em non poteſt die naturalis obligatõ. Jo. vo dixit aliquando ꝙ ex

vltimo pacto naſcit᷑ naturalis obligatio: ⁊ ipſa cum ciuili iungit᷑:
quod mihi nõ vulet᷑:cum non ad hoc vr̃ ſieri. Poꝛo ſcõm pactuʒ
ð nõ etendo in⸗
Szʒ ſi pactũ cõuentũ tale fuit qd va hu te nen ger

actõʒ q;; tolleret veluti iniuriaꝝ:ñ

poterit poſtea paciſcẽdo efficere vt uauln uume ch
agere poſſit: qꝛ et pꝛima actio ſub q ſien a ſeqjnti
lata eſt: ⁊ poſteriꝰ pactũ ad actõnẽ non ponnt: Ali
pandã inefficax eſt. nõ em̃ ex pacto quamèꝛ pmund

uiuꝛiaꝝ actio naſcit᷑ ̊ ex ↄtumelia.
Idẽ dicemꝰ⁊ in bõe fidei õctibo

⁊ q̃tuoꝛ ſecũdũ.
tollit em̃ pmuʒ

ſipactũ auentũ totã obligatiõz ſu- quatt alim nm⸗
ſtulerit veluti ẽpti.nõ em̃ ex nouo ralem. imduet
pacto poꝛ obligatõ reſuſcitat᷑:ß p⸗ qu emnlem. S
ficiet pactũ ad nouũ dctů. QO ſecundũ tollit

naturalem ⁊ in⸗
ducit naturalẽ.
7 elidit exceptõʒ
coadiuuat ciui

ſi nõ vt tolleret totũ zctũ pactum
ↄuentũ intceſſerit.̊ vt ĩminueret
poſterius pactum poteſt renouare

lem fm. b. qʒ.
pmũ zctũ. Qõ ⁊ in ſpecie vtis
actionis ꝓcedere põt: puta pactaz gipnlaisnem.
mulierẽ eſſe vt pꝛeſenti die s red acqlianam factz

deretur:veinde paciſci vt in tẽpoꝛre Poche explſeroll

tacite.non al.vt
ſubijcit hic.⁊.C.d noua.l.fi.⁊ ſic non eſt j.j. de ver.ob.ſi dari.
quia ibi non fuit actum tacite vel expꝛeſſe. Ael dic ꝑ ſtipulatõnem
id eſt:per acceptilatõnem que ſequitur acquit᷑.ſtipulatõnem.vt m⸗
ſutu.qui.mo.tol.ob.S.eſt ⁊ autem.Sed videtur per aliam ſtipu⸗
latõnem non tolli.vt.C.de tranſactombꝰ. vbi. que eſt cõtra. So.
ibi non dicit actõnem extinctam intentari: ſ̊ meiu pene nec de facio
agi. quia vetus actio eſt exrincta:vt hic. nec em̃ plus dabit ei pene
ſolutio ꝙᷓ ałs aduerſarij olus.vt.. væ tranſac.l.actõne.⁊.l.ſub
pꝛetextu. vbi ſi eſt extincta nunꝙ reſuſcitatur:licʒ agatur actione ðᷣ
wvlo. Accur. L

h Jus. ſcilicet ciuile. vt inſti.de ac.S.de cõſtituta.Accur.

k In pactis. factum. id eſt in opponendo beneficio pacti verſatur

factum. ſcilicet quia allegat pactum factum licʒ de ſolẽnitate mhil
dicat Jo. Ergo eo inſpecto ꝙ in facto pactum vertitur:non poteſt
tolli alio facto interueniente poſtea.vt in aut.ð equali.w.S.j.colł.
Vij.⁊.j.de capti.in bello.S.facte. Sed eo inſpecto ꝙ in eo vertitur
ius vt in ſtipulatõne:tolli poteſt alio iure ciuili vt hic.Vtł dic faciũ
verti in pactu.i.ius naturale.i.naturalis obligatio.arg.j.væ pac.
nec ſeruus quicꝙᷓ. nam imutabile ẽ: ius vo cmile:quod ex ſtipula
tione ſolẽni inducitur per aliud ius.i.per aliam ſtipulatõnem tol

litur. vt inſti.de iure na.S.pe.⁊ inſti.de leg.ag.tu.S.fi.hec reſpõſis

diſplicet: quia ommis obligatio ſiue ciuilis ſiue naturał: tm ꝑ ius
ciuile i.per ſtipulatõnẽ ſolẽnem tollitur.vt.j.ð noua.l.j.S.illud.
Pꝛeterea ⁊ in ſtipulatõne ius naturale connnetur. vt. S. e.l. ,F. fi.
dixi. quomam etiam pactum non tollit ius cunle.i.auilem obliga
nionem. Poteſt tamen hec opimo tefendi. vt ſic factum nõ tollar ſa⸗
ctum: ſ ius tollat ius.⁊ factuʒ tollat ius.⁊ ecõtra ius tollat factũ.
Immo ideo facium verſari dicit᷑ in pacto:vt pꝛimo dixi.quia hoc
ſolum ſufſicit allegare qð mihi ſit factũ pactũ etiam ſi ↄfiteoꝛ pactũ
poſtea interceſſiſſe de petendo: nam mihilommꝰ pᷣmi pacn durat ex⸗
ceptip.vt inſti.de repli.in pᷣn.⁊ ſi ↄfiteoꝛ mihi factuʒ inter abſentes
vel wlo vel metu ⁊ ſic intellige.Aut in ſtipulatõne ius ↄtinet᷑. nec
em̃ ſufficit dicere ego ſum ſtipulatꝰ:ſi dicã accepio tuliſſe.nõ ſufficii
ſi dicam ego inirogaui ipſe reſpõdit:niſi hoc factũ iure allegem.
i. ini pꝛeſentes a⁊ incõtinenn. Quia g is qᷣ ex ſtipuł. agit i vno one⸗
ratur.i.ĩ pꝛobanda ſolẽmitate ſtipulanonis. a ipſe dʒ ĩ alio releusri.
2 bemgne vebet cum eo agi. ſcilicet in ipſo iure pᷣma ſtipulatio per
ſecundam tollatur. At in contractibus ⁊ in pactis ceteris onus ꝓ⸗
bandi ei non incumbit. vnde in eis ſua natura cuſtoditur. argumè
tum ad hoc.j. inreiuran. eum. j. K. a. j. de pꝛoba.cñ ðᷣ indebito.
j. Rñ. 1. S.J. Nel melius ponitur ins ꝓ vinculo vel obligstone. at
paciũ ve uon peteodo:interponit᷑ ponꝰ ad exnnguendã obligatoneʒ

non opatur ula

amimo nouandi

kau Ccpt
Nlönem .
Elet⸗

n dein

ſnboo⸗. n
ennbusiin
on giie

fiecunte⸗
ſmumt
ö⸗ttorghe
Chek tunn
ont ſceuuſtoꝛ

9 Glpecc.
golanina
St.
Saogrin
rue. Ni
Nirewmnn
huneo m
ar...
Till. bi

Dinin

iMn

rmlr f
ſt
1Mrüm
Finman.
Andeenn
eſcamn
chperormun
ILumhen
Clllor taunin

mmfmn
emknentt

1 Bmir⸗
mten 7
wh Nar.
1 Pnmnee
Whrenite
Eitnin
Eenginee
DUntuerti⸗

8
ch
uen
Walt otrahend
R re in eo 4. bi⸗ ideo nõ tol
fintn igatoꝛl liga tollik iplo iure t
nniann mmmen mregr ulke⸗ anrlrn iure h paeium N
mein trariã nnereſerns aneiitamenrnannd ita Mee: niſi
mint ſaonen. ept⸗ eRar man Mec acke eme. ns gaem elere doſthu J
Eun r vt. 5 ec ucrebhrats⸗ ins. i. ere lluc aſchgel i gefn.
d m Me ſidei cgihue dato dn erungut per k e e iunnng. . I.q mo.pi.łh
anlarl oau sſecne naaſſp redat᷑: inci ntnn E hppo.ſol,..volun
una⸗ us i vlti m incipi rone futuri. qᷣ voluntate.
l⸗ n ·W Cao. ai rip pactum em conclitõ dcch ſennentin ar prereritot . Kñ. val —
r „ . . . , Rñ.val „
mine vid Nꝛoſit. ĩmo s q lex na quotiens 3 Wtis non eſt ſi e pꝛiuat en dno ad wlũ
ne⸗ er anz. Andremtenoſt mcaiw m⸗ tnnnndurftanched enorum gren⸗ —
8 eli aue z. rioꝛ: ſe ins fit cauſg it ve wt in glia: endũ . Ainte oĩ L re ſe remuta
ſtt expe dic ꝙ hic 1 edditur: bec ? i cũ mi lüjve alia pſona laet rntd men d
u Fatne ecr gero ämhi aeherſone alon uar iau⸗ Biin⸗
l i ab u 23 7 Wtibi viginti res e targ. 7 poſit
n nnno. ibi ꝓdeſſe ginti pepi g. ſ. wle dſt
ntcp paelle int petam: i pi⸗ Jua e le. j. ſi
k o Sz ſi pactũ eptionen pacti cõue am: in vecẽ Miadaſn lin
E ene inanwones⸗ 1 valwlier AaE
i S petam: eres pepig tem ſi w. . gag. kai
3 ann Welutiin etam: effici pepi icam dn gaius. i
xinre en hoſi cem pponenc n exception ein El crlaſhie le.
Urn * laie ctus ſim :de tene n Sen ſi ſti⸗ Eobenren⸗
— N re. n ceptone ſti 6pa Wien . tz hi
d dicto vnh Item ne experi blinruram n ſachumn autr. 5 emant alu
Een nud muriau. qᷓ caulaʒ: le vi: quate xperiar i titõ turam. M uentii . und lataʒ ſz certe
eun tur an icg Nn, otingit quatenus alica don ne ⁊ accept l⸗ m vt ſ⸗ vluro totũ 1 3) culpam
— rur plo iure. wN otingit paciſci nõ ublicaz iaatio reſ⸗ tilatöe vmi ze pe⸗ i .
annas ſati nmn lang taſnd⸗ lenoralind uuparrv ibta bin⸗ iner dra i
rtn z Bäaunetatonil W H ũt: ſi pactũ terpoſnortn tane re mheten quoq; ndterkgas. turpe
ininriam vł alio modo imiuria. no ſol MMM moueri ꝛtotam oblig enda in⸗ u uue veſtuge w
Igem di E alio modo fact uria. nõ ſol noueri. S obligatonẽ a in⸗ „. ſiue veſta⸗ P
nnr Ae nam Afannda tpmma ob a iniuria Pin.j. ð ʒ ſi id ac atonẽ ſum z. Pt. D NB
1 * . „M. )⸗ — 6 T.] ⸗ . E
nonnher a alracnhns ha chligeno db Vr . w ininr..ſ. n. Poſſur tu int nos ſit Zli obrl. gene
natnn iaſto tn Rotatocs ciuſcktet: mo vrnond n naſe eo. oaſit aiongiigi⸗
n inilis 7 naturalt . noua no tollak. ianh 1 quia “ plagij⸗
ed dinert⸗ nnoratorannennorſte rl gallaenlen ſi eitneriper, perboe non pubn Murti.
k = getranctr ecm vna ſ rr die unenusnge vige vi. puiblico:ß iuriniſa wa idem eſt
nſſal. u. 2dr ergo totã diceret᷑ to . . e. S. ß ſi ſti a ſit ſubſtanti entiã 1. vnge vi.ſ. ſi vi ro renũci
minafannn ſi Ad nouũ otã.i. oẽn v olli naturali⸗ iſtipulatꝰ ſtantis Grnn pactuin f. publicam ⁊c i vim feceris renũciamus
reteti qnam nannncnt. Kr. ſularz r Hoc g ven d ne d ERnhalran alen vNig eris⸗ .
n riüaeireee Bönan m re è“
u n wnanq nnueret. vt . aded. dixin reſcin. vendi q Pnuata i.pu. l. q aal . naͤſ no mgerat T ĩ accuſatõ nsz an
n gai loc̃.ſi eren me⸗ qꝛ rogauit 8 modo ne l.l. r. Ante 12 .i. fanubi tu. F. q ane. .!- . penam ſan e.l. iuk.
guzinune Weon aaragnener: zeen noꝛem vt de pꝛeci mnctſoe. alteri gin ohennt aaapt ſie 380 4p me ari müſene ”
g kreaneuei, ng gubluch nautudirrau Se e
er il Znenei⸗ erul lenang vel were iqꝛ ecem nud eſt ergo vt. j. rioꝛis woct tingũt publ rinre amtt natẽ obeſſe uern auenti rio futᷣo
irnin En Woſgancz gs w cocez d o toto pꝛeci vV. a aliud ſungkrttmoſten, n ipm de gſona paclſceni nte ſolni
Cſe mino. 1 3 D ꝛecio 2t0 1 vt oiſti 1 familiar ptie ↄneni aüt ſu vValet: qꝛ nõ
cinluli J. e m mn pꝛecij enouat᷑.i dicit quo pei la re: vt ab i Mocu ſtingunk liari. vi. nenit pdi uppomt qꝛ no
in diſti .7 di quoddam zum fuit dumi ab initie ſnia eat. vl ui ibi I S. E. lur T ictis. gratia
mngunt à OH5 vtĩ diſt mare. vl. i ſi hoc agat vt ſcilicʒ aliter intern ciõ acqjrit. v re uch.l pactus. E W lege
imur i l ſpene preg race n pactum oſti dixund Riſi vna glona beriſcem.vi no. mſti. pe. Ms i mſi ĩ caſibn
irte b ann ſoꝛ Pcedere E. tum oſtituere. . Iß aus eſt na reputet᷑ l· vi. S. e. fich de inuti. ſt nſi ĩ caſibh i m qb⸗
ite t3. muli mã ei poteſt. ſ. t ituere.pᷣmo ſub Z.ſi qᷣ acceſſoꝛia i vVt. S eiuſſoꝛ 1.§. ei qᷣ. illis ĩ qb-
gaſitil als actõ ſi mulierem pꝛeſtet 1. ſ. Vt poſte ſub qs cau. l. ij ia illiꝰ i e. ſi cum er ns. §. cum q. Itẽ niſ p
llm⸗ c iibi ex pa n. ſ. incõ 1. rius ui Si l. ij. in i in qua paci emptoꝛe. m alia iſi pᷣn
ege enil erpgeto mrönnenn di Pamum renoler nmin.im r, mne Peo. s auens r
e ins an ane räl Rennzn vk qñ di ar as cm wen pPgeſſe. vi. · eo. · h ut re fallit
en . Een Tanatiiln S
meni le bac wil dacendum Piiig poſt amurn S. bind⸗ nſone tane⸗ locũſal d. ob.l.,.S. au ner. vt. . e
uig . ꝛWl‚wieel reſpondit obieci vt. E. ð rei .l. hodie 7. 1. apud Gencu alindn bet vbicũq; ⁊ p pulanti. ar. excep.
guiun Man ſir icte zarnlianu⸗ nectom tacite vxr. ac. S. y Beunknlalng inducct.vt. Werce niſi uſta i ES..
Bualu⸗ eſ⸗ eun⸗ nota 4. n legis. que fit per.l. vt. . de Bongl Motmns: Ar ſtich I· de excep. w.l —
jn ote poſſit obij ueri Vrej: a.l. vj õ b⸗ ll. S. uem EI
Gmih erat Kang urtlen ia H . m ecent valeat puileg 2 ana rerz rane . ngl natõne auerd.
itum antiqtus. ex hoc ja: miſi pſ⸗ egium i ſ. one ab v õne: cum re er. ſi ꝓ iũ animo 1.
niqtus. vt, &. reſcript pſcrip. c indultũ olutoe iñ na parte m res. ſ. eſt parte. ĩ p nonãdi. vt.
H ſacroſ o ius ſuu c.an. nec em̃ in. l. fi. ſecuta te petitõn eſtimata ſi pn. r. . de ſoli J.
rt elel ſineſte nec em fi. S. f. Itẽ e Mam: en dolunbe b o Tpſt olu.l. ſoln
anc, eccle.l. li eſt cũ boc S Obli Itẽ la. J. ð quo caſu ſi e. Ul die ua rei eſti 13
l⸗ g CE ſ gatõʒ ſũ 5 libe. n fu — quant tima
en eſt ad hoc. ) aa Serdei na enrönerab⸗
non.imo vt contra er n0 : Sej.n ſi. Ne vſur. rei
leret alter i ic actum fni JF. de a
Er. nit ccep. . J
in ne ter iuſin.
ne. Ak alu ret᷑ obligatõ

S

in altero non tollit᷑ obligatio: qꝛ fuit facta acceptilanio in ſticho. ⁊ ipſe

ceceſſit pendente conditoõne:ſub qua ꝓmnſſio.x.ł ſtic.añ fuerat ſacta.

⁊ ſic pʒ ꝙ nulla fuit accepnlatio in ſticho:e quo fuerat expꝛeſſum:vt
I. vᷣnoua.l.quotiens. nec ergo ĩ tacuo: vt ar..x ſerii.ruſ.pꝛe.l.uẽ.
S. q habʒ quare alter remanſit in obligatiõe:ſ̊ hic ſtatim valuit pactũ
in deceʒ: qꝛ pure ꝓ
miſu decem aut ſti⸗
chum. Itez eſt Z. .
ce reſcin. ven. l. ſi
emptõ.ſo.ibi cõue

ne vecem mihitß ſtichus pꝛeſtetur
poſſum efficacter re ſticho agere:
nulla exceptõne opponenda: idem

nit ne alteriꝰ tm̃ eẽt riés& PO1
emotioeh ſumplicii eſt ⁊ ſi ſticho n petẽdo vuenerit.
feen parum vna Sed ſi generaliter mihi hoĩem
. alio rennüſſe. ebeas: paciſcar ne ſtichũ petam
Zem ei ſeß ſtichum quidem petendo pacti ex
9 em eit. . T. , e
per contrariũ. ceptio mihi opponetur. alium auũt

hominem ſi petam recte agam.
Item ſi pactus ſum ne hereditatẽ
peterem:ſingulas res vt heres pe⸗
tam:ex eo qð pactum erit pacti cõ

b Lonnenerit. 7
de decem petẽchs cõ
uenu ſubaudi.

Cc Segc ſi genera⸗

luter. opponet᷑:imo ſ
3s
in obliganone: nec vlufruc. n: au
Retipoen img:. nauim edificiũue pareren wviſſo⸗
ſi qliber bomo eſſet lutis his ſingulas res petam: mii
ĩobligatõe ſi ſtihꝰ ſpecialiter aliud actũ eſt. Si ac

fieret meus: lʒ xeſi
neret nõ poſſʒ mihi
ſoli qð falſum eſt
vt. ſ.de ſolu. q.x.S

ceptilatio inutilis fuit: tacita pa⸗

Seruus hereditarius heredi fu

j ſtichuz. Dic ergo — —
oſponek ercepto de. turo nominatim paciſci nõ poteſt:
ccnõis nõ iurt. S, quia nondum mvminus is fuit:ſ ſi
eõ videtur quẽlibʒ f.
hbonnnẽ eſſe ĩi obi ⸗ n rem pactum conuentum ſtactuʒ

gatõne tali caſu.vt
j.cæ le.ij. meuius.
S. duo bo. ß dic illo
e ſtricio iure:hoc
æ eqᷣtate.⁊ ſᷣm hoc indiſtincte petam alium. Vbł verius dic ꝙ h̊ ſtipu⸗
latoꝛ habebat electõnem ex pacto expꝛeſſo.ſi aũt ꝓmiſſoꝛ hr̃et electõeʒ

ſit:heredi acquiri poteſt.
g Ainus.

illum elegiſſe videret: de quo eſt pactum factũ. Sed an eadẽ diſtincnio

in eligendo:ĩ alternatiua ſtipulatõe ſit facienda? videt᷑ ꝙ ſic.vt.j.œ
oↄdi.inde.cum his.S.ſi.ſᷣ aʒo j.dicit em̃ ꝙ iſto moꝛtuo vł pacto facto
non tenet᷑ in alio:lʒ ſtipulatoꝛ habeat electõʒ.̊ nõ ſic qñ ĩ genere tenet

Item ad id qð h dicit auum poſſe peti eſt j.C. de accep.⁊ ꝑ iuſiu.S.

ſi is.ſolu.ibi in totum renũciauu:h̊ non.vł aliud in acceptilatõne vt
ibi.ꝙᷓ ĩ pacto.vt h̊.cum acceptilatõ ſit imaginaria.ſolu.iĩſti.qui.mo.
tol.ob.S.item accepuilatõ.⁊ hec vera eſt.arg.j.æ lib.le.l.ſi qͥs reum.
circa pᷣn. Alij dicunt ꝙ ibi erat eleciõ ꝓmiſſons. Itẽ opponit᷑ qꝛ enam
eundeʒ videt᷑ poſſe eligere ve quo pepigit. vt.j.ð op.le.l.hoĩe legato.

que eſt õ: ſᷣ illud ĩ legatis. Ded quare diuerſum?/ Rñ.fᷣm.r.qꝛ ibi re

pudiauit vnum ex ipis tũc tempoꝝns qñ adhuc nõ erat trãſlata electõ

ad legatariũ: vnde non tenuit quo minus eundem eligar poſtea: cum
electõ ad eum tranſierit.q;ꝛ nõ poteſt repudiatõ valere ĩ his q̃ ñ pᷣciſe

cebent᷑. vt.j.de acqͥ.here.is qͥ.⁊ ð le.ij.ſi ira ſcriptum.S.j.ſj̊( pactum
ſic: vt H. ⁊. S.e.⁊ heredi.S.filia. Lu dicas plenius:qꝛ S nil pchera
e op. leg. dici᷑ eundem poſſe eligi: verũ eſt ab herede:nõ a repudiãte:

vt h̊.nã ſemꝑ eſt legatarij electò etiam a pncipio ⁊ herede nõ exiſtẽte

in moꝛa.vt iſti.de le.S.generaliter.hʒ.r.õdixn.vt dici eſt. ⁊.j.fami.
hercl. heredes.S.ſi incerto.

d Itẽ ſi pact vſufruc.ſ̊ qliter ex eadẽ cã põt pen vſumfruc.nam ſi

dñs fuerit vt dixu:q̊ vſumfruc.hr̃e nõ potuit ea cã q̃ dñs erat. reſpõ.
penit ex eadẽ cã nõ ſibi dari: ſj aduerſario venegari ſic.ſ.vt vtifrui nõ
poſſit.nam actõ negatoꝛia dño fundi dat᷑ enã non poſſidenn. vt.j.ſi

vſufruc.pe.l.vti.⁊.l.penuł.S.fi.⁊ poteſt hoc ꝓmpte ĩ vſufruc.dici.

cum vſufruc.pars rei ſi.ſj qͥd ĩ alijs uitutibo. Rñ.aliud.vt arg.j.de
le.ij.cum filius.S.dñs.⁊.l.is cuius.
e Singulas res.aliud ĩ exceptõe rei iud.vt.j.de excep.rei iudica.ſi
qs cum eo.S.ſi ancillã que eſt ↄ. ⁊ hoc ideo q; ̊ ↄſentio ibi nõ.vt.j.
e v. ob. iter ſti. S.j. item qꝛ q rem petit cãm expmit ex qua cã ſi abſol

uit᷑ reus:non nocet petenti ex alia:ſj ĩ pacto no pomt᷑ cã.vñ generalit

abſolutus ſeu liberatus videt᷑.

uenti exceptio aptanda erit.Quẽ⸗

ctione id actum videt᷑ ne peteret᷑.

Si accepulatio inutilis fuit. B eſt arg. ꝓ.m.qͥ dixii ſꝑ ex munli

acceptilatõne tacitum induci pactum: mii eos ʒ ſenſiſſe ꝓbet᷑.⁊ fa.

ꝓ eo.j.de accep.l.an inutilis.ĩ pn.ꝓut eſt ibi pyſana l̃a.Sʒ bil.

e) dicebat ꝑ eandem.l.ꝓur eſt ibi cõis antiqua lr̃a: ⁊ qð h̊ diẽ expo

nebat ſi in hoc qᷓ; oſenſum habebat. Mos aũt ſm io. dicimꝰ idem
qð bul. ſi eſt m⸗

util rone dcepn
onis ĩiepte: vt qꝛ
inter abſentes e
ſub odtone ł᷑ in
diem. vr arg. j.

Ontra iuris ciuilis regulas
pacta conuenta rata non ba
bent᷑:veluti ſi pupillꝰ ſine tutoꝛis

auctoꝛitate pactꝰ ſit:nea debitoꝛe x aſtitu. pec. l.
ſuo peteret: aut ne intra certũ tem eum q ſt au
pus velutine intra quinquenniux pomt e munt.
deteret. nã nec ſolui ei ſine tutoꝛis iddem dicim qõ
auctoꝛitate poteſt. Ex diuerſo aůͤt me ve ina vre
ſi pupillus aciſe catu emptor. 1 . e
ochitione
tuto g Seru?. no⸗
OSi minat in ſonas
Sien tres caſus.Aut
act⸗ ſi it: ne a! nominatim pꝛo
eteren r:long pꝛio noie expᷣſſo
recipi pactões:ſᷣ nõ contr⸗ 1 ſururl ed
filius aut ſeruꝰ pactꝰ ſit ne ipſe ve ⁊ tnc non valʒ
reret: inutile eſt pactum. Si vo in arno vwoſhe⸗
rem pacti ſunt.i.ne ea pecunia p⸗⸗ reqi futuro.a tẽ
teret᷑:ita pactio eoꝝ rata habenda valet. vt.ifra. e

erit aduerſus patrem wummnũue ſi

5 . heredi. ⁊.l.ſi ex
liberam peculij adminiſtratõnem

re.S.fin ali.Aut

144 ſy ſin neq; ꝓprio ne
habeant: ⁊ ſi ea res e q pacti ſunt apbelſanio⸗
peculiaris ſit. Qõ ⁊ ipſuʒ non eſt vaiet. vt hic ĩ fi·

expeditũ. Nam cum verum eſt qõ

h c Dntra. iilis. idem ſi contra ius naturale vel pꝛetoꝛium
vel quãlibet partem mris. vt. S. eo.l.iuriſgen. S. pptoꝛ ait.
vel otra bonos moꝛes.vt.j.ſoluto matri.l.alia.⁊.C.e.pacta que.

i Me peteret. an ipo iure non obſtat pactum:quidam dicunt ꝙ;
ſic. vt..quarum re.ac.non da.l.j.S.j. tu dic ꝑ replicatõis reme⸗
dium vt qꝛ pupillus.vt.. de iureiur.l.iuſiurandum.S. j.

k Poteſt. vt liberet᷑ ſoluens:mſi habeat pecuniam ſaluã: ⁊ tunc
ꝑ exceptõnem li tm̃ vefendit᷑ ebitoꝛ. vt..dæ ſol.l.ĩ pupillo.cum
auctoꝛitate autem tutons ſolutõe facta liberat᷑ ſoluens.ſ̊ reſtituit
pupillus ſi pecumiaʒ amiſiſſet:ſj cum iudice facta tutiſſuma eſt. vt
inſti.qͥ.ali.lʒ.S.nũc admonendi. RMD
l Conceſſum eſt.hec eſt regula iuris ciuilis.vt inſti. de auc.tu.iĩ
pᷣn. ⁊ idem eſt ꝑ omnia ĩ adulto curatoꝛem habente. vt.C. ð ĩ inte.
reſti.mi.l.ſi curatoꝛem. S
m Si curatoꝛ. ne a furioſo paſſiue.i.ne creditoꝛ petat a furioſo.

n Sed non contra. id eſt non poſſunt debitonbus iſtoꝛum facere
pactum cauſa wonand. vt habetur hic ⁊. C. e.pactum.ſꝶ trãſigẽdi
ſic ᷣm quoſdam cum generalem habeãt adminiſtratonem. vt. C.
ce tanſ.pꝛeſes.vel dic vt diximus.S.e.l.tutoꝛis quoe.
o Si filius. inutile eſt.i.inefficax omnibus in ſuo ſtatn manen
tibus:quia ⁊ ſine pacto agere non poteſt:miſi in caſibꝛ quibuſdam
exceptis in ꝑſona ſerui.vt.j.e iudi.l.vix.⁊ in ꝑſona filij. vi.j.
iudi.l.lis.⁊.l.ſi filius.⁊.l.ſi longius.S.ſi filius.⁊.j.xæ ac.⁊ ob.l.
filiuſfa. ⁊. I.in factum. im quibo caſibo poteſt dici ꝙ valeat pactum.
vt.j.e.in ꝑſona.j. N.Sʒ ſtatu filie vel filij mutato poſſunt valere
quedam pacta. vt diximus. S. e. ⁊ heredi. S. filiafa. Sʒ ſernus ma⸗
numiſſus ex ante geſto nõ agit.vt.j.de re.iur.qð qͥs.⁊ iõ pactum
ſerui nõ ↄfirmat᷑ expoſt facio.Sed ſi pacn ſunt ne aliꝰ petat ab eis

plene habuimus. S. e. ſi ibi. S. fi. æ.l. ſe. Sed a hocdie locuʒ habebii

hic. S. in actõne ꝓfecticij peculij ⁊ aduenticij quo ad vſumfruc.tm̃
vt. E. de bo. que li.l. fi.S. filij auu.

dꝛ. vita in rem.

Kiwne⸗
ſoötnn
ranun⸗
Nng⸗
ſannnil
ſgirſun
Nol Auſyn.
nnoerbo⸗
bie hobes,
1 etlgnit
ſonetocam
Vnnoraldic⸗
Punt .
icnal
alonii
1 co
nlenn⸗
e.7. oͤ
la. üc
W.
ong cb
li Pfuol,
ni.Afpent
rlam
o.n hypn
nl.

Peu
1 Mnnidci
ſnrus beni
ſtbenbona
Enmemmno
Dnmnalſuee.
ſcecaunh
MApebrünez:
Iſe nocgnft
nnnſts hen
fmdone
1f Pürmn
ulte
tälaunr
Cüſllugpiel
eriſri
W
Neſmepede
(Mermenie
nlosink
(ſibepuſone

=
S
S=

8
Munte
tWeſ
zunit
Milge
nm
e
ni

1
4 n
Mlittin

4 Arkit
z uut.

Aaeen
iſen iui
97 C s

Negridemaa
acn
mun .

mun ſi⸗1
lichlee⸗
utunſimt

Nimi
Nhene

nnss

ui Ampli. icẽ

x In auũt wmmicam. nam. S

p Expeditum. i. non ſemp eſt verum. Accur.
q Placet. ⁊ alijs.vt.j.ad mace.l.filiuſfa.in pᷣn.

r. Aſaxime. tunc magis videretur dubium.ſic.C.quod me.cã.
l. uj. Accurſius.

ſNMon habere. niſi ĩ caſib:vt ſi iſia rõne motus wnet vt puta
magiſtro. vł hoc

nnfinm,, e ⁊ iuliano placet:etiam ſi maxĩe qͥs
lius ſenatons.c gqdminiſtrationem peculij habeat
e caſtrenſi peuu conceſſam: wnandi ius eum nõ ba
lio vel q̃i donet. — . .
vt. . ð̊ adamini. bere: ſequit᷑ vt ſi wnandi cauſa de
tu. l. ci plures. non petẽda pecunia pactus ſit: nõ
§. in pims. 7.] . b h b .
j. S. ij.. J. w gentũ.Qõ ſi ꝓ eo vt ita paciſceret᷑
na.l.filmſſamn.

Item no. ex hoc aliquid in quo non minus vel eniã

qõ hic habes ꝙ

in generalt bnu Habenda eſt pacio.
wnatio vel dila⸗ Z Lpi. .
pidatio. vt. . de In autem wminicã pecumã
i en te crediderit? qð credendi tꝑe
nolis Ffrit pactus eſt:valere celſus ait.
æ.. quod vi aut . g Alius.
„ * . be. — . *⸗ 4 — .
de⸗ 6 ſol N epſona ti filijf.videndũ ẽ:
lcita. ſi qs rem ne aliquando et ſi pactus ſit
vervob. po ne ageret: valeat pactio. qꝛ aliqũ
l.j. S. fuali. . 3 filiuffa. hʒ actõnẽ veluti iniuriaꝑ.
na l npennt. Sec cum ꝓpter iniuriã filio factã
uus. in fi.pꝛim habeat ? pater actioneʒ tqͥn pactio

reſponi. filij nocitura nõ ſit patri agere vo
1 Brd eo. i i⸗ lenti:dubitari non opoꝛtet. Qui

ſi mmus. ł etis ſibi ticius œbebat:ſi a ticio petat:

mil: ſi tam̃ bona . .
fide non ammo n exceptione pacti conuenti ſub⸗
slci ſera. moueri poſſit ⁊ ebeat:quia pactꝰ
oꝛte qmia nõ ha ri „„
ſe iu no ba Videturnea ticio perat queſitu eſt

⁊ ſic nõ confidit HWZ

iure ſuo. hoc autem exemplum ponit ad maioꝛem euidentiam

fraudis non pꝛeſumende.
S. de peculiari dixit. HD
y Aalere celſus.ſiue die reddẽdi ſiue ðᷣ vſu.fecerit pactũ

non aũt pactum de non petendo facere põt. vt. S. l. ꝓxi. S. ſi films.

Et intellige hãc.l.qñ ſeruus mutuis pecunijs tm̃ ppoſuꝰ eſt. vñ ſi
poſt ↄtractũ factũ ex interuallo aliqd paciſcar̃᷑ qð noceat dno:nõ va⸗
let. vt.j.e excep.vh.l.apud.S.in hac. nam in acqᷣrendis non in

acqᷣſitis piudicat ſeruꝰ dno.vt.C.de acqrẽ.poſ.l.ſi.ſj ei ꝓdeſſe pot

etiã ex mteruallo.Si aliter dixeris:hec lex ſtare nõ põt:ſiue dicas

eam loq cũ habeat liberã admiſtratõz in oĩbꝰ:qꝛ tũc qñcũq; valerʒ
ſinue nullo modo.⁊ tũc in nullo tꝑe nocet. vt. C. qð cũ eo.ſi liberã
7. C. e.l.ſeruus. caute &̊ die ꝙ hẽbat ptãtẽ tm̃ mutuanch.
3 i Mͦpſona. hec lex ↄotinuatr᷑ cum. S. ſi filius.
2 Ne.pꝛo an.

b NQuin. pꝛo ꝙ. E&t no.qꝙ non tangit ad illam queſtõneʒ an filio

ſit nocitura. Zu dic ꝙ ſie: in pᷣiudicium ſui.i.ipſius filij. vt. S. e.
7 heredi.S. filia.ſj id verum eſt ꝙ filius inuito patre nõ põt actõnẽ

iniuriaꝝ ſibi cõpetentẽ remitiere in pᷣiudiciuʒ patris.ſj pater poteſt

inuito filio niſi patr ꝑſona ſit vilis ⁊ abiecta.vt.j.de imiur.h̊ ⁊ ſi.

S. tilio. Secus in qrela mofſicioſi teſtamenti: quã pater filio muito
non intentat.vt.j.de inoffi.teſta.papi.in pᷣn.l. Item nota actõnem

miuriaꝝ dari filioſami. ſicut.⁊ alie quedam.vt.j. ce iuch.ſi lõgiꝰ.

S.j.a..xæœ ac.⁊ ob.filiuſſa.⁊.l.in factum.

Cc llenti.nomine ſuo vel filij.

d Qm pecuniam ammo nouandh.

ę QDOutat. ĩmo videt᷑ ꝙ iure iſto habeat electõnẽ creditoꝛ. vt.C.

e fideiſ.non recte.hocdie non: ſj reum tm̃ pꝛius eligat.vt in aui.
fidemſſo. S.j.collatõne.j.non ergo debet liberari pnoꝛ debitoꝛ.
Sed dic ꝙ intercedendi moch qͥnq; ſum.mandando:conſtituendo

amplius eſſet ↄſecutus fuerit: rata

pecuniã a ſeruo ſtipulatus eſt quã

fideiubendo:alienam obligatonem ab initio ſuſcipiẽdo: ⁊ alienã iam
natam animo nouandi in ſe tranſſerendo: vt põt notari.C.ad velł.
l.j.⁊ hoc vltimo modo hic accipi᷑. Sed ſᷣm hoc quare dicit vminum
exeeptõne a debitoꝛe repelli:cum ꝑ nouatonem ipſo :ure fiat nouatio:
ſiue hoc agat᷑ tacite vel expᷣſſe olim:ſiue expꝛeſſe hodie vt inſti.qͥ. mo.
tol. ob. S. pꝛeterea.

. ꝗ.. , . 7.S. cñ ita. Rñ.
Julianus ita ſubmouendũ putat ie dtoptte dicit exce
ſi ſtipulatoꝛi in dminũ ipſi ſerui pioneʒ fact ſine in⸗
õ . tentois non iuris.
æ peculio actio danda eſt: id eſtti Zel diec hie fürt
iuſtam cauſam intercedendi ſeruꝰ actum in cõtrariũ:
habuerit: quia foꝛte tantũdem pe Bbioe po ne
. . 1* En“ 2
cume ticio vebuit. Oꝛ ſi quaſi file be argum e. mii.
iuſſoꝛ ĩteruemit:ex cã q̃ in peculiũ ¶ Ael poteſt pom ita
actio nõ daret᷑:nõ eſſe inbibenduʒ Pchnde enint poh
creditoꝛẽ quominus a ticio petat. cumia mihi debeas
Eque nullo mõ ꝓhiberi eũ ebere veem: ſtipuloꝛa te
ſi eum ſeruũ libeꝝ eſſe credidifſet. ca nlia erem min
Si ſub aditione ſtipulatꝰfuerim evbere inin ,
19 n et. zqan duenio de reddẽdo
a te q tci mihi pure veberet: an Sogmpho pron
ceficiente ↄditione ſi a ticio petam cbin. poc caſu per
exceptõne pacti ↄuenti ⁊ poſſim ? excepiõʒ liberaris.
beam ſubmoueri: ⁊ magis eſt ex vt.i. C . l be.
ceptionem non eſſe opponendam. f. OQuaſi fideiuſ⸗
S MM ſoꝛ.hec dicnio quaſi

u Apia.

.— AEP veiciu importat. nã
Aciſcicontra edictũ ediliuy impꝛopꝛie or̃ fide⸗

raA Ii'vor: ſi- iuſſoꝛ qͥ aio nouãdi
õ licet: ſiue ua pꝛo alio ſuſcipit
in ipſo negocio venditõnis gerẽdo obuliganoõz: ſicut hic
conueniſſet ſiue poſtea. ſecitt.
Aulus. g Aticio derat
Vod dictũ ẽ:ſi cũ reo pactũ neat ſeruna lalum
ſit vt nõ petatur: fideiuſſoꝛi 1 e fieri nouen
Ins t pou in nihilo te
quoq; competere exceptõnẽ ꝓpter negt h de e Hnec
rei ꝑſonam placuit:ne mandati iu naturaluer ſeruus
c1 ar. ſi obbliger intercedẽdo
dicio conuemat᷑. Jgit ſi mandati ehlget veigra ae

V iuſſo.l.ſeruꝰ inſao
⁊.l.ſequenti.ſecus in pupillo qui naturaliter ſaltim tenetur. vt inſti.

qui.mo.tolli.ob.S.pꝛeterea.
h Egune nullo. ſoꝛte vetur vel non detur actio de peculio in vminũ
⁊ ſacit.j.ſoł.ma.l.ſi cum wtem.S.fi.
i Eredidiſſet. ⁊ non habint eauiam intercedendi. vt. S. ꝓx.
F Si ſub conduõne.opponendam. nouatio em̃ nõ fit ea ſtipulatõne
que nõ coõmitti miſi aduemenie ↄditõne:vt.j.de noua.l.quotiens.⁊
l.nouano.⁊.j.ſi certũ petat᷑.l.pecuma.⁊.j.e ↄdi.inde.iuł.in fine.
Ip Aciſci contra. vt non agatur de anmali:licʒ moꝛboſum ſit.et
dic ↄ.qi.pter.nec em̃ edictum ꝓhibet paciſci.ſic.C.de re.credi.
l. nec filius. Uel ꝓpꝛe dic ↄtra echctum.i.edicti bñficium.nã
cum poſſu ſᷣm ius rechbere ſeruũ vicioſuz vel aliud ammal huuc ſuo
iuri poteſt renũciare.vt.j.de edili.edi.l.querit᷑.S.ſi venditoꝛ. Et hoc
ſi vterq; ignoꝛauit vicium vel moꝛbum.Si autẽ venduoꝛ tm̃ ſciuit:
non nocet pactum empton:miſi emptoꝛ ſciueru vel ignoꝛauerit non
iuſte.vt.j.de ac.emp.l.j.in fi.⁊ in.l.quero.⁊.ĩ.de edił.edi.l.querit
in fi. Concedo ergo ꝙ ↄtra id qð lex iubet.vel de quo ꝓhibet: pactum

interponi ⁊ paciſci no licet.vt.C.e.pacta que õ.ſj̊ dtra beneſiciũ legis
pot. vt dicq.j.e.ius publicũ. Item no.hic argu.qꝙ quilibet poteſt iuri

ſuo renũciare.vt.j.de mino.ſi udex.⁊.C. e.l.pe.⁊.j.e.pacium.

m Conuenſſet. vt venduoꝛ nõ teneatur de moꝛbo.
n Poſtea.cum hoc pactum fiat ad excipiendum tm̃: valet etiam ex

inieruallo.vt.S.e.iuriſgen.S.ſed cum.⁊.j. de ↄtrahen.emp.l.pacia.

o ꝗq Nog dictum. ſ. S e. ⁊ heredi. S. fi. sl
p Judicio.vel alio:vt neg.geſt.quo quandoq; agitur.vt ĩſia.
man.l.ſi ex mandato.S.j.gratia ergo exempli poſuit: e hac ſimilis
ratio eſt:vt.C.ð vſur.re.iu.l.finali.S.finali.⁊ infra ad mace.ſ̊ ⁊ ſi.
S.non ſolum.⁊ infra de mino.patri.in pꝛin.⁊.j.æ fideiuſ.marcelł.
2.]. libe. le,ſi quis reum.j.⁊.ij.reſpon.Sed lʒ pactũ rei ſideiuſſoꝛi

7

„

ℳà e

nito futuro.

b
4

ꝓdeſt ꝓpter ſeipᷣm:vt hic.tamen non eſt ita m bñſicio ꝑſonali quo po
teſt vn reus.vt quia ſit minoꝛ:vel talis q mꝙ; tũ facere põt tenet᷑.vt
C. de ſideiuſ.mi.l.j.q̃ eſt j.⁊.j.de re iudi.l.⁊ fideiuſſoꝛ.q eſt ð. quia
pacti bñficiũ ẽ reale ñ ꝑſonale.vt.j.de excep.l. exceptõ.j. Nñ.⁊. S.ſi.
a Sonãdi.⁊ idem m alijs caſibo quos diximꝰ.S. e.⁊ heredi.in ſi.

b Ammo. ſ. reo.

e Iieiuſſeri. h actio nulla ſit: foꝛte ſi wnandi aĩo

nra n iſ⸗ lſneaualuer fideiuſſerit.dicendũ eſt non ꝓdeſſe
it actũ vt enã huic on dei
ſiaeinſton pacrumn Erceptionem fideiuſſori.
ꝓſit: quo caſu wvli C Elſus:
chna n. Vus nepns nomĩe quam ex

fideiuſſoꝛ:vt.S.eo.

ieiuſſ. pactꝰ eſt ne a ſe:neue a filio ſuo dos
idẽ. S.fi.⁊.l.videlʒ

peteretur:ſi a coherede filij wos pe

licʒ ↄſtet fideiuſſor⸗ . .
nõ intereſſe: igtur tatur:ipſe quidẽ exceptione cõuẽ⸗
ee nnr tionis tuendus non erit: filius vo
uſſoꝛi: ſi hoc acuz exceptione cõuentõtis recte vtetur:
fuit ſpaluer õm io. qunppe heredi conſuli conceſiũ eſt:

nec quidquã obſtat.vm tm exhere
dibꝰ pꝛouidere:ſi heres factus ſit:
wrerek neͤ ma eeteris autem non conſuli.

ritus neptis petat i Ogeſ.
wiem. Vs agnationis nõ poſſe pac

d u Aus. Pro
miſit. ma⸗/

fNMon eru. ſj an 5, .
tota ws 1an pen to repudiari: non magis quam vt
ab eo:an vo ꝓ here Dicat quis nolle ſuuʒ liberum eſſe:

ditaria parte. Rñ. iuliani ſententia eſt.

cota.vt.qr.j.ð le.j
3.. ð lega.j. ſi fun „u-
dum ſub condh. §. es fratres ticius ⁊ meuius
libertꝰ. Ei ̊ qð diẽ

ꝙ vm ꝓuidetur alij nonvt in fine hnius.l.⁊ hic eſt cõtra.mfra de v.
obliga. eum qui.S.te ⁊ ticium. Solu.ibi ad obligandum vnum quod
fieri non poteſt: hic ad liberandum quod ſieri poteſt:vti.j.de ac.⁊ ob.
arrianus. Ael ibi credebat ulum ſolum futurum heredeʒ:hic ſciebat
7 alios futuros:vt argu.j.e.tale.S.fina.pꝛima verioꝛ eſt:vt ex.l.cõ⸗
traria patet. in fi. S. vbi aꝑte innuit pactum valere ad liberandu. Iteʒ
ad idẽ eſt ̊.j.d v.obliga.contmuus.S.finali.vbi dicit ꝙ nõ poſſum
vni ex heredibus ſtipulari quod eſt in dando:ſed quod in faciendo ſic
Solu.ibi in dando:hic autem in retinendo. Vlel verius:ibi acquirit
omnibus ſtipulatio:ſed exceptõne remouetur quem ſtipulatoꝛ petere
noluit. vt argu.j.quibus vt indig.cum quidam.⁊.C. fami.herciſ.
filie. ſic ⁊ hic acquirit᷑ exceptio viriq;:ſed vm tm̃ ꝓdeſt. Item ei qð di
cit filio directam exceptõnem pacti acquii eſt j. S.eo.⁊ heredi.S.nos
autem. ſed diſtingue:vt diximus.S.e.ſi nibi.S.ſi pactus. Item ei qd
dicit patrem filio acquirere:eſt g.j.de verbo.obli.quod dici᷑.vbi dicit
q ea que ſunt in faciendo pater ſilio non querit: ſed ꝙ hec exceptio
magis videtur datio ꝙᷓ factum: ⁊ facit ad hanc.l.infra. æ pactl.m.l.
Anus. Accur.
g i EUs. i. ius quod habet quis ideo ꝙ eſt agnatus vt in heredita
ulbus tutelis ⁊ in alijs.a idem dico ſi eſt cognatus:vt infra
de regu.iur.l.inra ſang.⁊ idem in iure affimtatis:vel quolibʒ alio ſi⸗
mihi quod renũciare non poteſt: vt argu. C. e.l.fſinali. Sed ꝑ ſentẽtiã
tollitur ius tale:cũ tali caſu faciat ſententia ius:vt.j.de lib.ag.ſi vo.
Sed nunquid ꝑ iuſiurandũ? Rñ.ſic ſᷣm io.vt.j. iniur.l. neq;.S.
ſed de condi. Tlel dic ius agnatõnis.i.neceſſitudo.vt.õ.de uſti.⁊ iure
l.finali.Accurſius.
um. 1. fiium.
Res fratres. nota appellatõne fratris ⁊ ſoꝛor atinet᷑: vi. j. ꝑ
lega.ij.lucius.S.queſitum.

C Ticius.pꝛeſens:ſed alij duo abſentes.

IVereditatem.ſ.matris. 1
m Cauerunt.i.ꝓmiſerunt ne cõmuniũ reꝑ noĩe decetero agerẽt: vt
patet ex vi huiꝰ vbi cauerũt.ſi autẽ ſimplicuer fiiſſent confeſſ: nulla
exceptio daret᷑ ex tali erronea ↄfeſſione:⁊ ſic non haberet locũ hec lex.
n Abſentes.maxume:nam idẽ ſi pñtes.cũ rũſio.l.ſit generalis.
qui non videt᷑ pacto perum: de quo non eſt coguatũ: vt. j.

o
D , Sen W Ewem Anb pnnn qui cum. S. fi. 2.j.e. emptoꝛ.S. lueꝰ.

ed ð.C.d tranſac.ſub pᷣtexiu.vbi dicii ꝙ pꝛetextu ſpeciei reꝑte nõ

reſcindi?᷑ guntao oi m quoſdaʒ:hic fuerũt wolo inducti dus
a tercio:ibi non.arg.C.e.ti.l.ſub pꝛetextu inſtrumenti.S.ſane.qð
eſt ſalſum:ĩmo ab vtraq; parte erat voluntas diuidendi:licʒ quedã
ſubtraxeru vnus.LZu dic ꝙ aut eſt petitio ſpecialis ⁊ trãſactõ:tũc
alteri rei ł ꝑſone non pᷣiudicat:vt.S.e.ſi Vnus.S.ante oĩa. Si autẽ

e vVtrũq; gene
—— 2- :ꝛVt H: i oĩbꝰ
⁊ ſeia cõmunem hereditatẽ inter ſe peente wii.
diuiſeꝛũt: inſtrumẽtis inter poſitis dtrana. Miſim
quibꝰ diuiſiſſe maternam heredi- auon wonb a
tatem dixerũt:nihilq; ſibi cmune vß.a qñ oubiũ
remãſiſſe cauerũt. Sed poſtea duo ſiner e s o⸗
de fratribus. i. memnus et ſeias qu vo ſhalio en pen
abſentes erãt tꝑe moꝛtis mr̃is ſue no⸗ nalis uif
& ageto qᷓ ad verba.
cognouere pecuniã aureã a frarre rahadto reſlrin⸗
ſuo eſſe ſubt:actã: cuius nulla mẽ⸗ git ad ſpeci pe⸗
tio in ĩſtrumento diuiſionis ↄtine⸗ titã vt.C. ð trqſ
. act. l. ſi de certa.
batur. Quero an poſt pactum di- Si autẽ peritio
uiſiõis ð ſubtracta pecunia fribus gnãł ⁊ trſactio

aduerſus fratrem competat actii. ſPais i aliore⸗

odeſ.rñ.ſi agentibus ob poꝛtig

e iudi. lʒ. . .

nẽ eius qð ſubreptũ a ticio dicitui trãaſaci.l.age.
li H tio hi Ilẽ adhuc 5 ſ. 5
generalis pacti aueti exceptio his v. ob. l. q rome.
qui fraudẽ a ticio cõmiſſaʒ ignora S.fi. vbi dicik. ſi
tes tranſegerũt obiciatur. xæ dolo erten cauerſi
vtiliter replicari poſſe. ſacturos contra
= Roculus viuennn udd
JIcũ fundũ meũ poſſideres: ar fecerunt: ꝙ
cõueniſſet mihi tecũ: vt eius ilo generali pa⸗
. cto:euã fideicõ.
a fratre fratri in

tempus moꝛtis relictum contineat᷑: vt pen nõ poſſit. Sed dic illud
ideo:qmia ſciebant c hoc fide icom.futuro:hic autem non de hac pe
cunia ſuberacta. Ael dic ꝙ licʒ ita ꝓnunciauerit ibi quidam: tamẽ
male ꝓnunciauit.⁊ ſi petat᷑ ſideicõ.⁊ obijciat᷑ exceptio pacti gnãlis
replicatio detur vt hic.⁊ ſic in.d.l.obijciet᷑ exceptio petuõi pene.

q ſ Icum fundũ poſſideres.ſecus ſi nibi tradidiſſem cũ poſſi⸗
Aerem hoc pacto:vt alij traderes:q; tunc haberet locuʒ pe⸗
nitentia: cum eſſet ↄtractus innoĩatus.vt.j. ↄdi.cã da.l.ddi.S.
j.ꝛ.l.ſi pecuniam.in pᷣu.
q Mihi vendicanti fundum. vt. j ſequit᷑. Accur.

r Ate.hic puncta:nam adhuc licʒ fecerun pactum poſſum vendi
cari a te:miſi in duobo caſibo. Pꝛimus quando iam tradicdiſti. Sed

ſi tradidit qualiter habet locum exceptio:cum ipſo ure non teneat᷑:
nec em̃ poſſidet vel wio vel culpa ceſijt poſſidere? Rñ.exceptonem
habet non actõnis ſed intennonis. VAel dic ꝙ de alio quoda vebito
feci pactum ſi illi poſſeſſionem traderes. Secũdus eſt qñ tua cauſa
hoc conuenit:⁊ paratus es dare:licʒ nõ adideris.⁊ ſic ꝓximus es
ſoluenti.vt in auten.vt exac.inſtan.w.S.fi.colł.v. Poteſt eſſe tua
cauſa:vt qꝛ alij eundẽ fundum ſub pena dare ꝓmiſeras:cin ie dare
ꝓmſi:vt in penam non caderes. Iteʒ foꝛte litigare nolebas:nõ qᷣdẽ
actoꝛi cedere volebas:vt ego ↄtra eum liugarem. Miſi ergo vel tra⸗
dideris vel paratus fueris tradere: ⁊ tua cauſa ſit actum beneficio
pacti renuciaſſe videris. .
ſ1 Aperatoꝛes. Pecumas.alłs pecunias ⁊ als vſuras.⁊ hᷣ
in pacto.ſecus in tranſactõne ᷣm yſidoꝝ.ſed tu dic idem in
viroq;. vt diximus.S.e.iutons.Ded videt᷑ valere remiſſio

vt.C. de vſur.l.aduerſus.que eſt ↄ:vbi ſi nõ petijt publicus admm

niſtratoꝛ vſuras:videt᷑ eas remiſiſſe ⁊ valet. Sʒ tu dic valet tacite
vt ibi non expꝛeſſe: vt hic.arg.j.de ꝓcur.l.filius.S. veterani. Item
