(thm, (nn

r
ialidun W
nRa Po

ndd

WNis Nann
Ammrpolmner
Epeſteonelbent⸗
hrz xl ii⸗

Mn, ſ, iltin,
Wdol rivs ſtn
Wor tar abinen
lun,de inſtuate
ädtr,oſem
tenisgencopinee
ATOema gennone,
Mimennonenen

Zooſküme

tem. 1ſpesel

.1glis lus d

legtotc alu pſon⸗
Mefaruei dern
ſiolbr otſnüma
De/yhornmallces,
num tfnhicvone

ſticii

Mitelotnen n

rin Mpoln ben

ntumidgvedan
ſinmehert
D

tinus repetitom

Seeſcriptionem. i.exceptionem reo abſoluto.a ex fal.inſtris idẽ

Lecomira reo damnato. nam actoꝛ non excipit ſi reus repetat qðᷣ
oluit ꝑ odinonem ſine canſa. vt. C. ſi ex fal. inſtru. l. j. . I. pe.

erua po in inte. reſti. vt. S. de re iu. l.diuꝰ.lʒ hoc innuar ipo iure.

g Pꝛeſcripnoni. aut dicet pᷣſcriptioni locum non eſſe.ſ. falſoꝑ in⸗
ſtrumeroꝝ. vt ſic
.ſ. teneat᷑ ſtare ĩ⸗
RKtrumento licet ,B .
illlſo. a hoc ñ pla poſtea falſa inueniant᷑:nec rei iudi⸗

cet. qꝛ eſſet . S.

c re m. l. dinꝰ. cate pᷣſcriptõʒ opponi: mode.rñ.ob

aur vicz pſertertö hoc qð ꝑ erroꝛem ſolutõ facta ẽ. vel
m locum nõ eſſe cgutio 5 N im r
(.xrei iu. quonn utio ve ſoluẽdo intpoſita ꝓponit᷑

en ſoln⸗. ex bis inſtris: ꝗᷓ nunc falſa dicunt᷑:

mun reyeta ab · piſcriptiom loci nõ eſſe. Xpia.
lgcet ne m. Eneralit᷑ in piudicijs acto⸗
ſtru.l. fi. F.. 1o. iIs ptem 1 uſtinet qᷣ hʒ inten⸗
ibia pncipio ſe tõʒ ̃m id qo intencht. Apia.
uerat inſtrume⸗ litẽ de bereditate
ra falſla reus. 3 poſt lite v hereditate ate
ſcripta fuerat qõ ſtataʒ res ſingule petant᷑: pla
ſaln.c tdem cet nõ obſtare exceptõʒ:qꝙ piudici⸗
pectauit. hic aũt are exceptoz:gpiudict
credidit vera. yt um hexreditati nõ fiat: futuri em̃ iu
in pn. pub. I. d picij nõ facti noĩe hmõi exceptões

gᷣ exceptioni lo⸗
cũ non eſſe. ß po

ↄpate ſunt. Apia.
Yliuſfa.peculiarẽ ſuum ven

ſolnit. didit:⁊ pcium ſtipulatꝰ ẽ:is homo
redqdibitꝰe: a poſtea moꝛtuꝰẽ: ⁊ p
eius pecuniaʒ ab emptoꝛe petebat.
b 8 Enera quuam fil ſtipulatus erat: placuit
Siudici albb aan equum eſſe mm factum exceptõʒz euz
omb ille pbare ꝗMM
dDz qͥ intendit. pu
ts ſiqͥs ꝓclamat

v pui.poſ.in liberta tem ipᷣe ꝓbare dʒ ſe liberũ. eotra ſi petat ð

⁊c poſſeſſione libertatis in ſᷣmt uiẽ. dño onere ꝓbanõis fungit m
b. vt g. æ li.cau. libis.S. fi. vel dic in piundicialit excep.⁊ pone exẽ⸗
plum. J. e. fundũ. n. q̃.n. dicit non potes petere viam. qꝛ nõ pꝛio
vẽdicaſti. I reus ſit in rei ven. tñ actoꝛ e m id qð intendu. ſcz. re
monere actoꝛẽ ab intentone ſua. vnde oʒ ꝙ ꝓbet rei ven. pnimo in
ſtuutam. vel inſtituat eam pnus. .
i Intẽdit.i. qͥ aſſerit ſiue agendo ſiue excipiendo.vt dixi caſuʒ in⸗
tendit em agendo vincere reum. Item excipiendo intendit remoue
re a:roꝛem a petitione ſua. ſecus qautem ſi excipiens nõ intendat: S

negat intentionem actoꝛis. vt no. S. e. l. j.
a [ poſt litem. quiã ponunt caſum.ſi ego poſſideo heredita
tem. 2 ſpes eſt. vt mibi moueat᷑ pe. he. vel mota eſt ꝑ li. cõ
teſt. æ aliqͥs alius vel vniuerſalis peritoꝛ velit me ↄuenire añ ſniaʒ

pꝓ legato vel alia pſ. onali vel reali.poſſum eũ remonere excepuone
ne fiat pᷣiudiciũ peti. he. vt. C. de pe. he.l.fi. in pn. 7. S. de pe. her.

—

ſiqs liber. poſt ſniom aũt latam m pe. he. nõ obitat illi excepi o. v
pitc. a m hoc intelliges poſt litem de herditate ↄteſtatam ⁊ termia⸗
natam. ᷣm hãc poſinonem dicũt coꝛrigi hodie hanc legẽ. p.l.fina
lẽ. F. j. . ij. . iij. C. de pe. he. vbi nec ante ſnĩam obſtat hodie exce/
puio.vel ſi velis tueri hanc poſiiõʒ. dic ꝙ ibi loquit᷑ qñ duenit᷑ ex /

cub vfucti depoſin k ↄmodati vel ꝓ legat᷑.hic rei ven. vel alti hic

petitoꝛ hereditiatis agebat aliq̃ ſingulari. ibi exneꝰ agebat 5 poſſel/
ſeſſoꝛẽ vel petitoꝛeʒ herechtatis. ſ io.aliter ponit huius legis caſu
I.ſi ego poſſideo bereditatẽ.⁊ añ litẽ ↄte. mecũ de hereditate velny

duenire. de bitoꝛes berditarios vel poſſeſſoꝛẽ rei herditarie nõ poſ

ſum ne fiat piudiciũ peruioni here. pꝰ litẽ aũt ↄte. non obſtat mi
hi exceptio ila.nã poſtea potero ↄuemire debitoꝛes illius ſiue poſ
ſeſſoꝛes.ſi acno ẽ ꝑitura tꝑe.Item ſi negligam hoc facere actoꝛ qan
me puenit pe. he. poterit pdictos ↄuemire. vt.S.de pe.he.l.ſi bone
fidei. a.l.diuꝰ pius.econtra ſi tractes de eis duemendis.ſ.poſſeſſo
ribo heredi.tunc loquit᷑. C. de pe.he.l.fi.ꝑ totam.Et nõ.ꝙ in duo
dʒ differunt he poſinones caſuu:pꝛimo emim cõuenitur poſſeſſoꝛ. ſe⸗

ex ꝓmiſſa ẽ:q reddibitꝰ ẽ.

ri: cum pᷣtoꝛ id agere vebear: ne v

ꝓ fundũ ſempꝛonianũ quẽ tuum eẽ

S. ß ſiquis. ac.

cundo agit. Iem pᷣmo dvemũ poſt ſniam. Scdo poſt li. e. ⁊ Fm vix⸗

q; non obſtat.S. pe.here.ſiqͥs h.S.illa demum. q̃ ſignat᷑ õ.ꝓ pᷣr
poſitione eſt. j. e.l.fundum. 5 q nignat ↄ. ꝓ pina
b Perãr. p erneos vel ꝑ vniuerſalem petitoꝛem hereditatis agentẽ
poſſeſſoꝛ? hereditans rei vẽ. vel alia ſingulan pꝑſonali vel reali actõe
FSFSßm pmum caſum.
vel econtra petãt ꝑ
poſſeſſorem vel pe
citoꝛeʒ hereditaus
agentem ) e?̃neos
reali vel perſon ali
Bßm abuunz.

obijcere:qð pecunia ob hoĩem iüllũ
Vk.
Buerſus exceptõʒ iuriſiurã⸗
di rplicatio d.ma.nõ ð
* rplicatio . ma. no dʒ da c Mon obſtare
excep. obſtat tñ ex⸗
ceptio rei iud.ſi ex
eadem cã res ſin⸗-
gulas peteret. ex q̃ᷓ
herechtatem petijt
ſecus ſi ex alia. vt
j. ti. j.ſiqs. S. fi. 7.
l. iuł. ʒ illã ſnĩaʒ
qũ lis finita erat.

iureiurado cuiuſq; qrat᷑. Frica.
Vnduʒ titianũ poſſides: N
cuiꝰ ꝓpetate int᷑ me ⁊ te ↄtro
uerſia eſt:⁊ dico pᷣterea viam ad eũ

oſtat vebeꝛi. ſi a te viaʒ petam exce
prõʒ ꝙ pᷣiudicium pᷣdio nõ fiat vti⸗
lem tibi foꝛe putaui: vicʒ qð non
alit᷑ mihi viam veberi ꝓbaturꝰ ſum
ꝙᷓ ſi pus ꝓbauerim funduʒ titianũ
meum eſſe. Aluk.
Ed ſi ante viam veinde fun-

d Judicij. ſ.ſnie
ferende m pmuʒ
caſuʒ. vel.i.li.oↄtie.
Em Joh̃.

e Mon facti. ſ.
ſnie late vm pᷣmũ

dum titianum petam:qꝛ ⁊ diueꝛſa Qetemi
coꝛpa ſunt: ⁊ cauſe reſtitutionuum f Jiuſſa.a
J . . . —— 7„ 4
diſpares ſunt: non nocebit exceptõ. iio enam e uno.
Frican. g Exceptoz. naz
7 eum repeteꝛe poſ

–

— 3. e edił. edic. qoᷣ
ſi nolit. S. in factum. multofoꝛtiꝰ excipit ſi nou ſolnu.

b Du reddibits eſt. hꝰ ua ſi reqdibẽdqꝰerat alii n. vt.C. v pa. filiꝰ.

— — .

1a DOyuer ſus.rpliicatio ei qͥ etulit vel erꝰſucceſſoꝛi ceteꝝ er edito
ri in eui fraudem dr delatũ dat᷑. vt.S. ve iurem. nam poſtea.

RK Mon oʒ. eo ſolo ꝙ ꝑiurium ↄmiſit.
¶MUe de iureiu. muſie necne iuratum ſit. nam hoc ſolum an iuratũ
ſu.mſi in caſib in qᷣbo q̃ri᷑ iuſte.necne iuratũ ſit.vt.S.væ iurein. ad⸗
monendi. 2. J. de cri. ſtel.l.ni. 2. C. ve iureiu.l.fi. ⁊ fac.S.de iureiu.l.
ij. in liteʒ. .l. fi.⁊ de colo ſi xeferẽte. M
m fſ AUndum. oↄtronerſia. &̊ ſuꝑiꝰ in. l. ſi poſt intelligendũ eſt poſt
lIluitem ↄpte.⁊ finitam ſm quoſdam.
Preiudicium.q̃lecunq;.
Mon fiat.i.non fieri debeat.
Tiam. hoc excep.recipit.S.de ſui.l.ei q piguoꝛi.

——

ne vie. ß ſi ante viam ⁊ac.
r ſ vẽd ſi añ.titianum.ſ.iudicio iam accepto in viam.
ſ Sunt.i. res.nas nulla ſuieſt coꝛꝑea. Jtem vꝛ hec mala rõ.naʒ
idem vr poſſe ſiguari in ſuꝑioꝝ caſu.ſ̊ alia ẽ rõ diueꝛſitatis.qꝛ in iſto
caſu ꝑ ſcam qõeʒ nõ pt᷑ fieri piudicium pᷣme qõni. qꝛ maioꝛ res vnt᷑
in pᷣma ꝙᷓ in ſcoa.cum ex pma fiat pᷣindicium ad ſcoaʒ. ſ̊ nõ eõ. qſ in
ſupioꝛ caſu eſt j.⁊ iõ fieret pᷣiudiciũ pon ꝑ poſterioꝛem. vt.j.e.l.rei.
7. S. de iud. l. pꝑ minoꝛem. uẽ alia rõe.qꝛ in pᷣmo caſu ſi ꝓnũciet᷑ mii
viam ceberi.pſumit᷑ qlitercunq; ꝙ fundus ſit meꝰ. alioqn via mihi
non debet᷑. ßz in iſto lʒ ꝓpnũciet᷑ mes fundus.non pᷣſumit᷑ ebita v a. ſʒ
certe ambe iſte rões ad idem tendut. Sʒ op. ſi pmo petij viam 2 poſt
fundum a fuccumbam in fundo. nõne fit mipi pᷣiudiaum in via? H.
non reo ſj vtilitas fit reo. ⁊ rei fauoꝛe hoc dr̃. ⁊ facit.S. de ſᷣn.vꝛ.p⸗
dꝛ. l. ij. S. qͥ hʒ. 7. J. e. l. funu.
t Reſtitutionum. i. ipſe reſtitut ones.qꝛ altera ꝑ paniaʒ. al tera per
coꝛpalem traduõeʒ. vt. S. ᷣui. ru. pdi. l.j.S. fi. vel dic qꝛ ex alia cã.

naʒ fundus vi meꝰ ſᷣuitꝰ vt vebita. vt no. C. de vſufr.l. coꝛruptõnem.
AQuid ̊ ſi ſił intenẽt vixq;? R. pmo fundũ debeo peter e cum altera
Erid Iitlar ane Ec Hne ungt wde⸗ 4

ſet ſi ſoluiſſet. vt

Meum. ⁊ ideo ſi ſuccubin in pet mione fundi remoueboꝛ a petuõ⸗

=G 4 3. e. ſi poſt. alis exempla da. qᷓ no. . de iudtcijs. l. . mmoꝛem. A n nin
a f Tudi. p indiniſo. 2 I3 peto. t Ain uit. vt ea qᷓ facit damnari inqmum facere põt. vt. Z. e. l. ex +☛
b &Piꝛopui men. pꝰ petij ſundũ totũ rei ve ne n nef 7 ſic facn ceptio que ꝑſeoeon. H
Eſt.an in ſupioꝛi cauu. Conſtet. a ſicobtineaz. 8 Replicano. Gfnitg
böhetan. . ſ⸗ cõꝛ rr ium tuu Eceptio eſt aditio q̃ mõ exi-⸗ x p Aulus. ſatitl⸗
n.a ſic wnegarr WVndi quem tu ꝓpꝛium nit reñ damnatõe: mõ minu .. e en
cõi di. vt hic. ſic eſſe dicis:ptẽ a te peto ⁊ volo mit reu da deim ſtia ac⸗ren w. ſꝓauunm ſ lan
eriam venegabitur ſik iudicio 6 cõi diuidũdo agere ſö= itd amnatõz. Replicatõ eſ Zria 3.1,Sw gbur inin
n ron re eodem iudice. Yteʒ ſi eiuſdẽ fundi exceptioni:q̃ſi exceptõis 4hei adrm cn. mnj
cõi di. ex eadem cã gquem tu poſſideas: ego Ppꝛii me Aulꝰ? ait. ſiqͥs ſta⸗ A 0. i8 q umpu. S. . eriichl⸗9 .
damptn nn en eſſe dicaʒ:fructꝰodicere tibi v tuam inmunicipio ea mente 1 u.
nim ꝓ gte. plene . 1459* „ e. numeipii esët: *ocedi⸗
die mwes⸗ Jem. lim.ꝗſitum ẽ an exceptio:ꝙ pᷣiudi-⸗ poſuit:vt ea mumclpij eet: eqʒ pe An
nnor. nd clium fundo ptiue eiꝰnõ fiat: obſtet tere vult: excludi eũ oʒ pᷣſcripr=ne t umg on P
eupeumerumn, an veneganda ſit: ⁊ vtrobiq; putlar in foctum data. Eimog. 7 f Zuuſn. ee
e. intuemre ptoꝛem xebere: nec pmit IYliuſfa. exceptionem iuriſu⸗ iuriu.1. jniom ſan
e PHmõi.i.cõꝛ di. intu ep *. EN ndi patri q̃rit: ſi eũ dare ñ gis. 7 q̃x reꝑ qa olieͤ, 1
veloatot. iz none terxre petitoꝛi p uſc de cpetate aſtet randi p 1 BBBon da. l. fllge⸗ ſaliß
nae l neſn bmõt iudicijs expiri. Arcel. opoꝛtere iurauerit. Aci. ias.
lrer veiend n ones execpiones reo ope BDe exceptione rei iudicate. im̃ mmunn, eir.
liceat. ſ̊ acceſſorte tunt: fideiuſſoꝛi etlam in⸗ . Apia. tris airi; meli
5 S. qoönes Uito reo competunt. Buk. Am res int᷑ alios iudi nen nono. Suiſ
iſte 2 qᷓ fiunt. S. e. Xceptõnes oponunt᷑: aut qꝛ Vm res in ;t 2 . A
ngum dringen factu ſit q fieri opoꝛtuit: aut cate nullũ alijs pᷣiu n. „ Deacgio
res ſunt. hor 2 factũ ſit qð fieri nõ opoꝛtuit:aut ciiũ faciant: ex eo teſtö: nere uche. am— 1
q dr. Z. ve indi. x ꝛ fac e , ge. . Tr Ir ſaor E vel legatũ: agi er vecton inquã
minoꝛẽ iio. qꝛ nõ ſit factu qo fieri ebueru: qꝛ vbi libertas data ẽ ve iuſ Tno wio aa eenn
o Aones ex· factũ ſit qð fieri opoꝛtuit. dat᷑ exce⸗ pr: lʒ ruptũ vel irritum ve rnſtn reata aſtinet⸗ euſe
res rei ? miegro ptio rei vendite 2 tradite 2 rei iudi dicat teſtamtũ:nec ſiſuꝑat fuerit uglolra ſe ai
Team rei. n . cate:qꝛ fctm ẽ qð ſieri nõ opoꝛtuit legatariꝰpᷣiudicium libenanſit. rue m n
I. defenſiões. ⁊. C. . f . 6 ate. F. iUk. 1. l. d(Rlcann
n nir. pecg.l. dat ex cep rio wli D geno . Vi cũ herede eiꝰegit q filiuʒ 2.l.ſi mr.S.hoc äng
tam mãdaton.r eſt qð fieri ebuit:vt bonoꝝ poſſeſ⸗ i cũ he g ſr. . .ltakare uuluch
n cbece hun⸗l. ſionis non datte. FErmog. pterierat ⁊ exceptõne ſubmo 8. ftſuo. ſinm uumn
n ſuemſton er fieri videt᷑: cũ ea qõ in iudici le teſtamẽti: vtg eas bonoꝑ Po ci herecl. §. fi.⸗d l. mgwut
ſieiuſſoꝛ er inu⸗ um cæucit: qꝗ vel tota vel ex alij ſio dari poſſit:obmittente ſannnn aule. Si 7 Piut
ſun hoe en grextn pie cõis ẽ qõi de re maioꝛi. Au. pato filio bonoꝛum poſſeſſion 1j.2.5. e mol. Aaun
videt᷑ & velint. uuidqs. 1. ſ. r 40 umiſ
— ſe — — . . j. e. ſi mat. hoc iure. Hõ
Pe eſpcnk abn hoc nõ obſtat. S. e. l.exceptões.⁊. C. d no m. pe⸗· ul. l. wenunciaſſe. F. querit meer enos vie... agtes⸗ dem.f. mnilndee
R cui. 7. S. ve wna. ſi ſideiuſſoꝛi. ⁊. S. de lib. le.l. ſiqs reum. a. . de fide in fi. . S. ſi ego. ⁊ fi. . I. . ſe ch 7. S. de inof.teſ.pap.S. ſi ex cã.⁊ ISe
uf. ler gfona. .·. aireſtamemo a..ſn ſvwiaỹſf. ineSoeei iehe o.i.,in f..l. i1non. émio. krhiſ
6 d Dpetnnt eo manente in integro ſtatu. vt. . e. defenſiones. e ſta. hoe ingenuum aueni pe e Se i modeſtnꝰ. miſi in caſllua umiid
e. Xceptiones.qð fieri vebuit. poteſt adijci qrtus modus. quia c SZim res. pindicum. vi 27. S. n no⸗liſ 1 ſ cit. 5. de traſ⸗ uuintdh
fi ð̈ ſieri non oʒ. qð pot br̃e multa exempla. a in omm quos dic vt nO. . qb res iu. n “ librimn tr
epti ne 1reutonis maxime. vt. S. e. l. ij. ac. l. aij. in pn. az0. . gkhif han
eeel⸗ quaʒ mihi vendidiſti. ons non eras. poſte a faa p. Poteſt. ad lbertatem vel legatum. nunman
usmnn ane vencitt nn ers Rupum: agnatöne poſthum. ſiegin
IEt madite. vt. S. e excep. rei ven. l.ſj. 9 Irritum. capi. . facit. . e fa. l. ſiqs. le. limninnhunta
8 actenre accarurn eſt p reo an babebat. idem econtra ſi eUMen iuſtum.i.non ſalene gaͤg ei. eliſicee . 63.838. (ſſnnnntui
p eum ⁊ ſoluit. vt. j. ti. j l.ſiqs cum iotu.S.plane. ſi aut eſt damnat? f eenuchciumn glenumn f Fenbr. Ee d ibi ruinpn ao eit. hite mm
non ſoluit.non hʒ locum exceptio hec. a. e mof. teſ. pap.S. ſi ex cauſa.ſo.vt ibi. tra. S. & pig. I. iij. unn niut.
oltnt non ti patronũ in ius vocauit. eclarat.⁊ ſic hic ð nullum piudicat.item contr tle ee Wilrde
0„%% noꝝ poſ. veluri ſi emacipatꝰa vebutoꝛe hereditario petet noõ pvꝛin. ſo. vt ibi. —Gð u. ͦ ſecꝰ in creditoꝛe hf. Mo.
Duntliaba we poſſeſſione. repeili᷑ excep.ñ pente bo.poſ. Et no. ꝙ 5 q cum herede egle erida lerain g odie idem in legaa Aegtbnegin
unpꝛopne pomit᷑ excep. cũ nõ data bo.poſ.nulia ſit actio herediia vt. Z. ad trebel. l. cum here lia enam m legatarijs idem diẽ inrme
rium debitoꝛẽ. ł dic ꝙ fuit petua bo. poſ.⁊ ira agnita. vñ opett acio vr in ʒꝛio.C. de pe. he.l.fi.lex tñ alia o. nnntifmnilnn
f6 obſtat exceptio.qꝛ data nõ fuit a pᷣtoꝛe viuo ᷣm 10. ß hoche roꝛte nõ p. 5. ſi cui pluſcq E.l. fal. hoe aũt. F. · 350. Mleinnri
obſtat. vt. C. q admii. ad bo. poſ. pñt. l. fi. Itẽ in bonoꝑ poſſeſſona p Tabule. Her ba exceptionis. W
hereditatis pe. pt᷑ oppomi.q̃ non opent nõ habiia bo.poſ.vel et᷑ rei vẽ. i Easemancipato pᷣieruo. ac. z eſt poſiturꝰ qͥ petit . ihariſgin
3 ſingnlarem poſtefloꝛem rer pereditais. k ¶Poſſit.qꝛ fierei miudicium ve⸗Pe. gua curituum. 1Mln
p r Ei maioꝛis. tota æ tota pol. exemplu. S. e. fundu. 2. l. fundi- 1 DOmittente. vel expᷣſſe vel egeae d E an em in ſuo pterito. ri
⸗ De pte. vt qn an li.oteſ.i pe.he. agit benioꝛ Q debuo.hedi. vt dixi m iilo.cũ em̃ emacipati mentõʒ facit. an ic 11 tori uer

rſäuſie

ei
M 1
te

töne
in
f

SS
iuch⸗
leſtö:

ſü
wert
mt. i

.
.
Den.

E b⸗ i
MI
en w

.

Limi. i
aii ti ii

Aurntni,

R

rñdeo. tunc ab imno ipſo mre teſtamentum eſſet nullum nec traciu

tꝑis ↄualeſceret. vt inſti. de exhereda. liberoꝝ.in pᷣn. ſj de eqᷣrate cõ/
ualeſceret vtiluer. ſi ille ſuus filꝰ mibil aduocare vellet.vt.S. de in⸗
iuſto teſta.l.filio.⁊.l.poſthumꝰ.uem dic hic bo.poſ.edictalem.nã

ſecutꝰ.cum actio eſſet generalis.vt.C.de iud.l.iij.⁊ vᷣm hoc pꝛeſt po
ni caſus ꝑ has.l.vt.j.vœ ac.⁊ ob.l.plura.⁊.S.de pecu.l.hinc q̃riẽ.j.
rñ.⁊.S. & nox. in delic.S.fi. Mo.etiaʒ ꝙ nõ lʒ plures ſiꝰ ꝓponere vt H̊
⁊. J. de re.iur̃.l.nemo ex.S.q̃t.niſi in caſu.vt.S.q̃ꝝ le.l.j.S.qð ait pᷣ.

p Petat. ex ea⸗

m cã ñ poſtea

ſona agat qᷓ põt
ſine mãdato age
re.vt.S. de ꝓcu.
ß he. ſi hec pſo⸗
na vincat᷑ no ob

ſtat exceptio dño
niſi habeat ratum.

æcretalẽ repudiare nõ põt, vt.S.de ſuc.edic.l.j.S. decreialis.

n Reſtiner.
m mteg. reſti. vx

no. te raae. non inique reſtituet᷑: vt agat cũ he
iij.F..a fa. è.de reqe:ita iuł.li. niij. dig. ſeribit.
ac.⁊ ob.l.qͥ cum enlr in nin
hede a. 7.5 5ta. AUlianꝰli.iij. dig. Dem.
ſi pᷣterui.⁊.S.dᷣ fj. Ser refingirate
eraex . exceptoez rei dicateob⸗-
ve iure fuci.l. ⸗ ſtare qtiẽs eadem go int eaſdẽ pſo
pud. nas reuocat᷑: ⁊ iõ ⁊ſni ſingulis rebo
o 1 Alanꝰ. petitis hereditatẽ petat vel z: exce
petu rei ptione ſubmouebit. Sem.
ven. ac.

Ei iudicate exceptio tacite
ↄtinere vr oẽs ꝑſonas q̃ rem

lupuemerl a, in iudici veducere ſolent. Dez.
. rem ſi pact'. E eadem re agere vr̃: ⁊ q nõ
7. . e. ſis cũ te. eadẽ actione agat:q̃ ab initõ
S.k. z.5. v petr· ggebat:̊ etiaʒ ſi alia expiat᷑ xe ea⸗
he.l. poſtch. a.5. I: ptoata ſids mnqdan act
x iabu. ſi pott dem re tñ: vtputa ſiqs mãdani actu
uͤlud. roſit:cũ aduerſaꝛiꝰei ĩ iudicõ ſiſtẽdi
cã ꝓnuſiſſet:⁊ ꝓpter eandẽ rẽ agat
negocioꝝ geſtoꝝ: vel ↄdicat:v ea⸗
q r ndu⸗ Temke agit. recteh ita diffiniet eu
enr. ne de. ſo⸗ emũ x eadẽ re nõ agere: q ꝓꝛſus
lent. cum hẽant famnz „ ſj
rraanſra Lem ipam nõ pſequit. Cetep cu qͥs
1eʒ publica; vel actõe mutata expit: dumõ te eadeʒ
eegubuamerd re exꝑiat᷑ ⁊ſi diuerſo genere actõis
u c nſtirr i Jof
buatam vtpcu⸗ quam inſtituit videt᷑ de eadem re
gero⸗ 7 15 ſi ggere. Aub.
ctus fuerit tuto . 7
curatoꝛ ꝓcuratoꝛ Ingulis troueꝛſijs ſingulas
exceptio obſtat actiones ⁊ vnũ iudicati finẽ ſuffice
pupllio adultor re ꝓbabili rõne placuit: ne alit᷑ mo
dare e Eere⸗ dus litiũ multiplicatꝰſummaʒ atʒ
mum ſi guncta ꝓ inexplicabilẽ faciat difficultatem:

maxime ſi diuerſa ꝓnũciarent᷑:pa⸗

rere g exceptõi rei iudica.freqns ẽ.

vt.j.iudicatum ſolin.l.iij.S.j.⁊ hoc in actoꝛe 2

eius pte põt hr̃e locum regula.Item ex ꝑte rei pt᷑ locũ hre.q; ad de

7 fa.j.de V. ſig.ſi q̃ pena. Item no.ex eo qð ſubijcit de infinuate vuã
da. ad qð eſt. S. de
dam. inſec.l.fi finn

IJqs cum Apia.
totũ petiſſet ꝑtem petat: exce
ptio rei iudicate nocet.naʒ ps ĩ to⸗

to eſt:eadẽ em̃ res accipit᷑:⁊ſi ꝑs pe

re: ꝓinde ⁊ſi ꝓponas mihi certũ lo

cũ me peteꝛe:ex eo fundo què petij ælteraz pteſtamur
obſtabit exceptio. Ydem erit ꝓbãa⸗ q perimꝰ. ven ſi
du ꝛſi duo coꝛꝑa fuert petita: mor achn n e o⸗
altutꝝ coꝛpꝰpetat᷑: naʒ nocebit ex. ſiabi excep. ſi alia

ceptõ. Itẽ ſiqͥs fundũ petierit mox

arbores excilas ex eo fundo petat:
aut inſulã petierit:œinde areaʒ pe
tat aut tigna ł lapides petat. YIteʒ
ſi nauẽ petiero:poſtea ſingulas ta
bulas vẽdicẽ. Si ancillã pᷣgnan
tem petiero:⁊ poſt litẽ ↄteſ.oceꝑit:
7 peꝑit:mox ꝑtum eꝰpetaʒ.vtꝝ idẽ
petere videar an aliõ:magne qõis
eſt. ⁊ qꝗdeʒ ita diffiniri pt᷑:totiẽs eã
em rẽ agi aätiens apud iudicẽ po⸗
ſterioꝛẽ id qrit᷑:qð apud poꝛem q̃ſi

tuʒ eſt:in his igit᷑ fere oĩb exceptõ

ta in ᷣn. Item no.

L pſuetudine ſic.S
e pu.l. ſi publica
n. F. fi.

x Zctões.i. vnz

tat᷑̃ e qð totũ vetitũ eſt. ne actõem ex mul.ad
17 5 enenm eſt. nec inteſt igem opetentibo.
tꝑ in coꝛꝑe h qrat᷑:an in qntirate y„ Sufficeꝛe. ex
vel in iure: ꝓinde ſiqͥᷣs fundũ petie cip. ce re. iu.lz alia
rit: inde ptem petat vel ꝓ diuiſo ł 3 neggar de
indiuiſo:dom erit exceptõeʒ obſta boc nõ remouet.

ün liceat plures a⸗
cctoes ꝓteſtari. ⁊1 ꝑ

agat ac.ex eadẽ cã

alii dicentibo mex⸗
plicabilis eẽt litinʒ

ſims.⁊ hoc ſᷣm q̊ſ.
dam. z hoc dic vt

no. S. c trib. ꝙ in

heredem. S. eligeꝛe.

2 Pronüciarẽt.

nunc ꝓ actoꝛe nũc
. reo.

Freqᷓns.i.con⸗

ſuetuz eſt.

4 1[ IZaquis ecnz

in cemẽti amis Di tdddotum. in
nocet: H in cemetis tigms diner?“ toro eſ. vr a . x
ſum ẽ.nã is q inſulã petit ſi emẽta reg.in.l. in toto ⁊
vel tigna vel aliqͥd aliud ſuũ petat ꝑe⸗sc.

in ea ↄditõne eſt vt videat᷑ aliud pe

tere:etem̃ cꝰ inſula ẽ ñ vtiq; cemẽ⸗

q In iure. vi in vſufr. vt ſi perij tonꝰ ſunch vſumfr. poſtea ptis.
nam diniſionẽ recipit. vt. S. e vſufr.l.v. in ceteris ſᷣuitutibo ſecꝰ.qꝛ

fendendum omnes admittunt᷑ oblata cautõne iudicatũ ſolmi. q̊ caſu

ſi ſnia ſerat᷑ ꝓ eo qͥ ſe obtulu fenſioni ꝓderit excepno reo ſi ab eo
petat᷑.non aut noceret ei.miſi eẽt tu.vel cu.vt.j.e.ſi m.S.hoc iu⸗
re.⁊ fa.j.rem ra.ha.ſi ſine.⁊.j.xe litig.l.j.in fi.
r d E& eadem. dummodo cauſa perendi eadem ſit que ab initio
i.prioꝛi iudicio. L .

—

I Acturꝰ. æ egit. ałs nõ obſtaret rei in. excep. niſi egiſſet ſnĩa la
ta eſſet.

tNMeg. geſ. pone q tenebat᷑ actione mandati ad.x. poſtea illa
uoluta ſunt in ac.neg. ge. puta qꝛ a ſe non exegit. cũ ipᷣiꝰ abñtis ge⸗
rerei negociũ ſine mãdato poſtea.vt.S. de neg.ge.l.diuoꝛto.⁊.S.
mandati.l.ſi remunerãdi. S. apud iuł.⁊. l. ſi negocia. 2 fa. S,/ ce ac.
em. nõ eſt nouũ. a de iureiu. l.duobo. ⁊. exced. ⁊. C. de edendo.l.edi

ia ⁊ inſti. de ac.S.ſiqͥs aliud. ⁊..e.l.cum q̃rit᷑.aʒ.

vV Ingulis ↄtrouerſijs. vnam ↄtrouer ſiꝗ dic vnaʒ cãm. 1. fa

cium illud ex q̊ acno naſcit᷑. q̊ cũ ſemel aciũ fueru ꝙᷓmis

gacnone ⁊ occaſione aliaꝝ actionũ nõ dʒ iten qᷓri de eodẽ. ſaluo ſi pl⸗

eſt in ſecũda.vt.j.vi bo.ra.l/j.Item eo ſaluo ſi nõ fun oẽs cãs ꝑ/

indiuidue ſumt. vt. S. ad. l. fal. l. j. S. ſi vſufr. lʒ qdam etiam in eis po⸗
nant caſum. vt ſi petij viã. ⁊ poſtea peto ner. qð mihil eſt.qꝛ tuc aliud
peto. cum aliud ſit via ⁊ aliud iter. vt.S.æ Fui.ru.p.l.j.⁊...l.ſi mr
F.ſiqs uer. IJtem pt pom in hereditate qᷓ eſt us. vt. . S.fi.x. 5. ve pa.
ſi vnꝰ. S. antepe. Item pt᷑ ponuſi pmo petij fundum poſtea vſufr. cau⸗
ſalem. ecꝰat᷑ ſi fomalem. vt.j.e.ſi cum argentum.S.ſi fundum. 2 fg.
5g. e le.ij. cum filius. S. dñs. Itẽ fa. ad. l. . ve dam. infe. dies. §. ſi int
7. . de v. ob.l. q vſuf. ⁊. j.e.gi. ⁊. J. ce v.ſig.l.recte dicimꝰ.S.ſi.⁊.l.
appellatione.⁊.l.pupillus.S.ſi.eſt ar. õrium.
c Pꝛoinde. exemplum de coꝛꝑe.

d ertum locũ.non habita mentõe ꝑtis.

e Mam nocebit. vt ⁊.j.e.ſi cum ar.S.iij.
f Exciſas.ar..S.de pig.ac.ſi ↄuenerit.S.ſia.
g LZapides.ex eadem cãà q̃ petijt fundum.aliud ſi ex alis.vt.j.ꝓxi.
S.⁊ fa.S.æ pac.ſi vnus.S. anpe.
pp· Si ancillam. i.quam dicebat pᷣgnantem. ſ̊ non erae.
1 Ig querit. ex eadem cauſa. ac. ðẽ
k ¶ Fere. qjre dicit fere ſtanum ſubijcit. in ce. ⁊c. rüß

„ 2 20 Nen.

Perit. ⁊ ſuccubuit. ac.

in Aliud petere. hie eſt j. S. px. S. ſo. vt ibi. Item ʒ. S. e pa.ſi vnus

S. antepe.ſoł.vt ibi.
n Uuq;. ſemꝑ ſ̊ qñq;-

o. Cemẽta. ſ. p añtiaʒ. I hoc freqnt ↄlingit. ſ. ꝙ cveſi wm a cemẽta.

p Sehpgata. miſi

zam duhlu oſecut⸗
ueꝛit ꝑ ac.d tigno — .V
iniuncto. . ta ſunt.cœniq; e ꝗuncta ſunt edi
sndne r bus aliems ſepata vne venvicare
adeo. 5. c in ſuo. pf. Be fructibo eadẽ qõ ẽ:⁊ vꝑ
⁊ iſti. e dys. tu:h̊ em nondũ erãt in rebb huma⸗
eum in ſuo.ac. . Inerira 5. e r.
r De ſruccib. 5 Ms: ſ ex ea re ſunt q petita ẽ:magiſ
noceat. ſi hes ſine q; r vt iſta exceptio petitoꝛi nõ no
SS gus ceat. Plane ſi in reſtitutone vel
ſiiig fundim. 2 fructꝰ ł etiaʒ ꝑtꝰvenerũt eſtimani⸗
Ppa.li vn. I. nb· q; ſunt: oñs erit dicere exceptõʒ ob⸗
E eerdaber fere jciendã. Et generalit᷑ vt iuł.dif
oẽs cõti⸗ tunc oco: finit: exceptio rei iudicate obſtat qͥ
un d5, o tiens inf eaſdé pſonas eadẽ qo reu⸗
; die reũ abſolun cat᷑ :t᷑ alio genere iudicij: ⁊ iõ ſi he
por tercio legip vv reditate petita ſingulas res petat ł
habes nõ. ſ. qo re ſi ins hereditatẽ
fuit ↄdemnatꝰ in ſingulis rebo petitis hereditatẽ pe⸗

mr̃e. ⁊ ſic nõ hʒ ex

tat:exceptõe ſubmouebiX᷑̃. Ide⸗
cep. vt.j.e.l.euidẽ Ncep E, 3

ter. ⁊2 bñ tuc ounn . 1* * F**
at nlane ae⸗3 . a buoꝛe herechtario: vinde he⸗
Secdiaʒ poſitoez e rate . 3ſ af .
3. . wliecs l.i. Leditatẽ petat: vel 3 ſi an heredita
ſoeſz onij ini uoo tem petierit ?2 poſtea vebitu petat:
abi hberot 4 ak. naz ⁊ B obſtabit excep.naʒ cũ here
naeren wetin be dltaté peto coꝛpa ? actões omẽs
ex eadẽ q ↄ mjem. qᷓ in hereditate ſunt:vident᷑ in peti
7 fa. S. de vſur. l. .
Ptum. Sʒ ⁊ in hoc S
lite pendẽte ex re

petii ꝓuemit.põt dici ꝙ ſi ꝑ ſe põt pen nõ obſit excepuo rei ind. als ſic
vᷣt. C. de ind.l.j. ⁊. C. vepoſi.l.iiij.⁊ fa.S.de rei ven.l.ex diuerſo.S.j.
2 Plane. ꝑptus nomimnatun caſus.
¶ Deneruũt. hic dicit qñ poſſeſſoꝛ ↄdemnatus eſt.
Eſtimatiq;.q; ꝓ vel.⁊ ſupᷣ.eſtimatõ eoꝝ pᷣſtua eſt. .
u Dbijciẽdaʒ.j.e.l.euideni. .ſo.bene dicimꝰ ↄdemnato ꝓficẽ exce:
ptõʒ. ſi ñ ſoluit vel ſoluẽ ꝑatus ẽ.ſj a talipdeſſe libei nos dñs.vel dic
obijcit exceptio in eo in q̊ videt᷑ abſolutꝰa te.ſ.cum pᷣſtat eſtimatõʒ cũ
ſit emptio.vt.S. ꝓ emp.l.iij.⁊.S.de rei ven. l. er rei, itẽ j.S.de li.ho.
exhi. l.ij. S. pe. ſo.ſpãle ibi fauoꝛe libertans. “
vVEt generalit. vel alio. vel ꝓ etiaʒ.
XxX Judicij.i.gctnomis. ac.
y Petitis. rei ven.
3 Petat. hereditario mure. a hoc ſi ex eadẽ cã ex qᷓ pᷣmo petij res ſin⸗
gulas.iqẽ eʒ.ſecaꝰat᷑ ſi ex alio.vt.C. de pe. here.l.hẽditatis. Item qᷣͥd ſi
vmo rem vnã petij ⁊ ſuccubii.nunc ex eadẽ cã totaʒ her editatẽ peto.
an obſtet excep. rñ.qͥdaʒ. ſi iõ pᷣmo ſuccubui q̃ſi nõ ſim heres:obſtat.
ſi vo qſi nõ ſit hereditaria. iũc nõ.ar. C. de euic. l. j.
Item erit. hereditario.a ſuccubint. ac.
d NDetat. i. agat z eundem vebitoꝛẽ pe. her. cum ſe heredem otendat
vt.ð.de pe.he.l.nec vllam.S.fi.⁊.l.ſe.aK.
Begquci. vt 7. S. ve pe. he. item vidẽdum. §. fi.
a i Tem pie. petita 2 omiſſa.
q ſ Ja te herediiatẽ. alit ſi iudicatũ eſſet nõ eſſe meam.

c Aeam eſſe. h de hoc caſu q dubitatio erat? H. qꝛ q̃dam poſſi

vebat vñ in illis fuit ↄdemnatꝰ.⁊ ſic p ↄſeqntia malſs bi
lut. ß contra eſt. b. E oleqntiam. in alijs vider᷑ abſo
O Doſſideat. qd ſi tũc poſſidebat. ſ tñ abſolurꝰ fint q̃ſi nõ poſſidet
ſi poſea agit. nunqq obſtat excepno rei iud. vr ꝙ ſic. vt ałs in pre qᷣ
iurauit nł eſſe in peculio.vꝛi.S.de iurem.l.qᷓ iuraſſe.S. ſi pꝛ.eõ vr 8
no ecumnſi male abſolutus. nec poſſit dicẽ ſe ꝑ iniuriam abſoluru.
vt.· S. ce le. j. ſi ſuus pluriu.S.j.de iudi.l.ſi ptoꝛ.⁊ iniro gabit em an
añ ſniam poſſidebat.⁊ ſic ꝓꝑ mẽdacin tunc vr̃ abſolutꝰ.⁊ ſic nõ nocz ex

erit ꝓbandũ: ⁊ ſiqs vebitũ petierit

ceptio.an poſtea cepit.⁊ tunc nõ obſtat exceptio.ſi ideo fuit abſ
tus q̃ſi ñ poſſideret.ſiłis qõ ſit in victo.S.ſi pᷣ. Sʒ decam nde⸗
int rogationiba rñdere nõ tenet᷑ ſᷣm io.⁊ ſic hʒ exceptõʒz ex im
ſnia. adde qdᷣ nõ. j. e. ſiqs ad exhi. ⁊ fa. E. ad exhi. l.neq;. ⁊. j.·
ſi rem meam. ⁊.l, ſiqͥs ad exhi,⁊.S. E ꝓcu.l.ſi poſt datum. gz0.

.e „Vryrunhp mei
tionem veducti. WVlia. dicammnivier⸗

Tem pte fundi petita: ſi fa.
herẽ. vel cõi diuidũdo agit.
eque exceptõe ſubmouebit᷑
AAAIApia.
Ja te hereditatẽ pet cũ nł
poſſidẽs: vĩde ſi tu ces i uli⸗
qd poſſidere. iten hereditate; a te
petaʒ: an noceat exceptio iſta: ⁊ ppᷣ
tẽ:ſiue fuerit iudicatũ hereditateʒ
meã eſſe:ſiue aduerſariꝰ:qꝛ nł poſſi
ebat:abſolutꝰẽ:ñ nocere exceptõʒ
Siqͥs fundũ quẽ putabat ſe poſ
ſidere vefenderit: mox emerit re ſʒ
petitoꝛẽ iudicata: an reſtituere co⸗
gatur: ⁊ ait neratius:ſi actoꝛi iteꝝ

petenn obijciatur exceptio rei in⸗ pumiſmoii au
dicate: replicare eum opoꝛtere de· Lerecepiſti deſen
re ſm ſe iudicata. Julianus ſcri re ꝛ5demnat
õ 2. J*. fuunſti. xinde ſun
bit exceptionem rei iudicate a pſo vüennſti⸗ poſſi
na auctoꝛis ad emptoꝛem tranſire ære cepiſtn ſipe
ſolere: retro autem ad auctoꝛẽ ab iitoꝛ agat actoe

emptoꝛe reuerti nõ vebere. Quare obenun 2 mop
ponas excep. rei
iu.ipᷣe replicabu
” Te re ſᷣm ſe indi⸗

cata. vt. . e. l euident᷑.ſtulius tñ eſt qͥ pᷣma ac.agit ⁊ non execuno⸗

ni ſniam petit mandari. vel aliter dic caſum pmo abſolutꝰ finſtt. qꝛ
non poſſidebas poſtea emiſti ⁊ poſſidere cepiſti. veinde actoꝛ egu ⁊
obtinuu.⁊ tunc iten agit actione pᷣma.vel tercio ꝓnunciatum fuit

rem eſſe petitoꝛis ⁊ reus abſolutus.qꝛ non poſſidebat.nec wlo

ſierat poſſidere.⁊ ſic vtrũq; vincit.ſj iunc qnõ põt abſoiui cum li.

oteſ.oĩno ſit odemnandus.vt.S.de rei ven.l.is qꝛrñ.ibi aſſerebor
ſe poſſidere h̊ non.nec fint h̊ inirogatꝰ an poſſideret.⁊ fa.ad fi. J. 3

e.euideni.⁊.S.de pig.ſi fundus.S.credioꝛ.

g Replicare. nec ei ð quem iudicatum eſt ꝓſit rei indi. exceptio.
vt. j.e.cuident᷑. V
h ¶Jub. ſolere.qᷓ actoꝛi añ venditõʒ ↄpetebat.vt.j.ti. j.l.pe.S. pe.
⁊ fa.C. cæ euic.l.emptoꝛi.a.j.e.ſi mr.S.iuł.idem eʒ vt noceai em
ptoꝛi qð vẽditoꝛi nocebat.vt.ã.de pig.ſi ſuꝑat.S.fi.⁊.j.e.l.excep.

i NMon vdebere. ſ. ſi reuertat᷑ ad vẽditoꝛem res vel ꝑ redibitõeʒ vel

ꝑ pactum.l.omiſſone.vel adiectõis in diem. qͥb caſibo lata ſnĩia ꝓ
emptoꝛe vel ð eum.necꝓdeſt nec venditoꝛi nocet ſᷣm q̃ſdam. ſ̊ io.

dicit in pᷣdictis caſibo tranſire.qꝛ redibitio talis ſiłis eſt venchtiom
⁊ fit acceſſio poſſeſſionis venditoꝝ.vt.S.de acqᷣ.poſ.l.põ.S.pteres
2. S. vſuc.l.ſi hoꝛiem.⁊.j.ti.j.ſi duobo.S.vendidi.⁊ ꝙ hic dicit
intellige eo caſu qñ res redijt ad venditoꝛẽ.qꝛ cecidit emptoꝛ a poſ⸗

ſeſſione.⁊ venditoꝛiaccepit ſine vicio.qͥb caſiba non ꝓdeſt agenn 7
vincenti ð emptoꝛem.vt ſubijcit.nec nocet ſi emptoꝛ vincit.vi.j..

ꝓxi. m certe ſic non eſſet dꝛa ſi dicas ſine ti. redire.cum ⁊ idem eſſet
ſi ⁊ ᷣmus tranſitus eſſet ſine timlo.qð hec lex vult eſſe dꝛam.vnde

tuearis pᷣmam.⁊ redde rõem.q;ꝛ venditoꝛis inteſt ꝓdeſſe emptoꝛ j

ñ eõ.vt.S.cœ pac.l.fideiuſ.nec obſtat de acceſſione poſſeſſiomio.qꝛ h
homimis factum a laboꝛ. ibi non. vel dic tercio ꝙ emptoꝛ fuit abſo
lutus añqꝙ; emẽt.⁊ poſtea emit ⁊ tandẽ redibuu.⁊ ſa.S. pig.l.ij.

S. fr. 2. j.qð qͥſq; iur.l.iij.S.ſi is.⁊ de ᷣui,l.ꝓ ꝑie. Sed ar. conira

urioſa

iſon,
ytniſi

(At.
r NNen

Cprti
pi

——

e.
ulun
H yrnue
“ñäü
Siqms fun⸗ m fl
M

at.
isld
i N
n. N
ie Hac
DANNeAt. 4
ſnonan.
ngg k. 1,.
iUon. ll oe
W M; ,
L. Tudl 9
Mlo ler. r
ang
icpolte
ſonttarue.
Wrörant
Asa
l Ren e
Mtiamimereh
üinſhul bn,

pꝛima q̃ egu qun

elo.

v

rm
.

—

—

=

Se

Dong ſhvir⸗
(helienlbcli,
ragenenoorpi.

ſounpenreo

ſſe mtle Cc
iilſtrzlijiy

Muſranutef
gletgne nbös.
uncenmniyi
ſflimnint
ſßinnſage⸗
mutniingi

Cgſrlurnrigt

lcidendhii
Cnunnl
Pnemidne
RN
ugee
Nnmn
Dkiiin
5 Rin
ſahtirnin

- O 6
ce
isnt 5. & iureiu.1. duoba. S. j. 7 de pecnlio queſitnz. F. ſ⸗
N X mrem. l. duobn. . 7. queſitnz. §. ſi annna 21 e pac. x Mametſi a te. mutat pſonas. i.ego qui fui ſupatus a venditon
N k Rem. ſ. eus heꝛeditans quam poſſidebas. ſ̊ ego aſſerebam me a Penſſem. 1 ſuccubuiſſem. ac.
W heredem ver. qð tu negabas. . b E andem cãm.non ſolum idẽtitas ꝑſonaꝝ facit eandẽ cãʒ eſſe. vt
1 Si ea. verba excepiioms.recte ageres ſi ea ⁊c. 5. ꝓxi.ſj̊ idẽtitas oꝛiginis petitioninss. 2
J H c Dꝛgo. ongo
N m i Tem ſi petitionis 7 cã pe⸗
a. A vict. ob „ 2 H titõis idẽ eſt. vt ⁊
. — hereditariam rem vendideris: ? ri exceptione. ¶ Item iuk. ſcrib. Ue. a an eadem .
ie penero. ego eandẽ ab emptoꝛe petieꝛo? v⸗ cum ego ꝛ⁊ tu heredes titio extitilſi-⸗ nci e.
n Tu.i, poſ cero: petente tibi non opon exce⸗ ſemꝰ: ⁊ tu ptem fundi quẽ totũ he-⸗ d Peniero. a ſuc/
u. ens. ptõʒ: ant ſi ea res iudicata ñ ſit ine recditariũ dicebas a ſempꝛomo pe-⸗ beem. ct
int me ⁊ eñ cui vẽdidiſti Blia. tieris: vlerofneris noreader db⸗ egiete e mern⸗
o ſ Amat. . 9 tieris:⁊? vict fueris:mox eãdeʒ ꝑ⸗ aciecta ⁊ victus
. ” em ſi victꝰ fuero: tu aduer tem a ſempꝛonio emero: agẽti tilib ſuum.
mfes vocank ad ſus me exceptõʒ no habebis. mecũ fa. herc.obſtabit exceptio f Alig cauſa no⸗
1 eretars fllan B mat filij impube Lpi. res iudicata ſit int᷑ te ⁊ venditoꝛez nua. nõ implicat di⸗
. ſa e. ris cefunct ex ſenatuſ⸗ cõſul. meũ. naʒ ⁊ſi a te eandẽ ꝑtem petii⸗ vm nlis. nuli
hn ru. genealt pvo bona vendicauerit: idcirco q; puta ſem agerẽ fa. peꝛc. exceptio obſta bu. aſic Enam in
htß den heruoe ſua. bat rupto pris eiꝰteſtõ nemine eſſe ret: qꝛ res iudicata ſit int me ⁊ te. tentõms ⁊ rei in.
n Penr oagna / ſubſtitutu: victaq; fuent: qꝛ teſtſñ AI Cande cim facit e orngo petit Waahſien gul⸗
tnß none poſtbu. *“ pris ruptũ nõ erat: poſtea at aptis nmis. Ceten ſi foꝛte petiero funduz opetit. vt a. F· ſi
ecd une ſbir⸗ em pupillaribo tabulis aparuit ei nõ ? hoĩem: mox alia cã noua ptꝰ peti velge c wfte K.
tee . r. Bubſtuu. eſſe ſubſtitutũ: ſi peteret rurſus hbe teʒ mihi acceſſerit:q̃ mibi dnium nunc ex alia cjꝗ
Hi⸗ N en õ reditatẽ: obſtaturã exceptõʒ rei iu⸗ tribuat: nõ me rR pellet iſta exceptõ Oetilees ſann dnñs .
en e e. dicgte neraci?ait: ego exeeptõz ob⸗ niſi foꝛte intmiſſum dñium mecdho S; e den
ſn de — . eſſe ei rei iudicate non dubito: h ex tpe redijt qdam poſtlimino. qd em̃ bat aliqs rem mu
1o t Sz ex ců. ſ. cqᷓ ſuccurrẽdum ent ei:qᷓ vnam mũ̃ ſihõ quẽ petieraʒ ab hoſtibo fuerit ver en periſti
o i qꝛ eſt mr. als ſe⸗ I on teſti. Denich ce 921. 9. a victꝰs fuiſti. vemde
müre m cus. vt. j. px. S. Cuaʒ egit ruptitelti. Demq; ⁊ ce. captꝰ:moxq; poſtli.receptꝰ:hac ex aad te puenu poſſel⸗
iih ani EEye e ſus ſcribit.ſi hoĩem petieꝛo quẽ ob ceptione ſubmoueboꝛ: qꝛ eadẽ res n euſhem ner. 7
Am zun ne mxta egit. ? Eaz rem men cſſe exiſtimani: ꝙ m eſſe intelligit᷑: at ſi ex alia cꝗ dñniuzʒ mimũ wanſtulutt
B ſic ñ obſtar. j. S.· hi tradit ab alio eſt.ſ.cũ is ex he- fueꝛo nactꝰ?naʒ ñ nocebit exceptũ. poſtmodum ab eo
u vniq; ac. . F. reditaria cã eẽt meꝰ: rurſus petun ⁊iõ ſi foꝛte ſub ↄditõe res mibi le⸗· embrot van doeie⸗
Wül eadem. vel qꝛ ꝑſe bi obſtaturã exceptõʒ. Sidq eee emptoꝛ vendidu.
wutzing mta vnaz ciz. mihiobſtaturã exceptõʒ. Diqs gats fuerit: veimnde medio tpe acqſi uer pueni poſſeſ⸗
am analirt haens v nchtz at᷑ fundũ perat ſuũ eẽ eo ꝙ titiꝰ ei to dnio petaʒ: mox exñte ↄditione ſio ad eum. qui re
–— — I. pri. 5. venich ſibi tradiderit: ſi poſtea eũ alia ex legati rurſus petã: putem nõ obſta 3 ee⸗ 1 637 en
Knmicaat ꝛc vel qꝛ poſtes cꝗ petat:cã adiecta nõ dʒ ſuhmone re exceptionem: alia em̃ cauſa fuit cᷓ factes vñs. qri
Xpiit tſtuic apte ſunt tabule. tuꝛ vtꝑ poſſis? NR.
mlsceni biaſe vt ar. S. e tranſ obſtat excep.rei iu
nneft 1 ge. de bis. 7. S. 2 — . . di. cũ ei a q̊ poſtes
cen ini. ac.l.de etate.S.ex cã.a dic ꝑ in integ. reſti.ſecꝰ ſi rranſegit. qꝛ emit eſſet obſtatura fm. R. Item qͥd ſi dñs anteꝙ; euinceret᷑ creditoꝛi
tunc etiam ſine reſti. vt. S. de iraſ⸗ ac.l. i. F. ⁊ ibi plene dixi. 1 fa. obligauit. ⁊ puatus fuit. deinde creditoꝛ ex pacto vel ex lege titio ven
8. U inſti. l. hẽbat. de inof. teſ. l. eñ q. 1. C. & ipu. 7 ali. ſb.l.pᷣcib. Didit. 7 poſtea q̊ndam oñs a titio emit. nundqd obſtabit excepuo? N.
eidi S . 2 . . . non. qꝛ ei a q̊ em non eſſet obſtatura. vt. j. e. l. S. fi. RWM
v BDemq;. ſi hoĩem. nõ adiecta cã ſ̊ abſolute. non tñ reꝰ renebx g Tribuat. ex qua nunc ago. qc. l
ir taili4 reciꝑe ialem libellũ.vt no.C. de annali excep.l.fi.⁊ diſtingue. q; hMQuem petieram. ab aliquo qͥ poſſidebat meum hominem anteqG
