dD Colebatur. per operarios ſuos non per colonum.ne obſtet quod
modo dixit. vel ibi e partario. hic de eis qui nummis colũt m aʒ.
eMnma non poſſit. mala ratio. repꝛobat emm ſtatim. ſed non ſen-
tentia.vi non obſtet quod ſupꝛa oixit colonum agere non wminimn
vel dic reſert colat

negat eſſe actionem wmino fundi õ
ex lege coꝛnelia:quia non poſſit v-⸗ eru.
biq; vvmiciliuʒ habere:hoc eſt per
omnes villas ſuas:ego puto ad om
nem habitationem in qua paterfa⸗
mit᷑. habitat pertineꝛe hanc legem H
licet ibi quis wmiciliuʒ non habe⸗ Oõ
at.ponamus enim ſtudioꝛum cuu
ſa rome agere:rome vtiq; wmicili⸗
um non habet:et tamen dicenduz
eſt:ſi vi vmus eius introita fuerit
coꝛneliam locum habere igitur tũ
ad meritoꝛia vel ſtabula non perti
nebit:ceterum ad hos pertinebit.
qui inhabitant non momenti cau
ſa ſed perpetuo:licet ibi wmiciliuʒ
non bhabeant. Illud queritur:
an paterfamił.filio iniuriam paſ
ſo ex lege coꝛnelia iniuriarum age
re poſſet:et placuit non poſſe: eaq;
res inter omnes conſtat: ſed patri
quidem pꝛetoꝛia iniuriarum actio
competit:ſilio vo legis coꝛnelie.
In lege coꝛnelia filiuſfſamił. a⸗-⸗
gere poteſt ex omni cauſa:nec caue
re debet rem ratam patrem habi⸗
turum. nam nec ałs agentem fili⸗
um iniuriarum ad cautioneʒ ce ra⸗

idem m filiofami⸗
unas. accurſius.

g Mon habeat.
Elne ut õ pꝛopnum vel im⸗
Hac lege ꝑmittit᷑ actoꝛi iuſiurãa⸗ perpetuum diffim/
W tum.cuius ratõne
HW ibi conueniri poſſit
niſi per vecennium
ibi fuerit. vt. C. de incolis.l.ij.conuemiretur iamen.quia contraxiſſʒ
vel aliud feciſſet.

h BDomus. quam in habuat rome conquctam foꝛte. vel quaʒ in pa

tria reliquut. .
1 Aberitona. id eſt ſtationes a querendo dicta. quia ibi operãtes lu⸗
crantur. vel quia ipſe mereiur mercedem ab operatibus in eis que w

mimno datur.

k Illud. pꝛetoꝛia. vt et ſupꝛa rem ra.ha.l.ſi ſine.S.finali.⁊ facit ſu

pꝛa de pꝛocuraio.l.non ſolum. S. ſi parer. ⁊ ſupꝛa furtis. l.eum. S.
an pater.
INilio. quam pater exercet. vt et pꝛetoꝛia fulij. vt infra.e.l. pater
et. l. ſed ſi vmus. S. au pꝛetoꝛ. licer quidam dicant contrarium. pꝛo 4
bus eſt infra pꝛoximo.S. uem facit ſupꝛa ad trebel.cogi.S.ſi pater.ac.

m In lege coꝛelia. 1. in actõne que deſcendit ex.l.coꝛnelia.
n Agere poteſt. patre abſenie vt in pꝛetona. ſed quidam euam eo p/
ſente in hac coꝛnelia.
o Ex omm caula. que ſunt tres.vt. S. e.l.S.lex itaq;. ac.
p Mec cauere. Mo.ar. pꝛo eis qui dicũt coꝛ.a filio exerceri.cuʒ non
caueat e rato. ſed dic ꝙ patre abſente agit. nam e pretoꝛia dicit lbi
nam nec ałs ac. quo caſu filius agit: vt a. j. e. l. ſed ſi vnius. S. filio⸗
fa. et ideo non cauet. quia ſuo nonmine agit. æ ałs caueret. vt ſupra de

nego. geſ. ſinautem. e compenſa. l. cum filio.

q Vac lege. coꝛnelia. a facit. . de rebus credi.l.bone D ge.

*½E „E

wminꝰ vel ꝑ colo⸗

rarios. vt et ſupra

f SPaterſamnlias

V In aſſeſſoꝛio.i.dinn eſſet aſſeſſoꝛ ulius pꝛetoꝛis.
cutos.in act᷑.que iure pꝛetoꝛio datur. 2=è
u Res ſe habet. vt etiã in pꝛeroꝛia poſſit eferꝛi iuramentũ. vt ne⸗
cene habeat reus urare. ſicut ⁊ cum ſacramentum a lege vefertur. vt
E.·æ iure celi.l.fi. S. licemiam. 2 ſupꝛa rerum amo.l.marcellus.et
C. his qui ad e e
cle. confu. l. preſen⸗
ti. S. ſicubꝛ. . enr
Adum cexferre vt reus iuret iniuriaʒ
x Siquis. alteri
us nomme. quaſi
non ipſe ſeo alms
cotmnponat. vel dic

etisz pꝛetoꝛes exemplum legis ſe⸗
cutos ait:et ita res ſe babet. Si

econtra cum inten — Ir . 31 m9
deret minuz inſaamma quis libꝛum ad infamiam alicui
re alum nomina / per tinentem ſcripſit:cõpoſuit edi
bat de quo conſtat em õ
euz non lentre. or Ut wloue malo fecit: quo quid eo⸗

rum fieret: etiam ſi alterius nom⸗
ne ediderit:vł ſine nomine vn ð ea
re agere liceret: et ſi condemnatus
ſit qui id fecit: inteſtabilis ex lege

7 infra. e. l. pꝛoxi.

Sine nomine
facienns.vel eiꝰcm
fiebat imuria.

3 Liceret. illu ad
cuiꝰiniuriam factꝰ
eſt. 2 ſubaundi vo/
lun ſenatus vt iu-
nint infra. l. ꝓxi.

natuſconſulto tenetur is qui. gre⸗
cum. aliudue quid ſiue
ſcripturam in notam aliquoꝛuʒ p⸗
duxerit:item qui emendum vendẽ

etiaz Slihn eans dumue curauerit: et ei qui iudicaſ⸗
autem cõſtat ꝙ en ſet ſiue liber ſiue ſeruus ſit:pꝛo mo
mimnaluer gccnlan go ſubſtantie accuſate perſone eſti
poteſt. et impomt Te

matione iuchcis pꝛecium conſtitui

pena capitalis. vt rreier 3 l
tur:ſeruo foꝛſitan et libertatem pᷣ⸗

EC. de famoſis lib.

1.ama. ſtandam. quid emm ſi publica vti
a Intteſtabilis. litas ex hoc emergit:
Porerkone aa Aulus.
men in pancigi. WVuod ſenatuſconſultum ne
ð teſtamẽtis en ceſſarium eſt:cuz nomen ad⸗
ben. gumn lege⸗ iectum non eſt eius in quem factũ
haſis. grecum eſt. eſt: tunc enim quia difficilis pꝛoba
chninterpretatio ẽ⸗
ephyta ſiue epigrã DDW
matata.quaſi moꝛ

tem alicmus ſigmiiicano. vt. . e extraoꝛdi. cri.l. penul. S. pleric.
Bie ſcripturam.vt cantiones. ſunt et alia exempla infra. e.1. u?

apud. S. generaluer.
9 Kurauerit. talem libaum. K Kg.
e Pꝛecium. i.pꝛemium. ⁊ facit.C. de famo. libel. l. j.

f Pꝛeſtandam. dando pꝛecinʒ mmino a fiſco. vt. C. pꝛo quibus cau
ſis ſerui pꝛo pꝛemo acci.li.l.ij.⁊.facit.S.ad ſylk. ſiquis in graui. S.

vtrum. accurſins.
g b logd ſenatuſcou. ſuꝑ accuſatione factum. =ðUMU
b Meceſſarium. maxume ſubauch. nam 27 quando eſt certum
locum habet accuſatio.vt ſupꝛa pꝛoxima. l.in fi. dixi. a. j. ſubijcit.
1 Queſtione. id eſt querela ſiue accuſatone cumuſſiber de populo. 7
ſic no.criminaliter quem puniri.licet non appareat ad cinus miuri⸗„

am feceru: ſic et ſupꝛa ad. l.aqmili. ueʒ mela. S. ſed a ſi plures. a.l.ita

vulneratus. ””M
K Jure communi. 1. ciniliter. a dic pꝛo etiam. nam hic criminalꝛ
agi poteſt. pꝛout vult inmriam paſſus. vt ſubijcit. 4 2
IDꝛiuatam. quaſi oicat pꝛoſequitur ſuam miuriaʒ. vnde maxime

auduur. licet pꝛeudicet in cruminali.⁊ ſic onitti᷑ publica vindicta.

m E x diuerſo. vt infra.I. pꝛoxi. S. j. 2 facit infra de publi. indi. I.
interdum. 7. . ne tutoꝛ vel cu.vec.condu.l.j.⁊æ væ crumine ſtellio.l.
j.a ſup:a vi bo. rop.l.ij. . ij. ſed conira. C. de oꝛdi. iudi.l. fi. vbi vnũ
per aliud non tollitur. ſed ibi viciſſim reconueniendo. hic vnus con-
tra alium vtrunq; pꝛoponebat. item contra. E. quando cimlis actio
cri.pꝛeiu.l.j.So:hic veius.vel verius hic vtrunq; ad vindictaz. ibi
quando pꝛopter damnum rei famiiaris ggitur. vt infra. l. proxi. S§.
I.a eodem mocdo ſoluitur ſupꝛa ad. l,‚aqin. inde neractus.J. ſi wlo. qᷓ

ſe non feciſſe: ſed ſabi. in aſſeſſoꝛio

eſſe inbetur. Eadem pena ex ſe⸗⸗

eſt contra. accurſius.

n p RKetoꝛ. actionem. iniuriaꝛum quã oſtat infamare. vt fubijz

cit.⁊ ſupꝛa de his qin no. infa.l.j.idem actione de wlo.
vt ſupꝛa de wlo. ſed ſi exwlo. F. ſi. 7. l. eleganter in fi.
o Diſcrimme, id eſt periculo. ſic pomuur, E. & pena iudicis.l. ij.

tio eſt: voluit ſenatus publica que
ſtione rem vindicare:ceteruʒ ſi no⸗
men adiectuʒ:⁊ iure communi in⸗
iuriarum agi poteſt:nec enim pꝛo⸗
hibendꝰ eſt pꝛiuato agere iudicio
quo puplico iudicio preiudicatur:
quia ad priuatam cauſam peꝛtinet
plane ſi actum ſit publico iudicio:
enegandum eſt priuatum:ſimili⸗

ter ex diuerſo.
1 . Lpianus.
Reetoꝛ edixit: qui agit imuri
AAgrum: certum dicat. quid in⸗

inrie factum ſi:: quia qui famoſaʒ
acnonem intendit: non vebet vaga
ri cum diſcrimine aliene ertimatio
nis: ſed æſignare certum:et ſpecia⸗
liter dicere quam ſe iniuriam paſ⸗
ſum cõtendit. Si dicatur homo
imniuria occiſus:nunquid non vebe
at permittere pretoꝛ priuato iudi⸗
cio legi coꝛnelie pꝛeiudicare:idem
et ſiita quis agere velit: tu ve
nenum dædiſti hominis occidendi

p Certum. ſ.
hoiem imiuriaʒ

cã.rectiꝰigit᷑ fecerit:ſi hmõi ñ æde uerentes hoc
rit gctone.atqui ſolem oicere ex⸗ vt ſupꝛa.l. pꝛo⸗

quib cauſis publica ſunt udicõ:ex pima vel ibit ae
è cuſatione crimi⸗

è ngli. vel ſecũdo

ô.Mẽ eerrrpone certum.
ſcilicet genus miurie. ⁊ facit ſupꝛa de rei vendica.i.in rem. a de in
terꝛoga.acti.l.de etate.S.nihil.⁊ ce confeſſis.l.certum in pꝛincipio
⁊ infra de iure fiſci.l.ita fidei.⁊ infra.e.l.S.pꝛeteres, . S. qð antẽ
pꝛetoꝛ.⁊ ſupꝛa de furtis.l.in actione fur. t.
q Si dicatur. homo. 1. ſeruus tuus. m tuam contumeliam.

r Hcaſus. a pꝛopter hoc ciuilirer imuriarum vel crimmalii ex.
lI.coꝛne.agatur.poteſt enam aquilia agi ciniliter, vt ſupꝛa ad. l. aq.

inde neracius.S.ſi wolo.accur.
ſ Judicio.id eſt miuriarum.ac.
4Loꝛnelie.ſ. ſicaꝛijs. gc. D
u Pꝛeiuchcare. id eſt dicere ſi actum fuerit vno.an non poſſu agi
poſtes altero ⁊ econuerſo.accurſius. ?UVMB
x Idemq;. ſcilicet querituu.

y Occidendi cauſa.cuius cauſa poteſt agi ininnarum auiluer.
l.coꝛneł. de ſica. et veneficijs. vt infra ad.l.coꝛneł.xe ſica.l.j.et.l.

iij.S.finali.accurſius.
3 Rectius. reſponſio mno.

7 Mxionem. id eſt aceuſanonem. ſſi pꝛius ciuiliter fuerit actum:

ſic.⁊ pomtur in aut.æ ſanc.epil.S.j.ied ſi prius fuerit criminalt⸗
ter getum.pꝛopꝛie pomitur. ſed contra vi bonoꝛum rapt. l.ij. S. ij⸗
ſol. vt ibi. accurſius.
OR AZtqui. oppoſitio reſponſionis m io.

a Solemus dicere. m generalem regulam.que eſt. C. quando

cimihis acti. l. j. acd.
b Publica. i. criminalia. non aũt pꝛopꝛie vocat᷑ hec publica. cum
nõ cinlibet e populo ↄputant ſᷣm. R. ⁊ ſic vt faciat p pla. ad id qdð
no.C. quando ciuilis octio. l. j. W

ltertpon
Krince
irei.
AINN
NeW d
Er run tumd,
Vrjnn Icitur bo
Acxtloum wned
uVMlo, rh
(L.xAvango
foltl.l⸗

Nynne ſalic
Mten et.
lmi annen

klanmenno
Miuregrur.
Wartor.1 Meo
lltagulan
halamenot

1

Anarnunn

.*

HD chemungrun

Krndrſo

=
—

=

4

Ppmhreier

„ 5 .
. X .pern 1:
9* 2

4 eEt hoc eſt verum.i.pꝛedicta regula per allegataʒ. lI.C. quando modo criminalis tollat cinilem ᷣm nos et econtra. alij contra. et eſt
N ciuilis act. l. j. . ratio ſpecialitats ſᷣm eos quod tæ expenſis dixi. ⁊ quia m capite. vt
nun NN d Segd vbi. ſ. in eo caſu vbi ac. ar. ſupꝛa de religio.l.cum mi dinerſis.et quia gladio.x pꝛedietis no
e De eg re agitur.i. eo maleſicio.ac. ta.tria exempla quibus vtraq; via aguur ad vindictam. 2 ſic vna tol
ol Que.id eſt quod. lui aliam ⁊ occiſo venenato ⁊ capite percuſſo.a eſt ratio:quia cum ð
V eodem agitur exce
g Duid ergo pti.rei iudi. repel
e le.naʒ hic da⸗ . “ „ . litur. vt ſupᷣ * ex⸗
ad henam. his cauſis non eſſe nos pꝛohiben⸗ aduerſus libertum dabim us: nec 2dn ei nichch
Banenn. a dos: quominus ⁊ pꝛiuato agamus patietur eum pꝛetoꝛ querentem q⸗ exgo vbi alteru eſt
H et eſt hoc verum: ſed vbi non de eaa ſi iniuriaʒ paſſus ſit: niſi atrocirts ære familian. 7 fa
— 35 re agitur que habeat publicam ex. eum monuit: nec enim ferre pꝛetoꝛ r. ſupꝛc.l. Paoria
in hac acrõne i ecutionem.quid ergo de lege aqu· ebet her ſeruum hodie libertum
. amus: certe n5 lia dicimus:nam ⁊ ea actio pꝛinci⸗ conquerentem:qꝙ wminus ei con⸗
nam c hn paliter hoc continet:hominem au- uicium dixerit:vel ꝙ leuiter pulſa⸗
tem occiſum nõ pncipaliter nã ibi uerit vel emẽdauerit:ſed ſi flagris
pꝛincipałr de dãno agit᷑ qð dño da vulnerauerit:vel ſi verbeꝛibus non
“ 1 Puncipalti. II eſt:at in actione iniuriaꝝ i-⸗ meciociter: equiſſimum erit pre⸗
ig eſt cum i aen⸗· ſa cede vel veneno vt vindicetur: toꝛem ei ſubuenire. Sed ⁊ ſiqͥs
en no ueſo. non vt damnuʒ ſarciatur. quid er ex liberis qui non ſunt in poteſtate
4 que in accuſatio go ſiquis idem co velit iniuriarum cum parente velit experiri: non t⸗
uuum al Aere: ꝙ gladio caput eius percuſ mere iniuriarum actio danda eſt: onneleren igeſt
“ m aul miur. ſum eſtꝛ labeo ait non eſſe pꝛohibẽe niſi atrocitas ſuaſerit: certe his q mnt vagart vr⸗
4 vt in enrmman. dum: neq; enim vtiq; hoc inquit: ſunt in poteſtate:pꝛoꝛſus nec com⸗ e pan. nj erig hac
ene er ad intenditur ꝙ, publicam habeat a-⸗ petit etiam ſi atrox fuer. Dõ r analſi
D vindiciam tm. nNimaduerſionem:quod veruʒ non autem pꝛetoꝛ ait: ꝙ, iniuria factuz
uod binon eſt: cui enim dubium eſtt etiaz bũc ſit: certum dicat: quemadmodum
qnoc hltert non dici poſſe coꝛnelia ↄueniri. Pre accipiendum ſit certum eum dice⸗
eſt. a ita ceſat terea illo ſpectat dici certum de in- re:labeo ait: qui dicat nomen iniu
oea iuria quam paſſus qus ſit: vt ex qᷓ rie neq; ſub alternatione: puta illo
milian vel pro litate miurie ſciamus: an in patro⸗ aut illud:ſed illam imunaʒ ſe paſ⸗
prer an an num liberto reddendum ſit imnuri ſum. Si mihi plures iniurias
1 H ber loeum bꝛedi arum iudicium: etenim meminiſſe feceris: puta turba et cetu facto w
ſ regula. vr h. opoꝛtebit liberto aduerſus patro⸗ mum alicuius introiſſes: et hoc fa
anigſlt Nus dno-- num non quidem ſemper veruʒ in ctco efficiatur: vt ſimul et conuici⸗
Eiue terdum imuriarum dari iudicium um patiar et verberer: an poſſim i Si ſeruilis. i.
nan ſcilicet ſi atrox ſit iniuria quã paſ- ſeparatim tecum experiri æ ſingu talis que ſeruo ſa⸗
ti4 ſus ſit: puta ſi ſeruilis eſt:ceterum lis miurijs queritur: ⁊ Marcellus iiminarimartnechn
Autlan leuem coertionem vtiq; patrono Fm neracij ſententiam hoc pꝛobat vt qnia atrox. vi in
J nn . ſtitu. e. S. ſeruꝰ.
k Hoc ↄtinet. ſalicet damnum. vel hoc quod facit locum dicte re, x Sabimus.i.non venegabimuas.
minumln gule quod idem eſt. . y Eum. ſcilicet pretoꝛem.
N mmmid. IDOcciſum.i.crimen non agitur pꝛncipaliter. cum cimiliter agi · 3 Her ſeruum. ſic in anten.quomodo opoꝛtet epiſcopus.S.j. ⁊ facit
ign ul iur aquił. licet menno eius fiat et pꝛobano. ſed cum ſu accuſatio infra. e. non ſolum.S. ꝗꝙᷓꝙ;. ⁊ ſupꝛa de in ius vocan. ſed ⁊ ſi. S. pꝛetoꝛ.
pꝛincipaliter agitur de crimine. vt et ſupꝛa de obſequijs honoꝛ.⁊ ar.ſupꝛa ve vi ⁊ vi gr. l.j.S. interdi
m Sarciatur. ideo ceſſat dicta regula. cum enim dicitur con⸗ ctum. a æ excepti.li. apud celſum. S. aduerſus. a infra ad. l. iuli. &
““ uemo te lege aqiilia. quia hominem occidiſti. opeꝛtet damnuʒ ex⸗ adulterijs.l.ſi adulterium.S.pe.⁊.S.æ furns ſi libertus.
4anngſin prim.ſcilicet conuemio te ad.x.qmia in tantum me damnificaſti.ſ . 8
lecus in actione iniuriarum. Iem ei quon dici damnum non ve 7 Sed? ſi. non temere.i.indiſtincte.quaſi dicat non dabitur.
4c mie in actõne miuriarum. xeſt contra. C.e.vmmis. ſed non vemt Atrocitas. a tüc non iniuriarum. ſed in factum eius loco. vt. C.
mmnlii puncipaluter vt hic.ſed ſecundario ſic. vt ibi.et infra.e.uem apud. de lo ſi ſupſtite. vel ibi in actione woli. hbic inungrum.
õ S.ſiquis ſeruo verberato.vel dic vt in contrario notaui. a Etiam ſi atrox fueri. vt et ſupꝛa de iudi.l.lis. ſed poteſt cogi vt
5 eExmancipetur. vt ſupꝛa ſi a pa.ma.fu.l.f. item facit infra. e.ꝛteʒ apud.
1I¶Imuriax. ciuiliter cũ pꝛius egiſſʒ criminaliter.l.coꝛne. de ſia. S. queſtionem.
gluietdm vel econnerſo. J b NOQuog autem pꝛetoꝛ ait. 7. S. e. l. n pꝛn.
entman o Labeo ait. 2 bene m ia. a. Aſs. ſed io. ⁊ nos male. c Dub alternatione. Mota alternatõnem facere mcerntndineʒz. vt
gunnn 1 q Hoc crimen.quod ſcilicet cum habeat ammaduerſioneʒ. id eſt ⁊ ſupra de pactis.l.veteribo.⁊ nocet.vt hic.⁊.S.de ſtipula.ſernoꝝ.ſed
ę vindictam in vtraq; via agenqi. immo in cunli etam damnum im ſi ita. ⁊ de rebus. e.ſi pupilloꝝ. S. ſi pꝛetoꝛ. ⁊ de teſta. tu.l.tutoꝛ. ita re
penſarum venerat. pꝛopter quod videbatur vtraq; via licere ai cte. ⁊ ſupꝛa de ↄfeſſis certum circa pꝛincipium. 1 ope.libe.l.ſernus
“ſ bm labeonem. S. fi. quandoq; non nocet. vt qma ſic eſt volũtas legantis vel paciſcẽ
64% V Mon eſt. ex hoc ratio.non ſentenna labeonis coꝛrigiur m q̃ſ⸗ us. vt ſupꝛa cæ le.j.non quocunq;.S.fi.⁊.l.cum res.S.ſj ſi ſtichus.⁊
dam. nos m io. contra ſcilicet quod vtrunq; coꝛigaurr. C. & ver. ſigni.l.cũ quidam.⁊ ſupꝛa de ver. oblig. vbi antem. S. qii
Srdan CKoꝛnelia.de ſica. vel de imurijs. R. cerie poteſt conueniri. du⸗ ulud. ⁊ ſupꝛa de iur. . l. plerũq;. ⁊ de arbi. uẽ ſi vnꝰ.S. idez pompo.

uj

„

—

ſon⸗

an , E
la. hic enim pꝛetoꝛia no coꝛ. Mrunt
n Dn ſolum. mala. id eſt elnnc enun nnttee. nõ ſo⸗
it ſub alternati⸗ a n tenetur ar. ſupꝛa. e.l. lex. S. ꝛnoculuo. 4. C. de accuſa. l. no ulihe
ſſio æ ſententia poterit fra e. l. S. ſi mandato. 2. Weeengre, ei. S. quotieno. 2. l. ij. etei
nibus caſibus di.in pꝛincipio. bono. rapto. pꝛe deo. 7 ar. ſupꝛa & vi a vi l.ua autem.S. geſſi oclecr
ne dar vt Walear mein a xcem. vt ſupꝛa vi bono. per. Gcum kocn,r w adnnni tu⸗i⸗ . Tlenſeen on. iuut
S ni iur bo. qu lures. 2 fami. her. ten n.l. ſiquis i holſo ⸗
ſius. 0.1. cũ duobus. S. ſi plures. 2 f iudi. l. ſiquis i
S pnmo. accur ſic. ð. ꝓ ſocio.l.cũ duo S. pe. 2 mfra œ;
5 Lomügere. ſie. mabitur. ga⸗ wiele oe
F. ð plu 1 extima regu. mr. l. t
Pereues ar s: quas ſimul paſ- nam ⁊ hec atroxy ex iam ſeruus fe iure. S. j. quod nan
„ne. mpemon cogendaũ enriasncevincl die Di atrocem mum wminus po v aurclam..ſ . .
Sw geten . 00 t: ſiquidem pñ6s ſi „7 ego. 2 inſti. man me
eſt nounz. us eſt coniungere. ciui⸗ cerit: ſiquidem p t:pᷣſidi of⸗ deo. ſech ſ .
1 eng womm rretee olen retal, tnl ngngeſt Farcue TMeblrorun r e
enoniban. end ſiter agtimperatos no qſi con ferendus eſt: q feminã ꝙᷓq ma⸗ nõ ad,l.aquilt. n
cutiomibus. S. et it. Altrocem iniuriam q̃ſi con. pat. Siquis tam fem liberti⸗ bober homo ĩ pᷣn nſuu
anrurao. pfit. 2 et maioꝛem accipi⸗ lum ſiue ingenuos ſiue liberti cipio. ſed bi in niet
ma. acrurſino. tumelioſioꝛem iniuriaz ſculum ſiue facere attentauerit ano. ie na ſo wtice,
— em autem impudicos facere . 1 Squ. in gen⸗
us. Atroce e aut n08 ſtur: ſed ? ſi ſeru la cxpa erat tene eR
k denone r. in rſona aut tempoꝛ miuriazuʒ tenebitur: ſed 2 ſi ſen batur parere h̃ –
hratmi:rauone ri⸗ aut No per. beo ait.perſona atro 1 . gtata fuerit:iniuriaꝝ vbꝛ eſt wl⸗ iltetua e
1„, eo ait. p atui pudicitia attẽta non. vbi
Gocerorteronnag pe ſpſa fieri lal iſtratun pu tio Aulns. uakvhetmi eun
kae rfoneung 1 iniuria ſit: cum magiſtra locum habet actiio. dicitur: eſſt qui abs pare⸗ in
ratione perſon Cioꝛ muris e fiat.tempo ri pudicitia dicitu mi gmeg
ſeremis. vt infra. cum paent patronou pꝛeto⸗ Tientari p vt ex pudico re rhn Ven cim:
odanoze vein in luchs et in conſpectu acte cumid agitur: vt ey lene diyi/ac, nani
dam. ar: ſupaa de n ſolitudine iniuria faca c at.
aſ a alnumimntreik anegnas impucieueni Apianus.
ert. Pocior eit adenn conlgeefnſlat⸗ Gnſolum anter ia miuria⸗
onrera mitg ců. pyo miuriam haberi la etur: qui fecit iniun ſtum
S. j. 2 facit nleſn. Reatrocem mun s illatum rum tene rcuſſit: verum il in
e Feror et. F beo ait: vtputa ſi vulnus am: hoc eſt qui le⸗ ui wlo fecit vel en e
ne ikgn. os alicui percuſſum ſit. Aulus. le aueccten ui mala vuane tiun
5 In ſolituch gquic iuriarum ac
Bee ln Elnenis mag vnmwnloene Nercutereur. chen dnhman⸗
tateʒ facit:⁊ no ſi ex bon quis enim iniuriam
llatum. ſcili⸗ s: veluti oculo percuſſo. tur: ſiquis enim
b Alau vulneris: veluti ocu 5 Apianus. kcſgdt. hoc eſſtarin baſs
ter is, eſtionis: ꝙ dici⸗ non reuo
Daaie⸗ Eda Hõ fie erenne inunam re⸗
1facit ĩ 8 re . po lere. vᷣm
ien. E Warr ox. et ri . nn ſi a aeney 1 puta veſti aenne ac tio ni 6 enmen me⸗
S. ſequenn. ſit: an ⁊ ſi non EP vel ergo eq detur. vbicun⸗ Aln
entis ſciſſis comte abducto tum eius abolere videtur. proin Onß.
Monnunc. iz entis ſciſſis co te ecia tum venit: pr mpͤro
maorenaa conuitio vicro:er an Viet arrocem contra an e mis interceſ⸗ a.
. . 9 tu . 4 „ ſes.
ners ſaet ſine angenonaafraeſtatem faci e e amure ſit: iulunen 4
ſeilicʒ maioâ atro⸗ riam perſona it: en amacrumn iniuria uriarij. Umtnt
ſatatem. emeſen et ſi in theatro laneen⸗ dum exactũ ere go monag etb an eſe, man
en eg cecltt er ulnerar Gchnan : parui ſenebit⸗ m poteſt: vtputa ꝑ pꝛocu wmg onn. e
cem. id e imuri⸗ n ſe ⁊ p aliu eroſq; qui pio vr mſti. de obli. 4
n r atrocem famili. ſe 7 ali eteroſq; qui p in pꝛin. ſed huuen
mociſſimã ſic per⸗ ter att Nrum patrifamili. tutoꝛem cet er ve. . InN
ſonallg i et per⸗ autem refert: Hõ facta ſit ratoꝛem t illo ehna ſin inn
ſnaliſena ven. an filiofamił.talis kinon rpede arc ſrnt ſer
li.g uimpuben. m er parte rei eqmiras.ſ. enz puniri non pro eo. a eſt W
l.j. S. ſi impuberi.⸗ am ex parte rei ẽ equitas. alci unem ued
exriam ex pe eſitum. ſſe bul. hanc actionem non n
ſepul.vio.l.que idam dixiſſe bul. h quod nõ cre⸗ unfiinnmn
lliofamt. facas. . e dicunt quidamo mum reuoco. q
6 Rrr abitur. ex canſis p lt enz vefendere. Natg. hib? mii dicat in cum nie vꝛen holer een 2ſi. S. poſt 5 on
5 Siarorem plene ſir. aon noxaluer.ſi wminꝰpotuit pro do eum non⸗ vt ar. S. de rnadennn · e. muriaꝛum. ſed ills umlh
P norxralirer vel euam ij. 7. uij. ac. a. can niſi iam e . b.l. wecem. ſed gr. ec Ieee . ſunn
goe d ſutan de noxat n. t ad bo⸗ Banaute m ere wer r⸗acen unn
r Abluerit. fi. 2. S. pe.⁊ ad hoc ſupꝛa ſupꝛa re deiec.l.7.F. cuz . ſſe. ae. icitnuan
ſa agatur. l. ij. S. fi. vmius. 5. cum ſeruus. up Acnonis.iniur. remi b eret. ac. uniclirſe
unus. 7 nſtn e en ſi mierdum. S. j. . . Aetum. quem renm uhcn rnntſionan gMc. ſupꝛa 84 lging⸗
ſeruro . d. eſt enls. I.e.ſi ſiupꝛum. rings.1. rori. apud. f Zwere ai ſubre Xuaiil K m 2 imfra⸗e, ſed N vm i
1Siquis.maſculũ. vt ⁊. j. e. ſi ſtup vt infra. e. l item apud. g C. pac.l. pac eien
BSiquis. maſci blanda oꝛanone us. 7. C. de p 7„ k. et lbie
Ltentari.agitur ſylk. l. diu ſins. 3.. idem im arnzs⸗
3 3 . ſupꝛa te ſeruo coꝛ. ſi autem. accurſin vt infra. e.ſed ſi vnius. llii nnd
x Vencnacecmſterenmnn foꝛma que hunc excuſet. vt. en 1 Vgere. 8
un vugmes, ioen initoe.l

S==
—
=
E Se. *
. =

— —
— —
, 2
= —
E

5 Ninn.
et
noc
cLnN
a fin
w Nn
ene eitt⸗

monm
uben galt⸗
igtatn

mlonnin

S.item ait.et ſupꝛa de pꝛocnratoꝛi. l. licet. S. ad accuſationeʒ. 2 hoe
ſi ciuiliter non ſi criminaliter.niſi in caſu.vt.C.e.l. imuriarum.

J.I. final. *

i Si mandaio. aiunt el bene. vt ſupꝛa in pꝛin.hmus.l.

k Snſcepe rit. ſcilicet mandamm.

IPꝛoculꝰ. cuʒ

vtroq;: vt et. S.
in paun. hunius.l. . . . , . .
MM alijs ſolent interuenire. Si mã⸗
m Idemq; na dato meo facta ſit alicui iniuria:
vt ego ⁊ filius te pleriq; alunt: tam me qui manda⸗
Leaor: k. v. ui ꝙᷓ eum qui ſuſceperit iniunaruʒ
ſurnm. S. ſue. teneri. Pꝛoculus recte ait: ſi in

n lolẽti. als

nolenti. ⁊ ſubau

di maxie. ⁊ ałs

p Admittit. 1

hoc te conduxerim. vt iniuriam fa
cias:cum vtroq; noſtrum miuria⸗
rum agi poſſe:quia mea opera fa⸗

nn det, cta ſt miuniaridemch alt aſi man⸗
tet laudando aa dauero filio meo vt tibi iniuriã fa⸗
geri ꝛc. vt et ſui· ciat.attilicinus autem ait: ⁊ ſi per
l dee : ſugſerim alicui aliss volenn: vr mi
dam ocunt. x hi ad iniuriam faciendam obedi⸗
ato ſaturus ret: poſſe iniuriarum mecum agi.
conſulens vrm MNQuanq aduerſus patronum li
med: i. berto iniuriarum actio non vetur.
opere inf. F. verum marito liberte nomine cuʒ
q ſi credidi eauzʒ patrono actio competit: maritus
manneng iMk enim vxoꝛe ſua iniuriam paſſa ſuo
autez als fſactu Nomine iniuriarum agere videtur
rus erat. quod ⁊ marcellꝰ admittit. Ego
autem apud eũ notaui: non de om
ni iniuria hoc eſſe dicendũ me pu⸗
tare:leuis enim coercio etiam ĩ nu
ptam vel conuicium non impudi⸗
cum cur patrono venegetur: ſi au⸗
tem cũ liberto nupta eſſet:dicemꝰ
omnino imuriarum marito adner
ſus patronum ceſſare actionem: et
0 Muanc;. ñ a multi ſentiunt: ex quibus appa
v h.e⸗ ptot. Let libertos noſtros non tm eas in
S. pꝛeterea. iurias aduerſus non iniuriarum

actione conſequi non poſſe: quecũ

male. cum de nõ ᷓ; luerit ipſis: ſed neceas quidem
atroci dicat. que eis fiunt:quos eoꝛum intereſt
q Ego autem Miuriam non pati. Plane ſi foꝛ
notam. 1. repre⸗ =
hẽdi ſᷣm. R. vñ
male videiur hic

ſcripſiſſe aʒo.ꝓ leuiſſima agit. alius non ipſa ꝓ atroci ⁊ ipᷣa ⁊ aliꝰ.
r Mon de omni. id eſt liberte facta.

ſDutare. vt ſuo nomine maꝛitus agat.

*

4 Eur patrono. pꝛo ea ergo imuria dumtaxat marims aget pꝛo

qua liberta.

u DHmnino. ſcilicet vbi non eſt atrox iniuria. vel ommino.i.om̃s

dicimus nemine reluctante:vel ſubaudi ſtricta ratione.
x Abarito.liberto.ſcilicet ſibi vel vxoꝝ facta ſit miuria.
y Mon pati.⁊ hoc verum quando ſuo nomine ageret. ſed ſi no/
mine filij vel vxoꝛis.qmi vel que eſt ingenuus vel ingenua bñ po⸗
teſt. ⁊ hoc ſi ciniliter.ſecus ſi crimmaliter.vt pꝛobatur hoc.S. in
ius vo.l.queſitum.et.C.ſi tutoꝛ vel curatoꝛ.nõ geſſerit. l.j.⁊.C.

3 Plane. filius. qm reuerentiam debet. vt. C. de in ius voc. ve⸗

ma. 7. C. de obſequijs.l.fi. licet ſit mgenuus. vt inſti. de ingenuis.
ſed non tantã quantã pater. vt in hoc exemplo patet. vel dic viuo

in pꝛincipio.
Fa Ingiſtincte.
J qᷓtum ad hoc agat
B „D vel duemiat᷑.diſtin
te filius liberti vel vxoꝛ velint in⸗ guur tamen ſclat
iuriarum experiri: quia patri ma⸗ vetnonuberier.
ritoue non datur:enegandum nõ pꝛor.
erit:quia ſuo nomme experiuntu·r
en rekiteig E. d 0.
Ei qui ſeruus dicitur ſeq; aſſe⸗ Aae
rit in libertatem iniuriarum actio ſecus. vt ar. ſup. de
nem aduerſus dicentem ſe ſerumm rei ven. veich⸗et ve
Ann i „ eyic. l. ſed 1 ſi. 7
competere nulla dubitatio eſt: et h nego. gef. aqm. g.
eſt verum ſiue ex libertate in ſerui ſaer nagianbn⸗
tutem petatur: ſiue ex ſeruitute in rum. r.l qui cum
libertatem pꝛoclamet. nam hoc iu maroꝛ. F. ſi pacne
H . aꝛ.ↄtra.C.ð aſſer.
re indiſtincte vtimur. toiil.ſi led wi weel
Erer ſernus.
Aius. CcTenetur. vt =
4 . . I b
Iquis æ libertate aliquem ſo.liñ. H
in ſeruitutem petat quem ſci l.qui filios.

ℳ₰ P Vb da e
&α

patre pꝛeſtet renerentiam. vt ibi non eo moꝛtuo. vt hic: 2 fupꝛa te ob⸗
ſequijs.l.heres.accurſins.
⁊ Ei qui dicentem. cum ſciat liberum. vt infra.l. pꝛoxi.

/ In lermeutem. hec bona videbatur diſtinctio. vt. C. aſſer. tol⸗

at liberuʒ eſſe:neq; id pꝛopter eui⸗

ctionem vt eam ſibi conſeruet:ſa⸗
ciat iniuriarũ actione tenetur.

2⸗

Niuriarum actio neq; here⸗

videtur iniurie faciende cauſa hoc

facere:iuris enim executio non ha
bet iniuriam.
to pꝛetoꝛis nõ obtemperauerit:du⸗

Siquis ꝙ xecre⸗

ctus ſit:non eſt in ea cauſa:vt agat

imuriarum pꝛopter pᷣtoꝛis pceptũ.

Lpianus.

Is qui iure publico vtitur:non

d i Mmrianũ.
nec hic. vi⸗
debatur qð ſiẽ ſer
uus tranſit ad he⸗
redeʒ.ſic ⁊ imuria
ei facta. ſed contra
eſt. ⁊ eſt ratio hic ⁊

ſuꝑioꝛi rñ. qꝛ nõ ẽ

in bonis meis an⸗

di neq; in heredeʒ datur:idẽ te luem teſ. vt. j.
eſt ⁊ ſi in ſeruum meum iniuria fa vemier m haiur⸗
cta ſit. nam nec hic heredi meo in- vi. e. hreroꝛ .
uriarum actio datur: ſemel autez 1 ateck gnan
lite conteſtata hanc actionem etiã autem. ſic et. S. xE
aduerſus ſucceſſoꝛes pertinere. in ius vo. l. pe.

e Succeſſoꝛes. i.

ↄtra ſucceſſoꝛes nõ
ſolum ſucceſſoꝛib
et facit. C. ex delic.defunc.l.j.⁊.S.de pꝛiuat.delict.l.j.⁊.tC. de reuo.
w. l. ſi. in fi.

f Is qui.non videtur. pꝛeſumitur emim iuſta ſententia. ſicut ałs
ius equum. vt ſupꝛa de iuſti. ⁊ iur.l.pe.a no.hic ꝙ ſubuenitur alicin
ratione officij ſi illicite non fiat.vt et ałs ſupꝛa de rei ven.l.qi reſti
tuere.et ſupꝛa quod me.cauſa.l.continet.et ſupꝛa ad.l.aquili.quem⸗
admodum.S.pe. et ſupꝛa loca. iiem quernur. S. ſiquis menſuras. a de
periculo et commo.rei vendi.l.lectos.et.l.eum qm.et in lambarda.
de damno miur.i.ſiquis moli.et de his qui in conſultando ⁊ ſubdiio
ſuo rixa.l.j.⁊.ij. HW
g Execuno.vt.j.pꝛoxi.S.dicitur et ar.ad hoc.C.ad.l.iuł. repe.l.

fi. S. et lcet neminem.et. j.e.l.nec magiſtranb.et.j.d regu.iur.ni

bil ↄſenſmi.S.non capit᷑.et infra.e.S.que iure.

h Siquis. pꝛeceptũ. auctontas maioꝛis excuſat. vt et ſupꝛa de aqᷓ
plu.ar.l.ᷓꝙ;. et facit ſupꝛa.S.pꝛoxi. E uij

m Siquis de ho
noribus. unaginez
quam alij ad eiꝰho
noꝛem ponere vo⸗
luerinut.

n Tontumelie.
generaltier accipe.
R. vt et ſupꝛa.eo⸗
I. in vun.

dimmuendam di⸗
gnitatem.quia tũc
quandoq; imuria⸗
rum actio dat᷑ ſᷣm
2530.

p Patiat᷑. hoc ei
caſu ſemꝑ hec actõ
ceſſat m. R. fa⸗
cit. S. ve condi.⁊ de
mon. l. tino. S. j. et
ſupꝛa de his que in
frau.cre. qui autẽ
in pun. item facit.
. 3. e. l. j. S. omnem

Idem labeo.
locatio. id eſt onꝰ
locandi ſtatões pu⸗
blicas vel wmos:
aks eſt locatoꝛ.

rx Iniuriam. id
contumeliam.

Ceteris. q̃ mł⸗
ta ſunt ſub cribus
generibus. vt. j. de
mune. 71 honon. l.

4 PT. * muneruz.

X) *)

1 9 Riine Honoꝛibo. als
. hono. ⁊ ałs one.ꝓ
prima infra de mi
ne. 2 honoꝛi.l. ho⸗
n02. 30.

u Imunä. id eſt
ↄtra ius. ałs eſſet
ſibi ↄtrariꝰ iſte.S.

x Sentenniz. id
eſt ↄtra ms ⁊ iuſti
cam. vt et. S. e. l. j
circa pꝛinc.a inſtit.
e.im pꝛin. huic. S. E
contra ſupꝛa. e. S.
ſiquis per miuriaʒ

ſed non obſtar. qͥs

4 grece dicitur

1BSiquis ad. tribunal. i. ad indicem aliquem. sc.
k Interpellauerit.i.citari fecit.accurſiꝰ. —
IExperiri. vt a. j.e.item apud.S.ſiquis libellum.a ſupra qin ſatiſ
da. co. l. ſi vo pꝛo dem. S. fi.⁊ ſaci. C. de iuriſch. om.iudi.l.in crimi
nalibus. ſed contra.j.e.S.idem labeo.

11 Siquis per iniuriam ad tribu⸗
nal alicuiꝰ me mterpellauerit mei
vexandi cauſa: potero iniuriarum
experiri. Siquis ĩe hononbus

Xcernendis alicui paſſus nõ ſit ve⸗

cerni: vtputa imaginem alicuiꝰvel

quid aliud tale:an imuriarum te⸗
nestur: et ait labeo non teneri: q;⸗

uis hoc contumelie cauſa fiat:ete⸗
nim multum intereſt inquit contu
melie cauſa quid fiat: an vo fieri
quod in honoꝛem alicuius quis nõ
patiatur. Idem labeo ſcribit: ſi
cum alium contingeret locatio:a⸗
lij h̊onus duũuiri iniunxeꝛint non
poſſe agi iniuriaruʒ ob laboꝛem ĩ⸗

lunctum: aliud emm eſſe laboꝛem

iniungere: aliud imuriam facere:
idem ergo erit pꝛobandum:⁊ in ce
teris muneribus ⁊ honoꝛibus que
per iniuriam iniunguntur: ergo ſi⸗
quis per iniuriam ſententiam dixe
rit:idem erit pꝛobandum. Que
iure poteſtatis amagiſtratu fiunt:
ad imuriarum actionem non per⸗

nuent. Siquis me pꝛohibeat ĩ

mari piſcari vel in diuerticulũ qoõ
AIn iniuri⸗
arum iudicio poſſum eum conue⸗
mire: ſunt qui putant imuriarum
me poſſe agere:et ait pompo.⁊ ple

riq; eſſe huic ſimilem eũ qui in pu
blicum lauare:vel in cauea publi⸗

ca ſedere vel in quo alio loco agere
ſedere conuerſari non patiatur: vt
ſiquis re mea vti me non permit⸗
tat.nam et hic iniuriarum agi po⸗
teſt:conductoꝛi autem veteres in⸗
tercdictum œderunt: ſi foꝛte publi⸗

ibi animo inferende ↄtumelie ſiue iniurie fecit. hic non: ſed vt alium
ſoꝛte releuet. tenerur tamen hic acnone infaciũ. vt infra de varijs co⸗
gni. l.ſi index. ↄoccurſius.

y Igem. vt non tenestur miuriarum. ſed in factum vt dixi. ⁊ fa. C.

e pena iuch. l. ni. accurſius.
3 Que iure. non ꝑtinent. vt dixi. Z. l. F. j
7 Siquis. diuernculu. al's euerticulum. a ałs verticuluj.

qᷓ;. So. vt ibi.

Jmuriarum. agere poſſe. contra ſupꝛa diuerſis pꝛeſcrip.l.ſi quiſ

a Cauea publica. locus erat in heatro ſm quoſdam.

d Mam ei hic iniu. vt ⁊. .e.ſiquis pꝛopꝛium. ⁊ ſupꝛa xe act,emp.

I. qi pendente. a ſiſſeruitus vendi. ſicun. S. ariſto. in fi. Item ad
hoc.S.ne qind in loco publi.l.j.in puin.⁊.S.j.⁊ e vſuca.l.fi.⁊ de
vi ⁊ vi ar.l.iij.facit.⁊a.S.vii poſ.ſi duo.S.j.⁊.iij.⁊.S.labe.
c Conducton. quidam hñt hic.S. ſed non dʒ eſſe. quia pendet ex

ſuperionbus.⁊ dic ↄductoꝛi loci publici.

ce hoc conduxerit. nam vis eipꝛo⸗
hibenda eſt:quominus conditõne

ſua fruatur. ſiquem tamen ante

edes meas vel ante pꝛetoꝛium me⸗

um piſcari pꝛohibeam:quid dicen

dum eſt me iniuriarum iudicio te⸗
neri:an non:et quidem mare com⸗

mune ommum eſt: et littoꝛa ſicu⸗

ti eſt aer:et ſepiſſime reſcriptuʒ eſt
non poſſe quem piſcari pꝛobiberi:
ſed nec ancupari:niſi ꝙ ingredi qͥs
agrum allemum Proßib eri poteſt.

vſurpatum tamen et hoc eſt tam et
ſi nullo iure quis pꝛohiberi poſſit

ante edes meas vel pꝛetoꝛium me⸗

um piſcari:queritur ſiquis pꝛohi⸗
beatur:adhuc etiam iniuriarũ agi
poteſt:in lacum tamen qui meiv
mnij eſt: vtiq; piſcari aliqueʒ pꝛo⸗
hibere poſſum.
Aulus

Ane ſi maris pꝛopꝛium ius

dg aliquem pertineat:vti poſ
ſidetis interdictum ei competit: ſi

pꝛohibeatur ius ſuum exercere:qᷓ⸗

niam ad pꝛiuatam iam cauſaʒ per
nunet non ad publicam hec res:vt⸗

puta cum de iure fruendi agat: qʒ
ex pꝛiuata cauſa contingat non ex

publica:ad pꝛiuatas eniʒ cauſas ac

commodata interdicta ſunt nõ ad
publicas.
Apianus.
Tem apud labeonem queri
tur: ſiquis mentem alicuius
medicamento alioue modo aliena⸗
uerit: an iniuriarum actio locum

habebit:et ait miuriarum aduer⸗

Aei. quo eſſe poteſt. vi ſupꝛa quibus mo. vſuſruc. amit.l. qð
tamen. S. j.2 ſupꝛa vt in flu. pu. na. li. l. j. S. ſi pꝛiuarns.

d Interdictũ.
vti poſſidetis v⸗
tile m aʒo. vel
dic de loco publi
co fruẽdo.vt.gẽ.
de loco publico
l. j. in pꝛinc.
iniur. etiam agt
oteſt

* .

e Nus. agruũ
glienu. vt 1. 5. 5

uus. ? inſtun. è
rerum di. S. aggu

um. 7. S. acq.
re.w. naturaleʒ

fAUAſurpatum
id eſt oſuetudi⸗
ne obtentum. vt
ſupra de vſuc.l.
ij. vel otra rano⸗
nem introductũ
Item no. ꝙ tene
tur miur. ꝗ ſcei⸗
ens imiuſta vnt
oſuetudine.
g Queritur.

ſiquis.quia nul
lo iure vſurpa⸗

tum eſt. ergo ſi⸗

quis ⁊c. ac.

h. Agi poteſt.
licet ſit vſurpa⸗

tum.niſi conſue

iudo ex certa ſci
entia ſit inducta
quia tunc.l. vi⸗
ceret. vt. C. que
ſii longa coniue
tu. l. conſuetudi
nis. ⁊ ſupꝛa cõ⸗
munia pꝛedio.l-
venduioꝛ.S.ſi cõ⸗
ſtat. ac.

k r Ane. pernneat per pꝛunlegium vel per longam conſuetu⸗

dinem. vt ſupꝛa ve diuer. pꝛeſcrip.l.ſi quiſꝙ;. aʒo.

I Interdicta ſunt. vti poſſidens et vtrobi et plura alia. multa ta

men cauſa publici uris introducta ſunt.vt ſupꝛa de interdici.l. j⸗

7. I. ij. S. hominuʒ. que ſum comra.
m i Tem apud labeonem queri

tur. agi poſſe. criminaliter eti/

am accuſatur. vt,. C., æ mathemani.l.multi ar, contra ſup

ſiquis ali,te. pꝛ.l/fi⸗

hlrchn
lim n

NNN

in hadi
nis R.5en
levr.

Erecutõ,
hifumoſo ly
ltſvß e.
lenotns.
uſclep.
ngn. .e.
Fimune
opnratn⸗
Ind..
pns

A B

E
— E
Ie S.

S

no inftt
uctuddn.

4 On
ſane. gunn
lomr in
„ er
us it

.

4

5 Ae
K ap
n nicone
duercruſc
CNuftuknm
Cgnntuntl
A N ⅓
ſulongttns
ulANen
ni ſ

——

—
=
— —

5 ſ

n Siquis. vapulaturus. id eſt verberandus eſt. az0.
