uõ ꝓcedumꝰ. vt h̊ 1S. ve iu. l.ij. S.ouenire. in ſi. S. ⁊ de poſthu. qs ꝓhi
bet. ⁊ de offi.pᷣſi.l.iij.⁊.J.de gleato.l.j.S.qð vo.⁊.j.ſi menſoꝛ fal.mo.
dix. l. j. S. ſeo ſi mercẽ. a. . ſo.ma.ſi vo negoci.S. penł.a.j. de verb.

ob.l.quicqᷣd.in prin.et.j.æ vi ⁊ vi ar.l.j.S.lqð aut ait pretoꝛ.⁊.J.ð

enict. ſi rem quãa.S.fi. . C. de ca. tol.S.ſin aũt ad veficiẽtis.in fi.l.et

j. cen.l.foꝛma.Econtra qꝛ ſupplere debemus.vt.j.æ teſti.queſiũ
3

73. quibus ex cau. l. ab hoſtibo. S. qo ptoꝛ. 7. 5 de arbi. lzʒ ant. 7. 7.
de le. pre. l.j.S. generaliter. ⁊.S. v off. aſſer. liberti.⁊.j.d pᷣſcrip.verb.
qꝛ actionũ.a.l.qui ſeruandarũ.in fi.a.j.d ſponſa.l.oro. So.vbꝛ
lex eſt qᷓ generslii loqt᷑.nec eſt alia ſpous. que de mã illa loquat᷑. tũc
obtinet primuũ.vt.j.ſi a pa.qͥs fu.ma.l.patre.ſi vo ſit ſpãlis.q̃ plus
dicit in aliquo ꝙᷓ geneꝛalis.iũc qð onuſſum eſt a le.ſ.generali.nõ eſt
obmittẽdũ ac. vt in ſecũdo.ſeo eſt argu. ↄtra.extra xe offi.⁊ po.mõ.
Vele. c. preteres.
ſNIuyue aũt.ſi qͥs rem.ↄmo.cũ pꝛeſens ſit.vt dixi S.n.j.l.eiꝰrei.
. E=t nota ꝙ differüt in hoc hec duo rñſa huꝰ.S.qꝛ in pᷣmo ptꝰ
venduoem rei ſuit omodata res ea emnptori. In ſcdo pᷣceſſit ↄmodata
m aʒo. Uel dic ꝙꝙ in vtroq; pceſſit.ſ̊ ĩ pᷣmo ex omodan cã vł ſiłi.in
ſcðo ex cã emptõis ↄditionalii facte.q ↄditõ poſtea exutit.⁊ tũc vr fie
ri venditio.⁊ ſic ꝓceſſit traditeo.vt ⁊.. d ſoluti. ſub conditione.
Uel tradidu poſtea vẽditurꝰ. Et ſacit ad. S. inſti. de re. di. S. ĩterdũ.et
I. acq.re.w.q̃ rõe.S.interdan. Emptõʒ.i.exiſtẽtiã ↄditõis.
k Item ſi hereditatẽ. public. videbat᷑ q; liʒ hereditatem emerim.
nõ iomen ſingulas res emi. vñ ꝓ ſingulis de euictione nõ ggo. vt. C.
e euict. l. j. ᷣ iñ ago public.vt hic.qꝛ cũ tradidit. videtur affirmaſſe q;

fuerit hereditaria. accurſius floꝛentinuns.
ISi duobus. ſepatim. als eſſet communis.
m Prion. id eſt puns. nomen pꝛo aduerbio. =
n ER ſi perẽus.niſi duo nõ dñi ꝓ vno habeant᷑.vt patet tibi ĩ hae
diſtinctõne. Diſtrahit᷑ eadẽ res duobo inſolidũ. qñq; ab vno qͥ fun

dñs.⁊ tũc qͥ pus
iẽ erit dicẽdũ. Itẽ etſi heꝛeddiita notetent ſrmn
tẽ emero:⁊ traditã mibi rẽ heredi uertt pciu. vi. C
tariã petere veliʒ. Meraciꝰ ſcribit erven:li n,
eſſe publicianã. Si duob qs ſe⸗ re.di. S venclte⸗
patim vendiderit bo.fi. ementibb: mſi pnoꝛ ulegi
videamꝰ qͥs magis publiciana vti a ve E ſen
poſſit.vtrũ is cui poꝛi res tradita ẽ ſam.ec.l.fi. Quã
an is q;ͥ̊ ĩ emit. Et iuł.li. vij. ſceni oc ab no mon
pfit. vt ſiqͥdem ab codẽ nõ dño eme verm̃ nõ diſtigua
rint. potior ſit cui prioꝛires tradi iur. ſit pꝛeciũ ſo⸗
ta ẽ. O ſi a diuerſis nõ dñis.me an Ad lael
lioꝛ cã ſit poſſidentis ꝙᷓ petentis.qᷓ ſit ſolutũ vel nõ.
ſnia vera eſt. Hec actõĩ his que L Eat bee in
vſucapi nõ pñt. puta furtiuis vłK¶ in Oñq; ab vnonõ

ſeruo fugitiuo locũ nõ hʒ. Siß⸗

uus hereditarius. añ aditã brdita wteg oſh alai
tẽ rẽ aliquã emerit:⁊ traditam ſibi eſt notabile hoe
poſſeſſionẽ annſerit. cte herespbu t e uene⸗
bliciana vtit: quaſi ipe poſſediſſy. re ven. z regulz
Municipes q; qͥ ſeruo res tr⸗ ewrel end.
ditaẽn eadẽ erũt oditõe. pen. fi. Oñq;
p Aul. derſis no dms
Jue peculiari noĩe ſfuꝰeme ari tehnenen
rit ſiuenon. v Apia. ſe poroꝛ eſt poſſel
ego emi: æ mea voluntate we vr j
alij ſit res radita: ĩpator ſe-⸗ res. S.fi. r pine
uerus reſcripſit publicianã ei dan xinoꝛ. u ei
dã. Si vſufruc. tꝛadito agaf: v vnd in wodñ
. ꝙ vno tm̃ ↄputã
publiciana datẽ. Jdemq; vefui tur. vt ſi ego en
rnti a tuio.⁊ ꝑ tradi⸗
tutibo vrbanoꝛum pꝛedioꝛum per nonem acepu tu
poſtea enns a ac

cipis ab eodem. dinde ali vendis ⁊ tradis. ſicut in vimceris a me.
ita ⁊ ille cui vendidiſti.quia mihil plns ꝙᷓ habes in eñ potuiſti tranſ
ferre.nam a ałs dicitur. heres heredis ac. vt..de reg.iur.l.in hio.
S. nõ cebeo. 1. l. qd ipſis. C. de hẽ. inſti. l. fi.⁊ ſic ⁊ emptoꝛ qͥ emitab
emptore a pmo emiſſe videt᷑. eiſdem vneur defenſionib. ⁊ obtinet
ſocu heredis.vt.C. de euic.l.emptori.⁊.j.de otr ahen.emp.l.lis.
S.j.⁊..de vſuc.l.id tempus.S.j.Quãdoq; ab vno dño. ab altero
nõ wmino. 7 tunc qui a wmino habet cauſaʒ. potioꝛ eſt vt.j.de ac.
emp. ſi ea res.infi. miſi nõ dñs a dño ius detrahẽch haberet. vt ſi de⸗
bitoꝛ vni.creduor alij diſtrahat.vt.j.de diuer.⁊ tẽ. pᷣſcrip.l.æ acceſ⸗
ſionibo. S. fi. qʒ. Et nota.ꝙ ſimilis diſtinciio que fu hic.fit ⁊ ĩ pigno
re.vi.j.qui po.in pig.habe.ſi nõ dñs.

9 Pec acto.nõ poſſunt. ꝓpter ſui viciũ.vt ſnbijcit. Jdẽ ſi p.l. i

inbubita alienatio.⁊ ſic vſucapio.vt.j.e.cũ ſponſus.S.ſi res. Cete⸗
rũ alie. que vſucapi pñit in pꝛudic puatoꝶ. licet nõ vſucapiant in
pᷣiudiciũ iiſci.ꝑ publiẽ.peti poſſunt. ſi bona fide accepit qͥ pent. vr
T. e. cum ſponius. S. in vectigalibo. Item ſi quis in facto er rus foꝛle
emit a pupillo rem eius cuius alienatõ eſt inbibia ſine ecreio. Jlẽ
nec ſeruitutes que nõ habent ꝑpetuã cauſam vſucapiunt᷑. tamẽ per
hanc actõem petunt᷑.vt.j.e.ſiego.S.j.h.
p Auginuo.qui ſin fruciu facit.vt.C.de ſeruis fug.l.j.qʒo.
1Di ſeruns. poſſediſſet.lʒ nõ poſſederit.qꝛ in hcaſu ſi ex pe culio
acquiſuit pᷣmoꝛdiũ vſuc.eſt tempus adite hereditatis. vt.j. æ vſu
capi.l.ſi. S.fi. ⁊ ſic dat herech cui nũꝙ poſſeſſio fuii queſita.vt.I.e⸗
l. cũ ſponius.S.is cui.dñiuʒ aũt here diian acquireret᷑.ſi fuiſſet dñs
rdẽs. ̊ poſſeſſio ei acqri nõ põt.vt.j.ſi qs.t.li. eẽ ius.l.j.S.ſcenola
VAbunicipes. ſiue peculiari ſiue nõ. dũmõ neie mũiepũ
1ſ J cego. alij. cui wnare volni. alioqn ſi vt procuraton dare

dño vm. ⁊ eodezʒ

Ndn
clctuit/ un.
tii n
ſtfann⸗ Zen
naleni Einon
n ſt
iitſi⸗
iong. qol

ſ.
g dl

ilieſ
ans mneco

Kelil nui
tſen Perlar
eſri.
lcn
Aiͦ
Limneſdr. Nu
Menict uuse

Egnmnrtänt wrmmnn.

tetabligana nun
anun hen
ni tüiq papient.
ensertorums.
hiynorupren

S —
E
=

—
=
—

=
E
E

+☛☚
E
= g.

— = = S.
2 2
S„ ☛ e ee
ee

hanggn aun
Mcßß. *
rese inn

uti
Vn Aonf⸗
mtre Ktrh,1
ndt mnl
1dn Kunnh
.: pni
n Kie
tgſs
mſer *
Nlucn
1nus. iat men⸗
m umr nilinin
rſtne
id inin
Nr auſß rii
iabKN

amtmiui

.„ 2 ee
vnun 11 n
ſtnaig ei

=
—

— r Jr lr

iuſſi.mihi dabit᷑ vt enĩ directũ ita ⁊ vtile dminiũ põt mihi q̃ri per
ratoꝛẽ.vtroq; hic geſtiente.vel enã tr adente tm̃.vt.ſj. wna.l.

q mihi. ꝓcuraton vero dari nõ poſſet publiciana cũ ni.non haberet.

1 Publiciana. als incipit hic lex. ałs non. .’
u Si de vſufruciu tradito.ſ.ab aliquo in fundo qͥ ſuus non erat.

x Per panen B
am. que in fuun traditionẽ conſtitutis vel ꝑ patiẽ
te conſtiuẽa ꝓ tiam. foꝛte i per wmum q uis ſuaʒ
traditiõe habet.
vr. .ð hui. ruñ. Paſſus eſt aqueductuʒ tranſduci.
pꝛe.l. . S. f. vr Item ruſticoꝛum. nam ⁊ hic tra⸗
ſerui. l.quotiẽs.

S.ſermmutu. ꝛ.l. ditionem ⁊ patientiã tuendaʒ eſſe

pe. a.j. ve vlurr. conſtat. Partus ancille furtiue
l. uj. crca pᷣn —
y · Ound ſuaz. Aul apud bo. fi. emptoꝛem cõceptꝰ
quo ad opimoõe; eſt. per hãc actionẽ petendus eſt.
S z mbeske etiã ſi ab eo qui emit poſſeſſus non
mni a. ſ.de wier eſt. Sed heres furis banc actioneʒ
cep. apud celſuz. nõ habet: quia vicioꝛum væfuncti
vn aus non u ſucceſſoꝛ eſt. Interdum tamen li⸗
Parv ancil · cet furtiua mater diſtracta nõ ſit
eeteun nan B Wnata ignoꝛanti mibi: ea apo
repta ſueru. vt 5“ mMe conceperit ⁊ peperit. competit
ſia. ho . lpe. mihim partum publiciana. vt iu⸗

z, multa Il1-ait. ſi modo eo tempoꝛe quo ex⸗

maag' ſi poſſehrt periar furtiuam matreʒ ignoꝛem.
ve. . Nucal. Igdem iulia.generaliter dicit.

b Emit. mr̃eʒ ⸗
ſic.S.eum qmi.S.in hac.accurſius floꝛentinus legum wctoꝛ.
c Poſſeſſus nõ eſt.quia peperit apud aliũ bo.fi.poſ.vt enĩ directũ
in partu mihi qrit᷑ wminiũ:ſi meg eſſet ancilla apud quẽcunq; ipſa
pareret.iig ⁊ publiciana nihi debet queri ſi ntuluʒ habeo in ancilla.
vt hic ⁊.j.de vſur.l.in pecudũ.in frucnbus vo rectum mihi q̃rit
wvminiũ a qcũq; ꝑcipient᷑.vt.j. vſur.l.qui ſcit.S.pᷣterea.⁊ de fur⸗
ns qui vas.S.ex furtims.Et nõ.hoc caſu ſine poſſeſſiõe queri pu⸗
bliẽ.ſicut ĩ ngno dirupte wmus. vt. j. e.l.S. idẽ ait edibns..l.cum
ſponſus. S.j. Ael dic cũ aliqñ poſſedi matrẽ graundam. etiam filiuʒ
tũc videar poſſidere.cũ poꝛtio ſit viſceꝝ eius.vt.j.de ventre inſpꝛcẽ

do. l. j. S. ex hoc reſcripto.

d Segd heres furis.qcii.ſ.publicianã.etiaʒ ſi bonã fidẽ pᷣtendat.⁊
etiq ſi apud eñ cõcipiat ⁊ pariat. vt.j. vſuc.ſeqt᷑. S.heres.a. S. de
illo.ſed ſingularis ſic.vt hic.⁊.j.de vſuc.l.iuſto.S.⁊ ſi poſſeſſionis.
75/. eum qui. S. in hbac.
e Succeſſoꝛ eſt. vt. C. ve fruc.⁊ li.ex.l.ligatoꝛ.ĩ fi.⁊.j.de diuer.
7. tem.pꝛeſ.l.cum heres. H
fInterdũ.videbat᷑ ſoli emptoꝛi cõpetere. qꝛ te eo ſolo dixerat.⁊
hoc in alio remouerat.vt.ar.C. de ꝓcurat᷑. l.maritius. ⁊ ſic vbum
diſtracta tm̃ ao emptoꝛem pꝑtinet. vel videbat᷑ in alio ntuio lucratiuo

ildem quod in hereditate.
Jubl. ait. idem puto a ſi ex alia cauſa quacunq; iuſta res ad me

ꝑueneru. vt. . ꝓx. S. idẽ ł. generalit. a. j.e.l.q̃cuq;. niſi ĩ vniuer⸗
ſali hereð.vt S.ꝓx. lieet qͥdã dicãt in emptoꝛe tm ⁊ wnatoꝛe.
h Ignoꝛem. alioqn partus umpedit᷑ vſucapio.niſi qñ denũciauit.
vt.j.ꝓ ſuo.l.ſi anculã.⁊ ſic nõ hrᷣet public.cũ ceſſat vſuc. Iteʒ colli
ge hic ar. ꝓ his qͥ dicũt oſiderari in publiciana bonã fi. etiaʒ tꝑe quo
agit vt ⁊ dixi z. e.traduõeʒ.i fi.nos cõtra.⁊ hic ſubauc maxume.
ſic ⁊..ꝓ ſoc.ſiñ ſuerĩt.in pᷣn.põt ⁊ alii ſolui.vt dicta.l.ſi ancillaʒ.
1 Ex qua cauſa.i.ntulo. L .
Kk Partum me vſucapere. apud me ↄceptũ ⁊ natũ cũ mater ſcilicet
eſt fir rtiua. aʒo. Munqͥd ergo ex cauſa emptiomis vſi ucapio partum
apud me cõceptũ ⁊ edunʒ ex matre empta: Rñ.nõ.qꝛ aut eſt ꝑs ma
tris.⁊ tũc q̃i furnuus nõ vſucapet᷑.aut nõ qð veꝝ eſt. vt.j ꝓ ſocio.
lij. ⁊ fũc ſumilit e.t.nõ vſucapi᷑ quo mai.vt.j.xæ vſuc.ſi aliena.S
ſi. reſtat ergo vt tunlo ꝓ ſuo vſucapiat᷑.⁊ ſic ex vno titulo oꝛit᷑ alius
eſt ergo eadem canſa qua agimus quo ad genus.non quo ad ſpẽm.
vel dic eadem canſa.i.occaſiõe.ſic.j.d incen.ru.nau.l.j..j.
IIgnoꝛabam.iſ.tpꝑe ↄcipiendi a pariendi. Et vt plene ve hoc pariu
vVdeas.dic ꝙ ſi pꝛegnaniẽ ancillaʒ ſubripio.vel nõ pꝛegnantẽ. ſi m̃
apud me cõceperit ⁊ pepererit.partus eſt furtiuua. ⁊ eius noĩe actio
furti dat᷑. Si vero apud me cõcepit. pepererit autem apud bone fidei
poſ.furtuus eſt. ſed eius nomine nõ dat᷑ acno furti.idemq; dico in
vacca furtiua.nõ obſtante eo quod dicit᷑. j. xx vſuca. ſi aliena.S.ſi.

Pl

vbi dicit poſſe vſucapi editũ apð bo.ſi. poſ. qꝛ illud dico comrigi per.1.
T.· de fur.l.qui vas.S.ſi anculam. vel ibi ↄcepii apud heredeʒ æfuncti.
hi pepit apud bo. fi. poſ.⁊ in his caſib certũ eſt partũ. vt fem vſuẽ.nõ
poſſe. ob ſtãte vicio rei. Si vo etiã ↄcepit ⁊ peꝑit apud. bo fi. emptoꝛeʒ.
non eſt furtiunus.nec eius nomine ↄpetit actio furti. Et ſi queras. an

poſſit ab eo vſuca⸗

ex qua cauſa matrem vſucapere artende guſrun
poſſeʒ: ſi furtiua nõ eſſer:ex ea cau ſurrumz anrech con
ſa partuʒ me vſucapere:ſi furtiuã glanr. tune non
m 1 J vſucapi et. an poſt.
eſſe marrem ignorabam. Ex oib rtue iü ſciot ſanol
couſis igitur publicianam habeo. ater alenã. 2 non
Igem eſt ſi ex partu partꝰ eſt. ⁊ ſi Snnemann:on umn⸗
non natus.ſed poſt moꝛteʒ matris ecd vlucapio: vr
P. I.e vſuc.l. ſeqᷣt᷑.S
ex ſecto ventre eius extractus eſt. ve ge H1 ſiae.
li.xl.ſerinſi ⁊.§. ſi an ꝙ. 7. l. in
vt pompo. li. xl. ſcripſit. IJdem a5 . ſea ii poſſeſñt
ait. edibo emptis. ſi fuerint dirute oms. a. E. tr furt.
ea qꝗᷓ edificio acceſſerint. huiuſmoi l.· ancille.⁊ ꝓ emp.
. . l. ij. Si vero añq;
actione petenda. Qõ tñ ꝑ alluuio pariat ſciat furtiuãᷓ
nem fundo acceſſit. ſimile ſit ei cnin impedit᷑ vſucapio.
mſi wvminũ certio⸗

acceſſit. ⁊ iõ ſi ipᷣe fundus publici

— — rauerit cũ poſſit.
gna peti nõ põt:nec hoc petetur. ſi

abs nõ impeduur

autem poteſt. ⁊ pars que ꝑ allunio Eſaenno⸗ vi. n⸗
nem acceſſit. ⁊ ita pompo.ſcribit. Er ſic nota q po⸗
Igeʒ adijcit.⁊ ſi ſtatue empte par Keeeſen n
tes reciſe petant᷑: ſimlem actidem onem quod ei ſpe
ciale.qiia in eo nõ

habeo nitulũ.ałs nõ eſſet ita.vt.C. de vſuc.tranſſoꝛ.l.j.S.hoc pꝛocul
dubio.accurſuus. 2=è
m Exx oĩbus igit᷑ cauſis.ſ.pᷣdicus. Item hic nõ. ꝙ. mar. qͥdaʒ alij
dixerũt heredẽ vſucẽ.poſſe qð defſunctus mala fi.poſſedit.cũ ipe heres

putat rem fuiſſe efuncti. ⁊ argumẽtant᷑ in hũc moduʒ. res iſta eſt vſu⸗

capibilis.hic extraneus heres poſſidet bõa fide.⁊ iuſto ti.ſ. ꝓ herede.
ergo vſucapit? H. contra erroꝛes eoꝝ ⁊ dico.iꝙ non eſt veꝝ ꝙ bo. ſi.
poſſideat.qꝛ ſua ignoꝛantia pꝛeſumit᷑ ſcientia.vt.j.x diuer.⁊.t.pᷣſ.l.
cum heres.. Itẽ ſucceſſoꝛ vicioꝝ ⁊ culpe defuncn eſt.vt.C.œ fruc.⁊ li.
expen.l.litigatoꝛ.⁊.S.ꝓx.Sed ipi rñdẽt. veꝝ eſt hoc ſi velit coputare
tempus heres quo defunctꝰ poſſedit.ałs nõ.vt.j.de acq.poſ.l.pompᷣ.
— quis.⁊.C.d pᷣſcrip.lon.tem.l.j.Que rñſio nõ valet.nam ha
eo neceſſe cõputare.qꝛ imtiũ vſuca.eſt tempus quo cepit poſſidere dæ⸗
functus ma.ſfi.hinc eſt ꝙ heres ſciens complet vſucapioneʒ a veſuucto
ceptam.vt.j.de vſuẽ.l.heres eius. ergo ſi in inino ille defunctus malã
fidem habuit. ⁊ heres nõ vſuca.quia ab mino bo.h.eſſe debet. vt. j. de
vſuc̃.ſequit᷑.S.æ illo.ĩ fi.S. Sicut ergo vbi ego ab initio ma.fi.habiii
poſt ignoꝛãs nõ vſucapio.ita nec heres. nã vice mea fungitur.vt.j.de
vſuẽ.heres. Item ar. duaꝝ legũ facit.j. e vſuc.l.non iolũ.in pᷣnci.⁊
huius.S.quibus dicit᷑ ꝙ aliqua ex cauſa vſucapere poſſum ancillam.

ſi furtiua non eſſet.ex eadem eius partũ vſucapiã apud me cõceptum ⁊

edictum licet mater fueru furtiua.ſi mõ hoc ignoꝛem.ergo.qui nõ viu
capit partũ ancille furtiue.nõ vſuca.matrem non furtiuã. vt heres.ſed
heres furis non vſucapit partum ancille furtiue.nec eius nomie habet
public.etiam ſi pᷣtendat ignoꝛanniam ex ſua ꝑſona.qꝛ vicioꝝ defuncti
ſucceſſoꝛ eſt.vt.S.hoc.S.ergo nõ vſucaperet matrẽ. ſi nõ eſſet furnua.
a conſequenti deſtructo.ſed tunc nulluʒ aliud vicium obſtaret. niſi rei
aliene ſcientia. ⁊ ita patet eam impedire vſucapionem. quaſi penes he⸗
redem vicium remanſerii.vt.C. de acqui.poſ.vicia. Item a contrario
ſenſu.l.ſumi ᷑ᷣꝛo hoc argu.j.de vſuca.l.vbi lex.S.interdum.ſᷣm io.
Vbi dicit.ꝙ viciũ rei non perſone ſi eſt purgatum non impedit vſucapi
onem. ergo viciũ ꝑſonale etiã purgatũ impediet eam. vſucapio antem
ꝓ herede ałs habet locũ vbi defunctus non habuit malam ſidem.
n Igem au. emptis a veꝛo dno.quibus tigna aliena erant appoſua.
o Petenda.⁊ tñ nunꝙᷓ poſſeſſa fuerũt.vt.j.de vſuc.l.eum qui.naʒ
eis euuctis agit᷑ exempto.vt.e.l.eum qmi.S.ſi columnam.
p ¶ Nõ tñ. ꝓ allu. licet ita ſit. vt dixi S. in acceſſione.que ẽ in ipſa re.
aliud iñ eſt in ea que fu ipſi rei ᷣm.y. Elel dic qð t ⁊c.q.d.ꝑ public.
petunt᷑ imuncta womui.licet wmus rei vẽ.petat᷑.allumo tñ ſemꝑ eadẽ
act.cum eo cin acceſſu petit.vt hic ⁊ ar.j.de vſufruc.ſi a nno.S.fi.⁊ ẽ
rõ.qꝛ pmũ accedens exunguit acceſſiõe.vt nõ poſſideat᷑.ſcõm nõ.aʒ.
q Mon põt. vt qꝛ lex ꝓhibet. vt.j.l.ꝓxi.S.ſi res.
r· Rcceſſit.ſ.eadem actione petet᷑.azso. .
1· Igem adijcu. partes. adiũcte.ꝑ ferrũminationeʒ. vñ licet abrupte.
0 uij

t VeVDE

4 (S

petũt᷑ tñ ſiłi acte vt pᷣus añqꝙ eſſent adiũcte. vł qð eſt veriꝰ eadẽ acti
one qua ⁊ ſtama. ſecus ſi ꝑ applumbaturã. vt. S.ti. j.l.m rem.S. item

quecunq;.ſicq; eſt hic idẽ qð in alluuione. aʒo.ſ.qñ ꝑ ferummatõeʒ.

g Igem ſcribit. emero. a non vmmo.

—

b Aſux.ad inſulã totã mterim dũ ↄſtat.lʒ aream nõ inſulã emeri.

AIUin publicia⸗
na. ꝓ area. licet in⸗
ſula ñ areã emeri.

p c AZm ſpõſ?ꝰ
ſernum wo
naſſet. alienũ.ałs
Directa rei vendica
tio ſoluto matrimo
nio daret. vt. C. ð
inre w. l. in reb-.
¶Beruũ.per pu
blicianã.⁊ etiã per

getiõem de wie.

f Sponſam. ſ. re
ſcptuz eſt. vt. C. de
wna. ante nup. l.
cũ ergo valet ona
tio locũ habet vſu⸗
capio.ergo ⁊ excep
n.o. 7 public. Pʒ 10.
g Poſſidẽti mu⸗
hDPDoſſeſ ⸗ lieri.
ſione. ꝙ eſt quãdo

vedit viro.

1Sine extrane?
hoc cãu dat᷑ publi.
tctm.ſ ſi dõatoꝛ poſ
ſideat. tũc actio de
Lte. vt. j.ſolu.ma

tri.ſi aliena.

k Is cinus. reſti
tuta. ſolo vbo. vt.
ad trebel.l.facta.j
rñ. ⁊.l. reſtituta. S.

ß ſi verbo.

Publiciana. ex
ſua ꝑſona.ſi auteʒ
ex vefuncti. qꝛ defů
cio directa ↄpeteret
tũc direcia etiã ſi ñ
aſpꝛehẽderit. ⁊ idẽ
ĩ legatario ⁊ eo cii
eſt wvnatũ cã moꝛ⸗
tis.⁊ ſcõm hoc res
fuit defuncti. el
ex ſua ꝑſona demũ
poſſeſſiõe appᷣhẽſa
vᷣt. Z.e.l.vł moꝛtis
cauſa.ex ꝑſona de⸗
functi qͥ habuit pu⸗

blicianã etiã pᷣus.⁊ ſic

ficere. IJdẽ ſcribit.areã ſi emero
⁊ inſulã in ea edificauero:recte me
publiciana vſuꝝ. YItẽ ĩqt. ſi inſulã
emi.⁊ ad areã ea puenit:eque po⸗
tero vti publiciana. p Auk.

Vm ſponſus ſponſe ſerumm

wvnaſſet. eũq; in wotem acce
piſſet añ vſucapionẽ reſcriptũ eſt
a diuo pio.facto diuoꝛtio reſtituẽ⸗
dum eſſe ſeruũ. nam valuiſſe wna

tioneʒ inter ſponſuʒ ⁊ ſponfaʒ con
ſtat dabit᷑ ergo ⁊ poſſidenti excep⸗

tio. ⁊ amiſſa poſſeſſiõe publiciana:

ſiue erneꝰ: ſiue wnatoꝛ poſſideat.

Is cun ex trebellizgo hereditas

reſſituta eſt: etiã ſi nõ fuerit nactꝰ

poſſeſſionem: vti põt publiciana.
In vectigalibo ⁊ in alijs pᷣdijs
que vſucapi no pñt.publiciana cõ
petit. ſi foꝛte mihi bona fide tradi
ta ſunt. Jdẽ eſt ⁊ ſi ſupficiariã ſĩu
lãa nõ dno bõa fide emero. Si

res talis ſit. vt eã lex aut ↄſtitutio

glienari ꝓbibeat: eo cau publicia

na nõ ↄpetit:qꝛ his caſibo nemineʒ

ptoꝛ tuet᷑. ne 5 legeʒ faciat. Pu
bliciana actõe. etia xe infante ſᷣuo
nõdũ ãmiculo.vti poſſumꝰ. DSi

ꝓ pte qᷣs rẽ repetere velit: publici

qna actõe vti põt. Sʒ etiã is qͥ mo
mento poſſedit. recte hac actone
experietur. Aius
Vecũq; ſunt iuſte cauſe acqͥ
rendaꝝ rerũ.ſi ex his cauſis nacti

fuit hic. ⁊ ᷣm hoc res nõ fuit defuncn. VUel die

ꝙ hʒ ex ſua ꝑſona etiã nõ appᷣhẽſa poſſeſſiõe.ꝓ illis rebo qᷓ̃ nõ ſuerunt

in wminio teſtatoꝛs. nã ꝓ üllis que fuerũt ĩ wmnio hʒ directꝗ. ⁊ alõᷣ
in legato erit.ſ.cũ res no fuit defuncti.qꝛ ibi opus eſt apphenſiõe poſ
ſeſſiõis. vt dicta. l. vel cauſa moꝛtis. qꝛ hereditas ius quoddã vniuer/
ſale eſt. vt..ad trebel.mulier.S.fi.⁊.l.nã ꝙ. S.fi.nec ꝓ his habebi

publi. vt differat a pcedẽti poſuõe.at legaiũn ſic. Iẽ ꝓpi fideicomiſſa

riam hereditatẽ cogit᷑ ͥs adire.nõ aũt ꝓpi legatu. Itẽ in legato acqᷣ

ritur wmimiuz neſcienti legatario herediutate adua. vt.j.cæ le.ij. coom
pater. S. ſurdo.in fideicõmiſſaria hereduate. demũ ea reſtuuta. que re

ſtitutio enã ſolo vbo ſit.vt.j.ad trebel.l.reſtiiuta.

m In vecngalibo.nõ pñt.vt publies populi romãi vt. . ð vſuc. l.
vſucapioneʒ.iecꝰ in his qᷓ ꝓpi rei vitũ no pñt vſucapi.vt.S.e.ſiue.S.

hec actio. vel etiã ꝑſone.vt S.l.traduõeʒ.⁊ in re inalienabili. vt. j. px.
S. Collige enã h.ꝙ pᷣdia vecuigalia nõ pñt vſucapi.⁊ ſic eſt j.j.de dã.

infec.ſi fmita.S.ſi de vectigalibo.in fi.So.a ſciente nõ.ab ignoꝛãte ſic
Ael ibi ſpãle.vt in eu caſuʒ poſſint vſucapi ſᷣm io.el ibi loqᷣt ĩ pᷣdijs
vectigaliba alicuiꝰ cinitaus.h̊ væ fiſcalibo.lel dic vſncapiũt᷑.vi vtile
wmunũ amutat᷑.vt.ſ.ſi emam ab eo quẽ credo hr̃e vnle vmnmniũ qu

nõ hʒ. ⁊ idẽ in ſupficiario.nõ aũt qͥ ad directum. vt penſio nõ ſolnatur
vi. C. e pᷣſcrip.xxx.an.l.comperu.⁊ de ſun. patri.l.iubemꝰ . libꝛ.xj.
Quod aut dixi non vſucapi.veꝝ eſt ꝑ.x.an.ſ̊ ꝑ.xx.ſic.vt..de diuer.
7. t. pꝛe. l. in ommbus. L

☚ — 2

n Idẽ ẽ.ꝙtũ ad public.vt eã habeã.nõ qtũ ad vſuc.qꝛ ſuꝑſiciariã

inſulam bñ vſncapio. Ael die ꝙ nec illaz Fucapio quo ad directum
wminmm. vt modo ↄixi. accurſius.

o A nõ dño. aut ab eo quẽ credo ſupficiariũ cũ nõ ſit.
Si res.lex iuł.fundi dotalis.vt inſti.qᷣba ali.licet.in pᷣnci.licet

nterdũ qͥbuſdaʒ nec ex iuſtis

emiſſe. Sʒ ſi veceptus falſo tutoꝛe

emerit. bona fide emiſſe videtur.

ſenr pi ſn daret publicia⸗
Apinianus li. vj. v Lp. nã buic empion
qſtionũʒ ſcribit. Si qs ꝓphi t Seruo. em⸗
buit vel venũciauit ex cã venditio pio a non nno.

ms rem tradi.que ipᷣius volũtate

idẽ ĩ ſacris.⁊ ĩ ſiłibo.qͥ maliẽabiles ſt.vi.j.e vſuẽ.l.vſucapiõeʒ.
q Coſtumtõ. ſ.

res amiſerimus. dabit nobis eaꝝ wrehne leſec,
reꝝ ꝓſequẽdaꝝ gratia hec actio. iideʒ æ colono in
ne ſolo. vt. C. de

agꝛi. ⁊ cen. quẽ⸗

poſfſeſſiõibo cõpetit publicianũ iu⸗ aamoan. Seuz
diciũ:nq; pignoꝛatitie ⁊ pꝛecarie hec. rñ. S.e.l. en
nan M S. ſi .
poſſefſiones iuſte ſunt:h ex his nõ Ee ſamnare.
ſolet cõpetere tale iudicium:illa.ſ. ne,5 pupili bar
E . en illo aliẽa
rõne.qꝛ neq; creditoꝛ. neq; is qui ia. acht phpal⸗
pcario rogauit. eo amimo nãciſci æ ab eo alienatg.
poſſeſſiõem: vt credat ſe dĩũm eſſe. r. ſe neel.
Hõ „ magis. F. j. l ibi
Qui a pupillo emt. ꝓPbare Ddz in fſacto erranit.
tutoꝛe autoꝛe ⁊ lege nõ ꝓhibẽte ſe vel ho pupilluz.

r Luert.i.non

dar publiciana.

ſgaciat. qð eẽi

u Anniculo. à

niculus ẽ qᷣ eſt ĩ

a ꝓcuratoꝛe fuerat diſtracta. ⁊¶ is vltio als aunrt
Jont wvwex noõ cõpleuerit. vt
nibilominus tradiderit. emptoꝛe; ſ. e vbo. ſig an

tuebit Roret iue poſſideat:ſiue pe

E. ndici pcu⸗ (& dvubuãdi. qꝛ i
tatre ed qo indicio emp ich ⸗ pub liciana vnit
rator emptoꝛi pᷣſtiterit.oↄtrario iu ni proꝛ vcere qi
dicio mãdati ↄſeqᷣł. Põt enĩ fieri: vſucepit. vt iſti.
vt emptoꝛi res auferat᷑ ab eo qui etn bameg 6
rem vẽire mãdauit:qꝛ ꝑ ignoꝛãtiã ſ. anm nõ potat
cotigiſſe. cum ad

nõ eſt vſus exceptõe quã vebuit op

ponere. veluti ſi nõ auctoꝛ meꝰ ex ær vſucapio. ae.
voluntate tua vendiderit. .M S9 wan.
J ſeruus meus cum in fugs empt a no dño.
ſit.rem a nõ dno emat.publi 5 ꝗq NQerũq.
ciana competere mihi debet. lice· auſe. il
ẽ iuſti tituli. ac.

poſſeſſionem rei tradite ꝑ eũ nact⸗

niculus. erat ãt

minus triẽnio ſi

NMacn..i qui⸗

buſdaʒ tñ caſib⸗

dat publiciana. enã nõ appᷣhenſa poſſeſſione. vt S. e.l.cũ ſponſuſ. .

is cui. a. j. e.l.ſi ſeruꝰ.idem in miũctis wmui.

idẽ ait. idem in herede ⁊ bonoꝝ poſſeſſoꝛe.adO0.
Interdũ.nec.pꝛo non.ſ.compeiit.

a Pꝛecarie. nõ. pcaria eſt iuſta. vt.. cõmuni di. l. cõi. di. F. ii. Dʒ
j.j. e acqmi.po.l.pom. S· cũ quis. So. dic ꝙ non eſt iuſta. vt ex ea

fiat acceſſio. vel dic vi ibi vicit.
b E anmmo. ex affectu tdẽtis. vt ⁊. J.e vſucẽ.pignoꝛ.ĩ pᷣn.⁊.J.&
uox.ſi ſᷣuꝰ œpoſitꝰ.ĩ pn.⁊.S.j.⁊.J.de euic.ſi cũ venditoꝛ.in pn.
c Oui a pupillo.cebet. vi enã publicianam habeat.

d Autoꝛe. cuius auctoꝛtas in alienãdo exigi᷑. Iẽ ꝙ nõ ꝓhibente
lege. vt qꝛ cñ cæcreto.ſi talis ſit res.ałs cũ ſolo tutoꝛe.vi habes hec

E. de admi. tu. l. lex qᷓ. Itẽ nõ h.qͥ ſolenmtatẽ dicit eã ꝓbet. vt 7. .
⁊æ fideicõ.l.fi.de ꝓbat.l.pe.⁊ de falſis.l.fi. Sʒ ar. .inſti.œ fideiuſ.

S.n. ſʒ illã miellige in his in qba extriſeea ſolennitas. nõ veſiderat᷑.
Alij tñ dicũt etiã h̊ oia pᷣſumi ſolennii ĩterceſſiſſe.miſi ð ꝓbet᷑ xꝑ pᷣdi

ctam.l.inſti. ⁊.I.de ꝓbat.ab ea parte. —’ð
e BDecept. ab ipᷣo ſoꝛe enã mioꝛe.qͥ fuit mentitꝰ ſe nõ hr̃e tutoꝛem
ali. vt S.de wlo.l.qͥd enim.
f Jalſo.vel qꝛ nullus.
g HBõg fide nõ tñ tenuit alienatio.vt.j.x rebs.e. qͥ ſſ tu. ? cu. l. 4
neq; 9z. ſ̊ q̊ ad fructꝰ.uẽ ſᷣm quoſdã vt det᷑ publiciana.
h p Apinianus. ꝓhibnit. ꝓcuratoꝛi ſu.
1 Rem tradi.q nõ erat ſua.vt ſic facilat ad ti.
k Diſtracia. a ſic non erat res integra. quare non potuu reuocare

. hun
gnmalſh g.
Hnnigt c
i,
emO
tnintuct⸗
tcinnmn
I
cds
ſthuhe

lunt
Doeℳsι
et . aſt
ünuuſt wſt
nfen
umnl ſeſi
itsdd ts
mn ſſrt
nnd

Mhumnäc
tCdard

rorlan cl

d, tteal ha
ſus tk
e rie d he⸗
ſcanſer ft

Uenucen

n
ſns ö
M u
Riwenp

higſtiognd n
fligaltmä nohe
WNrtrinrune
ECur th ni
iudiscn. .
Mf kiſekogiüne

annml ⸗
Nrüfmnn
tkſapoſckonede
ang tznt
perknmſR

Marden arnn
MNra

angilin

rſeituſtcnend

Eupnoſclende⸗
Aſrisenl ſdn

En klimnunfe

ummemiijndn

tgſol ri ,
uutt dtnorl
ltindistiten
Ulrſlemnga

chd
a
ing n
iuſtts ie,
zgni n
ni
t
V. lne
nchtg winz
lütne A

.1 ütn.

tline 6 mi
nl nnn
ni en Wr
a u
ani iniͤpe

nn n
t mar

ne⸗ ai.

gi

one nͦtlaͤfe
mnun NtiNi

e 50⸗

oticg oldlein

r i ntiſn
aun il ini⸗
d e
gihii
iomn i
mntialnu,
liri,
ſlennius. .
uaſſinii
umntluf⸗

1
ſrchtiin⸗
at bium
ſo. ,
ſr

n.

wminus. vt ſubijcit: vt..de wna.qui ſaxum.in pꝛin.et.S.j.
lITradiderii.ꝑcens ſuo pudon. vt.j. man.l.qntus.in fi.j. N.
m Poſſideat. ĩmo videt᷑ ꝙ nõ.et ꝙ dñs potuit reuocare.vt.j.ð

excep.rei. ven.l.j.S.j.q nõ j̊. So.ibi nõ erat pᷣciũ ſolut.hic ſic.

n Enpti.i. pꝛo enictione. Accurſius floꝛen.
0% Empton.

agenn. ad duplã —
15 a dño euicra. non ſim. Mẽ Apinia *
ge venire man Aulus nõt exceptõ iuſti dñij
auit. . 5 “”
p Vſulſ. ſcilic publiciane obijciẽda eſt.
Eptoꝛ ⁊ hec igno . n Eratius.
ranna plabi Vbliciana actio nõ ideo cõ⸗
R dole an dijs parata ẽ. vt res dno auferat
mandaſſet.vł ſi eiuſq; rei argum̃tũ eſt. pma eqᷣtas.
magaſſenn weinde exceptio ſi ea res poſſeſſoꝛis
atũ reuocaſſet n; es Pole
q poterat firi n ſit. Sʒ vt is qui bo. fi. emit poſ⸗
igrante emptoꝛe ſeſſionem que eius ex ea cauſa na⸗

vt habes J. de

ma. vin. ſi pat. Cctus eſt. potius rem habeat.

aman. . i Si ager vectigslis vel emphi
q Si ñ auctoꝛ toti charius petai. Auk

id eſt ꝓcuratoꝛ. . . 38
igẽq; vẽduoꝛ. et Hꝛi ciuitatũ ſcõm iuli

ſunt hec vba ex⸗ . 1
ceptioms. no am ſnĩam alij ve ctiga
emdrdr ha les vocant᷑. alij ñ vecti
tia riã q Blorri
ipe renocatided . gales. Vectigales vo⸗
erat am pᷣe ſo cant᷑.qui imppetuum locant᷑.id eſt
lum. rñ ſine cll hac lege. vt qdiu pro his vectigal

pa ſua patit᷑ᷣ.et
15 ggit. vt hic. et

pendat᷑.tãdiu neq; ipᷣis qui ↄduxe⸗

. v ſideuſ.l ex rũt: neq; his qui in locũ eoꝝ ſuc⸗
ondehen ceſſerũt auferri eos liceat. Mõ ve⸗
ſi ꝑ impꝛuden . 7 127
tiam. ctigales ſunt.q ita coẽdi dant᷑ vt.
r 3 vns puati agros nros colendos dare ſo
ſim.ĩmo etiaʒ ꝑ

ſugitiuũ poſſeſiio querit᷑.vt.j.de acqui.poſ.l.j.S.ꝑ ſeruũ qui in
fuga. in fi. S. et. l.rem q̃ nobis.⁊ de libe.cau.ſi cin.S.licʒ.in fi.que
ſum ʒ. So.ibi fuit tradia res fuo.hic nõ.ſm q̃ſdam. Alij dicunt
q acquirit cunt᷑ vt ibi.nõ nãlis. vt h. et rõne illius cinilis dat᷑ hic

publice. ſi ab ea dñs cadat. Lu dic hũc ſeruũ ab auo poſſideri. et

mala fide. vñ poſſeſſio ꝑ eũ nec poſſeſſon.ma.ſi. nec mihi dño acq
rit᷑.vt.j.de acqui.poſ.l.j.S.ſed ſi ꝑ eũ. donnniũ tñ mihi acquiri

directũ.ſi dñs erat tradens.vel vtile.ſi nõ erat dñs.et ia publcia

vt hic. ⁊ ſic ſine poſſeſſione hoc caſu publiciana acquiri᷑. vt ⁊ dixi
S.e.l.quecũq;.in pᷣn. Item et ꝓ his reba habeo acnõʒ vi bo.rap.ſi
fuo rapie fuerint.vi.ſ.vi bo.rap.l.ij §S. ſi fugitiuus.

p Aulus notat. exceptio.de hoc plene dic vt.j.l.ꝓxi.
t pꝓ Abliciana. pma equitas.ſi habes pᷣmo planuʒ eſt. ſi habes
pᷣma.dic ꝙ de ea equitate dicu.que dicit᷑ pmitiua mſticia
vt. .de regu.iur.l.iure nature.et qð ſubijcit.demde ex ⁊c̃.q̃ſ dice
ret ſecũda iuſticia.que dicit᷑ poſitiua.
u Excepnio.ſcilicet hec.ſi ea ⁊c̃.Accurſius.
x Sed vt is qui. ſubaudi. ſed ideo ↄparata eſt hec ac tio.
py Emit. vel ſimiſi ti.vel cauſa accepit.

3 Potius. ꝙᷓ alius qui nõ ſu dñs.vt inſti.de ac. F. alie. In caſibꝛ

iñ etiam ↄtra dñm daiur. Pamus ei qm miſſus eſt ex cauſa dani
mfecti in poſ.vt.j.de dã.intec.l.dãmi miecti.S.pe. Scõus in ſᷣuo
noxe dato.vt.j.æ nox.l.ſi noxale.S.ſi.et.l.generali. Lercius.in
eo qui non dñs vm vendidu.deinde factus vmmnus vendidu alte
ri.vt.S.n.j.ſi a titio.et.j.ð excep.rei ven.ſi a ntio. Quartꝰ.qñ qͥ
aꝗ non dño emit. a wmimno poſtea ↄuentus. fuit ab eo abſolutus.

nam etiam ſi ad wminum poſtea poſſeſſio redit. agit᷑ contra eum

hac actione.vt.j.de excepn.rei iudi.ſi quis rem. Quintus eſt ſᷣm
q̃ſdam. vt.S.ti.j.ſi culpa.ſed nos de vtili in rẽ ilã loqin dicimuſ.
7 D ager vectigalis. vel pꝛo.i.nam idem ſu t. vt.s.qi ſauſd.

cog. ſcendum. S. j: et dicitur ager vectigalis.q; redditus ſiue pen-

ſio qð ventigal dicitur ꝓ eo pᷣſtatur.vt.j.l.j.ei..e v.ſig.l.inter
pubiica. S. publica. et de his dicitur. j.de dam infec. ſi finata.S.ſi dve

„

vectigalibus.et.j.d triti.l.j.S.j.

ca. tol. S. excepto.

a a HSii ciuitatum. idem iuris et in pꝛiuatis. vt ar. . ve pet.
here. iiem vemunt. S. petuam. Accurſius. D
Imꝑpetnum.aliter ꝙᷓ hic exponit᷑.j.ꝓ ſocio.l.j.ſed ſiẽ
hic expomt᷑ inſti.loca.S.adeo.et in aut᷑. ał.⁊ emp.S. lniaʒ. col.ix.
ESucceſſerũt.etiaʒ in rem illã tm.vt ei.j.x lo.pu.fru.l.j.in pᷣa.

Eos. agros.
lemus. Qui imppetuũ fundũ frn⸗ ca nnm.
endũ ↄduxerũt a muicipibo. quis f OQui unmgpetu⸗
nõ efficiant᷑ dñi.tñ placuit ↄpetere vrde
eis in rẽ actiõz aduerſus quemuis vt. ete pig. ac. tu
poſſe ſſoꝛẽ.ſed et aduerſus ipos mu toꝛ. Eifr v ſu
1 Perſic. l. j. S. ait
mepes. v* pia. ptoꝛ. et ce hac actõ
Ta tamen ſi vectigal ſoluãt lael xe eic.
Dem eſt et ſi ad tᷣus habue⸗ dun bin ge
rint cõductum: nec tempus vyule habest wom/
ↄductioms finitum ſit. din berma ln
““äl vocat en beredem
E yplicit liber ſerus. vel onm qut pabet
Incipit lber ſeptimꝰ. De vyvſu vnles act ones. vt
fructu et quemiadmodu; quis Serelnutus..
S. reſtituius.
vtatur fruatur. 1*
M W —MDU P Aubk. b 1 Ta m̃.ſol
Suffructus eſt ius ali u ſiß Winsz den
ſ. n n ſoluat qu
ems reb vtench fruen ad extraneos 4 fa
di ſalua reꝝ ſubſtãtia. cit. j. de lo. pub.

St emim vſuſf. ius in coꝛpo

re. quo ſublato. et ipᷣm tolli certi n te⸗
neceſſe eſfſft. g Zlius. bprargm ſ. w ſut.
AMninm pꝛedioꝝ iure legati f. l..S. ꝙ ait pꝛe
t02. Sed quod eſt

põt ↄſtitui vſuſfr. vt heres iubeaer Poc dieum gindic;

MVU? x. dierum. vt arg.
j.de innere actuq; pꝛiuato.l.j.S.j. Alij.x.an.vt.C.te pᷣſcript.lon.
tem.l.fi.et..qui et a quibus.ſed et ſi fideicõ.S.ariſto. u dic arbi⸗/
ir o iudicis dia non modicũ.vt.j.de iur̃ ce lib.l.j.in fi.media placʒ.
Kk Incipit liber. vij. de vſuf.et quẽadmodum quis vtat᷑ fruatur.di⸗
ctum eſt de actio mbo in rem ↄpetentibi ꝓ coꝛpoꝛalibo. nũc de his que
ꝓ incoꝛpoꝛalibus.ſ.ſeruimtib.et qꝛ alie ſunt reales. alie ꝑſona es
v rioralil⸗ vt de dignionbo pᷣmittit.
uI
coꝛ.et incoꝛ..S.j.et.j.de ſerui.vrba.pᷣdi.l.j.

m Alienis ideo dicit. qꝛ res ſua nemmi ſeruit iure ſeruitu⸗-

ns. vt. j. ſi vſuf. pe. l. vn. frui. j. K.

n Utench. ꝓpter credit oꝛem qui habet ius in re aliena non poteſt

tamen vn.ĩmo furtum ↄmittit ſi vtat᷑.vt inſti.de ob.ex delicto.S.fur

tum autem.j. H.ſed qꝛ vſuarius hoc habet.ſ. ꝙ vutur. adiec.fruen/
di.qð plus eſt ꝙᷓ; vti.vt inſti.de vſu et ha.S.j. Item qꝛ hec ommia ha⸗
bet ſuperſiciarius et emphiteota.et ſumiles.adijcit ſalua reꝑ ſubſtan⸗/

tia.quod quidam ſic exponũt. id eſt pᷣſtita cautione de ſaluanda ſub⸗
ſtantia. vt. C. eo.l.j. Unde ſcõᷣm eos querit᷑.an ipſa cautio ſit cæ diffi

ninone.et dicunt ꝙ ſic.quod non placet.quia ſic non poſſet vſufru.
eſſe ſine ea.ſed eſt etiam anteꝙᷓ ſit interpoſua vſuſru. vt.j.de vſufr.
ea re.que.l.hoc ſenatus.S.ſi pecunie.⁊.j.quemadmo.ſerui.amtt.ſi

partem. S. j. et quando di. le. ce. cum a. S. cum ſeruo. item quando⸗
q; cautio nunqꝙᷓ; pꝛeſtat᷑.vt.j.viuſfru.quemadmo.ca.l.ſi vſuf.S.pla⸗

ne. nõ ergo eſt de diffinitione vel de ſubſtanna cautio vſuf. Dic ergo

ſalua rerum ſubſtanna. i. ne in totum pereat ſubſtantia. q. d. tdiu
durat vſufru. ꝙdiu durat ſubſtantia. et hoc eſt ꝙ ſtatun ſubijcit. j.

l. ꝓxi. et m hoc poſſunt dici illa verba ſalua rerũ ſubſtantia ce diij
fininone. Iem an cauno quam vſufructuarins pꝛeſtat poſſit ab he⸗

rede remitti.p.dixit.ꝙ non.arg. C. eoð.ti.l.j.ſed nos contra ꝓpier
generalem. regulam. vt. E. de paci. l.penł. item ꝓpter ſimiluudinem
vt.j.ad.l.falci.quod de boms.in fi. et. l. poteſt. Accurſius.

p o Amum. vſufruc. ſed differ ab alio legato. qma achta here⸗

citate cedit. vt.. quando di. vſufru. le ce. l. j. S. dies. et. C. ᷣ

1

i 1 Dem eſt.

Suſirucius eſt ius.i.ſeruuus.et ſic acopitur inſti.de re.

Z

a N

4
.

S
.

9 Patiat?. nam nõ recipinnt verã traditiõem. vt. . e acqui. re. w.

ſeruus. S. incoꝛpales. ſed patientia loco maditioms eſt. vt H. et. J. de

ſerm.ruſ.pqdi.l.j.m fi.et..de ſeruit᷑.l.quotiens·
b Et ſine teſtlamẽto. pactionmtbo.i. paenonalibo ſtiynlatiombo. vel

mbo. i. vVer boꝛum
obligationibo.
cConſtituit. ce⸗
teruq;.ſ. ommb⸗

exceptis his q̃ vſu
ↄſumunt᷑. vt inſtii.
eo. ti. S. ↄoſtitu᷑. HS

in iſtis etiã poteſt
vnlitatis cã. vt ibi
ſubiungitt.
d NMe tm̃. reuerti
nota extinguit᷑ foꝛ
malis qmi eſt ᷣm⸗
tus. et recht ad pꝛo
pꝛnetatem. qun eſt
cauſalis.i. cum cã
que eſt ꝓpꝛietas.⁊
hic dicat᷑ vſuſf.
cauſalis qui eſt cũ
uetate ꝓbat. j.
cũ ar. S. pe. Item
uota ar. in pᷣn. hu⸗
iuſ.S. m yr. ꝙ qᷣͥs
non põt locare ope
ras ſuas imꝑpetu
um. ne iutilis eẽt
libertas. arg. ꝓ eo

citio.S.iij. Sʒ tu
dic otra.nec obſtat
dicta rõ. quia pᷣſtã
do mieſſe liberat᷑.
vt.j. de re iudi.ſi

quis ab alio. S. fi.

AYtem qꝛ per ſubſtr
tutum poͤt ſeruire
vt. C. ð epiſ.et cle

ncis. ad ſimiluudi
nez. 7.1. quiſquis.
et autẽtica. aſcpᷣti.
cios. Accurii.
eMnibo. et finiri
vVt inſti. de vſn er

ha.in pꝛin. ſed nõ

dic pactionibo.i.alijs ↄtractibo a vboꝛum obligatiombo. et ſtipulatio

dare alicui vſuũfructũ. Dare aũt in

telligit᷑:ſi ĩduyxerit ĩ fundũ legata⸗
riũ:eũue patiat᷑ vti frui. Et ſine te
ſtam̃to aũt ſi qͥ; velit vſumf.ↄſtitu
vſumfr. Acquirit autem nobis

ere pactõnibo ⁊ ſtipulatiõibo id effi

cere pot. Conſtituit᷑ aũt vſuf.ñ
tm̃ in fundo ⁊ edibo:veꝝ ⁊ in ſeruis

iumẽtis ceteriſq; rebb. Me tñ
in vmuerſuʒ inutiles eẽnt ꝓpꝛieta

tes ſemꝑ abſcedente vſufr. placuit

certis mõis exigui vſũf.⁊ ad ꝓpꝛi
etatẽ rfuerti. Quibo autẽ mõis
vſuſf. ↄſtituit᷑ ⁊ fim᷑ hiſdẽ mõis et
vſus nudus ↄſtitui finini ſolet.
44 BYBul.
Snuft. in młtis caſibo ps dnij
eſt. ⁊ extat qð vł pñs ł ex die
dari potett. p Api.
BDuff. ab initio ꝓ ꝑte indiui
ſa vel diuiſa ↄſtitui.⁊ legito

tpe ſimilit amitti.eadẽq; rõne ꝑ le
geʒ falciciã minui pot. Keo c;

ꝓmittendi vefuncto. in ptes heredi

tarias vſuf. obligatio diuidit: ⁊ ſi
ex cõi pᷣdio œbeat᷑. vno ex ſocijs xe

fendente.fiet reſtitutio ꝓ ꝑte vefen
SDuff.pluribo modis ↄſtituit
vt ecce.ſi legatus fuerit. Sʒ

ppꝛietas veducto vſuf.legari põt

omniby mochis quib⸗ vſuſ. aſtutmt. et vſus: vt.j.e.vſuſfructꝰ.⁊ ab.

et. j. de vſu et ha.l.vſus pars.Accurſius floꝛen.

1 u Suſfrucius. muius caſibo ꝑs womini. 1. ſpecies. vt oñium ſit

gqnoddam totũ. ↄtinens ſub ſe ꝓpꝛietatem nudꝗ et vſumf. et
