tenebit᷑:ſi minꝰ is qͥ ſcierit ſi tñ ille
cui acceptũ factũ eiſt ſoluendo ñ ſit.
videndũ ẽ an in reũ et᷑ ſi ignoꝛaue
rit actõ dãda ſit:qꝛ ex vonatõe capi
tur:q ſi reo ſcẽti acceptilatũ ſit fi⸗

eiuſſoꝛ ch; ſi ipſe ſcierit tenebit.

ſi vo ignoꝛauerit: nunqᷣd nõ eque
actõ in euʒ dari ebeat:qm̃ magis

oꝛ eſt ſi canſa lucratiua eſt.

ſed certe imo. pᷣchcta puma diſtinctio admittitur. vt a. S. de bo.
auct.iudi.poſ.ſi non expe.S.j.aʒo.̊ hic vnum membꝝ ſubduudit

ſcʒ quando non
fuit granficatus

y Extoꝛſerim
ſimilis diſtinctõ

habet. 3. w leg.

iij.l.xj.S. ſi rem

3 Mon reuo⸗
cetur. niſi poſte⸗
rioꝛ eram tem⸗
poꝛe. vt. C. j in
re delib. l. fi. F. ſt

Ho heredes. pm

quoſdam:ß ula

in pignoꝛe dicit

non in pſonau.

7 Digllantib⸗
guͤce concoꝛ. S. e
l. qui autez.§.
ſciendum. ac.

9 [ Ftrau⸗
ſuo.i. ſioi obli⸗
gato.

*½ Acceptum.
tulern. et ꝑ hoc
eliam reus libe⸗
ratur. vt.j. æœ
accepiilł. l. ⁊ peꝛ
iuſiuran.S. et ſi

fideiuſſoꝛi. ac.

g Tenebitur
id eſt reus 2 fi

deiuſſoꝛ.etiaʒ ſi

ex ca non lucra/
nua fiat accepti⸗
latio.

b Sccierit. ſcz.

tenebitur inſoli

dum. alter vo in

qtum locupleti

c CEapit. ⁊ puto dandam etiam non in ſubſidium. quia ille cui
wnatur in fraudem crechtoꝛum ſiue ſciat ſiue ignoꝛet tenetur qua/
tenus locupletioꝛ eſt. vt.S.e.qui autem.S.in hos.⁊ adde de wna.

cauſa moꝛ.⁊ ſi conſilium.⁊ hoc caſu inſolidum

videtur locupleni/

oꝛ. vt.S.d dolo.itaq; erit. in ſubſidium autem maxime tenetur⸗
vt hic.a ar.sõ.œ eo per quem fac.l.fi.in pꝛincipio.⁊ &e wlo. l. igeo⸗

q; in fi. Ald.accurſius.

d Mon eque. vt in ipſum reum cætur. qui capit ex wnatione.ac⸗

htiſenni
Au Nil.

iglntrie, d

Enuſg
beal ,⸗

Aſeen
ſttnrneun⸗

*

(Noni

ſplsttuntd

.

fopn k
ckno f
Meruccnon

eri kry
NrgsN
sddwus
d.
Mo
Mcbrprd
lenpe.

Fus l
Muntuus te

GMe⸗

IICteen

e,

1 Kamndit.
Uertenbaron
NNneg

aidme
cr ſlanteß
i

.

tnlom nunee

lumuiimlia
guafinenn

Ar.

n.

lös Ngne
wumg t

A
Mz
Hmg
ſrt
lnn
nn

itemn ſd

S
ccen
emel
mni
rnr
maen d
tücdesne d
Ntaluel Ne
n null
wers ſue
edbent
mptbo n
ſoen e
oc
co ſliey⸗ n
mnmſnn e
Anmſmnn

2 2„

Ewa

Enul.
lacceni
mnng,
imle
anchift.
inn
nndtci
tlrüſti
n mii
ug Sn
g. art

n
Fumte

n guinil 8
n b
MN

—

mi D

e Faciat. a puto non dandã. quia lucrum nõ capit.ſed damnum

emittat m omnes.
In duobo. puta tit ius meꝰebitoꝛ ⁊ alioꝑ habet duos reos de
bendi. a in fraudẽ creditoꝝ accepto fert vm. certe ſicut ille tenetur

cun acceprolat eſt. vel nõ tenet᷑ m diſtinctõeʒ ſcie ⁊ lncratiue cje

ita et alter. quia

por vtriuſq; cã
eſt. 1 facit. C. Re
duo. re. l. f. ac.

g Si a ſocero
reſtituerit eam.
creditoꝛibo agẽ⸗

tibus reuocato⸗

hbh Emancipa⸗

re. quo caſu ſoli

ſibi eſſet reſtitu/
enda. vt. C. de

rei vx.aci.S.vi
deamus. ac.

1 ec actio.in
factum que dat᷑
ↄtra accipienteʒ
a fraudatoꝛe. ſe⸗
cus in ea eſt que

ↄtra alienantez

datur. vt. j. e.l.
in fi. gc.

k Mon pene.

nam ſi pene no⸗

mine varet᷑ non
liberaꝛet᷑ ab vx⸗
ore. vt arg. S. ne
quis eũ qͥ m ius
vo. l. fi.

IAbſolm de⸗
bet. ab vxoꝛe co⸗
uentus.

m Reus. qui
4 maritus fuit.

n Si reſtitne⸗
rit.ſ. creditoꝛi⸗
bus. ac.

o Eum act. ſ.
hac reuocatona

non obſtante ex

cep.rei iu.⁊ hoc
Apter ſuam ſoẽ
tiam.ac.

xtrimentũ nõ patiat᷑ ꝙᷓ lucꝝ faci⸗

at. in duobo auteʒ reis par vtriuſq;

cã ẽ. Si a ſocero fraudatoꝛe ſci⸗
ens gener accepit wtẽ:tenebit ecti
one hac:⁊ ſi reſtituerit eaʒ: ſinit
wvtem hr̃e:nec quicqꝙᷓ; emãcipate di
uoꝛtio facio reſtituturũ labeo ait:

qꝛ hec actio rei reſtituẽde gr̃a ñ pe

ne noie daretur: ideoq; abſolui ſo⸗
let reus ſi reſtituerit.Sʒ ſi pꝛiuſqᷓ

creditoꝛes cuʒ eo experirent᷑ redai

dit filie wtem: iudicio nomĩe cvtis
ↄuentus:nihilominus eum actone
teneri labeo ait:nec vllũ regreſſnʒ

habituruʒ ad mulierem. ſſi vo ſine
iudice: videndum eſt: an vlla repe⸗

titio competat ei.quod ſi is igno⸗

rauerit:filia autem ſcierit: tenebit᷑

filia.ſi vo vterq; ſcierit: vterq; te⸗
nebiturat. ſi neuter ſcierit.quidaʒ
eyiſtimãt nihilominꝰin filiaʒ dan⸗
dam actõeʒ:qꝛ intelligit᷑ ex dvonati

one aliquid ad eã ꝑueniſſe: aut cer

te cauer eã debere:quid ↄſecuta fu
erit ſe reſtituturã. In maritũ autẽ
qui ignoꝛauit nõ dandã actiõeʒ nõ
magis ꝙᷓ in creditoꝛẽ:qͥ a fraudato

re qð ei eberet᷑ accepit:cũ is indo⸗

tatam vxoꝛeʒ ducturus nõ fuerit.
Itẽ ſi extraneꝰ filiefamilias no
mine fraudandi cã wtem væderit:

tenebit᷑ maritus ſi ſcierit:eque mu

lier:nec minꝰ⁊ pater ſi nõ ignoꝛa⸗
uerit:ita vt caueat ſi ad ſe vos pue

nerit reſtitui eam. Si ꝓcuratoꝛ

ignoꝛãte dño cũ ſcierit ebitoꝛẽ eiꝰ

p Aod mulierem. nam etiam indebita impedit repen ſcientia. vt.
C. condi.inde.l.j.ac. D
q idendum. als videndum. 1 als væeſt. ac.
rv Competu ei. relinquiuur tacite rñdendum ꝙ nõ ſit repetitio.

nec quidẽ hoc.vt ⸗
2 Js8. ſ. vir. gc.

p.⁊ h. vᷣm M. ↄtra quaſi indebiro ſoluto.ac.

ſ Ignoranerit. pr̃e dante dotem ꝓ ea in fraudẽ creditoꝝ.
lRlia. creditoꝛbo hac act.in factum.
u Peruemſſe. ⁊ eſt hoc veruʒ quando wos iam ei reddita eſt. alłs
locum habet quod ſequitur de cautione.
x Sandam. nõ em ex wnanone capu. licet ws dicat᷑ wnano.vt

8. de wonai. l. j.

y Indotatam.⁊ ſic quodammõ ſibi debitum vicet accepiſſe pꝛo

onere mrimonij. ⁊ ſic ſumilis eſt crediton. vt .de act᷑. ⁊ ob.l.ex
ꝓmnſſione. z. . ve unpo. veſcrip. In. I. j. J...).
3 Itiem. mulier. ſiue ſceru ſiue non.cum ꝙtum ad eam ſii cauſa

lucranua. vt. 3. ꝓxi.

2 St nõ iqnoꝛauerit. maxie tenet᷑ in quã dico vt caueat. vt ſbijeit.

6 sð 8
è S M

—— 5
Pnh re

DPeruenerit. qdð eſſe põt ſi hoc ſtipulatꝰeſt.vt.S.de euic.l.pater.

x Sipcuratoꝛ.ignoꝛante.qu ſibi mandauit.
a SDebiitoꝛe eiuns.qͥ nunc exꝑiri œſiderat.

b Seruo. einſdeʒ cinus ẽ ꝓcuꝛatoꝛ.

fraudandi cepiſſe ↄſilium iuſſit ſer⸗

uo ab eo accipere:hac actione ipſe
tenebit᷑ nõ dñs. NMon ſolũ auteʒ

ipam rem alienatã reſtitui opoꝛtet

H̃ etiã fructꝰqui alienatõis tꝑe ter
re coherent:qꝛ in bom fraudato⸗
ris fuerũt. Item eos qui pꝰ incho
atũ iudiciũ recepti ſunt:medio aũt
tꝑe receptos in reſtitutõeʒ nõ veni
re. Iteʒ ꝑptum ancille ꝑ fraudẽ ali⸗
enate medio tꝑe editũ in reſtitutio
nẽ nõ venire:qꝛ in boms nõ fuerit
Pꝛoculus ait:ſi mulier pꝰalie⸗
nationem ↄceperit:⁊ anteꝙᷓ ageret
peꝑpit:nullam eſſe dubitanonẽ quĩ
ꝓtus reſtitui nõ ebeat.Si vo cnʒ
alienaret᷑ pᷣgnans fuerit: poſſe dici
partum quoq; reſtitui opoꝛtere.

AIVlt aũt fructus qͥ fundo cobe⸗
ſiſſent. nõ ſatis ſe intelligere labeo

ait:vtrũ dũtaxat qͥ maturi:an etiã
ĩmaturi fuerĩt:pᷣtoꝛ ſigmificet.cete
rũ etiã ſi de his ſenſerit: qͥ maturi
fuerint:nihilomagis poſſeſſionẽ re
ſtitui oꝑtere.naʒ cũ fundꝰ alienare

tur:qð ad eum fructuſq; erꝰattine
ret vnã quãdã rem fuiſſe.i.fundũ
cuiꝰomnis generis alienatõeʒ fru⸗
ctus ſequi:nec eũ qui tꝑe hyberno
habuit funduʒ. c. ſi ſub tꝑe meſſis
vindemieue fructꝰeiꝰ vendere pſſſ

ſit. x.idcirco duas res.i.funduʒ.c.
⁊ fructus vecẽ eum hr̃e intelligen⸗
dumih vnaʒ reʒ habere.i.fundum
centũ ⁊ œcẽ:ſicut is qᷓ; vnã rem ha
beret:qui ſeparatim ſolum edium

vt fructus autẽ fundo coheſiſſent. ⁊ dic eſſe verb

eAccipe.i. eme/
re. vel alio tutulo
rem aliquam acci/
pere. ac.
d Ipſe. ſ. pꝛocu⸗
Tatoꝛ. ac.
e Mõ dñs. quis
ignoꝛaui ſᷣm quoſ
dam. idem ſi ſciuit
niſi habeat ratum
naʒ in generali mã
dato talia illicita
Z. e. ſi pr. 7.8,0 cõ
di.inde.l.ſi ꝓcur.

Mon ſoluʒ. nõ
venire. cõta. S. e.
ait pᷣtoꝛ. S. ꝑ hanc
7. . pterea. ſol. ibꝛ
e vonatario. vt ve
fructibs medij tem
poꝛis teneat᷑. hB̊ œ
emptoꝛe. vel ibi ve
frucub puenienti
bus natura. hic æ
ꝓuementibo cultu
ra.ł᷑ h̊ tradidit reʒ
fraudatoꝛ. ibi erat
apud eum in queʒ

Aglienabat in frau-⸗

em. vel ihr de hac
in factum. h̊ le vti
li in rem. tu dic il⸗
lam m iſtaʒ. ⁊ fa⸗
cit.S. de vſur.l.vꝛ
amus. S. in faun
gna. c.
g Pꝛocul?. facit.

—

S. ꝓxi. S.

h Mon debet. i.

i Atr fruetus. d⸗

dam bñt in textu.

a edicu. ⁊ ſuꝓple air

pᷣ.rem cum fructibo reſtiruat.vt fructus auteʒ ⁊c.alij habent vt fru
ctus autem fundo coheſiſſe.a tũc ſupple vi vicas frucitus autem ac.

k Signiſicet. reſtitueudos eſſe.

I Mihilomagis. pꝛonibilominus. ałs nibilominus. als nihiloma⸗

gis. ⁊ tunc bene ſtat.

m Dponere. cum fructib enam non maturis. nam hoc verbo reſti

tni videtur clandere fructus omes. vt. S. de vſuris. videamꝰ. S. in fa⸗

niana. ⁊ merito nam ac.
n Cuius.ſ.fundi.

o Dmis generis. i. quolibet mõ facta ſiue ꝑ wnationem ſine vẽdi
ti o nem. vel dic om̃is ge eris fructus.i.maturi 1 ummaiuri.
p Jundum. quo ad Pyb ernale tempus. ſed quo ad. l. fal. vetrahen⸗
dam pluris videt᷑ ſundus quando adſunt fructus. vt. S. ad. l. fal.l. in

lege fal.placuit. M .
Edium.cœducta ſuperſicie.nam vna res eſt.i.vumus. 2 facit.j.

reg. iur. l. pꝛopemodum.

T MHec acno.fraundatoꝛem.qui alienanit in frandem.
IEẽſſent.niſi ᷑eI nouo acquirat qo habeat idoneũ emolumentum:

vt ⁊. S.de cura. bo.

dan.l.impatoꝛ. ⁊ d ceſ.bo.l.qui bonis.ac.

Poſſent ab acceptoꝛibo.qꝛ diſtraxit vel ſic alienanu ꝙ neſcitur qᷣ
bus. cum eſſent mobilia. ac.

u Babit. ĩ factũ
ad hoc vi in carce⸗/

rem ponat᷑.vt ſbij⸗
cit. 1 gr. J. ad. lI. iun

lia. pec.l.ſacri.qð
non ſeret poſt ceſ.
bo. miſi qñ ↄꝑaret
res. vt hic.⁊.S.œ
ceſ.l.j.vel hic non
ceſſerat bonis. Ał
dic ſecũdo datur in
eum actio.ſ.inſoli
dum ſi qͥd be nouo
acqrat vſq; ad ſac⸗
culum ⁊ peraʒ. ceſ⸗
ſerit boms vel nõ
ceſſerit boĩs.vt.S.
c re iudi.ſi qͥs wv/
lo.nã ñ eſt indulgẽ
duʒ malicijs. vt.S
& rei ven..l.in fun
do. S. ↄſtuunnus.
Vel dic tercio Pm
quoſdam tenere in
id qð ad eñ ꝑuemir
occaſione dicte alie
natioms in frandẽ
facte.vt.S.e. ait pᷣ⸗
toꝛ.S.hec actõ. Atł
die quarto ꝙꝙ ceſſit
bomao. ⁊ tñ tenetur
inqꝙᷓtum facere põt
ſi quid querat. vt.
C. c.l.fi. ⁊ mhilo⸗
nunus foꝛte capie⸗
tur in pſonam vt
inbijcit. ptoꝛ ⁊c.
2 ſic addat. ſ̊ pla.
expoſuiue legebat

*½ Explicit. liber
xlij. floꝝ. ⁊. uij. hꝰ.
Incipit liber.xliij.
ſioꝝ.⁊.v. hinꝰ.
y Rubꝛca. de in
terdictis. Qualii

⁊ iure cimili agat᷑.S.dixit.nũc qualiter ee iure pᷣtoꝛo quo plerũq; de

vendere poſſit. Hec actio etiam
in iᷣm fraudatoꝛem datur:licʒ me
la non putabat in fraudatoꝛẽ eam
dandã:qꝛ nulla actio in eũ ex ante
geſto poſt bonoꝝ venditionem da⸗
retur:⁊ iniquũ eſſet actioneʒ dari
in eum cui bona ablata eſſent. Si
vo q̃daʒ d his diſperdidiſſet:ſic vt
nulla actione recuperari poſſent:
mhilominꝰactio in eũ dabit᷑:⁊ pꝛe
toꝛ nõ tm̃ emolumeniũ actionis in
tueri videtur in eo qui exutus eſt

bonis:ꝙᷓ penaʒ.

Domini inſtiniani ſacratiſſi⸗
m principis digeſtoꝝ ſeu pan
dectarum explicit libeꝛ. xlij.

incipit.xliij.

De interdictis ſeu extraoꝛdi⸗
narijs actionibus: que ꝓ his
conpetunt. Rubꝛic.
Igdeamus
e quibus
rebo inter⸗
dicta com⸗
petunt. Et
ſciendũ eſt
interdicta
aut de diui

poſſeſſione ꝑ interdicta agitur. vt inſti.e.in pᷣn. ideo de interdictis di
cii.plerũq; dixi.qꝛ qñq; de ꝓprietate ꝑ interdicia agiᷣ. vi.j.nõ.l.ij.S
quedã.a ecõtra ꝑ alias actones agit᷑ ð poſſeſſione vt ꝑ indebmi.vt.S

de adi.ĩde.l.ĩdebiti

.⁊ triticaꝛia. vt. S. ð triti.l.j.ĩ fi.⁊.l.ij. Vel ꝑ ↄdi.

ex lege.vt.C.de acqͥ.poſ.l.ſi.⁊.C.locan.l.ſi quis.vel ꝑ officium mi/
dicis.vt.S̊. rei ven.il.fi.
3 Extraoꝛ.aci.ſ.in factũ ſic dicta.qꝛ ẽ antiquã ſolẽnitatẽ inidicto/
rũ ꝓponit᷑.vt inſti.e.S. fi.ſj q̃ erat olim dr̃ia int ea.cũ ⁊ actões ſolẽni
ter ꝓonebant᷑.vt.S. oe oꝛi.lur.l.ij.S.oĩm: Rñ.ſolẽmitates actionuʒ
a iure ciuili.intdictoꝝ a iure pᷣtono inducebant᷑.vel ſᷣm aʒ.qꝛ ſolẽni
tas vbox circa actões generałr in ꝑſonis oim foꝛmabat᷑.ſ̊ in interdi
ctis in ꝑſoms perẽtiũ tm.⁊ ipi tm̃ vti poterãt.⁊ hoc pt᷑ notari.j.de vi
⁊ vi ar.l.j.in pn.a ne qͥd in lo.pn.l.ij.in pᷣu.vñ dicunt᷑ int duos red
di. vt inſti.e.S.ſunt tñ.ſ̊ hodie nõ eſt dria. cũ nulla hodie foꝛmet᷑ a p⸗
toꝛe vel indice viuẽte.eſt q̊ interdictũ nil alind ꝙᷓ actõ pᷣtoꝛaa.⁊ quod⸗
cũq; ꝓponat᷑ nõ ẽ vis.ſ.actio in factũ vel interdictũ.licet quidã dicant
boche non ꝓpom interdicta: ar. C. e. I. pe. 1 fi. ac. .
u Sgeamus. ſacris. ve ſacris duo exempla. dæ religioſis alia
duo ponit. vt. j. e. l. ij. S. j. ac.
Exhibendis.hoc ad ulud de lib. ho. exhi. æ ad illud ve libe⸗
rris erhibendlis refern põt. ſ̊ quod ſubijcit.ſ.deducendis im̃
ad ſcõᷣm.vi habes hoc.j.⁊ lib.ho.exhi.l.j.a ce li.exhi.l.j.⁊.iij.in
pꝛin.liberi em homines ⁊ filij noſtri i boms nullius ſunt. vt hic. et
H.de rei ven.l. j. S. j.

x Aut ſingulox. kfuffici?s videt diniſio. vt inſti. de rer di. .j. 8

illa quo ad eũ traciatũ.hec q̊ ad iſtuʒ loquit᷑. Item ↄtra.j. xe iniu⸗

rijs ſane.ſo.vt ibi.ac.

ad ti. vi ⁊ m. ar.

nis rebus aut de humams compe⸗
tere.de diuinis vt de locis ſacris
vel de locis religioſis.de reb homi
num interdicta reddunt᷑:aut ᷣ his
que ſunt alicuius:aut te his q̃ nul
lus ſunt.que nullius ſunt:ſunt he
libere perſone: de quibus exhiben
dis ⁊ educendis interdicta com⸗
perunt. que ſunt alicuius hec ſunt:
aut publica aut ſinguloꝝ. publica
ſunt ĩ locis publicis de vijs œq;
flummibus publicis.que autẽ ſin⸗
guloꝛum ſunt:aut ad vmuerſitatẽ
pertinent: vt interdictum quoꝛuʒ
bonoꝛum:aut ad ſingulas res:vt ẽ
interdictum vti poſſidetis:⁊ de iti
nere actuqJ. Interdictoꝛuʒ au⸗
tem tres ſunt ſpecies:exhibitoꝛia:
ꝓhibitoꝛia:reſtitutoꝛia. Sunt ta⸗
men quedam interdicta et mixta:
T que ꝓhibitoꝛia ſunt ⁊ exhibito⸗
ria. Interdictoꝛum quedam i⸗
pꝛeſens:quedam in pꝛeteritum re/
feruntur.in pꝛeſens vt vti poſſide⸗
tis:in pꝛeterituʒ vt de itinere actu
qᷓ; ve aq̃ eſtiua. Interdicta om⸗
ma licet in rem videantur conce⸗
pta:vi tamen ipſa perſonalia ſunt
Interdictoꝛum quedam anna
lia ſunt:quedam perpetua.

a De locis pub.æ his ꝑ oꝛdinẽ dicet.j. ne quid in loco pu. vſq;

b Quoꝛu be⸗

nox. qð ſolũ eſft

vmuerſale. vt. j

LI. j.l.j.in fi. ac.

c Be itineꝛe aa⸗
ciuq;. ſ. puato.
de q eſt. j. de in.
actuq; pꝛi. l. j.

d Imterdictoꝝ

ſuꝑioꝛes dunſi⸗
ones licʒ alijs vᷣ
bis hic repetun⸗

*⅓ *

e? Ephibitona

vt de iabn. exhi.
hiel. uij.S. hoc in
terdictum. ac.
fPꝛohibuo⸗
ria.ſunt.ſ.ne qͥ
in loco pu. fiat.
vt.j.ne qᷣd ĩ lo⸗
co pu.ſſiat.l.ij.S

g Reſtituto⸗

ria.vt qð factuʒ
eſt tollat. vt di⸗
cia. l.ij.S. pᷣtoꝛ
at cetera exem⸗

pla qre inſti. e.

2*

h Abixta. ſicuti de lib. ho. exhi. ⁊ de li.exhi.nã exhibitõ ſit ꝑ ea.ſj
1 ꝓhibet pᷣtoꝛ vetineri hoĩem libeꝝ.a ꝓhibet vim ſieri patri qͥmin⸗
ucat filiu.vt.j.de li.ho.exhi.l.j.⁊.iij.in pꝛin.⁊.j.æ li. exhi.l.j.
z ex alia cã mixtũ eſt interdictũ.ne vis (iat ei.ſ.ꝓhibitoꝛiũ 2 reſt
tutoꝛiũ. ꝓhibet em̃ vim fieri poſſidenti.⁊ amiſſam poſ. mubʒ reſti⸗
tui. ad qð eſt. ſ. ne vis fiat ei.l.pe.S.cum pꝛetoꝛ.⁊.l.j.S. hec actõ.

1 Interdictoꝝ.vt vti poſ.nã q pñtiałr.i.lit᷑.ↄteſ.tꝑe poſſidet. A

vi nõ clam nõ pcario obtinet.vt.j.virobiq;.l.j.in fi. ac.
Kk VUit de umere.nã in eo vĩcit qui hoc anno iuii.vt.j.æ iti.actu
qʒ; pꝛi.l.j.in pꝛin.⁊ quod de aq̃ ſubijcit habes.j.de aqua quoti.et

eſti.l.j.in pꝛin.ac.

IInterdicta. ↄcepta.ſ.qq;.vt qð vi aut claʒ.vt.j.qdð vi aut dã
l.oↄpent.S.in ſumma.a interdicio de noui ope.nui.vt.S.œ opꝑ.no.
nunt᷑.l.pe.⁊ fi.⁊ ſic in aci.qðᷣ me.cã.vt.S.qð me.cã.l.metum.S.

cum ant. a ad exhi. vt. S. ad exhi. I. de eo. S. fi. c.
interdicto aliquoe

m ENi tamen ipſa. quia obligatus eſt qui tenet᷑

ad id qð venit in eo interdicto. ſ̊ in actione in rem nõ eſt quis ad
aliqud obligatus. nec aliqua obligatione teneiur. vt inſti. e act.

S.j.accurſius.

n Interdictoꝝ. annalia. vt vñ vi e eo qð nõ ꝑnenit ad violẽtũ.

vt. j. cæ vi ⁊ vꝛ ar.l.j.in pan.⁊ idẽ fere ĩ oibo.cum ⁊ ptoꝛis impe/

riũ anno im̃ durabat. vt inſti.xœ ꝑpe.⁊ temp.act.S.eas vo.quedaʒ
tñ ſũt ꝑpetua vt ſbijcit.vt interdictũ de tab.exhi.v.j. de tabu.ex
hi. l. ij. S. ſi. poteſt igitur ſic diſtingui. vt ſi ↄtineant rei ꝑſecutionẽ
nec centur ex maleficio.vnt᷑ perpetuo.ſinautem ſunt ex maleſicis

I.

4
ſi

4
ppehlen
eon A

H ghannni

zaull⸗

upcn i h
ſohf⸗
n
ej ag⸗

(ſonoe
dtn e
raco
aa ſgſe .
aſſ
itnolſi⸗

tij
re gſg ſ⸗

(d pontnt

fanii. ſ

afe.
Netk

tphaun d

mNn

N .
Voranung
Himmdico
nan

ahturi
pumn tr, ruin
(inlrpkhini
amy ſtacundven

l ſpbensſonrfn
Garmcrtmtbegt

Pticakrarche

go Ddel

npla.

ſegod naaoſe
inlccnſelſcrftt

nmmipraonrlo
Einmmermnn
fenlingneſgan

Dorhimguen⸗

aununsſonnfr;

M Nlnde

unmnn ite
gltaſe

=
=. =
— -

—
S
= =
= e.
=

—
=,SoGã—ã = = .

E
2
=
—

aͤbe⸗
In
s
ben Nn
Eedg en

—S

=
W
=

ſunm
Wfi .
ien
. klt
i etlit

nin alzſa

1,7 Manne
K Kinſl,
r. e.

d,
nd
mmn,
Awln
mem
chon⸗
/,
Alun
manna
.

war, inn
li ℳ
wemmn litlil
udds aignd

õ
runge iin
inird

aut nõ otinent rei pſecutionẽ terminent᷑ anno. miſi xe eo qò ꝑue
nit ad malencum vel heredem erde quo perpetuo agitur. vt. I. de
aci. 1 ob. l. in honoꝛarijs. a. 7. de vi 1 vi ar. l. j. m prin.
1Mierdicioꝝ. duplicia ſunt. in quib⸗ qlibet eſt actoꝛ ⁊ reus
vr vti poſ. vt inſti. e. S. tercia. qñq; aliter dicunt᷑ duplicia.

vt. j. e. l. S. ſi.
Sumplin.
n quibus alteꝛ
agit. alterẽ ve⸗ Aulus.
ns:vt co. Se, Mterdictoꝛum quedam du⸗
ncid iſpuocet plicia ſunt: quedã ſimplicia.
habet actoꝛ. vell vuplicia dicunt vt vin pol. ſimpli⸗
ſone diſcerntu: cja ſüt ea veluti exhibitoꝛia T reſti
vt ar. S. de indi. „
in rrin. afact. tutoꝛia. Iteʒ ꝓhibitoꝛia e arboꝛi
den. bus cedendis: ⁊ ð itinere actuq;.

Interdicta aũt ↄpetunt vel ho⸗
minũ cã aut diuini iuris:vt e reli

4 En poſſiͤe⸗ gione: ſicut eſt ne qd in loco ſacro

c vr.j. vn pol. fiat: vel qð factũ eſt reſtituat᷑:et de
ſi duo. 8. boe mn⸗ moꝛtuo inferendo: vel ſepulcro edi
eracte e ficando / hoĩm cã opetũt: vel ad pu
bi. vt dicio. J.teꝛ ncan 4 voim caopetn x lſunt
a ſaei⸗ blicã vtilitatẽ ꝑtinentia:vel ſin iu⸗
.⸗ M. ſe , „ 3 J1 ga*
ꝑticiebus. l. j. S. ris tuendi gra vel officij tuedt ca:
womt᷑. de aj vel rei familiaris. Publice vtilita⸗
eei tis cauſa opetit interdictũ: vt pia
=
rijguo. e· rnis ſui tuendi c: v liberis exhibẽ⸗
Jj. F. aut pꝛecoꝛ. 5 n z 1. —
ulcr hereges. dis. iteʒ de liberto exbibendo. offi⸗

rY Exhibuona
exempla boꝛum
accipe. S. l. ꝓxi.
S. interdictoꝛuʒ
in.i.interdicto⸗
rum.ac.

cij c de hoĩe libero exbibendo.re⸗
liqua vo interdicta rei fannliaris
cauſa dant᷑. Quedaʒ interdicta

ſPꝛohibitoꝛia. ſupple. ſ. hoc de arbonby cedendis. quod eſt ꝓhi⸗

bitoꝛium. vt. j. de arbo. ceden.l.j.in pꝛin.⁊ væ iti.actuq; pꝛi. quoo

eſt limliter phibitoꝛiũ. vt. j. ð in. actuq; pꝛi.l.j.ſuut ⁊ alia.vt in/
ſti.e. dicto. . tercia. ideo autem ad hoc ⁊ ſimilia reſtrinxi.quia non
omma ꝓhibitoꝛia ſunt ſumplicia. ſͦ quedam duplicia ſunt. vt vti
poſ. ⁊ vtrobi. vt inſti. e.S. tercia.

Interdicta. vt de religione.exemplificatiue lege.qꝛ ⁊ ſacra ſunt
2 rigio ſa. Elel dic vt. i. ſicut. ⁊ ſic ſianm duo de quolibet ponutur
exempla. ac. H
u e quid in loco ſacro.exemplum diuini iuns. 2 eſt hoc. j. ne

quid in loco ſa.l. j. de reſtitutoꝛio de qͥ ſubijcit non habemus.ſ eiꝰ

memimt. j. ne quid in loco pub.l.ij.S.locoꝝ. H
x Et re monuo. exemplum religioms. ⁊ habes hoc. S. de moꝛ. in
feren. l. j. in pꝛin. . S. pꝛetoꝛ ait. poteſt addi et quintum ne qõ fiat
in loco ſa.vt.j.ne quid in loco ſa.l.pe.nam ⁊ ſancte res quodam⸗
modo diuini iuris ſunt. vt. S. de rerum di.l.j. in pan. a inſti. ð re
rum dimi. S. ſancte. . .”MM
y DPertmentia. ſupple vel ad pꝛiuatam. ad pꝛiuatam dico vel ſumn
iuris. ac.
3 AUlti liceat. vt. . ne quid in loco publi.l.ij. S.fi.
2 Flunnne pub. vt. j. vt in flu. pu. na. li.l.j. im prin.
In via publica. vt. . ne quid in loco publico.. ij. S. ait pꝛetor
in via. Sunt et alia que collige a ntulo.j. ne quid in loco pubuẽ.
vſq; ad titulum de vi ⁊ vi ar.et facii.S.e.l.j.S.que ſunt alicuius.

1? Liberis exhibendis. in quibus habemus ius poteſtatis. vt in
ſti. v pa. po. in pꝛincipio. in libertum habemus iuſpatronatus. in
neutro babemus wonmmmum. vt. S. e. l. j. circa pꝛicipium. et ideo ñ

pertinent ad rem familiarem. adde his interdictum de vxoꝛe exhi.

vVi. j. de lib. exhi. l. ij.

a Hfficij c. quod ebet homo bommni. vt. S. dᷣ ſer. expoꝛ. l. ſeruꝰ

ea. ⁊ caue tibi. quia hec ſubdimſio ało ad publicam 2 ałs ad pri:

uatam vt iutatẽ ſe referi.alia vo fieri põt que reſpicit exercit iuʒ. qa

petere: vt nõ ſit mirũ ſiqua intdi⸗
cta ad rem familiarẽ ꝑunent: ⁊ ꝓ⸗

0 ((SLA

alis ſunt publics. i. pnblice cnilibet cõpetuut. 2 fic funt popularia. 7
hec ſunt octo. als pꝛiuata.quia tm̃ ei cmus mtereſt dant᷑.⁊ hec ſum
xxviij.quod dic vt inſti.e.S. interdictoꝝ.alia ſunt publica.
b Mnedam rei. i.pꝛopꝛietatis. ac.

cPnꝛuato.ſ. Fm quod datur volenn reficere iter. vnð pꝛobat vm

muʒ ſeruuutis. vt
J. ð in. actuq; pᷣ.l.
. ,„ GW , „ iij. S. ait pꝛetoꝛ. 7.S
rei pſecutionẽ ↄtinẽt: veluti cæ iti⸗ hoc amem. dern
nere actuq; puato. nam ꝓpꝛietatis parur pro ggun er
cãm ↄtinet h̊ interdictũ. h̊ ⁊ illa in aſtello ducẽda. vt
terdicta qᷓ de locis ſacris ⁊ religio⸗ mnua le zchen⸗ ia⸗
ſis ꝓponunt᷑:veluti ꝓpꝛietatis ca e interdicto v ar⸗
atinent. item illa de liberis exhibẽ boce vr. . ar⸗
dis: qᷓ iuris ſui tuendi cã diximꝰ cõ ꝛec.non iolun pn

7.§. non ſolum.

pꝛietatis cãm nõ poſſeſſionis hñt.
Hec aũt interdicta que ad rem

familiarẽ ſpectant: aut adipiſcende

ſunt poſſeſſionis: aut recuperande
aut retinende.adipiſcende poſſeſ⸗
ſionis ſunt interdicta:que compe⸗
tunt his:qui ante nõ ſunt nacti poſ
ſeſſionem. ſunt aũt interdicta adi⸗
piſcende poſſeſſionis: quoꝛũ bono⸗
rum ſaluianũ q́; interdictũ: quod
eſt ve pignoꝛibo. ex H eodẽ genere ẽ
⁊ quo itinere eſt venditoꝛ vſus:q⸗/
minꝰ emptoꝛ vtat᷑ vim fieri veto.

recupande poſſeſſionis cã intdicta

ꝓponuntur ſub rubrica vnde vi.

dD Pꝛoponunt. que foꝛe dixi. vt. S. e.l. F. . ac

e eluti.i.quaſi.nam in veritate non habemus eoꝛuz pꝛopꝛietat?

vt. inſti. de rerum diui.S.nullius.

Se liberis.⁊ de his habuiſtt m. S. iur. ſui ⁊ ſupple hic obtinẽt cãʒ

quaſi pꝛopꝛietatis.nam nec hi ſunt in noſtro dommio.vt.S.l.j.circa

VV

pꝛincipiũ. eſt ergo ꝓpꝛietas et quaſi vt hic.ſic ⁊ poſſeſſio vera.vt in re

bus coꝛꝑalibus 1 qnivt ĩ incoꝛꝑalibus.vt.S. ð leruit.l.quot᷑.ſ̊ in quo

eſt. ſ. cauſa pꝛoprietaus ⁊ hic quaſi? Rñ.opoꝛtetꝓ bari wvumimuʒ ſer⸗

niutis ꝙ;ꝙ poſſeſſoꝛio agatur hic filianonem ⁊ libertinitateʒ et rem
ſacram rᷣ religioſam. ſic ſi ageret᷑ pentono iure wminij vel quaſi vł

ſimnli vt per in factum. vt. C. ſa. ſanc. ec. ſancimꝰ. 2. S. de rei ven.
que religioſis.vel in rem pᷣiudiciali.vt.S.de rei ven.l.j.S.j. Iteʒ effe

ctus victorie eru ſimilis cauſe ꝓpnetatis vł quaſi.quia ſicut cauſag

prietatis finita to tum finit᷑. ſic hic:vt hic ⁊ dicta.l.j.de aq̃ quon.et

eſti. l.j. S. fi.ſecus in poſſeſſoꝛio.quia ſecũda queſtio pꝛopꝛietatis re/

manet.vt.C.e.l.incerti.ac.

At non ſit.nam cum interdicta de religioſis ⁊ ſacris ⁊ de his que
ĩunt iuris ſui tuendi cã inuenta hoc habeat.ſ. cauſam pꝛopuetatis:ñ
mirum ſi ailla que ad rem familiarẽ pertinent hoc habeant quando⸗
q;. nam ſi id de quo minus videt᷑ ineſſe ineſt.multomagis id ðe q̊ ma
gis. 1 facit ad. S. S. de publi. I. eum. S. pubilr.
hbVPec autem.ſpectant.qᷓ ſunt vnumimembꝛũ ſubdiuiſionis.ã.po⸗
ſite in. S. j. ⁊ facit inſti.e.S.ſequens.
1 NDuonꝝ bonoxꝝ. ce quo eſt. J. ti. j. ac.
k. De pignonbo. ſ. de poſſeſſione rerũ colom tacite obligata:ꝛũ.vt.C.
æ ſal. inter.l.j.⁊ de hoc eſt.j.æ ſal.inter.l.j.ac. =ðð’J
ODQuominus.quo caſu emptoꝛ de quaſi poſſeſſione ſeruituns adi⸗
piſcende contendit. cuius verba non habemus ſed eius mens eſt. J. ð
iti.actuq; pꝛi.l.pe. rM 30 e
m Sub rubaca. directum. I. 2 vtile vt vſufructuario a vſuario. ve
J. de vi 1 Vi ar. l. ij. S. vñ vi. a. S. uem ſi nõ vſuf.ſimue vilet in imi

dicio de pcario.vt.i/d pca, l.j.in pꝛin. ⁊.J. j⸗

4 Aliqua t. ſ. talia interdicta recuperande poſſeſſioms.
o Sub hoc. i.poſt hunc ti. ſic.S. ſi cer. ꝑe.l.j.
p Airi poſſidetis.⁊ virobi.vt inſti.e.S. recuꝑande. a enam illud ne
vis fiat ei.ar.j.ne vis fiat ei.l.j.in prin.a.S.j.in pꝛin.ac.

8 Zi interdicta. diximꝰ. S. e.l.j.in pꝛin. ſ̊ alio mõ hic. ⁊ alio mõ
1bi. .

hic ſunt du⸗

lnea ecper⸗ nge
Tadipiſcende po .V „„
ſeſnoms. vt eſt n⸗ Aliqua tamen ſub hoc titulo int⸗
enaernz ne s ſ chcta ſunt. retinede poſſeſſioms cs
at ei l. i quis miſ ſunt interdicta vti poſſidetis.
ſum. S. cnm pꝛetoꝛ Sunt aũt interdicta vt diximꝰ
duplicia tam recuperande ꝙᷓ adipi
ſcende poſſeſſionis. Apianꝰ.
NM i1nterdictis exinde ratio
x i Mmtera habetur fructuuz ex quo edi
ls ictis edi ta ſunt non retro.
2.1. us in eis iter-⸗
dicuis ↄteſtata. ac. , . Aulus.
1 mon rerrot X quibus cauſis annua int᷑-
2. J. de pca. q̃ſituʒ. Ar .
· er hor. ß hoc in⸗ dicta ſunt ex his e eo quod
lit in interdicto vm ad eum peruemi cũ qͥ agitur p'an⸗
virin quo haberur num ludicium dandũ ſabi. reſpõ.
ratio ex die expulſi D
oms. vt. j. de vi et· em.
da ar⸗1.j. er de. Nterdicta noxalia ea ſunt:
que eſt ↄ tra.a ideʒ

que ob vlictum eoꝛuʒ:quos
in poteſtate habemus:dantur:ve⸗
luti cum vi ciccerint: aut vi aut
clam opus fecerint. ſed officio iudi
cis continetur: vt wminum ſua ĩ⸗
penſa opus reſtuuentem abſoluat:

qnñq; in interdicto
quod vi aut clam.
vt.j.quod vi aut
clam. l. is q; in pu.
S.quod ait pꝛetoꝛ.
Ert nota ſex regu⸗
las ꝗffirmatiuas ĩ

inididictis. Pꝛimãᷓ 8
onmts wunt per⸗ patlentiam tollendo operi pꝛeſtan
ſonalia. vt. S. eo.l. in n 79
prima.S. pe. S⸗⸗ Lem noxe vedere iubeat ⁊ abſoluat

cunda ꝙ in omni⸗
bus haber rõ ſru⸗
ctuum ex die conte
ſtate litis vt hic. .
Tercia ꝙ in Ioco cnnuſſibet in factum acno dat᷑. vt ĩſti.e.S.ſi. OQnar⸗
ta vt queſtio ꝑ imerdicta pcedat.cum ſint v poſſeſſione. vt. C. e.l.in⸗
cern ⁊ quoꝛum bonoꝝ.l.fi. Quinta ꝙ ea que ſunt annalia fint perpe
us d eo quod ꝑuenit ad eum cum quo agiuur. vt. j. l. ꝓxi. Sexia ꝗꝙ;
ea que ſunt annua ad agendum ſunt perpetua ad excipiendum. vi. .
x excep.licet.addunt ⁊ ſepumã ꝙꝙ ommia reddantur noxaluer. qð ẽ
falſum.cum enim ea m que ex maleficio ſunt noxaliter demur. vi.

ſi non edat.quantũ impenſe ĩtol

l.pꝛoxi. ergo non alia. econtra quatuoꝛ nota regulas negatuas. Pri-

ma ꝙ nullum interdictum infamat. vt.j.xe vi ⁊ vi ar.l.neq;. Secun
da qina nullum ſolẽnuer redditur. vi inſti. e. S. fi. Lercia quia in nul

lo habetur ratio fructuum ante luem conteſta.niſi in interdicto vn⸗

e vi. Quaria ꝙ nullum redditur inter non ſubiectos. vt.C. e. l. ij.
adde ⁊ quintum. qꝛ nullum penaluer redditur.
t e X quibi.ſabi.rñdit.vi ⁊.j.de ac.⁊ obli.l.iĩ bono.⁊.j. de vi
a vr ar. l. j. in pᷣn. 2. S. fi. 7.l. ij. S. j. 7. C. vñ vi. l. vi pulſos.
u 1 Mierdicta. in pkate. ſeruili nõ filiali. vt inſti. de noxa §. ſi.
x. Ui veiecerint.vi ⁊.j. vi ⁊ vi ar.l.j .S. qd igitur adduur.

py Et abſoluat.ab expenſis.⁊ ad hoc facit.j.quod vi aut clam.ſi a⸗

lius in pꝛincipio.ac.
3 Abſoluat. ab unpenſis deſtructioms.
7 Jucex. vt damnu ſarciatur a impendia wmino reſtaurentur. vt.

I: quod vi aut clam.l. is qui. S. ait pꝛetoꝛ. Jo. sc.

9 Rubrica. quoꝛum bonoꝛum. a pꝛimis verbis mierdicn nomina,

tur ſicut ⁊ in alijs interdictis.dixit ergo in genere de interdictis. nũc
in ſpecie. ⁊ pꝛimo de vmuerſali quod ſolum iſtud inuenuur. 7 darur
directum bonoꝛum poſſeſſonꝝ vnle heredi xe iure ciuili. ſicut econtra
pet.heredi.directa heredi.vnlis bonoꝛum poſſeſſon. ⁊ differt a peni.
here.et conſonat vt nõ.in rubꝛica.C.e.

a It pꝛetoꝛ. ex edicto meo. ſecus ſi a inre cuili. quia tunc vtile.
vt nõ.in rubrica.ac. OYDMUB

Poſſeſſio. ſubaudi bonoꝛnm. vt ſu vna dicnio denotet ms.
vt.S.de bonoꝝ poſſeſſione.l.iij.S.j.nam verbum poſſeſſioms ſim

pliciter poſitum factuʒ denotat. vt. S. de acquiren.poſ. l.j. S. ſi vir

vcretalis ergo verbotenus data erat non facto. ac.
b Pꝛo herede.aut ꝓ poſſeſſoꝛe.hec vetba expone uunſti. e. S. p heꝛe

de. 7. S. pꝛo poſ⸗

lendo opere erogatum ſit:tanti cõ

demnet.ſi neq; patientiam pꝛeſtet
neq; ipſe tollat opus:cum poſſit:in
tantum condemnet inquantũ iu⸗
dex eſtimauit:ac ſi ipſe feciſſet.

Quoꝛum bonoꝛum.
Apia.
It pꝛetoꝛ: quoꝛum bo
noꝛuʒ ey edicto meo il⸗
li poſſeſſio data eſt: qo
e his bonis pꝛo here⸗
æ aut pꝛo poſſeſſoꝛe poſſides poſ⸗
ſidereſue:ſi mhil vſucaptum eſſet.
quod quidem lo malo feciſti: vt
id veſineres poſſidere:id illi reſtitu
as.oc ĩterdictũ reſtitutoꝛiũ eſt.
ad vmuerſitatem bonoꝝ:non ad
ſingulas res ꝑtinet:⁊ appellatur 4

h cum poſudere
herede vł pꝛo

H habere ti. vt.
rum bonoꝛũ: ⁊ eſt adipiſcende po im quio co e
ſeſſioms vniuerſoꝛum bonoꝛum. lon. temp. pꝛe.
Anl? hẽditateʒ. Quo⸗
.V * modo hʒ locum
Nterdicto quoꝝ bonoꝝ de⸗ viſuce Rñ. pro/
bitoꝛes hiditarij nõ tenẽtur einrgtng
ſed tm̃ coꝛpoꝝ poſſeſſoꝛes. non ſoluz 5. q
. vulgo et vᷣm he
. ag poſſidenteʒ p

. . herede refertur
nam ſip poſſeſſoꝛe.nõ mſi. xxx.an.p̃ſcriberet.qua pꝛeſcriptione et
hoc interdictum ⁊ peti.here.tolluur.vt.C.d pe. here.l. herecdita⸗
iis.ſj hoc nõ videtur poſſe ſtare.quia ſᷣm hoc poſt vſuca. tenetur
hoc interdicto.nam ſic dicit ſiue poſſidens ꝓ herede vel pꝛo poſ. ſu⸗
ue poſſideres.ſ.pꝛo herede.ð vel ꝓ poſſeſſoꝛe. quia mii eſt vſucaptuʒ
teneris ad rem vel eſtimanonem.quoo non videtur. vt dicta.l. C.

e peti.heredi.⁊ in quiv, ca. ceſ. lon.temp.pꝛe. quare dic vſucaptũ

non ab eo qui cõuenuur. ſed a quodam tercio iſto wloſe dumitten⸗

te vſucapere.ſed et contra hanc opi.nam quomodo po tuu inchoa⸗

re vſucap? Rñ.iſte ei vendidit. vnde emptoꝛ vſucapi. licet qui alie
nat malam fidem habeat.vt. C. de pꝛe.lon. temp.l.j.vel dic vt nõ.
ʒ.cæ peti. here.ſeo ⁊ ſi le.S.ſed ⁊ ſi culpa.ſed ⁊ prima poteſt ſalus/

n.. vt iungas 2 ſi nihil vſucapis cum eo quod dixerat pꝛo herede

poſſides. quod dicu poſſidereſue ac. iunge cum eo quod dieit qd
quidem wlo ⁊c.⁊ ad hoc facit.C.e.l.ij.⁊..dæ peti. here.l.etiam.⸗

.

uem ſiquis dolo.⁊ pꝛo ſocio.l.uemo ex ſocijs in ſi.

v Reſtituas. niſi incoõnnenti paratus ſis pbore res tuas. vt nõ.
C. & edicto diui adri.tol.l.ij.ac.

e Hoc mterdictum. reſtuntoꝛuũeſt. vt et inſti e. S. reſtitutoua. vt

verbum reſtuuas danch ſignificationem habeat. vt. j. de ver. ſig.
l.verbum. ac ſi dicat non pꝛohibuoꝛium vel expibironum. ac.

fMon ad ſingulas. immo ⁊ ad ſingulas. vt.j. de fur. l. hoc am⸗
plius. 1. l. ſe. que ſunt cõtra.⁊. S. e.l.in pꝛin.hoc innmt vbi dicit
quod ex his ac. ſed r. ſubaudi tm.ſ. non im ad ſingulas ac. vel
dic datur alicin non quna ſucceſſii in res ſingulares. ſed quia i vin
uerſuatem.ideo ad eum pertinere dicitur.ſic eſt in pen. here.vt. ᷓ.
de peti.here.l.regulariter in fi.licet.ac.

g 1 NMierdicto. nõ tenent᷑.⁊ in hevifferi a pe. he. vt. s. de pe. pe.

eh.
8 ſt

Cc Uſucaptuʒ.

poſſeſſoꝛe no ſit

S

ſoſh⸗

irtint ⸗

nee!
mire

„
1yei
(Glang V
enmemie d

(LNd

raho N.
len.A n
innO
Ntrh ſoih
Trlilivsah
,
GAa..

iIINs
nune ſig
Ant. cn
fnccb ctan,

S

tchatins
.

=

Upret

(lt'Pnutt

Cloliegtüpent

omottrftiarr,
Uuſe kirtratn
fthlalr kair
lligſittoei
elubfimn nſt

H Mire
acke

) Dps .

du.
Gunbo
nddi⸗
hg
No
r
Mneſt.
birikn
tn

e. e
mic mn

zngl tn
ler; ſcſeen

Det
N N Rb

Gm. lnm

6. N
.
md
nüren
. N

ben un
NZ. EeN
u fmn pol in
ſcasgharelf,

ſcſhene, guis nice

AGNN NNN Wr N
ln. w nt
Godann rdd Kodin
M. Nn Ng
d iſiunnle
NNlit
1ha tr
md NANN N
r i. MN
AlizirenA
MN

.

R.
—

. 4
Aungnſri
elnanim

tit mütni

ſin ninmn,

nm ilin

wmiridi

l. enam. S. fi. differt ⁊ in alijs.vt nõ.S.in rubꝛica.actõne Fberedi

taria eos ↄueniet ac. “
5 Kabnca.gaor. poſſeſſionem quis occupauerit.id reſtituat

heredi legaroꝝ.ſicnt ſuꝑius eſt achpiicende poſſeſſiõis.ſic ⁊ hoc.vi
2 in pnn.a ideo de hoc poſt illud pomt.ac.

i h Oc mi⸗ M
qictuz. Quorum legatoꝛum.
cuiꝰ V⸗ DZete W
ba nõ habemus vpypia.
e wotmer. . Oc interdictũ vulgo qͥ
Et ipm. nõ rũ legatoꝝ appellat.ẽ
eenbei at᷑ ⁊ iᷣm adipiſcẽde poſ
vta. E. ne qs ſeſſionis: ⁊ ↄtinet hanc
re indeis.l. nul⸗ com qo guiſh legatoꝝ n id
lus. a.. de gcd. ex volũtate heredis occupaunt:
pol. ſi ex ſiip. et reſtituat heredi.etem̃ equiſſimum

miles. §. pe. 7. J

pᷣtoꝛi viſum ẽ vnũquẽqʒ nõ ſibipſi

q vi aut cam. Ius dicere occupatis legatis: ß hec
11 Sa bu .5s. ab hide petere. Rectigunk igit
b le hect. go heredes p. h infdictũ ea q lega⸗
m Redigun toꝝ noĩe poſſident: vt pinde lega⸗
l bepwina ⸗ taꝛij poſſint eũ oueĩre. Hoc int⸗
ptone. vt hic et dictũ ⁊ hẽdẽ hrdis bonoꝛũq; poſ⸗
ari. sᷣ 8 aue ſelſſoꝛes hre recte ppter vtiluatem
ul.a. E. los. i bedicti dm e: necnon ceteros q;
qs ↄduciõmis. ſucceſſoꝛes. Quia at᷑ noõnunqꝙ

n AUli perinde

incertũ eſt vtruʒ qs legato autꝓ

herede aut ꝓ poſſefſoꝛe poſſideat:

c. h videtur ꝙ redge. Ponchoze
ms ſuuz amiſe,· belliſſime arꝛian? ſcribit: heredita
. n tis petitione m eü inſtituendaʒ: 2B
v legi r con interdictũ reddenduʒ:vt ſiue qͥs ꝓ
1. no dubinz. 4 .
eſt cõtra: ſed RS berede vel p poſſeſſoꝛe P emide at
erat hẽditas aBh petitione hereditatis teneat: ſiueꝙ
nah no em gho · legato poſſideat: hB interdicto te⸗
grem eoge; mõ neatur: quẽadmodũ ſolemus face⸗
cõtra. S. qd me. re quotiens inceriũ eſt quẽ potius

ca.extat.et.j.ad
.l. iuł. de vi pꝛi.
l. pe. ibi qͥ ab⸗
ſtulit hẽbat ius
in re ł ꝓ re quã
abſtulu. B nulli

actio teneat.nam duas actõnes di
ctamus ꝓteſtaꝛi ex altera nos velle

us erat.cũ ante aditã hereditatẽ abſtulit:.vel ſi poſt erat ſua pro⸗
pua. nam adita hẽditate fit legatarij.adeo ꝙ pᷣſumat᷑ ex die moꝛtis
ſua finſſe. vt.j.de fur.a titio. Item ad iqẽ ob. C. vñ vi.l. cuʒ q̃re⸗
batur. ſ ibi loquit᷑ e vacãte poſſeſſione q eſt alicuiꝰ.puta abſent?.
h nulliꝰ.Alij dicũt ꝙ hec ꝑ illã coꝛrigit᷑. Iteʒ ob.e.mõ.C.vñ vi.l
ſi qͥs in tantã.jͥ h̊ nemo poſſidebat. Iteʒ eadẽ rõne hʒ locñ interdi⸗
ctu vnde vi. Item nec ob.j.de cri.expilt.here.l.ij. qꝛ ibi exirane⸗
nõ legatar voccupauit. Item ob.in aliũ modũ.j.xæ oli except.l.
wlo. a. S. de carbo. edi.l.iij.S.ſumman.vbi ſi euidẽter appareat ñ

filiꝰ.nõ dat᷑ ei carbonianũ.at h̊ enã ſi euidenter appareat eberi. le

gatũ tñ reddit.ſ̊ ſol.vt dixi dicta.l.dolo.Jtem nõ ꝙ hoc edictũ tũc
demũ hʒ locũ ſᷣm quoſdã ⁊ bñ.cũ heres vult vti retentõe fal.non
