hoſtium ↄſequat᷑ libertatem. ac.
Tr Relinquat᷑.fideicommiſſaia libertas. ”UM
ſQuid ꝓhibet.nihil.ſic ⁊.S.x le.j.ab ommilv.S.etiaʒ.ſ in ſtipᷣ.
non venit. vt. j. e v. ob. liber homo. in. HMD
Si homm..moꝛtis tpꝑe. eius.q libertatem reliqt. ac.

V SExiſtentis.
ſub q bereditas

eſt relicia. aʒ. vE
veriꝰ libertas. ?

ob. inteꝛ ſtipu. S

ſocram. ibi. 2 ca
ſum ac. JItem ↄ

inſti. de leg. S. an
Hᷣuo.ſ̊ in multio
falut catonis re⸗/

reg. cato.l.j.aqc.

x Beruo e?.

facit.S.e.l.cum
inter.
y Oℛ Suus. n
põt interim. vt
C. qᷣ non poſ. ad
liber. ꝑ.l.j.ac.
3 Quid . non

reſtitui.vi ⁊.J.ð

pe. aut. S. fi. ami
ſit wvminium.
vt ibi dicituꝛ.ac.

a Mõ adijcit᷑.
in reſcrip.ſ. ac.
b Eſci. vt 7.
EC. d ſentẽ.paſ.
l. fruſtra. in fi.
c Poterit. ſ. ſi
bi deberi ab here

de rogato manu

mutere.
d Ex damna⸗
ta puum. ſiſci ſe/

cus ſi añ fuiſſet

ↄceptus. vt.C.
e pemis.l. ſi añ.
vt pᷣſtet᷑ qdeʒ ac.

vt. SZ. e. rogo. ac.

f Sz ſi ita. ali
enes. qᷓ ꝓbibuõ
valet. vt. C. de
rebo alie.nõ ali.
l. fi. ac.

g Coõſulm. ad
hoc.C. q ñ poſ.
ad li. ꝑ.l.ij. ac.

b Diucdum. ſ.
qð alienando eũ
poſtea efficiatur
liber.

1Lige at. cuʒ
dubitat quid te⸗

inefficax: a foꝛtaſſis qͥ dixerit indi

gnum eſſe auẽ romanũ fieri oſtiuʒ
Fuũ ſ ſi in caſu relinq̃t᷑: cũ nr̃ efſe
incipit.qͥd ꝓhibʒ.
bero fuerit libertas ꝑ fideicõmiſ⸗

ſum ſcripta.⁊is in ſuitutẽ redactꝰ
ꝓponat᷑:petere pt᷑ libertatẽ. ſi mõ
moetis tpe vel cõditionis exñtis ĩ⸗

ueniat᷑ fuꝰ?. Seruo ei? qͥ nõdum

in reb humams ẽ.libertas recte ꝑ

fideicõmiſſum relinquit᷑. Si fu⸗
in metallũ fuerit damnatꝰ.liberta

tẽ ſpare nõ p. Quid ſi ſideicõ
miſſaria libertas relicta ſit:⁊ pena

metalli indulgẽtia pᷣnaipis ſit libe

ratꝰ:⁊ ẽ reſcriptũ ab imꝑatoꝛe nr̃o
bũc in vminiũ poꝛis dmi nõ reſti⸗
tui:cuiꝰtñ ſit nõ adijcit᷑:certe cum

fiſci efficiat᷑:ſpare poterit fideicom
miſſariã libertatẽ. Ex danata ĩ
metallũ cõcepto ⁊ nato fideicõmiſ

ſaria libertas dari poterit.qð miꝝ

cũ etiaʒ venũdari eum poſſe q̃ſi ⸗

uum diuꝰ pius reſcripſit. Si pe⸗
titũ a teſtatoꝛe fuerit:ne poſtea ſti

chus fuiret. placuit ſideicõmiſſa⸗
ſiam libertatẽ dataʒ videri.naʒ qͥ

Hh petit.ne poſtea fuiat videt᷑ peter
vt libertas ei pᷣſtet.Sʒ ſi ita ſcpſit
ne eum alienes neue vẽdas:idẽ erit
dom:ſi mõ h̊ aĩo fuerit aſcriptum
ꝙ voluerit teſtatoꝛ eum ad libeꝛta
tem pꝑduci.ceteꝝ ſi alia mẽte id ſcri
plerit:vtputa qꝛ cõſuluit heredi re
tinere talem ſᷣuum:vel qꝛ coercere
voluit fuuʒ. ⁊ cruciare ne melioꝛẽ
dñm expiat᷑: vel aliq̃ mente nõ tri⸗
buende libertatis aio.dom eſt ceſ⸗
ſare libertatis pᷣſtatõem: ⁊ ita cel⸗
ſus li.xxiij.dig.ſcri.non tm̃ eĩ yba

ſtatoꝛ ſenſerit.⁊ facit ad.S.S.e.cum fidei.a.l.qͥdam.⁊.l.rogo. Itẽ
ad ſi. hic facit.S.de ꝓba.l.iij.⁊.l.qnq̃ginta.⁊.l.qdam.⁊.C.d do.
iuter viꝝ ⁊ vx.l.etiam.a.S. iure d. nuptura.ac.

k Siquis patrocinari. vt 7.S. de teſta. tu. ſiqs tutoꝛem. 6ß 3 in eo.

ti. l. hereditas.S.fi.⁊..e.⁊ ſi non aſeripta. So.hic credebat ſuũ
non daturus ſi alienum noſſet.ibi alienum ſciebat.⁊ facit inſti.qui

te. da. tu. poſ. S. j.

1 Siquis. puna. creditoꝛ. vt J. e.l.vebitoꝛ. æ tunc dic vt nõ. C. ð
ma. teſta.l.Fuo. Alij.i.debitoꝛ. qð eſt falſum. vt.S. de man.l. ſeruiꝰ
7.: qui ⁊ a qba.l.uij.a.l.pignoꝛ. a.l.ſe.S.pignoꝛi.⁊. C. de ſᷣuo pi

Di homini li

e.

gnoꝛi da. ma. ab eo. 2. l. fi. ſed œfendunt quaſi in vltima voluntare.

ſed non inter viuos vt dictis.l.ſj non poſſunt.vt. . xæ le.j.ſeruum.
fi.S. ſi idem. C. ve neceſ.p.hr.inſti.l.j. miſi diceres ſoluta pecunia.

vt.j.qui ⁊ a qͥbo pigno n. in fi.ac.

m Rigoꝛem.vt ⁊ inſti.de wna.S. fi.⁊ gr. S. ad.l.aqᷣł ita vul. in fi.

fideicõmiſſi:ſed ⁊ mens teſtatoꝛis

tribuere ſolet libertatem fideicom

miſſariã:h̊ cum ex pᷣſumptõe liber

tas pᷣſtita eſſe videat᷑ heredis ẽ õꝛi⸗

am voluntatem ꝓbare teſtatoꝛis.
Siqᷣs tutoꝛeʒ iõ ſcripſit: qꝛ libe
rum putauit:certiſſimũ ẽ:neq; li⸗
bertatẽ peti poſſe.neq; tutelaʒ lib⸗
tatis preſtatiom patrocinari:⁊ ita
marcel.li.xv.dig.⁊ impatoꝛ nr᷑ cũ

pfe reſcripſit. Siqͥs pᷣuo pigno⸗
rato directam libertatẽ dederit: lʒ
videt᷑ iure ſubtili inutilit᷑ reliqᷣſſe.
gttamen q̃ſi fideicõmiſſaꝛiã liberta

tem relictam pᷣuus petere pt᷑:vt ex

ſideicõmiſſo liber fiat:fauoꝛ em̃ li⸗
bertatis ſuadet vt int᷑pꝛetamur: ⁊

ad libertatis pᷣſtatõʒ accevere teſta
menti vba q̃i ex fieicõmiſſo fuerit
pᷣuus libeꝛ eſſe iuſſus.nec ignotum

eſt ꝙ multa q̊ iuris rigoꝛem ꝓ lib⸗

tate ſint conſtituta. Ex teſtamẽ

to qð agnatione poſthume ruptuzʒ
eſſe ↄſtat: neq; directas libertates
ↄpetere:neq; fiicõmiſſarias debe
ri q̃̊s ñ a legitimis q́; heredibo pat᷑-

fa.reliqꝛit ſatis ↄſtat. Siqs alie

num vel hkuum ſuũ rogat⸗ iit ma⸗
numitteꝛe ⁊ minꝰſit ↄſecutꝰ.ĩ eo qd
accepit iudicio teſtatoꝛis plus ſit ĩi

pcio fui:an cogat᷑ vł alienum redi
mere vel ſuum manumittere vidẽ
dum ẽ:⁊ marcel.qdem ſcripſit: cũ
cepit legatũ cogendum oĩno ſuum
manumitteꝛe ⁊ ſane h̊ iure vtimur
vt multum int᷑ſit ſuuʒ qͥſq; rogatꝰ
ſit manumittere.an alienum. ſi ſu

um coget᷑ manumittere etiã ſi mo⸗

dicum accepit: ꝙ ſi alienũ non ałs
erit cogendus: ꝙᷓ ſi tanti poſſit re⸗

n Ex teſtamẽto.
conſtat. vt. C. de
poſthu. heꝛe. inſti.
l. j. Sc.

0% Sanis cöſtat.
vt. 7. C. e. l. j. ?
fideicom. l. eam.⁊
ex teſtamẽto. ſi trũ
pᷣſtentur rate ſunt
vt. j. e.in teſtamẽ⸗
to.qñq; etiam int᷑⸗
piamur legimos
rogatos.licet non
ſint. vt. J. e.ſi pat᷑.
S. fi.ſ̊ hodie hic.S.
coꝛrigit. vt. C. ve
li.pre.exhere.aũt.
ex cauſa.

p Siqᷣs al. ma⸗
mumittere. ſ. ſer⸗
uum ſuũ.

q Aitimur. vt i
pdictis legibi ↄti
ne tur. JItem fallit
hoc in minoꝛe. vVt.
S.c ma. vin.ſi ro
gatꝰ. in pᷣn. ⁊ ð mm
no.l. ſi minor an.
xxv. ſᷣuum. accur.

r AMochcum. vt 7. C. ad. I. falcidi. ſi ea. . 7. e. ſi debitoꝛ. in pn. 2. S
j. a. S.e.xecem. ß inſti. ve ſingul re. . fideicoõmiſſum relictis. S. hoe
ſolum:vbi non in ꝓlus tenet᷑ ꝙ ad eum ꝑuenerit.Solue. hic ſpãle fa⸗
uore liberta. is. Item nõ. accep. ałs ſecus. vt. S. e. l. euz cun.

ſAliquid. et:am mochcum.
g Suum. ſeruum.

b Eaula. fructiba. nam frucius non augent rem wuatam vt cũ es

reuocentur.
c Ex moꝛa. ab herede facta. ac.
d Imminutum. vt non poſſit em ſeruus.

e Ex cauſa.fructibi foꝛte vel iure accreſcendi.⁊ ſic eſt ↄtra.C. in
offi. teſta.l.ſancimns.a. S. j. . S. eQ wna. inter viꝝ ⁊ vxo.de frucubo
nam fructus non angent rem wnataʒ. vt cum ea reuocenrt.
fLegatum. q;mis ab minio pluris fuerit in Sᷣin pᷣcio ꝙ; in fideicõ.

g Cogat. q legatum agnouit. a caue tibi.qꝛ de ꝓpo vᷣno legatarij di
cit ↄmode vſj illuc .

ſimili mYõ6.
b Aber. als ve

rius. ſ̊ py. vberiꝰ.
tBeruos. ſuos

gprios.
k Relictum. qo
ex ptꝰ facto aꝓpaꝛet
imminutũ. vt.S.

1 Wel. p ſaltim.

m Qui.ſ.ðᷣ fᷣuis
u Scpture. no.
ſic eſt in aut. de he
re.⁊ falci.S.moꝛdi
natũ. 7.3. de vul.
ſubſti. l. ij. SJ. pᷣus.
7 le.ij. cum pai
S. pe. ⁊ de here. in

ſti. l. ꝗᷓ ſoluendo.
⁊ ce vſufr.l. q̃nẽs
ißz arg. Z. j. de ſol.

l.nec em̃.⁊ inſti.̊

lega. S. ante here⸗

dis. ac.

p Mo appareat.

qꝛ foꝛte compendi⸗
oſe dexit omnes il
los fuos mann⸗
mitu volo.aʒo.

p Soꝛtirii. per

ſoꝛtis iudicium eli
gere. ſ. ꝓpꝛios ſerx⸗
uos. ſic ⁊ ſupᷣ ð iu
Di. l. ſi euz. ⁊ inſti.
le. S. optiomis. ⁊
C. communia de
lega.l. fi. m pn.
q BSubeat, me⸗
ligendo.

q̃ meliꝰ meruerãt
manumtrtantur.

ſAr bitraꝛi.i.eli

gere. c.
Eos. ſ. Fuos.

V Igem. vt oꝛdo
ſcripture vſᷣuet᷑.vel
ſoꝛs vel merita al⸗
legent᷑. ⁊ ſic patet
quod ſupᷣ in ſms
dixi hic ⁊ in. S. ſiłi
in aliems.
x Sicm. eiq;. ſ.
facto libero. ac.

dimere: qntũ ex iudicio teſtatornis
ↄſecutꝰ ſit. ꝓĩde ↄnñt marcel.ait:eũ

q; qͥ heres inſtitutꝰẽ. ſiqdem aliqᷣd
ad eũ leducto ere alieno puenit: co

gẽdũ eẽ ſuũ mãumittere ſi vo nł ꝑ.
neĩt ñ eẽ cogẽdũ. Plãe ſi miꝰ foꝛte

Flictũ ẽ alicui veꝝ creuit legatũ ex
aliq̃ cã eqͥſſimũ erit tãti eũ cogi di
mere:q̃ntum ad eũ puenit:nec caan
ſari vebere:q; minꝰ illi relictum ſit
cum creuit eius legatũ ꝑ teſtameti

occaſionem.naʒ ⁊ſi ex mora fructꝰ

vſuꝛeue fideicõmiſſo acceſſiſſent:di

cendũ eſt libertatẽ pᷣſtandaʒ. ꝓĩde

⁊ſi pcium ſᷣui œcreuerit.ẽ dõm re⸗

dimere cogẽdum. ꝙ ſi legatum ſit
ĩminutum. vidẽdum ẽ:an cogat᷑ ſ⸗
uum mãumittere:qͥ ſpauit legatuʒ

le vber; aſecutuꝝ: ⁊ putẽ ſi legatũ
refundere ſit patus: non eẽ cogedũ
icdcirco:qꝛ alia atemplatõue agno⸗

uit: qo ex inopiniato diminutũ eſt

pato igſt eo a legato recedere cogẽ⸗

dus nõ erit:niſi foꝛte reſiduum qð
apud eum remanet legatum:ad pᷣ⸗

cium ſufficit. Quid q̊ᷓ ſi plures ſit

buos rogatꝰmanumittere:vt ad qͥ
rundam pcium ſufficiat id qðo reli⸗

ctum ẽ.ad oĩm vo non ſufficiat: an

cogendus ſit q ſdam manumittere.
⁊ putem debere eum cogi: ł eos qꝝ
pcium patiat᷑ manumittere. qͥs er⸗
go ſtatuet qͥ potiꝰ mãumittãt᷑. vtꝝ
ne ipe legatariꝰeligat quos manu⸗

mittat: an heres.Et foꝛtaſſis quis

recte dixerit oꝛdineʒ ſepture ſeq̃n⸗
dum. Qõ ſiordo nõ appareat: aut

ſoꝛtiri eos opoꝛtebit. ne aliquã am

bitõis vel gre ſuſpitõʒ pᷣtoꝛ ſubeat

gut meritis cuiuſq; allegatis arbi⸗

trari eos opoꝛtʒ.Simili mõ dom

y Mdouet. ad dubitandum hoc. ſ. qd ſequit᷑ qꝛ ac.
3 Logendus. vt ſic. j. ad trebel. cogi. S. ſed ſi Fᷣuo.
7 Logendum. ad legatum ſ ad ubertatem ſic ſup ad trebel. ita ti
S. fi. ⁊ ad.l.fal.ſed ſi non.⁊.C. ad.l.falci. ſi ea ᷣm ot. ſed certe x li

tate fuit queſitum. ⁊ ſimile ſubſequens eſt e libertate, ⁊ de ea hic re⸗

ſpondere videt᷑ ⁊ ꝓ hoc.j·. ꝓx.S.in ſi/ ac.

a Mametſi. a ſimili. accurſiꝰ floꝛentinꝰ.

b Lonſeſtim. ⁊ uc nulla erit vtilitas medij tempoꝛis.
c Eccepiſſe.idem ergo ius in ſuperioꝛi caſu videt᷑. quia pꝛecium

non videbit᷑ accepiſſe.⁊ ſic non poſſit grauari. vt ſupra de lega.j.
plane. F. fi. 7. l. ſequen. 2 ad trebel.ſi pꝛotrom.S. ſed que.accurſius

eſt:⁊ſi redimere iuſſus ſit: liberta⸗
temq; pᷣſtare: nec pecunia q̃ legata
eſt:ſuſficiat ad redemptõʒ oĩm.qbꝰ
libertas ẽ data. nam ⁊ h idem erit
qð ſupꝛa ꝓbauĩꝰ. Sicui legatũ
ſit relictum:⁊ rogatus ſit pfuum ꝓ⸗

prium manumittere: eiq; qo lega⸗

tum ẽ pᷣſtare.an ſideicõmiſſaria li⸗

bertas pᷣſtãda ſit: qͥſdaʒ mouet: qꝛ
ſi fuerit coactꝰad libertatẽ pᷣſtandã

ex nccitate: ad fideicõmiſſi q; pᷣſta⸗

tõʒ erit cogẽdus:⁊ ſunt qͥ putant ñ

eſſe cogẽdum:nam aſi mihi legatũ
fuiſſet relictum:⁊ id rogatus eſſe-
titio reſtituere ↄfeſtim ⁊ pᷣterea fi⸗
cicõmiſſaʒ libertatẽ bᷣuo meo pᷣſta

re:ſine dubio diceremꝰnõ eẽ me co⸗

gẽdum:⁊ ſunt qͥ putãt nõ eſſe cogen

duz ad libertatis pᷣſtatõʒ: qꝛ nihil

pcij noĩe videoꝛ accepiſſe. Plane ſi

foꝛte poſt ipᷣus fuerit rogatus reſti
tuere ſibi legatum relictum dici pt

Vpt᷑ medi fructum tꝑis cogẽdum

eum manumittere.Si rogatus qͥs

ſit. alij fundum cuʒ moꝛiet᷑. alij cẽ⸗

tũ pᷣſtare.ſi tantũ ex fundi fructibo
pꝓcepit:q̃ntum ẽ in fideicõmiſſo:co⸗
gẽdum eum pᷣſtare:ſic fit:vt in pen
Tenti ſit fideicõniſſum pecuniariũ
⁊ fideicõmiſſarie libᷣtatis pᷣſtatio.
AQAuotiens at᷑ fideicõmiſſaria li
beꝛtas relinqt efficacit᷑ in ea cãeſt.

vt neq; alienatõe neq; vſucapione
uemit is ſuus cui fideicõnuſſaria li

bertas relicta ẽ:cogi eñ manumn⸗
tere:⁊ ita ſepiſſime ↄſtitutũ ẽ.coge
tur igit᷑ is ad quẽ ſᷣuꝰ puenit fidei⸗

cõmiſſaʒ libtatẽ pᷣſtar:ſi h maluerit
is qͥ rogatus ẽ mãumitti.latius efm̃
acceptum ẽ:vt ⁊ ſi ſo ↄditione ſit ei

S Quoniens. rogatus. i. Suus qui libetatem conſequi debet. po⸗

teſt enim eligere alienantem.ac.

d Fuctum. 3
ſufficiat ad mrec

um. vt. j. S. ꝓxi.

7 Ar. S. de moffi⸗
teſtam.papᷣ.S. ſi

ↄditiom. ſed ar⸗
gu. contra. S. ad
trebelł.ſi patro

m. S. ß 1 li ſine

ij. cum parer. X.
titio.⁊ facit ad.

l. ſe. . l. ſi legata
rio.in pn.⁊ etii⸗
3. & wna.l, auſ

e Si rogan.

fundum ſibi re⸗

f In pencdeti.
vt ſi ꝑ iania tꝑa
viperit. ꝙ tannu
ex tructiboca puua
at. valeat ſideiẽ.
pecumarium⸗

ſ. in ſuꝑioꝛi.S.

¶ Alienanone. ſic ⁊ ſupᷣ e.is qm.⁊.C. v manu.teſta.l. ſtotulib.
2 ar. S. quemadmo.ſer. amit.is cm. S. heres.⁊. S. ce here. inſti. ſed
ſi.S. ſernns. ſed videtur ꝙ non tenuerit alienatio etiom medio tem
poꝛe. vt. C. communia de legs. l, fi. S. ſin antem, que eſt contra ſol⸗

—

vVt ibi. accurſius.

g Libertatiſ.

on
d t,
tus.

[Ait

nm
ir NHer
1 mpc
mnn
lhhoe
15, ,.
ſopel⸗
in et⸗

Uriorem
oz.
9 M
wwe
1oKar
zWan
fanen,

919

ic
Tans
Kit
Lean t
Arlpt
NMℳ. 4
ſoeneig
ſtlhatus

48
Gpavnt
Vaß,
mſnna,
i.
icr
Uhnnte.
Pöhnt.l
riltr en
Mo.
om
v Me
tim
1 den
ilgeen

Me,
ſen ſed/

Ayeme
ſhistttekn
nttüneir
.
Mrmi
Ulitlnon
rpe,
Me

S

19
rh
n
Yai.
Wunn
Wtg
GN
un

SE. E

= S = S⸗

k Dpoꝛteꝛe. vt

7. S. v& ac. emp.

tinuss.
1Duinimo.

manumiſſus ſii

añ ↄditõʒ. ſ̊ hoc
caſu aget ex em⸗
pto emptoꝛ. ꝙ li

ben eum hie nõ
licʒ. vt.S.de euni.

I. hoc noĩe. 7.
Z.c ac.emp.titi

u. 7. lI. idemq;.

S. ſupeſt.

m Lonſtitutõ

nibo. q̊s appella⸗
uit. S. ꝓx. reſcp.
n Londino.
ſieri videt᷑. ſi
durioꝛem bʒ pa⸗
tronuz.
o Leſſare. qꝛ
non videt᷑ e odi
tio fieri terior
3 voluntatez d
functi.

p ſ Fheꝛes.
pciuz. ñ

em̃ eſt pꝑſona q

de pcio ieneat. ⁊
fac. S. de ac. ẽp⸗
I. eum. 7no. ex
hac a ſupioꝛ:.l. ĩ
fi. duos caſus.
vbi non eligu c⸗
ſit libertus. qc.

q c Am vo⸗

cõtinua

ad pᷣ̃cedenna.
r Meceſſitate.
tranſmiſſa here⸗
ſConſtitutio
mba dm pij. de
qbo dixit. S. l. ge
neral te. in ſi⸗
t Ab eo. q ro⸗
gatꝰ eꝛat. ac.
vV Maz 1cum.
põt.i. ebet.

x Bictum ſit.
S.l. generaliter.

y Niget᷑. ꝓpi
ſpem. ſic.S.ſi ex
nox. cã. l. fi.
53 Apparet. hoc
ſupius videt᷑ di⸗

cere ad qð refer

hoc igit.

ne inipellatione
moas.

libertas relicta: 1 pendente aditio

ne alienatꝰſit:attamẽ cũ ſua cã alie

nat᷑.ꝙ ſi nolit manumitti ab eo: ſᷣ

potins ab eo ad libertatem pꝑduci qꝗᷣ

erat rogatus manumitteꝛe: audiri

eum opoꝛtere diuꝰ pius reſcripſer̃t
Numimo ⁊ſi manumiſſus ſit.

velit tñ potiꝰeiꝰ libertꝰ fieri qͥ erat
rogatus eum manumittere. audiẽ
dum eũ diuꝰ pius reſcpſit. H̊ Iſi ex

pſona manumiſſoꝛis vel qᷓcunq; cã
manumiſſus oñdere pt᷑ ius ſuũ ma
nuſſioe eẽ leſum: ſuccurri ei ex his
ↄſtitutõibo opoꝛteret: nec volũta
tẽ vefũcti durioꝛ eiꝰaditio ↄſtituat᷑
Plane ſi ea ſit æfuncti volũtas:vt
vel a qcunq; manumitti voluerit.
dicẽdum eſt conſtitutões ſupraſcri
ptas ceſſare.
Aub.
Y beres qͥ vẽdiderit uum.
ſine ſucceſſoꝛe eceſſerit:em⸗

ptoꝛ aũt extet: ⁊ velit fuus vefun⸗
cti libᷣtꝰeẽ nõ emptoꝛis ñ eſſe auchẽ

dum eũ valens ſepſit. ne emptoꝛ ⁊
pcium ? libertum ꝑdat.

Vm vo is à rogatus eſt alie

mum fuũ manumittere: mor
talitatis neceſſitate vel bonoꝝ pu⸗

blicatõe ad alteꝝ puum pꝑduxit ma
gis opinoꝛ oſtitutõnmibo eſſe locum.
ne veterioꝛ conditõ fideicõmiſſarie
libertatis fiat. Mam ⁊ cum qui
daʒz rogatus eſſet: cum moꝛeret᷑ ᷣ⸗

uum mãumittere. iſq; deceſſiſſet li

bertate fuo nõ nata:pinde eum ha
bendũ ↄſtitutum ẽ:atʒ ſi ad liber⸗
tatem ab eo ꝑductus eẽt. põt em̃ ex

teſtamento dare libertatem: vtiq;
cum dictum ſit: vt quotiens qͥs lib
tatem accepit ſideicõmiſſariam: ſi

ab alio ꝙᷓᷓ qͥ erat rogatus mannmit
tat᷑:auxilium cõſtitutionum habe

ꝗt:pindeq; habeat᷑: atʒ ſi ab eo ma

numiſſus fuiſſet: qm fideicõmiſſa⸗
rijs libertatibo fauoꝛ exhibet᷑: nec
int̃dicere ſolet deſtinata fiæicõmiſ

ſa libertas. Qui eĩ ea wnatus eſt.
in poſſeſſiõe libertatis interim eẽ
videt̃. Aparet igit᷑ ſubuentum

ſiicõmiſſis libertatib: vt in rem
mora facta eſſe videat᷑. Et ex die qᷣ

Apia.

vem quo libertas peri potuit: mfi
traderet᷑ manumittendi cã: ex die
vero quo petita eſt ingenui naſcan
tur. plerunq; em̃ ꝑ ignauiam velti

miditatem eoꝛum: qᷣb relinquit᷑ li
bertas fideicommifſaria. vel igno⸗
rantiam iuris ſui. vel ꝑ auctoꝛita⸗
tem. vel ꝑ digmtatẽ eoꝝ a quib re
licta eſt:vel ſeruis petit᷑.vel in to⸗
tum non petit᷑ fideicommiſſa liber
tas:que res obeſſe libertati non de
bet. Quog igit᷑ vefendimus ita de⸗
terminandum eſt:vt ingenui qͥdeʒ
ey eo die naſcant᷑: ex quo moꝛa li⸗

bertati facta eſt. manumitti autẽ

ptum dici debeat: ex quo libertas
peti potuit: ꝙᷓ uis petita nõ ſit: cer
te minoꝛibo.xxv.annis:⁊ in hoc tri

buendum eſt auxiliuʒ: vt videatur

in rem mora facta eſie:nam qua ra

tione vecretum eſt ⁊ a diuo marco
conſtitutum eſt in rem moꝛaʒ eſſe
circa pecuniaria fideicõmiſſa:que

minoꝛibo relicta ſunt:multomagis

Tbet etiaʒ in libertanbo hoc idem

admitti. Cum quidem cecilius

nomine ancillaʒ:quaʒ pignoꝛi ob⸗

ligaueꝛat:dimiſſo creditoꝛe ꝑ fici
commiſſum manumitti voluiſſet.
⁊ heredibo creditoꝛem non liberan
tibo infantes qui poſtea erant editi

veniſſent a creditoꝛe. Ymperatoꝛ

noſter cum patre ſcripſit ſᷣm ea que
diuo pio placuerint: ne pueri inge
nuitate veſtinata fraudarent᷑ pre⸗

cio emptoꝛi reſtituto:pinde eos in
genuos foꝛe: ac ſi mat᷑ eoꝝꝑ ſuo tem⸗

pore manumiſſa fuiſſet. JIJdem

imperator cum patre reſcripſit: ſi
poſt quinquennium moꝛtis teſta⸗
toꝛis tabule teſtamẽti aperte eẽnt.
vel codicilli ⁊ ptus medio tempore

editus ſit:ne foꝛtuita mora ſeruitu
tem partui irrogauerit: matri par
tum tradendum eſſe:vt ab ea ad li⸗
bertatem pducat᷑. Apparet igit ex
hoc reſcpto.itẽ ex eo qd a diuo pio
reſcptum diximꝰ:noluiſſe eos mo⸗
ram libertatis foꝛtuitã nocere edi⸗

tis ex ea cã: cin fueicõmiſſa libᷣtas
relicta eſt:nõ tñ ſi a ſubſtituto ĩpu

beri fiicõmiſſa lipᷣtas data ſit an

clle:eaq; viuo ĩpuber ꝑtũ ediderit

5
N r 1 9 e
. . . . 4 „

a Penta eſt. qo
die vt nõ. S. le.

ij. ſiqs Puo. Item

nõ. ꝙ bodie viden

tur liberi. ⁊ ſi non

ſit petua libertas.
cum qᷣlibet fideicõ⸗
miſſarias habeat
vtuẽ in rem actõʒ
vt. C. cõla.de le.l.
I. vel dic vt ibi nõ
Item ⁊ dic H diſti⸗
ctõʒz quam nõ. C.
e.l. cum libertateʒ
in q̊ ſunt ↄcoꝛ. hꝰ
S. accur.
b Minoꝛibo. idẽ
in maioꝛibo. ſed de

his exemplificat.

qꝛ minꝰæ his pote
rat du bitari. ſ ar.
3. S. ömno. l. ſi tñ
iz die vt ibi notami
c Loſtiiutum ẽ.
vt. C. ex qͥ. cau. in
integ.reſti.non eſt
ne.l. in mnox.
d MMultomagi.
qꝛ plus fauet᷑ libeꝛ
tati ꝙᷓ etati. aʒo.

Item ad. S. ſtum

facit . . Ee⸗ ancils *

e Eum qdaz. di⸗
miſſo. creditore.i.
pᷣcepit heredi lue⸗

re a creditoẽ ⁊ ma

mumittegee.
f Mõ liberãtibo

ſ. ſe a creditonbo.
ſic. 3. ve neg. ſi pu

pilli. F. j.

g Pꝛecio. qꝛ ipie
creditori œderar.
h Pꝛecio empto
ri.qd pᷣcium ẽptoꝛ
derat. ſic. S. de
rei ven. l. emproꝛ

p. 1. E. ſi vendito.

pi. q. l. j. 7. lij⸗

1 Reſtituto. ab
heꝛedibo. .
KR Idẽ impatozꝛ.
medio tpꝑe.poſt te⸗
ſtamẽtum factum
añ aꝑturam tabu/
laꝑ. Ad.

I Diximns. in

alio ſuꝑioꝝ ꝓxi.
m Sos. ſ. impa⸗
toꝛes.

n Accepit. ſ. ali⸗
q̃̊ ancilla in teſta⸗

o Congditio. eſt
quam ſuꝑioꝛ.

p Joꝛtuntam. vt

ſuꝑioꝛes. M.

f v

KnAH

a Paſſi ſunt. ſ.

iſti ᷣun. vt 2. C. e.
l. ij. 2. ij.
b Sip non ſcri⸗
pto. qͥd hoc ſit. ha⸗
bes. C. œcad. tol.

S. 7 cum triplici.

C AÄb eo penes.
heredem foꝛte. aʒ.

D Relictum ei. i

qlibʒ alia re. vt ita
intſerat alium ca⸗
ſum. 3
e Saluaz eſſe.
Ater hoc dꝛ qð ha
bes. E. e caduc.
tol. S. in pᷣmo. 7.S
ꝓ non ſcerip.
DPeruemnit. ſiue
heres ſiue alius.
g Pati d8z. lega⸗
o habito ꝓ ñ ſcri⸗
b Bubnuentum
rubꝛio.ꝑ hꝰ appel⸗
lat᷑ rubꝛianum. 7
nõ.qð ↄtmnuat᷑ hec
materia vſz ad. S.
ſiqͥs Pbuum in. l. ſi
Eum.⸗.
1 Odooꝛtet. Puis
hereditaris.
RK Sirecto. vt fi⸗
ant oꝛcii. vt ⁊. S.
le. j. l. j. S. pe. ⁊
nõ.q̃tuoꝛ eſſe ſena

M..e.ſi pᷣuus.a faẽc

l. ancillam. de iu
di. q ſe.ac.
IPꝛ ſenatuſcõ.
obreptum. 1 ob⸗
reptoem ab eo im⸗
petratum. vt ma⸗
le iudicaret. ac.
m Pronunciatũ
eſ.eſſe libeꝑ.ac.

n Mon opetit.
ſic. C. de pᷣdijs mi.
⁊ ſi pᷣſes.⁊.S.de re
bus. e. l. magis. §.
pe. C. ſi ius vel
vn pub.l.ij.⁊.J.de
nata. re. l. j. 1. .
Te his qͥ a non w.
fi. ac.

O E uocari. ſic.
ꝗᷓ ſnie ſine ap. re.
L. j. S. uem cum. 7
I. de nata.reſti. l.ij
in fi. a. l. patrono.
p Pꝛ ſenaiuſcõ.
rubꝛianũ.

HLatitantes. ſ
ſi iuſta cau ſa abſit

ad libertatem ꝑtus ꝑducet᷑:qꝛ hoꝝ
alia aditio eſt:nõ em̃ moꝛam foꝛtui
taʒ:h̊ ex volũtate teſtantis pafſſi ſt.
Siꝓ nõ ſcripto habitus ſit ſuꝰ

alicui legatus cui ſᷣuo ꝑ fideicõ.lib

tas aſcpta eſt: qõis eſt.nũ fideicõ.
libertas vebeat intcidere:⁊ an ſi ⸗
uus petat fideicõ.libeꝛtatem ab eo
penes queʒ remãſiſſet. ꝓ nõ ſcripto
habito legato:q erat relictum ei:
qᷓ eum fuerat rogatꝰ manumittere
Eſi ipᷣe ſuꝰvt.S.dictũ eſt fuerit le⸗
gatꝰ:an libtas nõ debeat intcidere
7 putem tebere dici fideicõ.liber⸗

tatem ſaluaʒ eẽ:lʒ ad eũ nł ꝑuenit.

q rogatus erat manunnttere. Co⸗
ger igit libertatẽ pᷣſtare is ad queʒ
puemi legatuʒ:qꝛ libertas fideicõ.

nullũ impedimẽtũ pati dvʒ. Sub

uentum libertatibo ẽ ſenatuſcõ. qo

factum ẽ tꝑib diui traiam ſub ru⸗
brio gallo ⁊ celio piſone ↄſulibo in
h yba:ſi hi a qb libertatem pᷣſtari
oʒ.euocati a pᷣtoꝛe adeſſe noluiſ⸗
ſent:ſi cã cognita pᷣtor ꝓnũciaſſet li
bertatem his deberi:eodeʒ iure ſta
tum fᷣuari:ac ſi directo manumiſſi
eẽnt. Hoc ſenatuſcõ.ad eos pti⸗
net: qͥb ex cã fideicõmiſſi libertas
bet᷑:ceinde ſi libertas nõ vbet᷑:
obreptum tñ pᷣtoꝛi ẽ ve libertate ꝓ
nũciatumq;:ꝙ ſenatuſcõ. libertas
nõ ↄpetit:⁊ ita imꝑatoꝛ nr̃ cuʒ pꝛe
ſuo reſcripſit. Euocari aũt a pᷣtoꝛe
oʒ eos:qͥ fideicõmiſſariã libertatẽ
dñt:ceteꝝ niſi fuerint euocati:ceſ⸗
ſat rubꝛianum ſenatuſcõ.ꝓinde de
nũciatiombo ⁊ edictis lriſq; euo⸗
cãdi ſunt. Hoc ſenatuſcõ.ad om
nes pꝑtinet latitãtes:qͥs ſideicõmiſ⸗
ſariaʒ libertatem pᷣſtare oʒ. einde

ſiue heres rogat᷑:ſiue qs alus ſena

tu cõ.locus ẽ:omnes em̃ oĩno qͥ -
bent fideicõmiſſariam libertatem
pᷣſtare:in ea cã ſunt: vt ad ſenatuſ⸗
conſultum pꝑtineant.Quare ſi he⸗
res qͥdem latitet:legatarius vel ſi⸗

ſuccedit damaſianum. vt. . e. I. neq; in infantes. ac.

rV— Impediatr.qꝛ le

ſibi traderet᷑.

gatarius non poſſet manumittere. miſi ab herede

Mactum eſſe. ſᷣ quomõ poteſt hoc eſſe cum recta via tranſeat i
mo poteſt n
legatarium moꝛtuo teſtatoꝛe. vt.j.de fur.a tino.S.de peculio.ſ ſi dã.
S.ſj creditoꝛ.⁊ quemad.pᷣui amit.ſi ꝑtem.S.j.q ſunt ↄ. H.hic nõ eꝛat

adita hereditas. vt,

legani vui, gc.

8. de le. j. l. Fuum filij.S.j.vel non exnterat oditio

ceicõmiſſarius qͥ rogatus ſit liber
tatem pᷣſtare:pñs ſit:ſenatuſcõ.effi
ciet:vt nibilominus impediat᷑ lib⸗
tas. ꝓponamꝰ em̃ legatariũ vel fi⸗
cicõmiſſaꝛiũ nõ dũ dñium ᷣui na⸗
ctum eẽ6. Aulus.
Taq; h̊ caſu pnceps adeun⸗
dus eſt: vt in hoc caſu liber⸗
tati pꝛoſpiciat᷑.
Apia.
Aeum ſeruum cui erat ſirer
comiſſa libtas relicta diſtra⸗
xit is qͥ erat rogatꝰ:⁊ emptoꝛ qͥdeʒ
latitet:is rũt qͥ rogatꝰerat pñs ſit.
an rubriano ſenatuſcõ. locus ſit.⁊
ait marcellus rubrianũ locum hꝛe
qꝛ abeſt is quẽ manumittere oʒ.
Hec aũt vba adeſſe noluiſſent:

nõ vtiq; exigunt vt latitet is qͥ li
tatem pᷣſtare vebebit. nam ⁊ſi non

latitet.aↄtenat at venire: ſenatuſcõ.
locũ hẽbit. Idem obſeruat᷑ ⁊ſi plu
res heredes inſtituti fideicõmiſſaʒ
libertatẽ pᷣſtare rogati nõ iuſte ab
eſſe pꝛonũciatum fuerit. Eoꝝ qͥ

iuſta ex cã abeſſent: ⁊ eoꝝ qͥ pntes

ſideicoõmiſſe libertati moꝛã nõ faci
ant:pinde libertꝰerit: atʒ ſi ſoli ro
gan eẽnt ad iuſtaʒ libertatem ꝓdu
xiſſent. Siqͥs ſᷣuũ ſuum nõ heꝛe
ditarium manumittere rogat? la⸗
titet:factum ẽ ſenatuſcõ.emilio vi
neo ⁊ iulio ſeuero oↄſulibo in h yba.
Placere ſiqͥs ex his qͥ fideicom
miſſaʒ libertatem ex q̃cunq; cã de⸗

berent ſeruo ſuo:qͥ moꝛtis tꝑe eius

q̃ rogauit: nõ fuerit: iſq; adeſſe ne⸗
gabit᷑:ptoꝛ cognoſcat. ⁊ſi in cã eſſe
videbit᷑:vt ⁊ſi pñs eſſet manumit⸗
tere cogi deberet: ita eẽ id pꝛonũci
et.Cũq; ita pronũciaſſet.idem iu⸗
ris erit:qð eẽt ſi ita vt ex fideicom
miſſo manumitti vebuiſſet manu⸗
miſſus eſſet.Ex iuſta cã abeſſe eos
emũ dõm eſt:qͥ nõ habeãt in iuſtã

cãm abſenne cum ſufficiat ꝙ nõ in
fraudem libeꝛtatis abſint:qmagis

ei iuſpatronatus abs non.

g i Tach. vt

in caſu.
verbis ſe. cõ. lo⸗
cum non hñtib⸗
qꝛ nõ ſtat ꝑ eos
q libertatẽ pᷣſta⸗

re dñt. ⁊ eſt ſic.

E. de vete. iur̃.
enu. l. ij. S. H qꝛ
diume. ⁊. S. de le
gi. ⁊ cõ. l.⁊ mõ.⁊
EC. v epiſ. auch.
l. uj. 1. C. de le.

b [ Fenm.
rogatus
.Nſ. enʒ manumit
tere.
c Dpoꝛtz. ſ. em
ptoꝛem. vr. j. I.
liter. S. fi.
d Pec auũt. H⸗
ba poſita. S. e.
cũ veꝝ.S.ſubuẽ⸗
mm.
e Contẽnat. vt
S. e. ſi legatario

S. ni.
1Eon. ſoli. ſ.
iſti pnñtes vel eti
am ex iuſta cau⸗
ſa abſentes.
g Rogoti. vt
3. c. l. j. 7. l. ſi le
gatario.S.fi.nõ
aũt latitantium
vt. S. e. l. cuʒ vo
§. ſubuentum.

h Siquis. ſu⸗
pius ſe. cõ. ſ. ru⸗
brianum loqt᷑ de
hẽditarijs ᷣns.
hB e ꝓpꝛijs pᷣujis

rogati.⁊ appella

tur ennlianum
7 enaʒ mutianũ
vt hic ⁊. j. l.nõ
tm̃.S.ſ̊ ⁊ ſi non
hereduarium.
i Placẽ. ſena⸗
toꝛib viſum eſt
vt ſiqiis ⁊c.

k Erx inſta. ex

pone ꝙ tacue in
erat ĩ verbis ſe.
con.ſ.vt ſi iuſta
cã abſit. ⁊ Fuer᷑

IWVOui non habeant. ſic qui dicit eos iniuſte abfuiſſe ꝓbet.?⁊ ꝓ
hoc. S. de ꝓba.l.in exce.S.q vlo. Itẽ ſic.S.ve pe.he. ẽ ve.S.eos-
q Eum ſufficiat.ad iuſpatronatꝰ ↄuandum.ałs 9.S. legui.

iuto. . j. . pe. S. e. l. j

r Nocari. imo z. vt. S. cum vo. S. hoc ſe. cõ. ibi euocari ac. Sok.
ibꝛ eſt ð wloſum.qꝛ liberium ꝑdei.hic ↄtra non wloſum q non per
du. Jem Z, . quõ ⁊ qñ iudex.l, ea, illud in pecumarijs bʒ locu.

d

4l

*

⸗

11
hi
5le

ee⸗
Sci⸗
Mumomni

Piun
Noronet
lgrg
Altorkon
GC.le
hr

1
4
6onloue
Wonengn
loneruuſ
Holeſer.
d Cmg
Mleßrhei
Auponm
öllirt
ſprmgg

(Poltor
bſeſniat
unfhape
enae,
ine,
Whbe

in.

zen
ſN
er.
One
Nn ln
ur ſt⸗
Nr
Rni.1,
Nd
m.
4 in
34 Ala
di
Kll
s
Ma
ſahlana

6405,41.,

iiltmimm
alat

n

r
ſe ümiß
7 r get
nrtal
1 m Mu
1
Vprrſl
1 ete
„ cu
6 mch
i
a Kilii

. 4
1
va

4 ena,
–
Bament

Abeẽ. a loco
vbi petit᷑ libtas.
2 facit. S.ð ĩ ius
vocã.l.pleriq; ⁊
l. ſeqᷓn.

t ſ Igquis.
cogetur.
vt. S. 1I. ꝓxi. in
pn. ac. J
vVEi.qui erit
mannmutẽdus.
x Mon diſtin
gui?᷑ᷣ . ꝙᷓtum pa
hoc ꝙꝙ erit lber.
ßß qᷓtum ad iuſ⸗
patronatꝰſic. xt
S.l. ꝓx. S. fi. niſi
eligat vendiioꝛeʒ
vt. S. e. l. genera
liter. S. fi.

y Abfſit. ſ. iſte

emptoꝛ.

8 c Am zſi.
ex inſta
canſa.ꝑ decreinʒ
ꝓnunciatum e⸗
cum ex mſta cau
ſa abeſſet.
b Eum abeſſe
vt ſic fu ſaluum
ei iuſpatronatꝰ.
vt. S. e. l.j. ⁊. l. ſi
legatario.S. ſi.

c Jus. ſ.patro
natꝰ. 2 ſic ſnĩa ł

videant᷑ ex iuſta cauſa abeſſe. Cete
rum non eſt neceſſe:vt reipu.cã ab
ſint. veinde ſi alibi wmicilium qͥs
habeat:alibi perat᷑ fideicõmiſſaria
libertas. dõm eſt nõ eẽ neceſſe vo⸗
cari eum: qͥ fideicõmiſſariam liber
tatẽ vebere dꝛ. qꝛ etiam abſente eo

ſi oſtiterit libertatem veberi: pꝛonũ

ciari pt iuſta de cã eũ abeſſe nec lib
tum pdet: nãq; eos qͥ apud edes ſu
as ⁊ micilium ſuum ſunt: nemo
dubitauit ex iuſta cã abeſſe.
Iquis poſteaqꝙ in ea cã eẽ ce
pit:vt ex ſideicõmiſſo manu⸗
mitti deberet: alienatꝰ ſit. is qdem
cuiꝰ interim pᷣuus erit manumitte⸗
re coget. ̊ hic non diſtinguit iuſta
an non iuſta cã abſit. oĩmodo em
libertas ei ſeruatur.
Apianus.
Vm ſi abſente qdam vecre
tum eẽt intpoſitum iuſta ex
cauſa eum abeſſe:is aũt moꝛtuus

eẽt: impatoꝛ nr reſcripſit in here⸗

dis pſonam trãſferendum cœcretũ
eoq; loco ius eius eẽ q̃ſi hunc ipᷣm
ex eadem cã ꝓnunciaſſet abeſſet.
Di inſans ſit int᷑ eos qͥ moumit
tere veberet:ſenatꝰ cenſuit cũ vmꝰ
etas ĩpedierit: liberi libereq; ſint
bi qbo libertas ex cã fideicõmiſſi
pᷣſtari opoꝛtet. Hoc idem erit di
cendum: ⁊ ſi ſolus ſit heres inſtitu
tus qͥ fari non poteſt. Si vo pupil⸗
lus tutorem habeat iſq; nolit ad li
bertatem pᷣſtandam auctor adeſſe

non dz impedimento eẽ neq; pupil
lo:vt libertos non habeat:neq; li⸗

bertati: vt diui fratres reſcripſere
ex cauſa fideicommiſſi libertatem
pᷣſtari ebere ſeruo. pinde atʒ ſi ab
ipſo pupillo tutoꝛe auctoꝛe manu⸗

xecretum vna pte moꝛtua tenet. a ſic eſt z q ſat᷑.co.l.ſi deceſſerit. S. q;
ſi ignoꝛans. . J·ꝗᷓ ſen. ſine ap.l.pe.a. ./ tc reg. iu. l. neratius. 2 br

dices plene.

d PVunc. ſ. heredem.

e Eadem. ſ. inſta.

f S infans:impedierit.de iure ↄmuni.
g Ex canſa.ſub.vt dicamꝰex cauſa ⁊c̃. H
h Poc idem. tutoꝛe auctore a ſe.cõ.factꝰ liber non a pupillo ſine
tn. vt. S. e.l. ex cã. qᷓ eſt j.⁊ iunge lr̃am auctoꝛ eſſe ex cq fideicõ.li.
pſtare dʒ ᷣno pinde ⁊c. adeo non dʒ ⁊c. Item cum loqᷣt᷑ de vᷣuo in⸗
fantis.hoc ſe.cõ.vt.S.ſi eum.S.ſiqs,.⁊ intellige ᷑ᷣim qð habes.S.de
ma.vin.ſi rogatꝰ, in pᷣn. “”

—

„

—

miſſus eẽt.Quicunq; igit᷑ caſus in
ciderit:quo is qͥ fari nã põt:fideicõ
miſſe libertati ſubiectus eſt:accom
modauimꝰ mentem ſenatuſcõſulti
q̃ etiam ad heredem infantem ro⸗
gatum trahẽda eſt: adeũdus ẽ aũt
etiam ex hac cã pᷣtoꝛ:pᷣſertim cum

reſcripto diui pij effectum eſt: vt ſi

q̃dam ex rogatis pñtes ſunt:alij la
titent.alij ex cã abſint intcedẽte in
fantis pſona non oĩm libertꝰ effici⸗
at᷑:ſ̊ tm̃ infantis ⁊ eoꝝ qͥ cã ex iuſta

abſunt: vel etiam pñtium. Si plu⸗

res heredes ſint inſtituti:a int᷑ eos

is qͥ fari nõ pt᷑: nõ ipſe rogatꝰ ſit ⸗

uum manumittere nõ opoꝛtere int
cidere libertatem:ob h̊ ꝙ coheredi
bus ſuis vendere eũ infans nõ poſ
ſit:⁊ extat qͥdeʒ ſenatuſcõ.traianũ

⁊ diuus pius caſſio vextro reſcri⸗

pſit ita rem explicari: vt ꝑtes ſᷣuo⸗
rum:qᷣbo pꝑ fideicõmiſſum libertas
data ẽ: iuſto pᷣcio eſtiment᷑: atʒ ita

pᷣuꝰ ab his qͥ rogati ſunt manumit

tat᷑. Hi aũt qͥ eos manumiſerunt pᷣ⸗

cij noĩe: pĩde fratribo ⁊ coheredib

ſuis obligati erunt:atq; ſi ob eam
rem ex iudicati cauſa cum his agi
poſſit. In furioſi perſona diuus pi⸗
us reſcripſit fideicommiſſam liber
tatem non impediri ſub conditio⸗
ne ſcripti heredis:quoniam compu
tem mentis non eſſe affirmat. Igi

tur ſi conſtiterit ei recte dataʒ per

fideicommiſſum libertatem: vecre
tum interponatur quod id ipſum

complectatur ad exemplum infan⸗

tis: ergo ⁊ in muto ⁊ in ſurdo ſub
ueniendum. Sed ⁊ ſiquis ſine he⸗
rede vel alio ſucceſſoꝛe æceſſerit qͥ
fideicommiſſam libertatem pre⸗
ſtare deberet: adito pꝛetoꝛe liberta
tem pꝛeſtandam eſſe cenſuit ſenatꝰ

t Sed a ſiqᷣs. ſine herede erneo⸗
vV Succeſſoꝛ.bonoꝝ poſ. J

kKR RKogatum. no
t iure legati vel
glio mõ capiat alvꝰ
qͥd. ſ.infans ex bo⸗
nis defuncti. AAKA.

IIntantis. facit
S. ſi legatario. S.

fi.⁊.l.ſi eum.S. eo

ru. 7. l. j.
m Si plures. ſe
natus traianum.
vr. 7. px. S.
n Extunent᷑. ſic.
C. cõ. S. ma.l. j

§. ne ant.

o Manummittatr
p Fratribo. ifan-
tibo non rogatis.
q DObligan. actõ

ne in ſaciu. vt ſbij ⸗
cit. vel dic odi. ex

hac. l. ”MVMM
rx— Iugicati. vt
q; facit ſnĩa hoc fa
ciat legis pras.
1 In fur ioſt liſ *
rogsti.

VBub odi. ro⸗
gati.i.ſub ↄdi.ſcri⸗

pti qͥ eſt ſurioſus.

⁊ qð ſubijcit ei re⸗
cte.i. ab eo. ⁊ hoc
ad exemplum ĩfan
tis.vt.S.e.l.j.S.ſi
infans. Alij dicũt
furioſi coheredem
rogati aꝛ.S.ꝓx.S.
⁊ tunc dic ei.ſ.ſer.
uo. vel ei.i. ab eo.
ſ. coherede furnioſi
Item ꝙ dicunt ſo
oↄdi. dicũt eum ſub
ↄditione inſtitutuʒ
e facto. Idem ſi
pure vel ſaltem ta
citam ineſſe dicũt
ocktõem ſi reſipue
rit.vt.C. cura.

ful. fi. S. pe.

x Qui fideicom. qui. ſ.defunctns. ꝑ hoc debebat ex alterius teſta⸗
memo. vnde ſubuemt᷑ libertati lʒ eneꝰ filiꝰ abſtineat. vt ⁊. . q ma.
ñ poſ. l.j.⁊ de bo.auc.iud.poſ.l.j.⁊ optime hoc ꝓbat᷑.j.S.idẽ dicenduũ
⁊c.⁊.S.ſi alter. ſecus autem ſi vefunctus reliquiſſet. qui non habet
heredem. vt. C. e. l.j. ſed aʒo.⁊ hug. dicunt qui.ſ.heredes. aſſerentes
eberi fideicom. libertatem relictam ab eo qmi ſine herede vceſſerit.
nam mniſi ſic des libertan pꝛiuilegium ſupioꝛi caſu.i.pᷣme poſitiom

non dabis. cum ↄmune ius cum alijs creditoꝛibo ui ꝓ ſuis habeant

libertatibo vt teneant. ſ. ſe immiſcentes heredes. ⁊ ałs non. vt. 5.
acqui, heredi,l,queſuum. IJItem ꝓ hoc eſt ſuß de le.j.ſi poſt moꝛtẽ.j⸗

4

rhſo. 7 ad. l. C. e. I. j. ſimiles. dic fuit ibi adita abinteſtato hic ñ.

vt ar.j.S.ſi alter. in fine.

2 Et ſi non eſt. vnde non vidert᷑ eſſe neceſſarium pᷣmlegium. aʒ. 1 nõ
qd hic dicit.a intellige noĩe.vt.S.æœ bonis li.l. ⁊ ſi ex modica.S.fi.

S. ma.teſta.l.ſciend

S. ad tertuł.l.ij.S
ßß ſi non ſit.⁊ xe hꝰ

dixi. S. xe iuot. ieſ.

pap. S. qrta. 7. &.
ſi vt ſe ab here. ab⸗
ſti. l. j.
b. Iem voͤm 7.
libertati debere ſb⸗
neniri. M. vt 7. S
e mi. ⁊ ſi ſine. S.
H ꝙ pa.⁊.l.ſi młꝛ.
c AQui. ſ. minoꝛ
Hm az. 4
d Querẽdum ẽ.
oꝛciuꝰ.1. vt directo
manumiſſus. vi ĩ⸗
ſn. de ſinguk re. ꝑ
fideicõ.re. S.liber⸗
tas. ac.
e SDi alt᷑.cũ duo
eſſent rogati. ld.
ſfImꝑpatoꝛ. non
poſſe. 1 V. C. ò le.
Fuus.
g Etate. infan⸗
ris. vt. S. e. l. j. S.
7. ij. ac.
h Condi.furioſi
muti ſurdi. vt.S.
g. in ſurioſi.
i Moõ p̃ſtannũ.
vt qꝛ latitant vel
ↄtẽnunt. vt. S. e.
ſi eum. S. j.
k Quang; rebe,
ant᷑. vt ar. C. d co
dicill. l. j. 1
IFactos. q̃ſi iu⸗
re ſciens irritos.
m Peeſtuerit. re
licta in eis axpꝛo⸗
bando eos ſic. C.
e ſideicõ. li.l.ij.
l.ſi veruas. 1. C.
teſtamẽtis.non
dubmm. §. j.
n oluit. ſic.
e. ſi voluntate.
o Beclarat᷑. xx.
an es Saes he⸗
redi ab vaio q; Jo.
vt. E. e Lij. 7. 8.

e ma. teſ. l. cuʒ ex

falſis.

p a Lieno. peꝛ
fideico. nõ
directo. vt. SZ. e. li⸗
bertates. 2. 3.
ma.teſ.ſᷣuus.

q Ems. ſ. puus.
roctio eſt. paſſi

um. ß or. j. S. œ iurepa. l. ſiue patronꝰ. S. fi.

Sed ⁊ſi ſuus heres abſtinuerit:libᷣ

tati fideicõmiſſe ꝑ ſenatuſcõ.ſubuẽ
tum eſt. Et ſi nõ eſt ſine herede: qͥ
ſuum heredem hʒ: lʒ abſtinentẽ ſe.

Igdem dõm eſt ⁊ſi minoꝛ. xxv.

anms adierit hereditatem eiꝰ: qᷣ li
bertatem fideicõmiſſam vebeat: ⁊
in integꝝ ſit reſtitutus abſtinendi
cꝗ. Querẽdum ẽ aũt cuiꝰ liber⸗
tus ſit.Ex ↄſtitutõe em̃ fauoꝛ liber
tatis pinde ↄpetit:atʒ ſi ex teſtamẽ
to libertatem ↄſecutus eſſet. Erit
igit᷑ libertus oꝛciuus: nõ eius qͥ fi-
ceicõmiſſam libertatem debeat.
Si alt ſine ſucceſſoꝛe veceſſerit.
alt᷑ ex iuſta cã abſit:extat edictum
diuoꝝ marci ⁊ ſeueri:ꝑinde dicen⸗
tium eum ad libertateʒ puentuꝝ.
ac ſi ab eo qͥ ſine ſucceſſoꝛe veceſſe⸗
rit:⁊ ab eo q ex iuſta cã abeſſet ad
libertatem. vt opoꝛtuit ꝑductꝰefſz.
Elegant᷑ qri põt: ſi is a q fuum
ad libertatem opoꝛtuit ꝑduci:ſine
ſucceſſoꝛe veceſſerit: vtꝝ expectari
cebeat:vnec certum ſit heꝛedei ł
bonoꝝ poſſeſſoꝛẽ nõ extituꝝ:an vo
etiam dum incertum ẽ ſi ſoꝛte deli
berzte herede ſcpto poſſit ad liber
tatem puenire:⁊ meliꝰ eſt expecta
re opoꝛtere: qad certum eſſe cepit
ſucceſſoꝛem nõ extituę. Jmpa⸗
toꝛ nĩ antoninus reſcpᷣſit euʒ cui fi

ceicõmiſſa libertas vebet᷑: ſine liö?⸗

tate aliqͥd ex teſtamẽto herecdis ac⸗
cipe non poſſe. diuus etiam marcꝰ
reſcpᷣſit fideicõmiſſas libertates ne

