pro filia pater ſoluiſſet. harum em̃

rerum ſolutio nõ poteſt:niſi ex euẽ

tu liberare:ſcilicet quo caſu certuʒ

erit remanere eas.diuerſum reſpõ
cetur in ea pecunia ſiue re:quã pa
tronus pꝰmortem liberti ꝑ fauia⸗

nam aufert.hec enim actõ cum ſit
noua: partã liberatiõem nõ põt re
uocare.huic applicat᷑ minor.xxv.
annis qui a creditore circumſcri⸗

ptus in rem ex cauſa debiti ſolutã
reſtituitur: rem autem caſtrenſis

peculij ſoluente patre ꝑinde acciꝑe
bemus:ac ſi alienam dediſſet:qᷓ
uis poſſit reſidere apud eum: cui
ſoluta ẽ moꝛtuo prius inteſtato fi⸗
lio: ſed tunc acquiſita creditur:cũ
filius veceſſerit:et vtiq; cuius ſue⸗
rit euentus eclaret: ſicq; ⁊ hoc ex
his que ex poſtfacto in pꝛeterituʒ

quid fuerit vcclaret.¶ Mihi decẽc

dari pure aut titio calendis iulijs

ſub ↄditiõe:aut calendis ianuarijs

mihi:titio februarijs vtiliter ſtipu

lor.ꝙ ſi mihi ſolui calendis febru⸗

arijs:titio calẽdis ianuarijs: põt

dubitari:ſed rectius dicitur vtilit᷑

ſtipulatũ.nam cuʒ in diem fit:ea
q; obligatio etiaʒ mihi ſolui poteſt

21 cui gra de pcio re
m iſit aliq̃ dat᷑ acto
lʒ careat fraude ac
ceptoꝛ.fraudẽ ei li
berti exigo tm̃. vt
S.ſi qͥd ĩ frau.pr̃o
ni.l.j.S.dvlũ. ⁊.S
ſi quis vi.accuꝛſi.

9 Moua. 1. exor⸗

dĩaria ⁊ pꝛetoꝛia.
g Dnic applicat
ſcʒ qdᷣ diceuʒ eſt de
mãauo ſᷣm qͥſd.ꝓ
qb eſt. S. de euic.l
mior.ĩ pᷣn.⁊ ð mi⸗/
no.l.ĩ cae ĩ fi.l.ſed
vbi ego applico ei
qð dictũ ẽ. S. ꝓx. ĩ
pꝛono:vt crequori

mioꝛiſ œcipiẽti m
noꝛẽ.vt reʒ magni

pcij daret ĩ ſolutũ
ꝓ modica ſũma.ñ
reſtituat᷑ actio ꝓpt
wlũ ſuũ. vt. S.
fideiuſ.l.ſi tiuꝰ.ali
oqͥn õj.vt.C. ſi ad
uer ſus trãſac.l.j.
7. ij. et alijs palle.
legibus.accurſi.
b Bediſſʒ. ar. 3.
j.de caſtrẽ.pecu.l.
here ditate. S. pa
ter. in pꝛin. S. 7 eti
am in fine. accur.
cMNilio. 1 pfe ſuc
cedẽte ei.ad qð. j.
e caſtrẽ. pecu.l.ij
et. S. de except.rei
iudi.l.ſi a titio. et
e le. j. l.ſeruũ filij
in princi.
hoc ex his ⁊c. i.
caſus iſte cũ pater
cedit rẽ filij.ſu eti
am ð ilk ĩ qbus ꝑ

futura claratur

qᷣd fuerit ĩ pᷣteruis
vt ⁊ ſuꝑioꝛes.cum
res obligata ł ſub
conditione legata
ſeu ſub conditione

ſtatulibeꝛ in woteʒ

datur. ſunt autem
7 alij qui his legi⸗

bus repiuntur. vt

ſupꝛa de vſufru. h
ſi qs.S.interdũ.

de fũdo w. l. erit ergo.⁊.S. ad.l.aquił.l.buic.S.ſi ſeruus.⁊ ce di/
ſtrac.pig.l.reſcriptum.a de ruuu nup.ſi quis tutoꝛ.S.quid ergo.⁊ cæ
condi. inde. ſi nõ ſoꝛ. S. pe. a. S.fi. ⁊ de rebus dubijs.l. qdaʒ ſunt. alij
hñt hic in textu. ⁊ hoc.ſ.⁊ tunc dic.ſ.caſus.item hñt ex poſtfact.vel
poſt factã. Jtẽ habent declararent. ſed nõ eſt vis. qꝛ in idẽ recidũt. an
autem interim poſſit agi. exquo non liberatur hic a ſuꝑioribus caſi⸗
bus. in pꝛin.l.dic ꝙ ſic.vt ſupꝛa.e.l.⁊ iam.⁊.l.ſi hoĩem.⁊.l.qͥ decẽ.
S. qui homimnem. a de ver. ob. iuł.S.j.licet.in venduione ſecus.quia
tradere tm̃ tenetur. vt. C. de euic.l.qui rem.in fi.niſi in caſu.vt ſu

pꝛa de act. emp.l.ſernus queʒ.S. fi.
e Beclaret.id eſt cõtigent liberatio nec ne.
ſ[Mihi vecem.tino.ſ.ſtipuloꝛ.

g Poteſt. facit. S. de ver. ob.l.fi.S.fi.ſed ogponit᷑. quia plus Eĩ ae⸗

ceſſoꝛia obligatione ꝙᷓ ĩ pᷣncipali.vt inſtit. de nideiuſſo.S.fideiuſſoꝛes

Soln. non eſt plus in acceſſoꝛia obligatione. nam hie erat adiectus
cui non queruur obligatio: ſed tm ei poteſt ſolui. vt ſupꝛa de verbo.

obli.l.eum qui.S. ſibi.

h QQ ſtipulatur. dicit id ? ſi hoc dicere intelligit.
1 Quinq;. co nditionalueꝛ intelligendo.

k Liberabitur.
liberatur:quia nõ
fuit obligatus.io.
dic ergo. i. nõ obli
gatur reus: vt cõ⸗
ditionatł ſit. R.ſic
S. V. ob. l. decẽ.
IAdmtti. vt ta
lis alternarina ſit
conditionalis. R.
ad quod eſt. S. de
act.⁊ oblh. obliga⸗
nonum fe. F. fina.
m Stipuletur.
retento eodem the
mate. ac.
n Contra. i. e;.
o Cõceptõ.ſtipu
latõis.nec ſolneꝛit

p Decẽ ſoluerit.

ſcʒ ntio.
q ‚Mandati. ta⸗
citi Sm. M. 7. R.
quibus inſtum.
e inuti.ſtipu.S.ſi
quis alij. ⁊ 5 ver.
obli. iunl. S. j. ̊ tu
dieas hic peeſſiſſe

madatũ. als neg.

geſ. ageret: vt ⁊ di
xi. S.e.vero ꝓcur.
7 facit. S. de verb.
ob. lI. fina. S. fina.
r Bebebur. a ti⸗
cio.ſ. et pↄira inſti.
ð fioinſ. S. nec plꝰ
ſolu.ibi loqt ĩ ac/
ceſſoꝛia obligauõe
hH ĩ adiecto ĩ q̊ plꝰ
põt eẽ tꝑe: vt. S. ꝓ
xi. S. iteʒ re vt hic:
uẽ loco: vt. j. ĩ ꝓx.
S. Yẽ Z. S. de ver.
ob. l. int ſtipu.S.ſi
ſtipulãte. So. ihꝛ
ceidẽ.x. ant. v. erãt
dãda:⁊ ſic liberat᷑
v. dando.

ſAldihi rome. vi

eamꝰ. et videt ꝙ
nõ. nã vc.
tFacta. ſaciẽda
mihi aut ticõ:vt ĩ

ante calendas februarij: igitur et
illi ſolui poterit. Qui ſtiplłatur
ſibi aut titio:ſi hoc dicit: ſi titio ñ
ſolueris:dari ſibi:videtur conditi
onaliter ſtipulari: et ideo etiam ſi
ſic facta ſtipulatõne mihi ecẽ aut
quinq; titio dari.v. titio ſolutis li
berahitur reus a ſtipłatoꝛe:quod
ita poteſt admitti:ſi hocipſum ex⸗
pꝛeſſiʒ agebatur: vt quaſi pena ad
iecta ſit in perſona ſtipulantis ſi ti
tio ſolutuʒ non eſſet:at vbi ſimpli⸗
citer ſibi aut titio ſtipuletur. ſolu⸗
tionis tm̃ cauſa adhibetur titius:
Lideo.v.ei ſolutis remanebũt re⸗
liqua.v.in obligatõe:contra ſi mi
hi.v.illi.x.ſtipulatus ſim.v. titio

ſolutis non facit conceptio ſtipula

tionis: vt a me liberetur: poꝛro ſi
x.ſoluerit:non.v.xrepetit:ſed mihi
per mandati actionem.x. dvebebũ⸗
tur. ¶ Mihi rome aut epheſi titõ
dari ſtipuloꝛ:an ſoluẽdo titõ ephe
ſi a me lberatur:videamus. nam
ſi diuerſa facta ſint vt iulius putat
diuerſa res ẽ:ſed cum pꝛeualet cau
ſa dandi hberatur: liberaretur em̃
et ſi mihi ſtichum ũli pamphilum
dari ſtipulatus eſſem:⁊ ticio pam⸗
philum ſoluiſſet. at vbi merum ſa
ctum ſtipuloꝛ:puta inſulam ĩ meo
ſolo edificaꝛi:aut in titij loco:nun
quid ſi in titij loco edificet:non cõ⸗

tingat liberatio: nemo enim dixit

ſequenn ca ſu ibi:at vbi ⁊c. L .
vV SDiuerſa.i.diuerſa datõ.vñ qð facit diuerſitas factoꝝ: vt u libe⸗
ret᷑ alij faciẽdo:hoc faciat diuerſitas datõnũ.ſ̊ nõ ẽ ua vt ſubijcit.

x Sed cũ. nnnc ſolut.
y Peenalet. cauſe faciẽdi.

ſed cũ ⁊c.

53 Bandi. que pꝛincipaliter veducitur in obligatone. q. di. ſi non li⸗
beratur vebuoꝛ in obligatione facroꝛum: ergo nec in obligatone dan

di. q;ꝛ vbi diuerſe ſunt dationes.iia diueria facta.ſ.cum ſtipuloꝛ vↄ
mum mihi fieri rome. aut nbi epheſi.hoc em̃ videbat᷑ quaſi indubuꝗ
ter verum. ꝙ non contingeret liberario. rñdet tñ ſecus in danone S
facto. pꝛeualet emim dandi cauſa: vtpote cũ datũ eſt tino quocũq; lo
co mih expechat. qꝛ ad illud reddendu teneat᷑ tinꝰachectus vel mada
ti vel nego. geſ.at dwumũ vel aliquid tale ĩ quolibet loco fieri non erge
diat mihꝛi. qꝛ cederet ſolo ext᷑nei. cũ aliqᷣd fien mea ñ imieſt. vt.S. ð̊ eo
q cer. lo.e.l.ij.S.ſi qs.iuris tñ ↄſults eni ĩ facto dicit ita contingere
liberatõnem:qꝛ mihi ſatuſſactum eſt a cebitoꝛe qui habebat locorum

elecnonem.alij dicũt diueria ſoluere rome ⁊ epheſi.
7 ℳerum. ab omni danone.
9 LZiberano. 2 certe non cõtingit.

G

a Soluto. adiecte pſone ſine volũtate maxie ſtipulatoris. ſecſi
ipᷣi ſupulatoꝛi vnũ ſactũ ꝓ alio ſoluit᷑.vt.S.e.mi.alij vt.h. ſic pu⸗
ta ꝓmiſit mihi aliquid factuꝝ aut tuio.puta ſcribere libx.aliud ſe
cit nno.puia domu.ñ illud qð etiã ſibi facere debebat.a foꝛte etaz
eo nolente certe non liberatur.⁊ hic caſus nõ coꝛrigemur.

facto pꝛo ſoluto facto liberationeʒ
contingere: ſed verius eſt liberati

onem contingere:quia non factuʒ

ꝓ facto ſolueꝛe videatur: ſed electõ
ꝓmiſſoꝛis completur. Si ᷣuus
fructuarius ex re fructuarij dño ꝓ
pꝛietatis aut vſufructuario ſtipu⸗
lat᷑:inutilis eſt ſtipulatio: at ex re
ꝓpꝛietarij ſi ipſi dño aut fructua⸗
rio ſtipulet᷑:recte ſtipularur:tm̃ eĩ

ſolutionis capax eſt eenerl⸗Ho.
caſu:nõ etiam obligatõis.¶ Are
am pꝛomiſi alienam: in ea dñs in-

ſulam edificauit: an ſtipulatõ ext⸗
cta ſit:queſitum eſt. Rñ. ſi alienuʒ
bommnem
miſſus eſt:liberoꝛ. nec admiſſuʒ ẽ
quod celſus ait:ſi ideʒ rurſus lege
aliqua ſeruꝰeffectꝰſit: peti eũ poſ⸗
ſe. inppetuũ em̃ ſublata obligatio

———

reſtitui non poteſt.et ſi ſeruus effe

ctus ſit:alius videt᷑ eſſe. nec ſimili
argumẽto vſus ẽ. vt ſi nauẽ quam
tu ꝓmiſiſti dñs diſſoluerit. deinde
eiſdem tabulis compegeꝛit teneri
te. hic enim eadem nauis ẽ quã te
daturum ſpopondiſti.vt videatur
magis obligatõ ceſſare:ꝙ; extincta

eſſe: homĩ aũt mãumiſſo ſilis fiet

ſi ea mẽte diſſolutã eſſe nauem ap⸗
paruit:vt ĩ alios vſus cõuerterent᷑
tabule: veinde mutato conſilio ea
cem cõpoſita ſit:alia em̃ videbituꝛ
poſterioꝛ eſſe nams: ſicut ille aliꝰ

miſi: ⁊ is a dñõo manu⸗-

b Szʒ electio.

quam dedit ei a
vncipio ſtipula
toꝛ alioqͥn j. ĩ
hoc diſſen ab a⸗
ctõe. vt. S.ð eo
q cer. lo. l. ij.
itẽ inł. ⁊ facit &
ver. ob.l. fi.
S. fina.
( BSi ſernus.
vſufructuario.
diſiũctõ ſtipula

102s nö legis.

Inundk eſt.
qꝛ incertũ ẽ cui

gcqrit᷑. vt. S. de

ſti. ſer. l. item ſi
ſeruꝰ. 7. l. ſed ſi
ita. k dic vt ibꝛ
no. facit. S.
ſtipu. ſer. l.j.S.
pe. 5. 7. l. Punz
fruc.⁊.l.ſi ex re
dm. ac.
ſikes caſus pre⸗
mittit.
f Lberoꝛ. ſe
cus eſt i legatis

ſi coꝛpus.S.fi. ẽ

fi. que eſt cõtra.

vel dicas idem.
ſec ibi ꝑ factuʒ

heredis puenis
ad bbertarẽ: Vt

quia maumnlſit

hic non: vt. S.
e verb. obli. ſi
ſeruum. vel ibi
viuẽte te redijt

in ſeruituiẽ.po

ſtea ex volũtate
nounag volnit:
Vt ptinerzʒ ad le

gatarm.⁊ẽ ar.

ad hanc ſo. S.
5 adimen. le. l.

uij. quidã ha

bẽt ibi neganiõʒ
et tũc cõcoꝛdat.

IJmppetuũ

põt deimĩare verbũ ſublata.Et nõ h̊ regulã.qꝙ acto exticta ⁊c. vt

hic. z. J. & fur. ſi cũ qͥs. S. fi.7. J. iu. fil.l.eiq. S. fi..S. de ver.

ob. ini ſti. S. nã cum quis. ⁊ de ac. ⁊ obli. l.ſeruꝰ.⁊æ e adimen. le.
l.ſi ſeruus.⁊ ve noxa.l.ſi alienus.ſed fallit.S.e.pupilli.S.j.⁊ &
ca. di. l.ij. S. ei. ⁊.l.tutelas.S.ſi libertate.⁊ de ſer. vr. p. ſi qs edes.
⁊ ad velł.l.qᷓuis.S.ſi mulier.⁊. S.ſi ex noxa cã agat.l.ij.S. ſi. ſut
ergo hic ſpecialia. vel dic regulam veraʒ. miſi ſubſit iuſta cauſa ex
qua equitas ſubuemt. vi pꝛedictis ſpãlibus quod in idem recidit.

h Mec ſimili. quia non eſt ſimnle.
i Uſus eſt. celſus quodipſe putabat.
k.¶ VUt ſi. ecce argu. ⁊ dic nauem alienã⸗

IBiſſolueru. ea mẽte vt reſiciat.alłs ʒ.j. ꝓx.ibi homĩ autẽ ac.
m eſſare.ad hoc facit ſupꝛa te ritu nup.l.palam.S. non ſolũ
7 ſupꝛa de ver.obli.inter ſtipu.S.ſacram.a de iudi.l. pꝛoponebat

⁊ de ſerui.vr. pꝛe.ſi ſeruiius.S.ſi ſublatum.⁊ cæ le.j .qð in rerũ.
S.fi.⁊ de vſufruc.l.qui vſufruc.⁊ ſupꝛa ð pig.paulus.S.mvmus.

n Alutem. quafi diceret in ſuperioꝛi caſu non fnu bonum argu.
quando ea mente diſſoluit. vt eiſdem tabulis conſtitueret. ſed nu

eſt bonum.qm alia mente.vt.S.de ver.obli“mter.S.ſacrain.

teNO et EEſenetn. R X„9 won6 AVN

Gtchen g
ncin
Glull
W
Gllefkenn .
tmyi an
nnnt ti

rlen Po
Nt bu

eui lf

Nnn
inchl. iu
AudN. W
aan

Ma e
.‚gerngn. N
DanF

teninſn..
1mein

Al
ſcre
umefe
chahr inlig
ence ſbiger

Eecn. al
EKlh
tifaan
W

. i
mſtrutoꝛbereiphy. qu
Ree crmln rmon ee
llegijo. i. e fidercõ ſũt. vt de nõ debit titatem.
f Eee Brrer iunnim quoc 1 Doanrira 10
bnse ñ ebuoꝛes ni codi⸗ i a. e. l. j. lz mo e ictu als
lendo. vñ ut. pot e vt ſupꝛa.e. ar oblrtenc⸗ lex
H i ier⸗ an auſa ntoraud⸗
ane. 0. i. b E notare lveriu
licet tunce 8 in ſeru . 1. E 49. vern 1
Ser. eilieer pad gamitonen üfi.S. ſi gree. ſupꝛa qu ſibi rome res ſalner ln eenuain
1 N Pi . meſt. cto 4 ſeruũ *Jel 4 An . . . ſir e mo
N . ſſe. conſ⸗ de le liũ r . erut. 1 vir erit d re de
e 7Maiura eſte qnoch eſt milis area n mitti orgen iõ eos qu ömiſ cant poe ſavere w
N 6 uc. a⸗ on eſt his ſimili eſt: nõ tur: Aulus rn. ex cã ſeie qm bitoꝛ ſech elt erne
a . 6 . * 7 .755 . no
d ma. quid tamẽ 0 eſt; n⸗ impoſitum ͤiĩmo m poꝛtione s vide 102 s. ſed ſi 5
quw olte⸗ 7 im en Poꝛt :liato 9 tebito ſeuns ſegl ſoluẽ
W D 7. c le. ij hom ificium tura eè in vberẽt: pl? deb git debito ſu.
N pe ſrien in qua edifici. e na us iferre öb . roꝛẽ plꝰ de bi eligit o ca
nai⸗ Ttes⸗ .7 in qua amres nat latio ei ſi ĩfer 8 erroꝛe pi eẽ eb knnd baſd,
nig ſi ſiwm⸗. 7 eſüt are 12 eſtin regs lue collegij ñ. aliã cãz ſa an do ſerua quod
WE le. §. c.l. qͥ ei elij 9greg9: inſulea da ex lꝰ rñ. ꝗ —2. Y 21s pig tuc ſert a in his
tmn n x ſuſne. l. poteſt 8 eni inſule⸗ ies 4 rt. Paulꝰ rñ. credito it anr lußt facit
uſuer wen ncdehit maan. ſupficie⸗ itulert. ntis: ali bitoꝛ ſolmnt ſerctor d ar
en 4 gno ad tre ſolu as maxim aſi ßuꝰ n roꝛ ſtrabens. nae cõmemoꝛ . 3,07 e⸗ elidenu
ds te ſacto. 3 HSHH en: d vſi redie⸗ decnn e Pinte ir⸗cum lrate eiß⸗ – editor.
ſog ume den. hoſtibo ante diẽ: ſed retur uã cãz ſolt gheret: eã c Rech abet
ei o ab öt:q̃ſi an ſc pete 2 in q nodiſtrah rei:etiã ĩ K dam h-
n iean ealfte nõ põt: qſi recte tũ a aũt toꝛ pig u refer 7 ideo rue mor
gatio w, tin liminio rect tio. area al dtoe; geceptu bebat: ai heroſa. 7 iſſu pꝛe-
N E zl tionem b t poſt — bliga nibo edifi⸗ 1 m inde 9 ꝗ tm ma iuſſi u⸗
. U dila ijſſet a rit p ĩ hic o uiboe ciu :q nꝗᷓ ti ipoſſe. pecu eſt ſi pet
n nec reckiſſſe ſſauit en erg ex qi bularũ jntitateʒ: ꝗ bitum peti po enok. ſublara bat᷑ reſpu.
6 N hoſtibus. ſali ce tit: ſicut cet ij. tabu e eo ebitun 4 nia vie e egẽs
mä z ho Siſen ſal titit: iq; lex. x ndicare ducto ebito ßz. Ah. ere e bi
d un cet alienu guihn ũ aſtiti iunctu id ſolui phi⸗ tor obla a die acce vk heroſa pecu⸗
n cim c edibo iniunct id ſolui. redito t alia d naus b pech⸗
Ar i zna een nu e terim id luit. * lam: pt alia d m.ge lie zteneba
un k die uin tig rſed ĩiter volu unia cunian 1 Bbien vigetin⸗
isn, e X1 ꝛocedi ſi ſcit: 9 pari re pec pecu he⸗ me lẽs vidẽtur
W u tereſſe p aber doe umq; ei Aulus. r diſtulerit mor p quaſi he⸗ idẽ pot o. l. ij.
zani, in ödemnatio polle ꝛeciu nõ eſſe pturꝰ? diſtuler batur:q :item .s cama:l. j.
n ü in litem buit: p ditoꝛe no tur? diſtul, a vteb eſt: item r releſe. rn
õ dere. v Aulus! liã foꝛm ſlu⸗ iuſſu pꝛeſidis vt poſſi ta in em den it fa
nun ie poſſi m. poſ. Edu i alia fo liqo pa roſa iu s pecumia: v gta it qun oſuen
.; t3 5 de acqu rſas cogẽd Ini aliq em. llaris p s credi ſᷣu 9 le⸗ eni oliz „cuz ege
ſtzi vnineni ſr ea re da Se⸗ tu⸗ pupill minibus ſienmn eſt enn en ra vl wenet icern
i⸗ nihlommus e rurus ſ ro ancula datis r. tere m eẽt. Ri ec creditoꝛi dareſpn.r me die
„ õt agi action Der n ꝓpuicia ĩ/ puincia imentur utoꝛis nec ůbita rost mõ.i. dñ d
ano e pot agi mucto rib in ꝓ it: que ĩ ꝓuin trimen mec tutoꝛis ſoꝛte debi eodeʒ os potẽs
, ngno tur tornibn oſſit: queĩi⸗ rome nerẽt: nec Cũ deſo. tum elſ⸗ nã hero q. iem
eſe n a coſequatur ia ſolui p et: vt poneret i eẽs. u litigatun 3.90.1. a ſcat
nid e j lumm. ſiii ma ioin ata eſſ⸗ ltuto⸗ umetn vſuris litig ſeo⸗ v legio r ſelg
indt in dup uerit ne pecu is fener toꝛes velt Ttri et: 7 vᷣᷣ ellation ſu mel. §. hñt qᷓ ⁊ alij
gan di melions conn, ita cũ i. dminiſtre bi⸗ uiſſim olutas quie X 55dr ci. vel
un 6s ſit. ꝙᷓ qu ſolueret cũi aꝝ ach it de ſet:no eſt:ſo ro non 1 rcre 2e
nd a bona ni grien 9 italic ſi ooluer bo latum eſt tug vero n 1 ptoꝛe pꝛ
8 bona im o. es reꝝ t: aon rñ.tutoꝛi nunci :in fu ata. vtrum erz foꝛte ĩ em 5 admi.
umm an dde quod no. ee ſtineren lus rñ̃. lo pe n repeti: in data. vtrun en e är iorm⸗
M Em remd tignuz. toꝛ hberetu bo recte negocia . ro pe beret: pꝛofi tu. l. eruata.ĩ tu
§. zn tono ree⸗ i negoci beri:qᷣ re de ſoꝛti p n Serugeg.
en en fra den⸗ to. lcurat lui:qui in s cede vero em m g eurort.
h uie no munc re. His ebi⸗ at: eos an ſt r efendere 1dabat: n Eſt ꝑ
„ g acqui. cumam iſtrat: łtutoꝛes . toꝛ ð̊ — ſi is qu arus
in g wageo Reum ius aammn toꝛes v e non t. Rñ. ſi is l nkpnmn ſolueaus
ed w. z ach ey eins curatoꝛes iſtrare non ceret. vr 3.e.l. . rii pain v.. ol ſolu
. Vun — un cialiũ reꝝ ocia admin toꝛes puĩ egs. .s 1d r 1 ==
da n Barl ifr italica nik pecialiter tu konis imo geaitoiis. auer rid Bor alnds
u n nliem in ſne lere: nil —— funt on ebie wvunne Lrij vfurgs icebat
3 ie neg. pati hoe iem ad rus tm. ereri rathl⸗ : buoꝛ dic ellatis de mptröch
A wo y p A ea damnum eterea. Jt dicit Cũ de ſoluit ꝓn. ſaꝛ8. at de udicẽ app ſolnit. v. ſi i. pn.
cüin ſ ewel igitur aliquod geto 8, P mane vi dien 8 bi duenit 2 im ſterteri ds cnons bd⸗ aderni nõ ſoꝛ.
maxume intelligit t. vt inſti. e ter cio u amnu eino mi mibeneſibo eñ ſolutas. in is. poſtino 5. adi: inde.ſil näãlit tm̃
M e, ja ſemper ſibi place vel expon nam ſi dan l. ij. F. mu r wiib⸗ pꝛias ſo ñ ſoluẽd c. ad qo ẽ . bitoꝛ nã
ncini ſi. i. q tur quod m quis. liam foꝛm ſi cer. pe. l. ſoꝛme. v idebiias ſecũdis ñ 2 dr ꝙ ſi ſoꝛs. ẽ ciuili de ꝛincipali.
i duze ei aufer ſu cer. pe. cum ema 7 ſupꝛa- diuerſe fi. 7.l. co de r ꝛn cedãt⸗ ſoluta debitas eẽ cir cauſa pꝛin
eie cſupꝛat lar eciger⸗ eum. licet ſint du le. l. j.S. ne pets k an ſoꝛn at ergo icet eas icatum in c⸗ ſit dixit
eed bo ſic cogi C. xe ſolu ius. l. li o 2 ar. le. ꝛin. qu bo q̃n bita. nõ er ditoꝛ die mo iudi tmnonẽ. 5 aũt dixit
nn littera. eſt n ngmemmge iunndwaun nis — Item Bebi ia. cũ cre teni pu bente repe lutionẽ. n futuri
dane iſe ſag Kuces non cungenalean de wna. l kienus ait ptoꝛ r De ellatõe rali cauſa traͤſiſſet p lete ere
tand a cres vm hoc non 8 duos in facu S ocijs im. go ug Man muru. 1. n ſniam. qꝛ oc dic nõ de
ſte 36 ticie.⁊ pꝛimo ui. Item bus neg ſtrat. erg Z In fu aru poſt j. 7 m hoc tentigm.
win ontra vm cto. S. mut inciali dminiſt n futurũ 8. l. j. 7 ctam ſen M
iitns e c⸗ qo Aiert daron endei nec rome a ,tu. l, mucen 5. de Käeg ponon
6 q Suſtineren 4. geiura. cit. C. de admi, Data, i D
„ tum. lbi rome redd l. fint. F.t rutoꝛe
ſh nd c BSibi. ũt. vt in c . ſol. ſiqui .
in Curauer 4 ifra zmdir es coheredes
nin Aevnten ,.
e i, * „ Bulus
rhert
iu N

y Petitoꝛ. id eſt creditoꝛ.
5 Befendeꝛet id ẽ allegaret. 42
1 Dixiſſet. idem eſt ⁊ ſi ſimpliciter ſoluiſſet. eum vſure neq; ex ſtu⸗
pulatione neq; ex pignons retentione porerãt exigi. vt. S. e.l.in his.
7. 7. e.l. eum ex pluribus. licʒ ſceuola ſurda aure tranſiens huic qᷓſti

om non rũderit.
Aaleꝛius. ppo
ſitus pecnnijs exi⸗
genchs. accurſiꝰ.
a Mario. q ma
rinꝰerat debitoꝛ ex
pluribo cãis.admiĩ
ſtꝛauit em̃ negocia
dñi ſui titij ꝑ duoſ
ãnos foꝛte. ⁊ ĩ pri
mo ãno factꝰeſt æ
bitoꝛ ob malaʒ ad/
miſtratõʒ ex pluri
bus cãis.⁊ ſic plu
reſ ſũmas ⁊ebebat
ſed ex vna cã debe
bat maiorẽ quãti⸗
taiẽ ꝙᷓ ex alijs. et
idem ſecit in ſecun
w anno. accurſi.
b Supioꝛis. ich
eſt pum.
c Reliq̃toꝛ.i.d/

bitoꝛ ex mala geſti

one. 1 ałs reliq̃
tor. ałs reliq̃m.i.
ꝓ buum coniractu
ex mala geſtione.
dD Proticere.q̃ſi ĩ
veiuſtioꝛẽ. vi. S. e.
lI. euʒ ex pluꝛibus ĩ
fi.j.rñ.. S.fi.⁊.S
eo. in his. in pnn.
ę Zuius. ſemiſ⸗
ſes.id ẽ maioꝛes.
fSolutum eſſz

creditoꝛ.⁊.l.in de

buis.⁊ de pac.l.ſi
cerns an.et ſupᷣ de
oꝑis liber. l. oꝑis
er le le. ij. l. qui fu⸗
deicõ. ſed ar.cõtra
C. de fideicõ.l.j.⁊

ſupꝛa de vſur. l. cũ

i rem verſo.ac.

g c AUm ex pei

bus. ad ſo

lutionem.quia di
es venit. vt ſupra
e.l.iij.in fine.⁊ ſa⸗/
cit ſupꝛa.e.l.ſi qͥs

7 ſupꝛa. l. pꝛox. S.

j.7 infra regu. iuris.

ſe dare dixiſſet vſuris non debere
proficere. Valerius lucij titij
ſeruus ſcripſit:accepi a mario ma
terno ex ſumma maiore tot aure⸗
os:quero an hec ſumma in pꝛoxi⸗
mum annum ei accepto ferri vebe
at:cum ſuperioꝛis anni ſit reliqua
toꝛ. Reſpon. videri in primaʒ ma
gis ꝙ; in ſupꝛemam ſummam libe
rationem pꝛoficere. Litius mu
tuam pecuniam accepit: ⁊ quincu
ces vſuras ſpopondit:eaſq; paucis
annis ſoluii:poſtea nullo pacto in
terueniente per erroꝛem et ignoꝛã
tiam ſemiſſes vſuras ſoluit: quero
an patefacto erroꝛe id quod ampli

us vſurarum nomine ſolutum eẽt:

ꝙᷓ in ſtipulatum veductum eſt: ſoꝛ
tẽ minueret. Reſpon.ſi erroꝛe plꝰ
in vſuris ſoluiſſet ꝙᷓ eberet:habẽ

dam rationẽ in ſoꝛteʒ eius qð am

phius ſolutum eſſet.
J Eratius.
AMWVm ex pluribus cauſis ve⸗
bitoꝛ pecuniam ſoluit: iulia
nus elegantiſſime putat ex ea cau⸗
ſa eum ſoluiſſe videri debere: ex q̃ᷓ
tunc cum ſoluebat:compelli pote⸗
rat ad ſolutionem. Sem.
Nte reſtitutã hereditatẽ ſo⸗
lutes ⁊ liberatões facte ab
herede rate oĩno hẽbuntur.

ſi in duabus. accurſius.

b a Mie reſtitutam. a poſt quandoq;. vt ſupꝛa de trãſac.l.fina.
h Heꝛeditatem. fideicommſſſaꝛio. .
k Solunones. facte heredi a debitoꝛibus hereditarijs. vel dic ſoln
nones obliganonum. ⁊ facit ſupꝛa ad trebel.l.marcellus.S.res que
7. I. mulier. S. ſed enim. a. I. ſi heres inſtitutus. S. ſi heres. accurſius.
ITiberationes. vel pꝛo eodeʒ. vel quia ſolmit creduoꝛibus. accur.
m hHabebunt᷑.a fideicommiſſario. icilicet poſt reſtuutõem.
n ꝗq Eiod dicimus. ab eo ſcilicet fideiuſſoꝛe. ac.
o Solutum eſt. ſcilicet ei apud quem fideiuſſit ꝓ defuncto.
p Intelligẽdu. x. dieꝝ foꝛte. vt. S. de ↄſti. pecu.l.ꝓnnſſoꝛ.vł qð ma
gis ac. vt. S. e.l.ratũ. ⁊ facit S. ve le.ij.l.cũ qdã.in fi.⁊ de adm. m.l.
iutoꝛ qͥ reꝑ.S. ſi tutoꝛ. ⁊ de le.j.l.vmus.⁊.S.qcõfitet.⁊ inſti.xe ĩun.
ſtip.S.fi.⁊ de col.bo.l.ſi qͥs filiũ.S.ſtipulatõ.⁊ de neg.ge.l.diuoꝛtio.
q Sebet. ſ.heres hereditatem. vel aluer non debet adire cum ſacco
id eſt fideinſſoꝛ non ſtatim vebet adire heredem ſeu conuenire: ſed cũ
aliquo temperamento tempoꝝns. vt in hac.l.dicitur. accur.
xꝑ a Liud eſt. ritio vt adiecto.
ſBDoteſt. lite non conteſt. vi ſupꝛa.e.ſi quis ſtipula.S.item

Aulus.

vel non mutato ſtat eius. vt ſupꝛa.e.l.cũ qmis.
eSolueret᷑. facit.S.e.l.vero pꝛocuratoꝛi.S.j.

V vV Erbon. culpa. ałs moꝛa.

Vod dicimus in eo herede

qui fideiuſſoꝛi teſtatoꝛis id
quod ante aditam hereditateʒ ab
eo ſolutum eſt: ebere ſtatim ſolue
re:cuʒ aliquo.ſ.temꝑamento tem⸗
poꝛis intelligendum eſt: nec enim
cum ſacco adire ebet. Aius.
Liud eſt iure ſtipulationis

titio ſolm poſſe: aliud po⸗

ſtea permiſſu meo id contingere.
nam cui iure ſtipulatiõis recte ſol⸗

uitur:ei etiã phibẽte me recte ſol⸗

ui poteſt. cui vo ałs permiſero ſol
uiiei non recte ſoluit᷑:ſi pꝛiuſqꝙᷓ ſol⸗
ueretur venunciauerim pꝛomiſſoꝛi
ne ei ſolueretur. DOmponius.
Erboꝛum obligatio aut na
tur aliter reſoluitur aut cim

liter:naturaliter veluti ſolutione:

aut cum res in ſtipulationem vedu
cta ſine culpa promiſſoꝛis ĩ rebus
humanis eſſe deſijt: ciuiliter velu
ti acceptilatione:vel cum in eandẽ
perſonaʒ ius ſtipulantis promittẽ
niſq; veuenit. Aulus.
qui mandato meo pꝰ moꝛ
tem meam ſtipularus eſt: re
cte ſoluitur: quia talis eſt lex obli
gatiõis:ideoq; etiam inuito me re
cte ei ſoluitur.ei auteʒ cui iuſſi de⸗
bitoꝛem meum poſt moꝛtem meaʒ
ſoluere:nõ recte ſoluitur:quia mã
datum moꝛte diſſoluitur.

. x Beſijt. mihilominus. ciuilueꝛ etiam dictis mochs obli
gatis.vt.C.de pact.l.creduoꝝi. “

re ſucceſſioms.
vt z. e. ſtichũ. F
aditio.⁊ facit. S
de ver. obli. l. ſi

ſtichuſ certo die
et ſupꝛa. e.l. p⸗

ut quiſq;. acc.
3 e qui.
dDd00 dl⸗
cit hec lex. Pri⸗
mo titiſtipula
tus eſt me man
dante er me vi⸗
uenie a debuoꝛe
meo. x. ſibi nitõ
dari poſt moꝛtẽ
meã.recte ei ſol
uitur. vxł me vi
uo vel me mor
tuo vel me vo⸗
lente vel etiam
inuito. et talis
⁊c. id eſt quia
habet actionem
ex ſua ſtipulati
one. In ſecun⸗
w mandai de⸗
bitori meo: vt
ſoluat ticio.naʒ
ſoluens ptꝰ?moꝛ
tem meam nõ
liberatur ab he
redibus meis:
qma morte ſol⸗
uitur mandatũ
vt ſupꝛa man.
l.ſiquis alicui
S. moꝛte. 2.l. in
leꝛ cauſas.ĩ pᷣn

ci.nec em̃ credi

toꝛ fuit ſtipula⸗
tus hoc caſu.qj
huic ſecũdo ca⸗
ſun eſt cõtra ſu⸗
pꝛa ð iure w. l.
ſi ego. S. ſi res.
Solu. ſpeciale
ibi ĩ wte. vt ibi

dicitur. 71 plem⸗/

us dic vt ibi.
Item comra ſu
pꝛa dõa. cau.

moꝛ. l. moꝛtis cauſa. S. ntia. Solu. ibi mandaui. vt poſt moꝛtem

daret inſtrumenta debitoꝛnbus. hic vt in vua mea. ei m hoc hec

verba poſt moꝛtem meam vterminam verbum ſolun non verbũ

ſoluere. ⁊ hoc eodem modo poteri ſolui. aliud contra ſupꝛa mq.
l. ſi vo non re. S. finali. et.l.iequenn. ibi. mandaui ſien monumẽ
mum poſt moꝛem meam. Item et m hoc non obſtar aliud contis
ſupꝛa te legats. ij. eum pater. S. memo. quia ibi mandani vebito,
ri vt ſolueret me viuente ei cin volebam wnare cauſa moꝛus qõ
mihn debebar. nam quia hoc mandatum ſit in vita. ſed tamen ha
bet effectum irreuocabilem. demum poſt mortẽ diſtingunur: vt ibi
an ſciens debitoꝛ me moꝛtuum non liberetur. ałs ſic. vk dicas 4*
hec verba poſt moꝛtem determinent verbuz ſoluere. et oces ad.
æ wonanio. canſa moꝛtis. ꝙ aliud ſit in vnarione cauſa morns
ad illam te lega.ij. ꝙ mandaui ꝙ in vita mea ſolueret. da 9
dixi. ad illam mandan. ſolue vt bi. a facit ſupꝛa. e.l, aliud.

b Stipulatus. ſcilicet ſolui.
c Soluuur. enam me moꝛiuo.

dD Lex. id eſt ſua ſtipulatio. accurſius.

INe

de

E
Whcn
N ſemnn

(ean

N

(eraderd

tchorſigene⸗
MMber,
menn ,

Mrn

lſe.

iſ ſ

Unſeno
loſelt 1
MNte en

Werrx

mnnpo

hn ſer

Uhufnel.
umin I

Cunne
uürnun

lolon. “

INE

=

—
S

—
—

=
—

— —
= =

—
= =

===

—

☛ =

S=
E.

— —

—
=

=

2 —
=

=

=—=—==
=

)

4 De acceptilatiombus. dixit de naturali liberatione: nunce de 1 Snpulationes. ſic. 3. e tute. l. qͥ hʒ. S. fi. æ ĩſtt. de ĩuti. ſti. S. qn.
ciuili. vel dixu in genere de liberatiombus: nunc in ſpecie. accur.
b a Cceptilatio. interroganonem.ſ. interroganus ⁊a mmirogati
vel inſpecta nouatõe q̃ etiã plerũq; acceptilatõem pꝛecedit.

cMexu. quo vnus teneiur ⁊ alius tenet: 2 ſic dicuur q⸗

libʒ abſolm: ſic
C. de ire de⸗

lib. l. cum anti⸗
gqmonbus: qui -
mmo et cꝛedi⸗
10 dicitur libe⸗
raꝛi:vt ſupꝛa

exercitoꝛia. l. j.
.§. non autem.
et de adm. m.
l.quot.S. ſicut

gutez. alij dicut

—

vterq; debe⸗
ar:ſed non pla
cet: quia ſic eſ⸗
ſent due accepti
lanones. accur.

p AAlpulu

placet.
quia cõdino eiꝰ
melioꝛ fu.ſ cuʒ
precedere debe⸗/
at obligatio ac

ceptilationem :

nuqud obliga⸗
tur? Rñ.ſic.cũ
ſiat ob ſuum cõ

modum: vt ac⸗

cepnlano ſequa
tur. 0.

e p Er pꝛo
coyhrato⸗
rem. ſine man⸗
dato ſpeciali fa⸗
cto a creditore
vt liber. ideʒ di⸗
cit gʒ0: ſi gene⸗
rale cum libera
vt wnet: gr. S.
ꝓcu.l.pꝛocui⸗

ra.cui.li.glij cõ

tra p.l. j. e. l.
ꝑ mſiurã. S. tu

10. ſed in ſeruo

creditoꝛis fallit
quia uicet habe⸗
at ſpeciale man/⸗
datum: non po⸗
teſt accepto fer⸗
re:vi infra.e.l.
pe. econtra in ꝓ

curatore debito

ris videt᷑: idem
ſi habeat ſpecia
le mandatum:
vt etiam ſine no

DBe acceptilatiombus.

Cceptilatio eſt libera
tio per mutuam inter

rogationem:qua vtri⸗
uſq; cõtingit ab eodẽ
nexu abſolutio. Apianus.
Vpillũ per acceptilatõnem

ſine tutoꝛis auctoꝛitate li⸗

berari poſſe placet. Aulus.
Er pꝛocuratorem nec libe⸗
rari nec liberare quiſqꝙᷓ ac⸗
cepnlanione ſine mandato poteſt.

Apianus.
Cceptilatio ſub conditõne fi
eri non poteſt. Lpianus.

NM diẽ acceptilatio facta nul
lius momenti eſt. nam ſolu⸗
rionis exemplo acceptilatio ſolet li
berare.
Luribus ſtipulatiomibus fa

ctis ſi pꝛomiſſoꝛ ita accepto

rogaſſet:quod ego tibi pꝛomiſi ha

bes ne acceptum: ſiquidem appa⸗
ret quod actum eſt:id ſoluʒ per sc

ceptilationem ſublatum eſt: ſed ſi

non apparet:omnes ſtipulationes

ſolute ſũt: dũmodo illud ſciamus
ſi ego aliud accepto tuli: aliud tu

rogaſti:nihil valere acceptilatio⸗

nem. BHem.
Auſỹne et ſic acceptilatio fieri
poteſt: accepta facis cem?
ille. Reſpon.facio. Dem.
inutilis acceptilatio vti⸗
le habeat pactum. queritur:

uatione poſſit acquirere debitoꝛi hberationem ꝑ acceptilationem.
vt hic:⁊ hoc quando pꝛecedit obligano verboꝛum: ałs promutat
et per nouationẽ liberet:vt dicto.S.iutoꝛ. “
ſa Cceptilatio.ñ poteſt. vt habeo acceptumq; tuli ſi impera⸗
ioꝛ intrauerit ualiam: vt infra æ regu.iur.l.actus.ſed ta

cita ſic:vt infra.e.l.in diem.

t.l. ſi ſub condi.

g 1 U diem. exemplo. bona ſumluudo: qꝛ inhi ſoluiſti quod
Avbebas: volm autem te liberare ex die: nõ valet.quia ſta/
uim es liberatus: ua ⁊ hiciᷣm q̃ſdã: ſed ſᷣm hoc videt᷑ valere habi
ia dieꝓ non appoſita quod eſt falſum: vt.j.d reg.iur̃.l.actus.vñ
dic eſſe ſimile:qꝛ neutra ſtanm liberat.plane aduemiente die.ſolu⸗
nione in diem facta liberabit᷑: vt. S. u.j.i.ſub ↄditõe.ſed nõ accepti
latio:qꝛ inum habuit vicioſum: vt dicta.l.actus.a eſt ratio: quia

in ſolu. ſibi debitum habet: a facit ad hanc ſiłuudmẽ inſti.qͥ.mno.

tol. ob. S. uem ꝑ accepulotoʒ. 1. S. de lib. le. non ſoluʒ. S. j.

b p Zuribug, ſublatum eſtivt et. , e,l,2 vn. mn pꝛin. 7.l fi.

Dem.

7. S. de teſta. tu. ſi qs ita. ĩ pn. z 5.3. de liber. ⁊ poſthu.l.ij.ſo.⁊ hic et
ibi fouoꝛe.rñdet᷑:⁊ ſic rñ. S.de ĩ diẽ adiec.l.cũ duo:q ẽ arg. comira.

K Acceptila. vt ſupꝛa de ac. obli. l.m ommbus.
Ia Ninutilis.q.d.ſic:ĩ hoc cõis ſr̃a ẽ.⁊ niſi ĩ hoc q; ↄſenſũ ẽ nõ

⁊ niſi in hoc quoq; conſenſum eſt:
non habet pactum. dicet aliquis:

poteſt ergo non eſſe cõſenſus. Re⸗

ſpon.cur non poſſit:fingamus euʒ
qui accepto ferebat ſcientem pru⸗

centemq; nullus eſſe momenti ac
ceptilationem: ſi accepto tuliſſet:

quis dubitat non ineſſe pactum cũ
conſenſum paciſcendi non habue⸗
rit: Seruus cõmums ſicut vni
ex wminis ſtipulari poteſt:ita eti
am acceptum rogare vni ex dñis
põt:eumq; inſoliduʒ liberat.⁊ ita
octauenus putat.
rare ſeruus cõis alteꝝ ex dnis etiã

ab altero ðno põt:id enim ⁊ labeo

m placuit:veniq; labeo libro epy⸗
tamarum ſcribit:ſi a pꝛimo wmi⸗
no ſecundo wmino ſocio ſuo ſtipu
latus fuerit: poſſe a ſecundo acce⸗
pto rogare:et per acceptilationem
pnmum liberare:quem ipſe obli⸗
gauerat: ſic fieri vt per vnum at⸗
qᷓ; eundem ſeruum et conſtituatuꝛ
et tollatur obligatio.
fieri non poteſt: niſi quod verbis
obligatum eſt. acceptilatio enim
verboꝛum obligationẽ tollit.quia
et ipſa verbis fit:non enim põt veꝛ
bis tolli:qð non verbis contractũ
eſt. Filiuſfamilias pmittẽdo pa

trẽ ciuiliter non obligat:ſed ſe obli

gat ꝓpter quod accepto rogare fi⸗
liuſfamilias põt vt ſe liberet:quia

ipᷣe obligatus eſt.pater auteʒ acce

ptum rogando mhil agit: cum nõ

non habet pactum. ⁊ tunc idem ſonat quod pum

Accepto libe

Acceptuʒ

hʒ pactũ.fᷣm py.ẽ.
mii ĩ hoc q; ꝙ cõ⸗
tra ſenſũ ẽ hʒ pa/
ctu: ⁊ ſie vna ẽ cõ⸗
traria ĩ ſenſu alti.

quid eꝛgo diceſ.an

hʒ inutił acceptiia
tio vim pacti? Rꝰ

m. b. nõ: ꝓ eo eſt

cõis lr̃a:h̊ aʒ.dicis
ꝙ ſic.⁊ p eo ẽ py.
ir̃a.ſic ⁊ ꝓ eo.S.ð
pac.ſi vnꝰ.S.ſi ac⸗

ceptilatio. et rñge,

bat aʒ. ad oẽʒ lr̃aʒ
q̃i hoc ſꝑ ſenſũ ſu.
at bul. ad piſanã.

qꝛ niſi legebatꝓ ſi

nõ: ⁊ omittebat ni
ſi.hoc mõ ſi nõ in
hoc otra ſenſũ ẽ ñ
hʒ pactũ:ſic ⁊.j.ð̊ᷣ

capti.l.in bello. in
ppn. 7 ßm hoc i0ẽ ẽ

ſenſus vtriuſq; ſie
7 ad.l.ſi vnꝰrnde
bat: q̃i id ſenſũ fu⸗
it vt hꝛet pactum
tu dic ꝙ ſi ẽ munk
acceptilatõ rõe ine
pte ↄceptõis: vt q;

imt abñntes ł ſpᷣ co⸗

ditõe ł ĩ diẽ:vt tũc
ñ hẽat vĩ pacti.aꝛ.
S. de oſti. pe. l. j. S⸗
eũ qᷣ.ſi aut rõe rei

ſuꝑ q̊ iniponit᷑. vt
qꝛ ſuꝑ obnhgatõne

iurugẽtiũ.tüc hẽt

vĩ pacri ñ accepti⸗

latõis.vt.j.e.l.ſi
accepiolatũ.⁊ S. ð
reſci.vẽ.l.cũ ẽptõ

⁊ ſic ĩtelligiẽ illa x
pac.⁊ ᷣm h ẽ pla

nꝰſenſus hꝰ legis.

qu Sm cõeʒ lr̃aʒ di⸗

ces ꝙ rõe rei ſit ĩu

nlis. m py. dices

ꝙ rõe ĩepte ocepiõ

nis. niſi expõaſ ni

ſi ſi ñ vi dixi. qꝛ
tũc etiã py.lr̃a poꝛ
tat eũdẽ ſenſũ quẽ
cõis.tcij hũt lr̃am
talẽ. min j ſenſũ ẽ

g cõis. ac.

m Scłẽtẽ.idẽ ⁊a neſciẽtẽ ſᷣm.b.ſj qꝛ dubitaret qͥs vł et᷑ inſte potat
nã hodie qᷣdã heſuãt.iõ idubitabile põiu exẽplũ.⁊ ſac̃.õ. he. vẽ.l.
heaũt.⁊. C. v iu. o. iu. l.j.7. S. de ac. ⁊ ob. l. obligatonũ. S. pe. a. S.

n Mon habuerit. certe nullus.

ſi.

o Seruꝰcõis.ſtipulari: vi.S.de ſtipu.ſer.l.ꝓinde.S.accepto.
p cceptum. ⁊ ipſa. bona ratio.vt. ſ. regu.iur̃.l.nihil. ⁊ inſtit᷑.

e. S. uem ꝑ accepti?.

q Lolh. vt uberauo ipſo iure ſequatur. io. vel non poteſt iolli. ſ.
poteſtate acceptilatioms.toll᷑ tamen obligano cõſen ſu cõtracta po
teſtate pacti:vt.S.de reſcin. ven.l.cum emptoꝛ.⁊.j.e.l.ſi acceptola.
7.l.fi. Item cõtra.j.e.l.⁊ ꝑ iuſiuran.S.⁊ ſi fideiuſ.ſo.vt ibi. Itẽ cõ⸗

tra. C. de tranſac.l.vt reſponſũ.ſol.vt ibi.

äY ilius.non obligat.ſed pꝛetoꝛio iure quandoq;.
ſAgit. pacto non liberatur pater: vt ſupꝛa de liber. lega.l.ſi quis
reum. S. idem mk.

ratz
e
on
2i0. ſed n
210.
ꝛeto
—. re p
peculio in
ter. ſech
iliter.
ciui
igatus.
liga
Pb
.

lißn
3. de ſli. ſer
ñs: vt. z. de
vſi
9pf. 7
U
Ser
hb

infi
ſtir⸗
at. ſi ſtn uuſ
de non n.. ſi ſenn 5
23 chü. § iſefn
. tra ſup ſtichũ 5 N
e ſit con ouat. a en ſennſe
in lſo llatr: 5 m. Lbis 9 e .
em ve erhe. . oꝛn 744
Aoch Fene 4
4 ehumn. . 1 ok. l. . 3 n iuſiu 1at ſoc l
1 tee Yr l . fürmaꝛi iefin
teſt Erxe fac nij qᷣ apo du Eail ano len a
e iure po ſtipka⸗ Enpo⸗ Rr n
eze ſ Dice nilatõ uus p vel tila re ructe⸗ id quod 6%,
kerka⸗ hene ccep ſeru vuem gecep appa e in SWne gt . 1
e ver od no on p lius . me eel id on lanus. recipi t ſupꝛ z nnege,
anneen Aao non d fi na ol non ita lati pian er neme l.v. Mill
arnte⸗ ñ. ſe m. cttol ſed i ipu int 1 ☛ e
rrr nenn d zipr Edu⸗ t. glberinner grallez d
vt ſt Pone enroli . 4 obl mo d ari te licen tol ſt ana eneen oblig s8 eſt aces nöͤr ne. ninin
v* ez ta tiꝗ. nb t ipſe e hbe ari m bit: dies iur m riu u Nreſer. nemn
enat ñ ſit t im tol nor 8 iſgen vel iuſi baru lli ver edu obll l..J. inn 4
con ali werotie n rit e ccep ho erſu iuriſg 7 ru. Tꝑ mo to toez piat 6 lbl ac. inn
anmmameat er 1. ſer tur e ſun imur ideo p um⸗ P latio in ſtip non r 8 eri ſi diun rtun
ſupenon enti. lun que re vt nio: ſſe: d ſo⸗ cept uodt nem ulliu it pᷣ⸗ ques lknö ren aun
iarred nes ſi oc iu tilatt 1po bis ia ac id qu iſio tez n afuer ſuſ lnen ure bgänen
1.5. lius: §. nes ho cep fieri⸗ ver ang * 1 dDiun ar. it ivy . Perde⸗s. ulari agih
1 ſit 4 di u S Tked dulitnut WMD un
1. ſern hic m ti gc at: vt ac 0 ct til Ut ni parte nes . oh .
1 ren . 83 ton eti⸗ven b 94 ones n m Erfnn
Re Geae ſie ſien habes⸗ . dccehran mamenentn ſrianna kpar amen “WZ krnh,
inre dars ſuna ⸗ baro⸗ näruſtet- in ſt mn pot r. eſickne viã s . ene
b erug b g ace u m ſuſ i j ciami: elld ter lea S.j. ne ſnihn⸗
o tr en let be ipt nt ib 7 D us in ticia er tam ite loe ſmae u nlil
loe r. n. en eri po em acc ibiep ta latö uct ge ti pio im: utio e pn
in itmn tio ra rni p⸗ ec ne 0 t ſne pu til ſfr t: 7 cep Eꝓ epat ſtuutio mnlel
