vecdidiſſz pſtare æbeat emptori. et

item de leui. vt infra de pen. et commo. l. cuſtodiam. cum vtriuſq;

gratia hic contracius celebꝛetur. vi inſti. quibus modis re contra.

eb En. =
¶Sepꝑpcita.q̃ expone.vt. ̊. de pe. here. depditum.
m Jluud ei vebitũ. dico ei cuius *c.
n Peeſtare eũ debere. ſed et qõ ipᷣs hic ſpect at᷑.vt ſciamꝰq̃ntũ ſu x
ſum? Rñ.foꝛte moꝛtis credi toꝛis. vi.S.de pecu.l.eo tꝑe.in.S. ſi cre⸗
duoꝛ. vel alind i falc. ꝓpter qu ibi dicit ꝙᷓ ĩ vẽditõe here.qꝛ hic pre⸗
ſiat oĩa quecunq; ⁊ añ ⁊ poſt venduoʒ acqſiuit.vt,S/e.l.S. pueniſſe

vſq; ad hunc.S.ac.

„ Solet. nõ reputare. ſic ĩ bo. fi. poſ. here. vt. S. de peti. he. l. ſi
poſſeſſoꝛ. S. bone mi. ſed pcuratoꝛ reddit. ſed non imputat. vt 5. x
ꝓcu.l.qui ꝓpꝛio.S.ꝓcur.vt in ceteris.⁊ negocioꝝ geſtoꝛ. vi. .

neg. gel. ſi quis negocia.
p Condemnatus.ſ.he

viſũ ẽ quicquid dũtaxat de pecu⸗
lio filij ᷣuiue aut ĩ ſuã rẽ verſũ ĩue
mat᷑ pᷣſtare eũ ebere. Solet qᷓ
ri an etiã ſi quid lucri occaſiõe hr⸗
ditatis vẽditoꝛ ſenſerit: emptõi re
ſtituere id dẽat.⁊ẽ apð iuł.hᷣ qõ t᷑⸗

ong li. vj. dig. ⁊ ait qõ ñ debitũ ex

egerit retinere hĩdẽ et ꝙ nõ debitũ
ſoluerit nõ reputare.nã h̊ ſuaꝛi vt
hrs emptoꝛi ñ pᷣſtet qð nõ debituʒ
exegerit:neq; ab eo aſequat᷑ qð nõ
ebitũ pᷣſtitit. Sin aut adenatꝰ
pᷣſtittit hoc ſolũ hrdi ſufficit eũ eſſe
ↄdemnatũ ſine wlo malo ſuo etiã ſi
maxĩe creditoꝛ nõ fuerit is cui adẽ
natꝰẽ hr̃s:q̃ ſma mihi placʒ. Mõ
ſolũ aũt hereditarias actõnes:ſ et
eas obligatões q̃s ipᷣe hrs ↄſtituit:
dicẽdũ erit pᷣſtari emptoꝛi eũ ðber
itaq; ⁊ ſi fideiuſſoꝛẽ acceꝑit ab hꝛ⸗
ditario ðᷣbitoꝛe ipᷣaz hãc actõʒ quã
hʒ heres pᷣſtare emptoꝛi dẽbit. ⁊
ſi nouauerit: velĩ iudiciũ ceduxe⸗
rit actõem pᷣſtare vebebit emptoꝛi
hãc ipam actõʒ quã heres nactꝰeſt
Sicuti lucꝝ omne ad emptoꝛeʒ
hereditatis reſpicit: ita dãnũ quo⸗
q; vebet ad eundẽ reſpicere.eniq;
ſi rem hereditariã heres vẽdideꝛit
ac ꝑ hoc fuerit cõdemnatꝰ nõ habʒ
cõtra emptoꝛẽ actiõem.qꝛ nõ ideo
condemnatur ꝙ heres eſſet: ſed ꝙ

vẽdiderit.ſ̊ ſi pciũ rei diſtracte em

ptoꝛihereditatis ᷣdit: videamꝰan
locꝰſit ex vẽdito actõi ⁊ puto locuʒ
eẽ. Siue ipſe vẽditoꝛ ederit ali

quid ꝓ hãditate: ſiue pꝓcurator eiꝰ:

ſiue alius quis ꝓ eo dũ negociũ eiꝰ
gerit: locus erit ex yendito actõni
dũmogo aliquid abſit vẽditõi he⸗
reditatis:ceteꝝ ſi nihil abſit vẽdi⸗
toꝛi oñs erit dicere non competere
ei banc actõem. Apud iulianũ

futurmm. vt. J. e. l. m fi. accuꝛ.

es. etiã iniuſte. ac.

q Köͤdemna,
tu. ſi tñ hocipſo
eſt heres con

emnat᷑. allioſran

contra. vt. .§.

deniq;. ſic nora

q ſolutũ idebi⸗

m exrra iudiciũ

nõ reputat. ſed
ꝑ iudiciuʒ ſolu⸗

tũ ſic ſi bõa fi.

vt dicit non ſi

ꝑ contumsciam
loꝛte. vt. S. pro
ſocio.l. cum du

e euic. ſi ideo.

r Mõ ſolumn
heres. contra fi

e.l. emptõi. haſ
güt actones ha⸗

bet emptoꝛ vti

les. etiam ſine
ceſſione ſi a de⸗
funcio vemeru

vt. C. e. empio⸗

ri.ſi aut ipſe he

res ð nono egs
geqſiun neceſſa

ria eſt ceſſio vt

cent emptoꝛ ſi
cut in es bereci

tate qᷓ ꝑ trebel.

reſtiiuẽda. vt

l. ſi heres peci⸗
mam.

ſ Sicuti ĩſpi

⁊c. vt. C. ð fuꝛ.
l.. F. H tales.
et. S. P ſocio. ſi

igirk.
tAVengdiderit

non emptioꝛi hẽ
ditatis qii po/

ſtea emit hecta

V Löoͤdemna⸗
tus. nomie du⸗
ple prommſſe ſi
res foꝛet euicta
x Emptorem
ſcilicet heꝛedia
nis. accuar.

contra empto⸗/
xrem berechta⸗

tis pꝛo pecunta
ſoluta.

3 Abſit ven⸗

ton. vel ſit ab⸗

a Panc acnonem. ſex vendito vel tribito. vel exerctona. vel

inſtito.accur.

b Apud mulianũ. te peculio infra annũ quod eſſe poteſt.

c Conſequi. natura hmus venditõis.
dↄ Pis em caſibus.ſ. qñ de pecu

lio vel de in rem verſo agi. vel

etiam qð iuſſu.vel triburoꝛa vel exercitoꝛia.vel inſtitori.
e Ex ceteris.puta ex maleficijs que noxam ſequumiur. vel etigz

ſi ex ſuo iuſſu.

f Suo no miue. cum rpe ſeruñ habeat. vt inſti.æ noxa. S. ois.

10
Muimn cnin

oen.
iclinmta
geeltaneire

ſyr hiene
Anna ſi
mMide⸗
uimn gtfn
ui innn ſeent
unn
fcdi 1d .
t nfl Neau
Ctun tct

Vliaiftenekk. L
lamn, alibo⸗

uc,“ teris

uironpo⸗
lunn bfaite
e he
Rnnneie ſo⸗ ni.A
Gitpuen. petere

A eltnſw ſu⸗

Cglet del
unmin o

Grtt rhten lt.ſin
Gwemnarari

rd ete untß
nmger aſthlitt
ſcttsfm G P

tcolnte.

ffürgore excepi

1lveett
mnit⸗ N Wete

Ppernt gdenn reſ

— ptehe
eigelan
—
gigtnſt. Ata

ſlinen. fripiil

(htör
(rnöe Aterdo
rne .
Afriotr
Amt Lſeio

ſann ni e

Utommen

nanmf

niugi inliand.

tereg 4

ni lerrel
r pact
ae ieſſti,
k deope

nſen. gſcoſti

Sõ
isi
ndi Ni
nöes:ti

edis

Gdic iz nin
npin n it
Alitrüenn
edehtenn
mie MdNpid
enpren NNi
beres ididel

noen Atn

derrschet ain

h Condemnat᷑. vendito: qin retinuit.accurſius.

1Duid F. non repetere.
ſeat ad emproꝛem.

k¶ Voc. ſi em. excipiendo cum ſuo onere exepit. ⁊ ſic non eſt iam
onus emptoꝛs ⁊ ſic non repetit ex natura otractus.

1BHoc hr̃et. ſ
venditoꝛ puta ſi
dixit ideo reneo
peculium. vt ſit
men qð ſuꝑeru
ſatiſfactis credi
toꝛibo. deficẽ auũt
nõ poſſet cuʒ vl⸗
tra quãtitatem
peculij ñ teneat᷑.
m Contra a⸗
ꝑfluũ ſit empto⸗
ris. accurſius.
n Recte repe⸗
lere. ſ. qcqd pe⸗
culiari noĩe ſol⸗
uerer repeterer.
licet peculimnʒ ex⸗
cepiſiet. vel dic
ea intentöne ex⸗
cepit vt credito⸗
ribo teneretur ſa
uſſacẽ.ex eo cer⸗
le repetet ab em⸗
ptore qð pᷣſtite⸗
rat crediioꝛib.
aʒ. tũc quõ re⸗
petit cum habe⸗
at quod excepit:
Hx. retinẽdo. vt
j. de carbo. e. l.
j. vel qꝛ õᷣ facto
ꝑuenerat ad em
ptoꝛẽ. ſeo nonne
etiã ſuꝑioꝛi caſu
eſſz idẽ ſi ad em⸗
ptoꝛẽ ꝑpueniſſet.
Rñ.ibi repetet.
qꝛ excepit nõ ex
natura ↄtractus

q; ſoluerii ð ſuo

hic qꝛ de ſuo ſol
uu. a m hoc ex
cepit. non vt ſe
oneret. ⁊ empto
rem exoneret.
cã remouẽde duj
bitatõms ar. . 3 .

mãda.l.q mutu
am. 7 vt magis
bret ad manus.

vñ hoc caſu agit

ex natura cõtra⸗
ccus ſi ð ſuo ſol
uit acſi non exce
piſſet. ſed certe
ex pacto poſſʒz a⸗
gi pꝛeſcrip. ver.
vel ex vendutoĩ⸗

formata. et Sm

hoc habent locũ

gloſe hic poſite.

ſcriptũ ẽ ſi vẽditoꝛ hr̃ditatis exc⸗
Pir puũ ſine peculio ⁊ eiꝰnoĩe cũ eo
fuerit actũ cæ peculio ⁊ v ĩ reʒ vſo
id dũtaxat eũ ↄſeqͥ qʒ pᷣſtiterit eiꝰ
peculij noĩe qð emptoꝛẽ ſeqͥ vebeat
aut qõ in rẽ functi vſuʒ ẽ.his.n.
caſibo es alienũ ẽptoꝛis ſoluit.ex ce
teris cauſ ſuo noĩe ↄdẽnat᷑: qd &̊ ſi
Fuum cũ peculio excepit venditor
br̃ditatis ↄuentuſq; ee peculio pſti
nit. Marcellꝰli. vj. digeſtoꝝ. nõ re⸗
petere eñ ſepſit ſimõ h̊ actũ eſt:vt
qð ſuꝑfuiſſet ex peculio h hret:at ſi
otra actũ eſt recte repeteꝛe eũ poſſe
ait. ſi vo nihil expᷣſſim ĩter eos cõ⸗
uenit:̊ tmmodo peculij mẽtio fa⸗
cta e:ceſſare ex vẽdito actõeʒ oſtat.
Si venditoꝛ hr̃ditatis edes ſibi
exceꝑit q̃rũ noĩe dãni infecti pmiſ⸗
ſum fuerat:inteſt qͥd actũ ſit. nã ſi
ita excepit vt dani q́; infecti ſtipu⸗
latõis on? ſuſtineret nihil ab epto⸗
re ↄſeq̃tur. Si vo id actũ erit vtem
ptoꝛ h es alienũ exolueret:ad illuʒ

onꝰſtipulatõis ꝑtinebit.ſi ñ appare

bit qᷣd actũ ſit.veriſiłe erit id actũ
vt eiꝰqdẽ dami noĩe qð an vẽditõeʒ
datũ fuerit onꝰad ẽptoꝛem ptinere
alteriꝰtꝑis ad heredẽ ꝑtineat. Si
titimeuij hr̃ditatẽ ſeio vẽdiderit
7 9 ſeio heres inſtitutꝰ eã hr̃ditatẽ
titio vẽdiderit: an ex poꝛe vẽditõe
hrditatis cum titio agi poſſit: ⁊ ait

iulianꝰqð vẽditõ:hꝰhr̃ditatis pe⸗
tere a qlibʒ extraneo hr̃de potuiſ⸗

ſet id ab hrditatis ẽptoꝛe ↄſeq̃tur:

⁊ certe ſi ſeio allꝰ heres extitinʒ qe
qd vẽditoꝛ memane hr̃ditatis no⸗

mie pſtitiſſz id ex vẽcito actõe oſ. eq;

ab eo potuſſz. naʒ ⁊ ſi duplã hoĩs

a ſeio ſtipulatꝰfuiſſʒ ⁊ heres ei ex⸗

titiſſeʒ. eãq; hrditatẽ titio vẽdidil⸗

o PDoſſe ait. cum enim onus ſit pecnlij. emptoꝛ hoc caſu habeat

peculium repent ab emptoꝛe venduoꝛ ſi quid ſuo ſoluit.

pCKonnent. ſ. ve eo quod ſuperu cupeſſe vebeat. S

q Abetio facia ẽ. ſ.excipiẽdo-. L

Ceſſare.ſic ẽ̊ pᷣſumix᷑ in du

bio actum. vt ſuꝑfluũ ſit venditoꝛis vt non detur ei acno.

r D vengitoꝛ.

ꝓvmſſum fuerat a defuncto vel ab heꝛede.

Dertinebit. ⁊ eodẽ mõ diſtingues ſi excepit edes vel fu nduʒ c⸗

Oecaſione aliqd acqſunt venditoꝛ poſtea. vt. j. e.l. i.
ibi nõ videar̃ diſtin

q eſt ↄtra.l

guẽ. iz indiſtincte reddi emptoꝛi. 2 facui ad hoc.

Rd pen. 1 commo. l. j.
t Si ntus, venduoꝛ,

ex natura ↄtractus.ſed iure pacti ſi trã

⁊ ſi foꝛte tributoꝝ noie ali

1n SEam herechtatem. ſeiahfrlm.

xZuio.i.cuidã.qui vocabatur eodem noie.vt ipſe venditoꝛ.
yHereditatis. ſ. meuiane. vt quia aliquid tũc ſoluerit titius heres
emq; venditoꝛ creduionbo menij. vel eti pcuratoꝛ eiꝰqui poterat ab

emptoꝛe pᷣmo repetere.⁊. q. ꝓxi. S. . S. e.. ſint aũt.

ſeʒ euicto hoĩe rem atitio ßuarem.
Di qd publici vecnigalis noĩe P

ſtiteꝛit vẽditõ hãditatiſ ꝛoſeqns eꝛit

dicere auſcere emptoꝛẽ eiꝰp webeꝛe
nãq; hrditaria onera etiã hec ſunt
epẽ
Ttt:ideʒ erit doᷣm. je wp
facto heres vẽdidiſſʒ hr̃ditateʒ:an
ĩpenſaʒ funeris ab ẽptoꝛe oſ. eq̃tur:
⁊ ait labeo emptoꝛẽ et impẽſã fune
ris æeber pᷣſtareqꝛ ⁊ eã inqt ĩpen⸗
ſaʒ hrditariã eẽ.cꝰſt niaʒ ⁊ iabo.pu
cat verã ⁊ ego aꝛbitroꝛ. Cũ 8
ebitoꝛi ſuo heres extiterit ↄfuſiõe
creditoꝛ eẽ eſimt.ſ̊ ſi vẽdidit heꝛe

ditatẽ eqſſimũ videt᷑ emptoꝛẽ hidi

tatis vicem heredis obtiere: cid⸗
circo teneri vẽditoꝛi hr̃ditatis ſi⸗
ue cũ moꝛiat᷑ teſtatoꝛ æbuit qꝙᷓuis
pomoꝛtẽ cebere xſijt adita a vẽdi
toꝛe hr̃ditate:ſiue qͥd ĩ diẽ ebeat᷑

ſiue ſb aditõe: ⁊ poſtea ↄditõ extitiſ

ſet:ita tñ ſi eiꝰxbiti aquerſi· us hbe⸗
redẽ actõ eẽ poterat.ne foꝛte et᷑ ex
bhis cauß ex qb cũ herede actio nõ
eſt cũ ẽptoꝛe agat᷑:⁊ ſi ſpuitutes a⸗
miſit heres inſtitutꝰ adita hẽditate
ex vendito poterit expiri aduerſus
emptoreʒ:vt pᷣuitutes ei reſtituãt.
SD 1 ſi qd vẽditoꝛ nõdũ pᷣſtite⸗
rit:ſqͥq mõ obligatꝰſit ꝓpter he⸗
reditate: nihilominꝰ agere põt cuʒ
emptoe. p Hmpo.
J vẽditor hr̃ditatis exactaʒ
pecumã ſine volo malo ⁊ cul⸗
pa ꝑdidiſſz.nõ placet eũ emptoꝛi te
nen Apia.
nomẽ ſit diſtractũ celſus li
bPro nono digeſtoꝝ ſcribit lo
cupletẽ eẽ ebitoꝛẽ nõ veber pᷣſtaꝛe
bitoꝛẽ at eũ eſſe pᷣſtare niſi aliud
cõuenit. P Aul?.

vt. õ.de ſer.vrba.predio.ſi quis edes. Item not

Qõ ſi funere

Emptoꝛe. ſe⸗
2ã aſi duplã.

ſilem caſum ponui
vt ꝓbet ſolutoez p⸗

a Sernarem. in
ſimpluʒ foꝛte adin⸗
ſtar erꝰ qui fuit. he
res vo wmio ſerui
quẽ a nõ dño eme⸗
al.vt.j. ce enict.
l. ſi ei.S. itẽ ſi dño
7.J. gd. l. fal. l. cuz
emptoꝛ.vel dic ſecꝰ
hic eẽ. qꝛ venditor
ꝓ herede nõ hr. ſj
Eptoꝛ. J. e. l. S. pe.
b Si qd. agſceꝛe
id & reddere debet
venduo:ꝛi.

eTributox. tri⸗
butũ capitibus. ve⸗
ctigal pᷣdio iponit᷑.

d Ku qs veſmit

vt. C. de pac. debi⸗
toꝛ. ⁊2. J. de ſo. ſti⸗
chũ. S. aditio.
¶Teneri. actiõe
q̃ pꝛioꝛ vebitoꝛ tene

batur cũ omia ſint

pinde acſi nõ fuiſ⸗
ſet heres. vt H. a. ꝭS
inoffi. teſta. eũ qᷓ
S.fi. vel oditõe in⸗
cebin ad ipm qð ẽ
ſolutũ. vt.S. de cõ
di. inde. ſi is qᷓ ⁊c.
vel etiã z ex vẽdi⸗
to. vt. j. ꝓxi. ac.

f†EEmproꝛe agar.
vt ex malefico. vt
iſti. e ppem. 1 tẽ.
ac. F. non autem.
g Seruuutes.
Abebant a predio
bẽduuario ſuo ꝓpo.

b' Reſtituant. qa

ſunt amiſſe. ſic et
ſupra coĩa pre.l.ſi
eiꝰcinꝰpdiũ. ⁊ ar. 3
ce le. pꝛimo. legata
rius. S. pᷣmo. ſecꝰ
gutem ſi emaʒ pre⸗
giuz mii ſeruizs.
7 reuendam quia
non reſtituit᷑ Fin⸗
tus amiſſa niſi ſpe
cialiter imponat᷑.
a hic ꝙ actio ſemel

extincta reſuſcitat᷑.ſic et ſupra ſi ex noxa. c. aga.l.ij. in fine regulari
ter tamen otra. vt.j.de ſolu.qui res. .. aream. que eſt ↄtra. accur.

1 ſ 3 nomen. preſtare. Incipit tractare de ſecunda parte rubri⸗-

ce. ſic eſt ergo periculo emptoꝛis. vt hic.et.j.de euic. ſi plus.

S. fi. ⁊. /de ſol.pupilli.S. ſoꝛoꝛ.ſed an actio imuriarum poſſ:it vendi

quidam ꝙ non ante lit.conteſ.quia non eſt in boms. vt. j. de iniur.
I.iniuriarum. poſt non. quia eſt litigioſa. vt.C. e lii.l.ij.ſed dico q
ſic ante lit᷑.conteſ.⁊ ꝙ dicit non eſt in boms verum eſt vt tranſmit⸗
tatur ad heredes.eſt iamen quo ad nos.quia eam intentamus et per
nos et per alios.vt.j. miurl.ſed ſi vnius.S.idem aut etſi nehati.

„*

.
.

t

A enE

WM „*
=

„ 2

4

.

e Y. inter ſit. vt in hoc intereſſe tñ pꝛeciũ ⁊ impenſa debeat ex⸗
. Fden ſic nõ obſtat. . cE. ꝙ ſi nulla. que eſt dtra. vel lex ſe⸗

quens ibi ſolut.

b e Aptori. eins ch poſtea. na demũ ſi ſiat ceſſio vt dixi. vt. S.
e.l. ij. S. nõ ſolu. ſed a pmo creduore accepta vtili actõne etiã

ab emptoꝛe perant

vt. C. e.l. empioni.
æ acti. ob. l. ſi

in ſolutũ. a facu.)
te ſumme vebitoꝛ dict'ſit in eaz ſu⸗
mam tenebit᷑ vẽditoꝛ:ſi incerte et
mibil vebeat qnti intſit emptoꝛis.

e.Vẽduoꝛ acnoms.
c cC Um heꝛedi
tatem. nec
em̃ alea.vt ſic tene
atur. vt ſupra de
ↄtraben. empit.nec
emptio. niſi hoc a⸗
gatur. vt. IJ. e. ꝙ ſi
in venditöne.
q od ſinlk⸗
la. p̃cꝛium.
pciũ dũtaxat. vt. S
E. l. 1 qdem 3. ſo. vt
ibi. gccurſius.
e Si nulla. qꝛ vi⸗

emptoꝛi.

ſi in ↄtrariũ actũ ſit: ̊ ſi cer

Aptoꝛi noeis 1 Dem.
etiã pignoꝛis pſecutio pᷣſtari
dz eius q; qo poſtea venditoꝛ acce
pit. nam bñnficiũ venditoꝛis ꝓdeſt
i Bem.
Vm hereditatẽ aliqs vendi
Vrit eſſe dʒ hereditas vt ſit
emptõ.nec em̃ alea emit ꝓt in ve

Z quidẽ ſine exceptiõe q́; ni

Batam. ſ. eſſe.

ſſe. ecnetk. 1. pecunia dicta.
1 Impenderit. vt. . fami. herc. ⁊ puto.S.ſi wolo. a.l. qͥ erat.ſ cõ⸗
tra. I. heredes. S. ſi filꝰ. ſol. ſpãle eſt in filijs vt ſibi. accur.

u m AUltum. obligatio puta nullam.ſic.. de ↄtrahen.emp. ſi

quis fundum.

telligendũ ẽ: niſi ſciẽs ad ſe nõ pti⸗

nere ita vẽdidit.nã tũc ex wolo tene
bitur. .
WVWon ſi ſit hr̃ditas ⁊ ſi nõ ita
auenit vt qᷣcqͥd iuris hr̃ et vẽ
ditoꝛ:hr̃et einptoꝛ: tũc hr̃deʒ ſe eẽ

pᷣſtare vebebit. illo vo adiecto libe

rabitur vẽditoꝛ ſi ad eũ hr̃ditas nõ
Vi filijfa.noĩa vẽdidit actio
nes ch qs cũ pre bʒ pᷣſtare dʒ.
Si hr̃ditas veneat vẽditoꝛ res
hr̃ditarias tradere dʒ. q̃nta at he⸗

p Aul?.

i Dem.

xAcceptũ. ſic

S. ſi cui.

y 1 Iheredi
tatem eius. lncij

titij.
3 Exiſtas. ſic
es factus debu
toꝛ hereditatns.
a Tenebeis.
ſic. d. de pecul. ſi
creditoꝛ. j. Rñ.
ſic econtra agu

ex vendito ſi ere

ditoꝛi ſucceſſit.
pror.

b Nẽdidit. nã

ici vi
. Al
men a
. e feman
. nu En
lemnt,
ſbi ſeen „
iet , leigs
guil M
iul
ſaet.
ñiuktii eiuſde
Cnlſec⸗

= ——
—=

e

,= =

=— =

nn lli

ftiſcni. ſo 1
timgei foꝛiſun

.

nikiſe. 12 las Ir Guc 1e 4 bic tenetur ex Kutſenmn tem pe
f Reʒ i.ctum. natone 7 ſimilibo. res ꝗᷓ ſi non eſt rechtas ẽ nihil intereſt. g Aius · empto. qꝛ vebi⸗ liͤhi
4 Loc ſim nõ ↄtrahit᷑ emptõ.⁊ ideo pciũñ cõd Iſi ĩ ſuba eraffirmauerit. wer kainen. ſmiit
id acũ eit. vt. 5, cetur. Yaqſiberes p Duldv. e e et
cõtraben. emp. ne — 1 Abole. vẽdideris br̃ditatẽ:cum tibi c u Enditor aunt dai
b b. Doak nilt QVod ſi nulla hrditas ad vᷣ̈⸗ ex ſenatucõſulto trebelliano pee l. in weu mmnic tan
ſciens. nota ſciens ODitoꝛẽ ptinuit:q̃ntũ emptoꝛi reſtituta eẽt hr̃ditas. q̃nti interſit us dnd . ven une nnn
rener 4 s aci. Pſtaꝛe vebeat. ita qdẽ diſtĩgui opo- emptoꝛis tenebeeis v bi⸗ ——— 1
emp. tenet. .f. et tebit: vt ſiqdẽ ẽ aliq hereditas: ſed Omiĩa eoꝝ qͥ ſb ↄditõe:vel in poſua ẽ ſupnlu⸗ iee
Jn vendttos 2. ad vẽditoꝛẽ nõ ptinet ipſa extimet᷑ dis eberet ⁊ emere:et venle noen e t ded ai un
Neduo.euic. pix n5 ſi nullaẽ eꝗ actũ videat᷑.pꝛeciu, Te ſolemꝰ. ea ei res ẽ q em ⁊ vem⸗ ent ad ntum iſtun con
xll. gr.. e durtaxat etſi qͥd in eã rem impẽſuy,ʒ ninorg. nohia 4. emn. ne⸗ are d 1.
acceptik.l. an inn eſt emptoꝛ a vẽditoꝛe cõſequae. Zex pribo hr̃dibo vn? antech diqit v ecium (4
tilis. j. H. 7. 7. q. P itoꝛe colequat · bri braide ver didit a pꝛecium (Air
mo⸗ ng. vk ied. A Aulus. ceteri audirẽt hr̃ditatẽ pecu habuit. D .* ſn N. i⸗
Gutencnr⸗. . Z ſiquio emptoris intereſt nian den⸗ ahcher 9 neltglote aae gi⸗ Ana. u
trahen. emp. l. eaa Vod ſiĩ vẽditöe i Abo. oẽz ſoluerit: ⁊ hrditateʒ vẽdiderit: gutt. qrſiptſtt · Ni f ſch
e. ge. enb.kee hbrdi — ſt. ſi qauid nec a coheredibo ſuis ppt egeſtateʒ hulare, Tnentt ögin c
Aod ſi lbe Tditatis ic geru elt. iquid ; iog por gent dicta res ⁊ pꝛeci In a
abiur. i. iuris eẽt vẽditoꝛis venire: nec po⸗ coꝝ qcꝙᷓ ſuare poterit:cuũ en iptore mmeb ad nnn, n ſeh
no tenet. ꝛ ita in eſta qᷣcꝙᷓ pᷣſtitũ iri ꝙᷓuis ad vẽdito brdiiatis: H ex ſtipulatu: ł ex vedi⸗ vrrüc venntc· t Nen
Froyre no. .erte. ic hiditas non ꝑtinueꝛit mihil tñ ei to recte ey biet. oẽm ei pecunig he⸗ petendi i aut, n fden
k q Qi fuij. no ab eopſtabit: qꝛ id actũ eẽ maĩſe⸗ reditario noĩe datã eo maifeſtiꝰ eſt prius vendiddt. Atchhſth. o
öne as wo ni- ſtu eſt: vt quẽadmodũ emolumen⸗ ꝗin iudicio fami.her. vducit᷑: peꝛ uetmn menndm man lh
um o; pitare e pve⸗ tum negociatõis: ita ⁊ piculum ad qð mihil ampliꝰ vnuſqͥq; a cohrĩdinient. Sedaps . Ghic
Plerger nre. gr emptoꝛem ptineret. u Apia. bo ſuis oſequi pt?. ꝙᷓ qð tanꝙᷓ heꝛes an ene noſſ n.⸗
ncceſſonad vl.ſ A.. Am mõ achmittit eẽ vedi⸗ impenderit. 1 Dem. gulsri mhi ven d
l.antepe. a. ſup. x· tionẽ ſi qᷓ ſit hereditas. ẽ tibi Vltum inteſt ſub conditõne dita er no traqy initninn
.. ego empta ⁊ q̃ſiſpes hr̃ditatis. ipm ei liq̃ obligatio veneatlan cuʒ g oſtei i ancnn, ini
S ide; auu. incerti rei vemat: vt in retibus. ipſa obligatõ ſub oditione zcta ſit nam neereanet —
tradere. ſic z. S,6, I 2 unetnn dne⸗ hrſaglandai
. S. pueniſe. S OOUUMWG ”UMU uaſi ex ſua ne⸗ Wiinnnendedhe
ent ſubſtãtia affirmaueri. ſic ⁊. J.S edilł.edi.l. ſi qͥd.S.fi. Fociatõne venditoꝛ pᷣciũ lucrat᷑ nec põt fingi vt neobend gerat ymi nenchn
2..f. euic. l. ſeruum venditco. M emptonis ſicut in hereditate ſi autẽ poſſit dici certe. ace an i emmheſtgzhh Ufun
ſit winckere. ſidenco. bere. veſtagtagenn tprer wra banremmr anaconem rcra wainnona poneſore ei; culpa veſierit poſſie⸗ unnhri i
opꝑas libert ox.ſᷣm quoſdã.vi.j ad treb.ſi patroni.a.I, qꝛ ꝑinde. S.j. re furto vel violentia. vel ſe nõ poſſidente vendidu pꝛimo empto⸗ gern tnhertn
H hoc nõ placet.qꝛ nõ ꝑtinẽt ad emptoꝛẽ ſicut nec ad fideicomiſſaꝛu, ri et hoſtes heri ſibi quod habuit litis extimalnen n re blungunmun
vVt ibi vicitur. L non vemit illa litis extuimanõ in actõne ex empto. ec . ll Ne
p n Dmna poteſt. vt. E. de d. l. ſpem. ergo ⁊ pignoꝛari. vt. j,ö5 cedenda penalis. vel alia. ſed res ſi extat. vel extimatio ſamiehe unſäihftegt
pig. l. ſed a g. S.e.). „ D ſi non extat cum culpa ceſijt poſſidere.als ſi non culpa⸗ me. ſigun nſtaſe⸗
q ꝗ ex pluriba hereditatẽ. ſ.totã coheredibo ratũ hñtibo. rem vel extimatõnem. ſeo actõnem tm.qina habet eas dar ne Nagz ſcurcis
F Stpulatu, empte 2 vechte heditatis, vr. 7/e. l venditoꝛ ex. qn.ſ.res extat. alłs nullo modo:immo Meciu lucrat vi prius “S riienrlui

”
wüßigſi n

mfirni .

en ee

nmntklun
u. maſt n
S U.
Etemerds e
wijent

õäl
bäntnie gel s
un; anicnt

.„ 4 .

nrciangn ,

ma. ſi vo. S. item

Ex heredit ate.i.de rebo hereditaꝛijs.
e Interpoſua ſtipu. ꝙ ſi qͥd eũ pueniret emptoꝛi reſtimeret. e⸗
conira emptoꝛ ꝓmittteret ꝙ damna q̃ᷓ rrahet venditoꝛ occaſiõe he
reditaus reſtituet ei.q ſtipulano appellatur empte et vendue he⸗
reditatis. vt.j. æ le.iij.quiſqs.ſed an cum fideiuſſ: oꝛe? R. vider
ſic. vt. S. l. ij.

fi.j. F. „= —
4 nis mnrrik ditõne nullam eſſe venditõeʒ po⸗
Fium ad effecu ſterioꝛe vo ſtatim venditõeʒ oſiſte
aieeſgoſſt re:nam ſi titius tibiſub achtõne de
boe em eſlet n · beat cecẽ aureos: ego abſte nom
quu. vr..ð . eiꝰ emam: afeſtim ex empto ⁊ vẽdi
emp.l.emptoꝛẽ. to . accen
fribi neq; em 10 ggere potero: vt vel acceptuʒ ei
one fi. vi. . de facias. a Frica.
reg.iur.l. boni

ſides. cõmittk E hereditatẽ mihi vendide⸗
iñ his. vt res E
pᷣciũ petat᷑ tatũ

eiuſdẽ heres erxiſtas actõne ex em⸗

o garentre⸗ pto teneberis qo ſimplici in illap
nijt· vt. . ſubiſſ. poſitõne ꝓcedit:cũ quis ipſi credi⸗
bobun heunen torlſuo heres extitenit: 7 beredita
eeen taget here en ul⸗
ne. ſic ad vtrü nditoꝛ ex hereditate inrpo
Be. g ſita ſtipulatõe rem heredita
anon intpoſia riam pſecutus alij vendidit. qritue
natone ſ q er ſtipulatu actiõe pᷣſtare debe⸗
ſet agi actoe ex gr. nꝗᷓ bis vitq; nõ ↄmittit᷑ ſtipula⸗
vin i ſnnula⸗ tio: yt ⁊ rem ⁊ pci vebeat. ⁊ qdem
tus. 5. . ad ldq ſi poſtea ꝙᷓ rem vendiderit heres.
intponit? iA. interceſſerit ſtipulatõ:credimꝰ pꝛe
raſealt r. ciu in ſtipulatõe veniſſe. qo ſi ãte⸗
item apud. S. h⸗ ceſſit ſtipalatõ: winde rẽ nactꝰeſt:
ic.; dae crs ebebit: ſi igit hoĩeʒ vendi⸗
ceſſit. vt in nr̃a erit. ⁊ is ceſſ. erit. an pciũ eiꝰ e⸗
queſtione. beat. nõ em veberet ſtichi pmiſſor
b Debebit. v ſi eũ vẽdidiſſet moꝛtuo eo ſi nulla

moꝛa pceſſiſſet:ſ vbi hereditatem
vẽdidi.⁊ poſtea ex ea rẽ vendidi pt

pᷣciũ enaʒ ſi res
extet vt innuit

ie cgerut. vigeri: vt taʒ ipiꝰ negocium agam
py heredtatẽ vw ᷓ hereditatis. ̊ hm re ſingulari
no pot dici. na ſi eüdez holem nibi
An preaum vẽdideꝛo. ⁊ necduʒ tradito eo: alij
bacrz wdeote q; vedidero:pciũq; accepo moꝛtuo
Peomiſſor.

i. venditoꝛ. vt ſubijcit. vel ꝓprie ſupple pᷣcium vel extimatõnem.
m Reeceſſiſſet. vt H. a. J. ve ver. ob.l. ſi ex legati. ⁊.l. ſe. ⁊ idem ſi
mãumiſerit añ moꝛã a poſtea væceñit. vt.j.de ac.⁊ ob.l.is q ex ſti⸗
pulatu.ſʒ in caſn pᷣmiſſo aliud ẽ vt ſubijcit. Hᷣ vbi heẽditatẽ ⁊c.
1EEius,. ſ. emptoris ⁊ ꝙ dicit por ſuꝑfluit. vel electiue. ł legas
oparatiue.⁊ ſic vtriuſq; negociũ geſſit.nõ aũt electiue.
o NQuã.eſt em̃ queda vmueꝛſitas.⁊ ſic repñtat pſonam.
p In re ſingulaꝛi.credi ꝙ in heꝛeditate diciũ eſt. vt fingas gerere
negociũ emptoꝛis niſi in caſu.⁊ tũc idem eſt qð hic dicit in heredi⸗
tate. vt. j. e.l.ibi quẽadmodũ fundi venditoꝛ ⁊c.
q Exempto.⁊ viiq; mhil ꝙᷓ; morã ac.
V Pꝛopter negociatõeʒ. ſic ⁊ heres qꝛ agit de ſepul.viola.nõ em̃
hereduatem agnoſcit.ex ſua em̃ aſtuna eam exercet.vel ad vindi⸗
ctam. non autem tanꝙ; hereduariam. vr.j. æ ſepul. viola. l. pe. ſic
enam ſi heres in opem hereditatẽ multũ vendidu.nõ ꝓdeſt legata⸗
Ius. cij ex ſna negociatõne. vel emptoꝛis ſtulticia habere videst᷑.
vt. . ad.l. fal.l.iij. in pᷣn. æ. S. j. 2. S. nan. l. ita vt om̃es.S. j. 7.5.
de pecn. eo tge. S. fi. in fi.et. j. de dam. infec. l. damm. in fi. ⁊. J. ſol.
quicqͥd.ſ̊ quidam de equitate dant preciũ pꝛimo
empton. vt. z. ſi cer. pe. l. ſi eu ſeruũ. ſeo cerie ibi iam erat res illiꝰ
cm pcium reddir. Item nonne crimen fal.oↄmutit? vt.j.de fal. qui

inss lucij titij ac poſt œbitoꝛi

liqgere tenet᷑ ad rem vel exrimaroneʒ. igdeo
ſùm hoc reuertẽs nõ fuit admiſſus in litẽ

duobus. ergo ex eodẽ facio non debet penã 7 precium ↄſequi vnde ex

„W

his approbo hanc opimoueʒ ꝙ precũ vebet vori puon empton quod

a ſecundo emptoꝛe acceptum eſt. vt facit venditoꝛ vini.vt.j.xœ peri.⁊
oↄmo. l.j.S. licet.⁊ ar. C. de indi.l.placuit.
ſNon vẽdidiſſe.vt em̃ liberarer rei interitu ſi ego poſſidereʒ ſic ⁊
nũc. vt e.E
9 5 . „ NJ. 12
eo pid eam? ne nihil tibi debeam ex nor. lerno. ſie
empto qͥ moꝛã in tradẽdo ñ feci .p⸗

aũ eĩ hoĩs vẽditi ñ ex re:ß pꝓpt᷑t ne bona eſt ſimlitu⸗

gociatõeʒ pcipit᷑:⁊ ſic fit qt alij nõ cormhnann ene⸗
vẽdidifſem.tibi eĩ rẽ vebebã ñ acti Slneggbahiendor
onẽ: at cñ hereditas vemit tacite H meoei ent mihic
agi videt᷑: vt ſi qͥd tanꝙᷓ heres feecd a llle meü vel mee
id pᷣſtem ẽptoꝛi q̃ſi illiꝰ negocium pereditans geſſit

negociũ.aʒ.et ideo
dicit bone fidei ra

agã:quẽadmodũ fundi vẽditoꝛ fru

tMDuvadmoduũ.

ctus pᷣſtaret bone fidei rõne qᷓuis Rraleſet
ſi neglexiſſet vt alienũ nihil ei iu ſir iuris. vt. . de
tari poſſit:miſi culpa eiꝰ argueret᷑. inr. araner
z ,S , . IS. = D. ſi actiõeʒ.⁊.S. ex
cij ⁊ litis extimatõʒ accepi.vtꝝ p⸗ u Argueret. vr

qꝛ fructꝰ maturos

ciũ illi debeo:an rẽ.vtiq; rẽ.nõ em̃ panat᷑ corrumpi.

actõeʒ ei:ß rẽ pᷣſtare debeo. ß̊ ſi ⁊ vi
deiectꝰ vel ꝓpter furti actõeʒ duplũ
abſtulero nihil H ad emptnꝛẽ ꝑtĩe
bit. nã etſi ſine culpa ðſut poſſider
vẽditoꝛ actões ſuas pᷣſtare ðbebit:
nõ rẽ.⁊ ſic extimatõʒ q;.nã et areã
tradere dʒ exuſto edificõ.:
vEreditatis vẽdi⸗ ( Ceuo.

Qit. vt. j. ſo. ma.lI.
ſi mora.

dich pᷣoꝛi emptoꝛi.
yAlio poſſiden⸗
te.et notat᷑ h̊ cul⸗
pa in hoc ꝙ vẽdidi
re quã nõ poſſide⸗
bam. vt ſic tenear
ad rem vel ad ini⸗-

vel hʒ eos ⁊ i rec⸗

x DHDõ ſi rem vx⸗

te pᷣciũ ꝓ pꝑte accepi.reliquuz eſſenõ ad actõnem
emptoꝛe ñ ſoluete qſitũ an coꝛba noue ſ vorſigere ĩ
brditaria pianis noie teneant᷑. rit⸗ poſtea p culoa; ve⸗
di nihil ꝓponi cur nõ teneant᷑. iij poſſigere. vi fur
e b Ermo t0 x 1. ſikr teneor
„ E aQag rem vel ad int⸗
Enditoꝛ actõis quã aduerſꝰ⸗ . ſecoſi ſine cul⸗
ſ m ancinals 2. qꝛ tüc tm̃ actõʒ
ipᷣm reum pncipalẽ habʒ om nörem pel krimm⸗

ne ius qð ex ea cauſa ei ↄpetit. tam nonẽ ꝛ eaz nõ ha

aduerſus ipᷣm reum ꝙᷓ aduerſus i⸗ beo. S; actõe ha
terceſſoꝛes h⸗ ebiti cedere dz: niſi nã ſi ſne F⸗ae.⸗ 8
aliud actũ eſt. Moĩs vẽditoꝛ qᷣc ze Prec · a poſſ.
quid vel ↄpenſatõe ł ex actiõe fue⸗, a Ablkulero. ia
acceꝑo.ſ.ꝑ iudicẽ

ſic.j.⁊ fur.q vas.in pᷣnci. Hoc.ſ.duplum.
b NMihil ad emptoꝛẽ. ĩmo videt᷑ cedenda.vt. I. de fur. eũ q.in pᷣn.⁊
3. de otrahẽ. emp. ꝙ ſepe. S. ſi res.qᷓ ſunt ỹ. ſo. ibi loqtur cũ ſine culpa
cſijt poſſidẽ.⁊ iõ nõ tenet᷑ ad rẽ onerat᷑ &̊ ſaltim ĩ hoc vt cadat ĩ acti
onem etiã penalẽ.x ſi exigerit penã reddet eã.ſ̊ hic qꝛ culpa ⁊æſijt poſ
retinet om̃es penales.
vtilr intrare volens vel
etiã vtilr deiectũ reſtituit.vel h̊ ſuit ſubrepta añ vẽditõeʒ.⁊ iõ ꝑtiæ:
pena ad venditoꝛẽ. vel loqᷣtur ibi cũ vẽditoꝛ nõ põt rem pᷣſtare.
c Mã. bñ dicoe beri vbi fuit in culpa.qꝛ ⁊ vbi nõ fit tenet᷑ ad
aliquid. 1. ad cedendam. —d— .
d actges. H̃ ſi nõ habuit litis extimatõem ⁊ ſic nec vẽdidu.ſ ed qᷣͥd
tũc cũ cedere nõ poſſit? Nx.in hoc ↄmiſit culpã.a ita ad extimatõem
verã tenet.vt ar.j.de ſolu.l.ſtichum.S.pe. ,
eEt ſic extimatõeʒ.repete preſtare no vebet. ſed id im quod hʒ.i.
actõnes.ſicut et in area ſequiur.
Debeat.ſ.tãtũ cũ nõ habeat plus.
g h Ereditatis.cur nõ teneant᷑.j.æ aci.emp.⁊ ven. iuk. S. offer⸗
Q ar. C. æ diſtrac.pig. I. q;din.
h u Enditoꝛ. actõeʒ dʒ.vt.S.e.qui filij.iu pᷣn.⁊.l.emptoꝛ.
Mois. ex actõne.qð põt facẽ dũs.niſi in trilba vgin vt. C. xe
8 ij

or l

”é

ee

A

,

ſi
itle
cet patri Vſniütt⸗
T5ierdar n
ec ln lius. rin 1
. Bez. n r vel fi mg
„ 6 9 te pluris un utn. uam c ſt ſ
qua Gsrurſus 94 boꝛe en ſ Zanon i ip d
5 . Leioilellem bantne wirne⸗ irt,
em Iteara ta aſi vt. z. acta. /ſt. 1
emptori riſue keioares deg ita ans riten inne ni
j. 7. 3. ö P eſtitu redita titi ꝛiuſcᷓ vo terune etita e nõ poſ uk. ab em ibeat ab gane
ij.a.5 r. Ere de tp cit 0 rp cer A ñ lbe ſi. hangn ſia
l. üj. cura⸗ .Tein uera te fe n pote toe rpe fa t6 p ſu A bear ſannubir ön⸗
corem. a⸗ gitatẽ melin e pe vendi n⸗ l fectã e tio ⁊ v . ita ör loq; e Sno
b a re be uto ide⸗ Eoſenſu erit ſec pit E&. I hirit zAan ſe
b n expoꝛ. gatuz a ecte p tur.q id lega ſent fue oꝛẽ acce vt. diſ. l. ij W“
biöſtet ic lee ſc aſe res uſſoꝛẽ⸗ vo b emp. d ſi nunn
j. de ſermis · fi. et dem r. bi pſtet t: vt ̈ in⸗ oluit ancỹ deiuf nuda ve ab Huerit. , i t
vendrtor. end. ee re ibiplctur. nicey in. luik a efeinle ſcri⸗ ceren r ſta⸗
ventn cturi: vt! ve ec qu ecerit reſoll ſi ept ofueꝛit a iuk. ſcri geiuſſ. N ſt
5. e otrahe ctu dita oꝛ:n Efe tũ ẽ ſtipulat gatö. 1 böe re. 1 Neg
w on oe here mpt deredé ke qſitũ ſtipul⸗ bliga ge poe bio acti faet nrin 1
irkegetart nus pſtaret e o q te h tario. g ltoꝛ itt a ol oſſe. e ſunt 5 Nacti. iuns. iiſei nar
1 vr. mleaa Edit eſoluat. n pon mimſunt uru. tin Manie
n r dr gn vt le um pᷣ i titio . an leg em. ve te re dẽ ggi! pacti ö. vi rent iberan.ſ. ſi .
berechra cepto ecun fundo· de ei f 1 iiud uſſoꝛi vti 1e0 7 latu b uſſoꝛem q fulun resch
e. ſi Jex ſe, p cepto f Tinde t: dz fide fideiuſ hbato ſtipu 12 fidein obligar. Uldecgui e
ſf cqui cep tas. * ſiui 9 fid uto n ex idẽq; bis fide⸗ hrdit
. autone ve DB er rdita acqſiu aul ndi e 2pn Editoꝛẽ e 103. iceqh Vr iuln wſide⸗
dun erceur⸗ quã ve nditoꝛ brditat actu arbanf. de ſmor ſtipulara — inl.. tox. vt. ſen b E.
dam. am ,d cã inoĩe pe nptoꝛi a re ger ſoꝛẽ Wi5 cepto q; rẽ in Bem. ancht iftgni rcko
een dr tio dino eemp in ea bit. p 5 ntẽ exce kor cq re 14 uta an poiuf ite
lernet vend pſtar eri grebi. -ns age : ſi ẽpt e. puta erafo vanniſ I
Baden, van⸗ id pᷣſt Pgu 6 app veẽdito ſ⸗ uris eẽ: ſit tog ditor traſconit 5S lbe
ſccdegri larderat imo ſem ut id nõ toꝛ vedi venn⸗ iuri erit. Icta ſit vẽi e ratns gitter kan. o
nonẽ uſer. goti fuerit: bebit arord en ſin Benn cis: 2 Fet urote eemnsezfan gan enn
meha Pg nem rem de a hrdi acſie iſſʒ. aut lanc tio ma le dütaxat mnengu uſ⸗ ani
mebat vencetgen pm ex e ) ſecus 6 excepiſt. 21 triep orei noĩe Vlia. Wereobei 4 irini
detum nn aur⸗ iddipᷣ bit. n eda nõ el alteru tõʒ hor di⸗ 1 ceptũ er eſean Untn
eimealngas ij. S ſe vide te vend mptione vel neal bligat toꝛ vech 21 agcce g2⸗ die loce ſun 4 ann N
ee ol. ereditate ven emp ſoluio strar v roa ige⸗ ai ann r Nnng ahn
nchor⸗ e erer S denda ico. . S k vẽdio ſq; oñi bind ſ orſoſirhun ie ſetiy⸗
se enn De reſe ne.Rube at ſi ſtas vtri iſce euter ſ „zi üne me⸗
bencioe d trahat nditione. P bat ſi lat voli cio dilc 8 vt ner zus § 3 nnmnnnd
vene alr⸗ norr ven ius putaba r ciat v nego int eo idẽtius c 1 nar ERidn. a
un u P Malr — ffilius liuffa. r. ſae 1s: vt a iſſet i ſ vt eui ana imo viar, teha b. 1
rarmicar ait⸗ zdo Elſus o mii fi rabe⸗ geris. cni ↄuei eret: cãñ ſua u toru vr. 6 aarzi. Ge
te ar autcuere veich re vau er G alto qᷣ tilato z. Em cntan n ulargez. Ker
ente otenll peculiarẽ ne inte e ſi cũ ab? cchrbe walz. es ſe nda i- mut baie an.
te p ditio ebeꝛeme! 1 ppat a nto t: ſire hñ ſo. po⸗ tvẽdi nun ſch
Es Pn. ab es enire ꝛfilius n hil pkate de diſſol hoĩe p vtputa Bes vue⸗ eſt Arineſ kii
b c. aba fi. gtur me ou ſim: u ne mi V B uentoe 0 gt 1. 9funſſz: 6 pe⸗ ſaes⸗ de heſ iligoar
le. vt filiũ pactus vtrũ qdem da ↄtu moꝛtu achitꝰf toꝛi ha e Pinücts legiei Nemſ. nter
5 ſolo uerit v⸗ 0 . nerit. cſitr. ept intuen diſiũ ih eſt .
zs. l. qañ . re ſolo 47 quer vo eg 9.ſicu⸗ fuerit. n ꝛach ret ⁊ epte in boio qd aꝗq3 nn d B
1. filius i0 acqᷣ ſit ea p eat o cte p cũ vend . iuſta⸗ end ul?. it ne 3 6 vtri Nrlenzen
ſu pairr iin gat exe⸗ mane is au qui cu ven niſi n 07 Au mine ſ.ac⸗ ſigmhön n
ita pa c. gga r:fili me tutoꝛi :nõ en rit t:qre ex epto. . t ſiĩtra ba. ar .da imiſ. har
reret.ꝗ neritur libere lsſine berat᷑: iſto dixi — rea ctoões qᷓ venit edde vſc; a. . ſ
Et qᷣ m. iſi u idẽ li 5 ari at obli ru a —. tres ꝗᷓ iſz r cept ſi ſtichn i 6dumng z
ſat econe f⸗ aknipes veſt. n nom eatra⸗ bun JYoueit diſp binꝰ p 6. m er Riefan dun
m Balger . cle ta pacic gec v pioen 5 cer acto e: u dat. uſta cã maxie. . N nnig
m S oſſei 65 veru. o ab m ouatu . Epio in factũ ex iuſta totra. ..ſi vn uchimun,
enſie oniin e6 pofl Smey act e ren 10;3 ekꝛey ept⸗ um oremitet eri Aruc we poe, fümtrnn
in Weine Fetuch bp aie hnon Haeh ad nar ꝓpria ep D un vneren toe r dixi. zproꝛielum nnt
drone w 0F. . . 1iõ 6 valer h ber agut ek. vt vale vi a zditoꝛ ẽ ino ..
dreir r vroe k. 8. fſit. 7 no vale ex li . ingeref aechi Valer i paen r vet ketrmü
ee. emb. i cto. pon tus dr aciſcẽte liberari. et. ſecus e woleperlats lo remitn, n . Ri unmnuniue
e inſit⸗5 di⸗ ſit zc pfe p⸗ obid ter ac. ſi du g ace wnũdi aio ſu diſſo .opud laj. ſino enae⸗
pe. j. t — izdome :filiũ q; i w alirn nlat. vt ſr
.II. lo iby dtn Uerſa rota fuit q S. ſi tõ. hincin iſſet. ſ t. . e. 2. J .
cte. tõni tẽ lo U etre cni rota icta de pu ex Emp unt. ſplicu vor. v ac. l. p 5
oligatoni au ſſol raria patre nn pꝛedic te mter f Alaneb enit. di pſerip. de eh. 2 plen
nenche in eis ſit inde. liberaꝛi e a va Rert hic. 6 ſJou factũ.i. gr . N 65.
denms⸗ vt vr f. lnogegennd me me. 7 bo⸗ vt xv. dien „ Znten ſi. il agit.
uen icatio. ſi id at rgenfam. ers hoc ag eſt bon in fi. ſed i l. ſi nibi p d. nih
clauc gereie ſ itiebera⸗ teſt pac atio nõ ihiquod. . tteren KF 1 Zug
ſubijci am. qu non ia po ſz hec.. T. e. ſi id. t rem no. k
aſeo noa n 8. J. õms vt ſi v
„Jrem is liber nec ituſt vt. j. emutie
pillo os dnis illo. lbi fuit ilitas ſeo r
aliqu it. in neufr.. iſten arie.
iur. vaenbr d.
non

9 4 8 8. 5
gſſinn
recede ſenff bocdt
prianel 4
a em j. ſi itur
ra plen le. ced
enemndl. naum 1
a. non e. len atum non
nplen adiec 6 per
a ſem diem quia
S. ve in r10.
ſed ta

idetur
2 non v
wnrvel ſaſtr em o⸗ ſio
Retelt in lln
õms po ndum ſed qd!
nat ed dice um. ſ
Sed i. ſta
r bid.
D

Krftrötu
NARN5NR V
Atwit diert
niguni ⸗
as tnan
i cuden
bac cziſui

tz. Emin,
t:ünsti

„

eie n i
M.
Gnaußßrict

*

gnar

1

s valido. vt.j.ð
adimẽ. le.l.lega
tum ſub ochtõe.
S.fi. Item per
ſcõm teſtamẽtũ
rumpit᷑ primuʒ
licet ex ſcõo ne⸗
mo heꝛes exiſtat
ſz hoc ideo qꝛ ꝑ⸗
fectũ ẽ vt inſti.
qui.mo. teſ.iin⸗
fir. S. poſteriore
qͥ eſt ↄtra.
1Di pupilli.
obligati ſum. vt
ſic ſi ꝓmiſit ſine

tutoꝛe pꝛiꝰ. ⁊ po

ſtea cũ tutoẽ. vt
j.ve wvna.hꝰiur
S. idem 2 in pu⸗
pillo.
m Ab emproͤ⸗
ne. ↄtꝛacta auẽcte
tutoꝛis.
n Mõ tenemr
vt. j. de ac. emp.
ink. S. pe. 2. 3, e
l. j. inſti. Z au.
tuto.S. j.
o Retentões
diu ſolnat pᷣci
um qꝛ hoc equũ
eſt. gc.
p Eo.ſ.pupil⸗
ꝗq Stari do.
1.nõ valet pactũ
⁊ neut ẽ libeꝛatꝰ
r t Itins
iZäraꝛet.
illũ defunctuz et
ſe heredem.
LCogmto.i.
ullũ defuncĩ. et
ſe heredem.
¶Peꝛefſiceretuꝛ
l.p rei traditõeʒ
Bubſcp̃ſe
rat.nõ erꝛoneã
ſubſcripnõeʒ nõ
nocẽ.vi.S.ð pi.
ac. garꝰ. ⁊. C. de
reb. alie.ñ alie.
l.ij.ſecus ſi non
5.S. qo iuſſu. I.
j. S. j ſi. itẽ con⸗
coꝛdat huic.j.q̊
rũ k.l.j.S.ꝙ ait
x Pꝛetona. ſ.
ex empto de pe⸗
tuuo. vel in reʒ

vVer. ⁊ ſic nõ aci

onẽ ex emp.ð pe
culio pᷣtoriã eſſe
⁊ ſic eẽt ar. ↄtra

J id qð pure emi ſub oↄditõe
rur ſus emã:nihil agit᷑ poſte
rioꝛe emptõe. Si pupilli perſo⸗
na intueniat:q añ ſime tutoꝛis au⸗
ctoꝛitate. vĩde tutoꝛe autoꝛe emit
ꝙᷓuis vẽditoꝛ iam ei obligatꝰfuerit
tñ qꝛ pupillꝰnõ tenebat᷑ renouata
veẽditõ efficit: vt incẽ obligatiſint
qo ſi añ tutoꝛis auctas infuenerit
eide ſine tutoꝛe auctoꝛe emit mhil
actũ ẽ poſterioꝛe ẽptõe.idẽ pr q̃ri ⁊
ſi ſine tutoꝛis aucte pactꝰ fuerit vt
diſcedat᷑ ab ẽptione ac pinde ſit at
ꝙ; ſi ab initio ſine tutoꝛis aucte e⸗
