neceſſitas eſt ꝓꝛogand iuſſu arburi.hoc aũt neceſſe q;tum ad par⸗
tes refert᷑.vt conſenure neceſſe habeãt.a ſi nõ conſentiant pena cõ/
mittat᷑.ſ.vni ↄtꝛa aliũ litigatoꝝ.Sed nõne fu ꝓpꝛogatõ inuuo vtro⸗
ꝙ; vel altero cũ ſic pacti ſunt vt fieret.a arbuer conſenut.nũc vt fi
at. vt. . e.l. arbiter ex cõ.cur enim viriuſq; cõſenſus bis exigitur
Rñnenõ ſit ideo.qꝛ puimo pacti ſunt.non vt ſieret: ſed vt fieri poſ⸗
ſet.ſ.voluntate arburi. ⁊ oĩm. Secundo vo cõſentiũt vt fiat pro⸗
rogatõ. Pumus ergo conſenſus tantũ pᷣſtat arbitro quantũ habe⸗
ret.ſi uudex eẽt delegatꝰ.ſed velegatus ꝓterre nõ poſſet ſine cõſenſu

nec udex.vt.C.ſi non a compe.iudi.l.pꝛima.nec pꝛocuratoꝛ ad iu⸗
dicia. vt. C. de pꝛocura.l.maritus.⁊.l.ſi ꝓcuꝛatoꝛ.nec qui eſt ad ne⸗
gocia.vt ifra man.diligenter.faciunt tamen ea ſine quibus hec com⸗
mode non poſſunt explicari.vt diem ſolutioni ſtatuere. ⁊ in fructibo
et ſumilibus.vt ſupꝛa eo.quid tamen.S.ſolutioni. et ſupꝛa de pꝛocu/
rato. ad rem. . l. ad legatum. æ de uriſ. om. iudi. l. ij. infra iu. ſol.
iam tamen.S. in hac. licet quidam in fruc. oicant contrarumn. mi ſu
ſibi ſpãliter comiſſum. ſed foꝛte ſi petunt᷑ officio deſermẽti actõi ð qua
ſuit copꝛomiſſuʒ.põt.ſi autem ꝑ ſe:ꝛnon. .
f Eopꝛomiſſuʒ. vt. .e. l. fl. Queſiiũ ẽ. ⁊ dictũ ẽ.ſ.a ſapiẽtiln.
g mõ quãlibet. ſ.ſnĩiam valere. De qbuſdã.ſ. ſentẽtijs.
h Mõ ↄmitt.ſtipulaiõʒ penalẽ. Cõpꝛomittendu. de nouo.
1 Mõ ſu. vitanda eſt in finitas. vt hic. C. ð ſa. ſanc. ec. l. fi. ⁊. J. ð
le.iij.fideicõmiſſa.S.ſi quis dNecem.
Kk Satiſdatõ. ↄpꝛomuſſum ẽ an vẽditoꝛ qͥdã ſanſdare dʒ. qꝛ dixit fa⸗
ciã te ſecuꝑ.vł᷑ ſiłe.vel dubitat᷑.qualiter.⁊ ve hoc eſt cõpꝛomiſſum.
lDPꝛobat. ſi habeg ĩ littera xꝛobat referss ad ꝓxunũ.et ita aennm
1

*

qv
arb
V W NN.

ſi hoc actũ eſt. vt. . e. S. ⁊ ꝙ ſnbijcit ne ꝓpa.ac.ad pᷣmũ dictũ.ſ.qñ pᷣ
cepit ad aliũ eundu. Si aũt habes negat.ſicut py. dicit. dic ad pꝛoxi
mũ referri. ⁊ bona erit rõ ſequẽs.ne ꝓpa.⁊c.ſicut vites ꝓpagant᷑.nõ

eodẽ mõ ⁊ ille k⸗

a Pponet. vt
b Partẽ. Rñ.ta
cite obiectõi.
c Delegari non
poſſe. ſic ⁊. C. de/
ſen. ex peri. re.l.ij
in ſi.

d Compꝛomiſſa
Vt. J. i. e. l.ĩ fi.
eę Mõ ⁊ẽ.ſ.dictũ.
fSi dñi. ipſos.
dic dños ex inſta
cã.vt.C.de ꝓcu.l
fi.vel dic ꝓcu.⁊ ſi
nõ paret᷑ i vtroq;
caſu cõmittitur pe
na. ac.
g. Etiã heredes
alii moꝛte finitur.
vt. S. e.diẽ. S. j.
h Arbitri offi.
vacna poſſeſſio.i.
ð hoc ↄpꝛomitti pt
iliter detuꝛ vacua

quã vẽduoꝛ tener᷑

emptoꝛ dare. vt. J
ð ac.emp.ratio.S.
j. accur.
iSatiſdare. dic
ꝙ ꝓcuãtoꝛ ↄpꝛonn
ſit ſub pena. q̃ cõ⸗
nmitut᷑ eũ. ſi dñs
ratu nõ hʒ. vñ nõ
E neeeſſe de rato ca
ueri.nã nec dñs ſi
ſic ↄpꝛomiſiſſſj. te⸗
neret᷑ hr̃e ratuʒ. ſi
penã ſoluẽ veller.
Di aũt dñs cõpꝛo
miſiſſet ſub pena.
ꝓcurator poſtea
intuemiret. cauẽt
ce rato. ſſi eẽt dubi⸗

um. an eẽt pcura-
ſi autẽ certu.ſuſi/

cit dñm ſub pena
ꝓmiſiſſe. vt infra
Pr. F. Itẽ qd ſi fi⸗
at v& vno ad alinʒ

ipet ad ali eundum.
⁊. S. e. qualẽ. S.dicere. ⁊.l.ſi de meis.S.recepiſſe.

ne ꝓpagent᷑ arbita: aut ĩ alios int
dũ inimicos agẽtiũ trãſferant᷑ ſua
ſma finẽ ↄtroueꝛſie eũ ĩponere op⸗

tet. nõ aũt finiri ↄtrouerſiã.cũ aut

differat᷑ arbitriũ:autĩ aliũ trãſfe⸗
rat᷑:ptẽq; ſnĩe eẽ quẽadmodũ ſatiſ
t᷑:qͥ bo fideiuſſoꝛibo.idq; velegari
ñ poſſe:niſi ad h̊ ↄpꝛomiſſuʒ ſit:vt
arbit᷑ ſtatueret:cuiꝰarbitratu ſatii
daret᷑. Itẽ ſi iubeat ſibi aliũ ↄiun⸗
gi. cũ id ĩ cõpromiſſo nõ ſit:ñ dicit
ſniam. Mã ſnia eẽ lebet de re ↄpꝛo

miſſa. e hoc aũt cõpꝛomiſſum nõ

eſt. Si dñi qui muicẽ ſtipulati ſũt
per ꝓcuꝛatoꝛes ſuos apud arbitruʒ
agere velĩt. poteſt iubere ipſos eti
am adeẽ. Sed ſi ⁊ heredis ĩ ↄpꝛo⸗

miſſis mẽtio fit:põt iubere etiÄã be

redes eoꝝꝑ adeẽ. Arbitri officio
ↄtinet᷑ quẽadmodũ det᷑ vacua poſ⸗
ſeſſio. An ⁊ ſatiſdare rẽ ratã dñʒ
habiturum debeat. ſertꝰ pediꝰpu

tat. q nullã rõem habeat. nã ſi ra

tum nõ habeat wminus: cõmitte
tur ſtipulatõ. Arbit᷑ mibil extra
opromiſſuʒ facere põt.Et iõ neceſ

ſarium eſt adijci œ die compꝛomiſ

ſi pꝛoferenda.ceterum impune iu⸗
benti non parebitur. p Api.
Kbiter ita aſſumptꝰ ex opꝛo
miſſo vt et diẽ pferre poſſit.
hoc quidem facere pot.ꝓferre au⸗

ꝓcura.trãſitꝰↄpꝛomiſſi.ad hoc facit.S.de ꝓcu.ĩ cauſe.ĩ fi.ac.
k PHabunx. ſ. arbiter debeat inbere ꝓcuratorẽ. a.
IAr bii. adijci ĩ cõpꝛomittẽdo.⁊ hoc ꝙtũ ad hoc.vt ſi qua pꝑtiũ non
cõſennat cadat ĩ penã.vt.S.e.l.S.dies.
m a Rvbiter. litigatonbo. ambobo. nã tũc nõ põt ↄmitti pena. ar.
e re.mr.cñ par.S.illi.Sʒ vno zdicẽte nõ põt pꝛogari.ↄmit

tit᷑ iñ pena g eũ qͥ nõ ↄſenſit ĩpꝛogatione. vt. S. I. ꝓx. S. dies. 7. S. fi⸗
Alij dicũt ꝙ põt ꝓꝛogare inuito altero exq̊ ab imno couenit.
n ſJY duo rei. ↄpꝛomnſerit. ex reis cꝛedẽch vel debedi.
0„⏑D Eletius. , ſniam.
p Ab eo. caute ĩ hac.l.redde ſingła ſinguł.vt iſti.de du.re.S.pe.
q Foꝛtaſſe.ſub dubio foꝛe reſpondeni ſepe periti. vt hic et. ꝗ. e ꝓp⸗

cu.mutus.j. Hac.
VY Coniungere.i. aſſimulare.a quibus ſi petatur ab ipᷣo reo pen vi

etur. vt ſupra.e.l.aduerſus.
¶Si focij.imo nec tũc vꝛ nocẽc. vi.S.ð pac.ſi vnꝰ.j. N.q̃ ẽ cõtra.
So.hic ſnia.ibi pactũ.Vel meliꝰ.nec hic.nec ibi alij pᷣiudicat.tenet᷑
tñ ad penã. hic ſi alter agat.qꝛ ſic pmiſit. Uel dic alii.vt ibi nõ.⁊ fa⸗
cit.S.ſi quis can.ſi duo.Secus ſi non ſocij.vt ſubijcit hic.⁊.J.rem
ra.ha.l.j.⁊.l.ſi quis.⁊.j.de ſoln.qui homineʒ.S.ſi. Item oppone ſi
ſis condemnatus non petere.a firmas ſnĩam taciturnitate.x. dieruʒ
hẽo excep. Item actionem ad penam ſi poſt petas.ſed nũquid vtrũ⸗
q;.ar.ꝙ non.S.xæ pac.l.reſcriptum.S.ſi paecto.

Abs.ſi ñ ſint ſocij.

A te pent᷑.ſi petat᷑ a reo vebẽdi nõ ſocio.

vVNMec ego. ſ.qego reus credendi a quo finſti abſolutus.

x SPetitur. ab alio reo credendi.non ſocio.

y Semel cõmiſſa.vt quia alter nõ venit.vt.S. e.diẽ. S. ſi qs.ſeeg

an purget᷑? Rñ?vt.S.e.item ſi.S.j.

3 Committatur. quotiens fieret contra eas. ſic. ⁊ ſupra de tranſ
ac.l.qui ſidem. Sed videtur eniam ſi non ſit actum ꝙ poſſit plu⸗

tem contradicentibus litigatoꝛibo
non poteſt. p Aulus.
J duo rei ſint.aut credendi
gauut vebendi:⁊ vnus compꝛo
miſerit: iſq; vetitus ſit petere aut
ne ab eo petatur. Vidẽdũ eſt an ſi
alius petat: vel ab alio petat᷑ pena
ↄmittat᷑. IJdem ĩ duobus argenta
rijs quoꝛum noĩa ſimul erũt.⁊ foꝛ
taſſe poterimꝰ ita fideiuſſoꝛibo cõ⸗
iungere ſi ſocij ſunt.ałs nec a te pe
titur:nec ego peto.nec meo nomĩe
petitur:hicet a te petat᷑. Semel cõ
muiſa pena. ſolui cõpꝛomiſſum re⸗
ctius puto dici:nec ampliꝰ poſſe cõ
mitti:niſi id actuʒ ſit vt i ſingulas
cãs totiẽs cõmittatur. g Aius.
J pupillus ſine tutoꝛis au⸗
ctoꝛitate compromiſerit.nõ
eſt arbiter cogendus pꝛonunciare

quia ſi contra eum pronuncietur.

pena nõ tenetur:pꝛeteriᷓ ſi fideiuſ⸗
ſoꝛem vederit:a quo pena peti poſ⸗
ſit:idq; ⁊ iulia.ſentit. v Lpia.
J feriatis diebo cogente pꝛe
toꝛe arbiter dicat ſententiã
⁊ petat᷑ ex ↄpꝛomiſſo pena.exceptõ
nem locum non habere oſtat: mſi

aliqua lege eadẽ dies feriata ĩ qua

ſententia dicta eſt.fuerit excepta.
Vaãuis arbiter c Elſus.
alteꝝ ab alto petere vetuit.

nõ. Sed cũ ipo mre nõ teneat᷑ bic pupillꝰ. quõ fid

ries commit,
ti. vt inira vſu⸗
fruc. quemad
mo. ca.l.j.S. ha
bet autem. 7.
rem ra. haben.
ſi pꝛocuratoꝛ. et
I. ce verbo. ob.
ſi ſic. .I. ſi cni

pluſq; ꝑ.l.fa.l.

miſi.ꝭ.queſim.
que ſunt cõtra.
So. ibi intereſ
ſe. H pena pura.
ſed nec iliud in⸗
teꝛeſſe amplius
̈ ſemel petuuꝛ

licʒ ꝑ plures v

ces agat. igeʒ
dici pot in oib⸗
ptoꝛijs cũ ſemꝑ
optineãt itereſſe
vt. . de H. ſtip.
l. ptote.
ſ. Ypupil

19. qꝛ ſi

bõa ro.

vt. Z. e. non di⸗

ſtin. F. j.
b Peii poſſit
imo vꝛ et niiuſ
ſoꝛibo ſuccurri.
vt. Z. de pcur. l.
ſi minoꝛ. 1.j. &
admi.tu.l.ij.et
e acq.hẽ.ſi pu⸗
pillꝰ. qᷓ ſũt ↄtra
So. ibꝛ erat al⸗
us ĩ quẽ r̃ſtuue
ret᷑ actõ. iõq; fi⸗
Ziuſſores facile
releuãt᷑.h̊ ñ da⸗

tur in aliũ.ſ.pe

ne pentõ in pu⸗
pillũ. vkł ibi pu
pillꝰtenebat᷑. iõ
qꝙᷓ; fiᷣiunoꝛi ⁊ ſi
bi ſuccurnt᷑ . H
eiuſſoꝛ accedẽ po

teſt? N?qꝛ tutoꝛ abfuit poſtea.Sed quid hoc ꝓficit.vt inſti.ð auc.
tu. S. tutoꝛ. N? ourante arbitrio. vnde inconunenti videt᷑ mtereſſe
vt. j. ſi cer.pe.l.lecta. Ael dic ꝙ pupillus talis erat.q poterat nã⸗

liter obligari. vnde fideiuſſoꝛ accedere põt.

c ſ ꝭIfſeriaus. puta meſſium vel vindemiax. ⁊ ſic coactio pꝛe⸗
ioꝛis facit.vt talibus diebus poſſit iudicari. Item parnum

conſenſus.vt ſupꝛa de ferijs.l.j. Item ſi dies eſt exitura.

i.vt nõ.C.de ferijs.l.omnes.

vt ſupꝛa. e.ſi de meis.S.fi. non ſic de ferijs conſtitutis in honoꝛeʒ

d Aliqua lege.i. pacto interpoſito. vel dic cõſuetudinaria. vl die

quia dies kalendarum erst exuura. vel dic ꝙ excipit hic ferigs po⸗
ſitas in honoꝛem tei. vt. C. cæ ferijs.l.omnes. vel dic reſern ad cõ⸗

trarium caſum eius qni pꝛecedit.q.d. non cogente pꝛetoꝛe non di⸗

L ferijs.l.j.ĩ fi.j. Fꝰ

e q Zãuis. vetuit.ſ.tm̃.nõ etiam heredẽ.io.
f Coõmittetur. etiaʒ ſi heꝛes ignoꝛans cõpꝛonuſſuʒ fiiſſe.

egit. vt. J.de regu.iu.l.qͥ ĩ alterius.in ſi.

cit die feriato.niſi ſpeciali.l.j.pacto.a⁊ conſenſn partium.vt ſupra

g Ziſſerendarum. differre a tollere cõtraria ſunt. vt hic. ſic qð

differtur non aufertur. vt inſti. de ſin. re. ꝑ fideicõ. re.S. ꝙ ſi dño.

7. j. de indi. deſtiuſſe.

b ( AUm pena.compꝛonnſerit. nec ſtetit ſnĩe.

1 Mec ne. vt qꝛ ad rẽ qndã reſtituẽdã mihi fuiſti danat.
7 uõ intereſt mea mihi reſtim. quia foꝛte alij reſtituturus

i

Emnich itſtan
Nrun

Iſrit ih
Auteue

Nd hunn
uf nhindn
Wntni
ylocl. i/) 4
onutJ uo
RSo Mtel? .

e lisinſ

piihi j

((N i
elii mi

ſit hf In

Peſon l 1

mii
Agiif. ghin
AWN ort
(tponi
cvimmibe e
mentl ſi

Nego ansli

8ten dnd ad

1 Bti6

6

rtiati ſi

N bad
Aurt, An
Eu . ſipen⸗
ſiciſt
inizo Mſui

fint⸗ N

ud G
ſflmetre .

Siam ſenilea

lleft ſrin
Iſt nin
ſümmlan
AIdirin Aui cſe
UImnlmunnſtin
Aunfſurſckanmni
Mtonrinlomenn
. natfltinnm
ufrhilian
ponthleminng,
ſnpzuhmmin,

u

pyumncon
ir
fabue niz,
innntet,
rſginlir,
uer ammi,
üisl onneory
(ſring.

deft ſtwnenen
kſltehql poinn
ANpbnns ſon.

unhegi
utlinhegig⸗
land
WI
agnnn

iere an d
Wrgen
laintin d
lelpc, ſn
Nratege e
Nonomie i
Oemelcj un
lüumge,
oſſech n
iſingaln
Mris
mient. ſei
numure

n. iſi,
GmIi Sln
cegt e
taigas ni
n nii
g. uci
Slas. nn
r. Pnt
nn. zn
.
ib otni
iuitkrinſii,
e onnnen ſui
nlus uisn iſ

ſum.nec ma inteſt foꝛte ſi reddis.qꝛ aliꝰtibi ĩ dupluʒ de euic.tenet᷑

q̃cũq; mõ nbi euinceret᷑.⁊ hoc qᷓtum ad penã vt hic.et.j. vbo.

obli. ſtipulatõ iſta.S.alteri.S.alteri. Iẽ hoc qñ virecto fit ſnĩiam
vt vixi.alioqͥn intereſt an interſu.vt.S.e.aduerſus.ac.ſlo.
k B n ex omnibus.ↄmitut᷑.vi.S.e.nõ diſtin.S.queſuũ.
Pe⸗

cunie.

faciẽdã vł ñ fa⸗

ciẽdã.⁊ laꝛge ac

cupe nomẽ pecu

nie. vt. J. ð veꝛ.
ſi.l.pecunie.ac.
m Pꝛebẽdã. 1.
ad ſtudiũ adhi⸗
bẽdũ.vt arbitri
um fmiat᷑ eũdo
ad iudiciũ.vt S
eo. diẽ. S. ſi qͥs.
7. S. coꝛã. i fi. nã
q ĩ eũdo ↄſiſtũt
ope noie ſignifi
cãt᷑.vt.j.ð ope.
l. he demũ.ĩ fi.
et. l. ꝙ mſi.ĩ fi.
Uel vᷣm ro. dic
iy fuit ↄpꝛomiſ
ſum inter liber
tum ⁊ patronũ
e opis. quas li
bertus danat?
nõ pᷣſtat.
n Sz etã cõ⸗
tumaciã.punuꝛe
poterit. quõ h?
cũ tm̃ mgranba⸗
hoc ꝑmittit᷑. vt
ĩ.d iudi.l.ij.S
his dat᷑.q̃ ẽ con
tra. So. intelli⸗

ge hoc vt ĩ aꝛbi⸗

traria actõe.vel
ſiłi poſſit defeꝛ⸗
re iuſiurãdũ in
luẽ. cũ certũ ſit
rẽ reſtuui ñ poſ
ſe. vk ſi poſſu a⸗
ctoꝛ mauult q̃n⸗
ti ĩ luẽ iuret re⸗
um dänari. ꝙ
ad rẽ. ⁊ ſic nul⸗
lus inſſus fuit
e re reſtuuẽda

noõ aut mulctaz
extraoꝛdi.indicet.

ſi mñ heres ab alto petit:pẽa ↄmit⸗
tet᷑.ñ eĩ differẽdaꝝ litiũ cã:̊ tolen

dax ad arbitros itł. m Ogeſti.

Vm pẽa ex ↄpromiſſo petit
is qͥ ↄpꝛomiſit dãnãdꝰ ẽ: nec
iĩteſt an adueꝛſarij eꝰitfuit ſnĩe ãbi
tri ſtare nec ne. 1 Abole.
Hn ex oĩbo cãis ex qͥb arbitꝛi
partiũ ſnĩe nõ ẽ pẽa ex ↄ ꝓmiſſo cõ
mttit᷑.ſed ex his dũtaxat q̃ ad ſo⸗
lutõʒ pecunie:aut oꝑaʒ pᷣbẽdã ꝑti⸗
nẽt.Sʒ etiã cõtumaciã litigatoꝛis
arbiter punire poterit.pecuniã eũ
aduerſario dare iubẽdo. Quo ĩnu
mero hꝛi ñ opoꝛtʒ. ſi teſtiũ noĩa ex
ſnĩa arbitri exhibita ñ ſint. Eũ
arbit᷑ diẽ ↄopꝛomiſſi ꝓferri iuſſit cũ

B ei ꝑmiſſũ ſit altiꝰmora alteri ad

penã omittẽdã ꝓdeſt. p Omp.
Rbirt᷑ kłis ianuarijs adeẽ iuſ
ſit:⁊ añ eũdẽ dieʒ ceſſit:alt᷑
ey litigatoꝛibo non affuit.ꝓculdu⸗
bio pena mĩme ↄmiſſa ẽ. Mã ⁊ caſ
ſiuʒ audiſſe ſe dicẽtẽ ariſto ait.ĩ eo
arbitro qͥ ipᷣe nõ veniſſet: ñ eẽ ↄmiſ
ſã penã.Quẽadmodũ ſeruiꝰait. ſi
ꝑ ſtipulatoꝛẽ ſtet:quominꝰ accipi⸗
at.nõ ↄmitti penam. c Aliſ.
Vm lege iulia cautuʒ ſit.ne
mioꝛ. xx. an. iudicare cogat᷑.
nemĩ licere mĩoꝛẽ.xx.an.oↄpromiſ

ſariũ iudicẽ eligeꝛe. Ideoqʒ pẽa ex

Ael dic actũ eſſe in arbitrio. vt ſepius ↄmittat᷑ pe

na. ałs ſemel cõmuſſa.quia rem nõ reſtuuit.nõ omittet᷑ poſtea. qͥa
iuranti m litem non ſatiſſacit.vt.S.e.ſi duo.S.fi. Uel dic ᷣm.m.
ꝙ actuʒ fuit vt poſſit contumaciã litigatoꝛis punre. Poꝛro ſi vm
partium deferat ſacramentum. qꝛ altera non exhibet noia teſtium.
non poteſt ideo iurari in luem. quia non ꝓ hoc etiam eſt actõ arbit
ria.vt hic ſubijcit.non tamen expnmit. cõmittat᷑ pena cõpꝛomiſſi

an non. ⁊ videtur conutn.quia per hoc impeduur arbite: pꝛonun⸗

ciare.⁊ na pertinet ad operam pꝛebendam.vt dictum eſt. Alij dicũt
ꝙ non commmttitur. quia non tienetur in hoc obepire.vt aduerſari

um mſtruat.

o Euũ arbuer. alterius.j.ſi ego ſn ĩ moꝛa. ⁊ mõ incidi ĩ penã.pꝛo⸗
deſt mihi tua moꝛa ad penã ↄmttẽd.ſ.vt petere non poſſis a me.
vt. j. de ſeßeraf l. par. S.ilu. vel lege plane. ac.
1

p a R

ter. ianuarijs. ſed nonne ule dies feriatus eſt. vt. C. de

ferijs.l. omnes? Nꝛhic partes conſenſerunt. vt dixi ſupra
V eo.ſi feriaus.
q Beceſſit. ſed nonne refert veceſſerit arbiter eo tẽpoꝛe quo reus
vel actoꝛ venire non poterat vel poterat.ꝙ videtur.vt.j. de ver.
ob. cum ſtipulatus ſumi.
r Ariſto ait. im hoc exẽplo.a ſacit.j.de v.ob.ſi qͥs arbitram.ar.
3. Itẽ ſacit. S. ſi qͥs ĩ ius vo.l.ij.S.pe.⁊.j.quã. ap.ſi.l.j.S. dies
2. I. e conch. 1 demõ. multa. S. j. C. q̊. ⁊ qua. iud. ſi vi g.. ,de
vſur.cũ quidam.S.ſi pupillo.⁊.S.e.l.celſus.ac.
ſAcipiat. condemnationem.

—

ec AUm lege. cogatur. tamen ſi tulerit ſnĩaʒ. equiſſimũ eſt eã tu
eri.niſi ſit minoꝛ.xviij.an.vt.j.æœ re iudi.quidam. et plene

dices.j.œ iudi.cũ pᷣtoꝛ.S.ſi.

VEx ſnia. ð facto lata. coaciꝰ.vł etiã ñ coactꝰ.mior.xviij.an.

x Auduoꝛiũ.i.cognitõʒ cãe.ſic ⁊.S.de mio.l.mi.xxv.an.

ſnĩa eꝰnullo mõ ↄmittit᷑. AMaiõi tñ
xx.an.ſi minoꝛ.xxv.an.ſit ex hac
cã ſuccurrẽdũ:ſi temere auditoꝛiũ
receꝑit.młti dixerũt. p Api.
Rbiter intra certuʒ diẽ ſer⸗
uos reſtitui iuſſit: qbus ñ re
ſtitutis.pene cã fiſco ſᷣm formã cõ
ꝓmiſſi ↄdẽnauit: ob eã ſmiam fiſco
mhil acqrit᷑.ſ̊ mhilominꝰ ſtipula
tõis pẽa cõmittit᷑: arbito ſtatuto
ñ ſit obtꝑatum. ſLeuo.
Erebo ↄtrouerſijſq; oĩbo cõ⸗
ꝓmiſſum ĩ arbitrũ a lucio ti
tio ⁊ meuio ſimphꝛonio factũ ẽ: h
erroꝛe quedam ſpẽs ĩ petitõne a lu
cio titio veducte non ſunt:nec ar⸗
biter de his quicqꝙ pꝛonũciauit.q̃⸗
ſitum eſt an ſpẽs amiſſe peti poſ⸗
ſunt. Reſpõdi peti poſſe: nec penã
ex ↄpꝛomiſſo ↄmitti. ꝙ ſi maligne
hoc fecerit:petere quidem põt.ſed
pene ſubiugabit. iVBẽ.
Nter caſtellianũ et ſeiũ otro
uerſia de finibo oꝛta ẽ.⁊ arbi
ter electꝰẽ:vt arbitratu eiꝰreo t᷑ᷣmi
net᷑:ipᷣe ſnĩaʒ dixit pñtibo ꝑtib:⁊ t
mĩos poſuit.Queſitũ ẽ.an ſi ex ꝑ
te caſtelliani arbitrio paritũ ñ eẽt

pena ex ↄpꝛomiſſo ↄmiſſa ẽ. Reſpõ

di. ſi arbitro parituʒ non eẽt in eo
ꝙ vtroq; pꝛeſente arbitrateẽt. pe⸗
nam cõmiſſam eẽ.

nullum ius ſibi competere. a ſic non vicetur com

„

cum dies. S. j.

Rbiteꝛ. ae
quirit᷑. qͥa
nõ eꝛat in
compꝛonnſſo actũ
vt de pena ꝓ fiſco
indicaret. vnde in
dicare non potui
vt ſupꝛa eo. quid
tamen. S. fi. m q̊ſ
dã. ſed, male. Dic
ergo imo erat actũ
uam ſtipulatꝰeꝛat
vterq; adinuicem
enam. item vt ar
iter ꝓnunciet ali⸗
quid fiſco dari ab
eo qui nõ pareret
Vt patet per hec v⸗
ba ſᷣm foꝛmam cõ
pꝛomiſſi ⁊c.pꝛma
ergo pena commit
titur vt hic. nõ au
tem quod fiſco eſt
dangum. cum al⸗
teri paciſoi nẽo po
ob. ſtipnlatio iſta.
S. alteri. ac.

3 E& rebus.
genẽaliter
ommbus
7 poſtea in libello
etiam omiſit quaſ
dam. vel verius.
ſi pꝛimo non fuit
pꝛoſecutus.
a Bmnibus. nõ
expꝛeſſim nomia⸗
tis. ſed ſub gene⸗
ralitate compꝛehẽ
ſis.
b. In petitione.
id eſt in pꝛo ſecuti⸗
one pentioms.

c Mon ſunt. foꝛ
te putabat in illis

pꝛomiſiſſe. vt. . ſi

dↄ Pꝛonunciauit.ſ.expꝛeſſe vel ſpecialiter. ſed tacite vel in genẽ.pu
ta ſic dixit.hanc rem iubeo tibi reſtitm.in ceteris omnibus aduerſa
rium tuum abſoluo.ałs ſi nihil pꝛonunciaſſet de his.non poſſet pe
na pꝛopter illa cõnutti. Hic uaq; vnum ſolum fuit compromiſſum.
non quaſi plura.vbi non debet ſimul de ommbus iudicari. vt ar. S.
eo.quid tamen.miſi omnes controuerſie de quibus fuit cõpꝛomiſſum
fuerunt expꝛeſſe in cõpꝛomittendo.ſicq; quaſi pluꝛa cõpꝛomiſſa fue⸗
runt.etiã vbi actum erat.vt de ommbus ſimul vna ſnia daret᷑.ſic et
in ſtipulatõe.vt.j.de ver. obli.ſcire. Nec mirum ſi ibi in.l.quid tñ.
aliud ſit. vbi quaſi plura cõpꝛomiſſa fuerunt.ſ.vt nõ teneat ſnĩa de
vna controuerſia lata ꝑ ſe.ucet de omnibus nõ ſimul dixeru. cũ hoc
fuit actũ.vt teneat ałs nõ.vt qꝛ vnicũ fuit cõpꝛonnſſuʒ.ſᷣm quid. nõ

ſimpliciter. ſicut ałs puta de vna ſumma fuu cõpꝛomiſſuʒ. ⁊ ↄdẽna⸗/

uit vel abſoluet ĩ pte.nõ tenet.vt.j.de w.excep.apud.S.uẽ qrit᷑. t
ſic nota.ꝙ nõ ſpecincaui aut ſpecificami.⁊ tũc ſubdiſtigmit.aut egi ex⸗
pᷣſſe vt de ommibus iudicet. ⁊ nõ valet de vna lata ſnia. vt ibi. aut ta⸗

cite.vt hic.qꝛ plus expꝛeſſa valet ꝙᷓ tacita.
e Peti. coꝛam iuchce.

fOQuoc ſi maligne. cuʒ putaret ſe condemnandũ ab arbitro de his

ſpeciebus.

g 1 Mter caſtel. de fmib. a ſic agi udicio fini. reuug.
h Penã. cõmiſſaʒ. licet e talib otrouerſijs nõ ſit ſolitũ iri
ad arbuꝑ. ſed ad iudicem. ᷣm.m. lel m ro.q nõ ꝓhibuu

o ij

5 H

D
7

—44
4

caſtellianꝰtolli vel poni terminos putabat emtare penã. lʒ poſtea re⸗

moneat. Tlel veriꝰiõ dubitabatr᷑.qꝛ aliqd

dari vel fieri ñ iuſſerat ab

vno alij q facẽ dʒ. vt. ö. e.l. ñ ex oĩbo. tz emet arbit termĩos poſue
rat.ſ terte hoc ſibi pꝑmittit᷑.vt.j fini. reguũ.l.ij.S.iudici.⁊. l. ſi irꝛu⸗

a 1 R opꝛomiſſis.

coſi vt ĩ bo
nũ vie fuit ,pmiſ
ſnz. vt. J. de bo. li.
ſi iuranero. et. ſ.
ꝓ ſocio.ſi ſocieta⸗
iẽ. ⁊ facit ĩfra ð vV.
cbli. ſi qͥs arbitra
mu. 7. J. e otrahẽ.
hec vẽditõ.
E his r̈bo
arbiter pt
gnãli com
ꝓmiſſo facio.arg.
. C. qᷓ res pig.
obli. poſ. l. fi.
cBupuenerint
ſic et in iuchce. vt
plene dices. J. l. ij
nõ põt. Itẽ facit
de au. 1 ar. le. l. ſi
uga.
ſNYopꝛonnſ
a gern. vt. 3. e.
diẽ. S. pe.
e 1 Ed inte:⸗
pellat. 1.
enunciat
ei quo minꝰ dicat
ſnĩaʒ. l.nũc: ß poſt
ᷓ huerit curatoꝛẽ
Vẽat.ſtan cuʒ
cepu furẽ. vkł enã
poſtea. c.
g VUb habuẽit. qꝛ

ſuſncit hoc licʒ h⸗/

at qñq; dilucida ĩ⸗
terualla. vt.C.de
cur. fur. l. cũ alijs
h Arbiter. epi

ſtolã.nõ. intlocu/

toriaʒ abſente vng
ꝑte poſſe ferꝛi. qd
an ĩ oĩbus nõ ↄce/
dimꝰ: vt. C. de di⸗
la. a pcedente .· Itẽ
nõ. ar. ꝙ wdex de
legar pot cuãe młk
tomagis ꝑ nuciũ
vel ꝑ epłam. licet
qͥdã dicãt ꝙ per ſe
tm̃.ar. ꝓ eis.S.ne
qͥs eñ qͥ ĩ ius vo.

ñ traãſgredit᷑. vi S. e.o᷑. S.ſtãi. ſe ptõe. S.fi.

vV Apianus.
MNcompromiſſis.arbitrum
perſone inſertum. perſonam
non tranſgreditur. p Aulus.
E his rebus ⁊ controueriijs
⁊ ratõnibus iudicãe arbiter
poteſt: que ab initio fuiſſent inter
eos qui compꝛomiſerunt:non que
poſtea ſupernenerint. 1 Bli.
JYcompꝛomiſſum ita factuʒ

ſit: vt pſente vtroq;:aut he-⸗

redibus eoꝛum arbiter ſententiaʒ
dicat. ⁊ alter ex litigatoribus leceſ
ſerit herede pupillo relicto: nõ ali
ter videtur ſententia dicta eſſe:ni⸗
ſi tutoꝛis auctoꝛitas interpoſita fu
erit. Iem ſi alter excompromit
tẽtibus furere cepit. m Ode.
Rgiter ad ferẽdaʒ ſentẽtiam
non compellitur. i Uk.
Ed interpellatur quominuſ
ſnĩam dicat.quia mihil coꝛã
furioſo fieri intelligirur. O ſi fu⸗
rioſus curatoꝛẽ habeat: vł habue
rit adhuc litigio pẽdẽte põt quidẽ
pñte curatoꝛe ſnĩa dici. Arbuter
adeẽ litigatoꝛes:vel per nuncium.
vel per epiſtolam iubere poteſt.
Si ab alta dumtaxat paꝛte heꝛe
dis mẽtio comphẽſa fuerit:cõpꝛo⸗
miſſum ſolueret᷑ mõte cuiuſuis ex
litigatoꝛibo.ſicut ſolueret᷑ alto mõ
tuo:ſi neutrius heredis ꝑſona ↄpᷣ⸗
benderetur. v pianus.
Rbiter ex cõpꝛomiſſo ſum⸗

l. iij. Sſi quis.⁊. C. de iudi.ſancimus.
. ab altera. vel dic ꝙ egeꝛunt tm̃ de parte vna.vel dic ꝙ vna ꝑs
im̃ ugir⸗one mi ſcauit. vel nil ꝛrxit.
Kk Eniuſuis ex liigatoꝛiba vel arbitri. vt.S. e.uẽ ſi vnus.S.item ſi

plnres.⁊.l.ĩ ↄpꝛomiſſis.et.l.arbuer kłis.ſ̊ ĩ iudicijs cõtra:vt infrra

de inc. l. moꝛtuo.a. l. ꝓponebat᷑.⁊.C.de peda.iu.l.pe.
Ia Rbuter. nõ poſſet.qꝛ nondũ liquebat ſibi de cã:vt ſupᷣ.e.ſi de
meis in. S. ſi. ac.

m Audiẽs.i.obedẽs.
Mõ ðẽ arbitro.alioqͥn ſecꝰ:vt ſupᷣ eo.
Jrre. inbet. ſi vult officio arbitri vn.
p Imperare ſibi. ideoq; verbum in inperatiio modo non

0 ſ

. Laumia. heno. .
nõ diſti. S. des. 7. S. fi.

habet pnmam perſonam.Et ſic nõ. neninem ſibi eſſe arbi⸗
trum nec iudicem. vt infra de iudi.l.iuł.⁊ ſupꝛa iuriſ.om.m.qui
inriſditõm. Sed ar.. 8. ſi quis cau.l.ij.ibi ipſe ſe artauit ac. ſ̊ ibi
re ipſa.⁊ facio ſe artabat.nõ verbo. Itẽ ar.conira.C. de fideicõ. l.fi.
2 te ſũ.tri. ⁊ fi.ca.l.fi.S.huic.ſj. impꝛopᷣe ibi dicit᷑ index. Iteʒ contra
C. man. l. in re. So. hic dicitur compꝛomiſſaꝛius.ibi diſpẽſatoꝛ ſiue
moderatoꝛ. alibiꝓ bono viro. vt mfra ſocio.l.ſi ſocietatem. Jte
quandoq; index telegatus: vt ſupꝛa qui ſanſda.co.l.ab arbitro. Ite
P quaſi delegato.vi. C. ve indi/aperniſſum.quandoq; pꝛo oꝛdinario.

vt habetur. E. de poſtula. quiſquis. Item quid ſi compꝛomiſero

in aliquem quem offendi vt iudicet in me ᷣm ꝙ vulte RKevalet.

reducitur ad arbitriũ bom viri ſi exceat modum:vt ifra œ ope.

li.ſi libertus.

q ſ ꝗ quis. liberabuinr. ante iudiciuʒ acceptum de pena. vb añ D

ptus. cum ante eum diem qui com

pꝛomiſſo conſtitutus erat ſentẽti⸗
am dicere non poſſz. diẽ cõpꝛomiſ

ſi pꝛoferri iuſſerat.alter ex litiga⸗
toꝛibus dicto aud iẽs nõ fuerat: cõ
ſulebatur: poſſʒ ne ab eo pecunia
ex compꝛomiſſo peti. reſpõdi non

poſſet ideo ꝙ non eſt arbitrio per⸗

miſſum vt id iuberet. m Ar.
Jve re ſua qͥs arbit᷑ factꝰſit:
ſniam dicere nõ põt: qᷣa ſe fa
cere iubet. aut pareꝛe pꝛohibʒ. ne⸗

qᷓ; aũt imꝑare ſibi.neq; ſe pꝛohibe

re quiſꝙᷓ poteſt. i Bem.

J quis iuſſus ab arbitro ex

compromiſſo ſoluere pecuni
am. moꝛam fecerit:penam ex com

pꝛomiſſo vebet. ſed poſtea ſoluen⸗

w. pena liberabitur.
Maute:caupones: ſtabularij
vt recepta reſtituant. 1

Itp̃toꝛ. naute. caupões.
ſtabularij:qð cuiuſq; ſai⸗

uũ foꝛe rcepint.niſi reſti⸗

tuãt ĩ eos iudiciũ dabo. Maxĩa
vtilitas ẽ hꝰedicti:qꝛ ncce ẽ plerũ⸗

qᷓ; eoꝝ fidẽ ſeqͥ: reſq; cuſtodie eoꝛuʒ

amittere. Mec qͥſꝙᷓ putʒ guit᷑ B̊ ad
uerſus eos ↄſtitutũ.nã ẽ ĩ ipᷣoꝝ ar

bitrio. ne quem reapiãt. Et miſi h
eẽt ſtatutũ.matia daret᷑ cuʒ furib

aduerſus eos quos r̃cipiũt coeũdi
cũ nec nũc quidẽ abſtineãt ab hu⸗
iuſmodi fraudibus. Qu ſũt igit

Apia.

cꝛeduons i
ier ſit. vt. S. e. ſi
cu dies. S. fi.

r Arbitro. ſi⸗

ne die.
ſMaute can.
meriio hic ni.iũ
git᷑ ſupioꝛi. qm
⁊ hic ſicut ⁊ ar⸗
biter ex recepto
obligatur. Tlel
foꝛte in albo pᷣ⸗

toꝛs hoc oꝛdie

erãt poſiti. Itẽ

nota differenti⸗
am inter hunc

HZ

ti. ⁊ infra de ex

erci.quia ex hoc

edicto dat᷑ actio
cum res recepte

ſunt. ex illo da⸗
inr etiam ſi nõ
unt rcepte. NSs
binorf

Diſffert a
ſur. aduerſus

nau. cau.quia i

iſto n. tractatur
pᷣncipalit ð acti

one ex zciu vel

clpaliter de ea qᷓ

ẽ ex q̃i maleſica

at hic ſcõano ð
illa. Itẽ hic ti.
loquit᷑ qñ quis
arguit factũ cer⸗
te pſone: vt. j.

e. tz. F. fi. ibi nnö

ceꝛle pſone. Iẽ
hic cipit ſaluũ

foꝛe. ibi nõ. IJt?ę

bic pena dapli
totũ ẽ pena. ibi

alterũ ſimplum

rei ſergns.
4a Irptoꝛ.
ſtabba⸗
rij.hoſpitatões
hoim eqᷣtantiũ.
vVMiſi reſti⸗
tuãt.iudiciũ.i.
actõʒ ĩ factũ:vt

J. e. idẽ. . ait ptoꝛ. 1. S. ex hoc. Item nots ex hac Ija: ꝙ hec aciõ vr

arbitraria. ſicut actio qð me.caã. vt ſup.qð me. cã.l. ſi cũ. . hec at
Szʒ nõ ẽ ita:qꝛ hic nõ ferunt᷑ dne ſnĩe. iteʒ hec no onumerat᷑ inter

alias arbitrarias: vt inſti.de acti. S. pꝛeterea.

Abaxia. arbitrio.ſ.a pᷣncipio.nõ expoſt facto. vt. ].l. debet. ſic.
Z. & a gtefcrne d ↄmodato.S. ſicott.
SDaret᷑.ſ.caupombn.a ſic nõ. hic tolli occaſionẽ delinquẽdi: vi

3 Mec nũc.ſcʒ ſtaiuta pena hbiius edien.
a Qui ſunt.qi nauim. ⁊ ſic ſtriete.

la. li. tol. l. fi. F. pe. ⁊ ſup i phemno. S..illõ vo ſai.ac.

b Exercet. ⁊ ſic ꝓ exercitoꝛe.quis auteʒ hic ſit: habes infra de ex

erci. l.j.S.exercitoꝛem. 4
cExercitoꝛe.recipiẽte ſaluũ foꝛe.
dD Per remigẽ.i.qui melius ſcit nauigare.

Sentit. cũ dieit nante.

e Aeſonautam. i. medioc:?. a meſon qdð ẽ mediuz. Alij dicũt. ſc
melioꝛẽ nautã. qui oĩbus alijs in nam pᷣeſt. Dʒ õ hoc dictu popo.
F.j.e.S.fi.So.quid dicunt ꝙ hoc coꝛrigit᷑. alij ꝙ hic loquit cum
extra naui dãnũ datũ ẽ.ar.j.e.dʒ. Zu dic hic loquit᷑ de nauta
cui non erat comſſum recepit.⁊ non exercitoꝛ. vel eus mgr. vnde

nulio mõ tenetur de facto nautaꝝ exercitoꝛ. at vbi exeꝛcitoꝛ ↄkxit.

tene᷑ facto nautaꝝx. vt ibi. dicta. l. bet.

isgrn
etaiil
ſeſen ,
rmmi Nan

eumieſtch n.

in.. ,
amnnt tti.

ctge g
Ufain. ſ
Ginc iſt 4

1 t

Piie Cof

gbo

cdc. V M

Voiſh
inn al
Nainst

Actokn
ed a
ſcnt ſden g
enocet.
liſotöm
Nit uſn een
Otri u m
Kn.1in .
Eathmem .
ſin ppoſes ic⸗

ilonn
mlnt g fhl
Epeemn ſ.

e.
4 INmnn 1
uolinnni⸗

uaheke
ſeen Kſin
ſt. Mrc
eugboe iüi.

ſnnabier

actittr⸗ here

Mlnodu ſin

uer

irndd
ſui G

Elgee⸗
ſſtil
W ſtern⸗
g. 2
MWcner fe

kſt ne
nihſen an
itei Nic
zeis nnnn
eghibe
Den. uci
rbnder wi

7 ickt

mexcom .
ag
ſoluen⸗ .

u

nceh i

it, nen
Aui ur
zalri⸗, Gegen
ini, Micgtſ⸗
detd; i
ü dd rr
Wi
er mmin
E ) ntnn

nid nſn

B nci
6, n⸗ Mis

i
grlngn⸗
i gmllii

1
wetimnſlen

NGèH

— ⏑

Permittit.i
hoc expmendo.
ſᷣm. h. Uel dic
plerũq;. qꝛ ſic ſe
pe ſolet fieri vt
poꝛ concedatur
Idẽ m ⁊ ſi non

expmar. vt ſbij⸗

cu. ſ̊ ſi nõ exer⸗
cet c. m aʒo.
Uel dic ꝑmittit
hocipſo ꝙ ĩpo⸗
mit: vt. J. de iſti.
l. ſed ſi pu. S. j.
in fi. ac.
g Mauicula⸗
riꝰ.i.aliqs nau
ta exeꝛcitõis iuſ
ſu.
h DHoc ſaciat
id eſt recipiat.ꝗ
q̃ receptioe ſupᷣ
locutꝰ eſt. Uel
dic faciat.i.ĩpo⸗
nat aliuz cuſto⸗

die qᷣ poſuus eſt

2 culſtgiendu
tez qð poſtea
ſequit᷑. ſed et ſi
hoc nõ exercet.
id ẽ hoc nõ reci
piat iuſſu exer⸗
citoris vel ma⸗
giſtri. ⁊ ita non
eſt ad hanc rece
pꝛoõem ppoſutꝰ.
tñ nihilominꝰqᷓ
recepit tenet᷑ ex
ſua ꝑſona.qͥ na
menulariꝰdicit᷑.⁊
qa cuſtodie na⸗
1Dz et ſi hoe
nõ extʒ. alibi ex
ercet. et tũc ex⸗
pone vt mõ di⸗
x.⁊ alibi eſt ex

tet.id ẽ nemo eſt

huuc officio ppo
ſitꝰ. ł mgr̃ eos
ñ pᷣpoſuit. io.
k Tenebiur
ex ſua perſona.
vel. i. exercuor
ſᷣm o.
Be exercito
ribus.lintꝛaꝛijs
id eſt qui ꝑuas

naues hñt ⁊ exeꝛcẽt.

Mauis magiſtros.quos ipᷣemet pgoſuit.
S ipe. ſ. exercitoꝛ.
Juſſit.expꝛeſſe.accurſius floꝛentinns.
Ut.grecũ. viatarij.ałs dietarij. qꝛ recipiũt dietas vel cibos.
Ex his receꝑit.ſ.aliquid ſalun foꝛe de ſibi ꝑmiſſis.

qͥ teneãt᷑:vidẽdũ ẽ.⁊ ait pᷣtoꝛ naute
Nautã accipe ebemꝰeũ qͥ nauĩ ex
ercz. ꝙᷓuis naute appellẽt᷑ oẽs qͥ na
uis nauigãde cãĩ naui ſũt.ſ̊ ð exer
citoꝛe ſolũmõ pᷣtoꝛ ſentit.nec eĩ dʒ
inqᷣt põpo.ꝑ remigẽ aut meſonau⸗
tã obligaꝛi:ſ̊ ꝑ ſe.vł nauis mgros
qᷓꝙᷓ ſi ipſe alicui ex nautis cõmitti
iuſſit.ſine dubio dẽat obligãi.Et
ſũt qͥdã ĩ nauibo: qͥ cuſtodie gr̃a na
ubo pponũt.vt eĩ S
Si qs igʒ

ex his recepit:puto ĩ exercitorẽ dã
dã actõʒ:qꝛ is qͥ eos hmõi officio pᷣ
ponit. cõmitti eis ꝑmittit.qᷓꝙᷓ ipſe
nauicł ariꝰ vł mgr̃ id faciat.qpð enĩ
afpellãt: ⁊ ſi hoc ñ extz

t ð recepto nauiculartenebitur

De exercitoꝛibo ratiũ.itẽ lin
trarijs.nihil cauetur: ſ̊ idẽ ↄſtitui
opötere labeo ſcribit: ⁊ B iure vtit
Caupões aũt et ſtabularios eq̃
eos accipiemꝰqͥ cauponã vł ſtabu⸗
lũ exercẽt:inſtitoꝛeſue eoꝝ.Ceteꝝ
ſi qs oꝑa mediaſtini fügit.ñ ↄtinet᷑
vtputa atriarij ⁊ focarij ⁊ his ſimi

les. Ait pᷣtoꝛ qð cuiuiq; ſaluũ fſo

re receꝑint:hoc ẽ quamcũq; rẽ ſiue
mercẽ receꝑint. In apud iuli.rela
tũ ẽ.ad eas quoq; res h̊ edictũ ꝑti⸗
nere:q̃ mercibo accedũt.veluti ve

ſtimẽta q̃bo ĩ naubo vterẽt᷑.et ceca

q ad q tidianũ vſuʒ bẽmꝰ. Itẽ
poponiꝰſcribit. Parui referre res
nr̃as an aliẽas ĩtulerimꝰ. ſi tñ nr̃a

iterſit ſaluas eẽ.Etenĩ nob magis
qꝙ quoꝝ ſunt vebent ſolui.⁊ iõ ſi pi
gnori merces acceꝑpo ob pecuniam
nauticam: mibi magis ꝙᷓ debitoꝛi

vt butos a buſos l ſcaphas qᷓ luerie dicũt.

m Caupões.iſtitõeſue eoꝝ.vt ſi receꝑint iſti.teneãt᷑ qͥ ppoſuer̃t.
n Aediaſtim. ꝗᷣ faciũt vilia officia. vi ſubijcc.
o Atriarij.qͥ cuſtodiũt atria.vł qͥ purgãt. vł qͥ vocãt ⁊ trahunt

p Ait pᷣtoꝛ.accedũt.qꝛ ⁊ hec diffeꝛũt. vt /hoĩes vt hoſpitẽt᷑.ac.

I.e. ⁊ ipſi. F. fi.⁊. j.mo.ſi vt certo.S.vſq;adeo.ac.
q Aſum. vt panẽ et vinum. ac. 4

Tr Itẽ põp.ałs ẽ lex.itẽ põp.⁊ ituł at᷑ papi.ałs ĩcipit ꝑpui als lex

ſMobis magis. imo magis dño. vt.j. depoſiti.l. bõa ſides.qᷓ eſt
5.7. l. ꝙ ſeruꝰ. So. ibi ñ habebat ius ĩ re. hic ſic. vei ibi erat pdo.
hic nõ.vel hic ſpale.vel hoc ĩ hac actõe.illud in rei ven.
t Et ideo. ce toto ad partem.
vV Añ.ałs ẽ añ.⁊ tũc dic añ ſuſcepit.ſ.xebitoꝛ.ꝙᷓ is qͥ intulit.a
vm hãc lr̃aʒ lege ſiꝓ qᷓmis.nã idẽ ẽ ⁊ ſi ñ añ ſuſcepu.ſ̊ poſtea.ałs

x Recepit. aſſignate ſunt. cuſtodiende.

ẽ ſi a me.ac.flo.

y Illate ſũt.ſ̊ an ua ᷣmũ ſi ſciuerit an ſi icauẽit? R.. foꝛte et᷑ ſi

fatali onigerit.

§. idem celſus.

₰ 0 3„
ℳℳℳ M.οανW„ „ . 629 D

iranit. vt. . furti. aduer. nan. cau. ſta.l. .§S. ĩ dnplũ.⁊. J. œpoſiti.
I. S. ſi eiſta. ĩ fi. S. Sʒ melrꝰẽ Znũ. vt. C. de ſer. fu. l. qcqᷓ. S. ꝙ ſi pᷣus

5 Mautaꝑ. i. magiſtroꝛ-.

2. C. his qͥ lawo. k al. cri. re. I. j. 2. l. ij. . J. de vVſuc.l.ſeqt.S.tũc.
T1. . d qc. 7 ob. l. uiij. S. j.

Sz vectoꝝ. 1. qᷓ ĩ nani vehũt᷑ a veciꝰta. tũ. vł dic a vectoꝛe. vt po

nauta tenebitur: ſi an eas ſuſcepit
Recipit aũt ſaluũ fore.vtꝝ ſi in
naui res miſſe ei aſſigte ſũt.an ⁊ ſi
ñ ſũt aſſignate.h̊ tñ ipo ꝙ ĩ nauim
miſſe ſunt recepte vidẽtur. Et pu⸗

to oĩm eum reciꝑe cuſtodiam. que

ĩ nauim illate ſunt.⁊ factum nõ ſo
lum nautarum pꝛeſtare vebere. ſz
7 vectorum. g Aius.
NIcut ⁊ caupo viatoꝛum
vV0. j Lpianus.
Tua facto vectoꝝ etiã põ
po. lib? xxxiiij.ſcꝛibit. Jdẽ
ait etiã ſi nõdum ſint res ĩ nauĩ re

cepte: ß ĩ littoꝛe pierĩt. q̃s ſel rece⸗
pit.piculum ad eũ ꝑtinere. Ait
emm pretor. niſi reſtituerĩt. ĩ eos

iudicium dabo. Ex hoc edicto ĩ
factũ actõ ꝓficiſcit᷑:ſed an ſit neceſ
ſaria videnduʒ. quia agi ciuili acti
one ex hac cauſa poterit. Siquideʒ
merces interuenerit:ex locato ⁊ cõ
ducto. Sʒ ſi tota nauis locata

ſit: qui cõduxn. ex ↄducto etiã ð re

bus q eſunt agere põt. Si vo res
ꝑferẽdas nauta cõduxit: ex locato

cõuemet᷑. Sʒ ſi gꝛatis res ſuſcepte
ſint. ait pompo. wpoſiti agi poſſe.
AMirat᷑ igr cur honoꝛaria actio

ſit ĩducta:cũ ſint ciniles. Mi foꝛte
iqt iõ.vt inoteſceret pᷣtoꝛ.curã age

re repmẽde ĩpꝛobitatis h̊ͥ genꝰhoʒ
Et qꝛ ĩ locato ⁊ ↄducto culpa.ĩ de
poſuo dũtaxat wolus pᷣſtat᷑: at h edi
cto oĩmodo q recepit tenet᷑. etiam

ſi ſine culpa eiꝰres pierint:vel dã⸗

num datum eſt. miiſiqͥd ĩ damno
tali otige Inde labeo ſcri
bit. Si quid naufragio: aut ꝑ vim

8 Seg ſi tota. quod dixerat cõiunctim. nũc dnn
idẽ eſt ſi pars.vt.j.ad.l.roð.de iac.l.ij.S.plane.

nat᷑ꝓ cetis nauus
2 m hoc dic nau
taꝝ.i. mgroꝑ. Sʒ
of. S. e.l.j.S.nau/

tã.ibi nec em̃ debʒ

⁊c. So. vt ibi.
ſIX. viato⸗
rũ. iĩmo
vt. j. fur.
aduer. nau. cau.
ſta. S. pe. So. ibi
noĩiati dixi ſe ñ re
cige ĩ ſe ꝑiculũ eo⸗
ru. vel aliter ibi ð
illa actõne dicit qᷓ
deſcẽdu ex q̃i male
ſicio. hic aut e ea
q̃ de ſuſcepto cõpe
tit. et eodẽ mõ ſol⸗
uit᷑ qð õ. j. e. lʒ. S
Esctumm. vl ſo. vt

c e XZ na. idẽ
agit . ſ. eſſe
rũdẽdũ. et
dbet hic eſſe pꝛin⸗
cipiuz legis.

d RKecepit. ſufſi

cit em̃ ſic recepiſſe
Vt hic.⁊..ð peri.
et ↄmo.rei vẽ.l.q;
ſi neq;. S. ſi. Sʒ j
j. c. l. dz. j. rñ. ſo.
vt ibi.
e Judiciũ.i.acti
onem. Et nota. q;
due actiões dãt᷑ ex
hoc edicto. er am⸗
be dicunt i factũ.
vna ẽ ĩi ſimpluʒ ex
ↄtractu ð recepto
⁊ hʒ locũ qᷣcũq; de

Verit dãnũ.alia ẽ ĩ

duplu. a dat ex de⸗
licto nõ ꝓpꝛe. ß q̃i
qñ familia exerci⸗
toꝛis quã hʒ in na

ni dat dãnũ. ſecꝰ ſi

evneus.fingit᷑ em
elictuʒ familie ex⸗
ercitens eẽ. quia
familia mala vtu

f EExx hoc echicto

1 ex quolibet alio

mniſi nomẽ actõnis
ſit expᷣſſum. vt hic

dqit. ⁊ qd dicit tota

b Enam. nam cæihis que apparent agi vi ſibi reſtituant.

Agi poſſe. vel ↄomodan.

k ¶ Miſi foꝛte.ſ.dicat᷑ pᷣtoꝛẽ iõ feciſſe.⁊ ẽ hec pᷣma rõ.ſiłis ẽ rõ.ĩ.ð
iniurijs. I.itẽ apud. S. hoc edicto. a inſti. de bo. poſ.S. aliqñ.

IInnoreſcẽt. i. daret intelligẽ.

AEgere. ſ. ſe. ac.

m hoc genꝰ.i.hinꝰgeneris hoĩm.ſic.j.de fun.inſtruc.l. queſituʒ.

In locato.ſecunda rano.

n Bumtaxat. a lata culpa. vt. . epo. l. ſ.F. ſi quis ſeruum. in fi.

7. I. quod nerua.

o Si ſine cuſpa. ſ.leui.leuiſſima tñ iniueĩt.nã ſi nec lemſſima int/
ueĩt.̊ fuii caſꝰfõtuitꝰ.⁊ ſic ñ tenet᷑.vt h ſbijcit.⁊.j.ð admi.re.ad ci.
P. l. ij. S. ſi eo. ⁊. C. ð pig. ac.l.q̃ foꝛtuitis. Quidã tñ dicũt.qꝙ lʒ ñ ad
hibeat leuiſſimã culpã qs. puta qꝛ fuit furto ſpſᷣcta. vbi ñ e foꝛtuuꝰ
caſus.nã furtũ nõ coputat᷑ inter toꝛtuitos caſus.ſed larrocinium.vt

„ uij

—

S

1
. 9 impediunt. vr. . vi bo. rap. l. j. . j. de act. ob. qui ſerunʒ. Si ,,E Cort
mſti: mo. re conrra. obi Se d in der eran⸗ Ki ſann ande rei berſecutone. Nts per alteram exacnõe. altera re⸗ cn
eruꝰerercitons. Dz rñ. ven eſt añ ſenſluns HH mnmnttẽda eſt. vt. j. loca. ſimerces. S. culpe. Faltit mn odiuʒ eius qui oril fl
na mier leuiſlima upa ave co weſtarena meꝛo ure tener q noluit certiſicare aduerſarium alee boſſeref⸗ eaiene⸗ dã⸗ Auiin
a Exceptõʒ ꝑ ĩ inte. reſti. Gel dic er rs oba i dã ta.vt nõ.j.de tributo.l.quod in beꝛedem.S. elige⸗ nu
ſaluũ orrmau. 5 volẽs reſtitui vel exciꝑe tenet᷑ rẽ ꝓbare fatali dõi⸗ tur duo interchcta. 1 4 re. Si utezd⸗ Pi
no pijſſe. vel deie⸗ ?”D”U DM L vna rei ꝑſecuto iſeui.
