vki res furtina ð
uenit ad dñm ol⸗
terius vt heredẽ
vel bo. poſ. vyk ar
rogato ꝛẽ. agit et
ex veteri ↄtracta
tiõe ⁊ noua ⁊ ſic
due eidem. ⁊ oua
eundẽ actões ſur
ti ↄpetũt.vt.l.ſi
vmmü. 7. l. ſi cu

qs in hoſtin. nee

obſtat. l. ei qᷣ. qᷣa
ibi wminiũ non
mutar᷑.qdð ̊ facit
qñ reau ad dñm.
V.l. inidu. S. fi.
hoeh wominij mu
tatio. ⁊ ſic heres
furis tenet᷑ noua
ↄdinone. 7 noua
actoõne. vt. j. e.l.
ſi ꝓ ture.S. fi. ſic
7 wmino nouo⸗

noua actio dat᷑. at ſi aut ſingulari ti. vt legato agit᷑ tm ꝓ noua otra
ctatione.vt.l.ſi wminiũ.in fi. ꝓ veteri heres. vt S. de ſer. cor. ſed ſi

heres. vel illud in actione ſerui coꝛ.in fur. idem quod in vmuerſali

dicunt. alij dicũt ex veteri ↄtractatione indiſtincte dari veteri wim
no. quod eſt ↄtra.l.ſi wvmmmum. ſeo que eſt rano doiuerſitaris inter

ↄditionem furti.⁊ furti actõem. Item quare nõ eſt ia ambulstona
ↄdiuio vt actio furn? Rn. ocitio Pdita eſt vr detur womino qð eſt cõ

tra naturam ↄduõnis ⁊ contra ius. ergo reſtringit ad pꝛeſentia nõ
futura.vt.j.de libe.⁊ poſt.cũ quidã.⁊ 5. vſufru.quẽad. ca. l. fi. ens
ex ſutura cõtractanne. vel ideo nõ ranſit quia alia actione oſilluur

vt in fine hunns leis.
b Poreſt legatarius vᷣm io.

ce X7iceo. ſi res nun. vt quia eam omodaſti aliꝰſurr ipnut

d Mihi. 1. a me furtiue ſubtraxit.

e Facto. vt ſta tim ſubijci in exemplo in onmuni 2.

f In commum. igit᷑ rem munẽ puia ſeruũ cõem tecũ habeg h ſb⸗

ripuur vel ab eo cui ↄmodauimus vel ab vno nĩm mierim ꝓpuocas

me ad iudicium ↄmuni di. Diſtingue ergo aut eſt miht adiudicata

,

res. ie ꝓuocante ⁊ tunc ↄditionẽ amiſ

ego zdicam pꝛo mea parte.que mihi remanſit ⁊ pꝛo ea que ex nudca
none ad me puenit. ſi aũt adiudicaret᷑ nbi puocanti. ↄdino remanet

mihi mee partis.tibi etiã tue ꝑti

⁊ ſic nota ꝙ ſufficu hoc vltimo caſu aliquando interfuiſſe meam
cõditione licet hodie nõ interſit qð in actone fur.

de fur. inter omnes. in prin. accurſius.

s ſimiluer remanet. vt hac. l.dicit.

eſt expediuʒ. vt. .

g Prouocatus. viroq; caſu eſt alteri adiudicata.
b Retineas. ſ. odi. fur. cum focto tuo dñum noõ ſit tranſlam. ſe⸗
potius quadã neceſſitate. Sed oppo. ant himus rei pro gua egunus
ↄmuni oi. poſſeſſionem habeamus. tũc nõ poteſt ogi odii. vt 3. ſiue
manifeſtus. aut ñi. ⁊ tunc nõ potuit vmimiũ manſire d vno in aliũ
En. facile eſt m nos aſſignare.qui dicimꝰ vñium ſine poſſeſſione

=
=

= =
=
=
=
☛
S
E

— =1
—= =
=

e =
— S=S
à ——
S —
= -
=
☚n
—

SS
=
ES
— —
= =
—

— =–
E
Se —
— .„
„

—
—*

onepetitc
Poueſun

lus coꝛnj

=

a
=☛, =☛-

.

4

ufſenli⸗Ajamr

iſti. quã ꝓ tua ꝑte habebas. 7?

–

k

untiſccpoſelſoni hiar
ne Afte tiſtum an
huinnſri l on uin
Wiltoonßmnepfn. d

(iotnooalater rpen

Mömſar.

Emiummmr.

ſac tubntitidnmt
ukni ſmml.
tisentisi repent
ſrtiönagit di

unggkhiet an

ieſtegticeen
intnen nnne

Kndtang S
ulmsutn

=
= =
E
=.
S=.

Wamg
rtggnun
Seacchllaſiſineinn.
igſſnn
Mef 3
Rri Kernmerz,⸗
Kinnn

–
iit in
ban din
aöͤſeäm
inemfun, n
Nſt. G en
tmnentg
Knſu
nnlafmn.
, A. n
n pent e e
ren lgaum
nang. i
rmarcclns ü
ch ill un
Riwoſec,

Nmmüt

inneneſe m
.
Ki nn r
Gnnmnigs in
ger i
ninlpn gi
—
ndu. M il
uum ham u
õ
li mitiiin ai
rmin glu duß⸗

acqri.pone em̃ ꝙ eum induco in poſſeſſionem.licʒ em̃ non acqͥrit᷑ ei

poſſeſſio.qꝛ alius eam hʒ.tñ acqrit᷑ dmium.vt.j.de ſun. d.l.ſi fun
dum. Ael pone ſᷣm aʒo.ꝙ fur ſtatim re adiudicata ſocio.ei tradidit

poſſeſſionẽ qꝛ erat hõ potens nõ tñ volens reſtituere cui ſurripue⸗
rat ſꝑnẽs eu. Vel pone eaʒ poſſeſſionẽ eueniſſe ad dñm q ignoꝛãs

ſuaʒ eſſe alicui pᷣ⸗

n ve een ſe res data ẽ inceꝛti aditione actuꝑſi
aſecuteſt rem. veg ſurrepta eſt. p Auk.
e⸗ X argẽto ſurrepto pocula fa
le ĩ nbo udic cta adici poſſe fulciniait. ĩ
ins. lſam. berc. ↄditõe poculoꝝ eĩ celature extima
gun. vr raſera dio fittq impẽſa furis facta ẽ. quẽ⸗
rur ſine hoſſeſnio admodũ ſi infans ſbꝛeptꝰ adoleue⸗
ne ex oa ſnin vo rit extiatõ fit adoleſcẽtis:qᷓuis cu⸗
mimũ. vt inſti.ð L
of. iud. S.j. bo ra ? ſumptibo furis creuerrt.
i gnar ao bezn Ivus furtiuꝰ ſß“ i VUli.
Mnam n le aditõne legatꝰfuerit pendẽte
ſinnlibp agi p? vea heres aditõʒ hẽbit. ⁊ ſi lite ↄte⸗
ben ſam ber. ſtata aditio extiterit: abſolutõ ſeq
m labeo. §. ſi. . . ſi iges ſerus
ſe. aceur. ebebit. Perinde ac ſi ideʒ ſeru ſbͤ
1 Meratus en Ilitõe liber eẽ iuſſus fuiſſet: ⁊ lite
ſ.creduoꝛem. teſtata ↄditio extitiſſet.nã nec pe⸗

titoꝛis iam inteſt hoĩem reciꝑe.⁊ H
ſi res ſine wlo malo fueris eẽ deſijt
Qõ ſi pẽdente ↄditõe iudicaret᷑:iu

k Incert. hec
datr his qᷓ dñi nõ
ſunt q̊ꝝ iñ inteſt

en ree ex extimare debebit q̃nti empto⸗
Baj P rẽ inuenerit.Cauere at᷑ ex hac acti
n bona fige ho one petitoꝛ ei cũ qͥ agit᷑. nõ vebebit.
at voſſeſnone n HBoue ſurrepto ⁊ occiſo ↄditõ ⁊ bo
crocnone mir⸗ Uis ⁊ coꝛij ⁊ camis dño ↄpetit. ſ. ſi
caria impam poſſeſ

ſionem. vt. . de trl. l. ij. Alij dicunt vtili ↄditõne furti. ſj ſi neq; dni
um nec ius in re nec poſſeſſionẽ hẽat ſj vetẽtatõeʒ tm̃ vt ↄmodatariꝰ

vel epoſitariꝰ vel ſiłes vꝛ veſtitui omni actõne de iure cõi ſ foꝛte cõ
ſuler ei actõne in factũ vel offi.iuch.ad ipᷣaʒ poſſeſſionẽ.vt.ar.C.æœ
agri.⁊ cẽ.l.ſi coloni ᷣm aʒo.ſᷣm. H. incern.
le X aorgento. pocula.ſ.ex argento vi.j. de fu.ſi qͥs vxoꝛ.S.ſi
quis maſſam.
m Celature.i.veaurature.
n Facta eſt. oĩa hec em̃ vꝛ wonare cũ ſu malefidei ⁊ iõ ad exnmatõ
oĩm iſtaꝝ tenet᷑.vt h.⁊.j.reꝝ amo.l.pe.
o Creuerit q̊s impẽſas ñ repetit.vt h.⁊.C. xe infan. expo.l.j.

p ſ Afuꝰ. adit.iõ hẽs.qꝛ n eſt dñs legatariꝰↄduõe pẽdẽte.vi ar.

3. vſufr. quẽad. ca.l.ſi vſufr. noĩe.S.plane.a h ex eo appa⸗
ret.qꝛ nec añ diẽ repudiari vꝛ. vt.j.de.le.ij.ſi ita ſcdtum.S. ſi ſub
dchtone. Item expᷣſſum eſt. S. ve rei ven.l.nõ ideo.
q Hẽbit.ſ. ab hẽde ſi nec legatario dat᷑ ↄdino.vt.S.e.ſR nc.
r Extitiſſet.q̊ caſu ꝓcedi vlt᷑ ñ dʒ.vt h.⁊.j.de fur.ſi qͥs vxoꝛ. S.
ſi. ⁊ ar. S. ad exhi. tigm. S. fi. x. S. ve rei vẽ.il.ex diuerſo.in pᷣn?ꝰSed
cur denegat᷑ hech ↄditio his duobo caſiba cũ ab eo inuito recedit dñi⸗
um. vt. S. e.ſiue.S.tãdiu? HR.ſᷣm aʒ.hẽs voluiſſe vꝛ cũ teſtatoꝛ vo⸗
luit et ſi wleat. cum poſt aditaʒ hẽditatẽ exiſtat ↄoditio. nam a heres
zanegat opellit᷑ cum q̃ſi ↄtraxerit. vi inſti.de ob. ex q̃ſi comract.
„Deres.
Inieſt. non g̊ dat᷑ oditio ſi inieſſe deſijt.vel ꝑ libertatẽ vel interi
tum vel ꝑ ſiłes mows. Sʒ 5. j. de fur.l.ini oẽs.in pᷣn. vbi diẽ ſufſi

cerre ſel inieſſe. So. ibi de actõe furti. h̊ ↄdi.fur. hec non valet.qꝛ
1iuidem ibi ve adi. ꝛ. qð det᷑ poſt interuu rei. vt dꝛ. S. eo. in re furtiua
D.ßqz vte. Alij dicut ꝙ ibꝛ pciſe ſel inifuit. qꝛ ſua fuit ab mitio. H̊ nõ

erat pᷣciſe. Lu vo dic qdð hic facto ſuo ceſijt eſſe vᷣuꝰ ſuꝰ.a iõ ↄdiõeʒ
hʒ. vt. S. e. ſiue.S.fi.⁊.l ⁊ iõ.S.ſ̊ ⁊ ſi dñium.cũ facto teſtatoꝛis qͥ le⸗
gauit vel libertatem reliqt cuiꝰ factũ heredis reputat᷑. vt in aut.xæ
iureiuran. a mo. §. J.
t Solo malo.puta ſi ſine wlo malo fur. ↄditio legati extiterit. vt
ſie abſoluerer. qꝛ ſi ipᷣe fecit ↄduõʒ exiſtere w. ma. pinde damnaret᷑
oↄditione exiſtẽte ac ſi penderet. Ems.ſ.heredis.
vV Inuenerit. ſ. vt extimet qniũ qͥs daret ꝓ re cꝰ dmuʒ a ſe receſſu

rum ſit. Dic ̊ nõ. vnlgare ꝙ res taniũ vʒ qntũ vẽdi pt.vt h.⁊.j.ö

cctoꝛ legum.

caput ſequeret᷑.vt.C. de noxali.l.j.

G7

fur.ſi vendideꝛo.S.j.⁊.l.ſi qs vxoꝛi.S.ſi.⁊.j.xæ treb. l. j. SF. ſi heres.
hz ar. .j.ad.l.ſal.l.ĩ lege fal.S.ꝓculus. Item huic dicto eſt j.S.a g. l.,
gq.l. in.l.ſi letũ.m eo qð ibi ĩ totũ ſu ↄdẽnatio. Itẽ in eo ꝙ ibi ñ fit
ſtatĩ executõ ſ ĩ eo ſpale ſiẽ ⁊ alia młta ſi.⁊ ð pena ĩſiciatõis.⁊ ſiłibꝛ.
x Ei.ſ.furi.accurſius floꝛentinus legum woto.
y Mon debit. ſ.
coꝛiũ ⁊ caꝛo ↄt᷑ctata fuerĩt:coꝛnua

. V 2C8 tre qð nẽ accepi ⁊ ſi &
q; ↄdicent᷑. Sʒ ſi dñs ↄditõne.bo⸗ ſnat eẽ lus gaude
uis pᷣcium cõſecut᷑ꝰ fuerit᷑ exñte.⁊ eſt rõ.qꝛ ñ
uis pᷣcium cõſecut fue: it. 7 poſtea aapennz rei F antir
aliqᷣd eoꝝ de qͥbo ſupᷣdictũ ẽ cõcicet res talis ſit agulur
oimodo exceptõe ſomouebit᷑. Cõr Em qazo. Ytez c ills

— . . — — — ſibi imputet
ſi coꝛũ condixerit ⁊ pᷣciũ eꝰ cõſecu Pans reſtunt r

tꝰ.bouẽ adicʒ.offerẽte fure pᷣciũ eiꝰ S. c rei ven.l.erx di
bouis dercto pᷣcio coꝛij wli mali er verſo. S. pentoꝛ.

ceptõe ſõmouebit. Idẽ iuris ẽcin ʒ SHonis. ſtotis.
vuns ſuꝛreptis.nã ⁊ muſtũ ⁊ vina⸗ ſñic vlr accepi. lz ſit
cia ↄdici iure pfftt. c Elſus. mmuillo: vr. gre ain
Vogd ab alio ſeruꝰ ſurripuit re ſu.

ce* noiĩe liber factꝰfurti tene⸗

õs 16 a Coꝛij. hoc ꝙ ð
bit᷑.ↄdici at᷑ ei non pt miſi liber cõ⸗

tellige ꝙ competit

tractauerit. p Ompo. acto. ſ. alios inui
Vi furtũ cõmittit᷑ ĩ re cõmo vnno ne⸗ naz
r1 es Td. eFn F Eꝓ ſingu
data keæpo ſita vredo: coduõ mẽbꝛis cet᷑ ↄditio ñ
ne q́; ex furtiua cã aſtringit᷑.q̃ dẽt vꝛ iuſtũ vt. j. omo.
ab actõne cõmodati.ĩ h et ꝙ ſi ſine n ar B du
pa eiꝰ intierit res: b". Eſt a alia ratõ
wlo malo ⁊ culpa eiꝰ intierit res: qꝛ aſſidua Zctatone
cõditõne tñ tenet᷑.cũ in cõmodati noõ fit furtuʒ. vt. J.
— pere J „ & fur. l.ei qin. Vel
actõe non facile vlt᷑ culpã.⁊ ine- de comtrit furi
poſit iñ vlt᷑ wlũ malũ teneat᷑.is cõ ⁊ enck och furuua
q œpoſiti agetur. pApi. zeee. agaren
hec.⁊ nũc incipu pᷣ⸗

mo ſingłas ꝑtes poſſidẽ.vt.j.de ac.poſ.qͥ vmuerſas.ĩ pᷣn.⁊ le vſuc.
eum q.⁊ ſic nũc pᷣmo ↄctat.q̊ tñ qꝛ videt᷑ pctatio eadẽ re obſtat exce⸗
ptio ſi pᷣſtitit bouis extimatõʒ.⁊ ecõtra.tantũ minꝰ pᷣſtat poſtea xe bo
uis extimanioone q̃nti eſt coꝛiũ cuiꝰpᷣſtiit extimatõʒ. ⁊ idẽ dic in exneo
vt hẽat excepiõʒ p coꝛio.h ſi fur qᷣ ſᷣtraxit bouẽ boms exumatõʒ pᷣſti
tit.⁊ ecõtra.ſi ꝑ ↄdi.fur.fueri ↄſecutꝰab eodẽ er̃neo bouis extimatõʒ

⁊ poſtea velit ↄdicẽ coꝛiũ ⁊ caruem ab eodẽ exneo obſtat excep.rei iu.

vt.j.de excep.rei iudi.l.ſi qͥs cũ totũ.S.plane. nec ob.l.emdeni.in.e.
ti.qꝛ a tali ꝓdeſſe ꝙ ſoluamꝰ ↄdemnatoem ⁊ poſtea excipiamꝰ liberet
nos deus.
b Contractata.ſ.ab alijs inuito wdmino.vt moo dixi. vel ab ipſo
fure. accurſius floꝛen.

CSubmouebit. ſic.j.dœ excep. rei iudi. ſi qͥs cum totum.S. plane.

ſoluit.̊ ꝙ reſtat.ſj ſecus in legato boue.nam ſi moꝛit᷑ bos heres nł
pᷣſtet.nec coꝛium nec alia.vt.j.de le.ij.l.moꝛtuo boue.j.N.
d Offerente. imo a ſine obłone videtur qð poſſit eum repellere a pe⸗
titõne tota.ſic ille qͥ ducit aquã vlira ꝙ; ſoleat a tota ducenda phibet᷑.
vt.j.de aq̃ qti.⁊ eſti.l.j.S.item q̃rit᷑. Iteʒ ⁊ qꝛ s cã cadere vꝛ.vt inſti.
xe ac. S. ſi qs agens.ſ certe imo debet offerre. vi hic dicit. ⁊ dices ꝙ ſi⸗
ue wlo ma.petit plus.vnde ſibi non nocet.vt.C.de plus peti.l.j. Itẽ
hic id peti᷑ qd iam dimdi pt.ſ.extimatio.⁊ ſic non obli.dic.l.x aqua
qti.a eſti. vt ibi in ꝓx.S. dici. B RM
e SDoſſunt.vt infra de fur.l.ſi quis vxoꝛi.S.ſi quis maſſam.

f q Aoc ab alio. tenebit. quia noxa caput ſequit. in actione fur⸗

ti.non ſic in conditione.vt ſubijci᷑. accurſius floꝛentinus w⸗

g NMon poteſt. ex hoc pbat᷑ quod non ex maleſicio. nam tunc norxa

h q Uiſfurtum. vtenw alio mow qꝙ; debaeaeat.
i AÄſtringit᷑.ſj vna ꝑ alieraʒ tollit᷑ niſi in id ꝙ excedit. vt infra
& aci.⁊ ob.qui ſᷣuum.S.ſi is. ⁊. S. ſi tibi.
k Tenetr. ſ. furnua. M ü
ICEulpam. ſſ.latam. a leuiſſimam ⁊ leuem.de qb omnibi tenet amo
datarius.vt inſti.q.mo.re ᷣhit᷑ obli.S.itemis.
m Solũ.qñq; em vlt᷑ wluʒ tenet᷑ omodatarꝰ. vt ſi culpa vel nor
1

vt inteſſe reſtuuat

coꝛio ⁊ carne dic.ĩi

Coen 1r PvZ

M

pceſſit caſum. vti.j.ↄmo.ſi vt certo. S. interdum. idem in vepoſito.ſi
culpa pceſſit. vt qꝛ vẽdidit. a ſic furtũ fecii.vt.j. depoſin.l.j.S.ſi xem
qᷓ eſt Z. H vtenw ibi vendẽdo ↄmiſii furtum. vi doi.
a p Arm. offerar. tunc nõ puto qð oduio tollat ſtatim. vemu vt
re ꝑempra.ſecus vo in nouatione.

b Träãſſferat᷑.ſ.
ↄditio furis. puta
ſtipuloꝛ nouand
aĩo qᷣcqᷣd ex cã fur⸗
tina te dare facere
Oozʒ. nõ at rem mea

Arui refert ad tollendaʒ cõ⸗
ditõʒ. offerat᷑ ſeruꝰ furtiuus
an in aliud nomẽ aliumq; ſtatũ ob
ligatõis trãſferat᷑. Mec me mouet

ſtipuloꝛ mihi dari HH — —
q ſic nł valet ſt · Pns hõ fuerit necne ci moꝛa q ve⸗
pulatõ. vt. I. xe vY. miebat ex furto veluti q̃daʒ clega
. b * — ,—
irgen. tõne finiak. [ Leuola.
eAedum. ſ. ſe Voniã furtũ fit: cuʒ qs inde
cundo caſu. bitos nũmos ſciens accepit:

d leluni ädam.

d em p velegatoe, videndũ ẽ ſi ꝓcuratoꝛ ſuos nũmos

ins Helo d loluat an ipſi furtũ fiat: ⁊ pompo.
aſſumt. 1 . —
ena epkap li. viij. ißm adicere ait. ex cã
Tt. azo. certe 1 furtiua. Sʒ ? me ↄchceꝛe ait ſi ra

B; dicat nec me mo

ben ac. vider 5 we⸗ tũ hẽam qð indebitũ datũ ſit:ſᷣ al

bere vcll. vrreſe⸗ Lera ↄditõe altera tollił. p Au.
rat ſit pns vel nõ. Vlianꝰ ex pſona filie q̃ res a⸗
vi .w lol . . g mouit. dandã in pꝛeʒ ↄaditõʒ
adem neranꝰ.q̃ eſt . Uie e
5. ſo. Za⸗ ſt in peculiũ rñdit. t Ripho.
ulatꝰ fint aĩo no “ . H
handi. bi ab alio. Ncz fuꝛ gar fuenn excipe du
alij ꝙ ibi erat Fuꝰ⸗ toʒ. ⁊ p me lteterit du m rel
na muleg ala humanis res fuerit ↄdicere eã.po⸗
uincia. z. f
Bo we m eꝛat vñ ſtea at᷑ pempta ẽ:iñ durare aditõez
p pnte eſt nan⸗ veteres voluerunt.qꝛ videt᷑ qͥ pᷣmo
Vt. . lve acꝗ.poſ. lI. i ⸗= — .
u-⸗nernas. more inuito dño rem dtctauerit. ſp in re⸗
B; aio nouandi.ibi

non. q̊ caſu non tollit᷑. niſi res pñs ſit.vt ibi dꝛ.⁊ ſic nõ. ꝙ tribo mo⸗
dis tolli ꝑ oblatõʒ. Item ꝑ ſtipulatõeʒ aĩo nonanch factam. ſiue res
pꝛeſens ſit. ſiue non. Item ꝑ ſtipulatõnem non animo nouandi factã
ſi modo res pñs ſit.non ałs.vt dicta.l.q .x. Ytem facit huic.l.C.de
õhen. emp.l.j. .— . ..ù
e ꝗq loniaz furtum. acceperi. vt.j.d fur.l.falſus.in pꝛincipio.
. ſed quomow cum vomimum ſit tranſiatum in creditoꝛem
4 nemo rei ſue faciat furtum. vt patet in diffimtione furti. vt inſti. de
obli. que ex deli.S.j. H. hic videtur ſolutum ſub hac conduoõne ſi cre
ditoꝛ eſt.ſic ⁊ infra de acqui.poſ.ſi me in vacuam. vel hic non crechto

ri ſed falſo.pꝛocuratoꝛi eius qui creditoꝛ putabat᷑ ſoluu. vel melins

hic errauit debioꝛ m ꝑſona creditons. vnde wminium non tranſtu⸗

lit. vt. j.de fur.ſijquis vxoꝛi.S.cum titio.⁊.l.ſi is.S.ſi tu ninum.⁊ h

caſu ꝓcuraton ſoluenn dat᷑ conditio ſur. non mibi cumino. licet ha⸗
beam ratum.qmna ſoli wmino datur ipſe tamen cebet eam cedere mi⸗
hi. ſed habeo iure meo ꝑ ranhabuõem conchtionem inde. æt hic.a. j.
fur. ſi vendidero.S.fi. Si autem anſtulit vmininʒ ⁊ ratum ha
beam datur mihi conditio indebiti. vt ſupra de condi. inde.ſi ꝓcura⸗
oꝛ.accurſius floꝛen.·
fEx cauſa.iiem hʒ hic ꝓcuratoꝛ actionem furti.vt.j.de fur. ſi ven
didero. S. cum eſſe.
g Condicẽ.ſ.odi.inde.vt mõ dixi.licʒ qdam dicũt vtili conditione
furtiua. gccur. S=
h i AUlꝛa. i pꝛeʒ.inqntũ puemit ad pꝛeʒ.vt.j.de pec.lʒ.S.ex furtiĩa.
1 In peculium.mqniũ locupletatũ eſt peculium.
k I Icet.q voluerũt ⁊ bene ꝓpt᷑ rõem q̃ ſequit᷑.qꝛ ⁊c.⁊.. de vi ⁊ vi
AYr. l. pe. 7. S. e. l. n re. S. ſi ex cã. ałs ſatis eſſet iudiciũ vniuer
ſale ſuſciꝑe.vt.j.v vſu.ſi qͥs ſolutõem.⁊.j.de re iu.l. non pt᷑ videri
⁊7. C. & diſ.pig. ſi reſiduum.
IBelſoaditone ex.l. H.qꝛ hec ↄditio ſicut ſuꝑioꝛ ſpãli rõne eſt inuen⸗
ta ideo de iſta poſt illam ſupponit.
m ſ JYobligatõ. potes legẽ vt dicas obligatõ noua inducta lege.ſ.
veteri vel noua ꝓpi id quia qñq; etiam veteri lege dat᷑ hec cõ
ditio. vt.S.œ adul.ſi poſtulauerit.S.fi.⁊.l.ſe.vel veriꝰ dic lege noua

⁊ appelles oẽm legẽ nouaʒ q ſit poſt legẽ.xij.ta.inducta.⁊ accipe exem/

plum in wna. vt. C. de wna. ſi qͥs ar.S.fi. IJtem m nuw pacto dæ ſa⸗

lario pᷣſtando. vt.C. de ſuffra.l.j. Item in his qᷓ poſſeſſoꝛ heditatis

ſoluit. vt de pe. he.l.ſi.S.ſin at. Iteʒ in legatarijs qᷣb ſoluunt lega⸗
ta facto muentario ⁊ creditoꝛes repetũt ꝑ ↄditõʒ ex lege.vt.C. iu.
celi.l.ſi.S.licẽtia. Itẽ in dño Pᷣui coꝛrupti toꝛti ob qõem adulterij z.
dñm inſtitum nam ſi vuus moꝛtuꝰeſt in tomentis ⁊ dññs ſi abſoln

ins conchtöne ex
rus 5 . „ ge petet mechie
ſtituẽda ea quã nec vebuit auſerre mtem ernmand⸗
moꝛam facere. ms ſerni vt du⸗
Be conditione ex lege. ſihoſtulaueriti
i. 7. l. ſe. nec ob.
p Auk. x l eſt erus
arie lex. nam poft le⸗
E obligatio noua lege gem. xij ta. eſta
ĩtroducta ſit: nec cau⸗ Juhio elorenn
ẽ eadẽ peratoꝛ facta. Itẽ
actõis ianufer ge enene ngunir
ctõis expiamur ex lege agẽdũ . ſiquis in tana;
. . . . ſed cum hec exem
Se conditione triticaria. pla ſint ꝑ leges
. poſt iſtam factas
Z vV Apia. uomow heeler
XI 3 amm nſe⸗ W bis cogitaunt:
Di certa pecunig me⸗ HKebene ⁊ die ſit
ratã petit.illa actõe vti iqd eſt erit.

tuur ſi certũ petat᷑:qͥ at
alias res.pꝑ triticariã aditõʒ petet ⁊
generalit᷑ dõm ẽ. eas ꝑ hãc actõem

n De concktoe
cruicaria. Kica

peti ſi qᷓ ſt pᷣter pecuniã nũeratã. ſi nregulanumciͤ,
re ſine in mẽ 5 3 diionum ſuppo⸗
ue ĩ re ſiue in mẽſura ?ł põdeꝛe ↄſttt mav ante

ſiue mobiles ſint ſiue ſoli.q̃re fun⸗

lint mod e uin . trruticaria que 2
dũ q;; ꝑ hãc actõʒ petimꝰ.⁊ ſi vecti

galis ſit: ſiue ius ſtipulatus qs ſitt. alenr nannn g
veluti vſumfru.ł ſeruitutẽ vtrorũ bus mn vel i t
5SAi itex ſin male fi. vel quaſi
; pdioꝝ. RKem autez ſuam per locum dy. dndr
circa hec nũc cir⸗

ca illa. ſuam hʒ poteſtatem. videndum ꝭ̊ͤ ſit vnde ſic dicat᷑. ⁊ qͥdem
hoc in nullo loco reꝑit᷑.pt᷑ iñ ꝓbabilii dici.vt aſſumpſerit nomen a
triticio auctoꝛe.vt de publi.dꝛ vt inſti.de act.S. ſ̊ qꝛ ſane. Item qñ
locum hʒ dic vt. j. e.l.j.⁊.ij. IJItem qualii in ea fiat odemnatio.dices
mfra. e.l. pe. ”MM
o ꝗq & certaʒ;. numeratam ſtrictiſſime ̊ h pomt᷑ pecunia cũ di⸗
cat᷑᷑ſw 8wmeꝛatam.vt.C.de ꝓbat.l.j.⁊ ſicꝓ frumento dat᷑ hec
ↄditio. triicaria ⁊p alijs q̃ ↄſiſtunt pondẽ a meſura. vt. . ſtanm.
p Si certum petat᷑.hoc dicunt qͥdam actionis eſſe nomen vt dixi
in Kica. S. ſi cer. pe. Jtem nõ. ꝙ hoc vybum non remouet qͥn ↄaditio
certi in alijs rebs locum habeat ſ remouet triticariam hĩe locum in
numerata pecunia. non em̃ venotat hoc nãm cern concditionis ſed
triticarie.accurſius floꝛentinus.
q Alias res.ſ.debiias. vt.j.e.S.fi. .
r Abenſura. an idem ſi pondẽ: Neidem. nam noiĩe pecunie nume
rate non niſi numi ↄtinent᷑.ſecus eſt in nomine pecunie.
ſQuare bona rõ.qꝛ cum dictum ſit omnes res vemire ⁊ nomen
rei ↄtineat.coꝛꝑales ⁊ incoꝛꝑales.vt inſu.ð re.coꝛ.⁊ incoꝛ.ergo he
veniunt. accurſius floꝛentnus.
tUſufru.gᷓ inceriũ pt᷑ ↄdici.cũ vſuſſru. res incerta ſit.vt.j.de v⸗
ob. vbi at᷑.S. funch cern q̃ eſt j. Sʒ cern ↄditio ad talia ñ dat.vt.ẽ.
ſi cer. pe.l.cern ↄditio.in pᷣnꝰa inſti.de v.ob.in pᷣn.
VRemlat (uã. qͥd re poſſeſſione rei ſue quã titiꝰpʒ: Killa adici
cũ nomen rei e qj. S. dixit ipᷣaʒ ↄtineat.aʒ. Itẽ diẽ ſuaz rẽ no poſ⸗
ſe ↄdici eſt generale in qibet ↄditõe.vt.S.vſuſiu.quẽa. ca.l.ſ. Sʒ
nunqͥd ſᷣuitutẽ meã ↄdico? vꝛ ꝙ ſic.vt.S.pꝓx.qdð qͥdam vtiq; dicunt
vt aʒ. cũ ⁊ H̊ de incoꝛꝑalibo dicat ⁊ hoc innuit hec aduerſaniua dii⸗
cnio at᷑ ⁊cc. vel veriꝰ.ſupᷣ dicit qũ duxerat in ſtipulatõeʒ ⁊ non erat
adhuc mihi uitus tradita ſed ſi eam traditam amitam non condi
cam poſt vt hic.
x Ex qᷣb pt.ſpãlii lege ↄcedente.aʒ. vt h̊ ſubijcit.

rap.S.penul. accurſius.
ſ EEd ⁊ ei.i.ab eo.

. Abobili. mobilia rapi.ſ immobilia muadi dicunt. vt inſti. vi
0
3

Fundum.i.wmimum fundi.

a ondici.ſ. triuicaria. ſic ̊ ꝑ actõeʒ ꝑſonalẽ ⁊ cimlẽ poſſeſſiõ

petit᷑.ſic. 2,. S. dᷣ ↄdi.inde,l, inde.S.j.⁊.J.vtilpoſ.l.j S. reſtuuene.

ꝓſecuto tractam

ipſa irregularis

gerel I.
ſui ſnten
innl
ilt
4

mſu
fen is
ng
e tit
at tapiat.

ijr nmnati⸗
n
i, uinte
Uen. ſe ſel etn

ern e ,7.
is CAldinin

1i , nieteng
i Mtanzſt
il noſonem
Giſl gi.ſ
u Glig⸗
en ſit:marce

ie aſtmnac
ſiide
lati due
unl Nilßſon
nnnin
girinpeant gelai
hauachir wr.obl.
Alrfiie dienil
ifumutinzil
flmegiri göatnenm
nk)nmin tirtgi
Rkaigünſtm iuntie
urſalit us ion
ſrhuoiſin griicih
irn iüſiſben
fglbatänamrin
Raifwaeieion don
nngangzmalin nst
fmuürfengazi Nni
wänmtuim
finſnuuk rifnen
lizli inirign
pun entsdlan⸗
ughrert i
umieeſ Setnii

Mitnnhung,

alkpofeiwden
Binilnen
nimulanlil

=

dſnna tin

eitwäini
i en Glclurte
mrintin

rnſn

— —
—
—

—
—2
☛ =
— -

1.00.2
Umernä ſ
titrſin
ſaihein
Min n m
iſ d
Mtcz un la
Guti
m. mudin iti
i iiinnn
Annr i;

5 Jmn iitti n

rimſrcnſin inim
Aſtun d inni
n t

OmTEERI
immiruin a
aiimmmit
Ar ”:noNiN N
n nh Z d

ns. t
ac ucmn uimi
1 Gan antil

immi ee

d. Poſſeſſionẽ.ſ.tm. ſed qͥ è õs multomagis ipſam poſſeſſionẽ

poterit condicere. vt. S. l. ꝓx. S. 1 geneꝛaliter.

ci bsac actione.ſ.truicaria.

ipa res: ſ extiatõ cũ ipᷣa res ſit:vt.C.ð ſtdicõ.li.l.ſi. N.fõte res

quuz ego nchice⸗
anerar in hanc actiõʒ nemo petʒ niſi ex cau⸗
qe ñ poiat dani ſis quibus pt᷑: veluti ex cã furtiua
umen len. vñ vel vi re mobili abrepta. i Rẽ.
hꝛe rẽ ill. ſed Ed ⁊ ei qͥ vi aliquẽ ve fundo
extimatõezʒ. ceiecit poſſe fundum condici
a ele t e ſabin?ſcribit: T ita celſus. ſed ita ſi
a tꝑe morb· dñs ſit qui veiectus cõdicat. Cete⸗
mpueit kodj rum ſi nõ ſit poſſeſſionẽ eũ condi⸗
oꝛẽ rõem. cere celſus ait. i Dem.
enrne⸗ Nbac actõe ſi querat᷑res q
ſiue nõ. petita ẽ: cuiꝰtꝑis extimatiõʒ
Eluſcatjũ. recipiat. veriꝰeſt qð ſeruiꝰait.con
in eej eWmnatõis tempꝰſpectãdum. ſi vo
lius. in ſi. eſierit eſſe in rebo hũanis moꝛtis
hᷣ abera. 15ps. ſed etiã ãtea ſcõʒ celſũ erit ſpe
vt. z. wlo. er ctanduũ:non em̃ œbet nouiſſimum
egat. ee vVite tempdextimarune ad exigunʒ
ͦ inuat j. v..· pꝛeciuʒ eſtimatio rei ducatur. ĩ ſeꝛ
ð ſo. q ſibi. F.) Uo foꝛte mõtifeꝛe vulnerato.ĩ vtro
aals ñ heſſer q; af: ſi poſt moꝛaʒ vætioꝛ res facta
dec bi ad ceteꝛa ſit: marcellꝰſcribit li? xx. habẽdaʒ
vena aa pa⸗ eſtimatonem quãti vetioꝛ res ſcta
nec henr re e ſit. ideo ſiquis pꝰ moꝛã ſeruũ elu
hbẽat vio. v ſcatũ væderit: nec liberari eñ: qua
la. read tps moꝛe in his erit reducen

nõne recipïlo J
appꝛobat? H.foꝛte ignoꝛanit.qꝛ latẽs ẽ viciũ.vł dic tercio vederit
id ẽ dare volueru.ſic.j.d ver.obli.ſtipulatꝰſum dama.

i Aoꝛe. hic vꝛ eẽ ð ei qð ĩ pᷣn?dꝛ.ſ.odẽnatõis tpᷣs eẽ ſpectãdum.

Itẽ ei qð ĩ medio dicebat᷑ ĩſpici tpᷣi qͥ ſuꝑueĩt ĩſimitas maxĩe iõ qꝛ
dilit ĩ vtroq; aũt ⁊c.qð aduerſari vꝛ ꝙ ſatis dici põt vt coꝛrigat
moꝛe ſpectat᷑ quãti pł'imi fuit vt ĩ pn.ho.l.q̃ ſatis cũ pma i idẽ re
cidit.nec placʒ ill vt dicas ĩ pn.loq q iuſtã cãʒ luigãdi hẽbat.vł
ſe hie putabat.iõ ñ placʒ.qꝛ tuc cũ ĩ moꝛa ñ eẽt ñ tenet᷑ ad vllã ex⸗
tigtõʒ. vt. S.ce rei vẽ.iẽ ſi vberatũ.S.vl.⁊.l.vtiq;. vł dicas cla⸗
ri ĩ pn. loquit᷑ qñ res extat.ĩ medio q res pijt oiĩno.hic aũꝛ qñ

vetioꝛ ẽ facta.⁊ ſic ĩ pᷣnns duoba ñ fuit facta cæterioꝛ.⁊ ꝙ dicit i

vtrocq; caſu.expone.i.ſine res extet ſiue non ᷣm. H. detioꝛata tñ

pꝰmoꝛa. 1 ſic no pomit oriũ ponẽdo. ̊ diuerſuʒ. q. d. ſ̊ ſi facta ſit

ceterioꝛ pꝰmoꝛã.marcel.ait i vtroq; caſu ⁊c.⁊ ſiue tpᷣus moꝛe ſiue
ſmnie in ſpiciat᷑ vt ĩ ſine ⁊ ĩ pn:hꝰ.l.dẽ.v⁊? ↄtra.j.ↄmo.l.ſj̊ mihi.S.
ĩ hac.vbi tpᷣs lii.ↄt.inſpici᷑.⁊ ita pꝛncipio ⁊ fini huius.l. eſt ↄtra
cu m pꝛin. dicat tpᷣs cõdemnatois inſpici.in fi.ipᷣus moꝛe. H. qui

dz vt Pla. ꝙ hic loquit᷑ cũ cõchtõ hec ꝓponit᷑ ex cõtractu bone ſi.

nã generalis eſt. Sed qui dicũt ua. ↄtrarietatẽ de tge ↄdẽnatiõis
ſignatq ad pꝛin. huius.l. emntant. nõ illq de tꝑe moꝛe que ẽ ad finẽ
nam ib:i tps rei iudicande. hic moꝛe.qð ẽ cõtra exquo ambas in⸗
telligis ĩ bone fi. Sed certe dicas ſm eos qð dꝛ tpᷣs codemnatõis
vt in pn. huius.l.⁊ in.l.illa..cõmo.vbi dicit reniudicãde mtel⸗
ligendũ eſt rs moꝛe. nã a tꝑe moꝛe condemn andũ eũ eſſe ceriũ ẽ
et ſic idẽ eſt ſiue res fiat eeterioꝛ ſiue oino peat. Sed hoc diſpli⸗
ceti. qꝛ mimis ſtricte loqueret᷑ hec lex in bone fi.tm̃. Mec põt dici
bic qui nõ reſtumt ieneat᷑ quanti in luẽ iuret᷑.vt.S.de rei ven.
qui reſtunere.q; illud tũc locu habet cũ rẽ meã.iſiue actõe ĩ rem.
ſiue ĩ ꝑſonꝗ peto.ſj pbabit᷑ hoc intereſſe actoꝛis ꝑ teſtes.Alij diſti
xerut ad ſolutõem dicti ↄtrarij.vt. . ⁊. H. an petat᷑ ſpẽs.vi tunc
a tꝑe moꝛe ſiat exiimatõ. vt hic.aut quatitas.i.qð ĩ podere vel nu
mero vł mẽeſura oↄtinet᷑ vt mic ĩ ↄtraciu bone fi. ſpeciet᷑ ipᷣs ↄdena/
mõis.ĩ otractu ſtricti iuris tps lit. ↄteſt. vt ibi.ſ̊ qð de tꝑe lii. ↄteſ.
dicut.ſ.circa qntutatẽ neſcimꝰquo intelligut. Mãq ſi iia intelligũt

d Extiatõʒ.ſ̊ ſi extʒ vꝛ fatua hec qð ⁊ rñſio.q̃re ñ pᷣͤſtat

vk dic meli?ꝙ deimĩat ⁊ addit: qꝛ ñ ſolũ ſnie ſj enã pᷣcedẽs ſẽpns

4

4

Wei

vt ſi antes fuit in moꝛs q; tpᷣs illò nõ ſpectet᷑. falſum ð vt hic dꝛ. . l.
ꝓx. Si ina vi ſi añ litẽ nõ fuit ĩ moꝛa ⁊ poſt litẽ res maions fit pcij
ꝙ nõ extimat᷑ hoc iudicio ſtricun iuris: qꝛ ĩ eo iudex foꝛmã ſue ↄdẽ⸗
natõis ad id qõ petuũ ẽ reſtringẽ debet. at in iudicio bone fi. iudici
data ẽ larga piãs.⁊ mõ etiã ↄdẽnatõis tpᷣs ſpectat᷑.etiã hoc alꝛiquãtu⸗/

ĩ remoꝛdet znes
A.. — . ciam et nalẽ rõ⸗
I rres aliqua q̃ certo die dari ſe diſtiguẽtibus.
lebeat petita ſit. veluti vinũñ c: xli pn. a5
IaOr — i cer. pe. l. vinuʒ.
oleũ:frumentũ.tãti litẽ eſtimandã qꝛ ĩ ↄtractu ſtricti
caſſius ait.quanti fuiſſzz eo die quo uris añ iẽ vſm
ti tunc cum iudicium acciperetur ulud tps ſpectaꝛe
Idemq; iuꝛis in loco eſſe:vt pmuʒ Pde wr.
extimatio ſumatur eiꝰ loci quo d¶mo. l. ij. . i. vñ
buit dani.ſi de loco nibil conuenit Baribi SEliͦ i
is locus ſpectat᷑ quo peterer᷑ q 2 6 diru g bpbouner
cet᷑is rebus iuris eſt. fuit tpe ſnie 1 paꝝ
DẽZ . diſcrepat a ſnis
Be eo quod certo loco dari md ſer. Eir eig
opoꝛtet. Rubuca. neranee plennitel
M r. ligãt᷑ alit diſtiguo
Lio loco ꝙᷓ in quem ſi⸗ ns n l mtet
bi dari quis ſtipulatꝰ ne vr qa ꝓmiſiſts
eſt nõ videbatur agẽdi ſas wmmu vl kde
3 „. t. I. e veꝛ. ob. ſi
. — facultas 4 opetere: ge fundũ.ex ↄciu ſtꝛi
iniquũ erat ſi ꝓmiſſoꝛ ad eũ locum n iris vel bone
ĩ quem daturum ſe ꝓmiſiſſet nun n. perat᷑ qo idẽ ẽ
data opa f. S̈tuʒz ad hec uo.
accederet.quod vel data oꝑa face elenet᷑ quãni pluꝛi⸗
ret.vel qꝛ alijs locis neceſſario di mi fint res pemo⸗
. = a£ r mepellatiõe ex
ſtrigeretur. n poſſe ſtipulatoꝛẽ ad e edee n e
li.ot᷑.ſi pus ñ fu⸗

ii ĩ moꝛs vt B̊ vſq; ad ſnĩam nõ vltra.vt.S.ð ed.l.vbi.S.j. idẽ i ini
eſſe vt hic. et.I. & act.emp.l.rõ.S.ſi ꝑ vẽdi.⁊.j.⁊æ re iudi.ſi kłis.
Secꝰſi adhibeat᷑ moꝛa ex ꝑte actoꝛis.qꝛ purgat᷑ moꝛa.⁊ iõ ve interi
tu nõ tenet᷑: vt.j.d v.obli.l.ſi ſeruũ.S.ſequit᷑. Ceteꝑ ꝙtũ ad cãm.
1.ad acceſſiõz cũ re petita dꝛnñt ↄtractꝰboe fi.a ↄtetiba ſtricti iuris. nã
ĩ bone fi. ↄtractib fructꝰ veniũt etiã a iꝑe moꝛe: vt.j.d vſu.l.videa⸗
m. S. ex cꝗ̊. 2.S. ſi poſſeſſionẽ naturalẽ.⁊.S.añ mrimonium.a. S. ſi
diuidẽ.⁊ hoc ẽ ꝙ aliqũ dꝛ tpᷣs rei iudi.ſpectãdũ ĩ bone fi.iudi.vt.
oↄmo.l.ſj mihi. S.ĩ hac.i.tps qͥ potuit ⁊ æbuit indicari. Itẽ in bone
n.cõtractibo vemũt vſure a tꝑe moꝛe.vt.j.de vſu.l.moꝛa.S.ĩ bone
fi. Sʒ ĩ ſtricn iuris iudi?a tꝑe lii.ↄt.im̃ veniũt fructꝰ.vt.j.ð vſu.l
videamꝰ.S. ſi actõʒ. et hoc ſi peto ꝗqð meũ ñ fuu.ſ ſi petã qð meũ fu⸗
it ẽt a tꝑe moꝛe fiet reſtitutõ fructuu.vt.j.ð vſu.videamꝰ. vſq; ad il⸗
lũ.fi actõʒ.vſure aũt ẽt a tꝑe li.ↄt᷑.ñ veniũt.vi.C.ð ↄdi.ide.l.j.lʒ q
dã zdicũt.vi. R.ar.eiꝰqð legit᷑.j.ð vſu.ĩ fideicõ.S.i his. Sʒ itelli⸗
gas ĩ acceſſiõe nãali.⁊ illã legẽ lite.ĩtellige ĩ bo.ſi.ↄctibo. Sʒ q aliaʒ
tenẽt poſſẽt rñdẽ ad legẽ. C.ð ↄdi.ĩde.qꝛ ↄditõe ĩdebiii ñ tẽt᷑ qͥs ni⸗
ſi iqᷓ tũ ẽ locupletioꝛ. vt.S.de ↄdi.ide.ſi ñ ſoꝛtẽ.S. libertus.
k [I res aliqua. hic de quantitatis extimatõe agit᷑.
lBebuit. ſic ⁊.j.vi bo.rap.⁊.pꝛet oꝛ.S.hic aũt.⁊.ĩ.qð vi aut clꝗ
i qii. in pu. S. ꝙ ait. ⁊.I. e noua.l.fundi coꝛ.⁊.. ð̊ iure fiſci.l. uj
dim fratres. 7. S. ſi cer. pe. vmũ. et. . dve au. et ar. le. cũ certũ. ⁊.
5 ſeꝛ. coꝛ.voli. S. fi . Tati. i. intãtũ. Z NQuãti.i.inq̃ntũ.
m Acciꝑer᷑.i.cũ lis ↄt᷑.et hoc ſi añ ñ erat ĩ moꝛa.ałs etiaʒ pus.vt
g. ſi cer. pe.vinũ.q̃ ẽ ↄtra. Peteret᷑.i.peti ceber.
n Be eo qð cerio loco.qꝛ nonnunꝙ; fit varia extimatio rei pter
locoꝛum diuerſitatem.⁊e qua ſupꝛa locutus eſt.ideo incidẽter hunc
ti.ponit. vel oluier qm arbitraris acno extra naturꝗ aliaꝝ actionũ
ſtricti iuris pomit᷑ ſicut ſuꝑioꝛes conditões.iõ de ea ſequit̃ videre:
et qꝛ ipſa naſcit᷑ ex ea obligatise q̃ ſic ↄtructa eſt vt qd certo loco ot
1 ponit de eo qo certo loco c.
Lio.ĩ quẽ.ſj an ĩ eo põt? H. ſic.cũ ibi vxiſſe videat᷑:vt

0 3 ort KX. ce., . 84
j. act. ob. l. xiſſe. Sʒ nõ añꝙ poſſu ad locũ ꝑueniri

vi. j. ve ver. ob. conimuus.S.cum ua. „ .
p Mõ viobat᷑.qꝛ ſiẽ iſte ñ cogebat᷑ ĩ alo loco acciꝑe.vt.j * qᷓ ita

4
õä

nec ille vigebar cogẽdꝰĩ alio loco dare.erat ⁊ alis rõ:qꝛ hocipᷣo ꝙ ſi

bi rẽuauerat electõʒ a ptãtẽ agẽdi ĩ ceꝛto loco ⁊ ſoluẽdi videbat᷑ ĩ ce

teris pindicaſſe ſibi: vt ar. I.ð fũ.ĩſtru.l.qſitu.S.idẽ. H. vomo in⸗
ſtructa. ⁊. C. ð pac. cõ. l.fi. S.⁊ ſi qᷣdẽ. ſj ñ ita: qꝛ ex tali iniptatõne
ſieret ĩunł ſtipnlatõ qð eẽ nõ dʒ.vt.j.x v.ob.tiia.S.idẽ.rñ.a,Z.

a Ad ſuũ.i.ſibi
vebitum. ſic. S. ſi
cer. pe.l. ſi et me.

b Etile. 1. efca esʒ rẽ comparare. v Ap̃.
E r ſe vo⸗ H⸗ Rbitraria actõ vtuſq; vtili⸗
liquẽch. vt. C. ð i⸗ tatẽ otiĩet ta actoꝛis iy rei.
Ba nba, nne· ſi rei ĩtereſt: mioꝛis ſiet pecuĩe cõ⸗
qr alulcd ẽ ve demnatõ ꝙᷓ ĩtentatũ ẽ: aut ſi acto⸗

cẽti ſuũ ⁊ ſibi de

ſuũ pueĩre.iõ viſuʒ ẽ vtilẽ actõneʒ

ris maioris pecuĩe fiat. Hec aũt

m Sed qᷣò. iſtud ad pmũ et ad vltimuʒ aptatr

n An vebeat. hoc ad omnes aptatur.

cõdi.et vmon.l.nonnunq.

tihꝛ et reũ vbi ſol.
o Mon eſſe. niſi ꝓmiſit.x. vt ſi nõ aſcendit capitolium. vt.j. de

p Zocũu. ſ.dicimus ĩ erꝰarbitrio non eſſe ſp-ꝛ.

electuꝑꝝ. ſic eueĩre.vt ſit ĩ ipius ar
bito an ve beat. q̃re putat poſſe ab

eo peti alto loco ⁊ ſine lociadiectõ
ne damꝰ igr actõi electõʒ petitois
Et generalit᷑ diffinit ſceuo.petito⸗

rẽ electõʒ hĩe vbi petat:reũ vbi ſol
uat ſ̊ an petitõʒ. ꝓinde mixta inqᷣt

q LQui ſtichũ

qð obſcure di⸗
xerat. Sce. per

exẽpla euidẽuꝰ

clarat.

r Poſſe etã

mutãdo volũ⸗

tateʒ qõ dic vt

infra de v. ob.
en dq. S..).
Solũ.ſ. al⸗

atd ſnnnn

nloe⸗
int ſthn⸗
,eſenin n.

iett⸗ ſnmbt 41

bunn nuda vb agcto ex ula ſtipularoe veĩt vbi ſti⸗ rerum alternat locoꝝ alternati ateuelag t mirt
Grnz brat iore pulatus ſum a te Epheſi.x.dari. ex neceſſitate facit actoꝛis electõeʒ: ¶bʒ foꝛaſſis vel in han .
Ands dicunt Si qs epheſi.x. aut capue hoĩe,z ⁊i rem ꝓpter locum: alioqͥntolł ei mnod nan ui Poltan
er e e nd. oariſtipulat? ey piatur. nõ vebʒ te actõem dum vis ſeruare reoopiõ⸗ f6.5egn ſtunh in lolnl
diuo ..j. Sed u tracto alto loco exꝑiri. ne auferat nem. Si qs ita ſtipuletur ephe nd cer ded Lofficio
die rno⸗ loci vtilitatẽ. Ceuola. ſi ⁊ capue:hoc agit vt epheſiꝑtem. ſex ſot l al ee eſil
Erſ. 1 q oictis. 1 On vtiq; ea que tacite iſunt ⁊capue partẽ petat. Siqͥs ĩſu⸗ chu. §. . 1ſneat inuc nbenfn
drloco! ber ſnl⸗ ſtipulatoibo ſpĩ rei eſſe pote⸗ lã fieri ſtipulet᷑: ⁊ locũñ adijciat:ꝛi q n ince. naſe⸗ nihvene
cnuer o. vr ⸗ ſtate. Sed qͥd debeat eẽ ĩ eius ar⸗ vaiʒ ſtipulatõ. Si qs ita ſtipuler Zpẽ. ip. ſii ed. mmngl fnſet
dati. S. . bito:an debeat nõ eſſe:et ideo locũ̃ epheſi.x.daꝛi:ſi an diẽ qꝙᷓ epheſũ * dbee. ⸗ nin olocos
a Rbuẽna. OQui ſtichu aut paphilũ pmittit ueiri poſſit agat: pperã an diẽ agit aſobſture g me. Il
no caſu m y et bo viuunt. ceteꝝ vbi alter veceſſit pulaniõtl ineſſe: quare veꝑ putoqd aeniit. un (Uilin
p. imo. enẽ ĩ vno extigin eiꝰelectioem. ne ſit ĩ arbito Jub.ait.eũ qͥ rome ſtipulat᷑ hodie ſuchum im po. een ſihrtin⸗
codẽq; cn m io. an cebeat dũ nõ vult viuũ pᷣſta carthagĩe dari inutiliter ſtipulari ne. iine
vt ſi actons inieet eVan ebest du no vult viun pita arthagie de . Da Mon dotn lunle (ns »
qꝛ ſub pẽa iĩ lo⸗ re quẽ ſolũ ebʒ. Quare ⁊ ĩ ppoi Icẽ iut. tctat an is q epheſi ſibi me. mmnoneeg n puumi
n to euz qᷣpmiſit epheſi aut capue: ſi aut titio ari ſtipulatꝰ ẽ.ſi alibi tiæ ne in eo qnueam iim. iſibp
pe. are qit mio⸗ fuerit iĩ eius arbito vbi ab eo petat tio ſoluat᷑ mihilominꝰ poſſit intede eſenetes nt ſgimn
ris pcij ibi vbꝛ qq cõueĩri nõ potuiſſe. ſꝑ.n. aliũ locũ re ſibi dari opoꝛtere:⁊ Juł.ſcribit no: qꝛ er vn2 in bt
ariſed mieſt. ſuꝑſluũ tm̃ ſit odẽnatõ.vbi gra.ſoꝛs ẽ.c.inieſſe a⸗ mutare voluntatẽ. põt etig libello oblato. lite mñ nõ conteſtata en nn ⸗ uu
ctoꝛis.x. a inteſſe rei i.v.̊ ↄdẽnabit᷑ i.c.⁊.v. Actõis tñ dico rõʒ hin H. vi. j. le ver. ob. ſi q ſtipulatus. in puin. et. l. eu qᷓ certarũ. S. . bitnnts ſ
dã ua æmũ ſi culpa ł moa reo poſſu iputãi. alioqͥn puũiꝛet᷑ reꝰ. ſ rei vel enã poſt li. conteſt. vt. d.l. eu qui certaꝑ.J. ru. lth
rõ hꝛet᷑ ſꝑ.qꝛ auſert ei locꝰquẽ hint ex pacto: vi.j.e.ꝙ ſi.S.j. Sʒ qd y Seheat. quod eſſe nõ vebet.ar. S.l. j· 4I
ſi int eſſe rei ibꝛ ↄueiri vbipnnſit ĩ totũ:q ibi duẽt hꝛet ĩ inte. reſin. 3 Putat. ſceuololl. liiſtmünnn
iur̃. Roma.h̊ vbi ↄueit᷑ ñ hʒ iũ lõbardo vt qꝛ maioꝛ c.xviij.ãno.⁊ a Altero. v electõe actoꝛis loci quo petit. ſic intellige. iga. unhhhnnt⸗ ſor
mioꝛ.xxv. N. vꝛ hr̃e locũ:qꝛ qð mibil ẽ id minꝰẽ vt h.⁊.j.de tbu.l. b Acdiectõe. ꝙ dr ſine loci adiectõe poſſe cõueniri. ſic inte ige igeniſcüfitrd.
illð. S. j. puto tñ : qꝛ hoc rõe ꝑſone hʒ. Sʒ hic t.loqt q roe reii ſic ꝓnnſit ſoluã hic.vel ibi.ouemt gᷣſine loci adiecuõe. eico⸗ r Cerhirſpbacbquire
tereſt ſua ibi ↄueniri:vt.j.e.l.ideo.a inſti.de aci.S.loco plus. uas.ſic tm̃.ᷣ cũ loci adiectõe ↄuemt᷑.ita. ſolue hic vel i e . 1Cumrk leha
d Hec aut actõ. ſ. certi cõditõ q̃ d arbitraria. ſed nuqͥd ſu pꝛiux alibi dꝛ. vt. S. e. l.ij. S. ſi qs. ꝗᷓ eſt coõtra nõ poſſe urrace ott⸗ Wunltan ſiet
nomẽ actõis? Rñ.vt diximꝰ.j.e.ĩ bone ſi. d expone. i. vetracis vnlitate alter loci quã habet ſi wn en⸗ ja Dinign
eSnpulatõe.ſ̊ nõ ſolũ ex ea:vi.j.e.ſi heres.et.l.aut.aʒ. vel apponet᷑ etiã ĩ libello.vt ibi din. hoc modo ↄuemo te ne. e ritſtnitin
fDSari. q.d.qñ ſtipulatꝰſim ĩ certo loco. pꝛomiſiſti hic.vel ibi.⁊ ſic ibi mielligitur non ſic onenno re hi enk ſinſnontu iͤ
g Si q exꝑiat᷑.ĩ altero eoꝝ locoꝝ. ibi. nam hoc eẽt poſſibile vt hic. alij dicut y mi nocn “ “ B maitnoſintiſtir
h Setroactio. ſed nec ĩ altero exꝑitur deracto alto ̊ ⁊ młto magis rein tercio loco. hic cũ in altero locoꝝ qñ nõ eſt ar r ont gar . nliunan lainn
