ſed ſi reus heredem fideiuſſoꝛẽ ſcri
pſerit:cõfunditur obligatio: ⁊ qua
ſi generale quid retinenduʒ eſt: vt
vbi ei obligationi que ſequele obti
net locum: pꝛincipalis accedit: cõ
fuſa ſit obligatio.quotiẽs vero due

ſint pꝛincipales: altera alteri poti

us adijcitur ad actionem qꝙᷓ confuſi
oneʒ parere. quid ergo ſi fideiuſſoꝛ
reum heredem ſcripſerit. confun⸗
detur obligatio ̃m ſabini ſenten
tiam : licet pꝛoculus diſſentiat.
HY is cui nummos debitor
ſolutt alienos nũmis inte⸗
gris pagot petere qð ſibi debeotur

Accecht.per ſucceſſionem. accurſius.
Reum.pꝛincipalem.
Obligatio. fideiuſſoꝛia.
Allteri.ſ. obligatiom. accurſius-

RKeum.pꝛincipalem. accurſius.

☚ SO e

e Dbligario. acceſſona. accurſius.

tem nõ habeas
ſi. recte lege. ⁊

cipu ibi ſecũda

queſtio quod bo
num ac. ⁊ reſpõ
detur poſtea. ar
quimn c.
n Ex reis.ſti⸗
pulä.
o Exniterit. al
teri.
p Ut ua poſſit
ſit. als poſſis.a
aks poſſit.
q Animaduer
tere.debitoꝛ.
r Mecne. hie
non erant ſocij.
als paciũ vm
alteri nocet. vt
5 de arbitris. ſi
duo.mſi ab alio
ſu lis conteſta.
7 poſtea aliꝰ pa⸗
ciſcatur. vt ſu⸗
pꝛa do duo. re.
I. ex duobus. 2
facit lex ſi reus
pꝛo 2 ſupꝛa de
pact.ſi vnus in

pꝛinci.⁊ de fide·
iuſ.ſi reus. 1.l.
generalit F. j.

mfra. S. pxri.
9 Ilem ſi duo

obligatio. vt et

ſupꝛa de duob⸗
re.l. ſi reus ꝓ⸗
mittendn.
t Mon cõfun
ditur. als xeſt

non. a tunc mi⸗

rogatiue lege.⁊
rñ. non omms
ſed fideiuſſona

tm̃.
u DObligatöt.
id eſt quia fide⸗
iuſſoꝛa tm̃.
x Sequele. ṽ

fideinſſoꝛie.

Parere. ſcilicet videatur. ⁊ facit ſupꝛa pꝛoxi. rñ. cñ ſuis deoꝛ.

Cõſundetur. miſi in caſu. vt ſupꝛa de fidemuſ. heres ade. F. G½
ſi hic.⁊ in alio caſu vt in contrario infra. e. ſtichũ. S. aliquando.

f Pꝛoculus.male.⁊ ſic aduer ſatiue non coꝛectiue.

g Diſſennat. aduerſando.
bh 1J uI creditoꝛ.

1 Eui imegris. i. non cõmixns. nam tunc aliud eſſet. xt
ſupꝛa. e.ſi aliemi. ⁊ facit ſupꝛa de pig. act. l. eleganter. S. qua repꝛo⸗
bos.⁊ g ſi cer.pe.l.non omms.⁊ ſupꝛa.e.l.ſi cum auru.

k Peragat. tunc tenet.
IDPetere. adhuc.accurſius.
m Oſferat ebiton.

mcbuod.

ioſeh.

ncnpae⸗

ſit lberg⸗

Gluet in

Andei9
Ctnonerpec
1l Cnone.

Mrn. noie

ſalcet ſtrit

Nj i peni el
cxrll zo,
onun mnnp.
((ppne ud
ik
ESEN. .
nleo⸗
(ton.
1 Qumndan

1Tamid.
t. alae.
ℳepeti
fehn hireer

ouan⸗

Nennoma
enen.
Liamo

Cenlic

mngattet

Uung ſan
dltmm

nleimesr

zrc r
oe en
fn

Mn en

r int

. wrdet
a ideeſme

„.
5. Gin

N de

ſu
o 9
m tufn

z.

a Credam.id eſt mutuem. accurſins.
b Peo parte. ſic ſupꝛa ſi cer.peta.ſi ſocius.
cNMaſcetur.id eſt uando mutuam.
d LZiberatio.quando ſolui.accurſius.
e Intelligat. quod eſt verũ de rigoꝛe iuris.aʒo.

ſCogiter. qo
eſt verius azo.
vt ſupꝛa ſi cer.
eta. nã ⁊ ſi fur

fi.⁊ facit ſupꝛa

e. cum ſtichus. 7
pam. 7 ad treb-
veducta. S. num
mis.
g Segc quan⸗
titateʒ.ſ.vt quã
tiratis dimidiuũ
meum ſit. ſ. e⸗
cem.
h Agere pöt.
conta debuoꝛẽ.
quia cõſumptio
ne fuit libera/
tus.
1 Solnat fi⸗
deiuſſoꝛ.
k Mangdati a
get. non expecta
ta ↄſũptione.
IFurti. noĩe
ſcilicet pᷣſtuerit
rem ⁊ penãꝗ. vel
ex cauſa ↄdino/
nis rem tantuʒz.
vel pone illud
vel ꝓp et.
m Nannus. ti
tius debitoꝛ.
n Gaio ſeio.
crediton.
o Duantua⸗
tẽ.puta.c.
p Tamüdez.
id eſt. alia.c.
q ODue peti.
veluti vſura ex
nudo pacto.
r Petmionez.
i. repetitöõem.
ſ LZuij debito
1Kantũq;. a
gaio ſeio.
u Actoꝛ. etiaʒ
habens liberaʒ.
. Summaz.
c

dicẽs. confiteoꝛ
me accepiſſe. ꝙ

y Solutum.

nec offerat quod accepit: exceptio
ne woli mali ſummouebitur:ſin au
tem cões nũmos credã aut ſoluã:
confeſtim pꝛo parte mea naſcetur

⁊ actio ⁊ liberatio: ſiue in ſingulis
nũmis cõmunionem pꝛo indiuiſo

quis eſſe intelligat:ſiue ĩ pecunia.
non coꝛpoꝛa cogitet ſed quãtitateʒ

ſed aſi fideiuſſoꝛ alienos nummos
in cauſam fideiuſſionis dedit:con/

ſumptis his mandati agere põt:
⁊ ideo ſi eam pecuniam ſoluat quã
ſurripuerat: mandati aget: poſtq;
furti vel ex cauſa conditionis pꝛe⸗
ſtiterit. Flamius ianuarius pa⸗
piniano ſalutem: cum nitius gaio
ſeio veberet ex cã fideicõmiſſi cer⸗
tã q̃ntitatẽ ⁊ tãtũdẽ eideʒ ex alia
cauſa que peti quideʒ nõ poterat:
ex ſolutione autem petitionem nõ
pꝛeſtat. titij ſeruus actoꝛ abſente
vomino ſoluit eam ſummã:que ſuf
ficeret ad quantitatem vnius vebi
ti:cautumq; eſt ei ſolutum ex vni⸗

uerſo debito:quero id quod ſolutũ

eſt:in quã cauſam acceptum videa
tur. Rn.ſiqu ideʒ titio ſeius ita ca
uiſſet: vt ſibi ſolutum ex vmuerſo
credito ſignificaret:crediti appella
tio ſolius fideicõmiſſi pecuniaʒ de⸗
monſtrare videtur:non eam pecu⸗
niam que petitionem quidem non
habet:ſolutione autem facta repe⸗
ti pecunia non poteſt: cuʒ vero ſer
uus titij actoꝛ abſente womino pe⸗

debes. non eꝙ de toto te liberare vellem ſentiens me foꝛte accipere p
rata de vtroq;. ſed tamen ⁊ verba ⁊ mens ſoluentis eſt cotra que

pꝛeualent.

3 Appellatio. creditum enĩ dũtaxat dicitur quod exegi poteſt. ſi⸗
Kcut ⁊ creditoꝛ dicitur is im̃ qin habet acrionem ſine except.vi ⁊.j.
ver. ſig.l.creduoꝛes.⁊ ſupꝛa de act.a obli.l.is cui. R.
2 Elidetur. aliud in pꝛecio redacto ex vẽditõe pignoꝛs. vt ſupꝛa
e. in his. S. imperatoꝛ.
dNMon põt.qꝛ vna ſoł.non parit liberationẽ ⁊a repetit.
9 Solueret. dicens ex creduo vniuerſo. H
Debuerint.vt ⁊ ſupꝛa de pact.l.cõtra iuris.S.ſi.⁊ de peculio

lbera. 1 ar de pig. l.obligatione.⁊ S de cõdi.inde.l.ſi ꝓcuratoꝛ

ĩpann. nec obſtat ſupꝛa.e.l.quodlibet.vt ibi dixi. —
Suſcepii.nec in rem wminicam qñ teneret fideiuſſio ſerui nõ
aks. vt S de pecu.l.licet.S.pe.⁊ de ſideiuſ.ſeruus inſcio.
pſ ichum.quatnoꝛ ponit caſus.pꝛimus ⁊ ſecũdꝰ plani ſũt

tercius incipu ibi. enimuero ⁊c. vbi elecuio erat debuons

7

qui pꝛomiſerat ſtichũ qui valebat.xx. ant pam.qm valet. x. 7 occidit

pam.nã remanet ſuichbus in obligatõe.nec liberat᷑ debitoꝛ offerẽdo pꝛe

ciũ pam. moꝛtmi. ⁊ hoc in ſui oqiuʒ. quartus caſus incipit. ibi tã 1 ſi

alter. vbi dicit ꝙ ſi poſtea decedat ſtichus. videt᷑ debitoꝛ liberatꝰ tunc

qꝛ ſtichus deceſſit ſine moꝛa ⁊ eius imteritu eſt liber atus.nec ad pᷣciũ

cuniam ſolueret: nec wminiũ qui
dem nummoꝛum in ea ſpecie obli⸗
gationis:que habuit auxilium ex⸗
ceptionis: tranſ latuʒ foꝛet: ſi ex ea
cauſa ſolutio facta pꝛoponeretur:
quia non eſt veriſimile wominũ ad
eam ſpecieʒ e ſoluendis pecunijs
ſeruũ pꝛopoſuiſſe:que ſolui non de
buerint:non magis.qꝙ vt nummos
peculiares ex cauſa fideiuſſiõis q;

ſeruus nõ ex vtilitate peculij ſuſce

pit:ſolueꝛet.
SW Bem.
Tichum aut pamphilum
vtrum ego volam dare ſpõ
des:altero moꝛtuo qui viuit ſolus
petetur:niſi moꝛa facta ſit ĩ eo moꝛ
tuo:quem petitoꝛ elegit:tunc eniʒ

perinde ſolus ille qͥ cceſſit debet:

ac ſi ſolus in obligationem edu⸗
ctus fuiſſet.ꝙ ſi pꝛomiſſoꝛis fuit e⸗
lectio: defuncto altero qui ſuper⸗

eſt eque peti poterit. enimuero ſi

facto debitoꝛis altet ſit moꝛtuus:
cum vebitoꝛis eſſet electio: qᷓuis

interim non alius peti poſſit: ꝙᷓ

qui ſolui poteſt: neq; defuncti of⸗
ferri extimatio poteſt: ſi forte lon

ge fuit: vilioꝛ: quomiã id pꝛo peti

toꝛe in penam pꝛomiſſoꝛis conſti⸗
tutum eſt.tametſi alter ſeruus po⸗
ſtea ſine culpa debitoꝛis moꝛiat᷑:
nullo modo ex ſtipulatn agi pote⸗
rit cum illo in tempoꝛe quo moꝛie

batur:nõ cõmiſerit ſtipulationem

pamphili tenet᷑. ve
dictum eſt. ⁊ hoc ð
rigoꝛe.ſed de equi⸗
tate tñ tenetur vti⸗
li ex ſtipulatu ad pᷣ
cium pamphil ar.
ebitoꝛis deceden⸗
tis ſine herede.naʒ
licet liberetur fide⸗

iuſſoꝛ a directa per
hoc ꝙ pꝛincipaliae

ẽ extincta. tenetur

rñ vtili fideiuſſoꝛ -
e Utrum ego. ſtin

pulatoꝛ.

f Aboꝛtuo. ante

petinonem meam
ſtipulatortis.
g Petetur. 1. ſo⸗

lus remanet in ob

ligatõe ⁊ ſolutiõe⸗
Eque peti.ac
ſi ſolus in obliga⸗

tione deductus ſfu

erit. vt ⁊ ſuperioꝛi
caſu.vel eque.i.ſi
cut dicrum eſt ĩ ſu

perioꝛi caſu.qñ ſti

pulatoꝛis erat ele⸗
ctio. IJItem hoc niſi
iã ꝓmiſſoꝛ alium
elegerit. vi Z de le.
j.bhumſmocd. S. ſti
chum. ⁊ facit S. dᷣ
eo quod cer. lo. I.
ij.S.qui ſtichuʒ. 2
ůe le. ij. ſtatuliben
S. fi. ⁊ de cõdi.ĩde.
cum is qui i pnn.
7 ε ver. obli. ſiqᷣs
ſtipulatus.⁊ de cõ⸗
trahen. emp. ĩ ẽpt.

S. penul. lad.I. g⸗
quil.l.ſtichum in

pꝛin.
1 Quäms. id eſt

k Interim. ma⸗

le videtur aduer⸗
ſari ad id quod di
cit defuncti nõ poſ⸗
ſe offerri eſtimatio
nem. immo vider
eſſe ratio ad illud.
ideo dic qᷓ;uis.i.

qꝛ ⁊ quod dicit..tametſi.i.qᷓuis alter ⁊c. Iteʒ nec reſpicit hic qᷓuis
illud tũ qnod eſt.j.e.ratione.qꝛ magis eſſet ratio.vt qꝛ ſolus viuẽs

poſſit peu.vt liberetur pꝛomiſſoꝛ erꝰ interitu.expone ergo.j.tametſa

—

pe nullo ⁊c.⁊ poſtea ꝙᷓuis alter ⁊c.

Beſuncti.quẽ ſe elegiſſe ad ſoluendũ dicit.

i1.ꝙᷓuis alter c.a ſuſpenſiue lege vſq; illuc conſtiterit ⁊c̃.⁊ tunc acci

m NQuomã.id vt non poſſii offerre eſtimationẽ vilions. N
n Eſt ſi ergo ſtipulatoꝛ vult id pꝛeuũ.põt accipere.ſed ↄtra S.d le.
j.cũ res.S.qua ratione.Soł.ibi veceſſit ſine culpa heredis.hic cum

culpa ꝓimſſoꝛis.qꝛ eum interfecit.vel aliter ibi di

ſe aſſerit. quare ſic erit dicendũ vt hic dicit.
p Lamerſi.hoc totum pone pꝛe ꝙᷓuis.

p NMullo mõ. deſtricto uure ſubaudi. ſed de eqmate ſic. vt.j. dicit.

cit foꝛtaſſis nõ pci⸗

⁊ ſic tenebit᷑ vnli actõe ex ſtipulatu.nec dicas.imo videt᷑ ipſo iure li

beratꝰ interitu ſpeciei ab act.ex ſtipulatu.qmia int erijt facto ſuo qũ
nõ liberat᷑. vt S. de ver. ob.l.ſi ex lege.⁊.l.ſi ſeruũ.⁊.l.moꝛa in ſi.?ꝰ

l.cũ filius circa pꝛinci.⁊ de vluris.l.moꝛa.S.ſi.

6 4
4*
„ Se
.

q Admiſſa. admiſſum fint in eo ꝙ pumꝰ veceſſit culpa eius. ⁊ facit
3 ad. I. aqin. I. iia vulneratus. 1 v fideinſ.ſi a reo..fi. B
r Soli act ·i.ex ſtipulatu vtili ob wolum a c vſuris.e noꝛa in ſi⸗
s Immerito. 1. imeritũ eſſet. ſi als deſideraretur. a ſic aduerbium
non adiguur verbo eſiderabuur.

14Alluter. quidaʒ
habẽt aluer. 7 alij
habẽt ał. ⁊ dic id ẽ
eadem equitate. 7
tũc alia dabitur B
ex ſtipulatu actio
pꝛopter wlum qui
datur ↄtra ſideiuſ
ſoꝛẽ. nec enĩ debet
eſſe puũctũ mi ver⸗
bum illud veſidera
biuur. 1 ſequẽs ad
uerbiũ aluer. licet
quidam dicunt ibi
eſſe punctandum.
7 Dicant hunc tene
ri actione de wlo.
ßß fideiuſſoꝛeʒ vtili
act. ex ſtipulatu. ſ
certe fſideiuſſoꝛ ac⸗
tione de wlo tm̃ te
net᷑.qñ q;.ſ.qñ an⸗
te moꝛã ſuam occi
dit. vi S de wolo. ſi
fideiuſſoꝛ. nõ ergo
hec eſſei bona diffe
rentia.
n Interfecit. poſt
moꝛꝗ ſuam. tñ agi
tur ałs acnone de
wlo. vt. d. l. ſi fide⸗
iuſ. que eſt contra
Vbi de hoe plene di

xi.
x Exx ſtip nlatu.
Vtili vt dict a. l. de
vſuris. moꝛa. S. fi.
y Bebitoꝛ. nam
et hoc cãu tenetur
vtili pꝛincipali ex⸗
tincta. ſicut dictuʒ
eſt ſi bene vis p:o
ſeqm ſimilirudinẽ
3 Aditio. heredi⸗

7

ſane quoniã ĩpunita non debeat eẽ

admiſſa wl actio non ĩmerito de⸗
ſiderabitur aliter ꝙᷓ in perſona fi⸗
deiu ſſoꝛis qui pꝛomiſſum homi⸗

nem interfecit:quia tenetur ex ſti

pulatu actione fideiuſſoꝛ: quẽad⸗
modum tenebatur: ſi debitor ſine
herede deceſſiſſet. Aditio here
ditatis nõnũqꝙᷓ iure confundit ob
ligationem:veluti ſi creditoꝛ lebi
toꝛis vel cõtra. debitoꝛ creditoꝛis
gdierit hereditatem:ahqñ pꝛo ſo⸗
lutione cedit: ſi foꝛte creditoꝛ qui
pupillo ſine tutoꝛis auctõitate nũ
mos crediderat:heres ei extiterit

non emʒ quanto locupletioꝛ factꝰ
pupillus eſt conſequerur: ſed ĩſo⸗
lidum creditũ ſuuʒ ex hereditate
retinet:aliqn euenit:vt inanis ob
ligatio aditiene hereditatis cõfir

metur. nam ſi heres qui reſtituit

ex trebelliano hereditatẽ fideicõ⸗
miſſario heres extiterit: vel muli

er que pꝛo titio interceſſerat:eidẽ

heres extitit: incipit obligatio ci⸗

uihs propter hereditatẽ eius qui

lure tenebatur:auxiliũ exceptois

tatem. vt. C. de pact.l.debitoꝛi.⁊ ibi dixi.

Peo ſolunõe. aditio hereditans. 3 2
a Retinet. contra legatarios pꝛeter ſal. vel contra generalem fidei

cõmiſſariũ pꝛeter quartam trebellianicam. a facu ſupꝛa qñ dies le.ce.

l.cum illud.S. heres meus.⁊ de ſeparatio. l. j. S. fi. ⁊ łe peti. here.l.ſi⸗

quid poſſeſſoꝛ. ⁊ ſupꝛa dæ euic.l.ſi ei. S.ſi is.⁊ ad.l.fal. querebatur.
7. . pꝛoxi. S. quod vulgo.

q Inams. cotra heredem debitoꝛis.qui rogatus fuerat hereditateʒ
reſtituere.pone ſeno.

e Conſirmeiur. poſtea.
d Si heres. extuerit ſeio fideicom.
e VHeres. rogatus reſtituere fideicomiſſuʒ. “
ſEExtiterit.qui pꝛius licet heres erat. exquoſemel fuit.nõ tñ tene⸗
bat᷑ niſi retinuit quartã.⁊ tũc pꝛo rata.ſed ammodo inſolidũ ⁊ cum
effectu tenebit. ad quod facit S ad trebel.l.j.S.j.

g Interceſſerat. vide modũ intercedendi io. ſunt enĩ plures modi

intercedẽdi. quia per mandatũ ꝑ fideiuſſionẽ per cõſtuutionẽ. neʒ ⁊

ꝑ nouationẽ. ⁊ quid ſit pꝛopꝛinʒ cinuſq; eoꝛũ.dic vi S man.l. ſi vero
nõ re.S.ſi poſt.poꝛꝛo expꝛomiſſoꝛ dici.qui nomine alteriꝰ ſe obligat

ulo no obligato. vt S de dolo eleganter. S. ſeruus pacnonis.⁊ in quar
to modo hic caſus ponit᷑.nam mi alijs ipſo iure ꝑ ſucceſſionẽ exun⸗/

guitur acceſſoꝛia obligato. vt S de fideiuſ.l.generaliuter.a.l. heres.S
quod ſi.⁊ S.e.ſi duo rei.j.xrñ.

h Interceſſerat. animolnonauch.
i Imerdicium. ałs increchitum.
k Mulieris.ĩ viroq; caſu.⁊ ſic facit ſupꝛa de pꝛocu.l.ſiquis cũ pꝛo
curator.ſed cõtra.j. regu.mr.l.quod in inmio.a S d act. ⁊ obui.l.
omnes. Sol.ibi de repꝛobatis.hic de appꝛobans.

nomine periclaentur.

IPericlitetur. vt ⁊ SD ad velleia.l.q;uis.S.ſi mulieri.
m Pericluẽt᷑.qꝛ hic duenit᷑ vt heres. ⁊ heres ⁊ defunctus vna ꝑ
ſona cẽſent.a uia ex perſona defuncti nõ ſua quertur.
n Quod vulgo. liberari. vt 18 de fideiuſ.l. generaliter mł. niſi

vt ſupꝛa pꝛoxi.J.

amittere: etenim interdictum eſt
ſubuemie ſexui mulieris:que ſuo
Quod
vulgo tractatur fideiuſſoꝛem qui
ebitori heres extiterit: ex cauſa
fideiuſſoꝛia liberari: totiens verũ
eſt:quotiens plenioꝛ rei pꝛomittẽ
di obligatio inuenitur. nam ſi reꝰ
dumtaxat fuit obligatus:fideiuſ⸗
ſoꝛ liberabitur: ⁊ econtrario non
poteſt dici non tolli fideiuſſoꝛis

obligationem: ſi debitoꝛ pꝛopꝛi⸗

am ⁊ perſonalem habuit defenſi⸗

onem: nam ſi minoꝛi.xxv. annis

bona fide pecumam credidiſti:
iſq; nummos acceptos perdidit:
intra tempoꝛa in integrum re⸗
ſtitutionis ceſſit: herede fide⸗
iuſſoꝛe.difficile eſt dicere cauſam
iuris honorarij que potuit auxi⸗

lio minoꝛ eſſe: retinere fideiuſſo⸗
ris obligationem: que pꝛincipa⸗

lis fuit:⁊ cui fideiuſſoꝛis obliga⸗

tio acceſſit ſine cõtemplatione iu⸗

ris pꝛetoꝛij.auxiliũ igitur reſtitu

tionis fideiuſſoꝛi qui adoleſcenti

heres extitit: intra aſtit utũ tpᷣus

0 Ueröi eſt. i
dubitanter.
p BDütaxst. id
eſt ommno vel

reus dutaxat. i.

reus qui nõ eſt
fideiuſſoꝛ.nã fi
deiuſſoꝛ quoq;
reus eſt. io. ma⸗
xime ſi alum fi

gemuſſoꝛem dat.

vel dic ig eſt ſim
plicuer vł abſo
lure obligatus.
vt eius obligan
om non cohere
agt exceptio vel
auxiliuz az. ſed
hec eſt eadez cnʒ
pꝛum.
q Liberabit.
a ſua obligatio⸗
ne.
r Ecctrario.
ſupra enum po⸗
ſuit caſuʒ indu
bitabilem. quã⸗
do reꝰ nulla tu⸗
ebatur excepti·
one. cui fideiuſ⸗
ſoꝛ ſucceſſit. hie
econtra quãdo
tuebatur excep⸗
tione.⁊ mihilo⸗
minus dicit ex⸗
tingui obligati⸗
onem fideiuſ. ꝑ
in integ. re. ſic
fit ifra.e. qi
res.S. mihi. ſed
quidaʒ vt. R.
dicunt hic non
exigui.quia de
eſt eis dictio nõ

habent talem litteram. econtra non poteſt dici tolli ⁊c. ⁊ verbuʒ
inferius retinere ponuur pꝛo impecdre. vel m eam litterã dic nõ

tolli ipſo mure.ſed per reſti.in inieg.

8 Plemoꝛ. i. plena a efficax ciuiis a naturalis. aliud ſi tm̃ na
tmralis. vi ſupꝛa de fidemſ. heres. S. ꝙ ſi idẽ. ⁊ facit ſupꝛa cæ pact.

l.miſi hoc.

tGBefenſionẽ.que nõ cõpetebat fideiuſſoꝛi vel herech. vtpote per
ſonalis nõ realis.⁊ quod ſubijcit naʒ c. ſumile adducit.
u Hona ſide. a ſic non fuut veceptus wlo aduerſarii.

x Mqdeiuſſoꝛe. ſcilicet relicto.

y Sifficile. i.impoſſibile.ſic ecõtra g de his qm dere.l. ij ſed ſᷣm

R. id eſt graue.

3 Honerarij. i. in integ. reſtitu. que a pꝛetoꝛe eſt introducta.
7 Rennere. 10 eſt facere eam durare io. ſed. K. ſalicet facere enʒ

impedire.accurſius.

OQue. ſ. cauſa in integ. reſtitntõis iuris honoꝛarij.

a Puncipalis. ſcilicet obligatiomis.
b Et cin. pꝛincipali.

c Cui fideiuſſoꝛ. als fideiuſ. ⁊ ſubauchas obligatio. ſ non ha⸗

bes. als fideiuſſoꝛ. ⁊ tũc mil ſubaudias.

d Contemplatione.quia veceptus foꝛte fuit minoꝛ facilitate.
ideo non reſtituitur fideiuſſoꝛ. vt ſupꝛa de except.l.excepnones.ꝭ.
fi.a.C. de fideiuſ.mi..l.j.⁊.ij.niſi eſſet heres.ve hic ſubijcu in fi. S
gloſa iſta pꝛoſequitur dicrum wmm. R. tantũ.

e Tempus.ſ.quadriennij. hodie a die quo ſucceſſit. vt ⁊. . E

tempo.ĩ mte.reſti.l.es que.S.ſi.

.

fErit. vi heredi non vt fidemſſoꝛi in conuento m. R-

mu
FIKid

— — =☛

Ceng netu
. tn

skne ſ
eheniv

thirn

dadl ſ

Npel.
Ehiutis

Weenijſoln

Mhnariprut
Nſ
ns nüs
Kur hige

pagt fin
lo aſcetif

Olcitumcſte
Sipnlno ne

enemnſinſi.

*

r- e

rſor/

mmemr
ere

===
S
=☛,=

— –
=

=
=
=
E

=
.
=
=
=,=S
S
—

Ninig

g

2

lnt

=

=S
—
Sf.

—
.

=
,

=
—
—
E B.

==

S
—
–
=
=

E —
=
ð

—
=.

Atmli N
A munbrerid

uris. Aulii
nniwtſ

ſriKhenn
NN.
gor
auanlit
ipnimn

ginshult
3,

nm f
.
tefütiitt⸗
rinnle⸗
hers abt
Rmi
necv⸗ “

gi

aum ſui faeilitare fuerit minoꝛ leſus.ſed tu dic etiam ſt vᷣr ſideinſ⸗
ſoꝛ cõuenitur. vt hic. ⁊ ſic erit ſpeciale vt reſtituatur fideiuſſoꝛ mi
nons leſi ſui facilitate.quia licet pꝛo ſus obligatõe cõnentus petat
reſtitui. tñ ex perſona minoꝛis hoc petit.cinus heres eſt. vel dic ꝙ

fuit in accipiẽte
mediam ꝓbo.
a Maturalis
1.de iuregen.
4 VUt.i.ſicut.
c MNumerati⸗

one. 1. ſolutiõe.

d Pacto. naʒ
ſumilia ſunt. vt
ar. ſupꝛa ð pac.
ſi vnus.S. ſedſi
ſtipulatꝰ.x. aʒo.
Apparet ergo ꝙ-
obligatio natu
ralis per pactũ
introducta ipſo

inre ꝑ aliud pa

cium tollit. ſed
cõtra S de pac.
l.ſi vnua.S. pa
ctus ne. Soł⸗
aliud eſt tollere
obligatoꝛin pa⸗
ctum quod ſieri
põt. vt hic. ali⸗
ud liber atoꝛiuʒ
q fieri nõ põt
ipſo iure vt ibi.
quia pꝛomptio⸗
res c. vt S de
act. ⁊ obli. l. ar⸗
rianus. vel dic
vt ibi. Item fa⸗
cit ſupꝛa de ꝛure
iur. l. fi. ⁊. C. ð
pact.l.creditoꝛi
73 ad. l. fal. ſi
pupill?.
e Equitatis.
vnge etiã ſoluta
pech nia repetit
vt z de cõdi. in
ge.l. q ex.S.fi.
f Dicit᷑. ſi ſu⸗

pꝛadictis mõis

tollitur obliga⸗
tio pupiulli.vxł ſi
talia ſaciat fi⸗

wlus creduoꝛis interuenit. nec obſtat quod S dicit bona fide, quia

ſaluum erit. Maturalis obliga

no vt pecunie numeratione ita iu⸗
ſto pacto vel iureiurando ipſo iure
tollitur: quia vinculuʒ equitatis:
quo ſolo ſuſtinebatur: cõuentionis
equitate diſſoluitur: ideoq; fideiuſ
ſoꝛ quẽ pupillus dedit:ex iſtis cau
ſis liberari dicitur. Queſitũ eſt:
an ita ſtipulari qͥs poſſit:mihi aut
filio meo vecem dari: vel ita mihi
aut patri:ſed nõ incõmode põt ad⸗
hiberi diſtinctio: vt filio quidem
ſtipulante patris tũc adujcitur per
ſona:cum ſtipulatio ei acquiri non
poſſit: econtrario aũt nihil pꝛohi⸗
bet patre ſtipulãte filij perſonam
adijci:cũ totiẽs quod filio pater ſti
pulat᷑:ſibi ſtipulatus intelligitur:
cũ ipſe ſibi ſtipulatus nõ eſt: ⁊ in ꝓ
poſito manifeſtũ eſt nõ obligatõis
ſed ſolutõis gratia filij pſonã adie⸗
ctã. Vſumfruc. mihi aut titio
Dari ſtipulatus ſum:titio capite di
minuto facultas ſoluẽch titio nõ in
tercidit: quia ⁊ ſic ſtipulani poſſu⸗
mꝰ:mihi aut titio:cũ capite minu
tus erit:dari. nã ⁊ ſi furioſi vel pu
pilli perſona adiecta ſit:ita tutoꝛi
vel curatoꝛi pecunia recte dabit᷑:
ſicuci coditionis quoq; implẽde cã

demſſoꝛ. a facit infra.e.l.fi. I,il
g Queſitum eſt. adijcitur. i. adijci intelligatur. ⁊ adijci poſſit ve
ſit adiectus. acun..
hb Suipulano. veluti ſi filiuſfa.nules de caſtrenſi pecu. ſtipulat᷑
at eũ patri põt queri.nulla videt᷑ ſipulano ſm. R. vt S de ſupn.
ſeruo. l.item ſi in fi.⁊.l.ſed ⁊ ſi.⁊.j.e.l.qui.x.S.ſed ſi ſeruus.hic
Hcone dici põt.ſ.vt valeat.⁊ patri im̃ queratur ad obligationeʒ
in ozo. Vslest. nenie⸗
1 JYoſe. pater.
k Sibnpatr.

INõẽÿ eſt. ſed dixit pꝛomittis ſilio meo dari.quo caſu non recte

ſoluuur filio. vt z de ver. obli.l.eum. ⁊. qui iia.at hic ĩ pſona ſui po
ſuit. vnde valet ⁊ eſt adectus.vt g̊ de ver.ob.l.eum qui.S.qͥ ſibi
ſed diſtinguitur. ſi pot acquiri patri qñ ſtipulatur filio tenet. ałs
non. vt z de ver. ob.l.dvuminus ſeruo.⁊.l.ꝙ dicuur.⁊ inſti.de inu⸗

m Alſufruc. non intercidit. s. e.l. cũ quis in pꝛin. cõtra. Sol. H

actum fmnt nommanm. vt capite minuto ſoluatur. vel ſpeciale in
vſufruc.vel hic capue minutus in melioꝛem ſtatũ veducius. quia
emãcipat᷑. vt S de ver.ob.l.eum qui ina.S.qui ſibi.⁊ ar.inſti.de ca
pi.di. S.minima.ſic ergo adiecno ſolutois no tollitur ca.dimi: licet
vſus tollatuunr.

n Mam etſi. benedixi ſolui poſſe capite minuto. nam a alij facta

ſolutio ꝙᷓ adiecto paru lberatoeʒ. vi ſi fiat tuton. cum pupillus

J

fuit adiectus. accn.

o Tutoꝛ. pupilli.
p cCuratori.furioſi.

recte pecunia tutoꝛi vel curatoꝛi

dat: qd qͥdẽ labeo ⁊ pegaſus puta
uerũt vtilitatiſ cã eẽ rcipiẽdũ:idq;
ita recipi põt:ſi pecunia ĩ rẽ vł pu

. *

q Recte. ſed a ipſi pupillo vł furioſo recte ſolui põt. etiã ſine tuto
ris vel curatons auctontate.vt S.e. ſi ſtipulaius

pma charta. ſibiq;
ebet umputare. q

ſuũ debuuũ tali iui

ſit ſolui. vt ð mi⸗
no. l.cũ mandato.

2 5 t inſtito. h et

ſiquis.S.fi.⁊.l.ſe
quenn.
q Implende. pu⸗

H ra i.
pilli vel furioſi veꝛſa ẽ: q mõ ſi ⸗ ſherttez. en a
mino dare iuſſus.ſeruo vediſſʒ: vt pupullo vel funoſo

wmino daret: ceterũ qui ſeruo da⸗

Recipi põt. cũ

Ddatur cq implende
re zunne eſt⸗rnnn dando non a ausis aliuc zcu
iter i ti debuũ puplillo ſol⸗
iirer imb eſſeconchtionemntelll⸗ meu Hahnerude
gendus eſt: ꝙᷓſi ex voluntate ſerui emm ſtatim eſt libe
derit:idẽ reſpondendum eſt ĩ ſo⸗ ratus debuoꝛ. licet
e⸗ Nenn, „tur in integrum
lutione ſi ſtipulatus a ſempꝛonio ſſiuuno. vt 35 a
ſibi aut ſucho meuij ſeruo dvecem ertzo ipeine
. r minz tutele. 7. S. fi. Jtẽ
daren vebito meuio wmmo pe⸗ ſeno in catn ſope
cuniam ſoluerit. Si creditoꝛ nont e adiecto. vi
bitoꝛis hereditatem ad ſe non ꝑ⸗ modo diximꝰ. Irẽ
tinentem poſſedit: 2 ttũ ad eum on er E·e n
peruenit: quaãtũ ſi quilibet alius m iſam.

bonoꝛum poſſeſſoꝛ ei ſolueret: li⸗
beraret heredem: non poteſt dici

pecumia eſt cõuer⸗
fideiuſſoꝛes liberari: non enim ip ſai dm vtiluatez⸗
ſum ſibi ſoluiſſe pecuniam creden⸗ hena n ere
dum eſt⸗ go beicllras eumel⸗ eedendvt 5. e. in
tur. Bolo feciſti quo mmnus ommbus.
poſſideres quod ex hereditate ad pome Bine: 8
alium pertinente appꝛehenderas: x Soluerit. nõ
ſi poſſeſſoꝛ coꝛpus aut litis eſti ma aiuencormein he⸗
tõeʒ pᷣſtitit:ea res tibiꝓderit:qꝛ ni tate ſᷣin vederit w⸗
mino. vt Z. e. ſi ſti⸗

hil petitoꝛis inteſt:ceteꝝ ſi tu añ cõ

ſDSDño daret. cõ⸗
tuingu liberatio. ſi

pulatus ſũ ĩ pꝛin-

uẽtꝰ ex pᷣterito dolo pᷣſtiteris:nihil ſacit ſupꝛa de cõ⸗
di.⁊ de.l. qui he⸗
redi.⁊ de ver. ob.
ſtipulatio iſta. S.

y Si creditor. pertinentem. ſed ad alum.
3 Poſſedit. mala fiie. ⅔
Deruenit. de hereditate debitois.
7 Liberari. ſed nõne ranone cõpenſatois qne põt obijci ab vtraq;
parte.ſunt ipſi liberati ⁊ debitoꝛ.rñ. ᷣm verera iura nõ liberatur per
cõpenſatõem quis ipſo iure.niſi unploꝛato officio udicio. vt inſti.œ
act. S. in bo neſidei. a.S. ſed in ſtricti.⁊ ar.Sẽ de neg. geſt.l.xebitoꝛ. vel
quod dicii non liberatur. ſubaudi eoipſo ꝙ ipſe percepit tm̃ de heredi-⸗
tate.ſed liberatur iure compenſationis cum ea oppomitur. ⁊ facit ſu⸗

pꝛa cæ peti. here,ſiqiid poſ.S.quid tamen. ⁊ de moffi. teſta.l.eum qui

S. fi.
a Ipſum. ſupꝛa. e. titia contra. ſol. vt ibi.
b Euincitur. vnde nõ videtur: ſoſutum.ſi nõ durat.
c Solo feciſti. ⁊ ua teneris ad litis eſtimationẽ woli clauſula.
d Appꝛehenderas. pnta fundum vnum.
e Tibi qui wlo veſijſti poſſidere.
f Pꝛoderit.ſ.vi libereris ab vuili rei vẽ.non vt liberetur ab illo edi
cto.de ali.iudi.mu.c.fa. D
g Si tu. qui wlo poſſidere deſijſti.

h Conuentus. vrili rei ven. nam ſi per edictum de alie. iu. mu. c.
fac.nullum eſſet dubium.⁊ facit ſupra dæ peti.here.l.etiam.S.ideʒ ſi⸗

quis. ⁊ quod ibi no. a ſupꝛa ve tabu. exhi. locũ.S. cõdemnatio. a ſu⸗
pꝛa de rei ven.l.is qui ꝛlo.

h Pꝛeſtiteris. luis exiſtimationem. . . ꝛobetur. in ple ergo econtra ſi i heuen
1Si mandato. ſoluta ſit a mandatoꝛe. ſed Ken 76c. vpe ergo ecomm mato conſilio no nberamr. iani
m Altero. puta tutoꝛem litem conteſ. idem ⁊ ecomtra in hoc caſu. um in hoc calu m h. in certe in. whſi.
b Alter. ſincet. dꝛe conteli omuin hor eammu. venur, ve ſupes aa kedehe poſtulante...ſed rſtihu ſenhoc anii
. ton pupil aratn Ehort ☚
Agendum con ea res poſſeſſoꝛ ꝓderit. S mäh Vpilli debitoꝛ tutoꝛe delegã em l d ipe⸗
tra pupillum. dato meo titio pecumam credidiſ⸗ . te pecuniam creditoꝛi tuto dari acnonez in ainli
3 2 mrou. ſes: eiuſmodi cõtract? ſimilis eſt uu ris ſoluit:liberatio contingit:ſi nõ ſacen. ein noe uteic
don Kanshuner toꝛi ⁊ vebitoꝛi pupilli: æ ideo man malo conſilio cũ tutoꝛe habito hoc ſupꝛa qᷓ inen⸗ ncin
quod dicu fieri ceſ⸗ datoꝛe couento Danato ¶ pecu factum eſſe pꝛobetur: ſed etiam in ccrre. qna iſte tu ſunutt
anengrrionis ss nie ſoluta ſit: nõ liberari vebitoꝛeʒ terdicto fraudatoꝛio tutoꝛis credi an Fonge niiii⸗
nonem orag o ſuadet:h upſtare ebet creditoꝛ toꝛ pupillo tenetur: ſi eum conſi⸗ ſui cectons t
wpꝛe man⸗ . paß. act0es mãdatoꝝ adueriꝰ vebitoꝛẽ lio fraudis participaſſe conſtabit. bublu. nreiſte ſnucii
ele jnrts olli vt ei ſatiffat: aad hoc perunnet u Sicu pupilla mgfatuiq t ſran uan ere
e eo.l. moceſt. roꝛis vel pupilli vbitoꝛis nos feciiſ⸗ dẽ pupillo tutoꝛẽ ödit heꝛes extitit eemn boe utnd inn
ate ſecomporanonem nam cum uto: ͦtutoreſeßs ci doleſcktetraſgert gred i
gua omnes euno. Pupillo tenet: ob id quod væbitoꝛẽ eã trãſacriõʒ pupilla rataʒ hre no ccedu.l.j.x inn Niu
arhious erd eius non conuemit: neq; iudicio cuʒ luerit:nihuominus tamen erit tu ein gl At
vna ſolunone ian altero accepto liberatur aiter: nec toꝛe ſoluente pecuniam liberata: numeramt ac. Erne
an tolltur te⸗ ſi condemnatus tutoz ſoluerit: ea nec tutoꝛes contra adoleſcentem 2 ſe iretutgunr üns
neet am bolut · res pꝛoderit w duoꝛi quin etiam actionem directa nec vtilem habe te lupꝛu oo ne⸗ nin
rarur. vel alii iſe Oic ſolet: tutele contraria actione bunt:qui ſuum recuperauit.plane bel nec enun de nͤik
micare vaumor agendum: vt ei pupillus aduerſus ſi adolette pecuniam reſtituere tu luuumn etcone wnm
nonnne. non noĩe bitoꝛem actionibus ſuis cedat. toꝛi pupille maluerit: ſciſſo quod ſit frandem. chzisj
ius⸗ mnde 8 pi Si creditoꝛ a ebitoꝛe petens geſtum eſt: actionem vtilem in pu tere m ndic fiie
vr la. bepaß. an culpa ſua ceciderit pꝛope eſt: vt a pillã heredẽ magiſtratꝰ accipiet· uʒ Nebugm in hienel
iple ſua teneaẽ a⸗ Ctione mandati nibil a mandatoee Soꝛ oꝛ cui legatu ab heredefra rer pupilli er⸗ ſn.
aner Uealt. a conſcequi æbtet cun ib ins viei tre ebebat: poſt motz legati que⸗ menco. Ad ah
cedi poſtea actio. acciderit: ne mandatoꝛi poſſit acti⸗ ſtõ; tranſegit vt nomine debitoꝛis ven. pi. a.l. . nuli
mm non int erti onibo cedere. Si inter emptoꝛ? contenta legatũ nõ peteret placuit lpenult. nann
egrenan eun 2 veclitoss couenern Priuſc, aliqd curs nulla dlegatõ tcã neq libatõ hiimi
alaeber⸗e exralkutra gre oluerek:wrabem. uta Eern noĩs piculũ̃ ad es ptie lun
ES ptõe diſcedat: fieiuſſoꝛ eo noĩe ac re: ltaqʒ ſi legatũ z placitũ peteret numen
dem quod pume ceptꝰſoluto zctu libeꝛabit᷑. Dez. exceptoʒ pacti ñ iutilit opõi Cĩ ĩ Kuret
cidu. vel plamꝰ? 1 Ee⸗
ne faniö ſchan: K
tſe ſolum liberaret.a plenins dic. vt.d.l.modeſtinus rici
dicia . vrg⸗l. Item m pie fſ &Participaſſe. vt fraudaret᷑ pupillus qᷣ cre zturus itſh ndtit
e ar d veruee wenand Kuhe där facit ſupꝛa de neg. geſt. lutoꝛẽ. vi dii. Iiẽ facn emb. afüdii . ſi n⸗ rralo veinn jcnſtnn.
Br crecitoꝛ. qui us ſticho. accurſuus g Si cum pupulls. tutoꝛes aier pupille. gccuraus. 1Olb mſn
1 ecerit vonrn monacage murdquergl. „ Zaelcenre aodam r ee iiee mncra
u Pꝛope ?. i eſt ratio Gnen a voſp enne,, & uroꝛe ſoluente pecuniam. als tutoꝛe ſoluente pecunie ſoninn
Lo. ſacormn unr wien e eſt ne ſunns ad velł. tutoꝛ. S. quid er, ram. ałs tutoꝛis pecuniam liberata. a dic ſoſveme dr cauſ er ſt nins⸗
x Ipſius creditenis igeiut. tipu atus. F. ſt ex duobꝰ. ſol. vt ibi. gcrionie. ve die ex cauſa pnieris debiti. ⁊ idem erit. ſed nũquid per nliue
Grer erdons ubitanain d haber mandatoꝛ exceptionem rei iu- ſoluit d zuroreb nerarſius. n, non, mmonid; nipil eut iplaee le
noxa.l. quẽagsmodumm. 2. att upꝛa de adm. tuto.l.ſi pupillus 2 rre k Ziberata. foue per exceptionem. alioquin non poſſet reſuſcita munlt
nuſ.l. eum is. a ſndꝛa 10 E. arburium tutele. l. ij. ... ſupꝛa te fide⸗ rFi quod dicit ſtatim vt infra. e.l. qui res. 5 areaz. 1e
3 no eſt gine ſi merces. F. culpe. 1 Srigneng indebiu. accurſius. . fenn
ii zgPFf.. m Altuẽ non ſolum directam. accurſius. 1 Rm d
5 Bnee ecarrſeicet öneeni cõſenſu. accurſius. n Agoleſcẽs. pupillus aongene Wannme aduerſus heredem auin
2KLiberabitur. ipſo iure vt inſtr euuet. I. aaij. mgratꝰ intendebat. quomam per fraudẽ mgratꝰ ſibi edit iuioꝛẽ. bii i
pact. l. ab empt. 2. . qui. li. ab enb otef. rl Kec icgin den o RReſeiſſo. vruſq; conſenin. vr. E. tranſar. l. ſi diuerſa. l
rntn Arribe⸗ reſcin. ven. lec anptio comra⸗ Bolb m bi curadn urttns⸗ ſacium ſubſicharnaʒ. vi inſti. e ſatiſch. u⸗ V D
8 pilll rechkon ialtr tutons. S Seider ſluer Moleſcens erer nna⸗, MRUD n
ECũ tutoꝛe. 2 cũ origss⸗ oꝛoꝛ. vt noĩe ſibi ceſſo a fratre cinuſdã hereditarii deb 1s. glan
ret werarioan ai —— atriechinin urs ige = Delshalto ðbitoꝛs a fratre.ſ. que ſ⸗ Nee arnrtauz N⸗ nin
re.vt ̊ ð adim.iu. l.luciꝰ.S.fi. . . io ipo m C. & noua.l. j. accurſius. ““
iĩ inegrũ reſtuntio. lʒ acaker ie mele Hvoten poſt dari pupillo ? Secuta ipſo iure. ſed tantum ceſſio. accurſius. rne
cũ auct oꝛitate tutoꝛs.vel ipii tutoꝝ n Xbest. qũñ ſolurũ ẽ pupilo u Ad eã. qð dic vt S. ð here. vẽ.. ſi nomẽ. ⁊. l. ſe. lẽ facit 5 mã. eninii
nõ alij.vt hic coungu. l. ini cauſas.S.ij.ſj ar. cõtra ů̊ ſo.ma.l.ſi cũ w.S. ſi mulier coõtra. nn

—
==
=⸗

— —
S

=
— =
☛=&6 = ==

=
—

=
E⸗
=

—
=☛
=
g 5

Eg

N
NWS
e
Abit. ig

—
=

in a

Nenn
min mt
We. e

Al
be
ne A.

tl

god üfn

NMur

d. G
ſen r
in ſon
⸗ lan

s n

Sol. ſpeciale ibi in wote.

x Eum in eodem. ex venditione debet mihi titi. x. ex locatione

v. nunc ꝓ vtroq; debio obligat mihi codicem ſuum.
y Pꝛo modo. i.ꝓ rata: ⁊ ſic eſt ar. ↄtra.S.e.ĩ his.S. imꝑatoꝛ ibi
ſi vo ſumma ⁊c.⁊ de dam. infec. pꝛetoꝛis. S. j.

3 Eis. ſcilicz
creditoris.
Dini. vtri
uſq; obligatio⸗
ms.ac.
9 ODiſcretiſ. i.
diuerſis. nã cũ
pvᷣmo obligaſſet

⁊ poſtea ſecũdo

obligat. nõ obli
gat niſi rſiduũ.
3 Supfluuz.
.1. id qð plꝰeſſet
ĩ pignoꝛis extĩa
tõne ꝙᷓ; eẽt debi
tuʒ pus. ꝓ quo
tam fuerit obli
gata res.
b Placuit. ſe
cundo debito.
c Soluer. 1.
diſſolue tur. et
quidem totum.-
d Li iſtitutꝰ
deliberaet ð ade
unda hbrditate.
e Boluta eſt
a debitore here
ditano.
f Coõdinõis.ĩ
debiti qᷓ cõpete
bat ſoluenn. ad
qð ẽ. C. de ech.
diui adriam. lI.
J. ex quo em̃ ceſ
ſat cauſa. ceſſat
2 conditio.
g. Ut obligatõ
Mõ.ꝙ breuiſſi
mo tꝑe tollitur
ↄditio indebiti.
nec imruʒ. qꝛ 2
ratihabitõe. ad
qð facit. S. e.cũ
qs. S. q hoĩem.
h c Zmex
plurib⸗
viuſq;. debitõi

creditoꝛis.

i Bub mfa⸗
mia. id ex ea cã
q̃ ſi condẽnaret
eſſei infamns. ⁊7
hoc inꝛe ſuccedẽ
te in eligendo.
k Pens. ex cõ
traciu ꝓmiſſaʒ.
¶BFidemſſoꝛiſ

eodem tẽpoꝛe pignoꝛa duobus cõ⸗
tractibus obligarentur: pꝛecium
eoꝛum ꝓ modo pecunie cuiuſq; cõ⸗
tractus creditoꝛ accepto facere œ
bet:nec in arbitrio eius electõ erit
cum debitoꝛ pꝛecium pignoꝛis ſoꝛ
ti om̃i ſubiecit.ꝙ ſi temporibo di⸗
ſcretis ſuperfluum pignorũ obliga
ri placuit:pꝛius dvebitum pꝛecõ pi
gnorum iure ſoluetur:ſᷣm ſuꝑfluũ
compenſabitur. Cum inſtirut?
deliberaret ſubſtitnto pecunia per
erroꝛẽ ſoluta ẽ: ad eum hereditate
poſtea uoluta cã conditõnis eua
neſcit:que ratio facit: vtobligatio
ebiti ſolustur. Dem.
Vm ex pluribus cauſis łe⸗
bitoꝛ pecuniã ſolueret:vtri⸗
uſq; demonſtratione ceſſante poti⸗-
oꝛ habebitur cauſa eius pecunie qꝗᷓ
ſub infamia deberet᷑: mox eiꝰ que
penam continet: tercio que ſub iu⸗
re bhypothece vel pignoꝛe contra⸗
cta ẽ: pꝰhunc oꝛdinẽ potioꝛ habe⸗
bitur pꝛopꝛia ꝗᷓ aliena cauſa:velu
ti fideiuſſoꝛis.quod veteres iõ dif
finierunt:ꝙ veriſimile videret᷑ di⸗

ligentẽ vebitoꝛem admonitum ita
negocium ſuum geſturum fuiſſe:

ſi mihil eoꝝ interueniat: vetuſtioꝛ
cõtraciꝰ an ſoluere᷑. Si maior
pecunia nũerata ſit.ꝙᷓ ratio ſingu
loꝛum expoſtulat:nibilominus ex
pꝛimo cõtractu ſolutũ:qui potior
erit ſuperfluum oꝛdini ſecundo vł

in totum vel ꝓ parte minuendo vi

ebitur datum. Aulus.

velun ſi ipſe fidemſſoꝛio nomine teneretur.
m Admomitum. ſua diſcrenone. vel ab amicis.
I/CEoꝑ.ꝙ altera hẽat᷑ ponoꝛ altera.⁊ facit.j.e reg.iu.l.ſi ĩ du
abus. 7. S. e. l. et magis. 7.l. ſi quis ex fa. . l. in his. in pancipio.
o Solnueretur. id eſt oiſſolueretur. s
p Si maioꝛ pecunia. ſinguloꝛum. debitoꝛum neutraliter.
q Ex pꝛimo.ſic lege pꝛimo ſolutũ videbuur datum ex contractu
qui ponioꝛ erit.quis autem ule ſit.habes hac.l.
V In tonmm. ſi tantum eſt. accurſius.
q Ui res ſuas.ſcilicet generalit᷑ vniuerſas.
t Et ſoluit.i.xedui in ſolu.poſſeſſionem ꝓ dote que erat
in pecuma pꝛommia.

V Euicta. per hypothecariam.

x Tiberum. ſupꝛa.e. cum quis. S. qui bominem. a. l. ſi reʒ meã.

y Solutio. facta marito vel alij etiam.

3 Ex euentu. conditione deſiciente legati vel libertatis.
Per fauianã. q̃i dicat a pᷣncipio plẽo mure facta ẽ res erꝰcui ſoluit

liberivnãdi aĩo in fraudẽ pꝛom.vñ lʒ pꝛonꝰq̃dã exoꝛdiario auxilio

rẽ auocetꝓ tcia.ñ tñ ei wnauit libertꝰ vel empto

i res ſuas obligauit: po⸗
ea aliquam poſſeſſioneʒ ex
his pro filia ſua pꝛomittendo wo⸗
tem obligauit: et ſoluit. ſi ea res a
creditoꝛe euicta eſt: dicẽdum ẽ ma
ritum ex votis promiſſione agere
poſſe: ac ſi ſtatuliberum vel rẽ ſub

conditione legatam dtis nomine

