dicit adijciendum eſſe in ſtipulati⸗ ieſt ogi Poalſe 20
one: vt tantum peeſtetuꝛ: quati vri npmm combe
uſcuiuſq; interſit: ſi hoc maluerint chibus: vel tenet
ceierum ſi ta fuerit inquit cautuʒ anrereſſ ſan.
quanti ea res eru:dubitatur: vil? egr. S. quod mer⸗
dg tonius oꝑis eſtimationẽ hec ver usi um erce⸗
ba referant᷑. an vo ad id quod eius ta concordsr om
B nes wetoꝛes bo⸗
noñ. reſidentes.

et eſt ratõ ne wuxr

betur publica vtilitas. id eſt ſtudinꝛ ſicut ⁊ hic.ne contemnatur ecdh

ctum pretoꝛis.ac.
b Juckicetur. imuſte edificatum eſſe. ac.
cSnpulatõ. æe opere emoliendo. vt in prin. huius. l. ac.
Reſtituatur.i1. ſtruatur, ac.
eMuod. dabit. qꝛ hec eſt vna de clauſulis in ſtipulatione oↄprehen⸗
ſis. vt infra.S. idem adijcitur. ſeo et ſi imm̃ connneretur ibi opus ⸗
ſtrui: tamen ad intereſſe agi poteſt. vt ⁊. j.de verbo.obliganomby. l.

ris. accurſius.

fDPenttori. imunciaton. ac.
g Placuerit. ſic S. pacus. reſcriptũ.S.j.⁊ ſic vel pꝛeciſe ad factũ.
vel ad intereſſe poteſt agi.⁊ cæ hoc eſt elecno eius.vt hic et.S.de ꝓ⸗

cura.l.ſed he.S.ſi.ſed ar.contra in eo.ti.l.non cogendum.S. ſabi⸗

nus: 1 facit. S. S. habet. ac.

h
ſufficu: vt S de pupillo.S.ſi plurium.ac.

1I Sebeant. e opere demoliendo.

k Reſtuutio.id eſt ſtructio. ”JYVM
Fieri non poſ.vt contingat liberatio.vt.j. de verboꝛum obliga.
l. eadem. F. ſi. h d in eo.n.l.inſti.ſeò ſolue.vt m.l.ij. eiuſdem niuli.
in principio. H
m Enucient.quod eſt neceſſe. vt et S.de pub.S.ſi plurium.· ac.
n Conueniat. qui nomine ommũ ſtipu. ſic S. de admi.tu.l.ij.
o Stipulanone. quandovm cauet᷑.ac.
p AOaluerint. ſcilicet ad intereſſe agere: vt 3. e. S. ſiue autem: vł
maluerint hanc clau.ſtip inſerere.
Cautum.nomime ſuo a aliorum. M
r Ea. que verba continerent veram eſtimationem, vt,/ de verb⸗
ſigmifi. l. inter hec ver ba.ac. L ðèð
¶Eius.ſ.ſtipulantis.

—

quotiens qins alium. 1 & re indi. ſi quis ab. S. ſinali.? 8, e. ex ope⸗

Queſitum.cauere. inſolidum quia ⁊c. ſed nunciatio vni facta

— — —— —————————r— ——

9,87. .

? Stipulatur. ſ. tm.

.

.

vV Suipulationem. quia non dixit cuius.a ſic non ad rotum vide⸗

batur.accurſius

x Sufficere.ſtipulanti a ſo cijs:vt g.ſi quis caut᷑.l.pe.⁊.de ꝓcu
ra. in cauſe.S. fi. ⁊ facit.j.ti.j.plures.⁊.l.in ſtipulatione.

g Ao operis. 1
totius.

b Ea. ſ. ſtipnla

m Edificatum

interſit.qui ſtipulatur:ego puto ⁊

poſtea.accurſius floꝛentiuus legum woctor.

vVNReſeruare.qui ergo alij delegat mhilominus ſibi ſeruat: ſic . cõ
mo.l.rei.⁊ de ꝓcura.l.paulus.⁊ pro ſocio.l.cũ duobi.in pꝛin.lʒ ali⸗
bi dicitur tranſſerat: vt S. offi. eius cui man.i.j. in fi.
x BSelegandũ.an hec delegatio eſt ſacta a pꝛetoꝛe moꝛtuo: ⁊ ſic com
petat iure magiſtratus:an fieri ebeat a viuo an non: dices. j. lI. nij.

·Sduas. ſ̊ quomõ
cunq; dicas eſt cõ⸗
tra S. de mriſditi.

tio. ſed ałs non ciatum eſt. om. ud. l. iubere.
et in noſto ae ſi ſic fuerit cautum vni quanti ea De dãno infecto ei de ſubgrů⸗ P onitterde
baiaʒ. yx res erit: væfendi poſſe ſtipulatione qis et protec. Rubꝛica. mixti impij vt ibꝛ.
Sone onuc⸗ ſuſticere:od cpenigemim quantitg „ „Irweirnen poſte
lam. vt. ſ. qus tem eg refertur. v pianus wlegen ſeomn eo
e r eig ven Ot oon m Arcelbk. Sn res Danu lnſecri gao⸗ n Etnn
a coinverlt. F. i opus nouum nunciatuʒ celeritatẽ eeſide rat; er vt. . w offiẽ eius
fi. . l. ſemper. in eſt:ſi ante remiſſam nuncia periculoſa dilatio pre- cui man. eſt iuriſ⸗
in. a hoc ſubi ⸗ tõnem opere facto vceſſit: vebʒ he tori videtur: ex hac cauſa ſibi iu⸗ Girol. Kner
d nDreſare. ns res eius pacientiam vſtruendi o⸗ niſditioneʒ reſeruare:⁊ ideo magi⸗ m mteg. reſtitu. q
impenſam. peris aduerſario pꝛeſtare. Mam et ſtratibo municipalibus elegandũ oen dlegarins
eede In reſtituendo opere eius qui con- hoc recte putabit. nrnn Mheriiſ
Kunn ard. ae⸗ tra edictũ fecit pena verſatur: por g Aius. EZ. vbi apud quẽ
efli eutem in penam heres non ſuc⸗ Sarnn iuſectn eſennmn tatanmn
t. ac. ceclit. Mð n tu: S. tutoꝛis. vel põt
Pena. unge i Abolenꝰ?. rũ veremur. b Auk. vLegaeberr ali
rgon ſucce⸗ Scui opus nouum nuncia⸗ Amnũ ⁊ damnatio ab adẽé⸗ autem non baben⸗
Ne t In tum erat vendidit predium: deiane ⁊ q̃ſi diminutiõe pri⸗ 1 rnlnev ungi
ſine eſt. v.. emptoꝛ edificauit: emptoꝛẽ an ven monij dicta ſunt. Bierhre, pet ſoi.
gsdeeſtn.. ditoꝛem teneri putas: ꝙ aduerſus yvy Apianus vi ibi. Alav aue
offieb c ſtᷣecictum factum ſit. reſpondit cum Jes cautioni preſtitus ſi fi⸗ muni mun mnen
fruc. li. eren. operis noui nunciatio facta eſt. ſi mietur: pretoꝛis vel preſidis r⸗
l ij..beredis quid edificatum ſit: emptor. i. w⸗ officij erit: ex cauſa ył renouare vl 4 d Ammum
νSan ⸗ minus pꝛediorum tenetur: qꝛ nun protelare eam r et ſi hoc localemn * d moco erpo
dium. in ciatio operis noui non perſone fit: exigitunquiſitionem: ad magiſtra mit quid ſit uccere
guo opne fhie ⁊is vemũ obligatus eſt: qui eũ lo⸗ tus mũicipales hoc remittere. Si inlectnn. Dr. id0
k . u quaa. cũᷓ poſſider: in quẽ opus nouũ nũ⸗ intra diema pretoꝛe ↄſtituendum oq; cantionem deſi
Factum. ſub⸗ deramus interpo⸗
gudi quero. ni. ac.

b eremur. immo magis debet dici infectũ id quod non veremur

n Sonnnus. nouus ſed contra. j. quod vi aut clam. l. vim facit

S.tamdiu.ſed ibi denegat illud edictum.hic hoc cõcedit:vel ibi fuit
ignorans emptoꝛ nuncianonem factaʒ hic nõ: vel verius ibi ad im
penſas nõ tenetur: ſed patientiam ſic vt hic: ⁊ hoc eodem modo ſol
ne alind contra.S. de alie. iudi. l. ij. S. opus. vel ſolue vt ibi. ac.
O Tenetur.ad patientiam non impenſam.
pNon perſone. ſed rei. vt z. e. l. de = credit᷑
i.mutuat᷑:vt.S. tributo.l.ꝓcuratoꝛis.S.ſi plures: ſic et ſenten⸗
na predio datur: S. e nego.geſt.qui alieno.S. fi. Et pꝛedis cõnuemũ
tur.j. pubuca.l.impetatores.
Rubrica. ve damno infecto. qualiter aduerſus futura opera caue⸗
atur dxit: nunc aduerſus pꝛeterita ruinam minanna. Et qa in ſo⸗
grunds ⁊ pꝛotectis plerũq; hec fiunt: e his ſpecialiter dicet: vt ⁊
ve his qui deie.l.ſi vo.S.pꝛetor:et que ſiut hec habes. j. ee verboꝝ
ſigm.malum./S.j.ac. .
q c Am res.i.cautio. R.
r Eeleritateʒ. i. xt cito fiat: vt ⁊.S.xe ferijs.l.ij.niſi in ca⸗
ſu:vt.j.e.ſi finita.S.ſi foꝛte.ac.
Ex hac cauſa.ſ.ſuper interponenda cautione vel nõ:a in quan⸗
tum tempus: a qualis cum fiweiuſſione vel nõ: a repete periculoſuʒ
videreiur: quia dum romam iretur vel dum moꝛa fieret in ſatiſdã⸗
do:mnterim damnũ daret᷑: ⁊ ſic lege hunc verſum cũ pꝛecedentilbo: et
dices ſibi.ſ.tantum:vel econtra lege cũ ſequenti.accurſius.

Juriſditionem.i.ſtipulatioem.quia vult ſibi reſeruare 2 alijs

elegare.

cum hic non ſit ſpes:ſed hoc hic dicit:vt hec cautio locum habeat:vt
7. J. e.l.in hanc ſtipularõem. pro lucro aũr quod timetur amutti nõ
canet᷑:vt.j.e.proculus.ſed aliud quãdoq; in imerdicto ne quid in lo⸗
co pub.vt in ar. contra.ff.ne quio in loco pub.l.ij.S.merito.⁊. S.dã
num. ac.
c SDamnũ.ałs incipit lex:ałs nec eſt lex nec.S.ac.
d dðd Amnũ. queſiuit aliqs a iuriſcõ. vñ dicat᷑ damnũ.ad qð dicii
vnge inuenies dici etbymologiã de damnarõ: inde dicit᷑ danũ
dẽ ergo damnũ id ẽ diminuno:mõ vnde dicitur damnũ.ac.
e Aldempnone.id eſt ablatione.c.
f DZiminntione.melius dixiſſet a perditione: vt ar. ↄtra S. de petiti.
here.l.depditum.non ergo pro lucro cauet᷑:vt dixi S.l.ꝓx.
g d Jes caunomi. damni infecti preſtande vel pꝛeſtte.
h Preſtitutus.pretoꝛis. vel iudicis arbi. vt.j.l.pretor. in
fi.j.rñ.⁊.l.qin bona.S.fi.niſi qũ in flumiĩe publico vel ripa eiꝰ: qꝛ tẽ
eſt cerũ tempus.x.annoꝝ.vt.j.e.l.pretoꝛ..⁊æ eo opere.
1 Mauſa. ſcilicet cognita in qua multa imnipiciuntur: vt.j.e.qui bo

na. §F. fi. J. l. ſe.

k Renouare. ſi finitus ſit dNties.
IPꝛotelare. 1.ſi adhuc duret: ſic.j.de pꝛecanio.l. ſed et ſi manente.
⁊ S.de arbi.ſi cum dies.in pꝛin.ac.
m Eam. ſ.diem. ac.
n Localem.ſic.S.ſini.regun.ſi irruptõe.S.ſfi.
o Remittere. i. pꝛetoꝛ vel pꝛeſes tdebet hoc ſignificare magiſtranlv
municipalibo:qut proximi ſunt loco rumnoſo. ⁊ ipſi faciunt renouare

vel protelare caunonem.ac.
py Si intra. conſtunendum. id eſt conſtuutum: ſic em̃ dicit pᷣior dño

wmus rninoſe caueas vſq; ad tres dies: vel econtra dicit caneas ve
tenearis.j.ires menſes.ac.
q Caueatur.nomine rei cnius timet damnũ.ac.
äx Eins rei.non omniũ rerũ.vt.ĩ.quiba ex can.l.j.ac.

¶Autendus.ex primo vecreto:⁊ hoc a pretoꝛe vel magiſtratu: vt

j. S. duas.
4Pars. vt 2. J, e
ſi finita. S. ex hoc

non caueat᷑ in poſſeſſionẽ eius rei

eclcho ae⸗ mittendus eſt: eiꝰrei ſic accipiat᷑:ſi
——— ue tota res ſit ſiue ꝑs ſit rei. An
au mittendus. ac. tamen is qii nõ admittit etiaʒ ca
Fe. Songor et peis pignoribo a magiſtratibo coer
noiato Bed ipſe Cceatur: nõ puto ſed in factũ actioe
ptoꝛ Pon et m py. tenebitur. – aſ⸗ pretore miſ⸗
a30. vt in ar. con ſus nõ admittat᷑:eadẽ actione vten
. mn genmn. 63 dũ eſt. Buas ergo res magiſtra

In factum. in
qua venit quant
intereſt aduerſarij

tibo municipalibus pretor vel pre
ſes iniunxit: actionẽ et poſſeſſionẽ:

in poſ. venre. . cetera ſue iuriſditiomi reſeruauit
e. h Si foꝛte duretur non cauerꝛvt
F.e. ſi knna. S. po. poſſideri liceat:qð cognita cauſa fi
2 fi. ⁊.l. ſequen. n eri ſolet: non duumuiros ſed preto
win. ne vo i kes vł preſides ꝑmiſſuros: item vt
at ei. l. j. .l. fi. ex hac cauſa œcedatur dæ poſſeſſio

b Mam etſi. 1 G

ne. Pretoꝛ ait duʒ ei qui aberit

i Poſſidere. ex ſecundo decreto.vt.j.e.ſi finita.S.iuł. ſcribit.
k Cauſa.vt ſi ille m cuius womo facta eſt miſſio ſit reuerſus qui

fuit abſens cauſa reipub. nam hoc eſt uimperij.

„ „

IBuumuros. id eſt magiſtratus municipa

l.fi. accurſius.

cunde aũt pᷣtoꝛem denunciari iube
re non extrahbi e womo ſua. ſed ᷣo⸗
mum in qua vegit venũciari ſic ac⸗
cipere ebemus: vt etiaʒ ſi in alie⸗
na wmo habitet ibi ei veenuncietur
ꝙ ſi nec habitatõeʒ habeat:ad ipᷣm
predium erit denunciandũ:vel ꝓ⸗
curatoꝛi eius vel certe inquilinis.
Totiens aũt pretoꝛẽ exigere de
nunciatõnem intelligendum eſt:ſi
ſit cui eenuncieturt ceteꝝ ſi non ſit
veluti ꝙ hereditaria inſula eſt:nec
dum hereditas adita eſt: vel ſi be⸗
res non extet mec inhabiteturꝛ ceſ⸗
ſat pars huius edicti: eſt tamen tu
tius libellum ad ipſas edes propo⸗
nere:fieri enim poteſt vt ita moni
tus vefenſoꝛ exiſtat. In eũ qᷣ qͥd

eoꝛũ que ſupꝛaſcripta ſunt nõ cura

uerit:quanti ea res eſt: cuius dam

m Becedatur.
id eſt exeat de poſ
ſeſſione qui pri⸗
mo poſſidebat:
quod poſt ſecun⸗
dum decretum de
mum ſit: vt. J. e.
ſi fmita. S. ſi qͥs
gutem. vel etiam
poteſt hoc intelli
gi ante ſecunduʒ

cat ex cauſa vt ſic
ꝑ boc magis ad
cauendum duce⸗
retur ꝙᷓ ſi ſter ſe⸗
cum.poteſt ⁊ ter
cio ĩtelligi ſi miſ
ſus iuſta ex cau⸗
ſa debeat exire. vt
ſupꝛa qui ſatiſda
re co.l.de die. S.
diuerſum. 1. . q⸗
bus ex cauſis. l.
hoc autem. S. ait
pretor. acg.
n Poſſeſſione.
dat a ex ſecundo
creto.

den ums Ham e prius vmum cœnunciani iubeam.
bee actio calu al Abeſſe autem videtur ⁊ qui in
egtic nan iure nõ eſt qð et pompo.ꝓbat: vere
ſi ab illo. S. an ta⸗

men ⁊c.differt:qꝛ ibi iuſſu magiſtratus hic iuſſu pretoꝛis.ac.
C Abiſſus.i.mitti iuſſus.ac.
BDuas. aci.als caunonem. vt.ſ. inbeat eam interponi.vt. S. e.
gnoſcat. ſeo certe ummo quatuoꝛ: primũ ſupra. e.l.j.ſcõm S.e.l. in
prin. Alia duo.ſ.vpoſſeſſione ⁊ act.in hoc.S.ſj H.hunc tm̃ pntẽ.S.
reſpiciebat.An ergo hec quatuoꝛ competant iure magiſtratus qua⸗
ſi a pꝛetoꝛe moꝛtuo commiſſa ſint? quidã ſic: ergo et ipᷣi poſſent alij de
legare. vt S. de offi. eius cin man. eſt m.l.j.S.qui vo.poteſt dici ↄtra
qꝛ iubere.cauere.IJtem mittere in poſſ.que ſunt duo habent a mero
imperio: ꝙ non delegantur ſaltim cuilibet. vt ſupꝛa de iuriſdic.om.
uch. l.iubere. ergo non compent mre magiſtratus. vt. ſ. ad munici.
ea.S.j. IJtem quia fiunt cum cauſe cognitõne.ſic ⁊ tercium.ſ.ꝓtella
re diem fui cũ cauſe cogninone.vt ⁊.S.e.l.in prin.vnde ꝑ legatu quẽ⸗
libet non poſſunt expediri.vt et S.d offi.ꝓconſu.l.nec quicꝙᷓ.S.vbi
ſuper acti. vo in factum poteſt dici ꝙ competat cognino iure magi⸗
ſtratus.a pꝛetoꝛe ergo viuo tm̃ commutente poteſt habere cognino
nem magiſtratus in punns tribus caſibus. Tlel dic lʒ a pretoꝛe moꝛ⸗
tuo ſiue ex delegatione viuẽtis competat cognitio magiſtrati: nõ tñ
delegabit: cum enim ſpecialiter ſit commiſſum tanꝙ mriſditionem
als habenn. vt S. de offi.eius cui man.eſt iuriſdi.l.j.im pꝝin.⁊ ſic cõ/
pent magiſtratmi. ſeo non iure magiſtratus ommmno. Item ꝙ hic di⸗
at poſſeſtionem dandam poſſe commitii eſt conma S. œ iuriidi. om.
iudi.l.iubere. Solu.vt ibi.ac.

e Poſſeſſionem.quatuor dantur remecdha ex hoc edicto.ſ. vt caue⸗
at mihi: ſecundo ꝙ ſi non caueretur mittar in poſſeſſionem ex pꝛimo
decꝛeto: tercio ꝙ ſi non admittor: datur nuihi actio in factum ad inter
eſſe:quarto ꝙ ſi dmus rumoſa ſalutat vmum meam mala ſaluta⸗
none.⁊ vicinus ꝑſeuerat in contumacia ꝙ adeam pꝛetorem. ⁊ faciaʒ
ipᷣm ſolenmiter citari: ⁊ ſi nõ venerit mutor in poſſeſſi.ex ſecundo:⁊
iſtud pretor ſibi reſeruamit.quia uimperij eſt. ⁊ hoc eſt quod dicu ce⸗
tera ac.⁊ hoc eſt quod glo.aʒo.⁊ Jo.multa improprietate varietate
obſcuritate ⁊ inſufficientia hic dicunt. E.

f Ketera.ſ.mittere ex ſecundo vcreio. Item cogere captis pignoꝛi⸗
bus. Item ꝙ poſſu ſupradictis quatuor caſibus delegare. non auteʒ

magiſtratus delegat. cum ipᷣe ex delegatione cognoſcat. vt. E., ce in⸗
di. l.a mdice. Item vt recedatur poſſeſſione.vt.j.ꝓx.S. pe.
Si forte duretur.i.differatur.
h Mon caueri. poſt primum cretum.

m infecti nomine cautum non erit 0 Pretoꝛ. quia
circa tractatum

TLce damno infecto pretor fecit ſuum edictum:ponit eius verba.ac.

p Aiit. in poſſeſſionem mittam dum ei ⁊c.

q Abeſſe.i. in iure.multis modis quis dicitur abſens.vt nota. S.
X procura.l.abſens. .—
VEVierecunde.id eſt honeſte et bene.non autem dixit vade exahe
eum per capillos.ſic.C.de procura.l.qui ſtipendia.ac.
ſ Senunciari.qð veniat ad cauendũ e damno infecto.
tMon extrahi de.ſic ſupꝛa d in ius vocan.l.pleriq;.⁊.j.d regu.
iur.nemo de wvmo.ac.
vBSeo wmum in qua. hec verba materialiter ponuntur.

x BSenuncietur. vt nomine eius wmus caueat vel nomine alteri⸗
us ſue quam non habitat.
Habitationem habeat.hic ⁊ vagabundus.
Predium.ſ.ruinoſum.
Predium.vt.j.ꝓxi.
Inquilinis.habitantibꝛ wdmum ruinoſam.
Tonens.i.ſemper.
Denunciationem.ad domum. L
Cui venuncietur.ſic.j.ex qui.cau.in poſ.ea.l.hco autem,.⁊.ꝗ
ex qui.cau.ma.l.item. c.
h Heres. quia nõ adiuit vel moꝛtnus eſt.
i Edicni.id eſt nunciatio ad wumu.

Q π△ο

K Libellum. ſcribit enim qualiter petijt ſibi caueri:⁊ leget hic co

ram ede.vel etiam ſiget ibi.vt alij videntes ſe vefenſiom offerãt. vt
ſubijcit.Et nota.hic wmui denunciari: ſic.j. quod vi aut clam. l.
antepenul.S.j.⁊ ſupra de libe.agnos.l.j.S.j.a.C.xæœ anna.excep.l.
ij. in fi. a.S. ti.j.de pupillo.S.nunciationem. xet.l.fi.

1Momtus. wminus wmus ruinoſe.
m SBefenſor. alius quidaoam.

6 In eum. mutat materiam vſq; in ſinem.l.⁊ dicit in eum. ſcili

cet magiſtratum.ac. .
o SEoꝛum.ſ.quatuor que ipe facere poteſt. vt S.S.duas.

pꝓ Emus.i.cuius nomine nõ erat cantũ.ac.

BDamnũ. i. ꝗpter damnum infectum. 1. vicere quanti erit illins
cin pꝛeſtanda erit cantõ.als eſt littera cn damni mnſecti æc. et tunt

— — — — 2 — -cʒ¶ʒ ————JVMNW

— , —,— —-

— 2 --—

—

nd
ſa.
i⸗
len
Inteli.
anin
amd
ſufe
lis
n

ſre

tate
Uſimt
c
enep⸗
ſſunſch
.
maji
ſis.
1Kon

Kone.
Wmde

torgnie
KL3HN

Wnz.

Larth

k.

el

umds

enud
Oſeri⸗ n
ucen..
ulhl.

rt i⸗
,EN

plana eſt littera. accurſius florentinus.

r Judicium. in factum cum non expꝛimatur quod. vt S. na. cau.

l. idem. S. j. ſed hoc in caſu iſto fallit. vt ſtaum.j.S.ſi tam viomũ.
ſZ2 quanntarem. vt veiur intantum quantum in liuem iuratur

930. vel dic.ſ.certam dupii vel quadrupli.ſic S.qui ſatiſda.co.l.ij.

j. ſi finita. S. non ſtatim. vbi videtur habere pꝛo verelicto. ſi expectat

ſecundum ⁊ecretum. ⁊.S.ſi foꝛte.accur.
r Si plures. in portione. nõ aut in parte canentis. vt 3. conmu.
dꝛ. l. ſiquis pn.S.ſi damm inſec. ſed ſi nullus caueat in poſſeſſionem
omniũ ſit miſſio licet quoꝛundam partes ſint maioꝛes.vt.j. e.in ſti/

.fi. ac.
bor. ſigmiſi. l. ini iudicium datur: quod non ad quã
bec verda. c. titatem refertur. ſed ad id quod in
venit. i. qo ſus x tereſt: ⁊ ad vtilitateʒ venit non ad
ereſ d penam. Hoc aũt iudicium certã
reſpectu agentis. conditionem habet: ſi poſtulatũ e.
ſed eſt pena repe ceterum qui non poſtulabit experi
gu enent le ni non poteſt. poſtulare aũt hic pro
facium eri. l. j. prie dicitur pro tribunali petere ñ
quzti in uremii Nicipium ſit. vt magiſtratus ſe non
retur vt dxi. interponere potuit. pretoꝛ vel pre
n her gad ſes adiri: poteſt vici ceſſare hanca-
qne datur aaner⸗ ctionem aduerſus magiſtratus:q̃i

ſus magiſtratũ.
950⸗

b Longitionẽ
tacitam. ſic S.ti.

ſtipulatõ
o nem: Theredi zin heredem perpe⸗
eDoſinlatum tuo dabitur.
ſ.caueri.ac. Aul.

d Mon poteſt.

Uen. l. j. S. magi⸗

nihil interſit. cum in tua poteſtate
fuerit:a pretoꝛe vel prelide veſide⸗
rare in poſſeſſionem mitti. Hec

aũt actiocum rei habeat ꝑſecutio⸗

Retoꝛis officium eſt: vt mi⸗
ſus in poſſefſionẽ etiã eãa per

Araisnaer, longi temporis ſpacium in ſuuʒ vᷣ
hen. commtt. minium cape poſſit. Si plures
ſti.l.magnam. 1

e Mon alibꝛ. ſ.
in wmo vel bal⸗
neo: ſie.j.rẽ ra.
ha.l. amplius.et
S. de poſtula. l. j.
§. poſtulaꝛe.

ſint vmini qui cauere debẽt.⁊ ali
quis non caueat in portionem eiꝰ

mittetur. ⁊ cõtra ſi aliqui ſint qui

u. aarn. mſert ue.
es. quas ti⸗
„„v„ Y ment caſuras pro⸗/
caueri ſibi cſiderent: alius pre⸗ pier ruinaʒ vicina⸗
cioſioꝛes aliꝰ vilioꝛes habeat edes um den
ſiue vnius domus plures habeant boc ex ecreio omo
diſpares ptes: tamen non pro ma⸗ eeunco auren
gutudine wminn quiſq;: ſed equa 2 ſic intellige in p⸗
liter mittentur omnes in poſſeſſio mo ccreto. j. e .· ſi
nem. Et ſi vminus ꝓpꝛietatis ⁊ ſira Feum H
.7 . 1 9. §.
fructuarius veſiderat ſibi caueri ſſ ante. in eadez.l.
damni infecti.vterq; auchendus . E ibi expones: naʒ

nec enim iniuriam ſentiet ꝓmiſſoꝛ

ſi ao damnũ agar
ex ſtipulatione ꝓ

non plus cuiq; preſtaturꝰ ꝙᷓ qued rata ſiet damm re
eius interſit. ſlſtunto. vt. . ꝓxi.
ane . 19 7 arg. C. æ bonis
p Aulꝰ?. auct. iu. pol.l. ſi.

Venit vt nonnunqꝙ; damno

dato nulla nobis cõpetat a⸗

0ns nn ar 3 ti.j. ſtipulatio.S.ſi⸗
ctio:mon interpoſita antea cautio⸗ nani.a. j. æ ſolut᷑.
ne: veluti ſi vicini edes ruinoſe in r bis dſi vo r
meas edes ceciderint: adeo vt ple⸗ mreiuf. . . Sed
riſq; placuerit non cogi quidem en ſi equalit ſint niſ/
poſſe: vt rudera tollat: ſi modo om an emalſter gς
nia que iaceant ꝓ verelicto habeet actone in factum.
A Jo. 7 Pi. contra.
Retoꝛ ait dani ĩfecti ſuo no⸗ ſed pꝛo rata damm

mĩe ꝓmitti.aliẽo ſatiſdare iu

bebo ei qͥ iurauerit ñ calũme cã id ſe

poſtulare eũue cꝰ noĩe aget poſtula
rurũ fuiſſe: in eã diem quam cauſa

I. ⁊ ibi. quia ⁊ m
ebita ⁊c. 1 arg. S.

vVEt ſi vminus
damni.ab extrãeo
ſi autem inuicem:
dic vt. j. eo.l.intex
fructuarmm.

f Si tam vicinum. vt per centum miliaria. vt 3.de off. pꝛeſec. vr.
l.j.S.in vicino.accur.

g Vrbi. romane per excellentiam. vt inſti.de inre natu. S. ius.
h Potuit. i. debuerit.q.di.cum locus vicinus ſit vrbi. non vebet

ſe interponere magiſtratus eius loci.

1 Mihil mterſit.ſic S.ſi quis in ins vo.nõ ierit.l.ij.S.fi.

Kk Pec autem actio.in factum que in magiſtratum datur:vt in ſun

perioꝛibus. S. patet. accurſuus. J
¶Perſecunonem. ex parte agentis. vt ſupꝛa.e.l.S.in eum.

m Sabitur. vt. j. e.ſi quis miſſum.S.actio.Et nota ꝙ bec ratio:
quia rei peri.⁊c̃.opuma eſt.vt vetur herech. Item vt perpemo:vt qj̊.

de alie.i.l.non ſolum.S.fi.⁊.J.de actioni.⁊ obli.l.in honoꝛarijo.

Sed non eſt bona rano quare in heredem: immo videtur ꝙ nõ cuʒ

ex maleſicio vel quaſi detur.vt dicta.l.ſupꝛa ve aliena. indi.l.non
ſolum. S. finali. ⁊.l.ſequenti.⁊ inſtitu.de perpetuis acuo.S.non om⸗
nes auiem. accurſius floꝛennnus legum wctoꝛ.

n p Retoꝛis. i. ex officio pꝛetoꝛis.
o At miſſus.ex ſecundo vecreto non pꝛimo.vt.j.e.ſi fini
ta.S. inlianus..j.xæ acquir.poſſeſſ.l.iij.S.ſi. H
p Eam.ſ.poſſeſſionem.accur ſius.
q Uſucapere.ſi non erat vummuns pꝛioꝛ poſſeſſoꝛ. Sed aund w⸗
minus erat: Rndeo ᷣm. H. et Jo.⁊ pi.⁊ nos:ꝙ ſtatim ſu wuminꝰ
miſſus:vt S.ſi ex noxa.cauſa agatur. l.ij.in fi.⁊ de reb.e.l.iij.S.
j. fundo wta.l.j.⁊ communmi di.ſed ſi res. Sed iaco.contra. quia
non ſtatim: ſeo vſucapit: argu.j.e.l.his: quod non placei:quia con
tra quem pꝛeſcriberet niſi contra vminum. Sed wvminus non põt
contrauen ire enam volens ſatiſdare: miſi ex aliqua iuſta cauſa. vt

x promiſſoꝛ. ſi vtriq; pꝛomittat.⁊ ſic eſt S.vt le.no.ca.l.ſeo et ipis
7.l.ſi duo.accurſius.
a e Nenit. nõnunqꝙ;. i. multotiens. accurſiuius.
b Cautione. ꝑ negligentiã. alioquin dar᷑ actio. vt. J. l. ꝓpx.
in fi. ⁊.l.ſequenn.ſᷣm.q.vt plene dices.Seo nec ſipulanone intepo
ſita pio omm damno dato agi poteſt. quia nou pꝛo foꝛtinto vel ſol⸗
naturali vicio.vi.j.e.l.fluminum.S.vicium.⁊.S.hec ſtipulatio.
c Rudera.i.fragmenta que cadunt. ac.
d Dmnia.ſecus ſi partem tm̃.vt.j.l.ꝓx.S.pe.accurſius.
e pꝓ Retoꝛ au.irsctatum eſt S. de pꝛimo capite hinus edicti.ſ.co
ram q̊ petenda ſit cautio dammi infec. ⁊ a quo.qꝛ a dño ſi eſt
preſens:alioquin denunciandũ eſt wmi:modo ſequit᷑ ſecundo ca

pue: circa qð quia pretoꝛ fecit ſuũ edictũ:ponuntur eius verba.

BSuo nomine.iſiue ſit ſua res ſiue non: dumodo pꝛo ſuo iure ca⸗
ueat. vt. J.qui bona.S.j.accurſius. J MD “
g. Pꝛomntti. ſcncet a poſſidente. ac. „r
h Alieno. vt ꝓcuratoꝛo vel qꝛ fructuariꝰ vel ſiłis ẽ qͥ qi alieno no⸗/
mie caueat: vt.j.l.hoc ampliꝰ.S.queſituũ. ⁊.S.ſe.ł hec expediunt᷑.j.
vſq; ad.l.qm bona.S.qͥ dani.ſ̊ʒ ð S.ti.j.l.non ſolũ.S.ſi cũ iure.ſol.vt

1 Ig ſe. cum ſuo nomine poſtulat.ac. viibt.

k Eumue. pꝛocuratoꝛem.
I Emus. wumm. ac. MMV
m Miunſſe. cum alieno ⁊ hoc expedit᷑ vſq; ad.S.ſi.in.l.qni bona. Sʒ
in hoc eſt ora.C,de iura.calum.l.ij.S.ſi autẽ.vbi dicit ꝓcuratoꝛem
non iurare.So.ſm io.et pi. ſpeciale eſt hic. vel verius hic comigit᷑.
Item opp.hic compellit᷑ anceps periurium ſubire pꝛo alio.⁊ ſic eſt con
ira S.æ in titem inrando.l.videamus. Item œ alieno facto iurare. et
ſic eſt contra ð.rerum amo.marcelł.So.hic de credulitate:ibi aſſecii
onis ⁊ veritatis eſt uramentum.accurſius.

n Staruero. hoc expeditur in.l.qui bons. S. fi. 7.l. ſe.in prin. Seo
an magiſtratus municipales poſſunt ſtatuere? Pi. nõ. alij ꝙ ſic. vt
S.e.l.j.⁊.l.uij.in pꝛin.⁊ dixi plene m. S.duas.ac. —.
o Si controuerſia. nec ne.a quo exigo mihi caueri: vt.j.e.ſi ꝓprie
tarius.S.ſi.Alij dicunt.ego qui exigo caueri:quod nõ placet.

pꝓ Cauebit. noĩe

rumoſe wmus.
q Sub exceptis HS . —
rſ wminus eta cognita ſtatuero. Si controuer
ſanſdata ſigeiuſſo⸗ ſia erit:wminꝰ ſit necne qͥ cauebit:
res habent excep: . .
vt. . e. qui Nans ſub exceptione ſatiſdari aelo⸗
pruno. ge⸗ Be eo opere quod in flumie pu
upar. gpe Rot blico ripaue eius fiet: in annos.p.
1a. S. veinde ait pre. ſatiſdare iubebo. eum cui ita noca
icß o der bore· uebitur: in poſſeſſionẽ eius rei cui⸗
id et damno qnod noiĩe vt caueat᷑ poſtulabix recte ire
Fopere ſor. vr.ſ. eũ cuius cã iuſta eſſe videbit etiaʒ
in emnaur poſſidere iubebo. In eũ q neq; ca⸗
runs namgamtimn uerit neq; in poſſeſſiõe eſſe neq; poſ
vei ienr ſicere paſſus erit: iudiciũ dabo: vt
edes. ⁊ faci.j. de p tantũ pꝛeſtet : quãtũ preſtare eum
to. ſtiu.l. j. S. ulz opoꝛteret:ſi ce ea re ex creto meo
ey cauſa. ⁊ de reb⸗ — ſue:eui uriſckio fu⸗
dubijs.l. verum ẽ. eiuſue:cuius d ea re iuruditio

In annos decẽ
⁊ ſic hic ſpecifica ?
tempus a pretoꝛe

it. que in ea re eſt. cautum fuiſſet.
Eius rei noiĩe in cuius poſſeſſio
nẽ miſero:ſi ab eo qui in poſſeſſiõe

monuo. Seoeu erit: damni infecti nomie nõ ſatil⸗
ono⸗ Kndeo qs dabit᷑: eum cin nõ ſatiſdabit᷑: ſimł
pꝛincipe vel naln in poſfeſſionem eẽ iubebo. Hoc
ermittente ſactuʒ „ E „
bit: vel non impedih Eedictum ꝓſpicit damnũ nondum
ebat᷑ tẽpoꝛe exru⸗ factum:cũ cetere actoõnes ad dam⸗
ctionis nauigium: uo r-Ir . 5da otine-⸗
eeg. na que cõtigerunt: ſarciẽda ptine⸗
primo rñ. 1. S. pe. gant: veluti legis aquilie actõe ali⸗
7. l. i. dc. is.e damno vo facto nihil hoc edi

Mon cauebi.
e damno infec.
V Poſtulabitur
ſubmiutam. ſ. ex ve
creto primo.⁊ expe

cto cauetur. cum enim aĩalia que
noxam cõmiſerunt: non vltra nos

ditur hec pars.l.ſi finita.S. ex hoc edicto.vſq; ad.S.fi.ac.
x Poſſidere.ex ſecundo vecreto.ac.

iam tebetur ?petit nõ ꝓ ſutnro: vt S. de iudi. I. nõ quẽadmodũ. ac.

t Pertinea ni. in hot differt ab alijs actiomibo.

vVAquilie.aci.niſi in caſu vbi agit᷑ ꝓ futuro.vt.S.ad.l.aquil.l.ĩ
lege. que eſt ↄtra.vel ibi veletio erat pꝛeſens:ſed fuiurũ damnu.
x Et alijs. vt mactio.furti. ſeo ibi impropꝑrie damnu qꝛ ſpectat

ſoleant onerare: ꝙᷓ vt noxe ea deda

mus:multomagis ea que amima ca
rent:vltra nos non vebent onera⸗
re:pᷣſertim cũ res quidẽ aĩales que
damnũ vederãt:ipᷣe extẽt:edes aut

ad penam de pau
perie ⁊ in factũ:
7 de wlo ⁊ in om
mbus que ex deli
cus dantur.
a Yacto. ſcilicʒ
reſarciendo.

b Lauerur. vt

ammodo cauea-⸗

ſi ſua ruina damnũ derũt:ſie⸗ tur: cuʒ liceat ha⸗
. 2 — — . bere pꝛo verelicio
rint extare. vnde querit᷑: ſi añqᷓ; co æ hoc pꝛobat. cuʒ

ueret᷑ edes ceciderint:licʒ dñs velit

rudera legere. eaq; verelinquat:

an ſit aliqua aduerſus eum actio.⁊
iulia.cõſultus ſi priuſꝙ damni in⸗
fecti ſtipulatio interponeret᷑: edes
vicioſe coꝛruiſſent: quid facere xe⸗
beret is vicinus ĩ cuius edes rude
ra xcidiſſent: vt damnũ ſarciret᷑.
R. ſi ediũ dñns q cecider̃t vellet tol
lere:nõ aliter ꝑmittendũ:qᷓ vt oĩa:
id ẽ ⁊ que ĩiutiles ſunt auferret: nec
ſolũ de futuro: ſed etiã de preteri⸗

em̃ ⁊c. oſficio ta⸗
mẽ iundicis quan
doq; cauemr. vt
j. e. l. S nec ſolũ
7. l. hoc ampuus

remũ, in fi. ac.

d AZnimalia. ra
tionabilia et ir⸗

rationabilia.
to damno cauere eum ebere. ꝙſi d Zecamus.
wminus edium q ciderũt: mnhil ter s anacnn
fecit: interdictũ reddedũ ei:in cuꝰ beehanp in in

edes rudera vœidiſſent:p qõ vici⸗
nus cõpelletur aut tollere: aut to⸗

cipio. 2 inſtu. de

no. m pᷣn. non m
noxa eſt in obli⸗

tas edes pro verelicto habere. ganone. ſeo in ſo
g Aius. lutione. vt. j. æ
Voc forte tunc recte geꝛuamlmles.
dicetur: cuʒ non ipſius e Aultoma⸗
gis.⁊ in hoc con
uemt cum noxa⸗
lib.accurſius.

EVDner are.ſic S.de negoẽ. geſt.ſed an vltro.S.ls auit. 2. j. ce vſuf.

l.cum vſufruciuarius.ac.

a In eum. iudicium. ſcilicet in factum:⁊ exponitur hec pars.l.ſi fi⸗
nita. S. fi. æ.l.ſe. vſq; ad.S. ſi. Ded abinde leges iuriſcõſultornum m⸗
xtim reſpiciunt pꝛecicta.ac.
Ea re.i.damno. .
Cauebuur.œ damno infecto.ac.
Eiuſue.ſ.magiſtratus.
Que.ſ.iuriſditio. —
De ea re.i.ſuper ea re ex qua timetur damnu.
In ea re.i.in ea cauſa:vt caueri lebeat.ac.
Sius.adhuc ſunt pꝛetoꝛis verba.ac.
Aldiſero. ex primo decreto.
Poſſeſſione.quia nondum erat repulſus.

1Abeo. ſ. vonno.
m Eum.petentem ſecuudo caueri. ac.
n Mon dabitur. cuidam ſecũdo petenti.
o Simul. vt ⁊.j. e.ſi finita.S.ſi plures. a. S. ſi ante. Si autem ex
ſecundo vecreto primo eſſet miſſus:ſed miſſus primo ex pꝛuno ⁊ ex ſe
cundo decreto ſecundo non caueat:ſolus ſecundus miſſus ex primo ⁊

☛R

7. S. ſi vo iam. tuo.
ꝓ Jubebo. cum pꝛimo in poſſeſſione miſſo.
q Hoc edictum.nunc mcipii vlpia. ac.

r Mondum factum.ſicut et actio aque pluui.arcẽ. vt.j.ii.j.l.ha⸗

ctenus.S. in hoc indiaum.

ſActiones.que pꝛo danmo competant. Sed et quelibet pꝛo eo 45

ex ſecundo vecreio erit wvmnus: vt.j.e.ſi fimta.S.ꝙ ſi iaʒ poſſeſſor

g Ammales. vt ſerni. accurſius.
h Ipſe extent. per quod videbatur ꝙ inſolidum teneretur: a ideo
dixit ;.multomagis. . —R
i AUnde. cum iſtud edictum reſpiciat damna fumra: ſi damnũ da⸗
tum eſt: vnde queruur ⁊c. =

R Rudera. vocat rudera materiam fraciam vel diſſolutam.

egere. als legere ⁊ als eijcere.
m Eum actio.vi ei caueat:cum cautioni non ſi locus.vt dixi.
n Conſultus.i. mterrogatus.
o E& vi omma.ſic.j.hoc amplius.S.alphenus.in ſi.S.⁊ S.de
cura.l.in cauſe.accurſius.
p Se futuro. qð poſſet ↄtingere in ruderũ ablatione.
q BSebere. nõ ꝑ ediciũ ſed te officio.vt.S. S. hoc edictum.
rMihil fecit.i.neq; rudera tolat:nec de damno cauet inſec.
ſInterdictum.cnus nomẽ non habemus ſᷣm H. 110. ⁊ ideo ap⸗
pellatur interdictũ de tollendis ruderibo: vel act.in factum. vt inſti.
de interdic.S.ſi.ſᷣm. R.dicit interdictũ de damno infecto: licet ⁊ e
pꝛeterito caueatur maxime quando dñs vult tollere rudera ſme ra⸗
teʒ. vVt.j. æ incen.l.ratis.a. j.l.hoc amplius.S.neracius.⁊ ſacit ad
hoc.j.ne quid in lo.pub.l.ij.S.ſi ex fundo.⁊ S. ad exhibendum.l.
celſus.S.ſed ſi rans.⁊.j.ne vis fiat ei.l.fi.
t EEdes.i.echum rudera ⁊ immo ipas edes deſtructas.
v Haberee. ſed hoc. j. coꝛrigit᷑ vel veterminatur.
x q Nod. quod ſupꝛadictum eſt.
a Norie dicetur. vt cogat᷑ omia tollere vel edes ꝓ derelicto

ull,
u.
ectat
Ahn
facti:
tnen
Leral
r.
ſalig
w.

Werune
cner
aah
ddehen
obu. 4
ofſcoH
has e
Wetmr.
Nne hoi
Cami
nfi.

manre
bin ne
nobtlu.
Dedamus.
ſiqpocn

Plj.mgn
W.
dai
mn dl
N ſoin ſ
e. t,
lel mles⸗
ma.
Aultome
umbocN
tam vors
Acurſis.
wftut.

mmerai
ſmmmũ
um.
iein!
ne⸗
wn.

gamte
1ddde

un. tlult.
c:lat1d
Neen ſveri⸗
t hcnen

Pbencom 6

1*

ogi

habere. accur ſius floꝛen.
b Ipſius.ſ.qui paſſus eſt damnum ꝓpter ruinam aduerſe dmꝰ:

cum fuit negligens in petendo cautõem. M
c Megligenna.ſi autem fuit negligens non agit. Secd ille tollens
non ꝑmitti᷑ miſi omnia tollat.⁊ de damno etiam ppᷣteruo caueat. vt

3. l. ꝓxi. S. pe. 7

facit.j. ſi finita.

§S. eleganter. 1. l.

cum poſtulaſſem

d Impedimen
tum. tꝑis. pñs ł
abſens cauſa rei

dici ꝙ et ad dꝛaʒ

lum de futuro.

negligentia: h ꝓpter aliqoᷣ impedi

mentum ſibi non ꝓſpexit.
Oc ampliꝰ iuł. ait poſſe dici

vub. uit⸗ opellendũ eũ: vt etiaʒ de pᷣte
e h Sc am rito damno caueret.qð em̃ re inte⸗
ao diemm eñ ii gra cuſtodit᷑: poc non inique etiam
l.ptoꝛ. in fi. . l. poſt ruinaʒ edium pᷣſtabit᷑: integra
ra vel cor autem re vnuſqſq; cogit aut ce dã
llore vel adant. no infecto cauere: aut edibo careꝛe:
lr ſecnnds gre 1 quas non nc. eniq; inqͥt ſi⸗
zug Loſe nd ſo⸗ ns ꝓpteꝛ anguſtias tempoꝛis aut
lum wi pe m̃ 14. quis op
Conpellen⸗ quia reipub.cauſa aberat: non po
donnp Kua:. tuit damni mfecti ſtipulari: nõ ini
ſubſidiana. nom ᷓ ptoꝛem curatuꝑ: vt dñs vicioſa⸗
qnens ac. vi. ẽ5. rum edium:aut damnum ſarciat:
dando aut eqibo careat. ſententiam iulia⸗
non ſolum tol ni vtilitas ↄpꝛiobat. De his autẽ
at rudera. nam ꝗ vi fluminis impoꝛtata ſunt: vty
non loqt᷑ ad dẽs A2717 —
Aaacrfer n3 infdictuz dan poſſit: qrit: ⁊ treba
eſt ſutun qð iam cius refert:cũ tyberis inundaſſet:
factum eſt. pt tñ

res multoꝝ multas in aliena edi⸗

ſaur loquak: dn ficia vetuuiſſet: interdictuma pᷣto⸗
adhuc dari pt᷑ inj ne vis fi G. &
retv abundam j e votum: ne vis fieret wvmimis: qͥ
adbuc leſe non mMinꝰſua tollerent ⁊ auferrẽt:ſi mo
ſunt. vt. z. l. hꝛ e Damm infecti re ꝓmitterẽét. Al⸗
toꝛ. vnde non ſo

phenꝰ q; ſcribit:ſi ex fundo tuo cru

azo. Patet j. ꝓ ſta lapſa ſit in meum fundum:eãq;
non liberat᷑ tolle nun
w rudera: 2 ſic
m pᷣmam exo
ſinonem coꝛrigu ink. ꝙ eſt. Z. e. ptoꝛ. in fi. ac.

h Remiegra. i. ſi wmus non runſſet. MMW
1 Paieſtabit. in caſu impedimenu.qꝛ non fuit negligens ſ impedi

tus. Ar. j. C. act.
k Integra. qꝛ adhuc reſtat ali

.

d de edificio. alia ps cecidit. vt ſal⸗

uet᷑ glo. R. foꝛtaſſis ⁊c.vel aliter ſalua. R.ꝙ re integra ⁊c.ſ. vt ca⸗

ueat᷑ de futuro. H p

oſt ruinam pᷣſtabit᷑.ſ.vt caueat᷑ de ſuturo. Sed qj
re non de pᷣteruo vt in pᷣn.le R.rog.ſoꝛtaſſis ⁊c.ſ̊. ᷣm pᷣmam expo
ſitõem dic poſt ruinaʒ.i. ꝑtem.

¶SBamno inſecto.foꝛtaſſis qñ talis eſt iudex qͥ non hʒ ſe mtromu
ere de pᷣterito damno.h ſi hꝛet.ſieret cautio de vtroq;.vel non ſpe⸗
ctat ad eum mii vt iuri ſᷣuiat.ſ.edicti qð de futuro tm̃ dicit. Sʒ ſi⸗
ne hac glo. R. planꝰeſt textus. SS —2
m Quas non vefendit.h̊ igi᷑ damnũ eſt factum. ⁊ de damno facto
cauebi. ⁊ rudera tollet aut casebit edibo.aʒo.

ſ Interdictum. qð eſt. S.

q Intercdictum. de damno infecto. vel actione in factum.

V— SDari poſſit.repoſcenti delata.

pᷣtoꝛ.in fi.qð non placet.quia illud datur

damnum paſſo. ſed eſt ne vis fiat expoꝛtare volenti. vt hic ⁊ ſupᷣ ad ex⸗
hi.theſaurus.nõ autem vn poſſidetis. cum poſſeſſionem amiſerit. vt

petas: dandum in te iudicium de

damno infecto:idq; labeo pꝛobat.

nam arbitrio iudicis apud quem
res ꝓlapſe petentur: damnum qõ
ante ſenſi non contineri: nec aliter
dandam actionem ꝙᷓ vt omnia tol
lantur:que ſint ꝓlapſa.ita vmum
autem cruſtaʒ vendicari poſſe: idẽ
alphenus ait: ſi non coaluerit: nec

vnitatem cũ terra mea fecerit. nec

arboꝛ poteſt vendic aria te ea que

tranſlata m agrum meuʒ cum ter

ra mea coaluerit.ſed nec ego pote⸗
ro tecum agere ius tibi non eſſe ita

cruſtam habere:ſi iam cum terra

mea coaluit:qꝛ mea factaẽ. Ne
ratius autem ſcribit: ſi ratis ĩ agꝝ
meum vi flumĩis velata ſit: nõ alit
tibi toilendi poteſtatem faciendã:
qᷓ ſi vᷣ pᷣterito q́; damno mihi caue
ris. Queſitum eſt: ſi ſolum alte
rius ſit:⁊ ſuperficies alterius:ſu⸗
perficiarius vtrum repromittere
damni infecti aut ſatiſdare debeat
⁊ iulianus ſcribit: quotiens ſuper
ficiaria inſula vicioſa eſt:wminuʒ
eius ⁊ ve ſoli ⁊ edificij vicio repꝛo⸗

mitteꝛe: aut eum ad quem ſupeꝛfi⸗

x Infecto. abs infecto ⁊ als iam facto: ⁊ pᷣma bona.
a Petunt᷑.interdicto ne vis fiat ei.vt.S.ꝓx.S.

j. de acqui. poſ.qͥ

vVnmuerſas. S. j. v.

Item quod a ma⸗
LI. gc.

rBDammni ifecti.

de infecto ideo di

cit:quia de pꝛeteri
to non tenentur
Ivmmi ꝓlapſaꝛum
rerum ſᷣm trebati
um ⁊ labeonem ⁊
alphenum. vt hic.
⁊ infra ꝓxi.S.licet
ſecus ſit in ediba
que ceciderunt.vt
ſupᷣ.e.l. in pꝛin.⁊
ideo ponitur ſupᷣ
coniuncno aduer⸗
ſatiua.de his auteʒ
