r Amcus. nõ continet᷑ ſicut nec turbã facit vel rixaʒ vnus. vt 5 vi
tho.ap.l.pᷣtoꝛ.S.turbã.nec vniuerſuatẽ:vt.j.e.neratius.⁊ da exem/
pluʒ in familia publicani. vt ſupion. S. ſ otra 5 de vi 2 vi ar. l.j. S. fa⸗
mMilie. ſ illud quo ad illud interdictũ in odiũ violentie. .
¶aciunt.ſ̊ foꝛte rennẽt.vt ar.S.ꝙ cunuſq; vmuer.l.ſicut.S. ſi.iẽ
tres foꝛte faciũt:vt.j.e.neratius. 3
9 a Rmon. nõ vtiq;. ſ.tm̃.⁊ pone exemplũ in.l.iuł᷑. vi pub. qᷓ
Pyʒ locu qñ armis & illata vis. vt mſti. de interchct. S. qͥ at. a de
ub. u. l. irẽ lex iuł. ⁊ S de vi ⁊ vi ar.l.iij.in pᷣn. uẽ facit ĩſti.xe pu.iu.
telu. ⁊1 8 de fur. ſi pignoꝛi. S. q́ furem.
t pꝓ Robꝛ. pone exẽplu. C. œ poſtuł. I. quiſqs. ac. S
vV Matrnra turpe eſt. qꝛ ↄtra ius naturale ſiue legẽ cei. vt ñ
furtũ facies.nõ mechaberis. vi S.l.j.in fi.
x Einitatis.i.iure poſitiuo.vt inſti.de pena te.liti.S.pe.
y vV Erbo victus.puta lego iibi victũ vel educatoʒ. vt habes exẽ
plũ de ali, 2 cib/ ler l. fi, 2, J. l. qs nos. S. Vbuz vinẽ, itez pone

to.i.ſigillare: vt S. de teſta.l.ad teſtiũ.S.ſiqs.tercio.i. obligare. vVt 7

exemplũ S de re m.ł.ſi victũ.⁊ facu in eo.ti.de adimẽ.le.l.legat᷑. ſᷣ
ar. S ve trãſac.l.cũ hi.S.qͥ trãſig. ſj ibi ĩ amutẽdo: h̊ at᷑ ĩ acqrẽdo.
vel ibi ĩ vbo alimẽti:h ĩ Vbo victꝰ.⁊ iũge.l.ſeq̃ntẽ.
3 Eſm.i.ad eſcã ſine clhbum.
7 C Etera. ea appellatõe. ſ. vicdus. ⁊ iũ ge. l, ſequẽtẽ.

R Songelmrellt⸗ NRmart 9 i ſtra⸗
n nat tum. 4
R Feer vonone, . Auuluiul. icdoneũñ incidere. Bez. vel ſtratiöe ac.
pellatio. 2 pone ex bſignatũ dicit᷑ ꝗqð ab alid ¶ VErbo victus cõtinent᷑ qᷓ eſui ſratꝰ ergo ſine
emplũ ĩ filio eman ſcultuiq coꝛpis fſfKtragula or eſſe
cipato qᷓ oia bona ſubſeriptum eſt. namveteres . 2 potui cultuiq; corpis queq; veſtmentuͦ qo
cofert. qð intelnge ſubſignatõmis verbo ꝓ aſcriptůöne ad viuendũ homĩ nccia ſt. veſtẽ c;ſtermt ad cubq⸗
vancro ere alieno vti ſolebant. Wona intelligunk victus hꝛe vicẽ labeo ait. ?. goneent di au
emadcr.F. ling. ſe cuiuſq; que ceducto ere alieno ſu· Etera q́;quibo viuẽdi curan na trapeta er
pone d e . wt · pſunt. ÄAltteſtari eſt abſenti e⸗ NAviue gratia coꝛpis noſtri vti mori ab af⸗
amloanprm. nuncaare. Incertus poſſeſſo ẽmur ea appellatõe ſigniſtcontur. . ni aliuc ian
J. e. l. veniſſe. Ei PPop . Aagmur. 7 da exé⸗
briribapet e meſtatios enuͤciatio fatts , M ſtratüomne veſtimemu Rrel vien⸗
modo tranſi. vi AiAiteſtatöe. Serm appel⸗ conneri: qo inijciatur labeo vel ſtram̃. . .
de bo bor. ei latio etiã ad ancill refert. Ja⸗ uit. neq; enim dubium eſt quĩ ſtra kervai detin
erediuans ſle. mulie appellatõe libert q;; cõtinẽẽ. gula veſtis ſit omne palliuZ3. In no. vr culcuraz
nee adee. Mone nõ cõtinet᷑: nec duo quidẽ fa⸗ in ſtratumomneʒ ſtr.
aiinſ⸗ 2.lelbe liã faciũt Aius. gula n. Daez. genag.
Nente hae e ſeeer 1. Rmoꝝ appellatõ ñ vtiq; ſcu ciatũ ⁊ ſtatutum ideʒ 1 Auodh rein
. * JEe ⸗ . „. . . ꝛte —
. onoꝝ appellatide. ta 7 gladios ⁊ galeas ſignifi⸗ Pnlſcne. n. eſt: p⸗ dic ta. ae K 1
= 7 fuſtes ⁊ gladios ⁊ lapides. uſſe ſolemꝰ eos di⸗ bes g ve auro et
MWwA . 41 aad ako mikn. 4 . Lpi * 4 cere qui s bhabẽt cognoſcẽdi ar. le. l Veſtis.
. n pone inm Robꝛũ ⁊ obprobrniũidem ẽ. 772 Grremnſs geele Kbemus en
tractibꝰ. S. fi. vbꝛ S bꝛa queda 3 natura mpia e 2 nalte g 7 mg
cepkt. n nu. pec. ſunt: queda ciuili ⁊ qi moꝛe ciuita trem enim fa.a ceteris fſemis mo .
MWy oppomt aiſente o cis improbata: vtputa furtũ adul⸗ res diſcernũt atq; ſepant. proin
ne A ena. ec teriuʒ natura turpe eſt. enimuero ææ nihil intererit nup ta ſit an v⸗
4 l. vi pfectius in ſi. tutele damnari hoc non natura ꝓ⸗ Pdua: ingenua ſit an libertinayn,z
iie pone ad moe . prũ eſt ſ̊ moꝛe ciuitatis:nec enĩ na neq; nuptie neq; natales faciunt
“ lI.ſi ſilinſfa. abñte. 1 1. . .
2ſact.e.. brit tura ꝓbꝛũ ẽ qo põt eẽ in hominezʒ matreſfamilias: ſed bom mo- d Dmme pal
pn. 7. J. e. plebs. F. Himnm
lum. 1. ois gene
Jjgc. — SðS
J rris vel de lana k
icertus. nobis hic ſubaud a da exemplũ de rei vẽ.l.is qᷓ ſe. w ſerico vel de lino vel de ſi?łi mateinm.
Fam Ahkmean motrab⸗ eẽ poteſt quã em pomideat. qꝛ incertã iſe⸗ c In victu. ergo.i.appellatõe victus.vt ⁊ 3. e. l. Vbo victus.
nemo poſſidere poteſt. lʒ ad incertã ꝑtem detur rei vẽ.vel pet᷑.here..vt d Accipiemus.qua quis induuur: quia ſine ea eſſe non põt.accur
3 rei ven. l. que de tota. S. j. 5 ſi ꝑs hẽ.pe.l.j.in ſi. ſius floꝛenunus. H
n d Eteſtano eſt. facu S. I. ꝓx. S. pe. 2 qo ibi dixi. e Mon ſtragulam. quia ſine ea aliquis eẽ poteſt. ar. S re inð.
o Teſtanone. i. coꝛã teſtiby. l. ſi ſtratum. ſed contra infra eo.l.quos nos. S. verbum. ſo. vt ibi.
p Serui. pone lego ſcruds⸗ ancillas videoꝛ legaſſ. e l: ent ſtu. cn⸗ ſia.⸗ atpellatione ſratus Ml
S. fi. 2 & d le. iij. ſeruus. 2 facit. J.qͥ duos.in.e.t.⁊. J.e.t.l. patronn. f In ſtratum.i. . „M
3 eelefear⸗ , 4 . g Stragulam veſtem. non alia veſtis. & genus eſt. vt H 1. J. eo.l.

Veſtis. & de an.æ ar. le. veſiiitss.
h p Ronunciatum. a ſtatutũ. ſupple idem ſigniſicant. ſi nõ ha⸗
bes in textu idem poteſt ⁊ habes primũ verbum. C. de ſen
tent.ex ſtipulanone.ſecundum.j.e.ti.poſt ſentennam ⁊ c executi
one rei iudi.l.ſi vt propoms.ſed prius ſtatui.dicitur quod in com⸗
muni generaluer decernitur. vi. C. xe epiſco. a cle. l. cum clericis. F.
ſtatuimus. ꝓnunciari in ſententijs que inter partes ferunt᷑. vi dr⸗
cia. I. ex ſtipulatione. ⁊ S de re iuch.l.quandoq; ille ſolus dicuiur ha
bere ius ſtatuench: qui merum habet imperium. vt. C. de ſenterijs
nulli. accur. ”è”“
i Poteſt. 1. eundẽ habet effectũ.
k Eos.ſ.iudices.g.
1I Abarremfa. libertina dumodo honeſte vuiug.
m Honi moꝛes. vt 2 8 tu. a cu. da. ab his ſcire. S. cũ reliquis.
Et nõ. ꝙ tribo modis vẽ materfa. pᷣmo large ꝓ magmis 1 pms: vt
hic. ⁊ da exemplũ. C. de adulte.l. que adulterium. Scðo ſtricte
ſemina note auẽtis. vt S liberis exhi.l.veinde. in fi. Tercio lar-
giſſime ꝓ ommi femia qᷓ ſit ſui iuris. vt 5 de his qᷓ ſunt ſun iur. vel
ali. nã ciuiũ.⁊. J/e. ꝓnunciatio. S.j.

rng en

olCt:
htn ſuſ

ht umndn
llbro goi
ſoſeautt dicun

Mötert.

Gltum a. pe

Nuinegh 1,1
ebet wiur⸗

an peept
bUlcgusprärie
iazerum en
ocſeclenus
niditöms n
incent ad
gromn. N.C.
uri.d. W.
A.RW
Gw
Oaror ne
hrabat
° Lol
Oer
rlubera
chren e
Nr. l. i
rgo tmen
unm carce
none hades

Alena ſent
ſunt br..
nonnue voß
tonan vnn
lenn yt⸗
liinon oft
Cnnner aor
Poadeſe

Mndeunk:
RInnij

RSnN

Wee.

1eKAbut

AdN/
Azine

gmmin

sl

*

n I Iberationis eandem vim hoc verũ ſi referas te ad pſonã.
nam q eſt liberatus eſt abſolutus:⁊ eʒ.vt ⁊.j.e.l.ſolutoõis
verbo. item hoc verum quo ad ſubſtanuã obligatõms tollendã.naʒ
ſic tollit᷑ ſolutõne ſicut alia liberatõne.vt S.væ ſolu.l.ſolntõis vbũ.
ſecus ſi referao te ad qualitatem liberandi.nam alio mõ poteſt quis
liberari ꝙᷓ ſolu⸗ .

—

p Eitromi. conrinet. hoc ex eo ꝙ maſculinũ concipii femininum
3́ädyärt S. e. veteſtatio. S. ſerui. . j. e.libern.a.l.ꝓnũciano.in pᷣn.
qz ö.S.æ operis li.l.ſi cum patronus.vbi dicit᷑ ꝙ patronꝰ oſentiendo
liberte vt nubat: amittit pen.operaꝝ.non ſic in patrona:h ibi ſpale.
⁊ reddit᷑ ibi ratio in ſi.qꝛ nõ m decoꝛe pꝛeſtant᷑ patrone.

none: vi S. de re - ſEpe cõpu
iuch. l. nij. S. pe. „ ⸗ ““ . . tatuʒ. ał's
inſti. quido mo beratõis verbũ eandẽ vumn Erus appellatio etiã ad pꝛo computatũ æ alłs
is..0. E touſ. Mepʒ quam ſolutioms. Aul. . 2 vltra poꝛꝛigenda eſt. otu⸗Sr no p
Ei neq; ſequant᷑ neq; ducãt. PDpellatõne po⸗ Zlius. tria dicit r exem⸗
£ Solutũ non intelligimus rẽtis nõ tm pater ſ̊ etiã auꝰ? pficat p oꝛchneʒ.

o q Ni neq

bus tamen tenet᷑.ac nec eũ qͥdem tinen᷑:ſᷣ ⁊ mater ⁊ auia ⁊ pꝛoauia.
hoc lotn inihlligum⸗ ſolutum qui in publicoo troni appella⸗ Lpia. *
aſtemn ſinẽ vinculis ſeruat᷑. Lpia. /. tione ⁊ patrona continetur.
cũt qdam finſſe VBnoꝛũ appellatio aut cimilis pe ita cõputatũ Api.
Nab:Anoncha Aeeſt: aut naturalis ꝓnaturali meeeſt vt cõiũcta ꝓ diſiũctis acci .e hn ſin grshriidg
vo ſequit᷑ dicun beona ex eo dicunt᷑ ꝙ beant: hoc eſt pPiantur: ⁊ diſiũcta pꝛo ↄiũctis: in⸗ · ſnatnn t —
ge b rexru. .· c beatos faciunt. beare eſt ꝓdeſie terdũ ſoluta ꝓ ſeparatis. naʒ cũ dẽ

ſolutum ⁊c. vel

eun nen a. .a in bonis aüt noſtris copureri ſcien

nõ veber e ure qum eſt nõ ſolũ qᷓ wminii nri ſunt:

vocari ad p̃cepta E ſi hona fi .
alicuius prtis ſi bona fide a nobis poſſideant᷑:

vr qꝛ certum eit·vel ſi ſuꝑficiaꝛia ſunt: eque bõis ad⸗
os eſſe lenus numera bunt᷑: etiã ſi qd elt ĩ actõibo
maucank ad en. petitoõnibo ꝑiecutõibo. nã bec oĩa in
ꝑ vim. vt.C. d bonis eſſe vident. Aius.
luriſ.o. m. I. un ””M
criali. vł tercio
qͥ eſt in vmo cũ

cuiatur neq; ſequit᷑ apparitoꝛem extra womũ nõ ducat᷑ inuitus.i.nõ
extrahpat᷑ inuuus dve vomo.vt S.de in ius vo.l.pleriq;.
p Solutum. leuatus. al's leuatus ſit: ałs ligatus nõ ſit.
qSeruat᷑.i.cuſtodit᷑ a nũcijs. ſoꝛte ille ergo demum eſt ſolutus

cui libera datur recedendi facultas. vt S. de hbero ho. exbib.l.ij. 2 dd

gcqren.re.w.l.iij.in fi.a.l.v.in pᷣnci.⁊ fa.j.e.verum eſt eum qͥ in
car. 2.l.vinculoꝝ.a S.ex quiba.c.ma.l.ſuccurrit᷑.⁊.l.in eadem.qð
ergo interim ꝓmittit quaſi in carcere ſu non tenet.vt S. qð me.cãꝗ.
qui in carcere ꝑ quam potes hic ponere exemplum.item de hac ſolu
tione habes g.depoſui.l.ſi hommem.accur.

r b Dnop. cuniis. cinilis.i. iuris fictõne. vt cum ſignificant᷑ ea
que bona fide poſſide nus ex empto vł ſumſli cauſa etiaʒ ſi
gliena ſint ſm aʒo.naturalis cuʒ ea poſſidemus que noſtri dommij
ſunt.vt.j.S.in bonis.vel dic ciuilis cum ſigniſicat hereditatem bo⸗
noꝛuue poſſeſſionem.vt S.vt in poſ.le.l.is cii.S.bonoꝛuʒ.vel ipſa
bona in vniuerſo.vt.j.e.l.bonox.que omma cõmodũ ⁊ incõmoduũ
habent. vt ⁊ S. de bo. poſ.l.j.⁊.iij.in pᷣn. ⁊. I.e.hrditaus ap.ſ̊ natu.
qñ non afferunt incõmodum. vel ſi afferunt eo deducto qð ſupereſt
continet᷑ appellanone bonoꝝ.vt S.e.ſubſignatum.S.bona.⁊ de iure
w. mulier. 2. J. e. I. ꝓpꝛie. HD
ſPꝛodeſſe. ⁊ quod ꝓdeſt beat: ciuiliter etiam ſi non beant tam
bona dicunt᷑: vt modo dixi. —MDU
t Sominij. hec naturalis eſt appellatio. vel dic etiam cmilis ſi cũ
incõmodo ſunt: vel nõ afferunt comodum.⁊ fa.S. ve acquiren. rerũ
w. l. rem in boms.
u. Honag fide. hec ciuilis: vł dic etiam naturalis quatenꝰ ꝓſunt.
x Eque bonis.i.ciuili appellatõne bonoꝝ.aʒo. vel etiã naturalii
in eo qð beant. a fa.S. de act.⁊ ob.l.actio in ꝑonam.
y ÄAiicentur. ſubaudi ciuiliter.

3 I Nrus. pone exemplũ: legata non debent᷑ nurui rupto teſta

mento ꝑ z ta.nec ergo ꝓnurni.vt S. de le. pꝛeſ.l.virilis.S.
nurus.item pone ʒ. de poſtul.l.j.S.fi. ⁊.l.cui.S.affinuates. a fa.j.
e.l.generi.⁊.l.ſoceri.uem pone exemplũ.S.xe wona.inter vi.⁊ vxo.
l.iij.S. ab vxons.a.S. ſocrui.
Ppellatone. nõ vocat᷑ parens in ius ſine venis: quod nomẽ
parens compꝛehendit ſupioꝛes ⁊ vtriuſq; ſexus in infinitũ.
vt hic ⁊ S. in ius vo.l.quiq;.S.pꝛetoꝛ.⁊.S.parentes.⁊ hoc ex in
terpꝛetatõne. ſecꝰ ex vocabuli ſigmiicatiõe.vt S. ve gradibs.l.iur̃cõ.
S. parentes. ꝗᷓ eſt . at appellatõe patris nõ ↄtinet᷑ auꝰ.vt S. de ritu
nup. l. in lege. in pn. 2. S. nõ aut obeſt. eſt ar. Z. j. e.l.iuſta interpᷣ.

eum qui łʒ vinculis leuatus ſit ma⸗-

pauus: ⁊ veinceps oẽs ſupioꝛes con

apud veteres agnatoꝝ gentiliumq;
que ꝓ ſeparatõe accipit᷑.at cũ dicit
ſup pecunia tutelaue ſua tutoꝛ ſe⸗-
paratĩ ſine pecunia dari nõ poteſt:·
et cum dicimus qð dedi aut conaui
vtraq; continemus. cuʒ vo dicimꝰ
qð eum dare facere opoꝛtet: qouis

a Soluta. ſolute oꝛationes ſunt in quibus ↄiunctio nõ eſt copula
tiua vel diſiacnua vel alia. he qͥdem qnq; ꝓ ſeparatis.i.diſiũctis ac
cipiunt᷑.vt.j. ibi:cum vo dicimus.qnq; ꝓ oiunctis:lʒ hoc non dicat
hic.vt.j.S.cum vo dixu.p.qꝙ ſi non appareat ex mente ꝓferentis.vt
3. e. I. alienatoms. S. oꝛatto.
b Mam. cum dici᷑ exemplum peimi. ⁊ dic gentiliũq;.i.cognatoꝛũ.
ſic ponit᷑ .de ꝓba.l.j.⁊ ſuppie hic:ſic hereduas defuncn agnatoꝝ gẽ⸗
tiliumq; ponit᷑ hoc qͥdem ꝓ ſegatione.i.diſiũcia.non em̃ agnati cum
cognatis admittunt:ſz poſt ſuos adnuttunt᷑ agnati:⁊ tercio cognani
vᷣt S.ſi ta.t.nulle ex.l.j.⁊ qͥs oꝛdo ĩ bo.poſ.ſer.l.j.ſunt ⁊ alia exẽp.
vbi auũcta ꝓ diſiũcus accipiunt᷑.vi ⁊ S.e.l.cõiũctõnem.bñ dico con.
iunctam ꝓ diſiũcta poni nõ tamen ſemꝑ. ſij ꝓpꝛie pomt᷑ pluries ⁊ hic
ſubijcit:at cum dicit᷑ ⁊c̃. r
Geteres.ſ.leges veteres.de iure em̃ nouo ſublata eſt differentia
agnatoõms ⁊ cognatõnis.vt in aut.ce hereditate ab inte.S.ex his.
d Egnatoꝝ. iſta verba materialuer ponunf.
e Super pecunia. ⁊ hoc materialuer.
f Xutelaue ſua.ſupple liceat alicuin condere teſtm̃: tũc talis oꝛatio
accipienda eſt ꝓpue.ſ.ꝓ ↄiũcta:qꝛ tutoꝛ ⁊c.qꝛ tutoꝛ nõ dat᷑ niſi in ie
ſtamento łᷣ codicilus teſtõ cõfirmatis. vt S. de teſta.tute.l.iij. opoꝛtʒ
igit᷑ heredem inſtitui:⁊ ua de pecunia.i.de boms cum appellanone pe
cunie ⁊ res ↄtineant᷑.vt.C. de ↄſti.pec.l.ij.in fi.teſtari opoꝛtet vi te
neat dauo tutoꝛs.ſ̊ eõ. teſtm̃ bene teneret ſine tutela.vt inſti. ð leg.
agnatoꝝ tu.S.j.vel ideo dicit pecuma tutelaue:qꝛ non põt dari turoꝛ
qm dat᷑ ꝑſone a rebo:ꝑfone tñ pᷣncipalit.vt inſti.qͥ da.tu.poſ..certe.
⁊2 de excu.tu.S.datus..ff.de tutela t.l.creditoꝝ.⁊.l.ſcilicet.
g Sua.ſ.pupiulli paſſiue.vel oic ſua.i.teſtancd aciiue.qꝛ eam dat.
hbh TZutoꝛ. nuc. rñdet. i Et cũ dicimꝰ. hoc exẽplũ ſcõʒ.ir.
k Continemus. i. ex cã wnatõis di: z ita diſiũcta ꝓ ↄiũcia põit᷑
ſic S.de auro ⁊ ar.le.qntꝰ.S.fi.⁊.C.ð inſti.⁊ ſub.l.generalit.in pᷣn.
⁊ de epi.⁊ cle.aut.ſj nouo ſignata ſuꝑ.l.ſi qͥs in hol.
IEum vo dicimus. exemplũ tercij. vbi ſoluta pomt᷑ ꝓ diſiuncra. ⁊
dic ꝙ eum dare facere opoꝛiet ꝙ iudex ſic in ſnĩa dixit:cõdẽno ncium
in id qð eum dare facere opoꝛtet: cũ tñ ceria ſu qntuas vł factum in
aliqua ꝑte geſtoꝝꝑ compꝛehenſa. ałs nõ tenet᷑ hec ſnia.vt.C.de ſentẽ.
que ſine certa qntuate.l.hec ſnĩia.vel pone in cõtraciu.vt S.de v.ob.
ſi a colo no. ⁊.l.ſi ſtipnlatus.S.cum ſtipulamur.
m NQuoduis eoꝝ ſuffici.ſiue aliqd tebun dari ſiue fieri: ac ſi dicerzʒ
ꝓmitns qᷣcqᷣd aut dari aut fieri ac. ⁊ ua ſoluta ꝓ diſiũcia ponit᷑. ſic S.
le.⁊ ſe con.l.legis virtus ⁊ eõ.qnq; ꝓ oiũcta:⁊ hic ſubijcit: cũ vo
dixi S.œ auro ⁊ ar.le.ſi qs ua.

2

5
ℳ „ i E
. „ „„
* xS⸗ .

E

n Donum munus. in quo hec diſq epant. habes..e. inter wnum.
Mperas. 1. Riurnas.
p Redemerit. ſ. libertus a patrono remoueat᷑ patronus a ↄtra ta.
q Dmnis. ſic ꝓ coniuncta. vt j. eQ bonis liber.iulius.
r Eſſe.vi a ↄta ta.remoueatur.
ſ . Ex re. vel die
aks ex re.i. ex un/ ,.. „ „ „
vonte rei vł ſati coꝛum ſufficit ꝓbare.cum vo dixi
alo ex re.i. a v⸗ pꝛetoꝛ ſi wnũ munusoperas rede⸗
ncabe. xre merit ſi omnia impoſita ſunt certũ
eeet omnia impoſita redimenda eſſe
eSi quedã. v ex re ergo pꝛo cõiunctis habẽtur: ſi

quedam impoſia ſunt: cetera non
* ſiderabunt̃. Item dubitatum
eſt illa verba ope ⁊ conſilio quẽad⸗
modum accipienda ſunt: vtrum ex
ſententia cõiungentiũ aut ſeparan⸗

rium: ⁊ verius eſt qð ⁊ labeo ait:

ſeparatim accipiẽda:qꝛ aliud factũ
eſt eius qui ope:aliud eius qͥ conſi⸗
lio furtum facit.ſic em̃ alij condici
poteſt:alij nõ põt:⁊ ſane poſt veteꝝ
gauctoꝛitateʒ eo puentũ eſt vt nemo
ope furtũ videat᷑ feciſſe:niſi ⁊ con⸗

ſiliũ malignũ habuerit:nec cõſiliuʒ

habuiſſe nocendi:niſi ⁊ factum ſecu
tun fuerit. Apia.
DHOHngitionales creditoꝛes di⸗
cuntur hi quibus nondũ cõ⸗ 1

n Mon teſiderabunt᷑.ſ.que non ſunt umpoſita. vt.ſ. redimant᷑.ſed
ſufficit redimi que ſunt impoſitꝗ: vt a ta. remoueant.
x Item dubuatũ. ↄſilio.ſoꝛte talia erant verba in libꝛs antiquis
ope.cõ. alicuius furtu factũ pumat᷑ m duplũ vel quadruplum.a hoc
materialiter.aʒo.
y Sententia. als ſententie. ⁊ ſupple an ſint accipiende ſnĩe diungẽ
tium.i.eoꝝ qͥ ↄiũctim dicebant oꝛatoõnem poni: aut eʒ ⁊c.ałs eſt vtrũ
ex ſententia ↄiungeniiũ ⁊c.qð in idem recidit.
3 Comigentn. a ſic ↄiungenda. .
⁊ Separanti. ſic ſeꝑanda. Jurtũ facit. ſ. ꝑ almũ.
x Condici poteſt.puta ei qͥ tulit opem poteſt condici: ei qͥ conſilium
pꝛebuit nõ.vt inſti.de ob.ex ve.S.ope.⁊ S.de furus.qͥ ſeruo.ſj videt
enam qui tulit opem non teneri ↄditone furunua. vt S. de condi. fur.

ꝓinde.que eſt S. ſo.appellatur hec conditio ſcil cern generalis ibi: cõ

condic.furtiuam negat competere.vel dic dari ↄdic.i.ꝑſonalẽ actõnẽ.
ſ.furti.ſicut ponit᷑ inſti.de act.S.ſic itaq;.ibi:denegat condic.furnuã.
vł tercio hic quoquõ deuenu res ad eũ qͥ tulii opem. ibi:non.a potes
hic bꝛemter dicere generale eſt vt qͥs de conſilio nõ teneat᷑.vt S.man.
l.ij. S. fi. mſi al's non erat ille facturus. vt. j. e.t. ſi remunerondi. S.
ſi tibi man.in fi. S.⁊ hoc.ſi non eſt frauduleniñ.tũc em̃ ẽ obligatoꝛiũ
Vt. J.ii.j.ↄſilij.⁊ S.de wolo.qꝙ ſi cũ ſcires. ſ̊ act.fur.lʒ ſu fraudulẽtũ
locũ non hʒ.vt in pᷣn. gloſe huiꝰ.mii ałs non erat ille facturus furtrũ
ar. S. de ininr. nõ ſolu.S. ſi mãdato. 1 S. fur. ſi qͥs vx. S. neq;. qñq;
tñ ex ſolo ↄſilio tenet᷑ quis:lʒ ille als erat facturus.vr in ↄſilio dato
ſeruo.vt.C. & fur.ſi qs. ⁊ S. de ſer. coꝛ.l.j.S.ꝑſuadere. ſi autẽ opem
⁊ conſilium ſimul adhibuit furto: tũc ienet᷑: licʒ ille ałls erat facturꝰ.
⁊ licʒ conſilium non adhibuerit pꝛincipaliter:dnm tamen ſecũdario.
vt S.de fur.ſi pignoꝛe.S.pe.⁊ miſti.de obli.ex delic.S.ope.⁊ S.ð fur.
in furn act.S.ope.⁊. S. recte.
a Et ſane.nunc ↄtꝛadicit pꝛedicns.
b Mec ↄſiliũ.ad hoc vt ieneat᷑. c Yactum. 1. furtum.
d Secutum. vel ab eo vel ab alio. vt S. ce iur. l. is qui. S. ſi tu ticiũ
7. l.q ſeruo.cum ergo hic fimns ↄtradicat labeomi: aut dicaʒ labeonz
male dixiſſe:aut qð melius eſt vrũq; admittam: cum vnum alij non
ſii ↄtrarm.vtrũq; em̃ interuemire opoꝛtet vi ſit furtum a agit᷑ furn.
⁊ ſᷣm hoc cõiuncrim ponunt᷑:vt hic in fi.ſ̊ cum diuerſa ſini dare con
ſilium ⁊ ferre opem:ſeparatim ſᷣm labeonem ſunt accipienda: vtpote

gere è cöferꝛe accepta 1 data. ¶An

ſcendentes. PePY/.

2 .
„☛☚ .
3 ℳ, 2
„
*

cum alterum ſine altero eſſe poſſit:immo nũꝙᷓ ſimul ſunt. cum ſʒ
pꝛecedat ↄſiliũ ⁊ ſequatur opera:⁊ ſm hoc labeo ſolun ſignificatõe,
verboꝝ dicens eam ſeparatam ⁊ diuerſam.veteres vo affectũ agẽdi
ↄſiderauerunt.⁊ ſic vtrũq; eſt opus:a ſic cõiunctim intellexerunt.

patet ex pꝛedicis ꝙ comuncta ponit᷑ ꝓ diſiũcia. Item pꝛopne uem

diſiũcta ꝓ cõꝛun
cta. ileʒ ſoluta p
.Y dDdiſiũcta. uẽ etiã
petit actio:eſt autem competiturae: ppũcta. itez ſo
vel qui ſpem habent vt competat. luta quo ad qd⸗
„ Dulus P diũcta qin ca⸗
. s. ſus. vij. ſüt hac⸗
Recitoꝛ autem is eſt qui ex- l. ꝑ oꝛdinem.

exceptionem timet:ſimilis eſt condi

tione 1creditoꝛi. Ap.

gnoſcere inſtrumẽta eſt re⸗
Alegere 2 recognoſcere. diſpon

w,

beroꝝ appellatione continent᷑ non hev⸗

tm qui ſunt in poteſtate. ſ omẽs q/

*„

ſui iuris ſunt: ſiue virilis ſiue feiim .

Aulus.

Vnbus pꝛecipua cura rerum
ncũbit: qui magis ꝙᷓ ceten·
magiſtri appellantur: quinetiim
hi magiſtratus per deriuationem

*

Eompenitura eſt. ꝙtum ad ſpeciem. vt inſti. æ ver. ob. F.

e
f .
ex conditionali. ⁊ eſt cõpetitura in euentum oditionis.
g c Redioꝛ. ppetua. pacti facti dve non agendo imppetun.
p Mon poteſt. Vt 1. J. e⸗ debtoꝛ. 2. J. t. · ſi qͥs obligatõne. S.
non poteſt. ⁊ . de act. ⁊ Ob. 10 cui. S. fi. “MBM

1Exceptoõnem timet. vt pacti facti de nõ petendo vſq; ad annum.
k Sinndlis. quia ſicut vnus expedet diem ſic aliter condi. ſ die
runt in aliquo.vi. j.e. l. cedere. item ꝙᷓtum ad cõdinonem indebi.
vt z. de condic. inde.l.ſufficit.vel dic ſimilis eſt condici onau credi
toꝛi cum conditio eſt omnimodo extitura.

Ie VBgnofcere. pone exemplũ viriuſq; verbi. ſ cognoſcere di⸗
ſpongere. vt habes z. de bonis aucto.iu.poſ.l.fi⸗
m Relegere. ſ. ſemel a iterum legere.

n Conferre. a poſt collatõnem cancellare:quod redditum elin
penſum muemtur. vt S. oe diner. pꝛe ſcrip.l. in ommbus. F. reipub.
7 de re mili.l.ex cauſa de ſertioms.⁊ de ſtatuli. l. ſi ſtatulibera pene.

S. final. 1
Liberoꝝ. pone exemplum S. & pollici. l. pe. vbi dicit extr aneum
heredem inchoantis opus teneri in qumtaʒ pairimoniij: eum qun
eſt ex nũero libꝛoꝝ teneri in decimò̊ ſi nõ vult cõplere opus.

n poteſtate. ſ. parentum. ”
. Ve nemtes. eri naturales. vt S. ad treb. l. ex facto.S.ſi quis.
facui. j.e. liberop. 5. de in ius vo. m ſi hac lege. S. liberos. ß ar. Z.

3. de iure imml. j. S. pſoms. “ “́ñͦƷñẽ
T SBeſcendẽtes. vt nepotes ex filio. vt. C. de condi. inſer. l. j. Fl
ſanſda.co.l.ij.S.qꝙ aii pꝛetoꝛ.ſj appellatio ſiliox magis ſtricta ?. yk
ſti. qᷓ da. t. poſ. d. fi. ſit J. J. e · l. filij. H br ſolues.

Vibus. ceteri. i. diſcipuli. —.8I
Aagiſtri.i. magis ꝙᷓ diſcipuli aſtricat.

—

1
n. vt S ẽ EC. de ꝓfeſſo.
legũ. vt S. e ar. qualem.S. fi. uẽ liberaliũ ſtudioꝝ. vt. . Pene⸗
renc lemogntro⸗. itẽ cunuſlibet mechanice artis: vt ſiatim dices ibi

vnde cuiuſſibet ꝛc. Et no. hic exigi in weente ſolernam. exigit ena
fides ⁊ ſcienna. vt inſti. in ꝓhemio.S.quoꝝ ommu.

b. py

ANo

htten⸗
nit

uAtl

io e
vmmin⸗
aga velpigun
negſeg n
ſee rt cone
moſtnnor
s npe dn
ainno hon

171 3
vt

lere. glon
chr. bo.
ſtoligig fa
Uhilmtere
Parern
ha ſieg
Ubero
Masen
nanonier
Pke
R
Humml.
¹ Ang

. 1 * D

n Cognominank. qr ad i
iatach B ocnarnnant Ron ihcag vuner ſobiemdo relkub, ne
un x. areconontennes: qui data. in ſi reipub. magis q g Tonſ
Gin Haoſequi. — ienies dunt ..n.l.ſclu. wle, ſtuuerimus no. ergo cy arburo ſit fundlus T lon
znnn . w pig. aer.leſi rem. F.ol ſuũ eſt vel ibi debitum: pone explũ P. We einnel ter. Sn do.O plne.Fln r c undus locus vt ic. x M
rnel ratur. S.j. oĩs.⁊ quiba m pone exẽplũ m. locum. i. 7 cõia pᷣdioꝝ ſi qs. S. pla
utiu Ne d. .n. Vl bypo. ſol. uem lbe k ſI Atiſdanoms. pone exrem n, iangrlnet lrnrratos.
lun 3 Satis. acce⸗ vtð. iudi ſol. l. v.. nũ Waeamn ſatiſdatõne indicaum ſol.
nliai pit. fideiuſſoꝛe,z Ar idesmus. fa. S. pꝛero. ſtil. .er B
nit vel dic pſeq quo etiã cuiuſſibet diſci lantur. vnde xerimus fundo: locus §. omnes. et. . .
n n vt conen magiſtros bk diſcipline ele Loci undo: locus fundi efficet ribee Jecgul. H
un esz epe bere. monhran d r ellari a monene o vr ruſkita: appellatonem non ſolũ ad Laeel. HM *
l dinus, S.din. 7qui ſatis Sesot. Aine. Princrelabes rbgen q; pꝛedia ſancimuo. HM
AAIIcet i rn ius. beo ſcribit. undus qdẽ 1. Qua. 1. repꝛo⸗
.— Icet inter g eſta 7 facta pi ſuos bz fines. locus vo lat nsdde 1 Qna. rehea
Rmnaname. eſſe ſubtilis diffe Y Trerm metur ? vfimaẽ=. m t Jgmi. põ
enelden N int geſtũ Altidatöni — Apianus. a emln
bertos recte vi Paternos i- nis appellatone in⸗ 2. qd exhi. l. gẽma ——
libertos l e videmur dicere nrũos Nebit erdum etiã repꝛomiſſio cõti Genter. . 2„½
. iberoꝛum quoq; noſtron r utur qua ↄtentus fuit is cui iniũcto.l.j. 15 oe
lib ro2 uſae is cui ſe j. iſti⸗
Di ertos non recte noſtros libeꝛtos tiſdatio vebebat. Ains vre d. rmn n.
Bittus appellatꝰ eſt cõclu —kbular ein li. xi. ta faci n..tigen⸗e 22
rart lIllocus ppellatꝰ eſt cõcluſus Ry qua edif u omne genus materie fabe. fern F.
rnen, rinde e enc impoꝛtant merces § eäntic conſtan ſignificak.
ſtanone elulaat⸗ mhilominus zapud ed chapuckte n ginone
ungipoꝛtum dictu munita:inde ore teneat. Pene. eqo qualitercũq; rmine ed
ngiportum viet elt. Dem. 9 gr. penes te eſt qo qdamo 3 Aie. vnde vͦ à rr
Dcus eſt non fr Ate poſſidetur Aaamo a 1
Hcus eſt non fundus ſed 5õs Znmns. Anemmn hone⸗ A
integrum aliquid ſt: undus autẽ non fecit:h tno em qteſt̃ Itẽ apma te eſt a⸗
Aum ſine villaa elt:. plerũq; fun beyeditas adi 5 etig cunus ex teſtõ betere poies. vt.
. d. gaccipimus. cet .—— — 5 . ito no eſt. e. i ap ud. r T r
cum a fundo ſepar 2 conſtitutiolo ad pxri ppellatio nõ ſolun
Aetir, locus poſſit funch⸗ Nrn lni gnn Nmn beregen ßß etiã a afl E. =
lochs ponn und 0 ſifundi am redis he edes refert᷑. nam ng r vren =
– mo eum habinmus: non ndi am recdis heres ⁊ veinceps h nam b⸗e⸗ .
. gnitudo locuma fi non etiamma ellatõne conriner ps beredis ep⸗ EEE EEE Ea
iſntn, mẽa affectio: undo ſeparat: ſecd Ercis f. Dem.
ee quelibet poꝛtõ fundi rcis appellatio ad res
poterit fundus dici: ſi iam hocc. 1 biles tm ptinet. Dmur
cuſgdem ſtituerimus: necnõ ⁊ f. ccon⸗ N Lienatum non ppꝛie di⸗ em.
– aſtitui poteſt. nam ſi undus locus adhuc i Pone dietur
lünmin eſt. nam ſi eum alij adiũu⸗ rib manet: in wminio vẽdito
mud et: venditũ tñ recte dicitur
2 I Ic;. videatur. § que R. ſe S HM
vt. ßz que? R. facere plura continet nã iud = .
nlegin⸗ tere. als j.e.l. verbum facere. nem n ntinet na iucicare b Poſſiger
ul⸗ KF eals merhie igene onetennrneniahe eer ono⸗ e ſigel val nnuen vel naturalit.ſ ſᷣm hoc e debuit dice .
i aliqd facere etiã ſi circa pn. qᷓ non otmnet re. vi 8. apud: ß non es penes. cuʒ omne qo ot re.ſ.
aluunti Niahis faeere eud ſne verlage et S. glebidn et ererercen gere , Mmte 5. H expone ic amplius eſt. . l drancar penes ennee
nnin Patern ricte accipit᷑ facere. vi. j. e. l aTergo hie dicit q i r comodũ ſigniſicst ca dagas⸗ artibun alicui. vel
vo. HH ſi oan aat⸗ exemplũ. vt S. e re ndͤi verbo. 3 eſtatus. i. dicttur vecedere inteſt it vel plura onnear.
n ſi. S. ſin aut. icdem m p.l. nullũ. itẽ 1 S. xe in i Aantijs iſtis. S. g 5 la. fi atus. da exempluũ in cocoꝛ
Tiberox. nr̃ aternis. vt S. de excu. tu. n is e ſuis ⁊ le. hr.l.j 5 ta. filium. S. ſi hi. emplu in cõcoꝛ
muimmmen bic 13. e on. nroꝝ. ſ. libertos ſi nõ hẽs int xcu. tu. l. libertum. . hon leait j. mſti e here. abime. i n. ce ſia li.ſi nemo.
mmi zeng mer Biw mrengi tnne nlio: qoͤ acci textu nõ dicimonr̃os. wt ſ b ecit. vllo mogo. pn.vbi en no. ſex mo
an rat. ałs nõ. vt S. q ⁊ a q be cu ex peculio caſtrẽſi Fuũ b Erechs. puta mn dis væcedit qs inteſt .
i. qõ qjre: vel eſt rõ qꝛ etiã S. qͥ⁊ a qb. ſi qͥs hac.l.S.]. ſi⸗ fun 2coꝛdat. je. nis ꝑ te heredem tun. vt. s. e. oiñ atus.
qꝛ etiã viuo pair fni ac. S.j. ⁊ ſic ſoluta ẽ ꝛdat. j.e. ſcienduũ. . uũ. vt. S. e. ↄiũctõnẽ.
3 ſuis. item patre eſt nilij. vt S. de libe. poſth . here. inſti. l. fi. ⁊ S n pn. z.l. heredis appellatoe.2.
riwnahi a p Dꝛus nec libertũ libern noſiꝑ diciꝰ. vt. .7 poſth. l. n 23.e iure im .l. i. 2 6. e pe. here. l. i appellatoe. . C. ð
. Vt. J. e. uni.l. uij. l. uj. 15 ac . 6
lbenpſ⸗ Hiaum nentunnn õ morand gacenn 6 m vt de ni eemote. e ncrnbn.
, poſter uig dien in ernahoeruarrbd⸗ ane bora ciuitatie: que 6— Sj. eermnena e⸗ oira mes: g nõ ad ᷣuos. vt S. e tribu.
d 1 us. 5 G. re. di.l.nemo. S. finmina. ic expoſuõne egea em ann ene exemplũ in iure emphit èM
wi Fugnnevebag daemmervrz. . r locus etam ris. hne⸗ — Mengeols Har ges dran lali. ere,
1 ꝗpud.nõ rei el ruſtici. vt.. S. loci. 1 8. e g dAcordat ad id s. vbr Wo vechrons zuiner ois alienar ga eere⸗
ini, Rache nett un e . reie el⸗ eeln Wn relr. . r ier elnſtc Poeg.
nd villa. vi. · e. ſundi. ĩ Pn. ac villa vił wmãꝰ. icitur. ac . hoc piculo eſte mnwmmm. alienare.
ſepe. S. ſi res. mptons. vt S. e cõtrahen. emp. l. ꝙ

ſ
3 Sonationis. wonatio genus. vt inſti. de w. in. R. æ circa pᷣn. ⁊ 5. i.ꝑ is q in ins vniuerſuʒ ſuecedit nõ in re illa tm̃. vt hic 15. edil. e. S r
e wona. l. j. continens etiam legatum. vt inſti. de le. S. legatum. 3 S. ſciendum.S.deinde.ſ̊ qñq; etiam ſucceſſoꝛem rei cõtinet: vt cũ dicik ugfin ii
ce wo. filiuj ſfa. S. pe. vbi ꝑnnttendo pater ſilio wnare nõ vr̃ cã moꝛtis non datur actio poſt iuramenum neq; in wurantem neq; in eum ad ean
pmutere.ſo.referi lex loquat᷑ ꝑmittend o vel ꝓhibendo quo caſu oẽ quem ea res ꝑtinet.vt S. iureiur.l.ait pꝛetoꝛ eius rei ac. qd etiaʒ ſenin
cepꝛehendit᷑ vt hic: an pꝛiuatus ⁊ tunc non:vt ibi.vel dic oĩs wnano ſingularem ↄtinet ſucceſſoꝛem:ſiue in rem illam. vt in. eo.l.etiam ſi linnchia
compꝛehendi niſi in rem. uẽ fallit ſ
illa que exigu ſpe⸗ ſecundo qð dicit i
ciqlem oceſſionem - . . .. . „— .— hic de adopt. his nunte
— nam que ſpecialeʒ Sonatõnis verbum ſimpliciter exigere poſſit no ex ſucceſſione effe verbis. ß in illis N
onn geißtenone di loquendo omnem wvnationem com ctus. Gerba hec is ad quem ea l iĩmope pomf. iiui
7io. ar. S. geu. l. pꝛehediſſe videt᷑: ſiue moꝛtis cauſa res ptinet. ſic intelligunt: vr qui m m Zomim. wad
cud:.haaglis. ſiue non moꝛtis cauſa fuerit. vniuerſum wvminiũ: vel iure cuili i vt m vmuerla ngua
— “ Dem.· vel iure pꝛetoꝛio ſuccedit cõtinea=. ſis mcteſloꝛ. Y
* 1 Zlz verba Vla v̈ba arbitratu lucij ticc/⸗ Apianus. n. Konnneak⸗ linfi
agrbitr o:⸗ vi ſzanifi . i 4EE .„ Ir,1, 8 0.
da exemplu vr. L fieri:ius ſignificant:⁊ ĩ ſeruũ ind eſt capere aliud accipe: his verbis. ſitmuen
op ſocio ſi ſocieta⸗ non cadunt. BGSem.— capeꝛe cum effectu accipitur. ulfun
ten te ſech. cverba cui rei wlus malꝰ ccipere etiam ſiquis nõ ſic accidit E.: aune,
icge ure arbi, bluerit genezaltter compꝛe vt habeat: ideoq; nõ videtur qus ER in un
eriumſter ebear Hendhnt omnem lum quicũq;; in capere qð erit reſtiturus: ſicut ꝑue euabit
hoc eſt a ꝑſona q REꝗꝙ Wiza oſtr „r. ffugus s
poſſit arbüran:er bac rem admiſſus eſt: v qua ſtipu niſſe ꝓpꝛie illud dicit᷑ qð eſt reman e ul⸗
dene erbon0 latio eſt interpoſiia. Aulus. ſurum. Dec verba pꝛo bis reba⸗ uann
vVir ałs reroꝛma —Wiiend ved az ropg,, . ä NtAmhe.
vt dic. l. ſi ſocteiatẽ en kun el be⸗ edem tioz DS rectep ꝛeſtari hoc ſignincant: ne qõ nlunt be
25. de opis libto. multas ſucceſſiones accipi. periculum vk dãnum ex ea re ſtipu mug li
ubuct Rnujrn paucis ſpeciebus heredis ap- latoꝛ ſentiret. Aul. irnuc
bñ cõſequit ſi us/ pellatio ꝓximũ continet: veluti in ¶ PDellatione rei pars etis con. iuiu m
nanicue t⸗ ſeru⸗ ſubſtitutiõe impuberis:qſqs mibi 4 Aunetur. DSDem. ingg ſan
non poſſii eſſe ar⸗- “ OA — her
= burgror, vr de beres enit ide filio meo heres eſto. Ec verba in ſtipulatöne po gingu
ver. ob. ſtigulano vbi heredis heres nõ ↄatinet: qꝛ in⸗ Mta eaz rem recte reſtitui fru infnän.
Eend . drs certus eſt.item ĩ lege eliaſcentia fi⸗ us continent. recte emm verbum ſon W
cum factum. iiem Uus heres chximus poteſt libertuʒ viri bom arbitrio eſf. 4 k
n ſel bin mos paternu. vt ingratum accuſare. nõ ꝗ” AꝗABulug. Ma
nullis habent. vt . Pe rorit. iis „ „5„
I. ti.j.l.ꝙ atnnet. etlaz heredi beres extitent. ige dr Ignatoꝛius anul oꝛnamenti C( bece
ſimiliter nec vev moperaꝝ exactõne: vt filius heres ppellatione non continetu· mlee
arbiter eſſe poteſt. ?́ isa ſle
Vt j. ð arb. pediꝰ. . ao.
S.j. qdam tñ ⁊ iſtã ðG Funn
intelliguni in vero arburo:qui ad ſimilitudineʒ iudicis ꝓcedit. ⁊ fa. 0 a Zid. eſt capere. va exempluʒ quia heres inſtitntus 1 roga AVll w o
S. æ cura.furioſi.l. conſinio. infi. — tus tæ pte reſtuuenda non capaci id quod ↄfiſcandũ eſt nõ ¶ Leneat.
a h Ec vba. abſuerit.als adfueri. ⁊ tẽ ſubaudi tm̃ dabis: ł ſub capit.qð apud ſe remanſuꝝ eſt ſic.vt S. de vul.ſub.ex facto.S.iuł. Dnug
audi illã rẽ mm nbi tradã: ałs abfuerit ⁊ tunc.ſ.nõ dabit:et ⁊ fa.j. t. j.nõ videt᷑ qſq;. vbi plene dices:ſ Z. j.e.l.cepiſſe.ſo. vt tl. Mnns
pone exemplũ in ſtipulatõne iudicatuʒ ſolui: que tria ↄtinet: cin qñq; item j.S. de fideiuſ.tu.l.j.ſo.ibi unpꝛopue. Slun
ſpecialuer ſubijci᷑ wlum malum abeſſe abfumrũq; eſſe: ⁊ ſic cui rei p Sicut ꝑueniſſe. pone exemplum vt in pꝛecijo que puenerũt ex nE
wvlus malus abſuerit.x. dabit.nam volũ cuiuſſlibet comphendit etiã venduõne reꝝ hereduariaruʒ ad bone ſidei poſ.herediuiaus. vt S. de ſulnlla le⸗
extranei.vt hic ⁊ S. iudicatum ſol.l.nomſſima.item pone exemplum pen..here. item ve. S. item placere. quod intelligit᷑ ſi locupletioꝛ eſt. beegeneraln
8. de ver. ob.l.ſtipulatio iſta.S.ſi quis volum. ⁊ facit.S.d ſer.vr.pꝛe. vt hic. a. j.e.ti.l.vtrum.item pone exemplum.S.de le.iij.qui cõcu Daumnsid
ſi ſeruituus. ⁊ e ver. ob. inter ſti. S. j. B binam. S. ij. 1 facit. j. e. l.nomen ſinarum. S. fi. ̊ S. I. e. l. puemiſſſe. Alelllt. gcec
b ſ Ciendum eſt.ſucceſſiones.i.gradus:vt heres heredis.ſic po z ibi inpꝛopꝛie ſicut in multis alijs locis ponuur impꝛopꝛie. vt S. 51 mee
. mitur. C. in lit. iur. 18 q rones. da exempluʒ. . here. ad tre.cogi.S. ſed ſi quis rogatus.⁊ de here. ven.l.ij.S.pueniſſe.⁊ bum
mſti.l.fi. ⁊ qðᷣ dixi S.ea.herecdis.⁊ dic hic qð queſii.S.ð peti.here. S. qð me.c.videamus.a.l. ſi if=ſa. meriliz
c Speciebus.i.caſibus. l. 1Ij. S. 7 ticio. q ec verba.recte.i.arbitrio boni vmi.vt.j.l.hec verba. nihen empt
d Pꝛoximũ.i.pꝛimũ.ſ.im̃.eſt ergo regula vt oẽs ↄnneat:ſ fallit in r Peꝛeſtare.ſ.indẽmtatem his tribus ſubaudi pꝛo:a da exemplum mig
caſibo tribus qui ſequutur: ⁊ in alijs quos no.j. ti.j.qͥ ꝑ ſucceſſonẽ. in codẽnato in rei ven. cui cauetur a petitoꝛe his verbis. vt ⁊ S.de 1 Mecio
e Impuberis. facta his verbis qiqs ac. ⁊ da exẽplũ.S. xe vul.ſub. rei ven.l.ipſi quoq;. item pone in agente redibitoꝛa cin ſimnlii his d n
qui liberis. S. fi. 2. l. patri. 1 inſti. ð pupil. ſub. S. q ſubſtituit᷑. verbis cauetur ſi conuemet᷑ ex maleficio ſerui ab extraneo.vt S. e R
Nlio. i. impuben meo. . edil.e.redibere.S.idem.pomp. . jinpnge
g Ubi. i. qui ſua ſubſtitõne vel verbis.aʒo. Periculum. pſone. vi ar. S. deᷣ tranſac. interpoſtas. ligſtun
b Konnner. ſ. primugs. . . 1SBãnũ.i.pecunie.vt S.de dam.infec.l.iij.⁊ ar. C. edil.e.act. I ls
i Item in lege. oa exemplum. C. e libertis et eoꝝ li.l.pe.ſ z. Z. de l. j. ac. ⸗ –
bo. li.l. pe. ̊ . S. e bo. li.ſi filius.S. paulus no. ſo. ibi z ta. heredi be u a Ppellatione. abſolutꝰa tota rea pꝑte abſoluit. vt z. de excep. Uurdlamli
redis.hic accuſatoneʒ ingran venegat: ſic in eo qᷣ ex neceſſitate mann rei iudi. ſi qꝗs cum torum. item facu vt S. ve euic.l. j. ⁊ eᷣ le. ſuen,
munt. nam habet 5 ta. vt. C. ð bono.poſ.õ ta.liber.l.j.ſj nõ accuſat j. plane. S. fi. 2 S. e. l. loc?. . ugn
ingratum. vt. C. de operis liel. ij. x h vec verba. da exemplũ ⁊ coꝛdanuas:vt dixi. Z. e. reſtituere. 6 nad
k Idem dicit.hic da exemplũ S.de operis li.l.cum patronus.S.cũ 5 Pha,
uberus en Ddana i diot tranſire rnchain dber⸗ ad film y, m. 2 ſic expoſm S. l. aliud. S. hec verba. ſan trnn
