tereſſe cinuſq; diffiniat. a pꝛo his S aci.emp.l.j.imn pan. fallit iñ
hec regula interdum. Lex emm intereſſe alicuius maius eſtunat
ꝙᷓ ſit.vt euenu in interdicto de rab.exhibẽ. nam ſi experiatur heres
rit condemnatio ad eſtimanonem hereditatis. Item ſi is cui ſub cõ
dinone legatũ eſt experiarur. ad eſtimationẽ legati refertur eſtima
tio.vi Sᷓ de tab. exhi.l.locuʒ.S.cõdemnatio.⁊ ex qui.cau.in poſ.ea.
l. pe.⁊ qñq; intereſſe alicuius.licet maiorẽ eſtimarionem coõtineat
ad mnoꝛẽ tamẽ eſtimationẽ qũq; reſtringitur. ſingulare emʒ in
teꝛeſſe nõ debet excedere duplum intereſſe comunis.vt.C. te ſeniẽ.
que pꝛo eo.l.j. Item põt pom S de iudic.nõ a iuchce.dic ergo qua⸗
tenus.i.quantu.alibi ponuur pꝛo qmia. vt g de ver.ob. cũ ſilius.⁊
Lus cautoms. ſi mqhi perſonaliter cauetur hec obligatio
PpPer ſone coheret. vi alius eius nomine cõueniri non poſſit
ſed ſi res pignoꝛi obligatur quicũ q; poſſideat hypothecaria conue
mnir poteſt. vt S de act.⁊ ob.l.actionum genera.⁊ inſti. xæ act.S.j.

ergo cautioms.i. ſatiſdatioms cum interuemat hypothe
mitur cautio.C. de pꝛocur.l.j.per.l.ſupꝛa de pꝛocur.l.po
ti. ałs pꝛopꝛie pꝛo nuda caunone.vt.C. e verbo.ſig. ſancimi
vel dic cautionis.id eſt cautele.quod in idem recidit eo ꝙ ſubijc
rem.i.actionem hypotheca.nam que eſt in rem.i.quã in ꝑſonam
1: in actõe ꝑſonali pꝛo ebuo cõpetenti.
q Ei poteſt. cum creditoꝛ debitoꝛe inuito poſſit alienare.

AMulto magis eo ignoꝛan te. vt. C. bitoꝛẽ ven. pi. impe.
non poſſe. l. j. 2. ij. Item tutoꝛ poteſt vendere ea que non poſſunt
ſeruari muito pupillo.ergo multo magis eo ignoꝛote. vt.C. de ad⸗
mi. tu.l.fi. S.fi. Item facu ſi poſſum deiegare ꝛudicem inuitñ. vt
EC. aduoca.di.iu.ſancunus.ergo ignoꝛantem. vt ſupꝛa de iudic.
lI. cum furioſus. Item poteſt ſeruus petere bona cauis ſeruandagę

libertatum alijs ſernis inums. ergo magis ignoꝛãtibus. vt ſupꝛa

Tæ ſideicõ.liber.l.nij.S.ulud.hec autẽ regula fallit ſupꝛa de re in.

nõ eo ignoꝛãte. ſed ibi eſt ro.qꝛ tereius traxiſſet eo s foꝛte in ſuam.
ſententiq.vt S. de arbi.l.ſicun.⁊.l.pcedẽti. in fi. Itẽ fallu 3 v. v.
ſig.ſi coꝛã.vbi dicuur ſi teſtatoꝛ iuſſit fieri aliqd coꝛaʒ me ſufficit ſi

qvuod in initio conuenit. legem en

celſus putat nõ valeret ſi conuene
nt: ne volus pꝛeſtetur. Hoc enin
bonefidei iudicio contrarium eſt:

2 ita vtimur. Animaliuʒ vo caſus: immutandũ er

. 2 abſentibus

4

fuge ſeruoꝛum qui cuſtodiri non ſo.
lentrapine tumult? incendia aqua⸗

Rae S. ſed ſi pactũ.⁊ S de imiur.l.nõ ſolũ.S.j.alie vt ex õcnbꝰ tollũt᷑

1 huic regule eqinpollet quod dicuur inſti. de ob. ex de. S. furti. dic

ti

ali quo cõtractu ⁊ paciſcar ne mihi tenearis. valebu.
l.duo ex tribus.vbi dici᷑ q duo inuito tercio poſſum indicare ſed

ſuʒ pñs etiã inuitus. ſed me ignoꝛãte factũ nõ valet. ſed illud qð teſta
toꝛ ſic voluit. Itẽ fallit ĩ emphitheota.q̃ põt vẽdere dño mninto. dum
modo eidẽ venuciet. ſed nõ eo ignoꝛãte.vt. C. de iure emp.l.fi Irez fi
lia emãcipata nõ tebet nubere patre ignoꝛãte.pot tñ eo inuito. 7 ſic
aliũ eligere ꝙ, pater ei eligat. vti. C. de nup.l.vidue. ſed ecõtra quedaʒ
fcio te ignoꝛante.
6

que non te inuito
Q6 —d yvyt ſil? mrimomuz
ALus cautionis in rem ẽ ꝙᷓ in vel aus gue cahto
erſonqz. 2— Apia. mum vrü de nrn

Oi poteſt inuitis alienare: mup. ſi filiꝰ. 2. l. ſi

poreſt.
Alulus

multo magiꝰ 2 ignoꝛantibo ita.

pꝛiuatoꝝ cõuentõe qcchhhhhhh .
ũ eſt: q;uis obligation
cauſe pactione poſſunt ĩmutari: ⁊
ipſo iure ⁊ per pacti conuenti exce⸗
ptionem:quia actionũ modus vel
lege vel per pꝛetoꝛẽ introductꝰ pꝛi⸗

latoꝛũ pactionibus nõ infirmat᷑:

Mii tunc cum inchoatur pactio int

eeos cõuemnt. 9 Apia.
BZuus pius reſcripſit eos

Ec ex pꝛetoꝛio. iure pꝛetoꝛio datur actio furti mamiteſti. vt in⸗
ſti. ppe. 7 temp. act. S. furti. ⁊ imur. 7 vi bo. rap. vt inſti. e

nox. §. ſunt aut. Iẽ ex ſolẽm iure. i. ciuili. qõ cũ ſolẽnuate Pomtur

vt 5 de ong. iu. I. ij. S. de his. oꝛitur acnoo furti non mamfeſti ex. l. xij .
tab. ⁊ actio dãni dati.que eſt ex lege aquilia. vt inſti. de nox. S. ſũt au
tem.ſi ergo paciſcar ne agã pꝛo furio quod mihi facies vel iniuria vł
rapina vel wlo vel. l. aquił. nõ valet pactũ.nã muirarẽt᷑ hoĩes ad de
lin quẽdu. vt hic ⁊ de pac.w.l. cõuenire. ⁊ 3 æ pac. ſi vnꝰ. F. llud. 2 pe
nas ob maleficia ĩponi megna rõ pſuadet ac. vt de fidemuſ.l.ſi a ron
S.id qð.nec.n.pu.ius pꝛiuatoꝛũ pact.ĩmutat᷑. vt g de pac.l. ins pbu.
7.J. e. lI. neq; pignus. S. pꝛiuatoꝛũ pꝛiuatoꝛũ dico duoꝛũ vel triũ. ſecꝰ
ſi vniuerſiias aliqua ſtatuat aliquiq otra ius pu. qꝛ quatũ ad eã villẽᷓ
vel cuntatẽ valet.vt de ↄſuetudine nõ g de le.⁊ ſe.cõ.l. de qbus.p.l.S
cõmuma pᷣdi.i.venditoꝛ.S.ſi cõſtat.Ceterũ adimſſo licto ſic. qꝛ ob⸗
ligatõe nature.i.ipſo maleſicio.vt g de act.⁊ ob.l.ex maleſicijs. poſſu

mus paciſci ne agamꝰ. ⁊ pacto tollũt᷑ quedã obligatoes ipſo iure. vt

iniuriarũ ⁊ furti ⁊ ſimies ex velictis.vt g de pac. ſi tibi. S. q̃dã. . I.

exceptõez. vt inſti. de excep. S. pterea ſi debitot. ⁊ hoc dic dicit qᷓuis
obligationũ.ſ.õctaꝝ nõ õhendaꝝ. ꝓut te refers ad obliganonẽ ex eli
cto. ꝓut ad eas qᷓ ex pctibꝰ onũt᷑ ⁊ in ea henda a in cõtractu potel
pacto aliqᷣd ſtatui vt in plus vel min⸗ agat. vt SZ. e. l. ctꝰ. S. hoc ita
qð ſubijcit pñt imutari ⁊c.ałs poſſint.a tũc eſt plana.a abs poſſe
⁊ tũc ſupple.ſ.certũ ſit.⁊ qð ſubijcit ipſo iure referas te ad delicta.S
etiã ex zctu tollit᷑ ipſo iure qñq;.vt ꝑ acceptilanonẽ. vt inſti q. mo.tol
litur ob. S. j. 7 qðᷣ ſubijcit. ⁊ ꝑ pacti ⁊c. ad õctꝰ ie referas.⁊ quod dicit
vel. l.ſ.xij. tab. vel aqł.nã da exẽplũ.vt S.⁊ pnuatoꝝ dic duoꝛuʒ vel
triũ vt ſubijci.Itẽ quod ſubijcui inchoat᷑.ſ. delicrũ vel obligatio ex
elicto.i.cũ inchoata eſt pacto.couemt.i.pacio conenerit. ⁊ hoc ꝓut
ad maleſicũ ie referas.ſic ⁊. C. v epii.⁊ cle.l.nullius.S.ſinautẽ pſo⸗
na. ⁊ ꝓut ad contractus. a tũc ame ſicut a poſtea põt pacto minin vel
augeri. vi g̊ dixit.⁊ ſᷣm hoc inchoat᷑ ꝓpꝛie ⁊ impꝛoprie ponit᷑. ſic Sð de
of. ꝓconſulis.l.ij.⁊ verbũ pacno cuʒ precedẽnbus leget᷑. põt ⁊ aluer
poni caſus. ecce enĩ ſiquis cauerit in teſtõ ſuo ne leges ſiue iura in eo
teſtõ locũ habeãt mihilominus peni poterit ſᷣm tab. Itẽ nata neer⸗
ein de tab. exhi. qᷓ vie ſunt pᷣroꝛie. Itẽ perũt᷑ legata ⁊ æœtrabit fal.
que ſunt ciuiles vie. vt de le.j.l.nemo põt.ſi aut debitoꝛ meus ſise.

a Yaus. wnatoꝛ inqutũ facere põt coõnemtur. a ſic da exemplũ
3 V iure w. l. ſi extraneꝰ. quidẽ ſolus educto ere alieno. S

c re iud. imer eos. S. is q;. a eſt rõ ne exlibertate ſua inops fieri.i.

facius periclitet ꝛc. vt ð de re in. ne ex libera. ⁊ inter eos qᷣbꝰ ex ſimi⸗
li cã ebet᷑ occupãtis melioꝛ eſt oditio.nec enĩ alijs vonatarijs vebitũ

cætrahere põt vnatoꝛ. vi z de vnat. qm ex wnatoꝛe. hec vera ſunt ſi
is qui wnamit cern cõdinone cõueniatur ex ſtipulatu.ſed ⁊ ſi cõuem⸗
atur alia acuone. idem eſt vt e cõſtuuta. vi &̊ de wnat. l. quid in pn.
qꝛ hodie ⁊ ſi nõ interceſſiſſet ſtipulano.cõueniet᷑ mnatoꝛ codicti. ex. l.
vi.C. de wona. ſiquis. ar. S. ſinautẽ hoc mimme.ſi aut alius couenia

ler enã ſi poſtea ef
ficiatur ſeuus.a idem m ſimulibns in qmbus ab inmo ſtipulatio
valei. vtꝛbidem cicuur. Iiẽ pone.C. fal.l.ſicut. vbi teſtamen
falſum vel codicillus nõ cofirmatur tractu tꝑis. Jẽ 3 qi 1 a qui
ſi ſeruo. vbi libertas data ſeruo alieno nõ valet. euã ſi poſtea effici
manumſſons. Itẽ ſupꝛa de le.j.cetera. vbi nõ valet legatũ mar

bus nõ eſt permiſ. fa. te. S. pꝛeterea. vbi teſtamẽrum umpuberis vel fu
rioſi nõ cõſirmat᷑. licet emnciatur pubes vel ſane mẽus. Iteʒ pone in
ſti. æ le. S. an ſeruo. 1 3 de regula. ca. l.j. in pnn. vbi nõ vale legatuʒ
ſeruo heredis relictum. licet auenetur vel manumittatur. ad hoc facit
I. e. l. pe. ⁊ exempla ibi poſiia. gallit autem hec regula.C. væ cõtracti⸗
bus iudk. l.j. vbi wonatio in officialem mutiliter facta cõfirmarur.
dic ꝙ nõ cõrirmatur tractu tempoꝝs ſolo. ſed volumate expꝛeſſa vel
tacua. ⁊ eo modo ſignatur. cõtra qnod reſpondet᷑. C. ſi maioꝛ fa. ra.

eſt ſupꝛa ve riiu nup.l.ſiquis in ſenatorio.⁊.l.ſiquis tutoꝛ. S. quid er,
4 go ni adoptiuus. Item fallit S le. uij. l. j. 1. S. ſed ⁊ ſi filiuſſa. Iten
4 Fe. l. Cler et 8 de here. inſti. I. qui ſoluẽdo. Item fallit S de regula.ca.l.j.S.j. ⁊. S·
Dd.,nei Lin eſte 12—ij.2.1. fi. Ytem fallit S de condi. inſti. l. mulier. S. J. Iem 8 æ ſideicõ.
iu, e Te, en Zen ) here. generaluer. S. ſi libero. Jtẽ z de le.j.l.quod in rerũ.S.j.que oĩa
d i =fn S, — n unt. ar. cõtra. ſed ſpecialia ſunt. ac.
A d, e g, beſt 2 icioſum. a no tenet de ure.
nzte s nn e, SLempons. 1. ex poſilacto. accur. .
. Elpnas. pone exemplum ⁊æ cõdi. ⁊ de.l.cui fuerit. vbi relictũ
ltt ſub condinone ii nupſeru. nam inpletur enam ſine cõcu
Bilru. Itẽ pone 3 de dona. inter vi. ⁊ vx.l. cũ hic ſtatꝰ.S. ſi mulier. vbi
Npurait matrimomum licet nõ ſimul cohabitent/ nõ ergo exigitur cõcu
“= buus vi ſu matrimomm.eſt emm matrimomn ⁊ ſine eo vt dictum. er
nimi ſus „ ecõtra ſepe eſt cocubitus. licet non ſu matrimomũ. cõſ Ee⸗
N—.—“ . 6 WWIiE nonio. non t pe at matrimon conienſi
, riirie. 3 une eo eſſe nõ poſſit. An aut eʒ inter abſentes poſſii cõmahi. dic ꝙ ſic
Sziimiat , S . exquo cõſenu ũt. vi hic expꝛeſſum eſt S de ruu nup.l.mulierem.⁊.l.
.,. cemiq;. Jtem an im diẽ vel ſub con. quod videtur.qꝛ conſenſu. vt iſti.
ras aee, , am æ cõtrapen. emp.S.emptoꝛ.⁊ de ob.ex cõſen.econtra ꝙ non. nam eſt
n * actus legitimus inre ca. introductus. vi infra.e.l. actus. Item pꝛo
hoc de adop.l.neq; abſenies.ſponſalia cõſtat fieri inter abſentes.v⸗
5 de ſpon.ſufficit. ac. DMD
u Erum eſt. vendebas mihi ſeruũ ⁊ pacto vel ſuipulatione ↄue⸗
mſti furem noõ eſſe. non per hoc eſt minus fur. quia eſt ipomſ
le.vt quod eſt nõ ſit.⁊ ſic pacto non põt hoc fieri.nec vtilis acno

.

Sluo

2

*
5
S 4
4

iereſſe.vt inſti.e inuti.ſtip.in pꝛin.nec emim pꝛomiſiſti homineʒ vi

17

ris wmin innexi. licet poſt reſtameutũ ſeparetur. Ieʒ pone inſni. qui

ha.l. j. æ. ij. 2. C. e nup.l. ſi cõra mandata. Jtem eo modo ſolue qᷣ

hoc datur.teneris tamẽ mihi ad intereſſe.vt g̊ de euic. ſi ita quis ſt 1
pulanni.ſed ni pꝛomiſiſti ſuchum qmi deceſſu aut eras in moꝛa ⁊ ad in
iereſſe teneris. vi S de ver. ob. iner ſti· S. p. aut no. a nõ teneris ad n

uere. ſed hominẽ dare.vt non obſtet pꝛedicus. dic ergo veruʒ eſt. neq;

W=W — “S —mN⁵dB=

pena vel ſtip.ſupple.nec etima lege. vt ſupᷣ de acqni. poſ.l.j.S.ſi
vir. ſʒ qñq; reputet lex pꝛo nõ facio.vt S de cap.in bello.S.facie.an
autem vltima volunias. Rñ.nec ipſa poteſt hoc facere.licet ĩpoſſi
biſitas quandoq; pꝛo non appoſita habeatur. vt inſti. de heredi.
inſti. S. impoſſibilis.⁊ quod ſubijcit quod eni impoſſibile eſt ꝛc.ſ.

tur nõ vonatoꝛ. ſed detum pꝛo infe
beres eine nan ba 22 Cer⸗ cio haler vel
ebit hoc pꝛinilegi⸗ . W — , quod eſt nõ eſſe
um. z iu gionale qui ex liberalitate ſua connueniun Vog atrinʒ ad ius cinile ſer vr pꝛe. S. ſi vir
yse remdee in id quod facere poſſunt condem· Umupnullis pabet mo t 7 in amnanten o⸗
maritus. 2.l.ſcren Nandos. Bulus. re naturali:qꝛ qð ad ius naturale quali. w. circa
Aam. Ne borgen Voc in iſtitio vicioſũ eſtnõ armnet omnes homines equales lnen quod lu⸗
n chuendr ab eo pot tractutempoꝛis conuag⸗ ſun. 2 – Hmponi. qdn Wewlanr
eu wna. ſecs ſi —2 .2 ‚NNNweo quod vel is qui petit quog eſt. vel ſi
udt l, neniemu Vptias vero nõ cocubit ß¶ ¶ Vyvel is a quo petitur lucri cj cer bocaud
— 9 nn .a *– oneſnſus facact. protiturus eſt: durioꝛ cauſa eſt peti vnlis datur. et
M π„ 67 e eſcripſu. et —J—⸗— toxig Apianus. hoc ſubijcit. ac⸗
NNae⸗ kene. .. a, 2 torl. — Apianns. (urſe.
V y Ëos. wnaro⸗ 1 ruz eſt neq; pacta neq; ſti er in ſti dibus 7 ur.
kes aeancos. 92 D pulatões factũ poſſe tollere. — ceteris contractib? ic ſequi⸗ c ꝗ Aod ar
2 no mſolicü. qð eniʒz impoſſibile eſt neq;ʒ pacto jnur quod actũ ẽ. vñ ſi nõ apparet ne exemplan
q Lod m⸗ necß ſtipulatide põt cõpꝛehẽdi: vt 5 quid actum ẽ:erit cõſequens vt id teſta. qui teſta-
o. pone vrilem actionẽ aut factum efficere còſequamur: qo in regione in qua mento.§. ſerus
exemplum S ve. v. 183 .. . re Au vbi no poteſt ie
ob. int ſti. S. ſacrã poſſit. DBem. actum eſt frequentat᷑. Qui rvgo ſtis eſſe ſeruus
vbꝛ ſtipulatio libe . B leſtamento.
ri hominis nõ va⸗ dNU Itez 1 ſupꝛa. e.

H l.in perſonam.
41 v condi. inde.ſi id quod. vbi cimiuer non obligatur PFrem 5 de
verb. ſig. l. ills verba. vbi arbiter vel arburator eſſe nõ poreſt. er
hm hoc loquuur.j.e.ſeriututem. Ilẽ ſupꝛa væ ap.l.ſerni.a.l. )

duoꝛ in pun. vbi non põt appellare. ⁊ facit S. ce c.di. liberos infi.
ſed fallu hec regula in caſibus quibus agit vt liber. vt S de ich. I.
vix. vi S ad. l. coꝛ. de fal. I. nullo. ꝓtem 8 ce accuſa. hos accuſare. S
ſi ſernus.vbi põt accuſari ſi coꝛpoꝛalis ſequuur pena. Item ſi ſti⸗
puloꝛ nuhi aut ſticho ſeruo niij poreſt ei ſolui vt libero. vt g de ſo
lut.ſtichum aut pã.S.vſuſ.Item cũ faciũ eſt in ſtip.vt inſtim.de
ſtip.ſer. S. ſed cum factũ. Item legatũ ad alimenta põt ei relinqui
vt ſupra de ali. le.ſeruos.⁊ de his que pꝛo nõ ſcri.i.iij. Jtem tal⸗
lit. C. de here. inſti. l.k cum pꝛoponas in fi. ⁊ S ad tre.ſeruo iuuito.
vbi in hereduate ⁊ um pol.per ſeruum querenda conſenſus
eins eſt neceſſarius e iure vero naturali pꝛo aliquibus habentur
ecce enim que nature ſunt faciunt ſicut ⁊ ceteri.qui de mre ciuili
aput hahent ſcilicet bibunt ⁊ comedunt auqiunt loquũtur intelli:
gunt moꝛiuntur creſcunt ⁊ decreſcunt.vt ſupꝛa de peculio.l.pecu⸗
Id i NM eo. caſũ huius.l.ponit bul.ĩ duobꝰ. qͥbꝰ res wnata.
vt potioꝛ ſit cꝗ poſſidẽus.⁊ ponit vel ꝓ ⁊.quẽ caſũ Jo.re
pꝛobat. qꝛ potioꝛ dʒ eſſe cã poꝛs.ſiue ab eodẽ dño. ſiue ab eodẽ nõ
oño wnata ẽ. ſicut in venditõe.vt. C. de rei ven.l.quot. ⁊ de pu/
blic. I. vt ſiqdẽ. 1 S de act. empt. ſi ea res.S.ſi.vñ pot pom in eo q
rẽ alienã poſſidet a q̊ aliꝰvolẽs eã rẽ lucrari pemu.vt.C.d rei ẽ.
l.res.nec ponã vel ꝓ ⁊.ſj ꝓpe.ſi enĩ duo vel ponerẽt᷑ ꝓ ⁊ impoſſi
bile eſſet quod dicit.ſ.ꝙ vterq; lucrifaciuꝛus eſſet. ſed hoc ſemper
erũ qꝛ vel hic vel ille lucriiacturnus ?.
¶ Emg. ſi ſtipulatꝰſum.x.vel vẽdo ꝓ.x.cũ dicas te ſenſiſſe
ce veronẽſibꝰ. ego de ĩpꝑialibi.pꝛimo qð actũ ſu ſpectabimꝰ
ſi ñ apareat.tũc mos religioms ſpectabit᷑.nam ſi mos religiomis
erat talis. vt qͥs intelligeret᷑ ab oĩbꝰ loq de ipalibꝰ.cũ de nũmis idi⸗
ſtuincte loqbat.de ĩpalibꝰ cõuemiſſe videat᷑.⁊ ſic ce cetis monetis.ſi
So i regione frequẽtat᷑ ita vna moneta vt alia. minoꝛ moneta ſpe
ctabit. vt h.⁊.j.e.l.ĩ obſcuris.dic ergo ꝙ ſemꝑ ĩ ſti. ⁊c. ⁊ qð dicet·
ĩ ceteris zctibꝰ innuit ſtip.eſſe ↄctũ.ſic.C.qð me.cã.l.ſi vnatoi
z ipꝛopꝛe. vt g. t. j. labeo. Jtẽ qð dicit iſpici qõ ẽ aciũ.ſ expꝛeſſe ⁊
ꝑ vba cõuemẽtia ⁊ apta.ałs ſecus.vt s xe ſuppel. l. labeo. ⁊ de le.
J.l. ij. S. ſiqs. Itẽ actũ ĩtellige ẽt taate roõe rei q̃ vedi.qꝛ ſm opi
monẽ ommiũ vslet. x. li.ĩpalm.nã nõ ẽ audiẽdus qͥ ve veronẽſib⸗
ʒ ſupine dicit ſe ſenſiſſe.cũ nõ ẽ veriſimle.vt.j.e.l.iĩ obſcuris.uẽ
tacite agit᷑ rõe ꝑſone.vtputa ſi amciſſmo ꝓmſit quis.x. ſok. vel
ſcholaris bono wctoꝛ. Itẽ rõe ↄſuetudimio loquẽns. q; ſemꝑ e
ipialib loquẽdo ſentiebat.vi z te le.j.ſi ſeruus pki. F. fi. ſo. inſpi⸗
cuur cõſuetudo.ad quod facit S de aqua plu. arcẽ.ſi pꝛus. §. j. 7.
C. locan. circa locanonem. a ſupꝛa euic, ſi ſundum. a de le. ſe.

6uden
ſi

n
non

mt
or

zels vollc
ortepene
etnon
ſißect
ruan.
menp
nonne
bligotio
ſol. no
ſcihlt⸗r
inot
neYem
onetollu
z cfuen
Nee ome
Punt,A
Pronneg
ſeni oſe
Mduse
Hoturaue
nötollik
Mak, 71
wontſer
re Nem
mene
hohcele
leepaht
item iu⸗

W W 2 NNEV
uirg cõ.d qiiba.in ſi. Item Z.j.e.non dz. F. in re. ſo. vt ilid. RM laſſem. vf.C. de his qui pꝑ me.iu.l.fi.⁊. .d do enmn qmaam. Zemn. 21
rten ff n Shil tã. obligato vbox vbis.i.acceptilans tollit. vt inſti.q mui ie ꝓhibere facientem opus in eo pinde eſt ac ſi phi niſſen. vt tene
hlechte mo. to. ob. F. j “ nudi ↄſenſus ob.i.traditione non ſub ni ris qõ vi ant clam. vt.S. qð vi aut clam.l.j.S. ſ ariſto. Iem pmiſin
lunn 4. ns oſenſu tolut᷑. vt inſti.qͥ.mo.to. ob. S. fi. als ſi res eſt dits ex al ſtare uri ſuh pena 1 phibitus fin a inchce. pꝑinde eſt ac ſi ſtenſſem:. vt.
d tera ꝑte ꝑ — tollit᷑.vt. .de pac.l.ab empn.ſ̊ nonne enã obli S. ſiquis cau. l. ij. S. fumili modo. Iteʒ ſi ab daͤnerſarno. ſeede 4 aper⸗
uatnig gatio ex coſenſu — nmnaneo. vl.. v
Ne cta tollit᷑ vbis. ,le d.1 — quem fa. e.l. j. S.
N n Taerepenerrone⸗ en „ 3 lin⸗ 4 9— —. 7 8 .B lſi rem. uem fa. 3.
n ncet non natura ſi neq; regiois mos agppeat:qꝛ vari 39 AKkAwuti pena ex licio vefun⸗ ſo. qui.x.in pᷣn.
NndRee ſui ſj pacti. vt.S ſr. qd i mimũ eſt ſum b nö dz: ta ne hec at regula fallir
W xæ relen. ven.l. Us fuit: ad id qo mimmũ eſi um- cn! eꝛes tenen nõ dzta nec Zede con w r ab⸗
kumis cum emptoꝛ. nez ing redigenda eſt. Sem. lucx facere ſiqͥd exga re ad euʒ ꝑue⸗ di. mn pn. nam ſi ti
d, vbanne mnde. Zhil tam naturale eſt ꝙᷓ eoõd miſtet. VDem. bireliaus fundus
Npſar obligatio tollt 4 A r 1114 . — . a teſtatoꝛe fuerit ſi
WW ſol. non omis genereqoq; diſſoluere qͥ colli N omniby cauſis facto aca mt. r. dies aſcenge
Enne ſiqotit. ve mnſti. gatum eſt. igeo vboꝝ obligatio ver e cipit id in quo alium phoꝛre 3 ccherollum ci
GN ralee dis tolli nudi aſenſus obligat ⸗ (ſcit qminꝰfiat. Dem.[. ennmbeze hered e
ttte one rollunt. v. Noaſenſu diſſolui’. Gmpo. QAVrrioſi vel eius cui boms int no impleuiſſe oci
vee eul heg Allpa eſt immiſcere ſe rerad, DAdicit nulla voluntas eſt. õ
aun hunt᷑.ad hoc rn. – UWſe non Peinenti. 26 Epia. 2ò ndz acto Tpla. buyuus non compu⸗
uräih p non negat ho ½ EEmo q adenare non põt ab⸗ 2 licere qo reo non pmittitur. nr en delle .
— Rerd o nodus 29 , oluere poteſt. Y E n re obſcura melius eſt fauere ſi. ſicet em̃.x. dare
mmin naturalis qñK od BSompo. repetitioni ꝙᷓ; aduentitio lurro. ꝑ alium iuſſus fu⸗
Kog mõ tollit᷑ quo in ́”JJMUDÿ N%½ erit ꝓhibitus. non
tn vyvnucit. 1 m hoc 2è́ʒ tñ impleuit condi.
e ponit fere.j.e.,fe· JZ H Ml r.:1 non vider vedii⸗
Niſnnt re. Item querit᷑ obligatõe ſ̃oꝝ.an dꝛijs l̃is tollat᷑ ſi ſcribit credi ſe. z adhuc dare tenet᷑ vt ſtarim ſit liber. vt ibi dicit.
Iugin. toꝛ me non ſcripſiſſe.⁊ rñdet᷑ ſic ᷣm io.⁊ qð hic dicit miil c. bygp⸗· —— H -—
un. irnn bolice loquit. qꝛ vo ᷣmire a quo cuncia habemꝰ eſt magis natura⸗ 1 ſ Arioſi. ve furioſo conſtat. quia eſt loco abſentis. vt. Z. de iure
ſeni niͤt le.vel ̊ ſic mhil ⁊c.i.nulla obligatio ↄuemẽtiꝰtollit᷑ qᷓ; eodem genẽ co. l. ij. S. fi. de pdigo em eſt interdicrum bonis a lege. vt in cri
enn le item fa.C.& wna.ea q̃ᷓ.ſ̊ j ar.S.œ peculio.l.non ſtatim.vbi facili ne leſe maieſtatis.nam poſteꝙ id crimen omiſit nec alienare nec alie
nt us adinit᷑ peculium ꝙ ocedat᷑. naonti ↄſentire nec debiroꝛes ei loluere pñt. vt. C. ad.l.inł. maie. l. fi.
e; g/c Aipa.pone caſum. vt. C. vnde vi. cuʒ q̃re bat᷑.vbi puni᷑ vt huius ergo voluntas nulla eſt in pᷣdicns.ſicut nec furioſi. Item ſi inĩ
N r muaſoꝛ qᷣ ingredit᷑ poſ.licet vacatem. cum ꝓhetas ſit aliena dicat᷑ a indice.qꝛ ſit ꝓdigus.vt.S. ve cn. fu. l. j. in pᷣnci. licer̃ ibi videat
Na Item pone. S. ad. lI. aq?. ſi putatoꝛ. vbi umpurat᷑ culpe illi qͥ mãſit dicere g lex interdicit. dic. i. pbet anctem mudici midicenti. Jtem ꝑ
lczu ꝑ iter inſolitum. ſi ramꝰarboꝛs cadat ſuꝑ caput eius. Item pone. iudicem vider interdici quando augen, condemnat de publico crim
nadi 3. de ↄdi.in. ii in area.item. . ve ↄdi.fur.i.ex argento. Sʒ op. q̊ ne, ne. ante ſententiam emm aliqua eſt eius voluntas. poſtea non. vt. z.
rltel mo d accedere ad gerenda negocia aliena. qð falſuʒ eſt. imo muitat᷑ A dona. l. poſt õctum. ⁊ hoc ſi tractet᷑ de alienando. at acquirere poſ⸗
uaſtii qͥs vt gerat.S.de neg.geſ.l.ij.ſj rũdet᷑ cum officum homo homini ſet. ⁊ ſic videt᷑ eſſe aliqua eius voluntas. vt. S. de v. ob.l.cui.nam pu
nlai nd dʒ. vt. S. e ſins expoꝛ. l.ſi vuus.eo magis ſuum officium dꝛ unple pillo comparat᷑ vt.S.ſi cer.pe.certi con.S. ſ̃ ſi ei numerauero. JItem
Inſnnn. re. ꝙᷓ culpabilit rei aliene ſe ummiſcere. naʒ appellans ꝓ damnato comꝑat᷑ furioſo.qꝛ ⁊ furioſus alienare non poteſt nec enam acquire
nwantie inuuo dr facere rem ſuaʒ.qꝛ ſua interſii.⁊ ſic hʒ bidaum. vt in ſua re poteſt. cui aʒo non conſentit. poꝛro in quo caſu ſufficeret alicii non
Nupzian vt in aliena.vi.S.de ap.l. non im.⁊ ſupᷣ quan/ coniradicno.m eodem caſu voluſſtas furioſi tacite interuemre credit
cauſa non muluum. vt P q ontrae . ite inter
naenmall w ap. ſit. l. ij. Fj. “”??èV VVi. 5. ſo., ma. l. h. §. voluntatem. nam r er querit vt alij ignoꝛanri. vt
guüm mnel⸗ h n Emo. hec regula nunqꝙᷓ fallit ſi intelligat᷑ in genere. ig. ſ. q inſti. de here. abinte. F. ſuis. vbi voluntas expᷣſſa eſt nceia. furioſus
ele⸗ cunq; nunꝙᷓ ⁊ nullum pt in aliq̃ re ↄdemnare.q;ꝛ non hʒ iu mnitus djr̃. ſi qdð dixi m aʒ.furioſum videri tacite ↄſentire vbi tacita
riſqi. oꝛdh. vel delegatam nullum pt᷑ abſoluere. Ceteꝝ ſi aliq̃s odẽ⸗ ſufficu voluntas.dici pt᷑ ᷣ regularit.vt.S.locati.q ad certum.nec ob.
Sion. nare ⁊ abſoluere poſſum.ↄtingu caſus vbi abſoluere poſſum ⁊2 nõö S.voluntatem.qꝛ ſpãle WPter patrem cui videt᷑ oſentire.⁊ fa.C. e in
gieſ A ↄdemnare.vt.C. vbi ſe. vel cla.l.ij.S.adeo.idem in clerico de crumi inte re. m.l. ſi curatoꝛem. ä
luu ii ne coꝛam ciuili iuchce accuſato.qꝛ pt abſoluere ſ̊ nõ ↄdemnare.m⸗ ”M „
EN ne co 0.4 bloluer. 2
ln ag ſ pus ab epo degradet᷑.ſi viſis actis ab epo videat odemnandus. Vn ibet. ſi actoꝛi petenn datur dilatio Pter teſtes. ergo ⁊ Ar P 4. Lerr,-
igin e4 als ſi dubuat eps remutet ad pᷣncipem. vt in aui.vi clerici apudpꝓp. reo. vt mic.ſed hec regula fallii.nam cum reus plures habeat “ . 1 Al
11ten. epi.S.ſi tñ ⁊ de ſan.epi.S.ſi vo crunen.a fa.j.e.qͥ vetante.S.ems.? udices oidinarios poteſt actoꝛ vnum eligere. ſic alium recuſare per P ,
i ine 3. æ re iudi.l.iij. ⁊ qð ibi nõ. conſequens. vt. C. de epiſ. cleri.l.cum cler icis. in pn.quod reo non
1N. 1ſIcuti.ſi mihi feceris iniuriam vel rapinã penalii mihi agẽ licet recuſare oꝛdinarium.vt nota.C. de lur. om. indi.l. neino. Item
tti ciuilii teneris. heredes at᷑ tui non tenent᷑.miſi 5 te fneru kfallit quando actoꝛ poteſt auferre reo ſuum indicem per reſcriptum
inutin lis cõ.vi inſti. ppe. a tem. ac. S. non at.⁊. S. pe. ⁊. C. ex xe lic.d.l. ad extraoꝛdi. iu. vt. E. dila.l.ſi quando. quod reo non licet. vt in
ciſtſnn j.ſi tñ qͥd turpii qſitum ꝑuenit ad heredem ei anfert᷑.vt.q.de calũ. autenn.qua in p:ouincia.ſed ſpecialia ſunt. ſed econtra non omne qoõᷣ
nmsftas in heredem.⁊ nõ ꝙ ſufficit ſemel ad heredẽ ꝑuemſſe.vt.gꝭ. qð me. lcet reo licet acton.vt in numero dilanonum. vt ſupꝛa de ferijs.l. ſi.
örint cꝗᷓ.qð dixit.S.ſi.⁊.l.videamus.huic regule videt᷑ derogari.S. ad.l. Jtem in dilanone non dandas actoꝛi ſed reo.vt.C.d dila.l.ſiquando
mn iuł.re.l.ij.nam ibi dat᷑ in heredeʒ pena ipᷣa in᷑ annum.qð qͥdaʒ m 1 autenti.quod ſieri.⁊. C. de tem. in integ. re. l. petende. Jtem hums
n 6 telligunt cum nõ ꝑuemt ad heredem aliqd. ſic eſt excep.hꝰregule .argu.dixit Jopᷣ.poſſe reum in ſe onus pꝛobatiomis tranſterre. vt
i en nam ſi pueniſſet ppetue daret᷑ actio. vt. z. de cali.l. in heredem. ⁊ dx ipſe poſſit pꝛobare. alij negant. niſi in caſu. vt ſupꝛa e pꝛoba.l.circa.
limmi⸗ Wlo. l. an herede. ⁊. l.itaq;.ſ̊ io.dixit in e agel ul reve as accurſius floꝛentinus. D H =D
avtt nam ſi ꝑuenerit non teneat᷑ vl᷑ annum. ſic nec ipſe qͥ ceſſii.eſt em
eie eoconn ua annalis.ſicut ⁊ alie multe annales ſunt.⁊ de materia In re. pone caſum. vt. C. de odi. inde.l.ſi.uem vi. C. ð ne delꝛ.
ſen hinꝰ.l.dic pleniꝰ.vt.C.ex delic.æf.item nõ bonam hinꝰ.l.ſimuitu fi. S. ſi vo creditoꝛes.item pone.S. de eo qð cerio loco. l.ij. S. pinde
s dinem. ſic.S.e.l.ᷣm naturaʒ.item fa.j.e.l.iotiens.⁊.S.ſcœ vi ⁊ vi inqᷣt.ſᷣ ar. õ.S.de w. inter vi. ⁊ vx. l.cum hic ſtatus. S. pniam. in fi.
i i ar. l.iij.in pᷣn.⁊.S. de eo ꝑ quem fa.e.l.j.S.ſi. Es ſi ambo.ibi in dubio fauet wvnationi. So. ſpãle ibi.qꝛ non amare
nie x5Nn omnibo. i fin demnatus a p metum iudicis vel aduer· ſunt tractande 2 mier infeſtos. ini ſolam inopiam nmentes. vt. . e.
ipeg ſorij non appellaui ⁊ hoc fin pteſtatus, pinde eſt ac ſi apel⸗ l.ſi id. S.ſiquis.item ). g. e.l. in eo. hic non lucrat᷑ cui fauetur. ſed
1rli

damnum euitat. itemi contra. j. e.qð a quoq;. ſ̊ ibi non erat obſcuri⸗

uem fa. S. œ rei ven.l. iuł.ſi in area. ibi miſi quis c.
o q¶ GWe in alteriꝰ. ſtichum tibi ꝓmiſi. vel. x. tibi debui ex ciu bo⸗
ne fidei. interpellat᷑ heres meus cũ ignoꝛat me fuiſſe obligatũ
tenet᷑ de interuu pᷣmo caſu.vt ⁊.S.ſi cer.pe.qð te.nec ad vſuras

ven eſt ex ꝑſona ſua.ſ̊ ex alteriꝰ pt᷑.vt.Sꝭ.d ac.⁊ emp.l.non eſt no/
uum. 2. S. de ac. 1 ob. ſi is.⁊ inſti. œ le.S.ſi aliena.a.S. de v. ob. ini
ſtipulantem.S.ſi rem quã.ſ̊ his videt᷑ non idem. item qð dicit vnq
eligi fallit in ꝑſonali a hypo.vt in ant.de fideiuſ.S.ſjz neq;.ibi ͥ pᷣne
pales ⁊c.hͥ ille non ad idem.ixem dic ꝙ acioꝛ eligit. vi in dicto. . eli

ex moꝛa in ſecundo. 1. geꝛe. miſi in caſu
v ve n vige⸗ e er Wes elr
ri impꝛobo.hoc — —. vt. S. de inof.
eſt in figenſſone. — +Ailinus. em rei nomine: vna tm quis expe te.pãp.S.ſiquis
nan ae Vniin alterlus locum ſucce⸗ rui xebet. — „ Dem. mmubez.
tinus veber 2 ne ⸗ dunt iuſtam hñt cãm ignoꝛeꝛ Onens in heredẽ damꝰ actõʒ

manp.ren nnhi 99 tie: an id qð pet᷑et᷑ ebet. Fideiuſ
v. cum id inoꝛas ſoꝛes q́; non minꝰꝙᷓ heredes iuſtaʒ

nõ pᷣſtabis vuras ignoꝛantiaʒ pñt allegare. Hec ita
eelmtnol⸗ e herede dicta ſunt ſi cum eo agi
hec at vera ſunt in non etiam ſi agat. naʒ plane qᷣ agit
uns q ouemunt᷑.a⸗ certꝰeſſe dʒ. cum ſit in pfate eiꝰ qnñ
gentes em̃ oĩno cer

ti eſſe dñt. vnde ſi 1
penam ꝓmiſeris ſi eę plorare: 7 tunc ad agendum ꝓce⸗

me euntem impeccd 4—
eris. a me pete — 5 Dem.
quodda; vebium. Emo ex his qᷣ negat ſe vebe⸗
beres tuus impe/ re ꝓhibet᷑ etiam alia vfenſio
Diens vel eriam do. i: niſi lex i ,—
bitũ petens k igno e vti: niſi lex impediat. Quoti
ras ↄmiit in ſſi. ens ↄcurrunt plures actiones eiuſ⸗
miſi pupillus ſu.vt
S. de v. ob. cum fi⸗ menth

lius. S. in hac ſtip.
poꝛro lic ↄmittat᷑ ſip.penalis. puto eum reſtiti ex clauſula genere

Li.naʒ in aliem facti ignoꝛantia tollerabilis eſt erroꝛ. vt.S. ꝓ ſuo.l.fſi⸗ v
in fi. Item pt᷑ pom caſus in pmo. S. œpoſiti.l.j.in fi.⁊.l.ij.in ſecůiddd

ſ. fideiuſſoꝛe.S.man. ſi fideiuſſoꝛ.in pᷣn.ad rerciam ꝑtem fa.C. de
temp. in inte. re. I. petende. 1 ve excep. w. pure. im fi. ⁊. C. e echl. l. ſi
qñ.in fi. item ad pn. a ad fi. fa.s.reꝝ amo.l. marcel.S.j. in fi.
Succedunt. vt heredes bonoꝝ poſſeſſoꝛes.

q n Emo. ſi le in iudicio ouenero ⁊ vnam minꝰ vulem excep. ꝓpo⸗

iueris. vt pacii qᷓ tibi non ↄpetebat. aliam vnlem ꝓponere poteris. vt

58. de excep.l.is q.⁊.l.nemo ẽ. ſ qͥd ſi non excep.iuris oppoſuiſti ſij fa⸗
en negans te ipo inre teneri. vel qꝛ nunꝙᷓ debuiſti vel ſoluiſti? RK. dicã
idem eſſe. ⁊ hoc dꝛ H. Pꝛetea exceptio facti exceptio eſt. vt.S. de excep.l.
ij.⁊ ſic de facio obtinmi. hec at᷑ vera ſunt. niſi lex impediat. impedit em
qñq;.ecce em̃ ſi is q ↄuen t᷑ noxalii negaueru vſᷣuum ſe hꝛe in ptaie.cõ
uicius de mendatio inſolidum ienei.nec em̃ pt᷑ penuere.vt.S.de noxa.
quoi. S. ptoꝛ. 7. l. ſi puus cepoꝛ. S. ſi negauerit. idẽ ſi negauerit œ pan
perie ↄuentus.vt.j.ſi q̃.pau.fe.dicat᷑.l.j.S.intdum. tem fallit.S.de
rei ven. l.fi. IJtem fallit in ani.æœ miente. ſe.S.ſtudium.. S. illud qᷓ

—

ſunt j.⁊. C. de non nu.pec.vi.j q ꝓPam. a. C. q po. in pi. ha. item ii

boſſeſſoꝛ.iuiem fallu.C. de ↄpen.l.n.vbi pᷣmo negaſti te deber
ↄuictus ꝑ teſtes non dico ꝑ oteſſionem vis opponere excep.
fallit inſti.de fidei. here.S.ſi. ſᷣm qð io. ponit ibi caſum.itxem fallit i
ceo q ſe negat ſoeum. nam amutit pꝛinlegium vt ⁊ amnet᷑ mqntum f.

cere poteſt. vt.S.æ re iu.ſ̊ hoc ita.S.j.uem fallu.S.de ꝓba.l.cum Ne

indebuo.in pᷣn. ac.
¶½ Bebere. ab inuio. cc.
NMuotiens. heredi inſtituto dat᷑ inidictum quoꝝ bonoꝝ vel lega⸗
tarios ſua aucte legata occupantes. Item pt᷑ hꝛe pe.here.) eum qͥp he
rede vel ꝓ poſſeſſoꝛe poſſidet. item rei ven. eum qᷣ n. poſſidet.q auteʒ
incertus eſt poſſideat qͥs p legato vel ꝓ herede vel cũ n. poterit plures
Ponere. vt iñ ꝓt eſtet᷑ ſe velle vnam exꝑiri.i. vniꝰactioms ↄmodum
qocunq; illud ſit oſeqmi. vi.S. quoꝝ en
hec lex in ꝓceſſu cauſe ſeu fine. Sed dicas ꝙ etiam in ↄteſ.li.loquit᷑.⁊

tunc eligat. vt ecce vtꝑ intendat directam ex teſtõ vel vnilem ex eadem

ſeriptura. vt. C. xe codicillis.l. fi. Item vm neg. geſt. vel cern cõ. gene

ralem. vt.S. de urein. duobꝰ. S.excep. hodie et᷑ tꝑe dan libelli. vt.C.

quo a qñ in. aui.q ſemel licet olim vſq; ad li.co.poſſet mutaẽ. vt.C.
æ eden.edita. q eſt huic ʒ. ſ ad pᷣma dicta dno iꝑa nõ eſt . ad tercium
ſ.dati libelli dic ꝙ coꝛrigit᷑ ꝑ di.aut. qð at᷑ dictũ eſt vna debere exꝑiri.
9· d. alia non poterit poſtea agere ad idem. ad aliud em̃ bñ poteru ſi

qͥdem plus ẽ in altera.vt.S. de ac.a ob.l. ᷣuum.S.fi. niſi tales ſint q̃ᷓ
elecus tollant᷑.et᷑ ſi in id qð plus ẽ vt zd en fur. l. j. S. ⁊ alie
Z.de cribu.qð in heredẽ. Sreligẽ. uẽ qð dixi ad idẽ nõ poſſe agi alia ac.

velit exꝑiri:⁊ añ dʒ rem diligenter

S. qd autem. 1 m hoc loq

e eo qͤ ad eum puemt: quo
tiens le wolo vefuncti cõuenit᷑: non

6S

quotiens ex ſu. Bem.

Ecq pignus neq; wpoſitũ ne
HG pcarum neq; empno neq;
toꝝ conuentio iur publico non ve
rogat. 4 Alius.
NVBBog a quoqꝙ pene nomine
ceergxactum eſt: id eidem reſtitu
ere nemo cogit. 4 0 . le Lpi.
HSrnſilij non fraudulẽti nul⸗

la obligano eſt. Ceten ſi wl?ꝰ

. „ –

Actiones. ꝑſccutoꝛie rei.
V 1 Duens. pone caſum vt. S. xe mibu. q in herede. S. ſi pno.
8 3. Ph at᷑ locum hec regula in pma pie e ↄctum wlo omiſſo
Aꝗ væfunctio.alłs ſꝑ tenet᷑.vt.S.de ac.⁊ ob.l.ex ↄcnibo.⁊ fſa.S.depoſiti
l. u hommem. S. dat. .
Xx n æτz: pignus. de pignoꝛe habes. S. de pig. ac. ſi rem. ß fallu.

pig. a. l.cum ⁊ ſoꝛus.S.fi.de q̃rto.ſ.emptoꝛe habes.C.de jhen.em.

l.cum res.hoc iñ fallii in caſibo ibi no.qntum habes.C. locati qmi

3. ad treb. l. ebuoꝛ. in pᷣn.⁊.S.æ excep.rei iu.l.j.in ſi.de ſe
cundo habes. S. æpo. bona fides. in fi. e terco.ſ. p̃cario habes. 35.
de pca.l.certe.S.ſi.hoc autẽ valet rõne poſſeſſioms.vti.e.S.⁊.Sᷣ.x

rem ꝓam.⁊ adde.qꝛ nec clam ſuam rem qᷣͥs pt᷑ hꝛe.sS.de acq.poi.ſi

e eo.S.fi.nec ſtipulari ſibi dari.mſi ſub ↄoditione.ſ̃ reſtirin vel ira
di ſic. vi.S.de v.ob.l.nemo rem ſuam.⁊.S.œ le.j. cetera.S.ſj ſi ſub
condinone.

y Pꝛuatonꝝ. pone exemplum. S. pac. iuriige. F. ſi paciſcar. vbi

pepigi de non ꝓſeqnda nunciatione no. op. qð fiebat in pub. alia
q̃ no. S. c pac.ius publicum.⁊ dic ꝙ z id ius pnb. qð eſi publicum
auẽcte ⁊ vtiluate.vt dicus exemplis.ſj qͥd ſi ð id qð eſt pub.aucte.ſ(
vtilitate puatũ? H. valet.vt.C. temp.⁊ re.ap.l.ſi. ⁊ inſti.xæ ex⸗

q̃ tñ fallii in canb ibi no. uem qͥd ſi non pꝛuani duo vel ires i̊ vm⸗

lud. a ar. S. ↄdi. ⁊ . nunꝙᷓ. 1 fa. S. e. l. nec ex ptono.

rab. exhi. l. ij F. condemnano. his exemplis non reddir qin accepit

item nec alius reddii.vt.S. ꝓcu.qui ꝓpꝛio.S.penam.⁊ ꝓpter hoe

dicit hic nemo cogit᷑ ſj pꝛima pars fallit.vt ſupꝛa de edił.edic.l.cuʒ
autem.S.fi. vbi ſi vendiioꝛ moꝛboſi anumalis pᷣſtuit penam emptoꝝ
Apter moꝛam ſuam.qma eam recuꝑat.ſi poſtea emptoꝛ agat redibi

rona. item ſecunda pars fallit ſupꝛa ꝓ ſocio.l.cum duobi. S. fi. 72,.1.

ſi igi.⁊ de nox.ſi ex ouobi.ac.
7 Eidem. a quo eſt ex acum.
c Dnſilij. ſi tibi ↄſului vt pecuniã tuã potiꝰ in emptões pdion
CLLolloces ꝙỹ teneres. nõ teneoꝛ. vi inſti. man.S. tua gra. in
alłs facturus non eras. vt ſupꝛa man. ſi remunerdi. S. ſi ibi. ve

cu.iu.S.uem ſi ꝓpier.⁊ ꝓpt᷑ generalẽ regalam. .de pac.l.p.S.item

uerſuas ſtatuat auquid ius publicum? H.aʒ. ꝙ valet. qõ eſt vex
int ſe ſj non ĩ publcũ pᷣindicium.naʒ ⁊ puati xñi hoc modo.vt.Sõ.
pac. epła.S.pactum.item qo dcit cõuentione. ſ.expᷣſſa. tacita em
qſq; valet. vi.S. de ꝓcu.filiuſſa.S. miliutee.a. S. de pac.l. ſi vnus. S. ii

*

Uogd a quoqꝙ;. pone exemplum. S. e pig. ac. l. ſi pignoꝛe. ibi
ſ̃ ꝙ ipſe cebitoꝛ ⁊c. iem ſupᷣ de ſolu.id quod. uem ſupꝛa

Pholſi
uu onen
idiul
zarntt e⸗
ſpeelsen
i on
nicorupt,
nna
onhne
ri beßul
ntoli⸗5
dere
ſocuilemn
ſoſiolus,
Mſh

Soß
ſopont,
ſoao. e
Gtur alie

114½

Niuorinz.
Ghecruen
nmnttau
Num culpe
Uertere⸗v.
8,
hus.4de
ſun perſen
b Pomn

) um

td nen
vr.
toum.
lontrat
Lering
e E

Nſce
Ri⸗
nRe
Veſton
lone
Abent

W NMN
RR

AAmf.
mulſefa
dr;
Netin

64rzn

ho heng
iaai gl

mſfiO

la Küi
tu.n
Gamhnn
ba
lumn
arsf
e

enii.

ciſ tuuci
llmgt

n

Anihu
a upt
141 P
l, Gl

a q dicqd. — no alij nõp̈bet actionem.

b
„ Aigetur. ſeo caloꝛe mracundie potius factus. D”U
à Lterius. ſi ꝓcuratoꝛ tuus vel tutoꝛ vel curatoꝛ tuus gerẽ⸗⸗
AQo tuũ negoci alumm circnuenu vendendo vel ałs ben ·
do non querit ribi acnonem cũ effectu. q;ꝛ exceptione wli repellens
vt. S. excep. w. apud celſum. S. queſitum. 2. S. illa. 7. S. que m tu
oꝛe. item a econtra. nec libertatem acquiru alterius circuuentione
vr. S. æ eo per quem fac. e. l. fi. in vlumo rñ. ⁊ aꝛ. C. de pac.l.xbi⸗

– . S D

b Pꝛohibere. ſ. ſeruum ſnum velinquentem.

cere

.
tedee Mmse 4. 4

vt.p.G diſtiguebat.aut mãdaui vt. fe neres nõ adiecta pſona cui.
tũc nõ teneoꝛ eu ſi ałs facturus nõ er as:aut mandam pſona adie
cia.cui ⁊ tũc teneoꝛ ſi ałs facturus non eras. qᷓ diſtinc. repꝛobar᷑.
S. v neg. ge. l. ij. S. fi. a. I. uij. ⁊ hec vera cũ wlo carui. ałs teneoꝛ.
ſiue ałs eras facturus ſiue non:niſi wolus cadat in nomen malefi

igno.l.cñ qnis.⁊. S. dᷣ iur.⁊ fac.igno.l.regnla.S.ſ̊ facei ignoꝛanuia.
7. S. ſiquis ignoꝛans. 7. C. ad.l. fal.erꝛoꝛ.ſi vo debitũ eſt vtroq; mõ.

ſed op.excep.ant ppetua ant tpalis.ſi tꝑalis ſolutũ ante nõ repetituur.
