tiens. ⁊ in pᷣn.l.ac. . Sem. a tempus intra qao cEbuit. ſiue tus alij añqꝙ; na ſuſm.
g Dromge.exem qicant. capitalis damnatũ ſic ac, intra tempus intrg btꝑauit. nam ſtatur. ua eſt ut ell
plificat pꝛedicta. Ei capita 1 . auſa etiam als ex ilio nõ o 1 j. de verbo. ſig. 1lſcnecel
b Recactus: ex cipere debemus ex qua caula quod dicim ſee iennif
libero ſeruus. vi gH 3. ſtain vom. ſenmanſbil
ingratitudineʒz vel cisle. vel hie non pꝛincipaliter. It nũq elkitn
wendinonem ad g, in vtero. So. hic ſpeciale. vel l. ij. §. ſi nõ pꝛopter. Dunuen
cium participandũ qualia ſunt S. de pub. indi.l.ſj. nani in e⸗ ad qd ſup ſiqs cau.l.ij.S. aſlnm
licoꝝ.qualia ſunt S. pub. indi.l. l. fi. ac. xl. dies poſt ꝑtum. dat pꝛeceptũ iudieis. aflam
4 Warot wör ernkalir⸗ agitur. vt z de nns wle. H a r Elegar nanere rgarur qð eſt inrra. ſielllkim,
k Priuatoꝝ. m ſolenmcatem. ac. b Relegs mn. nin gſerze
1 Sosai⸗wen mwer dntr pabheo grumie. vt . A u m. .1. c Eegao unnaverwam. atio eſt pena cabiris vr unea gub⸗ anin,
m . qe nõ pñt ſoluẽ. a faẽ S. de in ius .a ve uriſdi. om. d cTapitis. ſed nonne in pꝛin.j. Kñ. ſed hic dicit a tur ellnini,
n Deludant. qꝛ nõ pñt HSõäõ uicunq;.S. ꝙ ſi.a de iuriſdi. iudi. l. ij. 7. . e. l. capualium. augeatur pena ſi non pareatur lo
ze d de ſer. fugi. l. in4 l. .. l.ꝛ cleri. elklinnn
illicitas. S. fi. a facit g. de ſer 294. i l. vio.l.fi.in fi.accur. itis amputatio. Iem ad hoc ꝙ. libus.⁊. C. de epil.⁊ clent. sc
27. C. de ſepul. capitis amput⸗ pitalium. S. in exulibu ia pote Elſeſegpne
iudi. ſiquis id. S. treres cor oꝛe. ac minoꝛn. a facit infra. capita damna. S. mter. 7. E. de patri . li unidti
. . .„Ae.⸗ * . . . 8
d Velagr iaeſt Waponhnerrotnt, betur mentio pene capitans. L. quicunq; reſi. nw ane etl⸗Sſimonahusr nnews⸗ imouan
8 Fncinhu quia pierunq; hoc n. habetur mentio pene capitalis. ſta. l. ij. in — noc ⁊ in vecre.xj.q.iij.c.ſiquis epiſcop Puaging
r 1 ceat ma.⁊ qauie.S.hi⸗ * iſner in
ieo hic exponit. ceſſerit. id eſt receſſerit ſach
alis. accur. = .G. . ſie accurſius. unc dic. exceſſerit. i.
r Aſdoꝛis. natur alis. accur. vt ſupꝛa.de ʒ tab.l.j.S.ſi.ſic et ſer Exceſſeru. alias non.⁊t
que eſt moꝛs ciuilis. vt ſupꝛa.de ʒ ſeruitutem. 7 fſa⸗ e Er
meſtmhdedemani ſubijci. . I. e regu. iur. ſermitu

£Ü,Sũ̃*
2
—

Gmmuent..
nfriors
luſchunst
NR ei
dd An
WA

warpl ua

Gurſang
s gjl
Aümeon.

1
Mdt ar
Non abur con
n.

„ Mi
A e t
Kutolim
mnrin
Euiti. Nut
1le ocet
s ali ei
ſaur uuc
bſetof,
od dmn!
zaſunde
egelier Nn
wopter.

1.

8s Keinenn

exceſerit expomiur.i.non acceſſerit.ac.

f Comeatum. eundi. ſed remeatuz wmi.

g Eraliqua cauſa. magna a⁊ iuſta cauſa eſt eius voluntas. a facit
3. ti. j.l..mi fi.⁊ quod ibi no.ac.

h a Bſentem.

v tuch. ꝓperan⸗ D

aum. F ſeo ʒ. nus traianus iuho frontomireſcri⸗

Krkumm nſbll pſit. ſed nec de ſuſpicõnibus vebere
berhioc aliquem damnari. diuus traianus
ſei briolnes· auficlo ſeuero reſeripſit. Sanctiꝰ
Ytem otꝛa. C. e. emm eſſe impuimitũ re linqui faci⸗
orra. . æ adui nare. Aduerſus tumaces vo: qᷓ
dechede dee neq; venunciatiöibus neq; edictis

contra. S. ti. j. I.
ſfi. ſo. vt ibi. Itez

dic ꝙ ſic. vt. C.
e exhiben. re. l.
Ij. S. ex longinq.
ſed non pꝛoceda
tur. vt dicta. l.
abſentem. Item
nec pꝛocura.pꝛo
eo aduemet. vt
poſſet damnari

Mota abſentem non damnari. vt lic a. EC. de ac

te. l. ſi in quodaʒ ⸗
75. E reiniren⸗ contumacia eius cumulat penam.
e ara um 2 nemo poteſt comeatu remeatum
anie ablennam. Ue dare exuli. niſi imꝑatoꝛ ex aliq̃
cinlibus. vi. PBſentem in criminibus

damnari non vebere: di⸗

pꝛeſidũ obtemperaſſent: ſententiaʒ
in abſentes ꝓnunciari oportet.ſᷣm

en eluetd9 moré pꝛiuatoꝝ iudiciorũ. poteſt et
recpi. viget ñ quis vefendere hec non eſſe contra
We 1, ria: quid igitur eſt. melius ſtaruit
dam dicunt: ua In abſentes: pecuniarias quideʒ pe

nas: vł eas que eſtimationem ↄtin
gunt. ſi ſepius admoniti ꝑ cõtuma

ciaʒ æſunt:ſtatui poſſe ⁊ vſq; ad re

legationem ꝓcedi:verum ſiqd gra

uiue irrogandũ fuiſſet. puta in me

tailũ vel capitis penã non eſſe ab⸗
ſentibus irrogandam. In accu⸗

eius nomine. vt 1 mms
5. ve pub/ udli. l. ſatoꝛem aũt abſentẽ nonnũq graui
be.S. .. us ſtatuédu: ꝙᷓ turpilliam ſena. c.
i Bamnan. pena irrogat: dicendu eſt. Re⸗
oen lola fert ⁊ in maioꝛibo œlictis conſulto
non grauari. ſie aliqo admittatur: an caſu: ⁊ ſane ĩ
F minolii. omnibus criminibus diſtinctõ hec
lra 5. de venre Penam aut iuſtam eligere bz aut
mndolmnr.1 j.5 temperamentũ admittere. Bez
ed et ſi in certũ. to no enn.. . .
ar. C. de prob. Jqs foꝛte ne ſupplicio affici
l. ſcant. ſed arg. atur: dicat ſe habere q pꝛin
ↄtra. C. de adul
te.l. ſiqin adul⸗
rij.a in autẽ. t·
liceat ma.⁊ am.S.his illud.ſed in illis eſt preſumptio.l.hic homis.

k Sanctnus. id eſt melius. ac.
IAduerſus contumaces. abſentes: vt ſubijcit ſit lis ↄteſ. vel non
vt dices.j.l.proxuma.ac.

m Senunciationibo. pꝛeconum edictis in albo. vt in anten. de liti.

Eſtimationem.i.famam. vt.j.d varijs cog. l. penul. qe.

. Statui.id eſt ſententiari.

Vſq; incluſiue ponitur.vt nota.j.an p aliũ cauſa ap. l. j. SF.j.
t Ad relegationẽ. ſi tñ ſit tale crimen ciius nomine arcuſatus eſt is
q eſt abſens: ꝙ nõ irrogaret in pñtem capialẽ penam. ſed relegationẽ

vel minoꝛem penzã

SDi autem irroga⸗
„„ .MM ret capitalem nullo
cipi referat ſalutis ipſius cauſa: an iodo damnabitur
remutendus ſit ad eum videndum bſens. ſed annota

eſt. ⁊ ſunt pleriq; pꝛeſides:tamtimi

buntur bona ac-
cuſabitur. vt 3. ve

di:vt etiam poſt ſi ententiaʒ œ eo di requiren. re. l.j. er
ctam: penam ſi uſtineant: nec quicq; nena lnuon 5
audeant: alij omnino non patiunt᷑ teſt. ꝑ bunc. S. 7. §.

quicꝙ; tale allegantes:nonnulline
qᷓ; ſemꝑ neq; nonnunꝙᷓ remittunt
ſed inquirunt qͥd ſit quod allegare
pꝛincipi velit.quidq; pro ſalute ipᷣi.

ſuꝑioꝛem. 7 . l. .
de requiren. re.l.

in ciuili.vt det᷑ ſen⸗
tentia lite non ote.
vt.C. de iudi.l. ꝓ⸗

circa pun. qo ſecꝰ ⸗

us habeant dicere pꝛopter que aut peranduz. S.j. 2 de
ſuſtinent penam: aut non ſuſtinent imq oa dmdn doe
penam. quod videtur habere merã con. D. 1 az0. dꝛcut
idem ꝑ ommia.ſcili

rationem. ceterum vt mea fert opi⸗

no pꝛoꝛſus eos nõ vebuiſſe poſtea⸗
qꝙ ſemel damnati ſunt audire quic⸗

cet vt capitalis pe⸗
na non imgonatur
gbſenti: v? ar. C.

quid allegent. quis em̃ dubitat elu x nctn.
dende pene cauſa ad hec eos decur ſumma gzo⸗ t e
. . 5 . . quiren.re.l.j.ſed a
rere: magiſq; eſſe puniendos: qͥ¶ taz Mener drn. naz
diu conticuerunt. quod pꝛo ſalure vtcunt poſſe ienten
principis habere ſe dicere iactant? tiari in pꝛinapali⸗
er em bebant tammaanã re⸗ vt argu. Z. de gdul⸗
nec enim bebant tammagnã ky teris. I. adultera.
tamdiu reticere. Si quos comi- ibi nõ dinur g vo⸗
rer ſ. y5 netur ſed recipitu⸗
tum vel legati ſui reos proconſuli merur lont⸗ ſie⸗
uenerit: vtrum punire eos beat: bat lite conreid ges
1=reT orr ſt. adde hic quod nõ.
an lucceſſoꝛi ſeruare queri poteſt. ß doue hue guoe no.

multa extant exempla:que non tm
officialium ſuoꝛum nec ſub ſe agen
tium verum quoqʒ ſuos ſeruos pe

S. publice. accur.
vV In accuſatoꝛẽ
pena.q̃ aũt hec ſit.

D . dic vt S. de pꝛenari
na affecerũt:quod quidem ideo fa⸗ ca. l. iy S. i. Item
ciendum eſt: vt exẽplo vterriti mi ſarit. C. qui accul.

nus vlinquant. Mãc genera pe
narum nobis enumeranda ſunt.qͥ

non poſſ. l. nj.

x Refert. 1 1 ma

bus preſides afficere quemqꝙ poſ- vꝛbus. non ſolum
ſint:⁊ ſunt pene que aut vitam adi im nunonibus: fa⸗
mant: aut ieruitutẽ adiũgt aut ci ema wwr unnt e.
uitatẽ auferant: aut exiliũ aut co⸗. 2. E. v ſicari.l.j.
. 7.l. euz. S. de ſic.
l. j. S. diuus adria⸗
nus. a de incen. l. q;

edes.a.C.d cuſto.re.l.milites.⁊ S.de termi.mo

y Hec. ſcilicei wolo vel caſu.
a ſ Iquis.ſuſtineant.i.diſſerant.
. b Allegantes. ⁊ iſti bene.
c Audeant. de ſententia poſtea dicere.

to. l. ij. . fi.

S. om̃em. facit S. de re iudi.l.ↄtumacia.S.j.⁊.C.quõ ⁊ qñ iudex.
l.ij.accurſius.
n Pronunciari. id eſt pꝛoferrꝭ. r
o Judicioxꝝ.i.in priuatis pronunciat᷑ in abſentem.⁊ ſic in his pu
blicis. Et ſic nota pꝛo nobis. vt eodeʒ modo ſini faciende cuationes
vt nota.S.de publi.iudi.l.inter.licet ibi plures: vt ſupꝛa de feri.l.
ſi. nec foꝛie in confeſſum pꝛonunciatur in crimme. vt ſupra n.j.l.
S. diuus.⁊ qð ſubijcit poteſt quis ſuxple:et ſoluit ↄtra:qð eſt ex pᷣn⸗/
ci.l.⁊ ſuꝑion Rñ.alij habent S.ſ̊ ſᷣm ac.⁊ legit hic ſ poteſt ⁊c.
p Contraria.i. quem abſentem damnari 2 non damnari.

d Propter que.in libro. R. eſt per que.
e Meram rauonem. ałs mediam. 2 facit ad. l.. œ re milita.l.nom
omnes.S.fi.⁊ S. ſpon. furoꝛ.⁊.C. e.ſi vendicaꝛi.⁊.l.ne diu.accur.
fSiquos comitũ.i.eoꝑ qͥ eos comitãt᷑ vt ̃intoꝛes. Idem in iudice
