5. de ſepul. vio. l. iij. S. ſi is. So. ibi diſtulit hic deſtitit. vel verius
hec vᷣm illaʒ.qꝛ h̊ iam ab alio erat accuſatio cepta qñ pai vult accu⸗

ſare te nouo.ałs audit᷑ pꝛ vt ibi. vel ſm io. dic er̃ pꝛem interim nõ

audiri añqꝙᷓ lis ab alio ↄſtaret.a ſic ſpãle in adulterio.in alijs eĩ cri⸗

midbo uie ipſe qͥ rennſu audit᷑. vt in Sꝛio.vt.s/de pac, ſi vnꝰ. S. uez

ſcrniptões q obijci ſolẽt accuſantibo

adulterij añ ſolẽt tractaꝛi:ꝙ; qͥs int
reos recipiat᷑.ceteꝝ ſi poſteaq; ſeł
receptꝰeſt nõ pt᷑ pᷣſcriptõʒ obijcere.
Di in viduitate młr ꝑſeuerat:ĩ
accuſatoꝛis ẽ arbitrio a qᷣ velit inci

l. in ſenatus. S. ſi
Apter. 2 etiam. C.
q accu. non poſ.l.
accuſa. lem 3 hoc
rñſum. j. de ap. I.
ſiqͥs libellos. Sed
ibi iuſta hH̊ minſta
eſt pnia. 1 eo mõ.
Nx. S. ve col. bo. l.
nung. in n.

y Lex iub. ſpãlr

ter. naʒ in alijs ac⸗
culatõibo admitut

mMmimoꝛ. 1 ſi non ꝓſe

quat᷑ ſuam iniuri
gam. non pupilk. vt
Z.e accu.l.qͥ accu
ſare.

an. ſecus in teſtifi⸗
catione.vt.S.cœ te⸗
ſti.l.in teſti.

2Extranei. pu⸗
ta poſt. lx. dieg ·

a Tamẽ aucht.
cum auctoꝛitate cu

ratoꝛis. vi. C.

guct᷑.pꝛe.l.clarum

7.8. v accn. l. ij.

.l. qui accuſare. 2.

L.hi tamen. in pn.

b Obijci.minoꝛis etans de q̃ dixerat.item nec illa q̃ non obijcitur
maion vt lenocinij.poſtꝙ eſſet ini reos recepta. vt.S.l.ij.S.ſi publico
Sz alie q alijs oꝓpponunt᷑ enam hiic oponunt᷑. vr ꝙ ſu mgratꝰ.vt.
S. in pn.l.item.xx.qn.vt.C.æ fal.qrela.uem qͥnquennij ⁊ ſex men
ſium ⁊.lx.dieꝑ.vt.j.e.mariti.⁊.l.qnquẽmum. uem ſᷣm al.q habet
duos reos delatos eodem tpe.vt.. qͥ accu.non poſ.l.cum rõib. qo
non placet.cum ſuam imuriam ꝓſequat᷑. vt in dicta.l.⁊.S.de accu.l.
hos.S.lege.in fi.item ⁊a alie ſunt q̃ poſſunt opponi. vt no.C.e. ita

pudoꝛ. accurſius.

Cc Mon facile. S. I. px. in fi. contra. Doł. vt ibi. ⁊ illa que fuerunt
ibi ↄna. hic concoꝛdant. ac.

d Etatis.i.complemt.vel dic.i.inchoauit.⁊ ſic non ſunt ar.contra

ria de glo.

e ¶ Agu. ſic. . e mino.l.iij.S.minoꝛem.⁊. S. de ↄdi.⁊ ce.l. non puta
bam.ñᷣ ar.õ.j.de mu.a ho.l.qd rem pu.a.S.ad treb.l.qͥ filium.S.j.
fPꝛeſcriptiones.ſolent.q iſte ſunt dixi.sã.ꝓx.S.⁊ ex illis apparet q̃

dilatoꝛie q̃ pemptoꝛie ſint.

——

g Tractari.hoc de dilatoꝛijs foꝛte veꝝ eſt. vt ſi dicat nupta ab aduil
terio incipiendum eſt. S.l.ij.in pᷣn.ſecus in ꝑemptoꝛijs.vt in cimii ẽ.
vt.C.ſnĩiam reſci.non poſ.l.pemptonas.a fa.C. ꝓcu.l.ita demũ.
H . S. e.l.ij.S.ſi publico.in fi.S.̊ ibi ſpãle in lenocimo. vntim in pᷣn.
opponat᷑.licʒ ſit ꝑemioꝛia.alij dicunt in criminalib enaʒ ꝑemptoꝛias

opponi in pᷣn. qð dic vt no.S.e.l.ij.S.ſi publico.

h Recipiat᷑.qð ful poſt lii.ↄteſ.vt.C.e.l.adultera;.
1Si in vidimtate pſeuerat. fa. S. e. l. nup. ⁊. l. ij. in pᷣn. 2. l. miles. S.

volenti.accur.

k. Siquis adulten. mihil agit. ß qᷓtum ad abolitõez aliqd ngnt, v.f.

pꝛe.ꝑ fundum. fa. C. e.l. reos.

IDBetulern. fa. J, de vecur. I. impatoꝛes. S. fi. 7,3. e ech l. edic. bone.
S. fi. de oꝑis li. l. ij.

m Delatione.i. aceuſatione.

n q Ei vxoꝛi.
cenucꝛare.
ſic.Sð. de edeudo.l.
q̃dam.S. ſů ſi ei añ
27.C. e. ſt dum. 7.
I.ita. 7. J. l. ꝓxi.

0- d Enüciaſſe
ſi nõ de⸗
nuciauit. vel pce⸗
Tntibo vel ſeq̃nti/

bus muge. 1 fa. S. l.

ꝓpx. cuʒ ſuis ↄcoꝛ.
. S. ad. l. aql. l. q;
foneas 7. C. ð an.
cx. vt pfectiꝰ.⁊.j.
vim paſ. S. nupta.
mã. ſi hoĩem.⁊ de
ſo.l. ſiqs puos.S.
fi. 7. 1. aliud. in fi.
⁊ de cur. fu. ↄſilio.
m ſi. Sed ar. m
aut᷑. le here. fal.
S. bis igit᷑ ibi ex de
creto.iu. ⁊c. ⁊ hec
valeot ad ꝓteſtatõ
nes. ac.
ꝓ Actuꝝ. 1. accu⸗
ſatuꝝ. .
4q NDuid g. nõ vꝛ
mi. tuto.l. qdam.
S. ex q̊. ⁊ de pe. he.
item veniut. F. qᷣd
ergo. ac.
Y Mon addidit.
qre?qꝛ.nõ dixit ꝓ
quo delicto. nec ꝓ
q̊ adulterio. ⁊ ſic
nõ.admiin enũci
agtõez ſine cã ſic. S.
ad treb. l. qꝛ 2. l. ſ
ſpec.iu.l.he em̃.⁊
e id. ſolemꝰ. Sʒ
gr. ð. S. de ac.emp.
l. j. in fi.

ſ Luni crimẽ.i.

crimims memon⸗

am habnit.
tMon monſtra
uit. vt. S. ð oꝑ.no.
nu.l. j. F. ij.
vV Mõÿ debeat. qꝛ
expᷣſſa nocẽt.ſic.Sᷓ
de indicijs non ab
audice. S.fi. ⁊. C. ð
eden.edi.⁊ ð ꝓcu.
I. maritꝰ. in fi. ar.
j. de appel. ſcio.

pe vtrum ab adultero an ab adul⸗

tera Siqͥs adulteꝝ ⁊ adult᷑aʒ ſił
cetulerit nihil agit: poteritq; q̃ſi
neutꝑ vetulerit:⁊ rurſus a quo ve⸗
lit intium facere:qꝛ nibil pma de⸗
lanone agit. Bem.
Ui vxoꝛi repudium miſerit
pr denũciare:ne ſeio nuberet
ſi venũciauerit: ⁊ ab ea inciꝑept᷑.
Bem.
Enunciaſſe q̃lit᷑ accipiamꝰ:
vtz ad iudicem an vo ſimpli
ci:ego ⁊ſi nõ enũciauit ad iudicẽ
ſufficere credo:ſi adulterij ſe actuꝝ
cenũciaueꝛit. Quid gᷣ ſi nõ qͥdeʒ

xnũciauerit: veꝝ libellos accuſato

rios dederit anteꝙᷓ;ᷓ nuberet ei:que
cu cognouiſſet nupſit: vel ignoꝛãs

puto nõ videri ei nũciatũ:idcir⸗

co nõ poſſe accuſatoꝛẽ ab ea incipe.
quid ꝗᷓ ſi im̃ denunciauit ne nube⸗

ret: nõ addidit q̃re: nũ recte nu⸗

pſiſſe videat: ̊ meliꝰ eſt illud ſequi
vt eꝰ enũciatio videat᷑ electõʒ ac⸗
cuſatoꝛi reuare: qͥ crimẽ venũcia⸗
uit.oĩno igit᷑ ſi fecerit adulterij cri
minis ↄmemoꝛatõʒ in venũciatõe

ſi iudicẽ nõ mõſtrauit: magis pu⸗

tamꝰmulierẽ:qſi enũciatio pceſſe
rit:poſſe accuſari.qͥd tñ ſi ſpãliter

eum cũ quo adulteriũ fecerit enũ
ciatione aplexꝰeſt: mox velit eaʒ ex
glteriꝰ pſona accuſare: magis ẽ vt

nõ beat audini neq; em̃ crimè qð

Anũciaun obijcit. Sʒ ꝛſi ꝑ ꝓcu
ratoꝛẽ enũciauerit: puto poſſe ej

accuſatõʒ ſi velit inſtituere:ſuffice⸗
req; ꝓcuratoꝛis venũciatõʒ. ᷓ ⁊ſi ꝑ
actoꝛẽ denũciauerit.i.pꝑ ᷣuũ dñs
nũciauerit:rata erit enunciatio.

xDenunciatõʒ.ad hoc qð ꝑ alium. vt.S. ꝓ ſocio.l.ac.S. renũciare.
⁊ ſi menſoꝛ fal.mo. di.l.j.S.ſj̊.⁊ de pe.he.item veniunt. S. a quo. 1 de

vſuris ſiqᷣs.ſo.m ſi

. l.moꝛa.in pᷣn.⁊. C.œ pᷣeibo unꝑa,. offe.l. vm⸗

y Querit᷑.poſtulare.i.accuſare.
5Poſtulari non poſſunt. C. e.l. reos.
7 SBeg non ab re eſt. i. abſurdum.
a NMec vltra.umſi deſinat eſſe nupta.vt.j.e.l.adulter.in fi, 2 nota

ꝙ res inter alios acta alijpdeſt. non nocet.qð no. plene. vt. C. qͥb
res iudi.non nocet.l.ij.⁊ fa.S. nau.cqu. l. licet. . fi. 2. C. de pca.i.

non eo. ⁊. S.de li.cã.l.ſi vſuf.S.fi.

b Condemnata. ſI. ideo. vt. C. e.l.ſi crimme.
cAuxilio.vt pᷣſcriptione tꝑis a lege indulta.qᷓ etiam adulter van

Querit᷑ an aliꝰ adulteram: aliꝰ
adulteꝝ poſtulare poſſitt vt qᷓuis
ab eodẽ ambo ſił᷑ poſtulari nõ pñt.
a diuerſis tñ ſinguli pñt:h̊ nõ ab re

E B;ꝓbare diuerſos accuſatoꝛes ad

mitti poſſe:dũ ſi anñ venũciatõʒ nu
pſerit poꝛ młr accuſari nõ pt᷑.expe⸗

ctabit igit᷑ mulier ſniam ææ adulte⸗
ro latã. ſi abſoiutꝰ fuerit:młr ꝑ eũ
vincet:nec vlt᷑ accuſari pt᷑: ſi odem

natꝰ fuerit:mulier ꝑ eũ nõ eſt adẽ⸗

nata:h̊ aget cqʒ ſuam:vt foꝛtaſſis ⁊
obtinere ?ł gra ? iuſticia ł legis au
xilio poſſit.qͥd em̃ ſi adult᷑ immici⸗
tijs oppᷣſſus eſt:i ł falſis argumẽtis

teſtibuſq; ſuboꝛnatis apud pᷣſidem
grauatꝰ qͥ aut noluit aut nõ potuit

potuit.ſ̊ nõ finit
vſus. vel qᷣ a cri

mẽ ei młieri ſux-
plicãti eſt remiſ⸗

ci. impa. offe. re⸗
ſcpta. vel qꝛ accu
ſatoꝛ ex perſona

ſua poteat repel
li * ge ,—à

d Befengat.
qð cum otingit.
qro an ꝓficiat ad
ultero iam dam⸗
nato? H.non.vi
S. e li. c.l.ſi pa
riter. in fi. 2. i.
duob). 7. . de ag
pel. ſiqͥ ſepaum.
teſ.filio qᷓdam.

ꝓuocare:młr vo iudicẽ religioſum

ſoꝛtita pudiciciã ſuam vefendat: ſj

7 ſi anteq; odẽnet᷑.
Arcek.
El anteqᷓ; cum eo agi cepit.
Apianus.

Dulter diẽ ſuum obierit: aſt

ttutũ eſt:et moꝛtuo adultero
ſine pᷣcriptõne mulierẽ poſſe aceu⸗

ſari.q̊ ⁊ſinõ moꝛs:h pena alia reuʒ
ſubtxerit:adhuc dicimꝰpoſſe mu⸗
lierẽ dueniri. Si eo tpeqᷣ elige⸗

bat᷑ reꝰ:adultera nupta ñ fuerit: qͥ
at abſoluat᷑ nupta muenit: dom ẽ

hanc abſoluto q́; adultero poſſe ac⸗

cuſari:qꝛ eo tꝑe qͥ adult᷑ eligebat᷑:
nupta ñ fuerit. Mupta nõ pt᷑ ac
cuſari.nõ tm̃ ab eo qͥ adulteꝝ accu⸗
ſauit:nec obtinuit:h̊ nec ab alio qͥ⸗
em:ſi adult᷑ abſolutꝰẽ. ꝓinde ſi ꝑ
colluſionẽ cũ adultero ↄſtituerit:
fueritq; abſolutꝰ:œdit mulieri nu

pte adnerſus omnes ſecuritatem.

ſecus. vt. Z. l. dnunciaſſe. S. queritr᷑.

e v El. agi.
ccepit. al.
poterit. ałs cepe
ri.ac.

f a Duller.
ſine pre⸗

ſeripti. ſ. illa vel

ab adultero ſit ĩ⸗
cipiẽdum.vt.C.
e.l. ⁊ ſi crimine.

g Pena alig.

vt releganonis.
vel ſimilis.

h Si eo. adul
tera nupta als

i Mupta inuemt᷑.ptꝰ diuoꝛtiũ ⁊ añ denũciatõeʒ.⁊ fa.S.de aqͥ plu.
gr. l.quãqꝙ;. S.j.⁊ de iuriſdi.om.iu.l.pe.a ad mac.l.j. S. recie.

K Mupta. poſt dnoꝛtium ⁊ añ venunciatõnem.

IMupra. omnes.niſi pꝛus de pꝛeuaricanone woceatur pꝛim ac
cuſatoꝝs. vi ar.j.e.conſtante.a ſupꝛa de diuer. pꝛe.l.inter quatu⸗

oꝛ.1. C. accu.l.ſiquis.vel ſᷣm alderi. etiam conuicto iſto ce pre⸗

uaricatone.non poterit tamen ſtatum iſtaʒ accuſare.niſi mmcipist

reG

ntuine
Pmminn ſ
iecenm .
inine.

meſluſ.
ſennu
unngir
Kenin1
Krleu.
hralurdad
1 ſins Ken
anm ad.
fii u
hondus R. .
9.i.tel ſelum
ſys. E Ncj. ix
mn enoli.
ll,r K, le,

d
b

lc⸗

1 Kna
nälis, 1
ins ubavc

iſ, Xarop⸗
hocteaut

Ndutden
kau⸗
kEaii
Ehedi⸗

vaus im⸗

mi mmenrs
punnſtemmgn
tynnelig bab

inin frö dimn
n

Anugs e
nſ

Nle
immge

rak.
.
m
Uhon

4
4 4

.
ü gnttn
e.
i
in
u. 8
u ſntnn
c Hunn
getmnt
ĩ AKGN
n
u ierntigng
Aſnli.

9 Lit
1

=

—

ab adultero. 7 enm accuſet prius de adulterio. ac.

m Plane. ꝙ;diu. ceſſante cauſa ac. vt C. ve ep̃is ⁊ x cle.l. gener
lit.⁊.S.v opꝑis lib.plane.⁊ de imu.l.nec mgratib.⁊ in aut.de mo⸗/

na. §F. ſi Vo. 7. J. de iur. immu.l.ſemꝑ. S. negociatoꝛes. a in ant᷑. de

nup. S§. 2 nõ pmitimꝰ. 1 ſan. epis. S. ͦ neq; cu.⁊. S. ſi puus.7. S.

e excu. tu. l. geo
mei. item 3. S. e
nunciaſſe. S. que
ri᷑. Sok. vt ibi.

n p Atri. ach⸗
ulteꝝ cum filia.
ſ. inuẽtum. vt. j
eo.nibil. 7. 1. qᷣ
ait. in pn. vel eũ
4 filiaʒ nõ adul⸗
teꝝ tm̃.vt dicta.
l. mibil.
0% ſ Ic eue⸗
met. nec
glius. als nec a⸗
uns. 7 eſt bona.
ałs alius ⁊ tunc
ſ. qui non bʒ in
pkate. nec etiam
pat hʒ in ptate.

p Dui non ?.

ᷓ nonne filiuſſa-

pt eſſe tutoꝛ ⁊ ita
hʒ alium in pfa/
te. vt inſti.q daꝛi
tu. poſ. in pn.
inſti. de le. tu. S.
j. ibi aliter dici
tur ptas. Item
3.j. e mu. 1 ho.
l. ß ulud q̊ ad
honoꝛes ar. S.
ad treb. ille a q̊.
S. ſi. ⁊.l.ſe. uem
fa.S. acqͥ. reꝑ
wvm..l.homo li.
in fi. ⁊. C. œ le.
tu. l. fi.

b n Sc m ea
näaälis. 7
legitunꝰ ſubaudt
vt inſti. de adop.
in pn. hodie aũt

i adopnuo hʒ lo⸗

cum qñ dat᷑ non
extraneo vt dicto
n. .j. qͦ poterit
adulter quẽlibʒ
occidẽ. vt hic dꝛ.

Plane ſi nupta eſſe veſieru:ac⸗
cuſari poterit: neq; eũ aliã lex tuet᷑
ꝙᷓ eum ꝗᷓ nuptaẽ: qdiu nupta erit.
HPHPHippo.
Alri dat ius occidendi adul
teꝝ ſił cum filia:quaʒ in ptᷣa
te hʒ. itaq; nemo alius ex pentibo
idem iure faciet:ſᷣ nec filiuſfa.pat᷑.
AAnpianus.
Ic eueniet:vt nec pr nec auꝰ
poſſit occidere:nec ĩmerito.ĩ
ſua em ptate non videt᷑ hre:qͥ non
eſt ſue pfatis. Api.
Ec in ea lege naturalis par᷑
ab adoptio ſepat. In accu
ſatõʒ vidue filie nõ hʒ pat᷑ ius pci⸗
puum. Jus occidendi patri xce

dit᷑ wmui ſue:licet ibi filia nõ ha⸗

bitet:vel in wvmo generi. ſ wmꝰ

ꝓ domicilio accipienda eſt. vt in le⸗
ge coꝛnelia de imurijs.h̊ q occidere
pt᷑ adulteꝑ:multomagis ↄtumelia
poterit eum iure afficere. ideo autẽ
pri nõ marito mulierẽ ⁊ oẽm adul
teꝝ xmiſſum ẽ occidere: ꝙ plerũq;
pietas pat᷑ni noĩs ↄſilium ꝓ liberis
capit: ceteꝑ mariti caloꝛ ⁊ impetꝰ
facile ſeuiẽtis fuit refrenãdus.
Vog ait lex cum filia adulte
rum dep̃henderit nõ ocioſum
videt᷑.vobuit em ita emũ hanc ptᷣa

tem vr̃i ↄpetere:ſi in ipſa turpitudi

ne filiam aaulterio vhendat.

1 In accuſatione vidue filie. eum qua ſtipꝑ ↄmiſſum aſt. 1 ſic non

obeſt. Z. e. is cums. S. marito. ac.

DPꝛecipuũ.na
1Zus. comni ſu

m exiraneus ſicut ipſe pꝛ ſtatim poterit accuſare.
e.in qua habuat. vt.j.l.ꝓx.S.ſ̊ ſi pater.

v Et ꝓ vmicilio.i.habitanone.

x Te mmiur. ſic. ö. e iniu. l. lex coꝛ. F. wmum. a. S. de aleato. 1. j.

6. wmum.

y Abultomagis. vt. . de reg. iur. l. non tveberet. de in litem in.

l. videamꝰ. in i. . “”
3 Dmnem. ſ marito turpem tm̃.vt.j.l.marito.ſ̊ certe ĩno vide

—

iur ꝙ mulierem occidere liceat viro. vt. S. ad ſilł.l.ſiquis in graui
S.ſi maruus.ð.So.ſubueni?̃ vt puniat᷑ minꝰ vt ibi.⁊.c. e.l.grac
chus. ⁊.j.e.ſi adulterium.S. umꝑatoꝛes.⁊.j.de ſica.l.j.S.fi.nõ vt
ꝓꝛſus ei parcat᷑ vt hic. .
7 Pietas. ſic. I. de pani.l.diuus. 2. E. c pa. p0. lI., iij.ssc.
Capit. vt non occidat eam, ac.

4
4 7

E? Hacile. ad quod. . ad velł. I. nij. 7. &. e. l. Gnns.

a ꝗq Nog an lex. 8. e. patri. accur.

b Competer e. an filio adulteꝝ matris vel fratri ſoꝛoꝛis. ſ. ad⸗
ulten licet occidere.vt maruo vel patri. qdam ſic vt e.in cæcre. alex.
c.ſicut.S.fi.alij ↄ. Itẽ pꝛ ⁊ vir ſi nolũt occidere pñt ᷣuare.j.e.capite.

labeo q; ita phat:⁊ pom. ſcribit in

ipſis rebb veneris ephenſum occi⸗

di: ⁊ hoc eſt ꝙ ſalon ⁊ dꝛaco dicũt.

ſufficit pꝛi ſi eo tpe habeat in ptate õ

quo occidit:nõ quo in mr̃umoniuʒ
collocauit. fingit em poſtea reda⸗
ctam in ptatem. Qusare nõ vbi
cuq; vephenderit pat᷑ ꝑmittit᷑ occi⸗
ere: h̊ wmui ſue: generiue ſui. tm̃
illa rõ reddit: qꝛ maioꝛẽ iniuriam

putauit legiſlatoꝛ: ꝙ in wmo pris

aut mariti auſa fuerit filia adulte
rum inducere.h̊ ſi pat᷑ alibi habita
uit: bʒ a ⁊ aliaʒ wmũ in q̃ non ha
bitet: œephenſam illo filiaʒ vbi nõ
habitat occidere ñ poterit. Dõ
ait lex iulia incõtinenti filiaʒ occi⸗

Dat: ſic erit accipiendum: ne occiſo

hodie adultero reuet: ⁊ poſt diem
fiuliaʒ occidat vel j.dʒ em ꝓpe vno

ictu ⁊ vno impetu vtrũq; occidere
eq̃li ira aduerſus vtrũq; ſumpta.
qðõ ſi nõ affectauit: H̊ dum adulteꝝ
occidit ꝓfugit filia ⁊ int᷑poſitis ho-⸗

ris apphenia eſt a pre qᷣ ꝑſeqbat᷑ in

continẽti videbit᷑ occidiſſe.

r.
Arito q;adulten vroꝛis ſue

occidere ꝑnuttit᷑i ſ non quẽ⸗
libʒ vt patri.naʒ hac lege cauet᷑.vt

liceat viro vehenſum wmui ſue:ñ

etiaz ſoceri in adulterio vxoꝛis oc-
cidere eũ qͥ leno fuerit.que artẽ lu⸗

dicram fecerit:aut in ſcenã ſaltãdi

2

c In ipſis reby.
ſunt em̃ res vene⸗

ris qtecedẽtia ißᷣm

ſcelus. ſ. apparatꝰ
colloquia.vt.S. e.
7ſi amcis. in fi.
locus ↄſtitutꝰ zui⸗

ab ipſis argumen⸗
tum ſceleris indu
citur. vt in topicis

marci tulij. vñ v⸗

ſus. Ciſus a allo⸗
qum tactius poſt o⸗

fſtcula factum. ac.

d Salon. Ppria

noiĩa de quoꝝ legi⸗

bus dꝛ inſti. ve iu⸗
re nãali. S. F us. 7
fit de his mentio.

e Sufficit. po-⸗

ſtea. ex ing amu⸗
dine. vt. C. le ing.
ſQuare. habita

uit. alibi in hl. R.
eſt ſͦ in li. B. eſt

albi. 2 fa. S. ð ritu
nup. l. palaʒ. S. pe.

7.S. ſ., d.
hb OQuo alt lex. i

1 Equali. ad hoc. . e vi a vi ar. l. ij. S. eum igit. a. l. poſſeſſione
ſi cer.pe.l.lecia.⁊ ver.ob.l.ↄtinuꝰ.in pn. 1. S. ve duobo reis.l.re⸗
os. in fi. ⁊ e teſtamentuis. l. heres. S. fi. ałs aliter accipi. vt. S. ad. l.
fal.l.j.S.uem ſi ita.⁊.C.d erroꝛe aduoca.l.fi.ac.
k¶ Affeciauit.ſ.ſugam ſilie ⁊ habeas hic nõ.a in fi. ſine non. ſic pla
na. alij hic ſine non q̃ſi pater affectauit fugam fiie. eam poſtes occi
du mutato ꝓoſito.⁊ hñt in fi. non videbit᷑ vel ſi hñt hic non. debet
non affectare.i.occidere.ceiera dic vt dixu. pma verioꝛ.ac.

lPerſequebat᷑.ſub.a tunc pater occidu.
m Mcciaiſſe. ſ.⁊ ſic non tenebit᷑ pater. ac.

n m Aruo ꝑmiuut᷑.imo non. vt. j. de ſica. l. j
certe imo ſic. vt. j. ſtatim vetermmat.

in fi. ᷣm quoſdam.
Sed an adulteram.

qdam ſic.vt.S. ad ſilłł.l.ſiqs in gram.S.ſi maritꝰ.in fi.ſᷣ tu de ea die

vt.?.nec in ea.S.fi.no.ac.

o ADPatri. vt. S. qd me. cꝗ. l. nec timoꝛem. S. fi. .l. ſequenti.
p BSomun ſue. a et alibi qñʒ hodie. vt in aui. vi li. ma. aui. S. is ;.
a Occigere.ſ/eum qͥ c. ⁊ non ſu hic.S.alij hñt hic.S. male⸗gran

7

*

CL 40. .

,err oe kbN

2 hoche qñq; quemlibet occidere licet. vt dicia aut.
rY Uiriuſq;.ałs vtriſq; ałs vtriuſq;. accur.
ſ SD.mutat. i.diuertendo ab a.
«Bictum eſt. qõ ſecus eſt in pa. 2 filioſa. vt.S. e. patri.

x Mgratum. ſ.

ſi inuemiat eũ.ſ.cũ
filia ſua.

y Ziceat. ſ. mari

10 7 patri.

53 Urxoꝛ 3. vt. 35.

e.ſi vxoꝛ.S.j.

77 Accuiſare pñt.

S ſi fina ignobilis
eſt. vel mrimomũ
Z.l.vel pai vel ma
ritꝰ turpis ꝑſona

ſu.non poterit ma

giſtratu occidẽ.cũ
cũ iure viri vel pa
cris accuſare non
poſſu. cum talis ꝑ

ſona. vt. S. ſi mari

tus in pn.

g c Bypue. i. in
vxoꝛe.i.cũ
b Rennere. ſ. lu

ceat. ac.

KCc Eus. oñden⸗
dum reſtibo. gc.

2Sine trande.

n. ſine pena.

eBDSuo inure.ſ.in
ſf Reitinẽ. ad h“

vt oñderet aliqᷣba

q̃ poſſint poſtea te⸗

ſtificari qualii vi⸗
rant eu.

g Recduci ñ p?t.
EC. r̃ᷣmi.pi.l.fi.
rr. .s rl ita ꝙ tunc non po
Lyrae- Le, uit capi.
Mnod adijcit᷑ᷣ.

b Si eualſerit.

accuſaioꝛi.ſ̊ hoc di
cere.ſ.ꝙ inueneꝛĩt

captum non pdeſt
accuſann. Sʒ ſi in

rebo veneris. vt. S
qð ait.ſic ⁊ ałs in
pecuniarijs. vt. S.
e teſtibo. l. teſtiũ.
vñ dicit. P. hoe ge
nus teſtimonij nõ

? Illud in vtroq;. ſ. marao 2 parre.

cantãdiue cauſa ꝓdierit: iudicioue

publico damnatꝰ.neq; in integruʒ

reſtitutꝰerit:que libertꝰ eiꝰ mariti
vxoꝛiſue patris mris filij filie vtri⸗

uſq; eoꝝ fuerit: nec inreſt ꝓpus:cꝰ

eoꝝ an cũ alio cõis fuerit que ſᷣuus

erit: ⁊ pcipit᷑ vt is maꝛit qͥ hoꝝ quẽ
occideꝛit: vroꝛẽ ſine moꝛa dimittat
ceteꝝ ſiqͥs ſui iuris an filiuſta. ſit

maritꝰ nuluꝰ inteſſe a pleniſq; di⸗
ctum ẽ. Illud in viroq; ex ſnia

legis qrit᷑: an patri mgr atũ occide
re liceat: itẽ ſi filia ignomimoſa ſit
gaut vxoꝛ à leges nupta: an id ius ni

hilominꝰpꝛ marituſue heat: ⁊ qͥd ſi

pr marituſue leno vel aliq̃ ignomi

nia notatꝰ ẽ.⁊ rectiꝰ dicet᷑ eos ius

occidẽdi hie qͥ iure pris maritiue

accuſare pnt. Apian?.

uet: viro aduiteꝑ cum vxoꝛe

ſua depᷣhenſuʒ:quẽ aut nolit aut ñ

liceat occidere:retinere ꝑ hoꝛas di

mnas nocturnaſq; ↄtinuas nõ pluſ
ꝙᷓ.xx.teſtande eiꝰrei cã: vt vti ſine
fraude ſuo iure liceat.ego arbitroꝛ

etiaʒ in pre id fuqdum:qð in mari
to expᷣſſuʒ ẽ:h ⁊aſi ñ in vmo ſua ma
ritꝰ dłephenderit: poterit retinere:

56; ſeł remiſſus adult᷑: reduci nõ pf.

qd & ſi euaſerit. an reductꝰ cuſtodi⸗
ri.xx. hoꝛis poſſit.⁊ putẽ h̊ magis
dom reductũ renneri poſſe ꝓteſtã⸗

eius rei gra. Qo adijcit ꝓte⸗

multum appꝛobo. vt. C. qdᷣ me. cã. l. metum. alij ꝙ eſt ſpãle vᷣt valeat

teſtimonii de auditu. ad qdᷣ. S. de pha. lI. ſi arbii. in aut. de fide in⸗
ſtru. S. ſiqͥs igi. tu dic ꝙ duo audient ⁊ ꝓbant.ſ.hũc ↄfeſſum ce cruni

ne. uem ⁊ ꝓ hoc eſt capius ꝙdeſt ad ꝛudiciũ.vt toꝛqat᷑ ⁊ ſtet᷑ ↄfeſſio⸗
m facie in toꝛmentis. cin ałs non ſtar᷑.vt.j. qõibo.i.j.S.diuꝰ.⁊.S.
pe. Sʒ ſi in iuchcio non ↄfitet᷑.hoc factu ex ius nõ valet.vt.S. de in᷑
act. l.j.in fi.niſi ad liberanduũ.vt.C.œ teſtibo aui.rogati ⁊c.ſic.C.dœ

agrico. a cen.l.cum ſeumꝰ. in pn. a in ant. vi li.ma. 7. a. S. is ;. vbi ſi
milit᷑ adhibent᷑ vt poſſii de adulterio ꝓbari.item ſic. C. de an. excep.l.

vt ꝑfectius. S. ſin aũt. a. S. qᷓ in frau. cre. ait pioꝛ. S. ſiqs ꝑti. Jtem nõ
ſic de hac acclamanone. S. ad.l.aqł. uaq;. S. item ſic ad.l.S. de lib.

po. exhꝛ. l. ij. 2. nij. M
c Hnſtante extra maritum. nec marite. vr. 3. miles. S. volẽ

ti.7. C. e.cri. nec ob. j. vim paſ.S. j. vt ibi dices. bodie z mn
viro.vt in au.vi li.ma.⁊ auie.S.qꝛ vo plurumas. .
1 Inqetare. C. e. l. ᷓnis. . 3. ve lib. ho. exhi. l. j,S. j. in fi

m ( 3 poſtulauerit qccuſatoꝛ. gdulterij alicui

Apite qnto legis iulie ita ca

n Aceuſato.aliq̊ nõ ßno. vt. j. e. l. S. fi. ⁊ ſic ſunt ablẽ abſolun.

O Aoluerit. ſ.accuſatoꝛ.
p Gbi. 1. poſteỹ.

*

4q dutek. um q dicebat᷑ aduli. Et nõ.
sdulteram. a fa. j. & qoibo certo.

ſtande eiꝰrei gra ad hoc ptinet: vt
teſtes inducat reſtimomo futuros
accuſatoꝛi vephenſum reum in ad⸗

ulterio. Dem.
Onſtante matrimonio ab eo

qͥ extra maritũ ad accuſatõʒ admit
tit᷑:accuſari mulier aquiterij nõ pt
ꝓbataʒ em̃ a marno vxoꝛẽ ⁊ qᷣeſces
mrimomũ nõ dʒ aliꝰ turbare atq;
inqͥ etare:niſi pus lenocinij maritũ
accuſauerit:erel 'ctam vo a mari⸗
to accuſatõʒ etiam ab alio exerceri

vtile eſt.
Jpoſtulauerit accuſatoꝛ: vt
qõ habeat᷑ xæ fuo adulterij
accuſato. inteſſe ſiue noluerit ſiue
ipe voluerit: iubẽt eũ iucices uuʒ

eſtimari: ⁊ vbi eſtimauerint tantã

pecuniã adulterã:q̃ntaʒ eũ qͥ nomẽ

eiꝰpui verulerit ei:ad quẽ ea res p⸗
rinet: dare iubebũt: diſpiciamus

cui iſta pena pᷣſtanda ſit:qꝛ lex euʒ

noĩauit:ad quẽ ea res ꝑtinebit.igi

tur bone fidei emptoꝛẽ qᷓ uis ab eo
emit qͥ dũs nõ eſt: recte dicemꝰeuʒ
eẽ:ad quẽ ca res ꝑtinet: eũ q;qͥ pi⸗
gnoꝛi accepn:magis admittimꝰ in

eadem cã eſſe.ſ.qꝛ interit eiꝰ qõem

non hri. ß aſi vſuſfructꝰin vuo alle

W ſit:int᷑ dñm ⁊ fructuariumoiui⸗

di vebet eſtimatio: ⁊ ſi munis plu
rium fuus erit: vtiq;inter eos q;ᷓ

lit. i.accv/auit.ſ̊ tunc oppo.quõ pt᷑ onos reos ſił de adulterio acca

cp albs aduliex s abe

T Anantũ en.

qꝛ ambo ↄterũt

ad ſimplum deie

rioꝛalois pᷣſtanꝰ

qñ vᷣuus exnei e⸗
rat.ad qd. C. de
rebo cred.l.gene

raliuter. S. his x

pntibo.⁊ bᷣm hoc
non eſt. Z. J. e. l.
S. fi. 1. S. e calũ.

l.ſi.vi ibi no. ſ

Em hoc qre adul
ter aliqa piſtat?

M. qꝛ ꝓ vtroq;

diẽ aꝛ. C. de epis
⁊ cle.aut.ſed iu⸗
cx.ij wo. expoſu

iitt pdicta. 2 hʒ ʒ

hoc adulterij ac⸗

cujſato. 1 H hʒ ad

ulteꝝ. alij hnt ad
ulteram. q.d.nõ
aoulterio accuſa
tum qꝛ foꝛie ab⸗
ſolurdeſt. ß eum
q nomen pui œ⸗
tulut. hoc ñ pla/
cet. alij dicũt ad
ulteꝑ.l.qn odem
nat᷑ jntum ⁊c.ſj
Añ obſoluit̃ ad⸗

nult. ita totaʒ p⸗
ſtabu alt tm. alij

dicunt duplũ eſti
mari.⁊ ſic ꝙ diẽ
iubet index eſti.
i.qntum.l.iubet
vel vuplũ. vt. j.

S. fi. 7 q ibi diẽ
hoc capite nõ ca

uetur. dic & quo
lex ibi dic. ſjͥ alio
bene cauet. vt H̊

vel pot ſtlem lex iſa Snus adulterij gecuſabak. 4 q dicit deru⸗

ſare. vt. C. e.l.reos.ſ.adulteram ſine alium adulteꝝ.vt h̊ videt᷑ di
cere⸗ H.erat iſte puus adult᷑ nõ ꝙ adulteraſſet.ſ qꝛ ope ⁊ ↄſilium

7 . „ .

dedit de adulterio ↄomnttendo. tũc ipſe ſił cum adulters pt accuſan.

BDerulit. i. petijt vt habeat queſtio.

1Mni pignon. 5 ar. S. ad ſilk. l. j. S. j. 7 de e

edik. edic. ſciendum. 5.
dicium. ⁊ gr. S.de ꝓcu.l.non ſolum.S.queri. “

V Sinidi dʒ. idem dicam inter bone fidei poſ.⁊ veꝝ dñm ar. 5.

fur. i.ſurtinam ancillaʒ. ⁊ idem int᷑ creditoꝛẽ ⁊ debitoꝛem.vel illus

in duobo caſibo im̃.ſ.cum debuoꝛ eſt nõ ſoluẽdo.vel cum tꝑe accuſa
nio expirauit.vt.S.ad.l.aqᷣł.qiui occidit.S.j.vel dꝛcas creduoꝛi dã
dum creditotenꝰ,ſuꝑfluum vebuoꝛi.vel meliꝰtomʒ creditoꝛi.ſ red⸗
di debitoꝛi. qð ſuꝑfiuũ eſt pigno, act. vt, S̊. e furns creduoꝛis. Itẽ

fac̃. S.ii.e.ti.l,inter omnee.

— —

= =
2
—
=
——
S

=
S
=
—
=£
=

Duſten
Hiſcaten
ſ nuleens

(6 enſte

ſesſane den
Gem K. n
NANe.
Nadodr r
WSWNN
dd
cines dit.ſ.
hutl crneo
1inmo,/05
lo C.e, pbe.
lophen nie
Mrd o ad/
o einah
lpent ire die
lrſoptet.
ſipboe oor⸗
Plen K.
Ennanterj.
.enpr.,
Mhye.

Ackeni
Urbeſk ſe
ricſig
.

ugiratt,
Punnaltoa
Aunaen

l ,6.
hnngſef

N
.—
.

ine
ti
. Si liber homo. vtilem. ↄdi.ex.l.vt.].l.ꝓxi.Sʒ videt᷑ in factũ .
lng q̃ſi ex re iudicata. qua index eſtimaueru. vt. . v fideicõ. li, l. eum qᷓ n Alienum pnn. bona fide poſ. vt. S 9 ene⸗
ri᷑. S. ſi plures. ad qð dicunt qdaʒ eas ocurrẽ. vt ar. S. war d vt. S. S. diuus. rõ eſt. vt. j. ꝓpx. S. S. r. S. vel veriꝰ exnei omnino
San gena eldie ch uun unn ace 7 ſic ſola ↄdiio bylocnm. 5 2 eſſroen vemanſurs,
le cum calun eee . lta fuerit.⁊ finita.
t e miur. l. ſi li nmmole perit. ve bic dici. ad qdð alij dicunt meſzoaes ſnre d voſtes cum eſſent publici non toꝛquent᷑
ber. a fa. S. ad. I.
aat ler doing Siliber b
in Pn. Et no. q i liber bomo dum ſe 1 j
0 ruus exi hn
. b eei. bo tur toꝛtus ſit: quia ⁊ ipe e nni⸗ eto hobui reus:magis eſt: vt per⸗
q obijcit dz phaꝛe ſuam ignoꝛat:magis admittit ceci pto v uſf. ad publicũ incipiat per
9 vt. Z. de pbai n: magis admittit ceci tinere. alienũ ſeruũ vtiq; nõ
Aur. t. S. de ꝓbat᷑. I. lius c. 9 lenũ ſeru
quontens. §. gin na aecuſarione vtilem ſibi danda camus Ratoaiit, ns Bubl
N wlo. duerſus eũ qui ꝑ calumm appe ſe 5 AKatllo a Papuchndon
A 5 Dader en Aride inpounira ſir calumnia e run dican eſt: vt ſine vllo metu ve⸗
i; n8. uſti dütaxat ob hoc ꝙ liberũ hominẽ quaſiſer reorum ſurznonn timegntlei
i An vt. E. e. l. i. ac. Ui veduxerit in queſtionẽ?. Ha⸗ durent hote ate regreſſuros:ob⸗
„ ee ; Siea mani beri queſtionẽ lex iuł.iubet veſer nnrubttcntnrc, dueſ tamen pri
4 uant dis hoe no aat⸗ uis ãcilliſue eius de quo vel de qua bita fuerit a weſtio villis a
Aaccuitere veel quereretur parentiſue vtriuſe lunummg dntil. N an erin nitne
1 k. ue vtriuſq; eo⸗ lomin 1 11
ſiren aalter reſert. rum: ſi ea mancipi q̃ us publicant᷑ racio eĩ adhuc
n ane ne n ee an l. cipia ad vſum eius a cadem eſt: ne i
in alg g Lrer⸗ parẽtibo data ſint. diuus aũt adri- poteſtatẽ winchn m alperan rein
1 commgit. ac. enne coꝛnelio latiniano reſcripſit: gauerĩit ſpe meritt colt nroe ſ ne
et ee exteris ſeruis queſtionẽ habe e er en ocãdi in mẽ
x n. Dnenon queſtionẽ habe dacio peꝛſeuerent. ſed ⁊ ſerui
pfug a OQueſtione NQueſtioni intereſſe iubent ſatoꝛis:ſi hi eMe
me ney reus r ꝛis:ſi e his queſtio habita ſit:
an wan mnlieno men wrlern⸗ rend eoꝝ ⁊ qui cri publicentur eiud en ſerui enler .
amiſi vel ars venſhe tas datur parr. erꝛogãdiq; facul cistur: merito a dñno eius recedũt
Kr lan ſen aͤn qᷓ ſeruo meno dſun De eo quo⸗ ſe tranei veronõ habent cui grati⸗
ijio. 1. yfpe ruct. reus h icentur. Si
8 Wmit a qb. l. pſperu. buit: magis ẽ x 1 9 i reus vel rea obſol
ng glij dicunt 17* gis e vt neſtõ ri , J, u
inmr qᷣb⸗ eſt qð de ſeruitute tamen fuiſſe e 1 n vo uit ſiue moꝛtui fuerint:
de en eyneis dicit. j· SE ſie videtur:nec quante pecunie ante
irn en dt. . tam pꝛopetatis cauſa ad queſti unie ante queſtionem
g un ũoiuns qs. ch minuter pertinet engb nabe⸗ BS,‚—— he⸗
E no. E. e. vba. ßz a fid HM . i bo⸗ cunie in his damnũ datum fuerit
y u⸗ ⸗.e. . na fide ſermiat reo ſeruus alienus: fa arum wern:
a An ur ang a dd 9mittit quis: i mmenus. Poctumnc eſſet. Motancn
1 lan rur 5 E aich gueſtion oRtngeckienn ſ hor nfte quidem nö zauemtet
il toꝛquent᷑. qre dti ij fidercãmi .1 us ſit leruus adulterij accuſetur:
le mnli e ſumner. F cui fideicõmiſſaria æbet᷑ li lterij acculetur: et accu⸗
aul alij ꝙ hoc coꝛry⸗ vel ſtatuta ſperatur: to lertns Ho elkione n eo haberi velt:
n Gmnt bat· item la cpoſſe magis eſt 3 ierie eum duplum pꝛeci wmino peeſtaꝛi lex
äs
i ſingn Rebe,e ines ve quibo queſtio ita habi Voc ex his cauſis
l oſenſu. S. pe. ta eſt publicos eſſe.pꝛoindei . ler Pis cauſis wbetur p
g r 3 Me. ein com conditionem qi
“ b MOueſtiom. i Mũi partẽ publicamus: i nem que ex lege e⸗
veni ſt RENRD culn vff. us: in pꝛopꝛio ſcendit peritur. q Reuerſuros.
ni an in aut e teſti. proßer zuetna aUenngeſtnuda Apianu ſcke ganmae,
hoc vero. petatẽ.in quo tantum pſüfrn. — 8. 3⸗vir. quema
znn den guotantum vmannn⸗ Ariti lenociniũ lextoerent man cn hun 8).
ie r Recedunt. ſeq
. umſtü Pend auni areagar. accurſius floꝛen. nuit a ncrus d hic nõ
. Ferslelrenceuſethr. 1 egs lolun pni erant accuſate vel accuſan Velpatnis
arervaganch. S m. aeil ſi ſine. Sj. tume malſtenrte. eegrgr cnmnde⸗ vi. C. e.l. Vba. in ſj —
aär oen us. ſic. j. re. l. ij. in fi. 5 vt. S. in pᷣn. hinꝰ.l.⁊ plene dic ECN&Enel.
1 . Banrn garce rie no aten eſt ar. ð.S.ad ſilł.l L agiaenetrematste⸗ wmez pgemn ur aannans gauk wagr⸗
rwetint 40669. . l. quotiens. F. j. “ Ect ⁊⁊ mũ odemnato reo e .
r erretenn derrgg a n Kumae hongrurieneumum nilafie es n
Mange lz bo i e g, ..e„20 ll. 1).·S. fmn ap. 7.S. meo. tem ſo. 0. B. Ko N 3.) -go. l. voarre. V. 5. dipt.
inleg 8 an bi⸗ ui.1 gke. x.1: erneo in on. 7. 5. quin aa chel, Ri . ſi Morchai-- nou cdner-q- als iubet. ſ. duplum dño pᷣ. ac
n ie l Wuet ronlicos eſſe. j añ ſiſcus dabu pᷣcium? H.ſic ar. Dlc, x aus F wcelñn le r., g calũ.l.dñs.⁊ .e eſt
zrimcas ſireus. 1. C. lharz. rmen, walens. cauet᷑.vt hic ⁊.j.J. ſumpli Nernſerorrora dwatenfrgſtr accuſat. dimtchum hens
zaft deterioꝛati publicant᷑. vnde tranei pᷣnus.alij Dicum aceulire. V. . exl. in gu. r ſic eſt ex

in dererioꝛatõʒ onnttit᷑ ſtipulatio m io.

m In gmum.accuſan a accuſantis ⁊ extranei. 14 Aod e hie eut. hocdee,, c adnex. ll i

—

M

g m Ariti lenocinium.aliter pomit᷑. S. de infa. atletas.S. j·
qð dꝛ.j.e.ſiquis in pn. ⁊.S.ſiquis adulteꝑ. 2. C. e.

7 adde
ij. 7. l.

ſi non metus.⁊.xxxij.q j.ſicut.

b Dephenſam. at
.]. e. ꝓxi. Rñ.ꝑ aut

guxilium. S. fi.

c Hnog ait. q
magis eſt. vt non
poſſit ducere dam⸗
natam de ſtrupꝛo.
d DOb aliam c33⸗

explanat᷑s. ð nn

no. auxilium. S. fi⸗

q fg. C. e. l. caſtita

qð me. cã. l. iſti q;

Tem. 7. S. E. l. ij. S⸗

e Pliectit᷑.i. lege
pumnit. L
Stupꝛo. i. ad⸗
nlterio. vt. S. e. int
liberas.S. lex iuł.

g Gꝛatis quis.
vir vel alus. 2 fa
cit. S. ad ſilł.l. ſi
quis pecumam. ⁊?
bis qͥ no. infa.
furu. Spact?. 7. S.
e poſtu. l. j. S. be⸗
ſtias. ⁊. C. ad vełl.
I. antiꝗᷓ. 7. J. ad. l-
iuł.de vi. qͥ cetu. h
qꝛ vxoꝛem retinet
pumiri p.vt. S. in
vnci.
b MQui queſtuz.
mediocriier.i.non
paꝑ ̊ multum.

2 Dueſtum. ſine
em̃.ad hoc. vt.C.
e pui. fugi. leqͥcũ⸗
q;. ⁊.j.de pemis ca
pitalium. S. craſſa⸗
Toꝛes. 7. Q. gd. l.
zuł. e vi. l. Fuos.
G. j. 1 fa. C. e. l. ij.
q. l. caſt: ran. 7. l.
pᷣui.⁊.l. de crumĩe.

k Queſtum em̃.
nimiaʒ. ar. . S. N
co ꝑ quem fa. e. l.

¶BSerx menſiuz.

q̃ꝝ dno iure mari⸗

t q̃tuoꝛ iure eẽ̃nei

8 vxoꝛem als ſine. hodie videt᷑ coꝛrigi qd hic dʒ
vt li.ma.S. adulteꝑ. vel dic vt no.S. de imno.

qͥᷣ vp̃henſam vxoꝛem in adulterio
retinuit: adulteꝝ q; dimiſit.debuit
em̃ vxoꝛi q́; iraſci ꝗᷓ matrimonium
eiꝰviolauit.tũc aũt puniẽdus ẽ ma
ritꝰeiꝰ:cũ excuſare ignoꝛantiã ſuã
non pr:vel adumbꝛare patĩaʒ pᷣtex
tu incredulitatis. idcirco eĩ lex ita
locuta ẽ:qͥ adulteꝝ in umo depᷣhen
ſuʒ dimilerit:qꝙ voluerit in ipᷣa tur
pitudine vep̃henſuʒ maritũ coerce
re. Dõ ait lex damnataʒ adulte
rij ſiqs duxerit vxoꝛẽ ea lege tenet

an ⁊ ad ſtupꝝ rferat᷑:videamꝰ.qð
magis ẽ:certe ſi ob aliam cãʒ ea le⸗

ge ſit ↄodẽnata impune vxoꝛ ducet᷑.
Plectit᷑ ⁊ qͥ pcium ꝓ ↄpto ſtupꝛo
accepit:nec inteſt vtꝝ maritꝰ ſit qͥ
acceꝑit an aliꝰqͥlibʒ.qcunq; em̃ ob
oſciam ſtupꝛi acceꝑit aliqͥd:pena e⸗
rit plectendus:ceteꝝ ſi gratis qͥs re

miſerit ad legẽ nõ ptinet. Qui

ꝗſtum ex adulteꝛio vxoꝛis ſue fece⸗
rit plectit᷑.nec em̃ mechocrit᷑ xeliqᷣt
q lenocinium in vxoꝛem exercuit.
Queſtum aũt ex adulterio vxo
ris ſue facere videt᷑:qͥ qͥd acceꝑit vt

adulteret᷑ vxoꝛ.ſiue eĩ ſepiꝰ ſiue ſek
accepit:nõ ẽ eximẽdus. Queſtũ

eĩ œe adulterio vxoꝛis facere ꝓpe il
le exiſtimãdus ẽ: qͥ aliqd accepit vt
vxoꝛẽ pateret᷑ adulterari meretri⸗

cio qͥdaʒ genere:qð ſi patiat᷑ vxorẽ

elinqre nõ ob q̃ſtum:h ob negligẽ

tiã vel culpã:vel q̃ntãcunq; patiaʒ

vel nimiã credulitatẽ extra legẽ po
ſitus eſt. Sex mẽſium hec fiet ſe

m Mupta. ſecundo viro renunciata a pꝛuno.
n Dinoxij. a pᷣmo viro.
o Commiſſi crimims. de adulterio ↄſtat qð vltra qnquẽnium ↄtinu
um non accuſat᷑.vt.C.e.adult᷑. niſi in triba caſib.S.e.l.iiij. ⁊.j.e.l.

qͥnquẽnmium. vt.j.e.l.S.fi.Sʒ in adultera videt᷑ hic diſtinguere inter
nupiam ſecũdo ⁊ viduam. ad hoc vt qlibet vſq; ad ſex mẽſes vtiles.?
nõ vltra. ſ in nupta incipiunt a die diuoꝛtij. in vidua a die ↄmiſſi cri/

mimis. ⁊ eſt rõ.qꝛ facilius accuſat᷑ vidua.ideoq; facilins pᷣſcribui ⁊ ad
Hoc.. ad turpil.l.j.S.accuſatõʒ.hi tñ ſex menſes vtiles nõ excedunt
qnquẽnium ↄtinuum. vt.j.ꝓx.S.alij exponunt crimums.ſ.oↄputet᷑ qͥn

quẽninm.vel dic ſex menſes.ſ̊ ad qͥd? H.vt qui repudianit ex velicto

ↄmiſſo poſtea iure marin accuſet. vel foꝛte loqui᷑ de ſtupꝛo qð in vi⸗
duaz omittit᷑. vel verius loquit᷑ de muliere q̃ ↄmiſſo adulterio diuerte⸗
rat.ſi em̃ interim nupta eſt tuet᷑ ſe ſex menſibo a die diuoꝛtij.ſi vidua
qͥnguẽmo a dia ↄmiſſi crimms.pᷣma placet. vt ⁊ uo. ,exl.adulter.

Sed quid ſi tribo annis ↄtinmo in adulterio ꝑſeueranit? K. a die
pmo ↄmiſſi ſᷣm quoſdam. ar.S.de furtis. ei qͥ. ſj abſurdum eſt.vt

no. j. de pems.l. ſi diutino.

p Pꝛeiea. lx. dies.qͥ dant᷑ maruo. vt. S. ſi mari. . ſi negauerit. aʒ.
q Bex menſes. duo iure mariti q̃tnoꝛ iure extranei.

pano: vtĩ nupta qᷣdem ey die diuoꝛ
tij ſed mẽſes ↄputent᷑: in vidua vo

ex die omiſſi crimĩs: qð ſignificare
vr reſcpto ad terculianũ ⁊ maxim

aſules. Pꝛeres ſi ex die diuoꝛtij

lx. dies ſunt. ex die vo ↄmiſſi crimi
nis qͥnquẽniũ pᷣrerierit:buit dici
nec mulierẽ poſſe accuſari:vt ꝙ dã
tur ſex mẽſes vtiles: ſic ſit accipien
dũ:ne crimẽ qͥnquẽnio ↄtinuo ſopi

tũ excitet. Hoc qͥnquẽniũ obſᷣua

re legiſſlatoꝛ voluit:ſi reo ł ree ſtu⸗
pꝝ ł adulteriũ ł lenociniũ obijciat᷑
qd ̊ ſi aliud crimẽ ſit qð obijciat᷑:
qõ ex le.iuł.eſcẽdit:vt ſt᷑ qͥ vumuʒ
ſuaʒ cã ſtupꝛi pᷣbuerit ⁊ alij ſiłes.⁊
meliꝰẽ dicere e oĩbo admiſſis ex le
ge iul. veniẽtibo: qnquẽniũ eſſe pᷣ⸗
ſtitũ. Quinquẽniũ at᷑ acapiẽdũ
E ex eo die ex qͥ qͥd admiſſum ẽ:⁊ ad
eũ diẽ qͥ qs poſtulat᷑ poſtulataue ẽ.
7 nõ ad eũ dieʒ qͥ iudiciũ de adulte
rijs exerceẽ. Hoc ampliꝰex ſena
tuſcõ.adiectũ eſt: vt ſi plures eũdẽ
poſtulauerĩit eiꝰqͥ ꝑſeuerauerit reũ
reãue facere poſtulatõis dies pꝛi⸗
ma exigat᷑.ſ.vt qͥ accuſat ſuos libel
los accuſatoꝛios expectet ñ aliẽos.
Eum at᷑ qͥ ꝑ vim ſtupꝝ intule⸗
rit ł mari ł femie ſine pᷣfinitõe huiꝰ
tꝑis accuſari poſſe dubiũ nõ eſt:cũ

eum publicaʒ vim ↄmittere nulla

dubitatio eſt.
Auulus.
Ater ſine periculo calumnie
agere non poteſt.

r BHoc qu.ſi
miles. vi. Z. de
mimno. auxilunm.
S. fi. .S. e. q w⸗
mum. .

ſQuinquẽni⸗
um. ad eum.i.

Et nõ ad en.

ſufficit & accuſa⸗
tõʒ inciꝑe añ qͥn⸗
quẽmium non at᷑
eſt neceſſe pfice⸗
re. ad qõ eſt. C.
e rei ven.l.mo⸗

re.7. S. collu.

lete. l. ij. S. qᷣn⸗
quenmum.

„ Hoe amplius.poſtulanonis.in ſcriptis facte Jo.

x Exigat᷑.vt ſiat infra quinquemium.
y Expeciet. infra qnquenmum fieri.

3 Mon alienos. nec em̃ eiꝓdeſt. vt accuſare poſſit. Sʒ Z. j. e. qqn
quẽmum. So. B vnꝰin accuſatione peeſſerat.nõ iñ in litẽ ꝓceſſerat

m io. Itẽ no. h ꝙ intruptio cunlis nõ ꝓdeſt alij.ad qd.s.cæœ diuer.
pᷣſcrip.l.intra. ⁊ ne de ſtaiu defunc.l.ij.S.pſcriptio.

2 Eum. buiotpis. ſ. qnquennij.-2 caue qꝛ loquit ſi accuſet. l. ink⸗

