derit poſſe incerti cõdici quaſi plꝰ
ebito vedert. Di pactus fuerit
patronus cum liberto ne opere ab
eo petantur quicquid poſtea ſolu⸗
tũ fuerit a liberto repeti poteſt.
nn Eracius.
Vogd pupillꝰ ſine tutoꝛis au
cCLtoꝛitate ſtipulanti ꝓmiſerit
4 ſoluerit repetitio eſt:qꝛ nec natu
vyvy AXpianꝰ.

locũ ẽ woli exceptio. ⁊ hec odioſa:vt.j.xæ woli excep.l.ij.S. generalii
ſic nũꝙᷓ repent᷑. H. ongo excep. mag ꝙᷓ buiꝰ ipoſiio nomis attẽ⸗
ditur: vt ar. ſ. Q wona. l. qui id ꝙ. S. j. vel dicas ꝙ exceptio cli ſpe⸗
cialis eſt e wolo odioſa. generalis aut.-non.

h Si ps ĩ diẽ. ĩcer
1Ar ſerit. ſine culp

mũ alioqᷣn ſtan cederet dies: vt. E. de ca. tol. S. .
a heredis:vt..æ le.j.dvmꝰ..l.ſi mõ.⁊.l.q;

ſi niła. Itẽ bñ diẽ ꝑs.nã ſi tota arſerit añ diẽ fideicõ. cedentẽ ⁊ rfecta
ſit ꝑ heredẽ veficeret fideicomiſſuʒ: vt.. æ le. j. ſi ita le. S. fl. ⁊. J. e

v. obli. ini ſti. S. ſacrã.in fi. S. ⁊. J.de ſolu.q res.S.areã.ĩ fi.⁊ ð vſu

fruc.ſi cii. a. S. qͥ. mo. vſufruc. amit. qᷣd th.§. j. 2. F. penk.
k SBeducendã. anteꝙ ſoluat. 1.

— — .

IEͥoõcci.ſ. poſſionẽ ipᷣaʒ.i. vetẽtationẽ vt ſic ꝓ umpẽſis retineat᷑:

ſic. J.de impẽ.l.qð dici᷑.S.ſi vos. ſed oↄtra.S. e.ſi ĩ area.S.ſed ⁊ ſi is.

ſo. bic exiſtẽte cõditiõe legatarius habet wmmiũ ab herede: qꝛ a te⸗

ſtatoꝛe: cũ vna ꝑſona videant᷑: ⁊ ideo hʒ ↄditionẽ: vt ar.im aut᷑.ð iu⸗
reiurã. à mo.S. j. coł. v. vel hic area edificant einſdẽq; beredis. nõ

teſtator fuit:.ibi aliena eiꝰ.ſ.cui ſoluebat᷑ ⁊ hic ꝓuidere et᷑ legatario
voluit. Z.nõ. vel certe dici pt qð fuit vefuncn nõ tñ erat legatarij:qꝛ

ſub ↄdinõe fuit leg
eſt herechs: vt. j. a
Incerti. imo u

atũ: vel iĩ diẽ incertũ:vt in pᷣn.notule.⁊ iõ interĩ
d ſilł.l.j. S. fui.aʒ.ꝗ idẽ eſt cũ pᷣma.
idebiti: vt. S.e.indebiti.S.j.ſj ibi ↄdici᷑ poſſeſſio

m * „
qð eſt cerm. hic retraditio vt habeat ætentionẽ non poſſeſſionẽ: er

ſic factũ: vt.j. v cura.furi.
incerti: vt nõ. S. e. ſed ſi me.S.j.
u Si pacmus. ope. fabꝛiles.

oſilio. qre nõ habet locum indebiti. ſed
l.vel aruficiales quan repetit eſtimarõ

alie. em̃.ſ. obſeqales q̃ iure naturali cebent: vt. z. e. ſi no ſouc. . li
bertꝰ. ⁊ 1 nõ vident᷑ poſſe remitn: vt.j.ſo.ma.alia.S.ſi paciſcat᷑.

ß ar. 3. j. de ſo. ftichu. S. naturalis. accur.

q Nod pupillus tutoꝛis. cũ duos haberet.
q Maiura. vt. j. ve act. ⁊ obli.l.pupillus.⁊. . de acq.here.

Ene non ſolẽt repeti cum de⸗
penſe ſunt. p Alulus.
Jquis iuraſſet ſe dare non
Ppoꝛtere ab omni contentiõe
diſcedetur atq; ita ſolutaʒ pecuniã
repeti poſſe dicendum eſt.
i Bem.
Epetitio nulla eſt ab eo qui
ſuũ recepit tametſi ab alio ꝙᷓ
a vero vebitoꝛe ſolutum ef.
f f ddfddfdAbol.
is q hereditatẽ vendidit 2
errptoꝛi tradidit ⁊ id qð ſibi
moꝛtuꝰ vebuerat nõ retinuit repe⸗
tere poterit:qꝛ plus vebito ſolutuʒ
Pconditionem recte recipiet.
AVii heredis nomiĩe legata nõ
ebita ex nũmis ipᷣiꝰ heredis
ſoluerit ipᷣe quideʒ repetere nõ põt

ſed ſi ignoꝛãte herede nũmos eius

tradiderit vminꝰ eos recte vendi⸗

cabit eadẽ cauſa reꝝ coꝛpoꝛaliũ eſt

C Elſus.
Nadebitã pecuniã pꝑ erroꝛẽ ꝓ⸗

miſiſti: eaʒ qui ꝓ te fideiuſſit

ſoluit:ego exiſtio ſi noĩe tuo ſolue⸗
rit fideiuſſoꝛ: te fideiuſſoꝛi.ſtipula
toꝛẽ tibi obligatũ foꝛe:nec expecta

dũ erit vt ratuʒ habeas qm pt᷑ ii⸗

ipm videri madaſſe vt tuo noiĩe ſol
uerer. Sinautem fideiuſſoꝛ ſuo

p iuſiurzdũ ſblata eſt nalis obligatio: vt. j. de ſol.

ralis. a.S. e iureiurã. I. fi.

l. moꝛe nr̃e. ⁊ in
ſti. qby alie. licet
mo. ß 5. . de no⸗
ua. l. j. in fi. vbꝛ
dicit eũ nãlit te⸗
neri. ſo. dic ꝙ H
obligauit ſe ipſi
tutoꝝ: vt ar.j.
de auc. tu. l. pu⸗
pill?. vk de ifan
te hic dicit.
aq p Ene. re
peltl: vt
ſ. d ſolu. l. id
q pene. r dere.
iurl. l. qo a quo
. etiaʒ ſi poſſit
ebitoꝛ renmnere
anteꝙ ſoluat. qꝛ
poſſit purgart
moꝛa ? pena eui
tari: vt. Z. e.l. q
ob rẽ. vel dic pe⸗
ne. i. vſure: vt.
e. ſi nõ ſoꝛtẽ. in
pn. vel pone: vt
E. de fideiuſ. l.
ſancimꝰ. Itẽ
diẽ nõ repeti. ſ.
ab eo cui ſoluit
nec etiã ab alio
ſi ꝓpi ſuũ ſactũ
ſoluit: vt. S. ö

cu. qui ꝓpꝛiO. J.

penam.
r ſZqs in
rirgſlet. er
delatiõe actoꝛis.

tũ ſecus. ſibi em
⁊c. vVt. S. ve lure
iurã.l.uj.j. N.
ſ Pecumã. p⸗
hoc iuramẽtũ p⸗

ſtitũ ⁊ diẽ ſollix

tã ꝑ error.

ſtichum. F. natu

u Repetuio. ſolutum eſt. hoc ſi nomie debẽns ſoluat᷑. ſecus ſi
pꝛio: vt. S. e. ſi pene.S.qᷓuis. ⁊. C. e.ſi a patre q eſt cõtra: qui tñ
nomine vebennis herecdis ſoluit ð hereditate ceducit:vt.C.& pet᷑.
here. l. de here. ⁊ facit ad hanc.l.⁊.J. noua. ſiquis delegauerit.

2. J. de w. excep. pure.S. ſi eum.

x 1 Jis regenre Vr: Nr here ot ati⸗ve.

1heredis nomie. vt ꝓcuratoꝛ.

De therco ſ ratu bean vi . e ſi peuraroꝛ a bo noſumhi ſüt

cies ſed quãtitas ᷣm Jo.vel ſubaudi.ſ.aliarũ nã

coꝛpoꝛales: vt inſti. e rebo coꝛ.⁊ incoꝛ.
b i Maebitam. fideiuſſoꝛi. acti.man.
cStipu. condi.indebiti.

6 5

dD Habeas. ar. ↄtra. j. de acqᷣ. here

a Coꝛpoꝛaliũ.i.ſpeciern.nam numn: ce quibus dixi nõ ſunt ſpe⸗
⁊ nũmi res ſunt

ſiq̃ͥs alicni.in fi.

e Aigeri idipᷣm.nõ. cũ quid mando. ⁊ ea que ex eo ſequunt vi⸗

dentur mandata. ſic æ. S. e.ſi ꝓcuratoꝛ. S. j. 7. S.

de pꝛocu.l.qui ꝙ

curatoꝛem.⁊. . d inſti.ſed etſi pupillus.S.ſed et ſiqᷣ nolit. ſic et
in ꝓhibitione: vt..de ſpon.l.oꝛatio.ſed contra eſt. J. e ope.no.

nũ.l.cñ. ꝓcuratoꝛ. S.fi.⁊ de ſuc. ed. l. . S. vnuſquiſq;. ⁊. x bo. poſ.

l.iutoꝛ. AO.

f BSuo nommne. hoc expꝛimẽdo in ſolutione fone: qma putat ſe

ebuoꝛ: ſ ꝑ excep.vt.j.mãda.l.papi.
g Soluerit. ⁊ hoc caſu loquit.. e frater.

ſuo nomie eſſe obligatu: a ſic ſi eſſet ebitũ nõ liberaret᷑ ipo iure

„

tene
Nimſtin
ſi

4 e⸗ 1 ſobn
il ü
ſonſn 4
trpeek ſecc.
nſnnh miſt
ſenrttbr.
tigin
itunb.. .
ſemr i eſtmnoe
tcüis
Ariecl
tieſQt, he
Irliiteus
lſkin. kerkepe
ſilew
H
Mnp

ltenerr: mus.
urepetet
dak biſin
If.a..
Uc,
. .
ltu⸗ c̃ c

ſſel
nis: gal

kitentengir⸗
nairültun.
Gieiknar th
nlihtthis
lerinlant

ea Kütin
hrihis n gr⸗
gagletden
gtuen ſanznlzu
Mtientehren n
lhutzchin en⸗
uanmpnlmn,
mnr ziigen
4
enan
diliue
ne
ſauntlieien
engg nuclirit
cecchnſer

4

unenl
lener . 1
R zas
üürhn

ſ

mita 1
nAd
ianctt i
rnin
wmin i⸗
hiwhn 8
ielegm
knündtig en
Gleceend
an 1
nltind
ſen in iſat
ra i
N mwniſl in
fidanſrir
õ
umſun ens ſel
n⸗ nmit
ieinunn iinz

r Kliſ⸗

HW qpmiſit. 130

mma ĩutilis: ſecũ⸗

j. de ver. obli.
l. ẽteſim. F. fi.

głs non repetet . en.
i ſciens eſſetꝛ poſſumus.

reg. u. l. cuiꝰ.

3. de eo p quẽ fac. eſt. I. fti. n yn.
Nod quis. hac mẽte. nõ hoc expᷣſſo. vel expſſo: altero nõ
bſentuente. alioqn agit pᷣſcripi. v. vt. C. de re

eo. l.j. 2 w moffi. ieſt.l. eum. . j.

4 d e XY quihn cquſis.̈ quidẽ. pone caſi: vt S. e.l. ſi in area. a..
0 .

b Repetere poſſe. 6 afra. 7. e. l. f. F. titius. So. vt ibi.

.W 4

1 Per ignoꝛannaz. vt. j. a. ſipcuratoꝛ. 2. l.ſi ignoꝛantes. .l. ſi

fideaſſoꝛ. in pꝛin. Accur. .
Rq aρnNiſit. ſi aliquid. puta ſi in capitoliũ aſcendero ego ſt
pultaloꝛ. Et ꝙ dicit: non videbit feciſſe. i. non videtur ſol
repetit.qꝛ ſuffi⸗ note ſoluerit qo nõ ebebat ipᷣm 3
ar ad cauſaz in· ſtipulatoꝛe repetere poſſ. e. qm ĩde⸗
ꝛbiti c. vt. j. PFA& 1 * 2 4
r ce v. bitã iure gentiũ pecumiã ſoluit. qoᷣ

ta uer hec ve mMin? aũt oſeqͥ poterit ab eo cui ſol
q; facit condiio mo pꝑ ignoꝛqtiam petentẽ exceptõe
mʒ: vt hic. ⁊. J. n ſubmouerit. i Bem.
ren e rlrd Vi ꝓmiſit ſi aliqd a ſe fctũ
cunq;. . non io ſiit: vel cñ aliqᷣd factũ ſit dare
z nga been ſe tee. ſi puſiᷓ id factũ fuerit q p
ſelaeufe vt hic. miſit egerit: nõ videbit᷑ feciſſe qoõ
e,ln ꝓmiſit: atq; ideo repetere poteſt.
meietke: prrtde. Is ſolis pecn m OPgeſti.

nmia cõdicit᷑ qᷣ qͥq mõ ſoluta

ſi volner: a qñ
volueris.nã pui⸗

da vtilis eſt: vwt pPpP vom
Voc qᷣs ſciẽs indebitũ dit
7 de le.iij. ſideicõ

miſſa. S.ſic fidi. Let: repetere nõo pt. 1 Bez.
ulee A qcauſis retetöez qdẽ ha
m Dederu. u bem?petitoeʒ aut nõ habe⸗

tans ſe tenerir: mnus. eg ſi ſoluerimus repetere nõ
Amus ant ob cauſaʒ: aut ob
rezʒ. ob cauſaʒ pᷣteritã veluti
cũ ideo ꝙ aliqͥd a te ↄſecutꝰſim:

3. eo. l. j. 7. J. de
n b Is ſol.

e vel o vel vel qꝛ aliqd a te factũ eſt. vr eriã ſi
alioss anſe ſtsp rr ei e
bepeukarors falſa cauſs ſitꝛrepetitio er pecunie

o. Hoſictt. vt. C. ſi cer. pe. l. n aduerſus. æ. &. & gc.z. obli..
pbt. Dʒ qd ſi ille non eſt ſoluendo cni eſt ſolntũ:an in ſubſidinz il⸗

le cui ꝓficit ↄuemt᷑: ar. ꝙ ſic: ſi cauſaʒ lucratiuq hʒ: ſoꝛie ałs no:vi

enente. alioqn t. ꝑmu. l. re⸗
u8. 73. e. l. ij. in n. et nõ hic ſcientẽ non repetere: vt 3.

N excep. w. I. paulꝰ. H. noʒ ibi pabemꝰretentoeʒ.ſ.ſi poſſu
dem.nõ at᷑ peritõeʒ ſi nõ poſſidemꝰ.⁊ ſic nõ loquit ſatue:

repetẽdo idẽ ꝑ idẽ: pt qdã dixerũt. ⁊ idẽ etiq in ſiłibo caſib dicss.
ſed vbi pſonaliter obligatus excepiõe iutus ſum:ſolutũ non repe⸗

1o. eſt autem contr .hunc. l. S. eo. indebin. S. j. So. non condicent
numi alieni reſpecru ꝓpꝛietatis: ſed reſpectu poſſeſſionis. Cel dic

Ww nullo modo obſtat. quia nummoꝝ allenoꝛum non habeo reten⸗

nonem. quia wmino nullam poſſum obijcere excepnonem:licz ego
habegm poſſeſſionẽ. non emm habere poſſeſſionem eſt abert, ree
1oez. Item ar. J. S. e. q excepti.S.płi.ſj dic vi ibi notam in ſolutöne
vm ↄtrarij. Accur. MDUBö⸗
PdD Amuso. pteruam. ſicnt etiã exponunt᷑ hec verba. j. e adi.
2 tvmoõ. l. ſi ita legatũ ni. G
ſDecume. hoc quãdo ſolno:non quõdo putem me debe
re. ß quia vnare velim: ałs repeto: vt ꝑ totũ hunc ti. ałs non ha
beret locum hic n. nec obſtat Sg. e.l.eleganter. in pꝛin. que eſt otra.
nam bene dico ꝙ ibi credebat ſe ieneri efficaciter ex tranſac.licʒ em
non ſemp actio ex tranſactõne naſcat᷑: vt.C.ð tranſac.ſiue gpud.
tamen qnq; naſcitur: vt in. e.ti.l.cum mota. ⁊. l.ſi ꝓ fundo. ⁊ ſic
ibi putabat ſe reneri p̃ſcrip. v. vł putabat᷑ ꝑ ſtipulatoez intuemſſe
trãſactõez. Itẽ ⁊ tüc cñ dico repetitõeʒ nõ ſuꝑeſie.ſi tñ apparest enʒ
R afs fuiſſe datuꝝ repit: vt. j. de odi. ⁊ vemò. l. cũ tale.S.falſq. 2.l.

Omponius.

hac mente vt poſtea repete

NA

4
„
GG

ot

emõ ſtrano. alia röne videt repets n pofſit qn als ſſ erat damr-

q tutꝰ ẽ excepnõe woli vt diẽ pᷣdictꝰ.S. falſã. ſolnẽs 4 nõ repetit. vt. S
c. l. q excep. h' pt᷑ admitti ĩ legato.ſ. q; ñ repetat.
t Sequẽte. vel cũ dante peniter: vt. 8. xe cõdit᷑.ob cau.l.ſi pecumã
in pun.

nõ ſit. ob reʒ vo dat᷑ vt aliqd ſequa u d Snnnus.

I. 00 e; ver S ͤgs äüeg min⸗
tur:q nõ ſeqnte repetitio eiꝰↄppetit. ſoleni. vel poſtes
OHminꝰ?teſta p Roculꝰ. iofficioſo rupto

x Seruo. erneo
y Abihꝛi. ſ. eyneo
3 A dño. ſ. ab he

mẽto ßᷣno ſuo libertatẽ dedit
ſi æcẽ mihi vet: fuo iarante id te⸗

eſſet libera ꝑſona hůet ↄditionẽ. igit᷑ cũ ſit ſeruꝰ acqrit eã dno. ⁊ ſic
datr dñno cæ ſiricto iure: ſed qꝛ ille nunꝙᷓ fuit eiꝰ ꝓpoſiti vt vellet nũ⸗
mos penes dñm eſſe.benigniꝰ eſt ac.⁊ ẽ in dnobo eqᷣtas:⁊ qð repetat
licʒ ſeruo wnare volueru:a qð recta via. vel dic ꝙ decht mandato
ſerni volens wnare. ſic ex madato ſerui obligsrꝰ ẽ de pecuuo dñs ad

ulla. x. etſi iil aliud ſit ĩ pecnlio:qꝛ illa vident᷑ eſſe in peculio: vt.j.

pe. l. æpoſm. in pᷣn. ⁊ ſr cedat ↄditiõʒ indebiii ſatis eſt. vt. j. ð̊ pecu.
leꝙ debet᷑. ⁊ m hoc.in fi. dic recipe ex iure ceſſo agẽs. Oi queras q̊⸗
re nõ dar dño rei ven. de ſtricto iure pecunia extãte.cũ lõga manu in
teruenite videat᷑ ꝑueniſſe ad ſeruũ.nã dico ꝙ nõ dat᷑ :Vt. . ad ma⸗
ce. ſ̃ ſi pai. S.j. H.qꝛ ſi iſte ſeruꝰ exrai libera piona ei nõ daret:qquis
ule nõ tranſiulu wominiũ ĩ acciprẽtẽ. Jie nõ h̊ ᷣm aʒo. circintu rol
lẽdo.ſic ⁊. C. cõmunia deleg. l. j. in n. 7. I. ſi cui pluſꝙ;ᷓ ꝑ legẽ fal.
videbmꝰ. 2. E. de acti. ⁊ obni.l. in ommbo. .l. ſi inſoluiu . 1. C. de
le.l.ex legato.⁊.C.de arbi.l.ne m arbitris.in ſi.⁊ ꝑ quas ꝑſo.no.
ac.l.fi.⁊.C. xe emã. libe.l.fi.⁊. S.e.nõ eſt nouũ. ar. 3. J. ad. l. ro.
iac. l. ij. in pᷣn. ꝙ hoc eſt. ẽ. vſufruc.quẽad. ca. ſi viufructus mihi.
in pꝛincipio.
d e X his ommt. nõ valuerint: vt ex teſtamẽto falſo vk muſto
vel ex venditiõe liberi hominis. Jo.
e Eſffectu. vt teſtamẽto reciſo poſtea vel vẽditiõe reciſa: vel cuz eſt
receſſum ab ea. W l
ftCõditiom. vel ob canſaʒ. vi. S. de zdi. ob tur. cau.l. j. a. ij. vel in⸗
debiii ei qͥ ſoluit vel alij: vt. S.l.

ꝓxi.

t admit h ſecꝰ ẽ: cũ niła
excep. tuiꝰ ſoluerit cũ adu erſario nił a ↄperat actio h.ſ ibi opetebat

ſtamẽtũ nõ valere. data ſunt mihi enarneege⸗
xeceʒ qrit᷑ q repetere pᷣ. Pꝛoculꝰ nmnſit. ci reſim ð
rndit. Si ipſe puꝰpeculiares num ure na ren:or ale
mos mihi vedit cũ ei a dño id ꝑymi nab can.l. wdt.
ſuʒ nõ eſſet: manẽt nüm dñi. eoſq Sbenk.
re dʒ.Si antẽ aliꝰ rogatu ſᷣui ſuos em recõciliat ide⸗
nũmos vædit: facti ſunt eius. eoſq; dun ſie mmun: vr
—2 . ”ð — , - — A:⸗Mo. re
ons Fᷣui cuiꝰnoĩe dati ſunt ꝑ aditio hi obli. . j. ⁊ ñ
nez petere pf. ſ̊ taz benigm eᷓ vti zetlil iebin. .
lius eſt: via recta im qͥ nümos x·. eranm
dit ſuũ reap. tatio ꝑſonax.id ẽ
p ABpinian. aperet, it.
AX his oĩb cauſis qᷓ iure non 150. qꝛ teolaride
v./liuerũt vel nõ habuert effe TFur edit q̃n wna⸗
ctũ: ſecuta p erroꝛeʒ ſolutõe: aditio voimii qn en in
ni locus erit 1 Dem. mmu remaeret pe
NDdt vꝛbana pdia locauerit:pᷣ⸗ —
Qo qò mercedis noĩe accepit ve rediſe ipi ßuo0
ab eo ſoluit qᷓ nõ repetet᷑:ß dño er it 29 celeritate aiũ⸗
obligat?. Ydoq; iuris erit in v⸗e⸗ Tr Kaanonnant
cturis nauiũ q̃s ipſe locauerit:aut acnoe; occultari
exercuenit. Ité in mercedibus G. lo.l icz.
fi. ⁊ ſic ſi iſte pᷣuꝰ

g ſ 3 vebana. diſtigue tres caſus hac. l. Pꝛumqñ p̃do locauit

mercedẽ ł pẽſmeʒ accepit. Secũdꝰ qñ ipemet ᷣuꝰ ſe locauit
mercedẽ accepit. Ler aꝰqñ dñs locauit ſj pdo exeett.
h Pꝛedia.idẽ in ruſticis ſi pẽſio ẽ in pecunia q̃ ẽ vera locatio.

—

vᷣdo dno teneat᷑. ſimiliter planũ eſt.

k¶ Obligar. I. ßdo. Quss ipe. ſ. hdo. Exercuit. ſ. iemet.

1 Repetet᷑. ſiue dicas. i.nõ repetet᷑ interim. ſ ipᷣe pdo dño tenetur
planũ eſt ſiue dicas. i1. iure nõ ↄdicet qͥ ſoluu tanqᷓ indebitũ cũ ipe. ſ.

1

2 △

a Per ipᷣm. pꝛedon?. hec ola em̃ in peti. here. venit: vt. S. de pet.
here. l. ancillarũ. 7.l. mercedis. 7. I. ſiqs -S.fiñf. ð
b Mõ locatꝰ. ſ. a pdone. ſed ipemet ſe locauit ⁊ mercedẽ reiulit pᷣ
domi: vt id eſt ſicut vnino. . „ 1
c Pecunia. itaq; dñs ſerui vẽdicat extantẽ ⁊ ↄſumptã ↄdi.a pᷣdone

dD Accepit. a con⸗
ductoꝛe.
e Ei.ſ.oↄductoꝛi
f Soluẽdo.ſ.pᷣ
doni niſi pᷣdo dño
reſtitueru: vt. j.
re ſo. q hoĩem. S.
ſi pᷣdo:ſ certe ĩmo
videt᷑ liberatꝰ ꝓpi
iuſtã ignoꝛantiã:
vr. inſti. mã. S. itẽ
ſi.qᷓ eſt ↄ.ſo.h̊ nul

lũ mãdatũ ĩterceſ-

ſit nõ em̃ oñs mã⸗
dauu ↄductonbi:
vt ſo luerẽt iſti nec
illi vt recipiat.vñ
ignoꝛãtia non ꝓ⸗
deſt: vt.j.de ſo.qͥ
hoĩem.S. ſi nullo.
Itẽ ar. ↄotra ad me
diũ cafuʒ. j. depo.
l. j. S. ſi rẽ a ſeruo
ſo. vVt ibꝛꝛ qꝛ ibi cõ
ſtat. hic nõ.
g Solet regula.
eſt vulgar:vt fru
cius.ſ.oſumpti cõ
qicãt᷑: vt B. ⁊. C.
ð ↄdi. ex lege.l. pe.
7. ſ.⸗ de pigno. ac.
l.ſi pignoꝛe. S. ſi pᷣ
do.q̃ exponit᷑. hic
vt ĩ ulis obnineat
fructibo qͥ dñi fue⸗
rint. ſ.ab mitio.
poſtea ↄſumpn fu

ſeruoꝛũ quoꝛũ ope ꝑ ipᷣm fuerint lo
cate:nam ſi ſeruus nõ locatus mer
cedem vt dno pᷣdoni retulit: nõ fiet
accipientis pecunia: ꝙ ſi vecturas
nauiũ quas dñs locauerit itẽ pen⸗
ſiones inſularũ acceperit ob inde⸗
bitum ei tenebit᷑ qui nõ eſt libera⸗
tus ſoluẽdo: qð er go dici ſolet pꝛe⸗
doni fructus poſſe condici:tunc lo⸗
cũ habet cũ dñi fructus fuerint·
= Bem.
Vfficit ad cauſam imndebitiĩ
ceertum eſſe tempoꝛalis ſit an
ppetua exceptiõis vefenſio. Maz
ui ne cõueniat᷑ wonec titius conſul
ſla paciſcat᷑:quia poteſt titio œce⸗
dẽte ꝑpetua fieri exceptio: ꝗᷓ ad te⸗
pus eſt. titio ↄſulatũ ineunte. ſum⸗
ma rõne dicet᷑ qo interim ſoluit re⸗
peti: vt em̃ pactũ qð in tempus cer
tum collatum eſt non magis indu⸗
cit conditionem ꝙᷓ ſi debitoꝛ ex die
ſoluit. Ita pꝛoꝛſus defenſio iuris qꝗᷓ
cauſam incertaʒ habet conditionis

liit a pdone vt dicns legibo patz: aĩ medio caſu huiꝰ leg qñ ſeruus
ſemet locaum a mercedẽ retulu pdoni tanꝙ dño. ſi em dm noõ fuerũt
aut ille repetit qͥ mdebue ſoluu:vt in vltio: aut dñs quidẽ ſed obuẽ

. — —

tionũ nomie nõ fructuũ: vtĩ pmo.ſed q cõditiõè cõdicant᷑ fruciꝰ a pᷣ⸗
done: H. cõd inõe furnua.alij dicut ↄditiõe incerti:qꝛ nõ credut eum

furtũ fructuũ facẽ:

qꝛ ĩputaret᷑ ei ſi nõ ꝑciperet. ſed certe iputat eip⸗

pter malã fidẽ: ⁊ hoc no debet eũ releuare a pena. ar. ꝓ eis ⁊ nobis. S
cͤ peti. here. l. vbi. S. iul. . l. ſi poſſeſſoꝛ. S. ſed ſi foꝛte. ⁊.l.ĩtem ve⸗

nint. S. pe. m so. .
hTunc locum habet.ſ.in medio caſu.nã ad eum tantũ ſe refert

12 ſ

regula nõ ad pumũ
Afficit. conſul fiat. vel ſane mẽtis cũ ſu furioſus.vel ſi q̃ ſi

vel vltimũ.

mlis. vt. Z. de vſufruc.l.ambiguitatẽ. S. ſin aũt.

——

k Conditionẽ. i1. repentionẽ per conditionẽ inde.ꝙᷓ ſi ex die ⁊c.vt

I Itg pꝛoꝛſus.⁊ ſic nota qtuoꝛ ꝓpoꝛtionalia: duo pᷣma hic ꝓmiti/

.ſ.cu tinus erit conſul. Iẽ ꝓmuttis pure ſed paciſcoꝛ ꝙ nõ petã:mi⸗

—

ii qñ tinꝰ erit oſul. vrraq; em cõditioalis eſt: a ideo vrrobiq; repe-
tit᷑: vt hic. a. ð. ſo odi. fit em adino per cũ a ſiłia: vi nõ.. e.l. qͥ pꝛo
mnſit. alia duo ſunt ꝓnntiis vſq; ad paſcha pure. ſed ſecio nactii ve
nõ petẽdo vſq; ad paſcha.h̊ ambo ſunt in diẽ ⁊ nõ repetit᷑ ſoluiũ:vt
hic. ⁊ ſunt hec ꝓpoꝛtionalia hoc caſu.nõ als: vt. j. de iure w. iul. et

.. 5 duo. re. I. eadẽ

q̃ ſunt cõtra: ſed in ↄdinone indebit ẽ ſpẽale: vt

ſint ꝓpoꝛtionalia ꝓpter fauoꝛabilẽ cãm repetẽtis qui certat dano
vitãdo: vt.j. ve re.iuris.l.nõ debet.⁊. l.in re obſcura.nq ⁊ hic mag!
attendit᷑ ꝙ excepno poteſt eſſe ꝑpetua ꝙ tẽẽpoꝛalis.ałs aũt non ſum

hbec ꝓpoꝛionalia: vt ibi.

m Zondinõis.i.ſtipulatiõis cõcepte ſi ub cõdi. Aʒyo. Et nõ. hic ĩ in⸗

debito qð dies inc

ert? ꝓ ↄditiõe ẽ ſic ĩ vlũs volũtatibo:vt.j.de le. j.

talis. §. . 7 5 di. 1 demo. dies. hoc ſi ẽ incertũ exiſtẽ.ſi aũt ẽ certũ i

neſcit qñ nõ opetit repetuio: vt. S. e. nã ſi. cũu.
n c Em indebiũ.ↄcitio eſt. ſ. ⁊ ſi de numis pupilli ſoluat. JIdẽ

7

redo et ſi ſint mions.ᷣ vñ ipᷣe tutoꝛ hane pecuniã ĩ actiõe tu
tele ↄppenſat: vt. S.e.l.ſi ꝓcuratoꝛ.in fi. ſi tamẽ iuſta ignoꝛatia dicat᷑
ſoluiſſe:qꝛ factũ turoꝛis lex interpᷣiat impubens. alioqn.ſ.ſine iu⸗

ſta ignoꝛãtia.cõtra eſt.vt diſtmnguit i

n bo. ſi. poſ. hereditans: vi. 3

re pe. here. qo ſi poſſeſſoꝛ. ꝛ. l. poſſeſſoꝛ bone ſidei. aʒo JIteeſt zra

puic dicto. .e.l.ii.S.tutoꝛ.ſo.vt ibi dicem.

o Ereditoꝛ. cõuenit᷑. niſi ſequat᷑ ratibabino xe ſuꝑſiuo: vt. z. . 6

ꝓcuratoꝛ. qð ſit in cõnemẽdo ꝓcuratoꝛ?.

p Inſtituta. nota nõ nocere electonẽ male factã ſiue fruſtra: vt

inſtar obtinet.
S= i Bem.
Vm indebitũ impuberis no
mine tutoꝛ numerauerit. im⸗
puberis cõditio eſt. Crecditoꝛ vt
ꝓcuratoꝛiſ uo debitũ redderet᷑ mã⸗
dauit: maioꝛe pecunia ſoluta ꝓcu⸗
ratoꝛ indebiti cauſa cõueniet: qð ſi
nominatim vt maioꝛ pecunia ſol⸗
ueret᷑ velegauit:indebiti cũ eo qͥ ⸗
legauit erit actio ꝗᷓ nõ videt᷑ adem⸗
pta ſi fruſtra cũ ꝓcuratoꝛe lis fue⸗
Feꝛruo manumiſſo fideicom⸗
miſſuʒ reliqͥt ita ſi ad liberta
tẽ ex teſtamẽto puenerit.is poſt ac⸗
ceptã ſine iudice pecumiã ingenuus
ꝓnũciatꝰ eſt: indebiti fideicõnnſſi
repetitio erit. i Bem.
33 fideiuſſoꝛ iure liberat? ſol
eerit erroꝛe necumam: repe⸗
tenti:non oberit. Di vo reus pꝛo⸗
mittendi per erroꝛem ⁊ ipſe poſtea
pecumiam ſoluerit non repetet:cuʒ

B. 7. J. ve op. le.

l. ij. §. data. 1. ſ.
ce bo. li. ſi vo. in

li. reuer. l. nec

nos pꝛeterijt.
EC. quõ ⁊ qñ iu

gex. l. ſi pᷣſes. et

7. ar. J. de adul.

ſi marit. S. fi. h.
gr. ↄtra.j. de tri

bu. ꝙ in heredẽ
S. eligere: ibr
vtraq; via pote
rat agere. h alte
ra tm̃.

qꝗq I Eruo ma

numiſſo.

qꝛ in alio teſtõ
fueꝛat manumiſ
ſus: ſed teſtatoꝛ

eũ credebat ſer⸗
uũ.Et nõ. ꝙ hic
eſt oppoſitio in
obiecto vt homo

moꝛtuꝰ: ſed vnru
honꝝ ad verutatẽ

ſcʒ manumnſſus

alterũ ad opini⸗
onẽ. ſ. ſerno re⸗
fertur.

r Ex teſtõ. ſch
ſuo: ſed none cõ

dlitio eſt impol⸗

ſibilis: ⁊ ua pꝛo

mnõ adiecta habe

tur a valet legatũ ſolutum repent᷑: vt inſti. ve here.inſti. .
antepe. H. hic fuit appoſita heredi. hoc em ſonant hec verba.i. ſi

heres eũ manumiſeru.⁊ ſic nõ valet relictũ:

vt inſti. de le. S. fi. et

ſolutum repetit: vt hic. vel dic qð non eſt impoſſibilis qᷓtum ad
opinionem teſtatoꝛis que inſpicitur hoc caſu ſic ⁊ quãdo teſtatoꝛ

moituũ ey quadrãte: quẽdam viuum in wdrante inſtituit: ter⸗

ciũ ſine parte.nam veritate inſpecta debet tercius habere partem
pᷣmi que vacat inſpecta vera opimone teſtatoꝛis qui viuere pᷣmũ
credebat debet aſſeʒ aliũ hꝛe: ⁊ hoc pꝛeualet: vt.j.x here. inſti. quo
loco.S. j. vel dic ꝙ in veritate erat ſeruus :ſed ſentẽtia fecit eum ĩ
genuũ. vt. S. xe ſta. ho. l. ingenuum. ⁊ m hoc manunnſſo.i.manu
mittendo: vel erat liber. Sed nibilomuinꝰ poreſt ei relinqmi liber⸗
tas: quia poteſt contingere ꝙ fiet ſeruus: vt. . de fideicõmiſſa. lib.
l. generaliter. S.ſi hommi: ⁊ ſic nõ eſt impoſſibile. ſed ar. cõtra. .

e ver. obh.ini ſtipu.S.ſacrã.

—

u 1 3ſideiuſſoꝛ iure liberatus.ſ. accepti
Poc nõ valet: qꝛ ſic et liberaret᷑ reus ꝑ
⁊ iuſiuran.S.ſi nideiuſſoꝛi.dic ergo.ſ.pacto ꝑ

x Mon oberit.i. ꝙ iolueru.

Sine iudlice. als no repeteretr᷑: vt.j.mã.ſ i ſideiuſſoꝛ. S. in oibn
t Ingenuus. 1. maumiſſus in alio teſtameor.
latõne m quoſdam
oñs: vt. ſ. accep.
ſonali non in rem:

y Der erroꝛẽ. non credens a fideiuſſoꝛe ſolutm.

5 Soluer u. anteꝙ repetat fideiuſſoꝛ: ⁊ ſic vid

indebita.ſed non eſt:vt hic dicit.

a Si. i. ꝙᷓuis. imo ꝓpꝛie pom poteſt. azo.
Ulianꝰ.abſolutꝰ.i.ſi abſolutꝰ eſſet v

—

erus debitoꝛ ſolue⸗

ret poſtea nõ repeteret᷑: vt h. ⁊.S.eo.iudex.⁊ ar.j. ð pecu.

.

eo. tempore. S. etiaʒ. ⁊ ſic multonnnꝰ condemnatꝰ repenit. no vico
in caſu pᷣnnſio vbi ſoluit᷑ pendente iudicio quod ibi poſſit condem
nari vel abſolm: miſi ab obſernanõe iudicij: vt inſti. ppe.⁊ tem.
acx᷑. S. fi. quo caſu etiã ſi pꝛius ſoluiſſet.non repetit: vel oic: quoG

eodẽ caſu loqui poteſt quãdo.iſ.ſoliit penden
iudicm.a actoꝛ negat ſibi ſolutm qð reus aſſeu

te iudicio: ſed exrr 2
erat: actoꝛ nõ plene

ꝓbat vebitum:nec reus ſolun onẽ. certe abſolui᷑ reus:nec tamen
repetit pnus ſolutum.⁊ multominus repeteret ſi acoꝛe plene pꝛo

nun

tudid nirbi
iienit nlun
tunto fa m
Gemhn⸗
ii p C
tnad
n n lite
hn
utun iuncon
iein voſeen
nii IWrepe
ukel. toſtn

t e⸗
fnota

iſeng tgeer⸗

N J
lutſi namsex.

Pinitn cgopeo
Gidocal purer

Kähn r
unds Mnopel
ut⸗ Gantenonn
ſinp ligna e
inn achocine
ſertre mam ſi
nig eunſi
intn eanden
u cinonen
Paſet Silhe
i Kkloncent

uplinirittſolnas n

gioftüsnsclude⸗
ſntüfgliiulien oln
Nmiſniinanens
Fingcriurttbrt ſ d
inthdn
uterßmaimi
unlald gntötolu
ſuecllemeſeic
i nlithmancido:
gcnenoni. dnui
uiniei nͤt
e unne⸗
ek o md —

iulüm en
1.b ta⸗ iitn
inganuns ii
fdtöniſt m
1 Den. n
nidenſ in
Annuse .
ein i
mrre
iir
n eNtNIN
u en AiiNN

Xnö ici tN

gmirhe
um nun in Nmi

1emeeitn iik
=
e a i ii t
cunaum tfni INi
Sen thian ktit,

1Knödnſble. 1

”
Ao ſanet.

hante cõdemnat᷑. nam tũc ſoluere etiã ſecũdo tenebitur: miſi pꝛo/

bet pꝛimã ſolutionem.i.ex quo non pꝛobauit in iudicio pꝛooꝛe. et

videt᷑ redire ad nõ cauſam.vᷣm autẽ pꝛumũ intellectũ qñ ſoluit poſt

abſolutioneʒ dicas qð abſolunio fuit facta: abſolno te a peritione
iſtius creditoꝛis:qꝛ non ꝓbauit.ſi aũt dixerit. pꝛonũcio te nõ ve⸗
bere vel nõ debu

Re emn⸗ ere pꝛioꝛ ſolutio qᷓ fuit irnta naturale
pererer: : po. vinculum nõ diſſoluit: nec ciuile ſi
nee reus Pmittendt tenebatur.
ſentẽtiã ꝓbabit . p Alulus.
xbuoꝛ ꝙ nõ eẽt Vlianus verũ debitoꝛẽ poſt
ebitoꝛ. ⁊ credi/⸗ —
toꝛ ſi vellet pa litẽ ↄteſtatã. manente adhuc
re 5 nõ gannntte ldicio negabat ſoluenteʒ repetere
e epoſſe qꝛ nec abſolutus nec ↄdemna
ꝓ veritate ẽ ac⸗ . 200
ega: vr. 5. 5 tus repetere poſſet. licet em abſolu
ſtau ho. nge ½ tus ſit. natura tñ debitoꝛ manet. ſi⸗
lntena non mileq; eſe ei dicit qᷓ ita pmiſit ſiue
ſentẽtiã a qͥ non i elle ei dic ita ꝓmiit ſiue
appellauit veni nauis ex aſia venerit ſiue nõ vene⸗
neoa“rit: qe ex vna cauſa alteriꝰ ſolutis
nics re anõ ono Oigo pꝛoficiſciXł. AVbi aũc quis
ſed ĩ alio caſu ſi „ .
vellet en obare 910 urereler mul ario nouandi
Abitoꝛeʒ eſſe h5 mmo pꝛomiſit:pleriq; putant pẽ⸗
tamurercks nec eente nouatione ſolutũ repeti poſ⸗
er e, o,; ſe: quia ex qua obligatione ſolu
tra ſentẽtiq pꝛi⸗ quia ex qua obligatione ſoluat
mã. ſed im di. adhuc incertuʒ ſit. Jdemq; eſſe

ſi verus debitoꝛ

ſolmt pendete li Etiam ſi diuerſas perſonas ponas

te. nõ poteſt re⸗ Eandem pecuniam pure ⁊ ſub con⸗
eelue eche. Aitione nouandi animo pꝛomiſiſſe
eeneht Seg hoc diſlimile eſt. in ſtipula⸗
naturale xbiin tione enim pura ⁊ aditionali eun⸗
ergt. n . i 11
renoned. gem rebitunũ certu eſt.
bat debitoꝛ: ſi at

ſoluet poſt ſentẽtiã abſolunõis repetet ſolutũ per facti vel iuris
ertoꝛs cũ erat tutus exceptiõe ꝑpetua a fauoꝛabili: vt. . e.l. qui
excep.ſecus ſi ſciẽs:vt.S.e.l.iudex.a h̊ ſi intelligas h̊ ſolutũ ꝑ ab
ſolutionẽ: ⁊ ſic alii intelligit abſolut⸗ qꝙᷓ; nos. S
eMatura.nõ. ſentẽtiq no facere ius: vt qui eſt ebiroꝛ veſinat: vt
qui wvnun? eſt eſinat: vt hic.⁊. j. vᷣ excep.rei iudi.l.exceptio.ſed
hoc fallit in caſibus: vt dixi. . xe inoffi. te. papi. S. fi.ſed cum ien⸗
tentia iuchcar ipo iure actionẽ in factũ vbi nõ eſt aliqua: vt. C. de
rebus cre.l.acton. quare nõ tollit ipo iure vt hic: cu pꝓmoꝛes ac.
vt.. e ac. ⁊ obli.l.arrianꝰ: ſed certe inducu ciuilẽ:⁊ ciuilẽ tollit
ergo idẽ facit tollẽdo ꝙ inducẽdo: ſed E. non tollit ſed elichit 2 in⸗
ducit. Et nõ.ꝙ exceptionũ. alia ẽ fauoꝛabilis: ⁊ tũc ſolutũ repent
alia odioſa:⁊ iuc nõ.vt.5.e.ſi nõ ſi oꝛlẽ. S. indebitũ.⁊.l. qui excep.
alis uriſcitmis ↄſeruãde gratia: 2 ũc nõ repeti: vt hic. ⁊. j. de re
iudi. l. ſepe. Ratio ẽ qꝛ actoꝛi nõ ꝓdeſt ſentẽtia miſi ꝑ action? ei cõ⸗
ſuleret. reo vo pt᷑ pdeſſe etiã ſi non pereat actio acroꝛis. nã ſuffi-
cit repelli except. vt ar. S. de eo ꝑ quẽ fac.ẽ.l.j.S. ſi res.nõ etiq hic
relert an cumnlis ſit exceptio: vt hic. an naturalis: vt pacti que

naturale vmculũ diſſoluu:vt tũc repetat᷑: vt.S̊. e. ſi nõ ſi oꝛtẽ. S. in⸗

debitum. ⁊.l.qui exceptionẽ.

d Mng er vna cauſa.ſ.ficiẽte.q.d.ſi vna cã deſiciat rmaneat

vt ſit ſolutũ ex alia cauſa.vel dic ex vna cauſa.ſ.exiſttte.
eNaꝛoſiciſci. ongo ſolutioõis.i.diſſolutiõis alteriꝰ. exquo enim
ſolutũ eſt ex vna cauſa nõ pt: nec ebebit ſolui ex alia. aʒo. habet᷑ ᷓ
P puro hoc debuũ vt nõ repetat᷑: vt h.ſic ⁊ vẽdino ſic facta.vt.j.
r pi. 2 mo. rei vẽ. l. ꝙ ſi pẽ. S. pe.ſ legatũ ſic relictũ nõ puro
vñ interim legatario moꝛtuo ad heredẽ ñ trãſi mittit: vt. j. qñ dies
le. ce. l. hinꝰ q̃ eſt ↄ. ſol.aliud ĩ ↄtractu:a aliud ĩ legato:qꝛ in õctu
ſtati ꝑfecta ẽ obligatio: vt.j.de pi.⁊ cõmo.rei vẽ.l.qð ſi pendẽte
¶d. pe. vel refert ſᷣm io.an ſint due ſtipulatiões vel duo legata: vt
ꝑ hoc ꝙ bis ẽ appoſua otũctio ſiue:⁊ tũc due ſi cõditiões. an ſit
vns ſtipulatio: vel legatu ꝙ tñ hẽat duo mẽbꝛa vt ponat᷑ ibi ſemel
tm diſũctina ↄiũctio ſiue:ĩ pᷣmo caſu nõ cedir dies niñ alterutra
exiſiat. qm iĩcertũ eẽt cuiꝰ legan dies cederet añ ↄditiõeʒ. in ſecũdo

ſtatĩ cedat. ar. j. re cõch. ⁊ demõ. hec ſcpᷣtura.⁊.j. rebo dubijs.ſi

is qͥ ducẽta.S.vtrũ q̃ſi ſpꝛeueri teſtatoꝛ talẽ ↄditiõʒ: ſed hec ſolutio

/

v

nõ valet ⁊ in hac ⁊ in illa.l.bis apponit᷑ verbũ ſiue.tu aũt potes di⸗
ſtinguẽ ira: an fuit appoſitũ certuʒ tempꝰ.puta des illi.x.ſi nauis ve⸗
nerit ex aſia infra triduũ:ſiue en nõ venerit dabis. naʒ tũc añ ſolu
tuʒ nõ repetat᷑: vt ibi.an nõ fuit appoſitũ:⁊ tũc obtinet qð hic dicit᷑.
Uel dic vt ibi nõui.illud qro an añꝙ; vna iſtaꝝ exiſtat poſſit agi ſi ñ

eſt ſolutu. K. ñ te⸗
ſ Ceuo. te vt ar. j. v. ob
. li.ſi ita qͥs ſtipule⸗
Vtoꝛes pupilli quibuſdam tur. It an r Puie
creditoꝛibo patris ex patri⸗ probiſet evee
momo paterno ſoluerũt:ſed poſtea enaoam.
nõ ſufficientibo bomis. pupillũ ab⸗ . anar n nae
inuerũr. querit an quod ampliꝰ vmit re ve he
creditoꝛibo ꝑ tutoꝛes pupülli ſolu⸗ i mo caſu ꝙᷓ ĩ ſupi
tũ eſt: vel totũ qð acceperũt reſti oꝛi vbi pronnſuiſ
E — E. nauiſ veneꝛt ex a⸗
tueꝛe vebeãt. Reſpõdeo. Si nibhil na ſiue nõ. na H
wlo factũ efſet tutoꝛis. tutoꝛi qui ſaertüeſt er jca
dem vel pupillo non veberi. credi⸗ Arasam ezant
toꝛibus aut alijs in id qo amplius Jorcy bñ vꝛcut. n
ſui lebiti ſolutum eſt teneri. H
n Era. q tales ↄditões ap
.S r rir ſir. . põit:dare oñdit oĩ
deicõmiſſum m ſtip ulatio dilatioi ſe velle re⸗
—ne ductum. nam etſi nõ de nüciare a pure de⸗
bitum fuiſſet:quia tamena ſciente Ne ni ſt poſten
Y 3*½ 2* uic no⸗
fidei explende cauſa pꝛomiſſum eet zuz venerirnan
betur. zr aer ſlel eu vi
„F. ns. nerie ea rv
. . . x ea.⁊ iõ dłᷣ
Eratius caſuʒz refert vbi E negat᷑ repetitio:ac
id quod ſoluerit repetere nõ n alee von nure „
poſſit quaſi vebitum xrderit: nec volen nboneg e
tamẽ liberetur:veluti ſi is qui cuʒ ventroꝛ⸗ creanor
13 ruli pure obligarõi vi⸗
certuʒ hominẽ veberet ſtatuliben der renunciare. et
ego dilatõez odino

nis iduco. vñ ſi ĩterĩ ſoluo: repeto q̃ſi ſp dquõibo dnabo ſim obligatꝰ:
vt.j. adi.le.ſi legatũ pure.j. N.⁊.l.legata ĩutili.⁊ S. ſi cer. pe. l.

pecuniã. Itẽ qꝛ; incertũ eſt vtꝑ ſit tpalis an ꝑpetua:vt S. e. ſufficit.

g. Pure. qꝛ aliꝰpure: aliꝰſub ↄditõe nouãdi aio pꝓmiſit: ⁊ ali interiʒ
ſoluit. hec em̃ nouatio valʒ ta demũ ſi ↄditio exiſtat:ałs in pᷣmã re⸗
dumsobligatõeʒ: vt. j. de nona.l.q̊tiẽs.⁊ z. de pac.l.in ꝑſona.S.fi.
h Diſſumie. q.d.ĩ hoc differt a ſupꝑioꝛ caſu.qm̃ ĩ ſtipu. ⁊c. ĩ eo
cet᷑ repetitio nõ eſt diſſimile.naʒ in vrroq; dat᷑ ᷣm Jo. Alij dicũt hic
coꝛꝛigi rñſionẽ ſactã ſuꝑion caſu.et ſᷣm diuerſas expoſuões variabis
væmõſtratõeʒ huiꝰ pnomis hoc.Aʒo.
i UAtoꝛes. ſoluerũt. vltra debitum. Accur. R J
E Honis. ad ſoluenda oĩa vebita qᷓ̃ vebent᷑ creditoꝛbo here⸗
ditarijs. Accur. .—
IDBDBebeant. ſ. crechtoꝛes qͥ receperũt alijs creditoꝛibo. M
m Solo.z ſi wlo tutoꝛis eſſet factũ repetetẽt creditoꝛes nõ ſolũ qðᷣ
ampliꝰſolutũ eſſet:ſj etiq ꝓ rata poꝛtõe ei ꝙ debet. eſt ſolutũ: vt. j.
de bo. auc.iudi.poſ.ſi no expe.S.j. ⁊ q̃ in fran. credi l. pupill. S. pu
pilluũ.iutoꝛ aut nõ ↄuemier᷑.miſi foꝛte cui illi nõ ſunt ſoluẽdo:a ruc a⸗
ctõe de wlo:vt S.de wlo.ideoq;.⁊.l.nam. L .
n Pupilllo. ſ. abſtento. Accur.
o Alijs. quibus nihil eſt ſolutum.
p. Sui debiti. ſ. eoꝝx quibo nihil ſolutuz eſt. in eo aũt qd vere deber
diſtingue an erãt boa iqʒ poſſeſſa an nõ:vt pᷣmo caſu reuocet᷑.⁊ p ra
ta diſtribuat᷑ ꝙ eſt ſolum vm enã ſine wolo ſoluẽtis.ſecũdo nõ:vt.j.
q ĩ rau. ce. l. ꝗᷓ aũt. . ſciẽdũ. S. de mio. ſi mulier. Item an extoꝛſit D
ab imto: vł a ſpõtaneo accepit. vt pᷣmo caſu reuocet᷑: ſecũdo nõ:vt
j. qᷓ in frau.cre.l.pupillꝰ.ĩ fi. Itẽ nõ creditoꝛiba dari oditõeʒ ĩdebiti
nec eſt nouũ: vt S. e.l.nõ eſt nonũ.ſic ⁊. C. de nõ nu.pecu.l.ſi cui.
q f Igeicomiſſum.indebitũ.quia ieſtamentũ non ſolenne:vel qꝛ
cfalcari poteſft.
1 Debetr. vt. C. ad.l.fal.l. fi. ⁊ ſic ſolum nõ repent᷑ vt bñ ſa
ciat hec lex ad n. ⁊. C. xe teſtamẽ. l.nõ dubiũ.S. fi.
ſn Eratius.liberet᷑. caſus auteʒ ille vt quis ſoluat a ex ea canſa
oringat liberatio. ⁊ indebiti naſcat᷑ ↄditio nunqᷓ repꝑit᷑: vt di
ri S. e. cũ is.S. fideiuſſoꝛ. ſ quid ſi aunliter debitũ tm ſolui:
nõne eadẽ ſolutio parii liberatõeʒ ⁊ repetitõeʒ? H.ã. e.cũ is.S.j. IJtẽ

ſm canones ſi iuraui me ſoluere vſuras teneo⸗ ſoluere: ⁊ repets:vi
extra de ureiurã. c.ij.
a DZederit. ĩmo videt᷑ repetat 2nõ liberet᷑: vt. I. de ſo. cũ qs. S. qᷓ
hoĩem: qᷓ eſt cõtra:vt aut.hec ⁊ alia ſoluas diſtingne cũ qͥs ꝓmnttit

„

hoĩem aut in genere aut ĩ ſpecie: ſi ĩ genere: ſoluẽs ſtatulibeꝝ: repeut

nec liberat᷑: vt. d.
l. de ſo. cũ qͥs. S. qᷓ
hoĩem. ⁊.l.ſi mibi
Itẽ pie ſtichi ſolu
ia nec ꝓ ꝑie libe⸗
ratione defungit᷑:
vt. j. de v. obli. l.
ij. in pn. ceterũ ſi
in ſpecie ſiquidem
ſtatuliberũ ſuo fa
cio: vt qꝛ ſeruus
ſuus erat ſoluit.
nõ liberat᷑:nec re⸗
petit: vt h̊ neraciꝰ
dicit. ſi Vvo ſme fa⸗
cio ſuo ſtatulibeꝝ
ſoluat: vt qꝛ alie/
nus ſeruꝰerat. nec
repetit liberat᷑:
vt. j. de ſtatuli. l.
ſtatuliberũ in me⸗
dio. S. ulud: 1 de
ſo.ſi mibi alienũ.
azo. vel in. l. ila
ſtatuliber nõ erat
in moꝛa. h̃̊ ſic.
b BDegerit. petẽ⸗
tẽ tamẽ hoĩem ex⸗
tiõe ſubmonue⸗
bo niſi hoĩem red/
dat: vt.j.de ſol.l.
ſi cũ aurũ.
c 1 id qo⸗
exiſtimãs
ignoꝛãs ius.nam
ſi factũ repetit:vt
.J. ad mace. l. fi.
d Bentum. Fm
qðꝓ nullo ſi ui.
vt. ſ. de reg. in.
gttinet. naʒz omne
ius appellat ibi ci⸗
mie pᷣter naturale
2 tio. 1. ius.

fIn oditõe dã⸗/

da vel nõ. aʒ. patʒ
ergo qð oblhigatio
fint ſeruo enaʒ in
ſeruitute qſua.
ↄtra. j. e acqren.
here. l. placet.vbi

diẽ qð euã momẽt

derit nã ideo eum nõ liberari:qꝛ
nõ in plenũ ſtipulatoꝛis hoĩem fece
rit: mec tñ repetere eũ poſſe qð vebi
m vderit. t Ri.
Zid qðõ dñs ſeruo vebuit ma
nu muſſo ſoluerit: qᷓuis exiſti⸗
mãs ei aliq̃ teneri actiõe tñ repete⸗
re nõ poterit: qꝛ naturale æbituʒ
agnouit. Vt em libertas nãli iure
inet᷑ ⁊ dñatio ex gentiũ iure ĩtro
qucta eſt: ita vebiti vel non. vbiti
ratio in ↄditiõe naturalit intelligẽ
daeſt. Aulus.
Nſumma vt generalit de re
petitiõe tractemꝰ. Scienduʒ
eſt dari: aut ob trãſactionẽ: aut ob
cãm: aut ꝓpter ↄditionẽ: aut ob rẽ
aut in vebitũ. in quibo omnibo qrit
repetitiõe: ⁊ quidẽ qo trãſactõis
nomie dat. licet res nulla media fu
erit nõ repetit᷑: nã ſi lis fuerit hipᷣm
quod a lite diſcedit cauſa videt᷑ eſſe
Sin aũt euidens calũnia etegit
trãſactio imꝑfecta ẽ ⁊ repetitio da⸗
bit. JIcq́; qõ ob cãm dar puta
negocia mea adiuta ab eo putauli
cet nõ ſit factũ: qꝛ vonare volui ꝙᷓ⸗
uis falſo mibi pluaſerim repeti nõ
poſſe. Sed 7 agere p aditiõeʒ ꝓpt
ↄditiõʒz legati. vel hereditatis: ſiue
nõ ſit mihi legatũ ſiue ſit ademptuũ
legatũ.poſſum vt repetaʒ qð vedi:
quoniã nõ ↄtrahẽdi aio cederim qꝛ
cauſa ꝓpter quã dædi nõ eſt ſecuta.

o nõ reſidet penes ſeruũ:q̃ minꝰ ad dñm ſiati va⸗

dat. ſol.ibi de ciuili.acqᷣſinõe.ſ. heduat diẽ:ᷣm ꝙ ſᷣm ꝓ mihilo ſunt

vt modo dixi.

g Maturaliter. i. oſiderato an natur alit teneat᷑ dñs vel nõ.

b i

