ad veijciendum ſ̊ wiecerint: arma nõ ex infuallo:dñmõ ſciamꝰ nõſo⸗
ta vis facta eſſe videt᷑.ſufficit em̃ t⸗

n Beiectum. facit..e.l.S.vnde vi.a. l. colonus. 2. 5. e. l. . —N

ue autem. a diſtingue ſuꝑ premiſſis. quia cum exiſti lede ſi⸗
venire ⁊ fugit.aut falſum erat quoceriſtunnn aul pe aliquos
vernm. aut illo vem ebant. aut alio tendebant. cum aliot. . nn
aut dum fugi ſunt ingreſſi aut non. ſi falſum eſſet peuuus quo er
ſeſſionem amu
quia fugi vt d⸗

qͥ alibi tendebant metu hoc eter⸗ co. . ſ wmin.

ritus ꝓfugerit:nõ videt᷑ vi iectꝰ: iamẽ nec eqicm
2 nõ hoc aĩo fuerũt qͥ armati erãt ne ve v uln
3 alio tendebãät. Pꝛoinde ⁊ſi cõ haber. vi ſupra
armatos audiſſet vemire: metu diſ- Enod me. cauſa
ceſſiſſet de poſſeſſione:ſiue veꝑ ſiue 3.5. pnce. Si
falſum audiſſet: dõm eſt nõ armis ſero vemebant.
eum eſſe ceiectum:miſi poſſefſio ab nec ſun mart
his fuerit occupata. Si aũt cum u inc ilem vt. z.
minꝰ veniret in poſſefſionẽ: armati nnen
eum ꝓhibuerũt:qͥ inuaſerant poſ- tendebamt. 13
ſeſſionem: videri eũ armis veiectũ reim tae un⸗
¶¶ Eum igit qñ cu armis venit poſ Dude we mund
im . vi deiectus ⁊ jſt
ex poſt facio ad
õ . iidd vemiſſe videg⸗
lum reſiſtere ꝑmiſſuʒ ne xeijciat᷑. F ur. vr. g. an⸗
aſi deiect? qs fuerit: eundẽ vecere miz weetumr
vo ad hoc venie⸗
bant. tunce enaz
ſi nõ ſunt ingreſ

ſi. locum habet interdictum vnde vi. vt. S. ve vſuca. non ſolum.5.
ſi vmimus. a de vſuca.l.ſequitur. S.ſi tnu me.⁊ innupx..ſiquis
autem.licet wmmus bul.in hoc caſu pxi.ſuperioꝛi dicebat p non

ſed vi deiectum videri quo ad perdendam poſ. vnde intelligebatur

in dicto. S. ſi dminus. mſi ſequeretur ingreſſus.⁊ ꝓ eo ſup.e.l.j.
igem labeo. 7. S. ꝓx. S. ꝓinde. ſed eas expone vi in qualibet nota.
Si vo ſunt ingreſſi poſſeſſionem. tunc ſine dubio ſᷣm omnes vnde
vi interdictum locum habet. vt. S. l. j. S.item labeo. . S. S. pinde.
in fi. Si vo non fugi ſed ałs me abſente ſunt ingreſſi.nec reuerien
tem admiſerum vnde vi locum habet. vt hic ⁊. S. e.l. j. S. interdu
ctum. ⁊ ſupᷣ ve acqui.poſ.l.clam.S.fi. Si vo me reuerientem non
fugauerint in predicto ꝓximo caſu.ſed metu diſceſſi ⁊ accedere vo⸗
lm. quaſi meiu videoꝛ eis poſ.ceſſiffe.⁊ edictum quod me.canſa nõ
vnde vi locum habet.vt.S.quod me.cauſa.l.metum.iij.rñ.a. §. ß
⁊ſi ꝓinde.ſecus ſi non redij credens me non admittenqum vel deij
ciendum quia habeo interdictum. vt nota ſupᷣ.e.l.j. S. interdictũ.
accurſius floꝛen. V “

0o6 Eum igitur. qma is qui armis iecit iniuſte facit a ideo tenet᷑
igitur ⁊c. t nota arma armis repelli.vi ⁊ ſupꝛa eo.l.j.S.vim vi.
⁊ ſie cum moderamine.quod nota.C, e.l.j.accurſius floꝛentunus
legum wetoꝛ.

p Reſiſtere. vt 1 ſupra. e.l.j. .. vun vi.⁊. S. vi poſſidere. in fi.ac

curſius floꝛen.

qConninenti. i. antec ad alia exnea diuertat negocia. vt.J. v

inuus. J. rm. 1 duoby reis. I. onO. J. fi. 7. . aqul. l.

v.ob. con .
quod ait. S. quod alit. 2 de teſta. heredes.S. li. & mam lg
iectus venu ad cinitatem pꝛe amicis. ⁊ in hoc biuo vel triduo la/
boꝛat. an interim poſſideat: qdam non etiaz cinuiner. veniens re
cupat. ar. j. e. l. ꝗ poſſeſſionem. ᷣ põt dici ꝙ poſſideat cimlit. a ſne
habebui recupandi naturalem. nec ob. l.illa qͥ poſ. qꝛ reuernt᷑ in pu

anem non ammu iü gfeverat eadam. Nemn non ob. bto
plus ihbi moꝛat᷑ in ialiln.qꝛ ſic eſt opus in talibo.naʒ ⁊ ꝓpi aduoca
tum Daf onatmh vi deerd ean ma de lealt Pror. d f. Niemiaſtnn

ad neceſſarias cas. vt. . xe teſta. cuʒ antiqtas. 2 fideiuſſoꝛ aceipit

ſtmam cauſam quo ad naturalem. vel qtenus tæ facto eſter enut V

——— —

uit duos reos. vt dicta.l, de duol reis, l,⸗vuos. F. ſi⸗

4 —
1 EiELL 11 92 „

5
7

S ——— — —
—. —=
=

emng

Orut⸗
nange
llſheit⸗

SS
S

.

—
S=
SeEr
—

cilume,

=

anpn
em

4

=
=
—

169

ecbtin⸗

lnnnduihͤ

Gnte fipe

rum.Nn
nandi
5 Re Nn
ei Udo
1, it⸗

vorumt⸗
ono. t,,⸗
onſiNcn
nank
¹
4“
ammn,
Candafvap
eetca

B

gun: 1

kchtetcen

Wad kauit
Npiſcrne
Npruogt
r unnimthi

iihiaumn g
Vnyn no,

E

ſiin 1
(farnon
Ghiid
WN
Aprt
nmung
Eykhtön in
Aſkunnpfneur
eulſigm R. ner
gtuni on
Wecſenen

Beplinpnmn gn

uun Fünet
KAgi rur
Aidn .n
ariingi
“l
õl
SNENN Wit
wden birt iig
mngi Siwemn
A A NeN MA
AE: iduAt
A ANaMi
CN NeeNANIN
m. Nuun tzel i

mms Muiniliuitin
AA,

nNrNNuin i

r Cum ꝓcuratoꝛ. venit. ſup.⁊ aliquem de poſſeſſione deiecit.

Abe. wmmno. .—
t Aenit. aliquem dveiecit.
vVPHabui. facit. S. e.l.j.S.quoni.⁊.S.deieciſſe.⁊.S.merito.
x Hoc interdictum.w.ma.purta ſuaſiſti familie mee.vt quem de
ijciat. q̃ſi illi me⸗
am poſ. occu paſ
ſet. ar. S. de wolo

.l. cum quus. Lum ꝓcuratoꝛ armatus venit

„ Doſt anni. Lipſe dñs arimns cieciſſe videt: ſi⸗
vr a. S. e.l.j. m uUe mandauit: ſiue vt iul.ait ratum
Pn. ve mmerci. habuit. hoc ? in familia dom eſt.

arien, dint . naz cũ familia ſine me armata ve⸗

iut. ac. mt: ego nõ videoꝛ vemiſſe ſ̊ familia

3 Ande vi. ne niſi iuſſi vel ratum habui. Hoc
keſtarium. ſ. vn. intdictum etiaʒ aduerſus eum ꝓpo
le. vt ⁊ als.S. de mir:q̊ͥ mmlo . ““ .
dam. inſe. l. dam mit: q wlo malo fecit quo qͥ armis
mi.§. pe. vel di Leijceret: 1 poſt annum reddet᷑ in

boc eiiaʒ direct id qo puenit ad eum qͥ ꝓhibuerit.

dari. vt ar. S. e.

l.j. F. eiſcik. AEVññ vi intdictuʒ nccium fuiſſe
fructuario apparet ſi ꝓhibeat᷑ vti⸗

frui fructu fundi. Eltifrui aũt ꝓhi
Ructnarnio. buiſſe is videt᷑:q vi viecit vtenteʒ
EVugr. viſ. 2 fruẽtem:aut nõ admiſit eum: ci
n near vi, ex fundo exiſſet nõ vſuſfru. veſeren
in hl. Item ? di cã5. Ceten ſiqs ab initio vo lentẽ
eiqᷓ babustõem inciꝑe vtifrui ꝓhibuit: hoc intdi⸗

l. aquik. ß an ei ctum locum nõ hʒ. qͥd &̊ eſt: vʒ vſu⸗

qͥ resli fᷣuntu- fructuarius vſumfruc. vendicare.
te deijciat᷑ opetat

K. no. vi. ö. d. Pertinet aut hoc int̃dictum ad

vſuca. l. ſequif. eum q fundo frui ꝓhibitꝰeſt. pti⸗
S.ſi viã.ſic ⁊ no

dum opus mer nebit etiam ad eum qͥ edificijs vti

nit᷑ nunciare h⸗ frui ꝓhibet. Conſeqnteꝛ at᷑ dicemꝰ

ti fuiiutem pſo . inear
nen en res mobiles hoc intdic tuʒ non

lem. vt. S. xe op. Ptinere: ſiqs vtifrin ꝓhibit? eſt re
noui nũ. l.j. ð. mobili:niſi rei ſon cedebãt res mo
lias ernrime biles. Si igit ibi fuerint: dom eſt
ad interdhctu di/⸗ etlam ad eas res referri hoc inter⸗

recium ⁊ vtile de
itinẽ pu. de aq̃ᷓ

vt. j. de iti. actu⸗ D

q; pꝛ.l.j. m pn. 1 aqᷓ quon. æ eſti. l. j. m ln.
2 Admiſu. retinuit ergo in abſentia poſſeſſionem ſuam. ſ. natu⸗

ralem. vt lic ⁊ ſupᷣ de vſufru.l.arboꝛibi.S.iuł.⁊ ar. S.e.l.S.ſinau
tem.ſed an deiecto fructuario a naturali videat᷑ deijci ꝓpnetarius
Tcæ ciuili vel contra? NR. non. cum uon mniſi per iectionem vel per

hoc ꝙ non admuti᷑ quis in ſua poſſeſſione ꝑdat aliquis poſ.vt.qᷓ
de acqʒ.poſ.ſi id quod.ſecus in re mobili qua pꝛinat᷑ vnus pꝑ hoc qd
alteri eoꝛum ſubripitur. quia eiiam ignoꝛans perdit. vt ſupꝛa de

Locum non bʒ. ̊ cum fruetuarins veniens ſolo aſpectu poſ.
acquirat.vt.S.de acqͥ.poſ.l.j.S.ſi iuſſerim.a.l.qð meo.S.ſi vendi⸗
toꝛem.videt᷑ ſi poſtea apxpꝛopinquans ꝓhibet᷑.ꝙ veijciat. ⁊ ſic ha⸗
beat interdictum.ſed rñ. hic fint ꝓhibitus etiam antequam poſſet

locum videre. gceoer.

Tr Elndicare.ſ̊ quõ vendicat ſi nunqꝙᷓ poſſedit? H. fuit relictus
in vluma voluntare. vt. S. quemad. Sᷣni. amit. ſi ꝑtem. S. fi. vel enaʒ
inter vmos.ſ cepit aliqũ poſſidere.⁊ poſtea deſijt.ſi auiem non ſfu

iſſet inductus in poſſeſſione.iunc agit᷑ ex ſtipuł.vel ex contraciu ex
quo conſtuntus eeet.

X „. .

b Pertiet. mobiles. vi tigna a ſimiia que ibi habebat.
cNNuerimt.i.in ediſicõ.idẽq; ſi in dmo eẽnt.vt.S.ce.l.j..ſi fundus.

dD Item em̃ cauſa.teſtamento vel inter vꝛuos.

eDQui vſufru. qluercunq;. als qualuer. ałs q̃litercunq;.
f Minutus. maxima vel mecha ca. di. olim. etiam numma. ve. C.

dictum debere. Item ſi nõ vſuſ

fru.ſ̊ vſus ſit rlictꝰ: ↄpetit hocſint᷑
dictum: ex quacũq; em̃ cã ↄſtitutꝰ
eſt vſuſfru. vel vſus:hoc intdictuʒ
locũ habebit. Qui vſuffr. noĩe
qualit᷑cunq; fuerit quaſiĩ poſſeſſio
ne vtat᷑ hoc intdicto.ſ̊ ſiqͥs poſtea⸗
q; ꝓhibitꝰẽ capite minutꝰſit ł moꝛ
tuꝰ: recte dr̃ heredibꝰ⁊ ſucceſſoꝛi⸗
bus opetere hoc intdictum: nõ vt
in futuꝝ oↄſtituat᷑ vſuffr.ſ̃ vt pᷣteri⸗

ta caulſa ⁊ damnum pteritum ſar⸗

ciat. Heres q; ſiłi mõ debebit ĩ
factum actõʒ ſuſciꝑe in id qð ad ſe
puenit. DBem.
J vi me deiecerit qͥs nomĩe
municipum:ĩ municipes mihi int᷑⸗
dictum reddẽdum pomp.ſcri.ſiqͥd
ad eos ꝑpuenit. DBem.
J rexꝝ tibi poſſeſſionẽ vi tra
didero:dicit pomp. vnde vi inti⸗
ctum ceſſare:qm non eſt vi veiectꝰ
qui compulſus eſt in poſſeſſionem
inducere. Alubk.
N interdicto vnde vi tanti
condemnatio facienda eſt:
quanti interſit poſſidere: ⁊ hoc iu⸗
re nos vti pomponus ſcribit.i.tã⸗

ti rem videri:quanti actoꝛis inter
ſit poſſidere: quod ałs mmus eſſe

e vſuſr.l. coꝛru.
7 iſti. de acqᷣ. ꝑ ar.

g Lonſtituat. qꝛ

extinctꝰ eſt ca.di.ck
moꝛie.ſecus ſi non

vtendo ꝓpt ipſam
eiectõez. vt. J. e. ſt

plures. in pᷣn. 2. S.
1.7.1. ſi de fundo.
7. S. & vſufru. l. ſi

cuiuſcunc.

hH Prꝛeter itum. i.

fructꝰꝑcepti ⁊ etiã

pcipiendi veniam
in diem finiti vſuſ
fru. non poſt. vt ⁊
3. ve vſufru. l. qui
vſufr. F. fi. . l. qᷓſi
tum. 7. lI.cuiuſcun

G. an aũt q̃ſi ipſa

poſ. reſtituat᷑: H.
foꝛte ſic. licet cito ꝑ.
dñʒ poſſu ei aufer
ri.naʒ eſt momen
tanea. vt. C. e. l.
momentanee.

i Heꝛes. puenit.
ſic. S. e. l. j. in fi.
l.iij in pn.

Kk ſ J vi me. municipũ. q ſi municipes habes.. ad mumcipales.
l.j.⁊ faci.S.de wolo,ſi ex wlo.S.j.a.l.metũ.S.j.⁊. S. de acq.

pol.l. ij. eccur.

lDPeruemt. ß obijcit aut municipes habuerunt ratam ulam deie-

ctõʒ. 1 tunc tenent᷑ mſolidum. vt. S. e. l.j. S. q̊ti. aut non ⁊ tũc non ideo

tenent᷑ intdicto.vt.j.e.l.cum a te.ſ̊ dic vtili nõ directo.vt ⁊ ałs.S.e.
j. S. filius. 7. S. ſiquis tñ. ⁊ ar. S. qð metꝰ cꝗ.l. ſi cuin ex. S. in hac.
vel ſubaudi hic maxime.v dic ꝙ mandauerũt vel ratum habuerunt

mumcipes. 1 ſacu. C. vñ vi. l. memimnermt.
m ſ qI rex.a łs incapit ſi metu.⁊ ałs ſi reꝑ ti

didero. ⁊ tunc dic vi.ſ.ↄpulſiua.

bi poſſeſſioneʒ vi tra⸗

n Inducere. nõ ̊ ꝓ vi ↄpulſiua locum hʒ hoc inidictum. ſ ac. qd
me. cauſa. vi.S.qð me.cꝗ.l.metum.S.ſ̊ ⁊ ſi ꝑ vum.a,l.ſi mulier.S.ſi

vyvyi in poſſeſſionem.
o i Mterdicto. videri.i. eſtimari.

p Ainus. non dicit minorei vera eſtimanone. hoc em̃ non eſt. vt. 5
ðe fur. l.ſi vendidero.S.cum aũt.loquit᷑ ̊ ſu:qꝛ vlira rei pᷣcium exten
diẽ inteſſe qñq; in maioꝛem ſummaʒ.qñq; in minoꝛem vᷣm aʒo.⁊ facit

J. e. l.j.S. qdᷣ auũt ⁊ qð ibi nõ.⁊ hoc inteſſe ꝓbabit᷑ uramento in liteʒ

3 wloſum vel ↄiumacem inuaſoꝛem nolentem reſtituere. vt ⁊. S. de rei
ven. l.q reſtuuere,in ſi.⁊,J. qð vi ant claʒ. ſꝑ.S. in hoc inidicio.

q BPomimem. q erat in poſſeſſione innaſa aſcripnciꝰvel ſᷣuꝰ vel colo

nus. M 2. S. e, l. j. S. ſi fundus. 7. S. rectiſſime. vel dic ꝙ mducit ſike in
homme vᷣno. puta rapto qᷣ ac. vi bo.ra.repent᷑. vt q̃ſi idem ſit ⁊ hic.
r Js. 1. valeat homo.

ſHabende.in ſeipſum dæ aliq̊ͥ facinoꝛe.⁊ qð ſubijcitpbandum.ſ. in

alium. ad qo eſt. ẽ5
ad exhi.l. fi.
1 Adeũde. ad d abłs plus. nam ſepe actoꝛis pluris
e Gr. inteſt hoĩem retinere ꝙᷓ qnti is eſt
e. veluti cuʒ qõnes hñde:aut reipbã
vV c Am ga e. æ gra:aut hereditatis adeũde int
qs vi. vel ſine v ſit eius eum poſſideri. Dem.
non euro. Vma te vi veiectus ſim ſiqͥs
x on poſium. Pi 6 W6 . .
1 ao ſan. 8. e. vi eandẽ poſſeſſiõeʒ poſſideꝛe

ceꝑit:non poſſum cũ alio ꝙ; tecum
exꝑiri infdicto. Bem.
Vlcimꝰ dicebat vi poſſideꝛi

S. q vi a me. 27. 3.
d acq.poſ.l.fi.⁊.
e vſuca.l.ſequit᷑.
S. ſi iu me. ⁊. S. ſi
BHm. ven. loci coꝛ.

S. ↄpetit.miſi foꝛte tñ poſſideret:vi ceiectꝰẽ.

BGem.

ru fueroas non ſol⸗ plures heredes ſt: vnuſqᷣſ⸗
uendo. vt in ar. . qᷓ;ᷓ non ampliꝰ ᷓ; ad eum pue
I. de fur.l.itaq; cir erit tenet᷑: qᷓ œ cauſa int
ca pn. Itez facit ag nNerit tenet᷑: q e cauſa inidum inſo
en⸗ glo. En cer. lidum tenebit is ad quem totũ ꝑ⸗
pe..no vuge. menerit: qᷓnis ex pte heres ſit.
5„ Aleimꝰ.c k Beiectum ab vſufru. in eadẽ cã
ſaltem. ** velꝓ ptoꝛ reſtituere dʒ.i.in q̃ futurꝰ eſſʒ
ſi veiectus nõ eſſet.itaq; ſi tꝑe vſuſ⸗
3 Hoſſideret. lar H ,
ge accrpe. i. veine⸗ fru. finit? fuerit poſtqᷓ ceiectus eſt
tei v a S.e. t. 15 a dño milominꝰ cogẽdus erit r̃ſti
vſuca. ſequi. S. i tCuere.i.vſumfr.int̃dum oſtituere.
tu me. Aius.

v fundo ppꝛietarium pᷣdo
expulerit: atʒ ob id fructuari
us ↄſtituto tꝑe nõ vſus perdiderit

7 ſ Iplures.
heredes. ſ.
violenti.

9 EEà pte. faci. 3 V
ↄmo. i.iij.S. heres
7. I. in modato. S. ij. 7. J. de p̃to. ſti. l.ij.S. aſi vnus.a. S. de rei ven.
ſi poſſeſſoꝛ.. S.qð me.cauſa qð diximꝰ. S. fi. . S. edendo.l. ſiqᷣs ex
ar. S. cogent᷑. a. j. æ aqᷓ q̃ti. ⁊ eſti.l.j.S.ↄpetit.⁊.I.qð vi aut clam ſpy.
S.hoc intdictum.
Beiectum.ꝑ. ꝓetarium deijcientem vt ſubijcit.
Ab vſu.qui eſt q̃ſi poſſeſſoꝛ iuris.
RKeſtituere. ałs ſuſtinere. ⁊ ałs reſtituere.
Zemꝑe.ſecus ſi alio mõ.vt.S.e.l.iij.S.pe.
dmino.i. ꝓpnetario.
Reſtituere. etiam poſt annũ. cum ad eum puenit. qꝛ reuerſus eſt
ad ꝓetatem. vñ lecꝰeſſet ſi aliꝰ eciſſet q. j. annuũ teneret᷑ inſolidum
iz poſt in nibilum. cum mhil ad eum ꝑuemſſet. ad ꝓpetatem redijjſ⸗
ſet. vt. S. e. l.j. in pn.
ſInidum oſtituere.facti nõ iuris varietatẽ notat vbuz midum ſ q̃ᷓ
glo. ẽ hec ac? R. bona.qꝛ qð amiſſum ẽ reſtitui nõ pr. qð videbat᷑ ex
vbo reſtiruere.ſ de nouo aliqͥs ↄſtituit᷑ boꝛi oĩno ↄſiłis. ⁊ facit.S.ad
l. aqt. uem mela. S. ſi. z. l. ſe. 7. S. de vſut. l. cuiuſcũq;. in pᷣn.
s ſ fundo. ꝓetariu. necnõ fructuariũ. naz ſi ſolus ꝓpᷣetari⸗
eſſet expulſus ⁊ nõ fructuariꝰ.nõ dabit᷑ inidictum ꝓpetario q̃i
ꝑ fructuariũ reuinnerit. vt. S. e.l. - S.ſiqs vi me pᷣm qſdaʒ. ibi ĩ eis
diẽ qꝗ ꝓꝙ me poſſidẽt. fructuariꝰat᷑ nõ p dño h ſe.i. ſuo iure poſſider.
P. Thpe. l. x. vel. xx. an. vt. C. e vſufr. l. coꝛruptoz. 1 de Puu. aqj
l. ſicut. ß quõ poſtea poteru agere fructuariꝰ inidicto. cum ijciens
non teneat poſt annum. mii væ eo qo ad eum puemt. a vſuſfru. reuer
ſus eſt ad ꝓpetatem. vt hic 2 dixi. S. l. px. H. pone eum finſſe li. ↄteſ-
I. annum. vel dic ꝙ loquit hic ᷣm iura vetera qñ ꝑibat vſuffr. anno
vel bienmo.vt. C. dicta, l, coꝛrup. in pᷣn. annus hub michcti pt ex⸗

△ς % & Rπ

qtiens dñs vel non dñs:cum

tench longe vltra. cum ſit vtilis. vt. . e.l.j. S. amus. Vel melins

cum poſſit extendi hic annus etiam valde vitra. x. vel. xx

an. non

vltra poſſit extendi ptʒ.j.ve di. p.l.j.
iExꝑiat᷑.ſ.cum fructuario.p̊ ipſe ſolus.

Exigo ꝙ hic loquat᷑ ᷣm vetera iura.vel ꝙ fnerit lis oteſ. Gm. h. gAè

K Rennere. i.
non cogendus ?
nouo ocedere

ius ſuum: nemo dubitet quin tunce enqj hoc tun e
dñs ſiue exꝑiat᷑ cum fructuario ad ſne inuaſtt. ſec⸗
uerſus pᷣdonem: ſiue nõ exꝑiat᷑: reti mſt ce. Vr.
nere debest reuerſuʒ ad ſe vſumfr.
ꝙ fructuariꝰpꝑdidit:id ad damnũ
eiꝰ ꝑtineat:cuiꝰfacto perijt.
Ompo.
Im facit qͥ non ſinit poſſidẽ
tem eo qo poſſidebat vti ar⸗
bitrio ſuo: ſiue in ſerẽdo:ſiue in re⸗
digendo:ſiue in arãdo:ſiue qͥd edi⸗
ſicando:ſiue qͥd oĩno faciendo ꝑ qð
liberam poſſeſſionẽ aduerſarij nõ
reliquit. Arc.
Olonus eum cui locatoꝛ ſun
dum vendidit:cum is in poſſeſſio⸗
nem ire iuſſus eſſet:nõ admiſit em⸗
ptoꝛem:deinde colonꝰ vi ab alio æ l aAd damnũ.
iectꝰẽ: qrebat᷑ qͥs eoꝝ hẽet inttdictũ dd ſt co non
eſt ſolueẽdo: K.
vñn vi:dixi nł inteſſe colonꝰ dñũm in agit 3 Ppetarnu
gredi volẽre ꝓhibuiſſet: au empto⸗ voottuak deni
rem cui iuſſiſſet dñs tᷣdi poſſeſnione quem ic ct
ñ admiſit. Igit᷑ intdictũ vñ vi colo . l ſ

no ↄpetituꝑ ipʒʒq; ſili intdicto lo irmariw m e
toꝛi obſtrictũ foꝛe quẽ vieciſſe lücdaʒ. Sz. b. .h.
vr: cũ emptoꝛi poſſeſſionẽ ñ tᷣdidit õ. eis oppono

. amſſum ꝑ flu⸗
mſi foꝛte ꝓpt᷑ iuſtam ⁊ ꝓbabllem menreſurdit ir

recedente.⁊ facit.S.ſi cer.pe.i.piculum.
m v Im fadt. ey materiam eſt hec lex. a nihil faciens ad tim.
non em̃ꝓ hac vioientia cum ſu m qetauo a non expulſius
pt᷑ dari hoc intqictũ.ſ̊ illud vti poſ.vt.j.vti poſ.ſi duo.ſ hoc inti/
dictum ſufficit.a. S. ſi ᷣin. ven ſicuti.S. ariſto.in fi.S. ſic ⁊ ałs eſt
lex e materiam quam habes. S. qͥ. ex cau. in poſ.eat᷑.l.hoc aũt.in
fi. l. Uel alii loquit᷑ hec lex in nãli poſſeſſione tm.cum aliqs.ſ.phi⸗
beret vſufructuarium arare.⁊ cum volens eun pᷣuare ⁊ vijcere .
nali poſſeſſione vſufr.non volens ono auĩerre ciuilem. ſicꝓ nãali
dabit᷑ fructuano vñ vi. ꝓ ciuili dabit᷑ dno vn poſ.⁊ facit.S. cæ acq.
poſ. l. pe. S. j..J.de iniurijs.l.iniuriaꝑ.S. ſiqͥs me Phiber. 7. 5. e
oꝑ.no.nu.l.qꝛ in re.S.fſi.⁊ łe ꝓcu.l.non cogẽdum.S.ſi.

n c Mlonꝰ. emptoꝛem. vel etiam alium noie dñi euntem. vt
ĩ.e.l.cum fundum.⁊.S. relig.oſſa.S.fi.
o Competuuꝝ. 5 eum qᷓ vi viecit colonum.
p IJpſum coionum. ac. . “”MB
q Simil. alłs ſimili. æ als ſimilirer. ⁊ facit. S. loca. ſi merchs⸗.
q fundum. 2. S. ne vis fiat ei.l.j.S.hec actio. ⁊.j.ti.j.l.ſi duo.
cum mquilin us.

r Juſtam. eꝛpenſax foꝛte vt. 5. de acqᷣͥ.poſ.l. ſiqᷣs rem. 2. C. l.

ſi arbuer.⁊.S. loca.ſi colonus.⁊ ar.j. fur.l.qͥ imiur.S.fi.⁊.S.q
pig. ac.l.ſi neceſſarias.in pꝛ.vel ignoꝛantie.qꝛ ignoꝛabat wvminu
hoc velle vel illi vendidiſſe. tem dicuni quidam ſi ꝓpter imuriqʒ
id faciat animo inreruertendi. quod non placet. quia iam ſic non

br̃et locum hec lex.cum ſemꝑ faciat pᷣua animo. cum non reddat

(ctihn
cNR

calt iu
lii.
eutihn

¹1 rn
Wtetenr
NNiͦ/l
a tun
(an

uagne
n

=
—

mit. l. ſi ager. 65
”MUMW = mtM. hic fint vtile
ibꝛr non. Item hic agere potui. ibi non a flumine recupare, miſi eo

un

un
ilcchng

N

4

fen

Pi Moiß

ſeſtlic

N KAN
Gendri .
binöpennwan
in mmun
Mun, Fmmth⸗

un ſpö
ePlNL

akee

ſelenſ.

Tiamnl
atoo

ſehatrase

nilſitiu
Bheſſtnnn
imni

Nhnnmunnmn,

unntii l,
Ppuunntrumgn
Aullr mnimni,
aunlyit

minn⸗
ne laci
endod
tenimn i
R.
rafn
1poſſeſio⸗
mitan⸗
abdlioe
umtcictu
dümin 4
meng
Apoſchi
cürin
räle
1Nhlen
N
binen iunins tea
makbaler nhiſ
um ſun Nnd
8,3 40Ka A
ä d
1 n Mes Miſ
lens i lli il
lmmu,eiſd

8 8
.
In e
õ

—
——

4

—

1 1

„i1nil ſieni
ſuilam,
anrmnt gl
1ä gumit,
NMN at. .
mju mii .

ei a quo babet. vt. C. e.l.nõ ab re. ⁊. C. ſoca.l. ſi qnis ↄductõmis.

licet ꝗ̊ malefaciai.qꝛ nõ reddit ⁊ ſic puniatur.tñ pꝛiuat᷑ wminus
poſ. bo. vel malo animo facat. .
In vq; vnde.ſamoſum.i.nõ efficit᷑ infamis infamia iuris dã
natus aliquo interdicio.de facio tamen infamant quedaʒ
vt vnð vi. ⁊ qoð
vi aut clam. et

u rſorn⸗ cauſam id feciſſet. Apia.
nan⸗ — Eq; vñ vi neq; aliud interdi
Kn.n, 5. w ob ctũ famoſum ẽ. HBmp.
ſequijs. l. leet. Ed ſi vi aamata iectus es:
er ſ. at ſicut im fundum recepiſſes: etiaʒ
ſi vi aut pᷣcario aut clã eũ poſſide⸗
1xoſi res tita res q;; mobiles recipies oĩ⸗
vi. ⸗ modo. Aulus.

iectus es. foꝛte
etiam ab eo q̊
vicioſe poſſide⸗
bas.aʒ. vt ⁊ iſti.

Jvi me ieceris:vel vi aut
Cclam feceris:qᷓ;uis ſine wlo ⁊
culpa amilſeris poſſeſſionẽ:tñ dam

e mnercie Sre nãdus es quãti mea interſit: qꝛ in
uꝑpande. ac. N . —
eoipſo culpa tua pceſſerit:qð om̃i-
1 ge miacen modo vi vieciſti:aut vi aut clam
ſet. vt a. . eo. l. feciſti. è Lpia.
j. S· qui vi a me Nterdicto vñ vi vti potes:
.l.eum ae. ſia filiofamił. wiect? es: vt
x MQuoq;. vi ⁊ eius cã qð ⁊ ad patrẽ puenit ipſe
e n un teneat. ABlia.
due tedi d Vi poſſeſſionẽ ſibi ereptam
dim.l. Gidm. iin ipſo ogreſſu recipiat: in p
8. ui. v dit pſinãz cãm reuerti potius ꝙᷓ vi poſ⸗
cariã poſſeſſiõeʒ tinoes er N1 .
nõ pgere ad v ſidere intelligendꝰ eſt. Ydeoq; ſi te
0oꝛ iudicij. ſo. epi. zIIr. Tind e
a Pan mii vi ceiecero:illico tu me:inõ ego

cium commum te: vn vi interdictũ tibi vtile erit.

vim. zuter, Vm fundũq Aulus.
r. locauerat vendidiſſet: iuſſit
y ſ J vi ſeciſti. facit. S. e. l. j. S. rectiſſime.⁊.S.quia interdictũ

7. j. e.l.pe. ⁊. .quod vi aut claʒ .opetit.S.in ſumma. Itẽ .

facit.S.de mino.l.ex cauſa.S.ſi mulier.

3 i Mierdicto. ipſe teneat᷑.ſ.filius. ad qð eſt. S. lI. pxi. vel ipſe

ſcʒ pater ad qð eſt.S.de pecuł.licet.S.ex cauſa.⁊ ad vtrã
q; facit.S.l.j.S.ſi filiuſfa. .
4q QZi poſſeſſionem. ingreſſu.i.in ipſo ↄflictu.
„ LCLauſam. i. in pꝛiſtinꝗ detent anonem. ſic ergo qui poſſeſſi
onem mcontmenti recuperat fingitur non amiſiſſe m aʒ.

ꝑ DQuam v poſ.i.quãa poſſeſſionem vi adeptus ſit.⁊ ſic videtur

ꝙ vſuca.non interꝛumpuur per talia. ſed ar.contra.S. de vſucap.
l.naturaliter. Item facit.S.œ lib.⁊ poſthu.l.ſilio quem.ibi videli
cerc non tranſlatus ⁊c.vi inſti.qui.mo.ius pa.po.ſol.S.ſi ab ho
ſtibus. .
a Utile.i.efficax.ſed pone ꝙ te vi deieci.tu incontinenti recupe⸗
raſti.an perdo ius meum hec lex innuit ꝙ non. nam minria effe⸗
ctum non habuu.vt ſupꝛa quod quiſq; iuris.l.j.in fi. Item ſi ex

mteruallo recupero. an perdo conchic. ex. l. ſi quis in tantam. quãꝗ
habebam ſaltem ad penam. a potes addere quod nota. S. e. l. ij. Fꝓ.
eum iguur. ac.

b c Am fundum. inſſit.locator.idemq; venditoꝛ.
c Quem. emptoꝛem.
d Colonus. pꝛienam male cogitans. vt. j. patebit.
e Intereſſet. vt ⁊. S.l.colonus.

f Iplum. ſ. venditoꝛem.
g Alium. emptoꝛem. Z

DyAiſſum. u. mitti uſſum vel mittendum. .
1 Em. vere em̃ venduon cõpetit interdictũ. qꝛ adhuc poſſidebat

tꝑe quo colonus nõ admiſit emptoꝛem.licet colonꝰ pꝛius cogitaſſʒ

tum eſt:placebat colonum inter⸗

ſionem videri: qꝙᷓ ſi trachta fuiſſet

„ S

ſibi poſſidere.vt ⁊.C.d acqui.poſ.cum nemo. Item patet ꝑ hoc ꝙ
dno datur in terdictũ.quod ei non daꝛetur. niſi temꝑe quo emptoꝛ nõ
admutitur poſſideret. vt ⁊.S. e.l.j.S. interdictũ aũt hoc.non ergo ſo
lus coloni animꝰdñm pꝛinat vt dictũ eſt.⁊ hoc patet.ſed ſi colonꝰdeſe
rat eo aio vt dñs ꝑdat.bene ꝑdit dñs naturalem.vt.S.d acqm.poſ.

l.ſi colonus.a dixi
mus. C. coõi. de vſu
cap. l. j.
emptoꝛem in vacuam poſſeſſioneʒ Qicert, winn
ire: quem colonus intrare probi Geri. wm,

buit:poſtea emptoꝛ vi colonum ex I Tradita. a w⸗
pulit:e interdictis vnde vi queſi mmo vel a colono.
m DQuia. 7 qua⸗

ſi non videatur a⸗

dicto venditoꝛi teneri: quia mhilĩ non 2
miſſa.qꝛ nemo ⁊c.

tereſſet ipſum an alium ex volũta⸗
te eius miſſum intrare pꝛohibue⸗

rit.neq; eni n
q; enim ante amiſſam poſſel ⸗ Smmeret. d

minus.
o Quam. poſſeſ

emptori: quia nemo eo animo eſſyʒ o
ſionem.

vt poſſeſſionem omitteretpropter
emptoꝛem:quam emptoꝛ adeptus
non fuiſſet. Emptoꝛem quoq; qui
poſtea vĩ adhibuit:⁊ ipᷣm interdi⸗

p NMon ſuiſſet.
cum ergo vẽditoꝛ

— Pen! B amnſerit. is a colo⸗
cto colono teneri. Mõ enim ab ip⸗ no videmr veiect.
ſo ſed a venckhtoꝛe per vim funduʒ 7 Nan gr deqn
ſſe poſſeſſum: cui poſſeſſi poſ.l.ſi me vi. ſed
eſſe poſſeſſum: cui poſſeſſio per vun contra in.·e. n. qõ
eſſet ablata. Queſitum eſt an em- meo.S. ſi furioſo.

ptoꝛi ſuccurꝛi œbeat:ſi voluntate
venditoꝛis colonũ poſtea viexpu⸗
liſſet:dixi nõ eẽ iuuandũ:qꝛ man⸗
datũ illicitũ ſuſcepit. Eum qui
fundũ vẽdicauit ab eo cũ quo int᷑⸗
dicto vñ vi potuit exꝑiri pendente
ludicio:nihilommus interdicto re
cte agere placuit.

q Poſtea. ex int⸗
uallo. ſecus ſi incõ
tinenti. qꝛ ſiẽ dño
licet ꝑ ſe incõtinẽ
ti recuperare poſ/

ſeſſionem. vt. S.e.l.iij.S.eum igit᷑.⁊.l.qui poſſeſſionem. ſic ⁊ ꝑ aliuʒ
vel ᷣm io.nõ licet ei ꝑ alium hoc facere.ſic.j.de ſolu.fugiciuꝰ.⁊.¶
& theſauris.l.j.⁊ facit.S.e.l.j.S.qui vi me.
rNMon em̃.ideo dico venditoꝛi ↄtra colonũ competere interdictum
quia non ab ipſo.i.emproꝛe.ſed ⁊c.
Poſſeſſum.a colono.
Dt beat.vt non teneatur interdicto.
Noluntate.ſ.etnam expᷣſſa.
Yilicitum. vt ⁊ inſti.man. S. ulud. aʒ.
Eum.vendicauii.rei ven. ꝓpoſua.
Judiio.rei vendicationis.

⁊ Interdicto.vñ vi:⁊ ſic nõ hic.ꝙ petuoꝛium ⁊ poſſeſſoꝛium recu
perande pot.ſimul pñt intentari.quod re canonum planum eſt. vt
extra de c pol. a prie. c. paſtoꝛalis. IMem pꝛo hociquia ad diuerſa cõ⸗
peium. vt. S. acquiren. poſ.naturaliter. S. j. Iteem non aduerſantuꝛ:
ſibi iſte petiiones.ſed ſibi compatiuntur. Jtem quia nõ debet diuid
otinentua cauſe. vt. C. ve iudi. l.nulli. ſed io. ⁊ aʒo. ↄtra. ſ. ꝙ etiaʒ in⸗
terdiciũ recuꝑande poſſeſſioms vel adipiſcende nõ poſſii ſimul.ſ.cum
peruoꝛio intentari: ⁊ p eis.C. æ midictis.l.incerti.⁊ de rei ven.l.oꝛ
diarij.⁊ c iudi.l.nullii.⁊ cæ le.ij.ſi filiꝰ.S.varijs.ſj quõ huic rñdetur
q dicit pendente iudicio ac. ſed dicũt ꝙ hic renuciauu petuono. ſed qᷓ⸗
liter. immo eſt cauſa ſmita omnino renuncanone. vt. C. pac. I. po
ꝙᷓ? ſed dicunt immo.nec ſic eſt fimta ſcilicei ſi reus vult dari ſenten⸗
tiam. vt in am. c litig. S. omnẽ. Alij tenentes eandem opinionẽ rñ.
huic.l.qui differ: agere pentonꝛo.⁊ pꝛoſequitur tm̃ poſſeſſorium. qoᷣ
de nouo pꝛopomtur.a ſic non ſimul agit vtraq; via. a facit.j. de ex⸗

cep.rei iudi.l.⁊ an eadem.S.fi.⁊. S. rei ven. is qui. ⁊ quod nota.S.
e iudi.l.ſi de vi.ac. 1ens tl. 7

poſſeſſionem non

A v * Pe 8 .ρC44 ℳℛ

a m Erito. moꝛã fecero. que mihi non nocet: vt bic. . S. de vſur.

videamus generaliter. S. item ſi vi.s arg. ↄrra.S. aqᷓ plu.
gr.l.emptoꝛ. ſed in alio caſuſloquitur.
b Dnus. vt 2. S. e. l. j. S. rectiſſime. . C. furi. l. ſubtracto. . C.
qð me. cq. l.j.⁊ ar. C. de odi. fur.l.añ.nec diſtiguit᷑: erant ꝑiture apð
iectum vel non.
vel 7 pmiſſis le⸗
glbus patet. . .
Erito iul. Riphoni.
rñ. ſi me xe fundo vi ceiece⸗
ris in quo res mouentes fuerũt:cũ
mihi interdicto vñ vi reſtituer œ
beas:non ſolũ poſſeſſionẽ ſoli:ß ea

etiã qͥ ibi fuerũt:quãqᷓ; ego moꝛam

c Fuſtratoꝛ. pl?
eſt qui iuadii ꝙᷓ ſit
ille qui eſt fruſtra⸗
toꝛ. ⁊ fruſtrator
ille qui ẽ in moꝛa
ex intepellatõne. S
e vſur. l. iij. S. fi.

er o veſ in fecero qminus interdicto te zuem
plus tebuos: Rñ. Tem. ſubtractis tñ moꝛtalitate ſer
deſne villa Anihel⸗ uis aut pecoꝛibꝰ alijſue rebo cãu in
terien. h alrus lix Lercidetibus: tñ tuum onꝰin eis ni
differat ⁊ fruſtree hilommꝰ reſtituẽdis eſſe:qꝛ ex ipᷣo
nnone noenet tpe vælicti pluſq fruſtratoꝛ vebitoꝛ
interpellatõnẽ. vyt oſtitutus es. Abo.
15 da o Ycolonꝰtuus vi veiectꝰ eſt:
e nierenct demte ages vñ vi interdicto. IJdeʒ
run. iue erar itern⸗ eſt ſi mqlinus tuus vi viectꝰ fue⸗
tura penes actoꝛeʒ r 1G. i nãr r
ne no galrern. t. Daulus: idem vici pot v colo⸗
etiã poſt moram i M colono. Idem deæ inquilim inqͥ⸗
erat interitura pe⸗ lino. — =è
eaeetorem hm a⸗ CG. Vti poſſidetis.
. . ven. iteʒ ſ e It ptoꝛ: vti eas edes ð
verberatu. S. fi. ſel & dq̊bus agit᷑: nec claʒ nec

dic tu in hoc cõtra⸗

2 *

vi nec pcario alt᷑ ab al⸗
tero poſſidetis: qminꝰ
ita poſſideauis:vĩ fieri veto. De
cloacis h̊ interdictũ nõ dabo: neq;

p.l. S. le.j. cum⸗
res. S.ſi. ⁊.l. spud
in l. S. hi. 2 ad illaſ
rñn. vi in qlibet eaꝑ ⸗
nõ. JItem facit. S. ð E
hrer e. c ſm (num q pꝛimũ expiundi pias fue⸗
ru:agere ꝓꝑmittã. Hoc interdi⸗

d ſ Icolonus. cliũ ĩæ ſoli poſſeſſoꝛe ſcriptũ ẽ:queʒ

dolono.n
rem ſibi locatã ⁊c.
vt ſupꝛa loca.l.ne⸗-
mo. ? eos pꝛimus locator poſſidet. vt.S. e acqui.poſ.l.qui vniuer
ſas.S.fi.⁊ his veiectis pꝛimꝰlocatoꝛ veijcit.vt hic.⁊ facit.S. de religi.
oſſa. S.ſi. . C. e acqui.poſ.l.fi.
e Rubrica. vti poſſidetis. poſt intecdictũ vnde vi qð poſſeſſionem
reſtituit ſequi᷑ hoc qð deſendu.vꝛ.j.e.S.⁊ ↄſeqnenter.
f a It ptoꝛ. pone caſum inier ꝓprietariũ ⁊a vſuf. quoꝝ vnus
ciuiliter alter naturałr poſſidet. licet quili bet de altero
negaret. vnde ꝓ vtroq; dat᷑ ſma.vt.j. e.l.fi. ⁊.C.e.l.j.
171 q5 ſubijcit edes. idem dic in qualibet re imobili. vt. ſ.
e.I. S. hoc interdictu. in ommiba & gratia exempli ve edibo dicit. Pro
incoꝛpoꝛalibo autem locum babet vule. vtꝓ quaſi poſſeſſione viufr.
vel vſus ⁊ ceteraꝑ ſeruimtum.vt.S. de ſeruit.quot.ij.⁊ ſi ſerui.ven.

l. ij. in fi. ncet non pꝛopꝛie poſſideant᷑.vt.S.de acqui.reꝝ w. ſerunus.
S.incoꝛpoꝛalis. Ieem quod ſubijcit nec vi ac.expone hec tria. vt nõ.

L. v?O. l.j. in glo.Sclam ⁊c.⁊ in glo.S.æ vi.⁊ in poſſeſſione ac. et in
glo. §. precario tenet a me ac. JItem qualiter foꝛmabitur ſentenna. in
hoc interdicto nõ. ibi in glo.S.ſed qualiter foꝛmabitur ac.

g Aii. ſicut.
h BDe cloacis. non dabo. foꝛte ideo. quia per tria edicia in eis aks ꝓp⸗
uidetur. Pꝛimum eſt pꝛohibitonum ne pꝛohibeatur quis reficere pꝛi⸗
uatam clogcam. Alud ſcom eſt pꝛohibuoꝛium. ne quid ſiat vel imu⸗
tatur in cloacam publicam. Lercium eſt reſtiiutonum. vt facrum vł
ummiſſum quo vſus cloace terioꝛ fiat reſtuantur. vt. , e cloacis.

pluris ꝙᷓ; quãti ea res erit intra an

controuerſia aut ad hoc pertinet:

l.j.pꝛimo rñ. S.ſfi. ⁊.S.penultimo. vel dic ideo. quia cloaca non
ſe orinetur. ſed ipſi ſolo adheret. vnde ſatis eſt ſi de ipſo ſolo pꝛopo

natur. vt ita et ſi nõ pnncipaluer per conſequentiã tamen agat᷑ de

ommi inquietatõne quam circa ſolum ſuſtinet vel circa cloacas vł
circa ſumlia. èẽ

potioꝛẽ pꝛetoꝛ in ſoli poſſeſſiõe ha
beat: ⁊ eſt phibitoꝛiũ ad retinẽdaʒ
poſſeſſion?. Huiꝰautẽ interdicti
ꝓponẽdi cã hec fuit:q ſeparata dʒ
eẽ poſſeſſio a ꝓpꝛietate. Neri etem
poſſet vt alt᷑ poſſeſſoꝛ ſit:ons nõ ſit
alter dñs qͥdeʒ ſit:pſſeſſoꝛ vo ñ ſit:
fieri põt vt poſſeſſoꝛ idem ⁊ dñs ſit
Int litigatoꝛes q̊ quotiẽs ẽ pꝛo
prietatis ↄtrouerſia:aut ↄuemit in
ter litigatoꝛes vter poſſeſſoꝛ ſit:
vter petitoꝛ:aut nõ ↄuenit. Si aue
nit abſolutum eſt:⁊ ille poſſeſſoꝛis
ↄmodo fruit: quẽ ↄuenit poſſidere
ille petitoꝛis onere fungit᷑: ſ̊ ſi int
ipᷣos ↄtendat᷑: vter poſſideat:qꝛ al
teruter ſe magis poſſideꝛ affirmat
tũc ſi res ſoli ſit in cuiꝰ poſſeſſione
ↄtendit᷑: ad h̊ͥ interdictũ remttent
Eſt h̊ igr intdictũ qð vti poſſi
detis appellat᷑ retinẽde poſſeſſiõis
naʒ hinꝰ rei cã reddit᷑ ne vis fiat ei

q poſſidet. Et oↄſequẽter ꝓponi mepoſſiges v k
tur poſt intdictũ vñ vi. Illud eniʒ clan vel cario
reſtituit vi amiſſaʒ poſſeſſioneʒ: mered iudde
interdictũ tuet᷑ine amittat᷑ poſſeli⸗ qi te ↄdemnat.
Pr de . vt me nõ inque
ſio vi.deniq; pretoꝛ poſſidenn vim e⸗ Neiendlir⸗

fieri vetat.⁊ illuo qᷣdeʒ interdictũ
oppugnat poſſeſſoꝛem:hoc tuetur.
et vt pediꝰ ait omms te poſſeſſiõe

7 te in meo mi⸗

eſt. 1. quãri mea
intereſt poſſedii⸗
ſe retro ab qno
citra non vltra
vt hic. ⁊7. J. l. ſi
duo. S. fi. ſed ad
ꝓhibendam vim 2 poſſeſſionem tuendam pꝑpetuo aguur. et curnt
iſte annus a die reddui interdicti retro. ar. j. de in. actucq; puua. l.
j.S. annum. . .?M
k Expiundi. eſt ergo annus vtilis. vt. j. e diuer. temp. pꝛeſcri.
⸗prima. J
1 a oe interdictuʒ.ð ſoli.at ꝓ mobili vtrobi. quod quare ſic dica⸗
tnr. dic vt. . vtrobi. I. j. S. pꝛo incoꝛ. hoc vtile vt nõ. in prin. hind
l. licet abs contra.

m Sc iptum eſt. ulo.ſ. poſſeſſoꝛe quem ac.

n Pums. a pꝛopuetate. in indicio rei ven. cauſa cuius hoc ꝓpo/
nuur interdictũ. vt inſti. interdic. S. renende. facit. S. iid.
l. inter litiga.alij exponunt:quia nõ debet de poſ.⁊ ꝓprieiate ſimul
agi. v quo dixi. S. ti. j. l. antepe. S. ſi.
o Imter litigatoꝛes. fungit᷑. repete quam connem.
p Affirmat. ex hoc ſumiit quidam ar. ꝙ ſiqis ſe poſſidere non
affirmat: poſſeſſionem trñ alterius inquietat. vt hoc interdicto con
uenire non poſſit. ⁊ pꝛo eis eſt. j ea. l. S. retinende. ſed ar. contra ſi

duo. S. ſi vicinus.

E&t conſequenter. ꝓonitur. ſ. vti poſ. interdictum.qma quecs
vnius eſt Aterne⸗ vt quis poſſideat.a alius ſiil poſſeſſoꝛ. li⸗
cet diuerſo modo vt hic dicit.
TVY Illud.quideiu.ał's quoq;.
1DPoſſeſſoꝛem. ſ.violentum.⸗

.i Pluris.ſi a

eſſe. ſ. quãti res

uls.

(EIrͤti
(e ſnd.

(M ,
lrnern
i dtne
niſn
ſgus nel⸗
lſeh

bocenn
ie
tci Nd⸗
Unet⸗ 4
Ke N i.
icki⸗ aſ⸗
leee jan
üͦennc,

-

li gſn

N.
imt
Klnneſ

. Merden

(,volidel
Mhe
n, in
VNNe

4
Luctep

ſtmment
niänderii
berddoe
eKehes

Poſometßin

Enel

Myrmuhe

WVu utss
Alnn tyj,9f0
lmnoum geu
ſſni.
dng kinmne
Dr)rodmerſin
Wken nd
MIINe, NAnon
(ANnfrrt⸗

MMrunnepoſtten

hr i, Nd en,
ſone en

hctrhous ſkrintre

(VeNrenumum gin
ſ/,boa
Guinwummmg
Mnrinu neſcreb

imn nue

(nlaptte
hnemin mg
unſlanoenmne

Kntrimnmn

igglän
ezrelnam
bufrztn .

nuuinemnun

==

=SS

nntieg.

WMontrn
nnglginn
Nielniczi
WN

wulfſnmgin

nrt

Kh W
miin

ſüehe
Mueric
Mand
imerai
oͤſt
ſoſſit.
dſi
ip
uenun
ſchnſr
.Qin
oſeſien⸗
1 poſitar
khfin⸗
teangeal
Laffinnat
oſſeſſone
remment
w poſi
eſhiös
Nsfte
urr n

SI.

mi , e

unddh ,n

rmm. A an

Nr uf
nt

i gNN
õ

nwh t,
n ruumt

rs ged. rt
õ
4 „

fmian unl. .
r gilhe
GN e

1
re R—

.

e Aörta
mavini
1.

77
*
7
47

1 Reſtiuat᷑. large accipe. ſ. ſine reflituat᷑ amiſſa ſiue nõdũ q̃ſita

2 Reſtiende. large. vt. S. ꝓximo.
Interdicto. recuꝑande vel adipiſcende poſ.
Per actionẽ.ſ.in factũ reddiiaʒ loco interdicioꝝ. vt inſti.e.S.
fi. vel dic enã ciuilẽ. vt ↄdi.inde.vt.S.de ↄdi.inde.l.indebiii.ꝗ.ſe

7 NE*
. ☚ R

dictum.

e Poſſint.non saliter vt ꝓ eccleſia foꝛo baſilica theatro re ſacra vel
religtoſa.nam hec nõ poſſident᷑.vi.S.xæ acqui.poſ.l.j.S.j.⁊.l.q vni
uerſas.S.j.miſi velis dicere vt his poſſit dari a quiba dicimus poſſe
vendicari.vt.C.œ ſa.ſan.ec.l.ſancimus.de ſeruuu. autem et cloaca
Dixi. S. e. l. j. in Hn.

certi in fi. Rñ.
verũ eſt cũ ea ſo
lennuate q̃ᷓ olim
ß nõ ſolenniter.
hodie poſſunt
pꝛoponi.
3 Exceptio.de
poc ſtaum.j.po

ſi numm. ⁊ ꝑ
triticariã.vt.S.
e triticg. l. j. in — - B
Ni. æ.lij. 2 ine vt quo nõ poſſideamus nobis re
pe. eemeens ſtituat᷑:aut ad hoc vt retinere no⸗
tes pignon. ſel bis licear qð poſſidemus. Re⸗
Apo. . bocen ſtituende poſſeſſionis oꝛdo ẽ: aut
cciano bobe interdicto expedit᷑: aut p actioneʒ.
e interdi. l. m. Retinẽde itaq; poſſeſſiõis duplex

via eſt: aut exceptio: aut int᷑dictũ
eyceptio datur ex multis cauſis ei
qui poſſidet. Perpetuo at᷑ huic
interdicto inſunt hec:ꝙ nec vi nec
clam nec pꝛecario ab alio poſſide⸗
as. Interdictũ autẽ poſſeſſoꝛẽ

habebit:dũmodo poſſideri poſſint
Qõ ait pretoꝛ in interdicto nec
vi nec clam nec pcario alter ab al⸗
tero poſſidetis:h̊ eo ꝑtinet:vt ſi qͥ
poſſidet vi aut clam aut pcario: ſi

quidem ab alio ꝓſit ei poſſeſſio. Si

vo abaduerſario ſuo:nõ ⁊æbeat eũ

ꝓpter hoc qo ab eo poſſidet vince⸗

re. has em̃ poſſeſſiones nõ veberi
ꝓficere palam eft.
Vſta em̃ aut iniuſta aduer⸗
ſus ceteros poſſeſſio ſit: in h

Aulus.

hbuius.l.ac.

mi. pꝛedij tuetur:qð eſt vti poſſidetis

AZctio enim nunqꝙᷓ vltro poſſeſſoꝛi

