ti pecunia deberet᷑:⁊ eidẽ te⸗
bitoꝛi aliam pecuniaʒ crederet: in

cautione pecunie credite non adie⸗

2 plene no. C. ex delicto vefun. l.j. ⁊ fa.j.e.ſciendum eſt.⁊.j. de reg.
iu.l.penalia.⁊ inſti.de ꝑpe.⁊ tem. ac.S.ij. —
b o Hligationes. ałs actiones. ałs obligationes.
c Viribo. vt de homicidio faciendo vel furio ⁊ impoſſibiles. 2 ſic re⸗
pꝓꝛobate.alioqn ſi non ſunt repꝛobate ↄfirmant᷑ officio iudicis. vt. g.
x act. empt.i.qͥ ꝑ collu. Item pᷣtoꝛis inpio.vt.S.de ↄſtitu. pecu.l.j.
Item legis ptate.vt.C. de rei vxo.act.l.j.in pᷣn.⁊ facu.j.de reg.iur̃.

quod in inino.ac.

d a Eto in pſonain. ſiricte vt hic.largius. S.e.actionum.largiſ
ſime.vt.j.e.actionis verbo.
ęæ In rem vel in pſonam. vt quãlibet ꝑſecutonam vel mixtam op̃⸗
hendat vel extraoꝛdinaria petiiio vt fideicõmiſſaria olim. vt inſti. de
fideicõ. her. in pꝛin. Item penitio ſalarij aduocati ⁊ mercedes wctoꝝ ⁊
nutritia nutricum ⁊ philantropha ꝓſenetaꝝ dicunt᷑ ꝑſecuuones. vt. j
ů va. co.l.j.⁊ ꝑ iotum.⁊.j.de v.ſig.l.pecume.S.acnonis.
f I Eno. pꝛeter eam quam nunc dabart.

g Debitam. ſ. eſſe.

Dem.

h. Panlus. K. dubitatio erat.qꝛ alteri videbat᷑ renuncisſſe.
1 ſ Eruus. vel hominis ingratitudinem vel ſupplicij q ve⸗
rius eſt. ⁊ boc miſ recupaneru bona vel p eum ſteteru. vi.

de ſnĩiam paſ.ſi epoꝛtatus.a.1I. inſulam. vel quotam ptem bon 4

non dico rem ſingularem vel res fingulares. vt. C. æ ſniam paſ.

l. mj. a inſti. de

“ ſideicõ. her. S. ſi
.— —.— .⸗— 35 vna. Sz qd
cit:pᷣter eam pecumam ebitam ſi weodqa mone
bi ex cauſa iudicatitqᷓro an integre ſuſcenquit.·ſoꝛte
õ aliud. qꝛ fenpat
ſint vtreq; lutio titio petitões. pan bona. veno.8.s
lus rn. nihil ei ꝓpomi cur non ſint k ſena. ul.
integre. Ceuok. Er bis.
Fryuus effectus nõ idcirco ꝙ
poſtea indulgentia pncipali liber⸗
tatem ↄſecutꝰeſt rediſſe dr in obli⸗
gationem creditoꝝ.
B Aulus.
On ſolum ſtipulationes im⸗
poſſibili cõditioni applicate
nulliꝰmomenti ſunt: hᷣ etiaʒ ceteri
q; ctus:velun emptiones locatio
nes impoſſibili ↄditione int᷑poſita
eque nullius momenti ſunt:qꝛ in
ea re q̃ ex duoꝝ pluriumue ↄſenſu
agit᷑:ommium voluntas ſpectat᷑: qͥ
rum ꝓculdubio in hmõi actu talis
cogitatio eſt: vt mihil agi exiſtimer n nn
poſita ea aditione quam ſciunt eẽ ſociehic an
endo oppoſi⸗
unpoſſibuem. ta ałs an ſiii
Frmoge. mon facendo. N
Vm ex vno celicto plures Fea .l mpon
naſcuntur actõnes:ſicut eue lauo ho⸗ mo.r.
elIn ilg. in hi. 7
nit cum arboꝛes furtim ceſe Zienn ſacu uti. win
tur:omnibo exꝑiri ꝑꝓmitti poſt ma unl. ſnp.S.ſiim
gnas varietates obtinuit. poſſibilis. . 5.ſi
cer. pe.certi och.
S. uem queri. 7.
Aulus. 1 einelenn
nſtrrutiont amkbh poſſibuium. 7. S
nſtitutionibus quibus 11trg n5
oſtenditur heredes pena teſto. l. l. .
6 t: ſi vi heꝛes. F. non eſt.
nõ teneri placuit:ſi viuus e ee,
d.. ob cãz.l. ſi mi

ↄuentus fuerat:etiaʒ pene ꝑſecutõʒ

nanone facta ſb
impoſſibili odi.

f. vt miles ſii ꝓcuratoꝛ. dat᷑ actio ſine repetitio.ſ̃ ibi re fint obliga

tio hic oſenſu. vel dic vt ibi. Item z inſti. e her. inſti. S.impoſſibi⸗

lis. ſ ibi fauoꝛ vltime volunians vt valeat remora ochrione. mſi
condiuo impoſſibilis legati apponat᷑ in ꝑſona heredis. vt inſti. e

le. S. fi. accur.

VCogitatio eſt. pᷣſumptione iuris. ̊ ⁊ hac rõne ceſſante idem eſt

vtputa.q; vellent aliqᷣd agi.ar.j.ti.j .l. generalit. ⁊.l.ſe. uem non

reſert.qꝛ credebant ſoꝛte ↄditõʒ eſſe poſſibilem. qᷓ erat impoſſibilis.

qꝛ eꝛrant in iure nãli.dic ergo hic maxime.

m c Um ex vno. alid ſi ex diuerſis.qꝛ tunc inſolidum qliabet

ggit. vi. j. de pua.deli.l.nũqꝙ;. ⁊ dic plene vt no.S.nau.cqu.
ſta. l.idem. S. fi.

n Zicũt᷑. vt. j. aꝛ. fur. ce.l.j. a.l.facienda⁊.l. ſ̊ aſi de arboꝛibj.

22

o Hbtinuu. ad id qd minꝰi vna ꝙᷓ in altera otineat᷑. vt. ſ. vi bo.

rap.l.j.⁊ ar.j.arboꝛ.fur.ce.l.j.⁊ ſic non obſtat. . e. l. pe. 7 fa. ]
de pᷣua.delic.l.penul.

a c Hnſtuunomb. quaſi. expꝛeſſiuum eſt veritas. 7 ſic plans

litem. vbi ex v ½

mn
lelugun
“ ghnchu⸗

WwidN1N

i ſer⸗

t n
emnnn

munhl

fErcme ſunne
mMeiacgvommnn
thln ma pen
ſwinunoten
migngomnner:

ſfſſnnpaere 5,d

ffacacni
XInin Fanuln
WNddergönuun
elgeetunii;

ulietuind ö

herereet nd iri.
yopnvo glr lpe
oner lerauete

danuſim
rſötenn
Atar inu
drliczſend
Ail

R

n

4
R

.

iiſien

Men
Gaen
Sben
ngen
Ani
nt:
mtalis
damt?

4 1
O„
G

Emnog.

„

Sſicte n.

N

11

gndes

ahes en e.

rüne

in
un
mpſ
nnnni iin

f Rationabili

X
.
6
.

eſt hec lex. nec obſtat. S. de eo ꝑ quem fa.e.l.fi.que eſt contra.⁊ facit

5S. e.l.omnes.vel dic ꝙ non pperuat᷑ ↄuentio ſola.ſj̊ tranſire facit
ad heredes. ſic non obſtat dictum contrarium. vel dic loquit᷑ in
annali 2 ptona. 2 libellns eſt pncipi datus.vt. C. qñ libellus pᷣnci⸗
pi datus. I. j. 2. ij. Vel dic vt. S.ſiqͥs cau.ſi eum.S.qui imuriarum.
abi ſi non ⁊c. ⁊

geſta. poſthumꝰ⸗ . . „.11, —
in fi⸗7.l. le, remiſſam non videri:q̃ſi lite ↄteſta
ta cum moꝛtuo.
Vibᷣuum alienum iniurioſe
verberat: ex vno facto inci⸗
dit ⁊ in aquiliam ⁊ in actionem in
4 N ner iuriaꝑ. Iniuria em̃ ex affectu fit.

num. in damnum ex culpa: iõ pñt vtreq;

innole. ua ꝙ, ru⸗ oↄpetere. qdaʒ aiunt altera electa
pit bꝛachiumn.

alteram ↄſumi:alij ꝑ legem aqliaʒ

Wee, non ſ9 añ iniuriaꝝ actum eſſet:teneri euʒ
d Dee on„ ex lege aqlia. 5 7 hec ſnia ꝑ pᷣtoꝛem
n alie ſuper-⸗ Ee .
A a⸗ iapen inhibenda eſt: miſi in id qð ampliꝰ
eyx lege aqĩlia ↄpetit agat᷑.rõnabiliꝰ
WGententia. itaq; eſt eam admitti ſniam: vr lice
ꝙ teneat᷑ aqu- gt ei quam voluerit actionem pus

lia pꝛimo conuẽ⸗ . gin Ate
tc m iuriaß. exercere.qð autem ampliꝰin alte⸗

ra eſt:etiaʒ hoc conſequi. Siis
cui rem ↄmodauero:eam ſurripue⸗

us. nunc ſoluit. rit:tenebit᷑ qͥdem ex ↄmodati actio

nne condiuione: ſ altera actio alte

g Exercere.ſed nonne ad aliud a alind dat᷑ eum vna ad contume

lLiam alia ad damnum dat᷑ ergo vna alteram tollere non dʒ. cum
nec poſſit in vna vemre qð in altera ↄtmet᷑.vt.S.ad.l.aqᷣł.ſj ⁊ ſi.S.
j. 2. . de imurijs item apud. S. ſiquis verberato? K. imo poreſt.

nam agendo iniurieꝑ irando ꝓ qnto nollet ⁊c. poteſt etiaʒ dam

ni rõem petere. ar. S. de vi a vi ar.l.j.S.illud vtiq;.⁊.S.plaue.ſed ⁊

lex expᷣſſa eſt.qꝛ venit in imuriaꝝ acnone ⁊ damauũ.vt ⁊a. C. de in⸗

zur. l.dñm. ſ aliud in actione de peculio 1 iribu. qꝛ tollunt᷑ elecuone

non ↄſideraio qntum ꝑ aliam exegit. vt. S. de tribn. qdð in heredẽ.

S.eligere.cum ibi ex õciu.hic ex maleficio loquat᷑.⁊ fa.S.locati.l.ſi

vulneraueris. 2.S. ↄmo. vnde querit. in fi. ꝓtem no.hic ꝙ alteraʒ
non exercet. mii in id qd excedu. vt.S. de aci. empt. pcha. Ged j. j.

æ priua.delic.l.pe.So.hic loquit᷑ cum ex vno facio plures ꝓceduũt
actiones.ibi ex diuerſis vt ibi diximus. Piures

h Si is ci ſurripuerit. vtendo ad alium vſum.
1Conditione. furtina. vt. S. de ↄdi. fur. l. q furtum.

k PHinc.i. ex ſupᷣdicto reſponſo.

ICLondiuone. furuua.

m Mon ↄfundit᷑.i. non tollit. vt ⁊.S.ꝓ ſo.l.rei munis.Sʒ Z.
Wart.Anstur ſok vidtr...rei amunis. Sz 5. 1
n Aluſcent. 1. vns ꝑ alieram tolli?. a ſic intelligitur dicta.l. ſi is

cmus. accur.
oO Zquilie. vt tollat᷑ ꝑ locan.⁊ econtra. vt.S.loca. ſi vulneraue⸗
ꝓ Si ubi ↄmodauero. vtreq;. ↄmodati ⁊ aqł.

Remanere. abs ſine non. ałs non remanere. ſi habes ſine nõ
ni eſt Z. ⁊ une./ qo ſubijcu ſunplo ſubducto locum non habeat.ſ.pe
tiuo ſunpli.ꝭ hin actiomis ſic. ⁊ ſic eſt ar, ꝙ iure acx, veniat,ar, ,

eecctö; iniuriaꝑ oſumi: qm veſijt bo
e Lonſumi.d num equum eſſe iniuriaꝑ ↄdem-⸗

lum qdam a ma nari eum q extimatõem pᷣſtitit. ſi

plo ſubducto locum non habet.

⁊v iudi.l.j. Si vero habeas cum non.q.d.non remanet petitio ſim⸗

pli. tunc bene ſtat lr̃a ſeqᷓns.⁊ innuit pe.of.ind. ꝓ quo eſt euam. C.
poſiti.l.nij.ſ̊ tunc eſt S.S.ↄmo.vnde querit᷑.in fi. So.hic de ſtricto

iure. ibi æ eqtate q̃ pualet.vt.C. iud. placuit, Jtem J. S. ad.l. aqꝗ.

uem mella.S.ſi plures.in fi. So.vt ibi.
Tr Accedit. repe⸗

nino.xxx/ dieg.
ram perimit: aut ipſo iure aut per
exceptionem quod eſt tutius. hinc
ce colono reſponſum eſt:ſi aliqͥd ex
fundo ſubtraxerit: tenen eum con
ditione ⁊ furti: quin etiam ex los·

to:⁊ pena quidem furti nõ confun⸗
dit. ille aũt intra ſe miſcent᷑: ⁊ hoc
in le.aqͥli.actione dici᷑. Si tibi
ↄmodaueꝛo veſtimenta:⁊ tu es ru
peris:vtreq; em̃ actiones rei ꝑſecun⸗
tionem ↄtinent: ⁊ qͥdem poſt legis
aqͥ.actionem vnq; ↄnodati finiet᷑:

poſt ↄmodati aũt an aqͥlia remane 6 i Mponora

at in eo qð in repetitõne.xxx. die rijs.i. in ̃.
amplius eſt:vubitat᷑:h̊ verius ẽ re voꝛijs. Dic no vu
—. 2, — As regulas. Pri⸗
manere:qꝛ ſimplo accedit: ⁊ ſin- ma ꝙp̃tone rer ꝑ⸗
lecutoꝛie ſunt ꝑpe⸗
tue. vt q̊ bonoꝝ
pub. ⁊ ſi es. vt. .
SBem. e. F.ille aut. hoc

Mhonorarijs actionibus ſalliti ecilicijs vr

ei⸗ rregcibi. qj. vj.
ſic eſſe diffiniendum caſſi ſib 7 ökonm ne

us ait.:vt que rei perſecu Augburgt. Er. g.
. ant: . Eedic. lcien⸗
tionem habeant: he etiam poſt an duʒ eſt. F. l. .l. ſi

num darentur: cetere intra annũ. venditoꝛ. 7. l. q ſi
nolit. . ſicha. lö

iõ. qꝛ ʒ ius cin il

dat. Itez eodgẽ mõ

rñdet᷑.j.e.l.S.ſj cum reſciſonꝛa. Jtẽ fallit hee regula.S.qð fal.tu.auc.
I.huractionis.S.has actiones.h̊ rñ.ula m wlo ↄcipi᷑ ꝙ eſt xelictũ.
⁊ ſic patʒ qð illa regula hʒ locum in ulis ꝑfecutoꝛijs im q̃ non ſunt ex
maleſicio. Item eodẽ mõ rñderi pt᷑.S.q̃ in frau.cre.l.qͥ aũt.S fi.⁊.l.
au pᷣtoꝛ.S.annus.lʒ alij rnñdeant ꝙ illud in ec qd non ꝑuenit ꝑ.l.esn

em aſt ptoꝛ.S.pe.Item fallit.C.de wolo.l.fi.ſ̊ ibi eſt delictum. Iteʒ

fallit.S.de eo ꝑ quem fa.eſt.l.j.S.pe.So.vt ibi. Ilẽ fallit. C. vñ vi⸗
l.vi pulſos.⁊.S. de vi ⁊ vi ar.l.j.in pᷣn.ſ̊ ⁊ ibi eſt velictum. Itẽ fallit
ʒ.æ ali.ind.mu.ca.fa.nõ ſolum.S.fi.ſj ibi verut᷑ elictũ ſic ⁊ falliiã
oĩbo alijs ꝑſecutoꝛijs pᷣtoꝛijs qᷣbo vertit᷑ delictum.ſicq; regula remanet
in bis in qb velictum nõ vertit᷑.vi in pᷣdiciis.l.patet.⁊. 1. e.l. . ille.

Scõa regula ẽ ꝙ certe pᷣtoꝛie.i.penales ł enam nõ penales.dumodo
ex delicto ſunt annales.qꝛ ⁊ tm̃ durabat pᷣtons impium.vt h̊ ⁊ inſti.

de ꝑpe.ac.in pᷣn.⁊ ſunt exempla in albo coꝛ.vt.S.æ iuriſd.om.iu.i.
ſiqs. Item. S.de in ius vo.l.pe. Jtem.j.de ꝓpłari ac.l.fi.⁊.S.de deie.
vel effu. ſi Vo.S.pᷣtoꝛ.⁊.S.ſi.̊ͥ ⁊ hoc falli vt in ac.furti manifeſti.qꝛ
iʒ ſit pᷣtoꝛia.non tñ tolli᷑ anno.ſj̊ ꝑpetuo durat ve eo qð ꝑuenu.qꝛ ab
ſurdum ac. vt inſti.de ꝑpe.⁊ tẽ.ac.circa pᷣn.⁊ eſt foꝛie rõ freq̃ntia fur
toꝝ.vt ar.j.dᷣ penis aut facta.S.fi.AMdijcit᷑ terciq regula.qꝛ ula q̃ ſub
ſcõa regula ↄtinent᷑.non dant᷑ in heredem. vt eiſdem exemplis ꝓbat
miſi ad heredem ꝑuomt.vt exemplificat in ac.de wolo.vt h.⁊.gj.de in
lo itaq; ⁊ interdicio vñ vi.⁊ G̊ ⁊ dicta.l.vi pulſus. Sunt em̃ rurpia
luẽ heredibi extoꝛqnda.vt.S.æ calũ.l.in heredem. Itẽ qð ſubijcit de
ſiłib.da exemplũ ex echcio de calũ.vt.S.de calũ.l.j.⁊.l.i heredem.
⁊ alia multa q̃ magis laboꝛioſum ꝙᷓ ſubtile eſt inuenire.in caſu tm̃ ad
heredem ꝑpuemit. ⁊ m̃ nõ tenet᷑.vt.j.vi bo.ra.l.ij.S.fi. Jtem ⁊ in alio
vt.S.de calum.hec actio. JUMUq
b Poſt annum. vr in act, neg. gel. ⁊ de peculio.
Cetere. pꝛetoꝛe⸗ ”MM

. ℳ Ao 9 ℳ

d Dauk. vt penales, accur.
e Ei.i. ab herecde.

ſfEx patrimomo.vt qꝛ pꝓmiſit mihi rx. defunctus cui ſuecedit aliqs
e iure pᷣtono.nam rei ꝑſecutõʒ ↄtinet.non pene ſᷣm io.ſ̊ qq rübum

cum de pᷣtoꝛijs hic dicat? N. io.qꝛ q̃litas actioms variat᷑ ex variatõne
debitoꝛis. vt. Z. de “ .
nox. electio.S. ite,z
ſi ex pluribo. Item
qͥd de ac.iniur. vi/
det᷑ non penalis.qꝛ
nec in duplum vel
triolum vel q̃dru⸗
plum dar. vel die
duplicit dici pena⸗

Honoꝛarie autem que poſt annũ
non dant᷑: nec in heredem dande

fit in actione w.ma. ⁊ in intdicto
vñ vi ⁊ ſiłib.ille aũt rei ꝑſecutõeʒ

lem. pᷣmo qꝛ ubi ũ 4II e ar ecu
nſrence⸗ qe otinent: qbo pſeqmur qð ex primo⸗
min non abeſterx „; ry. 6. P131.
patrimonio. nio nobis abeſt vt cum agimꝰcum

bonoꝝ poſſeſſoꝛe ebitoꝛis nr̃i.ixcẽ

publiciana qᷓ ad exemplum vendi⸗

cationis dat᷑: ̊ cum reſciſſa vſuca.
reddit᷑: anno finit᷑: qꝛ g̊ ius ciuile
dak. In duumuiros ? in rem-

pub. etiam poſt annum actio dat

ex zctu mgr̃atuũ muuicipaliũ.

Dem.
Eſſat ignominia in ↄditõibu

Want.
SPubliciana. Apia.
ta peaa rei ꝑ. Ttionis verbo tinet in rem
in ꝑſonam directa vtilis pᷣiu
h Vendicatõnis dicium:ſicut ait pompo. ſtipulatio
Nat e i e nes etlam que ptonie ſunt: qꝛ actio

1Regddit᷑. actio
rem vel pſona⸗
is ꝓut erat pus.qᷓ
dek eennn e dicit᷑ inſti.de act.S. ſj iſte.⁊.C. ex q.ca.ma.l.ſi.
mwelius diy ſſet re petuione in integ. reſti. ꝙᷓ de act.reſciſſoꝛ a.ſj̊ ⁊ hoc
admio.qꝛ ſtaum poſt reuerſionem habeat ipſam. p̊ inefficacem.niſi
petat in miteg.reſti.infra annum. ſi non penerit anno fimt᷑. vel dic ꝗ⸗

Habeat eaʒ petua reſti.ſ̊ mſi lis ſuꝑ ea ↄteſtet᷑.tolut᷑ anno. ⁊ hodie q/

Dꝛienmo. vi. C. ve temp. in imeg. reſti. l.e n.
RK In duumuros. i. mgratꝰmuicipales vel mꝗraiꝰ ciuitatie. vt. .
e indi.l.ſfi. Hi em̃ tenent᷑ etiaʒ poſt aunum.licʒ offſicium eoꝝ anno ſi
matr᷑.qð accipe qñ uon eſt vſa in vuliratem ciuitaus.ałs non ipie iʒ
ciuitas vt ſubijcu. vt.S.ſi cer. pe.l.cinitas.⁊ ſiqᷣs caut.l.fi.⁊ hoc ad
inſtar rutoris ⁊ pupilli.vi.. de iure reipu.l.rempu.naʒ ⁊ iſte nccio
ſubit munꝰvt ruioꝛ.vt in aut. defen. ciui.S.pe.Eſt iñ ar. .ꝙ enaʒ
finito officio teneat᷑.j. de admi.re.ad cim.p.l.iij.S.in eum.ꝶ ex eo⸗
m. S.in fi.ꝛico 1 ibi.in pᷣn. aio nouandi ꝓmiſerat.⁊ cĩo liberand

ciuitatem. Item impꝛop:ie pomt᷑ reſpu.vt.j.d v.ſig.l.eum qͥ vec. ?

neceſſe dicere ꝑ id qð dicu duummros.ac.
1 c Eſſat ignommia. 1. infamia. .—
mn Pendeant.vt ↄditio furtiua.ſ̊ tñgraunat᷑ eius opinio.vt.g̊.

S. ex qͥ.can.ma.ſ̊ ⁊ſi ꝑ p.S.item inqᷣt. nam ce alia ꝙ romana habes

T obſequijs.l.honoꝛi.⁊ fa.S. vnde vꝛi.l.neq;. &t no.ꝙ omnes ſunt

Eſonales. vt inſt. ve ac.S appellam.
n 9 Lnuoms vbo. largiſſime accepto. ſic. S. de wolo elegant᷑. in pn. 7
j.de v.ſig.pecunie.S.actionis.a fa. S. e.l.actio.
0 Drecta. qᷓ ex mente a vbis legis. vnnis q ex mente tm̃.vt. S. ſi qᷓ.
pan. fe. di. l.j.in pn, 2. l. fi. Item exemplum. E. de rei ven. l.emptoꝛ.
q Enhis. agcii.
ꝗ Pꝛeiudicium.i. piudicialis actio.vt inſti. œ ac.S. p̃iundiciales.

TV Dbnnent. Et ſic no. ꝙ nł eſt id cin idipſum ſiłe eſt.vt. j. rem ra.

ha.non ſolũ.⁊.j.de pᷣto. ſti.l.j.S.j.
¶Simues,. vt ce dupla. vt. j. de euic. l. ij.

ſunt:vt tñ lucꝝ ei extoꝛqueat᷑:ſicut

num inſtar obtinet: vt damm infe

w. wmden See

0O Et legata. pura non odinonalia. vt. j. is cou.

Inkterdicta.q̃ non ſunt actiones. ſ̊ vim aetionum bit. 4 dicun k

micdicta. i.ini duos reddita. vt. S. vti poſ.l. j.

vVAſixte ſunt.⁊ vtrobi.ałs dicunt mixte. i.in rem ⁊ in pionam.

Vvt inſti. e. S. mxte. ⁊ fact ad. S. S. fa. her. ini coperedes. a. 5, de ini

dicus.l.int erdictoꝑ.⁊.S.e iudi.l.in tribi.a.S.vn poſ. ſi duo. F. .

cti legatoꝝꝑ:⁊ ſique ſunt ſiłes. Ant
dicta q; actionis verbo ↄtinent.
Mixte ſunt actiones:in q̃ͥb vt⸗
q; actoꝛ eſt: vtputa fimum regun⸗
wvꝝ.fa.herciſ.cõi diuidundo:int᷑di
ctum vti poſſidetis: ⁊ vtrobi.
DVDem.
On figura lr̃aꝑ: ſ̊ oꝛatione
gquam expmunt lre: obliga-
mur:q̃tenus placuit non minꝰva⸗

lere qo ſcriptura ꝙᷓ qð vocibo lin⸗ lgatone lrap vi

gus figuratis ſignificarer. at hec lex. vi i5a
. Ceuol ↄbat᷑ non figura
LEeuolg. (ſ. ſola. nam aſt
Jliuſfami.ex omnibo cauſis gura ⁊ oro quaʒ
ranq paterfa. obligat᷑: 2 ob xpumir ſiguns
id agi cum eo tanꝙᷓ cum paterfam oc. imo magis
lias poteſt. Pbak hi ſigarag.
Aul cum ex ea dicat
Aulus. obli. lran. Alij
Ereditariaꝝ actionum loco dieunt , haurd
babent᷑ ⁊ legata: ᷓuis ab he Mace ni de eo
rede ceperint. ne bñt neceſſe di
Dem. cere c vbanon
Votiens lex obligationem —

non eſt veꝑ. naʒ
qð ibi. ſ. in ſtip.
vba lac ſcptura
dz opari.

introducit: niſi nominatim

Quatenus. i. quia.
Nõð lapſo bienmo. vt inſti.de lit.o.
Scriptura. regulaꝛiter. vel ꝙtum ad officium.
Nocibi.quiba ſit ſtipulano.i.ac. H

d*

qꝗo quaſi. accurſius.
Obligat᷑. miolidum.

de bo. que liber.l. fi.
k Patrefa. vtputa inſolidum viuente patre.
IDPoteſt. an econtra agat. dic vt. S. e. filius.

m h Erechtariax. hereditariaʒ vocat q̃ tenet᷑ hereditas.
n Yoco. legaiarij & ⁊ fideicõ. creditoꝛes oici pñt hereditarij
ſi inter eos ↄtrouerſia ſu de legatis ſoluendis ſibi.ſi ant ini credito
res ⁊ eos potioꝛes ſunt creditoꝛes.vt.S.de ſeꝑa.l.creditonꝛbo. ⁊.l.qͥ⸗

tiens. ⁊. C. de iure deli. l. fi. S. ̊ aſi legatarij. ac.

p Ceꝑint.hoc faciebat dubium.ſ̊ vtrobiq; hes ex cã he. tenek.

4 q Gotiens. exemplum ſiqs a non dño emerit bona fide.

ttr aditõʒ accepit.⁊ nõdum ſu vſuca.ſi cadat a poſſeſſione.bʒ
publi. alind exemplum ait pᷣtoꝛ ſiqd w. ma. factũ eſſe diceret᷑.ſi alia

accio non ſit. wlo dabo. i vbi lex inducir nonuam a non reme⸗

uet veterem. vraq; agi poteſt. vt. C. cæ pe.here.l.ſi.in i.

b Lex. ſiue vetus ſiue noug.·

Oꝛatione. nec ofone ſola ſine lñis. hec duo faciunt esz efſicack. .

f Iliuſia.ommib deſcengentib ex zctibo vel ex maleficio vel

DOb id agi. vt. S. de noxa.quot.ꝛ. l.ſe.⁊.S.de indi.i.tam ex.⁊ dxe
edendo pᷣtoꝛ.S.ſ ⁊ſi filius.⁊.S.de pecu. ſiqͥs cum filio. ⁊.l. 7.16. F
fallit..œ polli.ſiquis rem. S.voto. Item. S. ad mace.ꝑ totum qᷓ
ſunt j.ſ̊ hodie ad exercuium patri ↄpetu.vt.C. ce bonis ma.l.j.

—
=
S=
=ͤw
= =
— =

WNall
icn
Nu
ſcuun.
Menc
ponmtugſa
ſuo ii
Auuoe
Mlhdk/⸗
Dadn
(AAlruonegbin
Gſſee, nn
eman
fer nnonen
ſo gſoonlddenr
Kaduonsd
Gamſanun

—

mnianh⸗

itg
(wn Rin
N
Anſann
Nugimlgia

enedehe

enn

untgen
„ N
rin

un
acr

wni
b ng
fnn
In Kin
Giner
0 g
e ,
m. Kt

Ag lkdt

nini itng

is an iit 414

n 3d Ne n.

NEM
.
Citms Cilts,.
Sun uihatdt
Gokiiiinidt

o

. tEa. & qua in lege continetur. ac. . .
d Actone. quõ introduxit. vt patet imn oſtituta reiecta receptina
vt. C. de ↄſti. pecu. l. ij. Ytem in act᷑ ex ſtipulatu reiecta rei vxo.-
aci. vt. C. de rei vxo.l. j. in pan. Iteʒ obtinet hoc qñ ex vno ſacio
vi ſupꝛa. e. l. cum ex vno.
e ereres. ſi
tale ſu negocnʒ
vꝓbi ⁊ veteres co ꝗ”M 8 .
petunt. vt. C.? cauerit: vt ſola ea actõne vtamur:
Ege mi er etiaʒ veteres eo noĩe actõnes ope⸗
ſere reg iur. zu kere, Si ex eodẽ facto due cope⸗
5 tant actiones:poſtea iudicis potiꝰ

duplici. 7. 3.
con. er leg. l. ptes eſle: vtqo plus ſit in reliq̃ acti

tem eſt exem⸗ . S
plum de concht⸗ one:id actoꝛ ferat: ſi tantudeʒ aut

e ah van. minus id ↄſequaet. Tpianus
raa. j dar cre⸗ S mqcui ſub ↄditõne legatũ eſt

pendente aditõne nõ ẽ credi⸗

ditonb ad reuo
toꝛ:ſed tũc cum extiterit ↄditio:q;⸗

candas res va⸗
tas in ſolutum

ab herede. vt. Uis en qui ſtipulatus ẽ ſub ↄduone
Fnnrnem. v. placuit ena pendente oditone cre⸗
dunum aitoꝛem eſſe. Creditoꝛes eos ac
pe. be.l. i. vi cipere vebemus: qui aliquã actideʒ
narg e vel auilem habent: ſic tñ ne exce⸗
ur. furi. ce. ptione ſbmoueant: vel honoꝛaꝛiaʒ
noua in locuʒz a⸗ actõ ez v el in factũ . Aulus.

quik. antiq ac. Bligari põt paterfa.ſue po⸗

teeſtatis. pubes compos men
[ Detõnes. cõ Tls. pupillus ſine tutoꝛis auctoꝛi⸗
perere. dicedant. W

g Si ex eodem facto.i.delictog.
bH Eompetant. veluti aquił. 7 imuriax. vt. S. e. cum ex vno. 2. l.
qm ſeruum.
1 Poſtea. ꝙ vna ſit acium cum iam alia eſſet actum. vel poſtea.
i.ſequenti iudicio.ac. l
k· Potius. ſcilicet ꝙᷓ contrarium.
IAinus eſt. in poſterion.

m Conſequat᷑.ſ.ꝙ tm̃ venu in prioꝛi. 2 facu. 7. vi bo. ra. l. j. ac.

S ein. creditoꝛem eſſe. qᷓtum ad hoc creduoꝛis locu obri⸗
net. vi in poſeſ ionẽ mutat . JItem vt en caueatur. uem vr ĩ
falcidie ratõne œbitum deducatur. vi. S. quibo ex cau. in poſ. ea. 1.
in poſſeſſione.⁊ de indic.in ommbus. 7.S. ad. I. fal. in quantitate
§. magna. Jiem quo ad hoc vi ſpem tranſmittat. vt inſi. de verb.
obli. S. ex odiuonali. in legato ſecus.vt.C. de caduc.tol.S.ſinauteʒ
niſi in ꝑſona liberoꝝ. vt.S.in nouiſſuno.ac.
n Erediioꝛes. actionem. ſcilicet habeant. ac.
oO el m facrum. exiraoꝛdmnariq vt. C. de ſa. ſan. ec. l. ſ. ancumꝰ.
2 facit.. ve ver.ſig. creqnoꝛes.⁊.l.creduoꝝ.⁊. l.ſi cen. ac.
HBligari põt paterfamilias naturatuer cuuiliter. ac.
q Mon obligat. ctuiluer: ß naturaliter. vt inſti. de fideiuſ.
in punci. 1. S. e. ſerui. niſi in caſu. vt. C. an ſeruus ex ſuo facto.l.
uij. 1 facit. .e. pupillus. 2. S. e. l. §. furioſuʒ 2. J. . j. l. puberes
æ. ]. de noua. ſi pupillꝰ. 7. l. §S. j. 7. S. de neg. geſt. ait pꝛe. S. pupil⸗
lus.⁊. S. de pecu. l.nec ſeruꝰ. inſti.de inuti.ſtip.S.furioſus.ac.
r Mon obligat. ſed ex relictis ſic. vt. S. e.l.ſerui.S.j.ac.
a o Huganonũu. i. ouentionũ ex quib oꝛitur obligatio.ac.
b Fere philoſophicum temperamentum. vel dic pꝛop ter lo
cum qm enam appom poteſt. vt inſti. ver. obli.S.loca. Jtem pꝛo
piter puram obligationem. item 1 due de his poſſunt aggregari di⸗
es ⁊ modus.ac.
c Abodus. vt illud aut illud. ac.
d Acceſſio. vt ſi ſtipuloꝛ mihi gut tiuio. ac.
e Mon exigatur. vi inſtitu. ver. obli. S. omnis. et ſupꝛa man.
l. ſi mandato niij. S. paulus. ac.
fBare ſpondes.vi poſteas non tenearis. vt. 7. ti. j.l. eum qui. S.
qui ua. 7. S. man.l.ſi fideiuſioꝛ in fi. ac.

n i

g Alacet. his verbis ꝓmntt ubi libram cere vſq; ad. x. an. vel

tate non obligat᷑ iure ciuili.ſeruus

*

=

lego tale quo dandum vſq; ad.x. annos. ab inde in antea nolo teneri
E&ιnota. ꝙ ſtipulatio non poteſt ua connahi vſq; ad iempus.puta.x.
annos: vt poſt tempus deſinat ipſo iure teneri.idem in legato. vt ĩ ex
emplo ſupꝛapoſuo.a eſt rano.quia obliganones debent eſſe ppetue:
vr. 5. de ſerui. I. nij. ita non ipſo iure poſt tpus tollunt᷑.ſed excep.qa
tempus non ẽ mo⸗
dus ⁊c. ſeo ſolutio
ne pacio nouatone
tallanne in caſib⸗
5 nudo pacto. vt in⸗
aut ex contractibo non obligatur. mriarum T furti.
BPligationũ Bem.
fere quatuoꝛ cauſe ſunt: aut
em̃ dies in his ẽ: aut ↄditio aut mo⸗
dus aut acceſſio.Circa diẽ duplex
inſpectio eſt. nã vel ex die incipit ob
ligatio:aut ↄfert᷑ m diẽ: ex die: ve⸗
luti kalendis martũs dare ſpödes:
cmus natura hec ẽ: vt añ diem nõ
exigat᷑ad diem aũt vſqʒ ad kalen⸗

—

das dare ſpondes.

ſe no magis q legatũ. nam qo ali- r le,
ui æberi ceperu: certis modis Ne
ben a ſimt. plane poſt ts ſtipula
toꝛ vel pacti conuenti vel wli ma⸗
li exceptõne ſubmoueri poterit: ſic

m tradendo ſiquis dixerit ſe ſolũ

ſine ſuperficie tradere nihil pꝛofi⸗ G

bEf Mo. diligenter diſſerennas inter bas obligationes.quia
ex die enam ante diem teneiur.⸗ licet non cum effeciu ad diem etiaʒ po
ſtea ieneiur licei ſine effectu.ac.
LWUon poſſe. I. vi iplo iure deſinat tenent poſt tempus. ſed per ex⸗
cep.vi ſequit᷑.ałs ↄtradiceret ſuꝑioꝛib.⁊ quod ałs dicitur pꝛeſcript.
xxx.an.tolli actionem. intellige per except. remanet enim naturalis:

7 ciuius iolluur. ac.

kAud. legatu'. ſed in vfufru. ad tempus legato dubitari poteſt. vt
5. œ vſufru. le. l. nij. licet ſecus eſſet in alia ſeruitute. vt. S. e ſerui.l.

uij. ied 1 ibidem Rñ. qð licet 30 iempus oſtuuatur. tamen enam pi⸗

tempus duret. led excep. repellatur acioꝛ. ſic etiam intell ge. S. vluf.

quemad. ca.l.ſi viuiru. nomme. S. plaue. Item contra. C. le.l. fi.

Sol. vt bi. Jtem acit. S. de le. j.l. nemo poteſt. ac.

lEberi. inier quos non eſt dies vel tempus. ſunt autem illi modt

inſni. quibo mo. ob. tolli. per totum.

m Beberi. ſ. nouanone ſoluuone 7 pacto c

n e tradendo. ials eſt ſi? uudo: ſicui naturale eſt obligatõis

vi Hõ regatur tꝑe/a ſic impoſſibile vt eo regatur. nec de lẽpe curemꝰ
tic naturale eſt buitracinonis ſoli. vt non curet de pacto ſuꝑficiei q̃ſi
unpoſſibili. nec eo rogatur. ſeolſſicut in obliganone exceptio locu ha-
bet. ſic ⁊ in hac raditone exceptio locum habet. vt concedatur huic
qui excipu pabuare: excep. oppoſiia. vt ar. S. e le. j.l. ſi fundũ ſub cõ
dii. S. qui fandu. 2 eſt hic ar. opumu m queſtione ſabbatina ſi excepi
arboꝛem cum vendebam fundu. a eadem cecidi: ⁊ poſtea radices eius
pullos vel pullones emiſerunt quos mihi vendicare volo. qꝛ nomie
agrboꝛis radices dtinentur. vt. j. ar. fur. ce. l. vtem. .2 ſolo coherent.
vt hic. 5 quod ey re mea ſupeſt. iure vendico. vt. 8. we ren ven. l.non
ſo lũ.S.j.vt ſequat᷑ matris odinonem. vt. C. rei ven.l.partum.vel
vuem pme arboꝝns. in culocũ natura eius poſuit. ar. S. de inch. ꝓ⸗
ponebat᷑. Item vt ſuꝑſicies non ſeꝑatur a ſolo. ſic nec arboꝛ a radici⸗
bus. vt hic vicitur. econtra de pꝛeſenti agrboꝛe videtur cogitatu.ar. S.
xæ au.⁊ ar. lega. ſi ua. Item licei nomme arboꝛs ↄtnentur radices
non m tmneutur. niſi ꝓpter arboꝛem tune ſtantem. ſed illa eſijt eſſe.
⁊ hoc deſijt ↄpctere.quod mmerat taciie. vi lego vſumfru. 7 ineſt in le⸗
gato uer peru vſuſru.nemo dicet remanere iter. licet als non periet
uer capitis dimmnutõne. So. põt diſtingmi. naſcantur hi pullones vi

uente pꝛuma arboꝛe an ñ.ar. S. vne co. l. j. S. ſiquis. vel naſcant᷑

. — 4 g. — el D.— S
acet auteʒ r S N 4t⸗ — r5 1

ad ts obiigation ↄſtitui nõ poſ-⸗ am⸗ſ. — A ri

upꝛa terꝛam uper truncum pume arboꝛis an ſub terra. ar. . arbo.
fur.ce.l.antepenultima.ac.
o Pꝛoſicit. de rigoꝛe iuris.ſed de equitate.ac. ”
1 Et ſupꝑſicies tranſeat. hic eſt contra.S.xvæ ſuperfici.l.j.S.j.ſpecia
e ibi. vel dic vt ibi dixi.ac.

q Matura. ſuꝑfi
ciei.accurſius.

FV Conditio.ve⸗
luti. exemplũſecũ⸗
di caſus. duos cꝗ
ſus ponu.qꝛ ſi ſnb
cõdinone nec ceſſit
nec venn dies. vn
ipſo mre pen non
poteſt. ⁊ ſic non eſt
neceſſaria exceptio
vt.j. de ver. ſigni.
l. cedere.ſecundus
quando pura fuit:

ßß poſtea vtroq; cõ

ſentiente apoſita
eſt cõditio.quo ca
ſu ſtatim põt agi ex
pꝓura:ſed excep. cõ
dwione nõ exiſten⸗
te oomtx᷑.ac.

cit:quominus ⁊ ſuperſicies tran⸗
ſeat:q̃ natura ſolo coberet. Con
dino vo efficax eſt:que in aſtitaen
da obligatõne inſeritur: nõ q̃ poſt
ꝑꝓfectam eam ponit᷑:veluti centum

dare ſpondes:niſi nauis ex aſia ve

nerit.ſed ⁊ hoc caſu exiſtente con⸗
ditione locus erit exceptioni pacti
conuenti vel vli mali. Modus
autem obligatomis eſt. cum ſtipu⸗
lamur vecem aut hominem. nam
alterius ſolutio totam obligatiõeʒ
interimit: nec alterum peti poteſt
vtiqʒ qdiu vtrunq; eſt. Acceſ⸗
ſio vo in obligatione aut pſone aut
rei fit.perſone:cum mihi aut titio
ſtipuloꝛ.rei cum mihi ecem autti
tio homineʒ ſtipuloꝛ:vbi queritur

on ipſo iure fiat liberatio homine E
ſoluto titio. Si itaa te ſtipula⸗ an ali

tus ſum: ſi fundum non uderis: cẽ

tum mihi dare ſpondes: ſola cen⸗
tum in ſtipulatione ſunt in exoluti
one fundus. Sed ſi nauem fieri

ſtipulatus ſim: ⁊ ſi non feceris cen⸗
tum: videndum vtrum due ſtipu⸗
lationes ſint: pura ⁊ ↄditionalis:

¶Sed ⁊ hoc caſu.ſ.ſecundo cum poſtponitur ↄditio vtroq; volente
ſic illud excõmunico miſi ſatiſfecerii infra vcem dies. nam interim
eſt excõmumcatus vt quidam dicũt.ſecus ſi ꝓponatur ↄdino. ſes pis
oaperte otranum eſt quod dicuur. j. ve odi. emon. quiba. S. quidaʒ
ſed illud in legatis habet locum.vt ⁊.j.xe admi.l.ſi legatum. YJtez cõ
trarium his.S.de in diem adiect.l.ij.ſol.ibi plene dixi.ac.
NAſodus. peti poieſt.ſolum vel pꝛeciſe.vt.j.de ſolu.qui hominem
S. ſtipulatus. 2. S. re iudi. miles. S. j. niſi alterum væſi. vt hic. 2. S.
eo qð cer.lo.l.iij.S.qui ſtichum.⁊.S.de ↄirahen.emp.l.ſi in emp.
S. pe.vel ſi alterum facium ſit ſtipulatoꝛs.vt.j. ti. j. ſi ſtichuz. ſed ſi
alter pꝛeſens ſit alter abſens. tunc ł pꝛeſens debetur vel abſentis eſti⸗
matio.niſi ſuerit in moꝛa pꝛomiſſoꝛ.vt.S. le.j.l.cũ res. S. h ſi ſti⸗

chum. accurſius.

u Acceſſio rei cum. ex

emplum acceſſionis rei ⁊ pſone.ac.

x Soluto tuio.a determinat᷑. ꝙ non ipſo iure: h per excep. j.ti.j.l
fi.S.cum mihꝛi.licet aʒ.⁊.h.hic ſcripſerii otrarium. ſed pꝛima queſtio
hinus. §. eſt inſti. e inuti. ſtipuł. S. ſiqui alij. . . n. ⸗eum qui. §. 4

ta.⁊ eſt hec ſecunda

ꝑs permixia acceſſio rei ⁊ pſone. ſic. j. xe eo qð

cer.lo.l.ij.S.pꝛoinde mixta.ac. .
„ Si ua non vederis. que cnʒ incipit a adinone cõmittuur quando
Aſijt poſſe dari fundus.qð dic vt.j.ti.j. ua ſtip.a. facit. S. ad, l. fal. l.
Ij. S. item ſi ita.⁊.S.man.ſiquis ꝓ eo.⁊.g.de penu. le. l. j.
53 Exolutione.quia cepit a ↄditõne non a pactõne. ac.
7 Sed ſi nauem. pura vt nauem ſieri. ac.

2 Quog magis verum eſt. vt fiat nonatio. 7 pꝛima in ſecundã trqãſ
feratur.quod eſt verum tune mum cum exnterit condino non pri‚⸗
us.vi hic.⁊ infra de nouan.l.quoeiens. que extiit cum potueru face

re nauem ⁊ non fecerit.vt infra ti.j.l.ita ſtipulatus. interim
eſt nouatio.vt infra eodem ti. l, ua ſtipulatus in fi⸗ olim ergo ſtebat

non

ſtaret.

nouatio. cum hoc agebatur expꝛeſſe vel tacite.

vt hic et infra de no⸗

uati.i.omnes.a.C.œ nonati.l.fi.hocdhe ſecus. vt. C. e.l. fi. an au

tem interim ante commiſſionem pene poſſu ſieri nauis. reſponden

ſic.cum pura fueri ſtipula.nec eſt ſimilis ei quando idem pure er
poſtea ſub conditione pꝛomntatur. vt ſupꝛa q condino. inde. inł.

exiſtens ſequens conditio nõ tollat
pꝛioꝛem:an vo tranſſerat in ſe.⁊ q̃i

nouatio pꝛioꝛis fiat.qð magis veꝝ

Bem.
Sũꝗqͥ ex ſtipulatu ſtichũ dʒ:ſi
eũ ante moꝛã manumiſerit:
iſqʒ pꝛiuſqꝙᷓ ſuꝑ eo ꝓmiſſoꝛ ↄuemre
tur cceſſerit:nõ tenet᷑.nõ em̃ peuʒ
ſtetiſſe videtur: quominus eum pᷣ⸗
BVBVeem.
Vrioſus ⁊ pupillus vbi ex re
actio venit:obligant᷑ etiaʒ ſi⸗
ne curatoꝛe vel tutoꝛis aucte: velu

eſt.

ti ſi cõem fundũ habeo cũ his:⁊ g⸗

liquid in eũ impẽdero: vel damnũ
in eo pupillꝰvderit.nã iudicio cõi
dinidudo obligabunk. Dem
Rrianus ait multũ intereſſe
queras vtrũ aliqͥs obligetuꝛ
qs liberet. vbi de obligando

querit᷑ ppenſioꝛes eẽ vebere nos: ſi

pabemꝰoccaſionẽ ad negandũ:.vbi
W liberãdo qrit᷑:ex diuerſo:vt faci
lioꝛes ſimus ad liberationem.

Dem.
N quibuſcũqʒ negocijs ſer⸗
mone opus nõ eſt ſufficiente

l. ſi pacto. ſupꝛa pꝛo ſoc.ſi duo.et.S.quando die

S. vbi autem.

idem ibi bic di⸗

uerſum debebik

in conduois enẽ

ium. Item no.

naum commitut
pena ſi ãte com⸗
nnſſa non eſt. er

ſic iam non ha⸗

beo ins in nani
Bm hec mra. ſed
ebeo petere pe⸗
nam. vt aꝛgu. j.

titu.j.ſi titus.

Item vider con
tra ſupꝛa de exce
ſum. F. labeo. qꝛ
etiam veteri iun
hec nouatõ non
fieret iure ipſo
hoc caſn. ſed die
vt ibi. JItem vi⸗
tur contra. j.
nitu.j.qui rome
flauis. qnia
7 lbi poſt noua⸗

tionem talez pe

titur. vt fiat qd
iam videbar᷑ no
uatuz. ſed ibi fa⸗
uoꝛ lbertatis.
Item contra.S
de aci. empt. l.p
dia.ſed ibi eſt ex

ceptio facti non

ageuouis. vt ibꝛ

diximus. Item

ad idem comtra.
J.de ſiipula. ſer.
uo. l. j. S. finali.

BSolu. vt ibi. et

faci.C.de paci.
. lega. ce. l. ſi pe

num.quando autem hunuſmodl ſtipulat:ones committantur. ple⸗
nius dices infra nitu.j.ita ſtipulatus.hic enim ſolum effectum no⸗

unatioms expedimus. ac.

2 i SS qu ex ſtipulatu. iſq; ſtichus. ac.
b Connemiretur. ante moram. ac.

eDer enm. quia væceſſit ante moram. a facit. S. de noxal. electie

S. ſi is ⁊. j. ti.j.ſi ſeruum. S.j.⁊.l.is qm. . S. xᷣ peti. here. ſi a pa

tre. S. ſi poſſeſſoꝛ. uac.

d ſArioſus. ex re.i.cum facn ſunt locupletioꝛes.h. vel dic ex

re.i.ſme conſenſu partium.eniam ſi non ſit locupletior. vi

patet in exemplo quando damnum dat.ac.

e Dederii. cum eſt capax wli. vt.j. de regu.iur.l.pupillum. ⁊ N*

rei ven.l.quod infans.⁊ facit ad.l.S.omuni dini.ſiquio cum. S. de
miq;. le neg. geſt. l. vi. S. 2 ſi furioſi. 2. S. x contraria act.tu.l.i.
in pain. ⁊. S. ex qmi. cau. in poſ.ea.l.iij.⁊.S.pꝛo ſocio.l. vt in con⸗

ductiombus in fi.ac.

f a Rrianus. ꝓpenſioꝛes. i. fauoꝛabilioꝛes. ac.
g AVt facilioꝛes ſimus. exemplum pactum e non petendo
ipſo iure tollit naturalem obligationem et elidit ciuilem.ſ pacium
de petendo non tollu pꝛunum de non petendo ipſo iure. ſeo ope re⸗
plicanomis. Item exemplum inſra ð reg.iur.l.fauoꝛa bilioꝛes. Jtẽ

infra nitu.j.ſtipulanio iſta.S.in ſtipulatiombus. Item ſupꝛa ein

reiuran.l.fi.S.ſed cum aliquid.

b I An quibuſcunq;. a ceteris ſimilibs que fiunt ſenſu. vt ſu⸗
pꝛa.e.il.conicnſu.⁊ ſacit.j.titulo.j ſtipulatones. a ſupra
locani,l.qui ad certum,⁊ e contrahen.emp.l.in vendinomibus ⁊

ChnenKm

— — —WN

NWNN

H dn M.
(ammmknp.

Potdfnatn
11Ahr ao

aſlni, n

11 Plaluuc
AMuuottn
Wpumtli nl
Mloliſontn
(Ensnanen.
Aus horpnt
(nennimoktcin
aorſus,
Oog ibr prrhe

Aſenonumenmt

rrhurpnn

Wooſthahenr

7 ½.
4

Emn m N
wütmn

ginmi re

nlcvinigtunte

„ UMn
6
ſrig
oliſie
MKi
lAN
Gntg en lii
Sitmmumr.
nantheuun

.

i rmr

s5 feln
mrirlaupleue

nirl. am,

n milabr⸗ ng

Lummd

taN

intra de reg. iur. lI. vbi. infra.e.l.obligamur. S. i.
eXZ dtractibus. vel quaſi.ſecus in delictis extra cõtr actum
aut ᷣm quoſdam m. l. iuł. repetundarum. vt. .ad. l. iuł.

repetundarum. l. tij. ac.
k Belictum. id eſt actus. ac.

Cõmiſeru.ſ.

wlum in contra

ctu. vt ſup de do “ä „
lonoleuz. S. ve. conſenſu: in his etiam ſurdus int-
2 facit ſupra. l gemnire poteſt: qꝛ poteſt intelligere:
ex depoſiti. ⁊ ſu⸗ * 1 „ —
pꝛa de ribu. l. er. veluti in locatõibo ↄductõnibus ⁊
manann F.l. emptiombo ⁊ ceteris. DBem.
1 „J. U.⸗ . . .
vbi plene dirr 65 X ↄtractibo venientes actio
bac materia et nes in heredes dant᷑:licet de

comraria ſolm. ſictum q; verſetur: veluti cũ tutoꝛ

Bards n a-5 in tutela gerenda wlo fecerit: aut
.· li. ac. is apud quẽ vepoſituʒ eſt:quo caſu
etiam cũ iam filiuſfamilias aut ſer
uus tale quid cõmiſerit:æ peculio
actio datur non noxalis.
DODmponi.
Vod quis aliquo anno daꝛe
ꝓmittit:aut dare damnatur
ei poteſtas eſt quolibet eius qm die
dandi. Elſus.
Yhil aliud eſt actõ: ꝙ ius gao
ſibi vebetur in iudicio perlie⸗
quendi. Ogeſti.
m q Qocd qs PBligamur aut re aut verbis
damnar aut ſmul vtroq; aut conſen⸗
a teſtatoꝛe.vt in
fra de regu iur.
l. cum in tempꝰ.

2 annuis le. l. eam. vel a iudice vel a lege. vt. C. xe rei vx. aci.
S.ex act.⁊ facit infra n. j. l. continuus. S. ij. ibi nam 7 quod eſt ac.
7.l:qui hoc anno.ſed.l.liber homo. S. decẽ eſt ar. contra. Item fa
cit. C.quando dies le.ce.l.j.⁊ inſra de ſol.l.quod in diem. accur.

n n JYbil aliud eſt. hodie ſcilicet. nam olim erat ſolennitas ver⸗
boꝛum quedam que impetrabatur a collegio pontificum:

