2 facit. .e.crimen.a ſupꝛa de pnua.delic.l.j.in pꝛin. 1. C. e. l. ſanci

mus. ⁊. C. delic. efunc.ac. S
p Pommum. vt 7. C. ad. I. uł. rep. l. j.

4 vV Znmum. mipteramur. ſic vitima volutas que non redit.
xt. C. œ ſacꝰſanc. ec.l.j.⁊ facit.j.e.l.capitaliũ.in pꝛin.ac-

rX 1

M metallum.qͥ puinceps.ſ̊ habeas eſtimauit:vel veriꝰqui

ſcilicet pꝛeſes. ⁊ habes eſtimabit.ſ̊ tunc eſt contra. j. e. diun.
ſo.in metallũ dati cum in opus aliquod veſtinentur munles facti
operis abſoluunt᷑.vt hic.exules vo qui nulle cerie rei pꝛeſcribunt:
boc tamen modo coercent᷑ merito. nec abſq; pꝛincipis conſciemiia li
berantur. P. vel hec ᷣm ulaʒ.nam nec hic dicit quod pꝛeſes dimit

tat.ſ̊ qð eſtimet.⁊ ſic ad pꝛincipem remutat.
69 l. H 7 he pſone. ac.

Pabuerint, q ꝓ eis impetrt, vi S. e pcur,

Vin
ſeun
nmne mn
Gmncſe ⸗
inliͤ .

ſſone zen
Gnlege⸗

crſenlan

5
ion on
Annp⸗

nmn.

Dto
toctodamn
ae

. gu
au
ck ſlaer
emcunſts⸗
trunnnch
p ceuſat
nate e 3
Dut. me.

lunqh.

1Audcad
l iens. N.
NRNN N
Gcard
Palnc Headſ
iab.
z ſ Juiut
o. ſe
tl.bin erpedin⸗
Mepene reatys
ll von reupit
teranonem. pt
rmoium. eſt
nim tunt pena

Pbleuanda. ide

Oſferenda et an;
ormewancian

Imponenda. crl

mme optem co,/

Iiſſoodhuc ra⸗

mhrelannb ,
tam anmen
Mnencn dorory
Gtnporefuitin
nißſiſemeltn,
Imuamlteg
linononnes.
ihints C
tegnoftici⸗
ſndgaſeel
lactol ienſiaſt
unel tle
Whdnentgen
Mennctſchtnnre
Cauremnrarn
ücſtnanmng
toneſuenran
Ppogzeumn nn
l adegun
tonrime
Auinroge⸗
ggkspen
enacn

ung ſi
lus.
Ne⸗
We
Sl
unſ nii
mun i
i Al
6 n
nmt
ſemn /pl
ritaeni
1s Nianc;

“ iſein
. Inkan

on

i alſe
lhn
NNN
en
ii
o⸗ ſatzi

enn aii

l Ani

Eirlqu
titannmmliho
tubo ains.

oommmg:

4

Ine pꝛeſinito.pone ita dixi in metallum te ad tempus eſſe
iubeo. infimtum enim tempus decennio terminatur hic. Si
vo tempoꝛis mentionem non habuiſſet: vel umppetuum damnaſſet
contra eſſet.qꝛ ꝑpetuo eſſet in pena.vt.C.e.l.ſeruus.a.. de lega
tionibus.l.fi. S.fi. JItem facit.j/d interdic,⁊ releg.l.relegata.S. eſt

differentia. otra
So. vt wi. Itezʒ
contra.j.eo.l.ca
pualium. S. din?
ſed ibi ad tempꝰ
certum.

ßMẽ Dato. als

tis vecennij tempoꝛa pꝛefinita vi⸗
dato als damna HM 2.
. DOꝛum qui relegati vel vepoꝛ
x e Z.E tati ſunt ex cauſa maieſtatis

hoſt em occul
tari paſſus eſt.

one pene reatus

qui non recipit
iteranonem. vt
bhonmncidium. eſt

enim tunc pena

ſubleuanda. id ẽ

mine autem cõ⸗

miſſo adhuc rra/
grante latius qᷣ

buſdam crumen

pumendi datur poteſtas. vt. . d rap. vVr. l. vVbi gutem quis lon
go tempoꝛe fuit in reatu: qui recipit uerationem maioꝛeʒ patitur pe⸗

functi fuerint. Dem.

Ine pꝛefinito tempoꝛe in me
tallum dato inperitia dan⸗

ſtatuas vetrabendas ſcire vleeng⸗

vel eum. ſcilicet ———— 2—
hoſtem occulta⸗ diutino tempoꝛe aliquis i
i heo. e reatu fuerit:aliquatenus pe⸗
unn in ba na eius ſubleuanda erit. Sic etiazʒ
l. iul. maie. vt ẽ cõſtitutum eſt: non eodeʒ modo pu
adel ut. meate. mendos eos eſſe qui longo tempo
cnſtunch⸗ re in reatu agunt: ꝙ; eos qui inrecẽ
ue Debemus⸗ ri ſententiaʒ excipiunt. Non po
que honoꝛis ſu g ſi 5⸗
cguſa poſite ſũt teſt uis ſic damnarl. vt xæ ſax 9 Pe
in ciunate: vt S (Atqtur. — Aliſtra.
rgern len Rimen paternũ vel pena pa
de pꝛinileg. cre terna nullam macu amn fili
:rtene. Ia nkigere porelt. nans vnnſam
confugiant. j. ca ex ſuo aqmiſſo ſorti ſicit: nec alie HS
pitalan.S. iad ſt⸗ M crinautn⸗ ſncreſſ 02 nſtiutur.
tugss. adqz diui fratres bieropolitans re
1 Znt ſeripſernt. Dem.
tu. i. in expediti- Jui fratres annitio ſiloni re

c(Ccripſerunt:non ſolere pꝛeſi⸗
des prouinciarum ea que ꝓnuncia

uerunt ipos reſcindere.vetine que
q; iralicenſi reſcripſerunt. ſuaʒ mu

lerenda et euz tare ſententiam neminem poſſe: id
oꝛdine iudiciaꝛio 2 irum eri. ſi tam
acogenala er⸗ A inſolitum eſſe fieri. ſi tamen de

ſe quis mentitus fuerit: vel cum ñ

nam: q; ſi ſemel tm̃ co mmiſit: vt in fuginuo erroneo emanſoꝛe ⁊ de
ſertoꝛe: æ multis alijs: vt ſupꝛa.e.l.aut facta.S.tempus.⁊. J de re

mili. non omnes. S. a barbaris. in fine. 7. I. qui commeatus. a. l. iij
S.ſi plures. 7. C. de commea.l.ij. ⁊.iij. in fi.li.xij.⁊ ſupꝛa edihi.

echc. quis ſit fugi.⁊.C. de epiſ.andien.l.iij.in fi.et ad.l. mł.⁊ vꝛi.
ſeruos. 1. 7. e. l. capualium. S. ſolent. 7. S. craſſatoꝛes. 7. C. ve ſupeꝛ
exactio.l. j. in fi. ⁊ ſupꝛa de abi. l. fi.S. qui ſepius.Alij ponũt hũc ca
ſum per. l. C. e.l.omnes:quod non placet. quia ibi umpoſita non
imponenda erat pena.Lercij dicunt ꝙ hbic diu iterauit elictũ vnð
pena eſt ſubleuanda id eſt augẽda. vt in paſta que lenatur. id eſt au
getur: ⁊ maioꝛatur cum vebet ſieri pams. Quarti dicunt in reatu.
id eſt in carcere pꝛopter reatum erat minus puniendum.qꝙᷓ ſi ex re/
cent ibi fueru: quaſi ex quadam miſericoꝛdia. ad quod ſupꝛa. eo. re
ſpiciendum.in puncipio.⁊. C. de cuſto.re.l.j.⁊ S.& iureiuran. l. eũ
qu. vel dic quinto vt pꝛimo dixi. ꝙ plus eſt pumiendus: qui heri fe
cit homicidium. ꝙᷓ qui fecu iam eſt vecenniũ. facit S. e nitu nu.
l.qui impro. S. fi. ⁊ de furt.l.ei qui. ⁊. l.inficiando.S.infans.accuꝛ.
2 Pena. als pena aks pene eius. —
Mon poteſt. de ſaxo, facit S. e, aut damnũ.S. j⸗

ſit. nonnulla extant pꝛincipalia re

ſta.quiſquis/⁊ niſi in cauſa pꝛmipili.vt.C. de pꝛimipi.l.ſi
nali/el niſi circa vſuc.vt ſupra de diner. pꝛeſcrip. cuʒ heres.⁊ nin.C
de queſtionibus.l.diuo marco. ⁊ mſi.C. libertis ⁊ eo.li.l.ij. cũ hac
aũt concoꝛ.C.&œ mnoſſi.teſta.ſiquis in ſuo.S.ſi.a ſupra de inus vo.
l.adoptiuum.in ſi.
⁊ in decre. xlvij. di.
per totũ. . J. e de⸗

Kimen. infligere. niſi in erimine maiel. vt. C. amnlz

baberet pꝛobationum inſtrumen (mrionnl in. F.nul
taq poſtea repperit. pena afflictts um. Beelibenz:

L atio. l. pe. S. de
ſcripta:quibus vel pena eoꝛum im ſenalox:iliam. ac
minuta eſt: vel in integrũ reſtitut n.
conceſſa eſt:ſed id dumtaxat a pꝛin

cipibus fieri poteſt. De decurio⸗

mbus pꝛincipalibuſq; ciuitatuʒ q
capitale crimen admiſerunt man⸗
datis cauetur: vt ſiquis admiſiſſe
videatur: pꝛopter quod relegandꝰ

extra pꝛouinciam in inſulaʒ ſit: im

peratoꝛi ſcribatur:adiecta ſenten⸗

tia a pꝛeſide. Alio quoqʒ capite

mandatoꝛum in hec verba cauet᷑.
Si qui ex pꝛincipalibus alicuiuus
ciuitatis latrocinium fecerint: ali⸗ .

ugdue quidem facinus vt capitalem

penam meruiſſe videantur ↄmiſe⸗
rint:vinctos eos cuſtodies et mihi
ſcribes ⁊ adijcies quid quiſqʒ com
Apitalium q; penarum fere
Auſtigradus ſunt. Summum
uppllicium eſſe videtur ad furcam
damnatio:item viui ↄcrematio qð
qꝙᷓꝙᷓ; ſummi ſupplicij appellatiõe me
rito contineretur: tamen eo qõ po
ſtea id genus pene adinuentum eſt

poſterius primo viſum eſt. item ca
pitis amputatio t veinde pꝛoxima

moꝛti pena metalli coercio. inde dD Jui fꝛanes
in inſulam vpoꝛtatio: cetere pene vetine. no⸗
.MòM MM men preſidis. ac.
NMeminẽ. Z. P/⸗
ximo. 1. C. eo. l. pe
nam. ⁊ ſupꝛa re iudi. mdex. ⁊. C. de ſenten.ex. peri. reci.l.j.⁊ ſupra
⁊ queſtiombus.l.j.in ſi. vbi de hoc dixi.ac.
d Sit. 1. odemnatus. ad quod S. e iureiuran. I. admonendi. ac-
e Imminuta. al's imminuta. als imutats.
f Kiri poteſt. multa ꝑ pꝛincipem fiunt. que non als fierent. vt ⁊ ſup̃ᷣ
ti. j.l.j.no.in fi. Item ſi ſententia tenuit ipſo iure.ałs ipᷣe ideʒ. vt. C
e accuſati.l.ſi accuſatonbus.⁊ S.e.l.ij.in ſine.ac.
g. Be ecurionibus.capitale.ſcilicet crimen ſi non habes in lIĩf»a.
hAlio quoq;. commiſerint. ad hoc ſupꝛa de iniuſto teſta.ſiquis ex.
S. eius. 1 de leg. ij.l. j.F. bi. . . quando ap. ſit. I..s6.
1e Apitslium. fere. fere dicit quia alie ſunt capuales vt beſtijs
ſubijci. vt ſupꝛa.l.reſpicendum.S.ſi. Item aque ⁊ ignis inteꝛ
dictio. vi ſupꝛa de publi. iudi.l.ij. Item ⁊ illa pena de qua dicitur.C.
e mathematicis.l.et ſi excepta. Item ⁊a illa ſupꝛa ad.l.pomp.d par
rici.l.pe.accurſius. .
Kk Concrematio. non in vultu. Item nec in cruce paſſio.ar. C. e. ſi
quis in me. acuur.
IConcrematio. vt ⁊. C. æ nili agge.non rumpen.l.j. ⁊ ſupra ad.l.
coꝛne.æ ſica.l.ſacri.ac.
m Coertio.hec inducit ſeruuutem.vt Sg̊.e.l.aut damnũ. S. ij.
n Depoꝛtatio.hec amiſſionem ciuitatis. vt z.l.quidam. ne⸗

7

ð 11 2 1 c/ .

6
7

7

, Do tempus. hect infamat. vt. hic 2. . ve infami. I. ad tempus.
p Satur ad tempus ne ſit contra. S. e. I. quidam. a hbic infamatur ſi
cut ⁊ plures ſimiles.vt.j.de va.⁊ extraoꝛ.cogni.l.penul.S.innuitur
2 facit infra de interdicr. a relega.l. relegatoꝛum. in fi.
q Subijciiur. hec infamat. vt S. de infami.l.ictus.

rMon omnes.
qui liberi.ſerui vo
flagellis vt.l.in ſeꝛ

generaliter.⁊ S mo

ris J. iſte * gechr.

¶Solent. gecom
modare. vt bergol⸗
lus piſanus:nõ io⸗
ſeph boñ. decurio.

t Admoniti. naʒ
innc graums. fac
ad hoc. C. de pa.po
te. l.ij. ⁊. C. de ex⸗

v„LCum ſepi?. ad
hoc ẽ quod diximꝰ
B.e.l.ſi diutino. It̃
facii.C.de his qͥ ad
eccle.ↄfugi.l.denũ⸗
ciamus. S. cæ ſic.

l.tij. S. alio. 2. . de

re mili.louij.S. qui
ſedinonem. 7. j. ſi⸗
quis aliquid. S. ij.
ſed contra. C. de ſe
dinoſis.l.j. Sok.
illa m iſtam. ac.

x Sernui ceſi. ex
cauſa ſuperioꝛs. S

Et nõ.ꝙ quidã nõ
habent hic. S. ß ibi
7 vVt generaliter.
y Prohibuerũt.
quales ſunt hone⸗
ſtioꝛes: vt S. e. l. S.
non om̃es. vel dic
quales ſunt qui ſe
accõmodãt ⁊c.etiã
vt ſic continuetur
cum ſuꝑioꝛi. S. ac.

3 Binus. debet.

quo ad omia huiuſ
moch 26. 6

RMEdiu. id ẽ ſi
cut ⁊ ſubaudi reti
nent ⁊c. vt ſupꝛa. e.
I. quidaum.

Promge. pari ⸗

unt..ſecus ſi in me
tallum. vt S. de fi⸗
deicom.li. l. gene⸗

raliter. S. ex damna
ta.⁊ facit S. eo. I.

aut damnuʒz. S. mi
miſterium.

v?* Z ſtatnas. al

terius. naʒ dicebat
ꝙ neius volebat eũ
occidere cum non
eſſet verum.
g Prohibinũ eſt
ſtamas confu. l. j.

poſiti perſeuerauerĩt.

te liberos pariũt. Ad ſtatua
Iugere vel imagines pꝛincipũ in iu

ad eſtimationem ⁊ ſi non ad capitis
perieulum pertinent. veluti relega
tio ad tempus vel imperpetuuʒ vł
in inſulam:vel cuʒ in opusquis pu
blicum datur ad tempus.vel cũ fu
ſtium ictui ſubijcitur. Mon om
nes fuſtibus cedi ſolẽt:ſed hi dum⸗
taxat qui liberi ſunt.⁊ quideʒ tenu
ioꝛes homines:honeſtioꝛesvo fuſti
bus non ſubijciuntur:idqʒ pꝛinci⸗

palibus reſcriptis ſpecialiter expꝛi

mitur. Solent quidam qui vub

go ſe iuuenes appellant. in quibuſ

dam ciuitatibus turbulentis ſe cla
matõnibus popularium accommo
dare: qui ſi amplius nil admiſer̃t:

nec ante ſint a pꝛeſide admoniti:fu

ſtibus ceſi dimittuntur. aut etiaʒ
ſpectaculum eis interdicitur. ꝙ ſi
ita coꝛrecti in eiſdem vepꝛehendan
tur:exilio puniendi ſunt.nonnunqᷓ;
capite plectendi.ſcilicet cum ſepius
ſeditioſe ⁊ turbulenter ſe geſſerint.

aliquotiens appꝛehenſſi tractani

clementius in eadeʒ temeritate ꝓ⸗
Serui ce⸗
ſi ſolent vminis reddi: ⁊ vt gene⸗
raliter dixerim: omnes qui fuſtibꝰ
cedi prohibentur: eandem habere

honoꝛis reuerentiam œbent:quaʒ

ccuriones habent. Eſt enim incõ
ſtans dicere: euʒ quem pꝛincipales
conſtitutiones fuſtibus ſubijci ꝓhi
buerunt:in metallum dari poſſe.

Biuus adrianus ĩ hec verba re
ſcripſit. In opus metalli ad tempꝰ
nemo dari ebet. ſed qͥ in tempꝰ dã

natus eſt eriaʒ ſifiat metallicũ opꝰ.
nõ in metallum damnatus eſſe in⸗

telligi debet. huius em̃ libertas ma

net:ꝙᷓdiu etiã hi qui non imperpe⸗
tuum opus damnantur. Proin
de ⁊ mulieres hoc modo condemna
iuriam alterius ꝓhibitum eſt. Cũ

ſeñm leges omnibus homimibo eqjliter
ſecunitatẽ tribuant: merito viſuʒ ẽ

atuas cõ

b Conſfugere. pᷣſumitur ergo contra cõſugas. vt. C. w iudeis.ſ.
nullus. a. l. cũ veriſimile. . C. his qͥ ꝑ meium.in.l.j. ⁊ m ant dᷣ
manda. pn. S. patrocimia. ſiqs ad imaginẽ ſumm regis. 1. vei olugt⸗
at.⁊ lunc dic vt.C. d his qui ad eccle.ↄfn.l.ſi. S. ſane. a.
cDPius. ad hoc S. de iniur. l.ſenatus. ⁊. C. de extra. cri.l. in ej.

in iniuriaʒ potius alterius q; ſui xæ&

fenſionis gratia ad ſtatuas vel ima
gines pꝛincipum conſugere: miſi ſi⸗
quis ex vmculis vel cuſtodia veten
ius a potentioꝛibo ad huiuſmodi pᷣ
ſidiuʒ confugerit.his em̃ venia tri⸗
buenda eſt. Me aõt ad ſtatuas vel
imagines quis confugiat. ſenatus
cenſuit. eumq; qui imaginem ceſa⸗

ris in inuidiam alterius pᷣtuliſſet:ĩ

vincula publica coerceri diuus piꝰ

reſcripſit. Omnia admiſſa in pa

tronum patroniue filiũ patreʒ pro

pinquũ marituʒ vxoꝛem ceteraſq;

neceſſitudines grauus iuchcãda ſt
ꝙ in extraneos. Venarij capite
puniendi ſunt: aut ſi in dignitatis

2

reſpectu agi opoꝛtuerit:œpoꝛtan⸗

di. Eraſſatoꝛes qui pꝛede cauſa
id faciunt: ꝓximi latromibo baben
et ſi cum ferro aggredi ⁊ ſpoliare in
ſtituerunt:capite puniunt᷑: vtiq; ſi

ſepius atqʒ in uineribꝰ hoc admi⸗

Pwob inmicicias vel prede cã incẽ⸗

14

4 aliquo lenius Mam foꝛtuita ince

ſerunt.ceteri in metallũ dantur:vł
in inſulam relegant᷑. Igmni cre⸗

mantur plerũq; ſerui:qui ſaluti vuu

minoꝛum ſuoꝝ inſidiauerint: non⸗
nunqꝙ etiã liberi plebei ⁊ hinles per
ſone. ¶ Incendiarij capite pumũt᷑

derint intra oppidum: plerũqʒ vi⸗
ui exurunt.qu vo caſam aut villaʒ

—

4

dia:ſi cum entari poſſent per neg

—

gentiam eoꝛum apud quos oꝛta ſ
Damno vicinis fuerunt;:cimlliter

ercentur. vt qui iactura affectus ẽ

damm diſceptent: vel modice vin⸗

—

narũ conſtituit edictũ diui traiani:

vt qui ad tẽpus relegatus eſt: ſi re

deat:in inſulã relegetur. ſed quire⸗

legatus in inſulã exceſſerit: in inſu

lam væpoꝛtaret᷑:qui œæpoꝛtatꝰ eua
ſerit:capite puniatur. in cuſtodi⸗
is gradum ſeruandũ eſſe.ijdem pᷣn

cipes reſcripſerunt.id eſt vt qui in

tempus danati erãt. imperpetuum

6
cumliter er

dicarent. In exulibus gradꝰ? pe

d OSmma.
grauis. ad hoc
8. de imur. l. pre
to. S. pennl.
e Venarij. al's
venerarij.i. qui
colunt planetas
e qᷣb dr. C. de
paga. ꝑ tomu. ałs
venenarij qvene
na oſiciut. ad qd
3. elica. l. j. S.
7.1. eiuſdem.
Hopoꝛuerit.
ad hoc Z. de ter.
mo. l. ij. ⁊ ve cri⸗

mi. ſtel.l. i. O. pe

mnuln.
g Kraſſatoꝛes
1. ad malum muẽ
tes: vnde craſſoꝛ
id ẽ mroꝛ ad ma

b. Si ſepus.

boc qð nõ. S. e.ſſii

Diutino.

i Incencharij.

aks eſt hic. S. et

non ſupꝛa nonũ

dcc
kK Exurunz.
ad hoc. S.l.copu
ta. in piin.
lVUillam. l. ex
oppidum. ad qdG
C. de inceſt. nu.
l.ij. in fi. ac.

m DZiſceptẽt. a

gendo aquik. ve
43. ad. I. qquikł. ſt
ſeruus ſeruum.

7.5§. ſiquis alte⸗
g ri. . S. ſiquis in⸗
ſulam. 2 dic vel
pro et. vt. C. qn
ciui.ac.l.j.⁊ fac
Z. de ſic. l.ſiquis

des. ⁊.l.ſi toꝛtui

to. 7.l. fi. . S. ad

l. aquil. I. ſiquis

IZtem facit 3. e

obꝛ. l. j. in fi. ac.
n Relegetur.
imꝑpetuum. vt

7.8. 6. l. relegati.

2 lacit ſupᷣ. l. aut
damnũ.S. inter.
7. J. re mili. q

cum vno. S. j. ert

§. ij. ac.

8° In cuſtoch /
1s. idem videtur

S. ſi foꝛmcarius.

wlo. 7 S. de incek
, dij rin. l.iqin e⸗

1 7 o
olusſeg
ſuglet

Nfleſee
Sntel inna .
DPünodonn

t: es.
Naho.N.

hra. .
W. WG

WWo. Gnda

mnſſl tlamn ſubri⸗

Puul⸗ tune ſote

qu aucoinur

tlnet: ſeg im
Ngobargam p
pinn culos och
m: po ſcumn
Enaſom pdar,
Pticrcamonatun
Hiſupad menn
tſuprn.e.lmg

Peremptor⸗

D

“
4

Adreolben
bmmmmdbus ven
n cocnill ii7
Uulumn.1 ſnpen
lriiin on. Ge⸗
eong.
lltmo.

Moppelletu
nber
ur lber
hüetinfous
liegn wee
mmunqnd
tſtzninte
Umeulung ſe
Urimmmtin
umti
unnn nul
ſlnt re

ſnibhar

1
c in
a9 Wi
s
. n ch
4 R
ae ne
f

. .
i
n⸗
en
i nſcamni

„

Gpoun,

no, Sunl
„ Vni.
ne Mpdt
y thee
inl aei
„ (caus ſcchun⸗
incn
1 inet
ee
. naNuer
w gn en
liz ſmufti
n auli
n ſeltr
A gini
Enen
dis
gi alkigne

—

1 lnts
X 1 Men
„. cn

9 anlſihlt

nd .
ſ amm
u ſin
lc
Dn.

ſi clam ſubri⸗

quod hic dicuur

„emes v Ealſus. id eſt libertate a cuntate. accur. cv⸗ Asnn, ,h 1.

repetere:niſi dicas ſupꝛa de alija accuſatis:hic de cuſtodibus.ad qð
ſupꝛa te pub. iudi.l.cuſtodias.ac.
pꝓ Famoſos. craſſati ſunt id conſueuerunt aggredi cuʒ armis vel
ſine armis ⁊ violenter.vt in auten. vt nulliiu.S. ꝓ furto vł craſ.
ſa. id eſt vbi frequenter obſederint itinera publica, nam ſi ſemel: ve

miaz merentur a
a furca. vt 8.. ð
Kennt au.ini damnarentur: qui imperpetuuʒ dã
ſine. accurſius. nati erant:in metallum damnaren
H tur:qui in metalluʒ damnati id ad
(urca. au miſerunt: ſummo ſupplicio afficiẽ
acn Aliants tur. moſos latrones in hiæ lo
mmolns. venſt⸗ ci6 v icraſſati ſunt: furca figẽdos
gatur. vi in an.· pluribus placuit: vt ⁊ ↄſpectu xe
pe in a⸗ terreantur alij ab biſdem facinoꝛt
2 eſt ſamoſus. ꝰ bus: ? ſolatio ſit cognatis ⁊ affini⸗
rune turca vhie bus interemptoꝛum: ałs nõ eode;
gnt palam.ſ̊ nõ — 71, Lr.
eſt ſamoſus. 2 t loco pena redditur. in quo latrões
l.iuk. vi pub. homicidia feciſſent: nonnulli etiaʒ
vel priua. vt m/

Kuem lex. Scd loꝛes noſtri in omni ſupplicio ſeue
Rai aeee nus ſeruos ꝙᷓ; liberos: famoſos ꝙᷓ ĩ
exponant pena, kegre fame homines pumierunt.
buius. l. vi dcta ABuluulus.
eralee Ee. . Vi vltimo ſupplicio damnã
ð v.ſi modo tñ . tur: ſtatim 7 cintatem 7 li
nei anle rarern perdunt. itaq; preoccupath
ſupra. S. craſſa⸗ caſus moꝛtem: ⁊ nonnũqꝙ; longum
toꝛes. aut eſt fa tempus occupat: qõ accidit in ꝑſo
moſus. ſed non

puu.a tunc foꝛte turxr.ſepe etiã ideo ſeruari ſolent pꝰ
obtinet: ſed vᷣm
longobardam ꝓ
pꝛima culpa ocu
lum: gen ſeann⸗
a naſum pꝑdat. UL,L
Reolereſe donorur:ve in lombarda tde ſurtis.l.de latromibns.tẽ
facit ſupꝛa de incen.l.nequid.S.j.⁊ ſupꝛa ad.l.iuł.pecuł. l. ſacrile⸗
gij. ſupꝛa. e.I. m pun.
r Interemptoꝝ.i. eoꝝ quos interimerunt latrones. ac.

ſAaioꝛes.liberos.quandoq; equaliter ſeruus vt liber in prina
tis crimmibus vel velic. vel dic vt ſupꝛa eo.l. j. in pꝛin. ⁊ facit. C. ꝭ
oꝛch. cogni.l.iij.⁊ ſupꝛa.l.in ſeruorum. ⁊ ſi ex noxali cauſa aga.l.
penultima. ⁊ ſupꝛa de wlo.l.non vebet. ⁊ ſupꝛa ad. l. iuk. pecuł.l. ſa
crilegij. in pun. Sed ar. contra. C. d epi. a cle.l. pꝛeſbiteri. ſupꝛa
e.l. qut. S. perſona. accuꝛſuus. “
q Eii vltimo.perdunt. anteꝙ; interficiantur. ⁊ intra.x. dies.
ed appellatione facta ext inguuur hic effectus. vt ſupꝛa de i⸗
iuſto teſta. ſiquis ex.S.hi.accnr.

ſtio habeatur.

“

iniuſto teſta. ſiquis filinm. S. ſed ſiquis ex. vnde trahebatur foꝛ
te ad caudã equi wnec moꝛeretur: vel verius ponebatur inter feras
beſtias.nam cum dico beſtiam intellige feram: vt ſupꝛa de poſtuł.
l.j.S.beſtias.et nota.damnatum ad moꝛtem ſtatim ſieri ſeruum.
vt hic ⁊ dicto.S.ſed et ſiquis.⁊ ſupra eo.quod ad ſtatum. Idem ſi
in metallum. vt ſupꝛa eo. in ſeruoꝛum.S.qui ex cauſa. quia illa eſt

pꝛoxima moꝛn: vt ſupꝛa.l. ꝓxima. in pꝛin. ſed hoc hodie coꝛrigitur
in bene nato:non ſic in ſpurio puto. vt in auten. de nupt. S. quod
agutem. In vepoꝛtatis vo dic qð ip ſtatum poſt ſemtentiam perdant
cinitatem. vt ⁊ ſupra de leg.iij.l.j.S.poꝛtatos. in fi. ⁊ ſic ergo dicte

ſentenne trabũt ſecum execunonem: vt ſententia excomunicanois.

vnde ſicut ab hac appellatur. ſic ab illa:nec ob.quod ibi canon inffi

Hit. quia et hic lex. vel ibi deus.quia v hic pꝛinceps. vel quia ibi ter
roꝛ quis ſic ⁊ hic.Sed tamen decrenſte contradicunt, ⁊ de hoc dixi
E. ſi g non compe. iuch. l. fi. ac.
y Bolent. ig eſt damnan in metallum.

ſulam relegari reſcripſit.

nis eoꝛum qu ad beſtias damnan

damnationem: vt ex his in alios

C

3 PBabetur. 7 propter alia quandoq;. vt ſupꝛa pꝛegnantis. ⁊ hoc qoð

hic dicitur in caſibus pꝛemiſſis.vt.. de aceuſat.l.final. vel ibi in cõ

feſſo. hic in conuicto.vel ibi in non damnato:hic in iam damnato. .
a Iquis reſcripſit. ſed et penam capuis patixtur. ſi ipᷣa territio

moꝛie m minabatur. vt ſupra ve extraoꝛdi. crim. l. penulti. S.

ſunt quedam. ac.

Iquis aliquid fecerit quo le
ues hommnum oninn ſupſtiti
tione numms terreantur: diuus
marcus hinuſmodi homines in in⸗

ä BVez.
bBbeſtias damnatos fauoꝛe
propuli pꝛeſides dimittere nõ
Abent: ſed ſi eius roboꝛis vel arti⸗

ficij ſint vt digni popło romano ex

hiberi poſſint. pꝛincipem cõſulere
ebent. Ex pꝛouincia aũt in pꝛo
uinciam tranſduci damnatos ſine
permiſſu pꝛincipis non licere: dtꝰ
uus ſeuerus ⁊ anto. reſcripſerurrt. .·—
R AAKAKpionugs.
ZI peeſes vyl iudex ita interlo
cutus ſit: vim feciſti: ſiqdẽ ex
interdicto nõ erit notatꝰ: nec pena

legis iulie ſequet᷑. ſi vo ex crimine

alind eſt. quod ſinon diſtinxerit ⸗
ſes: vtruʒ iulia publicoꝑ: aut iulia
peiuatoꝛum. tũc ex crimiĩe erit eſti
mandum.ſ ſi vtriuſq; legis crimi⸗
na obiecta ſint: mioꝛ lex.i.puatox·r·
”JUMUD b 3 Pbeſtias.
nõ dicaſ d5
M IyIggtos ad fauoꝛem
vel ad clamationem populi.hoc enim fieri non debet. vt 2. C. de deen.

l. curionum. 1 ar. S. qui 1 a qinbo.l. ſi pꝛuatis. ſed volebat vopulog

hos dimiti cum eſſent iam damnan.

d ſ[ ZB pꝛeeſes vel iudex. ſ. talis qui habeat verum imperium. quod
hic exigitur. vt ſupꝛa x offi. pꝛeſi.illicitas.S.qͥ vmuerſas.
eEx interdicto. pꝛopoſito.
f Moratus.vt ſupra de vi ⁊ vi ar.l.neq;. accurſiꝰ. ”MW
g Ex crimine.ſcilicet pꝛopoſito fuit interlocutus:aliud eſt ſelicʒ q2

erit infamis. Sed op.quia mierlocuno non mifamat. vt ſupra e inſa

mi. I. qiid ergo.S. cum autem. 2. C. de infa. l. verbum. 7. l. interlocuiõ

Ane ſunt contra.Sol.hic pomtur ꝓ diffinitina ſententia: qua ſola ta

B OHe lig crimina diffiniuntur. vt. C. de fal. l. vbi. vel hic cauſa cogmita: im
qur ergo damnatur ad beſtias debet mon. vt hic ⁊ 3, onn arnj non.accur.

Preſes.in ſententiando.accurſins floꝛentinus.

1 Ex crimme. ꝓpoſuo. t nota ꝙ. H. dicit eꝙ ſi er lege publica eria

infams. Si vo. l. iuł. ve vi pn. non:qð pbat᷑ quia teſcendit ab inter
dicto vnde vi accuſatio.l.iuł.vi pꝛi.quod interdiciũ non mmfamat. nec

hoc ergo infamet. vt S. e pub. udi. l.infamem. Sed opio eius grana

tur.a ſic intelligit᷑ S.ad.l.inł.de vi pꝛ.l.j.in pꝛin. ⁊.l. fi quod nõ pla
cet.quia illa diſtinctio deſcendit a ciuili famoſa. vel non habet locũ im
pꝛinato delicto non publico. vt dicia.l.infſamem. at hec accuſano ẽ vio
pauata ⁊ publi.vt S.de pub.iudi.l.pꝛeterea.expreſſe dlci᷑: vt Sg. ad.l.

iuł.æ vi pꝛiua.l.j.in pꝛin. ⁊.l.fi.ꝙ infamet. quia de infama mris eſt
imtelligenqum. ⁊ quod hic dicitur eſt intelligendum quo ad penam im

ponendam. que ſtatim lata ſententia intelligitur. vt ſupꝛa ad turpill.
l.j.S.ſui uris.nam alia eſt pena vmus.l.alia alterius.vt inſti.xœ pu
bli.iudi.S.itẽ lex. ac.
K Minoꝛ. ad hoc. j. de reg. iuris. I. ſemper. a. l. ſi m duabus. 25.
verbo.obliga.ſi ita ſtip.fuero.⁊ de wnat.cauſa moꝛ.l.moꝛns cquſa

c. Ex pꝛouincia.pꝛincipis.ad hoc et ſuperius Rñ. eſt S. e.l. diui.. l.
lij. in fi.⁊ quod no. S. ti. j, l.j. in fi.ſed ar. ↄtra. C. ðᷣ relig.l.j. acear·

õs

capuur. §. fi. 7 S. ad. I. rod. iactu. lI. ij. S. poꝛtio. a de ſuſpecuis tuto. l.
hec enim. m pꝛin. 1. . e. l. pe. 1 S. de leg. J. apud iuł. S. ſei.
I f Ratres im. expleuerint. qmia poſt compleraʒ penam cedit dies
legan. ad qð S. de ma. te. l. ariſto. Itẽ facit. &. de mfa. l. ſi ſe.
m Conſtitutiomis. C. qui ad liber. ꝓcla. non pol.l.j. accurſius.

n Bata.ſpecialii
expꝛeſſim qð ma
numittere non poſ⸗
ſunt:ſecus ſi gene
raliter vel tacite.
vt S. qui ⁊ a quibo.
l.uij.⁊. C. c ſeino
pi. da. ma. l. ij. 7.
ꝛij. ſeo videtuꝛ ꝙ de
bitoꝛ poſſii manu⸗
mittere ſeruum pi⸗
gnon datum. vt 3.
e ſideicommnſ. lib
ta.l.generaluer. S.

ſiquis ſeruo. que ẽ

contra. So. veruz
eſt ꝑ ſideicommiſſ.
non directam. miſi
cedat dies iam eo li
berato: vt hic erat
qꝛ tunc habet dire⸗
ctam.vt hic:vel dic
vt ihi. cedi ergo di
es ab gdita heredi
tate. vłhic. ⁊. C. de
cadu.tollen.S.ĩ no
uiſſimo.
0 1 Eruus. no
datur. S in
ſernorum.iij. Rñ̃.
contra.ſoł. vt ibi.
p Reſponch. vr
C. e. ſeruo.

gq Eos quoch. ñ
ſolũ ipᷣe qui mcidit
ꝑ ſe: vt S. ad turpil
li.l.j.S.incidit.
r m Andaris.
perpetuis
miſi ſeruus. vt. C.

e.l. incredibile.⁊. l.

ſeruus. ac.

7S. aut. F. ſi. 7. l.

capita. in pun. ſed
pPogie contra: vi di

xi S.e.l.qui vlũo.

t i M darda
narios. ev
oꝛdi.facit ad hoc g
de xtraoꝛ.crimi.l.
annonam. accurſiꝰ
x 1 Igquis pu⸗
mitur. vt S
ad.l.iuł.pe.l.vj.S
ſiquis ex.

y Tranſſuge. ſuꝛ
ca.vt.j.de re mili.
l. omnes. S. explo⸗
ratoꝛes.⁊.l. pꝛodi⸗
toꝛes.⁊ S. aut clã.

gnus adita fuiſſ. et hereditas.

erit ſequenda.
Alpmian?.
Ratres impatoꝛes reſcripſe⸗
runt. Seruos ĩ temꝑaria vin
cula damnatos libertatẽ heredita⸗
tem ſiue legatum poſtqꝙ; tempus ex
pleuerint conſequi: quia tempoꝛa⸗
ria coeꝛtio que deſcendit ex ſenten
tia:pene eſt abolitio. ſi autẽ benefi
cium libertatis in vinculis eos ĩue

miat:ratio iuris ⁊ verba conſtituti
onis libertat refragant᷑. Plane ſi

teſtamẽto libertas data ſit:⁊ eo tẽ⸗
poꝛe quo aditur hereditas tempus

vinculoꝛum ſolutum ſit:recte ma⸗

numiſſus intelligitur: non ſecus ac
ſi pignoꝛi datũ ſeruum debitoꝛ ma

numiſiſſet:eiuiq; poſt liberatũ pi⸗

tuũ ac multomagis temꝑariũ

nõ dat. cũ igit ꝑ erroꝛeʒ in opus tẽ

poꝛariũ fuiſſet datus: expleto tem⸗
poꝛe wmino ſeruũ eſſe reddenduʒ.
Rndi. Eos q; velatoꝛis pena ex
ſententia ſenatuſconſulti teneri Re

ſpondi: qui ꝑ ſuppoſitam perſonaʒ
latoꝛi cauſam dvederunt.
Alliſtra.

Andatis pꝛincipalibus que
peꝛeſidibus dantur: cauet ne

quis perperuis vinculis damnetur

idqʒ; ⁊ diuus adrianus reſcripſit.
Enule.
Nmetallum ⁊ in miniſteri⸗
um metalloꝛum damnati ſeꝛ
ui efficiuntur. ſ. pene.
Mdardanarios pꝛopter fal⸗

ſum menſurarum moduʒ ob
vtilitatem popularis annone ꝓ mo

do admiſſi extra oꝛdinem vindica⸗

S. j. ⁊ ar. S. de ſica. l· iij. S. fi. Sed contra.C. de ſeruis fug. l. ij. ſed ibi
delictum non erat conſummatum: qma in itin ere fun vpꝛebenſus. B
peregerat. Item contra. j. de capti. a⁊ poſtli. re.l.poſtimmnium. S. tranſ

fuge. ſo. ibi non petebatur per aliquem puniri ⁊ ideo wmino reddit᷑.

accurſius.

3 Auctoꝛes. ałs fautoꝛes ałs auctoꝛes. a facit, 5. I. capitalium. S.
ſolent.⁊ quod ibi dixi.ac.

ri placuit.

Bez.

Eruus in opus publicũ ꝑpe⸗

Aulus.

2 Dm nondum. mittuntnr. facit S. d iniur. l. ſi ſiupꝛum. 1de m⸗

cen.l.fi. S. pe. ⁊ de iurepatro.l.acigere. S. qᷓms.

Qui ſe redempiã. ⁊ ſuper hac wminum vocai m ius. vt ſupꝛa

e iudi.l.vix.accurſius.

In metallum. vt 7. 3. de manumiſſ.ſiquis. gc.

IJquis aliquid ex metallo pᷣn

cipis vel ex moneta ſacra fu
ratus ſit.pena metalli vel exilij pu

mitur. Tronffuge ad hoſtes vel
conſilioꝛum noſtroꝛum renuncia⸗

toꝛes:aut vimi exuruntur: aut furca
ſuſpendentẽ. Auctoꝛes ſeditiõis
tumultus populo ↄcitaro pꝛo qli

tate dignitatis aut in furcã tollun
tur:aut beſtijs ſubijciunt᷑:aut in in

viripotẽtes virgines coꝛrũpũt hu
milioꝛes in metallũ damnant᷑: hõe

ſtioꝛes in inſulã relegant᷑:aut ĩ exi⸗

liũ nittut᷑. Qui ſe ſuis nümis re

demptũ nõ ꝓbauerit: libertatẽ pe⸗
tere non põt.amplius eidẽ dño ſub

pena vinculoꝝ redqdht᷑.vel ſi ipe wo⸗
minꝰmalit. in metallũ damnatur.
NQDui aboꝛtionis aut amatoꝛiuʒ
poculũ dãt: ⁊ ſi volo nõ faciũt tñ qꝛ
mali exempli res eſt: humilioꝛes in

merallũ:honeſtioꝛes in inſulã amiſ

ſa pte bonoꝝ relegãt᷑:ꝙ ſi eo młier
aut hõ perierit.ſũmo ſupplicio affi
ciant. Teſtamentũ qð nullo iu
re valet:impune ſuppnnt᷑. mil eſt

em̃ qð ex eo aut petat᷑: aut cõſiſtere
poſſit. Qui vini teſtamẽtũ ape⸗
ruerit recitauerit reſignauerit: pe
na legis coꝛnelie tenet᷑: ⁊ plerunq;
hũilioꝛes aut in merallũ damnan

tur: aut honeſtioꝛes ĩ inſulã vpoꝛ⸗
tant᷑. Siquis inſtrumentũ litis
ſue a procuratoꝛe aduerſario pꝛo⸗
ditum eſſe conuicerit. ꝓcuratoꝛ ſi
humilioꝛ ſit in metallũ damnatur
ſi honeſtioꝛ adempta bonoꝛuʒ par
te dimidia imperpepetuum relega
tur. Inſtrumẽta penes ſe epo⸗
ſita quicunq; alteri altero abſente

S. is gun⸗ facit S. quemadmodũ te. aper.l. i.. ſi
b

iquis. conuicerit.i.pꝛobauerit.

a NDQui aboꝛti-

onis. amatoni.
vt S. ſic.l.uij.
.S. ſed a id.

b Exempli. ad
hoc S. de ſica. l.
iij.S. ſed et ex ſe.
con.⁊.l.ſi mulie
rem. 13.de iudi.
obſernare. 2 ad
mace.l.j.⁊. C.
x pꝛobanio. exẽ⸗
plo. et ſupꝛa de
re iud. diuus.in
c Parte. dimi⸗
cha. vt infra de
Verb. ſigni. l. no⸗
men filij. §. poꝛn
d Relegantur
imperpetuum
ex qno de bonis
auſertur. vi. j.
legatoꝝ.S. ad tẽ
pus. gc.
culo. accurſius.
fTeſtamentũ

iure. hoc accpe.

vt diximus S.
fal. l. ſiquis leg.
2 ſic non obſtat
quod ibi dicitur
ad qð ẽ S.de ta.
erxhi. l. j. S. ſine.
7 ad ſilł.l. ij. S.
ſiquis codicilloſ

que ſunt contra
Item otra S.

T fal. l. ij. ſo. vt
bbi.

Bui vini.
coꝛnelie.de falſis

dubutetur. accur.

i Imperpetuum. ad hoc S. e extraoꝛ. crmi. l. ſaccularij. F. . de
fal. l. j. F. is quidem. ⁊ infra pꝛoximo. S. Item facit infra ti. j.l. iij⸗

7 ti.iij.l.uij.

k Inſtrumẽta. vpoſita. a duobs. ad qð fac̃ Se œe

niam, facit 3, ꝓxi.S. 7 quod ibi nois.

poſi.l. . pecu⸗

hclbus

r achr.
tanzcr

hl e⸗4/5,
Ten e
rnn
ſtiſllan.

t M
na 1
Noler O I

nſp

mutam.
tirſiea. ſ
un 10

Srn (

An.
Unnlr⸗

acregs.

n K
AWwom.
Vdarn 8,.

um.

4.

unanin ¶Inudices.pedanei. id eſt delegati. vel enam oꝛdinarij qui bumiui oꝛdi coerceatur. accurſius floꝛentinus.
oꝛa negocia diſceptant. vt. C. œ pedaneis iudi.l.fi.⁊ facit. C. de p⸗e⸗ ꝑ? Dmm iure. ſicut in ſupradicto Rñ.ad quod S. te lega. iij.ſernis
ansr. da. iudi. I. .. ij. æ auten. ibi poſliia. vrba. S. fi. ⁊ de pecuł.leg.ſeruo ma. ⁊ de tritico le.l.ij. ⁊ de verbo. ob
1A m Abiles qui ex. veſeruit. ad primum facit.j.de re mili.l.milites liga. l. doli clanſula. 2. J. de reg. iur.l.in toto.⁊ de leg.iij.l.titio centuʒ
— S. eius. in fi. ad ſecundum S. œ cuſto.reo.l.ſi. D aureoꝝ.13,. de fundo inſtruc. a inſtru. lI. queſitum. S. penul. .l. cũ de⸗
ni n Abiles q ſi⸗ lanioms.S. im fun
ii bi. mittendus ẽ. . di.⁊ S.de ma.te. ſi
Mä ad hoc ifra de re ,. H peculum.
dn den nnlannen. §. reddiderit vel aduerſario pꝛodide-⸗ philotenem. ꝙ occultari eum non
4 tn Urnij. . Yrez rit:prout perſone conditio eſt. aut ignoꝛans:diu difſimulauerit: m in ceſor ape .
1 ut er. sra 5. e fal. in metallum damnatur: aut in in ſulam relegari placet. J r rubee
lequn falam. ſulam wepoꝛtatur. Jugices pe⸗ Apinian?.
N o e Jcero. danei ſi pecunia coꝛrupti eſſe dicã Anctio legum que nouiſſime
nen⸗ N cum eet tur:plerunq; a pꝛeſide: aut curia lſb· certam penã generaliter irro
na mulier. vel dc cei mouentur. aut in exilium mittür: gat ei qui legis pꝛeceptis non obtẽ
drie uu aut ad tempus relegantur. M perauerit: ad eas ſpecies ꝑtinere nõ
Näi d Acne. les qui ex carcere dato gladio eru vigdetur: quibus ipla lege pena ſpe
Mn Nn Verecibus. perit. pena capitis punitur: eadem cialiter addita eſt. nec ambigitur i
mi l. ſubſtuuus. at. pena tenetur ⁊ qui eum queʒ cuſto cetero omni uure ſpeciem generi de
hnütn a Sibi abs fi diebar veſeruit. Ailes qui ſibi rogare. nec ſane veriſimile eſt deli
DN e lij ⁊ als ſibi. manus intulit. nec factum peregitt ctum vnum eadem lege varijs eſti
K a rg when. ſ miſi impatientia wloꝛis aut moꝛbi matiomibus coerce.
en um mulierem. 2 qd luctuſue alicuius vel alia cauſa fe⸗ .. Enuleld.
6e nl ibi nots. acur. cerit: capite puniendus eſt. ałs cuʒ Nterpꝛetatione legum pene .
N⸗ d „ „ubaruo⸗K. nomimia mittendus eſt. J molbliẽde ſũt: potiuſꝙᷓ exaſpe
ſih. Sa xe dmmoꝛ. l. fi. f.d Riphoni. rande. Alulus.
in r⸗ accarſins. Icero in oꝛatione pꝛo cluenn· Mperatoꝛ antoninus aure⸗
. e v m Adero ld auito reſcripſit. Adiles ia lio atiliano reſcripſit. Patrie .—
i n oortarSGruHnn. quandam mulierem: cum eſſet in peeſes vltra adminiſtratõnis ſue tẽ b i nerpren
*ð drnalia. ꝙ ab heredibus ſecundis acce pus mterdicere alicin arte ſua vli 3. eo. hodie. ..lre⸗
“ grn ptsa pecunia partum ſibi medicam̃ non poreſt. Ideʒ reſcripſit eum qui ſpicirendum. a. ſ.
Enf an tis ipᷣa abegiſſet: rei capitalis eẽ diĩ ſuo admiſſo vecurionis filij honoꝛẽ vern Hent luer
R natam: ſed ⁊ ſiquamviſceribus ſuus amilit: non poſſe in penis euitãdis factum.S. fi. 8. ð
rcni poſt diuoꝛtium:quia pꝛegnãs fuiſ-⸗ xcurioms filij honoꝛeʒ vendicare. vigno/l in quon.
— ſet:vim intulerit.ne iã inimicoom
id uin rito filium pꝛocrearet. vt temporse Se bomis damnatoꝛum.
IE àN li exilio coerceatur:ab optimis im
r peratoꝛibus noſtris reſcriptum eſt
c Aulus. Aliſtra.
g Etrodoꝛum cum hoſtem fu⸗ Bopplicij damnatione
anß glientem ſciens ſuſceperit. in bona publicantur cum
min inſulam væpoꝛtari.grecum. aut vita adimitur. aut D
H e i Aperato. W
k „ I Anctio lecktn HM . SS acdminiſt:
„ x I Anctio legum.i. legalis.ſic.C. leg. ⁊ con.l. non dnbium nonis. hoc intelligit io.ſi nõ lite dteſt. in iudicio ſolenmter damnaret
. 2 dic ſi alicin velicto impomitur certa pena ꝑ legem. nõ debʒ gliquem de crimi.capi. ſed extra indi.pꝛo aliq̃ exceſſu.quãtũcũq; dicat
in cumulan vt imponatur extraoꝛ. arbuno iudi. Sed ibi im vbwi non Pphibeo te vtt arte tua. pec em interlocntio vlira ſuũ tps nõ exrendit
gir eſt certa pena.l.accur. ſm hoc nõ eſt ↄira. C.de poſtuł.l.j.que ſ ignat᷑ . alij aluer ſoluunt
y Mouiſſime.ſ.per generalem wctrinam. vel per regulam qo no vt ibi. Jtẽ facit ad hanc.l.S.de arbi.ſi cum di.S.ſi intra.⁊ de offi.pꝛe.
1 inſſime fieri ſolet. vt S.ad.l.aquil.ſi ſeruus ſeruum.S.inquit: vnde vr. l.j. S. pent. ⁊ de poſtuł.l.⁊ pnto.S.fi.⁊ S.e.l.moꝛis.⁊ S.xe iuriſdi.
ge regule ĩ fine.ff.ponuntur. acur. om. iudi. eum qmi. S. j. 1 de pig. I. in quoꝝ. accur.
5 Penam. ſ. iudicis arbitrio inductam: ante tamen eſt incerta. i. d endicare. vt. C. de queſtiomibus.l.diuo.S.de ſenat. l. emancipa⸗
exir aoꝛ.vtpote in crimine ſtellionatus accuſatione deficiente ſpecia⸗ tum. j. de decurio.l.ij. ac.
en lis.l.accuſanone locum habet contra eum qui legi nõ pareat.vt S. e? Rubna. e boms damnatonm.
1 e crimine ſtellio.l.ij. Si autem vtraq; eſſet certa. neutra alteri de⸗ f AUpplicij. ſuppliciũ dicĩ vbi moꝛs naturalis vel cinitaus E
m, rogaret. ⁊ ideo male ſequeretur. nec ambigitur ac. poteſt tamen libertatis amiſſio accidit. vt hic ⁊ S.t.j.l.capitaliũ.in pn.
ſin⸗ dici extraoꝛ. fieri certam per arbitrium iudic a illam penaʒ quã iu/ ꝑdunt᷑ bona his trib caſibo.vt hic et. C. e. l. in metallũ. 7
ljgns dex inponu: lex unponere videmur. vt S. de here. inſti.l. aſſe. l. dpoꝛtan. niſi in duobo caſibo.vt.C. de mulieribo q ſeriis ꝗprijs.l.
7 Prece j . 1 4 panit en
