æ vi.⁊ non.l.inł.de adul.duplex eſt em̃ delicium. ⁊ fac̃.I.ti.j.qui
cetu. S. fi. m. H. vel foꝛte.l.iuł. adult. vi bene oueniat pᷣdictis 2

aduerſet᷑ iuncno autem.ibi eum autem ⁊c. ⁊ fſa.

gpoſtatarum.

——.

E. & apoſta. l. qun

a p Ater. calummie. euidentis. vt. S. is cunꝰ. in ſi. ne ſu .ð/ xE

õ

are

aſind

: .
ſneen

e
jadoheom.
MeN
vdn Wdankurn
mope venens.
ty o. go gi
1 Allyltex tm.
jiſit nwoa;
ſyeſiig oecit
el coꝛ ſi⸗
i. h.15.
Cri,aſ.l.
nea .f.
Mer,adul
nc.

Monlibers

Ligrona.

Olligemmnoꝛn
en ſubſtne
ſin morq,
iatl ack.
ſſons.
loſ.

e —
= ☛

Nuncl ſin
Cullegnant
1dnnenli.
icſangaſtm
Gin athei
ſugeer
ue Gammter
Ntelgſzigee
guunſtoninme

— - —

— O —

b Sexaginta dies a dinoꝛtio. hoc dic vt. 3.l. px. S. ſex menſium.
Eſt. j. de re. iur. vbi lex.

d q

Ainquennium. ↄtinuum. ex hoc colligi Jo. ꝙ vtile eſt quo
ad ſui initium. ſ ↄtinnum quo ad ꝓceſſum. vi ⁊ ałs.j.qñ

ap. ſit. ljj §. biduum. 7. S. ve edił.edic. eum ſex. Item eſt 5 huic. I. S

1. maritrt. §. oc

ampli. Sol. vt
n item ad hoc
5 negligeti n
currit pᷣſcriptio.
5. œ ſtatu lib. l.
cum beres. S. ſtn
chus. 7 de collu.
qᷣ admit. ad
e.l. nij. 71 de m.
l. intra vtile.

e Mõ poterit.
vi. . denuciaſſe.

J. querit. 7. . l.
x. S. cum alten

Tranſierit·
certe bene pote⸗
rit accuſari ad-
ulter non obſta⸗
te ꝙ lapſum ſit
qnquẽmum.

Poſtulaue⸗
rat.i. accuſaue⸗
rat.ac.
bh Repetere. 1.
accuſare.

1 n Zylini
eſt. pul ⸗
qᷓ; adulterum.
K Alteꝑ occidit
uon dephenſum
in ote veneris.
vt. Z. qð ait.vel
.1. adulteꝑ tm̃.
qſi ſit in wolo cuzʒ
ſine filia occidat
ideo.l.coꝛ.de ſic.
tenet᷑. vt HB. 1. S⸗
e. l. patri. 2 fa. l.
nec in ea. S. fi.

¶Alter. ſ. adul

tera. ac.
m Mon libera
tur. ſ.pactis.

n Tã grauia.
H̊ collige maioꝛa
vulneꝛa ſubſtine
re feiaz ꝙ mareʒ
ſic. S. ad. I. aqᷣł.
q̃ ac. S.ſiquis.
0 Eius. ſ. pa⸗
tris.

Serxaginta dies a diuoꝛtio nu⸗

merant᷑: in dieb autẽ ſexaginta

ipſe ſexageſimꝰdies eff.
Vinquennium non vtile ̊
ↄtinnum numerandum eſt.

quid g fit ſi poꝛ mulier rea facta ſit

⁊ ideo adulter eodem tpꝑe reus fieri

non poterit:⁊ diu tracta lite quin⸗/
quẽnium trãſierit. qͥd ſi is qͥ intra

quinquẽnium quem poſtulauerat

non pegerit:aut ſi puaricatus eſt

alius eundem repetere velit: ⁊ qn⸗
quẽnium trãſactum ſit? equum eſt

ↄputationi quinquẽnij eximi id tẽ⸗

pus qð ꝑ poſtulanionem pcedenteʒ
conſumptum ſit. Arcelbk.
Yhil intereſt adulteram fili⸗
am pus pat᷑ occiderit: an nõ
dum vtrũq; occidat.nãq; ſi alteꝝ
occidit lege coꝛnelia reus erit: ꝙ ſi
altero occiſo: alter vulneratus fue
rit:verbis qͥdem legis non liberat᷑
ſ diuus marcꝰ ⁊ amodus reſcripſe⸗
runt impunitatem ei ↄcedi: qꝛ licʒ
interempto adultero: mulier ſuꝑ⸗
mixerit poſt tam grauia vulnera:q
ei pater inflixerat: magis facto qᷓ;
voluntate eius pᷣuata eſt: qꝛ lex pa

rem in eos qͥ œp̃hẽſi ſunt indigna⸗
tionem exigit ⁊ ſeueritatem reqͥrit

Cum alterum ex adulteris ele

gerit maritus: alteꝑ nõ ante accu⸗

ſare pt᷑:ꝙᷓ pus iudiciuʒ finiet᷑:quia
duos ſimul ab eodem accuſari nõ
licet.nõ tñ ꝓhibet᷑ accuſatoꝛ ſimul
cum adultero vel adultera eum qᷓ;

accuſare qui vmum ſuam pꝛebuit

p Seruata eſt. ſ. viuit.
q Cum alten. maruus. litem oteſtando. .—
r Aeccuſari non licet. vt . S. de act. l. hos. S. lege. 2 facit C. e. l.
reos. 1. J. vim paſſam. S. duos.
ſSomum. C. e.l.qui vumum.
1Conſilio. ad hoc.S.e.is cuins.in pᷣn.
vV ſ Iaquis pᷣuchcium eius. ſ. mulieris buo aliqͥd m ſe ofitente

qd eſſet mulieri piuchciũ q̃le qle.ad qð.j.de ap.a ſnĩa. H.

vel dic eius. ſ. dñi. qꝛ ſoꝛte m toꝛmentis piret.⁊ ſic incipit.ab adulte

ra enam ſecundo nupta d generalem regulam. vt. C. e.l. ſi d̃m.

ſa.s.de ritu.nup.l.ſtrupꝛum.ac.

Siquis.ſoꝛſuan ſilium.j.e.ſi adulterum in pᷣjn.

y el. pꝛo ſaltim. J
3 Legis. que eſt. S. l. mariti. accur.
Verbis.que ſunt.S.l.mariti.in pꝛinci.

Pumt᷑.hoc accipe.vt.S.e.l.conſtante.in ſi.

vel ↄſilio fuit: vt crimẽ redimeret᷑.
ᷣðJðMU Arcia.
Iquis adulterium a ſuo ſuo
oↄmiſſum eſſe dicat: in eam
quam vxoꝛem habuit: diuus pius

reſcripſit accuſare potiꝰ mulierem

eum vebere:qᷓ in pᷣiuchcium buum
eius toꝛqre. Siqᷣs adulteꝝ nõ di
miſerit:̊ retinuerit foꝛſitan filiuʒ
in nouercaʒ:vel etiaʒ libertum vel
buum in vxoꝛeʒ ex ſnĩa legis tenet

qᷓuis verbis nõ ↄtineret᷑. que autẽ

retinet᷑ punit᷑.̊ ⁊ſi dimiſſaʒ redu⸗

xerit: verbis nõ tenet᷑: m̃ dicen⸗

dum eſt: vt teneat᷑ ne fraus fiat.
Si vxoꝛ ex adulterio viri pᷣmiñ
acceꝑit:lege iulia quaſi adultera te
netur. Pgeſt.
Tupꝛum ↄmittit qui liberazʒ

mulierem cupidinis cauſa nõ ma⸗

trimonij ↄtinet:excepta videlicʒ cõ
cabina. Adulteriũ in nupta ad
mittit᷑:ſtupꝝ in vidua vel vgine ł
puero amitut᷑. Dem.
Ccuſaturꝰ adulterij ſiqᷣdem
circa inſcriptõʒ errauerit: ſi⸗

qͥdem tꝑa laꝛgiant: emẽdare nõ phi

bet᷑:ne cã crimĩs aboleat. Api.

J minoꝛ annis adulterium
ↄmiſerit:lege iulia tenet᷑:qm

tale crimen poſt pubeꝛtatẽ incipiu.
IJliumfa.publi⸗ SDem.
co iudicõ adulteriũ in vxoꝛẽ

ſine volũtate patris arguere poſſe
ↄſtitutum eſt. vindictam em̃ ꝓpꝛij
Dem.

wloꝛs aſequit᷑
J adulteriũ cũ inceſtu ↄmit
tat᷑ vtputa cũ puigna nuru nouer⸗

eMe fraus. leg.

miubł.⁊ ad hoc. C.

d Si vxoꝛ. acce⸗

ꝑit. a viro vel ab
adulters.
eTenet. ſic ̊ pe
na lenocinij eſt ea
vem q̃ᷓ sdulterij.

f 1I Tupmm.
mulierem
viduam. vt. j. ꝓx.
S. 2 fa. J. de vV. ſig⸗
l. inter. ⁊. C. e. l. q̃
adul. S. e. ini. S. j.
g Loncubina. i
quo pꝓteſtatio ẽ ne⸗
ceſſaria.vt.S.de cõ
cu.l.j.S.cum atti⸗
licmo.a.l. in ↄcu⸗

. binatu.

b Adnulterium. i
vidua.honeſte vi⸗/
Vent e. vt inſti. e
pub.iudi. S. vẽ lex.

rus ſi tpa.

ſtatuta a iudice. aꝛ.

ã. de accu. tilia. ⁊
C. qͥ accu.nõ poſ.

ſi ea. vel a lege. ſ. xxx. dieꝝ. vt.S. de accu.l.libelloꝝ.S.fi.vel qnquẽnij

vt. S.e.l.qᷣnquẽnium.⁊ fa.j .ad mum.l.libertꝰ.S

e arburis.qui arbuer.⁊ de le.ij.ſi is cmi.

erroꝛ. Sʒ ar. 3. 5.

k ſ I mnoꝛ. crimen. ſ. adulterij.ſ̊ ſtupꝑ etiam pᷣus. vt. S. e. l. ſtu
prum. in fi.⁊ fa.S. de inno. auxilium.S.ſ̊ vt ao. ⁊. l. ſi ex cã.

S.nunc in.⁊.S.ſi mulier.⁊.C.c penis.l.impunitas.

I f Ilmm. oſeqt᷑. ad hᷣs. de iniu. ſ ſi vniꝰ.S. filiofa. 2.3. e. l. .

S. pe. 1 qð ib nõ.

m 1ſ J adulterium. pt g adulterum æ inceſtus eſſe ſimul a qplibʒ
ſeꝑatim.vt hic.⁊ eſt inceſtꝰcum his femimis de qbo dicit.⁊. S.
ce ritu nupt.l.fi. ⁊ eſt esdem pena ꝗᷓ eſt adulterij. vt hic colng

„ 5
„ &.

Aulier. ſ. vt vir.
Pumiet᷑.ſ.de adultenio.

Cum pamgna. alij nupta. a ſic de ſequentibi.

Jd em̃.i.vt mulier ſicut vir pumat᷑ remoto ⁊c.
Euemiret.ſ.ſi ve ſtupꝛo axgueret᷑.

ει☚ς 2α

Stupx.iunce⸗
ſtus 90 *.
ptam alij.
vVAin adulerij.
1. ſtupu ſen inceſt⸗

remoto etiam adulterio eueniret.
Stupp in ſoꝛoꝛis filiã ſi ↄamitta

plerũq; em vnniꝓ tur:an adulterij pena ſufficiat ma⸗
er o ponit. v. mnio aſiderãdum ẽ. occurnit Bdu
vV Bccurrit. vt ñ plex admiſſum eſt qꝛ multũ int᷑eſt
ſuſaet pena. erroꝛe iuris mr̃iomi illicite Zhat̃.
4 merſino, an ↄtumacia iuris ⁊ ſangiinis ↄtu

melia ↄcurrũt.q̃re młr tunc emũ

ſtihm d zunin eam penãᷓ quã mares ſuſtinebit: cñ

auſtiſſim ⁊ otinin j nL L. . S .
vr C.e. l. qᷓ. vi. imceſtũ iiregentiũ ꝓhibitũ admiſe
e urib cuiliꝰ. e rit.nã ſi ſola iuris nr̃i obuario int
⁊ tũc veᷣ inceſtu im . . en
nö re ſunno punit emlereur ab inceſti crimine erit
mupe no 4bbo excuſata. nonnunqꝙ; tñ ⁊ in maribo
Hat in ↄdtumeliam oſeere. 2 .
iuns F ſene ag inceſti crimina: quãq; grauioꝛa ſt
o. taſu vñ viro⸗ natura: humamꝰ ꝙᷓ adulrerij tra⸗
ſiu accuſat᷑. vt. C. ctan ſolent: ſi mo inceſtũ mrimo⸗

mü illicitũ zctũ ſit. Frẽs veniq;
imꝑatoꝛes claudie crimẽ inceſti ꝑ

Taceyl. qͥ de cri⸗
mine. Iʒ lit ar. j. S&

e accu.l.ſ.natꝰ. „X*: —, „* . —
a Komrahak. v etatẽ remiſert: diſtrahi oiunctõʒ
lumilia ſoꝛoꝛis. Ulicitaʒ iuſſert: cũ ałs adulterij cni
R unemſnſt. mẽ qõ pubertate celinqᷣt:ñ excuſet
qn erat alij nupa. etate. naʒ mulieres in iure errãtes
vt in nro caſu.

⁊inceſti crimine nõ teneri ſupꝛadi

Quare. qꝛ p? ctum ẽc̃.cũ in adulterio omiſſo nul⸗

xelinqt. vbi eſtoin lazʒ hre poſſint excuſatõʒ. Yigdeʒ
mono unig d uUnpatoꝛes reſ. cpſerũt: prꝰ diuoꝛtiñ
ibiñ eſt orumaga qõ cum nouerca bona fide puignꝰ

ñq; vt ſubijcit.x it: no crimé nttodn
de nulter inceſtũ leceri Von eſſecrime admitteduʒ
ↄomittens. .
dD Suſtinebit. ſ. e inceſtu.
NJuregen.i.nãli.i.qdð ignoꝛare nõ licʒ.vt.C. de in ius vo. l. venia.
EZdqmiſeri. ſciens vlinq̃re. nolens mrimoniũ õhere.
g Moſtri. vt in adoptiua qð ignoꝛare licz. ⁊ fa. S. de v. ob. l. ſi ſtipu
ler. vel dic qꝛ tutoꝛ.vt.C. de mi ma.pꝑ totum.ſᷣ eſt Z. . e. ti. ſ ibi cl.

vñ ſcia pᷣſumit᷑.vt.S.de miu nup.i.fi.⁊ q hoc vrertoꝛ ciuilis iurio p

ſit.vel non noceat. fa. S. vt in poſ.le.l.j. in pn. ⁊ ad ſilel. j S. ſiqͥs igno
rans.⁊ de le.ij.q̃ ſideicõ.⁊ de pe. he. ß ſi le. S. ſerre. J9tem ia.C. de iur̃.
fa. igno. l. fi. 2. J. de m.fil.l.ij.in fi.⁊.C. ſi aduer. elic.l. j. ⁊ fi.
P MaainOꝛa. 1. grauia. vel. 1. graina q adulrerj.
Illicuum ctum ſit.erroꝛe ſoꝛte mr. q; hic ↄtumelia foꝛie ſanguĩs
non otinet. vt. S. Et ſic no.qð parcit᷑ in e licus.ſi bonam habint oꝛi⸗
ginem.i. cqm fauoꝛabilem. ar. S. æœ furtis q vas.S.ſi ego. ⁊ e re udi
l ini pares. a dve wna. int vi. a vx. n wna. in pn. :. . i. .
RK Frat es ceniq;. exemplum ſuꝑioꝛis.
1 Sreſt. morrunoniun⸗ zctum. vt ſubijcit.
m atem. maxime ſubaud. cum ałs min ſe ſy ler cum inceſtuop
ᷓ cum adulter.h.⁊ potes dieere qð vbꝛi oiuges ſein bacmmt ennol
gninitgre 7 ius. i. non licere ht locum pene. E. xe inceſ nup. l. qᷓ Z
ſi vo errant in facio mſte excuſant᷑. vt. C.e.l.ſi mulier. In adult 3;

pena nec mares nec femine excuſant᷑. vt ̊ ibi cum mn adulterio ac. ĩ

inceſtis niqdem ignoꝛantia iuris nalis. vel gen. neut excuſat in totum

ſ relenant᷑ vt hic. vel enam pumendi coertione ⁊c.ſi ciuilis ſi maſcul⸗

renelat᷑ in aliquo.mulier in torũ, Itẽ minoꝛ excuſat in totũ, vt. 5, e.
— — „

ca mulier ſimiliter q́ᷓ; puniet᷑.id em̃

mij aiũctõʒ admittit᷑: excuſari ſolet

rij

l. S. j. ⁊ hic.⁊.j.e.impatoꝛes. 7. §. nceſtum. Item no. in hoc ae
c ſiqs diſtrahat illidtam ↄiunctõʒ anteꝙ; accuſer̃ non pumt᷑. vt. j.
e.S. iidem polliom.ſᷣ qͥd ſi vnus ſciat. ali non? K. in ſciente q dixt

ignoꝛanre qð ce ignoꝛante ↄixi. vt victe pene habeant loc. m vel

non habeant. .
n Etate. etiam
iuris ignordtia
— — . „ „ 9. .. de peni
inceſti. JYidem pollioni in hee l. impumttuo r
vba reſcripſerũt:inceſte nuptie co⸗ Sde mno. l. an
. KK . —— xilium.i ſi
firmari nõ ſolent: 2 ideo abſtinẽtia um.
Cali mrimonio penaʒ pᷣteriti œlicti

ei qͥ nõdum respoſtulatꝰeſt:remit⸗ ve. upcienz.

in eg. Z1

riteu mup. l. qui i
ꝓuincia. in fi. J

timꝰ inceſtũ at qð ꝑillicitãẽ mr̃imo

ſexu vel etate: vel etiaʒ pumẽdi co
ertione.q bona fide intuenit:vtiq;
ſi erroꝛ allegat᷑.⁊ faciliꝰ ſi nemo re
um poſtulauernit. JImperatoꝛes
mar. ⁊? anto. ⁊ ↄmodus filiꝰ reſcpᷣe
rũt:ſi maritꝰ vxoꝛẽ in adulterio ve
pᷣhenſaʒ impetu tactꝰ wloꝛis intſe
cerit:nõ vtiq; le.coꝛne.de ſicarijs
penaʒ excipiet.naʒ ⁊ diuꝰ pius in h
ybs relcripſit apollomo: ei qͥ vroꝛẽ
ſuã in adulrerio vephenſaʒ occidiſſe
ſe nõ negat:vltimũ ſappliciũ remit
ti pt.difficillimũ em̃ eſt iuſtũ wlo⸗
rem tꝑare:⁊ magis qꝛ plus fecerit

2

ꝙᷓ qꝛ ſe vindicare nõ vebuerit puni

fi. ⁊. j. e. l. fi. .

in li. ac,

endus ſit.ſufficiet igitur ſi bumili

loco ſit:in opus ꝑpetuum eum tra⸗
di: ſiquidem honeſtioꝛ in inſulam
relegari. Tiberto patroni fa⸗
mam laceſſere non facile concedit᷑
Hͦ ſi iure mariti velit adulterij ac⸗
cuſare patronum: pꝑmittendum eſt

l.j.⁊ ce fal.codicillos.⁊ de his qͥ aſcri.l.ij.⁊ ð pluſpe.l.j.⁊.de pub.

l. hoc ecicto.⁊.C.dæ inceſ.leqͥ ð.C.ad.l.iuł.ma.l. quiſquis.in ſi.

⁊.j.d falſis qui falſam.

q Jidem polliom.poſtulateſt.qꝛ in iure erauit.nam ſi in focto

nec añ nec poſt põt excuſan.
Admuut᷑ ꝑ erroꝛem iuris.

Sexu.q; mulieribo ius ignoꝛae eſt xniſſum vr.j. xe iure fiſci.

l. ij. in h. . C. iureiurã. l. ſi. . .
T Etate.vt.C. inceſ.nup.qͥð.⁊.S.ꝓx.S.
V Puniendi genumui caſus. M

x Coernone.ſ.coꝛꝑis.⁊ ſic habes coertione.ałs coꝛrectõe qꝛ coꝛ

rigerent ſe delinqntes abſtinẽdo a velicto. vt dicia. l. qd G.
y Si erroꝛqͥ piumit᷑ ſi palã mrionmi gᷣhat᷑.vt.S.de ruiu nup.l.pfi.

3 IZnpatoꝛes. ↄmodus fili. vt æ. S. e admi. tu. I. a tutoꝛbo. S. j.
alibi fres dicunt᷑.vt.S.de ma.l.uij.⁊.C.ſi ua mã.fu.alie.vt ma.l.

ij. foꝛie frẽm ⁊ filium habuu q ſic fuerunt nommati. l
a Penaz excipiet.ats at᷑ mediocri pumet᷑.vt.j.ꝓx.⁊.j.xœ ſica.

-2

l. j. S. fi. 2. S. ad ſil ł. l. ſiqͥs in graui. S. ij. ß Z. C. e. l. gracchus. JIteʒ
fa.C. & ſica.l.j. 2. S. ſo.ma.l ſi ab hoſtibo.S.j.

b. Magis. i. meliꝰeſt vt puniat᷑ q;ꝛ plus veliquit᷑.
c Relegari.cum ałs pena paricidij teneaeark.

dD Ziberto. non facile, id eſt remere ⁊ dicuut qindam non eſſe

4

v adi. ſine cã.l.

e iure fiſc/ l. j.

b Iidem cum
nouerca. ſi acce⸗
PpPprit nouercam in
vVxoꝛẽ. licet eam cognouer it.ſi tũ cum ſeit eſſe illicrtũ dimutt. nõ te
net᷑ inceſti.⁊ idẽ dicu.S.ſeq̃ns.generaliꝰ tñ.⁊ ita remunt᷑ alicm deli
ctuin ſi pueniat in ſauſſfa.itc.C.ne tu.vei cu.l.j.⁊ de crimine ſtel.

,lato
Ctoſnno
in na⸗

fmh.
Nhor,.
4
jom.
6K
NNN
lt.,
ni i

ſto

— — ==
— = =

S=

7

7

☛

1

-

9

=

e lr

tyvame⸗
hhu Ne
Ccunesnuai
,Ns zmm.
Nenwgf.
Ukludr . Ns
an Wn.
WMNNN.

.
Attlue n
ſt

Ohtione
Mlot i C.
V, ſanam
c il ij ß
blet, 7,5,0
ſß eugtuſco.
e, na
Pg,1æl.
aalnetai
14

t

n
n

Me
lera. Nat
NPmaccmnn
Aaninnnnt töt
1upenini unt
1dninel raft

nml. galgen .

innſamniß⸗

Aaurnti gn
Ald.
Viuriunh
l nunh;
ani in Air N

nereſſe in accuſanonibo vemam echcti petere.alij j. cum non ꝑmit⸗
tat᷑ accuſare.niſi in cerns caſibo.vi ſuam vel ſuoꝝ imuriam pſeq̃t᷑.

vt.C. q accuſa.non
tn. S. j. vt ibi dixi.

poſ.l.fi.ſ cerie nõ eſt veꝝ.vt.S. d accuſa.hi

e Quomodo. 1. ſicut.

DPaſſus.S.c
iureinrã. pᷣtoꝛ. S.
pterea. ⁊ c ĩ ius
voc.ßᷣ ⁊ſi.S.ſi.⁊
eſt ſpale. vt ⁊ in
cri.ma.vt.S.ad
l.iuł.maieſ.l.ſa
moni.ałs j.S. de
accuſa. hi tñ.S.
vel dic vt ibi.

g Patronum.
1. aduue.
h Intitici pf. qͥ
ſunt habes. S. e.
l.marito. accur.
i Siqs in ho.
reus qᷣdem.de ad
ulterio añ omilſ/
ſo. H quid ſi du⸗
rante officõ? HR.
ſecus ſᷣm. P. ad⸗
inſtar legati. vt.
5. de iudi. lI. ij. S.
lega. aut ſi in of⸗
ſicio veliqᷣt.tunc
diſtingue ſit e
maioꝛiba vel mi⸗
noubo. ß tu dice
ꝙ omnes indiſti
cie.vt.S.ð ini.
l. nec mgraubo.
7 iudi. l. pars
laꝑ. uem fa. de
accu.l.hos.

Kk Cautione. ñ
latiſdatõe vt. C.
e v.ſig.ſancimꝰ
7de iud.l.ij. S.
ſi dubitet. 2. S. ð
of.pᷣ. ſenatuſcoõ.
iteʒ fa.S.e.ſi ma
riiꝰ. S. j. 2 li.
cãꝗ. l. oꝛdinata. ĩ
fi. ac.

I v Im paſ⸗
fſfam. K.
2 bene. vt. . e. ſi
vxoꝛ. S. ſiqs pla/
ne 7. S. de poſtu.
l. j. J. remouet ⁊
C. e. . fediſſime.
Ar. S. de lib. cã.
imo. ac.

m Pꝛohibmt. expꝛeſſe ve W ,
n Mupta. ſecudo viro facio diuoꝛtio a pᷣmo cuimr̃imoniũ adul⸗
terauerat. ⁊ ſᷣm hoc nł᷑ eſt q̊.vel dic de eodẽ viro loqͥ.⁊ qð dicit poꝛ

.

quõ ſi atrocem iniuriam paſſus eẽt
certe ſi patronũ qͥ ſit ex eo numero

qͥ dvephenſus ab alio inffici pt᷑:ĩ ad⸗
ulterio vxoꝛis dephenderit:velibe
randũ eſt:an impune poſſit occide⸗
re:qð nobis duꝝ eſſe videt᷑ nam cꝰ
fame multomagis vite ꝑcendũ eſt.
Siqᷣs in honoꝛe mĩſterioue pu⸗
blico ſit: reꝰqͥdeʒ poſtulat᷑ ſ̊ diffeꝛt
eius accuſatio:⁊ cautione in iudicõ
ſiſtendi cã ꝓmittat᷑ in finem hono⸗
ris.⁊ hoc ita tyberius ceſar reſcri⸗
pſit. Dem.
Im paſſam mulierẽ ſnĩa pᷣſi-
dis ꝓpuincie ↄtinebat᷑: in leg.iuł.de
adulterijs nõ ↄmiſiſſe.R.licʒ imu⸗
riam ſuã ptegende pudicicie cã ofe⸗

ſtim marito renunciari ꝓhibuit.
Nupta h; muliere:tãetſi lenoci⸗

nij vir poꝛ nõ poſtulet᷑:adulteꝛij tñ
crimẽ g adulteꝝ ab extraneo pt᷑ in⸗
ferri. In mrionio q; defuncta
vxoꝛe:vir iure adulteꝝ int᷑ reos reci

damnet᷑: adulterij non poſtulat᷑: ſi
nuptias vnũciatio vel ad vmum

mulieris miſſa nõ pᷣceſſit. Muli

erẽ ob latronũ ſocietatẽ exulaꝛe iuſ
ſam citra pene metũ in mrimonio
poſſe retineri.R.qꝛ nõ fuerit adul
terij damnata. Peeſcriptõne. v.
annoꝝ crimẽ inceſti iunctũ adulte⸗
rio nõ excluditẽ. DBuos qͥdem ad
ulterij marem ⁊ feminã ꝓpt omune

crimẽ ſimuln iure nec a viro poſtu

lari ↄuenit.cũ tñ duobo venũciatũ

eſſe vel tacendo.

i. pᷣmo.ſ̃ tunc eſt j. S. e.l.ↄſtante.ſj ibi vxoꝛem h̊ adulterã. item eſt
3.S. e. miles. ꝭ. volenti. ̊ ibi viꝑ ꝓhibet accuſare.hic eyneum ꝑmi⸗
ſit. ⁊ fa.S.e.l.adult.S.ſi.⁊.C.e.ſi nondum. .„
o In mriomo.poſtulat. ſic.j.e.l.fi.⁊.S.e.l.miles.S. adulterij.
pꝓ Mupta. ſecundo viro. . „
q Samnet᷑.fa. . e. adul. S. fi. . I. denũciaſſe. S. fi.in pnci. l. . l. ſi
maritꝰ.S. fi. ⁊.l.qͥ vxoꝛ. ⁊. C. e.l.ſi nõndum.
r Ad wmum. S. de dam. infec. I. nij. S. totiens.
Abuuerem. adulterij. vel ſtupꝛi. vt. 5. e. marit?. S..
NPꝛeſcriptõne.iunctu adulterio.nec foꝛte adulterij iuncti inceſto
vVt ax. S. l. ꝓx. S.j.⁊ fa.S. e.l.mariti. S. fi. ſexatim iolli. vt. S. e.l.
moriti.S.hoc quinquennium.

2

⸗

vVBDuos. ꝓpter ↄmune. alioqn ſecus eſſet. fa. S. re accu. hos accu⸗

ſare. S. j. 7. C. e.l.reos. ⁊.S. ſi maritꝰ. S. f. 2.l.

turpił.l.j.S.accuſa.
x Poſtulari.i.accuſari.
y Suobo. adultero a adulteꝛe.

fuiſſet ab eo:qͥ poſtea veſiſtere vole⸗
bat: abolitõeʒ eſſe ncciaʒ in vtriuſ⸗
qᷓ; ęonam Rñn. Inceſti ↄmune
crimen aduerſus duos ſił intẽtari
pt. Be fᷣuns in dños qõem ince⸗
ſti poſtulatos ita emũ hndaʒ. R.
ſi ꝓꝑ adulterium inceſtum eſſe zctũ
dicat᷑.
DBeſitum eſt: an ea quaʒ ma
ritus adulterij crimine ſe accuſatu
rum minatꝰeſt:nec qᷣcꝙ egit:vel iu
re mariti vel iure.p. nubere poſſit
ei quẽ in eaʒ reum adulterij veſti⸗

nauerit.pauł.R.nihil impedire:qͥ
minꝰei quẽ ſuſpectum maritꝰ hũit

ea e q̃ queꝛit᷑ nubere poſſit. Itẽ
querit:an idem maritꝰ veſtitiſſe vi
eat᷑ vel lenocimiũ ↄmiſiſſe qͥ eandẽ
reduxit vxoꝛem.pau.R.eum qͥ ptꝰ
crimẽ adulterij intẽtatũ eande vxo

rem reduxerit vſtitiſſe videri: ⁊ iõ
ex eadem lege poſtea ius accuſandi

ei non ſupeſſe. Dem.
Mcrimine adulteꝛij nulla dã
da dilatio eſt:niſi vt ꝑlone ex⸗
hibeant᷑:aut iudex ex q̃litate nego⸗
cij motꝰ hoc cã cognita pmiſerit.

Ripho.

Jis qui ius anuloꝝ aureoꝝ
impetrauerit:adulteriũ ↄmi
ſerit in patrom vxoꝛẽ aut in patro⸗
nam ſuam aut in eꝰeãue cuiꝰliber⸗
tus patris aut mris filij filieue fuit
an vt libertꝰ puniri debeat:aſi dep
henſus fuerit in adulterio: an im⸗
pune occidatur:⁊ magis ꝓbo pene

Aulus.

3 Inceſti. intenta
ri pt᷑. te hoc dic vt
5. e. I. q pupillam.
S.fi. ⁊.C.ſi reus.
vel accu. l.j. ac.
7 Be Pnis. p ad
ulterium. ſecus in
adulierio. vt. C. e.
l. in queſti. 2. l. uj.
7. C. de q̃ſti. l.j.
2 Dicat. als nõ
cum de wmo accu⸗
ſaie vel accuſanuis
non vebent ꝓduci
ſui ad toꝛqndum.

vt. j. de qſti. l. ..

1.7.1. de mceſtu.

ga ꝗq Ueſituz .
publico. 1.
extranei.
b Beſtinauerit.
maruus.
c Mihil impedu
re. als lex. . fa. S.
e.l. miles. Slicet.
7. C. e. l. mſſum
ſ ar. 3. im ant᷑. de
raptu. vir.
2 Ilez querit᷑. vi
cri.nec idᷣo crimẽ
lenocinij zhere vi⸗
et. vt. C. e.l.ſine
metu. 7. l. Pui. S. j

e Supeſſe. vt. C. e.l.abolitione. in fi. a. S. e.l. ſi vxoꝛ. S. ſique. 2.

J.ad rurpil. qᷣ veſtitu. ⁊. S. e. l.ij. S.j. Et no. x tacita remiſſione ſimn⸗
ua.S. de mmo.ſi ſiliuſſa.C.de iure w.l.ij.⁊.S. le.omiſ.l.poſt diem

7. S. ſo. ma. l. ij. . S. reꝝ amo. l. fi.

1i N crumne. hoc. ał's hoc. ałs hanc dilatõem. aliter ̊ vel nul
la danda.vel vna ſalum tm. eſt ſpale als tres. vt. S. de fer. l.
fi. ⁊ fa.qð no.S.de pub.iu.l.inter.iuem fa.S.e.l. miles.S.q̃pꝛopter.

g ſ JZis. aut in eius. ſi habeas eius bene ſtat. ſ. vxoꝛem.ſi eis vł

ceam bene ſtat. nam ſemꝑ dic eoꝝ vel eius vxoꝛem. 2 q ſubij⸗

cit eum vel eam non eſt vis.
h Eam. ſ. vxoꝛem.

Pris. pmne patris cac. æ ad omnes gemtiuos ſeqntes ſupone

k Occidat᷑.a viro.vt dicta.l.maruo.S.j.

¶DPlacuu.quo ad hoc ꝓ liberto habet᷑ ſic qͥ accu.non poſ.l.pe. 6 *

3.de iure anu. aure. l.j. ⁊ d odi. ⁊ d. l. falſa.
. cuſa. tu.lI. cum oꝛanone. . ..
m ſ ꝗex.non ſit.ex.l.mntti ꝓut habes. 8. de diuoꝛ.l. ij. qð hic non

muit legunme. ſ miſſum fuit de facto.

n Gideat. nam ſii

ceret᷑ qd vir dʒ eazʒ
repucdhare. vt. S. e.
I. conſtante.

0 Byuxerit. cre⸗
cens eam repudia
tam legumme.
pꝓ Mon ↄmittit᷑.
1. ↄſcia maritał to
ri.vi.C.de repu.l.
vxoꝛ. in fi.uem nec
ſtupꝑꝝ ſine lo cõ⸗
mittit. vt. S.e.l.eũ
q.⁊ fo. S. e.l. hec V
ba. 2. I. 18 cunꝰ. in
pnci. a.l.miles. S.
mulier. ⁊. . æ ſi⸗

q Cõmittat. ad⸗
ulterin vi omunn
pena ſtatnta vebe⸗
at unpomi. naʒ nõ
dz inponi.qꝛ pꝑ q̃le
q̃te matrimonium
oↄmnſſuz eſt adulte⸗
rium. vt.S. eę.l. ſi
adulterium. S. noõ⸗-
nunc. vel die qoᷣ

nõ ommnttit adulte-

riũ hocipſo ꝙ du⸗
xiu vxoꝛem.niſi eã
cognonerit. ? m
hoc habeas ne.a ſa
cit. S. ve odi. ſine
cã.l.auũculo.⁊.S.
vnde vir ⁊ vxoꝛ. l.
j. in fi. alij hñi ſine
ne. ⁊ tunc eſt ſen⸗
ſus ꝙ ↄmittat ad⸗
ulterinm qꝛ ſciens
in pᷣmo caſu nõ qꝛ
ignoꝛans.

r d Efücta cq;
.„ ſan⸗ cuz
q̃ gener cubun.
ſUNr.i.ſicut.
Adult. S. vim
paſſam. S. ij.

VRRubzica. Ad

legem muk. te vi pu
buica.

S9Nrr

⏑

plo iure fieret diuoꝛtium ꝑ adulierium fruſtra di

ſubijciendum libert inoꝝ. qm̃ lege

iulia v adulterijs coercẽdis ad tuẽ

da mr̃imonia ꝓ libertinis eos hr̃i
placuit: ⁊ leterioꝛẽ eoꝝ cãʒ ꝑ iſtud
beneficium patronoꝝ hri nõ oꝑtʒ.
JYex lege repudiuz Zius.
miſſum nõ ſit: ⁊ idcirco muli
er adhuc nupta eſſe videat᷑: tñ ſiqͥs
eam in vxoꝛẽ duxerit:adult᷑ nõ erit
idq; ſaluiꝰiuliꝰ reſcripſit: qꝛ adulte
riũ inqͥt ſine volo malo nõ amittit᷑.
quãqꝙ dom eſt:ne is qͥ ſciret eam ex
lege repudiataʒ non eſſe: wio malo
omittat. AÄAuk.
Efuncta ; ſocru gener ince⸗
ſti poſtulabit᷑: vt adult᷑ poſt moꝛte
mulieris..

Aq legem Juliam de vi
publica. “ rla,

iiuge iulia ve vi publics
tenet᷑: q arma tela wu⸗

mui ſue agroue in villa
pᷣter vſum venatiomis vel itineris ł
nauigationis coegerit. Lpi.
&Xcipiunt᷑ at arma qᷓ qs ꝓ cõ⸗
mercij cã habuerit: heredita
teue ei obuenerin. Arcia.
eadem cã ſunt qͥ turbe ſe⸗
itioniſue faciende cõſilium
imerunt:ſᷣuoſue aut liberos hoĩes
in armis habnerint. Eagem le⸗
ge tenet: qͥ pubes cũ telo in publico
fuerit.in eadẽ cã ſunt qͥ peſſimo ex⸗
emplo ↄuocata ſeditione villas ex⸗

1 Ege mk. wmm. Mota mirabile ꝙ reputat᷑ vis ſolum hꝛe
arma wom vel poꝛtare. ac.
Agroue. foꝛte vbi erat vna wmus. vel villa vbi plures.
Neteꝛ vſum. ſic.j.e.qui wlo.S..).
ECcegeri.i.habuerit. s
e vcapiunt᷑.q̃dam em̃ ac. vt.S.de acq.re.w.q̃dã.⁊ vt.j.de decu.
Meadem. vt hac.l.teneat᷑. H.
Pabnerim. E. .1eii.
EKagem lege. pubes. maxiĩe. naʒ unpubes tenet᷑ ſi ſit woli capax. vt

l.curio. ac.

gr.C. de ancto.pᷣſ.l.claꝑ.⁊.j.de re.iu i.pupillũ.ſᷣ ar. j. C. de fal. mo.

e Habuerit. vt. C. e.l. fi.

fAateriaz. qᷓ vnt ad ediſicandum. vt.S. de le. iij.l.ligni. in pn. 7, S
vſuſr .l. arboꝛibo.in pᷣn. æ hoc ideo qꝛ ⁊ als ↄburerer.
hb Pꝛohibendi. repete ſnu cauia phi.

S.j. Sed ar. 3. 8 .„Ne ex⸗

1 Et eadem. i. pena emſdem.ſ. q̃ eſt inſti.de pub. inch. F. item lex.

k Armans. ſine armis locũ hʒ ſeq̃ns ti. vt. I.ti.j.ſiqs.a.l j.§.

Sm.ſ.dvmmi facientis vim.

m Maui ſua. ꝓ alijs dat indictum vnde vi.j p nani non. vr. 3.

W vi ⁊ vi ar.l.j.S.ſiqͥs de naui.⁊ la. C. e. l. ſiquis.
n LCocuſſerit.
alo ocuſſerit.
aks excuſſerit.
0 v Tiue id

PDby. ẽ du⸗
ſtraheret᷑. ac.

pugnauerint: ⁊ cum telis ⁊ armis
bona rapuerint. item tenet᷑ qͥ ex in

cendio rapuerit aliqͥd pᷣter mãʒz. pᷣ⸗

terea panit᷑ huiꝰ legis pena qͥ pueꝝ

vel feminã vel quẽꝙᷓ ꝑ vim ſtupra⸗
uerit.h̊ ⁊ qͥ in incẽdio cũ gladio aut
telo rapiendi cã fueri:vel ꝓhiben⸗
di res ſuas dñm ſᷣuare eadem pena
tenet᷑.eadẽ lege tenet᷑qᷣͥ hoĩbo arma
tis poſſeſſoꝛẽ wmo agroue ſuo ł na
ui ſua viecerit ocuſſerit expugna⸗

uerit. Apia.
Tiue id fieret ⁊ hoĩes acco⸗
modauerit. Arcianꝰ.

Vi cetu ↄuerſo tuꝛba ſeditõe
incẽdium fecerit:qͥq; hoĩem
volo malo incluſerit obſederit:que
feceꝛit q minꝰſepeliatur:qmagis fu
nus diripiat᷑ diſtrahat᷑: que ꝑ vim

ſibi aliquem obligauerit. naʒ eam
obligatõʒ lex reſcindit. Si e vi

poſſeſſione vel wminio qrat᷑: añ
cognoſcẽdum eſſe de vi ꝙᷓ e ppꝛie⸗
tate rei diuus piꝰ grece reſcripſit:ſᷣ

2 vcreuit vt pᷣus c vi qrat᷑ qᷓ iu

re vminij ſiue poſſeſſioms. Qui
vacantẽ mulierẽ rapuit vel nuptaz
vltimo ſupplicio pumt᷑:⁊ ſi pat᷑ in⸗
iuriam ſuaʒ pcibs exoꝛatꝰremiierit
tñ extraneꝰ ſine qͥnquẽnij pᷣſcriptio
ne reum poſtulare poterit: cum ra
ptus crimẽ legis iulie de adulterijs
poteſtatem excedit. Apia.
Teum q pueꝑ ingenuum ra
puit: pumendum diuus pius

4

reſcripſit in hec verba. Exempluʒ

j. Sol. ꝓ eodem hic accipit wminim poſſeſſio

.

pRNieret. ſ. gli⸗
q de ſußdictis.

aq gq Li cetu
couerſo.

i. ↄuocatio.ł dic

TInclulerit.

ſic. 5. qo me. c.
q in carcerem.

Fler eum ac. .

quomagis. qc.

t Diſtrahak.

alicj qð ſit ne⸗
ceſſaꝛium funer

ſepeliendo aʒ0, E

dic diſtrahat. i.
guferat᷑ fun⸗ vt
poꝛtet᷑ ad ſepeliẽ/

ſiti. bõa fides.æ=
fa.j. c ſepulcro
viola.l. ſepulcri.

v Reſcndit.
vt. ſup qo me. cã
metum. S. qo.
7.S. ex hoc.
x Si de vi er
poſſe. i. de re poſ⸗

ſeſſa. ⁊ ſic k ꝓ. i.

7 adde qo no. 5.
de ind.l.ſi de vi.

y Se vi. i. æ&

crimie qð potes
intelligere cũ ac⸗

cuſauo pᷣus fue⸗

rui inſtituta ſᷣm
quoſdam. vel die
l. ſi hoc voluern

agecuſatoꝛ.⁊ ſic ñ

eſt j. C. qñ cim.
ac.piu. cri.l.j. ⁊
ſa. C. e. ſiqs.iteʒ
3. E. & appel. l.

Em. H. ibi ſecus

vel ſol.vt ibi.⁊ eodem mõ ſo.C. rei ven.l.oꝛdinarij.

3 Begd 2 decreuu. non ſolum reſcripſit conſulius. ſed ⁊ cretum

APꝛo motn fecit.

7 Sie poſſeſſioꝛs. hoc ponit ꝓ expoſitõe wminij i. de iurerei poſ
ſeſſe. ſic ergo hec duo ad idem referunt᷑.vt ibi alexãder ſiue paris.

vel diec dommij ꝓpe poſſeſſiõis.i.iuris qð hʒ ĩ re poſſeſſa puta vſuſ.

vel emphiteoncum ius vel ſimile.
Dm vacantem. a. viduam.

a UAltimo. C. ropiu vir. l.j. ⁊ inſti. de pub. iudi. S. ſi antem.

b EExoꝛatus. i. rogatus.

c¶ Remiſerit. non apit. valeat remiſſio vel non.ſp hoc dic. vt. ö. x
adul.ſi maritus.S.ſi negauerit.item fa.C.d& tranſac.l.tranſigere

⁊æ.J. iure fiſ.l.in fiſci.

Eunus caig pamem mon ft fiumdiiam- d ö,:5 E ner,i

Ell
(a
ſcse
6tehbi

— =

Angts
guin

. mnobſot

⸗An
vontſc
lyli nmnp
regun,

uuoiann
nlnospanr⸗
unleo.
lnig Nhoft
huiihee
nfiſieni
Amidlchema
ifegmainr
4 ſhepſcßß
Egam
WrE
Nlſiſnen u
Aün
ueniſt
tenuag
ewkſn
Adhtnnnn
kuaſmnili

m⸗ V

in Wn

. A
⸗

in ali⸗
n Mlit

zi din

n e
A ir.

. Miatt
yH at
1aegömi
Emdlnr
Ani
I ameön
. ligntie
an
NN. nninmn,
1 ohn n
in liuetn

n le.

j hicn⸗

1Ali⸗.
Aſie
zu

1 n.
eumiiiimet

brterzie un
inpſinmnt

Gnimſite

smu

p AXlt toꝛquea/

vnus.S.a.in ſumma. ⁊. C. de ingen. manu.l.ingenui.
e EExcedit.i.non finit᷑ quinquennio vt crimen adulterij.vt.ᷣ.ti.
j. . mariti. Sr11.
f SEt eum. exequaris. S. qui cetn. ij. R. Hr
g I Ecge iuł. ꝓuocatõem neca.i.qꝛ appellabat ab eius imuria.
vt. C. de
appel.l. ſiqs. ⁊. j
ap. reci.l.ij.

noĩe wmicij ſaluiani patrui ſubijci

legis. 5 5 1n. e. n. Uuſſi: motus querela eius qua ſigni
hoelege. Si ficauit:filiũ ſuũ ingenuũ iuuenem
F.l. ij. un. admodũ raptũ atq; cõcluſũ:verbe

1 Ad legatos.

ribo ac toꝛmẽtis vſt ſmũu peri
peonſu. vel die vſq; ad ſũmũ peri

boſtium. vt. j. ð 1 CLz Bei n; ai immne
leg. l. i. in pn. ꝓ veliĩ audias eũ: ⁊ ſi ↄpeteris hec ita
uix habes quem,/ gagmiſſa: rẽ ſeuere exeqris. Bem

Ege iuł.de vi publica tenet᷑:
qui cũ imperiuʒ poteſtatẽue
haberet: ciuẽ romanũ aduerſus ꝓ
uocationẽ necauerit verberauerit:
iuſſeritue quid fieri aut quid in col
lũ iniecerit:vt toꝛqueat᷑.iteʒ qð ad
legatos oꝛatoꝛes comiteſue attine
bit:ſiquis quẽ eoꝛũ pulſaſſe ſiue in
iuriã feciſſe arguat᷑. Artianus.
Ege iulia de vi pub lica caue
tur: ne quis reũvinciat impe
diatue:quo minus rome intra cer
tũ tpᷣs adſit. Alulus.
Ruwmatos nõ vtiq; tantuʒ eos
cccipere vebemus qui tela ha
bueriĩt:ſed etiã eos qui habẽt aliud
q nocere bYt. Apianus.
Vi volo ma:fecerit:quo mi⸗
nus iudicia tuto exerceãtur:
aut iudices:vt opoꝛtet iudicẽt: vel
is qui poteſtatẽ ĩperiũue habebit:
alitereꝙ; ei iuſ erit cernat imperet
fſaciat. Qui ludos pecumiãue ab
aliquo inuito polliceri publice pri

RKDOiꝛatoꝛee.i. woctoꝛes artium. dicunt᷑ em ⁊ ipſi aliquaʒ hẽe digni⸗

tatem.quod patʒ.qꝛ a muneribo qñq; excuſant᷑.vt.C.æ ꝓtſeſ.l.j.⁊
IComites.de his fit mentio ſupꝛa locani.ſed addes in fi. vel comi/
les.i.aſſeſſoꝛes.
m Si qſqᷓ.i.ſiquis ſupᷣdictoꝝ legatoꝝ vel oꝛatoꝝ vel comimm.
n DQuem. i. aliquem alium pulſaſſet ⁊c. vel ali᷑ ſiqͥs in digmitate
aliq̃ poſuꝰquem pᷣdictoꝝ.ſ.legatoꝝ comitũ oꝛatoꝝ pulſaſſet cc. als
ſſſihbabeas ſi qͥſꝙ; ⁊ ałs ẽ ſiqs quẽ.⁊ tũc ſᷣua pᷣmã expoſitõʒ.
0 I Ege ml. reum. i. accuſatum aliquem vel vuentum.

p Rome. vel alibi vbi neceſſe habeant ſe excuſare.⁊ hoc ſi cum aꝛ

mis.ſi at᷑ ſine armis.tunc obtinet.j
di. S. item lex.
q g Rmatos non vtiq;. ſ. tm. fa. inſti. de interdictis. S. qͥ aũt
272 pub. uqdi. S. item lex. 7, . de V. ſig. ſi calu. S. telum. 7. l.
Armoꝑ. 7. S. de vi 7 Vi. ar. I. ij. S. ormig. 2. J. e. hi qui.
V dolo · ꝙ ſubauch alter.
Ins. ałs ius erit ⁊ ałs iuſſerit.ac.

.ti.j.l.legis.⁊ inſti. pub.iu

1

? Sciat, ſ. tenet.l,inł.de vi.a ſemꝑ repete quominug.

libelli dati mihi a wmicõ ſaluiano

culũ afflictuʒ germane chariſſime

* . .

vV Om ludos. ſupᷣ. idem tenet᷑.l.iuł.qͥ exegerit pollicere ludos fac
6 4 e⸗ gaamtan. rnn ker tk.1.l q exegerit pollicere ludos foa
x In otinenti. in li. D. eſt. in ↄtinenti.i.in loco pe mdiciũ. aᷓ die
vVt. S. & pcu. l. pñs. a. I. ⁊ qͥ m foꝛo. ⁊ e v. . 1e Alve wte
ediſicia. ⁊.l.qͥ in ↄtinenubi.ſᷣ̊ in li. R. eſt ↄuentu ałs connone
y Exercebit᷑.ſpᷣ.
tenebit᷑ hac lege.
3 2dd eas. i. beſti
as. Vt. S. e. l. j.
2 Hac le. vim fe
cerit. cum armis.
aks locũ hʒ. J. n. j.

uatiq; p iniuriã exegerit. Itẽ qui
cũ telo wlo malo incõtinẽti fuerit:
aut vbi iudiciũ publice exercebit᷑.
exceptus ẽ qui ꝓpter venatiõeʒ ha
beat hoĩes:qui cũ beſtijs pugnent:
miniſtroſq; ad eas habere cõocedit᷑.
Hac lege tenet᷑ ⁊ qui cõuocatis
hominibo viʒ fecerit: quo quis ver
beret᷑ ⁊ pulſet᷑: ⁊ ſi neq; hõ occiſus
ſit:danato æ vi pu.aqua ⁊ igmi in⸗
terdicet. Alulus.
IJqui edes alienas autvillas
expilauerint: ⁊ fregerint ⁊ ex
pugnauerit: ſiquid in turba cũ te⸗
lis fecerint:capite puniun Te
loꝛũ aũt appellatõe oĩla ex quibus HMW
ſinguli hoĩes nocere poſſũt: accipi .R
unt᷑.qui telũ tuẽde ſalutis ſue cau⸗
ſa gerũt:nõ vident᷑ hoĩs occidendi
cauſa poꝛtare. Igem.
Eii noua vectigalia exercent
lege iul.de vi pub.tenent᷑.

Ad legez iuliam dæ vi pꝛiuars

Arrtianus.
E vi puata dãnati ps ter⸗
cia bonoꝝ ex lege iuł.pu⸗

blicat᷑:⁊ cautũ ẽ ne ſenatoꝛ ò Aqua 2 igni.

cuiꝰ loco eſt hodie

ſit: nec decurio autvllũ honoꝛẽ capi vpoꝛtario. vt. . ſcd
at:neue in eum ordinẽ ſedeat neue be⸗ i nie
iudex ſit: ⁊ videlicʒ ouuui honoꝛe qi pub. iudi. . itẽ lex
infamis exſenatuſcõſulto carebir. vbitz e ois bona
SJSðMUDBWẽw ꝑdit ⁊ hoc in libe⸗
H ro.at ſi ſᷣuꝰ inſcio
dño vim fecerit. vl

uimo ſupplicõ. ſi iubẽte m met allum damnatr.vi.C. e.l.vᷣuos.
a h ꝗ qui. teloꝝ. S. œ fur. ſi pignoꝛe. S. ij. 1. S. e. l. ormates.
b Tuẽde. ſic.S.de iuſti.⁊ inre.i.iij.⁊ dic h̊ ł ab hoĩe ?᷑ ab alio aĩali.
c q QLi noua exercẽt. ꝑ vim exigẽdo plus noĩe tributoꝝ.itẽ.l. iuł.
ĩe ãbi. vt. j.ad.l.iuł.de ãbi.uẽ ↄoſti.vt.C.no.vecugalia.l.fi.
Rubrica.Ad legem muliam e vi pꝛiuata.quando ſine armis eſt.con⸗
tinet iamen pu.iudi.vt.S.de pu.iudi.l.j. è
d dHD E vi pnuata. vt. C. e.l. toꝛ. inſti. æ pub. indi. S. item lex
itẽ amiſſio digntatis a infamie vt ſubijcu.item pt᷑ dici relega
no ar. C. e.l. qm. 1 ar. S. de term. mo.l.ij. itẽ ſi humilis ſit
pſona foꝛte vepoꝛtat.vt.C.e.l.ſᷣuos.item qñq; capius ſi homiciciũ
occaſione violentie ſit ↄmiſſum.vi.C.e.l.qm̃.
e Samnati. genuiui cauus. M
Publicat᷑ipſo iure qð eſt hic ſpãle.vel ꝑ ſnĩaʒ.vt.j.xœ interdictis
æ rele.l.relegatoꝝ.S.ad tempus.

18

g Luaſi infamns. expᷣſſinum veruatis. vi. C. de pub. iu. l. infamis.

7. . e. l.fi. alij dieunt ꝙ de facto non tæ iure eſt infamis. ⁊ ᷣm vtrũq;
eſt ſic. C. de dig. l. j. M
72 Earebit, ſemp ſup,bac lege damnatug.

1
L M . Pilnue,
1 Eadem pena. q. d. ſic erit mſanmns. ⁊ omni honoꝛe carebit is aii x c Reduoꝛes. nu lo cedente. iudice. vt. 7. l. fi. vel debnoꝛe eti muniie
ñ crumnalit ex hac.l.ſ̊ͥ eunii ↄuentus damnat᷑ ad terciam ꝑtem bono am a pᷣncipio.vt.C. e pig. l. iij. ine hhen
rum. dicas ad bona dari rei ven. vel ↄdi. ex lege.ſi dicas ipſo iure fie y Eredit no hʒůe.in illa re quam accepit.qͥd ſi aliam ꝓ alia? H. vi Pmntih n
ri publicatõʒ bonoꝝ tercie ꝑtis. Sʒ certe neuira tanum acnonum in/ no. S. qð me. cq.l.extat.item no.ꝙ qͥdam dicum ꝙ edictu diui mar lliln
famat.ſ dicam ⁊e facio infamari. vel dicam ſpãle.vel aluet᷑ eadem pe Eim̃ in ec caſu loquit᷑.in quo ſi nõ eſſet creditoꝛ qͥ adhibuerit.tenet᷑ e⸗ 1
na. 1. qui pumunt᷑. að me. cã. ſ. qñ Mincin
ie e ld edicio. vainnao nnr i ponlie
ex hoc ſiqͥs ⁊c.ſiẽ . .. coacta. Sʒ 10. 3 .
n⸗ kinct infamis Eadẽ pena afficiunt qꝗᷣ ad penaz pꝛiuata tenentur. Aliſtra. er hun. anrͤ Aa
1ex oꝛdinem pecu rig isili ner aunk? ic. qꝛ lʒ nul⸗ la.
etzneg en legis iulie de vi pꝛiuata redigunt᷑: eeltote⸗ ſi aduerſus ebito Precndnnl⸗ gin
none er illo eccro et ſiqͥs ex naufragio wolo malo qᷣo res ſuos agant: ꝑ iudcẽ id qõd trum voluntas tũ ſA,
bena qarupui. rapuerit. ſed ex cõſtitutionibo pꝛin reberi ſibi putant repoſcere debẽt. Rbuoas miceſ⸗ eeleh⸗
r.lun eh ciIpu extra oꝛdinem qui de naufra⸗ alioquin ſi in rẽ vbitoꝛis ſui intra Blses i dt vae r
nõ miamat: NF. gijs aliquid dirupuerint pumunt᷑. erint:id nullo concedente: diuus nem ʒ. . que in fun
vices vr.l.pedd. S. nam 2 diuus pius reſcripſit: nullaz marcus væcreuit ius crediti eos m au. cre. ait Piot ig
j.2 in. e. ti. Sö. N imn ·⸗ A4 1 bab b B ,dS. ſi vebuoꝛẽ. tẽ Eo. 1
cen. vel teꝛcio ealẽ Vi nautis fieri vebere: 2 ſiqs fecerit ha ere. verba cecreti hec ſunt:op⸗ 3. E. de des. umit
gens aificn ſer vtt ſe veriſſime puniat᷑. Ceuola. timũ eſt vtſi quas putas te hbabere nullic: Put ibt zun
. „ .— . — . . . „ . 1
lern vim. naz ii Ac lege tenetur: qui couoca⸗ petitiões: actioni experiaris. inte ſu uem.6. ug ü
