et ñ tm̃.S.ĩmo.ali

oquin no teneret᷑. vt. I. man.l.ſi ꝓcuratoꝛem.S.fi.et. . ſo. ma. l. me⸗

S.j. Accurſius floꝛentinus.

fſLusannu res eſt. hoc caſu.⁊ ſuꝑioꝝ aliud petit᷑. et aliud in ↄdẽna⸗

tionem veducit᷑.qð dic.vt.j.ſi cer.pe.l.vinuum.
g Condẽnandus eſt. in pᷣmo ergo caſu cũ poſſidet qᷓ̃tuoꝛ ſunt mihi
ꝓdita auxilia. rei ablatio.in luẽ iurano. inieſſe pᷣſtatio. ⁊ rei va eſti⸗
mano. In ſcõo qñ wlo xſijt poſſidere.tria vltia pᷣter pumũ locũ ha⸗
vent ↄtra eum. qð eſt veꝝ ſi extat.als non iurat᷑ in litẽ.vt. S. de pe. he
re. ſi poſſeſſoꝛ. S. fi. et. l. ſe. vel dic ibi in pe.hẽ.vbi ſecus.O vo non
wlo deſijt poſſidere. ſed culpa.duo tm̃ vltmia.Si nec volo nec culpa
nlłm. &τt hñt locũ h̊ auxilis tic tm̃. a ſꝑ tunc qudo qð eſt meũ peto
ᷣm. R. et.y. ⁊ bul.et ſic intelligũt qð ſtatim ſequit᷑ hec ſnĩa ⁊c.ſ.ꝙ pᷣ

dicta auxilia locũ hẽant. Sʒ hoc eſt falſũ ſᷣm io.q; etiã in wnatioe ⁊
in ꝓmiſſione vbi peto qð nõ eſt nec fuit men.locũ hñt: pᷣter inſuran
dũ in litẽ. vt inſti.de wona.S.alie.Dicit ̊ io.hãc.l.loqui cũ iudex iuſ

ſit eũ reſtuuere.lʒ mmiuroſe qũq;.puia cũ reus pt ſe l berare pꝛeſtito
inieſſe. ſiẽ in re vẽdita ↄnngit.vt.j. ac.em.l.j.nõ ergo dicu qñ iu⸗
bere vebeat lʒ miuſte. et ſm hoc. vba que ſequũt᷑ hec ſnĩa ⁊c. dic.i.de

re manu militari auferẽda.ñ c iurei.in luẽ. nam et ałs vbicũq; ex
obligatiõe qs tenet dare. ad rem dʒ dãnari.vt.j.de v. ob. vbi aũt.S.

fi. no tñ mrat᷑ in litẽ. niii actio ſit arburaria vł bone fidei.vt.j.de in
litẽ iur.l.in actiõibo. ſiłi.ſi eſt odẽnatus dare ł tradẽ ppᷣeiſe manu
nulitari cogat᷑ ad hoc.nõ tñ in litẽ iuret᷑.et ſᷣm hoc intellige ðᷣ midict

—

vt. j. ne vis fiat.i.pe. Lercij dicũt ꝙ bec gnaluas q ſubijcit. ad arbi-

trarias tm̃ reſtringit᷑. Sʒ qre poneret midictis. c niła inuenian⸗
tur arbitraria. iõq; hoc nõ placet. illud aũt veꝝ eſt. ꝙ q̃tuoꝛ auxilia
m arbitrarijs im locum habent. m aʒ et in bo. ſi.
h Snĩa.· ꝙ pᷣdicta qᷓtuoꝛ auxilia locũ heam ſm bul. et alios qͥ dicũt

qñ pe

io meũ. ł.i. ꝙᷓ manu miluari of. iu. auferat᷑ ſm io. qͥ in oĩb in
telligit exq̊ eſt iuſſuʒ.ł ſᷣm icios.qͥ ad arburarias reſtrigut.dic vt pͥeÖ.
Reſnimt᷑.i.reſtitui iubet.ſj qrit᷑ an ſmia æ re ̃ſtituẽda ſui diffini

tiua. vel inilocutoꝛia. et videt᷑ in᷑locutoꝛia. Pꝛimo qꝛ in arbitra⸗
rũs due ferunt᷑ ſnĩe. at ambe nõ pñt eſſe diffinit iue. ſ̊ ſola vluma.
Item nõ muemit᷑ ꝙꝙ ab ea appellet. qð eſt ꝓpꝛ ũ inilocutonax.vt. j
de ap. re.l.ij. Econt᷑ videt᷑ diffimtiua. nã ꝑ eam ccicit᷑ lis tota.⁊
finis ↄtrouerſie pᷣncipali impomt᷑. ergo eſt diffimnua. vi. j. de re
iidi. l.j. Iẽ oᷣn
cipalis qᷓo eſt de
reſtimenda re.̊
ſina de ea dicta
eſt diffinitiug.

Ja titio fundũ emeris ſem⸗
pꝛonij.et tibi rditus ſit pᷣcio
ſoluto: leinõ titiꝰ ſempꝛonio beres

extiterit.⁊ eundẽ alij vendiderit et Tnndmn ar e
fdiderit: equs eſt vt tu potioꝛ ſis. lt neͦ wod eſt
Nã et ſi ipᷣe vẽditoꝛ eam rẽ ate pe Vn vie g en
teret. exceptiõe eũ ſũmoueres. Dʒ viffmiriua. et
et ſi iße poſſiderʒ. tu petes aduer auſemur poſtes
ſus exceptiõʒ dñij. replicatõne vte n.eſt executõñ
reris. 11VBHem. mna⸗35 pʒ ex eo
N ſpeãli actõe ñ cogit᷑ poſſeſ lkgata nieſi
ſoꝛ dicere pꝛo q̃ ꝑte eius ſit. H nois rei data il
em petitoꝛis munꝰeſt. ñ poſſeſſoꝛs vimia imt e⸗
Qõ eĩ in publiciana obſeruatur. is ad oꝛdinariũ
p Aub. xrecuno iſta. vt
Vpficiario.i.qͥ in alieno ſo⸗ n ane Krrſi.
lo ſupficiẽ na hʒ vt certã pẽ⸗ obijcit eͦ nore⸗
ſionem pſtet. v Apia. d ree ent
Retoꝛ cã cognita in rẽ actio nmec rᷣpeni᷑ ꝙ ab
nẽ pollicef. g Aius. ea non apellek.
Ve we tota re vendicãda di E i Sqw
cta ſunt.eadẽ et d ꝑte intelli⸗ ſi cniparvl⸗Ge⸗
genda ſunt: officioq; iudicis ↄtinet ſi ulyg
p modo pnis ea q; reſtitui iubere . ctan gel e
ſiml cũ pte ipſa reſtitui dnt. In ngo. pentoꝛ
certe partis vendicatõ dat᷑ ſi iuſta ſpec ſirres. Do

cauſa intueniat. Juſta autẽ cauſa

ula lu. vt ibi. Item
pt eſſe. ſi foꝛte legi falcidie locꝰ ſit

3.]. 5 re iudi. in
Xpoſini. ſed ibi

cona. inter vꝛ. et vx.ſi wvnate. Item hic in eo in q̊ veliquu debet
puniri.ſ.circa poſſeſſioneʒ.ibi aut in poſſeſſione deniquui quã wlo
ceſijt poſſidere.non tñ vebet puniri in acnone ex ↄtractu qua agit.
vt ei fiat ceſſio in qua nõ deliquit.ĩmo bo.fi.coniraxit.
m Actiones.i.in rem. Ac. flo.le. oc.
n n Ec quaſi pub. i. vtilem in rem.

o Imuſto. iuſtum vel imuſtũ ſit. haber pꝛo iniuſto pt H

et.j.re.amo.l.non emm.et.l.ideoq;
q Dogd ſi poſſeſſoꝛ.mos gerendus.hec vᷣba dixu pla. non in⸗
telligere. ſed tu dic.i.ↄſuetudo indicioꝝ ua ſe habet.vi au
diat᷑. vi.j.de ꝓba.l.circa.in fi.Accurſius. .“=
q 1DJa tuio. non wdomino. W
r Pꝛecio ſoluto.maxie. vt. . ti. j.l.de pcio. vel dic ſpeãle
contra vmmum datr ſicut et quando directaʒ in rem mienderet. vt
E. eo.l.quot ens.vel ideo quia loco pignons ac. vt.j.æ ac.emp.
iuł.S.offerri. vel ideo quia res vendite ac.vt.S.vendite. inſti.æ
re.di.et ſic ꝓpter venduoꝛem dicit hic pᷣcio ſoluto.
ſQAUt tu potioꝛ.ſ.pꝛoꝛ einptoꝛ.Accurſius.
t Peteres. per publicianam.vt.j. de excepti.rei ven.l.pe.et.j.de
excep.w.l.apud celſum.S.ſi a titio. Ei ſic nõ ex ſuꝑuemiẽte wmi⸗
mo confirmari alienationem. vt hic. et.j. de vſuca.l.cum vir.⁊ in
aut. de nõ eli.S. hoc quoq; ꝓſpeximus. Item pignus.vt.j.qui po.
in pigno.ha.l.creditoꝛ.S.cum ex cauſa. Sed argu.contra.j.iu.ſo.
.l.ſi ante.Accurſius.

*

u Replacanone.ſ.rei vendite.et ſic poteris eum cogere. vt in te D

tranſſerat wnnmium.non enim dico ꝙ etiam ſi tu poſſideas. ꝙ el·
ficiaris ſtaimm wminus cum venditoꝛ factus eſt wminus.niſi ueꝝ
tradatur poſtea poſ.argu.j.dæ acii.empt.li.ſi quis alienam. licet ſit
argu.conira.j.ſi cer.pe.pꝛoinde.et.C. d ſecun.nupt.aui.ſed ei ſi

quis. ei hoc ꝙ non mranſeat vmmmum dico maxume ea rone. quis

””ꝗ”ů in bo.ſi. hinc in
ſtricti iuris. Item ibi habuit cauſam ab actoꝛe.hic nõ. ꝓ quo eſt.)

. ſe
cgeir üfn
neir dard⸗
Guni
d ſoct
fagia
ttozalco.lnge
(Aſcoñ duerean
lnmgmmt no aun
Upnla onao nowo
WnmKnt,Xn,.
Wiuſtiganns am
Eſitnicd uuch, .
an Larm
Wtkaignnun
—

Al imundn

aliäu
4
endnnne
Nnümngin
EEKmennun
lgucttmnin,

Aumgöſizen
Pämmſgline

Punllurfnhn

ſtunt
len Aammnuſem

ſ 7hf

mnlier ,
ntprfrl
ägtz
endnumn

Gchtdeg Am
ſeninmn .
edinm
rngentitn
uneſiimn
ns ſen⸗ Q
ſit ſch inn
toherss an
icdentg
Niorſts. dun

E

—
E
=

.
S

S=— =
—+–

eanee nn

lent G Nͤnn
sder n
eyte
Dem. fün
aſt h
eusſit.5 un
ſſeſons küͤ
ſſiin
.
Bl. m
Mienoſ ſen
. iin
iniand ur
D. am
nitn,
rünle jan
. ſahe.
Se .
ubat anzel
4. md

einn CMaſin
idd gn
ſt zfin
eeſt .
nigeit
mt NNe Nli ſ
Zenmbench inidis
en oeſſcneniu
nin moneer Nunf
.

utiſt. hahiſnn
beſe nnus
o iudche ut
murſus.

l
todmanu
t. N
mnate Enſen

pi ſoluat. non

ta vendlicat.ergo incerta poſſidetur.io.

dpo ĩ hoc nõ aſenſerii. neq; dñũ traſſerre voluit. ⁊ n. ꝙ hic ? co

ſus i q̊ publiciana dat᷑ ↄotra mſmem.

x i N ſpali actõe. i.ĩ rei vẽ. ſ ĩ pſonali ſecqĩq;: vt. j. de mter

ſic vt ifra ee mterro.acii.l.q ſeruũ.S.in inre.

y Eiᷣ. rõe wminij. p q̃ ꝑte poſſidest: ro. ac.l. q mirogatꝰ.

Aun. id ?
e. h iteſtamento. pꝛopter incertam de
ð edẽ.qͥ acuſ,ʒe xractõneʒ ex legatis.que vix apud
5 Raor. mdicem examinabituꝛ. Juſtaz em̃
vnlẽ. ſi mõ pen habet ignoꝛantiaʒ legatarius.cui

Te ac genn vendicare ðbeat.itaq; tał dabitur
mior 5 ſfi. ⁊. actõ. eadem ⁊ de ceteris rebus ĩtel⸗
ob. no⸗ nan ligemus. v ALpianus
dnſr⸗ cder Vedã mulier fundñ nõ ma⸗
ge⸗ 5 enpb.lt.· nito donauit p epłam. eun⸗
ni5 ſia ſ vnio hy vm fundũ ab eoꝛduxit. poſſe defẽ
vt ifra ti. j. an dii rẽ ei competere. q̃ſi ꝑ ipam ac⸗
aal Gie qſſient poſſeſſionem velun p colo⸗
hoc ſinõ ad mo nam. Pꝛoponebatur ꝙ etiam in eo
uvucu tpᷣs oduxru gagro q donabatur fuiſſʒ cũ epła ei
. auran. mitteretur. que res ſufficiebat ad
de te rtraditam poſſeſſioneʒ: lʒ conductõ
toita. du ſſe
alr nas non iterueniſet. 1 Abeo.
ut ſundꝰ petts Zeb füͦl quẽ alienũ poſſide
reſtiuanein fua¶ frres fꝛuctꝰn collegiſti. nibil eꝰ
chu: hahi fudi fructuũ nomie te dare opoꝛtet
petak. ſe 25 Paulꝰ.ĩmo qrit᷑ ſi huiꝰfructꝰidci⸗
ar. qð iuris ẽ ĩ - 9 ⁶ c& oſ 7. N
cro ad wi. (0 factꝰẽ qð is eũ ſuo noĩe ꝑcepeꝛit
ide? in gie qdꝛ chhhhh – .
ꝑtẽ. vt infra ꝓ dẽlicto.l.an ꝑs.a plene dixi..ð vſu.l.qͥ ſci.ĩ pᷣn:

c Incerte dat᷑.ſic em̃ dicet in libello.vendico tantã pariẽ huiꝰ rei
quatã fal.nmihi ꝑmittit.nõ aũt dicam vendico partẽ incertam. iu⸗
ex tamen licet pꝛedict o modo petam vi pꝛus dixi. ſus ſnia vebet
ſacere cerium.vt inſti.xe acn.S.curare.vel ſi nõ põt. debei iubere
totum ſolui.vt legatarꝛus ꝓmittat reddere quod accepu plꝰꝙᷓ li⸗
cuit.vt ifra ſi cui plus ꝙᷓ ꝑ.i.fal.l.j.aʒ.vel mceꝛta ſnia dabitur ſᷣm
libellum. vt inſti. de acii.S.curare.Aliud aũt puto ĩ parte incerta
herecdhtatis penta.vt iudex nõ teneat᷑ facere certũ.ſed poſſu ꝓnun
ciare incerium.qꝛ indicium eſt vniuerſale.vt S. ſi pars here.pe.l.
j.in fi.h. Item oppomtur. incerta pars vendicat᷑.vt hic. ergo iuceꝛ
ta pars poſſidetur. cum poſſeſſio parit actionem in rem. vt.C. dxe
ak. iu.l. j.ſed hoc ſtzlſum eſt.vt intra te acq.poſ.l.iij.S.mcerre.q̃
eſt cõtra. Rñ?hic eſt fallacia pᷣm accidẽs.nã nõ valet hoc sr. mceꝛ

d Exannnabuur. vt verum videatur. vt ⁊ infra cõꝛ di. et ſi non.

Cj. et facit infra ad.l.fal.qui fundum. S. ſi cut⸗Sed cerie imo vi
viur ꝙ ſemp ſit certum qutum debet vetrahi. qꝛ ve ſinguk quaꝛ
ta. Rn? verum eſt cum nipil reman ſu penes heredem. naʒ vbi ali⸗

quid remanſu.incertum eſt quantum tebeat tetral de ſinguk. qᷣa
illud qued remanſit vbet computari in quartã. et ſic quãdoq; qn

ia. qudoq; decima ðᷣ ſingulis vetraluur. vt infra ad. I.fal. ĩ roõne.

in pnn. Item ſi velit totum ſeluere accepta cautione poteſt. nõ ta⸗
men compellitur ſᷣm.h.quia illud runc ſit q eſt dubinʒ an habe⸗/

ar falcidia locum in ieſtamemo.at hic conſtabat ꝙ aliquid erat re

falcandum. ſed dubium eſt quantum.
eCui hõ.ar. ð pla.qͥ dixit ñ ĩ ſingulis vfalcandũ.ſj ĩ vna re hẽ
dẽ elgẽ. hoc ifra ad.l.fal.l.plancius.et.l.paulus.ac.
Eakł.i.taliter ꝓ mcerta.ſ.parte.

De ceteris. rebo. nõ ſolũ ĩ hoĩe.ᷣ idẽ in ceieꝛis cãis auſtis. qb

imteruemẽtibo incerie ꝑnis vẽdicatõ dat᷑.vi infra cõi di. et ſi nõ.S.

lI. hoc idẽ vbicũq; iuſta ignoꝛantia interuenit. vt intra vepoſiui. l.

S.ſi qmis aꝛgentu. æ ar. infra væ fur. l. in acte.
b q Qedã mulier. nõ maruo. nã maruo no poſſet. vt infra de
w. Meꝛ vin et vx. l. j. ac. .
1 Coõduxu. ꝑ eãdẽ ep l'aʒ. qð fieri põt. vt ĩti. ð ob.ex oſenſu. S. j.
K Ei. ſcili; wnatario. H

LDoſſeſſionẽ. qð em̃ ſuo noĩe qͥs poſſidet. põt et aliẽo noĩe poſ⸗

homo legatus eſt:quotam partem

ſider..vt.ſ.x acqm.poſ.qð meo.nee eſt phibnũ ſic niutare poſſeſ
ſionis cãm ſ.facere væ aliquo nullam. vt i dicia.l.qð meo.
m. Juiſſz.ſ.is q wnatõʒ accepit erat ĩ poſſeſſiõe.qð ñ ẽ ncce. Alij
dicũt. fuiſſz. ſ. marit vł mulier. pᷣms verioꝛ.⁊ hoc ignoꝛãte mulie
re ſm qͥſdã.tu dic es ñ ignoꝛãte.vt ar. C. ð̊ wona.l. qiqᷣs.
n Snfficiebat.

——— hoc in vendito
Perceptõʒ fructuũ occipe vebemꝰ ns ſumte vt vna
nõ ſi ꝑfecte eẽnt collecti. ſed etiãẽ ce ¶Wwe cõtrahẽ. empi.
pti.i. ita peepti vt rerra continere guoc weaiai ieg
ſe fructus æſierunt. veluti ſi olue nimemens te ali
vel vue collecte ſunt. nondum autẽ ueg er valte⸗ in
vinum vel oleum ab aliquo factuz penane prelume⸗
eſt. ſtatim em ipſe accepiſſe fructꝰ z te babere poſ⸗
. eſiionem ex cau⸗
extimandus eſt. 1 eig. ſa empuonis. vt
hominẽ a me petieris.⁊¶ is ifra pio lac.l.me
plitẽ ↄteſtatã moꝛtuꝰ ſu. fructus Rei. & 5c.
qnd is vixerit extiaꝛi opoꝛtet. Duau r'le, o⸗
lus ait. ita id veꝝ eẽ puto. ſi ñ pus reſt duo⸗
is hõ ĩ eꝗ valitudinẽ incideꝛit pꝛo clus mo⸗
8 . ntelligi. Pꝛi⸗
pter qu ope eius mutiles facte ſüt mo. vt dicas.· ip
nã nec ſi vixiſſz qᷣdẽ ĩ ea valitudine Snea en e
. — . * . 6⁶
fructus eius tempoꝛis nomiĩie exti reis non reonde
mari conueniret. ſ AVrius. vick ſolo tamẽ
r3 rer e . eparaſti. et per⸗
MNrẽ actiõem pati nõ apelli ceder th ent 1 toi⸗
mu: qꝛ licet alicii dicere ſe ſeparaueru. a q
ñ poſſidere. ia vt ſi poſſit aduerſa dien Damua: no
rn ouĩcere rẽ ab aduerſario poſſile we ana non vnni
iitrãſferat ad ſe poſſeſſiõʒ ꝑ iudi⸗ xerat. vt infra ad

l.roð.œ iac.l.fi⸗
nali.⁊ ſᷣm hoc di⸗
L cees non teneꝛi rei
ven.ſed of.iu.de quo hic non dicit. Secundo ſic.vt non collegeru
aliquo modo.et ꝙ dicit facius eſt.id eſt fieri potuu. nam ſi non po
tuu. vt quia erat male fi. tenetur væ percipiendis. vt ſupꝛa.e.l.ſi na
uns. S. ſi.⁊ m hoc Paulus appꝛobat addendo: et hic ſecũdus planꝰ
eſt. el tercio paulus repꝛehendit.qꝛ ſupꝛa dixu poſſeſſorem teneri

cẽ.licʒ ſuã eẽ nõ appꝛobauerit.

ſi collegerit. i. in hoꝛreis recondiderit. ſed certe immo ſi a ſolo rm

ſint ſeꝑani per ſe vel ꝑ alium. “MD
p Opoꝛtet. ſi bo.fi.es.ac ſi dicat de ꝑcipidis nõ teneris.⁊ hoc ſſᷣ⸗
ijcii paulus ⁊c.ſᷣim ſecundã poſuoem. P .
q Momime. i. bo. fi. nam bo. fi. nõ tenet᷑ de percipiendis m ſecũ
dam ? terciam expoſitõem.
VCollecti.ſ.im.hoc ẽ ĩ hoꝛreis recõditi.ſed etiã ⁊c.

ECEontinere.i.inuicem. Et ſic nõ bo.fi.poſ.fieri wmmũ fructuũ

ſtatim ꝙ a ſolo ſeꝑ an ſunt.vt hic.a.j.de acq/.re.w.l.bo.fi. ĩ pᷣn?
2.]. d vſur̃.l.qui ſcit.S.pꝛeterea.idem in colono qͥ nümns colu.vt
infra de fur.l.ſi apes.S.j.ſecus in frucinario.vt.j.qͥ.mo.vſuifru.
amit tat᷑.l.ſi vſuſtructuaꝛius. H
1 IYbomnem. a me. bo.fi. poſ.qͥ non eram in moꝛa.a ſic in
teriiu ſpeciei ſin liberatus. ałs de frucnbus teneoꝛ. vt z. e.
ili. ſi Hominẽ.S.j.x.l.fruc. Vel dic ibi moꝛã inducẽ ꝑicłm
rei.in fructibus aũt erit qð hic dicit.qð nõ placet. vt.d.l. iu ł.ſi ho
mumẽ.⁊.l.fructus.Ael ibi culpa.vel wlo poſſeſſoꝛis pijt.hic nõ.iõ⸗
ꝙ; ibi in re tenet᷑ ⁊ i fructibus.vſq; ad ſniam. hic re.⁊ ſi non re ⸗
pier moram.non tamen in fructu.
vV Fruciuo.percepti ⁊. perapiendi poſt lii. conteſta. exquo ſuit male
fi.⁊ ſic etiam homine moꝛtuo durauit of. vt ⁊ ſupra.e.l. viiq;.ſ.ꝓ
pꝛeterito tempoꝛe. W .
x Facte. tunc enim non veniunt fructus. vt ⁊ infra de condi. tri
n. l.penuł. in fi.
y1. M rem acti. nõ poſſidere. qñ de hoc a indice mirogat᷑. vt ⁊. ꝭ
. e.officm.⁊.l.q petitono.nõ tñ hoc dicẽdo ꝑdii poſſeſſionẽ.
tNqꝗqᷣa volntatẽ annttendi nõ habuit.
3 Per iudicẽ.i. ꝑ officin iudicis. vel ↄditõem ex. l.iſts. ⁊ ſic punit᷑
ĩ trãſlatõe poſſeſſiois ꝓpter mendaciũ.vt in aut.c tmen. ſe. S. illd.
colłk.nij. ſic.j.qð cũ eo qͥ in aliena po.ẽ.ſed ſi ex ꝑie.S.j.idẽ m peti.
heredi. ſi pꝛobauero ipſum poſſidere pꝛo herede. vlꝓ poſſeſſoꝛe. cũ
ipe negauerit. vel ſi habeat pꝛeciũ bereduatis. mittar i poſſeſſiõʒ bo⸗
non eius ſm io.Sed nõne dʒ cõouemmi inſolidu.vt.j.æ inter.ac.de
Wuenmt „

N E „ deg

etate. F. qᷣ tacnit. az. HK. illud ĩ pſonali.hoc aũt q fiit ſciẽs. igno⸗
rãs aut nõ punit᷑. vt. C. d fur.l.fi. Rẽ nõ.ꝙ aget nuc qͥ pus poſ⸗

ſide bat.vt ĩ aut.pᷣdict
ſi fateat᷑ ita ꝙ actoꝛ ĩt

o de triẽ. ⁊ ſe. S. illud. colł.ij. Itẽ hoc ver. ni⸗/
ꝛobãdo nõ grauet᷑.vt.j.de iuriur.eũ qͥ.vt de⸗

lato ſacro petitoꝛi. Itẽ qd ſi incõt inẽti dicet hodie ↄſtet ⁊c. foꝛte idẽ

ackſtar alio poſ⸗
ſeſſoꝑ.vt.j.ð car
bo. edic. l. ij . S.
cãe.cũ ĩ ſe rãſte⸗
rat onꝰ.e hoc tñ
nnc: vt. C. q poti.
ĩ pig. hab. aut.itẽ
i poſſeſſor.

g Be publicia⸗

na i rẽ actõe. Ru
bꝛita.

b a It ptõ. ſ.

publiciuſ
vt inſti.
e acno. S. alie. in
fi.S. accurſius.
c Id q madit᷑.
i.iraditu ẽ. ſic ori
tur.i.oꝛtꝰ?c .ſic.¶
cæ epiſ.⁊ cle.nulli

S. ſin aut pſona.⁊

hoc ſiue coꝛꝑalis
res ſit ſiue incor⸗
poral. vt. j. e. ſi

ego. S. ſi ð vſufiu

ciu. cg.
d EEx uuſta ca. 7
vtroq; bñte aim
trãſſerẽdi dñium
abls em̃ nõ oↄpeiet
hec aciõ. vt. . e. l.
q̃cũq;.S.j. a. ⁊.
acuio.a Ob. l, in
ommbus.
e Anõ dño. qd
aüt ſi dubito fue

De publiciana in rem actiõe.

vyV Tpianus.
It ptoꝛ. ſi qͥs id quod
tradit᷑ ex iuſta cã a nõ
dno. et nõdũ vſucaptũ
petet:iudicium dabo.
Merito pᷣtoꝛ ait nõdũ vſucaptum.
nã ſi vſucaptũ eẽt.hʒ ciuilẽ actõem
nec veſiderat honoꝛariã. Sed cur
traditõis dũtaxat ⁊ vſucapiõis fe
cerit mentoõem.cuʒ ſatis multe ſũt

iuris partes qͥ bus dnium qͥs nan⸗

ciſceret᷑:puta legatũ. p Aulus.
EIl donatões cã moꝛtis facte
nã amiſſa poſſeſſione ↄpetit

publiciana. q;ꝛ ad exẽplũ legatoru

capiun᷑. v Apianus.
Vnt ⁊ alie pleꝛeq;.Ait pᷣtoꝛ
qui ex iuſta cauſa petet.qui
igitur iuſtam cauſam traditõis ha
bet. vtitur publiciana.Et non ſo⸗
lum bo.fi. emptoꝛi competit publi
ci. ̊ ⁊ alijs.vtputa ei cui dotis no⸗
mie tradita res ẽ: nõdũ vſucapta.

rit dñs auctoꝛ meꝰ vł nõ. H? ꝓpon? publiẽ.tntius ⁊. vt credã eũ nõ
dñm. niſi aliud appareat.nam facilius pꝛobabo.cum ſufficiat dicere
me emiſſe a non wmino. nec em̃ habeo neceſſe probare illum nõ fu

aſſe dñm. vt. C. pꝛoba.l.actoꝛ. etſi reus ꝓbet venduoꝛem fuiſſe w

minũ. ſic actoꝛ ſuccũbat. ꝓponat poſt directã rei ven. nec em̃ obſta
bit ei rei iudi.eyrceptio.vt.j.de euic.l.minoꝛ.S.ſi ſeruus.vtrãq; aũt
ponere ſimul nõ poſſum.qꝛ ſunt ↄtrarie. cũ vna dño. alia no dñOo
dar᷑. vt hic.⁊.C. ſi ſeruꝰextero ſe.l.j.⁊.j.de reg.iu.l.nẽo.ex his.S.
q̃tẽs.⁊.j.cõi di.l.cõi di.S.itẽ ſi duo ſi unt. ĩ fi. Sʒ qͥdã dicũt vẽduo
rẽ meũ pᷣſumi dñm.⁊ ꝑ ↄns me. et ſic dicũt me vebẽ ĩ dubio eligere
rei ven. directã. et ꝓ eis. C. de ꝓba.l.ij. Sednos cõtra.vt.e.ti. cuʒ
res. ar. j. de pig. lI.⁊ que nondum ſunt. S. quod o?.
ſUſucaptum. vel pꝛeſcriptum.

. .

g Juchcium. ſ. actionem public. ałs autem ex edicto pretons da⸗

tur in facium. vbi ſpeciſicata non ſint. vi ſupra nau. cou. l. idem. S.

ait pꝛetoꝛ. ⁊ ꝙ dicit dabo.ſ.contra alium.nõ conira dñm.niſi in ca⸗
ſibus. vt. j. e. l. pe. dices. e.

h Meruo. actõem. ſ. directã ĩ rẽ. ſi erat res mobił. ſi imobił vti

lẽ ſᷣm nos.ſed äᷣm mar.ĩ vtroq; caſu directam.

i Ponoꝛariam. i.pꝛetoꝛiam. vt inſti. œ iur. na. gẽ. ci.S.pᷣtoꝛum
immo ⁊ ſi vellet nõ põt eã intẽdere.vt ex edicto pᷣtoꝛis apparet.naʒ

nõ dño tm datur publiciana.
k. Sec cur. mennonẽ. de vſuca. dixit expꝛeſſe. de traditione tacite.
nã eoipo ꝙ dixit a nõ dño tracditõe facta nõ trãſſerꝛi dñium.ꝑ conſe
quẽs dedit inteluigere. ꝙ facta a dño tranſferret dñiũ. vt et.j.de acqͥ.

xi.l.ſunt ⁊ alie.

re.v.l.traditõ.⁊ ad hanc queſtõnẽ nõ reſpõdet.ſed rñdebis tu.j.ꝙ

¶Partes.i.cauſe in partibus muris deſignate.
m Msciſceret᷑. de iure ciuili. 1 ſine poſſeſſione. vt ſtan dices. J. I.
n Legatũ:vt ⁊. j.quẽadmo.ᷣui.amit.ſi ꝑtẽ.S.ſi ꝑ fudu. ꝓxi.
o v Eæl.moꝛtis cauſa facte.ſ.a wdvummo.ſi aut a.non dño.no ac⸗
quiruur dommnium. ſed bhabet locum publiciana tradinone
facta. 1 hoc dicit. nam ⁊c. Uel etiam dic.nõ tradua poſſeſ⸗
ſione dari publicianã. vt daretur directa vendicatõ ſi eſſet wminus

vvnatoꝛ.vi.j.e.cum
ꝓ ulla re teſtatoꝛ habebat public.

ponſus. S. is cui. L. qð ibi dicit habet locũ qñ

p SPoſſeſſione.rei moꝛtis cauſa wnate.

no fuu tradua. et hãc appꝛol
cauſa cognuum.vt tunc trãſferat᷑ vnium. ſi ers

q Capiũt᷑i.accipiũt᷑ wonatões cq moꝛtis. vt. C. ð w. cau. moꝛ.
l.fi.niſi ĩ caſibus quos nõ.inſti.de wona.S.j.ac.

ſſf Unt ⁊ alie plereq;.ſ. cãe qͥbo acqrit᷑ dñium ſine poſſeſſie

vävyt hedis inſtiutois. vt. j. acq. poſ. l. cũ hedes. a bono⸗
rũ poſſeſſiõis.vt.j.d bo.poſ.l.j.⁊ ꝑitrebel. rſtitut᷑.vt.j.ad tre
bel. l. facta. Itẽ

eſt em̃ iuſtiſſima cã.ſiue extiata res
ĩ dotẽ data ſit: ſiue nõ. Itẽ ſi res ex
cã iudicati tradita ſit. p Aulus.
El ſoluendi cã. v Xpi.
El ex cauſa noxe deditionis
ſinue vera cauſa ſit ſiue falſa.
“ p Aulus.
Tẽ ſi ſeruũ ex cã noxali.qͥa
nõ vefendebat᷑ iuſſu pᷣtõis du
xero.⁊ amnſeꝛo poſſeſſioneʒ: opetit
mihi publiciana. v AXpia.
Ed ⁊ ſi res adiudicata ſit.pu
bliciana actio cõpetit. Di
lis extimata fuerit.ſimił᷑ eſt vendi
tõi.Et ait Juł.li.xxij.dig.ſi obtu
lerit reus extimatoem litis.publi
cianz competere. m Arcel.
Vum q a furioſo ignoꝛãs eũ
furere emit. poſſe vſucape: q̊
⁊ publicianã hẽbit. Sʒ ⁊ ſi qs ex
lucratiuis cãis rẽ acceꝑit:hʒ pubili
cianã . que etiã aduerſus donato⸗
rẽ ↄpetit.eſt enĩ iuſtus poſſeſſoꝛ et
petitoꝛ qͥ lialitatẽ accepit. Sia

arrogatõis. vt

inſti. ð acqͥ. per
ar. F. ]. Itez cã
libertatu cõſer⸗

uãdaꝝ adiectõ⸗

ms vt iſti. ð e/
cui libe. c. bo.

lie etiã ſunt. vt

dixi ſup n. j. ſi

ager. Joq; ĩ oĩ

bus his caſib⸗

wvminiũ acqut᷑

ſine traditõe æ
vſucapiõe.⁊ ſic

ceſſat publicia⸗

na ſi mõ a dño

habeat᷑ cã: alłs

ↄpetit publicia

na. lʒ traditõ ñ

intueneꝛit. vt

ĩ. e.l.cũ ſpõſuſ

§. is cm. Pñt
etiã ⁊ alie nota

ri cãe. ex qᷣbus

trãſfert᷑ dnium
etiã ſine tradi⸗
tõe.⁊ ſic publi
cia.dat᷑. ſi hat
cãm a nõ dño.
eriã ſine tradi⸗
tõe. vt. j. e. l. ſi
ego. S. ſi partꝰ.
7.5§. idez ait edi
bus. et. l. ſi ſer⸗

uus meus. quare ergo hoc fecit pᷣtoꝛ. Reſponderi põt ꝙ igeo fecit
vt poneret exemplum. nõ vt aliud vnotaret
eadeʒ equuas. vt ar. S. de pe. here. itẽue.S. ait ſena. 2. ad. l. gq.
ita vul. in fi. . J. de iur. 2 fac. igno. l. regula.S.
imfec.l.damni. S. quod dictũ. Uel dixit hoc.qꝛ

n his in quibus eſt

ilł moclis frequẽti

us accidit acquiri dninmm. vt. C. de pac.l. traditõnbo. Eel dic ꝙ v⸗
bum trachtõis oĩa complent᷑ interuenn em in his qop traditone
habet᷑. veluti aditõ hereditatis. Uel dic ᷣm.y. ſatis fuit ponẽ hoc

—

.

fertur complectitur. 2=
Ait pꝛetoꝛ.ſ.ĩ edicto ſupꝛa poſito.

generale. ſ.ex iuſts cã.que oẽs ti.quibus res natur aliter wranſ⸗

t Ex iuſta cã.i.titulo.vt inſti.œ acti. S. alie.ac.

vV BDatajſit.a non vmmo.

x Item ſi res. tradua ſit.hoc caſu eniaʒ otra dñm dar publici.
ſi tamẽ a wmio tradita ſit.quomiam nõ tranſit vminium. ſi ſit

wminus condemnatus. quia non vt ſuam. ſed vt eius cui reſtitu

it reddit. vt..de condi.ob cau. l. ij. S. ſubtilius. m hoc g. ſi nõ
erat dñs qui tꝛadidit. non pꝛeſtitu iuſtam cauſam vſucapiendi.na

ſi ſu wminus vt victu eſt 1 tamen nõ tranſſfert wmmiũ. ergo nec
publici locum habet. ſi non ſu dñs. ſm hoc ergo in wmio ↄdẽna⸗

to intelligit᷑. Uel dic ſco.ꝙ babet publici. licʒ ↄdẽnatꝰnõ ſuerit

oñs. non tamen vſucapit. ſicut haberet ſi emiſſet rẽ pupilli vel f⸗

ſci. Nec obſtat quod dꝛ. j.de acqiren.poſ. põp. S. ſi iuſſu. . ·

vſuc. l. nõ ſolũ.S.ſi mihi.ĩ qmbus vſucapit.qꝛ ĩ illis nõ aclbeĩ ſe
ſed pſonali res petebat᷑. vñ ĩ.l.illa.nõ ſolu. intelligẽdũ ẽ qo dꝛ. ſi
mhi tinꝰ a quo pe tere volebam perſi onali acnone. puta ex empio
vnde iure ſu biungitur de actione ex ſtipulatu. ſed m prima.non
wminus fuit condemnatus. Vlel dic ꝙ vſucapit publici. locum

—

habet. licet oñs ſit qui tradidit.non ramen irs an
min ium. vt dictum eſt. idem de eo qmi emn a pupillo vel furioſo.

ſfertur hoc caſu wo⸗

vt. j. ꝓ em p.l.ij.S.ſi a pupillo. ⁊.S. ſi a furioſo.⁊ huic lecture eſt

ar. vt pꝛedicta.l.põp.refert.Alij dicũt qð videt᷑ vex.· ꝙ ſi res erat

poſſeſſoꝛis qui ↄdemnat᷑.⁊ ex cã iudican reſtiunt. traſferi vñium
licet non tanqꝙᷓ ſuã reſtituet. a facit hoc rei indiote auctas. gar.·].
ůe re. eo. l. iij. S. item quen dor⸗ m boc dices bic. ꝙ a non wom

o. Alij diſtiguũt. v

tx plenarie fuit de
ttradẽs wmnus

am, in
Heoon (can
ati
d üge
Adh c
ſpfin mun
ins
.,6 Wn
646
cliin
mz in K gonn
ſunrle 6

ſectuet. .B
Uniohn d

ti ſn atori
ſoin Maidden
Whtonenutfm am
lefeenamot⸗
omm Kenn.

Grlinsadindtan
Mtone. Mojn ef
lninatiſc iucpen
ſlgeborentmun w
pkiſtocin Lene
Pesntpescönn..
herſaſpen u:

DlNſitm g

a nhrnt.,

upnun.

ebiaurpmn
tlitneni
unintnndnin
Kt ſelnfi
NN
Alitntsfmnius,
ſzgtenan
Firgimn rd

lr ſinn WRM

AraSNE

duti ter auctoꝛitatem rei iudicate. vel ſi non dñs. competit publi. sur ſe patr?. a alia quedã q̃ ſunt numerata. ſ. de interdictis. l. ij. S. qdã. H
rig ee uute ſummatim. vt tunc tm̃ pᷣſtet iuſta cauſa vſucapiench. 7 pſtat. ar. j. o S petenn. vetnleris. in nõ o ’.
tnde z ii e re m. a ꝛuo.S.ſi ſuꝑ. Vel dic ſm alios. ſi res ex cã iudicati ii ꝓ Compeni.mihi publiciana.ĩmo vr̃ ꝙ debeat ↄpet? vtilis rei v.
ſt, tradita iuſſu iudicis ⁊ ex ſecum decreto.ſ. pᷣmo captis piqnonbo ex ſiẽ vulis ex'empto.cu iurani te mipi vendidiſſe.vt.j.de iureiuran.ſi
L le cauſa indicati. vemnde ex ſco decreto addictis. tunc hʒ locum publi, duo. S. pe. HN. verũ eẽ. ⁊ public.hec eſt eadẽm. cũ illa vtili in rem. vt
ares R . ern vg inſe. ar. Z.1.1. LPin. in.
Mizu damni. F. pe. 7 †. 1 Ig oij mi T 3 . I.rm. ali
intse Pamn Sde minoꝛe qs emerit: ignoꝛãs eũ mio⸗ publicianaʒ. Jaẽ eſt ⁊ ſi pcuratoꝛ: I el er e alt

S.
——

S
⸗
=

— 222
*½ .
=
—

2—
=
— =
— =—
= S

:⸗

—
—
—=
—

—
—
S.

—
—
—
☛
— — =
— E=
= ==

. bl
Del. aian

incgei aiun
lcser is
ANn
N aiſn

“
rmotranhen gu
tine nn 1ſl
S

n doc ge Md

Muentti n lip

Amn n/ Mi un⸗
asuemid

4

em ruini,

4
nörmitomn

ſum ſa tin /

rſg
Bulns. Kni⸗ L
tz hec lex. Tel intel

e

—= =
B- =—

= . =

enam 5 dñm. vr

r nodstüd

rẽ eſſe:hʒ publicianã. Sʒ ⁊ ſi p⸗
mutatio facta ſit.eadẽ actõ ↄpetit.
Publiciana actio ad inſtar ꝓpᷣe

quit᷑ in ꝑſonali.

lige. qñ egi pſo⸗
nali ad qntitote⸗

Fennn vor⸗ tatis:nõ ad inſtar poſſeſſiõis reſpi
eyecuti. rr Ccit. Di petẽti mihi rẽ iuſiurãdũ
iu.l. oꝛw. 2 em ⸗/ TWeuleris: egoq; iuranero rẽ meam
roꝛe no neno ec: ↄpetit mihi publiciana:ſ adueꝛ
ſia poſſeſſiõe ca ſus te dũtaxat.ei eĩ ſoli noceꝛe debe
dam. reuocem ꝓ bit iuſiurãdũ qͥ etulit. Sʒ ſi po
publiaanam. ſeſſſoꝛi velatũ erit iuſiurãdũ:⁊ iura
x v El ſolu? erit rẽ petitoꝛis ñ eẽ:aduerſus eũ
alia o ,ſolũ petentẽ exceptõe vtet᷑: nõ vt et
to. vt. J. ſolu⸗· hẽat actõz. In publiciana actõe
10. l.ſſ. oĩa eadẽ erunt qͥ ⁊ in rei vẽdicatõe
y v Eler ci. diximꝰ?. Hec actio ⁊ hzdi. ⁊ ho⸗
vxditois nNoꝛarijs ſucceſſoꝛibo ↄpetit. Si

z5ͤ emero:ſ̊ ſeruꝰ meꝰ:h
rpori⸗ 1d geo o nõ emero:ſ̊ ſeruꝰ meꝰ:habebo

neraliter. .J
z3 1 Tem ſi duxero. qð facere poſſum. ſcõo decreto intueniẽte.
vt. S.ſi ag.ex nox.cau.l.ij.S.ſi.aliĩ em̃ nec dnium. nec poſ
ſeſſio q̃ri videt᷑.vt.j.de dam.mfec.ſi fimta.S.iuł.⁊.S.non at᷑.cł
ver.̊ non exigit᷑ ᷣm decretum. aʒ.
Publiẽ. ſic ⁊ in vmo tradita ex cã dammi mfecti.vt.j.de dam.
infec.l.damni.S.penul.

b ſ Ed 1 ſi res adiudicata ſit. in actõe cõi di. vel fami. her. facta
traditione. alioqn dat᷑ acno in factum vel ↄditio ex.l.vt.j.
e.l.traditio.⁊.j.de vſuc.ſi ꝑ erroꝛem.⁊.C.de arb.l. ne in arburis
S. h. ⁊ ſi ipſe.hoc em̃ innuit vbuʒ adiudicata.ſ.ꝙ loq̃t᷑ ve iudicio dꝛ
uiſono.vt inſti.de of.iu.S.eadem.⁊.S.qꝙ ſi ↄmode.⁊.S. ſi finium.
boc differt ab eo qð dixi.S.e.l.iij.in fi.
cDi lis. fuerit extunata.venditioni. vt. S. ti.j.l.eius.⁊.j.ↄmo.
ſi vt certo.S.j.⁊..ꝓ emp. litis.⁊.j. poſiu. ſi fideiuſſoꝛ.⁊.j.re.
amo.ſi ꝓpi.⁊.j.ad treb.facta.S.j. W G
d Et au. ſubauch ⁊ ideo ac.
eCompeiere. ſi pꝛeſens erat. vel habita poſſeſſione.ſ. poſtea. ⁊ a⸗
miſſa.vt in directa.
f e m qur. abs lex. 1 als. §.

g Ergo. locus a ↄmumit accidentiba.qᷓcunq; em̃ res vſucapit᷑

eadem ⁊ publiciana peti poteſt. vt H̊. Fallii tñ hoc argumentum an⸗
cedenti deſtructo.nam qdam ſunt q̃ non vſucapiunt᷑.⁊ tñ publicia

na ppetit.vt.j.e.l.cum ſponſus.S.in vectigalib. Sʒ vide publici

anam actõʒ non dari. vt. j. ꝓ emp.l.ij.S.ſi a furioſo.q eſt j. So.G̊
le eqᷣtate. el hic res q̃ furioſi nõ erat.tradita eſt.ſ. cinꝰ bo.ſi.poſ.

fuit.ibi vo res furioſi erat. Sʒ hoc non valet.vt.j.de rebo eo.l.ma⸗

gis. S. j. Dic S. ꝙ hic diat dari actõeʒ ʒ exneum. ibi diẽ non dari
ipᷣm ſurioſum.vt ar. C. de pᷣdijs m. ⁊ ſi is. .

h Sed ⁊ ſi qs. acceꝑit. a non dño.
Poſſeſſoꝛ.i. ſi poſſideat.

K Petitoꝛ. ſi non poſſidet.

i minoꝛe.enam pupillo.

m Ignoꝛans. aliter ſi in re errauit. vt. J. Z vſue. ꝓ emp.l.ij.S.

ſia pnpillo. W
n Publiẽ. etiam ſi curatoꝛem habeat. ⁊ etiam ſi res immobilis.

Mon taomen vſucapi poteſt. ſi pupilu eſt. vt.j.e.cũ ſponſus.S.ſi res
que eſt contra. ſo. vt bꝛ. puhtilne de .

0o ARubliciana. nõ ad inſtar. i. non ad inſtar inidictoꝝ ꝓ poſſeſſiõe.
retmnenda introductoꝝ. vt em rei ven. non dat᷑ alicui q; poſſedit. ſed

S3 eſt vt cjm ꝓbet vnde ad eum dñium puenit. ira ĩ publiciana.
p. dixit. ꝙ ſufficitꝓbari aliqñ poſſediſſe.Sunt etiam q̃daʒ ini⸗

dicta. qᷓ inſtar etans obanent. vi de liberis exhi. in quo ꝓbat qͥs

meꝰł᷑ tutoꝛ ł curatoꝛ:ł qͥs aliꝰne⸗

—— 8 ex aliq̊ ctu ao me
gerig men geresenere. Dꝛetoz nrines ſe umomn
ait. q o. i. emit. Mon igit᷑ oĩis em hĩ rẽ meã. Tlel re
tio pderit:̊ ea 6 . ert ferat dñs vl
ptio ꝓde 6 9 bonã fidem bʒ nõ dñs. Itẽ nõ vr

Pꝛoide h̊ ſufficit.me bo.fi.empto

rẽ fuiſſe:quis a nõ dño emerim:lłʒ noneſt e tooͤgt 4
. . * — . 5 Inrgauit. „ J. in
e callido oſilio vẽdiderit. neq; ei rem inam hoctes
vlꝰ vẽchitoꝛis mihi nocebit. In in fi. a.l. ß a ſi pol
hac actõe ñ oberit mibi ſi ſucceſfſor ſeſſori.ij.rñ.qẽ .
Go. ibi poſſeſſor.

ſi.bona fide emiſſet. Nec ꝓderit ſi el piene dicas vt
wlo careo. cũ emptoꝛ cun ſucceſſi b dirunns.n
wlo feciſſet. DSedem ſi ſeruus me? nõ om̃s. vt miti.
emerit: wlus eiꝰ ſpectadus erit: nõ acr S alie. Kn.
mev: vel atra. Publiciana tem⸗ eo ponik vt ven

ceteros rei poſſeſ/⸗
ſoꝛes excludat. ſ
vt excludat dñm
rei cui publiciana
nõ obſtat.vt.j.e.l.pe.ſic exponit᷑ verbũ ſolus.vbi dicit ꝙ ſolꝰ pn⸗
ceps facit.i.ipᷣe ſolus ⁊ nõ alius ſolus.nõ aũt ſenatũ excludit.vt.
de le. ⁊ ↄdu.l.fi.ſumie verbũ eſt.j.d iureiur.l.non erit.S. dato.⁊.l.
nam poſtea.S.iureiurando.accurſius.
r EE& einm. fquaſi diceret nõ wmimo rei. aʒ30.
2 In publiciana. diximus. ſ. de wolo ⁊ cuipa ſen mo ꝛa. ⁊ & dãnis
fructibo ⁊ impenſis reſtituendis.⁊ nora bene hunc.S.
ſhec actõ heredh.nõ vt heredi vt.j.ad exhi.de eo.S.fi.vel alino in
hac ꝙᷓ indirecta.accur.
t Si ego nõ emero.gerens.cum ego ratũ habuero.vt S. e nego.
v Pretor au.nõ in hoc edicto. geſt. ſi ego. aʒo.
x Mõ igit᷑.qꝛ qð ĩ vno ꝑmiſit.in ceteris ꝓhibuiſſe videtur.vt. C.

pus emptõnis continet: ⁊ ideo ne⸗
q; qo ante emptionem neq; quod

cv ꝓcura.maritus.aʒo.

y Meq; em̃ volus.⁊ ſic eſt pſonale viciũ.q̃ꝛe nõ obſtat emptori.vt

I.de except.w.apuo celſum.S.de auctoꝛis.ſecꝰ ſi eſſei viciũ reale. vr

EC.d acqui.poſ.l.vicia.ſ̊ hodie ma.fi.⁊c.vt ĩ aut.vt ſpõ.lar.S.rur
a In hbac.ſi ſucceſſor ſim.ſ.vniuerſalis. ſus.
b Mec ꝓderu.ſ.mihꝛi bo.ft. Et ſic nota.hic extraneũ hẽdẽ nõ poſſe
vſucaꝑe qð defunctus nõ potuit ꝓpter malã fidẽ quã habebat. lʒ res
nõ ſit vicioſa.vel ałs eius vſuc̃.imhibita.quia heres eſt ſucceſſor vi⸗
cioꝝ ⁊ culpe defuncti.vt.j.de vſuc̃.ſequi.S.heres.⁊ de diuer.⁊.t.pᷣ.
l.cum heres.⁊.C.æ f ruct.⁊ li.expen.l.ij.⁊.j.e.l.ſi ego.S.partus.nẽ

qꝛ eadem cenſetur eſſe perſona.vt in auten.v iureiur.a mo. pre.S.j.

Idem in ſuo herede multofortius.vt..œ libe.⁊ poſthu. in ſuis. et
inſti. de here.qua.⁊ diffe.S. ſui.extraneus aũt vſucapit pro berede.
vbi ſolus ti.functo deficiebat.a ſic loqᷣtur ti.ꝓ herede. Alij dicunt
extraneũ poſſe vſucapere ꝓ herede.licet defunctus nõ. ꝓpter malam
ſidem ſolam.⁊ habemi ꝓ ſe ar.multa.quibo reſpondebimus iam in. S
ꝑtus. IJtem nota hic.ꝙ m ſucceſſoꝛe diſtingni. ſit vłis vel ſingula⸗
ris.nã vłis nõ vſucapit.licet bonam fidẽ habeat.ꝙ defunctns ma⸗
la fide obſtante vſucaꝑe impedhebat᷑.poꝛro ſi deſunctus vſucapiebat.
heredis mala fides ad implendã vſuc.nõ obſtat.vt hic ⁊.j. ꝙꝓ empt.
l.ij.S.ſi defunciꝰ.niſi ipᷣi de nouo ſit tradita poſſeſſio. ſcõᷣo mala ſi.
accipiẽti.vt.j.d vſuca.l.heres eius. Singularis aũt ſucceſſor.vel
emptoꝛ.nõ ꝓhibet᷑ vſucaꝑe.⁊ ſi bo.ſi.a iuſtu ti.habeat. ꝙ venditor
Apter malã ficẽ vſucaꝑe impediebat᷑.lʒ hodie ꝑ aut᷑.ſu ſecus.vt inõ
dixi. Et econira. ſi emptoꝛ habeat a prinapio malã ſidẽ. non vſuca⸗
pit. ꝙ venditor bonã ſidem habens a principio vſucapiebat. vt. J.
ꝓ empt. l.ij. S. ſi eam rem. Hoc idem et in legatario dico.vt. J.d di⸗
uer. 7. t. pre. an viciũ. nam a ipᷣe ſingularis eſt ſucceſſor. dꝑRð/
c Mon meus. vt ⁊. j. ve ↄtra.emp.l.in hmõi.⁊.j. væ ecił.edi.l.cũ
mancipiũ. Et nota ex pᷣdictis in hoc.S.ꝙ vbi ceſſat vſuca. ⁊ publłẽ.
⁊ vbi vnũ locũ habet.⁊ reliquũ.vt hic ⁊.S.ea.l.in prin.
d Contra. bona tides eius. non mea. S
ePubliẽ.tempus emptois.a iraditõis.alioqn finis hurlegis eẽt
S zsjijt

am eſſe. aliud cuz

aliq̃ actõ dari. ſi q

cõtrarius huic. S. et. 7. l. px. 1. 7. ꝓp ſoluto. l. ij. a. . ꝓ emp.l.ij. in pᷣn.
æ. j. e vſuca. ſi aliena. in quubo oibo dicit᷑ etiã tempus traditionis in
ſpici. uẽ in vẽduione hec dno tꝑa ſpectant.ſ. tpᷣs ptractus traditõis
quo ad vſucap.in alijs aut ↄtractibo ſolu tps traduõis vr bo.ſi.exigat
vñ ⁊ q̊ ao publicianã idẽ ſui qð in alijs.vt ſufficiat vnũ tpᷣa.vt.j.pro

ſoluto. l. lij. ⁊ ꝓ Ep.

i ee vt bo boſtea w. ma. factũ eſt ĩ actõʒ hãc
nã fidẽ exigat. xæduci.pom.videt᷑.bonã fidẽ autẽ
riont unpe ſolius emptoꝛis ↄtinet. Vt igit᷑ pu
nis faat aliena ni rere. vt 7 bo. fi .qs emerit. ⁊ ei res
Fnnachnif ſe empta eo noiĩe ſit tradita.Ceteruʒ
w. l. bo.fi. S. in öri gonte traditõem quis bo.fi.qͥs em⸗
um. 5 publiadnanm Pro⸗ ſit.exꝑiri publiciana 65 or⸗
b 1 Raduonz Fit. 1 ian⸗
S fide. ex te Raditionẽ at᷑ rei empte oꝑte
e ndi ma vluca⸗ re bo. fi. fieri: ideoq; ſi ſciens
ſec eſt bona rano. alienã poſſeſſionẽ apphẽdit. publi
K edre,e,8, ciana eũ expiri non poſſe.qꝛ vſuca
l pr. eu q in on. pere nõ poterit. Mec quiſqᷓ putet h̃
63. P.c.l. c ſvon⸗ nos exiſtimare ſufficere: ĩ inno tra
ſuo.·. in vecnga gqlitõis ignoꝛaſſe rẽ alienã. vt qs poſ
g In initio. qd ſit publiciana experiri. ̊ etia opoꝛ
vigeret. vr art1. tere ⁊ tũc bone fidei emptoꝛem eſſe
Sborrere ai. E pꝛecio vo g. Aius
ſcũ exgik. im al⸗ ſoluto. nihil expꝛimt᷑: vñ põt
ne d rno: ziectura capi. nec ſñla Ptoꝛis ea
ba. qꝛ ſcia poſt ira ſit: vt reqrat᷑ an ſolutũ ſit pem.
gitoem nõ obſtat 3 V Lpianus
n: a. Ernn Jue aũt emptoꝛi les rraa⸗
cũ venchtur. 1 ſii Igg eſt: ſiue Eptoꝛis rdi pbᷣli⸗
nu ĩ. S. publicana ſe vpoſitã vl ſibi ↄmodatã vk piꝛi
b 5„ . eo dataͤ emerit: tradita erit accipiẽ
rone nei ve ſati · datſi poſt emptõem: apud eũ remg
datõne alia querr ſit. Dʒz ⁊? ſi pceſſerit traditõ emptõʒ

Hß ſecus in directa
rei vẽ. vt. C. ð rei
ven. quotiens.a inſti.&æ re.diui.S.vendite.⁊.j.de tributa.l.ꝓcurato
xis. S. pe. . J. v ↄtrahen. emp.l.qð vendidi. Itẽ nota.ꝙ vbi lex nõ di
ſtingun. nec nos diſtinguere ebemus. vel vbi aliqᷣ ſtatuit. nos vl⁊
