conceſſionem.ſᷣ ſi expᷣſſe heres concederet.eſſet nouum pᷣcaruum om
mno non pᷣmum vere vel pᷣſumptiue reintegratum vel reſuſcita⸗

tuz. 7 ad h? S./10
cati. qͥ ad certũ.
⁊ le acq.poſ.l.ſi
18 qui ammo. hj
S.voluntatẽ. ſed

ibi ꝓpter patrem

Jlem quid ſi re⸗
cipit furioſus ł
heres adit. an re
integꝛet᷑ tacite.cũ
adhuc non erat
rcuocatum.licet
ſimtum. qͥdaʒ ꝙ
ſic. i dicunt no⸗
unum pcarium.
ſicut de nono co

cedeꝛet᷑.ad qð fa

cit..queſuum.
S.quod a tino =
qð ibi notaui.

4 Si procura
toꝛ.ꝓut dicit mã
dante dic ꝓpcu. 1.
nuncius.in mea
em̃ ꝑſona ↄcepit
ↄtractum pᷣcaꝛij
als ſibi non mi⸗/
hi querit᷑ pꝛecari
um. vt S. de acq.
poſ.l. poſſeſſio.
S. fi. Iez ꝓut di
cit ratum haben
te. dic ꝙ geſtoꝛ
negocioꝑ roga⸗
uu meo nomine
7 in ꝑpſona mea

dcepit verba co⸗
tractus ꝓpᷣter es5

em roõnem. vel

foꝛte ad inſtar poſſe

rogaſti ꝓrogat᷑ pꝛecarium.naʒ nec
mutat᷑ cauſa poſſeſſionis:⁊ non cõ⸗
ſtituit᷑ eo modo pᷣcarium: ſ̊ m lon⸗
gius tempus ꝓfertur. Si vo pꝛe⸗
terita die rogas:ꝓpꝛius eſt vt ſolu
ta iam cauſa pcarij non reintegret᷑
H noua cauſa conſtituat᷑.
D Apia.
rte ſi interim wminus fu⸗
rere ceperit vel veceſſerit fie
ri non poſſe marcellus ait.vt pᷣcaꝛi

unm reintegret. ⁊ hoc verum eſt.

Si ꝓcuratoꝛ meus me mandan

te vel ratum habente pcaꝛio roga⸗

uit:ego pᷣcario ꝓpꝛie habere dicoꝛ.
Is qui rogauit vt pᷣcaꝛio in fun
w moꝛetur non poſſidet:h̊ poſſeſſio

apud eum qui conceſſit remanet.

nam ⁊ fructuariꝰinquit ⁊ colonus
7 inquilinus ſunt inpᷣdio:⁊ tñ non
poſſident. Julianꝰait:eum qui

vi alterum veiecit ⁊ ab eodem pꝛe⸗

cario rogauit:eſinere vi poſſideꝛe
⁊ incipere pᷣcario. neq; exiſtimare
ſibipſum cauſaʒ poſſeſſionis muta
re cum voluntate eius qui ciecit
ceperit pcario poſſidere.nam ſi ab
codem emiſſet:inciperet enam pꝛo
emptoꝛe poſſe wminium capere.
Queſitum eſt ſiquis rem ſuam
mihi pignoꝛi œderit: ⁊ pcario ro⸗

gauerit: an hoc inteꝛdictum locum
habeat. queſtio m eo eſt vt conſiſte

re pᷣcaꝛium rei ſue non poſſit.nnhi

ſſonis. que queri ꝑ rales.⁊ hoc pcarium que

rit᷑.vt.C.ꝑ quas per.l.j.

Is qui ro. moꝛet᷑ foꝛie ad ſolem non vt poſſideat cunluer vel na
turauter. ⁊ facit qðᷣ nõ.j.e.⁊ hʒ.S.eum.

ꝓ Mon poſſident.colonus ⁊ inquilinus nullo mõ eriam natura
liter. vt. S. e vſu.non ſolum.S. qð vulgo. licet ſit ar. ↄ.S. commu

ni diui.l.ↄmuni.S.neq;.fruciuariꝰautem non cimiluer.vt hic ⁊. S

e acqun. rex w. l. ac
poſ.l. naturaluer.

quirit᷑.S.fi. ſ̊ naturaliter ſic.vt.S. de acquir.

a Julianus ait.deiecit.de ſundo. L
b Roganit. ſ. poſſidere.
c Poſſidere. qui oñs non erar. vt ſtatim colligit᷑.res ergo vi poſ
ſeſſe ſic in poleſtate wmim non reſtituunt᷑. ſj in eius q eſt expul⸗
ſus vſucapiunt᷑.ſecus in furto. vi.s. de vſuc.ſequit᷑. S. quod autem
que eſt contra. ⁊ facit. j.e.l. ſi.in pᷣn. .S. de acqm. poſ.qð meo.in
pn. Item facit ad rõem diuerſitatis.S. ⁊z vi ⁊ vi ar.l.j.S.qui vi a

9

me a q ibi nõ. Iem facit. S. ↄmo.I. . 2.5. de acq. poſ.l. ij. §. illud.

X ce t

d Poſſe. ſi non eſſet res eius qui viectus eſt. ałs ʒ. vt. S. vſuc.

l.ſequit᷑.S.lana.

e Queſuum.non poſſit. videbat᷑ em̃ ꝙ non.vt..l.in rebi.S. item

ſi rem. accur.

videt᷑ verius pᷣcarinm conſiſteꝛe in
pignoꝛe: cum poſſeſſionis roget᷑ ñ
ꝓpꝛietatis:⁊ eſt hec ſnĩa etiaʒ ſub
tiliſfſima. Quotidie em̃ pꝛecaꝛio

rogant᷑ creditoꝛes ab his qͥ pigno

ri dederunt:⁊ cebet conſiſtere pꝛe⸗
carium. Enule.
SEẽd ⁊ſi eam rem cuius poſſeſ

ſionem ꝑ intdictum vn poſſi

ctis retinere poſſe:qᷓ;uis futurum
eẽt vt teneaꝛ de ꝓpetate pᷣcario tibi
cõceſſerim: teneberis hoc int᷑dicto.
EEnulei*.
Veſitum eſt ſi titius me ro⸗
gauerit vt re ſempꝛonij vtat᷑
inde ego ſempꝛoniũ rogauero vt
cõcederet:⁊ ille dũ mihi vult pᷣſti⸗
tum conceſſerit: ⁊ titius a me hʒ pᷣ
cario ⁊ ego cum eo agam intdicto
æ pcario.ſempꝛomiꝰ autẽ non agit
cuʒ eo:qꝛ hec verba ab illo pcario
habes. Oñdunt ei demum ↄpetere
intdictum a quo quis pᷣcario roga
uit:non ei cuires eſt:an tñ ſempꝛo
nius mecum q̃ſi a me rogatus int⸗
dictum hbʒ. ⁊? magis eſt ne habeat:
qꝛ non habeo pcarium: cum nõ mi
hi ſ̊ alij impetraui. mandati tamẽ
actionem poteſt aduerſus me ha⸗
bere quia mandante me vædit tibi
aut ſiqͥs dixerit non mandato meo
ſ magis me intercedente hoc feciſ
ſe dõm eſt in factum dandaʒ actõʒ
⁊ aduerſus me. Quoda titio pᷣ⸗

k Euius res eſt. vt a.5. 1. px.

fDPoſſeſſionis.
in reſpeciu. ⁊ facit
S.d acqm.poſ.l.qͥ
pignoꝛi. 7. C. de di
ſtrac.pig.l.credito
ri.⁊.S.væ pig.ac. ſi

rem alienam. §. fi.

g ſ Ed aſi eãᷓ.
vt tenear.

facit. S.ↄmo.l. ita

⁊.J.l.ꝓxi.in fi.j.
rñ.ac.

h q eſitum
eſt. concel⸗

ſerit. ſ. titio.

1 Dna bec ver·

IUe babeat. ad hoe ergo vt interdicta mihi contra te dvent᷑ opoꝝet
ꝙ pᷣcario habeas.⁊ a me ſubandio vel ab illo cui ſucceſſimus.vel m

rem. vt. j. S. quod a titio.. S. illud.

m Mnia non. non em tenet᷑ hoc midicto qui pcario roganit. ſ qui

pcario hʒ.vt.ð.in rebo.S.j.

n Eum non mihꝛ. ar. ꝙ hoc ſit de ſubſtãtia precarij. ſ. recipere rem
ad vſum precib poꝛrectis.⁊ hoc innuitur ex ipſa veſcriptione pꝛecarij

vt ſupꝛa.l.j.accur.
o Aandante. quodammodo.

p Mon. mandato. non mandando non fideinbendo. q aluer preci⸗

bus rogando ſ̊ inſtigando ⁊ ſuadendo. cum ałs facturus non erat-

nam ⁊ ałs ꝓpter exhoꝛtatonem quis tenet᷑.vt.C.ad legem iuł.de vi

pꝛiuata.l.ſeruus.

q In factum. ex hoc inidicto de pcario. ex quolibet em hec actio dar
ſi alia ſpecialuer non nominet᷑.vt inſti.de inidic.S.fi. ⁊ vᷣm hoc ego
r i

lationem. nec ma⸗

. . r 1 9 ſibi poe inter⸗
a ſempꝛonio ⁊ in a me habes pꝛecario.⁊ mihi ⁊ ego ſibi hoc int
dicto teneoꝛ. quod verum eſt ſi ſempꝛonius mih tradidit. ego tibi po
ſtea. Si autem meo mandato ubi tradidit. tunc ego mandati teneoꝛ.

tu mhi de pꝛecario.vt ſupᷣ.vel dic actio in factum.i.pꝛeſeripiis en
bis. vt ſuꝑius loquat᷑.cum ego rogaui vel mandaui volens me obli

gare ſibi mandan.
vel euam ꝓmiſi ſi⸗
bi ꝑ ſtipu. quo ca⸗
ſn ex ea poſſem cõ
ueniri. ⁊ ipᷣe dedit
titio meo manda⸗
10.qui me rogaue
rat. Si at᷑ non ob
ligaui me ꝑ ſtipu⸗

cario quis rogauit: id etiam ab he
rede eius pꝛecario habere videt᷑:
ita ſabinꝰ ⁊ celſus ſcribit: eoq; vti
mur iure.ergo ⁊ a ceteris ſucceſſo⸗
riboa habere quis pꝛecario videtur
Igdem ⁊ labeo ꝓbat:⁊ adijcit etiaʒ
ſi ignoꝛet quis heredem: tñ videri
eum habere pꝛecario ab herede.

Dam vel rogani
nolens me obliga
re mandati. ß pa⸗

ctum fecit. cum cre En 1 —LHdOe. *
xebat tino me r⸗e⸗/ Illud tñ videamus quale ſit ſi
reneber verget. à me pꝛecaio rogaueris T ego eam
in facũ. vt hic di· rem aliena uero:an pꝛecarium du⸗
aad nor g oobl. letre ad alium tranſlata. ⁊ magis
gandi me mdan. eſt vt ſi ille nõ reuocet poſſe int̃di⸗
E. neg.ſi nego· cere:q̃ſi ab illo pᷣcario habeas:non
enman ſi a me: ali paſſus eſt aliquo tꝑe: a
dauero.S. ſi cura ſe pꝛecario habere recte intdicere:
402.90.

q̃ſi a ſe pcario habeas. Eum qq;
pcario teneri voluit pᷣtoꝛ: qui wlo
fecit:vt hr̃e veſineret.⁊ illud anno
tat᷑:ꝙ culpam non pᷣſter is qui pre
cario rogauit:̊ ſoluʒ wolum pᷣſtat:
qꝙᷓuis is ꝗͥ omodatum ſuſcepit:non
tm̃ wlum: ſ etiam culpaʒ pꝛeſtat:
nec immerito wluʒ ſolum pᷣſtat is
qui pᷣcario rogauit:cuʒ totum hoc
ex liberalitate veſcendat eius qui
pᷣcario conceſſit: ⁊ ſatis ſit ſi wlus
tm preſtet᷑:culpam tñ wlo ꝓximaʒ
cõtmeri qͥs merito dixerit. Ex

XNOQuod a titio. ab herede.ſed nunquid eſt nonum precarium quod
habere videt᷑ ab herede? credo ꝙ ſic.argu.S.l. certe pᷣmo rñ. pumum
em̃ pᷣcarium finuum eſt moꝛte.nam ꝑ moꝛtem veſuncius xeſijt velle.
pꝛecarium eatenus durat. qtenus durat voluntas ↄcedentis. ar. .
e. l. aut ptoꝛ. S. j. 2 facit. j.e.l.cum pꝛecario.S. fi.
Ignoꝛet. ſic. S.qð vi aut clam.l.emq;.S.queſitum.
Tt Illud.an pᷣcarium. in ꝑſona emptoꝛis vi ſic faciat cum pᷣcedenti⸗
bus.a hanc bene ſoluit.Alij dicunt in ꝑſona venditoꝛis.⁊ ſic dicunt
ꝙ hic nõ ſoluit᷑ q̃ſtio. ſj ſoluũt ꝙ duret. ar.j.de ac. ⁊ obli.l.quecunq;
econira videt᷑ ꝙ non.ar. S.xæœ aq plu. arcen. ſi tercius.S. ſi pꝛius.eſſet
em̃ miquum eum teneri duobo, emptoꝛi vt ſubijcit ⁊ venditoꝝꝛ. vt. .
eͤ exerci. l.ne in plures. ,: 5
vInterdicere. interdicto ꝓpoſito ab emptoꝛe.
x— Eum d;. wllum. vt 2. J. v reg. iur. lI. ðctus.
x Ex liberalate. omodatum vo ab initio liber alitatis eſt. poſt ne⸗
ceſſitatis. vt. S. ↄmo.l.in ↄomodato.S.ſicut.pᷣcarium in omm tpe libe
ralitatis.in pᷣn. ⁊ in fi. vt.j.e.l.cum pᷣcario.a.S.e.l. uj. S...
2 Merito. que wolo comparatur. vi ſupra ſi menſoꝛ fal. modum di.
l. j. S. ideo. aceulr.
⁊ Ex hoc interdicto.reſtitui.ſ.pꝛecarinm.

Edium eſt. vt 2 im alijs. vt 2. S. imerdictis, l, interdicto. in ſi, vt

7.S, e vi 2 vi armata, l, , ex die.

Et fructus. facit. J. S. pxr. “”M
a Si ſeruitute. debua. rei conceſſe pꝛecariss.
b Et culpam latam. vt ſupꝛa.S. eum. Et nota ex his q, ſtatim cũ
datur pꝛecarium oꝛitur actio de pꝛecario. a ex tunc tollitur. xxx.

an. aliuc in actione tutele ⁊ ꝓ ſocio que naſcunt᷑ emum fin na tute

la 2 ſocietate. vr
vad loco.l. ti⸗
* 4 3 4 9 4 . . U O
hoc interdicto reſtitui bet in pꝛi telis ⁊ ra orlilt
ſtinaʒ cauſam.qð ſi non fuerit fa⸗ tunoꝛ. . fr æ.l.ſe

ctum: adenatõ in tantum fiet qnti mnpam. 'miſ

intfuit actoꝛis ei rẽ reſtitui: vt ex
eo tꝑe exq tꝑe intdictũ editum eſt
ergo ⁊ fructus ex die intdicti editi

pꝛeſtabunt. Si fuitute vſus nõ
fnerit is qui pꝛecario rogauit: ac ꝑ

hoc amiſſa ſit:videamꝰ an hoc int᷑⸗
dicto teneat᷑. ego arbitroꝛ non ałs
ꝙᷓ ſi wlo fecerit.⁊ generalit erit di⸗
cendum in reſtiturõnem venire mu
lum ⁊ culpam latam dũtaxat: cete
ra nõ vemire. Plane ptꝰinterdictũ
editũ opoꝛtebit wlum ⁊ culpam ⁊
omnem cãm venire.nam vbi mo⸗
ram quis facit: pᷣcario omnem cau
ſam debebit reſtitueꝛe. Interdi
ctum hoc poſt annum ↄpetere La⸗
beo ſcribit: eoq; iure vtimur. Euʒ

em̃ nonum quaʒ in longum rp̃us
pcarium ↄcedat᷑: abſurdum eſt di⸗

cere intdictum locum non hr̃e ptꝰ
anmum. Hoc interdicto eius he
res qͥ pꝛecario rogauit tenet᷑: quz⸗-··
admodum ipſe:vt ſine habeat ſſuue
wlo fecerit quominꝰ hr̃et vel adſe
pueniret teneat᷑ ex wlo at᷑ funcii
hactenꝰq̃tenꝰad eum ꝑueniſſet.

CcNenire.ſ.leuem ⁊ leniſſimm. U
Et omnem cauſam. vt a ſupꝛa fi. reg.inij. S. poſt litem. ſupra
ſi certum petatur.l.cum fundus.in pin.
e Interdicium. annum. eſt ⁊ alia ratio. quia eſt rei ꝑſecutoꝛium.

vt..æ ac.⁊ obli.l.in honoꝛarijs.⁊ facit inſti. ꝑpe.⁊ temp.act.

S.abſurdum em̃.

f Hoc interdicto eius. ſed quomodo heres eius tenet᷑. licet wvlo
fecit quomius ad ſe perueniret.cum ad heredem non tanſeat pꝛe
canum. vt infra cum precario.S.fi.que eſt contra? K. ipſe tenetur
e eo quod ad ſe peruemi. vnde debet teneri ſi wllo fecit ꝙ ad ſe nõ
peruemirer. quaſi hec equiparentur. vt ſupra vepoſiti. l.j. S. an in

pupillum. accurſius.

g Tenetur. vt 7. C. e. l. ij. licet ipſi non ſit queſua poſſeſſio pre⸗
cario. vt. . lI. um pꝛecario. S. fi. ſed contra infra ce diuer. pꝛeſcrig.

l.cuin heres.ſolu.vt ibi.

b Pernemſſet. mmo inſolidum. vt fupꝛa wepoſin.l. ſihominem.

S.datur. ſed illud quando ex contraciu vfuncn tranſit ius ad heꝛre
dem. od hic non ſii. ⁊ facit infra w act, 7 obli.l/ex depoſiti,accur

m. qu
ſius floꝛentinus.

c.èꝭẽ e õs

geseze
S

Mpt

CNEN
NUeN
Aarrpnxom
N N N
deſnl,
ſn ait
Wohturvn/
nn r
UANYoN,

om
rNRN

e. 4

1

lnri
Dtängr,
( cn

Aodceri
mnsdarl Khiccin
hs t ibl,
Doninonorgi

lgeſiann

rſonenneue
Mam ount, n
Myrmitharine
ngferckconm

UIMTfterfart

ännctnnl mn⸗
uegtenn venn
nhmtatt,
Raunnte⸗ le⸗

N

lche erones
nirenn
mirknen
Nk.n
. mn
Ani

Pr Cen0

“ p Recario.p nũcium.facit.C.ſiquis alteri vel ſibi. l.fi. . ſtum. vt ſup łe neg. geſ. l.ſi pupilli.S.ſed ſi ego.⁊ facit ſupᷣ łe peculio.

„

en ↄſti. pecu. l. qui autem. S. fi. ac. l. depoſiti.S.j. ⁊ de pig.ac.l.ſi creduoꝛ.S.fi.
k q Qläuis ancillam. vt eam precanio hahegt. x Sed illi. concedenti.ac. H ä
idN Haberet᷑. non idem in commodato. vt.j.de fur.l. eum q. y Eru actio.ſ.pꝛeſerip.verbis. vel dic de pꝛecario que datur ſupꝛa
u nen S.non ſolum. ⁊ facit. S. depo.l.j.S.que depoſitis.⁊ ſupᷣ mmodati i queſitum.S.ex hoc.q̃ dicit᷑ in factum.vt inſti.de midi.S. ſi.
RN vꝛ certo. S. vſq; r ßM
ius. Omponi.
in Ne Recario poſſeſſio ↄſtitui põt ſeruus tuus tuo mandato
* . — 2 . . —
vel inter pᷣſentes vel inter ab fßcario rogauit: vel eti ratuʒ
ſentes mveluti ꝑ epiſtolaʒ vel ꝑ nun habueris quod ille rogauerit tuo
t cium. mnmnaomine teneberis: quaſi pꝛecario
m f 3 rebi⸗ HSHSHmponi. Dabeas. ſed ſi te ignoꝛante ſuo no⸗
P picnorara⸗ ie, Vãnis ancillam quis pꝛeca⸗ mine vel ſeruus vel filius rogaue⸗
4 eit. S. e.l. certe. rio rogaueritaid actam vide⸗ rit: non videris tu pꝛecario habere
. §. ſi. ac. tur:vt etiam quod ex ancilla natũ H üli erit actio de peculio vel le in
n Aſqeo. id elſſet in eadem cauſa haberet. rem verſo. MUwD
e⸗ eſt wonec loluere Elſus. Auliuiulus.
d tar becum⸗ Iiebitoꝛ rem pignoꝛatam Mterdictum pꝛecario me
8 H pꝛecario rogauit: ſoluta pe⸗ ntto introductum eſt: qꝛ nul
ln cunia pᷣcarium ſoluitur. quippe id la eo nomine iure ciuili actio eſſet.
hun actum eſt: vt vſq;eo pꝛecarium te⸗ AWagis em̃ ad wnationem ⁊ bene⸗
0 c Am pꝛe 2 . 21. . 2 .
no⸗ caꝛio. in neret. Alianus. fſicij cauſam ꝙᷓ ad negocij contracti
VCx— alenan rih Vm pꝛecario aliquid datur ſpectat pꝛecarij conditio.
rerd e ſi conuenit:vt in calẽdas iulias · Omponi.
crio poſſideat: nunquid exceptio Thabet ſummam equitatẽ
AC; ne adiuuãdus eſt: ne ante ei poſſeſ⸗ vt eatenus quiſq; noſtro be-⸗ enidictuj.
irs ſiio auferatur. ſed nulla vis eſt buiꝰ neficio vtatur: quatenus ei tribue⸗ caauili actio
Kde Connentio⸗ conuentionis: vt rem alienam w⸗ re velimus. Hoſpites ⁊ qui gra eſer⸗vr j Sr⸗
* nio. vo rlumn mMino inuito poſſidere hicaeat. tuitam habitationem accipiunt: am Beanio⸗g ⸗
es non eſt data. vvy Peecarij rogatio ad heredẽ eiꝰ non mrelligunt᷑ pꝛecario habita⸗ erſt otra. S. e.l. ij. .
⸗ Nenatß. qui pꝛecario ↄceſſit tranſit.ad here re.pꝛecario habere etiaʒ ea que in dnc.don wek
rie alioquin non a⸗ Tem autẽ eius quip̃cario rogauit. iure ↄſiſtunt poſſumꝰ: vt immiſſuy ꝙ dar p̈ſerlp. ver⸗
a Lapei⸗ g wfog non tranſit. Quiſpe ipſi dumtaxat vel pꝛotectum. Cum quis ere bis. que eſtenili
ina 10. 5. ſicut. que ? Non etiam heredi eius conceſſa poſ ſibi reſtituenda cautum habet pᷣca li. rſtuht. So.
dra. a. 5. e poc. ſeſſio eſt. VM rium:interdictum ei nõ competit. no eſt ciuilis.ſ.no
4 l. ſiquis in con⸗ JJMU M —R minata vt hic. eſt
ſcribendo. vel ⸗ l tñ ciuilis innoĩata
liud eſt ad certũ vt in otrarijs. vel
iempus dari. vt hic.aliud conuemire de non reuocando ad certum gm. R. reſfert ocedat᷑ pꝛecarium ſimpliciter. ⁊ tunc interdictum ſolũ
tempus vt ibi. .—R vt hic. ant cum pacto reddendi qñ libueri reuocare.a tunc pᷣſcrip.v⸗
inihiü lin q Somino inmto. i. eo qui conceſſu pꝛecario.licet nõ ſit rei dñs. bis.vt in ↄꝛijs.aut etiam ſtipulatio. ⁊ tunc ex ſolo ſipulatu. vt.j.l.
amm. vt. S. e. l. ⁊ſi.reſpectu em̃ einus qin hʒ pᷣcario dꝛ dñs.ſic qñ q; dicit ꝓx. S. cum qs. Tercij diſtiguunt aut pcanum ↄſtituit᷑ danone.⁊ tune
1nd uei pᷣuus dñs reſpectu eius cun mandauun. pſcrip. ver. vt in aijs aut pmiſſione. vt qꝛ iu rem meaʒ poſũdes.quã
Aied r Peꝛecarij.tranſit. vt ⁊.S.queſitum.S.j. tibi pcario ꝓmitto. vt hic.ar.j.e.l.vnuſquiſq;.a.l. fi. ⁊ ſic plus poꝛ
NMon tranſi.licet interdicto pleruq; poſſit ↄueniri.vt.S. e.q, iat pꝛecarij rogatio. ꝙᷓ pꝛecarij vatio. — r
ſitum. S. fi.que eſt contra.vt in ſocietate conringit.qᷓ etam ad bre ⁊? Megocij octi. ſ. cauſaʒ. a otinna legem ſeqntem.
mmtirsisti dem non tranſit.⁊ tñ actio ꝓ ſocio in heredem dat. idem in man⸗ 32 e – habet.equitateʒ.ſ.hoc interdictũ.
mruN dato. vt.S.mandan.l. inter cauſas.in pᷣn. vel dic non tranſit miſi 2 elumꝰ. vt. S. au pꝛe.S.j.qð non eẽt ſi eſſet wnatio.
Pigimlien quatenus ad eum ꝑuenu vel wllo fecu quommus ꝑueniret. vt ibi. a PHoſpues. intelligũt᷑.ſi dicas hoſpites.i.inqlinos ipſi magis ſunt
emiiſi quod ſaus in idem recidit. Idem ↄtra.j.d ac. ⁊.ob.l.ex ꝓmiſſio rõne ↄductionis ꝙᷓ pcarij.ſiue cum dñno. ſiue ſine eo habitent. vel ſi dr
annlik ne. ⁊7.l.ex contractibo.ſ̊ hoc ſpeciale ea ratione quia ius tenendh vł cas ꝙ qns.tuc videt᷑ eis vmꝰ ↄmodan. vt.S.ↄmo.l.j.S.fi. Vel ſi di⸗
ꝑſeuerandi ex contractu non tranſu ad heredem. quia conceditur cas boſpites qͥ ad hoſpitium recipiunt᷑ ꝑ cauponem vel ſtabularium
ugſi amico.cum foꝛte heres immicus ſui.ſic.S. de tribu.illud.S.fi. vel q nibilꝓ vomo dant. p omeſtibilibo.⁊ qñq; ꝓ lecto.⁊ tunc magis dẽ
en nngf hec acno dat᷑ a meioꝛe non eſt natiua. ⁊ ideo non ſequi? regulam il xerineri in wmo ꝙᷓ ipſe wmum teneat.velꝓ ↄducta vel ꝓ pᷣcario.
ANM. lam.⁊ faat. s. de pe. bere. item veniunt.S. ̊ non omma. in fi.S. Nẽs b Paotectum. ad q facit. S. e. l. ij. S. fi. 2.l. ij.
facit. S. de diuerſis pꝛeſcriptiombi.l. cum heres. ſ̊ contra.j. e. .n c CLum quis. non competit. ſi ergo cauit ſibi ꝑ ſtipulationem. qma
alin adoptauero. Sol. vt ibi. H tunc competit ſibi auxilium ciuile. vt inſti. cæ ac. S. ve oſtituta non dy
. a t 1Ikuus. vel ratum habueris.cum ſine mandaro rogauit. petere hoc interdictum. vt. S.l.ꝓxi. Item ⁊ alia rõne. q;ꝛ ſtixulando
– e vV NMon videris tu.enam ſi ratum habeas non tuo nomine ge· vicet᷑ renunciare interdicto.ax.C.æ pac.ↄuen.lfi.Eſt ⁊ tercia.quie

ſtipulando videtur agi. vt ex datione actio non oꝛiat᷑. vt..de noue.l.

cum enim. uccur.

d Eum qm. hominem.i.ems homims poſſeſſionem.
e Coꝛpe.i.naturaliter.

fPoſſeſſione.⁊ ſic c
omnis poſſeſſio d

tur.vt.S.e.m rebo
S. j. 2 acq. poſ.
pomp̃.S. ſi is qui.
qut nulla. vt ſup̃
eo. certe.S.is qui.
7 d acquir.poſ.l.
ſiqmis ante.S. idẽ
pompomꝰ. gut vt

habeat naturalem

tm̃ vi hic. in dn⸗
bio videtuꝛ ꝑ hunc
S. in hoc ⁊ in p⸗
mo caſu dat᷑ inter⸗
dictum vn poſſide
tis. pꝛeterqꝙᷓ contra
wminum. vt. J. e.
l. qui pꝛecario. 2
facit ſupꝛa commu
ni di. l. vmuni di.
S. inter pꝛedones.a
ſic eſt in creditoꝛe
debitoꝛe.quoꝛum
quilibet quoad qͥd
poſſidet. vt nota.
ſupᷣ qin ſauſ.cog.
l.ſciendum.S. cre⸗
ditoꝛ.

8 Quo qmis. ſed
dic vt. ꝗ̊.precario.
vel die non reſert
in pñnia rei vel ab
ſentia. ar. C. de ⸗
hen. emp. l.j. 1. ·.
e.l.vnuſquiſq;.vł
dic ſiue in villa ſi⸗
ue m vrbe. ar. 3. q
ſatiſda.co.ſciendũ
S.j.accur.
b 1ſ

iuiliter. 2 diſtingue hic. aut hoc eſt actum vi

Eum qui pꝛecario rogauerit.
yt ſibi poſſidere liceat nãciſei poſ⸗
ſeſſionem non eſt dubium. an is q;
poſſideat:qui rogatus ſit dubita⸗
tum eſt. placet autem penes vtrũ
qᷓ; eſſe eum hominẽ:qui pcario da⸗
tus eſſet. penes eum qͥ rogaſſet: q;ꝛ
poſſederat coꝛꝑe.penes dminum:
qꝛ non diſceſſerit animo a poſſeſſio
ne. Quo qs loco pcario aut poſ
ſideat aut cepit poſſidere:nihil re⸗
fert:quod ad int᷑dictum ptinet.
Vlianus.
Jadoptauero eum qui pꝛe⸗
cario rogauerit: ego q́; pꝛeca
rio poſſidebo.
Vlianus.
Vi pꝛecario fundum poſſi⸗
t:is interdicto vti poſſide
tis aduerſus omnes pᷣter eum quẽ
rogauit vti poteſt.
Vlianus.
NMNuſquiſq; poteſt rem ſuam
qꝙᷓuis nõ poſſideat pᷣcario da
re ei qui poſſideat.
Vo inſolidum pᷣcarium ha⸗
bere non magis pñt: ꝙᷓ duo
inſolidum vi poſſidere aut clam.

Nam neq; iuſte neq; iniuſte poſſeſ

ſiones due concurrere pnt. Qui
fᷣuum meum pcario rogat:videt᷑ a

me pcano habere:ſi hoc ratum ha

buero: ideo pcario interdicto mi
hi tenebirur. Cum quid pcario
rogatum eſt:non ſolum interdicto

J adoptauero.rogauerit q;. contra videt᷑. bt.S.e.l.cum pꝛe/

cano. in fi. . J.de diuer. pᷣſcrip.l.cum heres.ſol. hic ea pſona
que rogauit adhuc viuit.qð non eſt ibi.vel hic tenebat adoptatoꝛ pa
tiente dño.idem eſſet in herede.ibi non.ar.S. queſitum.S. illud. a ſa⸗
cii ſupꝛa de peculio.l.in arrogatoꝛem. ac.
1 q E pꝛecario. aduerſus omnes. g̊ rogauit vt poſſideat. vel ſal⸗
tim natur aliter. alioqͥn interdicto iſto vn non põt. vt. . vt. S
vti poſ.ſi dno.S.creditoꝛes.⁊ habes idem qð hic.ẽ.vn poſ.l.j. in fi.

7. l. ſequẽte.

k vV NMuſquſq; poteſt. facit.j.e.l.fi.in prin.ac.
Id Ao. neq; iuſte ciniles. miuſte naturales. Sed quare non ecõ
tra expomt.ſ. iuſta naturalis. imiuſta ciuilis? H. qꝛ freq̃nuꝰ
contingit.vt aliquo abſente alius nanciſcat᷑ poſſeſſionem naturalem
imuſte ingrediendo fundum. ꝙᷓ eum exiſtẽtem in fundo vi expelli, vel

vti videtur.

w ule ſuſpicet ſe poſſe expelli. ⁊ ſic ei auferat i
ciuilem.⁊ ideo melius eſt ſic exponere.nam ⁊ a

7 ſena. ↄ. I. nam ad ea.

m Concurrere. in eundem hominem a eadem rem.
poſ. luij. S. ex Sꝛio.⁊.S.oↄmo.l.ſi vt certo.S.ſi duob⸗. iz

vti poſſumus: ſ̃ ⁊ incerta actione
pꝛeſcriptis verbis.

Apianus.

A que diſtracta ſunt: vt pꝛe
cario penes emptoꝛes eſſent
quoad pꝛecium vniuerſum pſolue
ret᷑:ſi per emptoꝛem ſteterit quo⸗

minus pſolueret᷑: venditoꝛem poſſe
conſequi.

Enuk.
Vm pꝛecario quis rogat:vt
bppſi in eo ſundo moꝛari lice⸗
at:ſuperuacuũ eſt adijci ipſi ſuiſq;
Nam ipſum ſuis q́; permiſſum

Allianus.
Jis qui ꝓ poſſeſſoꝛe pᷣcario
poſſideret vminum rogaue
rit:vt ſibi reunere rem liceret. vel
is qui alienam rem emiſſet wmi⸗
num rogauerit:apparet eos pᷣcario
poſſidere:nec exiſtimandos muta
re ſibi cauſaʒ poſſeſſionis: quibus
a vvmino concedat᷑ prec ario poſſi⸗
ere. Nam ⁊aſi id quod poſſideas
alium pᷣcario rogaueris: videri te
eſinere ex pꝛima cauſa poſſidere:
⁊ incipere ey pꝛecario habere.⁊ e⸗
contra:ſi poſſeſſoꝛem pᷣcario roga⸗
uerit is qui rem aduocare ei poſſet
teneri eum pꝛecario:quoniam ali⸗
quid ad eum per hanc pꝛecarij ro⸗
gationem peruenit.i.poſſeſſio que
aliena ſit. Si pupillus ſine tu⸗
toꝛis auctoꝛitate pꝛecario rogaue⸗

rit. labeo ait habere eum pꝛecari⸗

am poſſefſione m: ⁊ hoc interdicto

e A que.quo.i.vnec.ac.

r Conſequi.inierdicto de pᷣcario.ſjͥ ſi ſoluat᷑ pꝛecium defictt
pᷣcarium. vt.S.e.l.ſi debuoꝛ. ⁊ facit.S.d ꝑi.⁊ ↄmo.rei vẽ.l.ſᷣin.
ſ VUm pꝛecario. vti videt᷑ ea rõne.qꝛ ad certum vſum noꝝn
datur. ⁊ facit.j.de v.obli.l.ſi ſtipulatus.⁊.S. œ vſu ⁊ ha.

c
l. ij. F. . 7.l. ij. ac.
1

Jis qui ꝓ poſſeſſoꝛe. maxime qma idem ſ bona fide.xt

ſubijat.
VEmiſſet.⁊ ſic bona fide.

minſte peſſeſſionem
d ea ac. vt. j. de le.

ſi duo. in ön.
dic vt ibi. Item

3.35.5 Dqm. infe.

l. ſi finita. S.
autem lordr e⸗
S. vbi vero.

n OQu buum.
rogat. vt ei ali⸗

quid pcario zce
dat

* *

0% Habuero.
imo videt᷑ etiam
me inunum obli
gare de peculio
agendo hoc inter

Dicto. vt. S. de pe

cu.ſiqs ſᷣnum.
etiam. ßͦ dic ſpz⸗

le in pꝛecario.

meram libergli⸗
tatem otinet. 2
ſumile wnanom
vt dixim. . e.
l. ßuus wnan⸗
nõ obligat do

mmnum. vt. 3. x

pa. I. 5 turis. §.

ECum quid.
pᷣſcrip. ver. hoc
eſt Z.. de fur. l.
eum qj. S. is qin
pꝛeca. 7. S. g. l. in

terdicium. ⁊ ibiꝛ

plene dixi.

x Ex pꝛecario.ſacit ſupra æ acqui.poſ.interdum.⁊.l.qð meo⸗

2.S. e.l. vnuſquiſq;.ac.

y Eum pꝛecario.facit.C. lo.l.ſiquis conductionis.ac.

3 Sit. ad hoc. S. l.certe.S. fi. 1.l. ſe.

7 Si pupillus, conſtitnendum, reddendo in eum mterchaum.

ßMB
W
r aann
u. nͤ

11 Amn
W.
Ri.
npräumn
ud ſr en
Exgc. ſpl

Urnnerti L
n ppbrouu
ſödimer
Ulicnahn

4

ruliner
ponnt⸗

ilten
Mapitd m
mnR toon
Miaſ
Pun

rpe
N
nnſ
rninfen
8 kannl
ſiiugin
fam NR
nnten

* anhat la A4
6 c„de
l.j.a... p. F. . E. zmunia de le.l.f. S. j. ag. C. e ↄmn. ſer. ma. l.
n quolibet maioꝛe hic enim pupillus ſicut quihbe n gucteem. vltra duodecim pedes unpen
une oſtni l.. Enen pupilluʒ. de cnlpahabere hinocereanes vt. 7. quod vi aut
W epoſui. l. j. S lo vel lata culp vt. j. q
NN doreubiſen ſine non habeat.ſup.nec do clam.i.fi.S. pe c
ine Lſijt. vel dic loq en ſ ch facu. C. de mrerqi
ceſijt. ve J nus eam a 8.l. j. vti
Aonbr e⸗ s naturalite? toꝛ:ſi ꝑ te ſtat quomi boꝛem illi ons. 1la vunire
nent. berte, teneri.nam e m ane eſſet tu⸗ mas quominus ann e peto bicam. iz n no⸗
E bicg! eret: ocu ceat: vim fi S fi re⸗
.— B toꝛi deat: ing r⸗ las: tunc viccd lero. vi dicto. S. m
wum vel laig cu Loꝛ bet:quia quod poſſideat: acultas:ſi tu non facias:tun * anus. T. F. w
em commere (qrio habet: et e fscultas:ſi in forj a dr olẽ vicdeamus. 2.5.
amn doreſtrr. ſſideat ex qua roga bet vim fier adimere vole n lſ.z.. ad. l.
t non poteſt. vt. ex ea cauſa po ſti no pꝛohibet vim or ESim. l.f 120
.quod e oꝛeʒz ↄſtitu ꝛque arbor ganbl. quenad.
ne D ca pen. 4 g.l. gerieen ilch nonn pren re minfins ti. weine⸗ agtumalich s impen i:non an
N zAmims. iudicis tenet᷑: ſiue non habeat non crat: ſi per te ſtat quommnus beihe⸗ pp negatoꝛiam.
ul. teneatur. quindecim a terra um lins coer
N 1 M ceas:tunc gbomigde l gt. vim 1 orart.
Ze arboꝛibus edendn re lanoa u Tonenld etndn 7 in aſtipite.
RN ₰ , „ An .* r
nlg n 3 ieri veto. en r 1efficere
It pꝛetoꝛ: ꝗᷓ arboꝛ lex duodecim tabularum ei⸗
n N edibus tuis in edes illi voluit: vt quindecim pedes a hoc
us impẽderet: ſi per te rami arboꝛis circũcidantur.
ns. in B adimas: tunc rco effectum eſt: ne vmbꝛa ar⸗
nd e ſtat quominus eam ad ime idcirco eſfectum eſ Diffe
ume anaenn illi arboꝛem Gne boꝛis vicino pꝛedio noreret Dife
u en quom b liceat:vim fieri ve la duoꝛum capitum in
n abereli bitoꝛi⸗ rentia dibus
pel . re:ſibiq; , . hibitoꝛi⸗ quidem arboꝛ e
vmm⸗ e 5 Kobri. Be to. Hoe intergierenn Dh alienis Heceſt. riar eam pꝛecipitur
oris i arborib ceden⸗ ume. 2 ꝛboꝛem . ra pendeat: tantum
n dis. ac. impendeat: vtrum ſorne id ſo Si vero ehe pedes a terra
4 iubeat pꝛetoꝛ realsererne: que vſch en an
t pꝛe⸗ E S eri.
ee tur: 2 Butilius alt eyſ k verius
ien e idq; pleriſq; videt᷑ verius .rßM 1 arbor.
r aneme v rmaunndhs aalne arborem . JY arbor ex vicini bngo en⸗ 2 anon
inr Pra. lin itti ei cui arboꝛ of to inclinata in tuum n aetllor gin
, bons. 2r ſieller ſuccideret eaʒ li⸗ ſit. ex lege duodecim larnn egiaegnn
, interdi nac tolleret. Arboꝛis appella acimoda eg recte agere dabere Waorurtd
1m um Wiuonn Bone etiam vites mnenr. en⸗ ei non eſſe ita arboꝛem habere. m a⸗ nna
3. de inter ino edium: negatona. ſ acti
d inon üſr 5 esgar ſolnn aurem anm .. vs
eN circapᷣn 9 961¹ m habet cõ⸗ in factuz ex. l. d
(dſa Nc.1. . arc ſumfructu —:. tab. vt inſti.
. n aun. penitloormierviranm. qe ipſius De glande legenda. Apianus wacr. i men.
ud, . n impẽ 3. ſi pm. ven. ſi
1 m iſtam no
ch⸗ Si arbor· intereſt arboꝛer bandum eſt. jt pꝛetoꝛ: glandem ꝗᷓ cum me⸗. E. Kſañ
lon r oaner bec vere. Pꝛeterea pꝛo in s im⸗ It drer ggro in tuum Dinreg⸗deſi aid
F⸗ unibus edibu ex illius J s I plures. S. ſi boꝛ
nn verba vonunk. darhoꝛ comm eꝛe q minus illi ter⸗ 7.3. ad. L. ad. quẽ
pendeat: ſingulos Anime aure caant me legere gu A m rne et mi
nterdicrum: ?7 quidem cio quoq; fi. de relig. l. oſſa.
boc inte ndica im fieri veto. pn. 7. S. ne qd in
quia ey ſeruitutum venchca e liceat: vim! Pn. 2. Li⸗ in
e Eipub. an· dum: qna er eant. Ait pꝛe ferr loco publi. l. ij. in
türi rin 1 nan de rione ſingult babeent. H dn de.
d ium. vt. &. . genda. ,B ⸗——
AmoaN imm i ao. ſec Rubrica. De glande legen inſfe. vt. . ad exhi. I. iuk. S. ij.
iamsld⸗ EC. de pig. ac.l. vnicni. ſe vin. libera. Nuoq;. non ſo , ece
18. 7. C. qñ liceat vnicni. ſe tes,in on. ỹꝗỹ” beas q;. ałs qnoque
imnſd toerhone otmnet᷑. vt ⁊.j.ar.fur.ce.l.vites. E tegere 2 reſarci⸗ 2 cias ere
. NMon ſolnm. arboꝛem. qm vmus ſua ump . p Legere. i. ponare. ntat᷑ ab eo tempoꝛe
ð uiius debeat᷑ wmm omuni 4 cneri⸗ 7 ſecundus ena dies are ecuo glanchs vix
gae Reere Naninore li⸗ ſi foꝛe. F. ꝛſn edes. arg. uo eenci glano,meo vonu er 1
unginn memſenten damnis. Eauociens. electionis. vt. 2. ,deſol. 9
84 8 g Ait pᷣꝛ.non ſacias. nõ de zuerſione

enf re ac. db. leimn bonoꝛarijs. ſi wolo veſiſſet habere. tunc. 7. an?· fſ Si em. videbit᷑.⁊ aleatoꝛ foꝛte erat. 5 Bemmng. R la
num tenet. facit Fa eſt amnn. jrſt.
5. de aqᷓ ti. eſu. . oĩm hoĩm q̃ vo elu
nis w gien. HGBlandis nomine omnes fructꝰ tineat in ea cauſa eſt. vt interdicto at officiu al a
ver. l. qui vuanda continentur. non teneatur: non enim wlo malo norlarne linnt MD ſimnt
um. E Scha EEeccit. plane ſi offeratur pꝛecium in que dici pietꝛMas an
ductum hoc imer⸗ De libeꝛo homine exbibẽdo. tergdictum locum habet: ſed ⁊ſi eũ aſß eſt gennng. MM unih
dictum. cum non Apianus. remiſerit pꝛecio non accepto dicen pater. ria dir giſiin
Ponne eranei It pꝛetoꝛ: quem libe dum elt intdicto locum foꝛe: ſi po adop. nec ei.s8. iin
da vel tereua. cum hominem wlo malo re ſteac ſemel remiſit velit retinere. cn⸗ gͦo.E. MD Uun
e ven habeat . nines exhibeas. Di enim quis retineat ſinumm æp bes. de um.
nononerat vbano Doc interdictum proponit᷑ tu- quem non habet in poteſtate: ple⸗ aup:non wW. zan
aor r e ve⸗ enge libertans cauſa: videlicet ne runc; ſine wolo malo facere videbi . wpha⸗l o⸗ t .
qr ibi nõ reſtunm homines liberi retineant a quoq;. tuꝛ. Pietas enim gemina efficit ſi⸗ cnlge. i
res mſi plene pã S Apianus. ne wlo malo retineri: niſi euidens “ gann
bre . meöneee . IYhil em̃ multum a ſpecie ſer vlus malus intercedat. Pꝛoinde *
l.ſi. Fm al. vel alit uientium differunt: quibus aſi libertum ſuum vel alumum St 7
em oo necenns non datur facultas recedendi. vel noxe vditum adhuc impube⸗ iun
tenenn cecidit. vt Lpianus. rem:idem erit dicendum.Et gene m .
ungkis mip oe⸗ Vog ⁊ lex fauia ꝓſpexit:ne⸗ raliter qui iuſtam cauſam habet · Reinen .fſ; an N
Ee boabend dg c hoc interdictum aufert le hominis libeni apud ſe retinendi: viden. ſin ſt
i. ſingula teraa gis fauie executionem. nam ⁊ boc non videtur wlo malo facere. i n,
die. ge . interdicto agi poterit: ⁊ mipilomi ¶ Siquis volentem retineat: non 1 ασ ceaet. eien
S= nus accuſatio legis fauie inſtitui videt wlo malo retinere:ſ̊ quid 6/ w.l. wlnm..s⸗so
1Blandis.con· poteſt: ⁊ verſauice qͥ egit fama po⸗ ¶quidem retmear: nõ tamẽ ſine ca wlo elegamlu n
el. ene⸗ terit mibilomin? 2 hoc interdictuʒ liditare circũuentum vel ſeductu·· eauaſug
mum. S. glancis. habere: preſertim cum alius inter vel ſollicitatum: neq; bona vel p⸗o achun
RRubnes. Ge dictum alius fauie actionem habe babili ratione hoc ſacit? recte di⸗ 6 , hußi
libeꝛo homne exhi re poſſit. Hec verba quem libe cuur wlo malo rtinere. Jsqdqun· aroz
bengo. mnum: ad oëm hoĩem libeꝑ ptinent neſcit apud ſe eſſe bominem liben l
ſine pubes ſit ſiue ĩpubes: ſiue ma⸗ clo malo caret:ſed vbi certioꝛatꝰ x Zeditum.ef. Wimnſia
fſculus ſiue femina:ſiue vnꝰſiue plu retinet:cvlo malo nõ caret. Pla er q putabat ea,;z rimn 4
v a zmeib.· ns: ſiue ſui iuris ſit ſiue alieni. poc ne ſi dubitat vtrum liber an ſern? mum un i n
faleulia enim tm̃ ſpectamus an liber ſit. ſit:vel facit ſtatus controuerſiam: KR. c.
hic nõ qð dixi. . IJIs tamen qui in poteſtate ha- recedendum erit ab hoc interdi⸗ 4
vvleelnd pet hoc interdicto non tenebitur: ccto:⁊ agenda cauſa libertatis.ete⸗
di. e ntio. . i. x quia wlo malo non videtur habe-⸗ mim recte placuit: tunc emum
E er cah e hoſlll· re quiiure ſuo vtitur. Si quis hoc interdictum locum habere q;⸗
eum quem ab hoſtibus redemit re tiens quis pꝛocerto liber ef. 1 Zmoubenr.
x Recedẽdi. iſte . viger eum tene Mid
cres leges continuu Apter vnlitatem (n
vntur. e liben exbebeank. zinband enei ipſrimpuberis. nart 1
4 Raoiveru. vt 1.· ad. l. lamaz. l. non ſtatim. S. fi. 2. E. ad.l⸗ m. Dolo d em Bann m mſnnenn . ſi patris. 7. 7. re. n
. ieſerm n marime. nam T idem virunq; intenare põt. vt. c. Auio ientens Tetmere. vt 2. S. de aqᷓ plu. ar. I. in diem. .
quando ciu ilis actio.l.j.⁊.S. tab.exhi.locum.S.ſiquis wlo. ß ar. S. edił.edic.l.querit᷑.S.ſi venditoꝛ. ⁊. . de inmr. l. j. S. vſz. 7, C. 1 Mor l
contra.j.e miur.l.quod ſenatus. S.fic. de tranſac.l.cum wvnatois.⁊.C.de pig.l.lbee. lgdnnn
Auius famie. eſt em bec actio publici iuris. vt. . ad.lfa. l. i. xo Sollictatum. facit. S. de rap. vrr. S. binc. z.5. de Pn orlſ. me et
l. plag. ij. accurſiꝰ. ”s S. j.a. S. ij. . C. de apoſta. I. eum. itu.
e ecwerla emnna:ad hoc. S. neg. geſ.l. ij. in pꝛin. ⁊ e conſi. p Js q.caret. ad hoc. C. inceſ. nup.l.qͥ Z. .7. e excep. . lij. Eha
Binesingglansnu erer anem ber apuplmralem reß. Relildan.adzrne daeit tun drnnmeiu Al. n
ere. Be wrnene⸗ vt ſtatim ſubijcit. S. so dcnrrr. aan
c¶ Js tñ. non tenebirt.· niſi in caſu. vt. . t. j.l. . in fi. 2.l. ſe. aaler anng e neſere dubit are. ſic eſt ar . gali mie

W
4

)

4 S
„ 5
4* 4 5

1

.

r Cognitioni. ałs cognitioni. ⁊ ałs condinioni. ⁊ dic aliene.i.de i b Exceptione. rei iudi. quod eſt contra faruram popularium actio

bertate ſuꝑ qua cognoſceret foꝛte alius iudex ſi nequu iſte de liber⸗
tate udicare.accurſiuie. H

x Vel calum⸗
niari. ad hoc. j.

re mili. non

Miſi pfi⸗

l.niſi.⁊ tacit. S. iureiu.l.eum. S. in płariby.

ſ Aiit pꝛetoꝛ. ſupꝛa. e.l.j.
Peebere. facit ſup̃ᷣ

de tab. exln. locum.S. hoc interdictum. ⁊ ſupᷣ

petit. nemo em ꝓhibendus eſt li⸗

bertati fauere. Plane ex cauſa ſu⸗

ſunt qui experiri volunt: eligẽdus

mel interdictum hoc ert mouen⸗

dum. nam nec in publicis iudicijs
pmittit᷑ amplius agi poſteaq; ſemel

actum eſt. ꝙᷓ ſi puaricationis fue⸗
rit damnatus pꝛioꝛ accuſato.

Si tñ reus condemnatꝰmalit li

RꝑAmplius agi. miſi ule qui accuſat loco ſecundo pꝑſequat᷑ ſuam

vel ſuoꝝ iniuriam.⁊

ceat ſe ignoꝛaſſe de accuſatione pꝛimi. vt.j.
gccn. ſicm. F. bidem. a facit.. de puarica.l.pᷣnaricationis.

à Sr tamen reus. eſtimatio nem. foue qͥniginta aure. vel qntum

arburabuur bonus vir. ar. S. de hies qui viec. vl efn.l.j.S.j.⁊.
S. 5 cum. vel jnti mm litem iurauerit. ar. S. de m luem lurando. l. in

aocnione. S. plane. .5. we rei ven. l. q reſtituere. nunqd de talũnmia
urabitur: poteſt dicl ꝙ ſic. qꝛ ex quo ↄcedit᷑ qd maius eſt, id qG
minus dz eſſe ceſſum, vm g.

num. vi. J. e popuł. ac. I. iij. Item ar. contra. j. æ excep.rei iudi.l.ſi

quis cum eo.S. plane.⁊ facit. S. ve noxa. l.ꝗ ex pluribo. ſed hic ſpãle.

CHoc mterdictum. irrogandum. poteſt quiſpe abſens ndemnari.
licet tꝑe ſnĩe nõ fuerit pñs.vt ⁊,. C. cæ adul.l. Gꝓuis adulterij.

Iains libeꝝ hominem igno
rantem ſunm ſtatum retine

competit intdictum vt vbitoꝛ ex⸗

