ri an mennatur wmmnus:a tunc remaneat ꝓcuratoꝛ in ꝓcuratõe. an
menti atur ꝓcuratoꝛ:⁊ tunc repellatur.nec inrerim debet adminiſtra
re wonec canſa huiꝰſuſpitõis tractet᷑:licet hoc aſſerat ⁊ petat ꝓcura⸗

toꝛ vt ſubijcit.nec ferendꝰeſt ⁊c.vt inſti.de ſuſpec.tu.S. ſi

qs. 1. C.

xe ſuſpec.tuto.eum queʒ.a.j.& ſolu.⁊.hi.qð ſi foꝛe.niſi in q̃tuoꝛ ca

ſibi qui ſubijciunt᷑ ſtatiʒ. Pꝛimꝰqn ad exoneratõeʒ ſue ſame. Secũdoꝰ

qñ in rem ſuã.Lerciꝰqn expẽdu de ſuo qð vult retinere. Quartus
quãdo partim dñs vult reuocare:pꝑtim dimmere:vt.j.e.l.ſequit᷑ et
.l.in cauſe:in pꝛin. Accur.
n Suſpectus.ergo qñcũq; volam remouere:ſi alleganero aliquaʒ
cauſam etiam falſo:nuſi recedat videtur ſuſpectus:⁊ extũc remouebi

rur ꝑ legẽ iſtã: vi S.e.iteʒ ſi ſuſpectus.Sʒ rñ.ſipcuratoꝛ ſolus re⸗
ſiſtit veꝝ eſt.ſi aũt aduerſarius ſolus:vel aduerſariꝰ⁊ ꝓcuratoꝛi
tũc non. Ael dic habere ſuſpectũ qualitercũq;: ſj non tantr ʒ ꝙ re⸗
moueat᷑ vi ſuſpectus. Vlel dic remoueri interim dũ cauſa remotio⸗
nis inquirit᷑:mii in quatuoꝛ caſibus quos S.no. Iteʒ no.hic arg.

ratoꝛe poſtulante:vel wmino.
u Apianꝰ.
Ve om̃ia nõ ſolũ ex ꝑte reitſ
etiam in ꝑſona actoꝛis obſer
uabunt. Sed ⁊ ſi aduerſariꝰ vł
ipſe ꝓcuratoꝛ dicat dñm mentiri:
apud pᷣtoꝛeʒ H̊ͥ finiri opoꝛtet:nec fe
rendus eſt ꝓcuratoꝛ qui ſibi aſſerit
vel veſiderat ꝓcuratõeʒ.naʒ hipſo
ſuſpectꝰeſt ꝙ oꝑas ſuas ingerit in⸗
uito.niſi foꝛte purgare magis ↄui⸗

ciũ qᷓ; ꝓcuratõeʒ exequi maluerit:

⁊ hactenꝰerit audiẽdꝰ:ſi dicat ſep
curatõe quideʒ carere velle: h̃ ſi id
illeſa exiſtimatõe ſui fiat. Ceteruʒ
ferendus eſt pudorẽ ſuũ purgans.
Plane ſi dicat in reʒ ſuã ſe ꝓcu⸗

ratoꝛẽ datũ:⁊ h̊ꝓbauerit:nõ debʒ

carere ꝓpꝛia lite. Itẽ ſi retentõe
aliq ꝓcuratoꝛ vti velit:mon facile
ab eo lis erit trãſferenda.
p Aulus.
Iſi wminus ei ſoluere para
tus ſit. uI Apia.
Ncauſe cognitiõe etiam hoc
ver ſabit᷑:vt ita emũ tranſ⸗
ferri a ꝓcuratoꝛe iudiciũ ꝑmitta⸗
tur. ſi quis oĩa iudicia ab eo trãſ⸗

ferre paratꝰſit.ceteꝝ ſi velitqdam

quaſi dicat.ſ̊ ferendus eſt ⁊c. vt ſit quaſi expoſiti

⁊c̃.vel dic qð pomit᷑ expoſitiue ꝓ certe.

6*

ꝙ qs eſt ſuſpect
qa ſe ingerit. ſic

j. de iure imn.

ſempꝑ.S.ↄducto⸗
res:in ſi.⁊.C.qᷣ
m. nõ poſ.l. cu⸗
ra. l. xij. ⁊. J. ad
.l. coꝛ. ð fal. vxo
ri.S.qͥ ſe.et.j.de
teſ. tu.l.ex ſnĩa.
o Coõuiciũ. qᷣa
ſuſpectꝰ dicebat᷑
a dño. ⁊ ipſe diẽ
ſe oino velle a p
curatõe recedere
finita cã ſuſpecn
quemcũq; exit
habuerit. Et

nota ꝙ parcitur

verecudie alicu⸗
na. ſi patronus.
j. Kñ. et. j. de
furt.l.płti.⁊..
qð vi aut clam.
l. j. F. fi. . C. qꝗͥ
ma.non poſ. di⸗
uo. et S. de cõſti.
fi. inſtru.l.fi.
in fi. 7. j. de ali.
iudiẽ, mu. cauſa
fac.l.iij.S. j. et.
I.mãda.quint⸗
munus: in fi. j.
Rñ. Accur.
p Teteꝝ. iſtud
ceteꝑ no ꝓximo
ſupꝑioꝛi aduerſat
qꝛ magis confir
mat ꝙꝙ aduerſe/
tur: ſ̊ aduerſat᷑
ei qðᷣ S. in pn. S.
dicit. nã hocipo
lo illius: niſi foue

Luite.nec etiam remoueri debet cum cauſa ſua ſii: vt hic.a. j.
eo. pꝛocuratoꝛe.⁊ notat᷑ S.e.ante litem. ⁊ intellige hoc: lii.conteſ.
per hoc quod dicit ꝓpua lite.ante emʒ remoueri vel reuocari poſ/
ſet:niſi in tribus caſibus:vt.C.de noua.l.iij.et.j.æ compen.il.

in rem.⁊ dic vt ibi. Accur.

r Item ſi retentõe.ſ.expenſaruʒ a ſe in lite factaꝑ.
ſ Mon ſacile.i.nullo modo:niſi ⁊c.vt.j.l.ꝓn.
in cauſe cogintõe.recuſabit. hoc poſt hi. conteſt. Sʒ quid
ſi ante: Rñ.idem: licʒ ipſe ꝓcuratoꝛ quibuſdam poſſit re-
nunciare:licʒ non ommibus velu: vt inſti.manda.S.fi. Et
nota hic inconſtantiam recuſari: vt.ĩ.ad exhi.celſus.S.idem cel⸗
ſus.a. .de dam.inſec.l.pꝛetoꝛ.S.vnð queritur.⁊ in aut.cæ here.
2 fal. S. non autem damus colla.j.⁊.j.de le.cõ.poſt diem.⁊.j.&œ
vſur.gaius:m fi.⁊..de admim.iuto.l.cum querirur.⁊.C.de iu
re deli.quidam.⁊.j.d&œ ope.li.ſi ita ſtipulatꝰ.⁊ de bo.li.⁊ ſiex mo⸗
diea. S. vlt. cum.l.ſeqũ. ⁊. J. ꝓ derelicto.l.an pars:in fi.⁊.C.ðᷣ in/
offi. ieſta. fili.⁊..de inſti.ſed ⁊ ſi pu.S.ſed a ſi ał.⁊.j.⁊æ leg.j.le⸗
gatarius. 7. C. æ agri. 7. cen. quemadmodum. Quandoq; tamen
ſuſtinetur: vt.j.œ ac.emp.ſi ſierilis.S.fi.⁊.j.ð li.le.l.aurelius.

S. penulti.⁊ S. e tranſ.cum.hi.S.qui tranſigi

& rebus. Accur. floꝛeñn.

t. 7. J. rerum amo.

u Sed hoc ita. ſch repellatur pꝛocuratoꝛ poſt lit᷑.conteſta.cau⸗

ſa cognua.

x Inuno te.1. te nolente: vt..de iudi.licet. Accur.
y Dnereria. qð eſſe nõ dʒ:vt.j.de ali.in.mu.cauſa.ſa.l.j.ĩ pᷣn.
3 Pec. cognitio. de qua habumus: S. e. l.que omia. S...
a Peꝛetoꝛs. vnde videtur ꝙ non poſſit legari: vi S.cæ offi.eius

4.
teſl.
anſtſn u
ittz.
But nlit
denaͤt
lbaeſck⸗
gluiſ
Wmwehoei
Pargaractd
1,Gartunm
ſene/ Ki n
mnnozgil
Apanue⸗
ſoſiiiuiin⸗
ſuciaum iue
tten.
Lunſem.
elurt
tmnſero:
ennluicᷓ
ſriiu
aruono
zicf otli
Cſngmngeätrislt
Ahonrntdapet
EPpemrſnmag,
länis nim ien
WMarhtselſci
1Aämnt
Men iti⸗
1Pumnſerin

—
—
zg =
— —– =– — =

—
E =— =

S

—
—
— —
=
— —,
S
— — -

S
2

un
:

anſsſaſii
1mullgeoc:lid
mmooer Na rnes

n lueſtan⸗

nſl.

min guilln ⸗
ruſ,

cui man. eſt iur̃.l.j.j. N.ſ̊ dic ↄtra ſᷣm aʒo..h.⁊ ſine libello pote
rit cognoſci ⁊ a quolibet iudice.
b Si ex parte.trãſlatio.de wmino in pꝛocuratoꝛem.
c Judicatum ſol.lata ſententia ꝓpcuratoꝛe.
d Areo. ſqʒ volente. vi argumẽtuʒ.S.ſi qͥs cau.ſed etſi.S.fi.nec

em̃ cogit᷑:vt iſti.
vtanlaa tranſſerre qdaʒ relinqre: iuſte pcu
cũt hanc conia. ratoꝛ hanc incõſtantiã recuſabit.
ael fhope Sʒ hec ita ſi mãdato dñi ꝓcura
toꝛe ſuo ch p eo toꝛ egerit. ceteꝝ ſi mãdatuʒ nõ eſt:
reus habeat ſa cũ neq; ĩ iudicio quicꝙᷓ veduxerit:
tiſdare: vt inſt. — Ar. n
re ſanſd. S. ſ vo nNec tu ea 2pobaſti: q muito te acta
aliuns. ſunt tibi nõ pᷣiudicãt. ideoq; trãſla
e Lomuti. im R PT 4 RN *
'nurr un nio eap litiu; nõ eſt tibi neceſſariag:
miti muaroͤne nec aliẽo facto onereris. Hec aĩ
hangmpechene⸗ cognino ꝓcuratoꝛis mutãdi pᷣtoꝛis
eihgo vorl. eſt. Siex pie actoꝛis tranſlatio
Sni et lit.ſfiat:dicimꝰ amitti iudicatũ ſol
rqeſts. Sen ui ſtipulatoez a reo factq. icq; 7 ne
dicunt quidã i-· ratius ⁊ iulianꝰ ꝓbãt.⁊ B iure vti⸗
lud ante lit. on mur ſi dñs ſatis accepit. Sʒ ſi
tel. poe vot. S; ocuratoꝛ ſatis accepit et trãſferat̃
dic ꝙ illud ĩ pcu Pen Slo e e
ratore rei: poc ĩ iudiciũ in dñm: veri eſt omitti ex
enrgrdam ſtipulatu actoeʒ: 7 pcuratoꝛe ĩ o
3. Sz cur tam Lenaor . „ n
vaneẽ Ki vrv minũ trãſferri. Sʒ etſi a dño vł
nmus g. ꝗſan ſ. ꝗ ꝓcuratoꝛe in ꝓcuratoꝛẽ iudiciuʒ
cog.inł.Acc. —- .
Ps Apemrarare. tranſferat᷑: nõ dubitat marcelloqᷣn
. dñuz iĩ quẽ knſ / Mittat᷑ ſtipulatõ: ⁊ h va ſũt.Et iʒ
eelcin. lue·¶Vcuratoꝛi ↄmiſſa ſit ſtipulatio:tñ
g Tranſferri. dñno erit dãda vrił᷑ ex ſtipł atu actõ
Sed qualiter it virecta penuꝰtollenda. I1 Bez.
hec tranſlatio? 9 udicatũ ſol
Rñ. ante luẽ cõ Jcuraroꝛ meꝰ iudicatũ ſo
teſt. iola dñi ſuf ui ſatis acceꝑit: mihi ex ſti⸗
ficit reuocatõ:vt
5.e.añ. poſt lit᷑.

conteſta.quia quaſi dñs litis factus eſt ꝓcuratoꝛ: vt.C. e.l.nulla.
7. l. ꝓcuratonbo. oponet ꝙ illud ius cedai: quod etiam inter abſen
tes poterit fieri: vt arg. S.e.vel exilio.Sed quid de ceſſione cuiuſ/
libet actõis:an ĩter abſentes fieri poterit? Rñ.ſic vt qmilibet ꝓ⸗
curatoꝛ: vt S. e. l.j.S.j.ſecꝰin delegatõe:vt.C.d noua.l.j.
h Sed etſi a vmmo. hunc caſum dixerat quando de donnno m
pꝛocuratoꝛem. ſed vt aliũ addat repetit. tres enun ſunt in hoc.S.
1 Pꝛocuratoꝛi. ſcilicet ſtipulanti. Accur. ſoꝛenñ. S
Kk Stipulatio.vt in ſecundo ⁊ vltimo caſu.
IAulis ex ſtipulatu. Mota ſpeciale vt per liberam perſonã actio
acquiratur: regulariter autem contra:vt.C.per quas ꝑ.no.ac.
l.j.que eſt contra.⁊ hoc pꝛopter auctoꝛitatem iudicioꝝ:imo ideo.
quna eſt pꝛetona:⁊ queubet pꝛetoꝛiaꝑ per ꝓcu.querit᷑:vt.j. pꝛe.
ſti. l.j.⁊.l.in omnibus.ſunt ⁊ alij mulii ſpeciales quos numeraui
mus inſti.de mun.ſtipu.S.ei qui.
m SDirecis penitus tollenda. nota vtileʒ preualere directe: vt. j.
ſi ager nec.l.j.⁊.ij.et pꝛeualet ipſo iure exactione facta:vel ꝑ exce/
ptionem ſi non exegi: vt.j.de ſolu.hoc iure.⁊.j.l.ꝓx.S.j.

n ſJpꝛocuratoꝛ meus. ſcllicet mei actons.Accur. floꝛeñ.
o UAtilis.vt hic.⁊ S.l.ꝓxi.m fi.⁊.j.ti.j.l.fi.
p Iudicati actio.ſic ⁊ in tutoꝛe:vt.j.quãdo ex fac.tut᷑.l.

tutoꝛ. nec obſtat:quia per lberam perſonã acquiro:vt.C.ꝑ quas

per. no.ac.l.j.que eſt contra.quia hoc ſpeciale eſt in pᷣtoꝛijs:vt.j.
de pꝛe. ſti. m ommibus.
Segd etli agat. ſ.directa. Accur.
Tr Ex ſupulatu.ſ.vtilis ad eam rem exi
Et ſic his duobus caſibus agit iudican ꝓcuratoꝛ:⁊ alio tercio:vt
. eo.l.actoꝛs.Accur.
ſQPer contrariuʒ autem.quia ſupꝛadicta locum habent ex parte
actons:non rei. Item ſupꝛa dixit actoꝛi ꝑ ꝓcuratoꝛem queni:hic
reum per ꝓcuratoꝛem non teneri.a ſic eſt cotrarietas tam ex facto

l

ANDNS

iᷓ in iure. Et in pꝛimo ponit ce eo qui habet mandatum. ideo dici
tur ꝓcuratoꝛ:vt hic.a S.e.l.j.j. Rñ.et poſtea re eo qui nõ habet mã
datum. Accur. floꝛeñ.
t Mon datr᷑.ſ.directa:ſ̊ vtilis ſic ᷣm quoſdam: vt arg.j.d re iu.

l.imij. ſicut ⁊ ꝑ ꝓcuratoꝛeʒ acquirit᷑ vnilis:vt S.e.l. Lu dic nec vtilis.

nec directa: vt hic.
pulatu actio vtilis eſt: ſicuti iudi⸗ etwezeel pisn
cati actio mihi indulget᷑. Sed etſi tius.a⁊ m. v.l. ð re

agat pcuratoꝛ meꝰ ex ea ſtipulatõe
me ĩuito:nihilominꝰtñ mihi ex ſti
pulatu actio tribuet᷑:q̃ res facit vt
ꝓcuratoꝛ meꝰ ey ſtipulatu agendo

iudi.qð nec hic ne

gat. Dz qre vtilis

Pꝓcura. acqᷣrit᷑: et
nõ guat ex er pro⸗
miſſiõe? Rñ.qꝛ cõ

4 B dlitio dñi ꝑ ꝓcura⸗
exceptõe vbeat repelli. Sicut cuʒ toꝛeʒ vterioꝛ fieri
agit iudicati: nõ in rem ſuã datus: nõdꝛ vr. ſ eo i⸗
neq; ad eandẽ reʒ ꝓcuratoꝛ factus. rior ſi oñs ex bac
Per vriũ aũt ſipcuratoꝛ meꝰiu ꝓmiſſiõe pcurato
dicatũ ſolui ſatiſdederit:ĩ me ex ſti ene ranaa
pulatu actio nõ datur. Sʒ etſi de⸗ ſcepiſſet mihil ipſe
fenſoꝛ meꝰſatiſdederit: in me ex ſti endde e,
pulatu actio nõ dat᷑.qꝛ nec iudica⸗ dæẽ cautelã adhibu
ti mecũ agi potett. Dem. lllerꝛq nõ vebuir i
J actoꝛ malit dñm potiꝰ co⸗ rmoit egent
venire ꝙᷓ cum qͥ in rem ſu curatoꝛẽ ſtipulat⸗
pꝛocuratoꝛ eſt: dicendum eſt eili vbru. Mez gelli,
cere. p Aulꝰ?*. grauer. n empto
Ctoꝛis ꝓcuratoꝛ nõ in rem ni bereduatis Seti.
ſuam datus pꝛopter impen⸗ ditarios acirotes
ſas quas in litem fecit: poteſt eſi- dant᷑: nõ tñ in en⸗
derare vt ſibi er iudicati actõe ſa-⸗ ſe r ne oci⸗
tiſfiat: ſi dᷣminus litis ſoluẽdo nõ l.ij.⁊ S. ð pac.l.ſi

t. in cũ emptoꝛ. Sʒ ad⸗
ſit. u ATpian ohunuc videt᷑ me tene⸗
Jquis cum ꝓcuratoꝛio no⸗ rni:ſicut ex pimiſſio
mine cõdemnatus eſſet:he- mne inſtituti tenetur
— inſtitoꝛ:vt.j.de ĩ⸗
ſti. ac. ſi qs mã.in

gendam. ſ. ad iudicati act.

pn. que eſt ʒ. ſ̊ ibi ſpeciale in inſtuoꝛe:vel veriꝰ dic ꝙ ſi ipe dñs ibi ð⸗
xiſſet: idem ꝓmſiſſet: vt.j.de ac.emp.⁊ vẽ.l.iuł.S.ſi ꝓcuratoꝛ.
u BDefenſoꝛ ſine mandato. Accur.
x Poteſt. vt H. 1. J. e. plautiꝰ:ĩ fi.ſ̊ hec mala ⁊ rõ.qꝛ ĩ ꝓxio ſuꝑiori.

rñ. nõ dat᷑ actio iudicati ĩ ꝓcuratoꝛẽ: ⁊ tñ ex ſtipu.dat᷑: vt ibi diximꝰ.

y ſ ꝗ actoꝛ. caſuʒ pomt in hac.l.pla.⁊ alderic ꝑ.l.ſ.de nox.d
io.. l.electio.⁊ ꝑ.l.j.de peti.here.l.ſ̊ etſi.S.naʒ is qui vo
lo. Tlel põt pom caſus triba alijs modis. Pꝛimo ↄueniebas
me ret ven. noĩe vel rõne libꝛi.hũc alienaui poſt li.ↄteſt.vel añ cau⸗
ſa mutãd indicij. potes vel me vel illũ cui alienaui ↄuenire. ſed hũc
repꝛoba.qꝛ nõ ꝓcuratoꝛ ſj dñs hic debet dici.miſi dicas ꝙ wnaui tbi
id qð ex lue fueris ↄſecutus:nõ vt tradiderum rei dñiuz. Secũdo po
ne. ↄuenis me tu qui es emptoꝛ hereditatis:poſſuʒ vel te vel vẽdiro⸗
reʒ eundẽq; heredẽ ↄuemire.ſ̊ etiã hũc repꝛoba.q; non poſſuʒ te niſi
ſponte velis ↄuenire:vt.C.de here.vel ac.vẽ.l.ij.⁊..de pac.l.ij.ſʒ

cerie ĩmo eſt bõa poſino.qꝛ aliud eſt ↄueniri: ⁊ aliud recõueniri.ſj ali

ud eã reſcdit. q; ex cauſa nõ luẽnua.j.e.ſi qͥs ĩ reʒ. Lercio ſᷣm Jo.
⁊ meliꝰdicas:ꝙ ꝓcuratoꝛ qͥdã factꝰẽ in rẽ ſuã ↄ me ſibi ceſſa actõne:
egit ⁊ ſatiſdedit ð defenſiõe ĩ alia cã ꝙ facẽ dʒ:vt.j.e.ſ.⁊ he. S. defen
dere.ſ poſtea ego volo ↄuenire eũ:ex cmiꝰpſona ipᷣe egit ð̊ me.nõ ꝓcu
ra. poſſuz: ſj ⁊ ꝓcuratoꝛẽ poſſuʒ.qꝛ ex cã luctiua ſit ſactꝰ. Dʒ im hoc
qq ꝓderit alicin ꝓcuratoꝛẽ facẽ in rem ſuã: cũ nibilominꝰad volũtatẽ
aduerſarij pſe lingare teneat᷑: Rñ.multũ.qꝛ hoc tunc demũ ſᷣuabit
qñ dñi pſona legalioꝛ eſt ⁊ meliꝰnouit factũ: vt.C. e.l.ſi.als ĩuito
aduerſario ꝑ pcu. lingo. facio ĩ rẽ ſuã. ⁊ iurabii ð calũ: vt. fa. her.l.
plãe: ĩ fi.q̃ẽ 2.⁊.j.ð nox.ð illo.⁊.l.ſe.⁊.ĩſti.ð his ꝑ q̃s agẽ poſ.S. pł.
3 MQi reʒ. qꝛ nſfert ĩ ſe iudiciũ: vt.j.de ſoł.ſolutõe.ſʒ qid ſi actoꝛ
dicat dñm litis legalioꝛẽ: ꝓcuratoꝛ dicit ſe:cin credimꝰ⁊acton.
a a Ctons. ſoluendo. Mota in ſubſidiuʒ agi vbꝛ als non agere⸗
iur: vt S. de eo per quem fac.e.l.fi.S.j.agit ⁊ ĩ alijs duobus
vt 5S.l. ſi ꝓcuratoꝛ. S.j. in fi.
q ¶ Jams. wmmno liis. ergo ſiꝓcuratoꝛ lite conteſt.a domĩo
g nj

rr S)

ð

interueniat debet danmari: vt hic. ſie enim dicitur dñs litis: vt.j. eo.
l. licet.S.ſi plures.Accur. “
8 Recuſabit, etiam ſi ſuo nomine cõuematur:vt.j.de ſolut.ſtichꝰ.
S. adijcio. S=JJð
b Et totum. non tamen inſoliduʒ tenetur. ſ. actione in factuʒ de re
iudicata. ſecus ſi

ſee res extiterit wmino litis iudicati
e.ſi pꝛocuratoꝛꝛin actõnem nõ recte recuſabit: hoc ſi
i. Accur. ey aſſe. Sinautem ex parte heres
cHabebit. ſed ſi 5 e ſieni
eſt mandam non- extiterit: ⁊ totũ ſoluerit: ſiquidem
ne eſt moꝛte extin · ei mandatum eſt hoc quoq; vt ſol⸗
ctũ? Rñ.ẽ. ſ̊ actio „r
mandati durat ſi Uat: mandati actõem aduerſus co⸗
ſponte fiat. vm nõ heredes habebit. Sʒ ſi non ſit mã

fmuur: vt. j. mã.

lin peedeme Jrez datum: negocioꝝ geſtoꝝ actio da⸗

hic res non erat · Cuxr. qð eſt: etſi heres ꝓcuratoꝛ nõ
tegro: vnge non , extiterit ⁊ ſoluerit. Vm aũt li
mandatuz a æſun tis pluriũ pſonaꝝ plures dare pcu
cronvel plani? ie ratoꝛes non eſt phibitũ. Juli.
rechbuos. att. euz qui vdit diuerſis tẽpoꝛibo

ꝓcuratoꝛes duos:poſterioꝛe dãdo:

pꝛioꝛẽ phibuiſſe videri. p A.

ſto. quia negociuʒ

arte potuit e — JI&
keäri ala darer — inicn
fa. her. iudicium. il datis occupantis mehior
e gl vnno. ditõ erit vt poſterioꝛ nõ ſit ĩ eo qð
e NQuod eſ ſe · Ppoꝛ petijt gcuratoꝛ. uj Lpia.
an veinego gel. Eruũ guoh⸗ filiũfa. ꝓcura
ſñn ſoluũ. toꝛem poſſe habere aiunt. et
I. Ani.perſona⸗ qᷓ; tum ad filiufami.verũ eſt. in ſer
rũ.ſ.cõuemientiuʒ
vel ouentaꝝ.

SPꝛohibitũ. ummo videtur ꝓhibitum: vt. j. iudi.ſol.iam tamen.
8 ſi cuʒ plures.ſed dic ꝙ ibi loquit de heredibꝰ luꝰqi pᷣſtuerat cau⸗
tionem iudicatum ſol. vnde vnus a pᷣncipio fuit litigaturus.ſ.vvmi⸗
nus vefunctus. Accur. floꝛen. S .
hb Juł. ꝓcuratoꝛes duos.quid ſi eundem videtur idem:vt.j.man
da.l.q mutuã.S.non ideo. W
1 lideri. aliud in tutela: vt. C. de teſt. tu. ⁊ ſi a patre.ſ certe non eſt
aliud. quia datus ibi poſtea in codicillis videt teſtamẽto dari: cũ codi
cilli ad teſtamenta trabant᷑: vt.j.cæ inre codicil.diuus.S.vlti. Item
aliud in curatoꝛe.qꝛ qn ad luem eit: non poteſt dari alius in eadeʒ li⸗
te: vt. j. de tui.l.cum ſemel.vel dec ⁊ idem: ⁊ qð dicii non poſſe remo
ueri:verũ eſt ſine cauſa.nec etiam ꝓcuratoꝛ.ſ.poſt litem conteſ.ſj an⸗
ie ⁊ ille.⁊ iſte libere põt remoueri:vt S.eo.poſt litẽ.⁊.l.añ luueʒ.
k p Zuribo. occupantis. 7 conteſtado litem: vt in fi. I. vbi dicit: pe
tijt:quod eſt poſt litem conteſt.non ante: arg.j.reʒ ra. habe.
amplius:vt ⁊ in legato pluribus relicto:vt..de leg.j.ſi pluri
bus. S. fi. Aliter dici occupare in actione de peculio.q; qui prioꝛ ad
ſententiam ꝑuenerit:vt.j.œ pecu.ſi vo. Idem in noxali:vt.j.œ no⸗

xa. ſi quis a multis.ałs nec vno nec altero:vt.ſ.vt in poſ.le.is cui.

8. qui pꝛioꝛ. 1. J. & Dam. infec.ſi finua.S.mł.Et hoc nſi vni im mã
d auerit e agendo:vt ar.j.e.qui duos. Item melioꝛ cõduio dicit᷑ quo
ad nuiũ a ennis:lʒ ſit graue agẽ:vt ar.inſti.ð ac. S.pᷣterea ſi quis ge
neraliter. Sed quid ſi plures vedi nec dixi inſolidu? Rñ.ꝓ ꝑie agent
licʒ in tutonbus almd ſit: vt.j.ti.ij.cum oalicui.⁊.j.dœ admimi.tut᷑.l.
Vcreto. S. fi. . I. lucius. S. j. 7. I. tutoꝛes. S. curatoꝛes. nec ob. j. man/
da. I.credito:.S. duobus.quia illud mitelligas quando inſolidũ cunl.⸗
bet ſuut mandatum.
IMon ſu.ſ.ꝓcuratoꝛ.Accur.
m Eruum quoq;. aiunt.ſ.ſapientes:a male.
n Verum eſt. quia poteſt ad negocia ⁊ ad liteʒ.ſed m lite di
ſtingui. quia ſi defendat poteſt.ſi agat poteſt ſi acnio ſibi cõ⸗
peiat:non als:vt S.e filiuſſam.
oO Intendere. vtputa in iudicio. Mccur. .
p Netamus.ꝑ ꝓcuratoꝛeʒ: vt hic.⁊.j.qui.ey cau.ma.l.ab hoſtibi.
j. Beñ. vel etiã ꝑ ſe mſi cepta fueru q̃ſtio ſui ſtatꝰ:vt.j.ꝓxi.S.
q Ezum vo. litigat.vel vt actoꝛ:vel vt reus:vt ſubiicit. .
rSeriiiutis.imo ꝓut ꝓuocat de poſſeſſiõe ſeruituns in libertatẽ:
non videtur ꝙ poſſit habere ꝓcuratoꝛem: vt.C. xæ aſſer.tol.l.j.que
eſt contra. So.illud ius nouuʒ coꝛigit iſtud ſcom quoſdam. Zilij di⸗

ſtinguũt: an non ſit lis conteſt. in queſtione ſtans: vt tune non pol

ſit vt ibi.an ſic ⁊ tũc poſſit vt hic.arg.ad hanc.l.j.manda.ſi ꝓcu⸗
ratoꝛ.⁊ arg.C.æ ꝓcu.nec.⁊.l.ꝓcuratoꝝbus.quia ꝓ libero habe⸗
tur extunc:vt.j.d libe.cau.l.oꝛdinata.et.C. li.cau.l.lite.?u

dic ꝙ ibi ꝓhibetur hꝛe ꝓcuratoꝛeʒ in cauſa ſtatus:bic auteʒ ꝑmiit

in alis.
uo vo ſubſiſtimus: ⁊ negocia qui⸗ fen. tnnnn
deʒ peculiaria ſᷣui poſſe gerere ali⸗ lingantem. Sʒ
quem. hoc caſu ꝓcuratoreʒ eius nar iclenen
eſſe adm ſimus: quod ⁊ labeoni vi negocia. Tu die
detur iuſtum. actionem auteʒ intẽ 6 aamn etiam
dere vetamꝰ. Euzʒ vo qui de ſta tea 1 ar. du⸗
tu ſuo litigat ꝓcuratoꝛem habere bus ex cau. ma.
is aũt qui.

poſſe non dubitamꝰ. non ſolum in RNe
gdminiſtratõe rerum:ſed etiam in ab adot 3

actiõibus que ei vel aduerſuseum u. Publice. g
e t „ ſit vi ile hẽs hic.
competũt: ſiue ex poſſeſſione ſerui er. j. wope. no.
tutis:ſiue libertatis de ſuo ſtatu li nüerlnenmn rei.
niget. Ex cõtrario q;; eum ꝓcurato f.1Eli,
reʒ dari poſſe mãifeſtũ eſt. Pu⸗ di.Accur.
blice vtile eſt abſentes a quibuſcũ⸗ x Mam meca⸗
„c. J. „I. pitaubus. defen⸗
qᷓ; æfendi. Mam et in capitalibus ſio. ad allegadas
iudicus ve'fenſio dat᷑. Vbicũq; ita cauſas ablentie
ꝙᷓ; aobſens qͥs dqnari pt᷑:ibi quẽunis 9 Pie binc
vVbapꝓ eo facientẽ et innocẽtiaʒ ex⸗ eſt contra.j.
cuſantẽ: audiri.equũ eſt ⁊ oꝛdina⸗ pub. iu.l. plt. .
H een e —☚ ad cnimen. So.
riñ aamuttere: qo ex reſcpto imꝑa vttollas omneʒ
toꝛis nriapparet. ¶ Ait pᷣtoꝛ cnꝰ dubietarẽ diſtin
. iN gue tria gnã cau
ſarum. Primuz

capuale. ⁊ omne quo impomtur pena: vſq; ad relegatonem deſcenſi
ue: vt incipiamus a ſuperioꝝ vſq; ad relegatõnem.a excluſiue vt

relegatõnem non conuneat. Secundum vbi unpomtur pena rele⸗
gationis: a infra vt motõnis ab oꝛdine ⁊ ſimilium. Lercium cuun

lium cauſarum. In pꝛumo dic regularuer non poſſe conſtitui pꝛo⸗

curaioꝛem:vt.l.contraria.⁊.j.an per alium cauſe ap.l.j.S.j.et.O

ij.· Luic oꝓponitur de eo quod eſt.j. de ap.lucius. ſed ibi dnnnꝰ

vel ꝓcuratoꝛ wmim ad ſerin vefenſionem adminebatur. non tanqꝙ;

ꝓ alio:ſed pꝛo ſe:cum ſua interſit. Item huic opponitur.C. in⸗
iur̃.l.fi.ſed illud ſpeciale eſt in illuſtribo. Ieʒ pdicte regule obijci⸗
tur ꝙ hbic dicit: nam ⁊ in cap.⁊c.ſed. M.dicit.hic li.conteſt.quod
repꝛoba:vt.C.eo.nihil.tu dic ᷣm Jo.q hic nõ veſendebat vt ipſe

met wminus: ſed cauſam abſentie tm allegabat a dilationem pete⸗

bat. ⁊ ſic intelligtur.C.d accuſa.l.reos.Sʒ quid pꝛodeſt hinuſ⸗
modi cauſe abſentiam allegare:cum wnec abſens eſt damnan nõ
poteſt: vt.j.x peñ.l.abſentem.j. Nñ? Rñdeo quia aliqua pecu⸗
maria pena ei impomitur quãdoq;: vt in. d.l.abſentem.S.j.in ſi.
Sismn quis requirũtur a aqnotantur bona eius: vt. j. de requ..re.
. j. In ſecundo genere cauſarum dic ꝙ poteſt dari ꝓcuratoꝛ tali ra
none. quia in eis poteſt dari ſententia in abſentem: vt.j. de peñ.
abſentem. S. ſi ſepius ergo. ⁊ per ꝓcuratoꝛem vefench: cum hec dno
paruer ſe habent:vt hic vbicuq; ⁊c. Item alia ratione ſi prohibe⸗
tur dari in capitali ⁊ veſcenſiue vſq; ad illa crimina que relegatio
nem imponunt:vt.j.an per aliũ cauſe ap.l.j.S.ſed etſi ea ſu cau⸗/
ſa. ergo in alijs inferionibus ꝑmiſiſſe videtur: vt.j.æ iudi.l.cum
pꝛetoꝛ. in prin. Et ſub iſto genere etiam poreſt pom qð eſt.j.eo.ſed
7 he.S.j.⁊.l.non ſolum.S.fi.⁊..de accuſa.leuia.n tercio gene⸗
re dic ꝙ poteſt dari:vt Sg. eo.l.j.S.vſus.et hic in pninci.hinus.S.
Et ſm hoc iſte.S.tribus coloꝝbus coloꝛatur. Maʒ pꝛimo te pecu/

niarijs cauſis dicit:quod ꝓbat ab eo de quo mmus videbatur in⸗

eſſe.ſ. in capitalibus.a ſic dicu de pꝛimo genere cauſarum.in ter⸗
cia autem parie.S.ibi: vbicunq; ⁊c. incipit dicere le ſecundo gene⸗
re cauſarum.⁊ qð dicu verba facienteʒ:ſupple: a plenarie etiaʒ ⸗

fendentem. Sed in quem ſententia dabitur? Rñ.in wminum cu/
ius iſte eſt defenſoꝛ: vt arg. C.de imur̃.l.fi. VUel ſi vis dicas in ter⸗

cio caſu. S. loquitur ꝙ d xi in ſecundo genere cauſarũ.ſed nolebat
plene detendere: ſed im cauſaa abſentie pꝛoponere: quod poteſt. qꝛ

ſfuſſicit ſi cui ac. vt.C. xæ nego.geſt.mtoꝛ.a ſᷣm hunc ſenſum fem
na ⁊ mnoꝛ admut:⁊᷑ : vt hic innint. Mccur.

—
S
= S
—
=
—
EER

—
☛R
— =
= 2 — ü= — E
. S.

gneſfrini
1 ummnan⸗

E
☛E

irogt⸗
ſſcrofncn
Uirnbonxn
Ofirmſtc
KoriA
Pobchurnübe
nerar⸗
on j.r
Lruti1 ,n
o Mu He;
Galnir 1
frigeuinN
gonañet.
eſticw
Pilinrni
ranend
6ſelſipare
1 Apennm Ktast
ges turiane
Oonmerne

uünin giſii

Phtehedinnvlne
tuicickneſte
ugülmmutt
funtimlmun
lalusfe, radnm
1 entgei
Curniemi.
linum
lmmtaniin
ſetſeninin ti
lnſimmieſe
Krüünnkii
nernmaie
Menigmenge

bencimninte

Nerwe, Aſencer
nitig genönde

moſptlſin

ignc Kr
an

ntaein ne
inſen trckun

Anin gen 8

pntr Nin

itrſrill

ao in 1
w i
⸗
N
in u
n as
is n
A
, dam
Nin, Mal

ng n
ngt wri
Agiar
m
ituigeut
Atni glius
õ
õ

. rnn Küm

NC ONON

Ynſce⸗nire
in ſtagn
A N1Nr
grnnindt
ingtatnnu
s Al tit
mresRNN
Ritn u giaif
nlſentn)
eus:ft. Angt
mimhun,
miteneNr ,
Nen Niencrant
niumnmnin

Verbs facientem. ⁊ plenarie etisaʒ deſendentẽ:ſᷣm pꝛimag.·
s Innocentiam.ſ.crimimis d quo accuſat᷑:c quo impomit᷑ pena
relegatõnis. Accur.
b Au pꝛetoꝛ. poſtulauerit: vt S. v oꝛi.iu.l.ij.S. ommiuʒ.
C BDeſendat.cum ſtatim vult agere:ałs cauet deſendendo qñ
agẽ volet: vt. .

en. mam am nome quis actiõeʒ ſibi dari poſtu
e murus. lauerit:is eum viri boni arbitratu
§. i popularibo. faf Er Se
ne mag agebat. 1 4
Ztez cauei ve u. rni bõ arbitratu ſatiſdet. Equũ
ſol.ſi reconuem ſuz eſt ötori eũ ani alicur .
tur m. b. v. ſ. Viſuʒ eſt pᷣtori eũ qui alicu nomi
e.ſi nnnkor Ei ne vt ꝓcuraroꝛ exꝑit᷑:eundẽ etiam
ſedero. fenlſioez ſuſcipe. Diqs in rem
d Et ei. ſie cõ⸗ ſus ꝓcuratoꝛ intueniat:adhuc erit
Ane er mrilie⸗ dicendũ vebere euʒ vefendere: niſi
ge⸗ eun aa ue foꝛte ey neceſſitate fuerit ſeime
nhaln no Aquis in rem ſnſpeuroto⸗
mie agit. Et hee nio nomine agat veluti em⸗
er ptoꝛ bereditatis: an webear inuicez
euziideiuſſorb⸗ venchtoꝛẽ vſencere placet ſi bo
tamẽ: vt. j. ð pᷣ. 51 Eeoꝝ qͥ inuicẽ
ſti. pᷣtorie. vel ꝙ n ſide elen I Ruch ror imn .
habebu ram̃ bo⸗ Agere vellent geltum ſit negociuʒ:

m vir arbitrio: nõ opoꝛtere eum inuicem vefende⸗
rag. eſen ree. u Apianꝰ?.

l.ratu.⁊. j. rem
ra. ha. l. enz. — Ed he pſone ꝓcuratoꝝ ⸗
e tr mne bebuüt vfendere: quibus ſi⸗
do aud dicĩ eſt. ne madeld agere licet: vtputa libe⸗
HPec ſecũda cau⸗ :licz ſint i Jtem pareies
tio pᷣſtatur:niſi mucz ſin mp ate. 3. =
cõſtet e manda

to: vt. . e.l.ſi ꝓcuratoꝛeʒ.⁊.. vt ĩ poſ.le.ſi is a quo.S...
Vn penraton ſecus em in tutoꝛe: m.h. vt.j.de odmi.tu.l. vel
in ꝑtes. vel aliter illam expone:vt ibi ptʒ.Accur. H
Si quis in reʒ. ex neceſſitate.veluti cuʒ debuoꝛ inops creditoꝛi
cedit actõem: quã ſolã hʒ ᷣm. AM¶M. Uel dic ꝙ ꝓmiſſio pceſſit ceſſio⸗
nem. vnde lʒ ab inino fuerit volũtatis:vt.. &æ ac.⁊ ob.l.ſicut.tñ
poſtea factũ eſt neceſſitatis: vt. C. de iure w.l.j. VUel dic tercio ex
cauſa ꝙ nõ lucratiua:vt.j.l.ꝓxi.⁊ hoc ideo.qꝛ talia fiũt ex neceſ⸗
ſiiate rei familiaris:vt.C. de reicin. ven.l.nõ idcirco.ĩ qᷣbs nõ eſt
liberalitas:vt..de adimẽ.le.l.rem legatam. ”
g ſ J quis in reʒ. nole. puta intedens directas actões ſibi mã⸗
datas: æ noĩe dm. Quid aũt ſi vtiles ⁊ ſuo noĩe: a pone ex
cauſa luctiua:nunqͥd cogit᷑ fende dñm foꝛte nõ.nam lex
ſcripta eſt:cuiꝰnoĩe ⁊c.vt S.l.ꝓx.S.equũ.et fac.j.eo.ꝓcuratoꝛe.
ſic em̃ ⁊ in ſacramto calũnie diſtinxit Pla.⁊ Jo.ar.iñ j.j.e.nõ ſo

lum. S. ſ interdu. 1. S. H etſi. Accur.

h Et nõ in fraudeʒ. ſ qliter fit fraus iſta? Rñ. aliqs eſt creditor

2

meꝰ: ⁊ tebuoꝛ cunuſdã hereduatis q̃ ad me ꝑtinere cepit.ſcio ꝗ· nOö5

dueniet me de ꝓpꝛio debito:miſi eum cõueniã de hereditario:vnde
alij hereditatẽ vendo: certe emptoꝛ idemq; pcuratoꝛ in rem ſuaʒ te
netur me defendere. qꝛ in fraudem fuerit ſacta ceſſio. Sʒ hoc vide⸗
inr falſuʒ. qꝛ nõ dvebet nocere wolus auctoꝛis ei qui cauſam lucrati⸗
uam nõ pʒ: vt.j.q̃ in frau cre.l.qui aũt.S.hoc ediciũ.⁊ de coli exce
pti. apud. S. e auctoꝛis. 1. S. ſi quis aut. Sed dic ꝙ ipſe partiapa
int. vnde magis ſuus dici᷑ ei nocere.Collige ergo ꝓcuratoꝛẽ vebe⸗
re vefendere in tribus caſibo. vbi en geuraro⸗ ſimplex non in reʒ ſu
am. Jtem vbi eſt in rem ſuã ex cauia lucratiua: vt S.l. ꝓx. S.equũ.
2. S. li. in pn. Item vbi eſt ex cauſa lucratiua: in fraudeʒ creqito
rum: vt hic. In q̃rto vo non.i. vbi ex cauſa lucratina ⁊ nõ in frau
dem creditoꝝ: vt hac.l.dicit᷑. Sʒ j.j.e.pater: in ſi.ſed dic ibi erat
cauſa lucratiua.ſ.legat.Sed an iure compenſatõis.credo ꝙ non.
ar. C. de cõpen. l. ij. . .
i ſ Eẽd he pſone. ꝓcuratoꝝ.impꝛopne hoc nomẽ pomi᷑: vt ꝗ.
e.l.j. im pᷣn. . J. iudica. ſol. l. ij. F. j.
k Zefendere. ure cõnuentions.
Sme mgdato.nõ m contra mandatũ: niſi in caſu:vt.j.e.pom

po. 5.fl. Accur. floꝛeñ. legum wetot. H
m Liberi. hos accipe in infintũ:vt.j.de v.ſig. liberoꝝ.⁊.idem d
parentibo dicas: vt S. de in ius vo.l.quiq;. S. parentes.

n Et libern. quedam pꝑſone q̃ ſine mandaro agũt hic enumerant᷑.

ſunt ⁊ alie:vt maritꝰ:vt.C.e.l.maritꝰ.lʒ affinis nõ ſit:ſ cauſa affi
nitat :vt.j.de qd.
cog.l.iuriſcõſultꝰ.
Item coſoꝛtes: vt.
C. de oſor. l. ij. idẽ
Sm. Jo. 2. H. ĩ oĩ

fratres et affines ⁊ liberti. Pa⸗
tronꝰlibertũ ⁊ ꝑ pcuratoꝛẽ vt ino⸗
tum accuſare põt:⁊ libertꝰ p ꝓcu⸗

—* — bus illis pſonis qᷓ
ratoꝛẽ rñdere vl vefendere. Mõ enumerarur 5. e
ſolũ aũt ſi actio poſtulet᷑ a1 ꝓcurato poſtu.l.j. ſi. cuz
.„Bonz o S, T ſeqñ.⁊ fac.I. ne
re:h etiã ſi pᷣiudiciũ vł interdictũ. ga geſt. ſinaũt. et
vel ſtipulatõe legatoꝝ vel dãni in⸗-⸗ Ce: exigedi.

fecti velit caueri: vebebit abſente; Qatrom accu

efendere in ↄpetenti tribunali: et ¶ ſire. ß nõne põt di
in eadẽ ꝓuincia.Ceterũ cogi eum cc eaula capitalis:
— e . cũ in puitutẽ reuo
etiã in ꝓuinciã le roma abire: vel cer: vt inſti. de ca.
ccõtrario:vł a ꝓuĩcia ĩ aliã ꝓpuĩciã di.S.j. ̊nõ vor
efendere duruʒz eſt. Befendere Arese ſerug.§.
aũt eſt id facere qð dñs in liteʒ face publice. Rñ. po io
ret: ⁊ cauere idõee. nec vebebit du q beaenii refi
rioꝛ conditio ꝓcuratoꝛis fieri qᷓ eſt ſtain. inde ettam
wmini:pᷣterqꝙᷓ in ſatiſdãdo. Pꝛe actio dꝛ ꝓpꝛuec ac
Waez toꝛ ita N⸗ cuſatio: vt. C. ð li.
ter ſatiſdatõem pꝛocuratoꝛ ita x⸗ ber. a eoꝝ li.l. pbt.
fendere videtur: ſi iudiciuʒ accipi- Alij diſtinguüt an
et. vnde queſitum eſt apud iuli-⸗ abar oc loc vri t⸗
num an compellatur: an vo ſuffici mũc nõ liq ꝑpcura
at ob rem non vefenſam ſtipulati- toꝛẽ: an vt tm caſti
— ron . L ., getur. ⁊ tũc liceat:
onem cõmitti. Julianus ſcribit li bt bic. qo non pla
bꝛo.iij.digeſtoꝝ:cõpellendũ acci cet. ad hũc. . cõ
— ð coꝛdat.j. de obſeq.

— k. p ꝓcuratorẽ.
pꝓp Mõ ſolũ. ſi actio.ſtricte accipeꝓ pꝑſonali:vt.j.ð ac.⁊ ob.l.actõ
ĩꝑſonã.ſj large accepto vocabło oĩa ↄtinent᷑ ſeqntia:vt.j.xæ ae.⁊ ob.
l. actõis vbo. Et qð diẽ poſtulet᷑:dic.i.ipᷣe poſtulet noĩe dñi agere:vt
colligit᷑ ;.e.ſeruũ.S.au pᷣtoꝛ.poſſet ecõtra legi.i.ſi reus poſtulet no⸗
mnne oñi agere: vt ꝓcuratoꝛ dim vefendat in act.vel inidicto qð etizᷓ
vex eſt. pᷣmꝰdeſt ſenſus hui?l,e.

q Apcuratoꝛe. ſ. actons. Actur.
l inidict.q̃dlibet cniꝰnoĩe hodie eſt actio in facni diciales.

vt in inſti. interdic.S. ſi..
t Nelit.ſ. ꝓcuratoꝛ dno. Mccur. sl
n Tribunali.ſ̊ qõ ẽ opetẽs? H. vbi agebat ꝓcuratoꝛ:vt h̊ ſbijcit.⁊
coꝛã eodẽ iuchce. ſ videbat᷑.qꝛ actoꝛ dʒ ſeqͥ foꝝ rei: ſ̊ tñ alið ẽ:qꝛ ipſe
ons ſi egiſſz ibidẽ debet rñdẽ: vt. C. ð ſmijs.l.cu papi.⁊ qut᷑.⁊ ↄſeq̃nt.
Et nõ hic ar. ꝓ aduocato ꝙ n teneat᷑ pᷣſtare pꝛociniũ ſi alibi cã muta
ta ẽ:vt.j.de ar.ſi cũ dies.S.ſi arbit.⁊.C.de aduo.di.iu.l.ſaneimꝰ.
ibi: ĩ eo dutaxat loco.Ar. . j.de oꝑ.li.l.j.⁊.l.qð vbi.vbi dicẽ ꝙ tenet᷑

ſeqͥ. niſi mimm vagauerit pꝛonꝰ.ſ pt᷑ diſgin an remote multu vł pa

rũ: vt. ſ. ce an. le. l. memia. S. i. in fi.

x Beſendẽ. cauẽ idoee. l cñn t.. mã. ſi madato
N 5 1 18 1 121 U aqueat αα endzda:« J. ſe 5F ſt

dice udi. ſol. qꝛĩ turne
zafferattuurrr
y Durioꝛ oduõ. nec ĩ pncqe: nec ĩ medio: nec pꝰodẽnatõʒ: vt. . e.
ñ ſoln. S. qrit᷑: ĩ fi. ⁊.I.e.l.ſi mioꝛ. S. qm. ⁊. j. ð re iu.ſi cũ ꝓcuratoꝛe.
ait pᷣtoꝛ.⁊ iudi.ſol.qñ recõuenit᷑:vt mõ diir.
3 Peꝛei ſatiſdatõeʒ.ſ.quã dʒ pᷣſtare.⁊ ſic hec dictõ pᷣter ñ excludit.
ſic poit. J. e. põpo.S.ſj ⁊ is.⁊.j. de pig.ac.l.j.ĩ fi.vbi renet᷑ nig. pter
toꝛ actoꝛis ñ opoꝛtʒ ſatiſdari:ſ̊ ſta agas.qꝛ ſuʒ ꝑatꝰſuſciꝑe iudiciuʒ.
vt ar. j. vt ĩ poſ.le.ſi is a q̊. Lu dic icio diſtinguẽquũ eẽ.aut ſint iura
rei q vult recouemire ĩ pmptu: aut ñ:vt ĩ pᷣmo caſt u audiat peuraroꝛ
incõtinẽti volẽs deſendẽ:ĩ ſcõðo ñ:ſj dʒ cauẽ:vt ar.j.ð col.bo.i.j.S.

g Compellat᷑. pꝛeciſe. Accur. WGuis. 2. §. ſi cũ poſſit.
Lompe lecun . c

rr⸗ T 4)

/

a Accipere indiciuʒ. ſ. pꝛeciſe. Et ſie nota quem pꝛeciſe teneri ad fa⸗
ctum:vi.j.qð me.cau.ſi cum ex.S.ſed etrſi quis ꝑ vim:m fi.S.Sed
ↄtra. j. e.l.non cogendũ.S. ſab. vbi dicit ꝙ nõ pꝛeciſe tenet ꝓcuratoꝛ
vefende. Sob. ibi in procura. rei: hic m ꝓcuratoꝛe actoris. Et vt ple⸗
mus ſcias: cuʒ querit᷑ an quis teneat᷑ pꝛeciſe defendere: diſtingue.aut

non eſt pᷣſtita cau⸗
tio vetendendo: . 1.. .
odenemo cogi⸗ pere iudicium:miſi et agenduʒ cau
tur ex parte acro⸗ ſa cognita recuſauerit: vel ex iu⸗
ns velrei vt c. ſta cauſa remot?fuerit. Befen⸗
e. inuuns. q en co⸗ . „—
tra. ß m̃ dño tener dere videt᷑ pcuratoꝛ etſi in poſſeſſi
macdan ler hoe oneʒ venire patiat᷑:cuʒ quis dam⸗
edſraneng. mi infecti ſatiſdari vel legatox ve⸗
Vt. f. e. ag rez. .l. ſigderet. Aulus.
ad legatũ. Aut eſt ElIioni niriarze
Ritits cautto pd⸗ Elĩ opis noui nũciatõe. Sʒ
lta. a tuc ſi ex pte etſi uũ ex cauſa noxali pati
actoꝛs pciſe cog gtur duci:vefendere videturnta tñ
rur: vr bu. ie pͥt in oĩb his ratã reʒ dñm habitu
pie rei ſbdiſtinm vt in is rata rez dñm habi
iur. qꝛ aut ab op ruʒz caueat. u LXpia.
curatore fuit pbt boõo

ta:⁊ tũc nõ cogtit·
vi. . e. non cogendũ. S. ſabi. Zint a dño.a tũc ſipeuratoꝛe ſciente et
non cotradicente pciſe tenetur: ałs non: vt S. eo. ſi efunctꝰ. Sʒ qua
re ꝓcuratoꝛ acions preciſe cogitur: non antem rei: niſi ipſemet pcu⸗
ratoꝛ ſatiſdederit? Rñ.ſᷣm Jo. ⁊. D. quia ꝓcuratoꝛ actoꝛis iam con⸗
ſecutus eſt quod optauit.ſ.quia eſt admiſſus: ſed ꝓcuratoꝛ rei non.
quia optabar ſe abſolmi ⁊ abiolutus non eſt. vnde ſatis eſt damnari
eum in pecume quãtitate.i. intereſſe: vt.j.xe re iudi.ſi quis ab alio.
S. fi. AUel dic quia ad maius eſt aqnuſſus: ſcailicʒ vt alterius actionẽ
exerceat. ideo plus grauatur. at pꝛocuratoꝛ rei tm in onus: argu.
7. ve noua. ſi ſtichum. S. fi. diximus S. eo. ti. filius. S. ſi. ſed pꝛocura
toꝛ rei quando vomnus pꝛo eo ſciente ſatiſdedui.ideo pꝛeciſe cogitur
xeſendere qmia iam falleret fidem ouobus: quod non eſt quando ipſe
met pꝛocuratoꝛ ſatiſdedit: vt diximus S. eo. ſiliuſfamił. S. fi. Abicũ
q;ᷓ iamen dixi eum cogi: ſi uſtam habeat cauſam non cogitur: nec ſti
pulatio cõmittitur: vi. . ſabi. t vbicunq; excuſatur vel non pꝛeci
ſe cogitur: ibidem ſi ſu actio peritura cogitur pꝛeciſe: vt S. eo.ſed eti
am. 7. . eo. mutus. S. fi. e
b Juſta cauſa remotus. que numerant᷑.s. e. fins. S. fi. cum. l. ſe.
g. l. ante liteʒ: cũ ſequẽtibus legibo. Accur.
C Belendere. regulaʒ ponit quã pꝛobat quatuo: exemplis. ono ſunt
in hoc.S. ⁊ duo in.l. ꝓxi. im regule obiſcio ſic. quomodo videt᷑ de⸗
fendere: imo ideo qmia non defendit fu hec miſſio: vt S. ſi ex nox. cau.

gaga. l. ij. in fi. Ytem defengere eſt pꝛeciſe uudicium ſuſcipere:vt S.S.ꝓ

xi. 7. §. defendere. Rñj. videtur vefendere vt non mcidat in ſtipulatio⸗
nem de vefendendo. Item vt wmino mandan non tenearur: ſi vomi⸗
nus idem erat facturus: ałs ei tenetur. ſed non aduerſario. qnia wo-
mnus potut idez facere. Sed nuquid wmmus poſſet ſe liberare pa⸗
nendo aduerſarium mitn in poſ.maxime in eo caſu quãdo fuit nun

cistum nonum opus: q eſi bic tercius caſus. videtur ꝙ non: ummo

tenetur ad impenias: que fiunt in vſtruendo opere poſt nuncistiõeʒ
ſacto: vt.j. de nom ope: nunciat.l. pꝛetoꝛ. S. j. ⁊. I. quod vi aut claʒ.l.
competu. S.emn ſumma. Ded dic hic pom ſic caſum ſcom quoſdam.in
opere no.nuncia. quia nunciatio ſunt facta ꝓcuratoꝝ facienns:mhilo
munus aguur contra eum vt tollat. in ure non vefenu: mirtitur ad⸗
nerſarius in poſſeſ. operis: vt. j. de dam. infec. l. a quo.quod non eſt
verum. quia tunc ad expenſas tenetur: cum ſibi eſſer nunciatuʒ: vt in
Aica. l. q vi aut ciam comberit. in ſinnma. Bie ergo ſic caſum hic
non obe peecicta obiectio.quia fuit nunciatuʒ illi cui heres ego ſuʒ.
vel illi a quo ego em:hoc cain non teneoꝛ miſi ad panennaʒ.a ſic libe⸗

roꝛ patiendo aduerſarium in poſſeſ. venire.ergo et pꝛocaratoꝛ meus

9 nomine meo aliqua actione. ſi de hoc opere reconemiatur:li⸗
ernberur eandem patiennam pꝛeſtando: vt.j/ ope.no. nuncia.l.
enłn. et fi. Acaar. è
ꝛocuratoOr. ſ. actons.
e E. m quis.ſ.recõneniens. Accur.
IFnſecn. his umploꝛat oficiũ iudicis:vt.j.d acti.⁊ obligat᷑.l.
actioms verbo. .ôꝗMẽ
ctAegatox. in diem vel ſnb conchtõne.
p Zejſideret. cum hereditas ſit oneroſa:vnde non expediret ei im
plicari. Accur. floꝛeñ. r SSS
1 u El moperis. ratam rem wmmum. ꝓut refertur hic articu⸗
