eAluunt bendi ſant. vtin aui. de ſan. epi. S. wo aut. et. C. de epif. ei cl ul et. 5. de of. aſſel.l. ſi eadem. Sed ar. otra. . de hus qui ve. e.l
lor ta l. repetiia. nini ꝓ ſuo monaſterio. vt. . e. ti t. et. C. de epil. ei cle. fi. et inſti. ce rerum diui.S. pauonum. et. j ad. l. n wa kel
in tiſin puto. j. reſpon. et. .de ꝓcura. l. rſet.Sebis ar, ere ſretkel. pec magis eſt ꝓpna. Ac. flo. le. wc. * l. aqnb. l. ij. F. fi. ſech
Pn S clerici in foꝛo ſuo poſtunt. er n unbt.. 3 epiker⸗ ceif Mace 4 See non unnt enelugem non notabitur.
1ANRa . 1 e e E e 4ne Non⸗P rgo affectus.etiã ſi non ſe r.
unant kent ne vonulare vcderet auod ne⸗ung cauſs ceſſne enſeteett retmn dp Mciocdan Tae aee iansttnns
inpth aiia fmalt eeerin ſdid conta⸗ quia illud obtinet n.· i. Liij que eſt conrra. caint opas artis ludiere cauſa
Alll⸗ nam mlrs fat mnans. t.ne impꝛobitas calphurme fuit umpulſiug. a Bepugnauenii. ſmme locatione.
114 4 a fuit finalis. ſ.ne contra pudiciciaʒ ac. et ne officijs. virili b Demen vir i. ſine locatione. J
gnlun i⸗ bus ac. vt in pn. buius. S. ic et als eſt cauſa unpulſiua. vt. li b Deniq;. virtutis. nota aliquid pmitti grata virtuts. q ałs nõ
mums, um. ſcilicet excepit pꝛetoꝛ. AMccurſi . r ne. §. ſi quis in colluctatione. 7. 7. n. j. athlet .j.l. rñ 3 nota
niin . Helert: Duner Pennd em manader aſi ſellam ſuam aliq 1 gerak ſier grans. que nõ gratna ſier n5 pi dr 3. enpwmren.
gimnn, cauſa auerterat. er eu ceeus rerro poſt eum remanſiſſet. nipilo⸗/ ruen zn. er. ſeor gob tur. cauſam. l.fi: in pꝛzin.
1anaigutc munus poſtulabat a tergo ludicis. et ſic habitus eſt in weriſn. r. an ern at delenſpem da eoꝛonn vel ali⸗ ſiki pᷣmo. vt
620 nait, l. iuder. Vt hi, et. , de uch/l, cecus. beag omeran. big. ob. polel. ſoem.a. 1. re uqi.l· omocis ſi vo ha
Vt B er. 1,de uch, l, cecus. deagg onerari/ dic/le niſi ↄdẽnati ſũt, vt vepugnarẽt cũ beſtijs ĩ arena

Eius. fungit, I. remanen

— —

—— — —

ð

nec obſtat q dicit paſſi ſunt ac. quaſi ſponte patiant᷑.qꝛ eum pᷣmo
maleficium ↄmittebant vident᷑ velle pan ſe poſtea in arenam danari

ſi aũt ſponte ſit arenarius quis nõ eſſet ifamis.vt ar. C. de inof.te.

l. in arenam. Item nota ᷣm pꝛaimam lr̃am ꝙ ipſo facto quis eſt infa

mis.ſic.j.ti.j.l.quid ergo.S.iqð ait.⁊.C. œ adulte.l.eum.et.j.de

ritu nup. l. palaʒ.
in fine. Accurſi.
Szʒ ſi quis. e
grenã. id eſt cũ nõ

hos enim puto notam nõ euadere.
Sʒ ſiquis oꝑas ſuas locauerit

eſſet arenarius.vł .
die d eit eum non vV feras vener k vt vepugnaret fe
eſſet colemnatus. ram que regioni nocet er arenam
b. His igi. non nõ eſt notatus. His igit᷑ ꝑpſonis
virtutis. ſed loca⸗

que nõ virtutis cãcum beſtijs pu⸗

tionis ſupple. 4 E
gnauerũt ꝓ ſe pᷣtoꝛ ꝑmittit allegare

TPꝛohibet. his

ſunt ſimnles para⸗/ . . Hni
bolam. vt. E. e Palio ꝓhibz. Sʒ eſt equiſſimũ
epiſ et de.l. para⸗ ſi tutelam vłcurã hmõi pſone ad⸗
balan. xrogng miſtrãt. poſtulare eis ꝓ his quoꝝ
roõne offcij queda, curg gerüt cedi. Qu ſi aduer
pmtm. que alè na ſus ea feciſſe mõſtret᷑:⁊ p alijs int⸗
e ve chita poſtulatione repellit: 1 pey
buſdã. mpn r . timatione iudicis extra oꝛdinẽ pe⸗
x in ins vo.l.que cuũiaria pena mulctabit᷑. Vt in
ſii . .„„ X 4 , e 4 .
e.ao alijs. nuc tio buiꝰ tituli diximus tres oꝛ⸗
reſpondet. dines pᷣtoꝛ fecit ñ poſtulãtiũ.quoꝝ
eunti h hic tercius eſt: quibo nõ in torũ ve
tractat. ſ. æ illis negat poſtulandi facultatẽ. ſed ne
ſoms de quib non ꝓomnibo poſtularent: q̃ſi minus
nem habee J. Tliquerint ꝙ; hi qm ſuperioꝛibu.
dinem habes. j. querint ꝙ hiqin luperiondus
pꝛoxi.X8. capitibus notantur. Ait pꝛetoꝛ
ebeal den qui lege plebiſcito: ſenatuſcoſulto
cnoens bmo nui eclicto:cœcreto:pꝛincipum placito
lus eſt infamis. vt ſi tis 8 pvoſt 1
norcnmoma s niſich erti hſoms voſtulare hi

in iure apo me ne poſtulet. Hoc

ſurdus ↄtinet᷑.ſic pon ẽt. Ho⸗
edicto ↄtinent᷑ et alij omnes qᷣedi⸗

alibi poni᷑ pł ale

ſingulari. vt. S. 0 OE
on. ur. l. ij. 5. cto Mrors vt infames notant᷑: qui
eracus. 1e weůd. ffid iiſi ſe ertis
bere. diuns. nha. ins mn ſe certis elonis ne po

h. Au ptoꝛ. q le⸗

ge. da exemplũ ve lege. vt in. l. iut. repe. vt. . ad. l. iuk. repe.l. eadem

S.j. De plebiſcito nõ inuemit᷑ exemplũ ſed dñs.r. ponii exempluʒ. S.

e offi. pꝛe.l.plebiſciio.et de offi.ꝓcõ.ſolent.exemplũ de ſenatuſcon.

dic vt dãnatus lege iuł.ambitus.qui eſt infams.vt.j.ad.l.iuł.am
bi.l.j.j.rñſo.⁊ ideo non põt poſtulare.vel melius.vt.j.ad.l.iuł.œ
vi pꝛi.l.j.De edicto dicas.vt.j.ti.j.l.j. Se vecreto dicas.ſ.iudicis
vt facit index.C.æ poſtu.l.ꝓuidendũ.S.ſi quis. ⁊.ĩ.ea.l.et ex ea.
et. l. puto. S. j.⁊. C. e.l.j.De placitio pꝛincipu.vt ꝑ ↄoſtitutiõem aliquã
pᷣncipis.vt.C.de poſtu.l.fi.⁊.C.de aduo. diuer.iu.l.iubemus.S.ad
hoc.⁊.l.petitiones.S.ad hoc.⁊.C.& tranſ.ſi quis maioꝛ.et e mfa.
l.impꝛobũ. ſcõm.r. Sed qũo ꝓhibiti pᷣdicns legibo ꝓ aliquo admit.
tunt᷑.cum in dictis legibo non inuemant alique pſone exceptex HK.
talia exempla inueniri nõ poſſent. ſed eo pſo qd inuemunt᷑ ꝓhibite
a pᷣdictis legibo.mtelligit᷑ eſſe ↄceſſuʒ ꝓ cerns pſomis.que ꝑſone ſunt
j. e. l. S. fi. .l.ſe.et eſt ꝓ hoc.j.e.l.ex ea.De infſamibus aũt dicas eſſe
vex.niſi ſint infames ipſo iure.vel danan de publico iuchcio.vel ce ca
lũ.pu.iudi.q pꝛo ſe tm̃ admuttunt᷑. vt.S.ea.l.S. remouet.⁊.S. item
ſenatuſcon. ꝓ alijs nõ. niſi ꝓ pupillis vel adultis ſuis. vt. S. e.l. S. his
igit᷑ gſoms.vel illa exceptio. ſed eſt equiſſimũ ac. refertun tm ad lo/
cantes operas. Sed cum infamia etiam tpalis et ppetug eſſe poſſet.
nũquid etiam ꝑpetua notatus poterit ꝓ certis pſomis poſtulare? H.
ſic. nam om̃s qui in echcto.j. ti. j.otnent᷑ ppetuo ſunt infames. et tñ
pꝛo certis ꝑſonis poſtulant. vt. . ꝓxi.S.ſed arg. contra. j.e. l. ex ea.
nam ibi mnuit.ſi inſamia eſt ꝑpetua ꝓ nullo poſtulet. ſed ibi ſubau
di. niſi pꝛo certis ꝑſonis.vt ibi diccaaee. .
1 Pꝛohibent᷑ . eſt eo ipſo ꝙ ꝓhibent tacite vel expſſe.
k Hoc edicto. vlpᷣ. loqutur.
AQui edicio.poſito.j.ti.j/l.j.Sʒ qre dicit h,et alij oms.iqjſi aliqᷣd

addat pᷣdictis.qui ſunt.S.S.ꝓxi.nam ibi.et iſtis dicit. Reſpõ.
ſᷣm quoſdam nõ eſt iia. nec em̃ dixit eos remoueri qui edicto pᷣto⸗
ris ſunt infames.ſed eos qui edicto pᷣtoꝛs poſtulare ꝓhibentur.
Vel dic ꝙ ihi dicit exponi.etiã alij om̃s ac. ſcʒ non ſoluũ qui in pꝛi⸗

ma pte edicti poſiti.j.n.j.l.j.ↄtinent᷑.ſed etiã alij inferioꝛes ſu

oſti. Ziem in⸗
. t
ſtulent. Beinde adici p̃toꝛ qui tans no m ima
ex his omnibo qui ſupᷣſcripti ſunt iĩ ma mfamia. mũc
integrũ reſtitutus nõ erit. Euʒ qui em lou hy l;
ex his qͥ ſupꝛaſcpᷣti ſunt ſic accipKi ¶l. F. remouet. et
mus: ſi fuerit int eos qui tercio ediS. uem ſenams.
m Lertis per

cto ↄtinent᷑:et niſi ꝓ certis pꝑſonis ſoms. enũerat

poſtulare ꝓhibent᷑. Ceteꝝ ſi ex ſu- e. l. F. vinde.
eio. oificie in ſtit Sec cie: imo vi
perioꝛibo. difficile in integꝑ reſtitu geut gnaln min
tiõʒ impetrabit. Se qua aũt reſti mes hoſe hoſiu
tutiõe pᷣtoꝛ loquit᷑.v eg aue are. vi inſtii. de
tutiõe ptoꝛ loquit᷑. vtꝝ cæ ea que a areeeeke
pncipe dat᷑ ł a ſenatuſcõſulto. pom atra. So.ibim
po. ꝗrit:et putat cæ ea reſtitutione ꝓcuratoꝛe. H in
ſenſuʒ quã pnceps vł ſenatꝰ indul! geucato. ſin⸗
. L õ . ſtes: qre diuer⸗
ſit. An aũt et pᷣtoꝛ reſtituere poſ ſuʒ eſt in vno ᷓ
ſit querit᷑: ⁊ mibi videt᷑ talia ptoꝝ in altero. r.
— 9 miſi ſi cui er of aduocam bonoꝛ
ðcreta ñ eẽ fuanda: miſi ſi cui ex of eſt. vt. C. e ad⸗
ficio iuriſditiõis ſue ſbuenit᷑: vt iin nora aluer u.
etate obuat᷑.ſi qs minoꝛ æcept? n meren ſee
tale 0Orba. 069 ſpon. ꝛdeoq; eis
ſit: ceteriſq; ſpeciebb quas ſbᷣ titulo mꝑia dant puule
v in integn reſtitutiõe exequitur. du. wec le ad
Pꝛo qua ſnia eſt: qð ſi quis famo⸗ ſancims ß eſſep
ſo iudicio ↄodẽnatus:ꝑ in integꝝ re⸗ guraror onus?
ſtitutiõz fuerit abſolutꝰ. põpo. pu lon ek hatzeu⸗
tat hũc infamia eximi.(Seinde/ n5 oner⸗ rilen
adiecit ptoꝛ. alio ne po ſtulet p dictis. a re.l. re⸗
terꝙ; pꝛo ꝑente.pꝛono: patrona:li legatoꝝ. S.fi.et
beris parẽtibo qᷓ patroni vłpatro⸗ l ſequentt.

ner ve quib pſoms ſub titulo x in nn Sance. ñ

. 1 r eri apud me nõ
ius vocado plenius diximꝰ. IJItem poſtulet. niſi pꝛo
1 acliecit liberiſue ſuis fratre: ſꝛoꝛ „ a on z
, S PL . Aàaur vlöß6.
p Er ſupionbo. id eſt ex ſupioꝛi. ſczʒ ſecudo. nam ex pᷣmo nullus

eſt infamis. et ſic pomitur plurale ꝓ ſingularti. vt. S. eo. l. j. S. vt in

imtio. Et ſic noia h̊ ꝙ generalis clauſula in fine edicti poſira bi

qun ex his ac. non ↄpꝛehendit omma pcedenna.ſed ar. contra. j. ce
leg. j. talis ſerip.in fine. Mccurſuuiuius. H
q Difficile. ſi tñ ↄtingat in miegu reſti mi in ſcdo vel tercio capite

⁊c.ſunt verba iuriſcon.vlo5. ”
rV BSe qua. ſenatus.ſ.totus cetus.qui erat ex.c.vt ſumit᷑.C.xæ
peti.here.l.fi.in pᷣn.nõ tm̃ vnus.Et nõ hic ꝙ ſenatus parificatur
vncipi in dando reſtitutioz. vt B. Item in vetando aquam dvnci ex
flumme publico. vt. I. xe flu.l.quo minus. Item qꝛ a nullo appella
tur. vt.j.a qui.ap.nõ li.l.j.S.ſciendũ. Itẽ et in ↄponenda lege.vi
J. le. et ſe.con.l.non ambigtur.
AEn aut. creta. que ocedunt ꝓhibitis poſtulare. dando reſtitu⸗
tio nem. vel dic ſimpliciter. vt ibi deeiit.
4 Subuemlur. l.a pᷣtoꝛe.ałs ſubuen erit.ſ.pꝛetoꝛ.
u Exequuur. ſ.pᷣtot.vt de wolo et metu et ſinnlibi.nam tunc dat
reſtitunonem lit. ↄteſ. et cq cognua. nõ alłs. vt. j. de mino.l.j. S.
pe. et. l. in cauſe.S.cauſa em. ſed hanc reſtiuutionem infamie dare
non poteſt. vt hic dicit. Accurſius.
xäx Pꝛo qua ſnia.id eſt huic ſententie applicat᷑. et ſic ad ꝓximum.
vt. ð.de iuriſ.om.iuch.l.ſi idem cum eodem.in ſi. legis.vel dic x

qua.ſcʒ q a pꝛincipe vel ſenatu reſtituius poſſit poſtulare.et ſic no

ad ꝓximum. ſed ad ſuperius refertur.

2 2.

y Abſolutus.ſ.a pᷣncipe.alij dicunt a pᷣtoꝛe.et dicunt pompo.dœ

.

quo ſubiicit.j.ſtanm.male dixiſſe.

. .

Exum, immo videtur r̃manere, quia a pens reſtitntur. vl. E.

iſcneen⸗

olnin
eſmid

ci ſc
eſontn

Citatſeme

dAKadein

goncacini,
ngdensinis
nnsg ſunt w⸗
ſudaan
Porgere rn
naggats
N A
nne.
Mpon gar⸗
Oilhar d
Fit ltn
ſuumac
nigain
nunnnn ia
tperftir
ogaſmer
itßne
elgpun.
piim

(cria

üorxen adnee
) ſetur ſare
I Pemn aorlb
IDumsſlene
Molheegperon
IUntrbusſi
Gernmnm .
ſCannicrnen
)Mndag
linmänin
nn tdr

4

Pals
Gmtlurun
hentaruedela
ſftuſt,wafg⸗
Pntſriüthrn

Mmrzwlu
nkigligan
1irtin aittd
mArGN

uttntiring⸗

c ſin
,ſnanuf
undhiln
engtug
in

& generali aboł.l.fi.que eſt ↄtra. So.aliud eſt in reſtitntione que
omnino in ſtatũ pꝛiſſtinuʒ aliquẽ reduxit vt h.et alind ĩ indulgen
tia ꝑ quam ſola pena remittit᷑.et infanna remanet: vt ibi. ꝓ qua
ſolunone eſt. C. ſen.paſ.l.j.et. .de vſur̃.l.videamus.S.in faui
ana.Alij diſtinguũt an ocat ſunpłr reſtuuo te. vt ibi. an vicat re
ſtituo ie in Bunde⸗ ich Hes⸗ 11
um: vt HB. con ſ .
Ka quos eſi di Vxoꝛe: ſocero:ſocru:genero:nuru:
cta lex.C.ð ſen ¶vitrico:nouerca: puigno: puigna

ten. pal.l⸗.'. Cpupillo: pupilla: furioſo furioſa.

ag Beinde. ne
poſtulent. qᷣ rer g Znius.
co eden oꝛdine Atuo fatua:cum iſtis quoq;
Amenk, noqui perſonis curatoꝛ cetur
q pmoꝓp niło.q v Apia.
n bnt Vli eoꝝ a parente: aut maio
hoc porrigi ad partis tutoꝛum ſententia
uao gunſſe0 aut ab eo cuiꝰ ve ea re iuriſditio fu⸗
la ſunt alpſi ma it ea tutela. curatioue data erit.
cula. vi ad muli mitates nõ eas accipe æbe
mes q ſunt ter⸗ tem popo.nurus ⁊ generi ap⸗
denen Raͤmne pellatione: 1 ſoceri: ⁊ ſocrus:⁊ vl⸗
womagn ad oo terius vlterioꝛes quibo ꝓ ppoſitõ
vt ar. . e ꝓcu/ ſolet accedere contineri ait. JIn
ra.ſemme. Sed

curatoꝛibo vebuiſſe eum adicere vti
ceteꝛoꝛũq; quibo dari ſolent. id eſt
muto ſurdo ꝓdigo et adoleſcenti.

hoc non placet.
quia licet muli⸗
er et cecus non

ſint infames.nõ en.
tamẽ ꝓ alijs ad b Aubk.
nnauntun ſicnt Tem quibus ꝓpter infirmi
nec puer vł ſur Auß de d e n
u un un e tatẽ curatoꝛẽ ptor dari ſolʒ.
oꝛdine pmo: vt Vv0. Apia.

S. e. l. §. initiuʒ.
et. S. ꝓpi caſum.
.l. femine non vt aduocatrix. ſed vt ꝓcuratrix mulier adnuttitur.
b Pio paremie. ſcilicet filius.Accurſius floꝛentuus.
c Patrono. ſcilicet hibernuns. ä
d Siximus. ſcilicet filijs et parentiba in.l.illa quiq;.S. paren⸗
tes.d liberns et patronis in. l.adoptiumm. S. patronunm.
e Liberiſue ſins. ſcilicet per.
fAxoꝛe maritus. Ac. flo. le. c.
g Socero. ſcilicet gener.

2 . .

Vqui negocijs ſuis. aliquo

b Mouerca. ſclicet pauignus. qui loco eſt filij. vt inſti. de nup.

S.afftinuaus. Accurſius flo.
i Puugno. ſcilicet vitrieuus.
K Partaloſh tutoꝛ. Accurſius.
IFurioſo.ſurioſa.ſcilicet curatoꝛ cuinſuis eoꝛuum.,.
m f Atuo. id eſt mentecapto. Accurſius.
u Cum. id eſt quia.
o Perſoms.nõ ſolum tutoꝛ ꝓ pupillis vt pᷣdixit.
p c ETl eoꝛum. exponit pdicta.q.d. diximus tutoꝛi et curaton
GEVms als pꝛobibuo iñ pꝛo officio poſtulare permittu. hoc
ergo mtellige de eo cui eſt a pare hoc demandatum et ſic eſt tutoꝛ te
ſtamentarius. vel curatoꝛ aſſignatus teſtamento qui debʒ ↄfirma
ri.vt inſti.de cur̃.S.dant᷑.ibi.ſed curatoꝛ teſtamento ⁊c.vel cũ plu

res dediſſet ipi inter ſe vnum in adminiſtrando pꝛetulerunt. vt. j

admi.iutoꝛum.l.iij.vel index dedit tutoꝛem vel curatoꝛem.et
ſic eſt danuus. Sʒ quid in legitimo.hic nihil dicit.ſed dicas idem
quia eſt eadem rano: vt.j.ad.l. qquił.illud. et quia lex dat tales
tutoꝛes.vt.j.de legu.tu.l.legitimos. cin eſt dare permiſſum ſicut
iudici.vt hic dicit.vel dic ꝙ omnem tutelam ↄpᷣpendit. S.in.l.j.
in fi.ſed ſpecificai hic de eo tutoꝛe cin ↄmiſſa eſt adnnniſtrano a te⸗
ſtatoꝛe vel iudice vel a ſe ipſo.vt inſti.d ſauſ.tu.S.ij.

Lutela.id eſt tutele adminiſtratio. Accurſius.
Affintates. pꝛeſentes. nota pꝛeſentem ahfinttatem ſens
ve nup. S. affimtat?. Iem ſecus in ſeruo qui etiam in pᷣtentum w⸗
miuum nõ vebet interrogari. vt. . de queſt.l. ſeruos. et. I. ve qſti.

9.

.
. „ 2 33 2 S
mwa rr g. edn zenwee

*

l. vnius.S. pe. Item in meretrice. andam pᷣteritus ſiatus inſp icit.ſie
IL d ruu nup. l. palam. S. non ſolum.
Item pompomus. quibus.id eſt quoꝛum appellatims nommi⸗
bus deſignantibus affiniatem pꝛo pꝛepoſitõ ac. Et nota ꝙ ſcoõm io.

non vdebet hic eſſe pꝛo.nam idem dicit ſi ab.vel ad apponuur. Alij ba
,+ bent pꝛo.et ſuxpplẽt

idem eſſe in ſumili
bus verbis. Item
nota hic ꝙ nõ om⸗
nes plone que ſüt
hic enumeranrur
infra d pꝛocura.

ꝓpetuo moꝛbo ſupꝑeſſe nõ poſſunt.
i Bem.
Vto aũt omnes qui nõ ſpon
te. ſed neceſſario funguntur

officio. poſſe ſine offenſa edicti po-⸗ ſed be in pꝛincipio
ſtulare: etiam ſi hi ſint: qui nõ niſi ſed ibier he muell⸗
W ul guntur. arg. haru
ꝙ& ſe poſtulare poſſunt. Si quis legum.

aduocationem pᷣſtare fuerit ꝓhibi
tus:ſiquidem apud ſe. vt ſolent fa
cere tempoꝛe magiſtratus ſui:pu⸗
to eũ poſtea apud ſucceſſoꝛem eius

t In curatoꝛibs.
ſcilicet dandis.id ẽ
cum de curatoub-
dixit. Ac.
u Bebuiſſe. ĩmo

adeſſe poſſe. foꝛte norn mr
V 77 NrRos At» uia pꝛodigo de q̊
Vos pꝛohibet pᷣtoꝛ apud ſe ir inbien vt dem
poſtulare omnimodo phibet linemo dat. ſed ler
etiam ſi aduerſarius eos patiatur vt. C. æ epiſcopa⸗
oſtulare. r lie andiẽtia. l. v cre
P anonibus. Sʒ dic
H Apini. wvet r his iui ſbij
J zt n, Pi9 1 cit.quib a lege nõ
Aper atoꝛ titꝰ et anroninus dantur er des me
reſcripſerunt. eum cui aduo rit repbendit.
cationibus quinquẽnio interdictũ x um. ſaliq;
eſſet: poſt quinquennium pꝛo om- y An. ho modo
mbus poſtulari non pꝛohiberi. Eni pꝛoue. anl eotij
g roſ . ceteroꝛũq; ⁊c.
DBiuus quoq; adrianus reſcri- Solent. lcilicz
pſit ee exilio reuerſum. poſtulare curatoꝛes.

poſſe. nec adhibet᷑ diſtinctio qͥ crĩ
P ſſe. nec adhibet ſtinctio q crie a e T qni. ſß⸗
duch ꝓ eis qui ac.
b Mon poſſunt. ſubaudi eos ꝓ ſe. et pꝛo certis periomis poſtula
re non pꝛohibebo.ccurſus. HW
c pꝓp Sto. omnes. vt bꝛeuius dicam que. S. generaliter. dicta ſunt.
Funguntur. vt tutoꝛes et curatoꝛes.
eEcicti.ſcilicet ſecundi. vel tercij ſcm quoſdaʒ.et bene hic.vel die
tercij tm.vt diximus.ſupꝛa.l.j.S.penultimo.quod eſt verum quãdo
non ex officio.Accurſius.
ſDPoſtulare poſſunt. vt.S.e.l.j.S.his iguur.
g Si quis.apud ſe.ſcilicet pꝛohibuua eſt. et ſic videtur ei ꝑmiſſum
apud alium. vi.j.de iudi.l.cum pꝛetoꝛ.in pꝛincipio.⁊.C.d his qui

no. infa. et ſi ſeuerioꝛ. Si autem imperpetiuum. ſecus eſt. vt. C. e.l.

I. Si autem ſimpheuer pꝛeſumam ꝙ unperpetuum. vt. j. Vbo. obli.
et ideo.ałs eſt ibi.l.ſi ſtichum.S.ſtipulatio huius. Si auteʒ queras
poſſi imperpetuum pꝛohibere.dicam ꝙ ſi ſententando.et de couſa co
gnoſcendo. et conteſtando cauſam pꝛopter quã pꝛohibitus eſt ꝓhibe⸗
iur. et iunc imperpetuum. ſi autem extraoꝛdinem. quia foite nimis
impꝛobe poſtulabat.tunc non extenditur vltra ſuam admimiſtranonẽ
vt.j. penis.l.ſinali. Accurſius.

h q Vos pꝛohibet. pꝛetoꝛ viuus. vel moꝛtuns.
i SPatiatur. qnia cauſa vecoꝛis pꝛetoꝝs fit ꝓhibitio: vt. Sẽ.
eo.l.j.in pꝛinci.et ꝓpter impꝛo bitatem aduocatoꝛum ſit. vt hic.et.
⁊æ pemis.l.moꝛis.ideoq; non obſtat.S. de pac.l.pactum. et.C. de pac.
ſi quis in conſcribendo. que ſunt contrarie. Item nota quedam eſſe

qque conſenſu parnum etiam relaxari non poſſunt. vt hic. et in mili

te ꝓcuratoꝛe.vt.j.de ꝓcura.ſilus.S.vet erani.et in iuramemo calũ
nie remittendo. vt. C. de iurem.ca.l.ij. S. ſed quia veremur. idem in
quolibet pacto quod fiat contra publicam vtiliatem. vrt.j. e regu.
iu.l.neq;.pignus.S.puatoꝝ. Ecõtra q̃dam ꝑtium ↄſenſu relaxanf᷑.
vt. S. de ferijs.l.j.in.pn.ct q agit᷑ inter partes vt nõ appellarent.vt
EC. de tem. xet re.ap.l.fi.S.fi.que ſunt arg.contra.
K I Abperatoꝛ. de exilio. quinquennali.
IDiſtinctio.ad vtrunq; caſum reſert᷑. E&t nõ nõ diſtinguit᷑
ſic. et. S̊. ð offi.pꝛe.l.iij. Sed certe ĩmo videt᷑ diſtingui:vt ſi ex graut
xlicto łᷣ tali exquo inſamia durat poſt penã.etiã poſt tᷣus ꝓlibeat

ſi ex leni nõ.puta nõ famoſo. Sed infamia nõ durat poſt penam: vt er ſic te facto fint indicatũ. et facit ad hoc.xciij.di.ce. legimus.et.e.

I. ce re mi. l.qm cũ vno.S ad temipus.et.j. decu.l.generalit. circa

pncipium. 7. l. ad tempus. et. I. ad.l.coꝛ. de fal.l.falſi.S.oꝛdine. et.j.
ti. j.l.ictus.que ſunt contrarie. Soł.nõ diſtinguit᷑ in hac ↄſtituno⸗
ne. viſtingnendum tñ eſt ꝑ pᷣdicias leges. ſimile inſutu. de vulga. ſᷣ⸗
ſtiunone. S. ſed ſi
inſtuutio. el dic

nõ diſtingut qnmi .
Re dun tlencs cui.ſ.pena tꝑe eterminata contra
nam ex vi inichcn⸗ o 6Norm.: E &π
omd exgcantch en ſnĩe fidem vlterius poꝛrigarur.
mnne facte nõ ꝓhi⸗ 1 Dem ðDWRD
bent᷑ poſtulare. ce⸗ X ea cauſa pꝛobhibitus ꝓ alio

terũ ex vi infamie
que ↄſecutiuuʒz eſt

bong wuſbert bat irrogat.ideoq; ius poſtulancdh pꝛo
er ſic quo ad mia⸗ ommbus non aufert. in ea m
mia 4 dltingg⸗ uincia pꝛo alijs non recte poſtu⸗
dͤnamo. On aur at. in qua peeſes fut qui ſententiã
poſt tpus remiſia Dixit. In alia vero non pꝛohibe⸗
ſit intama vł non tur: licet eiuſdem nominis ſit.

dices. j.tii.j.l. qd
G.S. pena gramoz.- Pp Alub.
BSilennum. 5 Z qui ſiſci cauſas agũt. ſuaʒ

mo caſu. pveel filioꝛum: vł parentũ ſuo
b Exilum. ſenn prum: m:quoꝛum tu⸗
, an. Mur. rum: vel pupilloꝛum:quoꝛum tu
c Poꝛrigatur. ar telas gerunt cauſam etiam aduer
infamna vlrs non ſus ſiſcuʒ agere non pꝛohibentur.
vroal vone Becuriones quoq; contra patria;
l. j. lbꝛo vecimo. ſeam cãm agere ꝓhibentur. pꝛeter
„, „ 1 luperioꝛes perſonas. .
vboſus. vel ex ec⸗o Pꝛincipe noſtro reſcriptum
meee nfer eſt. nõ pꝛohiberi tutoꝛeʒ ad
añ ex cauſa nõ ſa eſſe pupillo in negocio in qͥ aduoca
molg dar: vt j tus ↄtra patrẽ eius fuiſſet. Sed
PWon uroger. et illud pꝑmiſſuʒ ab eo eſt. agere tu⸗
aliocn in nulla toꝛem pupilli cam aduerſus fiſcuʒ
nnelg voſtolaner. i1n qua auerſus patreʒ pupilli an
ſumm comner ſian aduocatus fiſci fuiſfſet. Qui aut
lepꝛa lepꝛoſum. ſic nfa . 1
emnua in ſen inter infames ſunt. ſequenti titulo
lenna excoõicatiois explanabitur.
vt in decre. ſi quis èè
a ꝓpꝛio. miſ ꝓ cer⸗

cis perſomis. vt. S. e. l. - S. ait pꝛetoꝛ.Ac.flo.le.vcoo. .
f Ideoq;. maxie. naʒ infamis poſtulat ꝓ certis pſonis: vt. S. e.l. j.
S. ait pᷣtoꝛ. vel dic ꝓ ommbo. q; nõ ꝓ ilis qui cæ alia terra ſunt.
g Sniam orpit. ar. ꝙ oſuetudo ciuitatis et᷑ in caſtris ſb ea ciuuate
po ſitis tʒ. ſoꝛte Fuat epus. lʒ maioꝛ ẽ ꝙ, ptãs qͥ ccretũ inducit.⁊ fac
8S. eo. puto. S. j. Accurſius.

—

b b qfiſci. agut. vt ꝓcuratoꝛ fiſei ⁊ aduocatꝰ generab.

IMõ ꝓhibent. et᷑ in ea cã in q̊ inuerunt fiſcũ:vi.j.l.ꝓxi.

et eſt ſpeale ꝓ hmoi ꝑſoms.et ſiłibo.vt etiã durate officio ho poſſint
nõ ſolu poſtea. Sʒ regularuer j. vt.C. de aduo.di.iu.l.ij.q̃ eſt ↄtra
et.C. de aduo.fi.l.j.⁊.ij.q ſunt ↄtra.quibo dꝛ ꝙ durãte ofrcio.gene⸗
ratł aduocatus fiſci ꝓ nullo ð eum aduocat. Item in c in qua fuit ꝓ
fiſco et finto offcio nõ erit ↄ eum. ſed h̊ eſt ſpeale vt dixi. Si aut in
vna cã tm̃ eſt ꝓ fiſco in alia j eum eſſe põt ꝓ quolibʒ. Itẽ fmito off⸗
cio generał aduocati in q̃tibet erit ↄtra fiſcũ. niſi in qꝗba fuit ꝓ fiſco.
k Securiones. pᷣter ſuperioꝛes.id eſt pᷣterꝙ; ad pꝛedictarum ꝑſona
rum canſas parentum filioꝛum et pupilloꝛnm.
1 a Pꝛncipe. pnnſſum eſt. id eſt ab eodem pancipe.
m Minſſet. ſed nõne hoc dictũ erat in pꝛncipio legis. H. 5.
in genere. nũc in ſpecie.ð qua dubuabat.vł dic ſupᷣ dixit adeſſe poſe
nuc cãz eius agere poſſe.qð plus eſt.Et nõ h̊ eſſe ſpealia qdam. nam
ałs quilibei ſ̃m ſuum pactũ ſuo clientulo pᷣſtet parrociniu: vr. C. de
poſtut.l. qſquis. S. ante oĩa. Ex his &̊ patet ꝙ licet tue cauſe ſecreta
mihi nudaueris. nihilommnus tñ ↄtra te aduocatioms munere fũgi
potero.et in eadem cq. alioquin iam niłi homini ↄſiliũ eſſet danduʒ.

ſilentiũ vel exiliũ ſit rrogatuʒ. ne

poſtulare que nfamiam nõ

dyacom. Quid ergo ſi fidẽ tibi dech. qꝙ

te eſſem aduocatus in cã

et fui. et ſnĩa lata fuit. an in cauſa appellatioms ↄtra te eſſe potero
Reſpon.ſic.nam ſufficit ſic cin ⁊c.vt.C. neg.geſ.l.tutoꝛi.Itẽ
et aduocatus qͥndam ſiſci in alia cã in qua nõ pᷣſtuu fiſco patroci

De his qui notant᷑ infamia.
— i Wia.
Rertoꝛis vba dicunt infamia
notant᷑ qui ab exercitu igno
mie cauſa ab imꝑatoꝛe: eoue cui

miſſus erit. Qui arnis ludicre pꝛo

3

erit. Qui lenocinium fecerit. Qui

Viudicio publico calumnie pᷣuari⸗
cationiſue cauſa quid feciſſe iudi⸗
catus erit. Qui furti vi bonoꝝ ra
ptoꝑ: imuria: um de wlo malo et
fraude ſuo nomine damnatus: pa
ctuſue erit. Qui ꝓ ſocio tutele mã

—

R

S iti ſuo nomine: non con

trario iudicio dãnatus erit. Qui
eaʒ que in poteſtate eius eſſet gene
ro moꝛtuo: cum eũ moꝛtuum eſſe
ſciret:intra id tempus quo lugere

virum moꝛis eſt: anteqꝙ viruʒ elu

geret in matrimoniũ collocauerit
eamue ſciens quis vxoꝛẽ duxerit.
noõ iuſſu eius in cuius ptãte eſt: et qͥ
eum quem in poteſtate habet eam
x qua ſupꝛa ↄphenſum eſt vxoꝛem
ducer paſſus fuerit. Quiue ſuo no

mine. niuſſu eiꝰ in cnius poteſta⸗
te eſſet: eiuſue noĩe quem quãue in

poteſtate haberet bina ſpõſalia bi⸗

naſue nuptias in eodẽ tempoꝛe cõo⸗

ð ea re ſtatuendi poteſtas fuerit di

nunciandiue cauſa in ſcenam ꝓdi⸗

niũ põt eſſe otra
fiſcum:vt.C.
aduoca.ſfiſ.l.ij.
at cauſa appella
tionis ñ eſt eadẽ
cũ pᷣma vt dici⸗
mus ĩ ſabatina
queſtione.et hoc
maxiĩe ſi mihi ñ
offeras dignum

ſalariũ in cã ap⸗

pellatõis. In cã
vo pᷣncipali que
nõ duʒ eſt fimita
in aliq parte ſin
otra te non ero.
alioqn crimine

pnaricatiõis in⸗

noluoꝛ. vt. j. ti.
j.l. athletas. §.

pyuaricatoꝛ. 2.)
ð pnari.l.tij. ꝓA.

qð ſi aduocato.

⁊7. C. de aduoc.
di. d. l. j. Exci
iẽ ĩ caſu pupil⸗
loꝝ.eoꝝ fauoꝛe.
vt hic dicit.
n SDe his qui

notant᷑ infamna
qꝛ a poſtulando

remouent᷑ infa⸗
mes. Et ideo de
eis dictt.

notant
ſcqʒ infamia que

eſt iurii.nã de ea

tm̃ hic tractat.ẽ
autẽ et alia q̃ dꝛ
facti. et contigit
płibo mõis.ł qꝛ
pat᷑ vel qꝛ iudex
increpauit filios
vł aliquẽ:vt.
e. l. intlocutio.⁊

l. vbu. cums et⸗

fectus ẽ duplex.

oᷣmus. vt a q̃rela nõ excludst᷑ frai exheredatus q ałs exciuderemr
ab hereditate.et a q̃rela.vt.C.de inof.te.l.ſrates. Itẽ repellit᷑ a

-2

dignitate: vt. C. de dig. l. neq;. libꝛo. xij. Et nõ ꝙ verba hunus. l.

exponunt᷑.j.e.n.l.ꝓxi.vſq; ad.S.ait pᷣtoꝛ.

p MNui artis ludicre.ludibꝛũ ſin facturus et ꝓnunciaturus. vt

—⸗

ſubijcit ↄmediã vel ſatyrã.ei hec ꝑs expomit᷑.j.l.ꝓxi.S.au ppᷣtoꝛ.et
l.qui añt.et.l.athletas.vſq; ad.S.ait ptoꝛ. Accurſius.
q OQu lenonicimũ. hoc exponit᷑.j.e.l. athletas.S. ait pᷣtoꝛ. vſq;

rIMQui iudicio publico.ſacias ꝙ ſint tres

Jad. S. calüniatoꝛ.

caſus. Pꝛimus qn iudicio publico iudicatꝰ vel ↄdẽnatus erit. Se
cũdus qñ c calũma ↄmiſſa iudicio publico vel puato.cum ex ea cã
eſcẽdit crimẽ pᷣnatũ cumus ẽ actio ciuił et inſamiꝗ irrogar: vt.j.
de pub.iud.l.infamẽ. Lercius eſt de puaricatoꝛe. Sʒ quidã notãt
tm̃ duos caſus. ſcʒ calũnie et pᷣuaricationis dãnatum. ſequentes
vlpᷣ.qui hec duo exponit.j. e.athletas.S.calũniatoꝛ. et.S.item pᷣ
naricatoꝛ. Item qð dicit e pᷣuaricatiõe damnatũ eſſe infamẽ.idem

tergiuerſatoꝛe:vt.C. vt int᷑ cer.tem.l.j.et.l.ij.

ſQui furti. ſ.actione.vt ptʒ qꝛ dicit vi bonoꝝ raptoꝝ. et ſic tnſi⸗
gens in ↄditione furtina non infamat᷑: vt et in fine.S.voi parificat

damnatum et pactum. Accurſius.

t aude. ꝓ eodem pomt wlum et fraudem. et qð dicit ſuo noĩe.
ideo eſt.quia ſecus ſi alieno.vt.j.e.l.ſurti.S.ſi quis alim̃.et expo
nuntur hec quatuoꝛ membꝛa ꝑ vlpia. j. e. athletas S. fi. et. l. ſe. et. l.

furti.vſq; ad.S.mandati.

u Qm ꝓ ſocio. ponit quatnoꝛ caſus ex otractu vel quaſi quilv

cec noto tune
Erd di
ſenirſuß⸗

“R ſtirigi

neo bhet
imn
ntonlun
4 lrmnaſen
ſe
Gunden in
lecheunn
1nmn⸗
Gelce⸗

ldigee
lhinpbi.
us oſecuro⸗
Eincuvaus
tim kinre
pnis tfarur
l ſoten
daoſd Nond
goprzant
iscn⸗ 6
oſNeliaw
ruſt aſont
dab wovin
reos q hi
ſguunt /etee
Galbuniͦſ⸗
Nrin th
giuen
g c
rim
Cllnlso

ulßanmt
Uattin

„N

ſetre

un.ann
Cr üngtann

Algnalat
Ankupeunen
NNEN
Wlut i

uutirgg

arligtn.
Amnulam
) Jneri
Dorum
nls) cleter
h Debun
gilvehlemt

ę nnb amnl i

ſhlemmnm. ,r
nſungghe
Ceetgirnſtn

Rarpe
ritin
Minem

lwi a
ſmuint
mikeaan
umts Nn
1nͦgMN

sd nn
ſlg e
—
t ſunt
ſl en ll
rna,nlinli
un nip
idinini

Ali⸗ 1k0
“
un nn

ußniſi

m lſ

x Dui eã. que

tunc notat᷑ infa-

et.l. ſequen.et..d ſepul.vi.l.

quis infamat᷑ damnatus.et caue quia nõ repetit pactus qð dixe
rat.S.pꝛoxi.in celictis.vt hic.et.j.eo.in actionibo. Item ꝙ ſubij⸗
cit de dãnato tutele hic.ſic eſt ſi ratione woli. ſecus ſi culpe etiaʒ la
te.vt inſti.de ſuſpec.tu.S.ſuſpectus. et idem in ceteris que h̊ ſunt
vt demuʒ ratione wli i pᷣdictis commiſſi dammatus mfamet. vr
J.eo.ſurti.S.fi.
Iteʒ qð ſubijcit
ↄtraria damna⸗
tum nõ infama⸗
ri. fallu in caſu
vt.q j. e. furui.S.
mandati. in ſi.

v Api.
NVog ait pᷣtoꝛ:qui ab exerci
u dimiſſus erit:dimiſſuʒ ac⸗

—

us militẽ caligatum
vel ſi quis alius vſq; ad centurio⸗

Et nõ ꝙꝙ hic. S.
bte ee u⸗ nem vel pfectum cohoꝛtis: vel ale
ri. S. mandati. vjł legionis vł tribunũ:ſiue cohoꝛ
vſq; ad.l.geneo tis ſiue legiõis dimiſſus ẽ. Hoc

amplius põponi. ait etiã eũ qui ex

n Prare t e n. ercitui pᷣeſt:licet ↄſularibo inſigni⸗
eſt in — bus vtat᷑:ignominie cã ab imꝑato

ꝑ ſniam de iure
ĩifamis efficitur
ab illo vſo qui
iudicio ⁊c.nunc

re miſſum.hac nõ laboꝛare. Ergo
et ſi dux cũ exercitui pᷣeſt dimiſſus
erit:motat᷑. Et ſi pnceps dimiſerit

oudeeete et adiecerit iamimie cã ſe mittere:
ad e ſinia n ⸗ vt plerũq; facit: nõ dubitabit᷑ ex H
ſamant᷑. et ſunt eclicto pᷣtoꝛis eũ infamia eſſe nota⸗
octo vł nouẽ in .

tum. Mon tñ ſi citra indignatiõeʒ
pncipis ſucceſſoꝛ ei datꝰ eſt. Ex
ercitũ aũt non vnam cohoꝛtẽ nec
vnã alam dicimus: ſ̊ nũeros mul
tos militũ. Mam exercitui pᷣeſſe di
cimus eũ qui legionẽ vel legiones
cũ ſuis auxilijs ab ĩpatoꝛe ↄmiſſas

ter eos qui hic
ſequunt᷑ et eos
qui ſunt.S.S.ab
exercitu.vſq; ad
S. qͥ iudicio. Etr
nota ꝙ quotles
.l. notat ſactum
6

»
—õ

mia iplo mre erx H
ipſo facto.quaſi ipſa lex notet talem. eo. ꝙ tale quid fecit.et hoc op
time elicitur. . ritu nup palam.S. que in adulterio. et.I. eo.l.
dund eo gcum gutem. Aem ſunt a alij caſus in amin quis no⸗
. poteſt in eo qui accepit ali
quid ob negocium alicui fadendu. vel no factendu. Item in crinmn
ne expilate bereduatis: vt. C. e. ſi te. dicut quidam dæ actiõe
qð metus cauſa.ſed certe de ea no g& infamet. nec etiam
ritus. nec obſtat ꝙ ꝓpter volnʒ quis in pꝛedictis ↄdemnatur. quia

— R —

y Igd tempus.ſ.annum. vt dices.j. e.l.genero.
3 Scliens. vt. j. e. liberoꝛuʒ. S. noratr.
a NMon iuſſu. tunc enim excuſatur. velle enim ꝛc̃.vt.j.de regu.
iuris.l.velle.accurſius.
b Habuneri. repete. inſamia notat᷑.vt in pꝛincipio poſuit.et nõ
ꝙ ea que hic dicit pꝛetoꝛ abinde qui eam ac. exponuntur.j.eo.il.
genero. cum.l.ſequenti. IJtem nota ꝙ omnes pꝛedicti poſſunt dici
capite mimm. vt. I. ve var̃. cog.l.cogmiionum.S.j.et inſti. de cap.
di. in pꝛincipio. ſcᷣm quoſdam. ſed certe in dicta.l.cognitionum
nõ dicit ꝙ capite minuant᷑ ꝓpter inſamam. ſed dicit mmui famaʒ
vel plecti circa ſtatum.et nota qð ſex caſus ſunt in hoc vltimo S.

c q lod ait pꝛetoꝛ.ealigatum.ſupple enam. et dic id eſt infimũ
et obſcurum. vt in aui. qui. mo.na.ef. le.S.quiſquius.
d UAſq;.aſcenſiue et ncluſme.vt ptʒ.j.ſtatim hoc amplius.ac̃.
e Ale. vbi ſunt triginta equues.dicti ſic qꝛ regunt pedites vice
alarum. Accurſius floꝛentnus.
fQUVel tribunũ. id eſt eum qui ex tribum ſuffragio eſt elecus:vt
pꝛeeſſet cohoꝛu vel legioni. pꝛefectus autem diciiur qui a pꝛincipe
quandoq; eligebatur ad regendum exercium. vi ſupꝛa de oꝛigi. in⸗
ris. l. ij. S. hiſdem.
g Cohoꝛns. nota ꝙ cohoꝛs habet decem alas. legio habet ſenen)
milia et centum pedues, et ſeptingentos. xxx.equites, ei ſic ſum

quinq;.equites ſociatos.cxxxvj.Secunda quingentenaria dicitur.⁊

cem cohoꝛtes. Pꝛima vocatur miliaria. et habet pedites mille

habet pedites quingentos et quinquagintaquinq;.equites.lvj.ſcõᷣm 9)

vegenium qui tractauit re miliiari. V
h PHoc amplius. inſignibo.quibus ↄſul diſcernebat᷑ ab aliſss.
i rerarm m qᷓ
” ſunt ſex legiones.
adminiſtrat. Sʒ hic etiã eum qui un exercius eſt
ab aliquo nũero militũ miſſus eſt: ¶collecno totius m

. . R litie. Ac.
quaſi ab exercitu miſſuʒ ſic accipie k & ſi pꝛinceps

mus. Ignommie cã miſſum: H adtecerit. idem et
ideo adiectuʒ eſt: qm̃ multa genera ſi non adiecerit. vt
ſunr miſſonu. Atem hoͤſta gue mare gemut.
emeritis ſtipẽdijs vł ãnis ab imꝑa num. que eſt otra
toꝛe indulget. Eſt cauſaria qᷓ ꝓpf Eihi ſeci equpol⸗
valitudines a laboꝛibo militie ſol⸗ I Mon tñ ſalicʒ
uir: Eſt iemĩioſa. Ignomĩoſa aũt notatur.
miſſio totiens eſt:qᷣtiens is qͥ mit⸗ Mis Tt anenarmne
tit adijcit noĩ atim ignominie cã ſe bus militibus qui
in legionib ſunt.

mittere:ſemper enim debet adice⸗
re cur miles mittat᷑.Sed et ſi eum
exauctoꝛauerit.id eſt inſignia mi⸗
litaria vetraxerit: int infames effi

n Seld hic. nota
hic mirabile. quia
odium ampliatur
nam hic nõ remit⸗

en i 34 es ent titur ab exercitu.
cit:licʒ nõ addidiſſet ignominie cã ns a mumnero mi
ſ ltuz m 1
ſe eũ exauctoꝛaſſe. Eſt etquartum niur. er amen eſt
genus miſſiomi. ſi quis euitandoꝝ infamis et ſic ẽ ar⸗
munerũ cauſa militiã ſubiſſet. hec gumentum contra
—„ 7. — . J. de li. et poſthu.
aut miſſio extimationem nõ ledit l. cum quidam. iẽ
vt eſt ſepiſſime reſcriptuʒ. Mi⸗ Argu. contra. C de
les qui lege iulia xe adulteris fuore⸗ m, iſt. m me.

rit dãnatus.ita infamis eſt:vt etiã
0 Iszminie. eme
ritis ſcilicet vigin
ti. an. vt. C. de excu.vetera.l.j.et.C.de re mili.l.ij.et.C.e his qui
non umple.ſtipu.m..l.finali.vel ſi ad cerium tempus fuit aſſumptus
tunc eo fmito.Accurſius.flo. .
p Eſt cauſaria. ꝓpter valitudinem. argu. ꝓ dando curatoꝛe debih
epiſcopo.ſic inſti.de cura.S.ſi. . S
q Cur mules. nota cauſam addendam quotiens fit aliquid. ſic.ẽ.
æ tranſac.l.cũ hi.S.in cã.⁊.C.æ teſti.l.j.⁊.j.de ſuſpec.tu.l.iiij.in
pn. 1. C. de iuc. ꝓperandũ.S. illo. ⁊. xxj.di.intantũ. argu.contra er
de ſen. et re iudi.ſicut.item contra.j.d re mili.l.milues.S.miſſionũ
in fine. So.nõ eſt neceſſe.vt dicat cum ignomimia mitio.ſed cauſam
quare muut debet dicere.vi quia ꝓdidiu.vel quia arma venclidit cõ⸗
ira pᷣcepium ducis belli.vt hic.vel hoc quo ad infamiam nõ quo ad ce
tera. vt ibi. Ded ae ſi neq; exaucioꝛauerit neq; cãm expᷣſſit? videt
intamis vt dicta.l.milues.S.miſſionũ.ſed tu diſtigue.qͥd militi obij⸗
ciat᷑.vlus an culpa? vt ei dicinus de tuioꝛe. vt.j. de ſuſpec. tuto.l.
he em̃.qð ſi nõ appareat. mũc in mitioꝛem ꝑtem pᷣſumã.vt nõ ſit infa
mis.qua ſi culpa obiecta nõ dolo: vt.j.de penis.l.ſi pᷣſes.
r Sec et ſi.emicit. imo videtur exauctoꝛatus nõ infamari: vt.j.
re mili.l.qui cuʒ.S. exauctoꝛatus. que eſt ↄtra. So.ibi ex cã que eſt
inſufſiciens ad infamiã fuu exauctoꝛatuſ.quia ꝓpter luẽ viiandam ſe
miline vederit.hic aũt ex ſuſticienti. Et nota ꝙ ſic enã epiſcopus cœ⸗
gradat clericum ſuum. ad quod eſt in autennco. vt cle. apud ꝓpꝛios
epiſ.S.fmali.col.ij. Item nota ꝙ tãtũ valet quid fieri facto.qntum
ſi verbis dicatur.vt.j.de ecił.edi.ſi tamen.S.ei qui.et.sõ.d legi.et
ſena. con. l. de quibus. in fi. —
ſExancioꝛaſſe.id eſt a militia remoniſſe. vt.J.de lib.cauſa.l.qui
e libertate. Accurſius. —R
t Eſt et.genus.qui remutit᷑ vt mnnera ſubeat.nõ vᷣt inſamis fiat
u Ledit.eniam ſi ob eam cãm fuerit exauctoꝛatus: vt.j.de remi.
l.qui cum vno.S. non omnes. et.S.ſe. .
x Ailes. infamms. ummo cum capite damnatur: vt. C. de adul. ꝙᷓ⸗
uis fit ſtatim ſeruus. vt.j.ve pems.l.qui vlnmo. Reſpon.illa pena
gladij nõ erat tꝑe harum legũ. Ael dic danatũ ex alio capite.l.iuł.qᷓ;
e adulterio.cuũ młta ſint capitula eius.vt.ĩ.d mnno.l.auxiliũ.vbi
gra in ſtupꝛo vbi publicatio bonoꝝ fit. niſi qñ in pueꝑ vł a tmoꝛe in
pupillã, et a Fuo i vnaʒ nmnſſo.vt inſti:x pub. iu. S. ij. 2. . ſi iutoꝛ.

ℳ₰

lyy ſe⸗

– MWdar
3 4

pu.l.j. et de muli.que ſermis pꝛijs.l. j. Ac. flo. le. vww.

„

a Sacramento. iurat enim mies ſcõm vegecius ꝙ moꝛtem non
euitabit cauſa reipublice. a quo ſacramento ſoluitur ꝓpter infamiã
