luter obligato.qꝛ nil ſcit.vt.S. iur.⁊ fa.ig.l.fi.mon ſic in alio nãli⸗

Ler obligato vt ibi. vel nõ eſt moꝛa ꝙᷓtũ ad mterituũ vi h.ſ̃ q̊ͥ ad hoc vt

l.ↄteſ ↄmittat᷑ ſtip.ſic.vt ibi. Jtem õ inſti. fidemſ.S.fidemuſſoꝛes.
H h̊ nõ eſt plus re vel loco vel tꝑe vel cꝗ.⁊ fa.S.e.ſi ex le.in fi.⁊.l.ſe.
72. J. & reg. iur. nulla. accur.
.Bua moꝛa. qꝛ ipſe fuu interpellatꝰ. aliud at᷑ eſt ĩ fideiuſſoꝛe furio/
ſi.vt.j.d fideiuſ.l.marcelł.õ.ſo.ſᷣm. R. reſert euident pupillus aut
furioſus aliqͥd ꝓmittat. nam in furioſo nulla nec nãlis nec ciuilis ont᷑
obligano.et᷑ cũ auẽte iu.qꝛ ſenſu careat.at pupullus pᷣſertim puberta⸗
ti ꝓximꝰcũ auẽcte tu.ciuilii ⁊ nãlii obligat᷑ ⁊ ſine tu.nãlit. non &̊ miꝝ
ſi ꝓ iſto accedit fidemſſoꝛꝓ furioſo nõ.vt ⁊.j.de reg.iu.l.in neg.⁊ in
ʒꝛio.. S. ad trebel.l.ſ̊ eiꝰ in pn.⁊.S.qũñ dies le.ce.cum illud.⁊.j. de
ſol. ſtichꝰ. æ. C. qͥ admit. ad bo. poſ.l.bonoꝝ.⁊ de ꝛur. deli. ſi infann.⁊
pleniꝰ dixi ſup ↄotrario. cc. .
k ſ 3 dno rei. inutuiter. ſi digito celum tetigero. vel ex intuallo
ut ⁊.j.ti.j.l.ſi ex duobo.ac.
1Sue oblig. ſ. nomine.
m Mbligatio. tm. ſ. qma ac. accur.
n Sitipulatoꝛns. ideoq; ĩ eo ñ ↄſtint ob. vt. S. e.l. ſcire debemꝰ.S. fi.
O Eis. altero laʒ moꝛiuo. ⁊ ſic ob. eſt ſublata.⁊ ſic expone.j. ſo.
q.x.S. ſi ſtichũ.j.rñ.nec ob.in fi.eiuſdẽ.S.qð h̊ pont p ↄtrario.ac.
Muia. rõ bona. vt. S. e. l. eum qͥ S. qͥ ſibi. in fi. S. . S. S. griſogon⸗
ibi, qdð xzono ⁊c. ⁊ no.h̊ ar, ꝙ qͥ ꝓmutu illud aut illud, duo pnmntut

vt. .no.de ↄſti.pe.l.illud. Item fa.S. de leg. ij. menius. §. duobv.
⁊ re indi.miles.S.j. .
. Jqᷣs.factũ eſt.vt.j.ð fideinſ.ſi a reo.⁊. .de re.du.ſi is qᷣ
ſi virũ

q;. Et no.q̃tuoꝛ diuerſas ſtip.⁊ fa.. de odi.⁊ de.l. cuũ pu-

pullus. S. j. 2. S. . here. inſti. ſi te, in fi. ⁊ ↄdi. inſti. l.v. 2 inſti. we he
re. inſni. S. pe.

r In dtrariũ6.

ſoluit᷑:qꝛ vtraq; res ad obligatõe,z ſ.diet.
mit nõ ad ſolutz. E ſDHuic. diſfert
ponit᷑ nõ ad ſolutõʒ. Ceuo. ffert
6 . „ kE a poſuo. idem i
Jqs ita ſtipulatus fuerit.x. Snum ⁊c. qꝛ hie

aureos dab: ſi nauis ex aſia pceſſit adi. . ſni

tti u. vel. 5. iteru
venerit ⁊ titiꝰ ↄſul factꝰc.ñ ałs da d kfahad

bit᷑:ꝙᷓ ſi vtrũq; factũ ſit.idẽ in Zꝛũ (eſt. c.
dare ſpondes: ſi nec nauis venerit hec hnbann
nec titiꝰ factꝰ aſul ſit: exigẽdũ ert.
vt neutꝝ factũ ſit.huic ſiłis ſcptu⸗ v Mon ſagetũ

ra eſt: ſi neq; nauis venit neq; tinꝰ ubſti.l. genera⸗
aſul factꝰẽ.at ſi ſic dab ſi nauis veæ-⸗ liõ.ſ ibi ant .

mt aut titiꝰↄſul ſctſit: ſufficit vnũñ S hont.· vi. j. x¶

factũ:⁊ econtra dabis:ſi nauis non ansite As
venerit aut titiꝰↄſul factꝰ nõ eſt ſuf quertk.
ficit vnũ nõ factũ eſſe. Auk. R
Vogd dr patrẽ filio vtilit᷑ ſti⸗
pulari: q̃ſi ſibi ille ſtipulet᷑:
in his veꝝ eſt q iuris ſunt:qq; acqͥ⸗
ri pr̃i pñt:alioqͥn ſi factũ ↄferat᷑ in
pſonã filij:inutił erit ſtipulatio.ve
luti vt teneri ei vel vt ire agere lice
at. at᷑ filius vt ire agere pr̃i liceat M
ſtipulando acqᷣreret ei: ĩmo ⁊ qð in
ſuam pſonam filiꝰaferre nõ pt᷑:hoc S
patri acqͥret. Leuola.
Vlianus ſcribit.ſineq; ꝑ te
neq; ꝑ heredem tuum titiuʒ r
fieri:quominꝰmihi ire liceat ſtioꝝ Keg.
ler:no ſolũ titiũ teneri ſi ppibeat: ns. m. R. imo

ſti. de inun. ſtip.
S. er VO0o qm.

H etiã coheꝛedes eꝰ*. Qui fundrũn pat em io ve m /

y Juris ſunt.puta aliquid dari. ſ̊ tradi eſt factum. vt.S. æ vſu.
ſi ſipulatꝰ.qͥd ̊ ſi aliqid ſilio trach ſtipulet? HR.idem vt valeat.licet
non ſit iuris. eſt em̃ iale qð ei acqri p᷑. Item ⁊ ꝑt᷑ dici.ꝙ facium h
nõ ↄfert᷑ in ꝑſonam filij.ĩmo in ꝑſonaʒ etꝰqͥ dʒ trodere ei filio. ⁊ ſie
cum nõ oferat᷑ in filij ꝑſona. vtilis eſt ſtip.ſᷣ h̊ vetat ꝙ a filio ẽ faciẽ

dum. vt ſubijcit exemplũ. Itẽ nec oĩa q̃ in dando.ſ ea q̃ pñt pꝛi qri.

vt ex cã pfe.vel etiaʒ aduẽncia.i.q̃ ad vſufruc.vt.C.de bonis que
libe.l.cum opoꝛtet.in pꝛinci.a hic ſubijcit. Queritur q̊. an hoc va⸗
leat. vi cvmꝰfiat ſilio in ſolo pꝛis vel in ſolo filij? H.idem.ꝙ ſi ali
qͥd filio tradi ſtipulat᷑ ꝓpter rõem ibi poſitam. qꝛ refert ſit faciendũ
filio ab alio an ab ipſo filio q̊ caſu nõ valet.vt h̊ ſubijcit.accur.

3 Zeneri. filio. facium em filij pꝛi acqri non pt᷑.ſ nec ipſi filio. c
⁊ ideo filio querit᷑ vt patri quereret᷑.vt.S.e.l.xvvmiuus vᷣno.⁊..

e.l.ij. accurſius. “
2 Acquiret ei. ire poteſtatis.

Patri. velun ſi patri vxoꝛem ducenti. r. ſtipuler p wte. vt. ſ.
ſtip.vᷣuo. Item ⁊.l.ſe.uel ſᷣuituteʒ pᷣdio.cum finus non bʒ pᷣium.

a i Alianus.titium. ſuꝑuacue ponit᷑ ꝑſona tiiij. vt no. z. eel⸗

b Coheredes. fam. her. indi. ab eo repeteret qᷣ pſtiterit. vi no.

ſupᷣ.e.l.ij.S.item ſi ex facto.⁊.l.in execu.⁊.S.fa.herc.l.inter cohe.
S.quod ex facto.accur. MB
Dui fundum, ce enic. ecce ergo aliud in peti, eductur. 2 aliud

irde/
nmda
Gn
ſomnhm
SSaſe

punt.
ntnuten
icrar

a
6

iſtt.
I. o
(pumon.
Nencsn
idacon
Aci
Awaügr.

Rr ,aſo
li hgſttol⸗
.,
unvſutrgr
Oumormn

Agfalusafs⸗
Funowi
S
1 Demufne

ſeruienumn e
1Etad ſenn

Minrig i

ſenileiici

ſemnm

Kieenomnen,

1ngatnne

nnigi ng

ſe
gauſhe

conſequi᷑.vt ⁊.S.e.ſi puum.in ſi.⁊.j.de ſo.etiam. Item hoc ſi ta

lis ↄctus pᷣcedit in quo ve einc.ieneri debet. Jtem no.hic rem peto

⁊ rem habeo te quo dic quot.ſolmi vebuoꝛ rem ad quam tenebatr᷑.
aliquid reſtat ah eo adimpleri. ſiqdem in ipſa re quam ſolmit. ad
huc tota res ab eo peti pt᷑. vt hic ⁊ dicta.l. etiam de ſoł.⁊.l.ſi rem
meaʒ.ſi aũt illud

qð eſt ſoluendũ
ſolun. dr ſoiuci ſibi aut titio dari ſtipulatur:qᷓ;uis
plene eſt ſolutũ. ſ; 19 ſyt. m Rr „9
teuz ebeant. x. fudus titio traditꝰ ſit: mhilomin

ſoluit. v. rũc in petere fundũ pt᷑:vt ſibi de euictõne

to 45 ſotsi in ꝓmittat᷑.nam ijteſt eiꝰ qͥ mandati
ve ſ.xe lon ſn ⸗ actõe fundũ recepturꝰſit a titio:ſ ſi
pulat.S.q·x. n Wnatõls cã titium intpoſuit: dicet᷑
at holem ibie'Eraditõe ptinꝰreũ liberaꝛi. Au.
eo. 7 en vulne⸗ . —6 .——
rauero. poſten RWVigam cũ filium alienũ ſu⸗
ſolucro nhr ſſi Vſcipet: tradeti pmiſerat certã
Ppra e wio ele pecumaʒ leũ alit ꝙᷓ vt filium obß⸗
ganter. S.non ſo Uaſſet: qro ſi poſtmodũ eũ œ wmo
nae pepberit: vel moꝛiens mhil ei teſto
. ſo. ma. ſi man linq̃t: an ſtipulatio ↄmittet᷑. Et qͥd
ecr. n. intſit: vtꝑ ſiliꝰan alũnꝰ velcogna⸗
. tus agẽtis fuerit. Pꝛetea qꝛo ſi fili
d Promits7. um ſuum qs ltie in adoptõʒ vterit
em aen 2 ita vt ſupraſcptu ẽ ſtipulatio int⸗
ract iuſfet. ceſſerit:eũq; pr adoptiuꝰ exhereda
eA tino. ſuo . gqcipauerit:an ſti 2
ſoue peuratore. UVentt vel R ſin ul⸗ nſtibula⸗
ałs no mandan tio Iomttat. *1 lpulatio vtihis E
neg. gel. vt. . in vtroq; caſu. Igit᷑ ſi ↄuentõʒ fa
1ol. do cctum ſit: omittet ſtipulatio. Sʒ vi
taeun inte · amꝰ pmũ in eoqͥ ltie adoptauit:
ligi mãdatũ ar. † tti: ſi eũ
bn⸗f eſod poſſit omitti: ſi eũ exheredaue⸗
res. S. q̃ ſtipula/
tr. ge.

ſInterpoſuit.qꝛ illi vnare volebat.
g Reum. 1. pmiſoꝛem. .B
hLiberan.ex wnanone em̃ non tenet᷑ e euctione. ar. vt. C. de
euic.qm auus.a fa.S. de vſufru.ſ̊ ⁊ ſiqͥs ſtip.in pn. in dubio auũt ñ
pſumo wnũ.vt. S. e ꝓba. l. cũ de inde. S. j.
Elidam. tres pomt queſtiones. ac. . ,
cipet.ſj non adoptãdo. accipiebat at᷑ a pꝛe foꝛte qͥ tradebat
ad ſeruiendum. accurſiꝰ.
DQuero.pꝛima queſtio.
m Et quid. ſecunda queſtio. ac.
n1n Zgentis. i. tradenns qᷓ agu ex ſtipun.
o Fuerit.ille filus alienus. ac.
p Peeierea. tercia queſtio.s.
q V. S. puta ꝓmutis. c. ſi alit ꝙᷓ vt filinm obbuaſies.
r In vtroq; caſu.i.cũ expłu ł nil reliqt. Item cñ exheredauit ł
emacipauu.itẽ qñ in adop.⁊ qñ ſine adop.eſt traditꝰ.⁊ ſic in ᷣmo
⁊ tercio.Et caue tibi.qꝛ in fi.videt᷑ coꝛrigere.ac.
ſCõmittat᷑ ſtip.hoc piʒ lippis ⁊ tonſonbi.ſ̊ opus eſt oñdere qͥd

velint hec vba.ſi eum aliter ꝙᷓ vt filiũ ob.⁊ hoc ſubijcit in eo ⁊c.lʒ

non plene.pꝑ hanc em̃ rñſionem ⁊ medie qõis non ſolũ pᷣme ⁊ tercie

colligit᷑ſo.vt non miſit ad omutẽdam ſup.qͥs fuerit ſtip.ex pᷣdicus

pater vel alius cũ pꝛudentibo roem affectõis hai placuu. vt.S. man
dati.l.cum vſᷣuus.
tSed videamꝰ. terciam hic pꝛoſequit᷑.
vV Kommitti.ſ.ſtipulanonem. .
x Emancipaueru.⁊ videt᷑ ꝙ non.hoc em̃ ac.

y Dbßuauit. ecce ꝑ hoc innint. ꝙ ꝑ talia ſtipulanio non ↄmittit᷑

3 Be iof. olim plane. ſ hodie ᷣm diſ.C. de adop.l.cum in adop.
7Agat. quaſi non ex ſtipulatu fecit. ac.
2 Remqdio. i. non ſolũ nõ ↄmitut᷑ ſtip. ſ̊ nec de inof. aget. vt 25.
ſiquid in frau.patro.l.fi.

tendũ eẽt de ĩofficioſo dicere: maxi

. S er

a Sic. hoc non ad ꝓxrimũ reſert᷑. añ merint erheredan. nam tunc
nõ valet ſtip.cũ ꝑ hoc inintaret᷑ filiꝰ ad offendẽdũ patrẽ. vt. ff.œ pac.
W. l. ↄuenire.ſ reſfert᷑ ad ſuꝑiꝰ.ibi.igit᷑ nõ ali ⁊c.ſ. qn ñ merini exhe⸗
Interponi. vt ꝓprer hoc ↄmittat᷑. rredari. gc.
Si ſtipu.qꝛ alterutrum eoꝝ fecit vel exheredauit vel emãcipauu.

d S patri. qni

. . B ſtipulatus fnerat ſi
rit vel emãcipauerit. hec em̃ pater grheregeſſer vele,
. 1. — „ en Ie mancipaſſet. vnde
circa filiũ ſolet facere:igit᷑ non alit᷑ baneſtmp. vel aer⸗

eũ ꝙᷓ vt filium obſᷣnauit.̊ᷓ exhere⸗
dat? ve inofficioſo agat. qͥd ̊ dicẽꝰ
ſi⁊ meruit exheredari ⁊ emãcipaꝛi
plane ⁊ B remedio carebit: q̃re ſic
dʒz int᷑poni ſtipulatõ: vt ſi eum emã
cipaſſet vel exheredaſſet: certũ qͥd
Omitteret:qͥ tñ caſu ↄmiſſa ſtipu⸗
latione pt᷑ qᷓri: an exheredato pꝑmit

habeat nũc filtꝰ he
res ad penam. vñ
cum alio iure agẽ
poſſit nõ videt᷑ hꝛe
qᷓrelam. vt inſti. de
inof. teſta. S. taʒ at.
H 3 eſt. qꝛ illaʒ hʒ.
vt qlibet ẽneꝰ he⸗
res patris. hanc
qrelam ſuo nom-
ne. accur.

me ſi pri nãli heres extitiſſet: ⁊ an
victo enegãda ẽ ex ſtipulatu actio
H ⁊i ei qͥ ſtipulatꝰẽ:nõ ebuit vene
gari victo filio:nec ipſi eneganda
erit ebite pecunie executio:ĩ eo at
q nõ adoptauit:quẽ intellectũ ha⸗

beat haceptio:ſi eum alit᷑ ꝙᷓ vt fili

um obſuaſſet:nõ ꝓſpicio: an ⁊ hic
exigimꝰ vel exheredatõʒ vel emãci
patõʒ res in extraneo inepta: h̊ ⁊ ſi

1 q lie adoptauit: nibil facit v⸗
ba ſtipulatõis: cũ vtit᷑ patrio iure

in eo qͥ hoc ñ facit lʒ ſuguacuo: dici

ſSed ſi ei. patri naturali. .
g Executio.ex ſtip.patris cuiꝰheres eſt cum ſupᷣdicto modo unerpo
lita fuerit ſupulatio.⁊ amnſit in qnerels filius. a.
h Mon adoptauerit. vt fuit.j. rñ. l
1 Exigimus. vt ↄmittat᷑ ſtipulato.
k Inepta. vt 7. S. e liberis poſthu. ſi poſthumus. S. fi.
IBedd aſi is. i. ꝙᷓuis m. R. cKc.

e An victo. cum egit de inof.iure ſuo. ac.

m Supuacuo. K. a. M. ſic legunt. ſi. i. qᷓuis verus adopta:oꝛ non
cadit in ſtip.cum vtit᷑ patrio mure.ille tñ qͥ non fecit.i. non adoptanit
omirtit in ſtip.ſi exheredet vel emancipet.ſ̊ ſuꝑuacuo.qꝛ repellit᷑ exce

ptione actoꝛ. Alij vt.h. ſic.q;ꝛ hec verba cum vnt᷑ paterno mure.poſſum
Teierminare pᷣcedentia. ⁊ exponunt᷑ exheredando vel emancipando. ⁊

ſequentia expone ſic.in eo qui hoc non fecit.i.nõ adoptauit.licet ſuꝑ⸗
uacuo.ſ.exheredet vel emancipet.quia res eſt inepta in extraneos.di
ci iñ poterit ⁊c.IJtem poſſunt determinare ſequẽtia.a tunc.l. pceden⸗/
tis ſic.nihil facit ↄtra verba ſtipulatõis ſi eum exheredet vel ptereat.

m vtit᷑ paterno iure in eo qui hoc non fecit.ꝛ. in eo filio qui ſe non ve

riit in qdop.licet ſuꝑuacuo exerceret in eo paternũ ius.i. exheredet

vel emacipet.qꝛ res eſt inepta in extraneos.dici iñ poterit æc. Tercij
legunt interroganue.q.d. nequaqꝙ; poteri dici ↄmiſſam ſtipulationẽ.
vel verius ſᷣm qʒo.plane poteſt legi vt talis notet᷑ rano. ſi adoptans
vii᷑ paterno iure cum exheredat vel emancipat. ⁊ ideo non tenet᷑ ex
ſtipulatu.ergo qm hoc non ſecit.i. non exheredat vel emancipat non
vtit᷑ paterno iure.⁊ ideo ex ſtipulatione tenet᷑. ſiue ſit verꝰ adoptatoꝛ
ſiue non. nam vt verꝰtenet᷑ pai inſtuuere vel exhere. ua hoc idem facẽ
dz metu pene.licʒ ſuꝑuacuo.ar..de ↄdi.inſti.l.mulier. S. pe. 7 ſic di⸗
cims ↄmitti. ſ qͥ ſub interrogatione legunt. dicũt nõ ↄmitrti. ⁊ Gm hec

ver verba cum vtit᷑ paterno inre.xterminat pcedentia. vt in ſecunda
lectura dixi. ⁊ hunc appꝛobo intellectum. vel qnto tota loquat᷑ veꝛo

y nij

H
——— ñ S
L2
zSan ue in

adoprato. ⁊ dic in eo qui hoc non fecit.i.non vnt᷑ paterno iure. ſj wo
mo pulu vel teſtamento pᷣterijt.Et no. ꝙ non valet pena quam ꝓ⸗

mitns ſi eum non mſtituas. qꝛ· bonos moꝛes. valet aunt ſtipulatio

ne ſi exheredes quãqᷓ;ᷓ eqͥualere videat᷑.enndem non inſtitui.i.pena
1 non inſtituas ſi exheredes. Item no.ex pᷣdicus ꝙ ſᷣm qͥſdam cõ⸗
mitut᷑.ſanefſicaci
ter. öᷣm aʒo.cũ effe⸗
ctu.ſm alios nul⸗
lo modo.viʒ ex pᷣdi

tñ poterit ↄmiſſam eſſe ſtipulatõʒ.
cus rõnibo.

Filiuſta. ita ſtipulatꝰeſt: qᷓntam
pecuniaʒ titio credidero fide tus eẽ
iubes:⁊ emãcipatꝰcrediderit:pr̃i ñ
ebebit qᷣcꝙᷓ fideiuſſoꝛ:qꝛ nec reꝰei
tenet. Aenuola.
J ſic ſtipulatꝰ ſum: neq; ꝑ te
neq; ꝑ heredeʒ tuũ vim fieri

n Filinſtam̃. nec
reus cum ſe nõ ob
ligauerit.vnec fili
us in prate fuerit
vt. S. ſi cer. pe. l. q

Rnmlwfeento el ſpondges. egi q qem mihi vim ſe
poſt emãcipatõz q ceris: recte r manere factũ heredis
oſirmauu itpula⸗ in ſtipulatõʒ. nam ⁊ ex ipiꝰ poſteri
ne R,S. oꝛe vi poterit ↄmitti ſtipulatio. nõ
fi. 2.j.ð fideiuſ.l. em̃ ad vnam vim tm̃ ꝑtinet. naʒ ſic
abuon J.a. 2 lpſiꝰ? factuʒ ⁊ heredis capit: ita
.ſi fiio. h z. . eo. lpiiꝰ vis ⁊ heꝛedis vel ſepiꝰfacta cõ
ſi ſil.ſo. vt ibi. plectit᷑:vt ↄdemnet᷑ qnti infeſt: aut
o ſi ſup. li ſic volumꝰfactaʒ eẽ ſtipulatõʒ:ne
heredis n qᷓ; ꝑte neq; ꝑ beredẽ tuum fieri: vt
i et geto agd vnam vim pmaz ptineat ſi vim
demel ommſa iner fecerit: ampliꝰ ex heredis facto cõ⸗
ex facto vmiſons. mitti nõ poterit. g̊ ſi actũ ſit: vt q̃ſi
aonee. exr lpſi vi tota ſit ↄſumpta: q non

q Doſterioꝛe vi. iam em̃ fecerat vim. a ex eo erat ↄdemnatus.
r. Pertinet. ad plures ꝑtinet ſtipulatio.qð euidentius aperit cum
ſit equum nam æc.
ſCapit.ałs capit.ſ.ſtipulano.als capit. ⁊ ꝙ dieit heredis idem ſi
non dicat. vt. C. de ꝓba.ſi pactum.
Ipſius.ſ.heredis. accur.
Eomplectit᷑i.compꝛehendit᷑ in hac ſtipulanone.
Quanti intereſt. ſ.vim non eſſe factam.
olumus.ſ.ponere ſᷣm quoſdam. accur.
Et ad vnam.ſ.ꝙ ſit actum ſᷣm quoſda;.
Mon poteru.cum omiſia ſit ex facto efuncti ſᷣm eos.

ARNl ℛ π ☚ & *

2Ergo ſi actum ſit.qꝛ hec ſtipu.ↄimttit᷑ totiens q̊tiens vis fit. niſi
ð actum.ponamꝰꝭ ſi actum ſu expſſim. q̃ſi vt ex ipſi pmiſſoꝛs vi pꝛi

ma tota ↄſumpta ſit ſtip.ua.ſ.vt ex illa poſterioꝛe vi ↄmitti nõ poſſit

ſi hoc inquam factũ ſit.tũc ad ſolã vim pᷣmaʒ ꝑtnnebit. vel ita ſi actũ
ſit hoc expᷣſſim. vi ad ſolã pᷣmã vĩ ꝑtineat.tũc qi ex ipſiꝰ ꝓmiſſoꝛis vi
pma ↄſumat᷑ ſtipu. ⁊ hoc ſᷣm eos qꝗᷓ hñt in Ira.ſic q̊ ſi acium ſit.q̃ſi ex
ipſiꝰ vi ſit. Alij hñt in tex. hoc ua ſi ac.vi ad ſolam pᷣmaz vicz ptineat
In alijs libns hoc totum xeeſt. ſi actum ac.qdð aũt ſubijcit.qdð non
eſt veꝑ.ſ.vi ex pᷣma vi ↄſumat᷑ ſtip. niſi actum ſit. poterit aũt tota pla
m legi. vt expon as.auti ſi ſic volumꝰ factum eſſe cc.i. intelligere eſſe
factam ſtip. pdictam in dubio ⁊c.⁊ poſtmodũ accipe. ̊ ſi acium ſu.ſ.
ꝙ ſemel tm omutat᷑iunc q̃ſ ex ipſiꝰ pmiſſoꝛis pᷣma vi tota ↄſumpta
ſit.⁊ qð ſubijcit.qdð uon eſt veꝑ ⁊c. vt dictũ eſt. expone. vt.. in eadẽ
glo. Ad id aun qð dicit hec lex ꝙ pluries ↄmutar᷑.ſa.j. rem pu. ſal.fo.
l. uij. S. pe.⁊ rem ra.ha.ſicu. ⁊. S. ſicin pluſqꝙ; ꝑ.l.fal.l.ꝛij.S.q̃ntum
2. 3. vſuir. quẽadmodũ. c.l.j.S.ʒ aũt. ſ̊ j. 3. here. ven. l. veduoꝛ.
in ön.ſj expone vt ibi. Item Z. Z. de ar. ſi duo. F. n.. ſol. hec ſtip inteſle
einet. ⁊ ſi ſennꝰ intereſi.ſepiꝰomiint᷑.illa vo penam certam orinet. qᷓ
ſemel ↄmuttit ⁊ non plurtes. ar. j. rem ra. ha. ſi ꝓcuratoꝛ. a inſti. xe uj
uti.ſti.S.alteri.ſj ⁊ in facio diuide ſit tale. qð recipiat iteratõʒ vt B. an

non. vt fundum tradl.ſi femel ↄſecutus ſum intereſſe meam. ampliꝰ

neon agam. Iem 3. S. e. ſi in quis 10. vt ibꝛi.

habenti filiã: ⁊ tpe mr̃imonij ↄſen⸗

a t Itia. que ex alio.ſ.viro iam moꝛtno.ac.
b Nilam. ex alia vxoꝛe.ac.
c Haij. naia ex alia vxore. ac.
d Litij. nato ex alio marito.
e Mubere. ſ. filio nitie.
3 f Siqs eox. k
filia gaij vel ſilꝰ
titie. ac.
eſt verum. E Adoues · vr.
Z 1= Bulus. . ac⸗ ne⸗
Itia q̃ ex alio filiũ hẽbat:ꝛin
matrimoniũ coit cũ gaio ſeio enaage , d

ſer̃t: vt filia gaij ſeij filio titij eſpõ i Obnamraz.

eret. ⁊ intpoſitũ eſt inſtrumentuz ieu eſt im legs
v . —7 relicto uuo.
adiecta ẽ pena: ſiqs eoꝝ nuptijs vxr bertam duc
impedimẽto fuiſſet: ⁊ poſtea gaiuus vxt. z. de di. e

ſeius ↄſtante mr̃imomo dieʒ ſuum
obijt:⁊ filia eius noluit nubere: q̃⸗
ro an gaij ſeij heredes teneãt᷑ ex ſti
pulatõne. R. ey ſtipulatõe qᷓ ꝓpo⸗
neret᷑:cũ non ſᷣm bonos moꝛes int
poſita ſit:agenti exceptõʒ oli mali
obſtaturam:qꝛ inhoneſtũ viſum ẽ
vĩculo pene mr̃ioma obſtringi ſiue
futura ſiue iam zcta. Idem rñ.
plerũq; ea q̃ in pᷣfatõibo aueniſſe cõ
cipiunt᷑:etiã in ſtipulatõibo repeti⸗
ta credunt᷑:ſic tñ vt ñ ex ea rpetitõe
inutit efficiat᷑ ſtiplatð. Jdẽ rñ.

k Contracta. vt hic vel ſ. oluenda.vt.S.e.ſtipulatio. ſacta loꝛte.

quia non iniereſt pecumaruer. a hec excep.ar. vt.C. ce ſpon.l.fi. in
fi. Sʒ an ini exneos dʒ eẽ hec libertas?: H. non.vnde valet ſipmit⸗

tis mihi.x. ſi illa illi nupſeru vel nõ nupſerit ł repudiaueru.ar. S.

ↄdi.⁊ demon.l.cum ina.in ſi.⁊.l.niio.S.j.Alij contra.vt.C.de
ſpon.l.fi.in fi.no. Sed an pignus dari poreru? NK. non ꝓ pena. vt
E. cæ le. ⁊ ſe.con l.non dubium. hp leco arre ſic vt ipᷣm ſit pncipale
ſeu acceſſonum matrimonij.vi. C. de inuti.ſup.l.ij. Quid aũt ſi pe
cumaruer intereſt mea. qꝛ femma eſt diues quam ſtipuloꝛ in vxoꝛ.

ſoꝛie valet in imereſſe.vt.ð.de ſpon.l.ij.

1 Idem rñdeo.pone exemplum.. de pac.l. item qꝛ. in fi. Item ſic
inſti. ad.l.aqᷣł.S.pe.⁊ boc niſi interualluʒ longum interueniat.vt

EC.de vſur.l.ꝑ reiennonem.plerũq; aũt q̃re dicat.ſ. hic in lra in ſi.
dicit. ẽ fa. . de ac. emp.ſi tibi.⁊ de reſcin. ven.ſ.ſi.in fi.⁊ ve adi.
inſti.l.cum ſᷣuus.⁊ de ſ.vr.pᷣ.ſi binaꝑ.⁊.ã.de le.j.talis.in fi.⁊.l.
Fᷣuo alieno.S.⁊.C.ſi manci.ua fu.alie.ne.e.l.j.in fi.⁊.S.d& edi.

edic.ſ.ſi viam.

m Alr non. veluti ſi ↄueniſſet vt ſtichum mih dares cartha. ⁊ po

ſtea ſtipuloꝛ eundem ſiichum. a decem dari mihi hodie vel econtra
non em̃ intelligi᷑ repenitum carthag. Et ſic no. ꝙ vicioſus intelle⸗
ctus tacitus non ſubaudit᷑.ſic. C.cœ ↄdi.inſer.l.cum patrem.⁊ar.

3ʒ. ſiquis omii. cau. teſta.l. qui aũt.in pn. 1. S. e. S. griſogon,in fi

S.⁊. S.quibo ex cau.ma.l.q data.S. ſj hoc.

n Igem. rn. pᷣſtatuꝑ. lutio titio.

o Que apud. ſ.ſoꝛs ⁊ vſura.⁊ ſice q̃ſiſideiuſſoꝛ erat.ac.

p Stipulatioms. 1. interrogatioms. Et no. ar. duplex ex quo ſeri
ptum eſt pᷣſumit᷑ factum ſolenniter.ſic.sS.de cona.ex hac.⁊ ex quo

eſt factum ꝙ ſolenniter ſu factum. ſic.S.e.ſciẽdum. ibi plene dixi.

ſa.C.de zhen. ſti.l.j.⁊.S.d pa.iuriſgẽ.S.ꝙ ſere.⁊.S.ti.j.ñ figurg.

q Igem reſpon. ſpecialiter e ſacio. nam ve iure commum non.

uhlruii
WVelyna

S1
nn
A

(I
ſuri
N.
Ulun

ſemi

=2

4

ig wſ.
ſtn,
Nuſe ann
e fjnig
intnu
uftcen
bitnun
Ftkiſn⸗
nppnf

len l⸗

ſtgcun
Mitiſent
zel.
i1l aitn
fpſerd Aten
ſl. An
N,2..
WN dNnd

Dahtlo
1Bncant.
muhin

Eſlron

lg.

n,

Inzſ
pann.

Bolr

Re⸗ 1

. KA,Lil
M Nwe Mui
WYEEEN:
Daren
Runopene
ie Niönitſen
li Adün
unſhwnn

LLmni
wa MN
zea Mni
lint 1
rirliani
,iold

menulN
uimigkie
n waſ
An

N.

iun ii
Sn

. 4
92
4

muimn

tidin

valebant illa pacta. qꝛ nuda. ne videat᷑ vicere idem.j. e. pluribo. vei
non abſonum eſt idem ibi ⁊ hic dici. vt ſiue de facto ſiue iure pa⸗
ct interpoſito dicant᷑ res puurſrſre.
r Dedncte. ſunt plures. vt inſti. de inuti. ſmi. S. quot.⁊. j.e.plu
rib.in pᷣn. ⁊. S. e.l.qð dicit.⁊.l.ſcire.⁊ de eiic.l.ꝙ aũt.⁊.i.ſi re.

8 ſ JYira qᷣs
vſuras.

Als Ara. vt. S. de

vſur. l.turoꝛ. S.

ſ. agac7c.
b In dies. ji⸗

q̃ die petieris.vt
extũc currerent
vſure. Z rñ. qꝛ
non aĩio differ en
di ob. ßz vt celeri⸗
us ſoluat᷑ inter⸗
ponmit᷑. vt. S. ſi.x.
enm penero. ſl
accepiſſet dilatõʒ

tunc ex moꝛa. vt

S.ſi cer. pet.l.le⸗
cia in auduoꝛio.
in fi. miſi noĩa⸗
um e ſſe dictum
vi exnũc pᷣſtent
vſure. vt. S. e.l.
hmõi. 2. l. ſi ita
ſtip.fuero.ſi titi
us fa. C. de mre

emphi. l. ij. 7. S.

e. lber homo. §.
ecem.

d Debebo. p/⸗
miſſam.ſ.cũ ⁊c.
¶SBSeia. camt.
1.pmnſit ꝑ ſtipu
latõʒz.

Eo.ſ.lutio ti

g Emuſſet. ſ.
ſeia.ac.

1 Preci. ſ. q
e ſuo dederit.

Ab eo. l.lu/

no tino.

ℳm

cum ſepticius lris ſuis pᷣſtatuꝑꝝ ſe
cauerit pecuniaʒ ⁊ vſur as eius ſe⸗
miſſes qᷓ apud ſempꝛoniuʒ œpoſite
ſunt:ſi int᷑ p̃tes actum ẽ:intẽlligẽ⸗
dum ẽ etiaʒ a pte lutij ticij pceſſiſſe
vba ſtipulatioms. Idem rñ.qͥᷣti
ens pluribo ſpalit᷑ pactis ſtipulatio

vna oĩbo ſbijcit᷑:qꝙᷓuis vna int᷑roga

tio ⁊ rñſum vnũ ſubijciat᷑: tñ ꝑinde

hr̃i:acſi ſingule ſpẽs in ſtipulatõne

æducte fuiſſent. Euo.
J ia qͥs ꝓmiſent.x.tibi da⸗
bo qua die petieris ⁊ eoꝝ vſu
ras in dies.xxx. Quero vtꝝ vſure
ex die ſtipulatõmis:an ex die q̃ peti
ta ſoꝛs fuerit:vbeant᷑. R. ᷣm ea q̃
ꝓponerent᷑ ex die ſtipulatõis vebe⸗
ri:niſi aliud actum maniteſte ppo⸗
nat᷑. Iteʒ qſitum ẽ:qñ pecum red
ere debebo cũ primũ petient.R.
hm ea q ꝓponerent᷑:ex die qͥ ſtipu⸗
latio facta eẽt:initium cape. Seia
cauit luno titio:q; mãdante eo hoꝛ
tos emiſſet:cum pᷣcium om̃e cũ vſu
ris ab eo recepiſſet: ſe in eñ ꝓpetatẽ
hoꝛtoꝝ trã
ti int᷑ vtrũq; ↄuenit:vt int᷑ calẽdas
aplis pᷣmas vniuerſam ſummã mã
datoꝛ numeraret:⁊ hoꝛtos accipet
qrit᷑ cum añ calẽdas apllis nõ omne
pcium cũ vſuris a tinio lntio ſeie ſo
lutum ſit: intpoſito qñ modico tꝑe
reliquũ pᷣcium cũ vſuris ſeie titius
ſoluere pꝑatꝰ ſit.neq; ſeia accipe vo

Sei eum. ſ. lutium tiiDunm.
m XTranſſlaturaʒ.erat em wminiũ ſeie ñ lutij titij.qꝛ nec ipſa nee
venditoꝛ cogitauerit qð acqᷣrere᷑ vmimium mãdãn.a ideo ipſa ac.

man. directa tenet᷑.ſ.

—

ad pᷣcinun.

ad iradendos hoꝛtos ⁊ oↄtraria agere poteſt. ſ.

n Inconnnenti.æ ideo ſtipulanom infuit. TIñ no. q tam in gcn⸗
ctib ſtricn uris qᷓ bonefidei pacta q̃ fiunt incõtinent nariunt ac.
pᷣſcrip.v.a mſoꝛmãt veterem. vt ⁊.S.ſi cer. pe.l.lecta eſt.S.dicebãꝗ.
o Mumerarer. ſ. ſenie.
p Tempe. arbitrio iudicis diffimendo.

q Mon ſtet. hoc

ꝓprer ſcõam moꝛam. in q̃ tuins non eſt. vt. z. de

ꝑicu.⁊ cõ.rei ven.i.illud.
r Ummerlſaʒ. que ſupeſt. L
Doſſit.iſ.fundum ſibi tradi. H
1Poſt. ꝙ index dirimu. ar. S. e iur. veli. I. j. in fi. 2 fa. S. de exce.

w. apud. S. labeo. a. S. e. merdum. J. f. . J. ve ſol. ſiqs ſti. 7. 3. de

penn e. l. ij. accur.

vInieſlet. vi . . lis in ius vo. l. ij. . fi.2 ſup. nec lis ↄtel. eẽt

ſlaturã:deinde incõtinẽ

hec em̃ tris necefſaria ſant. vt abſint ad hoc vt purgan poſſit moꝛa.

vt. S. e. l. ſi inſula. ⁊ hec in pura. ſecꝰ in ↄditonali ⁊ in penali. vt no.
5. ſiqs caut.a ſi poſt tres. Itẽ fa.J.x ſol.ratn.⁊.3. xe ar. celſus.a..

itxem ſi vnuo.S.⁊ſi multto.
x Ea lege. ſibt. l. nnio. ac.

luit: ⁊ vſq; in hodiernũ diem ꝑ titi⸗
um nõ ſtet:qminꝰ reliquũ pᷣciũ ſol
ueret:an ſi mihilominꝰ lutiꝰ nitius

ſeie pecuuiaʒ vniuerſam ſoluere pa

t ſit: ex ſtipulatu agere poſſit.R.

poſſe ſi ñ multopoſt obtuliſſet:nec

mulieris qͥcq; ꝓpt᷑ eã moꝛã inteſſet

qð oẽ ad iudicis cognitõeʒ remittẽ

dum ẽ. Ea lege ſibi wnatũ eſſe
a ſeia ßuum ⁊ traditũ:vt ne ad fra⸗
trẽ eiꝰaut filiũ aut ad vxoꝛẽ aut ſo⸗

crum pueniret ſcripſit:⁊ hoc ita ſti

pulante ſeia ſpopondit titiꝰ:qͥ pꝰ bi
enmiũ heꝛedes reliqᷣt ſeiã ⁊ frẽʒ:cui
ne fuiret:expᷣſſum eꝛat:q̃rit᷑ an ſeia
cum fratre ⁊ coherede ex ſtipulatu
poſſit agere.R. poſſe in id qð eius
inteſt. Filia q̃ de inofficioſo age

re inſtituit:⁊ trãſegit poſtes cũ he

redibo ſtipulatõe intpoſita: ⁊ ſubie
cta voli clauſula apud pᷣfectũ de fal
ſo teſtõ egit:nec ꝓbauit: q̃ro an ex
oli clauſula illa poſſit ↄueniri.R.

nihil ad eaʒ ſtipulatõʒ id qð poſtes
actũ ꝓponeret᷑:ptinere. Au.

ſub vna ſignifi catõe diuer
ſis nominid ea res q̃ in ſtipu
latione ducit᷑:appellat᷑:non infir
mat obligatõeʒ ſi alt altero verbo

vtat᷑. Siqͥs viam ad fundum ſu

um dari ſtipulatꝰfuerit:poſtea fun
dum ptemue eius an ↄſtitutam pᷣ⸗
uitutem alienauerit: euaneſcn ſti⸗
pulatio. Enu.

y Eiꝰ wnatarij.
4 ſic ſingulis.
3 Znio. wnataꝛt
us em̃ fint ↄſeſſus
pactum eriam ꝑ
ſti. ꝓmiſit puatuꝑ
NDmi. ſ. titi? wu
natariuns.
⁹ Seiam. wna⸗

a Cui. ſ.fratri.
b Me purret. v⸗
uus. sc.
c Expᷣſſum.ſ.in
vvnatione cã moꝛ.
Lum fratre. ſ.
wnara rij.

e Poſſit. pro es
poꝛtõe q̃ titio ſuc
ceſſit. acg.

f Intereſt. F er
hmõi ſtipu. qᷓ eſt in
non faciendo. agk

ag inteſſe. Itez qoᷣ

dicit vt ne ad frẽm ꝑnemat.no.qꝙ etiam curare debuit.vñ ⁊ ſi imteita
eus cedit ⁊ frater ei ſuccedat.ↄmitut᷑.⁊ valet ad ↄctum emphiteoti⸗
cum vbipnnitit᷑ non alienari in ꝑſonam potẽnioꝛẽ. qꝛ ex teſtamento
vel abinteſtato nõ dʒ tranſminere.non ̊ hcet wnare deo vel eccłie.
ſi eccleſiam velit facere heredem. R.ĩmo licet in ſuis.vt eccłia q̃dam
mõ ſu d ſuis.vi ar.in aut.ce ſanc.e.S.ſj hoc.ẽ em modus in reba ac.
Item no. ꝙ tenet aliena.“zj ad inteſſe agit᷑.⁊ ſic ↄcoꝛdat.C. de ↄdi.ob.
cam. l.ea.l.⁊ fa.S.de leg.ij.peto.S.fratre.⁊ de ac.emp.l.ſi ſterils. S. ſi
ribi.ſ̊ ar. j.S. d le.alie.iud.mu.ex hoc.S.ſ¶ͥ heredem. ⁊. ã.dœ acqʒ re.

w.quedam. accur.

g MKilia. trãſegit. aliquo ſibi dato. vt deſiſteret a lite.

h DPerinere. qꝛ ophenſum eſt ne de inoſ. agat᷑.ꝛ lbi wolus nõ omitta?
fa. . cæ inof. reſia. l. ö. maioꝛes. ⁊ cæ pe. here. l. iij. H
1 3 ſub vna. ſi alter. ex öhennbo vt pmittis. uj. ſ⸗ 9. tu. rñ.xxxvi

narios.vt ⁊.S.e.l.q̃ extrinſecus.

k Siqs viam. ꝑt emue ꝓ indiuiſo et· qo dec. vt 7. ]. e. l. pluribo. S. -

ſi placeat.⁊.S.d ᷣui.l.ꝓ ꝑte.

I Eonſtitutam, ſecus ſi poſt. q ret adberens cum es ranſiret.

y v

—

necʒ; em agere põt

1. ſupnlatio iſta. S.
l.ſi id qð auꝑ.7. S

f Cum ita. ſtipu

i PSPoſſit. iſpecta
poſſibilitate eunnd:

₰△

m Enaneſcit. ſecus ſi ſtivnlatoꝛ vie pluriba hereditbo cerelicna ceceſ
ſiſſet.nam tũc fit inuuilis ſtipulatio.lʒ in eũ caſum ꝑuenit.a quo in/
cipe non potuit.vt. S. ᷣ . ru.p.l.ſi vnus.in fi.⁊..e.pluribo.in ſi.
ideo aũt aliud in ſingulari a aliud in vniuerſali ſucceſſoꝛe repi᷑.qma
ad ſingularem nõ tranſit ſtipnlat: o. vt.S. ve vſuſr. ̊ ⁊ ſiqs.S.ſi oꝑas
valeret aũt hoc in
caſu uliꝰ qͥ emi do
muʒz ab eo qͥ ſtipu
latus fuerat a vi⸗
cino ſuo vt is non
ꝓhiberet aquaʒ ve
nire iu wmũ ev.

Ontinuus actus ſtipulantis
⁊pmittẽtis eẽ dʒ:vt tñ aliqð
momẽtum nature infuenire poſſit
⁊ qminꝰ rñderi ſtipulãti oʒ. ceteꝝ

6 ſti M⸗ . 2 —
zlirer zalalit em ⸗ ſi poſt mntrogatõʒ aliud agere cepit
pioꝛi? ſe ſaciat ſii nM ꝓderit:qᷓuis eadem die ſpopon⸗

bꝛ cech a Reduore. diſſet. Si hoĩem ſtipulatꝰ ſim:

ego de alio ſenſero:tu e alio:nila⸗
ccũ erit. naʒ ſtipulatio ex vtriuſq;
ptis ↄſenſu ꝑficit᷑. Cũ ita ſtipula
tꝰ ſim:epheſi dari:ineſt tpᷣs.qð aũt

g c OHntinn?.
1. tiguus.
b Quomm. i.
ſtatim nõ diuertẽ⸗

Ser . t. accipi vebeat qjrit: 1 magis vt to
dwas in li. e tam eam rẽ ad iudicẽ.i.ad viꝑꝝ bo
O. l. r .Abe. — 9, r. 20
Annd.l. nego⸗ remittam: 3 rrwer unee re
ein ⸗ e 2 iligẽs patfa · efficere poſſit qo fa⸗
5 osrn ns bcctuꝑ ſemiſit. is qᷓ epheſi datuꝑ ſe
bit. ac. ſpoponderit: vt neq; duplomate.i.

diebo ac noctibo ⁊ om̃i tẽpeſtate cõ⸗

e Si boiem. erit

erii Lẽpta iter atinuare cogat᷑: neq; taʒ
fa. Z. int ſtip. S. j.

elicate ꝓgredi vebear:vt rephenſi
one dignꝰ appareat: ̊ hĩta rõe tꝑis
etatis ſexꝰvalitudis: cũ ⁊ id agat:
vt ⁊ mature ꝑueniat.i.eodeʒ tꝑe qͥ
pleriq; eiuſdẽ ↄditionis hoĩes ſolẽt
puenire: eoq; trãſacto qᷓuis rome

an ſtipulatõmbo. 7

ti.j.ein omĩba.⁊ de
Zhen. emp. l. in vẽ
ditiombo.

un. vnd cuz ommſ remãſerit:nmec poſſit epheſi pecunia
ſoꝛe. at. dare:nihilominꝰ ei recte ↄdicet᷑.vel

qꝛ ꝑ ipᷣm ſteterit:qminꝰepheſi da⸗
ret:vel qm̃ ꝑ aliũ epheſi dare poſſit
vel qꝛ vbiq; pt ſoluere.naʒ ⁊ qo in
diem debetr᷑: añ ſolui pt. licet añ pe
ti non pĩ.ꝙ ſi duplomate aut felici

g Remutam'.
Vt 1. Z. e. inidum.
æ de ac. emp.l. fi.
h Efficere.i.ſacẽ

non ala. vt. j.e. l.
S. illud. .
K Zyuplomate. 1. vt in duplo vadat ꝙ alius. vel. i. duplicato itine⸗
re. vel l eclerttate. circa iudic ia certũ eſt tempus.vt.S. ſiquis caut.

I.j. ⁊ foꝛte hoc idem ↄſiderabit᷑ hic ßm yr.

Belicaie. ad qð eſt ſup̃ de pig. ac.ſi uos. accur.

m Tempis. eſtas vel pyems. ſerenum vel lumoſuz. ad qᷓ ſa. s. ſiqs

„

caut. I. ij. S. q aut diximus. ⁊ q ad. tu. l. tutoꝛ qᷓ re. S. j. ac.
n Conditione. curioſe vel alrer.
o Condicet᷑. ſ.rome. vt a.S. ve eo qõ cer. lo.l.j. ⁊ de oſti. pecu.l.ſi
p Daꝛe. anon vediit. M00. J. j. gcchr.
¶ Ubuq poteſt. imo 3. S. de eo qð cer. lo. l.is qui. ſo. hic volemte ſti
pꝓulatoꝛe.vel dic vt ibi. accur. ”
r Mam a ſimili. naz nec hic añ diem nec. S. antecꝙᷓ ad locum poſſit
venire. viq; añ pt ſoluere.ad qðo eſt.j.de ſo.ꝙ in dꝛem.a.̊.e.q hoc
anno. 7. S. e. liber hõ. S. decẽ. ſecꝰin treb. reſti. vt.S. ad treb.l.ſʒ ſi añ.
ſecꝰĩ alio. vt.S.de le.ij.ſi ta.S.pega.⁊ de an.l.eũ.ałs iabolenꝰincipit
ſSDuplomate.i.duplicato itinere vel nauigatõne. vel celeritate.ac.
KDuam quiſq;.i.quam aliquis alius. c,. B
vPeruenerit. ſ. pmiſſoꝛ.
x Obligatus eſt. euz effectu. accur. .
y Mulius, abs nullus, ałs mulli, t no,. hic ꝙ ſumir qð dicit᷑ in

incernis non certis locus eſt coniecturis.ſic eſt in au?. æ reſti. 1 ea
q̃ pa. S. fi. 7. S. a0. I. fal. l. tres ꝑtes. ꝗᷓ eſt ꝓ vtraq; ꝑte. ſ. ꝙ ſit locus
coniecturis. vel non ſit locus m reb⸗ certis. Item hoc. 3. de le. iij.
ille aut ille. æ de au. ⁊ ar. le. pediculis. S. argentum. 1. j. de imur. ß
ſi vniꝰ.S.filiofa.in fi.⁊.S.d colo.l.arbitrio.S.non tm.a:·

nauigatione maturius ꝙᷓ quiſq; ꝑ⸗
uenerit epheſim:oↄfeſtim obligatꝰẽ
qꝛ in eo qͥdem tꝑe atʒ facto qð fini
tum eſt:nullus eſt ↄiecture locus.
Item qͥ inſulam fieri ſpoponde
rit:non vtiq; aqᷣſitis vndiq; ſabꝛis
⁊ plurimis oꝑarijs adhibitis feſti⸗
nare dʒ:nec rurſus vtroq; aut alte
ro ↄtẽtus eſſe.ſ̊ modus adhiben⸗
dus eſt ᷣm rõem diligentis edifica
toꝛis tꝑm locoꝝq;:item ſi nõ incho
etur opus id tm eſtimet᷑: qð in illo
intuallo effici p?: trãſactoq; tꝑe: qͥ
inſulaʒ ↄoſummari opoꝛtuerit: ſi po

ſtea edificet᷑:liberet᷑ reꝰ. ſiẽ libera

tur qͥ ſe datuꝝ ſpoponderit:ſi qñq;
tradidit. Hllu inſpiciẽdum ẽ.
an qͥ centũ dare ꝓmiſerit: ↄfeſtim
teneat᷑:an vo ceſſet obligatõ wonec
oferre pecumam poſſit.qͥd q̊ ſi neq;
vom hʒ: neq; inueniat creditoꝛẽ:
H̃hec recedũt ab impedimẽto natu
rali ⁊ reſpiciunt ad facultatem dã
di. eſt at facultas pſone ⁊ ↄmoduʒ
incõmodũq; nõ rerum q ꝓmittunt᷑
alioqᷣn ſiqͥs ſtichum dareſſpopõde⸗
rit.queremꝰ vbi ſit ſti chus: vt ſic
non multinn referre videat᷑:ephe⸗
ſi datuꝝ ſe anteqꝙᷓ epheſi ſit:cũ ipſe
rome ſit: dare ſpondeat. nam hoc
quoq; ad facultatẽ dandi pertinet:
quia ⁊ in pecunia ⁊ ſticho illud cõ

f Ereditoꝛem. rem impoſſibiẽ ꝓmiſiſſe videt᷑.
g Sed hec. vnde tractamus.ſ. qñ nec pecuniam wm habet. nec

creditoꝛem muenit. accur.

eſt iuris.vt in re ſacra.ac. .
i Jacultatem. ſubaudi vel difficultatem.

—

k Incõmodumq;.ſ.ꝑſone eſt difficulias.ſupᷣ

Item qui. ſe⸗
ſtinaꝛe. cum id di
num Arerer. .
troq;.
duo. d
9 Adhibedns
eſt. hic collige ge
nerale. vuatur
Amaritudo. ex
zrijo effciat te⸗
Pri. F§. . 5. ſihs
cau. l. ij. F. e at.

a Ic tm̃ exti.
hoc fac ad id qd
no. S. e, ſtipula⸗
nones. S. fi. ac.

b Reus. ſi ſtü⸗
pulatoꝛis nõ ini
fuit. vt. z.l. ſi ua
quis.S.j.dixim⸗
ii ſi. vel miſi lis
dteſ. ſit. vt. Z. e.
l.ſi inſulam.

e Illucd. tenea⸗
tur. qð ven eſt.

Vt in fi. S. tu die

bꝛeuiter mente;
ſiue imtellectum
iſtius. S. ſiue. x. qᷓ
non habeo. ſiue
ſtichũ qͥ ſu alibi

ꝓmirtaʒ. teneoꝛ

nõ obſtante diſ⸗
ficultate.accur.

d Lonſferre. 1.

ogregare 2 ſolue

re. ac.
e Quid ergo.
diee s en teneri.

h Maturali. eſt em impedimentum nature. vi bypocentauꝑ dari

7 ita inſpecia qſona

Dicis aliquid facile vel difficile.⁊ in vtroq; valet ſtipulatõ.i.ſine ſit

facultas ſine difficultas. vt.j. in fi. S. ac.
Ion rerum. ſ.habendi inpoſſibiluas.

quidam dicebant.

m Alioqᷣn. 1. ſi ua impediat difficultas. vt impoſſibiitas quodò

n Duereremus. m eoꝝ ſniam.

o Datux. quem conſtat habere diem. vt. S S. cum ita. ae
p Epheii ſit.i.rem que ſit epheſipimituit rome ſoluere. vt ipſe ꝓ

miſſoꝛ ſit.vt dicit.
q Ipſe. ſ. ꝓmiſſoꝛ. accur.

.

r Spondeat. ſimpliciter non adiecto epheſi nomine.ac.

ſ Hoc.quando eſt res ꝓmiſſa epheſi.ac.

Ad facultatem. difſicultate, q· d, n ad impoſſibilitotem ar.

ſuandi.
MNN de

) Drsg
us,

4 dün
Pkyalgodach
icſeafuuſtn
I ene
chb uuinpe
lejpol u
(Huuum, nan
Nlupſit Nan
olbuse
Puu akon
Atlanchn
bns ,m
lnen.. n
lern ſarn

“

vu
KA
midt
ittt
mnnnzt
öoblem
tm

e⸗ „ *

1 (
Pemtf
ne

Nenun

zemigen
limiuii

eimn

zzemu
arſir

—,
—

UM

Mon poteſt. difſicultate non impedimento nsturali reſiſtente. I AUnius. heredis. a eſt ratio.

a ita in vtroq; caſu vꝛ differri obli.ſj falſum ẽ.qꝛ illa ꝓmitto ſtichuʒ
epheſi rome oſtitutꝰ hʒ diẽ. ß hec pmito ſtichu rome qᷣ eſt epheſi ro⸗
me ↄſtitums nõ hʒ dilatõz. vt ſubijcit. generaliter ⁊c. 7. S. e. l. ij.
S. non facit ꝛc. H fallit in caiu. vt. S. ad.l. rho.de iactu.l.fi.S. pe.

dicem mihi ſcri⸗

latuo.

icho K,Fd H
18 caut. l. . 7
torum . mune Eẽ:qð ꝓmiſſoꝛ in pꝛeſenti da
yx 2in. aling Te nõ põt. et generaliter cauſa diffi
oũñdit pie mcon/ cultatis ad incõmodũ ꝓmiſſoꝛis ñ
nemẽs er pdicito ad impedimẽtũ ſtipulatoꝛis ꝑtinet
n are. Ane incipiat vici en quoq; dare non
tatem unpedire poſſe: qui alienũ ſeruũ quẽ dñs nõ
ſtign. vẽdat:ꝓmiſerat dare. Siab eo
mon poſſe. ſtipulatus ſim: qui efficere ñ poſſit
⁊4prer hoc non ci ab alio poſſibile ſit:iure factam
obliger ee u obligatonẽ ſabinus ſcribit. Cũ̃
bere non poſſit. quis ſub hac cõditione ſtipulatus
Si ab eo,. ſi: t rem ſocraqut religioſamn tiu-
poſſibie ſu. vw ſi Us vẽdiderit: vel foꝛũ aut baſilicã:
ſtipulas ſum co et hinuſmon res que publicis vſibo

unꝑpetuum relicte ſint: vbi oĩo cõ

bi ab eo qᷣ ſcribe⸗/ Erer/ rNe e
re neſat. Jẽ nõ dlitio iure impleri nõ poteſt:ſi velit
u facere ei nõ liceat: nullius momen
aduocati. vtĩ ſen ti foꝛe ſtipulationẽ perĩde: ac ſi ea
dum ſuccedat. ſi cõditno que natura impoſſibilis ẽ:
alum poſſi inſerta eſſet. nec ad rem pertinet:
FSFSuus mutari poteſt: ⁊ id qõ nüc im
