.j. de ↄdi. inſti.l.ij.S.ſi vo ptem.
n RKeſpondiſſe. vt a. . de ver. obli. titia. S. idem. Rñ. ⁊ iſti. de in⸗
uti. ſtipu. S. pꝛeterea.
o Yllud. ex teſtamento. vt ſciaʒ valeant legata vel non. vt.C.de fi⸗
deicomu.l.eã quã.Accur. =”
p Subiectos. quod poteſt intereſſe.quia ſi ſubſtituo filio meo pu⸗
pillariter: omnes qui mihbi heredes erunt tm illi ex hac ſubſtirunone
admittuntur: qm ſuo nomine:non per ſeruos vel filios ſunt heredes
vt inſtitu. de pupilla.ſubſti. S. ſt ubſtituitur. ⁊..e vul.ſubſti.qui li⸗
benis. Shec autem verba. æ. j. ve verbo.ſigni. ſciendum. Item petua
bo. poſſeſ.contra ta.ſola illa legata valent:que directo ſunt liberis re

piudicet ſibi: aut dicẽdo ſe heredẽe

licta: uon que per medium: puta eoꝛuʒ ſeruo. vt. . leg. pꝛe.l. ij.
S. hoc ſolum autem. Jtem legatario ſuam rem vel quod ſibi debeo
legare non poſſum: ſed eius ſeruo ſic. vt. j. lega.ij. debitoꝛ. . fi.
Item diſſert adhuc inter hec: vt. J. ad trebel.l.ſi pꝛom.in pᷣn.⁊.j.
de ↄdi.⁊ vemon.qͥ heredi. S. cũ hereditas. R—

. Si de pecu⸗
— äee; ſir rij Arr: dſiqg ea re io. agitur. naʒ et
etſi cũ eo actu ſit qͥ mdit: vñs eara co moꝛtuomir
tione liberat᷑. u Api. annum tenetmr.
J ſine infrogatõe qͥs rñũde⸗ e Csco de.
rit ſe heredẽ: ꝓ interrogato in pnn. Ac.
habet. Interrogatũ non ſolůa 1 Hnali
pᷣtoꝛe accipe ebemꝰ ꝛß T ab aduer 1 mz pa
ſario. Sed ſi ſᷣuꝰinterroget᷑:nulla te. vt. ſ.e. qui ſer
ent infrogatio: nõ magis ꝙᷓ ſi ſer uum Ffi han
2 . pꝛo ſua parte ca
uus introgek. Aliusꝙ alio non uẽdo lbat: H.
xbet rñdere cogi an heres ſit. de ſe ſic. vt S. ommi
õä ‚Ddin. ſi quis pu⸗
em̃ dz qs in indicio introgari: hoc tans. 5. ſi dam.
eſt cñ ipſe ueniat. c Eſus. ¶ Rae. dol/
I vfenſoꝛ in iudicio introæ miluarn b erte⸗
gatus an is quez efendit he cũdo vecreto: vel
res vel quota ex parte ſit:falſo re⸗ pobentrereuſt⸗
ſponderit:ipſe quideʒ efenſoꝛ ad⸗ giazʒ. vt. ſ. W o⸗
uerſario tenebit. ipſi aũt quem æ⸗ n ack ſin-
fendit nullũ facit pᷣiudiciũ. veram rd e aur.
reſpöcde

re.puta agit titð me:qro ab eo ſi mmoꝛ ſu.quia ſine curatore no⸗
lo ei rñdẽ ſi mĩoꝛ ſu: a ſic rñdeat ſe maioꝛeʒ. piuchcat ſibi et᷑ ſi mioꝛ
eſt:nin reſtituat᷑.qð poteſt.vt.j.de oↄfel.l. certũ.S. plt. mſi wloſe fe⸗

cerit. fic non. vt S. e mino.l. ſi ex cauſa. S. nuc videndu. m. l. mi ·

noꝛ.xxv.an.ex aſpeciu. Accur.
u vær parte. aliqua cort.
x Contra ſe. non pꝛo ſe. vt. C. e ꝓbat᷑.l.exemplo.⁊ in qut.de in
reiuran. a mo. S. j. collat᷑.v. miſi ex conſequẽna. vt..e.ſi filius.S.
j. ⁊ hoc niſi peniteat:quod quadoq; põt. vt. J. e. S.fi.
y DQui ex quadrante. inſtituta. 1. inſtituẽda. vt nõ. S. e. l.ſ.
3 Aendacij. eſt antem mendacuũ ſalſa ſigmſicatio vocis cũ inten
tione fallendi: m agngg.
a Inlſolidũ.i.tanqᷓ ſolus: vel tanqꝙ; inſolidũ ſit beres.
b Interdu. ex incerta. puta ex reliqdſau.
c Inſtitutus. ⁊ alioꝝ partes ignoꝛꝛtt. MM
dD Qui tacuit.dic hunc.S.intellig tribus modis.vt.j. ſi filius.
e Inſtituta.i.iſtituenda. aʒo.vel per libellum: non per conteſta⸗
tionem. Accur. òôMſ =WUMUD
fMegauerit.cum eſſet in aliqua parte.

g Eõneniat᷑miſi ante lit. conteſt. ꝓ pena velit fateri. vt ö. de no ⸗

hb Si negaſſet. mi ſi ſit ſilius in poteſtate teſtatoꝛis: qui poſt moꝛ⸗

tem eius abſtiniit. vt.j. ſi filius: ſcom quoſdam. ſed cerie idem eſt
in eo.quis ſi negat ſe heredem:veruʒ fatetur. quis abſtinnit. a ideo

non patietur penaʒ. hic ergo erat ſcõm hoc ex aliqua parte heres.
nam ſi unſolidum vel in nihilum: nulla eſſet pnaeen.

.i Comtemnere. in pꝛimo caſu cum non reſpõdet. vnde pilatus ad
chriſtum. mihi non loqueris: nonne ſeis quia poteſtateʒ ⁊c. ſed ipᷣe

non vt contemneret: ſed vt miraretur: pilatus fecit. In ſecũdo ca /
ſu quando eſt men dax: videt᷑ ecipere:qð eſt pumendu. vt S. xe his

qui no. infa.I. debuit.

nod autem. non reſpon. ine mebet eſſe quoddam grecum: eu

ius expoſitionem ponit ſtatim:id eſt pꝛo ſe poſcit:ſeilicet reſponſio/

nem. nam cum queritur ab eoipſo: non reſpon. ſed querit de alio

uodam. Accur.
ISi mterrogatus. humana eſt. appellatõe em partis dimidia co⸗

tinetur. vt. j. de v. ſig. nomen fi. S. poꝛionis. o0.

m Mihul iſtud nibil no eſt per omnia mhil. q dic vi.j. ad.lem
li. repe.l.ſacrilegij.S.ſi. 1.

n DBbſcure. puta greca lingua: vel alia extranea q non mtelligat

ibi. Et ſic nõ.qð ex hoc omes fere wctoꝛes dicunt non eſſe admutẽ?
dam emus rñ ſioneʒ poſt lit. ↄteſt. quu dicit ſe dubitare. ſed iu die õ: vt

diximus 3. e. l. qui interrogat᷑. Accur.

ii

ml t id

linnne
lein giſin
ues ſge
ii, il
nuuis umte
K N. .
4 ti Lebere⸗
linit mifſe⸗
ttin . tt
uin inen
nii luon.
ifro behse
leun ajllhe

le
r l

äin. eindtt

len
Aäj Me
ſgin iptäteh
ieK. O.

n n

nl. Dänticat

ftüene
iete M fnrt

faſni⸗
ſſin Ect.

ſiſt. ie
intf ſſte
iine Wenöͤct

Mumn gee
Nan peſebere

in. Kapteh

AMnt Mebit.
if b

ſeingtenr ſiai
ſaſigig Waſe

näſftüſne i ,
enſitz nde

enrtf Mt
RTTE Nhſer⸗

WE

wimla ur
cſiſer
wolt.dſe d
Ks. 1
Mointro⸗ ie
Mndtbe
ſrilore⸗ en
Ninini en
itgnen
õ

dünnnit n
e ſennctzumab
. ſa Al aiſ
alia ü mt

. 4
NLEpilei

Hai r cNnnin n

Nlun ii
enco.
.
H. NN ldlmmuf

attkneteſnns⸗
r cön bortz iu
mnulu eſet

õ

urrttmr gil i
aii /

o Ex canſa. re
ſpõderii.ſ. ſe he⸗

redẽ.aʒ. credens

hoc qꝛ filiꝰ.
pꝓ Alis. pꝛima
cĩ fuit eqᷣtas.vt
5. de publicia. l.
fi. Secũda ẽ qͥa
q̃ e nono cõtin

gũut ⁊c. vt H. qo

notãdũ.vt S.ðᷣ
ꝓcu.filiꝰ.S.fi.⁊

,l. ſe. ⁊ trãſac.

l.nõ ẽ. ⁊ inſti. de
here.qli.⁊ dif. S.
ſciendũ.⁊.j.qñ
ac. ve pe. ẽ an. l.
qſuu.⁊.j.æ in⸗
il Hahebaein
pn. 7 S. qui ſati
Sr. ros.ſ ab ar⸗
bitro. et S. i⸗
offi. teſ. l· mr.et
.jJ. ve hẽ. iſti. l.
fi.⁊ ð ↄdi.ĩde.l.
ij. 1.]. ð peis.l.
diu frẽs. 1. J. ð
q̃ſti.l.j.S. ſi qͥs
Vltro. 1. C. ð iu

reiur.l. fi. 2. C.
ſi ex fal. iſtru. l.

V teſta. t. l. pr. ⁊

7.. ð excepi. rei

ex. ð of. iuch.
ele. c. ĩſinnãte.
Labule. in
bo exhẽd ar vel
aliꝰ iſtitutꝰerat.
r Scripka. i.
Api ſcriptᷣaʒ.
1OQu mterro
gatꝰ rñderit.pecu
lium eẽ penes ſe
vᷣł ſe hr̃e ĩ ptate
Fᷣuũ ſᷣm alm. ſ.
qñ noxałr. h hic
caſus ñ ẽ hic.vł᷑
dic ſe teneri mi⸗
hi ad. x. ex mu⸗/
tuo.Accur.
4Obligat?. ſcʒ
eiꝰ filij vł vui ꝓ
q ⁊c.vt S.e.ſi de

ſẽſoꝛ. S. fi. 2 ideʒ

ſi maleſiciũ ſu a
ſerno ↄmiſſuʒz ⁊
ex eo noxałr cõ/⸗
uemat᷑.vł ſi vis
dicas ꝓ q̊.ſ. ctu
Sʒ certe imo ꝓ
condẽnato nõ ꝓ
obligato tm̃ debʒ
hꝛi. vt. . ð ofeſ.
l. certũ. i pn. qᷓ ẽ
. So. q̊ ad ꝓba

— —

tõeʒ ẽ p ↄdẽnato:ũ

—,k " 2 sl

itaq; eẽ celſi ſnĩaʒ dubiũñẽ. An ̊
n videat᷑ vefeẽdere ſi ñ rñderit vidẽ

⁰ .

dũ eſt.qð vtiq; ↄſeq̃ns erit dicere:
qꝛ n plene vᷣfẽdit. Quiĩtrogat⸗
hrdeʒ ſe rñderit:nec adiecerit ex q̃
pte:ex aſſe rndiſſe dicẽdũ ẽ.niſi foꝛ
te ita interrogetur: an ex dimidia

pte beres ſit: ⁊ rñderit heres ſum.
hic eĩ magis eũ puto ad introgatũ

*

rũdiſſe. Illud qrit᷑: an qͥs cogat᷑
rñdere vtꝝ ex teſtam̃to heres ſit:et

vrꝑ ſuo noĩe ei q̃ſita ſit hereditas:
an ꝑ eos qͥs ſuo iuri ſbiectos hʒ:ł᷑ 5

eũ cui heres extitit. Sũmatim igẽ
ptoꝛ coſſcere vebebit: cuʒ qrat᷑ an
qs rũdere vebeat:qͥ iure heres ſit:
vt ſi valde infeſſe ↄpierit:plemꝰre
ſpõdere iubeat.q̃ obtĩere ebẽt:nõ
ſolũ ĩ hr̃dibo: ſ̊ et᷑ ĩ honoꝛarijs ſuc
ceſſoꝛibo. Beniq; iulia. ſcri. eum q;
cui hrditas ẽ reſtituta:vebere ĩ iu⸗

re introgatũ rñdere an hr̃ditas ſit

ei reſtituta. Si de peculio agat̃:
nõ opoꝛtere rñderi a pꝛe vłdñno:an
ĩ ptate hẽat filiũ łſᷣun.qꝛ h̊ ſolũ q̃⸗
rit᷑:an peculiũ apð eũ cũ qͥ agit᷑:ẽ.
On alienũ ẽ eũ aqͥ p Auk.
dDaãn ĩfecti ſtipłari veliꝰintro⸗
gare ĩ iur:an edes eiꝰ ł locꝰſit ex
danũ tĩeat᷑:⁊ ꝓ q ꝑte:vt ſi negʒ ſuũ
pdiũ eẽ ne caueat dãm ĩfecti aut ce
dere. aut ſi reſiſtẽdũ puiauerit:q̃ſi

lo vᷣſat? r̃dereↄ pellat᷑. u AZpi.

E etate qᷓ; introgatꝰ interdũ
rüudgdere ebebit. Di qs cũ
heres nõ eſſet introgatꝰ rñderit ex
pte ſe heredẽ eſſe:ſic ↄuenit᷑ atq; ſi
ex ea pte heres eẽt. fides eniʒ ei ſe
habebit. Qui ex q̃drante heres
vl oino cũ heres ñ eẽt rñderit ſe he
redẽ ex aſſe:ĩ aſſe ĩſtituta actõe ↄue
mẽ. Si cũ eẽt qᷣs ex ſemiſſe heres
dixerit ſe ex qdrate: mendacij hãc
pẽaʒ feret:qð ĩſolidũ ↄuẽit᷑.ñ debu
it eĩ mẽtiꝛi dũ ſe mĩoꝛis põtõis hr̃⸗

deʒ aſſeuerabat. Int di tñ iuſta

rõe põt opiari ſe eẽ hr̃deʒ ex mĩoꝛe

ꝑte. qd eĩ ſi neſcit ſibi ꝑtẽ accrenii

q ad hoc vt ſnia ñ vet. vt dirimꝰs. ad.l. aql.l. p⸗

ide.⁊ ſm hoc cõfeſſus fuit ſe ebẽ. ß tũc nõ vꝛder facẽ qð nõ.vł᷑ dic
qð ↄfeſſus fuit ſe habere peculiũ.

ui S ſi a ptoꝛt. nihil facit. ad mirogatõeʒ: ĩ admittẽda rñſione

bñ facit. alioqͥn j. vt.j. e.l.fi. F. e. l. j. S. ft.
x Erroꝛe.videns ſᷣmũ teſtamẽtũ in q̊ aliꝰeſt inſtitut:nõ vltimũ
in q ipep pie eſt inſtitutꝰ. ita nec fuit leuis cupp.·
y Venia dignꝰ. ad rõeʒ: nõ ad caſuʒ. j. de cvn.l.qͥdaʒ. So. ibi ſ̃

crabat, alłs em dõanio nõ valęt qꝗᷓ ibr dꝛ vale, vt, C., de vna. l. nec

*

.
6

ſus ſe
go e

veg üer,

ſetk ex ĩcerta ꝑte fun ĩſtitutꝰ:cur ei

rñſũ noceat. Qui tacuit apð pᷣto
rẽ:i ea cãẽ vt ĩſtituta actõe ĩſolidũ
ↄueĩat᷑:q̃ſi negauerit ſe hr̃dẽ eẽ.nã
qͥ oĩno ñ rñdit: q̃ſ ↄtũax ẽ. cõtuma

cie aũt pẽaʒ hãc ferre dʒ vr ĩſolidũ

ↄueĩat᷑.quẽadmodũ ſi negaſſet:qꝛ
Ptoꝛe atenere v?. Qõ at᷑ ait pᷣtoꝛ

rũt vt oĩno ñ rndiffe videat᷑:⁊ q ad

iĩfrogatũ ñ rñderit:id Ep ſe poſcit.

Si ĩtrogatꝰqͥs an ex aſſe hrs eẽt
rñderit ſe ex ꝑte.ſi ex dimidia eſſʒ:
nihil ei nocere põt:q̃ ſia hũanaẽ.
Mihil inteſt neget qͥs an taceat
introgatꝰ:an obſcure rñdeat:vtĩ⸗
certũ dimittat infrogatoꝛẽ. Ex

cã ſuccurri ei qͥ ĩterꝛogatꝰrñdit nõ

dubitamꝰ. nã etſi qͥ; introgatꝰ an
pri heres eẽt:rñderit ſe hr̃dẽ eſſe:

mox ꝓlato teſtam̃to ĩuẽtꝰſit exheꝛe

datꝰ: eqͥſſimũ ẽ ſuccurri ei. ⁊ ita cel
rnib. Id qᷣdẽ ⁊ alia rõe ↄtigit.
a on erauũ 5 012

C
90polteg

mote poſtes pꝛolale ſũt.cur noceat
eiqrũderit: qð ipñtiaꝑ videbat᷑.
Idẽ dico etſi ꝗs hr̃dẽ ſe rñderir:⁊⸗
mox falſuʒ vł iofficioſũ:ł irritũ te
ſtamtũ fuerit ꝓnũciatũ.ñ eĩ ĩpꝛobe
rñdit:ſᷣ ſcripta ductꝰ**9.. Quiĩtro
rogatꝰrñderit:ſic tenet᷑ q̃ſi ex jctu
obligat?ꝰ ꝓ q pulſabat᷑ dũ ab aduer
ſario infrogat᷑.Sʒ ſi a pᷣtoꝛe fuerit
ĩterrogatꝰ nihil facit pᷣtoꝛis aucto
ritas:h̊ ipſiꝰrũſuʒ ſiue mendaciũ.
Aui iuſto erroꝛe ductꝰ negaue
rit ſe hr̃dẽ: veĩa dignꝰẽ. Sʒ aſi qͥs
ſine wlo ma.culpa tñ rñderit:dðʒ
erit abſolui eũ ðᷣbere: niſi wlo cul
pa ꝓxĩa ſit. Celſꝰſcri.licere rñſi
peĩtere:ſi nlła captio ex eiꝰpnia ſit
actõis:qð viſſimũ mihi vꝛ. maxĩe
ſi qs pꝰea pleiꝰĩſtructꝰ:qͥd faciatĩ⸗
ſtrumtis vł ephiſtoł amicoꝝ iuris
ſui edoctꝰ. p Aul?.
J filius qͥ abſtinuit ſea prna

hereditate in iure ĩterrogatꝰ

raſſe? vtiq; ᷣm Jo. puia rñdit aliqd T ita eẽ. pbat

IEI8
ccultate tabule re/

ignoꝛaus. Accur.
3 Zulpa. vtputa
ſi fuit ĩſtitutꝰ coꝛaz
iribo ieſtibo. ⁊ iõ ſe
heredẽ credebat. ſᷣ
hec videt᷑ lata cum
ſit erroꝛ iuris. vt
colligit᷑. C. legi.
7 conſti. l. leges ſa

cre. 7. 7. de v. ſig.
l. late q̃re dic qd e/

oĩno i rñdiſſe:poſteriã es ſic accepe rat teſtis vnꝰp̃uꝰ:

7 erat teſtamiũ nũ

ß

*

rrer

cupatiun. ? pupil-

lus cũ credebatur
acultꝰvb liber. et
PHm boc dixit ſe he
redem. 2 ſic mutat
caſuz. vel dic nega⸗
uit vt 7 S. qꝛ puta
uit teſtatoꝛẽ furio⸗
ſum. Ac.
93 Bolo. pria.
vVt qꝛ fuit lata a fa
tua.credidit eĩ ſoꝛ⸗
te ſe recie inſtitutũ
ab eo qᷣ ſuroꝛe ceti
nebat. Ac.
b LCelſus ſcrib.
Actoꝛis. vt ar. j. de
euic.l. fundũ cuiꝰ.
S. fi. ⁊ da exẽplũ q
nulla fit captio a⸗
ctoria. veluti ſi a
poſſeſſoꝛe nodum
ſit vſucapio ĩpleta
vVt S. ce dolo. l. pe⸗
nul. Itẽ ſi pᷣus di⸗
xit ſe ñ eẽ heredẽ.
nüc at᷑ ſe hedẽ diẽ.
ſic ̊ ñ ẽ actoꝛis ca
ptio.i.damnũ tũc

qñcũq; penuet: vr

hic. Di vo ẽ captõ
tuc añ lit. ↄteſ. pe⸗
miet idiſtiucte: vt
B. 2 S. ce rei vẽ. l.

18 q. 7. l. nam ſi.

l.ſinat᷑.⁊ S. ð no⸗
xa. electio.S. neq;-
poſt litẽ at n. vt ei
dẽ legibꝛ. Sʒ a añ
lilẽ ñ lʒ pemtẽ:vtr
qñ a certa ꝑſona p
boſueꝛat penitẽ: vt
pdicta.l.ſinat᷑.vel

qñ alꝰ oplenit vſun

capioeʒ. vt S.
lo. l. płt. IJiẽ pꝰlit.
ↄteſ.ñ.niſi iuſtꝰin
teruenerit error.
vt Z.ꝓx. S.vł niſi
acioꝛis ſcia.vt.j.
e ac.ẽp.l.j.ĩ fi.et

3. 3 pe. here. qᷣ ſe li

ti. vbi et᷑ pꝰlii.ↄte.

peitet. Sʒ nöne qᷓ
vult penitẽ pꝰ li.
ↄteſt. ꝓbabit ſe er⸗

ĩſtrum̃ta vł ꝑ te

ſtes qð res alui ſe hʒ.vt h: ſuffic.ſ añ ñ ꝓpi vbũ maxie.Sʒ nõne ſep
igraſſe vi erraſſe pᷣſumi᷑.vt.C.qͥ mili.n poſ.ſuꝑ vᷣuis.pjn. FK. hn-
ꝛ2 ſus ꝓpᷣa afeſſio.⁊ ſic ſuũ faciũ ʒ eũ facit:⁊ g̊ eũ pᷣſumit.vt S.e.l.j.
j.ibi aũt factũ ſin recte potat Kaſte q militi acqrebat. ſ̊ hoc ꝓba⸗

to ſi acioꝛ replicet.tu ſciebas alit᷑ ꝙᷓ rñderis.⁊ iõ ſuuari nõ ebes. RK.

hoc ꝓbabit ipſe cũ penitẽs ꝓbauit ſe erraſſe.Accur.

¶ ſfili. geſſiſſe vicer. Sed quõ qui ſemel abſtinuit erit ãmo⸗
L. mereg we K.ez repu. here. l.ſicut, que eſt ↄotra. So, hic nõ

4 vaoun „ I A.
6

6 4

eſt heres. habet
ꝓ berede ĩ ſui pᷣiu
diciũ quo ad inter
rogãtẽ.ñ q̊ ad ali⸗
os. vt. I. e.l. ſi. q ẽ
ſimilit 3. M.
a Succurrẽduʒ
F. peqꝛ ñ vbuit h̊ ſi
lus qͥ abſimuerat
ex delicto obligari
hẽditati. ſecꝰſi nõ
abſtiuerit: lʒ ñ adi
eru. nã tẽſecꝰ. vt
j. de acqᷣ. here. ſi
Buũ qᷣs.i fi. hic at̃
Elictu ẽ.ſ.ↄiuma
cia ſi taceat ⁊ ñ re⸗
ſpõdeat ꝑ cõtuma
ciã. vt 8. e. etate
S. qᷓ tacun. Eſt et
alia rõ. qꝛ ꝓ eo hu⸗
bet᷑ acſi negaret.
vt dicto. S. q racu⸗
u. ͦ tũc veritatẽ ſa
teret᷑ quo ad ↄmo⸗
dũu.qꝛ abſtmuu vt
ſtatum ſubijcit. qa
ac.non & patit᷑ pe⸗
nã. Si aut ẽ ex ali
q̃ ꝑte heres is qͥẽ
iterrogatꝰ⁊ iacuit
tenet᷑ iſolidũ. vt di
cto. S. qͥ iacuu.vel
dic ſpãle ĩ filio. qa
cuʒ pᷣtous bñſicio
ſu exẽptſemel. vt
iſti. here. q̃li.et
dif. F. ſui. noluit P
toꝛ ueꝑꝝ eũ aſtrige⸗
re. ⁊ hoc ẽ qð ſbij⸗
cit: qꝛ ac. qð at᷑ dꝛ
S. v eta. S. qͥ tacu⸗
it.q̃ſi negauit ⁊c.
ſubaudt ſe heredẽ.
cu eẽt ꝓ ꝑie ſaltim
heres: vi dixi. Si
vo heres ñ ſu. ⁊ di
cit ſe nõ eẽ:ñ paut
penã. ſecꝰſi taceat:
m aʒ . ⁊ ſic duob⸗
modis itelligit.S.
qᷣ tacuit. el icio
ibi tacẽs heꝛes eſſe
poiat: no adine⸗
rat:hic ñ potat.qa
repudiaueꝛat. ſic
ſũt tres ſolutões ?
tres intellectꝰdicti
S. qᷓ tacuit.
b Exceptõibo. ʒ
eos. ſ.veros here⸗
des. AKMKc.
cConuenit᷑. a eſt

rõ.q; cũ inirogãs

habeat inirogatuʒ
loco heꝛedis ꝓ ſe:g̊

cũ ipo qͥ amiſit.

recipe põt.

rñderit ſe heredẽ eẽ:tenebit.nã ita

rñdẽdo p hrde geſſiſſe vi. Sinaũt
filiꝰqͥ abſtinuit ſe: introgatꝰ tacue
rit:ſuccurrẽdũ ẽ ei.qꝛ hũc qͥ abſti

nuit pᷣtoꝛ ñ bʒ hr̃dis loco. Exce

ptõibo ꝗᷓ inſtitutis ĩ iudicio ̊ reos

actiõibo opponunt᷑:et᷑ is vti pf: qͥ ex
ſua rñſiõe ↄuemit᷑:veluti pactiↄuẽ
ti: rei iudicate ⁊ ceteris. i Vẽ.
Onfeſſiõibo falſ rñdẽtes ita
obligant: ſi eiꝰ noĩe ð qͥ qs ĩ-

terrogatꝰlit cuʒ alid ſit actio.qa q

cũ alio actio eẽt: ſi vns eẽt ĩ noſmet
ipos ↄfeſſiõe nĩa oferimꝰ. Etſi eũ

q in ptãte pꝛis eẽt rndiſſeʒ filiũ eſſe

meũ. ita me obligari:ſi etas eiꝰ pa
teret᷑ vt filiꝰmeꝰeſſe poſſit. qꝛ falſe
ofeſſiões nãlibo ↄueire ebẽt. ꝓpt

ꝗ fiat vt pꝛiſſa. noĩe rñdẽdo ñ obli

ger. Eu q pr̃emfa.ſuũ introga
tus eẽ rñdit uũ:ñ teneri noxali a⸗
ctõe.ac nec ſi bo.fi.lih hõ mihi ſer
niat: mecũ noxali iudicio agi pt.et
ſi actũ fuerit:manebit ĩtegra actio

J is cuiꝰnoĩe noxale iudiciũ
aæcceptũ ẽ:manẽte iudicio li⸗
ber iudicatꝰ ẽ: reus abſolui dʒ.nec
qͥcꝙᷓ introgatio ĩ iure facta ꝓderit.
q; eiꝰ ꝑſone cuiꝰnoĩe qͥs cũ alio a⸗
ciõeʒ hʒ.obligatõeʒ traſferre põt ĩ
eũ qͥ ĩ iure ſuũ eẽ ↄfitet᷑:velut alie⸗
nũ bᷣuũ ſuũ eẽ ↄfitẽdo. libi at hoĩs
noĩe qꝛ cũ alio actioñ ẽ: nec pꝑ int⸗
rogatõeʒ qͥdẽ aut ↄfeſſiõeʒ enſferri
potit.qͥ caſu eueĩet vt ñ recte hoĩs
libi noĩe actũ ſit cũ eo qͥ feſſus eſt.
In totũ at ↄfeſſiões ita rate ſt: ſi
id q in ↄfeſſiõe veniet: ius ⁊ nat᷑a
. p ODmpon.
aßñ aditã hrditatẽ ſᷣuũ he⸗
reditariũ meũ eẽ rñdeo:tene
oꝛ.qꝛ dñi loco habet᷑ heredi⸗
tas. Moꝛtuo pᷣuo quẽ qͥs ĩ iure ĩ⸗
terrogatꝰſuũ eẽ ↄfeſſus ſit:ñ tenet᷑
is qͥ rrdit.quẽadmodũ ſi ꝓpꝛiꝰ eiꝰ

13 ſe dz hre ne ſibipſi ſit rv: et ſic repellat᷑. vt. . qñ ap. ſit.l. ij. Et

ſic nõ. ꝙ

ↄfeſſio mea
d c DHnſeſſiõibo. r
e Coöferimꝰ.

etiã mihi ꝓdeſt hic ꝑ q̃ndã ↄſeqntii.
ñdẽtes. puia ſuũ alienũ ſuñ eẽ.vt.j.e.qͥ puũ.
aliꝰtñ remãet obligatꝰniſi ſoluã.⁊ tũc etiaʒ di⸗

ſtinguit. vt. J. e. qͥ ſerunũ. Accuxr.
f Eõuenire. vt 1 S. ad. I. 1. ĩde neraci.S.fi.⁊.l.ſe.⁊.j.l.ꝓxi.ĩ fi.

g Rñqdendo. ſ. eſſe filmũ meu qui ſui iuris eſt.
h Euz q pr̃em. 1. eũ qᷓ vere liber erat: vt liber ſiabat.
i Agi pr. vt 1 8. de nox. I. płt. in pn. 2. l.noxali.⁊.J.l.ꝓxi.
k 1 JYis. ebet. vi 1 8. de noxa. l. płti. Ac.
1 Tranſſterre.impꝛopꝛie ponit᷑ tranſferre.nec enim ꝑ confeſ
ſionem liberat qin tenebat: niſ ſoluat. vl /e/qui ſerun.pomt᷑ q̊p cõ

1Abole.

fuiſſz: poſt moꝛtẽ epnõ teneret.

J fuꝰ ab hoſtibo v LTpia.

captſit: de qͥ qͥs ĩ iure intro⸗
gatꝰ rñderit ĩ ſua ptãte eẽ: ꝙᷓuis iu
ra poſtliminij poſſint iteꝝ reficere
nos.attñ nõ puto locũ eẽ noxali a⸗
ctõi. qꝛ ñ ẽ ĩ nra ptate. Quãꝙ; at᷑
placʒ ei eũ teneriqͥ a ienũ ſᷣuũ ↄfeſ
ſus eẽt ſuũ eſſe.tñ rectiſſime placet
eũ emũ teneriqͥ uũ potuit hr̃e.
ceteꝝ ſi dñiuʒ qrere nõ potuit non
teneri. 1Bez.
J ſuꝰnõ ſit vniꝰ:ſ̊ pluriũ.⁊
oẽs mẽtiti ſrt᷑ eũ ĩ ſua ptãte ñ
eẽ. vł qͥdã ex illis:aut wlo fecer̃t qᷣ
minꝰ ſir ĩ ptãte:vnuſqͥſq; eoꝝ tene⸗
bit᷑ inſolidũ:quẽadmodũ tenerent᷑
ſi hrent ĩ ptãte. IJs vo qͥ nihil wolo

fecerit minꝰĩ ptãte hr̃et.ł ñ nega

uit: nõ tenebit. 1Blia.
Vli ex pꝑte dimidia heres erat
cũ vł abſentẽ coheredẽ ſuũ de
fẽdere vult:vt ſatiſdatõis onꝰ euita
re poſſit:rñdit ſe ſoluʒ heredẽ eẽ:⁊
adenatꝰẽ. qrebat actoꝛ: cũ ipſe ſol⸗
uẽdo ñ eẽt: an reciſſo ſupꝑioꝛe iudi⸗
cio:in eũ qͥ reuera heres erat actio
dari deberet. Pꝛoculꝰ rñdit. reſciſ⸗
ſo iudicio poſſe agi.id ; verũ eſt.
J filiꝰ cũ pꝛe ſuo p Apim.
ageret: taceat introgatꝰ. oĩa

pinde obpᷣuãda erũt acſi nõ eẽt in⸗

terrogat. g Aius.
En vᷣuũ alienũ rñderit ſuuʒ
eſſe:ſi noxali iudicio ↄuẽtus

ſit dũm libat. Alit᷑ atq; ſi is qᷣ cõfeſ

ſus ſit ſe occidiſſe puũ quẽ aliꝰoc⸗
cidit:ł ſi qͥs rñderit ſe heredẽ.naʒ
his duobo caſibo nõ liberat᷑ ꝗ fecit
vel qui heres eſt. Nec hec int ſe cõ
traria ſunt. naʒ ſuꝑioꝛi caſu ex pſo
na ſerui duo non tenent᷑: ſiẽ in ſuo
cõmuni dicimꝰ. vbi alto cõuento:
alter quoq; liberat᷑.at is qͥ cofitet
ſe occidiſſe vł vulneraſſe ſuo nomi
ne renet. nec debet impumtuz eſſe

vt S.de nox.ſi ſeruus.Accur.
a In poteſtate. nec habet. 3o.
b qa

vetus: ſiagat᷑ m perſonam. c.

dD Rmeciſſo.ꝑ in integꝝ reſti. vt dicũt quidã.ſ hoc älui?no em libe⸗

ferre. ⁊ ſic pomt

3.l. ꝓxi.ĩ pn. et
S. e of. eius cui

mã. l.j.S. ſi.
m Poteſt. ſ. -⸗
terrogans.
n Du confel⸗
in pnci. Acc.
o In totn. ius.
ius poõn ꝓpi libe
ru hoieʒ.nãʒ p⸗
pier eũ qᷣ ñ pt᷑ eẽ
filiꝰ ꝓpi etatẽ: vt
B. 7. S. l. pxi.
p 13 an. be
rectas.
vt inſtii. de ſtip.
ſer. in pꝛin.
q Lonfeſſus.
noxali ↄuẽt.
VY Aoꝛuo. nõ
tenerer. vt ⁊ ar.
· e. ſi buꝰ ab. ĩ
pᷣn.j. HF. 7. F. j.
73.de noxa. ele⸗
ctio.S.ſi is quẽ.
7.l. pkt. S. j.
ſſ YLus.
poſſit re
ſicere. als effice
re:et ałs reficẽ.
t Moxali acn
oni. naʒ tibi cin
fuꝰdãnũ vedit ñᷣ
elt actõ cũ hoſti
bus vel omerci⸗
um. nec cũ alio:
q̃re ↄfuẽs nõ te⸗
net. h gr. Z. S. fa
beo. F. fi. 1. l. ſe.

u LQuãqỹ. dni

um. vt iudeꝰmã
cipiũ xpᷣianũ.vł
ſi res fuerit vẽ⸗

chta:ne tibi oſi
ſẽn alienarer.

x ſ IFſeru“.
cẽtes. Ac.
y Mõ eſſe. cuz
ſu. Accur.
3 Inſolidũ.i.

cetracta noxe de

ditõe. vt S. e no
xa.ſi pluriũn.
Si hꝛent. ſb

audi negartett.
vel verpmil ſub

audi. ſ im tũc cũ

hrent in ptate. x

nõ negarẽt ten⸗
tur quilibet cuʒ

noxe veditõe.m

ſi poſt li dieſt.

Ui ex ꝑie.velꝓ etiam.quaſi diceret nõ tm ſe.
cSatiſdatois. ſ. iudicatum ſolm. quod eſt etu m ius

berat᷑ alt ꝓpi huiꝰrñſionẽ. vt.j.e.qᷓ ſᷣuũ.lʒ qñq; liberet ſcxa ſolutõe

vt ibi dꝛ.niſi hoc ageret᷑ aio nonãdi.vt. ĩ. ſolu.l. ſolutõem. ⁊ iuc

non datur reſtuuuo. dic ergo reciſſo de facto.quia ex eo agi non po
teſt ꝓpter inopiã.⁊ ideo ita reputat᷑ a iure acſi nulla der aciio. vt 8.·
de wlo.l. nã. vel dic reciſſo ꝓpter pactũ ð nõ petẽdo factũ odẽnato⸗

= = ==

—
—
==
E
2 —
=
= =
☛
EB

it⸗ onfin
inn n
iigt arch
tgint, f pof

eunn ſepoſſi⸗

PfnneK 1 1
enigen N een

2

eu mnittat.
A V
Eirnt ticanenn
ln utl ats
6 ſpuln
feelf⸗ ronnt
ſuif p:io⸗

li⸗ un

Aaaabeitſetbtinen
unt atctn
Eer Kipb

— —

—
— =
=

=
=gS=
„—
= -
E
—
=—
S.

ðð H
ged LvC beax Dr „.—α

1 F 1 νονοKNH —

1 2
en i
. llnt
eimn, i
Eiene
Auüß
ui

NuH

Mur bie.
onnon i

dhfun
Gagtne,

Aume ſits

GnhlNle

W. i
Abersan

õ
Wreſch .
tui
ſgmmu N
APnidt. d
, d R
Aßeict
A1
Aſi N in
.
jmident iu in
Gdicd Nn
gie
miſn
urlec
tdcöneni.
cönnt i
—

ↄmittit. vt. j. ti.

tnis. dic g ꝙ hẽs

d ſ Zſfilius. interrogat. qꝛ non eſt iudicium inter eos. vt. .
. ngeune⸗ ie d.
e Ue ſᷣuũ.ↄuentꝰ.oↄdẽnatꝰ⁊ exactꝰ.alioqͥn q. vi.S.e.qͥ ex ꝑte.
. 4 7.l.ſi q́s introgatꝰ.⁊.l.ofeſſionib.m fſi. aer hre⸗
fNMon tenent᷑.ſ.ſoluere inſolidũ.licʒ ſint obligati inſolidum.
g KLomuni. q J
i naleaum wlictum eius qᷣ fecit ppter eum qᷣ

ij l. vt tm. S.ite r. mſi q̃ſi efenſoꝛ eiꝰ q admiſit: ł

n fus. heredis liteʒ ſubijt hͥ genere: tũc eĩ
bDelicu ev. in factum exceptõe data ſubmouẽ⸗
m vu ana m: vuo act: qꝛ ille negocion geſtoꝛ
in. Seg wo ¶E mãdati actõe recepturꝰ qʒ pᷣſti
e heredlẽ dfitet ñ t. Ei zdat
ſehareus hners terit Idemẽ in eo qͥ mãdato here

dis eẽ ſe heredẽ rñdit.ł cũ ałs euz

ſuo noie tm tene vfendere vellet. In iure infro⸗

ſuo noie tm tene miurei
nolerenenun ar gat an fundum poſſid eat: qyro an
dñs noie ᷣm te⸗· rideꝛe cogendus ſit: ⁊ quota ex ꝑte
ek noneir, fundũ poſſideat. YJabo.ſcri. poſſeſ⸗
iggzfiter. vr. 5 ſoꝛẽ fundi cogi dere rñdere qta ex
e. ſi ſil. in ſi. Kpte fundũ poſſideat: vt ſi mĩoꝛe ex
eer⸗ dej ple poſſidere ſe dicat. in aliã ptẽ
heres nõ i ece. ꝗ nõ vefenderet᷑ ĩ poſſeſſionẽ actoꝛ
Sa op gonne mittat᷑. Idem ẽ ⁊ ſi damm infe
obligãt ſuo noeie cti caueamꝰ. naʒ ⁊ rñdeꝛe dʒ quo
tenet qſ; iſo ta pte eius ſit pᷣdium:vt ad eaʒ ptẽ
ae benat ſtipulatoz accõmodẽ pena ar ñ re
lo. h certe i v ½ pꝛomittẽtis h ẽ: vt in poſſeſſionẽ ea
Ae ms: 110 ptinet ſcire an poſſideat.
dt eis⸗.. u §. vᷣ Kypifa.
n verantalz HPicunq; iudicẽ eqtas moue
ro electoꝛ vi. 5. rit:eq; opoꝛtere fieri infroga
v nox. l. electio.. tõʒ dubium nõ eſt. ſ Leuo.
r . ed Rocuratoꝛe ceſaris ob vebi⸗
cz. It nõne reo tujm fiſcale infrogante: vnꝰ
ura eli exfilijs qͥ nec bonoꝝ poſſeſſionem
eꝛit. l.j.S. ſi pmes S

. iſti ex duaba cauſis ſe nõ ↄtingẽtib⸗ duemunt. illi ex vna. Itẽ
none ver⸗ heres dʒ repellere creditoꝛẽ exceptõe. ſoluẽte iſto qͥ bona
ſide ſe credebat heredẽ. vt. s, de pe. he, ſi dd poſ. N. imo mala fide.

volens vecipe actoꝛem.

i Defenſoꝛ. ſine mandato. Herechis. ſ. eius qᷣ deliqt.
Kk Hoc genere. i. hoc mõ. ſ pꝑ ↄfeſſionem.
In iure mirogatꝰ.qñ li.ↄte.vt nõ.S.æ rei vẽ.l.qͥ petitoꝛio.
m. Nuotg ex pte. an poſſideat. vt h̊ qᷓſierat.⁊ dr.S. de rei ven.
l. q petitoꝛio. in pn. Sʒ ʒ m. e. ti. l. in ſpãli. So. ibi de dñio an ſu
ſuum nõ cogit᷑ diceẽ. ß de poſſeſſione ſic. vt h dẽ.

nAitiat᷑. vt ⁊.j.ex qͥ. cau.in poſ.ea.l.fulcm.S. celſus aũt.

o Caueamꝰ.i. caueri poſtulem?.

pvV Bicunqʒ.dubiu.vt ſi bononiẽ petat lectũ.⁊ neſciat cin lo

cauit ex ſcolaribo.aʒ.vel ſiẽ ſit bonõie in pᷣceptis. naʒ q̃rit᷑ ꝗ

Abitoꝛe an debeat. vt ſic ſiat ei pᷣceptum.vt.S.d iudi. ſi ebiioꝛi.

q pꝓ Rocuratoꝛe ceſaris. qᷓ erat iudex.
a Inirogante. ſ. aduerſarium.an ſit heres debitoꝛis fiſci. vt

ſic pſonali actõe poſſiteum poſtea ↄuemire.
ſAccepat. vñ libi.⁊ ſic de iure ptono nõ eſt heres. nec de ie ci⸗

uili. erat em emacipatꝰ. Item nõ erat inſtitutꝰ. qꝛ tunc nuda volũ⸗

tate poſſet eſſe heres.
t Heredẽ. metiteſt. eñ eſſet emacipatꝰ. vt dixi. a ex delicio non

dʒ applicari hereditan.vt.j.de acqᷣ.hẽ.l.ſi puũ.in fi.

vV Interrogatoꝛia.i. actõne pſonali. qᷓ qd ammodo ex inirogatõe
nata vr in iſtu. S. xe etate. S. q inirogatꝰ. vere tñ nata eſt ex zctu.
negocio habuo a vefunco.

x. Mõ poſſe. 1 ſi dicas ab alijs q.ſ.ñ miſuert mirogatõibo planũ

eſt. zad iſtos ẽ p berede qͥ introgauer̃t. vt.S.e. ſi filiꝰ. q̃ eſt j. Et

ic nõ h̊ ofeſſionem abñte aduerſario factam nõ valere. vt. j. ofeſ.
l. certũ. S. ſi qs. Item nec ex ius.vc. S. e.l.j.lel dic ſecõo. ꝙ etiaʒ q̊ad
mtrogantes nõ eſt ꝓ herede. ⁊ loqt᷑ de emãcipato. ſ illa.ſi filiꝰ. d eo
q eſt in ptate. Sʒ vr qð etiam ſolo ↄſenſu.qᷣ pʒ ex vbis ↄfeſſiomis.he
res efficiat᷑.vt.j.de acqʒ.hẽ. l.eum.q̃ eſt ð dictam ꝓx.ſolu. Sʒ certe ⁊

ibi dixit de his qͥ ĩ

accepat:nec heres erat:rũdit ſe he⸗ pate ſunt inuda
„* . . — volũtate fiuut hẽ⸗
redẽ eſſe: an q̃ſi inrogstoꝛia credi xes o ure amll et
toꝛibo ceteris teneat᷑.rñdi ab his qͥ dont H
. — „ . — 3 uu. . E. re
i nure no interrogaſſent:eũ ex rñ⸗ pu. he. i. ſi. H fili⸗
o luo auemire non poſſe. Endergarsh rese
ñ pt. ł ꝑ pt᷑ oꝛẽ ł ꝑ
ſuã ↄfeſſionẽ.ſʒ tũ
De quibus rebus ad eundem eſt loco herechs ſi
udicem ecatur. Berat bo. poſ. vt.
— p Omß. 5. ar i g
Iinter plures fa. her. bo. pol. ñ petijt ⸗
agatur. ⁊ int eoſdem Giua geſſio n va
coi di. iudicio:aut fin cio ꝙ h ſiliꝰ in pta
um regundoꝝ: eũdem iudicẽ ſumẽ ds anedeie e
dum: pterea quo faciliꝰ coire cohe⸗ übi pudleat. ri
redes:ł ſocij poſſint in eũdẽ locuʒ ad aduerfann. nz
Im pfitia orr Ptum glios.ſi
oum 21 fieri pt. Ap gaũt nõ abſtinuiſſet
Em ex pluriby tutoꝛibo vnꝰ Simckcaẽt ſibi tũ
Y ceteri nõ ſunt idonei: ↄue⸗ aoes no es
mũt᷑ poſtulãte eo ad eũdẽ iudicem eqeie H oditois
mittũt᷑: ⁊ h reſcptis pncipũ ↄtiner.
p De qbo r̈bo ad
eundem iudicẽ eat
DSe ſeruo coꝛrupto. n acr a he.r c
g. 2.2 fimm regu. de
— v* pia Ibo dictuʒ eſt. ſunt
It pᷣtoꝛ. q buum ſuaue coꝛam vno iudice.
glienum alienãue rece luʒ a pluribo ꝓpo⸗
nende.iõ hunc ti.

piſſe:pſuaſiſſeue qͥd ei

255 Er opetenter ponit.
dicet w. ma.quo eũ eãue deterioꝛẽ *

faceret.ĩ eũ q̃nti ea res erit ĩ duplũ ʒ ſ qʒ int aga
. 8 tur. I. ꝗ
iudicium dabo. Qui bona fide wowon⸗
cto libello reliq̃ᷣs

coꝛam diuerſis iudicibi.
Int eoſdem.cõi di.ſ.ab alio porrecto libello ꝓ eiſdẽ rebi.ꝛ ſic alij
fa. he. alij cõi di. agẽ volũt.vel veriponi᷑ 1 9 aut. vt. C. ð v. ſi.l.pe.
Item illud ꝓnomẽ eoſdẽ denotat.idetitatẽ ꝑſonaꝝ q̃ agũt.apud diuer
ſos iudices cõi di.nõ auũt repetit eos qͥ agunt fa. he.aʒ.
a Fimmum regũ.ſi agat᷑ coꝛam diuerſis iudicibi.
b Eundẽ iudicem. hoc euenit tribo rõibo. Pꝛima rõe ↄiũctõis cauſe.
qꝛ ↄſoꝛtes ⁊ iucti ſunt.vt ̊ ⁊. C. de m.l.nulli.Scdðᷣa rõe recõueniõ
nis. naʒ cũ qlibet eſt actor ⁊ reus.qᷓ qlibet agit.⁊ recõuemi᷑. apud eũ
ůem ̊ iudicẽ hoc fiat.vt ̊ ꝛ. C. x ſen.l.cum papi.⁊ in aut.⁊ ↄñter. ⁊

3. iud. I. qͥ non cogi. Lercia rõe abſurduatis euitande. naʒ poſſet

eſſe qð vnꝰalit adindicaret ꝙᷓ aliꝰ.ł alit᷑ de pſonalibo pᷣſtatõibo ł aliteꝛ
fines veſignaret. vt h̊ ⁊ ar.j.de lib. ca l.cognitio.S.ſi płes.⁊.l.ſi ptẽ
⁊ · l.ſi vſuſſr.S.ſi mr̃.

§. Pꝛeiea viuit roõne pſone.nuũc vuit rõe loci.
c Neſentia.i.apnud eundẽ iudieem vt pᷣdirit.
dD Poõt.i. dʒ.ſic.j.an ꝑ alinm cã ap.l.j.in fi.⁊ hoc ſit vno łᷣ qbuſdã
e coheredibo.vel e ↄſoꝛt .ibo poſtulantib.
eCIAm ex pluribo.mittunt᷑.vt ſciat᷑ mqjntum ſint locupletes.vt
reddant rõem oẽs ſimul.vt.S. de edẽdo. fi qͥs.. j.
fDe ſuo coꝛrupto.dictum eſt. S. ad.l.aqł. de dãno dato ĩ reba nr̃is
inanimatis. ⁊ in coꝛpe nroꝝ ſᷣuoꝝ.nunc eQ damno dato in ammis eo
rum.⁊ ita factis vicioſis. ,

g 2 Zit ptoꝛ. recepiſſe. latenter. ſ. ⁊ wlomalo. ſciens ipᷣm rece⸗
. vere a wmino cum rebo.vt.j.e.vli.aʒo.⁊.j.ꝓx.S.quod
antem.accurſius.
h n duplum. vt ſimplũ ſit pena.vt.j.e.vt tm̃.S. in hac.
1Dui bona fide. nõ tenebit᷑i.ñ ↄtinebit᷑ vt poſſii age.⁊ hoc ſubijcit

—

malo m necẽ alter ñ

qd poſſeſſoꝛ. S. ſẽ. Sʒ qð ſubijcit.q; nec ipᷣe ⁊c.erit mala rõ.qꝛ exne⸗
ꝛuerut ſi coꝛrupat. nõ iñ agit. H ſic eaʒ defendes. q? nec p agere. ſ. inſo
idui. vt dñs agit m roe oꝑaꝝ ⁊ damm dati.nõ rone ꝓPetatis ſiẽ vſuſ

fr. vi. J LC. ſi qs. §.
j. ceten ſi agẽt Pui
coꝛrupii roe ꝓpeta
ns teneret ui cor
rupti. ſiẽ in duob⸗
dñis euemt. vt j.
e.ſi qͥs pßuum. Sʒ
qͥd ſi Sᷣuꝰ bona fi⸗
de ᷣuẽs tibi.aliuʒ
coꝛruꝑit: noxalii
teneberis. vt. 3.
noxa. n ſolũ. 2. .
c.l.l i.S.ſi vFuus
Dixi bõ ſidei poſ⸗
ſeſioꝛẽ coꝛrupentẽ
nõ teneri.ſecꝰiñ ſi
bo. fi. poſ. vel eius
Fnꝰ dãnũ dederit
ᷣuo bona fiõ poſ
ſeſſo. vñ aqᷣł.locũ
hʒ.nam tunc qꝛ in
le.aqͥ. enam culpa
venit. tenebit euã
bõe nidei poſſeſſoꝛ.
vt. S. ad.l. aqł.ſi
co. 2.l.ſciam. S. ij.
7.S. de rei ven. l. ñ
ſolũ. in ſumma
e Pᷣuo coꝛrupito.
g Inieſt. roe ꝓe
Catis ac.
b Abmiſeru. vt
bo. fi. poſ.agat vimn
coꝛrupti mſoliduʒ
roõne ꝓPpetatis. cum
ñ ſit vñs.
c Lompetat. re
ſpectu ꝓpꝛie tatis ĩ⸗
ſolidum.
d 2Mhurdum. in
hoc caſu. ałs nõ.
duo em̃ ſocij Z ter
cium bhñt. vt. j. e.
ſi qs. Item duo w
mim. nõ ſocij rõne
cõis ſᷣui vt aꝛ. eiuſ
m. l. ſi qs. azo0.

Ffuum emit: B edicto nõ tenebit᷑:qꝛ
nec ipſe poterit ſᷣui coꝛrupti agere:

qꝛ nł eiꝰinteſt uũ nõ coꝛrũpi.⁊ ſa
ne ſi qs h̊ admiſerit: euemet vt du
obo actio pᷣui coꝛrupti ↄpetat: qo ẽ
abſurdũ. Sed nec eũ cui bona fide
hõ lib pᷣuit:hãc actõeʒ poſſe exerce

re opinamur. Do at ptoꝛ ait. re

cepiſſe:ita accipimꝰ:ſi ſuſcepit ſuũ
alienũ ad ſe.Et ẽ ꝓpe reciꝑe refugi
um abſcõdendi cã ᷣuo pᷣſtare. x in
ſuo agro ł in alieno loco edificioue
Perſuadere at᷑ ẽ plus ꝙᷓ opelli
atʒz cogi ſibi pere. Sʒ pꝑſuadere.y.
y. v. n. v. e. guo.no.etiaʒ bonũ oſi⸗
liũ qͥs dãdo pt᷑ ſuadef:⁊ malũ: ⁊iõ
pᷣtoꝛ adiecit wolo malo.qͥ eũ veteꝛio
rẽ faceret: neq; eĩ leliqt: niſi qͥ tale
aliqͥd ᷣuo pſuadet:exqͥ eũ faciat ve

terioꝛẽ.qͥ igit ᷣuũ ſollicitat ad ali⸗
qͥd ł faciẽdum ? cogitandũ impꝛo⸗
vxſcẽderit: ⁊ ceciderit: cruſq; k qᷣd

be. h vꝛ h edicto notaꝛi. Sʒ vtꝝꝑ
ita vemũ tenet᷑:ſi bone frugi ̃ᷣuuʒ
pepulit ad vlinqndum: an vo etſi
malũ hoꝛtatꝰẽ: łH malo ᷣuo mõſtra
uit:quẽad.faceret. Et ẽ veriꝰ: ⁊ ſi
malo mõſtrauit quẽad. vælinqret:
teneri eũ.ĩmo aſi erat ᷣuꝰoĩmodo
fugiturꝰ:?ł᷑ furtũ facturꝰ:h̊ vo lau⸗
datoꝛ hꝰ ꝓpoſiti extitit tenet. Non
em̃ oʒ laudãdo augere maliciã. Si
ue q̊ bonũ ſᷣuũ fecerit malum: ſiue

eNDPer ſuadere. malum facit.j.de reg. iuris. l. oſilij. 430.
ſaciat veterioꝛem.miſi in caſu.vt.C.de fur.ſi qͥs pſuaſerit.q̃ eſt ʒ.

ſo.ibi ſpãle vt ibi dꝛ.

falſum. ac.

alij dicũt hoc coꝛrigi ꝑ hoc qð ibi dicit.quod eſt

g Vnrtum facturus.ſacit.j.d fur.l.qui vſᷣuo.⁊.j.de iniur̃. non ſo⸗/
lum.S. ꝓculus. a inſti. man.S. tua ergo. Sed contra mfra e v. ſig.
ſepe. S.h. So. cum experioꝛ ex velicto quod ei ſuaſit alius. ⁊ poſtes
Aprer conſilium perpetratum eſt. adhibet᷑ diſtinctio.virum delinq̃ns
erat alias facturus. vel non. hic experioꝛ ex velicto. hocipſo quod
delinq̃ns crechdi ſuo conſilio fieri vicioſum. vel de malo peiorem.nõ
attenio delicto poſtea ſecuio in ꝑſona. licet ſi patiar in rebꝛ damnum
poſtea ꝓpter ꝓximnm pᷣcedens conſilium. ꝑ ↄſeqnnam habest᷑ rõ. ſecs
ni ex intuallo. vt.j.e.l.in hoc.⁊.l. nera.vᷣm aʒo.
h Amatoꝛ. meretricum. S
i Uel erroꝛi.vt eẽt in erroꝛe.⁊ mhil diſceret.
Kk Adulteraret. i. falſaret.
IZurbarei.i.mirincaret.vel imbꝛigaret.

m v E&luxnrioſum. ↄtumacem. facit. j. de exoꝛ. cri.l. in eum.
n Stuprum.poetret cum auiq̃.ac. 2

O Pateret᷑.cum ipſa eſſei ancilla.vt.j.ad.l.iuł. adul.cum inter

liberas. accur. V
p dD Olo malo.a ſi luſus. ſit nec ſtipulanio ꝑ iocũ facta valet. vt.
ac. ⁊ ob,l, obligationum ſubſtantia, in fi⸗

pateretue pſuadet.

Mon tenetur. hoc ediciò.

qꝛ ac᷑. ⁊ ſie eſt plana. Tlel die nõ tenebit ſ. ſi eũ ipſfe coꝛrupit. en cwlo ꝗ .

fecix aliqd. cũ putaret ſe dñm. ar. S. de pe. he. ſi

0

ſ Ed ↄmodius. teneri. ſ. ꝙᷓ non teneri. vt inſti. ad. l. aq?. S.

ceterum. ⁊ hoc ſine fecit vlo ſiue nõ.⁊ ſic in vtroq; pᷣdicio caſu ᷣm
io. Et eſt nõndum. qꝛꝙ rebo tm nõ hʒ locum. licet ammo corupto
etiam res vemant. vt.j. e.ñi qͥs. S.fi. ⁊ in.l.in hoc.ſᷣm aʒ.

malũ veteriorẽ: coꝛrupiſſe vide?.
Is h; veterioꝛẽ facit. qͥ ſuo ꝑſua
xt vt miuriã faceret:ł᷑ furtũ ł᷑ fu⸗

geret: k vt alienũ ſᷣuũ ſollicitaret kE
vt peculiũ ĩtricaret. aut amatoꝛ ex

iſleret:ł erroꝛi ł malis aꝛtibo eẽt ve
ditꝰ: ł in ſpectaculis nim:x᷑ ſedi⸗
tioſus.e ſi actoꝛi ſuaſit võᷣ ſiue pᷣcio
vt rões dñicas intciderit:ł adulte⸗

raret.ł etiaʒ vt rõnes ſibi ↄmiſſas

El luxurioſum ł ↄatumacẽ fe
cerit:qͥ ve vt ſtupꝝ ꝑpetret:
v Api.
Olo malo adiecto. callidita

tẽ not pᷣtoꝛ eꝰqͥ ꝑſuadet.Cete

rũ ſi qͥ ſine volo malo veterioꝛẽ fe
cerit:ñ notat᷑. Et ſi luſus gra fece⸗
rit ñ tenet᷑. Vñ qrit.ſi qs ſᷣuo alie
no ſuaſerit ĩ tectũ aſcẽdere ?ł ĩ pute
um ⁊eſcẽdere:a ille paꝛẽs aſcẽderit

aliud fregerit: pierit: an teneat.
Etſi qͥdẽ ſine wlo malo fecerit: no
tenet᷑. ſi w. ma. tñbiẽ. p Au.

Ed ↄmodiꝰ ẽ vtile lege aqł.

ecum teneri. v Tpia.
OBli vYbum et ad eũ qͥ recipit
rrefeꝛẽdũ eſt: vt nõ alꝰteneat᷑
niſi q̊ͥ w. ma. rcepit. Ceteꝑ ſi qs vt

oĩno cuſtodi eꝛet rcipet:ł hũamitate

k mia duct. ł alia pbota atʒ iuſta

125„ Hli ii

tere. vt plus veri
tas ꝙᷓ opimo in
ſpiciat. vt. ſ. v
miuurijs. l. euz q.
S.ſi imurta. 2. l.
illud. S. fi. 7. S.
ad.l. aqͥ. ſcdlam. S
ſi meum Fuum.
hec acno.in
ſiciantez. vt. .
ad. l. aqͥ. inde ne

rati. S. hec ciõ.
V ec actõ.na

ta actio. ſic eſt in
libet actõne cã

ui qᷓſua. vi. j.
actõib obliga/

tiomby qcunq;.
S. ad. l. aq. ſti⸗
chum aut pam⸗

philum. ſic 1 in

oſtituta pecuma

7 in alijs caſib⸗
multis. in quiba
ſufficit ſeł inifu⸗
iſſe. q̊s notam. S
ſi qs cau.l.qͥ at.
S. ülud. Sʒ 5. S.
ad exhꝛ. l. ugm.
S. fi. Ded ibi eſt

actio ſcpᷣta in re
lucz ſit pſonalis.

hoc gut in ꝑfona
liba nieris obti⸗
ner. Item Z. j.

de inpen. in reb
w. fa.l. ij.ĩ fi. vbi

nõ ſufficit ſemel
intfuiſſe. Sʒ ibi
fauore viri ⁊ vx⸗

ons ẽ ſpale.

x I Eàà a beres. legatꝰ. ſecus in acnone furti. vt. . ve fin l ſi

vwminium. dc.
y 1

J) quis ßuum. teneri. vt iuł. vt a. S. amuni duundundo.l-
iem ꝙᷓmis. in pn. ⁊ in ſimplum. vt. S. ia. herc. ⁊ puto. .

n wlo. 1. F. fi. 1.l. ſeqnti. Ded non expmit h̊ iuł. an teneat actone

ui coꝛrupti. puto tñ eum teneri. cum a dicat᷑ eum teneri furti.. l.

aqł. nomine rei omums. vt. j. ſocio. ſi ex cauſa.S.ſi damnum.

3 Agere pr. vt. S. e. l. mm P⸗

Di corupit. non aũt ſi recepit. vt. S. e.l. in pn.

b Eadere in ſocium.ſ.qð wo malo receꝑu. hac p̃ſumptõne ha
bita a mre. mii 5 pber᷑.vt h̊ ſubijcit. nemo em̃ ⁊c.⁊.j· & ſocio.me

rito autem. ac
