x Sniam. dictã. accedit ad hoc extra de fo. ↄpe. c. poſtulaſti. ac.
y In ꝓuincijs. idem eſt ecõtra. vt.S. ve iudi. argentariu. S. noĩe
pupille. ꝗItẽ de vna ꝓuincis vel ciuitate in aliã. vt.j. de bonis auc.
ludi.poſ.l.cum vnus.S.ſi.⁊.C.de iudi.ꝓperandu.S.ſi aut reus
ſecus in elictis vbi renmntut᷑ ad locũ delicti.vi in auiẽ. vt nulli iu⸗
di. SF. ſi vo quis cõ. ac.
3 Ad finem. qꝛ ſententia ſit efficax.
Perſeqm. ałs ꝑduci.
In venditõne.dixu faciendã executõneʒ.⁊ ꝑ quos. audi nunc
qualiter. ac.
EAialia.als aĩales.q̃ ⁊ ipſa mobilia ſunt.vt.j.⁊de ver.ſigni.l.
mouentiũ.⁊ licet nõ ſaciat hic oꝛdinẽ inter mobiles facigs tam vt
vmo illa qᷓ minus deb uoꝝ nocerẽt.⁊ maxime pecunia.ſ eſt ar. con
ra. S. e ventre in poſ.mi.l.j.S. dimmutio. ⁊. E. de bo. qᷓ lib.l.j

S. vbi autem. ⁊. S. ð ſerm. ſicui. ac. .
a ʒƷubent᷑. als iubent.ſ.dicti exequentes.ałs iubent᷑.
b Aox. hoc dic vt nõ. C. de bomis auc.iu.poſ.l.cũ ꝓponas.ac.
c ñi eſt. imo videt᷑ j. vt.C. de his qͥ ad ec.ↄfu.l.ſi..cuʒ at mo⸗
mitus.ſed illa ſᷣm iſtam.vel ibi ex interlocutoꝛia.⁊ ſic ĩ nõ liquido
hic ex diffintiua. ⁊ ſic in liquido dvebiio.
d Adouentia. vel alia mobilia.
f aciunt. exequentes. —
g Interloqui. alłs interim exequi. ałs interloqui.
b Capiant᷑ a ſic fert᷑ ſub conditione. ſed 3. J. qñ ap. ſit. l.j. S. bi⸗
duu. ſed Nic ꝙ hic verſus ꝙ ſi nulla ac.nõ ſit ſnia. ſ h̊ vt ſoli ⁊c
2 ſic dictõ vel nõ eſt. vel abundat. alij ꝙ h ve interlocutona. ibi xæe
difnmiiiua. tercij h̊ de pñ̃ti ꝑmittit.ibi ꝓhibet re futuro. ar. S. ſi cer.
pe. l., itaq;. vel licet ferꝛi nõ vebeat, lata tenet: ⁊ ſic ſtatuet᷑ infra tẽ⸗

1

ℳ

a pignoꝛibus ſoli initium faciunt.

„ O Ne rD P
2 „ NLIINITIX. .
— . .
2

pus ꝙ ſinon appareãt mobilia.ᷣ eapia
l. ſi quis inſituaf.a. 7. twe bo. anc m. or Ertoktd Z. xe here. inſti.
i Nuod.ſ. dicentes qð ſic ⁊c. ⁊ hoc ſi habes exequi.
k Ao iura. i. noia. vt 7. C. qñ ſi. vel pꝛi.l. ij. et. . S. ſic .
Iſto modo. nullo excepio pꝛiudegio. vt. 5. quod cunne; vnmer⸗

ſi.l.ciuirates ex
.— „ „ K1ed S . P ijs mi. j. 10
. etiam ad lura. Eroquuntur ltaqʒ autez de eectenatk⸗
rem iudicatam pſides iſto modo. us Kii, idem vm

Dipignoꝛa que capta ſunt em⸗
ptoꝛẽ nõ mueniant: reſcriptũ ẽ ab
impatoꝛe noſtro ⁊ diuo pꝛe eiꝰ: vt
addicant᷑ ipſi cuiquis ↄdemnatus
eſt. addicant᷑ vtiqʒ ea quantitate
vbet. nã ſi creditoꝛ maluerit pi⸗
gnoꝛa increditum poſſide re:bilqʒ
eſſe ↄtentus: rſcriptũ eſt non poſſe
eũ quid ampliꝰꝙᷓ qõ ſibi vebet᷑ pe⸗
teret quia velut pacto tranſegiſſe
cetero videtur:qui contentꝰfu⸗
it pignoꝛa poſſidere:nec poſſe eum
in quantitatem certam pignoꝛa te
nere ⁊ ſuꝑfluum petere. Siſuꝑ
rebo q pignoris iure capte ſint:cõ⸗
trouerſia fiat: oſtitutũ ẽ ab ĩpator̃
nro ipos qͥ reʒ iudicatã exequũtur

m Sipignors.
no inuemãt non
iuſtum pcium affe⸗
rentem inueniant.
ar. S. le. iij. non
dubium. §. fi.
n Addicant᷑.i.dent inſoliduʒ.⁊ nota ꝙ q̃druplex eſt via victoꝛi. pꝛi
mo vt qnaſi Rgnors teneat.ſecundo ſi magis velit addicant᷑ ſibi pro

gquaniitate vebua non ꝓ minon. vt hic. ⁊ hec addicti eſt quaſi emprẽ
vt. C. de euic. ſi pꝛediu

cio quia poteſt licitare ⁊ emere ab exe⸗
cutoꝛe vt quilibet alius.vt.C. ſi in cauſam iu. pigno.l.ij/quarto qa
ſi victus callide fecerit ꝙ non inuematur emptor. wminium a prin⸗
cipe impetratur. vt. C.ſi in cauſam iudi.l.fi.⁊ ᷣm hoc intellige.C. ᷣ
execut.rei iudi.l.oꝛdo.⁊ fa.C. mure w.impe.l.finali.S.ſi antem ꝰ
mpoꝛe. ac.
o Que debetur. non pꝛo minoꝛi muito condemnato ⁊ executoꝛe. vi
j. in fi. humus. S.
P Ztäunnnh. d eſt pꝛopter creditum.a eſt appellatio generalis. vt.
S.ſi cer. pe.l.j.S.j.
Soienho gMoc pꝛeſumit hec lex.ſiue ſit hoc actuʒ ſiue ſimpłr
accipiat.ſine etiã victoꝛ dicat.cũ victus ⁊ iudex non ↄſenuant.⁊ ſic
cũ lex pᷣumat ſuꝑ cerio.non admittitur pꝛobatio in ↄtrariũ. vt dicat
ꝙ pꝛo pꝑie debiti accepit.vt nõ.. ꝓbat᷑.l. ſiue poſſidetis.ſecꝰ ſi iu
dex pro ceria quantuste derx. vi videmus quoudie fieri. eſt ergo rutiꝰ
victoꝛi emere vt quilibʒ ꝙᷓ ſii in ſolutum accire.
r Quã. ałs eſt ꝙᷓ a tuc plana. ałs adeſt. ⁊ tũc dic non amplius ꝙqᷓ;
quod ſibi debet.id eſt mihil vltra.iam emm mihu vltra ebiuũ eſt. cu
pꝛeſumatur pꝛo toto accepiſſe.et verbum amplius expone.i. cæ cete⸗
ro.non autem poteru pignoꝛa reſtuuuere ⁊ vebitum petere. ſed qͥdam
dicunt ꝙ reſiduum ad quod pignus non ſufſicit poteſt perere et non
plus. ſi ſoꝛte vellet pemtere de eo ꝙ pignoꝛa accepit. quod pꝛecedens
⁊ ſequeus littera non pantur. licet eſſet equum. ⁊ licet ſic ſu in pigno⸗
re conuentionali.vt.C.de iũ w.umpe.l.fi.S.ſ̊ ſi qnidem. ſunt ⁊ alie
differen tie inter conuentionale ⁊ pretoꝛium ſiue iudiciale pignus. ve
nõ. S. pi. ac. l.j. .
PWe cetero.ſ.ebito.adeo vt ꝓbatio in contrariũ non admittatur.
vt dixi. ſic nõ.ꝙ lex pᷣſumit remiſſionem reſidui ⁊ tranſactionem
factã vi ałs pactõeʒ.vi.C. d pactis.l.ij.ſecus ſi ꝑtem debiti accepiſſ
vt.C. excep.l.ſi ex maioꝛe. Seo alij dicunt dæ cetero.i. demceps.
qmia velit penitere vi dixi.
tPetere. ar. S. ꝓcura.l.in canſe.m pꝛn.
2 /Si ſuper rebus.fiat.ab aliquo mre tominij. Idem ſi iure poſſeſ⸗
ſionis.quia dicat alius ſe poſſidere.ſed hic conſtabat debuoꝛem poſſi
dere.⁊ dic hoc fieri ante addictionem.ſi auiem poſt habet tuuc locuʒ

inferioꝛ. S· ſi poſt.

. .
„*
.
=S= M
.
1 4. 1. 4
. £
4
†

2èð

x Summatim. no. ſipia de ſummaris cogmtõne. vt no. . de indi.
l. indices. accurſius. — ,
Pꝛeiudicare.ſi ſummati ſerat᷑ ſnia nõ piudicat᷑. vt ⁊. S. de libeꝛis
agno.l.ſi qͥs a liberis.S.memiſſe.ſecꝰſi plene. vt nõ. C. ve oꝛ. cog. l. ij
53 Mec eum. monentẽ litem. vel veriꝰ. i. victo?. ⁊ dic reſtituta.i. tra/
dita. vt.j.ð v. ſig.
l. verbũ reddendi.
7 Integris. id
omib inregre veĩ⸗
entibus q̃ ſunt ne
ceſſaria ad vſuca/
pionẽ. ⁊ ſᷣm hoc ꝓ/
ſiciet vſucapiõi.ſ.
faciende ꝑ credito/
rem. vt ⁊.S.de acqͥ
ren. poſ. pom.S.ſi
iuſſu.ſᷣm quoidaʒ
qd põt dici pꝰaocdli
ciõnẽ.ſi aũt tm̃ pi⸗
gnon capiat᷑ vt B
erat. dices ĩtegris
om̃ibo.i. tam lure
ebitoꝛis ꝙᷓ crech⸗

cognoſcere vebere e ppꝛietate: ⁊ ſi
cognouerint eius fuiſſe qͥ condem-
natus eſt: rem iudicatã exequãtur
ſeo ſciendũ eſt ſummati eos cogno
ſcere vebere: nec ſnĩam eoꝛuʒ poſſe
æbitori pᷣiud icar:ſi foꝛte hi dimit
tendã eã rem eẽ putauerĩt: q̃ſi eius
ſit qui ↄtrouerſiã mouit:nõ eꝰcuiꝰ
noĩe capta eſt:nec eũ cui reſtituta ẽ
ſtatim habere ꝑ ſnĩaʒ debere: ſi foꝛ
te iure oꝛdinario ceꝑit ab eo res pe

vas ren n ane ti. Sic euemet vt ommbo integnis
am ſup re capta ig tm vſucapioni res liudicata ꝓficiat
S Sevo 7 üllud dʒ dici vbi ꝛtrouer
mel miercepege⸗ ſia eſt de pignoꝛe:id dimitti vebeꝛe
ſuit em̃ naturalis ⁊ capi aliud: ſi eſt ſine cõtrouerſia.
mieriupto. vt. . De ſi ves fuerit pignoꝛata: ꝗ pigno⸗
liter. nã miſſusin Ni capta eſt videndum eſt:an ſic di
hoſieſſnond no bor ſtrabi poſſit:vt dimiſſo creditoꝛe:
vaae neoe ſupfluu in cauſam iudicati cöuer⸗

acq. poſ.l. ij... n. tatur. ? qᷓuis nõ cogat᷑ creditoꝛ reʒ

2⁊. . vti poſti.·. i quã pignoꝛi accepit diſtrahere: iñ

Duo * cred £ . . . 7 4
5 oies · in iudicati executione ſeruat᷑: vt ſi
3 Dalelat. gin emptoꝛem innenerit res qꝗ capta ẽ
o vonngens vi. qui dimſſo pꝛione creditoꝛe ſupflu
- * * 9 „ .
3 Sed llng. um ſoluere ꝑaxꝰ ſit: vt admittenda
ine ↄtrouerſia. vt zi & rei Di 0:
.an ſi vel prrl⸗ ſit hmõi q; rei diſtractio:nec videt᷑
ij. 2. J. e. S. ſed vix.

a Pignoꝛata. cuidam alij ex duentione.
b Mon cogat᷑. ałs.ſ.vt ⁊ te pigno.aci.l.ꝙᷓuis.
c DZiſtracno. 7 ſic vel creditoꝛ ↄuentionalis pignoꝛis vendet vel vẽ
ditioni ↄſennet. ałs etiam inuito eo net.
d Si poſt. addictuũ.i. captũ ⁊ poſtea venduũ aucte iudicis. ⁊ conti⸗
nua.qꝛ. S. dixit qñ ↄtrouerſia monetur ante adchctuʒ pignꝰ. vbi ſum⸗
manim cognoſcit.nũc qn pꝰ.vbi ſiue de ꝓprietate ſine e poſſeſfſiõe fi⸗
at qõ.nõ ſe ĩtromittũt exequẽtes cuicũq; ſic addicta.ſi aui e pᷣcio.cõ⸗
ſulitur iucici. vt omi alia qõne omiſſa. aut pnii pecunia vendat. aut
ſi hoc nõ fecerit. res ipᷣas vbicũq; innemat quaſi nonduũ vinculo pi
ris liberatas accipiat. Sʒ quare magis de pᷣcio? Rñ.qꝛ nõ eſt ibi lon
ga cogniio auterꝛe rem. imo ideo quia nihil videt᷑ feciſſe executoꝛ miſi
pcium ſoluat᷑.quo ſoluto rotum videtur feciſſe.cum ei ãmodo aduo⸗
cari nõ poſſit pcium. vbi autem ſibi res eſt addicta ſemiplene fecu exe
cutoꝛ. NMam demuũ extnguitur udicari actõ ſi res oĩno adicta fcta ẽ
accipientis. vt.j.de ſoł.ſi qͥs aliam. vñ ea euicta non ceſſat eoꝛm au⸗
dientia 'm quoſdaʒ. put habes non ceſiabunt a poſtea idem ac. ſic
ad ꝓximum dictum refertur. vel m aliam ceſſat eoꝝ officiũ. quia licʒ
non plene. iñ ꝓut volui peutoꝛ fmierunt. ar. S. eo.S.ſi pignoꝛa. in
pcio non ſoluio nec plene nec ſemiplene fecerũt.a·

cericulũ.quo ad hoc vt teneat᷑ pꝛeciũ ſolnere. Item q̃ ad executo
rem vel victoꝛẽ. qui de euic.nõ tenet᷑. ſed non quo ad illum em pꝛofe⸗
cit ſoluno.vt.S. enict.l.antepe.S.j.et.l.ſi pignoꝛa. 1. . de euici.
ſi ob cauſam. S
Monne ceſſabũt.ſi habeas nonne ceſſabũt.⁊ Rñ.vnq; ceſſabunt
æ hoc ſi qõ pꝛopꝛietatis vel poſſeſſionis moueatur. ſecus ſi precij non

ſoluti. vi ſubijcit. IJtem hoc ſiue traqua ſit iam poſſeſno: vt hic ſiue

vendiuo. nam et ante fieri

non. vt. S. ꝓxi. Rn. dumocdo contracta ſi
dum. 7. . enict. ſi pꝰ?.

poteſt controueꝛſia. vt. C. & rei ven. ſi ſñ

venditione aurem non facta ſummatim cognoſcetur. vt. 5. F. ſi ſu⸗
per rebus. Item alia littera eſt non ceſſabumt. et tunc dic cum mo⸗
uetur queſtio de pꝛecio. Alij dicunt pꝛioꝛi caſu non ſuſcepiſie peri

.

culum.hic ſic. ſic non ceſſat. Alij ꝙ ſuperioꝛi caſu agit aduerſus
alium ad quem poſſeſſio caſu veuenerat.hic conuemebatur. ſic h
bic non ceſſat.

ceterioꝛ conditõ creditoꝛis fieri ſu
um conſecuturi:nec pꝛiꝰius pigno⸗
ris dimiſſuri: ꝙᷓ ſi ei fuerit ſatiſfſa⸗
ctum. Si ptꝰaddictũ pignꝰaliq
ↄtrouerſia emptoꝛi moueat᷑: an ſit
cognitio eiuſdẽ iudicis qͥ ſnĩam ex⸗
ecutus fuerit videndũ eſt.⁊ cuʒ ſe⸗
mel emptio pfecta ſit:eiuſq; qui ſic
ↄpauit ꝑiculũ verſat᷑:nõ puto locũ
eſſe cognitioni. Certe poſtes ꝙᷓ in⸗
ductus ẽ emptoꝛ in poſſeſſionẽ:nõ
ne ceſſabũt ꝑtes eoꝛũdem iudicum
idemqʒ ⁊ ſi ipſi cui quis iudicatus
eſt res fuerit addicta. ſ̊ ſi emptoꝛ
cui pignoꝛa ſunt addicta exequẽte
iudice pᷣciũ nõ ſoluat:vtꝝ aduerſꝰ
eptoꝛẽ poꝛriger̃ manꝰ vebeãt ijdeʒ
iudices:q ſnĩam exequũt᷑:videndũ
eſt: ⁊ nõ puto eos vltra ꝓcedere te⸗
bere. Ceteruʒ longe res abibit. qᷣd
em̃ dicemꝰ:iudices ↄadẽnabũt em⸗
ptoꝛẽ: ⁊ ſic exequẽtur aduerſus eũ
ſnĩam:an ſtatim ꝓ iudicato hẽbũt
⁊ qd ſi neget ſe emiſſe aut exoluiſſe
ↄtendat: melius igitur erit ſi non
ſe interponant: maxime cum nec
habeat actionem is aduerſus eum

g Igem. qo
ĩ ꝓxi.caſu ſi ha⸗
bes none. vel ad
pꝛimũ nõ ad ꝓ⸗
xiamuz ſi habes
non ceſſabunt:
ſed alij referunt
ad ꝓrunum. enn
am ſi ſit no cel⸗
ſabunt.

h Addicta. alio emptoꝛe nõ inuento. vt. S. e. S. ſi pignoꝛa.
1Mõ ſoluat. executoꝛibo qᷣ vendunt.vt.S.e euic.l.ſi pignoꝛa.
K NQidendum eſt. hic poteſt ↄtinuari quid enim ⁊c. vſq; iluc me⸗
lius ⁊c. ⁊ tunc aſſume ⁊ non puio ⁊c. ⁊ iunge cum eo melius ꝛc. 2
m hoc quod enim ac.eſt examimatio queſtioms. vel lege recte et
quod diet non puto vltra pꝛo ac.l. vt mandet ſententiã executiom
pꝛo pꝛecio no ſoluto in alias res illius emptoꝛis.

ICeierum.i.alioquin.
m LYonge ac. in infimtuʒ. pone enim uerum ab ali. uo ſup reb⸗
illis emproꝛis captis moueri queſtionem. Item quodi ſubijcit qᷣd
enim ⁊c. dic ꝙ pꝛobat cauſam ſue reſponſionis ꝙ longe ſcilicʒ res
abiret. Mam aut dices ꝙ condẽnabunt emptoꝛem 7 eius res capi
ent a diſtrahem: aut dices ꝙ habebunt pꝛo condemnato. hoc ſcõʒ

dici ſemper non poteſt. quid emm ſi negat ſe emiſſe. vel dic ſe pꝛe⸗

cium ſoluiſſe.quod negatur ſolutum: neceſſe ergo habes dicere co⸗
demnanonem faciendam. ſed quodcunq; diceres vel pro iudicato
habendum vel condemnationem fieri. pꝛocederes in infinitum.qͥs

quod in vendtione pumi condemnmati contingu. poſſet conungere

in vendinone bonoꝛum ſecunch et tercij ⁊ ſic per ſingulos. qõ eſſer

abſurdum. —
n Pꝛo indicato.vt ſic nõ ↄdemnet᷑.⁊ ſic eſt ar. ꝙ confeſſus no co⸗

demnat᷑.quod dic vt.j. ti.j.l.j.

o Mon imerponant. ad exequendam ſentenuam pao pꝛeao.
p Eum nec habeat. ſi eſt babeat in ſingulari. dic habeat i8. l. em
pioꝛ contra eum cui æc. ſeo aduerſus eum qui precio pignous libe
ratur. S. æ euict. lantepe. ſupple ſic ergo a iſte vicioꝛ non lebet
habere conirs eum emptoꝛem. vel dic is ſcilicz victoꝛ aduerſus en

emptoꝛem.

Gglgcvpr.

benfcedep⸗
ebtzegbeun

Edbabei,

Stronſent d
Nilinc 81.).
re fl.dpeur
lor mi. cos⸗
li guſerit aſ
uat ſe ſoluſſe
zuum Ki hee
ilerleenat⸗
oaonem.

ch 0

izpciao

üöihrgeitur
Eri nz

5

ö
ſde.
e⸗N S
ld.
Nwart⸗
GMnen .
1 Crſtaur
Mre pntur
.
Gut ſp
Ninee
t ſex

= ☛r—=

=

E

ohalſcſinrt

—
S=
5
=

☛

1Ootein

1 Oghlentan
nanc
onunctg

S
S=
=W

ii.
Amöfnon
Pſaencohen
ghtlienoz in

E

=

— —
E

mirogola
giroomli⸗

==

—

nin
o⸗
li
n
mey⸗
ſe⸗
iſi
oloc
i⸗
Merni
dann
icens
enprn
reqnen
en?
Tiicq;
Gendi
erex⸗
du. d
iem⸗
inseh

B A
n
Gii
ſun

Ni da
indiNiiN

—
luus

q Cui.i.a quo. nam frequenrer datiuus ꝓ abl atino ponit᷑. ſi ha⸗
bes in plurali hẽant.ſ.exeqntes ↄtra victoꝛẽ.q.d. ſicut nõ pñt in⸗
dices ſtare ꝓ emptoꝛe ʒ victoꝛẽ.ſic nec ↄtra emptoꝛẽ ꝓ victoꝛe.⁊ vᷣm
hoc abũdat is.vel etiã legi põt cum ſequẽti.vſi.q.d.is cii ⁊c̃. non

affia damno ac.
r Interponaãt
executoꝛes pᷣdi⸗
cti. qꝛ emptoꝛ ñ̃
ſoluit pᷣcium vt
eſt dictum.

Afficiet᷑. ſcʒ
victoꝛ. ac.
1Aldcdhictaʒ. i.
captam 2 vendi
tam. ac.
u Liberatsz.
nõ videt᷑ ů̊ poſſe
haberi fidẽ de pᷣ⸗
cio ab exequeun
bus. ſi habeat
16 ttanſeat w⸗
mmiuʒz. ar. j. de
lure fiſ.ſiꝓcura
ror in fi. ſ̊ qua⸗
ut᷑ auferat᷑ ei ſi
dicat ſe ſoluiſſe
pcium? Rñ.hoc
ioꝛte nõ dicebat.
ołs econtra.
x Sic ch. q. d
nõ ſoluz pdicto
mõ exequũtur
iudicatũ.h̊ etiaʒ
ſto. ac.
y Altõ. coꝛꝑa⸗
le. vel ſu. ſ. in q̃⸗
ſtone. vt.q S. e. S
leo illud.ac.
3 Igc dütaxat.
uz nomen. ac.
2 TLonfitetur
paſſiue pomtur
K. ac.
Secut. no
mine. vt cogno⸗
cat de eo ſic de
coꝛꝑali pignoꝛe.

—„ π

Cognoſcere.ſummatim.vt.S.e.S.ſed ſciendum. ac.
De ꝓpꝛietate.ante additönem.
Reicriptum. ergo ↄfeſſi tm capient. KW
Reſcripium eſt.querit᷑ quare ſecus? Rñ.quia facilius in reb⸗

cui iudicatũ ſieri ſiderat᷑: nec in
iuria afficiet. Optet eĩ res captas
pignoꝛi et diſtractas pnti pecuma
diſtrahi:nõ ſic vt pꝰtpᷣs pecuĩa ſol⸗
uat᷑:certe ſi ſe intponant hactenus
ebebũt infuenire:vt ipam reʒ ad
dictaʒ capiãt ⁊ diſtrahãt: q̃ſi nõdũ

vĩculo pignoꝛis libeꝛatã. Sic q;

iudices exequent᷑ iudicatũ:vt no⸗
mina iure pignoꝛis capiat: ſi mibil
aliud ſit qð capi poſſit:poſſe eĩ no⸗
mẽ iure pignoꝛis capi imꝑatoꝛ no
ſter reſcripſit. Sed vtrũ ↄfeſſi no⸗
men tm̃ capi poſſit:an etiã ſi neget
qs ſe œbere ei videamꝰ. et magis ẽ
vt id dũtaxat pignoꝛi œæmũ capiat
qõ confitet᷑.ceterũ ſi neget᷑.equiſſi
mum erit diſcedi a nomie:niſi foꝛte
quis exemplũ fecutus coꝛꝑaliuʒ pi⸗
gnoꝝ vltra ꝓceſſerit:dixeritq; ipos
bere iudices de noĩe cognoſcere:
vt cognoſcant ve ꝓpꝛietate:ſed con

es aliennm væducit vt dixi. se.

IAccipiendũ.S. ꝓ ſocio. verũ in pꝛin. vbi enã ſpecialis rei ſocinʒ di⸗
cit habere beneficin hoc.Sol.hic ſubaudi maxime. vel illa ad iſiam
trabit. vel hic interꝛo gatine lege ⁊ ſolue ꝑ ulam. vel vi ibi prima ve⸗

ra.accurſius.

capi ſolet. amplius:⁊ ſi ſit penes
aliũ quẽ ſit veſtinata tñ qui ↄdem⸗
natus eſt ſolet pignoꝛis iure capi ⁊
ouerti in cauſam iudicati. Pꝛe
terea pecuniam quoqʒ vpoſitã no
nnne ↄdemnati vel in arcaʒ reclu⸗
ſam ſolent capere: vt iudicato ſa⸗
tiſ fiat: hoc amplius et ſi pupilla⸗
ris pecunia in arca repoſita ſit ad
pꝛedioꝝ comꝑpationẽ: ⁊ citra ꝑmiſ
ſum pᷣtoꝛis ab eo qui exequit᷑ iudi⸗

catum ſolet capi:⁊ in cauſam iudi⸗
coti conuerti.

Bem.
Vnt qm in id qð facere pñt
aueniunt᷑:id eſt non veducto
ere alieno.⁊ quidem ſunt hi vere:
quiꝙ ſocio ↄuemiunt᷑.ſocius eĩ om⸗-
mũ bonoꝝ accipiendꝰẽ.itẽ parens
Atronus piu⸗ Sem.
trona liberiq; eoꝛum ⁊ paꝛẽ⸗
ees. item maritus ⁊æ cvte in id qð
facere põt ↄuemt᷑. Bem.

tra reſcriptũ eſt. Item qͥd dico Lem miles qui ſub armata

mus vtrũ ipſi iudices ↄoueniant no
men:exigentq; id quod debetur:et
in cãm iudicati ↄouertant. An vero
vendent nomen vt pignoꝛa coꝛpo⸗
ralia vendi ſolent.et neceſſe eſt: vt
quod eis facilius videatur ad rem
exequendã:hoc faciant:ſed ⁊ ſi pe⸗
cunia penes argentarios ſit:eque

coꝛpoꝛalibo habetur ſummaria cognino.cetera dic vt nõ.C.qũñ fi

cus vel pri.l.ij.

Item. ↄuemt nomen.iũc.ſ.qñ nomẽ nõ diffitet᷑ .
Capi. ſic dicendo habeas illð nomẽ loco pignoꝛis.⁊ iſte poſtea
habebit vnlẽ actõeʒ.ſicut video in noie pignoꝛi obligato ex ↄuen⸗
tione. vt. S. eQ pigno.l.cũ ↄuemt.⁊ fa. C. ð̊ ptono pi.l.j.⁊.ij.⁊. .
le his q ad ec.confu.l.ſi.S.ij.
Peeter ea ſolet capi.ꝓ pupillo pdemnato.
5 ſAUnt. pñ̃t. deducto ne egeat. ałs nullũ eſſet pnuilegm. vt. j.
de reg.iur.l.in ↄdemnatõne. B

hpIg eſt. pꝛo.ſ.ponit᷑ ᷣm

—

l.j. S. diu. aʒo. ac.

1 Ere alieno. excipe wnatoꝛẽ. vt.j.e.l.inter eos.S.ſi.
Kk Yere. fere dixu.qͥꝛ ſi negauit ſe ſociũ eſſe inſolidu ↄdemnatur.
vt. j. e. ̊ hoc.q; ⁊ alij ſunt vt natoꝛ.vt.j.int᷑.in fi. Item q ceſ⸗
ſit bouis.vt.j.qͥ ce.bo.poſ.l.is qͥ boms. Item filiꝰ exheredatꝰvel
abſtentꝰ.qð dic vt nõ. S. qʒ cũ eo.l.ij.⁊.iij.vel ſere diẽ.qꝛ h etiam
mueran nõ ſꝑ hñt hoc beneſiciũ.puta maruꝰvel ſociꝰſi qd wolo fa⸗
erent. vi. S. ꝓ ſono.l.veꝑ.S. hoc q;. a. S. ſoł.ma. l.etiã. S. lʒ. ⁊. C
& rei vxo.ac.S.cñ gũt.vel tercio ᷣm.h.ſere pᷣter natoꝛẽ dicit.qͥ

Jo. ſic.S.qñ actio ð peculio eſt znalis. 7

milſlitia ſtipẽdia meruerit:cõ
Ademnatus eatenus quatenus face⸗-
re poteſt cogit ſoluere.

Aulus.
Nter eos quibus ex eadem
cauſa vebetur:occupãtis me⸗
lioꝛ conditio eſt: nec educitur qð
eiuſdem conditõis hominibo xbet᷑

tra. S. de neg. ge. dinoꝛtio. Sol. vt. . e. l. nõ ff.
2p 1 Teyzʒ mles. fac̃. S. e.l.mnles ĩ pn. ⁊ qðᷣ ibi nõ.⁊ nõ ꝙ iſte ires

leges reſpiciũt ſecundã ꝑtem rubrice.

m p Atronus
niſi patro⸗
natus ius amiſe⸗
rit.qð multis mo⸗
dis fit.vt nõ. C. ð
bonis li. l.ſi.in fi.
u Parentes. m
infinitũ.cum ſit fa
uoꝛ in omnibo bis
accipe. vt.S. de in
ius vo.l.quiq;. S.
pentes.⁊.l.ꝗ̊ et ſi
S.liberos aũt.⁊
liberis ⁊ poſthu.l.
cũ quidã. ꝓpꝛie tñ
aliter. vt.S. de gra
dibus.iuriſcon. J⸗
parentes.

0 De wie. vr 2. 3

cauct tñ de ſoluen⸗
do ſi ꝑueneret ad
foꝛtunã piguioꝛem
vi.C.d rei vx.ac.
S.cũ aũt. ſ̊ ʒ inſti.
aci.S. Itez ſi de
wte. nõ eſt. quia
inꝙ;tum facultas
patit᷑.vt ibi. quod
idem eſt in ꝙtuʒ fa⸗
cere põt. Jteʒ con/

r Occnpãus. occupare dr q pꝛimo ad ſentẽtiã pernenit.vt.S. de pe⸗
culio.l.ſi vo.ałs qͥ pꝛimo litem ↄteſtat᷑.vt.S.d le.j.i.ſi pluriba. Iteʒ
hoc accipe int᷑ nõ puinlegiatos vel puilegiatos equali pꝛuilegio ꝑſo
nali.vt.S.qð cũ eo.l.ſed an.⁊ ðᷣ peculio.l.ex facto.q ſunt j.niſiĩ du
abo otibo. vt. C. q ponioꝛes in pi. ha.l.fi.S.fi. Itẽ nõ vr melioꝛ ↄduõ
occupãtis.cũ in executõe vltimꝰveniat cũ pꝛimo.vi.j.e. in iudicati
q̃ eſt j.So.i hoc ẽ melioꝛ.qꝛ tonꝰdebiu fit certa ↄdẽnatõ nõ habito re

ſpectu.qð alij hic idem ↄuentus damnari põt poſtea. at in vltia ſentẽ
tia dʒ habeꝝ reſpectꝰad pumõ.vt qð debet᷑ ex pꝛina.ex bonis veduca
tur.⁊ ſi quid in boms ſuperfuerit.ſm eius eſtimationẽ fiat condem
natio.cũ aũt viraq; ſentenua execuiõm mandat᷑.non poreſt petere pᷣ⸗
mus vt pꝛimo ſibi ſatiſfiat ⁊ poſtea alij.immo vierq; admurutur pꝛo
rata tamen ponõne debiti cuiuſq;.ſ.vt plus accipiat cin plus cæbet᷑.
vt ibi.qð mulium pꝛodeſt vltimo.ſi ſoꝛe bona poſt vtrãq; ſniaʒ ſint
minoꝛata. habet᷑ & ruiõ non in executõne. ſed in ſententie pꝛolanone.
Si aũt ſolus ſcõs mo petat executõeʒ.uõ habet᷑ rauo primn qum ns

q/1 Mier eos. ex eadẽ cã in genẽ dicit.i.ex credito.Sʒ eandẽ cãjʒ
., dicit.qꝛſ-om̃iba inꝙᷓtum facẽ põt dʒ ↄdemnaꝛi.⁊ ſic oim ẽ eade
caã vel conditio in ↄdemnatione. als alr dicitur eadem cã. vt. j. de ex⸗
cep. rei iudi. æ an eadem. ałs aliter. vt.S. e inof.teſta.circa.

ℳ£ Se.

ver

4
t AID
4EE

— õõ

petit. immo ſecundi occupãtis melioꝛ erit cã.vt ⁊ ibi.ac. Vyna pte affuntatis vmeulo ſ. oluro ſient amoꝛis vinculum! ita ⁊ / Hereke
IDe peculio in actõe.vbi nõ veduci.qdð dic vt.S.de pecuł.l.ſi Vvo. uilegij decreſcit beneſieum. ſernnilid
tEt hic.i. actone cæ peculio.vt.d.l.ſi vo.⁊ in alijs etiam caſiba bi g NQuod aũ̃t.ſociũ facit.S.e.ſunt qni.a.S. ſocio.l.verum.S. ſeſ⸗
notatis. ac. hoc c;. a. l. ſi vnus. S. fi. 7. J. ce fideiuf.ſi dubitet᷑.S.j.ac. ( onſtin
u Etiuiſdẽ ↄdi.nec alijs excepto wnatoꝛe.vt.j.ꝓxi.⁊..e.l.⁊ expe-½ h ſ cum. fuerii.i.ſieri poſtulet᷑. . enntr
redarum. 1 Facere põt. izifn
x Is ch. ↄuenit. ſcʒ maritus. vi celoufſen
ex ſtip.olm. hodie . . . .. , . — . . S.ſo. ma. I. aliz nn ☚
eriam ex nudo pa⸗ ſicuti fit e peculio in actõne.nam petatur ſoluto matrimomo: veruz ⁊eſt ro. qꝛ ſi nõ mnennti
en dat r. ndi2 hic occupãtis melioꝛ cã eſt. Scd ſimatrimonio maneẽte wos ab eo q Dnnulnſ creocx⸗. tliſiti
1. ſi quns argentu 7 ſi cñ pꝛe pꝛonoue aget: noẽ du pꝛomiiſit petatur:ſuccurreudũ vti⸗ t. vt. z. eo. ſi iniigt
§. pe. ac. cendũ es alienũ:maxime cũ eiuſd q; eſt:vt ne mai me odem ne obrmlu. u tiie
»„ Eondemnaru: ditioms pſoms lebeb uur vr libe Neiur:4. Intuz facere pot. Qõ neg. geſt. recupe niiſ,
ſi ab eo cen wnant lIis liberciſq; . Js q; qui ex cau⸗ daũt ⁊ ſocijs dictuũ eſt. vt ⁊ hi inq⸗ raret a dño. eſt ddl
Snenare herus 1 ſa wnatõnis ↄuenitur inqᷓtum fa⸗ tum facere pñt ↄdemnentur: cauſa 86 ceuns d et
vt. .e.l. neenny. cere poteſt ↄdemnatur. ⁊ quidẽ is cognita ſe facturũ pꝛetoꝛ edicit cie ñni damnan. unnn
930. ac. ſolus vducto ere alieno: ⁊ int cos autem cognub in hoc erit: vt negg k. Deſenſoꝛsfrf achnif
Js ſolꝰ. a bo quibus ey ſimili cauſa pecunia ⸗ tnſe ſocium eſſe: aut ex woli clauſu-⸗ emʒ wereno: re⸗ aiurhſi
eſt 3..e.l. in iudi· betur:occupantis potioꝛ erit cau-⸗ la obligato nõ ſuccurꝛa᷑. Aułk. xr. S. wepcura. Al
cati. ſolue vtmõᷣ ſa:immo nec totũ quod habet ex⸗ Ycum ꝓcuratoꝛe mariti be. S. vfencere “
dixi. ac. . V e E⸗ 7.l. ſi minor. S. 6
toꝛquendum ei puto:̊ ⁊ ipſius ra vte actum fuerit: ſiquidẽ vi qm̃.a facit. .o MWinne
”c 4 benda ẽ ne egeat. Odeſt. no marito ademnatõ fieret inq'tũ reep.l. oms er. uln
nn ba arhcre On tm wotis nomine mari⸗ facere poteſt ↄdemnat᷑.nam et ⸗ 1 Inſolidum. mtl i
ſubijcu. tus inqtum facere poſſit con fenſoꝛ mariti in id quod facere põt miſ miiweiuidem niſa4
d Inter eos aemnatur:ſed ex alijs q́;; ↄtractii damnatur: moꝛtuo vo marito inſo marrmneniiſre e
nungtarios. 1 fa. . e. t vxoꝛe ludicio auentus inꝙtum lidum. Hmp. ſo. ma. l. enã. i.
Peneck 4 . nel⸗ facere poteſt cõdemnandus eſt ex Tſi fideiuſſoꝛ acceptꝰſi rei
onmts, rl Anor. diui pij ↄſtitutione: quod ⁊ in pſo⸗ vel actionis non ꝓderit ei:ſi W
.l. in demnanoe na mulieris equa lance ſeruari eꝗᷓ perſona pꝛo qua ſideiuſſit inqtuz u
a n leer tans ſuggerit rato. Aulus. ſacere poteſt odenmandat. Si ꝗ ᷑ ᷑fäcan
ma. I. maruꝰ. Dic Icut autem cuʒ marito agi⸗ maritus nõ fuerit ſoluendo: łʒ ipſi miſuſ.
de⸗ n ice dee tur:ita ⁊ cum ſocero:vt non marito proſit quod facere non poo anſans
net frumacere vltra facultates damnet᷑.ſed an ſi ſu:id enim mariti ꝑſone preſtatur Auurun
ponu nit oulatona cum ſocero ex ꝓmiſſione wtis aga heredi eius B nõ prodeſt. Auk. ððJ geave
ar eHkur: n id quod facere potodemnan Ciendũ eſt hr̃des eaꝑ ꝑpſona· imd
ſemp obſtat agen. dus ſit: quod id equum eſſe vide rũ nõ in id qð facere pnt:ſeo (gßur
— ec,. tuuxr: ſed ⁊ alio iure vtimur. vt nera im mtegrum teneri. Zpr. rci
es Zien gng 4 cius ſcribi . DOmp. J conuenerit inter litigato⸗ Lortignu
ſoiuat nõ reper⸗ d hoc ita accipiendum eſt. res qò ꝓnunciet᷑:ñ ab re erit t um
tio.vi.S.æ condi. ſſ Ai . . Ouuſſu iacz,
geleg uter. ia ſocero ws ex pꝛomiſſione iudicem hmnuſmod ſnĩaʒ proferre: 1 Drumn
q noie. 7. l. naʒ 7 . m e ſiſi⸗ Mnssplnine
ni. ecõtra ꝑperua. = J M deiuſſoꝛ L Zucerlanlen
uia poſt litem ↄteſta.oppomt᷑.immo en qñq; poſt ſenteniiaʒ. vt.j.. hec lex non loquit᷑ in marito. ſed generaliter. täng
E.bneſennius. S.ſi.qð nõ eſt in dilaroꝛijs nec enã ꝑemproꝛijs.vt. K. nn Rei. ſpeciei ⁊ actõnis.ſ.pro quantitate ↄpetentis vel rei ſciliq; i dn ul
“ eſcin.nõ poſ.l.pemptorias. ſed Yo. dicit eam dilatonam. ac. dange vel tradende actõms. i. acti ſiue facn. vel pro eodem pone iglen eioſe⸗
On tm wvtis noie.odemnat᷑.etis ſoluio mriomo.⁊ en eo co⸗ rei a actõnis.ſ.pꝛo re competenti.ac. M “ aaan iche
Vſtame in caſbo pmiſſis. vt. S. de iure wv. mutꝰ.S. manente. kggen
Eondenandus eſt. ↄſtante mr̃ionio nõ ſolmo. vt. S. ve neg. geltt. O Ei. ſ. creditoꝛi. imo ſideiuſſoꝛi. aʒ. qui inſoliduz ↄdemnet᷑. et ſa blun
. diuoꝛtio in pꝛin. eng ſi durante matrimomo ↄtraxit. nec ob. S. le cõ inſolidum agat mandati.⁊ hoc quia pionale beneficiuz eſt. als 5 iſaneaun 1
ſti.pecu.l.iij.vbi ex alio ↄtractn etiã ſoluio matrimomo hʒ pꝛuue⸗ ſi rei cohereat.vt.j.de regu.iur.l.in omnibus.⁊.j. de exceptom/ enlgan
gium. ſeo ibi igeo. qꝛ imitatur naturam pmi ↄtracius actio de conſti· bus. l. omnes ex. a inſti. e replicanombus. S. fi. 2. C. ð vſuris rei eabut,
tura. vi. S. wong. 1I. qui id qd.a fa. C. wonat. inter vi. ⁊ vxo.l.⁊ ſi iudi. l. fi. S. fi. Item hoc niſi conueniatur vi defenſoꝛ. vt. 3. pꝛ0 ſo/ ltwrli
tua. Item hoc in ↄotractu.ſecus in delicto.vt.j.e.ſi rerum.⁊ ar.j cio.l. verum.S.. .j). 1 tiſtielait
·ſeo boc ua. . ge. . d p Si marius. p̃ſtatur. ſic e reg. iur. I. in ommibi. W.
b. ſ Fcut. cu ſocero. pre vmri. vt. S. ſo. ma.l. rei iudi. S. fi7.l. ſe. q PHerecdt. non ſuo. vt. S. ſo. ma. I. etiam. Ntuͦnit
FDBDi cum ſocero. patre vxoris. 2ðð r I Eiendn. pfonarum. ommum pᷣdictarum excepto vror dd
d Atimur. no ſequumur eqtatem in q̃ lex deſcit.vt.S. ſo. ma.l.ſi linquente ↄmunem filiuʒ. vt. S.l. ꝓxi. dixi.⁊ facit.S. quod . mmmmme
ſo. ma. vt ioꝛ lex diſtinguit. 2. S. ſo. ma. lI. ex diuerſo in pꝛin. 1ſNYouenerit. ꝓpferꝛe. ↄtra. S. E arbitris.l.qualẽ.So.ibiĩ eblkllti
E hoc ita. ſ. oluio matrimomio. ꝑ moꝛẽ filie. ałs nõ valeret arburio.hicin iuchcio. vel h̊ dic qd.i.d quo.pone ꝙ plu . irgunftun.
pactu. vt. S. pacus d. l.ij. ⁊ debebat lucrari wrẽ ex pacto. ra petere poteram. conuemit vt vnum tm pererem. vel hic iam lite ſadukiſtiſ⸗
S inte wez:l. ſi we wriQ. agitata. ibi a principio. tu dic pom hic caſum quando conuenit. vi infüiinitm
fSüũccurꝛendũ.r no diſtinctõnis hec eſt qua conſtante iuatrimo inqꝙᷓ tum facere poſſii damnetur qui ebebat inſoliduʒ damnari.vt et W
mo durat affinitas an ꝑentibus viri. qꝛ affines ſunt wror in pa⸗ 3. œ pacus. ſi quis crediderit.quid anrem ſi econtra? tũc qut bene ⸗ ihninf⸗

reutibo vxoꝛis. quis affines ſum viro/ceierum vxoꝛe moꝛtua et uia ab ficium habet ꝓpter reuerentiam perſone. et tunc non poteſt conirs unt

AFanu rmunn, duis H4F Frr1 Pyyn Wrri mainy

.. ſt
i,
rumi ln
nan,
Nt niſe
n
nnnſ
in
J
Nhi
arn
Zu.
on
itſa⸗
An.
Lent
ſane.

aciſci.vt.S.ſo.ma.alia.S.eleganter.aut iure contractus ⁊ tunc
ic. vt hic.a.C.d pactis ſi quis in ↄſcribendo. Iteʒ pone. vt. S. cõ
tmum dini.l.inchcem. Item vt. C. de teſti. l. fi. L
p Reſes. leges. vt ⁊. S. e condi. indebi. l. ſi nõ ſoꝛtẽ i pᷣn.
u Conſtitutõnes.vt ⁊.C.dʒe vſur.l.ſi.⁊ dic condemnauit.

ſcʒ tacite non ex

inris q in ideʒ;

recidit. alij alii
dicũt. vt ibi no⸗
taui.ac.
x Apellauit.
poſt decem dies
vel quia ad mi⸗

y Lerta. vt.

non obſtet. j. e.

Vo iudices dati dr̃ſas ſentẽ

lo indi
cces dati.
id eſt delegan. vt

pꝛeſſe. ałs ñ va
leret ipſo iur̃ ſen .
tẽtia. vt. C. q Reſes ꝓuincie Ogeſt.
aar eſt in vſuras vſurarũ condemna
cõtra. alij hi Uit contra leges ⁊ ſacras ↄſtitutio
erst qõ facn. ihi nes:ideoq; lucius titius ↄtra pꝛo⸗

latam ſniam imuſtã pᷣſidis appel⸗
lauit.quero ſi nõ ſᷣm legẽ lucius ti
tius ꝓuocaſſet:an exigi poſſit pecu
nia ᷣm adẽnatõeʒ.mode.rñdit:ſi ĩ
ſentẽtia certa quantitas ↄtinetur:

noꝛem iudicẽ ap 1l — . e.. Cr
pellamt. vt. .8 mhil ꝓponi cur iudicati agi nõ poſ
gp. l. j. S. ſi qs. Bem.

tias derunt: mode. rñdit:

E. v ſententijs un e. rn
ne era aus vtranq; ſentennã in pendeti eẽ: w⸗
nnna. 21a. . nNec compentés iuder vnã eaꝑ con⸗
E line ab..ſ. firmauerit. Bem.
j. 1. J. de. ap. ſi naE iI Ir .
expᷣſſim. 2. J. e. Emp us q dar iudicato eul⸗
cum pꝛolatis. am herecibo eius ceteriſq; 4
in locũ eius ſuccedũt tribuit᷑: vide
licet qo ex tempoꝛe ceeſt: qꝛ cauſe

magis qᷓ ꝑſone beneficiuʒ pꝛeſtat.
DOmpo.
Vm ex cã vnatõnis promiſ

li. tmter pares ſa pecunia eſt:ſi dubium ſit:
Ainarto dret. -„ An ea res eouſq; wonatoꝛis faculta
boc imtellige i n tes exhaurire poſſit:vt vix quicq;
ni poſ-⸗
ſidetis. cũ viq;
ecq; ꝓbamt. Jre
im tamnlie herciſcunde iuchcio cum non poſſit aaꝛere quis actoꝛ

quis reus ſit.nec ob.S.œ iudi.l.in tribus.⁊.i.ſe.illud enim in⸗
telugitur vt agareat quis pꝛimo calüma debeataurare ᷣm ał.

7 Dinerſas.itaq; contrarias.ſic.C.de fide inſtru.l.ſcripture.

In pendenti. quia interim neutra aſtringit. neutra abſoluit. 7
tempus appellatõnis a tempoꝛe ↄfirmatoms cedit.
E Judex. 1. qui eos deleganit m quoſdam. vel vic eum compe⸗
tenteʒ.qui ad hoc delegabitur. vi.C.de ap.iubemus ſi quos.a ſa/

cit.S.d liberali cauſa.l.duobus.et in aut.vt iudi.non expeci.ſa.

iuſſi.S.ſi autem.⁊.S.de arbi.ixem ſi.S.fi.⁊.l.ſicuti.⁊.l.diem.S.
ſi plures. Ex pꝛedtctis diſtingne.aut iunt delegati plures. et tunc
obtinet quod hic dicitur ſi ſunt pares.ałs plurium ſentenna obti
net. vt.C. e arbi.l.ſicuti.Si oꝛdinarij impares. iũc quod eſt. j.
e.l.pompo.als incipu ſi vmi.ſi pares.iũc qð in lege inter pares.⁊
ſacit.j.de ver.ob.qͥ ex pluribus.ac.
a t Empns.tribuit.⁊ etiaʒ plus qñq;.vt.C. ſi pen. ap.moꝛs
interue.l. fi.
b Peeſtat᷑. ſic. S.e.l.⁊ ſi fideluſſoꝛ.S.fi.⁊.j.de reg.iur.l.in om̃ib⸗
2.l1. pꝛuilegia, ac.
c c Am et cã. ꝓmiſſa.ꝑ ſtipulationẽ.hodie ſufficii nudo pa⸗
cto.vt.C.de ona.ſi qͥs aꝛgentum.S.pe. R
d Dubium. aut certum eſt eum diuitem ⁊ non inquwunt᷑ facul⸗
tates.aut certum ꝙ eſt pauꝑ.aut dubium.⁊ tũc inquirunt᷑. ſic.C.
e condi.indebi.l.fi.⁊.S. condi.mde. ſufficit.⁊.S. de olo.l.ele⸗
ganter. S. non ſolum.
eRelinquat᷑.vt ⁊.j.de reg.iur.l.in ↄdemnatõne.a.l.diuꝰpius
dicut quidã inſolidu teneri wonatoꝛẽ.ſj ↄdẽnari inꝙ; tũ facẽ põt.
alij dicut nec teneri.mſi inꝙ tum facẽ põt.⁊ fa.S.e.l.int.⁊.J.e.l.
neſennius. SF. fi.
f Parentes, wonantes liberis. vt 2, 5, e, l, patronus.

d Ebuonby. põt dicl vt loquat᷑ tota lex qñ nõ fmit lis cõteſtata.
necoꝓceſſit in figura iudicij. ſed tm fuit reus ↄfeſſus. vel põr
dici ꝙꝙg vſq; ad.verba reſcripti de diffinitiua dicat.
h. Petentibus. ofitentibo vel odemnatis. H
i Sandi ſunt.in ſnia diffininua. qð eſt vel quatuoꝛ menſium vel
plus vel minus ex
cꝗ. vel dic in pꝛece⸗
pto qd facit iudex
in confeſſum cura
foꝛmã iudicij.ac.
k Pꝛoꝛogandi. ſ.

ei in bonis relictum ſit:actio in id
quod facere poſſit danda eſt. ita vt

ipſi natoꝛi aliquid ſufficiẽs re⸗ ſi iudex m qua⸗
inquat᷑: qð maxime int᷑ ꝑentes et tuoꝛ menſibus /
. dit ſine cã. naʒ le
liberos obleruandũ eſt. Aliſtr. Pꝛoger 1 fuſph. vr

8. e.l. ij. F. li qs.

Ebitoꝛibus non tm̃ petenti⸗
R I Lontumaciaʒ;

bus dies ad ſoluendũ dandi

. e SII qꝛ hñt pecuniã ſed
ſunt: 2 pꝛorogandi ſi res exigat. nolũt ſoluere. ſic.
ſiqui tñ per cõtumacio magis ꝙᷓ qa mandati.l. lucus
non pnt explicare pecumiã differẽt m Eaptis. ſic in⸗
ſolutionem:pignoꝛibo captis com⸗ B ſariſda. tu.
ſ. cu. S. pe.

pelledi ſunt ad ſatiſfaciendũ ex fſoꝛ⸗

t. n Reſcripſit. re⸗
ma:quaʒ caſſio ꝓconſuli diuus piꝰ

ſcriptũ poſt prece⸗

in hec verba reicripſit: hi qͥ tibi fa ptum loquit᷑.factũᷣ
B T.. in ↄfeſſuʒ citra foꝛ⸗
tebuntur ſe vbere: aut ex re iudi mim maͤen. ac.
cata neceſſe habebunt reddere:aut .Dibr. Peonlu⸗
. .9c6⸗

tempus ad ſoluenduʒ detur: quod
ſufficere pꝛo facultate cuiuſqʒ.vi⸗
debit᷑ eoꝛũq; qͥ intra diẽ ł ab initio
datum vel ex ea cauſa poſtea ꝓro⸗
gatum ſibi nõ reddiderint:pigno⸗
ra capi:eaqʒ ſi intra duos menſes
non ſoluerint: vendant᷑. Siqͥd ex pᷣ
cijs ſupſit:reddat᷑ ei cuius pigno⸗
ra vendita erant.
Vm pꝛolatis Sem.
p Aut ex re. aut
pro/ſicut. naʒ qua⸗
ſi demnatus eſt confeſſus.vt.j.ti.j.l.j. vel dic vere eſt odemnatus
confitens ipſa confeſſione: ⁊ ſtatim tempoꝛa iudicati curꝛunt.vt.j.
ti. j.l.certum.S.fi. —
q Reddere.ſ.ſtatim ſi appareãt ↄtumaces.cũ aliquo tꝑe tñ.vt..de
ſolu.qð dicimꝰ. ſed cur nõ difn. dãnat᷑ ↄſitens.ſj̊ tm ei peipit᷑. Rñ.qe
nõ in ſoꝛma iudicij fuit facta confeſſio.nec fuit uuratum de calumma.
nec lis conteſtata. ałs otra m nos.vt.j.e.ti.(iulianus.alij cõtra.
vt. S. ad.l.aquił᷑. ꝓinde in fi.pᷣm aʒo.ac.

äxBetur. cũ non ſint ↄtumax. vt.S.de iudi.l.ſi debitꝛii.
ſ¶ Pꝛo facultate.ſi ſemꝑ datur pro facultate ad quid q̃drimeſtre in.
ducu:? Rñ. ꝓdeſt.qꝛ vbi minꝰa ſine cauſa ſuppleiur a lege. vbi tm̃ ł
plus dat iudex. licet ſit equum plus dari. nõ ſuꝓplet lex. Item ſi i⸗
dex nil dixit. de quadrimeſtri intelligtur.
tDSDatũ.a lege.ſ.quadumeſtre tpᷣs.vel dic a indice.
u Pꝛorogatũ qꝛ iudex minꝰ derat.vt. S. e.ſi ſe. S. ſi .
x Buos menſes.a die captioms. vel dic a die ſententie. azo. et hoc
dic. vt nõ.C.de bonis aucto.m.poſ.l.cum pꝛoponas.⁊ ſa.S.de com
penſat᷑.ſi cum.S.cum intra. M
y c Am. ab alijs iudicibus non diffimriuas. ſed interlocutoꝛias
a pꝛincipe.ac.
3 Pꝛolatis i. oſtenſis ⁊ allegatis ab eo pꝛo quo faciebant.dic cogm
tiomibus.i.ſententijs alioꝛum iudicum in ſimilibus negocijs. ⁊ Fᷣm
hoc bene eſtimauit.vt ⁊.C. ſententijs.l.nemo.idem tamen ſi con
tra eſtimaſſei.vel dic cogniit onibus.i. ſententijs vmim imꝑatoꝝns.
que ſunt lex. vt.C.e legi.⁊ conſti.l.ſi.⁊ idem ſi quelibet aua lex fuit
allegata ⁊ a iudice non audua.quia non credidii ſacẽ ao rem. ⁊ idẽ eti
am ſi credidiſſet.cũ non expꝛeſſe ſed tacite indicet ↄtra eã. vt. C. qñ
uo.nõ eſt ne.l.ij.⁊.S.e.pſes.⁊.j.q̃ ſnĩe ſine ap.l.j.S.j.Quidã dicut
⁊ tercio vbi expᷣſſe Z.l.ꝓnũciat.vt miorẽ.xuij.an.poſſe teſtani.nã vʒ
