iem eos. nam
tenetuꝛ mqtum

locupletioꝛ ẽ.aʒ.

eius rei extimatõne a iudice. Que
electio locũ hʒ ſi añ aditã heredita
tẽ occiſus ſit ſeruꝰ.nã ſi poſtea ipiꝰ
actio ꝓpꝛia effecta ẽ:nec venit ĩ he
reditatis petitiõʒ. Si pᷣdo wolo de
ſiujſſet poſſidere: res aũt eo mõ inte⸗
rierit qͥ eſſet interitura ⁊ ſi eadẽ cã
poſſeſſiõis mãſiſſet: ꝙtum ad vba

ſenatuſcõſul. melioꝛ eſt cauſa pᷣdo⸗

nis quã bo.fi.poſ.qꝛ ſi pᷣdo wlo xve
ſierit poſſidere: ita ↄdemnat᷑ atq; ſi
poſſideret:nec adieciũ eſſet ſi res ĩ
terierit. Sed nõ ẽ dubiũ qͥn nõ ve⸗

beat melioꝛis eẽ ↄditiõis quã bo.fi.
po. Itaq; ⁊ ſi pluris venerit res:

electio debebit eẽ actoꝛis: vt pciuʒ
cõſequat᷑:alioqͥn lucret᷑ aliqͥd pᷣdo.
Quo tꝑe locupletioꝛ eẽ vebeat

bo. fi. pol. dubitat: ſed magis eſt rei

iudicate tempꝰ ſpectãdũ eẽ. Fru⸗

ctus intelligunt᷑ vductis impẽſis:

que querẽdoꝝ:cogendoꝑ:ↄſeruan⸗

doꝛũq; gra fiũt.Qõ nõ ſolũ in bo.
fi.poſ.naturalis rõ expoſtulat: veꝑ
etiã in p̃donibo:ſicut ſabino q́; pla⸗
cuit. H

t. „ Aypia.
Vog ſi ſumptus quidẽ fecit
mhil autẽ ꝑcepit fructuum:

equiſſimũ erit rationẽ hoꝛũ quoq; ĩ
bo. if. poſſeſſoꝛibo haberi.

Lane in ceteris neceſſarijs

vtilibus impẽſis poſſe ſepaꝛa

m Atqs ſi poſſideret. quid ſi pꝛedo pꝛeciũ amiſerit ſine culpa.

tenet᷑.ſed ſecus in bo.fi.poſ.vt.S.e.uẽ videndũ:⁊ eſt rõ ĩ vtroq;
caſu:q; pꝛeciũ loco rei eſt.vt.S.e.ſi et ren...
n Mec adchectum.ſ.a ſenatu.quid.ſ.iur.ſit in pᷣdone: ſed in bo.

poſ.ſic.accurſius.

o Quin. nõ iſtud quin amittit ſuã incluſam neganonẽ ꝗpter ſe
quẽtem.ac ſi dicat nuqꝙ; vebet eſſe melioꝛ:vt.j.œ nox.l.nõ ſolum.
⁊ ſic quin pꝛo quia.
p Itaqʒ.ꝑ ſimnle.ſᷣm.y.⁊.m.ſed tu dic ꝙ ſe refert ad oſitam
queſtionẽ.accurſiius.
q Actoꝛis.i. heredis.
rPeeciũ.ſ.vel verũ:vt.S.e.ſi poſſeſſoꝛ.S.ſi.vel acceptũ:vt h̊.

Quo tempoꝛe. rei indicate: ad hoc ſpectatur tempus rei iuci
cate:vt ſi tempoꝛe litis cõteſt.non ſit locupletioꝛ tenet᷑:vt.j.e. ſi
quo:⁊.S.e. ꝙ ſi in diem.j.rñſo. Sed ſi tempoꝛe litis cõteſt. ſit

locupletioꝛ. licet deſinat eſſe locupletioꝛ:mhilonmmnus tenetur: vr

S. eo. ſed eiſi le.S.ſi ante.niſi naturaliter res pereat: vt.j.eo.l.
illud.⁊ ſᷣm hoc non eſt contra.j.de excep.l.in pupillo.⁊.j. c ſo⸗
lu.in pupillo. vbi dicit tempus petitionis inſpici: quia verum eſt
tunc:qꝛ poſtea deſijt eſſe locupletioꝛ:vt dictũ eſt.aʒo.

t Fructus. vt. S. e. itẽ ve. S. fructus. . S. pter.
u Seductis ipenſis.hoc intellige fructiba ante luẽ ꝑceptis.nãꝗᷓ

7

de poſt litẽ acceptis:ſiẽ male fi.poſ.tenet᷑ etiam c cõſumptis: vt

expenſe non dededucunt᷑.vt er.c decimis.c.paſtoꝛalis.

x MDuerendoꝑ. vt in arando. Accur.

y Kogendoꝝ. vt in miturando. Accur. floꝛeñ.

ri: vt bo.fi.quideʒ poſſeſſoꝛes has
quoq; ĩputent: pᷣdo aũt cæ ſe queri
Abet: q ſciẽs in rẽ alienã impẽdit.

Sed bemigmꝰ eſt ĩ huiꝰ quidẽ ꝑſo⸗

na haben rõneʒ impẽſaꝑ:nõ em̃ xe
bet petitoꝛ ex aliena iactura lucrũ

facere: ⁊ idipᷣm officio iudicis ↄtine

bit᷑. nã nec exceptio w.ma. eſide⸗
ratur. Plane ſic põt in eo differen
tia eẽ: vt bo.fi.qͥdeʒ poſſeſſoꝛ oĩno
impẽſas æducat: licet res nõ extet
in quã fecit:ſicut tutoꝛ vel curatoꝛ

oſequit᷑.pꝛedo autẽ non aliter ꝙᷓ ſi

res melioꝛ ſit. g Aius
Tiles autẽ neceſſar ieq; ſunt

yveluti qꝗᷓ fiũt reficiẽdoꝝ edi⸗
ficioꝛũ gratia: aut ĩ nouale: aut cuʒ

ſeruoꝛũ gratia litis eſtimatõ ſoluit

cum id vtilius ſit ꝙᷓ ipos vedi. ve⸗

niq; alias qᷓplures eiuſdeʒ geneꝛis

eẽ impẽſas: mamfeſtũ eſt. idea⸗

mꝰ tñ ne ad picturaꝝ quoq; ⁊ mar

moꝛũ ⁊ ceteraꝝ voluptariarũ rerũ

impenſas eque pꝛoficiat nobis woli

exceptio: ⁊ vtiq; pꝛoficiet:ſi modo

bo. fi.poſ.ſumus. NMam pꝛedoni ꝓ
be dicit: nõ ebuiſſe in alienaʒ rem
ſuꝑuacuas impẽſas facere:vt tñ po
teſtas ei fieret tollẽdoꝝ eoꝛũ q̃ ſine

p Alulus.
Alud quoq; quod in oꝛatio⸗

ne diui adriani eſt: vt poſt

1 Separi. ſ. bo. fi. a ma. fi.

trimẽto ipᷣius rei tolli poſſunt.

3 Lõßnãdox. vt
ĩI ↄducẽdis hõꝛeis.
ctuun.
b Nüũt. . extãt. H

hoc itelligo in pꝛi⸗

ma glo.
cExpoſtulat. vt
Z.e. ſi qͥd poſſeſſoꝛ
S. ſieut.
d Predombo. cũ
nullcaſus ſit qͥ eo
ruʒ ſumptuũ ĩ fru
ctibus facioꝝ vequ
ctoeʒ imnpediat:vt
hic. 7. j. fa. her. l.
fũdꝰ qͥ:ĩ fi.j. Rñ.
7. J. ſo. ma. l. fru⸗

l. ꝙ ĩ fructibꝛ. 1. 7.
mãꝗ.l.idẽq;.S.ideʒ
labeo. ⁊. j. e. l. he⸗

res.j. Rñ.

e q og ſi ho⸗
rũ.ſũptuũ.
f Haberi. qd in
mal. ſi.poſ. dic vt
.jJ. l. ꝓxi.plane.
g p Lane. i ſu⸗
perionbus
non diſfert bo. fi.

ctus.niſi ĩ caſu.l.
ſuꝑioꝛis. ſ̊ in his
dic plane ⁊c.
h In ceteris. ſcʒ
que fiũt gr̃a rei ad
eiꝰ ppetuã vtilitatẽ
nõ fructuũ.de qᷣb

diximus 3. px. F.

fructꝰ.ſunt em va
ria expenſaꝑ gene

ra:vt.j.ð impẽp.

l. üj S. nos gnalr.
Et nõ.ꝙ ea q̃ ha

l. dicunt: et. j. l.

ꝓxi. vtiles ĩtelligẽ
da ſũt ĩ petitõe he⸗

redit. naʒ in rei ven. diſtingues plene.j. de rei ven.l.in fundo.

Perſona.ſ.pᷣdonis.

k Lucꝑ facẽ.vt.j.ð ↄdi.ĩde.l.nã hoc nã.⁊.ĩ decret.xij.q.iij.c.fſi.
¶Beſiderat᷑.ſ.a poſſeſſoꝛe ma.fi.q̃ deſideraret᷑ a bo.fi.vt.j.ſo.ma.
l.ſ erſi 10. i fi. ⁊ hec ẽ dꝛia qᷓtũ ad ſhttilitatẽ ſeqᷓns qᷓtũ ad vniitatẽ. Et
n ꝙ ipttili p? h elici ar. àͥ mar. q dirit vari aauoʒꝙ ſimprihn. na m

eũ g exceptio coli dʒ dari: vt.j.de woli excep.l.wlo.qð h̊ negat᷑.ſj ipſe

pt᷑ rndẽ ꝙ h̃ daret᷑:ſ ñ ẽ nccia:cũ iudicis officiũ locu habeat.
n SDeducat. ſj qͥid ſi heres rẽ ĩ quã bo. fi.poſ. feet expẽſas velit re
linqre:ne pᷣſtare expẽſas:an poſſeſſoꝛ ĩ rebo alijs hẽat exceptõeʒ. R.
nõ.lʒ re no extãte ei ↄſulat᷑.ſj ſic erit ĩ dãno bo.ſi.poſſeſſoꝛ.:

n Mon extet.vt qꝛ res cõbuſta eſt. Accur.

O Aelioꝛ ſit. vt S.de neg. geſ. ſi pupilli.S.ſj etſi a.
qꝗq u Zies. nccie.nã q̃cũq; ſũt nccie ſũt vtles.ſj ñ ↄuertit᷑.

FPFMouale.terra q̃ de nouo colit᷑.qꝛ pᷣus erat nemꝰ:ałs ali

accipi᷑ . v.ſig.ſilua.S.nouale.Accur.

1 Dect. qð poſſeſſoꝛ dʒ ↄſiderare:vt h.⁊.j.ð bo.auc.iu.poſ.l.pᷣtoꝛ.
S.his vbis.ſecꝰ ĩ vero dño qͥ pt᷑ facẽ qð vult:vi.j.de pecu.lega.l.ſti⸗

chum. in pꝛin.

ſ Exceptio.ne alii reddat hereditatẽ niſi ſibi reſtituant᷑ impẽſe:qð

eſt notandũ.qꝛ ſenatꝰipᷣm noluit affici dãno.aʒ.⁊ rñdet cerie ꝓfiot: ſi
tEi fiẽt.i.pᷣdõi.vt.i.ð re.vx.ac.S.qꝙ ſi volũtarie.nuſi mõ ⁊c.

oñs eẽt patꝰtãtũ dare qntũ his abraſis ⁊ conaſis ha pt.vt.j.de rei

vẽ.l.in fũdo.⁊.j.mã.l.idẽq;.S.idẽ ait ſi qͥq ꝓcuratoꝛ.

u i Llud quoq;. ideo dicit quoq; qina et alia que non habemus

—

£O
SS

4

.
/

erant in eadem oꝛatmõe:que duriciã cõrinebant: vel quia durũ etiam 3 Petitione. pꝛo iſto vebito. accurſins. DUd pls gl⸗
illud erat qdð in ſenatuſcõſul.pᷣma facie cõtinebatur:vt diximus.S. St; benra decnſando teſt in e falſo in q ſcriptẽ luiͤ
e.ſi à patre.S.ſi pᷣdo.accur. aliud ſi vellẽ dicẽ mofficioſum:qꝛ nõ poſſum:t.j.e his qui vtĩ e an⸗
9 eerittmura interitu. nõ culpa poſſeſſons. chgni. l. poſt. l. m pᷣn. a. S. ve ĩoffi. teſt. ſi ꝑs. S. fi. q ſunt arn. Zel gitt ln
In SS petuiõib. vt ar. . e rei vẽ. l.pterea.⁊.l.uẽ ſiver aluer loquit᷑ hic.qn dicebã min⸗ ſolanetelkainenta n⸗ ſi chcerẽ fal enn
eratũ.S. fi. um. 2 pfiſterez N
– . ſit. — „„ . —n „— —— . . . 7„ . renboecon
enne, acceptu iudiciuz id actoꝛi pſtet q Jquo tpe cõuemiebat᷑ poſſel⸗ Reennde ialm
reditatis. a30. habiturꝰ eſſet: ſi eo tꝑe q petijt:re⸗ ſoꝛ hereditatis paucioꝛes res tere. xt . ö his hluil
d Z nde ſiituta eẽt hereditas: interdũ dug poſſidebat. eĩde aliaꝑ q; rerũ poſ⸗ i cgil⸗elãů6s. —
diſtinguẽdo.2 pꝛo eſt. Quid em̃ ſipꝰ litẽ ↄteſtatã ma⸗ ſeſſionẽ aſſ umpſit: eam q; vict? re⸗ . meminilſe ſo⸗ dücne
bar hec oiſtiucnio cipia aut iumẽta aut pecoꝛa vepie⸗ ſtituere vebebit: ſiue ante iudiciuz cus aun c dtto ulnen
eue ene, rit: vanari vebebit m yba oꝛonis acceptũ: ſiue poſtea gcqſienit poſſe P enee ehe
oeugnaluer. quia potuit petitoꝛ reſtituta here⸗ ſionẽ. Et ſi fideiuſſoꝛes qs vederat maig. poſt le... iltl iln 4
Dus giculi.ſ. qiitate diſtraxiſſe ea. Et H iuſtũ eſſe ad litẽ noſt ufficiãt: iubere eũ debet I.l. beae. 4
moꝛtaltatits. H —. . — a Redderem. 1 orn
g. Relinqre. en in ſpalibo petitõnibo ꝓculo placet: Pcõſul:vt idonee caueat. Ex diuer qð ven ẽ. lz leas mn
inſtz cm ſe vutaa caſſius z ſenſit. In pdoms perſona lo quoq; ſi paucioꝛes poſtea poſſide tario vebeat c· iffnn
hꝛe. Et ſic nõ hic (Tr —R—õ ueri: vi ſeqt. a el ve.
duo. pmuͦ: qꝛ pdo ꝓculꝰ recte exiſtimat: in bo. fi. pol⸗. ‚bru q in initio poſſide bat.ſi modo b & mczied urrnr
tener e faralingee ſeſſoꝛibo caſſius. Mec em̃ vebet poſ ſine vlo eius id acciderit: ab ſolui bndat:vt.f. pr. eiei.
gum mh ſeſſoꝛ aut moꝛtalitatẽ pſtare: aut ꝓ vbet qad eas res q́s cxſijt poſſide⸗ aerron. nun
Ruſtum relmqjre. pter metũ huiꝰ piculitemere inde⸗ re. Fructꝰ ↄputados etiã eaꝑ re- credens ſe poſſe mmin ſtiͤ.
. i relinäre. ꝛedo ru rng pi 1 petere. accur. u teniͤt
b Prꝛcco. eon. l. fenſum ius ſuũ relinqre. Pꝛedo rü quas efunctus pig noꝛi accepit beere auulm nmi

9 . V . Lpia. ic ẽ accepiſſet. ſie oleum tenen
“õ debitoꝛ hereditariꝰ nõ id9ũ0 ſr an uſifei
olit ſoluere ſe dicat be⸗ anm muln. ii ſin

fruciuũ fruct?: vt fructus ſuos nõ faciet:ſed augẽt he
F. c1. anaallaß e⸗ reditatẽ. ideoq; eoꝝ q́; fructus pꝛe
l. ꝙ ſouel. a. l. ᷣ ſtabit. In bo. fi. aut poſſeſſoꝛe hi

venmt. §. fructꝰ. . . õcü SS 5
1 Pꝛeſtabit. en? tm veniunt in reſtitutionẽ q̃ſi aug-⸗ redem: ſed ideo ꝙ; neget aut dubi⸗ e Ealuma: rr wie
ſi gcider. mẽtũ hereditatis: ꝑ quos locuple-⸗ tet an bereditas ꝑtmeat ad eũ qui I. vt in pol. l.eſ ſiſhaen
K Actiões. vnde 7 — — R2 n Een 10*½ is q̊. S. nec no. iRA. deer
bi. vi. . ſiĩ dẽ tioꝛ factus eſt. Actiões ſi qs poſ petit hereditatẽ. nõ tenet᷑ heredita Etſc nõ. c· ai
„J. ink. fon. ve ſeſſoꝛ nactꝰ ẽ:euicta hereditate reæ tcis petitie. . enmar alias e üſnng g
Bo g. ſtituere wbet: veluti ſi interdicruuz po Alul'. 6.4.Lichegr.ꝛa5 mef n
ſed ſi ob veẽdition? vnde vi: aut ꝗ pcario cõceſſit. Cõ DPſtc legatũ a te accepi: hbe⸗ pol.l. ij. 1. 5. unm
2.. v rei ven. ¶ tra q; ſi poſſeſſoꝛ cauerit dammim reditatẽ peto. attilicinus ꝗ⸗ iof. tel.ſi ꝑs. cir tninit,
ipi quoucd. fec & neWee + L. [JI alegein Wo ar alreon R ca pn. x. . ð caꝛ. Peuleit.
in d officinz . fecti: cauendũ eſt poſſeſſori. Ad buſdã placuiſſe ait: no aliter mihi eanl. ij S. ce. uggi
ſeruũ.ſ. pnũ qui officiũ iudicis ꝑtinebunt ⁊ noxales aduerſus te danda petitõez: ᷓ ſi le⸗ f c mis. iczt
cædit damnũ ante es: vt ſi p ſit voſſeſl. „e . n Joamori pone ca ae
nra beredntate; actiões:vt ſi ꝑatus ſit poſſeſſoꝛ no-⸗ gatũ redderẽ. Videamꝰ tñ ne non ſum: vi. S. l. px. R
vel ſecit furtũ: vr xe ⁊ædere ſeruũ qͥ damnũ œdern in aliter petitoꝛ hereditatis legatũ re g Mo ſi. kſch grnn 1
zee Rahatre S. re hereditaria: vel furti fecern ab ſtituere vebeat: ꝙ vt ei caueat: ſið roberet e ili
n bonitarte re irt ſoluatur: ſicut fit ĩinterdicto qd vi eum vv hereditate iudicatũ fuerit. b. Reſtiuuat. ſan
furtũ qñc⸗vt. .. gut clam. g Aius rreddi ei legatũ cũ ſit iniquũ eo caſu nã bo. fi. c. e (nin
cæ ſurtis.l.heredi èòMW M j. de regu. in.D .. ſin ne
tarie. aO)0.. ona fides, ſilis litu
n Re. quã poſſidet wminus ſerui. veductio fit.j.de pecu.l.⁊ ancillax. S. in venchtoꝛ dccur. R
o Dõ vi aut clã. ſi em feruꝰ fecu aliq opus. vñ dñs q; vi aut cl,l i q Vi ſe liti ⁊c.rem.i.hereditatẽ.ac. eginrii⸗
teneat᷑. noxe deditiõe liberat᷑: nec opꝰ tollere cogit᷑: ſed tm pᷣſtabit pi⸗ Ek Poſſider et. dicens ſe poſſidere. aceeur. tmiit nune
tiẽnã: vt. .qð vi aut clã.ſi aliꝰ.S.j.a.accur.floꝛẽ. ICondẽnat᷑.ſ. in heredntat petitiõe:ac ſi poſſideret: vt..de int. . * mainri
p 1 ZauO tꝑe.ſupple.ſi eo tpe quo ⁊c. ac.l.qui ex pte. Et nõ. ꝙ ex hoc vbo condẽnat᷑: ⁊ ex illo ab intio nu guenn
ſſeſſionẽ: vt H. a. S. e. l. iiij. ſic in acnõe ſingulari m rre ⁊c.patet ꝙᷓ lis erat teſtata qñ pentet. ð Atingeneinn
vt. . de rei vẽ. ſin at.S.j.⁊ ĩ actiõe ad exhibẽ. vt.. ad exhi. l. nugni. X. m Ab initio. q. aut ſi a pᷣncipio ignoꝛauit: ſed lit. ↄte.ſciuit. nu· iur imihe
ſiqs nõ. 7. S. ſiqs cũ. ⁊.l. etſi. S.fi. Sed ↄtra.S.de iudi.l.nõ videt᷑. qd cecedi vebiit? N. ſic: vt hic innuit.⁊. S. de iudi.l. ve q re. ue Kiue
So. ibi ĩ ſingularibo. hic ĩ vniuer ſalibi: vt gr.ſ.œ iudi.l.ſolemꝰ. n Dbtulit. ignoꝛãti. ⁊ de hoc plene dixi.j. de rei Vẽ. l. is q. Anuncnu
r mõ ſuſfciat. qꝛ mopes facti ſunt: vel dic qꝛ creuit petiiño. o 2 wlt clauſula. i. actioe de wolo: vt dicũt. z. ve wlo. l. e. hoe ——
1 Laueat.ſ.de nouo.vt. . vt in poſ.le.ſi is a quo.S.ſi.⁊.l.plane. nõ valet: qꝛ cũ det᷑ hereditat penitio:vt h.ergo ceſſat de wlo: vt. S. innnennutt
Sed ʒ.S.qm ſatiſda.cog.i.ſciẽdu.S. vlt. vbi dic nõ ſatiſdari de no wlo. l. j. F. j. Dic g̊ e tenet ð wlo. i. ex dauſula woli. q ieſt ſtun lntunn
uo. So. bic inſigmis 1 inopinata calamitas:ibi nõ:vt ar.in eo.n.l. latiõi iudi.ſului.vt. j.iudi.ſolui.l.iuchcatũ ſolui: qu⸗ pſtat. licet in rtthvn
ſi ab arburo. S. qui ex cauſa. ſuo nomie eſſet ↄuentꝰ: vt inſti. de ſat. §. 7. in qua incidit ĩ pſiſtẽdo iunluzu
8 Zolo. culpa. quã pᷣſtat poſt motã cõtrouerſiam: vt.S.e.⁊ nõ poſt ſatiſdatiõʒ: nõ ꝓ anterioꝝ: vt nõ. in dicta. l. pe. ve wolo. ſed pꝛo uuſinpſnr
tm̃.S. vemũt. accurſius. anterioꝛitenet᷑ petitiõe hereditatis: vt hic.. eriibtznui
t Fruct. qᷣdaʒ habẽt H. S. ⁊ tũc habeas.S.q̊. Sed io.ibi.ꝙ ad eas o p Redoms loco. in ma.fi.poſ.loquit inſtituto herede roga W
ac. a wſijt poſſidere.ſ.wvlo malo. ſic ſacit.S.e.l. ſ̃̊ ⁊ ſi lege.S.vtrũ. to tacite reſtituere hereditatẽ nõ caplẽti: ⁊ dicss ꝙ exig in W
u ait. vt. S. e. l. 7 nõ tm̃. in pn. mre nõ errabar. ałs em̃ nõ eſſet pᷣdo: vt. S. eo. ſed a ſi le. ſunlinnſ
x ebitoꝛ. ꝙ neget: ⁊ ſic facit rẽ dubiã: vt.C.qͥ.ad liber.ꝓ⸗ .S. ſcire: m aʒo. ſed alij dicũt enã ſi erret ĩ iure. NYNẽ nõ. hic eſt enuͤnen
a. nõ licetl. fi. F. ꝙ vo peti. Et nõ ꝙ ſubijcit aut dubtert vere heres. licet ei vt ab indigno hereditas auterat᷑: vt.·c vſu. l. aerctzut
ti rñſionẽ eiꝰ: qͥ dicii dubito: vt. j. de inter. ac.l.q interꝛogat᷑.⁊ cum quidã. S. in tacito. ſed fingit᷑ nõ eſſe:cum ei auſerat᷑: vt.I. 4 ähnſunte
CLQ. de excep. ſiquidẽ. . . ve iureiux. l. iuſiurãdu.S.7. . vul. ſub. l. ex facto.S.iuł.a foꝛte ꝓcedetur.vt dicit. C. vbi. cau⸗ fuultemnge
y Mõ tenet᷑.ſ. ſoluere: vt dicũt.tu diſtingue.an ex delicto ſit debitõ ſa fiſ. vel di. w. ta. l.j· accur. òêä euttochte

vt nũc teneat᷑.an ex ↄtractu. a nũc nõ. vt hic: niſi ſe ↄtendat hereldGd p Perediuatẽ. ⁊ ideo fiſco tenet᷑ pe.here. 1 iſurtenin
vr notat᷑.S.e.ſed vtrũ.accurſius.· L 4 1 NAacus. non ideo: vr. C. mmoſf. teſt, l. eum qul /e⸗ 4 n

2 ee

Nerti din it
lenſſice inn
lemn:abſolm i
nirſt⸗ i
Z
gnmiaccent
SNN Nh 13
1 An. ie
mdöe
EeN
en Nd e
madern

1 B

ea
Aliai,
Walirr mni i
ndehegy ſllo
dici r
runginn nn
mni⸗

pſſoeſſoꝛ. S. ſi. 2=ð

hereditas. Sed cõtra.j. de bo.lib. ſi patronꝰ ex. vbi pꝛius de fal⸗
ſo:⁊ poſtea ↄtra ta.agere vult.Sed lbi eſſet ſibi ↄtrariꝰ:cũ pᷣmo
nõ valere per accuſanonem falſi.ſecũdo valere: ſed rumpi petat
per cõtra ta. hic autẽ non. Iem ↄtra.j. de accu.l.ſi cui.S. hiſdeʒ.
So. hic in cinilibo:ibi in crimmalibus. Ael ibi erat accuſatꝰ vł

coõdemnarꝰ de ca
an poſſeſſoꝛẽ hereditatis legatum qo
prerea ibi dieit ſoluerit rtinere:⁊ maxĩe ſi nõ ꝑ ca
cle neri lumã ſed pꝑ erroꝛẽ hereditatẽ petie⸗
id eſt ſuccubue⸗ rit aduerſar. idq; ⁊ elius pꝛobat.

nten wolinate Impoatoꝛ at antonin⸗ reſcripſit:ei
vr. C. de hi q q legatũ er teſtamẽto abſtuliſſz: cã
vt incig. l. als. cognita ſgeroetand perici, ncga⸗
H rti d eſſe.ſ.ſi mamifeſta calũnia ſit.
1i NRexti⸗ S
matobo 11 Abolen⸗.
o pier verum IVm is q legatũ ex teſtamẽ⸗
Heef erarb. to pcepit hereditatẽ petit: ſi
ni. vol. iſte q ow legatũ quocũq; mõ reddituũ nõ ſit:
erepn oz; luchcis officio orinet: vt victoꝛi ve
reſtituere: vt. . ducto eo qo accepit reſtituat᷑ here⸗
eue; vemut. FS. ditas. C Elſus
mar n melen ALi ſe liti obtulit cũ rem non
ag inſtũ pciũ:ſi poſſideret: ndemnat᷑.niſi eui⸗
crar esve⸗ dentiſſimis ꝓbatiõibo poſſit oſten⸗
leret: q hic dĩ· ere actoꝛẽ ab initio litis ſe cire eum
ann Mach aee nõ poſſidere. actoꝛ quiſpe iſto mõ

nõ ſolũ accepi non eſt vceptus: 2 q ſe hereditatis
pei vemt in ve petitiõi obtulit: ex woli clauſula te⸗
titiõe hereditai⸗ :ꝛeſtimari. ſ. opoꝛtebit .
netur:eſtimari.ſ.opoꝛtebit quanti

ſeg etis qð reſft Netul:el re⸗
ndo pcio reruz eius interfuit non œcibi.
enit. mioꝛi.n. ð”ß
Siue ponas eũ Redonis loco intelligendus
ma Kpoſ vzre eſt is qui tacitam fidem inteꝛ
nen ad res ipas voſuerit: vt non capienti reſtiene
vngde etiã cotra poſuerit: vt non capienti reititue⸗

eñ pot iuran in ret hereditatem. 1 Bem.
enve. e cius titius cũ in falſi teſta
Item in ma. ſi. menti pꝛopinqui accuſatiõe
vol. non ict : non obtinuerit: quero an de nõ iu⸗
gꝛ in fi. diciitrh .
bona fi accerrrt
c̃.Ad hoc dixit mar.qꝙ pᷣma ꝑs in ma.fi.poſ.ſecũda in bo. fi. po.
loquit. Sed hoc nõ valet: qꝛ nõ valuit hec lex poſſeſſoꝝ facẽ diffe
rentiã. ſed ↄtractuũ: an volutarie vel neceſſarie vendidit. Tu er⸗
go dic:ꝙ loquit᷑ in eo qui bo. ſi. poſſi idebat: æ qi indiciũ noie he⸗
reditat ſubierat: intẽtata eũ here.peti.vñ ⁊ male fi.factꝰ ẽ tũ

ad reſtiunõʒ fructuũ.ipᷣe vo hereditatẽ diſtraxit lit. cõteſt. vñ nd
pciũ tenet᷑. Itẽ ſi res pluris erãt ꝙᷓ vendite ſuni: id quoq; pꝛecio

accepto accedat: vt cum eo pariter vero heredi pᷣſtetur: ſed ad res
tenet vt oiſtinximus.S. e.ſi poſſeſſoꝛ.S: ꝙ ſi poſt. in rebus ſterili⸗
bus. Et hoc ſi diſtraxit cauſa negociadi. i.ꝓpꝛa voluntate: vt fa
cit negociatoꝛes. Zllioqn ſi ideo fecit: ꝙ fuerat rogatus vendere
bereditatẽ certo pᷣio in teſtamẽto nõ ſolenm: vel irrito vel rupto
non pᷣſtat: mſi id qð accepit: enam ſi res multo pluris eſſent. ſecit
em̃ ex neceſſuatis ſuſpit one: vel ex neceſſitate. ſi ponas eũ conuẽ⸗
m p udicẽ ab eo em inſſus erat vendere. Dic Fin extimatioe hẽ.
id eſt rerũ hereduariaꝑ: vt eſtimet᷑ ſingularũ pꝛeciũ.
t Pꝛecium. conuentum.
u In herechitate. ſ. ꝙ, plus valuerũt res ꝙᷓ vẽdite ſunt. Sed vi
der ꝙ nec couentu:nec verũ debeat venire: vt. 5.e. l. etia. S. plane
ſi acepta: que eſt a. ad ſecidũ rñſum huiꝰ.l. So. reſeri vtruũ quis
roger p ſigeicomiſſum vendere hereditatẽ iuſto pcio. an roget᷑ re⸗
ſtituere accepra certa quãntate. Daimo caſu vere ẽ vẽditio. ideoq;
hꝛecium ſuccecht loco rei: vt. s. e. ſi ⁊ rem. æ ita vemt in pentoõne
bereqitatis: vt hic: niſi modico pcio ſit diſtracta: m q̃ſdã: vt.S.e.
letiã. S. idem erit dicendũ, In ſecũdo non eſt vendino: ſe perude

e,

eſt ac ſi eſſet tibi rogatus reſtituere. ſi rex francie decem ei det: qõ in

pe. here. nõ venit: vt ĩ. l. ria. Eadeʒ diſtincrio a in legato. röne le.
fal. eſt neceſſaria.Mliud eſt em̃ cũ qs dãnauit heredẽ vendẽ funduʒ:

ita vt certã qntitatẽ accipet a legatario: aliud cũ reſtituẽ rogat᷑ ali
accepto a legatario. Dꝛimo caſu eſt vere vẽcitio. nec fundeſt in lega⸗

e ſed vt ita dicaʒ
re ſocto: nec ſignato teſtamẽto qre⸗ entio kunceſt
la illiopetere poſſit. Reſpondq non venn ĩ pputatꝛioe:
ideo repelli ab intẽtõe nõ iure teſta hd ſoln ao mn⸗
Etiſatti: e acenſatizonzg üſto pcio venchde
meti facti: ꝙ in falſi accuſatiõe nõ nir. At in leeüdo
obtinuerit. 1 Abolen?ꝰ. pe fundin legaro
Nextimationibo hereditatis euradabe :us
ita venit pciũ vẽdite heredi⸗ oditõeʒ implẽdã

tatis: vt id q́; accedat: qð plus furt dat ſit oputano.qꝛ

in hereditate: ſi ea negociatiõis cã

venit. Sin vo er fic rur ab erkneotyt.
venit. Bin Vo ex fidei ↄomiſſi cau 21. ad. l. fal. I. qui
vnce emiſican- ec. aligt

ſa:mihil amplius ꝙᷓ qð bo.fi. acce⸗
pit.

Api. i. volürarie.

fecit ex neceſſnate:

cum xbitoꝛibo bereditarjs vrqꝛ teſtatoꝛ iuſſi
aut cñ his qꝗᷓ res hereditarias occu ceũ vendẽ certo pre
õ . L. —n cio: vt ⁊ ar.j.eę.l.
pauerĩt aſiſtere.audiet᷑ vtiq;: ſi pi nõ ſolii aor 6.
culũ erit ne int᷑ moꝛas actioes int᷑⸗ i benihr.5 um
12. toz aũt hore Jiratia e mõ. et hoc ꝙᷓtuʒ
cidat. Petitoꝛ aũt hereditatis ci ud ſuſpindez inn

tra impedimentũ exceptiõis in rez veꝛo volũtas non
valebat q fuerat

bereditatis negligat qð nibil iuris ſet ag ab allobet.

here. vel dic ꝙ enã
Krechtas etiaʒ ſine vllo co Piniaz iudicis fu⸗

agere poterit. Quid em ſi poſſeſſoꝛ

habere ſe ſcat. 1 Dem.

it copulſus

porꝛe iur is intelleciũ hʒ. Si
cefuncto monumẽtũ cõditiõis im⸗
plende gratia bone fidei po.fecerit

1 „Fvrin ſjĩ nhalnl5 ai vet 5. e. ſi qs lita⸗
ſeruãda eſt: vtiq; ſi ꝓbabilẽ modũ teʒ. circa Secd
faciendi monumenti ſumptus vel hodie ſoue et ſino
uſſerit: nõ excedat bereãt age pot. vt
eum cun aufertur hereditas ĩpẽſas ali oicut g ili an
rõne coli exceptõne: aut retenturũ puen t: hec qñ vel
kketags. Ie no. pic
res peat: qd als nõ pnntteret᷑: vt hic.⁊ S. e: diuus. S. cauſa. 5, e
cura. ſ etig ex his. 1 8. fer. l. j. Accrrr. —
. Petitoꝛ. p hoc apparet ꝙ hec lex loquit᷑ qñ lis iã erat ↄteſ.ĩ pe. b?.

añ em nec poſſeſſoꝛ nec petitoꝛ agẽ pt᷑:vi.j. de excep. ſi poſt litezz

b Excepiõis. q.di. nõ potes agere ne fiat piudicin pet. he. vi S. e. i⸗

quis liber. ⁊. C. e.l.fi.in pᷣn.
c In rem. ſ. rei vendicatone. Acar.
2 Agere poterit. 5 poſſidentes res hereditarias. Iteʒ actõe pſonali
z hereditarios debitoꝛes. Itez. pet. Per. vtriiß.
eMegligat. a iõ ei imputari nõ pot:qſi reʒ ſuã neglexerit: vt S. eo.
ſi qa poſſeſſoꝛ.S.ſic.naʒ de bo.h.pol.dicit in pn.hinꝰ.l. Dʒ qd ꝓdeſi
peton ſi poſſeſſoꝛ q̃ntũcũq; ſit ſolliciꝰ:vt 8. pact᷑. ſi tibi cẽ. S. cuʒ
poſſe ſſoꝛ: ſj ibi in pacto:hic in exigeno.

fESclat. vt qꝛ ab inino fuit male fidei: æ 1 agẽ non prt᷑.qꝛ actõeʒ nõ

Ppʒ. vt. I. ve admi. tu. l.q̃tẽs. S. item ſi tali.⁊ ideo maxume his caſibꝛ
Abet poſſe agere petitoꝛ.⁊ ſic erat ma.fi.?AAccluur. W
g b E& reditas. ĩtellecũ.i.ð mure itelligit᷑ eẽ heditas ea q̃ ĩ incoꝛpa
Alihbo tm eſt. Cel dic nomẽ iur eſt: vt. J. de v. ſig. l. pecmie. S. j.
h. Si defuncto. vtputa ĩſtitiit titiu hedeʒ i minꝰoſolẽm volüũtate ſub
rali ↄditõe:ſi fecerit ei monumentũ: a fecit e burſa ſua.
1 Monumẽtu. qo nouũ.vt.j.æ relig.l.ij.S.płt.⁊.l.monum̃tũ.

KkKk Deſuncti. q̃ ałs eſſet valida.

lPꝛobabilẽ. nõ ꝓbabilẽ modũ in ſumptibo ſᷣuari:vi Sj. d neg. geſt.

qui aliena. SF. fi. 7. . e. l. in reſtituenna.
m¶Mõ excedat. ſi ̊ volũtatẽ defuncui fuamt: etiq ſi teſtatoꝛ exceſſit

44

N PacChihn ADE

idẽ eſt ac ſi accipia

Megociatois.

bo. fi. po. hereditatis velit y Accepit. qꝛ hᷣ

rnrniculum.
enges 1 EIE aks aüt no: ne fier
põt dici qꝛ volũtas vefuncti velĩ piuciciũ pet. her̃.

pꝛobabilẽ modũ: vt quia centũ marchas voluut iwi expendi. tamen to gut. ⁊ ratio eoꝝ ẽ: qꝛ ma. fi.poſ.poſt liiẽ cõte. ꝑcipit ex neceſſitate. i ai iilttn
3. tum repetet: vt hic. Sed . j. e religi.l.at ſi iqs. S. quid ergo. 1. J. ad nõ aũt añ litẽ coͤte. Qö repꝛobo ꝛvt falſuʒ.nã ⁊ añ pcrpit ex neceſſi⸗ inl 8 foeſe
l. fal. l.. S. fi. 7.l. ſe. So. ſi volũtas teſtatons ſit aliquãtulũ vltra ꝓ tate. tener᷑ em etiã ſi nõ pcpit. Dñs etiã vuil. aliã roneʒ addidit: iiun Geſchml
babilẽ modũ.nibilominꝰ ſeruãda eſt. alioqn ſi nimis excedat. nequa⸗ 2 fruct añ lu ẽ pcepti iure actionis petunt᷑:cui actiomi: vt et alijs ag, ibu
ꝙ;.· Ael ſolue.l.illã ad.l.ſal.alii: q; ibi nec totũ qð teſtatoꝛ pceperat eruit officium iudic is:ſed ꝑcepti poſt luẽ cõte.ſolo iudicis officio nn,
niſſz. tn actiqe negocion geſtoꝛũ elin echic. l. edi⸗ ete
c; expedau: qᷓ ſola gut actide negocioꝝ gel oꝛũ repeti⸗ . p Aulus. les. §. iẗ ſcrdu. benn⸗
reperit. Rel die turũ: veluti heꝛeditario negocio –ge Sn ſolũ ad es alienũ heredi⸗ nch r on. Munt
4 Mreerae ne ſto. Euis em̃ ſtricto iure nulla e tarium exoluẽdum nccia ali 8 airs ahlir⸗ num ⸗
arca monumerů. neant᷑ actiõe heredes ad monumẽ enatio poſſeſſoꝛi ẽ: ̊ ⁊ ſi impẽſe ne repꝑ offici pete enn
e ngaenent tũ faciẽdũ:tamẽ pncipali vel põti-⸗ ceſſarie in hereditariã rẽ facte ſunt benk. Poe repes ſaine
n ine eilano: ficali aucte cõpellunt᷑ ad obſequiũ a poſſeſſoꝛe: vł ſi moꝛa res ꝑiture HH hai
precepent. ſußme voluntatis. eterioꝛe ſue future erant. Itẽ nõ dico gi n Gn
2 Beſto.. ai i Pem. Alis. Rerk Rereotaf gſt
idenl. Er ſacit Eres furioſi ſubſtituto vk ſe J qui pitẽ hereditariã vł toæ⸗ cio indicis: oſ! Ueſiſn it
boc p mar. q va- quẽtis gradꝰ cognato fruc tiãga ſiſco mercatus fuerit: n“ lit- Gre inno nuig
bar ul aenone; medij tẽpoꝛis: quibo p curatoꝛẽ ſu eſt iniquũ dari actõʒ: ꝑ quam vni⸗ ſtactrons ache, liinſ
denoſ. vi nces. rioſus locupletioꝛ factus videt᷑: pꝛe uerſa bona ꝑſequatur. Quẽadmo les ofiritc hoe knt, i
j. re rei ven. l. tabit: s videlicʒ impẽſis q̃ ei cui i tuſcõo⸗ Mõ officio iuh cs⸗
i deien. 9 ſtabit: exceptis videlicʒ impẽſis q dũ ei cui ex trebelliano ſenatuſco⸗ cis expedit᷑ qõ . ucſi
Y h alia ro eſt. no circa eandẽ ſubſtantiã tã neceſſarie ſulto hereditas reſtituta ẽ : petitio acuonẽ expedi ulin
bie negociũ io ge (ỹ vtiliter facte ſunt. Sʒ ⁊ ſi qͥd cir hereditatis dat᷑ Heres vebitoꝛis Tußs legas huͦe nimun i
ſu fuit heredita ca furioſum neceſſario fuerit expẽ? idiq vefunctꝰ pignoꝛi vderat: qͥn 1. vran n irclen

ũ: qꝛ tenebat᷑ il n . c. . . AA .
nene ſch ſum: 7 hoc excipiat᷑: mſi alia ſi uffi⸗ hereditatẽ? petendo ↄſequi poſſit: du glo in bo. ſi. po ninllun 6
nenis vlr ciẽs ſubſtãtia ẽ furioſo:ex q ſuſtẽta bium nõ eſt. Cüu pᷣdia vꝛbana et Ae⸗g⸗ oſſer aaird
a cowenres 1p. Fructuũ p hereditatẽ pe ruſtica negligẽtia poſſeſſoꝛũ peioꝛa ſoꝛ. eti fthetomee
actio neg. gel dak nitã pceptoꝛũ vſure nõ pᷣſtant. vi⸗ ſunt facta: veluti ꝙ vinee:pomeria QAntdnich ufct .

dei Aeride, ſce i, erſa ratio eſt: eoꝛũ qui ate actiõz oꝛti extra ↄſuetudinẽ patriſfamili factom abs bo⸗ ialt ll .
terfunn l. cu vuns bereditatis illatam ꝑcepti heredita as ⁊æfuncti:culti ſũt.uitis exſiatõe, neſti qſtus: als nlc/hi l

ſolꝰ heres ẽ: vt. I. erunt. . anz˖ . immr honeſtu queſtũ: is ceñnõ
de nuns le.l. ant⸗ tem gux ve b b Ern eaꝝ rern quato peioꝛes ſunt facte: als honeſto q ⸗ whuntut ei⸗
mut. §. popomꝰ. J poſſeſſoꝛ ex hereditate iho poſſeſſoꝛes pati bẽt. 1 Bem ſtun accur. Ummls en
ſinn glures ſunnr: neſtos habuerit queſtus: os AViicta hereditate: bone fidei 1. Haciartal⸗· ei
aerſenm ber⸗ 5 etiam reſtituere coget: ne honeſta poſſeſſoꝛ: quod lege aquilia .5 Tecl poſt ſ⸗ —
ſrp. viſt reltaer interptatio:no honeſto q̃ſtui lucrũ exe⸗ giſſet: non ſimplum ſed duplum conſul. et. j. e. l. Ein harch
iuſſit.vt..ſa. faciat. 1811 enſſ er en. op euicta.⁊.d.de ꝓ öricoch „5,
al. is giequẽter. poſſeſſoꝛi faciat reſt tituet. lucruʒ em̃ ex eo qoð Ppter nra. qmn pno. uiſif gni
S.j.que ẽ otra. = ”ñů .S. ꝓcur atoꝛ vt Wri
ePeredes. ſ. veri. als berrees. in ceteris. Sed contra. j. de vſur. l. generaliter. So. vt dixi. S. e. Ktünginleuri
d Pꝛincrpali. i. pꝛincipis vel pape ſiue epi: ⁊ ſic nõ. ꝙ ad epᷣm hoc l. ancillaru.S. fi. Ntem ſecus in ſocietste: vt. . ſocio. l. cum dno ffchifünnni
ſpectat: ſicut ⁊ alia q̃ ad religionẽ ſpectãt: vt. C. de epiſ.⁊ cle.l.nlłi bus. §. fi. 7. l. ſe. (nliſgutſnn
§ ch üim vico. gsacòoor. KKXFmn On ſolũ. a poſſeſſoꝛe. etiã poſt lit.cõteſ. GGainigenit
eh EEres.ſ. legitimꝰ. puia mater furioſi. 8 future erãt. ſuppie erit neceſſaria alienato: vt hic. .. 1uſin *
Bubſtituto quem ſubſtituerat ei pater qð potuit: vit. . l.diuus.⁊.l.ſi poſſeſſoꝛ.S.ſed ſi foꝛe:ſic.⁊.j. ůe iur̃.delib. l. ait pᷣ⸗ rtane
impub. a alijs ſub.l.humamtatis. toꝛ. ⁊. C. de adm. tu.l. lex que. in fi. er 5
g Mognaio. i. efucti pm. nam cognatꝰ vt mai vel agn at⸗ furioſni I qui a fiſco. ⁊ vero herele. äs
heredis bona leginmo heredi reſtituit: vel ſpſtuuto ab eo ipi furio⸗ n Acctionẽ. ſ. vtilẽ pet᷑. here. cõtra poſſeſſoꝛes hereditanos. aniunn
ſo: vt hic.⁊. C. de cura. furi.l. ſfi. S. ſin aũt in furote. . ↄtra venditoꝛẽ habet ex empto: ? hoc qn a tiſco qͥs enut heredita⸗ ingniltinn
b Exceptis.i.veductis:vts..e.ſi a patre. S. fi. .l. plane. 2. J. ti.). tem. vel quot eius poꝛtionẽ: vt hic dici᷑.nam ⁊ ecõuerſo:qi emu Eingknn 1
ſoroꝛi. S. ſumpuus. a fiſco hereditatẽ: tenetur alij vtili:vt.S.e.l.etiam.S.item ſiquis Nerniiinun
1 Subſtãtiã. i. hereditatẽ. vt. C x vbo. ſig.l. fi. in ſi. In eo autẽ qin emit a pꝛiuato. nõ eſt ua expeditum: ei compertt inntoegilie⸗
k Jueru expẽſum. nã inde deber ali: vt ⁊ arg. j. ve iuꝛ. celibe. l. fo pet᷑. here. ſed idem videtur: ꝙ ⁊ hic habeat vtiles actiones heredi engetſine⸗
liꝰ. 7. E. de oꝛdi. cogni. I. fi. niſi alia ac. vt h ſubiſaii. tarias ſuo nomie: vt. E. de here. ven.l. empioꝛ. Item ar. 3. e. item ſnpggtni fn
I¶Alia. aliũde. nõ de hac hereditate: ſic nõ debet dimmui de ea. veniunt. S. apranda. fitagtn hb
m Nucnũ · ĩ bone ſidei poſſeſſoꝛe.loquit᷑: vt im fructuũ pceptoꝝ añ x Aniuerla. ſic. . e. item videndũ. S. fi. 7. l.Üe. gipheni
lt.cote.pᷣſtet vſuras poſt lit. ote. quia eos ex neceſſuate non ꝑcepit y Petiuo hereditans. vnlis. ecitn⸗ g o
ſed fructuũ pceptoꝛũ poſt lit. cõte.nõ. q; eos ex neceſſitate peeperit. 3 Satur. vt. . de fideicõ. hẽ. pe.l.j. ⁊. ij. Her es. verus. Priinden
ſic enã pomit caſus. . e.l.j. m io.⁊ qaʒo. Sed pmo et᷑ caſu no vv ⁊ M̃eſt. lſi ſolutũ ẽ ebitũ vel aliter ſanſfactũ a veſuncto: vt.j. —
dent᷑ vſure venire: vt. . vſur. l. neq; eoꝑ. eſt J. So. aliud ĩ pAꝓ· xre pig ac.l.ſi rẽ. S. omms. ⁊ hoc ſi poſſideat ꝓ poſſeſſoꝛe: vel pꝛo uſtard, ſken
tinõe ſpãli: qꝛ fructꝰ nõ augẽt pet᷑. qdð ĩ pent᷑. here.ſacũt.vñ meriro herede creditoꝛ. no abs. vt. S. e. l. ſed vrrũ plene doiiin. rſinioel
vlure ĩ pet. here.veniũt ve fructibo pꝑceptis: vel etiã vẽdins:ſic öre a i pꝛedia. poſſeſſoꝝ.ſ.ma.fi. bo.fi.em̃ noõ tenent᷑: vt. S. e. ſi /dsrqdq binſt
vncipali vẽdita: ⁊ ſic etiꝗ ſoluitᷣ.C.ð.vſu.rei.iudi.l.fi.lel h̊ in bo. poſſeſſoꝛ. S. ſieut. accurſuus. ain trngn
ii. iudicijs. ille aũt in iudicio ſtrien inis. b e Nicia. exegiſſet exegit aũt vuplũ Ipi inficianionẽ. R lne
n Perceptoxꝝ. ſ. a bo.fi.po.ſm mar.a nos idẽ ĩ hocaſu diciꝰ qd ißfe c Sumplũ.i.tantu.accurſius floꝛẽ. . ſicn eſſann
o Percepti. ſ. a ma.ſi. po. m mar.ſic ꝭ̊ nõ. ꝙ dñs mar.pmq ptẽ d Mõ bet. vt. . e. illud. F. actiões. Sz 5. S. e. l. at vbi. So. hie Eei entnt
huꝝn. S. in bo. fi. poſ.ſecũdã ĩ male fidei exaudiebat: ſicq; ſcutum ſuũ loquit᷑ ve pena q rei acceſſu:ſj.S.de ea que ꝑſone coheſit. vel ſolue le ſtagmi
albo nigroq; variabat: vi omnẽ teloꝛu vitaret amaritudchnẽ: que va vt ibi. accurſius. uſzcnrin .
riatio merito diſplicuit.qmia h̊ nõ poſſeſſoꝛum ſed fructuũ notaut e c Im bereditas. non fuerat: vt qꝛ inhoneſti ſunt: vt. ö. eo. ſi linngn
papinianꝰ oifferenna, Alij vi pla. 1 bul. ⁊ vmil. totũ in ma. fi. pol. le⸗ poſſeſioꝛ ex here. ſic a. . de eci. eqi. l. cũ aũt. S.· f. iinantintii
ſf c Am idem. poſſeſſoꝛ, accur ſius floꝛẽtinus legu ctoꝛ. cgtnen

d

xir mirain

Bun boan ij inn

Mon eſſet. quia nec petita adhuc. Accur. floꝛenñ.

hb Judicatũ.i.iudicanduʒ.vel dic ꝓpꝛie ⁊ ꝙ ſubijcit: abſoluatk. l.

ab erecuiõe.ałs lr̃a eſſet ↄria ſibipſi.
1 Judicio. quia ſubaudi illud ꝙ ac.

k Sed melv. nũc ſoluit allegatõezʒ hincinde ꝓpoſitam.
ICuz res. cuʒ

vnde herechtatẽ accepit: facere nõ vebz.
Fuor vlro vt fa Vm hereditas a Frica.
cra e cõe re petita ſit: eos fruct?qs poſſeſ
aonoe⸗ neion. ſor accepit: omino reſtituẽdos.etſi
qa les, Olna ſir peritoꝛ zor narhturis nõ ſuerert,
c dicl (e m idẽ ean- n Eraciꝰ.
Per nian de. aeeʒ hereditatẽ aduerſus du⸗
erocnide. os welenclt. ſecũduz alteg er bis
iuſſoꝛe: vt ö. dii ludicatũ:qri ſolet vtrũ ꝑinde ei he
nare regnats neſtſul — eBo
aceſtt teret ſi aduerſus aliũ dvefenſa nõe
Pone ian 4 ſet: vt ſcʒ ſi mox ⁊ ſecũdũ aliũ fue⸗
Rener ide rit iudicatũ: abſoluat᷑ is cũ qͥactũ
iuſſoꝛ. . fi. Sea eſt. q;ũ neq; poſſidet: neq; wolo ma⸗-
ijt hre. ei ſi nõ Vict? reſtituerit. An qꝛ poſſit ⁊
ial ellegats cũdũ alii indirorteno ah reſtitue
hoerae gh re vbeat. quã ſi cautu ei fuerit: q
fiet bec canrioꝛ aduerſus aliũ eandẽ hereditatẽ de
Quida vꝛcut ex fendat.Sʒ meliꝰeſt officio iudicis
H geſt ſͤ cautõe vł ſatiſdatõe victo mederi:
pupilli.S. j. qo cũ ⁊ res ſalua ſit ei qͥ ĩ executõe tar
len nõ ioꝛ veniat aduerſus victoꝛem pꝛi
5. epcura.l. n“5 ꝛem. [Leuola.
cogenduz. in ſi. Ilius a pꝛe emãcipatꝰ ſᷣm cõ
ie enee ℳ⸗ Iitönez teſtamẽti mr̃is adijt
ſaria ad expẽéſas ne . S
quas faciei veod hereditatẽ: quã pater anteꝙᷓ filiuʒ
ea e oeo emãciporũt poſſedit: fructuſq; ex
victoꝛ teneat ꝓ/

bare ſe dñm: ⁊ ita ſe iuſte pᷣmũ viciſſe. Itẽ ⁊ ſibi reʒ reſtitutã.als
em̃ pᷣſumeret᷑ habere pnoꝛ poſſeſſoꝛ:cũ tꝑe lit. oteſ. habuit: vt. C.
ad exhibi.l.iij.pcoꝛdat.j.⁊de rei ven. l.is a quo. .
m Execuiõe.i.ꝓſecutõe.Accur.flo.
n f Ilus. ditõem. qꝛ inſtituit ſub ↄditõe: ſi a patre emãcipa⸗
retur: vt.C. de moff. ieſt. l. filius.
2 In honoꝛez. q fieri põt: vt S. de neg. geſt. que vtiliter.
in prin. Accoar.
p Necit. ve ſuo pater. a repete anteq; filũ emanciparet. a ſic ꝓba⸗
tur ꝙ natale vebuũ venit in ↄpenſatõem: vt.j.xe ↄpeu.l.etiaʒ ꝙ.
q Exciꝑer.etiam ſia patre no opponatur exceptio ᷣm pla. *ke
ð ſacto ſupplet iudex m en.ꝑ.l.iſtam. ⁊ p eo etiã eſt K. vt que de⸗
ſunt aduoca. ꝑtiu.l.j. Sed hoc eſt falſuʒ ſᷣm Jo. cum ſᷣm allegata

Tbeat ꝓcedi: vt S. & of.pᷣſi.l. illicitas.S. veriras. ⁊ ꝙ bic diẽ in fi.

etſi nõ exci.i.ſi non habeat exceptiõeʒ:cſfendat᷑ tñ ofſicio iudicis:
vt 3. eo. plane.
r Di ꝑs hereditatis petat᷑. Rñ. Sup quid iuris ſit ſi tota petat
bereditas expoſuit.nñc quid iuris ſit. ſi ꝑs: vbi attẽdes an is qui
ꝑteʒ petit:oĩno de ea certus ſu:tũc attende an poſſeſſoꝛ ius habeat
puta qꝛ coheres eſt: an nõ d hoc dꝛ. j. e.l.j.S.j.ij.ꝛij.⁊. nij.⁊.v.
an nõ ſit cerꝰ:⁊ hoc dicit᷑ in.S. fi.⁊.l.antiqui.cetera de fructiba et
ſumpubo ⁊ ſumliho in ſaꝑioꝛi ti. dicia. hic repenta crede.
P Mſt actõem quam. ſic loquit᷑ quaſi alia ſit acno ce qᷓ ſuꝑ
on ti. expoſiit ab ea cuitractatũ hic ponit.qð falſuʒ eſt.
Vna eſt em actio pet.here.q̃ꝓ tota hereditate vel erꝰꝑte p⸗
pomt᷑.vñ ⁊ ſuꝑioꝛi ti.in ills.l.licʒ:xe ꝑte hereditans locut eſt. Vic
&ᷣ poſt actõʒ.i.poſt tractatũ quẽ fecit vbi qᷣs ſe ſolũ dicit heredẽ ꝓpo
