nec &̊ vſucapit᷑. vt
S. de vſuca. l. ſine
ſ res ſinguulares
coꝛꝑales. ſi aliene
ſini ſic. vt ĩ hoc ti.
ſi mobilis triẽnio
imobilis decennio

V legatoꝛũ ſuandoꝛũ cã in
poſſeſſionem mittit᷑: non int
pellat poſſeſſionẽ eius qͥ ꝓ herede

licet quidam diart ꝓſucapit nã cuſtodie cã eam rẽ te
omes vecenmo. ne g ergas etiam 1
mnemar in abu ⸗ net. quid er go etiam impleta vſu
daz heres in aliss caplone? ius pignoꝛis ꝑtinebit: vt

non. aꝛ. S. de he. in⸗
ſti. l. ex facto. qð ñ
placet. pſonalibus

ñ pꝛiꝰ diſcedat: ꝙ ſi ſolutũ ei legatũ
fuerit:aut eo noĩe ſaunſdatum.

aũt uribo ſins tem DQõ vulgo rñdetur cauſaʒ poſ⸗
ond va ab ſIſeſſiõis neminè ſibi mutare poſſe:
poꝛe non dco ti. ꝓ ſic accipiendũ eſt vt poſſeſſio nõ ſo
beree vrene lum ciuibk: eti⸗ naturalis intelli⸗
nevn uerſitate ſa⸗ Batur: 7 ppterea rñſum eſt. neq;
cti. ꝗᷓ vmuerſalttr colonũ neq; eũ apud quẽ res eſt de
vuet m. S. poſita aut cin ↄmodata eſt lucrifa
ſi. a ad idem. ö. v ciẽdi cã pꝛo herede vſucapere poſſe
rei ven.l. vendica⸗ Jilium quoq; wnatam rem a

10. ac. patre pꝛo herede negauit vſucape

re ſeruius:ſcilicet qui exiſtimabat

q Ei leggto naturalem poſſeſſionem penes eũ

rũ. ptine/ .
bit. vt a. ð. de vu ⸗ fuiſſe viuo patre: cui conſequens ẽ
caluſto. .ñ mu pt filius a patre heres inſtitutus:

d„ Zyicedat. vr res hereditarias a patre ſibi na

ſic tedio affectꝰ he⸗
res ſatiſdet.vt ⁊.S·
vt in poſ.le.is cui
in pꝛin. ⁊ facit. S. ti.j. miſſo. ac. èẽä
? HMõ vulgo. rñder᷑ vi 7. S. acqui.poſ.le.l.iij.S.illud vbi plene
Dixi. ac. “=èMUð . — . .
f Colonũ.ar. ꝓ eis qͥ dicũt iſtos naturaliter poſſidẽ.ſic ⁊.S.cõ idi.
lI.cõi dinidũdo.S.neq;.ſeo tu dic nulla.vt.S.de viuca.l.nõ ſolü. S. j.
in fi. ⁊ qʒ hic dixit poſſeſſio auilis ⁊ naturał.dicit ꝓpꝛieꝓ ciuili. im
pꝛoprie ꝓ naiurali.i. detentatone ſic.S.d off.ꝓcon. le.l.ij. el die
ꝙ bic verſus ⁊ ꝓpterea ⁊c.addat pᷣdictis.q.d. ſi ua eſt in ciuili ⁊ na⸗
mrali. ergo magis in nnall.—
g NKilium ch. iſtud ch; ſinnilitudinẽ cũ ſuꝑioꝛiba nõ. Mam ſupioꝛes
qin hñt naturalem poſſeſſonẽ non pũt mutare cauſam poſſeſſionis
⁊ ſic nec vſucaꝑe.ſic ⁊ hic.qꝛ quaſi talem.⁊ hic qualem. ⁊ pdicti hñt
Ttentationem patre vmo.
B Properec ne. enã ſi eſt heres.vt.C.e.l.nihil.a eſt rõ vt ſubijciu
4 dirximm cta. I. nibil. an ꝓ ſuo? qd videmr. vt. . ꝓ ſuo. l. pe. S.
ſi pater. dic vt dicta.l.mhil. Jtem anꝓ vonato? rñdet᷑ ꝙ non. qiia
ant wonauit vt extraneo. a ſic nõ tener ab mitio. Sed demuũ moꝛte cõ

firmatur.ſed tũc iam incipiu rem eam habere fulius quaſi ex cauſa le-
gati. vt.C. inof.d.l.ij.non iñ dico ꝙ ſu legatum.vel wnatio cau/

ſa moꝛis. aut vt habeat in peculio.⁊ iunc idem.ſ.qꝙ nõ vſucapiat.vt
ĩ.ni.j.l.j.S.j. vel põt dici ꝙ hic vt extraneo dvnaueru ⁊ vſucapiat
ꝓ vonato no ey tꝑe facie vnatõnis.vt. j. ti.j.l.j.S.j.ſed ex temꝑe cõ
ſirmationis. ⁊ non erat reslpatris. ałs ex tempoꝛe ↄfirmatonis eſſet
filij.vel vi dixi ibi quando haberet in peculio.

1 CLonſequens. dixit quãdo ſolus heres. audi qñ cum alio.qꝛ idem

dic filius in ptᷣate hic ⁊ ſuperioꝛi caſu. Sed quidam dicũt in emãci⸗
paio.a ideo nõ v:iuca.ſ.n.ꝓ heredi.quia non ꝑuemit ad eu; poſſeſſio
que fuiſſet apud defunctum tempoꝛe moꝛns.qꝛ nulla tũc erat apud fi
lium. qð eſt neceſſe vt vſucapiat ꝓ herede.vt.S. de vſuca.cum heres
Item vᷣm eos hoc caſuꝓ ſua parte non vſuca.qꝛ ſua ſtatim ſit.ac.

Kk Hereditarias. ſiue in veritate ſine quo ad opinionem.
¶ECoheredum.ſ̊ pꝛo ſua ſic ſᷣm quoſdam.quaſi habeat ꝑ alium qð
non per ſe ſi ſolus eſſet.ar.S.d acquiren.here.cum hereditate.̊ tu

dic nec pꝛo ſua.vt.S. ꝓxi.rñ.⁊.C.e.mhil.

m p Leriq; poſſe me.niſi ſim de ſuis.vt.S.l.ꝓxi.in fi. vel mſi

ſcia deſuncii mihi noceret.qͥ ſuccedo in vicium.vt.C.com
munia de vſucap.l.ſi.
n UAſucapere.titulo pꝛo herede.

0„ c Onſtat.
ſſ fegon
paſſiua ſigficatõ
tas pꝛo parte coheredum vſucape ne ac ſ dicet is
re non poſſit. Ompol?“ he tam bis
Teriq; putauerunt ſi heres berede. aiaſp
ſim ⁊ putẽ rem aliquã ex he⸗ um tri tem⸗
reditate eſſe qᷓ nõ ſit poſſe me vlu- Npendu qn er
capere. . Aulus. uf. §. in ertra⸗
Onſtat eũ qui teſtamenti ſa cdee er nix
ctionem habet: ꝓ herede vſu gadimk ervi
ſe. igno. vt. 3. xe
capere poſſe vul. ſpſtit. ex fa
cio.S. iulianus
7 facit. j. ꝓ lega
Pꝛo wnato. Aulus.

Ro nato is vſucapit:
cui vnatois cꝗ res tra⸗
dita eſt:nec ſufficit opĩa⸗

ru ſed ⁊ dnatũ eſſe optet. Si pr

filio quẽ in pꝛate bʒ vnet veide de
cedat.filiꝰ ꝓ wvnato nõ capiet vſu:
qm̃ nulla vnano fuit. Si inter
virũ ⁊ vxoꝛẽ conatio facta ſit: ceſ⸗
ſat vſucapio. Item ſi vir rẽ vxoꝛi
vnauerit ⁊ diuoꝛtiuʒ intceſſerit:

vſucapioneʒ quoq; ceſſare caſſius

p Habet. emũ ſed nõ omnẽ. quia non ſuus heres. ac.
q Rubꝛica. pꝛo wonato.

TY ꝓ Ro cvnato. tradita eſt. a non dño. aks fieret ſtatim dOm

vt. S. de acqui.rerũ w.l.tradit:o.⁊ ſic eſt contra.S. wo⸗
nat᷑.l.in edibus in fi.vbi dicit᷑ ꝙ non eſt natõ niſi fiat
ſtatim res accipientis.a ſi nõ eſt dvnatio veficit nitulus.a ſic vſuca
pio ceſſat.ſed ullud quo ad ꝓpoſuum donatõms ſm ſecundam po⸗
ſinonem caſus.
ſ qMec fufficit.ſpeciale in hoc ti.vt iuſtus erroꝛ non inducat vſu⸗
capionem ſ̃m yrne. quod non placet. vt dixi. S. de vſuca. l. cel⸗
ſus.hic ergo non ſufficu opinari.ſ.ſupine.a facit.C. d rei ven. l.
nullo.?. . pꝛo herede.l.fi. ac.

Si pater. ecedat.ſ.pater. ac.
n Mulla. vel edit. vt in peculio haberet. quod eſt verius. vel ſi
vt benemeruo non vſucaptt.ſ.extunc qmia nulla.ſed exnunc aliq̊.
ſcʒ moꝛte confirmata.vt.C. de inof..l.ſi pater.nec ob. C.de w.
inter vi.⁊ vxo.l.dvvnatioms.quaſi retrahatur.qma rñ.vt dixunus
Dicta.l.ſi pater. ſcilicet vt quoad fructus trahatur retro.non quo
ad wvomimium vel vſuca. Uel dic ꝙ pater hic mutauu voluntatem
vel olim non confirmabatur ſilenuo. Iteʒ contra.j.pꝛo ſuo.l.pe.
S.j.ſed ibi heredes confirmauerunt. vt a. j.e.ſi pat. Vel dic vt no.
J.ti. j. I. ij. S. ſinali. YItem no.quod M. dixu.ꝙ uon poteſt wonar
ſilio vt extraneo cum non ſit extraneus.quod eſt fallum. vt.S. q

in rem verſo.ſi pꝛo patre.S ſi wvmimi.in fi.S.et quod iuſſu.l.j.S.j
2 adopt.ſi pater.S.qui duos.⁊ lure wt.pꝛofec.S.ſfi.⁊ c leg.

j.l.cum nilio.accurſius.

x Si mter. facta ſit.eo caſu quo eſt innalida.ſecus vbi eſt per⸗
miſſa.vt.j.e.l.ſijvir.
y Aſucapio.ſi iñ putai tenere ſacit fruetꝰ ſuos.vt.S.de vſuns.l.
fructus.ałs ſecus.vt.S.de acqui.poſ.l.qð vxoꝛ.
3 Ceſſare viuca. re propꝛia wonata.idem eſt a ſi de aliena in caſu

cum donatoꝛ pauperioꝛ: eſt ⁊ vnatarius ditioꝛ.nam hoc quoq; ca/

ſu irrua eſt cwnauo, R.ac.

— —

S

—

☛ — =
— =

=

ilt.

— — —
— —
—
S=
=—
=—
=
=

nurik:
pde
M an 4
iemiß
(oeionp

—=

Ptanens,
gectch F
CNe.N.
Gmmand
Grgtcmg d

umn..
mtſtanns
i.

Cin fſetpen
oanpliſi
Ulingmacaih⸗
bxorn rlrann
Amngngiſehe

Turaugtann

picanotan

4

(gtia

icom mn

ſun

aio. Alsiri
Cro 1ſre
ar gncmi
No idl, ulis
IGtoni n ſ

Wans aroinon

.nn ,Ae
nne 1incl

ot Gt Ean
Ne gundlaſocr,
LürN,
rabuan n,
mmprtunui
=
e me e

2 Mtuare. mutata qindẽ eſt cã poſſeſſionis. vtpute cuz reuoca
ſit wnano.vt.S. de dvna.inter vi.⁊ vxo.l.ſj interim.S.fi.ipſa vo
cui wnatũ eſt nõ põt ſibi mutare cãm poſſeſſiõis.vt ipa q̃ nüũc in
iuſtũ ni.habet efficiat᷑ validus ⁊ iſtus.ti.ſ.pꝛo wvnato.
Mit. ſ. caſſius.
Inutelligat.
vt ⁊. S. de w. int
vi. ⁊ vx.cum hic
ſtatꝰ. S.ſi diuoꝛ⸗
tiuz. nec mutat

rñdit:qm nõ poſſit cãm poſ. ſibipᷣi
mutare.als ait poſt diuoꝛtium ita

cãm poſſeſſiõis. —= †
ſed ei mutat. v. vſucapturã:ſi eam maritus cõceſ⸗
g. ce vſuca.l.nõ ſerit:q̃ſi nũc vvnaſſe intelligat.poſ
ſolum. S. j. ac.

ſidere aũt vxoꝛẽ rem a viro vna⸗

2 Putat. vt æ tam iuł. puta. Arcel.
Es i⸗e J is q alienã rem wnauerit
ↄtra. S. de w. int reuocare ↄoſtituerii wnatõeʒ
l. nter etiam ſi iudiciuʒ ediderit remq; ce
H perit vendicare:curret vſucapio.
Z JY vir vxoꝛi ve DHmp.
b ( J is qui vxoꝛ viro wnauerit:ſi aliẽa
vnaloz res nata fuerit: verũ eſt qo tre⸗
Eeid waren baciꝰputabat:ſi paupioꝛ is qui w⸗
qr ci pter qu nNaſſet nõ fieret: vſucapionem poſſi
wnaiu ſuit i·½ enti pꝛocedere. DBem
pleta ñ erat. qʒ. Ffili erit qᷓ in po⸗
vel pone i wna⸗ J pr filie wnauerit q in pe
tione cã moꝛns. teſtate eius erat ⁊ eam exhe⸗
ueeaetvo. redauerit ſi id heres eiꝰratũ hẽat:
3.xe wna. cauſa exinde vſucapiet wnationem: ꝗ ex
moꝛtis. qui aue die rata heres donatõnem bhabuit.
nainn. Vip wnato Leuola.

ceperat vſucapere manumit
tendo nihil egit:qꝛ nec vuminium
nactꝰfuerit:queſitũ eſt an vſucape
ceſierit.rñ.eum ⁊ qᷣ querit᷑ amiiſ
ſe videri poſ.⁊ ideo vſucapionẽ in⸗
terruptam. Ermo.
Onationis cauſa facta ven⸗
ditione non pro emptoꝛe ſed

c Ediderit. i.
pro vonato res tradita vſucapit.

litem cõteſtatus

d Curret vſucapio.nihilominus qꝛ nõ imterrumpit᷑ li. conteſt.

vt. S. ꝓ emp.l.ij.S.fi.hodie j.vt.C.de annalt excep.l.vt ꝑfectius
vel illa in qtuoꝛ caſibo loqtur ſᷣm Jo.vel veriꝰh̊ no fuu a vero wo⸗
mino lis mota.⁊ ſic ciuilis interꝛuptio nõ ꝓdeſt alijs. licet in na/
murali interꝛuptõe ſecus.vt.S.de vſu.naturalttteer..
eſ Q vir.paupꝑioꝛ. paupior at᷑ tũc intelligit᷑ fieri cũ rei nomie
obligatꝰẽ comodann vel ponẽti.⁊ hoc cãu ceſſat ſic et in
ſua. vt. S. e.l.j.S.ſi int.ałs ſi non tenet᷑.vel qꝛ dñs ↄſenſit obunet

qð bic ↄr. a. S. de wona. inter vi.⁊ vxo.l.ſi ↄoſtante.
ſNDPaocedẽ. oppo.aut putauu vona. valẽ ⁊ ſic erꝛat in iure ⁊ non

vſucapit.vt.S.de vſuc.l.nunqꝙ;. aut ſcit ⁊ iia ẽ male fidei ⁊ nõ vſu

ca.vt.S.de vſuc.ſi fur.S.j. Rñn.hic ſpãle vt erꝛoꝛ iuris nõ noceat.
Uel venus h̊ duplex fuit erꝛoꝛ.errauit em̃ in iure credens wnati
onẽ generałr valere int᷑ virũ ⁊ vxoꝛẽ. Item erꝛauit putans rẽ o⸗
natã foꝛe wnãnis.nõ erꝛauu cũ putauit vonatõneʒ in illa re tenere.
puta qꝛ maritꝰex cã lucratiua hebat.vincit᷑ &̊ hic erꝛoꝛ iuris ab er⸗
roꝛe facti adiuncto ꝑ verã opinionẽ quã vxer habuit iure wnata.
⁊ ſic ꝓcedit vſuc. Item ex dicto er:oꝛe facii.qmia credidit rẽ vonan/
tis ꝓuemit erꝛoꝛ iuris dñ putat rei ꝓprie ↄingis valere ans. et
na ex q̃ pnncipale nõ nocet. nec aceeſſoꝛiuʒ. Item erꝛoꝛ ſact
ris eſt mixtus.vtr pʒ ex pdicus.⁊ ſic non nocet.ar.S.de dñ.int
vi.⁊ vx.ſi ſponſus.S.generaliter.
g pater. ratũ habeat.cũ pater mutaſſet voluntatẽ. vel foꝛ⸗
te olim non ↄfirmabatur ſilenuo. a3.

h Heres. nõ em̃ phibet᷑ heres wnare ß an e
. xheredando videt᷑ mu/
tare voluntatem? ſoꝛte diſtinguit᷑ mala mente vel non. vt ar. S. de w

mis li.l.ſi patronus.ac.

i ꝗq Sꝓ dnato. mihil egit. vt 1. C. de his qͥ añ w.l.ſi non ꝓpri

etatem. ac.
Pꝛo derelicto.
I res ꝓ verelicto habita

ſit ſtatim nr̃a eẽ veſinit:⁊a
ooccupãtis ſtatã fit:qꝛ biſ⸗
dem modis res veſinũt eẽ nr̃e:qui
bus acquiruntur. Aulus
Ro verelicto reʒ a dño habi⸗
tam ſi ſciamus poſſumꝰ acqͥ⸗
rere:h̊ pꝛoculus nõ veſinere eã reʒ
dni eſſe:niſi ab alio poſſeſſa fuerit
iuł.xæſinere qͥdeʒ obmittentis eſſe
non fieri aũt alterius:niſi poſſeſſa
fuerit ⁊ recte. Ogeſt.
Npars pꝛo vrelicto haberi
poſſi queriſolet.⁊ quidem ſi
in re ↄmuni ſociꝰptem ſua relique⸗
rit:eiꝰeſſe eſinit:vt h̊ ſit in ꝑte qð
in toto.atquin totiꝰrei dñs efficer
nõ põt:vt ꝑtem retineat:pꝑtem pꝛo
erelicto habeat. Aulus.
D quod pꝛo ðvᷣrelicto habitũ
eſt ⁊ haberi putamꝰ vſucape
re poſſumꝰ:etiam ſi ignoꝛamus a qͥ
erehictum eſt. Ompo.
Yid quod pꝛo verelicio ha⸗
bitum eſt poſſidebas:ego ſci
ens eſſe in ea cauſa abs te emerim

me vſucaptuꝑ oſtat:nec obſtaꝛe ꝙ
in bonis tuis nõ fuerit.naʒ ⁊ ſi tibi

k Interꝛuptaz.

nunquid ꝓcedet o
poſſidente N D

tem. vt ⁊ alks int
emptoꝛẽ ⁊ vẽdito⸗

rem fit ↄtinuatio.

vVt. S. ꝓ emp. l.ij.
S.emptoꝛi? Rñ. h̊
videt᷑ dicẽ ꝙ non.
cum dicat interru-⸗

ptiam. ac.

I d Dnatönis
m totü. vt
8. de Zhen. empr. l.
ſi qͥs. ſecus ſi pro

Pte. vt.e.ii.ſi quis

vnatõis. fa. .
de Zhen.emp.l.em
pti.⁊ plus valẽ qð
agitur.
m Rubꝛica. pro
erelicio. inſtar hʒ

natiõis.vt.j. e

ſtip. ſer.l.qð ſeruꝰ
⁊2 ideo pꝰpcedenteʒ
titulum ↄpetenter
pomitar.

n ſ Zres. de⸗
ſinit mo⸗/

bilis cuom

abiecta eſt. immo⸗
bilis cuʒ exieris de
ea aĩo derelinquẽ
di. ⁊ ſic nõ eſt con⸗
tra.S. de acq.poſ.
ſi qs vi.S.differen⸗
tia. ⁊ facit.j.l.ꝓ⸗
xia. 7. S. & noxa.
quẽadmodũ.S.j.⁊
j. fur. falſus.S.
ſi qs.⁊.S.ſi iactu.

o Hiſdeʒ modis
acquirunt᷑ em̃ per

occupationeʒ qᷓ oc⸗
cupabiles ſunt. vt

fere ⁊ ſimilia. ecõtra amnttunt᷑ cũ fuerint occupabiles que añ ñ erqt.
⁊ facit.j.de reg.iu.l.mhil tam..l.fere quubnicũq;. ⁊ no.ꝙ hac ⁊ dui
abus ſequentibo.l.non hʒ locum vſucapio pꝛo terelicio. quia ſtati fir

occupantiscum erat derelinquentis.

p p Ro cerelcto. ſi ſciamꝰ. aliud ſi ex alia cã putarẽ me acqᷣrere

⁊ pro derelicio rem habitã occuparem.ar.S.ꝙ emptoꝛe. l.ij.S

ſi ſub ↄdiuone.⁊.j.e.l.ſi id qð.ac.

q Pꝛocuſꝰ. æ male. aꝛ. tñ ꝙ eo. S. ex ꝗ. ca. ma. I. nec vtilem.
r Beſinere.ſi modo deſmat poſſideri.vt dixi. S.l. ꝓxi.ne ſit j.ꝗ.

e acqui.poſ.ſi qs vi.S.differentia.

a ꝑs. ꝙ in toto.ſic.S.de acqui.here.ſi ſeruus eius.S.caꝑe

⁊2 de vſuris.l.qui ſcit.

△☚ ☚

tMãõÿ pt. ſic. S.ð acq.he.l.j.⁊ ce admi.tu.l.cũ q̃ri᷑ ⁊ de ꝓcu.ĩ cauſe
7. C. & iure deh.l. quidam in ſi. ⁊ hoc miſi foꝛte prius fundo diniſot
vel wmo priꝰ ꝑparietes.alterã pꝛo cerelicio habeat.qꝛ tũc duo fundi
7 due wmꝰſunt. vt. S. le.j.qð in rerum.S.ſi quis poſt.
i SD quod pꝛo. habuũ eſt. a non dñno.
Putamus.a dño.ſ.pꝛo verelicto.

S

In ea cauſa eſſe.i.ꝓ erelicto habitam.
Conſtat.tam ꝓ emptoꝛe ꝙᷓ ꝓ verelicto.
In bo nis.i.in vummio.
Mam ⁊ ſi ubi.bonuʒ ſimile.nam qð ꝓ derelicto poſſidet᷑. q̃ſi ex
vvnat.poſſidet᷑.vt.j.d ſuip.ſer.qð ſeruus. 1ii
1

ſ Jid q pꝛo. habitũ eſt. a nõ dno. als ſtatim eſſet factꝰdñs.

rrss, 7

Jon

4

s Sciens. nbi wuatam. non ſciens alienam.
b SZña. putatiua. qꝛ vt dixi res erat aliena. a ſic cum non ſit facta
panꝑioꝛ: ꝓcedi: vſucapio.vi.S.ti.j.l.ſi vir.⁊ dic ꝙ di ocedente etiaʒ
ſi ẽ abſens cũ wnauenit. Sʒ quidam etiaʒ ſi ſua res fuiſſet hʒ locum
qõ hic dr. vt iñ exigant eã pntem cuʒ vir vendidit.a ſic emptoꝛ quaſi

2 młiere videatur
emere. a bm hoc pᷣ⸗
ſens conſenſu. ac.
c Jo qo. ↄtinuo
id eſi ſtatim cũ ap/
pꝛebendero.
d Bunul. peap⸗
pꝛehenſionẽ. diffe⸗
runt tñ miſſilia ab
habitis ꝓ derelicto
q; qui hbʒ pꝛo dere⸗
licio vᷣncipałr vult
carere.vñ etiaʒ an/
teqꝙ;ᷓ ab alio appre⸗
bendant᷑ veſmunt
eſſe ſua. vt. Z. e.l. ij
in fi. ſeo iactata in
vulgus pᷣncipaliteꝛ
vt alius hẽat.licet
ſcõario ⁊ caꝛere ve
lit. vñ demum ptꝰ
apprehenſionẽ alte
rius deſmit eẽ dñs
vt ⁊ inſti. ð rerum
di. S. hoc ampliꝰ.
d. pe. Iem ar. ẽ 3.
huic. §. S. de teſta.
tu.l.tiutoꝛ incertꝰ
7. l.tutoꝛ iua.

e n Emd põt.

eſſe.miſi iu

ſtus erꝛoꝛ interne⸗
mat.vt in alijs di
ximus. S. de vſuc.
lecelſus.

rem ab vxoꝛe conatã ſciens emero

jſi volente ⁊ ↄcedente dña id face⸗

res:idẽ iuris ẽ. JId qðõ qͥſq; ꝓ de
relicto habuerit ↄtinuo meũ fit: ſi⸗
cuti cum quis exparſerit aut aues
emiſerit: qꝙᷓuis incerte ꝑſone volue
rit eas eſſe:eiꝰtñ fient qͥ eas ſuſtu⸗
lit:eaſq; cũ qͥs ꝓderelicto hẽat: ſił
intelligit᷑ voluiſſe alicuiꝰfieri.
Emo põtꝓ dere Alia.
licto vſucapꝑe:qͥ falſo exiſtia⸗
uerit rẽꝓ verelicto habitam eẽ.
Z qs merces Dem.
ex naue iactatas ĩueniſſʒ:nũ
iõ vſucapꝑe nõ poſſit:qꝛ nõ videren
tur derelicte qrit᷑:ſ̊ verius ẽ eumꝓ
verelicto vſucaꝑe nõ poſſe. Au.
Empꝛoniꝰthetidi ſtatꝰ qõeʒ
facere tẽptabat: q̃ſ ſerua

ſua nata ſit:qͥ iam teſtato auentꝰa

ꝓcula nutrice thetidis in ſoluẽdis
alimẽtis:rñdit nõ ſe habere vñ ei⸗
em alimẽta ſoluat: ſ debere eam
pri ſuo reſtitueꝛ lucio titio:idq; cũ
illa in teſtatõeʒ redegiſſʒ: vt poſtea
nuliam qõeʒ pateret᷑ ab eodẽ ſem⸗
pꝛonio luciꝰ titiꝰ ſeie pꝛocule ſolu⸗
tis alimentis puellã vindicta mãu
miſit.q̃ro an poſſit reſcindi libᷣtas
thetidis:paulus rñdit:qm̃ dñs an
cille ex qua thetis nata eſt:thetidẽ
pꝛo verelicio habuiſſe videt: potu⸗

fIT JI quis merces.ſ. bene ↄpoſitas.vt etiam ſi nõ capiant᷑ peri⸗
ture nõ ſint. alioqnin credenduʒ eſſʒ eꝛelinquẽdi aĩo merces

.00

iactaſſe.vt.J.væ fur.falſus.S.ſi iactũ.Jo.⁊ facit.sS.ad.l. rod.væ iac.
l. ij. S. fi. ⁊.l.qͥ leuande.⁊ inſti.de rerũ dim.S..

1

Empꝛomus thetidi. pupille.

b Nata ſii.de lucio tmio.vt.j.i fi.l.ac.
1Em. ſ. ſempꝛomus.
k Alimentis. qᷓ ſi vminus erat dare dbebat.
ucio titio.qui pater erat thetidis.ac.
m Sn teſtationẽ.i.ſcripturam coꝛam teſtibo.ac.
n Solutis alimentis. ⁊ appꝛehenſa puella a lucio tiiio.
o Zucio ntio.qͥ eꝗᷓ occupauit.a ſic ẽ.S.ce noxa.quẽadmocdn.S.j.ſᷣ
videt ſtati libera. vr in aut. ð nup. S. 7 multo potius. 1. E. lari. li.
tol.l.j. S. ſcimus.q ſunt ↄ. So.hic dixit dandã lucio titio qð nõ du
xit in ↄirarijs. Alij ꝙ ille hanc coꝛrigant. Lu dic qo ille in languẽte.
hic in nõ lauguente.an aũut ſola denegatõ alimẽioꝝ faciat haberi pro
vrelicto? Rñ.nõ.vt.tC.de infan.ex.l.ij.⁊ fa.S.de ſtatu. ho.l.ſeru⸗
⁊ æ dãno infecto.l.ſi ſinita.S.nõ aũt.⁊. S. ſi quis. .
p Rubꝛica. pꝛo legato.

g 1

Egaioꝝ.legatu ẽ a ñ dño.⁊ qñq; a dño.vt.j.l.iiij.als ſtatĩ
IE 4 * * ele . ri .
fit dns et᷑ ſine traditõe.vt.j.de iur.l.a tino. ⁊ an ſic curꝛat

vſucapio ſine iraduõe poſ.dic vt. S. de vſuca,celſus. ac.

r Legatmʒ. vel iuſtus erꝛoꝛ internenerit.quod dic. vt.j. e.l. inj.

7. J. ꝓ ſuo.l. pe. S. fi. ac.
ſſ poſſideũ.nõ eſſet.nec inſtus erꝛoꝛ adeſt.vt dixi.ẽ.l..
t u Sn magis. nõ emeru. nec iuſtiſſimꝰ erꝛoꝛ iniueneru. vt. 5.

pꝛo emp.l.ij.in pnin. ⁊.l.quod vulgo.

iſſe eam a lucio titio ad libertatem

tunc perduci.

Pꝛo legato.
Egatoꝝ noiĩe is videt᷑ poſ
ſidere cui legatũ eſt.ꝓ le⸗
gato em̃ poſſeſſio ⁊ vſuca⸗
pio nulli alij ꝙᷓ ei cui legatuʒ eſt cõ
petit. Aub?.
J poſſideã aliquã rẽ quã pu
tabã mihi legatã cũ nõ eſſj:ꝓ lega
to nõ vſucapiã. Aul?.
On magis qiᷓ ſi qͥs emptũ ex⸗
iſtimet qoð ñ emerit. DBez.
Ro legato vſucapi põt ſi res
aliẽa legata ſit aut teſtatoꝛis
quidẽ ſit:ß adeẽpta codicilł ignoꝛa⸗
tur.in hoꝝ eĩ ꝑſona ſbeſt iuſta coẽ:q̃
ſufficit ad vſucapionẽ.ideʒ põt dici
⁊ ſi in noĩe erit dubitatio: veluti ſi
titio legatũ ſit:cum ſint duo titij:⁊
alr eoꝝ de ſe cogitatũ exiſtiauerit.
A res qᷓ legait Abol.
noĩe tradita ẽ:qᷓuis dñs eius
viuat:legatoꝝ tñ noĩe vſucapietur

J is cii res trr⸗ Aul.
dita ẽ moꝛtui eſſe exiſtimaue
rit. Abol. *

Emo põt legatoꝛuʒ nomine
vſucape: mſi is cũ q teſtamẽ
ni factio eſt:.quia ea poſſeſſio ex iure

Ro le⸗
gato.
adempta. qo er⸗

go ð ademptum

nõ oĩno perinde
habetr. ac ſi lega
tu nõ fuiſſet. cũ
hic ĩducat muſtaʒ

cm errandi.

ſic in reuocatõe
mãdan.vt.j.de
koł.cum quis.
gr. otrg. S. ve le.
j· ſi ita ſit ſcru
ptum. ſed ſi res
adempta erat te
ſtatono a ſic po⸗
ſtea heredis. er⸗
go tranſtulit w
mimiũ in legata
rium. nõ indi⸗
get vſucapione.
ad hoc quidam
dicut ꝙ res erat
apud legatariuʒ
ſine vicio. vt. j.
e. ſi nõ traduaʒ.
Alij ꝙ heres nõ
tradidit: ſj dixit
cuuicuq; eſt lega⸗

ta eam accipiat

vñ nõ videt᷑ hu⸗
ic tradidiſſe.cuʒ
er legata ñ erat.
Alij ꝙ vere tra⸗
diqit heres. ſed
ſub oditõne ſi ei
ebet. vñ ſi ei de⸗
betuꝛ ſtaum ẽ w
minus.nunc er
go vſucapiat.tu
dic ꝙ heres ſim
pliciter tradidit
7 prudens in in
re credebat wmi
mi recta via in
legatariũ trãſiſ⸗
ſe. vnde traden⸗
do non intende⸗

bat tranſferꝛe wminiũ.ſeo iam tranſlati wminij poſſeſſioneʒ tra⸗
xvere. vnde non iranſtulu.vt.S.ve condi.ob cauſam.il.iij.. ſubni⸗

lms.accurſius.

x Juſta cauſa.ſic.j.e.l.fi.⁊.ar.S.v acqui.here.cum quidaʒ.S.

quod ſi ipſe putet.
y Igem pot. ſi ſit iuſtus erꝛoꝛ.

53 Eyriſtimauerit. æ exiſtimare vebuit ꝓpier maioꝛem affectuz. nec

dubmum ſibi erat.ałs ſi in dubium reuocet ius impedit hoc legatũ

vt.S.d rebus du.ſi fuerit.⁊ ita hic erꝛaret in iure.⁊ ſic non vſu⸗

capeꝛet. ac.

e Ares. viuat. non eſt contra. S. pꝛo hercde.l. j. quia ibi vere
erat moꝛtuus. cuius credebatur fuiſſe hereditas. ⁊ hic erat
moꝛtuus.cnius credebatur fuiſie res legata. a facuꝓ ſuo. l. pe. .

ſi. 7.lI.fi. ⁊ ↄiunge.l. ſe. ac.

ſJ i1s. exiſtimauerit. a eſt verũ eũ moꝛtuũ a ſeitur.
ꝑ n Emo. factio eſt. paſnue.vt.j.e.l.ſi.ſed ſi eiꝰ rei nõ habe⸗
at ↄmerciũ idem.ſecus ſi ab eo legetur qui non eſt capax
vt. S. de le.ij. moꝛiuo.S.labeo. IJtem nunquid ſi erꝛãs in facto pu/

tet ſe poſſe vſucapere.quia inceſtuoſus eſt.ſed putat ſe leguumum.

Item quid ſi ałs eſt capax. ſed non ab iſto a quo credit ſibi reli⸗
ctum: Reſpon. hoc caſu non capit.s30. JItem facit.S. pꝛo herede.

Mr

cimnum
Guntn
loutnndr

hoͤgt.

(cnalgſ,
ſir hui
Atſ
Eumie.
ietennen
onne. N1
ealnmn
himni
PIeyarnih

Huni i
Gotraſe a

cerpoten

(Epſtet

mnumprbe

(ontl.

i nagrol⸗
NN

uiß

ſNAg)

uenas gpr
Wcſen
lneigre Ro
lt Mle luu⸗
rRxlle
r erl⸗.
Mnpe
Etocan. 5e,

Ipor,

i ſiin
lteror,
(rurg leſd
.plgroen

hetdumns. ſi,ce

Et Pncedetaget

Fubuu,n

11 As

n.

Lue

fantnſreneco
geltftie uni

— N

lflare
Ghltäte pii
1 Semn mgtr.
Gaſeaha
nſenn,
uhi⸗
den
ſurhin

Anne

Enſen
ingiine
uerie

1

6

e

ent. m
un
mmu n
mmine genn
tame
lead
ur nün
Cni miiſfin

zrunmans

milit

wilicut
Guimmn
tn tiligin

a 1I 3 nõ traditã. ſine victo. vt qꝛ heres nõ ſanſdat. vt in exem⸗
plo. .quoꝝ le.l.fi.S.ſi ꝑ legatariũ.vel qꝛ heres accõmoda
nit voluntatẽ licet nõ tradidit.vel qꝛ vacantẽ ⁊ nondũ ꝑ heredem
appꝛehenſam occupauit. ⁊ ſm hoc nõ ob.S. de acquiren. poſ.l.ſi ex
ſtip. Item fa. hec lex. S. ad id qð no. S. v vſuca.l. celſus.ſ̊ nonne

tener̃ petuõe he⸗
rediiatis? Dic
ſlamn ertis a teſtamenti ꝓficiſcit. Ompo.
nie r j. pr.. J nõ trad itã poſſeſſionẽ in⸗
grediat᷑ ſinevicio legatariꝰ:
b p KRo lega⸗ legate rei vſucapio competit.

id ẽ cni teſtatoꝛ

recte legare po⸗

hit.ac.

c NMon intr̃. ̊

ofpo. aut ſciebhi pi id ptꝰmagnas varietates obti⸗
tũc mala fide. uit
S vſuca n * Pꝛo Wite.
ur. gut no. 7 Re ee
erꝛabat in iure: Vlpia.
iſtanar v. Itulꝰeſt vſucapionis ⁊ q
Llnes⸗lnnn em iuſtiſſimꝰ: q appella
d renca, tle⸗ tur wte: vt qqͥ in wtẽ reʒ
gatariũ die iſi accipiat: vſucape poſſit ſpacio ſolẽ⸗
cio erꝛaſſe.vt qꝛ . —
creceret puvere Ml: 4 ſolent a⸗ inztoꝛe vſ⸗ ucapißt
1 ſic poſſe tetan ⁊ mhil refert ſingke res an parite
mnuen vnierſe in wre ent. Et pmuʒ
G.S. ina paupilo tꝑe videgmꝰqn p vte qͥs vſuca⸗
eirckaitaceſſe. pere poſſit:vtrũ pꝰ tꝑa nuptiaꝝ an
lj. teſtes vel ſi⸗ . — ———— —
gelia. veler c55 vero an nuptias. Et eſt qo vul

terinoms appa⸗
ruit poſtea ñ va
lere mre iſto. li⸗
cet hodie ſecus.
vt. C. ce libe. p.
aut᷑.ex canſa.
d Ademptuz.
e hoc dixi. Z. e.
ꝓ legato. ac.

eNPoſt. ſi iu⸗

ſtus ſit erꝛoꝛ. ſ
videtur ꝙ ceſſet

Ko legato Ermo.
vſucapit:cui recte legatũ re⸗
lictũ ẽ.ſ̊ ⁊ ſi nõ iure legatũ relinq̃t
k legatũ adẽptũ ẽ:ꝓ legato vſuca⸗

gata an ſpõſus poſſit:hᷣ eſt qͥ nõduʒ
maritꝰẽ: reʒ ꝓ vote vſucaꝑe:et iuł.
inqᷣt:ſi ſpõſa ſpõſo ea mẽte tradide
rit res: vt non an eiꝰ fieri vellet ꝙᷓ;
nuptie ſecute ſint:vſu q́; capio ceſ⸗
ſabit. Si tñ nõ vr qð actũ fueru
credendũ eẽ id agi iulia.ait:vt ſta

capi poſſint:qᷓ ſnĩa mibi ꝓbabilis

vſuca. ꝓ legato.cum teneat᷑ pe.he.ꝗᷓ eſt ꝑpetua. vt. C. ve pe. here.l
hereditans. Rñ.pꝛopter ſtum erꝛoꝛem habetur. ac ſi tuulũ habe
ret.vnde dicta actione non tenetur.
f Rubuca. p wie.

g 1 Jtulus. ꝓ wote. vt. S. de pub. ſunt 7 alie. F. j.
b Rem. alienam.
1 DSDoſſit.ſacit.C...l.vmica. J
k Singule res. i. ſingulariter. ⁊ ſe tm̃ res ille aliene
fuerũt date in wtem.ac.

lIUmiuerſe.ſ.res mulieris.i.cũ alijs qᷓ erãt mulieris vel dantis
⁊ ſic oĩa bona ſua vædit int q̃ erãt qdaʒ res aliene.⁊ hoc caſu vidr
dñium tranſire ſine poſſeſſione.vt in ſocietate oĩm bonoꝝ. vt. S. ꝓ

ſocio.l. ij. ß vſuc. demũ ſecuta poſſeſſione.vt.s.xe vſuc.l. ſine. ſed

nõ audeo pnmũ dicẽ ꝙ dñium ſine poſſeſſione tranſeat qñ genera⸗
liter edit. ſg foꝛte ꝓ ſuo habet locuʒ.vt.j.innuit.S.ꝓximo. ſʒ alio
caſu ibi dicii.ac. .— —
m Et pꝛimũ. nuptiau. ita pmr ionium ↄtractu. ac.
n1Mupnas. a ſic añ ↄtractũ de iure vel de facto.
o Aulgata.i. ↄſueta. vel dic aꝑptius ⁊ magis vulgaruer ꝙ. Z. licz
ſtanm facta ſit illa eadẽ qõ.s.ꝓxumne.
p Ceſſabu. ꝓ ote ⁊ p ſuo.qꝛ nec dnium tranſiret ſi ſic daret᷑. licʒ
eſſet mulieris. vt.S. de iure. w. l.xvtis fruc.S.fi.
q Uidetur. i. non aareat.
Y Ems. ſponſi. ac.
ſEint. vi ⁊. S.de iure wt.ſ̊ niſi ⁊ ẽ ſic.Sõ.x heꝛe.inſti.l.quot᷑.S.
ſi duo. & nat.l. ariſto, 1 & adum. tu. I. ſi duo. B

DPoſſint.ti.ꝓ ſuo.⁊ ſic ſoluitur ↄtrarium.jJ.l. ꝓxt.
u Sedpꝓ ſuo. hoc cum s fuit meſtunata. ſecus ſi eſtimata. vt. J.
l.ꝓxi.ſm aʒ.⁊.h.vel ałr. vt ibi.ac.
x Conſtante.i.atracto de iure ⁊ de facto.
y Sic eſſet. & facto ⁊ de iure. vt differat a ſequẽti rñ.⁊ eſt ſic.S.d
S. e iure wi. l. üj.
7.S. tl. j. l. nemo.
tim res eiꝰfiant:⁊ ſi aliene ſint vſu
3 Mlka. ſine ma

trimomo. ac.
Putauit. erꝛãſ

vidr᷑.añ nuptias aũt nõ ꝓ wvte vſu
capit:ſedꝙ ſuo.Cõſtante aũt mr̃i⸗
momoꝓ cote vſucapio int᷑ eos locũ
Pʒ:inter qs eſt mriomiũ ↄtractuʒ.
Ceterũ ſi ceſſet mr̃iomuʒ caſſiꝰ ait
ceſſare vſucapionẽ:qꝛ wvs nulla ſit
ſine mrionio. Ideʒ ſcribit ⁊ſi pu⸗
tauit maruꝰeſſe ſibi mrioniũ: cuʒ

valere. quia in ca⸗
ſu ꝓhibito qͥ młti
ſunt. vt inſtitu. de
nup. S. z aduerſus
vñ cum ſit erꝛoꝛ iu
ris nocet.vt h. et.
S.de vſuc.l.nunꝙ;

nõ eſſet: vſucape euʒ nõ poſſe: quia credat liberaz qeit
nulla wos ſit:q ſnĩia habet rõnem. e beoſne witch
JY eſtimata res Aulꝰ. erꝛorẽ hʒ locuz. vẽ
ꝓ ſuo ſᷣm aʒo. vel

añ nuptias tradita ſit: nec ꝓ

emptoꝛe necꝓ ſuo añ nuptias vſu⸗ vꝛ. S. de iure wi.l.
capietur. LCeuo. peocnlus. ac.
Sit. vbi nõ ſit

Ve filie inteſtato patri heꝛe Bratkimonmum.
des extiterũt:⁊ mãcipia cõ⸗
munia ſingule in vtem vderũt:⁊⸗
pꝰaliquot anos a moꝛte patris faĩ⸗
lie herciſcũde iudiciũ inter eas di⸗
ctatñ eſt.Queſitũ eſt: cum marin
bona fide mancipia in wotem acce⸗
pta vt talia multis annis poſſe⸗
runt:an ea vſucepiſſe videantur:
ſi hi qui accipiebant dantis credi
diſſent eſſe. Reſpondi nihil pꝛopo⸗

n cur nõ vſucepiſſent.

x ſ ꝗJeſtimata. ſecus ſi nõ eſtimata. vt. S.l.j.S.añi.q̃ eſt otra ſᷣm
RW 33. 2 h. 7 dic ineſti. enã ſi eſtimet᷑ ideo vt ſciatur. an fiant dete
rioꝛes.vt. C. de uire wi.l.ſi mter. Alij vt. R. diſtinguũt.an ſic vent.
vt demũ ſecutis nuptijs fiant accipientis.⁊ tũc obtinet qð hic. an ꝗ=

ſtatim. vel mihil e hoc agitur.⁊ tũc qð ibi ⁊ . eo.j.ti.j.l.j.emi op.S.

emp.l.ij.S.ſi ſub ↄdi.ied rñ.verũ eſt ꝓ emp.vt ibi. ſj̊ pꝛo ſuo ſic. vt
hic euiã ante ↄditionẽ.vel illud in ↄditione expᷣſſa.hic in tacua.tu dic
ꝙ cum dant᷑ eſtimate etiã ſi agat᷑ vt ſtatim fiant viri.tñ ↄtracius ſu⸗
ſpenditur in euentum pↄditõms. vt.S. e iur. w. l. plerũq;. S. ſi ante.
vnde cũ habeat᷑ ꝓ eo ac ſi nõ fuerit.nõ põt dici ꝙ habui bonaʒ fidem
vir in eo qõ nõ fuit.qð eſt neceſſe non ſolum tpe traditõmis. h etiaʒ
ↄtracius in venduõne. vt. S. pꝛo emp.l.ij. qualis iſte eſt. vt. C. i
re w.l.quotiens.vñ pꝛima ſolutio vera ſit.

a Mecꝓ ſuo. nedum pꝛo vote.
b. Añ nupt. nec m. qꝛ ↄditõnał ẽ venditõ. vt.S. ð iure w. l. pleri
q;. S. ſi añ vñ interĩ vſuc.ceſſat.vi.Sõ.ꝓ emp.l.ij..ſi ſub odi. Iʒ. K.
ʒ. vt mõ dixi.pꝰↄditõem aũt vſucapio pꝛo emproꝛe locũ hʒ.vt dicta.l.
plerũq;. S. ſi ante. ⁊. C. iure w. quoʒ.
c d Ve.ſingule. puta vna. v. mancipia. alia totidẽ cũ eſſent eck
cõia.⁊ ſic etiã remanſerũt coĩa.nec iñ fecerũt adinuicẽ furtu
cum quelibet credidit aliam ꝑmiſſuram.
dↄ Annis.i.ipe ſtatuio in vſucapione. ac. “””MMẽ
eCEur nõ vſucepiſſent.iriẽnio.⁊ ſic no.cõi di.tolli minoꝛi ſpacio.
xxx.an.vt ⁊.C. de cõi ren ali.l.j.⁊ no.C.in qbus ca. ceſſat lon.tcẽ.pᷣ⸗
ſcrip.l.vnꝰ,naʒ hẽbat hic locum cõi di.ante pᷣſ trptonem. ern cõtrs

in iure vt credebat

ſecus ſi erꝛet.vt qꝛ

vtraq; ᷣm alios.

e

Pro dole⸗

acceptoꝛem virum.vt.S.d aci.emp.iuł.S.idem celſus.ac.
fRubrica. ꝓ ſuo. Morta ꝙ ꝓ ſuo iribo modis or. Prio ſtricte qñ
veficit aliꝰti.vt h.⁊.j.l.ij. Sco largiꝰañ ↄcurꝛit cũ quolibʒ alio ti.
vt. J.l.j.S.ij.etiã cũ ti.ꝓ ſolu.qͥ ẽ generalioꝛ alijs.vt.j.e.hoĩeʒ.⁊.S.
ꝓ ſoln.l.j.Lercio largiſſime.vt quicũq; ꝓ ſe poſſidet. vñ etiã vñs ꝓ

ſuo poſſidet. vt.j.
e. l.ij. ⁊ dicit᷑ tunc
ad driaʒ creditoꝛis
ſimiliũ qͥ nõ pro
ſuo poſſidẽt. ⁊ hoc
tercio mõ non eſt
ti.vſucapionẽ pan
ens. qꝛ iam qlibet
poſſeſioꝛ eniã male
ſider ⁊ ſine ti. vſu⸗
caperet. Sʒ q̃dam
dicũt. ꝙ vbi ↄcur⸗
rit alius ti. hidnõ
eſt ti. ſed dicit pro
ſuo. i. ꝓprio.qð ñ
placet. cuʒ ſpecies
ſcʒ ꝑ emptoꝛe vxł ſi
nnlis ꝑ genꝰ. ſ. per
ti. ꝓ ſuo nõ tolli
ecõtꝛa.nec ex ꝓlu
ribus cauſis quis
poſſidere ꝓhibetur
S.d acqui. poſ.l.
iij.S. ex pluribj.

acquirit᷑
i.acquiri
ſolet. ⁊ eſt exemplũ
vt ſi tuum certum
credens non man⸗
ſueiũ cepi. vel tuã
gemmam credens
nullius in lutoꝛe
mmuenio. vt. S. ð ac
am. poſ. l. iij. S. ge⸗
nerali. et. j. l. uj.
Si aũt eſſet nulliꝰ
ſieret meu.⁊ ſic nõ
vᷣſucapereʒ. vt. S.
ůe vᷣſuca.ſequitur.

ditate innenta eſt.

Apis.
Ro ſuo poſſeſſio talis eſt.
cũ dñniũ nobis acqͥri puta
mꝰ:et ex ea cã poſſidemꝰ
ex q̃ acquirit᷑. Eſt pᷣtereaꝓ ſuo:
vtputa ex cauſa emptois ⁊ pꝛo em
ptoꝛe ⁊ p ſuo poſſideo. Itẽ in re v
nata ł legata ł pꝛo wnato ł pꝛo le-
gato ⁊ ꝓ ſuo poſſideo. Sed ſi res
mihi ex cã iuſta:puta emptõis tra
dita ſit et vſucapiã:incipio quideʒ
⁊ an vſucapionẽ pro meo poſſider
Sʒ an eſinã ex cã emptõis pꝰvſu⸗

capionẽ dubitabat᷑:⁊ martianꝰor
exiſtimaſſe nõ veſinere.

St aũt ſpẽs poſſeſſionis que
vocat᷑ pro ſuo.h̊ em̃ mõ poſſi
demus oĩa:q mari terra celoq; ca⸗
pimꝰ: aut qꝗͥ alluuiõe fluminũ nr̃a
fiunt. Item q ex rebo alieno nomi
ne poſſeſſis nata poſſidemꝰ: velu⸗
ti partũ hereditanie aut ẽpte ãcil⸗
le pro nro poſſidemus. ſiłᷣr fructꝰ
rei empte:aut wvnate: aut q̃ ĩ here⸗
Omponi.

S.lana. Pꝛeterea eſt exemplũ huius rñſi.vbicũq; eſt iuſta cauſa vſu

capiendi.⁊ deficit alius tiiulus.nec em̃ eſt veterminatus tuulus iſte.
vᷣt patent exempla. S. ti.j.l.j.S.ante nuptias.⁊.S.de iure w.l.pꝛocu⸗
lus. 2. J. e.l.fi. =D 6
h Eſt pꝛeterea.ex hoc.S.nota ꝙ om̃ibus titulis adheret.licet qdam
ↄt ra.dicentes hic pꝛo ſuo.i.pꝛo pꝛopꝛio.

iSeg ſi res. videtur repetere ſupꝛadicta.vnde R. dixit de conditi⸗
onali emptione loqui. in qua ſi pendente conditone traditio fiat. hʒ
locum vſucapio.quod non placet.vt nõ.S.ti.j.ſi eſtimata.dic re⸗
petit vt addat a diſtinguat inter tempus ante vſucapionem comple⸗
im et tempus poſt vſucapionem completam. Idem tamen diẽ vtro⸗
iq;. ac.
K Uſucapionem. ſ. opleram.
IBeſinere.ſ.poſſidere.ałs eſt in lr̃a.⁊ tũc non ſubaudies. Mazʒ ex
pluribus cau ſis tenere poteſt. vt.S. acqui.poſ.l.iij.S.fi.⁊ adde qo
ibi de hoc notam.ac.
m e St. ſpẽs.mirabiłr dicit ſpẽs. eum ↄcurꝛat cũ quoltet ti. ſed
reſpexit ad id qð qñq; ꝓcedit. enã nullo alio ni. interuememte.
Vt. S.l.ꝓxi.nõ.Item canie dicit poſſeſſionis ⁊ non vſucapiomis.nõ
em̃ in omibo exemplis ꝓcedit vſucapio.ac.
2/ Capimus. ſiquidem ſint alicuius. cum credaʒ nullins. poſſidẽs

vſucapio ꝓ ſuo.ſi nullius poſſideoꝓ ſuo.ſed non vſucapio cu meum

ſu. vt nõ. S.l. ꝓxi.
o Moſtra fuerit. vel vere. ſic nõ vſucapimꝰ. vł putatiue. qꝛ pnto
meũ fundũ cui accedit cũ non ſu.vt.S.e pub.l.ſi ego.S.qð tamen.
p Alieno noiĩe.ĩmo ſuo nomine.dicu alieno. qmia ab alio hʒ cam:
ſic pomitur verbum alieno nomine. S. æ his qui nõ. infa.l. furti. .
ſiquis alieno.vel dic vt quis pꝛocuratoꝛ meus emit ancillam.vſuca⸗
pit anteqꝙ; ſcam ⁊ in tradat.̊ iure mandati reſtituu. potuu emm

pꝛocur atoꝛ erꝛare in facto.qꝛ putat ꝑtum illius eſſe ex ſua ancilla
Apria. ac.
q Empte. a pꝛocuratoꝛe. ac.

r. Fructꝰ.naturales.ałs ſiũt ſtatĩ mei.vt.S.dæ vſur.l.ſructꝰ

ſh SDminẽ.non capiam. vt ⁊.S.pꝛo ſoluto.l.ſi exiſtimans.⁊
Z. p emp. ꝗ fun⸗
dum. S. ſeruns.
ſed oditõe inde.

Dieʒ quẽ ex ſtipulatõe te mi teneoꝛ rone poſ⸗
hi ebere falſo exiſtimabas leſnous. vt. .
tradidiſti mihi: ſiſciſſem nihil r⸗ Nebar mce lin
beri: vſu eũ nõ capiã. qð ſi neſcio: j. v furt.l. fal⸗
veriꝰẽ vt vſucapiã:qꝛ ipſa traditio 15. ende⸗
ex cã quã veꝛã eſſe exiſtimo:ſufficit no. i.j. S. compe

ad efficiendũ:vt id qð mihi tradi t· c.
tũ eſt: ꝓ meo poſſideã: ⁊ ita neraci t Capiq. qnia
us ſcripſit:idqʒ veꝑʒ puto. Dem
J ancillã furtiuã emiſti bů, m ac.

fide: ⁊ qð ex es natuʒ ⁊ apud u Tracuum
te eptũ eſt ita poſſediſti: vt inrte tnar meu ſee⸗
ↄſtitutũ vſuca.tpᷣs cogſceres mr̃ez gquaſi menk. v.
eiꝰfurtiuã eẽ:trebatiꝰoĩ mõ qð ita vſuca.l. cum
. — lolus. qᷓ eſt con⸗
poſſeſſũ eẽt putat vſucaptũ eẽ. ego cra.gc.
ſic puto diſtinguẽdũ:vt ſi neſcieris
ĩtra ſtatutũ tpps ciiꝰid mãcipiũ eẽt F ſ J anal
aut ſi ſcieres: neqʒ eĩ potueris cer⸗ ſtra fure pura⸗
tioꝛẽ dñʒ facere:aut ſi potueris q eum wminum.

qʒ ⁊ feceris certioꝛem: vſucapies.
ſin vo cum ſcieres ⁊ poſſes non ſe⸗
ceris certiorem ↄtra eſſe: tunc eniʒ
clam poſſidiſſe vide beris.neqʒ idẽ
⁊p ſuo et claʒ poſſidere poõt. Si
pater cũ filijs bona qᷓ hẽbat pꝑtitus
ſit:⁊ ex ea cã pꝰmoꝛtẽ patris ea te⸗
neant:qꝙ int eos conueniret: vtea ſ tninnium.
5 Putat. 21 ma
le. ac.

2 Ego. iuriſconſultus.
Aſdancipium. 1. furtiuum eſſe.
UAſucaperes.i.perficeres vſucapionem cum ſcires.ſ.cunꝰeſſet
⁊ per hoc furtiuũ.ſecus antem ſi ſimpliciter alienum ſcunſti.qꝛ ũ
ideo minus vſucapis. vt.S. de vſuca.iuſte.S.⁊ ſi poſſeſſionis.que
eſt ↄtra.⁊ adde diſtinctionem que eſt. S. pub.ſi ego.S. partus.

a Eſſe.quia non vſucapit. L
b Elideberis.ↄtra. S. acqui.poſ.l.clam. Solue vt ibi. k poſſ
illa vᷣm hanc loqni. vt is non poſſideat clam in caſibo hic ſupꝛapo/

ſitis quo minus vſucapiat.ſed hoc caſu ſic.⁊ eodem modo ſolue in
eodem ti.ſi xe eo.S.ſeruum. Item eſt ↄtra.S. ſta.hom.l. qui in
vtero.S.pꝛeterca.iĩed ibi erat iam pꝛegnans cum erai ſurꝛepta. vnð

non vſucapuur partus. Jteʒ facit. C. e vſuca. pꝛo empto.l.ſi ma/
trem. Item ad denuncianonem facie. S. ve lib. ag. l. j. S. ſi maritus

7.S. locari. I. tem queritur. S. exercitu.

c Pꝛo ſuo.i. bona ⁊ mala ſide.cum ſint oppoſua.vel pro ſuo.i.
ti.quilalijs adhereret.ei per eum vſucapitur ⁊ clam. Item no.non
inſpici iniium. Item ſcientiam ſuperuementem nocere. in quo
eſt ar. contra. C. ve vſucapi.tranſſoꝛ.l.j.S.hoc pꝛoculdubio.ſed ⁊
furtiuam hic ſciuit. JItem ſacit.S. vſucapio.ſequitur.S. illo ⁊
l.non ſolum. “MU
d S pater. ſilijs. in poteſtate conſtitutis. - .
e Partuus.⁊ ſic nõ valuit inter patrem a filium.cũ nõ poſſit na
