ſ. wotã ſił.⁊ ſic non

diſtrabãt dveſtitueret᷑ annone p̈bi⸗

tie cũ auocent᷑ ab ope ruſtici:q cõ⸗
feſtim vbi vetuleꝛint mercẽ: trade
re eã: ⁊ ad opa ſua reueꝛti vebeant.
emq; ſumme prudentie ⁊ auẽtis
apud grecos plato cuʒ inſtitueret:

quẽadmoduʒ ciutas bene ⁊ beate

habitari poſſit: in pᷣmis hos nego⸗
ciatoꝛes necios dixit.ſic.n.li.ij.gꝛe
ce ciuilis cõuerſatõis.indiget ciui⸗
tas eĩ pluribo vtiqʒ ruſticis: ⁊ alijs

cõductoꝛibo: ⁊ alijs miniſtrattbus

inuehentibo ⁊ euehentibus ſingula
hi aũt ſunt negociatoꝛes.affeꝛẽs atᷣ
agricola ad foꝛum aliqͥd eoꝑ ꝗᷓ fac:

vel aliquis alius cõductoꝛũ non in

idem tempꝰ veniet cũ indigẽtibus

ea que ab ipſo ablata ſunt:pmuta⸗

re vacabit ſua ſtatõe ſedes in foꝛo:
nequaqᷓ:ſ̊ ſint qͥ hec vendentes ſe⸗
ipſos in hoc ſtatuãt mimſteriũ.

Be pollicitationibus. Rubꝛi.

J pollicitus qͥs fuerit rei
pu. opus ſe factuꝑ vel pe⸗
cuniã daturũ in vſuꝛas nõ
cõueniet᷑:ᷣ ſi moꝛã ceꝑit faceꝛ vſur
accedũt:vt imꝑatoꝛ nẽ cũ diuo pꝛe
ſuo reſcripſit. Mon ſp aũt obli⸗

gari eũ qͥᷣ pollicitus ẽ ſciendũ ẽ. ſeld

ſi qd ob honoꝛẽ ꝓmiſerit vecretuʒ

a UAſure.accedũt etiã ſine ſtipulatõe. ſic ẽ 3. C. de vſur.l. ij. ſo. h
ſpãle:vt ar. S de vſur.l.enã.iuem ẽ ð ð de vſu.l.uberaliiatis.ſo.ibi ñ
erat in moꝛa. itẽ ↄ de wna. eu. ſo. hic ſpãle in cona. reip.facta. fa

cu S n.ij.ſi legatuʒ.

b Mon ſemp. ꝓmſerii ꝑ ſtipulatõʒ vel magiſtratui puta. vel dic p⸗
miſeru.i.pollicuius fuerit:vt ſtatim innuit.
ce BDecreium.i.datũ iã ab oꝛdine vel dandũ.
d Juſtam cam.ſſ.ſi łeʒ ſi qua põt repiri.vt.j.e.l.ꝓpi.⁊.l. ob cãz.
23 de wna. lI. hoc mre. in pᷣn. 1 ꝙ dꝛcit tenebi: dic ex ſtipulatn ſi ini⸗
uenit ꝓmiſſio ꝑ ſtipulatoʒ. ałs ſi pollicitatio.i.ſolius offerẽtis pro⸗

miſſio:tũc in factũ acno.vt.j.e.pactũ.ſ̊ nõne nec ob honoꝛẽ

mir⸗

cens incidit m. l.iuł.ambuus? Rñ.nõ:vt nõ.ẽ de offi. p.l.barbariꝰ.
inẽ viqet᷑ nõ teneri etiã ſi incepu ſoluere.vt Sð e mu.⁊ ho .lI. eſtimati
onẽ.S.j.ſo.h̊ cq honoꝛis ſue ꝑſone ꝓmiſit:ibi cã alieni.ſj in ope nõ
diſtinguit᷑: vt. . e. totiens. S. J. a.l. pe. vel H̊ͥ ſub. maxie: vt derka. l. eſti

matõʒ.7. I. totẽs. S. j. æ fac. C. de rõ.pu.l.j.S.ꝙ vo.⁊ ð nego.ge. q̃

vnlii.⁊ ð admi. iu. luciꝰ.S. j. ⁊ ĩ aut.c ſã.epi.S i
15 a0 luci. S. j. ⁊ ĩ aut.cæ ſã.epi.S. ꝓ ↄſuetudibd.
e Sine cã. ad hoc ů de ex. w. l. ij. S. ar ca. ⁊ de ↄdi.iine cã.l.q ſine.⁊
ce pecul.l.ñ ſolũ.⁊ ̊ ve acqre.w.nũc;.⁊ de wna.nuda.a ð pac.uur.
gẽ. S.hj cñ nulla. ⁊ de le.j. filiuſfa.S. diui.⁊ de fide iuſ. ſtipulatꝰ eẽs
in pᷣn. ⁊ iſte ſt ↄſti.veiẽs a noue:de qᷣba h̊ diẽ.uẽ h̊ miſi cepit vt ſubijc.

ſfMu ceꝑit.nõ. ꝙ rei pᷣncipio obligat᷑.ad qð facu m aut᷑.de heredo.
fal. S. nõ ant. & ec, t. S. ſi qs aũt, 7, &. d inof.te, I. parẽnbo, 1 ſi⸗

git opus facere tenebitur: q́i cepto

eiul. l. j. ⁊ 8ð de ludi. fideiuſ. in fi. ad mace. iuk. imn ſi. 2. C. ö ñ nn.
pecu.l.cũ fide.⁊ ar.S de mino. l. iij. S. ſcio.⁊. C. de his qͥ ſpon.mu.

ſub. l. j. li.x.⁊.j.e.l.totiens.S.j.⁊. .c.l.p.⁊ 8 ꝓ ſoc.l.heres ſocij.
here.t.l.j. acerr.
g Cepiſſe.purgauu. nõ. mirabiles modos imnciplẽdi. ad qð S de
oꝑ.no.nu.l.j.S
oen zmteltt
„ 1. „ gi ex legibuſ mõ
nõ ſibi vel vecernendũ vel ob aliaz allegatis. ß ar.
iuſtã cãm tenebit᷑ ex pollicitatöõ=ne op. no. nuc.
„ — — * Feen, I. ſtipulat᷑.S. opꝰ
Di vo ſine cã ꝓmiſerit:mõ erit ob⸗ b Locus. iꝭ
ligatus: ⁊ ita multis aſtitutõibus vbufemn or
2 veteribus ⁊ noms cõtinet. Itez polſtcuud eſt.
ſi ſine cã ꝓmiſerit cepit tñ facerer: Kk Aparatuz.
obligatus eſt quicepit. Cepiſſe 0ornl ieen
. ee ſa „ — r, ob can.l. ſi pecu
ſic accipimꝰ ſi fundamẽta iecerit x Kis acar:
ᷓ t: ß 2 ſi Uln peté Ceꝑiu.ſ. reſ⸗
locũ kurgau ⁊ ſi locus illi petẽ u aa 00 33 e
ni deſtinat? ẽ:magis ẽ vt cepiſſe vi⸗ n. pere. ſed a ſt.
æat᷑. Itẽ ſi appaꝛatũ ſiue impẽeſaam l.S· aõ autẽ. qh
in publico poſuit: ſi no ipſe cepit en werech⸗
in pu poſuit: h ſi no iple cepit cmna cepit ſol⸗

uere? Rñ. ſatis
eſt. vt ar. C. de
nouat᷑.l.ij.⁊ in
legibo allegatis.

H cñ certam pecuniaʒ ꝓPmiliſſet ach
opus reip.cõtemplatiõe pecume ce

opere. niq; cũ colũnas quidã ꝓ⸗

miſiſſet. Ymꝑatoꝛ nz ci diuo patre
ita reſcripſit:qͥ non ex cã pecumam

reip/pollicent᷑ liberalitateʒ ꝑficere

nõ cogunt᷑: ſ̊ ſi columnas circẽſibo
ꝓmiſiſti ⁊ opus ea ratõe ſumptibo

ciuitatis vel puatoꝝ inchoatũ eſt:
eſeri qo geſtũ ẽ nõ opoꝛtet. Di
quis opus qð pfecerit aſſignauerit
inde id foꝛtuito caſu aliqð paſſũ
ſit ꝑiculũ:ad eũ qui fecit nõ ꝑtine⸗
re unpatoꝛ nẽ reſcrioſfſtt. Bẽ.

m Tenebitur
ſpecie ꝓmiſſoꝛ·
n Si qs. non

Iqs rẽ aliquã voueꝛit:voto Rinert rri hnt
—R⸗ß obligat: qꝗ res pſonã vouẽtis to. itẽ qꝛ aſſigna
nõ rem que vouetur obligat. Res uu. ite ierer
enim que vouetur ſoluta quidẽ lix tacue vcit od;
berat vota: ipſa vo ſacra nõ efficiẽ. ctons meuluʒ.
uiuiuiec ñ ob. 5 de V⸗
S=Jè . ob. l.⁊ iðᷣo:qꝛ ñ
aſſignau: nee

foꝛtmto ſed openis vicio ruit. item non obſtat ſupra de ſeruuuri⸗

vrbanoꝛum predioꝛum.l.eum quia. ibi tacite aguur ex naturꝗ ſer⸗

uitutis illius. ⁊ de his plene nota.ſupra loca.marcius. uiem facit
E. de operis pu.l.omibus in fi. M
o Si quis rem vouentis. vt etiaz heres eins teneatur. vt 2. J.e.
n. Mon eſficirur. ipſo voto. ad quod ſnpra re acquienda poſſeſ.
ui abſenti. a. l. ſi rem. ſed quare non ſtatim tranſit ab eo wminiũ
vt. C. œ ſacroſanc.eccle.l.finali? Si reſpondeas ſic: quare ergo
erſona obligerur cum res im tradi petatur. vt inſtitut. e actiom
bus. S. j. Reſpon. hic alterutrius tm vico verba interuenire: p que
wimnium non mutatur. at ibi erat contractus vbi hincinde erat
conſenſus vnde wminiũ potuu tranſire. Vt S de actiombo obli.
l.ex contracubo.in vltima anteʒ voluntate eſt ſpeciale: vi verbis ex
vVna parte im̃ prolatis 7 conſenſu wmimũ mutetur. vi dicta.l.dicit

4X poteſt eſſe ratio: quia acius moꝛientium non tebent pendere. vt
3 cõmunia pre. l. fi. in fi. ſed quis petet hoc votum? Rñ. vt.C. de

epi.⁊ cleri.l.nulli.⁊ in autent. ve ecck. ti. l. j. S. ſi quis autem. Itẽ
qua aci? Rñ.offi.iudi.vel condi.ex hac.l. nam ⁊ ꝓ.l. veteri datur.
vt de adul.ſi poſtu. F. fi. 7. l. ſe. adde quod nõ. C. æ fur. ſi non/

vum. vel vic ſm p. vi fone iurecõ. non intellexit vt voueat quis ce⸗

cimam deo: nec enim id exprimit, ſed foꝛe imtelligi vi vonest reip.
vt. . e,l.penul. gccur.

.„

bañt
iiritin 0

gnns.

(Pureh
t olge
ſeneui d
mtlanl in
rcamms 9
e u. brwe
nalic d re
1

Pcblomn
r.ſpetlei
Inmsceho N5
Ametedo nen

iſervo Nens

Nturanurtoe
arortntat
rhelruefi
Auiheri;
luo gcp o
eur ſibho⸗
Pnnnorinet

MIiNartl

ler. Ni dat.

1blgleſ.

1Mowoinor
Iit mrusd
No.rö,arr.
lelus, auni.

1 Oannmn

onereksſucn
glonet.

) Wr

orisR
iNNh. .
Nrum w
1Apecnl
1. Bea
ni, alspo
y Gon.
ndonco⸗
Oueg.
neann ſtego
adelegat.
ſceuc d
l ſipater.
ſgenll
Winpann.
Atrebel!.
Cumms. n f.

iſthemn.
4Ond an

„ uibrz

91 ee d2
. 8 dic muneris. i.
sl laicus. xx. q. j. toru⸗ 3 ni edendi arion ſtip. S. item verbo. 5. 5 vbi. lut ar. 3.
Dc.. eres: vt. xvj. q. j. c. ſiquis lai 767 moſtream z.S. ſi. ⁊ inſti. de inn 15 of. c. l. ne quncq;.§. .l. in epka.
vt. x vj q. . f⸗ c. ad no noꝛtẽ S. fi. 7,8, of. p 0. Ii. I. in P
utin Aoto D .c. ſiquis um. h. n 0 ar mn l mion 2 naiihuid, t a ndans, ex pol.. e-
inſg 4 regu. c. j. 7. c. ij.c ſiquis ſernum. h. bligat. vt ſup. — ct. l. ij. 7. . H 4*. ex an. vin. l.
Nalirie 1 ex d reg vt. xvij.q.nij.c. ec patre auctoꝛe oblig cle. l. . ,e pact. l 73, m biend. ſi
r Sernuus. impubes. n. n ira. C. de epi. ꝛ cle. l. Ecetrtiam. F. abſet 5
Ndit ige 1 Flinſfa 7 l.fi. S. j. Jte —. hono⸗ vo abeas ſin ſibia
rb. obliga. l. , ſi ob 112 . hic nõ ſüt ſiki
WI § z in auf. v honoꝛem ſera eererli co habetr 2 Finon ſunt. or.
Mehäne lanetiſ. epiſ. F. in „. bli antur pube 2 ta ſit res glieni oce — Si 3. vel die caſũ ꝙ ab
. und ercteniie pe⸗ Voto aũt pr ſine i vel ſeruus e ſer pſona nõ minuit᷑. ſe t: Kene iaanerel
Ung,9 ibi de ſisr yres re . lr. ei ta. v - . re S nterit: ali poterat ſe e⸗
V lk. ſolu. ſui iuris:filius * .% in heredũ ob honoꝛẽ ꝓn ſonali poter
Ne ſhwoni, ſ0 hic de re⸗ res lui — toꝛitate vot cuniã ob ho „ ſi ce- uſare inter abſen⸗
iſe ſona ne patris dñiue auc gl, qus pecnmg ob. beri quaſi ce⸗ res no poſti ſeod⸗
b⸗ u8. ſine pa —— F„ cimaʒ quis 1— B ſoluere eũ de ut nr re- tes no poſſit. ſ. ſe
W oblie ankt. Sin J cepitq;! toꝛ aut nr . ter pꝛeſentes ipo
i in cur. ſpeciale. ſic onis ſe ̈ fuern ſeparata: ſcripſit: nõ t, onoꝛẽ pollicite ſun nen. Vr5. ſic di⸗
8S is leſijt ꝙᷓ t eceſſe⸗ ſcripſit: ne b honoꝛẽ polliciteſ ri mmn. l. ij. 2 ſic di⸗
N im macedo. vt s in bonis a imam vouit vece as li quid ob honea ö: eita reſen coencher eg
elt ad macedo. item ſi foꝛte qin dec onem: hres ipi?pe n * ere ſcẽdũ ẽ: patris sec c
i⸗ nl 10. vt etig B nem:hf es lp — bere impl —. gtris qi. accur. .
tl u n muralter bor r tario noie cime obſtrictus ẽ pto imperatoꝛis nr̃i cin reſp. neceſ e ſum dc. vt
aA caſu non teneat᷑ reditario noĩ oem ad heredẽ trã⸗ eius cõtinetur. Sicm reſp. n bi ol. accur.
e ſic 3, ſi realtar bligatõem ao eius cõt aꝝ princip J. e.l.expol
. upin hrhe ſe. ns voti em oblig L Bem. ĩpoſnerit ſtatugg e .e.⸗l.e
an pe hrecota e at; oanih e mlne d 1Rae. nb ho
ar filt ho⸗ Actũ e 11.. l of⸗ r n reſcptis imꝑ. rez ailenmnz. rre. vt
lgr, mrnnenal bo, o. pollicitatio vero obtemperare reſcp Aub. bvponl meio⸗ vt
N agſ mim moꝛtali ci ouentio. pollic ideo ilo ei obtempera tinek. Aut ATr deriten
nine li⸗ cOo :7 ideo i — lui pris eiꝰ ⸗ 5.1. j. S. j.7 mn
A ms mu⸗ wec. is ſolius pmiſſum: a ⸗ nri 7 é miellichk. 5.5mu.
2 irar ratttun Pue Lan rriballl. ufi⸗ nu kunte aſee alefnan
5 hin Fr Kemnmndr cltahe fuerit facta znen ho ob Wegnaelmi auft eruk: z. enr anna;
li? K. nit. 2 n opus Iʒ ſiqs rit ommmõ tenet᷑: b eo qin pecuma
. wo. vr g. de ar. exigat᷑: ſed ceptum it pficere pmiſ⸗ nõ inchoauerit omm r Pmaltt Vrf ſis
1 celſus. accur 6 ꝓpmiſſũ fu 1. Ei Inno inche eni reſc 16, in fine.
r Si deamaz Pono⸗e eſt conſtitut. Siqs te diuns ſede ioge ibin em. W hono nme.
aari Pekoher pollicitanone tradiderat E Pollielta tis iudicũ cogn-
7al R polta ex rurf,, dicare eaʒ uitate actis iud ĩi bec
nunicipibus: æ vendica Qiitate facu cello ĩ hec
Relerern rem munccipibu eſt a petitõe eq eſſe diui fres flauio e ſtati
pellendus tioez eſſe di ꝓbe faciet ſte
a bonis. vt . 5 velit repellen . dluntates nn ba reſcpſerũt: ꝓbe fac nis
vrruc meün⸗ ſimum em eſt hmoi Eenltenn non verb ſio us ꝓlceni qo ſe gabini
AKeveem ſunf. ciuitates collatas ——— rufin⸗ ſi Zpronalttech tandem 65
e pecnl. l. ij. rene . rſierint m tructuꝝ p ficiat. nam ? ſi ad⸗-
tio0/ ari: ſed et ſi dei er WMunicl⸗ extruci ciat. nam 7 6E
1 r. Separatt reuocari: ſec rit actionẽ f⸗ erat:pficiat. ;ð
. nẽ. als poſuõz. Doc . edicenduz e greſſus fu vſus in triennio a DP-
ſi . ne on.n. qð pPes poſſider Arc. fe tuna vſus in te — 22 HW atoꝛ. ob
daz. SC. erſa foꝛtu : tñ gra Ren d teſa o
. anF d⸗ HH cẽdiũ ł terꝛemotũ ferto eeſeremn ge onaenaurge iu⸗
en renrnnego.. . oheerince q reip. con⸗ fector is qo ſpõte ob ami um giemeſter e.
mrr milt re wri. ar. . vfb aliquã ruinã ꝗᷓ P. muneri g⸗ et abſens per am dic. vt.C. mu.l.f.
Raem gerenl. tingitſi qᷣs ꝓmiſerit ereri ⸗ non Fbertenmer poſſit: ꝙ ſi d⸗ n Dronbcge alieu.
* Z. de deſpon. ringt dem?* R. ex e Agugz cũ perficere opꝰiſ tuti qui legiti uc oponet. inci⸗
üͤgian n. ter. 2 8. e Pariden 'di gr̃a abñs uis (upen tactoꝛeſ conſtitutiqui leg . nae Aloc E⸗
meſi aeer. cum müeris edẽdi gra a ne quu tractat: actoꝛeſ con offint nomi mat aa ho⸗ 8. pr.
ei ſideicõ. li.l. muer em , eggeꝛe poſ atur. vt dixi
w vo in en . . emiſit compelli eum ad caltſanen me e kiltat nee uerſus eum in⸗ vedn
keimi ac tre fi. 2 S e. „. ne publ! q cum mump S uncipi
nmm⸗ manlen non en bʒ nan no werahnnnngeunßmun o⸗ . Sonoln ne
eite arenrce vadar pollicutatoi rpcllutotis ob tuerunt priuſq 22 biemperae.
+–☛ baſn en tn dis quotiens noeſt pollici ad quod & *ureſti moſnb⸗
u bums⸗ n non 2 reſiſtitur ergo cremi m rinis a nque .S. ,. la fa 8. e. Api
sa arone d §. mis. S. ſi a. uinõmio. ram Pecauſam ooner ei alr oed velglis Gener.
ummnnl ait. a 3., Tdon Krra N nk . w manſe m d Keirear Rrent ſentenuã nõ tamẽ adhuc in
.ommt „ * acm. duox. vt et z. em. ac. . pe 1 Relegatns e ieig or l
nin nn b renen auten. ling nnnn, miſi vnius ꝑtis. Nr a Aunerisn n g. ̈ abſitt. .ſtichum
lne Offerenus. ⁊ ſic non ſtuni con caſibi. vt ſubijcit. ⁊ ideo 5 Abſens. non ſolũ ipe d lck. ſie ſunt ri. z. ſat. Vehn
ann⸗ XT. 0. 2 ideo nõ valet n ei di ⸗. micu. fit opus ꝑ alin. bſentie. ho 5 E. OAe
n, Segoprherde, eer odil ſur.r dr ar elle. irnertahek; Neoeſecs ine abſent l.ua at. 5. geſſiſſe⸗
ns 5 mitentig. vr C. de gc. 7 0b. l. icat. l. qu ,5 J.n.7 eſt iuriſ.l. j. tacit 5. w ad M
anen J 4 Hõ “ faeu d. 1 Wemuermer volme ere vmiuer. no. l. .§. quibus.ac.
bene rem. vt S. l. pxi. 7. E. t. l. pe. ⁊ de pᷣinł. cre.l. . Zegitume . vt z. quod cninſ fuit promiſſunm. 3. de in⸗
menr n vnlis in re. w. ſtatnas. a de except. S 1 Xeg cuntare. gabinor obns fu it pom termmus. vt 3.
bal e⸗ acquiren. re. bus. Rciens ca ſit incendium 8 Pro ci ad cinus gfectionẽ aſuen 1
ſenn seis Kilne rmncemdun enen anaſ ace wnar umter viri 1 Fretalieratoetgin zui.
ies b erern reger guen klreiceunnaenüamig ter. ? re,rl. relegato. F. is qu
1 1glim, aks nõ hoc caſu etiam vlir D
n afrl ⁊ vxo.l.ꝙ ſi vir. ⸗ valet ſaci. j. el. ob cauſaz. ac.
NW.
tng

v Fundum. nõ ꝓhibition? ad infra miſſionẽ bonon. ac.

N

eX pollicit atiõe.ꝓmiſſione in pecunia ne obſit. . l. pe. vm qſ
dam. vel verius m ot. vt ibi.

y Solidum. non ergo veducitur es alienn. „
3 KCeptũ eſt. a pollicente. qꝛ ſine cꝗ fu pollicitatio. vi Z.l. S. j· idem

ſi cũ cã q̊ ad heredẽ
vt. j.l. penuln.
% Quintä ptem.
mrabilit hẽdes et
et᷑ ſpᷣe obliga. H q̃⸗
re ñ vt ſuꝰipᷣe ſ̊ vt
exiraneꝰ obligatus
ꝑmanet? H. qꝛ con
tra factũ directius
vult venire ꝙ hes
eius.itẽ nota. alio
) teneri heredes:
ꝓꝙᷓ defunctuʒz. ad qo
L. 5 pmipilo. l. fi.
2a. C. de rei vx. act.
l. j. S. ⁊ hoc ex rei.
7. j.l. pe. ? fi.

9 ſ Epricia. in
hec vba. h*
eſt grecũ qo incipit
bonons gratia c.
2 Zpa. ſub. ego.

a Agoneta i. ago

nis princiꝑe. ac.
b Temelicoꝑ. de
his fu mentio S. de
infa. atle.
c In his. ałs in
his. ſ. tribo miliba
ſori. als certamia
mc habeas poſſi⸗
derẽt. vel ſi poſſide
rent.ſ.pᷣſiderent ex
pone.
dD Licita eſt. alio
qͥn nõ.vt.j. unꝑa⸗/
rores. 1 S. de Vluf.
le. legatũ. ⁊ S. xe ad
m.. re.ad ci.ꝑ.l. le/
gatũ. S. fi.
eYoꝛmẽã. ſic Z. de
jure immumta. 1. ij
j. Rn.
f I Igqms. ob
ſacerdonũ
C. de epiſ. ⁊ cle.l. ſi
c;ᷓ. ð.ſo hic nõ ſu
ſcepii honoꝛẽ ibi ſic
vel dic vt nota. S. l.
barbarius. e offt.

g Tmo. opus ali

qð pubucũ ⁊ dic in
choatũ ab eo. ⁊ 1n0
non ꝙ wpe opꝰ ꝓm
ſit. ſ peecumam ad

honoꝛẽ ⁊ ſic intelligi
babes idem S. l. j. S. ſed ſi nõ ipſe.

Abere diuꝰ piꝰaſtiuuit.

cognoſcent. ſi opus pfici ab eodeʒ

ebere aſtituerũt. obedire eũ reip.
ob hanc cãʒ iubebũt. aut ꝓhibebüt
diſtrahi funduũ quẽ ĩ territoꝛio ga⸗
binoꝝ habet. Do.

xXZ pollicitatiõe quã qͥs ob bho

noꝛẽ apud rẽpu. fecit ipᷣm qͥ-

dẽ oĩmodo inſolidũ teneri: heredeʒ

vo eius ob honoꝛẽ qͥdẽ facta pmiſſi
one inſolidũ.ob id vo ꝙ; opus pmiſ
ſum ceptuʒ eſt ſi bona liberalitati
ſoluendo non fuerint. extraneũ he⸗
redẽ in quintã ꝑtẽ primonu vefun⸗
cti: liberos in ecimã teneri diuuę
ſeue. ⁊ anto.reſcripſerũt.ſ̊ ⁊ ipſum
vvnatoꝛẽ pauperẽ factũ ex ꝓmiſſio
ne opis cepti qntã ꝑtẽ pr̃imonij ſui
Dem
Epticia certamen pꝛi
licendo ſub hac ↄditione pol⸗
licita eſt vti ſoꝛs apud ea remaneat
ipa vſuras ſemiſſales ad pᷣnna ceꝛ
tantiũ reſoluat in hec vba:honoris
gra ↄſtituo agonẽ ⁊ erateticũ ex tri
bus veẽ milibo ſoꝛtis ipᷣa vtinens
pecuniã ⁊ ſatiſfaciens apud primos
x.ſufficient᷑ ⁊ ſoluere me eas qꝗ ex cõ
ſuetudĩe ſũt triũ.x.miliũ vſuras a⸗
goneta exñnte ⁊ pᷣſidente viro meo:
inſup et᷑ qͥ ex me generabũt filij:
cedent aũt he vſure ad pmia teme⸗
licoꝝ: quẽadmodũ in vnoq; certa⸗
mine ſenatꝰ? œtermĩabit: quero an

poſſit iniuriã pati filij ſepticie q mi
nus ip̃i pᷣſiderẽt in his ſᷣm verba cõ

ditionẽq; pollicitatõis: haberẽ.mo
deſtinus R. ꝗᷓ caſu certamiĩis editio

k?5 de mu.⁊ ho.l. eſti. S. j. item qðᷣ dicit ad remp.

b i in pruatis. operis. als opis al's opibo. æ tẽ deficit. . opas.
i Alijs. i. ad ad aliox honoꝛ?. p nec ipe ꝗᷓ opus fecit incõſulto
pᷣncipe. vt. C. de ſtatu. ⁊ imagi.l.j.a facit. C. de oꝑ. pu.l.ij. in fi. ⁊. l.

ſi. S. fi. ac.

k Cũ qdã. habił. ſecꝰſi ĩhbabił eẽt. vt. C. de od. ob tur. c.l. ꝙ eu tãdi
qõ me.c.l.eunti.⁊ ve decu.l.nõ tm̃.ĩ pᷣn.a fac S. de mu.a ho.l. eſti.
1Vonoꝛes.ſub.tãᷓ ſi nõ habes in texiu. vt innuit ſequens ꝙᷓ punit᷑ ̊
q; voluit ætractare munꝰ vel honoꝛc.qð eſt graue delicium. vt Z. de
re mili.l.qui cũ vno.S.qui poſt deſertoꝛẽ.ac.

m 1 Abperatoꝛes. cogi. ad qð S. de mune.i. eſti. in pnn. 2 de le. ij.
fideiuſ.S. ſi. uem S. ſi certũ peta.l.ij.S. j. ibi aliud ꝓ alio 76.
In J tem ſi viiitatis.eſt gut vnlitas eonpᷣo ꝙ non eſt dam. vt SZ. e. ſe⸗
pticia. ⁊ de ſol.in pupii.⁊ facit S. decret. ab 02. fa. l. pe.

uandã eſſe.

eſue pol

Mon debere. ſicut 2 q pꝛſus ulicita n ſunt b imitmno obſernan

da. a ideo pecunia legata in aim vſũ re pu. eſt ouertenda. vt S. ð ad
mi.re.ad ciui.ꝑ.l.legatum.⁊ de vſuf.le.i.legatũ. R.ac.

p Legata. reip. alicinus cuntatis. ac.

q Exerceri. qd ex ↄſuetudie exercebat᷑ ꝓ ciuitate vel patria.vt.

licita eſt foꝛmã pollicitatõi datã ſer
BVem.
Iquis ob honoꝛẽ vel ſacdoti
um pecuniã ꝓmiſerit anꝙᷓ; ho
noꝛẽ vł mgr̃atũ ineat œcedit: non
opoꝛtere hrdes eiꝰↄuemii in pecu⸗
niã quã is ob honoꝛẽ vł mgr̃atũ ꝓ
miſerat pncipalibꝰoↄſtitutõibꝰ caue
tur: niſi foꝛte ab eo vel ab ipᷣa rep.
eo viuo opus fuerit ichostũ. Bẽ
N puatis opib inuitis his qͥ
fecerũt oꝑas ſtatuas alijs po

nere nõ poſſumꝰ: vt reſcripto diui

ſeue. ↄtinek. Cũ qᷣdaʒ ne honoꝛi⸗

bus fungeret opꝰ ꝓmiſiſſet tã hbono

res ſubire cogendũ ꝙᷓ oꝑis inſtru⸗
ctionẽ diuus an.reſcpſit. Api.
Aperatoꝛes an. ſeue. reſcꝛi

pflerüt opas extruere vebere
eos qͥ ꝓ honoꝛe pollicit ſuntiñ pe⸗

cunias ꝓ his inferre cogi. Item
reſcri ſe rũt ↄditiões vonatiõibo ap⸗
poſitas ꝗ ĩ rep.fuerũt ita cemu ra⸗

tas eõ:ſi vtilitatis publice inteſt:ꝙ

ſi dãnoſe ſũt id obſeruari nõ lebere
1 iõ nõ obpᷣuandũ ẽ: ꝙ vfunciꝰ cer

ta ſũma legata vetuit vectigalia ex

erceri. eſſe em tolerabilia ꝗᷓ vetꝰ cõ
ſuetudo oprobaot.

Jis alieniue honoꝛis cauſa
opus facturũ ſe in aliqua ciui
tate ꝓmiſerit ad pficiendũ tam ipᷣe
ᷓ heres eius ex aſtitutione diui tra
iani obligatus eſt: ̊ ſiquis ob hono
rẽopus ſacturum ſe in ciuitate ali⸗
qua pꝛomiſerit atq; inchoauerit:

1 Perliciendum. etiam iuchoandum. vel die ah perfi. id eſt faci⸗

endum.ac.

nona. vec. l. j.
ſic legitimuz. vt

8. & publica. l.

licuatio. S. eoꝑ.

młtominꝰ ſi ipᷣi
rei romanoꝑ.eꝛ
go nõ oĩs volũ⸗
tas defuncti eſt

ſeruanda. vt S.
de leg. J.l. nemo

põt. 1. l.ſiqͥs in⸗

quihi. S. fi. T ſu-

pꝛa de relig.l. at
ſiqiis.S.equuʒ.
2.C. ve teſtamẽ
tis. l. teſtandi. 7
tñ legarũ hꝰ va
let. vt. C. de le.

l. ab admumſtra

tione. ⁊ de vſuf.
leg. l. quidam.

r Lonluetu⸗
do.ſic S̊. d decu

fi. 1 ad mum. I.

magiſtratus.et

ſi. ac.

1ſIauis
ꝓmiſe⸗
rit. ⁊ honoꝛẽ re/
cepit.ałs nõ ha

ber locũ quod ð

herede dicitur h
ſi dicas opus ñ
inchoatuʒ a pol
licente. vt Z. l. ſi
qͥs ob. ⁊ no. ꝙ q̊
ad opus non re⸗

fert ob ſunz vel

alienum honoꝛẽ
ꝓmutat. quia v

trobiq; 2 ad in-

choandũuũ vel dic
ad pꝑficienduʒ te
nent . at vbi pe⸗
cuma tunc fone
diſtiguit. vt nõ.
5. e. l. j. 1 facit.
C. rato. operũ
pu. l. .S. q vo.

V DObligatus eſt. videtur iu pꝛimo caſu heres teneri inſolidu. q n⸗

do opus non fuit ceptum. in ſecundo non inſolidum quando fun ce
ptũ. ſed dices quod et in puimo ienetur non inſolidum ſi bons non
ſint ſaluendo liberaluari: ſed tunc male aduerſatur ᷣm. H. vñ die
ꝙ in pꝛimo accepit honoꝛem. in ſecundo non. a ſic enaʒ intelligitur

lex S.e.l.ex pol.ij.⁊.iij.rñ.

xDb honoꝛem. icẽ ⁊ ſi ſine cã. qꝛ extunc tenetur. ex quo ceptum

eſt. vt ſupꝛa. e. l. j. S. . z. l. ex pollici.

Inchoatũ eſt.nõ m̃ honoꝛẽſi uſcepit. albs heres tenet inſolidum:

vt Z. e. ex polli.ij. K. ⁊ ſic nõ obſtat S. e. ſiqmis o

b. quia ibi incepe⸗

rat. vnde heres complere tenetur. vt ar. S. ſocio.l. heres ſocij.
here. tu.l.j.vel dic ꝙ ibi pecunis ob honoꝛem. lic opus im erat ꝓ⸗

miſſum.accurſius flo.

anmon
Pterh
goſce
Abuca.
1

ie
4
.
nin .15
ſae orſ⸗
lingolng
ksArtn
Cnshaprun
gionſbene

1

ltuts mere

Vt dicisl,4
e C.vpfe
nehelmein

.
Lbenli
in gheltit
1ctuſctoz ali
ſthaclhet.
b Kundh
ſub ſtucio
rall. ni ſu⸗
uar bece y
Aedlcen
pſeſoꝛ. h⸗
pocauit ep
feo.g,

Plhorl
Nlci mentcan
h. Nön
r dc.
R*

„B
W. q No
Iulleren
Nöa..
e ner
lĩ ſi obſt
Meglciet
Uribirhu.
Alit.
ment
ſl uezſg
Gdnumang
6 Zunan
medlcus el
b Denni
nlate poll
Mſüt
alboe yel
ſuo no ah
ſtr aii
kmmnün
Etüſint.
peclcaũ

Aarne
ſdngedlot

dde

ſe tſen

0 Lanen
öwinſt
mmi
4 dennn
ani

4

N 61 0 “
“ . WM GHeE .
K. Ves

NR . ge⸗
6 H woot ——— .
. epiſ. a tur. ſ. ꝗ ramentu ð fit a Eei c.l.ij.a l⸗
ſoluẽdo nõ ſt. ur⸗ * F§. ig o, 1 Rerminen non nouã teqᷓ; 5 lie Remm
J alitati colegt. dnniſoi * 8 . vt. C. de iudi. G l. tahole ſ
dniAdorale⸗ cae. ort. ng S. me lon ſiſint q .⸗R nabael
Z Tonmoar art. ck. . me genera: tame uin ne af Niner neee ſace
*7 1 ſce. F. ij. . 7extrae f. iudi. icĩe gener⸗ edication . qꝛ ſtu es ĩ qb⸗
gnot varijs Foꝛdi.o ta med ſſe cũ pꝛ pꝛofeſ⸗ ſt: cuz leg craut
anncenn Rudrico wn⸗ dce e ei ſſta ibi ꝓfuiſſe hiüloſophi p mno eſt: k ſint ſa
co⸗ „ ficiat ſſe hʒ 9 1i firm ero ſin * eſt:ſe 3 (o. l. 2 m hoc foe
Rt „. u rinſqᷓ ꝑ dẽ nece rimomi ꝛᷓ num , ioſa res „—. erce⸗ ſime. idij ſunt o
ig WMR 7 eus qui ntã pat ſoꝛũ religioſa opʒ mer⸗ prin. ſtugiſt 7
pa R. 13. . ere non pfiteri eos 20₰ pri vng. 74
uieelie in ip̃a R ſa. extran t ꝑtẽ qun id opus faca . quia . ſpfite re. P† ferenda ſuõe opiie
klnmg, ꝛe. ab oꝛ. cereid: u qui id uitati in rimuʒ — ſi ernere s pfeſſo⸗ cexpoſuoe nur.
5e n. cer ſibi ab eo qui id ciuital hoc p ram ſpern ilis ꝓfeſſo bac ð ſeqn
3lra. l. qbitioſa. hi licti ſibi a ita mallet re.18 riam ope s qͥdem ciu ſactiſ facit nñ ⁊c. ſͦ an
mi PmB nrcc, inſtitue g fieri cep oꝝ eſt ſi inde ne cẽt. eſt. n. qd ꝛecio nũ⸗ deepoſm. Were
luman pio nõ — ua id opu ero liber 5 cime ibo ius dice la: ſed q̃ pꝛ hone⸗ unt vom pſe ñ loch⸗
Eenhasne Ronrg mer ad A 1 ex nume te ptis h̊ hoc r. luilis ſap . da: nec de t: 4 ctoꝛ: cu omiut?
ma ictis. l. 7 gut qui : nõ qn cit. i. ſimac z ſy eſtimẽ 0 petit: ur cũ pro rit: qo
ſnnh, aee leſ.⸗ res exti eceſſita inne Lp * marion n iudicio TEbuit: Rñ. qꝛ: t. C. de w
Allle di.l. med 2 nde ne ſtituit. fi⸗ = Duz in 3 offerri . utuꝛ ſuffic. vt gr. F. ſi
nl me cedende 69 q; ex ſtada. méti ipiũ r.l. o n. ſi
ſricn li.x. g. (6 adrianus nepotẽ q;ᷓ re⸗ u ſacran oneſte acci⸗ ra⸗ nat. wack. rob
ſe⸗ a Liber ſ gra dDiuus r liberos uns pius ingreſſe tãetſi ho idi ch litte — aut. ſunicht.
urngla artiũ: que 15. Nte ineri: diu uedã enĩ f petũt᷑. lu feſſoꝛes: tñ . i rommn in fi.
mſem marica laz aliſo⸗ lia cont H neſte tñ pe ſint ꝓfe caturt oblig 5
Grmn qbuſdaz J mnariis inho Fig: nonnt. Dicati k. vi H
thift b libe⸗ js et extꝛ⸗ ſi index ſurpatuʒz js 2 no certa me.ſic 5 & e
llae ſub ſtneno vij. De varij bus: et ſi ubꝛica vt librarijs js: 5 7 ſt ex de cibanno⸗ .
hini rali. nã vag mnitiom . catur .R tãetſi . etabularij ficibo qᷓ li. l. bſeruãduʒ.
ni ſſe ue artificibo⸗ ra⸗. di. o nur. l.
n ae one og 1feciſſe di . merce⸗ toribo ſiue bo ſiue a eq̃ꝙ extra mche oꝛig. i .
. et: ſee rtiũ tas poſit bebit: Ha ſt run un
t (in vocauit p bus ius dice ſtudioꝛũ ⸗ tra lr̃a r dicere p̃ſe ãt:idẽ iu 575 bor noram. i cals
kin ae. dibus in im ugu ene tran enna lece perat ide ⸗ſead æ dr nce,geleal⸗
Juſtioꝛ. l. vi erioꝛllorm ludnan ntrinlnan ben aerſec⸗ 4 urnkrna.
tuum 5 mecicoꝛũ . Liber apder eo⸗ com in pꝛ ipſos erſus id ẽ ꝑ vſü dicat.
npſust det , vr 3 beraliũ. egreci zmaticige⸗ ſt quod s omnes autem adu 4 y nach⸗ ſibꝛ
4 mnl cuhi ab oꝛ. ſa. imus: que bunt graͤr dẽ cã e aduerſu Qni au iuifratres Barege wniſtn.
in. Rrrs. pim es otine cox q; en ñ hi ſa⸗ ſes öbet. ntur: dum js q; mercede. ryrici qᷣ
.ri. rhetoꝛe⸗ Aecdic ioꝛ. cũ peele os adea honorarij byʒ merocde ſ lrando
S obſteri⸗ trici. ſi ꝗ, iuſtioꝛ. curaz; duocat In hon dex ð ludedo 2 ſ
Sz ob zt metric mnn ꝙn dioꝝ agduoe unt. ſari iu fa⸗ lu bant.
E ocura feſſoꝝ:m ulli ſtu us di pſer ta verſa ati fa. ecuaba ſi libꝛa
deadle aal. lutẽ hoĩm ag extraoꝛ rices au⸗ aduocato litis proq; dine 2 iu. iſs qlipros dige
ae odcl i o his q; d ⁊ obſtert hibeꝛe 20 mo liti onſuetu ſtimatio br. —
5 e vergrr.8. videc De dicinã exh o foꝛi c n ſa e Kilki
nn imi r5echelaanen icebet tiq; me guins ac cunch erat act o licitum h mites. i. al
gici 4AJbe ue v taſſis is und n quo erat mo licitn f: ita mites.
l aiin vene 7 hic. ant: que cos foꝛ 9 ptis coꝛꝑ dicij in q lbeat: du f egredia l CECo is de of.
higt vei nanct.. ⸗ di nt᷑.meci licuiꝰ ꝑ llicẽtur achibe⸗ ſtitas ñ eg et pr̃is nlevs aoeeß
munuuj f A cere alti⸗ vice tiã eos qͥ a itatẽ po le vel nem ium quã ꝛis noſtri ita ſe eNl-de.
lniz qlif ſices vart ſals cipiet en loꝛis ſam ſi fiſtule noꝛariu io ĩpato ſcriptii allcg S ſſoꝛiby.
rgrg . Pralne⸗ loꝛ uus u mtin vel mne ipt ba re rofe
Eni e ne⸗ nel raß gurin iine rauert im⸗ onneke⸗ weib inde. ve eniaz i
an 5 Aurian nrzenon nnse ve oͤſüt eiꝰco gkde f.erlenhi. l feck
dahe un 6 dicus eſt. ſ⸗ TCentiu:no eſt: vt vulg⸗ uit: no J. S. medic icat᷑. vt. j. bo. pol. l. ſed
mrint e enniͦi ſS impcatus eſt: v oꝛciʒal g aliſe ſ änig eumlto. vr . ra eos d de bo. pol.l.
4 4 et. catus h ex — 8 ciu id ot Fe. vt S e* .
c 1 ma ſupe 4 er cõuem igs tacut que uib dẽ. 3 de
nnce vel boc ve ücar incipa ijs. qui no 3. ad hoc
* 9 n0 abn . . o⸗ Pr. Morarij utatoꝛe otuz. 2
Aienet rius z. ie. l. wu.l. ?1 hono⸗/ 4 ac. i ſunt op .de tabul. pt
2, n 5 Gan pri. . N. d z Ns wuli zbo⸗o lignd, i elliombo. vt. E. de tab peñ.l. mo
BPu * 4 . .7 » Ae⸗ .7 Spolui S
ni r tmr ſalanuz. Eabalenil ks rve eplis, Ra0.15
iſin mun ero⸗ petu — c j Einir e dic ar ec, poſtul.,u⸗
ſt Ne S 18.7, 5 woctoꝛ exoꝛ. ibi erat . pen. l. ſ. artes. eco. 1 .. le of. pcc 10.7 . ñſac.
m hiloſop l. pe. 1 doe in fi. ſo oꝛarijs. mĩs Que t. gr l. j. ĩ fi. ergdu. . 3 5 trã
ſpis ribus. F. p e Pieſ. .iͦdes. n cheos. u F. in hon zt cum d e Relcplerd Pſe. vr. l. iudi. ꝗpe ilen e. ſc habi.
eta. inde di ſ. 2 me oc. ſec?: Pcepta 9 ſirmiſſi ddi in pn.“ cepit. ⁊. ¶ qð dꝛ in uatita ſic 1 8 denʒ Uratoꝛ
di Pꝛo ꝓfeſ. ẽ in aduo 2 eius p itẽ eſt berꝛ re ris l.l. j. S. ac ipſerũt: q t8. 1. P mptꝰ. ſi u. l. ſi c vV
Si⸗ n inviltn n iam: q pcepta. debat᷑ de . poſtu * Dic reſcr odo li . ſe. S. ſu admm. tu.l. m
e vt H.iz ti: o ad a iuris pᷣ hoc vꝛ qlin⸗ gu. vel 3. mo 10. ſi qᷣs E, adm.
in anc iur.l. iu i. S. ſan 3 5w us ẽ. f 3 odus. 2 le. aut. ree
tun iongt 0° Sa ſti. 2 re. di ẽdi. vt h̊ 1 5 l. an ſic u hi. SF. m cõꝛa de
anilteg 3 de inſ mſn. x re t. 5 vẽdi. iur. i dat. cũ hi. 7, C. cõ
nun in, v 3 u. vt in ſubijci 1no reg 17 cn d Vt ,F. . .
unrl u ga litn, õ 5 plenn H
kas ſtihid⸗ Erac eneiecliate⸗ nletnscun mngt5
Wmrne. enamei⸗
46 Honoꝛ nerãdi. §. in prim
Amameſt 1 ieleen plures. §.
mumiun öw admietu.
0 woe
ſs i
un

g Paratus ?. q eẽ debet. ad qo. C. de iudi. ꝓPperãdu. S.· illo. 2 loc.
I.qui opas in prin. z. S. j. 7. C. de ddi. ob cau.I. aduocai.
b. Egreſſa eſt. als ẽ in textu nõ. ⁊ tuc hẽas xbet. ſ. aduocatus.
DBDebei. i. repete qõ plus ſoluiſſes: vel pete v abſoluaris ſi nõ ſol
uiſti. C. de poſtu ł.l.iij.ac.

K Ziduocatos. q
quo.plus eſt opus
ſcʒ ꝙ qͥnquẽnio le
ges achueu. vt. C.
aduo.diuer. iu.
l. ubemus tpe.
S. ne decetero. item
ꝙ woctoꝛ inret pi⸗
tia muris eũ inſtru
ctu. vt. C. ð aduo.
que remoue illfa⸗
Tos: q qnq; exꝑtes
negocioꝝ poſtulãt
qð pnñt. vt ar. .
æ iudi.l. pnł.mſi
ſint liberti. vt. .
e poſtu. l. ij. nez ꝑ
hoc remoueo ꝓcu⸗
ratoꝛes tutoꝛes a⸗
ctoꝛes ⁊ ſiłes: ꝗͥ lʒ
cauſis oꝑant᷑ alq̊
ſtucio:nõ tñ ſunt᷑
aduocati. vt red-
dar eis ius ꝓ ſala

rio oſtituẽgo. ꝙ ̊

Dicit quoq̊ ſtudio.
id eſt ſine allegatõ/
mbo tm dzʒ adeſſe:

ſiue vſq; ad lii. ↄ.

Xm vel poſtea im:
vel in c̊ principa⸗
li tm̃: vel ap. vel
vtraq;: vel ĩ certo
loco vel qlibet. q̃t
auũt modis petuur
ſalariũ aduocati:
die vt nota. C.
ſuf. l. j.
IPꝛo tractu. pu
ta vt dilatiõʒ vnaʒ
acqrat.ałs ꝓ con/
eractu ałs tracta⸗
u. 1. ꝓ ↄſilio.
m Si cni. caum
eſt.1. ꝓmiſſum.
n Ponoꝛani. i.
ſalariũ.

habẽt. Si iulius maternus quẽ pa

tronũ cauſe tue eſſe voluiſti fidẽ ſu
ſceptã exhibere paratus eſt: eã dũ⸗
taxat pecuniã que modũ legitimũ
egreſſa eſt petere dbes. Aduo
catos accipe vebemus omnes oĩno
qui cauſis agendis quoquo ſtudio
opantur: nõ tñ qui ꝓtractu nõ af⸗
futuris cauſis acciꝑe qͥ ſolẽt:aduo⸗
catoꝝ numero erüt. Si cuicau

tũ ẽ honoꝛariuʒ:vel ſi qͥ e lite pa⸗

ctus ẽ videamꝰ an petere poſſit. et
qͥdẽ de pactis ita reſcriptũ ẽ ab im
patoꝛe nzo ⁊ diuo pꝛe eius:litis cꝗ
malo moꝛ pecuniã tibiꝓmiſſaʒ ipe
q́; ꝓfiteris. ſ̊ hoc na ẽ ſi ſuſpẽſa li⸗

te ſocietatẽ futuri emolumẽti cau⸗

tio pollicet. Si vo poſt cauſaʒ actã
cauta ẽ honoꝛaria ſũma peti pote⸗

rit vſq; ad ꝓbabilẽ qntitatẽ. Etx r
ſi noĩe palmarij cautũ ſit: ſic tñ vt
aputer id qo datũ ẽ cũ eo qð debek
neutrũq; cõpoſitũ licitã quãtitatẽ
excedat.Licita aũt quãtitas intel⸗
ligit ꝓ ſinguł cauſis vſq; ad.c.au

reos. Biuus ſeue. ab heredibus
aduocati eo moꝛtuo ꝓhibuit mer⸗

cedeʒ repeti:qꝛ ꝑ ipᷣm nõ ſteterat qͥ-
minus cauſam ageret. Ad nutri
cia q; officiũ pᷣſicis vel ptoꝛis dveue

.
—

o Aſdoꝛ. de quota lit· ac.

p Suſpẽſa lite. i. lue pendẽte: qui iã cepat eẽ aduocatꝰ paciſcat᷑ de
quota pte lit᷑. vt ſic ſit quedã ſ ocietas:nõ valet duplici rõne. Pꝛuma:
quia lite pen. vt. C. de poſtul.l.quiſqs.S.pterea. ar. j. l. medicos.
Alia:quia de quota q̃ ⁊ antea impediret: vt ⁊ h intelligi põt q̃i ſuſpẽ

ſiue lucxꝑ inſpiciat.qdð põt eẽ ⁊ nõ eſſe.⁊ ꝓbat᷑. C.de ꝓc.litẽ mã.qͥ ↄt
licitũ. ⁊5 de pac.l. ſumptus. æ mã. ſi remu. S. maritus. æ adde quod
nõ.C. de poſtu ł.ſi qʒ.⁊. l. quiſqs. S. pterea.

¶ Sũma. puta etiã de quota:vt hic videt velle nec lex aliq phibet

ar.S de pac..lʒ.

rx Et palmarij. 1. vi

cioꝛia. nã palma victonã ſigmficat.

Lautũ.ſub.poterit pen qð ꝓmiſſum eſt.

s Aureos.ſ. ad plus.nã minus qñq; dat᷑ qð videndũ mõ cauſe

7 aduocati. vt S. e. l. S. in bonoꝛaris.
eSDmus. repeti dic ſi ſtar ꝑ aduocatũ viuẽtẽ nõ petit ſalariũ:ĩmo
ſolum redddit. vt. E. de cõdi. ob can. 1. f. ſi vo caſum moꝛns i ſua p
ſona ↄtingeniẽ: tunc obnnet qð hic dẽ. ⁊. &. de aduo. di. iu. l. poſt du/
os. S. j.7 S de le. j. l. legatus aut. S. fi. nec obſtat. C. de aduo.di.iuð.
l.petitõʒ. vt ibi nõ. ⁊ idẽ ſi eſt inſrmus: vt S de ſtatu li.l. cũ heres.
S.ſtichus. adeo vt ſi nibil feceru adhuc obtinet qð B vꝛ. Iz quidam in
actoꝛe diſtinguãt. fuerat in moꝛa ateſtandi vel ꝓcedendi: a tũc obti
net qð hic da: ałs de equitate reddit.in reo indiſtincte debent reddi

ſi nihil erat faciũ: ⁊ hoc de equitate dicũt.⁊ ꝓ eis & ve condu.ob ca.l.

—

ſi pecuniã.⁊ qð h dicit ꝑ ipᷣm nõ ſteterit: ſubaudiũt.ſj̊ ꝑ clientulũ: qꝛ
drxerat aduocatus paratus ſum vemre ad cauſam. ecôtra ſi ſteterit

deentulũ nõ reddit aduocatꝰ. vt loca. qᷓ opas. S. aduocatn. deq;

ſi ꝑ foꝛtuitũ caſum ⁊ ex ꝑſona clientuli.vi ſi res petita interieru: iia
qꝙ reus nõ teneat᷑.vt S de rei ven. l. vtiq;. S.nõ ei ex pᷣdicus nõ. ar.

—

ſalariũ in prin. eſt preſtandu. ꝓ quo eſt. C. de iudi. ꝓperandum

.in honoꝛarijs. 7. &.. de condi, ob can. l. fi. 2 loc.

nit. nãq; nutrices ob alimoniã in-

fantiũ apud pᷣſides qð ſibi œbetur

petunt. Sʒ nutricia eouſq; produ⸗

cemus quoad infantes vberibo alũ

tur:ceteꝝ poſt hec ceſſant ꝑtes pᷣto

ris vel p̃ſidis. Hec oĩa ſi apud pᷣ

ſides petãt᷑:videamꝰ an de mutuis

petitõibo pñt pᷣſides coòſcere: ⁊ pu
tẽ vebere aldmititi. Bem.
E vſu aque ⁊ d riuis nouis
inciuiliter inſtitutis:item de
eqͥs alienis a ſciẽte poſſeſſis:fetuq;

eaꝝ:⁊ de dãno dato ꝑ ĩmiſſos ĩ pre

diuz ſuũ vniuerſos hoĩes eos quiĩ
pluriũ pᷣdia diſtribui vebuerunt:ſi
mõ id nõ ex auẽte eiꝰ qͥ iubere po⸗
tuerit factũ ẽ pᷣſidẽ ꝓuincie wceri
opoꝛtere rñſuʒ ẽ:vt is ᷣm rei eqᷣtatẽ
⁊ iuris cõditõʒ cõuenientẽ foꝛmam

os qui eis

ſa medicamẽta inferẽda cõpulit: vt

ei poſſeſſiones ſuas cõtra bonam fi

ſes puincie coefceat: rem; reſt
tui iubeat.

Alunl.
JZuus an. pius ſcripſit iuris
ſtudioſos q ſalaria petebanr

unculum amittendoꝝ eoꝝ p aquer-

dicꝰ cui curãdos ſuos ocu⸗)
laboꝛat ↄomiſerat

q opas. S. j. 18.
eo.ꝓin.5 qꝑd ſi
aduocatus deßit
cam vt dveſpatã?
Rñ. aut ex cau⸗
ſa quaʒ preuidẽ

potuerat.⁊ ĩpu⸗
tetur ei qo imge

rue vidit aut ex

aliqᷓ cauſa repẽ⸗
tina:puta fec cli

entulus prauaz

confeſ.a tinnc ni

hilominus hẽat
vt S va.mu.
l. p.S.fi.cũ ſins
cõcoꝛ.iiẽ quid ĩ

prate moꝛino E

aſſeſſoꝛe: vel in
ectoꝛe vel mag
ſtro moꝛtuo:an
reddãt ſalariu?
Rñ.nõ: imo pe

tet:exq̊ ꝑ euz nõ

ſtat. vt h̊ ⁊ dicta
l.q oꝑas.⁊ oct᷑a
l.ſi pecumã: ibi
7 cũ pꝑ te ⁊c. ⁊ Sg̊
e ſta. li. l. cũ he
res.S.ſtichus.⁊

3 c le. j. l. legga⸗

tus.S. fi. nec põt
dici ꝗ aliũ ſb̃ſti

tuat: qꝛ int arti/

fices ⁊c. vt ⁊ 8.
e ſolut᷑. int ar⸗
tiſices. ixẽ qͥd in

quolibet alio q

operas ſuas lo⸗
cai? Rñ.vt ple.
ne nõ. 5 loca. l.
cũ vno. S. cuz q;/
dã. ⁊ de odit᷑. ob

cdu. l. qui pecu-

miã. ⁊ facit S. de

glſeſ. diẽ. loc.

addes. S. fi. 2 &
act. emp. credi⸗
toꝛ. S. pe. itẽ nõ.

hic ꝙ moꝛs tua vel metus pſone tue: non tibi ſed alij nocet. vi ⁊ de

leg. j. ſed ⁊ ſi res. 7.l. filius. S. ſi quid ſeruo. ? de op. li. libert. F.

qui poſt.accur.

VAd nutricia nutrices. petũt aduocati ſalaria: wetoꝛes libera⸗
liũ artiũ mercedes:nutrices nutricia: ꝓſenete filat rophia.

5

floꝛentinus.
Pec oĩa.ſ.habent locũ.

