te competit: nonne ⁊ per hereditariam tunc poteſt querere.ſ.poſt adi

tam? ideoq; dicas ꝙ anteladitionem hereditatis
per actionem ex empto ⁊ indebite ei ſolutus fuu

ſeruum acquiſiuit
:ꝛcum nondum erat

heres: vnde per eum acquireret poſſeſſionem rerum hereduariaruʒ

rio:ᷣ actõe ex empto ad eũ puemt
nam ⁊ ſi ex ſtipulatu vel ex teſtam
to ſeruus debitus teſtatoꝛi fuiſſet:

⁊ heres eiꝰeũ accepiſſet: nõ pꝛobi⸗

bet᷑ reꝑ hereditariaꝝ poſſeſſiõeʒ ꝑ
eum acquirere. Bem.
Mtereſſe puto q̃ mẽte apud
ſequ eſtꝝ dvepomitur res.nam
ſi dimittende poſſeſſiõis cã: ⁊ hoc
aperte fuerit apꝛobatũ ad vſuca⸗
pionẽ poſſeſſio eius partibus ñ pꝛo

cederet.at ſi cuſtodie cã deponat᷑:

ad vſucapiõʒ victoꝛi pꝛocedere cõ⸗
ſtat eã poſſeſnonem. Fri.
Y ĩͤ eo fundo quem cũ poſſi
ereʒ pignoꝛi tibi adi: ſᷣuus
tuus te cijciat:adhuc te poſſidere
ait: qm̃ mhilominus ꝑ ipᷣm ſeruuʒ
poſſeſſionẽ retieas. Si foꝛte co

lonus ꝓꝑ quẽ vñs poſſideret cceſſiſ

ſet:pꝛopt᷑ vtilitatẽ receptũ eſt vt ꝑ

colonũ poſſeſſio retineret᷑ ⁊ cõtinu

garet᷑:qͥ moꝛtuo dicẽdũ eſt nõ ſtatiʒ
eam interpellari:ſed tunc dmum
cum wvmimus poſſeſſionem adipi⸗
ſci neglexerit:aliud eſtimãdũ ait ſi
ſponte colonꝰð poſſeſſiõe veceſſerit

ſeruum inuitum retines ininſtam q;uis ꝑ eum

ante aditioneʒ he⸗
reditatis. Ceterũ
adita heditate iaʒ
rerum pꝛopriarũ
poſſeſſionẽ ꝑ eum
acquiret. accurſi.
t 1 MUtereſſe
ſequeſtrũ
dꝛ ſeq̃ſter
tercia ꝑſona: vt.S
cepoſiti. l. ei q ĩ fi.
7. 1. ſe. gco.
VAppꝛobatum
qð ẽ eoipᷣo. ꝙ nõ
ꝓbat᷑ cotrariũ. ſe
cus ĩ alio depoſito
vt. S. poſiti.l. li

cet.S.rei.accurſi.
xXx Mõꝓcederet.
qꝛ interrupta fu⸗

it:vt.j.ti.j.il.na⸗
tuꝛalii:etiã dic qͥd

ſit ſeq̃ſteꝛ:vt.j.

ver. ſi.l.ſequeſteꝛ
7 S. vepoſiti. ꝓe.
y Beponatur.
quia hoc agituꝛ ex
pꝛeſſe.accurſius.
3 Peocedere. vn
ůe ſi reꝰ vſucapi⸗
ebat ↄtinuabit᷑ tẽ⸗
pus meo auctoꝛi
qui vicit. vt ⁊ ſup
eo.pompo.S.ſi inſ
ſu:et qua actione
agatur contra ſe⸗
queſtrum nota.ĩ
dicto. S. rei. 2.l.ſe
queſter.
2 ſ eo fuũ
wv.. poſſide
rez. ego ve
bitoꝛ. ac.
Retineas. p

volentem non q̃ras

vt.S.eo.qꝙ ſeruus:⁊ quia rennes vſucap. buionis ꝓcedit:vt.j.ti.j.
non ſolum.S.ſi rem. vnde collige vbitoꝛem non poſſidere:abs inter⸗
pellaret᷑.ſ.vſucapio:qꝛ interuertiſſet poſſeſſionem debiioꝛis ᷣuꝰalie⸗

nus.i.credi.licet non ſuns:vt hic.⁊.S.e.l.rem que.ac.

22⸗

a Si foꝛte vceſſiſſet.i.moꝛiat᷑:⁊ qð ſubijcu ꝓpter vti.c.ẽ intpoſi
tio que ponit pmũ caſũ.⁊ qð ſubijeun ꝙ moꝛtuo ⁊c.reaſſumit pᷣn.⁊ ẽ
ſcõs caſus:vel dic ſecundo deceſſiſſet.i. agro exiſſet:⁊ nõ aĩo deſe
rẽde poſſeſſionis:vt a.S.ſi colonus.it nõ.ꝙ tres caſus iſte.S.poit
pꝛimo cũ diſcedit colonus nõ ammo deſerendi:ſcdᷣo cũ moꝝt᷑.teꝛcio

cum diſcedu ammo ceſerench.

b Per colonũ.ctinentẽ ſᷣm pꝛimã expoſitõem:vel ſᷣm aliam ꝑ co
lonn.i.pꝑ eius aĩm retines naturalẽ.cinilẽ at ꝑ me.
cMeglexerit.ſed quam ꝑdit wminus ꝑ negligenti natralẽ? nõ:
qꝛ ꝑ moꝛtem colom eſt amiſa:nec ꝑ herediiateʒ tenet᷑:vt.j. ſi qͥ te.
li.l.j.S.ſceuo.nec ob.ſinis huꝝ.S.evt ibi dices. Mec ciuilẽ:qꝛ eã re/
tinet per ſe. RK. ſm quoſdam de cinili mõ dicit: quibus obſtat ver⸗
bum adipiſci: ſed dicũi impꝛopꝛie.i.reiinere ⁊ vti:vi ꝑ incuriã:vt ĩ⸗
ſti.de vſuca./qꝙ autem. LZu dic ꝙ perdit ciuilem mſi petat natura⸗
lem moꝛiuo colono:⁊ ſic ꝓpꝛie pomt᷑ adipiici.nã nõ viẽdo ad funduʒ

obliuiſcit᷑: ⁊ ſic ꝑdit etiam ciuuem.

dD Aliud eſumandum. ałs idẽ eſti. a tũc referas ad ꝓxumũ caſuʒ de
irib ſᷣm ſcdᷣam po ſuõʒ.nã hic caſus loquit᷑ cũ veſerit aio deſerende
poſſeſſionis:als idẽ.⁊ tũc ad ꝓximũ.nã ⁊ hic amitio natralẽ ſtat
⁊ retineo ciuilẽ wonec negligã.vt.S.e.l.iij.S.ſi ſexuus.⁊ cuʒ ero ne⸗
gligens ꝑdam cinilem. vt ⁊ in pꝛoximo caſu: ſj videt᷑ ꝙ nõ ꝑdã natu
ralem ſtatim: vt,. C., e,l,ſi.que contra.ſo.vt ibi.ac.

X AEα H?

S

e Hec vera. ſ. ꝙ interpellaretur ciuilis.⁊ ſic ad ſecundũ caſũ ſe re

fert. ⁊ p conſequens ad tercium: ſi habeas idem.ałs ſi habes alrpoſ
ſedii.⁊ ciuilẽ ꝑdit.ſj videt᷑ ꝙ non ꝑdam ſtaum ꝑ alterius ingreſſum
vt.S. eo.ſi id quod.S.h.⁊.l.clam.S.ſi. Rñ.hic non dicit ꝙ fuerit in⸗
greſſus m: ſed q; poſſedit. vi quia ſuſpicatus ſum me poſſe repelli.
vt ⁊ infra ꝓ emp.
qui cum pro. S. fi

na. Alij dicunt ꝙ ., . “
contrahit cunlis ſed hec ita vera eſſe: ſi nemo extra⸗
ongmem er narn ⸗· neus eam rem interim poſſederit:

rali que perdiiur

mortuo colono: ſed ſemper in hereditate colõi mã⸗

vel recedente anm ſerit. Seꝛ uum tuum a titio boöa
mo veſerenc. ſea ſiqe emi et traditum poſſedi: vin⸗
oc non placet.qꝛ Ee — *
bm hoc ſi q po⸗ W cum comperiſſeʒ tuum eſſe:⁊ ne

ſidebam locaui.⁊
colonus deijcitur
non peꝛdam: ſ̊ in
ſpicitur oꝛigo:pri
ma ergo placet.
JItem viderur ꝙ

eum peteres celare cepi: non ideo
magis hoc tempore claʒ poſſidere
me videri ait.naʒ retro quoq; ſi ſci
ens tuum ſeruũ nõ a dño emerim:

eni natursus m ⁊ eum clꝗ eũ poſſidere cepiſſem:po
mo colono n amu ſtea aũt certioꝛẽ te fecerim: non iõ
car ꝙ in herediis Teſinere me clam poſſidere. Si
fennon poſhaſfi⸗ ſeruum meum bone fidei emptoꝛi
vel ſi poſſeſnone; clam abduxeri:rñ. nõ viderni clam
impꝛopꝛijſſime vt me poſſidere:qꝛ neq; pꝛecarij ro⸗
7 ſupra de acqᷣrẽ o ne rr „ ror
berean. gern bro Batioe neq; conductione ſue rei w⸗
berece. nam vere minium teneri:⁊ non poſſe cauſaʒ
ereditas nõ poſſ- . 61 .
Raer verfranes clamdeſtine poſſeſſiõis ab his du⸗

abus cauſis ſepari. Aulus.

te li.l.j.S.ſceuola r e .—
Ui iure familiaritatis ann⸗

Beruum ait.

eiga ſt oteſft⸗ ci fundum ingreditur nõ vi⸗
oms: ſed contra i· Ttur poſſidere.qꝛ nõ eo ammo in⸗
fra pro ſuo. ſi an greſſus eſt:vt paſſideat.licet coꝛꝑe

cilla.ſolu.illõ ſin
gularuer furis o⸗
dio dictum eſt Hm
R.vt dixi. S. eo.
l.clã. acccuꝛſius.
g Retro. id eſt ex contr ario:et ad hoc facit infra de furtis.l.qui ea
mente.accurſius. B G
h Si ſeruum. emptoꝛ. qui emit a non wmmo.
i Abduxerim.i. abſtulerim. ac.
Kk Mõ videri me.ſ̊ furn teneoꝛ: vt.j.ð fur.itaq;.S.j.⁊.l.cũ ex.S.
j.aʒ.h.h.dicit ꝙ feci credẽs mihi licẽ cũ crederẽ meà:vñ ñ teneoꝛ fuꝛ
ti.ſj cõſti.ſi qsi tãtã:vt inſu vi.bo.rap.S.j.ac.
Teneri. vt ⁊ ſupꝛa vepoſiti.l.qui rem.⁊.j. d pꝛecario in rebus
S.fi.⁊.j.ti.j.ei a quo.Et nõ.ꝙ facit.ar.a pari.q.d.cui rei illa poſ
ſunt conuemire:⁊a hoc ⁊ a qua illa remouent᷑? a hic ſubijcit et nõ poſ⸗
ſe ⁊c.ſed videtur falſum hoc aꝛgumentum:quia ꝓ opere qued quis ĩ
ſuo facit tenetur:quod vi aut clam.vt.j.ꝙ vi aut clam.l.j.S.ij.⁊.l.
is qui in pnn. ⁊.S.fi.ſed reſpondeo aliud eſt agiꝙ vi aut clam:quã⸗
v agit ad inteſſe ꝓ opꝑe facio vi ł clã ⁊ aliud poſſideri aliquid ciam
nã ñ iõ ꝙ facu clꝗ:opꝰ poſſidet clã:cũ oꝛigo inſpiciat᷑ poſſeſſioms:
vt ſupꝛa.e.l.clam. Secundo op.quia pꝛecarium tenet ĩ ſua re ra

in fundo ſit. Apianus.

tione poſſeſſionis: vt.S.e.l.ſi aliquam:ſed hic credebam eſſe eiꝰ qui

poſſidebat ſᷣm io.ibi ſaebam meam pꝛopꝛietatem:ar.j.de precario.
l. certe. S.fi.vel etiam putabam hic meam ꝓpnetatis gratia clam ad⸗
duxi metuens mihi fieri controuerſiam ꝓpuetatis in qua nec clãde
ſtinitas nec pꝛecarium tenet:ſed in poſ.poſſet eſſe vtrũq; ſi ego non
poſſidebam. IJtẽ op.ſi a me poſſides clã vinco mterdicto vti poſſide⸗
ns: vt.j.vti poſ.l.j.in fi.⁊.l.ſe.ſed ſi tu dicas te dñm q̊ nõ poſſides

claã.ſicq; remoues me ab inidicto qð ẽ falſũ:ſj rñſio ẽ ex pᷣdictis: q

ĩ poſſeſnõe ſue rei põt eẽ clãdeſtmitas:ſi pᷣmo aliꝰpoſſidebat.
m Suabus. ſ. a pcario 7 a conductione.
2n q ENi familaritans. i amicicie. ac.
o Uidetur poſſidere.ſacit.j.de iun actuqʒ h.l.j.S.ſi tiuꝰ
2. S. quẽadmo.ſer.annt.l.vſu.ac p. l..5
p c Hmmunis. ſacit ſupꝛa.e.l, q meo: cum is poſſideat cuiꝰ no/
mine poſſidetuꝛ.ac. .

q Procuratoꝛ. facit differennam inter ſpecialem pꝛocuratoꝛe; et

generalem. nam ſi generalis vel ag alin conſtitutus poſt ranhabi
nonem vemum: vt in fi. hinus. S.ſi ſpecialis ad hoc: tunc ſtatum:
vt in pꝛin. ſiue vterq; geret ſiue alter tradens vel accipus ſed i0.

non diſtinguu inter geneꝛalem 2 ſpecialem: vt nõ. S. e.l. j S. p p⸗
4 Ccyjratoꝛem: 2 10
pemo expone.
pꝛocu ratoꝛ: id
eſt pꝛocurans:
ſic ſupra de ne⸗

Ommũis ſeꝛuꝰetiã ſi ab vno
ex dñis oĩm nomie poſſidea⸗
tur ab oĩbus poſſideri ĩtelligitur.

Pꝛocuratõ ſiquidẽ mandante plautius. ng
dño rem emerit: ꝓtinus illi acqrit bpabere ma nen
poſſeſſionem: ꝙ ſi ſua ſponte eme⸗ tũ diett: vel di
rit non: niſi raram wominus habu econte toꝛ id
erit emptionem. Arcellus. ſpeciſicat ö pio
IJ guis fundum emerit:cuiꝰ cumme: poſtea
de geſtoꝛe. ac.

particulam ſciebat eſſe alie⸗
nam nulianꝰ ait:ſi pꝛo diuiſo ſciat
eſſe alienam. poſſe eum reliq̃s par

Acquirit.
poſſeſſionẽ. 3.

7 man. ). ſo k. ibi
tes longa poſſeſſione capere.ſed et nente⸗ egi vt
ſi ꝓ indiuiſo ſciat eſſe alienam:hcʒ —
ignoꝛet quis ſit locus eque eum ca ſ Sponmte
pere poſſe: quia ſine vlnꝰ dãno ps merit. habens
lö⸗ gnale mandatũ
que putatur eſſe vendentis per lo⸗ E. zm ioe iy
gam poſſeſſionem ad emptoꝛẽ trã manduum.
t. 1 o Empnon?
ſit. Sed et pomponius ſcribit Kuora pherga⸗

lv.variarum lectionumt: ſi ſciat vł
putet alienum eſſe vſumfructum:
bona fide per diutinam poſſeſſio⸗
nem capere poſſe. Ideʒz mquit
etſi emerim rem quam ſciaʒ pigno
ri obligatam. Omponius.

curatoꝛem ha⸗

bhi womimum :
poſſeſſio: etiaʒ
ignoranu: vt h
et ſupꝛa. e.l.j.
S. per pꝛocura⸗
toꝛem. Di auiẽ
mandatum nõ
rit᷑ mihi ignoranti:mii ratũhabeã:vt ſupꝛa de neg. ge.l. ſi ego. ae.
t ſ quis emeru.a non vmno. ac.
„ Sciat. vi eam ſciam oſtendere: vt vſq; ad foueam ij/

lam:als non: vt infra pꝛo empt. emptoꝛ. in pꝛin. que ẽ cõ

x Locus.ſibi contradicere videtur luttera. nam ſiue dimidtm
ſiue terciam vel aliam quotam habet allus non poteſt ignoꝛari lo
cus:cum in qualibet gleba quoram habet poꝛtionem:vt in toto:
vnde dic ꝙ ſcio eum habere duo iugera in quodaʒ angulo.neſcio
tamen vſq;quo teneant:⁊ hoc dicat pꝛo indinſo: vel etiam dico
ſcio eum habere terciam tonus:nec tamen ſcio locum. ſqʒ tercium
qui totus ſit ſuus:quia nec eſt.quod enim non eſt ſciri no poreſt:
et m hoc non eſt cõtra ſupꝛa.e.l.locus.que ſignatur contra.do
teſt ⁊ tercio ſolui:quia ibi tradebatur pars incerta.hic autem io

ta res: ſed pars ſciebatur aliena. poſſet etiam dici ꝙ fundus babe ⸗

at certas partes inivna ſciam quendam habere teꝛciam pꝛo inch
uiſo:neſcio tamen in q̊. ac.
y Capere poſſe.reliquas partes quas cꝛedit eſſe vendemtis: liq
non ſint.accur.
3 Sine vllius. id eſt illius cuius habeat poꝛnonem ſcit. ceteruj
nec reliquas ſine damno womini vſucapit: ⁊ ſic appar ei p totofun⸗
dus erat alieuus: particula:puta nitij: relique partes ſeij: ncn
nocet ntio. ſi relique partes vſucapiantur: vel dicas totum tuuij 1
iſſe: ⁊ tunc nihil nocet niuo quo ad parnculam que ſcitur aliens ſi
relique partes vſucapiantur. MM
S3 pomp. bona ſide. i. dvndium ꝑ d muns ⁊c.
Eape poſſe. in hoc ergo nõ habei i kuudinem cum wmmo:
vt nõ. S.de vſuf.l.iij.ac. Ren
ꝑ Igem inquit.pignoꝛi obii. ſed aduerſus hypothecariam no
pꝛeſcabet: cum non ſit iuſta poſſeſſio vbi bona fides abeſt: vt. .
aduerſus credi.l.ij.in prin. RB

et de pꝛocurg.

bentez manda⸗
tu queritur m

ſegt.
un
Dmi
e slli N
Peſnec.
1 Men
on tecrn
ng loe⸗ Nea

Pinmu,
g
Nlipenn
ſen iin

Nn Wod
fümtun
Köhegeswe
ta da
htcriah
l. aten
Ein
ſcGeictc
alſhl
ſocntt

caſiumeit.

akrerl

ſo yls
Pes. N⸗
lee,nieel.
ſm.
Minrds⸗
Mdleret 4

h Pure,
ſſonm go
llum. ht oie
lxon ye.
OAls lo
Enſolbicner
de amlain
ee.

Piuste
Kcaun.

Löimg.
1ſe ſoſſireri⸗
Cnti ,
lig enmne,
ſtbiir.
Auiunc.
1 Amni r⸗
1Oumnln r
Peuee
d hen
gnunöcktnin
ſſinffirpon
ntgtnſtnlun
W
iefult
Ktamſſon
intmſen
anentti
ganznn
aefrſim
Nſinemelicnl

Gn

Endlante e
meene⸗

ſſene
ddi
ntii 4
–
geeunc
ns ſend.
räſant
ſtſ
ind

Mr
n..
ngteman N
rn n

FOem unn in
Gnnihe ün mat⸗
w t,
rmrr , Miir n,

9 p
cuſtodie poteſt. vt hic.

Eregre.ↄſiderat. hoc videt᷑ phibitum pecuniam ſepeliri. vt

j.ad.l.inł.pecu.l.nij.S.non ſit.ſjͥ illud vi cadauer.ſ̊ cauſa

b Tocum. fundi tñ bene ſcit.ne ſit ↄtra.S.e.ſi id qð.m pn.
c.· Theſauri.unpꝛopꝛie.i.pecunie.ſic.S. ad exhi.l.theſaurꝰ. ⁊.S.

& rei ven.l.a tu
toꝛe. ałs alit᷑.vt

theſaurꝰ.

dD RRepeteꝛet. i.
non recordaret᷑

in q̊ loco pecu-⸗

mam odiderat.

e Infirmitatez

memone. adhibi miſſet locũ. an poſtea ↄfeſtim ĩcipet
nie eede poſſidere qſitu ẽ. dixi qm cuſtodie
ret. vt.. l. uj. ». c pecunia ↄdita ꝓponeret᷑ ius poſ
nerna. vbid, ſeſſlonis ei qadidiſſetñ videri pem
eſt diigens indnn. ptum.nec infirmitxatẽ mẽoꝛie dam
tio. q ſi adeſſer nũ afferre poſſeſſionis:quã aliꝰ nõ
odareeen . inuaſit. aloen rnſuros momete
iure enn. l. ij. F. puoꝝ qͥs nõ viderimꝰ intire poſſeſſi
ent dent e one 1nt inteſt pecumiaʒ in meo an
ſenonit.. in alieno ↄdidiſſem:cũ ſi aliꝰ ĩ meo
1nõ imuslit. PAlidiſſet fundo: no als poſſiderẽ: q
ſecus ſi inuaſit. ſi ipſiꝰ rei poſſeſſionẽ ſupꝛa tra ade⸗
q mobik rer poſ ptus fuiſſem. itaq; nec alienꝰlocus
teſnio eſt vlimeã Ppaʒ aufert poſſeſſionẽ. cũ ſn
iezl. . . e.l. pꝛa traʒ Linfra terr poſſidea mihil
ſirem. intſit. Queſitũ eſt cur ex peculi

g Rñſuros. ſ.
nos diceret qs.

pαα9 n lari recept: ne cogerent᷑ dñi p mo
falſum. vt dicas Mẽta 7 ſpẽs 7 c38 peculioꝝ inqrer e
l.rem gne. nec tñ eo ꝑtinere ſpẽm iſtam:vt aĩo

VDi aln. als

cum ſi alꝰ ĩ meo
7 als cum ſit in

kRk Ipfſius rei.

vt teſauri.

1I Suß terraz.
⁊ ſie foſſi ⁊ ex lo
co moti. vt. S. e.

l.ij. S. neratius.in fi.⁊ dicas idem ſi ſub teꝛra ſit factus a motus

vt ſubijcit.

Sü

Eregre ꝓfecturus pecuniam

in terram cuſtodie cã ↄdide⸗

rat: cum ruerſus locũ theſauri me
moꝛiañ repeteret.an deſijſſet pecu
niam poſſidere:x ſi poſtea recogno

ari cãꝗ ꝑ uũ ignoꝛannbo poſſeſſio qᷓ
reret᷑.dixi vtilitatis cã iure ſingu⸗

ſolo videat᷑ acqri poſſeſſio.nam ⁊ſi
nõ ex cã peculiari qrat᷑ aliqͥd. ſcĩazʒ
qdem dni eſſe ncciaʒ ſ̊ coꝛpe ſᷣui q̃⸗
ri poſſeſſionem. Quibo explicins
cum œ amittenda poſſeffione qᷓrat᷑

m Dueſitum eſt. ignoꝛantibo. datun caſus.

n Quereret. vt g. El. ſ.. Ztem acqrimꝰ.
o Singulari. 1. ſpeciaii. ”””M”VM
p Speres. .es ⁊ cãs.ſ.acqrencdh.ad qdð facit.C.de pᷣſcrip.xxx.
an.l.ij. Et no.qð hic uinun ꝙ ex cãm peculiarem non acqrit dño
ignoꝛanti. qð eſt falſum. vñ expone hic poſſeſſio q̃ri.i.effectus poſ⸗
ſeſſionis.ſ.vſucapioms.q eſt effectus eius.vt.j.ti.j.l. ſine poſſeſ
ſione. poſſeſſio ̊ ignoꝛanti. ſj vſucapio demum ſcienn in non pecu
liari.vel dicas peculium hic largiſſime dici.vt.S.e.ꝙ Fᷣuꝰ⁊ hoc no.
5z. e. l.j. . IRẽ acqrimꝰ. ⁊ facit. I.ti. j.labeo.⁊.l.nunꝙᷓ. S. ſi vuus 1
ꝓ emptoꝛe.l.ij.S. celſus. H
q Mec rñ.rñdet tacite obiectiom.
V At ammo ſolo videar᷑.q.d.alłs &̊ neceſſaria eſt ſciennia dñi.vñ
videt᷑ ꝙ tunc ſolo animo qrat.qð remouet᷑.qꝛ ⁊ coꝛꝑe ſᷣn q̃ri.vł
aliter diceret aliqᷣs. qꝛ ignoꝛans acqᷣri poſſeſſionem ex cãꝗ peculiari
S ignoꝛans hʒ anumum acqrendi.qð eſt unpo fſibile vt habeat acqᷣ⸗
rendi anumnum..qͥ non hʒ aliquem animum.qð hic remouet᷑.qꝛ aio
⁊ coꝛꝑe vᷣui q̃ri᷑ nono. J
ſNeceſſariam. ad effectum poſ.i.vſuca.vel ad peculiarem vt lar
giſſime mtelligas,. vt dixi.⁊ facit.j.d ac.⁊ ob. qͥ a Fᷣuo.ĩ fi.

1 OQuilv eyplicinis. bic non eſt. Sem Jo otinuak cum fupꝛon.
v Si mõ.non ꝭůꝶ coꝛpe ſufficu ſi ab eo mapias. vt. S. e.l. quẽadmo

dum. 7. l. iij. S. in amittẽda. æ. l. ſiqs. in. S. da.

x Ingreſſus fuiſſet. colono diſcedẽte non amimo deſerendi. æ tunc

alio ingrechente ⁊ ego videoꝛ deijci ⁊ habeo inidi

multũ inteſſe dicaʒ: ꝑ noſmetipſos
an ꝑ alios poſſideremꝰ.naʒ eiꝰ qͥdẽ
qõ corꝑe nr̃o teneremꝰpoſſeſſionẽ
amitti vel aĩo vel etiaʒ coꝛpe:ſi mõ
eo aĩo ide digreſſi fueꝛimꝰne poſſi⸗
eremꝰ. eiꝰ vo qõ pᷣui vel colom eĩ
coꝛꝑe poſſidẽt nõ alit᷑ amitti poſſeſ
ſionẽ:qꝙᷓ ſi eam aliꝰingreſſus fuiſſet
eãq; amitti nob q́; ignoꝛatibo. Il
la q́ᷓ; amittẽde poſſeſſionis ſepatio
eſt. naz ſaltꝰ hybernos ⁊ eſtiuos qꝗᷓ
ruʒ poſſeſſio retinet᷑ aĩio ſolo.

deem.
Icet neq; ſuum neq; colonũ
ibi habeamus. H
Dem.

AVaãuis ſaltꝰ ppoſito poſſidẽ⸗
di fnerit aliꝰ ingreſſus:tãdiu

boꝛem poſſidere dictũ eſt ꝙdiu poſ

ſeſſionẽ ab alio occupataʒ ignoꝛet.
vt em endẽ mõ vinculũ obligatõis

teʒz rñſum ẽ.cunꝰ rei foꝛſitan illa rõ
eſt. ꝙ reꝑ mobiliũ neglecta atʒ di⸗
miſſa cuſtodia: qᷓuis eas nemo aliꝰ

ſoluit᷑ qͥ qri aſſolet:ita ñ dʒ ignoꝛã
ti tolli poſſeſſio:qᷓ ſolo aio retinet᷑
J rem mobilẽ apud te vepo⸗
ſitã aut ex ↄmodato tibi poſ

ſidere neq; rddere ↄſtitueris: ↄfeſti

amiſiſſe me poſſeſſionẽ vel ignoꝛã⸗

eo.l. uj.S. ſaltus.

cium. vt. . & vi 2
vi ar. l. j.S. ꝙꝙ vᷣuꝰ
ante deiectõem ſer
ui nec cunlem nec
naturalezʒ amitte
etiam ſi oſtituam
in animo meo me
nolle poſſidere. 2
hec eſt ma vr̃a. qꝛ
agliaz. I. quaʒ poſſi
derem ꝑ me animo
ſolo amitto. hanc
non. ⁊? ꝓ hoc facit.
I.de vi ⁊ vi.ar.l.j
S. non autem. 7 eſt
mirabile. qꝛ ciuił

retinet᷑ ꝑ naturalẽ
aunte iectionem a

q̃ non poteſt ſeꝑpa⸗
ri. ⁊ qð ſeqt᷑ eam:
q; ⁊cc. eſt ſecunds
dra. Mam quam
poſſeſſionem ꝑ eos
habeo amuto igno
rans. ſi deijciunt᷑.
quam ꝑ me non.

ſiue habeaz ? auv⸗

lem 7 naturalem.
ſiue etiam ciuilem
tm̃.de quo ſubijcit
exemplum. ð ſaltu
uls q; ⁊c. ⁊ due ſe⸗
q̃ntes leges iungũ

tur ad iſtaʒ. ß otra
L. c. l. j. vbi dr.q;

ono non piudicat
factum vᷣm vel co⸗
lom.ſo.vt ibi.·

» Ills c;. retine

tur ammo.vt ſup

3 q Zlãuis ſaltus. eſtiuos vel hybernos de q ſum locurus. 2 d?

ĩ.de vi ⁊ vi ar. l.j.S.qð vulgo.

Pꝛopoſito.i.animo:
Aſſolet. vt ⁊ infra xe regu.iur.l.mihil.ꝛ.l.fere.⁊. .de ſolu.pꝛout
quiſquis. acecrr. —
x Isgnoꝛanti.in mobiliba hoc fallit.qꝛ ignoꝛans amitut. vt. S. e.I.
rem qꝗᷓ.⁊. j. e.ſi rem. Item in mobilibo qnq;. vt. S. e.q vniuerſas.S.

j. 7.1. ij. S. labeo. 7. S. e dam. infe. ſi finua. S. ſi foꝛte. Item in illa fal

lit quam ꝑ aĩm teneo.vt.S. pegre.S.fi.

4 ſIrem commodato. ałs commocdatam. id eſt traditam. accur
ſius floꝛentinns.
b Amiſiſſe. ↄtra. S. e.l.iij.S.ſi rem.ij.rñſo. So.hic otractauit ⁊ mo
uit de loco vt ⁊ ibi. Jo. ⁊ qð hic diẽ ↄfeſtim.iſ.anteq; ſciam. vel h̊ fuit
habua diligens inqſiuo.ibi non.vel hic ↄſtituit ſibi poſſidere. ibi tm̃
habuit animum mficiandi.ſj oppo.hic videt᷑ poſſeſſio ammo q̃ri ↄmo
datario vel depoſitano ⁊ ſic eſt ↄtra ſupᷣ ea.l.quemadmodum. H.hoc
facit pñs apꝓpꝛehenſio.ar.S.ſi cer.pe.certi conditio.S.ſi. Item ⁊ qꝛ ſie
faciendo fit furtum. vt.j. fur.inficiendo.ij. H.vnde veſino poſſide
re.vt..e.l.rem q̃ nobis. Item oppo.nonne mutat ſibi cãʒ poſſeſſio
ms.⁊ ſic ↄtra.j.ti.j.non ſolum.S.j⁊ Kx.hec extrinſeca cauſa enſin

.
.„4 1 ₰△ ül Z
* 7

2 Mon pñnt. vt a. J. de reg. iu. I. qᷣ attinet. 2. l. filuffa. 7.3. e. qjcqᷣd.
l.qᷓ vniuerſas. S. Item eꝙ m mari. r. . w v. ob. ſtipulano. S. hoc ᷓ.
I: ti.j.nunꝙ. S. ſᷣuus.a hoc omni peculio excepto caſtrẽſe vel q̃ſi. in
qbo etiam iure veteri cenſet᷑ vt paifa. vt.S.ad ma.l.ij.⁊ nono.vt. .
& boms q lib.l.cum opoꝛtet, reſtat ̊ ꝙ aduentitium non poſſidet fili

m Zraditus mihi videt᷑.facit.ẽ. de õhen.em.l. clauibi.⁊.j/xce ſo.

ſi ſoliturꝰ.in fi.⁊.S.ð iure d.l.ſi ego.S.pe.

=

ven.l. ij.

n Simul. 2 im pnuia mihi aſſignate, vt,. &, ꝑicnlo 2 2mo⸗ra

mire⸗
. .„ . wo. Gſi oꝛi vllo mõ iure iſio.cum vᷣt ᷣuus dño ⁊ filius patri tale peculium eN.⸗
tum vt als vis. vt a. I. de vi a vi Ar.1. lonus en ſo. eri 5 non erat caſtrenſe vel qſ qrat. vt inſti. p quas ꝑ. no. acq. S.j. mi
go vebeat inſpici. vt. S. e.l.clam. ſ hic nulla erat oꝛigo.q; prius cum hodie non quert pairi ad ꝓpnetatem. hodie dici põt vt namu⸗ aens
poſſidebat. ralis patri ꝑ filium poſ.qᷓrat᷑ rone vſufrn. patr enn. Nts l na u
5 Fal Bnrem. hog ignoꝛans amuto poſ.rei mobilis.mſi in bo turaliter. m filius ciuiluer poſſidet vt pꝛietar, vr G Galu. 1 un ſ .
mine vt ſubijcu: ñ G.J. a. lewun ni
ſic in nn f k:⸗ 5 ecoꝛpons. ſe aſne
S. e. ſi id qõ. S. fi. B . WMizi . lo teneat᷑: ⁊X? iua facti. o udeneßot
e AWobilum. ern inuaſerit: veteris poſſeſſiõis dam narurolitera uetug, mio murne k. Krüpoſſeh legtnnß
a qs ꝑ me tenebõz. num afferre cõſueuit. idẽq; nerugs plurimum ex iure poſleſſio ſio.ignoꝛanti.ſ. Dir el
vt 2. 8. eo.l. ij. . ſiliꝰ libeo de vſucapionibo retulitt. tur. Quii aliena piate ſunt rey dio . digi
mmal a e. 71. Idem ſcribit aliam cãm eſſe hois peculiarẽ teneꝛe pñt: hꝛe aũt ⁊ poſſi uss Ern irac
alpꝛehendit. in ꝛno commodati omiſſa cuſtodia nam Eere non pnt: qꝛ poſſeſſio nõ tmñ co “⸗ .
ealn Rt nrer poſſeſſionem tadiu veterem fieri poꝛis ſ̊ etiam iuris eſt. Et ſi poſ
* 1 . . . . * T .*
negligetia wi alti· diu nemo alius poſſidere ceꝑit.vi⸗ ſẽſſio ꝓ ꝓPcuratoꝛem ignoꝛanti que u
e eeto a e licz iõ qꝛ põt homo ꝓpoſito rekle ni᷑. vſucapio vo ſcienn competit. ltteet
utgit an nenn unddi wmino poſſeſſionem ſui con⸗ m euictõms actio wmino z vendi e
oiligens incſio k ſeruare:cuius coꝛpe ceteras q; res toꝛem iuuito ꝓcuratoꝛe non dat:ſ ſatecn
non vt. 5l. if.. poſſumꝰ poſſidere. Igit᷑ eaꝑ rex q ꝓ actionem mandati eam cedere i Zmenge⸗ liftld
Meglects. nj5 vem ꝗrone vel anima carent con⸗ coget. Erẽmus. ram r. . d ſcln pdain
er doe laun r feſtim amittit᷑ poſſeſſio: hominis Er eum quem iuſto ductus e enis
mobilis eſt vlis ? gaut retinet᷑: ſi reuertendi amimum erroꝛe filium meuʒ ⁊ in mea ditorem. a qus Uage
abiecta eo e faale Haberet. pꝛate eſſe exiſtimo: neq; poſſeſſio ne emu pcurait. ſnge
Nr En Ddeem. qᷓ; vominium neq; uicg⸗ aliud ex vfef
unmobili vi. . Ae. Regia cum pnis wnauit: eo⸗ re mea mihi querit. Per fuum ushinn
pegre. in fi, a. rumq; ſe tradidiſſe poſſeſſio in fuga agente:ſi neq; ab alio poſſi sſilleag⸗
g Luſtodia. vveo Ilm r. ſz F neq; ſe libeꝝ eſſe credat: poſ. ſce
dño vel omodata⸗ nem lIris veclarauit: ſi vel vnus ex at neq; ſe libeꝝ eſ * pol. ſe
o vel ab vrrach. PHms qᷣ ſimul cum pdijs wnatus ẽ. nobis acquirit᷑. Abe.
e nmanere⸗ .2 c9 enm q wnum accepit peruenit: Varũdam rex aĩo poſſeſſio⸗ en
& de idi. uk. mox in pdia remiſſus eſt: ꝑ fuum nẽ nos adipiſci ait labeo. ve iti⸗
= 1 Noſſum poſmſi pdioꝑ poſſeſſionem qſitam ceteꝛoꝝ luti ſi acceru lignoꝝ emero 2 eum “
SS re. vt a.5. e.ren. q; puoꝝ ↄſtabat. Dem. vengkitoꝛ tollere me inſſerit: ſil at; molt
quam. vel aag. Bſſeſſio q́; ꝓ uum cuiꝰ vſuſ⸗ cuſtodiã poſuiſſem tradit⸗ mihi vr dchacr
ronan aia nen fructsmeus eſt ex re mea vel idem iuris eẽ in vmo vedito: cum Enenen
5. erl. ij. S. ner· exopis ſerui acquiri mihi. cum ? vmuerſe amphoꝛe vini ſik eent. H
“ upne it mã. ſi pcurato? Zunfk ntua
13 eta ge . ſi. ar. s dnanzi
ac. ” — . ſy Cen Idero. S fi. . f. l. j. S. ſatudant. Auch gq.d. MWle e i
m Reuertendi aim. maxime ſubaudi. vt. S. e. l. j. S. ꝑ uũ. 2. l. pof, furt. l. ſi venciero Fr aalen dröerik mut ceſta. t⸗ R Palina
ſideri. S.nerua.⁊.l.rem q̃.in fi.niſi diu.vt.S.e.l.iij..ſi ſᷣuꝰ.vel nu hic otra te. ꝙ actio ex a iunn de mutill. ſtip. F. ei q. ß im dicas dir riulss
ſi ab auio poſſideat᷑.vi.j.e.l.p eum.S.fi. caſiba ſpaãlibo aasarm l Znlnandt
n p Rechia cum wnauit. ſ. aliquis c. reciam non dari h en 4 mnine
9 Beclarauit. iſte lr̃e fuerunt npee poſtꝙᷓ ſᷣuus remiſſus pſ. d Coget᷑ · ꝓcurato M Nonemn aagr
intranit. alioqͥʒn non eſſet vex ſe radidiſſe in pteruun. .— n fno alleno bonafide ſol. te n
p Diel Snocech .⸗ ſi in bunc modum fueru queſita poſ. d e p ær eum. mihi wertk ſeanginſ⸗ Meiej nctoin P. Nolent hu .
ſis welauot. ſenſu dñi pᷣced . 6 ite. 10. ac. 3. aum ſerci Raelrqegs. ln
eruenu.ↄſenſu dñi pᷣcedente. ⁊ ſic rite.io. ac. . e. Sõõ . tmte
1 Reruanne Arn eum accepu wnum. vt intret in poſ. noĩe ſno f Per enr. e em. zeunenn amntt
repete queſuam pil. Roſiie SSõ voſſeſſone libertatis. vt. 7. ti. j. l. uncJ. 5 Snſnmunt
¶Couſtabar. vta. 5.e. l... veteres. ac. 5 tnralit, non ci Scgte⸗ n . ⁊ diu ſtent. vVt. S.e.l.iij.S. ſi Suus ⁊ fa.5. gbefckir
t pꝓp Mſſeſſio cq;. tenent᷑.i.poſſideat᷑. vt ⁊. S.e.l.naturalit. non ci/ uus. 7. l. ſt is Sen . JYMU anocrooh
Mnuilii. vt 1.S. e.l. j.S. P eum. de lib. c. l. q de li H nliusn
v Ex re. :er vſufru. qð eſt us. bel dic ꝙ plurimũ traliit unre i CEredat.i.ↄtendat. idi
oſ.ſ.talis q̃ ex cã peculiari q̃rat᷑ vti a. naʒ ignoꝛann dno querit᷑ poſ vt ⁊ . hanc ſſec N.
4 eſſio.⁊ vſucapio ⁊ fictio poltlimmni hʒ locum in oĩbo qᷣb⸗ fingit us. k q Tarundam. baueo gle ſa male vat demhaen appo enn
Hß illa quam qᷓro ꝑ meipſum hʒ plurumũ facti in acqrendo. vt ⁊. . qba . eandem legem ꝓbat᷑. en 4 einmn ime cuſtoge ilem⸗dei ruinuln
ex caub.ma.l. demq;.q eſt j.⁊ hoc plene notaui.C. e.l.j. ſito cuſtode. te eriſtenenn 3 bm. Ad. a.l. qb meo. F. ſi ven⸗ 1 i ge
x MDu in aliena poteſtate. vt Hin a fuij. ſicit iuſſus. vt. z. e. l.. . ſi iuſſerun t e.l. ij. in pn. licz etam in ilk ce ſur iir
y Poſſunt. vt 7. S. e. l. q Huus. . ditoꝛem. alia &̊ vebuit dare. que annese⸗ nene. ut gunf
3 Pie.ſ. wminium. ałs etiam q tenet hze dr. vt a.j. de v. ob. ſtion⸗ ſemꝑ videat᷑ aliquid ꝓ coꝛꝑis actu interuenire. Ulieanr,
latio iſta. S. br̃e.

ſche
adenN
mNa
ſariln;
Vrnhti
niir
niem
Ri
Anlliirſin.

mmrünnc⸗ 4
Aami M diin

.

Mi a0 Mi
i iu/uß

.
onmn inſln
ir Naͤtlüti

o AZnimi. coꝛpꝑis vt dixi ſit appoſitus cuſtos vel non. ß ar. 5.

cuſtode. vt.S.ↄmodati.ſi vt certo.S.ſi deme.

p p Ermiſceri cãs.vt ſu vna cã.due em̃ ſunt nec ſe ↄnungentes
2 penes dinerſos exiſtentes.
q Poſſeſſionis.ſ. ciuius.ac.

rPermiſceri.
.i. ↄfund opoꝛtʒ
vt ſic vnum nõ
poſſet eẽ ſine a/
lio.qꝛ bene põt.

1 Dößt. vt 2. 3

e. nãlit.S. mihil
⁊2. J. ve excep. rei
iu. ⁊ an eadem.

S.d5.
¶Ali poſſide-

at. non g ſequit
ad aliud remoti⸗
ue.ſ. ſi vnus hʒ
vnum ” alius ñ
põt hr̃e aliud.vt
l.iij. S. põ. ⁊.l. cel
ſus.S.iuł.ac.⸗

VEum q ma⸗
nifeſtuz. ⁊ ſic hʒ
inidictũ vti poſ.
vt. j. vti poſ. ſ
duo. F. ij. 7. J. de
vi ⁊ vi ar. vim

tus vVẽ. l. loci. S.
ſiqᷣs.ac.

x Species. ve
re eſt ſpẽs ſine

modus. naʒ põt

q̃ͥs induci.⁊ ĩ ea
retinenda tefen-

di. ⁊ hoc facit pᷣ/

toꝛ cuʒ mittit ali
quem in poſ. vt
hic. ⁊.J.ne vis fi
at ei. l. j. S. j. ⁊.ij
Item pt induci
a venditoꝛe vel ĩ
du cente. nec tñ

efendet᷑ in ea retinenda. a hoc in puato vendẽte vel inducente. vri
fine buius. §. s

videamns inqͥt ne hec ipſa coꝛpa⸗
lis traditio ſit.qꝛ nihil inteſt vtꝝ
mihi an etiaʒ cuilibet iuſſerim:vt
cuſtodia tradatur.in eo puto hanc
qdem oↄſiſtere:an etiaʒ ſi coꝛpe acer
uus aut amphoꝛe appᷣhenſe nõ fue
rint:mihilo minꝰ tradite mihi vide
ant᷑:mhil video inteſſe vtꝝ egoipᷣe
aceruum an mãdato meo aliqͥs cu

ſtodiat. vtrobiq; em̃ animi qdam ⸗

genere poſſeſſio erit eſtimanda.
rmiſceri cãs poſſefſionis ⁊
vſuſfru.non opoꝛtet:quẽad⸗

modũ ⁊ poſſeſſio ⁊ ꝓpꝛietas ꝑmiſce

ri dñt:neq; impedire poſſeſſionẽ ſi
alius fruat᷑:neq; alteriꝰ fructũ am
putari ſi alt᷑ poſſideat. Eum qͥ
edificare ꝓhibet᷑:poſſidere q; ꝓhi⸗

berimanifeſtum ẽ. Spẽs indu⸗
cendi in poſſeſſionẽ alicuiꝰrei ẽ p⸗
hibere ingrediẽti vim fieri. ſtatim

em̃ cedere aduerſariũ ⁊ vacuam re

linqre poſſeſſionem iubet: qd mul

to plus ẽ ꝙᷓ reſtitueꝛe.
Buerſus extraneos vicioſa
poſſeſſio ꝓdeſſe ſolet.

.

Inducendi. duob modis quis inducit᷑ in poſ. a ptoꝛe qᷓa ꝓbi
et vim fieri a puato ⁊ vendente.⁊ pma plamioꝛ m pᷣmam poſi

no nem. accur.

3 Poſſeſſionem.

ſ. a pᷣtoꝛe ex cã damni infecti vel ſimili.

JIubet. ptoꝛ ille q ꝓhibet ingredienn vim ſieri.

–—

b d

Ono pnblico.i.ad vtilitatem omniũ ↄmunem ↄa equita

tem naturalem. vt. S. de neg. geſ. l. j. in fi. 2. S. de ↄch. m. l.

nam natura. ſ̃ ſibi imputet negligens. vt. j. e reg. iu. l.

qͥs. ſic ⁊ Fntutes õ ius naturale. vt inſti de iũ. p.S. Puitus. ſic e

aliud bonum ⁊ aliud equum. vt 7. E. de pac.oↄuẽ.ſuꝑ dte.l.hac lege.

De vſt ucapionibus ſeu vſ⸗ urpa

tionibus. kinus.
Hno publico introdu⸗
cta eſt vſucapio:ne.ſ.q̃
rũdam reꝝ diu ⁊ fere
ſempꝑ incerta wminia eẽnt cuʒ ſuf⸗
ficeret dñis ad inqͥrendas res ſuas
ſtatuti tꝑis ſpacuuf.
Surpatio ẽ vſucapioms int⸗
ruptio. oꝛatoꝛes aut vſurpa
tõeʒ freqntem vſum vocant.
ßU Ogeſtinꝰ.
Sucapio eſt acqᷣſitõ vel adie
ctio wminij ꝑ ↄtinuatõʒ poſ
ſeſſionis tꝑis lege diffiniti.
Equit᷑ de vſucapione dicere

hboc oꝛdine eundum ẽ:vt vi
team?qs põt vſucaꝑe ⁊ q̃s res ⁊ q̃n
UVſucape qͥdeʒ põt.ſ.pat᷑
maxume miles acqᷣſituʒ
in caſtris vſucapiet.Pupillus ſi
tutoꝛe auctoꝛe ceꝑit poſſidere vſu
capit:⁊ ſi ſine tutoꝛe auctoꝛe poſſi-⸗
cat ⁊ aĩm poſſidendi habeat.dice
mus poſſe eum vſucaꝑe.Furio⸗

—

diyxeris cum vſuca. poſſit eſſe ex pluribi cauſis. er

Nere. hoc ideo
qꝛ ⁊ ſi vſus nõ eẽt
eſſent tm̃ certa w⸗
mmia in qᷣbuſdam
caſibo de iure gen.
quos habes inſti.
reꝝ di. S. ſingu⸗
loꝝ vſq; in fi. n.
ad hanc rõem facit
inſti. e. in pᷣn. eſt ⁊
alia vt ſit ſinis liti
um. vt. j. ꝓ ſuo. l.
d Sufficet. i. ſuf

ficere poſſit. ac.

e Tpis. in vſu⸗
capione.
f Spacium. qo
habes inſti. de vſu

cg.in pᷣn
v /Suꝛpatõ.
iniruptio.
vt ⁊. j. e. naturali

ctatoꝛes ⁊ etiaʒ le⸗
giſte qnq;. vt. j. ve
imu.l.iniur̃.S. ſi.
7. S. ſolu. mat. Di
atante. J. noribs

1 Autem. p ſed.

Kk v Sucapio.

aaaæacqſito. ac
cipe dictum ꝑ cãm
eſt em̃ vſucapio cã
acqᷣſinonis dñij.ñᷣ
ipᷣa eſt acqſitio ſiẽ
neq; tᷣdit.ſa.a dño

dñij ẽ acqſitio ſ cã

acqſuõis.ſiẽ nec fa
cta am dño ẽ vſuca
pio ſ cãᷓ vſucapio⸗/
ms. Si aut gliter
go 7 dñium. qð eſt

falſum. vt. S. ti.j.l.iij.S.ex pluribo.vbi ð hoc dixi. Item large accipe
vſuc.⁊ ꝓ pᷣſcri.vt hic ⁊ toto ti.vt.j.e.qri᷑. Sed ꝓpꝛie vſuca. eſt in re
mobili.pᷣſcripno in re immobili.vt.C.e longi ipis pᷣſcri.l.ij.ſj ᷣm

hoc ̊ non ſolum vſuc.q̃rit᷑ dñium qð m om̃es ↄſtat.vt ⁊.C. dʒe pa.

l.traditõibo.ſ̊ enaʒ pᷣſcrip. qð. M. oceſſit. vt hie ⁊.ĩ.e.eum qʒ.⁊ inſti.
e.circa pᷣn. Sʒ bul.dixit pᷣncipalit᷑ qri excep.ſecundario vtile dñium

2 Reſtituere. puatuʒz puato ex pᷣcedente obligatõe.ſ. venditoꝛis
q ei tradere tenebat᷑.nam tene᷑ eum inducere.ſi̊ non defendere.ne
fiat ei vis.vt hic.⁊.C.æ ac.emp.l.expulſus.ſecus cum ppᷣtoꝛ dicit
ſe miſſurum.nam ⁊ tueri dʒ ꝓhibendo vm fieri vt oixi. vel dic ᷣm
Jo. plus eſt ꝓhibere vim fieri.qꝛ ſic ciuilem ⁊ naturalem vult eſſe
apud eum ꝓ quo ꝓhibet. at cum iubet pᷣtoꝛ reſtitmn põr eſſe reſtitu⸗
tio in ſola ciuili vel naturali.
ꝑ a Snerſus. pone caſum. vt.j.vti poſ.l.j. in fi.⁊.l.ij. Jtem
vt. j. ve vi ⁊ vi ar.l.cum a te. Item vt.C. vñ vi.l.j. Jtem
vt.C. rei ven.l.res alienas.⁊ ſic nõ ob.S.e.põp.in fi.qꝛ nmihil h̊
e acceſſione dicit.accur.
a Rubuca. de vſucapionibo ⁊ vſurp. de effecin poſſeſſionis dicit
qui eſt vſucapio.vt.j.e,ſiue poſſidetis. Jrem vſurpatio.i.interru⸗
ptio. vt. J.l. j · gceeer. DZ

vt.C.de pᷣſcri.xxx.an.l.ſiqͥs emptois.in pᷣn.⁊ hanc ⁊ als.intelligit
ce vtili. ptʒ ̊ ꝙ hoc vᷣbum dñij diuerſimode accipit᷑ ꝓ direcio * vtil

DPoſſeſſionis.ſup.qᷓ

poſſeſſio ẽ habita bona fide ⁊ iuſto titulo.

m Tꝑs. ſ. ↄtinui. vt B. ⁊. j.e.l.nunꝙ;. S.j.⁊.l.poſſeſſio.

n Siffimmn. alii olim ⁊ alii hodie.vt inſti.e.in pᷣn.
oO ſCEquit᷑. ⁊ q̊s.ſ.poſſit qͥs vſucape ⁊ quis non.
p Aliucape. marime miles. abundat maxime. ſic.C. & teſta.

ma. l. fi. S. ij. nam ałs filiuſfa. totum qrit pri ſᷣm hec iura.vt inſti.p

q̃s ꝑ.no. acq.S.j.Uel dic miles.i.militans.nam idem in veterano ſi
liofa.vel maxime ꝓpter peculium q̃ſi caſtrenſe qðᷣ a his legiba locum
habebat. vt. S. ve colł. bo.l.j.S. nec caſtrenſe. Uel dic ꝙ reſpexit ad
noua iura. nam hodie in aduenticijs vſuc.filiuſfa.vt.S.ti.j.l.poſſeſ
ſio. S. j. ſm tres vltimas non abundat maxime.
q Pupillus.ſi tutoꝛe.enam infans.vt. S. ti.j. ᷓms. S. infans.
r Amnmmm pol. vt q; ſit capax a pubertati ꝓximꝰ. vt. S. ti. j.l. j. S⸗
adipiſci. qles lobardia 2⁊ noꝛmania parit ⁊ auaricie caput roma cun⸗

cios tales generans.Jo.

5

6

rskrswer , ee G Mere,;

Furioſus.vſucapiet. cum non veſinat poſſidere. vi a. I.e.l.pe.S.
cyum. 7. Z. ti. j. ſi is q ammo. . “
Szʒ hec ꝑſona.ſ.furioſi.idem in alijs.ſj de hoc grẽa exempli dixit.
nam qꝛ fauebat ei in retinendo poſ.⁊ vſucapiendo. crederet qͥs eti⸗
am tuulo.qð remouet. Nca.
vV Beruuns. phe
rede.ideʒ in q̊libei
glio ti. vt ſᷣuꝰnon
poſſideat. ß 150 de
hoc n. ꝓ hede ma⸗
gis dixit. qꝛ nullo
momento põt dici

ſus qͥ ante furoꝛem poſſidere ceꝑit
vſucapiet. Sʒ hec ꝑſona ita ᷣmũ

vſucape pt᷑:ſi ex ea 5 golſienr ex

beres us vel pl. q vſucapio ſequi.¶ Seru? be⸗
æ acq bere. placet pPtus ancillaꝑꝝ ⁊ fetꝰ pecoꝑ ſi fun
Renst hene dicnem cti non fuerint vſucapi p‚nt. Qõ
Sem alio ti. õort gut diat lex attinia vt furtiua res
hr̃e ⁊ vſucapꝑe dino non vſucapiat᷑:niſi in ptate eiꝰ cui
nocte. Hn ponm ſubꝛepta e reuertat᷑: ſic acceptũ eſt
hereditatem adire vt in dni pĩateʒ vebeat reuerti:nõ
ee eſt hee Vm eius vtiq; cui ſubrepta ẽ. igit ſi
qs mibr bona. S. creditoꝛi ſurrepta ẽ. ⁊ ei cui anoda
iuſſus. Ieʒ alio n tg eſt.in pfate dni recte redire dʒ.
erai gin bor. Labeo i; ait: ſi res peculiaris
ti. hee ſehm Fui mei ſurrepta ſit me ignoꝛãte:e
2 atrett n inde eam nactꝰc: videri eaʒ in pts⸗
nec momẽto rema⸗ tem meam redijſſe ↄmochus dr: ef
neat penes euz be ſiſciero redijſſe eaʒ in meaʒ pratem
reqiias.· vt dicta. l. nec em̃ ſufficit ſi eam rem quaʒ p⸗
plocet. cemmwmnicineg n qua

didi ignoꝛãte me ᷣuus meꝰ apphen
Dat: ſi mõ in meo peculio eam eſſe
x Fruci. deſun⸗ lui poluit -
cti.genitiui caſus. no ui. nam ſi vo une exigẽdum
y Mon fuerint.
i. in dnio vefuncti
erunt tñ in reR nmiinan =
tꝑe vite efuncti.Sʒ oppo.aut deſunctꝰerat male fidei ⁊ non vſucapit
heres.qꝛ vicioꝝ ⁊ culpe veruncti eſt ſucceſſoꝛ.vt.j.de diuer. pᷣſcri.l.cũ
peres. ⁊ etiã fiebat ex zctõe res furtiua.q̃ vſucapi non põt.vt.j.ꝓx.
S.aut bone fidei.⁊ ſic facit fructꝰ ſuos.vt.j.ti.ij.bone fidei ⁊ ſic non
vſuc.⁊ ſic ſunt heredis.vt.j.e.l.S.lana. N. ſSᷣm. .Aſd.⁊ aʒo.in male fi
i loqͥ. Sʒ beres ex ſua ꝑſona facit imnum vſuc.vt.C.e pᷣſcri.lon.
tem.l.j.qð io.nõ placet.vt ex ꝓꝑſona ſua poſſu vſuca.Alij vt ot.ſiłr
in male ſidei.ſ̊ alia rõne.ſ.q; defunctꝰ ꝑcepit ꝑ alium hñtem bonã fi⸗
dem.iõq; poſſit vſucapi.nõ dico ab herede qᷣ eit ſucceſſoꝛ vicioꝝ. Ler
cij dicũt e eo qͥ pus male fidei a nũc bone ſidei erat. Lu dic ĩ bone fi
i loqͥ ⁊ in fructibynaturalibo q̊s nullus etiam bone fidei facit ſuos.
vt. 3, v vſur.l.fructꝰ. de ꝑm ancille planũ eſt. qꝛ nõ ſunt fructꝰ. ⁊ iõ ñ
