erat veſtinata ſolutõni. Itc ꝙ hoc caſu dr nõ videt᷑ in pecũia ſpãle.

cũ idẽ ſit in re alia. vt.j.de ſoł. ſi pecuniã.⁊

reſpondẽt quidã. ꝙ in.l.ſi pecuma iuͤſſit ponere.
let. qꝛ idẽ ⁊ ſi nõ iuſſit.vt.j.d furt. falſus.S.j. t

ſerri wommmu ſi tamen aliquis patus ſit ſoluere.

mõ ſuꝑion caſu dixi.
hic nõ. hoc no va⸗
u dic in hoc eẽ ſpe

ciale. qꝛ Iʒ res nõ ſit in oſpectu. mhilominꝰ im intelligat i me ranſ

hoc eſt q ait yr.

ſi tamen deſtinata eſſet ſolutõni. pecuma retinetur in cam mutun

vt g. e. certi. S. fi. als nõ. niſi res in oſpectu ſu. vel mſi interneni⸗

at ſtipulatio. Qneret aliqs. cur g̊ m caſu ſt upioꝛi nõ dici᷑ mea Ers
pecunia. cũ idẽ in vrroq; caſu dicit ſtatui ſe debere. ti diat hi &
uis nümos meos nõ acceꝑis? Endeo. vere no accipu meos. ßᷣ ficli⸗

one iuris mei ſunt brem manu facti. vt. j. & i
⁊ cũ hac termiatõe pot intelligi qð dr. C.e.l.

ibi erat preſens,. accurſiig⸗

—.—

Ure w. l. . quotiens
ſi pꝛo mutua. q; res

, eimbone⸗
oinbenn
ſitin,
grul ene ⸗
61 liſmniec⸗
mthimm

cunn ſoit
un uin
itzint ilbe
naef, Gne
inntft tän
glitim kiſ
ung, gitii
rlesten
Me⸗ folce

⸗. ges

ut ſe ſeſber

CN

Getian CN⸗
ileetulr o
Gneeh
Cüneln Mtgf

ni W
Ghaäͤn
Dhr iG
itunlanne jch,
Geroiunricndumd.

Mhiituorimrona

e Maniirina
okerttnhrüment
mtnlokteabdid
ffrpaemntmnaitn.
Cingenmrginuns
Nimitinien
KTNE

iſüzt.
1 llan gen

giütiläm npen
mirſmisni⸗
Iodnrm.
utfi geen.
uſhfieclen iu⸗d
Koſlaomt.

„

4 Cerd Ptt

õ
1ſrchazini

D

vtriuſq; volũ
lütate vꝛ recõcili
v rn mar u⸗ Pereesciliart poſſe wnanio. ar. 5
ot. ſiñ co 2. . certi agr. S/ce tranl.l. ⁊ ſi
· b. cern generałk. ĩſpecta opiniõe ci Ft. zſ.
cipiẽtis.io.

ꝓ Aerboꝝ.i. dõ
ac.⁊ ob.ſic.⁊ facẽ ſignificat ſpõt rẽ penes dõatanũ
7 faẽ ad hãac. l. J. ð vᷣbo s⸗ volũtatẽ trece
ob. ſi penã ſtipula
1².

14 Mnde v B
n mn mntis. qꝛ noõ hun ai 4
N lng 1 34 elieni becumz gcad repetẽdi. alłs nõ erat
1 1 Idem eſt. econ ccidit, erat bona rõ 5
6 y Dñden . nge Mazʒ ⁊ ſi veꝛe. Z. it qꝛ 2 i mu
züniunm Diens miloinsalhes eslan ‚al nane⸗ 4 Peman
j. xe niſis colli at. vt. J. omoda. l. üij X. us. ſ. de
4 x act. ⁊ ob. l iges ſic. dmtum nõ trꝗ la. l. üj. in f. rV q Siuc eſt eqtate.⁊ ſic no f
hmns 3 In viron in omniby. nõ trãſire.min vi i. 2 ſic ex p⸗ umauerut. 1 mal ta ꝙ ſinis coꝛrigi
ejumnh 3 Jn ocger tehas ercio ns jmo. u niſi viq; oientiat. olin rar de eeng nariaet ſnenunglegis. .
an e igrner br⸗oblis ligat. cur dꝛ re Eondiuom ſine c 1 A accrenaͤ no Penſe N Nas genge rerar ur , an
u a nt, dꝛ qꝛ ſine re g. in pn? HR hn obligstõ. vt i 4. mſi mſtã cãʒ veſerẽ pciſe. ſi nõ accix plane atio. qu
ure obgcir en ne e . ie S endten⸗ deciat hr oblato; eri
niltii e igae vt. j. mo. fr Let᷑ tacite. naz ſepe eỹ i igat. Sead Ea dmo. m cularẽ ſolutõz. v q·x. ĩ prin. ⁊ ſi pꝑiculo peat
I.ↄmo. ſi is q.in fi pe e id q E. & colla g. vel ypo. ſol. l. fi. t h r. I. ſta. li ic nõ.
1nr iiln ,, Vecemſ krt, t pen q. in ſi. Zaſus. að agit. tac fundo. pri e Xr B r- I w ſta.li e he ꝙ credi
n eingihia wnano cã moꝛ ut pemituit wnãtẽ us. i. vnꝰ e iribo. j ia naſcit cius.⁊ ad idẽ. ꝗ prin. l. placiit. in i qs cau.ſi ſᷣ u hes. d. itẽ ſi
2 zün imn in ſi. moꝛtis. vt H nãtẽ. Et ſic nõ.qð iribo. j. dicẽchs. ſo. vebi gẽ. j. e acti. emp uit. in prin. 5. u9. §. ſi plu ie ſi
Saninſen 4 „ B. t B. inſti. æ wna. S. j qð triba mois rn 6. 5. ſa na⸗ q torũ debuũ npeliul.Hofter, 5.j. de vſur S uriu. et
12 2 4 . . ⸗„N. j⸗Te le — * . . a2 — α „ . . C⸗ z . . * toꝛ. S
Neclu ͦ iin 4 gr. ad bligatio. i. effectꝰ Et cum aliud 1⸗7. J⸗. & w.⸗cà m ocat᷑ e ODi vo nõ of 9 itet᷑ nõ pt ptic 7.1 de pig.l Z Iu
S „ obligatois. ſi dq exemplum 02. ſeia ſß negatã d nõ ofitet : ticulariter ſoluẽ qui pignoꝛi
ſin ſülte⸗ m gqõem quã feci.ẽ gatõis. ſic..dæ ↄdi.cã . 0. diciũ I epetẽ. vel k toto. ptẽ feſſatz ſoluẽ. vt. j. agnon.
lnalren ii a ir rinusinbin Bansrkeirenker
int ds iexceptio. vi re non poſſe m ae ums gpe klendas cedi vt w⸗ ticularis. ſi tot gſeq q̃i negatã. a Vioꝛ eſt. vt . cio ibi ex i
ntomd in,, tönes. .vt.j. de v. ob. cũ nagam ſtatun: vi endas vt cèᷣ fauo totu ebiũ eſt gata. gͤ ẽ ius zen thac. l. qꝛ diẽ X in
t⸗ nes. S. plane eco ob. cũ ſtipulatꝰ ⁊ videt ꝙ ſi rrum noꝛe libertatis. 2 ſic ẽ liquidũ.ne cõe ꝙ ñ aomi iẽ ꝑtẽ ac
rns iſihi ns, vt. j. de 5 an⸗ ecõtra. vꝛ n atꝰ ſum mihi a ic ßͦ c bſtat w Ilẽ nõ obſtat .¶7 ſic ẽ etiã ſpeã nec ob. dicta.l. mitiat᷑ ſolutõ
e N/, mã. i n fueru ßl ã. mſi pemteaʒ. v 7 S. ſi qͥs c p19 S G̃uãt᷑ ĩ tributi Ite collatoꝛes.i. duo erãt vebita i 29
uul numittenne ie lij 1.l. puella eꝑ. vñ vꝛ ꝙ nunc r da. chi. ..j. ij.j. K. ⁊ in a e. nota lues minni eucr. vr. . 5 col. uͤ n let ſoluũt
.Mel f Seguen 1 eſecin wi ſ. ſumt 5. ſo. H cogt epers. pt. . ſi „ m uten. vt cleri. ni debere. ſic. j. iu. pn. l.ij. li. xj
n n i dam ibupilue.iberek⸗ vt. J. de V. ob. l. q n cogiraice⸗ de aetu 1 v FInũ. petitũ. lite rie nuo Ppri er.uen efi Ell blo. aree .
r ro relloti, eſ poſt oumpto gflenie⸗ na cii nuple uetarck ante niz⸗ a Haenchatiied. ei
Gi ðòðäl atarek anreereztaneus an ait
udicio vel mutug in kalend. 1 petitu fuit
HZ ris a ſnia data i el extra iudiciũ kłen. enð. iub. 2 tũ extra iudi
ſubaudi cꝙ; daln in gen amidn f e ð. auguſti. valebat. ner
valuit remne dan mmerin 7 his ⁊ alijs ſprto dte. i. R. octo
e dan mur bi. vult reqdẽ Nbucreqne alait.
L ue bonu. H

—

ri ſ
M. La
i tichei 0% f .
Uer ie ſocins 0ĩ
aili fin S agoo den bonox. vt aliqj ſit hui
Aze 7 poſuer aliq ſu
vt. j. ꝓ morioel nemo n rn qö o KEnnnn . e Wltatio adhuc
u⸗ mn, p c ldiran ac f we wi qs ſoanetane r adͤh qſierat. zi⸗ Sius ſ. accipient
brdn i z nonaun c nicum. i. vie rirmerto diſpe, ad hyj. ð ſu. oluet btingit zwrranio vurnle, oſumpſir. vñ ſi eã —
maſun nud edenoede in ſtu⸗ upendium. 7 moꝛe. vel ei q accepit , edẽtis. nã aloßm e. zenwctat pchidt i ei 128
„ N ita & — ⸗Ve lib . pit. lʒ nõ hab upioꝛa fa n dic facto eiꝰ. ſ gece
zn ln aq Exoꝛdi 3 emu age eran pupillü. ſic eat. nec wlo de ciẽda ẽ relat ſ. pupill
mg zu 4. io mis ſus ñ gere potero:ꝛſi Plin Kesnecllereſie aan mne, l i. efſet em imquũ
AumG. officio iudicis s ñ fuer 2-* o:ſi manumi n. eſſet eius mutuã xe nõ teneri imquũ
n . A. 1 50. Ls auct Di pupillꝰ ſi nia daret᷑. vt oĩ vk ſoluẽtis odin on
.Queſt i. 4 aꝛ. J. de ↄdi. de ecredideꝛi ine tuto daret. vt oĩ o veterior
eſ i ſͤcni le. Iẽ vrij gerit.ↄſũpt ei:autſolnehe gegteg mogo penes accipi Renec annl ms
mi: cerni adi nek ſi lib 2ſũpta pecunis luedi cõ edi cã neret. creditã ñ eẽ accipi biculu tranſit h 1
gefn d 6 t. . e ud. ſ lo eiꝰ intellig alia rõe quãe 3 bz:ꝛ H gaͤchi erẽ magis qᷓ rſol⸗ mo inſti. q.
efm ſan gü. . j. qꝛ di 1 intelligit ad eũ qͥo quã qðõ fa gach. Igr ſi i ꝙᷓ alteriꝰobli⸗ b. re ↄtrahi. obli
Nin e rßi ecg ſerq pꝛopt ad eũ q accepi cto t6 gr ſi is terobli⸗ Ritsis. ppma o⸗
wi a. unimaree roi ꝛk inſolutũ is ͥ in alis ei erit ñf. itu daꝛet at deſtaru n
Nchus: ne iin caſibi. qᷣ ro ĩ creditũ łĩ tũ accepat:alii voꝛ gis eĩ meũ it n foꝛe creditã .Hqqõ ſecus eſt ĩ mai
wec dn .q ſunt. j. editũ:ł ĩſolutũ pat: alij is ei meu accepiſſe i itã ma⸗- e. Nẽ i maio
izen. id actio. Tob. fr „ e ĩſolut porꝛr piſſe i Ultg mng⸗ ĩ eo q diẽ
ch un liuſſa. zan ſ. ken a vwe bligat navilln ↄſum té S 3 H intelligẽda nteleigt Abeo. 1 uenit a crec
1 Ale⸗ Mt actio ne in factum iberauerit: 2 eũ Xp upillo:ł eũ a oꝝ:beĩgmꝰtñ . ꝓpt ſpᷣtilita liberet⸗ ꝙ Pupill⸗
iil ge⸗ a Meo. ti. l. im gatu h ébit 7 u cui dederit obl . V 4 dã eſti ne vtrũq; pal lus ꝑ ſe ſic pupil⸗
in rumant tenn Sdemenen egemanl 6, neche g are eter Dern ebckir guilie d
Aaidus pꝛechcts Dat: Ai az pecuniã c naz dü. v q eñ q ccẽ pet m. hic. a. J. xe ſo
e mo auxilia u red v. ac ce peteret ſ ſolu.
–— tanbo er aie acccoit. ea hʒ hiibarhen q fundũſ cibe 1reli pſeq.n cogen, reurintel 8
Vmms. i mno r i, liberat àᷣ inſoluc u euz jq ſuñ dicrt: ptẽ duta eq; eũ q kera 1. inde. l. in
antn a ven lia⸗ .n lib reed , 4 diempen⸗ ec Neã6 vrq; cã R ner en arele ebat n
onat . Itibi ecuuiã⸗ 1 Be 5 ſi actoꝛẽ acturꝰ vr mle. ib natt⸗ ſ
nce e (JYego. n⸗ dita fi eãdẽ crederes an c ttu at li fert. cñ ad offm ei ipiẽ⸗ buhulli loeeſtroge
rMINI cerkfün fin⸗ fieret dixiĩ hmõ an credi tes diminuere ffm eiꝰ ptine om. vel ha ir
nene mn kuern. dn ꝓpꝛijs ybis nõ ꝓpoſitõiboñ JInũ 1Dem 9petit iiberatio in
Alge ln pe oſentum? B nos vti: n q mutu — m. volueri agtio ſi
igichg un amui nnd neq; wnatbz ceme ꝛnaͦ tale zctuz: eſti dick gentüe iith : es twi⸗ areanair Mr
— lae Rin i tãẽa wnatõʒ nõ e ge Framer credi cu Uets füret prarch e: cꝰ tpis Porc srtufſige. ri
upteberfo⸗ Klan in coꝛp · qᷓ eſt j. S einieteeen aeee tafuiſſet: H an Zakanit 5
Aueck i ehat dtum traſerre.i⸗-wnano. 9. B erat cer Sabin?rũdi mres umptõ e
N dert zi ptinẽ.ibi et᷑ alii vol e.ſ. wnano. exrat certa cã.ex qᷓ L. Dogoin rñdit ſi di e8 4 ptõe recõcili
ens n bat fieri rem nec ex alia cã ez. ex qᷓ ſol nꝰrũdit ſi dictun un ſolutũ 4
mini: an i Amiio velrebeeli Peeſſerat rac io alia c volebar ro ad ale vo⸗ um tüvtha 57 credi⸗
ne ddn im vo vt credi itũ pᷣceſſerat trad itõ pietis. vel die ad alium k. Qui aliena vt H N 3. e. l. n 6
ticario. en t creditaʒ accipias tñ litõz. v . ibi de I. Acci ienã. vt h fuit ĩ ⁊ ſi.ꝛ.j. deᷣ 4
n alkanhengn ikranne agrirn itnurha nnten Nila ni.
. Köi emp. l⸗ in venduon cü pecumã. Jpoſuõ ſcõo.
Köſumpſerit. mutar itõiba. 8 q viciẽt ↄciu toe o n Exſolu Apoſitõib.ſ. ſupᷣdicti
. ꝑſonas. S . 8. vt di Aeũ. i. mi ench. ex pcto pᷣdictis.⁊ ſubauditi
ext u * Nearste Ee bmt c. I. e.ſi ⁊ me. ĩ fi. ſic nõ
glet. vt. C. de i ſubijcit. 1. j. de ww . ᷣ ſic. ꝙ m ri i. ⁊ ſic nõ
iudi. placuit. .l. i0.S. .j eſt z. e itelligit.
7 f. 1 it
acit. I. de ſol q eſt j.⁊ H e g t⸗
ı

è

im nus valet nũc. vñ actoꝛ vult eſtimatõem quãti plus tuc valut qã l. j. 7. E. rei vendi.l. mater. dʒ venire ⁊ in hae actione. vt Z. e. tcer 70 nnd ,

ue .. . 5 5 ſ 5z pvoſſe peti pciũ er
aerrr 5 aoen d 3t 45 loco et qnt ti odh. in prin. Iẽ ex eo qõ eſt H.duũt qmidã poſſe peti pciũ ꝑ ↄd⸗ Krnns
munaun w en eeto vref we t Ktres a.li ſas en remes enaudete enare kkuang Fno wa n⸗ ,
imr tractus. vt. I. e acti. ⁊ obli.cũ quis. que ẽ i cãm habeat a me. vel q⸗ vel q;ꝛ eũ ꝓcuratoꝛẽ feci. fanle
nn ih fmnemſſor fur auentus. hic reus. vel dic ibi tepus inſpi½ Vt ar. J· de ddi. inde. ſi no ſoꝛ. · libertus. Alioqn 1e Beran ang
a ſaridanonitiil. D = erit: fieiuſ⸗ enek. nin vren Ein
apoſiu in eſna eſſet quo tpe redderet᷑ quanti tunc tor eius mutuam Tderit: fideiul⸗ pa val ſua mora n
e voliene idi fuliſſet:ſi nõ quanti tũc fuiſſet cum ſoremq; acceperit. exemplo eo quo imercedat. vr ö. ſanl
en pretitu eſſet. Interrogam cuiug ſi tutoꝛ pypilli: at curator mue⸗ ſnbit ſioiem. e ruhi
etiã extra iuchicũ. loci preciũ ſequi opoꝛteat. H.ſi co ins pecunlam 9 terutrius eorum S e ul glifii 4
agruo loco vhe ueniſſet vt certo loco redderet᷑:qn⸗ creditam ſtipulatus ſerit acrion abet. h luenuaz unt 6
no baben e ti eo loco eẽt :ſi dictũ nõ eſſet qnti dart militi cuius pecũia fuerit: pla no tenet mum imn
gm 10. naz tũc eſt vbi eſſet petitũ. aga Fricc. centtt. Hem. 8. wenes ge leſt. foteon
in moꝛa. vt. J. ex Peu ſe itibi legatus Juitas mutui datione obli⸗ z in ſupion ca nmm feßtupt
bo.obhi. ſi ex lega⸗ Ei, en erunʒz qu eg 1 . ſt ſi d 1 tatẽ eiꝰ nam blos cau Gntiſ
ti. 7. . de vſuris. l ſit quaſi mihi legatum poſſe gort poteſt i ad vtilitate en n cttos ſinne ſobofel
mora. a. Lſciendũ. gerim 2 vendiderim moꝛtuo eo poſ pecumie verſe ſunt. alioquin ipi ſo Merrleln elieng tii mdeſe
ei rdian te⸗ ſe te mibi precium condicere. YJuli liquiatra xerunt non ciuitas tene iacrura grtanni arie ſinfi
pus accepti mdaicij ganus ait. quaſi ex re tua locupleti⸗ buntur. g Bius. daiſt ar. unte ran ds f
zſiͤeren⸗ re or factus ſin. v Tpianus Regitor qui nõ idoneum pi le Sü res aliens lgs
hic ſic. vel ibi ante q quis certũ ſtipulatus fue⸗ gnus accepit non amitiit exa Zienoec ip q n
nõ wvir m mors fit ex ſtipulatu actõem nõ hbʒ ccionem eius wiete uantitatt in Hececnt. de gic 7 ppoſet
certe tpᷣs dati mu⸗ S 11 . 6 cit. ti. here. ſi 11 e. ₰*
tui videt᷑ debere cõ H illa ↄchtoe id pſequi ebʒ „quam quam pignus m lum 3 Aulus hez unere dr, Ge Zet
ſiderari. vt. e. ec certũ petit. i Bem. .. p Aue. ,l.ij.§. puemß⸗ ſehel cocs
Romt ſo i hle⸗ Regitor qͥ ob reſti tutõnem E inſtitorem ſeruum womi⸗ ſe. ar. AMte t, .
ca ↄſiderat᷑ m tvõs edificioꝝ crediderit: in pecu⸗ nus habuerit. poſte dici. Ju rfnait Fne⸗ ini ſNag
trinmutun. nõ ex mMã quã crediderit priuilegiũ exi- lianus ait etiam odici poſſe ei qdaug i. ouo iage e ilnd rnen
ait er 3 Atem gecdi dabebit. 1. Dem. ſi iuſſu eius contrahatur a quo pꝛe collige er ier lo —
pus dationis oſixe pecuniam militis pꝛocura poſitusſſir. KkKaoihertatñ iner iloffrfwin
len aehan. õs e b. ös T F. wnoha Tet an en —
„1 5o en e wieraͤt due ſti pulatões vna eſtimatioms certa vt. vt hic2 inſti. de Ybo. ob. in pn. 7. J. de nons. l. eu q. Sʒ p unfuftüſtrhu fmu
. rl enti bi ſtipulãdo eſtimatõem vider᷑ e pñii eſtima meo dicto eſt j. C. ve pac.ſi pacto Boiu rbi agit ex ſtipulatu. ex Kül gemo⸗
tione cogitaſſe. ſic de pñti die viger egiſſe. INem adhuc videt᷑ i»lem ſtipulatõe certi ↄdi. Itẽ eice . inſti. de act. S. fuerat. 7. . rei vr. gtliüit finterein
vt. . de ac. emp.l.rõ.S. ſi ꝑ venduoꝛẽ. So. ſm M. hic ebebat᷑ ex cõ act. l. j. S. j. vbi etia ad otẽ certã gctio ex ſtipulatu dat. Solu.ibt ofhanng 1thräfint
t lrn ſtrieti urio. ibi bone nidei. bm hoc erit foꝛtiter otra. vt. j. eſt ſpeclale. nd ſcom eſt otra. . e. certi oi. vbi er incerio diractu Vinkumunum
2mo. l. ij. S. in hac. niſi dicat in ↄtraci bone fidei moꝛã ↄſiderari. in certi adi.agitur. So. ſubaucdi hic maxime.nò̊ ⁊ ad incertia dat. pu ſiheumgzmfurente
* zractn ſtricti iuris tempus lins ↄteſta. Sed dic bm ioh. hic loqu ta ad intereſſe ſi mõ fier poteſt certũ. vt ibi diximus. Umnemt eurngr
zis ad rei extimatõem.ibi quo ad fructus in quibo ↄſiderãtur tema ꝗg c Recditoꝛ. reſtitutõem.id eſt refectõem. vt ar.j.de iti.actuq; Puins ous uneſ
ancra. vr. ſ: e vſuris. l.videamus. S. ſi acnoneʒ. 7. F. ſe. Sed quoo prima. l. ij.§. penultooo. heuſ umsiſenuan
dixi in bone fidei.idem oicas in legatis ⁊ fideicõmiſſis. vt. C. mn qu⸗ h Habebit. tam in tacito pignoꝛe. vt.j.in quibo cau. pig. ta. otra At ittin alü
bus cau. in inte. reſti. nõ eſt ne. l.in minoꝝ. ſed videt᷑ in ſtricti iuris l. j. q;̈ in pſonali.vt.j.de ceſ.bo.l.j. e pauił. cre. ſi ventri. . di⸗ ſiſſtreedlsenliginn
ꝛudicijs tpᷣs more ſpectari etiam quo ad fructus. vt ſupra de rei ven. uus.a in auten. equa . S. his ↄſequens. colla. vij. 7. . oclia uikkpnmden
frucius. Sed dic qo rei vendi. ſimilia habet cũ bone fidei.⁊ hoc ᷣm io lI.cum duoba. S. idez reſpondit. Et plene dices. j. qui po. in pignoꝛe Abner ieniccſi
han. Uel dic ᷣm aʒo. m. I. commodati. de eſtunatione rei loqui. vt ha.l.interdum.accurſius. — „„ MVMV fſtinmefmtindſ.
patet ibi. qꝛ dicu quant in qua ↄſiderat᷑ tempus litis ↄteſtate. ſ. i ſ ꝗpecuniã.exemplo. vt em ꝑ tutoꝛẽ vł curatoæ? actio quert inhaintiune renmn
vt vltra non ꝓcedat. ſeo ex tpꝑe petitõnis ſiue moꝛe vt hic.⁊ hoc qñ tur pupillo vel adulto vt hic.⁊.j.væ oſtit.pe. l. eũ qui. . ſi üiniennmno
pter culpam agitur. Di aut ꝓpter wlũ agitur vſq; ad ſentent iaam actoꝛi. 7. ]· qñ ex fac.tu.l.ij.ita ꝑ ꝓcuratoꝛẽ miitis. vth. ſic vals nmalfigst.
ex tꝑe more poteſt eſtimatio creſcere.vt. S.e rei vendi.l. iulia.ſcri aſſimilat᷑. vt. E. ð rei ven. ſi vt poms. . . ar. tu.l. curatoꝛ. a aitigenm ,
bit ſi ho. S. j. vel dic vbi res vebita perit litis ↄte. tempus ſpectat᷑ vt ue tibi qꝛ nõ ẽ ſpeãlitas iſta ĩ certi odi.ex numer atõe. vt ſi dicas ei aemhtiſtigſi
ibꝛ. bic non perut. Uel dic vr nota. j. dicta.l.commodati. Sed queꝛo nomĩe militis numer aſſe. qꝛ hãc ꝓcuratoꝛ cunuſlibʒ oño pot qrere. ihpkingemſetinn
extra. ſi egu ad vinũ ↄdi. certi ex mutuo.quõ fit ↄdemnatio ao vini p vt S. e. certi 2di. . ſi nũmos. ß̃ eſt in ipa actoe ꝑſonali ex ſtkann . fefendtuſtnürint
cium: maxime cum nec ſit in obligatõne nec ſit hec actio arbitraria. figdeiuſſoꝛes militi querir.q̃ alij nõ quer eret. vyt. . ð nle l.ſ lesettitcnnnn
vt. C. ce fideicõ. li.l. ſi. In arbitraria em eſſet aliud. vt 5. e wlo. ar poſſeſſio cq;. F. fi. que eſt otra.mſſ eſſet pñs dñs. vt. 5 der⸗o . leln Pfnertiſhonioge
bitro.S. ij. 1.S. e rei vendi. q ſi poſſeſſoꝛ. Hndeo vmũ im eſt in ob Pcuratoꝛ pñus. ⁊ m hoc dic noĩe ſuo.ſ.nnilins. Ael dic ſuo.. % ninlepſenle
liganone. 1 vmũ tm debet pen vt hmc mnuit. ſed peti᷑ dari in eadẽ be curatons. a in vtraq; ex ſtipulatu r certi di. eſt ſpale. colle⸗ igermnoͦ pcet, ee,
mitate qtum ad pꝛecium in quo erat tempeꝛe moꝛe ita fit extimatö k c Juitas. verſe ſunt. idẽ dici vebet in qbuſubet om ne er Rnriiöctriſern
udicis officio. vt. · de eo qnod certo loco. l. ꝙ ſi epheſi.⁊ ee edilicio gijs. ß ipe qin accepit tenet᷑ principaliter. vi C.e. enerr nte gßeen⸗ H
edict.l.ediles.S. iiem ſctenquʒ. Extimatio aut vimi nõ eſt in obliga⸗ fiena diſtingue. vt. S. e neg. geſt. ſi pupilli. S. j. ſok. a. ſi. itͤniſtmii⸗
tione. a ideo nec poteſt pen. Sed ar. atra. infra de odi. fur. l. in re. ſied uon cuutas. ſ̊ qͥ hoc ꝓbet? H. creditoꝛ. vt. . xe n E Chltanbli
ibi ſpeciale eſt in odiũ furis. Alij dxerunt .l. illam. C. de fideicõ. li. bi. l. rj.l. j. . C. de ſac? ſan. ec.aui.hoc ius.i fi.⁊. C. æ pdi.m . rnff 4
l.fi. loqui in ſpecie.hanc in quantitate. Alij dicũt illã loqui fauoꝛe lu ſi pꝛeiũ. M a res eiuſdẽ ciuitatis ĩ hc cãʒ obligari põt. cij acte ucnithung
bertatis. Alij quod ibi ſuit petitü vinũ.i.vim extimatio cũ vinũ ha⸗ in vtilitatẽ e. vt. ſ. de pig l. ſiis. ĩ pnn. ibi pt cu accehitt venn zu⸗ faimnnnnu
beri nõ poſſit. Alij qo de extunaroõe ila hic dicit q̃ ꝑ ſecundam ſniam m c recitoꝛ nõ amittit. ) videbat᷑ quaſi renannen er que z. ſegn ne tſ
venu. vt fit in arbirrijs. Alij dicũt hanc loqui ſm ſua tempoꝛa qñ l ,„ꝰ„ iati in q̃ pignꝰ nõ ſufficu.vt. C. de pac. ouen.l. S6 ne Riſunntn
bellꝰ nõ dabat᷑ ſ iudex ius ſuũ dabar q̃liicuq; eet pettuz pma Vor. vt h. a. j. e diſtrac. pig. ꝙ in pig. S. fi. 7. l. q ſitu. 2. . e. l . unllie ldi⸗
CUbi eẽt petitũ. ita tñ ii re wi ↄuemat᷑.vt.j. de act. emp. rõ.S. ſi. fi.⁊. C. acti. ⁊ ob. l. aduerſus.ſj̊ Clenen no fuãt legem iſts zifi nin i
d 1 Z en bun. vt qꝛ ego 1 tu eiuſdẽ nois ſum. vt. I. ꝓ le. l. nai. n ſ JZiſtitoꝛ?. poſſe ei. ſ.directo. vt. 5 ĩſti.ſi qs ma.i . 1i Anſen ren
Wondicere. 1. certi ddi. gnãli. cu em veniat i act. neg. gel. 25. iudi. hes. S. apo. a iſti. q cũ eo. S. fi. . ſ. H nom. ni iuan
e hñte raiũ in ſubſidinʒ. vt S. neg. gel .l. fi. 7. C. de reba ali.n aiie. hᷓ ſiĩ eã rẽ accepit i qͥ fun ꝓpoſitus.vt.I.ð inſti.l.cuicuq;·S· lnn NR
tenleeg

t
a o
une⸗ N
Gtorun n
e dli⸗
miſ, F
anste d
unamgi lgin
nammmter? i
Gmnransn
k
Muus. i
Wn d, e
ſeda F .
ſn
1Meage 3
ur So a
b nhs.7 ,dmiiſ
n Son n ii
ANfn
i mderſtpalani
M. irunt
AbPeNNeNiEYNRN
ſteri anm
Adeit ninin iei

mo. , B
ignre. t Ndn e
Ns s ii
N. rae Aßl
rei;mnifkarin⸗
vnt 2 i ſelt

umNe Mits i

E)

o Ei. i. ab eo wmino. Accnr. floꝛe. ——
p Muaſi veritatis expꝛeſſiuũ.ſic S. ſena.l.emãcipatũ.S.fi.
q ꝗq Ei pecumã. a ccepturꝰ. quo ad ꝓpoſita:non tñ accepit. ſic
J.ad velł.l.ꝙᷓuis.S.plane ſimiliter.
r Obſtringat. ſ. cu effectu. naʒ ⁊ nũc tenet᷑: j woli hʒ exce

prõez: vł ñ nũe⸗
rate Hoclnne pt i Bem
.j. de doli excep. , . 1 .
l ij.5 orca. ah Vi pecumiã creditã acceptu
Poideceet Rdr. rus ſpopoõdit creditoꝛi futu⸗
Sʒ quid ſi ĩ an- Fo:ln ptate habet ne accipiendo ſe
nu alice ſh vſ eiobſtringo. 1 Bem.
Per h af eebuoꝛ Vm fundꝰvel homo ꝑ aditi
ſoluere vult: an onẽ petit?eſſet: puto h̊ nos iu
eetcn in e vtit vt poſt iudiciũ acceptũ cau⸗
ris pteriti rais ſa oĩs reſtituẽda ſit.i.om̃e qð habi
tm: Rñ.nõ.niſi

turꝰeſſet actoꝛ:ſi litis ↄteſtate tꝑe
oti?tpis ſoluat . Oeeite
vlurabevr. ce ſolutꝰfuiſſet. Seruu tni impru

v. oblg. qm ro. dẽs a fure bõa fide emi: is ex pecu
me. m pn. f 7 .
c im fſun lio qõ ad tepunehar holez opaue⸗
Qqdus. a rat qͥ mihi tditꝰeſt. Sabinꝰꝛ caſſi
oſtlit. eſt. 39 poſſe te mibi hoĩeʒ ↄdicere aiũt
einſſz. vr.f. Sʒ etſi qd mihi abeſſet ex nego
viur.lij. . l. cio quod is geſſiſſet ĩuicẽ me tecuʒ
videamus. S. ſi
gci. 1 3. e rei v . V
di.l.ſi hoĩeʒ.S.j.⁊.j.de v.obli.nemo.S.j.a⸗. ʒ. ad exhi.iuł.S.q̃n-

tuʒ.1S. de pe. hẽ. illud. plene dices.j. de rrin.l.płti.
u Seruũ tuũ.caſus.Stichũ vᷣuũ titij a fure emi boa fide.hic ſer
uus ex peculio veri dmi emit pãphilũ.⁊ vẽditoꝛ mihi poſſeſſiõem et
dñiuʒ tradidi.ſolus ̊ hic vervons iuenit᷑ leſus. ivoq; ei ↄſulit᷑ tri
plici vis. Una eſt vtilis ſiue ex eqtate. ⁊ due ſunt ꝑ pũctuʒ ratõms.
Puma ꝓꝙ dñs vᷣuũ ſtichũ venchcet:⁊ paãphilũ ↄdicat ↄditõe idebitr.
Secũda eſt vt agat exempto ⁊ habeat ratũ gctũ:a ſoluat vẽdito⸗
ri fiqᷣdeʒ eſt ſoluẽdũ.⁊ vẽditoꝛ ei tradat ſi hʒ:ałs odi. inde. cedet g

bone fidei emptoreʒ. ⁊ hic q̃ſiuit iulianꝰ.vñ ⁊ ſoluit᷑ in fi.huiꝰ.l.

Terca eſt via vt nõ habeat ratum zctũ. vñ nũmos extãres tanq;
ſpẽʒ vẽdicat.⁊ ex õctu ſᷣui de peculio tenet᷑:⁊ ↄpẽſatio nõ obijciat.
ſi aut ſunt ↄoſumpti vendicatio:⁊ de peculio acno ceſſat.
x Impꝛudens. 1. ignoꝛãs eum eſſe fureʒ. Accur.
y Hona fſide. putans eſſe tradentis.
3 Ad te. poteſt em hie peculiũ duplicis generis: vt. j. de pecn. hic
qrit᷑.S.põt.aʒo.⁊ huiꝰpeculiũ alienare nõ potuit: vt.j. de pecu.l.li
bera. qre verus dñs venchcat: vt. . dick.
a Abihi traditꝰ. a ſic mihi acqᷣſiiꝰ.ſ ſi ipſi ſuo ſticho eſſet traditꝰ
nõ eſſet factmeꝰ:ʒ veri dm: vt. j. acq.re.w.ſi pᷣiꝰ.q̃ eſt j.ſj vi⸗
det᷑ nullo caſu mihi acqri: q; errauit venditoꝛ. in tradẽdo igit᷑ nõ
trãſfert᷑ dñiuʒ.qꝛ nemo errans dniuʒ ſue rei amittit: vt. j.de furt᷑.
falſus. in pn. a.l.ſi quis vxo.S.cũ tiuo.⁊. l.ſi is qͥreʒ.S. ſi iu nnũ.
7.j. v acq.re.w. ſi pcuratoꝛ. æ. j. de ↄdi. cq da.l.ꝛij. S. ſbtilius. ⁊
·j.de hen.emp.eiii ↄſenſuʒ.S.fi.ſj certe hic nõ fuit talis erroꝛ in
dñio.vł in ꝑſona.i.ſubſtãna ꝑſone.ſ in accidenti.ſ.an ſit dñs.um

mo bñ oſentiebat vt in e trãſiret dñiuʒ. vnde tranſit cũ nihil tam

natur ale ⁊c.vt inſti.de re.dim.S.ꝑ traditõem. Item bñ ſciebat ſe
dmiuz habere rei.ſ.homis queʒ tradidit.ſj in hoc errabat.q; pura
bai me vñm ſerui:⁊p ſe mihi teneri tradere. ſic in cauſa tm̃ erra
int qui erroꝛ nõ nocet. Naʒ qñ ſoluo indebitũ ex cauſa aliqᷓ quaʒ
puto verã q̃ nõ eſt traſfero dñiuʒ: licʒ poſtea repetere poſſuʒ: vt.j.
e ↄch. inde.ꝑ totũ.ſ̊ certe m.l.falſus:fuit ſimilis erroꝛ accidẽtis
vt hic.im nõ trãſit dñiuʒ. vnde dic vt ibꝛ.
b Condicere pamphilũ.ſ.ↄdi. inde. ſ ſuichũ rei ven. petes. Sed
videt᷑ ꝙ nõ z me: ſ Z venditoꝛẽ debeas agere tm̃ q nõ eſt liberatꝰ: q
alij ſoluit qjntũ debiut: vt inſti.man. S. recte. Rñ.non eſt nouũ q
vnſoluat aliꝰrepet at:vt.j.væ ↄdi.inde.nõ eſt nouuʒ. Ande vrili
Odi.inde. agitur cauſa vitandi circuitꝰ: vt. . ſi cui pluſqᷓ P. l. fal. l.
videamꝰ. a. j. de odi.inde.l.dñs teſtamẽto.lſʒ videat᷑ neq; ex zctu
vel qſi:neq; ex maleſicio vel q̃ſ obligatus eſſe.
cEx negocio.quolibet.yr.puto ſᷣuũ paui ex meo. Ael als geſ⸗
ſit: ⁊ male.arg.j.ↄmo.ſi is qui mihꝛ. S. ſi lbero. Mʒo.
d Acrux. p retentõeʒ. nec em dari vider᷑ actio: vipote cũ in rem
impẽdat q̃ vera erat ſua.⁊ ideo hʒ exceptõeʒ anteꝙ; tradat.ſi vo tra
dgat hʒ oditoeʒ ad poſſeſſionẽ. ar.I. de odi, inde, q excepi.S. ſi pars.

230. Ael dic m. h. neg. gef. agi de peculio: vt ar. 5. ve neg. gef. at qm.
S.ſi libero. ⁊. j. mo. ii is q.S. fi. . j. de ac.emp.ſi pᷣuꝰ.S.fi.
e¶¶EEt hoc ven eſt. ᷣm ꝙ põr directo a me ↄdici: a hiic ex equitate.di⸗
recte aut videamꝰ.⁊ hoc ſubijcu. nã ⁊c. facit..œ ac.emp.⁊ vẽdi.
l.ſi ſeruus.S.feruũ.Accur. floꝛeñ.
f Emptori cõch.

actup. 7 H vep eſt. nã ⁊ iulianꝰ ait: ꝛmae⸗vb eern gene
vidẽdũ ne dñs ĩitegrã ex empto a⸗ la. Et certe hoc ve
ctõeʒ habeat.vẽditoꝛ aũt cõdicere ruʒ eſt vi exempto
oALENEnn „I ↄdino œtur:cuʒ
poſſit bõe fidei emptoꝛi:qð ad pe⸗ alij ſoluerit ꝙᷓ cun
culiares nũmos attinet:ſi extãt vẽ Ebuerat: vt. ſ. ibi
= – hz adijcere debuit.
dicare eos dñs pot. ̊ actiõe ve pe⸗ Jub. 17. Sy quo
culio tenet vẽditoꝛi vt pciũ ſoluat. ſʒ actem c dnis
ſi aſumpti ſunt actio ð peculio eua enert eſſe v
* „9 ite em̃ res ⁊c. vt
neſcit: H adijcere vebuit. Julianꝰ iſneæ re. di. . vẽ⸗
nõ aliter dno ſᷣui venditoꝛẽ exem⸗ lie T. eribu.
pio teneri ꝙᷓ ſi eipciũ ſolidũ ⁊ qf,̃ g ſnc aee ſohlie
qᷓ; ſi cuʒ libero zxiſſet veberent᷑ ſn Peiũ. nec ſides ha⸗
min?ſerui pꝛeſtaret. idem dici x⸗ bitaꝛcu no ſit hii
PerIEE 106 Le pientis:
bet ſi boe fidei poſſeſſoꝛi ſoluiſſet: qs eſſe dz: vt. . de
ſi tamen actiões quas aduerſus e⸗ Pen. eh eremn
um habeat pꝛeſtare wmino para⸗ aged ummpts e
tus ſit. c Elſus. ranhabitio dñ̃i h
r recõciliauit:vt ar⸗
gu. S. e. ñ oĩs.S.ſi.

g Uendicare. vt ſpeciem: ideoq; nõ admittit ppenſatio: vt. j. xæ le.

I.l. plãe. S.ij. a.l. ̃ ſi certos.a. . ð pecu.l.ſi creditoꝛ.S.j. ſ̊ m loth.
admitnt᷑ ↄpenſatio. Item nõ. ꝙ; opponit venditoꝛ exceptõem aliquã
contra vendicantem:licet dicai ſe paramũ cedere actõem quã habet cõ
tra bo.fidei empi.a ſic vidertur contra.j.e ſolu.cum quis.S.j.ſjʒ ibi
iqeo eſt aliud.qꝛ pᷣceſſit voluntas ⁊ mandatuʒ ſoluende pecunie:hic
nequaqꝙ;;. Accur. .
b. Euaneſcit. admiſſa ↄpenſatõe inter venditoꝛeʒ ⁊ dñm:ſᷣm Jo. ꝙ
nõ placet.qꝛ cum paus teneretur rei ven. pecunia exiſtente æ ſmat
poſſidere nõ mala ſide: œſijt teneri rei ven. Cum ergo ab vtraq; ꝑte
nõ ſubſit ebnũ:quõ fier conpenſano? Zu ergo dicas euaneſcit ideo
q; eſt ei ſoluta pecunia:que iam ab eo reuocari nõ poteſt: vr g. e.l. ſi
tilius.a.l.nõ oms.S. ſi pupillus. Sʒ nõne remanet dñs in damno:
qo eſſe nõ vebet: vt. . ve ↄdi. inde.l.nam hic. Rñ. ſibi imputet ꝓ nõ
habuit ratũ: qð nihil ei nocet. Item pone venditoꝛeʒ actone &æ pecu⸗
lio tm.x. ↄſequi poſſe.qꝛ non plus eſt in peculio ⁊ numos peculiares
fuiſſe qui fuerũt ibi ſoluti.xx.⁊ ↄſumpti ſunt.qꝛ tãt fuit ſᷣun pcinz
oſtiiutu: nũquid poterit verꝰoñs repetere illa. x? Rñ. loth. poſſe arg.
J.l.ꝓxi.in fi.l.ſed. D.cõtra.ar.j.de condi.inde.l.ſeruus cuiuſdaʒ.
Tu dic extantẽ ſic: coſumptã non. Item pone pᷣciuʒ ſerui fuiſe. xx.
nunc aut in peculio ſunt.x. im.⁊ Fusnũc bene valet.xxx. igit᷑ illa. x.
reunet venditoꝛ nõ ↄſumpta: ſiue petit actõe de peculio. Sed nũquid
7 alia.x.ꝑ actionẽ de in reʒ v? Rñ.non. cum no habnit occaſionẽ ob
ligandi vnm: vt arg. j. de mm rem v. ſi res. S.fi. 7. l.ſe.ar. j.j.de in rẽ
ver.l.iij.in pn. Item hic ſeruꝰqui honunẽ emerat aut habuit ltberãᷓ

peculij adminiſtratõem: aut nõ. Si habuit. ergo potuit trãſire wmi⸗

mum peculij. non ergo dñs eius poterit poſtea vendicare. hic dicu
ꝙ poteſt. Si nõ hahebat liberã peculij a miniſtratõem. ergo eius wo
minus nõ vebet teneri ve peculio: ar. C. qð cum eo:ſi liberaʒ.⁊.j.ꝛæ
piꝗᷣ.·ac.ſi cõuenerit.S.fi. Ad qdð rũdenduũ ꝙ non habebat liberaz pe⸗
culij adminiſtratõem: a mhpilominꝰtenetur eius nomie de peculio: vt
hic.⁊. I. ce pecu. lbera. .l.queſitum. in pᷣn. a.l.quaʒ tuberonis. §.
ſum quidam. 2. S. alia. Item nõ. intereſſe eſſe in obligatiõe:qð dic vt
de re iudi.l.ſi quis ab alio.in fi.
1 FTenert. ad tradendũ uũ. qꝛ nonduz tradiderat bo. fi. empton.
vel tradidit: p fuit odictus. Solidũ.ſi ſolutũ non eſt.
Fk¶ Deberent. puua tale pciuʒ qʒ fiat accipꝛentis.
lDPꝛeſtaret. qꝛ q̃nenſcũq; ex zctu ui ſui dñs aliquez ouenire vult
eiuſdeʒ õctus noĩe inſolidũ tenet.qꝛ videt᷑ hꝛe ratũ:q ratihabitio inſ⸗

ſuni opat᷑: vt.j.qð inſſu.l.j.S.ſi ratui.⁊.j.ð pecu.xvepoſm.S.ſi nupta.

7. ].ð ↄpẽ. ſi cũ filio.⁊.j.ð edil.ech.ſi ᷣuꝰ.⁊.j.reꝝ amo. l. 2 . F. fi.
m Igeʒ dici. ſ. ꝙ ſup dictũ eſt: vbi nondũ radidit vẽdioꝛ ſun. Mã
ſi a dno ſerui ↄuemiebat᷑ ex empto venditoꝛ:oĩa ſibi a dño ſerui pᷣſta⸗
bunt᷑ que pᷣſiarent᷑ ſi eñ libero cõtraxiſſet.
n Soluiſſet. ſeruũ venchtoꝛ. Azo. l
o Paratꝰ ſit, qjre cũ ſine ceſſioe habest: vt z. e. S.j. Rũñ.hʒ vtilẽ

)

N Cannn VerNN

—

* —4——

.— niyfe

ſed directa cedimr. Item nũquid liberatur cedendo actionem? Rñᷣ.
ita: wommo agente ex empto. ſicut etſi rem venditam ſine culpa ba/
bere deſijilet: vt. j. de ↄhen. emp.quod ſepe.S.ſi res.⁊ argu.j.· c pe⸗
cuł.l.quod tebetur. in fi. ſᷣ ar. huic. Rñ.j.æ ſolu.ſi fugtiuuns.

g/ 1 92me. rogaleris.

— vVvr ſit hꝰœ

Eb
8 6 Fbis q ree

gunt duos accuſa

tiuos diuerſos.

b DSis. 7tandez

habuiſti: vt. j.
c Subſiſto. i. du
bito. ſic S.ð pecu.
l. ſeruũ q;. in pn.
d Siquidem. i.
e Propn?. 1. Ve⸗
rius eſt.
fPecunia mea.
1.mihbi vebita. ſic 7
J. quod cuʒ eo. l.
j. 1. C. ve neg. geſ.
ſi pecuniã.

g Peruemt. nec

ſit ratio q̃re apud
te manere tebeat
93. 7 ad hanc equi-
tat eʒ facit.j.de cõ
di. ab turpeʒ can.
I.ppetuo. et. j.mã
da.ſi negocia.⁊.j.
ad vellei.l.quãqᷓ

in fi. 2. J. de wona. inter vi. vxo.l.vxoꝛ.⁊.l.mandato.. j iure
wi. l. vir ab eo. Sed argn contra.S.famił.herc.l. cum putarem.

dixi.Accur.floꝛeñ.

1p Rincipalib⸗

1 daniſbonc m YBr. vel mhil ſbaudi:

Jer me et titiũ mutuã pecu
cumã rogaueris:et ego men

.

Abitoꝛẽ tibi ꝓmittere iuſſertz: tu

ſtipulatꝰſis c putares eũ titij vebi

toꝛeʒ eſſe: an mihi obligaris ſubſi

ſto. Siquidẽ nullũ negociũ me
cuʒ otraxiſti: ppꝛiꝰeſt vt obliga⸗
ri te exiſtimem:nõ qꝛ pecuniã tibi
credidi.G em niſi int ↄſentientes fi
eri non põt. ̊ qꝛ pecunia mea ad te
puenit: eam a te mihi reddi bonnʒ
⁊ equũ eſt. m Sgeſtinꝰ.
Rincipalibo ↄſtitutiõibo ca⸗
uet᷑ ne hi qͥ ꝓuinciaʒ regũt:

que circa eos ſunt negocient᷑: mu⸗

tuãue pecuniã vent: fenuſue exerce

gnt. p Aulus.

S.penł ti. Sed quid ante ꝙ; habeas? Rñ.fit nouatio: et ſic bꝛeui ma⸗

nu:vt S. e.ſingularia. .
h Reddi. conditione cerci gener ali. vel ſine cauſa: non mutui:vr

conſtitutõ nibus.que ſunt vt.j.x contrahen.

empi non licet. a. I. qui officij. 7. C. de cõtra. iudi. l. j. 7. .
numera. a actu.l.ſcriniarios.

k Exerceant. ſcilicet mutuando alijs: vt luc. et. C. eo. l. eos. F. ſu⸗

.-⸗

mere poteſt. vt. ſ. l. pꝛoxi. Uel dic: dare et ſumere poteſt a non ſubdi
tis:ſ a ſubditis non: vt ar. dicte.l.eos. 7.1. quiſquis.

I p Reſidis. pe

quia ibi perpe

m Mon pꝛohibetur. immo videtur pꝛohibiius: vt. C. e. l.

rpetui. 1. vel q ppetuo vurabat eorũ officium. vel
tuo habuabat:cum eſſent inde oꝛti.

quiſquis. Sox. hic a non ſubditis poteſt: ſed etiam ab indigenis po⸗
teſt ciunibus in vtiluatem publicam: vt 3. eo. lI. cinitas. Uel dic non

pꝛohibetur ad vſum ſ/ uum quondianus;: ſed ad fenus exercendũ: vel

negociatoõem phibet᷑: vt S.l. pꝛncipalibo. =
n p Ericulum nominmn. 1. actionum. Accur.

o Facmm. ſ. nomen.

*

p Pertinet. ad ipſum pꝛincipalem: vt hic. . E. ar. tu. l. ij.

tis.

T.l. uicquid. . . ve admini. tuto.l.cirographᷣ. 5. e negoc. geſt. li⸗
ſi pecunie.a. I.man.l.ſi remuneradi.S.apud. et..æ conſtit᷑.

pecu. id quod.S.ſi pater. Conſequenter autem vemietur ad fideiuſſo

res ⁊ mandatoꝛes. a hoc ſi ſolus adminiſtrauit diuiſa admmmiſtrati⸗

one a iudice vel a teſtatoꝛe: æ conſequẽter ad collegam. ſi autem non

fuii dimſa vel per ſe diuiſerũt ad vtruq; ſtatim pertinet periculuʒ po/

ſtea ad fideiuſſoꝛes vel mãdatores: vt.C. d ſuſcep.⁊ arch.li.x.l.ij.

7. E. quo quis oꝛ. cõue.l.quotiens. ⁊.l.fi.li.xj.⁊.l.ſi tutoꝛ.j.de ad⸗
mm. tuto . fu nomen deterius culpa: quando efficitur non ſoluen⸗

do negligenna eius qui petere debet.

q p Ecuniam. ſub condi. ſcilicʒ tali: ſi nauis veneru ex aſia vſq;
ad annum. Accur. alt

r Conm aria condit.i. ſi non venerit infra pꝛedictum tem
pus: remaneat mihi obligatus. Et nota ꝙ licʒ pariſicentur non ta-

men per omnia:cum hic interim ſit actio. ſed tamen excep.repellitur
qð ex eo patet: ꝙ ſi eficiat conditio ex pꝛima ſtipulatõe ago: vt arg.
J. de adimen. le. legata. H 8*
ſ Ipfſe. ſcilicet ego.Accur.floꝛeñ.

*α☚

t Mon poſſum.vt.j.xe iure wi.nen emm.a.l.ſi debitoꝛ.⁊.ar. S.
de pac.l.in perſ onam.S. fi.⁊. .de condit᷑.ob cau.quod ſeruus.ĩimo
ſolutum repetitur: vt.j.de cond.inde.iuli.i.ſi Sed videtur ꝙ mite⸗
rim poſſum petere ſicut heres vebitum pure ſub condinone legatuʒ:

vt. 7. . excep. d. pure. in pꝛinci. que eſt eontra. Solu. alind eſt in
ſtipulatõe: vt hic. aliud in legato: vt ibi c per remechuʒ tm̃.ibi le.
gatario conſulatur: hic autem cæbitoꝛi ſi ante conditionem con/
ueniatur: in nullo caueatur: argu.ſume S. de rei vendi.ſi autem.
S.fi. Accur.floꝛeñ. JJYDUD
ſidi mrir le actonem ami
Reliclis ꝓuincie officiales toolm m go⸗
ppetui ſunt mutuã pecuniaz yt. j. de lib. leg.
dare:et fenebꝛez exercere poſſunt. Enon ſolum. d.

Pꝛeſes ꝓuĩcie mutuã pecuniaʒ parane r ,
ſenebꝛem ſumere non ꝓhiberk. ndi aceh.
9 enl d ereen.
mimi Hgeſtin?. ? c m
Ericulũ nominũ ad euʒ cuiꝰ precko⸗

culpa xeteriꝰ factũ ꝓbari po .. verveitan

teſt ptinet. 1I Abo. m ſe contnet.

Ecuniã quã mihi ſine ↄdit⸗ en
. † y Confertur.
one vbebas: iuſſu meo vmi non eſt ergo con
ſiſti titio ſub conditõe. cũ pendẽte dino que inpre,
ↄditõe in eo ſtatu ſit obligatio tua ſens coniatee

aduerſuʒ me:tanqꝙᷓ ſiſub õria ↄdi- lc,et inſtitu. x

en iſti ſi vendéte vVer oblig. Fco⸗
tie eaz mihi ſpopoõdiſti ſi pendẽete ver ohlie F*.

conditõne petam: an nibil laturus ver. obliga. lc
ſim. Reſponð. non dubito quin ea diitio in pieteri
tuʒ.⁊.l.ſi ita ſti⸗
pulat⸗ fuero hac
ſummam. . . de bo. li.l.etiam.S. ſi patronus. ſed in futurum. vt
.jJ.l. uaq;. Accur. nennm.
3 r Eſpiciendum. hommuz. eſt ergo natura naturans. i. xeus.
7 ille omma ſceit. nam mille anni ante oculos eius tanqꝙᷓ di
es heſterna. que pteriſt. e hac olcit . ve iun ſed etſireſti,
tuatur. S. fi. Alia eſt natura naturata ſcilicet hommis que preteri

ta ⁊ pꝛeſentia tm ſcit:vt hic. inſtitut.de verbo. obligat. S. condi⸗

tiones. Mcur. .
a Iri. i. eam exiſtere: a ſic veberi pꝛomiſſum.

b 1 Taq;.cum in futurum.ſiue expꝛeſſe ſiue tacite: vt.. de V.

obliga. mierdum. .
