ruptus: vt tuc ſententia nõ teneat: vt ibi. an gratia: vt iũc teneat: vt
.jJ.ad trebel.l.ſᷣuo inuito.S.cuzʒ pᷣtoꝛ.ſj dat᷑ reſtituno:vt hic.

m ij

.—

E

à Incolorate. i. nõ allegando aliquã cauſam ᷣm.y. accur. caſus hoc ꝓbat.hoc ẽ vbi minoꝛ minoꝛi ſuccedit.iũc em̃ vᷣm om̃es
b Speciem. id eſt cauſam. . vtilis annus qui curſurus erat defuncto:nõ currit heredi mion „(bat
c Sʒ 1 ꝓ ſennio.pꝓ pᷣpoſuo.a ſennio ſeuero ẽ pnũ nomY. miſi poſt.xxv.an.licet ex toto tꝑe ſue minous etatis poſſit reſtitui Oui⸗ ſſuit ſe
D Judicatas. a foꝛte ſecũdo a pꝛincipe in cauſa appellationis iudi⸗ ſicut ⁊ deſunctus: in ſua minoꝛi etate tota reſtitin poterat. Si vo , gtun h ali
catum fuit:vt cõueniat pᷣdicus. opponas de lr̃a q̃ dicit: hoc em̃ ipſo ⁊c. vnde vide ᷑ ꝙ annus vnlis grephietn
e Examier an currit ei ſtanm: ain gunn
ennarg ſeuerus 1pꝑatoꝛ antom: nõ au- tempus. hoc enim ipo veceptus vis, pelarreihii uti ,
tũ. Reſpõ. danda diuerũt incoloꝛate reſtitui eſideꝛã detur.ꝙ; ¶ H poſſet reſtitui intra t pſons defuncti: W pcnd
fuit reſtuntio ex pem: aduerſus fratrem poſt ſpeciẽ i pus ſtatutũ ex ꝑſona vefuncti. hoc ⁊ ſie reſtituetk er mmntlipx
noua cauſa: vt.C “ e a pſona: vt re ſinka
ſi ſepius i itegru, auditoꝛio eoꝛum finitam. Sed et non feci. Plane ſi defunctus ad in ſtituat.ſi.n. ex n nnp
rech eilj. ſuã. Peo ſennio ſeuero:cõtra res bis iu- integrum reſtitutionem modicum gfona tm reſfnn n
vel ſni welegan vꝛe icatas: in integrum reſtitui diuꝰ tempus ex anno vtili habuit: huic tmunon. e z, an
I. pxi. wbi. ᷣ ſi ab ſeuerus ⁊ imꝑatoꝛ antonius ꝑmiſe heredi minoꝛi poſt annũ.xxv. com- an. qre ꝓponer Gkr
Er awellatbe Lunt in auditoꝛio ſuo eraminari. plerũ nõ totum ſtatutũ tempus da mis woeption⸗ glss
vrſ a ſentẽna al · Idẽ imper atoꝛ licimo frontoni re bim⸗ ad ĩ integrũ reſtitutionẽ: ſec mins qindem a emgl
ten udicꝭ aa pn ſcripſit: inſolitũ eſſe: poſt ſententii id du mtaxat tempus qð habuit is uoꝛ concurrere muliin
idẽ rñ in c pnco ſuam ex appellatiõe dictam. alium n heres extiittt. 1 Dem ns 2 vefücn. xrn“ nungg.
dan ur⸗ el in integrum reſtitutioneʒ tribuere c, )Apinianus libꝛo. ij. reſpon⸗ tm̃ ſanoꝛ v0⸗ riutin
t.. .n mii ſolum pꝛincipẽ. Sed ſi ab i⸗ ſoꝛum ait: exuli reuerſo non que —— — .
h Solũ. cu nu ⸗ peratoꝛe iudey datꝰ cognoſcat: reæ⸗ Ebere pꝛoꝛogari tempus ĩ integrũ na refuncn dar idl.
ᷣtde ſtitutio ab alio niſi a pncipe qᷓ iudi reſtitunois ſtatutũ:quia abfint cũ erutione 2d ſrn unt
iac.l. vpcatio. cem cæſtinauit nõ fiet. Mon ſolũ potuerit adire pꝛetoꝛem ꝑ pꝛocura dus qſi ſubua⸗ heni
1 a nentr aũt minoꝛibus: verum ſucceſſoꝛi⸗ toꝛem:nec dixit preſidem vbi erat. cuusar. ono h’ miandt,
nauerlus ue vſe bus c; minoꝛum datur in integrj Dec quod idem dicit a indignũ ee Ara. esd ua Ai
merzrr. , in cauſe reſtitutio:⁊ ſi ſint ipi maioꝛes. ter irrogatam penam: nõ recte. .j. w turelis. lunti
n l re i BDem. quid enim cõmune habet velictum mne Sdee
ni mt amm vnlt. Mterdum tamẽ ſucceſſoꝛnbo cum venia etatis. Si quis tamẽ u circumu. xt aumn
¶Et ſi ſint ipi: pluſqᷓ annum dabimus : vt maioꝛ. xxv. annis: intra tempꝰ? re⸗ i ore mde: ſirce
vt . e m ineae egicto eſt expꝛeſſuʒ: ſi foꝛte etas ipiꝰ ſtitutioni ſtatutum. litem cõteſtat? manim ſtercecnah ſ .
hoc tñ itra annñn ſubueniat. nam Hondannntin vige⸗ pnſtea væſtiterit.mihil ei pꝛoficit ad pererek reſtnutrü nutn 4
vtiẽ: vt innut. ſimumquintum habebit legitimm im integrũ reſtitutionẽ conteſtatio/ ſeſtitutio:s: adſiei umtn 41
l. prima. 1 qu s 9 n integru retitunon conteſtan Alld in mſnitu. ſi Po un. .
m i Mterdu. . ⸗ 1 . „ . ”l nas ꝑ diuerſa tẽ lücnme
ſucceſſonbi. ſcilicet minommnmn. poꝛa pluribo mioꝛiba mioꝛes ſucceſſiſſe. Et ſi inſtes.lr̃a dicit a⸗ ENns:. D
n SPlus qꝙᷓ; annũ.vtilẽ. hoclie quadrienniũ:vt.C. tem.ĩ integg pit᷑ ex ſua ꝑſona.ergo cebz reſtitui ex ſua ꝑſona. H. verũ eſt ipſum ſlns .
reſti.l.finali. ecipi.nõ ideo tñ reſtitui: qꝛ in mimo dano hoc fallit in qͥ cipit᷑. Atrat
o Edicto.quod non habemus. nõ t reſtituit᷑:vt.S.de in inte.reſti.l.ſcio.a.j.e.l.qꝙ. ſi.S.nõ ſꝑ. ns hl
p Ipſius. ſuccedentis. , 7 qð ibi facii parintas dãni.facit hic pcedẽs fauoꝛ. Itẽ fallit vbiciu⸗ L
q Rigeſimumquintũ. ſue etatis. q; ex pꝑſona pꝛis ↄtractus veſcẽdit:vt.j.e.emilius: ibi nõ me mo⸗ Pnatonnm
r Tegitimũ tempus.ſcilicet annum ex ꝑſona defuncti. uet ꝛc. vel expone vecipi i. ciperet᷑: ſi tunc curreret ſtatim ſ nõ –W
ſDHoc.argumẽtat᷑.ecipit᷑ ex ꝑſona ſua.ergo reſtuuit᷑ ex ꝑſona æ currit. Oz aut vtile tempꝰ vel totũ vel ꝑs eius in vrroq; caſu vt Raunicknaen⸗
functi. plemus ꝙ ſi ex ꝑſona vfuncti tm̃ cipe. giit bul.currat poſt.xxv.an. pꝛobatur aperte: vt. C. ſi ma.fac.ra. bperisdettaru
t Videt᷑.i.videt᷑ ſi diceremꝰ currere tempus:⁊ ſic reſtitueret᷑: ſed ha.l.vlti.in ſi.⁊ maxime mure nouo:vt.C.in qui.cau.in mnre.re⸗ Hmnmntin
dicimꝰ ꝙ nõ currit nũc ipᷣo iure. ſti.non eſt ne.l.ſancimꝰ.niſi in caſu:vt.C. de tem.in inte. reſtit. en
u Plane.ex anno vtili habiit:ergo erat maioꝛ. Et ſic nota ꝙ qã; auten.ſi minoꝛ. vbi ᷣm omnes multa ſunt ſpecialia: nec negare nwini
q; ſuccedit maioꝛ minoꝛi: vt.S.nõ ſolum.quãdoq; minoꝛ minoꝛi:vt poſſunt: ſiue dicas nupnarum contrahendarum ſiue contractarũ rſiſctlin
hic in puncipio hums legis:quãdoq; minoꝛ matoꝛi: vt hic:⁊.C. de plus etiaʒ:qꝛ ſi fimio.xxv.an.incipiat reipu.cauſa abeſſe. nec tũt un
tem.in integrũ reſti.l.ea que.S.j.⁊.S.ij.⁊. S.finali.quandoq; ma hoc tempus ſtatim currit:ſed demum eo reuerſo: vt.C. tem. ncgeuri .
4 ioꝛ.maioꝛ. ⁊ hec eſt indubuabile: quia habet tempus quod reſtabat An inte. reſti. l.j.a. ij. ⁊. ij. or nd
xefuncto. Item nota: ꝙ hic annusvel quadrienmũ datur: vbi vci⸗ ſ y ꝓp Apmanus exuli. i. relegato. hic minoꝛ erat cum exulare mue n
puur mmoꝛ in contractu: vel quaſi. Di auteʒ in tempoꝛe:quãdoq; /cepit:maioꝛ ſactus in quadrienmo redijt:iure cõmuni ma gieti nde
currit et nõ reſtituitur:quãdoq; non currit ipᷣo ure:vt.j.e.l.etiã. ũ: qꝛ ꝓcuratoꝛẽ habere potuit nõ reſtitu᷑: nec ꝓꝛogat᷑:ſed iure ninme,
quãdoq; currit et reſtituuur:⁊ tũc ſi leditur quadriennio: vel ma⸗ ſingulari minoꝝ ſic: qꝛ lapſus vider᷑ cum potuit adhuc minoꝛ exi⸗ 14 Ein Cr
ioꝝ tempoꝛe: datur quadriennium. ſi minon datur id ſolum: vt.j. ſtens dare ꝓcuratoꝛẽ curatoꝛe auctoꝛe ⁊ nõ vedit. Uel dic ꝙ ma⸗ ſenne
quãdo acti. e pe.eſt an.l.cum poſt.j.reſpon.⁊ in fine. Hec eadem ioꝛ eꝛat.ſ.in quadriennio cũ exulare cepit:qui ꝓcuratoꝛẽ dare po⸗ —
diſtinctio in maionbus habetur:vt.j.ex qui.cau.ma.l.nec non. S. tuit. vñ hic reſtituit᷑ in eo ꝙ captus eſt cũ minoꝛ eſſet: nõ at pꝛ2020 1 gu eal
ſiquis ſepus. gat᷑ ſibi tempus:petebat em̃ ſibi ꝓꝛogari tempus vt ↄputaret᷑ tm̃ SHß oncn
x Aegeſimũquintum. ſue etatuns. ex die reuerſionis illud quod ſupererat e quaorienmio quando nn e hln
y Sec id dumtaxat tẽpus: qð currit ſtatim cum extint heres. m eccepit abeſſe: ſed non auditur. immo diſtiguitur an potuit relinqre —
pla. 7. m. adeo: vt ſi id modicu tempus labatur: nõ det᷑ heredi huic pꝛocuratoꝛem:et tunc non pꝛoꝛogetur:vt hic:aut non potuit vel aſnil ſ
reſtitutio ex ꝑſona vefuncti:quia omnino iure defunen vebet vti et reliquit ſed eſt moꝛtuus:⁊ ſic non potuit enam achre per ꝓcurato u ntſlane
vice: vt dicit᷑ in his que ſunt apð vefunctũ inchoata: vt ar. . æ fun. rem:a tũc ꝓꝛogat᷑:vt.j.ex qui.cau.ma. ſed a ſi ꝑ p.S.j.⁊.l. nec llinme
w. l. ſi fundu quẽ titv: niſi petat reſtitin ad modicũ rempꝰ ex ꝑſona nõ. 2. l.ſi q̃. S.j.⁊.l.ab hoſtibs.j. N.⁊.C. tẽ.in inte.reſti.l.ij.⁊ rul Arin
ſua: vt reſtituat᷑ ex ꝑſona defuncti. Hul.qũt poſt.xxv. annũ tani iijj. Itẽ qð dicit exuli:impꝛopꝛie pomt.i.relegato:vt.j.x pub.iu. llgumis
currere modicũ tpᷣus dicit: qð ex repetinõe in littera faciẽda aperte l. ij. ſi em eẽt exul.i.epoꝛtatꝰ: nihil omuino iuris haberet: ⁊ ſibi W
innuit᷑ vel muemit᷑:ſic em̃ dicit:huic heredi minon poſt annũ.xxv.ñ vel cõtra eum nulla reſtitutio daret᷑:vt.j.ti.j.l.ij. lahemgni 1
totũ tpᷣus dabimꝰ ad ĩ inregrũ reſtitutiõeʒ: ſed id dutaxat tempꝰ.re, a Statutum. 1. vtilis anm. vel hoche quadriennij. a ĩ hoc bene 4 enm nbi
pete dabimꝰ poſt.xxv.annũ:qð habuit ac. Itẽ ſimilitudo ſupꝑions dicit papinianns, accur. MMV Rutimm
hackfen
nninn,
eſiu

ton in d

dusy, igdt
„ 1. Wn
en. dor ſet

intcä t,
3Rr Pii
wan, un
dini Aud
Wea,
M uts
nnini
pon
Ktiints id
in gonn wück
ddid filnnie
caistnn Fflif
N. Anus iin

Eümrammr Aum

gausin nc l
T Ne ANNi

enLR e

RC. ui NIN
umivr ſſelln,

Gur uuriui:

Gr ugtal h,
munds N

Sõ
gi amn goll n

Eoe 1

en ii

b NQuia abſuit.ſi habes adfuit ꝑ.d.dic ꝙ ẽ rano papi.quare non
ebeat ꝓrogari.qꝛ adfuit.i.ꝓ pᷣſeme eſt habendus.cñ potuerit.ac.
Si habes p.b.tũc eſt ratio remotina.q.d.nõ eſt hec ratio ſufficiẽs.
quia abfuit. ꝙ ideo debeat ꝓrogari. cum potuerit. ⁊ ſic ſi nõ potuit
adire pꝛoꝛogatur. vt modo dixi. accurſius floꝛentinus.

e Der pcura⸗ e: Fam nrnter.
eh a ynen litis: vt eſt ſepiſſime reſcriptum.
dumiſſum. vel pꝰ i Bem.
in abſentia coſtt⸗ Eſtitiſſe aũt his videtur: nõ
tutum. . ſt li . R . 8
4 qui diſtulit: ̊ qui uiti renũ⸗
a Mec dixit. ciauit in totum.
ſcilicet.papi. 1Dem.
eAUAbi erat.ipᷣe . ſj ent
relegatus.ſ. vt ĩ n nregn reſtituto . poſtula
hoe notet᷑ gemĩa ta aduerſus aditiõeʒ ꝗq mĩoꝛe
reßhenſio. tů aie factã. ſi qͥd legatis expẽſum eſt: vel
nih diri bedePcia eoꝝ qᷣ ad libertatẽ aditiõe eius
plide ade 9 E. * ſ .
ꝓcurator. ſic puenerũt. a mĩoꝛe refundẽda nõ ſr
ſeerue dedben⸗· DUEοadmodũ p atrariũ. cũ mĩoꝛ re
ro de m.l. inali ſtituit ad adeudã hereditate;. que
Sj a.n. eot an geſta erqt. p ꝓcuratoꝛeʒ bonoꝝ
on eſ ileo. creio pᷣtons ad diſtrabẽda bona.
quia potuit rle Fm iuris foꝛmã ↄſtitutuʒ. rata eſſe
gauus g le pli habenda. calphurmo flacco ſeuerꝰ
vemiſlet ad locux 2 antonin?ꝰ reſcpſerũt
veniſſet ad loruuz 9Momn P .
tutũ iſti eoano p Aube
eßlene aer Vm mãdato patris filiuffa⸗

ꝓcuratoꝛẽ vöbun

milias res patris admĩiſtraſ
achre. Tel dic.

ſet:ñ hʒ bñficiũ rſtitutõis: nã ⁊ ſi

tngawechen alius ei mãdaſſet.nõ ſuccurret᷑: cũ
iner it aliau eo mõ potius maioꝛi ↄſuleret᷑. cuiꝰ
ru reſteumbe. dano res ſit ceſſura. Sec ſi ex euẽ⸗
diuus. ibiarar? tu damnuʒ mĩoꝛ paſſurus ſit.quia
non reibondit · quod pyſtiterit ſeruare ab eo cuiꝰ ne

f Igem dicit. papinianus aſſignando rõnem.quare nõ vebuit re⸗
ſtitui. ⁊ ſic repphendit᷑ nõ in dicto. ſed in cauſa ſiue ranone ſui dicti.
7 iuſte.quia nõ eſt indignus ꝓpter rrogatam penam.ſed quia tem
pus pꝛeterijt. ⁊ hoc eſt.quid euum vc.
g Indignum. eum reſtuui. accurſius.
h Belictum. pꝛo quo exulautt. MM
i Cum vema eiatis.id eſt cũ negocio ex quo datur venia. vt.C.
e d. inter virũ ⁊ vxo.l.ſi maruus. Et ſic nõ obſtat.quia ꝓ delicto
datur vema quandoq;.vt S. eodem.ſi ex cauſa.S.nunc. a.j.e:auxi⸗
lium. quia tunc cõmune habet.
Si quis.maioꝛ.xxv.an.f actus.
Pꝛoficit. cum liti expꝛeſſe renunciauerit.vt hic.⁊.j.l.pꝛoxima.
ed ⁊ ſi nõ expꝛeſſe renũciaſſet.non ꝑpetuatur hic reſtuntio ꝑ litis
conteſtationem. vt.C. de tem. in integrũ reſti.l.petende.
m d Eſtitiſſe.renunciauit. vt hic.⁊..de iudi.l.deſtitiſſe. ſic ⁊
.d? inoffi. te. papi. S. ſi quis poſtqꝙᷓ. ⁊. C. ð paci.l.poſtꝙᷓ.
7.J.ꝗd turpilł. ſe.con.l.deſtitiſſe. U
n i mtegrum. expenſum eſt. de burſa hereditariaa.
o Uel pꝛecia eoꝑ. vt quia rogatus fuit vt quoſdaʒ emeret
manumuteret.vt in inſti.ad.l.fal.S.finaii. ðð
pꝓ Deruenerunt. ſſcilicet expenſa ſun.
q Mon ſunt.ſed an ab alio. Reſpon. hbertas non. vt.j.eodem.
ſi mulier.nec contractus reſcindunt᷑.vt.j.de acquirenda hereduate
quonens.⁊ de bo. auc.iu. poſſi.l.ſi non expedierit.S.j.legata vero
repetunmr a legatarijs conditione indebin. vt.qj. conditionibus
indebius.l.ij.⁊.ilij. M
r Hereditatem.quã pꝛimo repndiauerat. “YMZẽũW
ſ¶Reſcripſerunt. vt hic ⁊.j.æœ here.inſti.ſi quis ita inſti.S.finali
⁊ ſi de ſuo ſoluit retinei.vt.il.ſi non expedieru. ⁊ facit.j. ad treb.l.
cum hereditas.⁊ ex fideicommiſſa ria cauſa.

1 c Um mandato. non hʒ bene. immo. vt S. eo. veniq; J. ſed vte
ibi. ꝓinde ſi iuſſu.⁊ac. So.ibi iuſſi.hic mandauu.qð aliud

eſt. vt in mſti. de attilia. tuto.S.penul. Ael hic in re paterna. ibi in pe⸗
culiari. Vel ſᷣm ioha.hic non habet ben eficium.ſ.pater.ſilius autem
ſic.vt ibi. Quidam etiaʒ dixerunt. vt ſi totũ contractum velit reſcindi

filius non poſſit.vi hic.ſed vt ſua perſona tm̃ eximatur poteſt.vt ibi.
ꝙ mhil eſt.quia hoc petere non poteſt. vi totus reſcindat᷑. vt ibi dixi.

gocia gefſit:nõ põt: qꝛ is nõ erit ſol
uendo.ſine dubio pᷣtoꝛ interueniet
Si aũt ipᷣe dns minoꝛ ſit.ꝓcura
toꝛ vero maioꝛis etatis.nõ põt fa
cile dñs audiri: niſi mandato eius
geſtũ erit: nec a ꝓcuratoꝛe ſeruari

AVb verius ſᷣm aʒ.
hic mandauit vt rẽ
pꝛo. x. venderet. q̃
valet. xx.non reſti
tuitur.niſi ꝓ expẽ
ſis.ſi mandatoꝛ pa
ter vel extraneus
non eſt ſoluendo.
⁊ hoc ſubijcit. ſed
ſi ex euẽtu ⁊c. Sʒ

toꝛẽ eũ in rem ſuam faciat: vt poſ⸗

res poſſit. Ergo ⁊ ſi ꝓcuratoꝛio
noĩe mĩoꝛ circũſcriptus ſit.imputa

quid ſi ſimpliciter
mandanit vt fun-⸗
duʒ venderet. ⁊ 18

ri vebet hoc dño. qͥ tali cõmiſit ſua vendidit pꝛo.x. cũ
negocia:idemq; marcello placet. Valeret. xx. Reſpõ
1 Dem deo dici poteſt mi⸗
1 noꝛẽ reſtitui. enaʒ
Vogd ſi minoꝛ ſua ſponte ne⸗ da nae exiſtente

gocijs maioꝛis interuenerit.
reſtitnẽdus erit.ne maoꝛi dãnũ ac

cidat: Oꝛ ſi hoc facere recuſauerit. a. cuius mandato

——. — . . erebat. ſecꝰ ſi ſi
tũc ſi cõuent fuerit negocioꝝ geſto mancdlato vt. ſelicn
rũ:aduerſus hãc actõeʒ nõ reſtitũ xima. m pᷣncipio.

ſed cõpellendus ẽ.ſic ei cedere auxi

On — ——— y Ab eo. eyneo l
liũ ĩ integrũ reſtitutiõis.vt ꝓcura

patre cũ eſſet eman
cipatus.

ſit ĩ hũc modũ dãnũ ſibi ꝓpter mi

noꝛem ↄtingẽs reſartire. NMõſo 3 Bꝛeton interue

6 e5 LEt — . niet: ſed quomõ ⁊
gut ea que cij mĩoꝛibo ge rũt᷑.reſcin reſpon. vt licet pꝛo
nda ſunt:ſ ad bonũ ⁊ equũ rei. ederu mãdato
. . burꝰ wmini rẽ que vale
genda ſt ne magno icomodo U bat.xx.⁊ ideo quo
etatis hoĩes. afficerent᷑ nemĩe cum ad qñm mi poſſit
2r . S ei imputari. Iñ tũc
his cõtrahẽte ⁊ quodãmõ ↄmertii ſuplebit pꝛeaum
linſtũ.vt tali mede⸗

la ſibi conſulatur ꝑ retentionem.vt.S.de ꝓcurato.l.que oĩa.in fine.
a Si autem. ꝓcuratoꝛ vero.i. ꝓcurans. nam ſtatim dutinguu.
b Audui.ſi velit reſtuuim contra euʒ qui contraxit cũ ꝓcuratoꝛe ſuo.
Sed contra.C.ſi tu. vel cu.inter.l.antepe.⁊.l.fi. So.aliud ĩ tutoꝛe
vel curatoꝛe.vt ibi.aliud in ꝓcuratoꝛe vt hic.Sed que eſt rõ.oꝛte ea
quia tutoꝛ gerit ex neceſſitate.ꝓcuratoꝛ ex voluntate.vñ miuius eſt cũ
tutoꝛe agendũ.mitius aũt cũ eo agi ꝓbo.qꝛ ꝓcuratoꝛem pꝛius minoꝛ
excutere neceſſe habet vt hic.ſed non tutoꝛem vel curatoꝛem. quia põt
alium eligere. ar. ꝓ hac ratiõe.j.xepoſiti.l.j.S.meruo.⁊.S. hec aũt.
c Poſſit.qꝛ non eſt ſoluendo.⁊ foꝛte hoc caſu intelliguur cũ manda⸗/
uit ſimpliciter vt venderet.ſi autẽ vt pꝛo.xx.venderet qð valebat plus
cũ fecerit ſcõm mandatum. nõ videtur teneri minon actione mandati
⁊ ſic poterit minoꝛ reſtitui.vt ꝓ eodem væbeat haberi. cuʒ veſtituitur
actione mandan.a cum eſt ille non ſoluendo. .—
d Ergo. quia reſtituitur minoꝛ tm̃ ergo non maioꝛ. a eſt idem. S. ij.
reſponſo.accurſius.
eCircumſcripius.cum eſſet ꝓcucatoꝛ in pᷣmo ⁊ ſcdo caſu legis.
f Imputari. vt S. e.l.iij.S.fi.⁊.l.ſe.⁊.j.de inſti.ſed ⁊ ſi.SO.fi.
g ꝗq Qod ſi minoꝛ. reſtiiuendus erit. aduerſus ſecum contrahentẽ
in rebus vmmi. .
h Samnum accidat. ſed in quo ſi ratum non habet. reſpon. vt quia
rem emit de pecunia domimi.nec eam rem ipſe reddere vult vel nõ põt
vnde ad pecuniam reſtituitur.
1 Pꝛocuratoꝛem. eum cuius negocia geſta ſunt.a ſit poterit cedi hoc
ius. Sed cõtra.j.de adm.m.l.ex pluribus. So. bi eſt adeo ꝑſonale
vt nec ad heredem tranſeat. hic ſic. ⁊ S. e.l. moꝛ. S. fi. Item bic aliud
fieri non poterat. ibi erat acno que poterat cedi. Item cotra. C. de qui.
mu. vel pꝛeſta. ne.li.excu.l.j.li.x.Sed ibi non erat ceſſio.ſed quedaʒ
factoꝝ commiſſio.que per alium facere volebat.⁊ facit.j. admi.tu.
ſi minoꝛes.ibi vide. L
k Mon ſemper. ad bonum.i. ad vnlitatem ⁊ equitatem.
ISunt. venegando reſtitutionem quandoq;. accurſius.
m Inidiceret᷑. vt hic ⁊..ad velł.ſi młr tãq;. ⁊ dixi S.e.⁊ ſi ſine.S.
m uij

x Res ſit ceſſu⸗ L

& MMvab

idem faciunt. accurſius floꝛentinuns.
a Circũſcripne. ilicet de wolo aduerſarij-
b Megligenter.ſui facilitate.accurſius.
cCanſa.vi ſit dignus reſututione.

d Sceuola. repellend

onem. vt. C. ve re
pu. here.l.ſima. in
fine.que eſt contra
Solu. H loqtur de
eyneo herede ibi de
ſuo. hoc nõ valet.
quia dicit hic omi⸗
ſit vel repudiauit.
niſi dicas omiſit ta
cendo.repudiamit
ſcilicet expſſe. Vel
; loquit᷑ cũ habuit
ſubſtituiũ.ibi cum
nõ habuu. Uel hice
vendita fuit heredi
tas.ibi quedã res.
Ael hoc ius vetus
UVl hic in maion
etate fuerũt vench
ta.ibi ĩ mioꝝ. Vel
hic a ſubſtituto.ibi
a creduoꝛibo. Uel
hic laboꝛabat ad pe
cumiam parandã.
ibi non. .
e Si ſeruus. cir
cũſcpᷣſerit. emẽdo
ab eo. 1 ſic re ipſa.
f Jubenqus eſt.
petita reſtitutione
foꝛte. 7 ſic ĩ ſeqnn.

Ex peculio. ſic

j.ð ac.⁊ obligati.
l.ex contractibus.

h Et vlus. hic
mutat caſũ qñ vvlo
1 Iniuenerit. ex
Zctuʒ. vt. S. de wlo
ſi olen. S. penł. vel

etiã in cõtractu.
Xdit cauſam ↄtra⸗

ctui.vñ maioꝛ de ſwx

lo mioꝛ reſtiuuuur

vVt hic.
k Aut noxe. nõ.
dar ꝓ noxe vel ad
Vberanduʒ.⁊ tñ dłᷣ

us eſt. immo admutendus videtur pꝑ reſtituti-

eis ĩterdiceret. Itaq; niſi aut mãi
feſta circũſcptio ſit: aut tã negligẽ

ter ĩ ea cauſa ſint verſati pᷣtoꝛ ĩter⸗
ponere ſe nõ dz. Sceuola noſter
aiebat. ſi q iuuenili leuitate ductꝰ
omiſerit vel repudiauerit heredita
tem vel bonoꝝ poſſeſſionẽ:ſi qͥdem
omnia integra ſint: omnimodo au

diẽdus eſt. Si vero iã diſtracta he
reditate:⁊ negocijs finitis.ad para

tam pecuniã laboꝛib ſubſtituti ve⸗
niat. repellendus eſt. Ergo iuulto

partius ex hac cã heredẽ mĩoris re
ſtituẽdu eſſe. Si ſeruus vel fili⸗
uſfa.miĩoꝛẽ circũſcripſerit:pater u
minuſue qo ad eũ puenerit reſtitue
re iubendus eſt.ꝙ ſi nõ puenerit:ex
peculio eoꝝ pᷣſtare: ſi ex neutro ſa⸗

tiſfiet:⁊ wulus ᷣui interuenerit: aut
vberibus caſtigãdus:aut noxe de⸗
dendus erit.ſed ſi filiuſfa.hoc fecit

ob wlum ſuũ condẽnabit. Reſti
tutio aut ita faciẽda eſt: vt vnuſqᷣſq;
integrũ ius ſuũ recipiat. Itaq; ſi ĩ

vendendo fundo circũſcptus reſti
tuet᷑.iubeat pᷣtoꝛ emptoꝛẽ fundũ cũ
fructibo reddere:⁊ pᷣciũ recipe: niſi
ſi tũc dederit eũ:cũ eũ ꝑditurũ non

ignoꝛaret.ſicuti facit in ea pecunia
q ei cõſumpturo crederetur. Sed

partius eſt ĩ venditiõe:qꝛ es alienũ
ei ſoluit᷑: qo facere neceſſe eſt. crede

culo agit᷑.vt.j.væ actioni.⁊ obliga.l.ex cõtractibus.ſic ⁊ in quoli
ber noxali ad aliud agitur. ⁊ aliud ↄſequit᷑. vt.j.de re iudi.l.m les.G.
x. Sed electio cuius erit de verbere.vel de noxa. Reſpon. womini.nõ
miĩoꝛis.vt.j.ce iniur̃.ſj ⁊ ſi vnius.S.cum ſeruus. Itẽ nõ ꝙ v bi pecu
ma eeſt in coꝛpoꝛe ſupplet᷑.vt S.de iuriſdinone om.iu.ſi quis id.S.im

ſeruos.⁊ ce in ius. vocꝗ.l.fina.⁊.j.de penis.l.j.S.generaluer.⁊.C.

c ſer. fu. l.quicunq;.S.qð ſi.⁊ dic vt ibi nota.ᷣm.h.
ICondemnabit᷑.ſed quomõ cum mhil habeat. reſpon. fiet executo

cum aliquid habebit. accurſius.

—

m Reſtitutio. pꝛeciũ reciꝑe. ſcilicet pꝛecipiendo iſti ꝙ redest.
n Mon ignoꝛaret. vel ignoꝛare nõ vebuiſſet. vt argu. j.quod vi ant

daam. . ſeruius. 1 ſubauch hi
penultimo.vᷣm ioha.
o Credereiur. quia

c. 7 perdidit. ałs nõ. vt S. e.l. ait pꝛe. S.

nec hic repetitur ſi conſt umpſerit ·io ·
p In venditione.nõ ita ꝓmpte venegatur actio in emptoꝛem. quia

fauoꝛabilioꝛ eſt perſona ſoluenus. ꝙᷓ credentis. quo ad ꝓbationes ⁊ p⸗
ſumptiones. ꝓpter neceſſitatem que imponit᷑ ſoluenti non mutnanti.
vt ſubxcit.⁊ ar.C.de calum.l.mater.⁊.j.depoſiti.l.j.S.merito.idem
tñ dicitur vtrobiq;.vt.j.e.patri.S.ſi pecumia.ar.S.e.S.ſceuola.⁊ vbi

cunq; ponitur m.l.aduerbium maxime.

q Ei.minoꝛi vendeni.
rNMon eſt neceſ.miſi quis ꝓmiſertt credere.quod raro fit.
ſMam ⁊ ſi.id eſt ꝙᷓmis.
NMon omnimodo. ſed ſalua pecuma.a reſtituit᷑ ſemper. ſiue ſoluit.
ſiue credidit quis minoꝝꝛ. vt. j. e.l.patri. S. j. ⁊ S. e.l. ait pꝛe. SF. penul.
licet ꝓmptioꝛ ratio ſu in ſolunone debui ꝙ in mntuo. Si autem non

èr
ä

eſt ſalua.nũqꝙᷓ repetit᷑.vt.j.de admimi.tuto.l.ſine herede.S.mterpo⸗
ſito.⁊ hoc ſᷣm io.Sed pla.aliud in ſolutiõe ꝙᷓ; in mutuo dicu.nam
in ſolunoonne ſi ſoluu minoꝛi cõſumpturo ⁊ ſedenti in ludo pditiõis
reſtiinit.ſi habet ałs non.vbi vero ſoluit nõ ſedenti in perdinoms
ludo.ſiue habet ſiue non.redcdit.hic male.quod repꝛobatur.in dicta

re aũt non eſt neceſſe. Nam ⁊ ſi oꝛi

go ↄtractus ita cõſiſtit vt ĩfirmãda

ſit: ſi tam̃ neceſſe fuit pᷣciũ ſolui: nõ
omĩmodo emptoꝛ dano afficiendꝰ
eſt. Ex hoc edicto nulla pꝛopꝛia
actio vel cautio ꝓficiſcitur.totum
aũt ependet ex pᷣtoꝛis cognitione.
Alud nullam g Alius.
habet dubitationẽ. qn mĩoꝛ
ſi nõ debitũ ſoluerit ex ea cauſa ex
ua iure ciuili repetitio non ẽ dãda
ſit ei vtilis actio ad repetendũ cum
maioꝛibo.xxv.ãnmis iuſtis ex cãis
lari ſolet repetitio. ¶
eniat iuuenis cui pᷣſtanda ſit reſti

tutio:ipſo poſtulante pᷣſtari debet.
gut ꝓcuratoꝛi eius cui idipſuʒ no
minatim mandatum ſit. qui vero
generale mãdatum æ vniuerſis ne

gocijs ger encis alleget nõ ebet au
Voc ſi e ipãli mandato du
bitet. cñ rſtitutio poſtularet᷑

interpoſita ſtipulatiõe ratã rem x

minũ habituꝝ rei poterit mederi.

NQõ ſi is qͥ circũſcpᷣſiſſe diceret᷑ ab⸗

ſit. cefenſoꝛ eius ſatis iudicatũ ſol⸗
ni ebebit dare. g Alius.
Atri pꝛo filio ommimodopᷣ⸗

ſtada eſt reſtitutio: licet filiꝰ

reſtitui nolit: quia patris periculũ

agitur: qͥ æ peculio tenet᷑. Ex quo

ij.ſed hec vltima loquitur cum colluſoꝛes ↄ traxe

i. ſran

el. J. de admim.
tutoꝛum ſine he
rede. S. interpoſi
to. Abi vo dedi
mutuum ſedent
in perditiois lu/
do etiam ſi habʒ
non reſtuun. hie
male. ſi vero nõ
e denn dedi. req
dit ſi habet.non
als. Cin vtri
malecdictio valde
obſtat. dicta. l. in
fra eodem patri.
S. ſi pecumaʒ. nq
aut loquitur lex
illa patri.ꝙ non
ſedebat in ludo
percditiõis.⁊ tũc
eberet vm pla.
reſtituere ſolutã
pecuniã. ſiue ha
bet ſiue non. qo
ibi negatur in vl
timo reſpon.ant
vVero quando ſe⸗
debat ⁊ tunc nõ
dz reſtnuere mu⸗
tuam pecumam

etiam ſi haberet

quod ibi negat᷑ i
pꝛimo reſponſo.
Item quere vt.
infra.e.ſi minoꝛ
Si autem mutu
etur maioꝛi.ſine
conſumitur ſine
non. ſiue habeat
eam ſiue non.ſp
dabitur repetiõ
licet ſi argumẽ⸗
tũ j.j. manda.
ſi vero non re. S
ſi adoleſcens. ⁊.

j.pꝛo empi.ſi qſi
cum. T ifra qua.

re.acti.non da.l:

rũt ini ſe. ſecus ſi

extraneus cum luſoꝛe.vel id in actione de euictione. aliud in pꝛinci-

pali.item notatur.j.e.ſi minoꝛ.

xEx hoc edicto nulla pꝛopꝛia.hoc eſt contra.m.qͥ dixit q; iure acti/

onis petebatur reſtituuo iſta vt dixi S. eo.dem in cauſe. ij. in princi.

Mec obſtat.S.e.in cauſe.j.S.interdũ.⁊.C.ex qui.cau.ma.l.fique
ſunt contra.quia pꝛimo per officium petuur reſtitutio.vt hic.qua da

ta. datur pꝛima actio vnilis. vt in contrarijs.
x Cogninone. id eſt iudicis offieño.

3 i AYlnd nullam. non eſt. vt er cauſa que per inficiationẽ creſet

vt.C. xæ condino. inde.l.es que. item quando mm natur ale
cebitum eſt. ⁊ ignoꝛantia iuris ſolutũ.vt.j. de condi.inde.l. inter/

a Actio.id eſt condino indebiti petita puus reſtitutiuue.
b ECum a maioꝛ bus pex erroꝛem facu ſoluenuibus vltra falcidiã

vt.C.ad.l.fal.erroꝛ .

c Si talis. ipſo poſtulante. Sed an petet cum auctoꝛuate tntoꝛis
vel curatons? Reſpon. ſic.vt.C.d& auct᷑.pꝛe.l.fina. Item in conſti
tuendo pꝛocuratoꝛem an ex iget auctoꝛitatem tu. vel cũ. Reſpon. ſi.

vt.C. æ pꝛocu.l.neq;.

d mnon debet. niſi ſpeciale de hoc habeat mandatũ. Et ſic not iõ

ſpecialẽ caſum.vbi ſpeciale veſideratur mandatum. vt hic.⁊.C. eia·
per pꝛocu. cau.m.re.l.j.⁊.inſra de religi.l. vel quod. ⁊ dixi.S. &
pꝛocuratoꝛbus.pompomus ⁊ac.regulariter contra. vt infra pꝛo ſo⸗

lecrton
rntigi⸗
nniefii .
itioncn

Winege
(Maſnxc

nſlüi hns
ligitiſchn
arlis1l ſ,
emohat
Pondir tu
nuumnſ
Nrr pnon v
iguonrehale⸗
Ur t . ſid
e. mhlel. ſes
o wlum.
dAer uſi.

uhe hdlendij
uulIöFee .

rrito .7

WM Ke
(nr ſeni hol

Gpfntn len

mnfil
unſetu, giet
Pekkniler 1
Unmun 1

ibun n ſcs,

Knee en.
memapen dic
Windich
Aee ere
gnn, i
Mhhſkurke
ſanpfud
Menarentan

rgnldn
uguenteg gun.

oneo gierten

huknonnzite
Ajaritghrei
Nkne vpralne
Artagfii

Gnenen ſemi

eltſt tnus g
intniti⸗

nücum in,

Becs n

ftr
enndt.
piz do
„Ainen
Wueſse en

Ds u
wiulni
iend nin

eI
1maten. mmnd

kab⸗ m
nci ſot⸗ un
tin
luri) jmmn

Nr ottens:
n mimt
MANNR
AunsGtmmir ie
urdamt iul

WAiniie
sn i

i nlumm

cio.l. actione.S.renunciare.⁊.j. de ſolu.verò.⁊.j.de in iur.l. ſed ſi

vnius.S.ſi ꝓcuratoꝛem. U
e q od ſi.ſolui.⁊ mihilominꝰ de rato.vt S.de ꝓcuratoꝛibo nõ
ſolum.S. eſt ⁊ alius caſus.
p Atri pꝛo filio.ſcilicet conuento ſᷣm io.accurſius.

Pꝛe⸗
ſtanda eſt reſtõ.
imo videt᷑ dene⸗
ganda. vt. S. e. l.
uj. S. ſed vte. ibi

an hoc auxilium

m io.hic loqᷣtur
qñ filiꝰ dedit dã/
num alicui ꝑ cul
pã.vñ cõuẽiebat᷑
ſilius actiõe leg

aqlie.qua cõuẽtꝰ

reſtituit᷑ pꝛ ꝓ fi⸗
lio.i.noĩe filij et
eo iuito.⁊ qð diẽ
tenet᷑.i.teneri po
teſt. data ſnia cõ⸗
tra film̃ nõ pᷣus
vt. J. de peculio.
l. uj. S. idẽ ſcribii
. j. de noxali.l.
quotiẽs. ⁊.l. ſe.
Item ideo ꝑ cul⸗
pam dixi. qꝛ tũc
in totum reſtitmn
tur vt ꝓ non de⸗
linquente habes
tur. vt.C. ſi ad⸗
uer. deli. l.j. ſecꝰ
ſi per wlum. vt
.S. e.ſi ex cauſa.
S.nunc videndũ
At m. l. cõtraria
loqtur quãdo iã
pater de peculio
tenebatur. ſic enĩ
loqtur ſ̃ᷣm vnuʒ
ſenſum Z. e. l. cu
mãdato.j.reſpõ.
que eſt ſimiluer
contraria. nam
ibi ſubaudi ſcili
cet pater õm io.
cum iam ve pecu
lio tenebat᷑. Alij

dRicunt q hic poat

vt leginmus ad⸗/

miniſtratoꝛ ł xe⸗
fenſoꝛ ꝓ filio cõ

apparet. ceteros cognatos ł affines
alterius eſſe ↄditõis: nec aliter au
diri opoꝛtet.ꝙᷓ ſi ex volũtate adole
ſcẽtis poſtulẽt:aut eius vite ſit iſte
adoleſcẽs.vt merito qͥdem boms ei
cbeat interdici. Si pecuniã quã
mutuaʒ minor accepit diſſipauit:
enegare vebet ꝓconſul creditoꝛ

aduerſus eum actionem. Oꝛ ſi egẽ
ni mĩoꝛ eam crediderit: vlteriꝰ ꝓce
Xændũ nõ eſt.qᷓ; vt iubeat iuuenem

actiõibo ſuis quas habet aduerſus
eũ cui ipſe credidiſſet cedere credi⸗
toꝛi ſuo. Pꝛediũ qͥq; ſi ex ea pecũia
pluriſꝙᷓ opoꝛteret emit.ita tẽperan
da res erit. vt iubeat᷑ venditoꝛ red
dito pꝛecio recuperare pꝛediuʒ. ita
vt ſine alterius damno etiam credi

toꝛ a iuuene ſuũ conſequat᷑. Ex

quo ſalicet ſimul intelligimus. qͥd
obſeruari opoꝛteat. ſi ſua pecuma
pluriſꝙ opoꝛteret emerit. vt tamen
hoc ⁊ ſuperioꝛi caſu. venditoꝛ qui
pꝛedium vẽdidit . etiam vſuras q̃s
ex ea pecunia ꝑcepit:aut percipere
potuit reddat. item ⁊ fructus qᷣbo
locupletioꝛ eſt factus iuuenis.reci⸗
piat. Item ex diuerſo. ſi mioꝛe
pcio ꝙᷓ; opoꝛtuerit vẽdideri adole⸗
ſcẽs.emptoꝛ qͥdẽ iuberi vebebit pᷣ⸗
dia cuʒ fructibo reſtituere. iuuenis
aũt eatenus ex pcio reddere. q̃tenꝰ
ex ea pecũia locupletioꝛ factus eſt.
Si miĩoꝛ annis.xxv.ſine cauſa

—

uenitur. vnde reſtituitur pꝛo filio. ⁊ hec reſtitutio etiam patri ꝓdeſt
ſi de peculio cõuenuur.licet fideiuſſoꝛ reſttuno minoꝛis no ꝓſi.ſed

ſua quandoq;. Si autem pater nomine ſuo cõuemt?᷑. nune eſt reſti

tuendus.ᷣ licei fideiuſſoꝛ reſtiruat᷑ qñq;. ſi couemat᷑. Alij dicũt hie
loquit᷑ moꝛtuo filio.⁊ quod dicit tenet.ſ.poſt moꝛtem vſq; ad annũ

—

Alij dicũt ꝙ hic petit pater totum cõtractũ reſcindi idcirco quia ſibi

ꝓdeſt ne e peculio teneat᷑.pꝛima ⁊ ſcõᷣa verioꝛ eſt.
h Molit. nota qꝙ ſilio muuo pater in wure filij nomine agit peten⸗
w reſtitutionem. ſic infra ſolu.matri.l.ſi cum.S.ꝙ ſi is.⁊.j. in⸗
iur. ſed ſi vnius.S.filio. Ar.contra.j.d moffi.te.l.papinia.in pn.
Sed ibi fint tm̃ filij miuria.vt ibi dicit.
i Tenetur.ideſt teneri poteſt data ſententia ⁊ eo condemnato.
k Exx quo.quia quod in vno conceditur iu alijs ꝓhibere videtur
vt.ſ.de iuch.cum pꝛetoꝛ.⁊.C.de ꝓcurato.l.maruus.
lEx volu ntaie.ſalicet expꝛeſſa.vt.S./e.l.illlud.S.ſi talis.licet ałs
iſti admittant᷑ ſine mandato.vt.S.xve ꝓcura.ſed ⁊1 hbe.
m Interdici.quo caſu ſunt in curatione agnatox. vt.j. cura.

fur. l. j. in pnci. ⁊ inſti. de cura. S. uem. vnde tanꝙᷓ curatoꝛes petent

reſtiutionem. his que fecerat pnus.

n Si pecumam tebet. non ipſo inre. ſed data reſtitutione. vt. C. ſi

aduer. cre.l.j.a.ij.accur ſius. .
9 Erediderit. ſcilicet quam mutnam accepit. accurſius-
P Kecere. nota ꝙ cedendo actionẽ liberat᷑.euã qñ nõ ꝓpter actio/

Mv1 D

nem. ſed ꝓpter rem tenebatur.ſic..ſi qua.pau.ſe.dica.l.j.S.ſi poſt.

⁊. .comuo.l:.ſi vt certo.S.idem labeo.a.ſĩ.de rei ven.l.ſi honnnem.
S.ſinali.Si autem ob hoc qnis tenetur ꝙ habeat acttonem.indubita
biliter liberatur. cedendo. vt.j.de pecu.quod debetur in fine.
q Pꝛechum.ſi ex ea pecunia quam mutuo minoꝛ accepit.

Abitoꝛi accepto tulerit.nõ ſolũ in
ipᷣm:ſed etiã in fideiuſſoꝛe ⁊ ĩ pigno
ra actio reſtitui œebet.Et ſi ex duo
bus reis alteri accepto tulerit. in
vtrũq; reſtituenda eſt actio. Ex

hboc intelligimꝰ ſi dãnoſam ſibi no⸗

uationem fecerit. foꝛte ſi ab idoneo
bitoꝛe ad inopem nouandi cauſa
trãſtulerit oblhigatiõeʒ. opoꝛtere eũ

in poꝛẽ debitoꝛẽ reſtitui. Aduer

ſus eos q; reſtitutio pᷣſtãda ẽ.qͥꝝ de
lo agere nõ ꝑmittit᷑.miſi q̃dã pſoe
ſpãli lege excepte ſint. c Elſus
BVm mioꝛ qnq; ⁊ viginti an⸗
nis aduerſus eum cũ quo tu⸗

tele egit reſtituitur: nõ ideo tutoꝛi
contrarium tutele iudicium reſti⸗

tuendum eſt. m Pgeſti.
Tiam ſi patre eodemq; tuto
re auctoꝛe pupulus captus ꝓ
bari poſſit:curatoꝛem poſtea ei da
tum.nomine ipſius in integrum re
ſtitutionem poſtulare non pꝛohibe
ri. Ex cauſa curationis cõdem⸗
nata pupilla aduerſus vnũ capitu
lum ſententie reſtitui volebat. ⁊ qꝛ
videbatur in ceteris litis ſpeciebꝰ
releuata fuiſſe:actoꝛ maioꝛ etate qͥ
acqᷣeuit tũc tpis ſentencie dicebat.
totã vebere litẽ rſtaurare.modeſti.
reſpondit ſi ſpecies in qua pupilla
ĩ integrũ reſtitui œeſiderat ceteris
ſpeciebo non coheret nihil pꝛoponi
cur a tota ſnĩa recedi actõ poſtulãs

tiñ in vſuris. nam ſoꝛtẽ totam reddii ̃m eum.

rv Emit.ſ.minoꝛ
ſRedcddduo pꝛetio
ſcilicet minoꝛi.
t Alterius.ſcili⸗
cet vendiutons. naʒ
rehabebiu fundum
u MDpoꝛteat. naz
hic ſicut ſuperioꝛi
caſu vendino reſci
ditur.ſi fuit minoꝛ
ceptus. hoc ipſo
vr comraheret. ſec⸗
ſi miori pꝛecio tm̃.
qiia tunc ad miſtũ
reducẽdum eſt. vt.
1. d iure wr. ſi res
*§. j. Eodem mõ ĩ
telligo.infra pꝛoxi⸗
mum. S. ixem ex di
uerſo ⁊c. Uel dic.
bic ⁊ ibi per reſtitu
nonem. etiaʒ ſi mi
noꝝn pꝛecio ſuit tm̃
ceceptio.
x hHoc.⁊ ſupiõi.
id eſt qñ ex ſua.
qñ ex mutua pecu⸗
nia pꝛediũ emit.
y Qui pᷣdũ ven
didit.als pᷣciũ red⸗
3 Reci ⸗dicht.
piat.ſ.venditoꝛ.
a engdiderit. x
creto mterpoſito.
b Cũ fructibo. er
q̃s pciꝑe potuit.qꝛ
ſic eſt in vſuris.S.
ꝓximo HK.
c Locupletioꝛ. ñᷣ
aut vebet᷑ a minoꝛe
vſura.lʒ petat fru⸗
ctus.qꝛ h̊ nõ ex al⸗
terius ꝑſona.ſ̊ ſua
ↄuẽit᷑ alioqͥn S. j.

e. l. mioꝛ. S. p̃dia.

Et nõ hic ↄtra ſen
tẽtiam pla. quãꝗ re⸗
pꝛobammus. 3. ꝗ;
ſi mioꝛ.S.pe. Sed
ipᷣe expoi.l. iſtam

d Si minoꝛ. reſtimm.ſic.S.qð me.can.illud.nam ex accepnlatõe rei
etiã fideiuſſoꝛ liberat᷑.vt.j.d accepti.⁊ ꝑ ſiuran.S.⁊ ſi fideiuſſoꝝ.

eAllieri accepto tulerit.⁊ ſic in alterũ liberatio peruenit.vt.j.æ iu⸗

reiuran. duobus.S.ex duobus.accurſius.

f Debuoꝛem reſtitui.⁊ eum in quẽ tranſſata eſt obligano liberari.

vt. C. de reputa.l.j.accurſius.

g Aduerſus. non ꝑmittit᷑ que multe ſunt. vt. S. de wolo. l. nõ cebet.
hHLege. vt pater patronus.vt.C. qui ⁊ aduer. quos.ſfi.
1 c Um mioꝛ. reſtituẽdũ ẽ. ĩmo videt᷑ reſtituẽdũ.vt.C. ſi aduer.
rrãſac.l.j. a.ij.q̃ ſunt j. So. alind i traſactõe. vt ibi. aliud ĩ
mia vt h. q̃ſi ſibi imputet᷑. ꝙ nõ appellauit. AUel hir intoꝛ ex alia cauſa

ſuam actioeʒ remiſerat.ſ.pacto.quã a mĩoꝛe liberauit.ſ.ſnia. Vel ve

rius diſtingue. an ſu oↄiũcta. a tũc reſtuuat.al's nõ ar. j.l. ꝓxi. S. j.
k e Ziam. tntoꝛe. quod eſſe poteſt. vt in inſti. le.paren. tu.

Auctoꝛe in contrahendo. accurſius.

m Paꝛobari poſſit. non a patre. tunc emm negaret᷑ reſtiuno.vt. C.
qii a aduer. quos. I.fi.? facit. C. ſi tu. vel cu.l. etiam. S
1 Er cauſa curatois. i1. tutele. finua tutela iã aliquo mõ. als eni agi
nõ põt. vt. j. de tu. ra.diſ.l.niſi. Vel etiam cõtra curatoꝛẽ.nã ⁊ pu
pillus hʒ curatoꝛem qnq;. Vel vic ex cauſa cmnuſdam cure. quã pater

ſuus ſecit cnuſdam adulti. cui pupilla ſucceſſu.

0O Actoꝛ.ſ. tutoꝛ vel curatoꝛ q egerat jrio iudicio mitele. vel neg. ge.

EAlel die directa negocioꝝ geſtoꝝ.ſᷣm alm caſum. .
a Audiendus. a ſic ſnia ꝙ parte valebit. ꝓ parte non. Sed ↄtra. ſ.
fſami.her.l.in hoc iudicio.So.ibi in cõiunci.ar.j.dæ edi.edic.cũ eiuſ
dem. 7. J. e. tutoꝛ. S. j. 2. C. de appell. l.!amplioꝛem. S. j. de temp. ap.

l. ꝑ hanc. Secus in diſiuncns.vt hic.ſic ̊ tot ſunt ſnĩe quot ſi capła.

ſic iot legata quot

lunt anni. v.. augkiẽdus ſit. Si ab heredtitate
in ſine. Sibr in ſi pPꝛis etatis bñficio ĩ ĩtegrũ reſtitu⸗
pulatiõe. vt. J. de V nuiſſet. 7
kaob ſare in. tus mioꝛ abſtinuiſſet enis e tt
2faẽ. C.x tnſac. chtoꝛibo par᷑nis pñte:vel ad agẽduʒ
eſex ſalſs. eer pᷣſide euocato:an ea rſtitutio re⸗
ſter aamiſtranone Cte facta videat᷑:qrit. Mogeſti. re
ſalis. ſit odemnata ſpon.cũ nõ euocatis creditoꝛibo in
hab eſatiõe integrũ reſtitutiõis æcretũ ĩnt᷑po
1fuit abſoluta. . — ʒe N
Cõiũcta aũt eẽ v/ft ſitũ ꝓponat᷑: mime id creditoꝛibo
vn de eodẽ; nege“ pꝛeiudicaſſe.
cio partiʒ ↄdẽnata Apr
wimor uan, Jfilius emãcipatꝰ chtren⸗
quẽ parim ex ſne. 4
parnm ex minoꝛis bulas nõ accepta bonoꝝ poſ⸗
pecunia emſſe diee ſeſſiõe. poſt ĩchoatã reſtitutõis q̃ſti

bat᷑ iuſſus ſit tra⸗
dere.ↄdemnata pu

onẽ.legatũ ex teſtamento pꝛis.ma

pilla vlẽ mocuz in ioꝛ xxv In. petiſſet: liti renũciaſſe
hechnta ozahg relt videt᷑.cũ ⁊ ſi bonoꝝ poſſeſſiõis tpꝑs
Grrqns armon pe largiret: electo iudicio vefuncti. re
tin reſtmmi. Sel ſ pudiatũ bñnficiũ pᷣtoꝛis exiſtimaret᷑
