c I Ecta eſt. in quditoꝛio.i.in ſcholis vel in palauo.

d Eauno. a pꝛopꝛie vi accepitur. E. ver. ſigm. l. ſanci⸗

mus Accur.

eEinus. ſubauch ego. ne ſimpliciter pꝛolatum terciam perſonã

ſignificaret. o.

f Vigintiquinqʒ. ſcilicz pondo auri. ſed accepit numer in vena⸗

rijs ponderatis. 5,Dë: .
g Be wmo. ab ipſo vel caſtaldo eius.

h Pꝛoba. pꝛobuas eſt in eo quod eiuſdem bonitatis Abeat redde

re: quod non erat neceſſe expꝛimi: vt S. e.l. cum quid.

1Recte dari. eſt in eo vt congruo loco 1 tempore fiat ſolutio: vt
.. de ſolun. ſi ſoluturus. Ael dic pꝛoba.1. non repꝛoba: vt. . p

gno. acti.l. eleganter. S. qui repꝛobos.

. .

k uturis. ſcilicet ꝓxum

dicetur: ibi igitur fmito ⁊c.

Spopondi.hec fuit pꝛima ſtipulatio 7 ſine calumma.

m Si die. 1 hec dilatio in vlterius tempus per pactum inconti⸗

nenn factum ꝓrogabatur. Accur. flo. “
n Pertinebit. vt heredi ſuo: vt.j.de S.ſig.l.ſciendum.
o Soluta. inculcano verboꝛum: vt 3.e.certi.condi.in pᷣn
p Sants. vt aliud ſoluendo creduoꝛe volente.

TZunc. Hic articulus tunc indicat vt finto pꝛimo menſe mꝛeſte
tur vſura: vt. j. condi.⁊ vemon.l.iiij.S.j.et.j. vul. ſubſti. l.
in ſubſtitutõne.in fi.et quod ſubiicit eoamplius.i.pꝛeter ſoꝛtem.

ex quibus verbis enam ſoꝛus obligatio ex ſecunda ſtipulatone cõ⸗
irabuur: vt. j. de leg. iij. ſi tibi pure legauero.⁊.l.ſi ſic.

P QDuo poſt ſoluam. i. difſer am ſoluere contra voluntatem tu⸗

am. voluit enim creditoꝛ ſolmi ſibi ſtatim elapſoprimo menſe: vt
pꝛima ſupulatõe dicitur ſupᷣ. Unde bene. R. paulꝰ nõ pꝛeſtari vſu⸗

ras: mii pꝛopter moꝛam ey ſtipulatõne. cum enm dat dilationem
non poteſt dici illam ſtipulatõnem vſurarum comitti. quia FPter

èòẽMM

s8: cum non diſtinguat de quibus: vt. .
e ver. obliga.l.eum qui kalendis.i.poſt menſem pꝛimuz: ſicut. j.

ſn. age
müßrn ſpulatol
Kiglin efil
Ertadh
poſir Mert
*MZ reuben
gin fidde.
ſten En
ſAeo n
if
kir diwr.rſ.
irſi et.
uſit Gocoem
ee
thorum
eis Anſunt?
löinn (ſenrar.
tpela
dn
curo

ſählemn.
ſini
mna AV
mi ſinluch
iiir Nammunn

rn
im flude

nn ikalide
ndlſes ounte
ſſcngtr bne m

rien Eitils
n nnblio me
W
Euf Mbird
in
WE
anfat⸗
dahmſthitggin;
uumiſunnilg inn
gulnägundſmtan
ugumn funi ſeme
üßnwzſtͤlnn
ulnef fenmo⸗
Arnn Uner.,d
ſeumceſ riti
nunuin pͦlae N;
W
ſucpaiiz
. altlpes 14
gtina anntn

l

—
ha moꝛã tm̃modo fnit concepta. aliud ſi wo cern tempoꝝ
unnnn imnani q eiuſdem ſtipuloꝛ vſuram.quia tunc ꝑ aerunn derg anationenn E die heſiomio. i penſitanois nec em̃
Almi e tur.hic ꝓpter moꝛam ex pacto.aʒo. pacto petun⸗ i ractũ.i.mẽſeʒ.ſ.vſc ad v rar morces pel vechirg.
A DPene. hanc penam poſtea vocat vſnram. et. pone ᷓ me ſtipulatũ ad.xxv. des. a poſt curſus earũdẽ incipi
— ſingulos. m. ge. e non Pteſtandis mil aanemste eos e. Dio ſepard naaun
. BDenarioo. iui mibi pᷣiudicare.cũ ſit roclitoe. Bico ꝙ ex pacto illo bñ po
eund . Z o pecumia quã ipe ſine ↄditõe ſti it incontiuẽti. vt ar. g. nme led 1 er
N „1 7 9 — 11 1 n?i 6
en ſn iii ecce ſcða ſtivu tus ſuʒ etiã ſi cõditõ ĩ pſon pulg mie factũ ñ erit:tũc eo ampliꝰquo ⁊ dari excepnoõem
. u. lers en rpe ex mea volũtate eãdẽ drenn tirii poſt ſoluã. pene nomĩe. ĩ dies trisgi ellperuma au⸗ 5
N Oil . —„ . — L. .
. Louem. ſ. Alitoe ſtipulatꝰ nõ he t ia lub ta. vnarios cẽtenos. denarios ſin⸗ Item pone ccon⸗
a. icõtinẽti.et hoc eęc pmaneat nd exn 1 tcrechita gulos dari ſtipulatꝰ E publius ine nerſo pᷣmo me ſti⸗
1 Auſs. ſt ra beaus ſiipulato r Pinae E en ac ſi nulla uius.ſpopõdi ego luciꝰnitiꝰ nernk pulatu ſub condi
i ſine ſtipulatöne Upuls Ueĩſſet. pẽdẽte aũt cꝗ i . it none. 2 poſtea e
ndcao mier eos adhi⸗ coditöõis:dẽ pet pedete aut c q; inter nos. vti publio meuio uuremalo aſhoin.
i dn bunz x aler⸗. cñ incert petere nõ poſſum. qm̃ ſumma ſupraſcpta mẽ ſßF Ue bactiͦ nucii
dc miord Ü incertum ſit an ex ea ſtipulati ralcpra meſtruos ref pltancis hine
1 Do. pulatio cere debeã ð B inchs pine. i.
1 W. * oꝛta. ne deberi poſſit:añ tem . Ddnaꝛios trecẽtos ex om ſtatim. nam ſi in⸗
thitx Sui ſuma viccoꝛ. ꝛant us petere m ſumma ei herediue eiꝰ: q̃ſituʒ ẽ mnen coſtar
uft nugt 6 ex ſoꝛte non p Apmanus. de obligatõe vſuraꝝ.qm̃ quod act. pareret
* n ura. alioquin m ad pñs tempus cõditi oblgaroe vlurag. qm numerus N.quidaʒ bñ po⸗
Sdie n e eze⸗ cofertur ſtipular no uſpe⸗ mej ſolutoi competebat traſe habegin aenonen⸗
bbcnonn im ſiate Wnraͤ: js r. „ S. S no ſuſpẽé⸗ rat. Bicebã ncötinẽti abeam aenonem
aron Mre vle ng ditur. ⁊ ſi cõditõ vera ſit.ſtipula-⸗ cta ſtionſarönt ieſlee cetnertd. gun oneen
ui Euer wiſ to tenet. yms tenere contrabetes eſſeacſ Tbnnoilb ſecredunt: pinde onmg replusbs
üatat. u den e cöocitoem ignor ſ acſi ꝑ ſingulos meſes certaʒ ed Ralrabo
4E. 1n. 7. . de m ignorẽt. veluti ſi rex par ſſ az pe x pacto. nain
mblbrus 1 vſur̃.l.fi.ac. thoꝛum vViuit. c. dare ſpodes.Ea eſſz: ſhpale quoad tardiꝰſoluta ctum cum cuʒ nõ
dubgen a Be obligs⸗ Wm ſunt ⁊ cum ĩ pꝛeteritũ cõditi 3: vſuras adieciſſʒ.igr finito pꝛi ſu contra bonos
Siurl uale cöleꝛtur. 1 Xe Aa⸗ mo mẽſe. me penſiois vſuras cur rmrſe ereo mu⸗
„. . . 47 am
nmn. W 5 i e⸗ Eſpiciẽdũ eĩ ẽ an quäti ti; er ziler⸗ nan tercaiu tra HH
ſoꝛtis. YNezʒ qd⸗ e 4 ras non ſolute vecunie pẽ u exceptio. de q́
dã terein pmnt⸗ tura hoĩm ſit:poſſit eaʒ ſciri ſioni pecunie pẽ dini in pꝛecedenti
mRA ui. de, õ eaʒ ſciri ſionis creſcere. nec añ ſoꝛtis nõ ſenn Peecegenti
MWmmilemiigtnse nern Fe e ivbitum iri. p Apinianus. lute vſuras eirde an ſoꝛtis nõ ſo⸗ Aueſioner ſic cũ
anuis asnet.. Tachtcpoteſtatemcöiti⸗ pen potnerat poſſe: ꝙᷓ ipſa ſors ſuobiſere conte
— b Mumerns oms obtinet: cum ĩ futuruʒ iectum eſt . Pactũ autẽ qo ſub quar quod peto.
Nintmia e ſi ddam. puta. cöfeꝛtur. Aulus. tis ſol eſt quidaʒ dicebant ad ſor c. ve tranlac.
.V triu mẽſiũ. ĩ qᷣ Ectaz i P Julus. uns ſolutõem tm̃ perti n g l. vbi. ⁊.j. peꝝ.
meknin dus debebit lol taẽ ĩ auditoꝛio emilij pau-⸗ ad vſi ertinere. nõ etã æ amo. rei ve.l. n
lcde un nonagitn. vk aA piniani pfecti p̃toꝛio iuriſcõ pli ſurarum. que pꝛioꝛi parte ſin in venditõne. ſed
enz oĩa. Tna & ſulti cautöõ pmoi pᷣtoꝛio iuriſcõ pliciter in ſtipulatione veĩſſent ego cõtradico. vt
acusn nr uct ne ſulti cour hmoi .⸗Lurius titi? ſeri ctumq;iid mũ ad excepto ene rehae yn⸗
Nanptur A 1bac.-I. Pꝛumũ pſi me accepiſſe a publio meuio qͥn iõo nõ exceptõem ꝓdeſſe Eßz ſi pactu. i pn?
Waee werün nnn a numerata miht öw ſtombue ſoluta pecumia ſtatutis peé paem mennend
mian mlng. faedi tota ſr na numerata mihi ð m ſiomib „Heuma tatutis Pe paciuz inconnent
man ng ienkbkus arnis o ſua. 1 hec quĩdecim ꝓba recte b us ex die ſtipulatiõis yſuras aſpoſtin vigear
. „ , 5 * ſi — . 2
umdnme SDez fun cſi dari Kaledis futurie ſtipnlatns eſt di eriꝭ atq; ſi id noĩatim expᷣſſum eſſe cõnaciui ſir
pſepta die ſors bli e e let. Sed cuʒ ſoꝛtis vetitõ di cti iuris. puta ſti⸗
ñſ publius meuius.ſpopõdi egol petitõ dilata
aiihs nenꝛ lalura: ns titius ſidi P. vo0 lego luci⸗ ſit: conſequens eſt vt etiã pſi pnlatiõi. pone in
— re ne pene ls titius ſi die ſupꝛadicta ſumma eo tẽpe qͥ moꝛã feceri iã vſure exr ſhpulatõem veni⸗
mritnn uat. Terceu publio meuio eiq; ad quem e ẽpe qͥ moꝛã fecerit accedãt.⁊ ſi ſe certum. i pacto
ſeu⸗ zſne re, plinebit: data ſoluta fan a res vt lle potabat ad exceptõeʒ tm ꝓ⸗ kend. ſactu. nũ⸗
— bus.5 vlan atilue eo no⸗ ſſʒ pactũ: ꝙᷓuis ſentẽtia diuerſa i nanmtr
r tercio pacto nibil cautũ eſt. jj Daerij ifa etij mſ id qð vueit ĩ pa-
wmnimurs vꝛ receſſuʒ a poꝛe obligatoe narnd a E vins iſiõe ſoꝛus ſii.de acti. S. fuerat.ſ ar. contra. S. de peti or i ſe vri⸗
nn c Dicebam. ſuſple ego paulus. vt ſue rñſi 3,030 k Soꝛtis non ſo. i. reſidue. ac. peti. here.l.ẽue. S. uẽ recte.
õ dat. materiã ſuam alnius oꝛditur ue rnſioms cm claroſt? l NPotuerat. hoc ideo arnen
“ d Sppulatoi. pꝛimo facte. et dic in eſſe vt ĩ cõtractibo b vt faciunt quotidie ceqtorsevrwcun. tex moꝛa. ſeeno ſi ex ſtion.
utnaand iinn uã pariat actõem. veterẽ infoꝛm vt ĩ cõtracubo bo. fi. no⸗ 2ac. Et nota ꝙ vſq; h es⸗ vt di. S. .l. ibi tunc eo ampliꝰ quo
Hᷣm vereie nat. in ſtricti iuris tm̃ nouõ pari q; huc locutus eſt pauluo. ſ.
zcb aine, nos „. vt plene dixi. . de pac. l. iuregẽ. 5 inmmnd gant pactum autem ac. ac. paulus. ſed tunc auer arij alle⸗
vrusth quãdo aũt quid dicat᷑ fieri incõtinenti ꝓbat᷑. j. ad.i . nannke . Ausvaner bñ.ſed non multum ad rumbum.io
1. vlure.ac. eve⸗

l.quod au. in prin?1. 7
4 in prin:⁊. J.d duo.reis.duos.S.duo rei.et.j.de ver⸗

iu bo.obli.1.contnus. .. j liciteren
en niilin obh. l.conunuꝰ. . j. teſta. hẽ z n f „ o SBunppliciter. 1. no
m nii etiã incontinẽti nõ valeret. i reigielem ſi. quandoq; tamẽ p Aemſent 7 13 v. aera diniſiõe pꝑ tꝑa. ac. flo.
. mre w. aui Z. de reugi.l.quod ſi locus.⁊.C.ðᷣ 15 ⁊ 10 videbat᷑ eis ꝙ totius ſoꝛtis vebeat᷑
6 num in G⸗ deſams aionergys vſuris.l.ꝙᷓuis.⁊.S.e.rogaſti.S.ſi tibi.⁊. cn ſtipulatõ ↄcepta fuu. ſed male on ear vſurn ſedo
ſideg rehbe ſeruns ea iſi. zie n q mconmef ſt inſunt. vi Pactũq; id.ſ. teran. hec ẽ ſcoa rñſio. ac.
Gr.,i 10 g C. xe rebus credi.l.pe.S.j.. C. lln unt. vtie 5 r Peogeſſe. nõ ad actõ ruo. gc.
mnl wepac.. pereno. .5. S.j. ⁊. C. xe inſti.⁊ ſubſti.l.pe.ĩ fi.et. ulde pꝛeiudi ad actõem. ⁊ ꝑ hoc videt᷑ ꝙ nõ debeat ſtipulatõi va
Gn ve incen. rui.l.ſi qui pac.l.in tradi.⁊.j.ſo.ma.l.quotiẽs.⁊.j-. ſ 8 nctcre. accurſius floꝛentinus legu woctoꝛ 5 1
vinienugt e Pern Ai auio. F. quod a ae⸗ . ESt io. ſ. qꝛ terciũ pactũ adivſuras nõ ptineat. 7 l.
* wignd — Dundde eſieen uemt ſine ſtipulatõe incõnnenti. aʒo r Drd c⸗ tollit̃ ꝑ friuolũ pactũ cöclualt . eo , valida ſtipula⸗
1. trecẽioꝑ denanoꝝ. N ie ſtipulatois. ex q̃ .—
. Z. ac. die ſtipulatois.ex q̃ poſſʒ a .
gnlmmi, Plurus ingulon⸗ 1 . nar on. prer cẽtenos denarios. Aʒo ue i ruauuſer aaek ez rcier gta wr vrell. Htan gan
nnle ⸗Pumo. xaciõ ex vi pᷣme ſtipulatõi 30. lus incipit eos rephẽdere. ſed cum ſoꝛt. c val
ihr n inn imẽti facn ↄpetu ua ꝓ eadẽ pme ſtipulatõis ⁊ pacti ĩco⸗ vV DZlata gere. ſed cum ſoꝛt. c. H
sünm, cn piru unp eads rara viire pent ey ſcva inrulande x Puaber dAmd, er aus. RadiAitind ad aut üp ſon⸗
um . .—.. ergt igs. Pactũ.l. eꝛciũ qð fuit ſup ſoꝛte.
. .

Hbtinuerit. ſ. quia valet etiam quo ad actionem. cum ſit incon
tinenti. vt. S. e.l.ibi dicebam ⁊c.
b Alurarum. ſ. totius ſumme. ſed ꝑtis tim. .—
c IZpo mre. ſ. qᷓtũ ad effectu. mero in iure elapſo pᷣmo mẽſe ſtipła
tio ſouis totiꝰ omſſa.⁊ ꝑ ons vſuraꝝ.ſ̊ ꝓpter pactuʒ obſtat exce⸗

ptõ niſi ĩ trecẽtis
necmnerpe ohtinuerit tamẽ vſurap obligatio
te uue wi. auia. ipſo iure nõ cõmitteretur. Mõ. n.
Sxpa rn in moꝛa ẽ is a quo pecunia propt
Edeeeg greterea exceptionẽ peti nõ p?. Sʒ ⁊ ſi qᷣn
Et idẽ dici põt in titatẽ qᷓ medio tẽpoꝛe colligitur ſti⸗
ſcda ſtipulanone vulamur: cum conditio extiterit.
viuraꝑ vt tota ſit Henere bus. idé 7 in vſuri
mſſa ve rigoꝛe. ſicutẽ in fructibus. ide ⁊ in vſuris
i, Fal inaner põt expꝛimi. vt ad diẽ non ſoluta
ſubaudi excep. vx pecunia: quod competit vſuraruʒ
eqiaus arg. nomine ex die intpoſite ſtipulatõ⸗
vꝛ oira pdicta. 8 aſſte
w arbi cellns. in ms pſtetur. . 3 Ract
fti. vbr po une no us nin eoumeii. Sti
cadit iĩ penã q ob⸗ chum fᷣuuʒ kalẽdario pᷣpo
tulit ſů ibi ſteut aenat: —2 :..
n die hie por ſuerat: rome teſtamẽtuiu rcitatuʒ
vmrũq; Al dic ad erat: quo idẽ ſtichus liber ⁊ ex paꝛ
vtrũc ñ vi pacii te heres erat ſcriptus.qui ſtatꝰ ſui
fieri h̊ nouanõʒ. ß rr
qr progat ſoluts. lgnaꝛus pecunias efuncti aut ex⸗
no anituc daibe egit aut credidit ⁊ vt intduʒ ſtipu
beaaenni l. laretur 2 pignoꝛa accipet: conſule
ueid bat᷑ quid de his iuris eſſ, Klcce⸗
aipon . A or ſne 3
rahe m dieit. bat vebitores meicsge ei ſoluiſſẽt
In mo ꝛ. vr liberatos eẽ. ſi mõ ipſi quoq; igno
Tſo len ſan raſſet dominum veceſſiſſe. earũ au
Ne t ſummarum nomine q ad Sti⸗
v. ob. ſi pupul. chum pueuiſſent:familie heꝛciſcũ⸗
· po. luc.ĩ ſi. quidẽ actionẽ non competer̃ co

e DSz jntit aiez. Heredibus:
dir worn ? mora heredibus:h̊ negocioꝛum geſtoꝛuʒ
nöcurzunt vpre.
ſubaudi contrarium in caſibus. vt hic dicit c.
ſStipulamur.i.ſtipulari poſſumꝰ.⁊ nõ habeas..ſi.
g Peꝛeſter. iubaudi a valet hec ſtipularõ.vi hic.⁊.j.ð v.ob.l.hui⸗
D33. j. vſur̃.l.cũ qͥdã.vbi dicu ñ valẽ. curꝛebãt ibi mioꝛes vſu

re. vñ eodẽ tꝑe ñ œbẽt currẽ maioꝛes ꝓ eadẽ ſoꝛte. B aut nuile alie.

b e Jus. pone ritij. ac.
i kalendario.i.nomibus faciẽdis.vt.j.xæ le.iij.qͥ filiũ.et
l.vxoꝛẽ.S.legauerat.ac. H
k Recitatũ. recitatõe iõ ponit. qꝛ ſᷣm has.ll.añ apꝑturã tabłaꝝ
Aͤ ι adiebatr᷑ heditas.niſi qͥs eẽt ĩ totũ iſtiꝛut.vł eẽt ð liberis.vt.C.
ð cad.tol.S.j. 2. J. ð iu.⁊ fac.ig.l.j.i ſi.vñ nec añ ↄpetebat libeꝛtas
qð ei dꝛ ſuos ſtati hẽdes fieri.vt iſti.ð hẽ.q̃li.⁊ dif.S.j. veꝝ ſi aʒ
poſſu adiri heditas ſm aʒ. Ab dic ꝙ et oli ĩ Fuis ñ erai nccia aꝑtu
ra.vt.ar.C. de iure deli.l.iij.⁊ iſti.de hẽ.q̃li.⁊ dif.S.j.ſ̊ ſic euenit.
ꝙ hic tint recitatn. vt alij nõ neceſſarij foꝛte poſſeni ahire.
Liber.ĩſolidũ.vt.j.ð li.cã.duobo.aʒ. Parte dimidia ł icis.
m Statꝰ.i.libertaus.q̃ pᷣm ms nãle.pmeuꝰſtathoĩm ẽ. Mã te⸗
ſtatoꝛe moꝛtuo liber ⁊ hẽs eiꝰẽ.vt ĩſti.æ here.q̃li.⁊ dif.S.j.aʒo.
n SDefũcri. ſp his vbis due fuerũt ĩpꝛopᷣetates. Pnuma ẽ ĩ eo ꝙ di

cit peciias defũcti cñ vefũctꝰinl hẽat. Moꝛs eĩ oĩa ſoluit.vt ĩ aut.xe

nup. S. vinceps. colł. uij. ̊ d pecumia vefuncti.i.ndã tuiij qͥ poſtea
æfuncius eſt. Secunda eſt.qꝛ nõ erat ſua.ſed ſibi debua. aʒ.ſic ⁊. S.
e.ſi ⁊ ine.in fi. ac. Aut. pꝓ 2. ac.
o Credidit. ſine ſtipulatione.a⁊ hoc fuit ſcom.a ſtipulatꝰẽ, et hoc
ſubijcit. ⁊ fuit iſtud teraunm. Atr pomrurpz.
p Stipularet᷑. hoc terciũ ſubdiuidet ĩ ſolunone.
q SDe bis.ſ.iribus queſtiombns.ac.
r Placebat. hic de pᷣma queſtione trꝗatat ⁊ ſoluit.ac.
ſLiberatos.ipo mre.ſi pecunia ẽ heditati qſita. ałs ꝑ exceptõeʒ
vt qꝛ mala nide recepiſſʒ.vt.j.æ ſoł.vo.S.j.⁊.l.ſi qͥs ſeruo.a.l.cũ
quis. S. j. . l. qui hoĩem. S. ſi titum.
Ignoꝛaſſent. ergo ſi ſcuiſſent nõ liberant᷑. ß Z.J. de inſti. ſi quis
mãcipijs. S. ſi impubes. ĩ fi.ibi em̃ ſciebat moꝛtuũ dñm ec.⁊ tñ ſol⸗

uẽdo liſtiton liberat᷑. So.ibi credebant ꝙ heredes vterent᷑ eodẽ in
ſtitoꝛe.eo ꝙ nõ videbãt reuocatũ.ar.j. ð ſolu.l.ꝙ ſeruꝰ. ⁊.l.ſi qͥs
ſeruo. hic ergo eſſet idem ſi ſcirent dñũm moꝛtuũ.⁊ crederẽt vebito⸗
res iſtos eſſe heredes. ⁊ vti iſto inſtuoꝛe.vt whi. vel aliud ĩ inſtito/

re.ᷣ iudicis dele.ſmia nõ valet ſi ẽ moꝛuꝰ elegãs añ lis dteſtatõ⸗

nẽ. licʒ ignoꝛet

dari veber Quas vo pecunias iſe m.tr ue
credidifſz: eas non ex maioꝛiꝑte v mo copete
ex qua ipſe heres ſit: alienatas eẽ. ne duabo tann
Nã ⁊ ſi tibi derĩ nũmos ĩ hoc vt nõ acre a⸗
2 .— t. vt he
eos ſticho credas:deĩde mõtuo me res. vt. ö. im.
ignoꝛãs ðᷣderis:accipiẽtis nõ facieſ lar 4 ar cin
. . — — . 9 fl. 7. l. 2 puto
neq;.n.ſicut illud rceptuʒ ẽ:vt öobi S.ß ſi wlo. Se⸗
toꝛes ſoluẽtes ei liberẽtur. its hoc cumda ga g he
quoq; ceptuʒ ẽ: ſcilicʒ vt credẽdo exrvediri pag.
nũmos aliẽaret. Quare ſi nulla fam. her. hẽes

ſtipulatõ infueniſſzʒ:neq; vr credi- F mae⸗ .

tã pecuniã pꝛo parte coheredis pe meus. S. ſens.
ti poſſe: neq; pignoꝛa teneri. Od vbiſe ber aan
ſi ſtipulat? q; efſz: rfeꝛt quẽadmo⸗ dbid acqſtiai

ne geſtis ĩ boꝛs

dum ſtipulatus eſſʒ. Mam ſi nomi
defuncn añ mõ

natim foꝛte Litio wmino ſuo moꝛ

—+* tẽ teſtatoꝛis hic
tuo iam dari ſtipulatus ſit: pꝛocul gcqſins pyſi
dubio ĩutilit eſſz ſtipulatus.quod e ebitis.
ſiſi bi dari ſtipulatus eſſʒ dicẽdũ ẽ x Enab ak
hereditati eum acquiſiuiſſe. ſic.ꝛn. Moꝛ mocts po⸗
nobis metipſis ex re noſtra ꝑ eos j tt via negocn
liberi vł alieni ui bona fide bßuu⸗ un enm an
unt: acqrit᷑· ita hereditati q; ex re ranhabinoe. qa
her̃ditaria acquiri poteſt. poſt adi noĩe eox viden⸗
. Ji uiuur feciſſe. cu fe⸗
tam vo a coheredibo heꝛeditatẽ nõ ar noĩe viuncn
eque idẽ dici poteſt vtiq; ſi ſcierint eun ſun ſecie⸗
cũ ſibi coheredẽ datum quoniam urq. amo⸗h.ſ.
col. ij. l dic vᷣm

b. ĩ ſoſiiũ demũ hẽi ratũ. qꝛ vebitoꝛes liberati ſũt. vi. C. de rei ve.
l. mr. ⁊ de rebo alie.ñ alie.l.j.⁊.S.de neg. gel.l. fi. ac.
Quas vo.nunc ad ſecundam queſtionem.

3 Alienatas eſſe. ſ nec enã illa cũ erraueru. vt. ſ. de 5hẽ. emp.
1 ſi ↄſenſu.iĩ fi.⁊.J.x acqrẽ.re.w.ſiecuratoꝛ.⁊. 3 odi. cã da. l

uij. F. ſoril?. qᷓ ſũt Z. So. m 10. ſpale ẽ ĩ pecũia credits. vi hie. 15
e.ſingularia.Alij dicũt ꝙ hic nõ errauit.n⸗ꝭ credebat dñ ee. ipſe
erat dñs. Lu aũt diſtingue cũ cũ qͥs ignoꝛat re ee ſuã quaʒ Tidhit
vel iubet tradi. aut putat eqᷓ eſſe ercui tradidit. 10 mihil ad eü ap
ta rõne trãſi.ſ. qꝛ tradcẽs miil voluit ĩ eu trãſſerre. cu crcdet eü eẽ
oñm. vt dicto. S. ſubtiliꝰ. Aut putat eẽ tercij. æ tüc aut eida q vniu;
babuit a auctoꝛitatẽ alienãdi. ⁊ tũc taãſſert vt hic. Aut ena qᷣ non

habet. ⁊ tunc non tranſſert᷑.vi.j.de acqui.re..ſicuraio:. du

cia.l.j.de ↄhen.emp.⁊. ſi conſenſuʒ S. ki.

a Mam ⁊ ſi tibi.bonum ſimile. ſicut em̃ hic reuocat᷑ moue man

datum a poſtea non facit accipientis: ita nec ſuꝑioꝛi caſu cum te

ſtatoꝛ pꝛecepit nomina fieri. ⁊ ſic wmmiũ tranſierri. ⁊ moꝛtu eſt
Et dicas ꝙ dati fuerunt hic nüm vt ſpẽs.a ſic eo moꝛiuo no e⸗
terãt anſterre dñium in acipientẽ. vt. I. de wona. ſi cn ſilius. F. li
pecumam. m fr. . ſecus ſi eos vederu vt quantuatẽ. vt.. 5 vng.
hoc ure. 5. ſi quis vegerit. que eſt contra. =ſt em iune ſug ger
quãntas quã ĩ aliũ tranſſerre poſtes poſſet. ſed certe ⁊ qñ vt ſpẽs
dant᷑. v non reuocatm mandatu. vt. J. & acqm. poſ . iundl F.
ſi amncus.q̃ ẽ cõtra. So. ibi ipᷣe dñs ad hoc tenebat᷑ ex empto. vñ
facilius dicimus nõ reuocari mandaum.
b Mon facies. qꝛ mandatũ motte reuocatũ ẽ. vt imſti.mã.S. re/
1. . man. l. inter cauſas.cum ſi. 2= „.
2 Keceptũ̃ . vi. S. S. px. ibi em̃ nõ finit᷑ mãdatũ moꝛte. Et ẽ ro
qꝛ ꝓmoꝛes ac. vt.j.de act.⁊.obli.l.arrianus.
dD Alienaret.niſiꝓ ꝑte ſua.ac

e enẽæi. cũ pᷣncipale ñ teneat. vt. j. de re.iur̃.cũ pᷣn.ſed ↄſũpie

facta recõciliat mutuũ.⁊ pigno:s tenent. vt. I. de fmiuſ.ſi aanen
S. nümos. ſed non aꝑit cin. Sed.j.dicam ĩ glo.q incipit gna

—m᷑—e

r
I
.

E ſtehet. .

cl
Coumn fnr
.

.onton hlune .

ſtinent.
eſin
nin
iſge
4 nunne⸗
n latſm⸗
ug ſtocent
. mltr
mu lniͤ
lii za⸗
no.

grt guinmin

5

=—
—

=

—n
=

=

.
7

—
Se

= =–

=-
=S

*
4

=

=
S=S
SE=
=☛S☛ͤ0

++Rꝑ
S= *
— =

ð
—

S
SS
—
=
=

neng Minſe

ate nhine⸗
ühum enttttis
Stna Nn
eints hitak Oet
n,
ſee muncicze

ige. gareon

ininge er me

ee mmsf

ſitäli ni ſfin

tichiknni 1lrl

giganontyno mher 1
bictlcatz ſunt! Fals
gtiuaſn i eis dut at
Gnink.Naiut

lihinimn ne i ſoh⸗
(iſi fnboecainee

iir Aiimger ſni
ſiid⸗ K

ſiſiͤtltis gans

inniuumai dtod

Ghlgiiggat ifn
ißfiunſinet zir0

lesntiti chectivne

Nrnſis ucrſtyt
influgfnintiegnu

unſtlnin ſnerſ

izagniſin

elAe;

Kunuſime illlier

üen gpmhinü
O de une
enelis aß ti
unmif
AnWnin
Fliecſeni ei
Etlbereſt lcſrelif

ſzicr eſht
anmnn neee
iidone

i

riſinze

aumen
Ainnuſire
alucgrnte
S ri

Agncecete
Qmrinl
Fugntt
Nabenis 4
m. Oj
⸗Mſinom
mfiNe
nsſitgroell
MAuns. glol
vch witii
gnümikſt.
nemſageg en
nmön n
nttſt Miu
bentuii n
ſtyngliaen 1

U N Ein

= E

=

4

P
1

enin Fl.

et ĩ glo. iẽ ⁊ ſi haber?t. Quod ſi ſtipu. Mũc ad terciã q̃ſtõem.
g AOoꝛtuo iam. hoc nõ expreſſo. ao.
h Supulams. vt. j. de ſtipu. ſer. lI. ſi ſernꝰcõis. S. ſeruꝰcapto.
ſic vemũ facta conſumpnone reconciliatur mutnum.

i DOõ ſi ſibi. idem ſi ſunpliciter. vt ar. inſti. e ſtip u. ſer. S. ſiue

n Mõ eqᷓ. ſ. gnãlit. nã diſtiguit᷑ h̊ caſus.ſ.pꝰadhtã hẽditatẽ ł añ
ſarẽt ſibi hũc cohẽdẽ datu.⁊ ſic libeꝝ.vt tũc ꝑ eũ ñ acqrãt.ałs ſic
Et nõ ꝙ i pignoꝛiba nõ rñdet Africanꝰauctoꝛ hinꝰ.l.Quid q̊ pꝛo
ſua pꝑte ſibi obligata ſunt? iz alijs cohecibus ꝓ ꝑtib eoꝝ nõ.vt. j.
ꝓx.S.mſi ĩ eo caſu qͥ eis dat᷑ actõ.vel ↄſũptoe.vł ſtipulatõe ſim⸗

pliciter facta.vt.j.æ fideiuſ.ſi qs ꝓ eo.S.ſi nümos.

o Pñt.idẽ ⁊ ſi hꝛent.nec eĩ ſolo aĩo ĩciꝑe pñt poſſidẽ.vt.j.ð ac
q.poſ.l.iij.j.rñ.ſ̊ cin hoc caſu acqrit? Rn:ei ſoli qͥ numeramit ſi
ſtipulatꝰẽ ſibi.vel ſi ſimpłr ↄſũptõne facta.nec ob.ſi dicas ꝙ noĩe
altꝰñ ſuo nũerauit.ſaltẽ ꝓ alioꝝ ꝑtibi.et tonẽs aciõ ex ↄſumptõe
der qnẽs ⁊c̃.vt.S.e.ſi filiꝰ.qꝛ et ałs hoc ↄigu ꝙ alienã pecuniaʒ
et alieno noĩe mutnat.et tñ ↄduõ dat᷑ nuerãti.vt.C.e.l.iiij. Ał ſe
cüdo dic vt. S. ĩ glo. gnalit.ĩ fi. pᷣm aʒ. Itẽ qͥd ẽ ĩ alijs duoba caſib⸗

ſ.cũ nõdũ ẽ adita heditas? Itẽ ⁊ cũ ẽ adua hẽditas.ſj̊ vtroq; cãu
cohẽdes neſciũt hũc cohẽdẽ ĩ vrroq; cãu.a ipe ſtipulatꝰ ẽ ſibꝛ. vel

ſimpłr cohẽdes ↄſtat ex ſtipłarn agẽ ñ poſſe.ð ipo ñ vr.qꝛ volu
it alij acqrẽ ſtipulatõʒ.i.dno. Iiẽ ex oſuptõe ñ vꝛ ſiue ex nũerati
one qñ ſtipulatõ ſuit ſubſecuta.vt.j.ð.noua.l.cũ ei. H.ſatis põt
dici dari vtilẽ actõʒ ꝓ ꝑte ſua ex ſtipulatu ſtipulãti. lʒ gerẽt in aio.
aglij. ſ. dño acquirẽ.ſic.j.de acqͥ.re.w.l.liber hõ.S..

p Ignoꝛaſſe. ſ. en coheredẽ. ⁊ ſic libeꝝ.

q vxx neceſſarijs.vñ illud ſeruꝰneſcit quid faciat dñs eius.
F? Rñqderi.ꝙ dixumꝰañ aditã heditatẽ. 2ð
ſMno qeẽ caſu. i. adita heditate. ⁊ iſtis ignoꝛãtibo hũc cohẽdẽ
vel ſᷣm alios.i.añ aduã hereditatẽ.

1t Conditiomis. i.ignorantes eum libeꝝ.

vV Sermre videant᷑.⁊ ſic poſſidẽt ſe ⁊ ſibinmicẽ acqᷣrũt.⁊ hoc eſt
e fictõe iuris. Mã veꝝ ẽ ꝙ qᷣ poſſidet᷑.aliũ poſſidere nõ põt.vt.
e acq.re.w.hõ liber.ĩ ſi.ſj̊ hereditatẽ dico non poſſidere.vt..ſi
quis te. liber eſſe iuſ. fue. l.j. S. ſceuola.
x ſ ꝗJ ego.qnio minꝰ.hec ſũt vba ſtipnlatoꝛis qᷓnto minꝰac.
y Doſſiz.i. ex poſſibilitate ↄſecutꝰfuero.ſic ⁊.S. ð re.di.
J Antio. nec exegero. ac. 4A. fi.
. Mõ liberat᷑.hocipo ꝙ petij.miſi exegiſſeʒ ⁊ totuʒ vt ſhijcit ac
ſi ⁊c.
b Alioqn.i. ſi dices eñ liberari ſola ↄuẽtõe titij.
c Caueat᷑.i.nullq cautelã haberẽ contra ſeiũ.
d Tus.i.condemnatus fuit in totũ. ac. . dvecẽ.
eTenebit᷑. nõ dicu liberatꝰ?.qꝛ nec fuit obligatꝰ.vt.j.de v.ob.
f Sz ſi c ſeio. egero. ſ.pᷣmo qͥ nõ dʒ ↄuemiri añqꝙ; ninꝰↄuemat᷑
ſi eẽt dubiũ quãtũ poſſet ſacere titius. vi.j.de v. ob.l.decẽ.q̃ ẽ j.

P

ſed hic erst certũ. puta qͥnq; tm̃. poteꝛat facẽ titiꝰ. vñ ſeiũ ↄuenio in
alijs. v. Iʒ em̃ titi ſua.v. amittat vel ↄſũmat.tñ ſeius ñ miſi ĩ.v.tene
bit. ⁊ hic caſus nõ ẽ hic.⁊ lʒ a ſeio mil ↄſeq̃r. tñ ntiũ ñ ↄueniaʒ ĩ hoc
ꝙ ſoluẽ nõ poĩat tũc cũ ſeiũ cõueni.ar.C.e ſideiuſ.libeꝝ.a ſic ſunt
duo pacta ð nõ petẽdo.ſecꝰĩ legatis vbi nõ piudicat ſibi ĩ eligẽdo.vt

* ſtip. ſer. I· le. j. ſi ex noed
i amiſui⸗· kuc nõ pñt videri poſſeſſoꝛes bone Labeo at. Si cum vecez tu da Seb i o wan
ſe. ꝓoꝛtiõibus ficei eẽ qui nec poſſidẽdi aĩm hñt. ri ſtipulartus ſis. ideo ñ poſſe te e ¶⁊c.ſ. autẽ hẽas qᷓ
cean o D ſippoatur coheredes eius id cem dari opoꝛtere intẽdere: quia — ponac s
k Bicut em Ignoraſſe quod forte ipſi quoq; ex etiam reum locupletioꝛem dando 1. ꝓpi qõ bʒ ſeius
aks nõ repuur neceſſarijs fuerĩt: poteſt adhuc idãd pꝛomiſſoꝛ liberari poſſit quod ſci ſ mria.et legatur
nö. go. reſpoderi quo quideʒ caſu illõ eus? licet ſignificat non eſſe cogendum q hy ſeius eo tpe
I Peꝛcditati. turũ eſt: vt ſi ſue cõdinõis cohere⸗ eum accipere iudicium: ſireum lo æc.æ poteno nõ er
er neteanbas⸗ ſte ſeruꝰ habeat. inuicem bõöa cupletioꝛem offerat. Bem gma bam.
nunq heredita e leruire videak᷑. c Elſus. „. . .. ſic ᷣm aʒo. Et dic
aiſereſior Yego cem ſtinuler a Tli⸗ ene un oline volunte⸗ nis rhuca
ſcur e vude no. wiceps ſtipuler a Seio a di Rubeirg. me nuch⸗ voſſem rigere n
ſtarun lunt pe⸗ quãto minus a Titio cõſequi po⸗ Alimi et ki⸗ g Aius. iñi tꝛa ſi poſtea ege
es vel e el ſim: ſi cem petiero a titio. non i mum remedium roin. vij. u eio
vt inſt. ve ber. beratur ſeius. alioquin nec quiccg ( 3 expediendarum liti- ſecutus ab eo ma⸗
põt diei. Kere⸗ Ccerit titius: mihil vltra ſeius ten fiſiurãdi religio: qug remanet uaruor
mar aadue⸗ bitur. Sed ⁊ ſi cum ſeio egero.qᷓn vel ex pactione ipſorum litigatoꝛꝝꝛ que hoſte⸗ berere
pa meñat eſt ar Ttr . . ,Tr potero a titis. e
n noͤ erzr ne Ltumcũq; eſt quod minus a titio exi vel ex auctoꝛitate iudicis æcidun porpo⸗ lege rom
ceſtarij ſẽ iſe. gere potero: eo tẽꝑe quo iudicium tur controuerſie. yyut ſcö moõ legi
2 1o dicn ita inter me ? ſeium acceptum ẽ: tãto p Aulus. g Minus. id e
forte ipe q; ⁊c. minus poſt tio pet ſſt Vlſi quz ſ inet non. 430.
m Re. ſ. pean Minus poſtea a titio petere poſſuʒ luranduz ſpeciem otiner b rero.ipo⸗

1 Zanto minue. i. illud minꝰ. æ ſubauch nõ m pmũ caſum.
k Poſſum. ⁊ ſic me opoꝛtet facere.⁊ hoc ᷣm pᷣmũ intellecti.
ILabeo. dari.ſi habeas dari curari bene eſt.ſi habeas tm̃ dari. et
tunc ſubaudi curari.⁊ ſic valei.ałs non valet.vt hic et inſti.de inu⸗
uſteu. S. quis aliũ.⁊ infra de verbo.obli.mter ſtipu.ĩ pᷣn?⁊.l.il⸗

m Eogendum. quia hoc ſolum pꝛomiſit ſe curatuꝛuʒ. ſ. vt. x. ſol⸗

uerentur. a ideo non tenetur ad plus. vt hic. a. J. de veꝛbo. obliga. ſi
ita ſtipulatus fuero.S.j.⁊.l.ſi quis ſtipulstus.S.fi.⁊.l.illa ſtipła⸗/
no. S. eum. Sed cõtra. j. de le.j.ſi heres.vj.char.vbi dicit heꝛedem
ſic iuſſum vi curet teneri ad dandum.So.illud fanoꝛe vltie volũta⸗
tatis.ſ̊ ſi ſimpliciter.x.ꝓmiſiſſet non liberaret᷑ dãdo fideiuſſoꝛẽ.vt

j. de cõſti.pecu.l.ꝓmiſſoꝛ.in fi. Mã cꝛeditoꝝ ſatiſſieri dz quemadmo

dũ voluit.vt.j.e pigno.act.ſi rẽ.S.omms.

n Be iureiurãdo. MMultipliciter ĩ iuris coꝛꝑe de iureiurando dẽ.

Eſt em̃ voluntarium.et neceſſarium.⁊ iudiciale.et hoc dłe veritate.ð

quo dicit hic tuulus.⁊. C. e. Itẽ eſt in litẽ qð ꝓcedit ĩ infinitũ.⁊ ẽ de

affectnõe de quo.j.ti.j.dicuur. Itẽ eſt iuramentũ calumnie.et hoc łe
credulitate.de quo dꝛ. C.cœ iureiu.ca. Item tutoꝛis qui eſt creditoꝛ

vel debiroꝛ. ⁊ hoc ſimiliter e credulitate.vt ĩ ani.vt hi qui ob.per.

S.j.colł.vj. Item teſtis.et hoc de veritare.vt.i. teſti.l. iureiur.
et. l.teſtiũ. Item oꝑarum.vt.j.de opis libe.vt iuriſiurãch. Itẽ pur⸗
gatõis.vt.C.œ his qui ad ec.con.l.pñti.S.ſicubi. Itẽ rõne etatis.
vt in conſti. c pace te.l.hac edictali.S.ſacramenta. Itẽ iudicis ⁊ ad⸗
uocati.vt.iC. iudi.rem non nouam. S
n m Aximum remedium. triplex eſt remedium ſiniendaruʒ li⸗
tium. Sententia.vt.j.dæ re iudi.l.j. Item tranſactio.vt
C.cæ trãſac.l.fratris. Item iunſinꝛandum et hoc maximũ
vt hic. et dices.j.l.ꝓx.ac. H
O Pacnone.ſ. extra iudicium. et dicitur conuentionale. vt. J. e. l.
iuſiurandum. ꝙ ex. Juchciale autem eſt qð vefert᷑ a ꝑte parti ĩ iudi⸗
cio iudice appꝛobante et confoꝛtante. licet quidã dicãt hoc neceſſariũ
nñnq; tñ allleꝛ accipit᷑ iudiciale.vt.C. œ iudi.l.rem nõ nous.eEſt ei
neceſſariũ.qꝛ iudex defert et enã conſtringit ad iuſiurandũ.vt.j.ð ĩ
litẽ iurã.l.fi.inſi iuſtam cãm viderit recuſandi. vt.C.e.l.gener alii
S. ſin aũt. ſed quidã hoc volũtarm appellãt qðᷣ nihil eſt.
p i Aliiurãdũ ↄtĩet put trãſaciõ large accipit᷑ q̃i lius vᷣciſio.ſʒ ꝓ
ut ſpẽs.tũc eẽt ſpẽs oppoſita.cce ̊ tria remedia q dixi.S.l.
ꝓx.⁊ ſũt paria ĩ excipiẽdo.nã.ex v᷑ᷣnſactõe dat᷑ exceptõ.vt.C.ð pac.

l.cũ ꝓpõas. Itẽ ex iuriurãdo ⁊ ex ſnia.vt ĩſti ð excep.S.eq̃ ſi mraui

7. S. le. ſuꝑat aut vnũ aliud ĩ multis. ecce em̃ iuſiurdũ trãſactõ; ex

2„
„ 8

S

Mq

Atedk
E e I. actoꝛi ex trãſ actiõe nõ. vt. x. K. ſ dic Z. vt ar. ĩ aut. vt liceat ma. æ amee.S. qꝛ vo. cob. ix. at. iſ dagn iuſel
Tiraſec hue . l rr Zelaecrecdi er r aengehg: n,. 1 Si de conditõe.poſieſſione. danda mulien note Vri. 4 nn rinnn
l obl zroe a virũq; tollit. vt. F. de ſolu. ſtichũ. S. nãlis. JItẽ iuſ i Coõtrachiceret᷑.ꝙ non ſit pᷣgnans. VMB ag lunue.
urädi 4 res mdicat pares ſunt ĩ agẽdo. vt. C. e rebo cre. actoꝛi. 5 k Vel ſi ipſa iuraueri.ſ.ſe pgnantẽ eſſe. g. nl ,
ſnia ſupat murarmenti i multis. Suina em̃ contra ſmiam nõ valet. vt l Contra eam. ſ. uratum eſt. 10. m me en ſe itris
RC. qnñ ꝓuo. no e . . J — , ⸗ em gin
ne 1.. S α traſactõis: maioꝛẽq; hʒ auctoꝛita⸗ rit in poſſeſſione: neue vim patia⸗ derglag d Giin i
e.nam poſtea. S. i Cẽ ꝙᷓ res iudicata. v pianus. tur in poſſeſſione.ſed ⁊ an iuſiura⸗ n In poſſeſſt ſenn kel
damner. Itẽ aaiu It ptoꝛ: ſi is cũ qͥ aget᷑ ↄditio duʒ eouſq; pꝛoſit: vt poſt editũ par urzaͤß n ier . 2
ppiono n babe ne velata iuꝛauerit. Eu cum tum non queratur ex eo editũ ſit qono ſueniin mutl
boꝛ quo ad ſuce· gquo aget᷑ accipe vebemꝰipſum rem an non ſit cuius eſſe dicitur. Mar⸗ caluma, etſieß negie
ni eelinig n f di dijcitur cõditõe la⸗ cellus tractat ⁊ ait. veritatem eſſe puenit vt. . ie, megf
Pme lerat. vt. . nNec fruſtra adijcitur cõditõe dela bisq; no. i fa. E

le mrepatro. ſi un ta. Mã ſi reꝰ iuraueꝛit nemĩe ei iuſ querendam.quia iuſiurandũ alte⸗ l. ea vo. q ałs w eſucc

. — — — . . . „ . 7 ul
rauero. Itez ſnia s: alteri neqʒ pꝛodeſt: neqʒ no⸗ ctõe i factũ yi 11oe, ſeptiu
1 o⸗r⸗ “ iurandũ væferẽte: pᷣtoꝛ id iuſiuran rius:alteri neqʒ pꝛodeſt: neq; no c; ad annũ te⸗ 146

nrumers poll ree du nõ tuebitur: ſibi enim iurauit. cet. matris igitur iuſiuradũ paꝛtui net od mtereſe uni
ra. niſ ĩ camjn. vx4XZllioquin facillime quiſq; ad iuſ- non pꝛoficiet nec nocebit. ſi mẽ de ei Kin . ſaie rrem
“ . e mn. imp⸗ iurandum væcurrens memine ſibi mlerit ? iuret᷑ ex eo pᷣgnãs non eẽ. aũ̃t. Fii mi Ktari ſennne
iudi. ſub ſpẽ. S. Wkferente iuſiuranduʒ: oneribo acti Jurari autem opoꝛtet vt latum luer. et. .cpe⸗ ie N
cus L ſacfo vi.j . onũ ſe libeꝛabit. Quacũq; aũt acti 2 iuſiurandum. ceterum ſi ego ⸗ .. ganneſt. eer ur
eramon ee5ÿone quis cõueniat᷑: ſi iurauerit: p⸗ tuli vt per æum tures: tu ꝑ caput grui vr.j. o. vufl. gitpſnn
E mia. gꝛ nnoꝛ c ficiet ei inſalenaa ſiue in anan tuum reſtn p Aulus. nogereg nnng nſen
na co etn ſine in rem: ſiue in factum:ſiue p⸗ lioꝛum tuoꝛum. m. ve. no.lj Pir her keiſic ern
vt. C. ſi adueꝛ.rẽ I 1 LiIl. ertzig rud . mu. vẽ. no.l. j. ℳe kan
mdi. ꝑ totũ ntulũ nali actiõe: vl quauis alia agatur p Apianus. i ii iin rerſnd
ed no cona lacr ſiue inteꝛdicto. ſi de conaitie. On erit ratũ Pebachnin iuſiun mo. Bhoc cad intif Atcn
ma. dicat. ſi atte· ne pſone fuerit iuratum: pꝛetoꝛ ii randum. cquod ſi exegi vt per lit qñ al inn a Atl Atant
nus. e nuſur iurandũ tuebitur. vtputa.detuli ti ſalutẽ tuã iurares: 7 iuraſti: ſtabit menc enc i m Anin
obiiganoz iou biiuſiurandu. iuraſtiĩ poteſtate Ome em omino licitũ iuſiurãdũp nss vatrie ſda. ab lhl
re. vt. j. ð ſolu. ſii mea te nõ eſſe: tuendũ erit iuſiurãs⸗ quod voluit quis ſibi iuraꝛi:idone dñ̃ice. vt. ſ, e. et ſaeli.

u. §. nalis ñ ſi . it eti fnerit inrati: p ſeꝛnd. vſq; ad. l fikn
Thnis wa e ct⸗ dum. VUnde Marcellus ſcribit eti um eſt. ſi ex eo fuerit iur atũ: ptoꝛ qꝗiuralſe t il/

di. inde. iulianns am v eo iurari poſſe an pᷣgnãs ſit id tuebit᷑. DBiuus pius iurnurã Ara. Ne röne itl.
Jẽ a uramẽto ñ¶ mulier vb nõ ſit.et iuriiurãdo ſti quod ꝓpria ſuꝑſtitione iuratũ ẽ ſoctetatis vi. aoan.

rane. U.Ei in 4 2n e Eertte e. duobo. 7.l. ſi ſz
vugeat nee ree dum eſſe veniq ait. ſi e poſſeſſiöe no eẽ ſtadu reſcripſit. Baro ure⸗ dnd. Fiit dic. ge
C. eo.l.ſi.a ſnria erat queſtio:ſᷣuari opoꝛtere ſi fo/ iursdo nõ aliud queꝛitur ꝙᷓ; an in⸗ m.q ſit j. Iẽ 4 bemil
cit mmoꝛẽq; ⁊c.

n. a prei ho di te quaſi pᷣgnãs ireĩ poſſeſſionẽ vo⸗ ratũ ſi::remiſſa queſtõe: an debea cn oSn inmi
ubmon . ebat. 2 cu ci tradiceret᷑ vel ipa in tur quaſi ſatis ꝓbatũ ſit iureiuraã lanenc.

e u tis pbatu lit iure renent. frfn ricod
m qbuſdã. vi mõ rauit ſe pᷣgnotẽ. vel cõtra eam iurg w. SDʒ ſi qs iullicitũ iuſiurãdum Zaeigehre Acntere⸗
dixi. Et ſroree tum eſt. Mam ſi ipa iurauerit ibit ctulerit. ſ. umpꝛobate publice re⸗ noõis. vt. j. . miſin ie
a ahrobans r. poſſeſſionẽ ſine metu. ſitra aamm ligionis: videamus anp eo habeau⸗ tmdf i. i in
ſacz r volumrare nõ ibu:quis vere pᷣgnãs fueꝛit:p⸗ tur.atq;ʒ ſi iuratũ ñ eẽt: quod ma ſiłr ʒrane. aui n
tũ defeꝛẽnũ 1 re ritm; J. zilnen ed gz 32——1 . Arane⸗ Aui iger
breti. res uu ⸗· Writq; inqt marcellꝰ: mulieri iura gis exiſtio dicendũ. Di neqʒ iu Mer noc⸗ üEig

vicata ſoli iudi ti iuſiurãdũ:ne cõueniat᷑ quaſi c⸗ ratũ ẽ:neqʒ remiſſuʒ iuſiuranduʒ vt h. Mõ nſi mdume

„ . . . . IW mris ol
agr vert lumnie cauſa ventꝛis nomine fue⸗ pro eo debet haberi atq; ſi res in Ding woen * 8 M
E e . 2. ð B. Sed . j. de din
ſi qͥs ex aꝛ. — . ⸗= 0 5; RNyV
b 2 Z pᷣtoꝛ. ſi . ſ. reus.ac. flo. S. j. car. edic. l.j. S. fi. So. ibi ↄtꝛa ip̃m filiũ erat ſniĩa lata. ſecxſi Z meʒ Nn
BDelata1. dato ſibi iuramento. qꝛ tunc non noceret. vt hic dꝛ. . NN
25„ Juraul. ſupple eius rei ac. vt. j. e. ait ptorr.. q Sin aut. bñ olco nõ nocebit. ſi mẽ æc. „gr ſi aſ alteteſan
eNTLiberabu. ne H hoc ſit. dixit ↄditõe delata.a ſic nõ. q; anfettur x Juſiurãdũ.i. hẽditas reſtituẽda ẽ. vt..ad treb. ß 7 ſi qñ. aſblſuctſerdni
Parafo delinquendi. vt iſti. vi bo. rap. S. D nelůꝗd. In Hn eri..ſiabik. vt. j. . l. q ſalutẽĩ. Saſt js. mmn l it
ſf Quacũq;. pẽali.ſj nõne he ꝑſonales ſũt.⁊ ſic.S.dixerat.ſ̊ dic ʒ tIgoneũ ẽ. niſi ſpãlit a iure ꝓhibet. vt. c.l. han ſi n Gulhn ſigfutiiin
3 oꝛdiario. B v exoꝛdiario dicit. ſiẽ eſt illa nau. cau. ſta. vt. S. nau. 7. . ð ↄdi. iſti. l.qᷓ ſõ ↄditõne.ĩ pᷣn? Iẽ nõ hic ꝙ ſatis eſ WN
3 6 Bgak. ac i crimalt cã? Neidẽ.vt ar. cau.ſtabu.idẽ.S.ait ptoꝛ. fit aliqd ad volutatẽ eiꝰcin fit.vt.j.ð pig. act..ſ rez. F.ia.. .2. gllzſt ie in 8
j. e. l. en .Si popularitelieer em̃ nõ teneat trãſactio ĩ crimali.qñ mo.pig. vel hypo.ſol.itẽ liberat. F. j. 7. . ij. 1. 3. 4 ſatiſda. coga. uun r ain
nõ ingerit pena ſaguĩs. vi. . v irqſac.trãſige. Selato tñ ſacri te-⸗ l.j. ⁊. . de ĩ rem ver.l.iij.S. nec vo illun avollunis vel ummnlg eſi in
net tm facta a ꝑte pn. qꝛ nõ ſic vĩ ↄfiteri e crinne iurando. ĩmo ne, v Ziuus pius. ꝓpana. i. ꝓua noua religiõe. puta apel iſttſſeſen
gat. VI. .c. ſi ouo. S. idẽ iulianꝰ. ſicut q trqſigu. vt.J. ð ↄdi. furti. ſi diane. ſed als non ? nõ. ⁊ inc pone caſum ĩ indeo q licei iuret ꝑ d lun, ſhoinen
