ͤ uctuarioꝛß hie ſtipuletur ſine adiecti ctuz n ſtipulatus eſt:qᷓuis que ſimplici neůo.
ſecus m io. ac. noſtri ione nominis ter ſtipul qᷓuis que ſimplici ns Zitio.ĩ ꝛio
R— 1 ri. cum ego ſlus wrunmn fan e tipuletur: vk ab alio acceperit nõ diſtinguitur. vt
ft. 1 Jue ſe dum babeam: ſolimihieam acqui liud. ad heredem captiui prinent aäce gno⸗ we.k 2
mg n quoq; ⁊ tibi in ſolidum ſeruitus ac unc fuit in poteſtate cum ſti⸗ 5 Simnlicirer .i
wmmn gunuur. pularetur: nec poſtea vepꝛehendit: 3 aner he S
am-duarneg 3 . Hmponi. vr leiuns in hereditate: tamẽ in o b Bine vicio.
d ehvalerchieii J ſeruus communis meus ito caſu poteſt queri: nũ ex hac Ron Snn we
en ie daſtrenn veculi efanetoſis Upulanone nibil acquiſirum bere fae ei mee⸗
6 Ln alienus. ſecus ſi ber a. milite anteqꝙᷓ adeat inſtitutꝰ h videatur: quomodo ſi ſeruns be eeend.
ina pellatmo rmỹ. ereditateʒ ſtipuletur:ſocio uiſ reditarius vefuncto aut etiam be . bahendis r
urö j. e.l. ſi er re lus interim wominus i qui ſo⸗ redi futuro ſti latus fui prꝛimũu cũ 8 dño :
In . aue eldra ta ſtipulatio minus inuenitur: to in hac ſpeci ipulatus fuiſſet. ſed grunn ne ginn
n edne en tipulano queretur: quoniä par⸗ ti ac ſpecie ſeruus filio exequabi⸗ Ntanineilel ür
t en nſh⸗ ann nõ facit hereditas eius que nõ nlat ⁊ſi filius captiui patri ſuo danm. Et no. ꝙ ñ
e S citer. vi. . eo. ſi um eſt. non enim ſiquis heredem ipulatus fuit dari: res in penden Peite behrio an
Exuns becdis exiſtere filiofa.dixerit:ſtari ti erit: 2 ſi pater apud hoſt elatmno namie ſi
ſui riꝰ. ⁊ S. de pac redit a. dixerit:ltanm be⸗ ſerit: es veceſ⸗ buler vño. vnõ nõ
unt ſibnue intt . atem eius iam eſſe conſequẽs ſen muhine momenti videbit᷑ funi eſt vis. ac.
in Paadinmont iam eſſe conſequés ſe ſtipulatio: quoniam alij non ſibi „
4 nit le⸗ alſwnne P quomam alij non ſibi 3 ns. mutar *
ligronsi lf Fundũ h iens ince fi. ⁊. l. ſe. ac⸗ J Acceperit. per tradiionẽ. eſt imꝑſonaliter.
ve. del aliũ tuum e Vahenende cõmunẽ mecũ..x ſer. ru.pᷣ. bH Pertinet. vt a. 70 cap.l. j⸗
gr gboſt k Qucq;. als mihi. als ubi r in i In poteſtate. l. lus. Et ſic nota. e non pendet ei e e
unmmmnn ideo qr non põt diuidi⸗ vt. . ee nnem readlt. r as dier iu folidc; - v ſen vale l.. ꝙ non pendet eius ſtatus.vt no
t.), legi. S.de ſerui.le.l.⁊ ſi maxime ſe .l. ij. crca pꝛin. otra huic k Seprehenditur. ? ſic ſibi querit. I HW
ruo.cum in mulns mueniat᷑ lma ſtan relicio ſeruat᷑: nec imme⸗ IIn ꝗpoſito. qñ nõ ſunpłr:ß neionm iſtip ureres parrio⸗
Lemammr in relictis ſᷣm aʒ.⁊ adde raemoe in pꝛomiſſis. alud in⸗ omaldii eſt ſicut. ipulat᷑. M. accurſius.
s4 iN 1 J ſeruus. meus. al 5 meled a dixi S. ꝓinde. in ſi. asc. Befuncto.qᷓ nõ valet. vt ⁊ S.ſi cer. peta.l.eiꝰ
ſb mM NDeculij.i.filijfa. habe als Meug. o Juturo.noĩatum:q̃ ſiłr nõ valet. vt S l. en H. S.a ſtibnlatno⸗
ſ. n Supulatio.ſ. interim ci es caſtrenſe peculiũ. p Specie.ſ. qñ nomiĩatim ſtipnlat t S.e. ſeruus hereditarius. ac.
minmfr / aa aivſgirue⸗ ſe reſtituen Poſlea ipulatio pendere non debeat- Mon ſibi. qui fingitur pꝛima orn caßr wmino capto.ac.
ſanſihun re. w. l. m eo. æ. j. de 1 adeatur. vt S. de ulantes cũñ oñs vel etia ſt s no. qꝛ ſilius æ ſer
nfonn , cunt vit —— 7. . de caſtren. pecu.l. fi luſſfa. S. j. alij alit er di tunc iez eſt in vrroq;: m pater ſunt capti. qꝛ aut noĩ
ganti a adeunni — orectr⸗ Pter duplicem onem. veße, pliciter. 7 tunc ſi ca ene r b, ſi redeat valet.als ———
Eer unN ingir adita ex die moꝛtis. tas vicẽ obtinet dñe.⁊ quia poſtea ti.ſi nõ redeat: ſeruus heredi.filiu qꝛ valʒ:⁊ acquiritur redeun⸗
eunti. p coꝛne. . 4 tliminiũ indiſtincte que
ꝑ coꝛne.non queritur heredi indiſtincte. ſed vinigui

vel m. R. dic etiam ratione iſta ex qua videbatur,quia enim no

0 Partẽ. i. nõ faci .
Partẽ.i.nõ facit vi pa habe˖ ,
leg.j. huius.S. ſi nitio. pariẽ tm̃ habe/naj capio totum. vt, /

filius 2 Rñ.ſfa
a ſerno? Rñ.ſacilius cebet reſtiim dñium ei qͥ aliquando fuir

qꝙᷓ &æ nouo heredi tribui qͥ non fuit vñs/ac.

3

Mihrn
. W ginn
ius. ſcilicet lberi bomis. . Y
e meiangs b Wens Kirnn deenir acre re womit. bona fide. in flh
ſinem anmi vecedat fructuarius. r. fundi. dic vt z. de vſufr. pꝛin. n nianoꝛaint.
hic ſubdit: ſed vmicuiq; ac. ſed in frucnbus fundi. zi. erquua fac. igno. l. regula. F. qun ignoꝛau lienum. tn
ler Nfnmerne inſti.de re.di.S.ſi vo. Anat e ienunr Tiorpſcnmes k Meus eſſet. ille liber homo. ſtipularetur ſen anenumn:: la. u
quiſq; annus inſpicitur. q̃i iot ſint ſtipulatões n. 4 . iſtam: quia cen⸗ 4 ei⸗
atet ꝙ non tran⸗ ſetur vt ſeruus ſnegli
nec euich g ſuo fbitur. eadeʒ ratio erit ⁊ in INec enim i anu
tempoꝛe ſuo iure pulatus eſt. Cum ſeruus fru habiturũ. igi adez enus ̊ le. ſ. ſuchus ſer⸗ ſihi
queritur: vt ſubij ſtipulatu ſuas locaſſet: ⁊ eo pꝛopoſito: vt hic ſeruus alienus q nng liberi homn zmm l
cit. 7 S. v vſufrn. ctuarius operas lua ihi et tibi bona fide ſeruit. mihi mas. . Vſen
lI. ſi operas. ſed cõ⸗ nomine pecuniam in annos ſingu⸗ min cquirat. m In peculio ſerſkre
tra.j.eo.jſti.l. at ſi dari ſtipulatus eſſet:finito vſu inſolidum ex re me men 3 quirat. . patrimonio Vavncant
quis.S. ſt operas. los dari ſtip eſidui tempoꝛis ac qꝛ tibi non poteſt acquiri.quia nõ quod ad eu ſpe⸗ uvnint
vbi dicit ꝙ tranſit fructu wmmno reliaun te 12 ſit ex re tua Aulus. ctat. ſic ſupꝛa Kl
ſec die glio ad co⸗ iri ſtipulationem iulia. ſcriptu, ſit ey re tua. bona ficke mi d mebel.l cogt
modum: non quo qu .V ſententia mihi vide⸗ Iber homo qui bona ide circa puin. haben 34 ſeen
en us vr que erat reliquit. que ſente hi fuit.ſi ſtipulat᷑ ex re mea enum duplich iu m
vᷣmius ſit alterius tur firmiſſima ratione ſubmxa. naʒ ſtichũ: q̃ ipius eſt: ris peculiuʒ. vt lb ſclur
le ecnenr wran s foꝛte quinq; locatio fa vel ex opis ſins ſtichũ: qͥ ip ſupß. e pecuk.l. ten,
ire foꝛtuna ad al- 3⸗ ſi in annos ſoꝛte quin n eſt vſuſ magis eſt: vt mihi acqͥrat. qͥa et ſi buic. S. penulti. liuiedd
kiiiekne fuc. inquem oiam durarmus t. Pr ner em lna dlei wder qnaſ demnnerenernu ma
De 4 . . . * t == E EreEe
non in ſpecie. vel ſinguloꝛum annoꝛum in mitio cu⸗ le q; in peculio eius eſſet: ſed ⁊ ſi ex poſt ſtipulatio⸗ ſ
nanlitune quo uſt 3 anm pecunia fructuario que⸗ le h; in peculio ei i: ſtipulatur: ſi nem. Fm azo. ſſe hut⸗
ler wrre reingpmane non tranſit al alterñ re mea qui meus eſt: ſtbipulatur: In. .l. ſiman⸗ ne⸗
es wnen Letur mq uiqʒ tantum acquiri bi acquiret. Apud labeonez ita er ncevegi ſim
eadem res pentur ſtipu. ſed vmc iqʒ ₰ ſcri tum eſt: filium ⁊ filiam in ſua ilirudo eſt in⸗ fiuiten
lquantum ratio iuris permittit ſcriptum eſt: filin tus reliqut. Miluuch eſt 1 Munli
e Pentiuen . nane emn idem ſeruus ita ſtipula poteſtate pater inteſtatus iqu ſ. z Pane ſeu auan
e. diem faat. c. nam en ur ia ilia eo animo fuit ſp: vt eſtimar ſem bonannge unat
. . imo fuit 3 bona ſae uige
poſt.g ſuo⸗ a re ng ennwderoramd ibi n ſ fnnar ad 2 erherecnate pꝛis ptĩere neenon⸗ na 4
Ver ob. plunidns r ienneſi eſt quis ex ſtiula inde Kate eins mnehng beoereg⸗ ungſr ſa “
. Sð c: inta Arnr Nd liũ nihil agit
tu ſit habiturus actionem. ſi enin uit teen amn to eius impauerüt vVr querat. ſuß ahnh
uris.i. ex re fructuarij vel ex operis ſuus res aũt ſeruo auito qitatis ven no qrat:beria aaiſt
1Ratio iuris. i. ex re fr t: fructuario. ſi vo vt ab eo cui res am hereditatis non fit ſtichius Mcillif
diu vſufruc. on · aliunde: wwmio quere Ceuola. ma ad eum pueniſſet ey es ſtipula⸗ acqnürt:ſdez cu.
rat. vnde ſequitur bo tione:ne quid pupille acquiſituʒ ſit —RT.———MN 2?è
vt iſtius anm ſti⸗/ Y alienus ſeruus duobus bo eſerib Paulus reſpon. eſt quarto licet hui— i,
Racc echene na fide ſeruiens ex vnius eo⸗ p erel nenmmn bona fide poſſeſſuz beatur vt zuns euun
t in pendeti: rat. ratio facit: vt ei ex quide ete liber homo vpo n i
nkena e ruz rea are acnkmeeng tone Krummer recin crere gnee e rne e
uius n it. ſ 5 2 rere. EF habet pechlu RP Nſen
H non plus m io. cuius re alie : ſiue ei ſoli ſiue quaſi lantẽ poſſe ſſoꝛi acqᷣ i ve n. Erremag. en
nnn ve. . Düchasſeralalenomn veri⸗ w⸗ ex herecktate oun coes fuer unt ne Paur ſeälſd. Wan
eo. vſufru. licet ſit vuo bus . ens vtriqʒ acquiritur ditiõe hereditatis veret 1 l ri giens liber da⸗ “ n eui⸗
nonum annomm muns guo tee acquiri: ceterum ſi tun ex re pupille totũ pᷣciũ nnnne. dnſein
uoum annonm totijens par . qz acqrit nule. 3Jrtmi, alſel.
actio coõ⸗ Lott iðoq; vtriqʒ acqrit. Nenl Acquiret? ur icef
bereana iü⸗ conti alij non acquiratur. alium ſoliduz wocq; n gs m rG ehin
ua ergo. bene di⸗ raur non pei inneann
oeſts vudm ra ber bomo bona fde poſt hoc ſibi acquirit excepta poſſeſſione. vt 3* nmnmenicn
none ſequentis tẽůÜ2⸗ „. en ibi di⸗ er hon . r . R
pons aui Areratun nam e ſemenlcafu eſt dab um nee tom d gung labeonem poteſinte d aſhtunos n raat meimre⸗ ge „Uat
citur pendere. gq A . runeret. a ſic errabat in ure. ere ( Wbltrin
14 Baerori nhaneng. ranone futuri tempoꝛis: ſed non pꝛeſen- Jeng geherechras⸗ nonaerameker ad feminas. vel in facto credẽs n utt
VIn pendenti.i. none mitr “ n pertin ſ1n
no edier ʒ. de vſufruc.ſed ⁊ ſiquis.S.interdum. ſe crhereciato;.dccurlius. uelle m amite ſue errantis. nn
ommo., id e eiati0. gee 3 .§. t 1. .
3 * JY alienus.rauo.naturalis:vt ⁊ 3. w aegre w. nnchona d. VVendidermt. tutoes. “” N
ſnaugris Sen vmas. vhi nem dimidiam dicit queri NQuanta.pecu.ſuxꝓple tantũ pꝛecij q unu. iui
u enm alij ex re qu 8. . erueniſſer. id eſt pe cuniq. tdſ e
aem reamnt lerun ec in hoc eſt ↄtra.j.eo. ſi cum vnorum gunen⸗ mune ſprie ecbieur peciniq gecurſius. ſalted
7 gacecur . V „ . aEe eeg * (Wih 4
. en .. verio. phar ꝑ ſimie merito.nam ꝙ ac. Acclitere. vt. te acqui re. w.l. acquiritur. . de bis n gümn
dD Zcquiritur. id acquiri poreſt.

biart quia
b Acquirit. non dicas ſeruum noĩatim pupille Rornunn ider
tunc torum ei acquireret. vt S. I. vinde. S. ſi Kruns emn guen
YZiem adhuc obſtat in eadem.l.S.ſed ſi iuſſu.que diei I

ri ſſit.
e Acquiratur. id eſt acquiri po
f ſi ſtipulatur. ab extraneo. . .
1 be hen mueg⸗ phta vvmũ locãdo meã ł᷑ ałs zhẽdo ĩ re mea.

4

7

AN iuben ti:ſed hic iuſt
. qun tekabie uſtt tmeoꝛ aut loed nnie
m. R. ſed qui loco dñi 2
ben⸗ . Gunula n meerer ſm aʒo.inſpe an⸗ eſt: vt. J. de fur. i
len ES re tener reſtituere veſſecm uent ur. interdum. 1
N .2 ſic iuſ⸗ erborum . tiã a pꝛi n3 re vnmiꝰ 4 id 8. perſona. id
n HD er frabat quamg Pern aen . quert. k Sr iitanm ng kerfaneicen mſi ſi cfona cui
lin Ar. 5. — c.q.d. pꝛo ſua nc gr 3. errte rſonal. Kona cut vſufrue. debeak:
Z l. ſer tru. i nec ſatud re. w. he et hoc caſu vicem oſea .
In no. S. ſi du⸗ ET ſatiſdari heredi reduas oc ea ſu vicem pt
„” os: ibi: 7 gi eruus uas poleſt et eſt r em pſone fun /
. e ei nainnwn⸗ nitid Dſturalendommzn ita ſti⸗ .quock eder ſter Geeraluan run
ne eri pupil gut g ianuarij i. vt S. vſufruct.
a D e tunc dinner vereſong Prer o R— mucrne ſine pſona eſſe nõ . Eruncta
n m zming ve ſſit eẽ ſtipu a. ſcribit: q ariaüt ei uz ſtipulat 1 Rr cadu, wl-
ua.accur nec ap ipulatõ in I it: da ei poſſe vſumfru ur. le⸗ S. in cadu. tol
4 ne Nec apparer lato in pen genti tur: quia di vſumfruct e2 nounſſuno.
8 1 parere vtri eo „ enti: dit:ſti la dies eius ſtati um dici m .
ſet WH ſeruꝰ E ſit acq ſitũ it:ſtipul H s ſtatim n m BPura.
1 ceommu⸗ — i itü dino atio autem pur on ce⸗ heredu ura. ſerui
. 2 dis pon uinl Einurn fructnar zrr em⸗ nonporeſt i ebo nſſ⸗ ftuen⸗ lceol
ubaud mi pu inutiliter fruc re w⸗ ſiu ſtipuletur: n rgo ſi ſub cõdi⸗ ſeruns zmus ita.
R aban las. eſt pulari: wmi er fructuario ſti ſtipulati r: nec hoc ca B 25. e ver. ob ita.
g rioraula gli⸗ liter ſti omino ey re fruct tuario ſti n vir tio. quia ex tem caſu valet S nc beronle⸗
„ uſ heunnrta nulla ⸗ ipulaar. uarij vti⸗ penit es accipit ſti poꝛe pꝛeſen mila. leg con diſſi⸗
ii es non gendaa Agem re eo dice Alulus. petitio ſuſpenſa hulario. 1ſi er ea onnun rlel.
1 Uirnt ſeuns en ſe⸗ vmns legatns icencſun l o uiſpenis it. d eſer uhn vr
eng e b. 5, eo. ſin. rum ſti ex operis ſui ſit:iid ue ſti munis ſine emat accurſius. .
1tben . cõmuni iſeru⸗ rum ſt peris ſuis alt ex eo puletur: qᷓui mat n St 6
uin caſiren meuij. xat ipulatus ſit: alteri eo peculio detur . ꝙuis pecunia n Suduler. vl
Hn Fir ufi gribr . parte:ex qug vin z0 e dum a⸗ ex wominis ſequit : quod alrerum Frennarn len
mnd non fuit clac camn. ufructus eiꝰ ſit acquirit. diuerſa ur: vtriq; tamen .
— anarrſeng Drierane hereditari Enutk. rij ſerui. auſa eſt fructu d Caß
at nt r. Xnu 5 No rr Calſu. facit. 3
ſe er ſi vſußꝛ. vu ltat᷑ vtru⸗ uit hereditas erit: dmii e. us ſtipul meã. ſoł n rem
S iful interdum S. ulationis tempus e interpoſite ſin gat ionem i 1 em acquiri obli 1 inſeca vel extri ₰
en ü ac. tg heredita empus cedat: ite ſti tem fr m iulianus ſcribi — Enn
d [ e reditate:ite at: an ex adi em fructuario cribit: ſolui ar diuo: pꝛ r con
mi grud. Puch ditate: iem ſiſert ex adi n fructuario poſſe: que t: ſolui au velli imo caſu i⸗
mwia ſ. wunt, *1 hoſtes ſit: fiden eruus eiu adiecto. SR e:quaſi quoli v igit. l. contraꝛa
Perrrk ſ. ꝓprietarij m. rit:⁊ caſſi er. deiuſſoꝛes ac 18 4 er re vniu ſeruus com ibz vt promitus! ig
so I⸗ „— ius extima oꝛes accep x re vnius ſtipt s8 communi dare ſticht mihi
. lbcrhomoe c Dom . eo compun 2 X xtimaba epe ipulatꝰ f. — Ums n ichum meũ
Ko omis nino. ſez eis po putandum: ej ttempus e, placet vtriq; acquir nerit: magis meus eẽ deſierit.
e. un ſi. e potuerit: id e ꝛex quo agi x exref⸗ ꝙ; acquiri: ſed gis lalis auiſß u.
1 .5. S. de acqr reditas rit:id eſt ex qi agi cum efacta eſt ſtipu ‚ſed eum cuiꝰ tio:etii e conli⸗
1 Kt re. w. l. pe qr. editas aut voſtli ex quo ade⸗ co el ipulati ui 1 iam ſi exiſtet
̈ enim c. nam 5 lus re arte atis t ſi titius eri ido⸗
n die d ibi imperſ⸗ nam A acturum:i recuperand⸗ nmiin oronn erit con⸗
B onalii Aulus. ſi rum:idem anda rec ſul: promunns mi⸗
3 vel lbi ex al * ſi emq; eſſe cte hi ſti lttis mi⸗
ſine ia cauſa: hic ſti MD . ex oꝑis ſui . dicendun ſtichum meñ n0
1 A ne cauſa. vt. . ie ſtipulando: pis ſuis alter dqum er vValet. vel a u nõ
Uhi uguterlil Negen mno ſen bie redditur per co . glteri ex wnumis ſer⸗ ————
iarong me expo ſi. . l. ſe nduionz? ſergo ⸗
l naeſ katen ra aunn huu ann H à Dra 5. de vſufru. rrahreni ſrng ee
“H”J terioꝛem:ſ. m. Item er t oꝛuerſiteris 5.e. l. .8. bendere ru. ſed et ſiquis. S. in e. bi in wm ⸗
n kunt , d rioꝛem: ſed melioꝛem 4 p wmmic eſt. quia m Drd p Sun nis. §. interdum ſed tdlante: g mo ſti
Konhui e Zgem. cui betelt vt in Krnugoe non poreſt Amruſneto⸗dire ergo bab eſect alio reſpecin dier
.Nmine teſt. v terius. Vi ſ. d eo cni ⁊c . q 1 n io facu.j. de re et ſeruus comme n dicck .
eſt. vt 3. de vſn uarij. naz e c. 2 dic. l. ſi ſti Eruus cõis. ſtipul gu. iur. l. quoch reium. vt 3. de v er. ob
ummia. iucnun nn erul ens ſns Vin Kmocnl ex re al 1en 8) F. Sechn 13 ded dre acmng mnn Ler. ab⸗
f 1 olidum nom uiri. irre .nõ po⸗ . ructuarij ſer 1. l. cots ſ. cuiꝰre acqrit rec aturus eſt. ge.
1 ſeruu nominato: vt reuocabiliter acquiri mſſolidum ij ſerui. ſi plu ernus. 7. . e. ſt uꝑat iudi. cõi k. ac.
b Con en eu; duo. icur. tamen ger rigorer vr m ſus aennr habeann bruru n ernde. m i di. vr. :
V Wus, ſo.mſeen griin nem excludendã a 1 3 .ſen domcomrorno ponik uis. S. ſi duos. us. ſecus
ilette ⸗nl ſvanatein eu vdene J) er re. pmitnis mĩ k caſus ĩ uo bo fr s. vel intell⸗
umn kempustteiunſtrt polt me ipu. iu. ſiſti. ie uneri tem preſeri. ctuari Trufruc baben mihi p dño meo uctuarijs. ſic
1 Aid . reditan ſti iuſſermt: vt emſes duos:niſi ius enim in ea —☚E Enaio gun mnce ei. ſecus ſi dxit meo dari: vel mĩ ð
H ſi filius. ſ⸗ pulatus eſt .EC. de fideiuſ. I n ſcriptis. vel iberank Domimo nc ratone incertu Pmittis donm ihi eo qᷣ in me
(e . ſed ib 1 e ibi quo vel ſol. vt ibi. penul. vel hi infra certũ valet: quia v qꝛ valet S. e.ſi ſi tuudims nõ val ino meo vel v me
imn i in fa in worin n bad acquiſit em dtra 5, de hereck ibi e.l. terq; capax eſt ſeruũ ſfructu valerert. ſufru
niſſe , benesni a8 mẽ poſuu. hi ionem. uem otr e vabo⸗ obiig⸗ e e v ſol. quir obliganoms. ariũ. quid econtrs
ralii in diem accur neißinterdi l t brditr õ nonc d Siern s Nunnaden Kdnuoae.. ſed ſi nrertn non
en S. ſi ſernus. 7 3, de warcee . Sgalangeſeana aren ack . ſi ſibi. facit. Z
e:a 5,de ondi,7 wemon. Siturtk, na be ipulatus ven er.
ad hoc 8 8 wai eſſet: vmi geqnir
tur önn to ſec ora ergo non us erer rſree ſicun
oir 1,e. Nolnaendt⸗ im ſed vtrih. li
nde, ſoł. ibi non iq;. licet a⸗
ex re vk oꝑ.
r re vl onas
3 i

ſed aliunde: vel illa inſpecto exitu. qnia ꝑ conditionem ſine canſa vel
com. dum. redditur vi dixi: alij contra vt acquiratur nominato.· ſ red
dat alij. accurſius.
h Si ip wmmi.ſnpulati. ſcilicet dari.
1 Bemel. ickem 2 ſi bis: vt S. e duobus reis.l. duos. 330.
K Placeat. vt et
S. de verbo. obligo.
wminus ſeruo.ac.
¶Bieuti. acqui⸗

uus acquirit. Si ipſi wmini ſin
rere.vt ⁊ ſupra c

guli eadem.x. ſeruo communi dari

acqui.re.dvmi.per . .
ſeruũ. F. ſicut ans fuerint ſtipulati: ⁊ ſemel reſponſuzʒ
et. l. ſiis qmn. S. j. ſecutum fuerit: duo rei ſtipulandi
7 ſupra.eo. ꝓinde. l ſor.
m Zredat. i. m Eerunt. cum placeat wminum ſeruo
tuet. accur. dari ſtipulari poſſe. Sicuti vni
no„αραHnôαα0 ex wminis nominatim ſtipulando
rit viriq; pꝛo wmm eli ſoli acquirit: ita placʒ ⁊ ſi rem e⸗

nicis partibus. vt
S. e.ſi ſeruus.S. fi.

0 Fllud. heredi
futuro.ſub nomine
appellatiuo.vt er
e. ſi ſeruus heredi/
tarius non ꝓprio:

mat ⁊ nomine vmus ex wminis:ei
ſol ſeruum acquirere. item ſi cre⸗
dat pecuniaʒ vt vni ex wminis ſol
ueretur.vel quodlibet aliud gerat
negocium:poſſe euʒ nominatim ex
primere vt vni ex wmims reſtitu

vt in ↄtrarijs.S.e. rerete
l. ſernus heredita⸗ gatur aut ſoluarur. Illud queſi⸗
rins. Frl ſ a⸗ tum eſt. an heredi futuro ſeru? he⸗
S:ſernus capgro. Teditarius ſtipulari poſſit. pꝛocu⸗

lus negauit.quia is eo tempoꝛe ex

p JYs.i. futuruo rraneus eſt. caſſius reſpon. poſſe.

heres. . 4
4 Aborns. dir quia qui poſtea heres extiterit vi⸗
F. xe regu. iuris.. detur ex moꝛtis tempoꝛe functo
onndlere ſu; ſucceſſiſſe. que ratio illo argumen⸗

to commendarur: ꝙ heredis fami⸗
lia ex tempoꝛe moꝛtis funeſta fa⸗
cta intelligitur. licet poſt aliqð tẽ⸗-
pus heres exnterit.mamfeſtuʒ igi

e acqui.here.l. he
res qñncũq; heredi⸗
tatem. ſed quo ad
quedam non eſt ve
rum. vt. j.de furt.

hereditarie.⁊ ſupꝛa .
e. v Wänc.Jiez fa, tur eſt ſerui ſtipulationeʒ el acqui⸗
cit npes pact. 1 ri. Aulus.
vnus. §. i.accurſt ſeruus communis ſic ſtipu
r Funeſta. vt ex
tunc vſq; ad noueʒ

dies nõ poſſit ĩ ius
vocari.vt.C.d ſepul.vio.auten.ſed nec. vel conuerte litteram.qꝛ lu⸗
gubuis familia ex tempoꝛe moꝛtis videtur fuiſſe heredis.ad quod eſt S
ad ſilł᷑.l.ſi exheredatus.⁊ dicitur funeſta.quia taʒ heres ꝙᷓ eius fami
lia veferebant veſtes lugubꝛes ⁊ aptas ad ſunus. accurſius.

ſſ QJ ſeruus.wmino puta nino. 6
T SEadem. non alternatuue ſed copulatiue. vt ſupra eo. item
ſi ſeruus.in fine.accurſius.
vVAlteri. ſeilicet wmino.puta meuio.ac.
x ſ Eruus. alij extranod.
y Acquirit. Moia regulam ꝙ vbi adiecto in ſtipulatione.ñ
poteſt queri.nec ei qin adiectus non eſt acquiretur: licet ei acquiri poſ
ſit: ſed ſallit cum ↄfligit.id eſt concurrit. iuſſus cum nominatione. qa
acquiruur nominato ſemper:niſi iubentis interſit.tunc enim acquirit
mubenti.vt.C. ꝑ quas per. no. acqui.l.ſi duos.⁊ facit S. de acqui.rerũ
wmi. per ſeruum.S.ꝙ ſi vnius.⁊.j.l.ꝓxi.in fine. accurſiꝰ.
6 ſ. Znſefeme non Ller vt extra rem ⁊ operam. vt ſupꝛa de acqᷣ
ae 49 clurſiuns. quiritur § e bis. 7 l homo iber. F. qc
b Dicetur. quia tunc non valet ſtionlatio. etiam am inũ
rum:vt S.l.ꝓxi.⁊.S.e.l.j.S.j leribulatio. enaim quo ad wminn ve
c Srgnlraahenn extra rem a operam.
dD cum duoꝛum. nominatim. quid ſi inaum? pꝛo pte
acquiritur umino. vt ſupra Nane ſd mang F. ſi R⸗
os.10. que eſt contra. ⁊ pro parte illi ex cmus re ſtipulatus fuerat. vł
ibi ex re vmius poſſeſſoꝛis im:hic vtriuſq;.vel dices hic acquiri umi

re alterius iuſſu poſſeſſoꝛis ſtipu⸗

no pro parte: a quod ſubijcit hic. ſoli nominato acqmri. dic m a;.
non inſolidum ſed pro ꝑte dimidia: æ eandem dimndiam communt
care tenerur. quia non poteſt intelligi ex ſua tm̃ re vel opera magis

ꝙᷓ; ſocij ſieri ſolunonẽ. vt ſupra de leg.ij.cum pater. in prin. aʒo.et

nmihilominus vonnnus vtriq; poſſeſſoꝛi tenet᷑.gr.j.e.l.pe.ſed vide⸗
tur Z. huic. l. S.

. . B 0. wi ex operi
latus ſit vcem illi wmino: eadem hi er re poſſel⸗
cem alteri dare ſpondes: dicemꝰ gaans Avca nan
duos reos eſſe ſtipulandi. de acg.re wen.
Bem. l. qin bons. in
Sanm, .„ :⸗ . pꝛin. dic ergo qꝙ
Eruus alienus alij nomnag irmſpecto exi⸗
tim ſtipulando non acquirit m. a eo mõ rũ.
wmino. e. *
Wint 7 ad. l. de
DBem. acquu. re. . 4
vſufructuarij aut bone fi- bona ſide. Sij.
. . 9 inn accurſiuns.
dei poſſeſſoꝛis ſeruꝰ ſtipula⸗ 4
tur. ex quibus cauſis non ſolet his e QAd vtroſh.
acquiri: wmino acquiritur.nõ ide bel lotango w
dicetur ſi nomen ipoꝛum in ſtipu- mum ↄmunem.
latione poſitum ſit. —
2 fAlſuarius.
em. id eſt fructuar
NAXcum duoꝛum pſuſfructus ſed aks eſt cen
eſſet in ſeruo:et is ſeruus vni nomi miureo molo⸗
natim ſtipulatus ſit ex ea re que ad v vſuario autẽ
vtroſqʒ ptinet ſabinus ait. quoniiã pe ge vbia c.

ſoli obligatus eẽt: videndum eſſe:
quẽadmodum alter vſuarius par⸗-
tem ſuam recipere poſſit:quoniam

g Quoniam.
et videbatur ꝙꝙ

nte A.n non. qm ⁊c.
inter eos nulla communio iuris e⸗
ſet. ſed verius eſt vtili communi di pp CCõmmi. i.
uidundo iudicio inter eos agi polſ⸗ R une comu⸗
ſe BDem. niolunc poſſit
re . directo. vſuſſru

E liber homo vel alienus ſeꝛ ctus enim dini⸗

uus qui bona ſide ſeruit. ex nis fructuũ pei
piendoꝝ dimda⸗-
tur vtilitas vti⸗
li iudicio cõmu⸗
m diuidũdo ſᷣm
R. vt hic. ⁊ſic pro parte vtimur. vt S. de vſu ⁊ habi.l. vſus pars.
vel ᷣm ioh.nulla eſt commumo:quia nullum vſumfruc.habent cõ
munem. alius eſt enin in ꝑſona vnius. a alius in perſona alterins
quod patet. quia vno monuo eius vſuerriꝰ fit alterius iure accre⸗
ſcendi. quod in ꝓprietate non ſit omn ino. vt S d vſufruc.ac. l.j.S.
fi. vel dic ꝙ nulia communio iuris. i. vſufruc. ſupple talis qui poſ⸗
ſit diuidi vel directum iuchcium commu. dim. dari. Eſt em vſuſſr.
ius vtendi. a ita quoddam umpler indiuiſibile. licet vuiliuas perci⸗
piendi diuidatur vt dixi: a probatur ſupra com. di. l. com. dimn. 5.
cum te vſufruc.ſed in wdm mo ſecus. nam talis eſt ibi commumo

que poteſt diuidi. AUltimo quero quomo do vni fructuarioꝛum no⸗

mmato tomm queritur. cum ſui extra ſuam rem a ſerii operã. En
deo. dicitur ex re ſua. cum eſt ex ſimnii re.i. ↄfructuarij.⁊ hec ẽ ra
nio.etiaʒ qjre magis ex re fructuarij ꝙᷓ vomim vł extranei. eſt 1 alis
quia quod ex re wmm vel extranei eſt. im wmmno: quod ex re fru/
ciuarij:poteſt fructuario queri ⁊ wmino. ergo 7 ex re confruciua
rij.alij fructuario.accurſms. E

Algi poſſe. ſacit S. e. ſi ex re.S.accurſius.
k 1 liber bomo. alterus. extranei. ſic non ſumt contra. ſu
pra de vſuſruc. ſed ⁊ ſiqus. S. ſi duos.ibi. quid ſi nomma⸗
nim ac. a ſupꝛa de acquiren. re.w. qui bona. S. ſed a ſi. adijcit que
dicunt poſſidenti nominato queri.nam intelliguniur ꝙ ex ſe no⸗
minan vel alterius poſſidentis queritur. ſecus ſi ex re exironei: et
pꝛo hoc quod no. modo ſupꝛa.l. pꝛoxi. in fine.alij dicunt ꝙ bec æ

equitate, ille de rigoꝛe.

di non poteſt. ꝙ

e
e
Ous!
Vib⸗
lin
eſinſt
Gfolen:
lgu

⸗
nne
ſis he
ol
oorotoj

eo.
Gaverun
ſſet beren
Zumn
erumſß
gtshberun⸗
ouhn
ſihant
lll⸗
1 Pbeo.
GPes, ſclio
Cgalsoccurin
P Paller
ſyunnk eñ
Nln momnt
N ramuni⸗
v /ai
larn f
co irlu⸗⸗
FieWns.
plugſ
Miacen
ren.

1Rcd.

NAdenber

Hen go
lle,415,ſice

n petn heis
lllyl, Nen

MW rNh⸗

ntlben er

(htnptone.

Puntuet
MlAſt
o,Nimar,

1 Ene
Ool eki
clruelueep

mmep
n
nimſe g

4
Mng
Ml

1
l. i

S ee

d
z A
n4 4
ſe
u
„ n
80
1N 10

mnct

MOMNR—ARnED

mmn oe
ftani
rtdede
r Kinp

Adean

nmdt

urehil ee

Aun tünnuha
sn iti
unnus 4

1 Stipuletur. ſimpliciter vel ſibi.ałs ↄtra. vt S.e.l.ſeruus alie
nus. 1. l. ſe. in fi. S
m MQuia ius. ſcilicet ſtipulationiseB

—2

ſ Inter hereditarium. retinetur. vnde ſi iſte querit: here ditati querit
vt ſupra de acquiren. re. wvmi. hereditas. accurſius
g ſJ commums. ſeio. a ira propꝛijs nominibus. h. accurſius

n Si duo rei. ſoli ei.vt iam alij non poſſit ſolui.vt ar.Sẽ.de oↄſtit.
pecu. l.idem eſt. ⁊ eſt ratio.quia ex re ſua videtur querere cum to⸗

ta obligatio erat
ei queſita:ſed te
nebit᷑ alteri: ar. „ . ,
·e.l.penul.ac. letur.iulianus ait liberum quideʒ
I J Suns ſibi acqrere ſeruũ vero wmio: qꝛ
m6manu lus ſuo wmino coheret. Di duo
miſſus. direer. rei ſtipulandi vſumfructum in ſer
n a quddaz er⸗ uo habent. vel quibꝰ bona fide ſer
traneo. uiebat:⁊ iuſſu vnius a vebitoꝛe ſti

q Seinerunt.
ſcilicet heredes.
r Teſtamento

puletur:ei ſoli acquirit. HW
Abob.

monummſ. vl JY ſeruus teſtamento manu⸗
Ignoꝛabant miſſus.cuʒ ſe liberũ eſſe igno
icu. c.crer ve ret. in cauſa hereditaria mane⸗
le eo abs Let: pecumam heredibus ſtipulat⸗
ab eius ſcilcer eſt:nihil œbetur heredibus: ſi mo
cauſa.accurſius

vV Doſſidgere.
ſpectant᷑ em̃ ſin

gula momenta:

do ſciuerunt eum teſtamẽto manu
miſſum.quia non poteſt videri iu⸗
ſta ſeruitute ſeruiſſe his:qui lum

e ae liberum eſſe non ignoꝛabãt. diſtat
§. j. licer in vfuo iſta igitur cauſa ab eo qui liber em
eno le leu·prus bona fide ſeruit: quia in eo et
l. qui ſcu. S. n. lpᷣius emptoꝛis eſtimatio conſen⸗
ſant 6. e aeun tit. ceterum his qui ſcit hominem
mum. 1 acquu. liberum eſſe: uis ille conchtionez
poſſ.l. q vmuer, ſuam ignoꝛet. nec poſſidere quideʒ

las. S. tez quoch

no. S. de acquir.

mobile. 1 S. ſi ceꝛ eum poteſt vidert. ,A,
tum peta. l. eius OPgeſtinus
re fn. Jien Eruus hereditarius ⁊ here⸗
anp. a lbert⸗ er Qi futuro 2 hereditati recte
E menbꝛne. ſtipulatur. Abol.
lRNTtemnm n. 7 acit ” 3 .
Pec⸗Lad id quog GBoc ſeruus ſtipulatus eſt:

quem wminus pꝛo verelicto

poſſ.l. qõ meo. habebat:nullius eſt momenti: qa
x ſ Eruus qui pꝛo terelicto rem habet: omm
qui eſt ĩ
hereditaie iacen⸗
le. ge.

y Auturo. appellatiuo nomine. ſecus in proprio. accur. .
3Dnpulatur. ve hoc dic vt S. e. l. ſeruus hereditarius. que eſt 3
facu ſupra ſi cer. peta.l.eius qui.accur.

a q Aod ſeruus. momenti. ſcilicer ſtipulario. D
Keiecu.ſic S.pro cerelicto..ij.⁊ de noxa. l.ſi ſeruũ ꝓ

derelicto. accurſiꝰ.

C Apprebenſus. anteqᷓ; incipiat ſe gerere pꝛo libero. poteſt enim

ſeipſum foꝛſan occu

pare in libert atem. quia non hoc ipo ꝙ pꝛo de

relicto habetur eſt liber. vt hic ⁊ upꝛa pro ærelicto.l fi. miſi eẽt lan
guens: vt ſupra qui ſine ma. ad liber. I.ſeruo. æ in auten. de nupt.
S. multo. 2. C. œ lati. liber. tollen. S. ſed ſancimus.⁊ facit. C. de in
ſa. ex.l. fi. ſed quidam dicum idem etiam in non languente. arg. d.
auten. ⁊ ſic coꝛrigi quod hic dicitur.

d Supulanonem. quam interponit: cum pꝛo verelicio habeatur:

vel dic ꝙ ulla nullus momenri ſi. vt in prin. nec poſtea iſii qui eũ
apprehendit acquiritur. dic ergo ſtipulatonem quam interpoſuit
poſtꝙᷓ apprehenius eſt. pꝛo pꝛima eſt S. ſi ex re.S.ulud. pro ſecũda

facit.j.pꝛoximo.

e Sonano eſt. in

Vi. S. penultimo.

ncertam ꝑſonam collata. vt inſti. de rerum di

h IYllms. ſcilicet ſerin. aʒo. accur.

1 Pro virilibus. ↄtra. 3. e. pꝛoinde. ibi. nam ſi “ ⁊c. ſo. vt ibi.

mogo a ſe reiecit: nec põt eius ope

ris vti.quem vllo iure ad ſe perti⸗
nere noluerit.ꝙ ſi ab aliquo appꝛe
henſus eſt: ⁊ ſtipulationem ei acqͥ⸗
rere poteſt.nam ⁊ hoc genere que⸗
dam vnatio eſt. Inter heredi⸗
tarium enim ſeruum: ⁊ eum qui ꝓ
cerelicto habetur:plurimum inter

eſt:quoniaʒ alter iure hereditatis

retinetur:nec poteſt relictus vide⸗
ri qui vniuerſo hereditatis iure cõ
tinetur: alter voluntate wmin de⸗
relictus non qoteſt videri ad vſum
eius pertinere:a quo trelictus eſt
Omponiꝰ.
I communis ſeruus ita ſti⸗
pularet᷑:lutio titio gaio ſeio:
dare ſpondes.qui ſunt wmini illiꝰ
pꝛo virilibus partibus eis ex ſtipu
latione ſua dari lebetur: ſi vᷣo ita

wminis meis dare ſpondes: pꝛo ꝑp⸗

te qua womim eſſent.ſi vo ita lucio
titio ⁊ gaio ſeio wminis meis dare
ſpondes:dubitaretur:vtrum ꝑ vi⸗

riles partes an pꝛo wminica poꝛti

one eis veberetur. 7 intereſſe qui⸗
dem cuius vemonſtrand gratia eſ
ſet adiectuʒ. que pars eius ſtipu
lationis pꝛincipalem cauſam habe
ret.ſed cum ad nomĩa pꝛius vcur
ſum eſt rationabilius eſſe videtur
pro virili parte ſtipulanonem ac⸗

t Ad nomina. iſtud pomitur ad coꝛrectionem pꝛe v e⸗
notandam preſumprioneʒ: que quorum vemonſtrandi gratia apponũ

tur. accurſius.

v Supulationem. ſi vo pꝛins ad appellanua eſt curſum. pro w⸗
mmicis queritur. a ſic ſequentia veterminant pꝛimam ᷣm ioh. idem
dicam ⁊ ſi permixtim.vt lucio wmino ⁊ titio wmino vel econtra: naʒ
ſemper inſpidam que precedũt.ſed quidam dicunt vt ala. ſemper pꝛo
virili quando ꝓpria 1 appellatiua ponuntur. m eos quod dicu pri
us:ſubaudies maxime. ſed pꝛima placet:⁊ hoc cum ommbo poteſt que
ri alłs ſoli ei ein poteſt. vt S. e.l.j.S.communis ſeruus..l. ſi cõmu⸗
ms ſeruns.⁊.l.ſi alienus.⁊.l.ſi ſeruus.in fi.⁊ inſti.e.S.fi. IJtem hoc
cum nullus ſolus fuſſi.nec vnus ſolus eſt nominatus. nam tunc ei
ſoli. vt ſupra.e.ſeruus alienus.a. l.pꝛomde.quid autem ſi vnus iubʒ
ſed alrerum nomat. dic vt no. ſupra.e.ſeruus communis. ſic.S. fi.
cum antem ſeruus eſt fructuarius in quo plures habent vſumfructu
ſiquidem ex opera ſtipuletur ſine nomme ⁊ iuſſu fructuarioꝝ. idem
dic quod S.in pluribus domims.ſed ſi vnus ſolus iuſſit vei vnꝰ tm̃
nominatur: ei queritur. vt S. de vſufrut.l.ſi ſeruo fructnario.S.ſi du⸗
os. ſed ille tenetur ad communicandum. cum opera quodam modo eſt
ex re. vt 3 de acqui.re.d.qui bona.in pꝛin. ⁊ infra.e.l.penul.ſi autem
vnus iuſſit ſᷣ alter eſt nominatus. tunc nominato ſm io.ꝙ ſi ſtipulat᷑
ex re vn us fructuarij rm̃.ſiquidẽ ſine nomine vł᷑ ſibi ꝑtẽ ꝓpnetario

Aeis. idem di⸗

fi. YJtem facir. C. ð

m Spongdes. et
ua appellatiuis tm̃

AM. accur.
cede ntiuʒ vel ag ce⸗

ODi vo. ſecun
dus caſus.

co. et ſi dicam do⸗
mino meo cuʒ plu
res habeam wom⸗
nos. arg. S. de lbe.
le. l. ij. in fi. ſed ar.
ptra. S. e. l. ſed 2 ſi
ing. a;0. 7 facit ad
hanc diſtinccioneʒ
5 ao trebek. I. non⸗
nung. 1 lega. j.
turpia. in fi. 7. l. ſi
heredes.⁊ ſupra ðᷣ
ſta. lꝛi. L. ua liber. in

impu. a alijs ſuſti.
l. j. 8. de re. du. l⸗

n Pro parte. qᷓ 2
ita pꝛo vomimcis.
o Si vo. teꝛcius
caſus.ac.
p Spöges. 7 tta
AWPꝛijs 1 appellati⸗
his. accur.
q Intereſſe. ar⸗
gumentando.ac.
r BGrana. 1. an p
pꝛia ad deſignanoʒ
appellatiuoꝝ an ap
pellatia ad vſigna
tionem ꝓpriorum.
ac.
ſDQue. 1 mtereẽ
repete que pars ⁊c

3 i

cſtricta ratione ⁊ partem fructuerio. vt dicto.S. ſi dnos ſed de equita
te ſoli fructuario. vt S. e.l. ſi aienus. vel enazʒ dic vt dixi in.l. ſi altenꝰ
ſi aut noĩatim dño ex re fruciuarij ſtipuletur: totũ ei qrit. vt S. e gcꝗ
ren. re. w. ꝑ ſeruum. S. fructuarius. 1 dicto. S. ſi dnos. ſed reddit ꝑ cõ
ditionem ſine cauſa. vt.j.e.l.penul.⁊ ſic intelligitur S. de gcquiren.

re.vvm. qui bona
bi ſi aiſenat ſlan
tẽ ex re cvmini fru ‚ .
euino von vae. guin:q; wminoꝛum ocabn P20
vr S.e.ſeruũ frʒunc. pym gtione bhabeantur.
nerre vmnus ſen⸗ emonſtratione habe 26
ctuarij alteri fru⸗ 1.. 17 7
ciuano nõ valet. J ſeruus meus a liberto meo
dt I3:ſ gienus. operas ſibi dari ſtipuletur.ĩ
.e. a ſi vuox. ana Utilem ſtipulationẽ eſſe celſus ſcri
erpone vr vi gõ biit: aliter atqʒ ſi non adiecto hoc vx
in poſſeſſo plun⸗ bo ſibi ſtipulatus fuerit dari.
bus bona fide. vt DBez.

Oicto. §. ſi duos.
x MDõ. 1. qꝛ. ac.
y ocabula. ſcz
apellatiua appoſi
ta in ſtipulatione.
accurſiunus.
3 Habeant᷑. de
monſtrant em̃ ap⸗
pellatma: an puus
nommati ſint dñi
⁊ ſic nota de oꝛdine
ſcripture:ſic in au⸗
ten. de here. 2 fal.
S. in oꝛch. ſed ar. g
I.de ſolu. l. nec em̃
uem facu S. ſi cer. D
peta. l.cius qui.S.ꝙ ſi. accurſius. .
a 1Z ſeruus. inutileʒ. vt 7 Sͥ. ope. li.l. ſeruus patroni. æ eſt ſpe
ciale:ſic S.e.l.ij.⁊.l.ſi ſeruus communis meuij.S. ſeruus ca.
pto. als non refert ſibi vel wmino ſtipuletur: vt S. e.l.j.in pꝛin.que ẽ
contra. Sed que eſt hec rano? Reſpondeo quia factuʒ in ſuipulanone
continetur. vnde non poteſt queri. vt inſti.eo. S. ſed cum factum ᷣm
quoſdam: ſed certe ibi æ facio ſerui ſtipulantis: hic liberti promit⸗
tentis. verius dic. quia non poſſunt veberi: mſi iure patronatus at
ſeruus non eſt patr onus.a hoc de opera incerta valet. vt ſup qe ope.
liber.l.ope.in rerum.cum habeat inſtar pecunie.vt in. e.t.l. a duoba
accurſius.
b Sari. quia tunc valet.
c cC Am ſeruus eius.ſ.ſerui.accurſius.
dD Acquiritur. vnmmmno ꝓprietatis. ſed non econtra. vt ſupra
de vſufruc. ᷣ ⁊ ſiquis.S.queſtionis.⁊ S.e.l.ſſeruum fructnarium,a.j
væ ſolut.qui res.S.ſi ſeruue.accurſine.

ctũ habemꝰ: ꝓpꝛietatis dño
ex re fructuarij vel ex operis eꝰno
minatim ſtipuletur: umino acqui
ritur propꝛietatis.ſed qua actione
fructuarius recuperare poteſt a wu

Item ſi ſeruus bona fide nobis

Vm ſeruus in quo vſumfru

mino propꝛietatis:inquirendũ eſt.

e Inqnirendum. a certe conditione ſine cauſa.

f Item ſi ſeruus. alienus.

g Condici. ſ. conditione ſine cauſa. ſiue ſolutum ſit ſiue nõ. ſed
tunc vt actio cedatur. habet euqᷓ locũ conditio cern puimo caſu ⁊ fa
cit S.ſi cer.pe.cum fundus.S.j.⁊ v act.emp.ſi ſeruus.S.ſeruum.

ſeruiat: ⁊ id quod nobis acquirere
poterit:nominatim wmino ſuo ſti⸗
pulatus fuerit:ei acquiret: ſed qua
actione id recuperare poſſumus:qᷓ
remus.⁊ non ſine ratione eſt quod
gaius noſter dixit condici in vtro⸗
qʒ caſu poſſe a wmino.
Vicquid ↄtraxit ſeruus duʒ
nobis ſeruit:etiam ſi ſtipula
