nerũut vt. . ve vulga. ſubſtitutoe. ſj ſi pluree.S.in arrogato q;.qᷓ eſt ʒ.
vVel dic q̃rtã ſolã.i.im̃ ⁊ ſubaudi ⁊ eã ꝑtẽ quã ⁊c.⁊ eſt ſimnlis lectura.
C. ſacroſan.ec.l.placet.
r Dpoꝛtet. ſed ſi aliud vltra q̃rtã ei reliqᷣt poteri ei ſubſtituere in eo
poſt pu bertatẽ. vt.j.ſubijcit.
TJucicio.i.nõ mera liberalitate.
Piouidentia. que iſtnd ſtatuu. ſcʒ ↄſtitutiõe dim piij.
n q El in adoptioeʒ agnaſci. i. qbus erat agnatꝰ añ adoptionem
efncit᷑ ognatus poſt adoptidem ſᷣm. m. ſp male. qͥd eni ſi ꝓꝛſus
ab exneo arroget᷑ nõ fieret agnano vel ↄgnano ſcpʒ eũ.qð ẽ ſalſum vt
ĩ. vnde cog.l.j.S.ↄgnationem.ſ iße de pmis agnatis foꝛte intellexit qᷓ
ꝑ capins dimmutioeʒ deſinũt agnati.ſ̊ retinẽt ↄgnati.dic g̊ agnaſcitur
hijs im qᷣbo eſt arrogatoꝛ agnatus.ſ in quo apparebu hec agnano vel
ognano. H. in iure qð hñt agnati inter ſe. ⁊ 9ↄſeqnter in eo qd habẽt.
cognati in ſuccedendo ⁊ alijs.vt.j.xæ ſuis ⁊ legi.l.ij.S.herechitas. ſed
hodie hoc habet locũ tim in arroganõe nõ ĩ adoptiõe.miſi det᷑ nõ ẽneo
vt.C.de qdop.il.cñ in adopnuis.S.ſ̊ ſi qͥdẽ.⁊ inſtuu.e.S.ſ̊ hodie.
x Sanguinis id eſt cognanonis.
y Agnanoõis.qð eſt ius ciuile.⁊ ſic cimile cinili ſe applicat nõ nãli.
3 Mairis loco nõ eſt. ſ̊ nouerce vt.j.de ritu nup. adoptinus.j. N.
a Jamuliam. hic põi᷑ familia ꝓ agnatiua ↄgnatione.j. e vbo. ſig.
l. ꝓnuntiatio.S.cõmuni.accurſius. .
b. Muptijs. hoc tamen aduerſat᷑ ei qdð de matre ⁊ vxoꝛe adoptantis
dicitur ⁊ hoc perpemo.ſoꝛoꝛem aũt ſoluta adoptione accipere poſſumꝰ⸗

quod ẽ conſtitutum.a infra pꝛobationi.l.ab ea parte in fine. que
ſunt contrarie. ſed dic quod hic duo obſtant patri. ⁊ factum ſuum
⁊ longi tempoꝛis cnrſus. puta decenmium vel plus.in legibus con⸗
trarijs vnum m.ſcilicei factum. argumentum. C. œ ſunchs pa.l.
finali.vel ibi in.l.ills ne de ſtam eſunc. non admitntur pater.ſed
heredes eius admittuntur quoniam ſi illa vemret ad patris heredi⸗
tatem repellerent eam niſi omnia que acquiſuuſſet reduceret in com
mune. vel ibi ab alio.hic a patre.

fNMeq; adoptare.per aliũ.nota quedã poſſum per me que ꝑ alinʒ
non poſſum. vt hic 7. E. de indi.aut.ad hec.⁊.C. ð hijs qmi ve.e.
l. ſecunda. ⁊ infra d acquirenda hereditate. paulus.rñ. per pꝛocura⸗
toꝛem. ſed argumentum contra infra de adminiſtratione tutoꝝ ita
antem. F. geſſiſſe. 2. S. de ſtatu ho.l.arethuſa. ĩ fine.ſolu.colligitur
E.de cad. tollen.l.j.S.ne autem. .

g ꝗq Dem tilius. non erit. quia filius meus deſijt eſſe per eman/
cipationeʒ agnatus. vnde nec per eum alius fit mibi agnatꝰ
vt ſupꝛa eodem.l.qui in adopnonem.hodie tñ cum filins per eman
apationem non ceſinat eſſe agnatus videtur quod ille ſu nepos. vi
inſti.d legi.agna.ſuc.S.ſinali. L
h e Xadopnuo ſcilicit filio.
1 Cinili ſcilicet ſuccedendo ei ab inteſtato. a hoc ſi natus
ſint poſt adoptionem.ſecus in arrogato. nam ⁊ natus ante adopnoo
nem ⁊ natus poſt in arrogatoꝛis erit poteſtate. vt iufra eodem.l.
arrogato.
k l IYberum manumittere impꝛopꝛie ponitur. cum manumnſſio
lſſeernos tantũ reſpiciat. vt inira quando ac. c. pe. eſt. an. l.
pꝛima. S. pᷣmo. accurſiuns.

— — — =ẽ — –—

— —

=
=

N G 2 °* NMℳ 65

1. obis in es qð diximus.S.e.l.ſj etiã.fac̃ s e Liam apꝑnd ꝓconſulem. nõ eſt. nots ergo tebuit ei pareri. vt
14 Sel ra1. Thos O nobia S. admonedus ..e e vul. ⁊ infra de riſchone om.iudi.l.finali. que eſt coutr a. ſed hic
I pu.ſub.ſed ⁊ ſi plures.S.filio. ce voluntaria.ibi de contennoſa iuriſditione dicit.vt. .æ offi.pꝛocõ.
dn m Si pater iure.i.expſſis vbis vbi enĩ ᷣmõe opus nõ ẽ.ibi dſen æ le.l.ij.in pᷣnci. vel hic inter honnnes ſue iuriſditõis ibi nõ.
* t lns at. vi. · acno.⁊ obli.qᷓbuſcũq;.⁊.j.de vbo.obli. b a Soptare.facit inſti.e.S.licet.ar.j.S.e.l.adoptio eni.accur.
un n lſi cer be. ſermoõe mãifeſtũ facere poſſit. velle Mẽãcipari filiũa patre qu⸗.⸗ poteſt ne leges ſm
iur;. vbiñ voce. ſe filiũ in adoptiõem dare pinde cõ cũq; loco poſſe ↄſtat.vt exe⸗ — S
Irn n e Zq vro firmat᷑ adoptio.ac ſi iur̃ facta eẽt. at tæ patria poteſtate. Bez. arcg linem 1 2.
unn Pt. ſubaudreff Tqui vxoꝛs p Aul. Tiã apð ꝓcõſulẽ ĩ ea ꝓpuĩcia ¶ cur̃. fur.l. cnʒ alijs
n hre pñt. vñ ſpa⸗ nõ hñt filios adoptare fſrnrtt. qquã ſoꝛtit? nõ ẽ. maumitti in ner Eni⸗
nnca Vnes ſadoeure Dn põt filiꝰ m Archia. —7 adoptoeʒz Ddai poſſe placz. 1 DBẽ. in naturali qm nõ
⸗ der ſee ardeno q ĩ ptate pꝛis ẽ vllo mõ ↄpel⸗ Doptare q loco nepotis. p Tanſarga ſeiren
l S. ſi. ⁊ inſti. e. .. lere eũ.ne ſitĩ ptate.ſiue nãlis ſiue etiã ſi filiũ nõ hʒ Eũ quez x libe. poſthn. fi⸗
in Zign gwi adoptiuꝰ ſit filus. pꝓ Api. qs adoptauit.emãcipatum: vel in loo aue eſt cõtra.
H. J. II. ⁷. ) . — „ — „ 1 1 &A. „ S. e0. ſi ter. S.
w. ſi Fua Fuo. S Onnũ aut impubes qͥ ad⸗ adoptõeʒ datũ iteꝑꝝ ñ põt adoptãe. Seg: ipartr 5 d
eſ li ſuaom. ot optatꝰ ẽ audiẽdus fri a pu Wobriono mm rel. ſi paier.
mitl 5 bes factus emãcipari velit:idqʒ cã inre facta.a pncipe cõfirmãai
vllo mõ es factus P nach d a Soptio fa⸗
R l.regulari. nẽ⸗ cognita p iudicẽ ſtatuẽdũ erit. MHa poteſt. v Epianus. obeco
ſet ment ndaſ impatoꝛ titus antoninus reſcpſit. HOAm ita diuus marc? eutichi magiſrau. um *
tni lat tenddun. m Arna. are begs exunmabut mal,⸗ hug. coꝛam magi⸗
lnd eeraimme⸗ Zſi pubes factus nõ expedi cestadhibitis etiã qdicerẽt.i. q ſore grangtug.
reſe viorrs fanñ re ſibi m piatẽ eius redigi ꝓ lederent᷑ ↄfirmatione adoptiomns. vel ſine ſenptura.
un ama.l. un. bauerit. equũ eẽ emãcipari eum a Krogato patre⸗ m Ole.
Remitlegatch in ita pſtinũ i fami.lib iꝰ pkate ert ẽ n Am ita.
nem ilega ſt patre adoptiuo.atq; ita pſtinũ ius fami. . eri q ie bi⸗ tee aardade
vri reuciu hac co nepotes apo aorrogatoꝛe emc . adoptio nõ iure fa⸗
s pit. vt. . xce coch. bi filius ĩ adoptiõeʒ hac qõ nõ ſiełr ↄtĩgit in adoptõe.nã n. edere
ſi cui nibi nuius i adoptocʒ hac “õ 15 ſQui lederent᷑.
n eſt qnrlno vr. ſege ſit datus. vt poſt triẽnin potes ex eo ĩ aui nãlis retinẽt᷑ pfa ñ non intereſſent
.l. pxi. q̃ in v⸗ puta eũdẽ mihiĩ adoptiõeʒ des qᷓſi te. NMNõ tm̃ cũ quis ado ptat: ſe ed nlemnattne ve
en eshamgna ti an acto vlla ſit: ⁊æ l»beo putat cij ⁊ arrogat maioꝛ eẽ vebet eo quẽ oreo. filuv cum
int generalicer in ⸗ nullaz eſſe actiõem. nec enĩ moꝛib ſibi ꝑ arrogatiõem vel ꝑ adoptõeʒ ſoe nepous alis
i ſibet mioꝛe ano⸗· noſtris ↄuenit. filiũ tꝑalẽ habere. filiũ facit. vnq; plẽa pubertate.i. alnepes. na
6 de. m. F. lids Er adoptõem i Dem. pviij annis euz pcedlere vbet. uommes tangi re⸗
4 mindr a laan ad dignitas nõ minuit. ß auget Spaco arrogoͤdo ſuũ Herade ſibi . un ad
h.liin 1. anl. vñ ſenatoꝛ ſi a gleben ncopter. FS noe cere Hornee ei coꝛpa n a K. S ſie
„po⸗ mrili . mento eſlt. 1 m Jo. nec obſtar
ſol. S. f. . C. de manet ſenatoꝛ.ſimilit manet ⁊ ſe⸗ impechim t. e Ro ober
a emꝗ.li.nec anunns natoꝛis filius 1DBDem. J pater filiuʒ: ex quo nepoes ix. loanmt gi
F * . qñ ꝑ re⸗
. ſiqᷓ;. cauſa cognita. vt ſi locuples ſit pupillus arrogat* vñ eſt hic argu. quod qñ reſcripta inpetrant᷑ ebeant interuenire qui
5 0 a danmo. lſed⸗ ſi qs minoꝛ. ꝑ reſcriptũ lederent᷑.vt.ar.j.d na.reſti.l.ſi.⁊..de mino.in cauſe. S.
4 q Zdoptare.nota vitricũ poſſe eſſe tutoꝛem pꝛiuigni ſm. vt. C. e cauſa. ⁊ in autennco. vt ſpon. lar. S. ad hec.colł.viij. ⁊ cauſe merita
cõtrario iu. tu. l. fi. itẽ nota qð põt eũ arrogare.ſ̊ ↄtra.S.e.l.nec ei ꝑptium ⁊c.vt.. ſi per vim vel alio modo ſnali en in f
r vin tmet lbi. vel dic ſpecialiter a pꝛincipe fuit unpetraaui g a PBraaer. kiren ee rij . i. 7.l. ſi pꝛem. in pᷣn. a. J.
. ct . dant in poteſtatẽ arrogatoꝛis.ſi poſtea auus
r ł XT ſi pubes. redigi. i. redactum fuiſſe. h Retinent. ſed an recida —
ſ ¶ I tibꝛ queſitũ.alłs incipit ſi nbi.⁊ ałs queſitũ eſt. naturalis mout᷑. H. ſic vt. S. e.l.paterſam. —
xuiij. vt inſti. qui.
tus. vel ab alio. 1 Mon tm̃.plene. nõ plens dicttur qñq;. xuij. annoꝝ vt
u At.i Vame annee ſeſan. er. . hoe ius.vel dic ꝓpꝛie. mo. tutela finiat.in pᷣncipio.plemoꝛ.xvij.ann. in qua quis poſenere
x Actionẽ. i.actum.vel dic ꝓpꝛie vt mõ.vnde nota qð dies habet᷑ põt.vt..de poſtuł.l.j.S.pueritiam.⁊ inſti. qui maumit.no boſin.
ꝓ non appoſita ⁊ pacium totum vt.j.e reg.iur.l.acius le.⁊.j.de alia pleniſſima.ſ.xviij.an.vt hic ⁊ qñ relinquũt᷑ alumẽta unpn ero⸗
here.inſti.hereditas. vt. j. de ali. ⁊ ci. le l. melleenn zn z zucͤfi glureo abem . 4 uns
L Er adoptionẽ.augetur.domicilm etiã adicitur.vnde ibi põt pubertatibus pᷣcedere debet. videt᷑ qõ ſic.vt.j. ꝑp. nun. l.
zusirt, dt.f. ad niel, ole fi. itẽ nõ nõ minui dignitatẽ iure. j. K. ſ id ñ credo. cũ ⁊ naturaluer plures naſei pñ̃t vt.j.ð ſolu.

gargoptõe.ſic. J. œ ſenatoꝛibus.l. ſenatoꝛis filius.S. a ſenatoꝛe. ſecꝰ

per matrimonium. vt. j. e. ti. l. femmne. ⁊. E. de dignuatibo. li. xij⸗
.l.mulieres accurſius. B
3 e Aancipari. loco idoneo tamẽ. ſic.. de conſti. pec. qui auteʒ
in fine ⁊. l. ſi duo.non in honeſto. vt.j.e arb. ſi cum dies. S.
ſi arbuer.dic ergo in quacunq; ꝓuincia ⁊ in quacunq; ciuitate coꝛã
indice mñ vt inſti.qui.mo.ius pa.po.ſol.S.noſtra autem.ſit oꝛdina
rius.vel nõ vt.j.de mãu.vindi.l.etiã.S.ſi.dico.nmagiſtratꝰ mũi⸗
cipales habere hanc ptᷣatem. vt. C. d magiſtranbus muici.l. ij.

ſi p ⁊.ĩ.ſi ꝑs here.pe.antiqin.⁊ adoptio naturã imitatur. .
k Spado. accreſcere. id eſt ſibi heredem ſuuʒ conſtunere. vt hic ⁊. j.
eo. l. ij. S. illud. . .
IJ pater. duos põit caſus. Damo emũcipauit filiũ pꝛ nepote in
pkate ſua reteto. Scõo can vedit eũ alij ĩ adoptiõeʒ.⁊ totũ in⸗
tellige ĩ pꝛe nãli.nã adoptiuꝰ readoptare nõ poſſet. vt. S. e.l. adoptãe
S.eũ.ſ q̃ eſt ratio.q̃re no recidit cũ ĩ pᷣſtinũ ſtatũ redherit. N. quia q̃ſi
liberatus fuit hic nepos a patris ſin poteſtate eo ſcʒ parre emancipato
i. hoc cõſecuius eſt qð nõ vebeat auo moꝛtuo ĩ eius recidere ptᷣatẽ.⁊ qᷣ

liberat?ꝰ ẽ poſtea reuern nõ põt. niſi ꝑ adoptõeʒ vel mſi mgrat exiſtat
vt. S. e. ꝗᷓ liberat.⁊ in aut.ↄſtitu.q̃ de digni.S. illud quoq;.colł.vj.⁊
ant᷑.de ſciſ. epi. S.ſ̊ hoc qͥdẽ colł.ix.eſt ⁊ alia rõ qꝛ emãcipatꝰ filiꝰnãł.
poſtea adoptatꝰ oſeqᷣt id ꝑ adoptiõem qð qᷣlibet alius exneꝰ ſi adopta⸗
retur. ⁊ mil amplius.̊ finiia adoptiõe ꝙ ſit moꝛte pris oĩa iura ꝑ eum

mno 2 ſellen auo. illi pkate enerinouerit. poſtea
n OQuẽ. l. fli. æ eũ adoptauerit: moꝛtuo eo nepos
be i pris nõ reuerti ptatẽ. Mec is ne
gnitatẽ qi o wnũ pos ĩ pr̃is reuertit pfatẽ.quẽ au⸗
c. vt ĩ aut. cõſt. q retinuerit filio datoĩ adoptioneʒ.
e dg. 5. lud. d et (u venuo readoptauit. i Beé.
contra.colł. vj. 4 EOe pte r— 1 e.
e Ziz iane Tiã infantẽ in adoptiõm da
re deli. ſi ifant. itẽ DVoptiones nõ ſolũ filioꝝ ᷣ ⁊
hoe ĩ adoptide ſec⸗ q́i nepotũ fiũt.vt aliqͥs nr ne
in arrogatõe vt. S. vid . pi ge ai ero ſili
e.ĩ agoptõe. mſi ſe Pos ce videat. pide qi ex vero filio
ret vt diximꝰ. ö. e. vel ciceps natꝰ ſit. p Rocu.

p a Bop/l. ij.

gagnauons bñ erũt
it eos. vt. S. e. qͥ in

vt. S. q ĩ adoptõeʒ.
t Jure legis. filiꝰ
aliꝰ iur nãe. vt nãl
aliꝰ iur̃ legis vt ad⸗
optiuꝰ. vVt Hᷣ ⁊.S. e.
u Milio ſuo. l. j.

ſqʒ viuẽte m Jo. 9ſentiẽte. vt. S. e.ſi qs.· vñ ſᷣm hoc ? rõ ĩ ꝓmtu. qꝛ

g is q nepotẽ ex filio bʒ ĩ ne

nnes. in-⸗ J.** LoEX!
ceps. vt ſi pnepo potis locũ aliquẽ adoptaue⸗
o aligue ahepe · rit: nõ puto moꝛtuo auo iuraalan
Ane e inghi 21 s guinitatis ĩter nepotes futura eſſe.
aa bo mſti.e . .· Sz ſi ſic adoptauit vt et iure legis
I Gider ia nepos ſuꝰ eet. q ex lutio. puta filio
Jo. vel dic vt. y. ſuo.⁊ ex mr̃efamilias natꝰ eẽt.con
ec ds Gl Mrera eiꝰq in adoptweʒ datꝰ
hrt. . aut.i ſcðo ea ad preʒ adoptm trãſferũt᷑.
n leg eroſſit. d puitute maa v Api.
pmu no vqaineop ;
paret ex qnuo veliit. Oſitus mihi filꝰ ĩ ptatẽ meã
r. Coõſangiitatt ·pecdigi pncipis bñficio põt. liberti⸗
.i. fraimtatis q er re nõ dubitak.
eodẽ ſãguie pceſſ-· nmu en tn manere no dubuat.
ſſe videant᷑ ſ iura D

dopidez vaͤ. ſe reꝑꝝ diuiſio ĩ duos arti
vt agnar' admitterk culos. vel duo gnã de⸗
e ad . Nducit. na alie ſhnr diui
hʒ iura oſãguitatii mi iuris.alie hũam. Siuini iuris
pertm ſt veluti res ſacre ⁊ rligioſe. Scte
mõtuo ẽt ius agna / q; res veluti muri ⁊ poꝛte qoãmõ
nots ſu ſblat. ar. Diuini iuris ſt. Qõ ãt diuini iuris
an doezid i nullibois ẽ. Id vo qð hũani
cñ ĩ cqu quẽ poſu t ei inn .E 9 go 4 m
A lean er moto) un is e. pleruq; i alicui/ bois . pot
. Firnra. qꝛ ne It vnlłi? bois eẽ. na rs herditqie ⸗
eo auo viuẽte fueft qnqꝙᷓ aliqͥs heres exiſtat:nulliꝰĩ bo

nis ſt. He aũt res q huani iuris ſt

gut publice ſt. aut puate. q̃ publice .

ſt nulliꝰ in bõis eẽ credũt.ipiꝰ.n.

—

erieuuliõe 2 qualitagte.

vbꝛ viuẽte ſiliõ meo ⁊ ↄſennẽte ⁊ volẽte taꝙ; ex eo nepo:cadopto me de
cedente recidit ̊ nepos ĩ eꝰ ptatẽ vñ ⁊ agnatꝰ ẽ idẽ ⁊ alteri fri.vbi vo
liliꝰ eãt mõtuꝰ.ñ pot ĩ eiꝰ ptatẽ recidere qͥ ñ ẽ.vñ ini nepotes meos me
mõtuo ius agnatois ñ ẽ.idẽ ẽ ſᷣm caſũ.y.vt ſi lios habebã nec expᷣſſi
ex q̊ adoptarẽ.nã tñc ꝓpi ambiguitatẽ in nulliꝰ recidit ptatem.
x Puto.qꝛ iura fratnitaus ſunt inter os. .
y o Mera. vt eũ alat 2 ſuſtetet e peculio eiꝰ noĩe teneat᷑ ex õctib⸗
qͥ poſtea ſecũ ſiẽt ñ pꝰ vi.j.de peculio.ĩ arrogatoꝛeʒ. ⁊ inſti.œ
acqſi.ꝓ arrogatoem.S. fi. .
3 1 M puitute mea. mõ maumiſſo vna cũ filio vel enã ex ituallo.

a Pñſfico pᷣn.i.pꝑ arrogatõeʒ.ſ̊ ñ pꝑ adoptõeʒ.ſᷣm.y. ſic ſolint᷑ ʒ.
5.e.ſi pꝛ. S.fi.⁊.S.ð ſta.ho.l.fi.in dic bñficio.i.pncipis puilegio fie
ri poſſe.⁊ ſine eo nullo mõ poſſe.nã nõ ſolũ alienũ libertũ adoptare
pꝑpmittere pot.vt hic.ſ̊ etiã ſeruũ alienũ maumutere ⁊ reſtituere na⸗

talibus.vt.j.de na.reſti.l.quenis. b Be rex dim⸗

J ſiõe ⁊ q̃litate.ac.
vmuerſitatis eẽ credunt᷑. Pꝛiuate e t Amma.
at ſunt q ſingloꝝ ſt. Quedã pᷣte marbtan
E Izjirs; ma. E
rea res coꝛpoꝛales ſt᷑.q̃dã ĩcõpales ohendioſtor.

coꝛpoꝛales he ſt.q̃ ſui natura tãgi
pñt:veluti fundus hõ veſtis aurũ
⁊ argẽtũ.⁊ dẽiq; alie res ĩnumera
biles. Incõpoꝛales ſt.q tãgi ñ pñt

d Poꝛte. als ẽ
in tex. ciuitatũ.
e NHõdãmõ.nõ

qꝛ nec r̃ligio nec

qlia ſt ea q in ↄſiſtũt. ſiẽ beredi:· colecrio laa ẽ
tas vſufruc. obligatões ꝗcũq; mõ hea q eas wolat.
Icre. 3 7 15 ſcĩ dicũt᷑. vt
Icte. nec ad rẽ ptinet q i heredita ats ſi det v

te res coꝛpales ↄrinent᷑.nã ⁊ fructꝰ f ullus ſep

qͥ ex fdo ꝑcipiũt᷑ coꝛpales ſunt ⁊ id nort hos luhan
qð ex aliq obligatõe nobᷣ vebet. hble ſura ſiue nagte⸗
rũq; coꝛpale eſt.veluti fundus:hõ: vñ die ꝙ res dʒ
pecuma. Mã ipᷣm ius ſucceſſiõis. ? ĩ boio niłis młt
c U1. B — n een mois.nã vt fere
ipᷣm ius vtendi fruẽdi.⁊ ipʒ ius ob beeſtie vi bijs h
ligatiõis ĩcoꝛpale ẽ.Eodẽ numero locnahe regul q
ſunt et iura pdioꝝ vrbaoꝝ 7 ruſti⸗ dcedit vr minn e⸗
et fuitutes vocãf. m. Ar. .tere ite ceſura
5 alrin r vt res ſacre ⁊ re
cag narur ali inre comnia eeſ ernd
Aunt oĩm. qdã vniuerſitatis vxr inſti.e. . nul⸗
qdã nullius. pleraq; vo ſingulo-. li. a h ñ hʒ locñ
man, * ririik: E regula. imo pẽa
q var ijs ex cqis ciiq; acqrũt: t q ipot ſi qs renge
em nãli iure oĩm comũia ſũt iſta: lin v. ne qd in
3 5 gre. irra oco ſacro.⁊ ĩſti.
ger aqᷓ ꝓflues ⁊ mare. ⁊ hoc litto ſceete ſen in
ramaris. f Loꝛenti. ſüres p örelicto
Tez lapilli ⁊ gẽme. cetera babeat. H hʒ lo

q in littoꝛe inuemũt᷑.iure na ũ egk a. vt iſtꝛ.
SS — , e. S. pe. itẽ tpe vt
infr̃a ſtatĩ fiſt. m Arti. ĩteſauro. vtj.
mo igit᷑ ad littꝰ maris ac,⸗ acq:re. w. nu⸗

— Ee 6F. §. fheſaur.
edere ꝓhibet᷑ piſcãdi cauſa. SFione reguia

tñ vilł.a edificijs ⁊ moumentis . vi dimidia er?
qð ĩnẽi iit eiꝰqͥ

ſe abſtieat:qꝛ nõ ſunt iuris gentũ iuenit. vt iſti.e⸗

ſicut ⁊ mare. idq; ⁊ diuus pius pi⸗ CEtbeſauros. ite
ſcatoꝛibo firmianis:⁊ capuanis re⸗ u vt hereditas
„ A . vt. . ꝓx. rñ?⁊ G̊
ſcripſit. Pe ſumi pene ola ñ bz locu regul⸗
poꝛtus:publica ſunt. . ſingar er te
2 0 ) Hnn uocq; vſi 6 eſt i⸗ moꝛtis fuiſſe he⸗
barmmn quoch nlus eſt pu⸗ redis. qñ poſtea
plicus iure gentiũ ſicut ipſiꝰ acdt vt. j. ve ſti⸗
flummis. otaq; naues ad eas ag⸗ Puck luo ner
plicare. funes rhoribus libi natis iur'. ois heduas
eligare. retia ſiccare: 9g Aut publice.
reiigare. retia ſiccare: et ex mari enniherſt

tatis res eni tm̃
romãe ciuitatis publice dicunt᷑.vt.. vbo. ſig.l.eũ qᷓ vectigal. alłs
publicũ dꝛ ius d uino oppoſitũ.vt.C. ⁊ ſacroſanc.ec.l.fi.in pu.
h Mulliꝰ. ſ. hoĩs puati.ſj diĩtatis. vt ſeqr. ⁊ põe exẽpla.vt theatra
⁊ ſtadia ⁊ ſimilia.vt inſti e. S.vniuerſitatis.⁊ ſic nota ar.qð ↄuũe eſt

meũ non eſt. ſic. j. e.l.in tm.S.j.
i NQuedã pñt.i.apte ſunt ſui nã. vt tangi pñ̃t.nã rẽ q̃ eſt ĩ pfundo
maris tangere non poſſumus. tñ eſt coꝛpoꝛalis.
k In iure. i. ſub hoc pdicabili ins ↄtinet᷑. nq ĩ diffininõe cunuſlbet
rei incoꝛꝑalis opõtʒ te aſſumere ius.vt ecce. hereditas ẽ ius ſuc.ac.
vt. j.e reg.iu.l.hereditas.iteʒ vſufruciꝰ ẽ us vtẽdi.⁊c. vt inſtitu.
& vſufruc.iem obligatio ẽ iuris viuculũ ⁊c.yvt inſti.xe ob. in pnci.

ve ſt diuini iur/

din

hne
Gn
iſi.
o

f fh?c

—

— —

Itẽ actio ẽ᷑ ius ꝓſeq̃ndi ⁊c.vt inſti e acno.ĩ pᷣn. ſic de alijs ſiłib⸗
iObligatiões. quocũq; mõ cõtracte.ñ dicit otractꝰ.qꝛ ipſi magis

ſacti ſunt ꝙᷓ; iuris vt.j.d cura.furi.cõſilio in fi.que eſt cõtra.
m SPlerunq;.qꝛ qñq; enã incoꝛpoꝛalis res nobis vebet᷑. vi ſeruiiꝰ

vt. j. ſam. her. heredes.S.contra.ſi ꝓmiſſoꝛ.

q Dim. ſuban

di ⁊ q̃dã publica oe in Po, rere & 11 der rrusſt ferri vnus de colle⸗
vt ĩſti. e.S. j. na loco edificauerit. eiꝰ fiet. 7 Eni⸗ ominũ fenſum atq; muni gio z collegiũ vlp
e bij iractait. nerſitatis ſunt nõ ſingłoꝝ. veluti tũ ẽ. ſanctũ aũt dictũ eſt a ſammi ollegio. K. ſic eæ n
j.e.nemo.in fi⸗ ———— „ enn enn „. 2 eſt ꝓhibitũ ergo ad
7.l. ſequenn. que in ciuitatibo ſunt. vt theatra ? mnibo. ſunt aũt ſagmina qdaʒ herbe mifum. vt. j. e te
r Mãu ure. ſtacia. ⁊ hijs ſiłia: ⁊ ſi qua alia ſüt gquas legati populo ro.ferre ſolent. i.l..a. l. ex eo. .
i. iure gẽtiũ qðᷣ 9 K —„ . ĩ.d pac.w.ĩter. ⁊
eſt inſtinctu nse (Oõmũia ciuitatũ. Ideoq; nec ſeruꝰ ne qͥs eos violaret. ſicut legati greS.cñ ſi. ⁊ H ſubijcit
inqucm̃. vt.. cõmũis ciutatis.ſingłoꝝ ꝓ ꝑte in coꝝ ferũt ea que vocant᷑ cencia. Fen vrh⸗
i ereſcen telligit. vniuerſitatis. ideo tazʒ In mũicipijs q́; muros eẽ ſanctos Hareceijmoͤmnttit
dont mnſn. e. . cõtra ciuẽ ꝙᷓ ꝓ eo poſſe ſeruũ ciui ſab.recte reſpõdiſſe caſſius refert. tmr. faat ad bunc
6&. nten tatis toꝛqri:diui fratres reſcpſerüt ꝓbiberi q; opoꝛtere ne quid in hbis S.ſquod emunch
eöninen e Ideo ⁊ libertus ciuitatis.non bʒ comitterer. v Apia. S. ij. 7. . ad trebe.
Linoꝛa. cõoag ncæce veniã edicti petere ſi vocet in Acra loca ea ſunt que publi⸗ i S. fuit qſiuũ ĩ fi
ſumt quo ad vm zus glique ex ciuib/ Sacre res ⁊ ce dicata ſunt.ſiue in agrꝰ wm. ſiarnan eF.
auo ad ptect?s Feligioſe ⁊ ſcte nulliꝰin bonis ſuntfme ĩ ciuitate ſunt. Sciendũ eſt oo x qſti.l. S. kun .
nẽ ſunt ppriro. acre aũt res ſunt hee. que pu ñ publicũ tũc fieri poſſe ſacx. cuʒ p HH
e n blice pſecrate ſunt nõ puati. Si q pnceps eũ vedicauerit. vel vedicj mitm q puati ñ
eſt conr. ergo ſacꝑ puatim ſibi cõſtituerit di vderit pĩaten. Yllud nondũ munt viß⸗ ,l
1 Te in ſacu nõ eſt. ſed ꝓfanum. ſemel aut eſt. aliud eẽ ſacꝝ locũ: aliud ſacriũ ſo. 1. f.5 polliel.
plucide materi. ede ſacra facta etiã diruto ediſicio ſacer locꝰ eſt locꝰ cõſecratus.ſacra j.in bn .7.en⸗
n lu vo obſen⸗ locus ſacer manet. Religioſum riũ eſtlocusi quo ſacra reponũt: u. mhel nal
218. Vvt. ]. . . 7
auro ⁊ argẽto ni deſi capiak ab inntee Z. ſaere⸗
gato. ⁊ ſi nõ ſunt.S.fi. Et collige ex hac lege qð ea demu dicũt᷑ cõ J.de gᷣhẽ. ẽpt.l.ede.qñq; tñ veſinit vt ſi capia ibo. vt. j. de reli.

mũia.q cũ ſunt in cõ

n Mam ꝓ cer
F al ei cducere.onꝰaliqð ĩ hijs reponere
nõis. mẽnſitne ¶cullibet libeꝝ ẽ: ſicuti ꝑ iᷣm flumẽ
alijſ. ß ð abuſz pᷣdijs adherẽt: q̃ w cã arboꝛes qq;
dubuat᷑.ſ.de fu· Ihiſdẽ nate eoꝛuidẽ ſut. iSẽ.
mo aere ⁊ anhe⸗ 1 Uma ri Bde nmlbe eſt ca
eala. g ga ſam ĩ firt e po re en ſe
coꝛpoꝛalia. h̃ qͥ igm1 ze pone
coꝛpoꝛalia. lʒ de Mtantũ.vt ⁊ ſoli dñi cõſtitu
htis nt ano. O.. , amtur q ibi edificat. Hcydin
natuꝛali ediſiciũ manet. alioquĩ edificio di⸗
. 1. genniñ. lapſo q̃i iure poſtliminij reuertitur

locꝰ in pſtinã cãm.⁊ ſi alius ĩ eodẽ

ivſu oĩm aĩantiũ occupãn ↄcedũt᷑. publica aũt
ſunt cõia vel in cõi vſu.ſ̊ nõ ↄcedũt᷑ occupãti qð eſt cõra pla.qui di

cebat oĩa publica eẽ cõia ⁊ ecõtra cõia dicebat eẽ publca. ex eo quod
oĩbus aĩiantibus pnnttitur publice his vti. ſicui in cõibus. vt in la⸗
uando bibendo ⁊ ſiłia faciendo. cõmuia dicebat eſſe publica quoad

quoſdã vſus.qui im̃ hoĩbus cõpemt vt namgare ⁊ piſcari. Iteʒ eſt
cõtra eũ inſtum.e.S.j.vbi ponunt᷑ vt cõtrarie ſpecies.item qꝛ in pu
blicis nõ ſolũ ꝑmittir alicui aliquid facere.ſed etiam interdicta ꝓhi
bitoꝛia apponunt᷑.vt.j.ne quid in flumie publico.⁊.C.de ꝓhib.ſe.
pe.l.j.illud aũt ſatis videt᷑ qð aqua flumis ſit coĩs.qꝛ cõcedit᷑ occu
panti.⁊ etiã irrõnabilibo.ſed ipſe alueus eſt publicus. qꝛ occupann
nõ cõcedit᷑ item nec aquã alicui alio deriuare licet vt.j. flumini.
n n Emo igit᷑ villis.i. edificijs ab alio ibi põtis. ⸗.l.q̊ minꝰ.
x Jure gentiũ.i.cõia iure gentium ſicut mare.
y Flumina.pene.pene chicit. ꝓpter ea que ad tpᷣus fluũt.vt rapo.
⁊ meloncellum que ſunt puata vt.j.de flumim.l.j.S.fluminũ.alij
dicũt ꝓpter flumina manu facta que dicunt᷑ eſſe pꝛiuata qð eſt falſũ
vt in.e.ti.ve flumini.l.j.S.ſi foſſa.accurſius.
3 r Iparmm. ſcilicet fluminis. accurſius.
ã Et ex mari.i.flumine.vel dic ꝓpꝛie. yſteronpꝛoteron.
ſcilicet oꝛdo cõuerſus. ſic inſti.e.S.litoꝝ. ſ̊ quid ſi vnus vult retis
ſiccare.alius incidere arboꝛeʒ.rñ.pꝛeferendũ eũ qui vult ſiccare qui
publicam vtilitatem pᷣtendu alius puatam vt ar. in aut.de non ali.
S.qui nõ veriſimile.in ſi.colł.ij.deſerũt occupan.vt.ar.j.xe vſuca.
l.f.ʒ ſi ſinkł vemt dic vt. S. ⁊ fac ad lege iſt.j.de flu.⁊ ne qͥd.ac.

l. j. S. ripa. ⁊.l. pe.⁊..dv acqʒ.re.w.l.pe.S.fi.⁊ inſti.e.S.riparum.
b i UMrantũ. ſoli.i.terre dñi cõſtituti.ac. ſed cõtra inſti.e.S.cuʒ
in ſuo.⁊ idem.j. acquiren. reꝝ w.adeo.S. cum in ſuo. ſed
il lud regulare ꝙ edificiuʒ cedat ſolo.hoc ſpeciale. qccurſius.

Jure poſtli.nec porerit pᷣſcriptõem opponore q̃ ſi

lõgo tpe tenuerit.

Reiif Eine M.l
aũt locũ vnuſqͥq; ſua volũtate fac. Eeti ne boſtien,
du moꝛtuũ infert in locuʒ ſuũ. po. pſcript. ſi qſch.
In cõmune aũt ſepulchꝛũ etis ĩni rlaeit. j. xe reli. cñ

nus ceteris licet inferre: ſed ĩ alienũ

d Aniuerſitatis

locũ concedente wmĩo licet ĩferre eatra a therõ qðᷣ
licet poſtea ratũ nõ babuerit c; ẽ inſpicere vt ẽ are
Thicet poſtea ratu no habuerit ꝙ na veronenſis.

illatus eſt moꝛtuꝰlocus religioſus
fit. Cenotaphiuʒ quoq; magis

e Stagia. a ſtan
do vbi currebãt ⁊

—— . pſixũ eãt vſq;quo
placet eſſe locũ religioſuʒ.ſicut te⸗ currente ſch⸗ qð
ſtis in ea re eſt Virgilius Wnpa ortoſtand
Ed dim fratres v pi. currebaoart.

cõtra ſcpſerüt. m Ar.

Anctum eſt quod ab iniuria

ſReſcpᷣſerũt.an
g̊ teſtimoi poſſet

l. cũ loca.ſ̊ coĩs locus vt liitꝰ maris leuiter põt fieri puatus ⁊ in eudẽ

ſtatũ redire.vt.S.e.l.in pᷣn.

Kk Religioſũ.ĩ locũ ſuũ.qũq; etiã ĩ nõ ſuũ. vt.j.de relig.l.ſcripus
lInumms ceteris. nõ g̊ eſt potioꝛ ↄduõ ꝓhibẽtis.ſic inſt. e. A pᷣn.
S. in cõe.ſj ar.j.j.cõi di.ſabinꝰ.⁊ facit.j.ð vſufruc.arbõibi.S.nauis

m Mon habuit. id eſt penituit.

n Religioſus fit. i.manet qꝛ ſemel oceſſiſſe ſi uſficit. vt h a. . de aqua
o Eenotaphiñ. locꝰ vel res ꝑata ad ſepeliendu. ⸗plu.ar.l.in diẽ.
it lbi ſſus

/ —Cil
non t fu

aliquis miſſus adhuc.

p Virgilius. ß falſus fag⸗s F. vt. j.l.ꝓxi.⁊ de relig.l.is.qͥ.⁊ ẽ .ar.

qꝙ auctoꝛuates poetaꝑ ſu

in cãis allegãde vt.S. de ſtatu.ho. ſeptio.

⁊te ſoluno.ſi pater.ſed.j.l.ꝓxi.eſt ar..ꝙ ſint repꝛobandge.
q ſ Anctu vi muri ⁊ poꝛte ciuitans vt inſti. e. S. ſancte. ⁊.. eadẽ.
rx Sagmibo. imo a ſanctõe vt inſti. e. SF. ⸗.l. S. pe.a⁊ añpe.

ſancte. 2.j. e.l. ꝓxi.in. S. ꝓpꝛie.
Verbe. fone ſaturege. t
u In mũicipijs. ↄmitteret᷑.i.ſine li cẽ⸗

t¶ iolaret.vñ etiã ſancti dicunt
vVt.j.e relig.l.fi.in pᷣn.

iia pᷣncipũ.vt hic ⁊.j.ne quid in loco ſacro .l. pe. ⁊ fi. 2. j. l. ꝓx. S. ni.
x ſ cra.ał nõ ẽ lex. publice.cũ aucte ĩꝑatoꝝ.vt.j.vt ĩ poſ.le.vl.

In agro. i. in villa.

3 Beclicaueru. ꝓpᷣe põt põi qꝛ olim

impatoꝛes ſacerdotes erãt. vnde dauid ait de ſe ipſo. ĩ ſacerdonbus
eius.⁊ ſamuel inter eos qͥ muocãt nomen tuu. vel dic ipſe dechcauit. i.
ꝓpᷣo motu ⁊ ſua ſponte voluit aliquã rẽ a põnficibus vedicari.
7 Ael vædicandi. ac. i.cñ aliqs impetranit vt liceret ſibi facere aliꝙ;
rem dechcari⁊ ipſe ei ꝑmiſu.accurſius.

4 H
A

QRHE ℳ.
G

7 X7
J W NRAAXE

0 / . 4 lkani R

= 4

M

2 414.
.Z

7 4
.

3

eruut fratres.qͥ ro
mã fecerãt. ⁊ cum

d a RKiſto. ita.

4 qͥs viola
Eit. admo
ti.i. appoſins.

/

Mope.in ſanctionib vt.j.de pemis ꝑ totũ ti.⁊ fere ĩ alijs pluribo.
m qbs pena impõit᷑.vel dic vt.y. vt ſi circa leges id facias quominꝰ ſit
lex vel aliqͥd ꝓ lege falſum ſurroget᷑ vt.j.ad.l.coꝛ.de fal.l.finali.
ARuros autẽ muũicipales. 1. ciuitatuũ. ſic põit᷑. I. ad muni.l. j.
a Mec reficẽ.q.dicat nedũ facere.

Licet. alicin p⸗
hato. i v ₰— ¹1 6 2 ⁶ —
nuan me v Arve qo etiã in edificio pᷣuato eſſe põt.⁊
oꝑ gn. oẽs. ⁊.l. ſolẽt q religiõe eũ locũ liberare vo
C Vves ANrg. . 6
ſaẽ no recipit. imo lunt lacr⸗ inde euocare. Pꝛope
qñq; ex cã ſpaãli. v Dicimus ſancta. qᷓ nec ſacra nec ꝓ⸗
T. c ſa. ſen. . lfana ſunt ß ſanctiõe q̃dã cõfirmata
mus meine. in vt leges ſancte ſunt. ſanctõe eni q⸗

dam ſubmixe ſunt qo enĩ ſanctione
q̃dam ſubnixuʒ eſt: id ſanctũ eſt.
ſi do nõ ſit cõſecratũ. Et interdũ
in ſanctiõibo adijcit᷑.vt qͥ ibi aliqᷣd

ſiłuudo ꝑ
griũ Jo. vt ibi La
ſarus ſilr mala.
e Occupatu. no
inundatioue tꝑali
vt inſti. e.S.alia.
f licũ. i. cõe.

pncipis vel pᷣſidis auctoꝛitate.vel
nec aliqͥd eis ↄiũgere vel ſuppone⸗
re. Res ſacra nõ recipit extimati
HDmpo.

hb Remꝰ. duo fu⸗

eẽt terno aun no Riſto ait. ſicut id qð ĩ mari
mie vocaret᷑ an r⸗e⸗ firati ſir ſy ratij .
ma a remo. vel ro edificatũ ſit fieret puatu . ua
ma a romulo.ſoꝛe qð a mari occupatũ ſit fieri publi⸗
obnnuit ranulus. — 1BHem.
maſu. Ut „ *
eſen frem hcher qs violauerit muros capi

vñ luca. fraterno p
mimaduẽ ſangiie ꝙᷓ per poꝛtas egrecdh non licet. cum

nſcẽdẽdo muros.

. te puniat᷑: ſicun hij qͥ trãſcẽ
dut ſcalis admotis vel alia q̃libet
ratione. Maʒ ciues romanos.ałs

cidi fecii.qꝛ ð ſuuʒ
fecerat ĩterdictũ in

muri. 2 eſt qar. g5

iüllud hoſtile ⁊ abominandũ eſt.nã

mudex ita ꝓximum
pumiat magnu ſi frater romuli remus occiſus tra
cut erneũ ⁊ paruũ rir aR
n. .5 rerep . ditur ob id qo muros traſcendere
.. w incẽ ru. voluerxit.

nau. pedius. dic vNt NDe ſenatoꝛibus.

1 Volue ⸗ibi.

Onſulari v Api.

it. ůͤ ꝓ ſolo cona⸗
mie bn nq nõö femie vtiq; cõſularẽ vi
A c. l Se rriũ pferendũ eẽ nẽo am
nis. l. ogtatoõis. ß bigit. ſed vir pᷣfectoꝛiꝰan femie cõ
de go euein aa en ſuleri pferar. videnduʒ eſt. ⁊ puto
olueir. i. volutne pferri. qꝛ maioꝛ dignitas ẽ in ſexu
enſeengeru ſc. . n virili. Coſulares aut femĩas dici⸗
ei r . mus ↄſulariũ vxoꝛes. adijcit ſatur

E. fi. regu.l.ſi o4ſii mus ⁊ mres qð nuſqꝙᷓ relatum eſt.
nec vſi receptu eſt. m. Arti.

De ſenatonbo. S” . — .
. Aſſius longinus nõ putat ei

qꝛ ſtaru goin ttendü d
diuiſoe rex vidunꝰ ꝓpmittenduũ q ꝓpter turpitu
ge rn dinem a ſenatu mbi mer reſtaun⸗
eneE eſt iudicare.vel teſtimoniũ dicere.
onginb. eo xoni lex lulia repetundarum. hec fie

cijs dic. pmo pᷣmit· YVDG
tẽdo de ſenatoꝛbo.vt de dignioꝛibi.q erãt cẽtũ nuero.vt.C.de pe.he.l.
lIC Dnſulari femine. que ſit hec habes.j.e.l.m fſi. ⸗fi.in pn.
mfm Peꝛeterẽdu. pinlegio ſexꝰ. vt. S. ſta.ho.l.ĩ multꝭ. ꝓdeſt
gũt hec pᷣlatio cũ vᷣctat᷑ de bõis debitõis vẽdẽdis.vel parte debiti remit
tenda.vt.j.de pac.ſi plures.S.j.⁊.l.maioꝛẽ.vel de dilatõe danda.vel
ceſſione bonoꝝ accipiẽda.vel ceria poꝛtiõe acoipiẽda.vt.C. q bo.ced.
poſ.l.ſi.iiem in tutoꝛe qͥ pꝛeſert᷑ ĩ admiĩſtrando.vt inſti.de ſatiſ.S.qð
ſi nemo.vel vepoſitõe iabulaꝑ.vt.j.d ſi.inſtru.l.fi.vel ecreto.vt.ſ.

cõmiſit capite puniat᷑. adH
aũt mũicipales nec reficere lʒ ſine

ad muni.l.qð maioꝛ. hoc vltimum non placet.

o ANinrili.hic nota.vt.S.d ſtatu bo.l.im multis.
p Cõſulariũ.ſubaudi enam.non ſolum conſulum.

q Adijcit. male.

rAatres. ſcilicet conſularium non dico conſulum. accurſius.

Kiöꝛe. V Apianꝰ?

betarnmn.
Joſii q ab alio ꝙᷓ a ſa
ri vetaat. m Ogeſti. turnino. ⁊ ſic no
Enatoꝛẽ remotũ a ſenatu ca ia hic in gene⸗
puteñ minui.ſ̊ rome moꝛari mn a unlue⸗
diuus ſeuerꝰ⁊ antoninꝰ ꝓꝑmiſerũt:· ſic.⁊. C. de ſolu⸗
inferioꝛe oꝛdie indignioꝛ eſt countra.. w zig.

pauk. S. fi. uem

S ES . or nota hic. ꝙ digni
Enatois filiũ geclpe ebem⸗ tas afers iin
nõ tm̃ eũ qͥ nãlis ẽ:veꝝ adop trranſit ad ſupio⸗

tiuũ qq;.neq; ĩtererit a qͥ vel q̃liteꝛ

adoptatꝰ fuerit: nec ĩtereſt an ĩ ſe-
natõia digtate ↄſtitutꝰ eũ ſuſceꝑit

tiõe amittit. A ſenatoꝛe in adop
tionem filius datꝰei qui inferioꝛis

ꝙᷓ; vt oſul ãis œſinat eẽe. v Ap.

Aſãqcipatũ a patre ſenatoꝛe.

Iſi ſenatoꝛis filiũ hri placet.
Item labeo ſcribit etiaʒ eũ qͥ poſt
moꝛtẽ patris ſenatoꝛis natꝰ ſit q̃ſi

res. ſ̊ cõtra. C.
ůe ꝓxi.ſa. ſcri.l.

in ſacris in pi.

an an digtatẽ ſẽgtoiã. p Fu. mMal al.t. i1 uin.
G= 119 :. . . ſpeciale eſt
Enatoꝛis filiꝰ eſt etiã is qu? m illis puilegija
im adoptioneʒ accepit qᷓdiu Anidint Bal.
tñ in familia eius manet. emanci⸗ pae eſt in luchs
cipatus vero nomen filij emancipa i quib ſe imſcet
mr volente ſilio

conſule vna cuʒ
eo vt ĩ aut. de cõ

dignitatis eſt qſi ſenatoꝛis fili vi⸗ iu El vond
et. qꝛ nõ amittit᷑ ſenatoꝛia digts cccateuij
adoptõe ĩferiõis digtatis.n magis turpitu⸗

dinem aliquam
quam in ofncio

commiſit. vt in

fine huius legis
7. J. ad legem iu
liam repetunda
rum. l. eadeʒ. S.

ſenatoꝛis filiuʒ eſſe. Sed eum qui H
poſtes ꝙᷓ pater ei ve ſenatu mot? iuris ſiue ſacti
eſt cõcipit᷑ ⁊ naſcit᷑ pꝛoculus ⁊ pe-⸗ tm.locũ hʒ qð h
gaſus opinant᷑ nõ ee ſenatoꝛis filũũ Teum mh.
quoꝝ ſnia eſt vera. nec eniʒ ꝓpꝛie non autez. 2. .
ſenatoꝛis filius dicet᷑ is cuiꝰ pater vedignt. ij. .l
— . iudices.item nõ
ſenatu motus eſt. añꝙqᷓ iſte naſcerer ar. ꝙ qui ſek ma
Di qs cõceptus qͥdẽ ſit anꝙ; pa le ſeen.Pdeſtun
ter eius ſenatu moueat᷑.natus a‚t vtpie e j me
pꝰ pris amiſſam dignitatẽ.magis cu. ſi cui. F. .
. vt q́ſi ſenatoꝛis finꝰ ĩtelligatur. u⸗ ⸗ ſeſinn⸗
tpᷣus.n.ↄceptõis ſpectãdũ pleriſq; vr. C. tu.ge.
placuit. Si qᷣs ⁊ prem ⁊ auũ ha l.j. æ. j. ð poſtu.
buenꝛit ſẽatoꝛc: 2 q̃ſi filiꝰ⁊ qi ne l. j. S. de qua. ac.
ſenatoꝛis intelligitur.ſed ſi pater ſor der .
ſerir c; S„& Cc Ver ni ex ea
Binlſeri digmiat eʒ an cocep tide m cã remotꝰ ẽ que
mus.qri poterit: an qᷓuis q̃ſi ſe- iſami ñ ĩpoꝛat
natoꝛis filiꝰ nõ intelligatur. qᷓſi ne æts ñ põt rome
moꝛari. vt.j. dæ
excu.tu.l. ſed ⁊

milites. . ſed ⁊ ignominia. a facit inſti. de ca. di. S. qubus.
y q Nuindignus. ſunt eniʒ multi oꝛdines. alij maioꝛes. alij mi⸗
noꝛes. eſt eniʒ maioꝛ ſuperilluſtris.ſecundus illuſtris. ter⸗

aus ſpectabilis. quartus deſcenſiue eſt clariſſimꝰ. qui ergo indignꝰ
eſt eſſe ve ſpectabilibus.multo indignioꝛ erit eſſe de ſuperionbus. vt
hic ⁊.j.de inter. ⁊ rele.l.relegatorum.S.poteſt. a.S.fi.⁊..de ſeruis
expoꝛ.l.ein pacio.ſed oppomiur. Imperatoꝛ indignus eſt quod ſit

pꝛeſes ergo indignioꝛ e inperio. N. non ſequit᷑. ninores oꝛdines

uſ

gn

unt

—
—.

E⸗
☛☚ – 8* =–—=—. —

—

1

9 a Zoptiuũ. ſed cũ hodie in eins ptᷣate nõ trqſeat.niſi ſit anꝰ
paternus vel maternus. an eadẽ dignitate fruet᷑. H. ſic ᷣm
aʒ0. ſiẽ ⁊ ab inteſt. ſuccedit.vt.C.æ adop.l.cũ in adoptiõe.S.pen.
b A quo ſpectabili. ſ. vel illuſtri vel clariſſuno.ego S.naʒ ab illu⸗

Donec.i.vſq;q̃ copulent᷑ nuptijs plebeioꝝ. ⁊ ſic nõ caute dꝛam pa
tris ⁊ mariti.maritꝰ.n.ſue vxoꝛi dignitatẽ nõ pꝛat ſi alij nupſerit po
ſtea qui ſit inferioꝛis dignitans.pẽ vo pꝛat.⁊ ſi is cui nupſii filia ſu in
ferioꝝns dignitatis.dũ tn nõ ſu plebeius.ac.

j. e. lib:os. ⁊.l.
rcnc Dema pos tamẽ ĩtelligi eebeat. ⁊ magis
vel oſule. vel ali eſt vt væbeat.vt aui potiꝰ ei digni⸗
eun doſe tas ꝓſit. ꝙᷓ obſit caſꝰ pris. i VDeʒ
Zatzen dicuk. vwt Emie nupte clariſſimis ꝑſo⸗
J. l. V. i fi. azo.

Vil q̃liter. 1.

ſtribo tm vel ſuꝑilluſtriba.d) adoptari vi dicat᷑ filius ſenatoꝛis vt.

s claiſſimaꝝ ꝑſonaꝑ appła
lõe ↄtinent Clariſſimaꝝ femiag

coꝛã pᷣncipe vł pᷣ „☚ äz
has dnog noie: ſengtop filie: miſi qᷓ viros cla⸗
moe e niſſimos ſoꝛtue ſuͦt nõ babẽt. ſemi

d Mec itereſt.

ꝗqꝛ vtrobiq; ſunt

filij clariſſumi.ĩ⸗
tereſt tñ qnia pꝰ
dignitat ez ſuſce⸗

T. nali Jo. ab. j. S. l. px. .

ms.n.dignitatẽ clariſſimã mariti
tribuũt. Parentes vero wnec ple
beis nuptujs fuerĩt copulate.tãdiu
igit᷑ clariſſima femĩa erit. ꝙdiu ſe⸗

re digni. ſi ſena⸗ ſepata ab eo alij ĩferioꝛis dignita⸗
1oꝛ.q̃ eſt ð.li.xij. tis nõ nup it. p Apini.
1nEne,⸗ IYliam ſenatoꝛis nuntioe li⸗
tit ſenſ ſunõis Perti ſecutã patris caſus nõ
legis in hit. uc facit vxoꝛc. na qſita dignitas libe⸗
mine leexs Lis ꝓpter caſuʒ pr̃is remon aſena
mn naturali v. tu auferẽda n eſt. v Lpianus
Piakore. Iberos ſenatoꝝ accipe vebe
ñ amittit. vt hic mus nõ tm̃ ſenqtox ſliag ne
. S de adop.l.n rũetiaʒ oẽs qͥ geniti ex ipſis vel ex
neoponeen liberis eoꝝ dicat: ſiue naturales ſi
· vñ cognat. l. Uue adoptiui ſint liberi ſenatoꝝ.ex
oanaubem qb nati dict. Sed ſi ex filia iens
ad müicipa. l. o: toꝛis natus ſit ſpectare vebem? pa
gine .fa ſeir tris ei? ditöm. p Aulus
lus q prii ſine. natoꝛes licet in vrbe wmi
ar S. XE ⸗ ciliũ hre weont in 2ibiii
6 t. Mätide oꝛiundi ſunt bre wmi i ſtelli⸗
ma pfe.

npᷣn. «z qd ſi poſt emacipatiõez pẽ ſenatoꝛ

efficiat᷑ an ſui ſenatoꝝs filiꝰ põt dici ſm Jo. ꝙ ſic ar.ĩ.ij. H.hꝰ leg⸗
1 Añqꝙᷓ iſte naſceret᷑. ⁊ ↄcipet᷑ Jo.⁊ ꝓbat᷑.ex ꝓx.S.

k Si qs ↄceptõis.nõ in hoc iſpici tpᷣus ↄcepnõis.ſic.C. de ſuis 7

t emina erit.ſ.gratia marin.

(ſulari viro ĩpetrare ſolent a
cipẽ quis perraro vt nupte iteꝝ

n f Fliã nupti

„ B as. ſ. e fcõ
. s nã de iure no tenet
