1 Db rrãͤſactionẽ. ſ. mplẽdã.

ua ſũma. i. vt bꝛeuii.ĩ fi. u. ꝑſtringamꝰ q̃ ſup dicta ſunt.

Aut ob cãm.ſ.pᷣteriiã.

k Conditionẽ legati implendã. vt. I. e. S. ſed agere.
¶DBHDb rem futurã. Jo. vt. S. e. l.damus.

m Aut mndebitũ. ſi. qſi æbitu. Jo. a e his oĩb ꝑ oꝛdmẽ ſubijcit.
nõne duo mẽbra.ſ.aut ob cqm oaut ob rẽ ſufficerẽt ꝓ oĩib? H. vtiq

cũ nõ ſint pᷣdicte oppoſite ſpecies:ſj quedã cõtinent᷑ ſ ub ob rem: quedã
ſub ob cauſam: ß hoc ideo egu vt diligentiꝰ reſponderet in ſingulis
ſic inſti.qmi. mo. teſta. inſir. S. alio.
n Mulla. 1. Iz mil debeat᷑. lis tñ erat: vt ſbijcit h.⁊.C.e trãſ. l. ij.
o BZiſcedit᷑ imꝑpetuũ. nã ſi ad tempꝰ nõ videt᷑ cauſa ſecuta:vt.S
e. l. elegãter. S. pe. ſed an per ſine cauſa? ar.ꝙ ſic vt.S.de tranſ.l.cũ
hi. S. ſi quis de alunemtis.
Calũnmia.ſ.ĩ mſiſtẽte.hoc ẽ actoꝛe ſecus in reſiſtẽte.i.reo.quia
mhil valet tranſactio: vi. C. & trãſt⸗ ac.l.ſub pꝛerextu. ſed Ro. idem

diyxit vtrobiq; ꝑ.l.iſtam. Item contra. C. de plus.peti.l.j.in ni.vbi

dicit trãſac. etiã ꝑ wolu faciã valere.ſo. refert.an trã ſacuo ſuit ſuꝑ re
ꝑ wolũ: vt hic. an ſuꝑ wolo enã ꝑ wolũ: vt ibi im Pul. ⁊. DH. vel dic ꝙ
ibi nõ ꝑ wlũ ſacra fuit tranſactio ſuꝑ wolo als euã tũc non valeret:

vi. C. de trãſac.l.ſub pꝛetextn.

Jd q; poſſe. nã volenti wolus nõ infert᷑: vt hic.⁊. C. ve trqſac.
licum wnanois. a intellige qð eſt hic in fi. foꝝe ałs nõ eſſet wna⸗

turus: vt. j. e cõdi. ⁊ de.l.cũ tale.S.fſalſam:⁊ ſic etiã intelligitur
q eſt. C. de fal.cau.adiec.l.j. pleneidixi. Z. e. l Geur

Igẽ eſt et ſi hereditatẽ adire vo⸗
lu vel nõ potui.nõ idem põt dici ſi
ſeruꝰ meus ſub ↄditiõe inſtitutꝰ ſit
heres ⁊ ego vedero:veinde maumiſ
ſus adierit.nã ⁊ hoc caſu ſecuta eſt
res. Qõ ob rẽ dat᷑ ex bono ⁊ equo
habet repetitiõeʒ veluti ſi eem tibi
vt aliqd facias nec feceris. Ei qui
indebitũ repetit ⁊ fructꝰ ⁊ partꝰ re
ſtitui vebent deducta impẽſa. JIn
frumẽto indebito ſouuto:⁊ bomitas

eſt. etſi ↄoſumpſit frumentũ pᷣciũ re⸗

petit: ⁊ ſic habitatõe data pecuniã
ↄdicã nõ quidẽ quãti locare potui:
ſed quãti tu ↄducturꝰ fuiſſes. Si
ſeruũ indebitũ tibi edi: eũq; ma⸗
numnſiſti: ſi ſciẽs hoc feciſti:tenebe
nis ad pciũ er.ſi neſciẽs nõ tenebe⸗
ris:ſed ꝓpter oꝑas erꝰ liberti: ⁊ vt
hereditatẽ eiꝰ reſtituas. Ingebi⸗
tũ erit nõ tantũ qð oĩno ñ vebet: hᷣ
qð alij vebet᷑ ſi alij ſoluat᷑: aut ſi id
q alius debeat alius q̃ſi ie vebeat
ſoluit. p Api.
Ec aditio ex bono ⁊ equo in⸗
troducta eſt: qꝛ qõ alterius

apud alteꝝ ſine cã dephedit᷑ reuoca

re ↄſueuit. ſ Leuola.

Tichus teſtamento eius quẽ

wminũ ſuum arbitrabat li⸗
bertate accepta: ſi vecem annis ex
die moꝛtis annuos ecẽ heredibus
pᷣſtitiſſet. ꝑ octo ãnos pᷣfinitãquãti⸗

tatẽ vt iuſſus erat vædit:poſtmodũ

r Sed. 1 agé.

hic mcipit terceania

mẽbꝛũ.aʒo.⁊ cõ
ſtrue ſic. agere
poſſum. ſ. ꝑ cõdi
nionẽ indebiti x
odi.ob cãm poſ⸗
ſum dico vt re⸗

petaz ꝙ dedi ꝓpi

cõditionẽ legati
vel hereditatis.
ſeʒ unplẽdã ſiue
non vc.

ſ mMõ otrabẽ⸗

di.ſ.obligãdi me
ꝓ admittẽda he⸗
reduate: ſed ob

cãm: ⁊ wpo repe⸗

to qꝛ cauſa ⁊c.
t Molm. ſed
quo repudio:vt
.j. de here. inſti.
lam dubitari: qᷓ
eſt j.ſo. vVt dixi⸗
mus.S. cõch.
ob cau.l. j. . j.
u BDedero. cã
umplenge cõchti
onis. 4

x Secuta res.

nõ mihi ſ ſeruo
facto libero qui
ſuo ar bitrio pt

aclire: vt inſti.

e here. inſti. .
alienꝰ: 2. S. de in

offi. teſt.l. nihl.

in fine. j. K. Et
ſic nõ hic ꝙ tpᷣs
aditiõis ĩ here⸗
diutate inſpicit᷑:
ß in legato tpᷣus
q̊ cedit: ⁊ ſic do⸗
nnno hoc caſu ꝗᷓ
reret᷑. lʒ ſeruꝰ fu

eri mãumiſſus

vt. j. qñ dies le.
ce.l. ſi poſtea. ·
fi.⁊.l.ſi vſufru.
y OQõ ob rem

repeninonẽ ꝑ cõ

dinonem ob cauſam. vel per condi. ob mr. cau. vt. s. v condi ob

tur. cau.l.j.S.j.

3 Qum indebuũ. hoc eſt exemplũ de vltimo mẽbꝛo.

a Partus. vt. . de vſuca. l. videamꝰ. S. j. 7. S. ij. Sz an bee reſti
tutio niat iur̃ huꝰ actiõis.an 3 officium iuch. querit. Jo. H.iure

actiõis:vt.S.e.ſi nõ ſoꝛtẽ.S.lbertꝰ.

b Deducta. qꝛ nullꝰ caſus ⁊c. vt. S. ſam. her.l.fjuncd.
c In frumẽto.ſoluto.in ſpecie putabat:ſe teneri ĩ certo ſacco fru

—

mẽti.ſj ſi ĩ genere nõ pᷣciũ ſeo taniũdẽ repetit:vtĩ muiuo vt inſti.

q.mo.re cõtran.obli.S. j.
d Pꝛeciũ. id eſt exnmationem.

e Fuiſſes. nã hac acnõe inq; tum qs ẽ locupletioꝛ tenet᷑: vt patet

hic. 1. S. e. ſi nõ ſoꝛtẽ. S. libertus.

f Si ſeruũ.ad pꝛeciu. valiit ergo manumiſſio:

ſed quomodo po

tuu manumnttere quando ſcienter accepit? cum ⁊ tunc faciat fur
tum: vt. . e condi. furtri.l. qm. N. ab untio ignoramt: ſec poſten
didicit: ⁊ ſic tranſlato in ſe wminio manumttit: vel ibi labit ĩ p⸗
ſona. Itẽ contra. . de wonat᷑ cauſa moꝛ.l. ſi is cui. vbi dicit w⸗
natariꝰ cauſa moꝛis. manumittere nõ poteſt. ſo. aliud ĩ vnanoe

cauſa moꝛtis vbi ſciebat ꝙ poterat reuocari per penitẽnam 2 per

alios multos modos: vt. S. ſi cer. pet.l. non omnis. tem quero
cur. ſecus ſi heres hominẽ a ſe legatuʒ manumſerii vbi no dꝛſtin⸗

„

(ir.

Glitta K gonn
kut fehiet.
mectef
gam euio
eti nen⸗
ine wert,
nudi an
2 t
ſenb ches
e
Ca.
1e Rbitoꝛ
aan Meig
Iſiuttan
tari ign
Amt Ilezin
2 menir
tinpon
— m
Avmndpfſl
Gi erzene
ela
klm
Migemnone
Nt eeneneen
e iuitl

KNrn
Mp 4 di
iacheſheigenn⸗

nimißfmn
umnnnn ilhe.

uftnihrtin

ſenneſt i
. ige
nnbi
s. Kini i
4.
eN
umngcn. I
RWHK .
mnmiſaäe⸗ n
en ami .
ieregtn. en
uſs Bi
fnlirtande u
2. 91
snöence

WeeN e.

õõ
1 n
enttnd an
nenvdikfi
rümmt;
Nem mn
wihantk 6S
üie.
vai uhi
mpi unoninn

nemdn a ⸗
iiin
ear mut iſe

us eſt ꝙ;ᷓ ꝑ legem

qõ reddat. naʒ ſi
mterim peat non

gunt ſciens vel ignoꝛans. naʒ ſemꝑ legatario tenet. vt inſti. de le. S.
ni res legata. N. qꝛ vtilitatem hʒ a defuncto heres. ideo gramꝰonera

ſuſtineat. ſic autem non tenet᷑. niſi inqᷓntum locupletioꝛ factus eſt.

vt ſuß pxi. S.

g Mon teneberia.ſiẽ nec legatariꝰ cui ſ. olutum eſt legatum pᷣſtita
cautione ſi ampli

fal.accipeꝛe liceat

tenet᷑ legatarius
licʒ generis debi⸗

bu dit. vt indebitã dataz repetere ⁊ q̃
toꝛ videat᷑. vt. j. 6

ſeanp eh er vdit qᷓ neq; ex opis ſuis neqʒ ex re
fd an cun bona fide vᷣniebat qſita ſit:
ee re lbert⸗ poſſe repeti. Tuto⸗ creditoꝛi pu
1Bereduatem pilli ſin pluſq; ebebat exoluit: 7
aligrce tutele iudicio pupillo ñ imputauit
num. nõ ats. vr ro an repetitõʒ aduerſus credito⸗
I·ſo. ma. l. ſi vo. rẽ hẽet.rñdi hre. Titiꝰqͥ cũ mł
ue1tos qeditoꝛes hzer in qbo ſeium.
ſerumm. bona ſua puatim facta venditone
Set meuio eſſit: vt ſatis creditoꝛibo
Peg d pt. .t.. faceret. ̊ meunꝰ ſoluit pecuniãſ. eio
eeherimc... ſi tanꝙ; vbitã. ꝗᷓ iã a titio fuerat ſolu

ta. qſituʒ ẽ.cũ poſtea repiant᷑ apo⸗

1 b Ec condi⸗ che apud titiũ œbitoꝛ? ptim ſolu

O qe te pecunie. cun magis r petitõ pecu
iere adtbet me indebite ſolute ↄpetit. an titio
aecige.

bitoꝛi. an meuo q in rẽſ uaz pcu

ſ. ndam vel dic . eg ꝗq ꝓppone⸗
ier eſ rent᷑ eiq] poſtea ſoluiſ. et. Idem
maiue agat. Itſiuit an pactũ qð ĩ pactõibo aſcri
n. Sine cauſa⸗. bri ſolet in hũc modũ. ex h otractu
ſ. olutum ſine cã llaʒ in ſe ↄtrouerſiã liseſſe.
palſolummnge nullaʒ in ſe ↄtrouerſiã ampliꝰeſſe.

impediat repetuõʒ. rñ? mibil ꝓpo⸗
„ . 9 2₰„ .
o Conſaeulit. Mit umpedire. Lunꝰtitius Gaio
hos fallu in muli .
ere caula veniris in poſſeſſionem miſſa. qᷓ ali᷑ interdum ſine cauſa
vt.j.ſi mu.ven.no.l.j. §. mieſſe. S .
pSiichus. ſi. x. ſub hac odinone.

q Inmnuos. ſ. aureos.

Dedi.ſ. ſummam.g MMG
erepen.ſuꝑ acnone pᷣnentus. vel vt ſurdus nen rñdet qdᷣ

I
gt E? Fm. y. aoduõʒ indebin pꝛe locum. cum eĩ ſimplieii dicat poſte.

repeti. nec adijcat de acnione. veriſi łe eſt vt ſe referat ad eam oditoʒ
in cinꝰ tractatu qᷓſtio ponit᷑ v qᷓ. S. ꝓx. ⁊.J.loquit᷑.ar. j. de le. j. ſꝛ
ſuus pluriũ. S. fi. 2 ar. enam. S. e. in ſumma. S. h agere. hoc nõ
placet. eo ꝙ qñ hic ſoluu magio ſoluu ob rem ftuturam. ⁊ nõ ob cqʒ
piertam. hec at odino pterutam cãm re ſpicit. Item bñ ſciebat ſe nõ
debere. non g hbʒ locum oditio indebiti. vt. J. l · hj ↄditio ob cãʒ.vt
3. de di. ca. oa. l. ædi. . ſi liber. s3.
Tutoꝛ inputamt. vnde ſi ꝑ actõem tutele. itezꝝ ageret repellit᷑ ex
cep. rei. iud. qre dat hec ex eqiate. vt. ð. ſi cer. petat᷑ ſi ⁊ me.

vVVie vrilem. ß Z. . e. l. cum indebitum vbi dicit q pupillo nõ
ſuton vk. ſo. hic fuit ſoluta pecunis tutoꝛis ibi pupulli. vel veriꝰ di⸗
ſtingue ſit reputatum. vr ibi vel non. vt h. azo.
x Titius.apoche. we recepto. Et nõ quod apocha ſemper re rece⸗
pio dicit antapocha de ſoluio. apocha a crediuioꝛe facta vbiton reo
qꝛ vebiii receptio ↄtinet᷑. amapocha a vebitoꝛe facta crechtoꝛ red
dit qᷓ ↄotinet᷑ pecumie ſolutio. ſiẽ ⁊ in hoc. S. dẽ. 2. C. xe fige inſtru. l.
plures. Item nots qualiter ex ꝑte rei fir ꝓcuratoꝛ in rem ſuam. vt
hic. 7.5. ſam. her. plane. in fi.
ySoluiſtet. cur hic non dar ei cunꝰ noĩe ſolutum eſt: vt. z. e. l.
indebitume Keideo qꝛ ho cral penratoꝛ in rem ſuaʒ vel dic dño da
ridirectam ꝓcuratoꝛi vulẽ,. vel habuit ram,h̊ non ma verioꝛ ẽ.

ſe ingenuum operit: nec reliq an⸗
noꝝ vædit.⁊ ꝓpnũcia·ꝰeſt ingenuꝰ. qᷓ
ſitũ eſt an pecumiã quã hẽdibo v⸗

actone poſſit. Rn? Si eaʒ pecuniã

Idem in pactionibo ala pactionib ałbs pariatiom
de ſtatu libe. l. ſticho. S. argentariꝰ

àa Ex hoc. audi pactum.

bo. i. ſolutõibo. ſic.

Impedire.vt.C. ve tranſac.l. ſi Ecerta. ⁊. S. d pact.l. tres frẽs.

l. emptoꝛ. §. lucius. accurſius floꝛentinus.

ſeio minoꝛi annis. xxv. pecuniam
certam credidit: æ ab eo aliqntulũ
vſuraꝝ noĩe accepit.⁊ gaij ſeij mi⸗
noꝛis heꝛes adueꝛſus publiũ meui
um apſide ꝓuincie in integy reſti
tutꝰ.ne vebitũ hẽditariũ ſolueret:
T nec qᷣcꝙᷓ ve vſuris eiuſdem ſoꝛtis
q́s ſeius minoꝛ annis. xxv. exolue
rat repetendis. tractatum eſt apoð
pᷣſidem ꝓuincie aut ab eo eſt pnun⸗
ciatũ. qro an vſuras q̃s gaius ſeiꝰ
minoꝛ annis. xxv. quoad viueret
creditoꝛi exoluerat. heres eius re⸗
petere poſſit reſpondi m ea q cppo
nerent odici id qð vſ uraꝝ noĩe ve⸗
ſunctꝰſoluiſſet.non poſſe. Item
qro ſi exiſtimes repeti nõ poſſe. an
ex alio debito heres eas retineri
poſſit. reſpondi nec hoc qdem.

De conditione ſinecauſa.

vy Apia.
St 7 hec ſpecies con⸗
Ditõnis ſi quis ſine cau
ſa pꝛonniſerit vel ſolue
rit quid indebitum qᷣ
autem pꝛomiſit ſine cauſa condice
re quantitatem non poteſt quam

nis non pomgit᷑ vltra id ꝙ in iudicium reſtitutõi

c Lucius publiũ
:1. lucium tinum.
q̃drinomiꝰ em̃ erat

vel die qõ h̊ erat he

res creduoꝛis vł ꝓ⸗
curatoꝛis.

d Mon poſſe. ni⸗

ſi ſtitnat᷑.ſ̊ nec gꝰ
viget poſſe fieri. vt
EC. depo.l.nij. põt
iñ dici Z. qꝛ H in pe.
reſti.ofrcium nul⸗
li actioni ſuu.ſ ibi
ſic. vñ ea ibi ſubla⸗
ia tollit᷑ officium.
h at᷑ reſtitutio pᷣnci
palii tam ad ſoteʒ
ꝙᷓ ad vſuras poꝛri⸗

git. vt. ar. S. de pcu

ra.l.non ſolum.S.
eſt ⁊ caſus. aʒo. hj
iure aↄũi videt᷑ repe
titio dari.cũ nõ ſit
ꝓhibuum. vt. j. e
open. qð in diẽ. S.
ſi rõem. q̃ eſt j. ſo.
ibi loquit᷑ ĩ vebito.
he at vſure non ve⸗
bentur ebuon miſi
pus petat reſtitõeʒ
vt dixi. IJItem cum
ſoꝛs ꝙ eſt pncipale
ſit caſſata ⁊ recdhe⸗
rit ad non cãm ̊ ⸗=
vſure. ⁊ ſic repetut
vt. j. ti.j.l.j.S.fi.
q̃ eſt j.ſo. ante r̃ſti
tutõʒ erant vebite.
nec ꝑ r̃ſtuõʒ in ſoꝛ
te datam.facte ſunt
indebite. qꝛ ſingu⸗
lare ius reſtuuiio⸗
s tractatum eſt.

e INtem qro tebito.ſ. ſoꝛtis.vel aliud ebuum debet᷑ creditoꝛi.

f Poſſit. quaſi ↄpenſanm.
g. Qundem. qꝛ non eſt vebitum qõ pen non pote

ſt ꝑ in integrum re⸗

ſti. vt.j. ad iegem fal.item . pupillus. aliqn poſſet ↄpenſari. vt. j. da

Open. I. enam qò natura vebet᷑.
h De condinione ſine cauſa.

llitto genere oditio. nam
ceteris. ipa tñ generali

St ⁊ hec ſpẽs.nõ ſolum ſupioꝛes. 7 qd dicit ſpẽs dic. ſ. ſub
i. alia ſine cauſa. alia cert.⁊ ſic vᷣ
ima eſt. nam ↄcurrit fere cum omib⸗

alijs ecce em dcurrit cum oditoõne mdebiti. vt in hac. l. ij. K?
Item cum aditõne ob cãʒ. vt hac.l. S. ⁊ ſi ob cãm. Item cum ↄditõe

ob turpem cãʒ. vt hac.l S. fi. a. 5. de odinone ob tu

cum ↄditione furtiua.fur em̃ de fructiba aditione
tio ne furtina. vt. C. e. l. pe

r. cãʒ.l.ꝑpetuo. Itẽ
ſine cãᷓ tenet᷑. ⁊2 di

2. . ki. j.l. in re. S. fi. JItem cum ↄditione

generali. vbi em hec dat᷑ ⁊ illa ſi mò certum peiat᷑ non . ad liberatõʒ
locum hʒ cerri ↄdino.ſed hec ſic. vt hac.l. S.qͥ autem ꝓmiſit ⁊c.econ⸗

tra illa dat.ſ.certi conditnio ex omm contraciu vb

i certum pent᷑. hec

vo non habet locum in zctibꝛ omniba vt qñ ↄcurrii cum conduione
ob cauſam ne ſit contra infra eo.l.ſi fullo.⁊ ſe.vt diximꝰ ſupᷣ æ con

dit w.ob cauſam. l. fi.

P Soluern. ocurrit g̊ cum ocditione indebiti qñq;

ui autem. melꝰ dixiſſet qᷓ em. ſ̃m qſdam imo meli?qᷓ at q̃ſi.d.

dat in ꝓmiſſo odino ſine cã. non at᷑ indebiti qꝛ ſine

cã ↄpetu ad libera

tonem ↄdino autem indebiti ad pecumiam im ſoluta ad illam autem

dari non pt᷑ hec. q; ſoluta nonqum eſt.

m Sine cã. vt qꝛ cregebat ſe teneri ex teſtamẽto ad legatũ pᷣſtandũ.

ꝓmiſu cum non valẽt teſtm̃. vel erst ademptum in codieillis.

Dedit. hec non eſt bona rõ ad ↄduõʒ. nam qñq; nõ dat᷑ ntitas.?

iñ q̃ntuas repent᷑ ꝑ ↄditõʒ indebiti. vt. S. odha. indebiti. ſi nõ ſoꝛtez.
S. ubertus. vnde dic hie non fint daia qntitas nec aliqd. aliud quod
ſit neceſſe verti in pecunie pꝛeſtationem.

b Ipſam obliga
tõeʒ. ꝑ ↄditõz iſtaʒ
non ꝑ ↄditõʒ illam
indebiti. ̊ nundqd

certi ↄdino ad libe⸗

ratõʒ det: dic ſic
ꝓut dat᷑ ad mieſſe
qð fieri pt.vt.S.de

re iud.ſi qͥs ab alio

S. fi. ſi Vvo ad factũ

vVt libeꝛatõ fiat nõ.

vt diximꝰ. S. ſi cer⸗

tuʒ petat᷑ cern odi.

c Seg ſiob dchi⸗
tioni.ſ.ſine cã.⁊ ſic
ↄcurrit cum ↄditõe

ob cãm. q hic locuʒ

bʒ. 7. J. ꝓxi. S. 7. S.

de adi. cau. da.l. j.ĩ

pn ſic ⁊ in ↄduõne

cau. añ bienmũ bʒ
locũ vtraq;. vt. ¶.

e.l. ſi.

d Sine at ab ini
tio.nõ. non relerre
ab initio vel ptꝰali⸗
qͥd fiat.vt.S.d pa.
l.iurugentiũ.S. ſin
at᷑ j.j.dele.ij. cũ
filius. S. heres vbi

dꝛ ꝙ non vider fal⸗

ſum qð pꝛimoꝛdio

veitans inuat᷑. Nẽ

ar. . S. ki. j.l. fi. S.
Luci.ſed? H vt
ibi. accurſi.

e Cauſa. ſ. iuſta.
vt. x. vi hoĩem non
occides.

f Cauſa pmitten

di. vt wos ob matri
monium qoð mow
finitum eſt vel non
eſt ſecutum. vt mõ
dixi de legato.

nõ cedit:ſed ipamobligatõ;. Sʒ
ſiob cãm ꝓmiſerit cã tñ ſecutanon
eſt. dõm eſt oditioni locũ foꝛe. Di
ue at ab initio ſiue cã ꝓmiſſum ẽ ſi
ue fuit c ꝓmittẽdi ꝗᷓ fimta ẽ.vel ſe
cuta nõ eſt. dõm eſt ↄditioni locum
foꝛe. Conſtat id dwemum poſſe ↄdici

alicui qð kex ñ iuſta cã ad eũ pueĩt

vl redit ad ñ iuſt caʒ3. i Bẽ.

J fullo veſtimẽta lauãda cõ

duxerit. veinde amiſſis bis
dño pᷣcium ex locato auentꝰ pſtite⸗
rit. poſteaq; dñs ĩuenerit veſtimẽ⸗
ta. qᷓ actõne vebeat ↄſeqͥ pcium qõ
ædit.⁊ ait caſſiꝰ eũ nõ ſolũ ex adu⸗

cio agere:veꝝ condicere dno poſſe.

Ego puto ex cõducto oimom eum

hẽe actõnem. an at᷑ ⁊ ↄdicere poſſit

q̃ſitum eſt.qꝛ nõ indebitum vedit:
miſi foꝛte qſi ſine cã ei datuʒ ſit: pu
tamus adici poſſe ei pᷣcium veſti⸗

menti. Etem veſtimentis inuen⸗

nns q̃ſi ſine cã datũ ei videt᷑.
i Vlianus.
WVWl ſine cã obligant᷑ incerti
aalitione ↄſequi pñt vt liberè
tur:nec refert an qͥs oẽm obligatõ⸗

nem ſine cã ſuſcipiat:an maioꝛẽ ꝙ
ſuſcipe euʒ opoꝛtuerat.niſiqð ałs
aditione id agit᷑.yt omni obligatõ
ne liberer᷑. als vt exoneret᷑ velutiqͥ

ecem ꝓmiſit. nam ſi qdem nullaʒ

g Ad non mſtam cauſam. vt ſequenti. l. xe fullone dꝛ accur.

b ſIZfullo ↄuentus.ſ.ex iudicuum. vt ⁊ illud vos in quam zue⸗
nio o iudei.ſi at̃᷑ in iudicio tunc non hꝛet locum ↄditio que hic

dar. vt. C. de di. indebi.l. j. ⁊. I.mã. ſi fideiuſſoꝛ.S.in omnibo. vel

ꝙ licʒ ceſſet ↄditio indebui non tñ ceſſat oditio ſine cauſa de q̃ hic dicẽ.
7 condino que dat᷑ ꝓpter pꝛecedentem contractum.vt.j.ↄmoda, l. reʒ

mihi. j. H. accurſius.
i Ueſtimenta inuenerit ⁊ habuit.
Kk Ego idem. repetit ranocinanm ⁊ ofirmanm.

¶Ex ↄducto.ſed quõ hʒ locum ex ↄducto ad pᷣeium rñde. qꝛ bone fi
ci iudicium ⁊c.in qbo bone fi.iudi.veniunt multa de qᷣb nec dictum

eſt nec cogitatũ. vt. S. de ↄdi.ob.tur. cau.l. fi.
m Sine cauſa. ſ. pſeuerann.

n Innentis. ne mueniat hãʒe vtrũq;. vt h. a. S.ti.j.elegant᷑.S.ſi qs.
in fi. S. ideo dat᷑ ↄditio ⁊ cum rediret ꝑ hoc ad non iclegr. n. ia⸗

fi. ⁊ mfra ad.l.ro. de iac.l.ij. S. pe.⁊ infra loca.ſed addes.S.ſi qͥs eum
2. E. de re iuch. I.ij. ſed videt᷑ non cõditio ſed publiciana competere.

vel vnilis in rem huic fulloni.cum videat᷑ emiſſe ipſaʒ actionem im rẽ
vt ſic tanq; ałs emptoꝛ nommis habeat vtiles actiones. vt. S. de rei
venc.ſi culpa.ſed dic ꝙ lex illa loquit᷑ cum expioꝛ pus contra eum qͥ
non habʒ a me cauſam. ſed ſi habeat vt quia commodan ſibi vel ful⸗
loni iunc repetat qð vedit.vt.j.commo.i.in ↄmodato.S.ſi. vel dic in

mea electione eſſe vt ibi nõ,nam ⁊ alłas ſi wlo vepoſuarij vel omoda⸗

dit neq; nupſit ceſ ſare ↄditio pᷣma

carij res abſit 2 mihi ea rõne condemnaret᷑. teneoꝛ ei cedere actõnes

.ℳN—

mihi ppetentes. vt.J. e re iuch. moepoſiti. ſecus ſi non hr̃et cam a

me. vt. S. v rei vendi.l.is qͥ wlo.
o ꝗq Li ſine cauſa. incerti.i.ſine ca.qꝛ ad iucertuuu dat᷑. vt hic.
7.S. e. l. j. in pᷣnꝛibi qͥ autem ⁊c. vel dic qo ſit ꝓpum nomen
Actoms. Vl inira
cãm ꝓmittẽdi habuit incerti adi⸗ frriafate au.
tione ↄſeqᷣt᷑ vt tota ſtipulatio acce⸗ emp. l. ſi her
pto fiat. at ſi cũ qͥnqʒ ꝓmutere dʒ. f.l.ſeda ſi mepu
cecem ꝓmiſit incerti ↄſequi vt in iem. a.5. cu uer.
qᷣnq; liberet. ẽ
a Ffrican?. b Meefſent
Yhbil refert vtꝑ ne ab initio
line cã qᷣͥd datum ſit: an cqp⸗
pter quã qͥd datuʒ ſit ſecuta nõ ſit.
ppvyvy Api. Echiin.
Vunculo nuptura pecumiaʒ

dixi plene ſupᷣ ti.

tez 7 in toto quo
ad totum. econ
tra.h̊ ar. contra.

in wotẽ cedit: neq; nupſit an AAula ne
eandẽ repetere poſſit qᷓſitũ eſt.dixi x bin lucrei.
cum ob turpem cãm dantis ⁊ acci⸗ l.cum br ſcu
pientis pecunia nũeret᷑ ceſſare ʒdi ſtis.
163. 2 in velicto pari. potioꝛem eſſe r a Zimeuo
poſſeſſoꝛẽ ꝙᷓ rõneʒ foꝛtaſſis aliquẽ adicl ſ. d
Fuß Rituna orz ic auun
ſecutũ rñdere nõ hĩturaʒ mulierẽ culoæ inſra ſ.

aditõeʒ. Sʒ reoꝛ recte fench. nõ

. dicit nouerca in⸗
tam turpẽ cãm in ꝓpoſito ꝙᷓ nullaʒ

nuit᷑ ꝙ ſcientes

T ZS erant quod mr̃-
fuiſſe cu pecunia ꝗ daret᷑ in wotem momumn “
ↄuerti neqerit.nõ em̃ ſtupꝛi ſß mẽio na. ſi ſet
ni gra data ẽÿ. Mouenca puigno quo elamn teſis
nur? ſocero pecuniã wotis noĩe x⸗ trepetat. Jem p

eo extra de wre

— e poſt di. re. c. . ſed
facie videt᷑ qm iure gentiũ inceſtuz nos contra. dem
mittit᷑ atqͥn ł magis in ea ſpẽ nul quomow dtem
la ca ns gn en 19 tio ligitur ſcelere pnunciat
competit. nullum vt ſupꝛa
. = an⸗
Finit liber duodecimus. ſunnt comtra deg
. L quod bic loquu
cum bene ſciebat
auunculum ſuuz

eſſe. ſed putabat de iure licere ſibi contrahere. Item nec hic de facto

—⸗

funt ſecutum ſi obijcias in hac iuris ignoꝛanna non cebet ſubuemri
mulieri vel mari niſi in caſiba quos notami. vt. C. de iur.⁊ fa.igno.

l.fi. K. ⁊ hic caſus de illis eſt in quo ⁊ mari a fennne ſbuenit᷑. vt.j.
ad.l. iub. æ adul.I. ſi adulterium cum inceſtu. S. ſtuprum. in fi. J.*—
S. nonnunqᷓ. a. S. idem. quod autem dicit in velicto pari qð enam ꝓ
Pla.fac̃ q̃ſi ꝑ hoc videat᷑ ſcire refert᷑ ad extrĩſecos caſus vt ꝑ hoc idẽ
in caſu ꝓpoſuo.l.videat reſponderi. quod tamen non eſt vt poſte⸗
ſubijcit. quidam tamen dicunt ꝙ ſi ſciret eum eſſe ſuum auuncu⸗

lum non repeteret ar.C. ſoł.matri. ſi ignoꝛans ſed contra eſt. vt

dictum eſt. accurſius floꝛen.

¶Neq; mupſit. ſ. xe facto vel w iure. ſi em nupſiſſet ſaens facum
a ius vel factum tm ws applicarer᷑ fiſco nec ipſa repeteret quaſi can

—

ſa ſaltem de facto ſecuta ꝓpter quã vedit. licet hoc non ſi Ufficiat d

concinonem ob cauſam. I. cauſaʒ im de facto ſequi. vt. s. æ condi.
ob cau.l.di.S.ſi liber.⁊ verum eſt hoc enaʒ ſi ipſa in mure errauu.
nam cum reperitio deneget᷑ vbi errauerit in facto miſi fuerit erroꝛ a⸗/
criſſimus. vt. C. œ inceſt. nup.l. qmi contra. ergo a muliomagis i
Tnegabit᷑ vbi erroꝛ iuris non iuſtus nedum iuſtiſſimus interue
mit. qᷓ nis em in pena excuſat erroꝛ iuris. vt infra de adul.ſi adulte
rium. S. j. 7. in ceſtum. non tñ a piculo wtis vt infra œ riiu nup.*
ceſte que eſt huic.l.j.ſed hic nõ fuit ſecutum.idi ſic.⁊ hec omma q⸗

2%% .

glia notula vixi.

fuit ſecutum matrimomium ce facto. ałas locum hñt ea que mnocdi

emp.l.ſi heres.X

in pie quo ad p.

E. we diſtra. pig.

q n Jhllſine

Köenen non furn.

=
=
—
—

= —
—
—S S=

= —
S

ſetl
4
. 6
us lumfon
— eefari
No
Nut ginong
nin
inn e
icdon .
ir göintſt⸗
iinv gſund.

6Cpxmn
õ
— ſimonn
Emni gupann
urtur
i
r . n
gindu en

(N10
* foumdi

nfun Fc
Munr. ni⸗

fuumta

rinmi ni

Aighett,nan
mumut. N.5
Wbenm Xan 5

eMefmnian.ſ.
ſelſe

euten Femneti n
Fhunnſ.pg

Aüruſmir
inmifin

Ui tiſitdeneng⸗
unieint
Gnnſtguinke
eeſe lennin

Weng,
arunlluun

ſennmt
gae
umhn wini
ina
men M, d
ndage, ah

1 fn.
nrnie n
Wenn
min
räctn g

Ms, e

Kaſe n i
wamen eſe

ſisdnie

SS

uimdid n
d
Ntpi ln
dtinen
iſupeignin
Awin

KNI
n
un
mrin Anki
—
mum C

mhuncte. nũc ad

cit qᷓ e oꝛdinem

multa in mecio

b hPæẽduatis. 1 et᷑ peum vᷣm.

1 Diri. l. alleganso.
condi: ob tur. cau.l.cum te. aʒo.
x Reſpondere. dixi repete. MMUW
y. Reoꝛ.id eſt puto diffiniendo. accurſius floꝛen.

Mouerca. q .
art vbi non te⸗ Incipit liber tredecimꝰ.
net matrimoniũ ve conditione furtiua.
rõne ſanguinis.
dicit idem etiam
ſi ꝓhibeat᷑ rõne .
affintans. Item v Apia .
auili m Joh. dño ↄditio com⸗
facii. S. de ↄdi.ob petit.
am. g fu⸗ p Smpo.
eicteli Onditione
Explicicit li⸗ ex cã furti
her. xij. Incipit li 9 12 frio
ber. xuij. De odi⸗ . . J 927 ri
Bne mmrni. E ſi ⁊ infantes obligant᷑.cũ heredes
plicito tracta ää 1
lap adiuonum necefſarij extiterint: qᷓuis cum cis
regularuer lunt gagi non poſſit. p Aulus.

Yodicat᷑ ſuus ex cã furtiua.
id vemire in oditione certũ eſt

eas tranſirum fa

mauce ſunt. vei qð intſit agentis veluti ſi heꝛes ſit
nen Uſtitut?. a piculũ ſubeat dñs. heꝛe
aliquax. mow ſls Ditatis pdẽde qð ⁊ iuł.ſcribit. Itẽ

cit tranſitum ad

alian vel mer. ſi moꝛtuũ hoĩem ↄdicat: ↄſecutuꝝ

qr ſu drn ve ⸗ ait pcium hereditatis. v Tpi.
gireſbieir ur Fux vel filiuſfa.furtum cõ
dird ob mr.con. miſerit ↄdicendu eſt a dño id

Noni hic de ala q ad euʒ puemit. In reſiduũ noxe
11. mriua. puum dns dere pf. p Auk.
AX cã furtiua filiofa. ↄdici pt.
Nũqꝙ em̃ ea ↄditione aliꝰꝙ; qͥ
furtum fecit tenet᷑ aut heres eius.

mierſeruu enam
libꝑ hic merpit.

a 1 Mrefurtiua.i.ꝓ re furtiua ꝑſequenda. accurſiꝰ.

b Soli dño.hoc eſt ↄ naturam aliaꝑ ↄdit onum. nam nõ
vminis im dant᷑. vt.S.vſufru.quẽad.ca.l.ii.ſ̊ hec dño
ävävrt h. ⁊ inſti.de acuo.S.ſic iiaq;.⁊ q̃ſi dño vt heredi qͥ nõ
erat dñs tpe furti facti.vt.j.e.l.ſed nec.IJtem tutoꝛi.vt.j.cœ fur. l.
midum. S. q tutelam. ß certe et non dño. veli q̃ſi videt᷑ dari vt credi⸗
toꝛi qᷣ hʒ ius in re. vt.j.de pig. act.l.ſi pignoꝛe. q̃ eſt ꝓ.So. ibi loqͥ
iur v ↄditione mcerti non furti. vt. j. e.l.?⁊ 10. S. .
c c Dngcitõne. neceſſarij. ⁊ ſui q̃les ſunt filij. ⁊ alij in ptate.vt
inſti.de he.q.⁊ dif.S.ſui.ſj hodie pñt abſtinere et᷑ ſine reſti⸗
mtõe. vi inſti. e. S.ſ̊ his. ⁊.j.dœ acqͥ. he.l.ei qͥ ſe. Sʒ qͥd ſi eſt exneꝰ
heres furioſus? H?vt.C.de cu.fu.l.fi..j.⁊.S.pe.

d Mon poſſii.qꝛ nõ ſunt ltme etatis vel ſane mẽtis mſi pupillus

cñ tutoꝝ aucte ↄueniret᷑.vt.j.v admi.tu.l.j.S. ſufficu.
eſ Yↄdlicat.ſᷣuꝰviuens.id venire ſubaudi etiam.
SDi heres inſtitutꝰ vel ſiłia damna ↄſeq̃t ꝑ bec. vt. S. ad.I.
q. inde neranꝰ. S. idem iuł. Idẽ in actõe furti. vt.j. de fur.l.in fur

nsct. S. . 7.1. ſi qs vx. S. pe. a ar. inſti. ad. I. aqk. æ illud.

g Derdende.i.ꝑdue. vt.j.de fur.ſi qͥs vx.in.S.pe.ſic tpᷣus ꝓ tꝑe.
vt. C. ve his qͥ no. infa.l. ſi poſſidoneum. p 1
res furtiua piculo furis ſit.
1ſJ3 fuus dño. idem in patre. vt. j. e. iuł. 1. I. rerum amo.
l. vina. accurſius. ́́””
k. Peruemi. vi. . de ac. emp. ſeruꝰ quem in pᷣn? ⁊ de Zhen. emp.l.
qtens. 2. . de minonbo. qo ſi minoꝛ. S. ſi Suus. 1. 7. 5 pecu. licz. .
ex ca. ⁊.j. de le.j.l.ſi heredis ßfquum.

. —

del. na. S. ope

Ip Roinde. ope. qñ ope.⁊ qñ ↄſilio habes inſti. de ooli. que er
m Conditione furnua. accurſius floꝛen.

n Tenebit. imo videt᷑ ꝙ ſic. vt infra de ver. ſig.l. ſepe. in fl. qᷓ eſt

v Portioꝛem. vi. . c condi. ob tur. can.l. penul. in pᷣnci. 2. E. e

contra. So.hic nõ pnenit res ad ell qui opem tnlit. ibi ſic. vel ibi de
conditi.i.de actione ꝑſonali.puta cerii ↄdi.dicit nõ de iſta.⁊ hec vs.
Alij dicũt hic de ope tenet᷑ nõ de ↄſilio.vt ibi.a eodem mõ reſponde
ad aliam legem. j. de pecuł.l.peculiũ.S. ſed ſi opem.
9 ſ J pro fure ⁊c.ſ.actione furti. .
HM p Zamnũ. dupli
vel quadrupli ſol⸗
Vengdi a fure.
q SBeciſione. fa⸗

Roinde ⁊ ſi ope v AXpi.
⁊ ↄſilio alicꝰ furtum factũ ſit
aditione non tenebit: ⁊ ſi fur tene crn mun vuplo vel
tm.: n 1 ſeem. Eale mm
ꝓ fure damnũ œciſum ſit. vicet᷑ tolli vt ö. ve
ↄditionẽ nõ impediri veriſſi⸗ ig gem in a 9.
mũ eſt. Seciſione eĩ.ſfurti qͥdẽ actõ
non at᷑ ↄditio tolli᷑. Furu actõ
penam petit ltimaʒ:ↄditio rẽ ipam
ea res faciat: vt neq; furti actio ꝓ
ↄditõʒ:neq; ↄditio ꝑ furti actõʒ cõ⸗
ſummat᷑:is itaq; cui furtum factũ
eſt. hʒ actõʒ furti ⁊ ↄditõʒ ⁊ vendi⸗
catõʒ hʒ: ⁊ ad exhibendũ actionẽ.
Conditio rei furtiue.qꝛ rei hʒ
pſe cutõeʒ. heredẽ q́; furis obligat.
nec tm̃ ſi viuat ſᷣuus furtiuꝰ ſ̊ eti-
am ſi eceſſeꝛit.h̊ ⁊ ſi apud furis he

eſt ↄotra. Sobk. vt
ibi. accurſius.
ſ Ffurti acno ↄſũ
mat᷑. hoc in pena
legal ſecus in ↄuẽ
tionali vbi loco in
tereſie ſuccedit vn⸗
de nõ poteſt vtrun

cep.do. apud ce ſuʒ

tra. nii ibi eſſet di
ctum rato manen/
te pacto.vt ſupᷣ.de
tranſac. qui fidem
qñ auiẽ tollit᷑ vna
ꝑ auam plene nõ.

redẽ diem ſuũ obijt ᷣuꝰ furnuꝰvł S. nau. cau. ſtab. l.
nõ:apud ipᷣm. poſt moꝛtẽ tñ furis mem i. rz;
dom eſt cõdirionem aduerſus hete iſ eſt dñs. ſed vna
m durare. Que ĩ heredẽ dixvim iſtarum pſecutoꝛi

aꝝ ꝑ alteraʒ tollit᷑.
vt. C. noxal. l.
fi. ⁊ faci.C.de fur
u8. l. ancille.

eadẽ erũt ⁊ in ceteris ſucceſſoꝛibo.
1 DHem.
NMre furtiua ↄditio ipoꝝ coꝛ

poꝝ opetit. vtꝑ tadiu qdiu noĩe ni ↄtractet nõ
extiterint.an vo ⁊ ſi œſierint eẽ in tm vſunci.
r̃bo hũanis. H. ⁊ ſi qdẽ obtulit fu F Deceſſeru vi⸗

heredem.ſed apud alium.
inſti.x obli.que ex velic.na.S.fi.⁊.S.ꝓxi.hic. Nn. uia qð ergo dicit
poſt mortiẽ ideo dicit q; ſt ante moꝛem furis dæceſſiſſe: heres furis:
nunqꝙᷓ ſuo nom ne id eſt ꝓpter ſuũ maleficium damnaret᷑ ſed alieno.
id eſi euncti: vt S. æ his qui notantur infa.i.fur.S.ſi quis alieno.

vbi aũt poſt mortẽ dvecedit ſuo etiã nomme poteſt bheres obligari. ſi

ↄtractet ↄtra voluntatem dwomini cui ſubripuit deſunctus.vt em̃ ꝑſo

na wmim mutata de nouo naſcit᷑ actio ſurti remanente prima tamæz
vt.j.de furtis.l.interdu.j. R.iia ⁊ ꝑſona furis mutata ſtatuendũ eſt

vrt noua naſcaiur vt dictum ſᷣm aʒo.

2 Succeſſonbo. ſ. n ius. Jo. non in rem. S. de eden. quedam ſunt.

S.j. et.ĩ.e.ſed nec.Exquo ergo in heredes datur quere vnde hec aciõ
naſcitur? dicunt quidam ex maleſicio.quia noxaliter darur:vt.S.e.
ſi ſeruus.Alij ex quaſi maleficio.a ex quaſi ↄꝛraciu ⁊ ſic intelligunt

inducunt.j.de act.⁊ o bli.l.j. Lu dicas ex varijs figuris.i. nec ex

ↄtractu vel quaſi.nec ex maleficio vel quaſi.ſed anoꝛmalam a ſeꝑa⸗
tam quandam habet naturam cum habeat ſimilia. ⁊ diſſumilia. cum

omnibus. cum otrac tibus emm vel quaſi habet ſimile vt in heredeʒ

deiur licet ad eũ nil peruenerit.vt notaui modo.S.l. pꝛoxi.⁊ in hoc
differt a maleſicijs vel quaſi que nõ dant᷑ niſi in ꝙtuʒ puemit. vt. C.
e lelic. func.l.j.cũ maleficijs vel quaſi babet ſumle vt cetur noxa
lteꝛ. vt dixi in quo diſcrepat a contraciu vel quaſi.vi S. his q dvie.
vel ef. l.j.S.cum ſeruus.ſic ⁊ actio in factuʒ eſt ex varijs figuris cau
ſarum. vt. C. de ſacro ſanc. eccle. ſancimus. a c iſtis duabus intelli⸗
guur illud tercium membꝛum.j. v acti. ⁊ oblig.l.j. in puincipi o.ibi
aut ex varijs ⁊c.accurſius.
b i N re furtina. nunc reſpondet.

.

cEt ſiquidẽ. oblatio ꝓdeſt quo ad ĩteruũ vt B. a. . e. pui.

7. E. e.l.fi. ⁊.I.de ver.ob. mterdũ.S.ſtichi.nõ sad actio.pena ẽ ſuru
vitansam.vt.j.œ furtis.l.qui ea mente. „

ÆN —N areuds
H

§. dem inlia. que

q; peni.vt.j.x ex⸗

§. labeo. que ẽ cõ⸗

v Juris ſ. ſuo

y Apud ¹m. ſczʒ
3 Poſt moꝛtem. ſed nõne idem a ſi ante moꝛtem furis obieꝛit? vt

2

D Obtulit. vel niſi ſimle feceru vt quia nouauit. 1. . . pui. ſic.
man. ſi ꝓcuratoꝛem.S. fi.

e Exumatõnis. 1

mmo exumatio in ſolunone eſt tm̃. homo aũt ipᷣe

in petitõne. vt. . e ver. ob. ſt i quis ſtip. S. fi. a. l. en qui. S. fi.

fMõ põt. qꝛ veſi
g Di ex cã. pluri
mi a tꝑe onnſſi fuꝛ
ti. vt hic. 7. J· rer u
amotaꝝ. l. pe. 7. J.
⁊æ trica.l. pe. in fi.
nõ aũt ſi plus valu
aſſet ante furtũ fa⸗
ctũ de hoc tenet. lʒ
m. l. aquik. tenet.
vt. j. ce pri. deli. l.
nuncqỹ. S. itẽ queſi⸗
tũ eſt. accur.
Aboꝛam. vt in
I. fi. 7. E. de oditi.
ob tur. cau. l. fi.
1 Mouiſſimo. 1.
in vltuna ꝑte huꝰ
I.vel enã tractatꝰ.
k i nR dchtoe
guenit de
re ſurtiun.
BSunv. xe vno
loquit᷑ in plurali
numera. H. ]·. Px
abi ꝓ ꝑte ⁊c. loqᷣt
qñ ſunt plures.
m Pꝛo pte. hoc
nõ ita intelligas.
vt ſi tõ res ad vnn
puenit ipe in totuʒ
nõ teneat. imo te⸗
ner᷑ in iotu. vt. .
ↄmo.l.iij. S. heres.
⁊.ʒS. de edẽ. l. ſi qs
Si ſed vt etiam ſi
Imnus eỹ ps bere⸗
qitaria ſit ꝗᷓ pneiſ

ad eũ de re furt iua

iñ inctum heres e
teneat᷑. aʒ. ſi tame
lis fuerit cũ defun⸗
cto ↄteſtata. etiaʒ ſi

it eſſe de reb umams. accurſius.

ſine dubio nulla erit ↄditio.ſi nõ ob

tulit:durat ↄditio eſtimatõis eius

corpꝰ em̃ ipm preſtari nõ põt. Si
ex cã furtiua res adicat᷑.cuius tꝑis
eſtimatio fiat querit᷑. placet tñ id
tpᷣs ſpectandũ quo res vnꝙᷓ pluri⸗
mi fuit.maxime cũ vterioreʒ rem
factam:fur dando nõ liberat᷑. Sẽ
per em̃ moꝛã fur facere videtur.
Myouiſſime dicendũ eſt etiã fru
ctus ĩ hac actõe venire. i Vẽ.
Naoditione ex cauſa furtiua
nõ ꝓ pte que puemit:h̊ inſoli⸗
dũ tenemur: duʒ ſoli heredes ſumꝰ
ꝓ ꝑte aũt heres. ꝓ ea ꝑte pꝛo qua
heres eſt tenetu. I Dem.
Jue mamfeſtus fur ſiue non
mamffeſtus ſit:poterit cõdici
Ita demũ ant mamfeſt? fur con

ditione tenebit᷑.ſi phenſa nõ fue

rit a dno poſſeſſio eiꝰ.ceterũ nemo
furũ ↄdiutone tenebitur: poſtꝙᷓ wo⸗
minus.poſſeſſionẽ apꝛehenderit.
⁊ideo iulianus vt procedat in fure
manifeſto tractare de ↄditione ita.
Ppomt furem tep̃benſum aut occi

intercepat. Ei q; qui vi bonorũ

vVnus teneat tom nõ niſi ꝓ herechtaris pte tenek. vt. . N Pte. ſupu,

l. ij. in fie.

n Tenetur. ſ. nomne vefuncti. accurſius floꝛentinus.
ſDZue manifeſtus. odi. l. agi och. furtina.

X„

q Apprebengerit

p Sepꝛehenſa. i. agprebenſa.

verũ eſt p poſſeſſone ula ſed fructibo ſimnli⸗

bus pot ↄpetere. vt S. e. ſi ↄdicat.a.l.in rẽ.S.ſi.

r Mccidiſſe.in his tm caſib⸗ dicit. P. furem mamfeſtũ teneri ↄdi⸗
tione furtiua qð oĩno falſum eſt ᷣm io.nã poteſt pluribo a alijs mo⸗

dis occidere. Quid

7

pla ſᷣm aʒo.accurſi

em̃ ſi nõ occiderit ſj vnlinerauerit. Iẽ quid ſi fue

ru viſus nõ captus.fun quidẽ eſt manifeſtus nõ tñ apprehẽſus.vt.j.
e furi. ſi quis in ſerui.ↄueniri ̊ poterit. ſ̊ h̊ idubitabilia poſiit exẽ⸗

us.

IEiqc poſſe. qꝛ eſt fur. vt inſti.vi bono.rap.in prin. .
t Tamdiu. ↄdi. fur. datur dño ꝗdin res durat ſua ſeo ſi alienaue⸗
rit diſtinguit.aut facto ſuo:⁊ tũc ceſinit ei ↄpetere quo ponit tria
exempla. ſcilicet qndo vendit vel legat furi vel extraneo. quo tercõ ca
ſu etiã legatarius ↄoditõnem nõ habet. adijcit᷑ etiã quartũ exemplum
in. l. æ ideo. qñ duo erant dñi rei furtiue.⁊ vnus ꝓuocat aliũ ad diui

ſionem alteri eoꝝ

eſt adiudicata.nam ſi eſt adiudicata ꝓuocato.pꝛo

uocans amittit pditionem. qꝛ ſuo facto videt᷑ alienaſſe ſuꝗ pꝑtẽ. ſi au

tem ꝓuocann eſt a

diudicata ꝓuocatus nõ amutit. qꝛ nõ videt᷑ ſuo fa

cto ſuam ptem alienaſſe. vi hic diẽ vſq; ad.S.neracius. ⁊. .. et ideo.
vVAlienauern.ſed hoc quõ nõ poſſidet? H. vt.j.e.l.et ideo.
x Pure. ſecus ſi ſub ↄditõne. vt.j.e.ſi ſeruus.
y Peredem. ſſcilicet vmmnum.accurſius.

ʒMon poſſe.ſ.furi ᷣm io.ſeo nuquid act.furti aget heres ↄtra fu⸗

—

rem aʒo H. foꝛie ſic. vi ar.j.x fur.l.qui ea mente.
3 ſ Eà nec legatarius. põt. ſ. odi tõe furtiua ex octanone pᷣma.
²hvxät dicunt. ſeo ex ſecunda ſic. vt.j.d furtis.ſi vunnmmmm. ratõe
igitur prime nuili. vel dic ꝙ odu. furtiua non agitur. nec ex pꝛia nec

diſſe aut fregiſſe aut effudiſſe id qꝰ

„

ex ſecunda.ſed furti ↄtractatione prima quaſi hoc ius vna cum rei
wmm io tranſeat ⁊ ambulet. vt victa.l. j. fur. ſi cũ qs in hoſtii.
S. j. .l. ſi is.S.j.⁊ ex noua ↄtractatione enã alia naſcit furni actio.
vt ſic duas actones furti habeat idem ↄtra eundẽ æa noie eiuſdẽ rei.
vt.j.de fur.interdũ.in prin.vel loquit᷑ ibi.l.interdum qñ poſſeſſio

raptoꝝ tenetur adici poſſe iulia.li.
xxij.dige.ſcri. amdiu aũt aditio
ni locus eri. vonec dñi facto dñiuʒ
eius rei ab eo recedat.⁊ iõ ſi eã reʒ
alienauerit ↄdicere nõ potit. Vno
celſus li.xũ.dige.ſcri.ſi rem furti⸗
uam domin? pure legauerit furi: he
redem eius ↄdicere non poſſe. Dʒ
⁊ ſi nõ ipi furi ſ̊ alijvidem dicenduʒ
eſt ceſſare cõditionẽ. qꝛ dñium fa⸗
cto teſtatoris.i.vvmin diſceſſerit.
Ed nec legatar? p Au.
ↄdicere põt:ei em̃ ↄpetit ↄdi⸗
tio cui res ſubrepta eſt vel heredi⸗
bus eius. vẽdicare rem legatam

ab eo porett. v Xpianus.

Tigeo eleganter marcellus
diffinit lib. vij. ait em. ſi res
mihi ſurrepta tua remaneat ↄdiceſ
Sed ⁊ ſi dnium non tuo facto a-
miſeris:eq ↄodices. Inↄmũi igit
re eleganter iulia. ait intereſſe. vtx
tu ꝓuocaſti ↄmuni diuidũdo iudi⸗
cio: an ꝓuocatus es. vt ſi ꝓuocaſti
in ↄmni diuidũdo iudicio amiſeris
ↄditionẽ.ſi ꝓuocatus es. retineas.
Neracius li. membranaꝝ ariſto
neʒ exiſtiaſſe refert eũ cui pignori

redijt ad dñm. ſe
cunduũ. H. a fur.
ſecũdo ſurripuit
als pnma actio
furti ſufficet. qd
P. nõ placet. ſc.

agat legatar?ꝰ

er Viraq; atracta
none. Ytẽ nõ ex
pᷣdiens ꝙ hediñ
remanei dduõ et
ex pma otractan
one. ſic eſt . S
e ſer. coꝛ. ß bes
vel dic hm. H. ꝙ
hic loquit᷑ de di
tione.at in actõe
furti. dic ſi iure
