k Soleat. ſ. ꝑ fraudem. accurſius florenn.

¶Reſtituere. ſed ad quid fiet reſtiiutio? Jo. ieit ad appellandũ.
a in vero ↄiumace ĩtelligit hãc legẽ. Dʒ aʒ.ad totã eõʒ.⁊ itelligit heᷣ

Contra iohᷣ.eſt/quia

—

et᷑ ĩ ficto.nã appellare et᷑ iure cõi põt. cũ lex iſta fingat eũ ñ tũacẽ
ſit inquũ ad oppellandum tm reſtitui.

0.1 anf

=
S
=—☛
=
S.
Sι
S
=

tui
montefn
cigelichtn⸗

„

B
iaih 4
gon gouc
re dilc gſ⸗
boner Nem?
czltun. ,⸗
esbte ene
lton jci
gni ſrediret
iſtict an
geet⸗ Atrn en
Nrtöi N
Ateng. i
1eCtil ſi 1e
Nrrgoteri
Car.
ſgarnin
GoNum
onl irn14
Etenpnlure
i een,,
tA
j Munin
nℳ
1Di ſu
lapoidl
eee
rãti
ndet.
tri, N
liaild 11
ſußt
11 Mn

ſſor keniicſerin

uutſaniudll as
Chmerenpodlfr.
lemtehingnun
Ch ſan anuſnt

ſinllizzen

0lfienitms
diurleu
wlinfitn
Lencaul.
1 MAninhrci
t Punlen b.
nnimn neilgm

. —
S.= S

Se

e
Wasi, in
Wndſt.
iclen
gicns in
Mnumciang e
Värſet, a
Wſackon d
nsAf, in
Meri, a
irbase e
ursſt
d , in
õl
nntes ,4
mwſencd w
niN
cſſe n m

zu

0

GNI
Binendh
S
ſun nitai
unn
ms.iuin

Aun nn 4
rmi n iun
1. 4 „ 7 „„ 4
iingi, nli /
An uge,
S
=
batio A

. .

7 „ „ 2 .

ſi conemgat ꝙ foue wlo aduerſarij abfuit. nam poteſt hoc euem⸗
re.vt hic dicit. Contra aʒ.eſt.qꝛ ille e quo magis videt᷑. vt abñns
ꝓbabili a necria cauſa.nõ tñ reſtitui.niſi ad appellãdũ.vt.ĩ.l.fi.
ſed ibi fuit fenſus. Quare tu diſtinguas.an wlo aquerſarij abfn

petenda reſtitu⸗

to. dãda mfra

x. dies. vt. J. eoi⸗
dem poſſit appel⸗
lare. videt᷑ ꝙ ſic.
vt.q j. rẽ ra.ha.l.

bonox. Dic tñ ʒ
naz ſtatim. j. x ·
dies debet petere
7 KH vſq; ad q̃dri
enmũ fere duret
añnqꝙ; ſibi xet. non
nocet. vVvltra em̃
duraꝛe nõ põt. vt

C. de temp. ĩ in⸗

te. reſti.l.fi. ⁊ ea
data poterit ap⸗
pellari. qꝛ in peiẽ
do nõ fuit negli⸗

gens. vt. j. de mi

non. l. ĩtra. 1. E

de temp. in inte.
reſti.peten.l.pe⸗
tende.accur.

m Famoſam.

e wlilo.
1 Ad quã. ſ. ta
lẽ de wlo. nã alie
famoſe bene ope
tunt cũ aliss.

Remegio ſ.

alio. vt. j. de wo⸗

p i Mter mi
nores.

tuũt᷑.cognita.ſ.cã.Ei vo qͥ reipub

cã abſit. ceteris q; ꝗĩ eadẽ cã hbabẽ
tur.ſi ꝑꝓcuratoꝛes ſuos vefenſi ſũt
hactenꝰ in integꝝ reſtitutõe ſubue

i. 1 tũc ao toram cauſam. an nõ.⁊ tũc ado appellandũ tm̃ vere cõ⸗
nmnen gfige ad el .
totã cãm. Sʒ nũ ,B .
hor cam aum minoꝛes. xxv. an. etiaʒ qꝗ ꝑtuto
dico eum reſtiui res curatoꝛeſue ſuos vefenſi ſunt.
a aſpelladu. eit nihilomin? ĩ integrũ z rẽpu. reſti⸗

£

mii ſolet: vt apellare his ꝑmittat᷑

De eo qõ metꝰ cã geſtũ erit.

It precoꝛ u Ap

qg5 metus cã geſtu erit
rrüuraatũ nõ habebo. Olim
ita edicebat᷑.qð vi metuſue cã.vis

. .

em̃ fiebat mentio. ꝓpter neceſſita⸗
tẽ impoſitã otrarie volũtati. Metꝰ
eſt inſtantis ꝑiculi vel futuri cauſa
mentis trepidano. Seo poſtea ve⸗

tracta eſt vis mentio. qꝛ qocunq;
yi atroci fit:id metu q;; fieri videt᷑

Is at eſtt. p. Aulus
maioris rei impetus:qui re⸗

pellinon poteſft.
Ontinet igik v ¶Apianꝰ

*

hec clauſula ⁊ vin ⁊ metum
⁊ ſi quis vi cõpulſus aliquid fecit
ꝑ hoc edictũ reſtitui᷑. Sed vim ac⸗

1. here. item ve. S. in priatoꝛn.

fenſi ſunt. als nullũ eſſet iudici.vt.C. ſi aduer.rẽ inð.l.cũ ⁊ mi⸗
roꝛes.⁊.j.d re iudi.l.acta.S.fi.

q Contra rempubli. ⁊ ſic multomagis inter pꝛiuatos. vt.. ð pe

r Cogmita. nam ↄtra ſentẽtiã latã ꝓ libertate nõ reſtitut. vt. C.
ſi aduer.li.l.ſi. Item ↄtra patrem vel patronã.vt.C.qui ⁊ aduer.

quos.l.fi.⁊ nibilominꝰ tutores vel curatoꝛes po
C. ſi tu. vel cu.inter.l.etiam.

ſunt oueniri. vt

VBeſenſi. mdefenſi aũt in integrũ reſtituũt᷑ ad totam canſam. vt
Appellare. ſi incipiat cãm reſtitutõms.j.x. dies.exquo cogno⸗

uit pputandos.vt. C. quõ et q iudex.l.ab eo.⁊ ſmiat᷑.j.
ennm. vt no. S. l. ꝓxima.

—

nõ le

———H

guime defenius vel nullo mod
diciũ.i.ad totã cãm.vt.C.de ꝓcu.l.qꝛ a

erſis modis ſubuenit᷑ ron

oeienius,reſtitun aoberm

ente. . . ve iuch. ſi pto

quadri⸗

Vr . cig ne⸗
oluntaria ſine contumacia vr
mercatoꝝ vel alius nõ atumax. quinta vt per contumacia

5
2

in fi.⁊.j.ex qᷓ.cau.ma.il.ſi ab hoſtibo.j. R.⁊.C.qʒ.ex cau.ma.l.j.
27. C. quõ ⁊ qñ iu. l.pe. Dʒ j.j.de re iudi. pupillu.ſo.vt ibi. In ſe
cũda.ſ.vbi ꝓbabili im̃.legitie efenſus ad nihiluʒ. vt.j.qʒ.ex cau.
ma. l.necnõ. ⁊. J.qñ ap.ſu.l.j.S.ſi. Mõ legitie defenſus vel nullo
modo vefenſus.ad appellãdũ audit ſuo iure.nõ ꝑ reſtitutoʒ. vt.C.
quõ ⁊ qñ iu.l.ab eo. Elbi nullũ potuit relinquẽ ꝓcuratoꝛẽ vel relu
quit ⁊ eſt vefunctꝰ.⁊ tũc ĩ totũ reſtuuit᷑. vt colligit in.d.l.necnõ.

In tercia vo.vbi.ſ.ncẽria tm̃.cã cognua ſbueni. vt ſi ꝓcuratoꝛẽ

nõ potuit relinquẽ:ł reliqᷣt. ſj moꝛiuꝰ ẽ.vt.j.q.ex cau.ma.ſ̊ ⁊ ſi
p. S.j. m fi. l.⁊.J.de mino.papi.⁊ ſic videt᷑ idẽ ĩ his duobo. VUel dic

ꝙ differãt. vt no.i.l.necnõ.⁊ ĩ.l.ſ̊ ⁊ ſi ꝑ pᷣtoꝛẽ.S.aduerſus.In q̃rta

vbi ñ ↄtũaci ſ̊ volũtarie abeſt.nec dꝛ rſtitui.qꝛ nec ledi ꝑ ſnĩaʒ pt

rum terroꝛe pecumiã alicui extoꝛſe

vᷣt infra de re indi.l.d vnoq;. In qͥnta. vbi.ſ.ↄtumacit᷑.ᷣſi eſt ficte ↄtu⸗
max.audit᷑ appellans. vt.j.de iudi.⁊ pꝰ.in fi. ſi vere ↄtumax.nõ audi
iur appellãs. vt in aut᷑.x iudi.S. auchent.col.vj.niſi veniat ſedẽte iu⸗

diceꝓ tribunali. vt. S. lI. ꝓxi. Ueꝝ ↄtumacẽ dico.qͥ aꝑte diẽ ſe non ven

tuꝑ.ad quem ſufficii vna nũc iatio.vt.j.ex qͥ.ca.im poſ.e.l.ſulciniꝰ.S.
rMßõ fi. Nctum vo illũ. qͥ

2- ĩuemt᷑ ⁊ dixit ſe vẽ
cipimus atrocem: e qᷓ aduerſus mx vel oyunk.
bonos moꝛes fiat:nõ eã quã magi- m venit. ad quẽ ter
ſtratꝰrecte intulit.ſ.iure licito ⁊ẽ in cuern. ve. S
en ↄtumacia. S.
re honoꝛis quẽ ſuſtinet.Ceteꝝ ſi tumar. nec ob. .
miuriã quid fecit ꝓłi romani ma-⸗ av. ex oſenſu. §.
iſtratus vel puincie preſes. poam aimemk medt dhdss
giltratus vel Pumcie preles. p ñ ĩuemt. dicũt qdaʒ
pomus ſcribit hoc edictũ locũ habe no gofſ fieri tũa⸗
e:ſi nauit mortig aur cẽ. etã ficte. vt. j. q̃
re:ſi foꝛte inquit moꝛtis aut verbe ſen. une ab. iej. 8

itẽ. Lu ) dicas.ſuf

t. p Aulus. liat em̃ ſi enücier
PSoo puto eti ßuitutis tino xan ercep l pe imn
rẽ ſiłiumq; eſſe admittẽdun. fuæ ĩ.e dã. ifec.l.
Etũ accipiẽdũ labeo dicit:, m vil abeſe nen
quelibet t moꝛẽ: ſed maioris cz geſtü eru. ö reſti
mali. Elius. innde in genẽ dixit.

H Etũ aut no vam homĩs. ß 4 . weiq fure 6A5is
merito ĩ homie ↄſtantiſſimo datur.

cadat: edirtä pertinere diic E J btoꝛ ꝗ
cadat:ad hoc edictũ pertinere dice melne ee.

mus. v Xpianus. gaukt bre
Ec timoꝛẽ infamie hoc edi⸗ miare moertli. vr
cto contineri pedius dicit li. ncẽiam ñ afponãt.
vij.neq; alicuius vexatõis timoꝛe r r anel,
p hoc edictũ reſtitui. Proinde ſi q̃ſ toꝛiis 1 . 5 wna.

meticuloſaʒ rẽ vllã fruſtra metu⸗ lL....
rit.p h̊ edictũ nõ reſtituit᷑:qm̃ ne; Mon hebo. ali

18 3t e. vt. J. .
vi neq; metꝰ cauſa factũ eſt. Pꝛo⸗ der 5 deer.
inde ſi quis in furto:vł ĩ adulterio 3 Oli. vba vlpi.
7 Elis eĩ voluta⸗
ti. ſ. ſpõtanee. nam

qdaʒ volumtas ineſt in metu. vt infra eo.l.ſi młr.S.ſi metu.⁊ ſic idẽ
eſt volens ⁊ nolens ᷣm leges. .
a Abetꝰ k futuri ꝑickłi. iñ pñti metu iſtãte. vt.j.e.metũ.ĩ pn?q ẽ ꝗ.
b Sz poſtea. ĩ nouo edicto. atroci. ſ. ↄpulſiua vel et indetatiua qñq;
vt. 7. e. metũ. S. idẽ. ſecꝰ in expulſiua vel ablatiua vel turbatuags.
c v Js at᷑. ñ pt.aduerſus quẽ paꝑ ꝓſicit cuſtodia.vt.j.œ ac. ẽp. ſi
a⁊ͥDa res. Et nõ ꝙ ñ diffinit᷑ hͥ vis ꝓut het. accipit᷑. vtꝓ opulſiua
qꝛ ̃ſiſi pt᷑. lʒ cũ picło.vt.C.ð hẽ.ĩſti.l.cũ ꝓponas.ł ſbaudi ↄmode.

dD c Hntinet. hec clauſula. ſ. qð metꝰ? caung.
e Atrocem. in q̃ eſt wlus.j.de vi ⁊ vi ar.l.j.S.atrocẽ.

Suſtinet. nõ hõꝛeʒ onꝰ hꝛe.ſic inſt.xæ iure na.S.ſ̊ qð pᷣncipi.

u Eeteꝝ. locũ hꝛe.ↄuenit᷑ tñ finuo offõ.nõ pꝰ.cũ ſint de illis qͥ ñ pñt

vocari ĩ ius.vt.j. iniur.l.nec mgr̃at.vt.S.de in ius vo.l.ij.

vincuł.ł ne ᷣmaʒ imꝑpetuo vt ſclanꝰ.k dic.vt.j.e.iſti.S.ſi is.
k m Etum. ſ̊ maio ns.i.magm. vt vbeꝝ vel cruciatꝰcoꝛꝑis.vt.C.
de trãſa.in tpo ſitas.nõ vilis.vt.S.ti.j.l.ſeo.
I m Etu. ↄſtanuſſimo. ad q facit. j. ex ꝗ. cau. ma.l.ij. S. fi. 2. J. xe
re.iuris.l.vam.a.j. de re iud.ſi q8s blbb.
m n Ec timoꝛẽ infamie.ſ. de facto. vt qꝛ dicat ꝙ malã cãnlenã cãta
bu ð me. ſecꝰ ſi ĩfamia tał ẽ q bʒ iuris eflectũ.vt.j.e.iſti.S.fi.
exationis. ſ. talis. ss
o Reſtuui. ſ.dicimꝰ aliquẽ. Iʒ alio mõ reſtituat᷑. Et ſic nõ ꝙ qñq; qͥs
ex ſnĩa ⁊ vbis hurꝰedicn pumt᷑.vt.S.l.ↄtinet.m fi.⁊. EC. de iraſa. ini⸗
poſitas. Qñq; ex ſnĩa tm̃. vt. j. e. iſti. S. pe. 7. S. fi. Anñq; ꝑ oſtuutõʒ.
vt. E. e.ſi ꝑ impᷣſſonem.a. j.æ zhenda emp.nõ lʒ. Qñq; ꝑ rñſa pꝛu⸗
entum. vt. j. e. l. fi. 7. .qᷓ.re.acti.nõ da.l.j— S. q̃ honoꝛãde.in fi.⁊.j.
e var̃.cog.l. medicus.

1 eGBo puto. vuituus. vt ſi ego incluſus timeã ne pᷣuer in ꝑpetuis

p Pꝛoinde. dixit. S. qñ directo timebat᷑ metꝰ. nũc qñ ꝑ qddam medi

um. puta ꝑ adulterium.
D k iij

8.

7
ſ Jure liciro.naʒ iuris executo ñ hʒ immiuriã.vt. j. de imur.l.ĩ iu. S. . 5
/ . L

1

4

—
ðèð

.„

SJYJUMDW-

2 Recte ſeribit. immo videtur non recte. qꝛ non debet dari repetõ
contra. Seod hoc intel-⸗

vt infra de adi.ob tur.cau.l.idem a ſi.que eſt contra.Sed he
lige ꝑ acnonem qð metus cau.a ſic accipe ſequentia. no aut ꝑ odit-
ob tur. cau. vt bi. Seo quare diuerſum? Fendeo.qꝛ preior tm pᷣſen

. —

tem cãm inſpicit.i.metu. vt. J. e. iſti.ius ciuile enã pteruu.i. ſtupꝛu.

none eer e,; wyprehenſus: vel in alio flagicio ve
eſſe pins mudus q vædit aliquid: vel ſe obligauit. Re
rus ceeſcribit pompo. lib. xxviij poſſe
te obijcit turprtu⸗ cũu ad edictuʒ h̊ ꝑtinere. timuit em
qinẽ. aſic non o⸗ vel moꝛtẽ vel vincula. ꝙcy nõ oẽm
aert har Aaulten liceat occidere. vel furẽ: ni
acnone. q pdiditi ſi ſe telo vefendat: ̊ potuerit vel nõ
Hch. vr. ſ. d erceb. mre occidi: ⁊ i iuſtus fuerit met?.
.l. cũ queri. Sed ⁊ ſi ne ꝓdat᷑ ab eo qͥ vephende

b Zel. mo ic eſt
terü maruũ occide potuit ea pati que diximus.
re. ſed viem hoiiz — Sti quige p Aulus
um pam dvo omen.2Z in legem iuliaʒ inciduũt: qui

vt j. adul. l. ma „ EII r.
rion.l. nec mes⸗ quid ꝓ aperto ſtupꝛo ac cepert. Pꝛe
.l.qs ait. e e toꝛ in vt etis reſtituat. interuenire
err vr xrebet. nam ? geſtu eſt malo moꝛe ?
ſubijcu. 1 infra 5 pᷣtoꝛ nõ reſpicit an adulter ſit qͥ ve⸗
I. aquil. itaq;. ¹. dit. ſe ed hoc ſolũ. ꝙ; hic accepit me⸗
ſeo et ſi. 1. J. 40 . l. õ . . 1
corne. de ſicca. l.u tu moꝛtis illato. Di is gccipiat
rem. accur. pecumiã qͥ inſtrumẽta ſtatus meii

d Mon mre. ſuf

ſcit ergo ve deia Lererſurus eſt: nſi wem. nõ dubi⸗

cto vel ure mne tatur quin maximo metu compel⸗
re. ſic infra qo vi ſar:vtiqʒ ſi iã ĩ uitutẽ pete 8
aut clam. phibere lar: vti; ſi i ĩ uitutẽ petoꝛ.⸗ ilt
S. i. Seo ar. otra.

E. e.accuſatonis. et infra de pecuł.l.eo tempoꝛe.
Sed et ſi ne pꝛodatur. i eſt oſtendatur. “
f Oue diximus. vel nõ iure. Et ſic nota ar. ꝙ nõ refert an aliquid
ſiat. an id ꝑ qð ꝑuemi᷑ ad id. vt.j.de nmino.ſi filiuſſa.⁊. .ad trebel.ia

cia. S. fi. 7. J. e tuto. a cur. da. ab his.l. ſcire optet. ar. j.S. e paci. ſi
vnus. Fllud. 7. de neg. geſt. at qui.in pꝛin. 2.S.j.⁊.l.eũ actũ.

C. qd. l. iuł. de gdul. I. ſerui.

de⸗

g i Sti quidẽ. 7 m. lI.mł.ſ. de adul.vr infra ve mino.l.auxiliũ.

.j. 7.

b Reihtuant. ſ. accepta. boc actione qd me. cau. non per conditi-

onem. vt dix-imus ſupra.l. ꝓxima.
1 AAalo more. ſecus ĩ pecunia ꝑ patronũ a liberta aceepta. vt. j. e.
luiquit. nã incidit in.l.iuł.vñ en ab eo pecunia reuocat᷑.at ibi prĩo⸗
nus xe mre accepit. nꝗ et eã poterat reuocare in ſeruitutẽ.
k Si 18. metn. ſerui? em ſiłis morti. vt. j. ð̊ ↄdi. ⁊ ve.l. intercicdit
in fi. Sʒ q ſi ĩ alio inſtro pᷣcioſarũ reꝝ.foꝛte dic noõ idẽ. qꝛ nec mors
nec q̃ſi.vł cruciatꝰcornꝑis iniuenit.qð ẽ ncce.vt.C.de trãſ.inipoitas
ISi iam in ſeruitutẽ.hic duo dixu pla. Pꝛimo ꝙ ita demũ habeat
locñ hic.S.ſi incõtinẽti, renocet᷑ in ſeruitutẽ.vt hic et infra.l. ꝓx.in
principio. Secundo quia alias ꝓbationes nõ habeat. vt hic ſubijcit
7 gr. infra æ furi. l.qui tabulas.ibi. ſeo nihil ac. Jo. ↄtra in vtroq;-
Etr in pꝛimo hic ſubaudit maxime. et eſt pꝛo eo S. eo.l.j.in. S.ſi. ibi.
metus eſt inſtantis vel futuri ⁊c. In ſecundo exponit nõ poſſim.io ẽ
poſſibile eſt nõ poſſe. nam ſufficit piculum poſſe euemire. vt S. l. pxi.
in fi. Item facit infra ad.l.aquib.l.in lege.Et nota ꝙ quida intelli⸗
unt hunc. S. quando eſt in poſſ.ſeruitunis. ſecus ſi in poſſeſſione li⸗
bertano. quia mc ꝓbatõnis onus aouerſario incumbit. idẽ tñ puto
virobiq; ꝓpter generalit atẽ iſtus.ꝓõ.
m ſi dederu.ſeu mulier. hoc intelligit pla. quando pꝛecedentia
ad venerem parata ſunt. vt lectus ⁊ cooꝑta. hoc baoprer hoc quod
eſt infra.l.pꝛoxima in princi.ad quod facit.C.œ adul.l.qᷓ adulteriũ.
Idem puto ſᷣm ioh̊.etiam ſi ſit futurũ piculum. vt ſupꝛa.e.l.j.in v.
metus. Sed quio ſi ↄpulſus iuraui dare.x.tnimore pinrij veci. vide
tur habere locu hec actio.nam vt hic datur ꝓpter nmorẽ infamie. qᷓ
iuris habet effectum ⁊ repetit᷑.ita ibi.Sed contra dico.vt.C.e.l.ij.

⁊.xv.q.vj.c.auctoꝛitatẽ.remactat᷑ em̃ a lege uramentũ.vt.C. x ie

gi. ⁊ con.l.nõ dubiũ.in fi.hic aũt preſens erat metus.

.
17

rit alienauerit: ſuccurri ei ꝑ boce⸗

ab aliquo. Seniq; tractat.ſi vereli

*

n ec que diximus, magis. facit inſti. de nora. S. penultio. ſ.D;
ipſe. vel enam magis qᷓᷓ ipi filij. Et nota ꝙ pateꝛ plus diligit filiu,
; ſeipᷣm.illnd oſtat ꝙ plus pater filium ꝙ filius patrem diligit. vt

infra vnde li.ſcripto in fi.⁊ infra de noffi.teſta. nam et ſi. Et ratõ
eſt. quia eſſe ſiue ꝑſeuerant ia plus in patre pꝓ ſilium. ꝙ; in filio

patrẽ inuenitur

nſtrumstis pditis libe „ hoc eſt natura⸗
inſtrumẽtis pditis liber pnuncia⸗ le g res rurs⸗
prũ patiat᷑:vir ſeu mulier. h̊ edictũ plus diligit.
locũ hbʒ. cũ viris bomis iſte metus * in Eng ij

maioꝛ ꝙᷓ; moꝛtis eſſe ebet. Hec
q̃ diximus ad ediętũ ꝑtinere. mhil
intereſt in ſe qͥs veritus ſit an in li
beris ſuis.cũ ꝓ affectu magis in li
beris pentes terrean᷑. v Lpi.

contra.

te mi operari. vt h.
Epumn aut preſente m accipe Ciel meum.
us :n ſuſpicionẽ inferẽ Seo er. drg. j.
bemug:m ſuſpicionẽ inferẽ deemt. voiif

di eius:⁊ ita pompo.ii.xx viij.ſcri ſiid . Ffi.a.ſ.

bit. Vit enim metum illatum acci P wnaio. l.et
piendum. id eſt ſi illatus eſt timo? mt lo r con.l.

quero fundũ meum audito ꝙ quis ſenu metu. nö5
cũ armis veniret: an huic edicto lo Rennla . e
cus ſit.⁊ pomp:refert labeonẽ exti en ann armis
mare edicto locũno ee: vñ viin⸗ tenccdat
terdictũ ceſſare.quomã nõ videor t Mon vadeet.
vi veiectus.qui ijci non expecta⸗ immo viqeoꝛ. vt
ui. ſed pꝛofugi. Aliter atq; ſi po⸗ vimn gia.
ſteaq; armati ingreſſi ſunt:tunc di queei na. o
ceſſi: hui . uz fo lu. hic alio tẽde⸗
ſeeſſt: hinc enim eclcto locuz fore. a maglio ſen
veniebant. vl dic

ꝙ videtur vi deijci qtum ad amitendam poneſnonem. quig anmt⸗
nit. vt ibi.non ꝙᷓtuʒ ad hoc edictum. vt ha

q; alio tendebant. Poxro ſi vere illo tendebant. non tamen intra

uerunt. habet locum interdictum vnde vi. vt infra xe via v anma
ta.l.j.S.labeo. Si aũt alio.non.vt hic ⁊ infra de vi ⁊ vi ar.l.j...ſi

quis aut viſis.Et hoc ſi non habuerunt ammuʒ deijciench illum.

vt ibi dicitur. miſi poſtmodum mutato pꝛopoſito intrauerint. vr

ibidem ſubijcit. Et his caſiba non eſt res vicioſa ꝙᷓtum ad vſucap.

niſi in vltimo quando.ſ.mutato ꝓpoſito intrauerint. nam ⁊ po⸗

ſeſſio amiititur. a interdictũ vnde vi locum habet. ⁊ eſt res vicio⸗
ſa. Et hoc edictum habet locũ tũc eũ armatis ingreſſis ꝑ vim cõ/
pulſiuam. patioꝛ eos poſſidere.⁊ quaſi ſola vita cõtentus. ali eis
dimntto. vt. j. ꝓxi. S. idem ait ⁊c. que patientia quodãmodo ꝓ tra
dinone eſt. vt inſti. e re.di. S.mhil. Et nota ꝙ hoc edictum non
ↄcurrit cũ interdicto vnde vi. ſeo cũ interdicto quod vi aut clam.
ſic. vt.j. ꝓxi. S. idem ait. Et ſic nota.qꝙ qñq; adnntnut᷑ poſſeſſio.
nec locũ habet interdictũ. nec eſt res vicioſa. qñq; amittit᷑ poſſeſ⸗

ſio ⁊ datur interdictum.nec eſt res vicioſa.qnq; illa mia cõcurrũt.

qñq; daiur hoc edictum. accurſius.
1Profugi. id eſt ante fugi.

u Aliter. ingrefſi ſunt. ſellicet mutato propoſito. vel a prineipio
hHoc ammo venerunt.

.

x Srſceſſi. ſ. volens ti
interdictum vnde vi.
Idem. per vim compulſiuam.

3 Ecdictum quia patiendo coactus tradere videoꝛ coacte. vt mo⸗

do dixi. accurſius florentinus.
a Per vim. compulſiuam.
b Locum eſſe. vt hic ⁊.j.e.ſi mulier.S.qͥ poſſeſſionenm.
cC Anmimaduertendũ. generaliter. ꝙᷓtum ad res corꝑales 7 incoꝛpo

rales.accurſius floꝛennnus legũ wctoꝛ gloſator iuris cuniiuis.
d Et in rem. quãtum conuentos a poſſidentes rem illam in qus

metus eſt admiſſus.

e = no⸗vor Fuum ad delinquentes. nec enun dicit. ſi quis me⸗
tu cc. ſeo qð geſtum erit ⁊c. ⁊ ileo ⁊c. vt ſubijcit.
fCuria.decurionum.

g Ael collegum. monachorum.a expone bec vocabnla,. vt dixi.

et iam pꝛo futu⸗
ro piculo. vt.S.

iniucio, ruid

p Suſpicionz
nota ſuſpicioneʒ

— = =

=

eat locum. ⁊ ſic vrobu

more. als ſi nolens ceijcior. locum habet

ifingtey

feglhi. iaßl

Pnrona,.
1 hror.

ſtee
niainin hai
Gommntt. nh
int e

Glrdunt.
. i⸗ al

N.
. cetto An

e
rde Nd

Kichicn⸗kdar

— —
= =ẽ
— =

–./

Ctlnhlinh u

grctan
oentftllt? N
in en
NN,
1hiſtend.
Ghrmirid
trapti
n ere
e gnutenn
ibohus toni
i %.
tri cpier tr.
rinr n
hhtmran. n
riie⸗ lat
Cltarnel.
ſſchlni⸗ hon
Apo o g
Cnſberten acn
Uiutmeii
Oponguentemaman
tütmt rötuen
icrtchetrtzärg
1 Mymgkanmm
Fühcnuelluennnn
nhigſuſſent
gngiegnninin
Uupheſirhatrgen
ſuohinigſin
ſckiutzigtmtizen
ne kmnnne
enmMeii1ninng,
doltclgmn nn
4 Auuemolin
ſenckſining
nnnmgaſtiena
Etpongo,ſrhn
vrcknü miloi
ſölnefnge ifn
ſällugchrime
. nunoineniine

ſe erus
a ec

un ul
nponl

1 A. un

lloer
Memaae e

mmi ſnn ur⸗
luman

Sctmnor N

mſni
ingans ar
cecicob ſ
lbemigt i
d fen
e
N urRN, Mr
nciſe
runcn ains
in
R
na 0t
m.
No ebant. M

nmAR MNGEN
Nbernita r NI

umImIN AiGfh⅞

mmm afrfin nm
an ulſunn
amurnt N
g in
dtumms ſuſt
taui ſinfuchlid
hgme
Cünmutannne,
mrig c̈ ini
ns nnnſt en
1 nuntu ih linn⸗
s.

õ
Bimtutii⸗

61
ustuittni

mia iſgſi n
run i
n glun i
weglonu
mmn!

gue

4
W.nbl e

on ⅓

5. quod cniuſq; vniuer.l. j. Sʒ ſi poteſt aliqua vmuerſitas mit ·
tere metũ vt hic. ̊ et wlũ.vt infra eo.ſi cũ excep.S.eum. Seo ↄtra
infra e wlo. l. ſeo ex wlo. in prin. So. hic ſeruus vn uerſuatuis fe-

cit. vt..de acqui.poſ.l.j.in ſi.⁊.l.ſe.lel dic non tota.ſj̊ ꝑs.ſ.ma⸗

ioꝛ ꝙ pꝑinde eru ac ſi tota.vt.j.x reg.iur.l. aliud.S.vefert᷑. VIł dic

q illi mittũt qͥ

regũt vniuerſua 3„ „ ſe
ntaln vy Iaẽ ait ?A ſi ſoꝛte adbibita ma⸗
dent mzdata.vr nu ĩ meo ſolo ꝑ vim echfices: ⁊ in
j.v via vi ar· qictũ qð vi aut clã:⁊ h̊ edictũ locũ
.l. ſi vi me. 7. J. . 2 oꝛ id tef.
ad tuct er pie ra meen parſo gern ner
us. F. impator. ⁊ ſi ꝑ vim tibi poſſeſt. .
vel du gð ve trtradidero. dicit pompo. huic edẽto
Raaun r ⸗ locũ eẽ. Animaduertẽdũ ẽ aũt
tum commttit. ptoꝛ B edicto generalit᷑ ⁊ĩ rẽ loq.
tv ac. T — „ , .—
daia ter drerr. nec adijcit a geſtũ eſt iõ ſiue ſin
uio en at. ſup gularis ſit ꝑſona ea q̃ metũ intulit
ple facile.

beeo: icet t⸗ vel popu: vel curia: vel collegiuʒ

neri. niſt ipſe.
c̃.vt ſubijcit. erx

.C. e. l. nhil int
Kne eſt dtrs H toꝛ oplectat᷑. eleganter tñ pompo.
boc miſ tollit co ait. ſi qͥ magis te de vi hoſtiũ vel la
rh; ſbaudi tronũ vel populi tuerer vel libera⸗
ego. a. rrenm aliqęd accepero ate vel te obli⸗ G
ESubmiſi. i. gauero.nõ cebere me hoc edicto te
eeae ig neri: miſ ie hanc vim tibi ſubnu⸗
eſt te cepit. ſi. ceterũ ſi alius ſubmiſit vim.te⸗
m Spere potꝰ neri me nõ vebere. ego em ope poti⸗
nee equ el im̃ mee mercedem accepiſſe videor.
pi me. vt ⁊ egs Icẽ pompo. ſcribit. qſdam bene
babes ꝓpter te. putare. etiã ⁊ ſeꝛui manumiſſionẽ.
vt hic ⁊ infra.e ledificij æpoſuõ 2 15
dar ob tur. cn. vel edificij wpoſitõʒ quã qͥs coact⸗
len En r. I. fecit ad reſtitutõnem huius edicti
.l. ro. le 3 =£ ℳ₰
i . equiſtim. 4 poꝛrigendã eſſe. Ded qo pretor
wna liyf. git ratum ſe nõ babicnriͤt quaten
J. ſi qnis. piendũ eſt vi d
Agee eeaccipiendũ eſt videamꝰ. Et quide
atur actione iſta 1

ad quem puenit ↄmodum er metu. vt infra eo. ſi cum. S. aliqñ. jjre

hic nõ tenet᷑ HRep̊ qꝛ huic dationi ꝓxĩa cã ẽ bnñ̃ficiũ.ſiue ſᷣniũ qð
feẽ ob hꝰ qð dedit.ałs aũt ꝓxĩa cã tradutõi facte meticłoſo ẽ metꝰ.
n Icẽ pompo.ſᷣui manumiſſionẽ. nõ tres caſus.qꝛ aut ego ſui
dñs ab exneo ↄpulſus manumiẽ.⁊ tũc ohiiet qð h̊ dic.aut a ꝓpło
aut ab ipᷣ ſeruo.⁊ his duoba caſiba ñ valet libertas.⁊ iõ nõ ẽ locus
reſtõni.vt.j.qui ⁊ a qͥ.mali nõ.l.ille a q̊.⁊.l.ſi pꝛiuatꝰ. Secꝰ ſi ſ⸗
uũ ꝑ metũ mihi auferas.⁊ manumnttas.qꝛ nõ valet libertas. ſ̊ vẽ-
dicio vuili in rẽ.vt.j.qͥ. ad lib.ꝓcla.nõ li.l.ij.Sʒ ĩ nr̃o caſu j quẽ
reſtituit᷑ dñs. Quidã ) ſeruũ.vt in ſeruuutẽ redigat᷑.q̃i hec ſit ma

gna cã. vt infra de mino.ſi ex cã. S. fi. ⁊. l.ſe. Lu dic ᷣm io.õ infeꝛẽ

tem metũ.⁊ ad intereſſe. nam libertatẽ reuocare nõ poteſt.vt.ĩ.œ

WVWlo. l. ? eleganter. in prin. 1 dicta.l.ſi ex cauſa.S. aduerſus.

d Nuatenus.i.qr. Stpulatõem. ꝑ merũ exioꝛam.
p Facta eſt ſimiliter per metũ.ne ſit ↄtra.C.e.l.ij.ſj põt dici ꝙ ẽ
damnum paſſus mi eo quod eſt obligatus.
q Et pompo.ſcribii.male ſᷣm io.etiã ĩ pᷣmo caſu.ex eo ꝙ poſuit
interduũ.nã vtrũq; locũ hʒ.⁊ ſacit ꝓ io.j.vbi dic̃.ex qua ↄſtitutõne
⁊c̃. Uel dic ᷣm aʒo.bñ in hoc pꝛimo dqicto.dno em̃ dxit. vnũ ðe ne⸗
gocijs ꝑſecuis.⁊ hoc bene.aliud in unꝑfecus.⁊ ibi male.aʒ. Et ᷣm
hoc hec dicno interdũ notabit facti varietatẽ.nõ iuris diuerſitatẽ.⁊
retert᷑ tm̃ ad exceptõem.q.d.ſi abile eſt vt habeat locũ exceptõ.alłs
nõ.nã ſi oĩa ꝑfecia ſunt.a nil dicit inferens.metũ paſſo.q̃lłr exciꝑei

At ꝙ dixit in imꝑfectis ſolã exceptõem.peſſime dixit.⁊ ideo corꝛigi

tur in ſi.S. Sed vnde fuu motus pomp.in ſcõo dicio? H: foꝛte ex
eo ꝙ hec actio nõ dat᷑ mſi habeat qͥs dãnũ.vt.j.e.ſeo ⁊ ꝑtus.S.q̃ri
hic aut non videbatur damnũ paſſus.eũ res ſu unꝑfecta.ſed poteſt
dici ꝙ eſt damnũ paſſus in eo ꝙ eſt obligatus.

V Scio. loqt. vlp. Pollicitaiõis.i.ꝓnnſſiõis.a ſic res cᷣat ĩꝑfccva

2

In mtegrũ.ꝑ actoein qð me.cau.vt ꝑ acceptilatõem liberetur.

x Lolligit. qnõ colligit᷑ ius generale ex i

vel coꝛpus: huic edicto locus erit.
Sed licet vim factã a qͥ cũq; pꝛe

non indicis officis tm.
Sine exceptione. ſ. ve let experiri.
vVEx q̊ ↄſtitunone.i.reſcripto pᷣncipis.

vncipis.vt.C. de legi.⁊ cõ.l.ij.q̃ eſt ↄ. NR?illud obtinet q pᷣnceps int᷑
loqno nonum ius

aut ĩpfecta res ẽ. lʒ metꝰ inf᷑quene⸗ ſtunt H ar no zſit

rit:vtputa ſtipulatöem numeratõ
nõ ẽ ſecuta:aut pfecta ſi pꝰ ſtipula⸗
tõnẽ et᷑ numeratõ facta ẽ:aut pime
tũ accepto debitoꝛ liberatꝰ ẽ: vł qͥd
ſile ↄtigerit:qð negociuʒ pficeret.
Et pompo.ſcribit ĩ negocijs qͥdeʒ
pfectis:⁊ exceptõm interdũ ⁊ actõ
nẽ opetere.ĩ ĩpfectis aũt ſolã exce⸗
ptõem. Sʒ ex facto ſcio. cũ cãpani
metu cuidã illato extorſiſſent cau⸗

rat expoſuit. Gel
ini loqnw ĩ aliq̃ cã
q̃ fit coꝛã eo. ſ h fa⸗
ciẽw ius iniloqndo
iuz. Sʒ hec ñ valʒ.
iuris añ hanc legẽ.

ue impꝑfecta.ſi ẽ ꝑfe
cia dat actio.itẽ ex⸗

tuit. ſ magis qo e⸗

ibi ſtatuit imꝑatoꝛ

ceptio. ſi ſoꝛte res

Co P N =

nilocutoꝛia qꝗᷓ eſt in reſepto

Iteʒ hoc ẽ in coꝛpe

qꝛ nõ erat in coꝛpe

y Siue pfecta. ſi

tionẽ pollicitatõis.reſcriptũ eẽ ab pelen ac e quz re
impꝑatoꝛe nro.poſſe eũ a ptore ĩ in el penit ſibi caneri
tegꝝ reſtõnẽ poſtulare: ⁊ ptoꝛẽ mexe enictõe. Si at i

aſſidẽte inflocutũ eẽ: vt ſiue actõone lecea. dat exceptõ.

— et᷑ actõ. vt liberet
vellet aduerſus copanos expiri eſſe acceptilatõez. vr.F
ꝓpoſitã:ſiue exceptõe aduerſus pe æ. l. i cũ excep. S.

tẽtes: nõ veeſſe exceptõʒ . Ex q̃ oſſti act de t vim. Sʒ

tutõe colligit᷑: vt ſiue ꝑfecta ſiue ĩp
fecta ſit res.⁊ actio ⁊ exceptõ vetur
Volẽti aũt dat᷑ ⁊ i re actõ ⁊ ĩ p

ꝙ nec actõ nec exce

videat᷑ appꝛobaẽ p⸗

ſonã:rſciſſa acceptilatõe ł alia libe 315 ſth. GiX
* . . . . . 1t
ratöe. JIdẽ ulia. li, j. vigeſton. factũ ꝑ metũ. ibi p⸗
putat eũ cui res metꝰcã dita ẽ:ꝛnõ mum tm.

ſolũ r̃ddere:veꝝ et᷑ ð wlo promit⸗

tere debere. Lz tñ m rẽ actõʒ dã⸗ 3 Aolemti. zirẽ

2.. 8 9, ς agctio. qdaʒ ſic intel
dã exiſtimemꝰ qꝛ res ĩ bonis ei eſt ligũt. * acſöirem
q̃ vim paſſus eſt. venꝝ ñ ſine rõe di vin⸗ babent loc.
. „— . 9 . 4 31 . g. n 26
cet᷑. ſiĩ qdruplum qͥs egerit.finiri pala vequpmem⸗
H m iſtos. acn in ꝑp

ſonam qð me. cau. quando incoꝛpoꝛulia. vt actionem. vt ſubijcit. SGʒ

.

io.dicit in rem vtilem que pꝛimo anteꝙᷓ ꝑ metum alij traderet᷑ wm
Wimm erat directa. nunc dat᷑ ⁊ in ꝑſonaʒ.ſ.qð me. cau. que eſt in perſo
nam. vt inſti. de actio.S. pꝛeterea. dabit᷑ ⁊ ii eodem caſu. vt infra lege
ꝓxuma. S. licet. ⁊ etiam in alio caſu.vt.ſ.xemiſi acnonem ꝑ acceptila⸗
nonem. vel ꝑ pactum in ullis caſibo vbi toilit actio ipſo iure. vt ſupꝛa
æ pactis.ſi tibi.S.quedam.ałs em̃ agerem pma.⁊ ſi exciꝑet de pacto
replicarem de metu. Item ꝙ dar in rem poꝛi wommo. ven eſt ſi pꝛius

erat wminus. vel talis cui publiciana vel ſimilis daret᷑ rõe directi vel

vtilis womnij. ałs non hꝛei locum hec acno. licet interdictum. vñ vr
xe hoc non curet. vt infra de vi ⁊ vi ar.l.j.S.qui vi a me.nec acno ꝑſo
nalis.qð me.cau.vt infra eo.ſi mulier.S.qui poſſeſſionem. Sed qre

non datur actio in perſonam vtilis. que pnmo datur orrecto. ſicut rei

ven: Rneſᷣm Jo. quia actio in rem videtur remanſiſſe in rebus h
manis. cum wminiũ ſempꝑ fuerit ſaltem penes inferentem mein dire

ctum. at actio pſonalis fuit ꝓꝛſus extincta.vñ unꝑpetnum æc. vt. Jj. dNe

ſolu. qͥ res. S. aream. Contra hoc eſt. . xe le. ij. ſideucõ. S. ſi 40 rem.
Jaͤeo die aʒo.ꝙ etiaʒ pᷣma ꝑſonalis dat᷑ vtilis.⁊ ſic pt intelligi qõ
di. Mam a als acno reſuſcitat. vi infra eo.ſi mulier. S. fi. ⁊ ſuß ſi
ex noxa.cã agat᷑.l.ij.in ſi.⁊.j.de ca.di. l. tutelas. S. ſi lertet. Ein
aduer.trãſa.l.ij.⁊.C.de accepti.l.ſi.Et qð in dicta. l. ve ſo di allit
ſiẽ ⁊ alie regule.lel puncta ibi inpernn extincta certe reſuſci ⁊c.
a Liberatõe.q̃ facta fuerat ꝑ pactum ſimplex.
a Icem iul.e e wlo. vt. j. e. l. S. ex hoc. ⁊. e pig. ac. creditoꝛ.
ce rei vẽ. ſi poſt ⁊.l. ſi bomo. . lenti
c TLicet in rem. ſ. vnlem. vt dixumꝰmõ m.S. volenn. w.5. i
d In boms ems eſt. ſ. ſictione iuris. q nemo videt᷑ ⁊c. vt.S. ti.j.l.

nemo.⁊ dic. vt ibi dixi.

e Finiri.ſi pᷣmo agat᷑ in quadruplimn. tollit᷑ in rem. qꝛ nata erat. SO

ſi agat᷑ in rem pus.vt hic dicit.vel cõtra. quomom tollit᷑ in qᷓdruplũ?

qn res ẽ ꝑfecta. v?
pno der.cũ ꝑfctẽ o

mo factũ. vt. C. e.

NXNA

cum non ſit nata.mſi tũc demũ qñ erit in ↄtumacia ꝙ nollet rẽ reſti
tuere.vt infra.e.ſi cũ exceptõne.S.m hac.a inſti.de act.S.uẽ actioꝛ
Hs dic vbũ finiri ꝓprie ⁊ inprope poni.vt ałs.j.ſi cer.pe.certi cõ⸗
dino.in pn. Glel dic natã etiã a pn. Iʒ ex clemẽna tardet᷑ eiꝰ curſus.
vt inuit. j.ſiẽ ex.S.ſatis. Itẽ q̃re vna ꝑ alterã tollit᷑.cũ vna ſu pena
lis. altera rei ꝑſe⸗

cutona. Rn.qꝛ ſſᷣ 2 —.
vt. . eo. ſi c ex· ecicto reſtitutio talis facienda eſt
Nod n in integrũ officio iudicis: vt ſi per
e furi. ſi pignore. vim res tradita eſt: retradat᷑ ⁊ de

S. cum furti.

a E hoc edict. te vterioꝛ res ſit facta. Et ſi acce⸗

officio iudicis. qðᷣ Ere nen
lare hz. cñ arb ptilatione liberatio ĩteruenerit: re
traria ta 1r (AarsiT = .
nes c; vruib in r? ſtituenda erit in pꝛiſtinũ ſtatũ obli
vr inſti. e acti. S.p gatio. Vlſq;adeo. vt iulianus ſcri⸗
rereg. accur. bit lib.quarto. Si pecunia debita

b Dictũ eſt. ſ. S.
e. S. idem iul. als
incipit ibi lex pu⸗

fuerit.qᷓ accepta ꝑ vim facta eſt:ni
ſi vel ſoluat᷑: vel reſtituta obligati

tat ac. ⁊ intellige ſi rriſ re K. rn 2
ne fideꝛuſſoꝛe. vx One iudiciũ accipiat: in qdruplo eü
j·we hre ſti: .j.S. 2demnqduũ. Sed aſip vim ſtipulã
pe. 7 i. 7. .. de V⸗ ti ſero. ſti z
niqm. lancimus. et ꝓmiſero. ſtipulatio accepta ferẽ

nota ꝙ pumus ca

ſus eſt in re copa⸗ tutes amiſſe ſunt.reſtituende erũt

bren. in ½ cCum aüt hec actio in rẽ ſit ſcri
eSoluatur. ſue pPta:nec pſonã vim facientis coher⸗
gura e e n ceat ſed aduerſus om̃es reſtitui ve⸗
epar t: qð metus cã factũ eſt. nõ ĩme⸗
non eſt pura.⁊ dic li⸗ d in Ee
accipiat cum dies rito lulia. a marcello notatus ẽ ſcri
vt da eanenene bens. ſi fideiuſſoꝛ vim ĩtulit. vt ac
dum. hoc intellige cepto liberaret᷑.in reũ nõ eẽ reſtitu
ſi erat obligatõ in endã actõnem: h̊ fideiuſſoꝛem niſi
diẽ. vel ſb odi. ałs

in ipãm pecuniaʒ

ↄdẽnaret᷑.nõ vt reponẽt ſe ĩ obligatõʒ. vt. j.de odi.ob cau.ſi qͥs acce/

pio tulerit. accepnlatõ ñ tenet. niſi extitit oditõ.̊ mnteri ñ eſt oãnã⸗-
us. a ſic ñ agi᷑. Sʒ certe ĩmo ẽ dãnãdꝰ ꝓpi ſpẽ. Dʒ qᷣd qdruplabit

ſi adhuc ñ debeat? E?qð erat ſimplãdu.vt.j.e.ſi cũ.S.j.ſ̊ differt ex

actõ ĩ diẽ pᷣncipał obligatõis. vt. ſ. ad.l.aqᷣł.l.ĩ lege.a.j.e.ſj ⁊. S.fi-

Alij dicũt exnmari qo valeat tał oblhigatõ.a illo qdrupler᷑. vt arg. ꝓ
eis.j.de ↄdi. fur.ſi ſᷣuus.Sed ar.j.j.æ ta.exhi. locũ. S. fi. m ver. er

ſi ſub adi.⁊c. ſj ibi ſpãle.vt ibi norat᷑. Itẽ qd ſi accepto tuli obligatõʒ
furti vel iniur. ̊ nõ dʒ reſuſcitari.nõ em̃ c. vt S.e pact.l.ſi vnꝰ.S.
pactus. Rdeo ponet ſe in obligatõem tante quantatis ꝑ ſtip. m. h.
Immo fiet ipᷣa exacto.cum nõ poſſit teneri niſi pure.vt. j. de odi. ob
cau.l.ſi quis accepto tulerit. Item quio ſi reus ⁊ multi fideuſſoꝛes
ꝓ eo tenerent᷑. an otra omnes fiat quadrupiatio. mſi ſe reponãt i ob
ligatõem? Rendeo nõ. ſed reus tm̃.⁊ ſi in gliquo nõ eſſet ſoluẽdo. in
reſiduũ fiet qdruplatio ↄtra ſideiuſſores.⁊ hoc põt colligi.j.S.cũ au
tem. ⁊. inſra.l.pꝛoxima. S
Sed ſi ſeruitutes amiſſe. debite rei tradite ꝑ metum. vt infra qd
vi aut clam.l.ſemper.S.im hoc interdicto.
g Cum aũt hec actio.quod metus cauſa. aʒo.
hIn rem ſit ſcripta. q; generaliter dat᷑ ↄtra oẽs ad q̊s dmodũ ꝑue
nit ex metu. vt. j. e. ſi cũ ex. S.in hac actione. Secus in exceptõe coli
vt. j. de w. excep. l.apuo.S.pe.Seo in exceptõe metus.idẽ qð in acti⸗
one quod me. cauſa.vt ibi.in ꝑſonam tamen eſt. vt inſti. e acti. S.
preierea.ſic et in interdictis quibuſdam.vt. j. e interdict.l.j.S.pe.
7 in actione ad exhi. vt infra ad exhi. l.iij. S. eſt aut. S
1 Yaciẽns.ſ.tm̃ ałs falſuʒ eẽt qd ſeqt.ſ̊ aduerſus ⁊c.als ẽ lr̃a tm̃.
Kk Dmnes. habentes ↄmodum ex metu. G
IScribens.iuł.id quod ſequiuur.
m Liberaret᷑.cinus acceptilatõne etiã liberat᷑ reus.vt.j.de accep.
inſiur.S. a ſi ſideiuſſoꝛi.ſecus ſi pacto.vt S.de pac.ſi fideiuſſono.
n Actionẽ. non ſolum oↄtra fideiuſſoꝛes. vt reponant reum.
o 1 ALluo verũ eſt. ſ. verſa vice.
o In obligatoeʒz. hoc ſi debim erat in diẽ. vel ↄditõale. als
ſecus. vt. j. de p.v.ob eã.a.j.de ↄdi.ob.can.ſi quis accepto.
q Si metu. eoſdem. ſed videt᷑ exquo ſemel liberan ſunt. ꝙ inmti

vlo.ſiẽ dictũ ẽ repromittat᷑:ne foꝛ

vt in ſua perſona reintegret᷑ obli⸗
da erit. Sed et ſi vſufruc. vel ſerui

iterum non obligent᷑.vt ſupra de pactis.l.fi.que eſt ↄtra. Sed ibi

ex honeſta cauſa liberatio ad eos peruemt. hic ex inhoneſta. immo

plus.quia non vident᷑ liberati hic.vt S.ti.j.l.nemo.

r Mon minus idoneos. vt hic ⁊.j.de arbi. labeo.S.fi.a infra de
oſti. pe.qui aũt.S.ij.⁊ infra loca.ſi quis wmũ.S..
ſDPignoꝛa. vr
aduerſus reũ q́; actiõʒ reſtituat. Qe pri.. ſimmoꝛ
bere in quadruplũ ↄdemnari. D t ĩ Si q a⸗

eſt verius qp marcelł. notat. etia eus. vl me l.x
aduerſus reũ ↄpetere hãc action.. acaſu Naralam
cũ in rem ſit ſcripbta. g Aius. AUt rei. h vt
Alud veruʒz eſt. ſi ex facto de Penn vr ſunal.

buoris metuʒ adhibentis ſi x ſ ,

deiuſſoꝛes acceptilatione liberai m vr blo cann
ſunt.etiã aduerſus ſideiuſſoꝛes agi tus.x omnhm
poſſe: vt ſe reponant in obligatõeʒ. Kucws. qun dicũ
Si metu a te coactus acceptam y poterſi
tibi ſtipulatõnem fecerim. arbitrra quadruplum. vt
tu iudicis apud queʒ ex hoc edicto qurqno ſtch .

agitur:non ſoluʒ illud contutetur. 3 Pomi. etia ſi

emiſti ꝑ metum

.„Te 9 m
gatio. ſed vt fideiuſſoꝛes q;; vel eoſ⸗ E ſendelend:
dem: vel alios non minus idoneos ſeſſo cũ nrnlote
adpibeas. Preterea vt pignoꝛa 1. quos vir poß
qᷓ dederas in eadẽ cã:reſtituas. ſeſſoꝛ percipe po
“ p Aulꝰ?. tuiſſet. Sic et in
J qs alius ſine malicia fide-⸗ dem crennonm⸗
iuſſoꝛis vt fiðiuſſoꝛi accepto inſa qᷓ in ſian
fieret vim fecit. nõ tenebit᷑ fideiuſ- tꝛ. per bane⸗
ſoꝛ:vt rei quoq; obligationem reſti Sic am eo qui
1 . emit contra inteꝛ
tuat. i Wlianus. erglegn v⸗
e agri. ⁊ cenſ.l.

quemadmodũ. in fi. l. Jdem 7 qui emit a fiſco nõ ſolenniter vendẽ
te. vt. C. de fide inſtru.⁊ iur.haſ.ſiſ.l.j.li.x.Et facit ad hoc.j.x
uris. I. videamus. S. item ſi. Seo regulariter titulus excuſat a ꝑ

cipiendis. vt. C. e rei ven.ſi fundum.

a Queri poterit.fecerat.pꝛius.
b Paſſo vim. ſcilicet poſtea ex interuallo etiam.
CElienauit. reddendo.

d Repellere. incontinenti.
ę Quare ſi. ſuperior caſus eſt qũ duo tm̃ ſunt.nũc qñ tres.
fAox ego. y. intelligit hũc.S.in vtroq; ſuo reſponio.qñ meius

in ↄtinenti fiit facius illi qui primo metu fecu. ⁊ hoc ex regula ſu⸗
perioꝛi.vum vi ⁊c.⁊ ex eo ꝙ hic dicit mox.⁊ eſt ꝓ eo.j.de vi ⁊ vi a:
ma.l.iij. S. cum igitur. ⁊ ſupra ce iuſti. ⁊ iur.l.vt vim.a infra ad.l.
aquił.ſcientiã.S.qui cum aliter.⁊ ſm hoc ſi ex interuallo hoc fiat
poterit agi ex primo et ſecũdo metu.vt infra ðᷣ vi ⁊ vi ar.l.j.S.qui
vi a me.⁊.l,cuʒ fundũ.Alij dicunt idem qo.y. in ſecundo caiu.ſeo
min primo dicunt etiã ſi ex interuallo non poſſe agi. Lu dicas ĩ vtro
q; caſu non poſſe agi ſiue incontinenui. ſiue ex interusllo fiat me⸗
tus. Primo quia ex ſua impꝛobitate non vebet conſequi acnionẽ. vt
infra de furi.itaq; · Secũdo qiia hec actio damnum exigit. quod
hic non eſt. vi infra ꝓximo.S.⁊.j.l.ſi cũ ex.in fi.j.reſpon.Sed ab
interdicto vnde vi nõ excuſatur.niſi incontinẽu faciat. vi in dicta
l.infra de vi ⁊ vi arma.l.iij.S.cum igitur. Sed nunquid locũ vebet
habere contra hunc debiiorẽ edictum dim marci.ſ. quando te coe⸗
gi mihi ꝓmittere.⁊ tu coegiſti poſtea me vt te liberarẽ.ſ.vt amittas
exceptionem quod metus cauſa.que tibi competebat.⁊ actionem

quod me. cau. que tibi competebat vt liberareris? Endeo non pu⸗

to edictum locum habere in excep.amittit ergo acnonem quod me
