cximas: ſed quaſi
vlo malo eſieris
poſſidere. &t no.
ꝙ.v.actõibus hic

ctenet᷑ furti.⁊ con⸗

di.furti.⁊ de tigno
imñcto.⁊ ad exhi⸗
bendũ ⁊ rei vendi.
⁊ hoc dicn hec lr̃a
ſi bene aduertas.
h Sciens. ſecus
niignorãs. vt ſup̃
ad exhi.l.gẽma.et
l.tigm. que ſũt cõ/
tra.item faci t ſupᷣ
qð vi aut clam.l.
nam oꝛigo.

1ſ Esg ſi ꝓpo
nas. nõ du
bito. vt tamen ⁊ B
iuretur ĩ litẽ: vt.S
3 ſolu. qͥ res. in fi.
idem ſi ſepararet᷑:
vt. C. de rei vẽdi.
l. ij. ſed qͥd ſi alius
imuxit:alius habʒ
miunctuʒ? Rñ.is
tenetur qui habet
iniũctum:vi ſupꝛa
ne qind in loco pu.
l.ij. S. pᷣtoꝛ ait. ce⸗
teꝝ dic vt dixi. S.ð̊
rei vendi.l.ĩ rem.

Sngnũ, uem facir

3.ð excep. rei inõᷣ.
l. ſiquis cũ to.S. ſʒ
in cementis.

K Siqs teſtamẽ
to ⁊c. Habuimus
8 de furtis in gene⸗
re ꝑpetratis a qua⸗
cũq; perſona: ⁊ in
quacũq; re mobili
2 łe quodã ſpeciali
ſcilicʒ de ngno in⸗
icto: ſequit᷑ videre
mõ de quodaʒ alio

Apianus.
Ex duodecĩ tabularuʒ
neq; ſoluere ꝑmittit ti⸗

gnũ furtiuũ edibus vel

vineis iniũctũ:neq; vẽ

dicare: qð pꝛouidęẽter lex effecit:ne

vel edificia ſub hoc pꝛetextu diru⸗
antur:vel vinearũ culture turbent

ſed in eum qui cõuictus eſt iniũxil-⸗
ſe: in dupluʒ dat action.. Tigni
autẽ appellatione cõtinetur omnis

materia ex qua ediſiciũ conſtat: vi
neeq; neceſſaria: vnde quidã aiunt
tegulam quoq; ⁊ lapidem ⁊ cemen

ta ceteraq; ſiqua edificijs ſunt vti⸗

lia. Tigna enim a tegedo dicta
ſunt:hoc amplius ⁊ calcem ⁊ arenã

appellatione tignoꝛũ cõtineri:ſed 2
in vineis tigni etiã appellatõne oĩi a
vineis neceſſaria cõtinentur:vt pu

ta pertice pedamenta:ſed ⁊ ad exhi

bendũ danda eſt actio:nec em̃ par⸗
ci opoꝛtet ei qͥ ſciens alienã rem echi

ficio induxit iũxitue:nõ enim ſic eũ

cõuememus quaſi poſſidenteʒ: ſed

ita quaſi wolo malo fecerit:quo mi⸗

Dem.
Ed ⁊ ſi ꝓponas tigni furtiui
nomie ediho iũcti actũ vlibe

rari poterit: an extrinſecꝰ ſit rei vẽ

dicatio:⁊ eſſe non dubito. .
Siquis teſtamento liber eſſe
iuſſus fuenit ⁊ poſt moꝛtẽ dñi
añ aditam hereditatem ſurri
puiſſe quid dicatur.

Apianus.
J vlo malo eius qui li
ber eſſe iuſſus erit:poſt
moꝛtẽ dñi ante aditã he
regditatẽ in bonis qᷓ eius

fuerint:qui eũ liberũ eſſe iuſſiſſent:

factuʒ eſſe dice᷑: quominus ex his

Eti nõ.ꝙ iſta rubnca non pomi᷑ materiali: ſed ponit᷑ ſigmſicatine:
⁊ ponit ver ba edicni pꝛetoꝛis habẽtia plenũ intellectũ:vel pomi caſũ
tonus nituli: vnde qð ſequit᷑ in migro eſt ↄomẽdatio rubꝛice. Ante adi
tam ⁊c.⁊ ⁊ hoc furto quedã ſpecialia dicit.accurſus.

INIYvlo. iuſſiſſet, ſecus ſi in bomis heredis: vt. S./ti,/ij.a titio.

m Yactum. furtum vel dꝛmnum.

n Satur. vſq;buc ſunt verba edicti: vt ⁊ ſupꝛa de manu.te.l.ti.

tia. S. pe.

o hec autem acno. ſcilicet in factũ: quia ex quolibet edicto pꝛeto⸗

ris ex quo non dat᷑ certa dat᷑ in factũ:vt.S.de dam.infec.l.uij. S. an

bonis ad heredem aliqd pueniret:

in eum intra annum vtilem dupli
iudiciũ datur. Hec autem actio

vt labeo ſcripſit: naturaleʒ potius
qᷓ ciuilem habet in ſe equitatem:

ſiquidẽ ciuilis veficit actio: ſed na⸗

tura equum eſt. non eſſe impunitũ

eum qui hac ſpe audacioꝛ factus eſt

quia neq; vt ſeruũ ſe coerceri poſſe ſ

intelligit ſpe imimentis libertatis:

neq; vt liberum damnari: quia he
reditati furtuʒ fecit. hoc eſt domine
wvminꝰ aũt dñaue non poſſunt ha⸗

bere furti actionem cum ſeruo ſuo
qᷓuis poſtea ad libertateʒ peruene⸗
rit vel alienatus ſit: niſi poſtea qᷓ;

ecam rem contractauerit: itaq; eſſe

equuʒ pꝛetoꝛ putauit calliditatẽ et
ꝓterintatem hoꝛum qui heredita⸗
tes vepopulant᷑:dupli actione coer
cere. Mon autez als tenebitur
iſte libertus:qꝙ; ſi vlo malo qᷣd diſ⸗
ſipaſſe ꝓponatur: culpa autem ne⸗
gligentiaq; ſerui poſt libertatem ex
cuſata eſt: ſed culpa wolo pꝛoxima
vlum repꝛeſentat. pꝛoinde ſiquid
damni ⁊ædit ſine wlo: ceſſabit iſta

actio: ꝙᷓ; uis ałs aquilia tenetur ob

hoc ꝙ damnum qualitercũq; cede
rit. Habet itaq; certum finem

iſta actio: vt et volo fecerit iſte: et

poſt moꝛtem dvomini ⁊ ante aditam
hereditatẽ.ceterum ſi ſine wlo ma
lo:aut wolo quidem verum viuo ᷣ
mino: non tenebitur hac actione:
quinĩmo etſi pꝰ moꝛtẽ wmini poſt
aditam tamen hereditateʒ ceſſabit
actio.nam vbi adita hereditas eſt:
iam quaſi liber conueniri poteſt.
quid tamen ſi ſub conditione acce⸗
perit libertatem: ecce nondum li⸗
ber eſt. ſed vt ſeruus poteſt coerceri
idcirco dicendum eſt ceſſare hanc
actionẽ: ſed vbi libertas competit:

u Ceſſabit. miſi in caſu: vt infra pꝛoxi.ſᷣm. R.

xrx Mondum liber. ſcilicet tempoꝛe aditiomo.

..

y Coerceri.a womino non a dice:vt.j.ce peni

tamẽ. ſi dicj vbi
eſt edicium:non
reperio: Rñ.ipᷣa
rubꝛica. vel die
ꝙ nõ habemus
verba: ſed eius
hec ratio id ẽ ex
lege conditio: qꝛ
quotiẽs aliqua.
l. noua inductt
obligatio ac.

pCunlis: vt
urti nõ manife⸗
ſti: idem puto de
ptoꝛia ſcilicet ma
mifeſt. licet dep⸗
hendat᷑. nam le-⸗
ges indiſtincte
dicũt de ſurto:
ſic de mamfeſto
2 nec manifeſto:
vt hic in pᷣncipio
7.3. acqren.
rerum w. m eo
ꝙ ⁊ ſupꝛa de no⸗
xa.l.ſſernꝰ le. in
fi. licet aʒo. dixe
rit cõtrariũ.

q Imminẽtis

ſic ſupꝛa ſi ex no .
xa. cauſa. a. I. poe.

7 fi. accur.

r Furtu ſecit
id eſt id qöð aks

eſſet furtum:ne

ſit Z. J. e. d. ſce⸗

ſ Lotractaue⸗

—

ij.ſerui ⁊ filij.et
EC. de nox. l. j.
C. an ſeruus ex
ſua facto.l. fi.

Mon autez.
re pꝛeſentat.nõ.
ſic. S.mã.ſi ſide
iuſſoꝛ. in pun. 2
ʒ.ſi mẽ. fal.mo.
di. l. j.S. ideo. et
.]. de ver. ſig. l.
magna. item fa⸗
S. de lber. ca. il⸗

Iud. 1 ad. l. aqł.

ſi ſeruꝰ. S. ſi foꝛ⸗

s.l. moris, in fi.

2 de queſtio nibo ſtatnlibe.que ſum contra, accurſius.

ſihjoßbe⸗
lochtigr.
15. 60 1t. 4
aininc,
Nbiergorc⸗
Pmnnifſ⸗
nhe Min
Nfencortℳ
Achnzhenten
nmney nu
lcuſce.
Olſenns.
Pnnet te⸗
Cte nlera
fünntuft
zuſrlanos
ul,⸗
thler.
5 Mutur.
ey die
olt0
ctlel. ſ.
Paboc
Ulun berede⸗

in.
Riwrnd.

W,Cſud n

Wone funt re

cN töHpr

5 Eo l,d
iitna ſm
Dompetorerl/
holao tmoeci/
Cokozno⸗
iidnno po⸗
tggurinſh.
Unggs ſiſer
no l no gla⸗
ber ſoit
Mecisaiin
Men funle
Notgs vel amnſ⸗
ſnoikncepermn
reuancni N
Eedan Mocaſt
lblveofin
luſurfur
lühmurni
umzni
Mhunn i
Nen

„.

&*
2

i
u CLontinuo. id eſt ſtatim ad
. cra: a m hoc el im adita hereditate:
amtrde lun AE eſt comrariuz ſupion dino⸗f. : vt quia pure eſt reli⸗
1„½ um. vel dic vt l j.e.l.fi. ſe 1E⸗ eue
vitione. nã tunc dic vt loquatur hic eodem caſu Ranno ſiit od m 2d caſus ſubſtitunoms
e ſi cõtinuo. i. ita ſu quando ſub cõ nn P mittantur. ſ. a ſeru .
. N ſe oce liber 2 id aenoni. qr dftum habuit te
et i ac & conti J mpe velicti
licium:vt wv ontinuo dic . HH
bi neumid wn here hanca endum eſt poſſe: ⁊1 w⸗ ni Oms. lubſti⸗
no i arenon porne⸗ eum qui ctionem dari aduerſu nius tractat: ⁊ ſi eã rem ſurripui neec getd
ti gengid⸗ſ prr. Mi daopnn ad libertatem s ſ eruus:quaz vefuncrus rnpaig oeuneu
O 9: Ve; . Prr. us tem. cepat: h ignoꝛi eſt hoc vocabu
en. W. S.r.J. eo lch. 4 tam heredi pure legatus añ adi bat: hanc actionem e oe vocabuluz
or aſn . . m hereditate gatus añ adi cũ habere onem honoꝛariã bona. ſic inſtit.v
inn do caſn m R. heredi m quid admiſſerit ĩ habere. pl honoꝛariã lo bon t. vi
ornem k. herechitate. dicendum anſernr nos Di aeunnd ß cauſam bo 3 ra Se deis
miti G pꝛeratõʒ: ciʒ ea⸗ niũ in ee endum eſt: qꝛ w t1 non Hic accipim aulam 0 3 vt 1 pol. leg. is
u53 o imm eſt: qꝛ vmi ſi accipimus vtilit cui. §. bonon.
vm utat h . ĩ in locũ aee ate. nã onoꝝ.
eſt mn ſpe auage. in eſſe huic actioni lo⸗ pꝛe eficientis furti acti a Po viili
18 hatgna s an eſſe. 2 generaliter dicimus pꝛopter ſerui urtrartionmnis Beresden .
eſe in adit aʒ hered caſu in aliter dicimus q́ er ſeruitutem h recum.
i nem vireed nea, vel in ſerno wnini nataen. ubſtauern pꝛetoꝛ rperilane en be an eve .
u muus ee. : vel libertas coõpetit ti nibus cauſi ernme eit Ne en
G ſtaroꝛe in le teo caſu hanc actionẽ i na pꝛobe fe. in ſum⸗ imp erunutem.
– riũ rect gata Dulgend 6& actione in⸗ atur hanc actionem ? i impechente;:
„. W ri recta vig: vNt am. ſed ſi fideicõmiſſari⸗ Ii rebus pi noꝛatis i onem 71 in minus te qud
Nold dn 5 te fur. l. a ticõ bertas data ſit ſeruo: miſſaria li bone⸗ pignoꝛatis in reb 1 nus tenegt.
en a Zmmut tas data ſit ſeruo: quicquidĩ h ona fide poſſeſſis loc us aliéis tanentole .
Ucne, n r em . reditatem maleficij quid i he ideme eſſis locum habe tamen ſolis. ac.
gato. aleficij admiſit: nũqͥd idem eſt e m habere: en ſolis. ac.
u b. Amttit non pꝛius miſit: nũd ri:item re commodat : v Frn vei bro
uut vſucap. v ur. tere: ꝙᷓ ſi cogatur heres ma udqdd ri:item ſi fructus p. a teſtato⸗ dand and vt dixi.
a e cle. l. ſi marco ⁊ abi ibert . ruus qui nuut.
§. bis. 7 11 ⸗ ſtro cu imꝑatoꝛe no⸗ ate proſpicit con luich y Pꝛeteres. ſi im
Ain i äuam beredus peciri fi patre reſcriptum non im locus erit huic action acrenene⸗ upes a Enne lin.
tem. i fideicõmiſſariam lib tus vel fetus poſtn i: ſed ⁊ ſi par⸗ ſe dro ſunt. reiiche
n ankbolt ter que pure data eſt. diuus libenane; tantunckem hoſt moꝛtem agnitos rmenne
A luſe ditione fuit reli ipiit arbitr dn ſi impubes pe nduz. pꝛeterea faci Non tantum
mn cta: vt 3.8. pr. um apud quem rari ſierit rei wmini em patris q⸗ zden mben.
i So ca d⸗ ſed hoc reſeriptt em ratio ponaf: pu rei wmimium: ea isq⸗ 2S moenola por
ne cit quigg dn mw⸗ eſcriptum ad rationeʒ puberis heredi ꝛeaq; antec; im 6 Scenola. poſ⸗
no⸗ nendam ꝑpti onez po⸗ is hereditas a ſubſtituto a ſemm:.r. poſſeſſe rei
im N w competat ei li⸗ ptinet actus:qi deatnr: ſurripi tituto a⸗ boii poſſeſſe rei
ig et bertas vndecũ adminiſtrauit: quem ſeruus i ‚ſurripiatur: locum h b alagg
il arin arorog no⸗ uit: arbitroꝛ ideo ⁊ hi iſtam actionem dic abere Furtum fieri
ud en e qa aks 5 no⸗ poſſe hanc acti eo 2 hic ctionem dicendu d: noeſt eni ſi ri.
in kiie uuũ dñm no actioneʒ competere Sed ⁊i 1. 33 eſt. qꝛ no eſt eui fit: vt
n ann n ſor ſe mpetere. hberecdi nommibus que interfueri Z n. ij. l. falſus.
1 encha⸗ Enier pereebetane. . erecditatẽ ſic acci⸗ erhe⸗ non eſſe egerla inenmenn un ien 5.
i wan uus. q noõ pl, vemus: anq vel ab vn et hec actio. Mon tm 3
en ilt cet: qꝛ hic ñ lui atur hereditas b vno ade ad ſ. d. Mon tm auten
nen nere cñ fuit r hereditas. nam phi vel ola furta iſta acti tem
N ecs aliq̃ ino aduit copetit lib vnus . uta actio pertin
. s heres inſtitutus ſi pupil⸗ hereditati ia damna que
um ben Sem⸗ vel ami⸗ cuto eiꝰ li itutus ſit: ⁊ a ſubſti ereditati ſeru na quecunch
vnde per in uto eiꝰ libertas dð . ia la ait p us vedit. Sceu
m vr terpꝛetationẽ ii Lempoꝛe ata eſt: medio ait poſſeſſionis f Sceuo⸗
uedam admittant᷑: ſi q miq; ſi ſionis furtum fieri. x
inn ui ma dan hs can Tem vi qucaam mittant᷑: ſiquui q́; ſi nullus ſit poſt X/⸗
iuiſi us ſiue nõ fi viuo pupillo qui t: ſiqui negat fieri. icci poſſeſſoꝛ furtu
—RKZZ s ſine no ſos loch upillo quid fuerit facti egat neri. iccitc *
Koe ſine fiat p⸗ c1 non eſſe h T* cu rco autem h .
ieic duã hereditatẽ uic actõni: ſix ti furtum — On, eredita
iſ e editaẽz Moꝛtem — . ſ vo poſt me non fieri:qui —
igi cito: cuʒ wminꝰ anteꝙ quis heredita er:quia poſſeſſiõ
ſcn n non potuerit e Tret actõnez i pupillo ſucce⸗ s non habet: lemoz
teru e onez iſtam lo cce⸗ animi. ſed ͤque lacti eſt
ocum bʒ: nõ tm̃ i anteq; poſſideat: poſſeſſio
eſt ni bus que ĩ bonis f z: nõ tm in re eat: qia heredit
Uerutteſtaroꝛis: AN. id tantu Hel eanrgsnn
Late ſß e Sar ſed et ſi heredis i eſtatoꝛis: eſt heredi m tranſſundit:
Un Satiſſeceꝛi is interfuerit dol eſt hereditatis: indit: quod
nb quod vicer malum admi um is: non autem fui
4 9 : vt miſſuʒ non eſſe: ſeſſſio hereditati tem fuit poſ
vumn 8 de lega. j. ſi ſer nus ad ſe ꝑueĩret: ⁊i. e: quo mi eſt:ſi editatis. Yll 2 M
hmr uus ncij in fine ꝑueĩret: ⁊ ideo ſceuola ple eſt: ſi poteſt als heres a verum f. garp. Aré .
t 5: moum peruemre: no uum cöb⸗ (haril erares
½ Ymnverarore nolen larnnd :non eſſe hane amorn wi ie⸗
Hn h⸗ tinet actus. non aut ro. accur. s w. l. ĩ eo
4 IZaeo na reſenpt ceſſa vt a3 de ſii bd iis. 7.l. ſi falſus. F. ſi P reduarie. 7.1. ſe.
. . iel. iicia. S. pennl vmnor ceſſat. M. ⁊ facit S. e.l. in pꝛi Que facti. hʒ ds nteer len Fin l. in actione. S. ft⸗
= eauſa. l. pennl. ſed ibi noxa. ſi ſeruus legatus. ſe n pꝛin. 25 ma. 7no. E. e acq. poſ.l.j 8 mumiuris 1 murin mlact 5 ð vſuca. i hõ.
Prmm Aamen ita m ubertas rs ſed contra ð libe rentns vonu ar⸗ no m facni renneor d
mnit⸗ J·2 de bonis We eamnn ſrung le. S.fi. ⁊·l. te l. cũ mien. o ve wi⸗ wucneeir,ermc lomn din 5 de acqrẽ.
patronus. 7 ob. t ibi. Yem Hoc f⸗ contra ex q
e l. qꝛ ſeruo in fi.⁊ allit m canſa ex qͥ.cau.ma.
nacente berechtate vinebpt. cap. m bello.S. beenlgriett 25 7 ac⸗
pio incipit: vt 3 vſuca un⸗ ĩ peculiarib⸗
mcd. l, ha facuie

5 Lelſare. pꝛ.0 ſi.
pꝛ0 furto/ ſelli
atetonceionenn aenne Pero: ſeilter poſt aditam hereditatem:

K Si 8
i pupillus.ſubſtituto.pupillariter.

—

ꝛVvt dixi 3.
2£ tener: v
is. ex hoc ſuo noie
Ereran

li.
ꝛvt z de ſponſa
eo S. deinde: vt 5 G
lein eo.
itun nupr.
8 ve ritu

l.in ſponla wo⸗

uſmuun
ies: N (ſtiſee:
ho mies: e mi
. r. . ð recipn res iz H
„ Su Tſaum bernan ſag vul me prat. ön. nöw une
hi. 2 ſer 4 annganarut lm quo . era Grhe
cau. ma.l. ait nen Fir Nen oſelae 1 3 Erpenn.. n cau. l. idem r li⸗
13 qui. ex pnnn,verinr appꝛeben uns ẽ li 8 ne furtum eerleger cut.
.1. uſto. F. fi. 5 ilang elegteieman duate ſer rꝛſine ſit hoe differt af lges
enite r ſktecht adita here udicium datu ꝛis factum 4 bone: vt lr. ſeum⸗
oen vench vo lacet: qꝛ ſta 10 3 cetur: iudi o exercitoꝛ nauina obli. ex deli⸗ dil. ier3
Hõ n nomiſmo. daʒ conſilioe ui in ean⸗ ndi rn dad dif nuci,
Vreracr..h n tribuenda: Oope 7 cius Nauiga fert a fullone: q nnl li
E. e ca ditans. ionem natio iue eoꝛum eſſet. eos q hic ſoluẽgo e⸗ encn
9 rrendun oꝛaria nterſit co eſſe 2 vẽ gandi 8 cipe de aget hoc rat exer ful⸗ ſch,. .
gr aenne bonoꝛan nteruron o uig cauſa accipe nonger. poe ſecus: vt in iu anec⸗
eſt ad ann. b n id qu nc actone hec acti Rem caulg t nauis tio ẽ: cũ tini
neup: ga ſan. vti rhanc acte um : auter tur: v m ac one recipi ſiiide
.3 ſ. ſpecia at. pꝛeter han ſtat: cu etat: dhibentur: v duplum a sperie ſ Duia reelet türde
ninrtr r aͤuone fiat. p em reid furti compe 9 0 utas:⁊ in lnaui re ex endo donarar t unſi⸗
ſnm nsterek dicatione dinem fu cceſſoꝛibu eſtnat upona vel bligatur vta 5*ſurt.. gii lz
lerwoerg telre⸗ d ſimilitud teriſq; ſu dicen⸗ nim in cai retoꝛis obl vtĩ po eum qur.S. qun nr nibi
vi. . px. nklt. ad heredi ce ctionem d rta ern :ex edicto p gupo: ita ta 8. .1. fullo. cpei eraguit
JS. nõ aut immo idem iſtam a plures libe rit: ex is velcl s ſurrep lis. Serui ſui. diclachat
naen tene de piu lo ma⸗ itoꝛ naui uius re toꝛe bo x regendo. ſ. wiiir n
ad dnp S. fi. j dic eſt. erunt: li con te ſit cum exeicit eciui ſeruum qmf zann4
S. 7. 5. fi. m ceheſum nguli teſta ller e iur . 5n
Aen. a fack ⸗ tem iulte qmilſer hoc eſt in di ſit: vtruʒ re:an c ſi recipit ſal⸗ Ea Teagted Amnul.
ewlorl. j. F. aup⸗ liquid a lidum: niãtuꝛ noꝛario iu Quod 1 furti acti⸗ irs 5 nau. ca Prö xiurion .
We wlo. l. . lo a * r inſo to conue . 2 noꝛ ri. uta:fu . ß ſta. l. igem. §. . unton inl
Pedihun bane aniennin tcnnn e ichrecanpo velua ennadre Aukrd de⸗ –
g ꝛibo. nam um. 7 i nullus 8 pꝛ uũ mi pien vo mn. . g loca⸗ tutez.
ſuccenſo tõe furn Pl⸗ lo furt ronuenti on domin recip i vo tẽ ar. z lo itit em
nema ge ee⸗ meinbeiſi vnus conuen ATr. Liol⸗ bauer Aubijt. Senn ratnae “
5 aũt. 3 ratur: 3 Ti ſtodi oxe . ibi in bat: H Euüſun.
S. noõ ain⸗ hoc ha liber ſum cu citoꝛ noxe nauis mo induce . tumuol.
ſiłuudi 5. eo. ple rt. ſtatuta . culu ine exer ö exercitoꝛ 9 ſua teneba 5 nphiͤiſicn;
betur: vt S. pxr. paulo antecq; neꝛit ali⸗ ſuinom ur 6 nõ ex um tamma Biey ſnen a ſalihi
Siirdt lber Ypaulo erit: amou ignozs liberat. cu⸗ qui ſeru r liberi c 5 ſtatner
.vi 199 0bt oꝛꝛuper act dem dmiſit: ek in E. 5 de ſipa⸗
mnun ia pulnerin s aut c cit hãc con aue a mie tenetk ſi 1o. l. iij. F. ſ⸗ b.
csftes wct quid ſeruu introdu ignoꝛa⸗ lumm n nnis no ntur: ni lena a irut
us in is g. ſi mini non maxime!1 uili dem hon vo non tene ho⸗ l. ij. S. i0 oneo 5
I. tunga. 5 de m⸗ tia ᷣ deoq; licʒ bero: aut q 0.ℳ qui ſerui von um quoq; bit Seruum.
rorom. u fie daen ecch ad ruoſuo am lidum: ſe o libern ere vebe lle ſecn fwenun.
.r iſe i it heresaſt us a ſeru ꝛnõ im nte idcirce ns ſtatue ſnoigno int
i.B: r. onne ger lius womin tũue eſſe: lam foꝛ⸗ ahibe ĩ ſeꝛuo vo ne ma
nerrer femtiorch bet aliu id coꝛup eius piame unnmno lis eẽt:ĩ ĩ wmeſtico ma ſwnu .
ner rei ꝑ r. S. e. il⸗ m aliqu ibertateme s cauſis eo quau i quaſi ſit. ſi aute uiponer
Raree ar me.9. r tpoſt liber luribu vonez d um ſit ei qꝗ aratus ſi in ulfei 5
eun iri batonemecmonni crenſati bnnoe Sacken SEwagteme
ſieveg s iuſta ignoꝛantig ex 1 Nienunachi Lau u⸗ Eei
comrg ſic vt z js iuſta nanus. ienum adh r. ĩes ca ſok ſ
ſtar furti: alij r Ap töne glienun nebitu qui iea⸗ bi i giro
. atur. ditõn bero te eoꝛum qun cã i ſhie
ꝓx. S paulo. mere t ſi bcon libe t factum rcẽde = iilhlfünte
13 it. it ſub con ntẽ t fa e exercẽe di cã aci
11 obugerit. utau mouent eſta upone e; bitan kntänore
ũ poſt adi beo p es 9 de preſtat 8 ca i ba m iſfalſterdu⸗
voſt a A ſſum re⸗ actiõ a eiu m qu factum Plſee
enderenurge numiſſun rit:hac boneitem corn autem ſe leli dund.
nam heree j. S. qo manun extiteru: ſunt: ite anch biatorem ſibie ,— kmniz phben
ahen dr. ſi cito nentientt ſant vi nanchiiaroe non vi 4 Eando. no ſeni
to emen elte abulg ter age ꝛeſta j1.§. 8
k 1 r en ſ conu s nautas cau⸗ erearmv velſin oervamde han. 6. ge. Gnnan
8 :ve⸗ fs Furti Trlunie ne Api. Kiir . ecbecs ra qui non fich. reriſr ſ . hmenb.
an r S.n es ſtabularios. as inhabitato⸗. eligit: tet enz n ſore ꝛihi ſe.
d tñ. de neg. geſ. nes cauponas tes Waanmnmc. m opoꝛtet e V vel ſol vt ibi. lnſindcne
diaomo. Wagl eſd vonee qͥ naues car md a Ates: nodamn factum opoꝛ lantm. een⸗i⸗ Danlhrfin
diuoꝛno. ion px. Meos cent:ſi ꝗ ſue ipſe Aauoein —= faci . WN
l. diu r ſt relurum ſta o eoꝛuũ qu eẽ di reici o. de offic. Pooſt 1 Daeeinn
uus po bſtat 5.l. guoqu tum factum eẽ ſq; vonit: vt no.3 nend
It n 4 tamẽ: vi bunt: fur accur. econtra quch . debitoꝛ. 1 rac. ſandimnant
1.8. au ibi habe in Remmz. debet. agnoſcens. pig. debi 3 darnnir
ibi dixi. aduerſl?“ . . Doteſt. ſi. accur ̈ eoꝝ moꝛes us: ſic ã de . ſi vt pꝛopo⸗
4 Fuartanerſ ctõ i ſarnum blernare. F. eo ng a n elſ. re nup. ſi ſi. in yn.
tabulario nc idã notãt * recipi ce ar. E etuos. eo. ⁊ 8 bat ꝓbat i2a qu
ranrn uren ſ. Dtantikan us ern ao non bugeler 5 ng an ckrel ab o squ
23 nau. ubꝛica nota unc demum ex contractt act. 7 0 emp. . git. Mo. qund iude
ns. v rnn waruri illa e arcewivid ,. 1 quũo 2 qu
aſi iat datun uaſi . pt nis.
. arenr ele⸗ tenert er q urti 2 ſuo nomĩe. ſcõo p̃
n ·fi. accu eoeanzli⸗ bl. ex qji
. erſoremo:
n ri

we. Bnnen

7 R Anenſz
6 . 4 D 4 „ “D
s& HeH

7

s . . 5ͤ ad mace. ſi filiuſfa. ᷣ ar. 3 3 te ſerui. vꝛ. p.innuũ. ⁊ de ꝓꝑcurg. 8 æ excep. w. l. gond. S. ſi quis ex cauſa. 7 de edil. edic. ſciendum. F.
ti⸗ “ . luſfa. S inmntus. 1 * tribu.l.j. S. ſcientiaʒ. ⁊ S ad mac.l. uem ſi cinde.nõ ergo aduerſus hnjtẽ ti.lucratiuũ:vt aduerſus wnatarin
ilius. S. interdum. 1 S te fur.q vas. S. vetare. veel legatarium: vt a. J. e. l. S. ſed an ſi.
d In nam vectox.i.eoꝝ qͥ naue vehunt᷑. naʒ nec iſtos põt eligre s8 Simul. i. cum alijs.
G rei teijeere ſi ee viatoꝛes. t Fecerant.ſ.furtum. Waum miſſus
7
R dam e bis ſer · pꝛeſtare. In naui qͥʒ vectoꝛum eqᷣſſimãꝗ ẽ eandem facultatem dño ſui: vi ir 2 ſier
N a. S familis furtü feciſſe dicok. teſtata ſit: tdiu alioꝝ noĩe actio ſu m ſubananto er
D Drcmem: Apianus. ſtineri vebebit: Faiu pꝛioꝛi iudicio bunnrar ammtore,i
de NH Hz vbis caremꝰ. 2-2- pianus 11 ebit:ꝙdiu pꝛioꝛi iudicio duũtaxat empio:ez:
ch 3 urrurn 3 Tiliſſimum id edictuʒ p/ pot actoꝛ oſeq: q̃nti ↄſeq̃ret᷑ ſi iber ſe ergo alund mne
me an 4 wenora. in w⸗ toꝛ ꝓpoſuit:quo dñis ꝓſpi id furtũ feciſſet. Tamtenmamr ad
e raa ceret adueꝛſus maleficia Ai. hoe reicb iüemc
in un r raaon r Uoꝛum: videlz ne cum plures furtũ Beſt ⁊ pene nomine duplu, aemit cum iequen⸗
en un i..li. hoe admittunt:euertant wmini patri⸗ 7 cõditõnis ſimpluʒ. x Mõ ſi pꝛius.
ebe bi lenalei kott an⸗ monium ſi omnes degere aut ꝓſin i4. . Ap. meehe
nani nn nole vnius en Lulis eſtimationem litis offerre co Votiẽs tm̃ p̃ſtat dñs: ctum omm eo qut lucra
—B äz arbitrtum boc Pſtaret᷑ ſi vnus liber feciſſet: auu ha neulumꝛ⸗
n noie alioy: ee⸗ edicto:vt ſiquideʒ velit edere oẽs ceſſat ceteꝛoꝝ noĩe actio no tm ad⸗ Re hrunn n ir
e; 5 noxa. I. 5 noxios ſeruos: poſſit omẽs vedere uerſus ipᷣin dñm: vegetiã aduerſus ptra 5 de noxal. l.
den pe . gui pticipauerüt furtum: eniuero emptoꝛeʒ dũtaxat: ſi ſoꝛte quis o llo inſi. r le e⸗
W ve e5 e urur ſi maluerit eſtimationẽ offerre: tä=⸗ rumqᷣ ſimul fecerant vemerit: idẽ r cum vnus ſer⸗
n e aergtn tum offerat quantum ſi vnus liber ꝙ ⁊ſi fuerit manumiſſus. Dõ mus ai ali ſolue
Hecamez. kurtum feciſſet: 7 retineat familiaz ſi pꝛius fuerit oblatuʒ a manumil⸗ Rbermaltte e wlr⸗
ns e ert dida amt⸗ ſuam. Hec autem facultas w⸗ ſo: tunc dabitur aduerſus wumi-⸗ cum: qꝛaplurmn
um n ng bünaun pot mino tribuitur tonés: qtiés igno⸗ num familie nomine: nec enim po eſt comſſum. Iiẽ
i r aanl. Lante eo furtum factum eſt: ceterũñ teſt dici quod a manumiſſo pꝛeſti a§. be. So. vr
m uilii in. ar. 5 ſiſciente eo facultas ei non erit dan tum eſt:quaſi a familia eſſet pꝛeſti mbi.c.
tnn nin 1· e.l. ij fi⸗ da. naʒ ⁊ ſuo nomine ⁊ ſinguloꝛum tum. plane ſi emptoꝛ pꝛeſtiterit: niarme
z wi nomine cõueniri poteſt noxali iudi puto denegandam in venditoꝛem nam ſoluu. az0.
ih t cio: nec vna pena exacta altera tol actionem: quodaʒ enim modo hoc ́MD
iun litur: nec vna eſtimatõne quaʒ bõ a venditoꝛe pꝛeſtituʒ eſt:ad quem
. liber ſufferret: vefũgi poterit. Js nonnun regꝛeſſus eſt ex hac cau
ni autẽ accipitur ſcire: qͥ cit ⁊ pptuit ſa:maxime ſi furn noxaq; ſolutum
in I Suo moie i. Ollbere. Scientia veꝛo ſpecta⸗ eſſe pꝛomiſit. Sʒ an ſi legatiſer
n, inioinanenorer Fe ebemus q̃ habet ⁊ volũtatem: im nomine vel eius qui wonatus eſt
ſuomaleſficõ qd ceteꝝ ſi ſcit ⁊ ꝓhibuit: tñ dicendu; actum ſit cum legatario vel eo cui S
h mla reg Pre eſt vurum edicti beneſicio. Si wnatus eſt: agi poſſit etiã cuʒ dno RKegꝛeſſus eſt.
l tuz. dſec eſ ſi plures ſerui damnũ culpa vederĩt: ceteroꝝ qritur: qᷣ admittẽdũ puto . Ki r. rei
rs er bi ex duob in pꝛin. item eſt ↄtra 8 de noxal.l.iiijj. J. inſti. ad.l.aquił.S.his autem verbis.ſed io.contra:vt non habeat
cnʒ dñs.ſo.vt ibi. regꝛeſſuʒ.accur.

Sed an ſi legati. ſcilicet in ſpecie: tunc enim de euict. non agit⸗
ſecus ſi in genere legatus eſſet: vt ſupꝛa de leg.j.ſi a ſubſtit uto.S.he
res ſeruum. accur. JM
Bonatus ẽ. cuiꝰ noĩe de euict. nõ agit: vt ð de edil. e. l. ad res. ſe-
cus g̊ ſi agi eỹ qnq; eueit: vr. C. de iur.w.l. j. Jdẽ qð H dicas ĩ oĩ qͥ
hʒ titulũ lucranuũ. Itẽ no.ꝙ qͥdã poſuerũt h̊ diſtinctxiõʒ talẽ.cuʒ qͥs
ꝓmiſit mihi rẽ ⁊ penã: debeo euigere. vt S de pac.l. reſcriptũ.S. ſi pa⸗
cto:niſi actũ ẽ rato manẽte pacto:vt S de traſac.qͥ fidẽ.ſi vo ſoꝛs fue
rit exacia: pena ñ petet᷑: vt 3 ve eo qð cer.loco.l.ſi.idem ecotra: vt
5 ꝓ ſocõ.l.ſi qͥs a ſocio.idẽ ſi duo ſunt debitoꝛes ⁊ ſunt ſocij S ſi qͥs
caut. ſi duo.niſi ĩ id qd minus ẽ: vt S ð ac.ẽp.pᷣdia.ĩ nõ ſocijs ſecꝰ:
ſi ab vno penã peto ab alio rẽ niblominꝰ peto: vit B ⁊ S l ſolu. ſti⸗
chum. S. wlo. 1 S de peti. here. l. etiᷓ. S. pe. ſi rẽ nõ agis ao penaʒ: vt
dicto. S. wlo. ⁊ ar. S ſi quis cau.l.ij.in pꝛin. ſed cerie quãtu ad. l. iſta
non vider᷑ bona hec diſtinctio:qꝛ hic ab vtraq; ꝑte exigit̃᷑ pẽa furt i.⁊
maxime a menumiſſo a quo nõ põt peti ↄdiuoe turrina aliqd: niſi li
ber cõtractaſſet: vt z de condi.furn.l.quod ab alio:ſoꝛte ĩ ẽptoꝛe ſec⸗

m Scientiã. ꝓhibint. vel ꝓhibere nõ potuit: vt er & de noxa.l.
iij.⁊.uiij.in pꝛin.⁊ facit.l.ſi cõis ſeruus.
n Si plures. equiſſimum. cuʒ eadem ſit rano: vt 7 S ad. l. aqe.
ullud. idem in rapina: vt.j.vi bonoꝛum rapto.l.ij.S.hac act. ſecus
videtur in inuria:vt g̊ de iuriſditio.om.iudic.l.ſi ſa.in fi. que eſt
contra.ſo.vt ibi.

o Cum plures. conſequi. quod ſciemus quando wominus vł dã
num emend abit: vel illum ſeruum pꝛo noxa dabit. ⁊ ad hec ſaẽ s
de noxa.l.qꝙ ait pᷣtoꝛ.⁊ facit g de excep.l.fundum ticianuʒ.⁊.l.fun/
di. accurſius.
p i BSBeſt.conditioms.furtue:a ad hoc de noxa.l. ꝙ ait pre⸗
ioꝛ. Item qð dicii duplum:dic mſi ſit mamifeſtum: qꝛ tune
quadrupium. accurſius.
q ꝗq otiens.feciſſet. vſq;hbuc eſt ſubiecm. .
Emptoꝛem.accipe hominem omnez:cui de enictione age⸗
re permintur:id eſt qui lucratiuam non habet cãm.ſic ⁊ accipuuꝛ

dici poſſet cum noraliter detur conditio furtina vr actio furti: vt
condi.ſurni.ſi ſeruus .
g Punus. poſſideret. eſt. n. ſatis ꝓ poſſeſſoꝝ haberi hoc caſu. 7 ita
non efficiiur actons condino deterioꝛ:lz non melioꝛi: vi1 S& noxa.
acti.electio.S.ſilis.⁊.l.ſi pluriũ in pꝛin.ſed ar.O S Ec. l. j. S. hoc aut.

b e Liaz here
Ddibus. dar
enim heredi actio

furti.vt inſti. ð g

acti. S. j. ⁊ facit
I. de mmur. l. nõ
eſſe.
cEius. puta ti⸗

cij.
Cui. ſ. ticio.
e Es.heredes.
ailia cõ/
. munis. du

dꝛu; wminoꝛum.
g Sciente. 7 n0

uiubente. a ſupple.

⁊2 altero ignoꝛãte.
h ODmmũ.i. ſin
guloꝛum.
EKuʒ altero. ſ.
ignoꝛãte: ⁊ facit ad
hoc S.eo.l.j.S.hec
autem.
k Compꝛehẽſus
vt ſupꝛa det tãtuʒ:

quantum ſi vuus

liber feciſſet.

Ouod ſi ille. qᷓ

ignoꝛauit: emẽda/
nit damnũ tãtum
quantum ſi vnus
liber feciſſet: ⁊ de
hoc dimicham con
ſequetur a ſciente
vt ⁊8 de noxabł. ſi
ex duobo. F. ſic eſt
⁊ ſi alt᷑ ⁊c.vel dic:
ſi ille.ſ.ſciens ſol⸗
nit damnu: quaſi
pꝛo quolibet nõ re
petut ab ignoꝛante
mnſi ꝓ media quã-⸗
cum ſi liber feciſſz
vt. j. e. l. S.ſi ergo
dicta.l.ſi ex duo
bus. S. ipſi tamen
ſeo videtur ꝙ m⸗
hil poſſit repetere
ſciens ꝛ vt S de no⸗
xa.l. ſi cõmũis ſa.

boc ſocio partem ↄſequet᷑.

Huius edicti leuamẽtum: non
tm̃ ei qui ſeruos poſſidens condem
natus preſtiterit tantum: quantuʒ
ſi vnus liber feciſſet datur:verũ ei
q; qui idcirco condemnatus eſt:qꝛ

Wlo fecerat quominus poſſideret.

Aulus.
LTiam heredibꝰ eius cui plu
res eiuſoem familie furtuʒ fe
cerint: eadem actio competere e⸗
bet q̃ teſtatoꝛi competebat: id ẽ vt
omẽs non amplius conſequat᷑ ꝙᷓ cõ
ſeqret᷑ ſi id furtum liber feciſſet.

J familia cõmums ſciẽte al⸗
Ytero furtum fecerit:omnium
nome cuz eo qui ſcit: furti agi po⸗
terit:cum altero ad eum modum qͥ
edicto compꝛehẽſus eſt:q ſi ille p⸗
ſtiterit: nõ totius familie nomĩe ab
2
ſi ſeruus cõis alterius iuſſu dãnum
cderit:etiã quod preſtiterit alter:
ſi modo cum eo q; ex lege aqͥ. vł ex

lege.xij.tabularũ agi poterit:repe⸗

tit a ſocio:ſicuti cum rei cõi nocitũ
eſt. ſi ergo duntaxat duos habueri
mus ſeruos cões: cum eo quo non
ignoꝛante factum eſt: agetur vtri⸗
uſq; ſerui noĩe:ſed non amplius cõ
ſequetur a ſocio: ꝙᷓ ſi vmius noĩe p⸗
ſtinſſet. ꝙ ſi cum eo quo ignoꝛante
factum eſt agere volet: dupluzʒ tm̃

W Arcellus.

equipant ſcientem iubentem quod non placet: quia iubẽs mhi

agit:vt S e noxa.ſi ex duobo.S.illud.

Ainius. intantum enum liberauit eum. aʒo.

x olet. id eſt cui damnum datum eſt. aʒo.

y Duplũ.ſcilicet e ius rei ſurrepte:quod pꝛeſtaret liber.

conſequetur. ⁊ videamus: an etiaz
in ſocium alterius ſerui nomĩe non

ſit dandum iudicium:quẽadmodũ

ſi ommiũ nomine ſocius vediſſet:ni

ſi foꝛte hoc caſu ſeuerius a pꝛetoꝛe
conſtituendum eſt:⁊ nec ſeruoꝛum
conſilio parcendum eſt.
Ceuo.

Abeo putat: ſi coberes meꝰ:

ꝙ furtum familia cuius fecii⸗ a I Abeo pu
ſet: vnplum abſtuliſſet:me non inm ter ama
pediri: quominꝰ dupli agam: eo; b Auplu no⸗
modo in fraudem edicto œebiton⸗ mme nngulau
ſery: mIi. arte tame
buſq; fieri:eſſeq; iniquum plus bHeæ⸗ Pectaria o.

redes noſtros ferre ꝙᷓ ferremus ipᷣi

idem eſt ſi efunctus minus duplo innm nin mhi
abſtulerit: adhuc ſingulos heredes bene eouema ſe
recte expiri ſceuola reſpon. verius quẽnb-
puto partes eius heredes ꝑſecutu⸗ x rtede
ros.ſed ⁊ cum eo quod vefunct ab ſtari: q; ſi vnus
ſtulit: vterq; heres nõ plus duplo lber ſeclfſz vt
ferat. w. ſ.s ;
Arboꝛum furtim ceſarum.

furtiʒ arboꝛes ceſe ſint
⁊ ex lege aquili.et ex lege
xij.tabularum dandã acti
onem labeo ait: ſed trebacius ita
vtranq; dandam ait:vt iudex ĩ po⸗
ſterioꝛem vducat id quod ex pria
conſecutus ſit:⁊ ex reliq̃ ↄadẽnet eũ.

3 Soci?. igno
rans. az0.
7 Begiſſet. ich
eſt tranſegiſſz de
toto.
2 Hoc caſu. cñ

uuſſu ⁊c. ⁊ ẽ hoc

verüũ:vi S ce no

xali.l. ſi ex duo-⸗

bus ĩ pꝛin. ſie
abundat hec di⸗
ctõ foꝛte:ſic ð
grbi. l. ſi duo.
Darcenduũ ẽ
qn pumatur ſci
ens.

c Suph. inſo

iri

So. ibi in iubẽte
tm̃: hic in ſciente tm̃ inter quos eſt differentia: vi plene no. ĩ dicta.l.
ſi ex dnob-.
m Peeſtiterit. alter qui non iuſit.
n Et ſi ſeruus. poterit. quod ſemper fere eſt ex delietis ſerui: ⁊ da
exemplum inſti.æ noxa. S. ſunt autem. vel da exemꝑlum 3 aqm k.
in lemioꝛiba m. l.xij. ta. in atrocioꝛibꝰ:vts de noxał.l.ij.S. fi. quan⸗
vq; tamen agi non poteſt: vt quando ignoꝛans ſeruũ facere furtum
non poſſidet: nec wolo fecit quo minus poſſideat:ideoq; ſi quid tunc
ſolueret non repeteret: cum ſponte non neceſſitate ſoluiſſet. vł vic po
teſt agi cum ſeruus in atrocioꝛibo paruit alteri dño iubente: alioqn
non: cum nullum ſit ſerin telictum: vt S de noxs.l. ij. S. is autẽ. vel
terecius eſt caſus vbi non poteſt agi cõtra ignoꝛantem: puta ſi oino
immius ſeruus paruit piturus ſi non paruiſſet. hic emm nulluʒ eſt
ſerui elicium: ⁊ ſic dñs ignoꝛans cuuus noĩe non reneitur.
o Mocitum. vbi damnum omm no ſeruaret: vt ð e noxa. ſiͤ et eo
nomme a cõmumi di. l.iij.⁊ ad.l.aquił.ſed ⁊ ſi cõem.⁊.l.ſe.
q OQuo non ignoꝛante. i. ſciente ⁊ pꝛohibere valente:non dicas iu⸗
bente vt quidam dicunt.
rYYactum eſt. ſcilʒ furtum iſtis ſernis.
6 Egetur. contra ſcientẽ.
Conſequetur.ſciens ab ignoꝛante ſocio ꝙᷓ ſi vnius ⁊c, ſed quidã

e SBebitonba.i. dominis ſeruoꝛum qui ex tali cauſa fiunt debud⸗
res.accurſius.
fſVieri. putabat labeo. òWG
g Iniquũu. æ tamẽ ita ſtatuerat labeo.ſic inſti. de teſta.S. ͦ neq;.
h Recte experiri.nomine ſinguloꝛum ſeruoꝛum ao duplum. et
hoc pᷣm labeonẽ ſimiluer. .

i Sceuola. coꝛigens duo dicta labeomis per oꝛdmem.

K Partes. non ergo aliquis ſolidũ perſequetur.
IBuplo. ↄputato qð accepu cœæfunctus: vt ſic nõ plus iuris here
es hẽant ꝙ defunctꝰ habuit: vt ⁊.j. de reg.iur.l.heredes.

m Arboꝝ furtim ceſarum. ⁊ hoc quedã ſunt ſpẽalis.
n ſ Z furtim. aqmił. ſcilicet dandam actione 3.

0 Actionem. id eſt arboꝛum furtim ceſarũ.
p SDeducat.id eſt extrahat de poſterioꝛibus act.arboꝝ ſur⸗
tim ceſarum.

q Congemnet. ſicut fit in ceteris concurrentiba: vt =. j. n.j.l. j-

2 no. 5 nau. cau. I. idem. S. fi. 7 facit. j. e. l. ſi colonus. a. l. penul. ert

5G euict.l.cum fundum. S cæ edil. edic.quod ſi nolit.S. ſi qs ege
rit. a de ct. emp.l. ex empto. S. enam ſi ignoꝛans. 1 3 æ noxa. qoᷣ
ait pꝛetoꝛ. ⁊ de acno.⁊ obliga.l.cum ex vno ⁊.l.plura. Seo hec vy⸗
wetur contra: ſed non eſt: quia ſecundum pꝛedicia eſt mtelligen⸗

un atiin

l acer
ehe
ceitove in
(le
n nann
mehett
mmtut⸗

, blicio.
emnn
ſieſtt.
Plngne
4 ts e

bizh

oNire

lliclaſt
Karſue
mnurtineſi
oraleusloto:
eſchit.
N.
Voncöpi,
rs
icol l.
öſg4n
Gnrſoon.

Dituient
Saoalenoed
ſiſndend dw
öNNRerdk
Kancararndge⸗
NOnwdozradics
miſeratelleen
eenetor ſed
V lo An tri⸗
Ult ſec agolt.
ſehrty .
o⸗
1 Qieri, bt
nt loci bec
orſcd contra
yrei ſedib
UEtosplama
Eehis

N
ſſont Nt
Narboiinn

ſr gn
tieninn

uun mie

a f Ciendũ. larones. criminaliter: ſecus ſi cimliter: vt patz. 7.

e.l.facienda in pꝛin. latrones em furcis ſuſpendũtur: d⸗
inde beſtijs ſubijciunt᷑: vt.j. pems.l.capitaliũ.
b v Item. exumauerũt. vt ⁊.S.væ arbo.ce.l.j.m fi.pᷣmi rñ.
cEdere. hec edera huius edere ipꝛopꝛie dicit᷑ arboꝛ:ſed ex in/

terpᷣtatione in
vulgari dicitur
elera: ⁊ inheret
plurib arboꝛiby

d Be ſalicto.
quãdo lam radi
ces imiſit.
e BSz ſaligine⸗
as. 1. virgas de
ſalicibo q̊s appel
lamus plãtones

fSalicti.a ſa
lice. accurſius.
g Beſixerit. i.
etraxerit incidẽ
dgo vel euellẽdo:
vt ſubijcit.
gquntcck.
Mon cõcepis
Jj.S.ſtirpes.con
tra.ſol.vt ibi.
K ſiqs. ex

ponit ſeipm.
I KTrãſtulerit

ð loco alieno ad
ſuũ funduʒ: ali⸗
uſq; poſtea cedit
tranſlatam que
nonduʒ radices

imiſerat:ille em̃
hHac teneiur: ſed

non is qui traſ⸗
tulit ſed aquił᷑.
vt.j.e.furti.S.
m Elideri. vt
habeat locũ hec
acno:ſed contra
S.ꝓx.rñ.ſed ibi

i virgis planta

tis. hic de his q̃
cum radicibus
plantantur.

n Euis. hoc
qᷓ;ms nõ aduer⸗
ſat᷑ ad ulud ver⸗
bum videt᷑ ꝛß ad
Uulud viuere.

rit: tanqꝙᷓ latrones punmiri.

Xiendum eſt aũt eos qui ar-
boꝛes:⁊ maxie qͥ vites cecide

3 .

Item arboꝛis appellatiõe cõ
tineri pleriq; veterũ extima⸗
uerũt. Edere q́; arũdines ar⸗
boꝛes nõ male dicent᷑idẽq; v ſali⸗

cto dicendũ eſt. Sed ⁊ ſiq̃s ſali⸗

gineas virgas inſtituẽdi ſalicti cã
cefixerit:heq; anteꝙᷓ radices egerit
ſuccidant᷑ aut euellant᷑: recte pom⸗
po. ſcribit non poſſe agi ve arboꝛibo
ſucciſis:cũ nulla arboꝛ ꝓpꝛie dicat
que radicem nõ ↄcepit. Qõ ſiqs
ex ſemĩario id eſt ſtirpitꝰ arboꝛem
trãſtuierit: eam quis nõdũ ↄphen
derit terrã: arboꝛẽ tñ videri põpo.
li.xix.ad ſabinũ pꝛobat. ideo ea q́ᷓ;

arboꝛ eſſe videt᷑: cuiꝰ radices deſi⸗
nunt viuere:q;uis adhuc terra con

tineat᷑:quam ſententiã labeo
qhᷓ; pꝛobat. Labeo etiã eam arbo
rem recte dici putat: que ſubuerſa
a radicibus etiam nunc repom po⸗
terat: atq; ita tranſlata eſt vt re⸗
poni poſſit. ſtirpes olee arboꝛes eẽ
magis placet:ſiue iam egerunt ra⸗
dices ſuue nõdum: ommuʒ ergo ha

rum arboꝛum quas enumerauim

.
.

nomine. agi poterit. M
Alius.

Erte non dubitat᷑:ſi adhbuc &
adeo tenerum ſit: vt herbe lo

