vt ſibi unputare webeat. i Bẽ. vaent culn i
JY ego hac mente pecuniam fra eo.ſi qs no

ꝓpcuratoꝛi m:vt ea ip̃a cre octg.

ditoꝛis fieret. pꝛopꝛietas q̃ͥdem nangus ſit. cuz

ea ipſius vicio

euenit.et dic damnandus in alijs damnis non frumenti. vini. ac.

o Conſequi. id eſt non repetit expenſas. Sed an in frumentuʒ
damnetur? Reſpon.non. ſic enim bis pumretur. Ytez quid ſi pro
vino vedit vcem.et tunc quando perijt valet.v.an alia.v. repetet.
hec lex innint ꝙ non. ibi nam cum ⁊c. ſed forie ſcm hanc diſtin /

ctionem intelligitur. nota ergo ꝙ expenſas non repent. Sed con⸗
tra ſupꝛa.e.l.debitoꝛ.vbi fuu in culpa.a tamen repetu. Sed ibii
alia re commiſi culpam.ſcʒ in veponendo. in alia fecit expenias.
hic autem circa idem. Jtem nota hic argu. ꝙ ex eodem facto no ł
bet quis penam et pꝛemium repoꝛtare. vt infra ex qui. cau. ma. ſi
cui.⁊ infra de arbi.ita dNemum.⁊ æ inter.a rele.relegatoꝛum.S.fi.
⁊ in.l.ſequen.⁊ infra de le.j.ſi wmus.a infra ve mino. auxihium.
in fi. ⁊ infra ſo.ma.ſi ab hoſtibus.S.j.a infra ð here.inſti.ſi qins
ſolidum.⁊ infra de noxa.ſi cõmunis ſamilia.⁊.C.de herencis.l.n
riales. ⁊. C. ve decuri.l.ne quis. in ſi.⁊. j. de ac.⁊ obli.l.j.S. is q;ᷓ
cui.a infra cæ re m.l.non fraudantur.S. nemo. ⁊ infra dve imur. l.
ſed ſi vnius.S. ſi ſeuus in quo. ⁊ de his quibus vi indig.l.j. Sʒ
argu. contra infra te excu. tutoꝛum.l. ſed a milites. S. ſed ignonm/
mia. ⁊ infra cæ ſuſpec. tuto.l.xæcreto.⁊ infra commo.l. rem mhi.S
m exercitum.. , D
ſNJ quis negocia. cogitur. aliter in peti. heredi. vt iufra ð pe
titõne hereditatis.ſi poſſeſſoꝛ.S.bone fidei.⁊ eſt ratio quia
ibi ſuo nomine exegit hic dñi. B
Solut. alicui quem credebat creditoꝛẽ wnnmi cum non eſſet.
r Imputare. nota non eſſe eandem rationem contrarioꝛum. vi
hic. ⁊ ſupꝛa de pꝛocu.l.qui pꝛopꝛio.S.pꝛocuratoꝛ vt in ceteris. Sʒ
certe hec non ſunt contraria.quia quando ſoluuur geſtori duo in⸗
terueniunt.ſcilicet ꝙ ſoluitur.⁊ ꝙ wminus habeat ratum.at quꝗ
w ſoluit geſtoꝛ.im̃ vnum.ſcilicet ꝙ ſoluuur. non auiem wmnnus
ratum habet. ſi autem ratum haberet. eſſent contraria. et eſſet eg⸗
dem ratio. Quure ergo hec lex fecit differentiam? Reſpon. reſpexit
quod plurimum ſolet euenire.ſ.ꝙ wnnnus habeat ratum. ꝙ io⸗
uit᷑ geſtoꝛi.ꝙᷓ econtra.ar.S. de le.a ſe.cõ.l.naʒ ad ea. Si aut ratu
habeat.ipſi ſoluenti repetitio datur contra wmmnũ ratum habent

verum. §. uem

n Sec ita. dz

puvneNd
chreñ he

reuni

tus ttue/

E Ronb
orknenn t

Droencn
4 ſtni
ns ſhſua
Eridrin in
Glnpannn
Minſn
ge toodeN
Cobeeit i
ſuni tter⸗
tijo⸗pk
jinoſi Me
udiſo ſeni
lxeaſi rr..
Mil, ,
erel. H
i otun ö
lim mu n
ſewwi ſyo
igſi5 N
igelif a
e.

Mact n
nenigſee i
fiftſi geg
ſenſean
iiſehi

zornn rri
le N l
rggucnein⸗
naimnaut
anamimz⸗
gliln

N nlſte 4
e
. n

angli

=

—–.,

–—

Mrgtd
Ein.n W
chen „ n
.

uberde i
riſneti
erigiam In
mmüdlsft ne
mun
ingf
9 Dl. n
egisſe
at 5 8

nmgsi un

A. H“H

.* % 4
n ens. Sn
mmdo unm,
n in ain,
—
ven
man ultenn
14 m 1in MM
—

pꝓactõʒ nego:geſ.at mõ.i.ĩ caſu huꝰ.l.õ ipᷣm.cin ſolutũ ẽ.vt..e.

ſi pupilli.S.itẽ qeit᷑.Alij dicũt ꝙ qñ ſoluit᷑ geſton ꝙ dñs ratũ hr̃e
compellit᷑. ſed nõ qñ ipſe geſtoꝛ ſoluit.vt ar.ſupꝛa eo. pompomus
⁊ in hoc faciunt huius legis differennam.
ſ ſ ꝗJ ego. ꝓcuratoni.ſ.debitoꝛis.vt dicũt.vt ar.j.ð wvnat᷑.ĩ⸗

ter vi.et vxoꝛẽ.
ſi ſponſus.i pᷣn
cipio.Alij dicũt
creditons. Lu
dic vᷣm aʒo. ꝙ B;
eꝛat geſtoꝛ nego
cioꝝ creditoꝛis
et ſic impꝛopꝛie
ꝓcuratoꝛ dicit᷑.
vt et. S. de ꝓcu.
l.plaucius.non
güt erat ꝓcura⸗
toꝛ negocioruʒ
xbuoꝛis.accipi
ebat em̃ hic ge⸗
ſtor pecumã vt
potius exeque⸗
ret᷑ officiuz qoᷣ
Gns ⁊ ſine man
dato gerẽdũ ac⸗
cepat qᷓ;ᷓ vt debi
tous vellʒ ſuſci
pe mãdatũ.alio

In debitoꝛ man

datũ ſuũ re m⸗
tegꝛa reuocaret
qð h̊ negat᷑.vt ĩ
ſti. mꝗ. S. recte.
ĩiteg dico. vl qꝛ
n tdidiſſʒ vłᷣ qꝛ
de tꝛadẽdo ſe nõ
obligaſſz. vt. j.
mã. l. qntꝰ. 2. J
de oſti. pe.l. vñ
faliã.pᷣtea.quõ
creditoꝛ ratũ ha
bẽt: ſi nõ ẽ ſuo
noĩe geſtu. vt. S
e. ſi pupilli. S.
ſi ego.
Mõ acqrit᷑.
ĩimo vꝛ ꝓꝙ ſic ac
qrat᷑.vt.ĩ.ð ac⸗

q. re.d.ſiꝓcuã

toꝛ.q̃ ẽ .ſo.h̊ ñ
erat ꝓcurator i

ꝓcuratoꝛẽ non acquiritur.põt ta⸗
mẽ creditoꝛ etiã ĩuito me ratũ hñ
w pecuniã ſuã facere:qꝛ ꝓcuratoꝛ ĩ
accipiẽdo creditoꝛis dũtaxat nego
ciũ geſſit:⁊ iõ cꝛeditoꝛis ratihabi⸗
tõe liberabo. i Bẽ.
Jquis aliena negocia gerẽs
plus ꝙ opoꝛtet impenderit:
recuꝑaturum eum id quod debuit
pſtaꝛi. m Ogeſti.
Vm alicui ciuitati ꝑ fideicõ
miſſum reſtitui iuſſa heredi
tas eẽt:mgratꝰactoꝛes hoꝝ bono⸗
rũ titiũ ⁊ ſeiũ ⁊ gaiũ idoneos tunc
creauer̃t: poſtmodũ hi actoꝛes in
ter ſe dimſerũt admĩſtratõʒ bono
rũ:idq; egerunt ſine auctoꝛitate ⁊
ſine ↄſenſu mgratuũ.pꝰ aliquot tẽ
pus teſtamẽtũ ꝑ quod rſtitui ciui⸗
tati hereditas fideucõmiſſa ẽ: irri
tũ ꝓbatũ ẽꝓ tribunali: atq; ita ab
inteſtato ſempromus legitimꝰhe⸗
res extitit fũcti.ſ̊ ex his actoꝛi⸗
bus vnꝰ non ſoluẽdo vœceſſit:⁊ nẽo
ei heres extitit. Quero ſi ſempꝛo⸗
mꝰoↄueĩet actoꝛes hoꝝ bonoxꝝ: pi⸗

culum ĩopis œfũcti ad qͥs ptinet.

Herẽnius modeſtinꝰreſpon.qð ab
vno ex actoꝛibo ob ea q̃ ſolꝰ geſſit.
negocioꝝ geſt. actõe ſᷣuari nõ põt.
ad damnũ eius cui legitima heꝛedi

geſtoꝛ.⁊ ſic rati habuõ expectat᷑.ſj ĩ ꝓcuratoꝛe nõ.ſᷣm aʒ.vt ar.j.ð
ↄdi.ĩde.l.ĩdebiiãꝗ.⁊.j.de acqͥ.poſ.cois ſeruuſ.S.j.Alij dicũt ꝙ ibi
erat ſpecialiter ad hoc cõſtitutus.hic erat generalis vel ad alia cõ
ſtuutus a creduoꝛe.vt pᷣmo caſu etiã ſine ratihabitõe querat᷑ domi
mũ.ſcõo nõ.⁊ ſᷣm hanc ꝓpue pomt᷑ hic ꝓcuꝛatoꝛ.

vV BSuã facẽ.ſjͥ an eoipo ꝙ ratũ habeat.ſtau querit᷑ ſibi dñiũ vł
poſſeſſio vł vſucapiẽdi conditõ? Rnita.vt hic apte dicit.⁊ qꝛ rau
habuũõ retro trahit.vt.C.ad mace.l.fi.⁊ qꝛ talia ꝑ pcuratoꝛẽ que⸗
runt᷑.vt.C.ꝑ quas ꝑ.no.ac.l.j.⁊.j.de acqm.poi.i.ꝑꝓcuratoꝛem
7.l. poſſeſſio quoq;.S.⁊ ſi poſſeſſio.⁊ de re iudi. hoc in re.S.deie⸗
cit. Item cinus interim eſt? Reſpon. debitous foꝝe. vt ar. j. de vi
vi ar. l.cũ fundus. a. j. de furns.l. falſus.S. j. Sed quõ q̊ poſtea
trãſit ad creditoꝛẽ? Heratihabitoe.que reiro trahit᷑ ac ſi a pncipio
fuiſſʒ acqſita.Ar. tñ ↄ..rẽ ha.ra.l. pe.cui. HF?qꝛ ibi videt᷑ poſſeſ⸗
ſionẽ bo.repudiaſie.qꝛ tacuit ꝑ totũ tpᷣs quo potuit peti.vñ ñ tra⸗
hit ille caſus retro. vel foꝛte nullius eſt interun.
x Liberabor. vt hic.⁊.j.ve ſolu.qͥ hoĩeʒ.S.ſi gener.
y I quis. vebuu. 1 nõ vltra. vt hic. 2. S. de pꝛocn.l.qͥ ꝓprio. S
ꝓcuratoꝛ vt ĩ ceteris.⁊.j.man.diligẽter.⁊.l.idemq;.S.idẽ
labeo.a.j.e.l.que vtiluer.in pꝛincipio.⁊ infra ad mace.ſi
films. S. quod diciuiur.
a c VUm alicin ciuitati.que ſit ſub imꝑio ꝓpłi romãi.vt.j.ad
re. lI. ommbus. az.
b Pꝛo tribunali.ſ. iudice cognoſcente.⁊ hoc qꝛ teſtatoꝛ fuit capi⸗
te mimnutꝰfoꝛte.vt inſti.qbus mo. teſ.infir.S.alio.

eMõ ſoluẽdo.ſ.

vt ſtaum dices.

factus poſt depoſitam adnumiſtratõʒ im Hug.

—
„

rñdit.

d Sob geſſit. ſi qua em̃ negligẽtia cõi ꝑpierũt eqluer ad om̃s ſpectat
ꝑiculum. vt.j.de admimi. tu. l. tutoꝛes q. S. eũ. 2. I. tres tutoꝛes.
e Pertinẽ.imo ad mgratu.vt.j.de admi.tu.l.luciꝰ.S.ſempꝛoniuʒ
q̃ ẽ atra. So. hic factꝰẽ nõ ſoluẽdo poſtqꝙ; legitimꝰheres obtinun. ibi
añ.ſm aʒ.⁊.h. Ab aliter. ibi poſſidebat reſpu. occaſiõe debin. hic at᷑

tas qᷓſita ẽ ptinere. DBẽ.
X duobo fribo vno quidẽ ſue
etatis:alio vo mĩore anis cũ habe
rẽt cõia ruſtica pᷣdia:maioꝛ fr ĩ ſal⸗
tu cõi hñte hĩtatões pꝛnas ampla
edificia edificauerat.cũq; eũdẽ ſal

tũ cũ fr̃e diuideret ſũptꝰſibi q̃ſi re

melioꝛe ab eo fẽa œeſiderabat a fr̃e
nnore iã ltime etatis oſtituto. He

rẽmꝰ modeſtinꝰrñ.ob ſũptꝰ nulla

re vꝛgẽte.ſ̊ voluptatis cã fſctos.eũ
ð qͥᷣ qrit᷑ actõ non hꝛe. Titiũ ſi
pietatis rſpectu.ſoꝛoꝛis aluit ſiliã
actõʒ h̊ noĩe otra eam nõ hꝛe labeo
1Abo.
Jqᷣſ mãdato titij negocia ſei
geſſerit. titio mandati tenet᷑
liſq; extiari dʒ q̃nti ſei ⁊ titij inteſt
titij aũt inteſt.qᷓntũ is ſeio pᷣſtare
dz. cui vł mãdati vł negocioꝝ ge⸗
ſtoꝝ noĩe obligatꝰẽ. Litio at᷑ actõ
opetit cũ eo cui mãdauit aliena ne
gocia gerẽda. ⁊ anꝙᷓ ipe qᷣcq; cmi
no pᷣſtet:qꝛ id ei abeẽ vidr ĩ qͥ obli⸗

gatus ẽ.
c Aliſ.
Vm pater teſtamento poſt⸗
humo tutoꝛem dedit. iſq; tu

telaʒ interim adminiſtrauern. nec
poſthumus natꝰfuerit.cũ eo nõ tu

tele.ſ̊ negociorum ge.erit agẽdũ.

k Licius.pietatis.vł amicicie.vt..eo.is qui.

ꝓ ſuo. vñ cũ tãꝙ;

ire ꝓpna cõſtimt

curatoꝛes.nõ ẽ ita
iputadũ mgratiba
ſicut ibi.ar.j. ſo.
ma.l.etiã.S.j. Atł
illud fauore pupil
loꝛuũ. Uel h̊ ſubuo

lapſus fuit. ibi nõ
gr. in. e. t. l. ſi res.

Dʒ qre et᷑ alij duo

nõ tenẽt᷑ ꝓ eo qͥ nõ

ẽ ſoluẽdo.nã ſic ci
uitati tenebãt᷑ iſo⸗
lidũ?ꝛ Rn?nõ. ſöᷣm
yr. qꝛ ciuitan qͥdẽ
ex offõ tenebat᷑ et

anc gererẽt. here
di aüt ex ſola geſti

one teneri ceper̃t.
f e * duobn.
uunete.
g Pinas. 1. q pa

tꝛe factas.

h Legite. ſ. xxv
an. vt. C. ð his q̃ͥ
ve. e. ĩpe.l. fi. als
ad diuiſiõʒ ꝓpuoca⸗

re nõ poſſz. lz poſ⸗

ſet ꝓuocari. vt hic
2. ſ. rebus eoꝝ
ſi pupilloꝝ.
i Mon hꝛe. qꝛ. ſ.

volüutarie fueꝛt. vt

hic. ⁊..de pig.ac.

l.ſi ſeruos. ſ̊ abꝛa

ſio cõcedit. vt nõ.
ſup.e. ſi pupilli.ĩ
pn. Itẽ hoc ſi non

fnerit pꝛomercaus

id eſt venalis res
in qua facte ſũt ex
pẽſe. vt. j. de unpẽ
ſis. ꝙ ſi. ⁊..ð rei
vẽ.l.ĩ fũdo.ac.

IDVabere.niſi ĩ caſu.vt.C.de nup.patrem.Eet nota hic ꝙ ex perſo
narum qualitate ⁊ ſumptibus factis pſumitur pietas. vt plene dices

j. de wna. inter vi. ⁊ vxo. vtꝛum.

m ſ ꝗ qs.mãadati.ſi ntio madaſſʒ.vt.j.man.ſiꝓcuratoꝛem.S.ſi

tutoꝛes.i fi.S.⁊.C.e.ſi mãdatũ.ac.
n Js. ſ. niius.

Mego.geſ.cũ nõ fuent mãdatũ.

o Nidetr᷑.nota illud abeẽ.ĩ quo ẽ obligatꝰ.vt hic ⁊.j.ad.l.fal.q ð
bonis.S.ex donatõibo.⁊ inſti. ob.ex qi õc.S.tutoꝛes.et᷑ ſi ſb ↄdi.de⸗
bet᷑. vt. j.de le.j.l.plane.S.qꝙ ſi rẽ.ĩ fi.. Sʒ arg.õ.j.ſo.ma.l.facẽ.
vñ bona deducto demũ ere alieno inteluguũt᷑.vt.j.de v.ſi.l. ſbſijtũ.
S.j. Sʒ an aget ſtai hic mãdatoꝛ ex q̊ cõpetnt? Henõ. niſi ↄdẽnet᷑ ſᷣm
al. adinſtar fideiuſſons. vt.j.mã.l.luciꝰ. QLu dic ſianm enã añ& ſol
uat vel cõdẽnet᷑. Quare ̊ aliud ĩ fideiuſſoꝛe.vt.d.l.luciꝰ.⁊.c.mã.
ſiꝓ ea? NReqꝛ fideiuſſoꝛ omciũ gtis ſuſcepit de ſe obligãdo ⁊ ſoluendo
pecumam. vt. j. de conch. inde.l.indebuiam. quod intẽpeſtiue.i. ante⸗
ꝙᷓ ſoluat vł condemnetur reuocaꝛe nõ poteſt.quia iuuari nos no de
cipi ac.vt.j.cõmo.l.in cõmodato.S.ſicut.At hic hocipſo ꝙ mandat
alij. vel ipe gerit. pfici mãdatũ.vt.j.man.ſi mãdato meo.ĩ pᷣn? Iiẽ
ad quid aget añꝙ; ſol? Rñn?vt liberetur.vt.j.man.ſi mãdato meo.S
quotiens. Item hec ſnĩia quomc do mandaretur executõi? Rñ? captis
pignoꝛibo. vt ar. infra de admi. tuto. l. j. in pu? inſti. e ſai.tu. ⁊ cu

S. quibus conſtitutõibus.

p c Um pꝛ. dedu. qð põt facẽ. vt inſti. de tu. F. cñ aũt.

q Admiſtrauerit. ſ. œ ſacto.

r Fuerit. vł natꝰ.ſ̊ nõ vinus. vt. . de ver. ſi. l. q moꝛtui.
Agẽdũ.i.vtili.vt.ĩ.dæ tu.⁊ ra.diſ.l.poſthuo.⁊.] ð teſt. tu.l.nẽo

inj

S. n. 1. S. e. l. üj. S. bac actõe. a aget ille q; ſucceſſit ĩ locũ poſthumi.foꝛ
te ſubſtitutus vł alilumꝰhẽs: vt ĩfra e teſt.tu.l.ſi nẽo tu.S.teſtõ.
a ſi natus fueꝛit poſtbumus vius.
b Beſſi: qꝛ iã ꝓ nato hr: vt ſup e teſta.ho.l.qͥ ĩ vtero. patet ergo
ꝙ expoſt facto dveclarat᷑ hanc actõem nõ cõpetijſſe.⁊ tutele actõem da⸗
ri.vel ecõtra hanc
cõpetijſſe: ſic.j. de
reba du. l. q̃daʒ. in/
terĩ ̊ põt dici du⸗
bꝛũ. qꝛ cõtĩgẽs eſt

ꝙ ſi natus fuerit poſthumus: tute⸗
le erit actio: et in ea vtrunq; tem
pus veniet: et quod ante qꝙᷓ naſce⸗

futuro.ẽ iñ cer/ .
i pñ̃ti vrtate iſpe⸗ retur infans geſſit. et quod poſtea
ca: ſo g xbai ꝙᷓ natusſit. i Ulianus.
actõ nego. ge. vt ĩ⸗ .
eſa in li X facto queꝛebatur quẽdam

nemo. S. teſtamto. ad ſiliginem emendam cura

Pas b boſtib. vr toꝛem creio oꝛdinis conſtitutuʒ
iſti. q. mo. ius pa. eidem alium ſubcuratorem conſti
ſo ſol. . fi ab ho⸗ tutum ſiliginem coꝛrupiſſe immi⸗
be. A.H zie ſcendo atq; ita pꝛecium ſiliginis ꝗᷓ
batr. 1I. tau in publicum empta erat curatorẽ
dieebor aͤnga, afflictuʒ eẽ. qua actione curatoꝛ cũ
io. ecurionum. ſubcuratoꝛe experiri poſſit: ⁊ cõſe
eEidem. ſuple qui id vt ei ſaluum eẽt quod cauſa
quendã eidẽ ⁊c.

eius damnũ cepiſſet. Valerius ſe⸗
uerus reſpõ.aduerſus cõtutoꝛẽ ne
gocioꝛum geſtoꝛum actionem tu⸗
toꝛi dandam. Idem reſp.vt mgr̃a
tui adueꝛſus mgꝛ atum eadeʒ actio
ctur: tamen ſi non ſit conſcius
fraudis. Scõm q̃ etiã ĩ ſubcurato⸗
re idẽ dicendumẽ. ꝓ Ompom..

fCoꝛrupiſſe. ſ.
ſubcuratoreʒ. q tõ
mbcuratoꝛ diceba⸗/
tur. qꝛ minoꝛẽ hẽ⸗
bat ptãtẽ ꝙᷓ aliꝰ. et
ei obedire neceſſe
hẽbat.ñ aũt vt ſit
eius curatoꝛ. qͥ ẽ
ĩ cura ſii alteriꝰcu
ratoꝛ.qꝛ hoc eẽ nõ
pt. vt. C. ð le.tu.
ſfi. q̃ ẽ ʒ.
g Afflictum. id eſt damnum pꝛecij quod totum conſeqin nõ potuit
30. fuit em̃ conuentus curatoꝛ ab oꝛdine cui reſtituit iſte curatoꝛ de
ſua burſa iuſtum pꝛecium coꝛrupte ſiliguns.
h MQua actione. ecce quod queꝛebatur.
h Reſpondu.altius exoꝛditur ꝙ;ᷓ incepit. quia queru te ſubcurato⸗/
re.⁊ reſpondit tutoꝛe ⁊ magiſtratu.⁊ de ſubcuratoꝛe. Dic ergo in
pluribus tutoꝛibus ſi vnus ſolmt pupillo in id quo alter deliquit.
quia a ipſe tenetur. vt infra xe tu. ⁊ ra.diſ.l.j.S.nunc tractemus.re
petit ꝑ actionem vtilem neg. geſ.vt hic.⁊.C.de in litem dan. tu.l.ad
litem. 7. C. de contrario iu. tu. l.ij. In magiſtratu.dicas ꝙ ſi vn ſol
uit reipub. damnum quod collega intulit repent ꝑ vtilem actionem
nego.geſ.cum ⁊ ipſe conueniriꝓ hoc poſſu:vt hic ſubijcit.et infra de
adimi.r. ad ci.p.l.ij.S.ius reipu.vtroq; enim iſtoꝝ caſuñ facit alteri
us negociũ ipſo geſtu. vt infra eo.ſoluendo. Idẽ ergo fit ĩ ſubcurato
re:vt ſubijcit.Et ſic nota ꝙ ꝓcedenduʒ eſt de ſimiliiba ad ſił ia:vt ſupᷣ
v le.⁊ ſe.con. nam vt au.⁊.l.non pñt. Sed ſi ua eſt ĩ pꝛedictis tri⸗
bus caſibus.cur nõ eodem modo fideiuſſoꝝ dat᷑ actõ. vt infra ðᷣ fið⸗
iuſ.l.vt fideiuſſoꝛ? Nqꝛ ex ꝓpꝛio arbitrio ⁊ mera volũtate obligat
ſed tutoꝛ ex neceſſitate.⁊ magiſtratus. Itẽ fideiuſſor liberat confide
iſſſoꝛẽ nõ officio geſtiõis:ſj natura obligatõis. Itẽ fideiuſſoꝛ hʒ actõʒ
cõtra eũꝓ quo interceſſit.vt infra mã.l.ex man.
1 Conſcfraudis. nõ agit ↄſciꝰfraudis. vt hic ⁊ ĩfra de wlo ſi duo.
⁊ infra v inſti.ſ̊ ⁊ ſi pu.S.ſ̊ ⁊ ſi ſpe.⁊ ð.tu.⁊ ra.dil.l.j.S.nũc tracte
n1. 1 ſupᷣ de eo ꝑ quẽ fac.ẽ.l.fi.S.j.⁊.C.de libe.cã.l.ſi filiũ.
k Il Iberto. mandauit. ſcʒ aliquis ꝑ FFas.
Mutuam. ſcʒ a quocunq;.
ICuius las.ſcʒ mandanus.q.d.cõtẽplatõe eius.ſcʒ qͥ mi
ſit l̃as liberto vel amico mutuanit creditoꝛ.ſ ſi crechtori eẽnt niiſſe
tũc mãdati ↄtraria.vt.C.man.il.ſi lr̃as.
m SEms.ſcʒ mandantis.
n In eũ. ſcʒ mandantẽ. Fidemſſoꝛi.ſi ſoluerit.
o Ad exemplum. inſtutoꝛie. inſtitoꝛia enim ꝓpꝛie locum non habet.
quia non negociationi.ſcʒ pecunijs dandis ⁊ accipiẽdis. ſed tm̃ vni
pecunie.⁊ tm ad accipiendum fuii iſte pꝛepoſitus. vt infra de inſti.l.
cincunq;. S.j. ⁊.l.in eum. ⁊ ideo dicit ad exemplum. Gel dic ideo.qꝛ
non fuu pꝛepoſitus cum ea ſolennitate qua elim. vnde ad exempluʒ
antique ſolenmtatis.⁊ ſᷣm hoc vera mſtitoꝛia datur. el reſertur
ad ſideiuſſoꝛeim tm.vt agat hac actõne ad exemplum inſtitoꝛie.cum

illa fidemſſio ſit ſequela. vt infra de inſti.l.cuicunq;.S.ſi ei quem.
ĩ fi.S.pꝛincipalis vo creditoꝛ vera inſtitutoꝛia. Er vt plene videas
dic vt diximus ſup eo.ſi pupilli.S.item ſi ꝓcuratoꝛi.
p Inter negocia. caſus iſte ſcõᷣm antiquos ponitur in eo qui ne⸗
gocia mea cum mandato gerebat. ⁊ alia alterius cum eis coniun⸗
cta mei contem
platione geſſir.

Iberto vl amico mãdauit. de viiſc mih⸗

vt pecuniã accipet mutuam et ego ſibi tene⸗
cuiꝰlr̃as creditoꝛ ſecutꝰ ↄtraxit: et mur maaui ⸗
.— . ,C . lone. Seg cõ⸗
fideiuſſoꝛ inteꝛuenit:etiã ſi pecũiaag mg ſupra eo. uẽ
ĩ rẽ eius nõ ſit verſa:tñ dabit᷑ ĩ eũ l Ee i lo⸗
. 4₰ „J . ne
negocioꝝ geſtoꝝ actõ creditoꝛni vel go. geſto. hie d
ſideiuſſoꝛi. ſcilicet ad exemplũ in-⸗ acrione manda⸗
ſtitoꝛie actöis. Int negocia ſem n. enbib n
pꝛonij que gerebat ignoꝛãs titij ne alterius. hic nõ

ſed mandanus
cuius contẽpla
tione gerebat.

gociũ geſſit:ob eã quoq; ſpeciẽ ſem
pꝛonio tenebit᷑. Sed ei cautiõʒ ĩdẽ

nitatis officio iudicis pbere neceſ-⸗⸗ ⁊ erant ſua pro
ſe ẽ aduerſus titium.cui dat᷑ actio bern conmnincno⸗
, ,⸗ —— ,—— Eet lic non
Icẽ in tutoꝛe iuris ẽ. Litẽ ĩ iu eſſt conma. Itẽ
diciũ eductã.⁊ a reo œſertã.fru⸗ conta ſupꝛa eo.

ſi pupilli. S. ſi
quis ila ſumpli⸗
ciier. in fi.S. in

ſtꝛatoꝛis amicus.vltro egit cãs ab
ſentie eius allegãs iudici culpã cõ⸗

traxiſſe non videtur ꝙ; ſnia cõtra eo quod wid⸗
abſentem dicta ipſe non ꝓpuocauit. ignoꝛans. et ta⸗
vlpianus notat. et hoc verum eſt. men hic ſubijen
4 — 3 Lltio dar ac.
quia fruſtratoꝛ cõdemnatus ẽ. Ce nego. gel. Sea

ſubauch maxi⸗
me. et quod hic
ſubijcit. idem ĩ
di qui gerendo negocia pupulli et alterius negocia cum illis iuncta
geſſit. Lu aliter pone pꝛimum caſum in pꝛocuratoꝛe vel curato⸗
re vt hoc modo. quia aliquis geſſit negocia ſempꝛonij. qui ſcilicet
ſempꝛonius erat curatoꝛ vel pꝛocuratoꝛ Zuij. et interea ea enam
ticij.⁊ quod ſequitur. idem in tu. ac.eodem modo dicas. quia ge⸗

teꝝ ſi amicus cum abſentẽ vefen⸗
eret odẽnatꝰ. negocioꝝ geſtoꝛum

rendo negocia tutoꝛis. geſſit etiam pupilli. et ſm hanc poſitionem

expone litteram.
HGerebat.aliquis cum mandato vel ſine.
r Geſſit. ⁊ totum male. —
ſSempꝛonio tenebiur. cum eius interſit. quia ad eum perti⸗
net cura ⁊ ſollicitudie.⁊ ſic non eſt conrra.ſupꝛa eo.item.S.j.nec
minus tamen ⁊ ticio tenetur. cuius in veritate erant. vt ſupꝛa eo.

ſi pupilli. in pꝛincipio.⁊ hoc ſubijcit adueꝛſus ticium 7c.

Sed ei. ſcʒ ſempꝛonio ᷣm io.ſed tn dic verius: id ẽ geſton quẽ
dictum eſt teneri ſempromo. ᷣm aʒo. l
vVPeebere. a ſempꝛonio ſᷣm ſecundam caſus poſitdem.
x Actio. ſcilicet nego geſ.ſᷣm pꝛimum caſum.Secd eſt conira.in/
fra man.l.ſi manda.S. ſi curatot.in fi. S. vbi dicit dari in factum.
7 denegare actionem iſtam. Solu. quidam dicunt mtelligi æ acti⸗
one ad exhi.⁊.l.acquił.et de alijsſuniliibus non neg. geſ. Sed tu
dic ꝙ hic in rem ipſam cinus negocia ſunt eſt impenſum. ibi aute⸗
erat ſuum ratihabitiõe.⁊ hoc plene dixi ſupꝛa eo.ſi pupilli. . ſi qs
ita ſimpliciter. Alij dixeꝛunt ꝙ licet hic neiciret cuius eent. ſe ciebat
tamen ꝙ non erant ſempꝛonij. vnde hic erroꝛ in perſonam no tol⸗
lu hanc actionem.ſecus ſi crederet eſſe im̃ ſempꝛonij.vt in contra⸗
ria.l.Sed media.ſolu.verioꝛ eſt.
y Igem in tutoꝛe. ſcʒ quod dixumus quando eſt curatoꝛ. vt ſi hic
ſempꝛonius fuit tutoꝛ tiuij.

a Luem. pꝛimus eſt caſus in eo qui tm̃ abſentie cauſam dial.
quod poteſt quilibet: vt ſupꝛa de pꝛocurato. ſeruum. S.publice. .
abſens.et hic. Secundus quando plene defendere vult. quo ca
ipſe condemnatur. vt hic dicit nomine ſcilicet wmini. dic ergo li⸗
tem ⁊c.
b SDeductam.id eſt oonteſtatam.c.
c Fruſtratoꝛis. id eſt eius qin ꝑ fruſtratoõem aberat.
Egll. large pomt p eo qin æfendu: vi ſupᷣ e edẽ.lj.ĩ pn.

—N

8 Gtl Atn
s et

Nmniin

rrsanen ſie
ſuanin
dciptenn I
1r endhn⸗ 9

I
mmigdit

nluei

cntuti, g

n dks
nm it
üſzen
hers ſ n
ſin Nſnn
Kunihin
eCNN.
ccan E
NMacd
Cum ve
ehtſtenoan
o leſol
Nootit,nnnH
Nircjategmn.
NtCcutmmneme.
Gnn, Matinte
naxvuntnehiqzin
ſinttlomratre
itlucunnono. ,
Mnummcun. dt pe
Gunnſen e. r.
nt aeſaſoln
n Gttnmncſera
Nnglüſhlinift
noilſſtginnn
Munenat
fuun umft
Uſnmſeenſt⸗
tſrfa

Aamn anr
Kuchi
ngmifnufne
fumtfnmmniit,
WN
Nuncrenſil

ipe
igtenn
1 Ori mic
bmnmnezi
ſetann eni
mtent tfueg,
Niduplia one n
Pligliegnee
llciumn Etſe
tingtsren p
hiute balfi

3) 2. Ninn
cnfi
Wöi en
kan
andin N
Amnif⸗ tn
14
Mud e
NNd a1
ui
Pinc irptrtin
mmiNi et
t etn
rparm:Ziini
uu. nu;
Nnam il. afu

Aus mſt gl
ntra dt
õ
inneſtsn

Aa neſatig

d aiuti,
nig nn,
. gaden nmne
Gſonmnbus nole,
Giuſuriimne,

mi lue ducta

e Judici. nõ amntem volebst plene defendere. ⸗
fSententia.id eſt a ſnĩa.ei ſic ſupple.Accurſius.
Kuſtratoꝛ.ñ aũt amicus.qꝛ ſola abñnam fruſtraioꝛis excnſa⸗
h Ceten. hũc caſuʒ ſcõm ponu.m.qñ a pneap. vbat. i1o.
cũ he⸗ vlenſo ſuu lis ↄteſ.ałs nõ veberet damnari vi.C. ſent.
et mt. o. . l. j.

Sirn nioli aget. poterit ei imputari:ſi cñ poſ⸗
ſu qũ.ſ.interue ſet nõ appellaſſet. p Aub.

Vi aliena negocia gerit vſu⸗

in indiciũ.id eſt .
litis cõteſ. et tñ ras pᷣſtare cogitur: eius ſcili⸗
uamuak. vr ſtni cet ecume gne din gata nereſſa⸗
rolm execuſabar rijs ſumptibo ſupeſt. Tibertos
ſed enã pncipali certam pecũiam accipere teſtatoꝛ

ter vefendebat.

1Aget. ad con
demnatõeʒ et ad
ſumptus. et hoc
cum habuit mã⸗
datum aks ad
ſumptus ñ agit

ad ſumptum monumẽti voluit.ſi
quid amplius fuerit erogatũ.iudi⸗
cio negocioꝛum geſtoꝛum ab here
de non recte petetur. nec iure fidei
amiſſi.cum volũtas fineʒ erogati⸗

ſed ad id qd ſon onis fecerit. Tutoꝛis heres im
genarus iuu. n pubes fili? ab ea que tutoꝛ eius in
ſol. am m. S. in rebo pupille paterne geſſit nõ tene
bae er. man. tur. Sed tutoꝛ ꝓpꝛio noie iudicio
notz er batl. x negocioꝛum geſioꝛum cõuenitur.
enamn Ai . Quani; mater filij negocia ſᷣm
ench erang Jaer
daro⸗ licez potu Ppatris volütatem pietatis fiducia
nis ↄteſta.miue⸗

niat tñ debet ↄdemnari.is quem defendit. quod in vero ꝓcuratoꝛe
licet quidam dicant ↄtra.omnino admiuo.ſit em̃ contra wminum
executio.ſed in defenſoꝛe ſiue a pᷣncipio ſiue poſt litem ↄteſtatã int⸗
ueniat.nam vtrobiq; inuiiũ ſic liberat etiã nolente creditoꝛe actoꝛe
ſi tñ indi.ſol.ꝓmittat:quia et ipſum iurare d caluũ.dico ſcõᷣm aʒo.
et ſit quedam nouatio.vt dixi.C. de iura.ca.l.ij.S.ſin aũt.dico em̃
eum damnandum. vr plereq; leges velle videntur. vt. S. de ꝓcur.
l.ſi minoꝛ.S.qm̃.et.j.de re iudi.ſi cum ꝓcuratoꝛe.et.j.de iudi.l.
qua re.S.j.et.j.de ſolu.l.ſolutionem.et inſti. de ſatiſ.S.ſi vero
reus. Si aũt cerium eſſet acton ↄpetere acnonem. nõ tollit᷑ ipᷣo in
uito ꝑ ali ſtipulantẽ: vt.j.dœ noua. ſi ſtichũ.S.ſi ad.l. aũt.C.
ſententijs.l.j.rñdeas iudicio.i.ſententnie.Ac.

Kk Poſſet et deberet. vt qꝛ bonã canſam habebat: vt.j.xæ admini

ſtra.iutoꝝ.l.quotiens.S.ſicut. Et nota h quẽ vebere appellare. ſic
et.j.man.ſi ꝓcura.S.ſi ignoꝛã tes.⁊,.C.d ꝓcu.lł.ĩuitus.ſed arg.
otrs.j. ad ſił⸗ pter ven.S. fi⸗

Iꝗq Ai aliena.purgatis. pꝑ ↄpenſatiõʒ. nã vſq; ad ↄcurrentes
ntitates ceſſat vſura: vt.j.de ↄpen.l.cũ alter. ⁊.l.idem.
Item qð dicit vſuras ſuꝑexiſtẽtis pecũie pᷣſtari. intellige ſi dũs cõ/⸗
ſueuerit fenerare.nõ ałs. vt.j. xe vſu.l.qi ſemiſſes.S.j.vxł vertit
m vſus ſuos.vel alij eam fenerauerit.vel ſuu in moꝛa.S.e. at qui
S.non tñ.et. C. de viu.l.ſi mater. Accurſius.
m Meceſſarijs. et vtilib. vt. S. e. ſed an. S. is aũt qui. et. j. eo.l.
ſi.S.hi.ſecus in voluũtarijs:vt.S.e.ex duobo.j. H.
n Super eſt. apud geſtoꝛem. Ac. flo.
0 Lbertos. errogatũ. etiã vtiluer: vt. J. de pecu.l.ſi creditoꝛ.S.
J. et.argu.d re mi.l.iij.S.in bello.Sed qð ſcom voluntatem ſol⸗
int. repent. vt hic: et.j.de pe.he.l.herechtas.qð vero vlira nõ.vt
dixi duplici rõne.pꝛima qꝛ ꝓhibino mpedit hanc repetinõʒ. vt.C
eo.l.fi.alia qꝛ wvnaſſe videt᷑:vti.j.ad.l.aquił.l.ſi ſeruus ſeruum.
S.ſi oliuam. Et ſic eſt argumentu ad queſtiõʒ qua querit᷑ ſi mãda⸗
ui vt emeres rem.x.et dediſti plus.an repetas.m.ſic io.ↄtra.vt h
et nota.C. eo.l.fi. Accurſius.
p Detetur. id eſt liberti ab herede nõ recte petent. ſed quid ſi ni-
nuo.reſpon.repeni q̃tenus expendit:vt.j.de le.ij.l. an tepenulũa.
S. a te ac. ratio quis vt mumſtri fuerunt electi iſti kbern. vt.j. xæ
leg. iij.ſi quis titio.x.
q oluntas. ſ.functi. ſed certe enam vltra voluntatem poreſt
impendere.vt.j.de v.ſig.l.cũ teſtamto.que eſt ↄtra. So ł.poteſt
plus expendere vt ibi.ſed nõ repetit vt h̊. Uel hic ſufficiens erat qð
teſtatoꝛ dixerat ibi nõ.ar. j. de reli. at ſi quis.S. equũ. ⁊. S. hoc aut
et. S. fi. Uel verius. ibi pcepit heredibi. et in eoru ſauoꝛem nolmt.
niii certum quid expendi.ſi ergo volunt plus poſſunt.qꝛ nõ faciũt

“

alij pꝛeiudicium.ſed hic alijs pꝛecepit.qm ſi plus expenderẽt.facerẽt
alijs ſcʒ heredibus preiudiciuum.b ”Ml
r TZutons. cum pater meus tutoꝛ cuiuſdam pupilli fuiſſiet me filio
pupillo herede relicto ceceſſit.qii ⁊ mibi tutoꝛem dedit. qui meus tu
toꝛ de tutela quam pater meus geſſerat intromiſu ſe.nõ ego.ſ̊ ipe te⸗
net᷑ actõ.neg. ge. ñ̃
aut tutele. vt H. qꝛ
nõ ſucceſſi ego pu⸗
pillus patii meo ĩ

gerat: tamen ius actoꝛis periculo
ſuo litium cauſa cõſtituendi nõ ha

. . a filri naz tutela.licet eberẽ
bebit. QAuia nec ipa filij noĩe rete mchoata ab e⸗
agit: aut res bonoꝝ eius alienat. ccre ſi eſſem legiti
bitoꝛẽ impuberis.accipiẽdo pe⸗ aroril. pr inpea
cũiam liberat. VUno vefendente ſmſun. depenud⸗
cauſam ↄmunis aque. ſnĩa pꝛedio z mfra obere. iu.
. . .J. ..
datur. Sed qui ſumptus neceſſari c·. z. volun⸗
os.ac ꝓbabiles in ↄamuni lite fece tmtem. quam in te

ſtamento expreſ⸗

. . oc . △ . .
rit neg ioꝝ geſtoꝝ actiõʒ habet ſit. dicendo relin⸗

i Dem. quo filum m cu⸗
Igeiuſſoꝛ impꝑitia lapſus al ſiodia mrs ſue.
terius quoq; ↄtractus qui ? t JIus actoꝛs.
ſonam eius nõ contingebat pinga ne minen
ra vel ypothecas ſuſcepit: ⁊ vt᷑ᷣnq; boc poſſunt facere
pecñiaʒ creditoꝛi ſoluit. exiſtimäs ve.c de hꝛocu:l.
indẽnitati ſue confuſis pꝛ edijs ↄſu a G.ft. Sed G.
li poſſe.ob eas res iudicio mandati bec fuu tutrix.naʒ
fruſtra ouemetur. et ipe vebitoꝛem pomut ve E qus⸗

po. l.ij. fi. que ſi unt contra.ergo poteſt actoꝛem conſtituere. Sol.dꝛ

cunt quidam ꝙ bec coꝛrigiiur ꝑ illas.zo dici ꝙ hic fuit data tutrix

ſed adpuc non ſuit confirmata quod eſt neceſſe. vt in legibus cõtra⸗
rijs. Lu dic ꝙ non fuit data tutrix. licet pater de filijs esꝗ rogauerat.
⁊ ipſa vt mater non vi tutrix ſe intromittebat.vt hic dicit.
vV NQuia nec ipᷣa. vt hic.⁊.C.d ꝓcu.l.alienã.⁊.j.d re.iuẽ.fenninne.
Et nota bon rõem.qꝛ ſi nõ poſium ꝑ me.nec ꝑ aliũ poto. vt hic.et
E. de here.iu.l.ij.ibi nec ĩ iure ⁊c.vt.ſ.ad mace.filiũ.ĩ i.
x Liberat. immo liberat. vt inſfra te ſolu.l.filie.q̃ ẽ ↄ. So.hic ſci⸗
uit.ibi ignoꝛauit debitoꝛ. Vel hic ſoluit ex anterioꝛe cãꝗ.· ibi ex poſteri⸗

oꝛe. Lu dic. qꝛ ibi ſoluit ex obligatione quã fecerat ipi mri. hic auiẽ

vel patꝛi pupilli vel ipi pupilio erat obligatus.
y Uno defendẽte. cõis aqᷓ. vt qꝛ negatoꝛa ) plures agebe.
5 Pꝛecho. i. ad vtilitatẽ pdij vel econtra. vtpote cuʒ ſeꝛuitꝰeẽt pᷣdij ⁊
pᷣdio accedere:⁊ pᷣdio veberi dicat᷑.vt infra xe ſeꝛni.l.j.⁊.l.ſeruitutes
pᷣdiox.⁊ de ſer. ruſ.p.l.via.S.ſi fundꝰ.⁊.S.q̃cũq;. Dʒ qᷓ erat dubita⸗
no de ſumptibo? Reſpõ.qꝛ cuʒ ſeruitus ſu res indiuidua.videbatur

ratõe indiuiduitans ſuũ negociũ geſſiſſe.ar. qͥ po. inpig. ha.l.ſi pꝛe⸗

toꝛ. S. ſaẽdũ. Sed ſecus ẽ.qꝛ ſmia dat᷑ pdio.nõ ꝑſone.⁊ i0 alij eniã p⸗
eſt et nocet.niſnagẽtis culpa interueniat vel colluſio.vt hic. et. j. ſi
ſerui vẽ. loci.S.ſi fundꝰ.a.l.ſi de cõi.⁊ ar.C.ſi vnꝰ ex pluriba ap.l.j
2 fi.⁊ iõ ſumpt.repetent᷑.vt hic ſubijcir.⁊.j.ſam.her.ex ꝑte.ĩ pᷣn?et
I.cõꝛ di.ſi qͥs.S.ſine aũt.ĩ pᷣn.S. = R———
a Meg. ge. ß cũ cã ſit ĩdimidua cur ñ hʒ loeũ cõi di.vt.j.cõi di.ſi q̃s
pu.S. hꝰat? Rñ? qꝛ nil ĩ re cõi fecer̃t.lʒ ꝓpt rẽ cõeʒ foꝛte. vt.j.coi di.l.
arbõ. S. ſi ꝑ eãdẽ. VUbł dic ꝙ deſierat res eẽ cõis.qꝛ vt fũdꝰcin ſᷣuitus
dẽbat᷑ fuu dunſus.vt. j.coi di.l.j.⁊.C.cõla vtuſq; iu.vł familie.
b f Igeiuſſoꝛ.põe caſũ ĩ fideiuſſoꝛe vmꝰↄctꝰĩ q̊ͥ enã erãt pignoꝛa
obligata.q̃ pignoꝛa etiã ad aliud vᷣbuũ tenebãt᷑.⁊ totũ ſolint
vt H. ⁊. C. de fideiui.l.ij. Vel põe ꝙ alia erant pignoꝛa.⁊ ꝓ alio ciu
idẽ tñ ẽ ſꝑ debitoꝛ.⁊ tũc mioꝛ ẽ dubitatõ.an aciõe ne.ge.teneat᷑.
c Imꝑina.fact vel iuris.
Alterius. ſed iñ eiuſdem eſt vebioris. s
eGSuſcepit. accipiẽdo et ceſſiõʒ vnicreditõis.ł dic enã ſine ceſſiõe.
f Eæxiſtimãs.⁊ bene ſᷣm vtrãq; poſuionẽ.cum ceſſione vel ſine.vł
ꝙ eſſent eadem vel alia pignoꝛa maxime cum iure ceſſo facta fuerit
vt in fic hic dicit. ———
g Confuſis.i.cõfuſa. ſiue mixta obligatõe pᷣdioꝝ qᷓ pdia fueꝛũt ſił
conceſſa fideiuſſon in vtriuſq; contractus pecumiã. facta ſuꝑ hoc ceſ⸗
ſione. Vel dic confuſis.i.extictis obligatõiba pᷣioꝝ.qꝛ fideiuſſor ſim
pliciter ſoluit illa vbn.g ed pignoꝛa accepit vt reiẽtõe ſibi cõſulet. vt
I.qͥ.mo.pig.vel ypo.ſol.l.j.ĩ pnꝰ . “
h 4 öneniel. nnd nõ Knara vt. I. man.l.ſi mãdato. S. paulꝰ.que ẽ
ↄotra. So. hic nõ emit. ſed ſecit cedi ſibi ius pignoꝛio. ⁊ iõ vicẽ obiien

o mu. tu. of. fun.

qeduons. et hoc potuit de iure facere. vñ etiã mõ.nõ tenet᷑. vt. C. de nommne ama habuerat. heredes autem auie reſpodebãt non pote⸗ dunt ⸗ n
fideiuſ.l.ij.ibi aut emt qð nõ licet.vñ man.tenet᷑:hec nõ placet.ſi ꝙ ſtis petere.q expendit eam ama in alimenta nepotis.⁊ hoc eſt ve⸗ eani auannn
aliquos ſumptus h̊ fecit. acnone neg. ge. aget et eadem ↄueniet᷑.ſi qᷣd riſimnle quia non facile mulier wnare videtur. quia mulierum ge ſoh t le d
culpa fecit. Vel dic melius. q; hic dieit ceſſare mãdati habere acto nus eſt auariſſimum.vt argu. j. de wo. inter vi. ⁊ vxo. ſi ſupnng aklungrſ
nem neg gel B 5 rebo. ſ. alterius zctus. ſed ꝓ rebo eiuſdem agu madati in fi. aʒ.⁊. C. ve w. ante nup.l.cum vererum. dicant ergo hi here⸗ nj Gre ltnuo
ager Hhoc noitro des auie. tüc he eſaehe.
caſu ad ſumptꝰ ne . tn e .B . an
go. gel. et acveen,. fruſtra ↄueniet. negocioꝛuʒ aũt ge auie heredes ↄueniebt a nepotis ſs meieni uen iidlic
nnzi , . u⸗ .i. ſtoꝛum actio vtriq; neceſſaria erir heredibo negocioꝝ geſtoꝝ actione. alumenta eſſe e ſidela
madaio Sſile in qua lite culp extimari ſatis eſtt reputabãt peredes auie alumenta meo nan rcheen n n. il
n nen y no etiaz caſum: qꝛ pꝛedo fideiuſſoꝛ pßſtita nepoti. Reſpondebat auia mgm nuder.· mſint
mie. vn — non videt᷑.Creditoꝛ ob id factum iure pietatis ð ſuo pᷣſtitiſſe.nec en corcie mor. vt ſiletel
pecuiam hor eſt o d reſtituendum iudicio qo e pi⸗ aut veſideraſſe vt vecernerent᷑ ali . gelid 4 ian a
rene ſrrulra⸗ gnoꝛe dato reddit᷑: cum videat᷑ius menta.aut vecreta eẽnt. pᷣterea cõ p Aluiſſe. qo 1
laber vrranch com ſuum vendidiſſe.non tenebitur. ſtitutũ eſſe dicebat vt ſi mater alu aren eg ſin ſeige in
petere icn Ignoꝛãte virgine mater a ſpon imet: non poſſit alimta que pietate ct eſſ heree eſchin n
ſum ⸗ en. i ſo filie res vonatas ſuſcepit: qꝛ ma cogẽte de ſuo pᷣſtitiſſer repetere. Ex auie poſſe ea q nentt. A⸗
re er vr culpe cj. ati vel vepoſiti ceſſat actio. nego ↄtrario dicebat. tũc hoc recte dici Fepatatr dal rmng
ukendie beneer ciorum geſtoꝛum agetur. cũ de ſuo aluiſſe mater ꝓbaret᷑. at ne eoꝛ noie co⸗ ee ⸗
rius cotractus. rr “ 12 DBem. in ꝓpoſito auiã que negocia admi⸗ Tpunulun n9 t
revus eiuſdem Eres viri vefũcti vxoꝛẽ que mſtrabat. veriſile eſſe e re ipbe ne cxpeſa ſicera⸗ nin
nair mengan. res viri tpe nuptiaruʒ in ſua potis ei aluiſſe. Tractatü eſt: ni⸗ nde ent ne frun.
a, peate habuit expilate hereditatis quid tæ vtroq; patrimonio eroga⸗ amd. enina ſ
Palher ab eo uha cinnne poſtulare nõ vebʒ. pꝛuden ta videant᷑. Quero qͥd tibi iuſtius à In ſacto i nanrm G
vt. . de v. ſigm. l. lius itaq; faceret ſi ad exhibendum videat᷑. Rñ hec vſceptãtõ iñ ſqccõ eianken, eakä ſin
do. ei nene et negocioꝝ geſtoꝝ ſi negocia quo-⸗ ↄſiſtit. Mã ⁊ illud qð in matre oſti neſamus vrn,z minnk⸗
Re nauen au. viri geſſit: cum ea fuerit exꝑtus. tutũ eſt: nõ puto ita ppetuo obbuã eg lem baund ic 4
d BSato. ſcz actõ p Auk. dum. Quid enz ſi etiam ꝓteſtata ergenanl en 4
ne pinauntig. Eſennius apolinaris iulio eſt filium ideo alere vt aut ipſum:non. ſeg enam 11 nn
ver. veloe haber auloſ. euuter ul neporla gut tutoꝛes eius conuemret. Po⸗ Kaͤn ndn mnc h
ꝓ eo. ac ſi ceſſerit. ocia geſſit: ðᷣfunctis vtri us obüſſe: et pn in re bſnlt/
vt nõ teneat᷑ credi genit. ruq; ne peregre patrem eius obifle: et bio naz e anefie nl
Zus ſuü. quod in pignoꝛe habebat. iiid eſt generaliter. nam fallit quandoq; vt ſubijcu in duobus caſib. huch
g Ignoꝛame. ſecus ſi ſciente. qꝛ tũc habet locũ depoſiti. vt. . depo. uitrer ſed nec quon den de proteſtanone eſ verum lti .
.l. die ſpon. que eſt contra. Accurſius. omm caſu. Quid enim ſi mater neceſſe ha beat alere. vi quia filius ſpnum oſi agt
bp Suſcepit nommne ſile⸗ . (eſt mops: T pater eſt inops. Item quid ſi modica repetat certe nen fiingnumpem
i Ceſſat.mala rõ. nam ſm hoc ad quãlibet rem petendaʒ. vbi pᷣdi audietur. idem in ama dico. vi infra de libe. ag.l. penuł. 2. l. ſi qꝗs tanmihmaſre
cte ceſſant haberet iſtã qõ falſum eſt. dic ergo quod niła melius põt ali. j. FK. vſq; ad. S. ſi vel.et. S. ſi mater. a. S. alimenta autem. 7.. lntcſkfnmrh
adaptari acnio a filia cõtra matrem. vtrum.⁊ infra commo.l. in rebus..S. poſſunt. azo. Epnurmong , N
K Ager ur. ſ.ſi habuit ratum. ałs ſponſo datur repetiuno. findſinannmge.
I h Eres. poſtulare. i. arcuſ⸗ are no cebz cũ fuiſſet ſocia diuine wdu Dd Obiſſſe. ſi habes obijſſe. dic ꝙ mater iuit cum patre. dum re Ermigmn g
mus ei huane: vt. C. de cri. expi. he.l. aduerſus vxoꝛem. uertitur. ſ. mater alit filium. vel dic etiam duʒ reueꝛtitur pater qaui W
m Pꝛudentius.i.pꝛudenter. nã ſi hoc faceret pꝛudent᷑ nõ faceret. H obijt. i. reuerti ſperatur. ſic enam dices matrem donn remanſiſſe Ahlaſauonimm.
em ceſſat crunen expillate hereditatis: vt hic. et. C. de furt. ꝗᷓuis. et et hec bona quia putabat patrem viuere. ſi habeas abiſſe ocas INuftitſe Kn
ůe cri.expi.he.l.vxoꝛ.nõ eſt ergo h̊ participano poſitii.id eſt nõ po- mater non unt:⁊ dic dũ reuertit᷑.ſ.pater. D Ktgſttzuenn in
nitur ↄpꝑatiue ſcoᷣm io.ſic et. C. de fur i.l.j. Sed qud ſi hereditatem e Exhibuiſſe. ſcilicet de ſuo pꝛopꝛio matris. et ſupple eam prote⸗ gfinsdſchalfne
aliam herech vi delatam expillaſſet. reſpon.ſᷣm. h. haberet locũ hec ſtatam fuiſſe.vt ſupꝛa pꝛoxi. NF. ſᷣm pꝛimum intellectum de tribus in hunſſolnmt
ꝛVvt et.C.de cri.expi.here.l.ſi aui. Accurſius. . ſuper verbo abijſſe ałs obijſſe.ſcõm alios duos non eſt neceſſaria Mnednocetſuen
Eſennius.caſus eſt planus.et de facto colligit᷑ optimus alle pꝛoteſtatio.credebat enim patreʒ viuere.et iia nota ꝙ ad aliquid ſenin ime
gandi modus ex haccle.ͤ vValet pꝛoteſtatio. vt. C. de epi. et cleri. ant. ſi captiui. licet ſit argu. Nllinficr egſcnti
