Duatenꝰ. i. qꝛ. ſic.j.de fideicõ.li.l.ſi qs rogatu0us.
VY Abutna vice. i. loco ꝓnoꝑꝝ nomimnũ.
ſRes qᷓ.i. apellanua nomia: vel equipollenna.
t Fungant᷑.i. iantudem valeãt. ⁊ fac. C. de ↄſti. pe.l. ij. S.ß vt ſo
ti. Vel dic fungant᷑.ſ.pluribo vocabulis:q̃.vcc.

u o Ama. numeratõi. i. mutatomi. q. d. ſicut ſtipulatio prt ſi⸗

eri in diez. 1 pure: ⁊ ſub ↄdi. vt mſti. de v. ob. 5. ois. ila et
mutuũ.a hic ꝓbat lex.j. ꝓxi. ideʒ ⁊ econtra.vt ſic obliga
tio eſt ↄdition alis. iia et ſolutõ creditonis põt fieri ↄditionalis. vt
F. ſol.ſub condi.ſic.j. iure w.i.S.ſi.⁊.l.ſequẽ.Accur.
x p Roinde:1. ergo. a eſt coiunctio ilaung.
TLui fiãt. interim ergo ſunt numemerantis.⁊.j.ꝙxi.
caſu ſunt legatarij: cu moꝛtuo teſtatoꝛe recta via traſest
wmniũ in legatarm: vt. .de fur. a titio. ? aũt pende rone ſpei
futuro. ſic S. de vſufruc.ſi fur. in fi. ⁊.l.ſi quis ſti.S.j. inſti. qui
bus mo. ius pa. po. ſol. S. ſi ab hoſtib. “M
3 Tndetur. ſ nõ fuerut min fictõe iur. vel rõne ſper.
2 At credita. ſupple dicenduʒ eſt vt credita pecuma poſſit pen. ſ.
ab herede: vt eam heres peiat.AMccur.

fn an
pnunn ſocegani
ſni inn
ſonnt ſaheg

ncjbnth

ſer Met⸗

focdeaniinumeatin
cöre,11ls beben ib

(chit ttenccinu raelt⸗

iſceiti elgum
Ulen ge . AMmn.
cenngual :itr Rn
Kimcalel,unin N g
Pliin aſen uli
Hictld nalann mter

r Baccauſater malna

tcirn lafn e
Knmi g un in ime
mmatgalniddr
ilengſianil⸗
ſngilenid ſ
lageniinnnn
fuckem nd X o
ueiinigu der cunl
EEntpud 1an ead⸗
igiſclsſfnite Riin

iſeerſi

Dfünekuthtt⸗
.
Pigirenmtid ͤe
N
ſnilüc miiſfotin
Ainpoloheenn

lwentheanotinne⸗
anitlien
Annlfclctn enn
up aſſtiögeaſinni

A e
ggo ie
MiNnd
fni,
⸗
datumch, ni
On.
imn, n⸗
tpoſtſane d
ubt mutn
digucnn in
cdigw.
derece
Püüpolure E
anit
Wie
intzitrnſii,
ſatndn
vumn iinl
ni nnj. Niunn
nimiſuri iie
Getdti il
nſoct ceni güßift
imi tinmeuſii
Mi n Prohiiii
Mt NE a
u wmidi tinuf
rtAYN
wmi tniͦtn
virz li Ala in fif
m ſitlranl
utingan n

wililiisntnn

a Redigi. fictõe iur inſpecta:vt ſi repndiet. vel ↄditio legani de⸗

ficiat valeat tditio.ſi vo exiſtat ↄdiio:nõ valeat traditio.
b Adita. vt extũc videat᷑ fuiſſe heredis: a ſic poſtea tradidiſſe vt
ſuam.Accur.floꝛeñ. M
c Legatũ.ſ.in lpecie.aliud ſi im genere.
d Appoſitũ. i.

teſ räin hereditatis vident᷑ nũmi fuiſſe: vt
Neewnere credita pecuma peti poſſit. Maʒ
z iegatario 6, 2 lulian? ait. etia traditões ab here
di. exiſtente. ſii ge factas ad id tepꝰredigi:qᷣ here⸗
lir gid eg: ſirne⸗ lſita ha neei repndͤlan, ſit
d hor. J. e re. legatũ aut apoſitũ. u ia.
i ia; ſunt. Erti ↄditio cõpetit ex olenn
Reri. E lec⸗ ſa ⁊ ex oĩ obligatõe ex q̃cer⸗
mi ieſr um nin petit: ſiue certo Fen⸗ petat:
es tiio. . aa ſiue ex ĩcerto. Licet em̃ nobis ex oĩ
eanillcn. r zctu certu adicere: dũmõ p̃ſens ſit
ec Ern cjõ obligatio. Cereꝑ ſi in diẽ ſit: vl
eiſub aditõe obligario. añ diez: vl cõ
q otinet ib ſe cr· ditõeʒ nõ potero agere. Cõpetit
ri odi.ſpeciale: hec actio etiaʒ ex legati cauſa:⁊ ex
ar deann di. lege aqui. ̊ ex cauſa furtiua ꝑ hac
eꝛl.ij. in pun. et actõeʒ Mlicit᷑. Sʒ etſi ex ſenatuſcõ
enceag ſulto agek: cõpetit hec actioꝛ veluti
oĩa certa ↄpetat. M

illa vo ad pecumiã numeratã nõ dat᷑:vt.j. triti.l. j.ibi qui aũt.
⁊c.Hͥ ecõtra.⁊ illa habeat ſub ſe hãc.qꝛ illa ad incerta dat᷑:hec nõ.
vñ ſe hñt vt excedẽtia ⁊ exceſſa:vt.j.de triti.l.j.S.gnãłr. IJteʒ dixe
rũt qͥdã eſſe qᷓndãꝗ ſpaleʒ q ad numeratã pecumi tm̃ dat᷑.⁊ illa noĩe
tur ſi cer. pe.vt.j. ↄdi.triti.l.j.in pn.qð mihil eſt. illaʒ aũt dice
bant ſubeſſe iſti gnãali:ſiłr. Itẽ differt hic a ↄch.ſine cauſa:vt.j.de
ↄdi.ſine cauia.l.j.in pn. Itẽ.quid ab actõne in factũ ſubſidiaria?
Rñ.illa em̃ in qfeciũ ſpãliũ actionũ.hec ocurrit cũ alijs.
fEx oi cauſa.inculcano verboꝝ eſt ſm qͥſdã.nã idẽ eſt cã qð ob⸗
ligatio. Uel dic cauſa.ſ.ex maleficio.vel qſi. obligatio. ſ. ex zctu.
vel qſi. vel ecõtra. Ael dic fm Jo.ex om̃i cauſa venot are gnalitatẽ

obligationũ.ſ.ex õctu:vel q̃ſi.ſiue ex maleficio:vel q̃ſi.⁊ ex oĩ ob/

ligatõe denotare gnaluatẽ reꝝ vebitau: vt ſiue ſpẽs ſiue pecunie v
beant᷑. Nel veriꝰ dic ex oĩ cauſa.i.ctu:vel q̃ſi.vel maleſicio: vel
q̃ſi omiſſiõe.⁊ ey oĩ obligatõe.ſ.q̃ ont᷑ ex pᷣqictis.naʒ pmo eſt factũ

ſinue Fens ex eo oꝛit᷑ obligano:ex obligatõe acno: vt eꝓcu. l.
ea

licʒ.S.ea obligano.⁊ inſti.de v.obli.in pn.ibi:ex q̃ re ⁊c. Sʒ cũ cõ
petat ex oĩ cauſa:nũquid hec cauſa ꝓponẽda eſt ĩ libelloꝛ Rñ. vtiq;
vt. j.de excep.rei iudi.⁊ an eadẽ.S.actoõnes. Itẽ cur hec acno fuit
iducta cũ ſpales ſufficiãt? Rñ.nõ ſꝑ ſpãlis dat᷑:vt vbi ſtipuloꝛ. x.

ßʒ. Dʒ nõne opetit ſpãlis ex ſtipulatõe: vt inſti.de v. ob. i pn. ᷣm

SZʒo.h nõ dicebat eſſe ſpãlẽ ex ſtipulatõe. Iteʒ eſt bonũ exemplũ ſti
puloꝛ factũ:⁊ peto inteſſe.nã hic ſolũ gnãles locũ hʒ:non aut certi
oditio ex ſtipulatõe.qꝛ nõ ſuʒ ſtipulatꝰinteſſe. Itẽ eiſi der ſpãlis: ex
pedit iñ hãc dari ſi ſpalis ſit famoſa.q; nolo frẽʒ meũ infamare: pe

cunia iñ volo.hec em nõ infamat: vt.j.de ac. ⁊ obhi.l.ceſſat. IFtem

nuũquid perit hec actio tato tꝑe q̃nto ſpãlis: vt redibitoꝛa.⁊ quãto

mioꝛis: in q́ꝝ locũ dat᷑: Rn. vtiq;: vt S. ſi quis cau. ſi eum. S. fi. ⁊
J.æ iureiur.duobo.S.exceptio. Itẽ nuquid hic creſcat ꝑ inficiatio

nem ſiẽ illa in cuiꝰlocu daret᷑: Rn.vt S. æ peti.hẽ. iteʒ vemũt. S.

cuũ pqiximꝰ. ⁊ eſt ro.q; aſſimnũt ſibi eᷓ naturã.i.foꝛmã ⁊ ſtatũ quẽ

actio hʒ pᷣmoꝛdialiter:nõ ex ſuꝑuemiẽti caſu.qꝛ dictaʒ.l.ſi eũ. S. q

miuriaꝝ. ⁊ dæ ſer. coꝛ.hec actio. a.l.ſe.
g Certtũ pelit᷑. Quid ſi certũ habes.ã.e.l.certuʒ.⁊ ſubaudi hie
ſ.dari vt ebitũ:nõ vt meũ.qꝛ tũc vẽcicano non ↄditio dat:nmiſi 5
furẽ: vt S. vſufruc.quẽad.ca.l.fi.ſj nũquid cuʒ actio ex empto vel

pſcrip.v.dat᷑: vel ſił ibo in qb ad tradendquũ agit᷑: nõ ad dãdu: vt. j.
gc.emp.l.ex empto:in pᷣn: Rñ.ſic.vñ dic ceriũ petit᷑.i.dari vł

itradi. at vbi factũ puꝝ eſt: vt facẽ foſſaʒ ⁊ ſiłia:hʒ locũ ex ſtipulatu
vt. . e v. obli.vbi aut.S.qͥ id qd.ſ̊ cũ ĩ actõe ex empto inieſſe pꝛe

ſtado liberet᷑: vt.. de ac.emp.l.j.MNnquid in hoc idẽ eſt qũ ĩ eius
loco dat᷑:dic ꝙ ſic: vt ar.S.ſi q cau.ſi eũ.S.q miuriaꝝ.⁊ inſti.de
acn.S.fuerat.ibi: nã naturã ⁊c. Sʒ nũquid ĩ loco actõis ↄmodati

vel pignoꝛaticie vel ſiłis dat᷑ hec conditio?ꝛ Rñ.nõ.qꝛ ibi neq; ad

dãdu neq; ad tradendũ ꝙ nõ ſit meũ daret᷑: ad meũ reſtituendũ.

h EEx certo. die certũ otractũ in quo ↄtinet certũ. incertũ in quo cõ⸗
tinet incertũ: vt factu. nõ vt agat᷑ ad factũ:ß ad intereſſe certincandũ
ꝑ ſententiã indicis: vt. I.æ v. obli.l.vbi aũt.S.qᷣ id. ex quo facto agi
iur duobo modis. ad factũ pciſe: ⁊ tunc actõe ex ſtipulatu: vt inſti. de
v. obli. in pn. Item ad mnieſſe. ⁊ tũc certi adi. vt. j. de re iudi.ſi quis
ab alio. S. fi. iſti.

ſi is cui fiduciaria hereditas reſti⸗ v.obli. Fpbti.

tuta agee volet. Siue aũt ſuo rnn gaake⸗
noie qͥs obligatꝰſi ſiue alienoꝛper iñ ſubtilitatẽ in⸗
hãc actõeʒ rchee ↄueniet᷑. Ador ali u⸗ Kere⸗
maz igit ex oĩbo ↄtractibo hec certi Peo qõ meereſt. l
ocitio ↄpetit: ſiue re fuerit zctꝰfa⸗ ernalize er n⸗
ctus: ſiue vbis: ſiue iũctim: referẽ re:ar i aa faen p⸗
cle unt nobis qcla ſpecies: q vignu ae egir ve a bo
habeãt tractatũ:an hec actio ad pe do. nee alſtne qo
titiõeʒ eaꝑ ſufficiat. Mumeraui bie diẽ certũ pent᷑.
tibi væceʒ: 1 hec alij ſtipulatꝰ ſum: a vnerpiin lir co⸗
nulla eſt ſtipulatio. an ↄdicere w⸗ cerũ.qꝛ etig pꝛi?ẽ
cem p hac actõez pofſun quaſidu⸗ teientone vernn
obus ↄtractibo interueniẽtib vno pbari. odẽnatio
qui re factus eſt.i.numeratõne.a⸗ ñſeri ceria ſup ĩter⸗
lio qui verbis.i. inutiliter: quoniij qr co qe mmeeſt l
alij ſtipulari nõ potuit:et puto poſ j. Itẽ no obſtat .
ſe. ¶ Igem erit ſia pupillo fuero ſt de in us vo n
certi ad inieſſe:vt

ibi dẽ.i.agit᷑ odi.certi ad inteſſe:qð eſt incertũ pᷣma facie:certifican
dũ tñ poſtea.Alij dicunt ad intereſſe agi ex ſtipulatu ꝑ dictã.l.ſi quis
i ius vo.⁊ exponãt hic ex certo.i.noĩato.ſ iue ex icerto.i.inoito ↄtra⸗
ctu: dũmõ certum petat᷑:inſpecto pᷣncipio ⁊ fine cauſe.⁊ eſt etiã ar.
eis.S.de iuriſdi.om.iudi.l.penulti.
1Peꝛeſens. i.pura.Accur. floꝛeñ.
k ¶Mon potero agere.pꝛopꝛie ⁊ unpꝛopꝛie ponitur verbũ potero. naʒ
ante condi.nullo modo ago. ante dic ago:ſed male ago:vt S.quãdo
dies vſufru.le.ce.l.j.in fi.⁊.j.d ver.ſigni.l.cedere.ſic S.de offi. ꝓ⸗
conſu.a le.l.ij.in fi.ſic ĩ verbo reddere:vt.C. de fideiuſ.l.ſancimꝰ.
Competn. ex legati. ergo ex quaſi cõtractu:vt inſtit.de ob. ex qua
ſi contrac.S.heres.⁊ dic ꝙ teſtatoꝛ legauit rem alienaʒ ſciens.ꝓ ſua
emm non datur condino.quia habet rei ven. vt S.vſufru.quemad.
ca.l.fi.et quemad.ſer, amit.ſi partem.S.j.vel dic quãtitatem fuiſſe
legat am. Mccur. . ð
m EExx lege aquilia.ergo ex maleficio. Sed nunquid creſcet per infi

ciationem? Rñ.non. vt S. ve pen. heredi item vemunt. S. cum predi⸗

ximus.arg.cõtra.S.ſi quis cau.ſi eum.S.qui imiuriaꝑ. Ytez nuquid
erit tꝑalis cũ reddit᷑ loco ediliciaꝑ? Rñ ſic: vt ar.dicto.S.qui iniuria
rum. vt ⁊ S. ꝓxi.nõ.
n Senatus.ſ.trebelliano.Accur. .
o/Niduciaria. i. fideicoõnuſſaria. et vult hic fideicõm iſſarius agere
contra vebuoꝛes hereditarios. Pꝛetoꝛ enim ei ⁊ in eum vernit vti.
les actõnes cin hereduas reſtituit᷑: vt inſtitui.xæ fideicom. here.S. re⸗
ſtituta. Si autem non eſſet reſtituta: non poſſet agere niſi tribus ca
ſibus:vt.C.ad trebeł.l.penłti.S.fi.Accur.floꝛeñ.

pSie alieno. vt defuncti. qᷓſ diceret: ſiue ſe obligauit: ſme in iu⸗
re ceſſo tenetur. ſic ponitur S. his qui no. infa.l. furti. S. ſi quis a⸗
lieno. Accur. Dete d
q Quomiã coniũctim.i.verbis interueniẽte re: vt patet in ſocietate
qnq;. vt..ꝓ ſocio.l.iiij.in pꝛin. vnde re ⁊ verbis non poſſet cõtra⸗
ctus fieri. ſic.j.xæ acn. a obli.l.obligamur.S.iij.
äV NMulla eſt.quia alteri ſtipulari nemo poteſt:vt inſti.de inuti.ſtu

pu. S. ſi quis alij. ⁊. S. ſi quis alteri.mſi ſua interſit.⁊ tũc ipſe agit:

non ille cui ſtipulatus eſt: vt.. ver. oblig.liber homo.S.ti.in caſi⸗
bus autem ⁊ alt eri poteſt quis ſtipulari:quos nõ.inſti.æ iun.ſtipu.
in dicto.S.ſi quis alij.Accur ..
ſEt puto poſſe.ſ.odicere ex pᷣma obligatiõe.ſ̊ videt᷑ puma obliga⸗
no ꝑ ſeqntẽ ſtipulatoeʒ nouats: vt.j.xe noua.ſi ita fuero.S.ſi.⁊.l.ſe.
q̃ ſunt ð.ſj diſtingue an egerint ini ſe hentes:vt ex numeratõe actio

nõ naſceret᷑.⁊ mũc nulla naſcit᷑: vt.l.ãria.⁊.j.eo.l.non omiĩs:in pn.
aut eſt in dubio: ⁊ tũc ſi ſtipulatio ſequẽs valet:naſcit᷑ ex numeranoe

actio.ſed fingit᷑ nõ nata:vt.j.de ver.obli.ſi iia ſti.S.griſogonꝰ.a.l.

õria. ⁊ acti, a obli. obligationũ ſere:in fi. Si vo nõ valz: remanet

acno pnma: vt hic. Si vo ſtipulatio valet:⁊ nomme vnideſt nume⸗
ratũ: s alterpoſtipu. pualet numeratio: Nt. . ve ſti. ſer. l. j. F. ij. Ytem
quid ſiꝓ parte tenuit: ꝓ ꝑte nõ ſtipulano: vt qꝛ mibi alij ſuz ſtipu⸗
latus? Rñ. ꝓ ea parte que tenet fit nouatio: pꝛ0 alia remanet puma
actio ex numeratoe ſᷣm. R.vt.j. vſur̃.l.iiij.S.fi.Iteʒ nota hic ar.
qð non viciat᷑ vii

lenue. e .ſine tutoꝛs auctoꝛitate ſtipulatus
pkt. arg. 5.. e ar cui tutoꝛe auctoꝛe crecidi. Maʒ et
bilan er tuũc manebit mihi coditio er nune
aum ie ⸗a mſejn atõe. Itez qjri poteſt etſi go ti
nbua lic o. e bi numeraui ſub impoſſibili coci⸗
, een mumane Lione ſtipuler. cum enim ſit nulla
lam el aucronta⸗ ſtipulatio manebit conditio. Sech
re nuons r iuh etſi numerauero ercui poſtea bois
1m fui a pupllo x intdictũ eſt: mox ab eo ſtipuler pu
alms Akeberz to pupillo eũ ↄpꝑandũ:qm̃ ſtipulã
ollutur v poſteri⸗ do ſibi acquirit. Si nũmos me
ot obligatio nõ po os tuo noie vedero velut tuos: ab⸗
rlauneſee ſente te 1 icꝛaͤte: aniſto ſeribii acq⸗
tol. ob. S. pteres. ri tibi aditõez. J ulian? c; de H int⸗
que eſt contra. n · rogat li. x. ſcribit verã eſſe aniſto⸗
i ſoꝛte iuſtaz ce mns ſentẽtiã. nec dubitari: q̃n ſi me
ſaʒ pupillus habu nis ſentetia. nec dub qnni
it pmmench. q foꝛ am pecuniaz tuo noie volũtate tua
te pecuniã ber e
pꝛo quo ſpopone. tio ſtipulaten in pupillũ ad mſtar wumm: vt . xe

quo caſu datur s
ac. in perſonam. S. qui pecumam. Accur.
Mnmer atõe. ſacts interuemiemte miore. Jo. .
C Mulla ſu ſtipu. vt inſn. de inun. ſtipu. SF. ſ unpoſſibilis. et. J. de
acti. ⁊ obli. nõ ſolum. Securſine. J0 HR
Rox. cum iam interdictu elt. 0b⸗
. — ergo qð in pupillo dixi. S. e. S. ⁊ facit. J. de ver. obli.
is cui. Accur. floren. —
fQuoniam. bene dico ſupᷣ equiparati pupillo:quomã in hoc alies
compatur. ⸗ .
g S numos. velut tuos. ſic dicendo nomine titij ibi mutuo.et ei
reddes. vnde nots ꝙ hec duo pacia vel vumum tm̃ plus valet ꝙᷓ ſti⸗
pulatio:etiam incõtinenti axpoſita: vt 8. e.l. S quomam. que eſt con
tra. als quandoq; plus valei ſtipulatio ꝙ pactum: etiam incõtinen
ti vtroq; appoſito: vt. C. de vſur.l.uij.⁊ S.de reli.qð ſi locus.⁊.C.
e iure wi. auia. 1. · de ſer. expoꝛ.l.ſeruus ea. Uel dic ꝙ hic non fuu
actus: ſed alieno nonnne vedit. Item hoc mntellige quando ſciebam
meos numos: vi tunc bꝛeu manu quaſi a te numerata pecunia cõdi⸗
no nbi queratur: vt. eo. ſingularia.nam ſi errarem vmmm non
wanſferrem. vnde non eſſet mutuu: vt. I. & acqui. re.dm.ſiꝓcura
toꝛ. 7 e condhi. can. da. l. ij. S. ſubnlius. Sec qind ſi nomĩe tuo mu
tuo: a incõnnenn ſtipuloꝛ illud mihn reddi. videiur nouari pnoꝛ obli
gatio: vt. j. de noua.l. cum enim. vel dic ꝙ ibi loquuiur cum ſuo no⸗
mine numerat. ⁊ ſibi ſtipulat᷑: bic quando alieno nomme numerauit
vnde actionem queſitam non potuit ſibi mcõntinenti afferre: vt S. de
ꝓcurat.l.ꝓcuratoꝛ iotoꝛum.⸗ .l. mandato. Econtra quid ſi mutuaʒ
ecumam meo nonnne dedero a incontinenu reddi alij:paciſcoꝛ ean/
dem:? Rñ. hic non videtur loqui:niſi cum ipſa numeratio fit alteri⸗
us nomine. a ranqᷓ num ſint eius cuius nomine numerat. ſic enim
dicit velut tuos. a ita. . per quas perſo. nobis acqui.l.fi. Dic ergo
numeratio ex mutm cauſa vẽdicat ſibi hãc pꝛerogatiuaʒ: vt.j.eo.ſin
gularia. non ſtipulatio. vel pactum inconnenti factum: vt S. ea.l.S.
quoniam. Ael dic plus operar pactum ꝗ⸗ ſtipulanõem.qꝛ pactũ ſuis
4 mutui viribus mintur ſiipulario ſuis tm. Accur.
b loluntate. ſubaudi maxnne. nam eugz me ignorante hoc facere
poſſes: vt. j. ꝓxi. Sʒ quid ſi te ignoꝛante tuo nomie mutuo: æ ratum
nõ babeas:? Rñ. nibi vuilis dat: vt. C.e.ſi abſentis.
iDuondie. i. frequẽter. vnde nota ꝓpter frequentiam aliud cõcedi
ſumilis ratio eſt. j. de pca. l. certe: in ſi. 7.l. ſeqn.
k Depo ſin. nbi rogami volentuich vti. o.
IDPoſſidere. vnde cimiliter poſſidet: poſſeſſionẽ tenet coꝛpalem.⁊
ita wminium eſt tranſlatum etiam ſine iraditõne:vt inſti.de rerũ
dim. F. mterdum. vude poteſt conchci. Sed contra: qmia ſolo anuno
nemo incrpit poſſidere.vt..de acqui.poſſeſ.l.quemadmoduʒ. So.
hic erat res in conſpectu: vt. j. de acqui. poſſeſſi.quod meo.S.ſi ven

in dicto. S. iuſti. de rerũ diuiſi. quia ibi non ex ſolo contraciu habʒ
wnmmmium emptoꝛ: ſed ita demuʒ ſi appꝛehendat. venditoꝛ patia-
tur eſſe apud empto ꝛem: vt.j.de acqui.rerũ womn.qua ratõe.S. in⸗
terdum. Elel dic eſſe ſpeciale hic. vbi licʒ nõ ſit in ↄſpeciu: acquiri

tur tñ wminmz: vt. j. eſingularia. Accux. flore⸗

cædero tibi:acquirat᷑ obligatio:cuʒ
quotidie credituri pecuniã mutuã
ab alio poſcamꝰ: vt nr̃o noĩe credi
toꝛ numeret fut᷑o debitori noſtro.
Herpoſui apud te vcem: poſtea
pmiſi tibi vti. Nerua ⁊ Pꝛoculus
etiã anteq; moueant᷑ condicere:q̃ſi
mutua tibi hec poſſe aiunt.⁊ eſt ve
ruʒ: vt ⁊ marcello videtur. animo
emʒ cepit poſſidere:ergo tranſit ad
euʒ piculũ qui mutuaʒ rogauit:et
poterit ei ↄdici. i Dem.
Vuod ſi ab initio cũ vepone
reʒ: vti tibi ſi voles ꝑmiſero
creditam non eſſe anteꝙᷓ mota ſit:
qm vebuũ iriñ eſt certi. i Vẽ.
OSgaſti me vt tibi pecuniaʒ

in verbo ſi volueris: vt. j. ð ver. obliga.ſi qin

hoc verbum hic poſitum ſi voles expomtur.i.

m Ei. ſcilicet
ab eo. Accur.

n Concici. ſa
licet certi condi
tione generali et
ſpe ciali.Accur.
0 ꝗ Toc ſi ab
Ab uimtio.

mota.cur

ñẽ mutua ſtati
cũ hũii volunta
tem vel pꝛopoſi⸗
tu vtendi.⁊ mu

tuuʒ hñdi: Rn.

quia dictuʒ erat
in vepoſitione ſi
volet quod ver⸗
buʒ ninns eſt ex⸗
tenſiuũ.licʒ eniʒ
ſemel velit. tamẽ
poteſt mutarep
poſitũ ãteꝙᷓ mo
ueat. ⁊ ſic plerũ⸗

q; eſſet mutuũ:

&eſineret.alið

a ſtipulatus.a ſcõm
ſi voluntarie vſus

fueris. ſic S. de rerũ dim.l.ſi.⁊ erit hic differentia inter hunca⁊ ſuj

perioꝛem caſum. quia hic ſecuta fuit voluntas vtendi voluntatem

dantis: ibi autem pꝛeceſſit. Alij autem faciunt oifferentiam tm in

verbo ſi voles. vt ſiue a pꝛincipio: ſiue poſtea dicatur habei locum

hec lex. ſecus ſi hoc verbũ non appomt.quia mhil eſt.
p Sebitũ.i. mutuũ.quod non eſt certu an viatur ⁊c.

q r. Pgaſti. lancem. i. argenteam ſcutellam.

r Si vẽdideris. æ nũmos mutuos accepis: als ent actio
ex mnomiaio contractu. m vt facias:vt.j.de peſcrip. ver

bis. rogaſti. in pꝛin. Accur.

In factum. immo non. ideo magis eſt mutua: vt. j. manda. l.

qui negocium.S. his argumentis.que eſt contra:pꝛout eſt ibi in lu
tera: mlomagis. ſed ibi vederam argentum vendendum: vt rece-
pta inde pecuma ninhi afferatur. a ita poſtea ſibi dareʒ ex pecumia
icom arbitrium meum:hic non.ſed vt ſtatim eſſei muma pecuma

ex pꝛecio recepta.Accur.

KEmulpa. lata leui. vel leuiſſima. ETlel dic vt Z. e. ſi quis nec can

ſam. ᷣm JYo. vel leuiſſima hie fuit m 2ʒo.

u Perierit. q;ꝛ vtriuſq; gratia ↄtracius interceſſit: vt. . cõmo.

l. ſi vt certo.S.nũc videndũ.Accur.

x Alij.q non tebet habere pecum mmtuam: vi ſianonario.
y Credidi.a hoc cum tu ſmne vmmu ros gaſti. ſi vo ego te rogaſ⸗
ſem mdiſtincte meum eſt periculum: vt.j. xe pꝛeſ⸗ cripi. verbis. l. ſi

gratuitam. S. j. Accur.

3 SDi tibi conchici non poſſe.et eſt ratio.quia quod eſt ſupra. x.
nec tanqᷓ vſura peti poreſt. quia ſine ſtipulatione non veberur: vt

E. d vſuris. l. qᷓms. nec vr mutuum. quia ſupꝛa. x. de ſus nibil

eſt vlterius factum: vt S. de paci. ſi tibi.x. ⁊. C. de non nu.pe. cuʒ

vlira. nec vt wnatio. quia ex wnatiõe olim non agebatur: mſi mn /
teruemiret ſtipulatio.hodie contra:vt.C.de wvnati.ſi quis argenꝰ

tum. S. penulti. Sed cum hoc pactum fuerit incontinenn appoſi⸗

tum: nonne nouam acnonem parit a veterem infoꝛmat: Rn. bie

non odio vſurarum. Sed pone factum: puta ſcribi libruʒ xueniſ
ſe in pactum. Rñ. nec tunc dabitur acno. qma in fraudem vſura⸗
rum videtur adiectum. nec diſtinguitur: conſueuerit fenerari vel

non. habet enim locum bec diſtinctio in alijs contractibus:non in
mutuo. vt. . ð vſur. qui ſennſſes. S. fi. pꝛeterea decretũ dicit: quic·

quid accedit ſoꝛti vſura eſt.

a Si fugitiuus. dic quid ſit fugitiuus: vt. 7. de ediliẽ. edic. qund

ſu.j. Rñ.Accur.

b Credendo. fugiens enim ſeruus ſtaum amittit liberam admi

niſtratõem: vt. j. de pecul. libera.

uanſanachil

. — —

= =
S.

— == =–=
-

o NA ee
“ . .
nimniiind
enng
min ua
Ppnerdſbe, e
ſeaugfi Dd
iſtrnen ſopot
tNen nee
unef d
gonmmn ſen⸗
ulein Mnntl
mnin Me
ſm 2
istiiß hebn.
enin lenſi
cnn ⸗
Ninmt Nlicd
inuſt un

„

glinſti. .
Cenelo ne⸗ uüßt
irin Imbtt

münif gennist

ſnts .
. ſ

tn tit cleßt
Gutm MN.
limnin bese
ſugſp war

frinefnz Most

ſülnſenn“ „
Erluum No
zünr ſa⸗
ſiti dent
ſuſane⸗
aend A
utn ſoctacn

.

Pinloc

iſe. atpoſt

ngt ü
lined

gnumg
ſritas ketbipe
mnnand
ſpmen tuh
i
franeſken

—
aiwnnn

d ſn

==
S
SE
=

S= = =
erg
S. =☛
=

–
S
. S=
S
S
=
=
—
S.
—
——

E
= S
= =

zW Re isin

Mies i
AtrNNI
nin ineſrate
õ
mag:ie in
mim unt
ANNai.

vmemn ſn
n. Nrtast l

s nugs nt

cnettn

u 1uin iri
A rineie

iim Aiis

cBDeſinat.ſ.poſſideri ab emptore.accurſius flo.
d Conſumpfſiſti iu qui accepiſti mutuũ a ſeruo.accurſius.
e Potero vtpote recõciliato mutuo ↄſumptoe.vr.j.l.pxĩa.facit
huc. S. . de acti. emp. Sm. ĩ fi. j. NK. a. . de ſoł.fugituꝰ.
fſ ⸗Ja furioſo.ↄditionẽ.querit᷑ an hec ↄditio ex ↄſumptione
naſcat᷑.an ex nin

EE crederẽ: ego cũ nõ haberẽ. lancem
v. .. x ſideiuſſo. tibi vædi: vel maſſaʒ auri vt eã ven
ſca roeoli geres: ⁊ nimis vtereris. ſi vẽdide
iur in omem em̃ ris: puto pecuniã mutuã factã: qp
in grcehra ſi lonceʒ: vel maſſaʒ ſine tua culpa
¶ nu 3 &ς 1116 3 4
one naſci poteſt. pdideris puſꝗqᷓ vẽderes: vtꝑ m
conta vr non hi an tibi pierit q̃ſtõis ẽ. Mihi vi⸗
r numer roe. d get᷑ Merue diſtinctõ veriſſima: exi
numeratoem pe⸗ ſt —— . — ſſ⸗ l̃
oſenſus. furioſ“ habu banc lanceʒ: vel maſſaʒ. nec
em̃ erat.ſi ̊ non

ne:vt ſi venalẽ habui mihi pierit.

dat᷑ ex cõtractu — „W 1278
quẽadmodũ ſi alij vediſſem vẽden

multominus ex

r dam. qð ſi nõ fuit ꝓpoſitũ h̊ vt ven
ergo nullo mow dexẽ: ̊ hec cã fuit vendẽdi vt tu vte
dar. Itẽ ex oſum reris: tibi eã ꝑiſſe: ⁊ maxime ſi ſine
nuone n dat g. pſuris credidi. Sitibiderow
numeratus iĩ iu/ c&: ſic vt nouẽ vebeas. Proculꝰ ait
en gue obge recte ñ ampli te ipo iuꝛe vebere ꝙ
oſenſus. vt niras nouẽ. Dz Tſi dero.x. ſic vt. xj.
in ſncgnrpue ebeas. putat Pꝛoculꝰ ampliꝰ ꝙᷓ. x
Ullus Jem nee Adici nõ poſſe. Si fugitiu? ßuꝰ nũ

põt dici furioſuʒ

mos tibi crediderit:an ↄdicere tibi
videri conſenti⸗

dñs poſſit qrit᷑.⁊ qͥdẽ ſi ſßuꝰmeꝰ cui

re.quia ad ſuum 1 1
onoan ſpeerar oceſſa eſt peculij admiſtratio credi
qo agit. en H er gerit tibi: erit mutua. Fugitiuꝰaũt

preſſus ſeu ver⸗
1. non tacitus cõ
ſenſus eſt neceſ⸗

k aliꝰuꝰ volũtatẽ dñi credẽdo ñ
facit accipiẽtis.qͥd q̊ vẽdicari nũ⸗

ſr de nn oe mi pñt:ſi exiſtãt:aut ſi wlo malo ᷣ
qui ad ceꝛũ. J0. ſinãt poſſideri:ad exhibẽdũ ggi. w
aumevrz⸗ ſi ſine wolo malo ↄſumpſiſti: cõdice
ſc furioſo. cui p⸗ Fe tibi poter. p Ompom⸗
dicris ni o⸗ Ja furioſo cũ eũ ↄpotẽ men⸗
enure nõ valo0o rxr 3. Ia= ſ
dicaz aditionẽz tis eſſe putares: pecumaz qſi
ſine cauſa. vł cer

ti generalem dari. vt infra eo.ſi et me.
Acquri. ꝓpter oſumptionem. accurſius. M
bUs ex qbo. a ſiłi. ⁊ exemplũ. 5. e. l. certi ↄditio.S.ſi nũmos.
1 Cauſis. vt. . de acti. ⁊ obli.l.ſi a furioſo. a inſti. de here. ab in⸗
teſta. S. ſin autem. accurſius.
5IYgnoꝛanubi. vt ſi mutuo pecuniã alienã que ignoꝛante me con
ſumitur. accurſius floꝛentinus.

Acquiri. rõne ↄſumptõis. magiſq; ↄſenſus. vt B.⁊.J.e.l.nõ om

ms.S.ſi pupillus. ⁊.J. de fideiuſ.ſi qͥs ꝓ eo.S.ſi nüũmos.⁊. J. d m⸗
re vnu.pater filie.accurſius.

m Itiem ſi is poſſe. ↄdi. certi ex mutuo de in rem verſo.

n n Am ⁊? ſi fur. condino ipſi furi. Yo.
0 Abutuos ꝓpoſuo. vel væſtinatoõne. nã vere nõ fiebat ſta
tim mutuum. accurſius floꝛentnus. J *
pSDech. ſ. ego nõ fur. vt differat ꝗ pꝛecedẽti caſſß.
4 Conſumpſeris.ſed tunc ſic ꝓpter ↄſumptionẽ. vt dixi. j.l.ꝓxi
ma. Sed quid ſi alienã pecuniã quã dvedi mutuo ſtipulatus ſum mi
hi reddi.⁊ dñs ſuã pecumiã vendicet anteꝙ; ↄſumpta ſit. an tenebit᷑
mihn ille cui eam numeraui? videtur ꝙ dli excepno obſtet mihi cre

duori.vtpote cum debuoꝛ eam wmino ieneat᷑ reſtituere. propter qð

generatur creditori pꝛeiudiciũ. vnde ulla ſine culpa amiſſa ꝑ debuo

rem non tenetur. vt.j. de ſtipu. ſer. l.j.S.ij. Itẽ quid ſi dedi pecuni
am alienam, neq; vult eam conſumere. qualiter a me connemtur:

videt᷑ ꝙ non certi conditione ex mutuo.ar. j. e.l. nõ omnis. S. 2 cum
pecunta. Item et conduio ſine canſa non dat᷑.qꝛ ex canſa eſt avð eũ
ue nõ eſt finita.nec dat᷑ reſpectu poſſeſſiomis.qꝛ ad certe pecume poſ
eſſionẽ nõ eſt aſtrictus. magis videt᷑ veruz vt teneat quaſi ↄſumpra
pecuma.quia ꝑ eũ ſit ne ↄſumat.vt.j.de ↄdit. et veno vleure giuur⸗ J
. 1 vero bona fide
mutuã acceꝑis: eqq; in rẽ tuaʒ vᷣſa ocian vt gurs
fuerit:aditõʒ furioſo acqᷣri. iuł. ait a wmmno ne conſu
NMã ex qᷣb cãis irãtibo nobis acti mar ſeus aſt ſine⸗
ones acqrunt᷑:ex hiſdẽ etiã furioſo cit. accurſius.
acqri. Item ſi is qui ſeruo credi r. Si. id eſt quia
rit furere cepit: veinde uusĩ rem mmamitus. 3
oñi id verterit: adici furioſi nomie ↄſumpſiſti om̃es.
poſſe:etiã ſi alienã pecuniã credẽdi ice mn. di
cñq vederit: veinde furere ceperit Huceum vel c ſne
⁊ oſumpta ſit ea pecunia:cõditionẽ veel.ſi nõ babes vlł
furioſo acquiri. v Lpianus. NRwnus calus ſ.3
Am ⁊ ſifur nũmos credendi¶cuniã alienã.· puta
aĩo dederit: accipiẽtis nõ fa⸗ an mbſſt c
cit:ß Aumptis eis ↄditio naſcitur. pſiſit ego partem
Vn papi. li. viij. queſtionuʒ ait. empram Jere
Di alienos nũmos tibi mutuo ve⸗ tangt ſrecac
di:nõ ante mihi teneris:qꝙᷓ ſi eos cõ nce⸗ guia pars
p ptez egg aſumnſe tm̃ eſt conſumpta.
ſump ſeris. ꝙ ſix btez eos 3 ſump ſe non autem fuerũt
ris:an ꝑ partẽ tibiadicam queri᷑. ↄſumpta rota x.
⁊ ait me ↄdicturũ:ſi admonitꝰfue⸗ Re min gamomtkns
ris alienos nũmos fuiſſe. ideo ꝑ ꝑ⸗ — aüege erp
tem condicã:qꝛ nondũ totos ↄoſum ne in. Far gailt
anoponz, (JN iijn rũ.ideo ꝑ ptes ↄdi
ptos pperera. Fuus Amuig. x. qꝛ nonarl totos
crediderit: puto ſiue admĩſtratio cõſumpros compe
ſeruo omuni conceſſa eſt: ſiue non reram. Sed augz:
conſummant᷑ numi in quinũ cõ ſmpn. ſi t qꝛ ſub⸗
petere actionẽ. Maʒ ⁊ ſi amunes ti audi fmt admoni⸗
bi nummos credidero centũ: poſſe mus glunos num⸗
me qnqginta adicere.li.viij. queſti teʒ habes vel. ſunt *
onũ. Papi.ſcribit:etiã ſi ſinglła coꝛ Wefgaglgen
ta omũia fuerit. i Dem. miam alienam. pu
J filiuſfamilias ↄtra ſenatuſ n oſunviſt v.
conſuł. mutuatus pecuniam numnn Barner ve
petam? certe ſic. ſʒ

ſi peculio ſolutam. vt infra ad mace.l.j.m fi.⁊.l.ij.ſj ꝓfec.ſoluit.vł

Nrn“¹) Pin ber

7

quare partem ↄdicoꝛideo certe quia fuiſti admonitus alienos num⸗
mos fuiſſe. Secundus caſus eſt. quia ſi nõ fuit admonitus non te-
netur.niſi ꝓ parte.qꝛ nõ erãt omes conſumpti. litteram aũt ſic expo⸗
ne.⁊ ait ↄdicturum.ideo ꝑ partem adico.ſi id eſt quia adnomtus.ſ.
ſin alienos nümos fuiſſe.vel quia nõdum totos ↄpereram ↄſumptos
ſubaudi enã nõ admonitus.accurſius.
vV Compꝑeram. ſuſple.qꝛ nõ ↄſumpſit oẽs.ſ(̊ in ꝑtẽ etiã nõ admonitꝰ
x Si ſeruus ↄmunis. equalibus partibus. r.
y Becem. que eram commumia wminoꝝ equaliter. .
3 Konceſſa. ⁊ tunc ſtatim oatur actio.licet numm ↄſũmant᷑. vt.S.
eo.l. rogaſti.S.fi.accurſius florentnnus .
a In quinu. ałs in quinq;. alłs in quinũ.i.qͥnq; ⁊ quinc.

E —

b Communes. mihi 2 ubi. ſi autem mihi a alij. omnes condicã pt*

conſumptionem. niſi et ſuo nomnne dediac. J
ctommunia fuerint. vnde mero iure nec vnum nümum.mſi pro
parte condicere poteſt.ſed ꝓpter vulitatem. ⁊ difficilem diſcrenonem
eſt receptum. vt condicat rem communem mnſolidum pro dimiqia ꝑ⸗ W
te vna id eſt quinquaginta. vt ar. S. de vſufruc.l.vſufruct. venari. in
n.ſm io.⁊ ad hoc.j.cæ leg.ij.cum pater.in prin.⁊..ꝙ ſocio.ſi tinꝰ.
T infra ve di.inde.l.ſi pene.S.finQaeill.
c ſ Ffrilmſfamilias. ſenatuſcon. vt.j.ad mace.l.j.
d Pecumã.ſ.pertinentẽ ad patrẽ.⁊ nõ de caſtrenſi. vel qua

patris.vel etiã aduẽticiã.vi.C.æ bo.que li.l.fi.S.penultumo.

4
4
5

a Exceptio. ſed nonne eſt odioſa exceptie ſilio ppetens a patri. er⸗

go ebſtat. vt. j. e odi. inde qᷣ exceptõem? N. illuo qñ filius ageret et

beres pr̃is ↄdi. indebui.qͥ nõ põt etiꝗ ſi ſu heres.vt.j.d ↄdi. inde.
l.ſi nõ ſortẽ.S.ſi filius.hic pater agit rei vendi. SW
b Eonditionẽ. imo videt᷑ ↄpetere. vt. j. ad mace. ſᷣ ⁊ ſi.S.ſi ab alio

in fi. S. qᷓ eſt cõtra.
So.vᷣm yr. ſſi vult
ex ſua ꝑſona pr̃ cõ
gicere. põt. vt ibi.
ſi ex filij.non põt.
vt hic. Sʒ im Jo.
Ddic qð ſi extat ven
dicat pꝛ. ſi ↄſũpta
mala ſide.⁊ vt fur
nuã. vt qꝛ ſciebat
ꝙ erat pr̃is. tune
ↄdicet.vt ibi.ſi bõa
ſide nõ ↄdicit.vt h
⁊ eiis rei vendi.te⸗
netuꝛ qñ mala ſide

ↄſumpiu. q̃ſi lala

culpa deſijt poſſidẽ
Lwlo. vt. S. de rei
vVen.ſi culpa. ⁊.l.
qui reſtuuere. alij
diſtinguũt.aut no
mie pris fuit facta
Iolutio.⁊ tũc repe⸗
tit p.cũ ipᷣe nõ te⸗
nebat et᷑ de pecu⸗
lio.vt.C.ad mace

do. ſi filꝰ. aut ſilij
qæ tũc nõ.ar.ad hãc

j. in fi. 7.l. ij.
cC mtonens.
I.cemu. ꝙ diẽ cõ

dino dat᷑.i.ex ↄſůu-⸗

ptione pecume. et
nota B qtuoꝛ por
Kõalia. ⁊ pᷣma duo

ſunt paria. vt q̃ti⸗

ens ex ea cã nũera
ti ſunt ex qua dñio

trãſlato ſtaum na-

ſcĩ actio.vt crech⸗
ti.i.mutuati. ſo

luti. indebiti ⁊ lo⸗

cau qñ ex locatone
Dñiuʒ trãſit. vt.j.
loca.l.ĩ naue.Jtẽ
ex eadẽ cã facta ſo
lutione. 1. nuer aiõ
ne dmo ſtatun no

ſoluerit: patri nũmos vẽdicãti nul
la exceptio obijciet. Sed ſi fuerint

ↄſũpti a creditoꝛe nũmi. Marcelk.
ait. ceſſare ↄditõem. Quoniã toti⸗
ens ↄditõ dat᷑:qtiẽs ex ea c nume
rati ſunt:ex q̃ actio eẽ potuiſſet: ſi
dñiuʒ ad accipientẽ v᷑nſtuliſſet: ĩ ꝓ

poſito aũinõ eẽ. SVeniq; ꝑ erroꝛeʒ

ſoluti ↄtra ſenatuſcõſu.creditima
gis ẽ ceſſare repetitõe;ʒ. i DBẽ.
Ingularia quedã pcepta ſũt
circa pecũiam creditã. naʒ ſi
tibi œebitoꝛẽ meũ iuſſero vare pecu
niã:obligaris mihbi: ꝙᷓuis nümos
meos nõ acceperis.qð igit᷑ in dua⸗

b pſonis recipit᷑: h ⁊ in eadẽ ꝑſona

recipiẽdũ eſt: vt cũ ex cã mãdati pe
cuniam mihi vebeas: ⁊ auenerit vt

crediti noĩe eã retineas: videat᷑ mi

hi data pecunia ⁊ a me ad te ꝓfecta
J ſocius ꝓpꝛiã ꝓ Aukt.
pecuniã mutuõ væderit: omi⸗
modo creditã facit:lʒ ceteꝛi diſſenſe
rint.Qõ ſi omunẽ nũerauerit: nõ

Aals creditã efficit: niſi ceteri q;; cõ
ſentiãt:qꝛ ſue ꝑtis tm̃ alienatůnem
UV Lpian?.

babuitt.
ABIm filiuſfa.viaticũ ſuũ mu

tuũ vderit: cũ ſtudioꝝ cã ro
me ageret. Reſponſuʒ eſt a ſceuola
extraoꝛdinario iudicio eſſe illi ſub

ueniendũ. i BDem.
J ego pecuniam tibi quaſi

traſiato recõciliat᷑ obligatio er oſumpiõe. nã tatũ facit oſuptõ intũ
dñij rãſſano. vt hͥ a S. e. nam ⁊ ſi fur.ij. rñ. Alia duo q̃ ſumũt᷑ ex eo
dicit in poſuo aũt.nõ ita ſunt hec.vt ex q̃ cꝗ facta ſolutõe.⁊ dñio

atĩ trãſiato nõ naſcit᷑ actio.ſ̊ ↄpetit liberatio.vt ſoluta pecũia ca⸗

ſtrenſi. vel qſi ab hoc ſilio.vel etiã ab alio as hocipᷣm vt creditoꝛi ſol⸗
uat ſibi data.vt.j.ad macedo.ſ̊ ⁊ ſi.S.ſi ab alio.ex eadẽ cã facta ſo⸗
lutione.⁊ dmio nõ trãſlato ꝑ ↄſumptionẽ nõ recociliat᷑ obligatõ pꝛis
ĩmo moꝛtiſicat᷑ qᷓ erat. ꝙ &̊ dici. at m ꝓpoſuo nõ eſſe. ſubaucdi ua.nã
ſi eẽt dñs faciꝰ ipa ſolutoe.creditoꝛ nõ ienet᷑ reddere. vt ſi xe caſtren

ſi. vel quaſi ſolumũ eſſet.vt modo diximꝰ.
d Per erroꝛẽ.ſ.iuris.vt qꝛ macedoniani bñſiciũ ignoꝛauit fuius

Deniq;.ꝓ certe.

SDi aũt in facto.vt credens ſe ex alia cã q; mutin teneri repetit.vt ei
ꝓmiſſio ſibi nõ noceret erroꝛe facti interuemẽte.vt.j. ad mace..il.fi.
na eodẽ errore facta ſolutõ nõ nocet. vt. C. ad.l.fal.erroꝛ.Sʒ Pla.
xe erroꝛe vtꝛoq; intelligebat id qð hic dicu.
e Errorẽ.no ſolũ ex certa ſcenna.vt ſupra.ac.

fESoluti.i.ↄſumpti.q̊ ad pr̃em.qh qͥ ad fil enã nõ ↄſumpti.

g Repetimnonem. ſiue ſoluat pecumiã caſtrenſem. vel quaſi filiuſfa.
adhuc ſiue factus ſui uris quancu; ·
h ſ Ingularia quedꝗ. 1. quedã ſpãlia ſeruãt᷑ i cã pecunie credi⸗
te.q̃ nõ ſeruant᷑ in alijs ↄtractibo.ſunt aũt octo ſpecialia.⁊
duo pomi bec lex. eſt rerciũ ꝙ faciuiꝰ pecunia ↄſumit. vt ſola immi⸗

xtiõe.vt.j.de ſoł.ſi nũmi. tẽ pecunia ex bonis debua ꝑtẽ quãlibʒ re

ſpicit faculiatũ.qð nõ eſt in ſpeciebus.vt.j.d trebeł.l.ducta.S.
nüm. 1 leg. ij. cu pr. in pn. av idẽ. 5, de iuch, ſi fidencõ. S. racta

tum. YItẽ vt ſola ſcꝛiptura tutoꝛ ex hac cã ſe faciat punuli debuoꝛ
a ecõtra.ſi eſt creduoꝛ ſibi ſoluat.vt.ſ. admi.iu.quonens.S.nõ
tm̃.·. S. ſiẽ. qdð ñ eſt alłs.vt.j.de ↄhẽ.emp.l.ſi ĩ emptoe.i.S.viti.
g. de auc. tu. l. v. Itẽ vt facile ꝑ pactũ alteri aciõ qrat᷑.duũmõ nomi
ne ſuo ↄtrahã.vi.C. ꝑ qs ꝑſo.no.acq.l.fi.⁊ S.e.cern ↄdi.S.ſi nũ⸗

wnaturus vdero:tu quaſi mutu-
am accipias. Julianꝰ ſcribit wvna
tionẽ nõ eſſe. Sed an mutua ſu vi

dendũ eſt:⁊ puto nec mutuã eẽ ma

giſq; nümos accipientis non fieri:

cũ alia opinione accepit. Quareſi
eos ↄſumpſerit: lʒ ↄditione teneat᷑:
tñ woli exceptõe vti poterit.qꝛ ſᷣm
volũtatẽ dãtis nümi ſunt ↄſumpti
Mam ⁊ ſi ego quaſi veponẽs tibi de
dero:tu quaſi mutuũ accipias:nec
epoſitũ:nec mutuũ ẽ. Igk eſt:
⁊ ſi tu quaſi mutuã pecumã cede⸗
ris:ego quaſi ↄmodatã oñdẽdi gra
tia accepi:ſ ĩ vtroq; caſu ↄſumptis
nũmis ↄditõni ſine woli exceptoõne
locus erit. 1 Glianus.
On oĩs nũeratõ eũ qͥ accepit
obligat: ͤ q̃tiens idip m agit
vt ofeſtiʒ obligarekł. Mã ⁊ is qui
moꝛtis cã pecuniã wonat: numerat

pecuniã ſ̊ nõ aliter obligat accipiẽ

tẽ qᷓ ſi extitiſſet caſus ĩ quẽ obliga

tio collata fuiſſet: veluti ſi vnator

aualuiſſet. aut is qͥ accipiebat poꝛ
cceſſiſſet. Et cũ pecũia daret᷑
vt aliqo fieret qdiu ĩpendẽti ẽ: an
id futurũ eſſet ceſſabit obligatio.
Cuũ vo certũ eſſe cepiſſet futuruʒ
id nõ eſſe obligabit᷑ qͥ accepiſſet:ve

luti ſi titio.x. dvedero vt ſtichuʒ int

kkłendas manumitteret añ Rłndas
nlłaʒ actiõeʒ habebo poſt kłendas

ven. l. eius rei. in fi. a.l.ſe. B aũt ſiue pñs ſiue non.

IEadem pꝑſona.i. in te ſolo.

m Ercdit.i. mutmi. accuꝛſius florentinus.

n Pr ofecta.ſ.bꝛeui manu.vt h̊ ⁊..xæ iure

ſic nota. ꝙ aliꝰ tractꝰ ĩ cam mutui põt oueru
pe.l.aduerſus.ſ̊ j.j.m.q negocia. So. ibin
ti. hic ſic. ᷣm yr. tu dic ꝙ ̊ extabat.⁊ pata erat

ex numis mutma

tis ꝑs oↄdicat. li⸗
cLelt oĩis corpꝑa fue

rint ↄmnia. vt ů
e. nam ⁊ ſi.S.ſi.
Ite alind vt vſu
re peti nõ pñt.m

ſi ſupulatio inter
ceſſit. vt. C. de

vVſuꝛ.l.qꝙᷓms.poſ
ſet enã ſtricte in⸗
telligi. vt cuʒ nã
mutui ſit.vt de
meo tuũ fſiat. hoc
tñ fallit in duob⸗
caſibꝛ. Sʒ m p⸗
mũ creditũ large
ꝓ om̃i creduo di
cit. accur.
1 Crecitam. i.
mutuatã.⁊ laꝛgo
mõ accipe pecui⸗
az. vt Z. e. l. ij. .
itã.⁊ hoc ꝓut ad
exempla q ſunt ĩ
lege refert. ß put
ao glo. oꝛchnariã
creduã large po⸗
nit᷑ ꝓ oĩ creduo.
ſ. vere.iðoq; mu

tun ꝓprie no eſt.
iniptatiue tamẽ

erat mutuũ.vt

ñ vr eẽ ſpãle ĩ pe
cunia cũ idẽ vne
at᷑ ĩ alijs caſibo.

vt. j. ve wona. ini
vVi. 1 Vxo. l. iij. .

fi. 7. J. furi. l.
falſus.nn pun „S
idẽ rñſum. q ſut
3. Solu. ibi erat
res pñtes.vt.j.
e fur. l. falſus. S

lu.q.x.⁊.3.ð rei

lʒ. S. quotiens. et
. vt B 7. E. ð nõ nu.
5 eꝛat pecuma ĩi pᷣſen
ſoluioni. ſit vñs vl

nõ. qĩo em̃ c. vt S.e.certi ↄdi.in fi.l.ibi aũt ↄſumpta erat. JYtẽ
idẽ eſt j. C. e.l.ſi ex precio.So.hc ꝑatꝰ erat ſoluere. ibi nõ. alij ꝙ
ibi nõ erat pñs.hic ſic.tu dic ꝙ qᷓtu ad vſuras ẽ ibi ↄtractus ꝓ in

fecto.niſi ſupulano inter ceſſerit. Sʒ qtũ ad

ſoꝛtẽ ibi. ⁊ H valet ſi

