petere natoꝛi actionẽ ſiquid ho⸗
rum conxigiſſʒ interim auteʒ ei cui
Vnatum eſt. ſed ⁊ ſi moꝛte pꝛeuen
tus ſit is cin wnatũ eſt: adhuc qͥs
dubitat in rem wnatoꝛi ↄpetere?
i Bem.
Vi moꝛtis cauſa onauit.ipᷣe
ex pemtentia conditionem
vel vtilẽ in rem actionẽ habet.
Oꝛtis cauſa capitur cum ꝓ⸗
pter mortem alicuius capiẽ

di occaſio obuenit: exceptis his ca⸗
piendi figuris que pꝛoprio nomine
appellantur. certe enim et qui he⸗
reditario aut legati aut fideicom⸗
miſſi iure capit: ex moꝛte alterius

nanciſcitur capiendi occaſionem.

ſed quia proprio nomine hec ſpe⸗
cies capiendi appellat᷑:ideo ab hac
Diffinitione ſeparatur. Juliano

placet licʒ ſoluendo non ſit ebitoꝛ

cui acceptolatum ſit: videri ei moꝛ
tis cauſa vnatum. Sine wna⸗

tione autem capitur veluti pecu⸗

exquo ſi moꝛeretur ſieret res wonata vnatarij a factus eſt ſanus. vel

ſi wnauit cauſa prelij ad quod ibat in quo timebat moꝛ.⁊ ſi moꝛere⸗

tur. fieret res wnata wo
nus. vel ſi wnauit cum
credebat moꝝ ⁊ tunc fie
pradictis caſibus poteꝛi

natarij. non eſt moꝛtnus.⁊ reuerſus eſt ſa⸗
volebat ire vltra mare ⁊ anteqꝙ reuertere tur
ret vonatarij a reuerſus eſt. nam ommibo ſu⸗
t vendicare rem wnatam. ac.

n Interim. i. anteq vemret conditio. in qua debebat reddere. ac.
o DBonatum. ſ. competit in rem ſi a poſſeſſione cadat.ac.

p Adbuc quis. iureconſultus. lege interrogatiue. a habeas ſic.
quis dubuat in rem wnatoꝛi competere? q.d.nullus. als veſt com⸗

petere. ⁊ tunc habeas. quis dabit an rem ac. 7 dic quis.i.aliquis iuꝛe

conſultus vi S. c.

q X moꝛtis. ex
§F. 7 inſtit. e.
Tr Condnionem. ſu
fatis ⁊ hoc ratione po
ob cauſam ⁊ vnlem i
retranſfertur ipſo iure wmuuum in

pemitentia. vt a. .e. ſenatus. S. wonatio. in ſi⸗
.j. 7 er pe.l. n omnis.ꝛa.
cauſa vel ob cauſam. vt pꝛobamr legibns pꝛe⸗
ſſeſſioms. ſev quidam dicunnt tm̃ ſine cauſa nec
n rem. id eſt efficacem rarione pꝛopꝛietatis.quia
vnatorem. vt 3.l.prox.vel pro

.

uem

pꝛie dicit vtilẽ in rem.a ſic poterit intelligi conditioneʒ d arira tio
ne ptopꝛetatis. hoc ideo dico. quia nemo rem ſuam condicere p?

preterꝙ; a fure. vt S.vſuf.quemadmo. ca.l.fi.
conditionem cum in quanntate in rem quando in ſpecie conſiſtit

el dic tercio dari

vvnatio ⁊ facit.C.x wnat.ante nupt.l.cum veterum.ac.

nia quam ſtatuliber aut legatariꝰ
alicuius conditõnis implende gra
tia numeꝛat:ſiue extraneus ſit qui
accepit ſiue heres:in eodem nume
ro eſt pecunia: quaʒ quis in hoc ac
cipit:vt vel adeat hereditatem vł᷑
non adeat:quiq; in hoc accipit pe⸗
cuniam vt legatum omittat.ſed et
vs quã quis morte mulieris a ma
rito ſtipulatur moꝛtis cauſa capi⸗
tur. ſane moꝛtis cauſa cuius gene⸗
ris vvtes recepticie vocantur.rur⸗
ſus id quod moꝛris cauſa wnatur:
aut in periculo moꝛtis datur: aut
cogitatõe moꝛtalitatis: ꝙ nos quã
vvq; moꝛituros iure intelligimus.

Si iuſſeris moꝛtis cauſa xebi⸗

torem tuũ mihi aut creditori meo
expromutere.x. quid iuris eſſet:
queritur: ſi iſte ebitoꝛ ſoluendo ñ
ſit: ⁊ ait iulianus ſi ego ſtipulatus
fueꝛo tantam pecuniam videꝛi me
accepiſſe: inquãtum vebitoꝛ ſoluẽ
w fuiſſet. nam ſi conualuiſſet inqt
vnatoꝛ: obligationẽ vebitoꝛis dũ
taxat rcipere veberet: ſi vero credi

toꝛ meus ſtipulatus fuerit: tantazʒ
pecimiam videri me accepiſſe: in

quantaʒ a meo creditore liberatus

eſſem. per acceptilationem quoqʒ

egenus vbitoꝛ hibeꝛatus totam eꝗ
pecumam qua liberatus eſt: acce⸗
piſſe videtur.

us.S. qui tamen. accurſius.

Wnatio: ałs capitur ſine et habes hunc caſum S.

ſm Ous cã
occaſio.

cõ. plene ðᷣ ea oc
caſione dixi. ac.

14 Difhninone.

mMortis cauſa et

facit.j. de verbo⸗
rum obligatio.
Vli clauſula ⁊1 S

tium. in princi.

Item facit S. ſi

qs omiſ.ca. teſ.
ſiquis ſub cond
tione. gc.

n Juliano. do⸗
natum. in totũ:

vt. j. in hac.l.in

ſi. quia ipſe pau⸗
per ſibi ſoluẽdo

fal. nenſenius.

tuꝛ. S.j. jed ſecus
ſi ebitorem me⸗
um non ſoluen⸗
w conſtitutuz ti⸗
bi moꝛus mee cã
elego: vt. j. e.l.
e.morns cquſa.
S.ſi wnaturus.
accurſius.

x Sine w. ca⸗

pit᷑. moꝛtis cau⸗

ſa. ac.

a Sime. capia
tur. non tamen
eſt moꝛns cauſa
ce religi. nerat

Eogem numero.ſ.vt dicatur moꝛtis cauſa capio.ac-

eFegaium. ſibi relictum.accurſius.
D DNmuittat. id eſt repudiet. accurſius.

eNRur ſus. ſcilicet copitur moꝛts cauſa: eſt tamen wonatio in caſi
bus qui ſequuntur: a ſic nota ꝙ omnis moꝛns cauſa wnano ẽ moꝛ
tis cauſa capio.ſed non conuertituꝛ:a facit ad. F. S. e. qui precio.⁊

quod ibi nõ.a. j.e.inter. accurſius.

Intelligimus. ſieſt wnano cauſa moꝛtis. accurſius.
g Di. moꝛtis cauſa. dtaxat cum non ſit adhuc ſolutum: abs re⸗

petet a me qð eſt mibi ſolutum.accurſius.

hFueru. ſcilicet a debitoꝛe velegato. accurſins. ä
Liberatus eſſz. vt 7 5.e.moꝛtis cauſa.S.j.⁊ d iure w.l.cũ vir.

K Per acceptilationez. dic caſum: vt Z. e. l. S.mliano:vel iunge ad

Precedentia: a dic liberatus a me cui feciſti expromitrere. nam to⸗
tam videtur accipere et ſic ego: et ita ad totam reddendam rene-
boꝛ: vt ar. z. de wnat᷑.inter vrum a vxo. quod autem. S. eleganter

et. S.ſi vxxoꝛ. accurſius.

gienomn.

zui

n ſa
un
veting
15
At
yleaue
ienr d
ſnlale
Ns:ſend
Kronſan
nuno⸗
men Rs
Dlcaturk
(o caul
cponu.

10
lv⸗
fure ⸗
1n4n
nnorn⸗
Pfnl⸗
6
ſchun aen
nr
N
0
ſodſ
61 4
76
en on h
o Mae.

1 lun
llperntn
norrs.
Ugchas.
NRe
a.

iſerin
tne r⸗
RN
lumn a

Mide
Pkerowner
Nnheb
inmmo
Gllgod
nlignoſen

Gento
Coreino
Aumnn
Uul n
en
nüaee
Fiigrn
Ml
(Comeghe

1 A
gi uni
—ſer
„ Wem
er R
, Alter
. Ka.l
I m i
ahmmen
Wnn ſol
e Donhtnen
e Meun
int
du img

dd en
n;
in

s

lc ine

mei *
Ack⸗

In BDn puletur perſecta. irreuecabiliter. perfecta tamen eſt 5

ad obligationem: vt S. ve his qui.vt indig.l.poſt legatum
S.qmi mortis.idem quo ad wminij tranſlationem.lʒ qñq; ſecꝰ aga
tur: vt S. e. ſi mortis cauſa res:ſed ar.contra in hoc.j.d ſo.qͥ ſic.

pExactio.ni
ſi enam actuʒ 6
vt in vua incipi

gt: vt ĩ wmimo

ar. S. e.l.ſi moꝛ

tis cauſa. acd.
qq Enat?.

cuiꝰ no

men non habe⸗
mus. Ald. ac.

r Lueret. qᷣa

equiparantur.
legatis: vt Z. e.
omnibus. 2.l.
marcellꝰ. S. pau

lus. ac.

ſNullo eaſu
niſi ex ingrati⸗
tudine.vi.C. de
reuoc.donat.· x
totum. n. ac.

Ibi ſcilicet
in vera wnatio

ne: de qua habu

i 5. proximo. S. mentionem. ac⸗.

m E moꝛs. ſcilicet wnatoris. .
n q D Ris S
nam.
ab eo: ⁊ ei datuꝛ . —
conditio: vt ple yvy Apianus
ne dixi . e0tu Hn videtur perfecta wonato
3. d iure wreeill. moꝛtiſcauſa facta añꝙᷓ moꝛs
mremamne inſeqnoaec. Aulus.
conct. indebi l. Vi alienam rem moꝛtis cau
mdebin. Seenn ſa traditam vſucepit:nõ vide
nen Sman .n n ab eo accepiſſe cmus res fuiſſet
mo ule cuderat Fab eo qͥ occaſiõʒ vſucapiõis pᷣſtaſ
videtur aliena ſet. m Zircel.
ſem allener · BHPꝛts cauſa wnatio etiã con
onis: ſeo dielada ſſtitunpoteſtryt quis ſtipule⸗
mne n Kur in annos ſingulos quoad viue
men vt accipẽs ret:ſcilicet vt poſt mortem ꝓmiſſo
arun habe b ris incipiat cactio. Aulꝰ.
capionis. ac. Enatus cenſuit placere moꝛ
nns cauſa wonatlones factas
6 m Dois in eos quos lex prohibet accipere:
vueret. ſupula⸗ in eadem cauſa haberi: qua eſſent
ra eN nd ſi ſiteſtamento eis legata eſſent qui
Rig-nnonear. bus per legem capere non liceret.

ex hoc ſenatuſconſulto multe ⁊ va

rie queſtiones agitantur: e quibꝰ

pauca referamus. ¶ Vonatio di⸗

cta eſt a wno quaſi voni datio tra⸗
cta a greco:nam ita greci dicunt:ſᷣ
moꝛtis cauſa wonatio longe differt
ab illa vera ⁊ abſoluta wonatione:
ita proficiſcit᷑: vt nullo caſu reuo
cetur:⁊ ibi qui wnat illum habere

potius ꝙᷓ ſe mauult: at is qui mor⸗

vite recepiſſe potius ꝙᷓ vediſſe ma

uult. ⁊ hoc eſt quod vulgo dicitur:

ſe potius habere vult: qꝙᷓ euʒ cui wx
nat:ullũ einde potius ꝙᷓ heredem

ſuum. ergo qin moꝛtis cauſa wnat
qua Ete ſe cogitat negocium gerit.

— 2 „ asE
. 4 Lear ssan

res L1 ee u „ 6S .

V Recepiſſe. id eſt recepturum eſſe. ac.

—

x Aulgo dicitur. vt ⁊ S. e. l. j. inſti. e. . j. m hoc videt differ

re a legaio. ſed dic vt dicta. l. S. e. l. j. ac.

a HGerit. i. obligationem. ſic S. ti.j. ariſto. ac.

b Conginone iie cauſa vel ob cauſam: vt S.eo.l.qui mortis.
l.ſi auenam. in princi. ⁊ S. de condi. cauſa da.cum quis.⁊ S.ſi cer⸗

tum peta.l.non omms. in prin. ac. .
c Aluiquid. primum vt ponitur cauſanue 2 poſtea ponitur conſe
cutiue. vt 1 als. C. de obſequijs.l. uij. 2. C. de iuch. ꝓperandum.

S. j. ⁊ ibi vt iuſtificeris ac. ⁊ in pſalmo miſeꝛere mei æus.

5 Aliquid faciam. puta vt adeam hereditatem vel adumpleaz ali⸗
quam conditionem. quoniam hoc nõ ſecuto datur repetino. vt 5.

de condi. cauſa da.l. j.. fi parendi. ae.
e Contingat.velun ſticho hibertas. aʒ0. ac.

fCondino.ob cauſam: ⁊ facit S.tꝛ.j.l.j.S. item cũ ipſe.⁊ S. de con⸗

di. inde. l. in ſumma. 2 inſti. e. in prin.

F Moꝛus. piculi. preſentis. ac.

ſcʒ vt cum conualuerit: reddatur

ſibi.nec dubitauere caſſiani quin⁊
conditione repeti poſſit quaſi re nõ
ſecuta:propter hanc ratõem:ꝙ ea

que dant᷑ aut ita dantuꝛ vt aliquid

facias: aut vt ego aliquid faciam:
aut lucius titiꝰ aliquid faciat: aut

aliquid contingat: ⁊ in iſtis condi⸗
tõ ſequit᷑. Moꝛtis cauſa wonatio

fit multis modis.ałs extra ſuſpici

onem illius periculi a ſano ⁊ in bo
na valitudine poſito: cui ex huma⸗

na ſoꝛte moꝛtis cogitatõ eſt:ałs ex

metu moꝛtis aut ex pᷣſenti vite pe⸗
riculo aut futuro.ſiquidẽ terꝛa ma
riq; tam in pace qᷓ; in bello tã womi

q́; militie multis generibo moꝛtis

periculum metui poteſt. Mam 7
ſic poteſt wnari: vt om̃ino ex ea va

litudine wonatoꝛe moꝛtuo res non
reddantur: ⁊ vt reddantur etiaʒ ſi

prioꝛ ex ea valitudine væceſſit:ſi ta

men voluntate mutata reſtitui ſibi

voluerit. ſic wnari poteſt: vt nõ ali
ter reddãtur:q́; ſi pꝛior ille qui ac
cepit deceſſerit.ſic põt wnari mor

tis cauſa:vt nullo caſu fit repetitio

nec ſi conualuerit quidem wonatoꝛ

Siquis ſocietatem ꝑ wonationẽ
cauſa moꝛtis imerit: dicendum eſt
nullam ſocietatem eſſe.

turus creditoꝛ vmi acceptũ tulerit

⁊ conualuerit:eligere poteſt vtri
coꝝ condicet. Siquis mortis cãꝗ

in annos ſingulos pecum ſtipula

tus eſt:nõ ẽ ſimilis ei:cui in annos

Siduo
bus ebitoꝛibꝰ moꝛtis cauſa wna⸗

b Aldem moꝛtis

ſcilicet pꝛeſentis.

i Periculo. ſcili
ct alio. vt a. eo.l.
ſiquidem ac. 2 vt/
in mari ⁊ periculũ

in falſis fratribus
vt ⁊. C. inſti. =

ſubſti. l. nij. ac.

k Siquidem. re⸗
fertur ad id quod
dicit v futuro. ac.
IL Mam et ſic. nõ

reddantur.enam ſi
dantem penuuerit
vel conualuerit.

m Seceſſit. vna

tor.gc.
n NQui accepit. ð
ceſſerit.⁊ tunc per

penitentiam vel cõ

ualeſce ntiam. non
reuocatur. R. ac.

0 Zonatoꝛ. 7 tüc

magis eſt inter vi⸗

uos. vt S. e. l. vbi.

p Siquis. inie⸗
rit.vt ſi te nihil po
nentem nec rẽ nec
opeꝛam in ſocietutẽ
gqdmittam volenos

cauſa moꝛts wna-

re: ⁊ idem ſi mter
viuos. vt õ. ꝓ ſocõ

nof. in cauſe. circa

pun. 1 S. & wnat.
inter virũ ⁊ vxo.
l.cum hic.S. ſi in⸗
ter. ac. W
q Si duobus

bitoribus. iſdemq;

reis vebendi. ac.

r Acceptuz. quo⸗

caſu ⁊ alter libera⸗
tus eſt. ac.
ſ ulerit. ſ. cre⸗
ditoꝛ. ccTd.
t Eoruz. i. a quo
vult eoꝝ ſicut ⁊ an
te poterat. vt ⁊.j.

duobus reis. l.
ij. ⁊ hoc accipe cuʒ

vterq; eſt capax.qꝛ

4 vVno liberato ⁊ alter liberatur.als ſecus.vt S.de wonat. inter virum ⁊

vxo.l.ſi ſponſe ſponſus.S.j.niſi ſint ſocij.vt S.de libera.le.l.antepe.

quo caſu locũ habet electio.ſicut quando ſunt ambo capaces. vt dẽ hic

vV Siquis moꝛtis. multa eſſeni prinn anm purũ ſequentiũ cõditio
nale: vt ⁊ S. ve ann. lega.in ſingulos..l.cũ in annos.⁊ quando dies
lega. ce.l.nec ſemel.in prin. ⁊.l.cum m annos.⁊ S.qñ dies vſuf.leg.
ce. l.j.in prin. Sed videt᷑ huic.l.contra.j.x verbo.obli.l.pluribo.in

prin. ſed illud qñ fuerunt plures res expꝛeſſe in ſtipulati. vt in. e.ti.l.
ð dr.a.l.ſcire debemus.vel cũ intelligunt᷑ expreſſe in repetitione. vr
j. xæ vbo. obliga. l. tina. S. fi. vt ibi innuut. dicit em lex illa pluribn p⸗

poſuis: vel ſolue vt ibi. Iem adhuc contra in. e.l.pluribus.S.j. Do
lu. ſᷣm. Al. vna eſt quo ad vnam conceptõnem:vi hic. ſed veritate in

ſpecta plures ſolutiones ⁊ actiones.hoc non placet. qꝛ et in legatis ẽ
vna eptio verbox. vł m Yo. Vna eſt vi ſemel inſpiciar᷑ an acgrat⸗

„ 11: 1

v. K „„ „ KE. .„ d

vt hic a. ]. e verbo. obliga.w ſi filius. 1.l. ſi ſtichum. . j. ſed veritate in
ſpecta plures ſunt:vt ibi et S.de vſuris.ſeia.in fi.ſed in legatis ſpectãꝗ

tianr ſinguli anm an ſit capax. vel in ſtipulanonibus: vna naſcitur actõ
in legato plures. vel ſolue vt ibi. Item videtur contra prechctis ſo⸗

,.
” P

li.l.uj.S.finali.accurſius.
ſBegit.ſcilicet abſente⸗ .. .
g SDantur.cauſa implende conditionis.que non imputant᷑. ſed ĩ
eo quod dicit non imputari: quia alius pꝛo eo vedu eſt ↄtra.j.e.l.
ꝙ ſtatulibe.in ſi. Solu.hic abſens erat is pro quo dabatur: ibi pj

lunonibus.j. e ſidemſſ.ſi a colono.in prin. vbi dicitur vna ſtipula⸗

tio plurium anno⸗
rum ⁊ plurium re⸗

quennium promi⸗/

rum. etiam veriia . . ——
ꝛe inſperrat ſech ib ſingulos legatum eſt nen licet mł
pꝛomiſit fideinſſo: :‚ſtipulatio tñ vna
pcolonus m au ⸗ kLa legata eſſent: ſtipulatio!

eſt:⁊ conditio eius cui expromiſſuʒ

lerat: q ſic eſt vna eſt:ſemel intuenda eſt.
Item eſt ar. connas “ v Apia.
hunc.l. C. e wna. —..
l. ſancimus. S. fi. H Vod conditionis implende
lud malyr gratia datur: licet non ex bo
vmmſam imnſinuan⸗ nis moꝛtui proficiſ. catur: capere ta
onem: vrar. s. z4 men ſupra modum non poterit is
ee De. dd micertum modum ad capiendum

x Semel. ſcilicet

fit hic ſtipulatio.

caſum cum qo dar᷑

ten. nunc autem. 2

lex conceſſit.certe quod a ſtatulibe

ro conditionis implende cauſa dat᷑

tempoꝛe moꝛtis. t · gee
m wnatuone cauſa indubitanter modo legati conceſ⸗ 2
morus: ex qua ce ſo imputatur: ſic tamẽ ſi moꝛtis tẽ

pore in peculio id habuerit: ceterũ

vt S. e.l. mn mortis ——.r
13. ſiquis caui. n ſi poſt moꝛtem vel etiam ſi alius ꝓ
eum. .li. ſed in ſi eo dit: quia non fuit ex his bonis
pulatone illud tem e . babu
pus. ſcilicet conce· que moꝛtis tempoꝛe teſtator agbu
nrioris ve dici. l.erxrit:in eadeʒ erũt cauſa:ĩ qua ſunt
”MM que legatarijs dantur.
a q Lod codi i Hem.
tionis. die

4 Alud genèraliter meminiſſe
opoꝛtebit: wnationes cauſa

glicui cauſa implite- 4 221 191I1
ce condinois ſa⸗ mortis factas legatis önares . go⸗
iuulibero: vel ab ⸗ nnq imitur in leaatis iuris eſt: id ĩ
auccuncun, ocunh igiturin legaris iuriaſt igi
aᷓ capiat vlra moa mortis cauſa wonatiõibus erit acci
oum lege ſtan un piendum. Julia.ait:ſiquis moꝛ
mir licet babere on lis cauſa ſeruum ſibi vonstum ven
ciam extantibus le diderit: ⁊ hoc viuo vonatoꝛe fecerit
gitimis.vt. C. de èUM
natuꝛa. li. l.ij. ⁊ au

tuerecompellitur.

precij conditionem wnatoꝛ habe⸗
bit:ſi cõualuiſſet:ſi hoc wnatoꝛ ele

gerit:alioquin et ipᷣm ſeruum reſti

„ m Arcellus.
Mter moꝛtis cauſa wnatões
Lea omnia que mortis cauſa

quis ceperit: eſt earum rerum diffe
rentia. nam moꝛtis cauſa wnatur
quod preſens pꝛeſenti dat: moꝛtis

lum ſeruum ſuum liberum eſſe iuſ

L eſt:ſi mhi xcem vœderit.nam ac⸗
lpiendo ab eo qui heres inſtitutꝰ

numiſit enetur conditione in pre

cium ſerui:quoniã ſcit id poſſe ſibi
condiciiſi conualuerit wnator.

ſens eſt. ar. J. ð
vVbo. obli. ſi pro

curatoꝛi preſen⸗

tis. vel. So. vt
ibi. H.

compa⸗
ratas.regulari⸗

ter. ſed fallit qñ

q; vt nota. ſup

paulus.
b Julia. pre⸗

cij acceon.
1 Aloquin.
id eſt ſi non eli⸗

. E ci gat precium ac⸗
cauſa capi intelligitur. ⁊ quod non ceptum.
cadit in ſpeciem wnatõnis: etenim in Illuum ſer
cum teſtamento ſuo quis pamphi- eſtimationem

7 ſic ſoluit con

tra 3 q eo ſi fu

ſerit: ſi mihi wceʒ ederit: nihil mi lio. ſie S. ð pen.
hi vonaſſe videbitur: ⁊ tamen ſi aca he. ſi poſſeſſor.
cepero a ſerno ecem:moꝛtis cau⸗ Sm ws un
ſa accepiſſe me conuenit. idem ac⸗ lge ulã Hy it⸗
cidit in eo qui ſic heres inſtitutus electio. ergo da

tur wvnann ꝛqꝛ
Wnatarius fu⸗

i in culpa ven⸗

HHZPG 1 dendi. cuʒ debe
eſt conditionis explende eius cau- barcogliore 101
ſa moꝛtis cauſa capio. ſe eum reuocari
2ðð p Aul. vt. j. e. ſi is r.
. ,B 2 ar. Z. xer
Y is cui moꝛtis cauſa ſer L j.ſ. ꝛc uj.

gqauidaz.
hahent taleʒ lit

teraʒ inter moꝛ.

cauſa wna. ea

omia ſunt que
moꝛt᷑. quis cau

ſa ceperit: ꝙ pꝛe

guren. licet. Ded vtrum debeat imputari in fal. vel non. ſi etur here
di cauſa implende conditionis: diſtinguitur: cum dat ſtatuliber. an

erat tempore moꝛtis in peculio an non.vt hic ⁊ S. qd.l.fa.l.id auteʒ.

ſi alius a ſtatulibero vet: nõ diſtinguntur: quia nũqꝙ; unpurat in fal.

vebitam iure inſtiiunoms. ſecus in tre.quarta in qua talia computã

tur: vt hac. l. ?. S. 30. 1. fal. I. in quarta. m prin. S. ſed et quod implen
de. 7. S. ſiquio Vo. 7 dicta. l. id zurem: a ad trebel. vducta. S. nümis.
poteſt ſecundo intelligi hec lex vt quod datur cauſa unplende condino
nis a ſtatulibero:poſſit capi vltra modum conceſſum a lege: ſi nõ fu⸗

it ex peculio.quod habuit tempoꝛe moꝛtis:alioquin non poſſit.ꝙ au
cem ab alijs non a ſtatulibero datur vel eius nomie ab alio poſſit ca

pere vltra modum. ſed an ſit in fal. imputandum, et dic vt modo di⸗
rxi. ccuriuuus. idt
à nemine poterat capere vltra modum: bi ab alijs poterat licet a quo
dam non. vel hoc quod daretur cauſa implende conditiomis: eſſet loco
ret legi. quia teſtator omnia bona alicin relinqueret.vt filio naturali
tantundem pꝛeſtarei:quod non licet: vt S. e ꝓbati.l.quidam. ⁊ 3. ð
leg. 7 ſena. ul. l. contra le. . l. fraus. quod autem ex ſubſtitutione

ris.accurſius.
c Lauſa datur. heredi.

d Conceſſo. i. in falcidiam que moderat᷑ legata:7 boc ſi vnus heres
eſt: ſi plures pꝛo pte coheredis eſt extrꝗ quartã: vt icta.l. in quartz.
e Jd habuerit,. ſtatulihe. vt et dicta.i. id autem. argu. S. de bonis

ſens preſenti dat rem. ⁊ eſt ſenſus:qꝙ om̃ia ea que moꝛtis cauia ca⸗

piuntur:poſſunt dici wnatio cauſa moꝛ. large accepto vocabulo.
7 econtra omms mortis cauſa wnatio poteſt dici eapio mortis cã.
2 hoc ſubijcit ꝙ pꝛeſens ⁊c.⁊ ſic ſunt commuma ao confirmatõnẽ
Fm Py. littera eſt plus.a ſic ſcilicet inter moꝛ.cauſa wnationem:⁊

ea que moꝛtis cauſa quis ceperit eſt earũ rerum differentia. naʒ cã
moꝛtis donatur quod pꝛeſens preſenti dat moꝛus cauſa capi intel⸗

ligiiur. ⁊ quod non. a cæ hoc ſubijcit duo exempla. ſic facit S. e. l.

moꝛtis cauſa capio ⁊c.in prin. eſt ⁊ alia differen tia quia qui ex te⸗
ſtamento capere non poteſt:legati vel fideicomiſſi nomine vel w⸗

natio cauſa moꝛ.capit tamen hoc modotvt S. ve condit. ⁊ mon.

E „ .

l.meuius.cii eſt et alia.vt S.ad.l.fal.accepns.tem alia:qmia nõ
reuocatur forie ꝑ pemitentiam.vt.C. d iure w. l. ijj.

m Prelſenti. ipſa re vel promiſſione. vel qꝛ ſic dimint: vt actõ cõ

petat.vt.C. e.l.j.ſed pro moꝛis cauſa capione nõ ↄpetit acno. vt
patei in eius exemplis. vi hic ⁊S. eo.qui pꝛecio.⁊.l.moꝛtis cauſa

capio. in prin. æ. S. ſine. a.I. ꝙ conditionis.
n Sonanonis. ſupple moꝛtis cauſa capi. intelligi᷑ m primã lit⸗

teram. vbi ſubijcit exemplum.ſm aliud nil ſubaudies. ⁊ dic ſpeci⸗

es wnationũ eſſe cauſa moꝛtis wnano legatum fideicom,. vt. S.
l. moꝛtis cauſa ca. ac.

o Mihil mihi wnaſſe. vt Z. ti. j. l. que ſtatulibe. ac.

p J is cin.in precum. vt ⁊ S.e.ſi filio.in fi.⁊.l.illud.in fi.

dic vt ibi:⁊ facit.C.de his qi a non w.l.ij.

— —

q Nuomam. ſcu maxime, nam ſcire lebet: vt Z. ſi certum peia.

4
ſeſcan

wör

3
ſalſobn
Rero on
gcutiß
4 Rn
9 NM,
ap
Aust

„

ſme

imne nf.
1ntlſat
ihieta⸗
Uurbiron
ruguan
hlencen
udbhen
lememn
numch
nnge
ren

ſcär⸗
Ganſi
enmetle,
M.
3
¹ Mgmn

Uckiierk

Krcum

G.
t
eſfmun
1ſe ſuin
Naso
e ſiwvſſeli
nldelmnr
larl c.
Aend dd
iur Dnann:4
notorius f⸗
lin cios we
and az wh
Wudgtarege
Kcnocn
Waſso
11.
Wdde
WIuee.
Mm
inm⸗
M ucan
lagrhge
4nmnen
untn nd
GdDNMN,

WANNNvie .

Dudlen.
NGenmnd.
GCunilchint
aſtiniel
tacens g
n nonukn
cgnli /,ai
n uuta
ſemmm uii
Ni um
o,4 tsan
la irſen

l. quod te. 1. J. ᷣ ſideiuſſ.ſi tinus.in prin. 2 quod vi aut claz. l. ſer

uus. vnde alind in indebuo in quo non cogitabat: vt a ſe repetere/

tur: vt S. e condi. indebita. I. in ſumma. S. ſi ſeruum.
rſ I monis cauſa. ſit. ſic vt nullo caſu reuocetuꝛ:ſic enim tꝛa

huur retro:vi hic dicit: cum equiparatur wvnatiom inter

viuos: vt S. e.
vbi. 1. C. łe do⸗
nat᷑.inter vruʒ
⁊ vxo.l.vvnatõ⸗
nes. ⁊ dabo exẽ
plũ in ſerno ſic
vvnato:qui inte
vim ſtipulatur
cui acquirit. vt

natio:quo interpoſita fuiſſet.

3, de wna. inter
virum 1 vxo. l⸗ 1 Dem.
ſiſnuer ale, Vod ſtatuliber vmi ex here⸗
nato canſa mo dib na d peculio vedit:ei qui
us: non rrahere gccepit in falcidie ratiões venit ?
tuꝛ retro niſi ad — . R—
Neans mortis hereditatis petitionem item ey tre
vrs.ce wnarid belliano reſtituitur: ex peculio aũt
nbus er vi. videtur dari quod ſtatuliber wna
run. 6. j. rw t 7 ædit: æ quod ab alio
rim. F. j. 1 bi tuʒ accepit 1 vdit: ⁊ quod ab alio
blene virt. nomine ipſius preſente eo datur ꝓ
1 Serun. ſcʒ iri⸗ eſt vt ab ipo datum intelliga⸗
wnannis. ac. ur.
vt iam res ſat Eia cum bonis ſuis trachii⸗
ns. ge⸗ onilbo factis titio cognato v
v ꝗ Qq ſta nationis cauſa ceſſiſſet: vſumfru⸗
mnmnunliber. ctuʒ ſibi recepit ⁊ conuenit: vt ſiti
dit.ſ.cauſa i⸗ ti te ia fſiſſet. proprie
plende condi. us ante ipam veceſſiſſet. proprie

tas ad eum rediret: ⁊ ſi poſteaſuꝑ
x Aenit. pro
parte ſua nõ ꝓ
parie coheredis
exquo de fal. in
re inſtuutionis dicit. vt S. ad. l. fal. id autem. 2 S. eo.l.quod condi
tionis. S. certe. ſed contra. S. ad.l. fal. l. j. S. tem ſi ua. vbi dicit he
redem non poſſe imputare in falci.penũ.in quo erat moꝛtis cauſa
capio: ſed expone non poteſt ibi ad ſuum commodum poteſt 2 de⸗
bet ad ſuum incommodum: vt hic ⁊ ibi plenius patet ſolutio. Iteʒ
2 facit g.de inofficioſo teſtamento.pap.S.ſi conditiomi.

a Pentionem. vt a. S. de peti. here. l. nec vllam. S. ꝙ ſiquis. ibi
ſed ſabinus.ac.
h Reſtituitur.ſi eam heres vt ſuſpectam adit.a hoc qða ſtatuli
bero habet cum alijs boms reſtituit. vt hic ⁊ S. ad trebel.l. ua tñ.
S.qui ſuſpectam.ac. Md
CAccepit.ab aliquo viuente wmino.
dD Becdit. ſ. poſtea. HM
e Ab alio. puta amico ſerui. ac.
fIpſius.ſerui.
g. Eo.ſeruo.⁊ ſic operatur pꝛeſentia aliquid:vt quaſi æᷣ peculio
eſſe videatur. ſecus ſi non eſſet preſens vt in contrario. S. eo. ꝙ cõ
ditioms.in fi. ⁊ eſt pꝛo hoc.ĩ.de verbo.ob.ſi ꝓcuratori pꝛeſenns.
⁊2 de furi.l.falſus.S.ſed ſi is qui.⁊ S.de wona. inter virũ ⁊ vxo.l.

ij. S. fi. vel hic ałs erat wnaturus ſeruo etiam ſi non manumitte⸗

retur ibi non. ar. I. xe caſtrenſi peculio.l. caſtrenſe. vel hic lex loqᷣ⸗
tur in quarta trebellianica a in ea inputatur quod wonatur cau⸗
ſa implende condinonis a quocunq;.vt S.ad.l.fal. in quarta.ſ̊ in

quarta vebita iure inſtitutionis non. in qua ibi loqunur. vt S. ad

l. fal. id autem. cui ſolutnoni eſt contra quod S. vixi vemre in peti.
bere.nam contradiceret. vt S.xe peti. here.nec vllam.S. plane ſi ac⸗
ceptam. dices ergo vt in principio.l.loquatur in quarta iure inſti⸗

tutioms. id autem quod ſequitur ex peculio ⁊c. loquuur in quar-

ta gehelßanten facit ad.l.ſupꝛa de acquiren.heredit.pro herede.
papiñ. ac.
hbh ſ Eia. traditiomibus, quod non fuit neceſſe cum retinebat

J moꝛtis cauſa inter virum
7 vxorẽ wonatõ facta ſit:moꝛ
te ſecuta reducitur ad id tempus ᷣn

ſtitibo liberis titij moꝛtua fuiſſet:

vſuf.vt.C. dœ wnatio.quiſquis.accurſius.
1 Pertinerent. hucuſq; de conuentione fuu ſᷣm aʒzo.

k Exceptio.a ſeia quia nondum dies venit reſtituendoꝛum bonor⸗

IConſtituno.eſt enim hoc iudicium quo petuur aliquid ex vonauo
ne cauſa mortis ſiunle bone ſidei iu.vt.C.in quibus cauſis in inte⸗
grum reſti. l. in mi
norum. 1 agr. S. eo.
.I. ülud. alij axpel⸗
lant hic pen. here.
quo petuntur illa
bona. vt de heredi
late nitiana.ac.

tunc ad eos bona pertinerent. Igi
tur ſi res ſingulas heredes lucij ti⸗
tij vendicent:voli non inutiliter ꝓ
ponetur exceptio. bone fidei autezʒ
iudcio conſtituto querebatur: an
mulier promittere debeat ſe bona
cum moꝛeretur filujs titij reſtitutu
ram:incurrebat heſitatio non ex⸗
toꝛquende vonationis.que nonduʒ
in perſonam filiorum initium acce
perat:ſed interpoſita cautione pri

or wnatõ qᷓ dño tranſlato pfecta ẽ

ꝓpter legẽ ĩ exoꝛdio datã pimeret
du ſecũda pmittit᷑:vtruʒ ergo cer⸗
te conditionis wonatio fuit: an qdquc
moꝛtis conſilinm haberet: ſed ne⸗
gari non poteſt moꝛtis cauſa factã
videri:ſequitur: vt ſoluta pꝛiore ᷣ
natione quoniam titio ſeia ſuꝑſtes
fuit:ſequens extorqueri videatur.
muliere deniq; diem functa liberi
titij ſi cautionem ex conſenſu mu⸗
lieris acceꝑint: contributõi ꝓpter
falcidiaʒ ex ꝑſona ſua tenebuntur.

m Mon extoꝛq̃n
de. als cautioms.
7 abs wnationis.
id eſt caunoms ꝓ⸗
pter onationem.

n Initium. vinẽ
te ſeia melior eſt rõ

quia cum fuerit wnatio cauſa mortts poteſt eaʒ reuocare ꝑ pemtentiã
vt ſupra ſi certum petatur. I. non omms. Nem et alia quia non vebʒ

quis eſſe ſollicitus de heredi ris. V npra 2
ij. S. tem cum. per quas rationes tolluntur cõtrania S. de iudicijs. l. in
ommbus. 7S. de peti. here.quod ſi in diem. in fi. j. En.

ſollicitus de hereduate vientis. vt ſupra de vulga. ſubſti. l.

o Imieerpoſita ea. ſponte. nam ad hoe non poteſt mulier cogi vt di
ctum eſt.
p Tranſſlato.in titium-
Tegem.id eſt pacium.ſcʒ vt ſi tiuus ante ipᷣm in vita æcederet:
Aprieias ad eam rediret.
rẽDPermutitur certe ſic ꝑimitur prima: ſed tamen adhuc reuocat in
dubium dicens vtrum ac. ac ſi dicat: an eſt wnatio inter viuos hñs
certam condinonem vel pactionem.
Aigeri.prumam:e qua dicit.⁊ hoc ꝓpter lla verba vt ſi titius an
te ip̃am ac. que in tali wnstione pomi oſueuerunt. vt ar. C. æ teſig.
l. non codicillum. alioquin in dubio eſſet wnauo inter viuos: vt. .
ꝓximo. S. 1 S. n. filiuſſa. S. ſi enim. ⁊ nota ꝙ due fuerunt hic vnati⸗
ones cauſa moꝛtis. prima collata m tinum. alia in eius ſilios. q; pa⸗
cius eſt ipſe tuius filijs ſuis: ex cuius pacto habent vulẽ actionẽ. vt

j. de verbo. obli. quodcunq; prima reſoluitur premoꝛiente titio: ſcõᷣa

remanet. ſed cum poſtea mulier exponu cautionẽ ſponte.nunquid fit
noua: an ↄfirmat᷑ pnma? videt᷑ primã tolli ⁊ e ſecunda agi.ar. inſti.
qui. mo. teſta. infir. S. ſed ⁊ ſiquis prioꝛe.

1 Sequuur. vere ſequuur. qinas ſi eſſet inter viuos non reſolueretuꝛ
ißpᷣ0 mre ſed per retraditionẽ. vt. C. de con. ob cau.l.es. ⁊ de pacnis.l.
ab

tradi g. Item non mmuereiur per fal. vt . e. l. vbi q hic fu.
v ſtanm ſubijcit.ac. 4
v Soluta.i. reſoluta morte ti
x Sequens. cautio vel wnatio.

tij. ac.

A Erxtoꝛqueri.ſponte. vel dic moꝛtua ſeia: vel dic enam viua: ⁊ die

videtur extoꝛqueri.nõ tamen poteſt fieri cum effeectu.
b Falcidiq. quã heres retinebat ex hac wnatõe. C. e. l. ij ĩ fi⸗ ei 95.
e

X mo tà Bewuns:

4n* „ .
N h,.

ir
fal. in wonat᷑. a. I. penul. ae. ⁊ dices q; moꝛtuo tomino ſerui heres hunc manunuſit ante aper⸗ ntin
cCum pater. boms hereditarijs ſiue teſtatoꝛis. tas tabulas:et ſic nõ tenmt manumiſſio cum heres nõ erat womn⸗ ninms
d Aelint. vt et fuit factum S. prumo Fen. a. nns: cum adire non poterat ante apertas tabulas: a non erat in ſo⸗
e Seruandum eſſe. quod dicit vebere contribui quando eſt vnatis lidum inſtitutus. ſed hodie poteſt adire etiam clauſis tabulis ⁊ ſic 4
cauſa moꝛus.non aũnt cum eſt inter viuos.vt g̊.e.vbi. teneret libertas ⁊ natio eum liberatuʒ ſequeret᷑.vi.C. cadu.
fAd aliam. als tol. S. cum igit. “”DMD
aliam. ſ. wvnationẽ ſecundo dic: ꝙ tdin
als alia.ſ. vnata c .. .. poſt moꝛtem wv oen
conſtuutione ⁊c̃.ſ. Tum pater in extrenns vite cõ mum mortis metum habet. MNera namigante ap⸗ iimor
cums auctoꝛitate tut ancinato fili m . ſtrimationé " tas tabulas. et Nt
locus eſt fal. in w⸗ ſtitutus emancip ato Rlioqne dam nn ufficere ex iſtimationẽ wnan ſic antec cede⸗ b Me
na. cauſa moꝛns. ſine vlla conditione redi en 1 W⸗ tis anc eſſ. e: vt moꝛituruũ ſe putet: deret dies lega⸗ Nleicho
gemſie btur. ?naſſet: ac fratres ⁊ coheredes eiꝰ qus iuſte necne ſuſceperit:non eſſe pet wgrns nn
. ert 50n — . . — „ actus li ji
erempta. m bonis contribui wnationes falci⸗ querendũ: quod magis intuenduz atonmno ſever ſint
ſic fuit 5. e. leuj. in die cauſa velint: ius antiquum re⸗ eſt. Aul?. hoc coꝛrigitur 4 umn
knnre wier, ſeruandü eſſe. Kñ. non enim ad al ſeruomortis cauſa wona⸗ poan qꝛ amor⸗ u
eſt contra. ſeo ocor⸗ am conſtitutionem pertinere: ÿq ti ſit: videamus cuius moꝛs dunt dues raliũ nen
a al lure v in lege certa wnaꝛentur: ⁊ moꝛte in- inſpici vebeat: vt ſit locus conditi⸗ relictoꝛũ: vt di⸗ icemi
boe uiu ui. ſecuta quodammodoa bonis aufe om wmini an ipius ſerui. Sed ma ꝛ0 rcum igk. de
Aoreme n. rentur. cauſa retinendi perempta. gis eius inſpicienda eſt: cui vna-⸗ mo.a boc ſi ba⸗ ne
ce en wna⸗ eum autem qui abſolute wnaret: mm eſſet: ſed tn poſt moꝛtem eius Ka ine no t N
nio mier vnos fal. nNon tam mortis cauſa ꝙᷓ morien- anñ aptas tabulas teſtamẽti manu miſſuʒ. naz ᷣm n
n on ene tem wonanre. mſum hec wnato non ſequif. uonmum muls
S. ſeo mennmſſe: ere . 1 Eracius. — SS teren ante n
non poſſet e eè AVlcinius inter viruʒ ⁊ vro Explicit liber. xxxix. digeſtoꝛum tas tablas. OS ſuc
nvr. pact, d⸗ rreum moꝛtis cauſa wnationẽ? et pꝛimus huius: ſequitur. xl. dige o leas ſine ſiun
lecum maruus. S. ita fieri putabat: ſi wnatoꝛ iuſtiſſi ſtoꝛum: ⁊ ſecundus huius. Sm iura nona⸗ üuni
ſi. gg. ʒòUM . “ ſic ergo tempus u
conſtar in⸗ = ”” inſpicitur ſit Iia P
ter virũ ⁊ vxoꝛem valere wona.cauſa moꝛ. vt S. mnat.inter virũ ? ber:⁊ eum ſeqt᷑ᷣ.vel ſeruꝰ⁊ iũc dñm: vel moꝛtn. r tin eit Keinere ð??ð”
Exo. ſi eũ qui. S. fi. .l. quia. ⁊.l.ſeo interim. qdð qualiter ſit mnelligt· vVrin pun. huiꝰ.l.⁊ ad hoc S. quando dies le.ce.l. ſi poſt mortem ſud
dum: exponui hec ler. S. fi, æ ſecus in contracubus vbi contracius tempus inſpicitur: vt W
m Suſceperu. als ſuſceperu. ſ.predictam eſtimationem: als ſuccei L verbo. obli. ſi filius. ⁊. j.xe regu. ris.l.que legata. Item facir KW
lerit.⁊ tunc dic iuſte id eſt bene ſuccedit cum non ſequiiur moꝛs:non S.de wonati. inter virum ⁊ vxo. ſed interim. S. maritus, 2. S. con⸗ Fu
inſte cum ſequtdur. ſequenter. æ S. dve enici. l. minoꝛ. S. enunciare ”G n
n Querendum. ſubaud ſit. “ZMZ YUYMWdC Nn
o Quod magis. dictum fulcimnij m quoſdam ꝓ quibus g. loc. ha⸗ J = lllcr:
bitatoꝛes.S.ſi.iu dic neracij.ꝓ quo eſt S.eo.ſenatus.S.moꝛtis.ac. ü nnunn
pꝓ ſ I ſerno ein wnatũ eſt. ſ. ſerm cum non contemplatione wmi Explicit liber.xxxix. digeſtoꝛum ⁊ primus hums. WW
=ð m fun facia. vt Dixi z. e. ſi filio. aʒo. L Sequuur, xl, digeſtoꝛum ſecundus hunms. — TR
g Moꝛtem eius, duohy modis expone. primo caſu, ſ, wmini ſerus M i
lilii
aete
MoN
ſieere
e g
Allu
ier
14
⸗
„ (ſ
in le
tuge!
inr
Nno,.
ſtuimngn
linine
kljear,
Jnn
unri
Anrant
ſ
nn i
Fitn N
e R
laſnunn
0

ne eer. Rubrica. De manunnſſiombus. Diyit cæ relictis pecumarijs a li xææ pecumia emptor reſtiuenda idẽ eſt. vt ſtanim ſubijcit.⁊ S. de iudiẽ.
ra den⸗ bro ð teſtamenus vſq; ad librũ ſuperioꝛem:nunc de libertatibo:pᷣ⸗ l. vix. in ſi. ac.
mminſo mittens trtulum generalem. pSaris. ad hoc vt dicat᷑ ſuis numms emptus.
lorſi Lacuit.lex elieſcentia prohibun minoꝛẽ.xx.an. mann/· q Accommodauerit.ſ.emptoꝛ. ac.
Tegdu 9g p mi⸗ .. r Impẽdit.ſ. in⸗
angk. tere: — ſereſlarur⸗
le vt in . —— 8 .. r.. „rf. , tamen eſt eo caiu:
ng ſtu. qui ma.nõ Bñi Juſtiniani ſactiſſimi pn ſinue et᷑ amici bñficio vł liberalita⸗ cum ſuerint pecu⸗
annimn po.· Seadeʒ. ds cipis ꝑpetui auguſti iuris enu te vł ꝓꝛogãte eo vł ꝓmittente vł ſe liares: cuʒ eos dã
thia dꝛ moꝛ bec lex — 7. X . 4 — d non liberetr᷑ en:⸗
slg, b Mocns. q. eti digeſtoꝝ ſeu pãdectaꝑ ex· deẽptoſit: credendũ ẽ ſuis nũmis ei6 anh: i ſeruns . er
Idumis dꝛ. ichoats. xx. plicit li.xxxix. Incipit.xl. redemptũ.ſatis em̃ eſt ꝙ is qui em enus eſre⸗
anohlbr an. die vltia. ſczʒ 1 rEX. 1 „ „ . ro ſe man. l. j. que
ammtnr Eehit: vr.3. ðͦð -ðð mhil ð ſuo ĩpẽdit. Si ab igno eheli,leu:. *
gome ferijs. moꝛe 10 8 to emptꝰſit: poſtea aũt pᷣciũ obtule 1 Si ab ianoto
Whns e⸗ mano. ec. . . — rrr 2— 1 . — —— eg „
dstiſi Permittit Lacuit eum qͥ rit ſi uu: vicedu erit nõ eẽ audienduꝝũn ens S
ütrdi 1 rn b lagem kalẽdis ianus abinitio em hoc agi dʒ: vt imagia t mosvliben ſier
amigk. ectelt nove rijs natus eſt ria fieret emptõ:⁊ ꝑ fidem contra⸗ eiũ liber faciat ib⸗
mn xit: ꝙ maiõ. xx poſt horam ſe cxꝰinter emptoꝛẽ et ſeruũ agat᷑.ſi ere obenlan
— dar ver une xtam noccis p ue igit᷑ nõ hoc ab mitõ eſſer factüů: v IJmaglaria. I
unrnncc io e pot ſu⸗ ie kalendis: vt ſuis nũmis redimeret᷑: ſiue hoc mo ñẽ umagiaria
iz ny⸗ dubio ꝙꝙ põt ſic dͤie glengis: 1 3 edimeret: iin mo
nun lat eusſi anni vi acto numos ſeruus non vdit: ce⸗ Pano eredlnre. v
inni d monẽ. vxr celſimũ apleuerit poſſe manumitte ſabit libertas.vnde queni poterit: naria. ſ bic pom?
g e ver ob: retnõ em maiori. xx. an. pmittitur ſicũ hoc abinitio eẽt actũ: emptoꝛ Wen ſeer
hku . wanndl manumittere ſ̊ mĩoꝛẽ nijzumitter feſtiauit::vt hrecinz murmeroret:an Eiaus opoꝛ. epos
rinor ii.G. ni HMMl tiã a᷑ mior ñ ẽ ̊ diõẽ ſum ſatiſfacto ſeruus cõſtitu- C.i. i pſalmo 2 i
— ii § minden. vetauiti at mior ñ ẽ qͥᷣ diẽ ſußmũ poſtea ei ſat facto ſeruus cõſtitu K: iphaleno
npunns Iram boe n agit anni viceſini. Dem dne vti poſſet. puto poſſe: pinde Hebt o ſ we re.
R vtur umouanrr Zheres oliberãte legatario 7 ſi ei nũmos pꝛoꝛogauerit emptoꝛ m. magt.1. umkta
ſmnn . anoadſleruũ legatum manumiſerit cum ei paruerit: poterit ad liberta np l naeet.
Wnmm deev. mncirlnc, mox legatariꝰ repudiauerit:manu tem peruenire. Diue autem ex— x Prꝛeauz nume⸗
Aen a Fiir unſſumſorenberuplocui.⸗ d6 peimaturuconcactupduntiam Zrco uv enps
RZ „Woe: vol hie pp AÄAul*. ptrione hoc vt manumittatur: ſiue „ goſſe igem ſy
rigae ne dixi. . P Aul e 1G mal .u y DPoſſe. idem ſi
