⁊id intra annum tribuit expiundi

facultatem: poſt annũ in ſimplum

competit. Toquitur aũt hoc edi
ctum damno dato 7 amiſſo:
rapto non:ſed ſuperioꝛi edicto vi
bonoꝛũ raptoꝛum agi poterit amiiſ⸗
ſa auteʒ dicunt᷑ ea que coꝛꝛupta ali
cui relinquũtur ſciſſa foꝛte vel fra⸗
cta. Hec autem actio in factum
eſt: ⁊ datur in duplum quãti ea res
erit:⁊ quod ad pꝛeciũ verũ rei re⸗
fert᷑: ⁊ pñtis tempoꝛis fit extima⸗
tio.et ſemꝑ in duplum intra annuʒ
eſt:vcereq; actoꝛ in turba damnũ
datum eſſe debet: ceterũ ſi alibi da
tum ſit ꝙᷓ; ĩ turba:ceſſabit hec actio
Sicum ſeruum meũ titius pul
ſaret:turba fuerit collecta:iſq; ſer⸗
uus in ea turba aliquid perdiderit
cũ eo qͥ pulſabat agere poſſum:qpe
cũ in turba wolo malo damnũ datũ
ſit:ſic tñ ſi vt damnũ daret: ideo ce
perat cedere: ceterum ſi alis cauſa
verberãdi fuerit:ceſſat hec actio.ſᷣ
⁊ ſiq ipᷣe turbã cõuocaſſet: vt tur

ba coꝛam ſeruum verberaret:miu⸗

rie faciende cauſa nõ damni dandi
cõſilio locũ hꝛe edictuʒ.verũ eſt em
eum qui per iniuriã verberat wolo
malo facere: ⁊ eum qui cqꝗm pᷣbmit
damni dandi damnũ dediſſe. In
ſeruũ autẽ ⁊ in familiã quoq; pᷣtoꝛ
dat actionẽ. Que de heredibus
ceteriſq; ſucceſſoꝛibo in vi bonoꝛuʒ
raptoꝛu actionẽ diximꝰ: ⁊ hic erut
repetita. Alius.
On pꝛogeſt ei qui vi rapuit
ad euitandam penam:ſi ante

arburaria: vt inſti. de scti. S. pꝛeterea.

m q loc. lex ver at. vi a inſti. vſuca. S. furtiue. 7. 3. de vſuca.

9

lequitur.S.tunc.et.l. vbi lex.S.j.⁊ de acquiren. rerum d. l. bone

fidei. in pꝛein.
n Be incendio ruma nauſragio.

o p Retoꝛ. hec verba infra exponũtur per oꝛdinem: a fact. C.
e.ſcilicet e fur.l.in eum.⁊ aut᷑.ibi poſita. a ſupꝛa de acq.

iudiciũ reſtituat rem quam rapuit

FEnuleius.
Vog vi poſſeſſum raptumue
ſit anteꝙᷓ in poteſtate wmini
herediſue eius perueniat: vſucapi
lex vetat. UM

De incendio rnina naufragio
rate naue expugnata.

Apianus.
Retoꝛ ait in eum qͥ ex

incedio ruina naufra⸗
gio rate naueq; expu⸗
gnata quid rapuiſſe recepiſſe wolo
malo damniue quid in his reb de-
diſſe dicetur:in quadruplum in an
no quo pꝛimũ de ea re exꝑiund po

teſtas fuerit:poſt annũ in ſimplum
ludicium dabo. Item in ſeruũ ⁊ fa

miliã noxale iudiciũ dabo. Hu⸗
ius edicti vtilitas euidens eſt: ⁊ iu

ſtiſſima ſeueritas eſt:ſiqᷣdẽ publice

intereſt nibil rapi ex huiuſmodi ca
ſibus: ⁊ ꝙᷓꝙᷓ ſint le his facinoꝛibus

etiam criminũ executiões: attamẽæ
recte pꝛetoꝛ fecit: qui foꝛẽſes quoq;
actiones crimimbus iſtis ꝓpoſuit
Ex incendio quẽadmodum ac⸗

cipimus: vtrum ex ipᷣo igne: an vo
ex eo loco vbi incendiũ ſit: ⁊ meliꝰ
ſic accipiet᷑ ꝓpter incendiũ: hoc eſt
ꝓpter tumultũ incendij vel ꝓpter
trepidationẽ incendij rapuit:quẽ⸗

admodũ ſolemus dicere in bello ad

miſſum: quod ꝓpter cauſam belli
admittit᷑: pꝛoinde ſi ex adiacentibo

pꝛedijs: vbi incendiũ fiebat:raptuʒ

quid ſit:dicendum ſit edicto locum
eſſe:quia verum eſt ex incendio ra
pi. Itẽ ruine appellatio refert᷑ ad

illud tpᷣs qͥ ruina ſit:nõ tm ſi ex his

q̃ ruerũt: tulerit qs:ſed eci ſi ex ad
lacẽtibo. Si ſuſpicio fueni incẽdij

vł ruine:⁊ incẽdiũ vłruina nõ fue

rit: videamus an hoc edictũ locum

habeat: et magis eſt ne habeat:

rerum w. l. pom
po. cõrra. S. ideʒ
ait. 1. C. nau⸗

p In ſeruum
id eſt n dmmũ
nomme ſeru:
ſic ⁊. . ti. j.l. ̃
toꝛ. . in ſerun.
dem. id eſt certe

accurſius.

r Crimnum
id eſt crimiales
accuſanoes.10.
quas habes. .

ſ Foꝛenſes. id
eſt pecuniarias.

t Erimmnib.
id eſt ad hec cri/

mina coercenda

accurſius.

D 8

ſolem dicere. vi
intra de cap. l. ĩ

bello. in pꝛin. et
facit ſupꝛa ti.j.
. pꝛetoꝛ. S. ſi cũ
ſeruu. 1 & vul.
ſpᷣ. ied ſi piures
S. in arrogato.

7. C. d le. 7 con.

I. non dubium.

ibꝛ ex eo. vel ob

1id et de pac.l. pe

x Si ſuſpicio
habeat.nõ ergo

ſtatur falſe ſu⸗

ſpitio mi:ſic ⁊ ſu

pꝛa de furus. I.
inter. §. penult.
in fi. 1 ſupꝛa qo
vi aut ciam ſi a⸗

lius. §. eſt 1 alia
ſed ar. contra in

auten. vt liceat
ma. 7 ame. §. 18

quocq;. et. z.

umo. F. qx dici

tur. 2. E. de adnlie. ſiqui. a. l. ᷓmis. Item contra infra. e. pedius.

in pꝛin. ſed ibi ſolne.accurſius.

v Ex madio.

miget⸗
einane
ſee. ,
gnniKn
o ind
linfa⸗
en

Lleb.
Gcae
rſn
.
NE
ien, 4
man
ſwrienre e
rboed f

Ali, nſi

Pnlgebor
iauobordt
ſgerddd
S. .,

Pmͦ

MeNa,ον
fle
ſuse ee
nnſet a
obßn dt
aötme ven
lckrona e
WNEN
aA N

taarr d
N

toneconenn
ſgteſteti gni
Eult vk omo⸗
nel.ſ,elg.
Nun. h
aad
M. e
ltoln (.
men
n.

Eee .

⸗⸗
le eep⸗
. r.

lpanes
Ki,H onm

uin un
gnen. gunde
Mita
ſini lune
d.
mm A
fiſe

teOͤh ͤö
)
Yeem ait meior.poſt nauſragium. vmdum. acrurius. Dn Abſiult. non ve mambus: jed als ei inuito item facit ſupta te
3 Mäch. ad eſt certe sccurſnus. ffürtis. qui vas. in hoeoeeein.
ſ He dicn k. q. d. hec verba que res ex naufragio: bhic dicunt que n Oui eiecta. foꝛte vi ventoꝛum.

o Hõᷓ ait pꝛetoꝛ.iudicum id eſt actio ex hoc edicio.

m lirtoꝛe cc. d—. 0 er ”ÿM
N P. BDeſendend arum.cum ergo gratia ſuaꝑ ediũ: rego gratia ſui iu-

2 AUleo tpe. vel eriã in cõtinẽti poſt vel antescum iam naufragij

n epnario imi⸗ ris ↄſeruãdi: ⁊ 100
Pe 1u8. 7. l. l 9 . puret: vt. 5-
n e Eenauiego. ax neherincsionez er runaqd velamonit veldammuz wderitvel wie hn kard
e XZleo. Taptum eſt. Item alt pꝛetoꝛ ſi receperit: hac actoe tenet. aliud ai ainne tar wae
ſu V IſIſiꝗʒ ſic a quid ex naufragio: hic illud queri- eſſe rapi aliud amouen:: palam eſt. uns. in pn. 1.5.
eervo tur vtrum ſiquis eo tempoꝛe tule- ſiquidẽ amoueri aliqd etiam ſine vi ego gel er am g.
. poſſit.rapi autẽ ſine vi non poteft. n me a eaen.

b q Lo nau
frraginz.
rapuerit.eo rꝑe
⁊ loco:qui autẽ
nr ſit: de hoc dic
vt. S. ad. l.ro. de
Itẽ intellige hoe
ex interuallo: ve
I. e. ſiqs ex. a ad

hoc inſti. de reg

e KRapere. nũ⸗

rit quo naufragiuʒ fit: an vo etiã ſi
alio tempoꝛe tulerit: hoc ẽ poſt nau

hragium. nãq; res ex eo naufragio
etiã he eẽ dicut᷑:q̃ in littoꝛe pꝰ nau⸗
fragiũ iacent:⁊ magis eſt vt eo tem
„poꝛe

LT loco: Apianus.

Vo naufragiũ fit vł factum

eſt. ſiquis rapuerit: incidiſſe
in hoc edictum videat᷑.qui aũt in

Aius.

Aui eiecta naue qͥd rapuit: H edi
cto tenet᷑:eiecta hoc ẽ qð greci aiũt
Dõ ait pᷣtoꝛ le damno dato:ita
mũ locũ habet:ſi wlo malo dam
num datuz ſit. nam ſi wolus malus
abſit:ceſſat edictum.quẽadmoduʒ
ergo pꝛocedit quod labeo ſcribit: ſi
Xeefendẽdi mei cauſa vicini edificiũ
oꝛto incendio diſſipauerim: et meo

nomiĩe ⁊ familie iudiciũ in me dan⸗

empt. l. j. in ſi. et
e excep. w. pure.

S.ſi cui. ⁊ de bonis

liber.l.ſiquis libeꝛ

ius paironum e

aqua pln. ar. l.j. S
labeo. 2 arg. S.
iuſti. 2 iure. I. j.

vt derur in me
iudiciũ.accuur.
r Et nõ puto. ni

4 Zabeo ſeribir
(c3

gund ernon ittoꝛe rem iacentem poſtqꝙ; naufra n. eind n certu eſſet ignez
“ Pewuut nortren ſit abituliren 6 cõditi-⸗ dum.cum enim vefendendaꝝ mea⸗ na ene a alea ber H
nõ placer ns om cto teneat᷑: quẽadmodum is qui vxe reo.puto igit nõ eſſe verũ quod la⸗ mo lea duod vi
la am no uene⸗ vehiculo exciderit tulit: nec rapere beo ſeribi: an tñ lege aqlia agi cu; gurclam.nald.
ooee viceret᷑ qui in littoꝛe rem iacenten hoc poffit: ⁊ nõ puto ogenqumn nee r Ius poſſt, ſc;
m napaluer rabi tollit. Beinde ait ptoꝛ rate na⸗ enim iniuria hoc ori n arneri E miee . 3
Aneid rrorſe, nar ue expugnata. expugnare videt᷑ qͥ voluit: cum als non po⸗ ſer leng l. aquik. I. ſcientiã
umi Rpiatunẽ cuen in ipo quaſipꝛelio ⁊ pugna aduer⸗ ſus ſcribit. Senatuſconſultum quieun.
npoteſt etiã qui ſus nauẽ ⁊ ratẽ aliqͥd rapit ſiue ex cdlaudiani tempoꝛibus factum eſt: 1 Senatuſcoͤlul.
. iun vh amo⸗ ugnat:ſiue pꝛedonitv erpugnanti vt ſiquis ex naufragio clauos vel iauos guberndeua
g in int: vt. J. e⸗ l.F. pugnat: ſiue pꝛedonibo expugnanti vt ſiqui b ſtnſenit. ommimm U nanm dn n.
ir en non ſolul. bus rapuit. Labeo ſcribit equũ vnum ex his abſtulerit. omnium cdai ſunt in nam

oc. j. e. expu⸗
mni nre ongtuar.
ne a eLabeo ſeri⸗
beit. interpꝛetan⸗

rerum nomine teneatur.item alio
ſenatuſconſulto cauetur: cos quo⸗
rum fraude aut conſilio naufragi
ſuppꝛeſſi per vim fuiſſent: ne naui

fuiſſe: vt ſiue de wmo aut in villa
expugnatis aliqͥd rapiat᷑:huic edi⸗
cco locus ſit: nõ em̃ minus in mari
ꝙᷓ in villa ꝑ latrũculos inqetamur

vVDmmiũ. 71 me⸗
ruo: qꝛ his ablar
res omnes in peri⸗
culum deducunt:·

deenm. vel infeſtani poſſumus. Mon tmñ̃ ibiue periclitantibus umlentnr: E ee Rrenrrgen
S Erpugnatis aüt qui rapuit: verũ is quoq; quire legis coꝛnelie: que cæ ſiccarijs lata 8S. fſiquis tabulas.
⸗ vmd vlla. cepit:⁊ ex cauſis ſupꝛaſcriptis tene eſt pems afficiendos:eos auteʒ qui ſed cotra.S. xe fur.
g TLocs ſit. ex cepit: ⁊ ex caunis lupꝛalcriptis rene A ſorypi gufraaioꝛ I. vulgaris. in pu.
epi mterötanone. tur: quia receptatoꝛes non minus id ex miſerrima naufragioꝛum ibi. ſol.
n elinquũt ꝙᷓ agreſſoꝛeꝛs. Sʒ ete⸗ foꝛtuna rapuiſſent lucratiue ſuiſſt x mankfragh.
b mns em̃ m · MNim additum eſt wlo malo: qꝛ non wlo malo:n Stum raera beetseid ain pisto aer
, nus. unon min? onmis 7 quirecepit: ſtatim etiã N⸗ actio daretur: tontum et fiſco dain „ Suſpꝛelſi.n·
gen S n lla cima ⸗ fſinquit: ſed qui wolo malo recipit. e bet. , cE E ifinle imt
4 a ele⸗Z. wug. id enim ſi ignarꝰ recepit: aut qͥd B Alrlilulus. Hõ
n canſa moms. l. quid enim ſi ig lar recep laut qᷣ l * ſuppꝛeſſi.i.opuula
e uemt, man ſiob hoc recepit vt cuſtodiret ſalli Egdius poſſe etiam dici ex veſunt⸗ar.
ien , yſtero pwrerö. Uamq; faceret ei qui amiſerat: vniu-⸗naufragio ere een enadeſumte.
d ſ ereri dt. q; non debet teneri. Mon ſolum aUlla wentmn nantragmum igr ? ar e iemne
zti .Tiparu. ſupꝛa 3 ani t:ſed etiaz ; ahſinlr lg tr. on rK 9 liam d ſica. I. eini⸗
en. lo,ac.
4 — .. .id eſt in quadraplum: vt ſupꝛa. e.I.7.in in.
ben: . 1 Mõ tm̃.quã agreſſoꝛes. ſie. j. de recepta. l. j. 7.3. d ſerno coꝛ. Zmne unns res . 8 nnn. ’
ſ, l.wli.m pᷣn. ⁊æ de furti.ſiq ꝑſu. æ. I. falſus.⁊ qui alienã. 7.S. ſi aat b Vari xebet. ſic ⁊. E. de ſepul.vio.l.iiij.⁊ facit.C. e.l.in eum.
PP 2. C. æ furtl.l. eos. 7. l. i en. . &. ö his qᷣ latro. vxł alij cri. reos.l. äü
nm Polola arnn eſt. ſcilicz in eicto. accurſius. . c p Ecdius. nat. fuit tamẽ poſtes factum: vt. . eo. ſiquis ex. S. q
lem 0 rap

5q rapuit. a. de manib, abſtulit ꝑ vim: ad qõ eſt. 35, ne ua, als cõtra: vt, S, e,l.j.S. ſi ſuſpicio, accurſius.

d Diuus. qua pena. criminali: nam pecumiana ceria eſt ſtatuta: vt

S.e.l.j.⁊ de hac crimĩali dicit.C.e.l.in en.accurſius.
eHꝛamoꝛ. vt qꝛ res non erãt ꝑiture: ⁊ magne erant

vt ſubijeu.

fEiuſdem temponas. 1. q eru eo tempoꝛe vel in trienmũ.
g Fuſtibus. ad hoc.. de pems.l.capitalin.S.non omnes a de accu⸗

ſati.l.leuia.
h. Coditiõe. Mõ
cõditionem pſone

inſpici: vi plus m

noꝛ ꝙᷓ maioꝛ pum⸗
atur ex eodem li
cto ex oꝛdinem:vt

EC. oꝛdine co. l.
uij. ⁊ ad.l.iuł.de vNi

pꝓu.l.ſeruos. 7. J. ð
penis. in ſeruoꝝ. ?
Agr. 3. v nego. geſ.
pomp. 7. C. nau
tragio.l. ve ſbᷣmer⸗

ſed ar. cõtra.C.de

epiſ.⁊ꝛ cle.pᷣſbyteri.

Itẽ ⁊ qualitas rei

ſit magna res vel
parua: vt. j. ð abꝛ

geis. l. - S. H 7 qui

i Aut remiſſins

ſic. J. le penis.l.
reſpiciendum.
Kk He acnões. p/⸗
uenerit. qꝛ ex deli:
co: vt. C. e x dli⸗
cio de. l. j.
11 ZIaquis ex.
m Seruarta
ab glio. accurſius
n FIluctii. id eſt
vndis.accurſius.

9 Putãt. vt furti

non hoc edicto te

neat᷑: vi. S. e fur.
l.falſus.S.ſi iactũ
p cciderit. ad
hoc.S.e.l.j.in fi.?ꝓꝰ

7..3. ſi cer. peta.l.
lecia.⁊.C. pactꝭ⸗

l.petens.accurſiꝰ.
q De eo. debem⸗
ſi in mpᷣa expugna⸗

clLione habeat locua

hoc edictum: ołs
furti.

r e Xpugnar.

ꝑtudit᷑ᷣ. id
eſt perfoꝛat᷑.

ſ¶Coõſcindũtur. q

bus ablatis nani⸗

gare nõ potert.

Innolant. id ẽ
ſurant᷑. vi ⁊ ibi ce⸗
ſaris inuolet arc?:
⁊ ſic etiã in vulga⸗

ri diamꝰ. ałs inol

nant ̊ eſt. Z. ad
l.aquił᷑. quẽadmo
dũ.S.idẽ labeo ſcri
bir. 2 facit. 3. e. l.
iij.S. ende.

PBiuus pius anton. d his qui p
dam ex naufragio diripuiſſent ita

reſcripſit: ꝙ de naufragijs nauis et
ratis ſcripſiſti mihi:eo pertinet: vt
exploꝛes qua pena afficiendos eos
putem:qui diripuiſſe aliqua ex il⸗

lo pꝛobant᷑: et facile vt opinoꝛ con ꝗ
ſtitui poteſt.nam plurimũ intereſt
peritura collegerint: an que ſeru⸗

ri poſſint: flagitioſe inuaſerint: ideo
q́; ſi grauioꝛ pꝛeda vi appetita vi⸗

debit᷑. liberos quidẽ fuſtibus ceſos
in trienniũ relegabis: aut ſi ſoꝛdidi
oꝛes erunt: in opus publicuʒ eiuſ⸗

dem tempoꝛis dabis: ſeruos flagel
lis ceſos in metallum damnabis:ſi

non magne pecunie res fuerint: li⸗
beros fuſtibus. ſeruos flagellis ce⸗

ſos dimittere poteris: ⁊ omninoe vt
in ceteris ita in huiuſmodi cauſis
ex perſonarũ conditiõe ⁊ reru qua⸗

litate diligenter pene ſunt extiman

de: ne quid aut durius aut remiſſiꝰ

oſtituat᷑:qᷓ cauſa poſtulabit. He

autem actiones heredibus dantur

in heredes eatenus dande ſunt: q̃
tenus ad eos puenerit. Aius.

Zaims ey naufr agio vel ex i⸗

cendio ruinaue ſeruatã rem:

⁊ alio loco poſitam ſubtraxerit aut

4

rapuerit:furti ſcʒ aut ałs vi bono⸗
rum raptoꝛuʒ iudicio tenetur: ma
xime ſi non intelligebat ex naufra⸗

gio vel incendio ruinaue eſſe eam.
iacentem quoq; rem ex naufragio
que fluctibus eypulſa ſit:ſiquis ab
ſtulerit:pleriq; idem putant: quod
ita verũ eſt: ſi aliquod tempꝰ poſt

naufragium interceſſerit:alioquin

ſiin ipo naufragij tempore id acci⸗
derit: mhil intereſt: vtrũ ex ißo ma/
ri quiſq; rapiat:an ex naufragio an

ex littoꝛe. Be eo quoq; quod ex
rate naue expugnata raptum ſit:

eandem interptationem adhibere

a n E qd ex naufragio.i. rebo ex naufragio amiſſis: a fac. I. c. S. fi.
b Aduimfariã. id eſt multis modis: ſic. S. e in integ. reſti. l. j.
J in epiſtola pauli. multifar¶am. 2
c Maufragia. id eſt res amiſſas ꝓpter nanfragium. accur.

Xł pugnatur nauis cũ ſpoliat

Aliſt.

aut mergi aut diſſoluit aut
pertundit᷑ aut funes eiꝰ ꝑſcindunt᷑

aut vela cõſcindũtur aut ancoꝛe in⸗
uolant᷑ ve mari.

vel ne qͥs extraneus interue⸗

niat: colligendis eis multifariam
ꝓſpectum eſt.nã ⁊ diuus adrianus

edicto pᷣcepit:vt hi qui iuxta littoꝛs

maris poſſident:ſcirent quãdo na⸗

uis vel inficta vł fracta inter fines
agri cuiuſcũq; fuerit: ne naufragia
diripiant in ipos iudicia pᷣſides his
ui res ſuas direptas querũt᷑ red⸗-

(
dituros: vt quicqͥd ꝓbauerit adem⸗
ptum ſibi naufragio:id a poſſeſſo⸗
ribus recipiant. Be bis autem

quos diripuiſſe ꝓbatũ ſit pᷣſideʒ vt

latronibo grauẽ ſententiã dicere

⁊quo facilioꝛ ſit ꝓbatio huius ad⸗
miſſi ꝑmiſit eis qͥ qͥd paſſos ſe huiꝰ⸗
modi querũt᷑ adire pᷣfectos: ⁊ apud
eos teſtari:reoſq; petere:vtꝓ modo
culpe vel vincti vel ſub ſideiuſſoꝛi⸗
bus ad pᷣſidem mittatur. A dño

5̃ pofſſeſſionis in q id admiſſum di
catur ſaus accipi: ne cognitioni ve⸗
ſit pꝛecipitur. Sed nec interue-

mire naufragijs colligẽdis aut mi⸗

ſeꝛuũue pꝛincipis placere ſibi ait ſe

natus. Fracius.

qͥd ex naufragijs diripiat᷑:

.
7

Renenſorl, pil tunc in quadruplũ: vt.· S.e.l.j.ĩ pᷣn.
ſi illi quoꝝ oꝑa vtit? ſoꝝe idẽ: vt miti. obli.ex qſi delic.S. fi.
g ſi exrraneꝰ eſt? diſtinguit᷑: fſoꝛte fuerit ignoꝛans: ⁊ tunc nõ teneat᷑
poſſeſſoꝛ: vel ſi ſaens teneatur in ſimplum non in
gusſi ad cuſtodiã tenerur: vt ⁊. C. e fal. mo.l. j·

uadrupluũ: ⁊ ſic
ſi. ⁊ de his qin

occultant re. l.j.

S. dñi etiã pꝛedi

e De bis latro

Altis vi fluminis in agrum

meũ delate non aliter tibi po
teſtatem faciendam: ꝙᷓ ſi qe pꝛeteri

to quoq; damno mihi cauiſſes.

AEius.

Aiuxta wmũ poſitum cobuſſe⸗
metus verberatꝰ igni necari

iubet᷑:ſi mõ ſciens pꝛudeſq; id comi /
ſerit. Si vo caſu. id eſt negligentig

PVW edes aceruuiue frumeni⸗

nibꝛ. ſic. S.axrboꝛ
fur. l. ij.
f⸗acilioꝛ. ſie
C. & heret. qm
multi.

g. Teſtari. id

eſt teſtibus pᷣſen

tibus nonificare

b Adittantur⸗
Mo. ſpeciale vt
acioꝛ trahat reuz
a ſuum uchcez
lucet qugdoqh ex
vrbanuate ſiat
vt.j. de cuſtodia
reoꝛu. l. non du⸗
bium: vequid
dicunt: a ad hoc

E. de fide inſtru

mẽtoꝝ. iudices.

cipi. ſcz cuz fide⸗

iuſſo ub: vl 1. 5
ð Vbo. obhl. l. v.
S. ſaiis acceptio.
ſatiſda. co. ſcien⸗
dum. ſed hic ſpe
ciale: Vt poſſel·
ſoꝛ imobiliũ ſa⸗
tiſdet.
Kk. Segk nec ſe⸗
natus. vt 7.. e⸗
l. in pn. et. j. e.
l. fi. in pᷣn. 7. .
naukragijs.
gaenda.
auferench 2 peiẽ

m Preterito

quoq;.non ſolũ

futuro: vt et

3. de damno in⸗
fec. hoc ampliꝰ.
S. neracius 7 4d
exhi. cellus. J. H
ſi rates: ⁊ facit
z. ſi cer. peia. ſi⸗
qͥs nec cauſam.
in ſi. accurſius.

„ q Di edes. iubet. uem. l. coꝛne. ce ſica. aecuſori poreſtt vt. ſ

4. l. coꝛne⸗ de ſica. l. . n Pn. . & qui accuſare no poſſum.
I. data. a. ſ. penis capitalium. S. qui ob inimuitigs.

90W° Laſu. id eſt negugentia. ialis expoſitio fit. ad.l.conmeliam ee

orns n
laugiin
rumbe
c Nunibn

ſ.

Eſn
8 “
Ctſcto
niii
nthn
Pincent, ad

Satu.
Geneor lähi.
ſunte, l
etiug.
rlunmo.l.
hon et .
herenc ta /
leni .
Erch.li ,
et al out
htcidtt e⸗.
Mvs Afmns
,ArtunNe;Y
NAor /
Gno mGS
m üU

(10 ſ

tgneon
Det damnid
FOWN
cwurr. N
p eo. guiedes
In

nahe.

da ſeq

tinbtk,
eseg29
Maſel.m

ünant f

ſwnnonſor⸗
ons ea,
fun

W

Ns Men i
mäden ie
uui,
in
O
uſor⸗ fr
Un
In lü
and zu
nuni
end
N i
nnmg,,
. 1
nw
ch
mu 6

lpen ſis

tamen ibi ſu lo⸗

vero reſarciet ł

vHm pꝛ.

4

e. l. ne qd in ön.

ðð

ſic. l.j. S.diuus.mſi enim ſic exponeret᷑ eſſet. ↄtra.j.e.ſi foꝛtuito
p Moxam. id eſt damnum. vtunſti. noxał.

q Leuius. ꝙᷓ ſi wlo feciſſet. Et nõ. ſuppletur coꝛpoꝛe quod pe⸗
cuma cæeſt. ſic a. S. de iuriſdi. om.iu. ſiqiis id. S. in ſeruos. 7 e in
ius vo. l.fi.⁊.. pems.l.j.item ↄtra hinc.l.j.j.e.l.fi.S.fi.ſolu.

hic effectum ha⸗/
buit incendium —
1bꝛ non. Aan ,J J
„aAut noxſarcire iubetur: aut ſi mi
n Ses, nus idoneus ſit leuius caſtigatur.
laturi. ſ. piſcato⸗ Appellatione autem edium omnes

res. vt putẽt ibi
eſſe poꝛtum vbꝛ
lumẽ vident. cũ

ſpes edificij continent᷑. Apianꝰ.
E piſcatoꝛes nocte lumĩe oñ
eus periculolus in poꝛtũ aliquẽ velaturi: eoq; mo
do in piculo naues:et qui in eis ſũt
Tæducant: ſibiq; execrandam pre⸗

ſEfficiatur.
tenentur etiã hi

nragerer ar. gam darent: preſidis puincie reli
C. ve tamo. lc gioſa conſtantia efficiatur.
Eehentturi ræu Arcellus.
.5pe.1.5. de (WMWS foꝛtuito ncendlun taer ⸗
. J.n. .Ait venia indiger: niſi tam la
occidit. ve aꝛ. Ta culpa fuit: vt luxurie aut wlo ſit
urummnon./ Icere vnicuiq; naufragium
le meo. S. i vv ·ſfſuum inpune colligere cõſtat
duoze. idq; imꝑatoꝛ antonius cũ diuo pa-⸗
—3 tonn tre ſuo reſcripſit. Qui data ope
—lto. ve⸗/ rg in ciuitate ĩcendium fecerint: ſi

arar bamnd humilion loco ſint: beſtiſs ſubijci
r ſolent: ſi in aliquo gradu exiſten⸗
caſtigabiur. vt tog ig ſe

ſup e.qui edee certe inſulam vœpoꝛtantur.

late culpe. S 4
x D Lpianus.
x SDolo. ſicq; eng
Coeremabit⸗vi Niuria ex eo dicta ẽ ꝙ

non iure fiat: omne em

S. e. qui edes. ſ omnc en
qð non iure fit: iniuria

e reum fieri dicetur. hoc generaliter: ſpeci
ꝙ damnum ſar ⸗ gliter autem imuria dicitur contu
cit. vel lemiꝰ ca⸗ Ir .

melia. Interdum iniurie appel

ſtigatur. S. eo. qᷓ n ſi

edes. ſ illa ma⸗

gis dict comra⸗ nificatur:vt in lege aqᷣlia dicere ſo
n· lemus: interdum iniquitateʒ iniu⸗
yI Icere. riam dicimus. nam cumquis ini⸗
„. focit. 9

7 m fine. ſed ar.

ↄtra ſupꝛa ad.l.ro.de iac.l.dñe imperatoꝛ. . l
3 Hi vpoꝛtantur. aut igne ↄcremant.a ſic non obſtat ↄtra. .

e. l. qmn edes. vel ſolue vi ibi. ac. H
De imurijs a famoſis libellis. ſi in rebus meis deliquiſti dixit

nunc ſi in meipſo. .

4 ¹ Miuria.non iure.i.oↄtra ius.ſicut quod nõ eſt ey ſide
peccatũ eſt.vt. C. iudeis.l.celicolarum.
b Contumelia. ⁊ ſic hoc titulo accipiur.
c 5 NInterdu. aquilia. vt. S. ad. I. qquił. l. ſed ⁊ ſi quecũ/
G. „J. 9c.

d Iniquitatem. i. us iniquũ qõo fu ex ſententia. vt. . e inſtiĩ. et
iure. lI. pe. infra. e. imiur. S. idem labeo.
eCum quis imque.quando ex certa ſcientia.
f JImuſte. quando ignoꝛans. a facit inſtt. e. in pnin.

ſo fallant nauigantes: quaſi

tes id fecerint: capite pumiunt᷑: aut

De ĩiurijs ⁊ famoſis libellis.

——

g Imuriam. ↄmcinm. vt. J. e. item apud labeonem. S. ↄuiciũ. fit eti⸗

am lris. vt. j. e.l. lex coꝛ.S.ſiquis libeꝝ le.a illud dici᷑ fieri verbis.ſ

ↄtra inſti.æ obli.ex delic.in pꝛin.vbi dicit om̃e maleſiciũ eẽ ex re.ſj

ibidem exponi.i.ex ipſo maleficio. ⁊ ita dicti

hb Dmnem. pulſatur. vt. j. e.l.lex coꝛne.in

que vel iniuſte ſententiam dixerit:

ex eo iniuriam dicam quod iure
iuſticia caret:quaſi non iure:cõtu⸗
meliam auteʒ a ↄtennendo. In

iuria autem fieni labeo ait: aut re

aut verbis: re quotiens manus in
ferunt᷑ verbis autem quotiens nõ
inferunt᷑ manus: vt cum cõmitium

fit. Omnẽ quidem iniuriaʒz aut

in coꝛpus inferꝛi: aut ad dignitateʒ
aut ad infamiaʒ pertinere. in coꝛpꝰ
fit cũ quis pulſatur: ad dignitateʒ

Q¶ I comes matrone abducit᷑: ad in⸗
famiaũ cuũ pudicicia attentatnr

Item aut ꝑ ſemetipᷣm alicui fit

imuria aut per alias perſonas per⸗

ſemet cum directo ipſi patrifami.

vk matrifami. fit iniuria:per aliaſ

cum per ſequentiã fit: cum fit libe⸗

ris meis vel ſeruis meis vel vxoꝛi

nuruiue:ſpectat enim ad nos iniu

ria:que in his fit:qui vel poteſta⸗
ti noſtre vel affectin ſubiecti ſunt.

vEt ſi foꝛte cadaueri vefuncti fit

iniuria: cin heredes bonoꝛuue poſ
ſeſſoꝛes extitimus: iniuriarum no⸗
ſtro nomine actionem habebimus

ſpectat enim ad eſtimationem no⸗

ſtram ſiqua ei ſit iniuria: idemqʒ

eſt et ſi fama eius cinus heredes ex
titimus laceſcatur. Uſqʒadeo
gutem imuria que fit liberis no⸗
ſtris:noſtrum pu doꝛem pertingit.

vt etiam ſi volentem filium quis
vendiderit: patri ſuo quidem no⸗
mine cõpetit iniuriaruʒ actio: fili,j)

vero nomine non competit: quia

nulla imuria eſt quem volentem

0O Em. ſ. vfuncto. accurſius.

o re oĩa ↄpꝛehendit. ac.
pꝛin. 2. S. J.

.i Abqducit᷑. vt et.

J.e. ueʒ apud. S. co⸗

mitẽ. ⁊ ad idem. j.
e.iniur.S.ſiquis ðᷣ
honoꝛibb.

KR Attentat᷑. vt
pudico mpudicus
fiat.vt.j.e.aitenta
ri.⁊ ar. S. de ſeruo

Coꝛ. l. j. S. fi. ⁊ facit
j. e. l. item apud. S
ſiqs libello. Et no.

qð impꝑfecto flagi⸗
tio epoꝛtat᷑.perfe⸗
cto aũt capue pum
tur. vt.j. de exoꝛ.
cri.l.j.uem h̊ ſtri⸗
cte.large qᷣcqᷣd fiat
ad infamiaʒ. fit ad
digniatem. vt. j.
de vorijs cog. l. pe.

¶Itrez. cu per oſe
quentiã. Mõ. tm̃
fieri ꝑ ↄſequentiaʒ
ꝙᷓtuʒ ⁊ directo.vt
7.S. & his qui no.
infa. I. atletas. S.

ſiue aũt ⁊ de pcur.

l.qui ꝓpꝛio.S.vt in
ceteris. et. S. ad.l.
aquil. proinde. G.
item. 1. S. qui et a
quibo.l.ſiqͥs hac.S

j.2 vi 1 vꝛ ar. l.

j.S. ꝙ ſeruus. ueʒ
facit.S.ð pacti.in
perſonam. accur.

m Serms meis
hoc eſt ſi atrox vel
ad ↄtumeliam dñi
facta.vt inſtit.e.S.
ſeruus DZ

n Affectui. vt vx

on nurm. ad hoc.

3. de liberali cau⸗
ſa. l. ij. uj. . J.
aſpel. l. nõ tm.ac.

p Et ſi hobebimus. vt a ſupꝛa de relig. oſſa. in punci. Et nõ. ꝙ hec
actio imuriarum hereditati queruur. ⁊ per eam herech fuiuro. vt ſu
pꝛa peti. heredi.l. ſi a wmino. S. ſi poſſeſſoꝛ. ⁊ ad. I.aquił᷑. ob id. 2
quod vi aut clam. l. demiq;. S. queiitum. a facit ſupꝛa de ſer. coꝛ. l. vi

tm. S.j. accurſius.
q Laceſcatur.i.ab

ur. i. ab aliquo dimmuatur. a ad hoc inſti. qur manu. nõ

poſſunt.S.j.accurſius.

r. EAſq;adeo.ſuo noĩe.vt ⁊. j. pater. a.l.ſiquis ſeruum. gc.
In volentem. no. ſic. . w aqua plu. ar.l. in di. 2. 5. e fur. l. inteꝛ
om̃es.S. pe. a. S. e in ius vo. l. ꝙᷓmis.⁊ libero ho.exhi.l.iij.S.ſiqͥs
volentem. ⁊.j.e.l.ſi vnus in pꝛincipio.a infra e reg. iu.l.nemo.ſed
ar.ↄtra.C.de rap.vir gi.ib::ſiue volentibus ſiue nolentibus ⁊c. ⁊ ĩ
qaut. rap. mulieribo. 2. S. de ſeruo coꝛ. l. j G. fi. gc.

Dſ- WL „ Cene
. 4 1 N
rwe, r a

1Duotiens. purgare. vt a ſupꝛa pꝛoxi. S. H
n Acquiri. vt . S. ad. l. aqui. ob id. a. 3. no. I. nonatio. ? inſti. ð
ſtipu. ſer. in pꝛin. 2. S. de le.ij.l. ſi titio ⁊a mihi. S. j. quod vi aut claʒ.
l, deniq;. S. queſitum. v. J. ve reg. iu. l.nemo plus iuris. ⁊. I.nemo plbe

ↄmodi: ſed ſi tranſit d

et tem. act᷑.S. non
guiem omnes. ſo.
ibi vetat trãſire de =S
pſona ad pſonam. fiat. Quotiens autem funeri te⸗
hie vna viderur fſn ſtatoꝛis vel cadaueri fit iniuria:ſi-

iſſe ꝑſona ſcilʒz he⸗
redis. quia fingit᷑

Kenore wen fiat: dicendum eſt heredi quodam-
eieno er moo factam: ſemper enim bere⸗
re.S.1.a. . dere⸗ dis intereſt vfuncti extimationeʒ
ur ommacg⸗a.t. purgare: quotiens autem ante be⸗
acquiren. hered.l. reditatem aditam magis heredita
rze haedue ti:et ſic heredi per hereditateʒ ac-
non eſt queſtio. an quui. SBeniq; iulianus ſcribit:
hic heres in ſuum ſi coꝛpus teſtatoꝛis ante aditam he
heredem trãſmit⸗ reditatem œt ſt: g .
tat.quia non vi pa entum elt: acquiii

tei ex pꝛedictis. lix⸗

hereduate in heredem eſt ↄtra inſti. perpe.

quidem poſt aditam hereditatem

hereditati actionem dubium non

ar herechean eſſe. idemq; putat:et ſi ante heredi
ſit facra. vt. . d latem aditam ſeruo hereditario m
me eauſs. vicen⸗ iria facta fuerit: nam per heredi⸗-

x Demq;. pꝛoce⸗

tatem actio heredi acquiritur.
ALabeo ſcribit:ſiquis ſeruum he

reditarium teſtamento manumil⸗

nae . Nrclnus ſum ante aditam hereditatem ver
cit. tano berauerit:miuriarum heredem a⸗
aerecnar. Lere poſſe: at ſi poſt aditam heredi
um. vel ab eo aua tatem verberatus ſit: ſiue ſcit ſe li⸗
idem fecſſer ſiſen berum eſie ſiue ignoꝛat ipſum age
ſet. abłs ſecus.vt ĩ ſſ⸗ Siue a ſi
fra. e. l. lud n n. le polle. iue autem lciat quis
Eel uenn Pndn.5 filium meum eſſe vel vroꝛem me⸗
terdum. 7. I. eum. ẽK .ſit o i pt
rom anol de;. dd a:lne ignoꝛauern habere me meo
non placet. qnaã nomine actionem neracius ſcripſit
pſonam certaz in⸗ Idem ait ex vna iniuria inter⸗
tulu. 2 ſe obligare bus oꝛwri imuriaꝛi
voluit. ve 1 mig. dum tribus oꝛiri iniuriaꝛum acti⸗
e.l. eum. . ſi im · onem: neq; vmus actionem per ali
aenraa am conſum vtputa vroꝛimee ſi⸗
lerebitoꝛ. a ſupra liefamik. iniuria facta eſt: ⁊ mihi
ad:l. aqui. uber ho
mo. S. ſi ſeruus.
5 Labeo. aditam hereditatem. extunc enim eſt liber. vt. C. & cad.
tol. S. in nouiſſimo.

Die lcit a ſe. Mota. erꝛoꝛem eſſe in paſſo iniuriam non in infe⸗
xrente. et ſic non ſunt contra infra.e.item apud.S. interdum. a. I. eum
S.penultimo. a.l. fi.
Siue ignoꝛat. ſi tñ is qin fecit imuriam ipſum liberũ ſciebat. vt
I.l. uij. S. fi. m quoſdam. q non placet. vt. S. ꝓxi. S. dix.
a Siue autem. habere me. hic eſt otra infra.e.uem apud.S.interdũ
æ. l. eum. S. fi. 2. 1. ſeo ſi vmus in pnin. So. hic facturus erat etiam ſi
ſciuiſſet. vel hic ſciebat vxoꝛem vel filiamfam.ſ̊ neſciebat cmius.ibi
nec tilium vel ſimilem eſſe credebat.⁊ facit.S.ad.l.aquil.l.ſciennam
8 infra. e. l. eum qui. S. ſt unuria.

Idem ait.tribus.quandoq; etiam quatuoꝛ vel qiinq; vt ſi ha⸗

bet patrẽ et auũ.item nurũ ⁊ ſocerũ.nam omibo ⁊ ſibi fit imuria.

c Conſumi.vt ⁊ aꝛ.S.de furtis.inter omnes.S.hec actio.ſed contra

5. act. ⁊ obli. l.plura. ſed wi plures vni.hic plures diuerſis dantuꝛ
actiones.ixem ad hoc ſupꝛa de puuatis elictis.l.ij.

d Txoꝛi mee. vxoꝛ ergo mes eſt in poteſtate ſui patris. vt 1. C. æ

condi.tnſer.l.ſi vxoꝛ.
e ꝗq og ſi viro. equum eſt. vt inſti. e.S. pariter. ⁊ facit ſupra ad

velleia. l. ij. ⁊ infra de regn. iu. l. ij. 2 ſupꝛa de ſtam homi.l. in mul
tis. accurſmns.
f XLlud. poſſe.ſeo non omneo. vt ſubijcit.
Non eſt. vi a. I. de reg. iu.i.pupillum. “

hj Manq; hi. erꝛant ergo qui dicunt non ſieri miuriam.niſi ad

ammum reuocz
hr Pu. ſn, e. d.
patri eius ⁊ ipſi iniuriarũ actio a parerperede
incipiet competere. Viarg. ſupra de
„.. vſuca. l.nunꝙ;.
61 . . .“.ẽõ Aulus. S.ſi ſernus. 1 ſu
AVog ſi viro iniuria facts ſit pen m ocquuren.
vroꝛes a vinis:non viros ab vwron
bus equum eſt.
Lpianus.
Llud relatum pereque ẽ eos
qui iniuriaʒ pati poſſunt ⁊ fa
cere poſſe. ſane ſunt quidam qui fa
cere non poſſunt: vtputa furioſus
⁊ impubes qui oli mali capax nõ
eſt. nanq; hi iniuriam pati ſolẽt nõ
facere:cum enim iniuria ex affectu
facientis conſiſtat:conſequens erit
diceꝛe hos ſiue pulſent ſiue conuici
um dicant iniuriã feciſſe non vide⸗
ri. itaq; pati quis iniuriã enã ſi nõ
ſentiat:poteſt:facere nemo mſi qui
ſcit ſe iniuriã facere: ⁊ ſi neſciat cui
faciat:quare ſiquis per iocum per
cutiat aut dum certat iniuriarum
non tenetur. Siquis hominem
liberum occiderit:dum putat ſerns?s
uum ſuum:in ea cauſa eſſe:ne inu⸗ i Er aſſeeu.
riarum tenestur. Aulus. vV. . de furt.l
, imurie. 7. l. veg
Jcum ſeruo meo pugnũ du eſt. a. z. ad.l. a⸗
cere vellem in pꝛoximo te in qmlia. ſed et ſi
ſtantem inuitus percuſſerim: iniu qmeeumch. Feier
riarum non teneoꝛ. Ifi. S. 2 infra ad
l. coꝛne. & ſic. l.

Apianus.
Ex coꝛnelia de iniurjis te rei vendica.l
q.uogd infans. et
Ar. ſupꝛa dæ acq
ren.heredi.ſi is
ad quem. . . .
Kk Meſciat. exemplũ mfra. e. eum. S. ſi iniuria. ⁊ ſupꝛa. e. l. j. G.
ſiue autem.⁊ ar. ſupꝛa ad.l.aquil. l. ſcientiam. S. ſed ſi defendendi.
12 ſupꝛa quod vi aut clam.l.xinq;. S. queſitum. ac.
¶Der iocum. ⁊ hoc pꝛobatur cum contra eum pꝛo betur ipſo fa⸗
cto. vt. E. ad. I. coꝛne. te ſica.l. j.. C. e.ti.ſi non conincij. ⁊ ſacit
ſupꝛa de aci. ⁊ obli.l.obligationũ ſubſtantis S. fi. ac.

m Siqms. putat. ſic et ſupꝛa de furtis.ſiqiis vxon.S.cum tino
et ſupꝛa de iuriſdi.om. iudi. ſi per. erꝛoꝛẽ.et. C. ſi a non compe.iu⸗
di. l.j.eiſſupra de optione le .l. ij. S. j.et ar. contra ſupꝛa ad. l. aqui
liã.ſcientiam.S.j.accurſuius.

n Seruum ſuum. ſecus ſi pinet alienuʒ. vt ſupꝛa. e.l. j.S. labeo
2 facit infra ad.l.ꝛulia. peculatus.l.aniepenulti. ⁊ quod no./?.
L. eum qui.S.ſi iniuria.⁊ infra.e.ſiquis ſeruum meum.

o ſ Acum ſeruo meo. non teneoꝛ. ſed aquilia..vt.S. ad. l.aq.
ſcientiam.S.ſeo ſi vetendendi. .
IEx coꝛnelia. dicat. vt inſtuu.eo.S. ſed a lex. ſed nunquid
his caſibus agi poterit pꝛetoꝛis actione miuriaꝝ: Rũ.ua

dinns. 7 ſupꝛa

Emun. i
eAchhn
ün picre
(( ſrn
en Nni
aſiun
Chmn⸗
gangi
Vn is
(r N
irugfni
Gatl
Ni
atcfl.
ſe
lNeetb

hin e

HWWW nen.

NKe 1

el

Pen ſen

ſ gunn
N

ANſ. R

ti. iejbis

Wui ſunt Vlra.

1calet eu.
. Rir gurin

amne funt. q

pien onene

ſelſeſtG

funamn D⸗

Al. hoc

Ayig ann
Nolnno⸗

litonfen viget.
Inhelguin eni.
rinne. luet,
ſal Go. ben

Fli eſ un x

ronsente
fgmdeune

(tunoipet

nedefluus libe
knnioparr
Alläurwnſtron
ſmmlleng

nn

ir
„.
Muim ſch
1 Mhugentmn

„

Wiſ⸗

—
+☛„
S
=
—
—

—

1 lyjy v ea cognatõis at⸗

ar. us fra.e. l. F. ulud. cur ergo lex coꝛneł. facta eſt? Rñ. vt oſtende⸗

ret curam eſſe.maxime de his caſibus.ar.infra.e. iteʒ apud. S. hoc

edictum. item erit hic perpetua. .ibi annalis: vt inſti. de perpe. acti.
in pꝛin. item non iurat ſed officio iudi.damnum eſiimatur. vt. j.
e.l. ↄſtitutionibus. accurſius. SððWM

q Jucicet. id
eſt ius dicat.

vx SEZomum. ex⸗
pone. 7 cauetur
ea lege. ne quis
eoꝛũ qui pꝛioꝛ ẽ
id eſt in pꝛoxi/
mioꝛi gradu ei
qui agit ſubau/
i. ꝙᷓ; ſu ſobꝛinꝰ
non autez ad pᷣ⸗
dictos affines
refertur. cũ ne⸗
mo ſit pꝛoximi/
oꝛ ĩ gꝛadu affini
tatis ꝙᷓ pꝛedicn.
cum nec gꝛadus
ibi ſu. vt ſupᷣ de
grachbo ⁊ affi. l.
nõ facile.S.gra⸗
dus. ⁊ ſic erit h;
exempluʒ de pa⸗
truo ⁊ auuncu⸗
lo 2 fratre 7 a⸗
lijs qui ſunt i⸗-
fra.vj. gradum
quo ſunt ſobꝛi⸗
Hi. vt inſtitu. de

mm αgradibus. §. ſex
Hahetwa. 10. 7 idez de his

ui ſunt vlrra

.
659 ſobꝛinos. et hoc
5. ſubijcit qͥ queue

ag. 2 cauet᷑ ea.
me bis qun in

finitate ſunt. q

eſt is qui paſſus
eſt muuriam Di⸗

cat ei ius.⁊ hoc
ideo. quia ecum
vni de cognatio/

ne fit: toti fieri v

competit ei qui iniuriarum agere
volet: ob eam rem ꝙ ſe pulſatum
verberatumue wmumue ſuam vi
introitum eſſe dicat:qua lege caue
tur: vt non iudicet ei qui aget ge⸗

ner ſocer victricus pꝛiuignꝰ ſobri⸗

nuſue pꝛopioꝛue eoꝛũ qui queue in
ea cognatõe affinitateue attiget q;
ue eꝰ parentiſue cuiꝰeoꝝ patronus

erit. Tex itaq; coꝛnelia ex trib
cauſis vedit actionem: ꝙ quis pul⸗

ſatus verberatuſue wmulue eius
vi introita ſu:appaꝛet igi᷑ omnem
iniuriam que manu fiat:lege coꝛne
lia contineri. Inter pulſationẽ

et verberationem hoc intereſt: vt

offilius ſcribit: verberare eſt cum
wloꝛe cedere:pulſare ſine wloꝛe.
Somum accipere ebem? non

pꝛopꝛietatem wmus ſ ed womiciliũ?
quare ſiue ĩ pꝛopꝛia vomo quis ha⸗
bitauerit: ſiue in conducta velgra⸗
Insſiue hoſpitio receptus: hec lexę⸗
locum habebit. ꝙ ſiquis in villa?
bhabitet vel in hoꝛtis:idem erit pꝛo
andum:et ſi vminus fundi loca⸗

uerit:inq; eum impetus factus ſit.

colonus aget non vminus. Si

tamen in fundum alienum qui vo⸗

mino colebat᷑ introitum ſit.A abeo

idet᷑.a ſic loquitur ↄtra.S.de iudh.l.⁊ in pꝛinatis

2 arbi. l. quin enã. vnde idem dico in ptona. ſ. ꝙ tales pſone ñ

poſſunt iudicare.

licet quidam ↄtra. Item ↄtra ſupꝛa e ofi. p. ſe⸗

natuſconſul. So. hic in criminali. ibi in cimili. vel ibi in ſubſidiuʒ

7 vſq; ad lit. ↄteſt.
is qui patronus er
paſius eſt ius dicat.
alicinus eoꝛum qin
tis nullaʒ hic filius

m vit ibi dicit ne pereat actio. item cauetur ne
it eoꝛum qui paſſi ſunt iniuriam. vel eius qii
idem ſi eſt patronus patris cuius eoꝛum id eſt
paſſi ſunt inuriam.cui tamen patrono paꝛen
liberti pᷣſtat reuerentiã. vi.S. obſequijs. he

res liberti.niſi viuo patre.vi. C. & libertis ⁊ eoꝛum liberis.l.ij.et
facit ſupꝛa de uriſdi. om. indi. qui iuriſdinom. 7 teſtibus. l. le-⸗
ge. et de pꝛocura.l. lcet. S. j. 7. . ce excu. tu.l.humamtatis.

ſ¶ Imer. domum non pꝛopꝛietatem. ſcilicet ſolum vel ex neceſſita⸗

te.accurſius.

Deo wmicilium. ſed nex ſolum wmiciliuz vt ſi ubijcit.
u Hoſpitio. non tamen ad momentum vt viatoꝛ. vt in fi. buius
S. ſupꝛa nau. ca. ſta. l. j. in fi. 7. l. ſe. ⁊ facit ſupꝛa de alea.l.j. S. wo⸗
mum. 1. . de adult. lI. qui wmum. 2. l. nec meg. F. j. .
x In villa. imn qua womus erat 1 ĩ qua wminus ſe recipiebat q̃n/

doq;. accurſius.

y Igem ern. vt habeat locum lex coꝛnelia. ac.
3 Zundum. in quo womus erat. accurſius.
a Inq; eum. fundum a womum ibi poſiram. q3.⸗
b Colonus. parnarius. ac.

to cõpellendum iulianus ſcribit.

eSi tamen.alienum.i.non eius qni vim fecit.
