j.ſic põit᷑.ĩ. de le.
ij. l.ſi quis ſeruũ.
ſi ĩter. in fi.S.⁊
J. de here. mſti. l. j
pmo rñſo.⁊.j. an
ꝑ ali. cauſs ap.l. ij
ſic econtra poteſt ꝓ
ebet pomt. vt. C.
ůe peda.iudi.l.ij.ĩ
fine ⁊.j.mã.ſi mã
dauero. F. fi. 7. J.
qui po io. in pig.
ha.creditoꝛ.j.rñio
7. . de quibus re.
ad eundè. in ea.l.j
Ingeꝛeſſus.ho⸗
die cõtra vt dices.
J.l.pꝛoxi.
g Mãciſcat᷑. alij
eam ⁊c.⁊ quod ſu⸗
bijcit. h eſt ĩterpo
ſitio. ſic.j.de re.iu
l.nemo plus iuris
ſed argumentũ cõ⸗
tra. j. e qcquiren.
reꝝ d. l. non eſt.
h Eredendu. nõ
ſufficere non reuo⸗
care.licet datio nõ
tenuerit. vt. C. de
Wna. ſiue.item nõ
aetus viuẽtim eſſe
in pendenti vt. j.
cõmumia pꝛe.l.fi.ĩ
ſi. Item nota rat
habitionẽ nõ rerro
trahi. vt. J. de his
qui no. infa. quid
ergo. in pꝛin.
3q Liquõdo.
neceſſariaʒ
7 ſic ſpẽał erat hic
caſus olim.ałs nõ
vt. S. l.pꝛoxi.m fi.
ſed hodie vicariuʒ
ſiue delegatuz ſine
legatuʒz ↄſtituit. cũ
ipe nondum venit

ſuo miſerit:ſignificetq; q̃ die fines
ſit ingꝛeſſurus:plerũq; enĩ ĩcerta
hec ⁊ inopinata turbant ꝓuincia⸗

les ⁊ actꝰ impediũt ĩgꝛeſſus. Etiã —
hoc eũ obſeruare opoꝛtet: vt ꝑ eaz ſcʒ vt pauditas cuſtodias ad ſe re

iudicet. poteſt vt andiat. ⁊ ꝓ cõſuli referat vt ibi a.S.ꝓx. Itẽ videt᷑
qð poſſit iudicare legatus ſicut facit ĩ ſuſpecto turoꝛe.vt.j.ð ſuſpe.
tu.l. j. S. damus. ⁊ inſti.de ſuſpect.tu.S.j.que eſt contra.ſolu.in le⸗
gato pꝛocõſulis duo ſpecialia ſunt.pᷣmuũ qꝛ e omm crimie cognoſcii
vt hic dici. licet alius delegatus no poſſit.mſi ĩ caſu neceſſiiaus.vt

patiat᷑: maturiſſime aũt legatus ĩ
ꝓuintiz puenturꝰ ſit. u Api.

cogmionẽ mandare legatis

partem ꝓuiutiò ingꝛediat᷑ quam mittãt: vt innocentẽ ipᷣe liberet. h

ingredi moꝛis eſt quã gꝛeci
appellant

ſiue obſeruare:in quã pꝛimũ ciui

tatem:vł veniat:vł applicet.ma⸗
gni enĩ faciunt ꝓuintiales ſeruari
ſibi ↄſuetudineʒ iſtã.⁊ huiuſmodi
progatiuas. Quedã ꝓuintie etiaʒ
hoc habẽt vt ꝑ mare in eam ꝓuin
tiam ꝓcõſul veniat:vt aſia ſcilicʒ.
vſq;avæo vt ĩperatoꝛ noſter antõi.
augu.ad veæſiveria aſianoꝝ reſcpᷣſe
rit ꝓcõſimili neceſſitatẽ ĩpoſitã ꝑ
mare aſiã applicare: ⁊ menopoſi
epheſim pmaʒ attingere.

nec enim pꝛius ei cõpetit ꝙ; in eam
ꝓuintiã venerit. alij eam mãdare
quã nõ habet:ſed ſi ⁊ ante fecerit ⁊
ingreſſus ꝓuintiã in eadem volun
tate fuerit:credendũ eſt videri ł⸗
gatuʒ hr̃e iuriſditionẽ:non exinxe

eyquo mandata eſt. ſed exquo p-⸗

uintiam ꝓconſul ingꝛeſſus eſt.
Liquãw man⸗ p Api.
dgar e iuriſditionem ꝓconſul
põt: ⁊ ſi nõdũ ĩ ꝓuintiã pꝑuenerit.
qd enĩ ſi neceſſariã moꝛaʒ ĩ itinere

vel ſi poſt exit de ꝓpuintia.qui oĩa poteſt que index pᷣter moꝛns illatõeʒ
memba abſciſionem. vt ĩ autẽ.ð colł.S.ad hoc ꝓhibemꝰ.colł.viij.
Kk Sic. reſponde certe bene poteſt.
IIMBlent. cuſtodiaꝝ.i.cuſtodid ataꝑ ꝑſonaꝝ.vt ſic ↄtinens pona?
ꝓ ↄtẽto.⁊ ſic expõe ſtatim vt pᷣaudi cu.i.cuſtoduias pſonas ⁊
tũc legatus faciet ea que dicunt᷑. C. cuſto.re.l.fi.⁊.C. ð epiſcopa.
au.l.iudices.vel dic cuſtodiaꝝ ꝓpᷣe poni.nam ⁊ ipᷣi cuſtodes ſunt pu⸗
niẽdi ſi eſiquant ĩ cuſtodiẽdo.vt.j.ð cuſto.re.l.carceris.⁊.l.milites
m Ad ſe. i. ad pꝛoconſulem.
n Liberet. vel condẽnet nocentẽ.qð nõ põt facere legatus vt.j. eo.ſi
q̃d. ⁊. .e re.iu.l.nemo põt.⁊.j. offi.eiꝰ cui man. eſt iur̃.l.j.ĩ fi.

o Mandati. i. velegationis.

p Eæxtraoꝛdinariũ.ſpeciale eſt.
q Poteſtatem. 1. merum imperium.
rCohernomis.etiã ad ↄgnoſcendũ.miſi in hoc legato.vt dixt. ſed in
alio legato trãſit modica cohertio.vt.j. offi.eius cin man. eſt iur.l.
fi. S.fi.non que ſiti merum vel miximm inperinm. vt hic.
Mõ poſſint.immo põt vt.C. e.l.j.que eſt cõtma.ſolu.nõ poteſt vt

boc genus mãdati extraoꝛdinariũ

G eſt: nec enim põt quis gladij pta⸗

Poſt
bec ingreſſus ꝓuintiã madare iu⸗
riſditionẽ legato ſuo debet: nec an
hoc facere qᷓᷓ fuerit ꝓpuiutiam in⸗
greſſus. eſt enĩ perꝙᷓ abſurdũ an⸗
teqꝙᷓ; ipᷣe iuriſditionem nanciſcatur

ſari apud eũ nõ poſſint.
autem mandare iuriſditioneʒ vel

tem ſibi datam vel cuius alterius
cohertiõis ad aliũ trãſferre mec li
berandi igit᷑ reos ius hʒ:cũ accu⸗
Sicut

non mãdare ẽ in arbitrio ꝓcõſuł:
ita adimere mãdatã iuriſditõnem

licet quidẽ ꝓcõſuli.nõ autẽ vebet

incõſulto pncipe hoc faceꝛe. Le

gatos nõ opoꝛtet pncipeʒ cõſulere.

ſed ꝓcõſulem ſuum: ⁊ is ad ↄſulta
tõem legatoꝛum debebit reſpon⸗

Tere. NMon vero in totũ exenijs

abſtinere vebebit pcõſul. Sed mo
dum adijcere. vt neq; mõ ſe ĩ totũ
abſtineat: neq; auare modũ exeni
oꝛum excedat:quã rem diuus ſe⸗
uerus ⁊ impatoꝛ antonius elegan
tiſſime epiſtola ſunt moterati:cu⸗
ius epiſtole verba hec ſunt. Quã

tum ad exema ptinet: audi quid

ſentimus. vetus ꝓuer biũ eſſt
nã valce ĩhu
manũ eſt a nemĩe acciꝑe.ſ̊ paſſim
viliſſimũ:⁊ ꝑ oĩa auariſſimũ: Et
qð mãdatis ↄtinet᷑.ne dvnũ vł mu
nus ipᷣe ꝓoſul.vł qͥ ĩ aliquo officio
eſt accipiat.ematue qd.niſi victus
q tiiai cã ad exenia iam nõ ꝑtinet
ſi ſeruos. ⁊ in fi. himus.l.. j. man.l.ita tñ.
c Miſi.ab emptiõe incipit.

d Mõ ptinet. ⁊ ſic appellatõe dõi vł mũer nõ

Blent etiam cuſtoc arum

J.ð offi. eius cui
man. eſt iuriſch.
l. j.S.j. ſecũduʒ
q; ſuſpectuʒ tu⸗
toꝛem remouet.
licet aliꝰ elegatꝰ
de rᷣmouẽdo tm̃

cognoſcat.vt.j.

⁊⁊ ſuſpec.tu.l.j
S. an autem. nõ
autẽ vt remoue⸗
at. vt. j. ad tur⸗

ſuſpecti.
tSẽẽ. adime⸗
re.vt.j.ð iudi.
l.iudiciũ.ac.
u BSebet ex ho
neſtate. poteſt ta
men vt pᷣcixumꝰ
ꝓxime. in autẽ.
e iudlici. S. ſi vᷣo
iudex.colła.vj.
ſic. C. ð pi. l.iij.
x Xegatos. pᷣn
cipeʒ. qꝛ ſi fieret
per ſaltum qð ꝑ
gradꝰ fieri ebet
vt.j.dœ ap.l.im
ꝑatoꝛes.i. reſpõ
ſo. ⁊ in autẽ. de
man. pᷣnci. S. ſi
tibi. q;colł.iij.

y Reſpögere.
X iure cũ cõſilio

ſapientũ.cũ ipſe
ſit laicus. nõ dœ
facto.vt.j.de iu
3 Mõ vero. ve
tus ꝓuerbiũ.ſcʒ
hic ſubandi tñ

littera que ſec
a Seg paſſim

ſcʒ accipere.i.ſij

electu. vt. J. ve
ritu. nup. palaʒ.
b Auariſſimũ
ſic ꝓhibitũ.⁊ ſic
mediũ tenẽdũ ẽ

orinent exẽia p in⸗

terpᷣtanonẽ. ꝑtinet tamen ex vbi ſigmificanõe.vt.j.ti.ij.l.plebucito.
e NQuglitateʒ.i.neceſſuatẽ.⁊ ſic nõ qð fit gꝛatis nõ debet ad neceſ⸗
ſitateʒ deduci.⁊ ſic facit ꝓ rnſtico qui aliqͥd pᷣſtitit aliquandin. ſic.
J.cœ an.leg.ſeio.in.S.j.⁊.C.œ agꝛi.alcenſi.l.litib.
f ſ in aliquam.hec lex vcet moꝛes pꝛeſidennum. ⁊ bene ſer.⸗

uant eam italicc.
g Caput. que eſt metropolitana.
h Suas.· pꝛoconſulis.vel ciuitatis. accu.

Conſuetudinem.nota pꝛo cõſuetudimibus collegioꝝ.ſic.S.eo.l.

iũj.S.enam hoc.

k Dare.i.datas obſernare.⁊ confirmare ſic.j.e ver.ſig.l.lege.

nam nouas dare nõ põt.vt.C. d. fer.l.a nullo.

IDMpera. ſi mñ ſunt muri ciuitatis vel caſtri non fiat ſine licentia

pꝛincipis.vel ſui ꝓcõſulis.vt.S.de reꝑ di.l.ſacra.S.p.a dic vt ibi.

m Pꝛoponere.nec enim ſufficu pꝛoponere.miſi ei pꝛepoſiti gerant

biten
Croftg
dc
Rfan
n N
r ſu
1
ſnl,
d
ſtis i
.Nteſᷣ
Iffunnnu
nñdo
kpliu
uochien
n.
ltatsn
imnot
npſien
Nlihme
ſbienſ.
illgen
Gn
ſeteb
lg
ſſarm
Pnn
Cödatan
Nllnd
nan d
Cn
dſfinti
Tind.
lo, A
Plbele
mms
onbe⸗
lello.

vt infra ad tertulł.l.j.S.non ſolum.⁊.S.ſe.⁊.S. quid tamen
2n AMiniſteria. i. miniſtros militares.
o Cum pleniſſimam. cui adheret meꝝ imperium. plemoꝛ. cui ad-
heret mixtũ.ſemiplena.cui moclica cohertio.vt in delegato. vt dixi⸗
mꝰ.j. xvæ offi. eius cui mã. eſt iuriſdh.l.fi.m fine.

p Dmninz. ſ.
mgratuum.
q SDicunt. exce
pio ↄſule qni pꝛe
erat ſenatoꝛibo.
⁊2 pfecto pꝛe. qui
magnum hñt p̈⸗

officio pꝛe.p.lege
pma. §. bis cuna
ulis.
r n Ec qcꝙᷓ.
melius.
bono meltꝰ mue⸗
mẽ. vt h̊.⁊. C.ð
ꝓcurato.exigẽdi
⁊. . de vboꝝ ob⸗
ligatõe. lege vbi
at᷑ nõ. S.j. vel ⁊
electue. ñ q̃ ſunt

ile qᷓ ꝓcuratoꝛeʒ

ceſaris r̃ſpiciũt?:

Rũñdeo. ſi agat
int fiſcum ⁊ pua
tum. vt. C. vbi

ſta: a ud. ſi opꝰ fueꝛit ad curatoꝛes adiuus⸗
ſcum. l. j. .ij. ws dare. Cum pleniſſimam ai
lv via heen. luriſdit; pconſul habeat. oiĩm v⸗
na. dic vretu. . tes q rome vel q̃ſi mgr̃atibo vel ex
ennn ſeid. oꝛdinem ius dicũt ad ipᷣm ptinẽt.
id eſt ꝑ ſniam ꝑti — — 10 marꝰimpium en .
bus ablenti da n ea puincia hʒz oĩbo ptꝰ pn⸗
tam. ad ea ve-⸗ mnonz B Dem
lut eplaʒ miſſaʒ es . D en.
ſern. no pt. 1 ſi. ⸗ Ec qᷣcqꝙᷓ ẽ in ꝓuincia: qõ nõ
eſeelt ⸗ Ripm expediat. Sane ſi fiſca
Ur hic a j were Wis pecumaria cã ſit q ad ꝓcurato/
dn kgen no rem reſpicit pncipis.meliꝰ fecerit:
z abſtineat. VUbi wecretum nccinʒ
toꝛia põt abſenti⸗ ſi a . .
bus priw fern. eſt. pꝑ libellum id expedire ꝓconſul
arbi. diiẽ nõ pt. ommia em̃ qcunq; cauſe co⸗
ꝓferre.in pᷣnꝛ uẽ 1— : p libell
q diet cauſe c gnitõeʒ veſierant: ꝑ libellum non
gnuõʒ dic. ſ. ole⸗ pñt cxpediri. Circa aduocatos

nam qo eſt vbi⸗

cunq; eſt danda
diffinma. vt. C.

de iudi.lege iudi

te audire:cũ honoꝛi ſuo ꝓuinciales lare: aut vl
id venchcent. ⁊ ferias ſm moꝛes ⁊ fuſtium caſtigatůõòne. Obbuare

nilegi. vi. S.

ſed ad ea q̃ eduliuʒ exedant vſum.
Dʒ nec exenia ꝓducenda ſunt ad

m aliquã ce⸗

ciuitatẽ. lautſq; ſuas nõ cũ guita⸗

oↄſuetudineʒ ꝗ retro obninuit dare. e t ¹
Edes ſacras ⁊ oꝑa pbᷣlica circuire lanniũ.ſ.vt oĩm vœſideꝛia audiant᷑.

ces. Alij dicunt

ꝑ libellum. ſ. da

rum iuchci vt. ſ.
nõ debest dari li

bellus. ⁊ erit ex.

emplum in tranſactione alimentoꝝ ⁊ in alenatõibo reꝝꝛ minoꝝ. ⁊ in
ſimilibo.hanc repꝛoba.nam excuſauo a tutela non dat᷑ mſi canſa co

inſpiciẽdi gr̃a an ſarta tecta ſint:

vel an aliq̃ refectõe indigeant. 2 ſi

q̃ cepta ſunt: vt ↄſũmẽt᷑:ꝓut vires

erreipub. ꝑmittũt curare dʒ. Cu
ratoꝛes q; oꝑm diligentes ⁊ ſolẽni
ter ꝓponere: miĩſteria q́; militaria

patientẽ eſſe ꝓconſulẽ oꝑtʒ. Sʒ cũ

— BHem.

7

ingemo ne ↄtemptibilis eẽ vieat:

nec avo diſſimulare.ſi quos cãꝝ
ↄcinatoꝛes vel reemptoꝛes vepꝛe

hendat.eoſq; ſolos paii poſtulare:

gnita.⁊ tñ libellus dari vebet.vt infra de excu.iutoꝝ.l. ſcire opoꝛtʒ.

S. poteſt. ⁊ qʒ dici᷑ in eo.ti.lege excuſare.ẽ veꝝ de abſente.vt abſens

ꝑ epłam ⁊ ꝑ libellum non poſſi ſe excuſare. pñs vo ſic. Lercij di⸗
cunt ꝑ libellum. ſ. datum ab oꝛdinario alicui delegato in quo cauſe
demandatõ ↄtineat᷑. ⁊ hic videt᷑ mumis poſuio.oppono g de in inte

grum reſtitutione.que dat᷑ cauſa cognita. vt.j.de in integrum reſti⸗
tuti. lege omnes.⁊ t̃ vemandat᷑.vt.C. vbi ⁊ apud queʒ. lege fi.ſed

in ea ſpeciale. Item oppomt᷑ de his q̃ ſummaum cognoſcunt᷑. vt in⸗

fra de offi. eꝰ cin mã.eſt iuri.lege penł.S.vt ⁊ ponſeſ.⁊.j.œ ven.in

poſſeſ. nut. l.j. S. ſi ea. ⁊ ð ſiłiba qᷓ dices.j.ad exhibẽ. l.iij. .lbidẽ. vt

eſt acuo ad exhiben. H?locũ hꝛe regulam in his ꝗ o lem
nam cauſe cognitionem veſiderant. Item opponit de cogmiõe ſingu⸗
laꝝ cauſaꝑ cuullium que ſit pleniſſime.vt.C.xæ iucd.l.iudices.⁊ in

—

plenã nõ ſennple⸗

vltro eis dare vebebit. Sed 2 ſi
qͥs ꝑ potentiam adueꝛſarij nõ inue

1 dñt ab his obuari.

demandat᷑.vt.C.qui pꝛo ſua mre.l.puꝛama. Rſideo.hic loquit᷑ de his
que magis iudi.officio.qꝙᷓ; acuonis iure expediunt᷑.vt eſt in tranſactõ
ne almentoꝝ ⁊ in bonoꝝ poſſeſ.dancdhs.vt infra de tranſactionibo le⸗
ge cum hi. S. ſi pᷣtoꝛ.⁊.S.ſed nec. Item in dilatõne indulgenda. vt.C.
dila. a ꝓcedente. Item oponit᷑. C.&œ offi.eius qͥ vicem alteri.l.ſug

qb p edictum poſtulare pꝑmittit᷑.
VBe plano at ꝓpconſul pt᷑ expedi⸗
re h. vt obſequm ꝑentibo ⁊ pꝛono

liberiſq; patronoꝝ exhibeꝛi iubeat

Aebrẽ ciuitatẽ vel ꝓuincie ca⸗ cominaeri et᷑ ⁊ terrere filiũ a pꝛe ob
put puenerit: pati dʒ ↄmẽdari ⸗

latum qꝗ non vt oʒ ouerſari dicat᷑.
poterit v plano ſiłr ⁊ libertũ non

obſeqntem emẽdare:aut vbis aut

itaq; eũ oʒ vt ſit oꝛw aliqͥs poſtu⸗

ne foꝛte dum honoꝛi poſtulãtium

dat. vel impꝛobitati cedit᷑.medio⸗
cres veſideria ſua nõ ꝓferãt:qꝛ aut

oĩno ñ adhibuer̃t:aut minꝰ freq̃n⸗

tes:neq; ĩ aliq̃ digtate poſitos ad⸗
Aduo⸗
etẽnbo debebit indulgere
vl als

Sed ⁊ ſi

uocatos ſibi ꝓſpexerũt.

☛
1 .
64

7

nire ſe aduocatũ dicat.eque opoꝛte
bit eũ aduocatũ dare.Ceteꝝ opp⸗
mi aliquem ꝑ aduerſarij ſui poten
tiam nõ oʒ:h̊ em et᷑ ad inuidiaʒ eiꝰ
q ꝓuincie peſt ſpectat.ſi qͥs taʒ po⸗

tent᷑. ⁊ ita impuent᷑ ſe gerat. vt
oẽs metuãt adueꝛſus eũ aduocatõʒ
ſuſcipe. Que et᷑ oĩm pᷣſioũ ↄnia ſt᷑.
Bem.

Eminiſſe opoꝛtebit.vſʒ ĩ ad

uẽtũ ſucceſſoꝛis oĩa ebeꝛe ꝓ

cõſulẽ ageꝛe:cũ ſit vnꝰ ꝓcõſulatꝰ.⁊
vtilitas ꝓuincie exigat eẽ aliquẽ ꝑ
quẽ negocia ſua ꝓuiciales explicẽt:
⁊ ĩ aduentũ ſucceſſoꝛis dẽbit ius
dicere. Legatũ ſuum ne añ ſe de

ſtatim. accurſius floꝛentinus d. le.
b Datur. id eſt vefertur.

gerente. Rñdeo hi
qui in locum dece/

vcentium ſubſtitu/

unt᷑ non habent᷑ ꝓ
elegatis. cum oꝝ⸗
dinanã iuriſditõʒ a
lege ↄſequant᷑. vt ĩ⸗
fra de tu. cu. da.
ab his. lege prima
Quaꝛto ponunt q/
dam caſum.qð nõ
poſſit delegare. vt

vnus. ſ. ſcribat ſen

tentiam. ⁊ alij iu⸗
dici omittat legen⸗
dam. vi. C. de ſen/
ten tijs ex pi.re.l.j
vel vt ipſe cogno⸗
ſcat. ⁊ alius cet ſen
tennam. admmus
em̃ debet ter audi⸗
re qͥ iudicat. vt in
autẽ.vt defun. ſeu
fu.S.illud.colł.v.
Circa aduoca⸗
tos. nec adeo diſſi⸗
mulare.i. mimum
vel intantuʒz vt co⸗
temptibilis videat᷑.
ß medium teneat.
vt infra de offi. pꝛe.
obſeruandum.S.
in cognoſcẽecdd.
vV Cauſaꝝ.ſ.fal⸗

res. ac.
Apoſuum. inſra de
poſtuk. l.j.
y Be plano. qua
ſi dicat in ꝓceſſu. ſ.
eundo ꝑ palatium
7 ſine cauſe cogni⸗
tõne. vt infra ve ac
cu.leuia.⁊ infra ve
obſequijs.l. pᷣma.
C. de pa. po.l.iij.⁊
ſup de of. p. vr. l. .
S. cũ patronꝰ. a fa⸗
cit intra de inepa.
l.1. 7. I. diuns.
3 Obſernare. or⸗
v. nota oꝛdinẽ eſſe

Puandum. vt inſra

de fideicõ.lib. l. ge⸗
neralit. F. qd .
a Ommum. cliẽ
tuloꝛum.vt innuit

c Adhibuerũt.ſ.aduocatos.⁊ facit. C. de poſtuł. pnidendum.
dD Adnocaios.debebit.ſi tñ inuenire nõ poſſu. vt. j. de poſ. l.j.S.ait.

pꝛetoꝛ. accurſiꝰ.

e Ad inu dam.ſ.repᷣmendã. cũ em̃ vilioꝛ videat᷑ tanto minꝰ ei inui⸗
cet᷑.⁊ econtra. ſic hoꝛatius.inuidiam placare paras vtute relicta.
fCommunia.ſ.q̃ diximꝰ.S.e.t.ꝑ totum.excepus paucis.æt.S.e.l.

ſolent. circa pᷣn.ibi. ſ̊ hoc ⁊c.

g m Eminiſſe.in aduentũ. ꝙ fieri dʒ ꝑ ſe ſi p᷑ vel ꝑ legatũ ſuũ añ
ꝑ duos dies ꝓcõſulatꝰſui pᷣdeceſ.vt in aut.de adm.i fi. col.nij.
g BSDebebit ius. et᷑ ſi vſt᷑ ſuũ tpᷣs ſit ꝓpt᷑ ciuiũ vtiluatẽ. vt h̊ dic. ⁊ dʒ
idem mgratꝰ.vt.j.œ pᷣcario.l.ſi manẽte.⁊ ſic pt᷑ e᷑ elegare vſt᷑ ſunʒ
tp̃s.ſ̊ ð.j.ð iuriſ.om.iu.eũ q.S.mag.ſᷣ dic ꝙ ñ dꝛ finitũ offm̃.nec dꝛ
puatꝰ. onec ſucceſſoꝛ aduenerit.⁊ ipe ſci.vt.j.i.ij.ſi ſoꝛ.⁊.j.t.j.l.j.

Aſn
0—
G 9 ⸗
Gee Drino H n
—— — 2

ſau cau ſaꝑx opoſito
x Der ecictum.

i Legatũ. ante ſe. naz finito officio vterq; remanebit ꝑ.l.dies.vt.C.
vt oẽs cauſe tam ci.ꝙᷓ m.l.j.⁊ in aut᷑.de admim.S. ſi.col.vij.
k ſ qd erit. atrociter. ſ modice. vt inſra de offi. eius. cmn mã. eſt

iuriſdi.l.j.in fi.a.l.fina.S.fi. ⸗—
I I Egatus. non hʒ. ſi hẽs ius hʒ. ↄcoꝛ..de iud.l.cũ pᷣtoꝛ.S.j.ſj

canma. G.
de d. a indice. ſo. —2 „ . =
ſpale eſt i legato Puſcia dittat. lege iuł. repetũda
cſuk. aq; ex oo x rum 7 reſcpto diui adriani ad cal⸗
aret. qꝛ intitula 5 .
darg. Bcs ale n phurniũ ruphũ ꝓconſulẽ nchate,
cetens u rep relle gomonek. v Enkes.
gato qcc. vel h pi⸗ qd eꝛit qdð maioꝛẽ animad
litem ↄieſ.ad ſiłuu ſions exigat .
dinem pcuratons. uerſionẽ exigat. remittere le
ar. . e iuriſ.· om. gatꝰ apð ꝓcõſulẽ dʒ. neq; eĩ anĩad⸗
u. a qꝛ. a. C. p nertẽdi coheꝛcẽdi vel atrocit᷑ vbe⸗

cu. l. neq; in fi. vel

H loqt. cum qͥs ad randi ius hʒ. p Aul.
plures cos vel vm Egatꝰ mõdata ſibi iuriſdi⸗
uerſuatẽ eſt velega Hne: iudicis dandi ius ñ h
tꝰ vmuerſalit.⁊ tuc ne: in icis gndi ins n Hbʒz.
vemaͤar vncg. vt Egati ꝓcõſu⸗ p Omp.
infra ꝗqa aà qbo. ap. mſe
lem ſi antez ad lis nk ꝓpum hnt: mii a ꝓcon
vnam tm. illam ns ſule eis mãdata ſit iuriſditio.
mandat. alij idq; Rocõſules v Apia.

ex eo innuit. qꝛ ſi
vmuerſalit delega⸗

u noß org de⸗ tur. Acini*.
madaꝛe. ſic nec uie. . — .
vt. . de iuriſ. om. Tlegati ꝓcõſulis tutoꝛes da

re pnt. v Apia.
Rocõſul poꝛtaʒ rome ingreſ

iu.l. ſolʒ. nec ẽ coꝛꝰw
rectum ꝑ aui. vt e

fü. ſeu fu. S. fi⸗ col.
vi. ſ. ꝙ ad us epomt unpium.
vniuerſuatẽ ñ poſ⸗ D S
ſit vnaʒ lin ſoele⸗
gre. 4ꝛ en dicimꝰ⸗ N.r. Se.tf R
ne viter wheitau Se officio pfecti auguſtalis.
dire cãm. ſi velit da „⸗
re difſinitiuã ſnisz —5„ p Apia.
Alij libꝛi hñt. hoc Refect egipi⸗ nõ pus
ius nõ hʒ. 7 tuc co⸗ it pfectuꝛ 71
coꝛ. dicta lex. E. H wpom Js ne⸗ im
. infra e ind. l. cũ pium ⸗ ludine

ptoꝛ. S. j. ſolue il
lam ab iſta. ſiẽ ſol⸗
uiſti iſtam ab alia.
E. ſm aliam lraz.

m l Egan. ſ. fu

ꝓcõſulis lege fctᷣa ſb auguſto ei da⸗

ſucceſſoꝛ eiꝰ.licʒ in ꝓuinciã vene⸗
rit:⁊ ita madatis eiꝰ ↄtinet᷑.

n Pꝛopꝛium. im —M
mo ꝓpam. vt iufra De officio pᷣſidis.
de of. eyꝰ cui mã. eſt m Xrti.
nes vot⸗ Reſidis nomẽ genera
rpons vt ibi. vel le ẽ. eo qð ꝓcõſules xꝰ
dic hʒ ibi ꝓpam ptꝰ . §. T o6
xelegatoõz. vt hic ſb⸗ legati ceſaris.⁊ oẽs ⸗ .

ijcit.accur.
o pꝓp Rocvſules faſcibo.i. vicibo vel mẽſibi.vt.S.e oꝛi.iur̃.l.iij.S.
exactis in fi. illius.S.ac. .
p e T legan dare pnt.ĩmo videt᷑ qð nõ.vt.j.d tuto.⁊ cu.da.ab
his.nec mã.q̃ eſt ð ſo.ñ facit.hoc ex delegatõe ꝓ ↄſu.ſj le gis be
neficio.vt infra de tute.muto.S.tutoꝛs.
q ¶ꝓ) Roconſul.ingreſſus. in redeuunum.
rImpꝑumm. ꝙᷓtũ ad exerciuũ et᷑ voluntaꝛie.⁊ et᷑ ᷓtũ ad inſigma.
vt. S. e. l.j.ſ̊ õ videt᷑ qꝛ roma ↄmunis eſt pꝛia.vnde nõ videbat᷑ depo⸗
ſuiſſe imꝑium q̃ſi in ſua eẽt ꝓuincia. vt infra ad mum.l.roma.
De offo pᷣfecn augu.h̃ ſpectabił ẽ. vt.C.e pᷣ.car.l.j.S.viro.qᷓ.
t pꝓp Reltectꝰegipti.q dꝛ auguſtalis.qꝛ auguſtꝰpmũ eũ ibi ↄſtitiit.
V Alexandꝛiaʒ. qre hoc? Reqꝛ alexandria metropolitana erat
ciuitas in qͥ pfectus ↄſeqbat᷑ pfecturqm.ſiẽ ⁊ imꝑatoꝛ rome.anteꝙ; ẽᷣ il
le oſeqret᷑ piecturam qð erat ꝑ ingreſſum alexandrie.h̊ nõ deponebat.
vt ſup̃ ti.j.l. meminiſſe. L
x Be officio pꝛeſidis.nunc de clariſſimis incipit tractare. nam pᷣſes
eſt dariſſimus.vt.C. œ pua.car.l.j.

nõ ampliꝰ ꝙᷓ ſex faſcibo vtũ⸗

venditoes cautõnes: vel ſine pcij

tũ eſt.qꝙᷓᷓ allexandꝛiaʒ ingreſſus ſit

y p Reſidis nomẽ. ſ. puincie. ſj nomen pꝛeſidis non addito ꝓ⸗
uincie eſt generalſſimum.
3 Pꝛoconſulis.ſ q̃ eſt dꝛa int᷑ pᷣſidem.vt in hoc ti.accipit᷑.⁊ ꝓcon⸗
ſulem? HRꝰ ꝓconſul ex ↄſulib eligebat.⁊ ad remotam ꝓuinciã regẽ⸗
dam mittebat᷑ ex ualiaʒ.ſj pꝛeſes nõ ex ↄſulibo.vt ſic a noĩe argumẽ⸗

tet᷑. vt in mſ.d
„ „ 2 Wwna. S. E .
uincias regẽtes licʒ ſenatoꝛes ſint ma bn alb.
pꝛeſies appellant᷑ ꝓcõſuł appella⸗ vñ ̃ᷣſes ſtricte. vt
o ſpãlis eſt Api in hoc ti. largiꝰ
rio lpalis elt. v pl. yr bac. . largiſſi
Reſes ꝓuĩcie apud ſe awpta me. vt ĩ glo. pua
re pt.quẽadmodũ emãcipa⸗ a cpuͦ. ſ. Pum
re filiũ. ⁊ manumitteꝛe fuum pt. a p Relts.
RKeles ꝓpuincie. pꝓ Aul. Suũ. ſic obtinet
in ſue ꝓuincie hoĩes tm̃ im vxicẽ duor. vt. .
. 4 . 7 ein e awp. ſi ↄſul. ⁊
pium hʒ: ⁊ B dum in ꝓuincia eſt. ſpale ? in volũta
nam ſi exceſſerit puatꝰẽ. Habʒ in na iuriſd. als ſe
. „* cꝰ. vt.j.de pactis
dũ impium ⁊ aduerſus exneos ho ſiplures
mines:ſi qͥ malũ ↄmiſſerint: naz ?ꝓ b p eſes.
in mãdatis pncipum ẽ:vt curet is pᷣuatꝰ. ꝙᷓtum ad

ↄtetioſam iuru⸗

q ꝓuincie pᷣeſt malis hoĩb purga⸗ Sitoz exercedam

re ꝓuinciaʒ. nec diſtinguit vñ ſint. nõ Gtum ad vo⸗
Beſes pnin⸗ v Api. mnteus i⸗Sen
cLlie. marꝰ inpium in ea puin- hoc ſi volebat ali
cia hʒ oĩb poſt pncipẽ. Dem. daered cicuin⸗
RKele es ꝓuincie ñ magis tuto⸗ darefmmereru
rrem éꝙé ſpalem iudicem ipe ſe tioni. q non prt
daꝛe pt. Dem. Pes obuer we
e Tlicitas exactiones ? violen po. cu. vnd. pe.
tieas factas ⁊ extoꝛtas metu Mõ at᷑ dico ſi exi

. erit vt ab hoc vi⸗

numeꝛatõe ꝓhibeat pᷣſes pꝛouĩcie.
vt dicut vaſcões

Vttẽ ne qs iniquũ lucꝑꝝ aut dam qͥ dicut ſe ñ iene⸗
nũ ſentiat pᷣſes pꝛouĩcie pꝛouixeat. n ſõ rege anglie.
Veritas reꝑ erroꝛibo geſto, n nmiibe iir n va⸗
viciat: ⁊ io pᷣſes pꝛouincie id ſedf lũter fuue. bo⸗⸗
pabunt᷑. Me potẽtioꝛes viri bu gmale trelllehe.
Imilioꝛes iniurijs afficiãt: neue de⸗ naz nõ et puar⸗
1 NV ic nec ſlatos de⸗
4 fenſoꝛes eoꝝ calummioſis crimibo ſenec ſalws de.
inſectent᷑ innocentes.ad religionez offm: boc mẽ c
pᷣſidis pꝛouincie ꝑtinet. Illicitra no hʒ exercinum
ĩlſteria ſub o uriſchctionis e
miſteria ſub pᷣtextu adiuuantium puinci⸗ ſuj. qꝛ
milutares viros ad cutienws ho⸗ dices ſemduis
tr . moꝛẽ ſuoꝝ maio
mnes pꝛocetxentia pꝛohibeꝛe ⁊ N⸗ e zuas w g.
de iuſti. ⁊ iure.l.

pe. pt tñ a dʒ delegare et ex vt delegatꝰ int̃ ꝓuinciaʒ cognoſcat vt dixi

ſup de offi. pꝛe. vr. l. fi. ”J”MW
cEyneos.ſ̊ ⁊ ſui dici pñt rõne celicti.vt.C. vbi de cri. agi opoꝛ.
l.j.⁊ autẽ. q̃ ĩ ꝓuicia.⁊.C.vbi ſe.vel cla.l.j.
d Nec diſtiguit᷑. ſic nec nos diſtiguumꝰ. vt. ſ. de poſtu. I. inpatoꝛ.
arg.ð. j. de teſti.qᷓſium.item argumẽtum qð reſcpia laꝛge ſunt mi/
pᷣtanda.ſic ⁊ ſupᷣ de offi.pᷣ.vꝛ.l.j.S.in imitio.
e pꝓ Reles.poſt pᷣncipem. vt ſupᷣ ti.ij.⁊ ideo.ac.

f Reſes.dare pt᷑.hoc dic.vt ſupᷣ de of. pᷣtons.l.fi.

licitas numeratõne.hoc reſfert᷑ im̃ ad venditões.

6g ſ1
Pꝛobibeat.qð cauet᷑ ꝑ totuũ nitu.v wlo.⁊ pᷣcipue m.l.arbi⸗

trio.⁊ qð metꝰcã.⁊ pcipue ĩ.l.ſi cũ exceptõe.S.pediꝰ.⁊.l.fi.S.ſi iuſto

7.§. . fi. am.
1Item ſennat. vel wlo vel facilitate. vt cauet᷑.ꝑ totũ ti.de minoꝛi

xxv. anno. ⁊ pᷣepue in lege qð ſi minoꝛ. in fi. ⁊ infra qͥb ex cauſis.

ma. vel re ipſa.vt.C. ⁊ reſcin.ven.l.ij.
K Veruas.pone caſum aliud erat ſcptũ. aliud actũ.ſi ex fide teſti/

ceat᷑ in ꝓuicia a⸗
miſiſſe uimpium.

ſnne

eigee
ſ
1
M.
iürſtcbi
ningi
Wſei
irii⸗
un
ſone
, N
ne Fun
Mroſen n
ic amitn
nona
ine
Ceniem
i unnn

Meſtinen

ni gug
lusan

NA.
1t dicſ id

nab luß⸗
n phiens
ſeunpnn.
cit valis
in ſentn
ge angle.
Reſtns
ls/
funfn
iſuni
ihe cg.
elligit.
Kyuas
ſidsd
widet
udotig
Hawcnm
dcneeg
naiſͤ
ge
ſunrnu
fuuefti.
ier ran

Go.
mpot:,

eſumni⸗

nnlatn
ig,

emnon
ulis

ſlenſ

re.nõ

. . A. l.E
N. Wð R “ 4 “ 8
* R KCdee — Pba
4

“ S “ð 5 . .
* r H 4 = „ 4
224 7 AàA 4 e K
. . *

4 ESr * .
„ s

er .. r

Q „ N mn l

„ ðð

um q ꝓbant aaret qᷣd eſt actum id ſequit᷑ vt h.⁊.C. plus valere. damnar in metallum ꝙᷓ; depoꝛtari.cnm ex pᷣma maxima ca. di. inter⸗
ueniat.ex ſecunda media.vt inſti. de ca. di.S.maxima.⁊. S.media. Nꝰ
hoc foꝛte ↄtingit ꝓpt᷑ inſulaꝑ aſſignatõʒ.q̃ erãt in ꝓõo dminio pᷣncipis.

qõ agit᷑. ꝑ totum n. uem pone exemplũ.vi. C. erroꝛe aduo.l.ij. itẽ
pone exemplũ. vt in fami. herc.ſi filia.in pᷣn?⁊ vt.j.ð nego.geſ.iẽ

ſi cũ.S.ſi.⁊.J.ve iuriſ.om.iu.ſi ꝑ erroꝛẽ. ⁊.j.ad mace.l.aſſumpiõ.
2.3S. ſtatu ho. imꝑatoꝛ. 7. J. de regu. iuris. ſi liberar?ꝰ. in eo & qoðᷣ
dicit ex ſide eoꝝ
ac.ẽ arg. ꝓ Jo.

„ q m allegsta
„Biundex indica-“

Ciaz;.

fn de . eadẽ
m fi. 7. zmam
regudox. ſi irru⸗
. prione. F. fi. ibi
vt iudici erat no
trtum ſecꝰ ſi vi pᷣ⸗
uato. c.
Ne potentio
res.humilioꝛes.
largiꝰ appellat
humiles ꝙᷓ. C. ð

.

inceſ. nup.l. hu⸗

milem.
m Me defenſo
res duplicit lege
hanc l̃am. itẽ fa

cit. j.e.l. S. ne te

nuns.ac.

n Illicita mi⸗
ſteria. i. miſtros.
O Cocuciẽos.
occaſione militũ
q licite miteban

iur. vt. S. de offi.
ꝓcon. l.iiij. S. j.

ꝓcedebant qᷣdaʒ
cum eis qͥ inferẽ
tes ↄcuſſio nes ſi

ue timoꝛes hoĩ⸗
bus. aliq̃ ab eis

pᷣhenſa coherceꝛe pᷣſes ꝓuincie cu⸗
ret:⁊ ſub ſpẽ tributoꝝ ülicitas ex⸗
actõnes fieri ppibeat. Mec lici
ta negociatione aliqͥs ꝓhiberi: nec
ꝓhibita exerceri:nec innocẽtibo pe
nas irrogari ad ſollicitudinẽ ſuaʒ
pᷣſes ꝓpuĩcie ruocet. Et ne tenuis
vite hoĩes ſub pᷣtextu aduẽtꝰoffici⸗
vpel militũ lumme vnico vł bꝛe
ui ſuppellectili ad alioꝝ vſus tᷣnſla

tis imiurijs vexent᷑.pᷣſes puincie p⸗

extoꝛq̃bant. ⁊ ſic
veniebant in ve⸗
ſtimẽns oum. in
tus at᷑ erant lu⸗
pi rapaces. 17 ſic
nota ꝙ ptextu li
citi nõ dʒ omtta

illicitũ. vt. . e. l.

S.ne tenuis. 7. 7 8. R “?́?Bð́ðꝗ.
e iureiuranw. ſi duo. S. idem. 1. C. q le. ꝑſo.l.fi. ⁊. C. ð ſacroſan.

ec.qui ſub pꝛetextu

Meq; phiberi.

*

udebit. NMe q ſub noĩe militũ

qõ ad vtilitates eoꝝ in muni non

ptinet:a q buſdã ꝓpꝛia ſibi ↄmoda

inique vendicantibo: omittat᷑ pᷣſes
ꝓuĩcie ꝓuiat. icuti medico

mputari cuentus mosfalitaro nõ
bet: ita qð ꝑ imꝑitiaʒ ↄmiſit im
putari ei dʒ.pᷣtextu bumane fragi⸗
litatis elictum decipiẽtis in ꝑiculo
hoĩs innoxium eſſe nõ dz. Qui

vñ cum depoꝛtatio ſine aſſignanone inſule fieri nõ poſſit.merito in eo
expectat᷑ iuſſus pꝛincipis.niſi ſu maximꝰiudexr.
cPꝛeſes ꝓuicie.

. neceſſuatẽ.nõ rõne
exigi non dzʒ. DBem mneceſſitans penam
Reſes ꝓuincie inſpectis edi- remun vrb r E.
S . Te moòo mæłc. l. fi. in
ficijs vños eoꝝ cã cognita re cals non imutar.

ficere eaↄpellat.⁊ aduerſus derciã
tem ↄpetenti remedio defoꝛmitati
auxilium ferat. i Vlia.
Epe auchui ceſarem nrm di
centem.hac reſcriptione euʒ

qvWui ꝓuincie peſt adire potes. non
umponi neceſſitatem ꝓconſuli: vel

vniuerſas ꝓuincias regũt. ius gla - tõis:ꝙᷓ iis ñ ſit adiectũ:is qͥd ſit ꝑti

dij hñt ⁊ ĩ metallũ dandi eis pfas

ꝑmiſſa ẽ. Pꝛeſes ꝓuincie. ſi mul
ctaʒ quã irrogauit ex pñtibo facul

tatibo eoꝝ qbo eaʒ indixit redigi n
poſſe dephendeꝛit. neceſſitatẽ ſolu
tõnis moderet᷑ rephenſa exactoꝝ il

licita auaricia.qꝛ remiſſa ꝓpter ĩ⸗
opiam mulcta a ꝓuincias regẽtibo

niſi m pena vt hic.⁊. J.de pems.l. moꝛis..S.de

offi. pꝛe. vꝛ.l.j.S.⁊ vꝛbem. q̃ ſunt . . “ò
q Innocennibo. ſanctiꝰ eſt em ac. vt infra de penis.l.abſentem.
FrNMe tenuis officioꝝ.i.officialium.ac.
ſ Zumine.puta

loq̃t᷑.naʒ ſi et po

10

candela vna vel lucerna. vel dic q ꝑ ſieundinem
ellum habeat tenuis hõ.tanꝙ; oculum ſuũ pᷣuat il

lum.⁊ ſic in alijs erẽ mmimis vt ſubijcu.⁊ facit.S.e.l.S.illicita.
Sicuti. non dʒ. nõ eſt in medico ſꝑ reuelet᷑ vt eger. Item ⁊ alibi
7 ſi non ꝑſuadet oꝛatoꝛ c. ac. . .
vV Pꝛetexm.nõ potes tuũ velictum pᷣtextu fragilitatis excuſare.vt
H.a. j. ad.l.acqͥł.ſi ſp̃uus ſᷣuũ.S.ſi foꝛnicarꝰ.ac.
x Fragilitatis.quaʒ aſſerit fuiſſe in egro.ac.
y SDecipienus.ſ. medici. ac.

5 DZui vniuerſas. 1. vniuerſi regunt puincias. ſ. pꝛeſides vel p⸗

conſules vel qcunq; ſint.vt ſupp eo.l.j.ſecus in mgratibo municipa
lib. vt infra dve iuriſ.om.i.l.mgratibo.

a Jus gladij. qd eſt merum imꝑium. vt infra de iuriſdtõne oĩm

iudicũ.lege impium.⁊ ſic nota qð clariſſimi hñi meꝝ unꝑiũ.multo

magis ſpectabiles.multoplus illuſtres.⁊ ſuꝑilluſtres.excipit᷑ pᷣfeciꝰ

auguſtalis.qͥ licʒ ſii ſpectabilis non tñ hbʒ meꝑ impiuʒ.vt.C. de of.

pꝛe. aug.l. ij. que eſt ʒ. vel illud ꝙtum ad iudices q ei ſubſunt.vt in
eos nõ habeat meꝑ uimꝑium.in alios at᷑ ſic.vt h̊ dic. ac.

b In metallum. dz in metaliũ dari qñ magno pondere metalli p⸗

mit᷑ ĩ opus metalli qñ minon. vt infra ð penis.lege aut dam.S.mi

eos. ſ̊ cur non multomagis hʒ ptatem depoꝛtandi ipſo facto exeqᷓn⸗
w. vt inira de legatis tercio. lege pma.S. deponatos.cum magis ſit p

vt. C. penis. l.
penã. 2. 8 re iund.
lege qð iuſſit.i ſi.
q̃ ſunt j.ſic ⁊ ſatiſ⸗
datio remutit᷑ rõne
neceſſitatis.vt.S.ſi
cimn pluſqꝙ;. ꝑ legeʒ
fal.eũ non facile.⁊
ncc̃itas aꝓpellandi
vt.j.mã. ſiꝓcura⸗

legato ei: vel pᷣſidi ꝓuincie ſuſapi toꝛem. ſi ignoꝛã⸗
engde cogmitionis. ̊ eum exiſtima⸗ es⸗ſien non mieſt
. o ctoꝛis pñ remitui
re vebere: vtx ipe cognoſceꝛe an iun gpena. vt · ſ. ſi qo in
dicẽ dare dbeaat. c Ali. ins vo. l. i in fi.
Eneralit᷑ quotiẽs pnceps ad t in us vo.
pſides ꝓuinciaꝑ remittit ne⸗ „ Rephenſa. abe
gocia ꝑ reſcptiones.veluti eũ qͥ ꝓ⸗ pbenſg.⸗ als veß
uincie pᷣeſt adire poteris: vel cum nmt remuſta pen⸗
hac adiectõne is exiſtimabit qͥd ſit ꝓpi inopiam licz fi
ptium ſuaꝑ. nõ imponit᷑ nccitas ꝓ ai poſtmodũ ſoluẽ⸗
ſuli vel legato ſuſcipiẽde cogn gi.r boe dee rehe⸗
conſuhl vel lega pie gm er bor diẽ reni
9 7*. ſec'*i colono.
. (T=: vt. j. loca. ſi vno.
um ſuaꝑ. Sʒ is exiſtimaꝛe dz vtgę iueem ſecoin eo q ceſ⸗
ipſe cognoſcat: an iudicem vebeat ſut bomis. vt. . de
Dare. Ermo. ad i. bo. l. is qͥ bo⸗
v. — 8. 9c.
X oĩbo cauſis de qb vel pfe⸗ e p Reſes puĩ
ctꝰ vrbis vel pᷣtoꝛio pᷣfectus. lm. t idb. dnmcte-
itẽq; ↄſules ⁊ ptoꝛes: ceteriq; qqo⸗ f ompeteti vt
me cognoſcũt.coꝛ ectoꝝ ⁊ pᷣſidũꝓ⸗ lcem iin⸗ locij⸗
g . vynus velit reedifi⸗
umnciag 6 nono. m Arti. (are. alij opellant.

tbt infra ꝓ ſocio. cuʒ
duobo. S. idem? R?. E. de edi. pꝛi. ſi vt ꝓponis. ſi at non ſint ſocij idẽ
.ſ.vt reſiciant.vt h̊ ⁊ plus.vt etiam ve nono faciant vt h.ſi m ſunt cu
riales. als non ſtrucno. qſ reſtrucno ꝑcipit. ⁊ veſtructio inbibet. vt H.

7. C. ech. pꝛi. ſingulaꝑ.a de iur.xr. p.l.fi.⁊.J.d lega.j.cetera.in pᷣn?

g Befoꝛmuani.qꝛ cuitas nõ dz defoꝛmari.

h ſ Epe neceſſitatem. naʒ non quicqͥd indicis poteſtati ꝑmittit. id
ſubijcit᷑ iur.neceſſitau ⁊c.vt h.⁊.j.ð iudi.l.ñ quicqd.⁊.C.
quõ ⁊ qñ iudex. l.j. Item hoc qñ vᷣbum potes vt h̊ vel poteris. vt.j.
l. ꝓx.ſuit poſuũ.qͥd at᷑ ſi verbuʒ debes? Haibi aliud dici poteſt.naʒ ꝑ
Fbuen potes liberam dat ptatem hinc adeundi. ⁊ ex q̃dam ↄſeqntia li⸗
eraʒ vꝛ dare ei qͥ fuerit aduꝰ.ſjͥ ecõtrario jna rõne ĩ vbo debes. in dic
idem in vtroq;. At in volũtatibo vlumns omnia talis neceſſitatem im
poꝛiãt. vt infra de le.iij.l.ſideicomiſſa.S.ſi qͥs ita. Item hoc ſi ſint dire
cta vba ad hũc qͥ petebat a pᷣncipe. qͥd at᷑ ſi vba fuerint diurecta in ipm

pᷣſidem: diſtingue an ꝑ vbum mando. vt tunc velegare poſſit. an pcr
pio. ⁊ tunc non. vt in aut᷑.vt nulli iudi.S. ⁊ B vo inbemꝰ. colł: ix. a ſic

diſtinguunt curiales. licz. ar. 5. j. man. l. j. Item ex eo ꝙ H diẽ non im
poni neceſſi. ꝑ hec verba. eſt ar. ꝙ non interpiamur reſeptum large.⁊
ſic eſt Z. S. de oſti. pn. l. fi. hic redderet᷑ inunle.cũ foꝛte ipe cognoſcere
non poſtet. vñ ſic expomit᷑.vt ar.j.xæ le.j.ſi qũ.⁊./ad mum.l.j.ĩ fi.

i Sare. 1. delegare. ↄotmna legem ꝓximame
k g Eneralit᷑ poteꝛis.ſ̊ ſupᷣ.l. ꝓxima dixit poteſ.
I Suanꝝ.i.quõ debeat iſtð negociũ exped

m Cognitionis. ſ. ꝑ ſe tm.accur.
n EXms non. als ſine non.

um iſta.

iri an ſe vel ꝑ auũ.

o e X oibo. pᷣtoꝛes. qᷓ oẽs oꝛchnarie cognoſcũt. ceteriq; ex oꝛdinem.

Coꝛrectoꝝ. vt in autẽ.vt indices ſine qͥq̊ ſuf.S.quod autem.
c

1 7 e
ôèc ”M —
r r a res. e no⸗

7 ſum coꝛrecioꝛes qui habent illud offcium in italia quod pꝛeſides in
ꝓuincia.ſic ⁊ i ꝓconſule.vt ſupᷣ de officio pcon.ſi in aliquã.in fi.
q o Abnia deſideria. i. negocia qᷣbs ipſi veſiderant iuſticiam ſieri.
non at᷑ omnia pᷣnilegia.nam pᷣfectus vꝛbis pt᷑ relegare vel de⸗
poꝛtare pᷣſes nõ.vt diximꝰ ſupᷣ.e.illicitas.S.q vmuerſas.
VBPHñt int᷑ roma⸗/

nos. AMnia em̃ ꝓuincialia œſide⸗

1ſEd licz. fie⸗ m is
li webeat: qend , ria qᷓ rome varios iudices ha
emplis ⁊c. vt. K. iS nöt.
mo: niſi ſit fac cʒ 18 4 5
nae⸗ meme rer cer⸗ qͥ ꝓuincie pᷣeſt oĩm rome ma
ſemp us volnerm giſtratuum vice ⁊ officõ fungi re⸗
maicari maucenw besat.nõ iam ſpectanduʒ eſt:qð ro⸗
uae vil .· me factu eſt: qᷓ qo fieri webeat.
we le. ſe. con. de q⸗ Ongruit bo v AXpi.
bus. in pᷣne in ſi. no ⁊ Gui pᷣſidi curare vt pa⸗

ꝗſunt ʒ. item nota

bᷣ qð aliud mſpicit data qtʒ qeta ꝓuincia ſit quã regit

qo rome fit. hz ma⸗ ð non difficile obtinebit ſi ſollici
ürie eiere e⸗ te agat: vt malis hominibo zunm⸗
S. ti. item nota ar· cla careat eoſq; ↄquirat.nam ⁊ ſa⸗
gumentiz 5 eos q 4

crilegos latrones plagiarios fures

1

cC MDungrint. pa „ ſt,
nrur toꝛel. q; eoꝝ cohercere ſine

vVAbalis hoib-.

vndecunq; ſint. t maſi ſy nꝗᷓ L c e
. e. luj. eez hec cõ Noſi ſi nõ poſſint ꝑ neceſſarios ↄti⸗
dino vyx poſſit ec · ner. eo remedio ꝑ pᷣſidem obuian⸗
umplenn1 dumẽ. ſ. vt carcere ↄtineant᷑: ⁊ ita

x Conquirat.i.

oqri faciat. vtĩ au⸗ Diuus pius reſcpſit. Sane excutiẽ⸗

*

iẽ. vt nulli iuck. m dum diui fratres putauerunt in
Drs Jnor iinl.nr⸗ pſona ei q paricidium admilen at:
vtꝝ ſimulato furoꝛe facinus admi

ti. S. nandan. licet i
ptect⸗ viglum ꝑ ſe ſiſſet: an vo re vera cum ↄpos mẽ

hoc faciat. vt.S.

officio. pꝛe. l. nmm. Lis nõ efſet.vt ſi ſimulaſſet plectere

. Latrones. æ m Arcet.
“ uus Marcꝰ ⁊ commodus

§. pennunn. itur: ſi e carcere ↄtineret᷑.
Vcapule tertullio reſepſerũt

ſubripiunt ſilios

cte.oc. eelium pſcum in eo fuꝛoꝛe eſſe: vt cõ
b Mon pr. vt. tinua mentis alienanone omni in⸗

z.
W recep.l.j.⁊.jJ.de .
incen. ru. nan. i. kLellectu careat: nec ſubeſt vlla ſuſpi

nij. . non im. . . tio matrem ab eo ſimulatöne cle⸗
X agri. cenſi. l. menti ſann 9
mms. ..leznos. mMentie occiſam: potes e mow eiꝰ
7 infra nau. cau. HSS
ſta. l.j.S.j.accurſius floꝛentinꝰ legum wetoꝛ.
c Furiofi. paricidium. qꝛ intfecerat matrem.
Plecteret.pleriq; em̃ fingunt demennam vel ꝓpi hui⸗ crimina. vt
B; dic. vel vt curatoꝛe accepio vetractent cinilia numera. vt.j. cura.

mn. obuare.a otinua. I. pr. cum iſta.

— —

Juus mar. cũ ſatis.nõ no dz addi afflictõ 3 fflicto vt H. 1. C.
epil. auch. l. tam dements. ⁊ in ccre. vij. q.j.cũ ꝑcuſſio.⁊ di.
c.ſi mulier.⁊.C.œ epis ⁊ cle.oẽs.S.j.⁊.C.ð penis.l.añpenł..j
ad.l.ro.v iac.l.nauis ho.S.qͥd ̊.⁊ infra de vnlgari ſubſtitutone. ex fa
cto.S. iulia.⁊.I. ve pari.l.pe.⁊. J.ad,l.coꝛ.xœ ſic. inſanns.
ſEt t. lic non ſit pumendus.
g Euam. abs qò non tam. ac.
hSi vo. nec moꝛbo. hec eſt mnipoſino.ac.
1 Eompꝑeris.i.quod ſe infixerit.
k. Coniules. nos ſuꝑ dubio iuris. licet iam ſeł oſuleris ⁊ reſcpᷣſimꝰ
qli ꝓnũciare debeas. ꝗ oſultatio nec hodie: nec olim eſt ꝓhibita. vt in
out. iuch. S. fi. coll. vj. vel dic qd et xe facio ↄoſuli᷑ pᷣnceps. lic pᷣſes

ae oquirere vebet: 2 put quiſq; veliqᷓ⸗
ducunt. Fit in eum animaduerteze recepta
guibo la
tro diutius ſtare nõ poteſt. Ju⸗

in hec vba. ſi tibi liqw ↄꝑtum eſt.

non vt infra de iuch. l.eum qui.S.j.⁊ hic dicc.
I Exumemus.non ergo ſtat᷑ inquiſitiom pꝛeſidis.ac.
m IYImmamtatem. qꝛ crimen eſt magnum. ac.
n Eum autem. vocaueris.i. citari feceris eos coꝛaʒ te.
o Excuſſeris.i. inqͥſiueris.
p In offo ſuo.

pene diſſimulare: cum ſatis furoe ho vctab rn
ipo puĩat᷑: ⁊ tñ diligẽtiꝰ cuſtodiẽdꝰ ¶ges eſſe nõ negli
erit: at ſi putabis etiam vinculo co gens. ve ba i
percrnan, an tam ad penã ꝙᷓ; ad duas . minuè.
tutelam eiꝰ ⁊ ſecuritatem pximon ⁊ de aqm. iutoꝝ.
ptinebit. Si vo vt plerũq; aſſo mmn blures Fni
let infuallis qᷣbuſdã ſenſu ſanioꝛ ẽ: p..affri. ſi qs.
vnde foꝛte eo momẽto ſceł. admi⸗ nam negligenna
ſerit: nec moꝛbo eꝰ danda ẽ venia. autẽ. qſtoꝛe. in
diligent exploꝛabis: 1 ſi quio tale Re aſepz.e
