inn in alijs crimmibus. ſed poteſt dici actionem in factũ dari ad recupe indicãt. miſi teſtes pñte adnerſario ſũt pducti. vt. C. ve teſt. ſi qñ. in ſi⸗

1

Ginu

s

e tetn
ne ire
Uinl
re

en

rie

ſmr ne
nenl

glmmunt

randu poſſeſſionẽ.ar. S.de pᷣſep.ver. q̃nens. Itẽ ex eo ꝓbat᷑ qꝛ lex

diẽ denegari hoc iudiciũ.qꝛ dat᷑ fami.her.qð nõ dicẽt miſi gliq̃ ciuił
daret qͥ recuparet᷑ res. vt S. fam. her. I. aduerſus. ciuił eĩ fam. ber.
ꝑ hac crimialẽ vel ʒ tolli nõ poſſet.vt.C. q cuuł actio.l.j.ac.

eſA expilate.ſ. añ aditã hereditatẽ. vt 2. C. e.l.j. ⁊ fi.⁊ S. re⸗

ruũ amo.l.õ nurũ.S.ſi.miſi ĩ caſib.vt S.de furtis.l.heredi⸗

tarie. 7. l. ſe. .l. eu. S. ſi res.

vſucapi.l.ſi hõ.in ſi.

Aparet. poſſe. vel ab alio:quia ⁊ tunc poſſet agi furti. vt g.de
g. Lompetere. nec alis accuſato ꝓ hoc crimine. ſecus ſi aliqᷓ ciui
lis deẽ ꝓ hoc crimie. vt.d.l.aduerſus.C. fa.herc.he aut que ſequũ
tur ranone poſſeſſionis dant᷑ nõ velicti. vt hic a. j.l.ꝓxi.
b¶Palã ſit. vt ⁊ S. de vſuca.l.ſi hõ.⁊ de furns.l. ſi is. S. j. 7. l. ſi
vendideroæ de acqͥ. poſ.cum heres. ⁊ ad trebel.l. facta. in fi. ſed et
3.. C, de fur. l. e his. So. vt ibi.
d Juus ſe, ggere, qui de talibus cognoſcant. accur.

m Et obunmit. pbando res fuiſſe hereditarias: amodo em ſi alis
agat: non habebit neceſſe ꝓbare.aʒo.ſed.h.ↄtra.a facit.j. cœ ap.ſiqui
ſeparatim. S. fi. 1 S. fami.her. heredes. S. idem ſcribit. ⁊ ſi ſerui. vend-

l.loci.S.ſi fundum.⁊. C.d diuer.re.l.j
vnus.in prin.⁊ re iudi.ſepe.

⁊.S de bomis auc.iu.poſ.cũ

n vV Xoꝛ. cũ ea. ad hoc S. neg. geſ. heres ẽ.⁊.C.æ furt.l.q;uis.
73. rex amo. l. j. 2. C. e. aduerſus. ⁊ hoc ſi viri hereduatẽ dẽ
expilaſſe.nõ aliqã m qua ſunt heredes filij viri.vt.C.e.l.ſici.
o ſ J.rem. facere. Rñ.ała. R.ſ.qᷣdã iuriſcõſul.ałs xeſt.ſj ſban
di᷑. als paulus coꝛrigenda dic rei ⁊c. vł lege inirogatme. ⁊
Rñ.paulus. Iẽ qð ſubijcit furiũ nõ fit.qͥdã dicũt ſic ⁊ bene. vt . eo.
l.ij.als vt py.cæeſt non:⁊ tũc lege inirogatiue. Rñ.non ſic ⁊c.accur.
PSDño. nec em fit.niſi ſit cui fiat.vt S. de fert.l.falſus.S.q alienũ.
9. Extimatio. qᷓ credebat aliciiꝰ qðᷣ ẽ nulliꝰadhuc.in alio aur ꝓdeſſe
vot et᷑ exiimatio ſurripiẽtis.qd dic vt.d.S.qͥ alienũ.⁊ in.e.ti.l.inter.

S. recte. a. l. vulgaris. S. ſi ex. 2.l. qui re ſibi. que ſunt ar. contra. Ree h Igem. impoſturam. id eſt bo ms viris mendacia impoſuit. a. immen
eſt ar. contra de acquiren. here.l.is qui.ac. 1 Pena autem. leginma. id eſt o:dinaria ꝑ legeʒ. ulr i
rV BDe crimine ſtellienatus. k Leguimum. id eſt pena crimums non eſt oꝛdi. nam nullum cri ma lun
ſ a Ctio.id eſt accuſatio.ac. . . men leginmmum. id eſt publicum.⁊ facii S.e.l.j. onhoeßn
1 Prinatis. id ẽ ĩ pecuniarijs vel criminalibus ſpecialib⸗ I Remittenda. id eſt mitiganda. le
vV Lontinetur.1. m Dui mer⸗ Nh/
de ermaor. ces. obligatas. eti .
od 5. de extraoꝛ. —. L vt cunm in furti WOuᷣn
i. l. ſtellonatus. BSe crimineſtellionatus. modo non vebeat opus metalli hec vicum non in⸗ nin
2. aliſtelenet, peena in plebeijs egredi in bis autt mu i albauin m r
finali. Apianus. qui ſunt in aliquo honoꝛe poſiticd n do & dun⸗ Pa
x 1 .llions Ctio ſtellionatus neq tempus relegatõ aut ab oꝛdine maAnrio ſtel⸗ eſr
wicitur ſieg os publicis iudicijs neqd; no remittenda eſt. Qui merces rrnorneer ug
anmali quod ſtel⸗ priuatis actiomibus cõ ſuppꝛeſſit:ſpecialiter hoc crimĩe po vt ſupꝛa.e. l. ij. nint
lio vocatur:⁊ ẽ va M nate ſed otra. &. len, N
rij a diuerſi colol. tinetur. ſtulari poteſt. . nunſocl, ſis N
vt celum ſtellis ap⸗ Lpianus. Odeſtinus maior. Solc a
aetentranden Tellionatus iudicium fmmo E periuno ſi ſua pignoꝛa eſſe d. igeo. aen
tantur vceptoꝛes. ſum quidem non e ſt: ſed coer quis in inſtrumento iuraue-⸗ quia dictauit. l⸗ ne
quia varia agunt. cionem extraoꝛdinariam habebit. rit: crune ſtellionatus fit:⁊ ideo ad auia crin ſtel⸗ ge
Rins eunn onnn. Bem. tempus exulat. 2 Ponarns n n
aliud ſimult ⁊ ali R⸗ 1. 1 2 it. 1 ſic non o W
ud cunr. Bren 3 Tellionatus accuſatio ad pᷣ⸗ ner X dr lehs u n
3. infa.l. quicd r ſicgcdis cognitionem ſpectat eerieveſo. .
go. F. i. ſol. vt di. iqgis cog ectat. vt ibi. an anz
2 4 Tellion his qui wlo quid fecerint: ſciendn OSPoeſtinus tenectnr hor e u
gis. qur eit clarſi eſt: ſcilicet et ſi aliud crimen non ſit Er mino:ũ auulſorum na videtur eon iin
mus. a ſic hab; me quod obijciatur. quod enim in pri⸗ non mulcta pecumiaria armen ii⸗ ſe rl I
n Vbeelniſet uatis iudicijs eſt de volo actio: hoc Leſt: ed ꝓ condtione ad⸗ ſanta pr hn fhenn G
1a8. 6. qui vniuer⸗ in criminibus ſtellionatus perſeu mittentium coercione L.prrS uemlſ ⸗ nin 4
a:anod elthie ne tio. vbicunqʒ igitur titulus crimi- tranſigendum eft. Alliſtra. d ae et . eutſ,
eſle ge lonatum mMis vxficit: illic ſtellionatus obijcie Juus adrianus in hec verba qꝛno murat. 5 rigi
e wlo acno. q dae mus:maxime autem in his locum reſcripſit:quin peſſimum fa⸗ d piurando i e Muun
E t habet: ſiquis foꝛe rem alij obliga⸗ cctum ſit eoꝝ qui terminos finiuʒ cã
ſoꝛ vt ſupra de wilo tam diſſimulata obligatione ꝑ cal poſitos protulerunt: dubitari non EElen,
Hdenankenortons liditateʒ alij diſtraxerit vel permu poteſt. ve pena autẽ coꝝ modus ex p Se teꝛmind n0
crummalis ꝛvr hic. tauerit vel in ſolutum vederit. naʒ ↄditione perſone ⁊ mente facientis moio. ahc
em pbꝛennch po he omnes ſpecies ſtellionatus conti magis ſtatui poteſt. nam ſi ſplenhli ꝗq t Ennio inſne
eſt agi o cim ant B no ſunt aue connineun ruz. pezz
onm nent. Sec et ſiuis merces lup qwes perſone ſunt gu vonanum amad et? n e
agi boc enmne eni poluerit vel obligatas auerterit: tur non dubie: ſi id occupandoꝛum e. l.uij. ipn. ſ. aſt
m Wo. ſiſegeure vel coꝛruperit: eque ſtellionatꝰ re⸗ alienoꝛum finiũ cã admiſerũt poſ- vt ibb. inte 1
Benciter cerrm Us erit. IYqem ſiquis impoſtu- ſunt ad tps: vt cuiuſq;ʒ patiat᷑ eras Porab veſe. iue
e crunen comm⸗ ram fecerit vel colluſionem in ne- relegari: ⁊ ſi iunioꝛ in longius ſi ſe⸗ pr. a. rdl 4
z gacult. cem alterius: ſtelliõatus poteſt po⸗ nioꝛ reciſius:ſi vo alij negociũ geſſe 1 Traͤſige‚7. Rdet
d Wel permuta, Deein rnt. „ i. puniendn. vt A 11
ueri aluud ſivuer ſtuleri: 2 vt generaliter dixeriz w runt. miſterio functiſint caſtigg E. w accu.. j. Liſh
a venil arung ficiente titulo crimims:hoc crimen ri. ⁊ ad opus publicũ biennio vori c.ν.à. tn
rmira e al. locum habeat: nec opus eſt ſpecies ꝙ ſi per ignoꝛantig aut foꝛtintu la and a
kautdudhus be enumerare. Pena aũt ſtellio⸗ pides furati ſunt:ſufficiat eos ver-⸗ reciſius.i.brini ☚
o en mem gẽ natus nulla legitima eſt cuz nec le⸗ benibus cedere. ü
2 non fufnat vrri⸗ ginmum crimen ſit: ſolent autem S Dem. mu. ſemper.r ſ⸗ ia nii
q; de no⸗idi ſuors ex hoc extra oꝛdinem ple cti. dumn⸗ DGraria lege quaʒ gaius ceſlar cit.j. cumine iſſencgenif
pig-act. 1. uqus IX ſacrilegij.l.⸗ſari inſhiſhn
in pꝛin. ac. in prin. 2 ſupꝛa Panninne 1 ⸗
“ l. j. 7. E. de gec qyn iinn 8
e Sed ⁊ ſi.ſuppoſuerit.id eſt in locum earũ quas obligathrũ ſe dire ſa.l.j.accurſius. Upkmmmntgn
rat: ⁊ oſtendat creditoꝛi futuro. a ſic malas in locum bonarũ poſurt. v Foꝛtmtu. qꝛ cũ alios lapides furarent᷑ fonintu lapis qm ere Aimuiimn
f Auerteru. vt qmia iam obligauerat bonas ſed non tradiderat.po/ ternmimꝰ inter eos ſublatus eſt. 2 ſic ꝑ ignoꝛantiaʒ.⁊ leges autꝓ ⁊: ugtiftlo
ſties autem trachdit malas: dicẽs eas eſſe quas obligauerat: a facit ad 2 ſic eſt.j.de pems.abſentẽ.S.ſi.vel dic ignoꝛannia negligenna in⸗ ſerlir⸗ Ri
hoc ſuperm2. 5. e pig. act..l. .7.1. tutoꝛ. S. .7.l. ſigis in pig. 1 ſuß vet S. incen. rim. nau. l. qur edes. æ hoc ne ſit contra. . e uriſi. dleſd
de ſtatulibe. S. j. 2 alij dicunt auertit: vt quia ſubiraxu mihi. a alij nõ“ om. iudt.l. ſiquis id. §. woli. 2 ſic fnrati unpꝛopꝛie diciiuñ. latinein
obligauit.accurſius. x a Braria. ei qui volet. i. cnlibet de populo. nec eimm ſiſco da Alimeren
g Coꝛruperit. anteꝙᷓ tradatur. ar. S. e wolo. eleganter. S. non ſoluʒ. rur iudiciuʒ; in eũ. lʒ obuiare videat᷑.S. ad ſilł.l. ꝓpter hoc iggleanne
ſi autem poſt traditionem. tunc habet locum vnlis aquił. vt ſupra ⁊ erit actio & qua hic ſubijcit conditio ex. l. agraria. vel dicas ſiſco etn ng
xe pigno. ſeruum. vari. a dic acuonem. i. accuſauionem.nam crumuus eſt accuſauo.vi rnmitte
Kun P; 8

m At NH1
a ien

ile e,,

Gtit

—

.

— = — — — —
— — =
— = =

. —
x„*
=

—
—
=
= —
=

S
=

Dii

Iapra ſi.re.l.iiij.S.ſi dicañtur. alij dani condinonem ex lege nome
fuci. Itẽ dicunt quidã medietatẽ nomme pᷣmij ei: cinns oꝑa ↄmciꝰ
fuerit quis.vt ar.S.ad ſilł.l.lege.S.ſi.ſed in eo quod pecuniana pe
na impomitur.eſt contra S. e.l.j. So.diſtingue tꝑa ⁊ oĩa concoꝛda
bunt᷑. a pꝛincipio em non fuerat ſtatumũ: ſed poſtea ꝑ ceſarem ſtatu

tum eſt. vel hic
ꝓ ſuo ↄmodo a⸗
mouit: qꝛ pꝛediũ
ofine erat ſuum
ibi nõ: pᷣma pla
cet. JItem ꝑ lom

bardam: qꝛ mo⸗-

uit de loco in. l.
ſolichs qͥ rmonit
⁊ in alio loco po
ſuit:tunc in. xl.
vt in lombar. de
term.l.ſiquis ꝓ
7.l.ſi ſeruns.
pdiciã qnquagin
ta aureoꝝ: ad qðᷣ

3. v mriſd. om.

iudt. l. ſiqs id. S
in ſeruos.accur.
3 Ex ſilua. fac
I. de verb. ſig. l.
26 Factoꝝ. aut
ig mouit vt la
pides ſibi furꝛẽ

occupandoꝝ fi-

mum haberetur

etatis diſcretio:

vt 8. I. ꝓxi. aut

cq ſemmandarũ
litiũ: ⁊? tunc pro/

factoꝛꝝ varietate

vt hic. ⁊ facit in
ſfſ.cæ offi. iudi.

hoc crimie: ſi ha
beamꝰ? agros co⸗

ſines. accurſius

Rubricg. de
collegijs cũ ſikł
cohitat q ſic di⸗
ciũ eſt. qꝛ ſił col
ligunt᷑. Jlucitis
tres ↄſtituũt col
legi. vt. J. de V⸗
ſig. neraciꝰ. Coꝛ
ponbo. cũ ſił co⸗

babuãt. ałls no.

tulit aduerſus eos qui termios ſta
tutos extra ſuum agrũ fineſue mo⸗

uerint: wlo malo pecuniaria pena

conſtituta eſt. nam in terminos ſin
gulos quos eiecerint locaue moue⸗
rint.qnquaginta aureos in publico

dari iubentur. ⁊ eius actionis peti⸗
tionẽ ei qͥ volet eſſe iubet.
quoq; lege agraria quã dinus ner

Alia

ua tulit cauetur.vt ſi ſeruus ſerua

ue inſciente wmino wlo malo fece

rit:ei capitale eſſe:niſi vminus ᷣ
minaue multam ſufferre maluerit

hiquoq; qui finalium queſtionuʒ

obſtruendarum cauſa faciem loco
rum ↄuertunt: vt ex arboꝛe arbu⸗
ſtuʒ aut ex ſilua cedua nouale aut
aliquod eiuſmnodi faciunt:pena ple
ctendi ſunt ꝑſona ⁊ conditione ⁊ fa

cctoꝛum violenin1ia.

icitis 7 coꝛpilN
Artianus.
Andatis pꝛincipalibo:
SFSFPccipitur preſidibus ꝓp⸗
inciarũ: ne patiantur
eẽ ſodalicia:neue milites collegia ĩ
caſtris habeant. ſed ꝑmittitur te⸗
nuioꝛibo ſtipem menſtruam oferre
dũ tñ ſemel in menſe coeant. ne ſbᷣ
pteytu huius illicitũ collegium coe

ant. qo non tm in vꝛbe: ß in italia
2 in ꝓuincijs locum habere diuus

m Andatis. ſodalicia. i. ſodales ſunt aæ. vt. .l. ſi.
b Abdilites⸗ ne dum pꝛiuati. accurſius.

In caſtris. vel ꝓpe vel dic in exercitu:⁊ hoc mii per⸗

miſſu dueis belli:vt legio cuneus ala.accurſius.

d Tenmonbus. i. vilionbo: a dic quid ſit ſtipes. vt. . de v. ſig.

lI. ager. S.j.⁊ dic ↄſerre ad ſui ſuſtentationem. vel alicuius qͥ incidiſ

ſet in pauptatẽ: ⁊ qd dicit ſemel.ſ.ad plus ne ſub pᷣtextu ⁊c.ſi ſepꝛ
us conrent: ⁊æ nota ꝙ magis pauꝑi ꝙᷓ diuiti ſpuenit᷑.vt ⁊ S.de trãſ/
ac.cuʒ hi.S.ſi in annos.accurſius. ʒäl
eIn vꝛbe. romana ꝑ excellennã. vt inſti. iure nãli. S. ſeruus.

Sed religionis.illicua collegia.collegia ̊ ommia ullicua ſunt m⸗

ſi licita ꝓbent. vt ⁊. J.l.nij.S.in ſumma.ꝑnnttunt᷑ aũt cã religiõis.

vt hic ⁊ alibi.⁊ S.qð cuiuſq; vmuer.no.l.j.nmii fiat fraus:quia ſin
gant rehgionẽ ſed nõ eſt. vt hic ⁊ S. e exoꝛ.cri.l.ij.⁊. C.œ ſacroſan

cns eccle.I.qui ſub pꝛetexiu. acecear. ꝗM
g Mon ncet. alicui.⁊ ad hoc.j. ad mumci.l. libertue.S.iij. ⁊. C.
q mil.nõ poſ.l.eiꝰqͥ in pn. ⁊.C. æ aſſer.l.fi.in pᷣn.⁊ qð ibi no.

h Eſſe velu.nõ pot eẽ in diuer collegijs.⁊ ſic nõ valet de iure.h
tñ poſtea ꝓꝑmitut᷑ ei ehae. vt hic ⁊.J.d adulie.ſi maritus.S.fi.ac.

1 Kompetu. qo erat collegij erat ſinguloꝝ. vt ⁊. . e, collegia.in

— —

JMW

ℳ

C14
.

pꝛin. ⁊ in auten. & ſanc. epi. S. ii vo plura. ⁊ ar. . &e ver. ſig. l. recie.
e leg. j.l.ſᷣun elecnone.S. hi.ſed j.S.d rerũ di.l.intãtũ.S.vninerſtat
⁊ de in ius vo.l.ſed ſi hac.S.qͥ manumirtit᷑. So. quidã dicut ꝙ q̃ col
legij ſunt vel plurium.ſinguloꝝ ſum. vñ ⁊ facia vemonſtranone ↄct.
uium ↄcedunt.iſti ſunt populi bon.⁊ iſti ſunt vmim hinns predij.nõ

quoqʒ ſeuerus reſcnpſit. Segd re

ligionis cã coire nõ ꝓhibentur.dũ
tamen per hoc non fiatcontra ſena
tuſconſultum : quo illicita collegia
coercentur. Mon licʒ aſt ampli
us ꝙᷓ vnum collegium licitum ha⸗
bere. vt eſt etiam conſtitutum a di

uis fratribus: ⁊ ſiquis in duobus

collegijs fuerit: reſcriptũ eſt elige⸗

re eu opoꝛtere in qꝗ magis eſſe velit
acceptuꝝ ex eo collegio a q recedit

idqð ei ↄpeni ex ratõe q̃ omũis fue

Apia.
Viſqᷣs illicitũ collegiũ vſur⸗
pauerit: ea pena tmñ tenet: q̃

tenent hi q hoĩb armatis loca pu⸗

blica vel templa occupaſſe iudica⸗
ti ſunt. Artianus.
Ollegia ſiqᷓ fuerit illicita mã
AQatis ⁊ aſtitutiõibo ⁊ ſenatui
conſul.diſſoluunt᷑:ſ pmittit᷑ eis cũ
diſſoluunt᷑ pecunias cões ſiq̃s hñt
diuidere:pecumamqʒ interſe parti

ri. In ſumma aũt niſi ex ſenatuſ

conſulti aucte vł ce ſaris collegium

vel quodcũq; tale coꝛpus coierit g

ſenatuſconlulta ⁊ mãdata ⁊ ↄſtitu⸗
tiões collegiũ celebraf᷑. Seruos
q; licet ĩ collegio tenuioꝝ recipi vo
lentibo tñ dñis.vt curatoꝛes hoꝛũ
coꝛpoꝛum ſciant:ne inuito aut iq⸗
rante dno aut in collegio tenuioꝛũ

reciꝑent:⁊ in futurũ pena teneant
in ſinglos homĩes aureoꝝ centum.

gulorum ſed einium vel collegiatox. 7 facit ad hoc S. qð cinuſq; vni

tñ ocedũt ſi iſti me
riunt᷑.̊ populꝰ mo
ritur:quna alij ſub
ſtituti fungunt᷑ vice
illoꝝ. item a fallit
in voce em ſſa que
perijt.non tamẽ ex⸗
tincta eſt vox tua.
quod auteʒ dicunt

j. contra nõ eſt ſin
guloꝝ. eſt vernz vt

poſtuiare poſſit ini
patronatus vel ſeꝛ
uum non toꝛquer:

7 ad ſimilia. ſed cuʒ

recedit ex collegio
vel ciuitate parteʒ
ſuam vt in pꝛopao

obtinebu:⁊ foꝛte il⸗

lud eſt ſtaiutum ᷣ
liberto.ne aliquan
do nimum eſſʒ im

pedimentũ aliquẽ

ciueʒ conuemri dũ

eſt in ciuuate. ſed ſi

eſſet extra debitoꝛ le
bert iã habebit cãʒ
cuñ eo cein nõ vebʒz re

nullum eſſet dubiũ
Item in ſeruo ma
gnum eſt impedim̃

Uerentiaz. ⁊ ſic tũc

tum veritaus inqͥ/

rende ſi non toꝛq̃a
tur. vel dic ꝙ colie⸗

gia 7 vniuerſitates
galiquod habent ꝓ⸗

pꝛum 2⁊ ſinguloꝛũ

eſt.⁊ quicunq; rece
dit partem ſuaʒ pe⸗
tit.ſ.cum ex collati

one ſinguloꝛum hba

bent aliquid com⸗
mune. vt S. ne qͥd

in loco pub. l. ij. S.

viarum.ſed vbi col
legio vel ciuutati le
gatur. non legatur

mniſi his qii ſunt in

collegio. ⁊ qͥ ve col
legio ſunt habẽt ꝑ

tem. ergo cuʒ quis

recedit mil vendica
bit. quia non ẽ ſin

uer. l. ſicut. S. ſiquid. ⁊ ad trebel.l. ẽ. S. ſi aut collegium. 7. j. queſti
om.l.j. S. ſeruũ.a S. de acqui. re. w.l.ſtatuas. accur.
k q Giſquis illicitum. tenetur. vt maieſtatis.vt.j.ad.l. iuł.ma.

„.

l.j. ibi quone cetus ac. vel alio capite.vr. E. de his qni ad ec

cleſiam con.l.xenunciamus.

lIc ODllegia. illicita.qualia ſunt oia. niſi ꝓbent᷑ licita. vt. J. S. in
ſuũma.⁊ S.qð cuiuſq; vni.l.j.iĩ ᷣn.⁊.C.d hẽ.iſti.l.collegiũ.

m Siuide. e hoc dic vt S. e.l.j. in pun. ac.

n In ſumma. celebꝛat᷑.ar.otra S. pꝛocura.l.mutus. S.cũ queri᷑.
hoc tñ varie:qꝛ hic tanꝙᷓ iliatũ generaluer ꝓhibet᷑: illud tanꝙ; liciti⸗
conceditur. vt S. de imur. & ſi. S. idem ait.in fi.⁊. S. e.l.j. in pꝛin.⁊ fa
cit infra de iure immu.ſemꝑ.S.quibuſdam. uem eodem modo ſoluit᷑:

ar.ↄtra.S.ex qui. cau.ma.necnon.S.ſed qui ſeruos.

n Seruos. licet. id eſt licitum eſt.

o Lenmioꝝ. hoc expone: vt S. l.j.in pꝛin.

p Sciant. vł ſuꝑioꝛa deiminet verbu ſciãt.⁊ tunc expone.ſ.qꝙ ſerui
ſint ⁊ ꝙͤ dñi voluntate: vel inferioꝛa.a tuc mil ſpaudiendũ eſt. accur.
q In ſingulos bomnes. ſ. ſeruos recepros oño mnuito vel ignoꝛan
te:q̃ ignoꝛaniia ſꝑ pᷣſumit᷑.vt ar.C.qͥ mili.no poſ.ſuper ſeruos.

5

£ *
NeH
1 Oee

ä * D „ A

r. IBgales. ferre. id eſt ſibinnicem facere. a dic ꝙ tenet hoc caſu
ſocietas: ałs nec pactum teneret.⁊ hoc ſubijcit dũ ne qͥd ⁊c.
ETege. quod eſt ſi pacium eſt illicitum. licet ſocieias liciia ſu:: ſiue pa

cctũ eſt etiam licitũ.dũmodo ſocietas illicua.cũ ergo pꝛincipale non te

net nec acceſſonum.vt.j.xœ regu.iur.l.cum pꝛincipalis.

r Mam ülicita.
aks licita eſt eadeʒ.
ſcilicet talis lex vł
talis ſocieras.ſ.ſo
dalicia:ałs illicitã
eſſe.ſ.talem ſocieta
tem vel legem: ałs

ulicita eſt: ⁊ tunc

habeas verba que
dam que mterpre⸗
tantur dictaʒ.l. ſo⸗

lonmis de greco m la

—

tinum:⁊ dic illic.i.
in lege ſolonis ita
continetur ⁊ inci
pit nam ilicita eſt
2c. ac.

hvAel fratres.a⸗
licuius coꝛpoꝛis vł
collegij.
x Sacramenta⸗
les. id eſt cuſtodes
ſacroꝛum vaſoꝛum
y Frumentales.
id eſt qui frumẽiuʒ
vendunt.

3 Hnicquid hi.
id eſt his quibo per
miſſum eſt habere
collegium. non di⸗
co collegium axpꝛo
bari eompo ꝙ nõ re
pꝛobaiur: ĩmo econ

tra.vt ſupra.l.ꝓ⸗
xima. S. in ſumma

Et nota ꝙ m qui⸗
buldam libns ceeſt
hec interpᷣtatõ gre
ca.

Rubrica. De
popularibus actio⸗
mbus. Mota. ſuꝑ
hoc tuulo regulaꝛi
ter ꝙ he actioes de
quibus hic tracta⸗/

Aius.
Odales ſunt qui eiuſdem col
legij ſunt.quos greci ʒarria⸗
mi vocant.his autem poteſtateʒ fa
cit lex pactõnẽ quã velint ſibi ferre
dum nequid ex pubhca lege coꝛrũ⸗
pant. ſed hec lex videtur ex lege ſo
lonis tranſlata eſſe.nam illicita eſt
eadem. Si autem plebs vel fra⸗

tres vel ſacroꝛum ſacramẽtales vłł

naute vel cum framentales vł qui
in eodem ſepulchro ſepeliuntur. tł
ſodales qui ⁊ multum ſimul habi⸗
tantes ſunt: enimuero ad negociati
onem aut quid aliud quicquid hi
diſponent inuicem firmum ſit: niſi
hoc publice leges pꝛohibuerũt.

3 Se popularibus actionibo.
O Bulus.
Ylures ſimul agat po

α pulari actione: pꝛetoꝛ
W eligat idoneioꝛem.
Aulus.

Opularem actionem dicimꝰ

que ſuum ius populi tuetur
Apianus
Esgd ſi ex eadem cauſa ſepius
agatur:cum idem factuʒ ſit.

.
5

tur: non ſunt rei familiaris perſecutorie.ſed ex equo ⁊ bono extrinſe
cus ad vindictam propoſite ſunt. qualis eſt actio ſepulchui violati.
vt ſupꝛa de ſepul.vio.l.iij.S.ſma.⁊.l.ſepulchri.⁊.l.pe. Item actio li
beri homimis occiſi vel vulnerati. vt ſuprac deiec. vel effu. ſi vo.S.
hec autem actio. Item pro eo quod eſt poſitum in ſubgrunda vel pꝛo⸗
tecto vel meniano vel pergula. vt dicta.l.ſi vo.S.pꝛeterea.⁊ om̃es om
mino acnones in factum que redduntur hodie loco interdictoꝛum pꝛo
diuoꝝ de rebus publicis populares dicuntur: vt ſupꝛa nequid in lo.pu
bli.fiat.l.ij.S.hoc interdictum perpetuum. ⁊ ideo cuilibet e popnlo
conceduntur cum pꝛetoꝛis tamen indagine.vt infra.l.ij. ſane actiones
repetundarum a peculatus: quia rem ꝑſequuntur in heredes dantur
etiam ante litem ↄreſta.ſed infra annu.vt.j.ad.l.iuł. repetun. l.ij.
ſane Fᷣm. R. popularis acno dicitur que cummis ex populo datur. cum
vo priuatum ſu crimen quod cbijcitur ei dumtaxat intendere licet:
cuis intereſt non pꝛopter pecumam exigendam. ſed pꝛopter penã coꝛ
poralem infligendam. pecuniaria vo petuio ſi competat cinlibet de po
pulo datur inſpecta perſona. que ad agendum admitntur cuins opi⸗
monis:a an ſu idoneioꝛ: vel cinus interſu pꝛincipaliter que ipᷣe fieni de
ſiderat.accurſius floꝛentinꝰ.

a ſ

J plures.idoneioꝛem. quis ſit idoneioꝛ.dic vt ſupꝛa de lib.

ho. exhib.l.iij. S. ſi tamen plures.⁊ infra ti.ij. ſi plures.
facit ſupꝛa de fide inſtru.l.ſi.⁊ de veiec.l.ſi vero.S.hec acno
7 ce ſepul.vio.l.pretoꝛ.S.ſi plures.
b p Hpularem. da exemplum in albo coꝛ. vt ſupꝛa de iuriſdic.om

mum iudi.ſiquis id. ⁊ in aci.in factum de cœiec.⁊ effu.vt ſupᷣ

tioꝛ.

de deiec. a eſu.l. i vo. F. hee autem. Item dicit ſuuz id eſt propnũ.

c 1

Ed ſi.oppomitur. vt et ſupꝛa de pꝛocura.l.non cogendum.

F. qui lta.tamen datur replicatio ſi de pꝛeuaricatione pmi

wceatur.vt ſupꝛa ve libe.ho.exhi.l.iij.S. ſi tiamen poſtea.a de iure⸗

iuran.l.eum qui.S. in popularibus.in fi. Item aq bec eſt contra il

exceptio vulgaris rei iudicate oppo
nmitur. In popularibus acnoni
bus is cuius intereſt pꝛefertur.
Alulus
Opularis actio integre perſo
ne permittitur. hoc eſt cui ꝑ
edictum poſtulare licet. .
Vi populari actione conue⸗
imntitur:ad vefendendum pro-
curatoꝛem dare poteſt: is autem
eam mouet.procuratoꝛem dare nõ
poteſt. ðð
Apianus.
AVlieri ⁊ pupillo populares
actiones non dantur. niſi cũ
ad eos ꝑtineat res.
Aulus.
Opulares actiones non trãſ
eunt ad eum:cui reſtituta eſt
hereditas ey trebelliano ſenatuſcõ
ſulto. Item qui habet has acti
ones:non intelligitur eſſe locuple⸗
Apianus.
AMnes populares actiões ne⸗
q;ʒ in heredes dantur neqʒ ſu
pra annum extenduntur.

e p Spularis. imntegre. id qui non ſit infami
f Edictuʒ. de poſtulando.

le. S. ſed ibi ſpe⸗
ciale. Item nota
exceptio obijci
tur.ſecus ĩ traſ⸗
act. vt nota.ſupᷣ
x pact. iuriſgẽ.
S.ſi paciſcat᷑. et
ſic habet in hoc
res iudi.maioꝛẽ
auctoꝛit atem ꝙ;
tranſac.ad hoc
eſt infra ad.l. iu
liaʒ de vi pub.

l. qui cem. S. ſi.

. ſupꝛa de tu. et
ra.diſ.l. ſi ex du
obus.
d. In popnla⸗
ribus.pꝛeferiur
vt ⁊ ſupꝛa de ſe⸗
2 & lbe. ho. ex
terdietum.

g ꝗq Ei populari. dare poteſt. etiaz ante litem oteſtatã.

h Mon poteſt. vt S. e pꝛocura.l.licet.in pꝛin.miſi ſuum

ewarum commodum perſequatur. vt ibidem. . I non cogenqdum.

qui ua. ⁊ ſupꝛa nequid in loco pub.l.penul.a ſic viderur ꝗ quã

docũq; quis agat populari actione. quia ſua interſit ꝙ poteſt dare

pꝛocuratoꝛem: vt dictis legibus. facit ſupꝛa de pꝛocuratonbus.l.

mutus. S. in popnlaribus.

i m Ulieri. pertineat. id eſt eoꝛum interſit.ad quod eſt. C. qui

gecn.non poſ.l.de crimine.⁊ infra te accuſa.l. hi tamen. ⁊7

3. ope. noni nun. lI. æ pupillo.

k p Opulares. ad eum cui. qꝛ nec etiã ad heredeʒ vt ad hẽdẽ. ſj
aget heres vt qᷣnbet de pko. vel foꝛte eſt verũ enã lite pteſt.

ſic ſupra ad trebelł.l.quia perinde.S.rſtituta.

IItem locuplenoꝛ. miſi pꝰ lii. ↄteſt. ⁊.j. xe ver. ſig. l. ſicui.
m o Anes populares. dantur niſi hite oteſta. vt argu. infra de
verbo.ſigni.l.ſicui. Jtem nec heredibus.vt ſupꝛa de veiec.

⁊ effu.l.hec acno.in fi.⁊.S.fi.

n Supra annum. extra oꝛdinem. R. nam fallit quandoq;. vi ſu⸗
pra nequid in loco publi.l.ij.S.fi.⁊.S. hoc interdictum perpetuum.
⁊ in collu.dete.vt ſupra de collu.æte.l.ij.⁊ ſupꝛa de libe.ho.exhib.

l.iiij.in fi.que ſunt cõtra.

Explicii liber. xlvij.digeſtoꝝ et nonus huiꝰ. Sequit᷑ nũc.xlviij.

7 Recuimns hunus.

=

= —–
= = —
=
Ex S

=
=
— —

S-
☛

— –
—
=

ſne cha

4
ana⸗
Poll ler W
Nſue⸗
NAſce
NkN

Nde Gn
Ga 1ehas.

De leſtam

ſilſio. EtI

0. Nyler
Ood in

MAinNrum
nat ſoliyx
1

Iitubla getn

Ceoquod thdan
ſeublier I

Peld alismütrun

enſoläneneſty
Kloſiequemule

(E ſalis.l eumn

qgenmniini iu
ru .

amnonk, ni

IDeſnig d
Urnunlld
Nle Nd.l .

=

=
—

E S

=
=—

—

*
£

wi
nc

in⸗

mn 0,
Uue

Mntltoscd

1ſr tuetur
unon⸗

S0Ned

tts. falſis. vt in

licit liber. xlvij.ffoꝝ ⁊.ix.huius.Sequit᷑ nũc.xlviij.⁊.x.hui⸗
Sncairgwblec⸗ indicijs. Dictum eſt de accuſat. que pecunia
niarie mouentur. Item de pꝛinatis crinumbꝰ. vt furto imuria ra⸗
pina. Verũ qmia quandoq; fiunt de criminibus accuſationes 1 in

ſcriptiones. ponu pꝛimo æ crimmibꝰ? puhlicis, que ſint. 7 potes

exponere ð pub
licis iudicijs.i.
legibus publico
rũ iudi. vł pub
li. iuch. i. accu⸗
ſationibꝰ pub.
iudi.quoꝛuʒ ac⸗
cuſano eſt terri
bilis ad vindu⸗
etaz 1 publico.
1.publica. ꝙᷓuis
qnq; idoneoꝛ ad
mizr. 4.
a Judicijs. ter
l eſt hic li
ber. vi. C. de ve

Bomini Juſtiniam ſacratiſ⸗
ſimi pꝛincipis ppetui auguſti
iuris enucleati ex omni vereri
iure collecti digeſtoꝛũ ſeu pan
dectarũ ex oꝛdine liber. xlvij.
explicit. Incipit.xlviij.
De publicis iudicijs.

—

Apianus.

teri iure enucl. us
nd punle⸗ On oa in
ca quia cuilibes: gicia ĩ qui
8 ann s5 bus duns
2n Snoi eg tm̃ qᷓ ex
n On dia . –Es Imqt
3 n publico . legibus iu
z. eglicioꝛum publicoꝛum vemunt: vt
maneanonis.J. lulis maieſtatis: iulia ð adulterijs
fi.ac. coꝛnelia de ſicarijs ⁊ veneficis:
b Julia ma⸗

pompeia de paricidis: iulia pecula
tus:coꝛnelia ve teſt amentis: iulia
de vi publica: iulia de vi pꝛiuata:
iulia ambitus:iulia repetundarũ:
iulia e annona.
Aulus.

Vblicoꝛum iudicioꝛuʒ que

le. ſubauch lex
⁊ ſic in ſequen⸗
tibus. ſubanu⸗
hic Sᷣm.p. cõ⸗
ꝛehẽdere ſacri
egia a reſidua.
Cc De teſtamẽ

ſt. e. S. Itez lex
coꝛ. Sed quid
aliud inſtrumẽ
tum dicit᷑ falſuʒ —;——
an enit publica accuſatio. Rñ.p.nõ. vt hic ⁊. . de falſis.l.paulus
j. Rñ.⁊.j.t.j.l.ij.S.j.ſj aʒo.ꝙ ſic.⁊ ꝓeo inſti.de pub.iu.S.tẽ lex
coꝛ.ex eo quod ibi dicu. Iẽ ⁊c.quaſi coungat pꝛecedenubus.que
conſtat eſſe publica. Iteʒ pꝛo eo S de cõcuſ.l.ij.nec obſtat bic quia
ſupple vel alijs inſtrumenus. Item nec ula paulus. quia ꝑ ſubre
ptionem ſolã non eſt publica accuſano falſi. vt in teſtamẽto. ſed ꝓ

alio falſo ſic que multa ſñt.vi.e.l.⁊.j.de falſis.l. . Ytẽ ad hoc qd

nõ. C. de falſis.l.eum qui. accur.
Repetundarũ. ſuperioꝛa publica ⁊ Oꝛchinaria. hec duo publica
ed extraoꝛ. Ald. . —r e
eDe annona. quid dicimns ve fama a viſcella turpił. 1 cri.
ſuſpec. tu. De fauia dicit. p. ꝙ eſt pnuata cu non dicatur hic. ꝙ ſit
publica.⁊ hoc niſi qñ liber homo qui nõ ſit ĩ alicuius poteſtate ab
quceretur. vt. C. ad.l. fal. de plag.l.plagij. Sed aʒo dixit ſemꝑ pub
lic per.l.illam. C. In ſecunda vero videtur pub. quia in. E. po

mtur imter pub. econtra.ꝙ non.quia hic non dicit de ea. In tercia
vigdemr pub. ad inſtar pꝛeuaricationis. vt g de pꝛeuari.l. iij.ĩ pn.

cum in pub. crinnne tm cõmtiatur turpił. vt. C. ad turpił.l. j. ſj
iutius eſt ꝙ nõ. vt.C. de pꝛeuari.l.iij.ĩ ſi. Et quia nõ inuenit hic
e quarta. dic vt inſti. de ſuſpec.tu.S.cõſequens. Itẽ facii ad hanc
p Ablicoꝛum. moꝛtis naturaus vel etiam cimlis.qꝛ ſeruuo
peune. Iem exilium quia perdu ciuitatem. Lria emiʒ ſunt
que habem? ac. vt ̊ de ca. di.l. fi.
Mam cetera. ſ. quãdo non eximiur caput de cinitate. ñi ſu nt
exilia pꝛopꝛie vt dicit ſed impꝛopꝛie.qñq; enam ulla dicuntur exilia
vt.C. de epiſ.audi.l.nemo in fi.⁊ intra e interdic.⁊ relega.l. exi⸗
um. 1 ſupꝛa ſiquis caut.l. ſed a ſi qus.ibi aut ſi foꝛte ⁊c. ⁊ facit ĩ,

ſtue. S, publicoꝛum. Jtem facit 5 re bono. poſ. edict. . rei ca. 81

*

ſum. vt ſupꝛa pꝛoxime.ac.

coſtitutionibus enim obſeruatur:

quis caut.l.uij. S. rei. a. . de penis.l. ij. . l. capitalium in pꝛin. et. J.

Wverbo.ſigm.l.ea. J .— HD
b. Mon capitalia. aliqua coertio.ſ.modica.ne alioquin neceſſe habe

as dicere.ꝙ etiam vbi moꝛs infertur ꝙ nõ ſit capuale quod eſſet fal⸗
1 p Alblica.
reo. i. ac⸗
cuſato.
dam capitalia ſunt: quedam non

capitalia. Capitalia ſunt ex quibb ⸗
pena moꝛs aut exilium eſt: hoc eſt
aque ⁊ igms interdictio: ꝑ has enĩ
penas eximitur caput tæ ciuitate.
nam cetera non exilia:ſed relegati
ones pꝛopꝛie dicuntur: tunc enim
ciuitas retinetur. Non capi⸗
talia ſunt: ex quibus pecuniaria
aut in coꝛpus aliqua coertio pena
e Apiauns.
Vblica accuſatõ reo vł rea
ante defunctis perimitur.
Aulus.
Nterdum euenit vt pꝛeiudi
Qllium iudicio publico fiat: ſi
cut in actione legis aquilie ⁊ furti
⁊ vi bonoꝛũ raptoꝛuʒ: ⁊ interdicto
vnde vi ⁊ de tabulis teſtamenti ex
hibendis. nam in his de re ſamiii
ari agitur.
H Apianus.
S qui reus factus eſt pur⸗
gare ſe debet: nec ante po⸗
teſt accuſare: ꝙᷓ fuerit excuſatus:

1 Perimit. als
perimitur. et tune
dic quod ſiue ante

boſt Penmn 2 he⸗
vt nõ relatione criminum: ſed in⸗ vel accuſati nõ ha
eee.e.ent neceſſe erime

exequi. miſi in caſi⸗

k Rea, i. accuſa

lutẽ conteſ. ſiue eiuiui

bus. vt hic. ⁊. J. .

l. vefuucto.⁊. j. xe falſis.l.cum falſi.⁊. C. ſi reus vel ac.moꝛ. fue.l ij
7. Iij. 1⁊ infra de accuſat.lI. ex udicioꝛum. Itẽ nunquid hoc dices etiã

poſt latam ſententiam appeliat. ſuſpenſam. Rñ ſic in perſona aceu⸗

ſatoꝛ S. In re autem diſtingue qualis ſententia fuii. vt. C. ſi pẽdẽ.
appel. 1. ij. 7· E. ſi reus vel accuſa.moꝛ. fue.l. finali.ałs eſt in litera
permittiur. ⁊ tunc ſubaudi ſcilicet caſualiter. vt dicta.l.ex iudicio⸗

m i Mterqum. ſ. interim dum aguuur eiuiliter non poſſit accuſa

ſari criminaliter t econtra. ſc non ob. ſupꝛa vi bono. rapt.

l.ij S. hoc edicto.⁊ ſupꝛa ad.l.aquił.l. inde neratius. S. ſi wolo. 7. £

quando ciuilis actio crim.l.j.a ſupꝛa de imur. pꝛetoꝛ. S. j. 1. E. ad. I.
aquił.i.ex moꝛe.a ſupꝛa de tabu. exhi.l.locuʒ. S. ſiquis.que ſunt cõ⸗

tra. ⁊ hoc no. vi bo. rap.l.ij.S. hoc edicto. Item videtur cõtra. C. e
ordi.iudi.i.fi.ſed hic vtraq; queſtio ab eodem intenditur. vbi poteſt
eligere.vtrum pꝛimo ciuilem vel criminalem voluerit intendere. ibꝛ

quando ex diuerſis partibus. puta ego aduerſus te cimluer ruj econ⸗

tra vis me crummaſiter accuſare/vi tua queſtio tanꝙ; maioꝛ pꝛeiudi⸗

ceit mee tanꝙ minoꝛi.accur.

n Zaqunlie.pꝛo damno. ſ-pꝛo moꝛte ſerui agir cimliter 1 criminali

vt 3 ad.l.qquił.inde neratius.S.ſi lo. Itẽ ꝓ furto vi S de pꝛiuatis
celictis. l. i. Yẽ melius in plagio. vt. C. plagt. ſiquis ſeruũ. Item
pꝛo rapina.vt. C. vi bo. rap.l.j.IJtem pꝛo inua ſione. vt.C. quando
ciin. act. l. J. Ytem pꝛo teſtamento celato. vt ſupꝛa de tabu. exhi. l. ij. S
ſiquis wol9.
o Mam in his. ideo interim tm̃ fit pꝛeiudicium nam æc. ſi emiz de

re non familiari. perperuo fieret pꝛemudici. vt s vi bono. rapro. I. 5
t02. S. j. 7 e miur. I. pꝛetoꝛ. S. . accur.

bp 1 Squi reus. 1. is qui habuus eſt inter reos m J0. ſic ponik

1. de adulteris.l. ij. S extraneus.

7 J
“ 4
.

OD
„

q Accuſare.ſ. accuſatoꝛem ſuũ de pari vel minoꝛi crimine. niſi pꝛo⸗

ſequatur ſuam vel ſuoꝛum miuriam. vt. C. qui accuſare nõ polſ.l.ne
ganda. quod accipe nin accuſatoꝛ ſuam vel ſuoꝛum miuriam ꝓſequa
tur.alhioqum quod ſecundo daretur prion denegaretur. quod eſſe nõ

ebet. vt. C.qui pon.in pig.ha.aſſiduis.de maioꝝ autem poteſt. vt

E. qm. accuſare ñ
poſ. l. j. que eſt cõ⸗
ra.maius eni mi⸗ L
non pꝛeſertur. vr nocentia reus purgetur. Illud
i alelau incertum eſt: vtrum ua emuʒ ac
bet loum quando cuſare poteſt: ſi fuerit liberatus:
non eſt receptus i· gan 2 ſi penam ſubierit.eſt enim cõ
ter reoo. alioquin b ratoꝛe noſtro et
non poteſt etiaz æ ſtitutum ab inperatoꝛ 70 et
maioꝛi vt.. ᷣ ag ↄiuo patre eius: poſt damnationeʒ
.l eee accuſationem inchoare non poſſe:
pꝛeſcriptiões. J ſed hoc puto ad eos vemum perti⸗
e minon poien nere:qun vel ciuitatem vel liberta⸗
Frinronen. die tem amiſerunt. Inchoatas pla .
cta. l.neganda.
r Purgetur. re
us. Mõ. m. l.

purganione ad quod eſt. C. ſica. I. ſi quis reuz. . E. de fal. vbi fal.
in pꝛin. a.l.maioꝛem.a. C. œ his qui ad eccle.confu.l. fi.S. ſicubi.⁊
E. de requiren. reis,. l.j. ⁊.ij. Jtem nõ ꝙ non debet quis aliũ incul⸗
pare pꝛiuſꝙᷓ ſe lauet. vt ⁊.C. e pꝛocur.l. ren.a de accu.l.fi.ibi ob⸗

iectu cuinſiibet crimi.ac.⁊ ſupꝛa in pꝛin.l.⁊.j.d adult.ſi vxoꝛ.S. iun

1Illud. inchoare.miſi vt.j.ii.j.l.qui indicio.
t Amiſerunt.ſi eum qui ſe accuſauit.velit accuſare nõ põt. ſi liber/
tatem vel cuntatem amiſerit vt hic.nam ſi alium.ſ. velit accuſare. q̃
luer publico iudicio dãnains poterit accuſare. a ſi non talem penam
ſ.ubertatis vel cimtaus vel nullam ſuerit paſſus.cum eſt infanns.vt
j.t. j.l.uij.⁊ S de imuſto rupto teſtamẽto ſiqs exhere.S.quotiens.
cerie non poterit.vt.j.ti.j.qui accuſare.⁊.l.qui iudico.ſic ergo quod
H; dicu ĩtellige.ſi velii accuſar᷑ accuſatoꝛẽ ſuu.⁊ ſic ſeqᷣr ergo ſi ñ amiſit
cinitatẽ vel libertatẽ.vt qꝛ ſit relegatꝰ.poterit illũ accuſare nec potit
illud ei dici ꝙ ſit infamis.⁊ ſic nõ poſſit accuſare nin ſuam vel ſnoꝛũ
⁊c.vt.j.ti.j.l.qui accuſare.⁊.l.hi.qmia licitum eſt huic quoquo mo
do ſe vlciſci.vt ar.ſĩ.de bonis eorũ.l.j.⁊ de bomis liber.l. qui cũ ma⸗
1oꝛ. S. ſi libertus.⁊ dæ iure fiſ.l.ij.in pꝛin. Item nec poterit dici ꝙ iſte
videatur calũmatoꝛ. licet in pꝛima cauſa appareat ꝙ calumoſe reſiſte
bai.quia auud eſt ſi reſiſtendo.⁊ aliud eſt ſi acuſando cõmiſii calũ
mam. vt. j. ti. j. ſicui..ijſdem.at aliũ extraneũ accuſare non poſſet.
obſtãte eo ꝙ eſt nfamis.niſi pꝛoſequat᷑ ſuã vel ſuoꝝ mmiuriã. ⁊ ſacit.j
n Inchoatas plane. ſ. aduerſus extraneos ᷣm quoſdam vt differat
alpᷣcedentibus. vel m aʒo.aduerſus quẽcũq;.⁊ contrariũ.C. ſtatim
ſolues.a ſm hoc generalius hic dicit ꝙᷓ S pꝛoxi. Rñ. a hoc vernʒ qñ
libertatem vel ciuitatem. nõ vero vuuam naturalem tebebat perdere
nam tunc quo moꝛiens accuſaret. caute ergo dixu cuntatem vel liber
tatem ad pius. a adde hic diſtinct. R. que ſic dicit. ſi accuſatus fueris

ſic. vt nomen muũ iam ſit inter reos receptum.eum qui te accuſauit de

nullo crimme poteris accuſare.ſi abſolutus fueris euʒ de quolibet ac
cuſabis.niſi ob alinud impediaris.ſi cõdẽnatus fueris. ſubdiuidiiur.
nam ſi nec ciuitatem nec libertatem amiſeris idem eut. Item ſi amiſe
ris libertatem vel ciuitatem diſtingue.nam ſi ante condẽnationem
eum accnſatoꝛem tuleris. ſiue anteꝙᷓ te accuſaſſet ſiue poſt non di⸗
ſtingno. adhbuc ſimnliter euʒ accuſabis. Si vero non anie eum detule

ris non audieris vi hic. nec obſtat paimo dicto diſtinctionis quod di-

citur. vt. C.d calũ.l j.vbi dicit calumam eo tempoꝛe coercendaʒ quo
iudicatur de cauſa.per quod videtur ꝙ etiam lite cõteſ.accuſet. Sed
coercet eum index ⁊ nemine accuſante vel deſiderante. Item reo deſi
derãte non accuſante.vtibi dicitur. ⁊ S e bonis liber.lqui cũ maior
S.ſi libertus.poꝛꝛo ſi alium de maioꝝ crimine tunc accuſare velis au
dieris.ſi de pari vel minoꝝ non.niſi tuam vel tuoꝛum muriam pꝛoſe
quaris.vt.C.qui accuſare non poſ.l.neganda.inſcribes tamen ⁊ tũc
ſ.quando es receprus inter reos.de maioꝝ contra alium non eſt po⸗
teſtas deneganda nbi. ⁊ pꝛoſequeris ſiue abſolutus fueris ſiue cõdem
naius. ſed non infamatus miſi in cauſa tua tnoꝛuue. vt. j. n. j. l. iij.
ſi tamẽ fueris delatus abaliquo. ſed noõdum inter, reos receptus.ali
un certe ſerres. ſed vt puto nõ accuſas enã alterũ mſi de maioꝝn cri
