Ccriin e. Lng, A* P fure. §. furti. 1. 3. ð his qͥ no. infa.l.qm̃.iudex aut ſopia ꝓpatonũ um ſuum. vel ſaraceno. ſtandum eff. zpoſtea. Fj gſtan 4
e ita facile wcurret ad delatõʒ iuramẽti ĩ crimiali ſiẽ ĩ pecuiaria cõ. x Sato iure. nõ alind. vr. . e.l.vuobv. fi.l.r na po d ndne⸗
Wer O A qꝛ reꝰẽ abſoluẽdꝰcrimie plene nõ ꝓbato.vt.C. x ꝓba.ſciãt. Jtẽ qq ⁊ ar.j.⁊ re mõð.poſt rẽ.⁊.j.de edil.edic.ꝙ ſi nolit. S. i i un i eſſanunnue
”!ùUVM D i cã mrimoniali ſi detulit vxoꝛ iuſiurãcũ viro.vi iuret maritus ſe certe ĩmo qꝗ̃ri᷑ an ſit reuocatũ.vt.C. e.ſi ds ureirgne iſtö unl C
. maruũ ñ eẽ:? vr̃ ꝙ ñ pᷣiudicʒ ſi poſtea vitaſ ĩiueĩat᷑ ꝙ ſit mariꝰ.ſic eĩ ab eo vexlatu qͥ potuit referre. vt. y. e. ureiuraü. F. . dic ⸗ ſi laſk 1 Nm
N eſſet ſi iudicaretur ꝙ non eſſet maritus. ⁊ veruss poſtea pateret ec⸗· noõ. nihil aliud excludit mii vebiti qſtionẽ. ſed a vebiti ane :que aäftaf n
(N cleſie. vt in decretac re iudi. c. latoꝛ. Itẽ quid ĩ cauſa cõuerſionis ⁊ qñq;.vt.E. e.l.fi.⁊..e.admonẽdi.⁊. v.ð wlo. ſi legstarius. que ſigeehue hrz

onachad marrier ꝙ ſit ſtandũ. vi.C.ad.l.iuł.repe.l.fi.et.j. ſunt contra.ſed ſpecialia ſunt.ac. Kine⸗

1 Ahimg
deehumiin
iepging
Siſrſtn
Nti miiii
timuſn
sgus unni
Nlneneimii
it. Danmn x.
trin
eſtöe: n

E

ati ſit ineini 5

bate lbür n
Snph 4
zi
B. Nn
Nll in

5
,
G8
4
7

15
66

y Dʒ 1 ſi qs. religiõis. Appollis vł diane. vt. S. e. F. diuꝰ. ſees ſi

uõ ẽ publice repꝛobata.vt ſi iurem per crede mihi.vt faciunt mo⸗
3 Si neq; iuratũ. cum fuiſſet elatũ. ac.

machi. accur.

a RKemiſſum. a veferente. vt. j. l. ꝓx. in ön?ꝰ —
b Mon eſſet. ſic legatũ habet p non relicto.ſi legataꝛiꝰrepudiat

vt. J. ð le.j. le⸗

gatariꝰ. F. ſi le⸗

gatũ. agc.
ex intuallo. cũ
ad aliũ aciũ di⸗
uertiſſʒ. vt ar.
j.de duobo reis
ſti. duos.S. fi.⁊
j. ad. I. fal. l. j.
F. item ſi ita le
gatum. ge⸗ B
d9d r Emit⸗
tit. ſu⸗
ſcepti.

ad facendũ. ert

ſic nota ꝙ iura
re vidr̃.cũ ꝑ eũ
nõ remãeat vt
hic. 7. S. l. ꝓx.
§. fi. et. C. e. l.

actoꝛi.⁊.J.e.l.

nam poſtea§.
j. gc.
e Bebet. hoc
aut nõ fuit ſu⸗
ſceptũ cũ vebu⸗
it. ⁊ 10 nõ vidr

remitti. vt. S. H

fa It pꝛe⸗
toꝛ. e⸗
latũ. et
pᷣſtiũ vł remiſ
ſum ſubaudi.
g Pertiet. ſ.
ad ſucceſſorem
vmuerſalẽ. vel
ſingularẽ. vt.

l. px.
b Dabo. qd
bom cu ipo mu⸗

re ppetat. ſ̊ dic
id ẽ ↄpetẽtẽ ipo
iure efficacẽ.nõ

dumttã. dabo

exceptiõʒ q̃ ipſa
elidat᷑. e4 5
1 Su mꝛatũ
nã et ð ꝑte põr
lurgari. vt. j.re.
amo. l. ð rebo.

iuſiurãdũ adnunſſa nõ eẽt. ꝓinde ſi
poſtea iurare patꝰſit: nihil ei hͥ iuſ

iurãdũ ꝓficiet.qꝛ ex eo qð elatũ ẽ

iuratũ nõ eſt. Aulus.
Emittit iuſiurãdũ qͥ ferẽ⸗

te ſe cũ ꝑatꝰeẽt aduerſariꝰiu

rare:gram ei facit cõtẽtus volũta
te ſuſcepti iuriſiurãdi. Qõð ſi ñ ſu
ſcepit iuſiurandũ: licʒ poſtea pato
lurare actoꝛ nolit deferre non vide
tur remiſſum. Nam qõ ſuſceptũ ẽ
remitti æœbet.
It ptoꝛteius rei de qua iuſ⸗
iurandum ⁊xælatuʒ fuerit:ne
q; ĩ ipſum:neq; ĩ eum ad quem ea
res ꝑtinet actionem dabo. Eius

rei ſic erit accipiẽdum:ſiue de tota

re: ſiue e parte ſit iuratum. Naʒ
e eo quod iuratum ẽ:pollicetur ſe
actionem non daturum. neqʒ ĩ eũ
qui iurauit:neq; ĩ eos qui ĩ locum

eius cui iuſiuꝛandum vlatum eſt:
p Aulus.

ſuccedũt.
Tisã ſi ĩ rẽ ſucceſſerĩt.
H y Apianus.
Am poſtea qᷓ iuratũ ẽ dene⸗
gatur actõ:aut ſi cõtrouer⸗

ſia erit. i. ſi ambigit᷑ an iuſiurãdũ

ſit datũ:exceptõi locꝰerit. Jure
iurado dato vł rennſſo: reus qͥdeʒ

acqrit exceptõeʒ ſibi alijſqʒ. actor

vo actõem acquirit ĩ qua hoc ſolũ

querit᷑: an iurauerit dari ſibi opoꝛ
tere: vł cũ iurare ꝑatus eẽt: iuſiu⸗
randum ei remiſſum ſit.Si dãnet᷑

k u Am poſtea. denegst. i. exceptõe repellit. ac.
VBatũ ſit. ꝓuie. vel veri dic. 1. pſtirũ. ac.
Im Exceptõ.i.iuruſiurãdi admiſſe interĩ actore pĩ am⸗

biguitatẽ. wnec re ꝓbet ſe uraſſe. el dic exceptõt. i. replicatõi.ſj
(ũ nil ponat q replicat.nõ ꝓbabit. qui excipit.

n. Alijſq;. ſ. ſucceſſoribo. vt. S. e. ait ptoꝛ. Alel melius.i. fidemuſſo
o Actionem. ſ. in factu ſi mrauit infoꝛmuer. vt. C. e. l. actoꝛi. ali
oquin ex eo ↄtractu.vt.j.e.ſi duo.S.ſi qs iurauerit. aʒ.

p hoc ſoluʒ. vt.

3. e. non erit. S. dato.

4 Si damnerur. dic caſum ꝙ actoꝛ iurauit in cã famoſa. et res
mi condemnatus. Eſt quidem infamis. q; iuramentũ ꝓ veritate
fu. vt. j. e. ſec ⁊ ſi poſſeſſoꝛi.S.j. Ael dic ꝙ reus iurami ſe ñ tene⸗

n..ß duẽtꝰpoſtea no oppoſuit exceptoʒ. vi ar. . de odi.inde.l.elegã

ter. S. ſi qs poſt. ⁊ m hoc noia ꝙ maions auens res iudicata
T iuramentu. cõtra qu ſi alia ſnia ferar nõ valet. vr. C. q pꝛo⸗
uo.nõ eſt ne. l.j. ⁊ dixi de hoc. S. e. l. ij.
r Siis qun tpali actioe. vt mmuriax.
Mõ liberat. ab actone miuriaꝝ. ac. Ao.
1 Poſt litẽ. 1 poſt iuſiurãdu. loco ſumpto a pan. vt. 5. ö mnõ.

ſads ſi.S. ex quibus. et ifra. e,l. qui iuraſſe. S. fi. Ded quid ð acuo

vV Apianus.

b Sed 2 ſi qs. cꝛeditoꝛbus. agentibus pauliana.

“

ne &e wloꝛ E?non perpetuatur iuramento. qꝛ nee litis ↄteſt. vt. C.
de wlo. l. fi. ſeg acio in factum ſic. ⁊ idem vt non perpetuet᷑ ĩ mieg.
reſti.vi.C.de ĩ inte.reſti. ſuguacuam.ac.flo. U
vV Si mĩoꝛ. replicari.a ꝑte mioꝛs penta ſus reſti.ĩ integꝝ

x An capuſit. vt q; ꝓbatiões hẽbat.nõ aliud. vt.j.e.iutoꝛ.ĩ pᷣnaꝰ

y Socint.nõ. ñ
qꝛ minoꝛ iõ lelus

qs pꝰiuſiurandũ ex famoſo iudicõ
famoſum eẽ magis eſt. Si is qui
tempoꝛali actõe mihi obligatꝰerat
detulit iuſiurãdũ:vt iurẽ euʒ dare
opoꝛtere: egoqʒ iurauero tẽpoꝛe ñ
liberat᷑. qꝛ poſt litẽ cõteſtatã cum

vt hic. .S. de mi

niſi aduerſarius

no. l. ven. S. eʒ ñ
reſtuuit᷑.et.l.q
ſi mioꝛ.S. non ſp
ſed ecõtra. ummo
videtur ſuſſicere

4 eum pꝛobet locu⸗
eo ꝑpetuat᷑ aduerſus eum actõ vel gerglum. V vF.
. — . — . „— „ „ 19 Lr. cre. I. Ij.
obligato. St mor vigitiquiqʒ que ẽ cõtra. SO.
gms iuſiurãdũ detulerit: ⁊ hociſbo ſpeciale ? ibi odio
captum ſe dicat aduerſus exceptõʒ Tritons. Jene
iuriſiurãdi debebit id replicaꝛi: vt x ſacꝛoſanc. eccle.
pomponiꝰait.Ego autẽ puto hanc — ecbor⸗
replicatõʒ nõ ſemꝑ eẽ dandã ſ ple ſecmun. connn.
ruũqʒ ipᷣm pᷣtoꝛẽ debere cognoſcere vr. C. de pre. m.
an captus ſit: v ſic ĩtegre reſtirtte Hnbreaium vb⸗
re nec em vtiqʒ quod mĩoꝛ ẽ ſtati bat mmoreʒz locu⸗
⁊ circũſcptũ ſe docuit. Pꝛeterea ex pletatum. So. ibi
ö iſta ſi tõ ſt ſponte non coaciꝰ
pus pꝰannum vigeſimũquĩtũ ñ de e.i.l. pꝛedioꝝ. vi/

ſidg e ibi.
ber egrei. Sz aſiqsi fraude, ne de n ne
ditoꝝ iuſiuradũ detulerit debitoꝛi xlicano.
aduerſus exceptõeʒ iuriſiurãdi:re

plicatõ fraudis creditoꝛibo dʒ da⸗ pus.·i. veilẽ ãnũ.

. loco cuideſt hoche
ri. Preterea ſi fraudatoꝛ detulle uadrienmiuz. vt
. 5 7 —— — . . . . .W tem. 1 inte.
rit iuſiurãdũ creditoꝛi vt iuret ſibi ſii l.a. Br iln,

decẽ dari opoꝛtere: mox bõis eꝰ vẽ
ditis exꝑiri volet: aut denegãi de
bʒ actõ:aut exceptõ oppõit᷑ frauda
toꝝ creditoꝝ. Juſiurãdũ defenſo
ris:vł ꝓcuratoꝛis rei ab aduerſa⸗

mõ exceptõ ẽ tꝑa⸗
nua ſunt ad agen

ad excipiendum.

. — — 2 ure. F. fi. 7. C.
rio delatũ ꝓdeſſe exceptõemqʒ dño rren rer 5 ſunt
parer. Juł.ſcꝛbit. Idẽ ̊ dicẽduzʒ venta. So⸗ B er⸗
erit: ⁊ ſi datꝰad peteduʒ pꝛocuratõ rehlicanone ſed
reo deferente iurauerit:dari mihi j.te pecn.l. queſi

optere. Mã actõeʒ mihi parit. que deʒ mõ reſpõdeaa

9 Btatutum tà

lis. cũ ea que an-
dum. ppetua ſunt

vꝛ.j. xe wli exe.

tũ. S. in wlo. 2 eo⸗

. ad aliud cotrariũ
g.ex qui.cau.maio.l.ſi is cuius.qꝛ ⁊ ibi rẽ habuerat iaʒ pnoꝛ dũs

et ideo excepiõem et actionem ꝑpetuam habet. hic aũt nõ rẽ habuit
non ergo ſola reſtituiõ perpemauit ibi ius actoꝛis. Itẽ an ĩ moduʒ

exceptõnis poſſit obijci e leſione? Rñdeo non. vt nõ. S. ex qͥ. cau.

ma.l. necnon. S. exemplo.

DHBari.ipſi aũt qii vetulit nõ dar᷑ replicatõ. vt.C. x excep. aduer,

ſus.Et ad hũc.S.facit.j.de his q̃ ĩ fran.cre.l.ij.⁊.ij.
Erediton. futuro vel putatino ab alijs. vel dicas falſo. q3 0.
eWOpoꝛtere. vt ſic vna cũ alijs ĩ poſſeſſione mitti.

Mpponatur.quod verum eſt ſi velii mitti ĩ poſſeſ.cũ veris credi

nõ nume.pecu.l.ſi tibb.
g Juſiurandum vefenſoꝛis. ſne mandato.
h Pꝛocuratoꝛis. ſ. cum mandato.
i Dño.i.ad vtiliratẽ dñi.ſᷣm quoſdã.

toribus 1 opponuiur hec exceptõ a veris. ⁊ muito vebiioꝛe. vt. C. x

ptũ.S.fi.⁊.l.nã ⁊ nocẽ. Sʒ .S.de ꝓcur̃.l.nõ ſolũ.S.qui alẽo.So.
hic acquiru wumino.i.ad eius vtilitatem. ſed hic ꝓcuratoꝛ exercet.

ſed hoc mihi non placet.quia in iudicio dat᷑ ex pacto ꝓcuratõis actõ
vVt. 3. de pꝛocura. in cauſe,S.ſi ex parte, Zic ergo.ibi dicit de directa

e uij.

hic de vtili. M. vel ibi fuit ꝓcuratoꝛ in rem ſuam. ac.
a Si petitoꝛ iurauerit. actõ ĩ factu. enã publiciana z quẽlibʒ ſi m
tat᷑ ex traditõe. vt. S. de publici.l.eũ d.S.ſi petẽti.q̃ ẽ j.ĩ eo ꝙ hic i
factũ.ꝛabi publi.dat᷑. ꝓbat᷑ ̊ hic ꝙ ex in diciali vel nccio iuramento
dar ĩ factu actõ. hic em iudiciũ erat ceptũ.loqᷣt᷑ em de petitõe. ⁊ mihu

lommnꝰ dabit actõ
ĩ factũ ex ſmĩa q̃ ſe
quit.vt.j.eo. iuſ
iurãdũ.S.fi.et ſic
due i factũ.nec mi⸗
rũ.vt aꝛg.infra de
acn.emp.l.ñ ẽ no⸗
nũ. P. cõtra dixit

em̃.ex neceſſario k

iudiciali non dari
actõʒ ĩ factũ.cũ ex
ſnĩa ſpet᷑idẽ ꝓbat᷑
hic ꝙ actõ ĩ factũ
dat᷑ ex ſnĩa cuʒ m⸗
dicat᷑ rẽ meã eẽ li⸗
cet qͥdã dicãt iudi
cis officiũ tm̃ ĩplo
rari poſſe ad exe
cutöem.
b Aliñ. ad queʒ
veniret poſſeſſio.
c ꝗq Nia n. no
cæẽᷓ. ĩmo no
cet qñ ius
ex ſnĩa fit. qð dic
vt dixumnꝰ. S. in
offi. teſta. papinia⸗
nus. F. fi. Item et
qñ nõo videt᷑ alꝰ.ſj
fingit᷑ idẽ. j.e.iuſ⸗
aurandu.S. fi. 7. l.
antoꝛ. 1 i. . e.
l. uj. S. pen k. Iteʒ
aks nocʒ quo ad
quale q̃le pᷣiudici⸗
um. vt. j. ap. l.
a ſnĩa.Dic ergo ñᷣ
nocet regularii vt

cãm alij ꝑpimatpr
ſus vt hic.⁊ aꝛ.E

qᷣbo res iudi.ñ no
Cy.l.ij.⁊.l.fina.et
E. res mi ał. ac.

l.ij. et. S.de pac.ſi

vnus. j. RR.
d 1 Ecd et ſi
poſſeſſori
. n hẽbu ad
nerſus aliqueʒ. et
ſic nõ ꝙ quedã re⸗
cinemus qꝗᷓ nõ peti
m. vt. J. ve enic.

ſnĩa habet ratõz. Si petitoꝛ iu

rauerit poſſeſſoꝛe deferẽte rẽ ſuã eẽ

actoꝛi dabit᷑ actio.ſed hoc dũtaxat
aduerſus eũ qͥ iuſiurandum vetu⸗
lit: eoſq; qͥ ĩ locum eius ſucceſſerĩt

Ceterum aduerſus alium ſi velit

pꝛerogatiua iuriſiurandi vti nibil
ei pꝛoderit. p Aulus.
Via nõ dʒ alij nocere: qo ĩ⸗
ter alios actum eſt. v Lpianus.
Ed ⁊ ſi poſſeſſoꝛi fuerit iuſiu
rãdũ elatũ. iuraueritq; reʒ

petitoꝛis nõ eẽ:qꝙᷓdiu qͥdem poſſi-⸗

et aduerſus eũ qͥ œetulit iuſiuran
du:ſi petat exceptõne iuriſiurandi
vtet᷑. Si vo amiſerit poſſeſſionẽ:
actõʒ ñ hẽbit.nec qͥdẽ etiã.ſi is poſ

ſideat qͥ ei iuſiurãdũ vtulerit.ñ eĩ

rẽ ſuã eẽ iurauit:̊ eius ñ eẽ. Pꝛo
inde ſi cuʒ poſſideret:⁊ leferẽte pe
titoꝛe:rẽ ſuã eẽ iurauit.cõſequen⸗
ter dicemus: amiſſa quoq; poſſeſ⸗
ſione:ſi is qui vetulit iuſiuranduʒ

nactus ſit poſſeſſionẽ:actionẽ ĩ fa⸗

ctũ ei dandaʒ ⁊ fructus ꝑceptos ex

re quaʒ meã eẽ iuraui: reſtitui mi⸗

hi placuit.ſ̊ ⁊ partum editum:fe⸗
tuiq; pecoꝝ reſtituẽdos ↄſtat pꝰ iuſ

iurãdũ olatũ. Itẽ ſi iuãuero vſu
fructuʒ alicuiꝰrei vel meum eẽ: vel
mihi dari oportere. eatenus mihi
ↄpetit actõ:quatenꝰ ſi vere vſufru

ctũ haberẽ duraret.qͥ bus vo caſi⸗
bus amitteret᷑ nõ ↄpenit mihi actõ
Sʒ ⁊ ſi rerũ ĩ qᷣbo vſufructꝰ ꝓpter

l.ſi rem quã.S.j.⁊. .de cõdi.inde.l.ex quibus cauſis.
? Seliulit.ſed heres per peti.here.petit quia etiam ea de quib tm̃
retentionem habemus veniunt in peti. here. vt.S.æœ pen.heꝛe.⁊ nõ

cm̃.S.veniunt.aʒo.

Actionem. immo publici. vt. s. de publi. eũ qui.S. ſi petẽti.qᷓ eſt

cõtra. So.refert an actoꝝn ferat᷑.⁊ tunc m factum contra ſolũ de

ferenteʒ.vt.S.e.nã poſtea.ĩ fi.ſed publiciana cõtra quẽlibet ſi nitat

ex traditõe.ſicut ſi eſſet traduõ facia ex ſentenna.vt ſupꝛa e publi.

l.traditõʒ.an poſſeſſon vi tũc nõ cæt᷑ ei publi.vt hic.qꝛ nec ei res ᷑⸗
dit᷑.ſed ex trãſactõe apud eũ remanere videt᷑. ſed datur ei contra de⸗
ſerentem in factum acno.ſed certe mirabiliſſunum dæ actiõe ĩ factuʒ
hic connnetur.quia cum ſit pꝛeſtuuum vel quaſi pꝛeſtitum ipſa nõ cõ
petebat. poſtea tamen incipu competere amiſſa poſſeſſione. ſed foꝛte
loquit᷑ e actione in factũ.nõ que dat᷑ ex ſacramento.ſed q̃ dat᷑ in lo⸗
cũ publi.ex edicto pᷣtoꝛis poſito.S. publi.l.j.j. H.hoc nõ valʒ.qꝛ
hic non fuit facta traduõ poſſeſſoꝛ.vt mõ dixi.ſ̊ ſi velis hoc vefende
re habes ar. inſti.de re.dim.S.interdũ.⁊ dicta.l.ſiue.S.j.vel dic eẽ
ĩ hac actõe ĩ factũ ſpeciale.que ſequit᷑ naturã realiũ actõnũ.ſicut no
tauimus. S. ad exhi.l.iij.S.eſt autem. Item nota hic ar. cotra Pla.
quod em̃ fu ad exceptõnem parit actionem.vt.j.dæ liber.le.l. quod
mihi.⁊.C. cuna.ante nup.ſi cum ante.ac.flo.

g Nuctus. poteſt referri vel ad proximuʒ dictuʒ. vel. ad. S. ſi pe
titoꝛ.accurſius florennnus.
h Jurauero. a ſic iurameninʒ ꝓ veritate acupit᷑. vt. . e. eũ q.S.
ſi mutier. Sed ar. contra.j.e.eum qui.in pꝛinꝰ .
i Zmitteret᷑.ſ.ſi vere conſtitutus eſſet.ac.

K Jõq;. Mo.⸗
abuſum oſtitui non põt: iurauerit ael vo valerx
vſufructũ ſe hre: vł ſibi veberi el⸗ lrvt valare p⸗
fectũ iuriſiurãdi. ſequẽdũ arbitro? tett vt inſt e
Jq; tũc quoq; videri euʒ recte iun i Kanrone
raſſe puto.⁊ ex eo iureiurãdo poſ-⸗ ſit ve reſtituẽda
ſe petere vſufructum cautõe obla⸗ MMvnner vt .
ta. Si cũ ð hereditate inter me ? re. que vſu eon
te cõtrouerſia eẽt iurauero hereklti h vij er inſtt.
tatẽ meã eẽ:id conſeqͥ vebeo qð ha⸗ inmn. de⸗
berẽ: ſi ſ̃m me de hereditate npnun m Si auz eᷣ
ciatum eẽt: ⁊ non ſolum eas res re ———
ſtituere debes q̃s tunc poſſidebas: audi.⁊ pnũcis⸗
ſed ⁊ ſi quas poſtea cepiſſes poſſi ipapbande u.
ere ꝑindeq; haberi quod iuratuʒ ſeitur. neeiin⸗
: atq; ſi pꝛobatũ eẽt. Idcirco vti ieo ꝓbao iro⸗/
õ gatur infamia.
lis actõ mihi cõpetit. Qõ ſi ego ex mũ ſmia vł co⸗
eadẽ hereditate poſſiderẽ. tuq; ce⸗ Eeſſo ĩtercedat
piſſes petere a me. cuʒ aduerſus te ub en nider
iuraſſem. excep. me vti vebere iun⸗ paris.

riſiurãdi. Plane ſi aliꝰ a me petere

hereditatẽ ceꝑit:dubiũ non eru vt —
Julianus ait:nihil mihi iuſiuran Ae rzal. .
. zim rei ve
dum pꝛodeſſe. 1 Wlianus. di. Ztemm in⸗
Dem eſt ſi ego a quolibet cnʒ ex muram⸗
glio poſſidente res heredi⸗ cej geunge ae.
tarias petere veliʒ. quia ⁊ ſi petjſ o Juriüurz⸗
ſem a te hereditatem: ⁊ pꝛobaſſez ens ſi unaui
meam. nihilominus ab altero pe⸗ batm ie wut⸗
tendo id ipſum pꝛobare neceſſario mo. e unt mi
haberem v Tpianus. bliciana.quam
J duo patroni eſſent: ⁊ liber opono ure ex
tus altero deferente iuraſſer ceroid E.5
ſe libertum eius non eſſe. vtruʒ al nõpbar er tie
teri añ vebite ſibi poꝛtõnis.an vo enã ſne nec.
mi Aie phite er oppoſſita. l. 5 ſa
dimidie vebite ei ſue ꝑtis bonoruʒ cramẽto vnico
aʒ0. Et nõ i⸗

ter alios res acta alijs non pꝛeindicat. vt. S. l. px. æ. S. e intenꝛo⸗
actio. l. fi . C. e libera. cau.l.ij.ſed ar. ᷓ in e.ti.x li.ca.l.iube/
mus.⁊.j. de appelł.l.a ſnia.ac.

p i Dem eſt. velim. ſi iuꝛat acti. in facium. vel pen. here. ſecꝰſi

publiciana. ac.

q Peitendo. ſeegg. “
r TIJduo eſient. vt dicebatur. libertus tamen neutrum eoꝛn;
dicebat ſuum eſſe paronum.conſite bat᷑ iñ ſe cuiuſdam eẽè?

libertum qui eum manumiſerat.
ſ Libertũ eius.q.d.nõ negat qui alicuius ſit.

tMon eſſe.quo caſu nec operarum petino.nec bo. poſ. copetit.
vt..eum qui.S.penuł.ſecus ſi iurumt ſe patronũ aliquis.nam
licet non habeat bo.poſ.habet tamẽ operaꝝ ſaltem naturaliũ pe⸗

titõem. vt. j. æ iurepa. l. ſi mrauerit. ⁊ ſupꝛa de ĩ ius vo.l. ado⸗
ptinum. accurſius. .2d
vAlteri. hec dictio alteri ⁊ hec dicno ſibi reddunt᷑ ei qui non v

tulit. a tunc intellige tm.⁊ hec dictio ei refertur ad eum qui detn
lit.⁊ ua erit punctus ibi.ſibi poꝛtonis vebite. Vel ſᷣm 250. alteri

.i. ei qͥ nõ detulit.ſibi qͥ detulit.⁊ vltuimũ ei qͥnõ cætulit. tüc bñ ẽ

puctus poſt oictõnem alteri.⁊ ſubauch competeret. ſcilicet tm̃. . ed

qualiter iſti patrom contra hunc libertuʒ agere poſiunt? H. cum

n Utilis. ſci

rno tſ
ulän deſ
icimo
janſta run

odi .
kl lune fn
ait waſm
fuuftu eporit

enn m eotrgi
Efidnien tüna
ixfis Ufan
dAun Hocöenn

kürb ii
Anin Aden

Nnn,
häfchſtlun
1ſtulgn. Plsge
gnmmimt.

Münbinn
Mazretein n
Mermen
nettn n
masfee
XNſithe:
anſsfi
Co umm
arwon,
Aſiee
i g e
uerſist
mndderiv 1
ümſt e

Umbiinrn an

nn hanc i
utſon
reneceſſano 2
Dmnns.
centlber ze

ranne unaſt

tämA d

R
wa An

8
Lliir zuennn

u.R omn int

videret ſe diuitem patronos ↄtemnere cepit. ⁊ ſe nõ eſſe eox liber⸗
mm aſſerebat. ↄtra quẽ ad ius eoꝝ ↄſeruandũ ꝓponũt hi patrom
iudhcis officiũ. vt ar. S. de offi. p. vr. l. . S. cũ patronuus.
x Bebite intranſitiue.i. ꝑtis vebite qne eſt dumidia olim cuʒ eſt
vnus hodie tercia. hic cũ ſint dno dimidia dimidie vebet᷑. vr inſti,

ð ſuc.lib.S.qua
dn uſe poſſeſſio opeteret: vait ſi is cui in⸗
renti. ratũ eſt patronus fuiſſʒ: alteri ſue
eompeter. ptis bonoꝝ poſſeſſionẽ ↄpetere. nec
calertm. ei ꝓdeſſe qð aduerſus alterũ liber
3 Ei.ſ.non de . —. —
ſerenri. tus iuraſſet. multum tñ fidei ⁊ au

a Poogeſſe. vl
lo mõ qñ ulle qᷣ
non cetulit fatet

ctoꝛitatis apud iudicẽ patronũ ha
bituꝑ quo magis ſoluʒ patronũ ſe

alũ fuiſſe vuonn ꝓbaret cũ libtus iuraſſet alterum
2kEaonn: patronu non eſſe. Yulianus ait
am pban; an eũ qui iurauit fundu ſuũ eſſe poſt
anenſt vog longi tꝑis pᷣſcriptionẽ etiam vtilẽ
cu. r dic vdeſſer actionẽ hꝛůe ebere. Ydem iulia
aabonde vol. nus ſcribit: euʒ qui iurauit furtu
babendam. ſe no feciſſe videri æ toto iuraſſe.
b J—uraſſet. atq; ideo neq; furti neq; cõdicticia
ſatamdhanus. tenck. qꝛ aditione inqutt ſolus fur
§. fi. 2 diſungue tenet. Mũquid ergo 4 lurauit fur⸗
Brſo tũ ſe nõ feciſſe: hoc ſolo noĩe ↄditio
pionũ qui no ne ſi ↄueniat᷑: exceptõe vtat. Ce
iulut q caſu pt ea terum ſi ↄtendat qui adicit q̃ſi cuʒ
ſacrm ꝓdeſie vt *

iubijat. Mut n⸗ irde ſe furis: agere vebet repelli.

cebat aliñ pionn quaſi nopon ephe. aditio ei dari ᷑
ene a caln nõ ꝓ bet aduerſus furis heredẽ: nec pati
deſt. Mo. ſed vẽ

eü iudex bz ſi cepit is tẽptare p⸗
bare. furẽ eſſe. Si qᷣs iurauerit
me ei vendidiſſe rem.c.ex ẽpto age
re porit vt ei cetera pᷣſtent.i. vt ei

ſemꝑ ꝓgeſſe. vt
j. de bo. liber. l.
cõi liberto.q̃ eſt
dtra. So. ibi ali
pꝛonus ipo wure
patronatu ami⸗
ſit.vñ alteri ac⸗
creſcere põt qoᷣ
oinod eſt amiſſuʒ
h ant nõ oĩno ẽ
amiſſum ſed per
elationem. ob⸗ H l
ſtat em nñ excepno. vel ſolue vt ibi. ANccurſius.
CFidei quaii dicat. plus creduur ꝓbationi patroni quã liberti
Apier uramentum libern. A. flo0.
Pabituꝑ. pᷣſumit᷑ em ita eſſe vt ꝓbatũ eſt. vterq; em̃ pꝛonoꝝ
venchicabat huũc libertũ vt ſuũ inſoltdu hic neutrius ꝓfitebat᷑ a pᷣn
cipio ſe libertũ acedebat tñ ſe ab aliquo manumiſſum. Poſtea vo
lato ſacram̃to ab vno mrauit. ſe nõ eſſe ullius libertũ 2 dfuebat᷑ ſe

alterius parte. Cum em liberrtus ↄſitebat᷑ hũc eſſe paronũ licet
P barte tm̃ qꝛ aliũ dicit fuiſſe ꝓ alia ꝑte. wcet de ſuo ꝑiurio. pꝛeſu
mt᷑ tñ ꝙ miolidũ ſit patronus. cũ v alio iurauit lipᷣtus ꝙ ñ eſſet
pꝛonus.ſed huic pᷣſumptnioi nõ ſtat᷑ pꝛſus.qꝛ et poſſet eſſe alterius
Iʒ nõ eius qui vetulit. et iõ ſubijcit quo magis ⁊c.q.d.etiã alia ꝓ
batio eſt neceſſaria. Itez nõ h̊ ar. ꝙ ex re int alias acta quale q̃le

tñ ad pcium ↄſequẽdum ex vendi⸗
to. cõuemiri poſſit vidẽdum eſt ⁊ ſi
quidem ⁊æ hoc ipſo iur atuʒ eſt.qð

piudiciũ etiã alijs generat᷑. vt.j.d ap.a ſnia.⁊.S. de mof.teſta.ſi

ſuſpecta. et. j. e re iuch. ſepe ↄtigit. ⁊. j.de car. edic.l.iij.S.idẽ iuł.
Szʒ ar. atra. . ve his qni no. inia.l.lucius. et. S. qꝛ nõ xbet.
eJulianus.pᷣſeptio ʒ. vel poſt opletã a poſſidente.⁊ ſic tmĩat
peedentia.vel nõdũ inceptã. vel ceptam qͥdem. ſed nõdũ pꝑfectaʒ. qꝛ
ꝑpetuat᷑ actõ iuriſiurãdi: vt.g. e. nã poſtea.S.ſi is.⁊.j.e.q iuraſſe
in fi. Jo. et his duobo caſibꝛ iminat ſequentia. JJMU
Aetionem. in rem. ſ. et mhhilominus infactũ. vt. S. e. nã poſtea
. fi. q vtraq; dat ex equuate. Aceurſius.
. Igem uf. adictcia. imo ab acnoe furn tm videt᷑ abſolutus. vt
I. ve odi. furn. ſi ꝓ fure.j. K. que eſt . So. h ꝑ exceptiõʒ. ibi ipſo
iure dicit nõ tolli ↄdinonẽ. vł ibi fuerat actũ tm actiõe furtiua nõ
dinone furtiua. vt. C. de tnſac. ſi de certa re. MNã et h̊ ſi iurauit
ſe nõ teneri furn acnõe. poſſzteneri ↄditiõe furtiua.qꝛ furi ſucceſ⸗
ſit. hoc iñ vr impugnani ex eo ꝙ ibi dici. danum veaſum. ſed certe

res tradat᷑:⁊ le euicnõe caueat᷑.an

in actiõe furti habet᷑ ratio dãni. Sʒ tu dic ſm J. ꝙ hie fuit iuratum
ꝑ qð negat᷑ furtũ factũ.ibi ð t᷑nſactõe.ꝑ quã vꝛ ↄfeſſatũ. vt. 5. 5 his qᷣ
no.ĩfa.l.qm. Itẽ adhuc j.j.x furi.ſi qͥs vx.S.ſi qͥs iurauerit. ſo. ibi
ſi cũ herede agit᷑ oditõe furtiua. ł dic ꝙ ñ furti ł furtina ↄdinõe
h Muquid. reaſiumit eãdẽ qᷓonẽ quã iam ſoluit. agit᷑. ſ rei ven.
1 Uitat᷑. K. vtiq;

pᷣcium ſolutũ eſt.nulla ꝓ pᷣcio actio vt. S. dictum eſt.

„. k Heredẽ. titiuʒ
ſupeſt. Si vero hoc nõ fuerit iura dixi furẽ nunc dico
tum tũc ↄſequẽs eſt ve pᷣcio eum te eiũ heredẽ furis. ſ.
mori airon ſi quis ſo ſeij.et diẽ ꝙ poſſuʒ
neri. Ideʒ dicemus ⁊ ſiquis ſſo aaad boſi⸗
cietatẽ feciſſe iurauerit. Mam ⁊ is eſt grecimipꝛetatõ
. ſocio poterit ↄueniri. AWar cell⸗ ingtans dahine
etiaz ſcribit. Si quis iurauerit ob furtiua haby duas
cem pignoꝛi diſſe fundũ:n alks pꝓrtes. vna vt ↄtra
ſ . ſte qᷓ ſi urẽ der et hec non
en pignoꝛancia agere poſſe ꝙᷓ ſi x dar he lucio ala

cem ſoluerit. ſed ⁊ illud adicit foꝛ⸗
taſſis eum etiã in decẽ ex iureiurã⸗

fur heredẽ. et hec
dat hic et ſic rõne

do ſuo poſſe auemiri:qð magis po ingnlan alberu⸗ i⸗
bat.cui qͥntus Munius ſaturninꝰ m Kobare. no.
dſenſit: argumẽtoq; vtir eius q iu- mig telles n ſunt
rauit eam que vxoꝛ ſua fuerit rem culo.qᷓ pducn ſũt
ſibi in wtẽ lediſſe.nam ⁊ hic vxwro. miaen vrron
ri ait vtilẽ e wote acnionẽ dandam u. S fi.in fſi.
quã nõ eſſe er equitatẽ poſitam nõ ni ale
negauerim. Si quis lurauerit em veniunt in bac
in re pecũiaria ꝑ gemũ pncipis da ccnie.vt. j. xe aci.
re ſe nõ optere ⁊ piurauerit:ł dari Sand des ad miteft.
ſibi opoꝛtere vł intra certuʒ tpus agit: vt. . de aci⸗
iurauerit ſe ſoluturuʒ: nec ſoluerit eintle eſt me
imꝑatoꝛ noſter cũ pꝛe reſcripſit-ru cſerente.·
ſtibo eum caſtigandum dimittere ?ꝰ p Teneri. nota
ita ei ſuꝑdici ĩpoꝛtune noli iurare Parehtnernn
ä p Auk. bie. vt. C. e. l. acto
Votiens ꝓpr᷑ reʒ iurat᷑t nec rii er⸗ ſo lide.
parcti: nec patrono remittit o ſidi veine⸗
iuſiurandũ. ꝓpter rem aũt iuſiu⸗ Itẽ nõ eti dtra eñ
et ſic eſt Z.j. de ex⸗

cep.rei di.l.euident. So. hoc ↄtingit ꝓpter pplexuatẽ.i.ↄnexitateʒ
et idem in ſequenuibo.et ↄuentionem ſiue latonen. .
Abdarcelł.ſoluerit. Mõ offerri debere. vi. j. de ac. emp.l.iulianꝰ
S.· offer ri. ⁊.J.de pig. ac.l.ſi rẽ ali.S.oĩs. Sic ̊ videt᷑ veterio ꝛis oditi
oms qui iurauii ſe obligaſſe ꝓ. x. ꝙᷓ ſi in vitate obligaſſer. ĩ quo caſu
tenerer ꝓbare creditoꝛ ſe nueraſſe. vt. C. ð nõ nu. pe.l. j. ſed nõ eſt ita
Diſtingue q. qꝛ aut iurauit ſe obligaſſe p. x. in quo caſu ꝓbabit cre⸗
ditoꝛ ſe numeraſſe an etiq iuramit ſe obligaſſe. ꝓ vecem que accepit.
et tunc ↄuenit᷑ ex ſuo uramento. et ita hhi.
1PRonuemmi actnione in factu. cum infoꝛmni ſit uratũ. qntum ad.x.
qmib nõ eſt dictum qua cauſa wbeerrrrrr.
NIZur auit. ante ſimtum mamimomium. Accurſtitiꝰ.
r Mam et H. 1. hoc caſu. et nõ bic ꝙ ꝓ te admitus. et ↄtra te beres
adhnttere. vt. S. ꝓxi. S. a. 8. ſi cer. pe. l. cũ fuudus. S. j. Item noõ ꝙ al⸗
terius inſiurandu alii ꝓdeſt vt h.et. S. pxi. E ſic eſt tra. S. e. l. ij.
S.ſz an iuſiurandũ. Do. vt ibi. Handam. ſi ſolutum eſt.
u Si quis iurauerit. ꝑ gemum. genium dici᷑ æus pᷣncipis qui in
genem. id eſt magnam ſuam ſuam potentiam erercert.
xBSuperdici. grec. expone grecum. i. impoꝛtune noli iurare et ſic
nota hunc pumri. ſed contra. C. e.l.ij. in fi. Soł. ibi iurauit per ca⸗
loꝛem. hic non. vel ibi nõ tenetur oꝛdinaria pena.ſ. erimme leſe maie
ſtans.hic aũt caſtigat᷑. Item hic qñ per imꝑatoꝛem iurauit.ſi aũt per
um. maioꝛem et durioꝛem habet vlto:em. vt. C. e.l.ij.

y q otiens pter rem. 1. ꝓpter veritatem. vel ſic eſſe vel nõ eſſe
vt hic ſubijcit ſic pom.j.ad.l. coꝛ.xæ ſal.l.j.S.qui in rõnmiba⸗
ſeq ſacramentũ calumnie eſt de credulitate. vt. C. xe iur. calum. l.ij.
S.· ſin añt.et hoc ſacramentum calünie olim remitt ebatur. quod dxc.
kerzunn Nienel 1 üij

A
⸗„ „„ *

vt. j. eo. inſiurandum. S. qui iunſiurandum —
8 co ꝑſonas egreg 1. vt ad epos.vt. C. de epiſ.et cleri. anĩ.ſed
uudex. Jdem vna. al's qui ↄirafeceru capue pumat. vt.
xe offi. diuer. iuch. l. j. Idem de ſembo. vt in aui. ve here. 2 fal. S. binc
nobis. in ti. col. j. Icdẽ ee legu tocronbo 1 de eoꝑ familia et ſilibo qui

bus ſilis reueren⸗
nia exhibet᷑. vt. C.
e ꝓteſ. et medi.l.
medicos.
b Somũ. ex boc
pʒ qð ꝑ ie dt iura
re. ĩed huic.l.eſt ʒ
ar. C. & epi. 2 cle.
.l. ubemus. S. fſt.
ſ J pionus.
noõ ope lat
pronus ↄuẽtus ſo⸗
uto matrimomio.
d Juducio. vxoꝛ
eademq; liberta cu
ↄueniret acnõe reꝝ
amotaꝝ maritum
qndã endemq; pa⸗
tronũ et ei cterat
mramẽtũ.ñ inrat
kionae qꝛ aciõ ma
le inſtituit᷑ cũ ſit fa
mola.vt. j. de obſe
quijs.l.honoꝝ.et
l. parẽs.ſ̊ ſecus in
alio hac gctõe cõ⸗
uẽto qui mrare co
git᷑. vt. j.reꝝ amo.
1J. marcellus. S. j.
e Jurare. q hoe
ꝛuramenin 2 genn
et pꝛono ſcom hãc
l. rennttit vt. . e.
.I. iuniursdu. §. q
auſiurandũ. 7. 1.
obſequijs. l. licet.
1 Aſiuran⸗
Adum. non
pꝓð᷑ vt cogat᷑ ſubire
is cui celert. ſuc
cübere. Iẽ nec cii
Sfſfert᷑ cogit ſuſaꝑe
ſecus in iudiciali

mcario. vt. I. eO. l.

Pupillus. ca⸗

pax voli in alio ſe
cus. 0.

hH Bebet. et m in

credita cũ iurat actoꝛ ſibi dari op⸗

tere vel reus ſe dare ñ opoꝛtere. idẽ

eſt cũ e pecunia ↄſtituta inſiuran

dum exigitur.

i Bem.
B perſonas egregias: eoſq;
qui valitudine impecdhiuntur

wmũ mitti opoꝛtet iuſiurandum.

= y Apia.
) patronus libertã ſuaz du
rerit vxoꝛem: nõ ↄpellet iu⸗
rare e rerum qmotaꝝ iudicio. ſed
et ſi ie veferat iuſiurandum liber

te ſue. ve calumnia non debet ipſe
iurare. p Auk.

AVlſiurandũ quod ex ↄuenti
one extra iudicium vefertur

referri nõ poteſt. Pupillus tu⸗
toꝛe auctoꝛe iuſiurandũ veferre e
bet. Qõ ſi ſine tutoꝛe auctoꝛe vetu
lit: exceptio eidem obſtabit: ſed re⸗
plicabit. qꝛ rerum admiĩſtrandaꝝ
ius ei non opetit.
tutelã gerit aut curatoꝛ furioſi ꝓ⸗
d giue iuſiurandu vætulerit ratuʒ
id haberi ebz. Maz 2 alienare
res et ſolui eis poteſt et agendo rẽ

SDi tutoꝛ qui

in iudiciũ ducũt. Pꝛocuratoꝛ
quoq; qð detulit ratũ habendũ eſt
ſcʒ ſi aut vmiuerſoꝝ bonoꝝ admini

ſtranonẽ ſuſtinet: aut ſi idipᷣm no⸗
minatim madatũ ſit:aut ſi in rem
ſuam ꝓcuratoꝛ ſit.

dicio. vt. j. quaꝑꝝ rex ac.ñ da.l.j. S. j. et dic vt ibꝛ

ſed ⁊ tũc reſtituit᷑.vt.C.ſi tu.vel cu.l.ij.ſj ipi pupillo ñ fert.vt.j.
æ. iuſiurandu. S. pupillo. ſi tñ iurat puat᷑. vti.j.e.l. qin iursſſe. ſʒ cũ
lacr̃m vicẽ ſoluuõis obtineat. vt.j.e.l.iuſiurandu.⁊ ſo lutio coꝛã iu⸗
dice et tutoꝛe facta parit pleniſſimã ſecuritatẽ. xt. C. ð admi. tu.l.ſan
cimus. 7. S. mi. I. ait p. S. j. qre. et ſacẽ'm nõ idẽ ſacit ? H. qꝛ nõ ꝑ
oĩa eſt idẽ ꝙ ſolutio.nã nec liberat oino: imo remanet ciuił. vt.j.de
ſo. ſtichũ. S. naturał.ſ ꝑ ſolutiõʒ oĩs tolli᷑ obligano. vi inſti. qͥ. mo.
tol. ob. in pn. nã et ſnia abſo lutoꝛig ꝓ vitate accipit et ꝓ ſolunõe. et
iñ ſoluẽs abſolutus nõ repent. vt.j. de odi. inde.l. iuł. ł dic q; potuit
ferri in indicto. eiiã ſine aucte iudicis. ei hec eadeʒ dicas in adulio

habente curatoꝛem. vt. C. iin iute. reſti.m.l.iij. —
1 Obſtabu. imo ñ vi obſtare. po iure vfend. vt. I. quaꝑ reꝝ ac.ñ̃

da. l. j. S. j.q eſt . ſo
iure coi et.ſine aliq

nõ ob. excepuo.vt ibi dc. q; dat᷑ replicano vr h
na reſtuutioe petita.lʒ ſecus ſit in squlto et᷑ cura

toꝛẽ bñte ᷣm Jo. vt nõ. 5. eo. nã poſtea. S. ſi minoꝛ. ſic et in ↄſeſſione

pupilli auctem tutoꝝ
k Mõ opetit. ſic ̊n

8 exigimus. vt. I. oleſ.l. certũ. S. in pupillo.
õ bonũ ar. in oĩibo otracubo q̊s ineunt hi qui ñ

iure ſũt electi.vñ ois caſſant᷑: vt h.⁊.C. e ſa.ſan.ec.cernimꝰ.vt.
re reb eoꝝ qui ſub tu.l. qui neq;. ſed ar. otra. S. offi. p.l. barbariꝰ
ſi veeo tenun ab muio inſtitutio.ſ̊ poſtea aliqᷓ caſu caſſa. ſecus.vt.j
⁊æ bo.au⸗.iudi.poſ.ſi vero nõ expe.S....
ISi turoꝛ geru. ideʒ ⁊ ſi nõ gerat. ſi m nõ eſt inidicta admiſtratio

vt.j. acqui.here.l.pupillum.

Debet. vt. j.e.tutoꝛ.j. H.

m Alienare. vt. c,c admni, iu, l, no omni,et omnis ſacere poſſunt

yt womini. vt. e de adminif. tu.l. intoꝛ qui.et. J. P emp. l. qui fun⸗

dum. G. ſi iutos. Reoeocuratoꝛ actons.
n Elmnerſox.cũ libera.alioqn Sð.vt.S.de ꝓcu.l.ꝓcuratoꝛ cui.et
o Moiatim. ſ. vt deferat. ſiẽ et fenſoꝛ . l. ꝓcuratoꝛ totoꝝ.
mũicipij. vi..e.inſiurandũ.S.xæfenſoꝛ. et hiſdeʒ tribi caſib quib
Neſen vt h dicu.
D pꝓt et paciſci. vt
y Apia. A.rw mnc-lnan
Lias aũt ꝓcuratoꝛẽ deferen et nocere.
tem iuſiurandum nõ eſſe au p a LZiuas. i.
ſi no ſi

diendum. Julianus libꝛo vcimo

digeſtoꝛem ſcribit: ne poſtea reus

qui ſemel iurauerit a womino aue
niat᷑ nec multuʒ ei ꝓficere ſi fuerit
ei de rato cautum. ſiue em̃ dñs pe⸗
tat. cogetur reus vocere liquido ſe

iuraſſe oppoſita ſcʒ exceptione ſiue

ex ſtipulatione de rato agat neceſſe
habebit ipe de piurio ſuo wcere.
JYitaq; mandatũ fuit ꝓcura
toꝛi vt petat:ille iuſiurandũ
tulit: aliud fecit iꝙᷓ quod manda
tum eſt.
Auk.

Eruus qð vætulit vel iuraue
rit ſeruet᷑ ſi peculij admini⸗
ſtrationem habuerit.
S g Aius.
Vic em̃ ſolui quoq; recte po

teſt: et nouande obligatõnis
ius habuit.

p Auk.
NVidgdam ⁊ ĩæ peculio actiõeʒ
uin dominũ dandaʒ putant. ſi
actoꝛi ſ̃uus vætulerit iuſiuranduʒ
cadẽ tæ filiofamilias dicẽda ſunt.
J ſeruus iurauerit wominuʒ
dare non opoꝛtere: exceptio

Hi ſine em ⁊c. et. f.. rẽ ra. ha.l.ſi ſine. S. marcellꝰ. aut obuinuu
iuſte 3 eu. et tmũc idẽ: vt. e. l. S. cu aut. aut iuſte vicit dñs reu.⁊ ſic es

aliqs articks de
pdictis tribus.

4. Mepoſtes.
id ẽ vt no poſtea

r Petat. 7 p

bet deberi ſibi pe
emnam.
1 Logerur. ſi
vult abſolui.
1Liquide. i. 3
perte. ſ. ñ deat
u Exceptöne.
ſcʒz a reo iuriſiu
rãdi actoꝛẽ ſᷣm
qſdaʒ. imo non
iuriſiurandl. qꝛ
oĩno dño nõ ob.
Hm pacti foꝛte ſibi

facti. ł rei iudi.

E metns k ſikis
bm azo. vl expo
ne vm Jo. exce⸗

prtuõe.1. replicati
one. ſi em cõotra

—

bit dñs mihi pꝛe
iudicar̃ ñ potuit
x Agat. 5 peu
ratoꝛẽ. ꝙ eſt qñ
oↄdẽnatus eſt. vi
uſte vel miuſte
y Docere. ad
hãc wetrinã ſie
puenit᷑ qꝛ agẽte
reo ex ſtipulano
ne de rato dicet
pꝛocuraroꝛ. aut
ſuccubun dñs et
ſic nõ potes age⸗

re niſi ad expen-

ſas.qꝛ ñ plus in

tereſt ſua:vt hic

aut obnnuu ⁊ in

ꝑiurus. ſic nõ potes allegare tuã turpitudineʒ. vt. C. vnſac. l.

tnſacti. aut adhuc iudicatu nõ eſt ſic ſtipulatõ n omittit᷑ vt vr ſed

certe in pᷣmo caſu qn ſuccubuit dñs vꝛ ꝙ poſſit agi ĩ totu ac ſi viciſ⸗
ſet. vt. ſ rẽ ra. ba. l. ꝓcur atoꝛ. S. j. dico ꝙ ibi nuq babuerat ma⸗
dat. ſ in. S. marcel. habuerat mandam. ſj ꝓpi dubiũ ſanſdedit ee

.

ratao. Itẽ ſi ocas ꝙ in icio caſu. ſ. q iuſte finſti danatus q; ñ ogas

obſtat ꝙ H̊ in fi. dꝛ. ſ.poſſe agi ex ſtipulatõe de rato ad ꝙ aliqñ dixit
aʒ. qmõ poſſit agi ad ipam ſoꝛtẽ ↄdẽnatiõis ſuꝑ q ſunt iuratũ ⁊ ꝑ⸗
mratũ ꝙ aſparet. qꝛ dno. poſtea agente fun odensatus. ßß ad vſuras

in quibus fuit condemnatus vomino per o

m. iudic. et ad vſuras

js ſoluit dño poſt qdrimeſtre tpus q̃ no ert in obligatoe tpe iura
men ſic ñ raun qꝛ m occaſione ↄdẽnanois pᷣſtant᷑ nec alias xe
berent. que ↄdẽnatio uuſia pſunnt᷑. vi ꝑ obliquũ c ſuo piumo d
cere petẽdo dictas vſuras. ⁊ m hoc ꝙ dieit nõ młtũ ⁊c. bñ die qꝛ
nõ ad ſoꝛtẽ ſ ad dictas acceſſiones agui. ł nõ młtuũ ac: qi plus gra⸗
uat᷑ opinio ſus ꝙᷓ valeat dicte acceſſiones, Hz poſtea idẽ a30 mutaut

oſili et bñ vi ad ipam ſoꝛẽ ↄodẽnatnonis agere poſſe
aſſeras de ꝑiurio. et he dicit h in fi. nec põt pcura

is. licʒ directo

toꝛ obijcere ei tur⸗

pitudinẽ iuriur. cñ ipſe er vetulerit. vt. ]. e. l. qui iuraſſe.in pn. ſe

famie paxꝝ. vt. j. de reg. ijl

rato omittat᷑: oicũt qdaʒ lii. ↄt. a dño.vt. ff. rẽ ra.
. ratu, 2 in tomn otmuut eur atꝛ

z h0 dialt ſtatim cũ no bab

ſcõm hoc nõ paꝝ ſed mł tũ pien ſtipulatio ce raio ſed reſpectu m⸗
I1

in duabs. In qjrto quero qñ itnpulstů?

ha. l. amplius

— = =
= = =

eu reus de ſacca
excipiat replica⸗

—

=r S=
=
-
„*

=
—= S=
=. =
—
E
E

=ꝛ 4
=ꝛ
=
SS
—
—.
—
—
—

— ——
=☛ S=

=-

4
ciudn
em:

=-,
—
—=.
—

H

1.

=
E=
S=
E

=
=

e

—„ ==
=
S.
—
= ==

=
=
=
—
—

uinfin kehlin

miülpe
fenmrgt ncher
Perſnns ccMuc

in dſnn⸗
lgär a 9
üin ſ

iitnn gſti
I Em Imdn

nun Mut
ſin ⸗
tentinän A

eſe r ſallert

ſtätonags
iinte fund

iſit. (Ni
ſ di chtie

ß enene⸗
fiiz wn⸗

kt lanpot
ſilinfj. urſtp.

ſen Zni

lirt Rniden
ir 4
lian flcit

inu
henitich

Aaſek tintnei

rt aahi,

lang
LL l,e
t N r
rei e ſecſd de indi
din ra. ha ñ poſte uchicio
es⸗ j ha. l. q ſtea ratũ 0poſte
q nuꝙ h em̃.S. j u heat a dei
) L N ſu ſni abnit j· 7. S. ſi obihteret er ſ
nidin A zX izs enit⸗ e ſae H W
ick e aͤbe rurre vrc̃ eo r dag zmore. un iere —
un de iiuſte auer ſi⸗ no agat nnieſee di pie peeul
4 at a dño. nn ino i roeſno erſens ñ cogit iñ paſ⸗ —
ein m nnurüm Remantme ne, Nſis vt r nöne phane⸗ lackm.a ſi Hl —
imſſinn en Jarer h iuſiura tabit ar ibi⸗ r. .e ſr re mokalng ve p153.3 WerN
ſſien i anaror. F. and it qui q; ad ·e. ſi m öĩgliud egech: aur Frt ℳ
c eutaroꝛ d. Jar lum. ui ſeruo dn mne A peculin aag ſic piur⸗
+ agres ir. anro magi 5 Aulns⸗ 1 inſta indich Enake eie Bers 22
nſie i re; trit. vi·j. em 3 conſiſte cum pa⸗ iurane nnsininece. „ nox.
i 3 ra. ba r. IUI efer. iſte quo eti lution! ndu g Ali re. ſumendi
rnule ih üng. . rum qui rente re po eti⸗ onis m etian iu g Jurſiur⸗
vi 3 ſ ciu uibus 8. con oterit: ip Vob cedit am locea g. pfi uriſiura
r. N 3 [ Zitaq; nt vreri ſubiee nditione ĩi 1 us reig ſ P co ſo⸗ re cuſcun rat⸗
1 d. 8 mand E nioꝛe cti ſunt. me am ero del eis ſtipi Aulue n numie dr. Pee
1 den. in i Seoeem. nt. 0 alteri at hipulãdi us. z hac ro arga?
kii . nrandn re tanerin ltoer inrein bienus aientenim id £ ancu 4 richi ger na
Tatoꝛrne A re rez won i urei us e 1 oꝛ fidei ſir niine ro eſt
odmand us fui nſgreſ e put 3 Wmi eẽ. reiurand lato pꝛod e ex uſſoꝛi eus i noun nouatione
