ß no erer⸗ fruſtratũ eſt „. e on. j. K. Caltnſiſta
in il leris. remp a Ex voluntate. niſi n Pnahs⸗ hrekeril ſer volumare abeſt: vnunilizun
l. j. Accur. vt. C. e.a nullo. b Opoꝛtet ei. ſed contr NR
4 Bacune. ex ꝑmiſſu abte non i. lee. ſolẽmibo em̃ ſecꝰ eſt b Dpoe e ſeiurnr⸗ z ſit. quod potuit lucrari ſine alterius fugineemen
¶Solẽmũ. bñ dicit reſtõʒ dari Ee we ferijs⸗l.⸗ommes. e Z ſiue.Lucratus nõ ſit.q 7.l. ſciendũ. . l. emq;. Tn,huunzg,
uia ens Fer ſolents ente eg rier 7:]· ad. l.adt. ſi purator. + S— non reliquit: licʒ vornern un litlun
ſpicere. ſic.. loc. a Je er. erl n Ecnon. Deſuncto. j. eo.S.ꝙ eis. als eſſet idem eſetleusſoüing
nj a ſideiuſſoꝛ.S.ſi cum. pſuca. vel anni: vel quadriennij. o n non SSõäz § 5 oano ebet eſſe: alij ſig ongn g
„. Sec ci ſeie no in⸗ eres. el an i poc quod in relegato. vt. S. e. ſed 2 1.§. J. quoan mniſftign
Huonens. hic expomt᷑: ean ren c. ̈ anno: puta vno due in dem in vtroq;. pfeſ. ſe. excu. l. j. .ij unlemmann
mus ha Aero dünanee — enmre hic diẽ q inniiſſima Re E. qaun Reale eem firs ci. ſub pena üiimi nnn
r pic an hie mes tm recſoe ger bis ue ſtanm dicam. Secũdo querit᷑ . Item ſi quis.ſauſdatõne. vt qnia fid ifnonnnn
Dies tm. 7. S. Px. S. 7 colligt i reuerſtoneme wpoſt mochcũ tempꝰ. non recederet. ðᷣ eis.imqt.i.dixit. vt.S.e.l.j.ĩ fi. shummnczeng
an bic des tanennin oa uloeni, ille dies eſtimar⸗ vnt 7 Saptus leſn. zem Qöer ermittant. 1 erialuc traltum
vo vſq; ad quaqr unũ reſtitui diem: ałs quõ in v unreeteetorem. Pamaeo RKñ. m . 1llentn
EEr Rtkatktne e n burtu atkel Sai e uhen Frna. ut
die poterit pete ſolus ille dies ſit reſtituendus. ? infr ſt vt. S. we mino. ſi ex ca xſun.l. ſi m. Et ſi obijcias ille uri⸗ dlbhage
n die rmn Pul. x g Kah : Eli s eanel. f. gezreſt fſuncti: vt. C. ne ð ſta. ſun.l. i. vt.j.e.ſi q̃.⁊.S.ti.ij. auxi tnoherh
J7 §.l .l. cũ lꝰ dʒ ſuccurri. tutone rex. bonũ e anMhr
ſi negligat ſibi impute K 7. S. ꝓx. a. .qñ ac.e pec.eſt an.l.cũ po in minonbo at maioꝛibo plꝰ dʒ elictoꝝ at in reſtitutõne r der lttſenizn
p hoc. S. de mino. l. fi. hic. 7. I.de his que in fra.cre.l. ait pꝛetoꝛ.S. Rñ.qꝙ illud in excuſatõne ion. Pꝛeterea lex ꝓhibe Wrialn ed
Tadd vel n abirrir F Ree nemgn Fn , me eg usg ubmnn : eſ cgberr teh nii⸗ inn
pꝛeter Nr⸗lcweg die k no⸗ cebet eſſe — Zanonen ſr. 4 ſepe ĩ hen. vt. j. e.l. reipu. ⁊,5. e. l.
ncnt vſucepiſler eſſer autem ſi maius tempus redderet᷑. I.

V C 3

Firmter

1

R R Item nota hie ꝙ, omnia ſunt ꝑmiſſa niaen ne ꝓhibita nõ inne 1 loco eius qð Auxit in abſentia. It? qd ſi plus gno ↄtinno? Rũ. totũ.
Roltn m . vt hic. ⁊. J. de ꝓba. l.ab ea.⁊ de teſti.l.j.S.j. ⁊. S. xde Ppeura. ₰ n S cum. ſine pſentis rem abſens vel ez leſus bʒ annũ iufra quẽ
ii 4 mutus. cu m queri᷑.⁊. C. dᷣ religi.l.ſtatuas. Arg. . I. ꝙ omnia ſi innemat aduerſariũ rome:querit᷑ an cedat annus
nſ Aaſint ꝓhibita niſi oceſſa mueniant᷑.vt.j. de colł.illi.l.iij.S.j.ſʒ ulõ

4 eiis muemant. v . o In vrbe. i. abſens a wmo.
deo :aꝛ illicita ſunt.vt.e.ti.l.j.⁊.S.qð cunus vmi.l.j. p Aldhi. rome exiſtenti. Accur.

D beo putat. tres 19,ſz. — — ir W Bl leges no ph r -keuocandi tw
dlnn R ſenſus poꝛtat h? funct eſt: eqſſimũ eſt eũ reſtitui lz beat. Si 48 ſepp reip. cã abfuit mũu. qõ eſt ex eunla
m en ncpiz vel reipu. cà no abſit. 2 ſepiſſime ↄſti ex nouiſſimo reditu tepꝰ reſtonis legatt. vt. ſ. uch.
ei d ramme reſntuar Pdenm eſt adiuuari eum vebere: ſiue eſſe ei cõputandũ labeo putat. S i Flegatis.
n nm:g o glacz. Dabuerit ocuratoꝛẽ ſiue non. IJdẽ ſi oẽs qͥdẽ abſentie annũ colligãt: 1. Rormt et fmi⸗
s n . r en.Pino 2 ſi teſtimonij cã ſit euocatus ſingule minꝰ qno: vtꝑ einũ dam⸗ aen ver . an ⸗
nem l mnat ei tornz i5s ey qualibʒ ꝓuincia: vł in vrbẽ: vel ad reſtõeʒ: an vo tantũ tpis quãtũ mci:i. roma et no
lhe an eiam vo e⸗ ad pᷣncipẽ. naʒ ⁊ hinc ſepiſſime eſt eiꝰ nouiſſima abſentia occupauit: li ex he. S. huc anũ
nne d rſene rbuc Leſcripti ſubuemiri. Sʒ a his qui vicendũ eſt ? puto annũ dandum mmc hocie er
üne epod ſannt cognitois gratia vel appellatõnis Si cũ in ꝓuicia wmiciliũ habe- emmo. viget conn
te e de aav⸗ Degrinatilunt ſimliter ſubuenit. res:eſſes aut in vrbe: an mihi n? nun vr eg re ten.
geieas ine, mit terciũ qo die Et gnälit qtiẽſcũq; 48 ey nccĩtate ced at: q̃ſ i exꝑiundi ptãtẽ habeã. et Szʒ dico quo ad hᷣ
alis rn vt ibꝛ. ⁊ h louz nõ cx volũtate abfuit: dici opoꝛtet ait labeo non cedere. Ego aurem vt dies ſeriatt 2 nõ
s e qucc ſequik. m eiſubueniedũ. Aulus. puto h̊ ita verũ eſſe ſi i. zcii fertagcnrragtean
ſeis Aua vone ccumn Tſiuedd am ſchr z puto h ita erue e ſi ius reuocãdi trimuũ eſſe: nõ quo
niai e boen ⸗en Z inec⸗ Eurey nera wmũ aduerſariꝰ habuit.ſi minus ealle nn Eiiur
HZ di tpa eĩ que cuacrr 4 „ . it: reſtuuno facieda videri eſſe experiũdi ptatem: qa et ſmn veli mecho mnit
Sri in ferurin Pſentia eſt: ⁊ enam ſinõ ex bonis qͥd amiſ- rome litẽ ↄteſtari potuit. Exem Talqua cauſa qua
ug im abntes cop; ſum ſit. anus. ſſoꝛie actömis etiã erceptio Aberet reſtitui. vt
ſwidi fi tant᷑ cum effectu / R cnõ ? ſi Rpenn li plo reriſſce ctonis erig erceptio nten abſens. vt. C.
arnm mocico tm tẽpe cno 7 ſi quis ex cã ꝓbabili eiq reipub.cã abfuit cõpetit: foꝛte de tem. in inte. re.
e H ſenero Ve Aabfuerit: veliberare dʒ pᷣtoꝛ: ſi res ab eo poſſeſſionẽ nacto vendi Ehe- Tel n 3
Wden *60. one . . F WPar pi. et ſic quo a
o 365 non eno ne ſpueniri vebeat: puta ſtudioę cetur. In actiõe reciſſoꝛia que qindẽ vnle: quo
Kenmn noinſſimo re⸗ ct foꝛte ꝓcuratoe ſuo öfuncto ne aduerſus militem competit eqᷣſſi⸗ ad qud eſt ↄnnui
umtnit uu. Kü immo TWcipiar ꝓ iuſtiſſimã abſentie cam muʒ eſſe põpo. ait. eius q́; tẽpoꝛis
impmi Re dn hore Itez ſi qͥs nec in cuſtodia nec in quo abſens vfenſus ñ eſt fructꝰeũ ſanel. gihe vril⸗
limpor⸗ ſe reſtimnat ei ivj=us vVinculis ſit: ̊ ſub fideiuſſoꝝ ſatiſ-⸗ pꝛeſtare. Ergo ⁊ militi bere re⸗ reſtitme.
ane d ro utt zus er Aatöne: 7 dũ ꝓpter h recedere non ſtitui: vtriq; actio erit. At aetg Rarrtte
min, r homin lei bpot capt? ſit reſtitint: et aduerſus a Fricanus. vico po unperrard
aorſian⸗ eud vᷣma abſentia. “ eũ dabit᷑ reſtitutio.⸗ Mo eis inqt Igelz 2 ne cui officiũ publi reſtõneʒ et habitã:
Mlgas ſan in ledẽdo ſecũda ötoꝛ pl plebiſcitaiſeſſatuſcon 4 ⁊ anteꝙ; reciſſoꝛiaʒ
ünin In leio vi ſi pu⸗ Ptoꝛ P leges:plebiſcita:lenatuſcon cum:vł damno vel compendio ſit mienderet. ſic itell⸗
in n abſchrrg chiai ſulta: edicta:ðcreta pncipũ licebit v Apianus. gi. ſ. eo. ſi is cuis.
incn ſesee opleta Wiürapo q̃ cła nõ illud pollicet᷑ reſtituꝑ. ſcʒ Vm miles qui vſucapiebat nnl lſer wnte
Gs dn reuerſꝰ fuiſti p⸗ 7 tio: er
m 1†½ äl r”MUÿ⸗ʒ excepiõ: vt ꝓbat᷑.ã
ng ſens ꝑ ſex mẽſes.poſt iex abſens:qñ ergo vemũ redibis ſex mẽſes nego. geſt. l. iij. S. pupillus.in fi.Et ſic nota ꝙ nec actio re
MNRE nan tibi reddunt q ſuꝑerant qñ ſecũdo incepiſti eſſe abſens. In ledẽdo datur:nin pꝛehabita reſtitutõne.vt.C. .lK⸗ ſee exceptio chenenlo
en. Dmon ſuienomnſn abns ꝑ annũ meduũ vſucapioms: poſt pns: ſecundo actonis deiur: vt hic. nec replicatio: vt dicto. S. pupillus. Item nota B
MM. e 1 6 11. vt. . i. 1. J. de reg. iur.l.in .S. j. 7 de i .,C. ſi filius.
en tem. in inte. reſti. l. . ij. ij. 7. uij. Accdur. au. 4.1 e⸗ ur. l. nuitus. S. j. a de inoffi. teſta. l. papi. S. ſi filius.
en Ang 1 cekerland Ltuenn ocs cunus eſt quadrienniũ. vt.C. e tẽ. ů In getiane erifſong: Bpenus eum. ſcilʒ abſentem: miſi pñs poſſe⸗
e M Tein.1. mun in ni. ru medio tempoꝛe.vt.j.ſi vſufruc.pe.l.pe.S.fi.
miuni . We⸗ er en nbniar Boc d: ne ſententie bul. firmant᷑. Pꝛima :· y Reſtitui. ſcilucer fructus ſue rei henn aiis vetinuit. ⁊ facit. C.
oloomntlurnus pione completa in pſennia poſt modicũ tempus dat᷑ reſtuutio ſi aduer.tranſac.l.j.a.ij.⁊.S.dłe minonbus.l.quod ſi minoꝛ.S.reſti
, un darede ctar ſrämegt osd ser . Ban
eſe 8. c. l. ab hoſnibus. S. ſed ꝙ. Decũda: qꝛ ſi minoꝛi tempoꝛe m. 3 ul ISgelicet. damno. nota officiũ publicum non vebere alicui eſſe
nanfinlen ſ leſus eſt: illud ſolũ redqit᷑: vt in fi.huius.S.q hoc plene dixi.. eo. damnoſum. vt hic. 7. j. de regn uur.denhlentts. „ F. IWema.

1N 0

JD Si quis.la⸗

Vt puta legatõne quis ꝓ ciuitate

H1 ſi.S.quotiens.Sed dicũt vere hoc ſolum redditur.ſ̊ infra qua

ſi leges pmittãt:ſᷣ ſi leges nõ ꝓhi⸗

4 Annus. infra
quẽ erã reſtituẽdꝰ.

te. ape.ſi quis ex ſig.⁊.C.quod me.cauſa.l.ad imuidiã. Idẽ

dat 1 . drienmiũ qñcũq; vult enam negligendo: qð mhil eſt:cum vbis nõ m pꝛiuato.vt.j.væ fur.ſi ſeruꝰ.S.quod vo.a.j.de peni.here.l.penuł.
lt rebus iam lex imponeret᷑:quod eſſe non vebet. vt. . cõi vle. l. j. Item econtra ofricium gutluc don debet e npecno⸗vt h ſufn⸗
Al, uts Sed ſi annũ ⁊ non plus colligat: quomodo vnꝙ; habebit integruy ct. 2. S. e. l. j.j. Hñ.in fine.⁊.S. de admimmi.tu.l. qui negociationem.
au vauſen amnũ m nos q dieimus tempus qð ĩ pᷣſentis currit computari ꝓ nec etiam pꝛuatum. vt. j. mã. l.idemq;.in pᷣncipio.⁊.S.ſi ꝓcuratoꝛ.
, lriin eo qo fluxit in abſenna. nuq; em poteſt eſſe e aliq tempꝰ nõ fluar ⁊. l. ex mandato. Item opponitur in autennco de cefen. ci. S. interim.
Bintiliß * cum ihit ad iudicem: cum loqmui᷑ cum aliquo? Rñ.ilõ tẽpus collatõne.iij. Reſpon.tamen vt in eo.tuu.S.penuł.Accur.
nmmn i qo labit in querendo iudicem: ⁊ ea q; ſunt ei in reſtõne neceſſaria J
in gim 65 1ebbeneia repuiat᷑.vnde nõ nocet ei quommus totum tempꝰ ſub: ⁊7 c Im miles. Et heres. ſcilʒ pꝛeſens non in militia. ⁊ ſic ꝓ bul.
is M nn⸗ 4 H ncat. vt. S. e. l. ab hoſtibus. F. H qõ. ßʒ qo flun negligẽter: tüc vere in eo qðõ dixi. S. eo.l.ab hoſtibus.S. ſed quod ſimpliciter. ſcʒ
lim ſim, i⸗ nagas anno habebu. Item op. ꝙ ſi modicum tempus ꝓ abſent:a ſimta vſucapione poſt modicum tempns dari reſtiinõnem. Sed.m.
um ſui e ek: ⁊ poſt abſentis dat mochcum tempus:ergo poſt modicũ tps dicit hunc heredem ſuiſſe militem: ⁊ dum miluat impleta eſt vſucap.
mnan it unde⸗ raliud modicum tempus: a ſic deinceps in infintum. Rñ. Sed quare diceret in herede militis. cũ idem eſſer ĩ herede cunmuſuibet
n 4 n hoc tm ꝓ abſentia haberi: vt non ei computetur tempus adbuc ruſtid ſi ipſe beres ſit miles. Accur.
id 8 u

a Equũ. nõ aũt te rigoꝛe cum pñs otra pᷣſemẽ vſucapionẽ plecerit.
ſic ⁊ in conirario caſu.li abſens g abſentẽ velit reſtitui.ð rigoꝛe qũq;
denegar᷑:ſ de eqᷣtate ↄcedit᷑.vt. .cæ acqͥ.here.pantomꝰ.S.mecianꝰ.
b Uſucaptũ.i.vſucapione compleiũ.
c Seruanda ſint.ſ. que ſeruarent᷑ in vefuncto.Accur.

d Quaſi iũcti.
wminiũ ↄtinuat᷑ a
teſtatoꝛe in heredẽ.
vt inſti. ð here. que
ab inte. S. ſui. 1. .

cceſſerit:⁊ heres impleuerit vſu⸗
capionẽ: equũ ẽ reſcindi qð poſtea
vſucaptũ eſt: vt eadeʒ in heredibꝰ

re bo. poll. j. ten q in vſucapionẽ ſuccedunt uanda
poſſeſſio. vt ö. Gʒ ſint: qꝛ poſſeſſio efuncti q̃i ↄiũctĩ
cõtra:in poſſeſſiõe

ſcẽdit ad heredẽ:⁊ plerũq; nõdũ

niſi fuerit appᷣhẽſa Eene.
hereditate adita cõple᷑. Si is qᷣ

vt. J. de acqͥ. poſ.l.
cũ heredes.j. N.⁊

1 ontenſe e capionẽ alienauerit rem:reſtitutõ
cri. ex zber.e n. ne faciẽda erit.⁊ lʒ ſine volo abſuerit
a oe 2 vlucepit: lucro er occurri opoꝛt
traneo:hic ĩ ſuo be Itẽ ex reliqͥs oĩbꝰcauſis reſtitutõ
ene arn. de facieda erit: veluti ſi aduerſus euʒ
ſui. er. ertraner. ꝓnũciatũ ſit. 1 Bem.

Alij hanc m illaz

intelligunt. ſ. cum Jis cuiꝰ rem vſuceꝑit reip.

cã abſens:poſſeſſionẽ ſue rei

fueri appꝛehenſa.⁊ , B
Se bie pomt qᷣſi. ab üllo vſucapte nactꝰ ſit: ⁊ ſi pꝰea
u dicas hic di anesp. e X t5 3. 5
lar quo ad vſucapi⸗ amiſerit:nõ tẽpoꝛalẽ: ſᷣ dper hʒ
onem oplend quce Sctionem. m Pe.
e heat r Heſſe reipub. cã intelligit᷑ et
1 . . .
bic ſubijcit. . . 18 ab vr be ꝓfectus eſt: licʒ
Vneatunck 8. nonduũ ꝓuinciaʒ exceſſerit:ß ⁊ is qͥ
acuã. 7.l. . . 21
mſi mockio teinpone exceſſit:vnec in vrbem reuertat᷑:

fuerit ab alio appᷣ⸗
henſa. ideo dicit
hic plerũc. vi. J. ð
vſucap.l.poſſeſſio.

⁊ hoc ad ꝓconſules legatoſq; eoꝝ:
⁊ ad eos qͥ ꝓuincijs pꝛeſunt: ꝓcu⸗
ratoꝛeſue pncipũ qͥ in ꝓuincujs te⸗
nent᷑ ꝑtinet:⁊ ad tribunos militũ:
⁊ pꝛelectos ⁊ comites legatoꝝ:qui
ad erariuʒ delati:aut in cõmenta⸗

e Siis q.27 poſt.
idem ſi anne.

f Yacienda erit.
non aꝑit aduerſus

quem: dic ergo aduerſus vtrũq;. vt argu.S. ð mino. in cauſe.j. S. fi.

quando datur ↄtra vnũ alter vocat. cum eum tangat. vt.C. ð aucto.
pꝛe.l.fi. Sed an pmo debet eligi abſens:ſicut venditoꝛ.vt in dic.l.in

cauſe. Rñ.nõ foꝛte:qꝛ ibi contraxit ille qͥ vendidit cum mmnoꝛe.iõ fum
plus grauandus. hic autem non fuit contractum cum abſente ab eo

qui petit reſtiun.
g Item reliquis. quidam ſic. non ſolum ſi quid de boms pꝛeſennũ
eſt dinnnutũ per vſucapi.ſed etiam ſi quecũq; alis damna paſſi ſunt
vebent reſtitimi: quod non placet ꝓpter exemplum quod ponit᷑ in fine.
Alij ſic:ex ommi cauſs ex qua abſens contra pꝛeſentem reſtitui᷑. vt ſi
enam contra eum ſq; abſentem ſu ꝓnunciatũ ex eadem cauſa ſuccur⸗
ratur pꝛeſenn contra abſentem: quod non placet ꝓpter idem exemplũ
quia lic abſens in ſententia contra ſe lata reſtituat᷑: pᷣm oiſtinctioneʒ
quam fecimus.S. e in inte.reſti.l.ſi.tamen non ſic pñti ſuccurritur.
Tu ergo dic ꝙ mutat caſum ꝓꝛſus:nam ſuꝑioꝛ fuit qñ pñti contra
abſentem:nũc econtra.⁊ dic.eum.ſ.abſentem.quo caſu ant fuit œæfen
ſus:a tunc ad ap.aut non vel minus bñ: ⁊ tunc ad totam cãʒ: vt.d.
l. vlti.nen ergo reſtiruit᷑ contra ſnĩiam pꝛeſens contra abſentem: cum
poſſit appellare pꝛeſens:ſj contra pꝛeſcriptõnem tempoꝛalem exercitij
cauſe appellatonis poſſet reſtitin. vel ex clauſula generali: vel ex illa qᷓ
pꝛeſens ↄtra abſentem qͥ nõ defenderet᷑ reſtiun᷑=.
b ſ Yis. I. pꝛeſens.
1 Macius ſit.ſcilicʒ data in integn reſtuntõne:ſ non intentata
reciſſona: ⁊ fint ſine vicio nactus. vt.S.e.necnõ.S.exẽplo.Sed videt᷑
non ppetuari etiam data reſtõne: ſicut nec exceptio ſiue replicano que
datur mmoꝛi. vt.j.ðᷣ iureiur.l.nam poſtea.S.ſi minoꝛ. in fi.que ẽ ʒ.
Sed dic ꝙ hic appꝛehenſio ipſa fun ꝓ li. ↄteſta.vt.C. xe pᷣſcrip.xxx.
an.l.cum notiſſinn.S.ĩmo.Alij tñ dꝛcũt ꝙ hic tam reſtituno fuit data
ꝙ euam reciſſona poſtea ꝓpoſua.⁊ ꝑ ſniam hanc ſecũdã poſſeſſio re⸗
ſtiiuta: tũc nulla eſſet dubitano.

reipu.cã abſuit vſuceꝑit:⁊ pꝰ vſu⸗

qð vectigaliũ cauſa locatũ eſt dat.

mulitibo idem diuꝰ pius cõſtituit.

Kk Actionem. ſ. directam. ſoꝛte cum womimũ directum recupaſſe
videat᷑.vel dic vtilem. ”M
I s Beſſe. nondũ ꝓpumciam. 1. italiam.
m In ꝓuincijs.i.qͥ mittunt᷑ ad ribunos:lʒ nõ ſint milites
vt. J. bo.poi.ex te.mi.l.j. “
n Ad erarmz.

riũ pncipis delati ſunt. DBẽ. hern ere ilci
Nter eos qͥ ex generali clau⸗
ſula adiuuãt᷑: ⁊ fici patron? b commeiam.
cõnũerat᷑. Eos qͥ notis ſubſcribut pnuiretmetur⸗
acta pꝛeſidũ reipub.cã non abeſſe vñ cõmẽtarieñ.
certũ eſt. Militũ medici quoniaʒ a ect b 2
officiũ qð gerũt ⁊ publice ꝓdeſt et e cuſto. re. l. ad
fraudẽ eis afferre non dʒ: reſtõnis vnda. vel lo⸗
auxilium imploꝛare poſſunt. conklioniz⸗ ſuns
1Abole. ad mentẽ ſecꝛetgs
Iles cõmeatu accepto: ſi in niſtor cömiterr⸗

wmo ſua eſt reipu. cã abeſſe

non videt᷑ Qui opas in publicom Selatiſunt.

a populo roõno.

reipu.cã nõ abeſſe. p Aulꝰ?. q 1 Mieos.
Vi mittunt᷑ vt milites duce vr.z. e. Lm.
rent aut reducerent: aut leæ⸗ ⁊.l.ꝶz ⁊ ſi. S. bec
gendi curarẽt: reipu. cã abſunt. hi nlen
quoq; qͥ miſſi ſunt ad gratulanduz bunt. vt tabellio
pncipi. Itẽ ꝓcuratoꝛ ceſaris nõ nes. Aecur.
ſolũ cui reꝝ ꝓuincie cniuſq; ꝓcu⸗ binkonangbde
ratio mandata erat:ſ̊ ⁊ is cui reg ſimt ve rom.
ꝙuis nõ omniũ. Itaq; plures bi mz eb⸗ ſe.
ꝓcuratoꝛes diuerſaꝑ reꝑ reibub. quidam ibai nõ
cauſa abeſſe intelligunt. Pꝛefe habent nõ. a tuc
ctus quoq; egypti reipub. cã abeſt Mpna b ule
que aliã ob cauſaʒ reipu. gratia eẽ mochicã aberat.
vrbem aberit. Sʒ et in vrbamcis ſic nõ reſtitut

vt. J. e.l. reipu.
vel dic nõ abeſſe
— rrelipubli. cã reſti
tuunt᷑ tamen cum neceſſario ⁊ non cauſa ſui lucri abſunt.vt.S.e.
Hß ſi. S. finali. Accur. .
u Abdiluũ fraudẽ. i.dãnũ. ⁊ fa.j. ðᷣ excu.tu.ſi duas.S.grãmatici.
x m Yles cõmeatu.i. licentia. SS H
„ Sua eſt. ſ. iam. ⁊ ſtetit ꝑ mochcũñ tpᷣs.als adhuc abeſſe vr
vt. S. e. l. ab hoſtibo. S. ꝙ. 2 facit. J. l. ꝓx. S. fi. ⁊. l.ſi cui. S.fi.
5„ Qui opas in publicu. i. in republicc.
NQuod vecrigaliũ.i.pꝛo eo qð vectigau.
a Locatũ eſt.i.locatio ſacta eſt.ſ.ſibi.⁊ ſic qꝛ ſuo lucro facit non
reſtimit᷑.vel dic edit opam:vt publica vectigalia locarent᷑ alijs vt

Mon abeſſe. hoc ipſo. pleneta.
c q li mitunt᷑. legẽdi.i.eligẽdi ꝓbos mittẽdos ad pᷣnc?.
dD Ad gratulanduũ.foꝛte vt faciãt coꝛã eo haſtiludiu.vel cuui⸗

ias que minus bene ſe habei cum eo: mitut aliquos q applaudam
ei offerendo ſeruitia. .
e Mon oĩm.⁊ dic.ſ.ꝓcuratio eſt.ſ.abeſt reipu.cã.Accur.
f Ibi. ſ.in ꝓuinciaa.
g Rex. a pᷣncipe ↄſtituti reipub. cauſa.
Pꝛetectus.aberit.ſubaudi eſt abſens reipu.auſa.
h Urbanicis.qꝗq cuſtodiũt ciuuatẽ romanã pᷣcepto pncibis.
i Abilitibo. D oĩs qᷣ eſt ex vrbẽ ſi alicuiꝰ digmiat gra ẽ cẽ reipu.
abeſt. z ſi in vrbe eſt: nõ:niſi ſit miles.vt ꝓbat᷑.S.e.l.⁊ qͥ data.i fi.

2.l. vt ſunt. ⁊. l.milues. æ. l. abeſſe.a. j.e.S.ſ̊ ⁊ ſi exa.

k Qneſiũ.ma. ho. q̃ ẽ cura pᷣfecn vrpᷣ.vt.S.ð of.p.vr.l.j.S. qes
IItẽ ↄſular.i.ↄſuł. In acie ceciderat.ſubaudi reſtitmn placj.
m MQui reipub. romam.nõ tñ compleuit adhuc iter.
n Sed 1 ſi extra pa.ſuõ a pᷣncipe.q̊ ł ad pᷣncipem miſſus.
o Per vrbem. romam que eſt cõmunis patria: ⁊ ideo q̃ſi ſu vum
non videbatur abeſſe reipub. cauſa.Accur. .

1 Zlinnd
ſtpe,ſepe,

daſnt

ſiſclun e
lus.
tb .K. g
☛1
Gl. ſ 6
ſan un
. b.
/ (5
n,
emiüftz, ltt⸗
gicn n
lle11,.
ente⸗

u ſanbignnn
Deſe ſeoinm
ſgiiuin
wrcn
ln mammn

rben

1N
Di. ir
licen,
ro c
. 16
Mrbi
Nhſe fin
gronig Wig
koele . e
iaun.
Dole. Ani
w:ſin uu
iaheſe
an 1
dt.

Db. K

e
algt
tu altt
ll
Andh r
nsn in
6 i
, mn
c un
od
vn.
n. lcp̃t

chcbiĩ

n u ina tin

ſianuins n

.
nhüßhini

7

iſl itliaß

wü.
lin 1irgiun
via fenguun,

i ſpemiitl,
ſinchi nnii
co:mimn 1 e;

11 pelhnd

ez nan
imnnn in
— tichis
ithanen
mnn uun⸗,
tui
nGis MN

Pꝛofectꝰ . in cinitate tñ ſua ẽ adhuc:vt diſſerat a ſeqᷓnti.⁊ die
ꝓfectꝰeſt ad pncipem vel ad papam. ałs ſi de cimtate ad cuntatem
nõ d abeſſe reipub.cã: lʒ habeat idẽ pᷣuilegm̃ reſtitutõis: vt.S.e.
r Begit. eundo:vel dic degit ſtãdo alicun in q; ⁊ ſi ꝑ pꝛe.S.fi.
uinere ꝓ aliquo negocio pᷣncipis. Accur.

quo ſe poſſit pparare ad recedendum:quod magis intelleciu c. Vt. .

ů ſolu.l.ratum.⁊ quod dicit ceſijt abeſſe.id ẽ veſijt habere ſpem plus

remanere.abeſt tamen wonec wmi eru.vt hic ſubijcit.⁊.S.e.l.miles.
⁊.l.qui mittunt᷑.S.fi.
g Aogeratum. i.bonum. Accur.
h Peeſtitit. ſ. xx.

14 VS N

ſ Egere. et ſic

etiã ateqꝙ; vadat

Queſitũ eſt ⁊ &e eo qͥ ad compe⸗

dr abeſte⸗ cuz ſe ſcẽdos malos hoĩes miſſus eſt: an
p̃paret. vt 7. J. . J . . 5
nenan legan. Leipu. cq abeſſet: et placuit. r. p. cã
ſicnt ez cu eſt r⸗ abeſſe. Itẽ paganũ qͥ ĩ expeditiõe
uer ſus.vt.S.eo.„. conſularis iuſſu trãſierat:ibiq; in
qð ſimplicter. Lcie ceciderat.heredi em̃ eiꝰ ſuccur

tSibitudinẽ.
ac ſi iã eẽt rome
vł apud pncipẽ.
u Eat.ſ.miles

x In gaſtra. i.

rendũ eſt. Qui reipu.cã romaʒ
ꝓfectus eſt:abeſſe reipu.cã videt᷑.
SDʒ ſi extra patriã ſuaʒ reipu.
cã ꝓfectus ſit: etiã ſi ꝑ vrbẽ ei iter
competit:reipu.cã abeſt. Sitit᷑

in exeratũ. vnde 2. — —
dr in exodo. Ca⸗ q in ꝓuincia eſt: vt pᷣmũ aut wvomo
granneraii min ſua ꝓfectꝰeſt:aut cum ĩ eadẽ ꝓuin
aqnas. (a vegit reipub. cã a dmimiſtrãde.

y Jul. abeſſe.
vt H. 7. S. l. ꝓpx.

Simul etiã q agere rempub.cepit
ad ſimilitudinẽ abſentis habet᷑:et

vere miua. l.. du eat in caſtra:ac redeat:reipub.
Sobł. ibi ooſe cꝗ̃ abeſt:q; ⁊ eundũ ſit in caſtra mi
redibat. vt. j. l. litat redeundũ lianꝰ ſcri⸗
c. Stoduu. litaturo ⁊ redeundũ. Yulian? ſcri⸗
bit ꝓculum reſpondiſſe:militẽ qui
r xipnb· cõmeatu abſit: dñ womũ vadit aut
pncpali. vt hH. redit:reipu.cã abeſſe dum wmi ẽ
eem n. 8 non abeſſe. v Apian⸗.
Unon vere. Eipu.cauſa abeſſe eos ſolos
́U intelligimus:qui non ſui cõ⸗
b jdqᷣ con mocli cauſa ſed coacti abſunt.
nibo.ſ. quarnoes bb„b Aulus.
menſu; vr. . X qui in ꝓuincia ſua vltra
iarig. rbo r temp; aaltitutoõmbo oceſſuʒ
hreſſioe bncpi⸗ aſſident:reipu.cã abeſſe nõ intelli
non als. vt. j. l. E— . .
mogdo et pncpe ?- H
ꝑnnttente : niſi foꝛte diceret:non obſtante hac.l.vt argum.j.de leg.

. „ . liuũ di u. vt
Aan in ꝓuincia ſua pnceps ioiean. lj. er
aſſidere ſpeciali bñficio ymi j. ver. ſig. l. ij.

ſerit: puto eum reipu.cã abeſſe: ꝙ
ſi nõ ex ꝑmiſſu hoc fecerit:cõſeq̃nt

1 Hmmanitatis.
ſine habeas huma⸗

dicemꝰ:cum crimẽ admiſit:nõ ha niunrod e nſe
bere eum puilegia eoꝛũ qͥ reibu. c’ bpumnittatis: a bec
abſunt. Tãdiu reipu. cã abeſſe bona eſt. Accur.

q videt᷑: ꝙᷓdiu officio alicui pᷣeſt:
ꝙᷓ ſi finitũ fuerit officiũ:iaʒ deſinit

abeſſe reipub. cã. Sed ⁊ ad reuer

tendũ illi tꝑa cõputabimꝰ: ſtatim
atq; veſijt reipu.cã abeſſe ea qbus

impeditꝰ ↄtinuare iter nõ potuit:

habebit rõ humamtatis:ſicuti ha

K Contingũt. vt
I.de re milit.l. qui
cõmeatus. Accur.

1 i Sũ6 . abſu

turus erat
reuerti in vrbẽ potuit ⁊ erit mode ⁊ iam cepat abeſſe
ratũ:tempoꝛa ei tradere que ler re ,„ mon audte.
uertentibo pᷣſtitit. Quare ſi qð tᷣs ſub.ad iolam cãm.
effluxerit: ſue rei cã:n dubitabimꝰ Immo vider audt
id tempus ei nõ ꝓficere. habitaq; cnrarote dumtſent.
dinumeratõne tempoꝛis ꝗ reuerti vt 2. S. e. ſ ? ſi per
ebuit: ſtatim eũ dicemꝰ wſiſe rei ne nein e
pub. cã abeſſe. Plane ſi ĩfirmitate eſt ſoluẽdo: a ſic cõ
nenit᷑ actõe mãdati

ibi non. 2 ſic reſti⸗

beri ſolet ⁊ hbyemis ⁊ nauigatiöis quẽ fac.ẽ.l.fi.j. F
foꝝ ᷓ cãu ↄtinaũt. p Au. Sel bic cã repub.
7 cetoꝑ ꝗq cau tingut. p Bu. wrciunatis cã ab⸗
S qui reipub.cauſa abfutu ſutSiel n noro
rugerar: ſ' nrurate reli ſtiuuit᷑ ex cka ſpãli.
rus erat: ſi ꝓcuratoꝛem reli geremnb. rg ubne

querit: per queʒ vefench potuit:in

gatis. hic autem de alio abſente. lł melius: non r

rit: ſj ex gnãli ſic.

integꝝ volens reſtitui:nõ audiekł. vt ibi. el hic reli⸗
4. v P us potuit defench
J qua militi accuſatio com itbr non at or ib
tommae anarein Dicit in legato qᷣ cõ⸗
petat eo tempoꝛe quo reip u. uemiri non põt. vt
j.de iudi.l.ij.S. le⸗

eſtituit᷑ ad totã cãm

iij.ſi qs.in pᷣncipio.Fallunt tamen pꝛedicta in aſſeſſoꝛe ꝓcuratoꝛis
ceſaris:tum quia iudex eſt inter fſcum ⁊ puatum. vn vni pnuato
pluſꝙᷓ alij ſuſpectus haberi non cbet: tum quia ſalarium habet de
pꝛopꝛia burſa ꝓcuratoꝛis. vt.S. de aſſeſ.l.fi. Sed quare ꝓhibetur
quis in ſua ꝓuincia aſſidere: Rñ.ꝓpter ſuſpuõʒ:ne quid granoſe
ageret. Item quia non tinet᷑:cum nemo pꝛophets ſit receptus ſine
honoꝛe:miſi in patria ſua.Accur. R
Mon intelliguntur. immo pumiũtur vt dicta.l. C. v aſſeſ.l.in
conſilꝛarijs.Accur. L
a ſ cui. Permiſerit.quatuoꝛ menſibus vel minus.vt diyr. S
I. ꝓxi. alij dicunt ꝙ iure cõmum poteſt ꝑ quatuoꝛ menſes:
vltra autem ex ꝑmiſſu pᷣncipis:quod non placet.
d ALbeſſe. ſecus in magiſtratu.vt. S. e.l.vt ſunt. Sed q̃re ſecus?
Rñ.qꝛ iſti habẽt ex pᷣncipis bñficio pᷣncipaliter ꝙ poſſint aſſidere:
ð debet eſſe omm dumnutõe extraneũ: vt in aut.cõſti.que de dig.
ulud. colł. vj.
c Ex ꝑmiſſu.pꝛincipis vel pꝛefecti pꝛe.vt.C.dæ aſſeſſo.l.in con⸗
ſiniarijs. Accur. S
d Cum crimen admiſii.ſcilicet ſacrilegij. vt.C.de cni.ſacri.l.ſi.
Et no.hic ꝙ non debet quis penam ⁊ pꝛemium ex eodem ſacio ha/
bere. vt ⁊.S.d neg.ge.ſiue hereditaria.a..de inter.⁊ re.l.relega/
toꝝ.in fi.⁊..de iudi.non.alłs.S.j. Sed arg. .ĩ.xe ſuſpe.tn.l.⸗
creto.⁊ e excu.tu.ſed ⁊ milites.S.ſi’ ⁊ ignommia.⁊ de his qm.vt
indig.l.j.⁊ ibi vide.

eTaãcdiu.xæſinit abeſſe.ſic.⁊.j.de iudi.l.ij.S.plane ſi ꝑfecta. Z

fAtq; deſiit rei.i.exquo ↄmeatũ accepu modico tempoꝛe elapſo

vᷣt hic.ſj ad appellandũ.vt ibi.arg.S.e in ĩte.reſti.l.fi. Vel nõ audit
ſ.pꝛeſens.cũ habuu quem cõueniat.vt.S.e.item ait.S.quam cłam.ſʒ
abſeno: ſic.vt in.l.ↄtraria. Item op.qꝛ videt᷑ ꝙ hodie nullus pñs in
talib pᷣſcriptõnibs ↄtra abſentem audiat᷑:cum potuit pnñs iure cõi in⸗
terruptõnem facere tꝑis:vel coꝛam epo vel in ſubſidiũ ĩ publico ꝓpo⸗

nere ſine poꝛigere:vbi comiciliũ hʒ aduerſarius qͥ rem eiꝰ etinet. et

abſens eſt vł infans vel furioſus eſt:vel in ptãte poſitꝰ.vt.C.&œ an.
excep.l.vt ꝑfectius.qð cũ non fecerit indignꝰ eſt reſtõne:cũ alio modo
ſibi ↄſulere potuu:ſicut cum habuit quem cõuemiret ⁊ tacuit. vt.S.e.
item ait. S. quam cham. Sʒ rñdeo: imo hʒ reſtõnem. ⁊ l eneget ſibꝛ
vbi habiu quem cõueniret: ideo eſt: qꝛ ad ſuum ſic potuit ꝑuemire:cũ
ille dicat᷑ efendere qͥ ⁊ indicatũ ſol.ꝓmutit.vt.S.e.item ait.S.fi.qð
non ↄſequit᷑ ꝑ bmõi libellum:ſj̊ interrnptõnem ſolam. Elel dic ꝙ illa
lex: vt ꝑtectiue loqui᷑ tm̃ in duobo caſih.ſ.vbi qͥs dennet rem alienã
vel crediion obnoxiã.⁊ ſm hoc in his duobo coꝛigenent᷑ hec iura. Jtẽ
op.nõne potuu mitti in poſſeſſionẽ vł rei pente vel ꝓ menſura vebin
⁊ ſic ad venduõʒ venire? Rñdeo in pᷣmo no potuit fieri niſi poſſeſſoꝛ
item ⁊ hoc demũ poſt annũ at ꝑ reſtonem ad pfectiõʒ venit. In ſecũdo
qñ ꝓ mẽſura vebiti.⁊ ſic ĩ ꝑſonali acnone dices abſentem no lantare:
⁊ ſic non põt fieri venditio.vt..e.item ait pꝛe.S.pe. nec ꝑ hoc inter⸗
rumpi᷑ abſentis pᷣſcripno.vt.j. acqrẽ.poſ.l.iij.in fi.vel non erant
alia bona. vt. S. e. ait pꝛetoꝛ. S. fi. .
I J qua. Mon pimet᷑ pone exẽplũ in accuſatõne.l.iuł.x adul.
in qua hʒ maritꝰ puilegiũ vſq; ad. lx. dies: qͥ nõ currũt abñii
reipub. cã vt hic.⁊.C. xe aqulte.l.ob. cõmiſſa.⁊.l.ſi quondã. nec ei qͥ
eſt in vinculis. vt.j.de adul.l.miles.S.q̃ͥdã. Secus immoꝛ qa ſibi

cnrrunt. vt. S. eQ mino. l. auxiliũ. a eſt ratio quare abſenti nõ currũt
qꝛ vtile tempus eſt.ideoq; currit minoꝛi pñti nõ maion abſenti. vt. J.
adul.ſi maritus.in pᷣn.nam nec hic dicit reſtitui: ij nõ currere.ar.
ʒ.j.de ſepul.vio.l.ſepulchꝛi vio.⁊ dic vt bi. .
a Hõ eo. ſ. relegatꝰ. ⁊ dic ꝙ pars bonoꝝ fint ei adempta vt h̊ inuit

J. ve mier. releel. (9opam edit non perimet. L Qõ
relegator. .ad tb⸗ eo tempoꝛe qͥ in inſula aliquis funt
rnc Tare bo pena ei irrogata: cuius reſtõnẽ
non er conceſſa iun 9 aripenintet enn: ab alio pnin
tpe ſnie: als nu atũ ex bonis q̃ nõ adempta erã
ernlat r.g wes⸗ aram ſerireſue cauſe neſtirne⸗
Di. tutelas. F. fi. E Er

dum eſt. i Al.
b Impetrauit. 9

panncipe.idem ſi ex

indulgẽtia fuit ſibi ſue tẽpoꝛe ĩ italia eſſet:vt in
pena femiarr7 annos ſingulos qᷣbo in italia eſſet:
henan un en ren 2 ei ſuccurſum fuerit: qa ob id ꝙ
UAſurpatum. i. reipub. cq abfuit excluſus fuerit a
eauener v legato: fideicõ. ab eo relictũpſtare
V vſuca. l. ij. cogit᷑: marcellus notat. Quis em̃
aemnbra nee dubitauit ſalua legatoꝝ ⁊ fideicõ⸗
vr ſ ve int rele. Miſſoꝝ cã militi rititui hereditatẽ
I. relegatoꝛu. S. nad quaʒ ob id ꝑdidit ꝙ reipub. cauſa
ſieꝛent ?no poſſent On vere dicit᷑ reipub. cauſa
eat. nere abeſſe eũ:qͥ ſui puati negocij
Ke nuusdu . in legatöe eſt. a Frica.
Tp pton. qa p oio 33 qs ſtipulatus ſit in annos
pᷣſtina iura ⁊ hono ſingulos quibꝰ in italia eſſet
lean boa reugat. vel ipſe vel pꝛomiſſoꝛ: ⁊ alteruter
pa. po. ſol. S. cñ ät. reipub. cauſa abeſſe cepit: officiuʒ
2. C. v ſen. paſ.l. ptoꝛis eſt introducere vtilẽ actõnẽz
, en hboc vat; Eagem dicemus: a ſi ita concepta
ꝙ loqui iĩ relegats Æ demè 48: concept
ins nntti ciuita⸗ ſtipulatio fuerit:ſi qnquẽnio Prio
tem nec libertatem t: vel ita ſi
ve.j re mrerdt er rome fuerit: vel ita ſi rome no fue
rele. l. relegatoꝝ. S

ad tempus.⁊ inſti.qͥ.mo.ius pa. po. ſol. rel gati ſ̊ epoꝛtat nudu
exulat.vt.ſ.ti.j.l.tutelas.S.ſi. Item reſtitiit᷑ hic:qꝛ nõo potuu dimit⸗

tere ꝓcuratoꝛem.vel foꝛte obijt quem reliquu:ałs non reſtituit᷑.vt.ẽ
n.ij.papi.que eſt j̊.vel ibi ꝑpetuo:hic ad tempus.
f I ꝗ qs. moꝛtis ſue.ſ.legatarij. vel ſui teſtatons.
g Et ei.i.herech.in pᷣmo caſu.uem ei.i.ſibi in ſecũdo.
h Succurſum.quod fieri debuit.vt.S. e.l.ꝛulianus.S.eum.
i Ab eo. ſ. legatario.q rogatus erat alij dare ſoꝛte medietatem.
RK Cogit᷑. ar. .j. de le.pꝛeſt.l.iij.S.item ſi s. .—
¶Morat. nõ rephendendo rñſionẽ:ſj indubua bilẽ qſtionẽ ſaciendo.
m Abfun. quaſi dicat nullus.

n n VOn vere. pꝛiuati negocij. vt hic.⁊. S.e.l.reipub. Sed qmd ſi

partim ob rempub. puta vt fidelitatem mret: partim ꝓ ſe: vt
fundũ acquirat. vł reconciliet᷑ pncipi? Rñ. inſpici ⁊ iudicari

m ꝙ pᷣncipalius intẽdebat.vt.j.nau.cau.l.j. Reenen ⁊ de ꝓba. cũ
t.

ꝓbatio.⁊ de aur.⁊ ar. le.⁊ ſi non ſint.S.ꝑuemamus.
o ſ quis. vel ꝓnnſoꝛ. diuiſim intellige duas ſtipulatões. vnã
ſub ↄditõne ſi ſtipulatoꝛ in ualia. aliã ſi ꝓmiſſoꝛ ibidem eſſet
abs ſi ita cõiter ſub vna ſtipulatõne dictũ eſſet:ſufficeret alterũ eſſe in
ciuitate.⁊ ſic non eſſet opus reſtõne ↄdi.impleta. ”MD
p Introducere. nouo.non reſtituere.vt.S.e.iuł.S. fi.
q Eadem dicemus.vt ſi qͥdem his caſibo reipub.cã abſit reſtituat᷑.
vᷣt hic. ⁊.S.eo.ſi qͥs tmor.iut gen hic no.aʒo.qꝙ ſi ꝓmiſi ubi
decem ſi rome eſſem in paſcha ꝙ ibi
eſſe:cum hic intelligar eſſe.Accur.
rNon fuerit.ſ.ſtipnlatoꝛ vel ꝓmiſſoꝛ.⁊ ↄtrar iũ fuerit.
ſ1 S qui.erat paſſurus.i.veriſimile eſt eum fuiſſe paſſuꝑ:puta
ſi ante abſennã ꝓteſtabat᷑ ſe non aciuꝝ ↄtra poſſidentem rem
ſuã infra tempus pᷣſcripioms. vel dicebat nõ credo me actux:
Hß ſi talia nõ ꝓtulit reſtituet᷑. Clel pone exemplũ in damno alumonis

J qᷣs titio legauerit ſi mõtis

fuerim cauſa reipub.non videoꝛ

—

quod eueniſſet etiam ſi pꝛeſens fuiſſet.vt.j.ð acq.re. dm.l.ergo. §.
alnuio. Vel pone in publicanone rei quam fuiſſet paſſus etiam ſi
pꝛeſens fuiſſet:qꝛ pᷣus deliquerat. Vel in ſeruo vel ĩ liberto ſuo na
talibo reſtituto:qð enã eo pñte ⁊ irreqͥſito qñq; fit.vt.j.d na.re.l.

queris. ſi iuſta ſit cã̊.nõ ałs.vt.l.fi.e.ti.Accur.

t m Ilues.
t: centũ d des. picnlo.
rit:centũ dare ſ pondes AQAinrij l mord
. . . pb Aulus. no. ꝙ ſunt ſex
Squi reipu.cauſa abeſt in necallans pr d
aliqua re leſus nõ reſtituif: vemulel Hauno
in qua etiam ſi reipub. cauſa non negociatõ. vt.
abfuiſſet dãanũ erat paſſuꝛus. W wermnnk
. ſLCeuola. v. Tenmn n
Ilites omnes qͥ diſcedere a Baalkaten
. —. — gerar
ſignis ſine piculo nõ poſſunt perigenni gnri
reipubli.cã.abeſſe intelligunt᷑. pis: 1 deñ omm⸗
m Arcellus. botente ë monk
. 2 rrreipub. cquſa no
Di reipub.cã abfuerit: etiã eu tabit vrb⸗
aduerſus eum qͥ pariter rei⸗- zi libeo Negai.
pub.cauſa abfuerit: reſtituendus ei Nen
eſt:ſi aliquid dãni iuſte querirur. argu. . e tella.
⸗ Vi lfliulſamt.
Be alienatione iudicij mutãa⸗ Pem⸗ —
di cauſa facta. aeaus bꝛachijs in
Mnibus modis pcon L1i. tẽ inuͦero
flul id agit: ne cuius v ſaſhi. w Jebi.
terioꝛ cã fiat ex alieno milt er eo rii
ſtelligerer indici tales habẽt pni⸗
facto. Et cum ĩtelligeret iudiciox a ta mue vicune
exitum interduʒ durioꝛem nobis leges cocedi mi⸗
cõſtitui oppoſito nobis alio aduer liubus. Accur.
ſario: in eam quoq; rem ꝓſpexit Qirey
vt ſiq́ alienando rem aliũ nobis d Kurne

aduerſarium ſuo loco ſubſtituerit ñ babes iuſte jᷓ

ad alm: ß iinſte
q̊ ad ſe. et ſi hẽs
”ðYUM minſte q̊́ ad ſe.
ſm hoc ſubaudl illati. lel verius nil ſubaudi.⁊ iuſte aduerbium

idq; data opa in fraudem noſtram

ſtet iuxta verbum querit᷑. ⁊ ſic vnus iuſte agit:⁊ alt᷑ iniuſte nent

Sed ſi habes iniuſte referas ad dic.damni.nam vterq; iniuſte hʒ.
imo verius.ſi habes iuſte referas ad querit᷑: ⁊ eſt vtrũq; iuſtum.
ſ. hunc agere ⁊ alteꝝ cõnemiri.ſi imiuſte:tunc ad verbũ damm.⁊ eſt
virũq; miuſtũ.ſ.hunc habere ⁊ illũ pati. Et no. hic pᷣuilegiatus
reſtituit ↄtra puilegiatum. arg. ö.S. e mmo.l.veꝝ.S.pe.⁊ in aui.
de ſanc.epiſ.S.ſed hoc pnti.in fi.colł.ix. ”ůü
x Se alienatõne iu. quia fiunt reſtitutõnes tam iure actionis ꝙ;

iudicis of. vt. ſupᷣ dictum eſt. fiunt etiam iure actõis ex edicio iſto:

ideo de hoc ponit.Accur.
y AMurandi. 1. euttandi quo ad ſe.i.ſuſcipiendi quo ad ali‚’.
3 0O Anibus. quiba poteſt. vt hic. a. . e reg. iur. nõ dʒ alten.
2. E. w an. ex. I. vt pfecnus. in pn. 1. j. de ſepara.l. j. S. ex
contrario. ⁊. j. ſi qͥs ali.te pꝛo.l.ij. ⁊ ſi qͥs ob ca.te.ꝑ ionn⸗
maxume in.l.penult.a. J.cõmui dimi.l.cõmunis ſeruus.⁊. .
vbi in rem ac.l.j.Accur. .Rr
a Pꝛoconſul.i.pꝛetoꝛ.vt.j.qð cum eo.l.j.j. RꝑA. .
b Dnanti noſtra interſit.ſj an ꝓ hoc intereſſe agat᷑ enam anteq
aliquid expendam.i.anteq; excunam poſſeſſoꝛem ? Rñ. ita qꝛ iam
videt᷑ mihi abeſſe. cum ego quodãmodo ad id compellar. vt in hoc
exemplo maxume re alienats vſucapta in quã inaniter expenderẽ.

quo caſu ſtatim agam ↄtra alienantem ꝓ extumatõe rei nõ excuſſo

oſſeſſoꝛe. i. anteqỹ excunam poſſeſſoꝛem. vt. . e.l. tem. 7. ö. ne.
gern qs man. Sed pla.ↄtra chxit.⁊ ꝓ eo. eſt. I. e.l. ij. . ex quibs.

XTenebit᷑.immo videt᷑ habere locũ illa conſtuutio. C. ne h. po.
l. j. Sed dic ꝙ ibi loquit᷑ quando acioꝛ hic qñ reus alienauit. Ite
op. qꝛ mil videtur mea intereſſe. ergo ſemp ceſſat hoc edictum. cum
xæbeas a reo conſequi expenſas: quia vicrus vici.⁊c. vt.C. æ iudi.

Ergenfu

— = –

fmgn ſ
Gtueclſerm⸗
Ubus ſt.
Wen dn
ehoſonmu
obre vonu⸗
Csnr N
Gunn v n
iſpue,

1 i
kunton. 9
il ursc“ mei

Rintheeen
eance be

peſbnte Nbe⸗.

Wibmmnslgen
uganmuſtltg

nlſhfrumsi⸗
rncckenoiusun

ſnen An.

Auntet rit,

UUbnnhſeorrithe

muntigglmnt,
—

inſtin
iiunn
Ruintütenn
I Auning i

*

Nle iuſtittniin

„„ fut
nin s
* nm
Nen ds kn

Alodr
ſtruen in

nnaſtmn

ut/.

7
.
7

VYperandũ.S. ſin aũt. Sed ibi dĩ tm̃ de dãnis litis. bic aũt a de alijs

que paſſus ſum in alijs meis rebus. Pꝛeterea ⁊ illa lex fallit in ca⸗

ſibus duobo. ſ. qñ actoꝛ eſſet m contumacia. vt in.e.l.S.ſin autẽ.

qñ reus hʒ iuſtam cãm vel intennionem lingandi. vt.j.de le.ij.qui
ſolið.S.enã.im quibo hʒ locum hoc edictum. Item obijcit᷑:nõne ſꝑ
habeo actionem

vulem 5 gliena⸗ fPcerit: tanti nobis in factũ actõe

toꝛem: ac ſi non ur⸗
lienauerit vt.) teneat᷑:quãti noſtra interſit alium
erer nen. er aduerſariũ nos nõ habuiſſe: itaq;
mea non mielte ſi alterius puincie hominem aut
