ds dannenn. ani iniurie qſi co reipub. m adoleſce facienti “
ſ. alicꝰ min dãni iniu ſtrumentoꝝ it aut furtum B 1 D
L las inſtr t ſurripuer opem fu 9 eſt: itaq; Enn
Socetaridt. elas cuius aut ſurripu m te Squiop ifeſt? eſt: ia; igtnan
lea ggamnemu) cipij alicuiu ir furti eumt nucᷓ mamfelt Etuiit: uin
rſ nſtmmne⸗ qs mcipij erit: labeo ait e ceteris fert: nidem qui op eß Kur
ſocietatis a interleu ſcribit 9 dit: vt is quide s aute qui de
iar. emc lcrwu nb?. cidit: vt is qᷣ i: is a ite ilmnſitt g
ard ndaʒ. pe neri. oen eq; de ln. ner mantſel niii ein nins⸗
5 4 Krcr g rebus p õäs Sinbenius. x
ſtrum̃to redaciã idam tabularu in furti ſti teneatur. id pferendun ꝛcõ⸗ SSee
enn re 4 Sigamt faciendam apud ſ anis Auid bierani eſſe: co⸗ do. e
b Mon poreſt. er gie ſi naioi obari perit rrut endatur iniann 3 q iche H
Fannnn boc ar. ge furti aga r: poſſit e rem man iafur . iii.
renrear antwbtam fuertr. dẽ pbare taxat furem n hunc: qu Monaim 64
“ de ꝓ Dum it neutrũ ma⸗ b n öez. imo Nr.
an eſin uantu debitu icem ea ſi vo neſciuerit neutrũ on eſſe t actoez. imo Poſhens
antecedentn. 9 d eundem iudic etat. ſi ve ſi neſciueru⸗ utem non el ꝛe int H. e ler. Mac
5 eund iam p ſt it: alium auten on ſit dep 3. vr ſuß. i un n
ſt.nuc apud m pecuniam on pote n ſit: a :quia n 9hau l. neracus. ns,on
1 Sz potel apud quem p ꝛobare n qnti no tum furem: q us tuꝰl Trannn mnuntr
reſpõei mn furti iudicio p ſſe oſtendi qᷓ nifeſ Si vnu uriendo mafugen n
in fu idem po t poſt fur nſus. iſſet: alter ha 1 u iecu nõ. ſeions. er
5 eſſet. ſic llud quidem otuit p ben ſtuliſſet: alter! dienec S pr. hi ilterin
eemc ar neci t: ſed nec p 8 eſſet ſſet 1 abſtuliſſet: ozis nole n. e en isj
agit furn. rgenna ius interſi 4 bulas nactu in ſn nſus eſſet: pꝛ. ſti teneberis. It L.lulij. vbt ſn 13
noc deſtit l it. ctoꝛ. vt ex nactus no⸗ ſt: m ſerit vt fuge tn ſſe. 2 non gf.
d ntele vl er. fuit: ſi tabul dos queitio eit: ſeruo pe enim qu giri ſpaien
t.j. e.l. ter ilia maioꝛ ꝗ uãti Vi ſeruea ·nec e mẽ maleſcizce⸗ Eif.
. Maioꝛ qõ. ja Te legs aan poſſit ret fur nanlin maͤen ſinnens uer bienan iuae eaun
licz poſtea re nihil . intſit. nam d ergo ſi foꝛt alicui m is qᷓ; 7ſi * inferret tateret in ſpale unſol
rer 1unlas: Riit eius intin anum. qui⸗ didit t: non mag s ſibi mierre cager alet cij⸗ Unſeon
da tione cre fecit: t manus ii nt actoz omem i rſra.
Rin ulctenntmz non pati b conditione oꝛuz ſech itaret au dmittun : vt furn et ſern
eensel ca; Lintern murtelklin ue poſſunt her nimſfrte nonn ſibi p bůu anbeen. diuſe
velete nõ erant. interim habeat: qu uta ſi alius fuge ͤ furti tenebi S ven eſt W
vsobationem te: aut p ſed et ſi al piat᷑: et cõſilio Sok. uni fit ikgtif
bu obatio noe pendente: al ſtes lio ſurr ope et c ſerm ſugitui fit innnd e
m Probare. p pꝛob onditiõe p et quia te vt ab a it: quaſi op opo. tũ: et erꝰ noie gann
rum Srnmn. ſic moꝛic iſſe creditum: e niſſent: is qui ꝑſuaſer m ſu.plus p in⸗ ſ aeno ſurti: lifig
n. BDänum. ras e petijſſe n rem memin e⸗ is q rtum factu ſit: ꝙᷓuis in⸗ oᷣ tñ ſi aleum ſunten
nõ agi: ß tñ ot de me natoꝛes qui em: victumr eius fu uis pſua :tunc ta⸗ ua ꝛehẽdit. vi. pniie
auu ancto N 1 ſig non haber furri agam ſcripſi:cum q teneretur:tunc fu app mit. añ em niuun 4
buo oirionalt . ꝛelentes vo cum ur ( m furti non cum quis ſuppo ñ nõ ſit qᷓ ſanngf
uro. 2 ſic incipt Peeienres nunc a eoꝛum rim fu etur: e vide nö:grcu eat nnn f
dere. ac. anine⸗ a et pꝛelentt ſſim: cipe *quahn vige Pocpo le hen⸗
krſpontere ae⸗ 5ð m um memoꝛ nie vti poſſim men incip r eſſe ceperit: q i factũ. ec eceſlenn nenn
n ne den ga ad ſice crecdite pecu Lpianus. gitiuus fu cõſilio eius furt ieſ ſitu. lent
Enatone. ramen ad ſtrationem ope ſi s: Seltn⸗ tineim
odenatone ammg, miſtratone atur riũ ſit tu ad ipediend; Tt
2 l — Jor *P placuit.ve oſſit a o te 1 Eng Wirtgt
nice eg aen uidem re in hac l. S. uẽ plac ßz nõ Vt p dit: qꝛ nem l. ſepe. ecfenn
5. ˖ . ibi: r m dedit ſig.l. le tann
Nocu. t bi loin. aii. richemi = lanuus⸗ eſtz dl Kiareenni ſeraltoenpiit ſoue. rei
tio. gec. Hagendu. fi. 1. S. e. l. atOꝛ. 7. ex ſolo ſe ſeru nam j.§. pſua rripet: 14 binnn
furti ag etarius. S dum. S. ſi tu actabat! traria. coꝛ. l. lius ſurripe §. ope.
poſſim. a certe 7 dic. l. arg toꝛe q fun lu. in pn. ibi der duo pma vt. Z. ſer. i: non vt alius e. furti. nngine
d, Lu pon aoh arur. Pr 6,n rr. Sec iolu⸗ pupllin õ bſnaſeru: npiat. vr. l.e
q 1 Btoꝛ. non da ruteteen. wetede tutoꝛ. S. n. et.l. ſe. Ge rſralms e alids goſte
4 t e.l. intern. 5. vr wruet iuele ſi ucor. in me⸗e. c S dnaarr aldun F,ervone ae.
Eaeur Nas Ei n Sreru.1 videbat. erg. . de oad en evel lirer dlnm 5
. Rald obekannttamoln Nneane fmne. vr w inulilona mn
dabat antur. ac. to. in ſine.
ber dneg ad H geſt. l. ex fac
ſumlia mocedat

1

. N
dd
kimg
et.
gu
mant
oms,
ſech
prn
neſſ.
mufur r
ſen-
lela e
n⸗ Ny
ct Wn
in frld⸗
nen uun
n di
e in
mena u
nnißz n
nh ig
tn rne
oer
nm Cabt
giüln gr
eecy t
, nͤ
uink is
iri:

=

d Item placnit. filio ſcilicer alicniuns.
e Iunrtumm. ſ.ipſi patri vel marito vei vmmo.
fIpſi. filij vel ſerui vel ſimiles. W
g Mon conueniantur. vt ⁊ ſupꝛa. e.ſerui ⁊ filij.⁊.ſupꝛa.re.amo.
l.j.⁊.C.re.a mota.l.diuoꝛtio.accur.

g Igem põpo.
ↄueniri. vt 2. .
e ſer. coꝛ. nera/⸗
cius.⁊ S. de ↄdi.
fur.l.iij.

hb Siduo fui
diuerſoꝝ dnoꝝ.

i Nuid ergo.
ſabiuꝰ ſcribit. S.
ꝓxi.rñ. in fine.

k ſ Ipauo⸗
nem. alr
quis.quẽ ſuppo
ſueras ſᷣm.h. ſj
idem dico ſi non
ſuppoſuiſti eum
ꝑſonalii ſj imꝑ⸗
ſon aliter. vt dixi
S.l. ꝓxi. S. ſed ſi
glius.

I p Ater. nõ
ſic: vt ſubijat.

m Liberarũ.

1. filioc.
n Sit. vt 73.
l. eũ qͥ.S. ſi filiꝰ.
7. S. k. l. ꝓx.
o Muſqꝙ; ẽ.nã
illa dat᷑ iure pꝛo
pꝛelatis. vt Z de
ↄdi.furti.l.j.vel
poſſeſſionis. vt
8B.e.l. veꝑ.ij.rñ.
ß hoc in filijs ñ
haben*. vt. S. Z
acq.poſ.l. cũ he
redes.S. fi.

p u Egeſt.
ſfſed cã. i.
volũtas velinq̃n
di. vt ⁊.j.ad.l.
coꝛ. de ſic. l. diuꝰ
7. j. gr. fur. ce. l.
facẽda.S. fi. Sʒ
9.1. e. fullo. S. qᷓ
ancillã. ſol. ibꝛ i
no mere trice. z
qre non inſpicit
ibi cq̊? Rn.quia
dm intereſt cum
minꝰ mõ valeat
vVt S. de ac. emp.
l.ex empro.S. ſi
qs virginez, alij
dicut hic de equi
tate: ł ibi cauſa

Item placuit eum qui filio vel

ſeruo vel vxoꝛi opem fert furtũ fa⸗

cientibꝰ furti teneri:qᷓuis ipſi furti

actõne non conueniãtur. Jdem
pompo.ait:ſi cum rebus aufugerit

fugitiuus poſſe furti actõne ſollici⸗

tatoꝛem conueniri rerum nomine:
quia opem ⁊ conſilium ↄtractatoꝛi
tulit:quod ⁊ſabi.ſignifict. Si
duo ſerui inuicem ſibi ꝑſuaſerint ⁊
ambo ſimul aufugerint:alter alte⸗
rius fur non eſt. Quid ergo ſi in
uicem ſe celauerint:ſfieri enĩ poteſt
vt inuicem fures ſint: et poteſt dici
alterum alterius furem eſſe:quem
admodum ſi alij ſingulos ſurripuiſ

ſent:tenerent᷑ quaſi alter alteriꝰno

mine opem tuliſſet:quemadmodũ
rerum noĩe quoqʒ teneri eos furti
ſabinus ſcripſit.
HDmponius.
JYpauonem meuʒ manſuetũ
cum e domo mea effugiſſet:
pſecutus ſis: quoad is perijt:agere
tecum furti ita potero ſi aliquis eũ
haberi ceperit Aulus.
Ater filij ſurrepti furti actõʒ
nonbʒz. TLiberax ꝑpſonarũ
nomnne licʒ furti actio ſit:conditio
tamen nuſqᷓ eſt. Apianus.
J filiuſſamilias ſurꝛeptus ſit
patrem habere furti actionẽ
palam eſt. Lpianus.
Erum eſt ſi meretricem alie

namue ancillaʒ rapuerit qs

vel celauerit:furtum non eſſe.nec
enim factum queritur: ſed cauſa fa
ciendi. cauſa autem faciendi libido
fuit non factum furtum. ⁊ ideo etiꝗ

eum qui foꝛes meretꝛicis eſtregerit

libidinis cauſa:⁊ fures nõ ab eo in⸗

aliene libichmis ſubtraxu. Itẽ qjre in meretrice nõ ſit? Rñ.qꝛ lʒ ibi

it qͥdq vſus: tñ nõ fu cã cõmocd pecumarij vł dãm per hoc vño in/ſe
q OQm foꝛes. ſ. hoſtia vmus mereiricis.

xrendi.

r Ab eo. qui fregit hoſtia cã libidin1ns.
ſ Egeſſerut.i.ſecum poꝛtauerũt.a ſic ſecerũt furtum.
tMon tenet᷑. vt ⁊.j.e.l.qiu iniune.rñ.j.

u Coimpenſat. ſic S. de iureiur. l.nam a poſiea.a. j. l.ſi.ĩ duabo.

2 ar. S. ð of. pꝛe. l. diuus. in fi. azso. —N
x ꝗq En iumenta. facit a inſti. e.S. furtũ aũt.a ar. S. cõmo.l.ſi vt

cerio.S.ſ̊ interdu.ſj nũqᷣd duplat᷑ mm eſtimano vſus an etiãẽ

plena ꝓpꝛietas? Rñ. ſm.h.ſolus vſus:⁊ ꝓ eo eſt qð de frumento de
aceruo ſublato dicit᷑. S.e.l.vulgaris.S.ſj̊ veruʒ eſt.⁊.S. ſ̊ ſi de nam.
Item ꝓ eo S.e.ſi qͥd fur.S.q lancem. vbi nõ eſtimat᷑ rota lanx.teʒ
ꝙ eo ꝙ nõ iure wminij ſ vſus agit. vt.j.e.l.ſi vendidero.S.cũ aũt.

ducti ſ̊ ałs ingreſſi meretricis res
egeſſerũt:furti non tenetur.an tñ

plagio vel vi teneatur qui ſu⸗

pꝛeſſit ſcoꝛtum libidinis cauſa? et
non puta teneri. ⁊ na etiaʒ ex facto
cum incidiſſet dixi: hic em̃ turpius
facit q; qui ſurripit.ſed quia ſecum
facti ignominiam compenſat:certe
fur non eſt. Aulus.
Vi iumenta ſibi cõmodata
longiꝰ duxeri:alioue iumen
to inuito womino vſus ſit: furtuʒ fa
cit. Apianus.
Jcum quis in hoſtium po⸗
teſtate eſſet: furtum ei factũ
ſit:et poſtliminio redierit: poterit
quis dicere eum furti habere actio
nem. Arrogatoꝛem autem poſſe
furti agere:ſcilicʒ eius furti nomĩe
quod factum eſt ei quem arrogaue
rit anteꝙ; arrogaret certum eſt:ce⸗
terum ſi poſtea nulla dubitatio erit
diu viuit is qui furtum fecit
coinpetit furti actio.aut eni ſui iu⸗
ris eſt is qui furtum fecit.⁊ cũ ipſo

actio eſt:aut alieni iuris eſſe cepit.

⁊ actio furti cum eo eſt:cuius pote⸗

ſtati ſubiectus ẽ.⁊ hoc eſt quod di⸗

cit᷑ nora caput ſequitu. Siquis
poſt noxam admiſſam hoſtium ſer
uus fueꝛit ſactus:videndum eſt an
extinguat᷑ actio.⁊ pom po.ſcripſit:
extingui actionem:⁊ ſi fuerit reuer
ſus poſtliminio vel quo alio iuꝛe na
ſci eam actionem vebere. ⁊ ita vti⸗
mur. Aulus.

dι„hBi1m†Dſeruus nauem exerceat

non voluntate womini de
eo quod ibi perijt: vulgaris foꝛmu
la in vminum danda eſt: vt quod
alter admiſit dumtaxat æ peculio

e Si quis noxam.i.delictum:puta furtũ.

in fi. S. item ꝓ eo.S.e.ſi qͥd fur.in pᷣn. ⁊.S.j. ſ̊ io.⁊.h.dicũt plenam

ꝓpꝛietateʒ dupla⸗
ri ⁊ pꝛo eis.S. eo.
qJ tabulas in pꝛin.
Item ꝓ eis quia
dicũt iure wdominij
qð hʒ i re in q̃̊ con
tractat᷑ vſus agi ⁊
eius totius furtũ
fieri. ⁊ ſic inducit
vt. j.e.ſi vendide
ro. S. j. nec obſtat
qð dictũ eſt de fru
mẽto ⁊ raſura.qꝛ
pñt ſeꝑari: nõ ſic
vſus rei a re ⁊ ita
coherẽs cã extima
tur. vt no. dic.l.qͥ
tabulas. Itẽ ſacit
ꝓ eis hec.l.q̃ ali⸗
q̃d dʒ addere.non
auteʒz adderet ſi de
furto vſus diceret
cũ ſit dictũ.S.e.l.
j.ce tota ̊ re facit
furtũ ↄtractando
vſuʒ.ſ̊ aʒo.ĩclinat
in pᷣmã opinionẽ.
7 facit.j.e.qͥ re.

g ſ Icu qs. i.
aliqs ſapi
ens dicet.
b Actõʒ. vide⸗
bat᷑.qꝛ nõ fuit cui
fieret furtum ſᷣm.
Ald. vt. j. e. l. fal⸗
ſus.S. q alienum.
JYẽ ner poſtea cuʒ
poꝛe otractanone
nõ ſit nata.vt.S. e
Fui ⁊ filij.S. vnde
eſt queſimũ.

c Arrogatoꝛem.

faciũ eſt. cũ oĩa ꝑ
agrrogatõʒ ſunt ei
q̃ſua.vt inſti.ð ac

quiſi. ꝑ arro.S.j.

d Eiu. vſq;
ad.xxx.an.vt..
ð pᷣſcri.xxx.an.il.

ſitc. vł reſpicit ãnq

ꝑa qñ erat ppetue
vt inſti. de ppe. et

tempo.act.in pn.

f Aulo iure.hoſtibus foꝛte uictis. vt inſti.qui.mo.ius pa. po. ſol.

S. ſed qui captus ac.

g Maici.ſic.S. ſi ex nox.cã aga.l.ij.in ſi.regularit᷑ ↄ.vt.s.de ſolu.

qui res. S. aream.

hb ſ J ſeruus nauẽ. vulgaris.i. actio in factuʒ ex illo edicto nau.
cau.q̃ oꝛit᷑ ex recepto.vt S.de nox.ſi ĩ re.S.fi. ꝓut ẽ ibi aut.
73. exer. l. ſi uꝰ. . S. nau. cau. l. itẽ ſi Fuꝰ. foꝛmula aũt dr ꝓpt id
qð bẽs ð oꝛ.iu.l.ij.S.oĩm.qð hodie ẽ ſpᷣlatũ.vt.C.ð ſoꝛmuł.aʒo.
Alt᷑.vicariꝰ qͥ erat in cura namis:vł foue eẽ̃neus ⁊ ſine volüũtate

exercentis. vi dicta.l.ſi in rem. in fi. aʒo.

k OQG pſe exercioꝛ

ſ ſeruus vedit oãnũ: æ ſupple in litis eſtima⸗

tione danet᷑: aut ac. nec dicas non dari de peculio cum ver er velicto.
vt S. de his qͥ dele.l.j.S.cum ſeruus.qꝛ ex contraciu ſerui exercentis
datur væ peculio. vt. ã. nau. cau.l.j. ſi wininus pꝛohibuit. vt. S. e

pecuk. ſi qs ſer. S.
etiaʒ. noxalis ex
delicto.
IAdijciatur. ſcʒ
in fnia ↄdẽnatoꝛia

m Igit᷑. in pecu
lio. ꝓpꝛie vbi dci⸗
mꝰ agi ex ↄtractu
ſi aũt ageret actõe
in factuʒ ex quaſi
maleficio lberare
tur. 1. dãdo de pecu
lio vicariuʒ ad no
xam. vt dicta. l. ſi
in rem.S.fi.pꝛout
eſt ibi Fa ad noxã

n Annum. vt 5
qñ actio ð peculio
eſt annalis.l. j.

o Interdũ. ideo
manumiſſus ſit ⁊
ita wlo veſijt hr̃e.
vt 1 S. de noxa. l.
Weillo.
p Liberari. vt
5S. de nox. l. elecuo
in pn. non em̃ ſe⸗
piꝰ ac. vt. S. nan.
cau.l.licʒ. in fi.

q f Alſus. nec
nũmi. vr
em̃ ſub quadã con
ditone ſolurum.
hac ſcʒ ſi creditoꝛ
eſt. arg.S. xe acqᷣ.

poſ. ſi me ĩ vacuã

ß ar. 3.S. v acqͥ.
pol. ꝙ meo. S. j.
vel melt ᷣm aʒo.

hoc eſt cuz debitoꝛ

labit᷑ in ꝑſonam.
vt qꝛ filium crede
bat eſſe creduoꝛis
eum cui ſoluit.qᷣa
et hoc ipſe aſſere⸗
bat. vt. j.e.ſiqiis
vxoꝛi.S.cuʒ titio.
S vo non labit᷑:
tranſſert wunnmiũ
z repeiit cõditõne
undebiti. ⁊ facit S.

eius fiunt.

quod ipſe exercitoꝛ adijciatur aut
noxe vdere. IYgitur ſi maummſ⸗
ſus ſit: ꝑſecutio quidem in peculio
manebit adueꝛſus wminum intra

annum noxalis ipſum ſequet᷑. In⸗

terdum ⁊ manumiſſus et qui eum

manumiſit:ob furtuʒ tenetur:ſi iõ

manumiſſus ſit: ne furti cuʒ eo agi

poſſit:ſed ſi cum womino actum fue

rit:ipſo iure manumiſſum liberari
ſab. reſpondit quaſi veciſum ſit.
Apianus.
Alſus creditoꝛ hoc eſt is qui
ſe ſimulat creditoꝛem: ſi quid
acceperit furtum facit:nec nummi

tum quideʒ facere videt᷑: ſed nera.
videndum eſſe ait: an hec ſentẽtia
cum diſtinctione vera ſit: vt ſi hac
mente ei dederit nummos debitoꝛ
vt eos creditoꝛi ꝑferret:pꝛocuratoꝛ
autem eos intercipiat vera ſu.nam
manent nummi vebitoꝛis:cũ pꝛo

curatoꝛ: eos non eius nomine acce⸗

pit: cuius vebitoꝛ eos fieri vult: et
inuito wmino eos ↄtractando ſine
dubio furtum facit. O ſi na łet de
buoꝛ: vt nummi pꝛocuratoꝛis fiãt
nullo modo eum furtum facere ait

voluntate wmini eos accipiendo.

Sed et ſi is qui indebitum acci
piebat velegauerit ſoluendum: non
erit furti actio: ſi eo abſente ſolu⸗

tum ſit: ceteru ſi pꝛeſente alia cau

ſa eſt: ⁊ furtum fecit. quis mi

hil in perſona ſua mentitus eſt: ſed

te condi. furn.l.quoniam. pꝛo ſuo.l.homimem. in fine. accurſms.
r Falſus. vera ſiui. ̊ ſi rata ſu habua ſolutio: ceſſat actio ſurti.vt.
e. l.ſi vendidero. S. ſi tiius. V
AWanẽt nüm. hic eſt Z. . de vona.l.qͥ nmhi. Sol. vt ibi.
tPꝛocuratoꝛis fiant. putans eum ꝓcuratoꝛem in rem ſuam factũ
aliter voluii in eum tranſferre wmimm: ⁊ ipſe vebebat facere ↄten/

tum creduoꝛem.

u Furtum facere. ̊ habet locum condiio indebiti. vt. C. æ conch.
indebi.l.creditoꝛis.niſi creditoꝛ habeat ratũ. vt dicta.l.ſi vendidero.

S. ſi tinus. ⁊ de hoc plene dixi. C. e.l.falſas.in geſtoꝛe habes S. e ne.

geſt. ſi ego. ⁊ facit S. noxa. quemadmodum.in fine. Item 3. S. pꝛo

x Sed 1 ſi is. accipiebat. ſciens.

emptoꝛe.l.ij.S.ij. Do. vt ibi.

y Soluendum vt 1 3. e. u. l. ſi quis qmid ꝑferendum.

3 Fecit. qꝛ bꝛeui
7.S. de wona. inter

manu ac. vt a S. de vona. cꝗ mmoꝛ.l. ꝙ ſi ſtatu liber.
vi. ⁊ vxo.l.iij.S.fi.⁊ ſi certum petat᷑.l.ſingularia.

⁊5S. cæ ver. ob. ſi ꝓcuratoꝝ pꝛeſentis.

Falſus ꝓcuratoꝛ fur

1Si qᷣs mhil. mentirus. vt ſupioꝛi. S. vel dic non dicendo ſe eſſe
alium ꝙᷓ ſit. vi.j.e.ſi is qui.S.ſi iu titiuum.
LZocupletem. vt facilius crederetur.
a Mon tenetur. comra. j. e. I. ſi quis vxoꝛi.S. cum uitio. ſo. vt ibi
ſecus ſi non in eſſentia:ſed in conduõe perſone.vt.j.e. ſi quis vxo.
S. ſeruus qui ſe.
Accurſius.

verbis fraudem adhibuit: fallax ẽ b Actio. ß nõ

magis ꝙỹᷓ furtum facit:vt puta ſi di ne ſemp coquio
.. certi? Rñ.nõ di
xerit ſe locupletem:ſi in mercem ſe cit w illaꝛ qꝛ hee
collocaturum quod accepit:ſi tide⸗ ulam non exclu
pel dit: vt cum cõchi⸗
iuſſoꝛes idoneos daturum:vel pe- none indebi. vt
cuniam confeſtim ſe ſoluturũ.nam Emol le
Ri gggtari?. ß nõne
his omnibus magis vcepit ꝙᷓ fur⸗ eni coanio ſpe
tum fecit: ⁊ ideo furti non tenetur cualis ex mutuo
ſ quia wlo fecit: miſi ſit alia aduer daur: Rñ. pot
. . eelſſe ꝙ non vi qꝛ
ſus eum actio de wolo dabit Qui iliuifa. fuit quir
alienum quid iacens in terra lucri orrit ſeirem pa
faciẽdi cauſa ſuſtulit: furti obſtrin⸗ cruetetund eme
gitur:ſiue ſcit cuius ſit ſiue ignoꝛa⸗ accepu verſurus
uit: mibil emm ad furtum minuen⸗ t vin:: Ma ver
. —— itt nec eſt liber.
dum facit:qð cuius ſit ignoꝛet.q; ſi⁊ ſacit S. de wlo
wminus id vereliquit: furtum non l.aelegamer. in
fit eius: etiam ſi ego animum fu- ſil.le. no pla
us 9 cet vi dicas gñ

ſit ſoluendo. cũ
nec de wlo tunc
eſſet vtilis. ac.

randi habuero:nec enim furtuʒ fit:
miſi ſit cui fiat:in pꝛopoſito aũt nul
li fit:quippe cum placeat ſab.⁊ cal⸗
ſij ſententia exiſtimantium ſtatim
noſtram deſmere rem eſſe: quã de⸗
relinquimus:ſed et ſi non ſit vere⸗
lictum:putauit tñ relictum:fur⸗
ti non tenetur: ſed ſi neqʒ fuit neq;
putauit: iacens tñ tulit:non vt lu⸗
cretur: ſʒ redditurus ei cuiꝰ fuerit
non tenetur furti. pꝛoinde videamꝰ
ſi neſcit cuius eſſet:ſic tñ tulit quaſi
redditurus ei qui vſideraſſet: vłk q
oſtendiſſet rem ſuam: an furti obli
getur: et non puto obligari eum ſo
lere. Pleriq; etiam putant hoc
facere: vt libellum pꝛoponat conti
nentem inueniſſe ſe: et redditurum
ei qui ceſider auerit.hi ergo oñdũt

c Dm alienuʒ. ignoꝛet. ſic. C. vnde vi.l.finali. ibi: omnes agutem

æc.Accur.
d Hiat. vt ⁊ infra. ti. ij. l. S. ſcenola. . infra. · ſi quis ſponte ·

j. ſupꝛa pꝛo
e Delinere. vt ⁊ ſupꝛa v noxali. quemadmodum. S.f ſubaa bod
cerelicio. l.ij. ⁊ faut inſti. xe rex diui. S. finau. infra de ae l np
nau. l. iij. in pꝛincipio. 7. l.ſi quis. ſupꝛa de acquiren. pollell.

terdum ⁊c. accur.

fNPutauit. ſcilicz ille qui accepit.
g Fur ti non teneiur.quia non fuit animKms.
h Tideamus. ſcilicet plemus pꝛedictam reſponſionem. ſimole⸗
1 Pleriq;. putant hoc id eſt pleriq; hoc faciunt: ſed quid 1 unni
cuer deiectum credidu? Rñ.nõ ienetur furti.vt infra. e.l. S·ſi iaciu.
in fine. ..r
k MDue dicnnt. grecum eſt cums interpꝛetatio eſt pꝛecium mnt
onis petat: ꝑ lombardam autem ante iuchcem vebet poꝛtare. N

tulo ve ſugacibus.l.ſi quis aurum.aʒo·

lieir
lni,5
Ppni, .
ntil
Alinlij
flnnnn

a

c is ſpon
Haung
ngfn
tumte.
irtwonn a

nmm.
Anmno/ſ6

au ann
ainnn ui⸗
Nentmn ec
nile
wevonpor.
unnioe
hr.l.710,4

Ihioqjſunt

Melieaur.
lſjſ pblagtoe

öhin.
gs,Knor⸗

Wa lelty ⸗
fbons nol⸗

ippß his/
Sn.

—,— 0 —

.

Wen
oſtnn
e W e
Iun i
„ Axt
air Nol
mnſtuin
id
e⸗
urin⸗
nrnig
ntl⸗
nt
temd
gen
ſanti
In G
nmd
uund
N
ſeid

i Sit quis ſponte. rem pꝛoiecit. ſacit. S. e. l. S. qui alienum. aʒo.
m Si iactum.plerũq;.iĩmo in dubio pᷣſunniur ꝙ non:vt inſti. de

rex diui. S. fi. 2. S. & acqren. re. w. qua ratõne. S. fi. . S. ad. I. ro. I.

q leusnde. ⁊. l.ij. S. fi. ſed hic piecit ſic: vt ſit VNiſimilep verelicto hĩi
vi libꝝ aꝑium.⁊ facit.S.ꝓ verelicto.l.ſi qͥs merces. ⁊ de acq.poſ.

interdum.

n Ammo. ſcz

cccepit.

O Eti. exnin⸗
guat᷑ acno.quia
uenit in eũ ca
ſum a quo inci⸗
pere non põt.et
facto meo alłs ſe

cus. vr S. cõ⸗

di. ſur. I. 10. £
S. his qͥ ſunt
ſui vel alie.iur.
Dixi. S

p Möpoiat.

vᷣt 7 S. e noxa.
l. cum ſeruus.

4 Plane. nö?
quo ad hoc. h qᷓ
Sd/ quedaʒ. ſic ẽ.

3 bons auc. in.
re. que eſt 5.
ſig. l. recte.

tuleris: an furtitenearis. celſus li

ait: ⁊ tamen magis vefengit no te⸗

ſe non aĩo furandi feciſſe:quid eꝛgo

ſi pꝛeciuʒ inuentionis petat:nec hic

videt᷑ furtum facere.⁊ ſi non pꝛobe
petat aliquid. Siqs!
iecit vel iactauerit: ⁊ ideo quaſi

ꝙ ſinon putaſti: hic dubitari poſſe

iactuʒ ex naue factum alius tulerit

an furti teneatur: queſtio in eo eſt:
an pꝛo cerelicto habitum ſit: vt et
ſiquidem derelinquendi ammo ia⸗

ctauerit:quod plerũq; credendum
eſt:cum ſciat perituruʒ:qui inuenit

ſuum fecit: nec furti tenetur. ſi vo

debiteꝛe vebuor /

IAccepit. pñie
2 mbente. vt. 3.
l. ꝓx. S. H ſi is qᷣ
faciu.S. eQ wna.
inter vi. et vxo.
hec ratio.in fi.et
Xæ ſolu.l. ſiquis
ſeruo. ĩ fi.

DSi rẽ. ſcrẽti
ſa. j. eo. ſi is. S.
ſi tu titm. 1. S.

Idi. furti. l. qm̃.

Item facit. S. œ
S. ſubtilius. 7 Dt
ſtinctio quã no.
3.3 offi. ꝓcura.
ce. l. j.

Si ſerne he

redi.ð bomis e“ꝰ
nõ herediuariss.

qꝛ tüc obtinet. )
nn. j. l⸗j. in ön.

fuerit:haberet:ei qui inuenit aufe⸗

⁊ animo furandi tenet: furti tenet᷑.
enimuero ſi hoc animo vt ſaluũ fa⸗
ceret wmmo: furn non tenetur. q;
ſiputans ſimpliciter iactatuʒ:furti

ſimiliter non tenetur. Etiam ſi
partis dimidie nanciſcar wuminiuʒ
in ſeruo qui mihi antea furtum fe⸗

cerat: magis eſt vt extinguat᷑ actio
etiam parte redempta: quia etiã ſi
ab initio quis partem in ſeruo ha⸗
bebat: furn agere non poterat.
Plane ſi vſuſfru.meus in eo ſer
uo eſſe ceperit:dicendũ eſt furti ac⸗
tionem non extingui:quia fructua
rius vminus non eſt. Ompo.
Y iuſſu debitoꝛis ab alio fal⸗
ſſuus creditoꝛis ꝓcuratoꝛ acce
perit: vebitoꝛi iſte tenetur furti: et
nũmi ebitons erunt. Si rem
meam quaſi tuaʒ nibi tradidero ſci
enti meaz eſſe: magis eſt furtum te
facere: ſi lucrãdi animo id feceris.
Si ſeruus hereditarius nondu

x Mullo tpe. vt æ. j. e. a titio. a.S. de pecuł.l.ſᷣ ſi dãnũ.S. ſj 2 cre
ditoꝛ. Sed 3. 3. de ſerin. pap. ſo. hic pure fuit relicta libertas ſeruo
vnde nullo iꝑe fuit dñs heres.ẽ vo erat pꝛediũ legatũ ſub ↄditione
quo caſu wmimiũ pꝛedij tranſit ad heredem.

ſ Aſoeius.comperere.ſfacit.S.ꝓ ſocio.l.rei cõis.⁊.l.merito.
i Mter oẽs. vt 2. j. e.l. in furti.S.j.⁊. S. de acti.⁊ ob.l.q̃cũq;.

7.S. fam. herc.l.in iudicio. in fi. gr.

5
5
iF.ßrere⸗ illud. 2. C. de fur. l.ſubtracto.

3. de aqqua quo. a eſti.

Qõ ad ſubtrahenduũ. Jtem ⁊ quo ad acnõʒ peculio annalem.

adita hereditate furtum heredi fe⸗

cerit:qͥ teſtõ dñi manumiſſus eſt:

furti actio aduerſus eum ↄpetit.qa

nullo tꝑe heres dñs eius factꝰ eſt.

ſociꝰ cõis rei furtũ fecerit:
Poõt em̃ cõis rei furtuʒ ſacere.

indubitate dicendũ eſt furti actöez
competere.

Dem.
Mter oẽs cõſtat: ⁊ ſi extincta
res ſit furtiua: attamen furti

remanere actõʒ aduerſus furẽ: pꝛo

inde moꝛtuo q; homiĩe quẽ qͥs furto
abſtulit. viget furti actio:ſ nec ma⸗

numiſſio furti actõʒ extinguit. nec
em diſſilis eſt moꝛti maumiſſio qᷣ
ad ſubtrahendũ dno ſeruũ attinet
itaq; qlitercũq; dño pᷣuꝰ ſit ſubtra
ctus:attamẽ ſuꝑeſſe aduerſus furẽ
furri actõʒ eoq; iure vtimur: apetit
em̃ actio nõ iõ qꝛ nũc abeſt: h̊ quia

X

nũqꝙᷓ; bñficio furis furtum abfuit:Bᷣ
idem in ↄditione quoqʒ placet. nã
condici furi põt:etiã ſi res fuerit ali
qqua rõne extincta:hoc idem dicen-
dum eſt:ſi res inpoteſtate hoſtium
cuenerit. nam conſtat ce ea poſſe
furti agi: ſed et ſi pꝛo lerelicto poſt
ea a dño habita ſit: furti nihilomi

nus agi poterit. Si ſeruus fruc⸗
tuarius ſurreptus eſt:vterqʒ ⁊ qui

fruebatur ⁊ wminus actionẽ furni
habet: diuidit᷑ enim furti actio in⸗

ter pꝛoprietariũ wminũ ⁊ fructua

rium:fructuarius aget fructibꝰ

vel quanti interfuit eius furtũ fac⸗
tum non eſſe dupli: pꝛoprietarius
vo aget:q; interfuit eius pꝛoprieta

tem non eſſe ſurreptam qo dicimꝰ
dupli: ſic accipere debemus et quae

drupli competere actionem: ſi ma
nifeſtum furtum ſit. Hec actio

⁊ ſi ſit qͥ in eo ſeruo tm̃ vſuʒ babeat

vt.S.qñ ð peculio
actio eſt an.l.j.et

q̊ͥ ad veductõʒ que

fit de peculio vtri⸗
uſq;. vt 3. ð pecu.
l. ſed ⁊ ſi dãnũ. S.
idẽq; ẽ ⁊ ſi legatꝰ.

7..5§. certe. Jtẽ 1 q̊ᷓ

ad id qð hẽs S. Hι

ſol. ſi mibi alienũ

6 à ad oditõz fur⸗
tiuã nõ ẽ ſiłis:cũ

manumiſſio exun

guat eã ſ̊ ñ moꝛs.

vt. j.ꝓxi.⁊.S.œ

ggct. 1 obli. l. qcũq;

Item nec quo ad

redibitõʒ.vt.S.dłe
edił.edi.l.ſi hoĩie,z
C Adfuit.ſi hẽäg
ad:dic bñſicõ. i.

maleficio.ſic põit
E. de moffi. teſ. l.
frẽs.⁊ ſic nõ adfu
it ſed abfuu. ſi vo
hẽs ꝑ b. tũc bñfi⸗
cio ꝓpe ponit᷑.q̃ſi
diceret: ſ̊ maleficõ
H Z. j. e. fullo ii a⸗

cLti. in pᷣnci. 2.S.

So. hic agit᷑ rone

wmimij. vel qꝛ alu
quid ſibi abfuit
ſuo. ſed ibi: qꝛ alij

tenebark.

d. Hocidẽ. ſcz vt
cõditio ꝑſeueret.

q;. 1S. Z ↄdi. fur.

l. in re furti.ſj j.«ö

ce condi.ſurti.l.ſi

ſeruꝰ. vbꝛi dicit eã

extingui ſi inteſſe

Eurn.ſ. actiõe
nõ ↄditiõe.qꝛ ſuo

facto dñs eẽ deſijt

vt. S. ð ↄdi. fur. l.
7 ideo. 7 Ricta. l. qᷓ
cũq;.in fi.
g OS ſeruus. a⸗
get de fructibus:
vt ⁊. S. e vſuca.l.
ſi hõ. ⁊ de vſufru.
l. ſi fur.

poterit ei ↄpetere: ⁊ ſiqs ꝓpoſuerit

hũc ſuũ:etia pignoꝛatũ eẽ euemet:

ribus. vt 1 S. e. itaq;. S. ſed 2 ſi res. ⁊ ar. . de im

h Pec actio. etiã

ſi vbitoꝛ. 1 ita plu
ur. l.j.in fi.ſj ar. j.

J. ar.ſur.ce.l.ſi plures.⁊ dic ꝙ tũc diniditur actio inter creduoꝛẽ et
ebitoꝛẽ: cũ ſine culpa creditons ẽ factũ:q; tũc dñi intereſt. ſ ſi culpa
tũc ſoli creduoꝛi cõpent:nec eſt ꝑ hoc melioꝛ ↄduio creduoꝛis cũ culpã

etiqᷓ re exuncta. vt

e Hocidẽ. ſcz vt
ↄdittio durer.

cõmiſu.qꝛ totum quod vltra wbitum ꝑcipu debitoꝛi reddit: vt.S.e.
l. eum. S. ideʒ ſcribit. æ. l. creditoꝛis.
i Pilus valeat.quia in eo ſua intereſt.in reſidno agit creditoꝛ.qꝛ ex
quo a fure ꝑciperet: iam a debuoꝛe nil petet. vt hic. ⁊ ar. S. ad.l.qqͥl.
K SDecideru. id eſt tranſactoõnem cõpoſuerit. ‚qui occidu.S.j.ac.

Poteſt. indicio
vt ⁊.S.de vſucap.
l. ſi cuius. S. ij.
m Recte. nõ eẽ
vt mſti. e. S. pla⸗
cuit. 2. J. e.q re.
u Scuit facere
in ſne.
O Et ait põpo.⁊
male m aʒ0. 7. b.

pAerũtamẽ ẽ.
⁊ veriꝰ et coꝛigit
dictu pompo. eſſet
etiam otra regulã
cõem: vꝛi qᷣͥs volẽte
dño faciat furtum
vr in pn. hunꝰ. §.
7.J-Ee. qui vas. §.
qͥ ex vo. mſi in ca

q. ſed qͥdã dicunt
pompo. ĩ pꝛedicto
caſu ſpeciali loqui
⁊ q ſubijcit gene⸗
raliter dicat ſieri
furtum qð nõ pla
cet: ⁊ pꝛo pᷣma ſaẽ
jj. ð inccẽ.rin. na.
l. j. S. ſi ſuſpicio.
vel verius die fit
furtum: ij nõ agit
furti. vi ⁊ ałs.j.
eo. ſerui ⁊ filij.in
pun. ſed qͥd in du⸗
bio pſumer᷑t Rñ.
eum inuuum.niſi
indicia ꝓbẽr 5. vi

I. e. qui vas.S. ve

tare. item nõne di
cet ſꝑ qð credidit
euz velle vt ſic nõ
teneatur?æ Rñ.cõ⸗
ſiderabimus quid

beat credere: ꝙ;

tuʒ ad hoc vt alia
cione teneat᷑: ſed

.

qui re.

4

q Si furtiua cõtractata eſt. ab eodẽ vel ab alio:ſecus in creditoꝛe:

vt etiam is qui pignoꝛi acceperit:

habeat furti actionem.hoc ampliꝰ

etiam vebitoꝛ ſi modo plus valeat:

qᷓ pꝛo pignoꝛe vebetur habeat furti

actionem. vſqʒadeo autem diuerſe
ſunt actiones que eis competũt: vt
ſi quis eoꝛum pꝛo fure dãnum deci⸗
derit ⁊ dici opoꝛteat ſolũmodo acti
onem ſibi competẽtem amiſiſſe eũ:
ceteris quoq; ſuꝑeſſe. nam ⁊ ſi ꝓpo
nas cõmunem ſeruũ eſſe ſurreptuʒ

⁊ alium ex wminis pꝛo fure dõnuʒ

ccicdiſſe:is qui non æciderit:habʒ

furti actionem pꝛopꝛietarius qͥq;
ggere aduerſus fructuariuʒ poteſt

iudicio furti:ſi quid celande ꝓpꝛie
tatie vel ſuppꝛimende cauſa fecit.
Recte dictum eſt qui putauit ſe
vmini volũtate rem attingere nõ
eſſe furem:quid enim lo fecit qui
putauit wuminũ cõceſſurum fuiſſe:

ſiue falſo id ſiue veꝛe putet:is ergo

ſolus fur eſt qui id cõtractauit:qð
inuito dño ſe facere ſciuit. Per
contrarium queritur ſi ego me in⸗

uito wmino facere putarem: cum
minus vellet:an furti actio ſit:et

ait pompo.furtum me facere:verũ
tamen eſt: vt cum ego velim tu licʒ
ignoꝛes:ne furto ſis obligatꝰ. Si
furtiua res ad vuminũ redijt:⁊ iteꝝ
contꝛactata eſt:competit alia furti
actio.
Aulus.

wminiüũ rei ſurrepte qua⸗

cũq; ratione mutatũ ſit: dño

vt.j.e.l.eum qui.S.idem ſcribu:⁊ facit.j.e.interdũ.ĩ pꝛin.de ver.
ſig. l. mulieris. S. pe.
r ſ ꝗ wvmmiũ. mutatum ſit. vniuerſali vel ſingulari tituł.

1 Domno. nouo ⁊ ex noua contractatone: a ſic ſunt quatuoꝛ
ſequentia exempla.⁊ quocũq; alio modo trãſſerret᷑.vt.⁊.j.e.ſi is qͥ.

S.j.⁊.j.e.interdu.ſj in ᷣmis tribus aget nonus dñs.etiã ex veteri.
⁊ ſic ꝓ eadẽ re haberet duas actõnes ſurti.vt.S.e.ſi qͥs cum.S.j. nec
obſtat.S.e.ei qui.quia illud qñũ wminium non mutat᷑:qð q̊ ſacu qñ
redit ad wdmimm.vt.S.l.ꝓxi.in ſi.hoc facit hic wnmnij mutano. Iteʒ
ſicut heres furis noua conditõne ⁊ noua acnone furti ienetur ſi con
tractet.ſic ⁊ nouo domino rei noua det᷑ actio. vt ⁊. S. e condi. furn.
ſi ꝓ fure.S.fi.Alij dicũt vt. R.dño nouo ex veteri ↄtractatõne qð nõ
placei: qꝛ in legatario ſimilibus eſt falſum. vt. j. e.ſi is.S.j. Lercij
dicunt dño veieri ⁊ ex veteri ↄtractatõne quod eſt ↄ mentem huuꝰ.l.
tAdoptino.i.arrogãri.qꝛ ipſe ẽ vniueriat ſuc vt pʒ in exẽplis.
ceſſoꝛ.lʒ viuenns.vt inſti.de acqſi.ꝑ arro.⁊.S.e.ſi qͥs cum.S.j.

u Zegatario. pꝛo tempoꝛe pꝛeſenn. nam pꝛo pꝛeteruo aget heres

vt. S. de ſer. coꝛ.ſi heres.ſic in ſimilibus.vi.S.e.eum q.in pᷣn.a.̊.
de here. ven.l.venditoꝛ.in ſi. In ↄditione aut furtiua qͥd ſu: habes

5. de condi. furu.l.ſiue.S.fi.⁊.l.ſe.

a q Vi vas.dicerei.ſponie.vt.S.e.l.in act.in pꝛin.

furti actio competit: veluti heredi

⁊ bonoꝛum poſſeſſoꝛi ⁊ patri adop⸗
tiuo ⁊ legatario.
. Apianus.

Vi vas argenteum pdiderit
Eeocq; noie furti egert: e pon⸗
dere vaſis controuerſia cum eſſet:
⁊ actoꝛ magis fuiſſe dicerʒ:fur vas
ꝓtulit: id is cuiꝰ erat abſtulit eiqͥ
ſurripuerat:dupli nibilominꝰcon⸗

demnatus ẽ.⁊ rectiſſime iudicatuʒ
ſeſt. nam in acnionem penalem non
venit ipſa res que ſurrepta eſt: ſiue

mamfelti furti ſiue nec mamfeſhia
gat᷑. Quifurẽ nouit ſiue indicet
cũ ſiue nõ indicet:fur nõ ẽ:cũ młtũ
mter ſit furem qͥs celet: an non indi
cet: qui nouit furti non tenetur: qJ
celat hocipſo tenetur. Qui ex vo
luntate wmini ſᷣuũ recipit: ꝙ neq
fur neqʒ plagiarius fit pluſq mam
feſtum eſt. quis enim voluntatem

wmini habens: fur dici poteſt. qͥd

b Rechſſime.
imo male qꝛ ius
ſuum amuit: vt

ſupꝛa quod me.
cauſa.l. extat. æ

in tantã:que ſut

wmio vedit: vr
ſciret᷑ ꝙᷓtuʒ eſſet
pondus bʒ3. R.

ibꝛ ab mitio ab⸗

ſtulu: 2 ſic exo

ne hic abſtulu:

id eſt accepu: ſic

8. pet. here. l.
poſte 2 de le. j.

duob 1 e le. ij.

menuis. §. eum

vel hic fuit ante
edictum ⁊ an cõ
ſtuunoem ſiqsii
tantaʒ: vel hic
iuchcem accepir
vel veriuo hic di
cliur æ aci.furn
non admittẽca
Ara quã eſt cli
ctum ſactum ecn
dad meram penã
vetur: vi H ſubij
(it 7. . . l. ai⸗

ſi wminus vetnit ⁊ ille ſuſcepit: er

ſiquidem non celandi animo nõ eſt
fur:ſi celauerit tunc eſſe incipit fur

qui igitur ſuſcepit nec celauit: ⁊ ſic
muito wmino fur non eſt. Ae⸗

tare autem wminum accipimus:

etiam eum qui ignoꝛat: hoc eſt eauʒ

qui nõ conſentit. Si ego tibi pol
lienda veſtimenta locauero: tu vo
inſcio aut inuito me cõmodaueris
titio: et titio furtum factum ſit:
et tibi competit furti actio: quia

CQui ſurem. tenet᷑: vt 1 3. ᷣ fugitims. l. j. in pꝛin. facit. j. de im
cen. rui. nau. l. ij. S. non ſolum. &. e anſact. 1. lub pꝛetexiu. .
ſane ⁊ ſupꝛa condi.ob tur. cauſam.l.idem.S.fi.accurſius.

d Dut ex voluntate. dici põt nullus: vt 18. e. l
e Mon celandi. ſed wonec ira dñi ceſſaret: vt ⁊ 3. ve edik. e·quis

ſit fugitiuus.S.ſin autem.

fSed ſi celauit. wlo ⁊ amimo lucrandi: qmi etiam.l.fauia tener

vt.j.ad.l.fa.de pla.l.non ſtatim.S.ſi.

g Mon celauii.wlo.vt S. e ſeruo coꝛrup.l. wli.
hb Aetare. exponit verbum vetun quod ſupꝛa poſuit. hoe
1 Ignoꝛat. qui non conſennt diſſentit: vt pꝛo hoc ⁊ contra 5
dixi S.de ꝓcura.i.filiuſſa.S.inuitus.⁊ potes vicere:qꝙ vbꝛ taciiu

ſufficit conſenſus: ſufficit pꝛeſenna: ałs non: vel quonẽs lex ver
vel ꝓhibet aliquid: a cerio modo illud fieri concedit: obimeat: q
hic dicit cum ſuis concoꝛ.ałs conira:vel dic vr dicto. F. nuuue⸗

aglc(.
ſi

k Di ego. qꝛ cuſtodia.bõa rõ: vt ⁊ S,. e/ltaq; 2. 7. e,l fullo. k ſar.

Ghirn ane⸗

„

no e
nat⸗

lcntnet e⸗

ien ſal
nnp⸗ 500.
ſun g ann

ihovoeſ h

otycalto n
nqy pony tt

ſbhen,ay

Mur oa

ki ri.
ann ruro. el

uls.

ſlocaprde
N. Rd
N. end d

utnemn,1 5 N
tluch.l oſoli
npn. hoc m̃

uInctoe oeape

me, m aſtme
ſit c t ollle.
nlenohei
Pale geſtonm

(püſenobone

olrr.,e.
ſeianmo.et

Wteſarer pic

ichlgut ,
Waur,

=

—

=
=

S

„
8
Q
.
D
. .
.

Mrerdam. weano neſtunare. er *MR rei vx. ac. S. cũ ⁊ lex.
m Laſus quo ſur.ſcʒ cum quis facii furtum eius rei cuius cuſto 12 facit ad.l. iſtam. S. e. l. cuius. q ibi no.
. im ad ſolum fullonem referendum eſ. u i Mfurn. qõ non intereſt. ſ. ſingulariter ſubaudi. ⁊ ſie nõ ob.
gandrere desnenn J. e. ſiqd ur F.u lancem. 7. l. qui tabulas. vel ſubaudi hic
tantũ.⁊ ſic in electõne ſua eſt qð velit duplari vel quadruplari: ⁊ hec
MV ppnuuna placz. venit

Admiſeris. vt.j.e.l.fullo vel ſarcinatoꝛ.in pꝛin. k 1

Rapy. ſic non ob.S.e.l.eum.S.is apud. quia ibi epoſitarius nõ
be cuſtodiam: vel dic vt ibi ſolui. ſj obſtat.S.e.l.eũ.S.idem pom

—

ditoꝛ ob rem vebitoꝛs ſurreptam
furti agere nõ poteſt: ⁊ ſi aliũde cre
ditum ſeruare nõ poſſit:loquimur
autem ſcilicet de ea re que pignoꝛis

iure obligata non ſit:item rei wvta⸗

Igdem in pecudibns. ſ. vt pecude pꝛegnante ſurrepta vel apud ſu
rem pꝛegnãte eſtecta ſu fetus furnnus.⁊ ideo nec vſucapi poſſit etiã
apud bone fidei poſ. ⁊ ſic conigit᷑ qð eſt.S.ðᷣ vſuca.l.iſi aliena.S. fi.
vbꝛ dicit ↄceptũ feium apud furem a edituʒ apud bone fidei poſſeſ.
poſſe vſucapi.vel ibi fuu apud heredem furis ↄcepiꝰnon apud furẽ
non autem ad ſupioꝛem ꝓximũ caſum refert᷑:idem vt ibi mõ dixi.
q Ex ſurtuns.nati.⁊ concepti apud bone ſidei poſ.vt.s.ꝓx.rñ.
⁊ ſic eniam intellige S. ð acq.re.w.bone fidei.S.fi.
r In fructu. vt inſti. de re. diui. S. in pecudum.
ſCum fur.furtiuus.vt a. S. de noxa.quẽadmodũ.S.fi. ⁊ ar. Z. q
po.in pi.ha.idẽq;.S.fi...e.ſi qͥs vxoꝛi.S.titius.ſ̊ ar. .S.d iure

. l. res. ⁊ e hoc dixi. s. de peti. herc.l.j ⁊ ſi rem.

dam actönem. Aius.
Am et ſi pꝛecipitata ſint pe⸗
coꝛa:vtilis actio dãni iniurie

quaſi ex lege aquilia dabitur.

vł opem.

Alerins eſt. augetur ergo pena. ß nõ germinat. vt. Z. e. l. ei qui.
b Ope. imimiciciaꝑ. poſtea ſecuto furto.vt.j.e.l.qii ſeruo.S.plus
põpomus. ß. . j. e.l.qui imur.in pᷣn. So.hic nõ ſuppoſuu.ſ.ceriũ.
iz aliquos ſciebat acciꝑe. ⁊ ſic enã ſoluit᷑ inſti.e.S.ſ̊ ⁊ ſi ꝑ laſciuiam.

arg. J. e. l.ſi quis vxo.S.ſi quis de manu.

c NRecte. poſſe. vt teneatur furn. in factum tamen tenetur. vt inſti.

e.S.ſ ſi per laſciuiam.

d NHiebet. vt 2. .ce. l. ſi pignoꝛe.S. pe. an autem ö quolbet ſepatim

