ſnia ᷣm eos ſi putauut aliã eẽ.q̃ dicet j.⁊ ul ñ valẽ q dicẽ eũ nõ poſie

teſtari. vel qꝛ comecta. vel qꝛ non ſic intelligatur. qð non placet.
Cognitionib-. ałs ↄſtimnonibo. ac.
9 Jugex. ſupple. ⁊ hoc facit eo ac. ac.
* Alioquiii.i.ſi:non appellatur.
ag d Juus. per libellum.ſ.ſuꝓplicatoꝛium.

demnato.
c TLeſtimonijs. l .——
: diers eſtum. cognitionibus ↄtra eas pronunci⸗-
d Reſcripſit.cui . eſtimat c 3
dam pꝛeſidi. ac. r iudex eo no eſtima tnetenin
eAbitti tibi. pre iudicat.pꝓ 698 luuari non vide con
ſichi ꝓuincie. ac. tra ↄſtitutõnes ſnĩiam vediſſe:deo⸗

qʒ; ab huiuſmodi ſnĩa appellandũ
e:alioquin rei iudicate ſtabitur.
Sem.
Juus Adrianus aditus per
libellum a inlio tarentino ⁊
iudicãte eo ex falſis teſtimonijs cõ
ſpiratione aduerſarioꝛuʒ teſtibus
pecunia coꝛruptis:religionem iu⸗
dicantis circũuentam eſſe in inte⸗
grum cauſam reſtituendam:ĩ hec
verba reſcripſit: exemplum libelli
S dati mihi a iulio tarentino mitti ti
bi iuſſi:vt ſi tibi probauerit cõſpi⸗
rationes aduerſarioꝛum ⁊ teſtibus
pecunia corruptis oppreſſuʒ ſe eſ⸗
ſe:et rem ſeuere vindica: ⁊ ſi quod
a iudice tam malo exemplo circũ⸗

ſCoꝛruptis. idẽ ice ran np
ſcripto iudicatum eſt:in integrum

ſi pꝛecibus.vel eti
am ſine aliq̃ coꝛru
piela dixerũt falſũ
nam idem in teſti⸗
bus quod min inſtrumentis debet eſſe:vt.C. & ſide inſtru.l.in exercẽ
dis. teſtes inſtrumenta dicunt᷑.vt.S.œ fide inſtru.l.j. Item qa ti.
E. ſi ex falſis inſtrumentis eſt generalis in teſtibus ⁊ inſtrumentis.
Item pꝛo hoc.C.ſi ex falſis excuſatio.excuſatum ſit.l.j.Sed placen
tinus ↄtra.nam pꝛopter inſtrumenta dici᷑omnmino retractari. ſed ꝓ⸗
prer teſtes emum ſi ſint pecunia co rupii vel etiam pꝛecibo.nam duo
exigebant.ſ.eos falſos.⁊ ꝓducentis colum.quod eſſe non põt. mii pᷣ
cium vel pꝛeces adſint.vt.S.æ iudi.l.ſi pꝛeioꝛ. OD
g Senuere. i. crudeliter.
h Reſtitue.actõne in factum ꝓpoſita que ⁊ ↄtra teſtes vel wloſe ꝓ⸗
ducentẽ datur.vt.j.ad.l.coꝛ.de falſis qui noĩe.⁊ hoc ppetuo vel im⸗/
ploꝛato officio iudicis.⁊ ſic.j.quadrienniũ ex cła generali.vt.S.ex qͥᷣ
bus cauſis maio.l.j.in ſi.ſed in caſu fauoꝛe mioꝛs ipſo iure.vt.C.
ſi ex fal.excu.l.j.⁊.ij.⁊.iij. IJtem oↄtra videt᷑.ĩ.de excep.l.qͥ agnitis.
ſed ula in inſtrumentis dicit. hec in teſtibo.licet quidam dicant h̊ qñ
pecunia coꝛrupn.ibi non.vel dic vt ꝛibi.a fa.C. ſi ex falſis inſtru.per
totum. Item quio ſi ex falſo iuramento eſt lata? dic vt. C. æ tranſ⸗
gcle. l. ſi ex falſis.ac.
1 1 victum. vnde vinat.
k Ael ſtratũ. hoc expone.vt.j.de ver.ſig.l.verbo victus..l.
in ſtratũ.ac. L
I Judicato. i. ↄdemnato. ſ ao quid differebat᷑ pena. vt. C. æ peni.
l.cum reis? Rñn.in e.tii.ſi iudicari.⁊.J.de penis.l.pᷣgnantis.vel dic
iudicato.ſ.ſpe.ar.S.de iureiur. admonendi.
m Airilis. ſ. in factu. vt. S. de pᷣſcrip v. quot.⁊ ar. S. ad. lI. aquit᷑.li
ber hõ m pᷣn. ⁊.l.quẽadmodu.S.mgratꝰ. Sʒ in quã penã? Rñ.vt iu
dici vidgebit. vt. cæ cuſto.reoꝝ.ſi qͥs ren.⁊ inſti.de obli.ex q̃ſi ma.S.
j.⁊. S. ſi qdruples pau.fe. dicat.l.ex hac. Item cin dabit᷑ Rñ.oↄdem⸗

nato. ſi non eſt factus ſeruus pene ꝑ ſentenuꝗ. vt qꝛ depoꝛtatus vł re

legatꝰ.vt inſti.quibo mo.ius pa.po.ſol.S.cũ aũt.⁊ de capitis dimi.
S.mmnoꝛ. Secus ſi ſeruus pene.vt qꝛ in mettallum ẽ damnatꝰ.vt in
ſti.qmi.mo. ius pa.po. ſol.S.pene.iꝛ tũc non. vt inſti.x imurijs.S.
ſernus.nec fiſco vt dño.vt.S.de his qui pro nõ ſcriptis habent᷑.ſi in
metallum: licet qindã ſibi etiꝗ ſeruo facto dicant dari. vt ar. j. de imiu
rijs. l.item apud.S. ſi qͥs ſic fecit.põt enã criminaliter a qͥlibet accu⸗
ſari. vi capitalis pena imponat᷑.vt.C. de cuſto. reoꝝ.l.S. fi.

2n i Aꝑpatoꝛes. nouoꝝ.i.nouuer repertoꝝ. vt ar. C. traniact.

☛

ſub pᷣtextu. ſed ↄtra.S.& iureiur.admonendi.
o Reſtitui.i.reſcindi.
p Megocia.i.ſententias.ac.
q Megocio. pub. idem in pupillari ⁊ eccleſie. vt nõ. C. e.l. fub
ſpem.accurſius. M

r Ex cã. ſi nʒ

ſuideienſoe reip.
,ſar oluendo ) qu
reſtitue. . ai neſnmgun
Icinus ruffinus. E. w iudi. pro⸗
J victũ vel ſtratũ inferꝛ in herendunmſi.
carcerẽ q; iudicato nõ patia X. ſim. vel cu.
tur:vtilis in eũ penalis actio dan⸗ ſereea E
da eſt: vel vt quidã putant: imuria libemus.d ß⸗
rũ cum eo agi poterit. dia. et. S. icono⸗
Api. iuſtus. mle vel can.
. it lapſum tri⸗
Mpatoꝛes antoninus ⁊? ſeue Nium atuca. .
rus reſcripſerunt qcᷓ ſub ob narand affuc⸗
tentu nouoꝝ inſtrumentoꝝ reſti⸗ ranis Lämerlag
tui negocia mime opoꝛteat:tñ i ne-⸗ fſi.ljj.lbro. x.et
gocio publico ex cauſa pmittere ſe berſhente rall.
hmõi inſtrumentis vti. Omp. ſula genkali. vt
Jvnm ex pluribus iudicibb S. ex qmb caus
maio. l.j.in fi.

ð liberali cauſa cognoſcenti

. II 7 ita. J. qdrien⸗
ce re non liqueat:ceteri autem cõ⸗

niũ tm̃ ſᷣm Jo.

ſentiant: ſi is iuranerit ſibi non li . werpibus
quere eo quieſcente: ceteros q con pxuacus alij aci.
ſentiunt ſententiam pꝛolerre.quia n ac no ⸗
et ſi diſſentirent: ſententia pluriũ xliquenns. afa
obtineret. cit.S.mandati.
l.ſi hominem.⁊
j.ð excep.rei iu
di. l. cum de hoc
in fi. ac.

ſſ ꝗ vni. ꝓferꝛe.non ergo omnes indicant. ⁊ ſic eſt contra
in auten. vt iudi.non expec. ſa.iuſ.S.ij. ⁊..e.l.duo.et.S.
c arbitris.l.ſicuti.⁊.C.quando pꝛouo. non eſt ne.l. cum mgra/⸗
tus. Sol. ibi liquebat. hic non. ⁊ hoc hic iuraut. vt ⁊. S. arbi⸗
tris.l.ſi de meis.S.pꝛoinde.a ar.j.œ furt.l.in acnone.⁊.S.depo⸗

ſiti. l.j.S.ſi quis argentum.ſed qualiter poteſt non liquere:cum

ant pꝛobet actoꝛ ⁊ obtinet.aut non ⁊ ſuccumbit? Rñ. vt dicta.l. ſi

e meis. Item hoc quando cepit audire cauſam. ⁊ iam ad ſenten⸗
tiam eſt ventum.ab inino autem cognitionem accipere cogitur ?
pꝛocedere per ſuperioꝛem. vt in auten. vt iudi. non ex. S. j. 2. . &
mune. hono.l.munerum.S. iuchcandi. que ſunt contra. Itez cuʒ
hic æ oꝛchnarijs dicat quod patet.quia de cauſa liberali dicit.qua
re non poteſt vnus totuʒ expedire enam alio non vocato. ſicut in
voluntaria iuriſditione ſit.vt.S. offi.conſuł.l.j.quod hic.⁊.j.
l.pꝛoxi.negat? Rñ.hoc quandolſimul ceperunt audire.ałs quili⸗
bet ſolus poſſet audire incipere et finie. cum inſolidum iuriidito
videatur conceſſa. vt.S. de liberali cauſa. ſi pariter. a dicta.l. æ of.
conſuł. et ar. &. de auc. pꝛe.l. fi. Jdeʒ in velegatis ad vmuer ſitatẽ

cauſarum. ſecus in pluribus delegatis ad vnazʒ vel ad certas can⸗/

ſas.qii nec etiam ab initio ſeparaum incipiunt. vt. ].e. l. vuo . it
dic ꝙ de velegatis hic loquitur. qui cæ liberali cauſa cognoſcut. cuʒ
contingit abeſſe pꝛeſidem.vt.S. de officio eius cu mandata eſt in
riſditio.l.j.S.j.tem nunquid int erlocutoꝛia ſententia ſine alo
dabitur ab vno. vt pꝛecipiant partes adeſſe.quod puto. argumen⸗
mm. E. aucto. pꝛe. l. vltuna. ac.

Biſſentirent. illi ab iſto plurium ac̃. vt. S. e arbitr.l. item ſi
vnus.S. fi. Sed an reſpectu numeri tm̃ dicitur maioꝛ pars? quod
videtur. alij vt aʒo.qꝙ etiom ratione digmtatis.vt arg. S. pact.
l.maioꝛem.et diſcrenonis. vtlinfra de re milita.l.qui commeatus
in fi.et in auten. œ wœtenſo.cimi.S.nos iguur. Maʒ ſi pꝛopter me⸗
am diſcrerionem alius aparet maioꝛ. vt ibi dicitur multomagis
ego.accurſius.

Hunet t

ibe

ll ſuent
Gtrneznd
lanofh e
cianußt.

— —

=,.07—
==

= =

2

Dett
1Nia0b.N

1 Bugſe
dces i lle

Vn. neroh

—

ſawv Alnh⅞⅝
WNruur MN.
Mon ſummn
i wadrl. 4

ſl
rtl Ne 4
bt
n

Aiinan ſeuſt
Enſgeatſeen⸗
lo.
Dermmbveiu

holem kratt
Mne telmorv.

fint nielini

Afmnnes,igte

mmptescaunae

Enignonen.

iiſnnt

eſe Ne.
0 6

emnc ri

„
4
81

4/
con zi
õ

NI
8)
An

Its Mi 1i
õ
weeiNANNN
rirtl.n mNN
Uur ort I
ſmummbitt Ri.
I amtam1ln
gincnen aAnen
n nd. Nener,
mhr uſunt e,
altlhen
õ
nit/14
nuiarmr uit 41
immimn
aitmren ,
euo

4
uſitlnin
6

ninggt ii,

nri

u t EUne añt.adſunt. etiã ſnĩam ferũt. vel vni indicãti oſen⸗

nunt. vel enã indicato.i.ſmie.ſi vo diſſentũt.tũc om̃es.ſi
aũt eſt aliqs cui nõ liquet. ille ſe excuſat iurando. vt.S.l. ꝓxi.
x Ii Mtier pares. aliud ſi int ipares. vt. S. e. l.põp. ̊. Item hoe

ius hʒ locũ in oꝛdinario.ſecꝰin œelegatis.vt. .e.l. duo jꝓ.

y DPbtinet. vt
5. de manu. l. le⸗
ge. 1arg. S. de fi⸗

deicõ. li.l. iĩ liber Vnc aut Arcel.

ennr r . wure vniuerſi iudices intelligũtuꝛ
bus du. ſi fuerit .„
in fi. ig in 4 iudicare:cum omnes Rünunt.
rels inoffi. tett. .
vt. S. de inofi . ter pares 1

teſta. l. ſi pors. mnuero iudices ſi diuerſe ſen⸗

(cauſis p̃ᷣm quoo a diuo pio ↄſtitu⸗
Opoꝛet. ſq tum eſt: pꝛo libertate ↄſtitutũ obti
eoa e J. net. in alijs autem cauſis pꝛoreo.
rianus. gqg et in publicis iudicijs obtinere
optet. Si diuerſis ſummis adẽ⸗

1 Siiuerſis Nent iudices: minimam ſentẽtiam
iudces. eti dele ſpectandam eſſe iuli.ſcribit.

ſenſerane u mnn Voeo ex tribus iudicebus vno
noꝛem ſumma, Abſente iudicare nõ poſſunt

ve. S. e arbi. l. quipe omnes iudices iudicare iuſ

diem. S. ſi pluñs iie ee .
2d Kntiae. ſi ſunt. ſed ſi adſit ⁊ ↄtraſentiat:ſta

bitur duoꝛum ſententie. quid eniʒ
minus verum eſt omnes iudicaſſe

Apini.

Ommocis pꝛemioꝛum: que
pꝛopter coꝛonas ſacras pꝛe⸗
ſtantur odemnato placuit interdi
ci:⁊ etiam pecuniã iure pignoꝛis ĩ
cauſam iudicaticapi. Aulꝰ?.
Eſennius appollinaris.ſi te

wvnatorum mihi elegauero

creditoꝛi meo:an inſolidum cõue⸗

2 AMinimam. ſic in ſtip. vt. j. de ver. ob. I. inter ſtipu.S.ij. . l. ſi

ia ſtipu. fuero.⁊ facit.j.de reg.iur.l.in obſcu.⁊ de le.iij.ſideicom.
S.ſi quis.ac.
ꝑ dD No ex tribus iudicibus. delegatis. Idem in oꝛdh. ſ i ceperĩt
cognoſcere. vt dixi. S.e.l.pompo.
a Abſeme. vel mortuo. vt. C. pedaneis iudicibs.l.placuit.et
facit. S. de arbi.ſicun.a.l. Item ſi.S.ſfi.a.j.d reg.iur. l.factum.
b Juſſi ſunt.niſi aliqnis iuretiſibi nõ liquere.vt.S.e.pomp.
c Dnd em̃ nnnus.i.qͥd veficit quin hoc dica mus. aac.
d c Ommoctis.coꝛonas.i.victoꝛas.qͥ emim pugnabãt ad po⸗
puli delectanonem.pꝛemnuz a rep.conſequebant᷑. vt. C. de
athleus. l. j. accurſiꝰ.
eInterchci.vt ſibi.ſ.non ſoluat᷑.ſed victoꝛ. vt ar.S.e.a diuo.S
ſi. ⁊ eſt hoc verũ.cum omia alia veficiant.a ałs nec pꝛinata pacto⸗
ne pñt obligari.vt.C. que res pig.ob.poſ.l.ſpẽ.nec publica.vt.C
execu.rei iudi.l.ſtipendia.que ſunt ↄtra.
n Eſennius. appollinaris. iulio paulo falutem. a hanc qõeʒ.

g Sonaturũ. 1. traditurũ ex cã wnanoms. ſ tñ iam wna6-⸗

uerat verbis. vel etiam dic ꝙ nõ donauerat etiam verbis.
h Et ſi es. ſecunda queſtio. ac.
1 Et quid de eo. tercia queſtio. ac.

K Enm mulieri. Rñ. nulla. tres poſuit queſtõnes. a hic rñ. ad pꝛi-

mam ſeo nõ ad ſcõam.ſ̊ idem eſt in ſcdᷣa quod hic dr̃ in prima. vt

S. wnat.qm id. S. fi. ⁊ facit. j.e.ti.l.ij.S.cũ vo.⁊..de oli exce

pt.pure.S.ſi eu.⁊.J.d noua.l.ſi quis ita. a,l. ſi titius.
I Js. wngroꝛ.
m Eum. wnatarium.

tentie pferãtur: in liberalibꝰquidẽ

n Simul. cum nec ipſe habeat cauſam lucratiuaʒ. vt. j. de act. ⁊ ob⸗
liga.l.ex ꝓmiſſione.ſed ↄtra.S.de iure wt.ſi extranens.vbi delegatꝰ⸗
a muliere habet pꝛimilegiũ.vt inqꝙ; tum facere poteſt damnet᷑. Solu.
ibi iam ſoluto mriomo mulier ↄira virum agit.qui nõ exegerat. hic
vir agebat. vel vt ibi. Item ↄtra.S.ſolu.ma. ſi pꝛoꝛ.vbi pꝛioꝛ vir de
legatus ſecũdo vi⸗
ro ab vxoꝛe inſoli⸗
dum non tenetur.

mniendus ſis:et ſi es inſolidum con⸗ So. ibi pmiſit ſic.

. l ſy qð mulieri debeo.
ueniendus: an diuerſum putes: ſi Obi verba cnz eſſe⸗

non creditoꝛi meo: ſed ei cui wna-⸗ cꝛu gcino. ſecs ſi
ro ero. dixiſſet ecem q̃ mi
re volebam: te velegauero. Et rwiin uibe vainr.
quid ⁊ eo qui pꝛo muliere cui ⸗ to. ar. 5. de urem⸗

nare volebat maruo eius wtem ꝓ ran.l.eum qm.S.
miſerit: reſ pondi: mulla creditoꝛ ex ſi mulieꝛ.
ſepuone ſnnmonermr: zʒ is qui ve
egatus eſt poterit exceptione vti
gduerſus ein cuius nomane ꝓmi⸗ 2. Sn tante de
ſit:cui ſimilis eſt maritus: maxie ſed hoc ita. ac.
ſi conſtante matrimonio petat.⁊ ſi bi. c enmnak⸗
cut heres wnatoꝛis inſolidum co⸗ q ſideiuſſoꝛ. re⸗
mnatur:⁊ ipſe fideiuſſoꝛ: quẽ in pere. vt. S. e.l. et ſi

vnando adhibuit:ita et ei cui non . ricn m. er
wnauit inſolidum condemnatur. nor in harepis
nit ſy ngᷓ ne. vt quis dane
Jundum quis wonauit ſi nõ re⸗ mq;mm facere po
ſtituat:vt quiuis poſſeſſoꝛ: damnã teſt. ſecus ĩ excepti
dus ẽ. Si at᷑ fidũ reſtituit fructu one wl. vxhi diſtin

. uitur. vt. j.
um nomine:ſi non eos conſumpſe Kpe. wiiahuc c⸗ .

rit:inſolidum condemnandus eſt. ſum. S. item querit᷑
potuit enim non piclitaꝛi: ſi ſtatim ⁊.· leo ſ mulier
reſtituiſſet. Si volo malo veſijt imk. aʒo. gteʒ facit

poſſidere: in liteʒ iurabitur:et ta⸗ S. æ cõdi.ob cjm.

ti ſequetur condemnatio. In⸗ ſiexrtraneuo ald

ſolidum condemnatus onatoꝛ a⸗ ſe. accur.
ctione iudicati niſi inqᷓtum facere
poteſt non tenetur beneficio conſti
tutionis. MVM

IJundum. wnanit. 7 tradidit. ſed poſtea aliquo mod 0 ad enz poſ⸗
ſeſſio redijt.⁊ ſic nõ eſt ↄtra.Sꝭ.de dvnatio.l.in edibus. S.j.⁊.l.cuʒ de
vvna.a.S. vſuris.l.videamus.S.ſi actionem que ſunt ↄtra.ac.

Reſtituat.poſtea cum poſſidens eſt conuentꝰ.actione in rez.
u Poſſeſſoꝛ.non vi wonatoꝛ inqꝙᷓ;tum facere poteſt. r
x Fructuum. pceptoꝛum poſt lirem ↄteſtatam. UMM
y Conſumpſu.nam eis ↄſumptis non iurabit᷑ in litem pꝛo eis. ſj
ↄdemnabitur in eſtunationem. erat enim male fidei poſſeſſoꝛ.quia pꝰ
luem conteſtatam conſumpſu.vt.S.de wolo.l.arbitrio.S. non tamen
Hm h.abls ſi exiarent cum rei ven.poſſent peti. poſſet pꝛo eis iurari ĩ
litem. vt.j.de in litem iuran.in act.Alij vt aʒo ꝙ hic iuretur quan
do conſumpti ſunt.⁊ hic ſubaudiũt maxime.Tercij ſic: ſi nõ ↄſum/
pſit ſcilicet ante litem ↄteſtatam.quia tunc non tenetur. cuʒ ſi bone
fidei.Quarti ꝙ ſi extant ante lirem ↄteſtatam officio iudicis.enʒ bo⸗
ne fidei ſit poſſeſſoꝛ.poſt litem conteſtaram rei vendi.ſi extant.ſi aut
conſumpti ſunt.nec offi.iudi.pumi nec rei vendi.ſecundi.ſed prim
nulla actione.ſecundi conditione ſine cauſa petuntur.vt.C., de cõdi.
ex le.l.male fidei.

3 Si wlo malo xeſijt poſſidere. non ↄſumẽdo. ac.

Condẽnano.quanti in litem mratum ſuerit.
2 Inſolidum. nõ tener᷑. vt a.S.de wona.l.qui id.ij.rñ.ſic ⁊.S.ſoł.
ma. l.ex diuerſo.S.fi.⁊ ꝙ cũ eo ſi filius.⁊ hoc ſi nõ fuerit pᷣmo ꝛudi⸗
cio ſuꝑ hoc ꝓpoſita exceptio.ałs ſecus.vt.j .cæ except.rei iudi.l.duo⸗
bus. ⁊. C. v ſide inſtrumentoꝝ.l.fi. S. fi. . S. e neg. geſt. ſinautẽ. S.
ſi ranonem. pꝛo hoc eſt quod notaui. S.e.ſi conuenerit. ⁊ facit. Sẽ, de·
lure wor.l.ſi extraneus. S

x? p Aulno. ſniam. vt ⁊. 3. e. q; iuſſit in ſi. ⁊. C. qſ pnoe.non eſi
ne. l. 7. J. e. iudex. 2. l. acta. S. j. 7. l. cũ querebat᷑. ⁊. J. łe pe⸗
mis.l.diui fratres. fallu in caſib.vt nõ.C.ſnĩam reſcin.nõ poſ.l.j.
a Condẽnandũ. vt in frucubo œ quibo omiſerat. vt. S. de rei ven. l.
ex diuerſo.a ecõtra abſoluit ſi a fundo petito abſoluerat. ⁊ fa. . xce
fructibi ⁊ li.ex.l.
termiato. i. 5
uo.non eſt ne.i. „„
mnnem. Aulus Rñdit Dem.

reſcindere quidẽ ſniam ſuaʒ

b p Auls. v · pcedentem pᷣtoꝛem non poſſe. reliqᷓ

ll.eti ſi I·gutem que ad ↄſequentiã quidẽ iaʒ
ſoliduz paius tene ſtatutoꝝ perunent: pꝛioꝛi tñ ſentẽ
ant᷑ ⁊ ſic ſnĩia oon ii⸗ —=
demnatis pꝛofier. tie veſunt: circa ↄdemnandũ reum
Raerend s f. vel abſoluendũ vebere ſupplere ſci
re excep. rei iud. l. licet eodem die.
emidẽter. ſeo glene Sem.
de i.ſ kin Alulus Rñ. eos qui vna ſen⸗
tentia in vnã quantitatẽ con
demnan ſunt: ꝓ poꝛtione virili ex
ee ?⁊᷑ ↄatracu cauſa iudicati coueniri:⁊ ſi ex ſen⸗
tut . 6 nnn tentia aduerſus tres dicta titiꝰpro
nun ſubſtuutõ adi Ppoꝛtone ſibi competente exoluit: ex
ta berianare ve⸗ plona ceteroꝛum ex eadem ſenten⸗
impu. 2 ali.ſub. r. „e1 e.
pon gais. videm L connenin eum non voſſe 1
de iure accreſcendi otractu euola.
de er acre 5 paterno actum eſt cũ pupilla
. Rn. boc ſacete dutoꝛe auctoꝛe 2 2demnata eſt: po
ſtturio. ac ſi adua ſtea tutoꝛes abſtinuerunt eam bo
Neee mneolae mnis paternis: ⁊ ita bona vfũcni ad
ſi ſine. S. qò pa. ſubſtitutum vel ad coheredes per⸗
n n hy ubſte uenerunt: queritur an hi ex c iudi
amad cognmos m. cati teneant᷑. Rn. dandam in eos
ſerons grach wie⸗ actionẽ iudicati:niſi culpa tutoꝛis
ratur herechtas ? . 9
Rñ. non ſeo ad fi Pupilla condemnata eſt. Aul⸗.
ſcũ ſm quoſdã. vt ECta apud ſe habita ſi paꝛtes
S.de ſuc.e.l. fi.ac.

conſentiant ⁊ iudex hoc ꝑmi

8 In eos act. cuʒ effectu ⁊ inſpecto exitu. a de hoc excipu mii ⁊c̃.qꝛ
vbi culpa tutoꝛis interuemit. dat᷑ ſimulii in eos acnio. exitus vo fin
otra tuioꝛes qui ↄuemunt᷑ ſᷣm aʒo. Sed.h. dicit nullo modo reneri
ſub. vel coheredes.ar.j.l.ꝓxi.S.ti.ſed ibi nõ habebat tu.vel ſi habe
bat non cæfendit. hic fendit ſed male. a facit. S. ce in integ. reſti.l.fi.
mi. ait pꝛetoꝛ. S. nõ ſolum. 7. C. ſi aduerſus rem udi. lI. cum er
m. Yiem videtur huic ↄtra.j.e.ſepe in pꝛin..ſe nõ vident᷑ alij ̊ illi
idem qui ſuni ↄdemnati.ac.

Dicta. azo.
ſEa die. vel poſtea. vſq; ad deciſionem.

g Eircicidi. 1. vſtrin. vt noõ. S. ve pe. here. ſi quis li. ⁊ facit. S. ð ar-
bi. ſed ⁊ ſi ↄpꝛomiſſum. ⁊. j. l. ꝓxi. B

h Terimnata ẽ. tranſactõe vei ſnĩa. ua ꝙ nõ poſſit appellari. nam

e a Eta.i. ſcripture œ his ſacte. que apud iudicem acta ſunt vel

tũc poõt iudex hoc ſacere etiã ſi ꝑtes non ↄlentiant. ſ an litem finuaʒ

nõ põt ſᷣm aʒ. vel dic q; tũc pñi ꝑtes a ſi iudex nõ ꝑmttat.cu ſuũ offi⸗
ciũ ſui finitũ.ſᷣm.h.el dic ꝙ iuc fieri nõ põt etiã ꝑtiba ⁊ iudice volẽ
te.quominꝰ œciſio ieneat.mii ⁊ ab ea expſie rcedant.
1 BDe ampliada. ſine pncipali. Quid ſi pꝛncipale reſcriptũ ſuerit
allatu.i.impetratũ ſuꝑ hocæ Rñ.nõ ei credam. vt. C. ſi ↄtra ius vel
vtili.pu.l.fi.⁊ de peti.bo ſub.l.j.li.x.niſi dicat non obſtamte tali le
ge vel legibo.ar. S. e le.iij. l.nõ aliter. ⁊.l. ſi quis in pꝛin. ⁊ in autẽ.
ieſtamentis imperſiectis. S. ſeo a ſi quis. Item miſi ꝗpter mopiam.
vt.C.de mo.mul.l.eos in fi.⁊.S.d offi.pꝛe.l.illicitas.S.fi.⁊ fac. ¶.

de pems.l.penam. ⁊.j. queſ lonibo. l. j. S. fi. 2 de pems. l. penꝗ. 2.

e queſtõnibo. l. j. S. fi. ⁊ de pemas.l.relegati. S. fi. 7. J. e. udex. ⁊. 3. e.

di nõ

f. e. ↄtumacia. J. ↄtumax.

pamlos x. ſ. ap. I. ab executoꝛe.qj.rn. æ qdᷣ nõ. C. ſnĩam reſcin
e. l. j. ac.
k Lontra. ſed pꝛ0 eis poteſt. vt. C. ve pcur.l.non eo.
INon habentes. vel habẽtes ſeo adeſſe nolentes. aꝛ. S. qð cuiuſ
q; vniuer.l.j.S.⁊ quidẽ.⁊ ſacit.C.ſi aduerſus rem iudicatam.l.

cũ 2 mnoꝛes.
“VM m 34 Liann.
ſeri: põt iubere ea die circumcidi: quoſas. y dum
miſi vel negociũ vel lis terminata ẽ gir irer mia
Be amplianda vel minuẽda pe bum ademno ł
na damnatoꝝ pꝰſniaʒ dictã ſine pn abſoluo poͤt il
cipali aucte nibil eſt ſtatuendum.,. ter ſanemianec⸗
Contra indefenſos minoꝛes tu poſuerat.cum
toꝛes vel curatoꝛes non habentes cecti alucr vi
led poſt
nulla ſententia pferenda eſt. lectum nõ pot.
Ctoꝑꝝ vba emẽ⸗ Ermogẽ. nee conigere
daꝛe tenoꝛe ſmſe ꝑſeuerãte nõ ernre elein

eſt phibitum. Aulus.

E vnoquoq; negocio pꝛeſen berleaa dr don
tibus omnibo quos cauſa cõ⸗ ne mutare rern
tingit iudicaꝛi opoꝛtet.aliter enim di nia nereh⸗
r Tr. α .l. ludex. qꝛ
iudicatum tm inter pꝛeſentes tenet no moirat nel

Qui apud fiſcum cauſam vefen tſeqd vædlarat iu⸗

eI 5 nt: re dicatu. vt ar. 5.
dere ſepius conuẽti neglexerint: re weetachennd⸗
bus iudicatis ſubijciendi ſunt: qð S: qõ vo. Jtem
co apparet:ſi ſepe conuenti preſen are baobe
riam ſui facere noluerĩint. Areſernutan
RKiphoni. enar vrno⸗
Iarino?y e legiba 2 coſti⸗
Ecreta a pꝛetoꝛibus latine ĩ caiotihus leng
terponi vebent. dubium. ac.
Aulus.

Texheredatum vel euʒ qui
ſee paterna hereditate abſti⸗
nuit:nec ex ipiꝰatractu:niſi ĩ id qð
facere põt condemnandũ eẽ.que⸗
admodũ aut facere poſſe credatur

n d E vnoquoq;. pᷣſentibus. vere vel interpꝛetatiue.qnia con
tumaces. vt.j.e.oↄtumacia.⁊ in auten.vt obe.iudi.. ſi vo
.accurſius.
Banno cauſa.qꝛ pᷣncipaliter contra eos lis mota ſmit.alłs con
tra. vt.j.e.ſepe.⁊ facit.S.ſamnł.herc.l.in hoc ludicio.⁊.C.res ini
„ ontman. vt tutoꝛes ⁊ alij cũ quibo lis fuit ↄoteſtan.
q AQn apud fiſcũ.i.fiſci ꝓcuratoꝛẽ iudicem idem n apõ alium.
r Rebs. pnius ↄodemnanch quaſi atumaces. .“
ſConuenti.i.citati ⁊ erat lis ↄteſ.ałs nõ poſſet dari diffininia.
vi.C.de iudi.l.ꝗꝓperanduũ.S.. .
Subijciendi ſunt.quaſi ↄtumaces. ſi tũ iniuſtaʒ foueant cõm.
vi.C.æ indi.ꝗꝓperandum.S.ſinautem.
1n Quod.ſ..ipin negligere. ⁊ fa. .quõ ⁊ qñ iu.l.oↄſentaneuʒ..
x dD Ecreta.i.edicta citatoria. abſentẽ.x dic q̃ fiũt ſuꝑ aliis
tõib a trãſactõiba ꝑ pos pᷣio:es,. vt. C. æ aiſel.l. i.
y Latine.i. inter latinos. iev inier auos eoꝝ ligua. niſi vnus in⸗
telligat linguam alterius. vt. S. de inſti. leo et ſi pupillus. S. Picri
bere. ⁊. C. œ ſententijs.l.iudices. 1. J. Ee verbozꝛuin obiga. 1. j. J⸗
finali.accurnus.

3 e T exheredatum. nec ex ipſius. nam ex patris contractu
nulilo modo renet.cum non ſit heres. ac. .
⁊ Facẽ pot.inii in caſibo.vt.S.qð cũ eo.qſʒ ſi ex ꝑte.S.imnterdũ.⁊
S. ̈c;. ⁊ ſa. S. l.j. 2. ij. 1 fl. . . qo cu eo.i.eiꝰrei.⁊.l.ii ex. ac.

do ꝙ enaʒz totg

Ea . ,

=
=
=
S= = =—
S= =
—. — —

iur,
e Aſvn.
WNemn
Dtürnef
⸗

Mm
tum⸗NM
CAnuumt
luute P

uuta
lvhens

nspl

ſt ſteh
Cül⸗Gant
d.
AW.1
WadeN.
Nnc,

1Yn di

Mlle
lat gge

ooung i
V,Annt
WUIES lo ut ſ

ofacſtkano oe.

iluizgöng
Allaflc larfre
Ult ſihfustnch
meri c

Sns mſſum n
Eiſ hengioria
ſſabiggent
lls keclltglamn

lira latn
ſfſffapm nmel
ſchor enerercpung

slifutumſis
pſital iANuͤenf
ucßfnonenu
Akeſctſl ifon

ſeſeticien

n
uun. 1a
Ues ae

n l
en
ci⸗ n
Tcnm aſin
Nal
tnr Un
ann l
ere Aai
ſeſen ung
gunt
oi. w
WR
w
lan
r ib
in
gi⸗
Mur

Una Rdn

meumi⸗

abbint ln⸗
kuntn n

nuglm i
li ig m

Et

Alieno.vt.S.e.iuter eos.naʒ ſoli wnatoꝛi hoc ocedit.
Conuemt᷑.ce q̃ öoſtat.vt hic.⁊.S.e.l.in eos.S.is q;.
a Condemnandum. 2 ſic non ducto ere alieno. 2 ua eſt Z. S. qdᷣ
cum eo.l.iij.in fi.vbi deducit enam ſiliꝰ qð crediuioꝛibo dʒ. So.w⸗
natoꝛ deducit de ommiba qͥbo dʒ ex cã non ſimin.ſᷣ filiꝰ nõ patris.vt
hic. ſj poſterioꝛi⸗
bus qͥ ſecum ↄxe
runt poſtꝙ, tuit

facts ſn uris. videndum eſt: vtꝑ ducto ommiũ

b ra ere aglieno. vt is qᷣ ex wnanone co⸗
no pme delu Uenit᷑:an vt maritꝰ patronꝰnullo
t bient ro ri Waucto ere a ieno ⁊ indubitati in
exheredat“. ibii ris ẽ ad ſiſitudinẽ viri ⁊ patꝛoni eũ

uſte. Jie hic ſo oↄdemnandũ.piguiꝰeĩ wonatoꝛi ſuc

enkun vn currere vebem? c ei qven rebitu
ſinte abſtinmit. pſoluere ↄpelliẽ Ripho.
ibi ex mimma.⁊ = rare ſGna ine
ſie ſaci dene d. Eex liberalitate ſua inops
abſtinet. gc. fieri ꝑiclitet. Aulus.
Jqᷣs wlo fecerit:vt bona eiꝰ
b lerum ℳ7 —— .
bitum. i. non lu venirent inſolidum:tenetur
crariuum. naʒ 1 Siqᷣs cꝛeditoꝛẽ miſſum in poſſeſ
ex wnaeoe tu ve, ſionem rei uãde cã non admiſerit

rum tebitum. Luee e i GE.
⁊ ſi venditoꝛ pᷣſtiterit creditoꝛi q̃n

tti eius intfuerit: q̃ſitum eſt an ve⸗
e n E exli⸗ E E. böäj
beraura bitoꝛ liberet᷑: ⁊ putat eũ impꝛobũ

te. ſieri. i. facus eſſe:qͥ velit iteꝝ cõſeqͥ qð accepit.
rü ne. Bes Riphoni.
ponit᷑. ſic.S. —
le. üj.l. etiam ta rex anersr cũ viro agat᷑
cit. S. ð ecił. edi. Th Pie eg ctio ce⸗
l. ad res . 2. S qusꝗꝙꝓ videa q; 9 bec⸗
Tong. l. anſto. HßM
in fi. ge.

d ſ Iquis. alioqᷣn ſiqd poſtea acqſierit. inqntum facere põt cõ⸗
demnãdus eſt. vt.I.de ceſ. bo. l. niij.
e Nenirent. qꝛ ipſemet vẽdidit.vel dic ſic diſſ ipauit. vt neceſſe ſit
vendi ꝑ creditoꝛes.licet &̊ pus habeat beneficium.vt inqntum facẽ
poſſit ↄdemnet᷑.qꝛ miles vel maruꝰ vel ſimilis nuc amiuiit.ð eos iñ
ↄtra q̊s wlo fecit. vt ſo.ma.l.etiam.S.licet. Alij ponunt exemplũ
in eo qꝗ ceſſii boms wloſe. ſecꝰ ſi non wloſe. qꝛ non ꝑdit punlegium

vt. j. I. ij. l. iij. qd non placet ꝙ nemo videt̃᷑ w. ⁊c. vi.j. ce reg.iu.

l.nullus videt᷑.licet ſit ar. .S.de dam.infe.l.ꝓculus. .
fTenert. ſed pᷣus tenebat᷑ miſolidum.ſ iñ non vebebat inſolidũ
condemnari. aʒo. .
g SDiquis. miſſum. 1. mitti iuſſum. c. .
h Et ſi vendiioꝛ.i.bitoꝛ.qͥ ideo non admiſit vt libere vendẽt.

⁊ ꝙ. j.dicit vebitoꝛꝓ eodem ponit.vel dic venduoꝛ.i.executoꝛ. ſine

ofſicialis vendidit ipſam rẽ. in cuiꝰpoſſefſione iuſſus erat mitti cre
ditoꝛ ⁊ ſoluit ei. Tel dic tercio ꝙ in fraudem creduoꝝ vẽdidu æ⸗
buoꝛ. vñ emptoꝛ ↄuentus fuit ac.in factum ex edicio.j.q̃ in frau.
cre.l.j.⁊ non vemiente eo iuſſus fuit credieoꝛ mitn in poſ. bonoꝝ
emptons ⁊ nõ fuit admiſſus. vñ ↄuentꝰ fuu ac. in factum ex edicto
j.ne vis ſiat ei.l.j.Liherat᷑ ergo debitoꝛ.idem ſi alius creditoꝛ ł
etiam pꝛſus exneus impechat miſſionem.nam pt᷑ ↄueniri dicia act᷑.
in factum.vt.j.ti.j.l.ſiqo.in pᷣn.Mij ꝙ qdam emit ac.creditons
7 el ſoluit.⁊ ſic venditoꝛ.i.emptor.ac.

1 NDõ accepit. vt 1. . e reg. iu. bona ſides.ß Z. S. de pe. here.l. et
S.pe. ij ibi non petit ꝙ accepit ſ̊ cũ acceꝑu a wloſo eſtimatõneʒ.ab
alio petit rem. tem . j.de tabu.exhi.l.iij.S.odemnatõ.ſ̊ ibi ex cãꝗ
ſuꝑueniente agir.qꝛ extitit ↄditio.h̊ ex veteri.An aut hic exneꝰexa⸗
crus debuoꝛem ↄueniat. ar. ꝙ ſic.S.de eui.ſi plus.S.j.ſ̊ dic j.quia
Apter ſuum wlum ſoluit. vt oicta. l. S. e pe. here. I. etiam. S. pe.
Kkſ JIrex.cũ viro.q eſſe pt.vt.S.reꝝ amo.l.õ.S.ij.⁊.l.młr.
1 Societats. i.matrimonij. accur.
m OQm. hec rõ bona eſt ⁊ alia.qꝛ ſolutum eſt marrimomum. vt

3. neg. ge. l. diuoꝛuo. ſed hec poſita rõ ſufficeret etiaʒ oſtante ma/

irimomo. vt.S.e.ſ̊ hoc in fi.⁊ facit,j.qp cũ eo.lqſʒ ⁊ ſi ex.S. ꝙ.
n Contracro,1. facdo.

5

0 c Ontumacia. otumacia attendit qñũq; reſpectu non vemenus
vt ex le wlo. c. ij. 2. c. dił. ad fi. Oñq; reſ pectu non reſtituè⸗
tis. vt.S. rei ven.qͥ reſtiiuere. Qñq; reſpectu non rñdenus. vt. §.
int. act. ve etate. S. q tacuit. 2. S. nihil. Nñq; reſpeciu recedentis. vt
ex de olo. c. ꝓut.⁊. xj.q.uij.certum.⁊ ey de ꝓcu.ↄſtituns. ⁊ cœ iudi.
c.j. Qñq; rſpeciu
non exhibentis. vt

. . = B 1. d ap. creditoꝛ. §.
entis ſocietatis iure cãʒz habuiſſe lufluo. ſoerma
inſolidũ ↄdemnari dʒ: qm̃ ex malo macia..c non ve

mendo põt ↄtin⸗
gere tribꝛ modis.
vno qꝛ pemptone
citatione recepta
venire eõtempfſit.
glio qꝛ malicioſe
ſeipſum occultat.

otractu ⁊ œlicto oꝛit. Ermog.
Ontumacia eoꝝꝑ qͥ ius dicen
ti ñ obtꝑant:lins dãno coer⸗
cetk. Korna eſt q tribo edictis
ꝓpoſitis.vel vnoꝓ tribo:qð vulgo ectei
pemptoꝛium appellat. lfi⸗ euocs⸗ nech m eiemi
tus pᷣſentiam ſui facere ↄtẽnit. Auenuet. vt eỹ vt

Penaz umacis nõ patit᷑: qu? g. pomro. v. q. ſ ⸗
aduerſa valitudo vel maioꝛis cauſe dam. dictg vee
patõ vfendit. Corumaces en aum. F.li püte.

non vident᷑:miſi qͥ cum obedire te⸗
berẽt nõ obſequunt᷑.i.qͥ ad iuriſdi
toeʒ eius cui negant obſeqͥ ꝑtinẽt.
Aul?.
Ontra pupillum indefenſuʒ
eumq; q reip.cã abeſt vel mi
noꝛem.xxv.annis ꝓpoſitum pem⸗
ptoꝛium mhil momenn hy. Js
qᷓ ad maius auditoꝛium vocatꝰeſt.

p Litis dam. vt non apellet. vr. S. iudi. ⁊ poſt. S. ſi. Item in ex⸗
penſis. vt.C.⁊æ iudi.ꝓperandum.S.ſinaute m. Item vt ex cauſa poſ
in iuriſdinonem denegare.vt.s̊.quib ex cauſis mnaio.l.ſed ⁊ ſi ꝑ pꝛe
oꝛem.S. ſed ⁊ ſi dum ⁊. C. de inge.ma.l. diffamari. IJtem qñq; pᷣnci⸗
pᷣalem cauſam amttu.vt.C. œ accu.ſi ea.⁊.S.d liberali cauſa.l.di
ui. S.j. ſed illud ñ ꝓpter abſentiam ſolũmodo.ſed quia nec erat ꝓbatũ
Apter ↄtumaciam ergo non ꝑdit pᷣncipalem caufaʒ. vt.C. de iuchcijs
Pperadum. S.cum aut. a.S. v iudi. ⁊ poſt. ꝗqᷓ ſunt j. Item facit. C. de
remiſ,pig.l.ſi eo.⁊.C.quõ.⁊ qñ iu.l.oↄſentaneum.

q Contnmax. appellat᷑.ad hoc fa.S.de iuch. ad pemptoꝛium cum ſe
qnuba. Item facit.S. de vno q;. S. j.
V Euocatꝰ. ſicut dʒ fieri ꝑ.l.vel ſtatutũ ałs non potuit citatio arcẽ
citatum.vt ex ce ełc.bone memoꝛe. HZ

1Denaʒ ↄtu.que eſt multiplex vt modo dixi.⁊ alia vt.S. ſiquis ius
di. non obte.l. j. ac. H
t Cauſe.vel iuſte.vt. S.ſiquis in ius vo.non ie.l.ij.S.Item ſi n
⁊.S.⁊œ iudi.ſi pᷣtoꝛ.in fi.
vV Contumaces. eberent. qð eſt ſiue certum ſit eſſe de iuriſditõe vo

cantis.ſiue eſt dubiũ.vt.S.æ iudicijs.l.ſiqͥs ex. ali.

x c Dntra. nibil momenti bʒ. diſſimilii tñ ꝙᷓ in diinitiua ſnia.
neam in abſentem lata tenet. ſ ad appeliandum reſtitu. vr
S.de intõ.reſt.l.ſi.ſ̊ j.pu.vel minoꝛem indefenſum nullo mõ.vt.ꝗ.
e. actn. S. fi. Sed qͥdam vt.p.dicunt in abſentem idem. ſ. ſi index ſcie
bat abſentiam vt ipſo iure non teneat. Jtem in poſ. differunt.naʒ pu
pillus paut᷑ miſſionem non venditõʒ.niii ex facio patris veſcendat ne
gocium.vt.j.qbo ex canſis in poſ. apud iulianum.S.j. ⁊. S. fi. JItem

tercius miſſionem ⁊ venduõʒ.lʒ ⁊ iple reſtituat᷑.vx.j. d bonis auc.

iu.poſ.ſi minoꝛ.lʒ reſtiiuat᷑. Item ſecundus miſſionem a venchitõem.
licet reſtituat᷑.vt.S.de dam.infe. ſi finita.S.ſi foꝛte.nec ob. q̃ſi lebeat
in noniciam citati ꝑuemre edictum.vt nõ.j.que ſententie.l.j.S.item
cum ex edicto. scear.
y Is q ↄtu. ĩmo videt᷑ ꝙ de vno iudicio ad aliud qͥs vocari nõ poſ⸗
ſit.vt.S.de in ius vo.l.ij.in fi.⁊.l.iiij.in pᷣn.ſj illas ſᷣm hanc intelli⸗
ge. vt non poſſit vocari,mii ſu, ſ. vocatus ad maius auditonum,ac.
. m

A GL.

. 2 .
V A D

5 p SHſt rem iudicatam. ſic. . e. imꝑatoꝛes. ac.

3 1 AUer. ſententiam diffimtiuam. ſecus d interlocu. vt. S. eo.
quod iuſſit. iſt r.
7 Mon poſſn. vi.j.d penis.l.diui fratres.a.l.relegati.in fi.⁊. .

e.cum querebat᷑.. S. de ar. l.diem.in fi.⁊.l.ſe.⁊.C. d ſen.ex ꝑi.re.

l. ij. S. j. ⁊.S.e.paulus.in pᷣn.hoc tñ falliu..e.l.paulus. Iteʒ.s.æ of.
pᷣſi. illicitas. in fi.
Been anemeg.
E. de ſne⸗ Kre ſi temmelogam ceſerit: contu⸗
ci. l. ij.S. fi. Vbi ex⸗ detr᷑.
cipit pᷣncipem ⁊ p max non vide
fec.pᷣ. ſenatum. ⸗

Apianus.
qſt ipſi coꝛrigane AVlex poſteac ſer dixit ſen⸗

ſed vr ꝑ alios poſimt. ⁊ hoc iure vtimur: vt iudex qᷓ

ſint reciutare. Nem ſemel vel pluris vel minoris con⸗

falltt. S. e. l. auk. . . . —
1 — atn in emnauit: ampliꝰcorrigere ſnĩiam
alijs caſto a no⸗ ſuam nõ poſſit. ſemel em ſiue male
non poſte.lij. ue; Rſiue bene funct? officio. Dem.
nacc haeiltenuit Oſt rem iudicatam vel iure
ſmnia. qꝛ otra ius li eſen, 0
ꝛigatoꝛis eſt lara. ñ iurando deciſam: vel ietn
ſtuutionis. ⁊ ſiei nem in iure factam mhil qrit poſt
vidi.?2 veleg. miel · z-onem diui marci: qꝛ in iu re con
ligit.⁊ ſic nõ eſt j. E E bik.
C. ve ſen.l.j.n ſi. feſſiꝙ iudicatis hñt᷑.
2 de gccu.l. ſi cuua ⸗— Dem.
ſatonb. 2. C. qu?ᷣ

2 qñ iu. l. ſi pᷣſes.⸗⸗ MWidaʒ oſulebant an valeret

qꝛ in ulis nõ tenu ¶ dſnia a minore. xxv. an.iudi⸗

it ipſo mure.⁊ ita il

a: eqſſimum erit tueri ſnĩam
le idem cognoſcit Le dats eqſſimum erit tueri ſnĩa

ſi eſt oꝛdinarv. ſe⸗ ab eo dictam: niſi minoꝛ. x. ⁊ octo
cus ſi velegatꝰ. vv gnnis ſit: certe ſi mgr̃atum minoꝛ
usn an uuger gerit: dõᷣm eſt iuriſditõz eius non
impꝛobari./Ded ⁊ſi foꝛte ex cõ⸗
ſenſu iudex minoꝛ datꝰ ſit:ſcientib-
Ebis qͥ mn eum conſentieb
Kime dẽ valere ſniam.
ſi minoꝛ pᷣtoꝛ vel conſul ius dixerit
ſnĩamue ꝓtulerit: valebit. pnceps
em qͥ ei mgratum vædit: omnia a⸗

BVeciſam. hoc miſi pᷣtexiu nouoꝝ inſtrumẽtoꝝ. vt no. . de in

reiurando. l. admonẽdi. que eſt ↄtra.

tandum. ac.
vᷣ Querit.qmia cepit eſſe res certa.
c ꝗq ANidam ↄſulebant.minoꝛ. xvuij. an. imo videtr᷑ vebere eſſe ma
ioꝛ. xx. an. ad minus. vt. S. œ arbitris. l. cum lege. q̃ eſt ↄtra.
Sob.ibi velegato.hic oꝛdinario.vel aliud in arbitris.vt ibi. qð mihil
eſt. qꝛ ⁊ xe indice ibi dicit dic ̊ non cogi᷑ iudicare.vt ibi. ſi iñ indicat

a In iure factam. ſic..ti.j.iuł.⁊.l.j.⁊. S. ad.l. aquił᷑.ꝓinde.S.no

tenet fnia. vt hic. &t no q̃tuoꝛ etates.vt dixi.S.de iudi.eum pꝛetoꝛ.

S.non autem. accur.
d Abagiſtratum. ſ. odinarium vt differat a ſeqᷓnti. JItem mediocr?ẽ
vᷣt differat ab Vtimo. §S. ac.
e Amoꝛ. xxv. maioꝛ t.xviij. an.
f Mon impꝛoban. ſed ſœcuriones eſſe non poſſunt. vt. . decu⸗
rio. ſpurij. S.j. que eſt ar. contra.ſid ibi non fuit a prinape creatuo
m quoſdam. accur. .
g Sed aſi.ex conſenſu.partium.

hH AMinoꝛ. etiam. xvnij. an. dummodo adultus. ⁊ ſic facit. e. e. ſi ue
nerit. . C. e iuremrando. l. j. z. S. de iuriſditione oĩm iudicum.l.j.
1Becreuit. potuit ⁊ barbario dare libertatem. vt. S. de of. p. l.bar⸗

barius. 7 nõ ꝙ; pnceps dat ſine eligit hmõi magiſtratꝰ m ciuitate ro⸗
mana. vt. ſ. ad/l.iuł,e ambꝛ. l. j.

k 1 Jcum ſi nulla fnĩa. diffinitua vel interlocutoꝛia. ne obae
qʒ eſt.j.ex q.cau.in poſ.e.l.ſulc.S.j.⁊ fa.C¶

iin. l. j. 7. ij. ⁊ idem eſt ſi eſt minꝰ ſolẽmis. vt. C. de ſen. I. ꝓlatam.

Recuꝑari.als reꝑari.als reuocari.ac.

m i ſumma, pferenda in ſententijs. vel, i. vt generglem tro⸗
dam wctrinam.

gere vecreuit. Dem.
Icum nulia ſmia ꝓceſſiſſet:
capta ſunt ⁊ diſtracta pigno
ra:pñt recuꝑari. Bez.
N ſumma ſufficit ſi expᷣſſe⸗
rit iudex ſummã in ſnĩa ſolui
ꝙᷓ; iuſſerit vel pᷣſtari: vel qͥ alio vᷣbo
h ſignificauerit.ampliꝰẽ reſcriptũ:
ſi in ſnĩa nõ ſit ſumma achecta:ſi
tñ is qͥ petit ſummã expᷣſſerit: ⁊ iu
x ait ſolue qð petitũ eſt vel q̃ntũ
petitũ eſt: valere ſniazʒ. Qui ſor
tis qdem ↄdemnatõem faciunt:e
vſuris aũt ita ꝓnũciant: vſure ſiq̃
ↄpetant pᷣſtent᷑:non recte ꝓnũciãt.
dñt em̃ de vſuris q́; cognoſcere: 2
certaʒ facere ↄdemnatõeʒ. Siqͥs ex
edicto ꝑemptoꝛio poſt moꝛtẽ ſit cõ
emnatꝰ: nmon valet ſnĩa:qꝛ moꝛte
rei edictum pemptoꝛiũ ſoluit᷑:iõq;
vt re integra æ cã notio pꝛeſtabit᷑:
⁊ qo optimũ patuerit ſtatuit.

3

toꝛibo febꝛicitãs ceſſiſſet
iudex abſemte eo ꝓnũciaſſet. an
iure videt᷑ ꝓnunciaſſe: Riñ. moꝛlo
ſonticus etiam inuitis litigatoꝛibb
c iudice diem differnt, Sonnc⸗

fſententijs que ſine certa qntitate. l.ij. 7.ij. æ. iiij.

nh. d⸗ venchno.S. huius. ac.

uod petitum. quando ſpecies vel ſacam.

eſitum eſt cum alt᷑ ex litẽꝛ·rh
0 Expeeſſern.
qñʒ ⁊ ſi non expᷣ

n Nerbo n

. naz
ſnĩa magis ꝙ v⸗
ba ſunt inſpiciẽ⸗

lega. l.ij. . zci⸗
tio. 1. . res

big. l. fi. 2. S. d

uur w. l. ꝓmntiẽ
w. 7 m hoc ac⸗
ipe. C. ſenten.
liij. ac.

⁊ facit. S. de arb.
qͥd tm.S. ſi arbit
ſed ↄtra.e.l. . ſi
pom.ſed ibi non
erat certum ali⸗
qua pte actoꝝ.
Item facit. .

q. Quanium. ñ qntitas. idem ſi vnump olio pona?.ar. 5. de le.
uj. l. ſiquns. Iem in canſa appellatioms recipio ſᷣm.h.indicem ſic
poſſe pnunciore. vt dicat ademno vel abſoluo ſicut prius fecit. licet

.

quidam dixerunt ꝙ tm̃ iuſtam vel miuſtaʒ vebeat pnunciore. vt. .

e alpe. l. eos. ꝗc.

