ti enn

„

ſoluerit.

4

à à Lit m id. puta rebabut rem. ſed plus ſua intereſt: qð nũᷣc

petit ab alio. a ſic nõ ad ꝓrimũ.ſed ad aliud ſuperius di/
ctũ refert᷑. accurſius floꝛentinꝰ legũ woctoꝛ.
b Nuo minꝰ. ſic et in acti. fur. ⁊ vi bo. rap.vt.j.vi bo.rap.l.j.
Et intellige hãc.l.q̊ ad rem vel ĩtereſſe.nõ quo ad penã:niii ⁊ ipᷣi

fuerit ↄotumaces
van an. em pena ad heredem non tranſeat:
bme abliuliſt; attamen quod turpiter vel ſcelere
voe vuo a ab v queſitũ eſt: vt eſt reſcriptũ: ad opẽ⸗
ſecutus. vel er dium heredis nõ vebet nunene.
actio.de dolo. v p ulus.
e Gnrin Igeamus ergo ſi heres ad
dunk Erontn, quẽ aliquid peruenerit: cõ⸗
r Pa uis ſumpfſerit id quod ad eum peruene
iireratuer vt h ti an eſinat teneri:an vo ſufficit
ſic ꝑceptiõe nõ ſſe: 1ſi L
ſe Roneaus emel perueniſſe ⁊ſi conſumpi⸗ eo
b alierũ liberak ceſſerit: vtrum aduerſus eredẽ
d a an eius ommmodo cõpetat hec actio
ceprione. quomiam hereditariaʒ ſuſcepit ob⸗
q Aoddi- ligationem.an non ſit danda:quo⸗
nm di Mam ad ſecundũ beredem mihil ꝑ⸗
cendum ent: v genit. Et melius ẽ omnĩodo com/⸗
oẽs ſint liberati n berede b 65. ſuf
ſt alrer or rem Petere in heredẽ heredis actiõʒ. ſu
vel quadruplu, ficit. n. ſemel pueniſſe ad ꝓrimum

voteru. at Beredé: 2 ppetua actoo eſſe ceperit

zuemre. ſno no Alioqn dicendũ erit mec ipᷣm qꝗ cõ⸗
mine.accur. . 1 Ir t
soherir er ſumpſit qð ad eũ puemit teneri.
ſermis. ne poſt li 2 1 Vlianus.
ben etirel J ipſa res que ad alium per
caput ſequeret. uenit interijt.nõ eſſe locuple
viinſt.d nora. tioꝛem dicemus:ſi vo in pecuniam
SSomnis auẽ. aliamue rem conuerſa ſit: nihil ali
Si vo. cõne ud querendum eſt quis exitus ſit.
niri. ime videẽ ſed omniodo locuples factus videt᷑
ꝙ pꝛoꝛſus actio
pnma ſit ꝑem/

pia: vt. S. ſi ex noxa. cau. aga. l. ijz. F. fi. que eſt contra. So. hic cõ⸗

uenit ex pꝛeſenti poſſeſſiõe act. qð me. cau. ſimpliciter. nõ noxa/
luer. qo eſſe poteſt: cuʒ hec actio ſit in rem ſcripta.ſic enim eſt in
achõe in rem: vt. j. de excep.rei iu.l.ſi rem meam. Sed mũq ſer⸗
uñ reddet: dic ꝙ ſic: per codi. ſi cauſa. vt.j.coõmo.l.in cõmodato.
.S. vln. a. J. ve condi. ſi. cau.l. ij vel ſerui extimat:o in cõdemna
tione comgutabit᷑: vt.j. noxa.l.qð ait.
g Pec actio.ſ.quod me.cau. .
h NQuoniã rei.ſimiis ratio. S. e. ſi cum excep.S. poſt annũ.iĩ ſi.
.S. que eſt ſufficẽs. i. pꝛobabilis. nõ tamẽ neceſſaria:vt he demuʒ
centur herechbnus:que habent rei perſecutonem. unmo omnes ex
maleſicio. excepta acuone imuriarus: ⁊ ſimilibo: vt inſti. æ ꝑ. 1e.
act. in. S. ſed herecibo: ⁊ dic vt. S.S. poſt annu.
1Peruenit. ſi vuemant᷑ vt heredes in ſimplũ ex delicto vefuncti.
ſecus ſi vt extraneus poſſeſſoꝛ rei per metũ ablate: qꝛ tũc in qua/
dru plũ:niſi reſtituãt rem.
Kk d heredẽ. vt pꝛeſtare eam teneatur.
IMõ debet: vt hic: a.S. de calum. in herede.j. R. ⁊. J. de vi a vi
arma. l.iij. in pᷣn. ⁊. .de reg. iur.ſicut.ac.
m v Igeamus. conſumpſerit. cõuertendo in ſuam vnlitatem
ſecus ſi res interiret ſᷣm quoſdaʒ:vt.j.ꝓxi.l.Sed tu dic
conſumpſeru: quoquo modo. ał's pꝛo nibilo poneret hec
lex. in fi. ſemel. Itẽ expꝛeſſum ẽ in iure.h̊ ⁊.j.de reg.iur.l.cu pꝛe/
toꝛ. 1. J. ti.j. uaq;. inferioꝛ autẽ.l.in alio caſu loquit. hec aut cuʒ
ſuperioꝛi in herede inferẽtis metũ.
n KRruenler wf. ſuff cit ſemel. licz veſinat. ſic. J. de adult᷑.ma⸗
riti. S. queſitum. ⁊. I.e.quãtum.a. j.de bo. poſ .ſe. ta. l. j. S. ſemel.
7 comrata. non pu. in pꝛincipio de fideicom. ubert. quidam in
teſtamẽto. ar. contra. de ver.ſig.l.nomen filiarum. S. fi. 7. J. de in
offt. teſt. l.nã a ſi. F. j. a. S. quod cumuſ. vni. I. ueʒ. S. ij. 1. · irem
verſo.ſi pꝛo pꝛe.S.verſum.accurſius floꝛentinus.

oCeperit. ſcilicet ſemel. Accur. floꝛeñ.legum octoꝛ.
p Alioquin.i.ſi dicas ꝙ non ſufficiat ſemel pueniſſe.

q Ipſum. qui metn intulit vel pumũ here

dezy.

r. Zeneri. qo non eſt dicendu: vt. C. e.l.j.Accur.
ſſ Irpſa. ad aliu.ſ. bone fudei poſſeſſoꝛem.

licet poſtea epereat. Maʒ impera⸗
toꝛ pius antoninꝰ claudio frõtino

æ pꝛecijs rerum hereditariaꝝ re⸗

ſcripſit:ob id ipᷣm peti hereditateʒ
ab eo poſſe: quia licet res que ĩ he⸗
reditate fuerant apud eũ non ſint.

m pcio eaꝝ q̊ᷓ locupletẽ eũ:vel ſepiꝰ

mutata ſpecie faciendo pinde obli⸗

gat: acſi coꝛpoꝛa ipᷣa ĩ eadem ſpecie

manſiſſent.
.— g Aus.
Vlod aũt in heredeʒ eatenus

pollicet᷑ actiõʒ ꝓcõſul: qᷓtenꝰ

ad eũ puenerit: ĩtelligedũ ẽ ad ppe
tuo dãdũ actõʒ ptinere. v Lpi.
Alantũ aurem ad beredem
puenerit: litis cõteſtate tem⸗
pus ſpectabitur: ſi modo certum
ſit aliqͥd ad eũ ꝑueniſſe. IJdeʒ eſt ⁊
ſi in ipiꝰ qͥ vim ĩtulit:ſic ĩ coꝛpꝰ pa
trimonij puenerit aliqᷣd: vt certuʒ
ſit ad heredẽ ꝑuẽtuꝑ:idẽ ſi ebitoꝛ
liberatus elt. p Alulus.
mulier patronũ ſuũ ĩigra

trono æderit: v? ꝓmiſerit. neĩ fun
tutẽ redigat᷑: ceſſat edictũ:qꝛ bunc

⸗

ia ſacta. ſcies ſe ingratã cu xx
ſuo ſtatu periclitabat᷑ aliquid pa-⸗

tBSicemus.hec
lex videt᷑ ſuperioꝛi
ꝓxume ↄria.1õ di⸗
cas hãc intelligi.
ĩ bo.fi.poſ.ad quẽ
res ꝑueni ꝑ metũ
extoꝛta:vt S.eo.ſi

5

cuʒ.S.in hac.⁊. FK.

aliqn. q̊ caſu ſi ĩte
rijt nõ tenetur:vt
hic. Di vẽdidit et
pᷣciũ ſemel hbabuit:
licʒ ꝑdat tenet᷑: vt
hic ſubijcit:cũ pᷣci
um loco rei ſucce⸗
dat:ſicẽ in peti.he⸗
re.vt ſubijcit.a..
e peti. hẽ. ſi ⁊ reʒ.
Sʒ de hoc caue.qꝛ
in peti. hẽ. ſi pᷣciuʒ
bõe ſi.poſ.perdat:
non tenet᷑. vt. J. de
pei. hẽ. ⁊ ſi. F. j⸗
7. l. iteʒ vidẽdu. j.
Rñ.ꝙ hic nõ eſt.
vñ hec ſiłiuudo nõ
eſt ꝑ oĩa bona quã
hec lex facu de pet⸗
hẽ.ad hãc acu: ſed
tm̃ ĩ eo quod dixi-
Quidã tñ dicũt ꝑ
oĩa bõa.naʒ 1 huc
dicũt non teneri qͥ
habuit pᷣciũ:niſi ⁊
tpe lit. ↄteſ.vł ſen
cẽtie locupletioꝛ fa
ti.hẽ.l.ſi a pꝛe.S.
fi.qð eſt menteʒ
hurꝰ lr̃e:nihil al
ampliꝰac. Iteʒ in⸗

2
tellige hãc.l.qñ ad

bo.fi.poſ.ꝑuenit res ex cauſa lucratiua.⁊ hic caſus foꝛe inſpicit᷑ S. e.
ſi cũ. S.in hac.Qñ aũt ex nõ lucratiua cauſa: etiã eius reiqꝗᷣ ſucceſſit
loco alteriꝰeuẽtũ ſpectabo.nã ſi ea parieru ſine wlo ⁊ culpa ſua: non
intelligi locuplenoꝛ ſactꝰ: cũ ei pciũ abſi: vi.j.ſi cer. pet.ſi eũ. ⁊ in⸗
ſti. de le. F. ſi res. Item pt intelligi hec lex c eo qͥ nullã cãz habeat &

violento. Accur.
u Hereditatem. i. pꝛecinʒ here.
x Quo locupletem. iſtud q̊ͥ abũdat.

Eum. ſ. ſemel.

y Abanſiſſent. ſic 1 in re vnata vron a marito: vt. j. wna. int
ter v. ⁊ vxo. ſi mulier ex pecunia. que eſt arg. coõma pᷣn. hul. l. ibi: ſi

vo in pecumam ⁊c.
z3z 4

Tod aũt.ꝓconſul.i.pꝛetoꝛ:vt S.e.qð diximus.S.fi.
7 Ad eum. ſ. heredem. Accur. floreñ.

a Perpetuo dandã.i. vt de hoc teneat᷑ heres ꝑpetuo.nõ in⸗

fra annuʒ tm: vt S. e.l. vi deamus.

locupletioꝛ? ſatis eſt:lʒ li.ↄteſ.tꝑe nõ ſit:vi.j

b ꝗq antũ.lit. cõteſ.ſubandi etiaʒ.nam ⁊ anteriꝰ tempꝰſpec tat᷑ ſi
qͥd ꝑuenit: vt S.eo.l.videamꝰ.Alij dicũt
ꝑpuenit ad vefunctũ: lʒ ad heredẽ ꝑuenit.

hic loquit᷑ qñ mil
ʒ qͥd ſi tꝑe ſnie eſt
e pe. hẽ. ſi a pꝛe. S. fi.

TUel dic ꝙ inſpici᷑ tempꝰluis circa extimatões reꝑꝝ qᷓ ſunt. ſi vo dſum
pte ſunt: tunc qñcũq; tenet᷑: vt dicta.l.videamꝰ. Vel dic ꝙ hie loquit
reſpectu eiꝰq interijt. ſecus ſi ↄſumpſit: vt in.l.videamꝰ. Ael verius

inſpicit᷑ tempꝰlii.ↄteſ.vt ſuꝑ tanio iuret᷑ ve calũnia.⁊

fiat ↄteſtatio li

tis inqntuʒ pueni.ſ.qñcũq; pꝛius.a ſic eſt planu.Accur.
cDPerueniſſe. ꝙ traditõeʒ habeat. idem etiam ſi nõ habe at tradin⸗

onem vt ſubijcit. ⁊. J. ti.j.uaq;.Accur.flo.
d Igem 2 ſi. liberatus eſt.ſz qd ſi talis erat
trãſit.quidã nõ:ſ̊ alij ſi.
e Y mulier. qꝛ hũc metu.nota nõ ſuccu

actio q̃ ad heredem nõ

rri ei qͥ ſe in neceſſitatẽ

poſuu: vt. J. ad ſilł.l. uij. §. ſbuenit᷑. dlxi S. q ſatiſda.co.ſi
fidemnſſoꝛ. S. płt.⁊ ſic nõ ob. S.e.l.nec timoꝛe:1 fi. ⁊.l.iſti.qꝛ e nuſte

ctus eſt: vt. J. ð pe 4

vvIT E 2
we rrrs , 1’6
V: „* .

„

* 1 W 4
O — ° ) ℳ *

4 a Pind

—

—

—

euentus. 1 pofl eſſio eiꝰ eſt:q̃druplũ vel ſim⸗
c Siws. prib L nabienege
ſa ſit. a quocũq;· plũ cũ fructibo oſequet᷑.extimat em
e Alls eſſe. igio qõ reſtitui opoꝛtet. id eſt qð abeſt.
r cam eorractum Abeſt auté nuda poſſeſſio cũ ſuis
bone cer tho un fructibus:quod ⁊ pompo. inquit.
re nullꝰ ẽ otract. Si vs metu ꝓmiſſa ſit:nõ puto
vt. C. de reſci. vYv. . . e T.
l. wio. i. naſci obligatione: quia eſt veriſſi⸗
eoaten Bl nam mu: nec talẽ ꝓmiſſionem wtis vliã/
ne ni eſt: vt inſti⸗ eſſe. Di metu coactus ſim ab em⸗
re acti. S. actionn ptione. locatione diſcedere: vidẽdũ
mſc ue no eger eſt: an nihil ſit actu: æ antiqua obli
traditionẽ ꝓſiue Gatio remaneat: an h ſimile ſit ac⸗
ri comrarno: ceptilatiom:quia nulla ex bone fi⸗
enoSgei obligatione poſſumus vti cum
7. l. ſi ꝑ vim. Ael En t P v Vri eyn
oic ꝙ otractꝰ va⸗ finita ſit dũ amittitur: 7 magis eſt
erregnn. D evVt ſimilis ſpecies acceptilationis
udi ſinplie wlo. ſit: 2 ideo pꝛetoꝛia naſcitur actio.
Eno hi⸗ v Si metu coactus adij heredita⸗
Talta ſunt in ſe kez: puto me heredẽ effici: qꝛ chins
daliarv yo. ſi liberũ eẽt noluiſſeʒ. tñ coactꝰ vo
tThecaria. tacita 11 5 6r rué ſume
ſtipulatiõe: vt. C. lm. S ed 2 ptoꝛ? reſtituẽdus ſum:
æ rei vxo. acti.i pt abſtinẽdi mihi ptas ttibuatur.
bn. Jal be drin Di coactus hereditatẽ repudiem.
mi: vr ar e duplici via pꝛetoꝛ mihi ſuccurrit:
murili ſtipu. l. ij.

gnoꝛe. extimat᷑i

laciebat patron⸗ reuocãdo.ſibi aũt velinqbat accipiẽdo:vi ibi dixi.

a Hõ metꝰ.ratũ. miſi cõſenſus nonꝰ interuemat: vt. C. e. l. ij. Itẽ
niſi pᷣſcriptõ.xxx.vel.xl.an.vſᷣm pla.ł.x.ſiue.xx.ſᷣm nos:vt.C.eę.l.

iij. Sʒ cte ĩ dict duobo caſiba ñ ex poꝛe ↄſẽſu.ſ̊ ex poſterioꝛe ratũ h?

b Eui poſſeſſõʒ.ſed quãti poſ.cũ aliud ſit rei pᷣam. aliud poſſeſ⸗
ſiõis: vt.j.vti poſ
ſi. ſi duo. in fine.

extimer. dic. xt. jgeltu erit i tpe ł mõ pᷣtoꝛ habe⸗
pig. ack. leſi pi eÿ bit ratu. Qm poſſeſſiõʒ nõ ſui fun⸗
dli tradidit:nõ quãati fundꝰ ẽ:ſ̊ quã

caſu nr̃o dubius

gut vtiles actiões quaſi heredi dan
Itẽ ſiqs ↄſentiat O dlß
coactꝰ in indicẽ ñ
ſuum: vt. j. de iudi. l.ij. in pn.
e Si metu. diſcedere.ſ.re integra.
fMceptilationi.quod videt᷑.ſ.vt ſit ſimile acceptilatiõi.
g Amittit.i. amiſſia eſt. ałs falſum dicerer.
h¶Pꝛetoꝛia actio. quod me. cau. vt reponat ſe in obligationẽ: vt. S
e.l. metũ.S.ex hoc. G T. S
1Si metu coactus. foꝛte acredit oꝛe heredit grio.
K Heredẽ effici. imo nõ ſit heres:vt.j.de acqui.here.l.qͥ ĩ aliena.

S. celſus.qᷓ eſt ↄotra.ſo.hic fit heres iure ciuili:quia vult. lʒ coactus
vt hic. ⁊ inſti.de here.qua a dif.S.ſi.nõ iure pᷣtono.ꝑ qð dat᷑ ſibi ab

ſtinẽdi facultas: vt hic ſubijcit: ⁊. J. de acqui.here.ſi me.vbi dicit᷑ ꝑ.
omma idem qð hic. Ael dic ibi dicebat ſe heredẽ cũ cogeret᷑: ⁊ tanqꝙ;

heres gerebat.nõ tamẽ volebat.ſic aliud agebat:⁊ aliud ſimulabat

poteſt velle a1 nolle: vt. C. de here. inſti. l. nij.
IAolui.⁊ ſic nota ꝙ coacta volũtas.volũtas eſt.vñ v. Sicq; vo⸗
lens factus qð nollẽ velle coactus.
m Si coactus.a ſubſtituto foꝛte. accur.

. .

1 hoc dicit᷑ ibi fallẽs.hic aũt voluit.licet coactus.⁊ ſic coactꝰ faciẽs

n Atilem actionẽ. ſcʒ peti. here. vtilẽ que pᷣus directo cõpetebat

carcere

n actiõe ĩ rem:vt.S.e.metu.S.volẽti.
El carcerẽ.qᷣcqᷣd. verũ eſt a trudẽte vel eiꝰ ꝑticipe.nõ ab
alio: vt. S. e. metũ.S. ſed licet. Et nõ hic ꝙ cõfeſſio facta in
nõ valet: vt ar.j. de queſt.l.j.S.diuꝰ.a.S.q̃ſtionẽ: niſi ꝑſe⸗
ueret. poteſt mñ facere teſtamẽtũ: vt.j.d teſta.l.qui a larronib.
p n Dn eſt veriſike. clarã digmitatẽ: nec pꝛoſus nocet ſua vel ad
uerſarij digmitas:vt.C.e.ad inuidiã. gp. l. j.
q Preditũ. coꝛã q̊ͥ nõ opoꝛtʒ tinere: vt.C. d his qͥ ꝑ me.iu.non
V Pꝛeſumptioi, nõ ſtari pᷣſumptiõi wonec cõtra ꝓbet᷑:vt hic.⁊.j.
l.ho.exhi.l.iij.S.ſi en.⁊.j.d phen.emp.ſi debitoꝛ.S.j.⁊.C.qui
2 aduer. q̊s.l.j.⁊.J.d iure w.nuptura.Sed tñ hec pᷣiumptio non

trãſſert ſemꝑ ꝓbatiões de vno ad aliũ: ſed durius onerat actoꝛ
ꝓbatiõe.cũ ałs aꝑtioꝛes ꝙᷓ in cinilib:vi.C.e.metũ.ᷣhic aptiſſi
mas debet oſtẽdere ĩ ſuꝑlanuo. ideoq; neq; ſacramẽtũ deferrẽ pt
talẽ pᷣſumptionẽ alijs ꝓbatiõiba veficiẽtibus: vt ar.j. de mino. l.

iij..S.j.in fi.Et vit plene ſcias.dic pᷣſumptio.alia iuris:⁊ iure.

Allia homis. alla
do: aut actionẽ qð metus cauſa p⸗ cn De miaie
ſtando:vt quã viaʒ ego elegero: hec bes de mulure
bi patat. p Aulus. Squs vmmenb,
Vi in carcerem queʒ detru⸗ no ad mrne⸗
ſit: vt aliquid ei extoꝛqueret “ in rii: vr
quicqd ob hanc cauſam factum m on. Zas
eſt: nullius momenti eſt. ſfſtipulatiöe ab ar
y Apianus. vogato:vt. 5. e
De eſt veriſimile coõpulſum 2 crie
in vꝛbe inique indebitũ ſol mace.l.ſlß hoͤe
No ,e. appellat als pꝛe⸗
ſſer eñ qui clara dignitatẽ ſe h⸗ umptiond eg,
ere pᷣtendebat: cuʒ potuerit is ius ſicut ⁊ vicpſu
publicũ inuocare: adire aliquem tc di ſigo dat
poteſtate pᷣditũ:qui vtiq; vim eum cox. di. liiic.
pati ꝓhibuiſſet: h hy moi pſlumptti⸗ freinuae hee
lentie opponere. Si iuſto metu p cerio laco. o
territus cogmtionẽ ad quã vt vin⸗ ptm tam imie⸗
ctus iret potens aduerſariꝰ mina⸗ ges qᷓ bm cañ. x
batur. id qð habere licebat cõpul auln e hee ler
ſus vendidit:rei ſue equitati ꝑ pꝛe⸗ recipi pbatio
ſidẽ ꝓuincie reſtitnt. Si fene⸗ drrari namer
rator incuiliter cuſtodiendo atble ſam babun on
tã:⁊ a certaminibo ꝓhibe ndo.caue cano. poteſt ſe
re cõpulerit vltra quatitatẽ pecu⸗=⸗ punſer. na qu⸗
mie vebite: his ꝓbatis: cõpetẽs iu⸗ ocq; tranſſert
dex reʒ ſue eqͥtati reſtitui ecernet onus pbatiõis
—ÜR.Hõs „ quãdoq; no: ſed
Siquis quod aduerſario nõ de durius aſtrigit
bebat: œlegate eo ꝑ vim apparitöe ad pꝛobandum.
MG äb„Urtt patet ex pꝛe⸗
dictis. Mature

pᷣſumptio dici?: vt cuʒ experedo filiũ meũ pᷣſumitur contra me:ꝙ
iniuſte eum exheredauerim: a hoc ꝓpter naturaʒ: 4 ideo heredes
ebent pꝛobare iuſtam cauſam exheredatioõis: vt.C. v inoffi. teſ.

l. oĩimodo. a. C. æ li. p. vel exher. aut᷑.nõ licet. Pꝛeſumptio facti.

alia pᷣcedẽt alia ſubſequẽt. pᷣcedẽtis:vt ſi ſeł calumatꝰ : vt. j. de
accu. ſi cui.S. ſdem. ſubſequentis:vt cum aliqͥ accuſati fuermt de

dQadulterio quod depellebãt obtentu ꝓximitatis ſi poſt cõuemat in

nuptias pᷣſumitur etiã pꝛius adulteraſſe: vt. C. de adult.ſt i q.idem
fere babes in autẽtica:vt nul.i.S.ſiqs vo colla.ix.
8 SDi iſſto. cogmitionẽ. 1. ob cognitioʒ. Uinct.i.ligatus.
t Potens. nõ rõne digiitanis. tũc.n.p conſtitutiões punit᷑: vt
C. e.ſi ꝑ impᷣſſionẽ.hic aũt officio iudi.vel actõne in faciũ ad ſim⸗
plũ tm.⁊ idẽ in caſibo duobo quiſequutur.
u Si feneratoꝛ. qͥ mutuauerat pecuma athlete.

.

x Acertammibo. dicens. nõ recedes a me: mii pus des mhi &⸗

bimũ vt vltra.accurſius floꝛen.
y Becernet.per ofnicium ſuum.

2 Si qms. veleganre. id eſt vel qꝛ velegatꝰ eſt ipe: vel quia xebi⸗
to ꝛem ſuu velegauit coactus. L

b Eo. id eſt aduerſario. vel eo.i.coacto. acur.
c Apparitiõe.qua abutebat᷑ in duobo:qꝛ ſine iuſſu iudi:et quia
circa indebitum.ſed in inferioꝛi in nullo abute barur. licet iudex

male pꝛeceperat.

d Jubeat. per ſuũ officiũ. accur. floꝛen.

e Sunplici. dic. qꝛ iudex pꝛecepit nuncio vt hoc faceret. vnde ex

tota non reuocantur: vt dicit. licet non ſic debiut index facere: vt
quia cauſa magna erat. ałs ſecus:vt hic.⁊.j.de indi.l.p. Vel die

ꝙ non pꝛecepit: ⁊ ſic actoꝛ abutitur apparitoꝛe.vnde licet ꝑ hoe edi

cium vel officiũ non puniat᷑.tamẽ ꝑ edictũ diui mar. amittit ius
credin ⁊ ſine cauſa conch.tenet᷑:vt.S.l.extat.Accur.

khieanti
ſicͤke gin

C.
1 Vobe. N
GActſian
WusGnidn
utrloen
hohahecacti:
luabieſp.
NpopaNorp.
vnco l
peium.
9 Dnzn d
Gnnrctuen

irorſc

clyrlneer aun
ſfeh tonenn ,“
Ur vonend⸗

elint ſer

eonoſt'.
3ggllel ulf

Mr. dDſ

Aatb.
fetnofr ſu⸗
unnn
nenſte
ſgige
nanſifint

le

n

diſi
nlern erd
indirni
if
„ (
. N
An
nngneg,
in ſwum 8

1

Wählim

tiinen
5 mmcum a
ißtong ie
ösen
domeng a
min
frmn s
4. . , 16
tri en N
maue 1
mImod
maptde en
N
ntdo iiniied id
nettisfl
ate nin in
in itcii

em man it
=
uſi⸗ vcet
ng

on irini⸗
Recsa1e iſß⸗

n. .
inri,

iCMlnd d

u nul⸗

f SDe dlo malo.ſiquid ꝑ metuʒ ſiat:qualuer alicui ſubueniatur
audnſti. Qualiter autem ſubueniat᷑ ſi ꝑ wolũ quis in captioneʒ in

cidit:auch.Et nota ꝙ non dicit d acti.wli: de wlo malo.qꝛ per
acti.in factũ punitur wlus:de quo dicit᷑.j.e.non debet:in fi.⁊.l.

naq;. ꝑ acti. ex eo cõtractu: vt.j.e.⁊ eleganter:circa pꝛin.

55,

P

deNNde

h Oc edi
a ffſidis intueniente ſine notõe iudi⸗
.j. Accur. cis coactꝰ eſt dare:iudex ĩciuiliter

h Et. ponitur
ꝓ id eſt.

1 Subnenir.
ↄtra quos eſt oc

currenduũ: vt.j.
ð inſti. ß ⁊ ſi pu
pillus. S. ſed 2 ſi
ↄtinua. 7 dixi 3.
ꝓpcu.ĩ cauſe.
Kk Me. i. vt nõ.
ILucroſa.vt
hic. et.j.de reg.

mu. non fraudan

tur. Accur.
m Damnoſa.⸗
vt hic. ⁊ inſti. de
fideicõ.hẽ.S. ſed
qura.
n Verba. volo
Sed qd ſiĩ vna

re dolus cõmitta

tur ? Rñ.locuʒ
habet hec actio:
licei hic vlpi.nõ
exponat:vt arg.
S. ce nego. geſt. l
negocium.
O Sicentur. et
erunt facta ſᷣm
aʒo.ĩmo ⁊ ſi non
erunt:licet cum
effeciu tunc non
vtur.nam enẽ/
tus iudicioꝝ eſt
incertus:vt.j.
de pecul.l.quod
ebetur.

p Alia actio.

vᷣt ex furto fur⸗
ti: ⁊ ex miuria ĩ/
iuriaꝑ:⁊ ſic ð ce

teris. Acc.

q Et inſta cau
ſa.hoc dẽ ꝓpi ea

extoꝛta reſtitui ab eo qͥ rei dãnuʒ
pᷣſtiterit nubeat. O ſi ebitoꝛ ſatiſ
fecit ſimplici iuſſiõe:⁊ nõ cogmitõe
habita: qᷓuis nõ e oꝛdinẽ exactio
neʒ fieri:h ciuilit᷑ opoꝛtuit: q̃ tñ ſo
lutõi debitaꝝ ab eo q̃ntitatũ ꝓfece

rũt: reuocari inciuile eſt.

SDe dolo malo. N.
u Apianꝰ?.
Oc edicto pᷣtoꝛ aduerſus
varios ⁊ voloſos qui alijs
obfuerũt calliditate q̃daʒ
ſubuenit:ne vł üllis malicia ſua ſit
lucroſa:vł iſtis ſimplicitas dãno⸗
ſa. Verba at᷑ edicti talia ſunt:q̃
wlo malo facta eẽ dicent᷑:ſi de his
rebo alia actio nõ erit.⁊ ſi iuſta cau
ſa eẽ videbit᷑: iudiciũ dabo. So
lũ malũ ᷣuiꝰquidẽ ita diffinit.ma
chinatiõeʒ q̃ndã alteriꝰ cœcipiendi
cauſa: cũ aliud ſimulatur:⁊ aliud
agit. Labeo at᷑ ait:poſſe ſine ſimu
latõe id agi:vt qͥs circũueniat᷑:poſ
ſe ⁊ ſine vlo malo aliud agi:⁊ ali⸗
ud ſimulari.ſicuti faciũt qͥ ꝑ hmõi

diſſimulatiõeʒ ebuiũt ⁊ tuent᷑: vl

ſua vel aliẽa. Itaq; ſic ipe diffmit:

volũ malũ eſſe.oẽʒ calliditatẽ falla

ciã machinatõeʒ: ad circũuenien⸗

dũ:fallendũ: vecipiẽdũ alteꝑ adhi

que dicunt᷑.j.e.ſi oleuʒ.S.ſi.cum.l.ſeq̃n.Accur.
r Judicium. i. aci. de wlo: ał's iudici ꝓ diſcretõe pomt?᷑:⁊ alijs
modis: vt no.inſti.qmi.nõ eſt ꝑ.fa.teſ.S.ij.
ſ Solũ.⁊ ſine ſimulatõe.vt ĩ furro rapia.⁊ ſic nõ ẽ gnãł hec dif⸗
BDeuiũt.als pᷣnqt.⁊ ałs debuũt.⁊ ẽ exemplũ:vt ſi ainitio.
latrones płes cepint:cũ vni eoꝝ in rebs vellẽt facere graʒ:qͥrũt.nũ
q̃d ſunt iſte res tue.⁊ ipᷣe rñdet ironice.nõne vos bñ ĩcins. Iteʒ po
teſt poni exemplũ de bono wolo capto a ianuenſibo:qͥ finxi ſe ↄtra⸗
ciuʒ.i.debilitatũ. Iteʒ ſi qͥs finxii ſe ſacerdotẽ. Itẽ de eo qð faciũt

mer catoꝛes:q trãſferũt in alm dniũ merciũ vt nõ depꝛedent᷑. Jtem

xe ſalomõe q fingebat ſe velle occidere pueꝑ.vñ ipᷣe ait.qui dſimu
lat iniuriam callidiſſimus eſt.
u¶ Itaq;.qꝛ ſupioꝛ nõ eſt gnãł:nec cõuerti᷑ cũ ſuo difſinito: itaq;
⁊c̃.⁊ ſic repꝛobat᷑ qð ẽ S.de pac.iur̃gen .S. wlo.vł pt᷑ dici vrq; difſi

2*£

nitio va:ſm qð labeo largiꝰpun ſtrictiõnomẽ wli accepit.
x Dmne;z calliditatẽ.q̃ fu tacẽdo.a ſic in aĩio ᷣm py. vt. J. de act.
emp. l. j.S. pł?t. Accur.
y Fallaciq.q fit ĩ mẽnẽdo:a ſic vbo:vt.j.d furi.ſalſus.S.ſi qͥs.
a Aachinatõeʒ.ꝗᷓ fit arte vboꝝ: vt.j.de ac.emp.iuł.S.idem.
b Ad aircũuemendũu. redde ſingula ſingulis. Accur.

„

ce. Adhibitã. ius 1 3 bonos moꝛes: ꝓpter id qð eſt. j. ꝓx. S. ⁊ fſa
cit..de noua.li:in fi. AP l vx. 5

d Mõ fuit. enã wlũ bonũ.⁊ ſic nota bonũ ⁊ malũ wlũ:ſicut bo

num a malũ venenũ: vt.j.de zhen. emp.qð ſepe.S.veneni.⁊.j.de
R& ver.ſig.qui venenuʒ.Accur.

e Pꝛo ſolertia. id eſt aſtutia.

fHoſtẽ.vt ſi ꝑ fallaciã ab hoſtib euadã vel a latrũculis:vt..de
cap.l.nihil:⁊.l.hoſtes.Tlel dic latrones:vt qꝛ ſtabã quietꝰ: vt eum
caperẽ.Et e hoſte dic:niſi fiat ↄtra pactũ factũ a duce belli:vt.S.ð
pac.l.ↄuẽnonũ. Itẽ ⁊ ideo dicit maxie:qꝛ ⁊ ↄtra eos qͥ nõ ſunt ho⸗

bitã. Labeõis diffinitio vera eſt.
¶ Mõ fuit at᷑ ↄtentꝰpᷣtoꝛ wolũ dice

4 re:hᷣ adiecit malũ:qm veteres etiã

bonũ wlũ dicebãt. ⁊ g ſolertia hoc
nomẽ accipiebãt: maxime ſi aduer
ſus hoſtẽ latronẽue qs machinet.
Ait pᷣtoꝛ ſi de his rebo alia actõ
nõ erit:merito pᷣtoꝛ ita vemuʒ hãc
actõeʒ pollicet᷑:ſi alia actio nõ ſit:

qm̃ famoſa actio nõ temere vebuit

a pᷣtoꝛe cermi:ſi ſit ciuilis vł ho
noꝛaria q̃ quis poſſit exꝑiri. Vſq;

dqadeo: vt pediꝰ li.viij.ſcribit.etiã ſi

intdictuʒ ſit qͥ q poſſit exꝑiri:vel
exceptiõe q̃ ſe tueri poſſit:ceſſare H
edictũ. Idẽ põpo.li.xxviij.ita ſcri
bit. Et ſi ſtipulatõe tutꝰ ſit qᷣs:euʒ
actõeʒ de wolo hꝛe nõ poſſe:vt puta
ſi e wolo ſtipulatꝰſit. IJdẽ pompo.
ait. ⁊ ſi actõeʒ ĩ nos dari nõ oporte
at:veluti ſi ſtipulatio tãturpis ð ſn

lo malo facta ſit:vt nemo daturꝰ

ſit ex ea actiõeʒ:nõ ebere laboꝛa⸗
re habeã ð wlo malo actõeʒ:cũ ne
mo ſit aduerſus me daturꝰ actõeʒ.
Idẽ põpo.refert labeonẽ exiſti
mare:etiaʒ ſi qͥs in integꝝ reſtitui
poſſit:nõ vebere ei hãc actõem cõ⸗
petere. Et ſi alia actio tempoꝛe
finita ſit:hanc cõpetere nõ vebere:

ſibi imputaturo eo qui agere ſu⸗

ſederit:niſi in hoc quoq; wlus ma
lus admiſſus ſit vt tempus exiret.

ſtes vel latrones.
lʒ dolũ cõmirtere
vt fraudẽ repellã
Vt. . de le. ij. cum
pater. S. titio. et
S. de nego. geſt. l.
at q natura.S. cũ
me. 7. j. ſiqͥs om.
cau.te.l.qͥ aũt.S.
ſi patronꝰ. 7. l. j.
S. j. accur.
g Ait pꝛetoꝛ. ſi
alia actio. ſpãlis
⁊ oꝛdinaria: ⁊ ſic
oĩs ceſſat oꝓpoſitõ
h Becerni: vt S
e ĩ inte. reſti.diuꝰ
in fi. et. C. e. l. q
wlo. accur.
ne cũ ack. mãdati
cõcurrit:vt.C.e.
l.j.⁊.J.mã.ſi mã
dato. S. paulꝰ. Re
ſpõ.in dicta. l. C.
e. agitur de wlo. 1.
madati noie wli.
Itẽ noõne vbicũq;
it ereſſe peto ꝑ act᷑.
ð wlo.quod ꝑ ſen
tentiã fit certum
pt᷑ agi ⁊ cõdi.certi
vt.j. ſi cer. pe.l.
certi. Sed dic ꝗq;

illa ẽ generalis: qᷓ

ſpeciẽ nõ excludit
k el bonoꝛa⸗
ria.vt i iur̃.vł vꝛ

manifkeſti. qᷓ eſt p⸗
toꝛia. vt mſti. e
noxa. §. ſunt ant.

7 d perpe. acti. F.
eas. Sed nõne cũ
acti. qð me. cau.

oↄcurrit. a certe ſic

e. ti. j 1 cũ.ex
eũ qᷣ. q̃ eſt otra.
Sed illa eroꝛdhia⸗

ria:cũ oꝛdiaria em̃ hec ñ dat᷑.itẽ eſt ex eodẽ fonte eqtat:vt ibi dixi.

I Si interdictũ.ſ.vñ vi vel ſiłe: q̃ actiõs dici pñt: vt.j.de ac.et

ob.l.actiõis vbo.⁊ hodie actio in factũ loco cuiuſſibet interdicti dat

vt. inſti.de interch. S.fi.

m Exceptiõe.etiã woli.vt dicũt:vt.j.e.l.fi. AVł dic ꝙ wli exceptõ
nõ excludit actiõʒ vli.cũ ex eadẽ cã vtraq; dat᷑:vt.j.x w.excep.l.ij
in pn. ſiẽ ĩ act.qð me.cau.⁊ exce ptiõe metꝰ dꝛ: vt.S.ti.j.l.metũ.S.
h qõ pᷣtoꝛ. Mec ob.lex.ſi.qꝛ ibi ẽ fſoꝛtaſſe. Itẽ nec ibi dicit acnõʒ nõ
dari. lʒ exceptio ſuſſiciat.ↄcurrit ̊ cũ ila actiõe de wlo excepno:ſiẽ
⁊ qñ dolo me ĩduxiſti ad ꝓmitiẽdu.nã exceptio ⁊ actio de wolo:vt li

poſtea feci tibi pactũ de nõ perẽdo.

berer mihi ↄpetit:niſi alia ↄpetat:vt ſi wlo te iduxi ad ꝓmittẽduʒ

n Et ſi ſtipulatõe.als lex.⁊ ałs.S.idem pompontꝰ. .
o Atputa ſi de wlo.ſ.nõ cõmittẽdo:vt.j.de arbi.l.ita demũ.Sʒ
nõne ſi ſtipuloꝛ iu.ſol.ſtipuloꝛ de wloꝛ vt.j.iuch.ſol.l.iudicatũ ſol⸗
miß t ibi ago ð wlo. ſ. wlo ↄmiſſo: vt. j. e. l.pe.q̃ eſt j.So.ibi tꝑe
ſtipulatiõis ſuit wꝰ ↄnuſſus ĩ offerẽdo ſe vt aliꝰ vſucaꝑet. h̊ aũt *
futuro cauebat᷑. Uel dic ꝙ G̊ gñałr de oĩ wolo.ibi ñ ſic: ß le eo tm̃ qͥ
p Icdẽ põp.turpis.vt.j.æ v. ob. l.gñalr ⸗ i vefendẽdo ↄmitnt᷑.
⁊.l.veluti. Idẽ dicũt:⁊ ſi ſit turpi facta:qꝛ tũc nõ dat᷑ actio de volo

ßſ³g exceptiõe voli repellit᷑: vt. C. e ĩuti.ſti.l.dolo.Lu dic ꝙ wli actõ
cũ exceptiõe coli dat᷑: vt dixi.S.l.ꝓxi.in ſi.

q Idẽ pompon.poſſit.vt.S.ti.ij.diuus.S.nec int has.ac.·
r Et ſi alia actio. quã habebat vel acquiſierat tꝑe wli commiſſi.

foꝛte etiã occaſiõe huiꝰ cõtractus.ꝙ quo datur actio epoꝛals : vr

*

ſi wolo me induxiſti ad emendum ſeruum vicioſum. pꝛecium dedi.nõ

ago de wlo:quia habeo vel habui actionẽ redibitoꝛnam:niſi in ea a/
mittẽda ſim wlum paſſus.tũc mihi non imputo: ⁊ tunc hec dictio
nin refertur ad pꝛoximum dictum: de wolo vero nõ ago: qꝛ reſtitui
poſſum: vt. I. qui. ex cau. ma.l. ait pᷣtoꝛ. S. fi ⁊.l.ſe.ſᷣm io.ſi tñ fue⸗
rim diligens in eo

F desſliiac agen⸗ Si quis cum actionem ciuilem
non dar reſtiunio haberet vel honoꝛariã: in ſtipula⸗
vr. . aaen⸗ tum vduct: acceptilatiõe vel alio
e wlo agit ta ꝓ mMoco ſuſtulent: æ wolo experiri nõ
loreene de ai poterit: quoniã habuit aliam acti-
plu. ar. l. at eius. onem:niſi in amittenda actione qᷣ
que eſt otra. lum malum paſſus eſt. Mon ſo⸗

a Si qms. ſti

duleh:t ſtizula⸗ lum autez ſi aduerſus eum ſit alia

tionẽ aquilanaz. actio aduerſus quem æ wlo que⸗
A mado nitur. Aulus.
uta vt pacto nu⸗ “ 1.
dorgs pdoetii tol El ſi ab eo ſeruari res pote⸗
litur acrio pᷣo u⸗ rit. y ALpia.
ndr F. guens On hoc edictum habet locũ
Ber corronz ſer⸗ verumetiaʒ ſi aduerſus aliũ
pturã:qñ litteris .
erat obligatio con 1ſi ab Arulte⸗
tracia:vt er Ji It actio: vel li ab alio res
reg.iuris.l. mbil t.
1a arurale. mihi ſeruari ta nms.

cMiſi in amit⸗
tenda actone. que
foꝛte dabat᷑ ob wo⸗
lũ admiſſum ĩ cõ/
tractu. vt dolo te S
induxi vt minoꝝ pꝛeci⸗ venderes vel ecõtra.Et dic ſuꝑ eo qð ſubij
cit vlum paſſum vt ꝑ acceptilationẽ perderet: quia tũc datur de ⸗

Beoq; ſi quis pupillus a ti⸗

lo:ſecus ſi tempoꝛe:qꝛ tune dat᷑ reſtituno:vt dixi.S. ꝓri.S. Sed q̃⸗

re bic datur wlo: ibi non. R. qꝛ in acceptilatione volũtas credi/
tons interuenit. vnde non petit reſtitun onẽ: ſed aget e wolo: quia
wlo inductus eſt:vt velu.ſed in pᷣſcriptione non interuemt volun
tas. vñ poſtulat reſtitui.licʒ ſi maioꝛ.mioꝛ aũt etiã milleſies cõſen

tiens reſtuui p᷑. Sed quid ſi tm̃ poſtea fiat wlus:vt q; liberatus p

acceptillanonẽ non dat qð cõuenii:dicu pla.dari de wlo. LTu dic agi
gm aʒo. cõdi.ob cau. vt ſe reponsat in obligationẽ: vt.j.de condi.

ob cau.ſiquis accepto. Vel pᷣſ⸗ crip. v. ad intereſſe:quaſni ex w vt des

vᷣt hoc remittere ſit dare:vt.j.d cõdi.ob cau.ſi mulier.⁊ ł pꝛe.v.
ob eam.e dolo non:niſi in acceptillatione wolus interuenit. tunc de
wlo agitur: vt hic.⁊. E. ve trãſ.l.actione.⁊.. ſub pᷣtextu. Si velis
tueri. p. dices non dari ad vebitum antiquũ vel ad intereſſe: ſed ad
ꝓmiſſa de nouo ſic:ſᷣm eum.

d I It actio. vel ſi ab alio.ꝙᷓ aduerſus quem de wlo querit.⁊
intellige aliã actionẽ: vt ſubijcit exemplũ.j.l.ꝓxi.nã ſi actõ

eadẽ. nõ ideo tollit᷑ ↄtra vnũ:qꝛ alius teneat᷑:vt.j.e.ſi plures.
ei Seoq;.a titio.ſ.extraneo ↄᷣhente cũ tutoꝛe in rẽ oupuli.
Ccum habeat. pꝛobat᷑ ergo aperte ꝙ actio de w. ſecũ nõ com
patiat᷑ enam eam que eſt ꝑeque famoſa.hec emm actio tutele infama
ret. quia ꝓpter colluſonem tutoꝛis ↄpeteret: vt inſti de ſuſpec.tu.
.S. ſuſpectus. 7. S. infa. I. j. S. qui ꝓ ſocio.
g Di tutoꝛ. coueniendus acnõe tutele. S
hDSe wlo acti. ſed cũ vetur reſtitutio contra contrahentẽ etiã cuʒ

tutoꝛe vel curatoꝛe:vt.C.ſi iu.vel cu.ꝑ totũ.quomõ de volo datur

Reſpon.ᷣm io.qꝛ hic titius erat parens vel patronꝰ.contra quos
non datur reſtitutio: vt. C.qui ⁊ aduer.quos.l.fi. ⁊ qð dicit de wlo
expone.i.in factum nomie wli:vt.j.e.non debet. Nel dic ꝙ cõtra⸗

ctus fuit in venditione ſermi: quem poſt manumiſerat emptoꝛ: ⁊ ſic
neget᷑ dira libert atẽ reſtituto:vt.j.l.ꝓxi.in pᷣn.ibi.⁊ ꝙ mĩoꝛ ⁊c̃.

i n Am is.pꝛopter inopiam:niſi nomẽ ſit venditũ quale ſit: ve P

. de euic.l.antepenuł.S.fi.⁊ nota de exceptiõe pauꝑtatis

k e Teeganter. excepit.i.excepta ſic expoſuit:quaſi ⁊c.⁊ ſic no

mine actiõis quoduibʒ auxiliũ ↄpᷣhencht.

IMec videtur. aduerſari.inducebat᷑ dict iuł.ↄtra pᷣdicta:qꝛ vide
bar᷑ in caſu iuł.aſuli minon vendenti duplici alia via. vna contra
emptoꝛem ex venditio ad vcipiendũ. alia reſtuutio eſt: ꝑ integrũ

manumiſſum: ſed certe ille due vie locũ nõ habẽt. nã emptoꝛ nõ te⸗

tio tutoꝛe auctoꝛe colluden⸗

qCarere wlo. incidẽti: vel pᷣncipali.

net᷑:qꝛ nõ fuit m aliquo wlo.itẽ. nec ð manumiſſuʒ reſtituno locũ
hʒ vt reuocet᷑ ĩ ſᷣuitutẽ:ergo bñ dixu iuł.dari e wlo ĩ mãumiſſuʒ.
m onſilio.ſ.wloſo.
n Circũſcriptus:vt ꝓ minoꝝ pꝛecio daret.

o SDe wlo acti.nõ vt reuocet eũ ĩ ſeruitutẽ:qꝛ õ libertatẽ nõ dat᷑
reſtitutio: ſj vt

te circumſcriptus ſit: nõ vebere eũ Sann gnu
Tvæ wlo malo actioneʒ aduerſus ti⸗ in.⁊ ſic ĩtelligit
tium habere: cum habeat tutele αague lih.
actionem: per quam conſequetur: lit ex wloĩ orra
qð ſua interſit. Plane ſi tutoꝛ ſol cctu cõmiſſo ĩſer
uendo non ſit: dicendũ erit de wlo ſartus: ve e. Ee
actionẽ dari ei. g Aius. neg. geſ. ar qur
Am is nullã actionem vider erer a. ſceuo
habere:cni pꝛopter inopiam uus er ſuo facto
aduerſarij inanis aitio el. h. n. bierell⸗
“”UMG vy Lpianus. no ienerarug
Telegãter pompo. hec ver⸗ lius. ibr otraxit
ba:li alia actio non ſit. ſic ex qr. Ire ire e r
cepit:quaſi res alio mõ ei ad quen liao ĩ ſerintute
ea res pertinet ſalua eſſe nõ poterit eto vño rener
Mec videt᷑ huic ſmie aduerſari qõ l.j. æ. E. an er.
iulianus libꝛo.iiij.ſcribit.ſi mmoꝛ ex ſuo facto.l.
fi. H. hic deliqᷣt

annis.xxv. conſilio ſerui circũſeri z dñm vr liber⸗

ptus eũ vendidit cum peculio:em⸗ zar oſeek in
m mani r andgzis 4alind: vt ar.
ptoꝛq; eum manumiſerit: danda in Eian ler erino
facto.l. ꝓmiſſe.

Ael dic: ꝙ iſte dolus videt᷑ collatꝰ im tempꝰ libertat : vt ar. j.&æœ
wna. ini vi. ⁊ vxo.l.q; in hoc. .
HPHoc.ſ.dictum iuł.
r Exempto.i.ex vẽduo:vt.j.e ac.empti.veteres.
ſNullam. ex ꝑte non commutẽtis wiu. is vo qui committit.
teneri pt᷑: ſi eceptus vult:vt.C. æ traſac.l.trãſact»ſde.
t Nenditionem. ſ.dicimus. —UW
n Si m hocipo: a hunc appellamus wlũ dantẽ cauſam ↄtractui
Et dic ᷣm quoſdam:circũſcriptus a ſeruo:a ſic colligut ar. ꝙ al
terius dolus emptoꝛẽ ledit. ideo qꝛ ipᷣa res que venqit᷑ wolũ comſe
rit: vt ar. S.qð me.cau.l.metũ.S.cu aũt. Alij dicũt ꝙ pꝛioꝛi caſu
ſeruus tm̃ wlum cõmiſit. hic aut qũ emptoꝛ coli ꝑticeps ſuit:ałs
wlus alterius alteri non obeſſet: vi.j.de excep.w. ſi ꝓcur atoꝛ.et
J. e pecuł.ſumma.S. emptoꝛ: mii q̃ti idem reputet᷑:vt ꝓcuratoꝛ

⁊ tutoꝛ ⁊ actoꝛ:vt.j.e.ſed ex wlo.⁊.j.de edił.edic.l.ediulcs.m pᷣn.

vel veſuncti.qui nocet heredi: vel geſtons negocioꝝ quẽ ratũ ha⸗
bemus: vt in inſti. de vſuc.S.diutina.⁊.j.de reg.iur.hoc iure.S.
fi. Zu.dic circũſcriptũ.ſ.ad emptoꝛe tm:vbi em incidit wolus ĩ cõ⸗
tractui. tenet quidẽ ↄtractus: ſed agit᷑ ↄtra emptoꝛẽ ſi ipᷣe wolo fe

cit ex vencito. Si vo nõ ille:ſed quidã tercius wlũ adhibuit. ille
terciꝰ tenet᷑ de wlo: vt hic dicit᷑ in dicio iuł. A ſimili ergo: cũ wol*

xædit cãm cõtractui. Si quidẽ ipᷣe emptoꝛ adhibueru. nullꝰ eſt cõ⸗
tractus. Si aũt tercius: tenet ↄtractus.ſed agit᷑ de wlo wloſum
⁊ ſic intellige qð hic dici᷑. ⁊ ſᷣm hoc volus ꝓſenete vel alteri ter⸗
cij:nõ viciat ↄtractũ:licet quidã ↄtra.ex hoc R.vt pᷣdixi manueſte
ergo ꝓbat᷑ ꝙ manumiſſus nõ tenet᷑ ce wolo:ſiue incidentẽ ſiue pᷣin
cipalẽ wiũ cõnnſu:emptoꝛ rm̃. Sed vbi vterq; coõmſu pᷣncipaliter
quare excuſat᷑ ſeruus: vt hic innuit᷑.cũ plures hac actiõe teneri
poſſunt: vt.j.e.ſi plures. Reſpon. qꝛ in pᷣmo ⁊ titius contra eu
cũ quo cõtraxit ꝙᷓ cõtra aliũ ebet dari ei auxilium:vt. I. e. l. S. ſi
wlo malo ꝓcuratoꝛ: ⁊ ſic nullo modo tenet᷑ ſeruus manumiſius
ſed ar. ↄtra.j.loca.cũ in plures.S.veſtimẽta:⁊ ſᷣm hoc actio de o⸗
lo. Uel veriꝰ qñ pᷣncipalẽ wulũ comittũt. vterq; tenet᷑ eodẽ oꝛdine:
vt pᷣus cõuemat᷑ emptoꝛ:aleo exiſtẽte non ſoluẽdo. eti manumiſ⸗
ſus: vt.j.e.l.S.ſi quadrupes.⁊.S.ſi wolo. ſed ſecus vbi incidentẽ
vt hic dici᷑:qi ſolꝰ emptoꝛ tenet᷑ ex vẽdito. Item ad qᷣd dat wlo
vbi cõtractus nõ tenet ipᷣo iure: Reſpõ.vt qtenus de facto ꝓceſſit
venditio.traditio reuocet᷑: ſi vult ille qui fnt wolo inducx. vnde
bul. pᷣceſſit vẽditio vt infirma: ſequat᷑ traditõ vt infirmada ꝑ octi
onẽ de wlo. Sed nõne habet locũ ↄditio indebin. Rñ.ſic ua: ſed

1pa eſt generalis ꝙᷓtum ad indebita repetenda. Elel dic ꝙ nõ hobet

i

Crlunſt.
n
etisnnon

utneilt e
(caumrcnen ſcrt
Gan fricn “ꝰ
emod
mnſſencet ſit

ſelgnſin
Nrendt
Nhem e
Nrri Off
Gn n
ettiie I
Riente
e
iuneinli kt.ſ.

ufrumnsepenpt

negi teſt. ſale
Naßnoape mg⸗
Auriwenptor⸗
Aumrmimegumtett
ſinmmmfuti
Feeſeg tontct dant
inmaramloen
Petlöcerpenucnn⸗

ſ⸗
4

enss in
E u an.
(oeneſödul

fikinilwüw

äbher ünonent
Cmn engtrmn

Ganritl S
Emidmdn

3 Nliinz⸗
64 Eibſclinnn
7lonezenginnden

euro likine

Pinmnercgicn.
1Bhgnlnann

ſEinnuli

Pſoli indre
nülae
Erſpelaman⸗

ali

iinmrenn
i Alni ſc

in ummm.
ſeeo ucii

ah Aobon

wpen⸗
EA. CNANN*
s ig.

1s dii Miin
1ſeno::ſen i)
Hares gue Mid
M it. Aite.
engen dintiin
1f.Ren iſe
ccſtons aoanr a
tum tien nie
gt mtNiii
inenas miͦth,
wvur. Aimntli
or white 1 ,
giiginn,
ſenete a nh,
i Knrſenn,
morſin unii⸗

I . e 4
n

cotraciu ſtricti
iur de dolo actõ

„

locũ:qꝛ retẽtio cõpetebat pꝑ odoſam exceptionem. vnde nõ habet
locũ repetitio: vt.j.xe cõdi.inde.ſi pene.⁊.l.q exceptiõʒ: ⁊ ſic agit᷑
e lo. Si aũt velit remanere cõtractũ.pt᷑ agere actiõe ex eo cõ⸗/
tractu:vt vecipiatur:vt.C.de reſcin.ven.l.ſi volo.⁊.j.d m.d᷑.
ſi res.S.j.⁊ tũc auctoꝛ omma debet ↄplere emptoꝝ ac ſi ↄtract te⸗
nuiſſet: Er. f.n
grrahe. e 1. manumiſſuʒ cæ wlo actiõʒ: hoc em̃

ſi i emptõne. §. nd 4
i ſi.⁊. j.ſi cr. ſic accipimꝰ: carere wolo emptoꝛẽ:
ne⸗eeniar vt ex empto non poſſit teneri: aut
plene ſcias: dic nullã eſt. e vẽditiõʒ:ſi 1 hocipo vt vẽ
Garenn alis deret circũſcriptꝰ ẽ.Et ꝙ minoꝛ ꝓ
n done ſi et ponit: nõ iducit ĩ integru reſtituti⸗
tũc ſerua qo mõ onerm aduerſus manumiſſuʒ:nlła
in.. au ſruti.· ſin integrũ reſtitutio pt᷑ locũ habe⸗
iuris. ⁊ tuc va⸗ —— —
let. ß ercibiẽ. vxx re. Secũdũ q: ⁊ ſi penali actiõe
E. de Einneriſt 1 ĩdemmiati eius ↄſuli poſſit:dicẽdũ
incides. in dra erit ceſſare ve wolo actiõeʒ. Pomp.
ciu bone fi. agk qautẽ.etiã ſi popularis actio ſit:ceſ⸗
exeo traetu. m ſoxre de dolo actionem ait. Mon ſo⸗

lum autẽ ſi alia actio non ſit: ſed ⁊

neceſſaria eſt int ſi dubitet᷑ an alia ſit:putat labeo ð
el no lo; Wwlo dandꝗ actiöz: 2 affert tal ſpe⸗
acn.emp.iub. ciẽ:qui mihi ſeruũ vebebat:vel ex
