fa. ar. j.S. de eo ꝑ quem fa.e.l.j.S.ſi reus. .“
m Aduerſſus. pentes. in infinun. vt. S. æ in ius vo. l. iij. S. ij. Et
no.h̊ ꝙ reuerentia a inſta ignoꝛantia tollũt hanc excep. vt hic. 2.S. e.
I. ij. S. generalu. a fa. S. e obſequijs.l. licet. =
m Quedaʒ. vt qð metus cauſa. vt. j. e.l. S. metus.

O Conueniat᷑.i. ꝓpter except.repellat᷑.ar.S. xœ excep.l.j. vel dic e

oc.⁊ replicatione dici. accur.
ꝓ Sefſuncto.vt heredi.vt..e.S. libertum.
q MObiectum. aliter in act. dolo qᷓ ð heredem daxr᷑.

Vt. 5 2rõ
li ⁊ non pfidie agit᷑. vt.S.e dolo heredibi.Jtem ſone⸗ ns calcn

ſecus in herede

pentis. vt. ſ. e. l. S. fi. vel dic ibi loqui xe except. in tactum. vel dic e

act. in ſgerumgccur⸗
x EEhiberi. z eit rõ. qꝛ ex vna ꝑte pena ex altera fauoꝛ eſt.
extendi ⁊c. vt.S.de lib. 7 poſtu. l.cum qͥdam. . J. œ pe. int 5 ſauoꝛ
In ſtip. adiunge. ſ. illi. S. labeo. q. d. videt᷑ ſtipnlario wlum non
ↄmitti ſuꝑflua. q: es non interpoſita agi wvlo connſſo. cerie tunc

3 In infintum. i. ſemp ſiue tꝑe contractus ſiue pol

agiẽk act. ee wolo hic ex ſtipulat. vt hic ⁊. S. de dolo. elegamter. S.
ſolum.vel verius dic in hac ſtipu.qua ꝓnnttit Parrondslbens
caſu videbat᷑ non interpom.qꝛ cum non agatur de wio vel non ex⸗
cipiat᷑ e wlo ð eum. videbar᷑ nec in ſtipulatione poſſe vemre wluz
eoꝝ.ſed iñ contra eſt, vt hic dicit.ar.S.de pac.ſi vnus. S§. ulud.

In hac ex,

—

nanq; cõuenit tam viuo ꝙᷓ; moꝛtuo

patrono a liberto honoꝛem exhi⸗
57tententi beri. In ſtipulatione plane wli
ctoꝝ cauet. Labeo ⁊ſi ex ſtipula

clauſula non erit vetrahẽda: qꝛ ex

Wli clauſula nõ de wolo actio inten

dit᷑: ſed ex ſtivulatu. JIn hac ex
ceptõne:⁊ de wlo ſerui vel alterius
ꝓſone iuri noſtro ſubiecte excipere
poſſumus:⁊ eoꝝ wolo qͥb acqui⸗
rit᷑:ſed xe ſuoꝝ ⁊ filioꝝ wolo:ſiqui⸗
Tem ex peculiari eoꝝ negocio actio

intendat᷑: in inſinitum exceptio ob

ijcienda eſt: ſi aũt non ex peculiari
cauſa tñ de eo dũtaxat excipi oꝑtʒ.
qui admiſſus ſit in ipſo negocio qð

gerit᷑: non etiam ſi poſtea aliquis
Vvlus interueniſſet. neq; emm eſſe
equum ſerui wolum amplius wumi

no nocere:ꝙᷓ in quo opera eius eſ⸗

ſet vyſus. Quelitum eſt: an ve p⸗ z Perſoue·

curatoꝛis wolo qui ad agendum

tm̃ datus eſt: excipi poſſit: ⁊ puto ? qum noſirea
„ Z. . . romanoꝑ
recte defendi: ſiquidem in rem ſu- nam w wlo m
ꝓcuratoꝛ datꝰ ſit: et᷑ e pᷣterito eiꝰ aituene Fennan
wlo: hoc eſt ſi añ acceptum iudici⸗ pme Iter e ms
um dlo quid fecerit: eſſe excibien t wlo Emn alten

Dum. ſi vero nõ in rem ſuaʒ wlum us. ac.

Et vœ eoꝝ.patris vel dmini ſñ ipſi foꝛte fecerunt pactum den

petendo. vel petant pecumam non numeratam. Item pone exem,

plum de wlo patris ⁊ dmim.. S. e öhen. emp.ſ̊ ſi ſeno. Runid
lſlih

non wnet. vt. S. de pact.l.õ iuris. S.j. ſiue & in zctt.
lus.i.pactum qͥ parit excep.xvli mittat᷑.excipit᷑ ſicut
terer Pe Seel A’ganrre varen querit᷑.
Mon ex peculari. ſů womimca.
Taamigus .i. actum aliquid cuiꝰ cauſa poſtea fit wlus.

a Mon etiam ſi poſtea. vt ſi vminicam pecuniam mutuani. ⸗
poſtea fecit pactum ex intuallo de non petendo vel imppetuum vel
etiam ad tempus. vt. S. de pac. I.ſi ant. Dʒ j. J. e. l.pure.S. actons.
So.ibi loquit᷑ eo caſu cum habebat admumſtratõʒ a vño ꝑnmnſſam
in q wlum omnſit hic non. ß ad aliud negocimn. fa. 5, de eo p quez

fac.e.l.ij. .
b Solus. i. pactum pariens excep. wli.
cODueſuum. poſſit.ð dñm vel ꝓcuratoꝛem.ac.

d Solo.no. wolum pteruum dici q añ li. ↄteſ.ↄmiſſus At. r. d
pe. her. nec vllam. S. is autem.
Excipiendũ. co el peu. qͤs ga dnos
e Excipiendũ.contra wominum vel ꝓcu.qͥs eoꝝ agat.nam ⁊ dñna
agere voretk licer alium conſtuuerit ꝓcura. in rem ſuam. vt.C. &

nona. l. iij. ⁊ ſu exemplum wlo ntij emi rem ſuam a ſeio quemnti⸗
um poſies in rem ſuam ꝓcuraio. ſacio ad eam petendom Gclionle

hde
Velavet
An
MWllti
AVrIi

pnn

Sie
WFn
nüina N

S
dMec

anepone i
onceor ſe;
luakmd
luiſeejin
iuntpenne⸗

SE
S
=,☛S—
— —
SeE
=. =.

Pecplnnmrn
rcrie iinn
1 Nnggent dhtin
tnnnhenn.
Nm.

ttrlbenn fe
Wnneni i⸗

undgf

Uen.

a

iiung

W
rätigl
Culuing
WHnin

igei
meſe

pulat?.

exempto vel in rem vel publiciana que mihi non daret᷑.vtpote ma

le fidei.accur.

f.· Pꝛeſentem. vt puta ſi corrupit iudi

cẽ. vi.C. ð pena m.l.j.a hoc

poſt litem ↄteſ.non ante.vt.j.e.l.ſipcu.in pᷣn.⁊.S.ſi poſt litem.ł᷑
etiam da exemplum. vt.j.e.l.pure.S.acioꝛ.⁊ hoc in iudicijs.ad cõ

tractus auũt dic.
vi. j. ꝓxi. S.

g Exceptione.
etiam 5 dñm.
b LZonceſſa. 1.
libera.
i Poſſe. vt 7.
S. de tribu. l. ꝓ⸗
cura.in pn.

k Aldandani.
eſt. wlo inducen
w te ad ꝓmitten
dum ipie ſeius k
ego. Dʒz nunqᷣd
73 Wlo titij ſi ei
actio cedat᷑: dicã
ſic ſi in rem ſuã
vt. S. ꝓx. S. ſecꝰ.
ſi vt ſimplex ꝓcu
ra.ſeij vel meus
ininemat.qꝛ rim̃
e pñti wlo exci

IEdidit. petẽ
w vt qð erat ſti

14

m Eſſe. Z3 ſeiũ
73 me ſi ceſſa a⸗
ctione agam. q̃ſi
ego videoꝛ ſeiuzʒ
curatorem cõ/⸗
ituiſſe. cũ ipᷣm
ↄſtituit ꝓcu.me⸗/
us. vt. SZ. de exer.
l. j. S. mgr̃m. ⁊2
1õ excip᷑ de dolo
in ſtipulando cõ
miſo. licz fuerit

ſimplex ꝓcuratõ
.1. ad vnum ne⸗

pꝛeſentem in exceptione eſſe confe
rendum. ſi autem is ꝓcuratoꝛ ſit:
cui omnium rerum admimſtratio
conceſſa eſt: tũc de omni volo eius

excipi poſſe neratiꝰ ſcrib. Man⸗
daui titio vt a te ſtipulaꝛet᷑:einde

titius ſeio:⁊ ſtipulatusa te ſeius ẽ.

⁊ iudicium edidit:ait labeo excipi
endum eſſe tam c meo qᷓ v ſeij
lo. Item queritur ſi bitoꝛ me
us te circumueniebat: teq; mihi re
um ꝛxderit: egoq; a te ſtipulatus

fuero:veinde petam:an wli ma.ex⸗
ceptio mibi obſtet. ⁊ magis eſt vt
non tibi permittatur de wlo debi⸗
toꝛis mei aduerſus me excipere:
cum non ego te circũuenerim. ad⸗
uerſus ipſum autẽ vebitoꝛem meũ
poteris experiri. Sed ⁊ſi muli⸗
er poſt admiſſum volum vebitoꝛez

ſuum marito in wem velegaueꝛit.
Igem ꝓbandum erit œ wlo muli

eris non eſſe permittendum exci⸗
pere:ne indotata fiat. Apud iu
lianum queſitum eſt:ſi heres ſoce⸗
ri: a quo dos ꝓeteretur: exciperet
væ wlo mariti ⁊ mulieris cui pecu
nia quereretur: an obſtatura eſſet
exceptio ex perſona mulieris:⁊ ait
iulianus ſi maritus ex ꝓmiſſione

WVtis ab herede ſoceri petat: ⁊ he⸗

res excipiat e filie wlo: cui ea pe⸗

po admittat᷑.. recipiat᷑ vt noceat. vt. Z. ꝓxi. S. vel die
ego feci pactum ce nõ petendo nocet ſeio. vel ſi ſeius ſecit nocet

mibi. ar. S. e. l. ij. S. item querit᷑.⁊.j.e.l.S.apud iuł.

n Item querit circũueniebat inducendo te wlo.vt panaris te e
legari mihꝛ. accur.

p Expiri. vi te liberet. vel ſi pecuniam ſoluiſti reſtituat. ⁊ hoc ↄdi

nione certi vel incerti. vt.S.de ↄdi.cã da.ſi dvnaturꝰ.S.ſiqͥs indebi⸗
tum. 2. S. de wo. ſiqs delegauerit. 2. J. e. pure. S. ſi eum.
q Szʒ ſi mulier. wolum. ad inducendum vebuoꝛem ſibi mulieri

ꝓmittere. accur.

r Indotata. vt 7. S. de odi. can, da. ſi wnatur?. S. fi. 7. J. e. pure.
S.ſi eum. Sʒ j. J. ꝓpx. S. in pn. ſol. vt ibi.
T Apud mł.de wſo. ↄomiſſo in ſtipulando ecem. vel enam poſtea

paciſcendo de non petendo. vt ar. S. e. S. mandaui. ſ̊ ſi maritꝰ pepi

git. lʒ nõ agat. vt. j.

ꝓxi.v.illud non explicat.tenet᷑ iñ mulieri. vt

S.de iur̃.d. ſi exneus..l.cũ vir. D
t Em.ſ.mulieri.acaoaor.
vAcquireretur.ſi dos ſit data.

x Dbſtgre. Z. px. S.

ß li mulier . Sol. ibi loquit eum nõdum

erat ſolutum matrimonium. vnde ws intelligebat᷑ bitum viri hic

cum ſolutũ erat.⁊ ſtatim eſt puentura ad muſierem ws. qð colligi pẽ
J.e.pure.S.ſi eum.ſic ̊ referi.agat vir ↄſtante mrimonio vel eo ſolu

to.ł poſſumꝰ dicẽ.ꝙ hG; loqt᷑ in eo caſu in q̊ maruꝰ fraudẽ ꝑncipauit.
y NQueri.ſi opponat᷑ excepuo marito.⁊ ſic eru indotata. ꝑ qð vide
bat᷑ maritum non
repelli.vi S.ꝓx.S.
Hz ⁊ſi młr.ſ̊ tñ con

cunia acquireret᷑: exceptõnem obæ tranum eſt.

ſtare.vs em̃ quam maritus ab hbe alagann
rede ſoceri netirt inrelligit inquit 0. ho mo ye⸗
filie acquiri:cum per hoc vtem ſit mutando foꝛte nõ
babitura. YJllud non explicatin. aqnmmn mil non
an de wlo mariti excipi poſſit:pu-⸗ omi.
to autem eum hoc ſentire: vt etiaʒ
e wlo mariti exceptio noceat:licʒ
videat᷑ nulla dos filie:vt ait acqͥri.
Illa etiam queſtio ventilata eſt
apud pleroſq;: an e wlo tutoꝛis
exceptio pupillo experienti nocere
ebeat: ⁊ ego puto vtilius: ⁊ſi per
eas perſonas pupillo fauet᷑:tñ dicẽ
dum eſſe ſiue quis emerit a tutoꝛe
rem pupilli ſiue contractum ſit cũ
eo in rem pupilli:ſiue wvlo quid tu
toꝛ fecerit:⁊ ex eo pupillus locuple
tioꝛ eſt ſactus:pupillo nocere abe Facus eſt. vt
re.nec illud diſtinguendnm eẽ cau ſi wilo ł metu me
tum ſit ei an ſoluendo ſit tutoꝛ an mmduririt anere,
non: dummodo rem adminiſtret. ſibi dat᷑ actio. in
vnde em̃ diuinat is qui cum tutoꝛe tamiũ mihi operir
ↄtrahit:plane ſi mihi ꝓponas col⸗ tde lme pinst
luſiſſe aliquem cum tutoꝛe:factum
ſuum ei nocebit. Siquis non tu

licin. vt hereditatẽ
repudiet pupillo
abinteſtato obne⸗

toꝛiſed ꝓ tutoꝛe negocia gerat: an mientem. a facit. z.
vvlus ipſius noceat pupillo videa⸗ X . ſi ex wis 7
mus: ⁊ puto non noceꝛe:nametſiis ſ cum ey facto.
qui ꝓ tutoꝛe negocia gerebat: rem
vendiderit: vſucapta ſit: exceptio e Zunguenai
nem non nocere pupillo rem ſuuam locupletatseſt pu
M pillus. ſ ꝙᷓtuʒ ad

id in q̊ locupletatꝰ
. ns6 eſt. Iñ hʒ actõʒ
tutoꝛem in id qð in eum ex ſuo wlo puemi.vel diſtingui pt᷑ ſit tutõ
ſoluendo vel non. alioqn . vt. S. de admi. iu. l. fi.j. rñ. ⁊. S. de trib.l.
iij. S ſi vuus pupilli.⁊ de pecn.l.ſumma.S.j. Item.S.ne vis fi. ei.l.j.
S. hoc edicto.ð in fi. ⁊.S.qñ ex facto tu.l.j.⁊.iũij. Do.ibi ex᷑ ðctum i
lum ↄmiſit.hic in ↄctu.vel ibi non ſuit locupletioꝛ ex wlo tutoꝛis.
a EEi. ſ.pupillo. r
b An non. cautum rem pupilli ſaluaʒ foꝛe.
c Admiſtret.qꝛ ex qᷓ ꝑſona lucꝑ capit ex eadẽ ⁊ damnũ ſentire dñt.
vt. j. de reg.i.l.ex q̃. ſj videt᷑ eð indiſtincte nõ nocẽ wolũ turoꝛis pu

illo · ſine ſit ſoluedo ſiue nõ. vt. .e regu. iu. l. neqʒ ex intcicto q eſt

3. ß ibi loquit᷑ q tutoꝛ aliqͥd facii vel hit in rehb ſuis nõ .
5 . Dimnar nic⸗ g. man. l. ſi figeiuſſoꝛ. b ſuns n pupilli
e Eum tutoꝛe.⁊ nõ ſu pupillus locupletioꝛ.
f Siquis nocere. vt ⁊. S.de publiciana.l/qcunq;.S. fi.
g Nendiderit. wlo vt noceret pupillo.sc.
h Aſucapta ſuidẽ a⁊ ſi non vſucap.eſt. vt.S.de eo q ꝓ tuto.l.ij.

1 Mocere. ſoꝛte mſi injntum ꝑuenit ad eum.ne locupleter᷑ cum alie
na iactura. accur.

„ .

k Suam. quo ad opinionem. ſi em̃ ſua eſſet non vſucapet. vr. z. *

acq rerum w. bone fidei, gc.
t ij

. 5

” ⸗
X A⸗ * Rent1 & X

cia nec ꝑſo nalia nec realia.ſed quaſi realia dicimus vt pupillaris. vt

¶DPerſequenti.p in integ. reſti. nam vendicare non poſſet cum ſit
facta illius ꝑ vſuca.
m Abagis. ꝙᷓ eius qui ꝓ tutoꝛe geſſu.vt elecuiue pona=7ß.·
n Zutoꝛis. ver.
O Que in tutoꝛe. vero. accur.
p Eſſe. vt 13. ce
lo heredibo. ĩ fi.
q Ei. ſ. pupilli.
r Pubeſcẽ. q. d.

pſeq̃nti: etiam ſi ei cautum ſit: qꝛ
agens zmodo re⸗

huic reꝝ pupilli admĩſtratio ↄceſſa

llit᷑ ne ⁊c. vel le⸗ „ . 4 .
becum pcedennb nõ fuerit:ſm h; magis opinoꝛ x
. aat S. e wwlo /. lo tutoꝛis exceptõʒ pupillo eſſe ob⸗
6 a em. .

iciendam. Que in tutore dixi⸗

1Konſequaurr. mo. eadem in curatore q́; furioſi di

bona naes non cEda erunt: 6 2 in ꝓdigi vel mino⸗
iu.l bona ſches: ris. xxv. annis. wlo aut ig mi
acit a idem. ι. noris. xx v. an. exceptio vtiq; locuʒ
ench ̈ emp · · habebit: nam ⁊ de pupilli wlo int⸗

Habeat. hic at
inſpici᷑ tempus q̊
agit. vꝛi. j. de ſo. l.
in pupillo. ac.

dum eſſe excipiẽdum nequaꝙᷓ; am⸗
bigẽdum ẽ.ex ea etate q̃ wlo nõ ca
ret.væmq; iulia. qᷓ; ſepiſſime ſcrib.
vli pupillos qͥ ꝓpe pubertatẽ ſunt

v Deauctons. capaces eſſe. Quid em̃ ſi vebitoꝛ ex

wlo aucroꝛ mens ,
tuum venditoꝛem celegatione pupill pecuniaʒ credi⸗
lonittnn toꝛi eius ſoluat: fingẽtis ſe inqᷣt pu
ſeſſione cado. 2 vy beſcere. ne ꝓpter malicie ignoran⸗
dico dices me vlu⸗ tiam bis eandẽ pecuniaʒ aſequat᷑.

cepiſſe. ſiqdem ex
meo remꝑe tm nõ
nocet mihi wlus
auctoꝛis. vt hic.⁊

Igem ſᷣuãdum in furioſo ait:ſñ cuʒ
exiſtimaret᷑ ↄpos mẽns eẽ iuſſerit
ebitorẽ creditori ſoluere: vel ſiqͥd

C. de pᷣſcrip. lon. . 1
wmif ſhoche nocz exegerit: wmi hẽat. De aucto⸗
vr mant bipoſu ris wlo exceptio emptori n obijcie
rñ corigt. · tur. ſi aũt auctoris acceſſione vtitr᷑.

eqͥſſimũ viſum ẽ euʒ qͥ ex ꝑſona au
ctoris vtit᷑ acceſſione pati wolũ au
ctoris:⁊ ꝑ hoc eque tradit᷑ rei qͥdeʒ

x Actons. 1. ven
ditons.

y AUntur.i. vti vult ſic ponit᷑.j.de ver.ob.ſtipulatꝰ ſum.non em̃
vicioſa poſſeſſio poteſt adiungi non vicioſe.vt hic ⁊ ſupꝛa de acquir.
poſ.l.pompo.S.cum quis.⁊.S.ti.mſi ſᷣm iura nona. ad pꝛe.xxx. vel
xl.an.vt in ani.vt ſpon.lar.S.rurſus,.ac.

3 Utitur. i.vti vult. vt dixi. ac.
7 Anctoꝛs. agendo in rem quaſi vſucepit.
EEque. als cœeſt eque.
radit᷑.qꝛ tunc opoꝛtet ipᷣm vti amimculo ſui auctoꝛis. cũ viciũ
comitat᷑ rem ſicut lepᷣ.vt inſti.e vſuc.S.furtiue.
b Coherent ez ex. vt qꝛ furtiua vel vi poſſeſſa. ale aliter accipix. ve
S. de excep.l.exce puniones.S.rei.

CNDer ſone. hic collige vicium ꝑſone vel pſonale. vt wolus anctoꝛis
dans õctui cãm vel incidens. Item mala fides.q; credidit vendentem
non vre ius vendendi. Item ſcia rei aliene.vt in ↄmodatario a ſim⸗
libi. Item collige aliud reale qð dici᷑ coherẽs rei.vt hic diẽ. vt ſi ẽ fur
tina vel vi poſſeſſa vel data pſidi ʒ.l.iuł. repetundaꝝ.ſunt ⁊ aliq vꝛ

liber homo.que omma dic. vt.iC. acqᷣ. poſ.l. vicia. ⁊ ſacit ad.S.

iſtum. S. & diuer. = tem. pre. an vicium.⁊.l.dæ acceſſionibi. 7.8. que

an frau. cre.que a debitoꝛe.

d Opoꝛere. niſi velit vtr acceſſione auctoꝛis, z ⁊ hoc coꝛrigit᷑. vt
an pꝛin. S. Dixi. accur. ”

e Si cum. ptineret ab inteſtatus.
fPꝛecio accepio.igit᷑ fuu vendino.
g. Hereditatẽ. agendo petitione hereditans ex mrre ceſſo vel actio

nibo hereditarijs.ex iure ceſſo cum hereditatem vel rem hereditari

am poſſideam vel tenear hereditati.

coherentem exceptõʒ etiam empto
ri nocere:eaʒ aũt q ex velicto pſone
oꝛiat᷑:nocere nõ opoꝛtere. Si cũ
liima hereditas gaij ſeij ad te ꝑti⸗

neret: ego eſſem heres inſtitutꝰ:

pſuaſeris mihi ꝑ w. ma. ne adeam
hereditatem: ⁊ poſtea qᷓ; ego repu⸗
diauerim hereditatẽ:tu eam ſem⸗
pꝛom ceſſeris pᷣcio accepto: iſq; a
me petat hereditatẽ: exceptõʒ wo.
ma.eiꝰ:qͥ ei ceſſit nõ pt᷑ patii. Si
qs aũt ex cã legati vendicet: aut ſi
is cui ex cã wnationis res pᷣſtita ẽ:

vẽdicet: an de wlo exceptõʒ patia ex hoc. F. vger gp
ex cã eius in cuiꝰ locum ſucceſſerit ber od qui aai
⁊ magis putat pom.ſubmouẽdum ſo nõ tebeat ſub
⁊ ego puto exceptõe eos eſſe repel⸗ ſnolert rnrd
lendos: cum lucratiuam cãm ſint vdoius poſſtt

nacti.aliud eſt em̃ emere:aliud ẽ ex tñ quis zdicere

. —ſ foꝛte. hic em nõ
his cauſis ſuccedere. Idem tra Arroz herenud
ctat pompomus: ⁊ in eum qui pi- ez nnt vule⸗
. r : ſy . intedit noie ſuo
gnoꝛi acceperit: ſi ſruiana vel hy- und dernole ſn

pothecaria actione experiat᷑. Naʒ mine cedẽno in

⁊ hunc putat pomponius ſubmo⸗ dr⸗ enanoee
uendum: quia res ad eum qui - Matmn cleteh
lo fecerit:reuerſura eſt. Aucto⸗ nn wlumn.
, — * . gahibuu in p⸗
ris aũt wlus ſicut diximus: empto aahibuu ren
ri non obijciet: H̊ hoc in emptoꝛe diarone. Item
M ſi wlo me indu⸗
xiſti. vt traderẽ.

7 tradidi poſſel-

ſionem ⁊ tu vendis emptori non obijcĩ wli exceptio. qꝛ rei vend.
hʒ ex traditione ſibi facta.licʒ wulus pᷣceſſerat in alia traditione.ſed

vbi me inuxiſti wlo.v:pmitterem ⁊ eam actõeʒ vendis. empton

obijciet̃ woli exceptio.qꝛ eadem actõe vuit᷑ in qua wlus eſt omiſſus.

⁊ q̃n aminiculo auctoris vtat᷑.repelleꝛet᷑ ̃m aʒo.⁊ iia qð pᷣmo ſub
foꝛie dixerat.poſtea indubitant᷑ dicit. . DWDUj

1Mon põt.ſ̊ ve wolo dat᷑ Z wloſum. vt. S. de wlo ſiqs afhr. i. rñſo
7. C. ve wlo. I. ſi maioꝛ. ⁊ facit. ., de v. ſig. l. lege. 7. E. ve piculo.

co.rei ven.l.dvlum.ac.

k Siquis aũt. ſucceſſerit.pᷣdicto ſingulari ti. die auctoꝛ wwlo

induxerii eum a quo habuerit.

IBepellendos. etiam ſi noluerit vn acceſſione auctoꝛis. Sedz
S.ti.j.l.an vicium. Soł.mala quidem fides auctoꝝ ex lucratius

cauſa tradennium ſucceſſoꝛiba eoꝝ non nocet.miſi eoꝝ velint conti
nuare tꝑa.⁊ ſic eoꝝ vni accefſone.vt.S. wvlus autem eoꝝ auctoꝛũ

ſemꝑ nocet vt hic.vel aliter poſſidenn non nocet vt ibꝛ.ſ non poſ

ſidenti ⁊ agenti.ſic vt hic.

m Ad eum. ſ. vebitoꝛem qui wlo inducendo ſuum auctoꝛem ha⸗

buit rem. accur. DRDWU — .
n Auctoꝛis.ſolo.hec dieno ſolo excludit illos tm̃ qui habent cãʒ
lucratiuam.a ſic large dicit᷑.vt ⁊ ałs.q̊.de ſtatuliberis.l.ſtatuli.

.

S. quintus. aceaur.

„
.

h Exceptöem.

lctons

iifkanmni
urtnin

cElkkbona
ſer⸗
IIIN
i
e

hgai.
Gumtöetars.
imig tnjit.
poſtr wou⸗
Naltolk

iſß an
Ml tI
fiiſe.

ſimig at

ſh .
MA„.
ARNNl
tAlAer
Meptſ zZi
adn
AtLlenn
0Sie
onhienne
ſifkienir⸗
ennn e
mimenerdio
uü hiei

niliſe

18
D
7

* V
/
8

1.7 co. rei
o Emptoꝛum. in quiby eſt eadeʒ equitas. vt 7. . ð peri. co

tra verum wmmnum. vt. Z. de pu.l. penul. Intelliait ergo lex iſta in
tra

s pſoms que nullam habent cauſam ab eo qͥ merum adhibuu.
de vns ſecunda differentis.ac. tiam. vt.S. quod me. cã
ven wuͤm ge abet᷑ quaſi lucrat na cauſa. ta ſm uoß. . Poſeie won 7 mein Pbern worairiim. a dan nier
Ge oxe. hic h pcio modico ſit empta ſm io;. cum. S. in hac. facit ſup̃ vti pol.l. j.in fi. .l/ſe. F. cum int.
Zuid 4 raicne lagem J bor edictum. ⁊. S. ſinnli mö. ſi cum in h q bona. S. cum
. Saemn nn ce.. f Illud ſcienduũ.
eſeuralenz ui p⸗ eſt: aſi in ea re nihil metꝰcã factum kalre et. ſe
4 5 . 3 Le . . n
anore imon⸗ ſolo ſ. ernabnane ſenmn artenit . e:nõ tñ inſpiciamꝰ:an is q ere conuemtur.
lo. erit vel in ſolu Pecz feci aliqd: ſᷣ an oĩno me 9
. Suo vuol⸗ innte n ſikibo qᷓ vicem emptoꝝ ob⸗ an eng na re a qcũq; nõ tm̃ ab Leꝛer. No
t̃ e eenor ker tinent. ceteꝝ ſi noxe veditus qͥs ſit: eo q agit: ⁊ qᷓuis ð wolo auctoꝛis ex da dereneg ſar.
. n nanto er om. putat paſſuꝝ exceptoʒ quam tio wli nõ obijciat᷑: veꝑ tñ Hiu vel ern ru⸗ er,
wum aekoris le arereraj noxe dederit. pinde ſeveimm⸗ vt e metu nõ im ab au ſenum po e
ñi vtit᷑ amini HHõ . ſtate. vt ſi
ec den ah ex q̃cunq; alia cã ꝗᷓ r mnar norß ctoꝛe veꝑ a qͥ cunq; tabipr er onanmn Sharre
Bgesz Imeratid⸗ acqᷣſitõʒ qſiſſe quẽ videat᷑:patie exceptio obijci poſſit. JIllu lepoepel. z.. d.
vn hi. locum mncceſtr: uffen eßſi hnm doreee bergia metz n peſre uſarild
a euio. ſo pcium vederit vel vicem pcij cu kpaſſus ẽ in cn⸗ pkate fuerit. ceten ealn ver actuen⸗
8 lnonapunr vr. ſit bone fidei emptoꝛ: vt nõ patia penti licere veterioꝛem ↄditõʒ libe aa: ra me aſto
ue 5. w puhlicana wli exceptõnez: ex dane anſtwio roꝝ ĩ reb peculiarib ecker ſſi de iz tunc quomodo
. l.de pᷣcio. vel die E. ꝛalioqn ſi t hereditate patna: ſuc⸗ retinet hoc peculi⸗
it 5. 5 rei vẽ.l vti ſe wlo caꝛet: .,nS bſtinuerit hereditate pat᷑na: ſu
i W. vr. ·oͦrei v l. vtiqʒ ſi ip ee. 5;3 obſtinuerit he un ſi ab heredita⸗
. d ſa tiio. ac. nncarereenet wli eteh. . currẽdũ ei erit:vt aliqͥn nenltij re abſtiner. vt. 5.
t „“ H cœ dolo uo exc . . 7 . colbk. ſi wnato
idum e v Kneni. petẽ patie on Lr . in fi. Rñ. quna vt
aerreibons tiſq; tibi traditꝰ fuerit pci bi ſub aditõe legaui: interin benemeu vel dr⸗
ſut vlr reg. erat:iſch tinn tr ſempꝛonio heres wli exceptõe nõ ẽ ſů miſum. vel vr co⸗
e iu. l. nemo plus ſuto veinde titi fundũ meuio vẽ⸗ heres ſi petat: — ficer ſerens pater in eũ
lecr ie iuris ⁊c. ac. terit: ⁊ eundẽ fundũ meuo yvẽ⸗ mouẽdus. cũ poſſit etiam ncere filium ſlupmum iu
nn Anons. dident: 1tradiderit: in alt ra 9 oditio: itaq; legatoꝝ ſtipulatõ; inr i vt none ho:
i⸗ exceptioms. ꝛem te tueri: qꝛ ꝛli ipſe nit . t. ſiñ caueat heres l. ſi wnanone. bo⸗
ne pᷣtoꝛem te tueri:qꝛ . nere debebit. ſi ñ die in aduẽtitio ꝓla
abe n ** ate peteret: exceptione in fa “ ceptõe ſubmouebit᷑:expedit num eſt. cum mor
nreligek. fundu el wli mal ſubmoue wli ex o potretinere ſummãa mo patre ſiliꝰ de⸗
e ne Daumgdt unam ciumm Ppats vel Wi man ublici em̃ legatario p onem rex beat ia habere. vr.
dne e mngnechee nt. ret᷑: aſi ipſe eũ arerei 3 ntẽ ſi magis ꝙỹ mitti in Semarem ſit v boniſh li. l. cu
III. 4 8 exc lcun le 0 poꝛtet.circa yn.
ga vt poſſit auoca⸗ ana peteres aduerſus vie⸗ hereditariag. Sicui ſite t K Aloqn.rabo.
e aeſtio ſaers 0 deſſet: replicatõne qdem a: is lege falcidia locũ hñte t r
4 s ſic em wmn no ſudeſſet: rep. er eũ fundũ rur⸗ via: T s lege falciie⸗ oblata eſtima
h nium hʒ. vi ene ris: ac ꝑ B ĩtelliger s nõ hret. tam eam vendicet ñn ieũ wli e— 1 Succurriur.
re ir ſibi ß alij ꝓ e ſus vẽdidiſſe:quẽ in boms ö ppoſi tõe q̃rte ꝑtis:ſubmoueri eũ —21 maonb v. an.
ner t ercz ereept;, calſi n ppoſu ehroe unrellue disn tao merdn hano⸗,
ur coia le.l.fi. F. erat: ↄtentꝰ woli exceptõe q̃ eſt gene 5 reres ſuluit. Di wvnaui ali⸗ anaibere⸗ Fagtter
inen ge.s faci den e 8. 5 vrili? viſum e etiaz de mein rem: nec tradidero: ⁊ ille cui wp us ibriberit ee
i bo ad bumn . z. ralis.ſᷣ rerrce ptõʒ. etem diſtat ai⸗ cui remin dita poſſeſſione in eo lo vel dic hic dart
GdaNNe xe re. ven. l. ſi a nere e e —. no tra en win cep. in factum ve
* inne titie. 7 plene ex⸗ oli exceptõe excepto wli oecllirs⸗ uerit me ſciẽte: ⁊ cum edi t. m factuʒ filio
eag ſar rarch a oplectit eiꝰ:q wlo fecit.em⸗ anerit nactꝰſim ego eam poſſeſ⸗ Ztra heredey pfio.
Oruintlg⸗ facit.S. 1e * HHH ſcripta lc9
2x “ rei ven. l. ſi a ti · uero metꝰcã exceptio in rẽ —
nnirnii no. Sed 5. S. e “WD
lde ag, m. Ke nee S5. de libe. le.l. non ſolum. S. fi. Sed
güſapun — v bo ab vno. pᷣus a non dño. po a p Sre mnemor . peieemanegbe e inge.1. ſi e
wnnd aln ſo Nic ant ambo ed vno: ouo a non dñ no extuura. vt. 5. te ad. inde.1l. ſi ea.
Rea dns b. l. pe. S. fi. . hac actöoe. c Inter poner titerit. vt ⁊. S. vt le. no. ca.l.j.
anini N- no S don erat.in tractatu ſuo cũ tractaret de danda ſi condinio ex iſq; ac. accur. s t9 n5
minmt erule dr Lg.d generaliter. * Serin elo⸗ ſlol gqnem via debebar mier. auia beru .
n ſ i J.antd. Accur. Dare n od eſt via ar. S. ſi ſer. ven. ⸗
mnmiingn 9 Quod. 1. quia. accur . habet partes.tu dic.i.iuris qu l. fal. l. inter. vel dic 7 melis non
b BDolo. vt. 5. l. . S. duidan. 7,8. glane r quemlibet dat᷑ actõ Aiede m filius. in pꝛinci. od p waditone eſt. vt.
c Tau ſa. eſt rõ in ꝓmptn. qmia cu n hac. ergo contra quem/ fSi wnam. ſciente a non contradicente quod ꝓ
uod me. cã. vt. . q me. cq ſi cum. S. in cui.⁊ hoc cum wvm i.poſ.l.j.accurſius floꝛẽ.
chfun 4 l. inunus. S M. acqui. p
in libet dar exceptio. vt. j. w reg. u. l. didit eam non wminus. ini
filg nus rei ꝑ meium ir adiderit. ſi vo tra cep. vel eriam actionem con
ine . quum eſſet. ſi dceremus eum habere excep. .

e wona. l. pe.
s Moqn in. c. aureoꝝ olim. qngemoꝝ hodie. vi. C. æ t uij

ſea
h Eſt. ⁊ vtiq; replicãdum. wlo em̃ ⁊c.⁊ fa.S.de wlo.l.ſi cũ mihi. dð Mon ſicui.tꝑe.anno olim. ſpz hodie biennio. xt. C. de wlo. l.ſi.
i Acioꝛis. feci te actoꝛem generalem ad mutuss pecumas exigẽdas. e Compentt. 3. de pecu. l. queſitum. S. in wlo. 5. ſo. H in exceptoe. icki.
tuq; cum hoc tibi noĩatim mandam.trãſac.cum titio feciſti. ⁊ ob eã ibi in replicatõne.⁊ ꝑ hoc eſt huiꝰᷣl.rõ.nam actoꝛ qͥ replicar bʒ in Uc⸗
ubi. x. prmiſit. ⁊ ſecum pacius es. vt ſi Z tranſac.feceris.nõ liceret i ſua pꝛate qñ agat. ſic qñ replicet m io.⁊aʒ. vel ibi in alienato vł almn
bi.x.petere.poꝛro q tranſac.feciſti.ſi ego a titio.x.petieꝛo q̃ tibi vmi manumnſſo ᷣuo poſt annum. qo etiam olim erat tpe actionis de ain
ſit repelloꝛ. vt. . mio. non ope le n⸗
kenna, F. Alun. canochn Pi id
⸗D. . . . ſhG bide⸗
general pent ator⸗ ſionem. ⁊ petit a me rem Wnatgz: ig etiam exceptio eodem tpe dan⸗ ar vel dic vt igii
pendete lite poſteaa Dum facta eſt: ve wlo replicanduz qdem in ſua pĩate habeat: qñ vtat in ſua Pkate. vt. ice
ile vel oñs heur. ejſtꝛ wlo em feci: qꝛ paſſus ſum enj ſuoiure: is aut cum q agit non bz vugerd m. ſln
rur enographum egificare: ⁊ non reddo impenſas. pratem qn uemat. Zius. Z. wimi pig. n in
vt dicio. S. queſuũ Actoꝛis qͥ exigendis pecunijsꝓ J opa creditoris acciderit: l. ſi eo. m. go⸗ mm ſi
diſtetden hoe n poſit⸗eſt: etiaʒ poſterioꝛ wlus dñn-o vt vebitoꝛ pecuniaʒ quã ſolu r duun gte unl N⸗
amb: Dr. deß nocebit. Si Fu⸗ vemt ab eo cui turꝰ erat:pdeꝛet:exceptõe wli ma⸗ uxre wii.l. cum i uu
vm pᷣmum Scdhen h vñs ꝑmiſit: ⁊ redibitꝰſit dño:agẽ li creditoꝛ rᷣmouebit᷑.ideʒ ẽ ⁊ſi cre ſino⸗ , mu tal
morons maliu. ti venditoꝛi te pcio exceptio opo⸗ ditoꝛi eius numeratam pecuniam E. te non niſ pe inae
i.agenns.vel ſi di nit᷑ redibitoꝛia:lʒ etiamis qͥ vendi ratam creditoꝛ non hʒ. “ nt inra. 7. ſinti
e⸗ rerelſtenn o dit. oño pcium ſoluerit: etiaʒ mer2à, Apianus. mndlub ſpale 2 ng
itea pent.iotum a⸗ cis no tradite exceptoe ſubmoue⸗ 4 Vl.ait.ſi pecumam quã me ſpole.C. xe wte. uni
wunir gꝛ eni bit:etiam qͥ pecumiam iam dño ſol ubi vebere exiſtimabã: iuſſu Pploraunt re⸗ men. .
qs agenng. uit: 110 18 q vendicht: aget aduer- tuo ſpoponderim ei cui wnare vo⸗ r. qꝛ releut a⸗ Gaſaiin
. ſus dñm. eandẽ cãm eſſe pediꝰait. lebas:exceptõne w.ma.potero me Raando ſiec⸗k i
8Bolus. pe trat eius q; negocium nrm gerens ven tueri: 2 pterea ↄditio mibi aduer Hnher
actõʒ.omiſſus ſᷣm „—*— . 1.* inet . iurein. l. eum
oᷣmum calum. vel didit. Di euz qͥ volebat mibi u ſus ſtipulatoꝛem ↄpetit: vt me libe ꝗ. in alijs eruui
n roluro; amnl ⸗ nare ſupꝛa ltim modũ velega uero ret. Igem iuk. ait: ſi ei quẽ cre⸗ Fewapan leu st
Si buꝰ. ab o creditoꝛi meo:nõ poterit aduerſus ditoꝛem tuũ putabas: iuſſu tuo pe ſa. . w exce.l. NN.
pcuratoꝛe. ac. petentẽ vti exceptõne:qm̃ creditoꝛ cumam quã me tibi vebere exiſti⸗ Ni pactum. .. .
m De pꝛecio..y luum ĩ petit. in eadẽ cã eſt marit?. mabam: ꝓmiſero: petenteʒ w. ma. c gonnenut. Rii
emptoꝛez. nec B em vʒ exceptione ſubmoueri exceptõne ſubmoueri vebere: 1 am ſa. E. : dllt. ſi igini.
1 Soluenit. x ꝗᷓ ſuo noĩe agit.nunqͥd ꝗ̊ nec w⸗ plius agendo cum ſtipulatoꝛe aſe⸗ i. ponicit Akhenii
zmo. de⸗ lo mulieris excipiẽdum ſit aduer- quar: vt mihi acceptã faciat ſtibu cep.lj. S. ſi. Ammnan
o Etiam. hic eſit ſus maꝛitum:q wtem petit:nõ du⸗ latõʒ: ⁊ hʒ hec ſnia iulia. humann--· iUtni in
S. m quoſda. vel cturus vxoꝛem:miſi wtẽ accepiſſet tatẽ:vt etiam aduerſus hunc vtaꝛ geet
eſt a ſonel⸗ niſi iaʒ diuerterit:itaq; ↄaditione te exceptõne ⁊ ↄditione cui ſum obliꝰ· Paueg
n rcio.1, Pm 1 m net᷑ bitoꝛ qͥ vlegauit vel mulier gatus. Aulus. g 1 J ops. nan.
pꝛopue vnus vak vt vel liberet ebuoꝛem: vel ſi ſoll⸗. Olo ſocit qui petit q reddi ””l Kütee
Marr. pi .· irnit: vt pecunia eireddatur. ¶ NMõ tunrus eſt. ſic ſi heres damna⸗ vr.. wſol. . Amnan
Mon trate. ſicut! actio certo tꝑe finit r: — tus ſit non petere a ebitoꝛe: x. in n nk nar n
Pe E . wer EEI fac.S.dæ fideicõ. lErinemi
25 “ q Submonebi?. ſi petit pꝛecium ab emptoꝛe ꝓcuratoꝛ. ⁊ facit.S.de li. ſi filius.S. fi. ⁊. J. de v. ob. l. in executione.S.ſi. ꝗMVM üthunmtimn
4 2 pꝓac.ſi cum empto ꝛe.S.fi. = h Igem eſt. vt debnoꝛ habeat excep. Hʒ creditoꝛ nõ habeat ratum. Mrnng
X Soluu ce ſuo. . ðJMB q; cogit᷑ ratum hꝛe.vt.S.æ neg.geſ.pom..l.ſoluẽdo..l.ſi liber. 1Cielan
S Aduerſus dñm. actõe mãdati. vel dic ſine cã vel indebiti. ⁊ de pig. ac. ſolutum.S.ſolutam.ibi vñ ſi wmũ ⁊c.vbi ⁊ de hoc dxi ttterapte
C Moſtrum. ſine mandato. accur. ſi vo creditoꝛe pñte ⁊ ochcente ſolueret creduoꝝ eius.no liberaret. nſntf ,i
vV Viendidit. ⁊ ratum habnimus. vt.C.d ſol.imuito.⁊ facit.j.de noua.l.ſi ſtichũ. F. ſ. 7. C. de exce. . Anuſnannn
xX Si eum modum. qͥngentoꝝ ſol.hodie. . l.j.item ſi ratum hr̃et ſponte liberaret᷑ ipſo iure.vt./ ſol. l. ſolu Ulanng.
y epentlliht 3 tam. accurſius. . Krac
3 Maritꝰ. cui mulier dvelegauit volentem ſibi wnare. ” (lent75,
3 Dmleria⸗ wolo algn Sahug. ene⸗ mauxn marito. 1 i .————— w.l. ij. F. cum vo. ſecus ſi tuo cre⸗ tnn⸗
. rcepiſſet.vtiq; nõ.vt.S.apud.S.ſ̊ ⁊ſi mulier. ditoꝛi. vt.S.pure.S.ſi eum.ac. . icers
9 Pancgeeni nune petit maritꝰvt mulieri reddat.a ſic loquit᷑. Sö.l. Ek Sarcud. in⸗ Aryl.. da. nd G.1i.8. aat. l. q ſine nen
Apud. S. apud inxk. em iutł.ſi ei.ałs lex.⁊ ałs.S.idem iub. H Vec
b Conditione. certi vel incerti. . m JAennan ahu ſi in veritate veberes. vt. S. pure.S. ſi eum. ſangen
c Daoen e e Grſ ip unn ——— ſimans facit. S. de nal. . Gitem ſi Fi nmmdum
gero. S. ſi idicio. 2. S. q̊t. item facit ad totalẽ.S.j.de noua.l.ſiqs vꝛ⸗ n PHumamtatem. fa. S. l.j. S. ideo. . . . (Narr
8 leganeri E ee.1-wſi. 2 . wlo.l.qͥ id qð in fi. ⁊.l. vt mint. . o Dbligatus ſine ꝛuita cauia. vt. S. de cõ. ſine cã. l. qͥ ſine.ꝛ facit ndn
»A⸗ pPr. 7. „Weg ⸗ lel.⸗ J.s 9, S. re i „le 5. ſi »
gu.. F. Arcal. 1 S * 9. maͤe. Räcnra.n.⸗T. Bocn. . vnr rmroeſt. addem ſecos ſi alij. vt. Z. ſol. ma. ſi ſocer. N
* cã data. l.ſi wnaturꝰ. S. ſiqs inde. 2. S. fi. 2,8, e,l, apud cel.S. uem q ⸗ S.j.item ꝓcuraroꝛ dño.item hoc veꝝ ſi darum. liquidun unmtte
ri?. 7.8, & iur̃ , cum in fundo. S. ſi. ſit ꝙ debet ei reddi, alioqͥn non. vt. S, quoꝝ lega, l,j.S. redigunt ꝗ

s. ir
i an
Ne w⸗ a

one
e,⸗

moge ie
le ir
Dwa. 7
Kran d
mmobl⸗
Pdd
Dunn,
lhuore:

factum re iu.

Buitus vendicet᷑.l.ſi de ↄmuni.

eſt Z. Item ſecus in alio caſu.vt.C.qm po.in pig.ha.auteʒ. Item
poſſeſſoꝛ ꝗᷓ eſt j.ſ illud ſpale ꝓpter ſuum mendacium.O ſic.S. de rei
ven.l. fi. qᷓ eſt ↄ.alij dicunt hic in petitoꝛijs.h̊ pᷣdicta in poſſeſſoꝛijs.
H hoc reproba. q; idem in poſſeſſoꝛijs.vt.S. e car.edicto. ⁊.l.iij.
S.ſummanm vei dic ꝙ ſi ꝑatus incotinenti eſt ꝓbare.obtinet qð dr
hic. ałs obtinet

dicta. l. q̃ꝝ legato
rum. ar. S. ad ex NN ·⸗
hili. ibige. poteſt vn exceptõne w. ma.xebitoꝛ
Erun eIagere er teſtamento. Al.
re ho. E. lo. ſiqs Ichcuratoꝛ rei pecunia acce
dirnionis q eſt ſi pta damnari ſe paſſus ſit: ⁊
nlin 5. bee cũ dno indicati agat᷑:tuebit᷑ ſi
vt ibi no. Jem ( dño in gat: tuebit ſe w.
gorhre lo ma.exceptione:nec hoc qð accepit
umpto ſic ſu . .
mmbari.l. wl.. cheuratoꝛ: auferri ab eo pt. naʒ tur-

pit᷑ accepta pecunia iuſtiꝰ penes eũ

n en eiſt q ecept?q vecepit. Art.
ſier teſtamemo. IVm vir ab vxoꝛe ĩ area ſibi

in pn. niſi rõne
ignoꝛanne. vt. S
.l. ij. §. 7 genera
liter. vel rõne af
fectioms vel re⸗
uerentie. vr. Z.

vnata aliqͥd edificaſſet: ple⸗

ſita rem ᷣuari poſſe.
Jcuratoꝛ agit: ve wlo eiꝰ

apo cel. §. aduer excipi non dʒ: qꝛ aliena lis ẽ
ſus. ac. iſq; rei extraneꝰeſt:neq; alienꝰ wo⸗
lus nocere alteri dz. Si poſt li⸗
a Ipcurs temoteſtataʒ wlo qͥd fecerit: an ex
t0. iudi ceprio eo noĩe in iudicium obijcien
cati.i.qcnone in

da ſit:dubitari pt᷑:qꝛ litis ↄteſtatõe
res ꝓcuratoꝛis tit: eãq; ſuo iaʒ quo
dammogo noiĩe exeqͥᷣt᷑: ⁊ placet veꝓ
curatoꝛis wolo excipiendũ eſſe. idẽ

b Tueb. 5.
S. de wlo . le ele⸗
gant. S. ſi wlo.
So. ib ꝓcuratõ
actoꝛs h̊ rei.vñ
bi non oueme⸗

bat᷑ dñ̃s. i̊ agebat. ideo ibi non dat᷑ ve wlo vbi ſpontanea oblatõ

ꝓſit.vi ⁊.S.œ ali.iud.mu.c.fq.l.iij.in fi.⁊ qꝛ facilius ꝑ actionem
vᷣmam ꝙ; ꝑ acrionem de wlo ↄſeqiit᷑ actoꝛ. Item ibi act.v wolo

eneganda. hic væ excep. ↄcedenda. a facit.S.æ re iudi.l.uij. S. con⸗
cxcemnatum. accur.

c Ab eo pt. pcuratoꝛe.ſ.ꝑ dantem.naʒ in pari caui
7. S. de zdi. ob. tur. cau.l.ſi ob turpem. ⁊ hic ſubijcit.naʒ ?7.

d Accepta. ab actoꝛe.

e Juſtius. i. minus inmſte. naz neute inſtuz. Et ſic no. ꝗ won 0

bus malis minꝰmalum eſt eligendũ. vt. . ve reg. iu. q̃t. . S. l. 9p
S. marcellus. Sʒ an dñs cinꝰ ꝓcuratoꝛ eſt paſſu repetere. videt᷑ ꝙ

ſic. vt. S̊. e ꝓcur.q o. S. ꝓcuratoꝛ vt in ceteris. æ de neg. geſ. l. ſin

aũt.S.item ſi fundum. ⁊.l.liberio.S.j.⁊ qð ſubijcit ceptus eſt.ſ.
ꝓcuratoꝛ.⁊ decipit.ſ.acioꝛ qͥ mutuaʒ pecumam vedit. impꝛopꝛie tñ.
vt.C. de trãſac.l.cum donatõis.⁊.j.de reg.m.l.nemo videt᷑ frau/
dare. vel vere cipit᷑ qͥ ſe coxrumpi pati.⁊ facit ad pᷣmum rñ.S.ſi
fBeceptua. ſ. ꝓcuratoꝛ.
g Decipit.ſ. actoꝛ.ac. ʒ⸗
h c Eim vir. poſſe.i.impenſam rẽ. vt ⁊.S.d rei ven.S.ſin at᷑.
§. iĩ re petita.⁊.S.de d.int᷑ vi.⁊ vx.ſ̊ ſi vir.la.S.ſi vir vxo

ri. 1 hoc ſi ſun bone fidei credens wonat. valere. qͥd & ſi credidit non
vValere. ſic eſt pdo.vt.S.d acqͥ.poſ.l.qð vir.rñ.adhuc idem licʒ.

qͥdam ʒ. vt no. S. e wona. inter vi.⁊ vxo.l.ſi vxoꝛ filio.in fi.⁊ facit
j.e.paulus.accur.
1 ſ J ꝓcuratoꝛ. ad vnam rem datus. ſecus ſi eſſet generalis ⁊
hr̃et liberam.item ſecus ſi in rem ſnam.vt.s.l.apud.S.q̃
ſitum.⁊ dic emi rem a ſempꝛomio wlo tcitij interuenmien te.nunc aut
ↄſtitm titium meum ꝓcur.ad rem exeqᷓndam. vel ſuo noĩe rem me
am dloſe ſciens meam alienauit.⁊ nunc noĩe meo vendicat.non qͥ

dem obeſt ei wolus ſuus añ li.ↄteſ.ↄnnſſus.⁊ ſic eſt ar.ꝓ pᷣlato vẽ
icante rem eccleſie quaʒ ipſe alienauit.ꝙ non excipiat᷑ de wlo ſuo

riſq; placet w.ma.exceptione opꝑo

obtinendum eſt.

ſ Alicu. ſ. alteri noceat.

n pari cauſa potioꝛ zc. vi

cum agat nunc nomine eccleſie.licet poſſet dici. quia tunc erat platus

cum vendidu. ſj hic non erat ꝓcuratoꝛ. ac.

k Iſq;.ſ.vvſus.ac.
¶Rei.i. a re que petitur. M

m Alteri.ad qð.S.de acqʒ.reꝝ w.ꝑ ſᷣuum.S.fi.⁊. . de re in.l.non

ebet. ⁊. S. e pcu.
l. ignorantis.

ce tutoꝛe qͥ ꝓ pupilli nomine ageꝛet

dom eſt. in vmuerſum at hec in as aerie. vnra iuhs
re regula ſeq̃nda eſt: vt wlus oĩno ac⸗

. S.queſitum. ac.
puniat᷑: ⁊ſi non alicui:̊ ipſi qͥ eum
admiſit: damnoſus futurꝰ erit.
Apini.
Vi eqͥtate vefenſionis infrin
gere actõʒ pt᷑:oli exceptione
tutus eſt. Aruuubxr.
Iberis exheredatis qͥ nihil
ex patris iudicio meruerũt:
rupto teſtamento:ius ſuum ↄoßfung
dũ eſt:nec opponet᷑ w. ma.except
qð non ſolum in ꝑſona eoꝝ:ſ̊ in b
redibo ⁊ in pſona q; liberoꝝ eoꝛum
k.
Aulus rñ.eum qͥ in alieno ſo
lo edificium extruxerit: non
als ſumptꝰ ↄſeqͥ poſſe:ꝙ; ſi poſſide=⸗
at:⁊ ab eo dñs ſoli rem vẽdicet.ſ.

Res. i. inſtan⸗
tia. vt 1. C. de ꝓ⸗
cura. I.nulla. ac.
p De tutoꝛe. 7
pꝓlus qꝛ de omni o
lo eiꝰ? pupillus te⸗
net᷑. qd dic vt. qᷓ.

oppoſita w. ma.exceptõe. Euo. apud. 5. etiam ula
Igeiuſſoꝛ euictonis nomine queſtd. la 1 in
