ꝰ. ſi filiꝰ auẽiat᷑:potit rſtitui. Nec xui ſumpler ? hec
relauo. nã idẽ in
ſpecie ñ dicit᷑ vtri⸗

q; dari:ſj cnilibet ſuũ ſi daret᷑.nam ſic ẽ in fideiuſſoꝛe cum ſit ꝑſona

le beneficiũ:vt.j. excep.l.excepnões.S.reih-.
g Interdũ.veluti cũ minoꝛ ẽ deceptꝰ aduerſarij calliditate:vt.C.
ce fideiuſ.mi.l.ij.in ſi.⁊ ſua reſtiiitiõe iuuatur fideimſſoꝛ:non mi⸗
nous: vt.j.ðœ excep.l.exceptiões.S.rei.qua etiam reſtitutõne põt
vti ſine minoꝛe:vt.j.de cõtra ta.ſi poſt moꝛtẽ.S.fi. t: hoc ſi wlus
dat cauſam contractui: als cum poſſet agere ex eo contractu. dicũt
quidã non reſtim. Alij contra: vt.j.e.m cauſe.ij. in pꝛnn. Si aũt
ſui ſacilitate: nõ inuatur fideiuſſoꝛ vel mandatoꝛ: vt.j.e.in cauſe.

N Waros Pr.

in pn. niſi aduerſanio in alium ſit regreſſus:vt in duobo caſibus. 95

ꝓcura.l.minoꝛ.⁊.j.d admi.tu.l.ij.
hb Eius.ſcilicet mmoꝛis. acuiiioorrrrrr.
i. Et nõ puto. licet em̃ pater qñq; fideinſſoꝛi aſſimilet᷑: vt.j.x ver.
ob. cũ filius.in pᷣn.hic tñ nõ.tem fideiuſſoꝛ habet regreſſum ↄtrs

reuz. pater nõ. Sed cur ſubuemit᷑ patri ob filij abſentiã: vt. j. de ac⸗

qᷣ.here.cũ quidã.in pᷣn. ⁊ nõ rõne etatꝭ:vt hic. N. plus facit abſen⸗
tia ꝙ etas:vt pʒ.j.e.l.auxiliũ.in pᷣn. ⁊..ex qͥ.cau.ma.ſi qua. Vel
im aliã litterã nõ eſt j.q̃ dicit ibi patrẽ abfinſſe.Jtẽ quõ poteſt eſſe ꝙ;
filius qui eſt pᷣncipalis eximat᷑ ꝑ reſtitutionẽ.quin ⁊ fideiuſſoꝛ ⁊ pa
ter incõtinẽti liberent᷑:vt.j.d reg.iurl.cũ pᷣncipalis.d hoc quidã

diſtinguũt: vt ſi totũ contractũ petat mmmnoꝛ reſcindi. ꝓſit acceſſoꝛijs

aꝗłs nõ.qð nõ placet.Oic ergo:ꝙ nõ poteſt totũ ↄtractũ tollere:nec

etiã obligationẽ ſuã ipᷣo iure:ſed exceptionẽ inducit reſtimno:vt.j.

X excep.l.exceptiões:⁊ patet.C.de fidemnſ.mi.l..f5.
k Excepta. no ad ꝓximũ: ſi pim ac. ſed ad ſupius dictũ refert᷑. ſi
igit᷑ ⁊c. ⁊ eſt rõ:qꝛ fauet lex bñ agẽti ereditoꝛlint alios male agẽtes.
iux id. marꝰ gaudũ ac. ᷣm aʒo. vel ſpale ĩ pecuma: vt.j.ſi cer. pe.ł.
ſigularia. Vel dic nõ ĩchget auxilio:qꝛ ſolũ miſteriũ pᷣbuit: vt nuũciꝰ:
lõ adiuuat᷑ ꝑ reſtiuti. „vt. C. qð cu eo.l.ſi ex ðciu
m Mõ erit reſtuuẽdꝰ. ſi auũt pai noĩe filij vt vefenſoꝛ k pcuratoꝛ
filij ↄuenit᷑. ł legimꝰ admiſtratoꝛ. petit reſtitunoʒs: nõ vt ſibi: ſ vt fu

luio ꝓſu: ⁊ ſic loqᷣt. j.e.pꝛi.j. Rñ.q eſt .itẽ moꝛtuo filio: vt.S.põp.
n SPoiit reſtitin. exq̊ hic ſiliuſfa.reſtumit᷑.nũqᷣd ẽ veꝝ: ſi ue pncipa

liter ſit obligatꝰ ſiue ex cauſa fideiuſſionis. Rñdet pla.vbi pncipali
ter locũ habet:ałs non:vt.C.æ ſiliofa.l.j.Sed tu dic ↄtra.⁊ quod

reſert ꝓ patre:vł
Franto leneieo mouemur qſi interſit filij pecu⸗
ſecũdo caſu nõ ſuc liũ habere. magis em̃ patris ꝙᷓ filij
Scs u bers intereſt. licet alid caſu peculiuʒ ad
modica ſit heres. filiũ ſpectet vtputa ſi i patris eius
Mos m nat bona a fiſco ꝓpter debitũ pecunia⸗
mocltea ſuckefe⸗· Fiũ occupata ſunt.nã peculiũ eius
rit ꝓ ea ꝑte nõ re· ex ↄſtitutiõe claudij ſeꝑat᷑. Ergo
erte.i ve etiã filifami. in wte captaz dũ pa
Mec ob. qð legi tri cõſentit ſtipulãti vtẽ nõ ſtatim
j.qdð cuʒ eo.l.j. cũ ⁊ædit: vel adhibẽti aliquẽ qͥ vtẽ
7. uij. qꝛ ibi ñ

m rẽ maions. vñ
ne ſubuemat ma⸗

qꝛ caſum aduerſumq; ac.vt.j. ver.ob. inter ſti

jY . SDarin ii J.
Ma; 1. . P . P»

—

in dicta.l.dicit᷑.ideo : quſucceſſerat ei ꝓ q̊ iterceſſaret. q̃re ꝓ here⸗
dhtaria ꝑte tenet᷑: vt.j.ð ſol.ſtichũ.S.adijtõ.⁊.C. de ne.geſ.ſi ab eo
Et cadut h̊ in dubitatiõʒ vbi pᷣncipalit᷑ accepit alienꝗ obligatiõʒ.alłs
ſi ꝑticipãdo vel fideiubẽdo tũc ſuccedẽdo pᷣncipali extĩguit᷑ acceſſo⸗
ria: vt.j.de fideiuſſo.l.generalit. Itẽ cũ ex cauſa ſideiuſſiõis nũqᷣd

e . „
mebat brpar be ſtipularet᷑: puto reſtituendã. quo⸗
res.ĩmo ſuo noie ¶ mꝗ wos ipius filie ꝓpꝛiũ patrimo⸗

46 5n5 e, Nore mü eſt. Siqs minoꝛ. xxv. Snis
beres patri vx ex ad arrogandũ ſe wdit: ⁊ in ipa ar⸗
e ue rogatie ſe circũnentu dicat.finge
ule pq mterceln em a pꝛedone eum hominẽ locuple
r ireren mons. rem arrogatũ. vico vebere eum au
olur̃ eetere diri: in integrũ ſe reſtituẽtẽ. Si
. re ppe l ioe quid minoꝛi fuerit fuiolamntnat le
icet pla. oxeru ggatrũ poſt moꝛtẽ patris:vel fideicõ
3. ar. J. e. cũ man⸗ TT. ——
dano. J ß ſi er euẽ miſſũ relictũ: ⁊ captꝰ ẽ.foꝛte dũ cõ
tu. 2. S. ſi aut ipye ſentit pꝛi paciſcenti ne legatũ pete⸗
Sed noeb. di retur: poteſt dici in integrũ reſtit
Pncipali ĩ vno ca retur: po in integrũ reſtitu

ſn ↄtraxit mino: endũ.quomaʒ ipius intereſt ꝓpter

ſpem legati: qð ei poſt moꝛtẽ pꝛis

ion ꝑ mino? i ↄpetit. Sed ⁊ ſi ei legatũ ſit aliqᷣd
ſiaiũ eſt ſubuenũ gqgõ pſone erꝰ coheret. puta ius mili
mĩon.id eſt ſi non

ſit ſoluendo ĩnñnnñs =
cuiꝰ fuit ꝓcuratoꝛ.hic aũt minoꝛ ſecũdario interceſſit:vñ qina hoc

1po deceptus eſt reſtiunt᷑. Item ĩ altero caſu nõ cõtraxit minoꝛ: ſed

ꝓcuratoꝛ eius.vnde ipᷣe in ſubſidi reſtituit᷑.

₰

Mec eo mouemur. q̃ſi mterſit: vt ſi dicã dari reſtitutionẽ pꝛi q

e burſa peculiari ẽ ſoluturꝰ.vt poni᷑.j. cæ.appel.l.ex contractu.
.S. filium. dic vtthbbb.
b Aagis. ↄꝑatiue pomt᷑:qꝛ ⁊ filij ĩitereſt: vt.j. dã.ĩfec.ſi filiꝰ.
c Sepat᷑ vt ſaluũ habeat filiꝰ.Sed an hoc caſu inſpecto dabit᷑ pa
tri. Reſpõ.nõ.vt hic:⁊ qꝛ aduẽticij cã ⁊c.vt.j.qͥ ⁊ a Ener Ikauli..
.S. hõ liber.
d Ergo.qꝛ oĩs minoꝛ reſtituẽdus eſt. ergo ⁊c.

e Mõ ſtanm. poteſt em̃ ſtatun ſtipulatõe paciſci qð velit:etiã ſine

ↄſenſu filie: ſed poſtes nõ:vt.C. de re.vx.acti.S.accedit.⁊.S.⁊ hoc
⁊ de in. v. cũ a ſocero.⁊.j.de pac..cũ wos.⁊.j.ſoł.ma.q̃tiẽs. Sʒ

puplici rõne nõ videt᷑ ecepta. Pauma. qꝛ ⁊ ſi nõ ↄſenſiſſet. tñ pater

ageret etiã ea ↄtradicẽte:miſi cãm iuſtã haberet ↄtradicẽch: vt.j.ſo.
ma.ſi cũ wrem. Sed dic ꝙ hic hũit iuſtã cãm:qꝛ turpis erat pſona
patris ⁊ ſuſpecta: vt.j.ſo.ma.ſi cũ wẽ.S.eo tꝑe. Secũda ecotra.
qꝛ ⁊ poſt ↄſenſuʒ nõ pt᷑ agẽ. niſi ex volũtate filie: vt.j.ſolu.ma.l.p⸗
wrẽ. q̃ ẽ 2. Sʒ dic ꝙ ii fint ſtipulatꝰ ad volũtatẽ ſilie.ſi ei tũc placu
eru. hic ex volutate gin. Vel dic: ibi ſilie volũtatẽ:nõ cetermiĩat illõ
ſtipulatꝰ ẽ: illu q
lia hic. H.nõ õ pꝛem:vt.C.qui ⁊ aduerſus qͥs.l.ſi.ſj ð maritũ:vt
in obligatiõʒ ſe reponat ⁊ ſoluat ſi dies reddẽde dotis venu: vt.j.de
ↄdi.ca.da.ſiqs accepto.⁊ maritꝰ reſtituet᷑ ð pꝛeʒ:vt.C. rpu.l.j.
fPatrimoniũ ẽ.ex hoc vbo duas ſoluũt quidã qoõnes. VUnã an ſit
mulier dña rei talis.ar.eſt h̊ ꝙ ſic.⁊.C. de iure dw.ĩ rebo. Lu dic
ↄtra.ĩmo maritꝰ: vt ĩ inſti.quibo ali.hi.in pn. Secundã.an mulier
poſſit ĩ vote inſtitui a patre:videt᷑ ꝙ nõ:cũ ſit ſua:vt i̊.⁊ qꝛ ĩ boms
patris nõ eſt: vt.j.ad.l.fal.pꝛ.ĩ fi.j. HF.⁊ tanqꝙ es alienũ pꝛis hẽat᷑:
vt.j.væ col.w.l.fi.⁊ q;ꝛ pater habet neceſſe ſilie reſeruare: vt.C.ðxœ
rei vx. acti. aut.ſed qᷓuis:a qꝛ nõ pt᷑ exigere ſine ſinie volũtate:vt.j

ſona ſpectatur:qui ſibi vebebit im⸗

ſequi᷑.diuoꝛno ⁊c. Itẽ quẽ reſtit iu᷑ hec fi-

re ſolu. q̃ hoĩem.S.ſi gener: ⁊ &ᷣ le.ij.titij.S.qm̃ ĩuita:⁊ vx col.bo.
ſiliũ. Sed tñ dico ꝙ ſic. Pꝛĩo:qꝛ ĩ quartã iputat᷑: vt.C.e moffi.

teſt.l.qm̃ nouella.Secũdo qꝛ ↄfert ex teſtõ ⁊ ab ĩteſtato:vt.cC.ð

colł.aut᷑.ex teſtõ.Et ꝙ h̊ dicit ꝙ ẽ eꝰ pꝛunomiũ ſbauch q̃ſi:vt.jĩ.ð
reli.l.in eũ.⁊ d pac.d.l.cũ dvs. MNec ob.qð dꝛ eã debere habere p

cipuaʒ ſi ſit
tie. dicẽdũ ẽ poſſe eũ reſtitui in ĩte⸗ Al e wr act⸗
grũ.interfint em̃ eiꝰ nõ capi: cũ pa S. videanp: qꝛ et
quartã debet hꝛe

tri hãc nõ acqͥreret:ſed ipᷣe haberet

t inſti „5Fr filius. tñ me
Et ſi heres ſit inſtitutꝰ.ſia pꝛe in nm es

pt᷑ inſtitui. ĩmo

dieb. c. emãcipatus ſit.mox patrẽ vbet vt in aut.
ebuerit certioꝛare nec fecerit cuʒ & aliud veuͦ eng
poſſet: qui eũ emãcipaſſet ſwi cogno tela tñ inſtituat
uiſſet. dicẽdũ erit poſſe eũ in ĩtegr’ ce ind m ri n
reſtitui:pato patre e emancipare. vre: vt m oim
Dompo · adiſcit: er his cauſs ex crrnmezn ne
quibo in re peculiari filijfa.reſtitu-⸗ tre vꝛder leca ci.
unt᷑.poſſe ⁊ patrẽ q̃ſi heꝛedẽ nomie cmnaſſe videat.

filij poſt obuũ eius ĩpetrare cogni⸗
tionẽ. Sin aũt filiuſfa. ſit qͥ ca⸗
ſtrenſe peculiũ hẽat.ꝓculdubio.ex

g Si qs reſti⸗
tuetẽ.i.reſtitui

7.8. de adop. l.

his qᷓ ad caſtrẽſe peculiũ ſpectãt in aſ pubes. Ded
integrũ reſtituendus erit:quaſi in B. en .
. . 2 . ma
ꝓpꝛio patrimonio captus. Ser⸗ kung mutron
uus auteʒ minoꝛ.xxv. annis nullo ocit: vt qꝛ ſer⸗
uus efficit. Sed

mõ reſtitui poterit: quoniã dñi -⸗ eit qʒo. videt
qð hic dicit᷑ nõ

putare cur minon rem commiſit. ebere locutal
Quare ⁊ ſi ꝑ impuberẽ cõtraxerit. temoc iati en
idẽ erit dicedũ: vt ⁊ marcellꝰ ſcri qñ bona flar⸗
ſr in i r . rogati trã ſibat
bit li.i. oige. Et ſi oꝛte libeꝛa peeu mndimiz eane
lij admĩſtratio mĩoꝛi noſir amiſſa zwrogaterlsfec
02 Di zͤ nõ tuer. ie ſec?: vt in⸗
maioꝛ dñs ey hac cã nõ reſtituet᷑ ſacheſetrerin⸗
7. C. d adop. lI.

pe. 1 ſic videt᷑ ꝙ nõ habeat iſte neceſſe petere reſtitutionẽ: cũ ho⸗
die nõ trãſeat. K. ĩmo neceſſe habet petere:qꝛ foꝛte male admmi⸗
ſtrauit: ⁊ ꝓpter ſuos malos moꝛes: enam quo ad vſufructũ:vt ex
pallegatis n. patʒ.
h Si qd minon. poſt moꝝeʒz patris. ſ. filio dandum. ſed quid ſi
muita patris. reſpon. hodie idem: cũ aduẽtitia querant᷑ filio:vt
E. de bo.q̃ li.l.cũ opouet: ⁊. C.œ bo.ma.l.j.
iPaciſcẽti. hoc pactũ valet: ſed repudiatio non tenet:vt.j. x
le.ij. ſi ita ſit ſcripiũ.S.ſi ſub oditiõe:⁊.ĩ. de acqui.here.is qm.⁊
dixi. S. e pac.l.et heredh.S.filia. ar. ↄtra huic.S.eſt. C. c vſuſru.

k Jus miline. i. aliquis redditꝰ exquo vnus poterat militare

⁊ pater renũciauit filio cõſentiẽte: vt ſuꝑioꝛi caſu. 2
¶Sed ipe haberet. cenſebat᷑ em vt peculij caſtreñ. Quid ſi ſer⸗
uo nulitia relinquatr᷑: Reſpõ.ipᷣa nõ oatur: cũ ſeruus mlitare nõ
poſſit: vt.C. qui mn. nõ poſ. ſuper ſeruis. ⁊ in aut᷑.conſti. que
dig. . ij. ſed exumatio ſic. ſi eu ſeruum ſauit teſtatoꝛ als non: vt
j. d le. iij. ſideico mmiſſa. S. ſi ſeruo alieno. Si autẽ pꝛopter coꝛ/
pons vicium militare non poteſt. tunc extimatio debetur: vi.j·v
le. j. filiuſſa.S. ſi quid. ”
m Et ſi heres.inſtitutus.ſub hac ↄditiõ.ſi a pꝛe ⁊c.

n Cum poſſet. certtoꝛre. S
o Emãcipaſſet. ſecus foꝛte ſi nõ fuit emãcipaturus: vt.j.qui.

ex ca.ma.l.antepe.
p Pomp. ouo ſunt hic caſus. Pꝛimꝰ ᷣm quoſdã loqmt᷑ quando
ex ꝑſona filij pater de peculio tm tenetur: quo caſu ⁊ filius ꝓ ſe et
patre. ⁊ pater eo moꝛtuo reſtirutionẽ petit: vt hic. ſecus ſi pater
teneat᷑ mſolidũ: vt qꝛ iuſſit: vt.S.e.l.S.ſed vtrũ:ibi ꝓinde ſi iuſ⸗
ſu æc. Secũdus caſus de peculio caſtrẽ.dicit. Alij dicũt ꝙ pᷣmus
caſus ẽ de quaſi caſtrẽ ſecudus de caſtren. nec em in alio pꝛofectu
tio ⁊ aduentitio intelligi poteſt: vt dicũt:cũ ibi moꝛtuo filio nul⸗

le remaneant obligationes pꝛo qmibus ſit reſtituendus: vt infra.

ceſiderãtẽ: vt H̊

mwtiih f

Piggtſt

Ccro t.ꝛ⸗ d
til

Wetelau ni

1 Duni
eir
Arlu
lortütſir
Mlnenrltsr:
ſ,renl.
Eiammn

(d

RLi ken

n Aliu
4

ſſtanni Umun
N. (dat

eef
igi dud
U

4
u M
n

1ſfüntinn
R

Mftniatis:

AEnmneet

(Aamn gintlgt
iimicüiriit

fargenmeſcndine
onnfgum it

atoni umien

epelngohrmmin
gunſtſrtͤi
emnurmitniin
neinn elttirgi
N ſalonetockſt
Utlenur ſoktfe

Nontnheht⸗

lriöentt

enlgpis
mirtuge

4 Kiingtti le

maz in
ionn
Ue

⁊cx fideinſ.l.qui ↄtra ſe.Sed certe ⁊ idẽ eſt in caſtrẽſi vel quaſi pe⸗

culio: vt nulle remaneãt obligatiões moꝛtuo filio inteſtato: vi. j

de ſtipula. ſer.l.ſi ſeruus cõomunis. Tu ergo dic ꝙ in pᷣmo rñſo lo⸗
quit᷑ de ꝓſectitio ⁊ aduentino.in ſecũdo de caſtreñ.⁊ idẽ in q̃ſi.in

quib oibo moꝛtu

res hʒ reſtitutõʒ
vt. S.ce in inte.
reſti. nõ ſolũ.et
j. e.mĩoꝛ. S. fi.

gq Quaſi here

dẽ.oli em̃ nõ ha
bebat heredeʒ et
ex caſtrẽſi pecu/

lio:mſi ex teſtõ

o filio q̃ſi pater heres olim. hodlie vt verus he⸗

̃ Ffrica.
Tenim quodcũq; ſeruus ita
gerit. volutate wmini gerere
intelligẽdus eſt:⁊ magis hoc apa⸗

rebit.ſi aut de ĩſtitoꝛia actiõe que⸗

rat᷑:aut ſi ꝓponat᷑ maioꝛẽ.xxv.an

hodie mñ iuchciali ſmĩs iniueniẽte: vt ĩſti.q.ali.li.vł ñ. S.nũc admonẽ⸗
1 In edẽ. ſ. ſacrã: vt.j.poſi.l.j.S.ſi pecũia:ĩ fi. F. ‚di.⁊.j.ſtani.
K Altra. vſuris. hec rõ nõ ẽ nccia. nã ⁊ ſine vepo ſitõe ñ currũt vſu
re: vt.j.ð vſur.l.pecũie.S.ſi.⁊.l.cũ qͥdã.S.ſi pupillo.el dic ꝙ bo
na ẽ ro.⁊ erãt vebite ex ↄuẽtiõe vſure.ſ̊ ĩ.d.l.cũ qᷣdã ꝑ officiũ iudicj.

eſt ei ſubueniri: quaſi geſtũ ſit cum

eo.Et ideo ſi minoꝛ coueniat ebi⸗

toꝛẽ.adhibere debet curatoꝛem vt

ei ſoluat᷑ pecunia. ceterũ nõ ei com

pellit ſoluere. Sʒ hodlie ſolet pe
cuma in edẽ veponi: vt pompo. li.

7 in.d.l.pecũie nõ⸗
dũ ceꝑũt currẽ ma
loꝛes:iõq; facilius
pñt ipediri:vt.C.
ůe vſur̃.l.fi ñ ſtat.
Bel creditor.
vł et ipᷣe ebitoꝛ. ⁊
hec eſt rõ bona.
m Solui. ſ. ſolʒ.
n Permittit. ex

gri altren re. l.. ms ne gociũ aliqð gerendũ minoꝛꝛ xxviij.ſcribit. ne vel vebitoꝛ vltra. oſtõe. ad petẽdos.
, n here. ab u⸗ Mãdaſſe: T illũ in ea re ceptũ eſſe. ĩ vſuris oneret᷑: vł creditoꝛ minoꝛ Lesoren no⸗
Mise e .en–sgss. „ Lpianus pgat pecuniã: aut curatoꝛibo ſolui i lirez: vt Rndet
5äs I tamẽ ſeruus fuit is cui fi ſiſunt. Permittit᷑ etiã ex ↄſtituti ra. . ue inine .
nit ri. adulto tñ e deicõmiſſaria libertas debe-⸗ one pncipuũ vebitoꝛi opellere adole a ec ganleltei B
. mſentt heculii batur pꝛeſens: 2 fuir captus cum ĩ ſcẽtes ad petendos ſibi curatoꝛes. reun cogit. Si cõ
d rractd tacla dem moꝛa ei fit: poterit dici ptoꝛeʒ Quid tamẽ ſi pᷣtoꝛ vcernat ſoluen Mini neoergi
oer i vꝛt.j. e. c man-· ei ſuccurrere opoꝛtere. dã pecuniã minoꝛi ſine curatoꝛibo git aliquẽ elige: vt
Närn darrrrrr— i Bem. ſoluerit: an poſſit eſſe ſecurus du J. ve mue. l. q bʒ.
1ioe: 1DPer ipube⸗ r DDH 2 S.ſi pupillꝰ. et. S.
gin jju re. ats ivube. Inonbus. xxv. annis ſubue bitari pf. Puto aũt ſi allegas mino dear q 5. el
. OIn⸗ Wf ars Runhubere Iinit̃ ꝑ in integrũ reſtitutiõeʒ: rẽ eſſe.ↄpulſus ſit ad ſolutiõʒ:mhil noõ acapu iuns:co
E ſ wmi⸗ non ſolũ cum ve boms eoꝛum ali- ei imputadũ: niſi foꝛte quaſi aduer Kin Aleprai
ini d x Zicendũc; quid minuitur:ſed etiam cum ĩter ſus iniuriam appellandum quis ei bus vt. d. l. q by⸗
Neni d⸗ anenapk, ſit ipſoꝛum litibus ⁊ ſumptibo non putet. Sed credo pꝛetoꝛẽ hunc mi ürand ſanlern.
wmni e pubere no ceſlar vexar.. Bem. noꝛem in integrum reſtitui volen⸗ Eimd ti ſi al
ee omune auxiſu: It ptoꝛ: quod cum minoꝛes tem auditurũ non eſſe. Mon ſolum legãos. i. ebior.
. e vt. j. de pecu. l. n1 5= e ve n 5 p Imputäduz.
icummimu rxxv. annis natu geſtũ eſſe di aut in his ei ſuccurrit᷑: ſed etiã in i⸗ ꝑ no ar. q iuſtho
4 i bere. cetur. Beſtum ſic accipimꝰ. quali-⸗ teruentionibo: vt puta ſi fideiufſo⸗ iudic excuſat a ia
J 1 nafm y e Tei vo/ tercũq;:ſiue ſit cõtractus ſiue quid rio nomie ſe vel rem ſuã obligauit lle nodats
Mii ũtate. aliud cõtingat. pꝛoindeſi emit ali⸗ Pompo. autem videtur acquieſce⸗ ad ſik.l. ſi js qſi.
. i nustelonet. Nuid: ſiue vedidit: ſi ſocietatẽ cojt re diſtinguetibo: an arbiter ad fide .5. url ol iu.
Ivet. . e. cum mã ſi mutuã pecuniã accepit: ⁊ captus iuſſoꝛes ꝓbãdos ↄſtitutos eũ ꝓppa⸗ ʒ lu g Rmerl.
de gers. eſt:ei ſuccurretur. Sʒ ⁊ ſi pcunia uit:an vo ipᷣe aduerſariꝰ:mihi aut ¶ iurn. ·q uſſn. er
Pn Ne uf w inſti. ßa ſiis eia debitore paterno ſoluta ſit: vel ſꝑ ſuccurꝛẽdũ eẽ videt᷑: ſi mĩoꝛ ſit.⁊ erci riſnen,
W 11 ſne HAcPrio: ⁊ hanc perdidit. dicendũ ſe ccũuẽtũ wceat. Sʒ ⁊ ĩ iudicijs eir ſeo plu.
d murdn ruti bꝛo vel ſeruo. ss l G gr.l.ij. *
kamn b ſ I tñ ſeru. in rẽ moꝛa ei fit. etiã ſine ĩterpellatiõe: vt. j.ö . l.ꝙꝙᷓ. .l.ꝙ pᷣncipis.⁊.op.fac. j. qꝗ ĩ frau. cre.l. qᷓ at. S. apo labebez
Anpdmmmtn: vlur/ moꝛa. in pᷣn. q̃ in libertanbo fit: vt hic.itẽ ĩ ꝑſonam 7. J.ð ſoł.ſi ſtipulatꝰ.S.ſi lancẽ. Qñq; ñ: vt.C.ſi ꝓp. pu. pẽ.l.fi. Itẽ
EH minoꝛü in bonefidei iudicijs ? legatis. 1 fideicõmiſ. vt. . in qui. nõ ꝙ coacta volũtas excuſat᷑.vt. C. ð ſepł.vi. l. ᷣuos.. C. adul.
ar i,d cau.in inte.reſti.non eſt neceſ.l.in mio. l. fediſſime. ⁊.j.œ reg.iu.l.velle. Jtẽ nõ cũ debitoꝛ pupillaris ſoluit
Wala CSuccurrere.qꝛ intelligi᷑ uber moꝛa fada: vt. C. fideicõ.li⸗ aut ↄſeqt᷑ plenã:aut plẽioꝛẽ:aut plẽiſſimã ſecuritatẽ. Plenã vt ſi ſine
ancno g nt l.cũ libertatẽ.qð eſt verũ:ſed nõ ꝑ reſtuutiõeʒ.Dic ergoꝛ ſi inte auẽcte tutoꝛis ⁊ iudicis ſoluat᷑ pupillo.naʒ viraq; obligatio remãet.ſ
2 nan rim fuit inſtitutꝰ ſõ condi.dancdi.quã no impleuit credens ſe non ſi m̃ ſalua pecũia ſu:hʒ exceptõʒ: vt ĩ ĩſti.q.ali.li.ł ñ.S. fi.⁊.j.ð ſolł⸗
— liberum per moꝛam heredis: vt dno nõ quer eret:reſtituit᷑:vt im· i pupillo. Plẽioꝛẽ vt ſi cũ aucte tutoꝛis.qꝛ tũc vtq; tollit. ſ pĩ ĩte.re
nraut uumn pleat condit᷑.⁊ idem in legato. nam et in lucro ſuccurrit᷑ ut. j.e. ſtitutõ ſuccurrit᷑ ſi eã ꝑdiderit:vt.j.ð admi.tu.l.luciꝰ.S.tutele iud
auur: uin ait pꝛetoꝛ.S.hodie.nam ⁊ medio tempoꝛe queſita poſt moꝛã debet co.⁊.S. fi. ⁊. C. ſi tu.vł cu.int.l.et᷑. In caſibo et᷑ ſola auctas tutoꝛis
ſcrus. in timtn ſibi dari: vt.j.de le.ij.ſiquis ſeruo.libertatẽ autẽ ipᷣo iure habet plẽiſſunã lihatõeʒ iducit:vt.C. admi.tu.l.ſãcimꝰ:ĩ fi.⁊.l.ↄſtõe.⁊
ſam ginn vel traditur matri ad manunnttẽdũ:cum fint facta moꝛa matn. dad trebel.l.ſqcimꝰ. Plẽiſſimã at᷑ vt ſi cũ aucte iudic:vt ĩiſti.q.ali.li.
walmg mnti non ex interpellauõe: vt.j.xe fideicõ.li.l.cum vo.S.aſparet.⁊.IO. vxł ñ.S.nüũc admonẽdi.⁊.C.ð admi.tu.l.ſãcimꝰ.a h.Econt᷑ ſi ſolui
erimun certe.ſed none eo caſu quo tradit᷑ mai poteſt reſtitui: vt ꝓ inge⸗/ qðõð dʒ.nec facit accipiẽtis:nec lihat᷑ niſi ↄſũpia pecũia:vt.j.ð ſoł.qꝙ;
nuo habe atur. ſoꝛte ſic. G ſi foꝛte. S. fi.⁊.J.ſi cer.pe.l.nõ oĩs.S.ſi pupillꝰ.⁊ hoc ſi vebituʒ ſoluit
Ne ito iiß⸗ d m Inonbo. litib: vt in locuplete hereditate quã repudiare vtroq; iure. Oi at vebuũ im̃ ciuilii vł idebuũ viroq; iure:coĩ iure vt
„aEi vult iõ:q; młtis moleſtijs erat ĩplicata: vt.. arb. cũ.. maioꝛ tutꝰẽ adi.ĩde.Si debuũ nałr tm:hʒ ĩ ĩtegꝝ reſtoeʒ ſʒ pla. Idẽ
iutcnicſ ⁊. jJ. ad tre.l.qꝛ potat.Eadẽ ̊ rone nõ reſtuuit᷑ ͥ traſacnõʒ.lʒ mł i adulto ſʒ nos.ſ̊ ĩ pupillo ſʒ pla.ſecꝰ.qꝛ ſine reſtõe:vt.j.d ↄch. ĩde.
e tomag erat i debuo:qꝛ et᷑ verũ vebitũ ſine moleſtia ↄſeqᷣ nõ pt᷑ q Audituꝑ ñ eẽ.ſ̊ cur ſecꝰĩ vẽdẽdo pᷣqio:ſi pᷣſes vðcretũ ĩ/ . intdũ.
S e a It pᷣtoꝛ. geſtũ. hec dictio extendit̃ h̊ vltra ſuã ſigniſicatiõ, terpoſuit.nã ⁊ pꝰmioꝛ reſtitui᷑:vt. C. ð p.m.l.ſiqᷣdẽ:q ẽ ʒ?⁊ Rñ.ibi
cenn li vt hic ſubijcit: ⁊.j.d v.ſi.labeo. nñn tarat pciũ Iʒ iubeat diſtrahi. at hͥ totiꝰpᷣbiti ſoluiõʒ facẽ iubʒ. Ul me
i gn iui fQuid aliud.nuqd ergo ĩ ſpnalibo:vt ſi renũcianit bñſicio ecle lv.auð ĩ ſolutõe qᷓ fit ex nccitate.iõq; pmptiꝰſuccurrit᷑ öbitoꝛi: vẽditõ
63 uinge⸗ ſiaſtico: videt᷑ nõ: qꝛ ĩ illis vt maioꝛ admutit᷑: ⁊ agit ⁊ couemt:· cæt᷑ ex volũtate. ꝑmittit eĩ pᷣtoꝛ vẽditõʒ vt ibi:ſolutõʒ iubʒ vt h.ar.j.e.
urinn enz ſi ſi moꝛ. Iẽ duo: qꝛ magj vider exhonoꝛatꝰ ꝙ, danũ paſſus. x. Mõ ſolu. diſtiguẽnio:iĩ hũc modu quẽ ſbijct: ec ſi mioꝛ. S. plt.
4 45 tünni, Itẽ Z. ſ. e.l.veru.S.ex facto.m ſi.S.ſo.vt ibi. vt alio caſu teneat᷑: alio ñ. ⁊ eru ar. ꝓ eo S.q ſa.da.cog.l.ab arbitro.
hitjnlli g Coõuemat bitoꝛẽ. extra iudicin:vel ĩ iudicio xᷣ facto.nã de in ſSoceat.qð ſꝑ pᷣumo:miſi in rem ſusʒ ſideiubeat:vt.S.q ſai.da.
unn . re nullo modo poteſt: vi.C. de aut.p.l.claru. cog. ve die. S. j.a ar. J. pecul.l. ij. S. iuk. ⁊ hoc ſiue pꝛe: ſiue ex⸗
h Dʒ mioꝛ. vt, C. ꝗᷓ pe. iu. . cu. l. admone. 7, &. ſi aduer. ſo. I. j. traneo fideiuſſu: vt opi. 5. e.l. ij. S. vtx. Acur. —

4 ſed
B . i. vt fructus. accurſius floꝛen. crethi
2 Sec in indiciſs vn agit. fone pnnſerat pena ſn gere: vel ile Saeae vr e. it aduer. ven. l.ſi. idem ſi par iat enome . nni
em ſucceſſit: vel vimnſit allegatides in cai e nlot/ art. E. Prxr· „ammnũ: vt. j. e. ſi ex cauſa. a.l. penuł. in alijs. autem reſtituitur lihmn d it
·ſ vel errep gi uenk enen vamfarn pe. ꝛ0 quolibet damno. dummõ nõ menime⸗ * 20 ben negligenn. riid 4
b Sed ſi hereditatẽ.lucr vel de 4 e. . lat: vt infra eodem mutoꝛ.]. reſpon. et. l. rbilo
c el alia ureeſnie: veluri fideicõmiſſaria heredit as ei reſtitunt᷑ icet fraus non ineruema Penrätunorge. ai,
qꝛ tũc effeciu adaʒ ,„ . „— . . ireindo pe
heres eſt vt. j. gd (ubuẽit: ſiue dũ agit ſiue dũ ↄuẽiat reſtituũt: vt rurſus admittat᷑ liciia inn Reſtitutus umi
14 eanc, 3. capt? ſit. Sʒ ⁊ ſi hereditatẽ mioꝛ tio. Icdẽ faciüt ĩ bis reb qᷓ ſeruari mnſeeur unter, unt 4
e Ran 0. . 57er, — . . iſnerto orit farié e ſnoꝝ. ach in
na ſh adijci cã cõ adijt minꝰ lucroſ ã:ſuccurrit᷑ ei:vt eis cebẽt. qo circũſpecte erit faciẽ⸗ rraneor: vti un un e N
ſeruãdaꝑ liberta⸗ ſe poſſit abſtinere. nã ⁊ H captꝰ eſt. dũ.Ceteꝝ nemo accedet ad empto⸗/⸗ ſti. æ here. qua. rtgloß, 4
ir mena od, Zas eſtĩ bonopꝝ poſſeſſiõe vł alia nẽ rerũ pupillariũ: nec ſi bona file oil crraneit nu I
U. . * * T . . . . — I 4
J. · Cel occnpa ſucceſſiõe. Mõ ſolũ autẽ filꝰ qui ſe diſtrahant Et diſtricte ꝓPbãdũ eſt „ Kurſus ro⸗ igi N
honacterm. miiſcuit parne herechtati: Ha ſi ali⸗ in rebo qᷓ ſoꝛtuntis caſib ſbiecte ſüt ſtran eris ſina, tat e
qꝛ exmic qi berres qg ſit ex neceſſarijs mioꝛ ãnis: ſiſi nõ eẽ mioꝛi aduerſus emptoꝛẽ ſuc⸗ uetn entns P 1
viaet vt e lve mõ reſtitutiõeʒ ĩpetrabit. veluti ſi currẽdũ: niſi aut ſoꝛdes: aut emideés vi. . ſiſepi in rtmn ill
c um er ſeruß ſit c. libertate inſtitutꝰ. di⸗ gratia tutoꝝ ſiue curatoꝛũ wceat. eccatilii. uannn
neceſtariis . en ccendũ em erit ſi ſe miſcuit. poſſe ei Reſtitutꝰ aũt cũ ſe hereditati mi m no tra ſen — be⸗
rmns neceſß, ſbueniri etatis bñficio:vt hẽat bo⸗ ſceat: vł eã adeat quã repuglann. ena errd rntn.
. . — . gr. ſeg aat e. 2 15 6to/
ſii: x here. qua e non ſuoꝝ ſepatiõʒz. Plane qui poſt rurſus reſtitui potit: vt ſe abſtieet remn nig nom e
ir en adirã bereditatẽ reſtitui᷑: ebet p⸗ 25 reſcriptũ ⁊ rñſuʒ ẽ. Sʒ qð pa ⸗ eſre velutona:t ſirn.
pla. qar iyuberes ſtare ſi quid ex hereditate in rẽ e?ꝰ pamia. li. ij. rſoꝛũ au. minoꝛi ſbſti J eus ſ ntꝛr ſling
1. q ta 1 are n e er⸗ 15 T. ,7 1 Ael dic: ꝙ ſi ſel inct
eu r ee peruenit: nec pijt per imbecillitatẽ? tutũ ſeruũ neceſſariũ. repudiãte q-1 Zcocella: a rer ni ini
puberes m'cirra etatis. NModle certo iure ytimur: dẽ hereditatẽ mioꝛe: neceſſariũ fo⸗ vat wwtte nni ſuhnmal
reſtitutiz ſrad⸗ vt æ ĩ lucro minoꝛib ſuccurratur. re:⁊ ſi fuerit reſtitutꝰ minoꝛ: libeg ation? peus⸗vt ſnü Sin
aererlſpuber⸗ l p Hmpo. mhilonun remanere. Si aut pbus Er bo⸗⸗ l.. uii
arr mn. Tſi ſine wlo malo cuiuſch minoꝛ adijt herediuate:mor abſt n nane iſit
F deird legatum repudiauerit: vel in tus ẽ: ſubſtitutũ pupillo ſeruũcũli Sata:ndeumm fiiie
onẽ inemt: vt hie optionis legato captus ſit: vũ ele· bertate nõ voſſe heredem exiſtere: ernmcin ling/ n
viar: eaeg. git deterioꝛem: vel ſi duas res ymi neq; lberũ eẽ: non p omnia verum 2. vr. . ſiſm aſellt, ſ
enne ſerit:llam aut illam: 1 cioſiotem eſt. Mam ſinõſoluedoherehtas. geimre re uen
ipubes adiuit en vgerit. vbere ſbuẽiri ⁊ ſöuemẽdũ abſtinẽte ſe herede ⁊ diuus pius re irndne noui ginan
auẽte moin eſt. Queſitum ẽ ex eo ꝙ in lurro ſcripſit: ⁊ imperatoꝛ noſter: qui queſute. a annq mmiui
pallat pubere moꝛibo ſubuemeduũ dicif. dem enã in extraneo pupillo locu, que pmo mictea numd
mmnoꝛes. xx. änor (res eius venierit: a exiſtat qͥ plus foꝛe neceſſario ſubſtituto. Et quecd änunr. eulit inicnii
iien truo au liceat᷑:an ĩ integrũ ꝓpter lucrũ re⸗ an liberũ manere: tale quaſt non „» Se gada euntel
dic ꝙ anteq; inn · ſtituendꝰ ſit: ⁊ quonidie pᷣtoꝛes oos ⁊ heres maneat: cũ pupilłꝰ ipetrat apt. Pamig. in ngtnir ,
ſcear hi ſenation = ſi leruus ſubſti⸗ Paaimiu
iperrares vt.eotccckck ri 3 4 ilins fuit reſtitutꝰ vt adeat q repudiauerat. usſuibenen
Sõ ea etift iie naeſtnt ve znrnd enu rehaneat liber. non autem heres. Secuduũ ꝙ ſi pu⸗ ueſeſfa.
nbde ſehat⸗ crecer vo ijs. in fi. 1 inſti. œ here.qua. 2 dif. S. j. Rus pꝛimo adiuit. per reſtitutionem fuit abſtentꝰ. ꝙ ſeruus tcumnzne
ce decr an hare.l merel rns. n. Wnn een 7. neq; beres. neq; liber ent. Auctoꝛ aut bunslmd en rephenatt. nkene
Aue rr; in figr. nʒ itat repudi in ſecũdo decto diſtinguẽdo. poſtea in pnꝛmo. S aũt pupillus in mdt
eIAnpettrabit. in õ wio berecnter⸗ repne e ſoend ommiſſet rgenanto. ab lteſtato teneret. ſubuenit ſb⸗ Ansmngt
Mone. Hl . g de ube. lel.noꝛ decedẽs. . j. e.qdð ſi mĩio. X. ſntut ſicut ⁊ alijs ex teſtameto bonomrtedtef⸗ ce vul. ſub. l. mo⸗ lenſnntin
Pe . .i j. e. l. S. plane. 1. J. ſiqs omi. cau. te. l. j. in pn. DS ehIma.
reſtuͦntio ſecus ſi de wlo: vt. . e rehin: l, m fmu. 7. lt.l. ier e randd. nbhhereo: vt ar-.. w im. l. cum pꝛetor j. K.eii mum mſei,
fauſa.Snn ſi als. lex ⁊ ſi ſine wlo. ſ ſui facilitate. quo coꝛrigitur nirr. inf⸗amgn
Kwlo in dbe eeterek arugg, Hop ommia ver eſt, duplexvictſ pap.. ſitchnit
“ Buns res.duo vnuim 4 bãc vl illã rẽ ꝓmituit m i0. vt. j. dpo b Abſtmente. p in imegrũ reſtitutionẽ. WNN
35 l.ei apõ. S. q ſi de płibo. vñ vider᷑ vruq; veberi: vt. j. de ↄſti. pe⸗½ Cc In extraneo pupillo. vbi plus dubuaboeock. Jonſinoghen
in. lian . T.e ver. ob. ſi duo rei.⁊. j. de au. ⁊ ar. le.ſiquis ſe. kea d Subſtituto. hoc ex benigmitate cõcedit᷑: qñ hereditas non eſt Moydeerumſcn
r. drra. ſa dꝛ. le. ce. l. ce illnuc. ſoluẽdo. ne defunctus iuria afficiat: vt in inſti. qin ma. non po. ſimetnm aſn
1 2* pcioſioꝛẽ. qꝛ et eterioꝛẽ dãdo poiat lihari:vt.j.xæ iu. v.l. .F. licet: vbi aũt eſt ſoluendo: nõ cur auit lex eũ cogere. cu ver ne manſamfwittrt
lerũq;. ĩ ſi. Sʒ qd ſi vtrũq;; Rñ. repent quã vult et maioꝛ adi. ĩide. nt ꝙ plures vellent: vt ar. E. xe nece. ſer.l. fi. poteſt tm ſi vult. ſt nnnſemehrt
. ueſitũ di: vt. . pril. . hodie. vt. E. adi. in. I. pe. alij legitimi nollẽt: a ſic diligẽter nõ. ⁊ bñ. ꝙ nõ vt heres adnnt- uunel iml Tn
m Qui plꝰ liceat᷑. pt᷑ plane legi.uẽ põt intelligi vt ſi vẽdita fuerit tuur bic neceſſarius: ſed vt quidam miniſter. Et idem dicut qui Wufninnn trnn
1 b pacto adiectiõis ĩ d: ⁊ poſt di offerebat quidã melioꝛẽ ↄditio, dam in quolibet exiraneo ſubſtituto: vt tai caſu reſtuuuto.ſ.here⸗ raton .fngl.n
ſneunk minoꝛ quaſi parun tempse aſpoſuerit. de: vt dumittat. non adnnttit iure ſubſtitutiõis: ſed legitum voc ttufirſi
Nſ facmt Abauch maxime. tur: a pꝛo eis eſt. . xe impu. a ali. ſubſti. l.poſt aditã. æ. . æ ſuc⸗ nſnvinnn
. Seruari rebẽt. vel qꝛ hoc teſt atoꝛ pcepit.vel lex pᷣcepit: vt.C. ̊ ceſ.edicto.l.ſi.⁊.j.æ acqui.here.ſi minoꝛ. Tu dic ĩ extraneo ſe⸗ umfzbentei
p erin . e.§ j. 7. S. ij. fi cus. ſ. vt admittat᷑ vt ſubſiitutus: vt.j. œ re iudi.l.ex. ↄtractu.et npaſtreh -
e c ademrigt iiaratio. ad rerur. l. .F. ſics adita.a. .i S.li bonor. 2. . oe vul iwmwcl. maumne
Diſirahhank vt p a. . e. ꝙ ſi minoꝛ. S. nõ ſemp. ⁊. E. ad tre. ſan- ij. . ego etiz. Mec ob. d.l. poſt aditam. qꝛ nec videt᷑ adita darà f‚’e mickern
Rmms, in Pn. 1.7. de admi. tu. cũ plures.S. j ſtuunone: vt. C. xe ĩ inte. reſti.l.non videt. Itẽ nec dic. l. . de ſne⸗ Waiken
Et diſtricte. ecce quare dixit arcũſpecte.ac. edic.l. fi · ſi recte ibi caſum poſueris. Paꝛioꝛ em̃ cognatus iꝑe uſt iiht

mp⸗
maſie
üeſ
eteſüͤt
niſo⸗
andes
weeat.
Am⸗
liant.
lien
göp⸗
Niſſ
iq
üſo⸗
vlber
iit s
radſti⸗
möcäl
ger⸗
uam
tdt

ſinon
arar

ſgi
EN
n
Cn
Sr
iit
mi⸗
wurr
pinn

nt.
A

Gmnu

u
ſenuet

1 e uritholin⸗
rn Dlid
immuͤße

un .

utone.

1trend nl
Nnorn Nſ⸗
rirub

1

5 e

C

16—

excluſus. ſcõns c;. ſed qꝛ poꝛ minoꝛ fuerat. reſtitutus eſt vt adiret.
item impetrauit vi abſtineret. veinde ſcõᷣus tpe quodã excluſus vo⸗
lebat admitn. quod videbat᷑qꝛ exquo repudiat pmꝰ. ſcõi tẽpoꝛa ce⸗
dũt vt ĩſti.. bo.poſ.S.ſi.negat᷑ tñ.qꝛ hinc obſtat pᷣterua negligẽtia
Tlel dic ꝙꝙ wi loqtur in cognato.qͥ tempoꝛe haꝝ legũ de iure pᷣiono

tm̃ admittebat᷑.
cui pᷣtoꝛ ſuũ ideo
nõ vedit auxiliũ
ne qð poꝛi dedit.
iſti id ipᷣm ↄcedẽ
w auferre videa
tur. ſic q; ius pᷣ⸗
toꝛiũ ludibꝛo eſ
ſet. agnatus aut
ſuo mre ſuccedit
nec excludi per
ius pionũ. vt. .
ad tertul.1. j. S.
ſi qs adita. nam
ſine miſterio nõ
põit᷑ ius ãtiquũ
.1. lex. xij.ta. que
vocat agnatos.
nõ dicit ins pio⸗
ri. Itẽ non ob.
.d. lex. J. de acqᷣ.
here. ſi minoꝛ.qꝛ
licet ibi dicat ꝙꝙ
nõ cogi. non m
dicit ipᷣm repelli
ſi velit. Ded ne⸗
ceſſarius vt dixi
non fit heres.
eſt rõ.qꝛ tꝑe haꝝ
legũ ñ erat uber
niſi expᷣſſe data
eſſet libertas. ?
hoc bñ erat hic.⁊
eẽt. adita heredi⸗
tas ex eo gradu

ex quo fun data

libertas.⁊ hoc ñ
erat hic.nam a ſe
ipſo eã accepit.vt.j.
here. inſti. ſed ⁊ ſi in

reſtitutionem poſtea ꝙᷓ abſtentus
eſt. cum enim pupillus heres non
fiat:ſed vtiles actiões habeat:ſine
dubio heres mãebit.qui ſemel ex⸗
titit. Itẽ ſi non ꝓuocauit intra
diem: ſubuemit᷑ ei vt ꝓuocet.finge
enĩ hoc eſiderare. Itẽ ꝛi her⸗
modicijs ei ſubuẽit᷑. cõſtat aũt oĩs
etatis hoĩbo reſtauratiõeʒ hermo⸗
dicij pᷣſtari vebere:ſi ſe wceãt ex iu
ſta cã abfuiſſe. H Ermogemanꝰ.
Inoꝛ etiã ſi quaſi contumax
cõdemnatus ſit: in integruʒ
reſtitutionis auxiliũ imploꝛabit.
vy Apianus.
J ex cauſa iudicati pignoꝛa
minoꝛis capta ſunt: ⁊ diſtra
cta:mox reſtitutꝰ ſit aduerſus ſen
tentiã pꝛeſicis vel ꝓcuratoꝛis ceſa
ris. videndum an ea que diſtracta
ſunt reuocari debeãt.nã illud cer⸗
tum eſt pecuniaʒ ey cauſa iudicati

ſolutã ei reſtituendã. ſed ſi intereſt

ipᷣius coꝛpoꝛa potius habere:⁊ pu
to interdum ꝑmittendum:id eſt ſi

ð le. pꝛeſtã. l. ſed ⁊ ſi pꝛo wte. F. nõ oĩa. 1. .
fideicõ. S. fi. ⁊..de acqͥ.here.ex parte. ſed hic ñ

babet hereditatem ex eo gꝛadu. id ẽ ſubſtitutiõis. exprrauu em ſemel
ab inſtituto adua bereditate. ergo nec libertatẽ habet eadẽ rõne. ſie
pᷣuatur vtroq; de rigoꝛe. Item ſicut als vt libertas cõpetat. ſufficit

ſemel extitiſſe heredem qͥ inſtitutus

eſt. vt. . ve fideicõ.h.l/cũ quaſi

S. 1 ſi quis. ita ⁊ hic vt veneger ex ſubſtttutiõe libertas.inſtitutum
ſemel adiuiſſe ſufficit. SS
d Et qð au.papi. in pᷣmo cãu.vbi minoꝛ pᷣmo repudiauu.
e Abaneat. quod falſum eſt.

f Cum. emm. bene dico falſum eſſe.

. . — . „ . —

g Sec vnles. hic nota qy reſtitutio nõ reſtituit oĩa in pᷣſtinũ ſtatũ

ſed excepnõem inducu. vt dixi.S.e.deniq;.

S. ſed vtrũ.ar.cõtra.·.·

que in frau. crechi. ait ptoꝛ. S. pꝛeterea. Itez nota ꝙ qui habet vtilẽ
actiõem. direcie pponit᷑.vt.j.ſi ager vec.l.j S. fi. 7. S. de ꝓcura. in
cãe.in fi. Item nota ꝙꝙ qui ſemel eſt heres. ſemp erit heres. vt. J. de
here. inſti. ei qui ſol. inſti. de fideicõ. here. F. reſtituta. 7. J. de vul.
ſub. l. ex facto.S.iuł.in pᷣne.niſi in tribus caſibus.vt inſti. xe here.
ab inte. S. ꝑ ↄrii.⁊.j.de vul.ſub.l.in ſubſtitutõne. ⁊. l. ex ſcõ. in fi.
hb Item ſi nõ puocauit. imira diem. biduũ vel triduũ olum hodie
decem dierum ſpacium. vt in aut.de ap. S. j·
i Finge enim. eſiderare.ſ.mmnoꝛem vi tm̃ appellaret. nam ad to
tam cauſam poteſt reſtiiui. vt.S.de in mte. reſti. I. fi. Hoche dicunt
quidam ipſo iure hoc tempus mioꝛ nõ currere.vt.C. in qui.cau-⸗

in mte. re. l. finali.

Tu dicas. ꝙ ſpeciale eſt in temponbus iſtis qb⸗

iudicia firmãtur. vt in aut de here.⁊ fal.S. pupulis. ⁊. C. de inch.
ꝓperandum. S. finali. maxune pꝛopter auctoꝛitatem ren iudi. vt.j.
man. ſi fidemſloꝛ.S. ĩ ommbus. que etiam per gꝛatiam lata tenet. vt
j. ad tre.ſeruo inuito.S.ſi pꝛetoꝛ. 2
k Item. in hermoclicijs.quod dixi. vbi ſententia datur cõtra mi⸗
noꝛem. vt poſſit reſtitui ad appellandum. hic ⁊ ſi non fint lata. ſecd
triennium cucurrit. a ſic ſertum eſt iudiciũ. quod hermodicium
ab hermo id eſt veſerto hic dicitur. ⁊ hoc cum tutoꝛ vel curatoꝛ non
ſunt ſolneudo. vt. S.de iudi. pꝛoperandum. S. finali. 7. S. cum aut.

in puneipio.

ISubuemt᷑.minoꝛi. qꝛ 1 maion qñq;. ⁊ hic ſubijcit. conſtat aũt c.
m Juſta cauſa. ⁊ ꝓbabili a neceſſaria. qñ nullo modo vel minꝰ⸗ bñ
fuu vefenſus. vt diximus. S. de in inte. reſti. l. finali.
n m Inoꝛ. ſi quaſi cõtumax. cũ ex culpa pꝛopter nõ iuſtã cauſam
non venit ad ſententiam audiendaʒ. ſecus ſi wlo foꝛie in quo

gꝛande damnũ ſit minoꝛis. In
vtis q; mõ mulieri ſubuenit᷑: ſi v
tra vires patrimonij:vel totũ pa⸗
trimomũ circũſcpta ĩ votem cedit
MNuũc videndũ eſt. mĩoꝛibo vtrũ
in cõtractibo captis dũtaxat ſubue
niatur.an etiã deliquẽtibo: vtputa
ſi wolo aliqᷣd minoꝛ fecit in re lvepo
ſita vel cõmodata:vł als in gctu:
an ei ſubuẽiat᷑: ſi nihil ad eũ puẽit
Et placet ĩ velictis mioꝛibo nõ ſub
uẽiri:nec is itaq; ſubueniet᷑. Nam
⁊ ſi furtũ fecit.vel damnũ iniuria
dit:nõ ſubueniet᷑ ei:Sed ſi cũ ex
dãno dato cõfiteri poſſit:ne dupli
teneat᷑:maluit negare:in hoc ſolũ
reſtituendus ẽ: vt ꝓ cõfeſſo habea
tur. Ergo ⁊ ſi potuit ꝓ fuꝛe dãnũ

vccidere.magis qᷓ actõeʒ dupli.vł

q̃drupli.pati.ei. ſubueniefr. Di

mulier cum culpa diuertiſſet velit

ſibi ſubuẽiri: vel ſi maritus: puto
reſtitutiõeʒ nõ habendam.eſt emiʒ
celictũ nõ modicum. nã ſi adulte⸗
riũ mĩoꝛ cõmiſit:ei non ſubuenit᷑

nõ ſubuenitur. vt
J.l. pꝛoxia. S. nüc.
Solum autem co⸗
mittit qui vocatus
non vemt. nullam
cauſam habens nõ
veniendi. vt. j. de
regulis iuris. l. nõ
poteſt wolo. Alij di⸗
cunt minoꝛem non
poſſe eſſe contuma⸗
cem cum ſe defende
re nequit.vt.j. de
re iudicata.l.cõtra
pupillum. 7 de bo.
auc.iu.poſ.l.ſi mi⸗
noꝛ. 7. . ſi aduer.
rem iu.l.cum mi
noꝛes. Et ᷣm hoc
dices ꝙ tutoꝛe auc⸗
toꝛe ſubit iudiciuʒ.
quo caſu poteſt dã
nari. vt.j.ð admi.

etiam ipe tu⸗

ces
toꝛ fiut contumax.
7 per hoc ſatis fuit
contumax ipſe mi⸗
noꝛ. Tel dicas ꝙ H
loquit᷑ in ſentenna
ĩiterlocutõia ð mit
tendo ĩ poſſeſſiõeʒ.
que contra pupillũ
etiam dari poteſt.
AUel dic ꝙ hec cõtu
macia fuit in nõ re
ſtituendo. vt.j.de
appella. lI. fmali. S.

iuſſus.pꝛima non videtur ſtare poſſe. accurſius floꝛentinuus.
o ſ Jeex cauſa iudcati. lata ſententia contra ipſum minoꝛẽ cum

quctoꝛitate tutoꝛs vel curatons.
pꝓ Diſtracta. ab executo:e.

Sententiam. pꝛimam non dico executiuam.

r Deammgereceltac ex pignoꝛibus. cũ ipᷣe
1ſ

i grande. hic nota ꝙ ſi pignus cepit a mioꝛ

minoꝛ non tenebat᷑.

e.ſ. cõuentionale. 2

creduoꝛ vendat. reſtitu mĩoꝛ. vt a in alijs ſuis venbus ꝓ lei dãno
vt. E. de p. mi.l.j. Si aũt ẽ ptonũ vel iudiciale.tũc uis vmu ſi grãde
