vErogatis. erogo quod habeo. a hoc mihi non abeſt vt hit.
erogo qð habeo.⁊ ꝑ hoc mihi abeſt. vt infra e acqͥrenw reꝑx wmi.
l.traditio.erogo etiam qð non habeo.vt inſti.qͥbo. ał.licʒ.S.j.

x Ditiſſimi. dat galienꝰ opes ⁊ ſanctio iuſtiniana. Ex alijs pale⸗/

7
5

o Mona.i. om̃a noua placent. ſic vt in autentico. de ↄſuli. S. omne
raꝝ caꝑ. col.uij. vel dic qð ſunt vcoꝛata omnia ommi pulcruudine
noua cum mſtinianus ↄpillanw qſi rnouauerit. æ nouit᷑ bñ poſueru.
p Altutri.ſingulares.libꝛ ſingulares ſunt hodie veceʒ ⁊ ſeptem.

iuſſtiniani inſtuntiones legũt. ſic aruſte qͥ artes legũt. ⁊ ſic nomina

H

g Inſtimianos.dicũt᷑ ̊ iuſtiniam. vel inſtimaniſte a iuſtimano · t Tercu. ſoꝛs obtulerit. qma alterum tm ſit lectum in pꝛeceden⸗
ñ ti anno ad electionem wctoꝝ vt ſupᷣ ꝓximo.Ao.
u XTripartita legum. id eſt tres libꝛ ſingulares. ſcilicet e pigno. ⁊
e edił.edic.⁊ d vſuris. vt hic ſubijcit. accurſius floꝛentinus legum
woctoꝛ.
x Et in pꝛimis.emula. emuloꝛ tibi.i.inuideo tibi. ⁊ ſic emula id eſt
inuida.qma pignoꝛatitia directa debitoꝛi contra creditoꝛem datur. vt
inſn.quibo modis recon.ob.S.finali.⁊ ſic ad directam.ſed ypotheca⸗
ria competit creduoꝛi. vt infra ce pignoꝛibo. ꝑ totum. Item emuloꝛ te
id eſt imitoꝛ te.imde dicnur emnloꝛ vos tei emnlatione.⁊ ſic hic tra⸗
ctatus illum imitatur. a circa im tractat.a ſic ad ↄnam ypothecari:
am ſe refert. accurſius. .—Rr J
a Ropothecariam. que eſt ve pignoꝛibo. accurſi. W
9,fj.

ſunt ↄſeq̃ntia rebo vt inſti.de wna.S.eſt ⁊ aliud. olim diſpõclaniſte
vocabant᷑. vi hic dicit.
h olumen.ſ.inſtiinnonum.
1Fulgere. nota nomma oↄſeqntia rebo vt dixi. .— r
k In ſecun poſitum. dicebantur em edictales. ⁊ hodie dicuntur
accur.
Be inch. a titulo de udicibo. vſq; ad titulũ ſi certum petat᷑.qͥ ſunt
ſeptem libn. vel abinde vſq; ad libꝛum de pig. qᷣ ſunt octo.
m Liciſſuuw.i.oppoꝛiunitas hos vel ullos legendh. pꝛuno vel po
ſtea. accurſins.
n Quazʒ viciſſitudinem,. accurſius floꝛentinꝰ legũ wctoꝛ.

6

P

E

as: ex iſtis collige grana. / minlo ve pignoꝛibo: vſq; ad titulum de bonoꝝ poſſeſ. ſic dicn. qꝛ ꝑ ĩſe
p Diſcipuli. pe ſan. cen lote⸗ ⸗
ne vm h'nte recitandis qtiens vel iudicio? eoꝝ tradende ert: neceſſe erat ooos lſo de red non n⸗.
ð aꝛburis. ſi uo vſus h fieri coegerit:vel mgꝛi leg’g ⁊ agnoĩe mutato fulgere. In ſe⸗ nent. er qb decem —
d el an aliqd ex his plegere feſtinabatis: cũw at anno p quẽ ex edicto eis no zindrlen m aang
remanſerit qo erx vt ſit vobis aliq̃ ampliꝰ diſcipkoꝝ mẽ antea poſitum ẽ ⁊ a nob pbatũ wanno. ſ. pmũ e 3
realt nt. . gei ir qdem fuerãt antid vel væ iudicijs libꝛos ſepteʒ. vel e wito d rracron de — 2
ms. vel qꝛ qdam erucditionis monimenta. m qoð ⁊ rebus libꝛos octo eos accipe ſanci ſponſaliv obmii ⸗· 3
ſuntĩ nis inſt· pro teſtimonio ↄfirma? Mos vo/ mꝰ. ᷣm qõ tpis viciſſitu indulſe ſis onobi.ſ. w⸗ — 5
noa n vete tantã penuriaʒ legũ inueniẽtes. rit.quã intactã obſeruari pᷣcipim⸗ iee eon 8
5 Stagnum. o B miſerrimũ iudicãtes ltimos the Seoſdẽ libꝛos de iudicijs vel de re⸗ impenſis. Iem 1
enchn⸗ ea ſauros volẽtibo apim? q̃bꝰ p vr̃am bus totos ⁊ ꝑ ſuã ↄſeqᷓntiam accibi mclis oreunt 65 T . 3
lem otmet aquaʒ / Pꝛudẽtiam qdam mõ erogatis diæ ant nullo penitꝰex his erelicto qꝛ duo ſunt.ſ de tut⸗ 3
n n Fens nm legũ ae ffilant Di omniga nan pulcritudine ſunt x⸗ la eran⸗ ruto⸗ P m 4
c ubet iſe. cipuli vo. pmo qͥdẽ qno nr̃as hau coꝛata nullo inutili nullo æſuetoi. r duobo q e teſta⸗ 5
eſne , rät inſtitutões ex omm veten pe⸗ Psemts innkam, Alterutri mẽus Dent. da 5
naz rſorenn 1 i rurönum are dlim ias at foannd alumindl. iudiciis memus a e W
noĩa vidtatis ſi Abomnibus turbidis fontibus in vel e rebus adiũgi in ſcoi anni au mẽto miluari. JItẽé
jſtor. 1n⸗ ziu. vnũ liqdum ſtagnũ cõꝛriuatas. tã Bra volum etuoribon ſingu Krn ſnan 4 8
m. l pentöem / Ptribunianũ vi? magniſicũ magi lares.qͥs ex omni ↄpoſitõe qᷓtuoꝛ i.t( & legatis mo.
——— ſtrum. cräſtor⸗ ſe e nr̃i palatij bꝛoꝝ excerpſimꝰ. Ex cOllectsr nam eptem lun⸗ a 5
an eumde ſ1 cxcoſulem: quã ꝑ vuos ex vob. i. qdem tripti voluminis: qõ ꝓ woti⸗ cerlg ag mul,
mnut aſul. a vſiit theophilũ ⁊ wꝛotheum facundiſſi bus ↄpoſuimꝰ vno libꝛo excepto ex bonoꝛum poſſel
õzs
de ercg a b anni pte ᷣm optimã ↄſeqntiam pꝛ vnm gel umie teltame ſuß phibuit pri⸗ 2
none eeſtaner mã lchin di eis vᷣdi nerr gre tis vnor ex ſertem lionore lege⸗ me. 1 lrscer 3
exconſul. ponu co vocabulo pton nuncupat᷑ q̃ nł ẽ tis ⁊ fideicõmiſſis ⁊ q̃ circa ea ſunt e en
Racrnm ihe⸗ anter:qꝛ ad pmum ẽ aliud an ſe ſimili mow vno tm libꝛo. hos igr runn zalle ſrnunnt
mo. bre non pt᷑.⁊ G̊ eis exoꝛdium ⁊ fin qtuoꝛ libꝛos:qͥ in pmoꝛdijs ſingła lis quod olim e, —
rnenes. eruditõis pᷣmi anni eẽ œcernimꝰ. rium meõꝛataꝝ ↄpoſitionũ poſiti 4 Qustnorde,
habes boc inſit. (? auditoꝛes nõ volumꝰ veteri taz ſunt tantũmõ a vobis eis ᷣdi ſancd cim. obmnſſis pꝛu =
m ꝓbe. cun friuolo ꝙᷓ ridiculo cognomĩe diſpõ m: ceteris. x. oppoꝛtuno tpeaſer⸗ nbne de ningne⸗
8 Prnngf. par Dios appellari. Sʒ iuſtinianos no uandisqꝛ nec poſſibile eſt. nec ſcõi bus. de edilimno edi⸗ e
tem a titulo e uos nũcupari.⁊ ĩ omne futuꝑ euũ tps ſufficit ad iſtoꝝ.xiiij.libꝛoꝝ a deor dſunis an —
uſtieue vſi; obtinere cẽſemꝰ: vt hiqͥ ru’des ad, mga voce eis dendoꝝ recitatio⸗ ns. peccexennumn
di. accu. floꝛent⸗ Puc lſtime ſcĩe aſpirẽt ⁊ ſcita poꝛis nem. Tercij inſuꝑani ctrĩia. legenuur in tercio
nuevobn Am accipe maluerint nẽ m nomẽ talẽ oꝛd nẽ ſoꝛtiat᷑. vt ſiue libꝛos xemubus gecurl⸗ *
lo. poton. .u mereant᷑:qꝛ illico dendũ eſt eis p-⸗ iudicijs. ſiue v rebus ſcõm vices us.
a me ireo mũ volumẽ qð anob emanant au legere eis ſoꝛs obtulerit. occurrat ſhant n
piomarur. toꝛibus. antea em dignu antiq cõ⸗ eis triptita legũ ſingulariũ diſpõ. ? glij dicunt olm ku
= fuſione leguʒ agnomẽ hẽbant. Cũ ĩ pmis liber ſinglłaris ad ypotheca iſſe vnum volun⸗
ma g hi ar leges taclare T dilucide aninis riaʒ foꝛmulã quã oppoꝛtuno loco ĩ mea icbur vonnne⸗ —
de vboꝝ ſigniſi⸗ J bantur. accurſius.
catione.ſi pꝛoximus.accurſius floꝛen. ſExcepto.i.accepto vel aſſumpto ad legendum. g

S
8
2
◻—
E
5
GS
—
e
OR
£.
E
E
◻
◻
◻⏑