t un de Mrn 6. eceſtion. tui tꝑis taʒ aduerſus ex filio val dee. aamihm mn os fen oteſt. Nrar.
Mo eum. 7. S. quoee. traneuz q aduerſus teipſum: ꝙᷓdiu qoð han . 3 tvolatate pris dſi de cq. pol.l. pom.
ncm lel . lud pecuniam mihi nõ exoluis. nam 4 da e ſ admiſtratõz peculij hꝛẽt 4 zne⸗ adijcien⸗
epdde, kpns . S, d . me potioꝛ ẽ: cũ ego te ſupaturꝰſim nue: au Item doda ẽ acceſſio dum eſt cannbo pt
Erno. cep. rei iu. l. fi. multomagis aduerſus te obtinere vẽcideꝛit. d pupillũ fuit: cs. ge.
ic⸗ Mö erolutt Hſi pecumaʒ mihi ſolueris: hoc cum eotpe quo apud pup 9ghmi Erat. ſ. vt ven
i Mo eronn „Dz. ß ſip n I dine tẽ acni? tutoꝛe cũ is tutelaʒ eiꝰ Eerer. acg. ir f
Msl ad qo eſt. 3. de caſu acceſſione tua nõ vtet᷑. ſti. id eo qᷣ acu⸗ v Peꝛmiſern. ſ
nig. grege. S. cz ſente te is q; negocia tua vide⸗ miſtraret emiſti. idẽq; in r. ß„ aut oceſſum miell
1 ignoꝛ. v e hi. ſi abſente te 8 illi furioſiue emerit: ⸗ Uuigit. niſn ſit phibꝛ
Amaum. bornaminuiſnere um n bn — vẽtris noĩe aut ei ꝗq tum. vꝛ. z. ncr
5 Torrdk. tum babu na KXII st: ⸗ Peuratoꝛem. §. j.
Gtni Duobarure. erundvartenie iua vtar: rei puande cã in voſſeſt ione ſi naz ia⸗ ren ae
me 95. . . ſue noĩie diminutio facta ſit: eẽ ſpãle. vt exiga
M unontann ee Item ſi mihi pignꝰ vederis: a ue tiſue noĩe gt e aũt acceſi nRmiſſio ſpoſlise
1. ſupabu. euz ego nexrit: niſi pecuniaʒ ſoluiſſes:licere id ; tpis a — Vrg l
Ucr deẽ neru: m late accipiẽde ſunt. x Sed ſi a ſilio.
— te ſuꝑatur tem⸗ erx pacto pignus vendere: idq; ven⸗ anes non ta atẽt:vt etiam ſi poſt vẽd ider ii. vt. ⁊. S̊.
inſe uderim: emptoꝛt acceſſio tii tois qᷓ verba dan itlonennch rei tradi⸗ vVluc. ſi Fuus.
mnnin uſun dDdari be bit:licʒ inuito te pignoꝛa venditõʒ itoꝛẽ res fuerint: pfi? „ Item eo.l. tẽ⸗
ideo ahe vehe diſtracta ſint. iaz em in ilo te que te apud ven toꝛi:ſᷣ illud ſolũ qõ poꝛeaꝛacc.
nn nn il. Zhebas ideris oceſſiſſe venctz: ciat id tps vemins be eaz rem ve ant em guidem 4
dsen ner i ſi pecuniaʒ nõ intuliſſe. Enu. añ fuit: duberat S cui rẽ he no admmiiram⸗
i vſuc. ſ w· M vyſucapione ita ſuat᷑.vt ei ditoꝛ nõ habuerat. Ei cui rẽ h 7 ve his die vt. 5.
mno res obligg NM vyſucapione ita ar. pi . tariã vẽdidit: ⁊ heredis .iu. X ſi pii
unztuhi ta vieat. alio⸗ ſi minimo mom̃to nouiſſime res hereditariã v * u. u. Tſip u
ð an vnlem hret. — s
anur . ynbe⸗ ” vanche ſit acceſſio. ad quod facit. s. vt in poſ e. lis a.
ntin regula. vt. S. Jii 8. ad tertulbł.l.ij. S. obijcit. Jl. æ leriteſce d drr yen. in poſ. mit. lj. S. dimmnutio. a. S. e acqj.
, potioꝛ. in pig. l.ſ. claucius. Item. 5 pater. ſ. in matre defun S. qui ſiert5 ſi. IJtem factt ad ſupius. H. . ve iure w. l. ſiue gene
e i cqſſimum. 5.ſ ex filio: a inſti. ad tertult.8. i.ſui. F. diſcrens. 7. 5. pojl. poſſider:.. .l. furloſii.
s narura. efft⸗ er. ⁊. C. de nup
en 7 auo. Item m aut. qbs modis naruræ aturales filios exclu⸗ ralu ,ß
lumug o Gennoe Benkadi Ulnhere ä pfar ie. or beendn „ He aũt. res fuerit. redemit quoquo mõ. ad q' eſt. 5. de vſuc.1.
ami, res fkiune n innnt,ernus rilerza er Raut ich enpne n bnr herntunni emptoꝛ?. velut vepoſita vel omoqata
un ⅓⅝Ww. §. his 3fis. 7.35. qᷓ po. in kiel mie ſequi g ego diligam illum. vr ve irarg alind ſi eẽt apud alin,vt, v,/ e,l. S. j. ibi h ſi, 2. J. e. l. fe
Nnas H ... pe. Item ſi dilgo te. tu illum. non ſeq 9, non ſequit. ego ſum vx vi piꝛata. aliud 1
ur ‚Ntem ſi ego ſum tuns vaſallus ⁊ tu alterꝰ. non
va unſin
ru in 1

cum habet qð hic dicit᷑. ałs ſi nõ in acqrendo omittit wlum. ßm Gtk

inpꝛa de acq.poſ. põ.S.queſitũ. vel dic ꝙ non erat tꝑe venduionis.ſʒ q 9 ut
tem ꝑe radinomis. B eo qð venit ͥ pactum nõ obſtat excepno.vt. S. xe pa.l. fideiuſſons nulet ſo
a a ceſſio. nr̃o tpe. hoc fallit in herede cni pcedit vſuc. ſine poſ. . eſt 3. Item facit. S. de wlo. l. ex wwlo. S. fi. 18s uſucg te
vt. S. de vſuc.l.ceptam. ⁊.l.nunꝙᷓ;. S. vacuum..l.iuſto.S.nõ Js qm. ſ. re. ””M ſ tnſ
dum. iem facii.S. acq. poſ.pom.S.ſi. 121 Bllierius. ꝙ actoꝛis. e mi
b De exceptione 2
wlꝛ. , 156 M-
tempus ⁊ vefuncti debet accedere. qua cauſa ꝓpoſita eſt de wlo malo im n
iulus. actio. Sequit vt videam? in qJ⸗ Vrpi
Cceſſio ſine nr̃o tꝑen obis p⸗ bus cauſis locum habeat exceptõ. onbrie
4 No ns eſſe non poteſt. 6 duilo ꝑſonis obijciat᷑. Et qᷣdem Einr.
. . .: . „
nn. queli⸗ De wli mali metꝰerceptöe. Alud annotandum eſt: ꝙ ſpecialit mnlſteu,
de re diml⸗ en mer exceptoe expꝛimendum eſt d cuius dolo qͥs na
ne. le⸗. ßz non ”” Aulus. querat᷑ non in rem:ſi in ea re nibil ti ſofa⸗
vicze olarg. Nr Vo dilucidius intelli vlo malo factũ eſt: ſ ſic ſi in ea re gonnhe ſan
D ꝛopoſita. . ES 9 1 L tere
oc vbeee ſaeumn. g. gi poſſit h exceptio: p nihil wlo malo actoꝛis factum eſt. nnn i
ideo. 2. 7.l. px. in W ea videa qre ppoſi 1 git wcere debet is qͥ obijcit exce⸗ Get n
vᷣn. 1. S. circa. ta ſit:inde quẽadmodũ dvlo fiat: ptionem:volo malo actoꝛis factum enim
eDolo. de ho Pquem intelligem? qn obſtet h ex⸗ eſſe. nec fufficit ei oñdeꝛe in rem m vV Moceat. oo elann
vret. e.lS. ſea ceptio: vinde aduerſus qs pſonas lum eſſe. aut ſi altenꝰ dicat wlo fa witegenn Nldcn
Vn obſtet. c locum habeat: nouiſſime inſpici⸗ ctum: eoꝛum per ſonas ſpecialit N⸗ ⁊ alij vmuerlſi D
bus caſib. qõ di mꝰ intra ꝗ tpa ↄapetit hec exceptio. bebit enumerare: dũmodo he ſint ſonovgngech mm ils
Wiern an pe Igeo aut hanc exceptõʒ ptoꝛ ꝓ quaꝝ colus noceat. Plane er p⸗ me. ee Rwek nagun
aum. ſ. ds ꝑſo poſuit:ne cin wolus ſuus ꝑ occaſio⸗ ſona eius qui exceptõnem obijcit. boona ſint ade⸗ altg,
nas ek. s Nem iuris ciuilis naturale eqta in rem oppomitt᷑ exceptio. neq; em 3önonde ndn n ee
hr. Pece vre. J. tem ꝓſit. Sed on wlo qd factu, quuerit᷑ aduerſus quem dolus com- arrogato; eſium
li. accur. ſit: ex facto intelligi.⁊ qdem dolo miſſus ſit: ſed an in ea re wlo ma⸗ nie⸗ lic ae. mi
b Pe ant. ciul fit tam in õctibo ꝙᷓ in teſtamẽtis qᷓ⸗ lo factum ſit a ꝑte actoꝛis. Cir Item wlub au⸗ ni 4
lis nam tenet obli G in legib. Apianus. ca pꝛaimam ſpeciem: quibo ex cau⸗ focl⸗ ſach s futas 1n
gatno we une auin Alam aũt eſt hanc exceptõʒ ſis exceptio hec locum habeat: hec vi feel. anni. mnn i
ae ono⸗ vt ex eadem cauſa ꝓpoſitam: ex ſunt que tractari poſſunt. Siquis Sſiqs at ve l pe W
E. de munli. ſtip. crcigam. P.
Lwio. S. auctoꝛs. ſi tñ
. . ggat iſte qui cz
1 Ex facto.i.ex q̃litate facti.vt.C.de reſcin.vẽ.dlus.vel aliter.i. habet a wloſo. vt.S. ſiqiis aũt.aluer ſi ipſe ↄuemat᷑.vt.S.ti.. n ⸗⸗
ex eo qð factum eſt vel ↄmiſſam wlus pᷣſumt᷑.vt.S.mꝗ.l.wvlus.a.l. vicium. Item nocet ei q non ex cauſa lucratiua hʒ a doloſo.qn res ldte
ſiꝓcuratoꝛem.S. wlo. . S. ſi ignoꝛantes. Sed op. qð ałs vr ex ꝑſpi⸗ eſt ad eum reuerſura.qð dic ꝑ exempla. vt ĩ creditoꝛe.vt.j.S. ſiqͥs Frende
cuis inſidijs debere ꝓbari.vt.C.d d.l.vlum. H.⁊ tũc illum admiſ aũt. ibijdem tractat ⁊c. IJtem marito ſol.ma.non oↄſtante.vt.ſ.e. inla
ſum ꝓbat.cum ex q̃iuate facn ꝑſpicue oñdit. Item op.qͥ wlum diẽ ⁊c. l.apud celſum.S.ſ̊ aſi mtr. ⁊.S.apud iuł. Item dolus tutous vel füeno.
K.ſatis ꝓbat᷑ volus.ſi q̃luas ſacti in q eſt vlꝰ ꝓbat᷑. curatoꝛis obijcit minoꝛi.vel alie ꝑſone q̃ hʒ curatoꝛem. q̃tenꝰ ſun luiſſldl
k In 2ctib. da exemplum de incidẽti ⁊ de eo qᷣ dat cãm zctui.vt.võ. locupletan.vt.j.l.apud. S.illa.⁊. S. ſiq ibi q in tutoꝛe ⁊c. Ount ming,
æ ac.emp. iuł.S.ſi venditoꝛ. 1. S. ſe. ⁊ de do lo. elegant.in pᷣn. ⁊.j.e.ꝑ 7 alie pſone de q̃ꝛ wwio obijci.q̃s videre potes.vt.j.e.l.apud.S.m
multas leges. accuar. hac.⁊.S.q̃ſitum.⁊.S.mandati.ſj̊ ⁊ ſingularis ſucceſſoꝛ.⁊ ex cã nõ
1 In teſtamẽns. edendis vel ſupnmẽdis. vt. E. ſiqs ali. teſta. ꝓhi. lucratiua repellit᷑.ſi velit vii acceſſione tꝑis ſui auctons non ałs
Lj.⁊.ij.⁊.C. ad.l.coꝛne.de fal.eum.⁊.C. de inof.teſta.l.fratris.in vt. j.e.l.apnud cel.S.de auctoꝛlis.⁊.s.de acqʒ.poſ.l.pom.s.euʒ qͥ
fi.⁊.S.de le.ij.cum pater.S.titio. x Plane. in rem. oponit᷑ j.S. ad mace. ſ 1 iut. S. ſed æſi filus.
m In legibo. odẽdis ł mipᷣtãdis cãcellãdis vt faciebat qͥdam valco 7. S. d ſe. ta. l. pe. S. plane. in fi. ↄtra. 7. 5. ſi . ven.l.loci.S. competu
ſius papiẽ. naʒ iudici midũ inipᷣtari ꝑmituit᷑.vt.j.de ap. ab executiõe. contra.accur. . untcyuie
n p Alam eſt. ex eadem cã. 1 ne vel malicia ſua ſit lncroſa. vel y Re. acqrenda non retinenda. vt dicta. I. e pact.l. fideiuſſonns. ( Phniion
J iſtis ſimplicitas damnoſa.vt.S.de wlo.l.j.im pᷣn. Acioꝛis.i.an actoꝛ in ea re wlum ↄmiſerit.a large accipe h mm ſeſmnompaze
o Se qᷓt. eſt.ſ.circa ꝑſonas. q̃̊s opomt᷑ ⁊ q qᷣb. lum. vt etiam ſi bonam fidem habuit in re acqᷣrenda.ſi tñ deſicitl. ſaniane.
p MQuis. ſ. rees. vel aliqdð de illis qᷓ ſunt nccia ad publicianaʒ. repellat hac excep. ii ſemmnnmßi
q Mon in rem. poterit oppom doli excep. poſtea rem illam a cunq; poſſeſſoꝛe vendicet. vi ⁊. C. de rei ven.l. Pniiſon dtin
V Si in eag re. recte ageres ſi ac. ⁊ da exemplũ. vt.j.e.apud cel.FX. ſi.vel dicas hũc non tmũc.ſzj nüc wlum ominere qn peiil.ar. ſ,. prir. Aummnmii
uem qrit. ⁊ S. ꝛſi młr. a.l. pure. S. ſic. exceptio ̊ wlli plonalis eſt ¶S. Iem ſi huit ſciam rei aliene loco wli accipit. cum nec vſucage ſſhtirant.
ex pte illiꝰ ꝗᷓ wlũ omiſit. vt d eũ ſolumodo opponat᷑ 5 aliuʒ nõ. miſi ab poſſit. nec publicianam hr̃e. a eadem in pſonali qſira ſiue wlo lſtln e
co habeat cam luctiaʒ vel ꝓpe vel non lucnuaʒ. ſi imñ res reuerſura ẽ mittente induxit. ſiue etiaʒ bona fide.ſ̊ tñ cã deſt q adeſſe credebalct. hrling e.
ad wloſum. vt.j. e. apud.S. ſiqs ex cã. ex ꝑte eius qͥ eam opponu ẽ occ g̊ factum in pᷣteruum vel eriam fieri m pñti.vt.j.ꝓx.S· ?·J·. c Polrtnhe
m rem. vt. ſ. qlibet poſſidens ſi ↄueniat᷑ ab eo qͥ wlum ↄmiſu vel mt ver. ob. l. ſiquis cum aluer. lienen
nit. vtʒ. C. de rei ven.l.fi.poſſit.ſ.oxponi exceptio wli. ſ̊ videt᷑ ilnd . obu elmi
falſum. nam ſi factum fuenit pacium te non petendo fideiuſſoꝛi non p Circa. canſa. vel qꝛ in ſtionlando cauſa non expnmtur à com mgſn gen
ꝓdeſſet reo. nec obſtet excepno ſi a reo petat. dʒ aũt poſſe opom ab ntꝛahennbn. vt. S. de ꝓbat. I. cum ve indebito. §. fi. vel exprimt que ſugrtiennen
oib q poſſident. ſiẽ dicit᷑ hic.vnde diſtingui᷑ vixꝝ wlus ↄmitut᷑ in re ab vtraq; parte ineſſe creditur ⁊a non ineſt. vt ſi credo te venchiſſe kunneik.
gcquirenda vel obliganone ꝓ qua vel ex qua modo agit᷑quo caſu lo vel muiaſſe ꝓcur. meo.⁊ ideo ex cauſs vendinonis vel mutu ſitsen

7
inimnd

R S

16 4 4 R 5
Aa mitto.vt.C. de non nu. pecn.l.ſi ex caut.idem ⁊ ſi tn etiaʒ in hoc m Ignoꝛantia. vel niſi reuerentia ꝑſone hoc faciat. vt.j.e.apud.
Ne credebas te mutuaſſe pcu. vel alium ꝓ te. Sed quid ſi ego qin pꝛo S. aduerſus.que eſt contra. B
mitto ſine cauſa. ſcio canſam non ineſſe.tu credas ineſſe? R. vide n Mon male dicum eſt. quereudo. aceur. —R
oꝛ wnaſie. ⁊ ſic teneoꝛ. vt ar. j.d re.iur̃.l. cuius.⁊.C. &d. l.fal.l. o Aſuras. ſa. S. de pa.l.q in futux. ⁊ de le. cõ.l. le. S. fi.⁊. l. ptꝰ diẽ.
fi. ſecus ſoꝛte ⁊ ſi tu ſcias cauſam non meſſe.qꝛ in pari cauſa ⁊c.vVt p Item q̃ruũ.ignoꝛaret.emptoꝛ.ſ,eum eẽ ſtamlibeꝝ.qͥd &̊ ſi ſciuu?
ob. 1 gi ſhe ann erqus eſt
long Fſequik. a H ulatus. vt. . e.
4 ve qoò no. C. de . . , . . , l. apud.S. ꝛitẽ labe o
winz ns nume. pecu. ſine cauſa ab aliquo fuerit ſtipula⸗ Mon male dictuz eſt ſi creditoꝛ : e emc qiun
trepi r. Ererbrvaſin tus:inde ex ea ſtipulatione expe vſuras in futuꝝ acceꝑit: veinde pe⸗ J. w zen. nnel
oen Diem an biel· riat᷑:exceptio vtiq; wvn mali ei no cumam nihilomin? petat anteq id ea qᷓ ̊ ibi ſaniatẽ
RW beihe⸗ ſit admi cebit. licet em̃ eo tempꝑe quo ſtipu⸗ tpus pᷣtereat:cuiꝰtꝑis vſuras acce⸗ Prodeſt ſindunlatns
wos hit e labat: mibil wlo malo amiſerit: im pri:an vli exceptõne repellat᷑ ⁊ p ſ. duplum. Ytem
ren mumro, non.⸗ eun dlcenqum eſt eum cum litem con⸗ diul wwio cum facere. accipien ei venonler no ene⸗
meart in Lande fum,⸗ teſtat᷑:wlo facere. eo ꝙ pleueret ex vſuras diſtuliſſe videt̃ petitõeʒ in vr 3. de eme.l. qui
muniſ ens vt hie. ſiout ea ſtipulatione petere. a ſine cñ int id tpus qõ eſt poſt diem vſuraꝑ p⸗: pertatis, gc.
tene necne eer poneret᷑ iuſtam cãʒ habuit:tñ nũc ſtitaꝑ: T tacite ↄueniſſe interim ſe n·
Piunn rere d. da pmii mnullam idoneam cam br̃e videt. pentun, Item qrit᷑ ſi ſtatulibeꝝ
nd n ſee Bnen pinde aſi crediturus pecuniaʒ ſti⸗ merxcat qs fuerit iuſſum tecem da
ut An h eum te Pulatus eſt neq; crediderit: a ſicer re:cum hoc ignoꝛaret: ⁊ vuplaʒ ſti⸗
en oc. ßͦ illaz ero t9 fuerit cauſa ſtipulationis:ꝗᷓ tñ pulat⸗ fuerit:veinde vecem accepit
4 n Rawens ene aut non eſt ſecuta aut finta eſt: di euicto eo in libertate agere ex du⸗
en wnm ngals cendum ertt nocere exceptoͤnem. ple ſtipulatione pt. niſi œcem qͥ
e anms. qr tun ma Item querit᷑: ſiquis pure ſtipu⸗ implende ↄditionis cauſa accepin
nahn mma datern, latus ſit certaz quantitare: qꝛ hoc urerit: excentone ſubmonbdue
neß ei · ſſſomb quuas actum ſitt; poſt ſtipulatõz intpoſi erit: 7 hoc ita iulianꝰq; ſcribit.ſi tri
ns con⸗ mas maide tam pactus ſit: ne interim pecunia ex re emptoꝛis vel ex peculio quod D
woma, . Pbata tã duut⸗ vſq; ad certum diem petat᷑. an no⸗ ad emproꝛem ptinebat: pecumam 4 ccepit. nam
. CQ , na Smanone pᷣin ceat exceptio oli mali: ⁊ qͥdem de cederit ſtatuliberi.pt᷑ dici excepti in ꝑſona emptoꝛis
den a l.un de inrem ambigendum eſt H aſi bac quis AÄulus. ſtarulib. ſi ſtatul⸗
Dr e4 er H. ceptione vti velit: nibilomin? pote Tem ſi ob id ꝙ antec, dũm bera. S.ſ.
2=ðèð rit: wlo em̃ facere eum q ð pactum d me tranſferat: venditon x Duple. poteſt
4 petat:negari non põt. Et gene⸗ Tgerit wecen aoeler empto vt enpron⸗ „
1 õ lendũ eſt boi ecem recipiaʒ:ita puto oↄpetere mi eduxerit.
n a Mocebit. to Laliter ſciendũ eſt ex omnib in fa⸗ R. es a . Ron ah . ni Onplo g0 niie weenr
e net . Hercepe ctum exceptõib wli oꝛiri exceptſ; Mactoem: n patus iun ex duplelin t Monnocere.
nilnn r. d . Iʒ wlo facit qcunq; id qð q̃ibet exr pulatione eum liberare. ler ibi daube
glnt n e non nu. pecu. ceptione elichi pt petit. naʒ ſi intra s vuplum precij ba⸗
i. generalter. initia mhil wio malo fecit: attame Apia. beebut a venchitoꝛe⸗
iunſos i nunc petẽdo facit wloſe:miſi ſit ta⸗ Ppud celſum querit᷑: ſiunm
nnte lis ignoꝛantia in eo:vt dolo careat Iitio mandaſſent creditoꝛes
ri6Ü76KNENE b Amiſerit.qꝛ credebat cãm ineſſe que non inerat.ac. 3 1 em ſi. ob id.ſ. agam ex empto qð eſt. J. M
c reeam. in⸗ non aderat cã. nec re nec ſpe. hic aderat ſattin b. Becem. non ey re ſua. alioquin otra vt. 5. poſuit in emptoꝛe.
mulk unli ſ— d in cremplo⸗ qð ſequi pinde ⁊c̃. 2.5. d qc. emp. l. iuł.J. a ſiquid perea. Item ſubaudi hic. æ poſtea
m mnian/ „ Pꝛoinqe. i⸗ergo. ac. hominem tradidit mibi ignoꝛanni libeꝑ factum. a poſtea ſe eumcit in
lun uinit if e Erediturus. non mñ credidit. vt. 5. ſi cer. pe.l. qᷓ pecuniam libertatem ex cã pᷣcedenti venditõʒ alioqn male diceret ex duple ſtip.
Ginmm uli ut f Mon eſt ſecuta. vt in mutuo. tbe. . vendiutoꝛem ↄuenienqum. cum non videt᷑ venditoꝛ ea cebere ten eri. ni
— eſt vemarimonmi. r ſa. §. de pa. l. iuriſgen . ſiue. a.7. de pol ſi poſt traditõʒ emptoꝛi faceram eumcat᷑. vt.S.de eui.l.euicta.S.j.ſᷣm
um⸗mumt; Mi⸗ k. j. F. ſi vero ſine c auſa. r. F. dat ſine ca. Ti . ine 7.,1 93. 7. h. qdam dixeruut ar. huius. l. poſſe agi de dupla ꝓ euictione re
at⸗ C 1..)-J.ll ve —. õs a.l. .7.l. qͥ ſine. 1. . euicta. etiaʒ añ tradiõʒ ⁊ poſt venditionem.
t &æ fideiuſ. ſi ſtipulatꝰ eſſes.im pᷣn.⁊.j.de v.ob.l.ſiqͥs cum.⁊.j.S. t Ver r
am lu 7 generaliter. ac. c KecPlam occaſione rei empte ad eum puenerum. cum vpᷣuum
it 4 5 Aen erambigendm v inſti. de excep. S. pterea. ⁊ ſupꝛa dac Bnneſieere vrma ge dme Baller. “
n 1 Et generaliter. in factum. omnes dicunt᷑ in ſactum. qꝛ er fcto ? aen hereatorent.nmn onenm. guo caſu eos wli
vel non facto onunt᷑.vt..xve excep.l.excep.⁊ ar.j.e.apud.S.aduer eeen n Pn indbo de wlo actio dat᷑ in eo. ſ. ꝙ vltra
auumieß⸗ ſus que eſt contra. accur vires hereditarias ↄpuemret᷑.vt.S.de wolo.l.fi. vel dic mandanerunt
,N k Excep. vt 2. j. e. l. q̊ͥ edtate. 7. S. de p̃ſcrip.l.quoti remittentes ꝑtem debin. ad quam. ſ.remiſſionem parns tenent᷑ alij ſi
uan iiel I Kihu wio 4 noleclgrensnin nercte W z wreg inẽ mnalor pars remittas.vt.S.æ pac.l.iuriſgẽ.S.fi.⁊.l.ſe.⁊ ſᷣm Poc dee
nhene l. qͥ vnus. a fa. ů. den. C. iue 7,5, weoſiti. l, ſics, in 4. mandaturꝰ.ſ.maxime.nam tenet᷑ ſtare maioꝝ parti vi dixi. tercij di
at 4 . v pac. iunſgen. .liue, 2. 5, epoſiti. l, ſics in fi unt bic nihil voluit remutere q caſu non iener ſtare ſnie almoenn

in pn, 7.3. W tribu. l. ulud. S. ſceuola.

miſi ałs erat mandaturus. ſi non adiret. ⁊. l.iuriſgen. intelligunt tmim

tunc qñ omnes volunt remittere.ſ non equaliter. vt mũc ſtare teneat᷑
ſnie maions ꝑtis. a facit. S. man. l. ſi hereditatẽ. ⁊ ad velł.l.ſi.in pᷣn.
fCauſa.ſed quõ ſcire poterimꝰ. vtꝝ iſte demandaſſet aut non vt
obſtet ei wli ma.exceptio vel non? H.ꝑ pꝛeſationes ſuaſiomis 7 ad⸗
monitõnes. q̃s foꝛ

iaʒ ei kece at vt
adiret.ar.S. d le. , „ S „
j.ſi guus plurum hereditarij:vt adiret hereditatem
S. fi. ⁊ ar. j. e vx. vnus non mandaſſet vecipiendi ei

ob. utia. .. j. cã mandaturꝰalioqn ſi nõ foꝛet hic

,ʒAliturus: vinde agat: an exceptõe
. Repellendů. pepellat᷑: ⁊ ait celſus woli eum exce

Dntecheunga w, ptione repellẽdum. Jul. ſcrib.
en enun Rebe ſiqs cum eger eſſet: centum aureos
0. —( —— — F
ſe culr nag 7 als Vxoꝛis ſue ſobꝛino ſpopõdilſ et vo
fraus wloſe pꝛudi lens.ſ. eam pecuniam ad muliereʒ
ler. vr. c.ad velk. ptinere: winde aualuerit: an exce⸗

ptõne vti poſſit:ſi ↄueniat᷑: ⁊ refert

HJub. wobon⸗ labeoni placuiſſe woli mali exceptõ

diſſet volens wna „„
re cqᷓ moꝛtis. mii ne vti e poſſe. Diin arbitꝑcõ⸗
em moꝛtis fiet mẽ pꝛomiſerimꝰ: vinde cũ nõ ſtetiſſez

tio. non intelligit

moꝛ. c̊ mnano v ob aduerſaʒ valitudinem: pena cõ⸗

5. v w. p.ſeia. im miſſa eſſet:an vti poſſum wli exce⸗
Re ud ue⸗ prione? æ ait pomp. ꝓdeſſe mihi ᷣ
*e wvna. c mol. ll exceptõʒ. Item querit᷑: ſi cuʒ
ſeia. in fi. hic à e¶ co q tibi ſexcẽta veberent᷑ opꝛo⸗
norata fmn p ong. Miſeris: veinde p imprudentaʒ pe
leſcenni. vt æ. S. nNam centũ ſtipulatus fueris labeo
. Srten eer. Putat: auenire officio arbitri iube
pe.l.non omms. re tantũ tibi dari. q̃ntũ re vera te⸗
1 Qolens, an iſ bebat᷑:⁊ ſi nõ fiat non vetare ne qͥd
1 . 19 ſß etiaʒ ſi id omt
hec volutas ſir a Lmpli petaxr. ſͦ etiaʒ ſi id omiſſum
nda. vt mulier ſi fuerit:peti poſſe qð vebet᷑. labeo di
puler᷑. no. C. ᷣᷣ ðM èðMU-
na.cã moꝛ.l.j.

k Relfſert. ſ. iub.
ISi in arbitrium. ałs arbirꝑ. æ ałs arbitrium.
m Mon ſtenſſem. vbi p̃cepit arbiter.
n Excep.ſi a me petat᷑.
o Pꝛedeſſe. ꝙ ſpãle circa indicia ⁊ arbitria intelligo. aliud igit᷑ in 3
ctibo.nam ibi cum effectu pena ↄmittit᷑. vt.j.e v. ob. ↄtinuꝰ. S. illad
in fi. ⁊ facit.8.ſiqs caut.l.ij.S. ſiqs. ⁊. l.nij. S. irem ſiqs. ⁊ de arbi.ſi
cum n.. S. ſiquis er. .
P. Item q̃rit᷑. pt᷑ ita expom h.S. qʒ vera ſexcenta dñt᷑ 7 . c.tm̃ cre
tbat actoꝛ ſibi deberi.fuit m̃ factum generale ↄpꝛomiſſum de eo qoᷣ
debet᷑ vel pet et.⁊ qð dicit penam.c.i. ꝓ· c.q̃ᷓ ſola actoꝛ impꝛudẽs ſibi
eberi putabat.a ſm hoc nõ eſt pena minor ꝙᷓ id qð credit᷑ deberi.vł

etiam dic ꝙ de ſexeenns fuit ↄpꝛomiſſum.ꝶz alio tpe pᷣmo fuerat pena
ꝓmſſa qñ credebat ſola. c. ſibi deberi. expones eodẽ mõ penaʒ.c.i.
centum qᷓ eberi pinabat. vel dic ſcõᷣo caſu ꝙ bñ ſcꝛebat actoꝛ ſexcẽ⸗
ta tdæberi.ſ̊ non credebat licere ſibi ſtipulari noĩe pene vltra.c.⁊ ſic ẽ
minoꝛ pena ꝙᷓ res q̃ peti᷑ ⁊ de qᷓ ↄpꝛomiſſum eſt.a ſᷣm hoc dic penam
c.i.c.nomine pne.
q Per impꝛudentiam. ſᷣm pᷣmum caſum impꝛudentia eſt circa ſoꝛ
tem Seem euca penam. ib H
DHebe bat. ſ. ſexcenta cũ d oĩb ẽ ↄpꝛomiſſum rqꝗᷓ tõez.
1 D 6 haeffi, ceeatig. E.e ucleiſo. Nrem vraͤ̃ vomaͤ
t ſi non fiat.i.non ↄdemnet in ſexcenus.ſ in.c.tiñj.
re ngenns non eehgts. im ſexcenels. in. .tm. non oʒ veta⸗
14 Jueru. 1. jecit q)̈ nõ debnit. ſ. vetando de qngentis. peti nũc nõ po
terunt qngenta. ſ qᷣre hoc. cũ e toto pꝛomim n ſr foꝛte eios
tum penitum? H. qꝛ pſecutio nõ fiit in totũ.vt.C. iudi.l.lʒ. æ.S.
de excep. rei iudi. ⁊ an eadẽ. S. actõnes.⁊ hoc ᷣm vtrũq; caſum. vel die
veriomiſit. ſ. mll ddo de qugenuis. tum potert. f. pen integ ſexcenia
q ſmnia nõ valet ipo iure in q.ſ. inia in ꝑte odemnamit in ana taemt.

exceptõne repellẽdum: qm̃ hoc aue

emptoꝛ ex ſtipulatu poſſit exꝑiri:

vt. z. e arb. l. e rebo.a. C. ve ap.l. eos. in pn. ibꝛ omnem cãm æc.
ſz aliud in iuchcio oꝛdinario.vt qͥdam dicunt. qꝛ ibi videt᷑ tacite ab.

ſoluiſſe in eo ꝙ tacuit.⁊ eis.⁊. C. ſi aduerſus rem iu.l.j. vern⸗
idem in eo.⁊ dic ꝙ ibi m reliq̃ abſoluit.vt ibhi. 1.6, ern

V RPetatur.a te. qui vis petere qᷣngenra. ſic non ſtas firmus cõ

pꝛomiſſo

cit ⁊ ſi foꝛte pena petat᷑ wli mali ex
ceptõʒ ꝓfuturam. Siqs pupii⸗

lo ſoluerit ſine tutoꝛis auẽte id qð

ebuit:ex q ſolutõe locupletioꝛ fa
ctꝰ ſit pupillus:rectiſſime dicet᷑ ex⸗

ceptõʒ petentibo nocere. nãetſi mu

tuam acceꝑit pecuniã: vel exq alio
Ictu locupletioꝛ factꝰſit:dandaʒ eẽ
exceptõʒ. Idemq; ⁊ in ceteris erit
dõm:q; bo non recte ſoluit᷑: naʒ ſi fa
cti ſint locupletioꝛes:exceptio locũ
habebit. Item labeo ſcrib. ſiqᷣs
fugitiuum eſſe ſciens emerit ſuum
⁊ ſtipulatꝰfueꝛit fugitiuũ non eſſer:·
, ,5 E., Pofururz.
einde agat ex ſtipulatu: nõ eſſe ee. E argiukuui.

–

nit:qꝙ;uis exempto actionem nõ ha
beret: ſed ſi non conueniſſet exce⸗

vccipe qntum ẽ,
pena. as 5 eſt.

g.ꝓ ſoco.ſiqͥs a
ptione repelleretur. O ſi is cui pe cig a.1.ſe.de,
cuma vebebatur: cum vebitoꝛe de⸗ zie ſeen behen
cidht: ⁊ nomen eius vendidit ſeio: pi arbitmqine

cui debitoꝛ mandauerat: vt nomẽ ruo pt h; atemm
emeret:deq; ea re emptoꝛ ſtipulatꝰ
eſt: vinde creditoꝛ eam pecuniam

retinet:quaʒ ꝑ iudicẽ abſtulit.an

luerit.qꝛ non ve
toto iudicaui.⁊
ſic nu remittit᷑
e ſexcẽtis occa
ſione pene. ibi at
ſucceſiu loco rei
gr. S. de arbi. l.

ſiqs rem. 2. l. j

diſtinguemꝰ. in pᷣn. q eſſet õ ſi diceret tm̃ remitti de ſoꝛte.qͥnta ẽ pe⸗
na. qꝛ ſic reterret eſſet maioꝛ pena vel minoꝛ. qꝛ lex illa non diſtin⸗
gnemꝰ nõ vult inteſſe.vel ej.ſi dicẽs h̊ nõ teneri ſniam. iõ qꝛ pena
fuerit minoꝛ. ̊ certe ñ eſt i0.ſ q; in ꝑte tacuit. vt dictũ ẽ. a ſic non

obſtat.⁊ ſa.S.* arb.labeo ⁊ de eo ꝑ quẽ factũ eſt.ex hoc.S.fi.

y Siqs pu. eſſe ex.i.replicanonem.
3 In cereris. vt furioſis ⁊ his qbs eſt inidictum bonis a adul.cu
ratoꝛes hñtibo.vt.j.de v.ob.is cui.⁊.C. in inte.reſti.minoꝛ.l.ſi
curatoꝛem. a fa. C. de admi. tu. l. ſancimꝰ. 2. j. de ſo. 1I. in pupillo. 7
l.pupillo. æ inſti. q. ali. non licet. S...
9 Item labeo. ↄuemit. S. de hen. emp. ea qᷓ. j. So. hic exp̃ſſim æᷣ
ipſo vicio ſtipulatꝰeſt.⁊ iõ non pt᷑ repelli excep.ibi in genẽ.ſ.eum
eſſe ſanum. vel hic ſtipuſatꝰerat pᷣcium.iõ egit ve pcio.ibi non erat
ſtipulatꝰ. ⁊ 10 nec agit.qꝛ ſciebat. IJem ↄ.. cõn cæ le.l. fi. S. fi. ſo.
ibi ſpeciale.⁊ fa.C.de edil.ac.l.uj.S.j.⁊.C.d euic.l.ſi ſnudum.⁊

C.oↄmunia vtriuſq; iudi.ſi fratres. in fi.⁊.S. de edil.edic.l.ſitñ.

S. in edilicijs. õ
a MQõ ſi is. ecidit. paciſcendo ſe pecuniam nõ petituꝑ.ĩmo actõʒ

ſe vendituꝝx ei cin vebuoꝛ nomen emẽdum mandauerat. ego pmuʒ

axpprobo.dic ̊ decidit.i.tranſegit.
b endidit. poſt tranſactõʒ.
c Seio. q ignoꝛabat tranſactõz factam. JJJM
dↄ Mandauerat.añ tranſac.vñ facta poſtea tranſactõe debnit re
uocare mãdatuʒ añꝙ; emeret mandatariꝰ. “
e Eſt. qd crediroꝛ non peteret vel exigeret pecuniam a vebuoꝛe.
nec feceret.quominꝰiſte emptoꝛ exigar illam pccumam.
fAbſtulu. bitoꝛi agendo ò ipm.q; vebuoꝛ cũ nõ potuſſet pba⸗
re tranſactõʒ faciam ↄdemnatꝰeſt.⁊ ſic ſoluit. ,—„
g Emptoꝛ.5 venditoꝛem.

iclan⸗

mmꝰ de ſexcẽtig

WINeſſon

cũ ſnia non vo,· in dn

Innget⸗
mielut
W M
e
em
vyn eſt
VONN MN
inrl
lo fer,
un Nuebl
anmnvoe
chnt nul
ĩtendio

Wpurre,

ci en

ii,

t. w.,
r.
dgba (I
Ainn. M

ſeNn
R

N 1 *
Eencen
nounkortop⸗

Uuphion. g
I rMuA, d
l, elar
trr mn

Ir

(hhfaciſamar⸗
Nafirnomung
ſtahic aecenude

Wr vnefitähnen
ildie ſipnige
WMhnannlo nun
.M men,bie
Amadenſenrerpen
uIpi, ſeh
Mlrti err tr,
EEchegannnor
llezeftonu,
aniſſitnntee
inliufaerl
Mugidengin

N
N
dN

nlie
N
ig
dorſ
let x⸗
ime
N
Mti
mm
iſ
min
abiß
nufun
nnc
eſtüä
ie n
nNöh d
Stuige d

ew

Knone i
Enir n
ANNeN E
ube m MA

Nil
tmünmim dtor
dmmn. glarn
Drönnmnſin,
Auuit Mun
aiii ctei⸗

m.
vcninamim
1,1. zulr

1.
. „ 2347
1uji hi⸗

imiah ntt
õ

õ

iurlfigt
uitiRtid

.

mnlunin

vgnipani
1 uoraul
leſgn.

h Ab emptoꝛe. als vebitoꝛe. æ innc planum ẽ. als ab emptoꝛe. f.
nomnis. 7 tunc dic idem æſi ſit patus ſᷣm quoſdam. ⁊ ſic ſubaudi
maxime. vel ᷣm aʒo. dee q ſi patus eſſet. noceret woli mali excepno

in eam ſimmam qᷓ̃ redqat. non in aliam quam potuiſſet extoꝛq̃re

emptoꝛ a vebitoꝛe. vel ſi habes a tebitoꝛe acceꝑit.⁊ tunc planum ẽ.

Jllud ceꝛtum eſt
cebitoꝛem teneri
emptoꝛi ad man
dandum actoeʒz.
puta ↄditione ſi
ne cauſa ad reci
piendum indebi
tũ. qꝛ poſt traſ/
actionem reuoca
re debuit manda
tum añ venduõ
nem. ac.

i Mocituraz.

empton agenti

ex ſtipu.ꝗ vendi
toꝛem.
k BSoli mali.
qꝛ nõ dʒ locuple⸗

fIgri cum aliens

lactura.

ILabeo peri⸗
to. rei ven. vt.
patʒ. ac.
m Sanſdatũ.
iudi.ſol. gecur.
n Sit. faci

endũ eſt. vt inſt.

of. iudi. S. j.

Certum. pu
a infra menſem
poſt ſniam dan⸗

dan.
p Vendicat. ñ̃
& nonat᷑ actio p⸗
ma ꝑ ſniam. qo
dic vt no. C. *

iudi.l.j. velĩ dic
vendicat retinẽ/

.. ſic. C. car
bo. eclic. l. j. ac.

⁊offilius putat ſi venditoꝛ noĩs pa

tus nõ ſit reddere qᷓtum ab empto

re accepit:non nocituraʒ exceptõʒ
w. ma.⁊ putoſſniam offilij veram.
Labeo ait. ſi de hoĩe petito ſᷣm
actoꝛem fuerit iudicatũ: ⁊ iuſſn iu
dicis ſatiſdatum ſit holem int᷑ cer⸗
tum diẽ tradi:⁊ ſi traditꝰ nõ fuiſſet
penam q; ſtipulatꝰ ſit: petitoꝛem qͥ
hoĩem vendicat: ⁊ penam petit.

exceptõe eſſe repellendũ:iniqunm

em̃ eſſe hoĩem poſſidere ⁊ penã exi
gere. Ytem querit᷑ ſi vmones ti
bi pignoꝛi vdero:⁊ ↄuenerit:vt ſo⸗
luta pecunia vniones redderent᷑: ⁊
hi vniones culpa tua pꝑierint:⁊ pe⸗
cuniam petas:extat nerue ⁊ attilli
cini ſnia dicentium ita eſſe excipiẽ
dum: ſi int me ⁊ te nõ ↄuenit:vt ſo⸗
luta pecunia vmiones mihi reddã⸗
tur:ſ̊ ⁊ veriꝰexceptõʒ w.ma. noce
re vebere. Si minoꝛ mihi infan
tem donauerit: deinde eũ vendicʒ.

exceptõne w. ma.repellẽdus ẽ.miſi

alimenta reddat:⁊ ſiq alius ſum⸗

t ꝓbabilis in eũ factꝰ ſit. Pre

terea ſciendum eſt: ſiqͥs qͥd ex teſta
mento q voluntatẽ petat: exceptõe

q Exxcep.facti foꝛte quo ad homineʒ ne obſit.I.de ac.⁊ ob. l. ob
lig.ſe.S.hi.vel fit nonano quo ad effectum nõ ipſo lure.⁊ ideo dicit
ibi q̃ſi. vel hic accepii hommem poſiꝙ; iam non cebebat᷑. j pena tñ
debebat. vnde videt᷑ remiſiſſe penam. vt.S. de eo ꝙ certo loco.l.fi.
in fi. vel dic ſi vrruq; petat poſt diem in homine videt᷑ repelli ipſo

iure in pena nullo modo. vt in.l.na. vnde ſi placeat reo non re⸗-

pellere ipſo iure in hoĩe qð eſt ̊ ſe opponat.ex.cli ſi petat᷑ vtrũq;.
Hz ſi ante diem petat in pena ipio iure repelli᷑. in homme nullo mo⸗
w repellii=.
r Poſſidere.i.peteꝛe.vt ſic poſſdeat᷑ vel ꝓpne.
ſExigere.nam maioꝛis eſtimationis fuit homo ꝙᷓ pena.qꝛ in re
ſiduo.ſ.ſi eſſet maioꝛ pena non obſtaret excep. vt. S.dixi.e.l.ð item
7 facit.C. de ghen.ſtip.nuda..S. ſiqs caut.ſi duo.⁊.j.æœ v. obli.
a ſti. in fi. ̊ j. S. ve tranſac.qͥ fidem.ſpᷣ ibi actum fuit. Item fa. 5. de
ac. em. l.pᷣdia.a.j.væ ſti.ſer.l.j.S.fi.ac.
1 Item querit - vmones. i.margaruas pcioſas.

v ulpa tna. ſecuo ſi ſine culpa vt inſti.qͥ. mo.re ʒ. ob. S. fi. .

C. pig. ac.l.que foꝛuitis.in fi. Item quo fit hec ↄpenſatio qnti
tatis ad ſpẽm.vt ⁊.S.dœ pig.ac.ſi ↄuenerit? H.h.⁊ re amiſſa ad qn
titatem tenet᷑ ebuioꝝ creditoꝛ. vt. C. de ↄpenſa.l.fi. JItem cũ ipio
lure ↄpenſano tollat act.quõ excipi.vt dicta.l.fi. NH. excep. inten⸗/
tioms hic dicit᷑ vh.q̃ loco cuiuſlibet dat.vt.ã.ꝓx.S.vel veriꝰnon
openfatioms eſt hec exceptio. ſ̊ quia non p̃nas fidem reſtituendo
nec ego tibi ſuabo reſtuuendo vebitum. vt. C. pac.i.cũ ꝓponas.

x Si minoꝛ. alimenta. r eſt ratio. qmia 18 aui dnenit babet cauſazʒ

poſſidendi a vendicante. alioqͥn ↄtra. vt.S. rei ven. ſinauteʒ. S. fi.
l. ceterum. 1.l.qð ſi.vel hic in infante. aliud in eo cunꝰpotuit eſie aliᷓ
oꝑa vt ibi. vel diſtingne inter expenſas in wcẽdo ⁊a alendo.vt ibi no.
7 facit. S.& na. mi vi. ? vx. ſi id qð. S. ſiqs. 1. S. e mino. l. mtra. §.
fi.⁊.C. de pꝛedijs
mno. ſi pdia.

eum wli mali repelli ſolere. Et iõ
heres qñ hʒ voluntatẽ: ꝓ exceptõo,
li repellit᷑. Siqͥs ex vncia he⸗
res ſit ſcriptꝰ:ex q̃ ducenta ↄſeqͥ po
tuit.veinde ꝓpt᷑ hoc legatum in ꝗ
centũ erant:pᷣtulit ne moleſtijs be
reditarijs implicaret᷑:an ſi legatuʒ
petat:exceptione w.ma.ſubmoue
at᷑: ⁊ ait iuł.non eſſe eum ſubmo⸗
uendum. qð ſi a ſubſtituto pᷣcium
accepit:vel qð pᷣcij loco hri poſſit:
ne adeat hereditatem: petens lega Pꝛeterea. vo⸗

tum:vlo inqᷣt facere intelligit᷑: ac untatem. vt qꝛ pe⸗/

em opinione eſt: ait em imquum
eſſe munem maliciam petitoꝛi qͥ-
em pᷣmio eſſe: ei vero cum qͥ age⸗
ret᷑ pene eſſe:cuʒ longe equum ſit.
ex eo qð pfide geſtum eſt actoꝛem
mhi lconſequi Contra ſenatuſcõ
ſulti q; macedomam exeptõʒ xe wo⸗

ʒ Repelli?. a legitimo vel a vebitonbo hereditarj75s.
7 SBiqms ex vncia. legatum. itg reucium vt non vtrũq;. ſed alter
pciperet.alioquin contra.vt ſupᷣ d le.j.l. qui filiabj.S.fi.⁊.l.⁊ qui⸗
em totum aʒo. ac. HKM .—
Pretulu.i.magis voluit ꝙᷓ. cc. tauꝙᷓ heres.ac.
38 Repellit. videt᷑ ꝙ non. quia non adiuit hereditatem. m certe pre
cium eſt ꝓ adinone. vnde legatarius ꝑinde tenet᷑.ac ſi adiſſet.vt..
ſiquis ob.cau.teſta.l.j.⁊.cij.
b Queſuum.vendideris.tu ꝓetarius.
c Moceat.õ videbat᷑.ideo qꝛ non poterat ꝓlubere eum vendere.ſz po
terat diſtingui.ſaciebat ius ſuum vbiq; durare vel non. Item ſi erat
ałs venditurns vel non.niſi ipſe ↄſenſiſſet.ar.S.qͥ.mo.pig.vel hyp.

E* .
er⸗ 4

2 nuuu exp̃ſſe l taci⸗
. h voli exceptõe repelliẽ. Que⸗ x.q duß exem⸗
ſitum eſt ſi cũ fundi vſumfr. hꝛem pla. S. de au. æ ar.
“ . . le. ſcribit. S. itẽ ſeri
eum ſundũ volente me vendideris bit. 2. E. de fidei
an vendicanti mibi vſumfr. exce⸗ rom. l.1. agerom⸗
ptio ſit obijcienda: ⁊ B iure vtimur iun⸗ G fi. e.i.
. . * * lee * .E
vt exceptio w. ma.noceat. Marcel bis qm. vt indig.
lus ait aduerſus woli exceptõʒ non l. hereditas. 2 fa.7
— e . . reg. iu.l.qͥ cum
dari replicatõʒ voli.labeo q; in eaa⸗ auo. 5. fi⸗

ſo. ſicut.S.non videtur.⁊ facit.S.dæ euic.l.qdam.⁊.C.de remiſ.pig.

ſi pꝛobaueris.accur.
d Marcellus. foꝛte poſſet hoc mõ intelligi. aliqͥs ꝓmmnſit certa die ad

ꝛiudiciũ vemire ⁊ ſi ñ vemẽt ꝓmiſi penã.io ñ veit.cu veniret poſtea

ad mdiciũ ſtipnlatoꝛ wlo ſecit ꝙ nõ vemt reus.ſi agat cum eo de pena
poterit ille obijcere excep.voli.nam ⁊ tu aduerſus eum feciſii.i. voluʒ
ↄmiſiſti.ſi ego non veni.õ quam excep.non replicabit᷑.vel aliier ſoꝛte
actoꝛ tranſegit de negocio cum reo qͥ incidit in penam.qꝛ ad iudiciuʒ
non venerat.⁊ poſtea penam petat. obijcit᷑ woli exceptio.qꝛ ⁊ de pena
trãſactum videt᷑.vt.S.ſiqͥs cau.l.ij.in pn.vel induxi te wlo ad ꝓmui⸗
tendum.poſtea induxiſti me wlo ad liberandũ.ſi agam excipis.⁊ ego
non replico. vel da exempla vhi wolus cum wlo ↄpenſat᷑. vt.s „ eo

E quem factũ eſt. l. fi. S.j.æ.S.dᷣ wlo.l.ſi dno.⁊ de öhen.emp.l.xolũ.
in fi. Item vbi dno delinquunt a vnus alium accnſat.vt..e.ſipcn.
7. S. ine quis eum qui. l. ij. æ. S. ſiquis caut.l.ſi duo.S.j.⁊. S.ſiquid
in fraudem pa. l. j. n pn.
e Contrga ſe.con. aucioꝝ.qᷓ̃ ſunt in. C. a.ff.ad ma.ꝑ totum. in illig

.ſ.caſiba in quibus
caſibo ceſſat mace.
vt ſi aſſerat ſe ſui
auris vel in ſimili
bᷣ. vt. C. ad mace.
Zenodoꝛus. 2. l. j.

f Zabeo. opetat.

lo dandam replicationem ambigẽ
dum non eſſe eamq; nocere lebere
etiam ↄſtitutionibo ⁊ ſententijs au

potes punctare bi tu actio apetat:ꝓpter wvli clauſulã
ee aſee⸗ m nocere wli exceptõeʒ ait: ſi ad⸗
amhonoa em hor nerſus ea quid factum erit.poſſe eĩ
erit caſus. vi.j. „ = A. —
V.ob. ſiquis eam petitoꝛem anteꝙ ſtipulatio pene cõ
agliter. vel dic ſtipu mittat᷑:nihil w.malo feciſſe: ⁊ tũc

latus fun wlum nñ

DZDmitn ł locani ti-
bi opus faciendujʒ

certa mercede.po/
ſtea wlnz omiſiſt
poſſum agere 3le

uñ tunc mitto cu
peto vemẽdo ↄtra

facere eum petat ꝓpteꝛ qð exceptõʒ
eſſe neceſſariaz. Aduerſus ꝑen⸗
tes patronoſq; neq; vvoli except.ne
qᷓ; alia qdam:que patroni ꝑentiſue

ex ſtulatonen e opinionem apud bonos moꝛes ſu⸗
7ead me cene,. gillet: opetere pt.in factum tñ erit
Eit ſic no. ꝙ exe · excipiendum: vt ſi foꝛte pecunia ñ
nula⸗ Numerata dicat obijciat exceptio
mu. vt .ſe.l.8. in pecunie non numerate. nmihil autẽ
Lipulatone ſr intereſt:vtrum patronus ex ſuo cõ
lr vum terum tractu: an vero alieno cõueniat:ſp
xramigerem. ſtu em̃ reuerentia ei exhibenda eſt taʒ
latus imſti wlum yviuo ꝙᷓ lefuncto.ſi aũt cum herede
non omirn. z non liberti tr ne .
mn wlum pus erti patronus agat: puto exciꝑe

Tbere de wlo patrom heredem li

berti: libertum autem de wlo pa⸗

tranſac.naʒ ſuꝑio eri 122*
ri poſitione caus troni: ⁊ſi ab herede eiꝰ conuemat᷑.
hrenot. r mMimme exceptionem obiectorum.
an penam. 3

g Soli.veluti ſi reo ſtipulãti actoꝛ ꝓmiſit ſe ĩ tota liuie nł wlo ſacẽ.
h Excepnonem.videbat᷑ coli exceptio in hoc caſu non opetere. cuʒ
æx ſtipulatu actio ꝓprer wli clauſulam ↄpetit qð remouet.
2 Aduerſus ea. ꝓmiſſa qᷓ erant wlum non ↄmitti.
EEMihil oolo. vt qꝛ a pᷣncipio purabat ſibi veberi ᷣm pᷣmam poſuõ
nmem. a fa. S. ſiqs cau.l. ij. ⁊. S. e.l.ij. S. circa.⁊.S. iem queri=·.·
¶ Meceſſariam. a getõʒ ex ſtipulam quã pᷣmo intendere nõ potui. vt
pPote non ↄmiſſaʒ.⁊ ſic udicium non potuit eſſe in pendenti. vt. S. e
audi.l.non quẽadmodum. Item ſtipulano coli eſt penalis reſpeciu cõ
menti non agentis. vel enam dic penam ꝓmiſſaʒ ſi vlus ↄmuteret᷑.⁊
