x Bubſtruere. i. ſubtus aquam ſtrueꝛe,
y Sarcire. collapſa.
3 Edificare.de nouo.
Aduehere,i.plouſtro vel aſino.

tat.icilicʒ.

e Del contra. re
pete impune prohi
betur.⁊ facit.S.ni.

uij. l. uij. S. pe. con

tra. S.cõi pꝛe.l. re
fectõnis.S.j.ibi de
pꝛeſſuruʒ.vel alle.
⁊c̃. So lu. ibi ma⸗
gnam vrilitatẽ cõ⸗
ſequebatur ſi depꝛi
mebat riuuʒ vel al⸗
le. hic non. vel ſo.

vt ibi. ⁊ facu.S.ne qmid in loco pub.l.ij.S.reſtituas.⁊.S.ne quid in

ita offilio videtur. Pꝛoinde ⁊ ſi ꝑ

alium locum velit ducere: impu⸗
ne pꝛohibetur. Sed ſi eundem ri

uum pꝛimat vel attollat aut
dilatet vel extendat vel operiat a⸗
pertum vel econtra: ego ceteros
quoq; impune pꝛohiberi puto.At

eum qui operiat apertum vel ecõ⸗

flu. pub.l.j.S.quod autem ait.
f Ceieros.qui dilatant vel extendunt:a omnes pᷣdictos pꝛet operi

entem vel aperienem.
g IZmpune. 1. ſine pena.

h AMquerſariꝰ.i.dñs ſoli:⁊ ꝑ ↄſequens ſi fiat damnuʒ. ſed ſm aʒo.
hec ratio non valet. vt.j.l.ꝓxi.ſed cerie ĩmo ↄtra ſi bene mielligatur
ibi ſentenna pomp. m aʒo.

1 l

Abeo. terꝛenum. ⁊ ſic coopertum.

K Quod.ſ.qꝙ tebeat aliqͥ modo fiert deterioꝛ cõduiio dñi hꝰ aut
pomp.ſibi nõ placẽ.⁊ ſic ↄſonat pomponius cuʒ labeone.qꝛ ſi fieret
terioꝛ ↄdiuo dñi nõ de iure fieret.ſed occaſione quadam umuſta vel
aſſumpta unuſta occaſione ex cauſa ſeruitutis. a ideo nõ eſt ꝑmitten⸗
dum fieri.niſi ab initio ⁊c.vt ſubijcit ᷣm aʒo.⁊ H. vel mii ſit maioꝛ

vtiluas escui debet᷑ ſeruuꝰꝙᷓ damnũ dñi.ar.S.l.ꝓxi.in fi.vel ſᷣm ali⸗
os dic ꝙ. ſ.vt nõ poſſu oꝑire aptũ ⁊ ecõtra.⁊ ſᷣm hoc pomp.videtuꝛ

ↄtradicere labeoni.q.d.bñ poterit riuũ aꝑtum cooꝑire.qð intelligũt

ſi maioꝛẽ viilitatẽ ↄſequat᷑ inde ꝙᷓ incõmodũ mſerat᷑ dño.vt.S.l.ꝓx.

in fi.⁊ ſic nõ econira dicit:cũ alio caſu loquat᷑.ſ̊j pompo.intellexit la⸗
beonem ſimpliciter diyiſſe: ⁊ ſic rephendebat eum in caſu quem po⸗
nit pompᷣ.ſ.qñ vtilitatem magnã habet cui ſeruuus debet᷑. ⁊ ſᷣm hoc
eypone ſequenna ſic qꝛ ac.q.d.nõ eſt bona ratio labeonis.qꝛ id com
modn quod aufert᷑ dño magis aufert᷑ ex occaſione.ſ.extrinſeca hoc ẽ
pactoꝑ ꝑ que fuit ſeruuus ↄſti. ꝙᷓ ex ure.i.occaſione oamm dati in

fundoꝓ quo damno ageret᷑.hic autem nõ aguur.a ſᷣm hoc dic iure.ſ.

quo ꝓduum eſt cuiq; da.ſue rei emendari.vel dic ſᷣm intelleciũ ſcom

quia id ↄomodum quod aufertur dũo magis occaſione ſeruuutis um

ſi non maioꝛ vtilitas verſatur ad⸗

uerſarij. Seruius et labeo ſcri⸗
bunt:ſi riuum qui ab initio terre⸗
nus fuerit:qui aquam non conti⸗
nebat cementiciuʒ velit facere au⸗

diendum eſſe. Sed et ſi eum riuuʒ

qui ſtructilis fuit: poſtea terrenuʒ
quis faciat: aut partem riu eque

n Per ſpecu.
hic accipit ꝓ ſub

terꝛaneo meatu
ałks accipit᷑.S.l.
j. S. ſpecus ſᷣm
P. vel dic locuz
altum opertum
tamen.

0 DPucatur. ideo eſt phibendus ſi maiorẽ vtilitatem ſuã oñdat

wmmus ſoli. ⁊ m hoc nõ coꝛrigit᷑ ſeruius.vel dic ſᷣm aʒo.ſeruiuʒ

loqii ſimplicuer.a ſic coꝛrigitur vel eterminatur.
p Mam ſi. bene dico ꝓhiberi ſuꝑioꝛi Rñ. nam ac.
q Coõſeruet.ne vefluat vel ſpargat᷑ exira ripas riui.

r Mon impune. i. nõ ſine pena. nam tenebit᷑ hoc interdicto. quna
ꝓhibere nõ dʒ.ſed in ſupiori caſu quia aꝑit vel oꝑit.hoc nõ facu.⁊

ideo ꝓhibetur m ſeruium.

ſ DPuto.ſ.cum ſeruio ſennẽs.⁊ in ſpecu otra.ſ.ꝙᷓ ſii in ſupioni

ꝓxi.rñ.nam ſi ⁊c.⁊ ſic non coꝛrigit᷑ ̃m h. vel m azo. otra ꝙ dixe
rat ſeruius. a ſic coꝛrigo ſermnũ hoc caſu:cũ maloꝛ vuliias ⁊c. vt h

7. S. e. l. j. in fi.

tAduerſarij.i.dñi ſoli. Et nota ex pᷣdictis. quia aut eſt actum

ntra. aut ñ
in imponenda ſeruitute vi liceat opire apertum vel eco .
liceat. et hoc ſeruabuur. vt. S. e. l. pꝛori. in fmne. aut mi eſt naam
7 tunc licebit operire apertum et econtra.ſi iamẽ wommus ſoun

lum hʒ damnũu.vt. S. e. l. j.S. ego quidẽ ceteros.ſi vo ſubeat damnũ

2 tunc ſi maius eſt commodum vientis permittitur. als non
S.e.l.j.in fi.⁊ hec ſᷣm labeonem et pompo. intelliguntur. op⸗
tem quod fſit cauſa conſeruandi aquaʒ vel retinendi neceſſar io na
te ſine predicta diſtincnone poteſt fieri: vt.S.pꝛoxi.rñ. nam ⁊

cetera ⁊.j.proxi.S.

u Seruns. cementicium. i. murum de lapidiba ad latns rim: vt

aquam connneat.

x Audiendum. ↄtra. S. e. l. j. S. ſi quis. ſo. vt ibi.
y Sitructilis. 1. arte honnnis a momibus factus.

Appoꝛtare. wꝛſo. ⁊ facit. . de iti· actuq; pꝛi. veteres. 2. l. i.. S. pe. gonte man Aerin. eſerritrferali vrn ater e wenuno y leln
:Kimgant tic ger nunns eſſet viciox. vt. S. de ſeruii. l. quot. vel dic m eundẽ. qꝛ dño daret nul
2 Zandemqmt d preror. v. . in Pn. l. ac. ooccaſio infeſtandi eũ cin ſermuus vebet: ex quubet etiaʒ lein cauſa ſi Pananur
b Poc interdiciũ. non habet. reficn g̊ etiam qui ve iure ᷣntutis ꝭ nullo modo veberet wminus damnificai. 1 Ari e.
ꝓbat. ⁊ ſic eſt dtra . 1„. ſ m.es. enet
lii tv hoe S kts. e
aut. peeraletꝛ n acuehere appoꝛtareq; ea que ad e tra non puto prohibendum: niſi ſ eie
uo. a alud in to andem rem op⸗ eſſent ↄtinentur. quam maioꝛem vtilitatem ſuã ad ube
s Krre⸗ Purganvi verbum pleriq; qui uerſarius oſtendat. ed i
num. facit. ſ. ð ter- dam putant ad eũ riuũ ꝑtinere q Aulus. an
Eaai iwerererralsclen örugſef Dbernontoſe iersber⸗
..l. ſeruius. S.j. tinere: qui refectiõe indiget. Ple⸗ to riuo terrenin :qui un in
ſok. hic lapichbus rumq; enim refectione purgat commodo wmino ſoli aufeꝛetur ap keer
lcher Awan ne ncus indiget. Aque inquit pellendi pecus vel hauriẽdi aquã wwe
re opoſins phubet: ducende cauſa merito hic additur quod ſibi non placere Pompomꝰ te
b cemen e vepͥ—t ei emum pmittatur ⁊ reſicere ait: quia id wmino magis ex occlu⸗ m f &nnünn
muruz ad latus v purgare riuum qui aque ducen- ſione qꝙ ex iure contigerit: niſi ab ſentemiar u. an
e gaur. adecaouſaid ſacit. Vocmrerdi⸗ inino inimponeda ſeruirute ida- nansdnn
velit e terꝛeno la⸗ ctum competit etiam ei qui ius 9 ctum eſſet. . . tis ſequens vm ann
pideum iacere nnn que ducende non habet: ſi mo aut Apiang. nonenno e
t e lnz prioꝛe eſtate: aut eodem qno aquã Erm autez ſcribit aliter du a. gꝛ labeob nnt
locum non ſeru duyxerit: cum ſufficiat non vi non Nci aquam que ante per ſpecũ ſeri clnh ,
Enn vwein retere⸗ clam non pꝛecario duxiſſe. Si ducta eſt:ſi nunc per apertum du⸗ vñ um leruu; mie
non iermentem on uis terrenum riuum ſignatũ id catur. Mam ſi operis aliquid faci ſianm comgtt. muſl
cat aqu. bene po cſt lapideum facere velit: videri e⸗ at quis quo magis aquam conſer⸗ no ſuueſerntite, Uuin .
ripier⸗ exal⸗· Um non rectepo ſrrercut vti. 0 pet vel contineat: non unhun Pna “ G
Mon emm reficit qui hoc facit: et hiberi.ego puto et in ſpecu conrres aic.

Elicke
Drgennnſd
Ahnnrpeent

irngt
ieen
innd

een
o g le
MW,
eſn..
Aſunee

Eins e
(E ſe
WIfla lu⸗
Uugir G

hledn

ate.
ſticnlra enda.
i. licet cinn je e harr , D
teſt iri. xit. n Piſcĩ elli rdi⸗
aneotig cend kecus ann te. 1.
neurug and 4 diſcre r
n WeKa urie varare erenent,
◻ bri v ſ. ha P PHo ttin ſo
oiam hraer 1. l. 9 s riuis ines ns iin nai⸗
därin na ui. 7. S H zdo nõ Letur: 99 . tr. endi
eenn mdr re⸗ S. 18 4 au metet vote undi noeg le do n en unf un
no is eaſi ure, negt 6 e e ſt. 3.
le.nam n alij j. hoc: de⸗ 90 k. 7 non tn eſt ſc 8 ſe eſt ſti.
Zoe. e, ſa bengqum: jam Si ſir re:d etem ano.
u . rnneß odits bench ſlari . am it ine tque PTan ſcht.
nnin itjemp m e m lam re eſt
Anun iron pꝛoh 8 nrrandn fiſtu n ſicget Apia. ſö⸗ n, id
2 fine. eſſe em it e n 55 oꝛ eſſe . eo . S
aa rur rvene ta natan mo tone, alteytt nee nurdlan
oe⸗ bru⸗l hosi hu ohi⸗ De Rcter Gon dan to⸗
ugem le nacove t: vtile nonen ager te vn illo v eriv htanio Gel acqun.
Fih ento 9 riuo rit: git. 8 qu ius 9 2 q nec bi . fie ter bi zaein vle⸗
. n Ue beo eiu cuius Vv 4 . 96 o al vim int 1 5. 4 nſti. ri
dean ac . bab la ez ein 9 en , pcari 6: pt m 0o⸗ 37,6 r rr
a em ſuit mie tat eins I plu pc ari ite opo⸗ llud. §. j. elide⸗
U 0 in ruᷣ li te Si 9 er vt 0 ũ pr 1 1 u. §. 1 H
P veß vel tu vtih ta Sis epen uʒ R 9 ea ut tu p ob a.1 niax l y
lida 1tur. nitur fu Ur 0 ind dict. 2 . vSita ma p ic ti pr. e P nup lac .
mitt ae hrarin nam comm agm. r: et inter m la i min piſci intere qᷓ v aqu mnnr. ing ⸗
Waondedg e in tand agtu hoc i ipſu 12 quo lacu Hoc 19 9 0 tm. bau e han l. fi.
vrn i. aqj 0 ſpec i duc k: h. re om to. de fontana ne iaʒ 1⸗ veube i. j.l.
oꝛ. ſt ſp cũ ca fice ad li⸗ to. . ifo s em̃ et rui ſcangt
1 a. gt. num ctu lent dici in pr n. di r ei: ruit m: v ſunt ne:
ae nnleent a unar in unke r ſinri ia d
nis. 2 ti n t: .pen cut 1e 4 t üriaß en⸗
c nis t tri vYt er ſi ſit um en ſicu ue re m rꝗ fac
1 perſon ſun Itẽ m. 6 Pel gtO . 16 dict „ Uc 7 90 im locu eſt U am mé! locũ
nn iellena. ex ci iuo riu in erh do: R de. tus 4t mio oc reuann mene⸗
ſnennt Gma. Je S. n nes enn 990 tit ſtit alne r es d lct9 rdic 91 dam p r. ſic v lex ſiñ ð fac
muin ad⸗ o: ſiu lide henlo e in b cti tute terdi. inte ur ag eeti dem r bet. zads. e
1öſiepn caſte n 92 §. ait C ſi ca 0O icu utur! m9 . 3 m gyt beat T:ſiu c9 t hai iimrate⸗ on⸗
Er . j. T. di⸗ Sz . do Un hu⸗ le am 11 . 0C . 51 . egt: .7 39 ſpo n0 tuſc .
Coen . Eteien here 9 „ icien WC 2tra t vt ndun . P tiꝓ Hib lere ong. ⸗ uod ſena nc.
ann iinn langete ioꝛz. 1 quen 02i re: et hac erſo - ue aqua da:q io⸗ ter re⸗ icz u reſp rato
dtel feld.⸗ ind. pe⸗ js vap pete mex em p c da ſ 990 dicen in ſu oc in ciſte c
man i 1e as mn. arus feenoutn gut m bo a in⸗ u t hic echq; D nam n:ne Erar ilun⸗ ech⸗
Eanert Sewde u onem ter⸗ iſdem ictu aqu ſüt ſun trqu⸗ us. tit. uſan tin , ig qu
w N. , vt e vti int 28 ſup e⸗ tine dix ono u33 Ppps 19 d1 po D nci⸗
e dente (aleda o. nin di ere. em n 9 e mr ctis an et 0 9 udgd anno. pꝛ
egainnen eclo pet aſd et i qu iun be⸗ Diett ern et ꝑp qu vt v iu⸗ mm io in
4 pr nams in e bus tur. 18 r. t: ciſt hab 4. ex rioarp . heran
Kiai et . ni ddun iqu nciat Pe⸗ P2 on gqu. ndu riboa ceſſa⸗ he .
porgantn. cn. x ur: re S nu m ope⸗ nan bʒ ige mb ctũ a vi pio
Gur nte l.j. t cta m em em ng m b⸗ exi bi di uã
an pe⸗l.l. rdi ta. un nt inemn iua ibo ut ter aq d
S. moc ri. miner pu anonem. ſur s inr oſta ute l
3 uo j. ꝓ enu no ſt p one ꝛabſ em b Liſt 5 ma p quu erd
§. us.z cien me atie tet: lion t. . nqᷓ; ſcin eſi int 2
jar ri. fic tu ci⸗ vete att m ſit. e 1 an ei eto.
e ega 181 1 nou ne e 9 . er 6 ei gg ti⸗
wmati per n . ex⸗ r 02 e ris la poſſ. ſſe re n b B 0t evt
knumii 5 uis. ret ope . i. P ſt vo one 1 am mip et. qu rcer rIS
leen Siq 1lo. 6 er e dir zel ein noqͥ n ſtu icie em qᷣ oe btari⸗
uen f e⸗ d ſt pe pech nduze 9 m Ini bnnln nt 4c r v m
oꝛigr⸗ lau⸗ e im dicen ri iu e da in m ſi s fo aqu lite nclan
g de mo⸗ ion en ne ber is e, om ias m n v rvim
inn no⸗ ct eng qui ⸗ ſctosrv 0 cande he
ſit 6 o ve facit c. 9 um mn eum Si öi ne re 8: on 9 6 dẽ —
ilmen K ſtr Eg. de. 9 ſus e biu re 1. cto r⸗ ges oſſi anmn vſu ean ctũ
4 inch H dem ⸗ du auere Ti. refe nter ea p hoc llo ctuz roi
uin lj.S. inis boc ctoc ubita ue hoc in t: e oab i tdic nte re
— kinnp q; inte ꝛtz d eeaq t: Uta aotq; v ari ci abz in
imi. d Eii e obor re iuotu 3 c 0 nn i
ſ ann du Ge ono vehe aglerk ter nonſe⸗ gian dar
Aumt nennd⸗ NtS. griar⸗ ſunt i re ei E ita arean ri arnaen
lcſt nit ui §. iei vſu . ctum veru efici quer licere 2 rin
an, ana ⸗ ai deſt noeficiel ctoꝛi ſcke⸗ En
inut we en ſ der gquo S erurevrn ſanan eſle
un au e.l.j. j. n cö, Dice ncer eſſa ꝛumell⸗
nuc t. S.l.) m c dic⸗ ed ece 9
lumet pett. 3 lon nimnern
aleii, nenen
uhenm cti
kae H
Err ini
N 6
u
E

us las

em
iuſſoꝛ. 2. e li.
fideiuſſe
it. 7. 7. e ſo⸗ ven. ſi
angni⸗r reſcin
auc. liena
l. tu. l.
5. qo fa ſi. 2.
pio.

Z num.
bito
n0hn
ecce tercium p
Ec
m.
ne q
tem
k Y

ge.⸗
loacas
6 c
m. publica
dicm
imer
PHoc
1

gico
i rie gunn
n . eg. 1. di l
ug den ommt ſrn⸗
bes ie iusRo⸗ ac aea Wur
pere de ex ed — cum ienig ,
bee bratper angi nee⸗ iadi urg
ciẽ m ba v ch proxi. adeni li⸗
cuerit: nu Tref n beo iarea be S in p eti⸗ ⸗ eraz. enen
ce rgan er 0 . ch . ( endr L iſi pa⸗ r
efic pu coere od s elt t ex .— m titu 3 ks n ſi .
8. 5 ſi m ta titue 2 .9 ks
per⸗ au eiu ad e. D plnse ſic cta m agru ipninene veli velĩ rang er ern n
eereee har dns 4 bon hoc ſt cogtin do nr mu eum unnu ſi Wecxirg eſ Pirans. cann W un
. ntariin 189 ̈ ſicu nã e dum re vt am licam Se que non bnenn ar agn
nrrtu aumie 90 ur ꝙ eggqi bat᷑: grere p pub 1s fiat. ere: am: lus arnrcran
ber ns ha lacu. ptat cete Oie mas qn ni P ei vis e loac Pbornes o jimerpo,
fon 73 on⸗ v Coe eld 5 ve aliq ſt. ee cam mclo⸗ on inet: ne.ꝗ z dam
Sed emnpt ſi at v ouqas uat ſus e n⸗ cloa blica m ꝓ 2 Ptine 6 nio eſt cã olli⸗
di d ibus 2 ſt ne deflu⸗ ui no inno no vſt⸗ a re⸗ lem in pu ediendu ꝛeto 8 eiu. e eſ⸗ en
rerias Sea uiai⸗ kenn den gib ad akannt⸗ le
li. nca. ö clo aper ̈p u s inten ui ele Sõ i⸗ vult p daͤ⸗
rer en belo 5 id q lac disi E qu uran nifi erti enit: erd dear ka⸗ nod
an eube ieni ter 37 rgandti dabii ſtiua. 1 oc ſig des p peru c int lo⸗ neir cal nn
ES ene S is pu ſonis aq̃ e h uas e ditur m bo vlter nori vꝛe am
aans. kreſternn . ciend nibo . mves⸗ in t ten icinu erſus cur⸗ aanſun. e
aigene eſſe ven fic t om̃ dictu itur ey im vici adue loaca cö⸗ aum wuruern,
U ferca fein petit? inter 8. pia. 9 imn met des c cribit n ons burg e,
at. urgare in De . om di mmpe uo sm vt ui⸗ onerratuud
K gar t: qu ex ed cim er q flauiu ctum t pa Aars rel ter
zr ene. Retoꝛ ait: e ti⸗ res: p ge ſi rdic indat Ve⸗ o enoan
7 refic ho eto m ꝗ per t. En inte eſcin⸗ Ta. 4 e cau ean⸗
ſunt 8 Re loaca 48 tuꝛ rit. hoc nat: et r eg 19 ſeri ct ic hm .ſi g
9 . u 1 t: ce l di am. 1
duo T . ne eius n e ne ve neteten uunganle ndon⸗ a⸗ benn
rob aeeͤ des: iz fie fa⸗ nt ed pur eſſe i in eð he 1c ſtunere neen
b ho n10 ted t: v cIiO 9 nta p ene mn ſe pa⸗ ſit rei vicio mmiuntu
i. 4 8 ub! um ennannitta tur ⸗ aerns Di 89 imen
1 atamus o. ficere peri S ljcit endun eo m ttetu ne uncecace mm w
lol d 2 in un K re qgö0O . büci r. t: ne in com mit d ex e ctu infe llicet. Clio hen
teramo. 4* renn rgare fecni ꝗ bebo ſu e bin o non ne n ano ſar nonempo atrune
terd ulluũ e 3 ſupi pu Ini in cri iu! ta pᷣto ituto ulati v0o non gre i ce caur i⸗ enanende rlacutr
hic m S q tria dan cau dic n reſt aui⸗ pu latio ur loace tim ur epran i ummwien
m. D 0 nt to it car er r. ſtipular ſta 9 2 tmur er mn m n
akn Prelr ves analer vi do⸗ ſinun ſu nicaue. ppe ne⸗ esr: Kmiun
S nu poicter phipt eaunrzuu enitare ionnn ofle Kn aanr ifn
7 purgar ſũ n vn ri inte Eiquoꝝ 8 ndat. vel r rec one tue⸗ da cr ſenn
de renarr n um ptoꝛ . refici nrelgeſtie⸗ bi cloa ciaue actarn ne onez eit ecnnun
duo naet n 4 ut p ent tare elitan . 32 bi nun ta n lan utio 2 hſamis
Peuere morm ne⸗ 7 kaneruernema Rtge t tur e ficere mi 8 ſit m ſit: whhultetn .
Kobe bütone P m ptui ant H re dam atu factu ur lanir
ria. ſ. ßte 2 ki ungas mnrerdte lice Clo ram tur: ris loaca dicei nedi⸗
tria gne. ven Trun . it inter ub — lice oper ec t:ita d 12 naz.
mwngeid . Par rine ere col poi gno =W irnn alleni
. b ioe ar — 8 pꝛ m qus inte r. ſicu tten di que iſguntent.
rech S”” r 2 acis pꝛ cura 98 oc in . nam ſic nitt uʒ e etoꝛ: ſiue 22 Arihan
ti Saun⸗ ſſi. l. j. e pu ſt locu ipponik un Imn gare ſt ne inde a fac lus de d 1. bocẽ? vr iin ig
vn p vñi po e ac aüt e dam fle pon cinꝰ v . ume DBe blicam vſus e eqd etoe⸗Vol⸗ in *
vꝛ. . nur. c⸗ acas quede müꝓ ur vic iantu 3 ur. pu quo iteʒz n Prure marnr Mum nt
j. Rina nas luuies ð pri ibet eſic ſtu⸗ t cam bes tur. it m. 5.§. ſtitu 7 Athinld.
4 ſtilen „ifn go hi cer fiſtu⸗ in cloa ha itua dica 49 Re ruat ſn
lenes pe , l cumg neniag nalenn⸗ melo ſtharreſt mnter blie eſtuſt netin
1 0 toe 71 1 ſi 9
4 Si, vpie⸗ ſacrrer u pella uia nga hanni⸗ rerioꝛ naaruumau vſus ülem
la⸗ . . I E:idc . . ne B V ien
Dcns tubuo Eeen 0 7 re vide adde fi Hoc rtine ue fa
8 en c llu le o urg ſpec erdi pcarioa geas itas: fiat.
eſt foꝛam at co rum p litatẽ int öpca leʒ cat m ue
eſt purg . run vti o eſſe mne 1s ta 1⸗ mim ſit ne
me ane⸗ eſt ali m itnoe cla ſi qui ohi⸗ ca 102
ud ge . net dum: 6: t: tam re que
ale kin al adnentaaman —
ne nte: v atur vo ninas er
vris. e ugilo caibusců
lent ne S.pe. ex.
rini r. ad atio⸗
cat 2 nunci un.
nda reg. .e
F
l. pꝛ

4

₰☛

nai N X* . prnnata. .
Wwin N n d anck aos gadd eſt. S. e. l. j. in pꝛi b Hoc interchetum. mol i. ediſi
Ar e Compꝛehendar᷑. qtum ad verba. ac. dinn. . Reſntuere. ed a vn RT——— 4 HM
lu Yaterdicendum quo ad ſententiam. vi poſſigenis ſi vuo. . ſi vemus enterictuin loenm habet. vt ſupeꝛs d. V, Auwe riA
9 Peroem enm argumentatur de publica ao pi ſed hoc expedit potius ſᷣm quoſdãd.
e en enan inrer ein pꝛiuatam. quod d Yadendi. in illa re. az0 ů“
dad de publica nõ ha W 8
, w u benne quo ad
an SEnuk. toꝛiuzeſt: 5
nc . r Iypſe. labeo. Vanq de reſicienda cloaca liqdit deſ ⁊ per hoc occurſum ẽ cal
nn etiam e nouo erenda H ndi icoueneiln vi aut claʒ que⸗
umni arsn . interdicto ↄpꝛehendat᷑:tñ eque in⸗ reſtiner iuntmt. Bubeuur chin
vltte⸗ 1 r terdicendum labeo ait:ne facienti ius faci nhha harren eſelt M
mgba ſa einerch⸗ cloacã vis fiat: qꝛ eadẽ vtilitas ſit. habuit ſine Pabuit, ſinc enitnina.
enneſ in prim. idem de Pꝛetoꝛem eniʒ ſic interdixiſſe git: tercicrerpeo e tamen tencrige in
nnrs d guchlich. V. F. x Ne vis fieret quominꝰ cloacã in pu fecit Tueri? er quod vi aut clam
n tneen herretendchofflli er non mariam commmn ſunz webuit
Nd xpublies. icẽ vt factam cloacam purgare ⁊ reſti vtenti exce tionen daltendicto
te mere pmittenu ſit per mnterdictũ cere prionẽ poſſit gms obij⸗
icel 2 cere ꝙ non iure meo fecerim
Ninmt, dn ouam vo facere is emum con⸗ gis eſt — Nde X ma
. i de t. 5. NEare n .. gis elt ne poſſit. nam ad ſi 1
een cedere œbeat:c gduerſus vi
d eat: cui viaum publica vel quod dam fact zu⸗
am, N rum cura ſit. ſta exceptõne ſe ctun el ullein⸗
—– SS itercerutnach ea ſol der r.
una ant Quo vi aut caam.g tinet quecunq; in ſolo vobur Aam
n Retorait: Apia. facta fueꝛint. Qmd ſit vifactuʒ
. We mnnd eroe ait: quod vi aut gut clam videamꝰ. Vi factũ vide⸗
noſ kun an crn eſt: qua te ri quintus mutiſeripſit: ſiqs con⸗
nſ ne H resrnau erpe⸗ tra quam pꝛohiberetur fecerit: et
ſtitgas. Docr poteſtas eſt. re⸗ mihi videt᷑ plana eſſe quinti mu⸗
nin as. Hoc interdictũ reſtitu-⸗ tij diffmitõö. Sed ⁊ ſiquis ia . 5H
ig 5 . iquis iactu e Ius habmit. z
ueraalunt n⸗ x Cura ſit. vt ediles. vt. s. de via publica.l. ä n enek. gr. .
. un ni⸗ bus erant. vt inſti. de EH blica. l. ediles qui ex pꝛetoꝛi dic habet ins. quia wmmus eſt ſoli:i. achnle. groecſs.n
WANNN eron poterat agi vt liceret Lcere gomenn onentn V. rorn omm Vnge non habet ius inuito ſolee nan et uta glns poſſidʒ
SS o tm̃ coꝛam eo qui curam viarum habeb pauatam modum. S. pe. 2. S. de operis no.n . 8.a0.l1. Squik. quemadg
Nle toꝛes. vt ſupꝛa de oꝛig. iur. l.ij. S. bebat. cum muln eſſent pꝛe lega. l. j. S. rediguntu g. e unci. pꝛetoꝛ. F. ait pꝛetoꝛ. quoꝛñ
ſrocc⸗ ciuilis. vel verius pꝛumo Pleineene aranat abodn ad. F. u. veter 12.8 5 Gr.ſd arg. contra. S. ce inere actuch pꝛiuato. l.
mme ſe babita agitur coꝛam quolibet ma. ab eanibus quu f. Pꝛopter quod id eſt qmia. vel pꝛopter id quod ac
n htns ruenuatpne Kor peter clam. ſuperioꝛa interdicia reſpiciunt fu 5 Sena; voſit.Cronuenms⸗ d R.
npus. hoc pꝛeteritum. on iure meo. verl nis. quali ?
nantone pꝛeterta. vt vnde vi interdict enſem ſepmearun de vi taʒ quando non re aert r ee nlie an diceret recte age es
furoheve⸗ quocan myto ſcilicet tam pꝛo vi qeỹ pꝛo eo anoc i i. nunc w feci iure meo. vt in caſu ſuperion videoꝛ nonte n e aen
oſaunſt greron, lnoroc 4 Raſenn datur. vt infra. e. is Gmr.. auodon excepi. non valet. eneni. ſeo hec quidem
KI. J. ait
vr quando vi Acchm 3 brcnnt eſſe duo interdicta. vnum no anermehte tamen quatuoꝛ poſſunt oppom. vt.. pꝛohiben
ocns ei non aſpꝛobat. Qnalitere ang quod clam quando clam. 46 der. § pernnnt. rel.ſe⸗ alius. S. belliſſime. 7. §. eſt din 7. ſem
unnsN — infra. e. is qii vubir ferum agrur quod vr aut S. hoc inter ictum. facu. S. ad exhi.l. ij. S. ibigem. l. em
. 1tractatur vſq; ad. . clam in. l. ij. poſtea a ictum. Jtem de k Hoc interdictum. in ſolo. vel i .
⸗ verba in.l.v.⁊ ibi exponit quod i poſten e clam vſq; ad.S. hec us. S. notauimmus. 27 n ogehngeeLonn nti ſolo. Yo. vt. . ſi ali
gram e 3 p Retoꝛ ait. vi. compulſiua. vt. 5 vel enam tercij. vr. ſupꝛa de aqua lanaaree icgt vel Aus ein nocck:
1ſwnt metum. S. j. vel ea que cnſenſ n oa memo cauſa.l. S.idem. accurſius. plunia arcenda ſi colonus. a. l.
in ſit vi. a.F. ſed 1 ariſto. uit. vi. .e.l. S. dd 1 Merint. als funt. a als fuerint. 1. ſget. D
⸗ 5 . Clam. expone.vt.j.e.l.iij.S.ſfi m Quid ſit. quam. id eſt contra broinmbrfone faci
Wr inni 3 actum eſt. non vt ius permitu. quia foꝝe ab al R ſarius. ad quod eſt infra. . ſed 1 ſiquis. tufr em quam ſacit aduer⸗
en 0 uſple in es re qua ⁊c. Et nota qmia non di ab alio poſſidente tutela. S. vi.⁊ ſupꝛa quod metus cauſa 1 urra d reguus iuris. quo
d in publico locum habet. vt infra.l.iij.S ae⸗ in pꝛuato. quis x 2 infra.e. I. vim. 7 ſupꝛa de o r meru. S. idem ait. ⁊ ſi foꝛte
lag g fnaar. .l. iij. S. plane. et. I. vim facit. S. li ſed contra aoen w uinere grluch pru õ nul⸗
1Erxrperiundi poteſtas.ex hoc patet ꝙ vtllis eſt. v ꝛbi. Uel ſecundo hic expone conira euugto, . in an Puncizo ſor. vt
g eſt. vt infra de di· huberetur nunciando: puta ali quam ⁊c.id eſt ſecit.vi non pꝛo⸗
:puta aliquod triſte pꝛohibere volenn. ad quod

unn 1
ℳ

gerſis- veſcthalah quod accipe ad ſin principium. ſeo
mn pꝛincipio. „X upꝛa de aqua pluuia arcenda. I. lrae
ni mnnadddAanre. pꝛetoꝛ. 2 facit. connnn

eſt ſupꝛa ad ſilł.l.iij.S.ſubuenitur. æ. e. S. ſed ⁊ anſto. a. J. e.l. vim fa

at. 7. S. de eo per quem factum erit.l.j. S. j.

n SDiffimno. id eſt aſſignano. nec eſt vera diffimuio. eſt & plana. vt

pꝛo ombus his operibus habeat locum interdictum vt reſtiiuarur

opus: exceptis illis caſibo vbi impune cõtennitur nunciatio. vt. S. de

operis nom nunt᷑.l.de pupillo.S.ſiquis riuos.⁊. ã.æœ riuis ſeruius.
4

ν

S. fi. 1. S. ti. j. l.j.S.ſiquis purganti. ⁊ exceptis illis caſibus vbi com
petit exceptio ↄtra hoc interdicium.vt nõ.S.S. deniq;.
o Sed ſiquis. vel pꝛo ſalim.
p Perſenerauerit. non pꝛiſtina ſatiſdatione de opere vemoliendo.
facu.S. operis nom nunciatione de pupillo.S.meminiſſe.⁊ ſi ſerui⸗/
tus vendicetur 2 ſi
foꝛte. S. ij.

q. Seo a ſiquis. vel minimi lapilli pꝛohibitus fa-

nenen. ideſt cere pſeuerauerit:bunc ch vim fe⸗
teſtibus factam. ciſſe videri pedius ⁊ pompom ſcri⸗
nunciatio quango punt:eoque iure vtimur. Sʒ?
G ſine teſtip ſit. ſiquis ↄtra teſtationem renuncia⸗
Ä Aerum eſt. vx tionemq; fecerit:idem eſſe caſſius
vt facigt vn ac. ⁊ trebatius putant: quod verũ eſt
Sed ⁊? ariſto ait:eum q; vim fa⸗
cere:qui cum ſciret ſe ꝓhiberi per
vim mollitus eſt ne pꝛohiberi poſ⸗
ſit: Igem labeo dicit: ſiquem fa
cienteʒ ꝓhibuero:iſq; vſtiterit im
pᷣſentiarum: rurſuſq; facere ceꝑit:
poſtea vim eum videri feciſſe: ni⸗
ſi ꝓꝑmiſſu meo facere ceperit. vel q̃
alia iuſta cauſa accedẽete. Siqᷣs
tm imbecillitate impeditus vel et

1 Sea 2 ariſio. ne offeneret vel te vl eu qqͥ te ma⸗

hamt auin eroe gmnifaciebat ideo nõ venenit ao phi

pꝛohibeatur. debe bendum:non videbit᷑ aduerſaꝛius

beo naeee pͥim feciſſe: ita labeo ſen bit. Idẽ

7. ſ. v regu. iur. l. labeo alt: 1 ſi te volentem ad ꝓhi⸗

ad ea qᷓ.S. ſemper.
et per legem i iure bendum venire vererꝛuerit aliqs

ſei. lega. l. is cu. 8“ ac pꝛopter hoc non veneris:nõ vi⸗
ſi ex onobo. .. vr me vim feciſſe.

ope.no.nun.pᷣtoꝛ.

lanis Surua. gi al Enuleius.
2 ſupra qᷣbs ex cau in alier ſr:
ſis in voſſeſſioneʒ Ein aliena poteſtate ſitꝛc on
eatur. l. ij. F. bec v ditionem meam nihil velin⸗

ba in fine. 7. S. qg quentis æterioꝛem facere.
legatoꝛum.l. fi.in —— —
fine. 1. ſupᷣ. de ripa
mu. l.j. in punci⸗
pio. 1. S. qui. mo.
pig. vel bypo. ſo x.
item liberatur.S. qui paratus. a ſupꝛa de leg. ij. l tina. S. ſeia. æ arg.
ſupꝛa de mofficioſo teſtamento iulianus ſecundo reſponſo. ⁊ e iure⸗
iurando.l.ſi non fuerit. ⁊ v euict.l.ſi ideo.S. finali ⁊ ſupꝛa ſiquis
cauto. l.ij. S. finali. 1. S. ne vis fiat ei qui in poſ.l.fi. in pꝛin.
Igem labeo. impꝛeſennarum.i. in pꝛeſenti.
u Feciſſe. vt 2. . l. ij. S. illud.
x Juſta cauſa.poſtea vt reſcripto pꝛincepis vel ſi ſanſderit. vt.j.l.
uij.S.ſiqui s paratus. ac. .
Siquis tm.impeditus.ad quod eſt.j.de furtis.l.pe.
Te.ſacientemopus non vi non dlam.
Aldagmifaciebar.i.te valde diligebat.
Videbiiur.i.non videberis iu.
Abeo. quia ex parte mea nullus wlus fuit.

b n E in oliena.facit. S.de arbitris.l.ne in poteſtate.⁊.. xe re⸗
gulis iuris. l. non dʒ. 7. S. ne quid in loco publuco. l. ij. S. item
nerua. a. S. ve nego. geſt. l. qun ſoluendo. ſed ar. ↄira. j. quarum reꝝ
ac. l.j.S.exceptones.
c p Rohibere. pꝛohibuerit. vel cũ mandato. vt a. 5. de pcura. I.
Roen rdo⸗⸗ etiam ſine mandato.vt ar. ſupra de pen. heredi, item
ue. S. a quo. Z
„ MQuis pꝛohibueru, nec eniam econtra quis pꝛohibeatur wmin⸗

an eius miniſtri. vt ſupꝛa ve operis noui nunciatione xx pupillo.

ſeruo.⁊.S.nunciationem.

e Mon ſolet. vt 7. S. conſti. pecu. l. a licet. 1 facit. . we vſuris
. . . 7. . . * * 8.
l.ſiquis ſolutionem.S.finali.a. S. ve operis nom nunca ſthenn⸗

toꝛ. 2,5. de bo. auc, iu. poſ.cum vnus in pemn. 7. I. e. interdictum.

f Srclam. ita
ꝓ nec ꝑ ſe vel .

Rohiberi autem non vtiqq dwvmnus.
per ſemetipſum neceſſe eſt.
ſed et ſi quis per ſeruum ſuum vel

pꝛocuratoꝛem pꝛohibuerit: reete S. Illud. ſacu⸗

videtur prohibuiſſe. Idem etiam iſn mtercitg ſ

et ſi mercenarius meus pꝛohibue⸗
rit: nec quem moueat quis pꝛohi⸗

buerit:nec ꝙ per liberam perſonã

actio acquiri non ſolet. Nam pꝛo⸗
hibitio hec vemonſtrat vim te face
re.Quid miꝝ cũ et ſi clam tu vim
feceris:habeam tamen actionem:
ergo magis facto tuo velinquentis
ꝙᷓ alieno acquiritur mihi actio.
VYllud ſciendum non in omni⸗
bus momentis vim eſſe faciendaʒ
ſed ſemel inter initia vis facta per

ſeuerat. Beo ſi pmiſerit aduer⸗
ſus eum qui vtiutur interdicto exce

ptio erit neceſſaria. Mon tm̃ au

tem ſi ego ꝑmiſero.ſ̊ ⁊ ſi ꝓcuratoꝛ
vel turoꝛ: qui tutelã admiſtrat vel

curatoꝛ pupilli vel furioſi ſiue ado
leſcentis:dicendũ erit exceptõni lo
cum foꝛe. Plane ſi pᷣſes vel ꝓpcu⸗
rator reipublice pmuerit in publi h Perſeuerat.
loco f. ſcribi hocj mter eaſdez
co loco facere. Merua ſcribit exce⸗ Plonas. ſecus
ptionem locum non habere:qꝛ ⁊ ſi¶diuerſis. vt.j.e.

ei locoꝛum inquit publicoꝛũ ꝓcu⸗ vun facut. . tan.

. diu. 1 facit. S. e.
ratio data eſt:conceſſio tamẽ data l.j. S. idem La⸗
beo. 1. arg. j.
furi.ꝙᷓuis. . ů.
uog mer? cau⸗
ſa videamus. ſed ↄtra.j.e.l.is qui.S.hoc interdicium. ſoł.ibi fa⸗
cia fuit remiſſio hic non. uem fa. S. le.ij.tina ſeio.ꝗ. vſuras.et.
g. vt in poſ.l.ſi is a quo.S.fi.ſed arg. ↄtra.j.de ver.ſig.l. vaſa vi
naria. Item ↄtra. S. de iti.actuqʒ pꝛiuat.l.iij.in pꝛincip. ſoł.vi ibi.
Item ↄtra.S.de vſur.l.moꝛa.ibi cum ſii omiſia ⁊c.ſed magis cõ⸗
coꝛdat. Item ar: S. acqui.rerum w.qui bona.S. j.

1 Sed ſi ꝑmſerit. poſt ꝓhibitionem. hic puncta.gc.
Rk Exceptio.ſ.conuentiomis.vt ⁊.j.ti.j.l.j.⁊.sS.œ pact.iuriſgẽ⸗
tium.S. pe. a.S. de operis noui nuncia.l.j. S. Item queritur. 1. S.
quibus modis pig.vel hypo.ſol.ſi conſenſeru.

¶AVel mtoꝛ.quia hi loco wminoꝛum habentur. vt.j.de furt.ini
dum.S. qui tutelam. 1 ar. j. œ imur. ſed ſi vnus.S. j.
m Aaminiſtrat. ad diflerentiam eius qui contutori adminiſtra
tionem ceſſu.vel qui ad mſtruendum datus eſt.vi.j.d ſoł.quos
ſi ftoꝛte. S. j. .
Tn foꝛe.ſ.conuentionis de rigoꝛe. Sed an nmnnoꝛ poterit
reſtitutionem imploꝛare? videtur ꝙ ſic. vt ſupꝛa œ minoꝛibus.l.
ait pꝛeioꝛ.

o Plane. conceſſio.i.remiſſio.

p Sata, etiam d rigoꝛe: ad quod eſt ſupꝛa de tranſoci,l. cum

— . = —
—2a,= =

eAneni

“ẽ Nlnrope.

Alißſie.

A uen l⸗

Punſocl')).

AVClih len

1 dalnt
NAAao
Ii ul hpt

uaein

NdCrdNN
ndenc N
on be⸗
Noohos iand⸗

Gr ir

plutilpre
Nſlcvog⸗
1flNels
ſogſ acii

ſofgetutſihte
gcchrſus,

ad Nſnnr in

1Quon anunnann
rinilſnei
(hennanur nee
MWelepnerning
D
uuhiunm ir

nitſlnt
nzni

n momm⸗
ſeſagenin
hcta
mt aduer⸗
acaverce
Mntman
iiourno
Omraw
moäſinead⸗
n teptönih
iiseiN
„
ri

e aais n⸗ u
SB

tamedats
—c

ſn
s n Nni
nn.,Aiin
ng mſe
ag pun ninn/
õ
—

—
—

cit ſupꝛa d ope.

102. S. ſiquis pa⸗

pi. S. ſi pꝛetoꝛ.⁊ ſupꝛa de muriur. l. euʒ qmi. S. in popularibo. 7, K. e
tranſact.l. pſes. ⁊. S. de vona. l. filius. 2.3. de pact᷑.l.contra.S.ſi fi

2

lus. a. . & pact. fitus. 1 ſupꝛa ad mace. 1. ſi fius in pꝛincipio-
2 ſupꝛa de rebus eoꝛum. l. magis. S. ne paſſim. Et no. ex pꝛeſenti ⁊

ſuperioꝛi reſponſo.ꝙ maioꝛem poteſtatem habet pꝛiuatus admim⸗

ſtratoꝛ ꝙ, publi⸗
cus.

non eſt. Hoc ita veruʒ eſt: ſi modo
non lex municipalis ꝓcuratoꝛi rei
pubblice amplius concedat. Sed et
ſi a pꝛincipe vel ab eo cui pꝛinceps
hoc ius concedendi derit: idem
erit pꝛobandum. Siquis para
tus ſit ſe in iudicõ defendere aduer
ſus eos qui interdicendum putant
ne opus fiat: an videatur vim face
re veſinere:? ⁊ magis eſt vt veſinat:

0% ℳunicipa⸗
lis.ſic ̊ coniue
tudo ſpeciał de⸗
rogat legi ſpecia
liter. vt h. ⁊.
eman. li. I. .
2 ſupꝛa commu
nia pꝛe. vẽditor
S. ſi ↄſtat. . S.
ꝙ cuiuſq; vVm⸗
uer. I. item. S. j.

tem facu. J. e. * uneE
qui. F. llem ſi mõ ſatis offerat: efendere pa⸗
ait. ac. ratus eſt ſiquis agat:⁊ ita ſabinus
ſcribit. Sed ⁊ ſiquis damni m⸗
2 gerir. 5 lecti paratus ſit cauere:cum ꝓpter
edenit. . . L
ba edern . hoc im eſſet pꝛohibitus: vel quia

non cefendebat: vel dammi infecti
non pꝛomittebat conſequens ẽ di⸗
cere deſinere eũ vim facere. Claʒ

erit data ſupple

Idem erit. Rrie
excepꝛis. locum facere videri Caſſius ſcnbit:eum
ſoꝛ.. gqui celauit aduerſario: neq; ei de⸗

nunciauit ſi modo timuit eius con
trouerſiam: aut vebuit timere.
Igem ariſto putat eum quoqʒ clã

r Siquis in ½
dicendum.i. de⸗
nuncianduʒ. Vt
ſtaum ſubijcit:
ne opus ſiat ꝛc. eum quem pꝛohibiturum ſe mtel⸗
lexerit:et id eſtimat aut eſtimare
bet ſe pꝛe hibiturum iri.
EuErnuleius
Eruius etiã clam facere euʒ

ſScribit. fa⸗
no. nuni.l. pre⸗

ius.⁊.l.ſtipula⸗
tio.S.j. ⁊ quoꝛũ
lega. l. ij. S. j. er.
j. ve fideiuſ.ſi dvubitetur in pun.a ſupꝛa de vſuc.ſiis qui.S. ſi ſer
uus.accurſiuns.
Segd 2, deſinere. ſublata cauſa tollit phibino.vt ⁊.S. ꝓxi.S.
n Clam.denunciauit.hic ↄnnna intſerioꝛem.l.jaut qui
x Zimuit. 1. ſi credidit eum moturum ſibi ↄtrouerſiaʒ.⁊ ita cõ/
ſequenter timuit.inde eſt ꝙ clam fecii. aut ſalum debuir credere.
ua conſequenter timere. L

y Controuerſiam. de iure ⁊ in iure moueri.

3 Piohibiuurum. cæ facto 2 ſine iuchce. vt differat a pꝛecedenti ca
ſu.ſic.S.quod me.cau.l.iſti quidẽ.a facit.S.ad.l.aquił. ob id.et

l.idem iuris. a. j.l. ꝓxi.⁊.S. ado mace.l.iuł.a.S.pꝛo emp.l.qͥ fun

dum. S. ſeruus meus. 2. S. e ↄtraben. emp. ea que.S. j.⁊. J. re.
iuris. I. quo tutela. S. vi. 1. S. ſi cer. pe.l. quod re. 7 depoſi. l. ſi ſer⸗
uus. 7. . c fur. l. qui rem. et. S. de acqui. poſ.l.clam.
ſ Eruius ait. weʒ quod ſuꝑioꝛi. S. ſed addit quia ⁊c. ad qdᷣ
facit ſupꝛa de noxa.l.non ſolũ.⁊.S.xe pe.here.ſi ꝗ patre.S
ſi pꝛedo.a. S. de iuris ⁊ facti igno.l.nec ſupina.⁊ concoꝛdantie ſu⸗
perioꝛis. S. ac.
a Nt. qui clam edificat. ⁊ wominum non ceruſicat facit cla
aut ſi dñm certificat. ſeo alio modo poſtmoduʒ ſacit ſimiliter facit
clam. dixit enim non faciam ibi niſi murũ terꝛenũ ð quo vominus
non curaut.ſen poſtea facit ve lapidib.quem wominus ſciens nõ
ꝑmiſiſſet. Et quod ſubijcit vel qui de c. idem dicit.ſed clanus.vel
ſupꝛa in qualuate. hic in ſubſtantia operis decepii eum ao quem ꝑ
nnet non nieri. cuius intereſt non fieri. vt quia dixit ſe facturuʒ fo⸗
ueam, et ſecerit murum. Sed oppo. viderur ꝙ ulle faciat vi nõ claʒ

ꝑ Conſulto.i.ex conſilio.ac⸗

trouerſiam futuram: quia non opi

ſacere: qui celandi ammum habet

qui exiſtimare debeat ſibi cõ

—

nam facit ne pꝛohibeatur. vt ſupꝛa. l. - §. ſed et ariſto. Reſ pon. ſi ſci⸗

m quid faciebat. ſed impeditus pꝛohibere. non poteram. hoc ignora⸗

bam. nam credebam ꝙ aliud faceret. ſic facit clam. ⁊ facit inira pꝛoxi⸗

9 Mon poſſe. id
eſt tüc cum ſcit euʒ
non poſſe loqui.

nionem eius et reſupinam eſtima⸗
tionem ſequi opoꝛteat:ne melioꝛis

conditiõis ſint ſtulti ꝙᷓ periti.

Vt qui aliter fecit ꝙᷓ denun⸗
ciauit:vel qui vecepto eo fa⸗

cit ad quem pertinuit non facere:

vel conſulto tunc enunciat aduer

ſario. cum enim ſcit non poſſe pꝛo⸗

hibere: vel tamſero enũuũciat: vt

obuiare pꝛohibiturus pꝛiuſqᷓ ſci-
at non poſſit: et hoc ita labeonem

pꝛobare ariſto at. Siquis ſe de⸗
nunciauerit opus facturũ: non ſem

per videtur clam feciſſe:ſi poſt ve⸗

nunciationem fecerit. vebebit em̃
et ita Labeo:et diem et hoꝛam e⸗
nunciatione complecti:et vbi⁊ qõ

opus facturus ſit. Meq; quideʒ
pꝓrunctorie aut obſcure dicere aut
rnunciare:neq; taʒ artare aduer

ſarium: vt intra diem occurꝛere ad
pꝛobibendum non poſſit. Et ſi
foꝛte non ſit cui venuncietur: neq;
wlo malo factum ſit ne ſit: amicis
emq; aut pꝛocuratoꝛi aut ad vo⸗
mum nunciandum eſt. Sed

b Denunciat. ſed nonne incontinti cum cernſicatur poteſt pꝛobi⸗/

bere? quidam dicunt ꝙ non. ſed ad locum debeat ire. vt ar. S. de ope⸗
ris neui nuncia. l. de pupulo. S. nunciationem. quod non placet quo
ad hoc interdictum. vt.j.e.S.ſiqiis eum. dic ergo hic non poſſit cõ
mode.quia volun vocare teſtes.⁊ interim ille recedit. vt ar.S.de viu
ris. l. ſctenduz. vel erati wmmus abſens cum dixit famle vonnmi. vt
J. S. et ſi foꝛte.vel dic ꝙ volebat nunciare in re pꝛeſenti. hic quidem ꝓ
pter tarduatem nunciatioms non poteſt.
cSiquis. non ſemper. iſtud non eſt adduum er. ſed et ſine eo ſtare
poſſet.
dD Labeo. ſ. dicit
BDiem.ſ.facti operis.ac.
