k Ideoq; in ommba. i. in hoc caſu oe ferrũminatis. vel dic in oĩbo is

ſiłi vt ians ⁊ plantans. ⁊ nali alunento aliiis.⁊ ſpeciſicats pᷣm
nos. licz mar. . qꝛ vnlẽ in rem dabat. ⁊ in ſacris ⁊ ĩ religioſis locis.

veꝛ. 3Z. e. S. loca. ſ. Hʒ locum in ſactum.

IIn factum. qᷓ in varijs arncuus iuris locum hʒ. vt. C. ſa. ſan.
tcccł.ſanciuim..j.dve w. int vi. ⁊ vx.l.ſi mulier, ex pe. S. fi. 7. l. ſe. 1.

m Singul hoies. in choꝛo vel in ſamilia puoꝝ.
n Immnuxtus. vt 7. S. l. j. S. fi. 7. l. ij. in i.
1 e. Eno ſpũ. vna elemẽtatoõne.
pHꝛachiu. q̊ ad ho vt vẽdices adiũctũ.ſj vẽ es dñs. ⁊ ad exhi. agio
2 vendiucas poſtea. vt. S.e.S. uem q̃cunq;. vel loquit᷑ h̊ quanm ꝑ ferrũ⸗
mnanionem. accur. M .
q Eõtinet᷑.vt.⁊.j.⁊e vſuc.l.rex mixt᷑a.⁊.j.d au. ⁊? ar.l.l.ſtatua.

Tr Tignum. q ſcens. à caſu non aget vt eximat᷑.ſj vt pᷣcnum peiẽt iu
ranw in luẽ. qꝛ wlo deſijt poſſidẽ. vi.j. œ tigno miũcto.l.j.in fi.⁊ ix

ſol. ꝗ res. in h.m yo. .
IDelcẽdit. vt ⁊. I. iig. imi.l.j.ĩ pᷣn?⁊ ad exhi. gẽma. ĩ fi. ꝛ. . ᷣ

QAcq.re.w. adeo. S. cũ in ſuo. Sʒ nunqd et bo. ni. poſ. tenet᷑. in dupla.

qdam oixer̃t in ſunplũ rm. ar. . xe w. int vi. a vx.l.æ eo. Yẽ nõ q a⸗
liud in pictoꝛe. vt.S.e.S. ſj ⁊ id. IFtẽ nõ ꝙ ã hũc ma. fi. poſ.v.ↄpetũt

actõnes.ſ.rei ven. Itẽ ad exhi. Itẽ de tigno. imũcto. Itẽ ↄd no furn⸗

ua. ⁊ actio furti. Item due pᷣme dant᷑ quan teſierit wlo poſndere.alie
non. YNem pma ſecũda a quarta. qꝛ rei ꝑſecutoꝛie ſunt. inuicem vna
ꝑ alam tollit. Idem in tercia ꝙᷓtum ad ſimplũ vnum qõ rei ꝑſecutõʒ
otinet. qnta vVo. I. furti. nullaʒ ꝑſecutoni tollit.ͦ tm pene. actio de ni
gno iniicio in eo ꝙ penã otinet. actom furn verahit. alie vo ñ. qꝛ rẽ
ꝑſequunt᷑. Ytem nunqd is qͥ nõ imũxit. ſj im inmctuʒ hʒ tenet? Neita
ar. I. ve is qͥ eiec. vel. ef.ſi vo. S. poſitum. a de flu. . j. S. ſi. Itẽ an fa⸗
ber: Kenon. ſi ille q fieri ſecit. vt.ar.j.de vi.⁊ vi, ar. j. J. wieciſſe.

XN1 „ WmERNE

Iem ſoler queri. gai idem ſit u villa.ſ.in rure faeta. q in eͤificis i

ciuitate? ar.ꝙ nõ.vt.j.ne quid in lo.pub.l.fi.Sed ↄtra.puto ꝓpter
hinus. l. generalia vba. a inſti. e re. di. S. quod ideo ꝓui. ⁊c. vt a. J-
de verbo. ſig. l.vrbana.vᷣm aʒ. Item qind ſi timoꝛe pene dupli velit ex
imere is qͥ iniũxit: H. nõ eſt auchendus.qꝛ no ſui fauoꝛe eſt hoc ſta⸗

„

bac le ſge ⸗ guidem vendicare poterit. cemen
gente. bo. Ffi. vo ⸗ ta auũt reſoluta prioꝛ vñs vendica⸗
eer m ae bit: eua ſi poſt ips vſucapionis diſ
j. de lega. jel. cete, ſolutũ ſit edificiũ. poſtq; abo. fidei
ra. F. ſi duoby. emptoꝛe poſſeſſum eſt. NMec em̃ ſin
ncren ene gula cementa vſucapiũt. ⁊ſi mꝰ
ur n⸗ aegu. P tpis ſpacium noſtra fiat.
oſſ.l. qui vniuer. xvſtina⸗
ſe ideo vendicã Squi eſtina⸗ 6 Aius
aur eis diſſolutis. uit rem petere. ammaduerte
vt H 7. C. e. l. i. re vebet an aliquo interdicto

b Echticiuʒ. hoc
niſi iã eſſet dupluʒ
Aerutms n actionẽ

poſſit nanciſci poſſeſſionẽ. qꝛ lõge
ↄmodius eſt ipᷣm poſſidere:⁊ adueꝛ

venene nee ſariñ ad onera petitoꝛis compelle
S.cum in ſuo. JIr re:qꝙᷓ alio poſſidente petere. .
bec va engz ſiper Squi ſe obtu⸗ v Tpia.
Brpoſnf mar- lit rei öᷣfenſioni ſine cauſa cũ
ſern ĩ wmo. ſeo ſe nõ poſſideret. nec wolo feciſſet qmi
ie Plrn SBleis nus poſſideret:ſi actoꝛ ignoret. nO
malefr. eſt melio eſt abſoluendus. vt marcellus ait.
aannene der ue ſententia eſt vera. Sed H poſt
e pe here. ſi s pa⸗ litẽ teſtatã. ceterũ ante iudiciũ ax
tre.. ſi predo. m. ceptũ nõ vœcepit actoꝛem.qui ſe ne
hinaleeem gat poſſidere: cũ vere non poſſide
edificio Fenaiere ler nee videt᷑ ſe liti obtuliſ ſe⸗ 4 di 5
potui. qᷣ ſi nõ fei celſſittt p Aulus.
em ned⸗/ Alz ſi cctoꝛ ſcit. tũc is nõ ab
e cl no er. alioꝛß a ſe vecipit: ⁊ ideo reꝰ
E. de an. exce. I.· i Dem,
in fi. ac. S

c Si id eſt ꝙ,;mis. .

d Figt. 1. quaſi noſtra. cũ verũ dñ̃ium ᷣm nos nõ q̃rit p pſcripti .„

nem. licet mar. contra. accurſius.
e I S qui. vebet. zſilium eſt. vt S. e tranſact. l. pacto.

fDoſſeſſionẽ. vel recuꝑande poſſeſſioms,. vel rerinende vel

achpiſcende. a facit inſti. de inter. S. retmende. a. S. omodu. 1. . æ ac⸗
quiren. poſ .l. exuus. 7.I.naturaliter. S.nihil.⁊ e vi ⁊ vi ar.l.cũ fun

qũ. in fi. Item etiam ſi cunli actõne eam ↄſequi põt.qð fit qñq;.vt

dixi. j. de ↄdi. inde.l.mdebin.S.j.in prin.

g Petere. ideo magna dtemnig eſt de ea. vt. . vti poſ. l. j. S.bꝰ aut.

S qm. poſſideret.aſſerens ſe poſſideꝛe. Sed quid ſi egi ↄtra
nõ poſſidentem. nec queſitũ ſiut an poſſideret.nec ipᷣe dixit.
an debeat damnari? H. nõ. vt: de excep. rei m. ſi a te. S.j. m ſecund
caſus poſitionem. accurſius floꝛentinuns.

iAbſoluendus. unmo damnandus.vt hic.⁊.j.ſi vſufructus eta.

2

.ꝛl. fi. mn fi, nec liberat᷑ poſſeſſoꝛ.vt S.de pe.here.nec vllaʒ.S.fi.Et vt

eũ nõ poſſidere.nec ante lit.dteſt. nec poſt.põt aliquio actoꝛ unputa⸗
re reo.qꝛ ipᷣe a ſeipo veapit᷑.vt. S. v peti. here. qui ſe liti. ⁊..l.ꝓxi.
Si vo ignoꝛet. ſiquidẽ reus vſq; ad litẽ inchoata ꝑſiſtat in ↄtradlicti
one. tener oĩmocdo.vt hic ſubijcit. Si vVo velit ante litem penitere. di

b 1

ſtingue. vtrũ a cerra ꝑſona.puta a titio volebã petere.vt tũc etiã an⸗

le li. ↄte.nõ liceat ei penitere. vt. j. e. ſinaũt. in pꝛin. an incertus eraʒ
a q̊ peterẽ.qꝛ ignoꝛabã rei poſſeſſoꝛẽ. ⁊ ſoꝛte de eo querebꝗ. vt tũc li⸗
ceat pemitere. vt hic dicitur. accurſius. ꝗ”ÿM
K Secepit. fingit hec lex eũ nõ ccipi. ſi tamen ↄtra ꝓbet᷑. vt q;ꝛ au⸗
interim vſucepit.tenet᷑.vt ſupra. dolo.l. be .,

20

Qui diſceſſit. ante lit.ↄteſ.vt.j.rem ra.ha.l.amplius. Et ſic nõ
ante lit. pteſt. licere pemtere.no poſt vt hic.⁊.j.ſoł.ma. ſi cũ wiẽ.S.
eo tꝑe.⁊ S. de iur. om. iudi. ſi ↄuenerit.⁊.j.v ſolu.ſtipulatus.in ſi.

T. , de noxa.l.elecno.S.neq;.⁊.C.de fideiuſſo.l.liberum.

m n Am fſi actoꝛ. Ecipit᷑. wlus. aũt volenti non infert. vt. C.
v tranſac.cũ wnatõmis. Item nõ debuit certioꝛari ac.vt.j.
de act.emp.l.j.in fi.accurſius floreninus.
n ſ In aut. atteſtatione. per teſtes. accurſius.

9 Ommmõ. u. non diſtincto ſcierit. an igrauerit actor Em
q̃ſdã. imo dicas

Inaũt cũ a titio petere velli vein datmeton.
aliqs dixerit ſe poſſidere.⁊ iõ norgn ne
ri ſeſe obtulit. ⁊ hocipᷣm ĩ oſſidere. u
liri ſeſe obꝛulit. ⁊ hocipᷣm ĩ re agen gicat. hoc vex ſi

da atteſtatione pbauero omnimõ

ↄdemnandus eſt. Poſſidere aut R auemnaulu.
3 lis d; vtiq; . litis Steſtate tee. et ſeeus ſi ſeennd.
res iudicat᷑.Qõ ſi litis oteſtatio⸗ qꝛ illuo ſufficit.

nis tpe poſſedit.cũ aũt res iudicat᷑

ſine wolo malo annſit poſſeſſionem lr aertz,el
abſoluendus eſt poſſeſ ſoꝛ. Ytem ſi hol ſ ulpo.
litis teſtate tpe nõ poſſedit. cũ aſt ſacit. dte peibe.
iudicat᷑ poſſidet.ꝓbanda eſt ꝓculi ſiquo.
ſententia: vt oĩmodo ademnet᷑. Er xr Abſolnench⸗
go ⁊ fructuũ noĩe exquo cepit poſ t 5. poil.
ſidere damnabir. Sibomo peti⸗ en em. 0.
tus clo poſſeſſoꝛis ceterioꝛ factis nalis. bec eſt rea⸗
ſit: veĩde ſine culpa eius ex alia cã lis. vel veri dic
. . eL. ibi prius dolũ
moꝛtuus ſit: eſtimatio nõ fiet eius amiſeat alienãm
gõ eteriorẽ eũ fecerat. qꝛ mihil in⸗ Ss Ba –
tereſt petitoꝛis. Sed hᷣ qtuʒ ad in enone qud tec,⸗

rem actionem legt⸗ aũt aquilie a⸗

ctio durat. Sed ⁊ is qui ante litẽ beram.in ſi.

ote. wlo eeſijt rẽ poſſidere:tenet in extra indicau.
rẽ actiõe.idq; ex ſenatuſcõſulto col t H”
ligi põt.q cautũ eſt vt diximꝰ vt eſt zi. 5. e vnq;.

lus pᷣteritus ĩ hereditatis petitõez v Peritons.

vemat. cũ em in hereditatis petitõ nunc: naſtnlſe
nem que et ipa in rem eſt wolus pꝛe m. nã a ſi veteri ⸗
er oratus nõ fuiſſet

tennus refertur: non eſt obſurqum ſibr mortu“ eẽt.

4 ideo. cũ rei vẽ.

locũ nõ hẽat. nec indicis officiũ ſuꝑ dãno ſubducta pᷣncipali aciõe

—

locũ habere põt. vt. C. epoſi.l.iiij. Mec obſtat qð dr.S.e.l. vic. q̃

eſt ↄtra. ̊ em nõ erat lis ↄte.⁊ ꝙ dic petitꝰ. expone ſimplici ouenn
one extra iudiciũ queſitus.alioqͥn cũ lit.ↄteſ.ſemel ſibi vendicaſſet

locũ of.iu. mihilominus etiꝗ re ꝑdita exercere. Et hoc qᷓ;uʒ ad rei

ven. que pñs reſpicit tpᷣs,qꝛ tamẽ legis aquilie actõ oculos a tergo

habet. ⁊ retro reſpicit. idcirco ↄpetit.qꝛ ⁊ ſi non interſit. interſuit
tamen hominẽ ſanũ fuiſſe. ar. I. de ac.⁊ ob. l. quecunqʒ.⁊. j. 9d. l.
aquiliã.ua vul.j. G.⁊ ar.J e ſeruo cor.l.li.S.ſfi. Alij dicunt ꝙ
hic erat lis ↄte.ſj habebat cauſam litiganch reus.⁊ hac ratione ceſ⸗

ſat officium. cum nõ teneat᷑ xe interuu. vi ſupꝛa de peni.hereditans.
l. illud. accurſius floꝛentinus legum woctor. l

x Surat. vt eſtimationem damni preſtet. OYUẽ
Sed ⁊ is qui.preteritus.i.ante lit. ↄteſt. commiſſus. vt ſupꝛa
e peti. here. ſed et ſi. d. ſi ante. accurſinuns. .
3 Beduci. ſic ꝓ poſſeſſore habet᷑.vt hic ⁊..de noxa.ſi.bo.fi.et
I. ne qui in loco pu.l.j.hoc aũt interdicmũ. Seo certe hec ſiłiudo
nõ vr bona.ſiue ro.multe em̃ ſunt inter eas differentie.ſicẽ diximus
5. e pen. he.l.plane.⁊.l.itẽ vemũt.S.fructus. Itẽ hec eſt ſtnietiun⸗
ris. illa bo. fi. vt. C. e pe.ber.l.ſi. in ſi. IJtem hec ꝓ re vng ſinguls

ri. illa ꝓ vmiuerſitate. vt S. e.l.j.in pᷣn. Itẽ iſta dat᷑ ã poſſidentẽ ni.

illa neqqᷓ. miſi in caſibo. vt S. de pe. he. l. regłanit. a.l. herede..l.

nec vllã. F. oib. 1. . de pe. he. l. ſi poſt. in fi. Item hec eſt in rem. il

la mixta.vnde ⁊ ꝑſonalia debita in ea veniũt. Item pꝛecia reru. vt
C. de pe. here. l. hereditas.⁊.S. c pe. here.l.enã.S.fi:⁊.l. ꝙ ſi in diẽ
S. ſed ⁊ is. aʒo · Item ibi ſit male fi. ſola nunciatione.hic non. vti 8
de peti. here. uem veniũt.S.petitam. D
a Si filiũ. is.ſ.filius vł ſeruus ꝑ quẽ poſſidebat pr̃ vł dns.
b Vel tpᷣs.vł ꝓ ⁊.nã vtrũq; faciẽdu c.vt.j.ad exhi. lecelſus. S. fi.
c Reſtituenda fertur ergo ſententia ↄdemnatonia. ſed nõ aſtrin⸗
gitur.vt hic dicit᷑.⁊ inſti.de offi.iu.circa prin.

apmo incipias.

q Dolo malo.

mus S. e. litẽ ſi v
ſSi hõ petitꝰ.

H

n
((l a

“ nut⸗ N
Wdat, n
inh. hnn

mulim oen
ſamic Ibh
n ſie
e g
(iſtut fei⸗

— ⸗ = —

iiſnh
r⸗ meo
ſe
ſuci
nunt
Aui
(NM
.(lpin

Witarnne,
Waimntn⸗
(Atlrn detrün
Gauktigſtin io
IunGiniepau⸗
(äkrumwiſ
Worniltrmnti,
—

LNnr

H —
H Arlnnchtihe

n a Si pgſſeſſoꝛ. bo. fi. qͥ factus eſt male fi. tꝑe q̊ fecit ſumptus. in tior. tenetur. vt. I. e. in ſundo. S. fi. 2. J. de impen. l. cp ſi he. ⁊. ]. de pi
u. iſto em qdaʒ media via pᷣuat᷑ ini bo. fi. ſemꝑ. vel male fi.ſemꝑ. Rel gno.aci.ſi ſeruos.illud aũt nõ refert.habeat poſſeſſoꝛ. vel non habeat
Nahrſins, loquit᷑ hic in bo.ſi.ſemꝑ.in caſu qui pomt.j e.l.in fundo.S. finge venalem. ᷣm aʒo.h. y. ait hic eſſe ꝑſonarũ mutatõem cæ reo ad acto⸗/
nern. nſun paupꝑem.in ma.ſi.non.q; non repetit.vel ſi alicubi repeut.hoc eſt rem qð in idem redit.accurſius.
i u officin iuchcis.ñ exceptõe wli.vt nõ.j.ĩ funw.a. S. ve pe.he.plane.

. inne nd
pell s
en Mn
md crd
rüt Nmnn
ſnt
N.a unu
ſanſiti
o, ginii
cieff er
nn lne
enſi ünlie

ſaße din
peuli ſi
.Er

1
toſ di
„ f
Nins el
ud ben
n
Bun mne hit
ner M
„ MI
m en
man nndi
Ultoch t A
. . iaiiti
d ti

nui en
id n

1s Ne in
Ctus
A

Gſfiunflchild

Ntir 41 N

ti miſnlſonn

b Lonteſtataz.

boltea em ie p. poſeqᷓntiam ⁊ in ſy pãli in rem actõʒ

w eſt. ea rõ hẽ Aennen . —.
in eo que in pdo⸗ wlum pᷣteritum educi. Siꝑpfi
e ve lium aut p nuum pr vel dñs poſſi⸗
munt ꝑ excepto, Teat. 2 1s ſine culpa pꝛis dñiue rei
wl. poſt vo poſ. pvendicãde tꝑe abſit. vel tᷣs dandui
u.vi. e. Ppcauẽdum e v poſſeſſione reſtituẽ
edic.l. ediles.S. P . C Enn.
uem ſciendum. da. In re petita ſi poſſeſſoꝛ añ litẽ

EBumopnb. ſi deſtatã ſumptꝰ fecerit. p woli mali

rõ frucuum. 2 5 exceptõeʒ rõ eoꝝ hri dʒ. ſi ꝑpſeueret
dencter er bo actoꝛ petere rem ſuam. nõ redditis
aevr. te. ber.l. ſumptibo. IJdẽ eſt et ſi noxali iudi
fundus q.a. J.. cilo puũ vefendit: ⁊ damnatꝰpᷣſtitit
eeora.lſum pecuniaʒ. aut in arca qᷓ fuit petito

ris ꝑ erroꝛẽ inſulaʒ edincauit. Miſi
tñ ꝑatꝰſit petitoꝛ pati tolere eũ edi
ficiũ.Qð ⁊ in area vxoꝛi wnata ꝑ

d Pecumã. cuz
eſſet viiliꝰ foꝛte.
ᷓ noxe dare. vt

pe. he. vtiles. ⁊ 4
Aoꝛdat buic KᷣK. iudicẽ qͥ œᷣ ote cognoſcit faciẽdum
dieeora⸗ledo. vixert. Gz ſi pueꝝ meü cũ poſſi
e Ecifcamt. v res erudiſſes: nõ ideʒ obuandũ
mſtr re. 5. chculus eſtimat. qꝛ neq; caꝛere ſᷣuo
derſe v' big· meo vebeã: nec pt᷑ rmediũ idẽ adhi
f Ea ſiamz. e beri. qd ĩ area diximꝰ. g Ae
em nõ pſiabunk Otte q̈ pictoꝛẽ: aut libꝛari⸗
impenſe. hoc ſi um dcueris:ↄ⁊ non alit᷑ offi⸗
tvanune nec cio iudicis eſtimatõʒ poſſe haberi.
penſas facturus Iſi venalẽ eñ —–R „Dm.
aeniedee beae: plus e ſcioer aſeru

j.e.l. infundo.⁊ J .
l. niſi venalẽ. æ hoc ꝓut in eo qͥ ſꝑ fuit bo.fi.intellexi. S. Sed m h
nonne idem eſt in no.vt in dicta.l.niſi.hec at᷑ lex aliud in pᷣuo diẽ.
vi.j.ſubijcit ſtanm. Dic ̊ nõ ideʒ.qꝛ qñ diues erat.nec habebat ve⸗
nalem. neq; erat expenſurꝰ.nõ reddit petito:ꝛ impenſas in ᷣno. h ſe⸗
cin area. Si at᷑ intelligas alio? vt dixi.S.in eo qͥ a pncipia ſuu bo.
fi. qñ edificauit erat ma.fi.planum eſt. ⁊ idem in ares vxoꝛi wona⸗
ta.vi ſubijcit.ſ̊ non idem in Sᷣuo. vt.j.e.iuł.au ſi in area. ꝛ.j.l.
ꝓxi. ſed tunc male ſtat ante lit.ↄteſ. ſed ſubaudi poſt malam fidem
tamen. accur.

g Dixerunt. inducebat᷑ em̃ olim wtis rerentõ ob res vxoꝛi wing-

tas a viro.a ſic index cognoſcit nunc ſuꝑ hoc.⁊ ua de dvte. vt. C. x

rei. vx. ac.S. tacęat, ⁊ ad hoc.j. de . int vi, ⁊ vxo. ſed ſi vir m. S. ſi

h Sed ſi puerum. ſ. ſeruum. ä
i Obßuandum. nota non poſſe retineri. vel veduci ꝓpt rõem qᷓ̃ ſe

qgint᷑. niſi in duoby caſibo. q́e vnveſt. . in. l.niſi. a alius in. l. aut. EEt

eſt . . de excep.w. apud celſum.S. ſi mmoꝛ. vbi wnatarius pueri

obijcit vli exceptõʒ minoꝛi vnann ſᷣuulum.⁊ nunc repetenti. ꝓ ali

mẽns.a alijs ſumpnbo indiſtincte. So.ibi cĩm habuerat a vẽdican
te. Item ð. C. infanubo.l.j.vbi ſumilii indiſtincte huiꝰ ſi umptꝰ ß⸗
uant᷑ woli exceptõe. Do. fauoꝛabilioꝛ eſt eius cã q expoſuum educat.

—

c6ᷓ alteriꝰ bo. fi. poſ. Uel dic expẽſas in alenw indiſtincte reſtitm. cũ

non fuerit vſus eius oꝑis.ſj expenſe q̃ fũt in wcendo reſtitnunt᷑ in
duobo caſibo tm.vt h; dic.licʒ hos caſus parificare videat᷑ m. l. ꝛig.
Uel h in infante cuiꝰaliqᷓ potun eſſe oꝑa.ibi non potuit.ar. j. ce wᷣ
na. ini vi. ⁊. vx. ſi id qdᷣ.S.ſi dd. 2
k. Dixim⸗. vt. ſ. abꝛadai.cũ ſcia auferri non poſſit. vñ oʒ ꝙ toto re⸗
uneret. qp et abſurdum. vt h̊ ⁊.j.de v. ſi.l.umpẽſe.S.itẽ woctrinã.
Dꝛe. aut libꝛarium. i. ſcriptoꝛem liberoꝝ. vt infra de regu.
inr. ſi libꝛaruns.
m nn Ili venalem. 1. eum q erat a dño vendendus vel venalis pᷣ⸗
poſitus. a tunc ideo q ex artiticio factus eſt dñs locuple⸗

Ut ſi ante

n ¶Eum. vel ſimlis ſit equitas. vt. . e. in fundo. 4

turꝰ ſis ꝓpt᷑ artifici‚’. g Eiꝰ. au. vel antec im⸗

rn

Att ſi an cenũciatũ ſit actoi lenderer wnnncna
yntt impeſaʒ ſolueret: ⁊ eo dii⸗ mt crou.ſ. gret
ſimulãte oſpoſita ſit w. ma. exceptõ eſle un ſerun aut
ſ .li nõ petat. ſciat
Etepeu fru⸗ 2 Auk. ſoluet expenſas 5
ctibo ſerui petiti qri non tm ſtea factas. facit
pubeꝛtas eiꝰ ſpectãda eſt.qꝛ etẽ im ien a big.
G . — — ma dalg ſit. l. ſi pbaue
puberis aliq̃ oꝑe eſſe pñt. Inpꝛo⸗ vis acan.

be tñ leſiderabit petitoꝛ fructꝰex⸗
timari:q ex arnficio eiꝰ ꝑcipi potu
erũt.qð artificiũ ſumptibo poſſeſ⸗
ſoꝛis didicit. m Pge.
Vog ſi artificẽ fecerit poſt.
xxv.annũ eiꝰ q artificiuũ ↄſe⸗
cutus eſt: impenſe facre poterunt

pSolueret. faci
endã pꝰ cenũciatõ
nem. accur.
q Diſſimnlante.
ſ.ſeruũ ſuũ eſſe.
rDHppoſua ſii. ſ.
oſtea.

ſExceptio.ꝓ ſũ⸗
ptibo poſtea facus

compenſari. p BnbD. naler. 5
Ructꝰnõ mõ ꝑcepti: ſ̊ 1 q ꝑci lunt. cum agit de
pi honeſte potuert:eſtimãdi ſt.⁊ iõ undenelain be
ſi wlo aut culpa poſſefſoꝛis res p⸗ mũ factis a bo. tiv
tita pierit. verioꝛẽ putat põpo. tre boſ. ſeo buc querik
batij opimonẽ putãtis eouſq; frnu m peſt eum ace⸗
ctuũ rõeʒ habendã:qͥuſq; haberet 5 a ſ Loſeton⸗
ſi non piſſet.i. ad rei iudicãde töOs. enerboii cbol. n

C. e.l.certũ. ⁊ hic
dicit poſſeſſoꝛeʒ de
his teneri.
v Poſſunt. vt. J

qð ⁊ iul.placʒ. Hac rõe.ſi nude ꝓ⸗
pꝛietatis dñs petierit: ⁊ int moꝛas
vſuſfr. amiſſꝰ ſit:ex eo tꝑe qͥ ad ꝓpe

246 Fnerſ 95. r B
tate vſuſfru.ruerſ Eiro fructuũ b̃ ſit infans. vt. j. de

. .. oꝑ.ſeruo.l.fi.S.ſi
minor.accurſius flo.
ä Potuerũt. nõ ergo tenet᷑ hic ma.fi. poſſ.de fructibi eius artificij ĩ
quo fecit inſtrni ſeruum quos fructns nõ ꝑcepit. ſeo percipere potuit
vt hic ⁊ ar.C.æ allu.⁊ pa.l.ea.S.ſiłit.quid ſi Ecepiſſet? puto ꝙ tene
retur. ſicut ⁊ tenet᷑ pro frucnbus ſna culpa nõ ꝑceptis. educta tamẽ
muunpenſa in ommbo. vt. j. de oper. ſer. l. antepe.
y q Qogd ſi arnſicem fecerit.poſſeſſoꝛ.ac.
3 Artificiũ.i. artem didicit.
P Impenſe. ſint equales ad fructus. vel non. quia lex compenſat.
non homo. Ded qnid ſi nihil percepit? Rndeo nocet poſſeſſoꝛi. vt Z
ſin autem.in fi.accurſius.

1? Compenſari. cum fructibus perceptis ante. xxv. an. eo quia pre

ſumit lex eos tantos eſſe.vt bene inde ſauſſieri poſſit poſſeſſon ꝓ ex⸗

penſis in arte diſcenda factis.⁊ ſic fructus ꝑceptos poſt.xxv. an. re⸗

ſtuuet pentoꝝ poſſeſſor deductis cibarijs pꝛioꝛis tempoꝛis.ſeo cũ faci
amus loqui hidin male fidei poſſ. nonne videt᷑ velle wnare vt amit⸗
tat? vt inſti.e rerum dimſi.S.ex diuerſo. Nn.plene dices infra.e.l. in
fnndo.accurſius florentinus legum wctor.
as f· Ructus. nõ modo. pro ſolummodo.

Potuerunt.a wmino. vt.j.e.ſi nauis.S.fi.nam in male

fi. ſine ti. lo quitur lex iſta. Item ideo dicit honeſte. quia inhoneſti

percipiendi non extimantur. vt hic ſed ſi peꝛcepti eſſent. ſic. vt ſuprs

e petinio.here.l.ancillarum.in fine.
Cc Culpa.que a quolibet poſſeſſoꝛe lite ↄteſta.pꝛeſtat᷑.vt hic. ⁊.J.e.
ſi hbomo.⁊.l.ſi in rem. “
d Juchcande.i.ex tempoꝛe moꝛe.vel dic vſq; ao ſententiam. nõ poſt

vt diximmus.ſupꝛa.e.iuł.ſcri.ſi hominem.

e Hac ratione.quia verum eſt perceptos fructus reſtitui.⁊ eos qui
peralbi honeſte a vmino potuerunt.ergo hic.
Petierit.pꝛopꝛietatem.
g Ratio habetur. hoc verũ ſi agitur ↄtra fructuariũ. vł aliquẽ q
ab eo habet cãm.ſecus ſi ↄtra exiraneum pꝛorſus. nam mnc ⁊ p us

e li. ca.l.vlti.mſi

— D

ratio fructuũ habetur, qꝛ ülli ſeruirutẽ nõ leheo. vt. j. ſi Sun ven. l.
loci. S. ↄpetit.⁊. . ſi vſutruct. pe. l.vti.S. ꝙ ſi foꝛte.aʒ vVel foꝛte ſecꝰ
cũ ꝑcipiendi a vmino. afacit.j. vſuris.l.videamus.
a e Tex diuerſo.petitoꝛ.ſ.ꝓprietatis plenr.
b Legauerit. ſ. ei a quo petebat, nam ſi extraneo. enã fructuũ exq̊

diſceſſu a ꝓPpꝛieta⸗
te. habebit᷑ ratio.

cPꝛopꝛietate. ſ.

vſuiructus.⁊ hoc
a tpe adite heredi⸗
tatis euenit. ⁊ ſac
J. ſo.ma.ſi marito
S. fi. a. I. ſi vſufru.
pei. l. vti. F. ſi p9.
d Mon ſabẽdg.
etiã ꝑceptoꝝ. Ded
vr euã ꝙ vltra ha
beat᷑ rõ. ſ. vonec ſa
tiſdet᷑ nam ante ſa
niſdatoem fructua
rius non ſacii fru
ctus ſuos.vt ẽ ar.
j. de vſufru. le. l.
vxoꝛi. in punc. qõ
ſatis põt dici. Et
qꝛ fructuũ facta eſt
menno. diſtingue⸗
fruciuũ alij natu⸗
rales. vt poma ? ſi
milia. alij mduſtri
gles. vt ſegetes . q 1
duſtria honũs que
runt᷑. Item alij p⸗
cepti. alij ꝑcipiẽdi.

a ꝑcepti di cũt᷑ a bo

ne ri. poſ. quocuq;
65 à ſolo ſepati.
at a fruciuario in
poreis vemu reco
diti. vt. .ꝗͥ. modig

vſufructusrius.

1 Alia.
Dem eſt ⁊ ſiꝑ alluuioneʒ ꝑs
fundo acceſſeriit.
p Aul.

Tex dinerſo ſi petitoꝛ lite cõ
teſtata. vſufructũ legauerit.
ex eo tẽpore ex qͥ diſceſſit s ppꝛiets

te. fructuũ rõem nõ habendã. qui-
da recte putant. Vbi aur alienũ
fudũ petij. ⁊ iudex ſnĩa væclarauit

meü eſſe debeꝛe: etiã de fructibo poſ
ſeſſoꝛẽ ↄodemnare.eodem em erroꝛe

⁊ fructibus ↄdemnaturũ, nõ v⸗

bere em̃ lucro poſſeſſoꝛis cedere fꝛu
ctus cũ victus ſi. alioqͥn vt marci
anus ait. nec reʒ arbitrabit᷑ iudex
mihi reſtitui. ⁊ quare habeat go ñ
eſſet habiturus poſſeſſoꝛ.ſi ſtatim
poſſeſſionẽ mihi reſtituiſſet. Peti

toꝛ poſſeſſori de euictõne cauereñ

cogit᷑ rei noĩe cuius extimatõeʒ ac
cepit: ſibi em poſſeſſoꝛ imputare de
bet.:qui nõ reſtituit rem. Eoꝝ
q; que ſine interitu diuidi nõ pñt:

Item pcipiendi dicũt᷑ vuob modis vel q; immatnri. vel qꝛ dñs eos
Pcepiſſet. Itẽ poſſeſſoꝝ. alij cũ ti. alij ſine ti, Dic &̊ ꝙ naturales fru⸗
cius nullus poſſeſſoꝛ eri bo.ſi.facit ſuos.vt..de vſur.l, fructus.

—

q licet videat᷑ ꝙ om
fi.tñ dic om̃s ſiue a
qui ſcit. S. preterea.
ſeſſoꝛ. cu nec poſſich
rit. in quam iantũd
tenet. vt. . ſi cer.pe.

ſuue cũ ti. ſiue ſine ti

s faciat ſuos bo fi. poſ. vt.j.de acqm.re.d.bo.
ſe ſiue ab alio ſuo nomme pꝑceptos. vt. j. ve vſur̃.
ſi igit᷑ hi extant vendicabunt᷑. ałs nõ tenet᷑ poſ
at. nec wolo poſſidere eeſijt. niſi in eã rẽ ↄoſumpſe
em de ſuo ſoluere tenebat᷑. tũc em ↄdi. ſine cauſa
ſi ⁊ me. In induſtrialibo dic ꝙ quilbʒ bo.fi.poſ.
facit ſuos.ſᷣm om̃s.lʒ hoc vlumũ.ſ.ſine ti.nul

a lege inuenit expꝛeſſum. om̃es loquũt᷑ q eo qͥ cũ ti.vt inſti.de re.
vimi. S. ſi quis à no dño. ⁊ de vſur̃.l.q ſcit. S. in alieno. a de acqui. re.
w. bo. fi. Ded ſans expmu dicta. l. de vſur.IJtem.j.quibo mo.vſu⸗
iruc. ammt. ſi vſufruct: et. fim. reguũ.l. uij. S. ſeo ante. Licet aũt fa⸗

—

aat ſuus. iñ ſi ext ant udi. off.nõ rei ven. qꝛ ꝑcipientis ſunt. tenet᷑ re

ſtituere. vi. C. e. l. cer
vt inſti. e offi. iudi. S.
ꝓ cultura a cura. vt.

tu.S. bo. fi. De oſumptiis aut nullo mõ tenet᷑.
.ſin aut bo. fi. forte nec ao pꝛeciu. q lucrifacit
I.ſini. regũ.l. quarta. S. poſt litem. 7 inſti. de re.

d Eli ds a no dno. Szʒ qſi bo. li. erigret he. , in nitio. vr. ſ. e viu

ris. qui ſcrt. S. pꝛeterea.nec obſtat. j. de acqin. re.. bo. fidei.S.in con

2*

ructus ſuos. tpe li

trarmi. qꝛ opponẽdo nõ ponendo dicit .·1 dic ꝙ euiã tꝑe liiis ↄte.facit
. e li. pte. mũ. nõ atz ouerſie mote. vt ĩ hr.pei.ſfru

SDi vo lit ma · ſi. ſi quidẽ ſine n. de ↄſumptis och. ſine cauſa.⁊ off. iu.

2.

tani ib rei ven.nõ eadẽ qua tenet᷑ ad rẽ pᷣncipalẽ.

ſed alia. vt. C. de odr. ex le. l.mala. De pcipiendis auũt tenet᷑ offi. iu. i.

zs veꝛꝰpoſſeſſoꝛ pcipe potuiſſet. vt. Le.ſi nauis.S.fi.a ĩſti. v off. in.

S.illorũ aut. pcipi dð
ctus.ſi mñ eſent ꝑce
cũ ti. xe ſumptis ten
dis aũt ꝓpter n.exc

nota. S. quod me. cau.· led ert — .
eAbi aut auenu.1. n poſieſſonis. nec et meũ. ſed falſis allegatiom

2 „

honeſte. als nõ veniũt ꝑcipiendi.vt.S. l.fru⸗

pri. venuẽt vt S. xe peti. her. ſi voſſeſſor. Di vo
et adi. ſine cauſa. ve extantibo rei ven. a pcipien⸗
uiat᷑ . vt. C. e. ſi funduũ.niſi in qua tuor canib. q̊s
ſed et partus.

—

bus fuu mdex decepins

ſ SDeclarauit.nõ

ſtituit. vt. . ſi ſerui ven. ſicuti. . ſ ſi querat.

g Erroꝛe. q̊ de ſundo pdemn auit. ſ hoc fiat ſtatim.i.eð die.nõ pꝰ
vt. C.d fruc.⁊ ut.expen.l.ternmnato.⁊.l.de re iu.l.pauł.rndit. re⸗

ptem petere poſſe oſtat.

ſendere. cũ iudicis officio petunt᷑ q; poſt lit. teſt. pcepti ſunt. 4

.

valde ⁊c. vt. ſ. de edił.edicto.ediles S.itẽ ſciendũ.pcepii auũt añ pe⸗
tunt᷑ iure actõnis. vnde uli poſſen: pen qñcũq; poſt ſmiam. Sed an
poc caſu qñ ꝑ erroꝛẽ de re pꝛin cipali? H. ſic Nidet᷑ ꝑ legem iſtam.

Aius.
Vii petitoꝛio iudicio vtit:ne
fruſtra exꝑiat᷑: requirere de⸗
bet. an is cũ qͥ inſtituat actõeʒ. poſ
ſeſſoꝛ ſit: vel wlo deſijt poſſidere.
Quiĩ rem ↄuemit᷑: etiã culpe noie
ↄdemnat᷑. Culpe aũt reus eſt poſ⸗
ſeſſoꝛ. qᷣ p ĩſidioſa loca ſeruũ miſit:
ſi is perierit. Et qui ſeruũ a ſe peti
tũ in arena eſſe oceſſerit: ⁊ is moꝛ-⸗
tuus ſit. Sed ⁊ qͥ fugitiuũ ſeruuʒ a
ſe petitũ nõ cuſtodit.ſ is fugit. Et
q nauẽ a ſe petitaʒ. adueꝛſo tpe na⸗
uigatũ milſit:ſi ea naufragio pem⸗
vV Apianus.
Vlianus li.viij.dig.ſcribit.
ſi in aliena area edificaſſem:
cuius bo.fi.quidẽ emptoꝛ fuerim.
verũ eo tꝑe edificaui: quo iam ſcie
bam alienaʒ. Elideamus an nibil
mihi exceptõ proſit:niſi foꝛte quis
dicat prodeſſe. de damno ſollici⸗
to. Puto autem huic exceptionem

h Elictus ſit. nã euidẽter. c. vt.. exce p.rei iudi.l.eindenter.

1Reſtitui. ſcilʒ

plene. vt. . mo

l. iij. S. ſi res. nõ

reſtitui.mſi ⁊ cãᷓ
reſtituat᷑.vt ſupᷣ
e, preterea. 2 ver⸗

bum reſtituere.

ſicatõem. vt. j.ð
vſuris.l.videãꝰ.
S.in fauiana.
k Statim. lite
ↄteſtata. ac.
IPeititoꝛ. non

cogit.ſz nunquio

tenet᷑ ei de euicii.
lʒ nõ cogi᷑ caue⸗
re? H. ſic.vi ar.
j. ꝓ emp. l. ij. et
reꝝ amo.ſi ꝓpter
res.Alij ↄtra.vt
ar. C. trãſact.
ſi ꝓ fundo. ſed
hic nõ eſt tranſa⸗
ctio. Itẽ dcoꝛ.j.
e adi.fur.ſi ſer⸗
uus. §F. cauere. 2

j. re. qmo. l. ioq;
2. ]. fa. her. ſi pi⸗

gnoꝛ. Sʒ Z. j. ð
vna. inter vi. et
vxo.ſi conate. vV
bi vicit maruum
vendican tẽ rem
quam donauerat
vxoꝛi cauẽ de emn

cti. ʒ litis eſtimatõʒ oſequat᷑. So. ibi ab eo cãʒ habuerat.vt ibi dicẽ.

—

m Mon reſtituit rem. cuʒ põt.als ſeruat᷑.qð eſt.j.e.l.hec ſi res.

ſed licet nõ caueat tamen cedunt᷑ actiones. mii wlo ceſijt poſſidcre.

vt. j. e.ſi culpa.⁊.l.is qui.

usorum quocq; interitu. vt equi ſimium.
o Partẽ.ſ.pro indiuiſo.⁊ ſic nõ obſt at. S. eo. pompo.in ſi.⁊ facui

3.ſi ꝑs here.peta.l.non poſſumus.

plenã habʒ ſigni

Ui petiiono. i. actione in rem. vt. j. de acti. ⁊ obliga. actio

in perſonam.

Vtituꝛ.id eſt vn vult.⁊ ſic ante lit. conteſt. ꝑ offi. iudi. vt infra

interro.ac.qui ſeruum.S. in iure. ſᷣm aʒo. Alij

dicũt vt hug.· pt

litem peſt. fierꝛ interrogatoem. ex eo ꝙ dicit penion rlam he 1

erit. ex eo ꝙ dieit vtitur. ad hoc facit.j.de pignox.l. ſi

vendicatone.ſed pumam teneas. ſi tamen obluu
ea fieri poteſt. accur ſius.
rxBDebet. conſilium eſt.

ſi fundus. J. in
s9 ſit. etiam poſt

r Vel dolo. nã tunc ꝓ poſſeſſoꝛe habet. vt hic ⁊. I. excep. rei iu.
ſi rem. . . ve regu.iur. l. parẽ. a. . ne quid in lo.pu.l.ij.S.hoc in⸗

terdictum. . . de nox. electio. S. j.

Du rem. enam culpe.nõ ſoluũ ꝓpter fructus. pter hoc qõ dy

cit culpe. dic poſt lit. oteſt. vt. i. e. ſi homo.

tAbiſit. vt. . loc. item querit᷑. S, ſi quis ſeruum. idemq; ſi negle
xit ipᷣm vt infumij. vt. .· ve verbo. obli.ſi ſeruũ.j. XE.
v Fugit. vt et. ]/de cõ.c.da.ſi pecuniã. S. p. ?.S.e.ſi a bo. ſi. .l.

— 0

ſ vo. accurſius.

l. arbonibo.S. nauis. ⁊. ſ. loc. item querit᷑. S. ſi magiſter nauis. eſt
aduerſum ab octobri vſq; ad apꝛilem. vt. C. de nau.l. ij. in. ſi.

4 1 Jin agliena. als incipit lex iuk. als ſiĩ aliena. ⁊ als ĩ grea.

Sꝛoſit. Fidetur ꝙ non. niſi 7c6.
a Prodeſſe.ſ.excepti.nmhi de damno ſollicito.
b Mec enim. aluenũ eſſe ediſiciũ. azo.

c Tollat. qui fuit ⁊ durauit bo.ſi, om̃s ſeruat ꝑ exceptionẽ. niſi

caſibo.vt.j.l.ꝓx. Si ſꝑ mala fi.videt᷑ wnare.vt i

.

nſtꝛ. de re. dunſi.

Eex diuerſo. 7. · de acqui. re. w. adeo. S. ex diuerſo. ⁊.j. de condi.in
de. ſi in area. in fi. Si auũt a pᷣncipio bo.ſi.⁊ poſt cepit eẽ ma. ſi. eli⸗

x Mamgat. ſecus ſi ñ aduerſo. vt. s. e. vq;. F.fi. r..de vſufru.

lngeizminr

E
ſniginein

niug 7
tzilb ſn
ſanili iit

irgtek . xi

ltmn

räng I
nmir ſ
acöntnt. t
rkirein Nn
1 Nen, ont

ſiſnmi
in Mesd
ſe
Nerin bon⸗
Gma
i münn
cag
ſtoſfe

= =

lätaurmg
unsigike
liaiimuin,
1mKAp.

Anſngzniine

Nenp unn

.

vem⸗ V 1
An Kri
nng ſſit
idt. Nön
ſen. e

r dum

n . hoſde

MAIon
Mem tnäcni

Guom or
Picmen
1 Hnan Nn
erdi eld
onts i Ddin

tfmiiaoam.
diar 1 0 genui

m. K Ntanthu

i undl. e
ma. Ah Min t
nr —

negeuinl

cũ infĩerioꝛ diſlin

grberſtn
bet N 7

gitur quedam mecdia via.vt hic. nec obſtat. . de vſuris. qui ſit.

bo. fi. qꝛ illud quo ad fruc.hic q; ad ſumptus. Item nec obſtat.
le vſuẽ. tranſfor.l.j.nihilominus.q; illud quo ad vſuc.ꝙ bo.ſi.S
pᷣſumatur durare.accurſius.
d 1 i fundo alieno. inprudens. i. ignoꝛans alienum.
e Conſeruiſti.

i.plantaſti.⁊ m⸗ 2= = „ J1.. —
taligas in vrro⸗ no ꝓdeſſe e. nec em Ebuit iã alienũ
q; vnliter.æ non certus ediſiciũ poneꝛe. Sed hoc ei
enſn 2 zeoes ecenu eſt: vt ſine diſpedio wmi
ſeruſti. i.planta⸗ M aree. tollat edificiũ quod poſuit

ſti. pᷣmo caſuun c Elſus.
haber locü mfſen mfundo alieno quẽ impru⸗

or diſtinctio. cum
Apier fructus ſi dens emeras edificaſti: aut
ee Len conſeuiſti. æinde euincit bonus iu
diſtinctione. H m ex varie ex ꝑſonis cauſiſq; cõſtitu
platans habet o et. Finge wminũ eadem facturum

arnr., fuiſſe. ⁊ reddat impenſam: vt fun⸗

Enincit. . a quʒ recipiat. vſq; eo dũtarat quo pᷣ
onſunet. (loſior factus eſt. Et ſi plus precio
1an ex expenſe i fundi acceſſit: ſolum qo impenſuzʒ
worũ ſint reagen eſt. Finge paupem qui ſi reddere id
in nhil. t nola (ogat. laribo ſepulcriſq; auitis ca⸗

ꝙ nõ dim̃nu bec rendum habeat. ſufficit tibi ꝑmitti
lex certo.tz in⸗· tollere ex his reb ꝗᷓ poſſis: dũ ita.

Fcinns:l n ne vterioꝛ ſit ſundus: ꝙᷓ ſi in ini⸗
RS, foꝛet ediſicatũ. Coſtituimus
S.j.a. . we inpẽ Vo vt ſi ꝑatus eſt vminus tantum
ns.l. qo diceuur. Dare quãtũ habiturꝰ eſt poſſeſſor.
rcr dnater i⸗ his rehp ablans fiat ei poteſtas. ne
ſit ñs panpꝑ vel q; malicijs indulgendu eſt:ſi tecto⸗
Dnes⸗ e riũ puta qð induxeris: picturaſq;
em ꝛc. Iem coꝛꝛadere velis. nihil laturus. miſi
d tans. vt officias. Finge eam peꝛſonam eẽ
tns velno v. y. Wmini que receptũ fundũ mox ve
ꝓxi. H. vel erat .

rem venditurus.vel non.vt.j.e.S. finge eam pſonam ctc.
h Recddat. ſ. tũc. a0. Aſq;.reddat dico eo ⁊c.
Etſi.i. ꝙᷓuis.
Kk¶ Plus precio.ſ.qᷓ valeat impenſa.ſi ̊ lmpenſa eſt.x.melioratõ
xv. ſola. x. repetunt᷑. Item ſi decem impenſa ⁊ melioꝛatõ.v. ſola.v.
repetunt᷑.vt S.ꝓxi.⁊ hoc dicit hic.⁊ ar.j.de in rem ver.ſi fundus.
Et ſic nota.nõ eſſe eandẽ rõem ↄtrarioꝝ.vt.j. x aqua plu. ar. l. j.
§. ſicut. Sed ar. dtra. C. ce ſoł.l. pe. Sed quid ſi diues eſt wminꝰ
vtiles facte ſunt expenſe.nec erat dñs facturus? Hen.excepti.eũ re
pellendum vm aʒo. niſi ſoluat expenſam. accurſius. ðDͤ
Impenſum eſt. ſ. recipiat. l
m Carendũ habeat. neceſſitate ſibi miuncta. vt careat laribi ani⸗
tis.i. eis rebo.quas nõ eſt veriſimile.ꝙ ꝓpter aliquid alienarei. vt
ſ.de pig.ac.ſi ſeruos. S
n In rebi. quas impoſuiſti. azo.
0 Doteſtas. eo. ſ. caſu quo dictũ eſt ꝑmitti eum tollere. nam in pꝛi
mo caſu vbi dñs eadem erat facturus. hoc locum non habet.
p Indulgendqũ.vt in exemplo hic ſi ubijcit. 7. . ſo. ma.l.ij.in prin.
7.1. aq quoti. et eſti.l.j.S.illud in ſi.S.⁊.j.de ſeruit.ſi cin. ibi per
medias ac. 7, I. quotiens. j. HK. a ar. . de admi. tu. ſine herede. S. ĩ⸗
terpoſuo. in fi. . ſeo.ar..j. de iure w.cum in fundo.S. ipius q;.
7. J· que in frau.cre.l.ſi.S.fi.
q Mihil laturus. vel quaſi. nec alia de cauſa mii hac.ſ. vt officiat
r Nencditura. ſ. fundum. aʒzo. .

ria gte.i. ĩ eo caſu qñ dñs erat facturꝰ. vt S. e. l. S. finge dñũm
1Deducio. qð eſt impenſum. aʒ. dʒ em interloqui. æ admouere añ

ſniam actoꝛ? vt reſtituat umpenſam. q ſi nolu. dʒ e ↄdemnare. cõ
gemno te vt reſtiiuas fundũ. reſtitutis tibi impenſis. vel ſic ↄdẽno
illu. vt reſtitnat ĩpẽſas. Et qꝛ de ĩpenſis hͥ ↄpeteni dr. Dic ꝙꝙ impen

ſarũ tria genera ſunt. neceſſarie. vtiles. volutarie. qð dic ꝑ exempla

vt.j. verbo.ſig.l.impenſarum. Jtem alie pꝛo fructibus. que iri

—–
„

bns modis fiunt. vt. 5. e pe. he. ſi a pꝛe.S. fi. al'e grẽ̃a rex. vt. J. de im⸗

penſis in rebo w. l. iij. S. nos. Ge unpẽſis frucruum otcas ſp ex fru⸗
ctibo deduci.naʒ nullus ac. vi.j.fa.he.fundus q. ⁊. I. ſo.ma.. fructꝰ.
Si vo gra reꝑ.hoc ẽ ad ppetuã rei vtilitatem. aut de nouo faciẽwo aut
xe refacienw. naʒ hec int ſe drnt. vt.j. æ iti. ac. q; p. l. nj. S. pe. Di de
no uo ſaciẽw. 2 eſt

ditura ſit. mſi reddat quantum p⸗ bo. ſ lg geehro.
ma pte reddi opoꝛtere diximus. eo j. adi. inde.ſi in
vxducto ↄdemnandus eet. eit gan kne
Edemptoꝛes v Apia. maret gerge⸗ ee⸗
qui ſuis cementis edificant: rit h.ſ. oñ in ſoci?⸗
ſtatim cementa faciũt eorũ: in quo Raektparae geio.
rũ ſolo edificant. IJuł.recte ſeribit ms cauſiſq; oſtitu⸗
libro.vij. oige. Amdulierẽ q; interce⸗ e. Bn ron Re
dens funduʒ pignoꝛi vedit. qᷓuis a cepiſtet el ma melt
creditore diſtractum. poſſe in rem girt media via. vt
actionẽ petere. g. Aius. ml PrI. Si aur i
Via nullũ pignus creditoꝛ vt inſti. de re. oi. .
vendidoiſſe vivek. v LCp. Foneno nullum
qs hac lege emerit: vt ſi a luu. vt. . cõt vꝛ. l. .
lius melioꝛem ↄditõem attu boc indicio.licʒ ⁊ H

lerit:recedat᷑ ab emptione. poſt al decerit mar. actõeʒ

latam ↄditõem:iam nõ põt in rem æ ne. ge. ſt pupilli.
actõne vti.Sed ⁊ ſi cui in diez ad SEſed ⁊ ſi q ita.x.
19 0 e d rz. C.q e. l. ij. h ceꝛte ibi
dictꝰ ſit fundꝰ. anqꝙ; addictio ſit ſa loquit in vno caſn
cta:vti in rem actione põt: poſtea qñ poſteſſoꝛ ex alie⸗
non poterit. Si ſeruꝰmihi vel fi⸗ hailen erpd
Huſa ſanda vendidit: ⁊ tradidit. ſino io malo ac.
ſis liberã n j miſtrationz . d. veꝑ ꝙ mã ad
zns liberã peculij aaminiſtrationẽ Bihrnmn vſim ren.
m rem actione potero vti. Dʒ ⁊ ſi mi dñs. i. mi por
dñni volũtate rẽ tradat: ideʒ erit di ſſſoꝛ hic ma. fi.ex
cẽdũ. Quemadmodũ cũ pcurator mug. eaa ut
volutate wmini vendidit vł traoi aiew. ſiqdem a bo.
. i urri Dr nroſtanz 1. po. aut nccio vel
dit. ĩ rem acrõem mihi preſtauit. renn. ile ſc n
exceptõʒ in totum.

aut voluntarie ⁊ tunc ꝑmittit᷑ ei auterre ſine leſione poꝛis ſtatus rei.
eo addito. vt ſi tantũ ꝑcep:t ex fructiba qntum facit ſumptꝰ.ſiat hincin
e ↄpenſatio.⁊ eſt bñ nõndum.vt h̊ ⁊.j.e.l.ſumptꝰ.ałs eĩ bo.ſfi.poſ.
ſꝑ facu fructꝰ ſuos.ſ̊ h ſi petat ſumptꝰ cogit᷑ ↄpenſare. ſic in caſu eſt.
e. I. emptoꝛ. a ſic eſt idem hucuſq; qð eſt in faciẽw. Qõð at᷑ le volunta⸗
rijs dixi. veꝝ eſt niſi dñs tantũ ꝑatus ⁊c.vt.S. hac.l. Si vo ſit male
fidei.nccias impenſas in reficiend officio iuchcis ſibi ↄpᷣuat.nõ pꝑ exce
ptõʒ doli. Et caue tibi.qꝛ hoc iudicis officium nõ hʒ locum niſi cũ ipſe

ql male fi.eſt poſſidet. poſtea nõ. VUtiles ſine leſione poꝛis ſtatus rei pt

auferre. vt. C. eo.l.dvmũ.lolutarias qdam dicunt ⁊ eũ poſſe aufer⸗
re.alij dicunt ꝙ ꝑdit.qð ⁊ veriꝰ eſt.
V Tr Edempioꝛes.q wmos alienas.vel opus.ſua mã edificandum
ↄducunt.vt dñt bonomẽſes ad ſummam.
x Yaciunt eoꝝ.nota ex cꝗ locatõis dñium trãſire. ⁊ hoc ẽ ſpãle.ſie
7.J.lo.in naue.ſed regularit᷑ j.vt.j.loc.non ſolet. ⁊ hec erat hinꝰ.l.
dubitatio.
y ꝗ Elia videt᷑. ꝓpi velł.auxilium. qdð factum eſt vñ non valet.
vyrt. C. de le. con. non dubium.b

z 1 J qs hac lege emeru. rem mobilem. vt differat a caſu ſeq̃nti.
