
n dumtaxat querendi cauſa ara⸗

1 Actione. hec actio non niſi dñm loci tenet. ꝓut dñs ſiue inſoli⸗
dum ſiue in partem. ⁊ quidem ſi fecit.ſ. dviminus opus ꝓpter quod
non poſſum fundum meum ſuperioꝛem eſiccare aqua. ipſe reſtitue
re.i.deſtruere cogit᷑. ſi alius patientiam pꝛeſtat.competit autem wo⸗
mino. ſed cum domnno qui emeret ambulat.non tñ eſt in rem ſed in
perſonam R. gc. .
m Aquam plu. celo.quãdocũq; in hyeme vel in eſtate.accurſiꝰ
floꝛenunus.
n Excreſcit.i.valde creſcit adeo ꝙ coloꝛẽ mutet.vt.j.e.S.illud in
ſumma. quod dicit imbꝛe exponunt quidaʒ. i.byeme quaſi m eſts⸗
te non poſſit locum habere hec actio.cum magis ꝓſu quam noceat
ſed tu dic imbꝛe.i.ea que ſolet cadere in hyeme.idem tamen ⁊ ſi in
eſtate 1 dꝛ uinbeꝛ imbus. inde ibernus. na. num. ⁊ inde ſeptember
october nouẽber decẽber teſlante puſtiano.⁊ facit.j.e.apud tre.S.j.
o Moceat.i. nocere poſſit.⁊ eſt ar.contra.S.n.j.dammi infecui qui
dam. in pn. accurſius. . .
p Pec autem.nondum fac:o.cum iudicium inchoat᷑. K. ⁊ plene
dixi ſupꝛa in pꝛinci.ſed ar.contra ſupra de iudi.l. non quemadmo⸗
dum. ac. . M
q Cum quis.ſoli vmmus non alius.vt.j.e.apud.S.pe.. S.fi.
az0. qõᷣ dicit manu. idem qñq; ſi non manu.ſed alio moõ fiat. vt.
l.ij. S. apud namuſam. q̃ eſt õ.
r MWaioꝛem.i. lanoꝛem.
ſCinoꝛem.i.rapidioꝛem. Jo.
VUehementioꝛem.i.ꝓfundioren. .
vVCompmendo.curſum aqᷓ.i. repᷣmendo fecit redũdare.i. vndas
reiro eijcere.ex q̃ reſucnone damnum ↄtingit vicims.vt.j.l.ꝓxi.⁊

x Sec apud. reſtagnaret, in ſupiorem agrum.

ı
de eo.ibi ſ apud ſernij auditoꝛes ⁊c.⁊.S.item eſt ſciendum.

§.
x Matura. hic ↄcoꝛ. ſ. e.S.ſed ⁊ ſi vicinus.a.S.deiniq;.⁊.S.idẽ qaiů= t

S.ti.j.l.flumnum.S. vicium.ac.
a Actione. ſ. iſta aque plu. ar. c.

b Comtinet. licz opus ſit factum. ex quo non magis neceat.
Jð UMeratiꝰ. ſolet

.

ante excluſioneʒ p⸗
Dictam.
excluderet:que exundante palule d Ope 2a. Ppter
in agrum eius refluere ſolet: ſien obus do ſecit.

palus aqua pluma ampliatur: eaq;
aqua repulſa eo opere agro vicini
noceat: aque pluuie arcende actoe

pone. i. nocẽ poſſit
Volleꝛe. H eſt 5
I. e. l. ij. S. pe. ſed H

fecit ammo nocen⸗
cogetur tollere. De eo opere q’ã; Avt ewta 8.
. S mq;. vel h̊ tanto
agri colendi cauſa aratro factum e ſic currerat ꝙ

ſit:quintus mutius ait non compe
tere hanc actionem. Trebatiꝰ au⸗
tem nõ quod agri ſed quod frumẽ

memoꝛia nunc nõ
extabat. ⁊ ſic q̃ſi
aiuẽ ᷣuitutis ad h“

Agr. j. e. S. fi. 7. l. ſe⸗
7 facit. S. ꝓr. S.
ſtruere illud opꝰ.
hHBDe eo ope. mu
tu. nimis large lo
cutus eſt. Jo. ? di
Aigenter diuide ſe⸗
Inna rñſa.
1Mon qõ. ſub.

tro factum ſit:ſolum excepit. ſed ⁊
ſi foſſas agroꝛum ſiccandoꝛum cau
ſa factas mutius ait fundi colendi
cauſa fieri opoꝛtere non tamen de⸗
riuande aque cauſa fieri.ſic enim
æbere quem melioꝛem agrum ſu-
um facere:me vicini vterioꝛem fa

ciat.ſed ⁊ ſiquis arare ⁊ ſerere poll
ſit etiam ſine ſulcis aquarijs:tene⸗
ri eum ſiquid ex his fecerit:licet co
lendi agri cauia videat᷑ feciſſe.ꝙ ſi k Agri. vt dice
aliter ſerere non poſſit: niſi ſulcos bat.munus. ſb-

aqrios fecerit: nõ teneri. Offiliꝰ

C B Frumenti. cul⸗
autem ait ſulcos agri colendi cau⸗

eſt larga ſignifica⸗

ſa directos ita vt in vnam pergent one e db
partem: ius eſſe facere. Ded ugm. l. frugum. n

tamen fenum con
tinet vel talia qui⸗
l bus homo nõ friun
tur ad veſcendum. accurſius. ᷑᷑”́ỹÿͦÚUłMꝑBk
m Querendi. vt in arando æ ſerendo a ſimibo. vt. S. de ſundo in. I.
inſtrumenta. 1. S. ſo. ma. l. diuoꝛtio. S. umpendia. aʒo. a nõ. ꝙ nums
ſtricte locutus eſt trebanꝰ.vnde coꝛrigi᷑ in duoba.pꝛimo quia ſi op⸗
foſſarum eſſet.ſᷣm eum agi poſſet act.aque plu. ar. quod ſtaunm vetar
miſi fiat animo nocench. Item in eo quod appellatione frumenti ſtni⸗
cti accipiebat trebanꝰ. nam in quolibet terre fructu idem eſt. vt. j. la⸗
bes etiaʒ ac. IJItem mutius in alijs duobo. quia ⁊ ſi nõ aratro ſed alio
mſtrumento dummodo ſiat agri colench cauſa non tenet᷑. vt patet an
foſſa.. ꝓxi.⁊ in ſalictis ibi a contrario. vt.j. S. ſed apud a patet.S.
labeo. 1. S. idem ſab. Item in eo ꝙ omne opus aratro factum cauſa co

lendi agri excepit. quia hoc reſtringit᷑ ad eum caſum. qñ ſine is non

pt᷑ ſeꝛeꝛc. vt.j.e.S.ſ̊ ⁊ ſiquis.
n Factum ſit.mann non aratro. Hr
o Seriuande. de foſſa in agrum vicimi. ſ.animo nocencdh. accurſius
floꝛentinus. s
p Deterioꝛem. ex ꝓpoſito. facit ſup ſi ſerui. ven. ſicuti. ð. ariſto.⁊.
J. e reg iuris non vebet alteri. ⁊.j. miur.l.ſi.⁊.S. de ſerui.vr.p.
I. quidam iberus. * .

ꝗ Tenert eum. in rrebarij ſentennam hic declinat vlpianus auctoꝛ

huiuus.l. accurſius.
r Ex his.ſulcis ex qͥba.ſ.timeat᷑ dmnum.
Feceri.a damnum ſibi ſperaf.
t Offilius ait.trebatij ſniam ꝓbans.

VDPartẽ.nõ vt in plures.qꝛ ⁊ ſine his p᷑ frumentum q̃ri JFo. quia
ſententiam trebatij pꝛobat. quia 2 id non fieret gratia querendi fru-/

menti. a30. 9c·.

c iij⸗

Moceat.ſꝑpex/

tenet᷑. ibi non ſic.

Moceret. quidaʒ habent ſine non. 7 tunc eſt plans. ? dic vicino ſ.
qui habet ſuꝑioꝛem fundum.a dic noceret.i.nocere poſſet.Alij hñt ñ
noceret.⁊ tũc dic dnoba modis.pᷣmo ſiꝓ q;uis ⁊ vicino qͥ hʒ ſuꝑioꝛem
fundum ⁊ non noceret᷑.ſ.tunc: nocere m poſſet.nam ꝓ damno non
illato agi. vt.S.e.l.j.S.ij. vel dic vicino qͥ poſuit ſalicta.ałs.i.ſi no/

quod alij noceat a ſibi non pꝓſit non licet. ⁊ ad hoc eoncoꝛdant.j. ne
quid in loco pub.l.ij.S. aduerſus. a.. itine.actuq; pꝛi.veteres
⁊7.· J. de qq q̊. ⁊ eſti.l.j.S.ſiqͥs.⁊..de iniutr.l.fi.⁊.l.ſiq de libertate
7. . e.l.in ſumma. S. pe. a. S. ti. j.l. fluminum. S. fi.⁊. l. ꝓculus.a.
e.ſi in meo.⁊.j.d furus.qͥ imiurie.in pᷣn.⁊.l.veꝝ eſt.a.j.ad.l.coꝛ.

ceret aq̃ ꝓpt᷑ deſtru⸗
ctionem opꝑis licet

ei reſtagnare.⁊ ſic

non tenet᷑ hac act.
ſic &̊ coꝛmigit᷑ h̊ in
ſolo iſto caſu muti
us. vt. S. in glo. vt
in arando.⁊ hoc ẽ
qð mõ dixi in ꝓpxi.
glo. ̊ ſi non nocẽt
⁊c. vt. j.l.ij.S.pe.
⁊ m hoc ſup. vel
ſ noceret ex ↄſue⸗
tudine tñ vt a. S. e.
S. neratius. 7. j. e.
I.S. ſed aſi vicmꝰ.
Hz quõ agit᷑ ad aꝛcẽ
dam imo ad nõ ar
cendam: vebeꝛet a⸗
gi? HF? eadem actõ
ↄpetit ſiue ad arcẽ
dam ſie ad nõ ar⸗/
cendam agat᷑. licet
nomen non puem
at. nam rei ven.
J ad exhi.dant᷑ qn⸗
qᷓ; non ad rem vel
eius exhibitõz: ſed
ad eſtimatõeʒ q̃nti
in liem fuerit iu⸗
ratum.vt eum qͥᷣ
wlo deſijt poſſidẽ:
Vel qͥ tignum alie⸗
num ſuis imunxit

edib-. vt. S. e rei

ven. l. q reſtituere.
⁊.]. c tigno miũ⸗
cto.l. j.S.fi. licet

nomen actonis ad

hoc non ↄueniat.⁊
ſic acno ↄomum
di. dat ꝓ fructibo
ſumptibo non ꝓ di
uiſione facienda.
vt. S. cõi di. l. inj.
S. ſicut.ↄtrouerſiã

nois ptinacibo re

linquamꝰ?. vr. .
x opſti. pecu.l.ij.S.
penul.

apud ſeruij auditoꝛes relatum cſt:
ſiquis poſuerit ſalicta:⁊ ab hoc aqᷓ
reſtagnaret: aque pluuie arcende
agi poſſe: ſi ea aq̃ vicmno noceret.
Labeo etiam ſcribit ea quecun
q; fructuum frugumq; recipiendo
rum cauſa fiũt: extra hanc cauſaʒ
eſſe: neq; referre quoꝝ frugum fru
ctuumq; ꝑcipiendorum cauſa ido⸗
pus fiat. Item ſabinus ⁊ caſſius
opus quod manufactum eſt in hãc
venire actionem aiunt: mſi ſiquid
agri colendi cauſa fiat. ſulcos tñ
aquarios qui grece libericens ap⸗
pellant᷑ ſiquis faciat: aque plunie
arcende actione eum teneri ait.

Igem ait: ſi aq̃ naturaliter x⸗
currat:aque pluuie arcende actõeʒ

ceſſaꝛe.qꝙ ſi facto oꝑe aq̃ aut in ſu⸗
piorem ptem impellit᷑: aut in infe⸗
rioꝛem vriuat᷑:aque pluuie arcen
actionem competere. Idem
aiunt aquam pluuiam in ſuo reti⸗
nere vłſuꝑ refluentẽ ex vicini fun
w in ſuum deriuare: dum opus in
alieno non fiat:omnibo ius eſſe. ꝓ/
eſſe em̃ ſibi vnuſquiſq; duʒ alij nõ

qua plunia: vel que pluuia creſcit
noceat: non naturaliter ſed opere
facto:niſi agri colendi cauſa id fa⸗
ctum ſit.imbꝛe autem creſcere eaʒ

aquam dicimus:que coloꝛem mu⸗
Item ſcien⸗

tat vel increſcit.
dum eſt hanc actionem non ałs

locum habere. ꝙᷓ ſi aqua pluuia
Ceterum ſi edifi⸗

agro noceat. n ſi edifi⸗
cio vel opido noceat: ceſſat actio

noceret non ꝓhibebit᷑: nec quẽqᷓ ß hec. agi autem ita poterit: ius non
eo nomine teneri. ¶Bemq; mar⸗ eſſe ſtullicidia vel flumina immit⸗

cellus ſcripſit cum eoqͥ in ſuo fun⸗

v fodtiens vicini fontez euertit: nk

polſe ogi: nec ce wlo actio eſt ? la⸗

b Moceret. ergo ſi non noceret tenet. a in hoc coꝛrigiẽ pmo. s30.

tere:⁊ ideo Labeo ⁊ Caſſius aiunt

TX ſicca.diuus.⁊
ne non debet habere ſi non animo d. ſi ſente⸗
nocendi vicino ſed ſuuʒ o er rir
endum eſt hanc actionem ſuperio EK. 2 v le. ij.cuz
ri aduerſus inferioꝛem compete⸗ Ponmgieſ cgf
re:ne aquam que natura fluat ope luberum 2 æle.
re facto inbibeat ꝑ ſuum agrum ts ll. vinie g
decurrere: ⁊ inferioꝛi aduerſus ſu x relrſtarude. 4
perioꝛem ne aliter aquam mittat: S. fᷣm. vꝛ. p. q
ꝙᷓ fluere ſolet natura. IYllud eti agang. ve
am huic aplicandum:nunqꝙ; com- dum. S. j. æ. ij. 5
petere hanc actionem cum ipſi lo⸗ E& lalſ.r
ci natura nocet. nam vt verius lus. Nr. mmul
quis dixerit: non aquam ſed locd o Item ſaen⸗
natura; nocere. In ſumma pu cu.f. pr. J.ey⸗
to ita emum aque pluuie arcen-⸗ l. ꝓxi in pn. a.l.
de actionem locum habere. ſi a⸗ ao. S. ſi vicimnꝰ.

p. Yacto. l. ob
rerioee.
q Inhbibegt. ſ.
inferioꝛe ꝑ opus
qð fecit.
r Multat. ſupe

. v ſᷣui. vꝛ. p.ſi

aq qdem pluuie arcẽde actõʒ ſpãalẽ mhi. . Fuiius.
ee: de flumibo 2 ſtillicidijs generalẽ m um enuum.

pluuia.i. per pluuiam. accurſius.

1 Fllud. nocet
1. nocere poſſit.
gccurſius.

v In ſummag.

c Labeo.mediam viam eligens nec trebatij nec mutij. quam.ſ.me⸗
diam viam tenuere beati. accurſius.
d Fruciuum. ꝓ eodem pomt. vt.j. ve v. ſig. frugem. acd.
e cCauſam.i.non prtinet ad hanc actionem.hoc tñ veꝝ puto.ſi non
alo nocend fuit factum. vt.j.e.S. demq;. accurſius.
¶DItem ſab. agri colendi. ſpãle &̊ aliqd ſtatuit᷑ ꝓpter agriculturam. vt
C. xe Fin. ⁊ aqᷓ.l.fi.S.ſiii.
g Actione teneri.ſi ſerere ⁊ arare poſſit ſine ſulcis aq̃rijs. vt.S. diẽ
ꝭS acno a no. ſi non pt᷑ non tenet᷑.⁊ in hoc ſecundo coꝛrigit᷑ mutius.
b Fas au ceſſnc. vt. .§. lluc hui⸗
Ige ait. celnigre. vt. 7. J. S. illud huic 2. S. 5 2 ſi vicinꝰ. æ. S. deniqʒ.
accurſiꝰ floꝛentinꝰ. 8 . tz ſi vciny . deniq
1 Kompetere. vt. 2. S. e. S. neranꝰ.
k Igem aumt. refluentem. i. ſupᷣabundantem.
IMon fiat. vt ⁊. j. ꝓx. S. cũ multis ocoꝛ.q̃ ⁊ huic ↄcoꝛdant.
m Deniqh. de wlo nec alia. vt ⁊. j. e. ſi in meo.a. S. ti. j. ꝓculus.
n Pie. ſ. vicinꝰactionem g iſtum m ſuo ſuffodit ſi non ac. qꝛ tũe
te net᷑ ee wolo vt h dictt.⁊ nõ ex hoc.S.in ſuo licere facere gð vult. Itẽ

b Coloꝛem. eꝰqq̃ cui iungi.nec em̃ ſi gutta pluuie cadat in aquã
non pluuiam hʒ locum actio aq̃ pluuie.ar.aʒo.ac.
c Uel increſcit.i.valde creſcit ſic.S.de li.⁊ poſ.l.gallus.S.ille.æ.
5. v fundo in. qᷓſitum. S. ſ̊ ſi ſundus. aſo.
c Item ſciendum.ceſſat.õ.S.ti.j.l.eoꝝ.S.fi.ſj̊ aliud eſt in cautõe
damni infe. q̃ inipomi᷑ p damno qð tunet᷑ futuꝝ ruſtico vel vꝛbano
pᷣdio ꝙᷓ in hac actõe q̃ ruſti co pᷣdio tm̃ puidet.nam ⁊ alłs ex cautõe
dam mfe.culpa alicꝰ dãno dato ñ agit.vt.S.ti.j.flummnũ.S.pᷣterea
ſi funi.hec actõ tm̃ oꝑe mãufacto ↄpetit.vt.S.e.S.hec actõ.aʒo.
e Ins non eſſe.ſ.negatoꝛiam q̃ bʒ locum vbicuq; ⁊ q̃litercuq; in
alieno facit qð iure ſᷣuitutis qua habeas facẽ non potes. vt. S. ſi v⸗
ui.ven.l.ij.j. H.⁊.S.j.licʒ. P.dixerii eam nõ ↄpetere miſi pᷣceſſerit
Fᷣmnitꝰ q̃ fuit amiſſa vel remiſſa.ar.S.ſi ſ.ven.ſicun.S.ariſito.
f Specmlem eſſe agrni. quia im de agro iſta competit actio ſpe⸗
cialiter. “
g Stlillicidijs.ſ.negatoꝛiam generalem eſſe ſiue agro ſiue editio
umeatur noceri, accurſuus. “

biur.
n
16
ſus,
eerg
Munen
t
ſboſ

Dumnd
k
Nnif fua.
ini tori.
Aw.
1 N
ume
uriu
mmt.

ntatuni
gn dlur
Anai
gnn
nis gut
iumihin

Coercebitur. nec minus negatoꝛia cum generalis ſu: vt hie

dicit. accurſius.
1 Driatur. ſ. aqua. ac.
k Caſſius.ruſtico.ſ.quod in rure eſt. ac.

IAgendum te flu. negatoꝛia. vt dixi S. ꝛoxi §. nibilominus ta

men bac actõne
ggetur vbi ex

agro vel echficõ
nocetur agro: ſe
cus ſi ex agro
edificio nocetur

edificio. vt. j. S.

pxi. ac.

¶ Apõ. loco. i.

fũdo toti vel eiꝰ

parti: vt. j.

verbo. ſigmiſi.
di.S.locꝰ. ⁊ die

n ſi is locus rſu

luci predij appel
latione cõtineat᷑
quod eſſe poteſt
vt de verbo. ſi⸗

grifi. l⸗. vrbana.

⁊ tunc idem ĩ eo
quod in ceteris
agris obſerua⸗
bitur: vi dictum
eſt ſupra.S.iteʒ

ſciendum. 330.

m Ex cõtinẽ⸗
nibus. edificijs.
que ergo pꝛedia
dicuntur vrba⸗

na vel ruſtica:
habes. j. de Vbo

rum ſigni. l. vr
bana predia. et
nota ꝙ ſicut H̊

inſpiciinr pre⸗
dium cui nocet

aqua ſit ruſticũ
vel vrbanuz ad
hoc vt habeat
locum hec actõ

vel non: ſic ⁊ iu

ſpicitur pꝛediuʒ
cui vebetur ſer⸗
nitus ad ſcien ·
dum ſit ruſtica
vel vrbana: vt
B. e ſerui vr⸗

bão. predi.l. j.7.

vbiq; agi ea licere: itaq; aquaqᷓ
agro noceret: aque pluuie arcende

actione coercebit. nec illud quera⸗

mus: vnde oriatur.nam ſi ex publi
co loco oꝛiẽs vel ex loco ſacro ꝑ fun
dum vicini vſcendat: iſq; opere fa
cto in meũ fundum eam auertat:a
que pluuie arcende teneri eum la-⸗
beo ait. Caſſius quoq; ſcrnibit: ſi
aqua ex edificio vrbano noceat vel
agro vel edificio ruſtico:agendum
ce fluminibo ⁊ ſtillicidjs. Apo
labeonem inuemioo relatuʒ: ſi ex a⸗
gro meo aqua fluens noceat loco q
eſt intra continentia hoc eſt edifi⸗
cio:non poſſe me aque pluuie arcẽ
de cõueni i.quod ſiex continentibo
profluens in meum agrum vefluat
eiq; noceat: aque pluuie arcende eẽ
actionem. Sicut autem opus fa
ctum vt aqua pluuia mibi noceat:

in hanc actionem venit: ita per cõ

trariũ queritur:an poſſit aque plu

ie arcende agi:ſi vicinus opus fe⸗

cit ne aqua que alioquin vecurrẽs
agro meo pꝛoderat:huic proſit.offi

lius igitur ⁊ labeo putant agi non

poſſe: etiaʒ ſi interſit mea ad me a⸗
quã ꝑuenire. hanc enim actionem

locum habere:ſi aqua pluuia noce

at non ſi non proſt. Secd et ſi v/rio habuiſſe:longam cõſuetudineʒ

4
5
D

l.ſeruumnes. que in ſupficie. S. j. licet ſit ar. con⸗

ira S. de ſeruit.vrba.predi.l.ij. c.

n Moceat. i. nocere poſſit. ac.
o.· Sicut. venit. ſ. vt deſtruatur. ac.
p Alioquin.i.ałs nullo opere facto.ac.

q Actionem. ſ. directam. aguur tamen vnlli: vt. . l. pri. S. item
varus.a pro hoc.j.ne quid in loco pub.l.ij.S.merito: ibi damnũ

⁊c.⁊ S.de edendo.l.ſiquis.S.ſi iniuũ.a alij dicunt nec vnlẽ compe
tere. miſi in caſu.l.ꝓxi.S. uem varus.⁊ pro eis ſupra ti.j.proculꝰ.
1, j.de furtis.ſi is cui.S.ſi.⁊.S.d condi.⁊ demon. cino.S.ij.ac.

? Moceat.i.nocere poſſit per opus quod ule faut.
ſSegd etſi vicinus.ſuperioꝛ.ac.
tDpus.cinus non exiat memoria:vt.j.l.proxi.itẽ varus.
v Seruitutem.i.quaſi ſeruitutem:vt in ſi.huius.l.⁊ facit S.e.
S.uem ſciendum.a ſimnli ergo ⁊ homo inferioris dignitaus maio
ti perſone debet exhibere reuerennam.vt S.de aue.iudi.l.uij. pᷣmo

Knſo. accurſius.
Aehbemennus

.q; naturaliter ſolebat fluere. ac.

a Deinnde. quaſdam. l.j. pacnones conſueuerunt appom. vt in⸗
ſti. de ſeruuu. J. figg.
b Dictas, id eſt conſuetas dici, ac.

ſundo ſuperiori. ac.

nere ſane etenim in ſeruitutibus h⸗
erean eemn I ern dus „Saqn.1. tan⸗
hoc idem ſequimur vt vbiſeruitus vſ renevere euins
non extat memona
ſic ponitur diunus
j.de in.actuq; pri.
l. apparet. S. penul.
mnon enim rtem⸗
WW pore queri nõ poſ-
67 õ ftet: Vi. i. l. pxi. S.
labeo ait ſi in agro. a. S. idem labeo ait. cum queritur. æ S. de ſeruit. lI.
ſeruitutes ⁊ ſᷣm hoc qð ſubijcit longam expones.id eſt longiſſimam.

c Agris. inferionbus. accurſius.
d ꝓlumina.ſ.ꝑuenientia ve ſuperioꝛi agro.
e Vlumma.id eſt ſuperabundantia gqque. ac.
f Ticeat mibi. cmnus agri ſunt illi qui ſunt pleni aqua venienti ex

verſus aliquã par
tem vadat:vt ager

cinus opꝰ tollat:⁊ ſublato eo aqua meus ea vacuetur

naturaliter ad inferiorem agrum

peruenies noceat: labeo exiſtimat ſe 5 eaft 11

ſic S.depoſiti.l.j.S

aque pluuie arcende agi non poſle ſi conuenent. sc.
ſemper enim hanc eſſe ſerututem br. Fwe renn. mr.
inferioꝛum predioꝛũ:vt natura p-⸗ Em —
. nrär ane n ů cadu.tollen.l.j.
fluentem aquam excipiãt. que pla epro tennao n.

ne ſi propter id opus ablatum ve⸗

hementius aqua perfluet vel deri k. Si tamen lex.

. 0 id eſt pactio. ac.
uetur: aque pluuie arcende actne 1 Mon inuenia⸗
agi poſſe etiam labeo confitetur. tur. nec natura lo⸗
Veinde ait ve ↄditõnibo agro? ci boc æc arat: ga

quaſdam leges eſſe dictas: vtqui m Cetuſtatem.

bus agris magna ſint flumina: lice uus nõ extar me⸗
ceat mihi in agro.ſ.tuo aggeres y ep an. Em nos vt
foſſas habere.ſi tamen lex nõ ſit a gannn dices: hoc
J —. 15 in pluuia: nam et i
gro dicta. agrinaturam eſſe ſeruã non pluuia ez eſt
dam ⁊ ſemper inferiorem ſuperio⸗ vt hic ſubijcit ſane
enumm .

ri ſeruire atq; hoc incomodum na
turaliter pati inferioꝛem agrum a
ſupioꝛe:compenſareq; dvebere cum a ac.
alio commodo. ſicut eniʒ om̃is pin Ra non probor

n In ſeruitutib⸗

guedo terre ad euʒ væcurrittita eti per teſies aun iurer
. uerunt conttituti⸗
am aque incommodum ad ecum e om ſeruitutis:ſ̊ ſo
flueret/ ſi tamen agri lex non inue lo leguimo tempo⸗
matur: vetuſtatem vicem legis te⸗ re eaʒ ſibi xetendan

g Aggeres. vt aqj

ꝗqque 7 qlijs. ac.

plura ſunt louo.

—

nõ ĩuenit ĩpoſita: qᷓdih vſus eſt b⸗
uitute neq; vi neqʒ; clam neqʒ pᷣca

tu dic diu pro decem annis poni.vt.j.qui ⁊ a quibo.ſi cum fideccõ.S.
ariſto a longam ſimiluer.x. an. vi inſti. vſuca. in rubrica ⁊ ĩ pun.
2 loquitur de ſeruitute.aque que perpetuã habʒ cauſam vel quaſi.vt
5.de ſeruitun.vr. pꝛe.l.foꝛamen.S.ſi.ſic ergo loquiuur vi ſi vſus eſt
longo tempoꝛe: a ex ſolo temporè nuat᷑ dicatur acquiſiſſe longã con⸗
ſuetudinem.i.ſeruitutem ꝑ longam conſuetudinem etiam ſine tuulo
vt Sg. ſi ſerui.ven.ſiquis diuturno.ſi vo non ex tempoꝛe mitatur: ſi di⸗

caſur aliquo modo conſtitutam ſibi vel pꝛedeceſſoꝛi ſuo fuiſſe ſermtu

tem: idq; longa conſueiudine dicat preſumenduʒ auditur. ⁊ hoc eſt vel
iure impoſuam ac.qr. S. Ee vſuris.l.cum de in rem verſo.⁊ ſic habes
ibi vel iure ⁊c. Alij habent hic velut:⁊ tunc primũ ſcz ſi vſus eſt lon⸗

go tempoꝛe comprehendat ambos pꝛedictos caſus in glo.quibus con⸗
ſtiiuitur ſeruitus:velut ſi eſſet iure impoſita per pacnonem vel teſta⸗

mentum ſubaudies tamen quaſi inpoſitam. vt ſiatun dices.

2

q Meq;. hec verba expone. vt.j. quod vi aut clã.l.j.S.quid ſt vi.

dictum. accurſfſus.
r Conſuetudinem.i. ſeruitutem per longam ↄſuetucinem.
ſCogemus. aliter cum quis mierpoſitam ſeruitutem habet tũc em̃
eum cogemus:vt S.æ ſer.vr.pre.l.eum. ir.immo gen eraluer ideʒ in

ſeruitutibus: vt non cogatur: vt S. de ſerui. quonens. S. ſeruuntum.
c uij

7

l.iij. S. fi. ⁊ de vi ⁊ vi ar.l.vim facit.a.j.vu poſſi.ſi duo.S.bhoc inter⸗

„
4
7
7

AEO

830.4 ſpeciale eſt in ſeruimte oneris ferendi per dictam. lI. eum. .

t Aunire. refert ſe quando pacto vel vetuſtate. ac.

vDQusſi ſeruitus. Mota quaſi quna ſicut preſcriptione queritur vti
le wmininʒ: ita vtilis ſeruitus nõ directa queritur tempoꝛe.hinc eſt ꝙ
vtilis actio pro ea datur.vt ſubijcui. Alij dicun: quaſi eẽ expreſſium.

tem. l. cum iſta.

9 i MHſüma.
quare id ẽ
Ipter quod. ac.
Lex. id eſt pa⸗
ctum. Ab. dictum

quia vt lex ſeruat᷑:

vr ſupꝛa depoſiti.

I.j. S. ſi conuenerit

930.

c¶¶ Netuſtas. cuius non extat memoꝛia m quoſdam: tu dic aliter.

enratſs e uack
inbijcit vtilez dicũt
ad eſt efficacem. gc J . B 4
vVAcrionem. co⸗ velut iure impoſitam ſeruitutem
ſſoram. M. ve viceatur. non ergo cogemus vici⸗
S. ſi ſer. ven.l. ſicu ſed nos ĩ eiꝰ
n. S.ſi diuturno. ĩ num aggeres mumre: e e
prin. ac. agro mumemꝰ. eritq; iſta quaſi ſer
venevn pof. ri. Uitus:in anam de mpräan getone
ſi ſer. ven. l. ſiaut. Pabemus vel interdictum.
S.ariſto.m fi. 1S. Aulꝰ?.
re ſeruitu. l. penk. —— .
è Nſumma tria ſunt per que
gam conſuetudinẽ inferior locus ſuperioꝛi ſer⸗
ee! fer anaus⸗ uit.lex:matura loci:vetuſtas: que
a-l anc⸗ brin ſemper pro lege habetur minuen⸗
da iſenib darum ſcilicet litiũ cal 3 Apo
ſcs. S. j. a. J. ve c· labeonem pꝛoponitur foſſa eſſe ve
ſoeoum. lſ q tus agroꝛum ſiccandoꝛum cauſi⸗
ſenatuſcon. e qui nec memonam extare quando fa⸗
zo er. cta eſt:hanc inferioꝛ vicinꝰ nõ pur
P 99. 914 . —, .ſ PI*&
ſ aqna quon gabat: ſic fiebat: vt ex reſtang. nan⸗
ciana.hoc une 5. one eius aqua fundo noi 1 noce⸗
ductus. 7. . e. l. ſi. t: Dicit er egꝛ
de emtl. NVet: dicit etolalis aque pn nule R
ij..S. xᷣ ſer. xrba. cendecum interiori agi poſſe: vt
pre. qui luminib. zpᷣe purgaret: aut ipſe pateretur te
coninna ſequen in priſtinum ſtatum eam reducere

reterea ſi in confinio foſſa ſit
neq; purgari vicinus patiatur eaʒ
partem que tibi accedat: poſſe te
magis agere aque plunie arcende
labeo ait. Eaſſius aũt ſeribit ſi

vᷣt ſupꝛa.l.pꝛoxima.S.fi.diximus.accurſiuss.

ſupiori calu agitur actione aque plu. ar. iure ſeruitutis competen⸗
tis: ⁊ its vtilis ſuꝑioꝛi caſu:hic directa.vt.j.e.l.pe.dices.in hoc q̊

differt hic caſus a ſuperiori.ac.

— *2

p Caſſius.auctoꝛitate.ſic habes in cauſa damm infecti. vt 3. ti.

ſi finita. S. ſi publicus ac.

qua opera aque mittẽde cauſa pu⸗

moria ſiue nõ extet.quod ⁊ ipᷣe pu

to probanduʒ. Item varus ait ag

gerem qui in fundo vicini erat vis

aque ciecit:per quod effectuʒ eſt

nufactus fuerit:neq; memoria eiꝰ

q Uetuſtas.
qn dicat᷑ extare
memona 2 q̃n⸗

do non:dicit᷑. ʒ
blica auctoꝛitate facta ſint:in naque gem labeo
pluuie arcende letianen nõ veni⸗ zr a ar⸗
re in eadem cauſa eſſe ea quoꝝ me biter: quidaʒ
moriam vetuſtas creaſt. Ap mine aßne
alpheium vo relatum eſt: eam foſ ſequen. S. qᷓ
ſam ey qua ad inferiorem fundu; nonhlacer
aqua veſcendit: cogendum eſſe vici ium. foſſa. que
num purgare: ſiue extet foſſe me⸗ upenon

foſſa.
9 Ticinuz. in
cuiꝰ pꝛedio erat

foſſa qui debe⸗

vt aqua pluuia mihi noceret: varꝰ barierumtem.
ait ſi naturalis agger fuit: non poſ vrui qnonieno.
ſe me vicinum cogere aque pluuie ſeruimtham
. P am cum fuu in⸗
ancende actione vt eum reponatk terpoſira ſerul⸗
reponi ſinat.idemq; putat ⁊ ſi ma tus a boc fuit ex

ꝛeſſum in pa⸗

2 — to: vt vi
extaret. qp ſi extet. putat aque odlu cmine penio i⸗
uie arcende actione eum teneri.la⸗ ue foſſa impone
beo autem putat ſi manuſactus ſit hen ermmo:
agger: etiam ſi memoꝛia eius nõ ex foſſam:a ſic ſo⸗
tat:agi poſſe vt reponat᷑: nã hac a⸗ audiebat h̊ J0o.
+eEn . aks regulariter
ctiõe nẽineʒ cogeꝛe poſſeꝛ vt vicino eſſt contra: vi
ꝓſit ſed ne noceat aut ĩterpellat fa æ ſeruii. vrba.
cientẽ qo iure facere poſſit: quanc/ᷓ mredt.lſernntn⸗
ens.S.fi.miſi m
ſeꝛintute oneꝛis

ferendi. vt S. ſni ſerui. ven. 1 n forte. S. etiam. 2l. ſcuri in princip.

7. S. j. non ergo obſtat. S. S. pꝛox. 1. I. S. idem labeo: in eo quod hic

ſEx qua. ſcʒ

OD Ainuendarum. ſic S. ſicer. peia. quidaʒ. ⁊. C. æœ tranſac.lfratris
de agrico.⁊ cenſi.luibus.in pꝛin.⁊ nota ꝙ natura ⁊ loci vetuſtas ce
dunt legi ſuperuenienti:vt S.l.ꝓxi.S.fi.ibi.ſi tamen lex ⁊c. Item lex
⁊X natura cedunt vetuſtati. vt. C. de preſcrip.lon. tempo. l.ſi.in fi.⁊.
J. e.S.caſſius.in fi.S.⁊ concoꝛdantie poſite ſuperioꝛi.l.in fi. hic dici
poſſunt.accurſiius. S
?Apuo. vetus eſſe.i.ſoſſa vetus eſt ⁊c.accurſius.
f Extare.foſſe facte.ac.
g icinus. in cuius erat pꝛedio. aʒ. ae. L
pMoſtro. qui tercij eramus ab eo te cuius pꝛedio aqua currebat ⁊
in cmus pꝛedium vecurrebat pro ſiccando noſtro pꝛedio ⁊ alioꝝ.
Agl poſſe. quomodo hoc cum mihil faciat: ⁊ hec actio ex opere facto
datur: vt SZ.e. l.j.S.hec acuo? Rn.ius interpꝛetatur eum facere.ac.

k Aut te. qui es vnus te his quibns nocetur. a hoc vltimũ eſt ve⸗

rius cum ea non ſit natura ſeruuutum: vi cogatur aliquis aliquid fa
cere: vt S. de ſeruiiut.l.quotiens.S.ſeruitutum.⁊ S.l.ꝓxi.S.ſi.vel dic
ꝓ ſolitus erat purgare nec memoꝛia extabat quo tempoꝛe non eſſz ſo⸗
ſuuus purgare: vt ⁊.j.e.S. idem labeo ait ſi in agro.⁊ S. pꝛobatio.ſi
arbuer. accurſius. Ev Ewer
¶ Eam. ſcilicet ſoueam. ac. “
m ONꝛeterea. ſi in conſmnio. ad hoc quod ve confimio dicit. facit ſupra
pro ſocio.illud.⁊ com.di.arboꝛ.⁊.j. acqui.re.wvmi.adeo.S.fina.
⁊.l. ſequenti. ac. e. d .
n Confimo.ſ.duoꝝ fundoꝝ.⁊ ſic erat communis fonag.
9 Aagis, magis igeo dicit: quia iure wominij q habes in eq: at

ſubijcit non mtereſſe extet memona vel non:quia fruſtra queritur
memoria:vbi ex pacto debetur vel ex loci natura.Alij dicuni vicinũ
purgare. ad eſt pan purgare. Cercij ocunt hoc ſpeciale vt ens iſe
purget: quia cum habeat emolumemum vt aqua ſua recipiat: ſen
tiat ⁊ onus.⁊ in eo quod ſubijcu extet memona ⁊c. dicunt coꝛrige
re ſuperiorẽ.S.⁊ ab illo.j.e.S.idem labeo:notant differentiam q̃
ſi illud in opere loquatur:hic autem in foſſa. vel aluer coguur vici
nus ĩ cuius agro eſt foſſa non ab infenion: ſed a ſuꝑioꝝ vel colla⸗
laterali cin nocet aqua ex reſtagnatione.gg.
Item varus. vis aque.id eſt violentia aque:vel conrouerſia:
ſic ꝭ̊. dam. inſec. fluminuʒ. S. idem ſeruius. a.
vReponat.id eſt reſtiiuat.ac.
xReponi.id eſt reſtitun.acd. MMU
a AUAt reponatur.id eſt reponi ſnatur. R.⁊ hoc probat:nam ⁊c⸗

naturalem pertinet vbi eſt ſecus:pꝛima placet.

b e noceat. nocet autem nihi ſi non patitur me reponere nam

ralem vel quaſi naturalem a quo naturaliter debeo ſentire commo
dum:ſed vbi exraret memoꝛia diceretur mihi pꝛoficere ſi dicat᷑ enʒ
compelli pati.ideoq; non compellitur.ac. .V r.
c Eqꝙ. videtur ad vtrunq; referri ad naruralem a quaſi natn⸗
ralem aggerem ſcilicet quando non exiat memona. alij referũt ad
naturalem tm:vt addat pꝛedictis.nam ſtaum dixerat de quaſi natu
rali.accurſius floꝛentinus. . e zn

Anl

KW
15.
ic
L.x
npe⸗
not⸗
,.
ſe
fun
ili
mt.

ige

bem
z
jtn
2

allt

Hels⸗
i

Plen
) Egu
ſenehion

ſSne
ſomme
mrnne
Aan
mum
Pe
Kuge

mm in

noltaſenu

WaMfuter
Pem n
:N Moanns
lins gelie ſ
eicſuinpen
baur ſems:
Wangargere
mahaſch
Wheh;.
Bngünr
Gchmz
Eemtn.
gulſeur⸗
Egiwai
zaſn a
s Hnnin
Neuuutcnel
NN Mep.
encn Nle
Afnuſraccnun
Bidomnah
eit Rtüͤ
õ
G NRNE
Glaiettund
lim anm u
1ſagon Medi⸗

EKurrutte
K.

wrrrmi⸗
N.

uun ii
.

tünr
G imm
mmacpiſs

6

vtilem aque plume arcende. ſed contra. S. e. l.j. S. ſicut. ſok. vt in
xenegat direct am: hic concedit vtilem. uem ar. ↄtra ſupra titulo
j.l.pꝛoculus.accurſius. s
e Interdictũ.vtile vn poſ. R. vt dixi JS. e. l. j. S. fi⸗ vel ne vis fiat

mil. ſicut de arbonbus cedenchs. vt. . de ar. ce.l. . primo HKn. et
S.inde:vel qõ

vi aut clam. vt
I.qð vi aut clã.
l. cõpetit. S. fi.
m azo.
fMocituruʒ.
eſt. vel parum ẽ

ar. S. e eunctõ.

in creditore. et

XL. de precibus

unpe. off. quoti
ens. 7.l. reſcri⸗
pta. 7. J. ne qd i
loco publi. fi. l.
ij. S. ſis a pn⸗

cipe. 1 ne quid

in flumine pu⸗
bli. l.j.ſunt qui
putant. 13. de
relig. ſiquis ſe-

pul.in prin. ac.

g Et ſi iure
Kine prefert
eqᷣtas rigori.
Vt . 5 iudi.
placuit.⁊ ſupᷣ.ſi
cer. peta.ſi nbi.
⁊. C. ſi ali.res
pi. da. ſit. cũ res
bh Apö namu
ſam. fluens na⸗
tura per prediũ
inſerioris vici⸗
m. 330.

1 Inferioꝛe.
naturaliter ſer⸗
uiente ſuꝑiori:
vt S. e.l. in pun
cipio.ac.

k Atilem. id
eſt efſcacem.

1 Pꝛobat. in⸗

ris rigorem in⸗

tamen xeficiat aque pluuie arcen⸗

de actio directa. attamẽ opinoꝛ vti

lem actionem vel interdictum mi-

hi competere aduerſus vicinum:ſi
velim aggerem reſtituere in agro
eius.quod factum mihi quidem ꝓ

deſſe poteſt: ipſi nibil nociturum ẽ

hec equitas ſuggerit: etſi iure ſtri⸗
cto deſiciamus. Apud namuſaʒ
relatum eſt:ſiaqua fluens iter ſu⸗
um ſtercoꝛe obſtruxerit: ⁊ ex reſta
gnatione ſuꝑioꝛi agro noceat:poſſe

ri.hanc enim actionem non tm̃ de
operibus eſſe vtilem manufactis:
verumetiam in omnibus que non

pᷣm voluntatem ſint. labeo contra

namuſam probat.ait enim naturã
agri ipam a ſe mutari poſſe: ⁊ ideo
cum ꝑꝓ ſe natura agri fuerit muta⸗
ta:equo animo vnunquenq; ferre

XAbere:ſiue melioꝛ ſiue veterioꝛ eiꝰ

conditio facta ſit: idcirco ⁊ſi terre⸗
motu aut tempeſtatis magnitudi⸗
ne ſoli cauſa mutata ſit: neminẽ co
gi poſſe: vt ſinat in priſtinam loci

conditionem redigi. ſed nos etiam

in hunc caſum equitatem admiſi⸗
mus Igem labeo ait: ſi in agro
tuo aquarum concurſus locum ex⸗

ſpiciens. accurſins fioꝛentiuns. .
m ogi poſſe. de rigore vt hic ⁊. j. e.hactenus.S. cum igunr. =
S. * ſerui. ruſti. preõ.l.ſi mihn. S. ſeruitus.? S. eo. .j. S. ij. in fi. et
§. illud in ſumma..S.item ſcꝛendum.⁊ S.ti.j.fluminum.S. vici⸗
um. ⁊. F. hec: que omnes ſunt contrarie ſuper hoc quod ſequitur.
ſecus de equuate que pꝛeualet vt ſubijcu. vt S. S. uem varus.⁊. .
e. l. fi. S. ſi. in fi.ac. V .

n In hunc. non

ſolum in ſuperioꝛi. ac.

o Zqunatem. namuſe que purgare mihi permittu: ſi mes inter
ſit. nec vieno noceat.

p Igem labeo. agro inferioꝛi.

q Excauamt. ſic in locum illum concanum aqua ex vicinis p̃⸗
dijs vecurrebat: nunc autem locum non purgat: ⁊ ſic aqua reſta⸗
gnat in predia vicinoꝛum ⁊ damnum eis dat ſiue dare poteſt.
r A vicims. vt patiaris locum purgari vel purges:a eſt ratõ qꝛ
ſermtutem aque recipiende non debes: alioquin contra vt ſtanm
ſubijcit: vt S. e.l.S.apuo alpbeium. ⁊. I. c uinere actuq; priua. in
de. S. ait pre. 1. S. vtilitas. 7 S.hec aũt cum ſuꝑioꝛi. ſed ſecus foꝛte
æ equitate. vi S. pꝛoximo.S.ac. J ä
JZure. ſeruituns vicims ebite. azo. vel mre. i. conuentione vt

vi S. l. j. F. i. in

pun. ac.

Reficias, vel reſici ſinas.vt S.e.l.j.S.j.⁊ facit. . e. quod pꝛnci

bis S.fmali. ac.

Igem labeo.nõ ꝙ tria debet actor pꝛobare in hac actionej. ad

cum inferioꝛe agi:vt ſinat purga⸗

hoc vt opus dveſirnatur. ſ. opus manufactum: et quod poteſt nocere:
eius memoꝛiam extare.econtra reus ad ſui defenſioneʒ alia tria vel
alterum eorũ.ſ.pactum factum vel loci namrã vel memoꝛiã facti oꝑis
non extare.⁊ pꝛobant᷑ hec S. eo.l.j.S.j.⁊.ij.⁊.S.ſi.⁊.l.im ſumma.in
prin.⁊..de ſtatuli.labeo. tercio dicit hic qualiter prober actor: et

cauauit: aque pluuie arcẽde agi a⸗
ctione non poſſe tecũ a vicinis:pla
ne ſi foſſa iure facta ſit:vt cuius me
moria non extat:agi tecuʒ poſſe a⸗
que pluuie arcende: vt reſicias.
Igem labeo ait cum queritur: an
memoria extat ex facto opere: non
diem ⁊ conſulem ad liquidum exqͥ
rendum:ſed ſufficere ſiquis ſciat fa
ctum eſſe: hoc eſt ſi factum eſſe nõ
ambigitur: nec vtiq; neceſſe eſt ſu⸗
pereſſe qui meminerint: verumeti
am ſiqui audierint eos qui memo
riam tenuerint. Idem labeo ait: ſi
vicinus flumen toꝛrẽs auerterit ne
aqua ad eum perueniat: ⁊ hoc mo
do ſit effectum: vt vicino noceatur
agi cum eo aque pluuie arcende nõ
poſſe.aquam enim arcere:hoc ẽ cu
rare ne influat: que ſententia veri
oꝛ eſt:ſi modo non hoc animo fece
rit:vt tibi noceat: ſed ne ſibi noce⸗
at. Illud etiam veruʒ puto qðᷣ
offilius ſcribit: ſi fundus tuus vici
no ſeruiat:⁊ propterea aquam reci
piat: ceſſare aque pluuie arcende
actionem:ſi tamen non vltra mo⸗
dum noceat.cu conſequens eſt qð
labeo putat: ſiquis vicino ceſſerit
ius ei eſſe aquam immittere:aque

huic nobis. Item nõ.qꝙ qñq; credulitatis teſtimomũ recipit᷑: viĩ au.
ten. vt hi qui ob.⁊ xe here.a fal.S.ſi vo abſunt.⁊ in ant.xæ ſanc.epii.
S.j.ſed unproprie teſtes dicunt᷑ in dictis caſibi. idem ⁊ in cauſa mr̃i/

2

vt. xnij. q.ij.c.ſuꝑ.ſed hodie illuo ꝑ ↄcilium coꝛrigitur. c.
Abemoriam. a quo tempore opus ſit factũ. Item nota. ex hoc. S.

teſtes nõ tenent᷑ dicere coniulem ⁊ diẽ:licet qñq;

bent᷑ ſuſpecti: vt S. de teſti.l.iij.S.j.ſecus in inſtrumentis: vt in aut.
vt pᷣpo.nomẽ unꝑa.S.vñ ſancimꝰ.⁊ ſic ẽ ar.j.C. x fi.inſtru.l.ĩ exer HW

cendis.ac.

b Icem labeo. torꝛens. i. quod hieme tm̃ flut:nam hoc ꝓprie dicit
S.j.ſeo hic non curo ſu torrens vel ꝑenne pᷣ⸗⸗

toꝛrens:vt.j.d flu. l. j. no
uam vel publicum.vt.C. cæ allu.l.j.in prin. ac.

1 Auerterit. fociendo in ſuo opus non ita indiſtincte ſi in flumine
ripaue eius.vi.j .ne quio in flu. pu.l. j. in prin. 2. S. ſunt qui putant.

k Arcere.ſ.iſtum dicimus.a.
IInſfluat. ſ. in ſuum agrum. quod ei licet.ac.

m Moceat.tunc ce wlo tenebitur cũ nõ ſii aqua plu. vt.S. e.l.j.S.
cniq;. a. S. illuo in ſumma.a hoc caſu facit.j.e.quod principis.S.
fi. ſed ↄtra huuc.S.ad primꝗᷓ ꝑtem: vt S Ce.l.j.S.neracius.ſo. vt ibi.et

eodem modo ſolue aliud. j. ꝓximo.S.ac.

n Illud. ſeruiat. hoc tollit 5 S. ꝓxi. S. a dic vicino.i.fundo vicini.
o AModum. in ſernitu:e conſtituenda ſtatutum. R. vt S3. ſeruu.

vr. pre.l.cuius.ac. .—r
p DPutrat. dicens idem per alia verba.ac.

q ex alioꝝ recuatio
mie. R. ac.
e ℳAbeminerint.
dixerũt qᷣdã hoc ee
ſtimoniũ de audttu
vVbilibet recipi: qdd
em̃ ſi paries cor⸗
tina media eſt iter
teſtatoꝛẽ. ſed in hoc
guditu auditus ſi⸗

recipi. DP. als re
gulariter otra. vr

. .

D AAin D AE

idem diẽ̃ S ꝓba.
ſi ar bit.iẽ in ſi.il
li.l.dicit de tercio
q̃luuer ſit pbãduʒ a
reo. ac.
x Et ↄſulẽ. ideʒ ĩ
obligatse pigꝝ. vt
5. de pig. I. pen. S.
idẽ queſijt.alit᷑ ob⸗
ſeruat᷑ ĩ libellis ac⸗
cu ſatoꝛijs:vt.j.de
accuſati. libelloꝛũ.
in pꝛin. ac.
a Exqrendũ. qᷣa
teſtes no hñt ncce
dicẽ hec..
b Siqs. ſ. reſtis
cScigt. i. vehe⸗
hemẽter opiner vt
ſtatim ꝓbat. ſcire
em̃ ꝓprie eſt.i.veri
tatẽ viſu pceptã in
mẽte tenere. hoc at
de illo dici nõ põt.

ne quid credit. aʒo

qñ factũ ſit. R. ac.
fAudierit. ſic G

ſpãle vt recipiat᷑ te

qð nõ placet. imo

teſtes 1 Zhẽtes vel
eſt ſpeciale quid de

ue de audiiu aliẽo

C. de teſtibus. l.
teſtum. et in au.
ten. de here.⁊ fal.S⸗

ad * k „
vX AereV
L 4 4
4d. . Vo Abſnap R
3„2

interrogent cũ ha⸗

e v

4 Keſſerit. ic eſt ceſſerat cgcg.
FV Mon poſſe. nibil emm profieit eeſſio:ſi ſtatim collata fequatur ꝓ

hibitio. R. ſacu ad tuendaʒ ſernitutem pacts conunentã. S. e. l. j. S.
fi.1. l.ij. mn pꝛn. l.c.
ſa SPud trebatium. in fundo meo oniur ſons. a per ruulos euz

veriuo in

fundum vicini na-

tura ſeruienteʒ. qdᷣ
licet: vt hic ⁊ S. eo.
l. j. S. fi. ⁊.I. ij.ĩ pᷣn
cipio. ⁊ m hoc di⸗
cit follonicas. id ẽ
rinulos ſubterra⸗
neos a ſollo eo qo
3 follem ſiue bur⸗
am vel quandam

pluuie arcende eum agere nõ poſſe
PPug trebatium relatum eſt

