coruʒ non rit. 7 eũ qͥ admiſſus fuerit ſocieta⸗ marcel. li. v. dig. ſcribit. p Au. machaed niri

AAne es alienũ qo manẽte ſo bo. l. ij. F. ſi ſub

miſ ſzſoc. Dei eũ qᷓ admibitt. u Lpia. ietate zcti eſt co ſoluẽdũ nr ecomuni
Se c ſoe Eillo põpo. dubitat: vty a⸗ eſt:z poſtea y ſocietas diſtracta eſt cuj oo ſo.

k d E ilo. eXꝗ5. ccoez eü maͤdare ſocijs ſuffi⸗ ſolutu ſit. igit etſi ſboditõe pmiſe⸗ x ſ Zſoch.
mumẽt cit: vt ſi facere ille ñ poſſit: nibil v rat: diſtracta ſocietate ↄditio exti ſens. ſ.
aſſumptiu. 5 AE . —— . *A debitũ debent ve
¶NVifncile. im tra ſocijs pᷣſtet: an vo indenes eos tit ex coĩ ſoluẽdũ eſt. idenq; ſiĩteriz qucere.ꝛ ſcu ů.
poſſibile v wre. li Sſtare debeat. ⁊ puto oĩmo en tene ſocietas dirimat᷑: cautões in᷑ponẽ el. xi.

3. F et .— — 2— .— . eE
Fbra ren ri ei noĩe quẽ ipſe ſol? admſit. qa deſunt. i Dem. „1 Jnome mufj lfo d
rat ba ſi ane d. n difficile ð negare culpa ipſiꝰ admiſ IVſocij ſumꝰ: et vnus ex dle H rnn be d⸗ filnt Ttaßtel
ine onene ſuʒ. idẽ qrit an omodũ gqõ ꝓpt alg⸗· pecunia ebeat: ⁊ diuidat ſo⸗ Rri ratge, n geuel
hrs med deie. miſſuʒz ſociũ acceſſit ↄpeſari cũ dã⸗ cietas:nõ dʒ h veducere ſociꝰ:quẽè⸗ ligtt ſtatim füiſß ſergk:r
vele e Do qõ culpa pᷣbuit vebeat.⁊ ait opẽ admodũpᷣſens pure dʒ. ſ̊ oẽs diui gan iuch

m ñ vel vic ⸗ ſodu qo ñ ẽ veg. Mã ⁊ marcell. u. gere ⁊ cauere cũ dies venerit defſen 3 Aiecte. net e
nermn a5 ſean ad⸗ vj. di. ſcribit. ſi fᷣuꝰ vmꝰ ex ſocijs ſo ſociüiri. Lpi. nneut arduthed ſi⸗ ſ ce
nne ndn. cictati a vño Ppoſit. negligeter vſa zD non fuerit partes ſocieta-⸗ mtne. e
der. ſic. j. de v et Cſit vñm ſocietati q4 ppoſueritpᷣſta n adiecte:equas eas eſſe cõ⸗ a Partes. lGH nn in.

naii
n Icez qrit. ne U ſocietati accefſit cũ dano. et ita partes vel tres habeat:alius vnzꝛ:: an m
Aenlanag Dia diuũ marcũ ꝓnũciaſſe.nec poſſe di an vsleat. placet valere ſi mõ ali⸗ 4 Soertec i un
err 5don ci ſociũ abſtinere amodo qð ꝑ uũn qd plus tulerit ſocietati: vel pecu uneins ncdh i git
ſe eſſe in eadẽ ioue acceſſit ſi daãnũ petit. 1 Bem. me:xyelope: vel cuiuſcũq; alterius boc pactum vs Emn in
tate: vt. ... mmim — ettqmd t a,5. A gutſiat
us. qᷓ eſt ↄ. ſed He. M SwWwYꝓYYYYWwon: vt ſic.er iuen 8
qo ibi diei de dano ven eſt caſu accidẽte: nõ culpa ſocij. aʒ. Itẽ vider .. eo. quid enim. F. lud. 2 eſt ratio. quia ſocietas habet ius frater ſan
compenſandum: vt S. ve nego. geſ. ſi negocia. que eſt conma. Soł. vt mtats vnde licʒ a's hunus pacta ſeruamtur: vr g. epoſui.l. j.S. ſn iin 8
dices ſtatim in. l. ꝓxi.nõ ob eam. . cõuemit. boc tamen non va et. vt. I. e. l. S. fi. . J. e. l. verum. j. F. in
o Pent. nota quem amplecn luæum a ad damnuʒ vel onus non te Alij vicunt vt Jo. ꝙ, valet. ⁊ ſubaudiũt hic maxume. nam hocipſo ſefgultertmi
neri: vt hic. 1. . de leg. tu. l. j. i fi. inſti. de le. pa. tui. in fi. . j. d wſocius ſit dicunt alij afferre cõmodi aliquid: vt arg. . de otrahẽ. ſunloniurt,
pac. wr.ſi mulier.⁊ S. de adop. ſi arrogatoꝛ. S. fi. et. C. de leg. l. ab ad⸗ emp. fundi partem. Lercij vt al.dicunt ꝙ valet mre pacn noõ ire rlun niſit ii
miniſtratione. ſed arg. comra. . ve act. emp. ſi duox. in fi. . C. de ca ſocietatis. ſ pꝛima venioꝛ eſt. iſmin en
Adu. t0l. S. pꝛo ſecudo iſn. l S H ſiharlatzze
p p Lane. alterus. non ſocij. vel enam ſotetei. cIta comi. ꝙ; ita maxume ſubauck: m Jo. aʒ. conditionaliter: Uieſenum ll
4 n Hn ob eam. ſocij eius. ſine ergo per admiſſum damnuz debet vt S. dixmmus ꝓxi. H. ʒ Cnnier iun
preſumptie: vt ſup. ſiue per ſeipſum idem vt non fiat com· d DOpera. ſcʒ eſtimanda: vt dixumnꝰ z. ꝓxi. E. bcldur 1
enſatio. Accur. e Bamnũ eſt. i. periculũ damm ſubeundi. Ac. N inln
r Ancia fuiſſet. non ergo lucrum cum damno compenſarur. led cõ fGSolus. i. ſine ſocio. a. Ded quc ſi perdainr pecunla iolia en urnnenen
tra S. e nego. geſt. ſi negocia. So. ibi loquitur cum in eadem negoci ſit periculum commune: Rñ. non: niſi hoc actum eſt. ſicut nec ſt dinnnn men
aone: puta in empns ſerms. damnum in quibuſdam: lucrum in ali alter qm operas pꝛeſtat moꝛeretur. eſſet commune. Sech an poſſer 8 enentine⸗
is eſt allam. vnde ſit compenſano hic quando in aduerſis: puia lucrũ vnus alium compellere opan: vel vt tantũdem pecume reponereit gäſn⸗
in ſale:damnum in vino: ⁊ ideo non fu compenſatio ſm aʒo. alij ali· vel reponat? Rũ. non. quia finus eſt ſocieias mteremptõe rerum: 1iſineul)
ter ſoluũt: vi ibi diximus. Item ex hac ⁊ ſuperioꝛi.l.nota argn.ꝙ ſi vt. J. e. verum. S. fi. J Gleiſe ſſe.
v tibi pecumiam alicui perferendam: perdas ꝙ teneoꝛ quaſi mala g Ariſto.lucrum.ſ.totũ: vt.j.hoc.S.alioqͥn valeret. vt inſti. e· S luannnnn

Rr Ehau ſ. anſto el in huin aue ſnte
ei 5 Szoani Lrorum etun iolum 1. ,
ifuii inl grargeimaian gee ſubiſci m v. 6
ae⸗ ſan erlenn h. a ptẽ Krcar ige e 8s / ioan
nündt n Wanc ſteng enegozutmananhäll. S
nnd nen vnũ niũ enaz e=& x pacto 2 mhil ln⸗ 4 S icoꝝ. ve vVt. Z. e. l. quin
Win 55 reicã. Ma coi piᷓt geiꝑe: vt cioineg gel.s ch: qnininu.
1 Au. Srn. Tocaſn cõe ſit. E lt eneit. poſſe vt wue caſibusſ. ſacn 3.cön dr rtaler cñ cõſenſun
— ias boumme talebi vendot at. lncx vo coita ẽ a res umesmun ene. vr. . r ac.
RK i⸗ i. vt ar. z. n opa q vt ſabinꝰ gõ ita o iren ꝓ ſocio actõ cõmunes ſine ſoen e ac, *
Aad 1 ſociet atẽ C. ſi pa q̃nti dã in o na den re 1 actõ b:cũ ſine ſoen cE
ienien ns no ae es bres * pecumo. I pl⸗ ſrlenyn tata ẽ ĩ TXTi aucto unter geſtuz elch dio⸗ N⸗F.
mant. e Gnher Re ſecſn Pegriet: pic! d ẽ ſi ſolꝰn ni cõferat der H pöli i Deẽ. endnrg ne
r egeo. vrip̈n. refert cka ſbea auigz:ſol⸗ ſolẽ nã qͥ volũ icoꝝ itez i dag. 63
filornneh me Se. olriñ ndiſſe ſoci Ariſt ocietate lõ ciũ rẽ emere ĩ ſe atẽ mce und a hne
inßni 1 uz 7 zni n ſoliti et: bãᷓ cꝑ tm̃:alt ez las nd utoꝛis motu ẽ. ⁊ i . efnr ve. ſa
uglrinan zie⸗ vt. j. e riig e itũ app zac ſocie ñ: alt dã⸗ nõ tenet guetec 5 ſocie d Lo j.
I. e. ti. ſi igẽ ſocietatẽ ellare: tatẽ leoni goci et:actñ coita: pupi vöch ye —
liirreg n. a We Nere: r nos aſe onnaf „ e eteraltor pnhi o.vr. A nn,
9. Bm natu 9. iu. alt y Enullã eẽ: 9 ſẽtimꝰ 2 T et. e citer geſt uin dꝛuidüd omn
önmäe nin m m Ar lt vo nullũ S:vt alt᷑ luc talẽ 4 Tib o ne in ſi. o.l. pe.
ihaach n girgeq en ⸗ c. a quis d enus ſoc ret. fructus m rem umpen te As in tarni ber,
zwi ee amnu gerarm e Penl tus merced penderit moe azo. licz vi
anieyni pᷣ male. dixit eĩ pectet. m non en 86 pel deterio. eſue vnus rit 1 ur enã ab 3 vr
„6 Rrge ſie igun . n etiã lu⸗ locietatis i. erioꝛ em fe nus ꝑce ocömum dinndi
nnNron Api na — Etisſcꝛibit ñ p p 4 u⸗ c atis iudicio lo⸗ fecerit rẽ 2 arahl rdinidi
kMen . Vesd ders coiri:vt it ñ poſſe ulus ohered io locus trẽ: nõ hercil. 1. 3. fam
nis 18. vt ◻ 3 iri: vt aliã 0 ulus. eredes us eſt: ſeo i ne fen.
üingiim u airatbihe dre ſobfer vt ali ABe ſocietatẽ de iudicõ achen lenle n ſditer d ncetam ie,
iestee redarguit alit. at. ſeruiꝰi : gliã lucri uid git᷑ inter c erciſc 5. dixit i ſi igez
7 n . k. air. nec poſſ. urꝰin noti ucri undo r ceteros cõ un i diui ſumms
r Naenentr nordn enaloeierate oötraht Nanomre o erer rne nlco no.
Ae dit mucũ 1 be no educt 2 intelligit: cõtrahꝛ: N Driuid cois res eſt: us here teſt o.
rmudis dancenen ger cro edueta nech danuͦ⸗ mſiel ahb ſ nigndc agt. poſſe ⁊ cõi aram ren e
urcig Annn vn ita vt eius e gorlraerareini ſic pan ennd ot ſocietate die Pp. Gerane erugali
S; H cietateſi lucri uod rel. Scnn den rcphonts e there lelucn
1 M. rne n caicak i ps alia capiat᷑ ſikr alia Tacn et c p Aul gz dont ato et de⸗
„A. 4 no pſtat „ 19 capiat. Er relinquat acn et᷑ culpã Aulus. donto. ſeus
mtts bell 5 e. l. nõ vt. 35. . „ nquat᷑ reti . pã quã i us. ic. vt no E qð
ututſih 2 – Tſit o ſocio a enns. ſoeiusnonſit. daa ie beeſa kis urno aa.
am j fa abi. eti E coezʒ — eoptʒ:nec eĩ ocietatẽ ĩ J . eſſit: lʒ h J.pe. E
ſigne i3na, mo⸗ mii ſocietas ec eĩ ſuffici eii ne ſi hiq p O£ Reſtz. ex ſua
„M 95 q̃i 5 nã at res agai cietas inf ufficit rẽ ðð — iqͥ ſo X+— mnpo perſon ex ſua
dar au aran⸗ nſ, 1 en agi pt er cit interdat oöie⸗ i ea h Fartri aĩm ie te brdes ky⸗ rme neo nam o⸗
anmninis aunt pactu.g —0 tñ ñ affectõ brietate:veyn⸗ Tea brditaten rut ſocietatis negte⸗ Ucrenc
in erui 10 qjſi 8B codionez: fectõe ſocietati E: vtpu⸗ geſſert effi enouo aſẽſt letatis ſit ſocius icet nõ
e en i poſſit i nũ⸗ 2 :vt eueĩt ĩ tatis ĩcidi d fficiet: vt ĩ u qo poſt ua in us: ſed n
nNe i e ſſir aceice tẽ ſi d tĩ red idimꝰĩ ucatur :ꝛvt ĩ ꝓſoci poltea ſe n choareenen
6 leie ſoerare fditas ł w res empt legata. ARo ſoci p ede⸗ r.lcropeert ſet
ri a ſit:au ocio arbi Aui heres xi. et.
Ze al.5 arte autſia d natõ cõit n rautſi dar debet rbiter us. ſoc.
ium ſuſiuin rqa diae w. a duob ſepati ob obueĩ damno: cautioni pꝛoſpicere
raum i n enſier 8 ruinſoiiin t emim pt eigt ciet no: vel lucro nibus in fut 6 * X ſacti.
. n ſel ütii⸗ ie e ĩ ſocieta Amcu r turi. Ptes eo ate:quod pendente uro quam ſcz
ſmmi unm, ags als en quat ci ketain hito ſ Bẽ. bone fidei ir ſabinus i te ex ea ſo 6 Aulpam.
mtnugus . ein genlo beroe altero deij cſerss eall ſunm velut extĩauit: mihna us:atcntius.
en r ſi geuliher kbaumm, nendug ug un ziſpecto ꝛum nr veuai kroſbeuen 1o Zane. lai,
d db X1 L.eſt 5..e. tre bomſh li. pecul intelligutur arbiter. i. :ſiue ſpãli eaüt. 15
munzi H iaerznan con niſq; li.l. fi 1o. l. ij gũtur rbiter. i. i . 1 pãlia . T10.
HM Cõm atem. ſ. coꝛ .in fi. ſo. vt i.S. ſin añ ij. S. i ere ennder ĩ actõ acke ſoei ne n
. eſſet ctus cel uniter aũ nention t ibi. t es alienũ ſeg vꝛ q tõibus. ſ.i ep ſocio cog etatẽ Z n
ummii . ſocietas ebꝛari. n ut res.i.c alem. u eſt 2 ꝙ tractu .interuẽtõib cognoſce m no ⁊ fec 10
2 Sale, iier Aön m. rconuener i0 vt velint el qnaſt cone ear dre d Zte⸗ c cum ic iudicẽ nõ dãno. vel ln W ieei
i. . aug 1 Duobus eme Baen Peneio nale atß ſocij alion arer e aliax ito ii amenen ens ganes Nri vt ſubijcit
dn, ⸗ enenihus . incides ſocietas. vt. d et o ſarto que in ſoctei uturo pen pñti. vel p vlur. l. j. qᷓ
Patenne . ſocietas. vt. 5 er deſnlr ing⸗ egre en, von veme penet. vel Hrentto. vel
d„ . 1. ſi ctatu. Zhẽ 5.el, Tne man. zch A tier ut F.r. penger e dec hee ranr
x Aider.n limſ⸗ zhẽde ſocietan ore en un in ſai ic. vt. mt per ſ ꝑ ſe em no ccautõ
ſ. ſine ſen. benetane icid vẽ —— m. herẽ iuch e. ꝙ aũt. ſi e in ſociet n veiret ſi
ine ſocietat u. a ſic locũ im ĩ cõi l. egi. 7. . pᷣteriti. al ciñ. vi. . fa ica noia atc. veint tñ
e.r Pbat p Kem pʒ actõ iene. 6 j ninagn. pin-ar etiã cauet ber. leiſin ſt. pleß gear
Pig veen⸗ geſ. p jumaſer n e — i ſururo. v er. et dixi Ce
io ſocio. idẽ ĩ nem ſiv 1 oibo. 7, 5 nle. dg. 1 buit
idẽ ĩ acti. n ſi dum. .8. neg. . „. E uS

—R
— in c nducnioi bo
. 1¹
ſocie tatis onti9
comr.
. dieas P
A H 1
⸗ C.⸗

= SR

a Aeluti mandati. cum ſpale vmus rei tm̃ fuit mandatũn.

b Conſecutuꝑ. vt. . e. cum duobo. F. itẽ ſi ĩ cõeſn.
colli.qĩ id quod exactum eſt. vt. J.e.ſi acinm.
ſ J fundus. intuleris. quandoq; aliquis bz i
iñ facu locum religioſum vt ii ſocius ſuum moꝛtuuʒ inferat

d 1

I locũ cõmunẽ.vt
5J.de religi. ſunt ꝑ
ſoe. qñq; vo et hʒ
ius mfeꝛendi. a fa
cu locũ reugioſuz.
vt ſi ſocius infer⸗
tur cũ nõ alibi tꝗ⸗/
cõmode poſſu ifer
ri. vt. S. de rel. ſi
plures. ez dicas
bic erat cois ex
ſocietate. als eĩ ſa
mi. her. vel cõi di
u. agit. vt S. ð re
l.l. ij. S. an 1 ſoci

us. ac.
ePro ſocio. vt
damnũ ſarciatur.
vt. S. ve relig. l. lo
cũ. S. j.7. 1. 18 qui
poteſt euiã ĩ factuz
agi. Vt corpꝰtollat᷑
vel pᷣciũ ꝑus pᷣſte⸗
tur. vt S. cõi viui.
l. ſi qs pu:S. ſi qs
in coem.

hb Eꝛes ſocij

„ hberedez
qͥ ſit legitĩe etatis
ſic i herede tutoꝛſ
Vt. J. de here. tu. l.

j. S. bedis. aʒ. et ˖2

ad. l.S. e ne. geſ.

l.nã 1 ſenus. J. ſi

viuo me.
g Poteſt. ideoch
hb ſ Zſ ſtipu

latꝰſ dolũ vxł cul⸗
pã omißit alterz.

1In pena. Ffert

g̊ an ſu minus vł

plovt hic diat. H Z
5. arbi. l.non di

ſtin. in pn. ſol. bi·
ſuccedit pena loco

us inferendi. nõ

veluti mandati:cõmodat cpoli⸗
ti. Si tecum ſocietas mihi ſit: 7
res ex ſocietate communes: quam
impenſam in eas fecero quoſue fru
ctus ex his rebus perceperis: vł
ſocio: vł cõmuni diuidundo me cõ
ſecuturum: et altera actione glterã
tolli pculus ait. ꝓ Omponi.
fuda mihi tecu cõis ſit: et ĩ
eum moꝛtuuʒ; intuleris: agã
tecum ꝓ ſocio. iDBDem.
Vres ſocij ꝙuis ſocius non
eſt: tamen ea que perefun⸗
ctum inchoata ſunt per heredeʒ ex
plicari æebent in quibus wolus eiuſ
admitti poteſt.
1 quis a ſocio penam ſtipu⸗
atus ſit pꝛo ſocio non aget:
ſi tantum in pena ſit quantuʒ eius
interfuunt 1 Bem.
Vog ſi ex ſtipulatu eam con

ſecutus ſit: poſtea pro ſocio

agẽdo hoc minus accipiet pena ei
ĩ ſoꝛtem imputat. 1 Dem.
Jactum ſit communi diui⸗
dundo nõ tollitur pro ſocio

actio. quoniam pꝛo ſocio et nomi⸗

num rationem habet:a adiudica⸗

tionem non admittit. ſe ſi poſtea
ꝓ ſocio agatur hoc min?ꝰ?ex ea acti
one conſequitur: ꝙᷓ ex pꝛima actoe

contemptus arbitri. vñ non impeditur ſoꝛtis petitõ. licʒ etiã pena pe
i1at᷑.· vi. . e. ti.l. ſi qs rẽ. bic aut loco rei. ⁊ lõ pena petita nõ petit
res. vt.ĩ. de excep.do.apud cel.S. labeo. a ſic mieſt vt ĩ id qð weſtih

noceat. vi. j. e.l. ꝓx. iteʒ oxpponit᷑: aut hec ſtipulatõ penał fuit aio no
uandi aut non. pnmo caſu nec ĩ eo quod deeſt poteſt agi. ĩ ſcõðo rema

net efficax vtraq;.ſo.dicas tolli ꝓ ſocio.ſi tãtũ ẽ ĩ pena ꝓmiſſuʒ. ſ. ⁊

exactum? vt. j. l. ꝓ
eſt. an nouanch aia.
tum ſit in pena quan
factum. vnde poſtea ꝓ

x. alłs non.⁊ ſic non eſt nouatõ.vł dic ꝙ ſi dubiũ
an non ſtipulatꝰ ſu penam. inſpiciẽduʒ ẽ. an tã⸗

—

iterſit eius.tunc em pꝛeſumi nouandi gaĩo

ſocio non aget.ſi vo minꝰſit in pena pꝛeſumm⸗

rur non eſſe factũ nouãdilaĩo.vñn põt agi in id quod veeſt pena exa⸗

cia. vel tercio dicas
nã certam.intantũ

ßm aʒ. ꝙ uidiſtincte fit nouatõ.ſtipulando eĩ pe
vider᷑ repudiaſſe actõeʒ ꝑ ſocio.vi.j.c ac.⁊ ob.
l. obligationũ fere. S. fi. habita vefacili nouatois cõlectura ſᷣm has le/
ges. vt inſti. q. mo. iol. ob. S. ſed cum hoc.
k q Nosc ſi ex ſtipulatu.hoc minus. i. tãtũ minus. ſed videtuꝛ q;

lucro veberet pena cedere creditoꝝ. vt infra de reg. iur.l.qð

pn. que ſunt cõtrarie. ſo. refert an ſit legalis pena. et ſic ſequunt᷑ le⸗
ges ↄne. an cõuentionalis. ⁊ tunc q; loco rei ſuccedit nõ potjvtrũ⸗
q; pen. vt hic. 1. ]. e excep. do. apud. j. labeo. . 1. de ac emp. .Haia 2
eſſe cõtraria ĩ eo ꝙꝙ hic ipſo iure dieit tolli pᷣmã
vt dixm. . E nonatõem. ibi vo dicit exceptõem. ſ.intentiomis. vł
facti vt ibi dxumus.
II JY actum. habet. ꝙ non habetur in communi diun. vt. j. cõ⸗

iẽ lex illa pᷣdia videt᷑

mum dim.q l. ꝑ hoc.

m Adnmnutit. cum non ſiat dimſio ꝑ eam. ſz omunnicatõ. vt nõ.ĩ. d.

V Apianus.

communi dim. ſed ad perſonales pꝛeſtationes conueniunt. 1 de*

poc ſubijcit in pnma parte pꝛo ſocio.⁊ commum dim. habẽt ſe vr

excedenna a exceſſa. in ſecunda conuemum in peꝛſonalibus pſta⸗

tiombus. accur.

n Poc minus. nota ꝙ in perſonalibus pꝛeſtat ionibus conne⸗

conſecutus eſt. i BDem.
margaritam tibi venden
dam edero vt ſi eam.x. ven

didiſſes redderes mihi.x.ſi piuris

qo excederet tu haberes:mihi vi⸗
detur: ſi animo contrabende ſoci
etatis id actum ſit pꝛo ſocio eẽ acti
onem. Si minus: pꝛeſcriptis ver⸗
bis. i Dem.
Eicommunis nomine cum
ſocio furti agi poteſt. ſi pfal⸗
laciam wloue.m. ammouit:vel rẽ
communem celandi animo contra

ctet: ſed et pꝛo ſocio actione obſtri⸗

ctus eſt: nec altera actio alterã tol⸗
lit. idẽq; ⁊ ĩ oĩibus bone fidei iudi
cijs dicendum ẽ. p Auk.
Sẽ ẽ ⁊ ĩ colono:⁊ ĩ eo qͥ nego
cia gerit:⁊ qꝗͥ mãdatũ nr̃jm exequit᷑
⁊ĩ tutoꝛe. V Apia.
Ed ſi ex cauſa furtiua condi
xero. ceſſabit pꝛo ſocio actio

niſi pluris mea interſit. Si dam

num m re communi ſocius dedit:

dqaᷣlia teneri eũ.⁊ celſus.⁊ iulianus

2 pompo. ſcribunt. p Aulus.
nihilominus pꝛo ſocio te
netur.
hoc facto ſocietatem leſit
ſi verbigratia negociatoꝛeʒ

ſerunz vulnerauerit: vel occiderit.

cum duobus. S. item ex facto. )3.
r r.

v Apianus.

niunt in dam⸗
nmis ⁊ frucubus
ſed in diuſione
vel adindicatio
ne excedit com⸗
muni di. actio⸗
nem pꝛo ſocio

excedit in omm
bus. vt hac. l.

colligitur pᷣmũ
colligitur ex fu⸗
ne. ſecundum
ibi ⁊ adiudica⸗

cium ex princi-

₰

pio ⁊c.
o Actione. ſcz
actione pro ſo⸗
cio iter ſocios.

p DQuod:id ?&

quãatũ. qʒ. dic
vt nõ. ſupra cõ

S.liꝛgtcc.
q ſ 3mar⸗
garitã.
ſi an⸗

mo. quod coll⸗
gitur ex quali⸗

tate perſonarũ
et negocioꝛum.

nam ſi hie ven⸗

ditoꝛ margari⸗
tarũ erat ſicut
et vẽduoꝛ libro⸗/
rum: pꝛeſumi⸗
tur non ammo
ſocietatis. ſie
datur preſcrip.
ver. vi hic. ⁊ in
fra de pꝛeſcriy.

ver.l. ſi tibi reʒ

ſi autem pꝛomi⸗

ſit e in alexan⸗
. 4 DdDduam foꝛet por
taturus. tunc ſocietas. et ſic agitur pꝛo ſocio. vt bic. infra . el.

Ei cos. agi põt. vt. . de fur.l. ſi ſocius. ac. “
ſ Bicendum eſt. vt furt ↄpetat æ ex eo oir actu. ſic etta
in cõmodato hic.vt ſi reti commodate tibi feceri
tenearis. nec vna ꝑ alteram tolluur. vt B. ⁊. j
uum. ſed contra. j. de furtis. 18. cui. vbi. dicit tolli

eris furtum. vtroac
de ac. 1 ob. l. q ſer/
cõmodati ipᷣo iu⸗

re ſi furni eſt actũ. item ſi commodati dꝛ ibi ꝙ furti actõ tollutur ꝑ

excegtionem. ſo. hic non tollitur.ſ.ipſo iure. ſed per exceptionem
vVt ibi vel lbi actoꝛ ſcinit rem eſſe ſi ubꝛeptam. vel ſpeciale eſt ibꝛ i
actione commodan. a ideo quia accipiens commodatum grauius
obligatur ꝙᷓ aliquis alius.quia ð leuiſſima culpa.et ideo ĩ hoc re
leuetur. ſed hoc non valet.quis et pꝛocuratoꝛ eque obligatur. cum
etiam de leuiſſima culpa teneatur. vt. C. man.l.a pcuratoꝛe. licet

uidam dicant contra. er tamen in pcuratoꝛe vna per alteram no⸗

tollitur. vVt .l.prox. vel diſtingue. an agitur pꝛopter reʒz tmñ actio⸗/
ne commodati.an pꝛopter intereſſe. nam ſi pꝛopter rem e tar
4 .

ti agetur. ałs non bm. y. vel dic m.v. an feci mentionẽ

ago commogati pꝛo illa re in qua furtum feciſti. et tunc non agan

poſtea furti. an non. et tunc poſſum. vel dic ſpãle in commo

alia ranone.quia ſi dolo exiam commodatarij res abſit
ſtea pꝛeſtita eſtumatione litis coguur commocdatario cedere acto⸗
nem. vt. . ce re iudi. l.ĩ depoſiti. ſic ergo peſtea furti no
hoc non placet.quia non tm̃ commodatario. ſed etiam
rio qui ce ſolo dolo tenetur ceditur actio vt ibi dicitur.
gis ergo ceditur mandatario qui de omni culpa tenetur.
dicta. i. in vepoſiti. generaliter eſt intellecia m ommibus bone ſi.

tamẽ po/

multoma/

mnen

iite hole

aget. H
epoſita/

nam 1 p

,8iotniutsi
ia ,
inttiſi tſin
ſei ſiu t inͤr
G
tnnehen⸗ .
iinallm ſce
cmairloy Nnt

an nintp .

in n
Pirſuufko . n

Puretſt.
un creded
enh 9
iſp iri in⸗ ſuof
nu ti
borentn
ginnn ſeaſtft
uudtuit
ititne ſit

oan,
i k ined e
riend ntea ge⸗
enin gerchem

er eo pian
lin an eſe
finiſ .
aan Atüͦſt:
Ua anetet:?
ſiſtnän. n, eng⸗
iſi neg n
mtueri lere Afß
uni Caugere
dene⸗
mmn (aneräe
unn ninl
iiit mor
dahii dii. ſiniͤ
1 ogznr
in colono. qui
ind. acir
t i at. ts.
. e⸗
iglieſnenſcaöer
4 iſiſteg nömäc
luückſilu
G Prenobͤls eſt berz

den. 8
nmten
riing n
Nend
nakii n
Nnöſer, Nin
i
6 WNan ng
nDNNii nn
HA/RAt .
aid
i. 9 . ſ
Nined
äüneet
rmuand n
oen e
it. Dim
.. 1 v
s1NiN e
5 in n
o ſvte 8
Nietren eit

nveloettan

gi r e
M9
n 1ll“

5

nm ti
mduin

iudieijs. ſolue ergo ⁊ dicas q in dicta. l. de furt. fnit actũ getõe furti
i.oditõne furtiua. z ſic tollit᷑ ↄmodani: vt.j.l. ꝓxi. ſ ſi ex cauſa. j.
H.⁊ hic bõa ſo.hodie vo etiã furni æ 9modan tollunt᷑ ſi ola electõe: lʒ

alij dent᷑ poſtea. vt. C. de furt.l.ſfi.

S.j. Itẽ ei qð dicit vnã ꝑ alterã

colliꝓut ad madatũ refert᷑:vt hac.l.⁊. .l.ꝓx.eſt ʒ.C.de ſuri. l. j.

vbi dꝛ. vel mãda
ti vł furti eligi.
nã electõe tollun
tur. So. ibi loqͥ
tur cuʒ aliꝰnõ a⸗

cioꝛ mãdauerat.

⁊ iðdo dat᷑ elecno
agẽti. vel vt mã
datuʒ ratũ habe
at et ex eo agat.
vkł fſurn dicẽs a⸗
lios ſine ſua vo
luntate zctaſſe.
vᷣtrũq; aũt ñ põt
facẽ:qꝛ ↄꝛia ſũt.
nã ſi agit mãda
ti ratã hʒ õctatõʒ
ſi furti non agit

mẽãdati: 7nõ hʒ
rgotuʒ.hoc em̃ in

actõe furn mten
cqh᷑: nec debuiſti
) meã volũtateʒ
pecumiaʒ zctare.

et cũ agit poſtea

mãdan: videt᷑ cõ
pꝛobare ctatio⸗

nez: ſicq; vt ſibi

orius rpelli: vt
j. qñ ap. ſit.lI.
ij.S. ſ̃ ſi aliꝰ. et
Z. ce pe. hẽ. ſi te⸗
ſtamẽtũ. ĩ fi. qa
rõe eiuſdẽ vctati
oms:⁊ mandati
q̃ſi ſit maãdatũ.
⁊ furti q̃ſi nõ ſit
mandatu expit᷑.
hic aũt actoꝛ ge⸗
ſtiõeʒz mandaue⸗
rat.ꝓcuratoꝛ de⸗
ide iuito wmio
res Szanee
agit vrq; ñ iõ ſi⸗
bi dicit.a ideo

Ed actõe pſocio cõ p Au.
ſeqᷣtur vt alra actiõe ↄtẽtꝰ eẽ
ebeat. qꝛ vrq; actõ ad rei pſecutio
nẽ reſpicit:nõ vt furti ad penã dũ⸗
taxat. v Apian?.
Erito at᷑ adiectũ ẽ ita vᷣmũ
furti actõcʒ eſſe:ſi ꝑ fallaciã:
⁊ dv.ma.qmouit.cũ eĩ ſine w.ma.
fecit furti nõ tenet᷑.⁊ ſane plerũq;
credẽdũ ẽ eũ qͥ ꝑtis dñs ẽ:iure po⸗
tiꝰ ſuo vti ꝙᷓ furti ↄſiliũ ĩire.⁊ ideo
videbimꝰan lege fauia teneat᷑.⁊ rõ
qdẽ facit ne teneat᷑.veꝑꝝ ſi plagiuʒ
fecit:vł ſuppᷣſſit fauia teneat᷑.
Vm duob vicinis 1 Bẽ.
fũqdꝰ venał eẽt. alt᷑ ex his pe⸗
tijt ab alto vt eũ fũduʒ emeret:ita
vt ea ꝑs q̃ ſuo fũdo iũcta eẽt ſibi ce⸗
deret᷑:mox ipᷣe eũ füdũ iqrãte vici⸗
no emit:q̃rit᷑ an aliquã actõeʒ cuʒ
eo vicinꝰ habeat. Julia.ſcpᷣſit ĩpli⸗
citã eſſe facti q̃ſtõeʒ. Mam ſi h ſolũ
actũ eſt:vt fundũ lucij titij vicinꝰ
emeret: ⁊ mecũ coĩcaret aduerſus
meq emi: nullã actõeʒ vicino ↄpe⸗
tere.Di vo id actũ ſit:vt q̃ſi cõene
gociũ gereret᷑: ſocietatis iudicio te

neboꝛ: vt tibi æducta ꝑte quã mã⸗

dauerã: reliqᷓs ꝑtes pᷣſteʒ. Venit
autẽ in h iudicio ꝓ ſocio bõa fides.

admitut᷑ vt hic dꝛ. 1 Z. ti. j. ſi mãdauero. . ſi tibi Ji? otra. 5, nau.
(gu. ſta. l. idez. S. fi. So. vt ibi. ccur.
1 Dem eſt in colono.qui res dñi in pdio ↄſiſtentes celar ani⸗

mo fur audi.
Ed etſi ey cã.aqᷣł.vt S.ad.l.aqᷣł.ſj etſi cõem. ⁊.l.ſe.
Ed adõe.vtq; actio.ſj̊ nõne actio.l.aqł. penał eſt poinſica

u ſ.
x 1

tõeʒ. uẽ ⁊ ſine inficatõe? H. lʒ ſit pẽał rei tñ eſtimatõeʒ Pſe

quit᷑.vñ poſtea nõ intẽdit᷑:vt.

.00

ĩ.de ac.⁊ ob.q ſuũ.S.fi.

y m Erito. adiectũ eſt.ſ.illud qð ſequit᷑:vt g.e.l.rei coĩs.

3 Imre. nobilis eſt hee pᷣſumptio:vt hic.⁊ S.de ſ̃uo coꝛ.

l. ſi qs Huũ cõeʒ.ĩ fi. j. K. ⁊.J.ð ĩiujr.itẽ apð labe.S.ſi cõem. ⁊.j.de
reg. iu. ſp ĩ dubijs. ß ar. .j.ce le.ij.vnũ ex fa.S.ſi ð falcidia.⁊. C¶.
qn ⁊ qb qrta ꝑs.l.ij.ĩ medio.l.vbi dꝛ ꝙ nãle viciuʒ eſt negligi qo
coĩter poſſidet᷑.ſᷣ cũ ſi qͥd in ea fiat aluer pᷣſumt᷑:vt bic dẽ.

a Et ideo. q. d. qꝛ
ſuppreſſu: vł alio

q̃ſi re ſua abuti videt᷑:iõ videamꝰ ſi ſᷣuũ cõem
mõ ĩ legẽ fauianã ĩcidu.vti.C.ad.l.fal.de pla.l.

prt. an ſono teneat᷑.⁊ videt᷑ ꝙ ñ: nã rõ facit vt ñ teneat᷑.ſ.pᷣma fſa
cie ꝓpt nobilẽ pſumptõeʒ.vel rõ.ſ.ne ꝓpti ſolũ vſuʒ teneat.h ſi vẽci

dideru tenet: vi hic ſbijcit. ven ſi plagiu ac.

06

b cAUm duob. mox iple. ſ. qui mãdauerat emi.
G c Ticinus emeret. vi ꝓcuratoꝛ. l
d Vicno. qꝛ lz poteſtatẽ emendi vicino ↄceſſerim:retinui tñ: vt
arg.j.de dam.infec.l.j.Accur.
eTeneboꝛ. niſi is cin mandatũ eſt wlo vel culpa emere nolnerit
tuc em ⁊ ipᷣe teneret᷑.⁊ iia ↄpenſatõe obiecta foꝛte miil ei pᷣſtaret᷑:vt

e. l. S. ſi qs ſocietatem. ̈00o.

Deducta.i.retenta.

ſAdandauerã. ſ.nihi emendã. nota g mutat ꝑſonas ab eo qõᷣ
in pn. dixerat cum pᷣmo in tercia: nũc in vma.

6*

h. enit aũt woli æ eulpã. ſ. ad eã vili etiz quà ĩ ſuis pᷣſtabat t ꝑe g⸗
cte ſocietatis rp̃ſtet nũc ĩ ſocietate niſi 2 n nndt GSÿ e pᷣſtet ĩ is⸗
ß in eepoſuo ip inſpꝛcit qlley nuc in ſuis exhibeat:lyl pᷣncipio erat di⸗
ligẽnoꝛ: vt h.⁊ iſti. e. S. fi. iſti.qᷓ.mo.xre j. ob. S. płt. ⁊.j.e.ſociꝰſocã.
1 Si ĩ coeũda. vel dic vnã ſocietatẽ æ ira ⁊ bobo:⁊ inter eoſdẽ.vel

OAOAic duas. vnam e
vtꝑ i tm wlũ: an etiã culpã pᷣſtare var et alz ſocidaʒ
ſociũ opoꝛtʒ: qrit᷑. celſus. li. vj. di Bri⸗. Ccoleh
gel⸗ n⸗ ſcripſit.ſocios int ſewl er nn chba jo .
pa pitare opoꝛtere. Siĩ coen in. ꝛ. exeplo.
qa ſocietate inqͥt artẽ operãue pol I. Opaz. i. palck⸗
licitꝰ eſt alt: velun cũ pecꝰĩ cõe pa⸗ net non ſeed
ſcẽdũ: aut agꝝ pollicitatoꝛi damꝰĩ do exemplo. az. vt
cce qredis fructibo nimi ibi etẽ cll e locati i qo w⸗
pa pᷣſtãda eſt. pᷣciuʒ em̃ ope artis eſt ſo I d ans vin
velamẽtũ.qð ſi rei coĩ ſocꝰnocuit: m Pollicitatoꝛi.
magis admittit culpam ch venire. kewt kenimen⸗
in ĩpꝛudeẽtibo accidũt:pbc.
vana ſtalia ſocij ñ cogunt pſtare. 2. zhrecĩ ene:
ipᷣoq; ſi pecꝰextimatũ datũ ſit:⁊ id qi. Rñ. em tacite
aut latrocinio:aut incendio pierit: obiecõi: acſi dicat
cõe dãnũ eſt ſi nibhil wlo aut culpa akatn ho
acciderit etꝰ q extimatũ pecus acce artẽ vel opaʒ ad
pit. Qõ ſi a furibo ſurreptu ſit ppꝛi heereale enle ſei
um erꝰætrimẽtũ ẽ.qꝛ cuſtodiã pꝛe m ab vnoꝛ vel ena
ſtare æebuit q extimatuʒ accepit: Hfund. 1ö0 qꝛ alter
va ſunt.⁊ ꝓ ſocio erit actio:ſi mõ ſo bazenoein 25
cietatis zhẽde cauſa paſcẽda dara vt vn ogaz vel ar
ſut qᷓuis exumata. Quidã ſaga⸗ cezmagts alter
ria negociatioeʒ inierũt:alt ex his gar᷑.võq; equuʒ ve⸗
ad merces ↄpandas pꝓfectꝰin latro⸗ ber vigeru polli⸗
nes ĩcidit:ſuãq; pecuniã ꝑdidit.ſ. er neakt em ns⸗ ſ
ui q; eiꝰ vulneratiſunt:reſq; ppꝛi- iingła ſingul red
as pdidit: dicit YJulianus damnu, cene necbeinl.
eſſe cõe.ideoq; ꝓ ſocio actõe damni lamẽiũ wpluarns.
partem dinudiã agnoſcere rebere Lom mag. au
tez vel oꝑaʒ ponit.

⁊ facies punctũ int dictoeʒ illã ope:a illã artis:qͥ oꝑet᷑ viʒ copule ß᷑m
vtraq; lecturõ.vel ↄuertant᷑ ambe ĩ vnũ.i.artificialis ope.·
0 Bnbruden vnn alv vel dic.i. ꝓuidẽ nõ potẽtib:vt.j.de ad⸗
inilre.ad ci.ꝑ.l.ij.S.ſi eo tꝑe.vel dic.i.valde:vt ſic augmẽtatiue po
nat᷑.vt.ĩ.& libe.⁊ pothu.l.gallus.S.ille.
p Samna fatalia. vt ſubijcit. Mccur.
q. Pꝛeſtare. nec mater àminꝰlegatũ ꝑcipiat. licʒ fato pareat moõſtru
oſuz. vi.j.de v. ſig.queret aliquis.
r Datuʒ. ſic vi pꝛecium eius reddatur ſi lata vel lenis culpa accide

rit vt tunc non dubitaret᷑. alłs etiam foꝛtuitũ caſuʒ pꝛeſtaret:vt S.cõ⸗

mo. l.ſi vt certo.S.cõmodatũ.vel dicas alixer:vt diximus. j. cæ exti⸗
ma.ac.l.j.S.fi.Accur.
ſSaius.ſit partiario colono.
Surreptũ ſit.ſ.culpa ſocij miuemiente.⁊ nõ ꝙ qᷣͥdã ſumũt h̊ ar.q
furiũ nunꝙ ſine culpa ſaltĩ leuiſſima fieri põt. ̊ veriꝰ riũ eſt: vt.j.
ve furt. l. eum. S. ideʒ ſcribi. Quid em̃ ſi vxoꝛ nocte marito ſurripu:
vel potano ſibi da᷑ cum olopiũ ſii imxrũ.⁊ ſie nõ ꝙ ſurtum plerũq;
culpa fit.ſ iũ qñq; S. Iteʒ latrociniũ qð ꝓxi.S. inter caſus ſoꝛtuitos
numerauit pleruq; ſine culpa.⁊ dicũtur latroeinãtes qͥ in ſiluis ſtant
vt ſpoliẽt traſeũtes.ſures ce nocte in wmibo:vt in aut᷑.vt nuili iudꝛ.
¶S.płt.colla.ix.⁊.C.xœpoſiii.l.j. . M
u NQuidaã ſagariã.i.ſalis vel ſale:vel ſaccoꝝ vel vilium veſtinʒz at⸗
tritarum:ſᷣm. H. M r
x ¶ Alter ex his. qd ſi viq; captꝰſuerit ⁊ vnꝰ euaſit? adhuc puto idẽ.
Item qind ſi vnus ab amicis redemptꝰ fuerit? R. diſtinguit᷑ an ani⸗
mo remunerãdt vt tũc agat: ant nõ.ſ̊j wnãdi aĩo:⁊ tũc ñ agit:vt ar.
ʒ.ti.j.idẽq;. in fi.⁊.l.ſe.⁊.l.ſi vo nõ re.in pn.
y Cõeʒ. ſic õ,/ ad.lirodi, ð icc,/l,j.⁊, ij.S.eqſſimũ,.ſ̊ aliter in artõne

6

7

4 . en le⸗ 1
—Pr, * DM

.
*6
ð

6 1:N K(XIsα
).

* P e r=

„ „ “

ce a 6

. SS Fe⸗ „

”M

*

mandati: vt . man. inter cauſas. S. non omnia: m quoſdaʒ. Aldric⸗
autem dicit idem vt mandatoꝛ teneatur e his rebo quas nõ detuliſ-

„

ſet mandatariꝰ uiſi mandatũ ſi uſcepiſſet. de alijs aut no agit ſiẽ et nec
ſocius. aʒ. 7 lbi plene dixim. tü ad medicos bñ eſt ſecus.⁊ eſt ra⸗

tio vt ibi no.Accur.floꝛeñ.

a M65 detuliſſz.
optuma ↄſideratõ.
ſic ⁊ S. fam.her̃.
l. ex pte. in pn.
b Sicuti: vt. J.
locai.ſi merces.S.
antepkti.
c Lũ duo. no ꝑ⸗
tinẽ: vt. I. ꝓrx. H-
d p Ap. als. F.
Als lex. q
cipit:ſi frares.
e BSentirẽt. mul
tomag &̊ ſi boc no
fint acu.
fRecdiget᷑. ſic gᷣ
ecõtra in vano: vł
pẽſis. vñ ſi vnd
cõnnſu maleficiuʒ
nõ ſolui de coĩ: vt

]. eo. S. fi.
g iez ex facto⸗
ait poau.
b Eum quatita
te certa.i.q̊ͥtitate
ſcʒ tercia lucri vel
qrta. qᷓntitas enim
alia ẽ ad oculuʒ de
ſiãtiua:alia ad in⸗
tellectũ.alioqͥn nõ
ſocietas: ſenꝰ cõ⸗
tractũ videt᷑ ſic et
ponit᷑ qnntas pꝛo
qntate. S. mano. ſi
re. S. maurus.

Pio ſocio. ſi ſo

cietatem eſſe volu
erit. ałs pᷣſcrip. V.
vt h. 1 S. e. ſi mar⸗
garuã. 1. J. de pꝛe⸗
icrip.v.ſi tibi rẽ.
k Icgez papi. Si
inter fratres. ałs
hic incipit lex:ałs
§. Accur.

I Iniruz fuert.

vt ex quacuq; cau
ſa q̃ſitũ coĩcarẽt.
ſecus ſi ſimplicit.

vt Z. eo. l. uj. S. j.⁊

.l. corii.
m Stipẽdia. q̃ᷓ

militib dãtur: vt

.C. de ꝓcura. qui
ſtipẽédia.
n Salaria. qᷓ ve

.

xillarijs vel ſimnli

taʒ pecunie qᷓ rerũ ceteraꝑ q̃ͥs ſecũ
nõ tuliſſʒ ſociꝰ: niſi ad merces coĩ
noĩe pficiſceret᷑ ↄpãdas.ſᷣ etſi. qd i
medicos ĩpẽſuʒ ẽ p ꝑte ſociũ auᷣſce⸗
re vebere rectiſſime iulia. ꝓbat. ꝓ⸗
inde etſi naufragio quid pierit cuʒ
nõ als merces ꝙᷓ naui ſoluerẽt ad⸗
uehi danũ ambo ſetiẽt. nã ſicuti lu
crũ:ita dõnũ cõe eſſe opoꝛtʒ:qð nõ
culpa ſocij ↄtingit. Cuũ erqt duo
argẽtarij ſocij:alt eoꝝ aliqd ſeꝑatĩ

q̃ſierat: ⁊ lucri ſenſerat: qre bat᷑ẽ an

cõe eſſe lucꝝ opoꝛtʒ. ĩpatoꝛ ſeuerꝰ
flauio felici in h vᷣba reſcpſit. etiã ſi

mayxjie argentarie ſocietas inita ẽ:

qõ qſq; tñ ſociꝰ ñ ey argẽtarie cau⸗
ſa ꝗſijt: id ad coĩonẽ nõ pꝑtinere ex⸗
ploꝛati iuris eſt. p Api.
fres parẽtũ ĩdiuiſas here
gitates ideo retinuer̃t: vt e⸗
molumẽtũ vel danũ ĩ bis cõe ſenti
rẽt: qð aliũde ꝗſierĩt ĩ cõe nõ redi
digetur. Itẽ ex facto ↄſultũ rũdiſ
ſe ſe ait li. uij. reſpõ. int flauiũ victo
reʒ ⁊ bellicũ aſianũ placuerat vt lo

cis emptis pecũia victoꝛis monu⸗

mẽta fierẽt opa ⁊ peritia aſiãi: qbo
diſtractis pecuniã victoꝛ cuʒ certa
qntitate recipet.ſupꝑfluũ aſianꝰ ac⸗

cipet qͥ oꝑpaʒ ĩ ſocietatẽ tulit erit p
ſocio actio. Idẽ papini. Dii⸗

ter frẽs volũtariũ ↄſoꝛtiũ initũ fu
erit: ⁊ ſtipẽdia ceraq; ſalaria in coe

redigi iudicio ſocietatis: ꝙᷓ uis finꝰ
emãcipatꝰh ñ cogat ↄferre fri inqt

in ptate manẽte. qꝛ etſi ĩ pꝛate ma
neret pcipua ea hre.

bus dantur que in caſtrenſi peculio computant᷑.

Emancpatus. iure ptono ad ſuccedendu adiuſſus.

p Haber et. cuʒ ſint caſtrenſi
7. §. ſed an. Accur

Idem reſpon.

£

ideo ſcilicet. quia vltra moꝛtem non poꝛigit. ſi em

.

poꝛigeretur: neceſſe eſſet vt mihi oſtenderetur perſona in qua poſt

moꝛtem tuam con

ſentrem: ꝙ ſi faceres quaſi conſtringerem illam ti

bi habere heredem. libertatem autem ſupꝛem luudicij quis ſibi auſer⸗

re non poteſt:vt hic.
l.pactum quod vota

2. I. v here. inſti.l.illa inſtuutio. et. . ve pact.
li. ſcõm aʒo. Elel dic quia ſi vellem ad heredem

meum extendere et nolles mecum in ulum heredem conſentire:habe

rem neceſſe alium in

ſtituere foꝛte vlterioꝛẽ ꝓximiori pꝛeferendo.

r. Pꝛeferre. non facto teſtamẽto.ſi autem teſtamento facto preferre

veln poteſt: vt ð. de inoffi. teſta.l.j.que eſt contra.el hic non poteſt

cogi vt pᷣſeratur pᷣdicto modo.

VIgem reſtituerit. i. refeceru ⁊ cõmuni nomine.

t Ceteris.ałs centeſimis.Accur.

ZIaeʒ re⸗
ſpõ.ᷣ ſocietatẽ ñ poſſe vlt᷑ moꝛtẽ poꝛ

a: vt.j.d colł.bo.l.j.S.nec caſtrenſe.

Recipere poteſt. in bis quatuoꝛ menſibus currunt vſure:21 po.
ſtea eſt vnmmn? rata anm ↄputant᷑ centeſime.

x Utetur. quia in refectionem impendit:vt.j.qui po.in pig. ba.

I. interdum. Accur.

Conſequi.i.ſibi debitum. vt S. qð cum eo. l. j. ſie nota⸗ qui

rigi. ⁊ iõ nec libertatẽ ve ſupmis iu
dicijs ↄſtrĩgere qͥs potit vel cogna
tum vlterioꝛez primioꝛibo pᷣferre.
Iaẽ rñ.ſociꝰqͥ ceſſãtis ceſſatiũue
poꝛtões ĩſule Tſtituerit.ꝙᷓ uis at᷑ ſoꝛ
teʒ cã ceris vſuris int᷑ q̃tuoꝛ mẽſes
poſtꝙᷓ opꝰ r̃ fectũ erit recipe pt:ĩ exi
gẽdoq; pnlegio vtet: aut viceps
pꝛiã rẽ hẽbit.pt tñ ſocio agere ad
ſů vt oſeq̃t qõ ſua interat. finge eĩ h
malle eũ ſuũ magis ↄſeqͥ iᷓ dniũ ĩ⸗
ſule. Oꝛatõ em̃ diui marci idcirco
q̃tuoꝛ mẽſibv finit certas vſuꝛas:qꝛ
poſt q̃tuoꝛ mẽſes dnñiuʒ ðdit. Si
q̃s ſocietatẽ ad emẽdũ coierit:ein

₰

de res alfiꝰwlo vł culpa ẽpta ñ ſit
ꝓ ſocio eẽ actõʒ ↄſtat. Plãe ſi oditõ
ſit adiecta ſi int᷑ illũ diẽ vemerit:⁊
dies ſine culpa ſocij pᷣterierit:ceſſa
bit actio ꝓ ſocio. Itẽ ſi in cõez riuũ
reficiẽdũ impẽſa fcta ſit ꝓ ſocio eẽ
actõʒ ad recuꝑãdũ ſũptũ caſſi.ſcri
bit. Itẽ Mela ſepſit: ſi viciniſe

mipedes int᷑ ſe ↄtuler̃t vt ibi ↄcti⸗

ciũ parietẽ int ſe edificarẽt ad one
ra vtriuſq; ſuſtinẽda. deĩde edifica

to piete alter ĩ eũ ĩmitti ñ patiat ꝓ

ſocio agẽdũ.idẽq; ſi areã ĩ cõe eme

rũt ne lumĩbo ſuis officeret: alte⸗

ri vᷣdita ſit:nec pᷣſtet alteri qo due⸗
nit: ꝓ ſocio actoeʒz eſſe. Si ples

ĩputabit qͥĩ e reʒ ĩpenii ſũt.viati⸗
ca igitur ⁊ meritoꝛioꝝ et ſtabuloꝛũ

cum ſit ſocietas incidens. Accur.

5„ vomniuz. vedit. Munqund ipſo iure etiam ſine ſentẽtia? arg.
nõ. j. e reg. iu. id qð noſtx. lra tñ iſta rinʒ innuu. nec mix. qꝛ lex
plerũq; traſfert dñiuʒ ſicut eſt in vſucap. ĩ legato: ĩ fideicomiſ.
vt notat. J. de fun. w. l. ſi funduũ. Iem quid de poſſeſſiõe? Rñ. pe/

nes contumacem ſocium permanere. nam ſepe tranſit in aliquez m
legatarum beredi

mmm ſine poſſeſſione: vt in vmmio rerum

plures habet vi⸗
as ſi leuioꝛeʒ eli⸗
git mos ei gerit
vt hic. ⁊ 3 de rei
vẽ. l. ꝙ ſi poſſeſ⸗
ſoꝛ. Et nota dili
genter ex hoc. S.
cy tm̃ contra co⸗
tumacem babẽt
locum tria auxu

luia.ſcilicet peti⸗

tio ſoꝛtis cũ vſu
ra centeſuma vſ⸗
q; ad q̃tuoꝛ men
ſes. JItem domi⸗
nij tnſlatio. Itẽ
intereſſe pꝛeſta⸗
tio.quia dicit ſu
pꝛa.ceſſanns ceſ

ſantiũue:ſi vnꝰ

ſociꝰ vel plures:

pꝛi.ſi vt propo.
et ita ſi comum
nomme alter ech
ficat. Quid au/
tem ſi ſuo nonn

ne tm̃? Rñ.om

nia remecha en⸗

dem denegantur

onare pᷣſumi/

tur: vt. C. d edi

fi.pꝛi.l.ſi is con
tra quem. Item

qͥd ſi comum no

mie refeciſti alte
ro abſente? Rñ.
pꝛima duo reme
dia ceſſare vidẽ⸗
tur:quia contu
macia nõ inter/

uenit. terciũ au⸗

tem ad inieſſe ne
ceſſarium eſt im
petranduʒ. vel ꝑ

ſint inter eoſdẽ ſocietates coite ad acnonem po ſo/

oẽs ſoc ietates ſufficere h̊ vnũ iudi
ciuʒ ↄſtat. Si qs ex ſocijs ppter
