ctus eſſet: agit cum eo dvminus ad except. ad q eſt
exhibendum. ſabi. ait fideiuſſodes miznr mgle
non teneri: quoniam hec alia res len. ſ ſine.
ſit: nam et ſi wminus egiſſet: mor e gen la ag
abſoluto aduerſario:quia non poſ⸗ dum..l.neq;.a.
ſideret exintegro ageret:non obſta noxa. qtl .5.
turam rei iudicate exceptioneʒ. rg wli 4
Si ꝓcuratoꝛ a œæbitoꝛe pecuniãs vra vend.l. in
exegerit:et ſatiſdederit vminum aut. ..j.

ratam habere rem ? mox wminus
eadem pecunia egerit: et litem
amiſerit:committi ſtipulationem:
et ſi pꝛocuratoꝛ eandem pecuniaʒ
wmino ſoluerit: ſine iudice condi⸗
cturum:ſed cum ⁊ebitoꝛ ex ſtipula
tu agere ceperit:poteſt dici vmi⸗
num ſi pꝛocuratoꝛis vefenſioneʒ ſu⸗
ſcipiat:nõ inutiliter doli mali exce
ptiõe aduerſus vebitoꝛẽ vti: qꝛ na
turale vebitũ manet. Siqͥs a p⸗
curatoꝛe ſtatus atrouerſiã patiat᷑:

*

¶ Ageret. ſ. vminus. accurſius.
k Siꝓcuratoꝛ. i. ꝓcurans ſine mandato. ac.
I A debiroꝛe. qui re vera debet.
m Amiſerit. qma reus eſt abſolntus.
n Stipulanonem. ad expenſas tm̃ fm. R. a quoſdam alios. vt
j. e. ſi ſine.S. cum antem. ⁊. S. maꝛcellꝰ. iremꝓ eis.S.e.cum minoꝛ.
in fi. quod i0. non placet. imo ad totum qð ſoluit debuoꝛ ↄdemnat

ꝓcuraton. nam repeteret ea ↄditione indebiii ab iſio ꝓcuratoꝛe. cũ

poſtea erat abſolutus. & non ꝑ ſtipulatõeʒ de rato. vt.. l. ſi ſine. in
Hn. 1. l. fl. . fi. nec ob. dictus. S. cum õ qꝛ in i
lis erat pcuratoꝛ verus. licet ſatiſdederu. qꝛ dubiiabat᷑ de man. hic
non. a ideo dixi ꝓcuratoꝛ.i. ꝓcurans. ad illam.l.cum minoꝛ. dic

accepit.ſ.maxume. ““
o Judice. als ſi cum iudice non adiceret. vt. C. de adi. inde. l.j

p Conchictuu. ob cam vel ſine cã.qð dic vt.S.de ↄdh.ob cãm ſip/

curatoꝛi. ⁊ no. j. e.l.ſi ſine in pn. .
q Exceptione.obijciendo ↄpenſotõʒ naturalis debii.vt.S. & ppẽ
fa. l. etiam nec ob. in. e. ti.l.quecunq;. vt ibi diri..
r Aanert. licet ſit vebitoꝛ sbſolutꝰ. vt.S. de ↄdi. inde. inł. veꝑ.
inſti. de excep. S. itẽ ſi in iudicio. Et no. hic ꝙ veſendenn dño in ſip.
æ rato dat᷑ hboc beneſicium.ꝙ non dat᷑ vefenſo ꝓcuratoꝛi. ſic. S. &
in ius vo.l. ſ ſi hac.S. fi.⁊. C.æ iur..l.fi.in pn.ſj nunqd inmto
ꝓcuratoꝛe poterit wminus eius vefenſionem ſuſcipe. R. io. licet ſit
ar. 5. 5. de pcura. 1. ſi pcuratoꝛ. tunc non repetat ꝓcur.a wmino.
lz indebim ſolueru.qꝛ culpa ſua ſentit.hoc dãnũ.vt.j.e reg.iur.
qð qs i0. ueʒ qð dixi ꝓcuraton no: opetere excep. ꝓbat᷑ C. ce ddi⸗
inde creditoꝛis. fa. j. e.l. quo em̃. S.,,e.

1ds a ꝓcuratoꝛe. in buituteʒ ex poſſeſſione libertatts.
Sr hoem. mutat caſum quando ille qui erat in poſſeſſio⸗
ne ſeruuuns aduerſus pꝛocuratoꝛem ſe in libertatem petit. ſit

b Mam. argu⸗

n hh
Gmm
6Ne
ſpli.
Albetala
Ymmr.

—☚ =

= —— —

=

nd
H Inoxld

hemus ⸗

ñimooo.
niconſtet. 1
Ghbere ni⸗
umg tmior.
nennoneſt
Gimnſchenrer
mlſctuns.
lin tabet en
udpezagtonmn

fites chn decren

noumereb arn
nonconſcerkſe
Nworrun igeo
aſnon auer i
undebioöſan⸗
arſan uuer
tfafſrinomoin
lningng, an
Wtigruum d⸗man
giniefrgocan
erfffpanm
Nilammgif
Autr atrt;
romkz
Dnmngnn
Nipattasdimn
Munah
a. W

d
nun a
n
um
oen.
,
Nndl⸗
pul⸗
vni⸗
⸗
iepe
vn
i,

4.

nims
umngts zl

A1EM.
1EAR NNE

1ortirugu

ν ₰

Saseergr

—

ſupᷣ de ꝓcura.l.non ſolum.S. ſi ſtatus.ac.

vV A mimtum. vt 2. J. de reg. iu. l. non eſt ſingulis. S. infinta.
miſti.qͥ ma. non poſ.S.pe.⁊ facii.j.de cuſto.re.l.uij.⁊ i no.S. de

preto.ſtip.l.ſi. ac.

x De libeꝛtate.
i. ꝓ libertaie. ac.

y 9 Ltoꝛ. da
dare pettus. ac.

3 DOmimodo.
etiam ſi conſtet.
eum habere mã⸗
datum a tutoꝛe.
qꝛ tamen non eſt

certum ſolẽntter
fuerit ↄſtuiutus.

an non. cauet ei

ſatis accipere debet a ꝓcuratoꝛe:
ne impune ſepius ꝓſuo ſtatu cõue
niretur:et ſidñs venienteſq; ab eo

pſone ratũ nõ habuerint ꝙ ꝓcura
toꝛ eũ in ſeruitute petieritj: vel ad⸗
uerſus pꝛocuratoꝛẽ ex ſeruitute in

libertatẽ petitus fuerit: quanti es
res eſt ei pꝛeſtetur:ſcʒ cũ de liberta

te eius cõſtiterit:id eſt quãti inte⸗
fuit eius d ſtatu ſuo rurſus nõ pe

riclitari: ⁊ ꝓpter inpendia que i
litem fecerit:ſed labeo certã ſum-⸗

mã cõpꝛehendendã exiſtimabat:

quia extimatio libertatis ad infi-
mitũ extenderet᷑: erquo aũt dñs ra

tũ nõ habuit:cõmitti ſtipulatio vi

ctur:ſed nõ ãte ex ea agi poterit:
qᷓ e libertate iudicatũ fuerit:ꝙ ſi

ſeruus ſit iudicatus:inutilis fit ſti

pulatio: cũ ⁊ ſiqua ſit actio: eãẽ dño
acquiſiſſe intelligif. Apianus.
CLitoꝛ a tutoꝛe datus oĩmodo

cauet:actoꝛ ciuitatis nec ipᷣe
cauet nec magiſter vniuerſitatis:
nec curatoꝛ boms cõſenſu credito⸗
rum datus. Bem.

Nterdum ex cõuentione ſti⸗

pulatio ratam rem haberi in

contra queʒ agit ꝓ minoꝛe. canuet dico de rato.ſolenmiter em̃ eſt con
ſtituẽdus.ſ.cum decreto. vt dicta.l.⁊ inſti.de cura.S.fi.ſj ſi oſtaret
eum cum vecreto ↄſtitutũ. tunc non caueret. in alijs de quibo hic ſb⸗
ijcu. non conſiderat᷑ ſolennitas vel pᷣſumit᷑ ſolennitas.ſ.ꝙ interue⸗
neri tecretum. ideoq; non cauet dumodo ↄſtet de mandato.ſic ⁊ in
tutoꝛe qui non cauer ſi ↄſtet eum tutoꝛẽ.vx.S. admi.tu.l.vulgo
ſi autem ꝓbabilis pᷣſumpnio eſſet in orium vel hoc nõ ↄſtaret.caue

re deberet.ſ.actoꝛ vmuerſitatis.vt.S.qð cuiuſq; vniuerſi.l.item.
S. actoꝛ.⁊ ſic in pᷣmo.i.in actoꝛe tuioꝛs ⁊ uo ſunt neceſſaria ↄꝑere.
ſi a pᷣmo incipias.ſ.mandatum tu.⁊ iud. vcretum vt vitet᷑ ſatiſda

tio.in alijs vnum.ſ.mandatum a ciuitate vel ab vniuerſitate vel
a creditoꝛbo. ſ de quo cauet hic actoꝛ tutoꝛis? H. ꝙ minoꝛ ratum
habebit. vel m aʒ. certam ſummam pecume ſi minoe reſtitui petat

ar.S.e.l.cum minoꝛ.ij.rñſo.accur.

Aldagiſter. ad hoc eſt. S. de pac.l.item magiſtri.
Datus.de quo dici᷑.S.de cura.bo.dan.il.ij.in prin.
1 TMierdum. ex ↄuentione. in iudicijs ex neceſſitate pꝛeſtatur
cñ ẽ petita ab inino.vt.S.de ꝓcu.pomp.S. rati.⁊ inſti.de
ſatiſda. tu. 1 cu. S. ſciendum. 7. J. e.l. non ſolum.
E ſi aliud. ſ. negocium.
qꝗq o enim.quo ꝓ vt. ac.
CLontrabit. cum pcuratoꝛe. accur.
Rem hai.ↄpꝛobare.ſj̊ non impꝛobare ratihabitioni par eſt. ac.
Pꝛocur atoꝛe.in falſo exigit᷑ ratihabitio.in vero non.nam cogi⸗

mur hãe ratum,vi 2, 3, de pcu, non ſolum, circa pᷣn, gcer-.·

eſt hic ſpeciale pcuratoꝛ rei ſatiſdat te rato.vt ⁊ ꝑ omnia habes

6
6£

g Juk. differentia eſt. qma ſi ſtatim debet habere. ratum commutit
ſi non habeat.ergo ſi ſtatim non dedet habere raꝛum non ↄminnur.
uem poteſt eſſe adiecium tempus in ratihabinone. “”“”VMM
h Eſſet.an poſt aliquod tempus. WW
1 Hoc autem.ratum hai vel non. R. alij dicunt hic fuiſſe grecim ?·
idem ſenſus ſu.

terponi ſolet: vt puta ſiquid emit
ꝓcuratoꝛ aut vendat aut locet:aut
ſi ei ſoluatur. Enuleus.

EI ſi paciſcatur vel quodlid; x “ onn.

ne aliud abſentis nounne gerit neum haimum cert
gocium. Apianus. 110: factus eſt. vyt
So emm tutioꝛe loco ſit qui Am. Svene wae
cõtrahit: cæ rato ſolet ſtibu-⸗ As poit tempꝰ· vr
lari. Rem haberi ratam hoc eſt S. d. vl en ad
cõpꝛobare agnoſcereq; qð ſit actu,; bic ſi.j. aliq igne
a falſo ꝓcuratoꝛe:iuł.ait intereſſe certũ ram hai cau⸗
qn dñs ratam habere deberet ſolu ver⸗ Aggel.vanar.
tõem in pꝛocuꝛatoꝛẽ factã:an tunc boc ſᷣmone.a.j. ?x·
remũ cũ pꝛimũ certioꝛ factus eẽt: nem. e¶ alatio⸗
— . Ae ed er . F7.l. ſe. 2. l. v
hoc añt grece ita erit accipienduz: nss. z. ö. qui a a
et cũ quodã ſpatio tẽpoꝛis nec mi⸗ bus.l.mrunonij.

mmo nec maximo qðo magis ĩtelle

ctu percipi qꝙᷓ; elocutione expᷣmi poſ

ſit: quid ergo ſiquidẽ pꝛimũ ratũ
nõ habuerit:poſtea habebit ratũ:
nihilomagis ꝓficere ad impediẽda

actiõem:qm ⁊ ob id qð pmo nõ ha

buerit ratũ: actiõem ſaluã habere

ait: ideoq; ſi q ꝓcuratoꝛi fuerat ſo
lutũ:exegerit:pinde agi ex ea ſtiauꝝ
latõe poterit: ac ſi ratuʒ habere ſe

poſtea nõ dixiſſet. ſed ego puto ex⸗

ceptionẽ doli mali eum habiuuz.

INMihilomagis. i. non ideo magis. 1. ſi pumo wminns rarum non

habuit quod ꝓcuratoꝛ fecerat.licet poſtea ratum habeat. tñ mipil pꝛso⸗

deſt illa ratibabitio ad impediendam ſeu tollendam actionem quem
ipſe wminus cepit ſaluam habere contra debitoꝛem ob id qð pꝛimo ra
tum non habuiui.ei tñ ueꝑ agenui obſtabii excepno woli mali. vel aliter
ſecunda ratihabitio nihil ꝓficit ad unpediendum act.ex ſtipnlam quã
ebitoꝛ ſtipulatus de rato cepit hꝛe pcuratoꝛem ob id qð dñs pᷣmo ra
tum non habuit.licet excep.d.ma.debitoꝛ agens remoueat᷑.vt hic di

cit᷑.⁊.S. e.l.ꝓcuratoꝛ.S.ſicura.io. L
m Exegerit.dñs a ꝓcuratoꝛe ſponte ſoluente cum non tenebat᷑. exꝗGq§/

pmo dñs nõ habuit ratum. ex hoc aũt qð modo accepit.ratum hꝛe vi
det. alij dicunt exegerit a debuioꝛe.qð non placet. licʒ poſſi ſaluan ſi
dicas ſ ego ⁊c.non ad ꝓxi.rñ. ſj̊ ſuꝑius dictum referri..
n Poterit. de rigoꝛe. accdur.
o Eum.ſ.dñm eundemq; creditoꝛem ſᷣm pᷣmum.cvel eum.ſ.debit
rem ex ſtip.e raio agentem.ſj ſm vrrunq; eſt j.S. de ſolu.l.diſpenſa
toꝛem.ſo.non poteſt hꝛe ratum poſtea.vt actionem neg.geſ.habeat vt
ibi.põt tñ hẽe ratum vi ꝓcuratoꝛ ſe ꝑ exceptõeʒ defendat vᷣm vnum ca.
ſum. vel debitoꝛ ſᷣm alium. vel hic ſpome ſolui ꝓcuraioꝛ. vnde oꝛ
hic doli excep.ibi aũt non poſſum modo habere ramm. vt ab eo inun
to exioꝛqueam. ſic nulli naſcet᷑ woli excep.ex quo iam non habueraz
ratum.item dic hꝛe locum exceptõʒ.ſi nec ſtipulanomis nec litis ſumn-
ptuum nomine interfun m. R. Nc. =
p PHabuuꝝ. ſi habes repellendum bñ ſtat glo. ałs habituꝑ. æ tune

dic, i. debuotem m pᷣmum. vel,i, ꝓcura, ſm ſecundum-

q Siue quis. wminus. ac. ””MM
. Viat᷑.contra debitoꝛem agentem ã ſe ex alia cauſa.ac.

AQualiter. ałs qualiter quis.i.qualitercunq;.vt.S.e.non tm̃.⁊.l.

amplius.accurſiuns.

t I commiſſa eſt. vebitoꝛi conma pcura.actoꝛis. ac.

vVInterfuit. vel
qꝛ ſoluit.vel quia
ſalteʒ litis ſumptꝰ
ſuſtinuit.

x Lucrari. ſi nõ
ſuuſſem coactꝰſtare
luri. R.vel ſi ratuũ
eſſet habuũ. yr. ad
qð eſt. S. e.l. ꝓcur̃.
S. fi. ⁊. J. e.l.ſtip.⁊
I.ſi ſine.S.cum at᷑.
iiem ad hoc qð ve
mi lucꝑ fa.s.de eo
qð cer. lo. l. ij. S. f.
⁊æ. S.loca.ſi fundꝰ.
2 qd no. C. x ſen⸗
tẽtijs q̃ ꝓ eo qð mi
eſt. l. jcin fi. ſj ar. ᷓ
ff. de act. emp.l. ſi
ſterilis. S. cum per
venditoꝛem.

y Di ſine m. vel
etiam cum iudice.
vt.j.e.non ſolum
vt. S.de ꝓcu.l.põ.
S.j.ſ̊ qñ ſine iudi⸗
ce magis dubitat᷑.

3 Pꝛocnratoꝛi.
de quo iñ dubium
erat.ac.

2 Legatum. ſ.
vmino relictum.

„πμ ς S⏑

Siue quis petat ſiue compenſa
tione vtat᷑: ↄmittit᷑ ſtatim rataʒ rẽ
dñm habituꝝ ſtipulatio. nam qlit᷑
cunq; qͥs eundem actum retractat
q a ꝓcuratoꝛe actꝰeſt: omitti ſtipu
latõʒ opoꝛtet. Auk.

Jↄmiſſa efl ſtipulatio rataʒ

rrem dñm habituꝝ: in tantũ
ↄpetit:in q̃ntum mea intfuit.i.q̃n⸗
tum mihi abeſt q̃ntũq; lucrari po
tui. Si ſine iudice ꝓcuratoꝛi le⸗
gatum ſoluat᷑:ve rato cauere tebe⸗
re ait pimpoa. Dem.
Js vni ex reis ꝓmiſerit rẽ
ratam dñim habituꝑꝝ aut am
plius eaʒ non peti. dõm eit ſtipula

tõʒ ↄm iti: ſi ab eo petat᷑ q eiuſdem

obligatõis ſocius eſt. Sem.
Apliꝰnõ petitum eſſe vbum
labeo ita accipiebat:ſi in iudi
cio petitum nõ eſſet:ſi aũt in ius eũ
vocauerit ⁊ ſatis iudicio ſiſtendi cã
acceꝑit: iudicium tñ acceptum nõ
ſuerit: ego puto nõ ↄmitti ſtipula⸗
tõʒ ampliꝰnon peti: hic em̃ ampliꝰ
non petit. ̊ petere vult:ſi vero ſo⸗

ſIquis. ꝓcuratoꝛ. actons.
Ex reis œbendi. accurſius.
Ampliꝰ.alio tꝑe ↄmittit᷑ vna.alio alia.vt.j.l.ꝓx.⁊..l.qͥ eĩ.S.j.
Mon pen. verba ſtipulationis. accurſſ.
Committi.contra ꝓcuratoꝛem. .
Sociꝰeſt.aliud ſi ſocius non eſſet.qð dic vt.S.l.j.⁊ fa. ẽ.de duo.

re.l.eandem.S.j.in fi.⁊ de arb.ſrduo.uein ſecꝰſi ab vno heredum ſti

—

pulatouꝝs petat de rato.quia nec ſocij ſunt ⁊ poteſt diuidi. vt.ã. de v.
ob.l.eadem.S.cato.in fi:que eſt contra.ar. S

g a Aplius. non petitum. i. petendum. ⁊ cum dixit verbum me⸗
lius dixiſſet oꝛanonem. accurſus.
h Accipiebai. obſcure tamen. accurſius floꝛen.
IZJudicium. i. lis conteſta. accurſius floꝛentinus.

k Mon ↄmitti. tardius g̊ hec ſtipu. amplienon petat᷑.omittit᷑ ꝙᷓ illa
rem ra. ha. que ſtatim ↄmitnt᷑. vbi qͥs raium non hʒ. S. e. ꝓcura. S. ſi
qs. 7. I. quo em. S. ſi. item ſi dicaʒ qñcunq; a me perienio ubi dabo. x.

aks ſi non dedero.x.
am extra iudicium. a

ꝓmitto. xx. omuto in penom ſtarim cũ peus eti
r. S.de ver.ob.l.ſi.x.cum petiero.item ad hoc.g

e in ins vo.l.ꝙᷓmis.⁊ q teſtamentis.ſi is qͥ.ſ 3.C. d tranſact.l.ſiqᷣs

ma. ſo. vt ibi. item ar. j. S. de ſolu. l.cum mihi. S. j. 7 de inof. teſ. pa⸗
pi. S. meminiſſe. ⁊ de bo. li. l. in puitute.a.l.q cum maioꝛ.S.accuſaſſe.
⁊. C. his quibo vt indig.alia.quibo dici᷑ enam poſt litem ↄteſ. lice

re deſiſtere.iiem ar.
lis qualis controne
¶Compenſan. ſic

3.3. ve ver. ob. ſtipulatio iſta. S. ͦ quatenus. vbꝛ q
rſia ſufficit inſtipu. habere area “
Prer verba a ꝓpter actum ↄmitut᷑. vt hic. . S. e.

l. quo em.in ſi.⁊ ſic econtra veſicit ꝓpter vtrunq;. vt. S. e,l, non im̃.

ex teſtamẽto tenet.

m Ampli non peti.i. ſtipulationem hoꝑ verboꝝ. ſa. 3. e. l. quo

em̃.S.fi.qualiter ſtip.ↄcipiat᷑. habes.j.e.l. ccuratoꝛ. in ſi.

n Damnatus eſt. in teſtamento. accurſius flo?.
o Eeciſſet. quia compenſauit. vel eduxit.

p ſ J indebuum. ſit. ſine iudice. ac.

gq An agi. als

E* an agi ⁊c. alłs
. . , . Neſt an.
luta eſſet pecunia:licet ſine iudicio =

ↄmittat᷑ ſtipulatio.naʒ ⁊ ſiqs aduer ?ĩ Siipulano⸗

. . — ne. pmiſit enim
ſus petentem ↄpenſatione veductõ uch faere w⸗
neue vſus ſit: recte dictũ eſt petijſſe minum rataʒ r

eum videri: ⁊ ſtipulatõʒ ↄmitti am
plius non peti.nam ⁊ heres qͥ dam
natꝰeſt ñ petere:ſi hoꝝ qᷣcqᷓ feciſſet

hHabere.

SBSPpo.
Y indebitum ꝓcuratoꝛi ſolu
tii ſit: an agi ſtatim ex ea ſti⸗

pulatione aduerſus ꝓcuratoꝛẽ pt᷑.

vt ratum habear dñs: vt poſſit di

ſcernere:vtꝝ ne dño ↄadici vebeat id

qð indebituʒ ſolutum ſit ſi is ratũ
habeat:an vero ꝓcuratoꝛi ↄdicen⸗
dum ſit: ſi dñs ratum nõ hʒ. Si
ꝓcuratoꝛ fundum petijſſet:⁊ cauiſ⸗
ſet: vti aſſolet:ratam rem dñm ha⸗
bituꝝ:veinde poſtea dñs vendidiſſ,ʒ
eundem fundũ. eumq; emptoꝛ pe⸗
teret:ſtipulatõʒ ratam rem hri cõ
mitti iuł.ſcribit. Arcel.
VUm debitoꝛe vecem credito
ris nomine titius egit: par
tem petitionis rataʒ habint.

ſQEiſcernere. ſic. S.ſiquis caut.l.ſi cum.⁊ no. ꝙ qͥdam libri hñt
vt poſſint dinoſci. viꝑ ne dño ac. alij vi poſſit dno adici ⁊c.virum
ne wvmmo ⁊c.accurſmiis florenti.
NMon habet. 2 certe ſic eſt dicendum. a hoc ſi habuiſti. an. als
plana eſt. ⁊ facit ſupra ve condi. ob. cauſam. l. ſipcuratoꝛ. de neg.
geſti. ſi pupilli.S. iuem queriiur. accurſins flolder.
V Si pꝛocuratoꝛ. habunurum. a ſuccubuit tandem. accur.

rx Jundum. a induxit in poſſeſſionem. licet non vacuam. vt ſupꝛa⸗

de fundo w.ſi fundum.a ibi notaui.accur.
y Peteret. rei ven.accurſius florentmus coct.

3 Committi. qmd ſi vendiderit anteꝙᷓ certioꝛ fieret de facto

cura.nam ⁊ſi ratum poſtea habet. non tamen videmr nocere ei cni
pꝛius tradidit. vnde viderur teneri ꝓcura. falſus. niſi dicas retro
trahi ratihabitionem. item quid ſi vendidiſſet ante ſnĩam lataʒ in
ter ꝓcuratoꝛem ⁊ eum a quo petebat. videtur idem. ac.
Scribit.mhil emnm intereſſe. ſiue ipſe petat ſiue alius ꝓ eo.qꝛ
vtrobiq; non habet raium quod eſt geſtum. ad quod.S. de ver.ob.
ſi ſeruum.S.j.ibi idemq; fiet c.accurſiꝰ.

a c AUm. tres ſunt caſus pares. pꝛimus qnando pcuratoꝛ falſus
egit ⁊ in totum ſuccubit.alter quando animo nouandi to
tum debuum wnmni ſtipulatus eſt. tercius eſt quando totum rebi⸗
tum domm exegit. in omnibo pmuu debuoꝛ rato 1 wminus
habuit tantum ratum ꝓ parie. accurſiuu0us. =JèJ
b Bebitoꝛe. i. cum eo qui debebat.x. animo nonandi. at.

c Secem.genitiuꝰcaſus.ac ſi diceret cum ebuoꝛe libꝛ vel ſun gi.
d Zuius. vt ꝓcuratoꝛ ſine mandato,ac.

4

tgenmnd
ginin
.

1 Erſil⸗
i c nſip
luinr inß⸗
Nltuma

ſiſn
gin

filpefi de

Iliher
ilin
3

i

UKncſt
pemaR
. K. 53.
RNNA
nt rchpeh,
UCleempn.

Ne

leroth.
4

age ſe
Smmmn o

6

ſpunſymmmn
Menrmaoann.
uhnz le,le
Unſiſtzan is
Elhiola tn
elſaeg if
angkäſctbi⸗
nihärontehe
ſinſtii
Aimianthl

Auigiien
ſmuiiei
Dltgſſniide
Mnigun un
inanſſumn
Cnng
bNiann

nAn Emd
n nid No

””l
ai

õ
non ul tan,

e Sominis. aliam petijt in iure a debitoꝛe. ac.
f Conſumptam.ſ.quam ratum habuit.
g Quemadmodum. ſ.pars obliganoms ↄſumit᷑.accur.
hb Stipulatus. wmino debita animo nouandi.

i Aut. ꝓ et. vel exegiſſet ex ius. vt differat a pcedenti caſu. ocnur.

R Exegiſſet. l.

ꝓcuratoꝛ. ac.

IDPartem. rei

nonuationis vel

in Iccirco. qꝛ
tadem dʒ eſſe rõ
tonꝰad ꝑtem.nã
ex toto erit facta
electio.

n Ex ſtipula⸗
u.i.ex ea ſtipu/
latione.q̃ fuit ſti/
pꝓulatꝰ ecem aut
ſtichum.accur.

o ideri. ele
ctis.v.non debe
bit᷑ ſtichꝰ j alia.
v. vt. ã. de ↄdi. ĩ⸗
d.ſi nõ ſoꝛ.S.ſi.
7 de le. j. li ex to⸗
to.S. fi.q̃ ſunt ⸗
erat em̃ hic ele⸗
ctio ſtipulatoꝛis
vt.S.de ꝓcur̃.ſi
18. 7 de vV. ob. ſi⸗

quis ſtipu. utem
gg.. l. iſtam eſt ſic

5. reꝝ amo. re
bus. ß ar. 3. 5.
xæ adm.m.l.cũ
querit᷑.⁊ e ꝓcu.
in cauſe. in pn.

p 1 ꝓcu⸗

ratoꝛ. ſi⸗

ne mandato.
q Peo eg ple.

1. . pte q̃ heres

eſti q ratum non

habet.

recte actũ videri.
J pꝛocuratoꝛ ratã rem dNfſim

wyminus: dicendũ eſt obligationis

partem conſumptã:quemadmodũ
ſi decem ſtipulatus eſſet:aut exegiſ
ſet:creditoꝛq; nõ totũ ſed partẽ rei
geſte cõpꝛobaſſet: ⁊ iccirco ſi ex ſti

pulatu vecem aut ſtichũ:vtrũ ego

voluero abſente me dño ticius qui
qᷓ; petüſſet:inſecuta ratihabitione
Omponius.

heredemue eius habiturũ ca

ueret:⁊ vnus ex heredibus dñi ra

tum habeat: alter nõ habeat: ſine
dubio cõmittetur ſtipulatio pꝛo ea
parte: ꝓ qua ratũ non habebitur:
quia in id cõmittitur ſtipulatio qð
ſtipulatoꝛis interſit.nam et ſi ipſe
dñs pꝛo parte ratũ habuerit:pꝛo ꝑ
te nõ habuerit:nõ vltra qᷓ in partẽ
cõmittitur ſtipulatõ:qꝛ in id cõmit

titur ſtipulano qð interſit agẽtis:

et ideo ſepius ex ea ſtipulatõne agi

poteſt: pꝛout interſit agentis in eo

að litigat quod cõſumit qð aduo⸗
cat quod damnatꝰ ſoluit:ſicutĩ ſti
pulatiõe damni infecti accidere po

teſt:vt is qui ſtipulatus ſit ſubide

agat:cauet enĩ ſiquid ibi ruet ſcin⸗

detur fodietur edificabitur. finge

enĩ eo ſubinde damnũ dari:nõ erit

r Stipulatio. vt. S.l. ꝓx.ſ̊ j.S.de v. ob. eadẽ.S. cato.m ſi. S. ſo.
S.ꝓ ꝑte non hʒ ratum cum ipſe ꝓmiſerit hicꝓcur.ꝓnuſit mar. vel
ſoꝛte iale erat negocium qð ꝓ ꝑte poterat hꝛi ratum ab herede nõ
a defuncto.vt.S. æ le.j.legatariꝰ.vel hic non fiit pena ꝓmiſſa.ibi
ſic.item ð.S.ſiqs cau.ſi ᷣuus.S pluriũ.ſo. vt bi.
ſEt ideo ſepus.ſic.Sö.rem pu.ſal.foe.nõ q̃ſi.S.ſiqͥs curatoꝛ.ſj
j.S. de arb.l.ſi duo.S.fi.ſj ibi in mera pena.hic in inteſſe.irem ʒ.S
u.j.cum querebat᷑.iol.ibi totuʒ ↄſequit᷑ agendo ſemel.vnde ampliꝰ
non agit.hic aut non vt hic.item fac.S.ſicui plus ꝙᷓ ꝑ.l.fal.l.miſi.
S.queſuum.a de v.ſig.ſi ſic ſtip.
1Conſumu.in ſumptibo litis. vt. S. e. ꝓcur̃.S.fi.

v Adnocat.i.qð aduocatis miniſtrat.vel dic aduocat ſe a ſuis ne
gocijs. vt ⁊.S.e.l.ſi ↄmiſſa.S.fi.⁊ quemad. teſ.aꝑ.l.ſiqs ex.
x Solunt. ad ipᷣm qo tebebatr᷑. vt ⁊. S. e.l. ꝓcu.qnq̃ginta.
y Agat. i. ſtanim cum ↄmiſſa eſt ſtipnlatio vel damnum datũ eſt.
⁊ ſic ſepus.vel dic uerum ⁊ iteꝝ.
3 Cauet.p hanc ſtipulatõʒ de his q̃ ſequunt᷑ vip oĩb poſſit ↄmit
n.vt h.vt.S.x dam.inſe.l.damni infecti.
Ediſicabit?. ex qb habeam damnnm.
d Eo.i, ex eq edificio.ex quo inipoſita eſt ſtipulatio.

a Subinde.i. ſi ſepius vel. 1. ſtatim. vel die poſtea i ſemel.
b Pꝛope. i. fere.nam qñqʒ poſſet eſſe ꝙ enaʒ ante ageret.puta ſi ma
nifeſtum eſſet anieꝙ ſtip.ampliꝰↄmitni non pot.puta domus tota ruiit
q̃ damnũ mihi dit. ⁊ ſic appet ꝙ ampli nihi damnũ dare non pf.
CcQuam dies.qͥ pom᷑ in ſuipu.arburio pᷣtoꝛis qꝗͥ ↄſiderat.j.ꝙtum
tpᷣus põt finiri n‚⸗
moꝛ menngt. E.
äl damm. infe. l1. pꝛe⸗
dubiũ quin agere poſſit.nam ſi to 102. in pn. 5
to damno cõputato tũc agendum ẽ
ꝓpemodũ:nõ ante aget:qꝙᷓ dies ſti⸗

pulatõis pꝛeterierit:intra quẽ ſi dã

nu datũ ſit: ſtipulatoꝛi cautũ erit: v¶ Mon eſt. i. ſi
qð verũ quidẽ nõ ẽ. Aulus. de ar onter
N ſtipulatione qua pꝛocura no dato qð ſpera⸗
toꝛ cauet rem ratam wminũ teninon Bioe ſſ
habiturum id cõtinetur: qð inter cone ſi ꝑs damnt
ſit ſtipulatoꝛis idemq; iuris eſt in oringat mecho ige
claſulis omnibusde dolo malo. W fallum eſt.
Apianus
On ſolũ in actõibo quas ꝓcu HD
ratoꝛ intẽdit:verũ enã in ſti⸗
pulationibus quoq; quas interpo
ni leſiderat:ſi vicẽ pꝛeſentant actõ
nũ cauere euʒ de rato opoꝛtet.qua
re ſi duple ſtipulatiões pꝛocuratoꝛ
interponat:de rato cauere debet:
ſed etiam ſi damm infecti ſtipulatõ
a pꝛocuratore interponatur:de ra
to łebʒ ꝓcuratoꝛ cauere. Sem.
E ſatiſdatio ratam rem do⸗
minũ habituꝝ exigat᷑ in his
que noĩe eius ageret:qui eum ſe fe
ciſſe pꝛocuratorem libello pꝛincipi
dato ꝓfeſſus:pꝛodeſt.qꝙ ſi iudicatiui
ſolui ſatis ab eo pꝛocuratoꝛe poſtu Nſguk.
letur: neceſſe eſt: vt uuri mamfeſto i. in oĩb pmiſſio⸗
mb e wlo malo.
nam ſiue in iudicõ

ſfſiue in zctu qs p⸗
mittat wlum abeſſe.⁊ ↄmittat᷑ dlus.agit᷑ ad inieſſe.yr.ad qð.s.de ᷣn
lo.l.arbitrio.S.non tm.alij dicũt ꝙ hec lex dicit ꝙ enaʒ inſti.rem ra.
ha.ↄtineat᷑ wium malum abeſſe.ꝓ qᷣb eſt.j.e.ſi ſme.S.in ſtip.item
fa.S.de re indi.:.ſiqs ab.S.ſi.⁊ de oꝑ.li.l.q libertinos. . non ſolu;ʒZ.

f n Sn ſolum.ſi vicem.i.ſi ptoue ſunt.vt.S.xe ac.⁊ obli.l.aciõ

nis verbo ⁊ le pᷣto. ſtip. l. j. S.j.ac. S
g Snpulanones.æ enictione. vt.S.de euict.l.emptoꝛi.⁊.S.xR pᷣto.
ſti. l.j.S.ſtipulatio duple.ac. D”M”M ”r
h Interponat.i.iniponi deſideret.ad qð.sõ.de ꝓcur.l.pomp.S.ſiſti.
1 Interponar. i. interpom petatur.
K n E ſatiſdatio. exigatur. a ꝓcuratoꝛe actoꝛis.
1 In his.id eſt ꝓ his.accur. B H
m EEius.ſ.wvmini.accur.
n Qui.vel hic puncta.ac.

90Ou el eum. ſ. wummum.

p Peogeſt. ſi hẽas qͥ eum ⁊c.ſ dic ille dñs qͥ ſic pfeſſus ⁊.ſ.ſe feciſſe
eumꝓcura.ꝑ libellũ łᷣ ꝑ epłaʒ pᷣncipi datã ſnb q̊ erat lis.idẽ ſi det alij
iudici ſub qͥ eſt lis.vt.ã.e ꝓcu.ꝓcæſt oñs.ſ.pcuratoꝛi.ſ.tali pfeſſio⸗
ne.vt iam nõ ſatiſdet de rato.alij hñt qð cum ⁊c.⁊ ẽ idẽ ſenſus.⁊ fa.
S.e ꝓcura.l.ſiꝓcuratoꝛem.⁊ qð ibi dixi.C. d ſanſda.l.j.in ön.
q Quod. ꝓ h. ⁊ dic ꝙ mutat caſum, naʒ. S.in ꝓcu, actoꝛs. H rei. E

S
n Pa

dic in eodem. dices loqui vt idem ꝓcnraroꝛ rei ſatiſdet de raro ⁊ i

dicato. vt ab vna poſſit euadẽ talit᷑ ꝑ Sieſinem dñi. ab alia non.
rT Pareat᷑. qd eſt vi nemo ſine ſatudat.adinutat᷑vt inſti.de ſanſda.
S. ſi. etiam ſi dñi ꝓſeſſio mteruemet. vt.C. œ ſatiſda.l.j. in fi.ſj ex
ꝑte actoꝛis ꝓdeſt vi dictum eſt.niſi in duobo caſib.vt.S.de oꝑis no.
nu.l. de pupillo. S.

bnrtgne ad
treb. qꝛ. S. etiam. .
alier vt victuum? pareatur. Xpianus.
Pi naner vt J ſine iudice indebitã pecu⸗
* . ,N . . . .

ſed eandem pecuniam petere inſti
tuerit:fideiuſſoꝛes tenentur:⁊ con
ditio qua pꝛocuratoꝛ teneretur: ſi
ſtipulano interpoſita non fuerit:
ꝑimtur.quotiens enĩ pꝛocuratoꝛi
pecunia ſoluitur: ⁊ dñs eam ſoluti
onem ratam non habet: exiſtimo
actione hac cũ eo agendum: vt con
ditio perimatur: ⁊ ſola acno ei qui
indebitam pecuniam ſoluit:aduer
ſus pꝛocuꝛatoꝛem ex ſtipulatu com
petit.hoc amplius pꝛeſtant fideiuſ
ſoꝛes inpenſas: quas in iudicium
feciſſent.qꝙ ſi dñs rataʒ habuiſſet:

11 Fune. ſe⸗
cꝰ ſi cũ iu/
dice. vt. J. S. ꝙ ſi
curator.

tPꝛocuratoꝛ. ſ.
falſus qui de rato
ꝓmiſit. vel verꝰ.
ad alia ↄſtuuꝝ.vt
7.8. de iureiur. l.
aks. ac.
v Intſtituerit.
poſtea ꝙᷓuis nõ de
buam. ac.

x Et ↄditio. inde
biti ſi ſoluens ea
ſolutione ſe libera⸗

ab ißo wmino eadem pecunia per
conditionem peti poteſt. Qo ſi

tuʒz vutauu. vt. . pꝛocuratoꝛ vebitam dño pecumaʒ
e nde lcrehni ſie iudice exegiſſet: idem iuris eſt:
vt falſus pcurato: hoc ſecus ꝙ ſi vminus ratam rem
faceret eum libera
ri.dabit᷑ ob cãʒ. Vt

S.æ odi.cã da.il.ſi
ꝓcur atoꝛ. vel ſi noluit in ꝓcuratoꝛem tranfferre wminium. ß vt mi⸗
niſty elegerit eum. ↄonemret᷑ rei ven.⁊ furti ſi habuii aim furãdi ⁊ ad
tione furtiua.vt.C. de fur.l.ſalſus.⁊ de qualibet illaꝑ pt᷑ intelligi qð
hic dꝛ.habes &̊ ſtipulatõʒ de rato ſuponi loco ↄdinomis vel indebiti ł
ob cãm vel furtiue. ſic ⁊.j.e.l.ſi.⁊ fa.S.ve pᷣto.ſtip.l.j.S..).
y Perimit᷑i. locum nõ hʒ.ſi. S. de ſo.l.diſpenſatoꝛem.in fi. naʒ cũ
hec ſtip.inipomt᷑.non naſcit᷑ ↄditio indebiti.ſicut in mutuo nõ naſcit
certi ↄdi.ex muio.cum ſtip.intpomt.vt.S. noua.l.ſi ua fuero.S.
cum pecumam. 7. l.ſe.nam ⁊ ↄdiuo indebin ex numeratõe naſcit᷑.vt
inſti.q.mo.re cõ.ob.S.is ;.aʒjo.alij dicũt ꝑimit᷑ ꝑ noua. pᷣſumptam
olim.vñ dicunt hodie coꝛrigi.vt.C. de noua.l.ſi.
3 Exiſtimo. ałs eſt extimo id agi ac.⁊ totũ aliud cſt.ałs eſt exumo
hac actione.ſ.ex ſtipulatu q̃ eſt oꝛdinaria id agi vt ↄditio ꝑunat᷑.que
eſt extraoꝛdinaria.ſ.ex q̃ſi ↄtractu.
Eo. ſ. debitoꝛe. .
Exr ſtipulatu.i.cern ↄditione ad imieſſe.licet alij dicũt ex ſtipulatu
vt diximꝰ. S̊. ſiqs in ius vo.non ierii.l.ſi.
a Hoc ampliꝰ.pᷣſtat pecuniam indebuam ſolutaʒ hoc ampli?.
b In nudi. ałs q̃s.ſ.in iudicio feciſſet ſtip.e rato. ałs q̃.iſ.in iure
facte fuiſſent.a eſt idem ſenſus.⁊ dic iudicium.ſ.cũ dño nunc habun.
c Feciſſet. ałs q̊s ſeciſſet.⁊ ałs q̃ facte fuiſſent.
Pett põt. i. repeti põt ꝑ ſoluentẽ.vt.S. ↄdi.inde.l.ſi ꝓcuratoꝛ.
eMuod ſi.S.de indebito.nũc intſeru vnũ caſum ve debuio.
fExegiſſet. interpoſua ſtipulatõne e rato.
g Juris eſt. vt fideiuſſoꝛes teneant᷑ dño ratum nõ hñte. R.
h Reperino fu. qꝛ debitum eſt ſolutum. qðᷣ in ſuꝑioꝝ caſu non eſt.
7 hoc qn ex iudicium. ⁊ fa. C. e neg. geſ. ſi pecuniaʒ.
1 NQuod ſi ꝓcuratoꝛ. nulla res ſi it.ꝗqᷓ ad on‚m pnineat cum exactio h⸗
pecume ad eum nõ ſpecraret. vipote indebite. vel qꝛ nullum eſt iudici⸗

um cum falſo ꝓcuratoꝛe ↄteſtatu. iõ videbat᷑ nõ poſſe imputari ꝓcura

toꝛiſi ratũ non hãaer dñs.qð hr̃e ram non poſſet. vel dic ꝙ malã aſſi
gnat rõeʒ.naʒ bñ poſſet hẽe ratũ.vt..æ neg.geſ.ſi pupilui.S.itẽ qrit᷑.

dñs ratam ſolutionẽ nõ habuerit:

fideiuſſoꝛes quideʒ liberantur: ſed

k Haberi. nam ſi etiam ratum habeat. non repeteret pecuniam
nec apeuratoꝛe nec a dño ꝓprer auẽtem rer iudi. cum ipſe dñs vide
atur exegiſſe.vt. .man.l.ſi fideiuſſoꝛ.S.in omnibo.hic aũt oppo⸗
nendo dicit. aʒo. J p.
IPiocuratoai. hoc de rigoꝛe magis iñ ⁊c.ſ de equnate. qꝛ ſi ratum

habet. tenet᷑ enã
dñs ſine cã. lʒ ñᷣ
indebin. vt no.j
dicto. S. in oib.
afa. S. e ꝓcur̃.
l. ucet.

habuiſſet:nulla eius pecunie repe
titio ſutura eſt. Qõ ſi pꝛocura⸗
toꝛ per iudiceʒ nõ debitam pecuni
am exegiſſet: dici poteſt:ſiue ratuzʒ
wminus habuiſſet ſiue nõ habuil⸗
ſet:fideiuſſoꝛes nõ teneri: vel quia
nulla res eſſet quam wminus ratã
habere poſſit: vel quia mihil ſtipu⸗
latoꝛis intereſſet:ratũ haberi.affi
cietur ergo iniuria is qui ſoluit ꝓ
curatoꝛi:magis tamen eſt:vt ſi ra
tum dvominus non habuerit: fide⸗
iuſſoꝛes teneantur. Qo ſi vebi⸗
tam pecuniam ꝓcuratoꝛ ꝑ iuqiceʒ
cui mhil mandatũ fuerit:petierit.
magis eſt vt inſolidum fideinſſoꝛes
teneantur:vt ſi dñs ratum non ha
buerit. Cum aũt pꝛocuratoꝛ re
cte petit:dñs perperam:nõ veberer
ꝓcuratoꝛ pꝛeſtare: ne iniuna iudi
cis dñs aliquid cõſequat᷑: nunqꝗᷓ eĩ
per iniuriaʒ iudicis fideiuſſoꝛes ob
ligautur:verius tamen eſt hoc ca⸗
ſu fideiuſſoꝛes non miſi in impẽſas qo ſeqt ſideiuſſo
res ꝓpter iniuri
as iudics ñ obli
gari. ibi em recte
ꝓcuratoꝛ egerat non mentitꝰ de mandato.⁊ iõ èius factum wmmo
nocere potuit.ai hic mentitus eſt ꝓcuratoꝛ ſe hr̃e mandatu. vnde ex
eius facio nulla dño exceptio poterit opponi. q̃re equum eſt ſideiuſ⸗
ſoꝛem in totum ſtipulatoꝛi pᷣſtare.qð non pᷣſtitiſſet ſi dñm ꝓcurato
ris falſi geſtum ratuʒ hr̃e cogere potuiſſet. R. alij expenſas tm.ar.
inferioꝛis.S.ꝓ. R.eſt qð.S.dẽ qñ ſine iudicio indebuũ eſt exaciũ.
vbi expᷣſſe dꝛ in totum ſoluium ↄmitti.ac.

n Quod ſi ebitam. cui.ſ.ꝓcuratoꝛi.
o ℳdandatum. de petendo. ac.

p Eum aut. recte. qꝛ mandatum hʒ a veꝑ debitum petit. abſolun

tñ fuu dvebuoꝛ ꝑ imuriaʒ. S ”M
q BPerperam. naʒ nõ vebebat infringẽ qd ſien mandauerat.

r. Ne miuuria. miuria em̃ ſit debiton ſi dñs aliqd extoꝛqat ab eo
abſoluto cum egit ꝓcurator. cum ex indicio tali ont᷑ excepiõ rei iu.
3 dñm. vt. S. excep.rei iud.l.ſi mat.S.hoc iure.idem dicaʒ ſi fuit
damnatꝰvo ꝓcuratoꝛi.⁊ ſoluit ei.cum ⁊ de hoc hʒeit mandatũ vi re⸗
ciꝑet ſoluiõʒ non ałs.vt.S. ſolu.l.hoc iure.⁊ qð ibi dici non dʒ
pᷣſtare ꝓcuratoꝛ.ſ.vebitoꝛi ex ſtipu.de rato qð debuoꝛ ſolueret dño
ↄſeq̃nn ꝑ iniuriam vt dixi. vel dic non pᷣſtai cebuoꝝ ne miuriaʒ co⸗
ſequat᷑ ñs.ſ.in damnũ ꝓcuratoꝛs.alij dicũt non dʒ pᷣſtare.ſ.dño.
qꝛ ſi dñs ↄſeq̃ret᷑ a debitoꝛe ⁊ a ꝓcuratoꝛe.imuris eſſet.

ſ Hoc caſn.ſ.cum h̊ debitoꝛ miuſte ſuꝑatus eſt. ͦmultomintene⸗
bit᷑ verꝰ ꝓcuratoꝛ.vbi debitoꝛ nullum damnũ paſſus eſt.vt q; ine
repulit creditoꝛem obijciendo exceptõʒ rei iudi. vt dꝛ in ꝓxi.S.mar⸗

cellus. ſ hoc qð hic dico ꝑ.S. marcellus videt᷑ orium his qᷓ ſeripſi

gm io. .e. l. pcura. ad exi. .5ß ipſe. K. aliud eſt in vero pcurato⸗
re. nam vbi vinco verum pꝛocuratoꝛem.licet damnumm poſtea pa⸗
tiar victus miuria non agi ↄ ꝓcuratoꝛem. mſi ad impencha. qe
⁊ſi bonam cauſam habui.euitare tamen nullo modo poim. ſoꝛtis

id qd ſtipulator
gctoꝛi pᷣſtitert..
Circa mdiciuz ex
penderu.nec ob.

= - =- — E—=

,en vorenn
nnan
in ln
uuen W
ſn rhrſ
ſelhsebar
Necunn
otts ni⸗
nontun4

n oheti

nabent⸗
tu ini
Ncrs:
lamtu
vrontetiha,
Uenacointer
ſecve tgre n
Ciconat?
ntneuantt
mit⸗
Mrunnuſee

h
Gnmmran
.

tatite

Mnſnͤie
oreti⸗de dn
penan
ggam.
nm cſe
ſſpcdgnd ad
RW.dCN

ard er ram

m:ghla obſolutn
altuer ouiem inn
lcurſins.
Inpenho. cmn
SS
e
Mlle. .
dlhutennnoar
uuncſe oſij. vt..
Phlcum pcura
untem, an
il vurgtor..

Uhlen bocdiſfenn
Wormon.ſi.

annmm aun

flrnmriae

n

gulkenſen

Hounteh
lſeuri.
ue oko,
mmiſientero
nuſinti

a
bu⸗
ann
Bn;
mec
dn
nſi⸗
R
ng
un.
Nanſens
onbe
nawene
Aberer
Wa ind
ſuthi
Gtbore⸗ ir
Nird/Fg
mmn ifünni
1epond eguum
—
a Riieeſe
t udicn ncchit
m.K.
Uon.

nünipN

ninpii iſe
rtuatigin
niſum M

KAe,

autem ſolutionem euitare pomi: vnde culpa poteſt mihi obijci: ſicq;
mihi imputare debeo.vt.j.æ regu.iur.l.quod quis.in fine ntul.
vel ſi exceptionem obieci:⁊ in iuria eſt mihbi facta:non debet alij no
cere.ar.S.de euic.l.ſi per imprudennaʒ.ſicut ergo non agitur cõtra
pꝛocur atoꝛem.vbi ego ſum vicius a wmino vt hic:ita non aguur ⁊

ſi vici vt hic. ſecd
vbi falſus pꝛocu
mg er a wene litis teneri. Aarcellus reſpõdit
nnheneu eum a ſi wominus ratam rem non habue⸗
non vebeat ptu⸗ rFit: ſed lite mota rem amiſeꝛit nihil
dicaꝛe foctũ ſalſi pꝛeter impendia in ſtipulatõne ra⸗
mneur wvlag tam rem haberi veducitur. Si
no rem rat ha pꝛocuratoꝛi eius qii moꝛtuus erat
beri ad oẽ inter

eſſe que eque in
ſolidum debz cõ

ſine iudice fuerint ſoluta legata:ſti
pulatio cõmittet᷑: niſi heres ratuʒ

mitti:etiam vb habuerit:vtiq; ſi ebita fuerĩt tũc
eram mnſſeex eni non dubie intereſt ſtipulatoꝛis
hoc ad ſimilitu⸗ ratam ſolutionem ab heꝛede habe⸗
ne ven veu. ri: ne bis eadem pꝛeſtet. Siĩ iti
ego ſupaui dim pulatione ratam rem haberi hacte
enn m ſuut vr· nus conpꝛehenſum fuerit: lucium
mis pbor none ticium ratum habiturum: cum id
falſus pcurator aperte ageretur:vt heredis cetero
er ſtipulatone e rumqʒ perſone ad quos ea res per⸗
netur ſtatim ad . 3 —— „
inteꝛeſſe no hůẽte tineret: omitterẽtur: difficile eſt ex
vnnno ratu.vr timari voli mal clauſulam cõnuitti
3. e. l. ꝓcuratoꝛ
§. ſi quis a pꝛo. D

7 ſtatim miſaaa —
eſt ſtipulanio ad mtereſſe? pone ergo tenebar ei in. c. modo autem
teneoꝛ in.c.cum me nõ teneri in. c.intereſt mea.m.c.ergo cõmittit᷑
ſtipulauo ex qua mibilominus agetur:licʒ œæſierit intereſſe mea inte
rim:quia abſolntus ſum. arg.S.ſi quis caurio.l.qui autem.S.illud
qualiter autem iniuria creditoꝛi facia fallum ꝓcuratoꝛem libeꝛaret.
accurſins.
a Impenſas.cõmitntur ſtipulano:etiam ſi non ð iure qmis agat
vt hic.⁊ łs.C.d tranſact.l.vbi.⁊.C. condi.ob cauſam.l.ea
lege. —
b Abarcellus. R. amiſerit.per ſentennaʒ quod iuſtum fueru:vel
dic quia liti renunciauit:vł dic ꝙ res petua ſine wolo ⁊ culpa in reꝝ
natura eſſe ſijt.vt.S.iudi.ſol.l.ſi ſeruus.
c Mihil.cum ꝓcuratoꝛ habuerii mandatum. “”’”M
dD Ratam rem.quam interpoſuu ꝓcuratoꝛ verus:ałks aliud erit
vt. S.e.l.ꝓcuratoꝛ.S.j.⁊ no.ꝙ hic ſuccubuu wmnnꝰ ſuperioꝛi ꝓxi.
obtmnuit. ⁊ in hoc diſfeunt. L
e Si ꝓcuraton.⁊ ſi verus ab initio fuit ꝓcur atoꝛ: po teſt ramen
non habere ratum: cum mandatum moꝛie expirauit. vi.S. de acq.
poſ.l.fundi.ĩ fine.
f Eius.ſ.legatarij.acc.
g Sine iudi.idem ſi cum iudice. vt.S.e.ſi cõmiſſa.S.fi.
hb Solnuta. ignoꝛante berede ð moꝛte. MM
1Heres. ſ. legatarij.

k Unuq;. ałs viiq; ałs itaq;. ⁊ tunc forma:quia generaliter veꝝ

eſt wmino nõ habente ratum ſtipu. commitri: itaq; in hoc caſu ac.
ſi debua fuerint legata ac.nam tunc pꝛecipue commttitur. accur.

Mon dubie. idem ſi non ſunt dubia S. ꝓxi. S. diximus.

m Si m ſtipulatõne. agebas contra me nomie lucij:et ꝓmſiſti
eum raium habiiurum: c heredibus autem eius ſi ratum non ha
berem nolmnſti teneri: ⁊ ego conſenſi vi tm̃ de lucio tenereris.ſ.ſira
tum ipſe non haberet. certe non porerit agi pꝛo wolo tno: lʒ heredes
non habeant ratum: cum nullum wlum cõnnſeris:nam conſenſi ⁊
vlus volenti non infertur. ſi autem fuiſti in wolo vtpote pꝛomiſiſti
luciũ ticiũ taniũ ratum habiturũ: ⁊ ſuaſiſti mibi impꝛudenti: ꝙ ꝑ

iſta verba connnereiur perſona heredis: tunc agam pꝛo hoc wolo vt

dicit hic: quod intelligiiur ſi pꝛomiſeras wolum non commutere: et
poſtes pꝛomnſiſti pꝛedicro modo.nam tunc ex ſtipulatu. vel dic qðᷣ
non pꝛomiſeras ſpecialiter. nam ⁊ tunc ſi poſtea heredes nõ habeãt
ratum:agam ex ſtipulatone.⁊ ſi excipias ꝙ fueru ꝑſonale pacium:

õ

. 1.
(Pew Pe X
. . 35 7

replica bo de wlo ⁊ ſic competit aciio. id eſt replicatio m hec.vł actõ
replicatione muniua. ſed pꝛuma placet quia dicit hic wli clauſulam.et
facit.S.e pac.l.iuriſgentium.S.pactoꝛum.⁊.qᷓ.œ pꝛoba.l.ſi pactũ.
uaccurſius.

n Difficile eſt. i. impoſſibile: quia nullus wlus fuit cõmiſſus hoc

caſu inter ſcientes
cõſentientes.vt
EC. de tranſacti.l.
cum dnationis.

ſane cum per impꝛudentiam he p⸗
ſone cõmittãtur:actio ex woli clau⸗
ſula competit. Si pꝛocuratoꝛ iu
