ignarꝰ iterũ ſoluit ł exceptõe tutus ſeſſue legecepin
erꝛoꝛe eas pecuniꝗs vepẽdit ipſum ſ dicat accepit.
oĩno Hp ondere ꝙ vłᷣ plꝰ debito pſol⸗ r eipbar eli⸗
uit: k iaʒ ſolutã pecumiã ꝑ erꝛoꝛẽ re Mrwe we tau u
petita ſolutõe depẽdit:ł tutꝰ. exce⸗ mu. l. fi. ſed certe
ptõe ſi iã neſciẽs ꝓijcit pecuĩaʒ ßᷣm n er vubli
generalẽ regulã ꝗᷓ eos ꝗ oponẽdas ſic ꝓmiſit ſtu
eẽ exceptões affirmãt k ſoluiſſe ide⸗ õ

bita otẽdũt h̊ onñdere exigit. In

120— 1 . 4 u Ingiſcrete.
oĩbo at᷑ iuſſionibo qᷓs ꝓpoſuimꝰ Inĩa

i.cã non adiecta

cedenda ẽ ei cur onꝰ ꝓbatõis ĩcd⸗ x eaͤrur⸗
bit aduerſario ſuo dæ rei veritate toen.
uſi i 19 15 ſ⸗ y Uinſi. nõ eſt
iuſiurandũ inferꝛe pꝛꝰ ipoꝓ calũ=⸗ Lrceptiuu a⸗

ma iurãte:vt iudex iurameti ſidd ʒ3 Expoſun. ſ.

ſecutꝰita ſuã ſmiam poſſit foꝛmare buoꝛpmiten

5 rranis er 5r do. ſ. pecunia
iure referẽde relig onis ei fuando pcedentt cq qid

Sʒ h vbi de ſolutõe indebiti qõ eſt dfier miceſſiſle.
Si at᷑ cautõ ĩdebita expoſita ee vr. ronit als
dicat᷑:⁊ indiſcrete loqᷣtur.tũc eũ in de. Gnalnere
quẽ cautio expoſita ẽ:ↄpelli æbitũ aduerſus. qd
e oñdere qꝙ ĩ cautõe vᷣduxit niſi iße. Sofuen? mun ſe
ſpãlit qͥ cautõʒ expoſuit cãs ex pla⸗ bere exantece⸗

denti cã:ꝛ Rñ.et
runc debet ſtare
ſuo teſtimonio.
E. de nõ nu. pe.
d. l. generaliter.
Iteʒ quid ſi me
abſente cõfiteat
qͥs ſe mhi debe?

nauit ꝓ qᷣb eandẽ ↄſcpſit. Tũc em̃
tiſſimis ꝓbatoibo in ſeptis habitis
oñdere paratus ſit ſeſe h̊ indebite
H.non valet ad

pꝛomiſiſſe.
p Apinia.
inſtar ſtipulatõ⸗

nis. vt inſti. de inuti.ſti.S.item verboꝝ.cũ ambe ſint de iure ciuili.
vt inſti. e lii.ob. in pᷣn. ⁊ inſti.æ ac.S. e ↄſtituta. Item intellige

hoc etiam ſi ſine ſcripus fiant hmõi ↄfeſſienes. hoc em̃ innuit.o.l.

generaluer. in fi. ⁊ hoc ſtanm ſubijcit ſue ofeſſiomi ⁊c.ſ̊ tunc poſſet
ꝓbari ↄtrariũ ꝑ ſolos teſtes.vt.ſ.de reg.iur̃.l.nihil.
a Eum pfitentem oʒ. hoc fallit in pecuma ofeſſata. vt. C. de nõ
nu. pe in ctib. in prin. ⁊ in wte. vt. C. de wte cau. non mu. l. fi. et
aut. ibi poſits. Itez fallit ⁊ ałs vbi demũ ſcde confeſſiom ſtatur.et
non pꝛme. vt in. d. l. in Zcnbus.S.j.ſic. C. ad velk.l. ſi młr. et in
aui.vt.ĩmo.ante nup.w.S.pe.
b In ſcriptis. nõ exig ꝓbatõeʒ in ſcriptis.vt.C. ſi mĩoꝛ ſe ma.
dixii.l.iij. dicet &̊ hec ſcriptura ꝙ rem illaʒ quaʒ fuerat confeſſus ſe
emiſſe hẽat.puta ex legato vel ex ꝑmutanone et ſic ad precium œ⸗
ductum in confeſſionè nõ tenetur. vel ꝓducu publicum inſtru. in
quo ↄtinetur ꝙ ea die qua dicit᷑ eſſe factum pꝛimũ inſtrumentum
fuit alibi ↄhens vel ſubſcribẽs vel ſubſcriptꝰvt teſtis. vt. C. de cõ.
ſti. l. optumã in fi. vt aũt de hac confeſſione plene videas. dic cum
quis ↄfuetur. aut ad aliquem liberandũ.⁊ tunc preiudicr ſibi ptꝰ
triginta dies. miſi in quibuſdam caſibus in quibus ſtatim pꝛeiudi⸗
cat. vt. C. de non nu. pe.l. in zctiba.S. ſuper ceteris. ⁊. S. j. aut ach
obligandum.a tunc in mutuo poſt bienmium. vt. d. l. in cuibus.i

generakr. S. j. L

= =—

6n oui
nitini
ſon arini.
heeſ,l
1Ni cdin
omt
cpbancoer!
cdabitütet
hor ſon
ſcriturmm,
Poen

ſbunccam.
Laalte.
lataticc fen
ſonite/
elo Mbfel
1c,Sif
ſi). i.
zu rs.
ti duus
ri.nd
ſo afanc.l i
1a.f. Ncae
Pollere ſish
ne Har o
feri amo. ſic
Toin Sn n
vec 40bl. .
0,7 le.
g. Mrerp.
o.l kcois⸗
g Biteſti
o marrdl
thond⸗
clareling po
ſütlegitume
Dinmnana totin
em ſi no ſn
ſegnimig.ls
teſtno pi d
o Mcis. ß
ſnas rumt
No nihll, prtn
li. w tmonet
edcoſgerann
no,
Aoti ide
ſylhn poterut
Gbe Fiemͤ
eg emn 10
ſteiſb greai
luuus Pinten
mos: K.ſecne
bmn üs vo
lunngte inijfi
Olusfusfun
eanane
) Rkeceno
1 . lein
Ulek, Pierl
Aieaſeant
Albelle,l.
ninl
Uns.
Inien ic
Wplilck rn .
genpinle
uun
8ſoeumn:
itmuc
Vmgierite
unnonin
ue lermne
Mreae
litlden

—
7
6 Ix.. k
. 7
l 4

. . .
Nentn opinionẽ ſe ñᷣ
.,, e nod ſie pꝛobat g teſte⸗ eeeg vel auchſſe plu. at.
. me mona quod n hoc fieret.nec . cum. 7. J. e aqᷓ pl t
tututu. vt. C. de wie can. l. fi. 1 idi ſſe vel audiſſe qñ caſus in iljo.S. teſtes ſufficerent
. „ 5 tps ſtamtutũ. vt. C. nec põt etiam ꝓ viat dierũt. ⁊ hic ſcõs caj aſu qro an duo uez iſti vi⸗
fifl.. pꝛm. aut wns. a tũc poſt tpᷣ ſic ſtatim. vt B. nec p liter runt vel au rm qzo. ß in pmo caſu qro nõ. qꝛ ille quez il er
ee pemn aut. aut ex alia canſa. tũc E. e nõ nu. I. generaliter l. ij. F. idẽ bbeo mo qiſſe ulũ qͥ vidu? vr ꝙ cerũt no ſuſſicere
irii gar darbeiſ nuedn aliam aus Anertmorf Kundennne hoc. S. d q dicerẽt ſe vidiſſe łᷣ audin ga ſolꝰ rrili.
Mennge bari ztra C. 2S cauſa . l ci vot. 1
. daird 2 hoc ſi ners tun rnũ aliqs memineꝛit q die Inſt Penn. nc na alich⸗
entn en g i. Z. g. Nn . 1. m B alid m EH. er p ſe.
ohamier Rocula magne uhtw gar ule factũ . mumn ſrr⸗ nnr ub t
Cai cã dvebitũ er p deicõm eiꝰ in rõne cũ here ꝓ gu poni e ſolẽt. Grecũ. p ſupulari m 2ho.
„ n hoc oftendendgog ſt moꝛtẽ eiꝰ in rone cũ her ita H greci dicere eri intra onũ engn n i
NS ſerip culs dibo ↄpenſare vellet. ex d diu vi em̃ h̊ memoꝛia o ſit eoo⸗ in ectde g p u⸗
fiilteie d p e. dibo openſare ve d a fratre ꝙdiu vi factũ cũ interim nemo iit co⸗ vt teſtionia e au⸗
. gien magne. legaret᷑ nunqꝙᷓ id a ns ex cauſis puta fac dm ſulibo id vi tu rec piant. ſech
„ln d cum. al egan V = 8, ex cauſis eminerit qͥbo „ , gi ur 0 nõ videt
* mig, ſuban te. no⸗ . ſideratuʒ cu vari 1 le ſol rumq m — — ſt opinio: certe imo no vu
alut. acite. no) 4 ſo im hec e pinn⸗ ale. nã in qbuſli⸗
tmi e Tac õ ecumg ro ꝓcule t. Sʒ cñ oin hec eſ⸗ vfie⸗ ſpãle. nã in qbt
maf tatuaʒ remi 1 rõeʒ frĩs p 3 derit. Sʒ diſſe cũ id opꝰfi bet obligatoniba
Ptuſe one r rteg ſepe ĩ roez frĩs cñ ſupꝑ eo nego diſſe nec vidiſſe cũ id idiſ ber oblig
vt 2. E. ſſet diuꝰ Cõmodꝰ cũ ſup 6ʒ nec audiſſe nec tu⸗ d vidii b b hoc euemt.
ſinſug reuo. W. l. ſt o cogſceret nõ admiſit apen Hrv. ret:neq; ex his NIIE 1 finite. ſikr iz h fert de au
ns uſan hi. 7. J. ð iur̃ w. 10 coſſcer ri fuiſ audiſſent 2 B infini . et ſic de au⸗
tini i cũ poſi. j. Rñ. · c tacite fideicòmiſſum frat ſent aut audiſſen mẽoꝛia elieno
in ium en polt⸗]. qſi tacite fide Ceuola. ſent ccid eret cum m csteandlen ani
1., d Nl⸗ vſuris. cuʒ 9 . ſ ſ ſuʒ Hſum gec Ceuo ſpãle. ałs non ſic.
l⸗ Wähud aungcg wano⸗ ſet remiſſum. . ui vſq; Ur. äl grek. ſ .☚ . Keu wrent. l. te⸗
z Witrz Aato.J ne de Vi teſtm̃ faciebat ei gunſi opis ſacti nõ ext ſe. auguſti ve. C. lit etiaʒ ĩ cã
ſta. eſunc. l. ij. certum modũ c be por AMpat de, alſe reſcpſer̃t mrionij ſm ãnq̊s
Aa Uliſgen fi. ⁊. j. de cap. et ad ce 11 inde ita o appollinari ſine ĩ cã
ued 7.).‧ de cap. e „ I = gtitatez de EI claudio Ri filüs dant canones. ſine
hüz poſtli. re. ſi a pa legauit licitã qug ꝗᷓ mihiꝑ a. ob tioes q e filij ſteß „ſangmtatis ma
mii ar. tra. . ẽ tino centũ wo lego q mihi in h yba. ꝓbatiões ſtiũ oſiſter voni. vr in we
mu rerũ amo. ſi cuʒ caui ꝙ o in ſola affirmatoõe e allegaren (rens. xuij q. ij.
1. ⸗ 3m. qꝗᷓ ideo ei nõ P.. nõ in ſol 7 ſſe allegare . d ho⸗
e Miz vs in pn. 7. j. tulir:q ide quã a matre ſuſcepe q vxoꝛibo mi⸗ per. licet ilu
un c ac. ⁊ obli. lu⸗ ſbam ſi quaame la cau H epke ꝗᷣ oſtiterit ñ nullam die p cõciliũ ceru
N 1 M. cio.⁊ adde.j.de tun . b bui ſine vl 90 ſ̃ fide eaꝝ 9 1 ſt atur. vel ali hoc
nig in ung. inter vi. par in ſinu idẽ titio reddi 2 . ceʒ inſtrõꝝ obtin ata Pbatur 8 Ppꝛio au.
giin vxo. ſi Fuscoĩs. tione. Itez ei c. l. ꝗᷓ ego ex fd viceʒ 2l marito repudia quu ⁊ de veritate
fq Vii teſtm̃ ü mea. c.l. q ego kłr Gᷓuida a to vt ſpu⸗ tractiby.
4 Giteſtm olo de ſba m pe fructus Akr gnd emaro vt bn. geurm 2
e m ei. l. fi mv K I1 ius quoꝝ pe fru lixa filiũ abſent qſitũ ẽ an is in nam dz pbaꝛe acto
Nl⸗ M lr ein ditibo pdioꝝ . 5 kle dario ſi emx . fe ſſa Etq̃ſitũ ẽ an —1 nemoriã oꝑpis ex⸗
,Ns lio natural pel Itẽ de 8 in actis ꝓfe Al lte⸗ me riæ
i Nu er teſtameio vn cipi ⁊ diſtraxi. It 2m rez meaz riũ in act tihᷣ 2 mĩ e moꝛtua ĩte⸗ tare. ſed memont
S ent cia relinqͥ põt.ſi 1 cepat titiꝰ m reʒ — fate pꝛis ſit: 7 Fditatẽ adi⸗ retinet᷑ ꝑ auditum
„ a ſit legi ks. ga matrere at gere pot. p 1². mris hrdita ſt pbano verita
umn aumm eertdare . .qro an titiꝰea exig ſtata iuſſu eiꝰ.mi ſſio matre geſtpbano
u Dichen eoi. zuern. qro an ti rrõne ſua ad t. nec obſit ꝓfeſſio ns⸗ onreg en d pbe.
nir buii õäs Pſup̃ſcripta ex t: re poſſit. . Vitati locũ ſuꝑfoꝛe. bare ꝙ ſit mjufa⸗
34 W mi g.l. ab ĩ rñ. ſi titiꝰ ſupᷣ nſſe pbare potuerit: rep rñ.vitati locũ ſuꝑfo. liq̊. tune
el A legitimi ꝑ.l. a . iſſe pbare p rata facta.rñ.vit 1 ctum ab a
ck nun s ad du ſtatoꝛẽ pueniſſe ꝓba capere irata fact uidez g
uu ꝛeſtato vls ad di ee videt ei ex eo ꝗ ille plcap memoꝛia quideʒ g
di n amne eiane⸗ erigi viget tinfrangle ielgn teſta⸗ Defide inſtrumentorum et zugrüreliger ſen
ltir itim⸗ vt in on poterat in E beo. um. D ſi non oncipa
ase bus mihil. non potere iſſe. I Abeo. miſſione eoꝛ lus. facni q eſt pncipa
jtim aut. det men ertere & p 2 le nec p ſt
n ſiderauv⸗ biter aĩadu J ea oĩa moꝛa quod eſt
Rer ſanmmt ſe. S. coſicer⸗ Y arbiter aĩad emoꝛia ex Uſtrumentoꝝ noie me
Mnrmtd mus. ꝛan opis facti me . Uſ ar 4 cauſa ſubieaum.
4 L in ic erne tet B cerenal ar iſpnn emmepot no ii teſtĩo m MQuereduʒ. ex
e jd ſi t id opꝰ factũ eſſe Paulꝰ. im iuſtrui põt. loco n us. ac.
nünm ape⸗ Men qan merit id opꝰfa ia ne inſtrumentoꝛũ loto Me get⸗
„ Achrin 1 F inter lec ne. non oſcientiam. ſie in
die zuune ſlnnnz gi inete facti oꝑpis extet nec n . n Sec cũ qui id H mno at
lc e FS = . taliqui.colł.j. ieG-: .
Sen g n inejch⸗ f. vt. S. e. patronus. niſi foꝛte om̃ia vẽde⸗ lF gaunte direrent anſſern n bie Arap rde Sg
jun Wmofanslten Fannhen egemen Benne ia faciẽda. o Zmanee Im duas nr verllm.t. rarnd tultenl 1
ltius einna fn am. pr. .Alin gann pecunia vepoſita ad noia 992 Vrknnn ſbngl ſurſum
ſerin b Rłec ario.kłedarin dis ſimulatio. ſi ex inferionbus. idi abſoluit vi rens. am preſumptoõnem faci⸗
zn zan vꝛ.. ve le.ij. qmi unls hrtercketum Fuunpfondia⸗ nõ piudicauit r Boengeret ubon nullam. une e Er. 5. wn Anon,
nn 1 Vider. Apier Phaꝛe niliũ zriũ. nã iij cñ qms. J pe.ac. ſ i Abpera contra hobetur m q ha. l. pe. in i n w 1⸗
Kontohng k Adieciſie. ita o lio. in pn. S. fi. ⁊ de le.iij. hec lex duos pomnmt ut vonec con a. C. qui po. in pi. ha 6 aũtplenam ꝓba 5
Z . l. aurelio. 9. 9q30. 7 Dic . Eẽs opere ia. in fi. ar. contr . ß ſempplenã n EC. e. l. nõ
lnnn ri vt. ]. de libe. le i. iudex oꝛdinari ent co aqᷓ pluuia ꝓfluẽs op vt prublia. in aliter. qð nõ placet. ſi teſti. lenec ꝓfeſſio.⁊.
ſn li⸗ 11 ser mn er altermo locs gfjii aque plume ar. vt nu. gel. generoſſeer. buius.l. . . & . vitas phar
mmmmn caſns. Dn o nocere poſſet. ag aqua plu. ar. l. .F.l nem fac lis. nof. tel. ſi inſtitutas. F. .
Zecnicun cto alter agro m labeo. ⁊. . de aqr t actoꝛ. i. fa 7.l. non ep 3. de mof. tel. ſu in ſi vieiniiis.
l inren opue⸗ arir⸗ liana Fontc dcta bei⸗ j. e — tere⸗vt. enin deetr olres a pᷣmo de ta qᷓ
actio. in pꝛin. l. cere voſſe. tereaum e ſul ad liquidũ non exqui ex eo ꝙꝙ h nat?fui viſa pbatõe in gen cem vinam fiu.
ſiniren opꝰa aquã no en dies ⁊ conſu lenã audierut. De ſide inſtror. oꝛ ẽ ꝙᷓ ea q ꝑ vocem vi to vocabulo.
rn 9 cuo gna inan fiunlunt au tehrie ſet n ee e ve aren Lunecnd llerne Kemnzißn der der e
1 ec ſans eſt ſi ſu ut. vel andtier emoria. ꝓbatt⸗ . r. i.charte. vi d 1. l. ij. S. igem diuꝰ. qo ẽ
laun vel etij audierũt c em̃ quia extitit in inte. reſti. mi. l. y Deltin ptis redacta. vt. j. 8 .
Enni G Uni er bic eſt pum calus Se el loci narwi rum tñ extat e verrm. ſed non
enn gſͤie arte getons iacti. . ſit manufactum.
ſdn paciuma p ſtatẽ, quia licet
14 N
nd en
,No

aà hHabent. ſic a large ponit. j. de ver. ſig.l.notionem. S. inſtrum?
toꝝ. ſ ałs pomt᷑ p inſtrumẽto funai. vt.j.x fundo in ſtruct.il.qſitũ.
in pn. als ꝓ cantone tm̃ vt ponit᷑ in aut.eo.ti.in H.⁊ tex. colł.vj.

b q Elcuq;. indice. tria ſunt ongialia nole. ſ. Rugmale auterich
ta. ſ. mdex exem⸗

exemplar. Item alia tria noĩs inde extr

plum ſumptuʒz et
etiam memona. vt
E. de eden. aut᷑.ſi
qͥs in aliq̃̊.dic eꝛgo
nec crech ſumpte.
vt hic. quoo intelli
gunt quidã ſi fue⸗
rit viꝛaq; ſcriptuꝛa
puata. vel ſaltẽ ſe⸗
cunda. ſecus ſi pu/
blicũ publia. l pu
blicũ pꝛiuati faciat
mentioõeʒ. quia tiłe
credit᷑ ſumpto. vt
in aut᷑.vt fratrum
filij. S. illud. colł?.

ix. ⁊.J. & gdmimi.
tu.l. cyrographis.
mMſi in fiſco. vt hic

H tu dic vᷣm io.etiꝗ
ſi publica faciat mẽ
tionẽ alteriꝰnõ cre⸗
dat᷑ ei.nã qð h̊ cre
dit᷑ ſumpto. qa ſic
ↄtinet᷑ in alio. ſed
poõt eſſe ꝙ im oꝛgi⸗

nmnali aliqͥ erãt alie
læje ⁊ ocellanões. q̃ᷓ

no ginent i exem
pꝓlo vñ non ꝓbatur
plene ꝑ exemplum
eVt h. 7. C. de edẽ.
ꝓcuratoꝛ. 7. 3. faĩ.

berẽ.pompo.et in

auĩt᷑.vt ſpon.lar.S
h̊ inſuꝑ.colł.ix.
niſi fuerit officõ iu
Aicis publicatuʒ.⁊
ſic intelligunt. d. l
vt fra.filij.⁊ ð ad⸗
uni. iuto. cyꝛogra

babentur. i Vlia.
Vicũq; a fiſco ↄuenit᷑ nõ ex
indice ⁊ exemplo alicuiꝰſcri⸗

pture h̊ ex autentico ↄueniendꝰeſt.

Ita vt ſi õctus fides poſſit oñdi.
ceteꝝ calũnmioſaʒ ſcripturã vim in
iudicio obtinere non conuenit.
Epetita qde i Wlia.
die cautõeʒ intponi nõ vebu
iſſe: falſi crimen qᷓtum ad eos qͥ
B oſenſerint gctum nõ videri cũ in
ter pᷣſentes ⁊ ↄuenientes res actita

ta ſit magiſq; vebitoꝛ qᷓ creditoꝛ

liqueritx.

vbis ſicuti eſt ⁊ in bis obligatõibo

q̃ ↄſenſu ↄtrahunt᷑:⁊ ido ⁊ ſine ſcri

q ↄueniũt:fiũt em de his ſcripture
vt qð actũ ẽ ꝑ eas faciliꝰ ꝓbari poſ

ſit ⁊ ſine hlis aũt valet qð actũ ſi

hñt ꝓbatõeʒ:ſicut et nuptie ſunt lʒ
teſtatio ſine ſcriptis habita eſt.
c AÄliſt.
res geſta ſine litteraꝝ quo

phis. quid autem ſi ſine iudice fiat exemplificatõ. nonne m aliquo vs
lei? HR. poreſt dici ꝙ ſic.quia per hoc pꝛobatur ꝙ ſcriptuʒ interceſſu
quod eſt neceſſe.maxime tũc quando eſt neceſſe ſien ↄtractum ĩ ſcri⸗
pꝓtis. Item ꝓbatur quia interceſſerit bona fides.nam hic ꝓbatur mi⸗
ceſſiſie. Item pꝛeſumpuo inducitur.vt.j.de iure tiſ.l. in fraudẽ.S.
neq; inſirumenta. nam a ex pꝛiuato hoc ſit vt ibi conſtat.alij dicunt
aut dico conuenio te ad.x.⁊ vide iaſtrumentum quod inde mihi feci⸗
ſn.et non poſſunt.vt hic.quia hoc non feciſti.an vo dico conuenio te
gv. x. que vebes. quod pꝛobo per ſumptum ex autennco. a ſic per obli
quu quod no placet. quia tunc eſſet imponere legem verbis.
n a

NMon ovenit. ĩmo qm eam oſtendit niſi veritatem aſtrinxerit.vt
falſari pumtur. vt. C. de ꝓba. iubemus. M
dD rT Epenita.caſus talis eſt.obligaui rem meam nito primo.po⸗/
ſtea volo accipere pecumam a meuio.qui aliter non dat mihi

mſi eandem rem meam obligem ſibi. ita ꝙ ſu potioꝛ in pignoꝛe. et
ego hanc froudem excogito.vt ſiat inſtrumentum in quo contineat᷑

ꝙ ei obligem. ⁊ fuerit facta obligatio repetita die pꝛeterin anni an⸗
teq; ntius acciperet.vt ⁊ ałs.C.ad,l.coꝛ.de falſis.l.ſi creditor.cuʒ
ergo ego ⁊ meuus ſocij ſumus eiuſdem crimimis neuter poteſt alinʒ

accuſare.vt.C. de li.cau.l.ſi filium.titius tamen poteſt recte accuſa

re virunq;.

e Abagis. ideo magis. quia debitoꝛ eum cin bona fide obligatꝰerat
ecipere non vebuit. ideoq; ałs tenetur contrana pignorantia. vt. S.
e pig. aci. tntoꝛ.S.contraria.a.S. ve pig.l. que nondum ſunt.S. qᷓ
res.creditoꝛ autem ei nullo modo obligatus eſt. Item creduoꝛ vt ſibi
conſuleret licet alios fraudaret fecit.

f i Mre. verbis. dummodo aptis.vt.j.v ſupel.le.l.labeo.ac.
g Obligatõnibo. ſ. alijs. Jo.
h Sine his.i. his omiſſis.vt.S.e pi.l.ↄtrahitur,⁊, &, ꝓba.ſi ðᷣ
poſſeſſione.⁊..d ſpon.l.in ſponſalilx.in pn.

Nre hypothece noĩe obligas

ta ad rem nõ ptinet quibo fit quoꝝ fides nõ vacillat.

1 ·Muptie. vt. I. C. e nup.l.neq;.niſi in caſu.vt in anten.ibi po
ſita.accurſius. .
k ſ JYres. hec lex gen eralns loquit᷑ ꝙᷓ ſuperioꝛ.

i— Factum ſuum. factum ſuum pꝛebet veritas cum actoꝛ cõ/
fitetur tradidiſſe puta rem venditam.ſed ideo aduocare ſe conten⸗

q; ↄſignatõe veritate factũ ſuũ pᷣbe

at nõ ideo minꝰ valebit qð inſtr̃jm

nullũ ð ea intceſſit. u Vlpia.

Jvetabulis teſtamẽti agatr̃
veponẽdis ⁊ dubitet᷑ cui eas

cponi optet: ſemꝑ ſenioꝛẽ iunioꝛi

⁊ aplioꝛis honoꝛis inferioꝛi:⁊ ma
rem femine: ⁊ ingenuũ libertino pᷣ

feremus.
De teſtibus. Rubꝛic.
—— Rchadi?

EEſtimonioꝛum vſus fre⸗
quẽs ac neceſſarius eſt:et
ab his pcipue exigendus
t. Adhi⸗
beri q; teſtes pñt nõ ſolũ in crimĩa

libo cauſis:ñ̊ etiã ĩ pecuĩarijs litib-
ptura ſi ↄuenit vt hypothece ſit et
ꝓbari poterit res obligata erit xe

ſic vbi res poſtulat:et hi quibo nõ

intfdicit᷑ teſtimoniũ nec vlla lege a

dicẽdo teſtionio excuſant. Quã
ꝙᷓ a qbuſdã legibo ampliſſimꝰ nue⸗
roteſtiũ diffinitꝰſit: tñ ex ↄſtitutõi
hbo pncipũ hᷣ Inĩa ad ſufficiẽtẽ nũe⸗
rũ teſtiuʒ coartat᷑: vt iudices mo⸗
derent᷑ ⁊ eũ ſolũ nũerũ teſtiũ quẽ
ncciũ eẽ putauert euocaꝛi patiant᷑

dit ꝙ ſcriptura
non inter ceſſit.
m Llalebit. qꝛ

fides veruatis
verboruʒ admi⸗-

mcula non deſi⸗
derat. vt. C. ſi
minoꝛ ab here.
ſe abſt. l. j. fa
cit.C.d pꝛoba.
Apꝛietans.ac.

n ſ Zta⸗

bulis.

plures em̃ erant

heredes 2 cõue⸗

mye nõ poterar
gpud queʒ tabu⸗

le teſtamẽti eẽnt
vt. Z. ſam. her.
l.ſi qᷓ cautõnes.

0 Senioꝛem.

nam ſemp vene⸗
randa ⁊c.vt.j.ð
ur. im.l. ſemꝑ.

P Ponoꝛis. vt

2. j. & ter. mo.

l. ij. ⁊ facit. S.
pact᷑.l.maiorem
7. j. 5 Puik. cꝛe.
I.j. gce..
q Et ma?ẽ. ꝰ
7.8. de ſena. l. j.

N
N
X
X

7 de ſta. ho. l. in

mults.
r Libertino.
vt ⁊ in honoꝛib
vt. C. ad. I. vi⸗
ſcelk. l.j. ſʒ hoc
poteſt dici hodie

coꝛrectum totum. vt in aut. vt liber. dece. J. colł. vj. niſi alia ſb⸗

ſit canſa quare magis apud ingenuũ reſidere debeant.ac.

1 Pꝛeferemus. non autem ad licitatõneʒ ꝑuenietur. vt. . fami.

herẽ.l.nam ad licitatõnem.

one que fit per vinam vocem.
uI Eſtimonioꝝ frequens.m cauſis.

x t Meceſſarius. cum multa ſunt que ni

1 De teſtibus. e fide inſtrumentoꝛum dictum eſt. nunc deꝓbati

ſi ꝑ teites pꝛobari ſi

. poſſunt.vt in aut.e.circa pꝛin.colł.vj.
y Pꝛecipue. nam ⁊ ab bmuſmodi hominibo qui vacillant eſt te⸗
ſtimomium exigendum. licet non ſit ita credendum. vt in aui. e. S.

ſancimus. 1.S. ſi ve ignoni colł. vj.

3 Alacillat. i. vacillare non eſt ſoliium. ⁊ ve pꝛeſenti ſciri põt
quod dic. vt.. e queſti.l.de minoꝛe.S.toꝛmenta.licet videatur cõ⸗

tra. j. e.ti.l.j.S.queſtionem.ac.

a Adhiberi. Iitibus. impꝛopꝛie hec vocabula vonmi. pꝛopꝛie auteʒ
m quoſdam dicuur cauſa ex quo res veducta ſit in comtrouerſiaʒ
extra ius.ſed ſi deducatur in iudicium incipit eſſe lis. vt. C. xe lit⸗

auten. luigioſa. ſed tu dic conira m Tuł. eſt enim cauſa res que

habet in ſẽe controuerſiam in dicendo poſitam cum certarum perſo
narum interpoſuione. ſed lis eſt ante litem conteſta.⁊ poſt. vt.
quomodo et quando. in auten. qui ſemel. vel dic rercio vt dximꝰ.

. de tranſac. cauſas.

b Ex his.ſ.ſoli poſſunt adhiberi.

c Interdicitur. interdicitur autem. vt. ]. l. tiij. S. j. v. l. idonei.7
I. teſt. a.l.nullus. a. l. ex eo. alijs pluribus. accurſius.

rcuſantur. quod faciunt quidam. vt. . e. lI. iij. 7.l⸗ inmiti.

eMuaꝙ legibus. quas non habemus.

Mumerum. 1, duoꝛum. vt sr. 1/e,lI, vbꝛi. vel pluriũ. ꝓut iudici

X

üm aun
nniu
Pnecoeſoonoc
ſclgalni⸗
Slnftal
ne n
gelrnll
Piurisaeif
eNlrims7
Eren .. ,
T

1 Aes

Vymid

eſtcoligiuutt
uiner en

uß t cdll.

k. AV.
icnn ſipe
tls n ſ. N.
Mus m
bongnitarg⸗
ſrunt.

I Mhenſtsfi
gen ci eumd
Cnt ſebi contra
niu. ſanetios
crelcüt. d. ſ.
Giep ſt. LhS
ſeoſt gluus 4.
n Badiench.
A ndud
n t Mur
ſe inſpiat gn

coqino glie

logat. Nt. 8.
cop.Lnec el,
Hapumum.
0 Plebersmn
Noeuimn lni/
oiccue .

ncimaer j. ve
laron tamexf⸗
ſr ſul tu F
litto et. Fen
Etranſar⸗cum
Ininnans
Uoe immiane
Ngks tit odvof
bende uches
1l Taheſtil
1 Voneſta.no
een.ſqnsere
(Fumane.,
Nellodtultua u
ftmoraustuhns
foantemonndb

mubone opn

ſglnget in.
nktang
ökeſiblg
Uſces niefi

AWntenans,
rgaarſuns,

Nocnu

be mumg,

,

fn i

nond
n wee
nol ihli,
n NR
4 zuut
4
ſenefnge
ti

möuei⸗

Wnlh
u u
3fte Nng

NRee.
da HZ

An
n

mis ing

n

lets Kii
.: Kload

Pnie l.

irtl
ini nitit
e gn
R
ſcklifr
Norſentoei
Zicdb i iau
tnhun.

noncnmernr

ii.
ð
G.
nnd tulert
NNn KMat)

rmen inii
nuntlug Manr

lu ent t M
uitn it ef,
l
aanniiſin⸗

mamaNM
ntguet mm

lügzuim
4

ifnd HZ

l intis. 2 xcuſ

latus. in fi. ac.

/ /
/

videbitur. accurſnuns. 2
g exandos.nec enim cauſa teſtificandi din debent homes a ſi
is negocijs quocari. vt.j.quemadmodum t.ape. ſi quis ex ſignato⸗
ribus. accurſius. MM L
b Bupflua. cum aliqua eſt multiuudo. pᷣſumitur inter eos aliqs

bonus ar. in de⸗

nl Meeffrenata prate ad verãdos ho

mines ſupꝑſiua multitudo teſtiuʒ p⸗
trahatur. m Ooeſti.

di. c.miratus. ⁊
argu. in aut᷑. de

referen. S. j. ac. . — — —
1 Pia, rr 7 MUteſtibo ant fides. dignitas
b”. fides moꝛes grauitas:examinãda
cuiꝰgrana ceteꝛa oc à snſi.

em̃ colliguuꝛ ex teſtatõnis ſue vacillant. audiendi

nen non ſunt. c Aliiſtra.
* cu. da. ab his. Eſtiũ̃ fides diligenter exami
ee obeer. . Aanda eſt. ideoq; in pſona eo
bbeſi ams ſin. Tum exploꝛanda erũt. in pmis cõ⸗

XY „ , — . ₰„½
ditio cuiuſq;. vtrũ quis decurio an

pes arernn/,plebeius ſit: v an honeſte 2 incul⸗
ferunt. pabile vite. an vo quis notatus
Aquerſus ſi reprehenſibilis:an locuples vel e
em. cũ euim di † pf .
cum ſibi conera Vens ſit vt lucri cauſa quid facil
na. ſemerpſos admittar, vel an ei mimicus ſit ad
FFeindde. i uerſus quem teſtimoniuʒ ſrt veß,
qñ ap.ſit. l.fi. —r ſ 320 11. 5
ſed ſi alus. ax amicus ei ſit ꝓ quo teſtimoniũ dat

m Audiendi.

Nam ſi careat ſuſpitõne teſtimoni
id eſt exaudiẽdi

1 enum Umn: vel ꝓpter pſonaʒ a qua fertur
Scduõũ. v honeſta ſit: vel ꝓpter cauſam ꝙ;
ſe inlhiei qu, /neq; lur nem gratisneh inimici
roghr, ve. v cie caula ſit admittendus eſt. IJdeo⸗
gios. l. nec ei er q; diuus adria nus iunio varꝛo le⸗
„*pꝛrmum. Kato pꝛomnciecilici nſirt eſ̃
* Wieben ma Bato pꝛouinciecilicie reſcripſit:eũ
Gs enimm noblil —
lioꝛi credituꝛ.vt ar.S.ti.j.l.fi.⁊ in aut᷑. e.S. ſancuamus. 1
p Egens.nota q pauꝑ facilius coꝛrumpit᷑.vt h̊.⁊ in aut᷑. e. F.

ſancim. et. j. de excu. tu.l.ſpadonẽ. S.fi.admit tunt tñ interdum.
quia non tam ex facultaubo. ꝙ; ex fide teſtis idoneus extimatur. vt
mſti. ce ſu.tu.S.ſi.et in aut.e.S.ſi quis re.et in vecre.iiij.q.iij.

⁹

ſi teſtes. et.S.item teſtiũ. Item et inſpicitur cuins ꝓpoſiii ſit.vt.

3. tranſac. cum hi. S. in perſong.
q Inimicus. vbi diſtinguitur. vtrũ ex criminali cauſa inter eos

mote inimicitie ſint. vbi mimicus nõ admitniur. miſi cauſa finita

an als ſit odioſus.vbi iurat et teſtificatur. ſed an fides eis ſit ad‚⸗
hibenda.iudicis mandatur officio.vt in aui.e.S.ſi vo quis dicat.
7.]. e queſti. I. j. S. queſtiofduium.
r Honeſta. nota ꝙ pᷣſumttur bene fien ſi a bono fiat. vt ar. . xe
eden.ſi quis ex ar.S.j.

Immncitie.ſ.ſuſpitio.ro. vel dic.ſ.dicturus. ſepe illoꝛũ etiam

palloꝛ vultus.ruboꝛ. titubatio.vt minus fidei alicin adhibeatur.

vt marcus tulius in topica. et.j.de queſtio.l.xe mmnoꝛe.S.pen. dłᷣ&

hbis autem omnibus puio ꝙ pꝛeſens iudex ex officio ſuo ex honn⸗

mibus bone opinioms debeat inquirere.ar. . xe mgr̃a. conue.l. j. S
ſi pꝛeſens.et in.S.ſequenti.et.S.ſi quando.et.j.de fun.inſtruc.et

inſtru. le. lI. cum de lanioms. S. aſinam in fi. S.pꝛechcta aũt denotan
mur is verſibus. Conditito.ſexus.etas.diſcretio.fama. Et ſor⸗
tuna fides in teſtibus iſta requires. SSs

1 Adqmitrendus. vt bonus teſtis. als vt aliquod indicium indu⸗
cat. accurſuus. ”MM
I Igeoq;. qma pꝛedicta circa teſtes ſunt admittenda. ideoq; per

quatuoꝛ reſcripta commitrunr examinatio iudicis ſuꝑ his vi ſpij
cit vſq; ad.S.lege miia.accurſius. L
x Aagis. ꝙᷓ alius. azo.
y Nusnia fides. debet ergo notus eſſe teſtis iudici.ſ. vt iudex
eũ cognoſcat.vel fieri tũc notus. Item parti ↄtra quã pꝛoducitur.
vt teſtis illum cognoſcat.vt.C.xæ iure eli.l.fi.S.ſmaũt.⁊ ĩ aui.

c. S. ſi o ignoti.⁊. E. e fide inſtru.j.ſed is qui vepoſirũ. Sʒ hoc

re. vtrũ vnũ eundẽ pmeditatũ ſer⸗
monẽ attulerint: an ad ea qᷓ inter⸗

ptum ad valerianũ varꝛũ o excu⸗

tas ⁊ auctoritas. ałs veluti con⸗
ſentiens fama ofirmat rei æ q qri

accuſa. l. libelloꝛuz.

,. uu⸗ vrita LA

pnto veruʒ ĩ perſonali actõne.qua queritur an qnis pꝛomiſit vel an
hoc dixernit. nam teſtis qui aliqaem mhi ſe obligaſſe vel aliquid feciſ
ſe dicit. ipſum cognoſcere vebet. vbi autem teſtis non dicit de obliga⸗

tione perſonali. vel ce facto.licet te non cognoſcat.contra te tamen fe

ret teſtimonium. vtputa dicit in rei ven. que contra te intenditur pol⸗

eiſe me⸗ xl.
qui iudicet magis poſſe ſcire qnta an. ta une ber
fides habenda ſit teſtibus. Verba ragnoſccre.vel ve
4 unt. Lu magis ſeirona. me vel illum fuiſſe
* te hec lunt. n mags ſcire po⸗ gbſentem. a hic xe⸗
tes qnta fides teſtibo habenda ſit. bet cognoſcere euʒ
qͥ ⁊ cn oignitatis. ⁊ cuiꝰ extimati Aem dier nbſe
oms ſint. ⁊ q ſimpłr viſi ſunt dice vem. xbuunch eo

tur de facto e con
otra quem produci

„σ1 AKe tur.feret teſtimoni
rogaueras ex tpe veriſiłia rñderit umeet ignotus. alt
Eiuſdem q; principis extat reſcri quin ſi te facto. cõ

trariuz eſt. ᷣm aʒ.
Item nota hic cõ⸗
mitti iudici teſtiũ
exami atõneʒ. vt

tienda fide teſtiuʒ ĩ hec vba. Que
argumenta ad quẽ modũ ꝓbande

J 12 = et. j. pꝛoxi. §. et. S.
cuiuſq; reiſſt ufficiat. nullo certo mõ ndiune er .
ſatis diffiniri põt. Sicut nõ ſemꝑ Sreno⸗ e ſce. .
. ,ſ II., zer ob carmen. circa
ita ſepe ſine publicis monumetis nem. ſicut ꝛ cauro
cuiuſq; rei veritas prehenditur: damm inſecen. cui
g num um ats dian⸗ fut. vt. . de dam.
als numerus teſtium ats dign⸗ mter qui bong⸗

S.qui damm ac.
9 Dignitals. he

tur fidẽ.hᷣ ergo ſolũ reſcriber poſ⸗ ato bug en
ſum ſũmati.nõ vtiq; ad vnã pbati niſiurãdi. accur.

omis ſpeciẽ cognitionem ſtatim al⸗
ligari vebere. ex ſententia ammi
tui te extimare opoꝛtet:qͥd:aut cui
credas.aut parum probatuʒ tibi

b Dicere. ſ. veri
tatem. ac.

Ex tempoꝛe. ſu
per quo inter:ogã
q ſũt. vt.j. ad ſil.
l.pꝛus. æ gr. j.x

Eiuſdez. argumenta. 1. que geuera probandi. vel per teſtes. et q⸗
les.et quor.vel per inſtrumenta. vel alia argumenta.

eE QDZo quem.i. ad aliquem. vtiputa quot teſtes et qualia inſtrumen⸗
a. qccurſus..
fCuicunq; rei.i.cuiuſq; cauſe.
g Poteſt. ſicut nec moꝛa.vt. S. e vſuris.l.moꝛa.in priu.
hSicut non ſemper. ita bene ſequituꝛ ſi non ſempe: creditur teſti
bus ſine inſtrumentro. ergo quandoq; creduur. vt hic dicit. ſem
autem non crediuur. quia quidam caſus ſunt in quibs ſcriptura exigi

tur. vt nõ. S. de pi. l. otrabuur.

1 SBepꝛehendiuur. per teſtes. .a
Mumerus.i.licet non ſint mulruʒ boni. vt qdð ceficui in fide ſi up
pleat numerus. vel dic ꝓpter teſtamentum. vel ſimilia.
lLDignitas. licet pauci ſint duo tamẽ adminus. vt.C. e.l. iur̃iur.
in fi.ct ſic nota ꝙ fides teſtis ex eius digintste gpꝛobatur. vt in aut.
e.S.ſancunus.colł.ðvij. =
m tonſirmat. dicitur ſama confirmare. i. cum alio firmare. nõ ⸗
per ſe ſama non ſumiciat.ſed reſpectu aſſertõms partis. quã aſſertio⸗
nem fama contirmat. ſuicit ergo per ſe.ar.j.de fun.inſtruc.l. cuʒ de
lamionis.S. aſinam. pm io. et. C. de teſti. l. j. et inſti. ve teſta. S. teſtes
et. C.ne æ ſta.efunc.ſi mater. Alij dicũt quando ↄſonat nature.vt.
b. moꝛtuum. et ꝓpter hoc dicit h̊ ałs conſ en. i. qñq;. ſed regulaꝛuer ñ̃

ſuſfficit fama ꝓbare. Alij dicũt ꝙ cum alio firmat. ꝓ quibo facit in eo
dicit conſentiens quaſi ſimul ſentiẽs. et ꝙ dici otirmat. facit er⸗

go m hos pꝛobatõem ſemiplenam. vnde facit defern iuramentum
vt.C. v iureiur᷑.l.in bone. Hec aut fama pꝛobatur ꝑ duos teſtes.cũ
iurant maioꝛem pteʒ populi. Ita ſennire.non ꝙ quilibet ſingulaꝛs
per ſe dicat.credo niſi iudex tamaʒ nouerit. quo caſu vt dicit io. vᷣm
ꝙ nouit vt quaſi notonũ iudicabbb.
uSpeciem. ſunt em̃ mnlte ſpecies ꝓbatõnum. quax quedam ſunt

plene quedam emnplene. Plene. vt p duos ieſtes. vi. 7. e. l. vbi. JIteʒ

t inſtrumentũ publicum. YItem ꝑ priustum factum ab aliq̊ cõtra ſe

cum cauſa. S. de pꝛoba. I. cum deinde. in ſi. ſi modo ↄſiteat᷑ ſe feciſſe vt
ei ꝓbetur Beommos, vel alio modo⸗ Item delatio iuramenti. vt. S.
ve iureiur.l.j.a.ij. Semplene auͦt ſunt ꝑ vnum teſtem. Item ꝑ col⸗
larönem ex qua ſemiplena colligitur fides. vt in aui e fide inſtru.
ſi vo nullus. Item ꝑ dvmeſticam ſcriptura ſine canſa. alie ſikes
icit & H. ꝙ iudex

een ro. opinaris. Igem diuns adrian⸗
bandi actoꝛi.ſ om imio rufino ꝓcõſuli macedonie re

nes. vt ſiue aliqs

eoꝝ lolus ſit ſuſti⸗ ſcripſ t.teſtibo ſe nõ teſtionijs cre⸗

ciẽs. ſiue plures ſi⸗ dituruʒ Verba epke ad hanc ptez
mul iunci habz e ptinẽtia hec ſunt. Que crimĩa ob⸗
Reh eiß Kinſe⸗ iecerit apð me alexãder apꝛo:qꝛ ñ
iuuant. vt 7. 5. d. Oꝓbabat. nec teſtes pducebat: te⸗
riur.ſ ſtnulae . ſtimonijs vti volebat. qᷣw apo me
ments. ibi fola n“ loc?nõ e. naʒ ipos introgare ſoleo.
tumciunt. an; i quẽ remiſi ad ꝓuincie pſidẽ. vt is ð
eber bare acwr. fice teſtiũ qreret. ⁊ niſi ĩpleſſet qo
ſꝑ ſeripnram. i intedebat relegaret. Sabĩio q; ma
le en negoc ls rimo ĩ hec vba idẽ pnceps relcpſu
lebeat ſieri vr. Allia eſt auẽtas pntiũ teſtidᷣ. Alia
de pꝛe ba. l. cu res. teſtimonioꝝ qᷓ recitari ſolẽt: tecuʒ

mnbn. vn.5 gr g̊ delibera. vt ii retinere eos velis.

xi. ſed hec ſpeciala des eis impedia. Tege iulia ð vi

. ndiuns. (auet. ne hac lege in rei teſtimo⸗

–

ꝛeſtimonijs. teſio⸗ Miũ dicere liceret. qᷓ ſe ab eo ꝑente⸗
mia genetlant Jich ge eiꝰ liberauit:que impubes erit:
s a ta non acei quiq; iudicio publico danatꝰ erit.
ntur hic. qñh di · q eoꝝ in integꝑꝝ reſtitutꝰnõ eru:q⸗
Antur ſnon ue in vinciſis cuſtodiaue publica
re ieſtes andiſſe. er erit que cuʒ beſtijs vt depugret ſe
ita hie m aʒo. vel locauerat.q palã q̃ſtũ faceret: fece
dic m mar. ꝙ leqͥ er 1
ur hic. S.im̃ in cri

minali cauſa. vt patet ſtatim in exemplo.⁊ ſm hoc dic teſtimonia.i.
dicta teſtium alibi recepioꝛum.nam non creduur eis. ſed ipſi vebent
eſſe pre ſentes.vt poſſint terꝛoꝛe iudies ummmente interꝛogari.vt in
auten. de teſ.S.⁊ quando. in ſi, colł.vij.⁊ in aui.vt de func.ſeu fn.S.
illud.colł.v. accur. En r ter eee
b Alexandrum. hic accuſabat aprum.
C Nuem. ſ. alexandrum. a. S
2Relegaretur. ſume ergo hic ar. ꝙ quis eoipſo ꝙ non ꝓbat calũ⸗/
mari videtur. vt.C.de aduo.diuer.iu.l.j.⁊ ar. C.æ fruc.⁊ li.ex.l.ñ
ignoꝛet. C. de pena iu.aut.nouo iure.⁊.C.q accu.polſ.l.iij.⁊.C.ad
l.iuł.e vi.l.ſi quis a ſe.Seo ar.ↄtra.j.ad turpilł.l.j.S.j. vbi dr
ꝙ non eonpſo ꝙꝙ quis non probat calummiari viderur. SBec intellige

illud ſ̃m io. loqui in illis caſibus vbt ſpecialiter inducuur ꝙ poſſir

aliquis accuſare ſine metu calummie.va in marito.vt.C.iad.l. iuli.
adul.l.qᷓms. Item ꝙ decit hic relegaretur.ideo dicit. quia væ tali

crimine accuſabat ex quo ſic reus cõuictus fuiſſet condemnatus. nãõ

ad talionem fui condemnatio.vti.. æ accu.l.fi.accurſius.

e Sabino. dic caſum. ꝙ quidem produxit teſtes et iurauerunt. ſed
non dixerũt.ſed poſtea ad dmum ꝓducentis dicũt ꝓducenti diciũ ſu/

um ſoꝛte coꝛam alijs bonis viris ⁊ ipſi volut recedere.⁊ qui eos pro-

duxu in ſudicio poſtea hoc recitat.certe non creditur.ſed ipſi debẽt ſta
re dum di:uũt. non iñ vlira.xv. dies.ſed interim vebet ille qui eos ꝓ⸗
duxit alere.vt hic ſubijcit.vt ⁊. C.e.l.qm liberi.⁊.l.ſi quado.⁊.¶¶.
e appel. l. eos.S.ſi quis autem poſt.
ege mlia.in reuʒ.ↄuerie lr̃am.i.ne in reum.i.accuſatum hac le
ge iulia de vi pubuca vel pꝛiunata.qð tamen in eo crimine dicit᷑. exau
ditur in quolibet crimine alo. cum eadem rano ſit. vt arg. j. ve ver.
ob.l.a titio in fi.⁊ idẽ in pecuniaria cã vt nõ admittant᷑ uin de quib⸗
ſubijct. vt pʒ in liberto q̊ primo ſubijcit.vt.C.de q̃ſti.l.pridem.
g OQn ſe. ſubaudi ei qͥᷣ ac. ſed necꝓ eo.vt d.l.pꝛdem. ac.
h Parenteue. qͥ enam ꝓprie liberius accuſan põt vici. vt. S. de veꝛ.
ſig.l.hcet inter.S.patronos. .
1. Ympubes. noia non poſſe ferꝛe teſtioniũ mĩoꝛ?. xnij. vel.xij.an
nis. vt inſti, de teſta. S,j,⸗Ded queri comuemit an factus pubes poſſit

ciuitatẽ teſtionij ga pleroſq; euo⸗

litis dicat aduerſus ſocerũ:generũ

reddere teſtimoniũ te his que vidit in pupillari etate? videt᷑ q no.
d tu dic contra ᷣm io. nãa

vt. j. ti. j. l. fi. T. C. de fal.mo.l.j.in fi.
non ꝓhibetur. ergo admittit᷑.vt.S.l.j.S.adhiben. Item poteſt ſet
re de facto ⁊ de iure.licet non ad ſui pꝛeiudicium. Item ſeruus fa
ctus liber ferre poteſt teſtimomm de eo quod pꝛimo vidu.vt.j. æx
del edE verens. notoeʒ
⸗ . . . . NNn r
ritue. quiue ob teſtimoniũ dicen⸗ zum. Zez ltenl⸗
dum vel non dicendũ pecumã ac⸗

ſſe indi eri non debet an
cepiſſe iudic atus vel duictus erit. ſtarl. Pe⸗ Anan

narũ: quida ꝓpter lubricũ conſilij ⁊ expᷣſſum videẽz

ſui. alij vo pꝛopter notaʒ ⁊ infſam umur. al
am vite ſue admittendi nõ ſunt ad ſunt a mü ve⸗ 4
teſtimonij fidẽ. Teſtes n teme⸗ eegein an aunn

ea cauſa in qua

re euocãdi ſunt ꝑ lõgũ iter: ⁊ mul- adſu ſubſtaner
to minꝰ milites autandi ſunt a ſi em erigrrur cer
. HHõ g. tus numerus ꝑ
gnis vel muneribo phibendi teſti-⸗ ſonax. vri teſta
monij cã. id q́; diuus adrianꝰreſcri eienazarn
pſit. Sʒ ⁊ diui fratres reſcripſerüt ſns honeus vt
q ad teſtes euocandos pꝑtinet. di⸗ inſt de teſta. .
ligetie iudicantis ẽ exploꝛaꝛe q con ρzαα
ſuetudo in ea pꝛouĩcia in q̃ iudicat ierauu ałs. J0.
gerit. nam ſi pꝛo pe ĩi al putat eum rmo⸗
fuerit. nam ſi pꝛobabit᷑ ſepe ĩ aliaz h ern aneger

vt. j. de accuſa.
ſi cui. S.j.ſi tam̃
penituit 2 pem⸗

catos.nõ eẽ dubitandũ: quin euo⸗
candi ſunt qͥs nccios in ipa cogni⸗
tõe dephẽderitqͥ iudicat. p Ru.
vVs ge iulia ⁊ papia iudiciorũ
publicoꝛũ cauetur. ne alicui
inuito denũcietur vt teſtimonium

poſſe teſtiſicari.
gquaſi ſit in ite⸗
grum reſtitutus
vel quia ptꝰ tem
”M pus videtur re-
miſſa in ſamia. vt.C.æœ his qui no.infa.l.⁊ ſi ſeuerioꝛ.et pꝛo hoc.
C. de nup.l.imperialis.S.j.in fi.⁊ in aut.conſtituno que ve digni.
S.illud.colł.vj.ſed quidã ↄtra.nam dicunt ꝙ remititur q̊ ad veũ
