eſt. C. de bo.q̃ li.l.fi.S.ipſum aũt ſiliũ.Et hec ſunt vera:niſi trãſactõ
fuerit facta ꝑ acqᷣł.ſtipulatõnem.tunc em̃ reus pent penã ⁊ ꝑpetuã hʒ
ſecuritatẽ.vi.C.de trãſ.vbi.q eſt j. Itẽ hec vera ĩ pena ↄuentionali.
ſecus in legali.vt.j.d condi.ſur.ſi ꝓ fure.S.furti.que eſt ʒ.

ſ. Nerre. niſi aliud guenerit. vt. 7. de ver. ob. ita ſtipulatꝰ.in fi.⁊. C.

æ traſ.cum ꝓponas.⁊.j.ii.j.l.qui fidem. Aere em eſt cõmiſſa pena.

vt. I. de ver. ob. qui rome.in fi.que eſt j.ſ̊ obijcit᷑ ei exceptio ⁊ ac
cepto ferre tene᷑:vt hic.Econtra ſi vtatur acnone ex ſtipulatu ad

penam excepno non erit obijcienda actoꝛi: niſi ſumilii rato manẽte

pacto fuerit ſtipulatus.Et hoc faciebat in.l.iſta dubuatõneʒ:quia
videbat᷑ exceptio pacti ſublata ex ſtipulanone pene aĩio nouandi ſe
cuta. cum olim

fiſcum quoq; in his caſibus in bo vr bumebar
hypothecas nõ hʒ:⁊ ceteros pᷣuile⸗ li.l.obligationũ
giarios exemplũ creditoꝝ ſeqͥ opoꝛ Se Eli oie
tere. Hec oĩa em̃ in his creditoꝛibo i vna⸗ ſi agit
qͥ hypothecas nõ hñtapuãda ſunt. Irſian nouano:
Si poacto ſubiecta ſit pene ſtibu ⁊ ſie nom habe
latio: qrit᷑ vtꝑ pacti exceptio locũ locum quod hic
habeat: an ex ſtipulatu actio. S⸗ ſunt Ees auen
binus putat qð ẽ veriꝰ:vtraq; via ppoſſit in aliq ob⸗/
vti poſſe:ꝓut elegerit qͥ ſtipulatꝰ ẽ ligatõnem tranſ
Sit ſ. ti = fundi:pꝛobat᷑ ex
amen ex cauia pacti exceproe eog ex hurmoͤn
vtat᷑:equũ erit accepto eũ ſtipula-⸗ paacto naturalis
nonem ferre. Plerũq; ſolemus veoneme F wo⸗
dicere wli exceptionem ſubſidiuz ſi vnus. . paci
eſſe pacti exceptõis:quoſdã veniq; gouenn A es
qͥ exceptõne pacti vti non poſſunt nouai.l. jreſiat

vli exceptione vſuros.⁊ iulianus ergo ꝙ hic loct

* . zenize. FSßm iura bodher⸗
ſcribit ⁊ alij pleriq; ſẽtiũt: vtputa nar vel im vei⸗
ſi ꝓcuratoꝛ meꝰ paciſcat᷑:exceptio ſi fuit acũ ꝙ nõ
wli mali mihi ꝓderit: vt trebatio ſan nouanc.
vr:qͥ putat ſic pactum ꝓcuratoꝛis pena pꝛomiſiſti:
mhi nocet ita etiam ꝓdeſt. runp vicenn
. P Aulus. viꝛũq; peti.quia
Via et ſolui ei poteſt. lor orrahentes
enſiſſe vidẽtur:
v Xpianus. ßß hac. l. nõ fint
actum tacite vel

expꝛeſſe ꝙ fiat nouano.a ideo non obſtat.j.æ actio.⁊ ob.l.obliga⸗
tionũ fere.S.finali.quia tunc non fiebat miſi tacite vel expꝛeſſe hoc
agebatur.vt.j.œ noua.l.omnes. Itẽ non ob.pꝛedictis.j.ð excep.
w. apud labeonem.S.labeo.videt᷑ ergo referre an centum:a ſi non
cderit cet.cc.nomine pene.an centum ſub pena.cc.pꝛomittat. ſed
5 puto in queſtione pꝛedicta: quia tantũ valet ſub pena quantum ſi
diceret ꝓnnttis ecem:que ſi non deris ꝓmutis viginti. vt infra
famitł.herc.heredes.S.idem iuris.⁊ arg.j.de pe.ſi pꝛeſes.

lerũq; paciſcat᷑.cum creditoꝛe meo ne a me petat.
u Soli mali.non pacti:quia alteri non poteſt quis paciſci.vt.j.
ce ver.ob. ſtipulatio iſta.S.alteri.
x q QNia.non eſt bona ratõ. nam ⁊ achecto ſoluitur ei ſtatu nõ
. mutato.vt.j.de ſolu.cum quis.in pn.nõ tamen mihꝛi vel
contra me paciſcitur adiectꝰ. vt.j.d noua.l.ein certe.⁊.j.de ↄſti.
pec.ſed ſi filio.S.finali.
y nn/ Am ⁊ nocere.conſtat.in tribus caſibus. quoꝝ duo ſunt in
hac.l.iercius eſt.j.l.ſ̊ ſi tm̃.S.ſjͥ ſi in rem.
3 p Rocuratoꝛ fueru. ſcilicʒ ⁊ habuerit liberam adminiſtranõ;
vt. j. ꝓcura.l.ꝓcuratoꝛ cui.⁊.l.ꝓcuratoꝛ to toꝝ.Si vo
habet generale tm pꝛodeſt dummo eius pactum.ſ̊ non nocet: qꝛ bñ
gerere eſt ei conceſſum non male. vt.j.de ꝓcur.l.quacũq; ratione.

de tranſac.l.iranſactonis.

Di vo habet ſpãle tm:m alio nõ ꝓdeſt neq; nocet.vt.j.l.ꝓx.⁊.

a Decducere.litem ſcilicet conteſtando. Aceur.
b ſ Ed ſi t. Solin ei.vt.j. de ſolu.hoc iure. .
c Oed ſi in rem ſuam.ſfacit ad hoc.j.de iureiurando.iuſiu⸗

randum quod ex conuennone.S. finali. 2.I. ſequent. Accur.
a i Tem magiſtri. ſcilicet pactum.

e Conſtat.ceteris de ſocietate: vt ſunt ſchole.id ẽ ſocietates
ſancti ambꝛoſij:ſicut eſt ⁊ in magiſtratu.vt.j.de magiſtra.con.l.j.
S.penult. Sed an miniſtrales hoc poſſint ſiue pꝛioꝛes artiũ: videt
ꝙ ſic.ſ hoc intelligo quãdo eſt eis ſpecialiter vel ubere cõmiſſum
non ałs. Accurſius. .

tendr boe⸗
tgſtti
Mſſcbnen
nnnd
nuniſul
ranteq,
ltencgncten
Kn
rroaan
Kecchudr
Uencorbn
giuul
Altckun
ichtarempe
lauo hyſem
ulo nuur
ſalitgtarpt
ſtconmſino
liſt noſeant
löſihtar
umnaeſuuegen⸗
mtiun
hecmen
Unſechnberat
Chntepepnmrn

eptin

eohoteneurb

Lparlge
“ Uüprcſa

Aninmn

WE
ktind
in Wrſn
1 Mnn
Umnelotene
Mpeteti
Gn
9ſ Fm
6 Pe⸗
W.lrebus.
niſſkrenon
nſaconſt
hotere
mupnelum
nüerete
tten
ſnuum⸗
ſillann
ig ilet
inne
emi
Mlnt

S=

—=
–☛

Mrman
ckche
mnanſt
inufn
(uriuß⸗
ailii
wec
fn bete
Känſ
iinrifi
ſunmng

Gſieg .

Raucnk
AuNNI
Nomn:
nigmne
Morchen
ſoiſevcr
Sl.Nör

Tumendt.

e e ep
Alcns. ⸗ölh
1cnmmetſ
. omnnn /
gena quanun
piginn triun
igels,

uur eſunn
ummnf
me 1 a

gvor donſn
1.
nto tpb
aedigen⸗
a.t ſten⸗

.

bihoaem
mnanl ⸗
unn
iminſiun

f t Atoꝛis. Pupillo ꝓdeſſe.ſ̊ non nocet ſi fiat aio wnandi.vt
C.eo.l.pactum tutoꝝ.⁊.j.qui.mo.pig. vel hypo.ſolu.ſi
conſenſerit.in pᷣn. ałs tenet vt.j.de furtis.interdum.S.qui tutelã.

eſt idem in tranſactiõe quod in pacto ſm io.licʒ pla.diſtinxerit vt

pactum non valeat:ſᷣ tranſacto ſic.vt..d& tranſac.pꝛeſes.ſj certe

7 pactum poteſt

ranan afiere Am ⁊ nocere conſtat: ſiue ei
.ſ. a.l. ĩ pſona mãdaui vt paciſceretur:ſiue
. penul. ommuʒ rerum mearum ꝓcuratoꝛ
1 ᷣ fkuerit: vt 2 puteolanus libꝛo pᷣmo
q liber ae⸗ aſſeſſoꝛũ ſcribit:cum placuit eum
weraut l . 1 Pe 5
or herectarũ Etiam rem in iudicium Kanerre.
h Doli exceptõ Ec ſi tm̃ ad actõnem ꝓcura
nocet.ſ.ſubſidia toꝛ f. ſit: cõ of.
ria.vt. S. eo. re⸗ 1 gctus lit: couentio 9
ſcriptuʒ.S. ſna. dño nõ nocet:qꝛ nec ſolui ei poſſit.
Sed qͥd econtra

ſi venditoꝛ paci⸗

Sec ſi in rem ſuam datus ſit ꝓ

nullo mogo ob⸗

ſcat᷑ poſt aana curatoꝛ loco wvumini habet᷑: ⁊ ideo
bereditatẽ? Rñ. 41 1
non obliabit em ſerusndum erit vrerun eohentn.
ptoꝛi pacti exce⸗ V Tpianus.
Rao mili an e Tem magiſtri ſocietatũ pa⸗
tur an Tog
litem conteſtetur ctum ⁊ pꝛodeſſe ⁊ obeſſe con
emptoꝛ. vł audd ſtat. vy Aulus.
e eü2, WVtoꝛis quoq; vt ſcribit iu⸗
nuniri ur⸗vt ceſi lianus pactum pubill pꝛo⸗
3 noua. l. iij. . pianus.
S auns bao l Jcume le beredirans
qui reſtituit he⸗ mptoꝛe tis
reditatem per ſi⸗ pactum ſit factũ:⁊ venditoꝛ
deicõ. hꝰ fecerit

hereditatis petat:vvli exceptio no
ſtabit exceptio n cet. Mã exquo reſcriptũ eſt a diuo
deicommiſſario . 5 toꝛi heredi⸗
etiã ſi nõ fecerit pio vtiles actiões emptoꝛ hered .
aliqð ſupᷣdictorꝛ?
trium caſuũ:quia actiones hereditarie inanes remanſerunt penes
eum reſtituta hereditate. vt.j.ad trebelł᷑.l.j.circa pᷣnci. Hoc auieʒ
accipe ꝙꝙ non obſtet empton pactum venduoꝛis vl heredis:cũ debi
toꝛ ſciebat hereditatem venditam vel reſtitutam.ſi auteʒ ignoꝛabat
habet exceptionem pꝛopter ꝓbabilem cauſam.vt.j.ti.j.l.finali.

1i Emptoꝛi. ſ non dantur contra eum hereditarie actiones: ſed ex
penchto tenetur heredi. vt. C. de here. vench. I. emptoꝛ. 7. l. ij. 7. J.
de ꝓcur. licet. S. ea.
k herechtarius. cui .—Hr
AUn poteſt. quaſi factum ſu ab ipſo.emptoꝛ em̃ vice heredis eſt.

eſt factum pactum ne ab eo petat.

vt. j.de here.ven.l.ij.S.cum quis.⁊ ideo valʒ.ałs em̃ non eſt ita.
vt.j.de excep.rei iudi.ſi a te..finali.ſed hoc eſt ſpeciale.a lege vt
ibi gloſam. Accur. MMV
m Sed 1 ſi mter dñm. cuius mandato ꝓcuratoꝛ venchderat.
n Pꝛo wmino. id eſt wmim mandato. vel dic ꝙ dixerat ſe dñm:
vt meltꝰ venderet. vt.C. bo.ma.l.j.⁊ ſubaudi ⁊ ↄuenit vt pᷣciũ
non peteret᷑: vel dic tacite hic ineſſe ex quo cõuenerit d re reddẽda
ꝙ; ⁊ de pᷣcio ↄuemiſſe videt᷑.arg.j. rei ven.l.cum emptoꝛ.
o ſ I nbi. x. dem ex cauſa mutui vt ſubijcit: re em 2c6.
p Re enim. unmmo videt᷑.vt.j.e.ex traditõmibo.⁊.C.de re.
ꝑmu.l.rebus.que ſunt contra. Sed hic dicit de obligatõne que con
trahit᷑ re nõ pacto tm.vt hic dicu.⁊.j.ſi cer.pe.l.rogaſti.S.ſi tibi.
7.. de conſti. pec.l.actentus.in fi.⁊.C. de non nu.pe. cum vltra
Mec ergo vt res nec vt vſura:qꝛ ſnpulano non in terceſſu.⁊ vſura
citra vinculum ſtipulatõis non debetur. vt. C. de vſu.l.iij.neq; vt
wmũ poteſt peri: cum ſine ſtipulatone donatio hoc iure non fieret:
hodie contra. vt.C.d dona.ſi quis argumen.S.penul.Sed quid
ſi mutuo cem ⁊ pꝛeter hoc paciſcar vt vadas romam? Reſpodeo
d: gnmn quod accedit ſoꝛti vſura eſt.vt notat᷑.j.ſi cer.pe.l.roga
ſti.S.ſi tibi.Accur.

ꝗq OQuedam tollũtur. hic nota ꝙ omnis naturalis obligatio tol⸗

litur per pactum ipſo mre.vi.j.de ſolu.ſtichum aut pam.S.natu⸗
raus. Ytem tollũtur obligatõnes que naſcũtur ex contracnby certis
ſolo conſenſu re integra. vt.j.eo, ab emptione, ⁊ inſti.qui.mo.tol.

.

ob. S.ſinali. Item ille que ſunt ex maleficijs: vt miurie:ſurti vt hic.
⁊ idem puto in ſumiibus que contnent famoſam cauſam.vt ſunt pe⸗
nales:cum ſu eadem rano:vt argumen.j.ad.l.acquił.illud.

r Se pignoꝛe. actio.i.hypothecaria.datur enim ex pacto qð tuetur

pꝛetoꝛ. vt hic ⁊.ſupᷣ
. „ 4 Hoe 1 „Na
tatis dãdas: merito aduerſus ven⸗ en emnonan
ditoꝛem hereditatis exceptõe woli naĩ pignoꝛanina.
ebitoꝛ bereditariꝰvti pot. u vebetanl vaeun
ſi inter dñm rei vendite ⁊ emptoꝛrẽ ente cõtrahitur. vt
conueniſſet: vt hõ qͥ emptus erat odie nno rerog.
redderet᷑ ei qui ꝓ dno rem vẽdidit conma. Duaiie allt
petenti ei pꝛecium:li excepto no rollatur bypotheca
cebit. — p Aulus. a n eennirer de⸗
ii * eres diſtinxerunt:
Btibi cecẽ milia m: ? paæ- qa aut remiut cre⸗
ciſcar vt mihi.xx.milia ve⸗ ewo⸗ hanne dent
milia. Re em̃ non poteſt obligatio lire vt nec Mos
Ier 1. ſe W. Ut m io. glemus
otrahi: niſi quatenus datum ſit.) diſtinguen o. quia
Quedam actiones ꝑ pactum ipſo) aut conrrahle pr
. TPL416 f gnus ſolo coſenſu
iure tollunt᷑:vt iniuriaꝝ:itẽ furti.ꝰ⸗ gnonfſot onſtere

De pignoꝛe iure honoꝛario naa t bpic 2. 7. de pig. ac.
ſcitur ex pacto actõ:tollit᷑ autem ꝑ R l. j. aut re interue⸗
. 7 ſe 5 mMiente ⁊ traduua cre
exceptoʒ quoties pact car. ne pet dqitoꝛꝝ: qð fieri põt.
Siquis paciſcat᷑ ne petat᷑ a ſe ſ

vt hic. ⁊ inſti. qui.
vt ab herede petatur:heredi exrcre Mo. re cõ. ob. S. fi.

⁊ ſi ſolo conſenſu:

ptio non pꝛoderit. ¶ Si pactꝰ?ſim aut fu pactũ we ipo
ne a me: neue a titio petatur : non nonorens peltcot
ꝓderit titio: etis ſi mibi heres exti gnöe ſige tacne bt
terit: qͥa expoſt facto id cõfirmari obuõ pardee cre
.fEti ziIr bit 2. duoze vendit pign
non poteſt. Etiaʒ hoc iulia. ſcribit gignus ꝛollit per⸗
ceptõnẽ tm. vt. .

c reml.q pig. l. ij.ſi expꝛeſſim.ipſo iure tolluur. vt.C. de pig.maioꝛ.
⁊7. . regu.iur.l.nmibil. Sed illud hic quero. cum nata eſſet natural
⁊ ciuilis obligano quomodo vtraq; tolliiur per pactum. vt.j.ð ſolu.
ſtichum. S. naturalio. Reſpon.quia eſt res integra quo ad pignus. vt
J.e.ab emptione.Si vo debitum remittatur:aut vtililer aut inuulii.
Si inunliter:aut pꝛopter eandem mutilitatẽ poteſt fieri mutilis ⁊ pi⸗
gnoꝛis remiſſio:vt quia per metum vel volum fuit debitũ remiſſum:
tunc pignoꝛis remiſſio nulla eſt. vr. C.œ remiſ.pig.debitum.nã etiaʒ
pignus per metum vel olum remitn non poteſt. Si autẽ eadem inu
tiliias non trabit᷑ ad pignus:puta inter virum ⁊ vxoꝛem paciũ factuʒ
eſt e pignoꝛe remittendo tenet quidem.vt.C. ad velł.l.enam. ſed de

Lebuo non tenet. vt. j. e wona. inter vi.⁊ vx.l.iij.S.ſi ſupulanti.iĩ hoc

ergo caſu licʒ remiſſio debiti ſit mutulis. tamen tacite facia in pignoꝛe
remiſſio tenet.vt.j.qui.mo.pig.vel hypo.ſol.l.j.S.cuin vẽduoꝛ.Si
vo vtilis eſt remiſſio in vebito:ſiquidem ſit vt ipſo iure tollat pᷣncipa
lem obligatõnem:puta in venditone re nondũ ſecuta.⁊ hic ipſo iure
tolliiur pignus.vt.j.qm.mo.pig.vel hypo.ſol.l.ſoluitur.in pnci.⁊
S.j. alłs ꝑ exceptõnem debitum ſublatum.a hypo.ꝑ excepnuiõʒ tollit̃ vt
hic. Si vo re uiteraeniente:ſiue remittat᷑ pncipale debituʒ ſiue pignꝰ
tollit᷑ ꝑ exceptionem tm̃ hypothecaria.vt hic ᷣm io.Sʒ in hoc mẽbꝛo
quando pignus eſt remiſſum:videtur cõtra:quia hypothecaria ſemꝑ
ſolo conſenſu contrahitur. ⁊ ſic contrario conſenſu tollitur: ſed illud
quãdo re integra.vt.j.de re.iur.l.mihil.ſed in pignoꝛatiua neceſſe eſt
rem interuenire.vt iſti.qui.mo.re.con.ob. S. fi.
ſ Me petam. ſcilicet debirum. ⸗ 2Gð
1Si quis paciſcatur. nõ pꝛoderit: quia eſt ꝑſonale. vt.S.e. iuriſgẽ.
S.pactoꝛum. Accur. ͤ
u Si pactus ſim.a nitio extraneo ommno: vt differat a ſequẽte.

x Paoderit nino. pactum ſcilicet conceptum in ꝑſona ſui tuij. Sed
an pꝛo parte teſtatons pꝛoſit ei vt heredi. quidam ſic. Lu dic ꝙ non:

quua ꝑſonale fun.a tm̃ viuente me volui niuo pꝛodeſſe. ⁊ idem in filia
dicas. Sed ei qð de filia dicit eſt cõtra.j.e.l.auus.⁊.l.heredi.S.nos
autem. Et ergo oĩa ſiut clara diſtingue: an paciſcat᷑ filie vt heredi. et
tũc direcia pacti excepno dat᷑.vt.j.e.l.quꝰ.vt q; hoc expᷣmat. Aut vt

ſilie. qꝛ ſilia ẽ:qꝛ n meruit,⁊ tũc dat li exceptio vt ĩ ulla.l.⁊ herech.

——

.1

—
e

0

1 77
—
S

Aunt vrextraneo.ſ.quia meruerat: a tunc datur nulla.vel me moꝛtiue

vt hic: vel me vmo:quia ſibi ſtipulari vel paciſei non poſſum.v.j.ð

ver. ob. eum qᷣ. S. ij. in ſi.⁊.l.quod dr. Sʒ ſi poſt moꝛtẽ meã ſibi dari

ſtipuloꝛ vnlis acqrit᷑ ei.vt.j.x ver.ob.qᷣcũq;.S.ij. Sed qͥd ſi dubuet᷑
qualit᷑ ſueru pactus? Rñ.qꝙ ſi nec ex verbis nec ex alia coniecturs id

k Oa pſonale pactũ eſt. qð cum filij ꝑſons dʒ extingui. quo tñ

vinente cuilibʒ cõpeteret.⁊ ð̊ eodem pacio ꝑſonali loqui.j.S.ꝓx.

SDʒʒ qd ſi eſſet ita ꝑſonale vt ſoli filio ꝓficeret vł ſeruo? Rñ.ĩ nilio

nõ trãſire ad patrem ſ̃ ſoli filio cõpetere: qꝛ facii eſt.vt.. de cõ.⁊

cemõ.q heredi.j.⁊.ij. N.⁊ idem eadem rõne in ſeruo eſt.qꝛ ab eo

ꝑpendaʒ:pſumo ꝙ
tanqꝙᷓ heredi.vt ar.

I. vnde li.ſcripto.
in ſi. ⁊.j.d inoffi.

teſta.nam ⁊ ſi.⁊.]
ꝓba.ſi pactum.
Item nota quod a
pncipio non valet:
non oↄfirmat᷑.vt.j.
reg. iur.quod in
inino. argum.õ.j
cõia pꝛedioꝝ.l. ſi.ĩ
pᷣn. Accur.

a Pactũ puentũ.
factũ a dño fundi.

b Emptoꝛi ꝓdeſt.

cũ poſt pactu vẽdi⸗/

deru. vł dic etiã ſi

ante. Segd certe cũ

ſu in ꝑſonam vr ꝙ
la demum emptoꝛi
ꝓſit:ſi pꝰ venditõʒ
factũ fuerit.nec ob⸗
ſtat. j. e.l.miſi.⁊.I.
de excep.l.vij.ĩ.S.
rei. ⁊..e.idẽ.S.j.
q̃ ſunt j.qꝛ iam nil
oꝑaret᷑ hec pactio:
mii ĩ ẽptoꝛe oꝑaret᷑
vt arg. j. de le. j. ſi

qñ. cũ bo. ſice vẽdi⸗

toꝛ alienauit. vnde
nec habet nec wolo
eſijt habere. cũ añ
paciũ alien auerit.
AUel dic ꝙ etiã añ:
⁊ ẽ rõ qꝛ ꝑ ↄſequẽs
rediret ð venditoꝛẽ
qͥ de euictiõe tenet᷑.
Vt. j.qe. l.ꝙ dictũ ẽ.
7 eſt arg. C. de vſu
rei iu.l.ſi.in fi.⁊.qj
e pe. here. H ⁊ ſi. S
itẽ ſi res.⁊.j. ſi fa.
fur. fe. di. l. qnens.

in patre:qͥ pactus erat ne a ſe neue
a filia ſua peteretur: cũ filia patri
heres extitiſſet. Pactũ cõuentũ

cum venditoꝛe factũ:ſi in rem ↄſti
tuat᷑ ſᷣm plurium ſententiã ⁊ em⸗
ptoꝛi ꝓdeſt: ⁊ B iure vti nos pom⸗

poni. ſcribit. Scõm autem ſabini
ſententiam:ſi etiam in ꝑpſonam cõ⸗
ceptum eſt: et in emptoꝛe validuʒ
eſſe hoc exiſtimat. Idem et ſi per
vnatiõʒ ſucceſſio facta ſit. Eũ
poſſeſſoꝛ aliene hereditatis pactꝰ
eſt: heredi ſi euicerit: neq; nocere

neq; ꝓdeſſe pleriq; putant. Si

filius ſeruuſue paciſcãt᷑:ne a patre
wminoue petat᷑. g Aius.
Jue ⁊ eo paciſcantur quod
cum ipſis ſiue e eo qo cum
pꝛe dñoue zctũ eſt. p Aulus.

Cquirent exceptõnẽ. IJdem
eſt ⁊ in his qͥ bõa fide ᷣnũt.
Item ſi filiuſfa. pactꝰ fuerit ne
a ſe petat᷑ ꝓderit ei:et patri q; ſi ve
g Aius.

peculio conueniat᷑.
El ce in rem verſo: vel ſi q̃ſi
fenſoꝛ filij ſi hoc maluerit
cõueniat᷑. p Aulus.

Theredi patris viuo filio:

poſt moꝛtez vo filij:nec patri
nec heredi eiꝰ:qꝛ ꝑſonale pactũ ẽ.
Quod ſi ſeruus ne a ſe peteret᷑

pactus fuerit:nihil valebit pactuʒ
wli exceptõe videamꝰ ⁊ ſi ĩ rem
paciſcat: ꝓderit wmino et heredi

eius pacti cõuenti exceptio.Quod
ſi in pſonã pactum conceptum eſt:

non trãſu in w⸗
minuũ.nõ tamen
ſeruo compent:·
quia ĩ iure ſtare

non poteſt. nec ẽ
5 qõ dicit᷑. C. de
vſufruct.l.fi.qͥa
ibi non appare⸗

. 8 ſ
tunc wmino wli ſupereſt exceptö. niret ad wmug
Nos autem his qui ĩ noſtra po vkt patrem: ſicut

teſtate ſunt paciſcendo ꝓdeſſe non

een, exceptõ wli wmnn
poſſumus:ſed nobis id ꝓfuturum dar Aecar.
ſi nomine eoꝛum ↄueniamur: pꝛo⸗ Eöſisne
culus ait:qdð recte its dicitur: ſi in mqhi valebinnö
paciſcendo id actũ ſit: Ceteꝝ ſi pa- enam pᷣus ab eo
ciſcar ne a titio petas: veinde actio. deq od wrrere⸗
nem aduerſus me nomine eius in wli. ſic enam
ſtituas: non eſt danda pacti ↄuẽti poſt moꝛtẽ ſerni
.Y r Et ſᷣm pimum
eyceptio.nam quod ipᷣi inutile eſt: ſenſuʒ verba illa
nec defenſoꝛi e competit. Ju⸗ nea ſe pe⸗ ag u
. actu re⸗
lianus quoq; ſcribit:ſi pater pactꝰ frunt᷑:qi ĩ mnre
ſit ne a ſe:neue a filio ſuo petatur: non peiat. vt. j.
magis eſt vt pacti exceptio filiofa⸗ N v. ob. ſtipuloꝛ
4 S.hi qui.⁊ quod
mił. danda non ſit:ſed woli pꝛoſit. din ſermn pactõz
Filiafamił. paciſci poteſt ne de nõ valer e: fallit
wte agat: cum ſui iuris eſſe cepit. mmſgen F. a
Item filiuſfa.ð eo qð ſub con⸗ ſi quis.⁊ 3. retu
lunus. Accur.

ditone legatũ eſt:recte paciſcitur.
In his qͥ eiuſdẽ pecunie exacti⸗

onem habent inſolidũ: vel q eiuſ⸗
dem pecunie debitoꝛes ſunt:q̃tenꝰ
alij quoq; ꝓſit vel noceat pacti ex⸗

nec.j.S.ꝓx.vbi

m Exceptõ. ſ.
directa. Accur.

n Exceptio. ſ.

„* . qdiu ſᷣuꝰ vmit.
ceptio querit.Et in rem pacta oĩ⸗ E dicet poſtea.
. 57 . . cur non ex
bus pꝛoſunt:quoꝛũ obligationem Raeco ſenn vrer
pacto filij datur

plane. ſͦ moꝛtuo venditoꝛe empton non ꝓdeſt licʒ venduoꝛis heredes
teneant᷑ de euictõne:qma ſi ipſi heredes poſſideant poſſunt cõueniri.
vt. j. e.⁊ heredi.in pᷣn. Sed ᷣm hanc rõnem videtur ꝙ non debeat ei
ꝓficere qui ꝑ wnatonem ſucceſſit:cum regreſſum non habet. vt.j.eo.
qð dictum eſt. Sed dici poreſt hic intelligi de eo qi habet regreſſum
cum ꝓmiſſum fuerii.vt.C.de euic.l.ij.vel a paciiõe incepit.vt.C.ðᷣ
iure w.l. j. Uel verius dic ꝙ emptoꝝ ideo ⁊ wonatario pꝛodeſt:qꝛ ſuc⸗
ceſſit in rem ipſam in qnam pactum factum eſt.ſic eſt i fideiuſſoꝛe:ꝙ
ſi fiat ei pactum ꝓdeſt reo.licʒ non interſit ſideiuſſoꝛis: quia ſit pactũ
in rem ipſam. vt.j. e.idem.S. fi. ⁊.l.ſe.nec obſtat ſi dicas ꝙ in dic. l.
idem loquit᷑ generali pacto ꝑſonali.qꝛ ⁊ in hoc eſt gnãle iſio viẽte.
c Cum poſſeſſoꝛ. pactus eſt cum creditoꝛe vel debuoꝛe.Accur.

d Putant. ſ male certe vident᷑ putare.vt.j.e conſti.pe.ſi poſt.que

eſt ð qð quidam dicũt.Alij ꝙ hic de malefi.poſſeſſoꝛe:ibi de bo.fidei.

UVel hic de rigoꝛe iuris:ibi de eqᷣtate.bł hic le excep.pacti directa dene

ganda: ibi c vtili danda. Acecur.
e a Equirent.ſcʒ wmino vel patri.vt hic ⁊.j.de pac.d.l.cũ dvs.

Serumt. ex re enim poſſeſſoꝝs fit:a ex operis paciſcentis.vt.j.ð

accep.ſpecies.ex quibꝰ cauſis acquiriur bone ſi.poſ.vi inſti. ꝑ quas
pꝑp. no.ac.S.de his

g tẽ ſi filiuſſa.ſupᷣ dixi qñ patri vł dño pacto acqᷣſiuit:nũc qñ ſibi

paciſcit᷑ filius.nõ aut d ſeruo dijit.

b u El de in rem verſo. Conuemat᷑.nec em̃ cogitur pater pꝛeciſe

deſendere ſinium. Accur.

eXT heredi patris. Heredl eiꝰ.ſ.patr nõ filij:qꝛ ſᷣm has leges

nõ hʒ filius heredem. vt.j.dæ caſtren.pe.l.ij.

patri: vt in pᷣncipio hinus.l.dixit. Rñ.quia pactum in ſnilio validũ
eſt. ⁊ ideo ex eius pſona datur patri.ſ̊ in ſeruo qui enam añ pactuʒ
in iudicio cõueniri non poteſt:⁊ pactũ ſuꝑuacuum eſt. ⁊ ideo ſicut
ſimnle pactum eſt wmino mutile ad agendum. vt. . de verbo. ob.
ſtipulatio iſta.S. hi.⁊ ua eſt hoc muule ad excipiendũ direcio.vnilis
tamen datur exceptio woli: vt hic dicitur.Accurſius.

o Mos. non poſſumus: qᷓtum ad pactum. nam de wlo excipiẽt.
vt. I. e.l. S. uł. ⁊.j.de iureinr.qui mraſſe.S.ſi pater.ſ̊ ʒ.j.e.auꝰ.
ſoł.vt dixi.S.e.ſi tibi.S.ſi pactus.
p Actum. vt nobis ꝓſu:nam tunc direcio pꝛodeſt.
Ceteꝝ.ne a ntio.ſ.filio meo. DS
r Beſenſoꝛi. vel patri. Et nota hãc regulam que qñq; fallit: vt in

aciõne quam cedit creditoꝛ que inutilis ſibi erat. eſt tamen vtilis ei

cui creduur.vt.j.de ſolu.ſtichum.S.penul.Jtem fallu. J. rem ra.
ha.l.ꝓcuratoꝛ.in fi.⁊.C.d iur.d.l.fi.in pn.
ſJuł. ꝓſit. non idem in extraneo.an ergo ꝓdeſt patri:qð videt᷑
Apter rõnem pᷣdictam. Accur. .
1Niliafa. vel dic ꝙ tũc erat ſui iuris:qũ paciſcebat᷑.vel dic ꝙ erat
in poteſtate patris:ſ in id tempus ſuit pacta quo ſin iur futura eẽt
nam dum eſt in poteſtate agere nõ poteſt: qꝛ lʒ ſit cõis actio patr et
filie: pater tñ ſolus agit.vi.ſo.ma.ſi cum wteʒ.S.eo tꝑe. Iiẽ ſemꝑ
intelligas ante nupnias factũ: poſt nuptias aũt ↄtractas non valet.
vt.ĩ. pac.w. l. ij. 7. l. ſi pater. S. j. a.l. attilieuunus.
u Item ſiliuſfamił.legatum eſt. ſecus in ſtipulatõne ⁊ alijs con⸗
tractibus ↄditonalibus: quia tunc habet actõnem pater: ſj legamʒ

ſilio queruur ſi tempoꝛe exiſtentis conditio mis ſui iuris ſit.vt ĩmra

douſor.
1 Zngfun
prahglin
el iucuſtn
cumalo.
buſch
mimodmatt
geuſennr t)
dnuncſ
Kenranſuan
ElbleKen
inn pan⸗
lir Kin
lte amn
acume
ict.
ouin. e

1
et
tet kwrn
uorſoreg
ten e e
lre. ma
Cn ainmrn
lauſoi pent
nenraatan
Köſengn
Nbtchng
Genne ſczele
Mulencine
Gekr
Nenſoron
ncaf
Aiamgh
Clenn ſceizs

ſeinſrne
Nekt
kutijin
N

rice

nnin
Auſene;
V
nank
umm ſ
cs rin
ns. a

S
NNS

1 Et
Gtufy⸗
Macai oſe
miſmi
mun tlo lii
ntimai end
Gdl1ioſen
Niüdrh n
ius.

mntct
wrfiu

.

riſt⸗

men

de ver. ob.ſi filius.Sed qͥd hodie cum tm̃ vſufructꝰ acqͥrat᷑ patri:

nũqͥd pactũ filij oberit patri?nõ videt᷑:qꝛ melius eſt coartare ⁊c.vt

C. de bo. que li.l.fi.S.filijs aut famił. Item no.hic ꝙ aliqd pacto

remitnt᷑:qð repuchari nõ põt:vt.j. le.ij.ſi ita.S.j.⁊.j.de nnno.
deniq;.S.ſi quid inſolidũ.de hoc d.j.e.ſi vnus.S.ↄuennuo.
3 Inſolidũ. de

hoe. j. e. l. ſ vnꝰ diſſolutam eſſe eiꝰ qui paciſcebat᷑

nondet. 0 interfuit: itaq; debitoꝛis conuentõ
ffilgeiuſſoꝛibo ꝓficiet.
iüfmdnader v Apia.
einnond. „. —
Quox. ſcilʒ Iſi h actũ eſt: vt dumtaxat
ſidemſſor. a reo nõ petat᷑: a fideiuſſoꝛe
bnchlee w. detat᷑ tunc em fideiuſſoꝛ exceptiõe
elceuſſoꝛ. . nõ vte, —
cum alio. deiuſſoꝛis ãt ↄuentio nibi
to reggin ſt ꝓderit reo: qͥ mihil intereſt
euſerin vr⸗ eius a ebitoꝛe pecumam nõ peti.
oemn et⸗ imo nec Afideiuſſoꝛibꝰ ꝓderit: neq;
vt. ſ.l. ij. . ſ. em quoquo modo cuiuſq; intereſt:
litle⸗ l cum alio conuentio facta pꝛodeſt.
arete. vtſ mã. Sed tũc mũ cum eum cin exce
ſi ꝓte. ⁊ niſt en ptio datur pncipaliter ei qͥ pactꝰẽ
hoc actum eſt vt S. „ .
Rabiſen. J.l. x. ꝓficiat:ſiẽ in reo ꝓmittẽdi:⁊ ĩ his
ſtanm. Accur. qui pꝛo eo obligati ſunt. Bem.
e n Il boe Ed ſi Rdunſſo⸗ in rem wam
actũ.nõ ſponponderit:hoc caſu fide⸗
yrer. hoe non i iuſſoꝛ ꝓ reo accipiendꝰ eſt: ⁊ pactũ
eiun ſtane polſle ¶cij eo factũ cũ reo factũ eſſe videt᷑.

iure. UNeteri qᷣͥa
cum creditoꝛ ſi⸗
deiuſſoꝛẽ ↄuemit
tenetur ei cedere
actõnem:quod is non poteſt facere.ergo exceptione repelli. vt. J.
v ſo.ſtichum.S.pe.Mouo non:quia cum nouo habet pꝛius reuʒ
cõue nire.repellet fideiuſſoꝛ creditoꝛem mii reum pᷣncipalem conue
mret quem cõuenire iam non poteſt. vt in auten. de fideiuſſo.S.j.
colł.j.Soł.ad vtrũq;: fideiuſſoꝛ hic ↄſenſu huic ꝑſonali pacto.vñ
nil iam poteſt obijcere fideiuſſoꝛ.⁊ ſic euam nõ ob.j.e.l.fi.in pᷣn.
⁊ in. C. c vſu rei iudi.l.fi.in fi.⁊.j.x iureiur.l.duobns.ij. NRñ.

Bem in duobus reis ꝓmit⸗
tendi ⁊ duobus argentarijs

Alij dicunt ꝙ hic reus nõ erat ſoluendo: vnde actoõnẽ cedi vel pᷣus

cõueniri fideiuſſoꝝ non expedu. Alij dicunt ꝙ lʒ pacti exceptio ſibi
non ꝓſit woli tamen ꝓgeſt.vt.S.e.reſcriptum.S.plerũq;.Alij dicũt
ꝙ renũciauu beneſicio cedendaꝑ actionũ a beneficio none ↄſtuutõis
qnod facere ponut, vt. C. e.l.pe.Mcur.

fI QIdeinſſoꝛis. Pꝛoderit reo.nui cum ſolutõnis locũ obtinet
vt in mreiu.qõ circa rem mntpom inueni᷑. vt.j. de iureiur.
l. duobus.S. a fideiuſſoꝛe. Item cum pactum in rem eſt. vi. j. e. idẽ
eſt. in ſi. ⁊.l. ſe. Itẽ quãdo ꝓ ſuo curatoꝛe.vt.S.qͥ ſatiſ.co. die.
S.j.⁊. J.l.ꝓx.ĩed ſi fideiuſſoꝛ. Itẽ ⁊ ſi aliter ſua interſuit. vt. j. de
arbi. l. aduer ſus.ᷣin ſi.⁊ in hac ſr̃a quia nihil ⁊c.ałs non.vt ĩ pn.
buius.l.⁊. j. ve codi. inde.cum is.S.ſi fidemſſoꝛ. Sed videt᷑ ſemꝑ
vdeſſe reo.cum ſit hec exceptio in rem ex ꝑte opponent ſꝑ. vt.j.de
ex. li. l. ij. S.j. ſj ibi wllus fuu cõmiſſus in re acqrenda ſiue actoõe

qua nũc agu: vnde exceptio woli eſt m rem ex ꝑte opponent:hic nõ

ſic.ij in paciſcendo de non petẽdo fuit queſua excepno:ſij tam remt

tendo ꝙ; extoꝛquendo vebitoꝛi wlũ no facit.

Mec ↄſideiuſſoꝛibꝰ ꝓderit.ſ.pactũ factum vmi tæ fideiuſſorib⸗
ed cum fideiuſſoꝛi cõtra fideiuſſoꝛem deberet acno cedi q ſolui᷑
V..j.e fideiuſ.l.cum fideiuſ.licʒ nõ poſtea.vt.j.e.ti.l.fideiuſſoꝛ-
quomodo crednoe alium coneniendo cedit contra iſtum cui fecit
Bactunere ſpo. vr dixi. S.l. ꝓx. .
HUec em̃.i. nullo modo intereſt alicuins fidemſſoꝝ a reo vel a
ſideiuſſonb nõ pen. ⁊ ſm hoc eſt. S. cũ alio ꝛc. hec ẽ plana. AUb lege
ſine.S. hoc modo.nec em ↄuentio cum alio facta ꝓdeſt alij quoquo
modo cuiuſq;.ſ.paciſcentꝭ intereſt.i.rõne cuiuſlibet intereſie etiam
modici:ſ̊ ſũc demũ ac. Innuit᷑ ẽ̊ aliquo modo fideiuſſor iniſit

a ofideiuſſoꝛe nõ peti. ſj quõ? Hñn. ſoꝛte rõne affectõis 7 ↄſanguim
taus cuius hic rano non babet᷑:lʒ in uudicio bone ſidei babeat᷑. t

nius ⁊ atticilinus ⁊ pꝛocuł.nec ſi in

em̃ conſtitutum eſt: vt ſolidũ altera
petere poſſit. Ydem labeo ait. Mãꝗ

I.man.cum ſernus. Mec dico eius intereſſe rõne ceſſionis faoẽde Ofi
demſſon ) hunc liberatũ:qꝛ in eum iam fieri non poteſt. cũ ſibi pactũ
factũ eſt: Iʒ hoc qͥdam dicãt ꝑ.l..ð fideiuſ.l.fideiuſſoꝛes.S.idẽ rñcdit.
1 Puncipaliter. q. d. pecumaꝛter. .
k ¶Obligan ſunt.ſ.fideiuſſoꝛiba:qᷣb ſi ꝓdeſt pactũ reo factũ ipſi reo

vᷣncipaliter hener
ſocijs. Perſonale pactũ ad aliũ Geäamir.
n ꝑtinere.quẽadmodũ nec ad here
dem labeo ait. Sed qᷓuis fide⸗ I 1I Sa ſiſke⸗
iuſſoꝛis pactum reo non ꝓſit:ple⸗ ſuam. qꝛ ꝓ fideiuſ⸗
rũq; tamẽ coli exceptionem reo ꝓ ſoꝛe ſuo ſpopõderit

futuram iulianus ſcripſit. ate ja dii..
m Cum reo id
u Lpianus. cxtenſoꝛe.
Igelicet ſi hoc actum ſitꝛne nn i SRẽ in duo⸗

a reo quoq; petatur: et idem aai an
in fige iuſſoꝛibus eſt. cum vno eoꝝ cũ eo
. p Aulus. vncipaliter factum

WL. 2 eelſe videat᷑. ideo
; J vnus ex argetarijs ſocijs fitgeiuſſoribus 6

cum ⁊bitoꝛe pactus ſit: an⸗⸗ dan H ſnovr 0
am alteri noceat exceptio.nera-⸗ (um eius achalt
— iro⸗l. 4
. . . 7 vnns. in pnci. Uel
rem pactus ſit alteꝛi nocere:tantũ ) large mrelligit vm
m. vt enaʒ et alteri
ſu ſi ſoci ſunt. qꝛ
. R— cuc pncipaliter i
nec nouare alinm poſſe: ꝙᷓuis ei re eſſe nec bb.lſt
cte ſoluat᷑. Sic em̃ ⁊ his qͥ ĩ noſtra? qᷣa ibi mciderũt in
poteſtate ſunt recte ſolui poteſt q ſocterars uo were

gerj 5R dendi:h̊ debendi.
crediderit:lʒ nouare nõ poſſint:qd

- 6 o Perſonale. ad
eſt verum. YJdemq; ĩ duobus ſeis aMi. 1 ſideruſtoꝛ⸗

p Mon piinere. ſm ꝙ vno modo accipit. vt dixi. . e.l.iuriſgen. S.
pactoꝝ. ⁊ ſic ñ ob.S.e.ſi tibi.S.ſi pactũ.⁊.S.fi.⁊.l.ſe.bł dic ꝙ pſona
emptoꝛis ⁊ venchtoꝛis wonantis ⁊ wnatarij patris ⁊ filij dñi ⁊ ſerui.
vna eſt quo ad hoc vi pactum vnilitatem ↄſerat.
q Sed ꝙ;uis.plerũq;. videlʒ ſi hoc aciu ẽ.vt.j.l.ꝓx.qð ſp pᷣumi
agi m quoſdã. Nos ↄ.Sed an dicas:idem de pacto cuiuſlibʒ eẽnei:
vi ⁊ ſi non ſit meus ꝓcuratoꝛ.nec mihi atungat vt mihi doln exceptio
querat᷑. Quidam ſic:nam nec fideiuſſoꝛ mihi in hoc ꝓcuratoꝛ eſt: et
tamen mihi querit ⁊ cõfideiuſſoꝛiba ſns. Mec ob.ꝙ videar cadere in
erroꝛem.m. qu dixit ex pacto cuiuſſibʒ actõnẽ queri:qð nos negamꝰ
qꝛ aliud in exceptõne querenda:⁊ aliud in actõne.vt.ar.j.d re.ir.
l.fauoꝛabilioꝛes.⁊.j.d ac.a ob.arrianus. Ael dic veriꝰ ꝙ nõ acqrit
etiam excepno mihi ꝑ ꝓꝛſus extraneũ.vt.S.e.ſi tibi.S.ſi pactꝰſum.⁊
S. cũ poſſeſſoꝛ.⁊.l.ſi vnꝰ.S.ꝙ ſi ſine.⁊.j.de nego.geſ. põpo.
r u Igelz. Et in fideiuſſoꝛibꝰ.ſ.ſi hoc actũ ẽ: ałs nõ.vt.S.l.fide⸗

DY vnus. Socijs. quibꝰ idem inſolidum vebear. auſſoꝛibb.
t Pactus ſit. de non petendo.

u Alteri nocere.ĩmo videt᷑ nocere:vt.j.de arbi.ſi duo.que eſt ʒ.ſo.
dicũt qᷣdã hoc ſpale ĩ argẽtarijs qð mi eſt: qꝛ ĩ.l.ꝛia ſpãlii in eos dicit
valere.nã ſił es ſunt alijs reis.vt.S.e.iqẽ.Alij dicũt ꝙ h̊ erãt ſocij re
nõ duentõne. vt inſti.ð ob. ex q̃i cõ.S.itẽ rõe.Alij dicũt illo ĩ ſnia:hᷣ ĩ
ſimplici pacto. Uel veriꝰpic cũ ab alio eſt iã lis ↄi.vt.j.de duobs reis
ex duobo. Uel ibi de re dubia:hic œ certa wnãda. Itẽ alia rõne viger
nocere. vt..e inreur.l.duobo.ĩ pn.q Z.ſ̊ ulõ in velatõie ſacri q̃ ẽ
maioꝛis auẽtis cũ loco lit.ↄt.hẽat᷑.vt.e.t.nã poſt.S.ſi is.ſ̊ lite ↄt.ab
vno alii nocet.vi.j.œ duo.reis.l.ex duobo.Vel dic h re nõ ↄuentioe
ſocij erãt: vt mõ dixi in ſolutõe alteriꝰ grij. Itẽ vr adhuc h̊ nocere.vi
I.æ accep.l.⁊ ꝑ iuſiurãdũ.S.fi.⁊.j.ð du.reis.l.iij.q̃ ſunt j.ſ̊ alind
ẽ ĩ accepnilatõe ꝙ ĩ pacto.vt hᷣ̊ ⁊.j.ð lib.le.l.ſi is qͥ.S.j.⁊.l.ſi qͥs ren.
x Lãtũ em̃.i.tãtã ſoꝛtit᷑ e iure ptãtẽ.q.ð.ñ remitẽ. A pn.⁊.S.j.
yNMam nec nouare.ĩmo vr ꝙ poſſit nouare: nã cũ hi argẽtarij inſo
lidũ agerẽt.ꝭᷣ erãt duo rei credẽdi re ſaltẽ:lʒ nõ ſint ſocij.vt.j.de duo.
re.eũdẽ.⁊ qꝛ h̊ diẽ ſocijs:ſ̊ alt᷑ reoꝝ credẽdi pt᷑ nouare. vt.j.ð noua.
ſi rẽ.S.ſi duo.q̃ ẽ Z. Sʒ dic vnũ nõ poſſe nouare vt h:qi teneat᷑ ſocio.
vt ibi. Abł dic nõ poſſe cũ ab alio lis ẽ ↄt.vt.ĩ. duo.re.l.ex duobi.
3 Recte ſoluat᷑.ſ.añꝙᷓ ſit lis ab alio ↄte.vt.j.ð duo.re.l.ex duobi.

eſt j. vł dic ſi ſint ſocij:vt h.etiã poſtea. aliud ſi nõ ſint ſocij rvt ibi.

6

d Ulidemꝰ. nõ ꝙ

Nenmiri videbat᷑: ſed

*Snpulanci. qm. ſ. nõ ſunt argentarij: ſunt tamẽ ſocij. nam. S. ð
duobo reis ſimnlit locutꝰ eſt ⁊ ſocijs. Et poſſunt oĩa plane inrelligi.cũ
vnus pmo eſt litẽ ↄteſt. vł ei eſt ↄſtitutu.vt.j.de ↄſti.pe.l.idẽ eſt.
Si cũ reo.nec fideiuſſon. de ſideiuſſoꝛe ideo dubitabat᷑: qꝛ pactũ
rei duplex eſſe videbat᷑. ⁊ qCe nõ petendo vſq; ad tempus:a ce petendo
poſt tps. vt. arg. 7.

ech aur de ſtipulandi dicendũ ẽ. Si cũ reo
petẽdo fideiuſſon 5 qad certũ tẽpus pactio facta ſit:vl

nocet. vt. J. l. fi. pꝰ
ipᷣs aũt nõ poſſe cõ

neq; reo neq; fideiuſſoꝛi pꝛodeſt.
Qõ ſi ſine ꝑpſona ſua reꝰ pepige

nõ eſt ua. nã fino rit ne a fideiuſſoꝛe petat᷑ nihil id ꝓ

ban er eo li: geſſe fideiuſſoꝛi quidã putãt: qeꝙ
miendit᷑: vt arg. . id rei interſit:qꝛ ea demũ ei dʒ cõ⸗
ð pea.i ſi mancte. petere exceptõ ꝗᷓ ⁊ reo. Ego didici
9 Qma ea mu. Jor Snz as&
gmnae. em illi ꝑ liberã ꝑſonã acqᷣri: ꝙᷓ ipi qͥ
Dic lli. ieiut pactaſit aſuli vidẽ⸗ q iure vtimur.

2

Onã ipi. ſ. reo. Sact ne peteret poſtea ↄueni

eneer Hgrnd det᷑:nõ qͥdẽ ipſo iure.ſicut tollitur
manebit qð eſt ma ſtipulatio ꝑ ſtipulatõʒ ſi actũ eſt:t⸗
v rg. vigq in ſtipulatõmibus ius ↄtinet᷑: in⸗
e¶Pactus. ne pe · Pactis factũ veꝛſat᷑:⁊ iõ replicatõe
teret. duenit oſeniu elidet᷑ exceptio.Eadẽ rõne ↄtingit
Rued⸗Prss eo⸗l. ne fideiuſſoꝛibb pus pactum ꝓſit.

j.
Iopſo iure.ĩmo videt᷑ ꝙ ipſo iure tollat᷑.vt.j.cœ ſo.ſtichũ.S.nãł.
3.ſoł. dicunt qͥdam ꝙ ibi erat ciuilis ⁊ naturalis obligauo.a ideo na
turalis ipſo iure tollit᷑. cum em̃ naturaus ſii quaſi ſocia cinilis obli⸗
gatõnis.⁊ ex erꝰ ſocietate coꝛuptõnem cõtrahu.modicum em̃ fermẽti
cotam maſſaʒ coꝛumpit.hic vo cum ſola naturalis ſii ſolo pacto tollł
nõ poteſt ᷣm y. Sed hec ſolu.diſplicet ⁊ nobis ⁊ legi.vt.j.ð iureiur.
l.fi.j. Nñ.Alij dixerũt: vt.r.tolli ipſo iure.ſ.exceptõneʒ.i hoc diſpli
cet:qma non eſt tolli obligationem ſed elidi.Alij dicunt ecõtrario ad
pmam ꝓꝙ ſi inuemat᷑ naturalis cum ciuili:non poſſit naturalis tolli ꝑ
pactum:quia vna eſt ſubſtãna vtriuſq;. vnde vna ſublata neceſſariũ
eſt ⁊ cinilem tolli quod eſſe non poteſt.⁊ ꝙ ſit vna ſubſtantia innuit
J. vbi dicit toram obligatonem ⁊c.ſed expone ibi totam.i.omnem.at
quãado ſola ſic vt ibi.nam poſſeſſio anim ⁊ coꝛpoꝝꝛs aliter amutit᷑ ꝙᷓ;
poſſeſſio ſolius amimi. Sed hec non valet:quia iuncta ciuili tollitur
vt.j.de mremrã.l.fi. NMos vᷣo omnino obligatõnem naturalem rolli
pꝑ pactum dicimus ſiue ſumplex ſit ſiue cum alia. Qualiter ergo huic
S.reſpondemꝰ? Aliud certe eſt in pacto ð non petendo:aliud ð petẽdo
nam pactinmn de non petendo fit ad liberatõnem.pactum vo de
ad obligationem.a pactum de non petendo tollit ipſo iure naturalem
obligatõnem. pactum vo de petendo non reſuſcuat naturalem obliga⸗
tionem ſublatã.quia ꝓnioꝛes ſumus ad liberandum: vt.j.qœ acnio.
obliga.arrianus.⁊ ſic non eſt ↄ. Mec poſſunt inſultare aduerſarij:
vt dicant:nõne vos ſoli dicitis ouri oblgatõnẽ ex pacto de nõ petẽdo
ur ergo illa per pactum poſterius non tolli᷑: Rn.quia non omnis
naturalis tolliᷣ. nam ea que fit ad liberandum non tollitur:a hec fit
Apter liberatõnem ideoq; non tollit᷑nam hec talis obligatio que deli
berandi cauſa eſt ad exemplum vere liberatonis que fieret ꝑ ſolutõeʒ
ipſo iure nõ tolli᷑. Mec miꝑ ſi dicam obligatõnem liberatõnem:quia
⁊ libertas dici᷑ ſeruitꝰ.vt.j.ð ſer.vr.pᷣ.l.j.ꝙ ergo hic dicit᷑ in pacns

factum verſari: ſubaudi taliba.i.ad liberatonem factis: vt non poſſit
tolli ꝑ pactũ de petendo. Pꝛeterea alia rõe dicendum eſt poſteriꝰpactũ

non tollere pactum de non petendo.nam pactum non petendo factũ
tria opat᷑:nam ipſo quoq; iure tollit naturalem ⁊ elidit ciuilem: ob⸗
ligat q; paciſcentem naturaliter ad non petenduʒ. quod patet:quia ſi
ſtipulatio nõ interceſſiſſet:eſſet obligamis cimiluer ⁊ naturaliter. ergo
ſi nudum pactum tantũmodo naturaluer: ⁊ quia naturaliter eſt obli⸗
gatus aliquis furtum non facere:vt iſti.de obli.que ex q̃i elic.ĩ pᷣn.
Item ꝓ me eſt arg.C.de trãſ.vbi pactum.nec ob.j.de iure w.ſi pr.
qui debito.vt ibi notaui. Pactum autem de petendo naturalem ob⸗/
igatonem ſublatam ꝑ pactum de non petendo non reſuſcitat ſ̊ obſta
culum.ſ.exceptõmis.contra ciuilem oppoſiium reicit:nec naturalem
inducii obligatõnẽ:a foꝛie naturalem tollit:q̃re fit vt vetus obligatio
cum eſſeciu inſtiuat᷑:non vt noua inducat᷑.ſ̊ ð eſt in pacto de non pe
tendo.Si obijciat᷑:cũ ciuilis ſola remanſit obligatio:quomõ effectũ

vt peteret:pus pactũ p poſteriꝰ eli

petẽco

ſoꝛtiri poterit? Rñ.bene.nam ⁊ hoc idem contingit in cyrographo

poſt bienniũ. ⁊ in re iudicata ſine pꝛius non debeas ſiue debeas. hic

