mne ditas ꝓ dimio ⁊ indiuio.non rone actioms. ipᷣa em̃ actio.i.heredi nmnũ dicat. vt hic. ⁊. .poſiti. bona ſides.aut intdicat tm vel con⸗
mn ndn⸗ tatis pentio.cum ſit incoꝑpalis non pt᷑ poſſideri ꝓ diuiſo vel p indi tracdicat.quod nõ poteſt. vt ibi.
iumm urud niſo. vt. j. de acq.poſ.poſſideri.in pᷣn?⁊ ad hanc. actõ inch q ſ Ies mobi. re ĩmobili iõ nõ loqr᷑. qꝛ illa ñ .
— reſpectum. Llel alt in rei ven. bocnomen Nntio ſade ewptum Eib. S aln Irra bo.⸗l ij li. . ahra re, en
. e eſt. qꝛ ſiue poſſideat ꝓ duniſo. qꝛ diuiſit cum illo. ſiñ ptum r Eibaria. aliter ſi operis ſins ſolebat ſe aſcere us qbo mõ vaca⸗
Eatmunt, ſ ſic cerram gtem ſe volſiger ß in Bert ne⸗ntn large aercpk. re opoxet ſc en ciborior eypenſes rabtr Rcn dtRabenh. r
um M1 ꝓ dimſo. puta qꝛ oinſit cum illo. non tenet. pe. he. vipote cum hẽat ſi. S. aut loco. Sy em dabit᷑ hec electio? H. peritoꝛn. m. h. ß az. pr
Bti i ri.diuiſiomis. vt.C. cõla viriuſq; iudi.l. dunſioms. Item poſt di⸗ reo.⁊ ſic bene excipit.j.l.ꝓx.niſi ac.⁊ ꝓ hoc.j.epoſi. ſi aſia. 5§. j.
fuii uf uiſionem fundi duo fundi vicunt non ar omila berechtale vhas he⸗ Ste nihil excipet. qð. y. ocedebat. facit.S. edẽ.l.pᷣtoꝛ.S.fi.⁊.l.ſe.
gi w editates. vel etiam hereditatem dicumꝰ. cn em ſit incoꝛpale non p n Iſi. hic reperit qd oixerat i plemus. ᷣm. y. Dʒ in dic. ꝙ ele
cl ntu, recipe diniſionem. vt poſtes dicat᷑ hereditas. vt. . cõꝛ. di.l. ꝑ hoc in ctio eſt poſſeſſoꝛis.miſi ac.cũ poſſeſſor pꝛius no elegerat.ł
— dicium. Alij dicũt aliuc m pe. he. q; in rei vẽ. qʒ; ex aſſe heres totã de terag. Gſunnhnla penron extra cibaria eſt facienda reſtiturõ.ſ
eciunl ſ, berealtan vendicat. et ab eo d ꝑtem vel rem hẽ. im tʒ. vt. S. xe pe. 5t⸗ amii malu ac. nam tũc dabit cibaria ⁊ ſatiſdabit.vi hic.
— tet, e. 1. li; mmimam. H hic non intencht hoc dicẽ. vnde mam a ſecun d off. u. S. j. accurſuus. H
ug niͤi, dam pꝛobo. t J vo male ſidei.loco.ꝙᷓ vbi agit.idẽ eſt ſi ab alio loco ꝙᷓ in
e l . ”s quo lis ↄteſtata eſt ad alium tranſtuutt.
nlugi g o ricium erit. amie lit. dteſ. v VDebet. qð in bone ſidei dixim ouabo ſupꝑionbn.l.cũ ab eo abſit pᷣ
n gice pInſpicist. interroganw eum. vt. j. we mi. acti. qᷣ ſeruũ oẽ viciũ remotõis. Subxtxit. wlo k ſine wlo. Dms. ſ. poſſeſſoꝛ
nslui “ inre. ſi mentiat dicendo ie non poſſidere “ fert ei iaſeron. E x n Hn ſolũ debebit. vi 7. j. e. q petitono. S. j. . . e. mmũ. 15
as, aas.. nakdRenosedvee y Aadonf wterl. ricrabitilatni pr rli vhr
Gen an ca. vt. j. e. l. in fi. in pe. „Serbatu. vi1 ⁊ ſic dꝛat ab ĩfeꝛioꝛi.l.px.itẽ ſi vbatũ.j.t
ganuß dea xl ſer l. m⸗ zſecus in pe. heredi.vbi ſi non poſſideaat 3 Pabebitur. hoc qñ ſemꝑ fun male nr poltelt ſe cnani bon

ſi wlo hoc ſecit. Item ſi culpa.ſ.poſt li.ↄte.vt.j.e.l.ſi hõ. Sed de q̊
8̊ poſ.hec lex dicit.nõ vr̃ loqͥ m bo.fi.poſ.qꝛ ille tanꝙ oñs põt vti.

7 nõ tenet᷑.vt Sg. de pen. he.ſi qmi poſſeſſoꝛ.S.ſicut. Ieẽ nec in ma.fi.

q; huic cauet᷑.vt hic ſubijcit.qð nõo fieret ſi eſſet male ſi.vt.j.eo.is qͥ

vt ibi poſſet abut.
B nõ.ſ̊ hoc nõ pla

cet. Dic ů ꝙ loqtẽ i

ma. fi. poſ. nec ob.
.j. e.is qui.quia G;
nõ cauet᷑ ei de act.
cedendis 3 aliquẽ
ſ ſe non acturũ.l.
aquilia. preterea ĩ⸗
uenio caueri etiaʒ
furi. vt. j. de furi.
ei qͥ.S.j.⁊ etiã pre
dom. vt S. de pet.
he. ſi a patre.S. ſi
poſſeſſoꝛ.
a Rennttar. ab
Actoreę.
b Hpoꝛere. ad
quid ſit hec cauto:
cũ ⁊ ſine ea agẽ qͥs
nõ poſſit? R. pteꝛ
ſumptus. 7 talia ſi
e facio agat᷑.pote⸗
rit ↄmitti. Sʒ nõ⸗
ne ꝑ offf.iud.ĩ tali
bus oↄſulerer. exq̊
actoꝛ nõ vinceret?
H.pleniꝰ ꝑ actõeʒ
ÿ̈ offi.iu.ↄſulit᷑.
cũ actõ etiã pꝰſen⸗
tenuiã.ſ̊ officiũ nõ
duret. vt. C. po⸗
noua. ſi pu.
c ꝗq od ſi ma
lit. poſſeſ⸗
ſeſſor. ſ. vt nõ hẽa
tur rõ dammi dati
in rei ven.ſjj tm̃ in
re ↄdemnet᷑.q̃ dam
nmi abſolutio.nõ pᷣ⸗
ſtabit exceptõnem
rei iu. agentẽ po
ſtea.l.aquił.qꝛ nõ
ideo ab extimatõe

damm eſt abſolutus in iudicio rei ven. ꝙ de damno nõ teneret᷑. ſj qꝛ

wlo. Seo rñdent in bo. fi. ⁊ dicũt aliud eſſe in pe.her. ꝙᷓ in hac actõe

qᷓ ſi remittat᷑ actõ legis aqͥlie.⁊ la
beo putat.cauere petitorẽ opoꝛte⸗
re lege aqᷣlia ſe nõ acturũ. que ſnĩa
vera eſt. Auk.
Vogd ſi malit actor potiꝰ le⸗
gis aquilie actõne vti. abſol
uendus eſt poſſeſſoꝛ. IJtaq; electio
actoꝛi danda eſt: nõ vt tripluʒ ſed
dupluũ oſeq̃tur. v Apianꝰ.
Tem ſi verberatũ tradidit.
labeo ait etiã imiuriaꝝ cõpe⸗
tere actõnem petitoꝛi. Si quis
rem ex neceſſitate diſtraxerit:ſoꝛ⸗
taſſis huic officio iudicis ſuccurre
tur:vt preciũ dumtaxat debeat re
ſtituere. Mam ⁊ ſi fructus ꝑceptos

diſtraxit. ne coꝛrumpant᷑. eque nõ
amplius ꝙᷓ; pciũ preſtabit. Item ſi
foꝛte ager fuit qͥ petitus eſt.⁊ mili⸗

tibo aſſignatus eſt. modico hono⸗
ris gratia poſſeſſoꝛi dato.an h re⸗
ſtituere vebeat. ⁊ puto pꝛeſtaturũ
Si ſeruus petitus vel anĩal aliud
moꝛtuũ ſit ſine volo malo ⁊ cłpa
poſſeſſoꝛis.pꝛeciũ nõ eſſe pꝛeſtan⸗

dũ pleriq; aiũt. Sed eſt verius. ſi

foꝛte diſtracturꝰerat petitoꝛ ſi ac⸗

cepiſſet.moꝛaʒ paſſo debere preſta

ri.nã ſi ei reſtituiſſet diſtraxiſſet:⁊
preciũ eſſet lucratus.

co iudicio actoꝛ damnũ ↄſeqii noluu.ar. S. de neg. geſ .ſmaũt. S. fi. et
J.c inſti. ̊ ⁊ ſi pu.S.ſi inſtuona.Ceterũ ſi ideo eſſet abſolutus.ꝙ
in actione illa dãni eſtimatõ eſſet repꝛobata.obſtaret rei iu.excepti9.
vt in dicta.l.ſinaũt.⁊.j.de excep.rei iudi.l.iuł.a.l.de eadem.
d SDuplũ ↄſeqtur.ꝑ acti.l.aquitł᷑.ſi inficiatus fuerit.aj.Dʒ vr vtꝛũ
qʒ ↄſequi.cuũ vna a rẽ altera ad penã ſit.vt.j.de furt.ſi pignoꝛe.S.
cuũ furti. que eſt ↄtra. So.ibi nil v pena venit in condinone.hic aũt
in acti.in rem venit damni ratio.vt ſupra.l.ꝓxuma. .
e 1 Tem ſi verberatũ.ſ.in ↄtumeliã petuons.ſ̊ hoc in rei ven.ñ

venit. cũ nõ ſit damnn
ſ Si quis.ſ.bo.fidei poſſeſſoꝛ a ſine mora.ac.

Tradidit poſſeſſoꝛ.

g Rem ex neceſſitate. ꝓpter imminentẽ ſoꝛtis wlorem.
g Dumtaxat.ſ.acceptu.⁊ intellige in bo.ſi.poſſ.qui nõ erat in veꝛa
moꝛa.ſi em̃ predo eſſet vel in moꝛa.teneret᷑ ad veruũ preciũ rei.qꝛ ⁊ ſi
mihil habmiſſet. ad id teneret. multomagis &̊ tenet᷑.ſi aliquid inde ha
bmt.aʒ. Alij dicũt ꝙ eligit hic acioꝛ.an velit verũ an acceptũ pꝛeciũ
ne obſtet Z. de pe.here. ſi poſſeſſor.S.j.
h Reſtituere. p actõem nego. geſt. in ſubſidiũ.vt S.de neg.ge. l. fj.
1 Me coꝛrũpant᷑.⁊ ſic ex q̃daʒ neceſſitate.vt g̊.de pe.he.diuus.
k Pꝛeciũ.inde acceptum.accurſius.

lIAſſignatꝰ.quod fit quandoq;. vt.j.de euic.l.lucius.
m Honous. quaſi eſſet veductus ſi ita gratis auferat᷑.
n Debeat. ſ.im.quia fecit coacuus. =
o Si ſeruns.emoꝛtuũ.ſ.poſt lit.ↄte.⁊ dic ꝙ loquit᷑ de eo qui pri
mo bona ſi.poſſ edit.ſed poſtea cepit eſſe male ſi.nec habiit iuſtã cãʒ
litigandi. im quo diſtingui ꝓpter bonã fidẽ quã habebat. vt hic dr̃.
T.l.ꝓxi.vſq; illuc.nõ em ⁊c.ibi incipit dicere in eodem poſſeſſoꝛe.ſʒ

dero.eũq; emptor occiderit.equuʒ

tamen habebat iuſtam cauſam litigandi. vt qꝛ ſciebat alienz. ſed nö5

credebat eſſe actoꝛis. Potes ⁊ alijs mocdlis intelligere. vi dixi.
p Pleriq; aiunt. a male vt ſubijcit.accurſius.
Moꝛam.i.dilationem.ſic accipit᷑C. tem. appel.l.ij.ani. ſed

lis. Di aũt eſſet in vera moꝛa.qꝛ ſꝑ male ni.fiſſet. inchſtincte tene

arany ſta
Tiq; aut moꝛ: p Auly. n paihi a fe
tuo etla wie neceſſarla ẽſen rijt res we j erit
tentia. ꝓpter fruct 12ſti Derouerſia aut h
PP uct“ 7 ptus: 7 ſtip i poſſeſſoꝛ ab n

latõem ve euictõne.nõ em̃ poſt hiẽ no fuu a dura⸗

ↄteſtatã vtiq; ⁊ fatũ poſſeſſoꝛ pᷣſta⸗ iit bo. ſi. pol.et
re debet. Culpa non intelligit. ſi trorr aeand d
naueʒ petitã tꝑe nauigatõis trans m pei. here. v
mare miſit. licet es gierit. miſi mi· Aher herelllun
nus idoneis hoĩbo eà amiſert. ſeo Fraune
V Lpia. lii. ate. 1 tunc ſi

uuſtꝗ cauſam ba
bmt litigandi. i

AVllianus libro ſexto digeſt .
ſcribit.ſi hominẽ qui meuij

erat emero a titio: einde cum eu him em f ☛S ⅜
meuius a me peteret eundẽ vendi So nõ habint inn
ſtam canſam lin

gandi. ꝓpter bo.

eſſe me pꝛe cium meuio reſtituere. fi. quz in initio

Idẽ iuli.eodem libro ſcripſit.ſi bebuit. mut ag
moꝛam fecerit in homĩe reddendo emuz teneat i
poſſeſſor: ⁊ hõ moꝛtuus ſit: ⁊ frux res no erar eod
ctuũ ratõnem vſq; ad rei iudicate e Euurna henus
tempus ſpectandam eſſe. Idem ſet. veln atal
iulianus ait.nõ ſolum fructus.ſed caſu cuſtocſer.
etiam omnẽ cauſam pꝛeſtandam. nt.· m ſdt aiin
⁊ ideo ⁊ partum venire in reſtituti bic loqurur. er
onẽ.⁊ partuũ fructus. Elſq;adeo aome ken ſun⸗
autem he cauſe veniunt: vt iulia. . Scſthomo⸗
libro ſeptimo ſcribit. Si per eum in n.S. 1. . eepo
legis aquilie.reſtituere cogendu;ʒ. ne ſenger habet
. cauſaʒ litigandr
Quod ſi wlo malo ipſe poſſeſſor Cpur euctionet

enã ſi eodem modo perijſſet penes actoꝛem. ſufficit enim ꝙ adioꝛ po
tuu diſtrahẽ. vt. j. ſce le. j.l.cũ res.in ſi.⁊.l.ſi ſeruus legatus.d.ſi
ſeruus legatus. a. . & ver. ob. I.nemo. S. j. a. . depoſin. l. ſi in aſia.
S.quẽadmodũ. Idem eſt m om̃s in pꝛedone.fure ⁊ meniculoſo. vi
C. qð me. cau.l.j. ⁊. j.xve vi ⁊ vi ar.l.penł.in fi.Item eſt hic notã
duũ.qꝙ lʒ qᷓtũ ad fructuũ reſtitutõem quemuibet poſſidentẽ dicamus
fieri male fi.poſt lii.ↄteſt. tñ qᷓtum ad interitũ nõ eſt veꝝ.niſi ſe xe⸗
bere ſciat.⁊ nõ habuu iuſtam cãm lirigandi.vt.j.ſi cert.peta.l.qdð

te mihi. Alij dicut vt vmil. hunc. S. loqui im male fi. poſ.a qin abi ⸗/
Höhhſerre

Neeeiſtil

i lſi
e dr era⸗

itio malam fidem habuit. nec habebat cauſam litiganch. quę dicum
ita vemũ teneri. ſi res nõ perijſſet penes actoꝛem. quod duobus mo
dis accidit. vt dictum eſt. ↄtra eos eſt S. de peti. here. illuv. Itez no⸗
ta pꝛedicta.vbi realiter agiᷣ.ſecus ſi ꝑſonaliter. quia tunc indiſtin
cte caſus perunet ad debitorem. ſᷣm ꝙ notatur mirs ſi cer. petatur.
l.quod te.accurſius. .

r Preſtari.precium eius.

ſLucratus.aut ab mitio male fi.ſint ⁊ durauit.a indiſtincte te⸗

neret᷑ e ꝑiculo.vt m.l.illuo.niſi habeat iuſtam cãm litigandi.qꝛ n
credebat petenns vel ꝓpter unpenſas. ⁊ tunc habet locuz diſtincto
huius. S. Aut fuut bo. fl. ⁊ durauit. a ſic habet cauſa litiganch. no

tenet᷑ de iteritu indiſtincte. vt in.e.l.illud.niſi imputet᷑ ei culpa.

ꝙ neſcit rem petentis.vt.ĩ.ſi cer.peta.l.quod te.⁊ tũc habet locuʒ
diſtunctio huius. S. Aut fuit ab immno bone fi. h veſijt. 2 tunc aut ha
bet iuſtam cauſam litigandi.⁊ non tenetur. vt.l. ꝓxi. ſi non habet
tunc habet locũ hic.S.⁊ ſic in trib caſib habet locũ hec diſtinciio
Item ſᷣm vuil.in quarto.vt dixi.
tV KTiq;. p certe. aut pꝛo ſed. q· diceret. dixi in duoby caſib⸗

ſſiill

eſt q in pri tel geer trv⸗

HW1 Cet .

fndeo. non ſem
per debetur enictio. Si vo initio fnit male ſi. omnino lenet᷑ te cau·

ſibone

— C. C. GR =ðð

ſnlshlonn
irnmmtt ſe⸗
ranc⸗
ic beeſaten
ininer .
mnoctengre

— — — —

n Perſtprla
ſonen N tmeid
ecomminenden:
ncerct Ndic13
ſtucns garuis
CRolnliS
Nronanenan
ſinaſt hſhon
ocNvennone e
ſnennom inoren
ut gem ſuhuon
gtan tnũ ſ inn

A muidiuſin
(llr Ne dem

ſcunaitv ltv a
Hunn Noneio
ſuſinctcran
ſtencifineoaatn
ſſntu mmmtt
fatbnrganmtpret
Mnticiſtine.
eeeſurnuͤf

Ahrtſie

Pchunnaſnes
V Aunni

ln

i⸗ * Khhe
n nled
* 1 . .
1. li caſu mrenanrnan poſſeſſorẽ p̃dictum.
N WPter alia e ſin ſet. ꝓpter eos eſſe ſe ctum. ſ. qñ diſt R
„ ic tamen ſien eceſſaria. vt ſu ſſe ſententiã iſtraxit.
N ſi de u vt ſub ã neceſſe 7 qñ at
Ennz N erit ſnia ne ueritu nõ tenet ijcit. ſic loquit rerifen dänta. Pimor van
miſn d inene ſtnn anr null Aop eatne Arteet garren aa and eſit
HF nmminneag, ſcas e codem ngr ..— nd non niſ er necelſitate vencat. vt.. “
Pwerſing r an ſit ſ. irigach. oſſeſſoꝛe. Yẽ q etie nungo vr. ſ udicate. certe i enek. i. ad eius ve t. F. e. item ſi vb AAdJI
i oſt n n emꝑ ſnia ſierit po tiaʒ de eo t. J. . vſuris i eimo poſtea veram eſtimatõ eratum. F. j.
i eceſſaria vſierit poſſidere.2 Hs Ne in ſiaeu. S. qꝛ ea tpis ini marzer ee.
ſrin. neceſegin er Re poſſidere. ⁊ aliqui iſqrit. cum ſi 6.§. j. RKeex offci icapedo ad fructꝰ nõ nocʒ.
ſſ i . igrre ii⸗ cune (j mꝑ imiuria . aliquis homi uturi ipis traci⸗ mcio index cauſe p uer no nocz.
mlt mnte ſic. vrer cium bomini m occiderit: ĩi ſeſſoꝛ. qui cc. vi. . de vſi ſe pncipalis de il⸗
nn gann logu n Sen cogekrwrp eowoken ſuc Enſor gum plennʒ ius incipꝛt ho⸗ un i g
Mum⸗ Ln i. ſi bomo. 7i 07 fructus ueꝛit actoꝛ dente lite diſqᷓ pen⸗
4 . . ⸗ 8 . J r .
nn. N ſra ſi mal⸗ſol i ſore ꝑcepit:reſt quos ab alio poſſeſ poſt Ai enam Kerpend e
U ſernus h qmo an Lucrum enim nuere eum oporrer ſeſſoꝛ ſi ſatnn ugicĩ pol anz vela⸗ ſ e.l.
14. Un rituz ſit ſec⸗ lit nim ex eo homi . u bomi poſ cb. itellige q
nſt. vr dicnm et. S eeſſe cepit. f. ommne quii ebet eum ominem ceperi wo vel culpe pol
t, d eſe, Sʒ fructus eius acere no guuim d tradere: eo perit: perit. vi —
Pinn e n eſt bec ſenen re poſte eius iemdoelor ebet. Sʒ Wlam Aocanere:p enc nomine x Aus om poſt more
hanmg tann actoui re⸗ ſn koſſenmdo eſt en co4e uo tonn’ D* Wigoenenii petme e uctud. nigt
vendi din ern eier fru⸗ e non ebet. S uicerit re⸗ rit. nuerit: vel manu Jae
et 4 NSH res partus. c actione le ebet. ed quod e⸗ C dem iuk. facit
g nr reo Wier ſiinul poſt li gis aquilie: pro. dicit c. l. certum. 2.
i uls oſt quil e: — .V „ eo. l. õterea m. 7.
Nreſtrner. — enegnere euicti litem conteſtatã le: procedit ſi Pſlichz reo ca UV Apia. ve. lbierea r s
nndes e committendam 3 vſu cepi beo dici uendum eſt Eqtza ſi. l. in fi.
Wlpiri N mnncerek. vt endam 5 ſuũ vencitoꝛ epit poſ ſtari: ſ. dicit. his rebus naſe l- zon wael
ienint ens L pqrius 5 de nego. geſtar au no Amtterer. nn ari: ſi foꝛte fundi nomin epꝛe * illar. 7.l1. itẽ vi
heß poſiti. l. nij veniũt off. indi at qui.S.cũ eret. niſ g ſiĩ nomne d ndum. 7. I .
msſut⸗ eſt. ve rema mij. So. h iudi. ⁊ quaſi acc ũ me ab. S ſniaz amm ſenatus æ. l. in poſt
D vt remaneat hic erat lis iĩ acceſſion ed opono ctum vſucapi 7. l. ux.
— uenr de Wanean note ſemen 9teſt. vnde offi es ſunt. ac ernn ſucahlone e Poſten oc 23 O den
4 nandne Hen brwen penms⸗ Konerroton anagte Lalalle nt rulngun⸗ unn iinane in⸗
sh e cpbare ſeruũ fauoꝛẽ inductũ er Kn. reu o noluit p ſef „ b Be git. . poſſenſo umn. Metohes, in uca. a
indn D ſſ e leri ſu inmce. nctiͦ eſt. vel dic ch Pocnannrtr gnn Rtilrmg dad ponnran Acnones. in
„. res tꝑe lit.⸗ ä 0. 1 ſer minem * Leoi de m 330 7 2 1 D * ca.vt.C. . ia E ſi ke
5. Me nß precin in opte.vnde mer uus. 7. C. de e loꝛtuo.⁊ ſic xe e Item q⸗ uia plenum.i. di . — vſucapi. tranſt xeſuꝑueni⸗
D jenten caſibo quibo ito ad fructi uic. ſi tibi. S uict. agi. pub. habebat .directum — nſfoꝛ. l. j. J. hoc
nt t uln ie ntentia. Item ad i dirn arglin ey⸗ 7 ad talia te Sol. H extab vt. J. de ñium cum pᷣus hĩ hoe
ENii n lanaſni ncn ia ae wer no aner en lbi. Dol. erauge k ſ. 3 vr:j w puv.. ſ. bus hꝛet vii⸗
intan à non natarg ancate k mpel enbror in . em emctiomo m. vrii õs eg älit poſt acceptum i
. von fructu 7 anaekr ⸗ e Paſſetſn iiy n. Sol de ba. Ser n ennenrergzaic⸗ no e ta unnohucie eten vſucapion
chen, encõem tm̃ eſt u.a peculeo. De an ener de ite un. e go. ſic ⁊ dẽ eentenlm Naragieſ eſſe deſient? K? ne
ſewſeſor 5 Alij eꝙ ſic. odẽn ferẽda? K. quidz d quid ſi he petentis. iõ te ↄd n ommsak. noxalis actio. d filiam. lic hodi em erat directa pm. b.
. abſoluo nne ie in rẽ. idg no Ahee nöſin⸗. 4 na em⸗ ctam r⸗ ſic dꝛ empto irecta. 7 directa eſit coꝛrupta. cu a. nunc eſt
1 da eſt. vt. naturii. miſi res in ceptõem habet cu em imchicaſetur. n rdin eeſta eſt ei get geroz ers aralis. vr ——
iurmiei nm iuci. ſi Emr i., 5 u interiſſſer aet oonatts geetr Nenon oße ver eſ honralulns Hrn m. quam bab noxr. §.
na te. Fj. accurſius. 1 tus. Ael dic it eſt oñs 5 dñm. Q½ ndit. dixit em̃ ſpã et poſte
Nes CNI. ſüficl v H apemia navis tmer bo wvwmmium ? detur rei ven. 25 eſt falſum em̃ ſpãle eſſe he a dire⸗
nſ1. luſan x Mõ em ankevb eſt ic. vi. j. ex nen röoͤne um dat᷑. vt. j. ſi 1.3 dñm. ei vo qᷣ vt ei qui neq e hoc caſu.
ee n. rñdet ei interpoſi xcept.rei .S. ſed no ſi ager vec. qᷣ vnlit eſt oñ q; directo
iu rhan in n ve camu ali mo õ eeneſtiiunt. 0n eter t: Hrel ve r kue. Nem auomol wliſe argne weelſe
— abeat lincann etiã du 5eſt ua. nõ em b ſmia pter eſtima nõ vten uar lit. otel. e e pPſcrip. x. w ceſijt eſſe dñs w. qua
M gandi. quo c rauit bo. fi o. fr. ima enw. S 1 eſt in ea ſpãle. xx. an. l. fi e dñs. cũ oĩ
icn enlib Nii⸗ le. vt. C. quod quo caſu loqt. hic ſa i. ſiue nõ. du poſſeſſor ten ppemaret. v certe eum f⸗ pãle. vt. J. ſi H fi. N?pᷣm.p.rei 16
m inmi i F.aenn veco dit pot.⸗ 13. g W.rñ ur fectins. Ti bt hit. 2. . . acit. Sʒ mar gui. ven. l. ſie. S. ei ven.
– preſtari in eeo .ſi voſt. pl qõ me. cau. ſi cũ mino ſic manun ſw vz mernet nin ij. S.fi. ß hocle ocerar gum pr m
i y Eulpa bus predicti ene dixi Z. l. ꝓx. in. ex. F. mn tu inirumpit a qtuoꝛ ſunt ſpãle. die 5. . de im vt nõ
logennnmti e Eulpa prent. dictis. nõ em̃ ac. px. in fi. v quatenus at. Dʒ qr ałs nõ inir pales illi caſus in an. excep. vi
mingi Koömiſerit. qa nauis aohe pat vt . kolc eſtimar; re.q Heqꝛr e non mirumpit e umpit vſu. et us in.l. vt eſs⸗ t⸗
cecls Agntnln nocetis ſe r j. dr aql p pitis. ſiue mgei ntono. in fi. Et no meſt, mind thus ſtatui i recha eſt ve. F. w e. l. mn
sigoiin ſ Ak. li. vj. pere ecic. , ſi noli mgris. ſine me i. Et nõ. H De wlo. 1̈ tpus ſtatuit in vſucapia e. e ac pol i
lie .r teret. pot dien u. F. ſ mancipi echcis. ſi cautio fi 7 culpa poſt ſucapione es poſ.ſi
— um. vn . ur ꝓpter occiſi põt dici ꝙꝙ petit ancipium ue ad⸗ e liti it. naʒ nec ali lit. oteſ. vt. ne eon. .
nm. vnge teneor. vt. j ionẽ alt etit?erat 7l . liti. l. ij. 7 ec alienano tenun t. . e. ſi homo HD
iuſtu r. vt. j. de v⸗ erms. at lis dteſ. 1.l. ij. 2 fi.n. o tenuit. vel ma omo.
qꝛ wlo deſijt 3 „7 dices ten me⸗ lem tere acto pius liuis 0 pol. l. j ole. .C.
ijt poſſidere. N eneri ad ypothecariã 2. Vel die 8 7 talia. no .l. j. S. eam. Rñde
Ael dic ꝙ nõ eo. De 13. 7 rei v cpotun alienare on qꝛ ob ula nde
. oꝛte adiuuet pᷣ ino non pᷣiu
pdictam ſol Piu⸗
utonez

„ De ELc C ſi .* ☚D
1 1 *
ct.

ei vr mnn i ob. l. ſtipulatn
ſtipulatue
— eliſt vurartis ſun ie⸗
11 e. l im. qꝛ res eſt dic ꝙ tene E.
gair/ den inbte; r d le ſt ꝑempta. vñ in ſubſi iũ accepti
un n t⸗ ga cre. ſi en. „ Ai nõ ali.l. j. in in iubſiã 4 echnn meo nomie l
tndln i ciũ in ſcõo caſu neg. geſt. l. fi 2. ]. depoſiti. l. - go. geſ. vt. C. rem alien
.. zalgin em. HK. nõ hoc nn cti. neg. ge. B none eſt ni J. fi. 7. . de re autio nan Pinten⸗ non tollit
Gnw ontif i, Ded quglit ſu. qr cecit m nõ habu irẽ quu me teneri ad viufru. pe. .7.J. x pi li. or m i
, euic. l. vẽ iter aga. l. aqui it᷑ mihi actio rẽ ex cã lucti eri ad u. pe.l pig. 3 aut᷑. de liti
— c. l. vẽolcãtẽ l. aqulk. er m ctio. lI. aqui. a dñ ctius. immo tru. pe. l. pkr. 5. pkt. 7 G. ac.l. creditoꝛ. . . i. S. ab hoc at. ⁊ i
.———— tũ ſuũ foꝛte hoc euictoe tem Niich. illud.in fi. nr gr.
4 n vid ebant hoc. q; fdre ratus bl Kae hot dine⸗ rone cur in Al vente . ne g picnlum vel duin . . 1⸗
4 D enchekits⸗od Panmn ſcus ſeiſtepeittont heere l. alud. 8. her vbar num ſtn „.
te 3 ten vꝛe hec in S. hec vba. 4 ſtipulatoꝛ ſentiat
d im ſeruum te ent. Hõ eco immobili. Iem il Et nota. ꝙ ſu atoꝛ ſentiat
netur n ienn umputet nira. Dic ů iyn G rhaumol v Pa⸗ Er oqu.
n fFundl. ſ. vrbani. vel er ruſt f. ho⸗ fi pol vez er ſuge
fundi. ſ. vrbani. vel er ruſti vtz ex ſi poſ⸗
et᷑ ruſtici. vt. j „ L lupion. at
et ruſtici. vt. · de dzno infecto

ſi agri.⁊ xæ ver.ſigni.l.fundi.in pꝛin.⁊ nõ dico pferibi poſt lit. dte.
qꝛ interrupit᷑ vſucapio.vt ⁊ S. . ꝓxi. nota. nec etia dicit hic preſcribi.
alij dicut pꝛeſcribi ꝑ ſeruum vᷣſucaptum.

g p Reterea. ex re ſua. cũ hͥ fuerit ma.fi. li ↄteſt. videt᷑ q; nec ex

re.nec ex oꝑa ſua ſibi querat.vt. C. e.l.j.an fi.q eſt ↄ. Soł⸗
loquit᷑ h̊ in bo. ſi.

po. aremau bo. i. infecti cauerit. g Alius.
oſ. lit. pte. vñ re⸗ B
rinet queſita ex re Reterea reſtituere ebet poſ
ianau. vr er od ſeſſor 2 que poſt acceptũ indi
ere w. qui bo. ciñ p eũ nõ ey re ſua acquiſiuit. in
fin puin. vel ho⸗ q hereditates q́; legataq;:q̃ ꝑ eum
t evor ſeruñ obnenerut: otinent: nec emʒ
ſei bi we eo j ma. ſufficit coꝛpus ipᷣm reſtitui: ſed opꝰ
hi.ſemp. lel melt eſt:vt ⁊ cauſa rei reſtituat᷑. id ẽ vt
qauur enupo habeat petitoꝛ qð habiturꝰ
ſi. ſic grecedẽtia et omne ha egt pe titoꝛ qo habitur⸗
ſequentia declarãt foꝛet: ſi eo tꝑe aaun accipiebat᷑
vnge etiã ex oꝑa qᷓ reſtitutus ille pomo fuiſſet. YJaq;

xrit᷑ ſibi.illa m̃ reſti

euit oia. ſicut ĩ rn ptus ancille reſtitui æbʒ: ꝗꝙᷓuis po

. do mul · ſtea eclitus ſit. ꝙ matrem eius poſt
ii 1. g lohe accepti. I. iudiciũ: poſſeſſoꝛ vſuce⸗
pec lex m ma. ſiden perit.quo caſu etiã tæ ꝑtu ſicnt de

poſſ. talis Puus
querit ex re poſſi⸗
dentis equitate.

imgtre ? traditio ⁊ cautio ðᷣ wolo ne

ainuer ö5 zentſe eſſore ſn⸗ ret. b Dulus. um nihuir
biscet. 1. primu. g. . ſgern ſeruus. requiremus an Nrem actio competitei.qui mec m̃ agit. v. C
ſimul hec recidunt talis fuerit vt cuſtodiri ebuerit aut iuregentium: aut iure a ole So vad
.aneſitn. Zreh nã ſi integre opinioms videbat᷑ vx uili wmimiũ acquiſiuit. Noca ſa Vdieno hyvlo
quare diceret pon nõ vebuerit cuſtodiri: abſoluẽdus cra: item religioſa quaſi noſtra in moõ. vt ibi nonat.
nerer. Et qo dicrtt ceperit. actiombo ſuis cedat peti⸗· ſue alienaʒ rem ita adiecerit vt s tur. quo eri re
gato. Pcec. oe. qit pꝛeſtet. Oꝛ ſi nondum eũ vſu brachium aut pedem anenum 2d? Leaſſiduis.
ſenb uſtirued cepit: abſoluendũ eum ſine cautio tecerit: aut cipho anſam vł funduũꝝ r Foen tnee.
naro. . d acq. he. ſequenda ea re. quominus em̃ peti pede: wminũ eius totius rei effici ſumt. t 5. ere.
adijtio. Sed quo ð di. l. j. F. qb aẽ

obnenit hereditas cũ nõ potuerit eius iuſſu adire eam. vt J. ve acq.
here.ſi quis mihi bo. in pnin Kn. hic loquit᷑ in bo.fi. poſſ.qui habet
titulu.a ſic habet public. ⁊ iſte põt hene iubere adire bereditatem.
b Pomo fuiſſet. vt. j. de ver. ſig. l. reſtituere.⁊.j.æ re.iur.l. in cõ
demnatone. S. j. 7. 5. de peti. here. illuo. in prin. 7.l. ancillgarum.
c Neceſſaria eſt. vt S. e. ſi poſt.
d f Is bo.fi.ſeruus.poſt lit.ↄteſt.

¶Tebuerit. vt. . commo. l.argentũ̃. .l. in rebus.ĩ prin. X.

& facit.l.ſi vi certo.S. cuſtodiã.⁊.J. noxa.l.nõ ſolum.
f Poſſedit. poſt litem ateſtatam. . ”
g De pſequenda. ſed de reſtimenda ſic. vt.J.l. ꝓx.⁊. .ad exhꝛ.l. cel
ſus. S. idẽ ſcribit. 7, I. de odi, c. da. ſi pecumã. S.itẽ. 7. J. e le. j. cum
res. S. ſed ſi culpa. Seo emptoꝛ qui redibitoria agit. quare cauet eti
am de pſequẽdo? vt.j.de edił᷑.edic.l.reqibere.S.ſi.q̃ eſt ↄtra.So.qꝛ
rehabuit preciũ.hic aũt nibil rehabint poſſeſſor.vel dic vt ibi nota.
IYtẽ ſpãale eſt in odiũ inferentis metũ. vt ⁊ ipᷣe caueat de ꝑſequẽdo.vt
quod me.cã.l.ſi cũ ex.S.ꝙ ſi bomo.
b MQuommus.i.cuo.vel ꝑ manus.

AUlſucapia

N1——

acqm. poſ.l. j. Sꝑ ſeruu. . l. iij. S. ſi ſeruug.

k ſJ vo. als incipit lex. als nõ. .
BDamnari. ſed none licuit ei abuti re quã ſuã pitabat. vt
te pe. he. ſi quio poſſeſſor. S.ſicut? Hen. ante lii.ↄte.ſi fugeri.nõ põt
ei umputari aliqua culpa. ſed de wolo tm tenet.vt.j.e.ſinauũt. S.ſi hõ

õt. a q̃libet poſſidẽte

æ.l. ſi homo. a. l. ſi culpa. ßᷣ poſt lit. oteſt. ienet᷑ ce culpa.⁊ ua accipe H

2. . d euic. ſi ſeruus venditus.S.idẽ iuł.ſic. ⁊.j.precario.queſitũ
S.ſi in ſeruitutem.accurſius. ððUMVW
In Mõ ceperit. ⁊ ſic ei gcno nõ dabi᷑ ſuo nomine.
n Cedat. niſi wlo fecit qminus poſſideret.vt.j.e.is qui wolo.

0 Reſtuuat. imo nec ve hoc. V vr. vt. . cpoſi.l. ſi ſine wll. q ? õ.

ceſſaria et. p Alulus.
SPaboner fidei poſſeſſore fu

. miſi libero ſe gerat. vel ab alio poſſideat᷑. vt infra xe

ibi vepoſuarius oino hr̃e veſierat.h̊ aũt poſſeſſoꝛ poſſeſſionẽ renne⸗

bat oino niſi ꝓ bibero ac. vt modo notam.ac.

p q Qod ſi wlo. poſſideret. ⁊ im liiẽ muraꝛi põt. vt. . e.q reſtim

ere. ⁊ actio ei nõ cecht᷑.vt.j.e.is qͥ.⁊.j.ũœ nox.ſi bo.ſi.poſ

toꝛ eam rem pſequi poteſt. ꝙᷓuis i⸗ 4 ange
terim dum in fuga ſit: vſucapiat: recta. ſiricte ei h
nec inquuʒ id eſſe. p Dm. in rẽ. vt nec a⸗
vo cuſtodiendus fuerit. et rhee⸗ ver rae
ipᷣius nomine damnari vxbe ophendat. ver
bit: vt iñ ſi vſu eum non ceperit: n⸗ qurüt mregenn
ctoꝛ ei actionib ſuis cedat. Julia⸗ um młiis mois
nus aũt in bis caſibus vbi propter Ertinſti. ere di.
. f. 1. S. ſinguloꝝ. vſq;
fugam ſerui poſſeſſoꝛ abſoluit. et ¶20 n. vſuca
ſi non cogitur cauere e pſequenda ullaui. mg vin
re.tñ canere wbet poſſeſſoꝛ. ſirem camig. and
nactus fuerit. vt eam reſtituat.id⸗ Pppſerpto vm
. Rra Pr 10. Iʒ mar. dixent
qᷓ; pompomius libro vigeſimoqrto acρ
variarum lectõnũ: ꝓbat.quod ve qꝙ; . æ pꝛeſch.
rius eſſ. v Apia. r ur qun.
Vlod ſi wlo poſſeſſoris ſige Szopoewmmm.

rit.damnandũ eũ q̃ſi poſſide

†
R

. ideo vi noſtra nõ penmus. ſed actõne in factũ. vt. . e.l. que religi⸗
oſis.a.j.x moꝛtuo inie.l.j.Sed j.C.d ſacroſan. ec.l. ſancimus
Vbt die · ꝙ ſi ſancta vaſa. vel altenent᷑ vel obl:gent. ꝑ epos ⁊ pcono⸗
mos vendicant᷑. So. ſm quoſdaʒ. ibi in mobilibo. H in ummobilib⸗
vel hic non vendicant᷑ a priuaus. ſ̊ ab yconomis ſic. nome eccleſie.
vel ibi dai vtilem. hic negat directam.vel ibi venchcat achecta ca de

—

nam ⁊ lex hoc ↄceqit. vt in aut.e ſan.e:Sſi qins aut. collł. ix.
ſNMon pñt.ied interdici põt.vt.ſ.e moꝛ. infe. l.j. in prin. Item

in factum. vt coꝛpus tollatur ulatum ab eo qui nõ habet ins. v in⸗
fro wreligio. .i.S-⸗preei.

Si quis rei. adiecerit. bona vel ma.ſi.ſ ſi dñs pedis. aliens ſta⸗

mre cañ. vt. S. l. j. Itẽ iuſpatro. petit᷑ oduiõe ex iure cañ. vel ex lege

tue adiecit. tũc ſic male fi. wnare videt᷑. vt inſti. de re. di. S. ex diuer.

ſo. JItẽ loquitur hic.qñ factũ facto argẽto mgit. 7 fit eius ps. vbi at
intectũ infecto. quilibet ſue ptis dñs pmanet. vt de acq. re. w. l. quie
quid.j. R.equalis vel mequalis poſſu vel non poſſu ſepari. die
permanet. vt neutra alteri cedat.ſit tamen omune. ſi nõ pot ſepari
vt Zz. e.qii gregem. S. fi. ⁊.j.de acqui.re.dᷣ. in dicts. l. qcquio. j. H.
Ded vbi factum locto: ua ꝙ neutrũ alteri cedit vt pars. dic
nus maion cedit. ſi neuira maioꝛ. cedit pꝛecioſiori. ſi autem nulluz
recioſius.⁊ tunc nullum alteri.⁊ ſic quilibet tũc ſuũ vendicat.cina

idei diſtinctõem. vt. l. quicqᷣo. S. fi.ſ. ſi põt ſepari. ałs fit omune. vt

—

gdiũxeris:quacuq; fide. quocũq; mõ.que aliena fuern. poris wmi
m manet.nec fit hec ↄmũis.qñ.ſ.põt ſepari. vt.l.quicq.j. H. Gi
mue facte. alienã mfectam. tomn tuũ ent. Seo afplubgueris bona fy⸗
de.a prior wminus manet vñs ad exhi. agit. ſi mala fi. vtili rei vẽ.

Si vo bo. tidei. ferrummnauens. i facmi reneris. qr mvper ui
ceſſit a mo wimmium. ſi mala fi. dñs manet, am fuut.lz toru ſit min

liere ꝗq habet wo

5. e. ſi frumentũ. Si aui materie tue infecte alienã factã vel iniectaz

idNn
Mettlsſn
Pknn aoi⸗
Gtruqin
inutOH
— 4
ſecle?
Dund .
Sonen
ruſſeg
ugſun e
Gnauriu⸗
1
Schrukäne e⸗
hn,
Sontetſe
Erus umſn
uc turg
ugnten⸗
Gjnpuues
tenge
ſinchmn,⸗
Cſonugke
dſü. 1
Gicnonte F
She ſo
WWeo un .
e lerfn
6Munit, g

Wmmi
kſed Tid

Ncchonarpreoen
cog repnt nir
le no air troh⸗
ſns inMennaol.
Mtuürſockpreaa
arbncviechen
) Pemde telbe
merirt n.
namin
M l

W

) Mamininn

ſigkeifrüntincä

elninmnnige

Neſn ſne fonas

WN

foſtſaegenan
W
itg oincunſo 1

Mni nnen

lnengge DMrumns
plgn nz
lilteſcng
eter boni⸗
fhert n

ingr.

hherin
untfi
cel e

—=E
—

=
==

=
=

=

=.

3

=m=
==

=

Eindind i
ngnire
iiſibeſice e
1 Du
mmind
u. Vul en
Nemmnah
Aut menſe ,
s nicffe .

õõ
Sozim inn
ſautr ni ,
õ
ſnnnm ſn/

colliguntur pꝛedicta et᷑ bac lege ⁊ dicta.l.quicquio.

vV Di anſam. i. manubnũ quod cũ mambo tenetur. ⁊ d anſa pro

pꝛe pes olle. Eiñ onidius. Xoꝛtulis a digitis excidit anſa meis.
x Sominũ.iotius rei.etiã ſi ꝑ applũbaturã hec adiecra ſunt. vt

J. de acqui.ve.xvmi.quicqd.ij. Ne. Ded quomodo tunc eſt iotiꝰ w⸗

nnnus.ſic ̊ non
runinarin vereq; ſtatuam ſuam dicturũ. ci
e uẽ uech phum pleriq; recte dient. Sʒ
q;· at ceriũ eſt ea bir ant 7
meer ſe differre. 1 qo in cart 3 meg ſeribit aut ita
vt bidem dicunꝛ bula mea pingit᷑.ſtatim meũ fir: lʒ
We gargline pictura quidã contra ſenſerint.
orio tomlis ro ꝓpter preciũ picture. ſ neceſſe eſt
ꝛale enim copus ei rei cedi. qð ſine illa eſſe ñ poteſt.
ſtemna alten In omnibo igit iſtis caſibus in
aũt cniuſlibet eꝰ quibus mea res ꝑ preualentiã alie
ere n E wiu · mnam rem trahit meãq; efficit. ſi eaʒ
Benuz aar nen venau. ceptdem mali
ſtatua ſpẽs per cogar preciũ eius qð acceſſerit da⸗
ſe0 na aaic re. Item quecunq; alijs iuncta
5 Seo 1 id ᷓ ſiue adiecta. accefſionis loco cedũt
in charta. vel me eg qdiu coherent: vñs vendicare ñ
brana. — ſß d h b⸗ di ſt
a Sed neceſſe dete ex en . en .
eſt. ua iam ſen vr ſepentur. ⁊ tunc vendicent. Sci
pꝛiura ꝙᷓ nctura licʒ excepto eoq caſſiꝰ ð ferrumi⸗
So mn bumis nNatde ſcribit. Dicit em ſi ſtatue ſue
vt. ĩ. & gequi.x re ferrumĩatõe iunctum brachiũ ſit
ru w. qus tone. vmtate maioꝛis ptis oſumi.7 gqõð ſe
J. .4 . „ „86 ſ α ſi
enoveld. mel altenu factü fit: etiz ſi inde ab⸗
S.ſi qins mn alie ⸗ ruptũ ſit..redire ad priorem dñm
na Soine no poſſe. Mon idem in eo appiuba
rigit ꝑ illas hm a nn .
230. Ael dic ym Iũ ſit. quia ferruminatio per ean⸗
io. he non ricz. dem materiam facit confuſionem.
niſi in charta 1 i 3
ſeriptura. cũ dic.

22

ſed neceſſe ⁊c. Lercij vt.p.diſtinguũt, an tabnla ſit pꝛecioſioꝛ pictu
ra.vt ceſſio ſiat precioſion. ⁊ hoc ex illo verbo ꝓpter preciũ. qð h eſt
2 ex eo qõ reperit᷑ inſti. viliſime rabuile. vnde de homine picto ⁊ bo
no coloꝛe.nõ aũt traherer ałs pictura tabulꝗ. quãcunq; pꝛimaruʒ
teneas.in idem recidit. Nel idem vrrobiq;.qñ pictoꝛ maie li.pinxit.
Hoc e aũt ſpꝑ eſt precioſioꝛ ſcriptura ꝙ, charta. a ideo ſicut pictura
ſemper trabit ad ſe chartam. J

b. In ommby. . ialibus. vel plurale ꝓ ſingulari can. vt ſic ad py⸗
cturam non referat᷑ ſm io. v.l dic vt ſtatua et charta.ſᷣm aʒo.·
c Per pᷣualentiã. ꝑtis vel et᷑ pcij. vt.j.de acqʒ.re.w.l. qcq.S. ſi.

nõ. 5. S. ꝓxi. In genmma aut anulo imücta diſtingne. qᷣd cunus cãᷣ

Oꝛnqch adiũgat᷑.vt.j.e vſuc.i.reru nmxtura.in.S.qᷣd ergo.⁊ dixi

J. ad exhib. l. gema. a. j. de au. a ar. le. l. a ſi nõ ſint. S. pueniamus.

Alienam rẽ trahit. maions ꝑtis. q puto in rebi factis. qbo ad⸗
iũgit᷑ qͥd factũ vel infeciũ. ceterun maſſaʒ maſſe.⁊ maion valde pᷣcio
7 quãtitate nõ puis accedere atuſione.ideoq; remanet qlibet dñs

Nte ſua.ſue ponas ↄmumcari ſme non. Ound eꝛgo ſi meã factã tue

tacte oaddidero. ua ꝙ ſu ꝑs alterius nulla maiore altera. ſic feci
vnam ſpeciem. a ite ꝙ iure ſpeciicatõis nõ petq. neutra cedit alte⸗
ri.enam ſi altera ſu valde maioꝛis pꝛecij.qͥ q̊ erit dñs ſpeciei dico
vterq; ꝓ indunſo ⁊ p rata.ſi ſuit adiũcto tacia ſerrummatõne. ß ſi
ꝑ applubaturã.nemo intelligit᷑ dñs ſpeciei. ſ nec ↄmũis eſt ꝓ diui⸗
lo. vt de grege dixumus. S. ſi par. Ded io0. dicit rone maioꝛis pcij
alterũ alnoꝛi cedere. vt S. in notula ſua ſcriptu eſt. qð nõ placʒ. Dʒ
rñde illi legi.vt.i.d acqui.re.w.quicqund.
Dare. ita iñ ao vendicandũ toru aonuttar ſi ſcriptor vel qᷣ pe⸗
dem ſtatue adiecu. bonã ſidẽ habebat. vt. j. e acqui.re.w.l.qua rõ⸗
ne. S. ſed no. 7. 1. adeo. S. ex diuerio. vnde ſi bo. ni. veuerit. cn dene⸗

get exceprio. vt dictis legibo.multomagis venegabit᷑ actio in factũ.

e qua loqui᷑ in ꝓx. S.in fi.Adduio.hec m glo.non loquit eo caſu
quo tex, accurſius.

Uẽdicare.boc ĩ applũbans. idẽ ĩ textis. æ inictis. vt mnſti. re.

di. F. ſi kamen. et nota. ꝙ wmmus manet pꝛioꝛ. ſeo ſi mala ſide ad/

uunxi. vendicat quod eſt adiunctum.

mſi aduerſus eũ qui ſciens alienuʒ

0 Aliene. 1. non mee. ac ſi dicet tue.

N

G

g Sepenkt. ſic d. I. ad exhi.1. in bae actione. §. eſt ak. 2. l. tigni. F. .

b Yactum. ꝓ adiunctõʒ factam bo. fi. ſi at mala ſi. puta ꝙ poꝛ rema⸗

neat oñs.licʒ totale coꝛpus tuũ ſit.vt.ẽ.in glo.bona vel mala ac.

i Mon poſſe. ſic arboꝛ qᷓ̃ coalint. etiam abꝛupta non reddit᷑. vt. j. de

acq.ree d.ſ ⁊ ſi.S.arboꝛ.ſie ᷣnus pene damnatꝰ liq reſiutꝰin inte.
won reddit᷑ dño.vt
plumbatura non idem effieit. Jöo na ptr. K.
ᷓ in oibus his caſibus in quibꝰ ne r

qᷓ; ad exhibendũ: neq; in rem locrd Mareriam. vt

Habet:in factuʒ actio neceſſaria ẽ. ſrro nenmanten⸗
At m his coꝛpib q̃ ex diſtanti- gento mediamte ar
bus capinbus vł coꝛpibꝰ eſſent: cõ aörheannine
ſtat ſingulas ptes retinere ſuã piu ern e alpluum
pri ſpeciè: vt ſinguli hoĩes ⁊ ſingu batura. aut h enidẽ
L. —3s . ter diẽ. vðo foꝛte ſ c
le oues. ideoq; poſſe me gregem ve⸗ dicia qr p plumbuß
dicare. ꝙᷓuis aries tuus ſit imixtꝰ. plurimi tit. æ w is
ſed etiã te arietem vendicare poſ/ſe Ba Bet
Quod non idem in coherentibus rerſue. 2in at bo⸗
corpoꝛibus eue niet. Mam ſi ſtatue n aes en neeia
mee bꝛachium aliene ſtatue addi ntbs t pum iee ie
deris non poſſe dia brachium tu- us dom im azo. vt
uim eſſe: quia tota ſtatua vno ſpiri n Pelati mee alte⸗
Irnorr T. I»te na ꝓPetas lure fer⸗
tu continetur. Tignum alienuz rummatos cedit.
edibus iniunctum nemo vendica⸗ Re ilernn men
re poteſt. pꝛopter legẽ. xij. tabulax rmu. me bonam fidẽ

nec eo nomine ad expibenduʒ agi. bꝛenõ eſt nccium.

at econtra. ſi is cꝰ

C de ANI. c.ſi ſuo facto cedit.
miunxit edibus.ſed eſt actio anti⸗ ſic ne als Dnaſ
qua te tigno iniuncto.q̃ in duluxz videat. vt. j. æe ac⸗
ors n e a ſcõS? G.re. w. adeo. §. ex
ex lege duodecim tabularum veſcẽ diuerſo. r.l j roͤne
git. Item ſi quis ex alienis ce⸗ E.ß non vt ie. Si
vo ꝓpt factum alie

metis i ſolo ſuo ecificaueri wmu zum no er cuveſt.
n reqrit᷑ ab eo bo

na fides.cũ ipſe nihil facit.iõq; ſiẽ hic dĩ peum rei ſue petet ab eo cui

ceſſit.ð at in ferrũmnato dixi. intellige m ſato. plãtato. Si vo
non rei. ß̊ ꝑſone fiet acceſſio.q; ſpecifco.bo. ni.eſt ncẽia. vi.j.xæ acqᷓ.
re.w. adeo.S.cum quis. ac. .
