HaI48_fol-2
author: Justinian I., Byzantinisches Reich, Kaiser

N125 11929904 021

UIIIIIIIILIIIII

ing e

—

Pf. renov.

. —
4 S —
D W — 5 . == —
B . — *
= 2 5 4 . ũ . — — — . H
. — —— —— — 8 8 3 .
= . . . 2 „ — . . 4 * 2
D
*
.
2–
„.
.
.
„
D
.
.
7
7
.
2
— . =
„ 1 .
7
.
.
.
.
7R
* .
8
.
—
.
.
-
4
.
—
.
.
—
.
7
.
.
8
*
.
5„*
ðð
*

. 4 .
1. x * 7 .

e- —. „, lr⸗

HW

. I.

2 ff alen a
. .. en .
. J

N„ *
6
7 1½ 2

2 H 0 te APA 8 n
—1 ſrunne

3 5 DNDat t kab nur
— LSELEEe e8 W
. „N. Pe umt

E
=
S
—

n e l rN. mi f
J “ Gitetlohen
E uit
2 Sar re rimnt
. flurlu i
32 .—— . 32 Noeoſodde
L wif N. wonſt
2 N r- . ð 44 Zi

5 Fe ..4 A4. . 4 R = „de⸗ . 3 V grutet
. — Egpan,
9 5 aaπαιι . Egrn
ſpſt
D d . Uleyrirch
5 „ Peſſe⸗ . unne
„0 . A, * er .

9 PNn afette Lar, n

. Q . AVVu golin
liimn ssſ

„ ae 1 l N. Aſerliupen
mnmk
7 * l (i4.
Mfcarenmt
C C L —
.B Mmbchorn
9 n kere . ● * un
Re umgn
2 Sè vfa Fre-les, 6 *
— π¼. NI NX„α... J W
B en vrſ ſcEre “”MRMB aram

=

bebn⸗ bl. ) R
Mn
ArtrAi& Er W- ͤ te, . aamu
„. . = 1 / . mtilcnun
A e GFanna e mn
j nitnn
.
Q&½
ι
. 1
. .„

Incipit liber. xxxix. digeſtorum a primus huiꝰ. Rubrica. de no
ni operis nunciatione. Sed cum ſeptem ſunt partes digeſtoꝛum:
⁊ ſexia inapit S.xe bono.poſſeſ.ſeptima de verbo.obli.vnde hoc ꝙ;
incipu hic hoc volumen ⁊ non in prin.alicuius ꝑtis:vt.C. d vete
ri mr.enuchi.l.ij.S.ſed cum omnia? RKndeo quia bono. poſſ. atti
nent ſupradictis
titulis ante bo⸗
noꝛum poſſeſſio⸗
nes.ſ.vſq; ad ti⸗
tuluʒz de legatis:
ideo melius cum
pꝛecedẽtibo ſunt
coniuncte. Inſra
e verbo. obliga.
non incipit:qꝛ mi
mis paruʒ rema
neꝛet de hoc volu
mine: ſeo hic iam
diſcreta eſt mate⸗
ria a pꝛedicns:in
hoc tamen eſt af
finis: quia ſicut
ſuperius tractat
iure pretono:
ita hic.ſ. eodem
modo ſed non in
eundem modum
accurſus.
Oc.
gq b ZXLiti
us e⸗
difi⸗
cabat in quodaʒ
ſolo: ego dicebaz
eum nõ iure edi
ficare:ipᷣe ecõtra
dicebat:ꝙ de iure ediſicabat:querebatur ab vlpiano:an ego poſſim
ei contradicere nunciando:a reſpõdet:ꝙ ſiue iure ſiue imiuria edi⸗
ficetur:ꝙ poſſim ei nunciare:a hoc per quoddam edictuʒ pretons:
ſed tamen vebeo poſtea remntiere nunciatõem quatenus non habeo
iuns prohwendli. ac.
b Edicto.ſ.de ope.no.nuncia.i.hoc interdicto:cuius duo ſunt ca
pita: vi.j.eo.pretor.in prin.⁊.. deinde:⁊ ꝓphetiʒat hic vlpia.qui
prius facit expoſitõnem edicti: ꝙᷓ ponat ipᷣm: ſic a ałs. 5S. de cap.
di. l. ij.in prin.a ałs ſepiſſime.vt.S.quod quiſq; mris.l.j.i prin.
7,8. de pact. l.j.in prin. ac.
c Permittitur.i. ſtatuitur. ”́”MBn
eAEcdicto.quod eſt.j.e.l.pretor.j. Nn.quod interdictũ appellat᷑
vt in.l.pretor.S.j.⁊.S.hoc mterdictum. Seo certe ibi non ꝑmitti
tur nunciari.Sed dic eoipᷣo ꝙ mandat deſtrui factum poſt nuncia
tionem videtur permittere nunaari. ac.
e Jure.quia ſit ei ius edificandh. .
ſInuria.id eſt non iure:vt inſti.de iniur. in principio.
g Iniuria. id eſt imuſte. „
b Dpus quod expoſt facto apparebit ſcilicet cognita veritate.
1 Mieret. nouum. naz aliquid iure permittimr in veteri opere qoᷣ
non in nouo:vt.C.œ indeis.l.celicolis: ibi nempe alind ⁊c.vt.j.
de immere aciuq; pri.l.iij.S.penul.alioquin contra. vt.j.eaõð:l.S.ſi
quis echficium.accurſius.

k Der nunciatõnem. legitimam que teneat ipᷣo mre:nam quãdo⸗
q; ratione perſone nunciantis nõ tenet: vt qmia pupillus vel ſeruꝰ:
vVᷣt.j.e.l.de pupil.in principio.⁊.S.j.quandoq; ratione rei.vt.j.e.
re pupillo.S.ſi quis riuos.a.S.pꝛeterea.⁊.S.totiens.⁊.l.qui viã:qͥ⸗
bus caſibus poteſt ſperm nunciatio. at vbi he non impediunt: te⸗
net. nunciatio:licet nunciatoꝛ ius nunciancdh nõ habeat. Poreſt ta⸗
men ille qni facit opus querere quare nunciet: ⁊ ſi cauſam non expᷣ
met:poteſt edificare umpune:ſicut dicimus in libello cauſam expꝛi
mendam:vt.C.e edicto dim adri.tollen. l.fi.S. ſmautem.⁊ ſupra
de tranſac.l.cuʒ hi.S.in cauſa.⁊.j.e.de pupił.S.qui nunciat.⁊ in
teſte: vt in auten. de teſtibo.S.ſancimus.Sed ar.oↄtra ſupra ad tre
bel.l.quia poterat.accurſius.

lDeinde. repete ꝓmittitur hoc edicto vt remitieret᷑ ⁊c. Sed certe
hec remnſſio nõ fit ex eodem edicio:ſed alio quod eſt mira.e.ptoꝛ.S.

5
△
0

ceinde:vnde male videt᷑ ſic repeti. Rñ. eoipſo ꝙ hoc edictum:qued
eſt in pꝛin.l..e.pꝛetoꝛ:dicit deſtriu quod fit ante remſſi.videt᷑ ꝑmit
tere fieri remiſſionem.vt ar.j.de ma.te.ſiquis locnples.in fi.⁊.5ẽ.
e een. ſi quis ex.S.ꝓhibet᷑. vel dic remuteret᷑.ſ. alio ecicto quod
non habemus,. gccurſius floꝛenunns.
m Remitteret.

inꝛe opus ſa
„ „ . oc edicto. vel a
Bomini Juſtiniani ſacratil⸗ eo data ſatiſcatõe
ſimi pꝛincipis ꝑpetui ſemꝑ au nuncianti.

n PHactenꝰ. Im
mo ⁊ in eo qð iu⸗
ſte nunciat pſtita

guſti iuris enucleati ex omni
veteri iure collecti digeſtoꝛuʒ

ſeu pandectarum incipit liber Biiſanone lit re⸗
5 LT . . mſſio.vt.j.e. pꝛe⸗
xxxviij. et primus hbuius . toꝛ. S. hoc interdi⸗
De noui oꝑis nunciatõne. cimn. 2. f. e. de pi⸗
pił. S. ſi is cui. ⁊. J
remiſ. l. j vnde
expone hactenꝰpꝛo
Oc edi⸗ ideo. quatenus
ccto pꝑmit ꝓquia: a ſuſple.
rit᷑: vt ſi boc — patebat
. quia nullam cau⸗
ue inre ſam nunciancht co
üſine ic iudice diebar
pjj el que ꝓ nulla ha
ſie⸗ op betur: ⁊ ideo fit re
leret: ? m o⸗ ram ſine
nunci⸗ atidatone. vel die
di one ſecundo hactenꝰ.i.
“ 3 vſq; ad id tempꝰ:
inh iberetur: deinde remitteretur quatenus.t vichz
rr iudex cognouerit
prohibitio hactenus quatenus ⸗ peonutgegneint
liceat edificare vel

non:⁊ potuit nunciare vebnon:a hoc pꝛeſtita ſatiſdatione demolu⸗
endo in pꝛinci.cognitionis:a ſic ſtatim pendente cognitione edificat.
Exquo autem pꝛonunciauerit:aut deſtruetur quod eſt factum: aut li⸗
bere faciet quod vellet. Clel dic tercio cum deberes ſeruitutem altius
non tollendi vltra.x. pedes: tu iam circa. vuij. feciſſes. nunciaui ne
vltra ꝓcederes:veniſti coꝛam iudice:cum videatur iudex ꝙ nondum
feceras vltra id quod tibi licet: nec me habere cauſam vllam nunci⸗
anch:niſi in eo quod vltra ſieret etiam ſine ſatiſdatione faciet remit⸗
ti:cum videat iudex me calumniari. Tlel dic quarto non haberet ob⸗
lata ſatiſdatione ⁊ non recepta mil dicit: ſecus ſi diceret hodie conſtat

⁊c.vt ſupꝛa vt in poſ.le.l.ſi is a quo: quia tunc non remitteretur p%₰%

hibitio: licet ſatidare vellet. Ael dic quinto non haberet quatenus
1. in totum:naʒ pꝛeſtita ſanſdatione in nullo videtur habere ius nũ⸗
cianch: ⁊ ſic in totum remitutur. Ael ſexto poteſt pom exemplum in
ſeruitute vꝛbana:⁊ ſic in reb in coꝛꝑalibo:nam cum deberem ſeruitu

tem altius non tollendi vltra.x. pedes edificaui vſq; ad. viij.poſtea de

nunciaſti calumnioſe: potero querere per iudicem: nunquid edificaue
rim vltra.viij.cum tibi debeam ſeruitutem alnus non tollendi vltra
x.⁊ ſi dixeris ꝙ non: permnttetur ꝙ ego ediſicem vſq; ad.x.vlira nõ

In coꝛpoꝛalibo hoc modo:cum venunciaſſes mibi nouum opus in lo

co qui erat.xx.pedum: potero querere per iudicem nunquid habeas
ius in. xij.⁊ ſi mueniet᷑ ꝙ non:permuites ꝙ echſicem m. xij.⁊ m.viij.
non dicit pꝛo ea parte qua veritate inſpecta tenui nunciatio:remnſſio
non fit ommino: cum ex ſtipulat teneatur ad vemoliendum. Sed
pꝛo ea pꝛo qua non tenuit omnino tenet pꝛeſtita ſatiſdanone. licet em̃

ad totum mnterponatur ſtipulatio:ad eam tamen partem in qua nun

ciatio fieri non vebuii non committetur. Poteſt agi ⁊ alijs mochs ad
emoliendum:quos dic.vi noõ.infra.e.qretoꝛ.S.nõnulli:⁊ hꝰ pꝛout
habes in littera nõ.ſine eo plana eſſet: ⁊ dices haberet ex perſona ſus
quia liber ⁊ maioꝛ eſt: vt infra eo.d pu.m pann.a. S.j.A ratione rei.
vt infra eo.qui viam. Sed videtur huic Rñ. pꝛout habes non con⸗
tra infra e remiſ.l.j.S.j.hic enim dicit remiſſionem nundanonis fie
ri quatenus ius pꝛohibend non habuit nunciatoꝛ: ergo nüciatio nul⸗
la: ſic ergo vebet eſſe remiſſio nulla vt in contrario Rñ.Equiuocatio
eſt ſeu duplex expoſitio in hac oꝛanone.iſte non habet ius pꝛohibẽdi:
nam ſi dicas non habet:quia aduerſarius habet ius edificandi:ſic hic

loquitur. nam licet inſpecta veritate non habeat ius pꝛohibench: ta⸗

men ius permitiit ei nunciare:ſi eſt maioꝛ ⁊ liber:a res habilis ſuper
qua nunciatur: ⁊ ſic aliud eſt nüciare poſſe ⁊ aliud ꝓhibere cũ effeciu

finaliter: qu o facto ſi ſaniſdet᷑ remiitit᷑ nunciato quatenus ius ꝓhi⸗
bench non habuit veruate inſpecia. Si non ſatudedu: veſtruet᷑ q;

3

9
1 at WEA. „er

Poſtes fit..e.l.pretor. Secundo modo accipitur dicta orstio.nõ ha
et ius prohibendi. quia non valet ranone perſone nunciantis. quis
ſeruus vel pupillus.vi.j.e.l.de pupillo.S.nunciationem.in princi.
7. S. ſeruo. vel ratione ipᷣius nunciatõnis inepte ſacte. qmia non fit in
re preſenti.vt infra eo.de pupillo.S.nunciationem. el ratione rei.

vt infra eoð.de pu
pillo. S. ſi quis ri⸗
uos. 1. S. ſeqnenti
⁊2. l. qui viam. qui
bus caſibꝰ nec nun
ciatio tenet.⁊ per
conſequens nec re

miſſio vt in contꝛa

rio ⁊ ſic non habe⸗
re ius prohꝛbendi
accipitur duobus
mochis.ſic affirma
tiua. id eſt habere
ius prohibendi du
obus mochs oicit᷑.
vt ecce ſi ediſices al
tius ſiue habeam
ibi ſeruitutem poſ
ſuʒ nunciare inſpe⸗

cta veritate. ſiue ñ

poſſum inſpecta ꝑ
miſſione iuris. et
vtroq; caſu tenet
nunciatio ⁊ tenet
remiſſio.⁊ ſic h̊ lo
quuuꝛ.ſi non habe
as non. vt quidaʒ
libri habent. ⁊ tüc
nullum eſt contra
Sed pone te edifi⸗
care in predio ruſti

hibendi ius is qui nunciaſſet nõ ha
beret. Hoc autem edictũ reme⸗
diumq; operis noui nunciationis
aduerſus futura opera inductum
eſt: non aduerſus preterita: hoc eſt
aduerſus ea que nondum facta ſũt
ne fiant.nam ſi quid operis factuʒ
fuerit:quod fieri non debuit:ceſſat
edictum ⁊ noui operis nunciatiõe
⁊ erit tranſeundum ad interdictuʒ
quod vi aut clam: quod olim erat
factũ vt reſtituatur: ⁊ quod in lo⸗
co ſacro religioſoue: ⁊ quod in flu⸗
mine publico ripaue publica factũ
erit:nam his interdictis reſtitue⸗
tur:ſi quid illicite factũ eſt. Nũ

ciatio ex hoc edicto non habet ne⸗
ceſſariam pretoꝛis aditionem. po⸗

opus fieret. Et poſt operis noui

co.ſiue poſſum te prohibere inſpecta veritste.quia ſernitmiem ibi ha⸗
beo. ſiue nullam ibi habeo.nullo caſu potero venunciare de iure. ſic
poſſum in ſeruitute vrbana inſpecta veritate. Item inſpecto iure per
mittente.vt.j.e.de pupillo.S.ſextus. In ruſtica poſſum veritate inſpe
cta ſed non mre. quod preualet.vt.j.e.l.qui viam. hoc caſu loqui
contra.⁊ ſic poſſe ꝓhibere diuerſis modis accipitur.
n Prohibendi. ergo patet: ꝙ quidam habent ius nunciandi qui ꝓ/
hibere non poſſunt: vt.j.e.x pu.S.ſi pluriũ. =”M
o Mon hbaberet. ⁊ non quod haberet remttitur.
p Hoc autem echctum. quo opus nouum inhibetur.
q Remediumq;. illuo idem vel aliuo quoo non habemus: quo re⸗
mittitur prohibino preſtua ſa tiſdanone.ac.
FPXInductum.accipe.j.hoc eſt aduerſus ea.
Preterea.i. perfecta:vt.j.e.l.ſi quis ediſicium.niſi in caſu:vt.j.
lI.de pupil.S.ſi quis ipꝛ.vel dic ibi pceſſit nunciatio. . .
gacta ſunt.ad ſuperius non as ꝓxi.vt S.dictum eſt.
v Siqmo.i.ſiquod opus:nam de perfecto dicit.ac.
x Edictum. quia preteritum eſt.
a Tranſeundum. nõ ergo concurri
contra.. e.pretor.S.nonnulli:ſeo dic proeo ꝙ datur illuo ꝓ factis
vi poſt ꝓhibitionem ſic concurru vnum cum altero vt in contrario:
vt. j.qð vi aut clam.l.ſi alius.S. ſecundo.eſt tamen hoc perpemunʒ:
allud annale. vt. J. e.l.pretor. S.hoc interdictum. ⁊. j. qð vi aut claʒ.
ſemper.S.hoc interdictum. Item hic exiguur vi in opere preſenii fiat
nunciato: vt. . e.l.e pupillo.S. nuncianonem. ibi non: vt. j. qð vi
aut clam.l.j.S.ſi quis. Item illud quando fieret clam hic non. Jtem
Hoc ad futura opera illuo ad preteriia vt hic. accurſius.

b Als interdictum.ſcincet aliud quod eſt inuenium pro eo quoo ac̃.
aʒo. accurſius.flo. UMD
cDlm factum. als deficit olum et bene: nam olim pꝛeteritum a fu⸗
turum tempus ſigniſicat. ſeo ſi habes olim erat.id eſt ſactum finſſe di

cetur.accurſius.
d Uit reſtituatur.i.deſtruatur.ac.
e Et quod in loco.repete ⁊ erit tranſeundum ao interdictum qued
eſt ne quio in loco c. hoc de ſequeniibo dic agi ex ſecundo capite
vt uſt interdic.l.ij.S.interdicia.⁊ infra ne quid in flumi. publi.
penultuno.
1 s interdictis.quohlibet in ſuo caſu locum habente. ſed quod vi
aut clam in quolibet: vt.j.quod vi aut clam.l.vim facit.S.ſi.⁊ hoc ſi

tboc interdictum cum ilio. ſev

xnunciatio non preceſſit: ſi aũt enuncistio pꝛeceſſiſſet.tunc ⁊ hoc
interdicto agetur aci.in factum vt veſtruatur.
g Reſtitnet᷑. i.deſtruet.
h Munciatio.iria dicit vbi poſſit denunciari. a per quẽ ⁊ aduer⸗
ſus quos,.ac. —=ðð — —.
1 Aditionez. qꝛ

ꝛactu lapilli ł vo⸗
ce fieri poteſt:vt
teſt enim nunciare quis etſi eum j.e. e pupulo.
non adierit: uem nunciationem ? memmiſte ſene⸗
noſtro ⁊ alieno nomine facere poſ Fgui opus. ſeo
ſumus. Item nunciatio omni vvn ges⸗ D

bus diebus fieri poteſt: ⁊ aduerſus
abſentes etiam inuitos ⁊ ignoran
tes operis noui nunciatio pꝛocedit
In operis autem noui nüciatio

l.que ſub condi.
S.fi. ⁊ de edendo.
l. j. S. edere.
k Aditionem.
ſcilicet cum ipſa

ne poſſeſſoꝛem aduerſariuʒ facimꝰ ſn ſer erhoſt e.
Sed etſi is cui opus nouum nũ de pupillo. F. qui
ciatum eſt ante remiſſionem edifi opus: ⁊ ſic ſolut
contrarium. ac.

cauerit. inde ceperit agere ſibi
ius eſſe ita edificatum habere: pre
toꝛ actionem ei denegare debet: er
interdictum in eum de opere reſti
tuendo reddere. Poteſt autem
quis nunciare etiam ignorans qo

nis.
m Eum. preto
rem.accurſius.
n Munciauo⸗
nem. ex hoc edi⸗
cto. ac.

o Alieno. ſcilicet procuratoꝛio etiam ſine mandato dummodo de
rato caueat:vel wminus ratum habuerit.vt.j.quod vi.aut clam.
l.prohibere. in pꝛin. vt dices.j.e.l.d pupillo.S.qui ꝓcuratorio.vł
dic cum mandato. vnde neg.geſt.nõ nundiat. cum hoc edictum ha⸗
beat inſtar actõms.ac. .
p Item omnibus diebus. etiam feriatis: de alijs enim quis dubi⸗

tat. quaſi diceret nullus: æ hoc ideo.qꝛ non eſt neceſſe pretoꝛem adi

ri. ſ. in duabus. ſed in teroa quando per pretoꝛem. ⁊ ſic.j. de adul.
l. miles. S. ſexaginta. ſed ar. contra ſupra ſi quis in ius vocatus.l.
8 5 Abſentes. quorũ nomine edificat᷑. ſᷣm Jo.a etiã ſenſu carentes
cum fiat in rem non in perſonam. vt. j.e.l. pupł.S.nunciationẽ
7. l. operis. a.lI. ſequenn. 2
Tr Ignuoꝛantes. ſed nüquid minoꝛ poterit reſtuui ſi echn canerit? R
non: cum non expediat ſibi in eo ſtatu rem eſſe in quo erat cũ ei ce⸗

nunciabatur: ſed impenſa ſic vt preſtet patiennam.

In operis.nunciatio ne.ſunmplici verbo facta.ac.
Agduerſarium facimus. ii nos poſſidemus. vt.quod vi aut claʒ.
ſi alius. S. ait iuł.⁊ eſt verum.ſi verbis facta fuit nunciatio: ſed ſi
per preioꝛem vel per iactum lapilli ↄtra erii:qꝛ non tacimus cũ poſ⸗
ſeſſorem: vt.j.e.de gnpillo.S.meminiſſe.ſed quare amitto cum per
verba nundo? Rndeò. qꝛ meticuloſus videor: ⁊ quaſi ſibi veſerere
ſecus vbi audacter ꝑ iactum lapilli vel ꝑ pretoꝛem: vt.j. œ acquir.
porſ. l. ij. S. in amittenda. a. I. ſi i quod.S. ſi. ac.
v Seo ſi añ remiſſionẽ.iacite eo qð ſatiſdatio recipit᷑ vel expꝛeſſe
facta. . .
x Agere interdicto ne vis ſiat ei.

A Ediſicatum habere. interdicto vn poſſidetis: vel illo ne vis fiat

ei:e quo habes.j.e.pretor.S.væmde.ac.
b Act. redditaʒ. ex illo mterdictg ne vis fiat ei ⁊c.vel vti poſ.hoc
ideo quia ſpernu edictum et nunciationem. azo. “
c Interdictum.qð eſt. j.e.pretoꝛ.in pꝛin.⁊ quod vi aut clam. vt
.j. C. pꝛeioꝛ. S. nonnulli.⁊. J.quod vi aut clam.l.j.S. qͥo ſit vis.
dↄ Reſtituendo.i.deſtruendo.

—

e Poteſt ignoꝛans. dumodo habeat inſtar äddam operis: vt. I. e.

l. ſfupulano. S. opus. que eſt contra.
fQuod opus fieret. ſicut forte turris vel eccleſia vel aliquod op⸗
cum aduerſarius paret ſe ad edificandum. nia
. Et poſt open. omitunt. 1. cmitere poſſunt: nec em cogunt᷑
vt ſubijcit. Ytem a committunt vt in arbitratoꝛẽ vt ſuo arbitratu
fiat vel non ſiat:opus deſtrustur vel non.non qð in arbitrum: hoc

IEii. id eſt ;

em.
ſpſa
li
ell.
qun
lunt
K.

„

g
s

no⸗
d⸗

Vt

Aby
mad
Adul.
uol.

hnts
non

rinßh
nei

mche⸗
:ſoſ
cipoß

unpe
fſerene
eguf.

prſt

Fsfun
pohoe

m. t
1.

l, ſe.

odop

cogunt
bimmi
runh

enim fieri non poſſet: vt 3. de orbitris.l. fi. .l. ſed ſr in ſernum. . ſt
quis iudex.ſic in auten. vt diffe. iu. S. ſi tamẽ.colł.ix.⁊.C.d indi.
apertiſſim.⁊a m auten. hoc contingit.

Zuriſchtioni. vt in arbitratoꝛem: vel dic vt in indicem: ſi incõ⸗

tinenti petat᷑ cognoſci: quod ſit hodie vſq; ad tres menſes.

1Inge quent.
cum aduerſario.
ſine pretore. le.
K Dp'. ſuſple
4 fecit.
ILonuentio⸗
ms. id eſt pacti
excepno. pro ope
re quod fit in pꝛi
uato nõ in pub.
m Exceptio.ſi
ille ediicauit. et
tu agis vt deſtru
atur.
n Dandam. vt
7.J.quod vi aut
claʒ. l.iij.S. ſed ⁊
ſi ꝑmiſu.⁊. S. nõ
m. 7. l. vun fac.
.S. tamdm. 2 hoc
mſi nunciatũ ſu/
per repub.ſu: vVt
S. de pact. l. iuriſ
gen. S. ſi paciſcaꝛ
2. J. quod vi ant
clam. l.iij. Spla⸗
ne. ac.
o Periculum.
quod fecit opus⸗
poſt remiſſioneʒ
Pactio. id ẽ
remiſſio nuncia⸗
tionis.ac.

q Priatoruz.

e opere faciendo
poſt prohibitõeʒ
dretoꝛis, ac.

nunciat onem committunt ſe liti⸗
gatoꝛes pretoꝛie iuriſditioni. In
de queritur apud celſum libꝛo.xij.
vigeſtorum: ſi poſt opus nouuʒ nũ
ciatum conueniat tibi cum aduer
ſario:vt opus faceret an danda ſit
conuentionis exceptio:⁊ ait celſus

dandam.nec eſſe periculum:ne pa

ctio priuatorum iuſſui pretoꝛis an
tepoſita videatur. Quid enim ali⸗

ud agebat pretoꝛ ꝙᷓ hoc:vt contro⸗
uerſiam eorum dirimeret: quibus
ſi ſponte receſſerint eebebit id ra⸗
tum habere. Opus nouum face
re videtur qui aut edificando aut
trahendo aliquid priſtinam fa⸗
ciem operis mutat. Hoc autem
edictũ non omnia opera complecti
tur: ſed ea ſola que ſolo coniuncta
ſunt:quoꝛum edificatio vel emo⸗
litio videtur opus nouum contine
re. Idcirco placuit ſiquis meſſem
faciat:arboꝛemue ſuccidat: vineaʒ
putet.quanqꝙᷓ opus faciat: tamen

r Juſſui.quod eſt vt non fiat poſt nunciationem als deſtruatur
vt..e.pretor.in prin.accurſius.
ſPre:oꝛis.quod eſt vt xſtruatur factum poſt denunciatõnem.
tZrruneret. ſic S. ſi cer. petat᷑.l.quidam. ⁊ ſi quis caut᷑.l.ij.in

prin. 2.S. e adi. lega. legata inutiliter. ⁊ S. ve vſuf.i. ſi cuius. S. v⸗

niq;..ibi ſed ſi inter duos.Et nota.quod ſecus eſſet vbi alius agẽt.
vt in crimmibus: vbi agit pretoꝛ vt reo penaʒ imponat: quando nõ
ingeritur pena ſangumis. vi. C. de tranſaci.l.tranſigere.

Quibus. id eſt a qua controuerſia: ſic fit relatio de plurali

ad ſingulare.ſic ⁊.C. de ſer.pig.da.a ma. I. titulo . . de in ius vo
can.l. fi.⁊ in auten. de ſancuſ.epiſ.S.nulli vo iu.⁊ facit ar.S̊ man.

l.ſi pꝛocuratoꝛem.S.mandati.

x Dpus. edificando de nouo.ac.
a Detrabendo. ałs veſtruendo vt foſſam fochendo: als deſtruen⸗
do rem: S. de vſuf. hactenus.S.fi.⁊.l.qꝙᷓuis.ſecus ſi fa cies non mu⸗
tatur. vi.j.e.S.ſi quis.⁊ facit.j.e.pꝛetoꝛ.S.ſiue.

.

b Serr ahendo. ſciucet veteri operi emimenti: in quo repercutiebat

ſol:ex cuius repercuſſione lumen recipiebam et mihi ſeruituteʒ de⸗

bebat. accurſius.

c Autat.ſcilicet in melius.ac.
ı●

d Hoc autem. comuncta ſunt. id eſt coniungenda ſunt. naʒ ad fu
tura pertinet.vi S.e.S.j.accurſius.

—

e Demolitio. da exemplum. vt S. de ſerui. vrba. pꝛe.l. ſi arboꝛem. S

interdum. ac.

EFaciat.i.aliquid operetur vt large hic acapiatur.aʒo.

g Ag ea opera. ſ.ſola ſed nõ omnia. nam non: vi.j.e.ſiquis edi.

nec S. e.l.S.j.nec ſi non habeat inſtar operis: vt.j.eo.ſtipulatio.S.
opus.accurſius.

h In ſolo. ad hec vt in eodem ſolo ꝑmaneant. ſupradicta auteʒ ⁊
ſi arca ſolum ſiant in ſolo iamen non ꝑmanent. Ded videtur cõtra

faciat:nunciatio ex hoc edicto locũ

j.quod vi aut clam.l.ſi alius.S.notauimus. So. non eſt contra. ſi

illud interdictum detur:hoc non detur. ⁊ ſic quo ad illud dicantur co
herere ſolo hec oꝑa.quo ad hoc non.:nã in mulus alijs diffe rut. cuʒ
hoc non comperat nunciatione nõ facra. vt.S. e.l.j.S.j.illuo ſic.vt.j
quod vi aut clam. l. iij. S. ſi.. l. ſeruius. Item hoc datur aouerſus
cuʒ qui emit ab eo
. cui nunciatum eſt
. ⸗ , enam ſi mpe nil fe⸗
ad hoc edictuʒ non pertinere: quia ¶(nt: vt. . eo. l. fi. il⸗
ad ea operaque in ſolo fiunt perti⸗
net hoc edictum. Siquis edifici
um vetus fulciat: an nonum opus
nunciare poſſimus ei videamus:⁊
magis eſt ne poſſimus. Hic enim
non nonuʒ opus facit: ſed veteri ſu
ſtinendo remediuʒ adbibet. Si
ue autem intra opida ſiue extra o⸗

pida in villis vel agris opus nouuʒ

facit.S. tamdm.
Item ſunt ⁊ alie
due differentie q̊s
nota. S. e. S. j. Alij
dicunt ꝙ wꝛa ſtipi
te hic in ramis in.
cidebat. Tercij qõ
cauſa damni inte
cti nuncio. vt quia
ruat arbor in w⸗

als non. argu ⸗ j.

ſine nri e e. S. penul. in fine.
babet: ſiue ĩ priuato ſiue ĩ publico Sen azo. vel h di⸗
opus fiat. Munc videamus qui rectam negat ibi
bus ex cauſis fiat hec nunciatio: et Viilem concedit. pii
mna placet. ac.

que perſone nuncient:quibuſq; nũ
cietur.⁊ in quibus nunciatio fiet:
et quis effectus ſit nunciationis.
Munciatio fit aut iuris noſtri
cõſeruandi cauſa aut damni vepel⸗

lendi: aut publiciiuris tuench gra.
Munciamꝰ aũt qꝛ ius aliqð ꝓhi

bendi habemus: velæt damni m⸗
fecti caueatur nobis ab eo: qui for
te in publico: vel in priuato quid

i Si quis fulci⸗

at. als fulciat: ałs reſiciat.als reſarciatslc.
Kk Me poſſimus. quia fulcire non continet edificationem vel deſtru
ctionem: que ſola faciunt locum huic edicto.vt.S.e.S. opus. ⁊ ad idẽ

j. væ uinere actuq; priua.l.iij. S reticere.⁊. C. de ideis. l.ſi. INẽ nec
fu ſpecies noui operis.quod eſt opns.i.neceſſe.vt.j.eo. ſtipulatio.

S. opus. ⁊ facit.j.de acqmi. re.w. adeo. S.cnm quis.in fi. S. ⁊ hoc: ni⸗
ſi foꝛte ideo quia tunemus de damno infec. vt.j.e.S.nunciatio. ſic et

poteſt intellgi. J. e. e pupillo. S. ſi quis riuos.vel ulud erit ſpeciale

vt ibi dices. ac.
I¶ Sine aũt. in publico. iũ
m Munc ex cauſis.ex iriba fu: vt.j.ꝓx.S.⁊..x pu.S.ſextus.

n Que perſone. in publico omnes: vt. ſ. e. in ꝓmnci. J. fl. 7. l. fi. in
pꝛiusto aũt illi quoꝛum imereſt. vt. . e. S. ſi. a. l. ſe. ⁊ etiam ille cui?ꝰ

non intereſt: dunmmmodo aſſerat ſua intereſſe.vt S.e.in prin.
o Qulbuſq;. de hoc agitur. j. e. ꝓximo. S.

p Muncietur. omnibus in opere exiſteniibi. . e. operis. . l. cuilibz.

2. . S. pꝛoximo. accurſus.
q Lods. in ipſo opere. vt..& pu.S.nunceationem.

r Effectus. eſt em vt veſtruatur quod eſt ſactum poſt nuncianonez.

vt.j.e.pꝛeroꝛ.in prin.⁊ eſt alius.vt.j.de pu. S. nemmſſe.
ſNMunciano.iuris.i.ſeruituts.vt ſi vebes ſeruiutẽ luminibd.
Alut damni.quia facis opus quod ruinam mnatur.aʒo.ac.

vVPub. iuris. prima dicitur poſuiua. ſcõa naturalis. tercia publi⸗

ca:vt.j.e.de pupillo.S.ſextus.⁊ ſᷣm io.ſſtatim ꝑ oꝛdinẽ ponit exẽpla
x Munciamus. hoc eſt exemplũ primi qñ iuris ↄſeruandi.

a VAel vt. alij habent veluti. ſed tu habeas ᷣm io. vel vt ⁊ ſunt due

partes: ⁊ eſt exemplum ad ſecundum dictum. fit ſic nunciatio. Meꝓ
cedas niſi de damno infecto caueas. vt ⁊. j.in fi.hinus.S.⁊.J . quod
vi aut clamel. . pe. accurſius.
b In publi. ſcilicet ſin iuris tuendi cauſa vel damni depellendi.nã
publi.iuris tuendi cauſa quilibet poteſt nunciare. vt.j.l.in promina
ali. S. fi. T. l.ſequenti.ac.
c¶¶ el. hoc eſi exemplum ſecũdi quando dãm vpellendi.

lud non. vt. J. qõ
vi aut clam.l.vim

mum meam vt ibi

comes. vt. . e. in ꝓuinciali. S. fi. 7. l. ſe.

d Aolitur. i. edificat. econtra demolitur. i. ſtruiuir.
eAut. hoc eſt exemplum tercij qñ pub.iuris tuendi gratis.
fPꝛincipum. ſcilicet fieret.quod eſt.j. Et cæ leg.da exemplũ v.fini

um regun. l. fi. de ediciis

7. l. memana. ac.
Que ad modu
aks que ad modũ.
et tunc dic que edi⸗
cta facta ſũt ad mo
dum ecdificioꝛum.
ad eſt quemadmo⸗
dum moderate ſi⸗

h Sacro. ponit
exemplum quan⸗
do cauſa publici i
ris. pro his enim
ommdbo poteſt nũ⸗
ciari:vt ⁊.j. quod
vᷣi aut clam.l. vim

„

imꝑatoꝛum da.vt.C. de edi.pꝛi.l.j.⁊.l.ſi cin

molitur. Aut ſiquid contra leges
edictaue pꝛincipum que ad moduʒ
edificioruʒ facta ſunt: fiet vel in ſa

—— cro vel in loco religioſo vel publi⸗
mechcrorum ſnt. co vl ripa fluminis: quibus ex cauu
tenet pꝛo his open ſis ⁊ interdicta pronunciantuꝛ. O⸗
e ue ne ſi quis in mari vel in littoꝛe eclfi⸗
ſinpenoꝛa non eẽnt cet:licet in ſuo non lcer vnet
edificia: a ßm hoc men gentium ſuum facit. Siquis
en gnonet o igitur velit ibi edificantem pꝛohi⸗
ſiculi. pro ſint ro here nullo iure prohibet: neq; opꝰ
daihcia facra ſunt. poteſt: ſi foꝛte dammi infecti ſibi ve
erue dre tente n. lit caueri. Juris noſtri cõſeruã
dtcioꝛum quemad dli aut dammi depellendi cauſa opꝰ
Maau tene⸗ aaͤue nouum nunciare poteſt is ad queʒ
ſus edificia que fi- net. 91
un imn prinato. rTes pertinet Vſufructuariꝰ qu

tem opus nouum ſuo nomine nun
ciare non poteſt: ſed procuratorio
nomine nunciare poterit:vel ven⸗
dicare vſumfructum ab eo qui no⸗

ſacit.S.fi.accuꝛſius floꝛentinus legum wcte.
1 Interdicta. id eſt ne quid in loco ſacro: a ne quid in locò religioſo
⁊ ne quid in lioco publico flumimbus.ne quid in flumme publico ri

h Enum ſicut.ſcilicet omnins.quia pluribus modis dvminũ co⸗

ratio.j.l.ꝓxima.S.qꝙ ſi ſocius.aʒo.

git. vt S̊.quibus mo.vſuſſ.amnt.l.repeti.S.fi.⁊.l.ſe.⁊ ideo eſt bona

iWNicinum.quis non poteſt.ſcilicet procuratorio.

k Poteſt. ſcilicet procuratoꝛio:quia non poteſt.ac.

ZƷus ei noͤn eſ
ſe.quaſi per nun
—. „ (cigtionem ex hoc
uum opus faciat.que vendicatio pᷣ ſico ſeo per cõ⸗
ſtabit ei quod eius interfuit opPno aonan benea⸗
u um factum nõ eſſe. Vlia. G vt ſubijcit. ac.
Z autem wmino pꝛedij nun
ciauerit:inutilis erit nuncia ę]R
tio. Meq; enim ſicut aduerſus vicc mino. c.

numzꝛita aduerſus wminum agere
poteſt ius ei non eſſe inuito ſe altiꝰ
edificare:ſed ſi hoc facto vſuſfructꝰ
Deterioꝛ fiat: petere vſumfructum
vVApianus
Nprouinciali etiam predio

n Petere. a w⸗
mino. ac.
Oo UAſuſſru.per

conſeſſoriaʒ in rẽ

ſi non fuerit int⸗

emptus vſuſruc⸗
mutatione rei. tẽ
emm conuemxrer

n Pror⸗ . Ionnnum actone
ſiquid fiat noui operis nunci megheler ve⸗
atio lorum habebit. Di in loto qur mo. vlußr.

commum quid fiat: nunciatio ha⸗
bebit locũ aduerſus vicinum. pla

no. Sol. ibi dicit poſſe nunciari vt habeat vtile in

amt.q l. repeti. S.

fi.⁊. S. ſi ſeruitꝰ

EHH vendꝛ. l. ſi eo lo
ne ſi vnꝰ noſtrũ ĩ ↄmũi loco faciat co. . in. Sed un
n poſſuʒ ego ſociꝰopꝰ nouũ ei nũci gaos hia meif
aꝛe: h ei ꝓhibebo coõi dundundo iu S.ft in duimeipes
dicio:vel ꝑ ptorẽ. O ſi ſocius meꝰ vſutſr. non poſſe
. nnunciare eſt con⸗
S Wa. I. ve remiſſi.
.l. j. S. item mulia⸗

terdicium de ope⸗

ris noui nuncian. hic non poſſe vt habeat directum interdictum vł

ibi ceperat vti frin. hic non: ſicut interdicto.vnde vt:vt.j. vi ⁊ vi

paue eus. sccurſuus. è H
K DSuum facu. vt 2. S. ve rerum di. intantum. cũ fine pꝛecedẽtis.l.
Siqins. quia ſolum cedit ediſicio quod alłs non eſt. ac.

m Jure priuato:pu.tamen ſic:ſi nanigantium poꝛtus vel ſtano de

terioꝛ ſiat:nen ałs.vt.j.de acqui.re.dvmi. ꝙᷓuis.⁊ de flu. l.j S. ſi in
mari. ⁊.J.ne quio in loco pu.l. littora.a. l.in litroꝛe.
n EEx vna cauſa.pr iuata.pu.ſic quandoq; vt modo dixi.
O Poteſt. quia cauſa dammi vepellendi vt ſubijcit.accurſius.
p JƷuris. nunc que perſone poſſunt nunciare.ir. ⁊ ponit de impoſiti
ua. de naturali. accurſius. —;——
q. Js.ſed cauſa pub.iuris ille as quem res non pertinet: vt omnes
ciues. vt. j. e. in pꝛouinciali. S. fi. 2. l. ſequenti. ac.
VNDernnet. vt iure wminij vel bone fi.poſſeſ.vel quia ius habet in
re.vt.j.de verbo.ſigmi.l.verbum illud pertinere.in antepenul. carta
2⁊.l.in pꝛouinciali.S.ſi ego.⁊.l.creditoꝛi.Jdem ſi nullum habeat ius
ſi tamen contendat ſe habere.vt.S.e.l.j.in pꝛincipio. =ðDMUWW
ſ Aſuſructuarius.poteſt.nec vicino nec wmino.ac.
1Procuratoꝛio.ſcilicet quaſi pꝛocuratoꝛ in rem ſuam a wmino cõ⸗
ſtuutus: vt S.vſuf.quemadmo.ca.l.j.in fi.⁊.l.ſequen. Sed videtur
quilibet hoc poſſet: vt S.e.S.item nuncianonem: ſeo non ſic quaſi
ſua re vt iſte.accurſius florentinus.
vVAendicare.per confeſſoꝛiam.
x Uſufſr.etiam a vicino. ac.
Vengdicatio ꝑ conteſſoriam.
b Fbent fructuario. “c
C Inter fuit. quia in eo venit intereſſe: vt 3. fi ſerui. .l. loci
bus: Fein nnenoais. ” herui. vendi.l.lcci co
Mon eſſe. nam in pꝛimo ſtat id ei reponi ꝛvt g.ſi vſuſfr. pe.
i :fructuario.als.S.in.l.vn frui. doni ebet: ve v. ſ vſuſr pe.

e I J antem. ſup quando vicino extraneo edifcanti nunciat bi
gquando wmmno. accurſius. “S ncann nuneigt. hie
Somino. ſcilicet edincani. L

g Munciatis, procuratorio nomine.

arma. l.iij.S. vnde vi. ⁊.S. pe.vel intellige illam ᷣ̃m iſtam ᷣm Jo⸗

hannem vt poſſu nunciare vicino vt ibi:non wummo vt hic:a ei vt

pꝛocuraioꝛ in rem ſuam non vi wminus.vt ſupra.l. pꝛoxima.in fi.
alij dicunt ſic diſtingun vt hic in littera dicuur. ſi in vicino loco fut o⸗
pus lunc nunciare poſſit fructuarius.vt ibi: ſi autem in ipſo loco in
quo eſt vſuſſꝛucius.tunc nec vonnno nec extraneo nunciat: ⁊ hec in
perſonali ſeruuute ſic diſtinguuntur. vt hic et ſupꝛa.l.pꝛomma. Jn

reali ſi eſt ruſtica nec contra aliquem. vt infra eodem.l. qui viaam.g

Si vrbana et contra wminum. vt infra eodem. de pupillo.S. impo⸗
ſitiua.⁊ c ſeruuute vrbanoꝛum pꝛedioꝛum.l.inter ſermitutes.S. fi
nali.⁊ que ſit ratio querit Johannes licet non ſoluat.ſed. H. dicit.

ſi habeat quis uſumfſr. vel propꝛeratem vrbam pꝛedij nunciare po⸗

teſt alieri ediſicanti contra ſeruuutem vrbanorum pꝛedioꝛuʒ æœbiu⸗
tam. vt dicit. l. illa inter ſeruit. Si in ruſtico perſonalem vel realeʒ
ſerintutem habeat non poteſt. vi infra eodem qui viam. Sed hec qᷓ
diſtmnguebat hic ruſticam sb vrbana antiqua eſt: ⁊ reprobatur in

l.illa inter ſer.per.l.ſupra familie herciſ.in iudicio.poſiʒ dici vt eti
am in reali poſiu vicino nunciari: vt dicta.l.in iudicõ. vbi indiſtin⸗

cte dicii non wmino.⁊ ſic loquitur illa qni viam. accurſus.

p 1 i pꝛouinciali. modo tractatur in qmbus locis.

q Etiam predio. non ſolum ualico: erat dubium quia
prouinciales non ſunt wmim.ſed hodie ſublata eſt differen
tia.vt.C.de vſuca.tranſſor.l.j.S.b./ac.

r Si in loco communi quid fiat. a vicino nona ſocio.

ſBicinum.vt.j.e.de pupillo.S.ſi.plurium.
In communi.quando negat me conſoꝛtem.

v. Juchcio. cum negat me conſortem vel per pꝛetoꝛem vel per iudi

cis officium. quando non fatctur ᷣm Jo. 7 erit ponior condino ꝓ⸗/

hibentis.vt ſupra co.di.l.ſabinus.⁊ ſeruitute vrba.prech. I. in

re.⁊ de vſuf.ſi cuius.S.ſed ſi inter. vel commum di. haber locum vbꝛ
m re coꝛpoꝛali eſt commumio,. als offi. pꝛe. vt ſupra communi oun.

= £ů — = – = —— — fff ”cl

lil⸗

60
e

n
nun
he
rco⸗
neg
dt

N.

d

4

n
un
tini
ulru⸗
. ſ
nrer
cöne
er
KSs.
ün,
rn. 9.
ruin
eo lo⸗
Seon
ANt
nao
npſe
ſtconp
reannſti.
mula⸗
Ne
N
rhayi
mn Jo
ma
V. nſi⸗
go ſito⸗
glocon
Khen
m. n
upiam.
gimpo⸗
tes. fl
Nae
Gujabt
lreae,
heeq
baum n
nanen
unctſn
,

iumqri
ſufin

lgriudi
ncmo *
ch. bn
vemmp

l. item. S. j. 2 in dicta.l. ſi cuius. ⁊ quod hic dicit de wmo vel loco dic
.i. iure womus vel loci: ꝓut refertur ad ſecundam differenniaʒ vt
habeat locum officium pre. in re corpo:ali vt in womo vel alio loco.
x. Inſula. id eſt vmo. accurſius fioꝛentinus.
4 Propriam. ſcilicet inſulam.

n Scripſit.et bene.accurſius floꝛentinus.
o Executionem.i.poteſtatem nunciandi. a hec cum ad publicã can
ſam reſpicit.vt ex predictis patet.⁊.j.de popu.act᷑.l.mulieri.⁊ ar.S
ꝓcura.l.licet.in pꝛin.ſecus ſi ad priuatum vt ſubijcu.Sed quid de

b Moceatur.

offic um quo

dicit hoc operat

pꝛohibiionẽ ſi fa
ctum non eſt. 1

ſtrucnonem vbi

ſic 3. ve ſeruiru.
vrba. pꝛedi. ſed ſi B
inter. in pꝛin. in communi inſula opus nouuʒ fa
eõ poſſe. nee clat: ⁊ ego propriam cui noceat᷑ ha
n ren hin beam: an opus nname nunciare
do urta comm poſſim: 2 putat labeo nunciare no
nen: wapoſſe: qmna poſſum eum alia ratiöe
d Qms poſſuy toꝛem vel ꝑ arbitrum communi:
non ergonon dᷣ uUidundo que ſententia ve a eſt. .
ſi in ſubſichuz ſe Siego ſupeꝛficiarius ſuʒ ⁊0.
in caunone dam · nouuʒ faciat vicinus:an poſſim nuũ
neene ren ciare: mouet ꝙ quaſi inquiliusſum
2. i. qui bona. S. ſed pretoꝛ mihi vtilem in rem acti
v illo. ſic⁊ ar. 5“ onem dvat.⁊? ideo ⁊ ſeruitutum cau
n reguneeni . ſa actio mihi dabitur: operis no⸗
in ſi. F. S: mi ni nunciatio vebet mihi concedi.
nor.un canſe. ij. Si in npnublico aliamd fiat: om-
n esemecopusnwug nanelarepof
9.l. quida. 2dz S
vt hic: ergo cum p Aulus
ſemder poſr ſi RZʒ reipublice intereſt qᷓ plu
a riltg. . rimos ad vefendendam ſu⸗
memmmiſſe. nuu⸗ am cauſam admittere:
ꝙᷓ habebit loctum vV Apia.
nunciatio per ia⸗ B . „H
cĩ lapilli vk ſim nupilo gucſit umel 3
plicem nunciano a. h. xij. vige. ſcripſit:pupi
nem. Sed dic he 1a l. . dge plit: pap

lo non eſſe operis noui nunciatio⸗
nmis executionem dandam: miſi ad

factum eſt:ſicut m commu.dꝛi.vt dicta.l.ſabinus.in fi. ⁊ dicta.l.in

adulto? RK.idem ſi non ſit maior.xviij.an.vt S.v poſthu.l.j.S.pue

ipᷣius priuatum commodum res -

tineat:veluti ſi luminibus eius of

ficiatur vel proſpectui obſtet. non

aliter autem pupilli rata habebit
nunciatio ꝙᷓ intercedẽte tutore au
ctoꝛe. Seruo aũt nunciari opꝰ
nouum poteſtnpſe vo nunciare nõ
poteſt:neq; nunciatio vllũ effectuʒ
babet. Munciationem autem ĩ

re preſenti faciends memiſſe opoꝛ

tebit. id eſt eo loco vbi opus nouuʒ
fiat:ſiue quis edificet ſiue inchoet
edificare. Munciare autem non

vtiq; vomino opoꝛtet:ſufficit enim

in preſenti nunciare ei qui in pre⸗

ſenti fuit:vſq; adeo vt etiam fabris

vel opificibus qui eo loci operan⸗
tur opus nouuʒ nunciari poſſit: ⁊

generaliter ei nunciari opus no-

uum poteſt qui in re preſenti fue⸗

rit womini operiſue nomine: nec re
fert quis iſte ſit vel cuius conditio

nis qui in preſenti fuerit: nam etſi

ſeruo nuncietur vel mulieri vel pu
ero vel puelle tenet nunciatio:ſuffi

cit enim in re preſenti operis noui
