vel aſilio fecit.ſ̊ ne huic exhiberet

dictum hoc poſt annum competeꝛe

„ Si ipſe. omniby. I. vt habeant actionem ad exhi. non ꝙ non ha
beant interdictum de tab. exhi. nam heres eſt wminus teſtamenti. ⁊=
iñ habet interch. de tabu. exhi. vt. S. ad echi.l.iij.S. ſiquis extet. S.
quemad.teſta.api.l.iij.vel dic ſᷣm. R.qꝙ hic dicu de his qui dicunt ex
ſua pꝑſona. ſ heres non ex ſua ſ̊ hereditario iure dicit ſua. ſic ergo h̊
no.non concurrere hoc inteꝛdictum cum ac.ad exhi.miſi in herede vt
dixi. ⁊ facit.S. ad exhi.l.iij.S.ti.⁊.C.ad exhi.l.inſtrumenta.
3 Siquis wlo. teſtamentaria.ꝑ hoc inidictum ſicut nec econtra. vt.
HM.quando ci. ac. l. j. ẽ
7 Duod maius. facit. J. de penis. l. relegati.in fi.
Ammo vel ↄſi. ꝓpoſiium em ⁊ volũtas ⁊c.vt.j. fur.qͥ imurie.
* Hoc interdictũ.aſpꝛehẽdẽde.⁊ legende.vt.S.quẽad.teſta. api.i.
ij. S. inſpectio. 2 veſcribende. vt. S. ad. l. fal. I. pe. S. fi. aj. a. S. quẽad-
reſta. aꝑi. l.j. m pᷣn. ⁊ facit.S. ad exhi.l.ij.⁊.j.de v.ſig.l.plus eſt.⁊.jq
⁊æ lib.ho.exhi.l.iij.S.ait pᷣtoꝛ.

a Eerhibere ſigna. id eſt ſigilla. facit ſupᷣ quemadmodum teitamẽ

ta aperi. l.j.in ſi.
b Coerceri.captis pignoꝛibo vel mulctis.vt inſti.de ſatiſda. tuto.S.
qba.⁊. S. de ven. inſpi.l.j.S.quod q̊. ⁊ ſupᷣ ſiquis ius dicẽ. non obtẽ.
l.j.in pᷣn.⁊ facit.C. teſtibo.l.pe.in pᷣn.⁊ ſupᷣ e teſtib.l.inui.arg.
ſumpto a ↄtrario.ſ̊ j.S.quemad.teſta.api.l.ſj ⁊ ſiqͥs.vbi dicit nõ co
gi eos venire coꝛam iudice.ſoł.ibi ex terruoꝛium mdicis erant.

f. Reſtiturum. exigit ergo ſtatim. a eſt ſpeciale. ołs contra. 5, ad
l. aquił.l.in lege aquił.ſi veletum.
g Ingde querit᷑. hinc.i.hoc interdicto.

c Solent. ad ſcriptum habent. pꝛo quo compenit eis
ſecus. vt ſi lego nbi fundum ſi.x. dederis tino.nam tiins nee en⸗
tarius. oci poteſt. vt ſupra ſiquis ob cau. teſta. ſiquis bſi eg

ſie non habet hoc interdictum. ar. ſupꝛa ad exhib. l. iij eonle.
accurſius floꝛen. J 9 4 bib.l ii. ſerendum.
, „ „ à2 Kongemmna,
Hoc interdictum exhibitoꝛiũ ẽ. o. inifmnt. es

qui agit.

Quid ſit eyhibere videamꝰ.exhi⸗
bere hoc ẽ materie ipſiꝰ ayꝛehen⸗
Vnde copiaʒ facere.exhibere autẽ
apud pᷣtoꝛem optʒ:vt ex auẽte eius
ſigtoꝛes ãmoniti vemrent ad reco⸗
gnoſcẽda ſigna:⁊ ſi foꝛte nũ obtem
pent teſtes:labeo ſcri. coerceri eos
apud pᷣtoꝛem vebeꝛe. Solẽét aüt
exhiberi tab. veſiderare oẽs oĩno qͥ
qd in teſtõ adſcriptũ hñt. Con⸗
emnatio at hꝰ iudicij q̃nti intfuit
eſtimari dʒ. q̃re ſi heres ſcriptꝰhoc

intdicto expiat᷑:ad hereditatẽ refe

renda ẽ eſtimatio: ⁊ſi legatũ ſit tã⸗

tum venit in eſtimatõeʒ qᷓntũ ſit in
legato. aſi ſub ↄditõe legatum ſit q̃i

oditõe exñte: ſic eſtimãdum ẽ. nec

opelli debebit ad cauẽdum ſe rſtitu
rum qͥcqͥd ↄſecutꝰẽ.ſi ↄditio defece
rit:qꝛ pena ↄtumatie pᷣſtat᷑ ab eo qͥ

non exhibet. Inge qrit᷑ ſi hinc
aſecutꝰ eſt eſtimatõʒ legatariꝰ:po⸗
ſtea legatum petat an ſit audiẽdus
7 putem ſi heres idem pᷣſtiterit:ex⸗

ceptione wli repellendum: ſi alius
repelli nõ opoꝛteret: iõ aſi heꝛes ſit
q intdicto vſus ẽ eſtimatõʒ oſecutꝰ

e Eſtimananʒ
eſt. ß certe nõ tm
ꝛntereſt. cum ad

eadẽẽ eſtimatõis diſtinctio. Int᷑

re non poſtet vel
legatum vel etu

am non eſt condino. ſic eſt contra.j.æ reg.iu.l.quatenus.ſolu.
bic ſpeciale ꝓpter contumaciam. vt hic ſubijcit. vt ꝑ eaʒ augeat᷑.ſic
econcra ſpeciale vt quandoq; minuat᷑.vt.C.æ ſen.que ꝓ eo quod
intereſt.l.j. in eo quod non ꝑmittitur excedere duplum intereſſe

ↄmums ſic ⁊.S.qͥ.ex cau.in poſ. est.l. pe.

a Diſtinctio.vt ſi a poſſeſſoꝛe hereditatis eſtimaiõʒ ſit ↄſecutus
amplius eam non petat.ſi ab alio eſtimanonem ↄſecutꝰ eſt. heredi⸗

tatema poſſeſſoꝛe petere ñ ꝓhiber᷑.ad qð eſt.S.cæ pe.here.nec vllã.
S. pe.⁊.j. ſo.ſtichum.S.dolo.nec eſt j.j.de reg.iu.l.bona ſides.

qꝛ hic ſpãle.vel a diuerſis exigit᷑.hic ſecus ſi ab vno. vt.S.ꝓxi.⁊ in
oↄotrario.⁊.j.de fur.l.ei qͥ furti.in fi.⁊.S.ne quis eum qͥ in ius vo.
l.in fi. Item ↄtra.S.de re iudi.ſiquis olo.S.fſi. So.hic ſpãle.qma

occultat ꝓbatõʒ. ar. C. dæ here.l.qm.in fi. Item ʒ.j.de noua.l.fun

dus.vbi etiam ab vno peti᷑ res ⁊ eſtimano. So.ibi ſunt due ſtipu
lanones.⁊ eo animo interpoſite. vt vtraq; habeat effecium.ſ.rei
⁊ eſtimatioms rei.ac. ß H
i Interchctum.poſt annum.nec em̃ eſt penale habito ſaltim ro

ſpeciu ad actoꝛem.vt.,/d ac.a ob.l,in honoꝛarijs.

=☛ - = =

=
=E
=
—

—
S = S

huc heꝛedi. pete⸗

S
E
= Z
☛. =
— —
—

=
= =
—
=☛

idll,ſt

=☛
E
S

lutsſit
htches

Pagze
codinn
grmn W.
bcöpen ſhn
Gimhen twy
ſo lrd.
llianahtre
luntipep

ponek
ltcotuerr e

eisgenmann

uirin

tlt

iͤnnmi

. 10772 aree

5

ce P

1c ν α e
ncnen ää .
Lateed k ſ Jſint. non pupillum. facit. . qdð vi aut clam.l. is q. S. ſiann i Mmuris. poꝛtis ciuitatis rõne. vt inſti. de reꝝ diui. S. ſancte
Nct R 10ns. 7. S. ac. emp. iuł. S.idem iuł. a. J. re. iu. l. neq;. 7. S. & reꝑ dim. l. fi. . .
dd i.E. vñ vi. l.meminerint. 7. S. ti. j.l.j. S. hoc.edicto. ⁊ qõ ibi no. ? LZocis. vt in muns mumcipioꝑ. vt. S. e reꝑ diui. S. fi. 7.l. ſacra
N 1 d E tabulis. pendet. qꝛ lis ↄte. eſt. vtputa duo ſumꝰ nitij. ⁊2 m S. muros. .
ſta lis eſt inſtitutꝰ tinus.vterq; nrjm ꝑ pe.here. inſolidu vᷣx Irroget᷑ damnũ.pᷣuato.vt.j.ti.ij.l.ij.in pᷣn. vel er ipſi reipu.
ſibi aſſern here⸗
. . e itatem. non J . x n E Nα1 muri.
dbii 4 ase⸗ ãmodo o⸗ De locis et itineribus pub. aennd/.
, Nmnichcto. qr eſt h conſtat: ̊ ⁊ heredi ceteriſq; ſucceſ⸗ pmittentis ꝓpi ac.
D patonum. ſicut bꝛibo apetit. Hulus rn, giwer 1 ſie⸗
Mehen 7 actio ad exhi. . AHe O vigik. l. j. vel die
thiera 1iõ añ lii. leſ. J ſint tabule apud pupilluzʒ OBmpo. ne n voſſu oꝛiri
irhh ce⸗ here. de⸗ ⁊ wlo tutoꝛis veſierunt eſſe. Vilibet in publicũpe imcẽdium.
mnrinen⸗ Wirchan⸗ in ipᷣm tutoꝛem opetit intdictum. tere pmittẽdum eſt: id
rn hen equum eſt em̃ ipᷣm ex delicto ſuo te hnt qo ad Plinn honm mi⸗
Ni. neri nõ pupillum. Abolenꝰ. Neat:veluti vias pub.itinera pub.
A Etabulis plerohs intdicrũ ideo quolibet poſtulante rꝛ bis v Belo
Ws ; R .ſy.· 4.
Rdin . pnenmn ↄpetere nõ opoꝛtet: ſi heredi- interdici. Aulk. ; pub. Prr en
* in aſum wcat. H tatis ↄtrouer ſia ex his pendet: aut Emini licet in via publica ferioꝛi rubꝛ. vt ih
. r orrouerſis i, ſi ad publicaʒ qõem pninent. ita monumentum extruere. Bem. dices.
ſeaii ahen Nern. ar in ede ſacra interim œponẽde ſunt Je vicinales:q̃ ex agris pꝛi⸗
noſnp no un idoneum uatoꝝ collatis ſacte ſunt: q ꝝ
eſt ſi nõ ſunt ta⸗ aut apud viꝑ idoneum. tog; lunt:
nrnimf buleſignate.nec ne aidn loco ſacro fiat. memoꝛia nõ extat: publicaꝑ viaꝑ
lriſtt He i wi ⸗ YYU nũero ſunt.ſ̊ int eas ⁊ ceteras vi⸗ ʒ e ulbet.
Gmniſrin l.coꝛ. de fal.l. ſi Apia. 38 militares hoc inteſt:ꝙ vie mili- Nnac.
nun ſri qs Kwen ace It pᷣtoꝛ: in loco ſacro tares exitum ad mare aut in vrbe (auſerit via pub⸗
uni Peern men facere in imit⸗ aut in flumina pub. aut ad aliam anlibet pmittat a⸗
ume. nec. relicta herediuias gcere inue eum imit⸗ —2 ü
unſeſti, ſiſco. naz tüc ve⸗ teꝛe qd veto. Hoc in viam militarem hñt. haꝑꝝ aũt vici gere mtencte were
end re prinent ad u PZi locoſacronowſ. nalium viag diſſimilis eſt oditi. ſtuuat in buſtni
md ae bixa; gemvin tergictnm oco ſacro n e ſacra naʒ ps eau in militares vias exruũ i.l . G. pror git.
Mtdeni Prel Fe rio ↄpetit. Qð ait ptoꝛ ne qd in lo⸗ Pyponn Vloepyir inemor . wvonu.
kü ibn mreraicto ibea ⸗ (o ſacro fiat: nõ ad hᷣptinet qõ oꝛna imne vns xung eri Ri ie⸗ Gie
Negnnde ſcnpſit in teſũõ. mMenti cã fit: ̊ qõ vfoꝛmitatis vel Me quid in loco vel itinere ”s
nſtamlüts en eeben incõmodi. Sʒ ⁊ cura edium locoꝝ pub. fiat. Rubꝛica. vt ar. inſti. we fui⸗
miſtunt⸗ las. ao lege coꝛ⸗ ſacron mandata eſt his: qͥ edes Apis §. j. 2,. via.
minmfalns um eſt. 1 re ſacras curant. *
Wum.ialis verlnme ( 1 5 Inĩdicit. i. int⸗
itibeſi ſaenngacerar Ermoge. Nloco Publicoßtoꝛch bictum reddit-
RK”Lð indigno. 2 bm Nmuiis itẽq; poꝛtis ⁊ alijs hibet edi nne⸗s vedi E n Znhmn- ſ
„¾ tuor mo⸗ . ,I , . . Lt. j. ti. j.
o. Ir Woo non eſt 3. S. ſacris locis alicqd facere: quo Ret eunn ere am loco pub l. ij. ait ptoꝛ.
nongeter N e.l.j. §. boc ini , damnum aut incomodum irroget᷑ etoꝛ al ꝛne ſer p B
¶dictum. vel die nõ pmittit. Bulus. facias: inue eum locũ immit
miruͤtic ri ſine pmiſſu pncipis ꝓpter o lege ſenatnſeſuſt 7 edicto k⸗ mo prinare an ex
d Dztui H nüer nci . collatõne puatoꝝ.
mnnie i foꝛtuita incendia pnt. cretoue pncipum tibi eſſum eſt: Allanone punto.
Gmu rhͤ 4 cinales.qᷓ eſt ). ſo.
mmm . Dub h Pbea d lico emi
ala. Feacqß gik inidi V lum vie vicmalis. ↄſtat publicam., vbi puati ↄferunt ex agris
„ amnis Zrach:̃ nare ngie meckicto nie voneaſibo ile annd quem H alnmtne⸗ vi inde faciant viam 2 non extat memoꝛia
Eicubli ſunt poſſei eas viciare.itaqʒ ⁊c.ſj ſ̃m vltimas duas expoſitõnes ſe ſt vt ibi. alij e
umalißen cundi caſus qre non apud fiſcum vt dignioꝛem. vt. S. e fide inſtu. atunc igez vt bir Bi gen anla bablwor ne nan 4
⸗ H „ abi l⸗ V . 1. ni 9 Eitu. B .J. ll. J.l. . J⸗
enmrdlnbef i o Rubn.· Me q in loco ſacro fiat. Inipoſito ti. ſupioꝛi occaſone Pusie vie. die eſſe eripler genꝰvian. vt. j.ti. j.l. ij .· S. vian⸗
. nne illoꝝ ni.ſ.quoꝝ bonoꝝ ⁊ quoꝝ legatoꝝ.redit ad Pbſonm materiã b Sndeee vannieng. ſi el.fi
„ „ Deo * * * .1e

I.ne vis fiat ei.ſ.ad ꝓhibitona interdicia. ⁊ pmo ve digmoꝛibo. eſt
em̃ hec cꝗ diuini iuris.vt.s.œ inicicns. lij..) .

p a It ptoꝛ. ſacro. ſacer eſt qͥ rite ⁊ ꝑ pontiſices veo oſecratus

eEekeſt. vt inſti. de reꝑ dim. S. nulliꝰ. .
q Hoc interdhcto. non de ſacrario.ſ.vbi ſacra reponunt᷑. vt.. x
rex diui.l.ſacra.S.illud xvo.
V Sacq as edes. i. O ↄſecratas. vt. S. dixi. ⁊ ſupplebis non ſolum
hoc inidicio ꝓſpici.ſͥ ⁊ wms fiſcał dꝛ ſacra. vt inſti.de vſuc.S.j.⁊
his dicũt qͥdam hic loqͥ, ⁊ hi q curant vicunt᷑ editui. vt initi.de

ch.S. j. acex.·

d Rubꝛi. Me qͥd in loco.ſuꝑion ti.ſpãlii.hic generalit᷑ in omni pu⸗
blico dicu. vt. j. e.l.ij.S.publi.ſic ⁊.S.ad.l.aqł.ſi ſᷣuus ſᷣnum.S.inqͥt
vel ſuꝑioꝛ pᷣpatonꝰeſt.nec eſt ibi aliqð michcium.hic aũt q̃tuoꝛ ꝓponii
vᷣmum m. l. ij.in pn. ſecundũ in. S. ait pᷣtoꝛ.⁊ ſunt ꝓhibuoꝛia tm. ter⸗
cium in. S. ptoꝛ ait. ⁊ eſt reſtitoꝛium.q̃rtum in.S.fi.⁊ eſtphibuonum.
e i un loco. ꝓponit. vt. j. l.ꝓx.in pᷣn. ⁊ facit.j.qð vi aut claʒ.
l. vim facit. S. fi. 2 de opi. pub. ſi legatum. S. ſfr.
f Retoꝛ.in loco pub.hec ⁊ ſeq̃nna exponunt᷑.j.e.l.fi.S. a ſe.
g Lege. ſ. municipali. k dic ſcnta. ⁊ m hẽpoĩt vt genꝰ, ſeq̃n. vt a.

2„

h Senamfcon. ꝓmittente. vt. 7. de flumi. l.quominus.

1 Edicto pᷣtons. vt. j. de via pub. l. j. in pᷣn. 1.S. j. 7. l. fi. S. fi
K SDecreto.vt.j.e.S.ſiquis a pᷣn.⁊.S.de ᷣui.l.ſᷣuitutes.S.publico
⁊..v flum.l.quominꝰ.
IInidictum. pi. eſt non dabo. als væeſt non. dices Q cum factuʒ eſt

in via pub. vel in

iimere pub. dat᷑ in
terdicitum reſtitu⸗

toꝛium. vt. j. e. S.

vtoꝛ ait.qð ⁊ ſic er᷑

intellige. S. ſi ſui⸗
tus vVẽ. ſi qñ.S.fi.
ſi aũt in alijs locis
pub. non bhʒ locuʒ
inidicium reſtitu-
toꝛum ſ̊ ꝓphibito
rium tm̃. vi.j.e.S
ſiqs nemine. ⁊ ſic
vtraq; l̃a eſt bona
7 fa. S. de inidic. l.
opꝑ. no. nu.l.j. S.
nunciatio. . .
oꝑibo pub. ſi lega⸗
tum. S. fi.

m hHoc int᷑dictũ
ꝓbibitoꝛium dum
taxat.vel dic etiam
reſtuutoꝛium qñʒ
vt. S. ꝓx. rñ. nõ.

n Ciuitatis. for

te cuiuſq; alteriꝰñ
vomane. cum ius

cinile drĩ cumſlibet

ciuitatis. vt inſti.
æ iure nãli. F. j.
ſic ̊ qlibet cinitas
pub. hʒ ſm aʒ. vel
dic pub. romane ci
uitaus im̃.cũ non
qdijciat᷑ nomẽ.vt
inſti. de iure natu
rali.S. ius. eſt g&̊
ſenſus iure cinta
Ccis.i.iue ciuili ro
manoꝝ qo omnes
ſeqmur. ⁊ ſic tam
publicis rome

e eo qð factum erit intdictum da
bo. Hoc int̃dictum ꝓhibitoꝛiuʒ
eſt:⁊ taʒ publicis vtilitatibo:qᷓ; pꝛi
uatoꝝ ꝑ hoc ꝓſpicit᷑.Loca eĩ pub.
vtiq; puatoꝝ vſibb epuiũt: iure.ſ.
ciuitatis nõ q̃i ꝓpa cuiuſq;:⁊ tantũ
iuris habemꝰad obrinẽdum:q̃ntũ
qlibet ex ꝓpło ad ꝓhibendũ hʒ. ꝓ⸗
pter qð ſi foꝛte in publico fiet opus
qð ao puati damnũ redundet:ꝓbi
bitoꝛio intdicto põt ouemri:ꝓpter
quã rem hoc intdictum ꝓpoſitum

eſt. Publici loci appellatio quẽ

admodũ accipiat᷑ labeo diffinit: vt

ad areas ⁊ ad inſulas ⁊ ad agros

⁊ ad vias pub.itineraq; pub.ptine
at. Hoc intdictum ad ea loca qᷓ
ſunt in fiſci pꝛimomio non puto pti
nere. In his eĩ neq; facere qᷣcꝙᷓ ne
qᷓ; ꝓhibere puatus pĩ. res em̃ fiſca⸗
les q̃ſippꝛie ⁊ puate pncipis ſunt.
Igit᷑ ſiqs in his aliqͥd faciat:neq̃⸗
ꝙᷓ hoc intdictum locũ habebit. ñ̃ ſi
foꝛte de his ſit ↄtrouerſia: pᷣfecti eo
rum iudices ſunt. Ad ea igit᷑ ioca
hoc inteꝛdictum ꝑtinet:q̃ publico
vſui ceſtinata ſunt:vt ſiqͥd illic fiat
qð priuato noceret: pꝛetoꝛ interdi

̈ allax cuuatum dicit. q̃ mõ ſunt in vſu pub. vt.j. S. hoc inidictũ.

o Cumſq;.ſj puati h

ominis.ſ.iure vᷣuitutis.

P. A obtinendum. ſcʒ. vſum publicum quo faciemus ꝓponendo
edictum q̃nium quilibet ex populo aliquid ꝓhiberet quod fit edifican
vv m Yo. a ſic cum ſumus in pari cauſa ponoꝛ eſt mea conditio qui
ꝓhibeo. vt ſup commum di. ſabinus. ⁊ ſi ui. ven. l.an vnus. Item
quia ſum in qᷓſi poſſeſſione. vnde potioꝛ eſt condinio poſſidentis. cum
adhuc alter no edificaueru. Item a tercia.quia publicum ius vniuer⸗
ſitatis tutoꝛ nc:paliter vel ſecundario.⁊ ſic non tm̃ ſ plus iuris ha

beo ego qui interico. vel dic Sᷣm. H. tim habemus ad obtinendum.
ſ. editicando.qᷓntum qmilibet ex populo ⁊c.i.durat mihi facultas edi⸗

ficandi quouſq; eſt facultas ꝓhibendi. vel dic tercio ꝙ neui vult edi

ſicare.ſʒ vterq; vti. hoc ergo caſu neui

vincit.qꝛ tanium iis hʒ vnus

q̃ntum alter. vt plauſtris obniantiba apparet q caſu vel granficationi
locus eſt. vt ar. S. æ reli.⁊ ſum. fu.l. ſi. vel ſoꝛti. ar. S. de iudi. l. in tri⸗
bus. miſi foꝛte alter potuerit ꝓuidere. alter non. ar. S. locan a oduc. I.
ſiquis w.S.j.⁊ facit.C.d ᷣui.⸗ aqᷓ.l.ꝑ agrũ.vel dic q̃rto tantũ ius

habet ad vtendum loco
dum.ne quid in loco p

publico qmum mris habemus ad pꝛohiben

ublico fiat. quod nobis aliquid moleſte infe⸗

rat.accurſius floꝛentinus.

Publici. ꝑtneat. que.ſ.ſint in vſu pub. vr. . px. .
publicum. vt. C. de viur. lacceptam q en5. I. ꝓx. S. aliter accipit

rI Hoc inĩidictum. fiſc

factt. C. de q̃qri.pᷣſcri
Faciat, qaucte ptoꝛis vel vecreto non iure actiomis. vt. 3, de acq.rex.

ales. i. ciuitatis romane vel ipſiusi ij.
p.l.fi. in pnñn. winns mpertt.

bat:vtile intdictum ↄpetit:ne qͥd ĩ buicisromane e
pub. mittas qᷓ ex re lumibo gaij ſeij ſunt y hmoco
officias. Siqͥs in qõ publico ha ſu.a. 5 loque
buerit voſituʒ reficere voluit: huic¶ V his qᷓ ſunt in
intdicto locũ eſſe ariſto ait: ad phhi i ivnend ar.
bendum eũ reficere. Aduerſus S5. te zpen. emp.
eum qͥ molem in mare ꝓiecit: intdi celiusg.
ctum vtile ↄpetit ei: cum foꝛte hec
res nocitura ſit.Si at᷑ nemo dam⸗
num ſentit: tuẽdus ẽ is qͥ in littoꝛe
edificat: vel molem in mare iacit.
Siqͥs in mari piſcari vel nam⸗
gare ꝓhibeat᷑:nõ hẽbit int᷑dictum
quẽad.nec is qͥ in cãpo pub. lude⸗
re:ł in publico balneo lauare: aut

quis ſe. in fine pꝛi. rñ.⁊. .,& pꝛeci, impera. of, l, ij. 2 ſupra eoð. d⸗

w. l. ꝙuis. ac. MU
¶ Pꝛefecti. hoc eſt pcuratoꝛis ceſaris.⁊ ſic ſoluitur Z. . vbi canſe

fiſ. l.ad fiſcum. vel lege ſubſtantiue.1. ꝓpoſini ſunt qqam iuhces.I.
dieti pcuratoꝛes. ſic accipit᷑.S. de fideico. li.l. iiij. S. ſi bona. vna.ſ.

cum pſide.vt. E., ſi aduerſus fiſcum,l.ij.
vVPubl. vſui.
. cumſlibet ciuita
ceret intdicto ſuo. Cum qͥdam
velum in meniano immiſſum hr̃et
qð vicini luminibo gaij ſeij.officie⸗

ſic qlibet ciuitas

dic etiam de pu⸗

in theatro ſpectare arceat᷑:ſ̊ ĩ oĩbo

his caſidb iniuriaꝝ qͥdem actione

vtendum ẽ?. AWerito ait pꝛetoꝛ:

qua ex re quid illi damni vetur.
nam quotienſcunq; aliquid in pu⸗
blico fieri permitutur:ita opoꝛtet
permitti:vt ſine iniuria cuiuſq; fi⸗
at: ⁊ ita ſolet pꝛinceps quotiens ali
quid noui operis inſtituendum pe
tit᷑ permittere. vꝓamnum aũt pati

velum de panno
vel alia materia

ſic dietum. qꝛ habet inſtar veli. vel qꝛ velat lumen.

y In memano.:.ſolario a membo ſic dictum. facit inſra de ver.

3 Atile. quia in ſuo non publico fecit. licet extendat in publico.

qma in ſuo vſq; ad celum liberum eſſe xebet. vt. S. de Fin. l. fi. .

qdð vi aui clam.il.fi.S.pe.
⁊ Siqs in publico.qð cum poſui phiberi potmt.

Zduerſus. vtile.qꝛ ſolum ↄmune eſt non publicum. vt inſti. de
reꝝ di.S.nulla.qꝛ em̃ ↄmunia ſunt publica.vel eõ.⁊ facit. C. xe op.

pu.l.v.⁊ de ᷣni.ruſti.pᷣdi.imꝑatoꝛes.

x Siquis. non habebit. quia mihul ille m publico facui vel imm

tit. vel enam in commune. J

a Spectare. non opere facto. abs manu adhibita. ſ in his om

mbo pꝛeterꝙᷓ in mari poteſt dici ꝙ detur vtiue. vt. j. de loco publi.
fru.l.j.ſimiliter poſſet dici in mari.nam cum hoc ponat᷑ in pietate
cum iſtis alijs. ⁊ in alijs competat vule. in mari debet competere.

ſic in via pub. vt. j. e. S. fi. ad hoc eſt.j.d flu.l.j.S.ſi in mari.⁊.j.
vt in flu.pu.na.li.l.j. —..
b Sed ĩ omnibo. imur̃. vt ⁊. j. deᷣ imiũ iniuriarum.S. ſi. ſj ahoe
vtile vt oxi.

c¶¶ Merito.iniuria.i. damno.ad quod eſt ſupᷣ ſi ſuntus ven.l.ſieu
ti. S. pe. ⁊. S. fi. ⁊. j.e.l.S.ſiquis a pꝛin.⁊.S.æ relig.⁊ ſump. fu.ſi

cum quidam.

tis non romane
vt dictum eſt.

hʒ publica. vel

x CEum qdaʒ.

tieſiang

WNe e
M don

enhin

.
efinti

mrſu.

Gſero⸗qrten

nono n⸗

zmmeſfmj
j

bes. .
nat

iGto ſlo

(nnn
Ml neſn
duti
, ſl
diNtgd

ſliß ui⸗
6. 4
ni
6ſner,
Salbenld
ſihtan

Sckinerarm⸗
Nisdun
fnrei⸗

Meſo.
Nſhehe ſ⸗
y yj,gri
ſo

1glſr
V Mt./
ANoe

niii,

iehe

i. nn

.Nm.
ſriiunli.

(udenulc⸗
entceA
imölitn
ni
Iss
Ihlu
reu. Non

En

4
ge,

ii W

iße

erſis i
triil e
ane her
node
unlne
e ia.
bel nan⸗
tcum
b. lule⸗
grer aut
ii
Aone
anan:
mn.
din⸗
Woporla
4ainſgi
wonipal
MWunN
Nain
in
At

ewalum.
WeNttiuui
ier iur auntiſ⸗
WKSNH5:
ennt.
gegn
tu fl tur
unpti ünm
V acnh
Bmi iaf
K „.

.K.
W Nände

d Commodum. ↄtra. S. de dam. infec. ꝓculus. 7. S de aqᷓ plu. ar.

l.j.S.ſicut.ſ̊ in

non ſic arcet᷑ ibi.

publico hic fit opus.ibi in puato facientis. vnde

eNuslecunq;.i. quale. N
ſSiquid in loco,. edificauero.i.edificare voluero.vt.j.S. ſiquis

nemine. azo.

g Jure tibi de
bito.
h Effecerit.i.
factuꝑ ſit.
1 Kompetit. 7
põt eſſe rõ.qꝛ pꝝ
muz in pmo rñ.
S.a.me.ſᷣm.j.in
ſecũdo rñ. adeo
habes.
Kk Igem ait. ei
edificio quo ad
lumen pnta. vr

3. pr.§.

1IEchkficaue⸗
ras. nul wloſus
wloſo ⁊c.ad h?
Z.de wlo. ſi duo
⁊.j.de fidemſ.ſi
tiuꝰ.in fi.⁊.S.ðᷣ

dam. infec. qͥ bo⸗

na. S. ſiqs iu?.
33. 7. J. quod vi
gut clam.ſi alið
S. belliſſime. 7.
C. de liberali cqᷓ
ſi filiuſfa.⁊ de in
of. teſt. in arenaʒ
q̃ in ius vo. l.ij.

m Conceſſo.
a pᷣncipe vel ſe⸗
natu. vt. J. ꝓxi.
rñ.ac.

n Siqs a pn⸗
cipe. ocedit᷑. ſ. ge
nerali ↄceſſione
vel ſunplici. ad
qð eſt. S. e. S. me
rito. C. de inof.
te.ſiqñ. in pᷣn.
j.de aq̃ quo.l.j.
G. ulud tñ illic.

S. ad tre.l. ſ cuʒ

ab herede.⁊. C.
e emã.l. nec auꝰ
7 q vi aut clã.

Il. iij. S. plane. 7.
ne qd in flu. pu.
l,j. §. ſunt q pbu.

viget᷑ qͥ amodum amittit:qð ex pu-

blicooſeq̃bat᷑: q̃lecunq; ſit.ꝓinde

ſicin ꝓſpectus: ſicui aditus ſit vete⸗
nioꝛ vel anguſtioꝛ: intdicto opus ẽ.

Siqᷣd in loco pu.edificauero:vt
ea q̃ ex meo ad te nullo iure veflue

bant væſinant fluere: intdicto me

nõ teneri labeo putat. Plane ſi edi
ficium hoc effecerit: vt minꝰlumi 2
nis inſula tua habeat intdictũ hoc

opetit. Igem ait: ſi in pub. edi⸗

ficẽ.deinde hoc ei edificium obſtet

qõ tu in pub. edificaueras: ceſſare

hoc inidictum:cũ tu q;; illicite edi⸗
ficaueris:niſi foꝛte in iure tibi ↄceſ

ſo edificares. Siqᷣs a pncipe ſim
plicit᷑ impetr auerit: vt in pu. loco

edificet:non eſt ↄcedendũ ſic edifi⸗
care:vt cum incõmodo alicꝰid fiat
neq; ſic ↄcedit᷑ edificare: niſi foꝛte
q̃s hoc impetrauerit. Siqᷣs ne⸗

mine ꝓhibente in pub. edificauerit

nõ eſſe eum cogẽduʒ tollere:ne rui⸗
uis vꝛbs defoꝛmet᷑:⁊ qꝛ ꝓhibitoꝛiũ
eſt intdictum nõ reſtitutoꝛium. ſi
tñ obſtat edificium id publico vſui
vtiq; is qͥ oꝑibo publicis ꝓcurat e
bebit id œponere. aut ſi nõ obſtet
ſolarium ei imponere. vectigal em
hoc ſic appellat ſolaꝛium ex eo ꝙ
ſolo pendat᷑.ſi tñ adhuc nullũ opꝰ
factũ fuerit: ofrcio iudicis ↄtinet᷑.
vti caueat᷑ nõ fieri:⁊ ea omma etiã
in ꝑſona heredum ceteroꝝq; ſucceſ

ſox erunt cauenda. Zocoꝝ ſacro

rum diuerſa eſt cã.in loco em̃ ſacro
non ſolum facere vetamur:h̊ ⁊ fa⸗

ctum reſtituere iubemur: hoc ꝓpt

o Impetrauerit. imo videt non poſſe unpetri cum incõmodo ali

oꝝ.vt.S.de ſn.l.ſᷣnitutes.S.publico.in fi. Sol.h̊ expᷣſſe petitum ⁊
ↄceſſum tun.ibi ſimplici᷑ vi hic pᷣdixit.vel ̊ cum incõmodo.ſ.paꝛ

uo non magno. vt ibi. ar. S. e relig. ſiquis ſe. in pᷣn. 1. C. ve pcibꝰ

l.ij. vel ibi ſubaudi maxime.
pꝓp Siqs nemine.ẽ nec ptoꝛe. vt. .l. fi.nec pᷣuato.q; ⁊ tunc tolleret
vt.S.de opis no.nũ.l.j.S.nunciatio.⁊.l.pᷣtoꝛ ait. J
q Reſtitutoꝛium. hoc in ceteris pu.non in via vel in innere pu.
blico. vt.j.e.S.ptoꝛ ait.qꝛ nec in flumme pub.vt.j.de flu.pu.l.j.

S. penul.

.

PBeponere. ex offino non ex midicto.⁊ ad hoc.ã.dx dam. iufec.
fluminum. S. quid ergo.

„*

C.
7
4

1 Solarium. ałs ſolarium a ſolo. alłs ſalariuʒ. ad qð. j. de oꝑ. pu.

ſi legatum. in fi. ⁊ hoc ſi ei dimittit᷑.ſi aut auferat᷑. dic ve expenſis cir

3

ca fidem diſtinguendum.vt inſti. de reꝑ di.S.ex diuerſo.
t Adhuc. abłs ſi iñ ad nullum hoc opus ⁊c.i. non hʒ adhuc faciem

oꝑis.vt.S.de op.no.nũ.l.ſtipu.S.opus.

religionem. Ait pᷣtoꝛ: in via pub.

vel itinere publico facere immitte

re qͥd:qͥ ea via itᷣue veteriꝰſit fiatue

veto. Viam pub. eam dicimꝰ:cuiꝰ
⸗ — — — — ℳ—
etiaʒ ſolum publicũ ẽ.nõ em̃ ſicut ĩ

puata via:ita ⁊ in publica accipiꝰ.
Vie puate ſolum alienũ eſt.ius tñ

cundi ⁊ agẽdi nob ↄpetit. Vie aũt

pub.ſolum publicũ eſt reuctuʒ ad
directum certis ſinibo latitudinis
ab eo:q ius publicãdi habuerit:vt
ea publice iret onearek. Viaxꝑ qᷓ

dam publice ſunt:qdam puate: qJ⸗

dam vicinales. pub. vias dicimꝰ:
qs greci nr̃i pᷣtoꝛias:alij cõ
ſulares vias appellant. Pꝛiuate

ſt qs agrias qdaʒ dicũůt. Encina

les vie ſunt q̃ in vicis ſunt vel q̃ in
vicos ducut. Has q́; publicas eſſe
q̃daʒ dicũt.qð ita veꝑ ẽ:ſi nõ ex col
latõne puatoꝝ hoc iteꝛ oſtitutũ eſt.
Aulit᷑ atʒ ſi ex collatõne puatoꝝ

reſiciat.naʒ ſi ex collatõne puatoꝝ
reficiat᷑:non vtiq; puata ẽ. refectio

em̃ idcirco de cõi fit: qꝛ vſum vtili⸗
tatẽqʒ cõöem hʒ. Pꝛuuate vie du⸗
plicit᷑ accipi pnt:vel he q̃ ſunt in a-
gris qbo ĩpoſita ẽ ſᷣuitꝰ: vt ad agꝝ
alterius ducant: vtl he qᷓ ao agros
ducunt:pꝑ q̃s omĩbo ↄmeare liceat.
in q̃s exitur de viaaſulari:⁊ ſic ptꝰ
ullã exceptaʒ viaʒ vel iter vel actꝰ⸗
ad villam ducens. has q̊ ꝗ poſt ↄſu

larem excipit: in villas vel in aliss

colonias ducentes:putem etiaʒ pu
blicas eſſe. Hoc intdictum tm

ad vias ruſticas ꝑtinet:ad vꝛbicas

vo non.haꝝ em̃ cura ꝑtinet ad ma

dD Aluter. nam. verba ſuꝑioꝛis edicti.

.

e Pꝛuata eſt.ſ.ꝑ hoc.ſjͥ ita demum ſi collatõne
mitio de nouo.⁊ fa.j.de itmere actuq; p.l.iij.S.pe.
ſPnuate.ducunt.has.S.vocauit agrarias.ac.

v Locox. veta⸗

mur. vt 2. S. h. ij.
1.,j.‧‧‧⁊—6:s.
x AZit. ptoꝛ. ĩ via

vel itmnere qð mi⸗
E ꝙᷓ via. vt ⁊ ĩ via

puata vel ininere.
vt inſti. e ui.cr⸗

ca pn.

y eio. hoc ꝓhi
bitonum. ſi ſeqns
J. S. ptoꝛ air. reſti⸗

tutoꝛium eſt. ⁊ ptẽ

dit hic tractatꝰ vſʒ

illuc. ac.

3 Tliam. ppetit.

ſi Fᷣu. ven. loci.in

pᷣnci. ac.
7 Finibo. i. octo
pedum in poꝛreciũ
xvj. in anfractum
adiuſtar pᷣuate. vt
3 ð Pui.ruſti. pᷣdi.
l.vie latitudo.licʒ
2 üla de publica
puata poſſit intel
ligi. ac.

Habuerit. vt
pncipis vel ſenatꝰ
vt. J. de flu. l. quo⸗
min?. 7. S. ö nata.
re.l.q̃ris. ⁊.S. de
euic. luciꝰ.⁊ ar. S.
de aq̃ plu.arcẽ.qð
pᷣncipis.euam q̃li⸗

bet cinitas. vt. S. .

l. S..).
Eliaꝑ. qᷓs gre.
ci.baſilicas grece.
⁊ nõ ꝙ pᷣto na oſu
laris militaris p
publica via ponut

a Pꝛuagte. agra⸗
rias.qꝛ ab agro de
bent.
b Uitcingles. qᷓ
in vicis. pᷣdioꝑ in

rure non in vrbe.

c Coſtuutũ eſt.

pᷣnatoꝝ ſit facta ab

Cõmeare.enaʒ non hñtibi ibi pᷣdia foꝛte cu.pub.etiam dẽ.

h Poſt illam. ↄſularem.
1 Excipit. eundem.
k Lolonias.i. agriculturas. ac.

IEPublicas.ſi memonam hoĩm excedant. etiam ſi puatoꝝ collatoe
reficiant᷑. vt.S.ti.j.l.fi.m pᷣn.̊ patet vicinalẽ qũq; hre naturam pu
blice.vt qñ non collanone puatoꝝ. Item ⁊ qñ collatõe puatoꝝ.ſ̊ non

extat memoꝛia.non tmũ eſt pub,vt,.ti.j.l.fi.ałs ſi extat.tunc hʒ nãm

9 iNH

ie
. C Experiaris.quod eſſe non debet. , nag ſ ,
dicris. ñ eſt pꝛſus pꝛiunattas. 2,9 aut.ſi odoꝛe.ałs ſi viciuo ſolo.⁊ ałs odoꝛe ſoli. . Mn iv.
de nin e. . Seren fetoꝛe terre. etiam pᷣuate. vt quis ſecit ibi ſulfurariaʒ. gdu
re oſtitutas.de vijs at̃ vrbams ſuꝑioꝛi intdicto intdi fTocus.publicus. S nn clialta
ma, ad omma loca publica ꝑtinere videatr̃᷑. 9 Hoc interdictum. ad ea.ſ. animalis. ↄtra enm Kagk. uut⸗ 3 es
ceurgarars in et dnomi. amſodiarunt. N.
terrer aiernec ꝛſiue publice exemptꝰcõ⸗ 8 vicino egeris:neq; Pte ſtet quomi⸗ etene,
ſaum ua g rind gitraras inen⸗ via coartata: inr- nus arbitratu actoꝛis cũ Vrano gimt
pt. 7 loqun ¹ meatus iu: vel 6 . tr e-. dem ait:ſi odoꝛe locus fin
ei:rn non de d⸗ eninnt moraty. Siqscloaram piaris. Igem ait: ſi o ſüfn
i⸗ Kun “ e. pub⸗ a temaaxi ea re ſoli peſtilentioſus ſianuo ene abr Pen t
nõ eſt. J. ſi vie 7. In pub. nummmtere fiat: ea infdicto vti. Hoc int̃dic ſbenen
vel dic e qllber. æ minus habilis via ꝑ cloacam fiat. 0 niin via gub anui
mir. E. n.jel. 7. ANnrlbie⸗ labeo ſcribit. immiſiſſe etiam ad ea ꝗqᷓ paſcun in via pub. nanmn. I
cit. S. n. m labeo ſcribit. . 3 lnen
l.ij. .. quẽaamo⸗ tener eum labeo ler foſſam itinereue publico: 1 veterioꝛẽ faci⸗
r enieum viden.· Drolnde —— anrpuezlorn bʒ. Deinde ait ⸗ nuc
Eemmeaue- ae õ at⸗ toꝛ:q́ ea via: idq; iter Mieriiltr 88 ind
SS Hõ deoleſſn en e⸗ ſr⸗ poſtes. a hoc eĩ ꝑtinẽt h ybe b Zeinde. n ſiu gl
Siceeneem. mottsaccaaben vr aq̃ in via ſit fiat. etem q̃daʒ ſunt talia: vt ſo⸗ Domn ſen ptade an
munntere ſue ſi⸗ n ſr tim facto ſi qt. qdam taliag: ſupioꝛis e een
to ſuo noceãt. q̃dam pioꝛis expomt Sen Ne
ꝑponendo ſiue faci collecta reſtagnet:non teneri eum tim facto ſu Gs t. Leeur, 4
endo woun ere. ei. collecrg reſtagnet: non luam: vt impñtiaꝑ qdem nihil noceant. sccur. ,i
ꝛmutra wmũ ſit. vt intdicto:qꝛ non lmmittat gqua inf 74 ebegt. De⸗ .
pri 5 ecen aüt mel futuꝑ aũt nocere vebeãt. De⸗ frls
1. pxi. S.a ar. Z. ſi ſß nec recepit. Merua aũt melius in fu lam ant ſieri ſic gecii
ui. vẽ. l. ſicun. F. ſi fun terioꝛem viam aũt fieri ſic accipiẽ ſg
eri⸗ 8 r ef ſenbit unvohr gkhgal emneun dum ẽ · ſi vſus eiꝰ ad ↄmeandũ coꝛ⸗ r n
e oatto un ön. dus viam pub. lam faci rumpat᷑:hoc ẽ ad agedũ vel ad eũ⸗ taneg
e cloacis. in pn. iuata deterioꝛem viam faciat: rumpat᷑:hoc ẽ a gean nere ſ. mir
r Eum vicen. ſ. Wrin⸗ Ii dum: vt cum plana fuerit: cliuoſa nſſenn ſ
EE 5 x vicim fundo in tuum dum: rant .. na
Siqmo m ſoo vemoreſigarmnenele habeas eam fiat vel ex molli dſnnichnr HH e
abls. S. idemn. 7 aes re locũ ha⸗ oꝛ ey latioꝛe:aut palu ex nicca. ſieNn e
lum i ino „5„ quam eene⸗ inrietumlock zu⸗ Trartatun eſt: an ꝑmittẽdum wind
an gura gee geraan nofi no enen meinuz eſt ſpecus ? pöõtem p viam nub ſ⸗ mit
dijs. piesg antre k e⸗ . TI Vicin 1 — intdicto nle heri⸗
er eo ꝙ ibi plunt te in teneri. euz em videni ſa cere: 1 pleriq; ꝓbant eum intdict D
vV Reſtagnet. i. tuum:te tñ teneri. uz em . non em tere eũ veterio ren
S . eat. teneri.non em opoꝛte erreit0 I, tt
ndc ve z. ctum hre:qͥ vſum eine l hab . trem viam facere. Hoc intdicrn Gnli,
. Item nerua ſcribu. ſi tecum i. i; lare: ↄdẽnatio; 1i Sine poſta. ſiſeti
. q;.1. um. „z t:mhil vltra te facere co⸗ ꝓpetuũ eſt ⁊ popular e: denatio g. de bac. ux amin
FicRrenfes i ena udͤee pt arbitratu eius q te⸗ ex eo facienda ẽ quanti actoꝛis int riſgen. 5,ſineen e
edificat. vt aqᷓ inii gendum: ỹ ie toꝛ at: quod in via pu-⸗ tem. Srn
raͤrficat. vt ad idi g t: cũ vicino exꝑiaris. tete ſit. Pꝛetoꝛ ait: quod in via .
collecta reſtagner· cujm expit᷑: c vicino exꝑiaris. Cet blica itinereue publico factum im Vüaun. M
o an an n rum alit obpuantibo futurum erit ca itinereue pr aienter um
ſtinctione. nam ua 1Umalir „,„ . um habes: uo ea Nia l en,
e anat quia vt tenearis: etiam ſi bona fige cum miſe 4 n
bat. non tenet. ii “ n er. ſic. ſ. ne k Impꝛeſenn ax. i. in pñti⸗ I p rinis Ii .. ninſ ſ
3 5us P t aq. nec damno iſti eꝛat ten hoc expone. vt. j. e riuis.l.j. S. ſpecus. mut
müt libere ns Pidenn. Rrrarges aq plu. ar.l. j. S. H 1 apud vun Ze am nerincre Kene pontem ſupᷣ viam publicam. 2 elcr
c u mahinn · . A. ſaciebai vnn vm omiiquam fommasm m ſ⸗ öws i.l.fi. ⁊. j. flum.l.ſi. argumentum contra ſuß lninin e⸗
nrien n non. Rnnſn peil. reſectiomis. ibr in via uara geelt. YNem focit, j. & unſfs u
Lnansrung. cuſat ne videaris facere. vel ne videa⸗ innere actuq; pri. l. ij. S. pe. & iuis.lfl. S.ſit. e⸗ ic.
ri n a en z locaain nane anla fm v. n Poc interdictum. ꝑpetuum.i. ſempiternum n eraur n i
As Seie eumg. eI 10c in im fundo. 1„ r. ſq; ad. e. annos. vt. C. e ſa. ſant. un
cupe acuom. ad qᷣ eſt , ai lu.ar. ſi terciꝰ.in pᷣn.⁊ de dam. in . J.1.11. Fl fi. it. ꝙ omme popularis eſt anna i
ond. an ar ubhi nni z en n 6a Sal 1. So loe Pernienmwar a kullenor ae Gann dictũ.
vgrri ed gernrchnm⸗ Kmonmn Peibn alaat ummn als Populare ſie 5. x oꝑis no. nu.l. in ꝓuin. S. fi. ſecus in ſupio⸗ gen
e inidicto. e. 3. ꝓx. dicit j. niſi dicas eu EM §⸗ Mleeeeeein
nnce ner⸗gib an win aun umert i chimd mt due megerneen Aaan aaone ir i au dam iach ir boe mad es
lace. tionem autem eius qð factum eſt agit᷑ ex inferion murice
1 3denn nerua ſiteenm. non habes neceſſe reciꝑe aquam. ſic ad teraetog gai ꝛ ait ac. ⁊ adde..e.l.fi.S. hoc mterdrum, alsẽ Kn
Exꝑiaris.midicio vni poſ.vt.S.ſi Fuitꝰven.ſic.S.ar n. lag. ictum. W
ga Eenaro cedendox H. ſic. qꝛ ideo teneris qꝛ habes ac. nam ſns q Pietoꝛ, ecce icc interc um. ie
ſi non hr̃es.vt in ſupioꝝ caſu.⁊ ideo liberaris cedendo, vt, S, dꝑe pean. Kaſiimit
lI.quod eebet.

ℳ₰

, en L Pe 5 19

un rNPoc interdicto.i.iſta ꝑte edicti reſtitutoꝛij. lligi hic. 1 ille.S.qñ ꝓ ſuo iure agit non płari.vt ar.j.cæ popu.ac.l.
nn 8 ſ Non tenet᷑.ſup.tm̃. qͥ ergo ſecii ⁊ factum hʒ tenet᷑ ad deſtruen· j.vñ alius agetꝓ ſuo inre ⁊ ꝓpłari.⁊ etiam ipſemetꝓ iure płari.vt
l ne dum ſins ſumptibo. q fecit a ſactum non 0ʒ. tunc ad impenſam. q J. e lib. ho. exhi.l. ij. F. pe. nec dicin agere ex eadem cã. vt. . ve po⸗/
hʒ: 1 non fecit. ad patiam. vr B ⁊. j. S. reſtituas.. j. de flumi.l. j. pu.ac.l.iij.vel dic rõne pᷣteriti inteſſe hoc intelligi nibilominꝰg̊ pci/
E ar. j.qð vi aut clam.l.opent.S. in ſumma.æ.S. aqᷓ plu.] pit᷑ veſtrui vel non fieri opus.ar.j.vti poſ.ſi duo.S.fi.⁊ vpᷣm hoc non
qon e tumn d eſt vopulare pur
nH bᷣm hoc expone ex cã ſin fit ↄdem⸗
⸗ hunc. xS. M ⸗ „ . natio. vel dic tercõ
* Eterius ſit fiat reſtituas. Hoc int nus poſſideret vel hꝛẽt. Etem̃ pa⸗ mmſpret imteſſe ort
aheen nnee dlctum ex eadem cã ꝓficiſcit: ex q rem eſſe aditionem optʒ eius:qqd peiſt vi ꝛor bo⸗
. dn nek. ß ad pamam 2 ſupius: ⁊ tm inteſt qð hoc reſtitu poſſideat vel habeat: atq; eius cuiꝰ an ar teſtes pbeẽ
niä de oſtil toꝛiũ:illud ꝓhibitoꝛium ẽ. Hoc lo malo factum ſit q minꝰpoſſide e Knelacm
ufnd ns. nõ tenert enrt intdicto non is tenet. q in via pu⸗ ret vel hꝛẽt: ⁊ mihi videt᷑ vera la⸗ ſemp. F. in hoc ini⸗
wui am umpeez. blica aliqͥd fecit:̊ is qͥ factum hʒ. beonis ſnia. Reſtituas pᷣtoꝛ in⸗ dicto.
* tmam ad eſtruf. Pinde ſi alius fecit: alius factũ hʒ. qt: eſtituere videt᷑: qͥ in pꝛiſtnum Meetoꝛ aiterce.
Gm dum. non tm̃ ad Is te net᷑ qͥ factum hʒ. ⁊ eſt ̊ vnliꝰ ſtatum reducit qð fit:ſiue qͥs tollit qrtum midictum,/
naſtſi inpentam. en gqꝛ s pot reſtituere: q factum ĩmiſ-⸗ id qo factum eſt aut reponat id qGd mm Runnh ien⸗
akſn ruat als ſeus ſumnehʒ. Habere eum dieimꝰ ſublatum eſt: 2 intduʒ ſuo ſumptu j..ſ.
munſ 8 S fauree qͥ vtit:a iure poſſeſſiõis fruit᷑: ſiue nam ſi ipſe cum quo qͥs intdixit fe
le⸗ u ec. vel efu. n lpſe opus fecit: ſiue ex cꝗ aductõnis cerit vel iuſſu eius alius: aut ratũ &⁸ 1 Inonj. mma
we. n vo. §. poſuum. vel emptionis vel legato vel here⸗ habitum ſit qo fecit:ipſe ſuis ſum⸗ rs. ſ.
Xi. de Rkeſtitust. 5 dltate vel quo alio modo acqſiuit. piibo dʒ reſtituere.Si vo nihil ho p Kong ſant
lie ame ajj plu. ar. l. 1 Vnde offiliꝰputat eum qͥ ꝓ ⸗ rum intuemi: ̊ hʒ factum: tunc di cein poſiilent.
unlicor, cum gan⸗ funnch relicto reliqͥt id opus qð fecit:ſi vi cemus patiazʒ ſolam eum pᷣſtare de 8 beror. ne
yelalei⸗ demp. rphie⸗ am pub. coꝛrupit: ⁊ reliqt: non te⸗ bere.Intdictum hoc non eſſe too⸗ E.xe jaͤrn Pianp.
indinoſa res eam arboꝛey neri hoc intdicto. Mon em̃ hʒ qd rium ſcienduʒ eſt. ꝑtinet em ad vſu L.j..j.
n- wlere aie a fecit. Sed an in eum actio vebeat bllicaʒ vtilitatem: ademnatioq; ex Narurus li
reeriag. via pub. l. j. m dari videbim?: 7 puto vtile int̃di-⸗ co facienda eſt qᷓnti actioꝛis intfſit Lq in littoꝛe. a. l.
mmtnn hn. no dici ctum ppetere: vt qð in via pub.edi tolli: go factum eſt. Pꝛetoꝛ ait:qᷣ⸗ Eing a er dr
R s. ſicauit reſtuuat. Oier fundo tuo min illi via publica itinereue pu⸗ enam ſifut wter⸗
uunntän . Item labeo. arboꝛ in via pu.ſic ceciderit. vt inti blico ire agere liceat: vim f. we⸗ Snuteb rd
. tile. lgcit. 8. gre 1 . F⸗ . l . JO. nu. J. Je⸗
ed inof. teſ. poſthu⸗ neri impedimento ſit: eamq; p e⸗ 10 Elſus nunciatio.in fi.
Nrmliai mus §. ſiqs exr relicto habeas non teneri te labeo Ittoꝛa in que ꝓpłus roma⸗
üng g ne vut. ſcribit.ſi tñ actoꝛ inqͥt ſug impenſa nus impium hʒ: popuſi romam eẽ I i mnn latanei
ung i vrout clam. arboꝛem tollere patus ſit: recte e arbitroꝛ. Maris eſſe ↄmunẽ vſum tunc em vela ma
um, 1 i. uu actug intdicto te mia pub. re ommb hominibo vt gens: iactaſ; guſiratu eſtphiben
* etz incio. di ficienda.Sʒ ſi pꝛo veꝛelicto non ba inid pilas eſſe erdqͥ iecerit.h̊ id ace dn⸗. erhutn in
