nẽ habeat: vt. . e. tat. Quãqꝙᷓ aũt nõ œclaret ſena ceꝑit mu e nõ ſub liuſla. erat. iiftotſnn M
eerra tupeenterrentione dr in ſeiean ret:qn pereretexecprioe mõ ſubno nu ar le nident
nei ſtuc.· exa tus: cin exceptionẽ vet. m ſa 2 geret ſenaruſcõſul. ceſſabit exce⸗ contrace. mmdi
b nſtuor?. l. f-“ 2 beredé filij ſi paterfa. æceſſerit 2 o. hoc amplius ceſſabit ſenatuſ-⸗ t Eeſſabit ſe⸗ e er mllürt
d. Inſtuoꝛẽ. l. fy⸗ eiꝰ ſi filiuſſa. veceſſerit exce⸗ ptie. hoc amp t: gõ fi natuſcõ. in reſi⸗ Niet, Mn
e nor em Varge ae. oeſen g ee ralmn. ſi pat lolnere cepentt: qöfi⸗ go daade unt ni
e Eng hoc pmi⸗ ptiõe vn poſſe. Inter uͦ tñ etſi liuſfa. mutun ſumpſerit q̃ſi ratum vern: vt b er m ires ociao
e eeem ſenatuſcoͤlulto loc⸗ ſit. tamẽ in aliũ ban nerit. Sr paterfa. factꝰ gtẽ eut e here. et nun ſrͤttn
7.3. inſti. l. eun E — er Els En ee Lr . * der Pe. al. §. nõ autẽ. et irfgned
cñch. S led a pecj dat actõ: vtputa ſi filiuſfa. inſtitoꝛ ſolueꝛit ebiti ceſſabit ſena. coſul. Z. mt ſicen eſil mu
niã. 7. S. icẽq;. 7. l⸗ mutuã pecuniã accepit. ſcribit em̃ : k. Au. (cõ. in fi. 1. C. de irſis
ßzeiſi h. ied ſni murncc idẽ inſtitoꝛeyz nec ſolutũ repetere pt. p 2 dr. inde. l. inde iin. tate pot
Is nolit. Sed con ulianꝰ li. xij. ipm quid i ſi con⸗ AEVm tamẽ a curatoꝛe p igno bui mi a uif gi nye
rere.· exceptiõe ſenatuſcò. vſurũ ſi cõue⸗ ntiam ſolutum ſit repeei zre mndi. od ſ mſn, W lln
iſo Wreng. ͦ miat: ß mſtitoꝛia actiõez aduerſus ſt. la v Apian? uurione⸗z i l Söſtiut
m pdicss-⸗ a paſifr nerere. FS maͤr ſy otelt. m reſiquo ceſſa⸗ Gnä. ſn⸗
di emmind. e qui ppoſun cereg merd. Ed ſi paterfa.factus rem pi⸗ ret q peeſſet mipl lumit
oñs ge⸗ ri. ipe pater euʒ pᷣpoſuiſſet merci lue: gnon cæderit:dicendũ erit ſe anee eleilr ſtitok uer
g Intelligedu. Iane L 1. LieE, — — 2 idẽ eſſet etſi ſi c r eni
lumonde nt 2 pel rem peculiarẽ Fercre poſſus natuſcoſul. exceptionẽ ei denegãda luſfa. ſoluiſſet r ma
iure: vt eeg. .. x eſſet ceſſare ſenatuſcõſultũ:qm pa ſq; ad pignoꝛis quãtitatt. Si aßteren nira dr aſſe. Mc
re. du. quedjgö. s volũtate otractũ videt. nam ſi vſq; ad pignoꝛis o filidere t aduerſando urhm exonar⸗
h Ju mrñ̃. itin trxris volũtate atr aeti H pmiſiſſe vi ab alio wnatã ſibi pecumiq fu? cre ſea ſ ne⸗ Item (do
ic qo vebebat ipſe fcit en negociarnetia h pmiiſſe ditoꝛi ſoluit: an pater vẽdicare v? duo di ſolumd HE bth. A
filiꝰ patri. ſecꝰ ſi ꝑ det᷑.ſi nõ nomĩatim ꝓhibuerit mer t. vidend git iuk repen. 2 ceſſane iumd⸗
diderir: qꝛ tũc vi⸗ . — de ſi acce it pecu⸗ repetere poſſit. viden⸗ Uʒ 79 e ſenatuſcõ.q clau (eo ro, tt ne
dek vla exrq oo ces accipe. pꝛoinde ſi ac ep⸗ 5 ſe Siquidẽ hac ↄditiõe ei wonata ſit ſula ad pꝑtẽ nõ ſo irail
iil.. Mã: T in re patris vertit: ceſſat e/ a: vt creditoꝛi ſolust: videni lutã reſerida elfl m
I. in pupillo.ifi. uſcõſultu. patri em̃ nõ ſibi acce pecunia: vt creditoꝛi ſol 9 ga credi Vr or. ſ. vele.fſ. e
Ionionani iſe natuſcoſuliũ. patri em nõ ſibi a⸗ „awynatoꝛe Peectz pꝛotin aacrci à an en, e
. ig. ea. mſt in pit. Sed etſi ab imto nõ ſic Peret toꝛẽ et fieri nũmos accipiẽtis. Si ri tm ien s e irn
Frande fuerut gina pit: veri poſtea in en⸗ a⸗ err vo ſimplicit᷑ ei vnauit alienatiõeʒ 4 iur Em t iſit otn /
v. 5rvwwloKer ccſſare ſenaruſcoſulth li. ri dig in eoꝝ filiũ non habuiſſe. ⁊ ideo ſi ſo amnn n img
eer en r lia. ait. intelligendũq; ab inito ſic eoꝝ fili non h trier omm ene⸗ reriureve e
uus. tener etisz v· 19ea egen atris verteret: Uerit cõditionẽ patri ex ommi en ulti qᷓ quõdã fi gsalla N
peculio:ſed cũ pat᷑ accepiſſe: vt in re pa ” tu cõpetere. Hoc ſenatuſcõ.⁊ ad liuſiam. accepit ſt ſtfl.
ſine excepnõe põt nõ tñ vertiſſe videbit᷑: ſi murus Pe lias fam̃.ptinet:nec ad rẽ perti mutuũ ſoluit e en R
exigere a filio. qxre mã acceptã patri ĩ ebitũ ꝓpꝛiũ filias i; am. Minet: nec pecunia mions s *
habet locũ macedb. cuma accepta pat it adbuc net ſi affirmet᷑ oꝛnamẽta ex ea pe⸗ nomie adult k.—. mmni ottin
veaaen ſoluit. n 10 ſi pat Gnor b hc cumia cõparaſſe. nã ⁊ ei q́; qui filio ris eũ tum ma⸗ in an
Pa e Vains ſuo⸗ ſenatuſcõſul. locꝰ erit. Qo dicit ĩ fam.crediderit decreto ampliſſimi ebehertdcte ed ſctg
. Od vicik. .rre co qͥ ſtudioꝝ cauſa abſens mutuaʒ oꝛcdis aenio venegat: necitereſt ⸗ Aroꝛgpauete nulu ai
Zermartdom. pecuni acceper at:ceſſareſenatui⸗ ſũpti ſint nũnu. an extẽt ĩ peculio. r de.ed nn
min weiaino coͤmltu ita loci habet i pbabilex ſüptifint) ti, Se
re ne fame pereat. õ .,alo. JłUD iuniei r n⸗
Po odioce e bo e un ſechs, grenr. nore eſtefun eent. n deo o. conentm a fillotami. mitgi
1 pꝛobabile. eln⸗ G ck ſi ſᷣuos.⁊.S. de religi.at ſi a minoꝛe qu ndã: ſed que eſt ratio diuerſitaus int het,
S.de exerẽ.l.ſi.S.querit᷑.⁊.S.de gg li vtile ꝑ inutile. vnge y 1 Ed ſi paterfa. venega K. ia pignus non datur pꝛo Pellntnpiere
S· hec actio .qd ergo ſi vltra. H.nõ viciari vuile . bunc caſum 2 ſuperioꝛem: F. quia pignus non d pign? Witmk
K ad modũ gbedri repereret: xt orgu. . ve wng. l. ſiqs arg. debito ſhera nae eſ nn Pebeo e pecnn he.drem ltuſtuin
in ommbs. accurſſñns. vel nõ vſ. ꝛ0 eo quod vebeo etnin jino miſef et reddere tenet᷑ danti enocktſche⸗
ad pꝛobabilẽ modu? Rn: Sirar. i .It m t. J. e . „J. lalgercentngedt
4 nan S Rre Ven atardt.S. weg ni Rorn. B ro. S. ſi manndanerin⸗ extat. ſiue nõ. dũmodo mala fide accepe D dic
Auin eernanu arnconga ſcholis? Rñ. ſemp tenet: mi ſpecialii Arenar urruet condtnor ve tur anishononge mn vun —☚
i eſt c n 3 ſtitatẽ quã wm er rit:ſi oſt ezr ij di ari indii Wſfii ſgec,,
eoe, e neg. geſ. l. fi. vel dic vſq; ad quatitate qů wmi ex ſi filius. que eſt cõtra. Alij dicunt hic ð ar eize Malbe
Drihagrꝛvr. de neg g ſtincte tenet: vt. . e in rẽ ver. l.qij. S. pꝛo⸗ vt. S. ſi cer. pe. ſi fil ſa: ibi autem venegari in caſu conchtionem l tignnmnie
penſurne orar: pater inurſtun zeſſe cõtra volũtatẽ patris qð ſemꝰ ccte conditionẽ ſine can bi remouer genus: vt dino certi. e ſpe⸗ Prinänng
inde. in reſiduo. Si ignoꝛare euz et Imiliter tenet᷑. ſi ſaam certi.hec nõ valet: qma vbi remouet᷑ genus: nſa. r eRnheei gee
ek e uunt ver ndn rlirer iit tenan pans ſama n eennrnaniis euen me er do nedriunm zum vdenk e
tuc ni ſtudgear kenear lui.ſi vo non habeã actioneʒ:vt oc ſensruico. In ſi. Seg an inq;tum locupletioꝛ fa⸗ eAſaiſalozand⸗
lij: vt in aut.cõch.q̃ de dig.S.genera 6 ſi cũ. in fi. ipᷣe tñ filius verſi.vi.j.de in rem ver. nam ſi. Sed pꝛo eo. j. pecu⸗ Onidhrefnd ie
Snenc.N e F icuer vrv mmor keluuſe. Kn baer tener tns eſt paren kener —— ipeir abennis ocum K
ſa rige Mireitumakrvr. . xe mino.l. nõ onmia. q ſ pĩẽ mſerar lio.l.cepoſii. a.l· in bone üflishn

7
1

— ——
10Ge 9 ſußt vriaA HD

. DD
H

in d 29
o 3 . 8 . - . . . — Nrwe . .
RK vt in fi.huiꝰ.l.⁊.C.e.ſi filiꝰ.cũ res veſierit eſſe ſua: qð de peculio fundꝰ.S.ſi płis. at regularii hoc ſieri nõ pt᷑:vt.C. ſen. re.nõ poſ.l.ꝑ

A dici non poteſt. q AUientur. contra executoꝛem. emptonas.

c Eins creditoꝛis.accurſius. r f Jtñ.ceſſare.niſi pꝓhibueru: vt. . e. ſi ſili?. x. S. e. iuk. S. q;

3 imd ui unung
ſias. Ni a

ſeu immu; rceptiol renuciare? H. nõ: qꝛ nõ ſui cauſa. ſ in odiũ crelſci d c Recttoꝛẽ accedat. vt.. ve fideiui.l.qui j. Secus hodie:qꝛ
gihne toꝛis ẽ inqucia:miſi prfa.factꝰ eã renuciet: vt. C. e.l. genodoꝛus.ſᷣ 72 tiliuſſa. heredẽ habet: vt in aut.xe here. ab inte.S.j.vel et
nhe. ð i mkiere certũ ẽ remittit.nã ex ſuo fauoꝛe ẽ inducta: vt.. ad vel⸗ ꝓ filijs obligar᷑ poſſit ſidemubere qͥs ałs nõ qñ d maced. .
eck en e 1 lei. l.fi. S. pe 2· S. cõdi. inde. qͥ excepnõʒ. Itẽ qᷣd ſi dixii ſe emiũ, eę Competit. alteriꝰ ↄtractus nomĩe nõ mumi:vt.C.e.l.pe.vel et
ent u ies ipatu? H. nõ hʒ except. Secũdo nõ ꝙ exceptio ꝑemptona opo⸗ eius.nãꝗ ei cõpetebai contra patrẽ actio ve peculio: licet inefficacii ſiẽ
nmmeiti s imt poſt ſniqʒ. qð ẽ ſoale ĩ maceð.⁊ velł. vt .⁊ in milite:vt. C. ſi ſoluiſſet: vt et. S. e.ſed ⁊ iub. S.hoc amplins. l
nnn un nag iur ⁊ ſac. ig.l. j. ⁊ ĩ falſo ꝓcuratoꝛe.l.qʒ. C. de ꝓcu. ⁊ in wnatoꝛe: ſRecie acceꝑit.ſ.mfra annũ:vt.j.x fideiuſ.heres.S.ſᷣno. ⁊æ enã
manſlug vr. . w re nch. neſenn. J. vlt Itẽ in qlibetjexceptione per qum poſt annũ cũ curſu anni nõ liberet᷑:⁊ lex dict annua exceptio: vt. J.
mni Bn Lee dico nullũ fmiſſe iudiciũ: vel rõne iudic: vel ꝑns vel rei de q̃ qrit᷑ qñ act.xæ pecu.eſt anna.l.queſiin. J
us. ln ee vel qꝛ ſut iudicatũ ſalſis inſtrumẽt: vel alia cãꝗ. ⁊ facu.j.æ pig. ſi g i Alianꝰ. q ſciret: vt. S. e.l.iij.in pn.⁊.,l.ſi tamẽ.ĩ fi.⁊. .mã.

d Mon ſoli.ſidemuſſon. etiã ſilio inmto: vt. 7. de except. l. exce⸗

piiões que.S.rei. ⁊.l.omnes.accur.floꝛeñ.

eNVHabẽt. 1. ha⸗

ꝓ muliere fide⸗

nãdi aĩo.patris tñ volũtate intceſ⸗

o q Ria nãlis. hec nõ eſt ſufficiẽs rõ.nã ⁊ ĩ muliere naturalis
obligano durat ⁊ reperit: vt.j.ad velł.l.ſi mulier in iure

ſed hec eſt odioſa exceptio:vt.S.l.pxi.circa finẽ.
p t? Amẽ etſi oppoſita. duo nõ. Pꝛumo an poſſit filiuſſa. huic

ꝙ inquit. Et ſic nõ ſolã ſciam pᷣiudicare niſi ↄdicat: vt.j.dæœ

einct᷑.l.quidã. ⁊ dices iam. j. l. ſi filius.

cuniã mutuã inuito pꝛe ſuo accipe

ſ.Mon eru. peit

ee inn. multoigik magis ſeueritate ſena⸗ iulianus ſripſit. p Aul?. UWnaan ruddard
häl e abüdat ſorte: t tuſcõſul. eiꝰ ↄtractꝰ ĩpꝛobabit᷑ qui Iliũ habeo ⁊ ex eo nepotẽ ne Herſi pu. F. pſai⸗
Sð rar nno filiefa. mutun vedit. Mo ſolni filio poti meo creditũ ẽ iuſſu pꝛis kve a . Tio luk.
8 bnn Auſns m qnbus fa. ⁊ patri eiꝰ ſuccurrit᷑: verũ fide-⸗ en:q̃ſitũ ẽ an ʒ ſenatuſcõ. fieret di argn. 5. ,de mau.
w ereeſum iuſſoꝛi q; amãdatoꝛi eius: qͥ ipſi xi. etſi vbis ſenatuſcõ. filij ptinere vinſt parer.
triann vt. j. man. ſi re⸗ zdati babe niſi fo ei „7 n 1. Immd. no im⸗
dlenl, muneranch.S. i Mãdati habẽt regreſſum:niſi fote tur.tñ ⁊ ĩ ꝑſona nepotis id ſeruari nũ ſpectqdũ: vt. j.
an gif, baſmo. dio vvnãdi: interceſſerũt. tũc em cũ rbere. iuſſuʒ aũt hinꝰ pꝛis nõ effi Wpoſi.l.. S. idem
nrm abebit. 1, nullü regreſſuʒ habeãt ſenatuſcö. cere quominꝰ z ſenatuſcõ.credituʒ ma o mpo⸗2. 7.
i irg,. N mo videt ſie — Br de A erſer mã.ſi ꝓcur atoꝛ.j.
i uuumſtar es, qui locũ nõ habebit. Sed etſi nõ w⸗ extimaret᷑ cũ lpe ĩ ea cã eſſet: vt pꝛr⸗ R? aceaur.
klencc. We

u 1 Y q5 alij.

i., N i ibete faeinhet ſerũt totꝰ ↄtractus a patre videbir nõ poſſitt. m Arcia. di: vr.5. eſ. ice
runegi d ſmeier. S. ſ ab ↄpꝛobatꝰ: ⁊ tñ qͥ ꝓ filiofa. ſine volũ Jhil ĩtereſt qͥs filiofa.credi i is ant. .l. irez
nE Boallnd 10: 4: Late patris eiꝰ intceſſerũt ſoluẽdo derit: vtrũ puatꝰ an ciuiitas x ilt,j Jlecör⸗
l oneslunt v, n repetét. hoc em ⁊ diuꝰ adrianꝰ nã ĩ ciutate q́; ſenatuſcõ.locũ hhie derent.ſi
nsn, D cnrt aute cõſtituit:⁊ pt᷑ dici. nõ repetituros: diui ſeüer⸗ ⁊antoninꝰ reſcripſerürt vn. ieien.
naime un mß. huv.l. alioqjn ppetua exceptiõe tuti unt. Iffiliuſfamilis p Aul. bz 45ie esneg
kagiti D l ni goſt ſed ⁊ ipᷣe filiuſfa.tñ non repetit:qꝛ Ablente pꝛe qſi ex mãdato ei⸗ Ne rer alie eede
mi. O l.ij. 1 te. m. l. hi vemũ ſolutũ n0 repetũt qᷣ ob pe poecumiã acceꝑit cauiſtſ. 7 ad prez 2. j. re. inỹ. cn
mifn. asirer⸗las. na creditoꝝ actiõe liberant᷑ nõ qm ſfas emiſit: vt eã pecums in puicia qs.2. 5. 5 neg. gel.
aſirmit 1 e vt bi di⸗ exonerare eos lex voluit. c at ſolueret: vʒ pr ſi factũ ĩpꝛobat filij are Seilcer
ititt. b, Köpꝛobato. ſoluẽdo no repetüt. p Auk, ſun ↄtinuo teſtationẽ iterponere cõ iius. ar. 3. .5 ma
uit n ſhöteiuent v Via naturalis obligatio ma rrarie voltatis. 1 BDem. Rlänereige. 2.
WW 8 qů me. cã. ſi cũ net. .rVj Lpia. D 3filiuffa. in id accepit mu⸗ de vfufruc. q no⸗
rpia e ensbvun Amẽ etſi opoſita exceptö=ne tus pecumiã: vr eã pꝛo ſoꝛoꝛe ſtrum. p
s 3 ii ſſon ſnccar af — odẽena ti ſunt vtent ſenat uſ⸗ ſua n wte daret: pater ei re in reʒ 5 5 tunrann
anen en rame e. co. exceptioe. ⁊ ita iuł.ſcripſit ĩ ima verſo actiõe tenebit᷑ ipᷣi em moꝛtua quid notãr pic &
utalunni . d repetẽt filiofa. exemplo mulieris interce⸗ in matrimonio puella repetitio ù ciutas min' ſit ⸗
e etrtnn denit. Aulus. tis dauuur. 1 Dem. anefuragennuer
ſgemad cg Arone ma Y tamẽ ſciẽte patre credituz Regditoꝛẽ filijfamilias moꝛ⸗ ſtat: vt. S. ve mio.
um 11 e,. dan: vti pn. b ſit filio: dicendũ ẽ ceſſare ſe- tuo eo fideiuſſoꝛẽ accipe nõ ſevek. Fn. a3
et adien n. finit are. natuſcõ. Sed etſi iuſſerit pater fi⸗ poſſe. iulanus ſcripſit. qꝛ nulla ob crvli w V.n.
nenca rio; pemptonã lio crecdi: æinde ignoꝛãte creditoꝛe ligatio: aut ciuilis: aut naturalis l. eũñ q. nec pr᷑ tamẽ
Tcichninn zis nrec: ve. mutauerit volũtatẽ:locꝰſenatuſcõ. ſuperſit cui fideiuſſoꝛ accedat. pla ur. S. eramnt an.
anin inpan. a qb.ö. M erit. qm initiũ ↄtractus ſpectäa⸗ nea patre: eius actiõis nomĩie que ma.l. H ein p p. S.
tinſ o haht in. duũ eff. g lius. w peculio aduerſus eũ cõpetit fi⸗ Pisn.eimerer
artiti and. 2.1. haberẽt ſi J qõ alij mutuũ dedimus: a deiuſſoꝛem recte accipit. E. ſa. lan. ecch.
Bixemeogech nliofa. nouãdi cauſa ſtipule⸗ Blian⸗ ſeribir p Hen. (ſnauWu.
dh rtrü tamẽ ver ẽ. mur nõ eſſe ĩpedimẽto ſenatuſcõ. exceptionem ſenatuſconſulti t Tale 38.
mii. donkh n e B . „ oppoſitionis. ꝓbat:vt ⁊a.j.fur.aduer.nau.can.ſta.l.vna.ĩ ſ. e ſi m. . 16
mui i N eltm m IZole ſilius. ſ. tutus eſt per exceptionẽ: ⁊ hec eſt Rñ.pꝛediete ap. ſu.l.fi.⁊.S.xe exerc.l.j.S.mgr̃m.⁊ de inſti. ß etſi pu. S. ij. 2..
nuum. K. Muen n Dus liberant᷑. iõ qꝛ c. nõ hac regulq: vt. S. ð ↄdi.ĩde.ꝗᷓ exce⸗ e pa. po. l. j. . C. qhuõ a qñ iu.l.ab eo.⁊. C. ſi ma.fa.l.fi.⁊. C. dNe w
õ pioʒ.Itẽ nõ h oda r̃ſtrigi.ſauoꝛes ãpliari: vt.j.ð li.⁊ po.l.cuũ qͥdã. nat᷑.l.xvnatio ſiue.S.his quoqq.

b ſIZffiliuſſa. ꝓ ſoꝛoꝛe.ſiue pꝛo ſoꝛoꝛe. ſine ꝓ ſua ſilia. Jads ? cũ

vtrũq; ſit pꝛis onus:vt h.⁊.j.ð imrẽ ver.⁊ 10.S.fi.⁊.l.cũ

mhil. 7. S. e. ſed iuł. S. fi. . S. ſi filiꝰ. a. S. pinde ſi accepit. . J. de iure

c Ipi em̃.ſ.pꝛi:vt.C.ſo.ma.l.ds.

r.l.ꝓfectitia.S.ſi filiꝰ.

mo om̃e patruno⸗
mũ. eti liberi bo

eẽt mutua pecuma data fue⸗

actionẽ: ſic veinde ad hũc puemire

fructuariꝰ vel vſurariꝰ acq⸗

Parui aũt refert cuiꝰ ſeruꝰ ma⸗

recte legit.
n Mobis. ſer⸗

E verſo. vel qd iuſu. sccurſus. gur ihn
Sa n ro &Q &à. e m Lelb⸗ ge imo. Büjen peculio. vel de in rẽ verſo. vel qð iuſſu.accurſiis. ſeoreſe
en rS: aſe mſerm eleve ſend Aim. r aſPiar Femmni: vt. . ve Waln pe⸗J.cmr. ðêDMD uni
i ch ano a bebit locu maceõ. cum ſemp interꝛogãdo ſe⸗ 1 Si cũ ipubere. ſi locupletius. nõ caſum vbi agit᷑ inqjntiũ pecn⸗ idc giatſten
e poſtir. aenn Mrelp⸗ 5. e.l. ſiqs patrẽ. in fi. Iẽ põt inquirere: liũ eſt locuplenꝰ: vt hic. ꝛ. . e.l. ců ancilla. nec reſtetuit dñs: vt. haiuin
tgen 4 daſne certũ reddi. accurſius. re mino.l.iij. S.fi. aliꝰ eſt. j. e. l. ij. S. ex furtina. ſmt r ali d . ii n
putãs ſcnateex macedoniani nulli obſtaꝛe: niſi eii commmn: veru eox q; , bona fide ad om̃e deru ſne ſet
Alio dtraciu v vu ſciret:aut ſcire potuiſſet filiũfa.eſſe nobis ſe ermüt: ſiue liberi ſint: ſiue ſopbcenme,ne nnfin mi
nn enmenreeder, eeen, ſeruieeteer Pre d erns e
velk. ch. See ſi is en dum in prᷣate patris ac irereſſe. imo aier aſtſii
SSõ ad pen: vt ſti.
in lure: vt qꝛ ñ cre cA. obli. q ex e tu giſneo⸗
auans her i n. rat paterſa. fact, pignostig facti rere in eñ cui vſuſfr. vel vſns ſiit: Zirtt r5 ain/, mutn
ris: vt C. e.· zene · nouatiõe facts eam pecumã pꝛomi actio dũtaxat ve peculio cetere; i ergihe m ann (uinn
vdeazoo factu excipienduũ erit. . Peletatis. y Lplg. ar H ofis ſibi de nch j sſſ
videb at: qſi ramz 19 .ennn HrSE jY bitun. Aenei (ts
babneut: t. .eg3 Erxplicit liber.xiiif. Icet ptoꝛ ſicũ eo quiĩ pkate meene nark. n. ſoal
ik. J. fi. H abiſal Incipit liber æcumnuſquint⸗ eſt ſit negociũ geſtü pollice⸗ ſy faeultatẽ. ieñ Uun M
Pa Ve peculoo.. atur getione m ſcrendus eſt: otſim Bananmafag ſun da
4 eneer vyvyv.. A pia. onẽ: vtputa ſi cũ ſeruo hereditario prsi ie vui. ni *
ſi um erx A. .. . nt ATiez on Iitee- riparuũ. Mã er ſ.
glia cã ſe crederer RKdinar in pꝛre orractu ſit ante aditã hereditateʒ ſfſi moreis ſit ſer⸗ ſtüſe nen
Cberi. Io Pulo eij toꝛ arbitratꝰ* vñ labeo ſcribit. etſi ſecũdo rcioue uus agit w pe⸗ ale d
Fwimrnr on. pus eos cotra⸗ gracdu ſubſtiut ſir ſerus: A vlibe rnoraulnnne ſen
m. l. ſi duenent. us exponere raui pnns heredibo c eo cotra⸗ murmagt ſun Mut Mii
« Ws Peculio. co=. eoꝛũ qui alie- ctũ ſit mox repudiãtibo eis ipe li⸗ tas ꝙ wmmni. inl. Aap
umuat one aceipe⸗- 1 , eſqʒ extiterit:poſſe dici ð vt. S. de noxa.l. A. eſtſol⸗
7. e. l. je m p̈n. t ne pꝛati ſubie be⸗ hereſq; extiterit: poſſe dici pe Anots.Fnpiz iin cuni
nõ. ꝙ pecmiũ dici ſunt qͥ inſo culio eũ ouemiri:⁊ d in rem verſo. te. imo certe hic Ache
mng mocſte. Per cti ſunt qͥ inſo culio eũ rem Fit

ſpe ſuno mmllenit

hauncielu

un. etia iib ſculi:an mulieris fuerit. nã pe⸗ mut. r fact ·S, ur iifm pen⸗
lar ccrmen. vbi e peculio dat actio. Eſt aut culio r mulier couemict. pedius e cruni d uin aſo⸗
Secco. ia ao ec miplex hoc edictũ: aut em pecu ipuberes wminas v peculo oblt⸗ mrrhg. iſ Allic
Boni a e uio: aut we in rem verſo: aut ꝙ iuſſu gariait. no em cũ ipio ipubenbus de non inſollt. aii nifi
crao caſtſe vx talis ſũt qð cũ eo qui ĩ aliens pĩiate idẽ adijcit pupillũ non poſſe ſeruo que qſtio ad7. ſun ehiins
qſi aduẽtitin vro 4 — ——— 2. o Irij aſir. ner rautwigang 1 aut dicas din .
ſectirin: vt. -. De eſt negociũ geſtu erit. De eo loq⸗ peculiũ oſtitueꝛe: nec rutoꝛis aucta ———MNU unt numn
of.tel.feauen⸗ tur no e es: ſ tñ ⁊ob eã que eſt fe⸗ te. in friofi q; curatoꝛe? n 4 e racen reigaad gai äſtme
4o. res gaſernales mni ſerus dabit᷑ ex h edicto actio. dã æ peculio actionẽ.nã ⁊ huiꝰ ſer ad reʒ vel opers iinne gerni
muieri vt. I. iun miiſexus vabit er gaicto gttio elilb b e kenön fuerir i. Sentoe nn ullon
re wr. n ego.. w⸗ Orcu impubere ſiliofa. vel fuo nuus peculiũ babere pk: no ſifuernt veihens. inn nſchnn
airn; aniro cötract ſit: ita vat in wminũ vel coceſſum vt habeat. Se ſinofue b pononnte. in tüſem
ſte rener: vr. . in patrẽ ve Pecnio gerio ſi locuple⸗ n datd ui nehabegt. i lm ic. igi ſtn
aq. poſ. lꝙ ſer tius eoꝝ peculiu factũ eſt. Pote⸗ fa. vel ſeruꝰ pꝛo aliquo fideiuſſerit ꝗq Exreliqs ſ. an, ſ
uus. in fi. Sexto . mnnne n n Ii S b aRr. nt:.⸗ vel mg oib.. ß nõ ſoluit , Ai dte
id q dñs ſepauit ſtatis verbu cõmumt accipiendũ ẽ vel als imeruenerint: vel madane vt. . e. l. hic. . . ſenis wochl
a ſuis ronid a ſer tam ĩ filio ꝙᷓ ĩ ſeruo:nec magis w⸗ rint tractatuʒ eſt: an ſit ve peculio . em Zo. que? aund ſar
da blaarne t mmiũ ſeruoꝝ eſſe ſpectandũ quem actio eſt veriꝰ i W caulamn fide ee. netſdluc r m gacze
e. peculii eſt. n facultatẽ habedi eos.nõ em ſolum iubedi vel mandaqi net⸗ la: gun r 1 Neet. int nn
1 no, ſeruon pploꝛij noie ↄuemmur. ite ſentennis 1celſus libꝛo ſeyto pbat wae. am mnhi
an4 EENADeD Iaris. e o: . tũc nõ dʒ teneri factꝰ liber: vt. C. ain
E 0 aſkroram ee 7 xeſcuo “ . nemt. Itẽ econtra. videt᷑ inſoldum reuet quan ſeier ehin ſon
DDe peculio. Sz none ex hoc edicto agit᷑ að inſſu a in ctempoꝛe moꝛtis teſtanus: vl. . ve reg. iuf. l. mnna edeſe ſnbe ſlͤ
. ſolaume vr ſtanm ſubijcit in ꝓri. S. ſi dicas ſic. i/glem cntie illud oꝛci. vere tamẽ interun eſt ſeruus: vt. . de le.j lſt nbit ons

R
S. cum ſeruus. accdur. „2 Ei nnoſininn
5 Parm. vt tuioꝝs auctoꝛitatẽ: vt hic. a. 7. e. , tuberoms. è pb .
Sed contra.j.e.curatoꝛ. Do. xt ibi. “” Aumiſiictni
Mõ fuerit. cõceſſum. hoc em̃ fieri nõ pt. Jo. uni fluſteti.

u Sifilinſla. vel ſeruꝰ. de duob querit᷑ ſimul. ſed diuerſo in eennrngg
reſpondet᷑.de pꝛimo. j. e. l. S. ſed ſi filꝰ. De ſecũdo.j Ptch .2 1
x Mõ obligat᷑ dñs. peculio.vt..e.quotẽs.S. ſabin?. 7. 8. £
pact᷑.l.in pſonã.S.pe..J.dæ ſideiuſ.ſed ſi ſeruux. ocrecht ort
y Juk. ſi ſeruus. ſerus ntij mãdauit ſeio: vr ſempꝛom cred

muenies in inſtuoꝛia et exercitoꝛa. Sed H? ſuꝑioꝛe-
eeerL negociatiõe. hic ex ↄtractu. imo ille inſolidu. hec ñ
ſed quatenꝰ eſt verſum vel iuſſum vel q̃tenꝰ ĩ peculio. ac.
Eſt aut triplex.i. triplicii poteſt agi otrg wminũ:⁊ ſic ſonãt ver
ba echicn. J. ꝓxi.S.verba aũt ⁊c.
h Aur e in rem verſo. a hoc ideo q; qui agit peculio: videtur
ugere: ⁊ de in rem verſo ᷣm quoſdã: vt arg.J. in rem ver.l.filius
in fi. Mos ↄtra. Sed hic fu mẽuo de iuferioꝛibo tiiulis.q̃ſi dicat ſſ
tituio triplicit gcno ꝓponit᷑. ſic.S.ſi cer.peta.lt..ſj.
AVUerba geſiũ eru eru. ſuple acuonẽ i wnnnũ vel patrẽ dabo de

desieſ ee
dd

tasſe e

1E

An
winn un
ſnnen in in
Wſeſn

. .

—2 22 6
. Aüin,/
nſunien
Mne
Iſ zyunto ⸗
nanii

*

neo ſolneret: 7 ſic. v. ꝑſone ſunt. Si aut ponas ꝙ meus erat ſernꝰ
mandauit ſeio vt ſempꝛomio crediton meo ſolueret. ſtare poteſt
et bene. accurſius.

3. Di pꝛo creditoe ſuo. ſ. me. &t nota tranſit de pꝛima eſona
ad terciã. accurſius floꝛen. ion

a Dnm. ſ. me
b Eui cogrun
ſed quõ cõgruit
K. no ogrint pꝛi
mo dicio. ß ſuꝑi
on. õ eĩ ogruit
vltie:ſed pme re
ſpõſiõi quã fecit
Vbi ſeruꝰ creduo
ri dñi ſui ſolui
mandauit. Elel
dic creditoꝛ cre
ditoꝛis qñ.ſ.dñs
erat creditoꝛ ui
C Accepero. erã
g creduoꝛ eius.
d Madati. ń
p hoc ꝓbatur
qꝙ de peculio non
eſt actio.⁊ idẽ in
ſikibo: ſed foꝛmu
la. ſic. S. de wolo

ctio.⁊.j.e.l. ⸗
po ſiti. in pᷣn. er
I.de in rẽ ver. et
ideo.S.idẽ ait.⁊
8. de neg. geſt. l.
mãdaſti. ar. j. I·
reſci. Vẽ.l.ti⸗
tius. Itẽ qͥd pꝛ0
deſt hec ſolutio
dñno facia cũ alia
mau ſibi afferat
H. ſit inſoliduʒ
ſoluno: ſed reuo
catio nõ:ſ̊ qua⸗

tenꝰ peculin eſt.
? Accipiaſ. qᷣ

dictũ ẽ in ſupio⸗
ri ꝓxi.S.iuł.in
mãdatoꝛe. vł ad
ꝓximũ referas.

1 BSoluiſſe. nã

tuc mãdani de pe
culio ſi mãdato

filij ſolmt. als
neg. geſt. ſi non

mãdaſſet.agi cõ
tra me.
KE Lodicturũ.

6ÿcu nomie alie⸗

no ſoluit:cur nõ
expectar ĩi mde⸗
bito ſoluto rati
habitioꝛ K. qꝛ
ſemꝑ pᷣſumitur

in ſeruo ſideiuſſoꝛe. ſi igir q̃ſi ĩter⸗

ceſſoꝛ ſeruꝰ iteruenerit nõ rẽ pecu⸗
liarẽ agẽs:nõ obligabit᷑ dũs œ pe⸗
culio. Julianꝰq; li.xij. dig. ſcri⸗

pſit ſi ſeruꝰ mãdauerit:vt credito⸗

ri meo ſolueret᷑: referre ait quã cãʒ
mãdandi hũerit:ſi ꝓ creditoꝛe ſuo
ſolui madauit eſſe obligatũ dñũm ð
peculio:qo ſi ĩterceſſoꝛis officio fũ
ctus ſit: nõ obligari dñm æ pecu⸗
lio: cui cõgruit qð idẽ iuł. ſcribit.
SDiꝛs filio meo fideiuſſoꝛẽ accepo
qͥcqᷣd a fideiuſſoꝛe accepero:id me
nõ te in rẽ verſo:ſ̊ ve peculio acti⸗
one mõdati pᷣſtaturũ. idẽ accipias
⁊ in ſerui fideiuſſoꝛe.idẽq; ſi alius
mihi ꝓ filio meo vebitoꝛe ſoluiſſet
qð ſi fiius meus vebitoꝛ nõ fuiſſet
exceptiõe doli fideiuſſoꝛẽ vſurum:
etſi ſoluiſſet adictuꝑ ſcribit. Si
ſeruꝰ cũ ſe ꝓ libero gereret cõpꝛo⸗
milerit: querit᷑ an peculio actio
ey pena cõpꝛomiſſi:q̃ſi ex negocio
geſto danda ſit:ſicuti traiecticie pe
cunie dat᷑. Sed hoc ⁊ Nerue filio ⁊
mihi viget᷑ veriꝰ ex cõpꝛomiſſo ſer
uin nõ dandã cæ peculio actionẽ: qꝛ
nec ſi ĩ iudicio ↄdemnet᷑ ſeruꝰ:dat᷑
in eũ actio. Sed ſi filiꝰ fideiuſſoꝛ
vel q̃ſi interuẽtoꝛ acceptꝰ ſit:an de
peculio patrẽ obligat qrit᷑: ⁊ eſt ve

ra ſabini ⁊ caſſij ſentetia extiman

tiũ ſemꝑ obligari patrẽ de peculio
⁊ diſtare in h a ſeruo: q̃re ex cõpꝛo

miſſo pater tenebit᷑. ⁊ ita papinia⸗

nus ch li. ix. qſtionũ ſcripſit. nec ĩ⸗
tereſt ait ex q cauſa ↄpꝛomiſit: vtꝝ
ex ea c ex q potuit cuʒ patre e pe⸗

culio agi. an vo ex ea ex q̃ nõ potuit

quaſi cõtractu. 7. 5. de noxa. quots. æ. l. ſe. ar. ↄtra.C. &æ vſur̃.xei
iu. l.fi.in eo qð dicit ſoꝛt im̃ currere centeſimas q̃drimeſtes vſuras

nõ vſuraꝝ. licʒ ſint in cõodemnationẽ educte.

ſMNon oꝛiginẽ. noia ongmnẽ nõ inſpici in actiõe.ſuꝑ qua cepit eſſe
iudiciũ.ar. tamẽ . C. ad maceð. ſi filius. a. j. de fideiuſ. tutoꝛ ibi et

putat etiq eiꝰ actiõis noĩe ex q̃ non
pꝓotuit pꝛ æ peculio actiõʒ pati.nã
ſiẽ ĩ ſtipulatiõe ↄxrahit᷑ cũ filio: ita

iudicio ↄtrahi pinde nõ oꝛiginẽ iu-

dicij ſpectanda: ipaʒ iudicati ve⸗
luti obligatiõʒ q̃re etſi q̃i vfenſoꝛ
oↄdẽnatꝰ ſit:idẽ putat. Ex furtiua
cauſa a filio quidẽ fa.condici poſſe
ↄſtat. an vo ĩ patrẽ vel ĩ dñm ð pe
culio danda ẽ actio:q̃rit᷑. ⁊ ẽ veriꝰ ĩ
quãtũ locupletioꝛ dñs factꝰeſſet ex

furto facto dandã actiõʒ de peculio

idẽ labeo ꝓbat: qꝛ iniquiſſimũ eſt

ey furw ſerm dñm locupletari ĩpu
ne. nã ⁊ citra reꝝx amotaꝝ actionẽ
filiefa.noĩe ĩ id qð ad pꝛem puenit

opetit actio ve peculio. Si filiuſ⸗
fa. duũuir pupillo rẽ ſaluã foꝛe ca⸗
ueri nõ curauit.põp.li.viij.qſtio.ð
peculio actiõʒ ↄpetere ait:nec qͥcq;
mutare arbitroꝛ: an volũtate pꝛis

ccunio factꝰ ſit.qm̃ rẽpub. ſaluaʒ
p Dmp.

foꝛe pꝛ obſtrictꝰ ẽ. O
Eculiũ ẽ nõ id cuiꝰ ſeruꝰ ſeoꝛ
ſum a dño ronem habuerit.

S qõ dñs ipe ſepauerit: vł ſuã ſbö
ſtantiã a ſerui rõne diſcernes. naʒ
cũ ſᷣui peculiũ totũ adimere vel au

gere k minuere dñs poſſit: aĩaduer
tẽdũ ẽ nõ qð ſeruꝰ:h̊ qð dns ↄſtitu
endi ᷣnilis peculij gra fecerit. Sʒ
hua veꝝ pnto:ſi œbitoꝛẽ ſeruũ li⸗
berare voluit dñs:vt ſi nuda volũ

tate remiſerit oñs:qð vebuerit:œ

ſinat ſeruꝰ vebitoꝛ eẽ. ſi vo nomia
ita fecerit dñs:vt q̃ſi debitoꝛẽ ſe ſer
uo faceret:cũ vebuoꝛ nõ eſſet z pu⸗
to. re em nõ vbis peculiũ augendũ
E. ex his apparet nõ qoð ſeruꝰigno

nõ ntiꝰ ⁊c. Iteʒ 3
j. de wvna. q id.im
pᷣn. Sʒ ex liberali
tate ibi interceſſit
poꝛ cã qᷓ qꝛ remu⸗/
nerãda eſt:inſpici⸗
tur. vt. j. de reinõ.
l. ne liberalitate. 7
I.mã. ſi vo nõ re.
S. idẽ pomp̃ᷣ. &t di
cas h̊ oꝛiginem. j.

cctionẽ. ſuꝑ q̃ po

terat eſſe iudiciũ.
t? Jucicati. Oꝛi⸗
ginem.

u lelun. obliga

nonẽ alteriꝰ zctus.
r Ex furunua. Io
chpletari. vt. S. q
me. cã.ſi cũ.S.pe⸗
dius. 7. . e. in bo⸗
ne fidei. ⁊ nõ ꝙ ex
Hsc. l. 7. S. de iudi.
l.tam ex ↄtractilx
dico ꝙ oĩs actio et
ex celicto dat ð pe
culio inqntũ locu⸗
pletaruũ eef.
yp Msz 7 citra.
vt. j. re. amo.l.et
ideo. S. ſi filmſia.
T ?. ve condi. fur.
inlia.
z Si filius. ob⸗
ſtrictꝰ . nõ aũt ob⸗
ſtrict ẽ rẽ pn. fal.
fo. ſeg tenet᷑ folum
peculio:vt.j.ad
munic.quonẽs.S.
pe. 7 & mgra. c0.
l. j. S. fi.

8 Be pechlio. a⸗
cti. he qn iuuo pꝛe
fuit electꝰ: vt hic.⁊
C. ne filiꝰ ꝓ patre
l. fi. . C. q cũ eo
l. j. Si aut eo volẽ
te idẽ fideiuſſiſſe ꝓ
eo videt᷑. ⁊ ideo in
ſoudũ tenet᷑: vt in
pᷣdic.l.j.C. cuʒ
co. 7. J. ad munic.
l. qᷓnẽa. æ mipiloma
nꝰ le pecnlio ſi pla

cuerit actoꝛi: vt hie

ſubijcit. ac.

n oc rarü haben cum ey ſtipulatu pater cõuenia?. rote womino habuerit peculiũ eſſe d b Sen ent
vn ein ee dbeculio ¶Igqẽ ſcribit iudicati qͥ́; patrẽ d p- Sed qõ volente alioquin ⁊ qo ſl⸗ vr hic. . . el. de⸗
enrr ar to ett tenni go 1marccllus nuit ſeruus wmino fiet peculi;j. pola Hin ez
a ſulſm ie bꝛ. l. non diſtin. W fEfruu eſſe. vt. j. e.
Gcituntan S. ſi ſeruus. accurſins. .— u tüberoms. §. ſunt quicdã. ⁊.l. nõ ſolũ. Qñq; tñ dicit peculium
ang i n m Datr in eu actio. ſ. in dñm. nã cũ ſeruo nõ pt᷑ eẽ iudicin: lʒ cũ ſi quicqd ſeruꝰ nãluer tenet. vt. j. e acq.poſ.l.ꝙ ſeruus. Itẽ i alij⸗
mumeiinnli ho ſi: vt. ö. ve inreiur. l. quãtomagis. 7. S. ſiqs caut.l.quotiẽs. mMocis: vt dixi in rubaca. accur.
n. Sed ſi fild. ſemp obli. niſi wnãdi aĩo fideiubeat. na; wnare’m ec Ut augere.ſ.nuda volũtate qñqʒ vi ſtatĩ ſubijcit: ß h ita ꝛc.
tr M. 14 pẽ: vt. e wnar. l. ſi filiuſfa. . S. de pac. l. 3 iurt. S. ſi filins. d Koõtra puto. ꝙ poſſit augen nuda voluũtate dmi.vi.j.æ wona t.l.
un. . 0 Diſtare ĩ hoc. Itẽ differt in maceð. Itẽ qꝛ ſeru⸗ manumiſſus ñᷣ nuda. accurſius floꝛn. .
3 tenet ey añ geſto: vt. S. ve neg. gel. eñ act. Decꝰ in filio enacpato; e Re em. a in ſuꝑgion caſu re nõ vbis angetur:cum pꝛo tredita ha

b Ex q nõ potuit. pt ex cõtractu vel q̃ſi. nõ ⸗vt. S. ꝙ cũ eo.l.ij. beat res. vt inſti. xe re.dim. S. interdũ. a. j. e.l.nõ ſtanm.

Gmtinn , vr ex maleſicio vel q̃ſi:vt.S.d his qͥ deie.vel ef.l.j.S.cñ ſeruus. et fSeg ſepe. licʒ ignoꝛãte dño nõ poſſit augeri rebs dmi:tñ minui
nb Detin , 1· e.l. S. ex ſurnua. acer. pt.vt ſubijcit. Itẽ ⁊ augeri pt aliũde:vt.S.e.l.peculiũ.ac.
ir a 4 Exy ſtipunlatu. nõ puma actione. acaeaer. ds Si opem. ducendu eſt. cũ couemioꝛ a creditoꝛe peculiari.
n a ie Juẽ ſcribit. ina iuchcio ↄtrahi. nots ex ſentẽtis quẽ obligari ex b Poñffum. ab eo qun furtu fecit. Et ſit nota e peculio non deducs
iceu
unt ſN

J.

ni gliũde poteſt dñs cõſeqm aliqua actiõe: vt hic. . I. e. ſi noxali. S. q
aũt. Item deducio h quo ad rem: nõ quo ad penã.vt ¶.ſed ſi damnũ
.F. ſed eſt queſtiõis. ſed quõ loco rei cũ ille qui opẽ fert condi. ſurti.
nõ teneat᷑: vt. S. de ↄdi. fur. l. pꝛoinde.ꝗᷓ eſt j. So. B puenit ad ſeruũ
ibi nõ ꝑuenit ad eũ qͥ opẽ tulit. vel hic excipiẽdo pt᷑.ibi agẽdo nõ pt᷑.

a Di ere. 1. ꝙᷓ uis
b Sommno. qꝛ
ſeruꝰ dvebet dño.

cC Abanẽt. in b?⸗-

ditate idẽ: vt.j.de
v. ſig.l.heditat ap
pellatio. ĩ wote idẽ
vt. J. de ipen. i re.
Wiure wr. ſi 19. F.
qðõ dici᷑: ⁊ ſic ſunt
ar. ꝓ vaſallo qᷣ fe⸗
cit felomã ⁊ ei a wv
mino eſt remiſſa:
ꝓꝙ vider᷑ habẽ feu⸗
aũ ex veteri cõceſ⸗
ſiõe.vnde trãſmit
teret ad agnatos ſi
ſine liberis decede⸗
ret. Et ad hoc fac
J. de li. a poſthu. l.
filio quem. 7. S.
pact᷑.l.ſi vnꝰ.S.qꝙ
⁊ in ſpecie. ac.
d Mõ ſolũ. cun?
in peculio.i.ab oꝛ
dinario: vt hic. et

j. l.difſin itio. 1 ʒ
hoc intelligi. J. l.

e dD Epoſiti. w
lo malo et
eoꝝ ſi dicas filij et
Hm: tũc de peculio
tãtũ tenet᷑ pꝛ ⁊ dñs
ſi dicas eoꝝ.i.pꝛis
dñi: tũc inſolidũ
e wlo. nõ de cul⸗
pa: vt. J. vpoſi. l.
1.S. ſi filiuſſamk.
7. J. e. in bone fi. 2

S. cõmo. l. ij. J. ſi

filiofamthnfk.
fDutarat. vt h
2. . de pca. ſi ſer⸗

nus cõuentꝰ?. ac.
g Betulent. acto

h Si filiuſſam̃.

imo ideʒ videt᷑: vt
3. mreiurã. l. q⸗
dam. ꝗᷓ eſt j. ſed hᷣ
in indicio.ibi ext᷑.

vel hic nõ hʒ libe⸗

rã pecuł.admĩſtra

tionẽ:ibi ſic.

i Duaſi puſilla

id ẽ ꝑua pecunia.
parſymoma q̃ſi
ta:vt.j.e.peculiu
k Peculiu.ſ.ᷣui

IPermiſſu dñdi.
vel qſi dñi vt oꝛci
narij: vt. S.l. ꝓxi.

in fi. ⁊. jJ.l.ꝓxi.

m Si qᷣd wommo. hoc large accipe. i.ei. qui de peculio cõuemt᷑: vt

„ 2
*

qõ nõ eſt ven. Sed ſepe fit vt igno
rãte dño incipiat minui ſerui pecu
liũ veluti cũ damnũ dño dat ſeruꝰ

aut furtũ facit. Di opẽ ferẽte ſer
uo meo furtũ feceris: mihi id c pe

culio veducẽdũ eſt.quominꝰ ob rẽ
ſubꝛeptã cõſequi poſſim. Si ere
alieno dñnico exauriat᷑ peculiũ ſer⸗

ui:res tñ in cã peculiari manẽt.nã

ſi aut ſeruo wnaſſet vebitum dñs:

gaut nomie ſerui aliꝰ dno intuliſſer

peculiũ ſupplet᷑: nec em̃ eſt noua cõ
ceſſiõe dñi opus. Mõ ſoluʒz id in

peculiũ vicarioꝝ ponendũ eſt: cuiꝰ
rei a dño. Sed etiam id cuiꝰ ab eo

cuiꝰ ĩ peculio ſit ſeoꝛſum rationeʒ
habent. v Apianus.
SEspoſiti nomie pater vel w⸗
minꝰ dũtaxat ce peculio cõ⸗

ueniunt᷑.etſi qͥd wolo malo eoꝛũ ca⸗
ptus ſim. Sed etſi pcario res filio
fa. vel ſeruo data ſit. dũtaxat e pe
culio pater wminuſue obligatur.

Si filiuſfa. iuſiurandũ vetulerit

⁊ iuratum ſit v peculio danda eſt

actio qſi cõtractũ ſit:ſed ĩ ſeruo di
uerſum eſt. Peculiũ dictũ eſt q̃ſi
puſilla pecunia: ſiue patrimoniux

puſillũ:peculiũ aut Tubero qͥdeʒ
ſic diffiniuit: vt Celſus lib. vj. dig.

refert qp ſeruꝰ dñi ꝑmiſſu ſepara⸗

tũ a ratiõibo dnicis habet educto
inde ſi qͥd dño vbetł. c Elſus.
Iffinitio peculij quã tubero

expoſuit: vt labeo ait. ad vi⸗
carioꝛũ peculia nõ ꝑtinet q falſũ
eſt. nã eo ipo qð dñns ſeruo peculiũ
cõſtituit: enam vicarijs cõſtituiſſe
extimandus eſt.
ABaam tuberoms ſententiã
jipe celſus ꝓbat ⁊ adijcit pu⸗

pillũ vel furioſum ↄſtituere quidẽ
peculiũ ſeruo non poſſe verũ ante

cõſtitutũ.i.ante furoꝛẽ vel a patre

„

.j. e. ſi noxali. S. fi. ſed alijs debita educunt᷑ interoũ: vi. J. e. et
ſi. S. pecuum. a. S.Hterea. accurſuuis.
n d Iffinuio. expoſuit. i. fecit: vt a. j.l.ꝓxi.in fi.l.
0 At labeo ait.⁊ male.
p Mõ falſum eſt. ſ. dictũ labeonis: ⁊ hoc pꝛobat.

Seruo. oꝛdinario.

r Eõſtituiſſe.i.cõſtitii ꝑmiſiſſe. JYo. vt.S.l.peculiũ..ſfi⸗
q Dam tuberoms ſentẽtiã. que eſt cõtra. g. l. ꝓxi. in ſii.

tEx his cauſis.ſ.q hic ſurioſus eſt: ve inſti. qui te. ia. poſ. . fu⸗
rioſus. vel qꝛ ſucceſſit pupillus: vi.S. inſti.ſiqs man.S.ſi inpu

bes: 1 facit. S. e. l. lic;. S. idẽ adijcit. ⁊. S. in furioſi.

Tel pupillus.idẽ in ⁊ alijs exemplis mult.⁊. . e. qͥs ergo.

y Cocedenie. traditionẽ.vel dic ſecũdo qð e

pupilli nõ adimet᷑ ex his cauſis ꝗᷓ
ſentẽtia vera eſt: ⁊ ↄgruit cũ eo qõ
marcellꝰapud iulia. notat ⁊ adijcit
poſſe fieri: vt ex duobus dñis apud
altex ſeru⸗ peculiũ habear. apð al⸗
terũ nõ vtputa ſi alter ex dominis
furioſus ſit: vel pupillus. Sunt

quidã inqᷣt qͥ putãt peculiuʒ ſeruos

hꝛe nõ poſſe:niſi cõcedẽte dño.ego
at᷑ puto ñ eẽ opꝰↄcedi peculiũ a dño
ßᷣuũ habere: h̊ nõ adimi vt habeat
Alia cauſa ẽ peculij libere admĩ⸗
ſtratiõis. nã ſpaliter cõcedẽda eſt.
Scire aũt non vtiq; ſingulas res
Lbet ex neceſſitate: ſed ⁊ ĩ hãc ſen
tentiã põponius inclinat. Pupil
lũ aũt tam filiũ ꝙᷓ ſeruũ peculium
habeꝛe poſſe.põpom li.xv.ſcribit
cũ hoc inqͥt totũ ex dñi cõſtitutiõe
pẽdeat.Ergo etſi furere cepit Fuus
k filiꝰretine bũt peculiiũ. In pe⸗
culio aũt res eẽ pñt oẽs ⁊ mobiles
⁊ ſoli: vicarios q; in peculiũ pt᷑ ha⸗
bere:a vicarioꝝ peculiũ.h̊ ampliꝰ

nomĩa vebitoꝝ. Sed etſi qᷣd fur

ti actõe ſeruo vebet᷑:vel alia actõe
in peculiũ ↄputabit᷑: hereditas q;ᷓ
legatũ: vt labeo ait. ̊ ⁊ id qð wo⸗
min? ſeruo vebet ĩ peculiũ habebit
Si foꝛte in dni rõne impẽdit:⁊ dñs
ei debitoꝛ manere voluit: aut ſi de⸗
bitoꝛẽ eiꝰ dñs ↄuenit q̃re ſi foꝛte ex
ui ẽptiõe euicnõis noĩe duplũ ons
exegit: in peculiũ ſerui erit ↄuerſũ

mii foꝛte vns eo ꝓpoſito fuit: vt nol

let hᷣ eſſe in peculiũ ſerui.Sed etſi

quid ei cõſeruus væbet: erit peculij

ſi modo ille habet peculium: vel

habebit. p Aulus
Srn ſtatim qo wminus vo⸗
luit ex re ſua peculij eſſe: pe⸗
culiũ fecit. Sed ſi tradidit: aut cũ
apud eum eſſet ꝓ tradito habue⸗

rit. veſiderat enim res naturalem

veriꝰ. Töceden⸗

te expſſe q coꝛ⸗
git: qꝛ qnq; taci⸗

te: vt hic ſubijẽ.

vt. . e. nõ ſolnʒ
7 ſic bñ ſubijcit
alia cauſa. ac.

3 Cocedi. per
tradinonẽ.

a Habere. ſch

ſemper.
b Acdim. du⸗

mõ dicat: vt ha⸗

beat in peculm.

vt. . l. Pxi. ſed

