nunciatõnem factam: ſic vt wmi⸗

riciaʒ. ⁊ inſti.qui

ma.nõ poſſ. S. fi.

p Sandam. pro
Opere qð ſit in pu.
q Pernmeat. id ẽ

nunciatio vel can⸗

ſa nücianch. vt.
e edendo.l.is apo

quẽ.⁊ tunc cum tu

toꝛe. vt ſubijen.
r Zummibo. lu⸗
men ð pꝛoximo: ꝓ
ſpectus de longe ẽ.
Item lumen deſu⸗
per pꝛoſpectus de⸗

ſubtus: vꝛr S. de ſer
nuitu. vr. pre.l. lu⸗
men. 7 l. inter ſer⸗

viu.
ſIEius officiat᷑.
contra debitam ſer⸗

uitutem.

¶Autem. referũt

quidam ad prin. 7
male. accurſius.
V Rata habebit
ce rigoꝛe. ſed de eq⸗
tate valet: qñ nõ ẽ

ei tutoꝛ neq; iudex

a quo petat.ſ.tuio
rem:cum etiam qli

bet ſeruus denuci⸗
ando facit locũ mi⸗
dicio quod vi aut
qð vi aut clã.l.uij.
in pꝛin. 1 pꝛo hoc.

V. qui admitt. ad

ad bo.poſ.l.bono⸗
rum. Seo cur nõ

poteſt ſine tutore:

cum ei vnle ſit: vt
inſti. e auct.tu.in

prin. Rn.nõ poteſt ſimpliciter. i. Vbis ſimplicibi.qꝛ mũc pdere poſſeſ/

rem.in fi. Sed illa pꝛohibitio que fit per pretoꝛem ex hoc edicio nõ
operatur deſtructionem:a ideo edictum reſtitutonum eſt neceſſariũ.
ſed adhuc ergo mre ſeruitutis nemo nunciat.q; habet confeſſonam
vel nega.ꝑ quas tantundẽ conſequitur: vt S pril. in fr. qdᷣ
falſum eſt vi non nunciet᷑ ĩmo bene nunciat᷑ vt didem dici᷑: S.de
ſerm. vrba.predi.inter ſcruitutes.S.j.ſed Hn.vt.j.ti.j.l.irebatiꝰ.

dixi. vel expone vt S. hac eadem glo.diximus.

eIJ ego. ⁊ mouet.ſailicet quod non poſſim. .
fInquilinus. ſic non habeo ius in re.non ergo nunciat

qui non habet ius in re:ſ dic vt nõ. S.e.l.j.S.iuris.ac.

g. Dat. mii ao modicum tempus conduxi. vt.j. de ſupfi. l.j.S. qdᷣ
aũt ait.⁊ S.ſi ager vec.l.j.ij.⁊.iij.⁊ de rei vendi.ſuperticiario.i.e.
ti.l.pꝛeto.accurſius floꝛentinus.

hb Sernitutum. l. vnlis ↄfeſſoꝛia. vt. j. de ſupfi. l. j. S. fi. Sed ijre

fructuarius non ſic poteſt? Hn.iſte plus iuris habei in re.
iSi in publico. hic de publico. accurſius.

K DOmnes ciues.idonei Jo. vt.j.de mune.⁊ ho.l. vt gradatim.S.

ſed ſi lege. ⁊ hoc propter pupillum ⁊ mulierẽ qui non nunciant miſi
ad eoꝝ commodu pertineat.vt.j.e.de pupillo.in prin. ⁊ de popula.

act.l.mulieri.tem ꝓpter eum cui ex edicio poſtulare non licet:vt

ĩ.de popuł.act᷑.l.popularis.ex pluribus tamen vnus idoneoꝛ eligit
1. eodem ti.l.ſi plures.ac. .
ln Am rei. ſic S.æ procur.ſernum.S.publice.ſed arg.ↄtra.in
eo.ti.de procura.l.non tamẽ.⁊ de exerc̃.l.j.in fi.⁊.l.ſe.⁊ de
gonmmm. iuto.l.iij.S.fi.ac. .
m d E pupillo.oictum eſt S ꝙ quilibet admittit᷑ ad operis no.
nunciati. ſeo queſuum ek. pu.an poſſit nunaoare. ſi in pu
blico fiat aliquid. accurſis. M

o Mam et ſi ſeruo. vt S. ꝓximo. S.

ſionẽ põt.vt.j.S. memiſſe.⁊.S.e.l.j.S.im operis.ſed ꝑ iactũ lapilli vl
ꝑ pꝛe.põt:cum ſibi ſit vnle: ſic ⁊ S. de euict.ſi dictũ.S.fi.Alij hoc refe⸗
runt ad primum caſum.qñ in pu. quod io.nõ placet. alij hoc eſſe m0

q; et damnum poſſet habere.vt ⁊ inſti.de auci.iu.S.neq;.

— 2

x Munciano.qtuũ ad executionẽ nõ ꝙᷓtũ ad effectũ vel nũciationeʒ.

a Auctoꝛe.i.tutons auctontate. ſi aduerſarius reſiſtat.
b Seruo.ſupra de pupille nunc œ ſeruno.
c NMunciari. q;ꝛ valet tanꝙᷓ rei facta.cñ ꝓ mortuo babeat᷑.vt ⁊. J.
xi. S. ibi neq; refert ⁊c.⁊.j.e.l.operis.⁊.l.ſe.
d Munciare: cum fiat a perſona rei ⁊ ipſe nõ ſit ęſona.
e Mon põt. cũ ad publicã cauſaʒ ꝑtinet: vt ar. S. vᷣ teſta.l. qui teſta/
mento.S. ſeruus: ſecus ſi ao priuatam: qina tunc poteſt: v.j. qð vi⸗
aut clam.l.iij. in prin. T᷑lel nomine wmimi põt vt ibi. ſuo nõ vt hic.

ſMunciatio.ſ.a ſeruo facta.

g. Muncianonem. dictum eſt quibus ex cauſis fiat nunciatio ⁊ que
ꝑſone nunciant ⁊ quibus:nunc vbi.a.
hPreſenti.ſi autem alibi habes.j.ꝓxumo..
1 Inchoet. nondum edificat puta locum purgat. nam ⁊ ſie incepiſ
ſe diciuur. vt..xæ pollici.l.j.S.cepiſſe.aʒo.tu dic illuo ſpeciale. Deo

tunc dic inchoatũ qñ opus ſupꝑ qͥ fit nunciatio habet inſtar oꝑis: nõ ſi

vnũ cementũ ſu a ꝓpoſitũ.vt.j.e.l.ſnipulato.S.opus.ac.
Kk Somino. ſcilicet tm̃.
IIn preſenti. ſalicet re.
m Refert. cui ſiat res.

in Fuerit. liber vel ſeruus vt hic ſubijcit.
p Miũcianonẽ factã.hoc ſi fabri ibi ſint. Quid ſi nemo ibi ſit ⁊ nũ
ciat ad locum: H. tenet. vt. j. ti.j.l.uij.S. totiẽs.⁊ ar..ec.l.ſi.⁊. . . 35

—
.⸗ .
Ae W,

vi aut clam.l. aut.S. ſi foꝛte. 2,. E. & anna. except. l. ij. in fi. 7. J. eo. l.
operis. vi per hoc imputeiur vommo ſi poſteaqꝙ; ſciret aliquid plope

retur:non autem de

ſtruitur quod mecho tempore ſieret:vt arg.S.

peni. here. uem vemiunt. S. petntam.ſ. vi quod factũ eſt poſt ſcientiam
wmmi veſtruatur quod ante non. vt S. quis oꝛ. in bono. poſ.ſ. er. l. fi.

Idem dicas etiam

ſi fabri ibi ſint. aꝛ.
predictarum leguz
Sed hoc caſu cuz
fabri erant vel alij
pꝛeſentes etiam i
rante womno fa⸗
ctuʒ. dicunt quidaʒ
vt ot. deſtrui. ar. j⸗
e. l.operis.quod ñ
placet. 7 quod ibi
dicit: tenet meꝛo in
re:vel dic tenet om
nino ſi tutor v en
rator potuit fabꝛoſ
pꝛohibere. eſt ſol
uendo. nam ſic pu
pillus vl ſurioſus
tenetur.

Sic. id eſt eo

modo.accur.
Yx Siquis forte
in foro. ante iuch⸗
cem. vel dic foro
rerum venalium.
Igem ſi alibi vbi⸗
cunq; non in ope⸗
re. ac.
INMüciat. abſen
te ab opere

no poſſit renunciari. Siq nis for

te in foro wmino opus nouum nu⸗
ciat. hanc nunciationem nullius

eſſe momenti exploꝛatiſſimum eſt.

In re enim preſenti vt prediximꝰ
in ipo opere hoc eſt in re ipſa nun⸗
ciatio facienda eſt: quod idcirco re
ceptum eſt vt confeſtim per nunci⸗
ationem ab opere diſcedatur. Cete

rum ſi alibi fiat nunciatio:illud in

commochi ſequitur ꝙ dum venitur
ad opꝰſiquid ſuerit operis per igno

rantiam factum:euenit vt contra e

dictum pretoꝛis ſit factum. Si

plurium res ſit in qua opus nouũ
fiat ⁊ vni nuncietur recte facta nũ
ciatio eſt: Annbuſcgaammni vide
Sed ſi vnus edi

tur venunciatum.

—

Mullius. qᷓtum ad hoc vt ſtanm wvmfnum conſtringat: ſed ex eo

tempoꝛe exquo prohibere potuit opificibus ne ediſicarent. vt dixi. .
S. proximo. Sed m hoc quare dicit hic nunciationem non tenere. et

ſuperiori caſu tenet vommo abſente. cũ idem ſit vtrobiq; vt poſtꝙᷓ wo

mnus ſciuit tenegt? HRndeo ideo. quia ſepe opiſices amici vmmi vel

vicim conſuener unt ab opere deſiſtere bonum conſilium pꝛio wmino
ſumentes. 1 30 ea q frequennꝰ accidunt mra aptantur. vt S. æ legibo

„

7 ſenatuſcon.l.nam ad eag. Ded. R. videtur voluiſſe: vt et poſt vmm

ni ſciennam hoc caſu non teneat.accurſius.

VPprediximus.als pꝛedixi. ⁊ dic vt g.proximo S. als ⁊ pene vt di

xerim. eſt pi. littera bona. D. ac.
xAllibi. ꝙ in ipſo opere.
a Seguitur. id eſt ſequeretur ſi in foro valeret. ac.
b 2 opus quod fone etiam iure fiebat. H. accurſius.
c Per ignorannam.nunciationis.ac.
d Edictum. ſſi ſoꝛte conceptum oſt venunciationem ne quio nom fi
at. H. accurſius floꝛentinuus.
e Su ſactum. a ſic tollendnm quod eſſet miquum. vt qui non deli⸗

quit damnetu r. vt.j.æ actio.⁊ obliga.l.ex maleficio.S.j.Seo quid

ſi dvolum aobibun in reuertendo: Rndeo vt S. ex qui. cau. mg, l. ſi
S.j.accurſius floꝛentinus. Kneo V er qin. can marl. ſi eunn
BSi plurium. fiat ab eig.
g Muncietur. a vicmo. ac.
h Recte.quia in re preſenti.

azo.
E Mon tenebuntur. demoliri ſiis ſumptibus.
K ri ſuis ſin us. accurſius.
¶Tenebuntur. ao unpenſas ſeo ad panentiq. vt.j.quod vi aut clã.
l. competu. S. finali. accurſins. ee

m Mocere.vt infra de regulis iuris.l.non debet. .
fi. ſiquis ali,te. probi. l. ſiquis. S. fratris. 2 8. de e. e.
vnde vi.l.memin ermt.ex hac cauſa tamen damnatus non muria m⸗
dicis: quia credebat nunciatum ſoꝛe illi quem damnamt. partem feret
a ceteris commum omidun. ſi interfueru ommum ſieri quod factu
eſt pluſqꝙ; non fieri ſm Johan. ⁊ MMar. vi ſupꝛa communi viuidun 3
ſi quis putans.S.fi.que eſt contra ⁊ facit.j.quoꝝ lega. j. S. ſi alter
n. Siplurumm. vnius quia quod fit a perſona nunciantis ꝓ ſe tm
videiur feciſſe miſi nunciaſſet procuratoꝛio nomne.

1NMon edificauerint.nec eoꝛuʒ voluntate factũ eſt. vt.j. e.l. edibus G

o Munciare. vt ommibus pꝛoſit ſoci.
n. Sminbus. ſcilicet ſcennbus. accurſius floꝛentinus.
p Quia. ecce ratio.
xAlter habeat. vt ⁊ ſupꝛa te ſeruitut. vrba. pꝛech. per fundum.
ſic ⁊ inſra de appel.ſcio.⁊ S.ſam.herciſcun.l.in hoc iudicio. Qnio
agutem ſi omnes

haheant ius pro
„ . .» . hhuli1ibendi: tunc dic
ficauerit poſt operis noui nunciati idem ᷣm Yoh.
onem: alij qui non edificauerint bic ſubauci ma.
1. HHH xime. Sed que ẽ
non tenebuntur. Meq; enim ebʒ rano inrer hunc
nocere factum alterius ei qui mhil ſ eſrotenn 5
fecit. Di pluririum wminoruʒ quia ibi feeri dict
rei opus noc eat vtruzʒ ſufficiat vm tur ipſi rei: ⁊ ſic
us ex ſocijs nunciatio: an vo om omm hne lleet v⸗
nes nunciare ebeant. 7 eſt verius ſupra. S. nuncia⸗
vnius nunciatõnem ommibus non bedrrn ſete⸗
. . . ſo . E . . 4 l⸗ez De.⸗
ſufficere: ſed eſſe ſingulis nunciare Gtiem collige hie

neceſſe:quia ⁊ fieri poteſt: vt nun ꝙ aliquis nunci
ciatorum aliter bhabeat aliter non
pabeat ius probibenci. Si⸗
quis ipᷣi pretoꝛi velit opus nouum
nunciare: vebet ſic nunciare. vt in
terim teſtetur non poſſe ſe nuncia⸗
re:⁊ ſi nunciauerit poſtea: ⁊ qð re
tro edificatũ erit: veſtruendu erit:

non poteſt. vt di⸗
j,:accurſius.

fI MDHabeat. veritate inſpecta. vt quia remiſit. ar. ſupra de ſerui. vr.
predioꝛum.l.ſi edes. vel ſi habeat quia forte fecit pactum de nõ nũ⸗
aando: vel ipſe ſolus conſtuuu ſeruitui.altus non tolł.accurſins.

Siquis. caſus huius. S. poteſt poni in eo qui nunciat nouum
opus ipſi pretori ediſicanti. nuncio autem ei vel coram vicinis me
non poſſe nundare eo ꝙ durante magiſtratu conuenmi non poteſt.
vt infra de inmrijs. l. nec magiſtratibus. ⁊ ſupra iudicijs.l.pars
litierarum:ałs ineipii magiſtratus:⁊ tunc eſt ſic. C. his qui per
metum m.non axp.l.ij.vel ſecundo.cum video vicinum edincantẽ:
cui volo nunciare nonuʒz opus non per verba quia poſſeſſionẽ amit
terem: vt infra.S. mem. a ſupꝛa.l. pꝛima. S. in operis. nec per lapu⸗
lum.qua ideo non veſiſteret.ſed per pꝛetoꝛem cuius auctontate te⸗
nebitur. vt deſtruamir quod eſt ſacium: exquo opus vich. vebeo ei di⸗
cere: frater m non poſſum nuncisre nouum opus ſicut volo: ſed
ſtatim videbis ꝙ pꝛetorem adibo ⁊ veniet vel mitet. vel tercio opꝰ
ſiebat in abſentiqꝗ.· a ſi illud et ad nunciandum tunc opus eſſet per-⸗
fectum.nec habet quem mutat: ⁊ dic ipſi pꝛetoꝛ. id eſt per preiorem
hic exiſtentem. vel quarto quia nullus eſt in loco operis quo pre⸗
ſente nuncꝛetur ⁊ qui wummo renunciet: hanc tamen proteſtianoneʒ
faciam coꝛam pretoꝛe · Sed his duobus non cæſtrunur quod mecho
tempoꝛe ſieret anteꝙᷓ vommnus poſſet venire ad locum.
vV Pretori. id ẽ pᷣtoꝛe auctore.accurſus.
x Sebet. ſcilicet ſic nunciare vt interim ẽ7.

a Teſtetur. diuerſis modis apta proteſtationem ſᷣm dinerſas po

ſitiones caſus.accurſius floꝛentinus.

b Poſſe. ⁊ habetur perinde ac ſi fuiſſet munciatum.

c Et ſi. qui
accurſius.

d Poſtea. finito offcio iudi.ſᷣm primum caſum. vel poſteaq fue
rit proteſtatus predicto modo ſecundum omnes caſus qm ſcilicet

priimo nunciauerat predicto modo. a ſic non eſt contra. ſupra eodeʒ.

l.j. S.j.accurſius floꝛentinus legum wctor.

e Retro. a die proteſtatioms.

ſ Edificatum. vel ab hora ꝓteſtatõis qᷓ̃ ventum eſt ao pretorem.

g Qusaſi.i.quaſi funſſet facia ab initio quando facta fint ꝓteſtatis

at qui prohibere

a ſuperioꝛ eius eſt: vel ẽm. S. non habet eius copiam

— -

ie

N

Noͤnü⸗
rſus.

s e
weſ.
os
pcr
nante:
ammt
lopl/
nenet
oeid
lo: ſ
tcoo
Gaper
Puofen
Nd
anonez
Anchre

ulge

gMn

ſeni ii
ſalea

tpoch⸗

geioten
grſnt

id eſt referenda erit denunciatio ad temons quo ꝓteſtatus fueru.
h Repetito. ſic S.d fide inſtrumen.l.repetita.⁊.j.ti.j.l.ſi finita
. irem videamus. œ innere actuq; priua. I. j. S. ſiquis autem pro⸗

pter inundationem. 7. S. preterea. accurſius.

1 Sedv ſi. quis. volens ſibi querere ſeruuutem talem cum non ha

i. Meminiſſe. nunc quis ſit effeetus nunciationis. gecurſius.
k Aelius. id eſt tutius. „.
E um.vt ſi dico.connne pretoꝛ:quidaʒ edificat in meo:precoꝛ vos
ꝙ mutatis nuncium veſtrum vt non edificet vel veniat reſponſurꝰ.
m Der pretoꝛem.aſſumit pretoꝛ perſonam nuncianns. vt als ꝑſo/

naʒz tutoꝛs. vt. C.

beat. accurſius.
k Immittat.
puta tignum.
Edificet.pre⸗
tor vel alius.ac.
m Equum eſt
et ideo ipſi pre⸗

ton in hoc caſuꝓ

teſtãdo nũciabi⸗

tur.vt ſupra pro

ximo.S.ſᷣm quoſ
dam. ac.

n Munciatio⸗
ne. tutius eſt per
lapillum. ne poſ⸗
ſeſſionem perda/
mus.vt.j.S. me
miniſſe.

. Sextus. ba⸗
buimus ſupꝛa qᷣ⸗
bus ex cauſis

que perſone ⁊c.

JItem denuncia⸗
tio fit ł iuris no⸗/
ſtri conſeruandi
⁊c. nunc compẽ⸗

quaſi repetio die nunciatiõe facta
Sced ſi in edes noſtras quis im
mittit:aut in loco noſtro edificet:
equum eſt nos operis noui nuncia⸗
tione ius noſtrum nobis conſerua⸗
re velle. Sextus pedius diffinit
noui operis nunciationis tripliceʒ

eſſe cauſam. aut naturaleʒ aut pu

blicam aut impoſititi’. Matu⸗
ralem cum in noſtras edes qͥd im⸗
mittitur: aut in noſtro edificatur
PSPublicam cauſam quotiens le
ges vel ſenatuſconſulta conſtituti⸗
oneſq; principum per noui operis
nunciationem tuentur. YIJmpo⸗
ſititiam cum quis poſteaꝙ ius ſuũ
diminuit alterius auxit. id eſt po⸗
ſteaꝙᷓ ſeruitutem edibus ſuis im⸗

Aemiſſe aũt opoꝛtebit: qtiens
quis in noſtro edificare vel in no⸗
ſtrum immittere vel ꝓijcere vult:
melius eſſe eum per pretorem vel
ꝑ manũ id eſt ꝑ lapilli iactũ ꝓhibe
re:qꝙᷓ opis noui nuciatõe ceteꝝ oꝑiſ
noui nunciatõne poſſeſſorẽ eũ faci
emꝰcui nunciauimꝰ:at ſi in ſuo qᷣo
faciat qð nobis noceat: tũc operis
noui nunciatio erit neceſſaria: ⁊ ſi
foꝛte in noſtro aliquid facere per⸗
ſeueret quis.equiſſimũ erit inter⸗
dicto aduerſus euʒ quod vi aut clã
aut vti poſſidetis interdicto vti.
Siquis riuos vel cloacas velit
reficere vel purgare: opꝑis noui nũ
ciatione merito nõ prohibetur: cũ
p. ſalutis ⁊ ſecuritatis interſit: et

qm admit. ad bo.
poſſ.l.bonorum.

n Abanum. ſic 1.

infra acquiren.
reꝝ vomi.l. ꝙᷓuis.
7 hic dicunt quidã
verba non foꝛe ne⸗
ceſſaria:ſed ſaltim
nutus deberet int⸗
uenire. Jo. dicit vV⸗
ba apta ad contra
dicendum hic inteꝛ

uenire lebere. que

cunq; ſini:ſic inſꝛa
re iudicata. l.in
ſumma. in prin.

0% Munciatione.
ſimplici verbo fa⸗
cta. accurſius.
p Ceterum. pro
certe.

q Poſſeſſoꝛem.

dioſe dicit ꝙ tri⸗
plex ⁊c. ⁊ dic bꝛe
in t er. quis aut
auct oritate iur̃.
naturahs aut vununun —e
blici. ant impoſintij qiis nunciet.⁊ hoc dicit iſte.S. accurſius.
p Diffinit. id eſt breuiter compendoſe ſub regula tradit.
ꝗ Maturalem. id eſt auctoruate iuriſgennum: quod eſt inductuʒ
natur ali rauone.accurſins ſliorentinn1s.
r Impoſuitiam. ałs unpoſiutiam. ałs impoſitiuam. a ſubijcit
rempla. H ̃̃
6 B MUaruralem. ſic ideo.quia a iuregentium quod naturale dicit᷑:
habet cauſam.ſcilicet iurigentum.quo hoc meum illno tuum dici⸗
tur: vt ſupra de iuſnicia ⁊ iure.l.ex hoc.⁊ inſti. de reruʒ diuiſi.S.ſin⸗
guloꝛum. accurſius florentinus legũ weto.

pfſouit:contra ſeruitutem fecit.

1 Immitnitur. puta tignum. M
vPublicam cauſam quotiens. vt ſi aliquis edificat inter ſe ⁊ vi⸗

cinum ⁊ non dimiuat pedem:tunc potero nunciare cauſa defenden
di leges.accurſius floꝛenninuus. e e.
x Leges.veluti ſi prohibui aliquid in publico edificari: vt infra.
eodem.l.non ſolum.S.ſed cum. Item da exempla doe lege ⁊ conſtuu⸗
none ea que dixi ſupra.e.l.j.S.nunciatio.accurſius.

a Senatus.vt ſi aliquis edificat etruendo echficia aliena.
b Conſulta. da exempla ſupꝛa de lega.j. lege cetera.
c Conſtuutiones.vt ſi facio menianum iuxta pu. vel etiam dinni
io ſpacium.accurſius florentinus.
d Tuentur pꝛohibentes. c.
e In publuico. vel aks ius edificari.

f Jmpoſititiam. ſuum. id edibus ſuis imponendo ſerintutem.

g dibus.ſic quia vrbana eſt ſeruitus:pro qua nunciatur.vt et

ſupra de ſeruuu.vrba. pꝛedi.l.inter.S.fi. ⁊ ſic non eſt contra. infra
eodem qui viam.

h Fecit. ergo etiam contra eum qui wminus eſt pꝛedij debẽtis ſer⸗

uitutem fit nunciatio: ⁊ na eſt comra ſupra eodem. l.ij. Seo foꝛte
magis ſubuemtur habenn pꝛedialem vrbanam ꝙᷓ perſonaleʒ: quia
ule fructuarius poſſidet ſaltim naturaluer rem non ſeruiiutem: vt
infra de acquir. poſſeſſ.l.natuꝛaliter.hic nullo modo. ſcilicet poſſi⸗
ſidet rem ſeruientem. Item nota.qꝙ quandoq; nullam iſtarum cau
ſarum habet nunciatio: quarum ſcilicet trium hic fit mentio: ⁊ ta⸗
men tenei: puta cum poſt nuncianonem iure edificatur. vt ſupra
eodem.l.j. in principio. ibi tamen allegabat a liquam ex iſtis cau⸗
ſis.accurſius floꝛenunus legum cocioꝛ. L

7

vt ſi dico: ediſicas
in meo male facis
prohrbeo ne edifi⸗
„, ces.accurſius.
r vYaciemus. ſi non erat ſcilicet quando poſſidemus.
ſ Munciauimus.vt ſupꝛa eodem.l.j.S.in operis,.a ibi rationeʒ di⸗
uerſitans reddidi. accurſiuus. D H
NMocest.pꝛo quo quandoq; agimus.vt ſupꝛa e ſeruitu. vrbano.
pꝛe.l.fiſtulam. in principio.⁊.S.j.⁊.S.ij.⁊ ſupꝑꝛa ſi ſerui.ven.l.ſicun.

cloacas ⁊ riuos purgan. Pre⸗

S. ariſto. accurſius.

vVNMunciatio.ſimplici verbo.
a Meceſſaria.id eſt vtilis ſiue non damnoſa. nec enim amittit poſ⸗
ſeſſionem qui non habet.accurſius floꝛentinus.
b. In noſtro. ſcilicet ſolo.ałs ſeqnentia interdicta locuʒ non habẽt
vt.j.quod vi aut clam.i.ſi alius.S.notauimus.⁊.j.vti poſſidetis.l.
ij.S.hoc interdictum. ſoli.accuriius. rMUD?
cPer ſeueret. nulla nũciatione ſacia vel enam facta per pꝛetorem
vel iactum lapilli.ſi autem ſimpliciter.ſi poſtea vti poſſi.ageret ſuccũ
beret. Seo quod vi aut clam bene habet locum.vt.ſ. quod vi aut clã
.l.ſi alius.accur ſius floꝛentinus legum wctor.
d Un poſſideus. Mota ꝙ hoc edictum tria habet capita. prohibito
rium permuſſoꝛium molitorium ſie reſtitutorium.
e Ati poſſide. IJeem imuriarum:vt S. act.emp. qui pendentem:
euam manu ſiue auctoꝛitate ſua quando poſſeſſionem non amiſe⸗
rat.vt.j.de acquiren.re.vm.l.ꝙᷓuis.⁊ S.ad.l.aquił.l.quemadmo
dum. circa principium. accurſius.
AVn.aut operis nom nuncia.ex tercio capite experiri.
g Si qa. cloacas.publicas vel puatas. piculũ in erat publicum vł
in commum. accurſius. DWl
h Reficere. ſingka ſingłis vel vtrũq; ad ſingula.qð verius eſt.
1 Munciatione. als nunciatione als nũciatõ nõ iĩmerito ac. ⁊ eſt ad
pamũ.j.æ riuis.l.de.S.penul.ſed ad ſecundu.j.e cloacis.l.j. S.ſi⸗
quis purganti.Sed quid ſi e nouo facere velit:videt᷑ ꝙ poſſit nun
ciare.vt ar.j.e.l.ſtipulatio.S.opus.nec hic vetat. Sed. H. dicit nõ
poſſe.ałs nihil eſſet hic ſpeciale: a illud eſt ſpeciale iis cnus ↄtrariũ
eſt ius cõe.ff.ad munici.l.j.i ſi.cum nulli reficienti poſſit nunciari.
vt Z.e.l.j.S.ſiqͥs he.niſi dicas in refectõe cauſa damni infec.ałs poſ
ſe nunciari:hic nunciationem prohiberi. vt S. e.l.j.S.nunciano.hic
vo non.in purgatione autem conſtat hoc eſſe ſpeciale.alie tamen actio
nes remanent. vt.j.eo.ſciendum.accurſius.
Kk Prohibetur. reſicere vel purgare.accurſius.
ISalutis .· rationem aſſignat. accurſius. .
m Securitatis. nam a celum peſnilens ⁊ rumas minãt᷑ cloacaꝝ im
mundicie ⁊c.vi.j.&æ cloacis.l.j.S.j. Jtẽ dłe riuo:ne hoĩes ſiti monat
3

..

„

r 3 oree 7 R

Et nota e publica vtilitss pꝛefertur prinatet ſic. E. xe cadu. tollen. l.

,j. S. fi. ⁊ in aut.v nõ ali.S. quia non veriſimnle. 2 S. pro ſocio.l. actio

ne. S. labeo. accurſius floꝛentiinus.

n Preierea. habuiſii dictum ſpeciale: vnde ceſſat nunciatio: nũc ad
necuit dictum generale. =èð

o Cetera. a nun
ciatione noni oꝑis
p EExcepit. vt nõ
inhibeant᷑ ꝑ nunci
ati. nom opis.
q Per iculum. in
commune non pri⸗
uatũ edificantis: ſi
iminei perculũ.vt
ſi vis facere agẽs:
ne flumen inundet
pꝛedia tua æ ahorũ
multoꝛũ. 7 volo ꝓ⸗
hibere ne facias.ñ
poſſum. cum ſint
allatura periculuz
in commum ulox.
qui habebant ibi p
dia. ac.
x LContemnẽdaʒ.

ſalue tamẽ erũt co⸗

feſſone a negatoꝛie
vt. J. e. ſciengu. H
IDperis. qꝛ mo
ra eſt ꝑiculum alla
tura. gc.

1Totis. hec s

1 ẽ vt nüciatio ob
mittatur. cc.
vVLocum.qꝛ cau
tum eſt ceſſare nu⸗
ciatõnem.
pter moꝛam.

9 Riuis. als ru

uis 1 ałs ripa.
b Reſicienchs. E
e nouo faciendis

c Lontemm. pu
blica vniuate iſpe

cta. c.
O Apaaruent. nu

ciationẽ eſſe factã.

eNMoceret. qꝛ eſt
ſpernẽda nõ aomi

tenda. accurſius floꝛentinus.

terea generaliter pꝛetor cetera quo
q́; opera excepit:quorum mora pe
riculum aliquod allatura eſt: naʒ
in bis q;; contemnendam putauit
operis noui nunciationẽ. quis em

dubitat multo melius eſſe obmuti

operis nom nunciationem: ꝗᷓ; in⸗
pediri operis neceſſarij vrgentem
extrucnionez. Totiens aũt hec

pars locum habz: quoniens dilatõ

periculum allatura eſt. proinde ſi
quis cum opus hoc moꝛa periculũ
allaturum eſſet:ſi nunciaueritopꝰ
nouum. veluti ſi in cloacis: vel ri⸗

ius reficiendis aliquid fieret: dice

mus apud iudicem queri vebere:
an talia opera fuerint: vt contem⸗
m nunciatio veberet: nam ſi appa⸗

ruerit vł in cloaca riuoue eoue cu
ius mora periculum allatura eſſet
dicendum eſt non eſſe verendutne
nunciatio noceret. Quiop?no⸗

uum nunciat:iurare vbet non ca

lumnie cauſa opus nouum nuncia
re.hoc iuſiurandum auctore pꝛe⸗
tore vefertur. Jacirco non exi⸗
gitur vt iuret is qui nunciat. ante

̈ iuſiurandum pretore auctore e

Dui opus nunciat.i. nunciamt pꝑ pretoꝛem vel alijs modis. ac.
Munciare.i.nunciaſſe vel in nuntiatione pꝛeſiſtere.nã in re pre⸗

4 Scituro eo. ſic S. e edendo.l.j.in prin. ad.

Fx Lotiens. fiat.ſ.nunciatio.ac.

ſBDicere.ne opus fiat.ſic ⁊ S.de interroga. acti. l. ſi defenſoꝛ. S. j.

hoc ſi ſit vmcum.ſecus m pluribus locis.vt.j. ꝓximo.ðꝓð.

Si in pluribus. quia in re preſenti.⁊ S.e.l.j

feratur. Qui nuciat: neceſſe ha

bet emonſtrare in quo loco opus

nouum nunciet:ſcituro eo cui ni⸗

ciatũ eſt:vbi poſſit edificare:⁊ vbi

ficiat: an vo plures ſint neceſſarie.
⁊ ait iulia.libro.xlix.digeſtorum.
quia in re preſenti fit nuciatõ plu
res nuncianies eſſe neceſſarias:⁊
conſequenter plures remiſſiones.

Siis cui nunciatum fueri ope
ris noui nunciatione ſatiſdederit:
repromiſeritue: aut ꝑ eũ nõ nieret

quominus boni viri arbitratu ſa⸗

no. Qui ꝓcuratorio noie nun-

cari enam poſt ſanſdationem. miſi appareat quo iure ediſicat. vt. j. e.

§S. nunciationem:

2 habent hic qm⸗

dam princi. l. gc.
V Remſſiöees

gr. ꝓ nobis ↄtra

H. qmi oicumus
in annuo legaro
plura eſſe legara

x Reminões.
vel gratis vel p⸗
ſtua ſatidariõe.

g Siis cii. nũ
cianone.ałs nũ⸗
clatone.als nun

cianonem:⁊ ſub

audi tunc ęꝓpter.
b Batugegeꝛit

cʒ in pnuato ſfi
opus. accuruus.

c Rexpromile⸗

tiſdetur: repromittaturue: perin⸗ ri. cum in publi⸗
de eſt ac ſi operis noui nunciatio ium F ienz⸗
miſſa eſſet. habet autem hoc reme⸗, r Pretoꝛijs ſuip.
dium vtilitatem: na remittit vera llS pbo.

e Dpens. ſa⸗

ciendi. ac.

ODmiſſe a. id eſt non ſacta. hic tamen in publico non poterit ecdifi⸗

a

l. pretor. S. hec autem. in fi.vel dic omiſſa.i.remiſſa.

ſenn non iuratur. An ergo dabit᷑ libellus ſuꝑ quo iuret᷑: Rñ.ſic.ar.
E. de luiis ↄteſ. auten. offerat᷑. ſed que erit acio: Rn.mſfaciũ ex hoc ech
cto. vt inſti. de interdic. S.fi. Seo quio petetur? Hn. vt nunciatio fir
ma maneat. a ille non ꝓcedat in opere:⁊ deſignabit᷑ enã in quo a qua
liter vt ꝑ iaci lapuli vel alijs mochs:vel dic qualuer.i. ꝓpter nãlem
cauſam vel publi. vel ungoſitiuã.a inqꝙ; um: vt. j. ꝓx. S. ⁊ ſic ve facto
vidi.vltimo renittet᷑ nncanio q̃ͥ ⁊c.vł ↄſirmabit᷑.vit S.e.l.j.ij. Fn.
bH Juſiurandum calumme. . 18..l. J. H. Mne
2 Auctoꝛe. altero inſtante. ac.
k. Pretoꝛe. certe immo a lege: ſed dic a pretoꝛe moꝛtuo qui hoc edi⸗
ciũ induxit: vel a ꝑie in pnñtia ptoris vimi. Seo quio auctoꝛabit᷑: Rn.
alterñ faciet iurare altero inſtante. ⁊ hoc ſubijcit idcirco 74c.
¶Jureet. ſcil cet is qui nunciat nouum opus.ac. .
m Erigit᷑. als exigat.ſ.is cun nunciat.aʒo. ałs exigit᷑ ab eo cui nũ

ciatur nonũ opus. Et nota h̊ iuramẽtũ calume tacite obmun: ſicut

nota. C. xe inramẽ. ca.l.ij. S. ſed qꝛ veremur. expꝛeſſe nõ vt ibi. Iteʒ
contra S. e.l.j.S. ij. So. ad hoc vt nundare liceat:nõ eſt opus acſiri:
vt ibi. poſt vt in iuramentio calũme ſic vi hic. Item facit.ſ.ti. ..l. qᷓ
randum. 2 ao pe. S. qin inſiurandum. a. =
n NDQui non toto loco. ſed aliqua parte. ac.
„ In qus⸗ . publico Ra eimaro at⸗
p Loco.ſic S.cæ rei vendi.l.ſi in rem.⁊ facit 6
ſa ⁊ acnio ſint in libello ponenda, c. nobis res canz⸗

g hoc. remedi.ſ.poſſe offerri ſatidanonem. ac.

h Nemendi. venit enim ad pretoꝛem vit remittat᷑ nunciatio.quod
fit ſatiſdatione preſtita vel repro de opere demoliendo: ſi iuſte nist
nunciatio:vel enam nulla interpoſua ſauſdanone cognoſcemie pꝛeto
re iniuſte nunciari. ſic ergo patet: ꝙ ſicut in nuncisuone ua nec in
remiſſione non eſſe opus adijnone pꝛetoꝛs. vt S. e. l.).S. unciano
2 hoc idem vt non ſit opus adiri pretoꝛem ꝓ act. habenda in omni
edicto vel interdicto pretoris:quod ime reſtitutõne indulget acnonẽ
vel etiam cum reſtitntone que iure actionis detur. vt acuo de wlo ⁊
quod me.cauſa: vt õ quod me. cauſa. idem putat. S. licet. S. reſtitu
no. ſi vo reſtuutõem contineat ſpecialeʒ neceſſe eſt vt adeatur. vł ve⸗
tur actio ſᷣm quoſdam.vt S.de mipon.qꝙ ſi mmoꝛ.S.ſfi.vel vt emnca

cem cõſtituat actionem: vt.C. ex quibus can.ma.l.ſi.Ydem in bo.

poſi. edictali.ſeo in vecretali neceſſe eſt adiri: vti habes cæ his ſupꝛa ð
bonoꝛum poſ.l.iij. S muito. a. S. municipibus. Ytem ad hunc. §.
7 ad plures alios huius ti. eſt contra.C.de ediſi.pri.l.fi.vbi dicuuꝛ

interim abſtinendum eſt. Toti pcorkee. d. goto.
ens autem vmonſtratio facienda E. v preſenpri.
eſt: quotiens in partem fit nũcianio rmn,demuse
ceterum ſi mtotum opus fiat: non 2 ſacu. . ve fide⸗
eſſe neceſſe emõſtrare: ſeo hocißym inſſo/l. beres. S.
dicere. Si in pluribus locis o⸗ TFints⸗ f. dio
pus fiat vtrum vna nunciatio ſuſ-⸗ bus reis.l. jj.

d 5 ſieret. qꝛ

tionem ad pretorem vemendi: 7 5 offert. no ſrno ok
ſiderandi vt omiſſa fieret nuncia⸗ ferat. vl.j. e.l.ꝛ ſti
ger undr1 PhlIa. S. ac.

ꝙ in ſanſdanione oferendo ante tres menſes non auduur. Sed ſol

ue. j. e.pretor.S.ſiquis.ac

iNui ꝓcuratoꝛo nomnne, ſatiſdabit. ſi hoe exigat᷑. vt ar. ö. e. l.

æ pupillo. S. qui opus. a. . quoꝝ le.l. iij. S. j.
k Remiturtur. i. ſpernuur. ac.

—

¶Verus.ſi tñ dubitet᷑ habere eũ mandat.nã poteſt eſſe as pꝓcura

tor:⁊ tamẽ dubuatur ve mandato ᷣm Dul, 7, P. vt, C.a peura⸗

S=S= =

=, —

+2— 0 —— — —ð

— —
=ẽ— –

— Sc—

— —,

mi adfn

Ad
lſte nat
nad
nana N
. Und
m omm
Cramund
nond

Utnr.⸗ftA

fa nenia
emmde.

hoſioend

blne .
ſtroniue

reH

ſtsn

aaah. ac.

mno facte.

n Saniſdare. 5
opere vemoliẽdo

l.j. a.5. e admi tutò. l. vulgo.⁊ vᷣt in pof.le.ſi is a quo.S.ſi ꝓcu⸗

ratoꝛ. ⁊1 qðᷣ cuinſq; vniuer. l.item. S. actoꝛ. ⁊ & edendo ſiquis.S. ꝓ

curator: Secd io. aʒ0. 7. D. dicunt hoc ſpeciale: vi ałs S. ad tre. I.

qui ua. S. j. de iure aũt communi conſtat qð non ſanſdaret.vt. C.

x ſatidat᷑.l.j.⁊.j.rem ra.ha.l.ne ſat.vel dic verum.i.generalem.

vVt. j. de ſol. l.vo.
⁊ ſic forſan ſpeci⸗
ale mandatũ exi⸗
gitur. vt ⁊ ſup e&

nmmnor.lld n omm mogo remittitur: etiã ſi ver⸗
an ge ſit ꝓcuratoꝛ. Qui remiſſionem
abſentis nomine veſiderat ſiue ad
priuatum: ſiue ad publicum ius ea
remiſſio ꝑtinet:ſatiſdare cogit᷑:ſu⸗
ſtinet em̃ partes efenſoris: ſed hec

m Dui remiſ⸗
ſionem. ſ. nuncia
nonis ſibi velſw⸗

vt ſubijcit. ⁊ iloo tionem ſed ad operis noui nunciati
rc nh onem. Siprocurator ante o⸗
nomine peit. pus nouum nunciauerit mihi: 1 ſa

tis acceperit:inde interdicto ad⸗

e s, terd d⸗
oO Bekenſoꝛis. nerſus euʒz vtar: ne videlicet mihi

non sctons. 7 10 .1 . M. 16e.
eraz ſine mandae⸗ faciat quominus edificem: ex inteꝛ
to reetit eͤr cicto eum oportet iudicatum ſolui

procuratoꝛes a⸗ ſatiſdare: quia partes ſuſtinet ve-

procur. l. ex⸗ ð 10 neq; excepnoes ꝓcura
gencc.. lorie opon ei bet: nec ſatiſ
bemoltendo. quu dare cogẽdꝰ eſt: ratã reʒ dnñm habi
dixi preſtandam turum. vV Apianꝰ.

aq. DPabinonen Tſiſatiſdationem nõ dabit:
quia non ſatiidat ſubmouendus erit ab execu
de rato.ſ.tim̃.nã ðèð

7 t rato 1 ε. de⸗
moliendo ſauſ⸗

dat.vt ar. . de procura.l.pompo.S.j.ſᷣm quoſdam. quod non placz
vt de rato ſatiſdet.quia non poſſet commitn. cum interſu ſtipulan⸗
tis magis non haberi raam remiſſionem. cuʒ ſic veberet deſtrui qõ

eſſet facium poſt nunciationem. vnde nõ preſtat᷑.vi ar. S.e ꝓpcura.

l.non cogendũ.S.ſinali.accurſius.

r Muncianonem.i. ſtipulanonem de demoliendo interpoſitam pe
pter openis noui nuncationem. ac. JM 1
I.Si procuratoꝛ. ſi non ſatiſdat: quia habet m andatũ:vel cum ſa

nſdatione:q; dubitatur de mandato.ac.
4Si procurator. ante. als ante a als autem.

V Acceperit. a me e opere demoliendo: a ſuppie. æ nihilominꝰ me

inquietei: dicens ſatiſdanonem non ex voluntate wmini receptam:

2 ſic ipio iure non preiudicaret vmino.

x Interdicio. ſecundo. vt. j. e. pretoꝛ. S. deinde. 7.S. ſe.
yESBelenſoꝛis.ᷣid eſt rei. ergo ego ſum actoꝛ. qui hoc interdicto ago
quod verum eſt. Sed contra. S. de e procura. non cogendum. S. fi.
Vbi dicit agentem hoc interdicto procuratono nomine eſſe reum.
Sol. illuo quo ad euitandam ſatiſdationem de rato cum nec mit
ti poſſet. vel dic ꝙ actoris et rei partes tenet: actons quia hoc inter
dicto agit. vt hic:rei quig wminum vxfendit in eo ope: ne re ſua vti
ꝓhiheatur.ſicut in interdicto vn poſſidens:⁊ pluribus alijs connn

guil: ꝙ idem ſit actor a reus. vel tercio optinet partes vefenſoris vt

ibi dicit. cum wminus ſuus erat in poſſeſſione partes
dici in poſſeſſione. actoꝛis:cuʒ
acuer arius vt hic. Sed in quo hec ſatiſdatio udicatum ſolui co⸗
nmuttetur? Kndeo ad intereſſe ex duabus clauſulis.ex tercia ſcilicet

ꝙ verbum ſonat vr poſt condemnationem non pꝛohibeat. ſi 1
beat intereſſe preſtet. accurſius. 9 Pꝓh

4 e Xieo. procuratoꝛie. quaſi non habeat mandatum:cum ſit
pre curgloꝛ reiz vt inſti.e ſatiſdati.S.pe.⁊.C. de procura.

exigenc. hec enim eſt procuratoꝛia exceptio.vt infra niu.j.l.inter.

S. aueno. als dici ꝓcuratoria:quia nules vel mulier. ⁊ ſic non põtr

eſſe ꝓcurator. vt S. mandan. ſi ideiuſſoꝛ. S. quedaʒ. 15. de ꝓbat. l.
M exeeptõne. S. eſi. ſed. R. dxu neq; except.ꝓcura.ſ.im̃.quaſi di⸗

tione noui opis: ⁊ actiões quas dᷣ
mini nomine intendit vebent ei æ

minum ratam habiturũ nunciatõ

ſatiſdatio nõ pertinet ad ratihabi⸗
mẽtibus medijs locis vel publicis

vel puatis eſſe poſſunt. Qui opꝰ
nouum nunciat: ſiquid operis iam

ſi ſatiſdes eris. O ſi nunciauero

ceret nõ ſo ũ poſſunt ei obijci. ſed etiam ſatiſdai.iudica. ſo lui exigite

vt Z. .oↄroxima.in fi

b. Dominum babimhrum. quia procurator eſt rei non actoꝛis. Alij

dicunt quia videtur habere mandatum: cum babuit mandarũ de ve⸗

nunciando:ar. S. e ꝓcura. l. 20 rem. 2.1. 30 legatum. ſed videiur ꝙ

ſic.vt ſupra de pꝛo

ris.in ſi. Sol.ibi
ſanſdat ideo quia
patiebatur aduer⸗

. . ſariuz venire i poſ
negari. Et tutori vł actoꝛi ⁊ cu ſaſionem a0 eſtau
grori ter ak. ctöonem operis. vn
raior opus nonum rectemmeg. Eenmdreu.
———ͥ . 5 i 2 minus veniat con⸗

etiam ſuperioribus facienti⸗

. procuratoꝛibus. l.
bus nunciare opus nouum potero p mpomus. S. ſeo
18: lecus vbi e⸗

nam ⁊ ſeruitutes quedam interue

Qdo. vt hic vł vt ibꝛ
accDͤrr

factum erii:in teſtatõnẽ referre
bet:vt appareat quid poſtea factu,ʒ

ſit. Di cum poſſem iure te phi⸗
bere: nunciauero tibi opus nouuʒ

non ałs edificandi ius habebis ꝙᷓ

tibi.ne quid cõtra leges in loco pu
blico facias:repromittere debebis
quoniã de eo opere iure alieno otẽ
do nõ meo:⁊ tãqᷓ aliem iuris peti⸗
toꝛ repromiſſione ẽtꝰ eſſe debeo

dicato. ac.

inhibenda. vel m
P. dic facienda.

Et mori. nunciaiur: facu.j. l.operis

tutor. ⁊ facit.j.de furus.l.interdum.S.qu i tutelam. ałs nunciatur
habes tutori a curaton. ac. .
g n On ſolum. nam quod iſta lex dicit iam totum hsbuunus.

bh Superioribus. i. remononbus.

1 ELlcino immediate. ́́òMẽB .
k E ſeruuntes. exemplificat de ea que magis eſt dubia. hoc eſt de ĩ

poſitina:cũ tres ſint cauſe nunciand.vt S.e.i.de pupil.S. ſextus.
Duedam. quia vrbane non ruſtice. vt ſupra cœ ſer. ruſti. pre. l. qᷣ

ſelia. S. fi. accurſius.

m Poſſunt. vt ⁊5S. ſi ſerni. ven.l. loci. S. fi. a. l. ſe. ⁊ de ſeruit. l. ſer⸗

uitutes.S. penul.⁊ S. cõi pre.l.in tradendis.S.interpoſiiis.⁊.j.de
qqua plu. ar.l.ſi prius.S.via.⁊. S. fi.
n Dui opus.factum cum nuncaat.
o Erũi.non enim perſectum:vt S.e.l.S.j.
p In teſtanonem. i.nunciarionem coꝛam teſtibus factam.
DBebet. id eſt expedit. ſic S. ve iuſticia et iu.l.j. m prin. ⁊ de rei ven
di ⸗ qui.nam ałs graua bi᷑ in probatione quantum poſtea fiet.ſie
æ. I.e.S.ſed vt probari.accurſius.
r Poſtea factum.ſpꝛeta nunciatione.ac.
Si cum iure.ſ.priugto qð eſt ſꝑ ſiue iure ſiue nõ iure edificet᷑.vt

S. e.l.j.in prm.niſi.vt g.e.d pupillo.S.ſiqs riuos..S.ſe.⁊ ſi.

BSatiſdederis. cũ fideiuſſore vi S. qui ſanid. co.l.j. vel grans re⸗
miſſionẽ impetr aueris.vt g.e.l.j.S.inde queritur.
v OQõ ſi nunciauero.in loco publico.ex hoc apparet ꝙ is qui nunci

at tebeat dicere cauſam quare nunciat. accurſius.
x Repromiiiere.ſine fideiuſſoꝛe.vt argu.c. de verborum ſigniſi.

l.ſancimus.accurſius floꝛenunus.
a Eo opere.ſcilicet publico. accurſius florentinus.
b Mon meo. priuato. ac.
c Debeo. vt a.j. preto.ſtip.l.j.S. pe.nec tñ edificabit ĩ publico ni
ſi conſtet quo iure:vt.j.e.l.pretor.S.hec aũt: ecõtraẽ̃ in damno infe

cto.qꝛ ꝓ eo qð fit in prinato repromittit᷑: eo qð in pub. ſit ſanidar

curat.l.vel in ope⸗

dicatione. vr S. de

fendit. reſponden⸗

—

d Ab execunone

e Scnones. ſijs
intencit. vt S. ð
ð Ʒ = curato. mutus. J.
pens. 2½. E. de pꝛocura. I. actionenm.
pen als nunciat.⁊ tunc habeas

ſi damnum timeatur. vt. I. ti.j.l. pretoꝛ. in prin. a.S. ve eo. opere. d eſt
ar. contra. Sed ibi in prinato cauents bic priusto loco vel mre nun

ciantis: a ua non eſt contra quo ad locũ priuatum. que ratio ſeu diſtĩ

