e ¶ Nliceſi. an. Eruus pignori datus ⁊ ſi æ non expꝛimatur: verius eſt liber⸗ danus ſir ſoluere⸗
conclucdit: ergo bitoꝛ locuples ſit:manumit⸗ tatem competere: ergo aſi foꝛte s mu. l.l,vir
mamnmnmute a⸗ ti non poteſt. v Ap. ſic ſeruuʒz comparauenit ſuis nim 3 Baꝛuent. aks
11 3bee· Sauu ſuis nummis emitur mis. ne eum manumitat:benigna farueria en ker
blacuie epla diuoꝝ fratrũ ad vrbiuʒ eſt opinio dicentium hunc ad libeꝛ pus: et ſic cum pre
.l. ih. ns maximũ ĩ eã conditiõem redigitur tatem peruenire:cum ei nomẽ em adcangſer ets
Nachohelein vt libertatẽ adipiſcat᷑: ⁊ pᷣmojqde, ptõnis imaginarius iſte emptoꝛ ſi Leene
Teer ve 1. bio nũmis ſuis nõ ꝓprie videt᷑ dicKi em biaccommodet: ⁊ pꝛeterea nibil ei Siwe. non er⸗
inde. ei ad. l. ptus: cũ ſeruus nũmos ſuos hre m abſit. Mihil autẽ intereſt a quo enurnr. um ta⸗
ul.l. uam i· poſſit: veꝑ cõniuẽnbo oculis crelcẽ quis ſuis nummus ematur a ſiſco Porenger Ernun
en nr⸗ dũ ẽ ſuis nũmis eũ redemptũ:cum vel a ciuitate vel a priuato cuiuſ⸗ hoc actum eſt: a ſic
5 ſEn n nums ei? eñ redemit cõpare⸗ q ſit ſexus is qui emit. Bi *ſi noe an cuntka⸗ u
hdhecia tur: ꝓinde ſiue ex peculioquod ad mioꝛ ſr annm an ven 1 gern⸗ n
liter. vt .· . x. Vẽditorẽ ꝑtĩet ſiue aduẽtitio lurro interueniet cõſtitutio:nec comꝑan AWanumit ta⸗
ſernuo. pig. da. l . tur. cum eſſet actũ
ab eo. ac. QJUN⸗ . iinter ſeiuum ⁊ em
b Mon pöt. pioꝛem:ꝙ euz ma⸗

Incipu liber.xl.digeſtomm.cet ſecundus hinus.

vt er infra qui et a quibus. lI. ſeruũ. ſed comra. j. de fideicomnnſ.
li.l.generaluer.S.ſi quis ſeruo.ſo.vt ibi:⁊ facit.C. ð neceſ.ſer.

here.l.j.accur.

5* – N R R 4 *
Mπ Man WW
„ P„

oO Compꝑpetuꝛ. ſed ſi nümis eius compꝑet᷑.ſi tamen connemut ſernus

numitteret emptoꝛꝛ ꝛ ccc.
c Abanumittat. hoc dixit venditoꝛ.ac. J

d Pernenire. hic eſt contra.j.ꝓx. ibi in i

llis ſane ⁊c.et.C. ſi mã.

11 S q. dinoꝝ frm̃. ſeuen a ant᷑. m q̃ſdã: a dic plene ð̊ his cõ ita fu. alie.ne.ma. ea quidem.ſed hic de noua.l.poſt imaginariũ cõ/
ſttutiõibo. C. ſi mã. ua fu.ali. ne. pſti. lI. j. diximꝰ. accur. tractum ſerui ibi de pꝛecedente maginarium cõmactũ Al emptione
RK Adipiſcat. a lege m. p. qdᷣ nõ placʒ: ſj ab hoiĩe. vt. j. de iudi. 1 pꝛima ꝙᷓ venditoꝛ eum emerat. ac.

qui ſe. c. e Mibil ematur. als emerit 1 als vendiderit.
1 Mummis ſuis. ſ. ſeru. Sed ⁊ ſi minoꝛ.conſtitutio.ĩmo videt᷑ ceſſare minoꝛe vẽdẽte:vt
m. Mon poſſit.nec aliquid alind. vt inſti. ꝑ quas per. no. acqui. J. qm ⁊ a quibus.l.ſi qius integras.S.fi.⁊.S. e mino.l. veꝝ.S. j. et

S. item nobis acquiruuur.
n onninentibus: id eſt clanſis: vt non inſpiciamus iuris ciui
lis ſirictam rauonen. 2

e ſeruis expoꝛ.l.ſi mioꝛ.q ſunt ↄtra.ſo.due ſunt conſtitutõnes:hic
loquitur de ea que eſt miſſa ad vrbium maxumũ: vt.S.in pꝛin. huius
l. que locũ habet quãdo ipſe ſeruus facit pactum cum emhrore. 7 hẽt

locũ ſiue ſit mnor
q vendidit ſeruum
xx. an. ſiue qͥ emit
vt hic. alia eſt miſ⸗
ſa ad aufidiũ victo
rinũ: que locu hʒ:
qñ ſit pactuʒ inter
venditoꝛẽ ⁊ empio
rem:2 illa nõ tenet
minoreʒz:: vt in cõ
trarijs.
g Beruns eſt. q̃ᷓ
emt. ſed quõ ipſe
manumittit cũ w⸗
mio queſinit? HK.
lex imponit liber⸗
tatem: vel mot.
dic dñm vigoꝛe hꝰ
oſtitutõnis artan⸗
dum ad maumiſſi
onem ar. j. e. gaiꝰ
hHIn illis. venie
rit.ne manunuttat᷑
et hic als añ hunc
ↄtractũ: vt ⁊. j. e.
ſeruus hac: ne ſit
ↄtra. S. pꝛoxi.S.
1 Buis oppetere.
vt, Z. S. j. in fi. ac.
kK HQuod ſi prem
numis. ſ. ſerui.
ILRegemerit. em
pioꝛ. qaccurſius.
m Pertineat. ſcʒ
ꝓ efficiat᷑ liber: ſer
niet tñ fruciuario:
Wnec duꝛat vſufr.
vt. C. communia
& manu.l.j.S. ſin
gutem. cc.
n Sed etſi duo.
redemerit nümis
ſerui. cg.
0O Sz etſi ptem.
locu hre ex ſoluto
Pcio alteriꝰ ptis.
p [ Z3qs. pᷣnꝰ?.
q Löoſiſtere.
tudicio 2 ſic eſt de
ſpãliba caſiba:vt et
3. v iuch. l. vix. §.
de in ius vo. ſed
ſi hac.l.ij. R. ac.

TY Queri. i. con⸗
queri. “
1 Benũciatöne.
ſcʒ facienda a iudu
ce ip ſeruo.
KMm hoc. ſ. re⸗
emptum ſuis nuũ/
mis. ac.

u Maioꝛem. qᷓ;

metalli.nã in vin-

culis poterit eũ po
nere: vt. j. pen.

ſi qs aliqd. S. qᷓ ſe.

x Szʒ eiſi. ad hoc

tis quidem etas ſpectat᷑. nam et ſi

pupillus emat equũ: eſt euʒ fidem

agdiplere:cũ ſine dãno erꝰ hoc ſit fu

turũ:idem ⁊ ſi ſeruusẽ. Inillis

ſane ſeruis nõ interuenit aſtitutio

q in totũ ad libertatẽ ꝑduci ñ pñt:
vtputa ſi expoꝛtãdꝰ vel hac lege ve
merit: vł teſtamẽto hãc aditõeʒ ac
cepat:ne vnqᷓ manumitteretur.
Duis at᷑ nummis redemptꝰa ſi

totũ pꝛeciũ nõ numerauit: ex oꝑis

tũ ipᷣiꝰ acceſſerit aliqͥd vt repleri pᷣ
ciũ poſſit:vel ſi qᷓd merito acqᷣſierit
dom eſt lbertatẽ ↄoperere. O ſi
ptem ſuis nũmis redimeret cũ paꝛ

tem ſerui hr̃et:ad oſtitutõeʒ nõ ꝑti
nebit: nõ magis ꝙᷓ qui cũ ꝓpꝛietatẽ
bret:vſumfructũ redemiſſz: H̊ qui
cũ fructuariꝰ eſſʒ: ꝓpꝛietatẽ rede⸗
merit. in ea aditõne eſt:vt ad aſti⸗
tutionẽ ꝑtineat. Sʒ ſi duo Puuʒ
redemerit:alter ꝓpꝛijs nũmis alc

ſerui.dõm erit ↄſtitutioneʒ ceſſare

niſi foꝛte is q ppꝛijs nummis rede
mit:manumittere fuerit paratus.

SDz ⁊ ſi ꝑtem quis redemit paꝛs

altera ex cauſa lucratiua acceſſerit
dom erit aſtitutõeʒ locum hr̃e.

AIquis dicat ſuis nummis ſe
emptũ:põt ↄſiſtere cum dño

ſuo cuiꝰin fidem ↄfugit:⁊ queri ꝙ
ab eo nõ manumittat᷑: rome quidẽ
gapud prefectum vꝛbis: in ꝓuincijs
vo apud preſides ex ſacris conſtitu

tionibus diuoꝛum fratrum.ſub ea

tamen venunciatõne: vt is ſeruus
qui hoc intenderit nec impleuerit:

in opus metalli vxtur:miſi foꝛte wo⸗

minus reddi ſibieum maluerit:vti

qᷓ; non maioꝛem ex ea cauſa penaʒ

conſtiturus. Seo ⁊aſi rationibo
recdditis liber eſſe inſſus fuerit:ar⸗

biter inter ſeruum et wminum id
eſt heredem vetur æ ratõmibus ex
cutiendis.
Aphenus.

facit.ã. de iudi. vix. S. liber etiã. a.. de ſideicõ,. liber. ſi pur.a.C. de
te.ma.l.iij.et quod ibi no. l .
a ſ Eruus accepat.ał. accepat.ſ.ab amico: vi tvmino daretur
libertate. als pactꝰ erat. ſ.de danda dño ꝓ libertate: cuiꝰ pa⸗
cio dñs non aſtringitur: vt.C. de tranſac. interpoſitas. in fi.

b Retuliſſet. i. reddidiſſet: vt eſſet in peculio: ad hoc. Z. de pee .
lꝙ tuberonis. S fi l leet e peo,l, enuch. d. bor oaleqnenter.“

teſtamẽto peculiũ Plegauerat:

rnus pecuniam acceperat

ob libertatẽ: ⁊ eam wmĩo de
erat: dñs pꝛiuſꝙᷓ manumitteret:
moꝛtuus erat teſtamẽtoq; libeꝛum
eẽ iuſſerat:et ei peculium ſuũ lega
uerat.ↄſulebat᷑ quã pecumiam dno
⁊cdiſſet ob libertatẽ: an eaʒ ſibi he

redes patroni reddere deberẽt nec⸗

ne. Rn. ſi eam pecuniã wminus
poſteaqꝙ; accepiſſz:ĩ ſue pecunie ra⸗

tione habuiſſet: ſtanm væſijſſet eiꝰ

peculij eſſe.ſ̊ ſi interea dũ eum ma

numitteret: acceptũ ſeruo retuliſſʒ
videri peculij fuiſſe:⁊ dvebere here
Tes eam pecuniam manumiſſo red

Dem.
Vo filijſfamilias pecłiares
ſeruos ſepatim vterq; hẽbãt

ex his alter ßuum ſuum peculiarẽ
viuo patre manumiſerat: pr̃ vtri⸗

—

rebat᷑ ſuus iſte vtrũ amboꝝ an ei

aq; manumiſſus fuerat:libertꝰ eſſʒ

KRñ.ſi prius teſtamẽtum pater fe⸗

ciſſet:ꝙ filius eum liberũ eſſe iuſſiſ
ſet: vmus eſſe libertũ:ideo q; eum
in peculio q; legaſſe videt᷑.h̊ ſi po⸗

ſtea teſtamẽtum pater feciſſet:non

videri eam mentẽ erꝰ fuiſſe: vt eum
qui manumiſſus fuiſſet legaret:eũ
qꝙᷓ; ſeruum quomã prelegatus non

eſſet: moꝛtuo patre amboꝛum ſer⸗

—

Arcellus.

Ei pene ſerui efficiuntur: in

dubitate manumnttere non

poſſunt: quia et ipſi ſerui ſunt: ſed
nec rei capitalium criminum ma
numittere leruos poſſuut ſuos: vt
et ſenatus cenſuit. Biuus quo⸗
qʒ; pius calphurnio reſcripſit: li⸗
bertates ab eo qui iam lege coꝛne⸗
lia damnatus eſſet cum vel futu⸗
rum proſpiceret: vt damnaretnr:

ſeruis datas libertates non ↄpeter̃

H nec quideẽ illos ad iuſtã libtatem

nati vel accuſati tm̃: non poſſint manumittere. ſalicet n
voluntate: ſed inter viuos poſſunt niſi excepns crimmmbus. vt. j.

cC 9 No. ha⸗

bebant
puta vnꝰ vnum

alius alium.

dD Pe ma. H
eius volunta
le als mãumiſ⸗
ſio eſſet irꝛita:
Vt. S. ð iure pa.
fius. R. 7. 7.
co. ↄſentiente. et
J. qui 2 a qui. I.
queſituʒ. poteſt
etiam intelligi

quando pr, non

oſenſit vt ſtanʒ
dices.
e Serus iſte.

a filio maumiſ⸗

ſus. agc.

f NQidet᷑. nam

cum pꝛelegat eꝛ
ſeruuz. videtur
reliquiſſe quic⸗
quid ſieꝛet ðᷣ ſex

no. gc..

g Eum. ſer
uum quondam

nunc libertum.

hb Berunz. i.

libermũ. erat em̃

pris iſte libertꝰ
vt dicta. l.S in
re pa. filius:et
hoc ſi ex volun
tate pris.poteſt
ſcðo intelligi ſi
ne voluntate: ?
ſic ꝓprie ponit
bis in textu ſer⸗

uum: 7 quod. 5

dicit libex:ideo
eſt: qꝛ l non te

nuit manumiſ⸗

ſioꝛquia tamen

fuerat pꝛelega⸗
us ei: qui po-⸗
ſtea manumiſit

non poteſt eam
reuocare.ar.
de liber. c. ſi ab
eo ⁊ de ſer. pig.

Dat. ſi creditori⸗

bus. ar. cõtra.

I. qui 7 a qin.
ſi ſeruo alieno.

1 q/ Vi pene

ſerui ſi
pene non ſiſci:
vt. S.ð his q̃ ꝓ
non ſcri.l. me⸗
tallum.

k Rei. id eſt.
accuſati et odẽ⸗

ſalicet in vltima

de accu.l.ex iudicioꝛum.et.C.ad.l.iulia.maie.l.fi.⁊.g. dong.
poſt contractum:a wna.c.moꝛ.ſi aliquis et.l.dvnatõnes.S. fi⸗

ſecus in alienatõne earuʒ reruʒ:ꝙᷓ in libertate.accuſato tamẽ po⸗

teſt ſolui pꝛo ſe ⁊ pꝛo alio vt.ĩ.de ſoł.reo.⁊.l.ꝙᷓuis.S.j.ac.

Biuus. coꝛnelia, e ſicarijs vel we ſal, accurſtus floꝛentnns⸗

1 K
Nro
N.
WN
n

6
R⸗

N
fte g
Aiel No
7iltlige
oberden
golynv⸗
lbkazl
ſſcein n

4

ckan

=
=
—
—=
See
—
—-——
—

iſ
60,4
Kmnge
ondn
Welomn.

Semz
Müniteß⸗
Fsüohrd
Nnnlze
nſn ne
rſigun
fin
ſymmlini
1re
ap
dnmns
Gm 1 d
ArArtd
han
nunrmunumid
ſoinaumen
furn Meen
nnsen
ſummmun
ſonvekeun
utan r,
Llbr i
reſc ,
utſonnen
A.
Arin
nrti.

(Apo
n

Nen ſelffai.

criiſeit
un.
phn
untn
ſunntnf
Gulitt Ann
69

lnnin
iin am/

dcr

ummle⸗

Crimini.i.queſtioni criminum:vt.j.qͥ ⁊ a qui.l.ꝓſpexit:vel
crumni.i.ↄfiſcatõi ꝓpter crimẽ wmini: vt.j.dæ accu.l.ex iudicioꝝ
vt vel erimĩ.i.accuſanõi facte de ſᷣuo.vt.S.ſi ex noxa.ca.l.penul.
n ſ Eruns. non poterit. vt ⁊. S. e.is qͥ.S.in illis.⁊. C. x teſta.
ma.l.atra vo. qui ad liber. nõ po.ꝑ.l.j.⁊.ij.⁊.j.qui et

q qnibo ule. F. fi.
et. S. ve Puis ex⸗
poꝛ.ſi venditoꝛ.
S. ſed rõ. excipe
duos caſus: pri⸗
mus. S. e. l. is qͥ
S.ſiue.in fi. Se⸗
cundꝰ. S. ad ſyl.
l. ij.S.hi q;. ac.
o 1 EAlltr. gñ
qnos. ꝙᷓ
contraheꝛet cum
fiſco.
p Pꝛocurator
ſiſci.ac.
q Quẽꝛet. id ẽ
videret ſeu iſpi⸗
ceret.

VDmnia. ſci⸗
licet iuris fiſca⸗

lis.ac.
¶Ea le. ideʒ ⁊
ſi non ea le. ni⸗-
ſi in fraudem fi⸗
ſci. vt.C. de ſer
no pig. da. l. ij. H
tunc.j.x.an.re⸗
nocat᷑ non vltꝛa

PVt. j. qui et a qᷣ.

l.ſi cũ.S.ariſto.

Abarcelli. ⸗

commoch. ao au
fi.vic. vVt. C.ſi
man. ia fu. ali.
vt ma.l.ij.⁊.iij.

u ſ Eruum
interim
ante dch. accur.

x Mon facit.
vt et.j. qu et a
qui.l. ſi optio:
7 intellige ĩ ſer⸗
uo heꝛechtano ſe

cus in ſeruo be⸗

redis.vt.S.ð le.
j.ſi quis in qui⸗
S.j. que eſt con/

peruemre diuus Adriauus re⸗
ſcripſit:qui ideo manumiſſi ſunt:
vt crimini ſubtrahant. Aulus.
SFEꝛruus hac lege vẽditus: ne
manumittatur: vel teſtamẽ
to pꝛohibitus manumitti:vel ap⸗
fecto vel a pꝛeſide pꝛohibitꝰob ali
quod crimen manumitti:ad liber⸗
tatẽ ꝑducinõ poterit. Dem.
Vlius debitoꝛ fiſcalis eume
riam ancillã ante annos m
tos emerat hac lege:vt manumit⸗
teret:eamq; manumiſerat: pꝛocu⸗
ratoꝛ cum bona debitoꝛis non ſuf⸗
ficientia quereret:etiã eumerie ſta
tus queſtionẽ faciebat. placuit nõ
eſſe iuri fiſcali locum:quo om̃ia bo
na debitoꝛis iure pignoꝛis tenent᷑:
quia ea lege eſt empta: vt ſi nõ ma
numitteretur: ex cõſtitutione diui
marci ad libertatem peruemiret.
Dem.
Eruum qui ſubaditõne lega
tus eſt:interim heres manu
mittẽdo liberũ nõ facit. SBem.
Egefauia ꝓhibetur ſeruus:
qui plagiũ admiſit: pꝛo quo
dñs penam intulit:intra decẽ an⸗
nos manumitti:in hoc tamen non
teſtamenti facti:ſed moꝛtis intue⸗
bimur tempus. Dmponius.
Eruus furioſi ab agnato cu⸗
ratoꝛe manumitti nõ poteſt
quia in adminiſtratõne patrimo⸗
nij mãumiſſio nõ eſt.ſi aũt ex fidei⸗
cõmiſſi cã debet libertatẽ furioſus

tra:et.j.qui et a quib. lI. heres ſeruum.in pꝛin. item contra.z. ad
tre. quidam ita. S. ſi quis:ſed ibi in vltuna voluntate manumiſit
hic inter viuos:vel hic ſpecialiter ibi cum vmuerſitate relicterat

hodie tamen nullo modo:vt.C. ↄmunia de le.l.fi.S.ſed quia. itẽ

contra.j.de aci.⁊ ob.is qui:ſed ibꝛ ex contractu debitum ſub con⸗/
ditone manumiſit hic ex vltima voluntate: preterea nec ibi dicit
teneat vel non manumiſſio:ſed ꝓmiſſoꝛeʒ nõ teneri:ſi veceſſit ma
numiſſus ante moꝛã vt ⁊ ałs.S.e here.ven.l.vendiioꝛ ex.⁊ facit.

S. e religi. ſi locus. ⁊ vᷣ le. j. ſeruo. S. j. ac.

a I Ege fa. penam.pecuniariaʒ olim ſtatutam que hoche ceſſat
Vi. . plag.l. ſi. . C. ad. l. fa.de plag.l.fi. furti tñ ⁊ ſeꝛui
coꝛrupn poſſet ⁊ hodie habere locum:vt.j.d plag.l.penul.ac.
b In hoc. ſx. annis. V
c Aboꝛns. vi ſaus ſii.ſi ↄpletũ eſt vecenniũ ſalnim moꝛiente eo: q
libertaẽ huic ſeruo reliquit.p.⁊ facit, , qᷓ nõ poſ.ad li. x.l/j·

N W
Wae .

d ſ Eruus. qmia in adminiſtratõne. bona ratio: vt. 3. cu. in-
l.. ab agnata 2.l. fi. qui et a qui. l. curator. ac.
eAb agnato.curatoꝛe.nam furioſi in curatõne ſunt agnatoꝛum ex

l.xij. ta.vt inſti.de cura.fu.S.furioſi.ac.

IZradendum.alij foꝛte agnato faciendo eum procuratoꝛeʒ vt in rẽ

dubitatõis cauſa tollende abagna
to tradendum ſeruuʒ: vt ab eo cni
traditus eſſet ſeruus manumittat᷑
octauenus ait. Aulus.
SDug eum cui pa: imperium
eſt: manumittere nõ poſſu⸗
mus. SDed pᷣtoꝛ apud ↄſulem mãu
mittere põt. Impator cũ ſeruũ
manumittat: nõ vinchctã impomit
ſed cũ voluit fit liber qͥ manumit⸗
titur ex lege auguſti. Arcel.
Oꝛtis cauſa ſeruũ manumit
ti poſſe non eſt dubitandum
quod no ita tibi intelligenduʒ eſt:
vt ita liber eſſe iubeat᷑:vt ſi aualu⸗
erit dñs non fiat liber: ſ̊ quemad⸗
modũ ſi vindicta euʒ liberaret ab⸗
ſolute:ſcʒ quia moꝛiturũ ſe putet:
moꝛs eius expectabit᷑: ſimiliter ⁊ ĩ
hac ſpecie in extremum tpᷣs manu
miſſoꝛis vite cõfertur libertas: du
rante ſcilicet pꝛopter moꝛtis cãm
tacitam conditioneʒ voluntate ma
numiſſoꝛs: quemadmodum cum
rem ita tradiderit:vt moꝛiente eo
fieret accipientis:q̃ ita demũ alie⸗
natur:ſi wnatoꝛ in eadem ꝑmanſe
rit voluntate.
IZIZoſentiẽte Sgeſti.
pratre filius minoꝛ qms. xx.
ſeruum eius manumiſerit: patris
facier libertum:et vacat cauſe pꝛo

batio ⁊ valet manumiſſio ob pris

oſenſum. Dem.
EFrui qs filijfaĩlias ĩ caſtris
acqᷣrũt:ñ in pꝛis familia ↄpu

maioꝛ altero erat: ergo hic pꝛoconſul extra rom
uincia:vt et.j.ti.j.apud pꝛoconſulem.accurſiu

ſuam.ar. C. de wo⸗

lo. cuz ꝓponas. vel

heredi ᷣm.p. cum
hic furioſus erat

legatarius huroſer

ui:⁊ m hoc poteſt

intelligi.C. qB ma-

.non po. l. pe. et
ſic non queritur a

gquo manumittat

vt. j. de ver. ob. cũ
ſeruus. aliud ĩ pu⸗
pillo vigetur: vt. j
e.cquſam ⁊. j.de fi
deicom.li. ex cauſa
vł dic ⁊ ibi fieri eo
dem modo manu⸗
miſſionez. ac.

g a Pugd eum
uuumnperiuz
cum nobis manu⸗
mittentibus: ß cõ⸗
tra. J. ti. j. apud ſi⸗
lium. S. j. pꝛout nõ
eſt. ibi non: 2. S. ðᷣ
of. conſul. l. j. ĩ fi.
quibus dicit᷑ apud
collegam poſſe ma
numin: ſed colle⸗
ga non par: ſ ideʒ
habet imperiuʒz. vt
E. de conſulibo li.
xij.l.j.vel ſolue vt
ibi in dicia.l. ð of.
conſu.uiem contra
S. de iu.o.iud.eſt
receptũ. ſo. vt wi⸗

h Poteſt. vt et.
C. de ma. vin.l.fi.
ſed nonne ambo
ſunt ſpectabiles. vt
in auten. de ap. S.
ſumli quoq; modo
KRñ.ſunt: ſeo qui⸗
libʒ in iruorio ſuo

am in ſua foꝛte pro⸗
9.

1 Imperatoꝛ. manumittitur. abſq; vlla ſolennitate. ac.
k m Mꝛtis cauſa. non fiat liber. i. deſinat eſſe liber. R.
1 indicta.S.ergo alio modo ꝙᷓ; vincicta manumittebat cau

ſa moꝛtis.accurſiis.

fi.et.l.ſi moꝛtis cauſa res.in pꝛin.

m onditione.ſiquid humanitus contigerit: ⁊ facit. S. ti. j.l. ij. in

n Permanſerit. ſic vt.S.ii.j.l.qui moꝛis.accurſius.
o ſ Aconſentiente.⁊ vacat.i.non eſt neceſſe ꝓbare cauſam:et fa⸗
cit.j.l.ꝓxi.⁊.l.nepos.⁊.j.ti.j.ſi pater.⁊.l.pater.⁊..qui ⁊
a qui.ſi quis ac.S.j.⁊.S.dæ bo.li.l.ſi ſiluſſa.⁊.S.d iurepa.filius.⁊

EComunia de ma.l.j.S. fi. ⁊. S.e. duo.accurſius.

—

p ſ Eærui.poteſt.cũ non ſint ſui.vt.C. de his qui a non dño ma.
ſi nõ propꝛietatẽ: ⁊ nota ꝙ quidam habeni talis fſilij ſeruos:

e uij

aa

glij tales filij ſernos: n recii⸗
q e Elm. poſſunt. ante traditõnẽ: vt ⁊. C. ð aci.emp.ſi anciilam
⁊ de his qi a non wmino ma.l.ij.⁊.iij. et e here. ven. l. q

tibi. accurſius.
X ſ J quns ab alio.

ſ Mummos. vt
pꝛecium:nam ſi vt
ſpeciem vel repetit
P concd.ob cau. vł
preſcriptis verbis
aget ad intereſſe:
vt. S. de preſcrip.
ver. naturalis. S.
¶Poteſt. ipſo iu⸗
Te per oſtitntõneʒ.
vVt. C.ſi mã.ita fu.
ali. vt ma.l. ſi is.
u Eius. womini
ſcʒ ve pec.uõ tamẽ
talis pecuma libe⸗
rat dantẽ: vt. C. ſi
Leruus ex. l. j. ac.
xXx BSBecit. qui ra-
tõne ane tõms hoc
petunt: vt.S. man.
cum ſeruus.
y„ Smnlis. quo
ad eſectu: ſ puimo
caſu locũ hʒ ↄſtitu

tio miſſa ad aundi

um victonnum: vt
Dicta. l. ſias. ſcõo
alia ad vrbiuʒz ma⸗
ximum. S. 18 q.

9 C Anſam m

noꝛ. victo⸗
rinum las.q̃ lutẽ
in wonatis etiã ſer
uis hac.l.locũ ha⸗

bent. vt. C. ſi mã.

ia fu. ali.ne ma. l.
j. 7 lacit. j. u. j. u⸗
lud. S. j.
b Libertate. ro⸗
gatus enim eraiꝓ
prium ſeruum ma
numittere: ſi vo le
gatum ſibi ſeiuum
9 teſtatoꝛe rogetur
manumittere:ideʒ
reſponderi opoꝛtet
quod in i vnatone
dictum eſt. R. vi. j
n.j. ſi rogatus.
c Min ua. id eſt
cauſa ꝓbata pꝛus:
vt. J. e fideicom.
lber. ex. cauſa ⁊
hoc dixi.S.e.l.ſer⸗
uus turioſus.
d Pueliam. an⸗
cillam.
e endidit. ſcilʒ
Winnns,

⁊1 indiem recidit: ⁊ facit.S. I. ꝓxi.
ſecus ſi a ſeruo.C. de cõ. ob. cau.ſi liber. in fi⸗

tabuntur: nec enim pater talis fi⸗

lij ſeruos manumittere poteſt.
AIAIim quẽ ve⸗ Aius.
nierit venditoꝛ:⁊ promiſſoꝛ
quem ꝓmiſerit manumittere pñt.
Y quis ab alio Apianꝰ
nũmos acceperit: vt ſeruos
ſuos manumittat:⁊ ab ĩuito liber⸗

tas extoꝛqueri poteſt:licet plerũq;

pecunia eius nũerata ſit: maxime
ſi pater vel frater naturalis pecu⸗
mam vædit:videbit enim ſimilis ei
qui ſuis nummis redemptus eſt.
Aluſam viginti Bem.
annis minoꝛ qui ſeruum qn
natum manumittendi gratia acce

pit:ex abundantia ꝓbat poſt diui

marci litteras ad aufidiũ victoꝛi⸗

num miſſas.etenim ſi non manu⸗

miſit:ad libertatem ſeruus perue
niet:nõ enim idem in fideicõmiſſa

ria hibertate iuris eſt: cuiꝰ cauſam

minoꝛ vebet ꝓbare:nã libertas ni⸗
ſi ita manumiſſo nõ ↄpetit.
ellam ea lege vendidit:vt poſt an⸗
num ab emptoꝛe manumitteretur
ꝙ; ſi nõ manumiſiſſet: conuenit:vt
manumitteret:aut decem aureos
emptoꝛ daret: nõ ſeruata fide mhi
lominus ex ſententia ↄſtitutõnis li
beram fieri. R.quoniaʒ manꝰin⸗
iectio plerũq; auxilij ferendi cauſa
interuenit:itaq; nec pecunia pete⸗
retur:cũ emolumentum legis volũ
tate venditoꝛis ſecutũ ſit. Tẽ⸗
poꝛe alienatõmis ↄuenit: vt homo

libertatis cã traditus pꝰqntũ an⸗

num completum manumittat᷑: et
certã mercedem menſtruaʒ interĩ
pberet conditioneʒ libertatis mer
cedes non facere:ſed obſequio tem

poꝛarie ſeruitutis modum preſti⸗

Plerũq;. qñq; emm vt vere adducatur: vt quando afpomirur in
cauſam ꝓſtuutoõms: vt. S. de ſeruis expoꝛ.ſi venditoꝛ.in prin. et.C.
ſi man.ita fu.ali.ne pꝛo.l.j.in pꝛin.ac.

g Peteret᷑. vr ⁊.

.

EC. ſi man.iia ve.vt ma.l.ea quidẽ.a.l.ſi.ſ̊ ↄtra.

3. ce ſeruts expoꝛ. l. ſeruꝰea.l.S.qͥ˖d ſi vt. ſo.ibi nõ fit appoſuũ tpᷣs:
ſ ex moꝛa petit᷑ pena:hic ſic funt appoſitum: vel etiam vindicta erat

Tacienda manumiſſio, vt ibi dixi: ⁊ ſic etiam ſoluit᷑ aliud cotra/j/ de

Pu

Er. ob.l.qui rome.S.flauius.

h Thpe. ↄparari.oparatur in hoc:qꝛ vtriuſq; libertas hʒ tõs in/
iectum:ſ ſtatuliber in vi.ↄdi.hic nõ.cum ↄditio apponat᷑ ꝑ ſi et ꝑ
cum:vt.S.de con.in.qui ꝓmiſu.⁊.j.de ver.ob.hu łᷣſed cauſa ſiue
modꝰꝑ vt:vel qꝛ vi hic fuu vt inſti.ð le.S.hinc.⁊.S:longe:ineʒ ſac

tum eſſe. Rñ:neq; enim in omni⸗
bus libertatis cauſa traditum cõ
parari ſeruum ſtatulbero.
BHeem.
EFruum vralem vir qui ſol
uendo eſt: conſtante matri⸗
monio manumittere poteſt: ſin au
tem ſoluendo nõ eſt:licet alios cre
ditoꝛes non habeat libertas ſerui
impeditur:vt conſtante matrimo⸗
mo debeni ws intelligatur.
Wei.
Epos ex filio voluntate aui:
vt filius patris volũtate po
teſt manumittere: ſed maumiſſus
patris vel an libeꝛtus eſt.
Bem.
Aius ſeius pamphilam bac
lege emit: vt intra annũ ma

numitteret: œinde intra annũ ſer⸗

uus pronunciatꝰeſt: quero an lege
venditionis finito anno pamphi⸗

la libertatem conſecuta ſit: paulꝰ

reſpondit cum ea conditõne ancil
lam emptam vomino acquiſitam:
cum qua conditione veniſſe pꝛopo⸗
neretur.
Ermoge.
Ege iulia et papia petronia
ſi diſſonantes iudicum ſen⸗
tentie exiſtant: pro libertate pro⸗
nunciante ſtare viſum eſt:ſed et ſi
teſtes non diſpari numero tam pro

libertate q́; contra libertatem di⸗

xerint:tamen pro libertate pronũ
ciandum eſſe ſepe conſtitutum eſt.
. Aius.
Vris ratio efficit: vt infan⸗
tibus quoq; competat liber⸗
. ABbole.
Eruum manumiſſum fu⸗

rioſum omni genere ad

ad. S. C. de op.
li.l.lucius.⁊.C
ſi mã. ua fu. ali.
l. ſi inſtaz: et ex
illa oſtitutõe di⸗
co ↄpetere liber⸗
tatem.
i ſ Eruum
pẽ. vi ⁊.C. ð p̃.
pig. da. ma. l. j.
7 iure w. ſi
Wiis. 7. S. de ſu⸗
18 7. le. l. i teſta⸗
mento. S. j. 7. S.
ſo.ma. wtalem.
k Intelligat.
vVt poſſit peti: vt
C. de iure wti.
l. vbi.ac.
l. n Epos. fa
cit. S. e.

n oſentiẽte ⁊ qõ
ibi no. 2 eſt ſpe⸗

ciale:regulaꝛiteꝛ
contra. vt. C. xe
manu. vindlc. l.
nec mulierem.

m g A ſen.

Apone⸗

reitnr. aut a w⸗
mio gaij mãu⸗-;

mittat᷑ infra an
num. aut ex cõ⸗
ſtitutõe erit libe⸗
ra.vt.C.ſi mꝗ.
ita ve. vt ma.l.
Ij. . uj.
n Peoponere⸗
tur. & finuo an⸗
no libertatẽ con⸗
ſecuta videf.

0 I Ege in⸗
lia. vi⸗
ſum eſt. Vvt 2. .
re iudi. põp.

7. l. inter pares.

7 92.S. & inoffi.
cę.ſi pars.ac.

p Mon diſpa⸗

ri.ſed pari.⁊ ad
hoc. S. de teſti.
ob carmen. J. ſt
teſtes.

q i Aris.libertas.ſi eis pᷣſtita fuerit vel relicta:vt ⁊ inſti.ð li
bernms. S. fi. 7. C. ↄmunia de ma. l. penuł. ar. C. e emã
cipa.li.l.penułᷣ.a.S. adoptio.etiam infantes ⁊ etiam nõ nato.

vt.C.de fideicõ.li.l.cum inter.

r ſ Eruũ. om̃ genere.i.quolibet ex omnib:qui multi ſunt.vt
inſti. de liber. S. multuʒ: ⁊ facit ad hoc.S.l.ꝓxi.⁊ qð ibi di

xi, nam nec hic nec ibi eſt diſcrenio in manumiſſo.

hfe
o 4,
an int
rinſi
r l.
Uunn,,
Kiuſis.
uhee
uſtin
egenſe
n.
Kanle
Tire dif
Wrörin
Eill igge
uſiei.
ndun,
ulige
ſen
li.

n ee
aentürtg
No re
Nerrulat
era. . C.
Nl. ne-.

—

=
=

5

8

=

RNNen.n.

R.
Mi
arr. a a
mn Gj nin
Mnar nfaa
n. Aut erc
mcn lhe
NLni.
N.
ſri
1 Pern
r.
wlhri
ſauna.

Kin
ſun
ndf.
1m ſ
lnur s.
Muuf.
lMde

3 Poroh⸗
ſo1
.5. A,
Pamnen
ca.

,wYrnlt öl
inuci
61 N 10 un

ſei ſun-
imitifen
lenagit
.

BDe manumf
ſis vimndicta.per
ſpecies incipit di
cere e maunnſ⸗
ſiomihus. ac.

8 Pud. au
ctoꝛe.Vi
cem er⸗
go duoruʒ ſuſtu⸗
net iudicis ⁊ tu⸗
toꝛis.ſic.S.de a⸗
dop.l.magiſtra
tum. 7. ]. e. apõ
filium. ⁊.l.an a⸗
pud. 7. S. de of⸗
pre.l. j. 2.ij. ar.

coõtra. S. de pac.

l.ſi plures. tri⸗
puici. et non vt.
S. ad trebel. ille
a quo. S. tẽpeſtu⸗
Num, ac⸗

ſIYminor
liberta
ti.a pꝛopꝛietiano
preſtandaʒ. ⁊ ſic
nota ꝙ põt alij
conſentire im eo

quod ipſe per ſe
facere nõ poteſt.

ſic. . e. ſi pater.

u ſ 3 beres
vt et. S.
ti. j. l.ij. ⁊ ſi cer.
pe. pꝛoinde ⁊2. S.
ad.l. aquil.l.nã
ſicut.

x TLomperit⸗
quia alteri accre
ſcet. vt. S. ad. l.
aqui.ſi dmmꝰ.
S.j. . l. titio.et
l.ſe. ⁊.S. ſiquid

in frau. pa. l. j. S

vtrum. ⁊ de re⸗
bus dubijs. que
dam.

libertatem duci poſſe:labeo putat.

De manumiſſis vindicta.
Ompo.
Pud pretoꝛẽ eundemq; tu
toꝛem poſſe pupilluʒ ipſo
auuctoꝛe maumittere con⸗
ſtat. Apianus.
J minoꝛ ſit ãnis viginti fru
ctuarius: an poſſit libertati

conſentire:⁊ puto ↄſentiendo poſ⸗

ſe ad libertatem ꝑʒducere. Sem
J beres ſeruum legatũ ma⸗
numittat: mox repudiet lega
taꝛius:retro competit libertas:idẽ
q; eſt et ſi pure duobus ſeruis lege⸗
tur:⁊ poſt alterius manumiſſionẽ
alter repudiauerit:nam huic libeꝛ
tas competit retro.
ABllianus.
Y pater filio permiſerit ſer⸗
uum manumittere:et interĩ

ceſſerit inteſtato: vinde filius
ignoꝛans patrem ſuum moꝛtuũ li
bertatem impoſuerit:libertas ſer⸗

uo fauoꝛe libertatis contingit:cuʒ
non appareat mutata eſſe vomim
voluntas.ſin autem ignoꝛante ſi⸗
lio vetuiſſet pater per nuncium:⁊⸗
anteqᷓʒ filius certioꝛ fieret:ſeruum
manumiſiſſet:liber non fit:naʒ vt
filio manumittente:ſeruus ad li⸗
bertatem perueniat:durare opoꝛ⸗

tet patris voluntatem. nam ſi mu⸗

tata fuerit voluntas:non erit ve⸗
rum. volente patre filium manu⸗
miſiſſe. Quotiens manumittit
ſeruum vminus: q̃ʒuis exiſtimet
alienum eſſe eum:nihilominus ve
rum eſt vpolente wmino ſeruñ eſſe

manumiſſum:et ideo liber erit. et
ex contrario ſi ſe ſtichus non pu⸗

taret manumittentis eſſe: nihilo⸗
minus libertatem contingere.

Plus enim eſt quod in re eſt qᷓ

9 1 pater. permiſerit.quod poreſt. vt. C. commumia. de ma.
l.j.S.fi.⁊.S.ti.j.ſi conſentiente.⁊.l. nepos.accar.

b Hanoꝛe. nam regulariter mandatum als moꝛte finitur etiam
ignoꝛante mandatano. vt. S3. manda. I. ſi precedente. . l. ſi mandaſ
mer ſi cer. pe.eius qui.S.quas vo.⁊.. mandati.l.mandatum

c D
iu. w. ſi ego. F. j.

contra hinc. rñ. j. qui et a qui.queſuum.S. fi. ſol. vt ibi.
ommi.heredis mutatio non nocet. vt. S. d ſer. ex. l. ij. et de

d Non fit. non ergo opoꝛtet certioꝛari.ſic ⁊.S.de acqnirẽ.heꝛe.

non eſſet.

quod in eſtimatõne: quod re vtro

q; caſu verum eſt ſtichum volun⸗
tate wmini manumiſſum eẽ idẽq;

iuris eſſe:⁊ſi dñs ⁊ ſeruus in eo er

roꝛe eſſent:vt neq; ille dñm ſe:nec
hic ſe ſeruum eius eſſe putaret.
Aſinoꝛ viginti ãnis dñs nec ſer
uum ↄmunem quidẽ ſine oſilio re⸗
cte manumittit. Paulus notat
Hi ſi pignoꝛi obligatũ ſibi minoꝛ vi
ginti qnis manumitti patiat᷑ recte
manumittit:qꝛ non tam mãumit⸗
tere is:qʒ nõ impedire manumit⸗
tentem intelligit. Vk.

Mapud ſe manumittere poſ

ſit is:qui aſilium prebet:ſepe
queſitũ eſt: ego quidẽ memini ia⸗
bolenũ pᷣceptoꝛem meum in africa
ſeruos ſuos manumiſiſſe: cũ conſi
lium pᷣberet. ⁊ ego ad exempluz eiꝰ
⁊ in ↄſulatu meo quoſdaʒ ex ſeruis

meis vĩdicta liberaui:æ quibuſdã
alijs pᷣtoꝛibus oↄſulentibus me ide,ʒ

ſuaſi. Dem.
Eruus ↄmunis quin a mio⸗
ribus viginti annis wminis
poſſit apud conſilium manumitti:
q;uis vnus ex ſocijs cauſaʒ nõ ap⸗

pꝛobauerit: dubium non eſt.

Aliius.
On eſt omnino neceſſe ꝓ tri⸗
bunali manumittere: itaq;
plerũq; in tranſitu ſerui manumit

ti ſolent: cum aut lauandi aut ge⸗
ſtandi aut ludoꝝ gratiq pdieꝛit pe
toꝛ aut ꝓconſul legatuſue ceſaris.
Apianus.

Ga cũ in villa cum pretoꝛe
fuiſſem:paſſus ſum apud eũ
manumittitet ſi littoꝛis preſentia
Artianus.
AUſta cauſa maumiſſionis ẽ
ſi ꝑiculo vite infamieue dñm
ſeruus liberauit. Sciendũ ẽ:q̃⸗
liſcunq; cauſa ꝓbata fuerit ⁊ rece⸗
pta:libeꝛtatẽ tribuere oꝑtere.nam

A41ANDDEED „ Nur

ſiquis mihi. bo.§.

plene. 7. S. de iuch.

l. cum funoſus. in
fi.j.rñ.⁊. S. di⸗

noꝛ. ſi penituu. Sʒ
ar. contra. S. ꝓ ſo⸗
cio.I. ſed ⁊ ſocius.

S.j. 7 de except. rei

iucdi. l. j. S. j. et. S.
quod iuſſu.l.j.S.
KR ego. 7. S. ſo. ma.
l. ij. in fi. item con⸗
tra. S.de condi.ob
ca. l. ſi pecumam.
S. j. vbi etiam poſt

penitentiam manu

mttit.⁊ ad eſtuma
tionem datur cõdi⸗

ctio. ſo. ibi. vt ĩ reʒ

ſuam ſuit pꝛocura⸗

toꝛ. hic filiꝰ vt mi⸗
niſter. vnde pater⸗
nus hic erit libertꝰ
vVt. S. æ iurepa. fi⸗
lius.
e Burare. ſic. 5.

e in rem ver. ſi ꝓ

patre. S. verſum.

f OQunotiens. ma
numttentis. cũ in

veritate eſſet. ac.

g Plus enim. in
re eſt. no. ſic. S. de
iuxr.⁊ facti igno.l.
regula. S. qͥ igno⸗
rauerit. ⁊ inſu. e

le. S. ſi rem. 1. J. e
fur. l. inter om̃s. S.

recte. ſed ar.ↄtra.
8. aqunen. here.
l. is qui pu.

hbh Abinor. com⸗
munem. nedum p⸗-
prium. ac.

1onſilio. ſ ecuʒ
conſilio ſic. vt. j.e.
ſeruus.

k Panlus. mtel⸗
liguur. ſic. S. e. l. ij

7. S. ſo. ma. l. ij. S⸗
iteʒ ſi voluntate et
C. le pac.l.de que⸗
uo pig. l. uj. ſ ar.
contra. S. de pig. l.

1 a "i apud.
ſuaſi. of⸗
ficium ergo trium
videtuꝛ ſubire ali⸗
quis manumitten

tis et cauſam ꝓbantis ⁊ auctoniatem pᷣbeniis. ſic. S. e. l.j. ſed ar. con⸗
tra. S. ad tre. ille a quo. S. ſẽpeſtinum. a hoc niſi ſit minoꝛ qui cauſam

prebet. vi.S. of. con.l.j.S. pe.

m ſ Eruus. vnꝰ.ſ. tm̃. vt et..qui ⁊ a qͥ.ſi cũ.S.j.⁊ ẽ ratõ.qꝛ cuʒ
teneat libertas vniꝰ.a alter iure comumi hbʒ manumittere. vt.
C.d ſeruo coi ma.l.j.alij q̊ ſůaudiũt ↄpꝛobauerit vnꝰaliiꝰvolũtate
n n On eſt. pro tribunali hic in voluntaria iuriſdi. vt inſti. li
berti. S.ſerui. ſecus in ↄtennoſa. vt.C. e dila. a ꝓcedẽte.
o e HSo. littoꝛs. i. er q mgratus inſigma veſert. a. .
p i Ulſta. infamie, quod ſimie eſt xiculo vite, vt ⁊. S. qdð me. cã iſti

e v

S.fi.⁊ facit.j.e.eti
am. F. j.
Suiendum. tri
buere. i. tributam
conſeruare. accur.
r Pꝛobibendum
q;. Mo. extranen.
interſerit caſum.
7 facit. C. de his
qui a non w.ma.ꝑ
totum. ⁊ qõ ſubij⸗
cit. nam cauſe ⁊c.
redit ad fupenoꝛa.
2 facit inſti. qͥ ma⸗
nm.nõ po. S. ſe ł. 2
quod ibi dixi.⁊.C.
re pre. m.. l. v. ⁊ ð
manu. vin. l. j.
1Urdi. inſ⸗
ſu erꝰ. nu⸗
tu vel litteris.ac.
Abanumittere
ſeruuʒz patris. ſed
fiet. vt. S. ti. j. ſer⸗/
uum fu. ſeo ſuum
ſic.⁊ ſic non obſtat
S.de acqui.here.l.
ſi cum heres. ac.

u 1 I minoꝛ fi
lius. mãu⸗-
imttentis. ⁊ ſic dłe
ceteris.
x Connqgit quo⸗

9 1 IYecollacta⸗
neus. i. ex
eodem lacte ſimul
lactatus.quẽ bono
nienſes fratreʒ ap⸗
pellant.

b Alumnus. quu
glit ⁊ qui alitur.

c Libros. a ca⸗
ꝓſa in qua quando
q; portantur. alit᷑
quandoq; ponitur
pro eo quiꝓ merce
de cuſtodit pannos

vt. S.de of. pre.vi.

l. p. in fi. de quo h
non dicit.

Pꝛocuratoꝛ. i.
procurans.ſ.nego

cia extra ius.ałs contra.S. pꝛocu.ſi minoꝛ. et plene hic dixi inſti.

bata retractanda eſt. Ber
Vrdi vel muti patris filius

onis.

diuus pius reſcripſit: cauſas pro⸗
batas non eſſe permittenduʒ:pꝛo⸗

bibendumq; reuocaꝛe:ne alienum
ſeruum poſſit quis manunnttere.
nam cauſe probationis contradi⸗

cendum eſt:nõ etiaʒ cauſa iam ꝓ⸗
SGem.

iuſſu eius manumittere po⸗
terit: furioſi vo filius non poterit
manumittere.
Apianus.
J minoꝛ annis viginti mau
mittat:huiuſmodi ſolet cau
ſe manumiſſionis recipi:⁊ ſi filius

filiaue frateꝛ ſoꝛoꝛue naturalis ſit.

DGem.
Elſi ſanguine enm cõtingit
habetur enim ratõ cognati⸗
Dem.
Jcollactaneꝰ vel educatoꝛ:
ſi pedagogus ipſius vel nu⸗
trix vel filius filiaue cuius eoꝛum

vel alumnus:vel capſarius.id eſt

qui poꝛtat libros:vel ſi in hoc ma⸗
numittatur:vt ꝓcuratoꝛ ſit:dum⸗
modo nõ mmoꝛ qnis væceʒ ⁊ ſeptẽ
ſit: pᷣterea et illud exigitur: vt non
vtiq; vnum ſeruũ habeat qui ma⸗
numittit. Item ſi matrimonij

cauſa virgo vel mulier manumit⸗

tatur:exacto pꝛius iureiurãdo: vt
intra ſex menſes vxoꝛẽ duci eã op⸗
teat:ita enim ſenatus cenſnuiu.
Lumnos magis mulieribo ẽ
ↄueniens mãumitteꝛe:ſᷣ ⁊ in
iure receptum eſt:ſatiſq; ẽ ꝓmitti:
eũ manumitti:in qͥ nutriendo ꝓpẽ
ſioꝛẽ animũ fecerit. Suntqͥ pu⸗
tant feminas poſſe etiã matrimo⸗
nij cã manumittere:̃ ita ſi foꝛte et
ↄſeruꝰ ſuus in h̊ ei legatꝰẽ:⁊ ſi ſpa⸗
do velit matrimonij cã mãumitte
re põt:mõ idem in caſtrat.

qi ma.non po.S.eadem.ac.
eBecem ⁊ ſeptem.ſ.qui manumittitur.
fSeruum. ſſ.tm̃ ſed plures.ac.
g ¶ Item et ſi mulier.ſ.coꝛupta.vt dixi.. de ver. ſi..l.mulieris.in
Prin Ser, ſ:nl 4 ul marrimonifa. -. pri. S.57j.
poꝛteat.miſi iuſta cã impediat.vt inſti.qui manu.n S. ea⸗
Am. aem nns. . M.non bo 5en
i a4 Zumnos magis. ꝙ; mariba. lʒ maribo hoc oueĩat. R. vł ma⸗
gis ꝙᷓ non Sm. AMM. accurſius. oelat. K

k Sunt q putant. in hoc, vt eum manumittat. ac.

Tiam ↄditõöis Aulus.
cqꝗ implende minoꝛi anis vi⸗
ginti manumittere ꝑmittendũ eſt:
veluti ſiquis ita heres inſtitutꝰeſt
ſi ſeruũ ad libertatem perduxerit.
Ex pterito tꝑe plures cauſe eſſe
pñt: veluti quẽ dñm in pᷣlio adiu⸗

uauerit:ↄtra latrones tuitus ſit.q

eũ ſanauerit: inſidias detexerit:
⁊ longũ eſt ſi exequi volueris:quia

multa merita incidere pñt:quibus

honeſtũ ſit libertateʒ cũ ecreto pᷣ⸗
ſtare q̃s exiſtimare debebit is apõ
quẽ de ea re agitur. Plures vĩ⸗
dicta piter manumitti pñnt:⁊ ſuffi⸗
cit pᷣſentia ſeruoꝝ:vt vł plures ma
numitti poſſint. Abſens ch cãʒ

ꝓbaꝛe ꝑ pꝛocuratoꝛẽ poterit. Si
duo matrimonij cã manumittant
recipi cã non dʒ. Qui in italia

vel alia puincia wmiciliũ habent

apud alterius ꝓuincie pᷣſidem con

ſilio habito manumittere poſſunt.
Allud in cauſis p⸗ Api.
bandis meminiſſe iudices oʒ
vt nõ ex luxuria:pᷣ ex affectu eſcẽ
dentes cauſas appꝛobent:neq; eniʒ
licijs:̊ iuſtis affectõibo ſe vediſ⸗
ſe iuſtaz libertatẽ legeʒ elieſcentiã
credendum eſt. Si quis minon
annis viginti hac lege ſeruum de⸗
dit:vt pꝛecio accepto mnatõis cau
ſa: eũ libeꝝ faciat:poterit ille cau
ſam manumiſſionis approbare iſti
us:hoc ipſum allegans legem datã

⁊ perducere ad hbertatem: ergo h

Tbet oſtendere:hocipſum inter ip

ſos actum:vt pꝛoinde vel ex lege w

nationis vel affectione eius qii ve⸗
dit res eſtimetuꝛ.
Alulus.

Pud ꝓcõſuleʒ:poſtq vrbem

egreſſus eſt: vindicta mãu⸗
mittere poſſumꝰ: H ⁊ apo legatuʒ
eiꝰpoſſumꝰmãumitter: exqͥ ꝓuĩciã

t Aſſectõnibo. ar. ↄtra. S. de wnai. affectionis.

¶In caſtrat:o.
hoc qmia pnim*

põt ↄtrahere ma
trimoniũ.ſecun⸗
dus non. vt. .
iure w. ſi ſer⸗
ua.S.fi. ſimilis
differentia ĩ ad⸗
opt.vt inſtit. de
gdop. S. ß et ü⸗
lud.et in ſubſti⸗
tutione poſthu⸗
m.. vt. S. de libe
ris et poſthu.l.

ſed eſt queſitnz.
m e Liaz. ſer

UuUm. te⸗
ſtantis vel etiaʒ

ſuum.a eſt iuſta

cauſa. qꝛ lucrat᷑

bereditatẽ. vt et

S. ti. j. cauſam.
n Ex perito.

4 pkes ꝙ ex fu⸗

iuro. de quiba q̃ᷓ

pendent ex ſutu-⸗

ro dixit. S. ꝓxi.
Rñ 7. l. Pxi. .
j. 7. S. ij. accur.
o Luit. ſic. S
ad ſilk.l.iij.S.ſi
cum omnes.

p Abſens. p⸗

curatoꝛeʒ.lʒ ma⸗
numittere non
poſſit ꝑ ꝓcuꝛato

rem. vt. C. e.l.

neq;. .
q Si duo. nõ

bet. qꝛ cum de⸗

beat mrari. vt.
S. ſi collactaneꝰ.
neceſſe eẽt alterũ
piurare. cũ duo
bus nupta eẽ nõ
poſſit. vt inſti. ð
nupti. S. affini⸗
tattits.
r DQunn ita⸗
lia. poſſunt.h in
voluũtaria iuriſ⸗
ditõne.vt ⁊.S.ð
adop.l.emanci⸗
