eum in uitutem nõ dʒ ei obijci excep.rei m. qꝛ iſte heres qͥ non fuit ĩ
poꝛi iudicio non vr petere in ᷣniiutem poſt rem indi.ʒ ſe.⁊ hoc de ru⸗
goꝛe. z tñ poꝛis coheredis ſnia ſuabit᷑ in totum cæ eqate.ſ.vt iotus
dicat᷑ liber. qꝛ nõ põt eum fuare tantũ ꝓ pte coherechs victi. qꝛ nemo
põt eſſe ꝓ ꝑie liber ⁊ p ꝑte ſuus.ſiẽ vides qñ agit᷑ de inof.teſta. vnũ

heredem. ⁊ Obtinet, tunc ꝓ ꝑte reſtm̃ rumpit᷑. libertates vo inſolidum

h Poteſt. quominꝰpoſſu perere Puum. ꝓ quo agente alio cohere⸗

dant᷑ alio coherede indemni ↄuato.ir.

4

re iudicatum eſt. vt manumittat᷑.aʒ.ad qð ſa. S. de re iu.l.ſepe.

i In pᷣmtutem.ſ.cum aduerſus hunc qͥ pent᷑ nulla ſnia ſu lata. .

ab eo em̃ qͥ peni non videt᷑ pen in ſuitutem poſt rem ꝓ libertate iu⸗

dicatam. cum 3
eum nunqꝙᷓ fuit

ei: qͥ in vminium ſucceſſit eius:qͥ neem guinnem
m rri Iiri videt᷑ pen.ſh.de
in iudicio exꝑtus eſt. Bem. bere aeno vve

Vgicate qͥdem rei pᷣſcriptio
coheredi qͥ nõ litigauit obſta
re non pt᷑: mec in ᷣuituteʒ videt᷑ pe
ti poſt rẽꝓ libertate iudicatam nõ
dum ex cã fidei ↄmiſſi mãumiſſus:
ſ pᷣtoꝛis oꝑtʒ in ea re ſnĩam fᷣuari:
quã ꝙ ꝑte victi ſeruare non pt᷑.naʒ
⁊ cum alteꝝ ex coheredibo inoffici
oſi qõ tenuit:aut etiam duobo ſeꝑa
tim agentibo alt᷑ obtinuit: liberta⸗

cari ad puuniẽ.

tes ↄpetere placuit:ita tñ vt offcõ x. ex cq ſideic.
iudicis indenitati victoꝛis futuri⸗ pllanda. ſtenp
qᷓ; manumiſſoꝛis ↄſulaẽ7. Si ⸗ te lara intünd
bitoꝛ ve wminio rei quã pignoꝛi de ſet a coherech ob
Dit:nõ admonito creditore cãʒ ege ben P ſteger
rit: ⁊ ↄtrariam ſnĩam acceꝑit:credi lib. cq diui ſrtis.
toꝛ in locum victi ſucceſſiſſe nõ v1 ſtatu ho, n

ebit᷑:cum pignoꝛis ↄuentio ſmam
pceſſerit. Aiu.
X ſextante heres inſtitutus
qui abinteſtato legitimus
heres eſſe poteſt: cuʒ de iure

Ex cauſa.quo ipſo videbat᷑ magis poſſe peti.
m Sed pᷣioꝛis. licet axerim non obſtare excep.quominꝰpetam ⸗
uum. obſtat iñ quominꝰobtineam ſᷣuum. a hoc eſt ſ̊ ⁊ pᷣtoꝛis ⁊c.
vel ᷣm aliam expoſitionem dic bene doico non adnurn hunc ᷓ ſniaʒ
ſed ⁊c.accur. ”

n Piꝛo pte. ſ. ꝓ ꝑte victi coheredis tm̃. qꝛ nemo ꝓ pte liber *½
pꝑte vᷣuus eſſe poteit. vt.S. ᷣ lib. cã. l. duobo. æ fa. S. de adi. legs. lega

ta. §. fi. ſed contra. &. de 'uo ↄomuni ma. l. j. S. fi. ſed illud expone
vt ibi no.
Seruare. als pſtare. 1 als puare.
p Duobo. ſ. filijs. ac.
Agentibo. 5 ſcriptum heredem. ac.

r SPlacuit. mſolidum. vr ⁊. S. ve mof. teſta.l.nam ⁊ſi.S. if. ⁊ de
olk. bo. l. pater filium. 7. C. inof. teſta.l. cum duobo. 7, 3. dele.

ij. cũ filius.in pᷣn.
Eicioꝛis. in querela.
Conſular᷑.etiam ſuꝑioꝛi caſu.non ſolum iſto.
vV Si debuoꝛ. admonuo. ałs 3. S. de re iu.l. ſepe.
x Pꝛeceſſerit. ſecus ſi ſmia pignous cam pceſſiſſet.vi.d. de pig.ſi
ſupatus. 1. S. l. ſi mr. S. item ſi rem. *

9 e L
eher. inſti. S. hereditas.

b SDe ire.i. vicio teſtamenti. vt qmia falſum vel mof. ideo
ſuccumbens perdu relictum. vt ⁊. S.cæ inof teſta.pap.S.memumſ⸗

ſe. ſecus ſi non ſolenne.quia tunc non perdu vt in contrario.vt..
e his qui. vt in dig. poſt. le. S. j. que eſt m. R. vel verius m
io. 1 q30. 4. h. etiam ſi non ſolenne oixerit perdit hic. a ſic non re⸗
feri qua ex cauſa c iure teſtamenti querat. ſed ideo dicunt hunc re

pelli.quia pꝛopoſuit peti.heredi.generalem non expꝛeſſa cauſa x

K Pro ſiberta

gennuunm.

üel ,
rt. u
(lehnn s

nthfſie

lcc.

NNNW

l gini
Dee
AWN,.

( Haleme,
ileum ani
MTlughe
phNduen D
untis. .
en
Ebſun. an

Adeſ.

14

lupmagſce j

lſe mot,

Won;, (

E ſextãte.i.ex duaba vncijs.qᷓ eſt ſexta hereditatis. vt inſt.

nec
ſenön

oſtiam *

A.
Mums
inmas
chri

Wele ⸗
mingn, aunt
fum. 1MFri

ENAROAN MrNta br

küͦ emngt
õ

mn 4 i
irmt ruluNtl)4

clan t 01

miun i
iee.
sinigindin

õ
1as.

zirnſinli

raaui –
u/
umin ne

. rckjfn n

16

teſtamento vel abmnteſtato. licet poſtea in cauſe pceſſu vnaʒ cauſaʒ
tm fuerit ꝓſecutus.qᷓre obſtat ei excepno.licʒ ex alia cã agat. vt. S. ſi

mat.S. deniq;. ⁊. S. eandem. p ſi expſſiſſet cam: puta abinteſtato.ñ̃

obſtat ei poſtea agenti ex teſtamento excep.rei iudi.vt.S.ſi mat᷑.SO.
ſiqs aũt.⁊ de pe.here.legitimam.⁊ ce mof.teſta.l.mr. Sed an ex·

ceptio electionis
dic ſicꝛ niſi ſit cõ
iunctꝰ vſq; ad q̃r
tum gdu. vt. C.
de cocicil. l. fi. a⸗
lij dicunt ꝙ no.
in ꝑpſonali auteʒ
ſunplicii ꝓpoſi⸗

ta omnia venut
lʒ in ꝓceſſu exp̃l/

ſit. vVt ⁊. S. ⁊ an
eadem. S. actões
1 ſᷣm hoc nõ va
let oppoſitio qᷓ
fit ſic. aut peten⸗
w abinteſtaro

ſcit ſibi deferri

ex teſtamento. 2
videt tacite re⸗
nunciare. ⁊ ſic

non tanq iudica

tum. ß tanq; re⸗
pudians repellit
vt. S. de acqᷣ. her.
I. filium emanci/
patum. ant igno
rauit ⁊ nõ repel
ut. vt. S. de acqᷣ.

q cam expᷣſſiſſet

vt. S. an eadẽ.

S.actiones. ideo

dico ꝙ bic non
obſtat. qꝛ egit ñ
expᷣſſa cauſa.vt
dictum eſt.

c MHeꝛeditatis.
cũ ille eam poſſi
eret. ⁊ alius he
res dimidiam.

o Sextantis.
1. vnciaz ex qua
erat inſtitutꝰ?.

a Vendicaſſe.
ſic ĩ ea vncig ſuc
cubuiſſe videtr.

b Poꝛtoem, i⸗

vnciam.

teſtamenti faceret queſtionem ab

vno ex inſtitutis.ſ.dimidiam par
teʒ hereditatis petijt:nec obtinuit

videt᷑ in illa petitione etiam ꝑtem

ſextantis vendicaſſe:⁊ iõ ſi ceperit
ab eodem ex teſtamento eandẽ poꝛ
tionem petere:obſtabit rei iudica⸗
te exceptrio. Latinus laꝛgus re⸗
fert:cum d hereditate inter meui
um ad quem ptinebat:⁊ titium qͥ
atrouerſiaʒ mouebat:tranſigeret᷑.

traditio reꝝ hereditariaꝑ meuio

heredi a titio facta eſt: in qua tra⸗
ditione etiam fundum ei ꝓpꝛium:
quem ante multos annos auo eiuſ
vm meuij heredis obligauerat:
quẽq; alijs poſtea in obligatõnem
cæduxerat ex cauſa pacti:tradidit
his ita geſtis poſterioꝛ titij credi⸗
toꝛ ius ſuum ꝑſecutꝰeſt ⁊ obtimut:
poſt hoc aũt iudicium meuius he⸗
res repperit in rebo auitis cirogra

phum eiuſdeʒ titij ante multos an

nos ↄſcriprum: ꝑ qð apparuit eum
fundum qui in cauſa tranſactionis

yvenerat: etiaʒ auo ſuo ab eodem ti⸗

nio fuiſſe obligatum: cum ergo con
ſtat pꝛius auo meuij heredis in ob
ligatõeʒ eundem fundum datum:
e quo meuius ſuꝑatus eſt:quero

an ius aui ſui:quod tunc cum e eo

dem fundo ageret᷑ ignoꝛabat: nul⸗
la exceptõe opoſita:exequi poſſit.
Rñ.ſi de ꝓpꝛietate fundi linigatuʒ
efſet.⁊ m actoꝛem ꝓnunciatij fuii

—

c. Judicate.ſed ab alio petet aliam vnciam. ac.
d Zatimnꝰ largus.ſ.qõem ꝓponit talem cum æ herede ac.
eCum ce heredi. ſempronij puta.
f DPertinebat. in veritate. accur.
g Abouerat. reſiſtendo. ſic. S. e ꝓen. non ſolum. S. ſi ſtatuo.
h Ren. I. qrundam ex cauſa ranſactioms.

i Ei. ſ. meuio.

k Pꝛopnum. nicij. ac.
IAuo. 1. patre ſempꝛonij.ac.

m Suum. agendo hypothecaria ð meuium
n Auiuis.i. aui ſiun meuij. accur.

0 BSupsatus eſt. g

poſterioꝛe titij creditoꝛe. aʒo.

Poſſit. agendo pypothecaria.
q Di de ꝓpetate. affert de hoc arg. qre videat᷑ obſtare excep.

rx BDe eius.ſ.rei.

Eigcet.cum em res iucdicat᷑ eſſe actoꝛis.videt᷑ ſin
non eſſe. vt. . ſi mni. R. ⁊,. pxi. oꝛis, videt᷑ ſimul iudicats rei

Mon obtinuit.i.ſuccubuit petend.

☛ E enn

ſet: diceremꝰ? ei petenti qui in pꝛio⸗
ri iudicio victus eſt obſtaturaʒ rei
ludicate exceptõem: qm dæ eius q;

iure queſitum videt᷑ auctoꝛe petitõ

nem implente: ꝙ ſi poſſeſſoꝛ abſolu
tus amiſſa poſſeſſione eundem fun
dum ab eodẽ qͥ pꝛius non obtinuit

peteret:non obeſſet ei exceptio: nł

em̃ in ſuo iudicõ iure eius ſtatu
tnm videt᷑:cum auteʒ pignoꝛaticia
actum eſt aduerſus pꝛioꝛem credi⸗
toꝛem:põt fieri:vt v iure poſſeſſo⸗
ris nõ ſit queſitum:qꝛ non vt in ꝓ⸗

pꝛietatis queſtione: qð meum eſt

alterius non eſt:ita in obligatione

vtiq; ↄſequens eſt:vt nõ ſit alijs ob

ligatum:qð hic ꝓbauit ſibi teneri
ꝓbabilius dicit᷑ non obſtare exce
ptionem:quoniani iure poſſeſſo

ris queſitum non eſt: ſed c ſola ob

ligatione.in ꝓpoſita autem queſtõ

ne magis me illud mouet: nuũquid

pignoꝛis ius extinctuʒ ſit dminio
acquiſito: neq; em̃ poteſt pignus ꝑ
ſeuerare wvmino conſtituto credito
re:actio tamen pignoꝛaticia com⸗

petit: verum eſt em ⁊ pignoꝛi datũ
7 ſatiſfactum non eſſe: quare puto

non obſtare rei iudicate exceptio⸗
nem.

giſſet: nec tenuiſſet: poſtea
condicenti non obſtare exceptionẽ
rei iudicate.

Vlianus.
Aulus Rñ. ei qui in rem e⸗

Implente. i. fundum eſſe ſuum weente. M. ac.
Muod ſi. rñ.argumentando q̃re ad qõem non fqcie. .
Abſolutus.ſ.ea rõne.qꝛ actoꝛ defecit in pbatone.

Mon obeſſet ei. poſſeſſionem nacto quocũq; modo. ac.

Exceptio.ſ.rei
indi...
5 In ſuo. ſ. rei.
710 dꝛz ſuum iudi⸗
cium. qꝛ regulari
vbi hʒ reus foꝛim
ibidem regulariteꝛ
dz ↄuemirt. ac.

g EEms.ſ. q tic
poſſidebat. accur.
b Pignoꝛaticig.
i.hypothecaria.
Creduoꝛẽ. hoc

eſt erꝰ heredẽ. hoc

eſt menuum.

inter.
e HDõ. illud ſub⸗
audi.
fProbabilius.
nunc rñdet. ac.
g Excep. meuio
agenti hypotheca⸗

b Sola obliga
tione.ſ. creditoꝛis

q agit. vt. 5. e0. l.
duobo.

1 Lonſtituto. a

res ſua non põt eẽ
ſibi obligata. vt H
7. ]. de reg. iu. l. ne
q; pig. 7. S. Ee pig.
gc.l. ij. hoc tñ qnq;
fa llit. vt. K. S iur.
w. l. in reb. ß ibi
nõ erat plene ona
Item 3.S. ad trre.
l. xebuoꝛ. ibi nõ
durauit dñs. Itẽ
in pñti caſu. ſ̊ pot
dici ꝙ hic non fuit
dñs. cum tradens

cæderit q̃ſi rem accipientis.⁊ accipiens eodem aĩ0O accepit.credens eſſe
hereditatis.vt.S.de ↄdi.ob cau.l.iij.S.ſubuiliusſa facit.S. e le.iij.l.
ſenatus. ⁊ de acqᷣ.her.l.ſᷣuum ſiqᷣs.in pᷣu. Quid ů ſi fuit factꝰ dñs. vt
qꝛ ſciens dantis accepit.ſoꝛte adhuc videt᷑ idem ar.huiꝰlr̃e.veꝝ eſt em̃
⁊c̃.ſ̊ non aꝑit an ſit res obligata.lʒ ↄpetat hypothecaria.
Kk Pignoꝛaticia.i.hypotheearia.q;ꝛ non fuu meuiꝰ ñns.

IMon eſſe.̊ hypothecaria durat qᷓ talẽ ↄdi.hʒ. miſi ſoluta pecunia
vt h. 1.S. ad velł.l.aliq.S.xæ pig. ⁊ de pig.l. grege. S. etiaz. ⁊ xe pig.

ac.ſi rem alienaʒ.S.omms.

m Judicate.cã em̃ wominij. ſ.exceptio de q̃ magis dubitat᷑ nõ nocet.
nec hic nocere dʒ. quominꝰvidet᷑.ſj certe ſi ⁊ wmmij nocẽ nõ tiñ ſnie
ſ excepuo noceret.cum nõ iure poſſeſſoꝛis fuii queſitum pᷣmo in/

dicio. vt ⁊. S.e.l.duOobo.

n p Aulus trenuiſſet. i. non obtinuit. ĩmo ſuccubuit.

o ongchicenn.1. in pſonam acn. agẽti.

p NMon obſtare. qꝛ; odicere põt, æ qui mimmnus non eſt. Sed qnid ſi

evv

S

„Cſa. 7 ꝙ poſſeſſio

reſtitutionẽ rei.ideo qꝛ mea erat ſtipulatꝰ ſum. demde egi rei ven.
ſuccubin ſi agam ex dicta ſtipulanone.an repellar? NR. non ꝑ legem

iſtam.naʒ pt᷑ eſſe mea non tñ tenuit ſtipulatio ⁊ econtra.lʒ ſit abfolu
tus: tiñ adpuc eſt mea. vt a. S. e. I. excepio.
De diuerſis a temp.pᷣ. Pꝛeſcriptionum alia vmꝰ diei slia duoꝝ.

vt.j.cœ ap.a ſnĩa
S. fi. 7 qñ ap. ſit.l.
J.S. biduũ qñʒ triũ

vt. C. de iudi.l.fi.
7 hoc non pꝛoſeq̊r
qꝛ magis eſt labo⸗
rioſum ꝙ; ſubtile.
de vſuc. iñ triennij

De diuerſis ⁊ tempoꝛalibo pᷣ⸗
ſcriptionibus ⁊ acceſſiombus
oſſeſſionum. Rubꝛica.

dic. ꝙ per eaʒ que⸗/

Apia.
rit᷑ vminmm. vt.
EC. de pactis.l.tra i tractatus de vtili
dronito vmo 9o bus die lo freqns eſt: vi
4 bons fides n. – S mꝰ qh ſit exꝑiundi
1 res nõ ſu veai pꝛatem hr̃e.⁊ qͥdem in pmis exigẽ

dum eſt:vt ſit facultas agẽdi:neq;

ſu ↄtmua vſq; ad „ „ in
vlamd viem quaz ſufficit reo expiundi ſecum ptᷣateʒ
tetigiſſe ſufficit. ⁊ „ . .
idẽ r. Lxx an. HMcere vel hre eum: q ſe ilonee ve⸗

. e.ln vſuca. fendat niſi actoꝛ q́; nulla idonea cã
ſecus in pᷣſcri. ꝑſo⸗ impediatr ri: pinde ſi
trahann betiafhie⸗ impediat᷑ exꝑiri: ꝓinde ſiue apud

vt.j. æ act. a ob.l. boſtes ſit: ſiue reipub. cauſa abſit:

n omib. Item g ſiue in vinculis ſit. aut ſi tempeſta
Mchr onn. n, te in aliquo loco velin regone ve⸗
dic vi no ..d vo. tineat: vt neq; exgiri neq; mãdare
mhe-li Fe ⸗ poſſit:in ea cã eſt. vt exꝑiundi ptᷣa
nn mirumbik ir tem non habeat: plane is qͥ ea vali
te. qð ſecyeſt in ß tudine impedit᷑: vt mandare poſſit
ſcri. qð dic vt no.
B. rei ven.ſi piꝰ
acceptum. Jtem ꝑ

pᷣſcrip.xxx.an.non inducit᷑ niſi excepno. qꝛ tp̃us ⁊c. vt.J.xœ ac.⁊ ob.
l. obligationũ fere. §. placet. ſunt ⁊ alie pᷣſcrip.diuerſe. Sʒ hic nondũ

ones biit otinna tua. 2 hoc regunlari vmſſes. niſi

l.g. dam pᷣſcripti es.
Pesdallen nuemam. I. cautum . I. ꝙ ſit vnle. alie vulia. 2 bec ſubdi⸗

unt᷑. qꝛ qdum ad ſui pncipium 1 ꝓceſſum. ad qð tria ſunt ncciq.
vt. j. e.l.j.alia ad ſui pncipium tm. vt.S. de calum.l.an. ⁊. S. æ edi.
edic.l.cum ſex.⁊.j.de adul:qunquẽnium.
a ꝗq Aluia freqᷓns eſt. bona ratõ quare ſit videndum. vt. S. & lib.
le. l.legaui. accur.
b Exꝑiundi. ſj quõ ꝑ hoc ſciemus vtiles dies? H. qꝛ hec duo paria
ſunt.ſ.hr̃e ptᷣatem exꝑiunch. a diem vrilem cedere. vt hic ptʒ.
C Igendi. hec & tria ſunt ncẽia. vt expiundi ptatem qs habeat. i. fa
enltatem agench ꝑ ſe vel e alium. iem ptatem ↄuemiendi eum ꝑ ſe vel
ꝑ alium rñdeutem a ius reddentis copiam.
d Eum. ſ. reum.
e NMiſi acioꝛ.qð te actoꝛe dicit non videt᷑ neceſſe. qꝛ ⁊ ſi actoꝛ impe/
diẽ̃ cedit vtilis dies. vt. j. e.l. ſi Fᷣuꝰ.q; eſt j.ſo.currit de iure cõi vt ibi
iz actoꝛ reſtituit᷑ in mtegꝝ.ex claunſula generali. S. ex qb cau.ma.l.j.ĩ

ſi. vel hic de vtilibo obli.loqt᷑.ibi de ounnuis. vel hic poſt obligatõʒ cõo

miſſam vel zctam iniceſſi idonea cã q abſtulit copiam agendꝛ. ibi at̃
nil poſt ſatidatõʒ acceptam ↄtingit.vel hic otraxit liber ibi f̃uus.vel
ibi erat qͥ poterat agere noĩe wnumi.vr vᷣuus in iudicio momẽtanee
poſſeſſioms.⁊ qð ibi uccit non an is agere ⁊c.de ſti.dicit non de iudi
cio pᷣncipali.hoc non placcce.
fSu. 2 facit. j. de ſti. . ſi Fßuus.
g Poſſit.alij cauſam agendam.
g Poteſtatem. hic querit᷑ ſi citatus ad ſniam vel ad veniendum ad
ius cum ſatiſdederit iudicio ſiſti impedirꝰiuſta cauſa non venn. mit⸗
tere in potuit. an ſu ↄtumax vel mcidit in ſtip. videt᷑ ꝙ ſic per legem
iſtam. 7. S. de minoꝛ. l.pap.⁊ q.ex cau.ma.h̊ aſi ꝑ.S.aduerſus.ſ̊ in il
lis duab ex iniuſa cauſa abeſt. ex q̃ penam non pmum dʒ habere.
vt. S. de neg. geſ. ſine hereditaria. Jtem iſta loquit᷑ in actoꝛe.hj iu que⸗
ſiuſti in reo. qꝛ act* pot puidere qñ agat. vt. j. ti. pure. S. fi. iem
vnum ꝓ eo.aliud igit᷑ ſui ↄtra eum. vt ſatis ſui ſi poſſit mittere pcur.
vt..& iureiur.l. eum q uem quo ad aluud non quo ad coniumaciaʒ

in eacauſa eſt: vt expiundi poteſta

pꝛeſumendam. dic &̊ ꝙ pcuratoꝛem mittere non tenet᷑. qłs parum
ꝓdeſſet ſibi relaxauo.vt.S. ſiquis caut.l.ij.S. ſiquis iud:cio.⁊.5j.
re iudi.l.queſitum. “ “
1 Pꝛetoꝛis. i.nullius notõnem. H
k Dies. ſ. tm̃. a intellige que hic vicunt᷑ in diebo que ſunt veiles
quo ad ſui imti⸗
um vpgreſſum.
ſecus in his qui
ad ſui iniuium

tem habeat. IYllud vriq; neminem boltanmathtc
fugit: exꝑiundi ptateʒ non habere a aſpel. ſi.l..
eum:qͥ pretoꝛis copiaʒ nõ habuit. Ses n A, re
ꝓinde hi dies cedunt qᷣb ius pꝛe⸗ ſte gaul i *

toꝛ reddit. quenmum. 1. 5.

3 de calu. I. aunꝰ.
„ „ Arcellus. item facit. j.
M tpe oſtituto iudicatis an cdul.l. miies..
intcalaris dies ꝓficere iudica maguts. .8.
to:necne vebeat: ꝗrit. Item e tꝑe diiz 5. ſt1.leas
quo lis perit: ſic ſine dubio exiſti ſn nolu. . ſiquis
mandum eſt: vt auctum tpᷣus litis ua. Yrem quero
e n Le. . “ an hoclie coꝛrigã
iutcalari die exiſtimet᷑: velutiſi I Eur hmõi vnles

vſucapione ſit queſtio:que tꝑe ↄſti dees vel anm⸗

tuto expleri ſolet: aut e actionibo

e ri ca tractatum r
que certo tpꝑe finiũt᷑: vt edilicie ple remn. in mteg. N
req; actiones:⁊ ſiqͥs fundum ea le⸗ wenemzhin
ge vendiderit:vt niſi in diebo.xx. qdem non mu⸗
peium eſſet ſolutum:in emptꝰ eſſer 1er ſer C
fundus: dies intcalaris ꝓficietem ααα
ptoꝛi:mihi atra videt᷑. ſncimus. item
etiam in vſuca.
triennij. 1. x. 2.

r. 27. xxx. 1. xl.

L x.
an. 7 alijs conſtat tempus eſſe ↄtinuum. vt. S. de vſuca.l.nunq.·F.
in vſucapionib.

IRReddit.ſ̊ nonne omm die reddit pꝛeter feriatos. vi.C. de ſerijs

l.omnes? HK. idem. aſi quocunq; modo impeditus non reduat. k

non impeditus. tñ in ↄtinuis daret᷑ reſtuutio.vi.S.ex qͥ. cau.ma.
l. j.⁊.l.ſj̊ ſi ꝑ pꝛetoꝛem.S.ij. . “

m 1 tempoꝛe conſtituto. vel ad appel. interponendam. vel de
tempoꝛe ad execunonem ſemẽtie daio.ſ.quatuoꝛ menſium.
accurſius floꝛenunꝰ. l “
n Iniercalaris.i. biſextilis qͥ qluer collig. dic vt.S.æ mio.l. iij.
S.minoꝛemn.⁊. J. de v. ſig. l. cum biſextus.
o Be temge. triennij anni vel biennij ad ap. exercẽdam.
p Sic ſine.nunc rñdet. .
q Ut auctum. ⁊ ſic cum mier pellat᷑ dies intercalaris. qð ꝓdeſt
acton appellann.
r eluti. i. ſicut. ſicut eſt in vſuca.nam ibi non querit᷑ tempus
e momento ad momentum. ⁊ ſicꝓdeſt wmino rei. non vſucapien⸗
C ꝓdeſt.vt.S.d vſuc.l.in vſuca.

ſ Solet. ſI. triennio.nam ⁊ hec dies intercalaris non ↄputat᷑.qð
ꝓdeſt wummo rei. SL
1Plereq;. nam in redibitona qina tollitur vtili. non ita d leui
ſieret computatio anni intercalaris.ai deo non computarur. accur⸗
ſius floꝛentinus.
vVAicdetur. vel lege ſine interrogatione pꝛoficiet emptoꝛi.ꝛ ſic
dic in ommbus eſſe coꝛrectum. vel cum interrogatione.a tunem
hi. contra videtur.ſ. in hoc caſu poſterion. ſed pᷣm hoc cur aliter
in hoc caſu.cum ałs dicatur diem intercalarem non compurtari in

diebus anm. vt ſupꝛa ve mmno. l.iij. S. minoꝛem? H. aliud eſt vbi

dilatio indulgetur tempoꝛs per ſpecies. vt ita dicam. vt annua.
vel menſtrua. vel anni vel menſis. aliud ſi per indmidua. vt ho/
rum dierum quo caſu dies inrercalaris computatur. qma dies in⸗
tercalaris dies eſt. ⁊ enumerauo dierum hoc facit ⁊ ſepe expꝛeſſa

K. non miſi cir-

Amni⸗
ſu flinn
ci⸗ lonu
ac ſne

ſoab verpo
Nina

fnn]
olen
/RR
d
tſagnanſmn
6 Sev.
n.
Wlonenp.
inl,rfid
flo⸗HN
ge. N
ſoſtt Ne.
ötc
ihins.
lpntno.

Nlen

oclnet pna
Mfurehr ſohrſ
Mpotenm trnn
ahnlir e
kxNrhNunciguh
narehnginn
Mazſzcu.
Muſtnoſnb t,
lilicteſen
siliz

Q
„
2

4 nocent. qꝛ dixit. xxx. dies. ſecus ſi menſis hm.h. vel ᷣm io.⁊ bul. h Mon hadn :ꝛ foꝛte habnerit rei aliene ſciam. vel non habuit ti.
galiud vbi dilatio indulget᷑ a lege.⁊ aliud vbi tpᷣus ſtatui᷑ a ꝑtibs. i Mocere.cum ð me agit᷑.ſ̊ cum ego ago obeſt. ſi habeo lueratinam
1 vbi a ꝑnb obtmet qð dz in ſi.l. vbi a lege obtinet qð in ſupioꝛi pte cauſam. vt in contrarijs.j.ti.j.apud.S. ſiquis autem..S. v excep.
ne legis. vt. S.de mino.l.iij.S.mmnoꝛem..j.de v. ſig. cum biſextꝰ. ſic ſi rem. Item non nocet mihi niſi velim vii acceſſione. qð poſſum ad
u 3 ałs. S. de arbi. celſus. pᷣſcrip.xxx.an. Item etisʒ iure veteri ad pᷣſcrip.x.vel.xx.an.vt.S.de
R acqui.poſ.pom.S.
etr 8 I Hnge. i. cum qs. 2. S. fi. ſic
N x. vel. xx ss .V M 2. C. ve p̃ſcri. lö.
nen NH an. hote. vr Odeſti. ge poſſeſſionis vn poſſit: dicebam tem. l. j. hoie ſe
de. m demd Onge poſſeſſionis pſcriptoʒ Piũc heredẽqqpign/ abextraneo re mrm vri ai. diͤd
. K mn italia. mp, tam in pᷣdijs qᷓ in aanens demit poſſe exceptõe vti:qꝛ ĩ extra poſita. ⁊ adde qdᷣ
, N nincia.x. vel.xx. ᷓ in di ak: q . locu r. nõ in eꝰ9à pianoꝛi no. j. de reg.iu.l.
e⸗ W ſoꝛte. vi mſti. te 9 in pdijs moꝛãt:q ꝑtes undi ſunt nei locũ ſucceſſit:no ine 4 pignoen qð ipſis.⁊ fa. . dxe
J Viuc. in ön. locũ hr̃e manifeſtũ eft. Abe. gerat:quẽadmocdũ ſi añ redemiſ- publ. eum qui. F.
lus. w MR J fuus hereditariꝰ aut eius ſet: ⁊ ſic veinde heres extitiſſet. metoꝛ⸗
S I Mancipijs. 4 in hoſtiũ ptate ſit: ſatis ac⸗ ”Ml Frica.
Ni ſi dicas pᷣſenbi cepit: ↄtinuo dies ſatiſdatõms cede J duobo eãdem rem ſeꝑatim
dn Ad Pane dinne re incipiet: intueri em̃ vebemꝰ: an vyẽdider: ea poſſeflio qᷓ vtrã⸗
Nid, de baijs q ver yu expiundi ptas fuerit aduerſus euz q; venditõʒ pceſſerit:ſoli poꝛi em⸗
Ei n einam en qͥ obligatꝰeſt. ñ an is agere poterit ptoꝛi: cui ⁊ tradita ſit: ꝓficit:eni⸗
Win d4 ribr aa 4 rem m obligatõz veduxrerit: alo⸗ q; a ſiquã rem tibi vendiderim rur
nn Srio. 1. in non fn qn erit iniqͥᷣſimũ ex ↄditione actoꝝ ſuſq; a te emã ⁊ titio vendã:⁊ mesʒ
de „ Anno me obſta obligat ones reoꝝ extendi: ꝑqs n· oẽm ⁊ tuã poſſeſſionẽ titio acceſſu⸗
e n quzadmodũ. 5 factij erit:qminꝰcũ his agi poſſit. ram:vicʒ ꝙ ⁊ tu mihi ⁊ ego illi poſ
aeſe ibi — Lpianus. ſeſſionẽ pᷣſtare ebeamꝰ. Vendi
ne n eben ne. N vicinm auctoꝛis vel vna ditibi puum ⁊ ↄuenit: vt niſi certa
. .n de tundo in, toꝛis eiuſue qͥ mihi rem lega die pecunia ſoluta eẽt:nemptꝰeſſet
keſie ſru a inſtrn. . uit mihi noceat: ſi fꝛte auctoꝛ: me qo cũ euenerit qſitũ eſt: qd de acceſ
aem i e v. ſig.l. altean us iuſtum initium poſſidẽdi no ba ſione tui tpis putarem. K. id ſuari
Snis. R. bic ett Puit: vidẽdum ẽ. ⁊ puto neq; noce⸗ qðõ fuat᷑:cũ redibitio ſit facta: hũc
enkemmragre re neq; ꝓdeſſe.nam deniq; ⁊ vſuca⸗ eĩ pinde hr̃i:ac ſi retroꝛſum hõmi
Sdio.· nec vu. pe poſſum: qð auctoꝛ meꝰ vſucape hi veniſſet: vt. ſ. ſi vẽditoꝛ poſſeſſio
mn ird⸗ 2 imn⸗ non potuit. Ex facto ꝓpoſitum nẽ poſtea nactꝰ ſi: ⁊ hocipᷣin tpᷣus:
RS pſcrip.l. in uo eſt:qᷣdaʒ cum rem pignoꝛi ediſſet 2 qõ venditõʒ pceſſeꝛnt:⁊ ampliꝰac
nu runrin eangemch diſtraxiſſet:hereſq; eius ceſſio h ei det cum eo: ꝙ apud eum
dn o⸗ B redemiſſet: querit an heres aduer fuit: a q; homo redibit’ſir.
aliq poſſi tre ſus pignoꝛis ꝑſecutõʒ exceptione lõö5 Arcias.
Sie inmnte fieri ꝙ nõ pacto
R no. S. quẽad. . l M
Hr amu. l. naʒ ſatt. J Jð
glgit S. ſi vo lantudinem.= fa. . e fur. I, ancilla. k Aſucape.a fa. 3. emp. qͥ fundũ. S. Pcu. inſt. ce vſuc. F. qd at⸗
ee NJ fuus. ſatis acci. indicio ſiſin. I¶Ex facto.pignoꝛi.i.in re llla. H H
Ck dD Incipiet.quo ad actõz excludendam. ſic eſt j.j.æ ſtip.S.ſi ſer m Si ante. l. ꝙ eſſet heres. Mẽ
nmat uus heredi.ſo.hic ſtipulatus fuix iudicio ſiſti in talem caſum. vbi n Extuiſſet. no. ̊ ꝙꝙ plus iuris hʒ heres qᷓ; deſunctꝰ.vt.S.de pe.he.
ns umttwr agere poterat. vt in momẽtanea poſſeſſione vcl in poſſeſſione ablſen 2 non tm̃.S. veniunt. ⁊ ſic eſt ar. S. j. de reg.iu.q in ius. . I. gliud. S.
Ai m ns turbata.qba caſiba ᷣuo agere ꝑmittit᷑.nec obſtat qð innuit᷑ ꝙ ſ fi.qdam tñ dicunt ꝙ hic replicat᷑ õ heredem q equitate.ar. j.qᷓ. mo.
uus agere nõ pot. qꝛ veꝝ eſt ex hac ſtip.ſj de pᷣmo dicio bñ pt᷑ age pig.vel hy.ſoł.ſicut.S.illud. ⁊ , eis eſt ar. j. S. ti. j. l. pe.S.fi.in eoq
mmnnngn re.vt dictum eſt.q ad hoc aũt vt incipiat deberi idẽ eſt. qꝛ ex vtraq; durat ⁊ ibi hypothecaria wminio acquiſito creditoꝛi. ſic hic duret /
inna MM incipit eberi. Sʒ qmo tpe tollit᷑ hec ſtip.iudicio ſiſti? H. q̃nto qꝝ; minio acqſuio heredi ex ania cauſa. HM l
cipalis. vt. S. ſiqs cauti.ſi eum. S. fi.vel ad plus iẽmio.mſi in ſen a 1 Aduobv. ſepatim pmo vm. ſecundo aliſ.
ee ptis ⁊ niſi in cꝗ pub. vt. C. ſideiuſ.l.pe. b Aenditionem.facit.C.de rei ven.quoti.⁊.S.d pub.l.ſiue.ꝰ
8Nralms N eFIuerit.q̃ iia adeſſe videt᷑ ſi tria aſſunt.vt no.S.l.j. quod ibi notaui. L
e Non an is.g. l.j. . ſo. vt ibi. Iẽ fa. ð.ð nau.te.l.fi. ⁊ de vſur. c HBmnem. 1. poꝛem 2 poſterionem. D
oits Mun lI.pecunie.S.j.⁊ de oſti.pecunia.l.hactenus. Sʒ ar.õ.Sõ.de damno dD Aendidi. euenerit.i.qꝛ pecunia non fuu ſoluta infra tᷣs ↄnenti.
iuN infe. ſi fmiua. S. eleganter. ⁊ ſic empror tenebatr᷑ rem reddere venditoꝛi.
g a Nn vicium. pſonale ſecus in reali. vt. E. de acq. poſ.l. vicias e Zui-emptons. M
loquit᷑ ò hic cum vicium pſone coheret vt wlus. vt. C. de f Redibnio.ꝑ actionem rechbitoꝛiam.
,anmn ainiſ reſcin.ven.xvlus.vt.S.q̃ in frau.cre.qͥ a vebuoꝛe.ua tñ ſi ipſe nolu g Pri. mii agat᷑ vtr ſub ↄditione venditio hat᷑.tunc em̃ non vſuc.
mnrlN i acceſſione ſin anctons vti.vt.S.de acqͥ.poſ.pom.m fi.ſi em vtit emptoꝛ. vt.S. ꝓ emp.l.ij.S.ſub ↄditõne.ideoq; eius nõ vtet᷑ acceſſio⸗
nimn. Ain al acceſſione ſin auctons.dʒ vti cum ſua cã ⁊ vicijs.vi.S. acqʒ.poſ. ne. vt.S.de acq.poſ.pom.S.ſi is.item .S.ti.j.l.ſi a te.S.ſi.ſoł.aliud
mmndtntnin i lI.pom. S. cum quis. 2. j. ti. j.l. apud. S. de aucroꝝns. ſi vo ſu rei co⸗ in ula excep.vel ſo.vi ibi.
mnoren: N herens vicium vt furtum emptoꝛ q; nocere ↄſtat.⁊ oĩno qui quo⸗ h. Ipſum tpᷣus. q; poſſidet poſtea ꝙ;ᷓ redibitus eſt homo.
us. Nin 1ℳ1 quo modo rem acceꝑu.vt.j.ti.j.l.apud.S.de auctoꝛis ĩolo.⁊.S. ſi⸗ 1Zcceſſio. hec.ſ.ditcta.
— quis autem. 7, &. & qcq;. poſ. vicia. k Cum eo.ſ.tꝑe.q.d.acceſſio dicti cis. .
rsNhuun , “ . IRechbiuꝰ, large dic redibuũñ, cũ reſerat᷑ ad hec tria rñſa, ſead pac.
unMter
£△

Trrf 6 Srn .ℳ
— /.

legis com. vel actionis in diem. Item ad redibitoꝛiam ⁊ ad ſecũdam
emptõʒ de qͥba mibo tangit. hic.S.⁊ fa.s.ve vſuc.ſi hommem.⁊ de acqᷣ.
poſ.pom. S. pꝛeterea.
m ſ I quiſqᷓ. oiuerticulo.i. in ꝑtem flumms.
n Pꝛohibz. Z. de vſuc.l.fi.j.ſo.hic piſcatꝰeſt ſpacio.xxx.vel.xl.an.
ibi ſpacio mmoꝛi.

vel hic ſine incom⸗
modo vicinoꝝ ibi .— . .
= n AA quiſꝙᷓ in fluminis publici
10. hie in qſi poſſe . .
none Piſtanch nA.. diuerticulo ſolus pluribo an⸗
rat ibi nõ.⁊ ᷣm hb- is piſcatꝰſit: alteg eodem iure vti
senSJim imm. ꝓhibet. Lpian?.
eneS minr. n acceſſione tpis 7 id tpᷣus qᷓ
pᷣ i poſſeſſione p in fugs ſit ᷣuꝰ dño eiꝰ ꝓcedere veꝝ
ſcandh.ibi non.vel eſt. Ercia
deſereeg enr ob⸗ Eſcriptis qͥbuſdam diui ma
ncit. ſi reſcerptum gni antonmi cauet᷑: vt ĩ rebo ſoli io
ex hoc habuir.nui & ſit pᷣſcriptõi di ti ſt⸗ fioi
1 re Kend obes lit pierip utine po Sans.
Feaseſermong Ntra q̃tuoꝛ annos vacantiũ
vi. C. x fun. pa.l. bonoꝝ clatoꝛ ſacta denũcia

ſi.item videt᷑ j.ſ.
qð reſcripium cuʒ
pᷣſcriptione ſił nõ

none veſtitit: poſt q̃tuoꝛ annos ſe⸗
cũdo velatoꝛi veniẽti poꝛ nũciatio

habeunt locũ eẽ ñ qminꝰpſcriptõne tꝑis ſubmoueat᷑.
pſcrip.c.veniens. non oderit.miſi boꝛis pᷣ er⸗
ꝓgerit.miſi poꝛis puaricatio xe
o i aceſſio teget᷑: ꝗ vclarato nõ ſolũ pᷣſcriptio
ne buenn HB ? negocij qõ ꝑinet᷑. Quadriẽ⸗
nin ee hoſe mj tps qð boms vacãtibo nũciãdis
us ſuſcipe uudiceun pſcriptũ eſt: non ex opinione hoim
uberele vel niſ 3 p ex ſᷣa vacantiũ bonoꝝ dinume⸗
alo polteſus ⸗ v· Labit᷑. Quatuoꝛ af̃ anni prꝰ irritũ
S. te acq. poſ.l.j. teſtamentũ factũ:⁊ inteſtati poſſeſ

BS. ꝑ Suum. 2. I. poſ
ſideri.S. ſi ᷣuus.
2.l. ꝑ eu. S. fi. 2. S. V
te vſuc.l.ſi is qͥ.S.ſi pᷣuus.
ꝓSomnno.putatiuo.ſic.C.d pᷣſcrip.lõ.tem.l.j.⁊.sõ.de ↄdi.ide.
Fuo.ſi em̃ eſſet dñs nõ vſucaꝑer.vt.sã.c vſuc.ſequit᷑.S. lana.vel dic
verꝰ dñs erat.ſ̊ pᷣſcribit ꝗ̊ act.qð me.cꝗ̊ ⁊ 3 vtilem in rem. vt.C.
qõ me.cã.l.iiij.vel erat is qͥ dñs factus ʒ creditoꝛes pᷣſcribit.vt.C. ſi
aguerſus cre.l.j.⁊.ij.⁊ fa.j. fur.l.ſᷣui ⁊ filij.S.fi.
q rT Eſcripns.diutine.i.longe.qð dic vt.S.e.l.longe.
T i Mira q̃tuoꝛ. bona vacantia fiſco qdam ſine ti. poſſidebat. detu
lit fuco. extunc pᷣſcribit q̃driẽmo.ſꝶ ſi ego veſiſtam interim n ꝓ⸗
Eſt ſecũdo agenti mea nunciatio.ad hoc.C. q̃qrien.pᷣſcrip.l.j.⁊.q.
x⁊c vſuca.l.ꝙᷓuis.a.j.æ iure fiſci.l.j.S. fi.
1Belaioꝛ. 1. venunciatoꝛ.
tDeniciatione.ſimplici nõ ꝑ ↄteſtatõʒ vel indiciariã ↄuentõʒ. als
3. vt. C: x p.xxx. an.ſic. a.l.cum notiſſimi.in pᷣn. vel dic ꝑ ↄteſiatõʒ.
H ipſa nõ egredit᷑ pſonam.cũ ciuilis inirupno ſit.vt.C. æ nõ nu.pe.
ſi cui.⁊.S.ne de ſtatu cæſun.l.ij.S.pᷣſcripno.Sʒ quõ pt᷑ illud dici cuʒ

vmꝰ ⁊ ſcõᷣus veferat fiſci noie.g̊ non dʒ obſtare ſcðo excep. cũ ipſe defe

„

rat agẽdo negocium fiſco.ſ̊ foꝛie hoc accidit ꝛõ.qꝛ pᷣmꝰ celatoꝛ deſiſtit

22

vel fiſcmſra qᷣdrienniũ ratũ non habuerit. ar. j. rem ra. ha.l. b
V Tempis qdriennij. vnok.
DPꝛeuaricatio.ſa. C. v ſen. aduerſus fi. l.j.⁊. . de p̃na.l.ij.
Perimet᷑. con uptoꝛe hito ꝓ ↄfeſſo.vt.j.æ iure fij.l.eius qᷓ
HNuadriennij.pᷣſeriptum eſt vt int᷑ hoc rpᷣs nuncier.
eri dner enk poſ.
Hꝛadaum. colligit ̊ ꝙ iũc vemũ ſunt vacãtia. cũ pᷣuatnõ px /
tendi. vi. C. x cadu. iol.l.j.S. fi. ⁊. C. de bo. va. Lvabonna. yius
Penmn eſt nd vubadgamm. fa. inſti. ve vſuc. F. fi.
Computabunt᷑. ⁊ poſt ænũciatõʒ ſiſco factam.qd dic vt no.
Grunni-ſernſ. . . dee no. ,
cAm heres. vicia. ſ.ꝑſonalia. qꝛ hic de pſonalibo loquit. vt
t⁊ acq.poſ.pompo.S.is q.⁊,. S. i. 2 ogut. vt.
d Sciens. ſ, eſunctus.

☛ E

4

—0

„

ę? onueniatr. vt.. e pꝛeca. l. cum pꝛecario. S. fi. ſed conwra in es

m ti.queſuum.S.fi.ſoł.non tenet᷑ vt hic.niſi poſſideqt vej mj.
deſiern poſſid ere.vt ibi.ſj certe hic videt᷑ loqͥ de Poſſgeme pal
tenet᷑ heres ſicut defunctꝰ.qꝛ non tenet᷑ niſi poſſideat.vel dolo n
erit poſſidere. vel aliter non tenet᷑ ab mitio cum ſit ignoꝛans. 4 w⸗

ſineret poſſidere

cum putat ſuam

ſionem ab omnib repudiataʒ: qui aramareſt
gradatim petere ebuerũt:vel poſt S. te pen. her. li⸗
tꝑis finem qo ſingulis pᷣſtitum eſt 4 Naſ enſed
computabunt᷑. Alia. voltc ſuit cercx

oꝛatus ⁊ ſic iam
tenetur: licer &
ſinat poſſidere:

VEm her es in ius om̃e vefun
cti ſuccedit:ignoꝛãtia ſua de⸗

functi vicia nõ excludit:veluti cuʒ tenebuur. ar. j.
ſciens alienũ vel pcario poſſidet:c 2. an eelce.
pᷣcario poſſidet: 2.5. generaluer⸗

uis em̃ pcariũ heredẽ ignoꝛãtemm
teneat:nec intᷣdicto recte aueniat᷑.
tñ vſucaꝑe nõ poterit qð defunctꝰñ
potuit. Idem iuris ẽ cum d longa
poſſeſſione q̃rit᷑:nec em̃ recte veſen

rerdictio vepꝛeca⸗

ibi:non tenetur

leſſionem: qꝛ ad

cet᷑:cum exoꝛdiuʒ rei bone fidei rõ heregez no ral ⸗
Reditoꝛ qͥ pᷣcriptione longe l: velh̊ ignoras
poſſeſſiõis a poſſeſſoꝛe pignoꝛis ſbᷣ nenn renbt leiens
monueri poſſit: pignꝰ oiſtraxerit:q ecurllus.
ro an poſſeſſoꝛi ſalua ſit exceptõ ad
uerſus emptoꝛe m. Pauł.rñ.etiam
aduerſus emptoꝛẽ eandẽ exceptõeʒ
competere. Ermo.
Nomnibo fiſci qoõnibo exce⸗
pPptis cauſis in q minoꝛa tꝑa

=

Sf Porerit. qꝛ heres ſciebat rem alienam.

g Poſſeſſione.alia ꝙᷓ pꝛecaria: ⁊ ic poſſeſſione.i.pꝛeſcriptione
que vemit ex poſſeſſione.

h Befendetur. ſcilicet heres qui poſſedit longo tempoꝛe cõputa⸗

to illo teſtaronis velnon computato.ac.
1 Rei. eſt enim intuendum exoꝛdium in perſona teſtatons: qmia
iſta eadem perſona intelligitur: vt in pꝛin. hꝰ.l.⁊.C. dæ fruc.⁊ lit.
expẽ.l.ij.⁊.C.œ acquir.poſ.l.vicia.N.S.de vſuc.ſequitur.S. he⸗
res.⁊.l.ſuis.S.marcellus.ſecus in ſingulari ſucceſſoꝛe.vi. S.l.an
vitium:⁊ adde hic quod no. S.d public.ſi ego.S.partus.⁊.C.pꝛo
herede.I. nbii. ac.

k c Reditoꝛ. eandem exceptõʒz. facit. C. aduerſus credi.l.. ij.

g 1 M omnibo. vbi fiſcus actoꝛ eſt. ac.

b Lempoꝛa. nunoꝛa tempoꝛa ſtatunntur in bomis vacãtib.

vt ſupꝛa.l.intra. Item in boms in fiſcuʒ cõmiuſſis ob vectigal non

ſolutum:vt. C.de vect.l.ij.item in alio caſu vt.S.ad ſillei.l.in co/

gnitione: alias ergo contra fiſcum currit pꝛeſcrip.xx. an.vt hic⁊
inira ve requi.rei.l.ij.iij.⁊.iiij.Seu ↄtra de pꝛeſcrip.xxx.anno.l.
oiunes.⁊.l.cõperit.⁊.C.dœ ſa.ſanc.ec.l.ſi.io ł.Quidã dicũt ꝙ di

cat hic de pꝛeſeriptione:quaʒ fiſcus obijcit alij. nõ quã alius fiſco:

qð non placet:ĩmo de vtraq; ſiue vtrinq;:alij dicunt ꝙ fiſco obijci
tiPur pre. xx. an. in caſibus illis: ſcilicet vbi minoꝛa tempoꝛa ſüt ſta⸗
tuta: ⁊ verba illa caſib exceptis poſſunt ponere iuxia verbum ilo
conſtuutum eſt: nec hoc placet:alij dicunt ꝙ hic loquuur:quãdo

quis adminiſtrauit rariones fiſci: ibi in alijs perſonalibo pꝛo quu-⸗

bus eſt. j. pꝛoximo.S. alij dicunt a bene in vlans nondum queſins
hic loquuur que fiſco veferuutur varijs ex cauſis:vi infra cæ inre

fiſci.l.pꝛima illa omnes: ⁊ illa comperit in queſiis.⁊ illa.vt inter

di. in rebo cimntatum aliarũ non romane: a in ſpecialibus quatuo:
caſibus loquuur. ⁊ ſm hoc nil eſt contra: vel dic ꝙ generaluer

vel dic teneturr j

rio prer polſeſmſi
one efunen dr

Apter ſuam poſ⸗

06Rn
) a
Non ),
IA n

its g⸗
ilan

ſeltv inf
nnl
1

Palpr.

küüm.
Inn aht⸗ .
nmren. l

9
1
1

Phonge S

ſeiſtd ſin

liln

ſlei io

füet

N

5 .
n us. poſſet tñ dici ꝙ in iur batione non fallit. qꝛ non er natura zct.
Nike at in queſitis ⁊ querendis. æ illas tres ſolue. vt in anaber ienainimtchn n pᷣiud cet int alios. Item in ſecunco caſu
Nee eau no. IArem „. — & n cit. pterea eſt ibi fauoꝛ c uaer (ſe Ndẽ rñ. iĩ pre. nã pr ñ excludit anu. vñ ñ p cedi.
ſna⸗ Ra.diat a0 enion tarizlemnimor. ince nud. Eigned⸗ en. Vaarzie ſcmmcitek. velle ſre da plu.
e ſcribents. à ſolutõz appꝛobo. 5 aꝛc. l. in diem. 2. S
Ki ue tllt be lex.C.de fun.pa.l.ſi.penultimã ſolutõʒ d 3 here. ſis
eipu⸗ . lo. S. fki.
A . uncte. 1. can⸗ õ nug 0 1 UMvſue. tri
Bg 8 ſelare⸗ nſe n ſeruari ſpecialiter conſtitutum eſt. diei poſſeſſa ſit e: niUonninn t nenij a. x. k
eloſ en anſſcer x. an. p̃criptio cuſtodif’. Rei⸗ pleat vſucapio:nec tot/ dies . Se en. v. “
4 Fare. m.. e Ex. en. ßſerptio cuſtoqn. pun⸗ ad explédum ↄſtitutũ tͥus. Ac ca.ll. in rrx. an.
unet A ſ.wre. m. l. ex ublice rõnes ſubſcripte ⁊ expun⸗ NE onis fit nõ ſolum tpois in pſerip. xxx. a
Vln canſe d ner . aduerſus eum qͥdem qui admi⸗ ceſſio poſſeſſionis ſit nõ olun e „ vät. j. de ac. 5 ab..
a g croganerſh nura r. aduerſus vo ge obuc eü ut vſ goemite hed narni 211.
u cognoſce. 5.. heredem vltra.x x. an. retractari nõ q ei vedicht: vñ tu eniſti vn hedt lib. .poſthn. 1. ai
„* ſomb. Poll E acceſſionibo poſſeſſionum pcedentium auctoꝝ poſſe 10 no⸗ les. pᷣma placet. ⁊t
gerg generaliter. expo acke m neq; gene⸗ erit:qꝛ ücta nõeſt: ſiẽ nec ei n fa. J. de v. ſig. ni⸗
ni ſino ꝑpetut⸗ lrnger aliſtin em poſſidet. auctoꝛis poſſeſſio accede⸗ culus. ß ere3.5
atr W Piffinir. 1 — „ 35 » 7 Arg. le. 7
u. e Poſſumus. ralit viſkinire wiane wiluun hisq re pt. Item adijcidum ẽ vnde ſr S. . 7.5. de
Mnci it. 5. re legi æ In ſola eqtate. plane t. ſiue ex zctu emiſti: aut vñ is emit:cui tu emen mmor.l. vemch.§.
Nng ſe. co.l. nach vein locũ alioꝑ ſeatant ſnenn * s dDum mãdaueras: 7 qo apud eumdq minoꝛem.
N 25. vſurl. 1 ſtate. heredibo en 1A an a is q cui mã eE
n m Mlan⸗ e nonncn habent. dat acceſ⸗ vẽdẽdũ mãadauit. ꝙ ſi is q́; cui mã 9 RKeplesk. 1.c
dad Erx volunta⸗ q loco ucceſſoꝝ hab i vendide datum erat:alij vẽdendũ mãdaue⸗ pleat. .
Drk. le.ſ. vlttuna. ſio teſtatoꝛis.itaq; ſi mihi ve lõ alit᷑ hꝰ qͥ poſtea mãädauerat p Aceſſio. vnde
Berſtore, ſie Fuum: vtar acceſſione tua: 2 ſ rat:nõ alit q poſtea m c; ſi id⸗ d2.dquo.
elg üia. vr. 5. em ris uum: vtar acc . ndeʒ danda acceſſionẽ labeo ait: ꝙ ſi i⸗ d. monpderit.
wrisſ pto. lij d enaʒ. muhi pignoꝛi wderis: ce⸗ viek ipᷣm eidẽ ons pmiſert. Sʒz aſia vt nedt
tj “ b Actſione. re al pagnoꝛam.: me cre n ee ꝛgcceſſio tpis ol.l. pom. S.
