nõ ſit:penã inſerimus:pene nomi⸗
ne ſtipulatõ cõmittii. Dem.
Retoꝛie ſatiſdationes perſo⸗
nas ceſiderant pꝛo ſe interue

nientiũ⸗neq; pignoꝛibus quis neq;

pecunie vel auri vel argenti epo⸗
ſitõe inuicem dari ſatiſdatõis fun
gitur. Apinia
Aulus notat euʒ qui ſub cõ
ditione inſtitutus eſt agnita
bonorum poſſeſſione cogitur ſub⸗

h Succurrere. ei dando vtiles actones ex contracin inſtitoꝛis cò
tra illos cuʒ quibo ↄtraxerũt inſtuoꝛes. vt. S. ve inſti.l.j.⁊. ij.
i i na ommbo. aluquid. ſup. ↄouemit. ałs eſt in textu. ac.
k Commutit᷑. adueniẽte oditione.

1 p Reione.ꝑſonas.ſupᷣ.fideiuſſoꝛes ꝓ ſe ⁊c.⁊ facit. J. n. j. .I. non

quaſi. in pn. a in aut. de exi. S. ſuſpecto. a. S. qui ſatiſda. co.l.
ij. ſecus ſi ↄſtitueru ſe ſauſdatuꝝ.vt.S.de ↄſti.pec.l.ꝓmiſſoꝛ.S.fi.ac.
m Pꝛo ſe. pꝛincipali ꝓnuſſoꝛe. ac.
n Satiſdationis. fungit᷑ i. cogit᷑.fungi tamen poteſt ſi vult. vt in/
ſti. de rex diui. S. vendite. 2. S. col. bo.l.j.S.an pignoꝛibo.⁊.S.quo⸗
rum lega.l. ſi. S. ſi legatarij. ⁊ hoc eſt regulare.fallit autem. S. e, l. j. S.
ſtipulanonum. ſed videt᷑ qñq; accipi pignus ab inuito in pꝛetoꝛia. vr
inſti. e ſanſda.S.ſi vero aliquio.que eſt contra. So. ſpeciale vbi ipſe
wnnnus ꝑ ꝓcuratoꝛem ſatiſdabat iudi. ſol. ꝙᷓ ꝓ ſeipſo. a ideo adijcit
hypo.vel non eſt contra.quia hic ce pignoꝛe dicit qdð traderet᷑ credito
ri vel alij vt ſubijcit.⁊.j.d ver.ſig.l.plebs.S.pignꝰ.a inſti.de act.S.
iẽ ſᷣuiana. vel tercij.aliud eſt pignꝰꝓ fidemſ.dari vt hic. ad qð rens

non cogit. aliud adijcere bypothecam fideiuſſoꝛi. vi ibi qð hic non ꝓ/

hibet. ſic in eo caſu concedit᷑.accur.
o p Aulus. notat eſſe verum quod ſequit᷑.⁊ quod dicit in diem lõ
gi. i. in dem conditionis deficientis.ſ.ſe reſtiiuruꝝ heredita⸗
tem.ſi conditio delecerit. non em̃ vult pᷣtoꝛ beneſicium ſuum. i. vi bo⸗
noꝝ poſ.iuſtituto data ſit captioſa ſubſtituto.ſ̊ nunquid ſubſtitutus
videt hoc calummoſe petere quem alius.i. inſtuutus antecedit ini⸗
rogatiue. q̃ſi dicat ñ ſᷣm. R.vel non interrogatiue. ſic iſte inſtitutus
poteſt videri ſatis calummole petere hoc.ſ.ne ſatiſdet queʒ ſubſtitutꝰ

antecedere poteſt. ſ. conditione deficiente. vel aluer paulus notat eſſe

falſum qð ſeqmit᷑.⁊ quod dicii in diem longi. i.ſi conditio enam defici
at vel exiſtat cauere ſe reſtitutuꝝ.non em̃ vult ⁊c.i.inſtituto.⁊ etiam
poteſt videri iſte ſubſtitutus ſatis calummoſe ⁊c. aæ legas plane. vel
dic ꝙ vbi agnouit bonoꝝ poſſeſſionẽ.non ſatiſdat.vt hic.a⁊ dic paulus
notat falſum eẽ quod ſequit᷑ cum em pꝛetoꝛ dederu non vult eſſe cap.
ſi autem ſumpliciter ꝑ ſe accepiſſet.iunc ſatiſdaret. vi.S. qui ſatiſda.
co. l. inter omnes. que eſt contra. ſed m omnes litteras ſans appa⸗
ret eſſe ſoluta.accur.
p Inſtuuteſt. inſtitui tutium heredem ſi nauis venerit ex aſia vſq;
ad annum. ſi non veneru ſeium ſubſtiuuo directo vel ꝑ fideicom.
q Agnua. qð facere potuit. etiam pendente conditione. vt. S. de bo⸗
noꝝ pol. m ta. l. ij. S. ſub condi. a.lI.hi æmum. ac.
r HBenencium. quod vernt᷑ in danda bonoꝛuʒ poſ.
ſCum ſub ↄirarijs ↄditiombo. in quiba vmꝰ euentus eſt alterius

defecms. ⁊7 econtra a ſubalterna. non autem ſimul.æ fa. S. vt in poſ-
le.l.etiam ⁊ ſupꝛa qñ di.le.ce.l.hoc ⁊ ipſis.
X Cauetr.pꝛetona ſtipulatione. “
vV 1 M pꝛetoꝛijs. mens eſt. ſme in eius interpoſitione ſine poſtea.
Vt. Z. e. l. j. in fi. ad hoc. S. q ſatl.co.l, œ die. in ↄnenniona
liba 3̊ pferentem.
vt. S. ve pac.l.vete
ribo. 7 v. ob. l.

ſtipulatio iſta.S. in ſtituto in diem cauere longioꝛem:
ipglariontten pretoꝛ en beneficiuʒ ſuum nemini
ecunõe. . C. de ia vult eſſe damnoſum:⁊ poteſt vide
croſan. ec.l.omm. ri calũnioſe ſatis petere ab eo:quẽ
iſorfmer Sd r alius antecedat. Cũ ſub contra
obl. mauen rijs cõditionibus titio ⁊ meuio le⸗
lonalib⸗.

gatuʒ ſit: vtriq; cauetur:qꝛ vterq;
ex voluntate vefuncti ſperat lega⸗
tum. Enuleius.
Mpꝛetoꝛijs ſtipulationibus
ſi ambiguus fᷣmo acciderit:
y„ Tongum, vcẽæ Pꝛetoꝛis erit interpꝛetatio:eius ete
mium. mm mẽs exiſtimãda ẽ. Api.
Alerianus rñ.ſi pᷣſes qui ãte
in trienniuʒ caueri iuſſerat:
poſtea in longũ tẽpus pꝛecepit caue
ri: qꝛ a pꝛima ſtipulatiõe ꝓꝛſus oi
ſcedi voluerat:exceptioneʒ pꝛime
partis ſtipulationis obligatis pe⸗
periſſe videtur. Enuleius.
NM buiuſmodi ſtipulatoõmbo:
gque quanti ea res pꝛomiſſio⸗
nẽ habeant:cõmodius ẽ certam ſũ
mã cõpꝛehendere:qm̃ plerũq; diffi
cilis ꝓbatio ẽ quanni cmnuſcũq; in

x vV Alerianꝰ?.
caueri.pu
ta opꝰ reſtitui vel
aliquid aliud.

ſit: ⁊ ad exiguã ſũmam veducitur.

3 Noluerat.pᷣtor non dico ſtipulatoꝛ. qꝛ tuc ipſo iure tolleret. vt in⸗
ſti.qͥ.mo.tol.ob.S.pe.ſ̊ videt᷑ qʒ etiam vbi ꝑs non nouamt.tñ non
teneat᷑.mi ſemel ꝓmuſſoꝛ ipſo iure.vt.s.de vV.ob.l.q bis.q eſt j.ſol.
vt ibꝛi. expone.q; non tenet᷑ ampliꝰ.ſ.ſoluere.ex vtraq; iñ tenet᷑. vt h.
lcet excepuio ↄpetat.vt hic.⁊.S. æ le.j.l.hmõi.S.cum pater.a diſtin⸗
gue hic.q; aut expᷣſſe agit qð fiat nouano ⁊ fiet.aut nec expᷣſſe nec ta⸗
cite.⁊ viraq; remanet.vi.S.de re iuch.l.iij.S.ſi ex ↄuenrione.aut agi
iur tacue.a tunc remanet viraq;.ſ̊ pᷣma ope excep.remutit᷑ vt hic.ni
ſi ſit actum vi remaneat.ar.S.q ſa.co.l.ſi fideiuſſoꝛ.in pᷣn.non tñ di
cas tacite agi.vi olim in nouatõe dicebat᷑. qñcunq; aliqð nom fieret.
vt inſti.qͥ.mo.tol:ob.S. pᷣterea.ſj ita ſi hoc ſit veriſimile. vi hic erat.
qd em̃ ſi in foꝛo madij.x.mihiꝓmiſiſti.poſtea eadem.x.in foꝛo auguſ.
vtraq; facia fint ante pᷣmũ termini.certe ſatis videt᷑ ↄpetere except.õ

pmazʒ ſtip.ar.huiꝰ.l.⁊.S.de fideiuſ.l.ſi fideiuſſoꝛes.in pᷣn. ⁊.S.dłe no⸗

ua.l.ſi pupiilus. in pᷣn. Item no.qð hic mutauit ptoꝛ pᷣmum pᷣceptũ
ꝗq inilocutonum. vt. S. à re ind. l. qð muſſit.

7 Hbligatis. vel vic obligane poꝛe ſiip. i. actõne pᷣme ſtip. vel die ⸗

me ſtip.i.õ pᷣmam ſtip.⁊ dic obligatis.ſ.fideiuſſoꝛiba ⁊ etiam reo.
a i M bmõi. habeant. i. intereſſe. quales ſunt pioꝛie. vt. S. e. l.ij.
S.j.accurſiuns.
b KCõmocdus eſt.ſ.ſtipulatoꝛi vt ſtatim patet. non aũt dico qͥn vale
at ſtip.ſine pena. vt in gr. . S. e qr. lI. non qutem. hic aũt querit᷑ an co
gat᷑ pmittere penam in ptoꝛa ſtip.ſi ꝓmiſſoꝛ non vult. videt᷑ ꝙ ſic vt
hic ⁊ inſti. de vob. S. pe. ad qd em diceret eſſe omodum. cum reus nun
ꝙ ꝓmitteret. ⁊ ſic nunꝗꝙ; ↄmodo ſtipulatoꝛ gauderet. item ꝓ hoc. q; in
crimnne ſtatnit iuder qntuatem. vt. J. ve cuſto. re. l. nij. item p hoc. 5.
e v. ob. ↄtinuꝰ. S. fi.item ꝙ hoc.j. rẽ ra. ha.l. ꝓcuratoꝛ ad exhi. S. fi.li
cet poſſet dici ibi ſpale,⁊ ſic magis ſit in orijs, ar, vi ibi innuit. temm .

hoc vᷣt cogat᷑. Z. de euict. l.ij.ꝛtem ꝓ hoc.8. ſiqs cautio.l.ij

2.. ſi ſi buus plurnum. S. j. ecomtra videt᷑ ꝙ non. miſt velnemn n.
P Imer ſſit, qualiter autem i tereſſe ꝓbat. no. C. de ſemtentijs
arng. o mni⸗
Rem pupilli ſaluam foꝛe vel
agdoleſcentis.
Vm pupillo rem ſal⸗
uam foꝛe ſatiſdatuz ſit:
4 ggi ex ea tuc poteſt: cũ
Etntele potelt.
Aulus.
R pupillus abſens ſit vel fa⸗
rii nõ poſſit: ſeruus eius ſtipu
labitur.ſi ſeruũ non habet:ſeruus
en emendus eſt ſed ſi non ſit vnde
ematur:aut ſi ñ ſit expedita emptõ:
pꝛoſfecto dicemus ſeruũ publicum
apð pᷣtoꝛẽ ſtipulari ebere. Bẽ.
AVt dare aliquẽ pꝛetoꝛ ebet
cui caueatur. Bem.
On quaſi ipo iure Pupill sc
quirat: neq; enim pupillo accee —
quirit: ſed vt vtiiis actio ex ſtiu ecirn. ſa
latu pupillo vet᷑: cauet᷑ aũt pupillo quunt᷑ qð min⸗
hac ſtipulatõne per ſatiſdatönem. A. ad e.. *
Illud ſciendum eſt hac ſti⸗ ſti..duerla⸗.
pulatione teneri tam eum qui tu- l.ſi nia. Et no.ꝙ
toꝛ eſtꝙᷓ eum qui pro tntoꝛe nego⸗ wo mm e en,
cia geſſit vel regit vel fideiuſſores naꝛe. ſic faceꝛe ve
—.“ . bet. ad qo. 3. de
act. ⁊ ob. l. ꝗrria

nis.l.ſi pᷣſes.⁊ de arb.ditm.S.ſtari.⁊.j.xv reg.inu.ſꝑ inſti.S.fi.

r Rem pupilli. ſaluam foꝛe vel adoleſcenns.S. de pptoꝛijs in gene

re.nunc in ſpecie.
ſ c· Aim pnpillo. ex ea.ſ.ſtipulatione.ac.

Eum ⁊ tutele.vt.S. de tute.⁊ ra.diſ.l.ſi cum adhnc.⁊.X.

ec..non quaſi. S. hanc ſtip.non autem viraq; dicas agi. vt.
ĩ.e.cum pupillus.hoc aũt tꝑe eſt fimita tutela.vt.S.æ tu.⁊ ra.diſ.
l.niſi finta.Item hoc veꝝ qð ſatiſdet.niſi ſui teſtamentariꝰ vel ds
tus cum inquiſinone.vt inſti.de ſatii.tu.a⁊ cu.S.j.antea em̃ adnn⸗

niſtrare non debet. vt. C. de iu. ⁊ cu. qui ſats non dent.l. j. J. ij.
fi. plus hodie.quia iurat bene admumiſtrare. vt in auten. vt hi qui

ſi.accur. V .
ſ ſuipulatus.ſtipnlabit᷑.vt ⁊.S.de pcu. l. mutus. §. ſi pen.
7. C. & dona.l.ſiquis in emanci.

v Emptio.qꝛ non innemt᷑ ſ̃uus venalis.
x BZicemus. abs dicerem.

y Publicnm. 1. tabularium. vt inſti.de adop. S. cum aũt. tabellio
aũt uus eſſe non põt. vt. C. de tab. l.generanti. V
3 Pꝛetoꝛem. pcur ante hoc eo magiſtratu cuiꝰ intereſt. non dico
ipſo pꝛetoꝛe 6 nnus pꝛetoꝛis ꝑiculum non eſt.inſti. e ſatiſda.iu.
a a It aliquem. alium officialem. ùM
b n Dn q̃ſi. acqrat directam ex ſtipulatu. ſ vtilis ſic vt hic.⁊.S
de mag.con.l.j.S.plane vbi pᷣuus.

c Per ſatiſda.vi ⁊ ſupra nitu.j.l.pꝛetoꝛle.⁊.l.j.S. ſtipulationum

ꝛetoꝛie.
Iliud ſciendum. tutoꝛ eſt.i.fuit.vt no.S. e.l(.fſ.
e¶¶Vel gerit. hic tenetur etiam adminiſtratione duramte, vt. ſ. ⸗

hanc ſti. in ſi.S.

en.
Nrect⸗
gt nliagun
de . t. 8·

☛

17

oaloſ
ne

ruem.

minn
ortot
nune
n.
ſhefhnls⸗
zn uae .
gtopont
Uiedere,

DN

Pisa

Hüimcun
Gcra Ms
r Nylan.
,8, Ain.
lMlo d h.
NNn. .,ſ
u, cl, Mue⸗

ſoch aaræ
mnfmmun rn ſ

Gnminrinogarn
Pgrecßtuporan

tretmnonga,l. s

Mlriotpetl.c g
Mtenns..cy

Alatöz t1.

ſumte defunta

Anriporororen

llgioec.
1Aua imtt
ſriumroſt.
MMafznen
niiais ſr .
Omnitr dunm
mnunonie,
ſile.
1Amuernn
ntitmrire
ſfinmnlf
uininten

fngnt

ſ
gſi
lich

nin.
el ,
dyn
enn
em
buen
den.
lloge
lloae⸗
ſin⸗ 1
pllo in
u t

uNE

uA
Mtdl
s. . d
1ngiu hringi

iAſndenn

K.
nNiluntt
õ
uisu
iiN
iu ani
hnma i

admi. tu.l. rõ

rTuele.directa.vt ⁊.C. ſi tutoꝛ nõ geſ.l.ij.aliud in curatoꝛe bo⸗

mo dato. vt.S. ve cnra. bo. dan.l.jj.S. fi.qᷓ eſt ꝰ.
g Sedd vnili actione.ſ.iutele q̃ᷓ in ſubſidium dat᷑.qñ ille qͥ geſſit eſt
non ſoluendo. vt. S. de admi. tu. I. tutores qᷣ poſt. fi. S. in eum. 7. C.
ſi tu. non geſ.l.j.ſj an teneat᷑ etiam vtili ex ſuipulatu. licet ceſſet di⸗

r Commirnk. ß que eſt ratio diuerſitatis? E. qꝛ maioꝛem wnnna⸗

rõʒ hʒ tutoꝛ in pnpillum ꝙ curatoꝛ in adultuʒ vel furioſum vel ſimi⸗

ſena. a. p
ic. ? inducit. j.
e. S. ſiquis tu. in — D
ans non placz coꝑx: ſ em̃ qꝗᷣ non geſſit: ommmodo
4 nennt q d· n tenebit᷑. naʒ nec actio tutele eũ
ri dar vulez um 4 non gernitreneris vriligeröne eo
tele.ſtarm vene, ueniendus ẽ: qꝛ ſuo ꝑiculo ceſſauit
Era aminer Ttñ ex ſtipularu actoe neq; ipſe ne
dicu. z ipſe. Ad. ᷓ; fideiuſſoꝛes eiꝰtenebunt: ↄpellẽ
exrponebar run. vus igit᷑ ent ad admiſtratõʒ ꝓptea
ſ. ex ſtip. ⁊ qð ſb ſt . 2ö 9 ſt d8m81 8
ijei a m ꝛc. dne vt Itipulatone q; iſta poſſit teneri.
gat dnectam. Hanc ſtipulatõʒ placʒ finita

b Admiſtrat? Muʒ tutella ↄmitti: ⁊ fideiuſſoꝛibo

nez. pignorib ca diem exinde incipe cedere:in cura⸗
we . g. rorlb aliud eſt: ? in eo qp tutoꝛe
ſcendum. negocia geſſit:aliud dõm eſt:itaq;
wae ſupnla · iſte ſtipulatoes ſiqdem qs tutoꝛ fu
placz. 1 exponi it: finita wemũ tutela ↄmitteret᷑: ſi
cegere hi. vt.. voꝓ tutoꝛe negocia geſſit:oueniẽs
e v. ſig cedere.

dicere eſt ſtatim: atʒ q; res ſalua ñ

tus non geſſerit curaʒ: ↄſeq̃ns erit

les.cum tutoꝛ pᷣncipaliter ꝑſone det᷑.vt inſti. de tute. S. j. ⁊ qͥ poſ.da.
tu. S. certe. at curaioꝛ pncipalit᷑ rebo.vt. C. ve nup.l. in copulandis.
hanc rõem reddimꝰcum querit᷑ qᷓre habenti tutoꝛes non pt᷑ dari tutoꝛ

z habenti curato.

pt᷑ dari cu.vt inſti.
. Nc. S. intedam.
ex ſtipulatu rem ſaluam foꝛe agi ntem aaͤde H q no
poſſe dom eſt. Diqs curatoꝛ da⸗ pane muy.. .

dicere ſtipulatõʒ nõ ↄmitti: ſ eadeʒ
hec erunt dicenda q in tutoꝛe dixi⸗

m=. illud ſecus eſt: ꝙ hec ſtipulatõ

ſtatim atʒ qͥd ſaluum eſſe cæſinit cõ
mittit᷑: ⁊ fideiuſſoꝛibo dies cedit: ß
imſe reuolui᷑. Pertinet aũt hec
ſtipulatio ad omnes curatoꝛes da
tos ſiue puberibo ſiue impuberibo

ꝓpt᷑ etatis infirmitatẽ:ſiue ꝓdigis

vel furioſis vel qbuſdam alijs: vt

eſſe cepiſſet:omitti ſtipulatöònem.

H Si tutoꝛ ab hoſtibo captꝰſit:an
K Aliud eſt. vt

e e qr finita turela ẽ. licet recupari ſpe
q geri. poterr ret᷑: ⁊ puto poſſe agi. Beneralit᷑

agi ex ſupulam.
63. S. adnn.

ſciendum ẽ.ex qb cauſis diximꝰtu
trele agi nõ poſſe:ex eiſdẽ cauſis nec

nes. 2. l. aduer⸗
ſus qbi dicit᷑ de⸗ H
mum fmirxa cura poſſe agi.ſo.de geſtione vt reddat.ſ. rõem totius
adnnniſtratõnis actione neg.geſ.viili non pt᷑ agi durante cura.vt
ibi. re tñ vna põt ↄuemr vt lue.⁊ qæ admi. tu.l.cum tu. a plene
dic vt no. in victa. l. auerſus. a foꝛle etiam ſingularis actꝰnon pt a
curatoꝛe rõ repeti.ſ̊ ab alto ſic.vt dicta.l.qactus. k
lGeſſut aliud.ſ.ꝙ in tutoꝛe. Mp
m Supulatõʒ. vi ⁊. S. de eo qͥ ꝓ tu. neg. geſ. l. j. S. zaum eo. 2 ſic eſt
in zna tutele. vt fimta vemum tutela der znum iudicium tutele. ſß ĩ
tutoꝛem pcuratoꝛem dat᷑ ↄꝛia etiam ſtatim. vr. S. de jꝛa acnone
n Si tutoꝛ. fimta. vt inſti.ꝗͥ. mo. tu. ſi.S. ̊ ? capitis.
oO Speret. ure poſtli. vt inſti. ainlł.m.S. ab hoſtibo.

ↄmittat᷑ ſtipulatõ: videamꝰ.mouet

5 Doſſte agr. ß 5 queme K. ſideiuſſoꝛem 2 5 vefen. eius vel cur⸗

toꝛem datũ boms. vt. S. tu. 1 cu. da. ab his. I. ſi pupillus. S. fi.
q Beneraliter. diximꝰin q̃dam libꝛo quem nõ habemꝰ. vel dic ñ
fimta tutela vt dixi. S.e.l.j.vel qꝛ ſu ſatſſactum. vt.j.n.j.l.cum qᷓ
rebat᷑.S. pinde.

r Siquis cur atoꝛ. non ↄmitti. ſicut nec in tutoꝛe.a iderco cogen

dug eſt gerere. vt. . e. S. illud. z ſicut ibi agi vnili tutele Z non gerẽ
tem in ſubſidium.ſic hic vtili neg.geſ.q in curatoꝛem dat᷑ finita cu

ra. vt ibi dixi ꝑ.l.C.ſi tutoꝛ nou geſſerit.l.ij.⁊ hot eſt qð hic ſubij

cil.ſ eadem ac.⁊ ſic etiam diximꝰ in dicto.S.illud.alij vt. Al. expo

nunt hunce vſum ſ̊ eadem ⁊c.diximꝰ.ſ.ꝙ teneat᷑ vtili ex ſtipulatu.

ſic hic non gerens teneat᷑ vtili ex ſtip.qð non placet.vt ibi notaui.

item j. S. de cura. bomis da. l.ij. in fi. ſj ibi bonis etiam hic perſone
fuit curatoꝛ datꝰ.
Illud ſecꝰ. in cur.qᷓ in tu.q hec ſtipulato ⁊c.ſ. curatoꝛẽ q
non ſiec tutoꝛem.q; demum tutela fimia agit᷑. vt.S.e.l.j.⁊..e.l.
S. hanc ſtipulanionem.

fieri aſſolet dan ſint. Auk.
filiꝰqͥ in pꝛate furioſi erit:
rem ſaluaʒ foꝛe ſtipulet᷑:acqͥ-
rit patri obligatõʒ. Aius.
Eruum pupilli ſtipulari ita
neceſſe eſt: ſi pupillus abeſt
aut fari non pt.nam ſi pꝛeſens ſit ⁊
fari poſſit: etiam ſi eius etatis erit:
vt non iutelligat quid agat:tñ ꝓpt᷑

vVLCecit. expone
vꝛi. S. S. hanc ſtipu⸗
lationem.

vtilitem receptum eſt recte euʒ ſti⸗

pulari 7 ageeer. EBceſt.

x Reuolunt᷑.i.ſepius ↄmittat᷑.ſ.ſtipulatio.ſj contra.S. de arb.l.ſi
duo.in fi.ſo.ibi in mera pena hic in mieſſe.vt.j.ti.j.l.ſi ꝓcuxa.vel
dic reſoluit᷑ cur.ſeu admunſtratio.et ꝑ hoc ſtip.ſepius ↄmittit᷑. ad qð
eſt. S.de V. ob. ſi ſic.vel dic tercio qð ſtatim quicqd ſaluum nõ eſt cur
tenet᷑ hac ſtip.⁊ ſi a ſe non exigat qð dʒ ex hac ſtip. incipit tenerilneg.
geſ. maxume ſi cepit labi facult atibs.̊ ⁊ in ſtipulatione tenet᷑ in id qð
ne. geſ.incipit teneri.⁊ ſic in ſe reuoliit᷑.⁊ fa.S.de tu.⁊ cij.da.ab his.
l.ſi cum adhuc.ac. 2?ð
Pertinet. ſiue in pu.qð fit qñq;. vt inſti.de cu.S.inidum. .
Alſſolet. qbo habes.S.æ pui.credi.l.dabimꝰ.S.fi.⁊.l.ſe,. ⁊. S.de
poſtli. l. j. in fi. ⁊ ſequentiby.
ſQJ filius.furnioſi.ſ.patris.
Rem. ſ.patris. O”ð́MMV”83
Siipulet᷑.a curatoꝛe paterno.pt⁊᷑ etiaʒ filius curatoꝛ dari patri fu
rioſo ſi tñ ꝓbo eſt.vt.S.de cur.fur.l.j.⁊.ij.⁊.l.uij.alioqͥn petere vebʒ
ei curatoꝛem.vt.C.d cur.fur.l.ij. .
dD Dbligatõz. S. e v. ob. quodcun. ð
e Eruum. pu.neceſſe eſt.ałs ſi pupillus eſt pt᷑ ſtipulari nõ in
neceſſuate.ſ̊ in voluntate ↄſiſtit ſtipulanio ſᷣui.

△ SO

ſSupulare 2 agere. Mo. non mmtelligentem ſtipulari. a ſic eſt Z qõ

dicit᷑ eꝙ in ſtipulatione dʒ eſſe ↄſonans intellectus.vt.C. de ↄhen.ſti.
l. omnes.ſᷣ dic ꝙ hic eſt ↄſenſus fictione huiꝰ.l.uem õ.S.de v.ob.l.j.

in pᷣn. 7.l.mulier. qᷓ dicunt infantem non poſſe ſtipulari. ſo. Sm. 4M.

hic e maioꝛ infante qð patzʒ.qꝛ dicit ꝙ pt᷑ fari.&̊ non eſt infans. qð
dicit non intelligat qð videt᷑ ei obſtare.exponit.ſ.plene.aliquem tñ
intellectum hʒ.ſ̊ ſᷣm hec nulla eſſet ſpãlitas.qꝛ ſic eſt in q̃libei alis ſti⸗
pulanone. vt inſti. e inuti.ſtip.S.pupillus.dic ̊ ſpãle hic. vi qꝛ ⁊ in⸗
fans ⁊ nullum habens intellectum in ſtipulando dummodo poſſit lo

qui. poſſet ſibi hac ſtipulatione ꝓuidere.cum ſic aꝑte hic dicat.ꝙ non

* u

untelligat ⁊c. ſic repꝛobat᷑. A.opinio.⁊ fa.C.dł acq.poſ.l.dvnatu⸗

rum. 1. C. e . I. ſiquis in eman. 7. S. de acqʒ. here. pupillus.
g. d Ariu. ß offerre. qd eſt ̊ qð dicit᷑ teſtamentarium mutoꝛem ſa⸗

riſdare nõ cogi. vt inſti.æ ſatiſda.tu.S.itẽ? R.non cogitſ.a pupiullo.
h Poterit. volens gadminiſtrare ſolus.

1e Tiſi. ad ſpe
cles admi-
ſtratõis ſᷣm aʒo.vt

cotiꝰ panis vel vi.

qͥd ſi ad luem. =
tunc dicũt idẽ ꝑ.l.
aſtaʒ m q̊ſdam. 2
no. qð curatoꝛ põt
Dari etiam ad cer⸗
tas res. qð nõ eſt
in tutoꝛe inſti.qui

dart tu. poſ. S. certe

7 cur. SF. uem in

uiti.ac.
K c Vm pupil
lus. nomt
mbo ſunt.vt exigat
gr. 5. E. ar bitriũ
m. I. nommna. 7. l.
qᷣcquid.
Aicdent᷑. ꝑ ini⸗
eſſe pᷣſtatõem.a fa.
ĩ.de v. ſig. I. bono
rum. ac.

m Elenit.pᷣncipa
liter. ſecus in vſu⸗
ris q̃ᷓ in actione tu

tele vemiunt. nõ in

actõe ex ſtipulatu.
qꝛ ſtricti iuris eſt.
imo ſi veberi cepe⸗
rint vſure.vemut.
etiam p actõem ex

ſtipulatu. vt. j. l.

ꝓxi. naʒ videoꝛ ſti⸗
pulari om̃e qõð in
act. iurele deuemt

vel veueniei. ar. 3.

loca.l.quero.

Altiuus vel teſtamentarius
tutoꝛ ſiue curatoꝛ non petet
ſatis a collega ſuo. m offerre ei pote

rit:vtꝝ ſatis acciꝑe velit an ſatiſda

re. Lpia.
AXſi ad ſpẽs curatoꝛ datꝰ ſit.
rem ſaluam foꝛe ſtipulatio int̃po⸗
netur. HOmpo.
Vm pupillus a tutoꝛe ſtipu
lat᷑ rem ſaluam foꝛe:nõ ſolum q̃ in
patrimomo hʒ: etiam q̃ in noibo
ſunt:ea ſtipulatõne vident᷑ atineri.
qð em̃ in tutele iudiciuʒ venit: hoc
Z in ea ſtipulatione ↄtinet᷑. Fric.
J poſtea ꝙᷓ pupillꝰ ad puber
tatem puenerit:tutoꝛ in reſti

tuenda tutela aliq;diu moꝛaʒ fece⸗

rit:certũ eſt ⁊ fructuũ noĩe ⁊ vſu⸗

raꝝ medij tpis tam fideiuſſoꝛes eiꝰ

cỹ̈ im teneri. Eratiꝰ.

Bulm rem ſaluam foꝛe pupil⸗

lo cauet᷑: omittit᷑ ſtipulatio.ſi
qͥd ei ex tutela dari fieri opoꝛtet ñ
pſtet᷑.naʒ ſi res ei ſalua ſit: ob idñ
eſt ſalua:qꝛ qð ex tutela dari fieri

n 1 3 poſtea. ttela. i⸗ratõne tutele. a eo reſtimendo q ex bonie
pupilli habet.

Tempis. inter tutelam finit am 1 rõem redditam. a fa. C. de vſu
ris pu.l.ij.⁊. S.d vſur.l.j.nf.

— .

c Am rem. omiti p interptationem. KR.

Ei.ſ.iutoꝛi in arca.ac.
Mon eſt ſalua.ſubaucdi. ałs eſt ſalua in textu.⁊ eſt ſenſus.i.non
intelligit᷑ ſalua.qꝛ ⁊c.⁊ ſi munt᷑ hec ſtip.⁊ fa.S.man.il.ſipcuraoꝛẽt

0
1 2 .
q Dan. puta inteſſe qõ dat de ſuo.
r
1

S. wlo. accur.

2*

EFrieri. vt reſtitui qð eſt pupilli. reſtitutio em facti eſt. ac.

Vy AZIyplures. dati. ꝓ rem pupilli ſaluam foꝛe.

— „

x Siſtinguẽdum. u. diuidenduũ ius agendi ex epła diui adriani.
y Actõem.ſ. inſolidum.

3 Peeſtarent᷑.aduerſus ceteros.ad qs eſt. Z. de fideiul l. vt ſidemuſſoꝛ

7. I. cum 18. 2. l. ſi mandalo. Ʒẽd
1 Diſceſſum. eſt em̃ euidens rõ eum qͥ admiſtrauerit.pᷣmo ↄuenien

dum ꝓpter ſuum ſactum ꝙᷓ ille qͥ non geſſit. ille em̃ qͥ geru facit cur.

rpſe contutoꝛ ↄueniri poſſit.at qͥ non gerit non ex geſtione ſua ↄuenit᷑.
H college dumtaxat.ſ̊ cur fideiuſſoꝛ pus vnus ꝙᷓ alter ↄueniri vebeat

qͥs exiimabat.qſ̊ rñ eſt

iu. ſi plures.

imabo ibi.naʒ eqͥtas arbitri ⁊c.ſj ar.õ adim.

2 Poſtꝙ;. putauerit inquam hac rõne duct poſtꝙ; ꝛc. ac.

9 Placuit. vt. S. ve tute. ⁊? ra. diſ.l.j. S.nũc tractemꝰ. a.S. & admi,

tuto.l.tutoꝛes qͥ poſt fi.S.in eum. a fa.C.de here.tu.l.pat᷑ veſter.

h Condemnari. benencio diuſioma.

c Mon fuat᷑.i.non poteſt furair.
D Et ideo.inſolidum ↄuemendum. æ eſt q̊ caſus ſecundus.
e Ceteris.qͥ aliam ptem admimiſtrauernrt.
In ea. 1. iutela. vt H. vel dic vetegat. l. tutoꝛ.

opoꝛtʒ:non ſoluit᷑

5 Suſpeonmm. cMnroꝛem ae. L
Bupſederit. vel tardius qᷓrelam mouit vel ſua ſi
pilli ꝓdidit.vi.C.de diin.cn.l.j.⁊.ij.yr.a fa..de — enn⸗
1 Atq; officium. boni viri. ſ. iudicis. qꝛ actio mute. bone fidei eſt 3.
k Equiutas. meriio ac. ſ. diuidit᷑ ni tutoꝛes gei.

Api.
JY plures ſideiuſſoꝛes a tuto⸗
rree pupillo dati ſunt. nõ eẽ di⸗
ſtinguẽdũ: ſ in vnũ dandaʒ actõʒ:
ita vt ei qꝗͥ ↄueniret᷑ actões pᷣſtarẽt᷑
nec qͥſqᷓ; putauerit ab iure diſceſſuʒ
poſtꝙᷓ ꝓ ea pte placuit tutoꝛes adẽ⸗
nari:quã admiſtrauerunt:⁊ ita e

mũ inſolidũ ſi res a ceteris nõ ßuet
⁊ ildeo ſi in ea culpa vetegat᷑ qo ſu⸗

ſpectum facere ſuꝑſederit:nãq; eqͥ⸗
tas arbitrij atq; offm̃ boni viri vi⸗

t᷑ eam foꝛmã iuris vſideraſſe.ce⸗

teꝝ fideiuſſoꝛes ciuilit᷑ inſolidũ ob
ligati: ceteris qͥdem agentibo vt di
uidat᷑ actio impetare pnt: pupilo
vo agente qͥ non ipſe ↄtraxit: ſ̊ in
tutoꝛẽ incidit ⁊ ignoꝛat omnia:be⸗
neficium diuidende actiomis iniu⸗

riaʒ hre iuſſum ẽ: ne ex vna tuteell·
cauſe plures varieq; qões apud dieæe·
uerſos iudices aſtituerent.

Judicatum ſolui.

IVBoni viri. ſ. tmelare qd we bomis dumiaxat viris admimiſtra
ri deberet. ⁊ a quo officio tutelari minus ſide idonei vt ſuſpecti re
mouent᷑.ſj in ſideiuſ.non pᷣncipaluer bomtas. ſed an ſun diuites

conſideratur.ac.
m Foꝛmam. vt vnuſqͥſq; ↄueniat p ꝑte.
n Cetex. pꝛo ſed. ac.
o Keteris. maioꝛiba ⁊æ iure ↄmuni.

p Poſſunt. vt. C. cæ aſti. pecu.l.ſi.⁊.S.de fideiuſ.l.inter fideiuſſ

res.⁊ inſti. e.S.ſi plures.

ꝗ Contraxu. cum tutoꝛe vel cum ſideiuſſoꝛib eos accipiendo. vt
Z.e. l. ij. ⁊.ij.⁊.iiij. idem foꝛte ⁊ſi ipſe accepii eos pter ronem que

ſequitur. . L
äx In tutoꝛem. i. iutons prᷣate ⁊ etiam innitus.
ſ Ignoꝛat.vt.S.xæ iu.⁊ fa.igno.l.fi.⁊. C. de fal.mo.l.j.in fi.
t Beneficium. qð dat᷑ fideiuſſoꝛiba ałs.

actio ex epła.a hoc fauoꝛe pupilli.ſj mi fideiuſſoꝛes plurium tuto

rum diuidit. vt.S. ve fidemuſ. tu. l.ſi pupillus j. nec obſtat. l. oſeqne

vbidem.qꝛ adultus ea cautione pᷣiudicat ſibi.
x Iniuriam. ſ. ſi detur.

y Tonſiuuerent᷑.z fidemſſoꝛes ſingulos ſuo ſoꝛo ↄuentus. in tun
toꝛibo em illa rõ locum nõ hʒ. Vt. S. de qᷣbo rebo ad eun u. e. l. j.

3 Jucdicatum ſolni. aliam ſpeciem ptoꝛie ſtipulationis ponit. 1 fu
hec ante lins conteſta. vt ſupꝛa qui ſatiſda. co.l.de die.S. ſi ſeruns

olim a quocunq; ſuo vei alieno nomine conuento reali vel perſo
nali actione.ſed hodie non preſtatur ab eo qui ſuo nomme conue⸗
nitur.vi inſti. de ſatiſda.in principio.⁊.S.ſed hodie. vefenſor ergo
rei pꝛeſtat.etiam ſi habeat mandatum. vt.C. de ſatiſdatione.l.j.

m fine. ⁊ ſi wminus eſt pꝛeſens fideiubet pꝛo pꝛocuratoꝛe ſuo.

V BDiuidende. inter fideinſſoꝛes a tutoꝛe vno datos non diniditrr

d t Vule
poroe.
mneunij lope.
.r l. /
ncum tel a

Meſeu trunto⸗

Conebelaloſ
Ulimode N
lcanitdet⸗

pokeriͤſ
(gulsignol i.
Ußr. NA
ebatra den.
Wrlmneſ
if tenent io⸗
kalresnn

Menenoinn

gtſcfemn

1

r ieſfuus,
Mllan rltat .
wunzer pfmn
Potn
ualemm
ſmunun
lonar
lontn.
firaiu
Mcungtnn
Wld
ſnunln

lmac
unnunn
hnſinmnme
Pſiflſtine

Mm

bn
vpilo
nhin
ebe⸗
mu⸗
ela

aln

iuſſołs. vt. C.
te viur. rei iu. l.

glteri ſtipulari nemo poteſt. ac.

einſſoꝛes. vt. j. e.l.ſi ad vefendendum. ac.
8 1 inR ſupulatione. cedit. i. incipit dveberi.̊ non vemt. vt. j.
NW ver. ſig.l.cedere.⁊ hoc obiinet ex clauſula.qð vbum ſo
nnat ceteꝑ ex alijs clauſulis.etiam añ ↄmittit᷑.vt.j.e.iudi:
catum ſolui.

b Pꝛincipali.
q̃tuoꝛ menſium
olum duoꝛuʒ. vt
EC. de vſuris rei

N ſtipulatione iudica
tum ſolui:poſt rem in⸗
dicatam ſtatim dies ce⸗
dit:ſ̊ exactõ in tpᷣus reo pᷣncipali in
dultum differrk. 2
AIlm lite moꝛtua nlla res ſit.
ideo oſtat fideiuſſoꝛes ex ſti⸗
pulatu iudicatum ſolui non teneri
s Apianus.
Iguis apud aliquem iudicẽ
iurus ſtipulatꝰ ẽ iudicatum
ſolui: ⁊ egit apud alteꝑ: nõoↄmittit
ſtipulatõ:qꝛ non hmõi iudicis ſme
fideiuſſoꝛes ſe ſubdiderunt.

nudi.l.bitoꝛib⸗
cDifferk. fy

a. m fi.

⁊ tutoꝛ ⁊ curatoꝛ ſtipulari pñt.ꝓ⸗
curatoꝛem etiam eum accipe vebe
mꝰꝛcui mandatum ẽ.ſiue huiꝰ rei
tm̃ mãdatum ſuſcepit:ſiue vmiuer⸗/
ſoꝝ bonoꝝ:ſ̊ etiam ſi ratum fuerit
habitum: ꝓcuratoꝛ videf᷑. Sed

Ii foꝛte ex liberis ł ex ꝑentibo ali⸗

d c UZmlite
moꝛtua.
triennij lapſu.
C. de iudi. ꝓpe⸗

qo intueniat: vel vir vxoꝛis noĩe: a
qbo mandatũ non exigit᷑: an amit⸗

randum vel ſolu rtI eni 5
none ſeu rranſox Ne mitti õ ei na
cnone vel alio n Datum vel ratum habitum. qo em
mii modo. vteis agere ꝑmittit: edicto pᷣtoꝛis nõ
S de in facit eos ꝓcuratoꝛes. itaq; ſi talis
quis cauno.l.j. pſona intueniat:ex integro erit ca⸗
eborre de. uendum: ̊ ⁊ qõ tutoꝛe diximꝰ.
moꝛtuum eſt. nõ ita accipiendum eſt: vt ſi is fuerit
em̃ tenent fid⸗e⸗ M 8è
iuſ. vel reꝰ. niſi
foꝛte euictio ĩm

neret. vt. .e.ſi ſuus.nec em̃ de fatalitate tenet᷑.vt ibi.a..de pet.
here.l.illud. ⁊ facit. j.l.ꝓx.in pn.⁊.S. e iudi.l.non a icice. S. fi.
Item nota h̊ ar. ꝙ finua cã triennio non valeant pᷣma acia.qð dic
äy„6yrtt nota. C. de iuch. ꝓperandum. S. j. ac.
eſ Iaqms. alterum. ſ. udicem. accur.
fSnpulario.iudicatum ſolm.a fa.j.l.cum apud..l.cum quere
bat᷑.S.ſi.⁊.S.l.ꝓxi.⁊ de iudi.non a iudice.S.fi.⁊ ad mace.filiuſfa.
7.1. ſequentib-. ac.
g Supulationem. poſſunt.i. exigere ſtipulanonem. a fa. S. ti.ij.
generaliter. accurſiuns. .
hRei. ꝓ qua agit nunc.
i Eldet᷑.ucet ab inino falſus ſit. vt ſupra de ſolu.l. vero.in fi.⁊
ſupᷣ.d iudi.l. lce.
q Sed aſi foue. exigit. vt ⁊ ſup de ꝓcur.l.ſed he.⁊.C. de ꝓcura
oꝛib.l.maritus.
ILCommun. nec ſuipulanti. quia ſua nõ intereſt nec wmino. qꝛ

m Habuum.negocium ſine mandato geſtum. 3. j. e. l. ſi ante.
in fi.vi ꝑ ſubſequens mãdatum vel ratibabuõʒ infirmat᷑ non ofir⸗
matr᷑ qð eſt factum. ſo.ibi ex ꝑte rei.h̊ actoꝛis vt ibi pleniꝰ dices.
1Pꝛetouo, ꝙ non habemꝰ, gc,

Sti
pulatõeʒ iudicatum ſolui ꝓcuratoꝛ

tat᷑ ſtipulatio:querit᷑: magiſq; erit

ϑ☚ *

tt inſti. de ſariſda.S.ſi vo aliquis.ſi abſens ille peuratoꝛ inuenit fi 0 Talis pſona. ſine mandaro precedenn vel

licet ſu de coniuncns.accur.
p Interuemat. cautum fuerit.

r Admimſtrabat. S. de ſol. l. qd ſi foꝛte. S. j.

Zau.·vño.· ad hoe vt omita. ꝛ fa. . de fideut.l , a ſatudare. 4

q́ tutelam adminiſtrabat. Sʒ 2

ſi tutoꝛ nõ eſſet: tutoꝛis appellatõe
eum nõ ↄtineri:hᷣ ⁊ ſiqdem tutoꝛ ſit

non tñ q̃ſi tutoꝛ negocium admini
ſtraret: vel duʒ ignoꝛat vel ex alia

cꝗ: dõm erit nõ ↄmitti ſtipulatõeʒ.
Naʒ edicto pᷣtoꝛis illi tutoꝛiius

agendi ſtipulandiq; facultas dat᷑: .
cuia ꝑente maioꝛeue pꝑte tutoꝝ vel

cuiꝰ æ ea iuriſditio fuit: tutela per
miſſa erit. Sed curatoꝛem ac⸗

cipiemꝰ furioſi vel furioſe:item pu
pilli pupilleue ceteroꝑq; curatoꝛes

puta adoleſcentis vel ſi alteriꝰcuiꝰ
curatoꝛ ſit:ↄmitti puto ſtipulatõʒ.
Si tutoꝛ eẽ ꝓponat᷑ regionis ali

cuiꝰ vel ꝓuincie vel reꝝ italicaꝑ:cõ

ſeq̃ns erit dicere ſtipulatõeʒ ita de⸗
mum oↄmitti:ſi ex ea cã egerit q̃ ad
admĩſtratõeʒ eqꝝ ptinebat. Di
reus poſtꝙᷓ iudicatum ſolui ꝓmiſit

abſens factꝰ ſit:an ſtipulatio ↄmit

tat᷑ ob rem nõ vefenſam:qrit᷑: ma⸗
giſq; eſt vt ↄmittat᷑: ſi nemo euʒ de
fendat. DOb rem nõ defenſam ſti
pulatio non cõmittit᷑:qᷓdiu poterit
exiſteꝛe:qͥ eum vefendat. Si plu

res fuerint fideiuſſoꝛes:poſteac cũ
vno lis ↄteſtata eſt ex clauſula ob

rem non efenſam iple reus poteꝛit
ſuſciꝑe dvefenſionem. K
Vlianus.

ratihabitione ſequenn

Szʒ ꝛli. non eſ.⸗
ſet.⁊ admiſtrabat

ſtipulatꝰ fuit m⸗
dicatum ſolm.

1Dum ignorat.

ſe datum tmtoꝛem.

V Ex alia cã.nò́

ſcit datum ſe tuto
rem. ſ nõ gerit.iõ
intoꝛ eſſe velit.
z vi amic. nec vtit
excuſatõne ſibi ↄpe

lẽti. vel gerebat no

mine ↄtutoꝛis qͥ ſo

lIus adminiſtrabat

ſic ſtipulando.

x Mam echcro.
dat᷑ 1 ſtipulandi æ

excipiendi.ſi vt tu
toꝛ velit defenden⸗
mi. tu. l. uij. S. fi.
l.nij.a inſn.de ſa⸗
tiſda.tu. S. ſi te
ſtamẽto. ſi vero ñᷣ

vt tutoꝛ. vi erranes cefendere velit. auit pᷣſtiia ſatiſdat. leginms.

ałs in agendo pᷣua qo hic dici᷑ ac.

Si reus. abſens. ałs demens.

S%ςπ△

AUel cm ea.ſuppie ab eo iudice.cin v ea ⁊c. c.
Sed ⁊ curatoꝛem.pupilli.ſacit inſti.de cur.S.interdum.
Euius.i.alicuiꝰ.ad qð ſupᷣ ti.j.l.non quaſi.S...
Si tutoꝛ.rerum.ałs eaꝝ reꝑ ałs eoꝝ.⁊ ſa.C.de ancto.pꝛeſ.l.fi.

DOb rem.i. ob clauſulam iſtam.que meſt in ſtip.iudicatum ſolni.
Commuitatur.alioquin contemm poſſet hec ſtipulano.
Exiſtere.põt tñ ↄmitti ex alijs duabo clauſulis.etiam ſi defenſo
exiſtat. ſi querat᷑ enunciare ſtipulatoꝛ nempe tebet. an ſit qᷓ velu ren

um eefendere. R. ar. ꝙ ſic. S. qb ex cou. in poſ. ea.l. ait pꝛetoꝛ. S. ſi.

2

fa. .quibo ex cau.in poſ.ea.l.ij.S. fi.

e Si plures. cum vno ex fideiuſſoꝛib. ac.
f Coniteſtata eſt. ad inteꝛeſſe. aceur.

g Befenſionem. ſecus poſt ↄdemnatõem. vt.j.l.v.in pᷣn.⁊ no. q

purgat moꝛam enam lute ↄteſ.ar.j.S.de v.obli.l. ſi inſulam.item ſa

cit ſiupꝛa de ꝓcura.l.qui ꝓpꝛio.ac.
h 1 BS autem. ſcilicet fideiuſſoꝛ.

E v

4 .eane “

1 1

Am tamen. ał's iam tamen. a ałs non tamen. aceur.
EkF Ceterum. i. alioquin ſi condemnato fideiuſſoꝛe reus admitte
ret᷑ ad vefenſionẽ. &̊ ⁊ ſolunone facta daret᷑ repetitio.qð incõueniẽs
eſt. vt. . e.l.ſi ex dnobi.⁊.S.v ſo.l.id qðᷣ.⁊ ce ↄdi.imde.l.q ob rem.
IConſtituerimus.id eſt videbitur conſtuuiſſe.ac.

e Si er fideiuſſonbo. ob rem iudi. i. indicatum ſolui er eg e
la de vefenſione. ⁊ quod ſubijcit ceteraq; ren mlalgieren geaſc⸗
extraneus veſenſoꝛ. namꝓ eo quaſi ipſe eſſet lingaturus non eſt ſe
tiſdatum.q quaſi reo lingaturo. vnde non omiint᷑ ſtipulatio. vt 8
e.lcum apud. vel dic verius ſᷣm io. ob rem iudicatam quog ven

Nt Sautem cum quo actum ſit ſtip.ob rem nõ vefenſaʒ qðõ ſi qͥs eũ ltnan mm
n Anꝰ ex ſi. vel abſolui vebet. Apia. E cum ſatiſdatõe vel ſine ſatiſdatöe Deitendentis. in
vadere vel fi⸗ Am tñ fideiuſſoꝛe qͥ iudicin admiſerit:añs erit dicere ſtipulatõ ſn cnnnneden⸗
o In bac. ſtip. l. acceꝑat damnato fruſtra x ms iſtiꝰ nullam ꝑtem amitti. quia ceteraq; id non
tuciegramn ſoint. enſionem re⸗ ſuſcepit: ceteꝑ ⁊ ſi ſo ſibi imputaꝛe vebet qͥ talem vefenſo muna emn 10. ar.
mte we efenden lutum fuerit: poſteaq illi iudicatũ reʒ adniſit. Siex fideiuſſoꝛibb uceterach t. &
w ve wlo malo. eſt repetitõʒ aſtituerimꝰetꝰqdð ſolu q iudicatum ſolui cauerãt: exiſtat xfenlione. nam
S ſ tum eſt. Vnꝰex fideiuſſoꝛibo y? xeſenſoꝛ: placuit ob rem iudicataʒ Vaſhrerr es
r. peredibo plurib alio ceſſatue ſuſci ſtipulatõz nõ ↄmitti: ceteraq; eade non amimeretur
pe vfenſionẽ pt. Yn hacſtipula cgialz ſi extrane? væfenſon exiſtat. mubularo cun⸗
tione qꝛ plures cauiſe ſunt vna q̃n⸗ In hac ſtipulatõe hoc tractat᷑: o aler numd
titate acluſe: ſi ↄmittat᷑ ſtatim ſti n q fideiuſſerãt:ſi vefenſionẽ omi⸗ lus.vt. j. ꝓr. S.
pulatio ex vno caſu: ampliꝰ ex alio ſerint: mandati iudicio teneant᷑: 2 Tetendene
omitti ñ pt. Mũc videamꝰ:qus hoc eſt veriꝰnõ teneri.hi em̃ in jqn lanſdare non te
cfenſio exigat᷑: ne anuttat᷑ ſtibula nitate intuenerunt: ⁊ hoc illis futt vptier enm. nec
tio ⁊ quaꝝ ꝑſonaꝑꝝ: ⁊ ſiqdem ex ꝑpſo mandatũ nõ in vfenſionem.qͥd tã apud. ueln in⸗
ms enumeratis ĩ vefenſionẽ qs ſuc ſi ⁊ ipſi hoc ſibi aſſumpſerunt vt x¶utrone iuicis di
cedat. palaʒ eſt recte rẽ fendi nec fendant: an madati poſſint agere? nepm. me⸗
ↄmitti ſtipulatõʒ: ſi vero extrinſecꝰ iqᷣdem victi ſint: vtiq; qð ob reʒ erlna cius

ꝓſona vefenſoꝛis intueniat eq ſtipu
latio nõ amittet᷑. ſi mõ ülle patꝰ ſit

rem bom viri arbitratu vefendere

hB eſt ſatiſdare.ſic eĩ vr̃ cefencere ſi
ſatiſdet: ceteꝝ ſi ſimpłr ꝑatꝰſit int
uenire nec admittat᷑: amittet iſta

q Qnantitate. i. vna conceptione verboꝝ vel quantitate dicit pecu
maʒ ipſam. naʒ qᷓntũ ↄtinet vna ↄtinet altera. ſecus ſi plus vel aliud
in altera ↄimeret᷑.vi in ar.j.S.de v. ob.l.ſi ſic.⁊ fa.j.e.l.cũ q̃rebat᷑.
äx Cauſu.veluti ob rem non vefenſam. accurſius.
ſNPoteſt. aduerſus eundem.ſ.vt ex vtraq; clauſula idem exigat᷑. ſj
vnus ex vna. alter ex altera exigi põt.vt.j.e.i.fi.iem ex eadem can⸗/
ſa ſi ob wlum pluries potun ↄmitu.vx.j.e.l.nouiſſima.in pᷣn.accur.

X Munc videamus. enumeraus.ſ.fideiuſſoꝝ vel heredum eoꝝ vel

æbuoꝑꝝ. vt ſupra. S. vnus.a tunc ſatiſdabit fideiuſſoꝛ vel heres eins.
non autem heres rei. vt.j.S.ſi ex fideiuſſoꝛibi.veldic enumeraus vt
tutoꝛes vel curatoꝛes ⁊ ꝓcuratoꝛes.vt.S.l.iij.S.j. ac.
v Commiiti. ex hac cauſa quod non defendatur.
x Perſona. id eſt alia a pꝛedictis. accurſi.
y Simpliciter. id eſt non ſatiſdans. aceur. MVM
5 Admutat᷑.nemo em̃ cogit um ahntere. v inſti.de ſatnſda.S. ſi
vero reus.⁊.S.d ꝓcur.l.qui ꝓpꝛio.S.qui alium.⁊.S.quibo ex cau.i
poſ.e.l.hec aniem.S.xccte.⁊.S.xæ admi.tuto.l.generalitter.
7 Admiſeru. ſauſdantem admittere teneoꝛ. vt ſupꝛa. non ſatidan⸗
tem non vi modo dixi. accurſius ffo. ODOèUðMB
2 Supulatioms. udicatum ſolui, accurſius floꝛen.

a BDebet. ad hoc fupꝛa de fideiuſſo.l.qui ſatiſdare.
b Partem. nec illam de vefendendo. qmia vefenſum eſt. neciallam cæ
re iuch. quia non nocet reo pᷣncipali. vt. S. vere ſudh. l. ſi ſe. in pn. nec
illam de wlo. quia non interuemt wolus. ⁊ quia nulla eſt ſnia. cum
nec mandauerit nec ratam habuerit ſniam. nec ille ſatiſdedit. h. quod
eſt verum in preiudicium wmini vel fideiuſſoꝛis.ſ nullo ſe offerente
xefenſiom fit executio. vt dicta, l, ſi ſe, ⁊ ꝓcura, l, plautius. in ſi, s.

iudicataʒ pᷣſtiterunt ↄſequent᷑: ſum
ptus tñ luis minime peret: ſi aĩ ob
tim pt? litis aſeqͥ

ſi uxta mãdatum: ⁊ ſi nõ mãdati
fuerit. Si tñ plures fideiuſſoꝛes

D In hac ſiipula. quantitate.que fuerit indicata.
eNon mn vefenſionem. ſ. interuenerunt. accur.
fEUt defendant.licet eis mandatum non ſu.ac.
g icn ſint.in defendendo.accu. “M
pConſequentur. non quia indicatum. vt. S. e re iundi. l-ſi ſe. nec
ideo.quia nec liberaſſent eum ab illa ſtipulatione iudi. ſolu. ꝙ nec
miſſa fuu cum ſnia non tenuit. vi.S. S. nunc videamus. in fi. vl⸗
ctum eſt.ſ̊ qꝛ liberauerunt eum ab acnone.qua ↄuemebat᷑ ⁊ conſe
