BX N
Hi mnigdan
umN
liande⸗

S. D

An mttn
Nen mni
Zrni i
fſem Nahr
uninifr
CnmNGnn
m N
irli N
R
uNA
i oN
n
namg i
Nti⸗

ſu iun
un n

z Mogß

.

eſt a quacũq; p⸗/
te iuris ſu inuẽ⸗

vr 5 de mſtiẽ. ⁊

l.j.in prin. ⁊ de acqm.here.eũ qui duobus.h ſallit de le.j.qui quaꝛ
tam. Ytem poteſt poni m aditione hereditians que fu aĩo: ꝗ a ſciẽte
intelligente. non ergo a pupiullo ſine tutoꝛe: vi S œ acqͥ.heredi.pu
illus ſi fari. ⁊1 mſti. de aucto. u. S. neq; aũt. ⁊ 8 de iur. 1 fac. igno.
fi. qð ̊ dicii in totũ: dic.i.oĩno.q.d.hec regula nõ fallit vł raro
fallit.

x a Tins le

legitimus actus

era 2 certa ſcientia pſici poſſunt.

rus. qin ſut. v. ] Ctus legitimi qui non reci⸗

ꝛure. l. us enn⸗. 9) plunt diem vel conditioneʒ :
ls hos at aamn v uti emancipatio acceptilatõ he
a hiunt rechitatis aditio ſerui optio datõ tu

toꝛis in totum viciant᷑ ꝑ tempoꝛis
vel conditiomss adiectionem: non⸗
nunqꝙ tamen actus ſupꝛaſcripti ta

onez. ⁊ de his B
nõ dicit. alij na
recipiũt: qͥ enũe
rant᷑ h̊. tacute ia

quolibet malefi.poſ.vt S̊ de rei ven.l.namis.S.ſi.⁊ quod vi aut clã
ſemp.S.in hoc interdicto.⁊ vu poſ.ſi duo.S.fi.a ſi vſuf.petat᷑. vſu⸗.
fructuario.S.fi.mſi habeat titulum. vt.C. æ rei ven.ſi funduʒ.
⁊ Fraude.wloſi vel fraudanns.
4 Actoꝛ. ſ. fraudatus.
b Mon potuit. fraudatus.

Raundis. hac. I. vult interpretari. i. aperte exponere verbuʒ
fſfraudis.ało ponitur pro conigere hoc verbum interpre⸗
tari: vt ò ad tertuł.l.j.S.qui operas.⁊ dicit duo ſoꝛe neceſſe: ↄſiliũ

eſtinatione agenda ſunt non niſi

axat:ſed ex conſilio quoq; deſide⸗

cite accipiũt: que aperte comphen

ceqditur vt eo animo ſiat accipnientis:

æ euentum. r eſt exemplum in libertanbus relictis in teſtamento in
frau. creditoꝛum directo. vt. &. qui ma. non poſ.l.j·ſe d in fideicom.
ſuſſiceret euentus. vt. e. ti. l. fi. Item pone exemplum in glienatis in
fraudem creduoꝛum: vbi enam bec duo ſunt neceſſaria. vt S que in
frau. cre.l. at pre. S. ita autem. idem in liberto alienente mi vinos.

vt de probat᷑.pa⸗
ALo tronus.ſecus in vl
f 4 . ma volnrate. vt
— ter raude dii⸗ S ſi quid in frau.
Eneraliter cuʒ de guc nhe,

putatur: non quid habeat

en⸗ „ ne ſolus euentus
toꝛ: ſed quid pepaduerſariũ ha

pumuur ſine frau⸗

. . e. vt S ad. l. coꝛ.
bere non potuit conſiderandũ eſt. dege.lelege F. en,
S1 DBẽ. dengem. 7.l. in le⸗
n Ira . pi ge. Item S de cu⸗
Kaudis interpꝛetatio ſemp 1 ſto. reo. carceri. S
iure ciuili nõ ex euentu dun-⸗ ad. I. aquiliam. I. ĩ
lege.⁊ infinitis a⸗

O E.
+ Ntoto iure generi ſpeciezʒ
Trogatur: a illud potiſſimũ

contra. ſed certe h
non dicit non pu⸗
niri euentus qñq;

mẽ qñq; ineſt di ſed dicit fraudem
es vel ochtõ: vt „ „ 7 6S :quod ad ſpeciem directu non eſſe ſine wlo.
in arrepribeh di ſa vicium afferunt. nam ſi acceptũ habetur qu 4 1, Dem. mem denind s
cit. idẽ in dare feratur ei qui ſub conditione ꝓmi⸗ „nuktationis tollẽde cã Pact. iuriſgent. .
facta: que nõ re⸗ Iario intelliaitur: ſi oblicatiöis * contractibus inſerũtur: ius dandi. nam ibr oi⸗
hic dicitꝛ taci · cõditio extiterit: quod ſi verbis no mune no legut. 6 cit non eſſe dicrnz
ram. vr inſti- matim acceptilationis compre⸗ BDnari vider quod nullo iux æfaude. öfraus
guil. cu. S. ſʒ ⁊ ſi mings pt . P e, re cogente conceditur. eſt ſine ꝓlo. ſ ibꝛ
in reſtamemo. ? hendatur: nullius momenti faciet & „. ede eint 2 impꝛople oiẽ frau
§. idem ſi pure. gactum. “” — .6 57 e. em. ſ. ꝓ exceptio⸗
Hgane gue laii OUMUMU 3 n videtur rem amittere: ne que lolo euẽtu
teſtamẽto expᷣi⸗ e SBẽ. prouenu.
ſam vel tacitam
mnne nct n §. codicilli. ⁊.l. ſ.
nem. vt inſtit. qG 11 M toto. pone vt 3 de lega. iij. vxoꝛem. S. codicilli. . I. ſeruns
da. iu. poſ. S. ad certum. nec obſtat g ve tuteł. muto. . p. vbr a iudi ſupra de pemis.l.ſanctio legum. ⁊æ nõ. contra. P. qᷓᷣ
ce datur ſub conditione.i.ſi ſatiſdederit: quia pura eſt. ⁊ dic ſi.i. qr vixit ſupra. e. l.. excep.eſſe de regula. nam quomodo ei verogaret?
ſatiſdabit vt ibi dici᷑. at ſemancipatio ⁊ ſerui optio ⁊ hereditatuis dic vt ſupra. e.l. j.
adiio neq; expreſſam neq; tacitam conditionem recipiũt. ⁊ de adit. e Jure. cinili. accurſius. .
hereditatis habes z de acqui.here.eum qui in fi. Jtem e opt᷑.ſeꝛui
babes mſti. le. S. optioms. q ergo hic ſubijcii acius ſupradiciu: ꝓ q e dubitationis. pone caſum in contractibus ſupra mãda.
die duo tm.ſ.acceptił.⁊ tutoꝛis danio. Item eſt æ alius qui nõ rec· l. qui mutuam in prin. lʒ ſi argumentum comira 8 paci.
pu diem: vt adopt᷑. vi S ve adop.l.ſi em. Iteʒ inſtuutio herecis nõ .l. inter.S.cum mter. ⁊ ſupꝛa ſoluto matrimomo.l. ſi cum wvteʒ in
recipit diem: ſz condinonem ſic. vt inſut. e here.inſti. S. hereditas. principio. Jtem idem poteſt dici in teſtamenus: vt. C. qᷣ teſtament᷑.
Item quid in ſponſalibus ⁊ in matrimomo: Rñ̃. foꝛte recipiũt diẽ l. teſtamenia. ⁊ ſupra de auro ⁊ argen. lega.l.pediculis.S. labeo. Idẽ
condinonem cum fiant conſenſu. vt S de ſponſał.l.uij. Nẽ turo voteſt dici in ſtatutis iuris. quod dic vti. C. de repudi.l. conſenſu. S.
ris auctoꝛitas non recipit diem vel conditionem. vt S auc. preſ. M quod ſi pretoꝛ. hoc vbi accuſatur muher propter matrimomum:
I. ſi condmonalis. alij autem cunles acus recipiumt. vt inſtit. de⸗ quog tamen nullum eſt. 2 in autent. de reſti. ⁊ ea que pa. S. vnum.
vbo. ob. S. omnes.⁊ ↄtractus emphitheoſis.vt.C. iure emphi. facit.C. de interdic.ma.l.cum proponas. hec autem regula patitur
l.j. in prin. Item inſtuuutio heredis conditionem recipit vt viri: ? mulras exceptiones: quas dices infra eodem. I. expreſſa. accurſius
conſtituta. vt 3 conſti. pecu. id quod. æ emptio "t ceteri otractus flozennnus. L
niſi inneniant᷑ excepti. Item nõ. hic ꝙ inutilis adiectio viciatur ⁊
non viciat. item expreſſa nocẽt: vt. j. e. expreſſa. ⁊ ve here. inſti. u „ Snati. naturaliter obligatus ſi ſoluat non videtur wnare. vt
la inſti. a.l.talem.a.l.ſi quis ſempromuʒ. vnde cato. Mil tacuiſſe Aunpꝛa te wnanomibus. boc iure. S. penultimo. 2 c fideiuſſo.
nocet: nocet tamen eſſe locutum. ⁊ econtra in multis eypreſſa pro⸗ mſſoꝛ obli. F. j. 2 de ſolut. ſtichum. S. adijcio. hoc quando natu⸗
ſunt: vt curioſus lecioꝛ poterit inuenire. raliter eſt ex vi pacti. ſecus autem ſi ideo: quia tibi bene feci: vnde tu
y Satio tutoꝛis. a indice. V teneris mibi naturaliter ad antidoꝛg. vt ſupra de penone hereditat᷑.·
3 Scripti. ſ. acceptił. tutons dati. len r ſ lege S.conſuluit. nam ſoluenddo wnas bm Ga i0. Jtem i ca
2 Ei. ſ. vebiton. SSS . ſibus wonat quis imnutus. ra loca.⁊ conduc.l.ex conducto.S. ſi
g Eneraluer. ſi quis mala fide emit a debuoꝛe in fraudẽ cre⸗· ms. a.l. ſequẽ. S. ſed ſi verbo. ſi non eſt lex ibi cum vno. nam mm ula
ditons alienante tenetur creditonbus etiaʒ ad percipiẽdos . cum vno eſt iſte. S. ſed ſi verbo. Item ⁊ ſupra ad.l.aquiliam. ni ſer⸗
fructus.id eſt quos actoꝛ percepiſſet: niſi fraus predicta interceſſſi gnuus ſeruum.S.ſi oliuam. ſed impropne in eis dicirur wnatio. cum
ſet. vt S que m fran.cre.l.ait pretoꝛ.S.per hanc.idem obſeruat᷑ in wai rrr

illa ſu proprie que nullo iure vel naturali vel cmili vel pretoꝛio con⸗
Di. 7. . de wng. l. nec igno⸗
rans. 7 ſunr de wna. l. in echbus in fi. Yte

im ciuiliter e⸗
bitoꝛ ſoliit? Rn. wnat: cum ſi ꝑ erroꝛem ſoluat repetitur. vt ſupꝛa
e conditio. indebi.ſi non ſoꝛ.S.indebuum. ⁊. S. adeo. accurſius fio⸗
rentinus. .
i n Sn videt᷑ rem. pone 5 qut.mo. vſuf.amit.l.j.S.ſj ia demuʒ.
Item z quemad.ſer. amu.ſi ꝑtem.S.ſi.qnq; tñ imprope dr
quis ꝗamutere qð nõ queſiuii. vt. . v adm. tu.lI. pupilloꝝ. a 8 ad
l.aquił.ſi ſeruum meu in fi. æ inſti. ad.l. aql.S. ulud. Item ſimliter

1 mproprie z cõmo.l.in cõmodato in fi.⁊ q euic.l.fi. Jtẽ Znnittt qꝗs

lijs que videntuiꝰ

2

vxcre. bo.poſ.temꝑe qnam non habnit. vt S de ſncceſ. e. l. j.S. Nerets ce pᷣſcrip.xxx.an.l.ſi.miſi in actione de wolo.vt.C.de wolo.l.ſi. ⁊ i nuctor
lis. ⁊ facit inſti. de ca.di.S.ſeruus ꝛ MK. S inte. reſti.vt.C.d tẽp.in mnte.reſti.l.fi.aliud ẽ inutilis reſti.vt ibi innhlbe
K c Am amplius. pone caſum vt S ve condi. inde. ſi non ſoꝛteʒ. ꝓõ. nõ.iʒ quidam ʒ. Itẽ fit melioꝛ:qꝛ fit tranſitoꝛa heredibus ⁊ ĩ he⸗ i enan
ſi centũ. itẽ pone ꝙꝙ vebeo iter ſoluo viã: repeto iotã quia eſt redes: etiã ſi ałs nõ tranſiebat. vt inſti. e ꝑpe.⁊ tẽp. act.S. ?ales. nleganoh⸗
mndiidua. vt 5 ad. l. fal. 1.].S. ſi vſuf. alis eſt ſi id quod ẽ ſolutũ ẽ di /· a. J. e.penalia.⁊ de act.⁊ ob.oĩs.⁊.l.ſciendu. ſj hoc fallit in ſtip. tſn,
uiduũ: vt pecuma . opan: j ſi e d ll,
vel oleũ. vt 3 cõ — 8 F ed Penlded. 9. Phien
Di.inde. ſi nò ſokhkkꝛcꝛ , —. 5S te op. libeꝛ.l. ſi WVYV NNert
S. idẽ maꝛcellꝰ. n cuiuß pꝛopꝛis non fuit. . 5„ ₰ nſolet Tterioꝛ conditio fi opan. Nẽ i act. Cuoroun,
Pernad eaſus dcd S SS Zulus. eri eoꝛum qui litem conteſta de wre. vr. C. ö nſuni
m cömumonez. in ¶EAVn anwlius ſolutum eſt c;ᷓ ti ſunt ꝙ ſi non eſſent: ſed plerunq cammdet voii⸗ uſi⸗
uidnoekvom 6,“ uenitur que reperi poſſit: toti efſe 2 . AI ,5 inr n
3 vluf a ſi ans indebitum mtelligitur: manente Emo enim in perſequendo cru que dar pa⸗ a iid
n S ad uſi amſpriſtina obligatione. Js natu⸗ terioꝛem cauſam ſed melio rrono a pñi. vt nani,
I NHauma n ra wbet:quem iure gentium dare Tem facu. Veniq; poſt lit. conteſ. Le gihee . flun
erengen iuregen.· opoꝛtet: cuius fidem ſecuti ſumus. heredi q́; ꝓſpicit᷑: ⁊ heres tenet ex toſſecus. In fu
ter 6 nacaraltrer ig 4 „ Bé. ſ ihus cauſis. 22 Eeuo. rintate ua.
omibuo ſere ocra N ambiguis pro wtibus ree. Illa intelligitur moza ibi no ucrar inmo S
ihue ves uſt. ſpondere melius eſt. Mon . ien: vbi nulla petitio el. Taim bona fue. am
ua hic intelliguur eſt nouum: vt que ſemel vtiliter r6& Alub. viceeme
to mnek wime ſtituta ſunt durent:lʒ ille caſus er⸗ . Vãdiu poſſit valeꝛe teſtamę actõ.a. l. ltepẽ.
gen. nudo pacto: terit a quo initium capere no po⸗ tü: tãdiu legitimꝰ heres nõ mehsi Kndet⸗
E vac-lj. in tuerunt. Quotiens equitatẽ ⸗ QGamittitur. 2anat. é. norabr erinde
pteripeuro:vt ii. Niderij naturalis ratio aut dubito⸗ Momnibus quidem maxie*) nahar a endo 4
d l̃au . tio iuris moꝛat᷑ iuſtis ecretis re tamen in iure equitas ſpectã ve noxal 4
m i „ tempanda eſt. ddog ſit. 92 Sem. ſeruus cõis ſur ,
Igis. id G DBẽ. otiens duplici iure veferk vrz veleg. . n· N.
dubijs ſi pr vmmſu D —— pluribus eagem erN
ſilia wtẽ: ⁊ am ⸗· ll res in ſi. 25 ſo H
eguu ſu e ſmerrrff ss Ai:
ſilie bonis ꝓmiſerit: preſumit᷑ ve ſuis.vt.c. ve wtis ꝓ.l.fi. Iteʒz v“ ſi quis ſtip. fuen:. x. in mel. in prin. 7. S. j. ? de verb. ob. ſi neius 2 Sð”ðJ”M
mn poteſt de iur. w. ſi ego. S. ſi res. Iem m Jo n femia mercedẽ ſeius. a e compen. l. in in rem. in caſu ſit deterioꝛ conditio: a⁊ ſicfal RWH
ve ꝓ vte: an habeat felł.vel non. ⁊ dicit᷑ ꝙᷓ non. vt. C. ad veł.l.fi. ? lut regula iſta.vt de v. ob. ſi qmis ſtip. n poſtea non variat, lis nnde
3. de mre w. l. vmutendo in prin. YItem poteſt poni S de pac. w. lI.ſi nusa. . ſequentẽ cum iigs.e . Uee
conuenerit. gccur. . Eoum. actoumm iin
n. Abelius. otra wttues. IT n AUllla. pone in pupillo qui promiſit ſine tutoꝛe. vt 5 de vb. ſchel
o Mon eſt nouum. ſi id quod teſtatoꝛ mihi in diem debebat vel ſlb· ob. ſi pupillus. S. ſed non contra. E. de pac. l. ſi pacto. de mnn
conditione legaueri mhi pure valet legatuʒ. Iʒ vino teſtatoꝛe dies v? contrahen. ſti.l.nuda.in qunus nudo pacto aliquid coueniſti. alio ſunl
conditio extiterit.⁊ iia puenu ad eum caſum a quo incipere non pot quin in penam incidis propter moꝛam pacti. ſed rñ. immo propter odn
vt inſti. de le. S. ꝙ ſi in diem. Jtem ſiqua mulier a me repndata nu⸗ condinonem que extiterit.ſic ⁊ de verbo.ob.ſi ticius.dic ̊ nulla. “Dl
pflſerit ſeio:quem ego poſtea arrogaui: nibuonnnus inter hũc filium ccilʒ nec cõmums nec ſpecialis.que quid ſu ⁊ eiue effectus: dic vt S nſr
meum adoptiuum ⁊ vxoꝛem eius remanet matrunomu. vt 3 riunn vſuris. I. moꝛa. Item quod dicit ibi. i. in ſolut.ipſius rei.i. pro mo.⸗
nup.l. ſiqua.lʒ ꝑpuenerit in eum caſum a quo incipere non põt. fſiliꝰ qua re. Iteʒ nulla petino: qua naturalis obligatio tm. vel qmia na . .
emm adoptuuus etiaʒ emancipatus non poteſt accipe vxoꝛẽ quonqa,z turalis 1 cuilis: ſed exceptione repelluur. vt ſupra ſi certum peta 11
patris adoptum. vt S dæ ritu nup.l.adoptiuus in prm. Item poteſt tur. l.lecta. S. ſed cum ſoꝛtis. per quam enam poteſt pom bic caſus.
poni ꝑ hanc.l.ẽ̊ de verbo.ob.l.pluribus.S.a ſi placeat.⁊.l.exiſtumo v ꝗq lãdiu.hoc idem habes 3 de acquirẽ.ſeredita.qdiu.⁊. C. menhe⸗
⁊ de ſernit.l.ꝓ parte.ſed ar.aira õ de his que ꝓ non ſcrip.l.ſi i me xæſecundis tab.l. j. 7. . comunia de vſuca. l. antec. ß con ſſſrſl
Lallum. F. itez ſi ſeruo. ⁊ nõ.ð contra hanc regulam: quia qñq; aliquid tra S de boms aucto. indi. poſ. ſi ſeruns. ſed ibi non videtur poſtes ſſchd

valere teſtamentum. vt ibi æ. 7. eo. ſi nemo. Item conira 3 here⸗
Dibus inſtituen. . ſi quis heres uua ſtipu. ſi legiumus. ſed ullud pro⸗
pter expreſſam voluntatem teſtatons. vel melius ibi non veit legt

viciatur: lʒ ꝑuenerit in eũ caſum a quo inciꝑe poteſt. vt ecce ſilio emãᷓ
lpaio aſſignare libertum poſſum: vt S œ aſſigna. liberto.l. vtruʒ.
ſi tamẽ filio in poteſtate conſtituto aſſignauerun eumq; poſtea emã⸗ melrt non v
apauerim: fimtur aſſignauo. vt inſti. ve aſſig. li. S. vnde querebat᷑. timus abinteſtato: ſed ex teſtamento. vt arg. ſupra re vulga. ſub.
h m Aber. aliter poteſt fieri relauo in.l.vtruʒ. Item nõ.ꝙ ad hãc qu duos. ſed illud ar. capiat qui poteſt. aʒ. uem cotra gr. 8 5 car.
poteſt adaptari illud genersle. ꝙ multa unpediit oꝛdinandum: que ech.l. ſcriptus. S. fi. ac.
non unpediumt oꝛdinatum. quod dic vi S de his qui ſunt ſin vel aiu. x TZeginmus. sbinteſtato vemenn.
I. a patre. o. 1 Rh ommbus. in profeſſiombus cunctis. ſolz gr ammatica
DNDyaletica ⁊ ceteris equuas eſt ſpecianda:maxune eſt ſpectã⸗
da il iure.id eſt in arte boni ⁊ equi. cnius iuris meriio qnis nos
ſacerdotes afpellat.vt ſupra cæ iuſticia ⁊ mr. l.j. in principio. vel
abs ᷣm Jo. in ommbus. ſcilicʒ pactis contractibus a vltims vo⸗
luntatibus eſt equuas ſeruanda: precipue tamen in iure. id eſtinn
dicio. vt 2. E. de iudicijs. placiit. ſupra æ eo quod certo loco.ꝙ ſi
epheni.S. in ſumma.⁊ facit. . teſtament᷑. prepoſteri. accurſiuus

,

Exnterit. nngg.
7 Auotiens. ſi ibi pnnſero partum ancille aretuſe. ſi me ↄueias
anteꝙ pariat: lʒ eqnũ ſit tuũ veſideriũ: quia pure fuiſti ſtipulatus:tñ
quia non põt ſolui adhuc.decreiũ iuſtũ interponet᷑ vt differas.vt ̊ ð
v. ab. l. mnterdum. a dices. j. e. l. nicil peti. Item heres mſtitutus ſi
Zuenif n legatis a dubitat e fal. ly equu ſit legata ſolin: nõ m pᷣſta-
unt᷑:miſi pſtua ſanſda. qno plus eccepit: vt g ſi cni pluſqᷓ p.l.fal.
rotũj. Ie dicet qs. H no eſt dubuatio iuris iz facti. Rñ. euis in iut
pooterrare heres. quid. n. ſi ignoꝛet quedam umputari in fal. que non
imputantr᷑.vtputa naturale debuum quod pu. ei debet vel ej. qꝛ dubi
at petat ſibi caueni. vt g de ſolu. ſtichu.S. aditio. æ ad.l.fal. ſi pupil⸗
Ius.itẽ qͥd ſi dubuat de qbuſdã legatis: valeãt vel nõ.

goren onens. ſuo heredi. puta defertur filio hereditas iure vetie
tn per. l.xij. tabularum. vt inſti. æ hereditanb ab mieſ. in
prin. Item iure nouo. i. pretoꝛio per vnde liberi. vt inſtitu. ve bo. 6
poſ. F. æ cum v teſtamẽtis. ſi ergo repudiat bonox poſ. adhuc ad·
mitut᷑ de iure veteri. vt. C. de iure deli.l.ſuũ heredẽ/eſt.n.ptOoꝛum

.

— —
—

2-. ...

—
—
===

—
E
=S-

S

r Hörß
mnr
Cunliae
mAENN
EMiMa.

asNIhi.

Jumnni
mcltle⸗

nig e

HM dis. vt. C. d legibo oſti
in orte denn m aʒ.

e e.ſ l l . n . . . . õð . .
. s .
“ SS

muum. vi. . & inſti. ⁊ mre. I. ius cinile. S. ins pꝛeto. quod ergo diẽ
añ defertk. dic.ſ.ꝙᷓ ceteris in remotioꝛibo gradib- oſtituns. vt. S. qͥs
oꝛ.in poſ.bo.v.l.j.ałs male dceret.qꝛ in eodem tpe defert᷑ vtroq;
inꝛe.vel etiam poſtea cepit deferri nouo mrre. vel ſecudo pone caſum
in leguimo herede inſtuuto.qui repudiat ex ieſtamento adire pt᷑ ab
inteſtato. vt. 5.

derl g
is. §. bes. 1 m . . . .
hoe teſtamẽtum galicui ſucceſſio repudiato nouo iu⸗
nae, re quod ante vefert ſuperit vetus.
gem. xijtabn. e 292 Ceuol.
verus. r ⸗ Am Jy librarius in tranſcriben⸗
nos. vt.5. e v. MA dis ſtipnlationis vbis erraſ⸗
ng.l.legtme. æ ſet nihil nocere quomnꝰ ⁊ reus 2
Koes pret. ſideiuſſoꝛ teneaf᷑.? Elec.
Svam. rfai . ¶. Iluuſta. neq; retinere neq; re
le. ij. ſi duobo. . 9 cupare neq; adipiſci poſſeſſio
Ouod i te · nem rei peculiaris videt᷑. Apia.
ſamemangs. Dn ſolent que ſupabundant/⸗
2 QHeius. x. UG viciareſcripturas. 5
bulaxg. 7 BHeni.

Emo dubitat ſoluendo vide
ri eum qui vxfendit᷑.
re
Mambiguis oꝛationibo ma⸗
mninme ſnia ſpectanda eius eſt:

ruliſſet.

el

E 1 Ihbrarn

tum ꝑ es ⁊ libꝛam ce quo teſtamemo eſt inſti. e teſtamentis.in pᷣn.
ſi ergo errauit in ſtip.pꝛeponendo rñſionem.cum ecõtra ſcribere de
buu. vt inſti. de v. ob.inipn.vel vocando eam tranſactõʒ mihbil nocʒ

us. i. ſcriptoꝛ libꝛoꝛu. vt. C. e veteri iure enn. l.

4 nle p NPyr „At

ob. inter ſtip.

ut dubitabat᷑ a fit interpᷣtatio 3 pferentem. vt. 3. de
pac.veieribo.ꝗð autem hic dici maxime iunge cum pᷣcedenuibi.q.d.
maxime in ambiguis.qꝛ ⁊ non ambigins recedit᷑ a verbis. ⁊ pꝛeualet

ſnia. vt dicta.l.non alit᷑.vel lege cum inferioꝛibo.q.d. etiaʒ alind inſpi

ci᷑ ꝙᷓ ſnĩa ſi ea non relinq̃t. nam ſtat᷑ tunc vbis ſi non liqat. vt.S. de
rebo dubijs qui ha
beb at.
A ſola vepoꝛtationis ſmia au
Ptert: que ad fiſcum pueniunt.
„ Lem.
DBVotiens vtriuſq; cã lucri rõ
Vertit: is pferendus eſt: cuiꝰ
nlucro cã tꝑe pᷣcedit. Enuk.

OOn poteſt videri impꝛobo qᷓ

qui

uo fratre ſuo reſcripſit. Lpi.

ignoꝛat quantum ſoluere - .
beat. Aius.
NAnia que iure contrabunt᷑

grio iure punt. & Aulus. H n9 :

BVi lex ouorũ menſium fecit
mentionem: et qui ſexageſi
mo die venerit audiendus ẽ
ita em̃ imꝑatoꝛ noſter anto.cum di

““

Vr vetante ptoꝛe fecit hic .ch·
erſus edictum feciſſe ꝓptie „
Eius eſt actoeʒ venegare:

poſſit dare.

2 . .
s rG

t e ¶Aſola. boc vbum ſola pt eſſe adiectiuũ illſnia ..d. lola fnia

vi hB. idem in ceteris cniba intelligas. naʒ plus valet qð agit᷑ qᷓ; qꝓ

ſcribit.vt.C.plus valere qð ag᷑.l.j.miſi in caſibo vbi pᷣualet ſcri
prura. vt. S. æ vſufr. le.I.ſi alij.idem in lbello ſupplicatono qð in
ſtip.dixi. vt dixi.C. de erroꝛe aduo.l.ij.⁊ c fal.nec exemplum. Itẽ
in naturalibs.vt.S.æ ſta.ho.impꝑatoꝛ.item in teſtamẽns ſiue in le⸗
gando. vt.S.æ le.j.qͥ qntam.ſiue in ꝑte inſtitntõnis.vt.S.æ here.

inſti. qtiens.S.j.ſiue in omttendo.vi.i.dæ teſtamẽtis.l. erxrroe.

a f Aliuſta. m has. . ꝗcdd finuſfa. qnerebat. vt dno uus. irsa

pairi qrebat pᷣter caſtrenſia. vt inſti. ꝑ qs ꝑ.S.j.vt nec mo⸗
mento penes ſilium ↄſiſterẽt. vt.S.de acqᷣ.here.placet.vnde idem in
pvoſſeſſione. vt h.etiam ſi ab alio poſſideat᷑ ſilius.vi.S.de acq.poſ.l.
qͥcqᷣd.duũmodo ſit verus ſiliꝰ.vt.S.ve vſuc.l.mſto. hodie adnenti

cioꝝ ommũ bonoꝝ cumimũ ⁊ poſſeſſio querit filio.vt.C. de boms

ꝗ lib.. cum opotet.
Peculiaris. peculij pfecncij.

. —0

——

xæ qauro. ⁊ ar.le.l.pediculis.S. labeo. itej. C. w. l. ſan⸗
n. iẽ. C. væ teſtamenns.l.teſtm.ſ̊ ar. j.S.e.aciꝰ. ⁊ inſti. q
mutile viciat.

cimꝰ. in p
. tu. poſ. S. ꝓpꝛijs. 2 illud generale vnle
D n Emo dubitat. ſi titius mim. c. dʒ ex ca ndeiuſſioms
⁊ nihil hʒ ſeius.iñ eum defendit cũ fideiuſſione iu.ſo. vꝛ titiꝰſoluẽ⸗
w quo ad me. qͥ a dvefenſoꝛe vel fideiuſioꝛe ſum exacturꝰ. ⁊ idðᷣo oppo
net exacturꝰ beneficium epłe diui adri.vt inſti.æ fidemſ.S.ſilpłes

W 1 Nambignis. hec regula optinet in reſcrip. vt.j.e.neratiꝰ.
uiteem in anrliznen le.uij. non aluex uẽ in legibo adẽ
.l. f Ne

m in ptoꝛijs ſtip. vt. S. de pᷣto. ſtip. l.
entẽtijs iudicum. vt.S.dæ re iu. actg at im

denb non qꝛ aut oↄſtat eos diſſenſiſſe ⁊ non valei zctus. vt. S. de V.

c Dn ſolent. pone vr. S. de vſur. I. vſuras. a. l. placmt. item 7

euqm auferre. ad qð. S. e. nemo qᷣ cum. a fa. S, e. onma,

n. S. antepenul. vel. 1. notarius apud quem fiebat teſtaimen vpoꝛtanoms auſert bona fiſco. non at relegatõms. miſi expᷣſie

fiat bonoꝑ ademptio.vt. C. de pems.l.vpoꝛtatoꝝ. Iem pi eſſe adie
ciiuum uliꝰ dictois ſubaudue.ſ.dona.q.d. ea ſola bona aufert ſnĩa. q̃
ſiſcus vult agnoſcere.qͥd ̊ erit de alija? H.heredibꝛ poꝛtatis.q̃ſi ipᷣe
ſit moꝛiuꝰ.vt.S.ꝓ ſocio.l.acnone.S.publicatõe.non ipſi œpoꝛtaio.qꝛ
male meritꝰ dʒ egere. vt. S. poſin.l.bona fides. ſ̊ videt᷑ ꝙ er epoꝛa
1. vt. C. bonis ꝓſcrip.l.epoꝛtati.q at᷑ poſſit depoꝛtare.dic vt de le.
iij.l. j. S. depoꝛtatos. 2. S. a pfectis. item none ipſo iure fiſco qᷓrunt᷑: H.
non. qn non oſtat ea eſſe ſoluẽdo.vt.S. de iure fiſ.l.j.S.an bona.item
hec hodie ceſſant.miſi in crimne maieſtatis.vt in aut vt nulli.m.S.h.
g ꝗq ot.ſi.xx. tm̃ in boms hẽas.⁊ mihi.xx.ex cã wnatõis ꝓmmit⸗/
rags. 7 1ItiO. xx. pfert q; pmo lii ↄteſ.eſt. vel melius qͥ pmo ad
ſniaʒ puenerit. vt.S.œ peculio.l.ſi vo. vel pone.vi.C. de rei vẽ. q̊i.

m ſi. vel vt. S.d le.j.ſi pluribo.in fi.ſj in vltimis volutatiba ⁊ alijs ſᷣ

nat᷑ vltunũ.vñ diſtingue.aut pendet ex volũtate vniꝰ im a vlnmũ pua
let.vt in vltima volitate.vt.S.cœ le.j.ſi mihi.S.ĩ legatis.⁊ de imiuſto
te. l.j.item in legibo.vi.S.æ le.⁊ ſe.cõ.non eſt nouum.a in reſcripiis

Si vo pendeat ex volutate pluriũ. vt in zctiba oĩbo.a tũc vinmũ vero
gat pᷣmo ſi omnes ↄſennant.vt.C. væ pac.l.pacta.⁊ no.S. de acqͥ. poſ.

ſiqs a me.als non dverogat᷑ pᷣmo. vt in pignoꝛe.vt.c. qͥ po.in pig.ſi
iundus. ? victa. I. rei ven. qu0ut.

li. in teſtõ. in fi. iem vt.S. xe vſuris ſiqͥs ſolutioni. ⁊ fa.j. e.I.
o ℳma. pone vt no. S. e. l. nibil taʒ. qmn ĩ ius. S. nemo.

b n Dn pr.põe vt.C. d diſtrac.pig. ſi reſiduũ.itẽ. 5. de di. 7 e.

1

„

Rℳ . v 2 lex. põe vt.s.æ edił.ledic.i.ſi vẽditoꝛ de his.iiẽ.C.œ tẽ.

12 re. l. j. uẽ. C. d fideinſ.l. pe. uẽ caute diẽ lex. qꝛ ſecꝰ in teſtis
⁊2 zctibo.uem hoc ex bemgmitate pᷣmo. nedũ ſexageſimo.
I qꝗq AEi vetante. pone d albo coꝛrupto. nam fa. 3 edictum qñq; ex
ececeicio. qnq; ex ſnia. vt. S. iu. om. iu. ſiqs id. in pn. 2. S. ꝙ ſi
dum. item vt.S.œ in ius vo.quiq;.S.patronum. “

m Eis eſt. q pt᷑ dare actõʒ actou odemnando reum is pi abſoluẽdo

n Actionem p ſniam. ſ. abiolutonam.
o Et dare, ſ.ꝑ ſniam ↄdemnatoꝛiam. .

0oO n Emo poteſt. vt. j. de in ius vo.l.pleriq; ⁊ hoc in cunlib. ſecꝰ

in criminalibo. vi. in aut. vt nulli udicum. S. qm̃.
p ſ J m duabo. pone vt. S. e ſo. in his. S. impatoꝛ. a. I. ſiqd æ. I.
cum ex pluribi. uem fa. S. œ pems. lI. in puoꝝ. 7. C. de inceſt.
nup. I. humilem. 2. S. & iurem. I. nam poſtea. ibi nec multum.

q vV Bicnuq;. pone vt. S. e. omnia. 2 fa. S. ve dam. infe. l. inj. S. 7⸗
. 7. §. ij. 7 ad munici. ea que.
r
ſe.di. l.ex hac.⁊ e v.ob.liber hõ. ſic res ſacra nõ recipii eſti⸗
matõʒ. vt.S. cæ re.di.ſacra.S.ft.in caſu fallit vbi libeꝛ hõ vendit᷑ cerio
pᷣcio.vt inſti.de iure ꝑſonaꝑ.S.pe. alia omnia eſtimant᷑ pecumia.vt.

L. 9ſti. pe. l. fi. S. 2 neie. ſ̊ nõ eõ pecunia ꝑ res.vt. S. fedeiuſ.l.fi.

ita fideiuſ.ac.vnde dicit omma ſum venalia rome. ueʒ hec eſtimano ?
miplex. nam ↄmunis ⁊ ↄuenta ⁊ ſingularis. vt. S. ve ac. emp.l.j.

ſeVEim ſins. pone vt. C. de noxra. ſi tibi. a dic vi. S. e.l. q ati⸗

mnnet. naturalii tñ tenet᷑. vt liber. vt inſti.e fidemiſ. S.ſj.
CEre. de elate pone exemplũ in mioꝛe delinqᷓnte ꝑ culpaʒ. vt. C.
ſi aduerſus delic.l.j.iiem in ſene qͥ leuiꝰpumtr᷑ ꝙᷓ inuenis.vt.

5. vu ternn. mo. l. ij. itẽ ſe impꝛudentia pone ĩ eo maioꝛe. ꝗ coꝛrupit al⸗

L.ſi aduer: us celi.l.j.in ſi. lo. nẽ
gS.ve m. ſi ex cã.S.ſi in um. niſi viꝓ ofeſſo vel trãſac. habeat᷑.vt
e.l. S. nunc vüenaun fiernnnau aut eſt atrox tm̃ ⁊ nõ ſubuem᷑-

bum. vi. S. iu. om. iu. ſiqͥs id. S. li ma. pᷣdictis qͥdem ſuccurrit᷑ vel

ipſo mure vel ꝑ reſti.viʒ hac diſtinctiõne.cũ nmnoꝛ velinqᷣt. aut infans.

„ 1ipſo iure non tenet᷑. vt. S. ve rei ven. qð infans. aut maioꝛ infante. ⁊
ruiüc aut ꝑ culpam. tuc ſi e dr reſti.in inte. vt in nibilũ tenat᷑. vt.

ut wlo. ⁊ iũc ſi ciuili᷑ agit᷑ nẽ inuat᷑.vt

miſi q̃tenus miſeratio etaua ꝓduxerit iudi.ad muioꝛẽ penaʒ. qui atro

ciſſimũ.vt in capi.l.iuł.de adul.⁊a tũc in nihilum. vt.S.œ mino.l. au

xilmm.S. in delictis. in duob tñ caſibo etiã ſi wlo veliqrint non tenẽt᷑
pᷣmꝰ.vt.C. ſi aduerſus velic.l. fi.ſᷣuus vr.C.d his q no.infa.l.pe.
maio:es em im tenent ea delicta. Iem in tercio vt.C. fal.mo.l.j.
in fi. Et dłe inpꝛudẽna.qᷓ etiaʒ maioꝛes excuſat.pone in eo qͥ rapuit rẽ
ſuam credens ſibi licere. naʒ excuſ a pena furti ⁊ vi bo. rap.licʒ non
a pena ↄſtitunonis ſiqs in tantam. vt inſti. vi bo. rap.S. qꝛ tñ. iiem pt᷑
poni im omm actone q̃ qͥs non tenet᷑. niſi ↄmiſerit wlum.vt in albo di

xi. item pt᷑ poni in dctu wns impꝑite facio.vi.C. de rei vx. ac.S. ⁊ vt ple
nm. ileʒ pt᷑ pom in.l.coꝛ.de ſic.q̃ qͥs nõ tenet᷑ ſine wolo.vt.C. ad.l.coꝛ.

de ſic. l.j.⁊.S.ad.l.coꝛ.de ſic.l.in lege.⁊.l.infans.⁊.l.diunus. item in
adultero.vt.S.de adul.l.pe.in caſu etiam im crimme ꝓpter culpam te
luinqᷓntes nõ excuſant᷑.vt.S.de cuſto.⁊ exhi.re.l.carceri.⁊.l.fi.in pᷣn.
vV n Ullum. ſi patiat᷑ dñs ſᷣuũ velinq̃re cũ ꝓhibere non poſſu non
patit.ſ. crunẽ ↄmitti.vel nõ pant᷑ crimẽ.i. crumims penam. ⁊
hoc niſi in culpa fuerit dñs.qð ꝓhibere nõ poſſu. ſiẽ ⁊ ałs tenet᷑ qͥs
de caſu ſi culpa pᷣceſſit caſuʒ.vt inſti qͥ.mo.re j.ob.S.uem his.⁊ dixi
S. e. contractuus. = G ”Ml

x 1 in eo. ſiſtipulats ſum a te. xx. in rñũdeas.x. vel e⸗ valet in. x. ſ

placeat mibi rñſionis dineꝛſitas.vt. S. de v. ob.. j. . cũ adijcii

ſi vo diuerſuas in ſtip. ſpẽꝝ eſt. tũc aut vnũ ſiipulatoꝛ ⁊ tu rñdes alið
non valet. aut plures.ſ.ſpẽs ſtipuloꝛ.a tunc aui copulanue aut diſm
ctine. qᷓð dic vt inſti.de inun.ſtip.S.pterea.uẽ pone locani ꝓ.x. tu ſen⸗

tis væ. xx.valet in.x. vt.S.locan.ſi tibi.x. uem pone vt. S. de aſti. pe. l.

—

Zertas. dic vt. j. e.l.no eſt.S.infinita.item ad hec. S. ſi jj. pa.

ſß ſi in diem. S.ſᷣ ⁊ ſiqs.xx.iiẽ poteſt poni qñ ↄcedit᷑ aliemi aq̊n
qð minꝰeſt oceſſuin videt᷑.ſic qꝛ ednar keegit rorn t. nn
cun qð plus eſt licet non dʒ qð minꝰ eſt non licere.⁊ dic vt ibi. em
pone in tribo arburie. vt. . e arb.l.diemn. §. ſi plures. uem hoe e,
pt᷑ aſſignari in ſᷣ. naʒ plus eſt hꝛe actum ꝙ; uer. qͥ q̊ ocedir acium

ier ocedere vi⸗

fenſiõi alꝛene rei

terutrum eſſe factum. 1 MuÜ⸗ cen erer

lieribus tunc ſuccurrendum eſt

.. — 0 Rer quo ad omo⸗
Eñmo wmo Alulus. ° Ere inom indi wsur arne
—uuua extrahbi d;z. 0° Lpiga. adis ⁊ etati entie ſuu·an⸗r
NVin duah actoibo alibi ſum currik.— Bem.
mMa maioꝛ alibi infamia eſt. WUllum crimen patit᷑ is qui
peꝛeponenda eſt cũ eſtimatõis. vbi Ey non ꝓhibet: cum ꝓhibere nõ
ꝗgt᷑ equiꝑant famoſa iudhcia ⁊ ſi um poſit. DBem.
maʒ imparẽ hñt:ꝙ paꝛibo accipienN eo qõ plus ſit ſemp ineſt
da ſunt. Alulus. † minns. Memo aliene rei
* 2 Bicunq; cauſe cognitio eſt: Opꝛomiſſoꝛ idoneus videt᷑: miſi cũ
bi ptoꝛ xſideratk.“ Bem. ſatiſdarione. ¶ Pupillus pati peii
BYbertas ineſtimabilis res ſe non intelligitur. Vbi ver⸗ „ Mem alt
1oSeſt. A Alius. ba comuncta non ſunt: ſufficit al-⸗ ſiqs obmlu ſe ve
19

ſoouꝛubo. vt. 3. ud.

ſo.l.ſi ad defen

.— . .V ſionem. in fi. 2. S
q ſatiſda. co. l. j. 2 eſt ſatiſdano indi. ſol. vt inſti. & ſatiſda.S.ſi.que
tria atinet. vt.S. iudi. ſo.l.iudicatum ſolm. ⁊ dẽ hic defenſoꝛ expꝛo
nnſſoꝛ.qꝛ ipſe pꝓmittit pncipaliti reo non obligante ſe. vt.S. de wlo. l.
elegant᷑.S.pᷣuus pac. Item bñ dicit aliene.qꝛ ſecus in ſna.vt inſti.ð
ſatiſda.S.ſ̊ hodie.iẽ hoc in cuiili.in crimme non adnuttit᷑ œfenſoꝛ
Vt. S. pu. iu. I. pe. S. ad crumen. mii ad allegandas cauſas abſen⸗
tie.⁊ tunc non ſariſdat. vt.S. æ pcura. puum. S. publice. ß an dare
volens pignoꝛa audit᷑ videt᷑ ꝙ ſic.q; eſt eqpoliens. vt initi.de rer
di. §. vendite. eõ videt ꝙ non. vt. S. de pto. ſti. ptoꝛe.nam piculum?
in chſtodis pignoꝝ. Item hec regula fallit in veris tutonbo. vi. E.

v aiim:mu. I. vln. S. vefenſionem. Item in qſi tnioꝛbo vt oꝛphano⸗

trophis. vt. C. e epiſ. cle.l.oꝛphanotrophos.⁊ in ant. e ec.ii. §.
fi. qñnq; ſatiſdatio ꝓ nuda rpꝛomiſſione pomt᷑q ↄtentus acꝛoꝛ ſu. vi
S. ti. . l. ſanſdationus.

3 Pupillus. pone vt. 5. de tribu.I. ij. S. ſi ipſius. vbi pupilli ſcia
non miducit irihutonã. uẽ pone. . de fal. mo.l. j. S. umpuberes. Ytẽ
pone ſi pant᷑ eri opns ꝑ qð aq pluma einocet. non pꝛudtcat ſibi.
ſecꝰ in maio:e.vt.S.xe i glnar l. labeo.idem vbicũq; panentia ali
em piudicet non piudicai pupillo. vt ſiquis rem eius obliget eo pñ⸗
re. nam maion piudicat. vt. C. ad vel ł. ſi ſine. ⁊ in toto generali pa
nientia ꝓ ↄſenſu hẽ ꝙᷓtum ad ſu: ↄmodum. vt ſi agat pati credit᷑. v
8. v imurijs. l. illud relatum. uem hoc mii ſit puberiati px. ałs ꝓ

elinqjre tenet. vi..e.pupillum.ꝛ.l.pupulus.

2 Abi. inſtituto te heredem ſi feceris illud ⁊ illud vtrũq; fieri dʒ.

ſi vo ua ſi illud aut illud altex. vr. S. xæ ↄdi.inſti.l.ſi heredi plures

Item pone eodem modo in ſtipulatione. vt.S. de iure w. plerunq;.
in fi.quid & ſi non eſt ibi neq; ↄiuncta neq; diſiuncta? H. intelligit
ex mentepferenus.vt.S. de v.ſig. ſi alienatiomis.S.fi.ſ̊ ſi mens nõ
appareat? R. ſuſfficit alieꝝ factum. ⁊ hic eſt caſus hu.l.maxime.qꝛ
in obſcuris quod mimmum eſt ſequimur. vt. S.e.l.ſemꝑ. ſcias en/
am ꝙ frequenter comuncta ꝓ oiſiuncia a econtra ponunt᷑. vt. S. de
vVer. ſig.l.ↄiunctionem.⁊.l.ſepe.a.C.de v. ſig.l.pe.item fa.ad hane
l. S. ma. te. I. qd vulgo. ⁊ cæ re. du. ſi is qᷣ. S. cum ita. 1 de diuoꝛ. 2
re.l.fi.S.ait lex.in pn.⁊ de ↄdi.⁊ de le.cum pupillus.S. fi.

Rulieribj.pone im muliere micedente cui ſubuenit᷑ niſi cipi⸗
gt. vt. S. ad vel ł.l.ij.S.verba.iunat᷑ q̊ cum defendit᷑ſ.a damno u
lo eaꝑ non iniueniente. ałs no. qꝛ ſic facilicalumarent᷑.i. ad vece⸗
pniones puenirent.a ſic calummarent᷑ laꝛgius ponit᷑ ꝙᷓ ſupꝛa ad tur
pil. l. j. S. caluinma ri. itẽ nota aufferri occaſioneʒ velinqᷓndi. ſic. C.
lat. lib. tol.l.j.S. ſj ne furanch. item pt᷑ poni in muliere inutilit
ſibi wtem ſtipulante.vt.C. œ rei vx. ac.l.j.S.j.item ſi rõones aduer

*

2ſario non ediderint. vt. S. œ eden. l. j. S. fi. iiẽ ſi accepert nideinſſoꝛẽ

—

dare cuz fidemſ⸗

ian

ini
W &
Ms
com

a-
on
lſt⸗
rel
„(
ſen
he.
pecl
h

t
W

ueſ

tſie⸗
liuti

gnuſie

ten

uij

Nur i
WN
Waßtr
3 Nnrn
mtr
ftn
teih
WK,

rllan
Atz
drnſc.

,
nit
nA
ARNN

gi

niin
Gmn

gquandoq;. vt ſupꝛa de ce
i. redi. vt inſti.

dñs idoneũ iudicio ſiſti.vt q̊ qui ſatiſda.co.l.d die.S.minoꝛi.itẽ
qñ inceſtũ iuris ignoꝛãtia ciuilis ↄmiſerit.vt S de adult.ſi adulte

riũ.S. j. ibi nã ſi ſola ⁊c. . S. fratres. ibi nã ⁊ mulieres ac. uem vi
duis ſubuenuur. in quarũ dombus ob earũ negligenna falſa mo

tiã. itẽ ſubueni
tur vt nõ cadãat
i turpi ł.licet de
ſiſtaivt S ad tur
pik. l. j. S. agctio
nem in fr. S. uEE
ſi aliquẽ ĩ fſcuʒ

lnars eſt fabꝛicata. vt.C. de fal.mo.l.j.S.viduas ob earũ negligen

veriſimile. ſi emm res digna erat.x. libꝛis imperialibꝰ vel multo ma⸗

ioꝛi pꝛecio.non eſt veriſimile eos egiſſe de vili moneta. ſi autem non

poteſt apparere.quia valet minus.x.lib. imꝑ.⁊ plus.x.lib. veronen

ſium. tunc inſpiciam quod plerũq; ſieri ſolet. ſi enimn eſt conſuetudo

in ciuitate.vt qui loquũtur de nummns de veronenſibus intelligant
tunc videtur õ eis
conuemſſe. ⁊ ſic de
e- — ceteris obſcuris ſi
6 180 9.
MNaobſcuri 5 iltinn e 5 piꝛa. e. l. ſemp. iteʒ
ainſpici voletq . veꝛimhus e facit inſti. qui ma⸗

ut go plerũq; fieri ſolet. Vem. nu. non poſ. F. lieʒ

in ſi. cmiurie faciende. IJn hNredes RPpor videri cepiſſe. Mõ. pone erempluz. vt
I p aWnuin non ſolent actiones traſire: que ꝑe põt videri accepiſſe:qͥ ſtipulatꝰpoõt ln n cRie nonn
do dicimr pupu / Nales actiones ſunt ex maleficio: exceptõne ſömoueri. ½ Lpi. eltato: legaue⸗

lus pꝛox. infon-peluti furti damm imurie miuria⸗
nie. vt inſti. de ĩ rum vi bonoꝝ raptoꝝ.

uti. ſti. S. furio õ
1 Kinghanss : Dhil mtereſt. Bulus.
pꝛorx. pubertati ipſo iure quis actionem non

vt hic. gecipbio
ergo medm. vt⸗
a decuimo anno —
7 in dimtdio. ſ.
maſculus dica⸗/
iuur pꝛoximꝰ pu⸗
bertati. ⁊ hic ta

kat: an per exceptionem infir⸗
metur. “““ Aius.
n toto et pars continetur.

lis delinqre põt “
vt hic ⁊ ſupꝛa de furt.l.impubereʒ.a ad.l.aquił. ſed ⁊ ſi quacũq;
§. ſed ſi mans.excipe adulterum.vt ſupꝛa ve ault.l.ſi minoꝛ.

a ¶ En beredes. actio furti eſt mere penalis bincinde. vt ſupꝛa de
fuxrt.ſi pignoꝛe.S. cum furni.⁊ ſic in heredem non datur. vt hic et

iſſti. c perpe. ⁊ temp. act. S.non autem.item act. legis aquił.

his autem verbis. a ideo in heredez non datur. niſi in id quod ad
eum peruemt. vt ſupꝛa ad. I. aquił. inde neratus. S. hanc actioneʒ

item actio vi bo.rap.eſt penalis ratione tripli. vt inſti.vi bo. rap.
in pꝛin. 1 ideo non datur in heredem. vt ſupꝛa vi bo. rap. l.ij. S. ſi.
iitem actio mniuriaruz eſt penalis. quia miil actoꝛi abeſt nil adeſt
reo. 7 ideo in heredem non datur. vt inſtie perpe. act. S. non auteʒ
Sl 7 ſed nunquid dabitur his caſibus in heredem de eo quod peruenit

—

n actione cum mera pena ſit. mi de ea peruenit ad heredem. irem
L act. vi bo.rap.planum eſt.quis enam in id quod peruenit nõ
oatur. vt ſupꝛa vi rlaenn S.fi.item in act.imuriarum non oo

—

teſt aliquid peruemre uem bec regula tenet. mſi lis ſit comeſtata.

vi ſupꝛa. e. non ſolet. Le l. ſe. r. furti eſt penalis

—

.l. ſe. Item nonne condi

mihi. licet non abſu mihi aliquid.tibi tamen abeſt. vt in eo nõ eſt

tibi pena. vi S de calũ.a generaliter.S.fi.ſic in heredem non datur

niſi in id quod peruenu.vt ſupꝛa væ calu.l.in heredem.

S.ſeruus pac.ſed fallit.quia ſi habes excep.ꝑacti ⁊ pacn ſu

mus vr liceat petere valet.quod non valeret ſi ipſo ure fuiſſet li⸗

beratus per pactum pꝛimum. vt ſupꝛa ve pac.ſi vnus liberatꝰ per

pactum. S. pactus ne. 7. S. e. ſed ſi pact·

