iunxu accuſannum. ſcilicet de edendo actionem? Hendeo ideo. qꝛ nõ
⁊x ea ſola ſed de triplici editione tractat.ſcilicet acnonis. vt infra eo.
l.j.in princi.⁊ inſtrumentorum. vt infra eo.l.pᷣma.S.editiones.iteʒ

rationum.vt infra eo.l.j.S.rationes.⁊.l.pretoꝛ.m princ. Seo actio

edit᷑ in prin. cetera in ꝓceſſu cauſe.tem acta ſunt edenda.vt.C.e.
.id apuo quem. ſeo hic titu.nõ dicit aliquid de aciis.
Da quiſq; actõe.largiſſime hoc nomẽ acto is ponit᷑. vt etiã
Imns verbo. ałs ſtricte.vt infra v act.⁊ ob.l.acuonu gnera.
ſtrictiſſime. vt in eo.ti. actio in ꝑſonam.
r Eam edere.i. eam vemonſtrare. olim quocũq; modo. hochie ꝑ li⸗
bellum. vt infra ꝓximo.S.⁊. C. xæ lit.con.autet᷑.offeraz.
ſEli pinde.id eſt vt exinde.vel dic vt ex hoc ſciat reus ⁊c. Dʒ quõ

põt reus hoc ſcire ꝑ ſolam actionis propoſitionẽ. Dic ergo eam eden

dam ſic vt ſpeciem litis demonſtret.⁊ ita reus ſciet.vt.C. eo.edita.
et ſi duo dixeri Be re em̃
patet ꝙ ech debeat. cũ acnone.ſiue agam actione reau. vt infra de rei
ven. ſi in rem. in prin. vbi vebet veſignare reʒ. ſiue ꝑſonali quã
ſpeciem. vt infra. e.l. S. ⁊ ſi veſtimenta. vbi veſtimentoꝝ debet dici co⸗
loꝛ ⁊ numerus.ſiue ꝑi autatẽ. vt. C.e epi. ⁊ cle. autenti

P ms, na hg a ca generaliter. e cauſa ſimiiter conſtat. vt. E. v edic. di. adri. tol.

l. fi.̊.ſin aũt aliquis.ibi arburiũ requirat᷑ ⁊ cauſa.⁊ infra x᷑ excep.
rei iudi.l.⁊ an eadẽ.S.acnones. Rei veſignatio tamẽ fit aliter a ali
ter. vnde diſtingue.quia aui eſt actio erſalis. vt petitio hexedita
ns.vt ſumi᷑ inira de rei vend.l.j.m princi.

vt infra ſocio.l. õ n eri
Aſignanda. vt peto a te hereditatẽ que fuu ſempronij. ſnʒz eins he
res. hoc pꝑ petitionẽ hereditans. ideo q; nõ Räiticanſt res. euicta
hereditate.qꝛ inquiri᷑ ꝑ executorẽ quid debeat reſtitmi.⸗ quedam ren
nentur. vt impenſe funeris.a ſolnta creditoribo.vt. C. peti. her.
l.j.æ. l.in reſtituenda. a. l. de hereditate. 7.l. fi. S. ſin ant. tem i
nerali ſufficii rem generaliter dici. vt peto a ie vt ranoõem tue genera⸗/
lis adminiſtranoms reddas. quia negocia mea adminiſtraſti. 7 hoc
E ac.neg. geſt. Ded iudicio pendente. potero quedam perſequi. vt. C
Eyr dicta.l.ſi in rem. infra de rei ven. 8
probata vebeat ſeqni condemnatio.ałs. quid ſi dicam peto a te œcẽ.
quia eſt rex in francia.vel quia ego ſum hic. certe nõ ſufficit. Quod
autem ce cauſa dixi.habet locum in alijs non in acnone in rem. ibi
enim ſufficu actonem pꝛopom. cum non ſit niſi vnum tm wmmiuʒ
ex vna cõꝗ.a non leditur reus. immo ei pꝛodeſt. cũ actoꝛ omne ius
ſuum in indicium vduxiſſe videatur. infra ve excep. rei indi. ſi mat᷑.
S.eandem.in fi.S.Seo ſi egi ad librum actione ex empto. oportet di⸗
ci cauſam.quia poteſt eſſe ꝙ emi.⁊ non competat acno propter lapſũ
temporis.a econia ꝙ competat actio.⁊ nõ emi.qma mihi ſut ceſſa.
ſed non poteſt eſſe ꝙ habeam rei vendi.quin habeam a wminium. 7

udicis officiũ ↄtineat ⁊ ſimiia. vt mfra œ acn. ⁊ ob. l. actio/

econtra ſi habeo wvmimum. ⁊ habeo in rem actõnem vel rei ven. cũ

idem ſit tempus.⁊ mi poteſt eſſe m mecho inter rei ven. ⁊ cauſam
Sed ſecus in ꝑſonalibo actõnibo.qꝛ eadẽ res ex pluꝛibo cauſis vebe
ri poteſt. vnde vt ad eandem cauſam non redeat actor. debet eam
ſpecific are.vt iufra de excep.rei iu.l.⁊ an eadem.S.actior es.cnʒ ⁊

als reus nõ certi
us eam edere vebet: nã equiſſinu, nen m ubiat
videt᷑ euʒ qni acturus eſt edere acti li aommeret ſine
onẽ vt ꝑinde ſciat reus vtrũ cedere ſeuſ acronem.
an otendere vltra debeat: ⁊ ſi contẽ omne ius vducit
denvũ putat. veniat inſtructus as in iudiciũ.vt.

agendum. cognita actione:qua con

4 na. ⁊ notatur. .
ueniatur. Edere eſt etiam copiã a exhr.l. ñ igno
cſcribendi facere vel in libello co⸗ rabit. Si iamen
. , n reali.actoꝛ cãʒ
plecti ⁊ dare vel dictare. Eum quo expmẽ vult. cau⸗
qᷓ; edere labeo ait. qui pꝛoducit ad tus eſt. vt agens

ex alia cauſa nõ

repellat᷑.vi infra

eͤ excep.rei iu.l.ſi mater.S.ſi quis antem. Sed nonne idem in q̃i

bet perſonali actõe.vt actione ⁊ re ſpecificata.ſemꝑ cauſa intelliga

tur. vt ago ad.x. conditione cern ex mutuo? Hendeo non.ſed hoc qð
dico ex mutuo meſt cauſa. a ſic patet ĩ alijs. vt nõ ĩtelligatur cauſa
miſi ſpeciſicetur. At in acrõne in rem eius cauſa nulla alia eſt ꝙᷓ w
mimum.quoo omne in iudiciũ veducit.⁊ ſic pꝛodeſt.nõ nocet reo.
vt dictum eſt. cauſa enim ꝓxima ſiue immediata vna eſt. ſcilicʒ u
minium licet mediate plures.vt emptio ⁊ wnatio.vnde in reali om
ne ius deducit in udiciũ. Item ⁊ circa propoſinõem actioms q̃ro.
nunquid ſufficit rem veſignari a cauſam exprimi. dicit Pla. ſic. qꝛ
cauſe expreſſio eſt idem quod actio.quod mi eſt. nam hec tria obli⸗
gatio ⁊ ↄtractus ⁊ actio diuerſa ſunt.cum primo contractus.ſecnn
do obligatio que due poſſunt dici cauſa.⁊ actio tercio ſit. vt probat
infra de procura. licet. S. ea. Item alia ranone apparet aliud eẽ cau
ſam.⁊ aliuo actõnem.quia poteſt eſſe vera cauſa.⁊ tamen acno nõ
eſt vera. vt quia vere contraxi a fuiſti mihi obligatus. ſed ſoluiſti.
vel remiſi.Et econtra poteſt eſſe vera acno. a cauſa falſa. vt quia
mqhi te non obligaſti. ſeo iure ceſſo ago.⁊ ſic competit mihi actio.
ergo his duab ratiomibus.aliuo eſt cauſa.⁊ aliuo actio.Alij vo di
cunt ꝙ ſufficit rem ⁊ cauſam dici duabus ratiombus. Prima. ſcu
licet qꝛ habes effectum quem lex vult.ſcilicet ꝙ reus ſciat cedat vel
contendat. vt hic 2. C. eo. edita. Secunda.quia nil intereſt. an res
pꝛoprio nomine appelletur. an digito oſtendatur ac. vt infra ſi cer.
petatur.l.certum eſt.⁊ hoc ſeruaiur bonoñ. Et hoc enam fallii pᷣm
eos in illis caſib.vbi ex vna cauſa onumtur actiões plures.que ele
cnone tollunt᷑.vbi actio eſt pꝛoponenda.vt patet his legibus. vt in⸗
fra de tribu.l.quod in heredeʒ.S.eligere.⁊ te leg.ij.cum filius.S.va
rijs.⁊.C. de furt.l.j.⁊ ſi ſeruus emi.ſe man.l.pᷣma.⁊.C. de codi⸗
cił.l.finali.⁊.C.œ pact.inter empt.⁊ vendi.l.commiſſoꝛe.a infra
de iureiurando.l.duobus.S.exceptio. Legi autem. C. e.edita. que
dicit actionem dvemonſtrare ſpeciem future lins. Endeo verum eſt
ſed non ſolum acno.ſed alia ſunt que demonſtrant ſpeciem future
lius.ſicut vna eſt via que ducit romam.ſeo non ſola.⁊ huic pꝛeſen
ti legi dicere poſſunt.ꝙ eam edere debet.vel aliquio ſimule face: e.et
in hac ſentenna eſt io.⁊ a o.⁊ alij. Deo certe videtur ſatis. acnões
ſemper edi per hanc legem in pꝛinceipio.a in fine.j.reſpõ.⁊ infra.de᷑
admim. tuto.l.quotiens.S.item ſi temporali.nã poteſt intereſſe rei
alia ratione.quia foꝛie pꝛoponet actoꝛ actionem ineptam qua propo
ſita ſciet ſe contendere poſſe.vt infra ſi meſ.fal.mo.di.l.j.S.ij. IJteʒ
⁊ aduocatos vecentes exigit pretor gratia honoꝛis. hcet per ſeipſos
aliqui ſua poſſunt pꝛoponere.negocia vt infra de poſtuł. l.j.in pᷣn⸗
cipio.⁊ hoc in multis ſeruaiur ꝓuincijs. vt ſine actione propoſua.
nemo experiatur. Item nota vnam pꝛoponere deber tm̃ non plures
vt infra de regu.iur.l.nemo ex his.S. quonens.mſi in caſu. vt in⸗

fra quoꝛum le. l.j. S.quia autem nonunꝙ. ſed ſecus in exceptione.

vt infra ve excep. l. nemo.

1 Ao agendum.id eſt ad œfendendum. ſic econtra. C. xe teſti.l. .
ſic ⁊ infra c re iuch. ſepe.

vCecere.ſcilicet actionem.⁊ nota quia patet per hunc.S.⁊ ꝑ legeʒ
E.x dignita.l.quotiẽs. ꝙ olim nõ erat neceſſe pom m libello acn⸗
onem.ſed ſufficiebat etiam ſine libello eam certificare.niſi in illuſtri
bus conuenns.ſed hodie contra.vt.C.œ liuis conteſtanone.auten/
tica geneneraliter. “
x Ao alium. ſcilicet aduocatum ſuum. vel aliquẽ iurſconſultum

de an. excep. l. fi

tdab
ſiimnon
nerengl
rnfuan
ℳ
1 Ki
ler uſtuni
onpotluon
ie ſeummnt
mn nt
ſereneltn
—
emgeatenrit
ecnt⸗
eauftee
ſccomi
N
ugt
Nethſͤen
gtoen
hel
wme
Crlterſ
telenun
eseltin
Stylanmn
Muohucorriu
Uertorfteg
anenor
Mon chi
Kluden
ln na
fcginſe
Aiuct
Plmlte
gecana
Alhette ain
1wcgubena
Guelitin
Uſtütei
menn
Glrten
cllnoren
Uhhatcurn
Gn ng
(pio./
hederg
Mcunt n
Ceeptöne
hon ſupi
Mekno
inmnnone
lunagg
llendon
gantene
Ennnnur
flnrpri
cho

ſarhen
meine

nai
Tenenn
wamme
enl in
rabr.
unnllme
Opmeg
dlR
Kän aai
lli ie
Onorneicengi

1

ſnpenſamtie

Ne

öitlemren
nulaa
gebtpen
n uck ſi
n. Min
ſnen menz;
t.nnpuns
OCNNcnsſen
oſt nt
Port Amig
A.zi
ns. ſoſ.
hila. Negn
mpubhida.
Nao. Wjn
us. Mnn ſ
wſace
lmatſtantts
.Nofaſicr.
Ntan illufn
ts tte
this legdrs Nn
j aniii ſt
u. R
mmniſhne,riff⸗
Caln. qe
uoraunch
ſoeann fmu
Abuie i
ſomiefacst/
ur ſans. Kid
reſpo. 1Im
ateſtinnt⸗
nungne⸗
..dil i
lanſris
poſtuk liep⸗
Mienr ſt

hatmmhn
inan h
wngt.

Athl,

qui ſcilicʒ aduocatus demonſtret quio dicturus eſt actor aduerſus
reum. vel dic ado alium. puta fideiuſſoꝛ reũ pro quo fideiuſſerat du⸗
cebat ad creditoꝛem. vt in quantum creditoꝛ ſidemſſoꝛem conueni⸗
ret. in tantum ↄueniat ipe ſideiuſſoꝛ reum. Et qð ſubijicit. vel id di
cendo. id eſt ſalrem id dicendo ⁊c. verbotenus ipᷣemet. ⁊ repete ede
re eſt vel id dicẽ⸗

oe, Srvol Uerſarium ſuuʒ ad alium. 2 vmõ⸗
leg wrcn⸗ ſtrat guio dieturu⸗ eſt. vel ich pu⸗
n . .
dnz. niteſerhie do quo vti v it: Editiones ine
verſus. vel wdi / die ? conlule fieri de bent. ne quid
cendo ac. nĩẽ non fraudis excogitetur edito die ⁊ con
ſuffeir oi hoe? ſule. T pꝛelato die fiat. Piem auteʒ
niſi exemplũ dez conſulẽ excepit pꝛetoꝛ quo inſtru
veinſta.S. amo mentum conſcriptũ eſt.non in quẽ

ſolutio concepta eſt. nam dies ſolu⸗
tionis ſicuti ſumma: pars eſt ſtipu
lationis. Rationes tamen cum
die T conſule edi æbent quomiã ac⸗

a Editiões.ſci
licet inſtrumẽto
rum publicoruũ.
ſic facu tranſi⸗
tum ad ſecundaʒ
ſpeciem editõnis
b Die 2 conſule. hec debent appomi in inſtrumentis. alłs nõ valẽt

vt in autentico.vt pꝛe.no.imper.in pꝛincipio.a.S.primo.collati

one. v. non t amen exhibẽtur.ne detur materia falſi fabꝛicandi. vt
hic.a infra quemaomo. teſta. aperian.l. ſecunda. S. diem. æ. . de
ſideicom.l.fi. In mecdio.l.ne quid repete fiat pꝛelato die.id eſt mu

tato.ſiue pꝛolongato gnoo tet infra de fide inſtrumen. l.repeti⸗

ta. Et. S. hunc accipe ᷣm ioh.⁊.h.quando reus petit ab actoꝛe vt
excepiõem ſuꝗ inde ſundet.⁊ econtra quando actoꝛ a reo. ad ſuã re
plicatõem iuuandam.quod poteſt ſᷣm eoſdem. etiam ſi non vtat᷑
vt.C. e.l.non eſt nonum. ⁊.l.fi.⁊.l.iuſtum. Sʒ ſᷣm aʒo.intellige
hunc.S.quando reus ab acroꝛe vtente.vel econtra penit vt videat
qualiter faciat pro pꝛoducente.cũ eo vtatur. non autem petit vt
inde ſe muet.ſi alius non vtatur.vt.C.e.qui accuſare.⁊ dicte le⸗
ges a io.inducte loquuntur in ratiombus que communes ſunt.

Ut plene ergo ſcias diſtingue.an ſint acta que edi petunt᷑. de qui⸗

bus hic titulus nihil dicit.a tunc edenda ſunt in totũ.id eſt cum
die conſule. vt. C. eo. l.ſecunda.que expedit edi coꝛam indice ap
pellationis.vt.C. de axpel.l.a ꝓconſulibus.⁊.l. ne cauſas.vel qᷣͥa
dudum abfuerat actoꝛ vel reus. vt. C. de iudi. pꝛoperandum.S. ⁊?
hic quidem.vel quia cauſam delegauit admmiſtratonbo tm̃ audiẽ
dam.vt in autentico vt vefuncti ſeu fu.S.illuo.collatione quinta
vel quia teſtes petuntur publicari.vt.C. vt li.penden.l.ſecunda
Aut ſunt inſtrumenta.a tunc aut ſunt communia.a tunc ex to⸗
to ſimiliter edenda cum die ⁊ conſule. vt infra famił. herciſcũ.ſi
que cau.⁊.C.e.pꝛocuratoꝛ. Si autem pꝛopna alicuius eorum.
aut petit alius edi tanqꝙᷓ; pꝛoprium. puta per actionem in rem
⁊ ad exhibendum. aut vt e falſo redarguat alio vtente. aut vt vi⸗
deat poſſit inde probari intentio aduerſarij vel non quando vtit᷑
aut vt inde fundet intennonem ſuam vel exceptionem vel replica⸗
tionem alio non vtente. Primo caſu totũ.ſecundo idem.vt.C.ðᷣ
contrahen. ⁊ committen. ſtipu. l.opnimam. in fine. Hic tamen ſub
diſtinguetur. aut circa diem a conſulem dicit falſitateʒ.⁊ tunc ob
tinet quod dixi. als non. vnde de hoc dico eum diligenter interro
gari.in quo falſum dicere velit.vt ar. infra de imin.l.pꝛetor. in pᷣn
cipio.⁊ infra de wlo. ſed ex wolo. S. vltimo. In ter cio die exhiberi ſi
ne die ⁊ 9ſule. vt hic. ᷣm aʒo.ß̊ io. totuʒ. JIn quarto eſt opimo.nã
dicunt qiudam ꝙ actor reo vebet edere ao iuuandam ⁊ pꝛobandaʒ
exceptonem.a reus acton ad pꝛobandam replicationem. etiam ſi
non ſu vſurus qui edit. ⁊ ſic intelligunt. C. e. l. fi. . l. uſtuʒ. ⁊. l.
non eſt nouum. a. C. e fide inſtrumentox.l. illate. non autem ad
intentionem pꝛobandam. Miſi in caſibo.vt in fiſco vt infra eodeʒ
l.tercia. Item in aꝛgentario.vt infra eo.l.argentanus.j.reſpon.
quando reus eſt vſurus.vi ifra ea.l.S. edenda ſunt.Alij vt aʒo

dicunt ꝙ nec reus actoꝛi. nec econtra ecunt vt pꝛincipaliter in⸗

de muetur ille cin editur alio non vtente.niſi in caſu vno alio nõ
vtente.vt infra eodem.il.tercia. ſed vt videat an ex eo fiat plena
probatio pro pꝛoducente.⁊ hoc quando eſt eis vſurus.non ałs.vt
EC. eodeʒ.qui accu.⁊ quod dicitur in dicta.l.illate.⁊.C.eodeʒ.l.
finali.⁊.l.non eſt.⁊.l.iuſtuʒ.in raniombus intelligunt.que quia
ſunt quaſi ↄmunes ſat edende.hincinde.licet nõ ſit vſurus aduer
ſarius ar. infra.l.pretoꝛ. S.j.nõ dico ꝙ ſint cões. quis idem tunc
eſſet qð in inſtrumentis coibus.vt dixi. Sed quo iure compellit᷑
quis ad hmõi editiones qñ faciende ſunt? H? ofcio iudicis ſi ad pᷣ
cpiũ udicis nõ ediderit actõe in factũ ad intereẽ renet᷑.vt infra

eodem vbi.S.ſinali.a dic vt ibi. Item quid ſi ſponte iudici obtulerit
inſtrumentum.ex quo aduerſarius iunari poſſet? NEndeo. uuatur
eo adinſtar teſtum quos contra ſe pꝛoducere nemo tenetur. vt.C.
e teſti.l.nims.ſi tamen pꝛoduxerit creditur eis.vt.C. de epiſco.
⁊ cleri.autenti.ſeo iudex.cum inſtrumentoꝛum ⁊ teſtium.ſit ſimuli

rmadebe E. de ſi⸗
, . t0 u.
cepta ⁊ data non aliter poſſunt ap dem erercenco.
parere:nſ dies ⁊ conſul fuerĩt edi Item nunduld N
EJoend õ na teſtium debẽt
ti. Edenda ſunt omia. que quis eqr. a tabelltonuz⸗
apud iudicem editurus eſt: non ta (vicetur eꝙ non. qꝛ
men vt inſtrumẽta quibo quis vſu) ſaltitao voſſet cogi
rus nõ eſt: cõpellat elere. Ede quis erng nen
re non videtur qui ſtipulatöõem to oms eſt ideo eden
tam non edidit. Eis quiob eta- qus. qmia eſt pars

ſtipulatõnis. ergo
econtra non edit᷑
quod non eſt pars
ſtipulatioms. li cet
ſit pars eiꝰ inſtru⸗

tem vel ruſticitatem vel ob ſexum
lapſi non ediderunt:vel ex alia iu⸗
ſta cauſa:ſubuenitur.
p Zulꝰ?. menti. econtra q
ſic. quia eſt vſurꝰ

dictis nomimbus vtendo ipſo contractu vt ſolenni. item quia ſo⸗
lus dies ⁊ conſul e ſubſtantialibus cuiuſlibet inſtrumenn excipix.
2e non ſubſtantialibus ſtipulationis. ergo cetera non ſunt excepta
⁊ hanc apꝛobo. .
d Conſcriptum eſt. econtra eſt in accuſai. vt edi non debeat dies cõ
miſſi criminis. ſed dies ↄſcripci ſiue dan libelli ſic.vi infra ve accu.
l. libelloꝛum.
e Summa. 10 eſt quantitas idem ⁊ ſi ſpecies dicatur in inſtrumẽ
to contineri.⁊ quod dicit ſtipu latiomis.id eſt inſtrumenti in quo co
tinetur ſtipulauo.quod ex eo pꝛobatur ꝙ ſit dies vt ſumma edend⸗
quia qui ante diem vel poſt ſoluit minus vel plus ſoluere dicitur.
vi infra de verboꝛum ſigniſicationibo.l.minus. . l. ſi cui. ⁊ in inſti.
ðe ac. S.tempoꝛe.
ſ. RKationes.poſſunt apparere.ſcilicet cõmode vel facile. vt infra
verboxꝝ ſigniti.nepos.nec enim melius poſſunt reduci ad menteʒ
accepta ⁊ data ꝙᷓ; clarato quo die ſingula facta ſunt. Seo cur ſecꝰ
in inſtrumentis cũ ibi eadem rano ſit? Rndeo hec nõ eſt ſufficiẽs ra
tio. immo hic quia quodammodo meum peto mihi ecdl. vt infra eo⸗
dem.l. pretoꝛ. S. j. Ded nec hec. ſed eſt neceſſe ꝙ me mandante facte
ſint vel procuratoꝛe meo. vt infra eo.l.ſi quis ex.S.pertinere.nam
ſi hec ranio ſufficeret. quia quodammodo meum poſtularem. iã dieʒ
7 conſulem teſtamenti peterem. cum quid mihi eſt ibi relictum. quia
eſt quodammodo omnium eoꝛum quibus ibi aliquio eſt aſcriptum.
vt infra quemadmo. teſtamenta aperiantur.l.ij.in principio. ſed ia
men. hoc eſt falſum. vt.C. quẽad.te. ap.l.iij.⁊.J.quẽad.te.ape.l.j.S
diẽ ſm bug. ſed ar. cona. . æ his qͥ vt indi. l. cum ſilleiana. in fi.
g Edenda. hoc pꝛimũ ⁊ ſcõᷣm rñſum duobo modis intelligi᷑.

h Sũt. ſ. in pꝛin. cauſe. parũpoſt litis ↄte. vt innuit ſeq̃ns vbũ fu⸗
turi tpis. ſ. edicturus ⁊ vſurus m qͥſdã. Itẽ eſt facienda copia legẽ⸗

di ⁊ eſcribendi ei cui equnt᷑. vt.j. ad.l.ſal.l.pe.S. fi.ꝛ. j. quẽad. teſt.

ape.l. j. §. diem. 1. J. de bo. auc. iudi. poſ.l. fi. Iẽ nota. ꝙ ar. bu 1².§8.
ont quidã. ꝙ poſt atteſtatões publicatas nõ pnñt ꝓduci inſtrumẽta ni
ſi prius ediderit. Lu dic contra.cum quelibet exceptio peremptoꝛia

onatur. vt. C. ſenten. reſcin. nõ poſ.il.pemptonas. a ꝙ H dicit ex⸗
pone edenda ſunt oĩa. ſ. aduerſario ꝗᷓ iudici editurus eſt. q. d.nõ iu⸗
qici tm̃ ſit editio ſ enã aduerſario.nõ tñ diei ⁊ ↄſulis.m aʒo.ſ̊ ioh.
in totũ qñ eſt vſurus.vt.S.e.S. echtiones.ſecus in teſtibo.qꝛ poſt pu
blicationẽ nõ ꝓducãt᷑.qꝛ ibi falſuas timeri põt. vt in aui. c teſti..
qꝛ vo.colla.vij.⁊ hoc aꝓprobat ↄſuetudo. “?ðè
K Muis vſurus.ſ.ille qui peut ea edi.vt infra.e.ne quiſꝙ;ᷓ ſm ioh.
vel dic m aʒo.ꝙ ea quib vti nolo.nõ edam.etiam ad videndũ.ſj ea
tm̃ quibus ſum vſurus. —
¶Edere.ſtipulatoem totã. veluti ſi edidit inſtẽm q̃ ↄtinet᷑ ſtipulatõ
facta ſub ↄditione. ↄditõem m nõ edidit. vel edidit ſtipulatõem. ſj nõ
penã qᷓ in ea ↄrinebat᷑.vñ q; neſcimt. incidit ĩ penã. vt. j. fam. her. l.
bedes. 5. idẽ iuris. a fac. G. ad ſulł.l. pe. ĩ fl. . J. ð traſ. cñ bi. S. ſi
m Eis qui ob etatem. vt minoꝛes. mo.
n RKuſtiatatem. vi ſupꝛa de iuriſdi. om. iudi. ſi quis io. S. wli. in⸗
fira ad ſilł.ſi quis in gram.S.ſi quis ignoꝛans. D
o Sexũ. vt. E. œ iuris ⁊ fac. igno. l.ne paſſim.
Juſta. vt qꝛ ienlin poſui vel als vetenti. vt inira quibo ex
au. ma. l. ſuccurrit.. I. tenz. .
G Subuenit. vr ñ teneãt᷑ ad inteẽ.qᷓuis ñ ediderint.ao qð ałs te⸗
nerent. 1 no. j. e. ſi qs ex ar. S. ex hoc edicto.⁊. j.& tab.exln. locũ.S.

2

condemnatio. vel aliter. alijs venegatur actio. ſi nõ edant. his ſubuem
tur. prima placet.
2½ 1 Jlegatum. onobus modis pone caſu;. pꝛimo nõ mbet udex
ſcilicet legatario exhibere heredi verba teſtamẽti.qꝛ heres eſt in ea cau
ſa. vt alijs vebeat edere, nõ vt ſibi edat᷑.⁊ hoc niſi ex cauſa.vt infra.e⸗

ſi qs ex ar. S. ꝓhi⸗

re ſiſci.l.ij.S.diuus adrianus. Ipſe autem ſiſcus contra ſe non edit.
quod ſi edii conditione appoſita edit.ne is qui vſcribit contra eum il⸗
lis vtatur. vt infra de mre fiſci.l.in fraudem.S.neq;. qð dic vt ibi.
Cogar edere.ſ.officio iudicis.vel ꝑ hoc edici.ſ̊ ture actõnis oĩa
ſi petẽs edi actõem habeat.vt infra.e.quedam.in pꝛin. M
vV p Retor exercuoꝛes. iſti nõ erãt campſoꝛes.cũ cæ eis dicat᷑ ſpeci
Aliter inſra.e. quedã. S. nümularios. vł dic ꝙ ſic erãt. de ar
gento tm̃ dando ⁊ recipiẽdo.qꝛ argẽnfodinis erãt pᷣpoſin.⁊ hoc mdu⸗
cit ipᷣm nomẽ argentarioꝝ qð dʒ eẽ ↄñs rei.vt inſti.de wna.S.ẽ ⁊ aliõ.
x Ad ſe punẽt. vt infra. e. S. ptinere.
y HPHuiꝰ.meu.nõ ꝙ ſit meu inſtrumẽm.tũc em̃ poſſem vendicare.vł
ꝓꝙ ſit ↄmune.qua.⁊ tũc actõis iure poſſem petere.vt infra.e.quedã.
H ideo dico q̃ſi meũ. qꝛ vnlitas mea ibi ↄſiſtu. vt et de teſtamẽto dici
vt infra quemad. teſta.ap.l.ij.in prin.ſcriptũ em̃ erat in cartis argen
tarij inſtrumẽtũ.vnde ſuus liber eſt.vt inſti.xe re.diui.S.littere.Sed
hec nõ eſt ſuſficiens ratõ vt edat᷑.ſed alia.qꝛ me mandante.vt infra.e.
ſi qs ex ar.S.ex hoc edicto. Sed cũ hodie ſemꝑ faciãt tabelliones ſibi
mandari hinc nde. ergo ſꝑ edetur ⁊ cum die ⁊ ↄſule ad inſtar ranonũ
Reſpon.non eſt veru.qꝛ i inſtrumento licet vterq; mandet. ad vnli⸗
tatẽ iñ vnius fit tm̃.niſi expꝛeſſe agatur vt ſit comune. vnde qð eius
ſit ſauoꝛe non debet guern in eius leſionem.vt.i¶. lega.⁊ ↄdu.qꝙ fa⸗
noꝛe. ſecus in ranonibus.
Sed ſi filiuſſa. argentarus.
Hel. pro etaoim.
a Zomittendu.ſ.mũ.vt pater cogat᷑ edere cũ patꝛi cc. ⁊ ho a d ſi/
miluudinẽ inſtitoꝛis.vt infra de mſti.l.j.in princi. ſic ſi fuerii intoꝛ
filiuſſa. teſtamentarius. nam pater non tenetur. licet ſciat. niſi pencu⸗

lum m ſe ſuſcipiat.vt mfia ve admi.imto.lucius.ſecus ſi a iudice ſit
datus tutoꝛ filiuſfa.quia tunc eoipᷣo ꝙ agnomit pater quoquo modo
ſideiubere videtur. vt infra de tutelis.l.ſi filiuſfa.vł ſubaudi q̊ ma
xime.⁊ alius eru ſenſus a verior. vt infra.S. ꝓximo. c.
b ¶Sev et ſi ſeruus. poteſt emm. ergo non eſt officium publicũ. vt
infra de regulis

ee ii eg. JY legatũ petat᷑ nõ iubet pre rit argentaꝛiam. wominus de pecu ner.ecdre on⸗
Secundo vic. non toꝛ Yba teſtamenti edere:wo lio:vel ve in rem veꝛſo tenetur. OGʒ ( Sripſe feal⸗
luber..cherege erni foꝛtaſſe: qꝛ heredes ſolent habere ſi wminus habet ratiões. nec ecdat Ee Her ahian in
r enle olan exemplũ teſtamẽti. inſolidum tenetur. Etiam is qᷣ tereſſe agitur acti
tenncum. mſi ſore n Eqſqᷓ eoꝝ a m Ar. xſijt argentariam facere. ad editi bre enme
nanuern⸗ ane quibo quid a fiſco petat᷑. alia onem compellitur. vbi argentariã fra eo. ennn
le debet ech. v. C. inſtrumeuta delatoꝛi cogat᷑ edere. exercuit. Sed hoc eſt conſtitutuy. in prin. ⁊ fact i⸗
e. peuraroꝛ. acee quã ꝗ ad eaʒ cqm ptinet: ex qua ſe ꝙ ſi inſtrumentum argentarie in a un
templui qr ſi ongi Tferre ꝓfeſſus eſt. alia pꝛouincia habeat: in alia ad⸗ q iuſmu . i
nale poꝛtaret per — vV Apia. miniſtraueꝛit: ibi puto cogẽduzele 1, Jurere no⸗
eorr acee Retoꝛ ait argẽtarie mẽſe exx re vbi argentarisz exercmit: hic efm mahto ſno cve⸗
aſpꝛobac. ercitoꝛes rõnes ꝗᷓ ad ſe ptintt pꝛimum æliquit. qui alio inſtru- ſe.ſ.C. de ure
¶n Ec quiſ; ecere xebẽt. adiecto die ⁊ conſule. mentum tranſtulit: Oꝛ ſi in alio lo e neen.
varantiu n. d. .Vinius edicti rõ eqſſima eſt: na co argentariam exeꝛceatt alibi au⸗ an eccle. cnn.
dam ſiue nüaum c ſinguloꝝ rönes argentarij ↄfici tem ad ediionem compellatur: mi leg nrubi. et
in ienz, as er nme gnttequuʒ fuit vt io qo mei cauſa mime hoc facere cogitur. niſi ibire Fij.. E. wo l
vr mun we lure ſi .· Dfecit meũ qodammodo inſtrumẽ ſcꝛiptũ velis vbi c ea re agitur eũ cornel. w falſis.
ii demad: dor tum zub tai. Sed 6 f lugam. dare tibi tuis videlicet ſumptlle. e We mae er
m cõtinet᷑ his verbis:vt vel ipᷣe coga — p Aulus ſo tenetur. ſier
1. frwato meen. edere:an⁊ ipſe pater gnen. labeo Paciumq; ad ꝑferendas eas ſenaruegr an
lror ererenn. ſcribit patrẽ nõ cogenduũ. niſi ſciẽ⸗ tribuendũ eſt. v Lpia. ꝛmereſſe actio
de fiſet no aur alg te eo argẽtaria exerceat᷑. Sed ⁊ ro⸗ 3 qs ex argẽtaꝛijs.vt pleri⸗ ne in facuuʒ ſi nõ
ſaciit ad ita c cte ſabi. reſpon. tũc id admittẽduũ; Vqeop in villa habeat iſtꝛum̃ aun he wmmn,
veale alen.· c patri queſtu refert. Sʒ ⁊ ſi⸗/tũ vel in hoꝛreo:aut in locũ te per⸗ qs.
re. que eſt conra. Uus argentariã fecit.põt em ſiqui-⸗ ducet:aut væſcriptas ratões dabit. Exerant. ſiẽ
Sefecerren dem volũtate dñi fecerit: ↄpelli w⸗ Cogẽt᷑ ⁊ ſucceſſoꝛes aꝛgentarij detorgans roe
replicabat acto aa Mnũ edere: ac pinde in eum dadũ egere rationes: ꝙ ſi plures ſint he⸗ dere vbi eam ad
cl = re⸗ eſſe iudicium: ac ſi ie feciſſet. Sed recdes ⁊ vnus habeat ſolus.ad edi⸗ mimieraun 1
be Ce.l.fiin ſi. ſi inſcio wmino feceꝛit: ſatis eſ/ſem nioneʒ opellitur. Sec ſiomnes reo. F ſt ains.
ſtiſte nõ expibere minũ iurare eas ſe ratõnes nõ hꝛe. habent ⁊ vnꝰ ech ſibi væſideꝛet ome l. argentarum.
———— Sed ſi ſeꝛuus peculiatem fece⸗ ad editõnem opellenchi ſunt: qd em g Tranſt uli.
eẽnt. vt infra de iu⸗ . netuꝛ ⁊ ſuis ſum

ptibus. vt infra de lega. j. cum res.S.ſed ſi alibi.⁊ infra ad exhi. ſ
7 ſi. S. interdum. . . ô””ꝗ”M
h Reſcriptũ.id eſt decretũ iudicis ⁊ facit infra xe rei ven. l.ſi res
mobiles. ⁊.l.niſi.⁊..ad exhi.ſed ⁊ ſi hereditas.S.j.⁊ ſupple ꝑ qð
compellas eum vbi de ea ⁊c.vel dic.librũ rationũ.
i I Paci eas.i.rationes quas modo appellauit reſcriptuʒ. ſᷣm
ſecundam expoſitionem. 2
k ſ IJ quis ex. in villa ꝓxuma. vt differat a ſugiori.l. pretor. S.
ſed hoc eſt. èMc
ISuceſſoꝛes. vt infra.eo.quedam.S.nihil interef.
m Mabeat ſolus.nota ꝙ vbi vnus heredũ habet.ipſe ſolus ten
vi infra ↄmodati.l.tercia.S.heres.⁊.j.ꝓ ſocio.l.actõne.S.ſi cõis.
n De ſide edinoms. ſc an edat falſum.vel plus vel minus vel ali
uo. vt quia iã ⁊ multis alijs vicibo ſiłia fecit vt infra.de acenſa.ſi cin
S.j.Et ita eſt quale quale.argu.ꝙ licet tabellio deliquerit in offcio.
adhuc tamen poſſit gerere.licet nõ ſic ei credatur.cum et hoꝛuʒ vt ia
bellionum publicum erat officeum. vt infra.e.l.argentarius.S.iðo
ſed tamen ↄtrarium eſt. vt. C. de ſuſcep.⁊ ar.l.ſi aliquid. libro.x.
Item ⁊ alia ratione dubitari poteſt.vt quia libꝛum vituꝑatum edit.
vᷣt.C. æ edic.di. adri.tol.l.fi.S.j.qu are ceteri edere vebent.vt ſubij
cit. Et ſic nota ꝙ tanto validior eſt ꝓbatio.quanto quis maiori m⸗
titur auctoritaie.vt.C. leg.⁊ conſti.lege humanum. Item aliud
vt co enges tangit ab ommibus compꝛobetur. vt. C. œ auctori
o Hoc erit.quod dictum eſt ſupra proxi. vt ſi plures ſunt heredes
argentarij. apuo quos eſt liber rationum. ꝙ vel omnes teneantur
egere vel edinoni vmus conſentire. hoc habebi locum 2 ſi plures

gfentri⸗
na e
ͦttun aben
riberees⸗
ZLucln⸗
iurii
4 ſein t
eq nb tone

we. „
P aan

migic
. Lorbh.
Gucilo
ſnt N,

ſhts.
neei
calihne Neis
ſis ſltytt ⸗
ili
iſonlare.
ſinehnhe⸗
Cemiei
nn hinde
Nonn no
ent uronn
ſetßinralu
Wecruarsrud
Cduren. 5
Montenb
n.&h
futiurm.
1Wn
no, Aun
Nori hoee⸗
cho ulen
ti cy iln

nn.
1 Aneng
Hnan )
Nnechlf
1 Cii.
ar tint
Vſti
Pogelͤt
ſPſtinnn
ſiſhumma
ſſenört
miunrnlcx
ſieſ nͤchid
ſerünülber
Npa die
gterao

G
M.
.* G

r e.
„
fPꝛetoꝛ. duo diẽ
= „ 202 ut in. R
e. „ cauſa cognita edi iubebo † que exponũ
nn ſint argentarij. ſi humilis ? xep lorat⸗ nn lae hibet ararin edi: illa ratiõe ꝙ Roilz.r.Sener deer⸗
n de lime⸗ rit: vt dubitare qs menito ve fide etiam ille inſtructꝰ eſſe põt. inſtru i pugecnas une
13 mna nõ ſolum argen editionis poſſit:etiam ceteri edere ſue ꝓmiſſiõis:⁊ abſurdum rqze cognitoe fieret:
Mniſeß⸗ tarij her edes. te vniꝰ editioni ſub⸗ mento ue P — . 4 . d ere q5 falſium eſt Ht. 3
n unlam. Wbẽt: aut certe vm les fuerint eſttcum ipſe ĩ ea it cauſa: vt elere l1.5. engik. H bor
n rakari⸗ cn bel iberer g ſip 3 derat ebeat ipm petere vt edat᷑ ei.¶ An I.2 i dic: q manat E.
en pülo faciant. j a qbꝰ editio n oegt j edi ratio vebeat: cognito deſidlerat
B Na dic ꝙ, diẽ ð růöne gargenrarij telã ſił heredi argentarij edi rati c uda editme qᷓ mi
. DeS ſi plures tutoꝛes tutelã ſi creh arge inſtrumẽtũ ar ſecuda edinõe q; m
ß tutele. z3 Mam ⁊ſi upli . dend 7 qᷣdem ſi in rume ma. vt. J. pxi. S.
in uame⸗ r Ede. acoꝛã 1 Ir⸗ edere ebẽet videndũ. en 5 5
W⸗ e. uerit: aut oẽs L L erit nõ dz ei ꝛohibet. ſ. noõ
6 . ien miee. vt annſte eaitot ſubſcribere. Exi banene n eunn aheſter c; nam leeg . ansas die
E. d gro. ti. l. . i edi: . uẽtis fit. vt. J. n.
hi ni oẽs. cũ loco vniꝰ git᷑ auteʒ ab aduerſario argentarij ipſi argentario ex cz edenda eſt: e. eor.
nĩ ſinr vr j. ru . iuſiurãdũ nõ caluũmie cã poſtulare n idwadan vel incenclio l Aſge
. d 1 iaknen edi ſibi:ne ſoꝛte engs dee vel alia ſimnli cauſa roõne dſe nes ocekticluee
c calũmie. 4 . ſihr u —— . re: iſtions.
n acr lijs ſilib: vt. . vb q̃s hʒ ehi ſibi ane gür labeo ſe ꝓbat: aut in longinquo ade 0 alo Panfi ei. no.
Kal ganceſorfacs. eal ſo. t donar accipi veluti trans mare. Mr re, vo sWtrc 2 alis
de d ui ſatſoa . :Vltro citroq;:d . We ner odi 1 nmex ca. petere qp ipſe hʒ. 7
lo ae Tuuber. ieſe⸗ ene ai obligaai⸗ ſoluẽdi:ſui ſtulanti edi pᷣtoꝛ iubʒ p. Aulus. uiio ocrerg dr B2
⸗ ie⸗ 4 Pona. de. ut gratia negociatõʒ: nec vllã ronẽ 4 Eluti ſi pe gre babere quod neuf ſne m
d r dsns nuda vüterat ſolntöne wbitt nnt Pelnchccltum el reaepe⸗ ur Hack n vro
ni ſertr ran ci pere:nec ſi pign⸗ decenit gaut man⸗ inus plene editũ: vel eas ranões R c.lecß aut.
it ſet tm ĩ tora lie berC.. llendũ edere. h em extra m vo negligentia 2 m eo ꝙ dỹ. ico
ci Par urenedt aoth cope ð ſolui cõſtituit ¶q́ caſu maioꝛe non caſu amiſerit nom dz p alijs fr⸗
n C.ð ureiu. pi roönem eſſe. Sʒ ⁊ qo ce ꝓdiderit. Mã et ſi eo caſu amueit demubere nõ alij ꝓ
fi m ca in auren hor argetarius edere dʒ. nam ⁊ hoc ex ignoſci vebeat: ex ĩtegro edi iu eo. 7. 5. e. ſi legatu.
d. in rn ecnß 9 argentaria ventt. Ex h edicto ĩ bebt Hec vox iteruʒ duas res · xxviij. di Zerce:
U. eh Un . . 4 4 „KE . „ . inin *
s e 1 Könd.1.llbe qð interfuit actio copetit: vnde ſie iſicat. altera eſt q̃ monſtrat᷑ 5 Zene rriedn
ronij. vr ug ve⸗ B edicto ita cemũ teneri: ſignif arech ([Yrlonginquo
5 d maei hoc eea apparet B ed mere autẽ tempus pᷣm qõ gr Imneia & t5 hre.ĩ. ꝓbat. ſ cur
1. men as ule lber ſigg eum prineat. Derunere cũt. altera qᷓ ad ſeqntia q́; tẽpoꝛa bat iſte argetari?
, and d. vd n picck ad me ratio ſmoo ea tra⸗ Dic trqᷓ grece dd Fung hn. caſumt. pano
= m andante. ̊ ⁊ ſi cheu Pptine 46 9 erit.nã põt fieri e is q agit m ius
i A pim. citro ctaueris mem 2 * . gecipit᷑ qtiens opꝰ erit. . cõe dz ꝓbare wlũ.
n linenge t. ratoꝛ me abſente me m iaanerit⸗ bis editã ſibi rõnẽ qͥs ꝑdiderit: vel lata culpã argẽ
D wue gerl.. n mihi edenda ſit: q̃ſi ad me pti⸗ vt bũ iten ꝓ ſepius accipiatur. tarij interceſſiſſe in
. iemi x Segegii, molen magis eſt vt edat᷑. Pꝛo⸗ Vt verbi v Apianus. nnſnone zoe .
tunde õtinen 5 ranz amnnnde behj. r.
7 nn ecr ſn. .B anate q; meo edendã ronẽ quaʒ Bi exigitur argentarius ra e.l. vbi.ĩ pn. ⁊. C.
ſid lu Incihe.l.lit ecũ bʒ nõ dubito:qſi ad eũ ꝑtine ones edere tunc pumt cum wlo⸗l mln pꝛ⸗
— maen d⸗ nöſit. i mitiũ tabulaꝑ bʒ diẽ w ſiabit niſi wolo malo ꝓpxrimam. vbate in bevlt⸗
L.ergmurun mutuatõe mil di⸗ .— titij ratio ſcripta eſt Pꝛe 5 edidit:⸗ qui ſeq dʒ a ta
ul eſt. no eſtrö ſulẽ in qᷣbo titij ⸗ lo malo autem nõ * ſic abſoluet᷑ argẽta
in roni ne poſtmodii ca ſenedie tnte eti⸗ Palo u eedidit: ⁊ qui in totũ W rns ee nn J
nneſlſn dicendus. ile er etiam mihi edendus eſt dies in⸗ auteʒ qui in hoc edi pbet. vt. C. da 5
naimmngh den engen Dra:erlam mih önis eſt ppoſitio echicit. YJs an deſta ð inter⸗ ac. i. ofe d3.
ſolo Zciu. ⁊ idem ſul. cõis em̃ oĩs r 1 m inciderit id pꝛ 4 aor gẽtariꝰ vĩce H
urnilin ——— ei 7 cöſulis. Edere aut? eſt vel ctu t mea rationes edi: cum ecer C. Ke . rn 4
Edeſht laiß 121 den detare vel tradere libellũ: vel co⸗ fierit n pꝛetoꝛe:non quod hoclie aeofeiä han in⸗ z1.* — x⸗ „ Ian er „
m. gart tur edere xebere cem ꝓpferre. ½Pretoꝛ git argen ne ſt. iveo licʒ intereſſe ceſijt: umctũ. 7 qꝛ pnciple “ lneg,
M nee ed ar er⸗ gice eche q iterũ edi poſtulauerit: intereſt. „foo idocſe⸗ 99, V
ſpinl neank. non ſolũ 1; õnes. vt. l argenar Jr eice in n: vre admi.tu.l.cyro „ ' G,a ,
ſ dſtitutũ i ſtitno vt edat᷑ oſtitutũ:lʒ illud ſolũ ibi ↄtineat᷑.quia xe 1 foꝛte idẽ in ntoapenlns M Htzz cũ culpa gt Eban Se bo 1. r erlta-
mereſt. ni ſpãle in oſti ſ. . ñõ 2 ibi tutoꝛ ꝓ 3 es audchatr poſtulãs. vt. J.
nl wenmmndaſrrn Ar Reanvelde nd anms lg eſlere aübenene ols en mgr ur kan bocaraue⸗ S
ln i Ex hoc eqicto. actio. . fficio nõ ꝑeat. vel dic enã ac yVk qꝛ hre dʒ vt H. l. voſt 5 or ꝙ qͥ wlli vel cnſgz do
8 ciũñ iudicis. ſ ad ĩtereſſe ſi officio iſſlꝰ?. Pr. §. vr qꝛl in pᷣn. Ael alr qõ or ꝙ c bligatu. at hic 2
uate ð äll
nnſen Nein a Pernneat. æ eo qoᷣ mhi tene 1 Utio ratihabitõnis. vt. C. de olui volebãt eu a puilegio remouere. rinones. jectöz.
nhfru nam tüc exigit᷑ ca vt.7. ſolũ ſunt quatuoꝛ rñ tulãti. ſ.fieri editõʒ
nmußſt . . n mos ſe no. ca.l. ſi is. S. ſi gcuratoꝛ. niſi in caſibi. vt. niſi de ad eain. e ſn noxali.S.ẽ ãt. Koſt ei
n N Pen. l.]. 7. J. vt le. no. ca. l. ſ. E. q ita. S. enam. . ten. fa. J. ð pecu. Ediciũ. ſ. *
ſiſnlind, & no. op. nu. qꝛ viã l Ethaaii eerh rõnibo atiner u lan ochri dder bis. ſie domtk. z. ö bo.
flnngi Bi inmũ. rõms ſcʒ Equens. 5 ſi nõ ↄtinet᷑.ſic ⁊ inſti.ad Perdideru.ſ.ꝓbat ſe huideſt. i. bis.ſic ponit᷑.j.
n tt in die ꝛc. inducit᷑ repenitio diei: vel etiã ſi nõ ↄt 9 gquã facit n dicũt. ſenſus grea huideſt. i. ecem.
iusnili, faent⸗ hor tſ capite. Stſie foen Pmolendmo eins cin aana in. o Per vor ASn a F. ve le ij nuleics. 5. uno.5. n. .l. ofoe. ua
22e itet gnatienererfte⸗⸗ en ng nee egr Kertno eg l gee eu
m 15 ſicut aut. æ.l. ij. . idẽ labeo. l.j. in pn. . S.ſ. p Pao ſepi ire poſtea hec dictõ ł ſilłis. e
ge. „ —— xe editiõe actõis nie⸗ Foelid in en. accipit H/ qñcq; põ
uſuiin eDictare. l. ex libeo. Libellũ. i, in aliquo libello.
anmss en
me
em 1h

&

q u Hi. Bolo malo. ꝗ eſt ſi habet ⁊ nõ edat: item ſi wlo hre deſit
Vt. ]. e.l.quedam.S.is aũt.in v.ſ̊ ſi ⁊c.
r Miſi wlo malo ꝓximãa. 1. latꝗ. in q̊ mioꝛi ⁊ młieri ſuccurrit᷑. vt
5. e. l.j.S.ſi.cñ.nec mĩoꝛ ĩ wolo excuſet᷑. vt.C.ſi minoꝛ ſe ma. dix.l.
ij. necq; mulier. vt.. ad velł.ſi vecipiẽch. Rñ.ĩ hoc vi olꝰ ñ pᷣiumat

e Tenelut᷑.ſ.actõne in factum ad intereſſe. Et nota hic denũcia⸗
tionẽ quem facere eſſe in wlo:vt hic ⁊.j.que m.ſra.cre.ait pꝛetoꝛ.
S.ſi quis particeps.⁊.C.ð rei ven.ſi fundũ.eet facit ad vim nun⸗/

ciatõnis.j. adul.qui vxoꝛi.⁊ in ant᷑.vt cum e ap.cog.S. ſi igi.

iure nec etiaz lata
culpa.
ſEt qͥ moalicioſe.
ſza iſta ſubimet ↄqi
cere vr.nã qͥ malici
oſe edidit:vvlo ma⸗
lo edidit.dicas ̊ wo
lo malo ñ edidit.i.
eduõʒ fidelẽ ommſit
vt ſu verbũ infini⸗
tinuũ. vel die veriꝰ:
nõ edidit.ſ.iuris fi
ciõe ſic ⁊ S.qͥ ſatiſ.
co.l.quonens.
Is autẽ. inteſſe
ceſijt. hic tria pone
exẽpla.pᷣmo quãdo
cſijt inteſſe vt ex⸗
tin heres ei quẽ ex
roõmbo ouimncere vo

lebã. vel dic ꝙ actõ

quã intentabã fſim
ta eſt the. vt. S.ſiq̃s
cau. ſi eũ.S.qͥ m in
re. Secũdo qñ m⸗
noꝛis mea inteſſe:
vt qͥa fundus queʒ
ecx ronibo cõuincere
volebã: tũc valebat

cecem:nũc quinq;B.

Tercio qñ pluris:
vt qꝛ hodie decẽ:tũc
qq; tm valuit.nã
2 in litibo qs cõtra
quẽnibʒ habebã ꝓ⸗
bare poterã ꝑ roes

vt. J. e, gargentariꝰ

Sʒ vVr ꝙ ĩ alio tpe
ÿ vecreti iudicis cõ
ſideret᷑ inteſſe.vt.j
com.l.iij. S. in hac.

que eſt j.duobo mo
chs. pmo ꝓut ? hᷣ

ad bo.ſidei.ſecũdo

vel minoꝛis vel pluris intereſſe ce⸗
perit:hec actio locum nõ habebit:
neq; ad augmẽtũ neq; ad diminu⸗
