re:equũ em̃ edilibus viſum eſt vel

hõ hoĩ ĩ cuiꝰẽ peculio:ſi aliud diceret᷑ ꝙᷓ S. dixi.ſ.

lmo videt᷑ ꝙ ñ. vt
S. ĩ diẽ adie. vbi

§. ß marcell?. qᷓ ẽ

contra. So.ibi ex
neceſſitate reſolui
tur vẽditio:hic ex
volutate.

g Beruè. et i50
nõ liberat᷑ a vendi

tione. Ac.

h Alraſtet.i. eiꝰ

puetatẽ.
1 Redbeat ĩ pᷣ⸗
liudiciũ ẽptoꝛis:ni
ſi ⁊c.vt ſhᷣijcit.vel
et̃ nõ libat᷑ a vẽch⸗
toꝛe talẽ r̃ſtituẽdo.
k Si ſb oditõe.
nõ pt᷑.vt ⁊.j.ð in⸗
iuſ.teſ.l.nã etſi ſbſᷣ
oditõe.

IAß actũ fuerit.

7 abſoluno ſecuta
ſiẽ debuit fieri. vt
3. ce iudi. nõ quẽ⸗

admodu. ß 3. S. ad

velk.l.aliqn.S.fi.
So. ibi pure eũ
q pur̃ tenebat᷑ age⸗
bat: lʒ aliꝰↄditõna
lit tener. Jẽ ar. ʒ
J.ð dõa.cã nyꝛ.
l.mortis cã. ſ̊ ibi
nihil fuit ĩ iudicio

actuũ. Ac. .

m Nterũ agi. nõ

iteꝝ agi ſi pᷣmo fu⸗

ii incõpetẽs actõ p
poſita.ſic ⁊ g.ð pi
gnoꝛ. l. grege. S. ſi
ſbᷣ ↄditõne.a..dœ
exce.rei iud.ſi ma
ter. S. eande.
n Interduzʒ. acqᷓ
ſitũ oñiuʒ. vt S.
vſufruc.ſ̊ etſi qͥs.
S. iterdũ.
0% 1 Uſtiſſime.
mimoris pᷣ
cij. ⁊ hec ẽ ratõ.qꝛ
hõ eſt maior pᷣcij

vVb paris. hec eniʒ

rõ eẽt niła.qa ſᷣm
hoc res maioꝛis pᷣ
cij ñ accedẽt ei q̃ ſit
mioꝛvd.qð ẽ falſũ.

vt ĩiſti. ð re. di. S. ſi

tñ alienã:ſʒ id ẽ p⸗
pter digtatẽ hoĩs.
homo em̃ rei maio
ris pᷣcij:licʒ mino⸗/
ris dignitatis acce
dere pt.qꝛ hoc ñ ꝓ
hibet᷑ hic. Iteʒ rei
paris dignuanis lʒ
mioꝛis ſit pcij:vt

qꝙꝙ hõ cuilibet rei ac⸗

cedẽt reqiberet᷑ ſepe hõ ñ redibẽdꝰ ꝓpi rẽ pᷣncipalẽ cui accedẽt.vt ẽ.e.
ꝓiĩde.S.fi.qꝙ q;ms ppᷣtoꝛ ⁊ ius ciuile ĩ alijs admipit: ĩ hoĩe tñ repꝛoba⸗
nit. nec ob. qõ dꝛ Z. de Zhẽ. ẽp.l.ſi ĩ ẽptõe.ibi nec refert ⁊c.referẽdꝰeſt

em̃ ad res alias acceſſoꝛias ñ ad hoĩeʒ.aʒ.vł de hoĩe aſſcriptitõ ibi diẽ

aks obtiner qð hic dꝛ. vel dic ĩ duobo caſiba ſpale.ſ. cũ fũdo accedu et

cũ alij homimi:vt ibi ⁊ hic.Ac.

p Aut edicio. veteri.qð ad planũ ñ habemꝰ. edictũ ̊ pᷣtoꝛis voluit
Jtẽ ius ciuile voluu ne hõ rei mioꝛis pᷣcij accederet.
q DZignitatẽ. eſt em hõ digniſſima creatax.vñ ouidiꝰ. Nꝛonaq; cuz
ſpectãt aĩalia ſingula irã. Os hoĩ ſblime dedit celuq; vidẽ ⁊c̃. Et vir

giliꝰ. Celeſtiſq; illi oꝛgo eſt.

r Kiqdiculũl. eadẽ rone allegata qᷓ allegat in hoie. l. vt 3 acceclat

„
„ 4
glij. quia minoꝛis pꝛecij eſt. Accur. . rit tempoꝛe moꝛtis ſue vt id reſtiuat᷑ venduori.c n tec anc
In ſeruo. nec ob. inſti. æ fideiuſ. S. fideiuſſores.qꝛ ibi dĩ e acceſ · pſu ſeruꝰnõ extumst᷑ quãt ſit:ſj quãti fuerit.in mamnikice ven, n lohih
ſoꝛia fideiuſſoꝛis obligatiõe.lc añt eſt vtq; obligano pᷣncipalis: licet ſupſit: cũ agit extimari debet vm ꝙ eſt. extimari aũt ſic non põt 4 Aruoſts
vna ſuꝑ pncipałr venchto ſit altera ſupꝑ vendito acceſſorie. liber homo nõ recipit extimatõez,.. .“ :⸗ 1 aconbie⸗
a Eclilicias. vt. .c euic. ſi rem. S.j.Ac. L o Periret. Fuo empio a non dño.ſj ex empto hʒ qõ libertũ nõ hʒ ( Anni
eeodi his. i. j.ſe hoe cuc
rhevt re eyert . in vnũ ex his cuiꝰ maioꝛ ps aut nul hoĩeʒ emptũ mãumiſiſti: vomine uiii
ine in gres inſo⸗ la ꝑte mioꝛ eẽt edilicias actões co 1 redibitoꝛiaʒ ⁊ q̃nti mĩoꝛis . n nitpuſ
n enen n petere: ne cogeret᷑ emptoꝛ cũ mul⸗ cenegãdã tibi.abeo ait: ſicut du uf . ſenunit⸗
am piẽ veẽdidu. yr tis litigare: ꝙᷓuis actõ ex empto cũ ple actõ piret.&̊ ⁊ ꝙ aduerſũ dictũ anan niungut
e gon noe. . ſingulis ſitp poꝛtöeqq ſocij fuerũt. nnſſüue ſit: actio nibit. poſt moꝛ ro r gtona. ninci
verb eſt em̃ diere naz id gen? hoĩm ad lucꝑ potiꝰ vel tez at hoĩs edilicie actões manẽt. z maleſtei⸗ꝰ. ninn
zal baens it turpit ſaciẽdũ pniꝰ eſt. In redi JItñ ſine culpa py om. fictſſun
gene deen den bitoꝛi vel extimatoria pt᷑ dubita actoꝛis famulieue eiꝰ vł ꝓpcu⸗ Querbo.ex mmnſn
ſolion q eſt ſpen ri an qͥ alienũ ſᷣuũ vẽdidit⁊ ob eui ratoꝛis moꝛtuꝰſit:audiẽdꝰẽ is qͥ ve mzorsganee⸗ ſeolluf
le. eſa⸗ Ctoez. ppt moꝛbũ foꝛte vł fugaz vicio vl moꝛbo fui qrẽs retiere eñ fu ll
mlis. .ſi tenen pi. nã pr vici nihil inteſ- velit. Mõ nocebit emptoꝛi ſi ſex emn
Sin lie h ſe emptoꝛis ſanũ eẽ fugitthũ nõ ee mẽſiũ exceptõe redibitoꝛia exclu⸗ Tr Mõ nocebit. lirajern
venchdert vel ma⸗ euz J euictꝰeſt. H. intfuu emptoꝛis ſus velit int᷑ ãnũ extiatoꝛia agere. Otnans tin iln
lorpe vengicren⸗ ſanũ poſſediſſe ppter opas.neq; x Eiq fuũ viĩctũ vẽdiderit: edili⸗ certe midet nex· n nun
art no nür min eſf poſt facto ocreſcat obligatio. ſtatĩ ciuʒ edictũ remitti equũ eſt.multo . . excep. rei tſlinl an
magiltro oim be⸗ em̃ vt uarditꝰeſt ↄmittit᷑ ſtipula⸗ em apliꝰẽ id facere qᷓ ꝓnũciare ĩ vĩ neia ze ii nnnd
anſton dl tio qnn inteſt ẽptori. g ꝰ. culis fuiſſe. In ectilicijs actöibo egeſt5 Solt. 1ſol aͤl
der ſinguli qᷓ vendi Ecibitoꝛia actio duplicẽ hʒ exceptõeʒ oppom equũ eſt: ſi ẽptoꝛ anron ngunti⸗
e Zn fahnona. - odenatoez. mo em in duplũ: ſciret fuga: aut vĩculis:aut cete⸗ redibnõem. vta mczilti
naz pk. ratõ ad pi 0 in ſimplũ adẽnat᷑ vẽditoꝛ.naz rnis rebo ſiłibo vt vẽditoꝛ abſoluat᷑. el bonen. . imhnoherui
mi dicru. ſineq; pᷣem̃: neq; acceſſiõeʒ ſoluat: Edilicie actões ⁊ heredi ⁊ ĩ he-⸗ iid syna n
uſq; egaurn nech en 4 eo noie obligat⸗ ern ibe redẽ opetut: yt tñ fcta hr̃dũ 4 po valei. vk vt ibꝛe ſevenhnlin
ſoluit. interfuit ret: dupli pcij et acceſſiõis odẽenari ſtea acceſſerĩt:⁊ qð exꝑiri potuer̃t mmiſinnit
z i talae⸗ E iubet.ſi vo reddat pᷣciũ ⁊ acceſſio⸗ qrãt. Mõ ſolũ ve mãcipijs:ſᷣ ve Bu u⸗
Fuo. ĩ f.13.5 ae. nes: vel eũ qͥ eo noĩe obligatꝰ ẽ libe oĩ aĩali he ↄpetũt:ita vt etiã ſi vſũ ithanlt mit
nraene o- ret:ſimpli iubet᷑ cõdemnan.. fructũ ĩ hoĩe emerĩ ↄpetere öbeãẽst. ſ Er qm u; en
. rboſt lacto. Um mihirech p Omßp. Cũ redibitoꝛia actiõe ð ſanitate vmmci. viderur (utßi
poſt euictõez. beas furtis noxiſq; ſolutũ eſ agit: pmittẽdũ ẽ ð vno vicio agere nrne ga rces ünatn
b¶ Deereteu nec ſerpmittere no vebes pteri go iuſ uapdicere vtſi qd alio p'ea aparu am m vmuele tiifl
emp. liſteri;. S.ce ſu tuo fecerat:aut eiꝰcui tu eũ ali⸗ iſſʒ:ð eo iten ageret. Siplariag babebarneſne önen
venduorẽ. enaueris. p Aulus. vẽditionũ cã ne ſit rdibitio ĩ vſu ẽ. go ecctü ctum nuntigtn
i r Eatbito⸗ Ao fuge vicium: lgern
naga. ſoluat. i.ſoluere noln A reddere a iuice amomitꝰ. tera. nec em poteſt dici qð remittatur Sium ad morhootinredk nugn
k. Juber. ſic ergo actio redibitona eſt arbitraria. Jdeʒ dicũt in aci xelicta. quia vincnla ad cuſtodiam: non ad penam ſunt inducta. vt uſſnitufiſhn
one ſtipulatu q̃ da p vvte.ar.eiꝰ quod legi᷑.j.ſo. ma.l.ſi filio.S. j. ce peñ. l. aut damna. S. ſolent. YJtez nota hic quod dixi S. e his nuliinan
mari u. redͤgere velit et ſe 2 qui no. infa.l. ij. S. eſt ignomioſa. “ ennſiin
entgl teler ere ve e e pᷣparet. ſic ergo ac. tAmplius. quia aluer poterat eſſe ꝙᷓ pnunciaretur. ſed hic veni ſi ſanſenſi
m onee ienauer.æ qb dʒ cauẽ. vt S. e.redibẽ.S.ſ. tas ipſa liquebat. vt a S. como. ſi vt cer. S. cuſtodiam.x noia hie ꝙ giſunlla,
n oĩeʒ. venegand.ĩmo videt durare. vt. j. de ac. 7 obli. l. q⸗ ſcientia emptouns ſibi nocet. vi hic. ⁊ Z. e. l.j. S. ſi intelligat᷑.et z. & ſgnletnürusen
cũq;.qᷓ eſt ꝓ. So.illud veꝝ eſt cũ dant᷑ mihi actões ꝓpter dam e pig. ac. tutoꝛ. S. contrariam. 7. J. ꝓx. S. MBD nſetvnnmnigzn
na lllata in uo vel iniurias.qᷓ aũt ex ↄctu meo vel qſi nõ: v uI Edllicie. actiones competunt.i.locum habent. vt ⁊ 5. e.l. ſgen WNE
bie a jit ſ Rug Zeczg. iel entets. Z. ſ Buꝰ. So. hic i;ſße dum.S. ꝓinde. Accur. Nonemeun
mãumiſit: ibi erat ſtatuliber. ⁊ ſic nõ ꝓpter ſactum emptoꝛis euemt li heredũ.ſ. . bi. ania ad ince ndmmn.
bertas. vñ no perit acno jto minoꝛis p hacſo lͤron eiſ⸗ en ſart, mi hered ſ. emptoꝝs. 330. vel expone vt wi. quis 443 incer Mnnen
in eilſt ſeru em nole Iien in eo a5 hic dicit in moꝛte aliud q in Eum redibitoꝛ. agitur. quia non eſt ſanus: non tamen fint ⸗a mllſmemmn
nas bicr hotmnod huranenet aaez t gtended quufepmns rediperenon pefet- anmit.. ARuadhan
nus ven. So. ibi de actõe euic. dicit y ceſſat. hic aũt redibitona 2 jn 3 Simplariarum. i. reruʒ que carent anima. 7 coꝛpoꝛe que in in nttcdbbuonamn
io mioꝛis qð durẽt. Dz a m his edilicijs cur aliud ĩ moꝛte:aliud m re conſiſiunt: vtpuia Perednorun ergo non poſſu ſe viciun ſhuneeſimn
maniaſſidee :qa ſortuite mois aagir mqumnſſio volũtate empto, vel moꝛbus in coꝛpoꝛe vel in animo:meruo ceſſant edilicie actoes. nhipinonn
na un nd zs:none moꝛs ptingere pt volũtate emptoꝛis. vt S. o. ſi tamen ius ſit in coꝛpoꝛe occaſione coꝛpoꝛis redibuio fit. vt g. e. l tſmn grſ
e u. S. ſi mancipiũ. qð redhberi opouet.⁊ maumiſſio ex nece bouem. S. aliquando. Ael ſcm aʒo. ſimplariaruz. i, vilem reruz-⸗ 1Dl nſen
enn ſa n j. boc nomie. in fi. H.qn mãumiſſio fit ex neceſſiite ¶ Ael dic iercio ſimplariarum.i.rerum carennum vitali alimento. Ndi ſnn
tn e . bolnhare dimerer. Bih d ſi moꝛs vel manumiſſio con vel quia in ſe non habent vitale alunentum. vel qina nõ conferũt. Urge wberh
55 . en ars idem deber eiie d troq; caſu vt nõ agat᷑.vt S.e. non ergo pꝛo ngno debili vel fracro:vel lapide male cocto:nec pꝛo Gtſenn. Re
n cimant ey volnina ren quo 5 nFn d nͦ eſe ua. nam vbi ſeruitute a pꝛedio debita agi poteſt. agetur autem pro carne peſtiſe⸗ nningr cemn
ir ey xumari poteſt ⁊ ebet ſernus quati fue⸗ rs et pro herbis, nam ratione herbarum agitur pꝛo fundo.vt.. Norehie

Wütfnn

Wüda

kengtoiiſt
hini gel
umnn.
nückenmkd

nns cl
unihci n

ſiadiiie
Mn
niag
nenii
S
d
Silng
inoiſ⸗
mum jmime
bam mun
en. ig
mr kginulii

Gis ) lui

1 gr.
11⸗PN

miann tin

õ

e.l. ꝓn. ⁊ etiam ꝓ rebo viliſſimis in qmibs cauet᷑ de moꝛbis in ſim/
plum. vt de euici.vt.j.ti.j.emptoꝛ fit redibino.vt S.e.l.boueʒ. §.
gliqñ.⁊.l.ob q̃.S.ideʒ põponi.⁊.j.ti.j.l.emptoꝝ.
a u Arcoſus.q modo huc: modo illuc vt ſtultꝰvadit.vel egri⸗
tudo nibiaꝝ que dici᷑ varis.Accur.

b c Um mã
cipium.

ad huiꝰ.l.euidẽ

ciaʒ dic cũ ſᷣuus
emit mãcipiuʒ ſi
qͥdem ſine mãda
to womim vx cũ
mãdato:peculia
ri tñ noĩe ſciẽtia
ignoꝛanuia tm̃
Hᷣui et nõ dñi in/
ſpicit᷑.⁊ iſti ſunt
duo primi caſus
q ponuũtur m. l.

iſta vſq; illuc:ß

etſi fuꝰ ⁊c.⁊ eui⸗
demvexplicãtur
.j. de li.cã:imo.
S. tũc. ⁊. j.de li⸗
n. l.ij.j. H. exci
pit᷑ iñ qñ dño pᷣ⸗
ſente ⁊ nõ odicẽ⸗
te Fuꝰemit. nam
dñi ſcia in ſuũ pᷣ

iudiciũ in ſpicit᷑.

vt. j.de li. cq.l.
imo.S.plãe ſi fi
liꝰ.ſi Vo pñs do⸗
minꝰodicẽ ñ poſ
ſet: non oberu ſi
bi ſua ſciẽtia.et

hoc eſt qo dẽ ö. ð

Zhen. empni.l. in
hmõi.ſinaut vo⸗
mini mãdato et
nõ in peculio:ſʒ

dDñico emit noĩe:

ſiqdeʒ dñs man⸗
det ð icerto. Idẽ

eſt vt Sun tm̃. ſ.

et nõ dñi cebeat
inſpici ignoꝛãtia
1ſciẽtia.idẽ ſi li
ber hõ mandato
meo mihbi homu⸗
nem emit. vt. j.
e. l. S. circa.ſi vo

xcæ cerio tunc eſt patris vel dñi:⁊ nõ fſilij ſeu ſerui ſciẽtia vel ignoꝛnẽa

Tiaʒ ĩ füdo vẽidd v ALpi.

to redibitõz pcedere nequaq;ᷓ
icertũ eſt:veluti ſipeſtilẽs fũdꝰdi⸗

ſtractꝰſit.nã redibedus erit ⁊ beni
gnũ dicere ẽ vectigał exactõeʒ fu⸗

turi tꝑis poſt redibitõeʒ aduerſus

emprtoꝛẽ ceſſare. u Xpi.
Aricoſus ſanus non eſt.
Vm mã᷑ipu a Phꝛi.
moꝛboſuʒ vel vicioſũ ſeruus

emat:et redibitoꝛia vel exẽpto dñs
expiat᷑:oĩmodo ſciaʒ ſui nõ dñiſpe
ctãdã eẽ ait. Cũ tũc nihil intſit pe

culiari an dñi noĩe emerit: ⁊ certuʒ
ĩicertũue mãdãte eo emerit.qͥa tũc

etiã illud ex bona fide eſt:ſᷣuũ cũ qͥ

negociũ ſit geſtũ œceptũ nõ eſſe.⁊
rurſus delictũ eiuſdeʒ qð in õhẽdo

acmiſe erit dño nocere ebz. ß ſi ßuꝰ
mãdato dñi hoĩeʒ emerit queʒ dñs

vicioſuʒ eẽ ſciret:ñ tenet᷑ vẽditoꝛ.

Lirca ꝓcuratoꝛis pſonã cũ qͥdẽ
ipſe ſcierit moꝛboſũ vł vicioſuʒ eẽ
nõ dubitãdũ:qͥn ꝙᷓuis ipᷣe dño mã
dati vel negocioꝝ geſtoꝝ actõne ſit

obſtrictꝰ:nmihilomagis eo noĩe age

re poſſit. at cũ ipſe igrãs eſſe vicio⸗
ſuʒ madato dñni qͥ id ſciret emerit:⁊
redibitoꝛia agat ex ꝑſona dñi vnlẽ

exceptõeʒ ei ñ putabat opponẽdã.
Jfurtũ dño ſer m Arcel.

na mſpiciẽda: vt ꝓbant᷑ hec.j.de li. cã:imo.S.tũc.⁊.l.in fuo.⁊.j.
c lui. l.ij.ij. K. ⁊ S.de zben. empi. etſi ſeruo.⁊.j.e.l.S.ſj ſi ſᷣuꝰ.
nec ob. qð hic dici᷑: certũ incer tuue.qꝛ reſert᷑ ad eu caſum qũ emit
peculiari nomie.in vſucapiõe quoq; diſtinguẽdũ eſt. vt.j.ꝓ emp.
l.ij. S. ſi vuus tuus. vſq; ad illu.S.ſi a pupillo. illud certum eſt ꝙ
vbi qmis vt nücius emu: nunꝙᷓ eius ſcientia vel ignorannia ſpecta
tur:ſed domni.aʒ.cum nuncius vicem epiſtole gerat.vt S.de con/
ſti.pecu.l.⁊ licet.Accur.
c Sominus. ignoꝛans.
d Mon wmimi. ſ. ignoꝛantiam. Ac.
e Tunc.cum ſine mandato enmnt.
ſfMomine. ſine mandato tamen. Accur.
g Cerium. repete ⁊ cum peculiari nomme emerit non inieſſe ce
tum incertũue emerit eo mandante. nam etſi ſeruo meo mandeʒ vt
nomie peculiari cerium emat: ⁊ ipſe ſciat vicioſum:nocet mihine
agam redibuona: multomagis ſi mandem de incerto.ſi autem ipſe

ignoꝛet ⁊ ego ſciam: nocet mihi ſi ſciam tempoꝛe emptõis. naʒ ⁊ no⸗

cet mihi vbi non mandaui: ſed ipſe me pariente emit ſeruũ quẽ ſcio
vicioſum. vt. j. ꝓ emp.l.ij.S.ſi ſeruꝰ.⁊.j.de li.cau.l.ĩmo.S.ſi.
h Illud. cum ſine mandato emit. Ac.
1 SBeliſttu. ſtulnciã appellat delictũ.qꝛ ſciens vicioſum emit.
Kk Mocere xebet. hic eſt ar. . j.de iu.⁊ fac.igno.l.imiqͥſſimũ.
Szʒ ſi ſeruꝰ. R.dic ꝙ iſte v. ſi coꝛigit pᷣdicta.ſ.in eo qð S.dixit
non diſtingui cũ emn nomie peculiari emerit certũ vel incertũ mã
dato dñi.ſ̊ certe hic nomĩie dnico emu: ibi peculiari: vt ibi dxi, vel

tamen. §. ei

O0

expone vi ibi.qꝛ incertũ im̃ mandauit dñs emn.
m ESZmerit.⁊ nonine wvmmico. Accur.
n Sciret. a ſiè certũ mandauu wminus emi.

o Circa pcuratoꝛs. hic totꝰ.S.loquit᷑ qñ d incerto dñs mãdauit.

p Perſonam. ſtatuendum eſt. Accur. .
q Zbe. ꝓcuratõ.
r vN icrän.

uus fecerit:mon eſſe hoc neceſſe in ſ Mihilomag?.

vẽditõe ſᷣui pdicere mec ex hac cau ſi babes nibiloma
ſa redibitio eſt. ſi dixerit hũc furẽ gabbrgenotat
nõ eex illa ꝑte tenebit qð dixit magj qꝛ dñs iqra⸗
ꝓmiitue. 1 Abolen?. und agit. ahoc dieit
. . . illud verbu nihio
Vi fciana aut q̃rtana febre magie:r bm bepo

nit᷑ qnꝓ qð.q.di.
certũ eſt qð iõ ma
gis agere ñ pt.nꝗ

aut podagra verarẽtur: qᷣue
comitialẽ moꝛbu hrent: nec quidẽ

nis dieb qbo moꝛbo vacaret recte vo nihomagt
ani dicent. Apima. icluſa eſt negatio⸗
.—: — F— habes mihil
Etiõi redibuoꝛie nõ eſt locꝰ mmdpomt in pro
ſi mãcipiũ bõis ↄditõibo em⸗ qp: 1 nõ. q.di. cer
ſſt 1t gõ añ nõ f̃ †½ tum eſt qð nõ ẽ ve
ptũ fugerit qð añ nõ fugerat. ruz. ſ.c nihelom
m ſex mẽſes vni i Bẽ. nus agere voſſir.
ſj Ai naa fni . el pomtur mihilo
TL. les qb Rine ptss fuit redi minus pꝛo nibilo
bitoꝛie actõi pᷣſtant᷑:nõ videbit᷑ po magis.a ſit ſẽſus
teſtatẽ exꝑiũdi habuiſſe qͥ viciũ fu mhi pmo. ipſi aĩ
itiui latẽs iã dci dDdno dar vtilis m

diſſolutã igrantiã emptoꝛis excuſa curatol. e

Atinꝰlargꝰ.qro ꝗn fideiuſſo uù Opponẽdam.
ri ẽptoꝛis rediberi mãcipiuʒ euraton agenn.
poſſit. rñ. ſi in vniuerſaʒ cauſã fide⸗ g ono ſogar er p⸗
iuſſoꝛ ſit acceptus: putat marcellꝰ ſona ſua ſecꝰſi pꝛo
poſſe ⁊ fideiuſſoꝛi rediberi. valis er zitnpene
JYFuꝰmõcipiũ emit i Bẽ. ra. vt õ. ce ac. Ept⸗
7 dñs redibitoꝛia agat:nõ ali iut.S. ſipcuraiõ.

ter ei veduoꝛ daturꝰeſt ꝙᷓ ſi oĩias p⸗ x 1 J ſurtuz.

ſtiterit qᷓ huic actõi ↄtinent᷑.⁊ qdd bvmiſt vr
ſolida ñ peculiotenꝰ. nã etſi ex er a waln. ..
pto dns agat miſi pciuʒ totũ ſolue⸗ dieb. qu
do ↄuenit᷑ ex alijs
ↄciibus.

3 a Ctioni.oditõibo.quia dixit ſe non teneri ex fuga poſt tradin⸗
onnem cotingente. ideʒ etiã ſine pacto. vt. C. e. l.iij. vel dic
venditoꝛ erst homo bone oduõnis: actoꝛ male ↄditõis tenet᷑ quaſi p⸗
bens occaſionẽ fuge.vel q; bonꝰſernus.
a c Am ſex. vtiles. ſ. ad pſceriptiõem inchoandã. non oſſmandã
ſiicut alibi. vt S. e cal.l. annꝰ. alij j. dicũt em eniam ad ↄſũ
mandam eſſe vtile.Ac. .
b Pabuiſſe.loquit᷑ hec lex qñ venditoꝛ ſciuit vicium:ſj emptoꝛ ſu⸗
pine ignoꝛauit. ſic wlus pponderat culpe.vt S. ad.l.aquił. irem ſi
ob. S. fi. ⁊.l.ſi putatoꝛ. S.fi.ſi aũt vterq; ſciens repellit. vt S. e.l.j.S.
ſi mmtelligat᷑. Itẽ ſi vterq; ſupine ignoꝛauit repellitur emptoꝛ. vt S. ſi

ti.l.ſciendũ.S.tempꝰ.⁊ hic.
c Ignoꝛauit. vt. j. qð vi aut clam.l.ſemper.S. hoc interdictuʒ. in
fi.S.⁊.J.quando appel.ſit.l.j.S.fi.⁊.S.dies.⁊. C. e ex.tu.l.quiniq̃
ginta. 7. J.quis oꝛ.in bo.po.l.j.in pn.⁊ de bo.poſ.l.ſi plures.⁊ ar.
E. moffi. teſt.l.cõtra.ſed ar.cõtra.j.ad.l.iuł.æ adulte.l.marui.
S. quinquẽniuʒ. 7 ur. S
d Oponebit. vt 3. de Zhen. emp.ſ ſi ↄſenſit.S.igrantia.

e ui ltinus. vniuerſam. hic dic vt S. loca. l. quero.
f ſ ꝭI ſeruus daturus eſt. i. reſtuurus pꝛecia ⁊ alia ſimilia: als

condemnãdus. A.
Continetur.idem in pupillo qui als non tenetur mii in⸗
quãtũ eſi locuplenoꝛ ſi agat eius tutoꝛ redibitoꝛia. vt ⁊ S. eo.ꝙ ſi no
lit. 1, S. qbᷣ ĩ ꝓcuratoꝛe. D 1.
h Agat. vi res empta a ſeruo tradatur ſibi, Accur.

1*½
5
1.

ui. 7. l. querit᷑. S. fi. Item ſi nõ ſupine nõ curri. vt S. e.

.

ı
a Conſequitur. vi ⁊3.ſi cer. pe.l.cuʒ fundus.S.fi.⁊ facit S̊.de com/

en.l.ſi cuʒ ſilio. Accur. .
Eompetit. vt ⁊ S. e.l.cum autem.S.ſi ſeruus.

e Redibinonis. i. extimatio rei rechbende.

d Secẽmilibo. ſeruus venditꝰ valebat qᷣnq;milia:ſj duplo.ſ. decem⸗

milia vendit? eſt.

totũ ergo pᷣciũ em⸗
proꝛi redibẽdũ eſt

7 1 peculio eſſe vi⸗
det᷑ qniũ veꝛe valʒ

ſeruus.
e Acceptuz. ſine

Wwlo: vt 3. qñ ac. ð
pecu. ẽ an. l. j. ⁊

in rẽ ver.l. j.

f Preſtet. ſ. em⸗

ptoꝛ redibẽdo. ſi
bi imputet qre no
tenet qðᷣ hbʒ.

—

g Et nihil. cu mi
hil ſit ĩ peculio.

b q Aero. em

ptoꝛe. 1. dũ

eſſet apud eũ ⁊c.?
res quaſdã empto
ri ſubtraxit.
i Reſtitui.reuer

ſus ergo ſuit.

k HMiſi ꝓ his. i.
ꝓ extimatõib⸗ reꝝ

ablataꝑ. vt SZ. e. l.
cũ aũt.S. uk.
¶Itẽ qro.reddii
ad caſuʒ poſuum.

3. e. l. ꝓx. in fi. vbi

Fᷣuus tuꝰvendidit

mihi ſeruuʒ vicio⸗

ſum. agere em̃ te

poſſum cæ peculio

ad pᷣciũ qõ dedi et

reperã ĩ duplũ. vt
3. e. l. qõ ſi nolit.
S. qꝛ aſſidua. nam

ſic ex ſtipulatione

duple ꝓ euiciõe ex⸗

perioꝛ ſi nolit dñs

ſeru vẽdentis.

m Reſtuuend“.
ſcʒ vendutoꝛ ſi em

ptoꝛ en rehabuit.

vel dic ẽptoꝛi ſi ad
vẽduioꝛẽ ꝑueneꝛit.

n Be peculio. cũ

emit a Puo. ⁊ dicp
pcio. Ac. o

ſtet ? nihil aſeq̃tur.

rit nibil cõſequit᷑.q ſi ſuꝰ vel filꝰ

vẽdiderit:redibitoꝛia ĩ peculio cõ

petit.ĩ peculio at᷑ ⁊ cã redibitõis cõ
tinebit᷑:nec nos moueat qo anteqᷓ

reddat᷑ uꝰ nõ eſt ĩ pecuho.nõ eniʒ
pr eſſe ĩ peculio ſᷣuꝰqͥ adhnc empto

ris eſt:̊ cauſa ipſiꝰredibitiõis ĩ pe

culio ↄputat᷑.igit᷑ ſi fuꝰ cẽmilibo
empt? qnqʒmilibo ſit: H q́; ĩ peculio

eẽ dicemꝰ. H ita ch ſi nihi dño vebe

gt: aut ſi adẽptũ peculiũ nõ ẽ.q ſi

plꝰdño debeat euemet vt hoĩeʒ pꝛe
1Bez.
Vero an ſi ſuꝰapud empto⸗
reʒ fugit et ĩ cauſa redibitõis
eẽ ꝓnũciatꝰfuerit:nõ pus vẽditoꝛi

reſtitui vebeãt ꝙᷓ reꝑ ablataꝑꝝ a ſer
uo extimatiõeʒ pᷣſtiterit. Pau.rñ.

vẽditorẽ cogẽdũ nõ tm̃ pciũ ſᷣui re

ſtituere: Het reꝑ ablatay extima⸗
tõem:niſi his paratus ſit ſuñ no

xe noĩe relinqᷓre. Itẽ q̃ro ſi nolit ex

timatiõeʒ ⁊ pcia reꝝ reſtituere:an
fᷣuꝰreſtituẽdꝰ aut retinẽdꝰſit:⁊ dãa

da ſit:actio ð peculio vel de pcio re

dibiti ſerui ex duple ſtipulatione.
Pan. rñ.de pᷣcio ſui repetẽdo ↄpe⸗

tere actõeʒ et᷑ ex duple ſtipulatõe.

TLæ reb ꝓ furtũ ablatis iã rñſuʒ eſt.

Seruũ dupla emi qͥ reb abla⸗

tis fugit: mox iuentꝰpñtibo hõeſtis

viris infrogatꝰan ⁊ ĩ vmo vẽdito
ris fugiſſet:rñ.fugiſſe.qᷓro an ſtan
duʒ ſit rñſo ᷣui pau. rñdit ſi ⁊ alia

o Buple.i. ſub ſtipulatõe duple ꝓ euictõe vel vicijs.

p Stipulatoe.qᷓ fuerat appoſita ꝓpter vicia. alij dicũt ꝓpter euictio

nem quaſi nüc euincant᷑.
q Reſponſuz eſt. vt licest repeti res:niſi dare velii ſᷣuũ ꝓ noxa.
äx Seruũ aupla. 1. ſub ſtipulatõe duple ꝓ euictõe vel ꝓ vicijs.
1ſ IJugiſſet.i.anteꝙᷓ eſſet vencdtus.
1Credendũ eſt. vr a. I.de ꝓba.l.cum ꝓbatio.a de teſt.l.ſui rñſo.ſʒ
conir a.S. v interro. ac. ſi ſine.S.ſi ſeruus.ſed ibi in alieno facto non
ſuo mterrogabat᷑: vt hic erat. vel vi ibi.⁊ poſt ſic ad duplũ agit᷑ quaſi
eo euicto.vel ibi in indicio.

u c Am m ea. cõſeqm. ab emptoꝛe ꝙꝙ nondũ ſoluerat. wolo em̃ ſa⸗

cit qui petit qð reſtituturꝰeſt: vt.j.de excep.xli.l.wvlo.

x Si quis.vno pꝛecio.i.vnico fuit tamen in quolibet ſuum preciũ
conſtitutum. Accur.

y f AEccta rechbino.interceſſiſſet. vt 5. e. l. cum auteʒ. S. ink. ait.
ſ ergo liber homo venditus eſt ad pꝛecium parucipanduʒ. et
qꝛ vicioſus erat facta eſt redib:tio:redit in puſtinã libertatem non in

Dmimo venditons.

3 ꝗq oriens. victus. ſ. venditoꝛ per actõem quãto minons ciuilẽ
peeſtat tantuʒ quãtum ⁊c.⁊ hoc quando ignorabat venditoꝛ
ſermitutem deberi alioquin teneret᷑ ad intereſſe: vt S. de ac.emp.iuł.

S.qð autem dicuur. ⁊. l.quero.a.l.ſi quis fundũ.⁊ S. õhen. emp.

l. eum venderes funduʒ. Item etſi ignoꝛauit ⁊ aſſeueraſſet eũ opti
muʒ ⁊ maximũ teneret᷑ ad intereſſe:vi S.e ac.empi.iuł.S.qð m̃.

J ſic ciuili ex empto agitur.

a a Ores vnatas.qð em̃ ałs eo ꝙ ſe ⁊c̃.i.ca

ĩdicia prioꝛis fuge nõ veficiũt: tũc

etiã pᷣui rñſo credẽdũ ẽ. u Lpi.

VUm ĩ ea cauſa ẽ vẽditũ mã⸗
cipiũ vt rediberi debeat:in⸗
quũ eſt vẽditoꝛẽ pᷣciũ redibẽde rei
ſeq. Di qͥs duos hoĩes vno pᷣcio
emerit:⁊ alt᷑ in ea cã ſit vt redibea
tur: viĩde petat᷑ pgiũ totũ:exceptio
erit obijciẽda.ſi tñ pars pᷣcij petat

mosgis dicet᷑ nõ nocere exceptõʒ:ni
ſi foꝛte ea ſit cã in q ꝓpt viciũ alte⸗
rius vtrũq; mõcipiũ redibẽdũ ſit.

Acta redibitöe p Auk.
oĩa ĩ integꝝ reſtituunt᷑.ꝑĩde

acſi neq; emptio neq; vẽditio inter

cefſiſſet. u Apianꝰ.
Votiẽs de ſuitute agit᷑ victꝰ
tãtũ dʒ pᷣſtare q̃nti mĩoꝛis e⸗
miſſet emptoꝛ ſi ſciſſet hãc ſᷣuitutẽ
unpoſitam. m SPgeſti.
D res dõatas edictũ edilium
curuliũ nõ ꝑtinere dicẽdũ ẽ.
Quid em ſe reſtituturũ dõatoꝛ re⸗
mittit qñ nullũ pᷣciũ infueniat.
d̊ ſi res ab eo cui dõata eſt meli
oꝛ facta ſit.nũquid q̃nti er qͥ melio
rẽ facit inreſt mnatoꝛ ↄueniat᷑.qð

mime dicẽdũ ẽ:ne eo caſu liberali⸗

tatis ſue dõatoꝛ penã patiat᷑.itaq;

ſi qua res wnet᷑:neceſſe nõ erit in

ea re ꝓmittere qᷓĩ reb venalibo e⸗
diles repꝛomitti iubẽt.ſane de do⸗
lo dõatoꝛ obligare ſe:et dz ⁊ ſolet:
ne quod benigne cõtulerit fraudis

iure dvꝛ.l. j. ⁊.j. wna.l.ariſto ait.S.fi. Sed n

l quid hãc.l.intelligant qñ ignoꝛãs aſſeuerauu ᷣnuutẽ impoſusʒ

röne allegata qo

vnatoꝛ ⁊c.vnð
videt᷑ locũ habe⸗
re edictũ.ſed cõ
tra eſt qñ p qꝛ.
nullũ pꝛecin ⁊c.
dic qo reſtitu⸗
turu.i.traditu⸗

rum rem quam

Vnat. vt. j. ð V.
ſig.l. verbũ red⸗
gendi. alij vo li⸗
bꝛi habent 1 me

lius quod em̃ ſe

⁊c. 7 leget᷑ inter⸗

q. d. nihil. nec ob
ligat᷑ cuuliter:ſi

cut in emptione

qn qꝛ. in wna⸗
toe nullã ꝛc.

b Kepromit
tit. qo venditor

facit. c.

c hacta. winde
vicioſa gwaret.
d Patiat. hoc
emm eſſe non de

bet. vt. j. ð re in

ch. l. exhedatuʒ.

in fi. et. l. nec ex

liberalitate.
e laq;. iubet.

exhibere vt opoꝛ

tet: ⁊ nõ eẽ moꝛ⸗

boſum. Ac.

ſBe wlo. quẽ
comiſit ſi ſcens
alienũ wonat.
g Obligar. vt
ꝓmutto indẽniia

teʒ ſi apparuerit

me fuiſie i wlo.

h Benigne. ad

hoc g̊ pt᷑ agi exqᷓ

ſolet. vt Z. e. qd
ſi nolu.S. qꝛ aſſi
dua. vel ſi nõ ſi
at agi pt de dõg.
cũ res apparebit
vecioſa. vt. C&

uquid agit ce emi

cni.qui habet cauſam lucratiuaʒ vel quaſi? NH.non.vt.C.æœ einci.

—2

incepiſſet a pactõe ſic.vt.C.de iure d.l.j.

i I Ciendum. ſolas.ſubaudi vel ſimiles
tõem. vt S. e.l.ſciendũ.S.xeinde.

l.ij. 1. I. ſi fa.fur. fe.dic.l.quotiens.S.plane.⁊.S.ſj̊ an ſi legani.ſ ſi

ↄtractꝰ:vt ad ꝑmuta/

k Fuerat. non em in locatone intendit tranſferri dñius:vt in em

ptione. vt S.loca.non ſolet.

I Abbeo ſcribit. caſus talis eſt. vendidi duos ſeruos pꝛecio cõ⸗
ſtituto in vmuerſuate:reperit emptoꝛ vnũ eſſe fugitiuũ vel
ałs vicioſum vel moꝛboſum: ꝓponitꝓ eo ſolo ꝙ vicioſus eſt redibi
tonam:cum poſſet ꝓponere ꝓ vtroq;.vt S.e.l.cum eiuſdem.eque
venditoꝛ cum renii poſſet aſſentit:recdibitõe ſerin facta qntum pꝛe
cium empton reſtituatur:queritur. nec emm in redibuo pꝛeciu ſin
gularuer conſtuutũ fuerat. vnde videbatur eius nomine non reſtu⸗
tuendum. H. tñ pꝛeciuʒ reſtituendum facta exiumatõe ſenn redbuy⸗
ti: vt tñ non ãſgrediamur vltra pꝛecium ſtatutũ ꝓ rata lerin redi
biti. vt gr. I. n.j. l. cum fundus. ⁊ quidem ſi empn ſunt qntuʒ vide
bantur valere nõ plus vł minus: planꝰeſt caſus. vt.j. tn.j.l. j.ĩ fi.
ſi autem plus vel minus ꝓcede.ſciamꝰergo qntum fueru pꝛecii co/
uentu. deinde quãtum fuerit pꝛecium veꝝ tꝑe emptõis ? vendiuoõis

ſbirernebumn
icet ihyit
ſ.
ſo woibpet
ltkonsitor ö
otmch poſii

ftlrenabe

rihg.
Alt r ⸗

ſoheſen ſepe⸗

Frö⸗el. um

euuſdem. et.l.ſt

Nonsn5. ſis

A ſif⸗ Fi

Coriom.

Mpoſſe re
(ori wond⸗
ylnmmetn e er⸗/
Mej aut fugitd
lumn. A.

4 8 Mii.
jtiis
Neent ancung
falemolccnihe.
Coliter, l 0,

t Kilus.
1 Taonpe. ſcz
ſ migt. zal
Frksfmnatil,u

lpompo. veldept

1Bansſt absſe
1 Genp. non ſy⸗
uſß qum glignor
iiuyl caglfer. t ſt

n nine.r d
Poſrui grii

u enen teuran

Gdnoommi,g
rſkefine nt
Enrhluun.
re,gelalio
lnutataſzen
ngnig apfer.
etbenaimaie

Rir
nis
ad

eNin,
her⸗

Wntühin d
ſtnnihes i
mſhni d
Nihugin
ennii
Kinmi ie
enointer

1 Dnay.
n iries
ſabafumi n

Adicitclun
mmm Miie n
mününm
önte. e
Mirzdt Ni
masfineit
eniii g n
uſſe nönn
het rd

mn fut

Au. (i Ai

i)

nin ur tin

1ml.

uApa iniszun
d.

tmmlnind

o

non cuʒ agitur. vt.j.ti.j.l.bonitatis.deinde quãtum fueru pꝛeciuz

huprei redibite.v. g̊. empti fuerũt ꝓ.x. valuerut.xv. fuerũt empti

tercia ꝑte minꝰveri pcij rediber᷑ vnus:pone valuit.ix. g̊ fingit᷑ em
zn⸗ erri ꝑte minꝰ. i. ſer tm. ſex 6 ſnabunt emptonꝛ. eadẽ ↄputa⸗
tio fiet ſi pluris empti fnerint ꝙ valerẽt.pone:empti fuerũt p.ix.
valent ſex. g fne 2 poſeienht ſnern * N.
rut empti plꝰter

cia parte ꝙ vale cõſilio reuocet. 1 Dem.
fgina ne. Ciẽdũ eſt ad vẽditões ſolas
ungit emprus Bechctü ptinere. nõ tm moci
pls rercia preteii. pioꝝ: veꝝ cetaꝝ q́; reꝝ. Cur atf wN
hnos q pſtabun fſocatõibo mil edicat᷑ miꝝ videbat.
tur ẽptoꝛi: ⁊ alia hec tñ rõ reddi
ſibi retmebu ä tñ rõ reade vł qꝛ nunqꝙᷓ iſtoꝝ
cipia. et ſiłr ſir hacr uriſgitin⸗
aia. ie re fuerat iuriſditio:vłqꝛ nõ

ij. ſi qd. 1.l. qᷓ ſo ſikr locatões vt vẽditões fiunt.

nau Fi. H Abeo ſcyibitꝛſi p Omp.
poſſes e oib er· Vyno ßpcio ples puos emiſti:
velit venditor ? v vno agere velis : ita extimatõeʒ
va baſe Fuoꝝ pinde fieri æbere: arq; vt fie⸗
ni vrrüch. ret ĩ extimatõe bõitatis agri:cũ ob
n at. vr f. euictã ꝑtẽ füdi agat. Jaẽ ait. ſi

o Ve oib. ea Vno pcio ples ſuos vẽdidiſti: ſanoſ

nõ poſſent ſexa⸗/ q; eẽ ꝓnuſiſti: ⁊ ꝑs dũtaxat eoꝝ mi
e un nus ſana ſit: d oibo aduerſus dictũ
plura, 5. ſi do ꝓmiſſuue recte agat. Ybidẽ ait.
cau. ſi Fꝰ. S. ſi exrrare aut fugere ium̃tũ poſſe:nec
n. ere tamé erroné aut fugitiuu eſſe agi
ſhreoria Pone, poſſe. B . eg - Adu.
o mmẽin eẽ er/ im potiꝰꝙᷓ; coꝛꝑis viciũ ẽ
nandz aut fgtu veluti ſi ludos aſſidue velit
ʒſpect are: aut tabulas pictas ſtudi
q a nn⸗ oſe ĩtueat᷑:ſiue et᷑ mẽdax aut ſiłiba
noceat cuncunc vicis teneat. Quotiẽs moꝛbo ſõ
rer no alici ſhe ticus noĩat᷑ eũ ſignificari. Caſſius
ob q.S. ilui. ait q noceat. nocere at᷑ ĩtelligi q ꝑ⸗
r Tempe. ſc petueſt: nõ qͥ tꝑe finiat᷑. ̊ morbuʒ
n vih. el boſonticũ eu videri q ĩciderit ĩ hoĩeʒ

IEnist?. q̊uli⸗
qᷓ; res funat illa.i.redibeat᷑.vel dic ſubaudit᷑ im̃:ne ſit contra.S. e.
l.pompo.vel dic vt dicat᷑ ſonncꝰ. .

1 Sanſit. als ſanꝰſit: ⁊ als ſanatſit. ⁊ hoc S.e.l. q ias.
u Serunꝰ. non ſpacio. ⁊ eſt rano. qꝛ veteratoꝛ dicit᷑:nõ qꝛ diu ſᷣut⸗

uit:q qꝛ in aliquo vili ⁊ malicioſo officio ſaltẽ modico tꝑe ſe exercu
iu:vt capifer.vt.j.ſubijcit.ałs dici᷑ veteranꝰqͥ anno ſᷣnunt.nouitiꝰ

qui minꝰ.vt. j.æ pub.l.fi.S.quotiẽs.alłs veteranꝰ.i.vetulꝰ ꝓpter
tꝑis ſpaciũ:vt S.l.pᷣcipiũt. Irem nota ꝙ ſunt vt hic ptʒ duo ſeruo⸗
rum genera.veteram: ⁊ nouiiij.ſjͥ S.inſti.de iur̃ ꝑ.S.fi. So.vna eſt
coõditio ommũ. q.di. qꝛ vnus nõ eſt magis ſeruus ꝙᷓ alus.ſunt tñ

diuer ſoꝝ officioꝝ vt dño eoꝛuʒ placet:vt hic.⁊ S.de vſufruc.ſed etſi
qd. S. mancipioꝛum. Acc. WUK
xBenere. qꝛ tali officio eſt ꝓpoſitus cui ſolet ꝓponi veteranꝰ. Iteʒ
cauſa.quia talia facit qualia veteram conſueuerũt facere in ſuo offt
cio.quia capifer. ’ l
y Ex venaluia.i.ex loco vbi nouitia mancipia vendanrt.
3Abiniſterio.ſcilicʒ vili: vi modo dixunus in quo ſtatm fuu ma
licioſus. ccur. D “ZUB
a Tirocimio. vt quia rudis eſt.
Conditõe.i.qualitate ſeruiengi.
c BDe emnctionibo a duple ſtipu. Supꝛa dictũ eſt de vicijs que faci
unt rem quaſi euinci:nũc de vera ennctde. rM

d ſ. Zue. pars. parte ergo enicta res videt᷑ euinci cum rei ap⸗
pellatiõe: a pars continetur. vt. j. ce ver. ſigm. l. appella
none rei. ſed conira. j. e. ſi dictum. S. in ſtipu. qᷓ eſt cotra.
vyvbi dicit ꝑte homis euicta nõ videri hominẽ euictum. et

igeo non poſſe agi:miſi nomiaum fueru ꝓmiſſum, Sob, ſpeciale in

„ —

homine ſᷣm Jo. ſecus in equis æ ceteris indiuiduis.⁊ ſecus in fundo
vt hic. ⁊ ar. S. edił. edic.l.iuſtiſſime. vel dic ideʒ in homie qð in ce⸗
teris indimduig: vt patet.j.e.i.naue.aliud auteʒ in fundo:vt hic.ſᷣm
Aſ. nam quelbet pars funch fundꝰeſt. vt. j. de le.j.l.plane.S. fi. ſed
hoc nõ valet.quia in illa.l.naue:nec tota nec pars eſt euicta: ſed ta⸗

J hula.r lu vare
poſtch ſanat? ſt. ſontes eteñ nocen tabulau b nauis⸗
tes dicunt᷑. Seruꝰtaʒ veteratoꝛ ⁊ ſic pᷣma placʒ.

ꝙᷓ nouitiꝰ dici p. ſ̊ veteratoꝛẽ nõ
ſpacio ſᷣuiẽdi:ſ genere ⁊ cauſa ex⸗

timãdũ.Celſus ait.nã qͥcũq; ex ve e. Emptoꝛ iqno⸗

tr nomrioy gnröaheni mn rãs.als ſecus vbi
. nalitio nountioꝝ ep toalic in miſte⸗ ſtipulatꝰeſſʒ.vł ni
rio pᷣpoſitꝰ ſit: ſtati eũñ merito vefa ſiin ſup. vt. C.e.
toꝝ numero eſſe. nouitiũ at᷑ nõ nti⸗ ſiſundum nihuer
rocinio ammi:ſ̊ aditõe puitutis i⸗ fi. n ii.

fEuicte. q̃litate

telligi. nec ad rẽ ptiere larine ſciat: uta
non inſpecta q̃ in⸗

necne loqͥ. nã nec ob id veratoꝛẽ eũ

B . n vo 1910 ſpici non pt ꝓpter
eſſe qͥ lialibo ſtudijs eruditꝰſit. loci imcertuudine,
„ eden. ĩ caſu m̃.a hic po⸗/
Be enicrõnibus ⁊ duple ſti⸗ eſt habert rat bo
pulatioilbus. M mtatis:vt ſi certe
ð partw duiſo er
i. aſſignat petitoꝛ in
Jue tota res v ALpr. fundo ꝓ inchuiſo
euincat᷑: ſiue ꝑs hʒ regreſ pena⸗ ABda bar
ſuʒ emptoꝛ ĩ veditoꝛẽ ſel no ſtp oumſo.

cũ ꝑs euĩcit᷑: ſiqdeʒ ꝓ ĩdimſo euĩcca .
tur: regreſſuʒ hʒ qntitate enicte Aoꝛto. ſeme.

ptis. qõ ſi certꝰlocꝰſt it euictꝰnõ pĩ⸗ 2 K. incipit p boᷣ
diuiſo poꝛtio fũdi:ſ̊ hinc ꝓ bõitate lstent⸗ Arr
loci erit rgreſſus. qͥd em̃ ſi qo fuit ĩ in eg e xent
agro pcioſiſſimũ hoc euictũ eſt:aut piore non trachta
quod fuit in agro viliſſimuʒ exti⸗ xt S. ac. empt. ſi
. — —. e bᷣuũ mihꝛ. S.ſi.no⸗
mabitur loci qualitas.⁊ ſic erit re ia ergo ratem me
greſſus. p Aul?. lnoralolo in actöne
V 1ar rtrytton F. ex ſtipulatu ⁊ exi⸗
J)Y dupla non pmitteret: 1 eo ptoch valur ex enn
nomine ageret᷑ dupli codem⸗ dna haberi: r ſ
“ S, eſt cõtra. j. e. l. ex
nandus eſt reus. 1 „ em. muille. S. fi. vbi dicit
ratõem non habẽ⸗

dam in actõe ex ſtipulatu. So. bonit atis que temꝑe venchtõnis erat
2 in actõe ex Enoulaen habetur ratio:vt hic.et.j.e.l.bomitans.⁊ S.
ti.j.l.penłt.S.ſfi
one ex empto.non auteʒ in actõe ex ſtipulatu:vt in.l.contraria.vt.j.
e.l.vendiioꝛ homĩs.⁊.l.ſi cum venditoꝛ.S.fi.⁊ S.v aci.emp.titius.
mi ſpecialuer ꝓ ſequenti incremento fuerit ꝓmſſum.vt.j. e.l.ſ etſi
quid.in pꝛin. AUltimo nota ꝙ rerum ałs vmuerſuas are:de quibus
dic vt. J. e.l.ferui.ałs coꝛpoꝝ:vt wmus ⁊ grex.⁊ tũc ex empto nõ x
vnpla ſiugulari re euicta. vt.j.e.l.naue.a ſic etiam.j.de vſuca.enum
qui.ałs vno ſpiritu:vt hic. Item eumcit᷑ aut pſonalis aut realis ſer
iitus.de pᷣma dic vt.j.e.l.ſ̊ ſi qmid.S.j.qꝛ ꝑs rei eſt.vt.j.ce le.ij.cũ
filius. S. omes.in alijs ᷣmi.dic vt.j.e.qð ad vᷣui. in coꝛꝑali ſingu⸗
lari dic vt. J. e.l.antepłt.S.fi. ”
1 Exnmabit. dicunt quidam in aciõe ex ſtipulatu nõ fieri extumati⸗
onem: ſed ꝓ quãtitate enicte parus.vt.j.eo.ex mille.ſzy hic in actione
exempto dicit.qð no placet. ĩmo etiam in actione ex ſtipulatu in hũc
modu.emiſni fundum ꝓ.x.qui valʒ.xv.⁊ ſic tercia parte minus ꝙᷓ; va
leret:pone tm̃ euictuʒ qð eſt tercia q̃ mm valet ſex.quatuoꝛ ergo intel⸗

liguur emiſſe:⁊ ſic in quatuoꝛ agit ex ſtipulatu ſi fuit pnmiſſum. Jdẽ

ſi valebat tria.q;ꝛ maioꝛ eſt illa tercia.nam duo veniũt in actõe ex ſti
pulatu. ſed in actõe exempto ⁊ poſterius augmentum: miſi ſit qð im⸗
putetur ei. vt S. e act. empi.quodq;. circa pu. Sed quid ſi plus pre⸗
cioſius erat ꝙᷓ expedit? K.qꝛ ſibi nõ poteſt ↄſuli contra vendicantẽ:
conſulam venduoreʒ cum in actõe exempto veniãt omnia ↄmoda.
vt. . e.l.venduoꝛ exnmabi.ↄcludit ergo eſti.⁊c.
k ( vupla. no pmitterer. qo fieri vebet in pcioſis rebus. vt, .
x. , empton. J. q autem. vel als vbi couemt,
a Algeretur, vt caueatur, Fccur, SHS

ſed bonitatus cõtingenus poſt habet᷑ ratio in acti-

4242
&α

b Dupli. 1. e dupla cauest. vt ar. S. c indi.l. in omiby. vel m yr.
in ipm duplũ. in pendẽri tñ eſt actio vr fic vemũ opetat ſi emmncat. vt
5J. ad.l. aqui. l. in lege aquik. .l. ſi veleiu. ß in hoc Yltumo pt oci 5.
quia venditoꝛ ſtatim eſt obligatus actoe ex empto ad cantõeʒ pdictaʒ⸗
vt S. t.j. q ſi nolit.S.qꝛ aſſidua.vñ pier comumaciã ſtaum eſt exi⸗

gendus. vt arg. J.
Regae ao⸗ nef Vm in vẽditiõe ſui peculiũ
gad ouplum qnti ſemꝑ exceptũ eẽ intelligit is
emptu eſt: nõ qnn hõ ex peculio ſũmaʒ q̃ndã ſecũ ab⸗
res ẽ.vt.j.e.l.cuʒ J H —
ſunds. in fra. l. n ſtulerat: ſi ppt hãc cãm furti cũ em
fundo vendiuo rra ptoꝛe actũ ſit: nõ reuertet᷑ emptoꝛ
a na vreſ.⸗ in ad vẽditoꝛẽ ex ſtipulatõe duple.qꝛ
plus. Sʒ re encta furtis noxijſq; ſolutũ eſſe pᷣſtari de
boſtea n ee. bet veditõs tpe. bic aũt actio po⸗
Der. an. ſtea eẽ beri. . n Apianꝰ.
locuz. S. odenatio⸗ Uud qrit᷑: an is qͥ macipiuʒ
Anmtnter vii⸗ vẽdidit vebeat fideiuſſoꝛem
vr.l. ſi wnate . i· ob euictõeʒ dare quẽ vulgo aucto-
ſimpluz cauet. ſed reʒ ſecũdũ vocant. ⁊ eſt relatuʒ nõ
ibi ideo.qꝛ 3 volũ „ e —☛
tatez eius einꝰ ſne cebere: niſi h noĩati eſt actũ. Di
rar res remabar ipuberis noĩe tutoꝛ vẽdideru eui⸗
penes boſ oies, cctoe ſecuta: papini. aitli. iij.rñ. oa
plum cauet eſit bi ri in eũ cuiꝰ tutela geſta ſit vtilem
