ꝓmptu.vt.j. vt in poſ.le.l.ſi is a quo.a ſic eligit accuſatoꝛ. Alij di⸗

cunt eſſe in legatarij electione qð iſtoꝝ fiat.vt.j.ad.l.fal.l.in q̃ntita⸗

te. S. a ſi legatoꝛ. 1. C. e. l. fi. hic in herede enam intellige pt. Tu

dicꝗs eſſe in heredis electione.vt.j.de iure wt.pluriũq;.in fi.Et ſi qͥᷣ

m eligait dare.exigit cautõeʒ. licʒ ↄſtat relicium.qꝛ in alia ꝑte mouer

iudicium. vt h. . . ad. l. fal.l.wvlo. Di vo eligat qri an vebeat᷑.nun⸗

qͥd ve hoc ꝓnunciabi añ accuſatõeʒ ſalſi terminatam? H?nõ vr. vt.
l. ꝓxi.dꝛ. Ad qͥd ̊ queri᷑: H qret᷑ de falſo alio accuſante. ⁊ ſic ꝑ ↄſe
quentiam an debeat. VUel die qꝙ ꝓnunciat᷑.qꝛ hoc fii voluntate heredis
ſcripti. Tlel refert an vnus legatum. a alter falſum vicit. ⁊ nõ differt.

vt hic.an idem.⁊ tunc ſic. vt ibi.
Snuſcepta.i.inchoata.
s Mon eſt dandum. etam ſi caunonem offerat. nam ſibi zꝛius vi⸗
ret᷑. ſicq; repelli᷑.vt.C. de fur.l.j.⁊..q ap.ſit.l.fi.S.ſj ſi alus. 7

ſacu. . . l. poſtq;. Sed an poſt finitam accuſatõʒ petet? RE? non ſi ꝓp

bare non potuii. vt. C. de his qͥbꝰ vt indig.l. ahiam. a. . de bo. li. ſi pa

tronꝰex. Item ſipbauit ⁊ obtinuit peti non pt᷑.qꝛ ex falſo teſtõ nõ de⸗

bet᷑ legatum. ſed ſi eſtuu.ſic vt mifra qæ iure ſij.edicto.S. pe.⁊ dacta.l.
aliam. accurſius floꝛen. 7.

t ſ ZJs libert atem. Lalis eſt caſus. meun mſtttuit ſeruum ſu⸗ V

um licimnum heredem. a libex eſſe iuſſit.⁊ filium ſuum exhe
redamt. ſuo coheredem tinũ dederat. licimano ignoꝛante hoc teſtm̃.

tiuns cohetes eius cepit ipᷣm.⁊ totam hereditatem poſſidere. ſic re pa/

teſacta licmiano. petit ſe in libertatem quã ex teſtõ focto ſibi aſſerit cõ/
petere. Querit᷑ an filiꝰexheredatꝰ poſſit peiere differri liberalem cãm.

fi em̃ ꝓnunciaret᷑ e libex.a ex teſtõ heredem.a ſi non plenum. q̃le q̃⸗

le tmñ piudicium eſſet exheredato apud iudicem qͥ cognoſcit de mof.teſ.

qꝛ pᷣtoꝛes fanent libertatibs.Et diẽ ꝙ poteſt petere differri in mo
in ſecũo dicio leg. ſ a demum. ſi iam eſt dteſtat?ꝰ qrelam. vel ſperet
ſe oteſtatuꝝ in ꝓximo tpe. vt in teꝛcio dicto. 2. S. plane.nec em̃ ſem
erit expectanduin. Differtẽ autem wonec ꝓnuncier in qrela. vel g
non miuemiente ptuum. iudex inducat canctum. licinionoautem non

poſſei petere diiſ⸗

p̃ſtandum eſt oblata cautione. vel ſern eumn ipe ina
. Er ſi roſtams ponte ad iudiciũ
qrendum an debeat᷑. Et ſi teſtamẽ innte in über
tum falſum cẽ dicat᷑:ei tñ qͥ falſum iatempclamaue⸗
„ 2 riit. Item nec co⸗
accuſat.ſſi ſuſcepta cognitio eſt. nõ heres. qꝛ viq; ex⸗
eſt danduʒ. i Dem. alt no dttern
bertaté zſini z icium liberal
qs libertatẽ ex teſtõ ſibi cõ mid petererno
necuſ e dicat: nõ lebebit iu⸗ Vine erheredan.
. Iaz R A. contra ſi licinia
ex ve libertate ſnĩaʒ dicere. ne ⸗ meſſter in poſlei⸗

ſtone libertgtis.
7 g coherede ve⸗
Dicaret᷑ in vuitu⸗

indiciũ ð teſtõ cognituro fiat.⁊ ita
ſenatꝰ cẽſuit.ſ̊ ⁊ diuꝰtraianꝰreſcri
pſit differẽdũ libertatiſ iudiciũ wᷣ

nec v inofficioſo iudiciũ aut indu ſideret lianian⸗

cat᷑: aut finẽ accipiat. Ita emũ at᷑ daeönaren a
ſuſtinẽt᷑ liberalia iud cia.ſi iã N᷑e i⸗ rricm liberalej.
q; ſperabat ſe cõ⸗

officioſo iudiriũ ↄteſtatũ ẽ. certũ ſi

fideret. filius poſſidet eam. ⁊ dicat differri ideo. q; ipſe petet ab ex⸗
heredato hereditatem. ⁊ ille in modum ↄchcuoms oꝓpponet qrelam.

ſoꝛte ꝑ qͥnquẽnium diſtulit qgere. non uinperrat differri. Et eſt ro.
qꝛ in pᷣmo nõ ẽ in ptate ſua qñ agat.in ſco ſic.vi.C. dila.ſi qn.

7. J. de excep. I. pure. S. fi. Et hoc ſi ex teſtõ dicat᷑ opetere libertas.
non aliunde.⁊ ſuꝑ teſto tm̃ exqrant ꝓbationes. 7 differt cauſa ube⸗

ralis ſi vo aliunde. nullum admmmiculum ex teſtõ recipit. Sʒ hiuc

poſitioni illud obſtat. ꝙ mihil in hac.l.dẽ ve coherede liciniam. iðo

G alij ponunt lienianum ſolum inſtitutum ⁊ liberum eſie iunum.

2 filium eſſe exheredatum. ſit finus in poſſeſſione herediatis. a ſ⸗

uus in poſſeſfſione libertans.penit ergo filius in uirutem eum cuz
habeat hereditatem. iſte vicit ſe heredem ⁊ liberum. ⁊ ſe velie agere
pᷣus pei. bereditans. 5 filium dicit ergo ei dandum ſpacia intra qõᷣ
ſi fuerit conteſtatum iudicium de inof.⁊c. Et hoc mod aget. Agu
licinianꝰpe.here.opponit᷑ ei qrela in modum oditioms. 2 ſic ↄteſta⸗
bit᷑.ſi ſie teſtabit. bene ẽ.alioqͥn index libertatis funget᷑ ꝑnib ſnis.
Alij oicunt licimanum exheredatum. ⁊ ipe ſe filium dicebat. filius
et eum buum eſſe dicebat. hoc non placet. lr̃aʒ at expone. vt arca eãẽ
nota. media placet. nec obſtat. C. de adul. qm. qꝛ ibi in modum erce
ptionis. qdð enaʒ hic ꝑmuterẽ. hbic at in modum recouennonis. Itẽ
oppone ſup te iudi.qͥ poꝛ.ſj hec magna ⁊ vmierſalis ⁊ centum vira

lis. vt. C. e.l.vli.ibi qñ ciuilis ſingularis. Vel dic ꝙ ſimplicit fuit

relicta libertas directa vel ꝑ fideicomnnſſum. quã petebat a ſen pio
ßz filius petebat diſerri. ⁊ boc vſq; ad. S. nam cum qdam. ß abande
teneas medium caſum ac. VUlnmo nõ.ꝙ olim nec creduoꝛes nec le/

gatarij. nec ui poterant agere. dum ſperaret᷑ agi de hereditate. vi 5
7. E. e. l.ſi.̊ hodie dat᷑ elecno legatarijs ↄueniant ſcriptum vel diſ⸗
ferrant. vt. S. j. Si vo ex zetn defuncti. habet creditoꝛ electionem.

vte penioꝛem an poſſeſſoꝛem ↄueniat ſtanm. exactus ſi ſuccumbat
in peti. here.aget victoꝛem neg. geſ.ſi victoꝛ erat heres als oditõe
ex dicta. l. fi. S. ſin at .Di vo libertas direcia. vel ꝑ fideicõ. differt ho
die. vſq; ad annum infra quem ſi apparet teſtm non valere. nec ipſe

valent. vel verius valere non videt᷑.vt.j.de excep. rei iudi. l.j. poſt

—

annum at valent. reddunt tñ rõem qꝛ vnum ꝓ allo. cõtra. C. .l.

fi. S. fi. Et hoc miſi teſtm̃ ſu falſum. vt ibi. ſ falſitas codicilloꝝꝛ non
nocet. vt. C. de ſideicõ. li. l. ij. eſt rõ.qꝛ heres non habet wminium

Fuoꝝ ex codicillis. ſ ex teſtamento.

v„ Me pᷣiudicium. eſſet pᷣindicium.qꝛ iudicis ſnĩa p̃ſumptõʒ lem
q̃lem inducit.vt. . ap. ſnĩa.⁊.j.de ven.in poſ.nnt.ſi venmis.-

j. de car. e.l.carbonianum. S. ibidem. ar. j. C. xe ſentẽtijs.l. nemo
iudex.⁊ qꝛ ſi ſᷣm libertatem ꝓnunciaret᷑. pioꝛ libertati fauet.ar.õ⸗
e ali. in.mu.l.qꝛ etiam.S.ſ̊ ⁊ ſi.iohᷣ.
x Cogniruro.ſ.iudici. aʒo.
y Senatus. cnnomen non habem'.

a Cenſuit.C. de oꝛd. cog. l. ij. . ſo. vt ibi.

b S a dius. q 5. dirit ide dius qd ſenatus. vd ſup' locutus eſt in

ig

tem.ſi qͥdem poſ⸗

nemẽdum a filio
exheredato ꝑ qre
lam. ⁊ hoc ideo qꝛ poſſet fieri pᷣiudicium exheredato. Si vo no poſ/

rinttn
gnnrhe anli

Ct nd

i ainthe runt
Gnintil hen

riae
eliſiat ſcditu
SS
nul n⸗ u⸗
lnelus te

eng⸗

icuus N n

ud MiD ſ
NhCtls i
ed
ſrſiegi ſ
GNeNL)d 1
RAN l
RLhlmi,
ſto nd 1;
rittc, I

ſo

Np r
Folnuamnlen⸗ n

1
Wamm,
prſ
al tclo

—

=

(ſodir Kirfu fgin

Cochktranetunh
iheuni vndiümmt.
ochſtffſoetent nie⸗

urnprfüotommm-

Mumdzaniu

hntunnkiepumdnt
Fapntamtmngimi

Mlantäidnignat

t,*

Nwean.
Wegrmitnct.
1 Aiüninn
eiin gi
Schn aadi
HM niiii
ſ Neupnitn

unn i miztne⸗

Mnpoſcet uneten

folue, iinonn
dignn .
W
Lemn d
uſſii

i

ne
Me
liſtn⸗ G
Meſt.
Ndcti n
N Ni
winin i

rüi ni
ren
ummif nu

anüſt
☚
ANiedn
wemn Kanmm i
ð
UnIXYTONA
maduN ANNe
E iisn funm an
ut Urmn 1 l
Gadanhn un
MOi ,6NNN:
noNn u ſil
WaLbenubingiſb
mn rtiun
iicnn in
Bas lm
—
. 1 61
unmn nzfm

falſo vel rupto.hic in teſtamento inoſſicioſo.

c SDifferendum.hanc dilatõʒ hic ſolus imploꝛat. qͥ falſum vel in⸗

offi. dic. qꝛ in eius fieret pᷣiudiciũ ꝓlatõ ſnĩe de libertate.aʒo.

d Inducat᷑.ſ.in cauſam.vt fiat ↄteſtatio ſuꝑ qrela. vt poſtea non
differat᷑ cauſa. vt.j.xvæ excep.ſi poſt.ſᷣm qͥſdam.qð non placet.ſi em̃

iudicium liberta⸗
tis differt vbi lis z. u& , I,
eſt e moſſicioſo non teſtek:· n expectant liberalia
dt. vt ſubijcit. na iucdicia: 1 ita diuꝰpiꝰ reſcpſit. Maʒ
Erceted Acũ qdaʒ licinianꝰ v ſtatu ſno qoe;ʒ
reſtek v dil ⸗ patiebat: 7 ne matur hnüiciaer.
ferri. qe in eaz c,ʒ Wwoditione ſua nolebat ad liberale
Redent. El iudiciũ ire:dicẽs ſuſceptuꝑꝝ ſe e ĩ⸗
u die nmancht l. officioſo teſtõ ngni⸗ ering be
canceller vel eleo reqitatẽ: qꝛ ⁊ libertatẽ ⁊ heꝛedita
. cẽ em̃ E é. g
drcn⸗ ; tem ex teſtõ ſibi vefendebat. Viuꝰ
düarae mur vins ae⸗ſl zͤem poſeſſor et here
naʒ ducẽ. mducx pius ait. ſi qͥdem poſſeſſoꝛ eẽt here
nee lieaa ditat licinianꝰ. facihius audiendũ.
modũ erucs. vx qm̃ eẽt hereditatis noĩe iudiciũ ſu
ſeeu iacob. bůduſcepturꝰ: ⁊ erat in arbitrio eiꝰ q ſe
cens veo cancella 1 — rioi⸗
ns maibo. ad qd dnm eſſe dicit: agere de inofficioſo

facit.j.x his q̃ ĩ

nis q I teſtõ iudiciũ. Mon vo ſub obtentu

iudicij de inofficioſo teſtõ ab ipᷣo li

B adlmgt, ciniano nõ ſuſcepti:ꝑ qͥnquẽmũ de⸗
m. l. nibi mreſt. Hoeri Feare tti
eudi⸗1 beꝛe moꝛa fieri fuituti. Plane ſa
S. circũducto. matim extimandũ iudici aceſſit:ſi

foꝛte bona f de unploꝛet᷑ iudiciũ ð
eAccipiat. per

diffinicinam len⸗ en⸗ . n.
tennam. Vrit. pᷣſtituendu ei modicũ tpᷣs:i⸗
Ju Emum. trq qð ſi nõ fuerit ↄteſtatũ: iubeat
teck Ah⸗ iudiceʒ libertatis ꝑtibo ſuis fungi.
g Lonteſtatuz
F. ſubaudi vel cõ

teſtari ſperetur. vt infra.S.plane. accurſius floꝛen.
h. Conteſtet᷑. nec conteſtari ſperetk.
i Expectant᷑.i. non differunt᷑. .
k Reſcripſii.ſ̃ ſi ↄteſtent᷑ differunt᷑. niſi vt excipit.j.e.l.S.fi.⁊ de
hoc iudex dabit filio termmum. vt lit. ↄteſ. vt.S. plane.

INMam cum qdaʒ. cum pᷣus de eo dixiſſet qͥ ſe vendicabat in libee
tatem.inducit reſcriptum de eo q vendicat᷑ in ſmitutem ⁊ poſſidet.
poſtea pomt ↄuerſum caſum. qñ non poſſidet. Item nõ videt᷑ bona
ꝓbano.naʒ cu qͥdam ⁊c.qꝛ in caſu liciniami nõ erat lis ↄteſ.ſubau⸗
di ̊ ſup. vel ſperet᷑ dteſtari.
m Suo. ↄuentus a coherede.
n Aaruri. ꝙ de teſtamẽto. vel dic. i mature.
o Dicens.ſ.coiter intellige ⁊c. ſ.vſq; illuc ſiqdem ac.

Suſceptuꝑꝝ.j. excep.ſi ptꝰ .ſo.hic in libertate ſpãle.ſ̊ ĩ hac

Fua.vt nõ.C. e.l.ſi.S. pe.
q Petuuꝑ. mofficioſum repete.⁊ dicẽs ſe ſuſceptuꝝ.⁊ pentuꝝ he⸗
reduiatem vel petitõʒ hereduatis ãſuiue.⁊ hoc ꝓut poſſidet.ſi aut
non poſſidet. tunc dicit ſe pentuꝝ.
äY Facilius. ꝙᷓ vbi non poſſidet.
ſSuſcepturꝰ. ꝓpe cum poſſidet. impꝛopꝛie.i.in modum oditio⸗
nis cum non poſſidet.⁊ ſic magis dicit non inofficioſum. ꝙᷓ officio⸗/
ſum. accurſius.
t Ems. ſ. ſilij. H V
vV Dominum. filij. ⁊ ſic dilatio ſfinem habet ad alterius arbity. q;
non eſt in ſeqnti caſu.qꝛ in inſimtum non ageret.⁊ ſic quodammõ
eſſet eius arburio dilato agendi,

x Mon vo. ſub obtentu. nunc mutat caſnm.ſ.cum licinianꝰ non
poſſidet. ⁊ hoc ideo nõ differt. quia erat in eius arbimo. qñ qᷓrelam
ſuſcipet in modum ↄditioms vel except.vñ ipſe replicaret de ingra⸗
titudine.ſic ꝙ efficeret᷑ actoꝛ.ar. vt.S.ti.j.papi.S.filiꝰ.
y Mon ſuſcepn. ſ. ad agendum.
5Huinquẽnium.qꝛ poſt non eſſet q̃ſio. qͥn ſublata eſſet q̃rela.
ſic non differt᷑ cauſa liberalis.nõ q̊ toto qnquẽmo expectat᷑. ſj ad ar⸗
bitrium iudicis ſᷣm.y. Sʒ ioh.ali᷑. non differt.ſ. vlt ququenmũ.

mofficioſo teſtõ: ⁊ ſi id ipſe vhen

Qα

ꝙꝙ ſubijeit plane ad pᷣmum caſum referr. ðJð
a Seruituti. i. queſtioni de puuute. naʒ ſi licinianꝰ ꝑ qnquenmum
non egit de teſtõ qð dẽ inofficioſum non ꝓpi hoc vſiderabit ſemꝑ iu⸗

dicium ᷣunutis differri. ⁊ merico.q; dudum pouit exꝑiri. vt ſubijcit.
vt. C. e dila. ſi qñ. iohß.
b Plane. ceſſit ĩ

pvᷣmo caſu. vel meli
us in ſecũdo.
c Sit. id eſt an.
d Imploꝛet.l. añ
qnquẽnium hñt.

Muotiẽs at᷑ qͥs patit᷑ ↄtrouerſiã
libertat ⁊ hereditat. ſi ſeñ ex teſtõ
libeꝝ eẽ diẽ: ̊ ałs vł a viuo teſta⸗

toꝛe manumiſſuzʒ. nõ ebeꝛe ĩpediꝛi qn poſſideant.vt in
liberalẽ cãʒ:lʒ iudiciũ cæ teſtõ ĩoffi ne caſu. l. hic in⸗

cioſo moueri ſpet.diuꝰpiꝰreſcpſit.
Agiecit ſane in reſcpto: dũmõ pᷣdi
cat᷑ iudici liberał cauſe.ne vllũ ad
miĩculũ libertat᷑ ex teſtõ ad mittat.
Egitimã here⸗ p Auk.

e Aochicum tem
pus. ad arbitrium
ſuum.vt.j.e iur̃.
elibe. l. j.in fi.naʒ
eluſoꝛie mine filij
exheredati. q dicit

9** ,B — —☛ ſe .
ditatẽ vendicare nõ ꝓhiber nomlerilen d vr
is q cum ignoꝛabat viꝝes teſtamẽti j. ſi n pluſq p. l.
iudiciũ vefuncti ſecutꝰeſt. ſal. hoc at. F. dtiens

fNLibertatis. in
pmo caſu.l.⁊ in ſe⸗

Egularit᷑ diffi⸗ v Lpi.
mendũ ẽ euʒ æmũ teneri pe⸗
titõne hereditatis. q vel ius phere dam ⸗7 *
e vel ꝓpoſſeſſoꝛe poſſidet: vel rem g g

5 0. 4 ¾ Sed alo. ſ.
hereditariaʒ. Aius. eirea manu miſſio⸗
Icz mimõ. 2nez. vt differat a ſe⸗
3 ren e vyrach vke x al⸗ qᷓnn pri. caſu. qðᷣ
e vl ex ꝑte heres ẽ. intẽdit q pr eſſe p pᷣmo. vt ĩ

aut᷑. de monachis.

cm hereditatẽ ſuã eẽ totã
ditatẽ ſuã eẽ totã vl pte §. j. coll. j. . C. in

ſ h ſolum ei officio iudicis reſtituit

. e bo cau. Fui. ꝓ p. ꝑ
qð aduerſariꝰ poſſidet: aut totũ ſi koram d
. .q hb Zdminiculum.
ex aſſe heres eſt: aut parte ex qug h q pbaröz.

i Zdmiuat. gr.
ꝙ teſtes inducti ſuꝑ vno articulo vel capi. non debeant in alio intro⸗
gari.vt hic.⁊.J. iureiur̃.l.ſi duo.S.idem.in fi.S.⁊.C. qͥ legit.ꝑ.l.
fi.in fi. ⁊. C. de oꝛdi.cog.l.ij.ſj ar. in aut. teſti.S.ſi vo dicat᷑.col.
vij. nam ibi introgat᷑ an ſu liber a natiuuate.

kKk Il Egitumam. pone caſum. vi ſupᷣ ti.j.l. mat᷑. ⁊.l. mihil inieſt. S.
ſi cũ filiꝰ.⁊ dic legitimaʒ.i.q defert᷑ ab inteſtato.que vere dicit
leguima. vt.j.ꝓ ſocio.l.iij.S.de illo. large etiam illa que ex teſtam
to.vi infra de v. ſi.l.lege.
lSecutus eſt.ſ.ignoꝛans. ſicut ſi ſciens.vt infra eo.l.poſtꝙᷓ.in fi.

.

C.de ſideicom.. ij.

m r Egulariter. pentione.ſ. directa. nam aliqñ qͥ neq; ꝓ herede ne
qʒ ꝓ poſſeſſoꝛe poſſidet.tenet᷑ vtili.vt.j.e.nec vllam.S.ſi qͥs.
Item qnq;.⁊ qͥ neq; ius. neq; rem hereduariam poſſidet. tenet᷑ vtili.
vt.j.e.ꝙ ſi in diem.S.ſed ⁊ his.⁊.S.non ſolum.⁊.S.iuł.nam precia
non ſunt res hereduarie.

n JIus poſſidere ꝓ herede. ⁊ ꝓ poſſeſſoꝛe nõ eſt hꝛe ti. vt. C. in qᷣb⸗
ca.ceſ.lon.x.pre.l.hereditatem.et dic ꝙ in coꝛꝑalia. vt ſᷣnitntes im
pꝛopꝛe qͥs dꝛ poſſidere.vt infra de acqui.re.w.ſᷣuus.S. incoꝛpoꝛales.
⁊ magis impꝛopꝛie creditoꝛ.ius quod habet in debito. impꝛopꝛijſſime
cum ipſe debuoꝛ diatur hoc ius poſſidere debiti. ⁊ tamen hic appellan⸗
tur poſſeſſoꝛes.vt.j.e.l.etiam.S.fi.⁊.l.ſe..l. ꝙ ſi in diem. S.pe.⁊.
l.uem videndum.S.ſi quis cum. Et ꝙ ſubijcit. vel rem pereditariaʒ.
ſ.coꝛꝑalem. vel expone pdicia.poſſidet ius.qui totaʒ hereditatem poſ⸗

ſidet. rem hereditariam.ille qm rem ſingularem coꝛꝑalem vel ncoꝛ-ꝛ

poꝛalem. a etiam minimam. vt ſubijcit. vt infra ſi ob.cã.t.l.ſi non to
tam. ⁊.l.ſe.⁊.l.cum e.

0O I Net. mtendit. id eſt aſſerit.

p DSoſſidet. argu. huius.l. dicunt qͥdam ꝙ ſi inſolidum ſum he⸗
res.licetr vnam rem tm poſſideas.inſolidum de rigoꝛe iuris mihi tene
aris. ſed d equitate abſoluaris.ſed hoc eſt falſum. cum no tenearis in
plus ꝙᷓ habeas. qð plene dices. vt. j. ſi ꝑs here. pe. l. j. S. Item nõ. H
i fi. ꝙ lʒ ſim ĩ dimidia totiꝰ heditans hẽs.q̃ valet mille ⁊ vnũ pᷣdiũ qoð
vʒ taiũ.hẽas.ñ niſi ĩ dimidiã nmihi tenẽis.vt B.⁊.j.ſi ꝑs he.p.l.j.S.ʒ

A 9

E X R0

a Peres. petens. accurſius. “MVMBD .
b p ko berege poſſidet. tribs modis qͥs diꝙ berede poſſidẽ. Pꝛi⸗
mo vt ſit verus. vt ille qͥ vere eſt heres. a ſic accipit᷑.ff. ⁊. .
m ti. p herede. Secunw vi ꝓcuraſoꝛ heredis. q ꝙ eo herede poſſidet
vt. j.e.l.etam.S.ſi qͥs abſentis. Tercio vt dicat᷑ q̃daʒ modificatio ſi⸗
ue modus poſſiden
di. qñ qͥs credit ſe
heredem. 7 nõ eſt.

heres eſt. v Lpi.

vt B. ⁊ iſti. de ini⸗ RKo herede poſſidet: q putat
Sereen de ſe heꝛedẽ eẽ. Sʒ an ⁊ is qͥ ſcit
e han opimo⸗ ſe heredẽ nõ eſſe: p herede poſiide⸗
ne ſu beres. ſic db at: qrit᷑. ⁊ adrianꝰ li.ij.v intdictis

vero ponit. qð eſt

vero vo i cert · Pputat teneri: qure nos vti peul⸗

lioꝛ ſeges ꝛc. ibi. ſcribit .Szʒ em̃ bonoꝝ poſſeſſoꝛ p .
vicinumq; pee in ⸗· herede videt᷑ poſſideꝛe. Pꝛo poſ
dius vber hʒ. i. hꝛe . mio.
putat⸗Ite a llud. ſeſſoꝛe vVo poſſidet pdo.
15 na; a ad Vi introgat? cuor Dem.
opimonẽ erat pZ. poſſideat: rñſurus ſit. qꝛ poſ

Q¶Mon eſſe. ſ. ex .
teſtõ vel ab inteſta mendacem. 2 a.
10 de iure antiqᷣ. cre Ecu vllam aliam cam pollel⸗
inſebeen d ſionis poſſit dicere:⁊ ideo fur
in nepos fili⸗ ſond⸗ raptoꝛ petitõe hereditatis tenẽt.
v ieer Omnibo ei ttulis hop poſſeſſoꝛe
fi. ꝙ ſbijcit p ü
Rrreneru t. dſipio adheret ⁊ q̃ſi adiũctꝰeſt.veniq; ⁊

herede poſſideat. .
Uel dic ꝙ ſit idem caſus cum ſeq̃nti. ibi ſ em̃ ⁊c. vt licʒ iſte nõ credat

ſe heredem de ure cimii. credat tñ ſe bo. poſ.a ſic ꝓinde habeatr᷑. ⁊ q

ſequit᷑. ſ em̃ ſit appꝛobatio hinꝰ dicun. el dic tercio. h̊ non diẽ ꝙ poſ
ſieat ꝓ herede.ſ ꝙ teneat᷑. ⁊ ſic dices ꝙ tenet᷑ rei ven. vel etiaʒ peiiõe
pereditans. vt pdo. vel ꝓ poſſeſſoꝛe poſſeſſoꝛ. Vel q̃rio tenet᷑ q̃n ꝓ he

rede poſſideat. ꝙuis ſciat ſe nõ eſſe heredem. credit iñ ſe bo.ſi. poſſieſ

ſoꝛem. pma ⁊ ſecunda magis placent.

d Sec poſſeſſoꝛ.bo.quo ad opinionem ſuam. vel dic.i.bona poſ⸗
ſidens. nam ſi vere n. het. non teneret᷑ hac acnone.vt ſupra eoo.l.
regulariter.

e q Ei interrogatꝰ. ꝑ mendacium. ſupple a repete. vt ſi dtendat cõ

iendit ꝑ mendacium. ᷣm ioh;.Alij dicunt.velꝓ ſalum. ac ſi di⸗
ceret ꝙ non tenet᷑ qͥ ꝓ poſſeſſoꝛe poſſidet. qͥ dicit ſe heredem licet per
mendacium dicat. ſed quaſiꝙ herede.qð falſum eſt. qꝛ ſic expediret ei
mentiri. quod eſſe non cebet. vt infra e tribut.l. ulud. S. pe. Et nota
ꝙ hec interrogatio ſic fiet m bul.quia ante litem ↄteſ. interrogabit᷑.
an poſſideat ꝓ herede vel ꝓ poſſeſſoꝛe.⁊ poterit reſpondere enam al⸗
ternatiue. 1 eo eſt. C. e.l.cogi. in fi. licet em̃ in rei ven. ſufficit ſim⸗

plex poſſeſſio. vt quis ea teneat᷑. vt.C. de al.iu.mu.c.fac.l.j.a ideo de

ea mierro gat᷑. vt infra de inter. act᷑. qn ſeruum.S.iniur.ita exigit᷑ al⸗
terum iſtoꝝ. ſ. ꝙ ꝓ herede velꝓ poſſeſſoꝛe poſſideat. vt hec actio locuʒ

habeat. vt ſupᷣ.e.l. regularuter.in fi.de hoc ergo interroget᷑.⁊ ante lii.

teſt. vt dixi. vt infra de inter. act.l.qui interrogat᷑. Pla. autem dice⸗
bat teneri debere dicere ni. in rei ven. ꝑ ꝓxumum cognatum. in pet.he.
ꝑ quemlibet cognatum.que ſonmna ſunt. Elel dic o bene dixit. naz in
rei ven.ꝑ ꝓximum.ſ. filium reſiſtentem. vt. C. ve& ꝓba.ſiue poſſide⸗
ns. in petitione here.ꝑ quemlibet cognatum reſiſtentem. qͥnĩmo ꝑ ex
traneum reſiſtentem. optz agentem ꝓbare ſe heredem. ſi inſſeru vin⸗
cere. Lu dic ᷣm Johan. ⁊ aʒo. ꝙ pruno interrogabo an poſſideat.

⁊ ſi reſponvet ſic. ſecundo queram an putet ſe heredem. ſi dicat puto.

expeditum eſt.ſi dicat non puto.tercio queram quomow poſſidet vel
qualuer: ſi dicat qͥd ad te.vel nolo rñũdere vel ſimlia.tũc ſcio ꝙ ꝓ poſ
ſeſſoꝛe poſſideat.ſi vo dicat.qꝛ emi.queram a q̊? vt certus poſſim eẽ.
an titulum ꝓ non ntulo habeat.vt ſi dicat qꝛ a ↄpote mentis em.ſi qᷣ
em ꝓbet bñ eſt nec hac actõe ↄueni᷑.ſi non ꝓbet.pᷣſum᷑ ꝙꝙ poſſeſ
ſoꝛe poſſideat.⁊ ꝙ ſic ſit ſacienda interrogatio.ꝓbat᷑ ex le. iſta.⁊ ui⸗
fra.l.ꝓxi.in pᷣn?

f n Ec vllam. cauſam.ſ. iuſtam.
Tenent᷑. expulſoꝛ.vt.j.e.ꝙ ſi in diem.S.ſ̃̊ ⁊ eum.
hDmnibo titulis. ꝓe ponit. ſed in eo ꝙ includit᷑ in ꝓ nomine hie
impꝛopꝛie.⁊ dic ommbo.i.omni genere niuloꝑ.Et nota ꝙ omnibo his
caſibo dat᷑ directa petit o hereditans. vr ꝓbat᷑. I.e.l.etiam.S.ſi qͥs ſci⸗

eus. Zllij dicunt viilem. nam ⁊ wolus hẽ ꝓ poſſeſſoꝛe. ſicui hic utulus

ſideo: nec ↄtendit ſe heredẽ.vł per

ꝓ non tuulo.⁊ dat᷑ tñ vtilis.

Emeꝛo. rem hereditariam ad aliquem pertinentem ſic xe leqn

tibus. accurſius.

k Sciens qͥd ſi ignoꝛans.non videt᷑ ꝙ teneat᷑. cum nec ꝓ herede
necꝓ poſſeſſoꝛe poſſidet.vt.S.l.ꝓ hẽde.⁊.l.qͥ inirogatꝰ. ⁊ h̊ ſimnu

erinnun in eo ꝙ
ꝓ emptoꝛe titulo adheret. nã ? ſia mide pen
furioſo emero ſciens:ꝓ poſſeſſoꝛe ſeſſoꝛe. Ite p hoe

qꝛ qͥ iqrans emu
a furio ſo vſuca.

poſſideo. Itẽ in ti. ꝓ wonato q̃rit᷑.

an qs ꝓ poſſeſſoꝛe poſſideat.vtpu⸗ vr imfrap empto
ta vxoꝛ vel maritꝰ.⁊ placʒ nob iu⸗ el naun
liani ſnĩa: ꝓ poſſeſſoꝛe poſſidere eũ mge wevachen
⁊ iõ petitione hereditatis tenebit᷑. Kn .. lre w.
3 P 1 19 y *1 Vr. l.
Itẽp te titul recipit poſſeſſo⸗ ſi altame Er ſa⸗
re poſſeſſionẽ: vtputa ſi a minoꝛe. ens ptʒ nõ poſſi/
xij. annis nupta mihi in q̃ſi vdtem vre & hereck vel
. Er ſi H poſſeſloꝛe igno
ſciẽs accepi. Et ſi legatũ mihi ſolu rantem.r idemi
tũ eſt ex falſa cã ſciẽti: vtiq; g poſ⸗ lion qb ſubij⸗
ſeſſoꝛe poſſidebo. YJs at q reſtituit ſubonhuu mi
hereditatẽ teneri hereditatis peti⸗ xme ap eo eſtqꝛ
tõe nõ pt᷑: miſi wlo fecerit.i. ſi ſcis fonſigere ß haſtt
reſtituit. Maʒ ⁊ wlus pteritꝰ ve malsz igem hie⸗
nit in heꝛeditatis petitõeʒ:q̃ſi volo gen n Ballan de
malo veſierit poſſidere. i Dez. cm. que mancat
vſuca. ß hoc ſolũ

dicere poteſt poſſꝛdet P oſſegaꝛe i in vnꝰ ho. l. 7. . e. ſech 7 ſi le.
S. ꝙ at᷑. ⁊ m hoc etiam bonefidei poſſeſſoꝛ eſt pᷣdo.ij pmam apꝛo
bo. Item qd ſi pdo habeat ri. F?titulum magis atrendi ꝙ muaſio
nem. vi dꝛ in legatario. vt infra quoꝝ le.l.j.S.qꝛ autem. a. j.e.l.et

F. ſi qs ſciens. Item nota. ꝙ poſſeſſio ſine ntulo locum facit huic a⸗

ctioni. enam ſi ſe heredem nõ ↄtendat.q̊ᷓ ſecus in q̃ſi poſ.niſi dicat ſe
heredem.vt.j.ti.j.l.j.in fi.⁊.j.e.ſj vtrum.

lPoſſideo.⁊ ſic potero dueniri pet. hꝛᷣ.cum hic. t. emptoꝛis ꝓ nõ.

titu. habeat᷑.
m Vlxoꝛ.ſ.wnauit marito. vel econtra ſcienn.ſ. vnationem non
valere. vt infra ve acq. poſ.l.qð vir vxoꝛi. nam ſi puiat valere. fruct⸗
ex re wnata perceptos ſuos facit. ⁊ ſi in iure erret᷑.vi infra de vſu⸗
ris.l. fructus. .
n Item nupta mihi. ſ. ve facto. ⁊ ideo dicit quaſi wotem quia vos

vere eſſe non poreſt vbi non eſt marimonium. vt infra iure. w.

lege tercia.
o Ex falſa cauſa.ſ.indebirtum.
p Poſſideo.q.d.directe teneboꝛ.io.
q Js.ſ. inſtitutꝰ in teſtõ inunli.⁊ rogatꝰ vt reſtituat. .
r Reſtituit. añ li. ↄteſ. ſe. vt hic.⁊ infra de fideicõ. hĩ. pe.l.ſ. J.
fi. ſecus ſi poſt. vt.j. ad tre.l.cum hereduas.⁊.l. ſi patrom.S. fi.·q
eſt contra.vel ibi in acnonibo hereditarijs. hic in pei.he.

NMon poteſt. niſi ad hoc.vt ↄdit onem indebiti ꝙᷓ habet cedat. vt
j. e. En in diem. S. fi. azo. . J .
tSciens. ſ. ſe non teneri.nam tunc vtili. pe. hereduatis. vt B.
ĩ. e.l.etiam.S.item ſi qͥs.heredes aut coloſi in factũ acnone.vi.j.
rei ven.l.cum autem. “ð
v Pꝛeteriiꝰ.i.añ lit᷑.ↄteſ.dmiſſis. vt..e.ſ̊ ⁊ ſi lege. S. ſi añ lit.
ↄteſ.⁊.j.de rei ven.ſin at᷑.S.ſj ⁊ ſi is.
x n Eraciꝰ. ab herede. i.illiꝰqᷓ ꝓ herede aut ꝓ poſſeſſoꝛe poſſice
briat. Sʒ videt᷑ eum nõ teneri. naʒ vere ẽ heres. ⁊ ven titu.
hʒ p berede.q̊ non tenet᷑. cum ni. habeat: Hæiſte duplicii poſſidet ꝓ
herede.vno mõ vere.a ſᷣm illũ moduũ hac actõne non tenet᷑.alio ꝓut

hoc ti. accipir. naʒ cũ ſit eadem ꝑſona cũ vefuncto.a efunctꝰ ſic tene

bat᷑.ꝭ̊ ⁊ iſte.vt in aut.x iurem.a mo.pᷣſt.S.j.colł᷑.v.netc ob. ꝙ ex
plurimis cauſis poſſideat. qð fieꝛi pt᷑. vt infra ðᷣ acq.poſ.l. iij. S.e

plurimis.⁊ ſm hunc modum hac actione tenet.vt hic. ⁊. l. i. ..

ꝓ herede.in fi. S. ———6 2
y Poſſediſſe. ̊ als res ſuas fuiſſe credebat. æ hoc ſubijcit. idẽ ꝛc.
⁊ ſic eſt idem caſus ꝑ alia vba.
3 e Ziam. hereduate eſſe cum nõ ſint. a ſic poſſidet herede vi
hic accipi᷑. ſuo nomine here. pe. tenet . ſiue ergo ſciat ess
res perueniſſe ad vefunctum ex hereditate aliena. que peti ab eo⸗

— = – E
E —

e
=

N
6ſ e he⸗

iix

nn

= S=— — = S=
S= = S
—
= SSA =
= - = = = S= E
— = = 2 — —
— ☛ — —
S
—

=
—
☛R

4 a ℳ
n i⸗
ſan gn

line ſcu

ctinn fice

oe⸗
tinmni, fl

Nron ls⸗

ne (N
tsſglt

Neſrgrg. .
K N
Urtogemine g
nnegobert⸗ 4
hrepoſeſe
ſicii
M“ n
iortn un

1. ert

Kie ice

We
(pnie cet

Vrt N

rſt ve
fiſcgun unt
uumu

tnikinglrer

WNCrdobreguute

ndduai
Ulſſtzdainiſen
ſectigiti.

ufriſez gtücnöen

CGegeefahnm
falxewwumn Sl
ſun
1 Vnkgerinnm
nin
1 Bericnkriane
Feifnügenat

4

A niſntn

linanirttt
Knnl,fed

tesſnolengſerti
Umnudhane

Nuſtshensn

ocgutun Ren
ſümcr nrcine⸗
vintchene

gtentrmtin

— —
=
—
= „

lirpi
. he ,71
leiiin⸗
enunn

umi itzeſfi
alc laezeſßzf
agit

igtereh
Artumeg

ANg

Uiemn.
z Nunnt,
en nn
waſſeſin Nu
drſt.
Gwi
wickre
Wknebt, W
Ppoſeſ nn
HAmnore.
iniiſan dt
ncge⸗ e
igreſtimn a

=
2
——

=

Se
—

— —

mi ſlces
Nn n
dezäide in
. 1 d en
Nend eſt id i
. ENNENN
, cn eN
nno õ
i.1,. m

pel NN
Sm nmanm

õ
mummMN N

rrHH
ag ut,
n n

poterat. ſiue putauit ꝓpnaʒ defuncti:tenet᷑ hac actõe:vt hic innuit.

eni ſi putauit ⁊c.qᷓn dicat: ſiue bonã ſiue malã fideʒ hʒ.naʒ quo ad
xefunciũ ſꝑ male fidei ĩtelligit᷑ heres.qꝛ ſucceſſoꝛ vicioꝝ eſt et culpe
xefuncti. Et ſic eſt ar. ꝙ exiraneꝰheres nõ poſſit vſucape qð defun
ctus nõ poterat ꝓpter viciũ ꝑſone: vt ſicut hic bona fides vel titu

ius quẽ er D .
cuſat euʒ qᷣminꝰ . rer i, nhpan
teneat br. pe. Eraci vi mahꝛanae ſe⸗
earũ ree nons⸗ ie⸗ püit ab herehe Hen ba 4 ,
netur pdeceſſo: reditatẽ:etiã ſi igeretꝓ berede velꝓ
9: vſt „
pasvoan poſſeſſore vefunctũ poſſediſſe.
etlan Tiaʒ ſi putauit i Deʒ.
obitate vicio ꝑ⸗ .
ſonali: qd baber heres eas res ex hereditate
er pſona defun · c&ẽ: ꝗᷓ ſibi delata eſt. Qõ ſi qͥs here⸗

cti : vt plene di⸗
ces..ð publici.

leſi ego. . parꝰ. her editatis veberet dari:ne ſinguk

S 0 Lutas iudicijs vexaret᷑. vẽditorẽ em̃ tene
ehol⸗ ri certũ eſt: finge nõ extare vẽdi⸗
ſides p hede be· toꝛeʒ: vel modico vẽdidiſſe: bone
reuge nnang ſioi poſſeſſoꝛẽ fuiſſe. an poꝛigima
bi qui ſuz beres nus ad emptoꝛẽ vebeãt. Et putat
ſandꝛoni er ve⸗ gar caſſiꝰ vãdã actõeʒ vtilẽ. Idẽ
ere endionh. eritt diceduz:etſi parna pcio iuſſ
Rñ.ſic: ſt me · vẽdere heres titio hereditateʒ vẽdi
rogan uen. cht. M putat otendu pap. aduer
vel pro poſſeſſo⸗ ſus fideicõmiſſariũ dari actiõem.
a vo kſen z Ab herede em̃ peti ñ expedit:pᷣexi
vĩ no puto tene guũ pꝛeciũ hñte. Sz erſi reteta
ri. Eccur. certa q̃ntitate reſtituere rogatꝰ ẽ:
a Hõ ſi quus. jideʒ erit dicẽduzʒ. Plane ſi accepta
ement. ab eo qui eO F 5
poſſicet p hede. certa q̃ntitate reſtituere rogatꝰ eſt:
d Beberer va⸗ nõ putat pap.ab herede petẽdã he
ri.videtur ꝙ ſic ratS. . tönig
Vent⸗l. nd reditatẽ:qm̃ꝓ herede qð ↄditõnis
actoꝛ mims gua

retur:ſi noĩe ſingulaꝝꝑ rex ꝓponeret rei ven.qꝛ graue eſt de dñio ꝓ
bare. ⁊ leue eſt ꝓbare ꝙ in herediuate fuerint.venditoꝛẽ eniʒ teneri
certũ eſt cũ videat᷑: ⁊ rem hꝛe cũ habeat pᷣciũ:vt.j.e.ſi ⁊ reʒ ⁊ pᷣci
um. 1. ]. ſi qs.o.cã.t.ſi pecuniã.S.fi.ſ̊ vt ſine dubio ꝓcedã finge.
⁊c. Alij ſic.videt᷑ ꝙ nõ.ne ⁊c.i.pet.her̃.⁊ agẽdo de euictõe.qð non
placet m q̊̃ſdaʒ.qꝛ tũc nõ tenet᷑ qñ hʒ regreſſuʒ de euictõe:vt.j.e.
Hß erſi le. S. iteʒ ſi diſtraxerit. Tlel cerie placʒ.⁊ ille.S.itcẽ.loquit᷑ qñ
res ſingularis venditur. Vel dic ſinguus vendicationibus:et eſt
plana.Az0.
¶ Uexaret᷑.petitoꝛ ſ̃m pnmã poſitõem.vel emptoꝛ ſᷣm aliam.
d Leneri. pꝛo pꝛecio.Accur.
e HBone fidei.als oĩno teneret᷑: etſi non habeat qui alienauit:vt
.j.e.iteʒ vemũt.S.płt.⁊.l.ſi poſſeſſoꝛ.S.reſtituere.
f Actõeʒ. vtilẽ.ſ.hereditatis petitõeʒ.⁊ hoc dicũt quidã qñ nõ hʒ
regreſſuʒ de euictõe:ałs emptoꝛ nõ tenet᷑: vt.j.e.ſ̊ etſi leg. .ueʒ ſi
diſtraxerit. Vel veriꝰ:illò habeat vł nõ hẽai regreſſuʒ diſtinguit᷑:
cuʒ res ſingularis de hereditate vendit᷑:hic aũt vniuerſitas.vnde
hic emptoꝛ indiſtincte tenet᷑.
g Juſſus. heres inſtututus in teſtamẽto inutili.a idem in ſeq̃nti
bus quatuoꝛ.Accur.
h endere. in teſtamẽto qð poſtea ꝓbat᷑ mofficioſuʒ.⁊ ſic agit fi
lius exheredatꝰpetitiõe hereditatis.
1 MNdeicõmiſſari. eundẽq; emptoꝛem.
k SDari actõeʒ.ſ. vtilẽ. nam fideicoõmiſſarius loco heredis eſt: vt
inſtii.e ſideicõ. hered.ſi qs. Sed nõne poſſidet ritulo legati ſeu
fideico? Rñ.ſic.⁊ ideo nõ tenet᷑ hac actõe: mii qñ ſciẽs emit:ar.
ĩ.ꝓxi.S.ſi aũt bona fide:nõ tenet᷑ niſi in duoba caſibi.i.cũ moch
co habuo reſtituat᷑ hereditas: vt hic.vel qñ heres nõ ↄparet:vt.ẽ.
S.ꝓxi.Si vo multo retento:ipᷣe heres im tenet᷑ pe.here.lʒ emptoꝛ

rei ven. tenet᷑. ideʒ eſſʒ ſi q̃rtã habeat heres ſpᷣ noĩe q̃rte:nõ ĩ re cer

ta. Vel dic ꝙ hic fuit actu q̃rela.⁊ ſic rupto teſtamẽto ſingit᷑ nõ ha
bereti. Sed ſi dicas eos tenere ti. vi pus dixiſti:an vſucapiẽt ↄtra
petuoem hereditatis. O. Vr.⁊ Mar.qꝙ nõ:niſi.xxx.an.vt.C.e.
l. heredit atis. Lu dic ꝙ ſic: eo ꝙ excedit imios vi ver ʒ n. poſſidẽ/

ditatẽ emerit: an vtilis ĩ eũ petitio

4 R

tem: a nõ ſuis termĩs excedat᷑: vi.C. ð edic. dim adri. tol.l.fi. S. ſi.
lAb here. i. put atuo qͥ vẽdidit ex nccitate.ſ.teſtatoꝛis iuſſu: aliõ
ſi volũtate: qꝛ tũc tenet᷑ heꝛes:vt.ĩ.e.qꝙ ſi ĩ diẽ.S.fi.q ẽ 3: qo ñ pla
cet: qꝛ ⁊ ibi iuſſu teſtatons. Clel hic añ motã litẽ: ibi pꝰ. tł veri hᷣ
nõ ꝓhibet ↄ̊ vẽditoꝛẽ agi: ⁊ ſic etiã aliud ↄj.ſoluit᷑.j. .ce. l. inextima⸗

nõibo. Uel ſe⸗ hoc
implẽde gra accipit mon poſſidet. m Merexiguũ.
Sʒ ſabinꝰ ĩ ſtatulibero z ait.⁊ id iid eſt paruũ. ac.
verieſt. qꝛ pecunia eſt hereditaria tate- modich alo
Idẽ ⁊ĩ eo q ſolos fructꝰ ex heredi bheres tener.
tate retinet dicẽdũ erit. tenet᷑ enizʒ o Zerent oie,
⁊ is hereditatis petitõe. Si qͥs ſci⸗ ſidelco. n·
ens alienẽ emerit hereditatẽ:q̃ſi ꝓ q Eerta quãtita
poſſeſſoꝛe poſſidet. et ſic peti ab o ceſe unia aius
hereditatẽ qͥdã putãt.Quã ſniam tur cauſa adiplen
de coditiõis.

nõ puto verã. nemo enʒ pᷣdo eſt: qͥ

vciũ Et id veru. ſ.
pᷣciũ numerauit:ſ̊ vt emptoꝛ vni⸗ 4 vern. .

in eo qò a ſtatuli

uerſitatis vtili tenet᷑. Itẽ ſi qs a bero dar: vr .c
fiſco hereditatẽ q̃ſi vacãtẽ emerit: ſᷣ C moꝛ. l.

equiſſimũ erit vtilẽ actõeʒ aduer⸗
ſus eũ dari. Apud marcellũ.li.
uij.digeſtoꝝ relatũ eſt. Oi młr be
reditatẽ in vtẽ vedit:maritũ ꝓ do
te qͥdẽ poſſidere hereditatẽ: ſed pe
xitõe hereditatis vtili teneri. Sʒ
ipᷣaʒ mulierẽ directa teneri mar
cellꝰſcribit:maxime ſi iã factũ di⸗
uoꝛtiũ ẽ. Heredẽ at᷑ etiã eaꝑ reꝑ
nomĩe quas vefunctꝰpꝛo emptoꝛe

r Retinet. ex vo
lũtate teſtatoꝛis.
⁊ ſic modicũ:a ſie
viq; tenet᷑.
ſi vuuans expᷣſſiuu
alii niła eẽt nj.
t Quidã putãt
ſcʒ directo.

u Mumeranit.
nemo ẽ pᷣdo.⁊ ſub
audi ob hocipᷣʒ ꝙ⸗

J. ,„„Artat töne te malã fidẽ hẽat:ni
poſſedit: heredit atis petitone e ne fſiſat inaſto: vi.
ri conſtat: quaſi pꝛo herede poſſide xæ d⸗ po. ſi ex ſir
Guis etiam earum rerũ nomie ulatie: que eſt 5
at:qꝙᷓuis eniam earum Sed ad ipediẽdaʒ
pᷣſcriptiõeʒ ꝓ poſ⸗

ſeſſoꝛe poſſidet: vt..de vſuc.ñ ſolũ.S.j.Vel qð ẽ veriꝰ.liq; inadat
non poſſidet poſſeſſoꝛe: ꝙᷓtum ad hanc actionẽ:qꝛ ti. habet: vt.
quoꝛũ le.l.j.S.q; autem.
x AUnli. ergo cum hic tenuerit emptio: ⁊ datur vulis. multomag?

dabit oꝛrecta vbi non tenuit: vt.S. in e.l.nec vllam.S.j.Jtẽ ideo

hic datur vtilis: qꝛ non poſſidet pꝛo poſſeſſoꝛe:⁊ quidam ideo dice
bant dari directã: quia dicebateum poſſidere ꝓ poſſeſſoꝛe. ergo cuʒ
hic poſſideat ꝓ poſſeſſoꝛe: dabi᷑ directa.t vi plene habeas:diſtin⸗
gue m aʒo. cum quis emit vniuerſit atẽ mala ſide:tenet᷑ vnli:vt hic
ſi bona fide.nõ miſi modico ẽ diſtracta:vel ſi nõ cõparet venditoꝛ:
vel ſi fiſcus vẽdidit: vt.S.e.l.S.ſi qs.a.J.ꝓxi.ſi tamẽ hẽat regrei⸗
ſum ad venditoꝛẽ hereditatis: ałs ſecus:m quoſdã:vt.j.eo.ſed ⁊
ſi lege. S. itẽ ſi rẽ diſtraxit: vel illa loqiit qñ res ſingularis ẽ vẽdita
Itẽ tenet᷑ ſi titulꝰ ꝓ noõ titulo habeat᷑: vt. S. e.nec vllã.S.j. Si vo
rẽ ſingularẽ:ſme bo na fide: ſiue mala fide.non tenet᷑.niũ titulꝰ ha
beat᷑ ꝓ nõ titulo: vt.S.e.S.omnib..
y Itẽ ſiqs a fiſco.emerit.etiꝗ ignoꝛãs:a hoc ĩ pᷣuilegiũ ſiſci ne ve⸗
xemur. Sed hunc.S.C. de qdri. pꝛeſ.l. bñ: vbi dicit emptoꝛẽ ſtatĩ
eſſe ſecurũ. Sed illud in ſingularibo alienatioibo.hic autẽ vniuerſi⸗
tas fuit. Ael hec conigit᷑ per llõ68.
5 Apud marcelluũ. maritũ. ſcietẽ alienã hereditatẽ: vt.S. e.S.ſiqᷣs
ſciẽs.alij dicũt etiã ſi ignoꝛsõ. .
a Simoꝛtiũ.ꝑ qð etiã cã poſſeſſiõis ꝑ maritũ ĩ heditate ſoluta ẽᷣ.
b Heredẽ.ponit duos caſus hic.S. Pꝛimus ſi cefunctus poſſedit
pꝛo emptoꝛe res aliquas:⁊ eius heres ſe putat heredem in his reb⸗
id eſt vminũ ex cauia hereditaria:cum titulum habeat.tenet᷑ vero
heredi ex ꝑſona ſua:quaſi ꝓ herede poſſideat:licet defunctus nõ te⸗
neret᷑.ar.j.ti.j.cum multi.io.Sed nõne eriam ex ſua ꝑſona ti.hʒ
pꝛo herede ⁊ eo vſucapit illas res:vt.ſ.de acqui.poſ.l.iuij.S. ex płi⸗
ms. Sʒ dic ẽ heres ĩ his:a ñ ẽ heres q̊ ad hꝰ:ſ ſi vſuẽ. ẽ heres q̊ͥ ad
hoc vt ſit dñs. Ael dic ꝙ mala ſide poſſidebat veſunctꝰ.vñ heres nõ
vſucapii:⁊ ſic ꝓ nõ ni. Itẽ ſi efunciꝰ habmn ti. ergo heres hʒ eũdeʒ
ti. vt.S.ex płimis. Sʒ H. vt ex ſua ꝑſona nõ vfucii teneat᷑. Secũdꝰ
ẽ qñ eſunctꝰ poſſidebat ꝓ herede vel ꝓ poſſeſſoꝛe.⁊ iðo tenebat᷑ hac

dq

plene oiſtingues de hoc.

actioe. nã heres ex ꝑſona defũcti tenet᷑. nõ er ſua:qꝛ vere ẽ heres:vt
.j. t. j. l. pe. ⁊ fi. ⁊. E. eo.l.ij. ⁊.S.e.in.S.neraciꝰ. Cõtrariũ videbat᷑

in ſecũdo caſu: qꝛ heres ni. hʒ ꝓ herede:ſj̊ ex ꝑſona vefuncri tenet᷑: vt

dixi: a ſicex duabs cauſis poſſidet:vt.j.de acqͥ.poſ.l.iij.S.ex.pluri

mios. Alij vt. h. ponũt pᷣmu caſuʒ qñ heres ſei credebat rẽ tuſſe cuiuſ

dã heꝛeditat ꝙᷓ be
reditateʒ credebat . .
fuiſſe ulisſeij cuꝰ quas her ede vel poſſeſſoꝛe efun⸗
beres eꝛß efunce cctus poſſedit: vtiq; teneat. Si qͥs
e berecttan non abſentis noie poſſideat hereditatè:
ſingularẽ rẽ eme⸗ blrnes en e.
rat: vt eutet op. (i ſit icertũ an UÜle ratũ habeat: pu
qꝛ n. hʒ quẽ vfun to abſenus noĩe petẽdã hereditatẽ
cius habint. Sed öius vo nomĩe . —
sg tee ack c herede vl p olſelloꝛe oſt⸗
Pna no vefüͦcn eo gere: q ↄtẽplatiõe alteriꝰ poſſidet.
uemit: vt.v.l. ð ga Miſi foꝛte qs dixerit: c ratũ nõ ba
teroſer beat. iam ꝓcuratoꝛẽ q̃ſi pdonẽ eſſe
a Peredẽ. pet- tũc em ſuo nomie teneript. Mõ ſo⸗
or it Peres till lũ aũt hereditas ab eo peti pt:qͥ coꝛ
eeij gonderar Pus hereditariũ poſſidet: ſed ⁊ ſim
p emptoꝛe. at. Hil poſſidet: videndũ: ſi nõ poſſidẽs
bTenerei qui optulerit tñ ſe petitiõi:an teneatur
heres ẽ dño reruʒz I 1—
emptar vfuntu Et celſus li.iiij. digeſto. ſcribit. ex
a no ono.- wlo eũ teneri. w/o. n. facere eũ qͥ ſe

Cc Teneat᷑. heꝛeſ

feij reus. q ſeiuns offert petitiõi quaʒ ſmiaʒ marcellꝰ

rẽ rui poſſederae generalit᷑ apð iuł. ꝓbat.omnẽqͥ ſe
Oigs. peure olfert petitiõi q̃ſi poſſidentẽ teneri
toꝛ poſſideat. ap;ß Ilẽ ſiqs volo fecerit q minꝰ poſſi⸗
hendẽdo pus. at. eat:hereditatis petitione tenebit᷑.
e IJpn vo. l. qmi Sed ſi aliꝰ nactus poſſeſſionẽ quã
