confiſcari vt.j.ad.l.iuł. de adul. ſi poſtulauerit.S. queſtionum.⸗⁊
S. iubet. vetat autem res immobiles minoꝝ ſine vecreto alienari vt
I. de reba.e.l.j. Item ne res eccłiſiaſtice.vt.C. c ſacroſan.ec.l. ꝛu⸗
bemus.ſed nonne ſufficiebat imperare pꝛo vtroq;?: R. non.q; impe
rat qð fieri vult. vetat qð fieri non vnlt. ⁊ ↄmocdiꝰ eſt ſingulas cas
⁊c.vt inſti.qm.mo.te.infir.S.alio.pꝑmittit vt milin etiam poſt ſen⸗

tentiaʒ vti excep.ſuis vi.C.œ iuris ⁊ facti igno.l.j.punit maleficia ⸗

vt in ti. e pems. ff. . C. Eſt ⁊ quta virtus.i. conſulere. vt vbi ex⸗
traneis conſulit ne expendãt agenw querela vt.j.de inoffi.te.l.j. uẽ
conſulu ꝙ pᷣmo poſſeſſoꝛium ꝙ petitoꝛium ſi ↄpetat intentet᷑ vt.j.de
rei ven.is qui.⁊ facit.C.re trãſac.age. vel dic ꝙ ↄtinet᷑ ſub vᷣtute
ꝑmittendi. ſ̊ nunquid legis appellatone non continet᷑ ꝙ aliqõ iſto⸗
rum verboꝝ nõ habeat? HG. immo ↄtinet᷑.ałs nulla regule iuris in.
legis appellatone caderet. vel verius nulla eſt lex. quin ibi vnum xe
talibo vel equipolleus ſubaudiat᷑.⁊ facit ad hancl.in vecre. di.iij.c.
omnis.accurſiꝰ.
ſI Ara.generaluter. poteſt poni exemplum in qualibʒ fere.l. co
Oicis que certis pſonis dabãt᷑ vt vitali vel alij. tamen ſumt ge
nerales.q em̃ freq̃nn indigent ⁊ commum auxilio vebent communi⸗
ter ſe inuare.licei vmn fuerint data vt in aut.xe he.a fal.S.j. col.j.⸗
facit.C. e diuer. reſcpᷣ.pᷣ.ſi q̃. ⁊ hoc ſi ita ſcribit᷑ vt ſit ius ↄmune.
ſecus ſi ſpecialiter datur vt.j.t.j.l.j.ſed ſᷣm hoc omnis lex eſt regu
la quia loquit᷑ in pluribo caſibo in quibo eſt eavem equitas. a de vmi⸗

tineri.

Hae ſ
Egis vtꝰ hec eſt imꝑare: ve

uerſis homimbo ꝙ eſt falſum. ſic ergo expone vt dicas leges non ſum
condite vt hec locum habeat in perſona huins. illa in pſona alteriis.

⁊ ſic de ſingulis legibo ⁊ ꝑſonis. ſed generaliter in ommb pſonis ſit

einſdem caſus reſponſio. ſed excipi᷑. C. de ccu.l. nec wꝛotheum.ꝰ
EC. de epiſ.⁊ cle.qm venerabilis. regule autem ꝑ ſigna vniuerſalia co⸗/
gnoſcnnt᷑ affirma⸗
naa vel negatiua.

5 gener aliter conſtituũt᷑. vt patet ꝑ omnes

Hn ambigit ſe⸗ Dem. fgulas mris, ma
e T- xime in.l.j.vbi diẽ
tuʒ ius facere poſſe. keguis eſ e ren⸗

N Eqʒ leges neq; ſenatuſcõſul⸗ que eſt ac.
ta ia ſcribi pñt vt oẽs caſus n BHn ambi⸗
qñq; acciderint ↄpᷣhendant᷑: ſed cremplmn HM pet⸗
ſufficit ea qᷓ plerunq; accidunt con neone bereditatis q
Dem. (Rikenerzrns⸗
Liõ c his qꝗᷓ pmo oſtituunt here. Item wenͤt
gut interpᷣtatone. aut oſtitu⸗ S. pꝛidie. Ytem in
tõe optim pncipis certius ſtatuen

velk. item in mac.
ſenatuſcon * vt. j.

dum et. Hem. au velk.1..f ad
elr iI mMac. l. j. item in a⸗
npnt ommes aꝛticuli ſingil lio paꝛificat᷑ pᷣncipi
lati aut legibo aut ſenatuſco⸗ ſenatus. q; non ap⸗
ſults ophench. cum in aliquo ca pellan min iua
ſu ſentetia eoꝛum mamifeſta eſtis l. j.a miellige ſe
qui iuriſditioni pꝛeeſt ad ſimilia natu toto qᷣ ſenato⸗
. res centum erant
numero. vt. C. v⸗

pe. here.l. ſ non de quolibet ſenaroꝛe ſepatim. habet tñ quilibet ſingu⸗

larii ⁊ ſua alia pnuilegia. vt.j.de ſena.ꝑ totum.ſjæan hodie hoc facere

poſſit ſenatus? N. m Jo.nõ ſic hodie niſi pnceps pmiſerit. vt. C. e.
l. fi. que eſt contra. vbi dicit ꝙ ſolus punceps facit legem. Ytem fa⸗
cit ad idem. quia ꝓpłus omne ſuum imperium tranſtuut vt. C.. de ve.

iure enu.l.j.S.ſed hoc ſtudioſum.alij dicunt quod hodie poteſt ꝓp łus
romanus.⁊ ſenatus eius facere legem vt hic.nec ob. d.l.fi. quia ſolus
imꝑatoꝛ poteſt.i.ipſe ſolns.⁊ nullus alius ſolus. ⁊ reuocare p᷑ płus
romanus quod conceſſit ſicut ⁊ iudex qui velegat eum ſibi ꝓp uetas re-⸗
ſern vt infra de offi.eius cin man.eſt iurii.l.j.S.fi.primam lau⸗

3 leges. nomen generale.
Bedatuſcon. nomen ſpeciale.
Scribi poſſunt. ꝓpter humani ingenij exiguitatem. multas em̃
⁊c.vt.C.d ve.iu.enu.l.ij.S.ſed quia.vel ꝓpter mmiam negocioꝛum
mutabilitatem. vt.j.cæ vſurio.l.moꝛa in pncipio.vel ꝓpter mcogni⸗
tam hommum inſidelitatem. ver. j. de enn l.iij. ibi in magis ⁊c. vel
Apter delictoꝝ multiplicitatem vt.j.æ extraoꝛ.cri.l.p.S.ſunt q̃dam.⁊
ideo ⁊c.⁊ ſic ↄtinua.l.ſe.que ex ſuꝑiou infert᷑ ⁊ exigu exempla ꝓ ſe⁊
ꝓ ea dic. ergo ex his que conſtiiuunt᷑.i.acceidunt de nouo.vt ua hec lex
loquatur quand dubitatio euenu ſuper nono facto ⁊ ſequens.l. non
poſſunt quando pubitatio eſt in veteri facto non tamen adhuc lege ter⸗
minato ſᷣm Joh.vel melius ecomra conſtituunt᷑ ꝓpꝛie ſumitur. cum

dubuat᷑ in verbis. l. lex autem ſequens. ſ. non poſſunt. loquitur. cum

dubitatur de facto nouo quod non eſt in lege. ⁊ quod dicit. qut inter⸗

peꝛetatione.i.indicum.vt ira index interpꝛetetur legem. ⁊ facit. C. xæ

epi.qu.l.ſi lenones. vel dic interpꝛetatione iuriſconſuln auctoꝛitate.
aut conſtitunone.ſ.pꝛincipis. H

Rideo certiꝰ.i.certum conſtituat᷑.ſ. quod pꝛimo erat dubium
m ſecundam expoſitionem. imterpᷣtatur enim inriſconſultus
nm dubium legis. vt. j. ſi certum pe.l.j. in pꝛin. ⁊.l.ij.S. appella⸗
ta pꝛinceps etiam interpꝛetatur verbum.ant ꝓ.⁊ vt.C. ce verboꝝ ſi⸗
gniſicanone.l.pe.Item interpꝛetat᷑ ſubſtitutonem factam filijs ita de⸗

mum teneri ſi xeceſſerint ſine ſilijs.vt.C.de fideicomiſ.l. cum acunli-

ſimi.⁊ ita etiam ſi hoche occurreret dubitabile vᷣbum in.l.opoꝛtet qð
vel ꝑ iuriſconſultum auctoꝛtate pᷣncipis vel ꝑ pᷣncipem fieret interpᷣta
tio.vt eſſet nccia ⁊ ꝓbabilis ⁊ ab ommibo obᷣuanda:vt euenit in q̃ſtio
nibo. vbi ſunt ↄne opiones wminoꝝ q̃ fiunt ſuꝑ vbis legis.vt hec vos
patre pꝛofe. ac. vt.C. ſolu.ma.l.ms. a ſacit ad hanc.l.C.noua vec.
ſolent. .
VOn pñt.pone exemplum mn veteri iure. ſtatutum eſt em̃ qð ſi
ſamilia ſeruoꝝ aliciunꝰ ſecerit furtum liberat᷑ dñs ſemel emen⸗
ando furta. ne tota familia careat. idem ius tradit᷑ ſi vederu damnuũ.
t. j.ad.l.acqͥ.illud. Iẽ pone exemplũ vt.j.ð nego.ge.ex facto.ĩ fi.
Item pone in iure nouo.vt.C. cœ moffi..l. pᷣcibo.vbi dꝛ querelam

I⸗n un Er —I

N õ .
5 D .

KF

7-—
”

in offi.d. trahi etiam ab inteſtato. Item pone exemplum. C. de cõ
ſti.pec.l.finali.Et ꝓut trahit᷑ ad ius vetus refert᷑.ad id qð dicit ĩ
ſeq̃nti.l.interpᷣtatione.ſ.iuriſconſnl.ꝓ vt łe nouo dixi refert᷑ ad
Ara codicis.vt dicas iuriſdictione.ſ.pncipis.vt pᷣnceps dicat.
ius ad hoc poꝛrigendum vel pꝛoꝛſus nouũ ſtatuend.vt.j.de vẽtre

inſpici.l.j.in pᷣnꝰ

rkattondr pꝛocedere. atqʒ ita ius DteAl.
icu in iudico.hec u Lpig.
eſt vera ⁊ ſic ᷣma . t
exempla no valee⸗ Am vt ait Pecdius quotiens
ſed pone in pꝛe vt lege aliquid vnum. vel altex
denn bligenu inductum eſt. bona occaſio eſt ⁊ ce
ditione lex tm di· tera que tendunt ad eandem vtili
var bes⸗ sgen ino tatem vel interpretatione vel cer
gatio que fit e eAI&
iure ſennoriir en ta iuriſditione wplen. Alulus
am ex iure nõ ſcri Aulus.
pio ag non ſcripiũ Vod vo contra rationem iun
vt. C. que ſit lon. — .
conſue. l. pma. ris communis receptum eſt:
Warheglifir plana non eſt ꝓducendum ad ↄſeqntias.
ↄtingit. aut ſuper
gliq̃̊ nouo negocõ 5 rear uris.
us ſuplege g. nõ poſſumus ſequi regulam Anris “
ſi ſuꝑ negocio.w⸗ Ul?.

minꝰ impatoꝛ eſt
oↄſulendus ſi tñ pᷣ⸗
ſens ſu ⁊ eius ſit
copia. vt. C. eoð.

p
Vs ſingulare eſt qõ contra
tenoꝛem rationis pꝛopt᷑ ali⸗

tuent

humanũ.⁊ cæ ve.iu.enn.l.j.S.ſ̊ qꝛ vine.⁊.j c fidec:liber. hec ita⸗
q;. ⁊ aꝛgumentn. C. de iudi.l.fi. ibi ne compellat᷑ ac. ſi at᷑ non ſit
eius copia ꝓcedam e ſimilibs ad ſinniia.vt hic.ſi vo ſuꝑ lege vi ws
ꝗ patre ꝓfecta ⁊c.ſi quidem ex conſuetudine certo mow eſt mtelle⸗
cta eius intellectui ſtabit᷑.vt.j.e.l.minime.⁊.l.ſi ᷣ interpᷣtatõne
quod ſi ex conſuetudine non eſt certiſicata recurrit᷑ vt dictum eſt

ad principem. ſi ſit eius copia.vt.C.eom. cum e nouo.⁊ ſupra

eodem. a iæo. ⁊ infra eo em. nam. ibi. vel certa ſuris ⁊c. alioqum
interpretaboꝛ m benignioꝛem partem.vt infra eoem bemgnius. ⁊
lege in ambigua. ſed ſi dubitat᷑ que ſit benignioꝛ pars.verboꝛum ſi
gnificationi ſtabo. vt infra de condictiomiba ⁊ cemonſtrationib⸗
publi. S.j. quamquã viat᷑ primo ſtandum ſignificatiom verboꝝ

vᷣt infra e legatis tercio.l. non aliter. tercio ꝓcedam æ ſimiſibꝰ

ad ſimilia vt ſupᷣ eo.neq; leges.
b Eox.i.legum vel ſenatuſcon.vel dic articuloꝝ.
c Maʒz vt ait.ſuppleri.ꝓcedẽm de ſiłibo ad ſił ia.vt.j.œ regu.
in.quod circa.⁊.l.que ꝓpter.a c legatis primo.l.ſi wmus.S. cuʒ
alicu. accur.
d q lod vo.hanc continua cum duabs ſupionba legibo. bene di
co ſtatutum eſſe ꝓcecndum de nimilibs ad ſimilia. verũta/
men quod contra ⁊c.⁊ pone exemplum in muliere que habet pꝛiui⸗/
legium. vt omnibo preferat᷑ quod ſuo beredi tamen non dat᷑. niſi fi
lio vt. C. qui potioꝛes in pig. habeant᷑.l.fi.in fi.⁊.C.e pri.w.l.
j. Item pone exemplum vt infra titulo primo lege prina. Item
pone exemplum in patre qui vendidit filium cauſa neceſſitatis nõ

tamen trahit᷑ vt filius poſſit vendere patrem vt. C. de pa. qui fi.

di. l.j. ſed nonne quod dicitur.C. æ furtis.ſi quis ꝑ. licet ſit ↄtra
regulas iuris communis a ad filium trahit᷑. H. ſic.quia. lex dicit
vt.j.de ſer.coꝛ.vt tantum.S.j.
e 1 M his. exceptionib a regula.

. *

fRegulaʒ. vtpote.cũ ipſa deficiat. nec em̃ ſunt exceptiones de

regula immo viciant regulam.in eo quod excipiunt᷑.vt.j.de regu⸗
lis iuris lege pruma ſed firmam dimittunt in alijs.vt in autenuco
de non ab.S.vi autem collatione ſecunda. a pone exemplum huius
regule.regularii tradi᷑ wmim voluntatem ſeruari. volentis rem

ſuam in alium trãſſferri.vt inſti.œ re.di.S.ꝑ traditionem.fallit in

imnoꝛbo. vt infra rebo eoꝛum. l.prima. Item regula eſt nõ com⸗
mitti furtum.niſi muito domino.quanwq; cõtra.vt.C.e furtis.
ſi quis ſeruo.dicent᷑ ergo eſſe ſpecialia talia ſtatuta.
g i Els ſingulare.pone exemplum ꝓpter communem vtilitatem.
ſtatutum eſt a ſenatoꝛibo qui babent auctontatem. vt ſup̃ᷣ
eodem non ambigi᷑ mulieres intercedentes non teneri. quod eſt cõ
tra ius commune.vt minfra ad velł.lege prima. Item poſſunt poni

exempla ſuperioꝛs legis a alterius quod vero.tñ ad aliud ibi indqdu

–—

cuntur ꝙᷓ; hic. nam in lege qð vo. inducuntur quod non trahant᷑

4
†

talia ſtatuta ad conſimilia. in alia quod in taliba non poſſumus
ſequi regulam iuris communis. vnde ſit ſpeciale.hic autem vt
cenotet dꝛam inter ius connnune.⁊ ius ſingulare.
h ſ CLCire. hic ꝓ vere ſcire ponit᷑ vt falli non poſſit.alłs ꝓ vehe
mmenti opimone vbi poſſit falli vt infra de aqua plu. ar. I.

ſeclia. S. antepe
. nul. 1 pone exem
quam vtilitatem auctoꝛitate ↄſti plũ canet i ue
ium introductum eſt. ꝙ mãumiſſio ad

ᷣuos emancipa

Cire leges non c Elſus tiond fülios Ett

—— hoc eſt verba eaꝝ tenere: ſecd neat. vt infꝛa an
vim 7 poteſtatem. wem. Lc-w pe. en..
ma. S. t0.
Enignius leges interpꝛetan in ni een⸗
æ ſunt.quo volũtas earum verba. item ſen⸗
A omm ſum ępꝛium qui
9 conſeruet. B .B Dem ibi ẽ qni dꝛ ins.
NMaambigua voce legis ea po item pratem que
tiꝰaccipienda eſt ſigmiatio mt anc aliie
que vicio caret. pꝛeſertim cum eti ba vr. j. te off⸗
am voluntas legis ex hoc colligg pꝛocon. l. ſecuda
poſſit i AUlia. in fi. irem pone
rS* 27, exemplum vt.
Bn omnium que a maioꝛi- ad mac.l.j. vbr.
bpus introducta ſunt ratio d qo mutua pe

cunia filijfami.

Era. non vrk. ibt

ddi poteſt. n

Tideo rõnes eoꝝ que ↄſtitu tria ee va her
. qa. ⁊? Vi. i. PBuʒ
untur inquiri non opoꝛtet ſmuz r pkearem
q̃ eſt vt verbum

mutuo et᷑ ad alios ↄct fraudẽ ſactos trabat᷑. itẽ pecunia pꝛoger
et᷑ ⁊ alia q mutnant. ſi in fraudem fiat.vt eodem titulo.l.iij.S-
is autem ſolus. ⁊.l. ſ iuł. S. mutui. æ facit ad hanc.l.. q libeis
pre. l.iij. ⁊.xxxviij.di.c. omnes.⁊. c.ſedulo.⁊ prima queſtione pri
ma. martion. irem nota ꝙ ius ſiue poteſtas aliter accipitur ſup
eo.l.legis viritus.ac. .
1 b Enignius duobus mochs expone. pꝛimo benignius qᷓ
verba patiantur.a tunc pone exemplum pꝛohibetur alie
natio certe ⁊ etiaʒ vſuſruc.⁊ pignoꝛis ↄſtiiutio ꝓhiberi vier. li⸗
cet non ſit alienatio vt.C. re.ał.l.fi.⁊ de fund w.l.j.ſecun
umpꝛopꝛie id eſt benigne ⁊ pone exemplum ſicut ponitur. C. de na.
li.l.nuper vbi interpretatur ſuperioꝛem.l.cum quis.in eo qui cõ
cubinam. accepit in vxoꝛem.naʒ filij pᷣmo genin leginm efficiun⸗
tur.ſi alij poſiea naſcantur. interpretoꝛ vel etiam ſi non naſcant᷑
vel nati moꝛiantur.

K i Mambigua. id eſt obſcura. pone exemplum in verbo pue⸗
niſſe ambiguo vt infra c pe. heredhica.l.vtrum. ſed quid
differt hec a ſuperioꝛi.l.benignius. N. ſuperioꝛ intelliguur cum
interpꝛetauo eſt neceſſaria ꝓpter obſcuritatem. non ꝓpter multi⸗
plicitatem. hic autem quantdo pꝛopter multiplicitatem eſt ambi⸗
guitas. vt quia verbum mulros habet ſenſus. vel ibi in toto hic
in verbo. Item poteſt pomi in reſcriptis benigne interpretandis
vt.C. inoffi. teſ.ſi quand in pꝛincipio.a facit infra de regulis
m. ſemper in dubijs ⁊.l.quotiens.⁊.C.d de fiœicon.lib.l.cum in

n Dn omnium. quidam dicunt ſe non intelligere hanc. l.
Alij dicunt non omnium.id eſt nulloꝛum. ſed hoc falſum
eſt. quia eoꝛum que viua ranone ſtatuuntur ratio reddi
oteſt. alij vt Joh̊.ponunt exemplum quare tutoꝛem habenti tu⸗
toꝛ dari non poteſt ſed curatoꝛem habenti ſic. vt inſtim. de cura.
S.interdum.ſed certe hic poteſt ratio reſdi quia tutoꝛis poteſtas
plemoꝛ eſt. ⁊ ideo ſuperueniens tutoꝛ. cm 2 ipſe vellet ſimilem
plemitudinem poteſtatis inuenit occupatain at curatons poteſtas
circa perſonam minoꝛis non eſt tanta. vt patet infra e ap. cum
in vna.S.tutoꝛ.tu ergo da exemplum. quare in vſucapione ſtatui⸗
tur triennium ⁊ non bienmum vel quadrien mum. ? non poreſt
ratio reddi.nec ob.ſi dicas hanc eſſe ranonem.quia viſum eſt ſuf
ficere tantum tempus.quia im e biennio dici potuiſſet. ⁊ ratio
enim deber eſſe talis que ſit generalis ⁊ neceſſimia.⁊ vbicunq; ra⸗
tio locum habet ⁊ lex. vt.C. de meagle! rana infra ad.l.ac⸗
quilł. illud æ ifra fonte.l. prima.S. hoc interdictum. 1 infra
ce bo.poſ.ex teſ.m.l.pᷣma.a talis ratio non poſteſt ſemper reddi vt
hic.quia quanwq; habet locum rauo ⁊ non lejr. vt excuſatur ſiliꝰ

qui ſibi legatum aſcripſii.quia ex voluntate teſtatois fecit. hec ratio
⁊ in extraneo haberet locum.lex tamen ad extraneum non extendit᷑
vt infra ad.l.coꝛ.de fal.ſilius.⁊.l.j.S.inter filium.econtra lex habʒ
locum ⁊ non rauo.vt infra qui ⁊ a quib us..ꝓſpexu.⁊ infra de po
ſtula.i.pꝛma.S.ſexum.accurſius floꝛẽ. B

inducitur aliquid in fauoꝛem cum eſt e ius commune.

X n

On eſt nouum. trahantur.tribꝛ modis trabuntur vt determi

nentur. ſuppleant᷑.coꝛrigantur. de pꝛimo pone exemplumeC.

quando li. pꝛinci.da.l.pꝛima. que determinatur per ſecundam einſdẽ

ti. e ſecundo da exemplũ. C. cæ conſti. pe.l.fi. ⁊ alia q̃ diximꝰ.S.e.nõ

m e Tideo oc kercio oa er⸗
o. & rerta emplum. vt. C. ve
ſubuer⸗ alioqn multa ex his certa q̃ ſ unt Deoq;.qꝛ anti- t Ere. ur aum. N. . a6
ennk ſi eres ſubuertunk. u Api. quioꝛes leges ad poſterioꝛes nerali que coꝛrigit
nheeena o IEm lex in pteritũ quid in- trahi vſitatum eſt. ſemp qſi H le⸗ Pee nereſn ibn
tem ratõem. v dulget: in futun vetat. gibo ineſſe crech opoꝛtet. vt ad ess bar᷑ non eſt nouũ.
enali H p Mul ch pſonas ⁊ ad eas res ꝑtinerent. ſ1 Beoa
BImime ſunt mutanda. qᷓ int qnq; ſimiles erunt. boeuns eſt .
AN „ us eſt a contra⸗
n c Am lex. Ptationem ſemꝑ certam bha⸗ p Aubk. rijs. 2 c ſbijcit ſp
Dicht oRme me — berk. c Ei. Ed ⁊ poſterioꝛes leges ad oe teae, vuiner
plum non reperi Uciuile eſt mſi tota lege p⸗ boꝛes ptinẽt. niſi ſint rie. xrit de ſupplenw. ⸗
in dir concer⸗ ſpecta vna aliqua particula idq; multis argumẽtis ꝓbat. D duo renvla. p⸗
ler ifuumn vern. ¶eius ꝓpoſita iudicare vel rmre. Ont legẽ facit qͥ id facit qd rineat ad fumnes
in pꝛeteritum in Vlla iuris r6 m Dieſ. lex ꝓhibʒ. in fraude vo legis perſonas vt mace.
dulget. vt. C. e. aut eqᷣtatis beniamita p tit ſaluis ybis I gi⸗ ſnĩ * ſtatutum in filijs =
leges ꝛ con. eſt õ 1. gm 86 9 i. l alms dis legis mam er ad nepotes trabat᷑ᷣ.
eremeplum. E.5 t qᷓ ſalubꝛit᷑ꝓ vtilitate hoĩm ĩétro circũuemt. u ALpia. vt inira ad mace. ſi
na. li.l. vn. vi Ducunt. ea nos durioꝛe inteꝛpᷣtatõ Raus eĩ legi fit vbi fit id qõ luium æ ad idem fa⸗
dic diꝛecio caſum = õä — cit.infra de wnatio
2lege reete, i. nes hmodi ipop ducam ad ſeue ⸗ ſeri naluſtſicrt tcn eruit ni mi i 7 vxo
C. gene. abo. ritatem. H id qð fit.⁊qð diſtat:h̊ diſtat fraus rem. l.iij.S.qui in
l. ij. ⁊ ᷣm bũc ca „ E „ — eiuſdem. uem qua
ſum dic lex. i. m pP Auk. eo gõ cotra legem fit. liter ad ſimiles es
Patoꝛ di ler On eſt nouũ vt poꝛes leges . Rmceps le⸗ Bem. mace. ſtarmem
giimata i ter pecuma. traba
maniterr glill ad poſterioꝛes trahant᷑. gibus ſolutus eſt, auguſte enbenumn r nak
in fi. col. qria. H . lia ſi in fraudẽ den
0o/ m Inme. pone caſum. vi.C.æ epi.audi.l.ſi lenones.item? tur. vt infra ad mace.l.item ſi.S. mutui.quod autem dixi veteres ad

eſtibo q pnte parte debent recipi.vt.C. ce teſt. ſi qũ.qð ſem

per fuit obſeruatum m iuramento. non in dicto qd debent dicere in

ſecreto.quidam tamen dicunt qð etiam in aperto dicant. ſed non po
terunt poſtea plures teſtes ꝓducere cum didicerint teſtiſicata. vt in
aut᷑.de teſ. S.quia vo.colł᷑.ſeptuma.item pone exemplum. vt infra de
diuer. ⁊ tem. pꝛeſ.in omnibi.ſed nunquid nouum ſenſum licebit ꝓ⸗
ponere? H. licʒ ſᷣm Jo. hic em̃ loquiiur. cum ſemp ſic eſt intellecta.

vt ex hoc intellectu induceret᷑ ↄſnetudo.i.vt decetero ſic ſug es iudi-

caret᷑/item poteſt pom exemplum in illa, l, wg a pee. C., ſo. ma.

p i Mcinnle. poteſt poni exemplum in. l. que legit᷑. item in lege

nouas trahi.idem eſt econtra vt noue ad veteres trabantur. non trib⸗
modis.ſ̊ vno modo.ſ.determinanw.vt da exemplum.C. e lii. ↄteſta.
ant᷑.o fferat᷑.vbi ſimplicit dꝛ ſatiſdari iudicio ſiſti.ſ.j iſeſcha coga.
l.ſciendum.in pᷣn. diſtinguit᷑ ſi non eſt poſſeſſoꝛ immobilium. ⁊ facit
ad hoc in autẽ.de filijs ante w.in natis. in fi.colł.iij.vbi dicit opoꝛtet

ea que per interpꝛetationem adiecta ſunt in his valere in quibn eſt loc⸗

interpꝛetaus legibo. alij dicunt. vt Joh. quod hec lex. ſed ⁊ poſt.idem
dicit quod ſuperioꝛ non eſt nouum ſed adijcit illud qð multis argumẽ

tis ⁊ exemplis pꝛobat᷑ᷣ.

1. ↄuentõne ſcripta qð vtrũq; totũ debet legi.ſi totum de ea

dem materia loquatur. vi infra ve edẽ. argentarius. S. edi. nam ple⸗

rũq; pꝛincipium per finem coꝛrigiur. vt infra ſi cer. pe.ſi tibi.idem

⁊ ſi plures ſint comiuncte leges qð eſt ꝓpter eandem rationem. vt in⸗
fra.ſi ex noxa.cau.a.l.j.ĩ fi.⁊.l.ij.

q n Ulla. pone caſum. vt. C. de ꝓcu.l.non eo minus. Item vt

C. ce fide inſtrumentoꝝ.l.plures.item vt infra de car.eo.l.
tercia.S.due.item vt.C.de ſecundis nuptijs.l.generaliter.S.in his
autem ſed contra.mifra qð quiſq; iur.l.j.ſo.refert an ſine poſtulatõ
ne quid fuerit conceſſum.vt hic.an cũ poſtulatione vt ibi.ar.m.e.
ti.l.iij. Item contra inſti.væ auct.m.S.nec.ſed certe ⁊ damnum po⸗
terit ibi eſſe vt ibi dicit.vel ſaltim liuba ⁊ ſumptib fuiſſet vexatꝰ.vt
infra de mino.l.minoꝛib.uem contra vt.C. ve queſt.l.pꝛidem.ſed
qð ibi non toꝛquetur pꝛo eo.non eſt ideo conſtitutum. quia contra
eum non toꝛquetur.ſed qma ſic iuri placuit quia per conſequens di
ceret contra eum. vt.C.de epis ⁊ clericis.auten.ſed iudex. Item cõ
tra. C. iude.l.die ſabbati.ſed iſtud eſt quoddam ſpeciale pꝛo feſti⸗
intaie iudeoꝛum indultum. item contra. infra ve iur. aur. anu.l.ij.
ſed ibi pnuilegio ſuo renunciaſſe videtur. item contra.infra de excu.
tuioꝛuʒ ⁊ cu.l.cum ex oꝛatione.ſo.ille libertus habebat pꝛuilegiũ q;
poſſit excuſari ab alia tutela ſed illud pꝛiuilegium non erat pꝛo ſe h
pꝛo patrono ſuo indultum. qui erat ſenatoꝛ. vnde non eſt mirum ſi
ad aliam tutelam vocatur. cum impetrauit ius aureoꝛum anuloꝝ.
Item contra. infra de peri.⁊ com.rei ven.l.ſi vina,. ſed diſtinguitur
an aliquid ſit indultum in fauoꝛem contrahentium pacto.an ex libe⸗
raluate pꝛincipis.ſiue ꝑ legem. pꝛimo caſu obtinet quod ibi dicitur.
ſecunw qð hic.ſed hec ſoluno repꝛobatur ꝑ.l.infra de lege. con.l.ij.

⁊ infra væ indiẽ adiec.ſabinus.melius ergo dicas ꝙ ibi nõ eſt indul⸗

tum aliquid in fauoꝛem.quia non eſt exira ius commune. tũc enim

Ed a poſterioꝛes.q.d.non ſolum pꝛooꝛes. ſed econtra poſteri⸗
oꝛes ad pꝛooꝛes.accur. ́
hHPernnet.ſ.vt per eas poſterioꝛes coꝛrigantur ⁊ determinentur
ſuppleantur. accurſius.
x c Dnmtra. ꝓhibet. ſ. expꝛeſſim. vt ſi vendantur res mmoꝛis ſine
Eecxeto qð expꝛeſſe ꝓhibet lex. vt infra de rebo.e.l.j.talis ſacit ã
verba ⁊ contra ſententiam legis. ⁊ eſt alius qui tm̃ ſententiam offen⸗
dit ⁊ verba reſeruat vt hic.a infra lege pꝛoxima. quo ſumas exem.
pla. in hac diſtinctione. ſu fraus legi quandoq; de re ad rem. vt ſi qᷣs
cet filiofami.aliud ꝙ; pecumam mutuo. vt infra ad mace.l. ſ̊ iuł.S.

mutui qñq; de perſona ad ꝑſonam vt ſi vir volẽs wonare vxoꝛi ſuppo⸗

nat alium qui vnnet. vt infra de wnatõe inter virum ⁊ vxoꝛem.ſi ſpõ⸗
ſus.in pᷣn? qñq; de vno contractu ad alium contractum. vt ſi vir vo⸗
lens vxoꝛi wnare commentus ſit venditõnem in fraudem legis vt in⸗
fra de vnationi. inter virum ⁊ vxoꝛem ſi ſponſi/ us. S. circa. quãdoq; e
vno ↄctu ad eundem ↄctum.ſed non eodem mow faciendum.vt ſi mu
lier volens mtercedere coloꝛem queſiuit ⁊ conuenit. vt cum ea potius
contraheretur. vt infra ad velł.qꝙᷓuis.S. ſi cum eſſem. ſ̊ an verba tim
offendere liceat. R. ſic vt ar.infra de iurepa. achgere.S. ꝙᷓuis.a infra
de in in s voc.ꝙᷓuis.i fi.⁊ infra de iureiuran.ſed ⁊ ſi poſt.S.item ſi in
rauero. item facit. C. de inoffi.te.fratres.vbi beneficiũ ꝓ maleficio ſu⸗
mit᷑.item. C. œ adul.eum qui.vbi vxoꝛ dicitur etiam que non eſt vxoꝛ
2 dic vt nõ. C. c le.⁊ con.lege non dubium.

y Raus.qð diſtat. grecum hic. id eſt verbum ab intellectu · vel
ſententia. accurſius. . 22d .
3 p Rinceps legib. ab alio conditis. vt infra de arbi. naʒ 1mgra⸗
tus. vel a ſeipſo.vt.j.de arbitris.lege penł.volũtate tñ ſua ſe
ipſum ſubijcit. vt. C. eo.l.digna.⁊ inſti.quibo modis.t.inſir. in fine.
afacit. C. de teſta. hac ↄſuluſſima.S.ex imꝑfecto.⁊.C. de bo.que lib.
cũ multa.⁊.j.cæœ legatis tercio.ex unpꝑfecio.⁊ in cecre. di,viij.c. qᷓ atra

ſed ꝙ dicit de auguſta quod habet idem pꝛinilegium. ſed contra.j. deᷣ
legatis ſecundo.quod pꝛincipi ⁊.l.ſequenn.ſed dic quod omnia illa.q̃
honimibo tm̃ conueniunt ſibi non dat cum ſic in alijs feminis pꝛecipi⸗
at.vᷣt. C. de arbi.l.fi.non ergo ſibi dat poteſtatem condendi leges. IRiẽ
e ſunt habilia mulieri concedit vi hic.ſed non omma ſᷣm Jo.vi in
contraria.vel dic

ſtati ganm. — $ .
br . ab lens, Kctam eſt. 2 ſiq in ̊ vfecerit. tunc

no. §. fiſcus. tem qo pmum ⁊ ↄſequens ei eſt. ſi nec
alia habz. vt. . x q qͥdem apparet. tũc ius quo vꝛbs

qinbus ta em̃ ↄſuetuwꝓp lege. nõ immeruo

5 tru. Dumo conſtitutum. Mam cum ipe leges

eeltr s Re⸗ nulla ex alia cauſa nos teneant ꝙᷓ

agiẽ. ſecundo ſi be q iudicio ppłi recepte ſunt.meri⸗

eficit tunc debet v⸗ . Dto. D
nari ſuetudo que 10.:7 c que ſine vllo ſcpto. ppłs

lon. conſue. l. j. ter
cio conſuetudo vr⸗

in fine.⁊ poteſt pom exemplunm. ſtatutum eſt in conſuetuchne feudi vt

nire non poteſt. ſic ergo erit ſi eru als vebiltatꝰ. Item ſic e conſue⸗
mdie non admittuur monachus. idem erit in regulan canonico. iteʒ
ſi adnuttitur filius vt ſuccedat patri in feudum. idem erit vi ſuccedat
matri. Item ſi non admititur mulier. idem erit e hermafroduo ſi ſe⸗

tur non ſcriptum ms ad non ſcriptum ve ſimilib⸗ ad ſimilia. trahitur
enam quandoq; ſcriptum ad i.ca ſcriptum. vt ſicut vſufrnctuario ce⸗
dit incrementũ allunioms. ſic ce’dat emphubeotecario. vt infra de vſu⸗
fru. item ſi fundi. S. huic. Item ſcriptum ad ſcriptum.vi diximus..
cæ ep.au.l.ſi lenones.⁊ nota hic argumentum pꝛo nobis. his em̃ tem⸗
ponbo tantam habebat poteſtatem płus romanus. vm omnes quan⸗
ium hodie pꝛinceps. ſed olim pꝛius ſpeciabat᷑ conſuetudo alicuius lo⸗
ci ꝙᷓ; rome. ergo ⁊ hodie vt ſic magis ꝙᷓ lex ſcripta. ergo conſue⸗

infra com.pꝛe.lege venditoꝛ.S.ſi conſtat. .
b Etimur. qmia non habemus.a cerie idem ſi habemus ſed nõ ſunt
in vſu. vt in fine legis.

cInneierata. ſ. enius non extat memona m quoſdam vt argumen
tum mfra de aqua plnma. arcen. l. puma in fine. ⁊ infra aqua quoti
diana ⁊ eſti. hoc iure.S.ductus.⁊.C.que ſit lon.conſue.l.conſuetudi

gan. quod patet ex Heica hic. 7. C. eodem vᷣbi dicit᷑ longa. longum au⸗

. cit quod dicitur infra lege pꝛoxima diuturna. cum diu dicatur œcenni⸗
um. vt infra qui ⁊ a quibs.l.ſi fideicommiſ.S.ariſto.ſed qualiter ex de
cenmo conſueium inducuur. Hn. ſi bis fuerit iudicatum in illo tem⸗
poꝛe vel libellum vel querimoniaz ꝓpoſitam contra talem con ſuetudi⸗
nem ſperneꝛet. vt infra eodem cum d conſuetudine. 7. C. epiſ. auch
enti.lege nemo.in ſi.a infra eodem. nam unꝑatoꝛ.ſed ſᷣm hoc enam ex
emplis iudicatur. ſed contra. C. de ſentẽ. lege nemo.ſed dic non exem⸗
plis. ſed conſuetudine. que per exempla pꝛobatur. a etiam ꝑ vecenmũ.
vi ſi poteſtas bis indicauit conſilio conuocato eo ammo.vt ſu conſuem
w deinceps. vel non exemplis male uudicanus ſed bene ſic. vel dic nõ
„ a vmus. ſed multoꝛum.

d Suffragio. id eſt conſenſu in ſcripus redacto. Jo.

e? Et factis. id eſt conſuetudine. quaſi dicat mhil inteſſe. a nota duo
bona ſimilis.vi argumentum.inſra de edili.edicio.ſi tamẽ. S.ei.⁊ in⸗

legatum relicua i· „. .
Plen fun deco, autẽ lic le ibo ſol non lit. pn⸗
ducum relictuz au⸗-ceps tñ eawm illi prilegia tribuit
guſte funt pꝛo non ipſe Pabet
ſcripto.ſed que pꝛi⸗ Pie Rabe. —AYilzan
gleona enbun nn 1I Ulianꝰ.
ceps auguſte. H. qᷓ s ſcotis le
ſiſco. vr. ſ. ve iure min cnnſs ſütnelezond
filci ſi fiſcus in li. non vtimur. id cuſtodin oʒ
ergo immunis a p⸗ oꝛibo ⁊ conſuetudine introdu

tuw particularis alicums municipij verogat legi in eo municpio. vt

os. li.xiij. romana vut. uari oʒ. Inuetera⸗

we ſendis. (uſtocht: 2 B eſt ius qõ dꝛ moꝛibo

eſt in ſimnl ſaco. baut tenebunt omnes. Mam qd
vt hic. . C. que ſt intereſt ſuffragio populus volun⸗

* bis rome vt hic ⁊.C.de ve. in.enu.l.j.pꝛope finem.⁊ inſti. qœ ſatiſda.

ſi vaſalli ſilus mãcus fueru non ſuccedat in feundum quia wmino ſer

xus muliebꝛis incaleſcat.vt infra de ſta.ho.queruur.his modis rahi

mnis. ibi longem. cum longenum ſit. c. an. Joh.contra dici. ummo vecẽ

ttem dicitur vecennmium vt inſtitu. de vſucapionibo. in pncipio. Item fa ⸗

fra de his qui notant᷑ mſamia.l.ſecũda.S.ignomine. ſed certe qñq;
multum mtereſt. quidaʒ emm ſunt qmi dveclarant voluntstem ſuaʒ.
rebus a facns a verbis. vt ſumm magiſtratus. quidam verbis tm̃.

vt municipales. vt infra ce offi.eius em man. eſt iu.l.pꝛima. ⁊ ł*ε

ꝛuriſdinone omninm indicum. I. magiſtranb. quidam rebus 2 fa⸗

ctis mm 7 non

tatem ſuaʒ veclaret. an rebo iis ? dna ſeipkum vie

factis.¶ Quare rectiſſime eĩ illõ infra ð aꝛburis.

receptuʒ eſt vt leges nõ ſolo ſuffra venkuma

ſi quis can.l. ſe⸗

gio legiſlatoꝛis B etiã tacito ↄſenſu cunda. S. ſi quis
oĩm ꝑ veſuetudineʒ abꝛogent. tamen.

.

L— — . f Abꝛogetur.
Vuturna co⸗ v Api. nota per duo coꝛ

uetum ꝓ iuꝛe ⁊ lege in his ꝗᷓ rigi legem. pri⸗

. 5 mo per aliam le⸗
ſcpto veſcẽdunt obſuari ſo gem t hoc planu

la. Bem. eſi. ſecnnan per
ratis conſuetudinem.
m waſnernaͤne antar Prnrend menre
vel ꝓuincie ondere qs vi et. naturali. S. pe⸗

pmũ qͥdem illud exploꝛandũ eẽ ar nultimo. ſed con

— I. I, = tra in hoc.ſecun⸗/
bitroꝛ. an et pdicto aliqñ iudicõ cõ v. . que ſu lo.

ſuetuw firmata ſit. hb Eꝛmo. conſue.l. ſecun⸗

Zen ue longanluerucmne zraennihn
compꝛobata ſunt:ac peꝛ an⸗ w generalis. 7

nos plurimos obſᷣuata.velut taci⸗ lane generaliter
ta ciuium conuentione non minuus nir aur eſt Ieei

ỹ ea que ſcpta ſunt iura ſeruantur lis.⁊ tunc vincit
ſpecialuter. vt in⸗
frra. com. p. lege
venditur. F. ſi conſtat. ⁊infra q cuiuſqʒ vni.l. item. S. j. non ge⸗
neraluer. vt. C. eoð.l.ſecunda qᷓ eſt contra.a hoc ſi conſuetum ſe⸗
quitur.l.nam ſi pꝛecedit vincitur a lege. vt inſra de ſepul.vio.l.ter⸗
cia.S. diuus.⁊ hoc quando contra legem eſt conſuetuw ex certa ſci⸗
enna.ſecus ſi per erroꝛem.vt infra eodem titu.l. quod non ranone.
⁊ in autenti.vt nul.iu.S.j.colł.ix.nõ tamen eſt expꝛeſſe a iurc inhi
bita. vt. C. de vſur. eos.S.finali. item ſi eſt m legem. vel ſaltem
non contra valet vt in hac.l.⁊ hoc ſᷣm Jo.alij vt pla.⁊.y.dixerunt
hanc ad illam trahi.cum huius legis tempoꝛe populus habebat po⸗

teſtatem condendi leges. vnde per eus contrariam conſuetudinem

abꝛogantur. hodie per pꝛincipem tm̃ fit vtrunq;ʒ. item alij diſtinxe⸗
runt an ſit talis lex cui poſſii cerogari per pactum. ⁊ tunc conſuetu⸗
w eam vincat. vi hic. an non.⁊ tunc non vmcet. vt ibi. que autem
ſint leges quibus poſſu vel non poſſit per pactum derogari dicitur.
C.œ pac.ſi quis in conſcrip.in glo. Jo.Alij euam diſtinxerunt aue
eſt lex conſuetudine appꝛobata.⁊ tunc ipſa lex vincat.vt ibi.aut nõ.
tunc conſuetno vincat. vt hic. ac.

g d Juturna. ſcilicet decem vel viginti anno. vt diximus ſupꝛa.
(.pꝛoxima. ſed que eſt differentia inter hanc 1 eam. H. ſupꝛa
dixerat conſuetudinem ſeruari. hic determnnat ea que eſt longa.
vel aliter. ſupꝛa loquitur his caſibus. quibus mibil omnino in

iure eſt. hic de his quibus lex tractat. vt te locatione. caſus ta⸗

men euenit. lege. non veterminatus. vt eſt in hac cinitate. nam ſᷣm
conſuetudinem ſoluiur medietas penſioms in feſto omnium ſan-
ctoꝛum. In natali alia medietas. a inducitur conſuetuw per duas
ſententias latas intra decem annos.item quia perpetuo ſic eſt obten⸗
tum ſine contradutione. vt quia clerici vendunt res eccleſie ſime
xecreto epiſcopi. vt infra eodem. ſi e interpꝛetatione. item qmia
libelli querimoniarum tanbus non fuerunt recepti. vt in.l. cum
e conſuetn.

h c Um re con ſuetudine. ałs. eſt in tex. non contradictio.
i Contradicto.duobus modis expone ſiue non. pnmo quia
ſemel fuit iudicatum contra conſuetudinem ante viginti annos
inchoatos quando eſt inter abſentes. ſed poſtea erubuerunt iudi-
ces contra eam iudchcare ſcom Johannem ZSo. ⁊ ſcom hoc die
iudicio. id eſt ſententia. vel dic ſecundo ſemel cum allegarerur
conſuetudo.ante viginn annos cura.in contrarium fuit allegatum
pars tamen eam allegans eam obtinuit. a alijs mulus vꝛcibus ſi⸗
ne contradictione obtinuit ⁊ ſcom hoc iudicio. id eſt contradictio⸗

ne facta in ludhcio. ſed alibi eſt littera cum non 1 tunc plana eſt

hic aut eſt ſpecia

8 „-

°

quaſi nemo contradierit. ſi autem quandoq; vm eam qñq; cõtrra x In minnendo. ſ.qdð habemus.

eaʒ fuit iudicatũ nõ eſt conſuetudo m Jo. y Cuiuſq; fiat.qtum ad acquirẽdiꝗ. Ett coſernet. ſ. retinẽdo
K Kirmata ſit. ſupple vel nõ ſit ſirmata. . 3 Allenet. ſ. trãſterẽdo ĩ alu. Amittat. vt ſi habeat ꝓ derelicto.
D I f d ea. que longa. videndũ dixi. an non ſit fimata. tũc eni a De conſtttutionibo principum. generaliter ve legib dxerat nũc ſpe
H non tenebit. ſed ſi longo tempoꝛe ſit obtenta.firmata vider caaluer de legiba im̃ inperatoꝝ. q Qocd placuit
TLO. , ,B generale ⁊ comune
e Aer AMmo magne p Aulus dum quid cuiuſq; fiat. aut quem/ n ſ placeret ei co
terpꝛeits aAuctoitatis hoc ius habetur admodum quis rem ſuam vel ius medere nõ eſt lex.
noe. vſa fuſſet. goð intantũ ꝓbatum eſt. vt nõ fue ſuum conſeruet: aut quomoto alie e Regis lata. ab

vt ua ceinceps oꝛtenſio mirabili

. viat a põe ĩ bac Nit neceſſe ſcripto compꝛehendere. net: aut amittat. oreroꝛe⸗ vr lun.
alenn erem, interpꝛetatio. Bem arne ueh⸗
pla qᷓ babumm † in pꝛinns i tutionibꝰ pncipu. S. einge cu eſlet.
Rarceod mme ne legis querat᷑ in pꝛimis in De conſtitutionibꝰ pncipũ. X vplocr piebe ihn
w bac interꝛia ſpĩciendum eſt quo iure cinitas re dicit. dic ergo hic.
rõe dicas. quia ꝗtro in huiuſmodi caſibꝰ vſa funſſzʒ regia.i.regali.

nch coan⸗ e optima enum eſt legum interpꝛes ferendo de populo
vt hic. quodo; conſuetudo. c Aliſtra. goꝛéc: vtpote cũ lege re⸗ ad pamcipem.
ucer ei ee Am imperatoꝛ noſter ſeue⸗ gia qᷓ de mnpio ei? lataẽ: pls ei ⁊ Fiae de
vt ait. qñq; mgẽ rus reſcripſit ĩ ãbiguitanb eũ omne ſuũ impiũ ⁊ ptatem con⸗ i.ad eius onus vt

vi. E. c pieſni. que ex legibus ꝓficiſcuntur cõſue ferret. Quodcunq; igitur im uſtineat onus con

d Imperio. traãſ

r ipre een. tudinem aut rerum perpetuo ſili- peratoꝛ per epiſtolam et ſubſcrip⸗ 5 emuric nes
petatur.l.j. due ter iudicataꝝ. auctoꝛitatem ⁊ vim tionem ſtatuit vel cognoſcens⸗ zmiruum.
i an ecnn⸗ legis obtinere vebeꝛe. creuit:vel ve plano interlocutus ẽ Brgecn
in antẽ. de rap. Vod nõ rone c Elſus. vel edicto pꝛecepit legem eſſe con⸗ 1 Toterret. eni
mnnliemnne. introductum eſt: ſ̊ erroꝛe p/ ſtat: he ſunt quas conſtitutiones: rere ivtorf
H ſe dic interpta⸗ mum. vine ſuetudineobtentu; vulgo appellamus. Plane ex his dimendis. 2t7.
none oſuetudis eſt:in alijs ſimilibo non obltinet. quedam ſunt perſonales. que nec kK Secreuit. dm
phokllis, or E m SPgeſtinꝰ. ad exemplum trabuntur. nam qo en utern ſench,
ptis redigẽda vJ Kgo omne ius aut cõſenſus pꝛinceps aucui ob merita indulſit I¶ Imterlocut F.
ſupꝛu eodem in fecit: aut neceſſitas ↄſtituit. aut fir vel ſi en penaʒ irrogamt: vel ſi cun que iame mierlocu
en vdn mauit conſuctuw. ſine exemplo ſubuemt. perſonam na boe rone me
i vero ꝓbabꝛ 4 Uune exe emplo iubuemt. perlong niſi hoc expſſe dica
lis nõ neceſſaria DOtum aũut vV Apia. non egꝛeditur. thgr. Vv. C. e. l. lij.

nec in ſcriptis re ſPr

memonam ind.⸗ W. aut ouando. aut in minueno: uis conſtituendis euidens eſ· ſuo b acictalt.l.
cis ĩterpꝛetatio cur: ſo Ptilit Aatn t. C. e.l.iij. acc.
cie deetie aut enim hoc agitur: quemadmo⸗ ſe vtilitas obet vt recedatur abeo i eonclen
digenda.qma ſi “ .RH iurlis coꝛpoꝛe non
ne ſeripus ſeutẽtia. nõ valet vt. C. e ſenten. ex peri. re.l.ſecunda. claudunt᷑ als ſemp eſt generalis.vt.C.æ no.co.cõpo.l.j.in ſfi.
ſed pnncipis iuterpꝛetatio eſt neceſſariaa in ſcripus recigenda ⁊ ge⸗ o Induliit. vt pꝛiuilegii.
