ptus eſſet. Ex diuerſo aut ſi fide
iuſſoꝛis cõditio pꝛioꝛ extiterit:non
tenet᷑: ꝑinde ac ſi ſtatim ab initio

pure acceptꝰ eſſet reo ſub cõditõne

obligato. Si reo in fundũ obli⸗
ato fideiuſſoꝛ in vſufru. accipiat
queſitũ eſt vtru obliger fideiuſſoꝛ
q̃ſi in minꝰ: aut nõ obliget᷑ quaſiĩ

aliud:nobis in eo videt᷑ dubitatio

eſſe: an vſuſfructus ꝑs rei ſit:an ꝓ⸗
priũ quoddã: ſed cũ vſufructꝰfun⸗
di ius eſt:inciuile ẽ fideiuſſoꝛem ex
ſua ꝓmiſſione non teneri. Adeo

a ſeruo põt fideiuſſoꝛ accipi: vt ipᷣe
ch dñs in id quod ſibi æbet᷑: fideiuſ

ar. ↄtra id quod no. S. e. grece. S. illu. ſed refdert in qu antitate vel
tempoꝛe. vel qnando in qualitate ſic plus ⁊ minꝰ.
iBub dierſis. miuncta. ſ. pꝛioꝛ extiterit.
k¶ Exx diuerſo.ſi ſtatim. ſic.S.de nau.ſe.l.mhil.⁊ de vul.ſubſtit᷑.
l. fi. S. titius. ſed ar. ↄtra. S. ad. l. fal. I. verbis. R
IDbligato. q̊ caſu nõ ſuſpendit᷑. ſ̊ ſtatim non valet. Iʒ ſit aliud
in conſti. pecu. vt.S.de conſii.pecu.l.id quod ſub.

—g

m Si reo. teneri. videt᷑ eĩ ꝓ ꝑte mterceſſiſſe. vt.S.e.fidemſſoꝛes

2.3. de ver. obliga. l. qui viutruc. 1. S. de vſufr.l.nij. ſed ↄtra.j. de

accep.⁊ ꝑ mſiurandum.S.illud. ſol. vt ibi.

n Adeo. accipiat. vt a.S. e. ſiquis ꝓ eo. S. j. ⁊ inſti.e.im pꝛin.

o Impedu.ad hoc vt dño queratur obligano. a ſic obiinet ſᷣuus
vicem duoꝝ.ſed rñ.ipſe non videt᷑ ſtipulatus. imo dns:quia vox

ſerni vox dñi eſt. vt inſti.de inuti.ſtipu.S.poſt moꝛteʒ in pꝛin.
p Si a furioſo.cerium.niſi ſcienter foꝛie interceſiu.vt.S. de mino.
in cauſe in pnn.qð nõ puto cum pncipalis nõ teneat. vt hic. ⁊ inſtit᷑.
de inuni. ſtipu.S.furioſus.⁊.S.de ver.ob.l.is cui.⁊ adde qð no.S.e.

marcellus.

ſoꝛem ab eo recte accipiat:quem fi
deiuſſoꝛem etiam ab eoipſo ſe ruo
interꝛogari nibil impedit. Dia
furioſo ſtipulatus fueris:non poſſe
te fideiuſſoꝛẽ accipere certum eſt:
qꝛ nõ ſolum ipſa ſtipulatio nulla ĩ
terceſſiſſet:ſed nec negociũ quideʒ
vllũ geſtũ intelligit. ꝙ ſip reo furi
oſo iure obligato fideiuſſoꝛẽ acce⸗
pero:tenet᷑ fideiuſſoꝛ. Id quod
vulgo dictũ eſt. maleficioꝝ fideiuſ
ſoꝛem accipi nõ poſſe:nõ ſic intelli
gi vebet: vt in pena furti is cui fur
tum factũ eſt:fideiuſſoꝛem acciꝑe
nõ poſſit.nam penas ob maleficia
ſolui magna rõ ſuatet:ſed ita poti
us:vt qui cũ alio cũ quo furtũ ad
miſit.in ꝑtem quã ex furto ſibi re⸗
ſtitui eſiderat: ſideiuſſoꝛẽ obliga⸗
re nõ põt: ⁊ qui alieno hoꝛtatu ad
furtũ faciendũ ꝓfectus ẽ:ne in fur⸗
ti penã ab eo qui hoꝛtatꝰẽ:fideiuſ⸗
ſoꝛẽ accipe poſſit:in quibo caſibus
illa ratio impedit fideiuſſoꝛẽ obli⸗
gari.qꝛ ſcilicet in nulla rõne adhi⸗
betur fideiuſſoꝛ:cum flagitioſe rei
ſocietas coita nullam vim habet:
Aulus.
Ramus antonius pro iulio
pollione ⁊ iulio ruffo pecuni⸗

am mutuam accipientibus: ita vt

duo rei inſolidum eiuſdeʒ debiti fi
erent:apud aurelium palmã man
datoꝛ extitit:a iulij bona ad fiſcuʒ
ceuenerũt:ſimiliter ⁊ creditoꝛi fi⸗
ſcus ſucceſſerat:⁊ mandatoꝛ allega
bat ſe liberatum iure ↄfuſioms:qꝛ
fiſcus tam creditoꝛi ꝙᷓ vebitoꝛi ſuc
ceſſerat:et quidem ſi vnus vebitoꝛ

q Dbligato. vt
cum obligatio ve⸗
nit er re. vt. S.
get. ⁊ obli.l.furio⸗
ſus. vel etiaʒ ante
obligato. vt inſti.
qui.non eſt per.fa.
teſ.S.uem turioſi.

r Jo qö. magna
ratio. ałs magis.
7 facit. S. ad. l. aqᷓ.

ita vnl. 1. S. & pa.

ſi vnus.S. pacta q̃ᷓ
turpem. 7 pꝛopter
hoc fideiuſſoꝛ põt
adhiberi. vt ⁊. S. e.
gꝛece. S. ſed ſi ex de

licio. 7.l. ſiquis ꝓ⸗

SPoꝛtius. ſ. intel

ligi debet id quod
dicitur vulgo.

Cum quo. als
eeſt cuʒz quo.⁊ tũc
plana. ſed ſi habe/
as. dic cũ quo fur⸗

tum ſubaudi fecit

2 qd ſubijci admi
ſit.ſ.interuemen⸗
tes aliquos pꝛo eo
foꝛte.q;ꝛ pacti ſunt
equaluer ꝑtem pꝛe
ſtari. ⁊ ſic inter ſe
fidem vederunt.

u Et qui. ſuſple
⁊ ita intelligi debʒ
vi qui 1c.

x Poſſi. facit. in
ſti.man. S. ulud.
y LCaſibo. duobs
vel ſumilib

3 Societas. eſſet

autẽ hec ſocietas qͥ⸗
dammõ ſi quotam
prem dãni vel par
tem rei ſubtracte
ꝑ pactum rehabẽt:

faci. S. ꝓ ſocio.l.quod aũt.⁊.l.nec quicqᷓ..l.nec ptermutendum.⁊
S. man.i.ſuremune.S. rei turpis.7 de otrahen. empt.quod ſepe.S. ve⸗
nẽi. a.l.ſi i emp.iuẽ ſi ẽptoꝛ.⁊.S.de tute.⁊ ra.diſ.l.j.S.nũc traciemꝰ⸗

a u Kanius. mandatoꝛ.
b Ruffo. pꝛopꝛia nomina debitoꝝ.
c Palmam. creditorem.

d Extitu. eis pnñribo.vt ſic videant᷑ mãdare vꝛamo. vt.S.mã.liqᷣ
pati.naʒ. j.dicẽ mãdantẽ agẽ mãdan eos.ibi:plane qmia is ⁊c.

e Hona. pollioms pone.

fSucceſſerat.anteꝙ; pollionis bona ad eum vemrent.

g AMandatoꝛ. vramus.
i Creditoꝛi.aurelio.
1 Bebitoꝛi. polliom.

7

q Fideinſſoꝛem. æ quo conſtat. vt. C. ce ſolu. l. ij. M
r Tiberat᷑.nõ ſecuta ſatiſfacuone.vt.S.e.l.mandato meo in fi.
ſEreditoꝛ. quale eſt hic cum ille qui creduoꝛ ſucceſſerit. ſucceſſit

poſtea debuoꝛi.

Dbligatone. ſ. pꝛincipali. vt. S. e.ſi debitoꝝ creditoꝛ. ⁊. j. de ſolu.

ſtichum. S. a tino.
2. S. & euic. ſi ei. S.
fi.⁊.C.de pac.debi
toꝛ. vbi diſtixi ple
ne.

u Uel ꝓrie. vł
ſaltem pone. et
no. hic. vVvt ⁊.. ꝓ⸗/

xi. ⁊ ibi.q; non poſ ere 2627.
ſunt ⁊c. ⁊.ſup.ad cbitoꝛi:veluti ſolutõnis iure ſub⸗
eſk voiu⸗ lata obligatõne etiaʒ mandatoꝛ li
minem.S. quidam beratur: vel quia nõ põt pꝛo eodeʒ
Et no. ꝙ hic eſtrõ ꝗpud eundẽ quis mandatoꝛ eſſe:ſᷣ
quare alter inſoli⸗ . ſunt: 1 al
qum vel in atem cum duo rei pꝛomittendi ſunt: ⁊ a
remaner obliga. teni extiterit heres creditoꝛ: iuſta
re⸗ ſaliber u e. Dubitatio eſt: vtru alter q;; libera⸗
enam alter liberak tus eſt: ac ſi fuiſſet ſoluta pecunia:
vrin grrarija 56 gan pſona tm exempta eſt afuſa obli
le.l. ij. Snũc ð efe gatione: 2 puto aditione heredita⸗
au. nis ↄfuſione obligatõmis exim per⸗

x Extiterit. credi

fuiſſet:non dubitabaʒ ſicut fideiuſ
ſoꝛem ⁊ ita mandatoꝛem liberatũ
eſſe:qꝙuis enim iudicio ↄuento prin
cipali œebitoꝛe mandatoꝛ non libe

ratur:tamen vbi ſucceſſit creditoꝛ

ſonam:ſed ⁊ acceſſiones ex eius ꝑ⸗

10ꝛ. 1. qui fac cre ſona liberari ꝓpter illã rationẽ:qꝛ
ditoꝛ. qina ſuccel .· nõ pñt pꝛo eodem apud eundẽ obli

ſit crediuioꝛ.

y Perſona libe,

gati eſſe:vt quẽadmoduʒ incipere
als non pñt:ita nec remaneant.igi

emanre tur alterũu rei eiuſdem pecume non
lius pſonam. liberari:⁊ ꝑ hoc nec fideiuſſoꝛẽ vel

3 Quia non of

ſunt.vt ſupꝛa ꝓxi.
reſpon. opetiturã ei exceptõneʒ coli mali:ſi
auodesso myeaa: eperit zueniri. cum altero aũt reo
facienduʒ. deſtru vel inſoliduim ſi nõ fuerit ſocietas:
am tacium. ho vel in ptem ſi ſocij fuerint: poſſe cre

Dixi. S. his qui
ſunt ſui iur. vel a⸗
lie. l. pfe.
2 Alterũ. qꝛ tm̃
pſona eximit.io.

mandatoꝛẽ eiꝰ:plane qꝛ is manda

ti iudicio eligere põt vel creditoꝛẽ

ditoꝛẽ agere. ꝙ ſi creditoꝛ fideiuſ⸗

4 Mõ liberari. ſ̊ obligatꝰ remanet cũ diſtincnõe m. vt.j.ſtanm.ibi

=

ceſſionem non liberet᷑ niſiꝓ ꝑte.cum als ꝑ accepnlationem factaʒ

vm liberet᷑ inſolidum. vt. S. de libe. le.l. ij. S. nunc de effectu. .l. ſ
is qui duos in fi.non q̊ vere vel ficte ſolutoõms vim obtinet ſucceſ
ſio hoc caſu. vt ⁊ no. S.e.l.ſi ebitoꝛi creditoꝛ. ⁊ eſt rano. quia h
ꝑſons eximit᷑ vi modo no.Item hic diſtinguu coꝛren ſociũ a non

ſoꝛi heres fuerit:vel fideiuſſoꝛ cre⸗
ditoꝛi:puto ↄuemens eſſe ↄfuſione
obligatiõis nõ liberari reÿ̃. Si
ponamꝰ vnum ex reis poꝛmittendi

pactum eſſe:ne a ſe peteret᷑:inde

mandatoꝛẽ ſoluiſſe:mandati iudi⸗
cio ↄuenire poterit:etiã eũ cũ quo
pactꝰeſt.non eniʒ pactũ creditoꝛis
tollit actionẽ alienã. Placet mã

uerſus dñs iterũ qe eadẽ re agebat
⁊ cum reus haberet poſſeſſioneʒ:⁊
noluit eã rẽ reſtituere:⁊ iõ in mag̊

adenatꝰẽ:in ampliꝰfideiuſſoꝛes nõ

ſocio.ſic ⁊.S.d

aꝛbi. ſi duo. 1 ad

falc. hoc eẽ. . ᷓ.

de duo. re. ſi duo

h Treditoꝛem
ſcz fiſcum q ſuc/

ceſſit crediton.

ptem enim xebʒ

ipſe ſfiſcus. quia

eius intelligitur
quodammõ ſo⸗
cius.

1 Lonnens

datoꝛem teneri:etiam ſi feneratoꝛ ſqiuri⸗
hoc alij creditoꝛi mandet pecunii
credere. Zius. r o Qelne
J fideiuſſoꝛi ſubconditione res. S c ſiidem
obligato ſi nauis ex aſia ve⸗ Si ponam
nerit: quẽ ſub hoc modo accepi: vt roren went
vſqʒ ad tpᷣs vite ſue dumtaxat obli rante ſidemſſo⸗
garet: ⁊ pendente ↄditione accepto ſcjemtecb as
latũ ſuerit:⁊ is fideiuſſoꝛ adhuc pẽ man. ſifdeiuſi
eme aditone moꝛtuꝰ fuerit: ofeſtiz mor ael Ccen⸗
a reo petere poſſuʒ:qꝛ exñs ↄditio ignoꝛantes b die
neq; obligatõeʒ in ꝑſonã iam moꝛ finſſe perſonale
tui efficere: neq; acceptilatõne con bactebe.
firmare poſſit. AAXulus
Vm ꝓcuratoꝛ in reʒ agebat
CcCautionẽ væderat:ratam rem m ectus e.
dñm habiturũ:poſtes victo eojre⸗ ſcilicet credioꝛ.

n Alieuã.ſ.veritatẽ inter mandatoꝛem ⁊ reum ꝓmittendi.

cum altero ac. V
b EEius.ipſo iure ꝙᷓtum ad eius perſonam. ſed excepnione ſic ſalteʒ
quia non poteſt actio ei cech.
cNQuia is.ſ.qui mandatoꝛ extiterat pꝛo vtrooccz.
d el creduoꝛẽ.qͥ cebiroꝛ ſucceſſu.hoc eſt fucu ſupple vel aliũ debi
toꝛem ſuꝑſtiieʒ.naʒ cũ inſolidũꝓ eo teneat᷑.inſolidũ eũ ↄuemret man
dani.vt.S.e.l.cũ duo rei.ſj quõ eũ eligeret.cũꝓ eo non teneat᷑.vt.S.
ꝓxi.S.ſeo rñ.expone.ſ.liberari per excepnonem non ipſo iure ſcilicʒ
ndeiuſſoꝛem. ar.inſra pꝛoxi. S.
eExcepnonẽ.in totuũ debitu ſᷣm has.l.qꝛ mandatoꝛ põt eligẽ mſo⸗
lidum vnũ de reis. ſj cum hodie ꝓ ꝑte vebeat agere. vt in aut. duo
bus reis in pann. habet exceptionem ꝓ paꝛte tm.
fInſolidu.Ex hoc no.ꝙ duo rei nõ ſocij nõ vident᷑ inuicẽ fidembe
re.q; tuc vndobligatõne ſoluta nõ teneret᷑ alter inſolidũ qð hic dicit
ſic eſtp. R.⁊ io.ↄtra. AD.ſ ipſe dicit h̊ fuiſſe actuʒ.vt nõ videant᷑
ſideiubere.⁊ꝙ eo.S.de duo.re.l.reos q̃ eſt hiic ↄtra.ſj hoc dic vt no.
S. ad velł.I. vir vxo. in fi. Item qð hic dicit. eſt de rigoꝛe. de eqᷣtate
repellit᷑ fiſcus exceptõne ꝓ ꝑte q̃ ſucceſſu reo. qꝛ bona fides nõ pant᷑
vt bis idem ↄſequat᷑ ſᷣm M. ⁊ qꝛ nõ põt cedere actõeʒ ð ſeipᷣm qui eſt
heres rei.vt.j.d ſol.ſtichũ.S.pe.⁊.l.modeſtinus.ſj. R.dicii vtroq;
caſu.i.ſiue ſint ſocij ſine nõ inſolidũ remanere obligam coꝛreũ.cum
ꝑſona tm̃ ecxumt᷑.vt.S.œ duo.re.l.fi.ſed ſcðᷣo caſu.q; ienet᷑ ꝓ ſocio.
multomagis excepiõe apꝑte repellit.ar.ẽ eiꝰ ꝙ dixerat plane qui 2c.

g el in ꝑtem.mirabile hoc videt᷑. cum a ſi ſocij ſint. hic tñ ꝑ ſuc⸗

O Placet mandatoꝛeʒ. poteſt dici ꝙ mandatoꝛ ⁊ feneratoꝛ ſuppo⸗

natꝓ eodem.q.d. quod etiam ſi vnsfeneratoꝛ mandat alij demutu

ando extraneo. tamen tenetur. vel dic verius ꝙ mandatarius nõ
ꝑ ſe ſed per alium creduoꝛem ſuum vel alierius ſecerit numeran-⸗
onem a ipſe feciſſe videtur. a eſt. S. de adm. tu. ua aũt.S. ge ſſiſſe.

ad hoc.S.ſi cer.pe.l.cern condi.S.ſi nüumos.
p ſ ꝗſideiuſſoꝛi.ſub hoc modo.⁊ ita ſub ↄdi.⁊ ad diẽ.vt.S.x&œ
aci.⁊ obli.l.obliganonum fe. .
q¶ Fuerit.ꝑ quem etiam reus liberatur. vt. j. de acceptila. l, 1 per
iuſiur. S. ⁊ ſi fideiuſſoꝛi. ,— ·ðð
Tr Poſſum. quid enim bonum eſt expectare condi. ⁊c.vt hic.⁊.S
ad velleia. I. aliquando. S. fi. .HM
ſJam moꝛtin. ſi autem vino eo exiſteret coꝛreus obligaretur
liberaret᷑.vi.j.tn.j.quot᷑.⁊ per eum enam reus.vt.j.x accepi/et ꝑ
iuſiur. S. ſi fideiuſſoꝛ. Item in perſona heredis non committit ſti
pulatio.quia ſic actum erat.

a c Am pꝛocn. agebat. ad quod facit. . ocu. l. q abſente.
ff. de pꝛocu.l.pomp. S. ſeo 18. 8
b Aagno. quia fuu telatum iuramentum in litem. .
c Mon itenentur. qᷣ tenentur ſi ſtatim reſtituiſſet. ⁊ ad hoc facit⸗
S. e.fideiuſſoꝛes.et ſupꝛa de pꝛocurato. qui pꝛopꝛio.S.pꝛocuratoꝛ.
vt in ceteris.⁊ cœ eo quod cert.lo.l.centum.⁊ de in litem turan.l.
j.⁊ ad.l.ſal.cũ pr.S.legato.⁊.S.væ euic.l.hoc iure.⁊.l. herenm

Wrifi

bmner
nanonemd
ſbuöwe⸗a
n.

Culgt
Manun
jcolonem
No
ctri /
ierr ſ.
lle
gſtoe!
1inli
ieil

e.
.*

nrint
punn

(liatn:
(ſvAnſ

unttoſ
unte pnep

1ſcfia
ltmbmcon

ſtno

MWenn d

Nllemn m oa

n ger aanr

Mumnanlns
Lunſiuto.
Danno.
1 Ckſtman.
GEelonnonh

ganrieuns

Ptorranſiergtr.

unnmnotann

Ehin dluan
er entbane
Dld ne
uanuim⸗
1 Culie ſup
Rſongynang
ſee,

bitlir iur

=
=
—
2 =-2
-
£

=
=

2

==

=

Se⸗

auangan
mnumtſaru
ummudr it
g ncun
rus iI

6
6

mnaui ,i
an

4 zun!

d Se nouationibo ⁊ delegationib. De nouanombus dietum eſt:

v obliganombus pꝛincipalibus ⁊ acceſſoꝛijs qualitercunq; contra

hantur. nunc qualixer tollantur. et prino per nouationem. Et
no. ꝙ per velegationem fit nonatio. vt.j. e. velegare. ideo tamen po
ſuit genus ⁊ ſpeciem. quia maxime tractat de es nouatõne.que ſui ꝑ

celega tionẽ. ſic.

Cinileʒz. ſup

C. ce ſer. ⁊ aq̃.ĩ
rubꝛica. .
H tenentur. hoc enim non debet im⸗
nHua putaꝛi fideiuſſoꝛibo: q ille pꝛopteꝛ
ſecum ſuam penam pꝛeſtitit.
iur.vocat noua ð .
oerntarten SDe nouatõibo 2 velegatõibo.
nona tionem de⸗ Ouatio eſt pꝛions e⸗
ſan nõ neceſ⸗ biti in aliã obligatõöe,ʒ

vel ciuilẽ vel naturalẽ
tranſfuſio atʒ trãſlatio

fieri per conte⸗

hle a alem hoc ẽ cũ ey pcedenti cã ita noua cõ
tm non potet ſtituat᷑: vt pꝛioꝛ pimat.nouatio em̃
ſr⸗ Rernmns a nouo nomẽ accepit:⁊ a noua ob⸗
vt. C.e.l. .1 m ligatiõe. Illud nõ intereſt: qlis
lin . Hona ¶pceſſit obligatio:vtrum naturalis
baber conſen an cimilis an honoꝛaria: 2 vtꝑ ver⸗
ſic namnale xi bis an re anoſenſu.q̃liſcũq; igitur
um v ſuee obligatio ſit q; pꝛeceſſit: nouari veꝛ
patet ꝙ no tran bis põt: vjmodo ſequens obligatõ
t n cmlez ſſtt aut ciuiliter teneat aut naturalit᷑
pulanone nõ ei Vtputa ſi pupillus ſine tutoꝛis au⸗
namrale vmnen⸗ ctoꝛitate pꝛomiſerit. Dem.
um. 7 ſic ſit 1 cd K⸗ ——
mle im̃ m eum Anes res tranſire in nouati
vt no.in.d.l.de

pac. Item in ci⸗
nilem im̃ vider᷑
ſtationem litis.vt infra.e.l.œlegare.
g TZranſfuſio. quando in eandem ꝑſonam.-
hb Tranſſatio.quando in aliam.
1 Conſtituatur. ex hoc patet mamifeſte. ꝙ ſi a ſerno animo nouã⸗
di ſtipuloꝛ:non liberatur pꝛioꝛ debitoꝛ.quia cum ſit interceſſio.nõ
obligatur ſeruus e tiam naturaliter. ergo nulla eſt ſecunda in quã
pꝛioꝛ tranſſeratur. vt ſupꝛa titu.j.ſeruus m fi.et.l.ij.quod ſecus
eſt in pupillo.vt in ſi.huius.l.

K Enim. alluchit vocabulo.ſic.S.de acqui.poſ.l.j.in pꝛin.⁊ põt
hoc de qualibet no uanone dici.

—

IIllud. naturalis.tm̃ puta contracta cum ſeruo vel pupillo ſine
auctoꝛitate tutoris.

m Ctuilis. ſupple et naturalis vel etiam cinilis tm̃. puta litte/

ris. nam quecunq; ſit. dummodo petmonem cet vel repetitionem
pꝛohibeat.
n Aut ciuiliter. hoc expone vt ſupꝛa.
O Aut naturaliter. ſcilicet im̃. .

p Pꝛomiſerit.hoc conſtat ꝙ pupillo ꝓmittente ⁊ natur aliter ſe

obligante loco pꝛimn fit nouatio. vt hic. ⁊ inſti.qm. mo. tol. ob. S.

pꝛeterea. ſed queriitur quando dciiur naturaliter tm̃ obligari. naʒ
hic.⁊. S. ad. l.fal.l.ſi pupillus.dicit᷑ ꝙ naturaliter obligatur pupil
lus.ſed.S. act.⁊ ob.l.cũ pupillus.a de ↄdii.inde.l.qð pupillus.
q̃ ſunt ↄtra.dici ꝙ nec naturaliter. Ad hoc dicũt quidam:ſi ẽ ꝓxi.

pyuber tati. vt quia hʒ.x.an.a dimidium.ſ.naturaliter obligatur. ⁊
ita hic ſi habet mius.tuc nõ etiam ſi eſt locuplenoꝛ. alij non etatẽ

pꝛedictam. ſed ſi aliquid ad eum pueniat ↄſiderant. vt ſic teneatur
natur aliter vel non. tercij vt. M. exigunt vtrunq; vt naturaliter
teneatur.ſ.ꝙ ſu ꝓximus pubertati.⁊ ꝙꝙ ad eum peruenit aliquid:

alioquin nec naturaliter tenetur: ſed tu dic ſi eſt infans nec natu

raluer tenetur. pernenit aliquid ad eum vel non. ⁊ ita intelligun⸗
tur contraria. ſi auiem ſu maioꝛ infante.ſiquidem pꝛomittat ſuo

tutoꝝn ſe auctoꝛe. nec etiam iure naturali obligatur. vt ſup̃ ð auc.

m. l.pupillus. alij vo pꝛomittendo obligatur natraliter m. vi h
2 ſic eiiam intelliguur inſti.qui.mo.to.ob.S.pꝛeterea.ſi auteʒ in/
toris aucie.tunc c unluer et naturaliter, ſeo poteſt reſtitii.vt ſupᷣ.

onem pñt.quodcunqʒ emm

da 4 õ
- „ N Kde ° 210 6 S * „ „ „*

X&æ auci.iu.impnberes.ſi autem eſt adultus non habess cur atoꝛem:
tunc cimiluer ⁊ natui aliter. ſed poteſt reſtitm ſi habet curatorem. idẽ
in eo quod i pupillo.vt.C. æ reſti.mi.l.ſi curatoꝛem habens. vbi⸗/
cunq; autem dixi ex pacio pupillum naturaliter obligari im̃. tenebit᷑
etiam ciniliter.ſi locupletioꝛ eſt. vt ſupꝛa commo.l.ſed mihi.

q o Anes res
.B ., — ,. „ . que alias
ſiue vbis otractu eſt ſiue ñ verbis: poſſunt ſrbine w⸗
ne. P minio noſtro. vt i⸗
nbuan põt:⁊ tranſire in verboꝛuʒ w munt⸗ eng,
obligationem ex quacũq; obligati in pun. ſie ſi ſerun
one: dimodo ſciamus nouatonem tus vencdh. ſiquan⸗

ita vemũ fieri:ſi hoc agat᷑: vt noue o.· Sj.
tur obligatio: ſi vo hoc nõ agatur:
due erũt ob ligatiões. Omp̃.
Vi bonis interdictũ eſt:no⸗
uyre obligationeʒ ſuam non
poõt:niſi melioꝛem ↄditionem ſuaʒ
fecerit. Apianꝰ.
JYyſufructus debitoꝛẽ meuʒ
legauero tibi: nõ nouatur
obligatio mea: qᷓuis exceptione wᷣ

li mali vel in factum tutus vebeat

eſſe aduerſus me is qui velegatus
fuerit:⁊ non ſolum wnec manet e⸗
ius vſufructus:cui delegaui:ſed eti
am poſt interitũ eius: videamꝰqͥa
etiã hoc incõmodũ ſentit:ſi pꝰmoꝛ
teʒ meã maneat eius vſufructus.⁊
hec eadem dicenda ſunt in quali⸗

bet obligatione perſone coherenit r Mon verbis.

ſed alio quo cunq;
modo. vt ſupꝛa.l.
pꝛoxima.

ſ Agatur. expꝛeſſe vel tacue.de quibns eſt excemplum inſti.quibus

mo. tol. ob. S. pꝛeterea. ſed hodie expꝛeſſe tm: vt. C.e.l.ſi.ſed ſi tm̃ fi

eret tacite etiam dicam hocdle cõpetere excep.vt infra æ pre. ſti.l.pe.

tErunt.ſed ex actione facta per vnam alia tollitur. vt.j.e.l.ſi ſti-

chum. S. fi. io. ⁊ facit. S. de re iudi.l.ſi ſe.S.ſi ex ouentione.
u c QEi bonis. miſi melioꝛem. vi ſi a locuplete ſit ſtipulatus. qð

mops vebebat.quid aũt ſi eque bonaꝛ dicaʒ ꝙ poſſit. vt ſic di⸗
catur melioꝛ.i.ñ deterioꝛ.vt ⁊.j.e ſoł.l.ĩ pupillo. 1 ar. S. w. l. nõ
ebet in fi. ⁊ fſacit.S.de ver.obli.l.is cui.

a ſ vſufr. vebuoꝛem.i.illũ qii miln vſuſr. debebat:nondũ ta⸗

men ↄſtuuium vel ꝑ patentiam tradtuum.
b SDelegauero.impꝛopꝛie ponit᷑ ho c verbũ.nam ſi ꝗꝓpꝛie fuiſſet dele⸗
gatio. a ſic nouatõ mota eſiet obligatio mea.⁊ a me liber atꝰeſſet xæ⸗
buoꝛ:ſolũmodo ergo ꝓmiſu alij me mandante.vel dic ꝙ ꝓprie ponit᷑:
ſeo m̃ mea obligano nõ mouet᷑.qꝛ umpoſſibile eſt vi a me ſeꝑaret᷑.qͥa
hoc ius coheret ꝑſone mee.ſic.S.d iur.w.ſi mulier.S.ex aſſe.
c Vel m factum.aduerſus patrem vel patronum.
d Belegaui. debitoꝛ tutus erit excep.io.
e E ins. hominis vel etiam vſufru.
f ideamus. an ſit tuendus.a qmideʒ tutus eſſe debʒ aduerſus me
⁊ poſt interitum eius.q; ⁊c.⁊ ſic no.ꝙ vbi eſt onus.ibi vebet eẽ emo
lumentũ.ſic.j. reg.iur.ſᷣm naturam.
g Sentit. 1. ſentire poteſt.

hSi.id eſt quia ac. ⁊ eſt hec ratio rationis hoc modo eſt tntus pt⸗

mouem. quia ſentit incommodum vere ſenut incommodum. ſi id eſt
quia ⁊æc.
1 Eius. tenuu & ceſſio. ⁊ ſic eſt ↄtra inſti.de vſufr.S.finit᷑ſolu.hie
ſpãle. vel hic nõ ceſſit eũ.nec:adhuc ↄpeteret vſuir.ſ̊ aciio ꝓ vſufruc.
Item ↄtra.S. peri.⁊ ↄmo.rei ven.l.nccio.S.fi. vbi ex ꝑſona ceden
ns fimt᷑.hic vo ex ꝑſona eius cin eſt ceſſum. So.ibi iam compeiebat
cedendi ius.hic actio tm̃.
k Eadem. vt non moueatur obligaeio.
ICoherenti. vt vſus ⁊ habitatio.vt.S. quando dies vſufru. le.ce⸗
dat ſi habuatio. vel dic wt. vt. S. v ſtipu. ſeruo. pꝛoinde. S.ſi. ⁊.l. ſe. et
ſupꝛa de iur. dot.ſi mulier.S. ex aſſe. i
7

„

Fm hoc.ałs.i.alio cau ꝙ; legato pt᷑ ⁊ alt᷑ legi,⁊ ſic duobꝛ modis eiſdͤẽ

Stipuletur, quod mihi vebetur. ſupple ſi non eſt hoc in tertn.

a i Ndiem. hic eſt amppybologia. nam poſſet dici ꝙ obligatio nn Conditione. id oditionalem ſtipu. nouat. vel , . n
que eſt m diem nouet᷑ quoq̊ modo vel econtra: ꝓꝙ obligatio ditione.⁊ facit.j.l.quotieno.⁊ no.qꝙ hac.l. enanberan nſtmnme, m
pura nouet᷑ in diem. a hec. verioꝛ: vt patet ex ſequenti littera. nam in bitum ⁊ in diem. cum dies vrriuſq; ceſſit. vnde in diem obligati
eumo cgſu. ſ. qñ illa que eſt in diem nouat᷑ m puram. enaʒ poteſt agi nouatur ꝑ puram ⁊ in diem. ſi hoc actũ eſt. gatis “*
ſtanm. ar. S. æ conſti. pecu. l. tij. S. fi. facit. ].e. ſi ſtichum. S. j. ⁊. ðẽ5 O Siquis ita ſtipulatms.i.pꝛomſit.ſic ſupꝛa de condi. indebi. ſi 1 .
de ppen.qð in diẽ. non ſoꝛ. . ſi cen .
tum. abłs ẽ a ti⸗ ☚
b [ Zita. no⸗ .V tio.⁊ tũc rc
ano di Dem. tur:fiet nouatio:ſi pure quideʒ vel p Berun. rn
c mouet.led vo NMdiem obligatio põt noua in diem fuerint legata ſtatim. ſi vo Fter S.li. g. griin
rius vt prioꝛi obli⸗ ri: eti pꝛiuſꝙᷓ dies aduenerit ſub aditione non ſtatim nouatioẽ: dre waͤt Lui gni
zarion aenuſor ⁊ generaliter ↄſtat ex ſtipulatõe in ſed vbi aditio extiterit. nam ⁊ ali⸗ S. ſtex conuen⸗ inn
ver bbligae. Ddiem facta nouatoneʒz otingere: ſed as qui in diem ſtipulatur: ſtatĩ no vone. enſ
n ſtatim ex ea ſtipulatõne agi poſ uat:ſi hoc actum eſt: cum certum alni
x. nn beene ſe anteqỹ dies venerit. DBem. ſit diem qnq; venturum:atqui ſub unt
pone. vt. . de duo. ua fuero ſtipulatus:quan- ↄditione ſtipulat᷑:nõſtatim nouat: “ mngt⸗
re. l. duos reos. S⸗ tominus a titio vebitoꝛe exe miſi ↄditio extiterit. Siquis its Tempe. nõ nde,
finali. ſſ. . & fi b „. fi —. — , tamen eogez in . armn
giſſem: tm fideiubes:non fit noua-⸗ ſtipulatus a ſeio ſit:quod a titio ſti ſiunti bor eeri gſuuug
e Eonnaerns. l. tio:qꝛ non hoc agitur vt nouetur. pulatus fuero:dare ſpondes: an ſi poſſibile. vt. . nann⸗
eroe ee⸗ Mum pecunia mutuam vderit poſtea a titio ſtipulatꝰ ſim: fiat no Qqurbus mocle. ug
pe.l ij.. fi. 1 faart quis ſine ſtipulatõne: ⁊ ex ↄtinen- uatio:ſoluſqʒ teneat᷑ ſeius:⁊ ait cel eur. S.pe mine⸗ tuun
el. beoni 1 . e tlfecit ſtipulatmeʒ: vnus ptractus ſus nouationẽ fieri: ſi modo id actrũ G em ac et. u
Srmogonns led eſt: idem erit dicendum: aſi ante ſti ſit vt nouetur: id eſt vt ſeus debe-⸗ ſegef mo ui, imſ
zire . cer bei⸗l pulatio facta eſt:moxr pecunia nu- at quod titius ꝓmiſit.nam ⁊ eodeʒ duplex hic erat ein
re Frñ . z. merata ſit. Omponius tpe ⁊ impleri pꝛioꝛis ſtipulatiomis pnia gan abſi
re ſtipula. ler. l. j· Dm enim pecunis mutuam coõdinonem ⁊ nouari ait: eoqʒ iure gano ace nonat an
a e uan 5, datam ſtipulamur:non puio vtimur. Igem celſus ait iudica pumo repetittur n
ſnpu.l ii brm obligatoez ex numeratoõne naſa:ꝛ er tum ſolui ſtipulatione actioneʒ iu⸗ volſerioꝛ eum mngi
Erue ſeha lgelo. inde eam ſtipulatione nouari: et dicatinõ nouari merito: quia hoc ats ſi ecotra. Nriun
grag mace, lLeon; M id agitur. vt ſola ſtipulatio tene⸗ ſolum agitur ea ſtipulatione: vt et bhi ſ icſan nleſi
tra eti. a. S. de v. att 7 magis implende ſtipulatõnis fideiuſſoꝛibus cautum ſit:nõ vt ab deebatur utius –☛
bli. qucam um gratia numeratio intelligenda eſt obliganione iudicati diſcedatur. obligari. ſed ta⸗ —
im in fi. Sok. . an L1. . — men obligatur mmyd ſclen
ibi er interuallo. fiei. XXypian”. Di decem que mihi titius xbe eocem momen⸗ ula nt
hic incontinenti. J ſtichũ dari ſtipulatus fue bat:aut vecem que ſeius mihi x⸗ t . liberat ſeio lera,
ro:⁊ cum in moꝛaꝓmiſſoꝛ eſ bet: a titio ſtipulatus fuero: putat ueroren⸗ zonn iitncin
e EIm emz. ſet: quominus daret: rurſus eun-⸗ marcellus neutrũ liberari: ̊ titiux ſt alicui ſub con iunſnlu
ſtipkamur gem ſtipulatus fuero: vſinit peri- eligere poſſe ꝓ quo æcẽ ſoluere ve⸗ ltione obliga⸗ nuſinſe⸗
mcontinenti. lᷓ ad omiſſoꝛe ptinere:quaii d . to nuhi penden⸗ alat
“ culũ ad ꝓmiſſoꝛẽ ꝑtinere:quaſi mo lit. Si ab alio ꝓmiſſaʒ ſibi wte; tecondi. acepto lerligi
g Ja agitur. bhoe ra purgata. Legatsa vel fideicõ⸗ maritus ab vxoꝛe wvtis noĩe ſtipu⸗ Eram condone Eſt
auere guondo miſſa ſi in ſtipulatione fuerint e- latus ſit: n duplari otem: ſed no⸗ hitene ſimul nnſb
vt er numeratone ducta: ⁊ hoc eſt actum:vt nouaren uationem fieri placet: ſi hoc actuz ratur. vt infra ummnſſu
nõ naſcat᷑ obligatö⸗ ti. j.ſub condii. mn nlfyl
nõ naſcitur.vi hic ⁊ de accepi.l. Rher teenr
2. S. ſi cer. pe.l.nnũõö . èòMD! in diem. Jiez ſi mſoltemvs.
omnis. ⁊ ar. l.cum quid. ſi vo dubitaretur vtrũ hoc actum ſit vel noõ quod ſtipulatus ſum a te fub condi.æ ſtipuler ab alio nouandi am wumeſmng
pᷣſumitur actum ꝙ naſcat᷑ ſed ſecuta ſti. fingeret᷑ nec nata. vt ſupꝛa mo. lgrli
act.⁊ obli.l.obligationũ fe.S.fi.⁊ ce ver.obli.ſi ita ſtipuł.S.griſogo⸗ x¶ Condiionem. condi.pꝛime eſt ꝙ titius pꝛomittit.a ſic ebitũ: hrneſuni.
nus.at in ſuꝑioꝛi nulla eſt fictio.vt no.S.ſi cer.peta.l.certi condi.S. ⁊ quod dicit nouari hoc.dicit ſcʒ ob ſecundam ſcilicet titij. et ſic ſe ponuira
quoniam. ⁊ facit ſupꝛa.l.pꝛoxi. quens ſtipulatio momentanea eſt. et facit infra eodem.l.quotiens Küm fipn
b Et magis. repete 7 quia.ad quod facit.j.rem ra.ha.l.ſi ſine.ſʒ J. finali. dligarckpe
quid ſi ſtipulaturus numero.⁊ poſtea nõ ſtipuloꝛ:rñ.ex numeratio⸗ Igem celſus.diſcedatur.ſi enim hoc ageretur.fieret nouatio: entlnm
ne datur mihi certi conchtio. vt ſupꝛa pꝛoxi.S.et ſic eſt ſimie ſuperioꝛi.alij dicunt putabatur ſi ukonmne
1 3 ſtichum. quaſi moꝛa. ſed quid noui hic fuit?rñ. pᷣmo erat muee ſuperioꝛi ſed non eſt. ittueen
— moꝛoſa ⁊ vicioſa hic non.⁊ ſic aliud hic pſumit᷑. hodie ſec: ⁊ Sʒ cecem.a tino.quodam tercio vel etiam ab eodem. Ciun ine
vt. C. e.l. fi. alij dicũt ⁊ hic expᷣſſe debere agi. ⁊ facit.S. xe ver. obnig. u fuero. alrernatiue. ultrittiig
ſcire abemnns . ſoł.qui.x.S.idem rn.a.S.e odi.fur.l. parnn. x Liverar:.infra.e.ſi is cui decem contra.ſoł.vt ibi.item con n
2 qui ibi no. Item facit. . de ver. oblig. qui hoc.a.l. ſi rem. ⁊. S.t.j. tra infra.e.l.ↄ e.Soł.vt ibi. ↄtem ſacii ſupꝛa de vſufruci.l.ad
heres ade.S. non eſt. a. I. e. ſi rem in pun. huc ibi. ſi vo ſimul in ſacculo. Auunnegte
K Legaia. ſtatm. ſ. fiet nouano. ſed non pent᷑ niſi die aduemente. „» Sed tirium. tercium. ac. . irm,ſten
veFelen en läanitegrranmn, ergroais⸗ diẽ. ſed ibi in diz 3 Uelu m vubio meſumo. vt et infra titulo pꝛimo. l. ⁊ magis ꝙ; Nrlnen
m. perr 8. tur infra. e. l. a te. et. l. ſi is cal.
. Eire nen, runc apparebit nonariot em factam. vt. j. w aece⸗ meo. vel vᷣm quoſcam. v mnuitur infra.e.l.a te.et.l.ſi is cun. ungeun
pula. 1. , in deya. J b alio. liberabit᷑:licet autem me lib mier? rrgnmn
m OQui in diem.ſ.debitum.i.qui nouat ſtip.ↄceptã in diẽ certum = 40.6 a enadĩ nieren eliberer pꝛo mepo ſgunnen

= — g
2= E

—

S:⸗

— —

–

— —— — —— — ℳ=
—
☛

= = =
S

—

☛,- — BS.

bnm
eli

.

—

elbbert n
immind

a Erx voluntate. pꝛecedenti vel ſequenti.vt.j.e.ſiquis abſente.
b Autem. pꝛo ſed. 2 eſt ratio. S. ð nego. geſt. l. ſoluendo.
eEnam ſi nolim. dummodo nego. geſt. non habeat. 7 facit. . e
Polu.l. ſolutõeʒ.⁊.l.ſi debitoꝛi.⁊.S. de excep.l.ſi opera.

traneo eſt ſtipu⸗
latus ſine aucio
ritate iutoꝛis. k
cuz plures eẽnt
tntoꝛes.ab vno
ſtipulatur ſine
auctoꝛitate alte
rius. in ſecũdo:

quia ſtipulatur

rem ſaluam fo⸗
re.i.id in q̊ tene
bitur. ſi rem nõ
ſalu auerit in fu
turum. ad qd.S
.l. ꝓxi. S. ſiquis
a. vel rem ſal⸗
nazʒ foꝛe. 1. id qdᷣ
lam debetur oc⸗
caſione tute. nõ
dico ꝗỹ actio tu⸗
tele naſcat᷑ niſi
finia tutela. vt
3. d tu. ra. di. I.
ſi tutoꝛ. S. fi. .
ſe. licet quidam
dicant contra.

e Auctoꝛita/⸗
te. ſine q̃ aucto/
ruate actionem
tollere non põt
ſed nec nouare.

f Zutele. id ?
verum pnuilegi
um pꝛioꝛis obli/
ganionis. ſcilicet
ex cauſa tutele ĩ
poſterioꝛẽ tranſ⸗
fertur. niſi cau⸗
ſa abijciendi pꝛi⸗
uilegij ſtipulato
facta ſu. vt. j.e.
l. aliaz. 1. S. de ⸗
ni. cre. l. ij. ⁊. uij

g Egiſſet. qo

potun. qꝛ no⸗

„ pupulus. in duo b⸗ eſt duplicitas.pꝛimo quia vel ab ex⸗

eſt. quid em intereſt: an ipſa an ali⸗

us quilibet pꝛomittat.quod enim
ego debeo:ſi alius ꝓmittat:libera⸗
re me poteſt: ſi nouationis cauſa B
fiat:ſi auteʒ non nouandi animo i⸗
teruenit hoc:vterqʒ quidẽ tenet᷑:ſ
ſoluente altero alter liberabit. nõ

tamen ſiquis ſtipuletur ſibi quod

mihi vebetur. aufert mihi actionẽ

niſi ex volutate mea ſtipulet. ube⸗

rat autem me is qui quod vebeo:
ꝓmittat etiã ſi noium.,. Sem.
J pupillus ſine tutoꝛis au⸗
ctoꝛitate rem ſaluam foꝛe ſti
pnlatus:pubes factus rataʒ ſtipu⸗
lanonem habuerit: nouandi cauſa
tollirur tutele actio.ſi vo nõ habu
erit ratum:licet tutele egiſſet: ha⸗
bet tamen adhuc ex ſtipulatu acti
onem: ſed iudex tutele non alter cõ

demnare vebet: ꝙᷓ ſi ex ſtipulatõne

liberatio fieret. Quiſub condi⸗
tone ſtipulatur: que oĩno extitura
eſt: pure videtur ſtipulari. Qui
actum ſtipulat᷑: veinde iter: nibil

agit: item qͥ vſumfructũ ſtipulatuę

ſi vſum ſtipulet᷑: nmihil agit. ſed ſiqᷣs
iter ſtipulatus: actuʒ poſtea ſtipu⸗
letur: aliud magis ſtipulat᷑: aliud
em̃ eſt iter aliud actus. Au.

qꝛ
uanonem ſublata non eſt pupillo nequeunte ſuam ↄdi facere dete⸗

rioꝛem. vt infra. I. nouare. S. pe.

b Bebet. videtur ſuꝑflua bec liberano. cmn ſemel ſoluendo ab
vtraq; ſu liberatus.ſed dic ꝙ non eſt ꝓpier hoc. quia ſi dubitet᷑ de
liberanone:ſtatim poſſit oſtend. ſic ſupꝛa de peti. here.l.pe.⁊ facit.

C. e bo. que li.l.

fi. S. pe.⁊ de rei ven.l.non ſoluʒ.

i Fieret. vt ⁊ ſupꝛa. I. pꝛoxi. S. fi.
k NQui ſub conditione.pone exemplum ſi monar. vel ſi annchri
ſtus naſcetur. vt ſupꝛa de ↄdi. inde.l.nam ⁊ ſi.⁊.l. ꝙ ſi ea. ⁊ ð iur.
w.l. in. a tunc eſt pnra.i. non condiuonalis. eſt tamen in diem.
ideo non poteſt ſtanm agi. nec enam fit nouano prions ad plenũ
vt ſupꝛa. e.l. in diem. ⁊ m hoc faci ſupꝛa d peri. ⁊ commo. l.ne⸗
ceſſaꝛio. . ſi ita. ⁊ de condi. inde.iuł. et ſupꝛa ſiquis.o. c. te. l. j. S. qᷓ
ſub condinone. vel pone caſum. vt ſupꝛa de verbo. obliga.l. in illa
ſtipu.ſi kł.m fi.ibi ſi non tetigero celum diguo æc̃.⁊ ſic bene poni

hic ommmno.

¶OQui actum.agit.non fit nonatio cum totum ſtipulatus ſtipu⸗
loꝛ partem. ⁊ ſi id agitur tacue vt hic dicu.ſecus ſi expꝛeſſe. vt ſup

ver. ob. l. qui vſufruc. IAlud autem conſtat. ꝙ m hec iura ex qᷣ

buſdam pꝛeſumebatur nouatõ. vi inſti. e. S. pꝛeterea. vel dic ꝙ nec
tacite hic agitur. cum aliud ſu vnum aliud ſit alind. vel dic nmiil
agitur qtum ad ↄamodum. q; nullũ aliud emolumeninz vel mar?
oſequitur ꝓprer hoc ꝙᷓ pꝛimo habuu. illud amteʒ conſtat ꝙ bene te⸗

net ſtipulatio.⁊ aliqua eſt. quia alia eſt hec ſeruitus ꝙ pꝛima. ſed

pulationem vel per litis conteſta⸗

tamen ex ea agere nil pdeſt. nec auſert aliquod emolumeniũ niſi ſiat
animo nouandi. vt.d.l.qui vſumfr. ⁊ facit ſupꝛa ve vſu. ⁊ ha. ꝑ ſer⸗
num. S. vſufruc. “
m Supnlatur. vnde non ſit nonatio. vt. ö. de ver. ob.l. ſcire debe⸗
mus.? facit.S. ð excep. rei iu.ſi mater. S. ſiquis uer.

u e A recte.
eo. alijs
„ „7 , „ quibuſdam. vi pꝛ0
Vi recte ſoluitur:is etiã no⸗ curaioꝛe generali x
uare poteſt. excepto eo ſi mi⸗ ſperi r gnrno ne⸗
bi aut titio ſipulerue ſin- nam u⸗ vebuum —
tius nouare non poteſt: licet ei re⸗ vt. ĩ. ti. j. l. vero ꝓ
. cura.. S. de cond.
cte ſoluatur. Apianus. inde. I. ſi pꝛocura⸗
Elegare eſt vice ſua aliũ da- ioꝛ. ⁊ & procu. l. ꝓ
curaioꝛem cui..

re reum creditoꝛi:vel cui iuſ

t. fi pocur atoꝛ tutoꝛn.
ſerit. fit autem delegatio vel per ſti

1. l. mandato. Itẽ
his qui ſunt in po

nonem. teſtate noſtra. vr. 3

B Aulus. e.ſeruus.⁊. l. non
Iquis velegauerit tebitoꝛeʒ Weo. .ſdſn
uny alr . . act. l.
iili wli mali exceptione tue pemn. Irem illi em
ri ſe poſſe ſciebat: ſimił videbitur mancdam lolm. vr
eiqui wnat:quoniam remittere ex mſd en omma
nnerte ſed rñ. vt omma B
ceptionem videtur.ſed ſi per igno⸗ tolleret. omrit ſolui
rantiam repꝛomiſit creditoꝛi:nul⸗ — n nidi
. — unm. e
la quidem exceptõne aduerſus cre ¶ eſſet exceptio ð ad
ditoꝛem vti poterit: quia ille ſuum ucto.

receperit:ſed is qui delegauit:tene
tur conditione:vel incerti ſipecu⸗
ma ſoluta non eſſet: vel certi ſi ſolu

ta eſſet:et ideo cum ipſe pꝛeſtiterit o mon põt. vr.

pecuniam: aget mandati iudicio. ſ. tr.j.l. ſtipu.
Apianus.
J non debitoꝛem delegaueꝛo
quaſi debitoꝛẽ creditoꝛi moe v Eiegare.
exceptio locum non habebit. ß con rduot. .

ditio aduerſus eum qui delegauit
competit.
Dem.

q Conteſtanon?. alio pꝛo me exponendo iia lireʒ.vt ſolus teneatur
vt infra n.j.ſolunonem.⁊ ſupꝛa de in rem verſo ſi pꝛopua in puna.
ſed que actio contra delegantem datur? dic ula vrilis que cõtra debi⸗
toꝛem datur directa. vel ſic vendidi tibi actionem. er te pꝛocuratoꝛem
in rem tuã feci. a litem ↄteſtatus es cuʒ eo:incipu teneri tibi ⁊ a me
liberari. hodie vo non fit velegatio niſi per ſtipul. vt. C. de nouatio.
l.j. vel iliud quando fu per ſtipula.non autem pꝛohibere t fieri ꝑ con
teſtationem luis.
r ſ Iaqms. cebitoꝛem. patientem ſe delegart.
1 Mali. idem in ſimilibus.vt infra. e. voli.
t DPoterit. ⁊ ideo ſolutum repen non poteſt. .
u Suum. i. ſibi vebitum. ſic ſupra quod cum eo.l. ij. alind ſi vono.
vt ſupꝛa excep..l.iuł.⁊ facit ſupꝛa ð iur. w. cum m fundo. S. fi.
⁊de conſti. pecu.l.iij.⁊ de woli excep.l.apud celſum S. item queruur.
7.l.pure.S.ſi eum. ⁊ condi. ob. c.l.ſi wnnaturus. S. ſiquis. 7. C. e. ſi
pater.ſed quid ſi eſt dubiũ ſciuerit vel ignoꝛauerit? Rñ.ſi ex ſua per⸗
ſona pꝛeſumo ſarre ſi ex aliena non. vt ar. S. ꝙ ſuo.l.ſi.

x Uel icerti.i. ſine cauſa. vt ⁊. S. de conch. ſine cauſa. l.qui ſine cã
7. l. j. . C. de condi. inde.l. ſi citra.
y Pecuma. ſcilicet vt liberetur.
3 Judicio. cũ ſimpliciter mandamt.i.non delegauerit.
ga [ Jdebuoꝛem. credens ſe quaſi debitoꝛem. .
b Eondino. ſ. certi. vt ⁊ ſupꝛa.l.pꝛ0xi. in fi.ſed ar.contra. S
ad velleia.ꝙᷓuis.S.interdum.
*

e ꝗq otiens.ſit nonatio.qm̃ ex ↄditionali ſtipul.tmmmodo ſpes
eſt buũ ari.vt inſti.de ver. ob.S.ex ↄditionali. ergo nil ex ea
xbelur. tũc vemũ ergo cum condiuo extuerit.nouanio erit. ſed ↄtra.
I. æ reg. iu. l. actus. ſed ſpeciale in accepulatõne a ſimiliby. vt ihi. ſe⸗

cus in nouatõne.li

vᷣt ſupꝛa.e.l. ſi ſti⸗
chuz. S. j.

d Extiterit. et ſi
fecerii durat pri⸗
ma. vt inſti. quiba
mo. tol.obli.S.qðᷣ
autẽ diximus.nec
obſtat inſtit.cœ ex⸗
cep.in pꝛin. ꝙ hic
ex certa ſcientia.ñ
erꝛando ꝓmiſit ſpᷣ
cõdiuone qð pure
æbebar. ibi erran⸗
do.⁊ ſic habet exce
plionem in factum

e Zmpletur. ad
quod eſt. S. de pe.
com. rei ven.l.ꝙ
ſi pendente in pn.

ſAſarcellus.qꝛ
mum exiſtẽte cõ⸗/
ditione fit nounatõ.
gF Stichus. iam
moꝛtuus.

hPurgari. ĩmo
non videt᷑ purgari
vVr. S.de ver. obli.
eum qui. ita. S. fi.
ſol. foꝛte illud ẽ di
ſtinguendum. fuit
in moꝛa. quia int-
pellatus nõ œdit:
an quia cãm moꝛ⸗/
