mihi reddẽda ſũt qᷣ facto ſceleratiſ
ſimo adẽpta ſũt:⁊ ꝓbo hãc eẽ iuſti
ciã q ſuũ cuiq; ita tbuit vt ñ diſtra
hat᷑ ab vlliꝰpſone iuſtioꝛe petitõe.
qd ſi ego ad petẽda ea nõ vemã ni
hilominꝰei rſtituẽda ſũt q poſu⸗
it qꝙᷓuis male q̃ſita epoſuit.qð et
marcellꝰĩ pᷣdõe ⁊ fure ſcribit. Si
tñ ignoꝛãs latro cuiꝰ filio vł ſeruo
rẽ abſtuliſzʒ apud pꝛeʒ dñmue eiꝰ
cpoſuit ignoꝛantẽ:nec ex iuregẽti

um oſiſtet vepoſitũ:cꝰh eſt ptãs:vt

alij nõ dño ſua ipᷣiꝰres q̃i aliẽa ſer⸗
uãda verx. Et ſi rẽ meã fur qͥ me
igrãte ſbꝛipuit apõ met et᷑ nic de⸗
lictũ eꝰ ignoꝛãtẽ poſuerit recte di
cet᷑ ñ hi vepoſitũ.qꝛ ñ ẽ ex fide bo
na rẽ ſuã dñm pᷣdõi rſtituere ↄpelli
H et ſi e nũc ab ignoꝛãte dno t᷑ᷣdita
ſit q̃i ex cã depoſiti.tñ indebiti da⸗

anern⸗ dicit latiorẽ cul
pã colũ eẽ ꝓculo diſplicebat: mihi
veriſſimũ vidr.nã ⁊ ſi qͥ nõ ad eũ
modũ quẽ hoĩm natura veſiderat
diligẽs eſt: miſi tamẽ ad ſuũ modũ

qs de dolo tenet᷑ ibidẽ teneat᷑ a cellata culpa. ñ

fraude a lata culpa ex fatuitate. pea dꝛ ſiłis eſſe.vt.j.ſi qs. t.li.eſſe
iuſ. l. j. S. ij. ⁊.j.ad treb. mulier. S.ſi hẽs.⁊. 5. ſi meſ.fal.mo.dix.l.j
S.pe. n ẽ idẽ cũ dicat ariſt.mhil ẽ idẽ cin idip̃m ſimile eſt.

ti oditõ cõpetit. c Elſus.
en

ñ.qꝛ publicũ ⁊ e⸗
ponẽs idẽ reputat᷑
vt hẽs ⁊ defunctꝰ.
hic nõ idẽ ponẽi
7 dñs.
n Qui acit. vt
g. e. ꝙ ſeruꝰ. et. j.
ti.j.quintus.
o Aldihi redden-
da. ſ. dño. z 3 ĩ au
tẽ. łe depoſito. ⁊1
S.j.coł.vj.q̃ ẽ. C¶
e.ſupꝑ. l.pe.ſo. di/
cũt qdaʒ hãc coꝛri⸗
gi. alij dicũt nulli
exinſecꝰ. ſ. pᷣteꝛ wo⸗
minũ qͥ audi᷑. vt
h.tu dic:retert an
ſolũ inidicat quis
qð fieri non dʒ. vt
ibi. an agat quod
pot vt hic.
p Pꝛobo. nunc
ſoluit.
q Ut no diſtra,
hat᷑. acſi dicẽt nul⸗
lus ẽ aliꝰ qᷓ iuſtio⸗
rẽ hẽat petitiõʒ qᷓ;
dñs. lõq; ipᷣe pter⸗
tur.vł dic.i.ſalus
inꝛe cꝰlibʒ.nã nibłi
dz abſtꝛahi ius ſuũ
vt inſti. e his qui
ſunt ſui łᷣ ali.iuẽ.
&ſ. ne F.dens
cau.l.j.S. uẽ põp.
ſo. vt ibi.ac. not
rScribit. vt ip̃i
agãt. vt. S.ð iuð.
l.ñ a indice. et. S.
B eno l. e⸗ elne
S. e. l.j. S. ſi pᷣdo.
ſSi i vepõuũ
vt. Z. e. l. qᷣ rẽ ſuã
1B3 1 ſi oditõ.
rõe poſſeſſiõis nõ
ꝙ rimuerit poſſeſ⸗
ſiõʒ ex tali depoſi⸗

tõne q̃ nulla fuu.

vt. j.ð vſuc.l.ei a
q̊.ᷣ qꝛ trãſiata eſt
mõ ad eũ ꝓpi red
ditõz rei ł dat᷑ och⸗
tõ furtiua.i.ĩdebi
ti.l. ꝓ eo ꝙ ñ erat
bitũ. az.
ua. dicit. T⁊ bi.
x Latioꝛẽ.i.latã
coꝰſims ẽ ñ itelligẽ
qð oẽs ĩtelligunt
vt. j. v. ſi. late.
y SBolũ eẽ. ij. w⸗
lo ↄpꝑari vt ẽ: vbi

— „ –☚ —

aut ẽ idẽ cũ volus ſit ex

3 HMam 2 ſi quis. q. d. et ſi foꝛte aliquis nõ ſit ita dil igens ſicut ho
mines ſolent eſſe.fraude nõ caret mii ad ſuũ modũ quẽ.ſ.tenent in
rebus ſuis curã pᷣſtet in poſito.ſed quid ſi tãtũ pᷣſtet ĩ poſuo qᷓ̃n?⸗
tum in rebus ſuis. ſed ĩ ſuis nõ tantũ quãtũ nã hoim deſiderat: R.
tenet᷑ qꝛ ẽ lata culpa.vt.j.ſo.ma.ſi oſtate. S. ſi marius.
a Ald eum modu. aut minus eſt viligẽs i ſuis ꝙᷓ atij bomnies. tuc
v

nõ mioꝛ? qᷓ ſuns vt hic aut ecõta. plꝰ ẽ diligẽs ĩ ſuis q;ᷓ alij homnles p Item mandatũ. contrahi poteſt. vt inſti.e.S. mandatu.
2 iic ſilr qntũ ĩ ſuis vt h. et ſm hoc dic nõ ad eũ.qꝛ minꝰvel plꝰoili
gẽs ẽ ĩ ſuis ꝙᷓ alij. ſj ĩ pᷣmo caſu etiã ſi fueru. vt ĩ ſuis teneat᷑ adhuc
p legẽ.ſi ↄſtante.et non ꝑ hanc legem. ac.
a ad ſun modũ. quẽ habet. ſicut hoĩim natura veſiderat.

b Fraude. 1. lata
culpa q̃ fraudli cõ⸗
ꝑatuꝛ. vel dic frau
e. ſ.pᷣſumpta.
c Aldinoꝛẽ. ꝙ de
bet. vt ſi ĩ ſuis nõ
eſt diligẽs vt alij
hoĩes. ſed qͥd ſi in
ſuis eſt diligẽnſſi⸗
mus i vepoſitis ẽ
vt alij hoĩes? vVi·
vet ĩ fraude vt ibi
niſi tam ⁊c.

tis. 1Kdo.
e Diligẽtiã. que
agbeſſe pᷣſumit᷑ cuʒ
res ſuas hẽat ſal⸗
uas aliemis nõ ap
parẽubo. vt. C. lo
a. l.j.et.S. ↄmo.
l. ſi vt ceꝛ.S.quod
vo ſlenectute. et ſi

Abeſt bona fides:

wlꝰineſt. ⁊ ecotra.
nã cõttaria ſunt.
. vt.C. cæ reſd.vẽ.
l. n dolo.
ſſ Eruꝰ.ĩ ſe
AAfſiro. id ?&?
apud ſequeſtrum.
g Incern. no e⸗
poſiti ciʒ nõ hẽat

ratuũ factũ ſerm.

hb Ad exhibẽdũ
ideo dicta incerti.

Aaꝛ ad inieſſe meũ
s ↄdẽnat᷑.ñ autẽ
in depoſitũ cu no

pabeã ratuy ſeꝛui
factum.

i Wo poruſſet

vt. C. de pac. ſer⸗
uus. nuqͥd ĩ poſ
ſeeſſiõe ſalũ dño pᷣ

indliciũ fecit? Rñ.

non lucz in non ⸗
rẽdo faciat. vt.
xe acqͥ.poſ.l.fi.

Kk p Htes agere. ſine moꝛa. quia ſtan reddit accepta pecunia. Szʒ

cere nõ potuiſſet.

curãĩ vpoſito pᷣſtet fraude ñ caret

nec eĩ ſalua fide minorẽ his ꝙᷓ ſuis
rebo diligẽtiã pᷣſtabit. Abeo.

Eruꝰtuꝰpecuniã cũ titio ĩ ſe

queſtro vepoſuit apð meuiũ

ea ↄditõe: vt ea tibi redderet᷑: ſi tu
ue mea ⁊ tua:ſiue tua ⁊ aliena.q; ſi

am eẽ ꝓbaſſes.ſi minꝰ vt titio redde
ret᷑: poſſe dici cũ eo apud quẽ ðᷣpo

ſita eẽt incerti agere. idẽ ⁊ ad exbi
bendu:⁊ exhibitã vẽdicare.qꝛ ſer⸗

uus ĩ ponẽdo tuũ ius æteriꝰfa⸗

Otes agere depoſiti cuʒ eo 4
tibi n alit᷑ ꝙᷓ nümis s te acce

ptis ðpoſitũ r̃ddere voluerit ꝙᷓuis
ſine moꝛa ⁊? coꝛruptuũ reddidernitt.
Erx plicit liber vecimuſſextus
Incipit. xvij. mandati łatra.

vV Apianus.
PBligatõ mã
dati ↄſẽſu hẽ
tiũ ↄſiſtit.iõo

ꝓ nũciũ quo⸗
q; vel p epłaʒ

mandatuʒ ſu⸗

ſeipi poteſt. I ſiue rogo:ſiue vo

lo ſiue mãdo:ſiue alio quocũq; veꝛ
bo ſcpſerit: madati actò ẽ. Item
mãdatũ ⁊ ĩ diẽ differri: ⁊ ſſ condi

none cõtrahi pot. Mãdatũ miſi
Gtuitũ nullũ eſt.nã oꝛiginẽ ex offi

cio atq; amicicia thit.ↄtrariũ poꝛ

ad quid? Reſpondeo ad ipſam pecumam. vt. S. de condi. ob

l. finali.

1 AWandati vel contra. mandatum eſt offciuz ab eo 4 gramnto ſu
ſcepit exhibendum. licet pla.dicat mandatũ eſt officium honeſtũ gra-

tur. cau.l. fina. et facit ad idem de condi. ob turpem canſam

.

tis ſuſceptum ab annco exhibenduʒ.quod non valet.qꝛ ⁊ qe inhone⸗
ſtaꝛe fu mandatum. ulicet non ſit obligatoꝛiuʒ. vi.j.e.ſi remu.S.rei.

JYiẽ ⁊ nõ amicus ſuſcipit qñq;ʒ mandatum.

m o Bligatio mandati conſenſu. ſolo non deſiderãte admi
niculo verborum. ſiue rei.ſiue literarum. vt inſti. de
ovbli. ex conſenſu. S.ll. S=SM
n Item quocunqʒ verbo.ſumnli et idoneo nõ admo/

nendo ſotum. vt inſra eo. idem. S. ſi quis eaq;. et ſupra de neg. geſ.
item ſi ſerii. Item non commendando tm̃.vt inira eo.ſi vo non re.

S. cum quidam. Item non im exhoꝛtari. vt ſupꝛa de his qui no.ĩ fa.
ob noc. ibi nõ Iqnim qu i exhoꝛtatur mandatoꝝs oꝑa fungit᷑. Itẽ nõ
ti perſ qadendo. vt ſupꝛa vepoſi.l.j.S. idem pompo. Ded opoꝛtet q-
ammo obligand interueniat. ſicut dicitur pꝛoſeneta qui laudare

videiur non ſe obligare.vt..de proſene.l.ij.in ambiguis antem ſi

cut ĩ teſtamenns.vel in cõ actib verbis inherebo.vt.j.de le.ij.nõ
aliter. et. S. de exer. l.j.S.ſi is qui nauem.
o ¶ Actio eſt. i. eſſe poreſt ſi aliud non impediat. nam ſi de re turpi:
licei aliqð iale verbu interuemat non eſt acuo.vt.j.e.ſi re.S.rei.

i Bem.

q Abandatum mſi gratuitum. idem in pcuratoꝛe ad luẽ. vt. .

vel a vefuncto.vel a lege.

ro ẽ officio merces infueniẽte eĩ pe

cunia res ad locatõʒ: ⁊ ↄaductõʒ po
tiꝰ reſpicit.

g AZiuus.
Andatũ inter nos cõtrahit᷑:
ſinue mea tm̃ gra tibi mandẽ:
ſiue aliena tm̃: ſiue mea ⁊ aliena:ſi

tua tm̃ gra tibi mandẽ: ſuꝑuacuuʒ

ẽ mãdatũ:⁊ ob id nulla ex eo obli⸗

gatõ naſciẽ. Mes tm gratia in⸗

teruenit mandatũ veluti ſi tibi mã

z: vt negocia mea geras vł vt fũ
du mihi emeres:vł vt ꝓ me fideiu
beas. Aliena tm gra interuenit
mandatũ:veluti ſi nbi mandeʒ vt
titij negocia gereres:vł vt füdũ ei

eymeres: vel vt pꝛo eo fideiubeas

Aea ⁊ aliẽa:veluti ſi tibi madẽ:
vt mea ⁊ titij negocia gereres: vt
mihi ⁊ titio fũdũ emeres:ł vtꝓ me

titio fideiubeas. Tua ⁊ mea ve

luti ſi mãdẽ tibi:vt ſbᷣ vſuris crede

vſuris crederes: aliẽa tm̃ gra int᷑⸗

ueĩt mãdatũ. Lua at᷑ gra intueĩt

mãdatũ.veluti ſi mãdẽ tibi:vt pe⸗
cũias tuas potiꝰĩ emptões pᷣdioꝛuʒ
colloces ꝙᷓ; feneꝛes:vł ex diuerſo vt
feneres potiꝰꝙᷓ ĩ emptiões pᷣdioꝛuʒ
colloces:cuius generis mandatuʒ
magis eſt conſilium ꝙᷓ mandatum

e pꝛocu. litem. idem in tutore et cura. qꝛ et iſt mandatum habẽt

r SPotius. electie et regulariter eſt hoc. quandocunq; cõtra⸗
CLtus gratuuus

fieri debet inter
ueniẽte pecumia
ẽ locatõ. vi in⸗
ſti. e. S. fi.

1m Anda⸗

tuz mi
nos. na

ſeat᷑. nota ex co⸗

tr actu naſci ob
ligatõʒ. ex obli

gatõe actoeʒ. vt

S.de ꝓcu.l.licet
§S. ea. Itez hoc
veꝝ niſi als fa⸗
cturoñ eras.vt
1·. e. ſi re. S. pla⸗
ne. vel min trau
dulentũ fiat. vr

ß. de re. . l. co⸗

ſilij. Eſt ⁊ ſext

mogus m io.
vt ſi mea et tua

gtq; aliena gra
tia nion mando
tia. negocia. ex

hoc mandato eo

ꝙ ſuſcepiſti nõ
quia geſſiſti te⸗
neris. vt. j. e. ſi

remu.S.j. itẽ cũ
res ei qͥ ĩ rem meam mutuaretur. meamm
Tus aliẽa veluti ſi mãdẽ: vt ti uad mlee denn
tio ſbᷣ vſuris crederes.qð ſi vt ſine

mea tm ſit vtu

lus dolus veni
re quod quidaʒ

dicunt. vt ſu⸗

pra commo. ſi
Vvt cer. F. inter⸗
dum. ſed nos ĩ⸗
diſtincte dici⸗
mus euz e om

mbus teneri m

ſi de calu. vt. ¶
eo.l.a proeura⸗
toꝛe. item quid
ſi tibi mandem
vt mihi pecun⸗
am credas. io.

argumentuz ꝙ non tenearis. infra eodem. ſi mandauero.5. ſi h

quoꝛum.accurſius.

VAliena negocia. mirabilii hec tris exẽpla põit h. a ĩ ſupioꝛn ca

ſu. Pꝛamũ ẽ vt retineã q̃ſitia.ſecundũ vt acquirã. terciũ ne vexer
ſed videiur hoc nꝛandatum nullum in his tribus caſibus. cuz em

non mterſit mea. alij dari vel fieri. vi.j. ðᷣ ver. obli. ſtipulato.S. al

teri. ergo non datur actõ.vt.j.ſi pꝛocura.S.ſi quis man.a ſic vide
iur loqui quando ad hoc ienebatur mandans.vel dic ꝙᷓuis nõ ſit
vtile mandatũ. vt agatur contra te ſi non eſt geſtum.eſt tamen vii

le vt agatur ſi male geſtum eſſet.⁊ ideo directa ⁊ cõtraris compe

tit. vt. S.de neg.geſ.ſi quis mandato.

— —

x Abea aliena. ⁊ titio fundũ.ſ. certũ quid ſi incertũtar.ꝙ nõ
tenet. j. iure do. cum poſt. j. gener. ⁊. . cæ teſ.tu.l.tutoꝛ incer⸗
tus.ſed contra dicendum eſt. quia a vbi pecunis ſine numero pꝛo⸗
muntur nõ tenet.ſed ſecꝰin mandato. vt.j.e.l. pᷣterea.uẽ nots ꝙ
hoc caſu põt ⁊ mandati agi contra mandantẽ ⁊ neg.geſ. ↄtraris.

cotra alium. vt. C. de neg.geſ.ſi mandatum.

y Tua ⁊ mea.ſub vſuris.in hoc eſt vrilitas in
rariũ lucꝑ. ſed ↄtra.I.xe vſur̃.l.cũ quidã.S. ſi pupillo.in fi. wi
bet ſubaudiri tm̃.vel dic nõ ſunt ꝓpter lucx inducte. ſ. pꝛnapa

liter vt ibi.ſecundario tamen ſic.vt hic.

ntuã

——

Tua antem. qꝛ nemo ex ↄſilio. nõ regulã que fallit in caſibus
qui his.l.dicuntur.vt.S.de dolo.ꝙ ſi cũ ſcires.⁊.j.& ꝓſenetis.
l.ij. H certe ibi fuit frandulẽtũ conſiliũ.vt.j.de reg.iu.l. conſilij.

Mlaemi

tis ppi vſu/

= - –
E — =
= =
= =
= =—
— =
S=S
— =.
— =—
rrrr—

= 5
—

=
= .
=S
S
=

intct 7..
ſ ſchinn
um . noe

=2

SS=
=

=

ſaefole
adi
Guepſon
hengre. .
iabe⸗
igue z

ſelöm e n
. us ſitmn
linti ſen
rgnl i5a6
Gimnt. ſg 74
au gui fen
iintia ſtarnnt
Fſtatui

gt ſct:

l lictin
hcne. 4.,,
rin coʒct
dogno mmlttere.

mire eſl,n
ra chilloaan

maa.
1Ted
e E
umde
iinf. hann
Mikuro 3
ka Nal
Mael

ine hluent
inm g
Gife i an
Ein ing nüiuqg
iing zel
ſſennggi Klilr
n othtſi⸗
gc ea
len Mäadtn
ir günhi
a anm
Aänne
W
W

hngz,nnin erian,
nnamurͤ
4 Tſenptotunn
hnſeſimegnr lpwlnn

igimmeen

Rürhimnöce: e

MWHRe e
terirsat n
NNMHNI. I.
miniklt n

giin 1
unm gunn⸗

õ
görsfdn n.
ſedunnſ

n

.

Ngockt
Dnden
1

din Kid nß⸗

NA
znnone r⸗

e1ℳndrtd

ſi re. §F. rei tur⸗-

ſionẽ ↄſuli vt

t falli. e. ad. l.aqt. liber hõ.j.ra.a.j. xe imuf. l. nõ ſolil. ĩ piin.

7. S. ꝓculꝰ.et inſti.de iniur̃.in.S.nõ ſolũ.æ⁊. T.qð vi aut cls. ſꝑ.S.

. · 27. J. e furns.ſi qͥ vxon. S.cum tino.. j. de ſeruo coꝛ.i.j.j.rñ.
7. .pſuadere. Sed hoc in maleſicijs. Item ſi ałs facturꝰ non erax
Alłs obtinet hec regula. vt hic.et.j.e.ſi remu.S.plane. ſ certe nec

his caſibo videt᷑
leneri. vt. . e.

pis. ſ dic nõ re⸗ ex aſilio obligat᷑:etiã ſi nõ expediat
eẽ u. ili ei: cui dabitur. quia liberum ẽ cui
um tale pᷣſtatur r. 8 e
vt ih m. .re.. G apud ſe exploꝛare:an expediat ſi
ſed uli ĩ cin le⸗ biconſiliũ. Aulus.

Rexea ĩ cã mãdati: et᷑ illõ vx

s. 1l. vñ dici
nars bH tit᷑: vt intdũ nec melioꝛ cã mãdãtis
ned fieri poſſit intdũ melioꝛ. detioꝛ vo
cat nõ teneri. ſ. Nũqꝙᷓ. ⁊ qͥdem ſi mãdaui tibi vt ali⸗
illi eui eſum quz rẽ nuhi emeres:nec de pcio qᷣc
n inie ch ſtatui tuq; emiſti vtriqh actöͤ na
dolo. ꝙ ſieũ ſcit᷑: ꝙ ſi pciũ ſtatui tuq; płis emi⸗
. el. ſti:qdã negauerũt mandati te bre
inſti. e. uẽ ſaat ¶actõʒ:et᷑ ſi patꝰeẽs id qð excedit re
hec om⸗ mnttere. naq; iniquũ eſt nõ eẽ mihi
Fab. ſiſem. Scu illo actõeʒ ſi nolit.illi vo ſi velit
plane. mecum eſſe. g Aus.
Docc atint⸗ Ecd ꝓculꝰrecte eñ exiſtĩat vſ⸗
prü: led nõ ſie i ; ad pciũ ſtatutũ actuꝝ:q̃ ſnĩia ſa⸗
modato. imo on ne benigmoꝛ 6. p Aulus.

aa * G „ Fr 2 .
tet pfici. xr. j. Yligent igr fines mãdati cu

⁊ ob id nõ ẽ obligatoꝛiuʒ.qꝛ nemo

teneoꝛ: ⁊ niſi ꝓ ĩuito quis interceſ
ſerit: aut wnandi aĩo: aut negociũ

Ta nin ℳαα
iikmnciliit

õõ

c Inidũ meli
Oꝛ. . e, diligent
S. fi. .

d Betior vo
nuc. vt. j. e. di
liget. S. item ſi
mã. 7. S. Fuo. et
5. pcn. l. igno
ronter. ac.

e Et qda; ne,
gaueꝛũt. male

ris ipleſſe mãdatũ. Itẽ ſi mãdaue
ro tibi vt fũduʒ meũ.c.vẽderes:tu

qꝙᷓ eũ.xc.vẽdideris ⁊ petã fũdu:nõ
obſtabit mihi exceptio: niſi ⁊ reli⸗
quũ mihiqð veſt madato meo p⸗

ſtes ⁊ indemnẽ me ꝑ omma ↄpues.
Veruo quoq; ſi dñs pcepit ceꝛta

vt. j. I. pꝛoxi. accurſius floꝛentinns.
Manq;. mutat perſonas. de ſecunda enim tranſit ad tercram ĩ

perſonam pꝛocuratoꝛio. a eſt ſenſus iniquũ eſſʒ qð iule expẽdat ad
voluntatem ſnam ⁊ ſemꝑ totum repeta. per actoem ſuam. ego au
tem non poſſum agere ad voluntatem meaʒ. ſi ipſe.ſ. non dat pl?
1 ſic non poteſt emere. ⁊ ego non poſſum eũ inculpare ðᷣ nõ vdit
plus.nã ſic claudicaret ꝙ eſſe non debet. vt. g. ar bi.ſi cũ dies.S
be. ideoqʒ vidert̃ in mhilũ agar. ſ pcuk 727.

g Aihi cum illo. io. ſubaudi. tm. q. d. hoc eẽt iniqᷣtas ſi volo ex

pendere plus ꝙ non tm̃ mihi. ſed etiam ſibi competit actio.ſibi ad

hꝛeciʒ. mihi ad rem. a ſic vtriq;.at altero caſu. ſ. ſi velit plus ex⸗

ui pengere eſſe ſibꝛ. ſ.
remittente nec me
aks imquum eſt n

remutendo reſiduum. ⁊ tenet᷑ mihi.eo vo non
illud reſiduum offerente non tenetur mihi. vel
on eſſe mibi cum illo ſi nolit.quia nõ remirtit
Tego non offero integrum.illi vo ſi velit. ſ. remittendo mihi eſſe
ad pꝛecium qð in idem recidii. ”UYUM

A. ſic nos ſᷣm io.⁊ bul.cõtra.vr. j. e.ſi ip te. 7. C. ne.

gel.l. . . 3. neg. geſ. qui aliena.S. libertos. ac.
1 29 Fligeter. qꝛ nõ repent q vltra dit.igr dili.⁊c. vt h.et

C. e. cũ mandan. ⁊. j. e. ſi qs ꝓ eo ſpoponderit.

K Aliud. nota qꝛ excedit aliud ac. vt hic. et.j.ad trebel. ſi añã.

· . veᷣ iureiur, ſi iiaqʒ. ⁊. S. xe recep. parui. in ſj ſed ar. contra. .

eo. ſi modaue:o r 1O1 118) ,—RR—
„. NAtocedi ſut. nã q exceſſit: ali
*aal nd qde facere videt: a ſi ſuſceptũ ñ
oꝛ ci imens bñ ipleuerit tenet᷑. itaq; ſi mãdauero
ſciũ ñ et᷑.⁊ a ribi vt wmũ mihi ſeianõ.c. eme⸗
exẽplũ.j.e. dili . — — Bee .
geter. bi rag Ves: tuq; titianã emeris lõge maio
cvc . c. ns pcij. c. tm: aut er̃ mĩoꝛii.ñ vide

b ſ Ed pcułꝰ. vſq; ad pcium. ſed an p eo ꝙ ẽ vlẽ ſi vtilif eecett

7

Abemad. ler. mtt. is cii.

IImpleſſe mandamm. qꝛ non emiſti illam quòè dir.
m Exceptio.vt hic.et.l. ꝓr. S. j. æ. . xe excep.rei vẽ.l.j.S. celſus.
· I. q.mno.pig. vel hypo.ſol.ſicut.S.ĩed ſi pmiſu.
n Peꝛeſies.i,tu pcuratoꝛ vel emptoꝛ.
0 Peeſtek. 3. J.

ſumma rem vengere: ⁊ ille mioꝛis r nz vik Peuz

vt ĩ ſcõo cau. io.
q Intra pcium
vt ĩ pmo caſu. ex
facit. j. de acq.he⸗
re. ſi qs mibhi bo⸗

vecdiderit: ſiłr vedicare eã dñs põt
nec vlla exceptõe ſubmoueri :iſi ĩ
denitas eipᷣſtet᷑:melioꝛ aũt cãman
dantis fieꝛi põt:ſi cũ tibi mandaſ⸗

ſem: yt ſtichu. x. emeres: tu eũ mi a F nt nend⸗
noꝛis emeris:ł tãtũdẽ vt aliud qc te.⸗ inſti e. F. 1s q
6ꝙᷓ ſeruo accederet: vtroq; em̃ caſu: crequt. m quid it
. . n pluꝛis emit. ⁊ loge
gut non vltra pꝛecium:aut intra p pl?acceſlerit? E.
C m feciſti. vy Api. male cir. vr. . i
Premunercigra honoꝛ in Pun buius..
terueni: erit mandati actio ſ ʒi remune
en † mõgdarizj Tnr radi gra.
Sicu fuerit madatũ vt neg9ocdis or.n Wabei.
admiſtet: hac actõe erit cõöuenien vel remuerato ali
dus: nec recte negocioꝝ geſ.cuʒ eo qᷓ: wo ſic dicta. qꝛ

honoꝛ ẽ ei cui dat᷑

aget. nec em̃ iõ ẽ obligatus ꝙnego an eil dor

ca geſſit. veꝝ idcirco ꝙ mãdatũ ſu. nihilomin. qꝛ nõ
ſcepit. xemq; tenet᷑ ⁊ ſi non geſſiſſʒ ederors ufaeir
Di paſſus ſim aliquẽ ꝓ me fide-⸗ S. e.l. j m ti.
iubere: vel als ĩteruemre: mãdati t Sipaſſus ſim

teneoꝛ. q: videor
ei mãadaile. vt. I.
e.qꝗᷓ fide.et.C. e.ſi

geres:erit mãdati actõ.Rei tur ſueiuſſor.
pis nullũ mandatũ ẽ.⁊ iõ hac actõ emngn
ne non aget/ Si tibi mãdauero qsẽ. j. mii iĩ caſi⸗
mea ñ interat. veluti vt ꝓ ſeio -⸗ bus iſtis. Damuſ
teruenias:vel vt titio credas:erit qñp muno. q czu
„ — Ar. S N ñ agit etiã ſi bene
mihi tecũ actõ mandati: vt celſus geſti. vr bic J.
li. viij. dig. ſcribit. ⁊ ego tibi ſũ ob nez öremt
ligatꝰ. Plae ſi tibi madaueroqð E. w nego. gel. l.
tua ĩtererat nulla erit mãdati actõ ſi. Sepᷣus q aĩo
miſi mea q; inffuit aut ſi ñ eẽs factu prgwe der kece
rꝰ:niſi ego mãdaſſe:⁊ ſi mea ñ iffu ductum. Tercius
curatoꝛe.vt hic.⁊

5. qui ſatiſda. co. c dre. . j. Quartus vbi hoc eſſet actũ vt nõ agat
vt. . e.l.S. marcellus.

x Rei aget᷑. ab aliq parte.pone exemplũ. vt. j. eo. ſi vo nõ re.S. ſi

adoleſcẽs.⁊.j.e.ſi tibi mãdauero.S.qͥ edẽ.⁊ facit inſti.e.S.illud.⁊.
re cõtrahen. emp. ꝙ ſepe.S.veneni.ac.
y Sinbi mandauero. nõ intererat. quidã libꝛi hñt intererat ſine

ncon. vt qꝛ receꝑaʒ a ſeio mandatũ. alij hñt nõ intererat. tũc ſupple

ſi tñ poſtea intereſſe cepit. vt ſi fui heres titij.vel ſeij. gł's nõ agereʒ
vt. j. e. ſ ipcuratoꝛc.S.mandati. vel dic nõ intererat rõe wminij vk
quaſi. ſed ał's quia mihi erat mandatum. vel dic non ageret. qꝛ non

intereſſet ſi non eſſet geſtum. ſed ſi geſtum eſt agit. vt diximus z. e.

3 Plane. vt tua intererat. ſ. tm̃. non mea. ⁊ ſicꝓ nobis ↄtra pla..

ſecundo puncio ſequentis gloſe. .

à Ego mandaſſem. q; ruc agit᷑ et ſi mea ac. ⁊ nõ hic ſcpſit 7di⸗

xit. P. ꝙ ſi tibi mãdat qͥs vt titio pecuniã credas. uia demũ tenetur

ſi ało facturꝰnõ eras. vt hic. Itẽ ſi mãdat vt pecumam tuã non veſi

gnata perſona credas non tenetur. etiam ſi als facturus non eras.
ar. S. e. l. ij. S. fi. que ambo falſa ſunt ſᷣm io.et 33. nam in pꝛimo caſu
ommino. etiam ſi als eſiet facturus tenetur. vt. F. e.l.ij.S. tua ⁊ alie⸗

n2. 7. 5. de neg. geſ. l. ij. F. fi. 7. l. nij. Item in ſecundo debet teneri

ſi ałs facturus non eſſes. vt hic.
b. Apud. ouos caſus pomit. ꝛimo erat ꝓcuratoꝛ vmꝰrei. vel etiaʒ
tm̃ buius pecume fenerande.ideoq; pꝛincipaluer ex mumo tenetur

Nen

San

glinhi iii

Renn cl
ex illa cautione indi. ſol. 2 rüt ſii ien

nõ g̊ mõdati lene. vt H. 1. J. e. idẽ qʒ. S. ſi qͥs titio.itẽ qꝛ n ſun grnun et vrillo. . eſſicax. ſurntit

vi. S. e. l. .ĩ fi. 1. J. ð pſc. v. ſi tibi aree. ſcoõo fuerat gnäk Peurator ar kern eumm. ſez certum re. vel enam „„ ini ot,
a Si grenlo ſuo . l.pcuratons qo E er vi pacti ñ? ni meu ac. ſeus ſi mcerum puta benefnum edi a, tdnkk al gie
mãdati niſi fuiſſz —=è . . mutuam. §. la⸗ ſ hfe⸗
iae eIli? xiij. dig. qrit ſi dñs iuſſerit pcu⸗ ꝓcuratoꝛ? dedero: nec in⸗ luanum. uu
gelns Reer e. ratoꝛẽ ſuũ certã pecumi ſumere: ⁊ ſtr̃a mi cãe reddat:q̃ acide v Siextra oꝛ l 9
iened e fenerare peꝛiculo ſuo ita vt certas mihi teneat:et labeo putar teneri aunem ner N 14 Me
4 macant nigaie pfuras dno pederettſi pkis fenerie en mãdati:nec eẽebabileʒ ſnĩaz ex ervt plane vige trir nns er
a pr⸗ niã vr ſſe. plãe ſi oim ne ti. vniuic . Wi
ijcit quẽadmoduʒ nia vr mnqᷣt gecepi e. plachon ichm P uf quatuoꝛ mo n Ne ſ
z. er ſic eſt ar. rat ei qadmĩſtratõ mãdata: ctandũ ẽ 1 cõ Sʒ ⁊ ſi ꝑ colluſiõʒ ꝓ dꝛs. conditione leſ näumlet
cha d de maan 6 c tenm gneganmoa ſo couãtoꝛis ab ſolut ſit aduerſariꝰ mã An ageneum ⸗ ihieeun
gocg gervani ſet mãdati teneri qͥ creditois ſui ne⸗ dati eũ teneri ſ ſi ſoluẽdo ñ ſit tůc er actionem er ian fſcbei
eMegoca. cuz gocig geſſit. daurꝰ paul?qdã fiõ de lo actiõʒ aduerſus reũ qᷣ p col Tonlenu in- uui Ghoctin
mandoaet. ſ. luſſerat p danide mercedẽ pactꝰob luſiõʒ abſolutſit dandã ait. Sʒ et m pꝛonuſf en in biactöes
da him. na ſuã fioͦiuſſiöz: 1 ſb noĩe altex eu? de lite qu ſuſcepit exeqndaʒ man ſecd tm conuen Ete dopauit.
Alrei vẽ couem ⸗ tu litis cauerat ſibi certã qntitate dati eñ teneri cõſtat. Siqs ma⸗ mmd eno hund eir craterp⸗
Rwene. anlt. dari: h̊ aclaudio ſaturnĩo pᷣtoꝛ ma dauerit alicui gerẽda negocia eqj er lege. v C⸗ Wifa Miteflll
ſanſda. i pjn. ioꝛes fructꝰ ĩferre iuſſꝰerat.⁊ adque mandauerat ſibi ipe hẽbit manda uf anncd⸗ glen oit
eahrpornen. catõibo ci. idẽ ſatninꝰ intdixerat. tactieʒ. qꝛ ipe tenet. tenet aut q: nee konreſumn al Moh
NPacv. puta ſi, videbatr᷑ at mihi iudicatu ſolui file ggere põt. qcy ei vulgo dicat pcu⸗ rune oſſieiuu gmie filun
nivener on⸗ inſſiſſe: 1 qi redẽptoꝛ litis extitiſſe ratoꝛẽ añ litẽ conteſtatã facere p⸗ dinem Rrſ. uln itki
ng r penꝛabat ali 2 velle a danide mãdati indicõ cõo⸗ curatoꝛẽ no poſſe. tñ mandati acti vævar. na ſt enſti
het, ſen 5 ſeqᷣ qõ erat odenatꝰß fctiſſime dinii tad agẽdũ eĩ dutaxat 6 eere ñ pi meathein ni Ait⸗
alten?. puts dabis frẽs reſcpſerũt nullaz actõʒ eũ ꝓpt Si tutoꝛes mãdauerint ſuo “ lano pmoen.d. zus, Ulſech
dñe mee ꝙ pinde ſuã calliditateʒ hze:qꝛ mercede pa ⸗toꝛi macipin em̃dũ pupullo:⁊ ille m ſungue an als

ifgnni inteſt ceſ

n 9 „ r. ſir ati actõ: „ erat facturus:
ne, cta acceſſerat ad taleʒ redemptöz. emerit: an ſit mandati actõ:et vl· an non. ſt erat is entk aͤt
vrous pymauri cumia accepta ſpopodit: vt ſiqdem diſtinguit. referre em̃ ait cuius ge⸗ e tomnn mien tlltench
D biuatr hoc pactũ eſt vt ſuo piculo ſpode⸗-⸗ neris ſeruũ tutoꝛes vni tutoꝛi mã na madan vt eie *—
mnaurs ꝓcure neie ret: nulla actõe agat. ſin vo non eſt dauerit: vt emeret. naʒ ſi ſupuacu Seli⸗ aei fipunn urkaln
i Ceri onnta⸗ Poc actum: vtilis ei potius actõ cõ um ſeruũ: vel etiã oneroſuz. maäda eeenn dt ein iin
tẽ.i.q̃tã ꝑtẽ litis tienn Prae r! en nr :rutele nõ te me ſt vonon e tinden ödnin
vr rene dan. petat ꝗᷓ ſnia vtilitati rerum conſen ri actoe tm eum teneri: tutele no te hie,ſi vonon müinn eſtsſiſh
ſic port jntuatẽp tanea et. p Xß. neri. ſi vo neceſſariũ ſᷣuũ:tũc ⁊ tu⸗ r ferrir ra⸗ nini en
are to h. Anliarium ꝓcuratoꝛi conſti- tele eü teneri: no ipm ſoli: ſed ce⸗ ſocan coſueut ine ung
item ſi ex facto. tutumt ſi extra oꝛdinem peti teros.nꝗ et ſinõ mandaſſʒ tenerẽt na⸗ amm temth ſi
ec m cepit. conſiverandum erit an labo tutele cum ſeruum pupillo neceſſa n. vruhe.l . wnd ſt
fackt. n ſic n gů xrem vomin? remunerare voluerit. rium no cõpauerit.nõ ſunt igit ex aurnonrruure ain kge
ſz facẽ actd, atq; ideo fidem haberi placitis oꝑ cuſati: qui cõtutoꝛi mandauerit: 4 les ie nn. *
e ven luns Leat: an ĩ euẽtuũ litiñ maioꝛis pecu emere debuerĩit. Plane bebuntn ſcrih. ver.l. E
1. 5 ce pac. ſüpr. mie pᷣmio bonos moꝛes ꝓcuratoꝛ bilominus mandati actõem. quia mrals ducch ant di
odonlre, redemerit. v Ap̃. mãdato nõ eſt obtepatũ. Cötra on n en iie ſnn DWã
— . litis. I.
finuã.vi.j.ð vaꝛ. H lti. e ſtu. l. ſi eintele.
og. l. j. S. ſi em. que eſt contra. ulet vt bic ſubijcit. et ſupꝛa. l. pꝛoxi. . penulti. . e vo nann eetsc
avees. ch eben pel eſſent percepti.⁊ ſic de ꝑcpꝛendis. er quis. ſed quero an hoc ſalarium pꝛocuratoꝛis excedat ſhmmnan. ſerilntnfüfn
hoc cum re pꝛincipali petita. c(c, aureoꝛum. vt in aduocato dicuur? Rñ.non. quia et pꝛocunn 15 ern ßfn
1 Interdixerat.quod potuit. C. de de poſtuł. ſi qui aduo. poteſt dici patronus et aduocatus.vt.j. va. et õ 4 n Ka⸗
m ANigdebat᷑.vt bene ſoluai rpetit thbema. aduocatos. 7.S. licta. z. wogſirrl..c ſiremn. genmlannetec⸗
n Sondemnatus. ſ. ſoluere. puia ſumptus et expenſas q̊s fecerat x 1 B pꝛocuratoꝛem. imtium. vi. j. xepo 1 .ſe 3 nod. Ss. Arſt d. .
actoꝛ. Itẽ ĩ fructibs ꝑcipiendis ꝓpier namecallctaren ſae H Tigem dompo. r Fii ſeruus.⁊. J· P ſocio⸗ ed quda Alummeine
o Redemptionem. hoc intelligunt quidaʒ ſi æ ſuo pꝑiculo fideiuſ- ifilus. ac. . 1,51 Anm Mtod d eſſcſe
ſu. nõ ror ſtatim diſtinguit nrcelf.pꝛoxl. . tn dic ꝙ ſequẽs di y Eauſa.nota cauſam inſpici. vt. w le.jliuſſa F iu .e 1 mari
ſtinctõ non habet locum. miſi in euentum litis certum quid de rebus be. cauſa. ſi parit. ⁊.S. de tranſac.l.cum hi.S.in cauia.⁊.S· dectaſech
ſibi dari paciſcatur. tunc em̃ imdiſtincte ſibi enegetur acuo. vt hic. ven. ſi in aliena. K

ſed ibi ob fideiuſſionem tm accepit. vel etiam cq̊ Dhonoꝝs. vt.. ꝓri.
I. ſalarium. licet enim diſtinctõo marcelli ponat᷑ tanꝙ contradicat pᷣ

Bi ſoluẽdo nõ ſit. ſ. pcuratoꝛ. ar. ö. e wlo.l ideoq;.
. Sandam ait. ſed cur nõ datur pma. et ſi obijciat᷑ rei iudi. excè

Aunherenl N

inogn. aulhtzan

2 3 11 ſi. de .
dictis.non tamen contracdiciu.ac. pno. replicabit᷑ wolo. vt. e. v wlo. lcui reſecen du a ure ltelgnmni
p AAarcellꝰ. accepta. ob ſideiuſſionẽ. vel cã honoꝛis. do. non pꝛopter ipſum vebitum. ß pꝛopter a datur. ergo nngenillin
q Spo pondit. ſ. iudicatũ ſolmi. ac. ce dolo. l. cum qins. at obijcit. ſi pꝛopter alia damn be⸗ Nangtond

r Perculo ſponderet. ſ. vt non ageret mandan.ſi quid pꝛeſtaret

et ſi ille victoꝛ paratus ſit ſ ubire wuchcu e dolo enetun quod ur

9 1

x Obligatꝰ. ciũ
emptoꝛ ad pᷣciũ etiã ſolutis ilł nümis cuʒ nqchil videat᷑

₰ L
4
D Anda

r . d Ags tũc qꝛ nõ 4
n. , A . nc qꝛ no cogoꝛ ſũ tofacẽ ĩ vocãͤdo ei
gunte 15 pma actõe ad ſace be⸗n en⸗. ſi eẽt iuitmultos facerẽ
int b Eum. ꝓcuratoꝛẽ. ac. e dolo. 2 ad ceta dãna eneret. ſoluiſſe. qm de ſit
Nhr 18 5 Ss qꝛ 2 e. bona ro. vt. r ek. uẽ. vt. j. e. ſi machin peculio bo.fi.poſ.ſolui. vñ adhj
Dnei. s voſe. ĩ. e. heredẽ fideuſſoris cne erepton emiene veiiſi Frn ni nte innee tener n⸗
rzne àä— vt. C. vcu. l. “ y Empn. iuch e. vt ſubijcit ñ ẽ vãca vẽcito Keunne Leperz actt
zwe ſ echeeg⸗ iulianꝰait.tutoꝛẽ 4 emi . cio.noĩe euictõis. oꝛi ex vẽ'duiu.
R 2 horean. . in Seto; hre aduerſus ↄtut it mãdati ano ſi hiq;ʒ te fideiuſſerãt ĩ 3 Mctõ. ex vẽdito
iſedende e iſtradũ ſi er Tn . dam »Riri we& Abdandati
Miinnäe, n en ſerun. r x eo peclio vederit:qð ipʒ da appellatõis omiſert:pof᷑is i re. S. ſi nbi. ſol. vt
ngaluicz tg mutꝰ.j.rñ.ſj t᷑ ſeqͥ:ñ apð bo.fi egerit:qpð ivpʒ datia⸗ ti omiſert:potis m 1br. Et no ꝙ hdiẽ
n mnr :m. e k . o.fi. emptoꝛẽ relindq dati agentibo his ex an cceſſat. j. ve Qe
– uz I.5 diueꝛ. 11, buit: ti N. emptoꝛe relinqͥ de n sO ex eqͥtate iudici t. I. ꝓx. F. di
AMni e o. pſ⸗ uit: tinuſ. erelnq E& tuerite. is ex eqtate iudiccis nullaẽ.
òä NÄWWM.. Krauekt erenſor⸗ larqn nulls
n ee une ehre eimatan atbz el dd aneeſtos vocrant rte , rzbabes d
. R . 36. F lit 11 . , . — — es 0.
mün n n boc alij ſmnce uerſus eũ cui ſe nace. Bin hit ad verſati ſũt:ſi nõ nc Ceteꝑꝝ wlo ſe q; geo micſt
taräcgnn e ns niſinbige: Btor tm̃ ĩeſſe mãdati cc⸗vrſe ſipauptas eis püpmiſtbtaze qd en mn Kialier
Wnn i mſero. lolu. ibi tZon mzg, vt ſi⸗ EC it:excuſata & ſe qñn teſi ñ iñ
ͤle. vl dic o⸗ i actões mãdʒ:q̃s hʒ aduerſꝰ eũ eoꝝ inopia. ſ̊ ⁊ ſi teſtato ↄuer a6 Ka; mieſt
Daie. Vr 2 r5 120 5: aduerſꝰ eũ a EAETirs 7 ſi teſtato ouenerũ ximꝰ. 5. vt di⸗
ungrde ipo ꝙꝙ ñ aufert q ↄpauit.plãe ſi eã pecuniã coꝛit qꝗᷓ rebitoꝛẽ: vt ſi ipe ↄuenerüt ſ paſne li re. F
rs aliu ſacij⸗· exrat ex peckio ad pecuniã ceoꝛit qᷓ r vt ſi iße putaret appella paſſue. uẽ ot
ebchtnn diceſſa vf rat ex pecłio ad bo.fi. ẽptoꝛẽ ꝑti ret. puto rõʒ eis ↄſtare. So hinc. S. S. ſi gun
Nhds di eſſa vr. an nste nulle ei inqt i fi. ẽptoꝛẽ ꝑti-⸗ facere vr ʒ eis ↄſtare. Bolo aũt cau. G dt. d 1 ⸗
mer itge aut cedẽdo actõ en e ei inqᷣt iuł.mãdaꝛi actõ tacere võ idẽ go . ,H. vt bt aut. §. . ſo.
libet: vñ nes pñt t iuk. madazi actõ no reſtitui ð põt reſtituere: ll7
in r ſe hece Pait. ge nmnlas br ei er ſuos ng nam manter ſe e de lir : d A
ine n my. vẽchi mptoꝛ ceõrit qᷣnĩ daui vt emeres hoĩeʒ. eũaʒ em 34 .· de . no. nu. 1.
uie! dh maile ige. pecito maebit obliger. e Pat ex tenebis minnvt, cec cmniſtit: S euum. .
mminaj v. F. ene ge. ĩutik ẽ. qꝛ qntũ fueri 67 actio ſi wlo emere neale tituas. Sz 7 c Si ignoꝛates.
Erbini n nſerueSn. emptii qntũ fuerit oſecutꝰtantũ lo emere neglexiſti: foꝛte em actich ch diri fig⸗⸗
miui 27.3. ſi mẽ. fal. pti iudicio neceſſe hẽbit pᷣſtar. cunia accepta alij ceſſiſti: v/ m̃ pe uſ. nan inqenes
— . i inke actõ tũc opetit cũ cepft aunt ſilata culpa: lorte ſi Srovnas uia hiueft ige
btlf . . eſſe eiꝰqͥ mãdaui es paſſꝰaliũ em. ſi gr̃a ductꝰ etſi ve ſua rt. igeʒ
. na ſi ſupuac nteſſe er? qᷓ madauit. ceteꝑꝝ ſi nihil paſiꝰaliũ emere:mihitenebe etſi de ſua vt hẽã̃
n dn d ſcʒ puacuu inkteſt 5 ceteꝝ ſi nihil ſ e:mihi teneberi 6z aren en
dun pupillo. a30. eſt ceſſat mẽdati actõ Sʒ 1 ſi Puꝰquẽ emiſti eris actõʒ ad repetẽdũ
Dal tceſlat medati acto:et 9 ʒ3 ſi ᷣuꝰquẽ emiſti fugit.ſi 93 ad repetẽdũ
ennh d b. Aütenerr. 2etit. jten⸗inkeſt tet eagtenꝰ dẽ wlo tuo ten ifugit. ſiqdun ce feeen an as
. . ſcʒ ↄtutõibo mã bern. gten inteſt vtputa mãdaui m o tuo tenebis.ſi wlꝰñ infueĩ vt. . e. ſi nvᷣiuſſoꝛ
o eNe emne . ec cul gint ſi Intellige. g 2
mmini mieſt. n abo e emi:tenebis cenxl ſi interat mea neacrſel ñ tenebis: niſi ad h vt ca oali keſhur⸗
vii gaer 4 Fe madati. du egoipe em Eck eũdẽ hũc fun tutux 6 re un puenerit te reſti iio laline.
4 0 —“ . . Pr * . . 9 Etes.
roiz. nid rerlſie; Rkuͦ. q; inteſt aligchreſſat me mhine⸗ bes:ſi cautũ e anerd. tradere N min⸗ erur anoct
nnrur i emenden Aãdaui tibi vt ne adati actõ. tes eſiderare v euictoe rei: Vy! po nerar et. Aol
iin rani ereriininl wvier huisnan mere. Srpun berancherr Zue aarre
loiſetc n valebar vñ luẽ geſſeri::nulla actõ ẽ:aut ſi ali mo das.: vt pcuratorẽ i hãc actõʒ ce⸗ ſenſu reſcpti. a ſic
orter hac n tes fiðᷣiuſſo dü. Siigran e p Aulus. l. I. J. buius na.
t nig n ientt danu nece Nes debitoꝛẽ ſoluiſt. E tuo etiam facto 5 Reonocadi: no
un R Eeoo lucrum. ałs acceptilatõe:ſiue pacto lł vt bes. cauere de Ppeuãtoꝛ? mneen.
mn ien ele, no er ſuba debitoꝛis ſoluer renebuit DBemq; ⁊i „ Ap. eledrhr
A nert. ſ. pupu mãdati:qð ⁊ ad actõʒ iñ tenebut emi q; ⁊ in fundo ſi fundum 5peu. Liuus. 2.8
anin . lo. qꝛ ñ expedie ⸗ . „K actoʒ fideiuſſoꝛi i it pꝛocuꝛatoꝛ. nihil eni ne. ge⸗ liberto. F
mi. 41, bat talẽ ſerun ptĩet: ⁊ H ex reſcpto diuoꝝ fr Ris amplius qᷓ bonam fidel ihil enim fi.aar. . mg.l.
i. n ibiem. 3uUlggere lʒ cꝰverba h ſü oꝝ frm ĩitel eum opoꝛ nam fidem preſſare ſibeei fi.2. C.
Baetcſehe nen ütrcatuloinli⸗ weſonmttateſenn peocuratott oeniee R Fren .
lger. eu tener 4. reſtitutõʒ . MWDW IèJèð ui pꝛoc — G. .gr. J. j. ad
= vſ er ururcigiſt ann : ntipnn ſoz ſfna. vr.j. pꝛocuratoꝛi cut a men
nank: i 1¹ xcuſati. vt. E. ſi tu. vel cu. nn eſſio; d ſirna. vl. j. 1 Inoniu no paup . d. 4 n. ſo. vt ibi.
m cu. Pt baupt
uwns ſan Mon eſt ob neg. geſ. ꝑ tot ta 6 pauꝑtas ꝓdeſt. ſic.S.ð .1Mon pmiſt
ſi qius mandato. intereſt. qꝛ tenent᷑ tutele. ſic. ö. &* pdeit. nec excuſat. vt. e.l. ſi q ad decli.S. pe.⁊.l.ſi cpellare. ac.
SD ſiteſtato.iai rarl . . We. . en
ä HW
ãe.i. validã eẽ. pba.l. on. 1ſt.

, ſt 1 .* . Beie „
Do 0 L °ei. 9 .* %

ummn d o Slib
ſiſns1 9 BDi liber emptoꝛẽ. i. poſſeſſoꝛẽ.ałs ẽ ĩ
4 1 nuntrriedr aa⸗ ĩ textu poſſeſſoꝛẽ. n S
lcnnz zulas Fl ho e: C- er da . ct. vt. . wenic. Ha ſ ſt äs
5. c5 au. hec obligano racue n. 33. NDN p Et ſi reſtituas i. en ine. atra. ſol. vt ibi. ve. l. õe. vt.
1 in . Gno. bis qm. nata eſt extra id quod agitur. vt q Duã ſeneneel. eſtiiuẽdi facultatẽ hẽas.aʒ. .q ꝓcuratoꝛe.
n di, Actõʒ mãdet. ſ. ex empto noĩe euic. ex ſti D r d Etno enz deb cõe ex ẽpto noĩe euic. vt h. a. S. e. l. .
— euic. ſic t. ſ. ex empto noĩe euic. ex ſt . no ens debes. ſ. eeuic. vt H. ⁊. S.e. l. i. S. ſi li
197 lätutg tec le bea facit. 5. de cõi. ca ipn ſ fuit ſtiplarꝰnoĩe 2. manmmleris. ſerutt añ traditõʒ nõ obligaueris. nõ Sli J
n 7 v Bu eemptoꝛẽ. alłs poſſeſſoꝛẽ.ſ u. da. I. ij. S. ſi liber hõ. ac ce cu ego tũc ñ fuerĩ dñs Neue nõ impoſueris.potuiſti em̃ h ver.
mn a i Buos, ſ. venduoꝛis. ſ. pmũ q emerat ab ali. I 1 rei vẽ. ſi x vt. j.ð acq.re.do.l.res ex mãde oe ſae⸗
mii inn . deg 9. 1 Ze nel o. et facit..ve her e.ven· l. ij x mãdato. 2. 3. ö
amuuil .. . erskemtarltg e. Liem kvent i n pun. .
Mibil apuimo ãpliꝰqꝛ tẽt᷑ de lein cul 7 culpa vemat.
D culpa ð leuiſſima. vt. C, e l.

a ꝓcuratoꝛe. qᷓ ö. ſo. mhil ãpliꝰ.i.mhilominꝰ vł nihil apli. 1. nihil
qo ſu meliꝰ. vGim io. vel dic hoc cãu qñ diligẽt emerat oĩa fecerat.ſo⸗
lum autem reſtabat rer̃duiõ de ſolo wlo tenet᷑ . qꝛ ip̃m commnttit nõ
reſtituẽdo. vt. S. e.l.ſ ꝓcu. S. wlo. azo.

a Caueri põt.qoð

inde neꝛatius.
b Abandoni. vt
cũ vſuris daret.
Sie nõ. vt.
e.l. S.ſi mãdauẽo
d LZucꝑ ſentat.
vt. j. e.l.ex mada
to. ⁊. S. tl. j.l. et
ſi nõ ſit heres.
e LCoͤuemetr. vt
S. de pig. ac. ᷓlis
S. fi et. l. ſe. . 3. de
neg. gel. at qͥ namu⸗
ra.F. pe. .
f Kreintat. g5 E
etiã in bo. fi. iudi.
vi. j. de vſur . l. j·
ſed ↄtra. S. neg⸗
geſ. q ſine.ſo.h pa
lã accepit.⁊ ĩ ſuuʒ
vſũ ↄueꝛtit ibi clã
2 iõ ĩ cẽteſimis te

net. vt ar. J. ð ad⸗

nmn. tu. ñ exiſtio. E
ibi de lis qͥ publi⸗
ca muers gernunt.
g Dẽiq; vſuras
ſcʒ vſursꝑ 7 ſoꝛtii
qꝛ vſura facta eſt
ſoꝛs. vt. J. de ad/

mi. tu. l. iutoꝛ q.S

qui vſuras.

b Si qs. vt ab
actonba. i. ſeruis
caſtaldionibꝰ.

1BDe mutua pe
cuma. bona ro. q

d. qꝛ ẽ obligatꝰ. vt

pncipał debuõ nõ
põt dici oblgatſi

cut mãdatari? k i⸗
terceſſoꝛ. vt. j ·

duob reis. ſi reꝰ.

facit. S. e. ſi vemu.

S. apo. j. r=rů.

vſuras lucratur. vt. j. pꝛo ſo. ſi vnus.S.ſi vnꝰ.ſic videt᷑ coꝛrigi pn.

k Sti ſupulatoe
iſtõ ſi ñ reſert᷑ ad
ea pᷣdicta. ſic ⁊. S.

ad velk. l. vir vxo
ri. S. ſi młr. ſ ad
vſuras im q̃ citra
v.nculũ ſtipulato⸗
nis nõ debent . Vt

* .

IIgcẽ papinia

ſpꝑ iure ↄtractꝰſieri dʒ.vt.j. ð ac. emp.exẽpto.S.

: aut caueri põt:aut cet᷑is vicijs
idẽ erit dicendũ:aut ſi culpa caueꝛi
nõ curauit ↄdemnabit᷑. Siex fü⸗
