jcebatur ꝙ tuto
anedg ungu pe. ͤ mulier 1 BDem.
pupille noie anit/ poſteq here⸗ erseik. ꝓpter
et. a pupilla fuͦdu etate mnmecdi c in
enkenie erarenn abſtmnann canla mn
at miſi. l. iudex ãt egrum reltituta fuerit: leruos he

pupille fundũ.tuto
ri pciũ totũ r̃ſtitui
iuſſiti.mioꝛ vult re
ſtitui Z hoc. ꝙ totũ
pciũ reddere iuſſa

reditarios ex fideicõmiſſo ab ea re⸗
cte maumiſſos.retinere libertateʒ.
rñdi. MNec erũt cogendi.xx.aureos
ꝓ libertate retinẽda œpendere. q;

eſt. ⁊ fundñ renn e⸗ . „77
re vult, cente no po lure optimoↄſecuti vident᷑. NMam ⁊
teſt. qa ulud cabm ſi quidãa ex creditoꝛibo pecuniã ſuaʒ
e reſtitutiõe pꝛedij
coheret alij capitu⸗

lo ce reſtitutione pꝛecij.accurſius floꝛentinus legum octoꝛ.

b Si ab hereditate.quam adumt. accurſius.
c Zild agendum. id eſt ad contradicẽdum reſtitutiõi. quod fieri debet.
vt in autẽnco.vt ſpõ.lar.S.ad hec.colł.ix.⁊ dixi S.e.l.in cãe.S.in cã.
q Euocaro. ſcilicet creditoꝛe.
e ſ JIſilius.non accepta.i.repudiaia.vel tẽpoꝛe amiſſa.ſcilicet ãni
cum ſit ſiis.ałs dantur.c. dies ad petendum bonoꝝ poſ.
vt inſt. e bo. poſ. S. liberis.
ſMOueſtionem.iam factus maioꝛ.vt ſubijcit.
g Renunciaſſe. tacito pacto. vt. C. de mnoffi. teſta. l.parentibus. æ. j.
de conditio.⁊ cemon.l.duos.⁊.l.de bo.li.l.nam abſurdum.a.j.de in/
off. te. ſi pars. S. finali. ⁊.l.mhil. ⁊.j. regu.iu. ex qua perſona.ar.
contra.j.⁊ excep.nemo.
h Largiretur. id eſt non eſſet finitũ adhuc.iñ eſſet iſte maioꝛ.
i Judicio.ſcilicet legatum accipiendo.
k Pꝛeroꝛis. qui dat annũ volentibus petere bono. poſ. ⁊ facit. C. de
furtis.l.j. Hocdie hec lex tribus mocdis nõ valet. Pꝛimo quia poteſt dꝛ
cere nullũ hocdlie.⁊ etiã cõtratabu. habere. ſiue ſuus ſiue emãcipatus
vt.C. v.li.pꝛe.l.ſi. vel melius emancipatus nõ pot dicere nulli eniaʒ
hodie.vt ibi notat. Secundo qꝛ ex quo ei reliquii legatũ.debet agi ad
ſuꝑplementũ.vt in auten.d trien. a ſe.S.j.colł.iij. licet a il la in hoc
coꝛrigat᷑qꝛ iure inſtunnõis vebet relinqm. vt in aut᷑.vt cũ de ap.cog.
S. aliud.colł.viij. vel illnd in qrela.ſecus in contrata.Tercio qꝛ hec p
ſcpᷣtio annalis non currit minoꝛi ipᷣo iure.vt.C.mi qui.cau.in integ.
reſti.non eſt ne.l. j.
lI ſ IYmuler.reſponch ego. ſcilicet papinianus.
m Uiginu aureos.qð videbat᷑.vt.j.de moffi.te.papi.in fi.
n Dptimo. eſt ius bonũ qñ libertas competit ab achia hereditate. ſ
renocatur vel fingit᷑ non daia perlata querela infra quinquennium.

„

Eſt ius melius qñ nunnꝙᷓ reuocat᷑.ſed dant᷑ viginti aurei a q̃libet.
vt.j. inoffi.te.papi.in fi.⁊.l.ſe. Eſt optimum vt qñ ſunt liberi ⁊
nil dant. vt hic. Sed cuius erũt liberti.reſpon?oꝛcini.ſ.defuncti.vi
j.de fideicõmiſ.lib.cum quaſi.S.idem dicendum.accurſius.
o Mon admittetnr. vt fiat reuocatio.cum debuum receperunt. vt
.J. de cõdi. inde.

ante reſtitutõeʒ ab ea recupaſſent aberio eu⸗
ceteroꝝ querela contra eos qui ac⸗ 2. j. que in fran.
ceperunt vt pecunia cõmunicetur. gen nlsr
non admittetur. p Aulug. pof.l. ſiñ er pe.
Inoꝛ. xxv. annis adito pᷣſide S.j. Mam recte

ex aſpectu coꝛpoꝛis falſo ꝓba ſactum nõ debet

reuocari. vt hic
uit pfectam etatem. curatoꝛes cuzʒ 25. eo.l. in inte⸗
intellexiſſent eſſe minoꝛẽ.pſeuera⸗ Pannh wea⸗
uerũt in adminiſtratiõe.medio tẽ⸗ ſancimus.mñn.
poꝛe poſt ꝓbatã etateʒ. ante imple : . wconſir.
tum. xxv. annum. ſolute ſunt ado u lin.
leſcenti pecunie debite: eaſq; male
ↄſumpſit:queꝛo cuius ſit periculũ.
Et quidem ſi curatoꝛes q; in eodeʒ
erroꝛe perſeueraſſent: vt putarẽt
maioꝛẽ eſſe:⁊ abſtinuiſſent ſe ab ad
miĩſtratõe:curatõnẽ eniã rſtituiſſẽt
an periculũ tꝑis qð poſt ꝓbatã eta ? m Znor
em interceſſit ad eos ꝑtineat. Rn. id eſt ſe mmoꝛez.
hi qui vebita exoluerunt liberati Gn tanc maiõ
iure ipo. nõ vebent itex conuemiri. na vebidet ſug.
Plane curatoꝛes qui ſcientes eum Et nota argumẽ
mioꝛem eſſe pſeuerauerũt in eode; um g om .
officio: nõ cebuerũt eũ pati acciꝑe tuccat. vr.. e
pecunias vebitas: ⁊ œbebunt hoc ſerlſo.l. en.

nomiĩe cõuemri. O ſi ⁊ ipſi cre⸗

to pꝛeſidis crediderunt: ⁊ admini⸗ her conſcientiam
ſtrare ceſſauerunt: vel etiam ratto vraeen⸗
nẽ reddiderũt. ſimiles ſunt ceteris vr. S. of. pꝛe.
́G ”M l.ulicicas.S. ve⸗
ritas. Hec tamẽ

ꝓb atio per aſpectum repꝛobatur hodie. vt inſti.qm. mo.te. infir. in
pᷣncipio.ſᷣm quoſdam. ſed certe ibi quo ad aliud. id eſt alius aſpe⸗
ctus repꝛobat᷑.vt dicam.j.e.t.l.de etate.
Quero cuius.vtrum ſoluentis vel miooꝛis vel curatoꝝ.
r CEurationem. id eſt rationem curationis.
ſiberan ipſo iure. ſi hoc exaudias in his cõtra quos ꝓbauit ſe
maioꝛem certum eſt. ꝓpier auctoꝛitatem indicis.vt.S.e.ait.S.ꝑmit⸗
titur.in alijs idem videmr. vt.j.e.l.de etate.ſed tutius eſt exceptie
eos liberatos.accurſius.
tConueniri.ſed nonne ſimiluer in wolo fuu maioꝛ. ergo nõ debet
poſſe agere vt S. de wlo.l.ſi duo.⁊.C. ſi mi.ſe ma.dix.l.ij.⁊.iij. q̃
ſunt cotra? Reſpon. adoleſcentes ſalſum ꝓbauerunt. ſed nõ ſcient.
vel ſi ſcienter.non animo decipiendi.tutoꝛes vel curato.immo foꝛte
vt ſibi cõſulerent.quia curatoꝛes male gerebam. nec videntur inde
curatoꝛes vecepti.vt.j.de acti.emp.l.j.
u Becreto.i. per vecretum crediderũt eum ſcilicet eſſe maioꝛem.
argu.cõtra.j.e.tutoꝛ.j.reſpon. Ael dic decreto ꝙ ſit datii caſus.
Sed quomodo potuerunt credere.vi.C.e.æ tuiela.que eſt contra?
Reſpon.immo poſſunt.quia ibi dno contra tutoꝛẽ ſaciebant. vi qꝛ
tutoꝛ erat ⁊ quia cognatus.hic alterum tantũ. quia curatoꝛes. Uel
dic hic ⁊ ibi pꝛedicta interuenerunt. ſed iuſtiſſima cauſa interuemt
hic.ſ.iudicis ſententia.⁊ ꝓbano etatis.vt.j. œ regu.iu.l.qui aucto
re. Item diſtinctionem huius.l.ſ.ſcientie ⁊ ignoꝛantie.⁊ in creduo⸗
ri bus adhibeo.accurſuus.

x J minoꝛ. paratus ſit. hoc fauoꝛe minoꝛis etans.vt.jĩ.dœ li.

le.l.tu. in fi. Si autem eſſet maioꝛ. ſeruum ſuum quantũ/
cunq; valet tenetur manumittere. Secus in legato alij dando. quia
non vltra ⁊c̃.vt.j.⁊æ le.ij.unperatoꝛ.⁊ inſti.x ſin.re.per.fidei.re.
in pꝛin. Item in ſeruo alieno non compellit᷑ plus dare ꝙᷓ acceperit

te ⁊ hic ⁊a ibi ha

eſtllli

ſell⸗
chulc ſe
15 cut i

4 ſeſ⸗

mrcrr⸗eni

ſtoger e
uhmne
W
i.
ſi
e inn uun
tfloſ
oniigpe e

taternyt

erniehe
ntas fehe⸗
eein
ſtügterte
Pahon. ch:
aſteprit
ch ⸗
Nehutſcche
geeſel Hi
glebt ,
E
WM
uupram
nirllu ⸗
iyfi muni
tiwrain
ſolincu ſ
apour he
flontont
aniae .
mer lut
notcnmeoan
ſCtertuüt
ge.

ENheCe

Grurgge

Aci ſ⸗nnrn

ſtmotraeſftirſuc

efahin Sſon

crgnnsn inir⸗
ſullipmnüf
Näüganttmperl
uniugun
4 Siglnſmlcn
neſtſamin
9 Nunnſirir
CAmilſenek
Monnmtabtirde
mneihn könmnde

lmiien
e wie
mmßn
Nhl

Aent Uen
i
ketur. Age
„. l lie
i
n

won
ang, Ric
atoti⸗
eingee C
rae
Bmaole
mli.
nd
nutari
ſeaba
hmmle
ai
4. .
lbarn
mn.
nA
D
UX
nber
er⸗
min'
nra

=

4

= =
— =

1

Nada

mmi
Etnus
N
ſcnume
er.
ris.N
nim e
thir th
MCſn
GfKy
näronfe
Llucg
e r
Ni tt

1ru.
s Anons
Tons.
unhoci .

wias. . n/

*

Lſm. ſ i⸗

vt.j.de fideicõ.li.l.generaliter.S.ſiqs.
y Sic huic. ſcilicet minoꝛi.

3Remittat᷑.qͥd ſi libertatẽ pᷣſtitit iam. Reſpõ. aduerſus eã nõ
reſtituit᷑:vt.j.l.verũ.S.qͥd ſi.⁊.j.e.l.antepenł.S.j.⁊.S.de dolo.

7 elegãter.circa pᷣncipiũ.⁊.C.ſi aduer.li.ꝑ totũ.Sed ſoꝛte:iuſtũ

pᷣciũ petet ab he
rede:q̃ſi re moꝛ⸗
tua:vt.j.ð lure
w. ſi res. S. ſi
mulier.
4g ſ Jmioꝛ.
ex hoc. ſ.
credito. vł niſi
mſſu patr acce/⸗
ptoꝛis dedit: vt

S. e. l. uj. S. ſi ing

tur filius.
b Litis dteſta
te. vel rei iudi⸗
ca. vt qꝛ pus fu⸗
it amiſſa ⁊ poſt⸗
ea recuꝑata: vt
j. de petitiõe he⸗
reditat:ſi a pa⸗
tre. S. q̊ tꝑe. Sʒ
nũquid pater te

net de peculio.

Reſpon. vuq;:
nec ob. qð dicit᷑
C. ad mace. l.
pe. hic em̃ ceſſat
mace. ſe.cõ. ꝓpt
etatẽ:vt. S. e.l.

verũ.S. fi. Itezʒ

qͥd ſi acceꝑit.x.
mutuo:⁊ omnia
amſit ĩ ludo pᷣ⸗
ier vnũ denariũ
vinde cũ illo

ſolo nümo oiĩia
recuꝑauit. Re⸗

ſpõ. non tenet:
niſi ad vnũ: qꝛ
verũ eſt cõſum⸗
turo ⁊ cõſumen
ti eſſe creduũ:vt

. eo. ꝙ ſi. S. pe.

nec habet qõ re⸗
cuperauit ex pꝛi⸗

ma cã.ſ.mutui H . .
ſed magis ex acqᷣſinõe facta in ludo: vt ar. . ad. l.fal.l.iij. ⁊.J. de
here. ven. vẽchtoꝛ. Si vo inhereas huic le: miſi locuplenoꝛ ⁊c.et

rat vẽditoꝛi.

bitoꝛibo: ideoq; nõ cõueniunt᷑.

hb AVrmius Valetiꝰ
minoꝛ. xxv. an. ſeruũ ſuum

qui pluris qꝙᷓ in teſtamẽto ei

legatũ ſit:manumittere rogatꝰ fu⸗

erit:⁊ legatũ acceꝑit:nõ cogendũ li
bertatẽ pᷣſtare:ſi legatũ reddere pa
ratus ſit:iuł.rñdit.Vt quẽadmo⸗
dũ maioꝛibo liberũ ſit: nõ accipꝑe le
gatũ ſi nolũt mãumittere: ſic huic
reddẽti legatũ:neceſſitas mãumit
tendi remittat. p Aulus.
Jminoꝛ.xxv.an.filiofa.mi
noꝛi pecuniã crediderit:me⸗
lioꝛ eſt cꝗ ↄſumẽtis: niſi locupletioꝛ
ex hoc mueniat᷑ lit.oↄteſtate tꝑe qui
accepit. AMinoꝛes ſi in iudicẽ com
pꝛomiſerũt: ⁊ tutore auctoꝛe ſtipu
lati ſunt:in integrũ reſtitutiõʒ ad⸗
uerſus talẽ obligationẽ iure deſide
rant.
J in emptionẽ penes ſe colla
tam: minoꝛ adiectiõe ab alio

ſuperet. imploꝛãs in integrũ reſti⸗
tutionẽ audiet᷑:ſi eius intereſſe em

ptam ab eo rem fuiſſe appobet: ve

luti ꝙ maioꝛũ eiꝰ fuiſſet. ita tñ vt

id qð ex licitanõe acceſſit: ipe offe⸗

Inoꝛ. xxv.an.omiſſam alle⸗

cũ pus dixeras de ↄſumẽte. Reſpõ.bene pt᷑ ſeri ↄſumptõ ĩ bonos

vſus:vr ſi biberit vinũ: vel ſi miſtr auit ꝑſonis ſibi neceſſarijs:et
tunc cũ inuenit᷑ tempoꝛe litis cõte. locupletioꝛ:nec ſit ei cq muta

ta tenet᷑.hic autẽ eſt cauſa mutata. .
c Stipulari ſunt.ſ.penam.hĩc inde:ſed ſine tutoꝛe nõ valet ipᷣo

iure:vt.j.de arbi.ſi pupillus.
Jure deſiderãt. apparet leſi

.

o:ꝙ ab eo appellari.non poteſt: v

C. & arbi.l.j.⁊ de euic.non agunr.⁊.j.e euict᷑.ſi dictum.S.j.et
quia mimicus eſt arbiter tempoꝛe compꝛomiſſi. ſecus ſi poſt: qꝛ
tunc iure cõmuni habet exceptionem: vt.j. arbi.nõ diſtingue⸗

mus.S.cum quedã.ĩmo ⁊ tbi dico habere locum m inte. reſti. vt di

xi.S.e.in cauſe.ij.in pꝛincipio.

e ſ

Im emptiõʒ.nnnoꝛ emii ſp pacto adiecnõis in diem.
Audiet᷑.qꝛ leſus eſt in hoc ꝙ potuit tanm offerre quãůtum

alius dare vult:qð facere recuſauit:vt.j.de in diẽ adiec.l.neceſſe

g Abdaioꝛũ eius.nota intereſſe mirabile:vt.C.ð admĩ.tu.l.lex

que. a. 7. ſi quid in frau. pa.l.j.S. ſed ſi rẽ.⁊ de bo.li. libertus qui

ſouit: ⁊ rõne vicinuatis:vt.j.dæ le.ij.ſi cui.⁊ ſacit..mã.cũ ſeruꝰ
quãdoq; talia nõ attẽdunt᷑:vt.j.ad.l.fal.pꝛecia.⁊.j.ad.l.aquił.
ſi ſeruum meum. l G
hb m Inoꝛ. xxv. an. allegationem. i. exceptionẽ dilatonam: vt

C. de pꝛoba.l. exceptionem. vel ꝑemptonam: vt. . ſen.
reſ. no poſ.l.pemptoꝛias:etiq in crimĩali: vt.j.ad.l.iuł.
ůe adul.l.ſi maritꝰ.S.pᷣſcriptiões. Tlel dic ꝙ ꝓbanonẽ omſit añ
aꝑturam teſtium: q maioꝛ non poſſer: vt in aut᷑. de teſti.S.qꝛ vo
multi. Uel pone ꝓpne alleganões. id eſt ꝓbanones legu) ad cjm
Etmenuiñ: vt.S.e.l.mioꝛ aut mgratꝰ.S.ſi aũt pnceps.

b Ermogenian?.

F.

i 4 Uxiliuz. in executõibo. 1. pſecutõibo ſacièdis 3 alios.
k Penaꝝ. qꝛ in necẽ alteriꝰ poſtulat᷑:vt S.e.ĩ cauſe.j. Rñ.
. ⁊ ad vindictꝗᷓ tm̃:vt.j.æ ſepul.vio.l.ſepulchꝛi vi.ĩ fi.alio/
qͥn hʒ locũ:puta ſi iuſta vecauſa nõ excuſatõeʒ: ſj pene relaxatõneʒ pe

tat:vt.j.ad.l.iuł.ambꝛ.l.j.⁊.j.ad ſe.cõ.tur.l.j

gationeʒ per in integrum reſtituti
onis auxiliũ repetere poteſt.

t Ripho.
Vxiliũ ĩ integꝝ reſtitutõis ĩ
executiõibo penaꝝ patũ nõ eſt

Ideoq; imiuriaruʒ iudicium ſemel
omiſſuʒ.repeti nõ pt᷑.Sed ⁊ĩ ſexa⸗

ginta diebo pᷣteritis ĩ quibo iure ma

riti ſine calũnia vir accuſare muli
erẽ adulterij pt᷑:venegat᷑ ei in inte⸗
grũ reſtitutio:qð ius omiſſum et ſi

nũc repetere vult:qͥd aliud qᷓ; eli⸗

cti veniã.i.calũnie vepᷣcat᷑:⁊ cũ ne⸗

ſit: ceſſabit ĩ ĩtegrũ reſtitutio. In
lictis aũt minoꝛ an.xxv.nõ me⸗
rex᷑ ĩ integrũ reſtitutioneʒ: vtiq; in

qᷓ; in velictis:nec calũniatoꝛibo pᷣto

reʒ ſuccurrere opoꝛtere certi iuris

atrocioꝛibo: niſi quatenꝰ interdum

miſeratio etatis ad mediocrẽ penã

iudicẽ ꝓduxerit. Sed vt ad legis

iuł.dœ adulterijs cohercendis pᷣce⸗

pta veniamꝰ: vtiq; nulla vpcatio
adulterij pene eſt:ſi ſe minoꝛ annis
adulteꝝ fateat᷑ dixi nec ſi qͥd eoꝝ cõ
miſerit qᷓ ꝓ adulterio eadẽ lex pu⸗
nit:veluti adulterij dãnata ſi ſciẽs
vxoꝛẽ duxerit:aut in adulterio de⸗
pꝛehenſam vxoꝛem non dimiſerit:
queſtũue ð adulterio vxoꝛis fecerit

. S. accu ſatoez: ĩ fi.
q̃ ſũt j. Iteʒ aliud
pt dici ĩ pẽa ↄuẽtõ
nali.qꝛ remiſit foꝛ
te ſibi ꝓmiſſaʒ.naʒ

reſtituit᷑:vt S.e.l.

ait pᷣtor:ĩ pᷣn.⁊ in
§. bochke.
IJudiciuʒz. ciui⸗
le vel crumiale.
m Dmiſſuʒ. pa⸗
cto vel diſſimulati⸗
one :vł foꝛte et᷑ an
ni curſu:vt. C. de
iiur̃.ſi nõ cõuicij.
Quid in actoe fur
ti?qͥdã idẽ:alij nõ
idẽ:cũ nõ ad vidi⸗
ctaʒ agat᷑:ſiẽ fit in
vtroq; iſtorũ caſu
um hic.
n Sine calũ.i.
ſine metu calüme:
ſi e accuſatõe ↄfi⸗

dit:vt.C.õ adul.

ure. ſecꝰſi ñ ↄfidit
vt.j. ad.l.iuł.dæ
adul.l.is cuiꝰope.
S. fi.q̃ eſt ̊. die ꝙ
ibi erat euidẽs ca⸗
lũma: hic nõ:ar.
C. qͥ accu.nõ poſ.
l. ij. Accur.
o In itege reſti
tutio.ſecꝰĩ milue:
vt. j.ti.ij.l.ſiq̃.
p Ig calüme.
q̃ſi d.vt liceat eꝛ
ſine metu pene ca⸗
lũnie acculare. Sʒ

certe ĩmo ⁊ aliud.

ſ.vt pꝛeferat᷑ alijs
accuſantib.nã in
his duobꝰpuilegiũ
hʒ: vt. C. e adul.
qᷓnis. MNũqᷣd ̊ ꝓ

eo reſtituet. Rñ. nõ: ꝓpi rõeʒ ſugioꝛẽ.qꝛ exeqͥ vult crimen.

q In vlictis. ſ. alijs a ſe omiſſis. Accur.flo.
1r Keſſabit. qr ceſſat cũ ipo iure mionbo pᷣſcriptõ

es ñ currãt?: KRñ.

tria ſũt gnã pᷣſcptionũ.Quedã eĩ currũt:ſi reſtituit᷑ mioꝛ:vt nõ nu.
pe.ex ꝑſona vefũcti.vt.C.ð nõ nu.pe.ſi int᷑. Iẽ.xxx.vel.xl.an.vt.
EC.ã q.cau.ĩ ĩte.re.ñ ẽ neceſ.l.ſi.ĩ fi. IRẽ appellatiõis faciẽde:⁊ iudi⸗
cijs imĩandi: ⁊ ĩuẽtarij faciẽdi.vt.C.ð mdi.ꝓperãdũ.S.ſi.⁊ ĩ aut᷑.ð
hẽ. ⁊ fal.S.pupillꝰ.coł.j.Quedã currũt ⁊ ñ reſtituũt᷑:vt.lx.dieꝝ:vt
hic. Itẽ pſcpᷣtio qͥnquẽnij q̃ obijcit᷑ mion ad tnẽdũ ſtatũ fũcti:vt.
C. nẽ ſta.ᷣfu.l.ſi mr tua.⁊.j.ne ð ſta.fn.l.ñ eẽ. Itẽ ñ nũerate wt⸗
vt vlt᷑ tꝑa ſtatmuta ibi ñ reſtituat᷑:vt ĩ ant.ð tꝑibo ñ ſo.pe.S.ij.col.vij⸗
Alie at᷑ oẽs ipᷣo iure ñ currũt:vt.C.ĩ qͥ.cau.i ĩte.re.ñ ẽ neceſ.l.ſi.
In delictꝭ.S.locutꝰẽ ĩ delict ab alio ↄmiſſis.h̊̊ de ↄmiſſis a mioꝛe.
t. Erocionbo.i.ĩ his q ꝓueniũt ex aĩo:ſiue ſit puatũ ſiue publicũ:
vt.C. ſi aduer.delic.l.j.Sʒ ⁊ ĩ illis ſdiuidit᷑.qꝛ q̃dã ſũt atrocia:vt
pᷣuata:vt furtũ.⁊ ĩ ilł dic vt S.e.ſi ex cã..S.nũc.Quedã atrocioꝛa:vt.
B. Quedã atrociſſima: vt adulteriũ: ĩ q̃ͥ nio mõ ſbuemt᷑: vt h̊ ſbijcit.
u Aſiſeratio.hoc etiã in ſene faceret:vt.j.æœ imi.mo.l.ij.

x SDepcatio.i.vema parcendi.Accur.

y Ainoꝛ qnis.ſ.xxv.maioꝛ tñ qmis.xuiij.vt.. adult᷑.ſi minoꝛ⸗
3 Yateat᷑.ĩmo õ.vt.j.de q̃ſt.S.diuus. ſj̊ ibi nõ ꝑſeuerauit in ofeſſi⸗
one quã fecit territꝰ ꝓpi toꝛmẽta:hic ſic.vt in.e.ii.⁊.l.S.ſi qͥs vltro.
a Mec ſi qͥd pᷣter crimẽ inceſtꝰ.vt.j.x adul.l.ſi adulteriũ.S.frẽs.

ec kuto ibi ſit bñficiũ ſpeciale.
b

uxerit. vel reduxerit.vt.C.e adul.l.ð crimĩe.⁊.l.orimẽ. ⁊.l.
c Mõ dimisit.hoc hoche coꝛngit᷑: vt ĩ aut. ⸗caſtitati.a.l.ſi metu.
vt niłr iudi.S.ſi vo hi.⁊.S.adultaʒ.coł.ix.videt᷑ em gnãłr loq in oĩ
adulia ⁊ dãnata:etiã vbi maritꝰpᷣtẽdere irãtiaʒ nõ pt᷑.ſi aũt pt᷑:etiaʒ
iure veteri excuſat᷑.vt..de adul.l.maruũ.S.queſtu.

4
£ oADAE

U
D

e

₰ℳ

gnacun ,e

a Cõmittit.nõ ꝙ qs amitut bñficiũ ępi ſuũ celicrũ:vt.C. de ure
lelr. l. ſi. S. ſi vo poſtqꝙ. 2.. ſi fa.fur. fe.dica.l.j.S.hoc aũt.a.ſ.ð ri⸗
tu nup. l. ſenatoꝛis filia. a. I. ſe. S. ſi ignomioſò. . S. ve neg. geſ. ſine
7. . ſo. ma. viro. 2. C. ve repu.l. cõſennn. .
b e Abilms. data ꝑte. vẽdino fuit ꝓ.xxx. ſed.x. nũc ſoluũt᷑.⁊.x.

alio tꝑe. ⁊.x. alio

ſo luent᷑: vt ſbijcit
c Ab emptõe. cõ
putãdos.
d Lutonbo. vt

pᷣciũ ſoluant.⁊ nõ

ꝙ ñ apit añ diẽ fi⸗
nuã vł poſt fuerit

facta denũciatio:

i dices poſt diẽ.

e Reſtitm. vt
pꝰ tpᷣus liceat ſibi

ofterꝛe. qð de iure
coõi facẽ nõ pt᷑: vt
ꝓban pt᷑.j.ð arb.
celſus.ĩ pn. Dʒ ʒ
videt᷑.ſ. ꝙ nõ pe/

tat᷑ reſtõò: cũ iure

cõi poſſit offerꝛi.
vt. j. de lege cõ. l.
ſi.ꝑ einptoꝛẽ. ⁊. l.

poſt viẽ. Dʒ illud

efficacit᷑ dz ẽtelligi
ſcʒ ſi pecijt ⁊ hũit:
qð nõ placet: vt. J

ꝓxĩo. Uel dic ꝙ H

enũciauit ꝓꝛogã⸗
do in aliqð certuʒ
tpᷣus: qð ⁊ poſtea
ſinitũ ẽ: vt ar.j.
de v. ob. cũ ſtipula
tus. Uel ſi nõ cer
tũ.iñ qpdã intelli⸗
git: qð magl intel⸗
lectu pcipi ꝙᷓ dici

pt: vt. . ve ſolu. l.

ratũ. ſiẽ ⁊ ĩ ↄvmii⸗

ſiõe pene dicimus

vt. j. arb.l. ſi cũ
dies. F. fi. q̊ trãſa⸗
cio pt᷑ exercere.l.

ↄomiſonã vt pus: da

pᷣciũq; ꝓ cõperto ſtupꝛo acceperit:
aut wmũ pᷣbuerit ad id ſtupꝛũ ad⸗
ulteriũue ĩ ea ↄmittẽdũ:⁊ nõ ſit eta

tis excuſatio aduerſus pᷣcepta legũ

ei q dñ leges ĩuocat:q eas cõmittit
Miliꝰ largianꝰ? pꝓ Aul*.
ab ouimo fũdũ puteolanũ le⸗
ge ↄmiſſoꝛia emerat: data ꝑte pecu
me. ita vt ſi int᷑ duos mẽſes ab em⸗
ptiõe eiꝰ reliqͥ pcij ꝑtẽ dimidiã n ſol
uiſſʒ:inẽptꝰ eẽt.itẽ ſi int᷑ alioſ duos
mẽſes reliquũ pᷣciũ nõ numeraſſet:
ſier eẽt inẽptꝰ. int᷑ poꝛes duos mẽ⸗
ſes laꝛgiano vefũcto rutiliana pupil
laris etatis ſucceſſeꝛat:cuiꝰtutoꝛes
ĩ ſolutiõe ceſſauerũt: vẽditoꝛ enũ
ciatiõibo vt pᷣciũ ſolueret᷑ tutoꝛib
ſepe datis.poſt annũ eãdẽ poſſeſſio
nẽ claudio telamaco vẽdidit.pupil
la ĩ integꝝ reſtitui œſiderabat:vi⸗
cta tã apud pᷣtoꝛẽ ꝙᷓ apud pᷣfectũ vꝛ

bis ꝓuocauerat. Putabã bñ iudi⸗

catũ:ꝙ pr̃ eius nõ ipᷣa gxerit. Im⸗
peratoꝛ aũt motꝰẽ qꝙ dies ↄmittẽdi
in tpᷣs pupiile ĩcidiſſet:eaq; effeciſſʒ
ne pareret᷑ legi veẽditiõis. Vicebaʒ
poſſe magis ea rõne rſtitui eã:ꝙ vẽ

F tñ a poſt bñficiũ reſtitutiõis: q̃ſi ex eo qo eſt

geſtu a mioꝛe ĩ ꝓꝛogatoe facta ipi mioꝛi.nõ q a defuncto: als ſi nõ ẽ
lapſuʒ rpᷣus ꝓꝛogatũ:cũ iure cõi ſu tuta actiõe ex eo ↄctu.nõ hʒ reſti
tutiõʒ:vr.S.e.in cauſe.ij. Ael Söᷣm.m.nil ipedit ⁊ legi renũciatũ: et
ſic ex eo cõtractu agi.⁊ ĩ inte.reſtitui.qð ſalſuʒ ẽ:vt.S.e.ĩ cqe.ij.S.
põpo.ĩ pn. Vel dic ꝙ mõ reſtituit᷑: qꝛ plꝰ ↄſequit᷑ ꝑ reſtõeʒ ꝙ; ꝑ actiõe ʒ
ex eo ctu:qꝛ fructꝰ ⁊ ſiłia etiã bo.fi.poſ.ↄſ uptos: vt. S. l. pꝛi.S. idẽ
7. S. ti. ij. nec nõ. S. fi. Uel veriꝰ dic ꝙ petebat reſtitin poſſeſioꝛẽ.
quẽ nõ hʒ actionẽ ex eo ↄtractu:vt.S.e.in cqe.j. N.S.inrerdũ.
fApud pᷣfectu. q; denegat᷑ niſi noue cae ⁊c.vt.C. ſi ſepiꝰ ĩ ĩte.re.l.
fi.appellare tñ potiit:vt hic ſubijci t.

g Pꝛouocauerat.ad ĩꝑatoꝛẽ.

Putabam. ego paulus.

b Aotus. pupilla.
1 D5. . qꝛ. Ded quõ curnit pſcripno hui tpis: vt. C.ĩ q. ca. in
ite. reſti.nõ ẽ neceſ.l.fi.q eſt ↄ.So.h̊ ex pꝛis ↄctu:ibi ex ſuo: vt ar.
J.e.l.enã. Ael illa in tꝑe a lege ĩducto:hic a hente.
k Poſſe mag. ꝙᷓ ꝙ dies comittẽdi incidiſ ĩ tᷣus pu.a ſic ↄſentit
au.qꝙ bñ fuit reſtituta hoc caſutqð ñ eẽt ſi venucitatio ñ ſunſet.
Biſplicebat.q; ẽ odioſa.a ĩ fraudẽ vſuraꝑ inducta: ⁊ lõ et in pi
gnoꝛibo repꝛ obata:vt. . æ pac.pig. l. fi. .
m Erãt. dic ꝙ ĩpatoꝛ bñ iudicauit ho caſu ſᷣm oẽs.qñ fuu renũcia
t legi cõ. Sʒ. ſi hy nõ fint: an ſit reſtunẽda: pᷣm pauł.nõ. et ẽ ꝓ eo.

.J.ꝗq.ex cau. in poſ.e.l.apð.j. HN.⁊.J.d iure fi

ſ.ſiſcꝰ. a. . ſo. ma.ſi

maritꝰ. ⁊. j.dve reg.iu.ĩ his.S.j.⁊.J.x iudi.heres.j. Ge.⁊.C. ſi ad
uer. vẽ. pig.l.ij.ſic ĩ cõpulſiõe ? ↄmiſiſſe penarũ:vt.j. de nau.fe.l.
ſi.⁊ reſciſſiõe trãſactionũ:vt.i.de his q.vt ĩicig.l.polla.⁊ ĩ diſtra.
pig. vt h dic. Ecõtra ꝓ imꝑatoꝛe:qꝛ tutores remoti ſunt vt ſuſpecni
vnde pſumi poteſt eoꝝ fraude ⁊ machinatiõe rem eſſe amiſſaʒ. Itẽ
qꝛ lex cõmiſſoꝛia ẽ odioſa. Sed his auditis crado pau. meliꝰ dixiſ⸗
ſe de iure: ⁊a ideo eiꝰ ſnia ſequẽda ẽ tanꝙᷓ iuſtiniam: vt.C.œ ve.iur
e.l.j.S.his itaq;. in fi.S.ſcʒͥ qñ nõ ẽ renũciatũ legi.ac.

n Jd qð. omiſiſſent. puta nõ adierũt hereditatẽ relictã iẽplatõe

pꝛis. Si auũt ex zctu. meruo reſtituit᷑ ſiue ĩ ptate ſuue emãcipatꝰ co⸗

uemat᷑: vt. S. e.l.iij.S.ꝓinde ſi uſſu. Itẽ pone ĩ legste pure reli⸗
cto. ſecꝰ ſi ſub ↄdiniõe: vt. S. e. l.iij. S. ſi qd. In ſtipulatiõe aũt pus
facta idiſtincie nõ reſtituit᷑:cũ ſꝑ pꝛi querat᷑:vt.j. de v.ob.ſi filiꝰ
o 1 Uira vnle. tribo modis pone caſuʒ. Pꝛio qꝛ data fuit ſnia
ꝓ etate.ſ.ꝙ eẽt mĩoꝛ:⁊ reſtitutꝰ fuit:⁊ qð ſpijcit cogmnõʒ

ditoꝛ renũciãdo pꝰ diẽ qᷣ placuerat
eẽ ↄmiſſuʒ:⁊ pciũ petẽdo:receſſiſſe
alege ſua videret᷑. Mõ me mouet ꝙ;
dies poſtea trãſiſſet: nõ magis ꝗᷓ ſi
creditoꝛ pignꝰ diſtraxiſſʒ pꝰ moꝛtẽ
æbitoꝛis die ſolutõis finita. Quia

tñ lex ↄmiſſoꝛia diſplicebat ei:pnũ

ciauit ĩ ĩtegꝝ reſtituẽdã.Mouit et᷑
lullud ĩpatoꝛẽ: ꝙ poꝛes tutoꝛes qͥ nõ
reſtitui œſideraſſent:ſuſpecti ꝓnũ⸗
ciati erãt. JId qð dẽ ñ ſoleꝛe filijſ⸗
fa.pꝰ emãcipanoʒ adhuc mmoꝛibo
ſuccurꝛiĩ his q omiſiſſẽt manẽtes ĩ
ptate:tẽ recte dꝛ cũ pꝛi acqᷣrere pnt
Ntra vtile tpᷣus re⸗ ſ Ce
ſtitutõis apð pᷣſidẽ petierũt ĩ
integꝝ reſtitutiõʒ mioꝛes: c etate
ſua ꝓbauer᷑̃t:victa ꝓ etate ſnĩa: ad
uerſarij vt ĩpedirẽt cognitõʒ pᷣſidis
appellauerũt ad imperatoꝛẽ. pᷣſes ĩ
euẽtũ appellatioõis ceteꝛa cognitiõis
diſtulit. Queſitũ ẽ ſi finita appella
tiõis apud ĩpatoꝛẽ cognitiõe:⁊ iniu
ſta appellatõe ꝓnũciata: egreſſi eta
tẽ phẽdant᷑:an cetera negocia im
plere pñt:cũ ꝑ eos nõ ſteterit qͥ mi⸗
nꝰ res finẽ accipiat. Rindi ſ̃ᷣm ea qᷓ

ſcʒ executiois et

demãdatiõʒ eius

ceia cognimõis.

eodẽ mõ expo⸗
ne.ĩ fi. pinde co
gnoſci. ſ. de exe⸗

cunõe.nã a ĩ exe

cutiõe dʒ eſſe cãe
cognitio:ſaltim
illa qᷓ dꝛz. j. de re
iuõ. l. a diuo. §.
1J.7 I. cõmochs.

Secũdo dic caſũ

ꝙ fuit reſtiutꝰ.
vt actõʒ pᷣſcptõe
amiſſaʒ. x. k. xx.
an. poſſit intẽdẽ
q̃ tꝑe huiꝰ.l.cur
rebat ð minoꝛẽ:
vt. j.e. et. ſed ho
die ñ: ſ tm. xxx.
an. 1 ĩ ea enã pt
poni: vt. C. in qꝗᷓ
ca. ĩ inte. re. no
E ne. l. fi. ĩ li. iõ
gut nõ ſint ad rẽ
reſtitutꝰ:qꝛ poſ⸗
ſeſſoꝛ ñ habebat
ab eo cãm:⁊ ᷣm
hoc:dic cognit·⸗
onẽ ha bedã ĩ vn
li rei vẽ ⁊ ſic vſ⸗
q;. in .S. dicas
Tercio die: ꝙ
fuit ꝓ etate da⸗
ta ſnia.ſ.ꝙ eſſet
mioꝛ.nõ tñ reſti
tutus:a ſᷣm hoc
dic cogmtiõʒ p⸗
ſidis.ſ.habendã
in danda vel de⸗

negada ĩ inte.⁊ eodẽ mõ vſq; in fi. Sed huic tercie poſitiõi. tria
obſt. Pꝛimũ:qꝛ retardat᷑ hec reſtõ dãda vltra.xxix.an. qð eſſe nõ
debet: vi. C. de tem. in inte. reſti.l.petẽde.in pᷣn.⁊.l.fi. ⁊.S.e.pa⸗
pi.exuli.S.fi. So.hoc ẽ ſpãle ĩ odiũ aduerſarij.q wolũ fecit: vt ĩ ea⸗
dẽ.l.petẽde.in fi.⁊ fauoꝛe mioꝛs:q fuit ſollicitꝰ:vt.C.de moffi.
teſt.l.õ.maioꝛes.Secũdo ob.qꝛ de incidẽti fuit hic iudicatũ.ſ.eſſe
minoꝛẽ qð eſſe nõ debuit:ſj tm̃ e pᷣncipali.ſ. e dãda vel venegãda
reſtone:vt.i.œ oꝛ.iudi.l.j.in fi.⁊ d oꝛ.cog.l.ſecũda.So.ij ſpe⸗
ciale:vel dic ꝙ data fuit:ſed dari nõ cebur: vel diſtingue:an pilene
cognoſcat᷑ de incidẽti:⁊ tũc ꝓnũciet᷑:vt.C.de fal.vbi:⁊ hic:an ſemi
plene:⁊ rũc nõ:vt m.l.ↄtrarijs.a..æ re iuch.a diuo.S. ſi ſuper.
Lercio obſtat ꝙ fuit hic appellatũ añ dimminitiuã ſniaʒ.i.a pᷣdicta
interlocutoꝛia:qð eſſe nõ œbet.C.quo.ap.l.ante.Sed hic ſpãle

vel chc ꝙ illa intelligit᷑ miſi interlocutoꝛia tauis ſit q ſtatun execiu

tioni mandet᷑ vel cauſam fere totã terminat:vt hic eſt. ⁊.S.e.

ait pᷣtoꝛ.S.ꝑmitnuitur.

p Egreſſi etatẽ.i.annũ vtilẽ. Sed videt᷑ ꝙ hbic annꝰ ipᷣo iure n
currat:cũ em̃ ſit vnus:a h̊ nõ põt plus facere ꝙ; ſaciat:ergo non

currit:vt.j.œ diuer.⁊ tem.pꝛe.l.j. Sed dic ꝙ ita curru pendẽte
appellatiõe ſicut currebat pnꝛus wvnec cauſa in inte.reſti. agebat᷑:
cum pendente appellatiõe omia ſint in eodem ſtatu: vt.j.mi.no.
ap. pen.l.j. Item in reſciſſoꝛia que ſperat᷑ naſci poſt reſtitutioneʒ

fimitam:ideo currit ipᷣo iure annus: qꝛ nec ibi fuit facta coreſtatio

vt.C. ex qͥ.cau.ma.l.fi.Secus ſi fuiſſet facta lit.cõteſtatio. licet
quidã dicãt cõtrariũ. Currit ergo hic annꝰ vtilis: qꝛ iudex ſemꝑ

reddebat us:⁊ actoꝛ agebat:a reus vefendebat:licʒ omĩa ↄſũma⸗

re nõ potuerũt. Sed tamẽ ꝑinde habet᷑ cognitio enã poſt acſi nõ

cucurriſſet ꝓpter aduerſarioꝑ vvlũ.

q. Mon ſieterit. ſecus ſi ꝑ eos ſtetiſſet: vt.C. de tem. ĩ inte. re.
l.fi.⁊ facit in aut᷑.e ap.a intra q̃ tempoꝛa.S.ij.colł.uij. ⁊ ĩ aut.

e ap. colk. viij. . j.

r. Intra etatẽ. I. vtilẽ annũ. t nõ h ar. ꝙ ſi ca mſſa ꝑ fruſtra

tiões alteriꝰ ꝑtis vltra tempꝰ fuu extẽſa:ꝙ vltra eniã poſſit cogno

ſci:vi.C.œ te.iu ĩte.re.l.petẽde.ecõtra ꝙ nõ:vt.j:mã.diligent.

ſain iin

=
E

= —
.
E

Inlntmnc⸗

Hceti na

rſeko⸗ni
nie uiſnin

negynti.

N en
otſie e
pri l

ſtitlän 1

5

kuim n

iſi ithe

iwmrſttu
niſe
nntn n
gchntece
Gn elnns 6
tatohna
Ktoiguafu.
C. ſice K.
röfaghal
ſindro Kr
Ponatior ſuzd⸗
no inieft,1
ſcſintane
utnugtcht
n “
uiica c

(Würanttzun 40

c ſin⸗
unorñet

uugn oh

Ne

ifi N

anitg

üifi fnn

nfim geanne
Kitnn ,
Pfimtr, kennn

. Mon

— —=

=

= .
=
S=
S

— =S
E
— =☛Rtnͤ —
—

N
Xern N
uſile
öciin
sel Aln
Vumi ahn
1

Re 2 N
n ſier
gnn, u
mnonb inr
nrgit teif
1. n
ee. Wi
ſüin d nn
ch mn
Gtſc u
. 1 . „ „1
MIN w
merd
Afna lnel
dn ira ⸗
untr) Mit
iut ſolluat A
Nacit inthe cun
uunan.. Nnin l
1n l iain h
6nur: Aangdr inn
õ

rnddne

i inmmmuüſiih i
e
——

n nui lin i
4 gius ſung T

t VNendẽnba.fundũ.cũ vecreto.vel dic etiã ſine vecreto.ſ.vrbanũ
dᷣlibet.hodie tñ nec vrbanũ.vt.C. de admi.tu.l.lex que. in pᷣn. ⁊
j. a de pdi.mi.ſi pũ ruſticũ.⁊. C. ſi tu. vel cu.l.etiã.
u Uix. id eſt nõ. niſi vi ſubijcit. . — . . .
xꝓ Expẽſas.necefſarias ⁊ vtiles.ali de volũtarijs.vt.j. œ admi.
m. ſine. S. inidũ.
7. S. ſe. 1. l. tuto⸗
rẽ.S.int᷑poſuo.⁊
tuns. fac. C. ðᷣ

ꝓponũt᷑ pinde cognoſci atq; ſi nũc
ĩtra etatẽ eẽnt. Vendẽtibo cura
toꝛibo mioꝛis funduʒ.ẽptoꝛ extitit

ſnch. pperaen 5 lutius titꝰ:⁊ ſex fere ãnis poſſedit
7 S. e. l. ců ma —2— 8 —
C.j. ⁊ loge lateq; rẽ melioꝛẽ fecit. Que⸗
m Inoi·cρν ro cũ ſint idonei curatoꝛes: an mi
Relti ,zue· noꝛ aduerſus titiũ emptoꝛẽ ĩ inte
rui põt. qre boc grũ reſtitin poſſit. Rindi.ex oĩbo qᷓ
eree rn pponerent. vix eũ ee reſtituendũ:
pat mutuũ.· ñ po Mii maluerit oes expẽſas qs bona
ſupeſt ergo yma eipſtare: maxime cuʒ ſit ei paratũ
eiio iſtan ſuo. ꝓmptũ auxiliũ. curatoꝛib eiꝰ ido⸗
rfngn.i neis oſtitunss. v Apuan.
ſ ex pcio. H. hie Iſnoꝛ an. xxv. cui fideicõmiſ
de uunm ſolun ꝓnuciatũ erat. ca
ſic aſtimit aule Uerat id ſe accepiſſe. ⁊ cautionẽ ei⸗
mutuü ex c pe dẽ vebitoꝛ q̃i credite pecũie fecerat

ẽii.vt in. d.l.ſi

ex pcio. Itez qld in ĩtegrũ reſtitui põt.q;ꝛ paratã ex

iz ikeſ mag. cõꝗ ludicati ꝑſecutiõem: nouo zctu
vt hẽat actõez in re e 7 9 norit J
facruz er ſnia hq d initiũ alteꝛiꝰ petitõis redegerat
ex mutuo rñ. qꝛ Pꝛedia pꝛis ſui minoꝛ an. xxv.
eeeee ob wbita roms tutele aliog. quaʒ
ingi. l. nij. ſ pr admiſtrauit: inſolutũ icõſulte

ex cõuẽtiõe. Iteʒ

uetiõe. dit.ad ſuã eqᷣtatẽ ꝑ in ĩtegrũ re⸗
vſure currũt ex

ſtitutiõem reuocãda res ẽ. vſuris

mia pꝰ qtuoꝛ mẽ
ſeo.n A i m pecuie quã cõſtiterit ex tutela ebe
e A dene re reputatis. cũ qntitate fruetuũ
vt. T. re vinr. Pceptoꝝ cõpenſatis. 1 k.

rei iudi. l. final

b Pentõis. al
dtractꝰ. ⁊ ałs pe⸗
titioms.
cPeegia icon .
ſulte. cũ vecreto m. als mpo iure nõ teneret alienstio. vel dic ꝙ erant
vrbana.que ſine æcreto poterãt alienar: iempoꝛe buius.l. vt. C. v

AZ iudex circũuẽto in vendi⸗
tiõe adoleſcẽti iuſſit funduʒ
reſtitui:eũq; pᷣciũ emptoꝛi reddere

.

admi. tu.l.lex que.in pnepio. „
d Reputaus. ppe accpe. vt 5. de neg. geſ. neſenmiꝰ. im ppe dicit᷑
ſtatim ↄpenſans. lel dic umpꝛepe.⁊ pone ⁊ ꝓ.i.vt.j.æ rei ven.l.

emptoꝛ. Aſuras aũt iõ dʒ. qꝛ ↄtractus ex ꝑſona defunct veſcendu. 2

q; cucurriſſent fundo nõ dato. ⁊ nũc repoit᷑ in eodem ſtatu.ałs con

tra. vt S. e.patri. S. uem ex diuerſo.
e ſ J iudex. reddere. q; facere debuit. vt 3. e. qð ſi. S.p.
fQuis vnicuiq;. vt hic.⁊.C. ð pactis.i quis in cõſcri.⁊
de epi. a cle. ſi qs in conſcribendo. a. . ad velt.l.ſi młr qð ex. Sed
fallit in canbus quos dixi S. c pac.l.pactũ. Jtẽ an põt bnñicio mio⸗
ris craus renuũciare.Oic ꝙ nõ.cũ in houpᷣo eẽt æœceptus.vt ar. ʒ. e.
miterdu.ibi hoc eni ipᷣo ⁊c.⁊.l.⁊ ſi ſi ine. S. reſtitutus. 1. I. au pꝛe. in
pn. Quãado aũt iuri ſuo vnuſqᷣſq; renuciare põt. dixi plene in ant᷑.
vi matres 1 v. ⁊ cre. S. q; vo. colł. v.
HVenditoꝛ. i. emptoꝛ. ſic.. v ac. emp.l. veteres. V
b p Reſes. ſnĩam.in eo qð dꝛcit ſniam. eſt 3.C. de ap. l. eos. in

pᷣn. . . œ re. iu. l. iudex. item in eo qò dicit pdeceſſoꝛis. eſt

contra.. ſen. re. non poſ.l.j.ſed dic ꝙ hic in reſti. loquiuur illa in
appellatoe. vt d xi. S. e. cãe. in ſine.

Auog enij. bene dixi reſtitin poſſe mĩoꝛem. qð enim ac. ſed an

mno: poſſit appellare.hic innuit᷑ ꝙ non. ſed cẽtra puto.vt.C. qñ

Pꝛouo. non eſt ne.l. ſi pater. a. .de regu. im. nõ debet. tunus tamen

eſt ſibi teſtinn. r
Poc.⁊ pius.accurſius floꝛentinus legum coctoꝛ.

I d Eetate. dicit. volebat ad honoꝛes sdmitti. ꝙ minoꝛ nõ poſſet.
Vt. J. de mu. æ ho. l. ad rem. Ael exigere a vbuoꝛe qð ałs nõ
poſſet ſine curatoꝛe. vt S.e.l.ait pꝛe.S.ij. Elel ſolus in iudcio ſiſtere.
q ałs nõ poſſet. vt.C. q legi. per.i.j.⁊.ij. Tlel rẽ ſuã alienare ſine e
creto qð ałs nõ poſſet ſine vecreio iudicis. vt.j. de re.e.l.j. Tlel i nar
reꝝ vnlt adimitra⸗
tioeʒ quã a ł's non
debet hre. vt Sz. e.
.j. in fi. ĩ qbo oĩb

⁊ hic nolit vti hac in integrũ reſti
tutoe pñia acta.exceptõeʒ vtilem.

aduerſus petetẽ pa qᷓ ex cꝗ iuci aaertorus etcon
cati. adoleſcẽs hre poterit:qꝛ vni- tet caſus.
cuiq; licet atenere hec qᷓ ꝓſe inro i Hiobãdi eit.
ducta ſt᷑.nec q̃ri poterit vẽditoꝛ ſi in cõ agnuoe vrẽ
reſtitutus fuerit ĩ eandem cãm in nites ſint aauer
quã ſe ipe cõſtituit: ⁊ quã mutare I. Seg al rend.§.
nõ potuiſſet: ſi mĩoꝛ auxiliũ pᷣtöss ſt. Sed a q̃ phat.
no imploꝛaſſet. v Lpia. dich en herru o⸗
Reeſes ꝓuincie mĩoꝛẽ ĩ inte di cui vult. ar. se
grüũ reſtituere põt. etiã cõtra evioren zzanh

ſuam vel pᷣdeceſſoꝛis ſui ſnĩam.qð

uin . 15 1u Inq no vſerur. Mec ob⸗
eniz lbellorio maioꝛibo intpoſita
t.

ſtat inſti. qi. mo.

pᷣſtat. hoc bñnficio etatis cõſequũt brngtiit e
minoꝛes. m Arcellꝰ bes vel unpubes g
E etate eius qͥ ſe maioꝛẽ an. aſpectu.ß p anno⸗

q anni pnt ꝑ aſpe⸗

xxv. dicit. cꝗ cognita pbãädu cuũ ꝓbari. vr dutũ

eſt:qꝛ ꝑ eã ꝓbatiõeʒ in integrũ re⸗ 1. el bi re⸗ li
ſtitutiõi eiuſdẽ adoleſcẽtis in aliis tn p. Rerq ae

cãis piudicat᷑. v Apianus
On omnia que miĩoꝛes.xxv.

vt.. de ꝓba.l. ei qͥ
7. C. de ꝓpba. actoꝛ
eſt ꝓ hoc. C.e. ſi

Inis gerunt irrita ſunt. ſeld mioꝛ?. a q dẽ bic.
ea tm̃ que cauſa cognita eiuſmodi Et ua vuobo caſiba
ſunt: vel ab alijs circũ pot hec lex loq. qñ
pꝛehenſa unt: ve ab alus circua L.aſpectu mioꝛ ap
uenti: ſua facilitate œcepti: aut haner uez an n du
E ee io pᷣe diẽ aduerſa
qp habuerũt amiſerũt:aut qð acq io negaf mt
rere emolumẽtũ potuerũt omſerfrft iñ vterqh negariue
1 S o Iizr. ſo Ppõat. Rñ. foꝛte pᷣ
aut oneri quod nõ ſuſcipe licuit: e do inr 5
obliganerunt. Aliſ. (ñ ſemel tuerit mi⸗
Tiam ei qui puſqꝙᷓ naſcerer noꝛ.ar. C. de ꝓba.

ſine poſſidens. 2
C. eo.ſi minoꝛem.
n Eiuſdeʒ adole
ſcentis.ſ.in es facto quo ꝓbauerit ſe maioꝛẽ.⁊ tunc ommmo ſi circum⸗
uenire voluerit. vt. C. ſi m.ſe ma.qdi.l.ſi alterius.ałs qᷓdiu cpbet.
5. vt. I. de cõfeſ.l. certũ. S. pe. que eſt cõtra. Et ꝙ dicit alijo cauſis.qᷓro
nũqd ſi ꝓbaueru ſe maioꝛem agendo cũ vno piudicat ſibi quo minus
poſſit oicere ſe mioꝛem agendo cu alio vel etiã cũ eodem in alia cauſa.
MQundã dicũt ꝙꝙ nõ. qꝛ res mter alios acta. ac. vt S. de pac.l. ſi vnus
S.an oĩa. Et q dicit in alijs.de qb.ſ.ẽ dem expſſe vt piudicet vel enã
tiacue.vt ſi qͥd i republica culpa admiſtrauit mioꝛ in dignitate elecius
nã ſmia ſiue vecretũ electõis pindicat ſibi.qꝛ tũc ꝓbauit ſe maioꝛeʒ. vt
teneat᷑ his quos leſit enlpa.nec poſſit reſtitui:lʒ alłs reſtituat᷑ ꝑ cuipã.
Uel die verus ð oẽs ſibi fieri piudiciũ.vt.S.e.l.mĩoꝛ.vbi dicit medio
iꝑe.⁊ vbi dicit an ꝑiculũ.ac. Itẽ ne ſit Zhentibo ſecũ ꝑnicioſa iudicis
ſnia. vt. C. de ſns q ve.eta.l.j. JItẽ qꝛ ⁊ in ſiłibns ſnis facn ius.ſic ⁊
hic faciat. vt.j.de lib.ag.l.j.in fi. ⁊.l.ij.⁊.iij.in pᷣn. Iteʒ qd ſi iurauit
in vno cõmaciu ſe maioꝛem. Rñ.non piudcat alijs.
o n Dn oia. rrua. 1. irritanda. a fadt. S. e. ꝙ ſi S. non ſemꝑ. a. l.
ven.S. ſciendum. accurſius. .
p DOmiſerum.vt.c.ſi vt omii.here.vel bo.poſ.l.j. W
q Dneri. exẽplum. S. e.l.mĩonb.xxv. an. iteʒ.j. ce arbi.l.cũ lege.

vſucaptũ amiſit:reſtituẽdaʒ

⁹

r e Tiã. amiſit. intelligũt hac.l.oẽs.qñ vſucapio fuit cepta ð pde

ceſſoꝛem pupiulli.ſed cõpleta cõtra pupillũ.etiã non natũ.cu ꝓ
nato habeat᷑.vt S.de ſta.ho.l.qui in vtero.⁊ ſic reſtituit᷑.vt hic. ſecus
aũt ſi ↄtra pupillũ incepiſſet.qꝛ tũc ipᷣo iure nõ currit.vt.j.de acq..re.
w. l. bone. que ẽ S.a eſt h̊ ar. eiꝰ qͥ eſt.j. de fun.w.l.ſi ſundũ.Et dicũt
hanc non coꝛrigi ꝑ illã.C.iĩ qbo cau.in integ.re.nõ ẽ ne.l.fi.Alij vlira
ꝓcedũt.vt dicãt coꝛrigi.vt et᷑ pꝰ ĩchoata ipᷣo iure nõ currat ̊ pupiliũ.

vr.,,

b Licẽtiã.i.ncce

p pᷣdictẽ legẽ. C. ſiẽ in pᷣſeptõe.xxx.an.C. pſcp.xxx.an. ſic.in ſi. Sʒ
his oĩbo obici ꝙꝙ vꝛ currere enã ſine ſpe reſtitutõis.vt S. e.l. emilius
Eni pñt rñdere.qꝛ ibi erat pᷣſcptio volũtaria.hic aũt legał. Cu dicas
melis qꝛ vſucapio hic nullũ fmit ↄpleta. ſmit tñ ab aliqq opleta vt ar.
J. de nau. fe.l.fi.⁊. I.de vſuca.l.cepiã.nec hẽt᷑ ꝓ nato cu v icomo ſuo
tractet᷑.vel ſi hẽt᷑.

eea uoen actionẽ. labeo ſcribit. v Tpia.
pupillaris dicat p⸗ Aꝑatoꝛes titꝰ ⁊ antominꝰre
ſer g enc ſcplerũt eũ q fraude tutoꝛis
ſtea anmnſſiß na n? aduerſariũ ſuũ diceret abſolutũ:
io ine ſnu upnl agere cũ eo ex ĩtegꝛo vellet: licẽtiã
adita hereditss ? bie po c tutoꝛe agere. p Auk.
tutoꝛdem. IVm qͤ ex ſua volũtate mio⸗
1 Abarg en ꝛc qnis ĩ iudicio defedit ⁊ cõ

dẽn atꝰ ẽ. ex cã iudicati poſſe cõuẽi

M. ent en6 n: nec eius quẽ xcefendit etatẽ ad r
i. Tre dſpeaie in ſtitutõeʒ ĩpetrodũ ei ꝓdeſſe: cũ cãʒ
iaichhe. t e. ve iudicati recuſare ñ poſſit.Ex quo
ual erd.A aparet. nec en cmus noĩe adenat?
ſi m vel en. iter e eſt. auxiliũ reſtitutiõis ꝓpt eam
l.ſ. Rel dic qö m ſnĩam ĩploꝛare poſſe. ſ Ce.
noꝛ hz electioeʒ. cũ . —
vt h ⁊.j.x admi. rẽ pupillarẽ bõa fide vendi⸗
m.ſi mĩoꝛis.ſecꝰ ſi r pnöri ͤ m ⸗
riaue ecRDqit: venuciante tñ mr̃e emptoribo:
vt ĩ dẽa.l. ppãdnz qro cũ vrgẽtibo creditoꝛibo diſtra
lni a ſic hee diero cta ſit: nec ð ſoꝛdibo tutõis merito
icenns ꝓpᷣe põit᷑. à dpiã dici põt: lus in i
Jẽ e, diẽ ex legꝛo piã dici põt: an pupillus in inte
vate reſtoͤri in⸗ grũ reſtitin põt. Rñdi.cognita cã
tagenchr mug Aſi rimaant nec idcircoſi iuſtũ ſit re
