ũr᷑ qꝛ dignitas womicilij adiect, vr pie c· . w eien
ot? diſſe qᷓ; ꝓmutaſſe videat᷑. nus 1. generali. F.
. . 5 ͤ9 nian? fi. 7.l. o* one. i pn.
pte pus co v p ian ſed hodie renet vi⸗

modo dtalia iſtr̃a
ſint inde con fecta.

mĩoꝛis dignitatis viro. nibilomi? Ncerere de nben
ĩ cõſulari maneãt dignitate.vt ſcio coltł.vj.

antoninũ auguſtũ iulie matrõe cõ

ſobꝛme ſue idulſiſſe. Senatoꝛes

aũt accipiẽdũ eſt eos qͥ patricijs ꝰ Vepar Vale, mna
ſulibo vſq; ad oẽs illuſtres viroo bq meige por mit⸗
ſcendũt quia ⁊ hi ſoli in ſenatu moniß in eoð
. TP1 atu fuiſſet. i. non
dicere ſentent iam poſſ unt. habuiſſet patreʒ ſe⸗
De officio conſulis. natoem.
R y Ken. Borll.
aEE „ enee xi.vbi gamitnit di⸗/
F ficiũ 6 vx Apia. Datey ſi nubat ple⸗
ſulis eſt cõſiliuʒ pbere. beio⸗ſo. hic no va
manumittere volẽtibꝰ lun viimonig n
Cõſules ⁊ ſeoꝛſũ ſinguli maumit⸗ dater poꝛtabitinn
tere pñt.ſ̊ nõ põt qͥ apud alteꝝ no⸗. qtarem filij neq; fi
. di . lius patris vt.j.d
mina ediderit apud alteꝝ maumit
— — en penis.l. crimen ⁊.
tere.ſeꝑate enĩ ſunt maumiſſiões. S. e. emãcipam..
Sane ſi q̃ ex cã collega nõ poterit ſiꝛ.j.œ ĩ ius vo.

mãaumittere ĩfirmitate vel aliq̃ iu⸗

m 1 7 I IYberos. ex
ſta cã ĩpeditus collegaʒ poſſe mau⸗ liberl. vſq;
miſſiö dire ſi cenſui ad infinuũ. vt. J. ð
miſſiões expedire ſenatus cenſuitt. x. ſig. liberor. guu⸗
Coõſules ſuos ſuos mãumittere legia iñ vſq; ad ꝓ
noͤ ſe tatio ẽ. H 1 ſi nepotrel im extẽdut
apo ſe poſſenlła dubitatioẽ . veleeeſt wnnd.
ſit apud ſe mãumittere nõ poterit nnn vr . e peis.
lI. honoꝛ.

cuʒ ipſe ſit qui ex ſenatuſconſulto.

ꝑ Coditiouem. q̊ ad honões ⁊ dignitatem. vt. S

—

a ſ Enatoꝛes.intelligunt. ꝙᷓtũ ad honoꝛes nõ
ad mu.l. mũic eps eſſe veſinit.

x Patris caſus.

qui aliq̃ cqꝗu fuit re

motꝰ a ſenatu. vñ

adoptiuũ.S.fi.

9 Maturales. 7

legitinn.

6 . ſta. ho. l. cum le
ginme. ñ quo ad ſtatũ.vt.C. de rei. ven.l.partum. 2=ZM
qᷓtũ ad onera vt.j

le.l.exhiberi.⁊ de nup.l.unꝑialis.S.is illud.⁊ inſti.qͥ.mo.ius pa.
po. ſol.S.fi.ar.j.C.dæ na.li.l.pe.in fi.ſed ibi ſpeciale eſt fauoꝛe libe
roꝝ.vt ibidem dicit᷑. ”UMß
¶Si qs ĩtelligit. ꝙ pdeſt ei qꝛ vno amiſſo retinet᷑ aliud.vt.j.ꝓx.
m SDPairis.electiue.qſi nõ obſit caſus pꝛis.⁊ ſic eſt.ð.c. rñ.

XLꝗ̃ſſti.l dino marco.ſo.hic quo ad honoꝛes q̊s non mmutet.non vt

euitet toꝛmẽta q̃ ſuſtinẽt plebei.vt ibi ſᷣm q̊ſqa.alij dicunt ꝙ hic fuit
remotus ex cã qͥ infamiã nõ impoꝛtat vt ob valitudinem.ibi ex ea q̃
impoꝛtat.alij dicũt ꝙ hic nepos erat in ptᷣate aui.ibi non.tu dic.aut
añ remotõeʒ pꝛis erat ſaltem cõceptus.⁊ tũc caſus pꝛis nõ nocet in
aliq̃̊.vt.S.ꝓx.S.ſuvo poſt caſum.ex ꝑſona aui retinet vt hic.nõ pa⸗
tris ſui vt ibi nota hic ar. ꝓ feudo.q uem filius ꝑ culpã ſuã debeat
amittere. nepos iñ rennet ex ꝑſona aui ſui.ſic.j.de inter.a reł.l.ij.
2. . & iurepa. dimn fratres. a dixi. j.ð in ius.vo.adoptiuũ.S.fi.ac.
n f Emine. clariſſimis.large accipe clariſ.i.nobilibo. ⁊ eſt rano
huiꝰ dicti quia femĩe choꝛuſcant radijs maruoꝝ vt ĩ aut. ð
cõſulihi.S.hoc itaq;.colł.uij.accurſius. .
o Mõ habẽt᷑.i.ſi ſunt ſoꝛtite ⁊ non clariſſimũ.ſ̊ plebeiũ non ſunt
clariſſime.⁊ ſic põit᷑ niſi ꝓ ſi nõ ſic.C.ſi manci.ita fu.ali.l.ij.in fi.
p emms. efert ſe ad primum.⁊
q Tribuunt. quoad nubur homĩ inferions dignitatis. vt. C. de
digni. l. j. . j. e. l. . j. K. ⁊ in fine buius legis.
r Parentes. refert ſe ad ſecunaum.accur.

cin man. eſt iur̃.l.j.S.j.

b Adiecuõeʒ. nõ inſtert᷑ ſ̊ adijcit ſu. j. e. 9. a ð.falſa. S. j. . .ð ex

ercito.l.ſi eũ.S.j.ſic ̊ duobo locis hʒ doiciliñ qdð eẽ põt vt.ſ.ad mũi.l.
aſſuptio.S.m.an aut poſſit mutari qrit᷑ diſigue ᷣm Jo.viꝝ ex oꝛigi

ne ⁊ tũc nõ poſſit an ex ↄſtitunoe ⁊ tũc poſſit vt.ff.ad mũi.l.dõiciliui.
c n Apte. a pstricijs.q.d.itelligẽdu ẽ eos eẽ ſenstoꝛes qͥ a pa. ⁊c.

d Aſq;.incluſiue põit᷑.inter oẽs tñ nõ erãt vltra.c.vt.C.ð

pe. hẽ ·l.fi.vel largius hic acc pit ſenatoꝛes. Sniam. arrogando.
e o Fficiũ.ↄſiliũ.i.auctoꝛitatẽ ĩ ↄſilio.hũc aũt ſublimat oꝛdinaria
ꝓfeſſio.⁊ pᷣncipiſ ↄmẽdatio.vi.C. vbi ſena.vł cla.l.iij.ibi cõ
ſulari ⁊c.⁊.S.viron.a grio ſenſu.⁊ nõ ꝙ volũtariaʒ tm̃ iuruditionem
habet. olun mex imperium.vt in ſumma aʒo.accur.

fSeoꝛſum.i.ſepanm pᷣſtãt auctontatem manmiſſiom. . j. J. de re

iudi. duo ex tribo. ſed ibi iuſſum erat vt omnes iudicarent.

g NMoia.i. ꝓbatiões cãꝝ q̃ ſunt inſti.qui ma.non poſ.S.eadem.
hb ℳãumiſſioes. 1. cae ꝓpter q̊s mãumiſſio fit ⁊ auctoꝛitas.qð ñ dʒ
eẽ. ⁊ ſic idẽ qͥ cognoſcit oʒ guctoꝛari.vt h ⁊ in aut᷑.vt defunct ſeu fu.S.
ſancimus. colł.v.⁊ in aut᷑.vt iudices nõ expec.ſa.ius.S.j.colł.ix.
1 Aaãumittere. i. maãumutere volẽti auctatẽ pᷣſtare.⁊ caʒ appꝛobare.
k EExpedire.licet aliꝰ audiuerit cãs.⁊ ſic nõ ꝙ; neceſſitas nõ hʒ legẽ
i. ceſſat lex vbi venit neceſſitas.ſic ⁊. . de excu.tu.l.non ſolum.S.ſi.
7. 7. of. ꝓcon. l. aliqn. a. J. ꝗq. ex cau. ma. ſᷣ 1 ſi ꝑ.S. fi. ⁊.j.d of.eius
Conſules. maioꝛes.xx. an.
m Mõ poterit. huic dicto ? S. I.ð mãn.vin.ſi rogat.S.ſi.qꝛ ibi diẽ

&

4

9
A n Ce,ſal
2* . 4 4 ℳ
„* offer α☛ 1.

8
tuct “ 6

=
—

s

HZ X

* 1½ uana bDek

* * 4 ₰ . 7 —

d põt apud ſe mãunuttere. ſolu. refert an ĩe apud ſe cãm ꝓbauerit

4 3

4

71WI nii
r,aſe
. .

appꝛobaun a tũc nõ põt vt hic.⁊ ſic põit᷑ hic cũ ꝓ qñ. an non.ſed apud

collega. ⁊ tũc põt vt ibi.a h̊ in fi. ᷣm Jo.a ſm. N. alij dicũt qð põt vt
ibi ſi abeſt ⁊ collega ał.nõ vt hic.alij exponũt hic nõ põt mãumutere.

i.cam mãumiſſiois a

im̃ volũtariã mriſ

ditiõʒ hʒ ⁊ h? dicũt

q̃ͥdã ⁊ bñ.alij et᷑ cõ
tẽtioſaʒ. ⁊ qð h̊ diẽ
gꝛa exẽpli diẽ. alij
h;̊ digmtate; bʒ

ſiñ admiſtratõe. aald

qð eſt. J. de arbi. l.
uj. SF. fi. 1. l. ſe.
m Pot. huic ? 3
I.de mãu.l. apõ eũ
S. j.ĩ pn. qꝛ ñ vide
tur poſſe vt ibi diẽ
ſolu. lege hãc lram
vt püctes ibi ꝓba⸗

ta põt.ſ. apð ſe.⁊c
vkł h̊ eat collega ibꝛ
nñ.vł h̊ ñ videt᷑ paꝛ

ßß idẽ by ĩpiũ colle⸗

ga. Iẽ Z.J. ð mau
uin. l. apõᷣ fili. S.
j. ſi ẽ ibi ñ. ſ̊ ſolue

puũᷣciãꝰ hãc lr̃am vt

mõ dixi. ſi aũt ñ ẽ

— — — —

n De offo p̃ fecii

ptoꝛno. lz 5 offo eiꝰ

ititł et᷑ ð pᷣuil.iñ eiꝰ

im̃ dic̃. offm̃ at᷑ eiꝰ

B illuſtr.vt ĩ aut᷑.

ð ap. S. illo videlz.

o b RKemk. ca⸗

ſus. ãtiqi ꝰ2
erãt pᷣtoꝛes.⁊ ñ pn
cipes q hẽbãt ptatẽ
bʒ hodie pncepſi
I iſti ſaciebãt leges
7 fecer̃t mgꝗꝛos mi⸗
liũ. ⁊ eos ſibi aſſo
ciauerunt.⁊ ꝑ eos
multa expediebãt.
hodie poſtq illoꝝꝛ
ptas vnſlata ẽ i pn
cipẽ.pnceps loco il
loꝝ moꝛoꝑꝝ equuũ

elegu pfectos piõio

7 eis pleng ptatem
largn z. ſ. ſacẽdi
leges ⁊ rẽouẽdi m⸗

dicea iuti eſ.hñtq;
iſti in duo bo puue⸗
gig. pmũ qõ no ap
pellat᷑ ab eoꝑ ſnia.

ſcõʒ. qꝛ ipᷣi pñt r̃ſti
tuere minoꝛes ſi di
cãt ſe leſos q ñ ẽ ĩ
alijſ iudicibo.⁊ hoc

dicit hec lex.

p Meceſſe.i. vti

le Jo.

q Ald tpus. i. ſex
mẽſu. vt. S. de oꝛꝛ.

iur. l. ij. S. ꝓplo de⸗
inde. 7. S. hic mgꝛa

ppꝛobare. que eſt eadẽ cũ pᷣma.⁊ nõ qð hic conſul

cõſilij cauſam examinat. apud col

legam vero cauſa appꝛobata.põt.

I officio pꝛefecti pꝛetoꝛio.

Aſtituẽdi pfectoꝝ pᷣtõio
bffici oꝛigo emanauit. Ad vicẽ
mgr i equitũ pᷣfectos pᷣtoꝛio antiqͥ-

tus iſtitutos eẽ a qbuſdã ſcptoꝛibo

traditũ eſt.nã cũ apud veteres di⸗
ctatoꝛibo ad tᷣus ſumma ptᷣas cre

Vret᷑ ⁊ igftos eqᷣtũ ſibi eligerẽt qͥ

aſſociati pncipali cure militie gr̃a

ſcõaʒ poſt eos ptatẽ gererẽt. regĩ

tis reipub.ad imꝑatoꝛes perpetuo
trãſlatis.ad ſił itudinẽ mgroꝝ eqͥ

— —

tũ pᷣſcti pᷣtoꝛio a pncipibo electi ſũt

data eſt eis plemoꝛ licẽtia ad diſci
pline publice emẽdatiõe;ʒ. Hijs

cunabulis pᷣfectoꝝ autoꝛitas inici⸗

ata intantũ meruit augeri.vt ap⸗

pellari a pᷣfectis pᷣtorio ñ poſſit.nã

cũ añ q̃ſitũ fuiſſʒ an liceret a pᷣfctis
pᷣtoꝛio appellari ⁊ iure liceret ⁊ ex⸗

tarẽt exẽpla eoꝝ.qͥ puocauerũt.po
ſtea publice ſnia pꝛincipali electa
appellãdi facultas mterdicta eſt.
credidit enĩ pnceps eos qͥ ob ſingu
laꝛem induſtriã exploꝛata eoꝝ fide
7 grauitate ad huius officij magni

tudinem adhibent᷑. nõ aliter iudi⸗
caturos eẽ ꝓ ſapiẽtia ac luce digm

tatis ſueq; ipᷣe foꝛet iudicaturus.

Submyi ſunt etiã alio puilegio p⸗
ſecti pᷣtoꝛio. ne a ſentẽtijs eoꝝ mio

res etate ab alijs mgratibo: niſi ab

ipᷣis pᷣfectis pᷣtoꝛio reſtitui poſſint

Be officio pꝛefecti vꝛbis.

tum in tqtũ. 2. S. hijs dictatonbo 7. S. qd ad mgratus. J

r ꝛincipali.i.maioꝛi.ſ.dictatoꝑꝝ.

ure enn. l. j. S. hinꝰ ſtudij.

ſTrãſlatis.ar.ꝓ eo qð dixi.S.e le.⁊ ſe.cõ.nõ ãbigit.⁊. C. de ve.

t Plemoꝛe.i.plena vel plenioꝛ.ſ.qꝙᷓ olim ↄpeteret m
n SEmẽdatioeʒ.ſ.vt iudices iutiles rẽol et ⁊ legeoſkuns vt. C. e.
x Hijs cũabuł.ñ poſſit.ſjʒ ſuplicãi ſic vt. C. ð ſe.p.p.l.j. /.l.j.⁊. ij
y Judicaturꝰ. nõ ꝓ epis ⁊ cardinaliba q ſiłes ſunt pꝛe.p. vr. C

—

o equitũu.

R

ep. udi. l. epiſcopale. n ĩ ft nẽdis femis. vt. C. ð epi.a cle.l. eũ. q.

Reunter a Drrek.
N comemoꝛare ncce ẽ. vũn

Ania om v Apia
nino crimina pᷣfectura
vrbis ſibi vendicauit

3 Sb ip̃is vel a pᷣncipe. ⁊ ad hoc.j.ð mĩo.l..ĩ cẽe in fi. legis.⁊.l.ſe.
a De offo pᷣfecti vrbis.illuſtris ẽ vt ĩ aut.ð appel.S.illã.colł.uij.
b o Mnia crimina. ſcilicet punienda. accurſius.

c Italiã.ſ̊ int᷑ cẽteſimũ miliariũ.̊ videt᷑ q italia clauda

tur int᷑ cẽteſimũ miliariũ.vt.j.e.S.cũ vrbẽ.ſ̊ falſũ ẽ.qꝛ vſq; ĩ gal⸗

nec tm ea que intra vrbẽ adnittũ
tur:veꝝ ea quoq; q̃ extra vrbẽ ĩtra

italiã: vt epła diui ſeueri ad fabiũ

cilionẽ pᷣfectũ vrbis miſſa ðclarat᷑
Seruos qͥ ad ſtatuas ofugerint
vł ſua pecũia emptos vt maumit
tant᷑ dñis qrẽtes audiet.Sʒ
⁊ patronos egentes ſuis libertis
qrentes audiet. ⁊ maxie ſi egros ſe
eẽ dixerĩt ꝑeſiderẽtq; a libertis ex
hiberi. Relegãdi poꝛtãdiq; in in
ſulã quã imꝑatoꝛ aſſignauerit licẽ
tiã habet. In untio eiuſdẽ eple
ita ſcptũ eſt. Cũ vꝛbeʒ nr am fi
cei tue ↄmiſerimꝰ qͥcqd igit᷑ int᷑ vꝛ
bẽ admittit᷑. ad pᷣfectũ vrbis ptine
re videt᷑.Sed ⁊ ſi qͥd intra cẽteſi⸗
mũ miliariũ admiſſum ſit:ad pᷣfe⸗
ctũ vꝛbis pꝑtinet. ſi vltra ipᷣm lapi
em egꝛeſſus ẽ. pᷣfecti vrbis notio

nõ ẽ.Siqͥs ſuũ ſuũ adulteriũ ↄmi
ð pfectuʒ

ſiſſe dicat ĩ vxoꝛẽ ſuã: apð
vrbis erit audiẽdus. Sed ex in
terdictis qð vi aut clã. aut inter⸗
dicto vñ vi audire põt. ¶ Item ſo
let ad pᷣfectũ vrbis et᷑ tutoꝛes ſiue
curatoꝛes remitti qͥ iuale ĩ tutela
ſiue cura vᷣſati gꝛauiõe anĩaduer⸗
ſiõe ĩdigẽt ꝙᷓ vt ſufficiat eis ſuſpe⸗
cioꝝ infamia.qͥs ꝓbari poterit vł
nũmis datis tutelã occupaſſe: vlpᷣ
mio accepto oꝑã lediſſe:vt nõ ido⸗

neus tutoꝛ alicui daret᷑. vł cõſulto

circa edẽdũ primõiũ q̃ntitatẽ mi

muſſe: vł euidẽti frauõ pupilli bo

na alienaſſe. Qõð aut dictũ ẽ vt
ſᷣuos e dñis qrẽtes pᷣfectꝰ audiet.
ſic accipiemꝰn accuſtes dños.hoc
n. neqꝙᷓ; ſᷣuo ꝑmittendũ eſt: niſi ex
cais receptis. Sʒ ⁊ ſi verccũde ex
poſtulẽt:ſi ſeuitia:ſi duritia: ſi fa⸗
meq; eos ↄpmant.ſi obſcenitatem
in quã eos eõpulerũt vł cõpellãt:

apð pꝛefectũ vrbis exponãt: Hoc

q Receptis vt.j. de iudi.l. vix certis.᷑ accur.

liã⁊ ſiciliã ualia
extẽdit᷑. vt. j. veæ
v. ſig. l. notionẽ
§. j. az.
d Epla. qu ñ
habemꝰ mii paꝝ

vt. j. S. ĩ initio.

e Koͤfugerint.
vt. S. e hijs.qui

ſunt ſun vel auẽꝛ

iuris. l. ij.

fSua pecũia
ipꝛope. vt. j. xe½

manu. l.nij.
g Egẽtes. au⸗
diet.pᷣfectꝰ vr bis
hbh Exhiberi.
vt. J. ve. agno.

li. l. fi. alimenta

„ *„ e

1. Relegãdi. aſ
ſiguerit. hodle et
anꝙ; aſſignet. tz
ſec' ĩ pſide. vt.
de le. iij. l. j. S. j.
7. I. iter. 1 re⸗
le. l. inter. ⁊. J.ðᷣ
pẽis.l. aut dana
S§. damna.
Kk In mino cõ⸗
miſeꝛimꝰ.ñ ſunt
plura hic vᷣba ve
epła.qð aũt ſeqt
expoſitõ ẽ vlpiai
qdẽ laꝛgiſſima
vt fieri dz vt. S.
e con. pn.l. fi.

lPertinẽ. fal⸗

ſum g̊ dicũt qᷣ di

cũt. ꝙ ſubeſt pa⸗

pe. ĩmo veꝝ quia

poſtea ꝑ cõſtãti⸗

nũ fuit coceſſa. qᷓ
młtũ auxit eccke
romꝗe ſtatũ. vr
in aut.ð nõ al.
in pn. colv. ij.

m Solst tute⸗

lam occupaſſe. ꝑ
qndã q̃i ſimõiã

ſic ẽ ar. ð eos qᷓ

pecuni a data iue
niũt ſcolares. vt
iuſti. de ſuſpec.
tu. §. ſed 7 ſiqᷣs.
2. ]. de tutelis. l.
eos.

n Conſulto. i.

malitioſe.
o Edendũ.id ẽ
m faciendo imnuẽ
tario.
p Bictum eſt.
ſcʒ. S. e. S. puos.

r DObſcenitatem.i.turpundinem exquo hoche enam liberi fiunt

vt.C. de epiſ.audi.l.ſi lenones.

HEõminari. ſic. C. cmina. ꝑ epiſtolas. ⁊ hec eadẽ in filio ſernant᷑
vt.j.d obſequijs.l.j.⁊.j.de ofrcio.pꝛocon.l.nec qͥdquã . S. e pla⸗

no. ⁊. j.de iure patro.l.j·.

t Fuſtibus. ſic.j.de in ius vocando.l.finali.

u SDelatum.i.accuſatum. accurſius.

hr
ſ

lnn

„ — * —
= = — =

—

—— — — —* — —

r Eũ inimicis. nota ar. in feudis ſi vaſallus fecit amicitiã cũ mi⸗
micis wmim. qð aufert᷑ ei feudũ.vt.C. inoffi. teſta.l.liberi.
Pena. hic potes diſtinguere vt diximꝰ.C. de liberns. a e.li. l.j.
t. Eura.ſuaꝑꝝ.genuiui płis numeri.vel nominanui in ſin gulari
numero:a tũc habes ſuaꝝ.⁊ neutri generis eſt. ſed cõtra hũc.S. eſt.
C. de indeis. l.

neoamßaren quocq; officiuʒ pfecto vrbis a diuo
n. ſolu. H ð bis ſeuero datũ eſt: vt ⁊ mãcipia tueat
loct: ab oponer ne ꝓſtituãt. Pꝛeterea curare vebʒ
ſne his no vo pfectus vrbis vt nümularij ꝓbe ſe
uere poſſit. ar. J. gagãat.circa omne negociũ ſuũ:⁊ tẽ⸗
epiſcopi.h corra. LCum patronꝰ ↄtemni ſe a liberto
ad lule an vixerit. vel cotumelioſuz ſibi liber
ad negocidũ ñ tũ querat᷑: vel cõuiciũ ſe ab eo paſ⸗
Aaruit Fa il⸗ ſunn liberoſq; ſuos:vel vxoꝛem vel
recurionibo. Hlt quid huic ſumłe obijcit pᷣfectus vr

bis adiri ſolet.⁊ p mõ querele coꝛ⸗
rigere eũ:aut ↄminari: aut fuſtibo

cet maiõi vt pᷣſe
cio vr bs.vel hie

l ne d aſtigare aut vltert geegere in pe
u DQuies. mli nã ei? ſolet. Mã ⁊ pu mẽdi plerũq;
en deneo ſunt libern: certe ſiſe wlatum ali
7.. quib ex ac. berto vel ſi cõſpir aſſe eũ cont᷑ ſe cũ
arem. Animicis eiꝰ weeat eti metalli pe
uRefaendu. (naĩ eũ ſtatui vebʒ. uracarm
ſie. . e rebs o oĩs vt iuſto pᷣcio pbeat᷑ ad curã pᷣfe

zne e cture ptinet: ⁊ iõ ſoꝝ ſuaꝝ ſub ipſi
ð curioſis.l..li curaẽ: ſ̊ ⁊ ceteroꝝ pecoꝝ ſiue arm̃
beo e re⸗ top qᷓ ad buiuſmõi pbitoõem ſpectaͤt
gionum. 1. Stax ad ipſiꝰ curã ꝑtinet. Quies qᷣq;
q ſunt i vrbe ro⸗ populariũ ⁊ diſciplĩa pectaculop

q̃ᷓ 10 .— 1Lr. 2
eoroman el ad pfecti vrbis curã ptinere videk
lant. Et ſane debz etiã diſ poõitos nlites
zntd e ſtationarios hr̃e ad tuẽdã ꝓpłariũ
I.ð peis. mons qetẽ: ⁊ ad referenduʒ ſibi qd vbiq;
. e. agar: Et vrbe ĩterchcere pᷣfectꝰ vrbᷣ
ĩmovidet qd nõ ꝗ alia ſolaaregioni porre nege
Vltra ips ſue ad/ ciatõe ⁊ ꝓfeſſione ⁊ aduocatõibo:⁊
mmiſtraõis. N f00ο ad tps 1 imppetuũ irchicere
beanatol. oterit: ⁊ ſpectacuł:Et ſi quẽ rele⸗
que ? dra ſolu. poterit: 1: bei
hic dif ininue ii gat ab italia: ſubmouere eu et a p
ſĩcia ſua:diuꝰ ſeuerꝰ ᷣſcpſit et᷑ eos
ſoanendo. uicia ſua: diuꝰ ſer 6 ete⸗
Etiq a ꝓpui q ulicitũ u coe dicunt.
d. Knoceipdr 34 illicitũ collein ginſe none
dicat ñ aũt ſi cui d pᷣfectũ vr bis accuſandos.
vrbevel italia eſt iri etiã ab ar p Aulꝰ?
aſurunfh gentarijs vl aduerſus eosey
videtur. vt. d pła diui adriãi ⁊ ĩ pecũiarijs ean
ĩterdictis ⁊ rele.
l. egatoꝝ. S. oſti 1 poteſt. v Lpian
tut ũ ẽ.que eſt j.

Illicuum quod eſt omne.niſi ꝓbetur licitum. vt.j.v colł. illi.
l. tertia.S.pᷣmo.
d Pꝛefectus terminos.id eſt cẽteſunum miliar ium. vt ſupꝛa l.
pꝛima in puincipio. —
eIUlrbem poteſt legi. S.⁊.j.⁊ ſub.tm̃. ðè
f Jubere. quidam intelligunt hanc legem.vt in cauſis meri impe
rij habeat poteſtatem wnec eſt in vrbe.vel in eius.c.miliario.⁊ tam
condemmandi ꝙᷓ puniendi. ſed cum eſt extra. non puniendi ſed iudi⸗
candi ⁊ delegandi.ſic vt infra.de offi.eius cui.man.ceſt inr̃.l.j.S.j.
tn dic in qualibet cauſa.quia ſi eſt exrra ſines ſue iuriſditiomis. pii⸗
ustus eſt vt..de officio pꝛe.l.iij.⁊ infra.eodeʒ.l.j.S.ſed ⁊ ſi quio

vnde nõ poteſt indicare. Item quia non poteſt ſeruare moꝛem maioꝝ
quem ſeruare debet.vt.S.de iuſticia ⁊ iure.l.penuł. ſed delegare põt
æ iubere delegato.vt iudicet. vt hic ⁊ hec ſunt vera de cõtentioſa iurii⸗
ditione in voluntaria ſecus vt.S.de adoptio.l.emancipari.

manunnttere.

g De officio queſtoꝛis.illuſtris eſt vt in autẽtico. de ap.S.illo.colł.

Refectus vrbis cuʒ termĩos

crearẽt refert.ſ̊ ſicuti dubiũ eſt an

Romulo ⁊ numa põpilio regnãti
bus qᷓſtoꝛ fuerit.ita a Tulio hoſti

, —– 7. „ ES tis pꝛincipum.S. ñ.
lio rege q̃ſtoꝛes fuiſſe certũ ẽ.⁊ ſãe marenlt m eldl
crebꝛioꝛ apð veteres opinio ẽ. Cu vr ibi pecunias ro⸗
manoꝝ quererent.

liũ hoſtiliũ pmũ ĩ rẽ publicã ĩdux
iſſe qſtoꝛes. ⁊ a genere qrẽdi q̃ſto⸗

res ĩ initio dictos ⁊ iumꝰ⁊ trebatiꝰ

viij. ſed hic pꝛo eo
qui pꝛeeſt errario.
7 ſic ñ eſt illuſtris

Vyr bis exierit pꝛatem non ha v.j. m Jo.
bet extra vrbem. ſed iubere iudica bP o igo lut
re poteſt. . ſenſu ⁊ electiõe. ⁊

ſic populus conſen
tit. ſic in aute ntico

Be officio queſtoris. A vfenſio. ci. . de
— celtero. c oll. iij. 2. 3
Rigo queſto v Apian? Fau huo mn ue⸗
ribo creandis antiqͥſſima eſt ſie . C. æ le. ⁊ cõ
7 pene ante omnes mgr̃atus MMenn e mirn
gr. nien an, li. vij Frauibo eĩ barius. ibi cuũ etiaʒ
ipᷣm Romulũ ⁊ numã pompilium voruit. ac.
Penos queſtoꝛes habuiſſe.quos i iu. e erc ve eudt
ſi non ſua voce. ſed ppłi ſuffragio lepior. vb diẽ du⸗

k. Pꝛouicias. ſcʒ
ad regendũ. vt in
autentico de mãda

¶egendis. non
ſententijs quia nõ
erant illuſtres. vt.

= — — . S. de ſe .l. fi.
feneſtella ſcribũt. Ex qſtoꝛibo creab ani pleber
qͥdã ſolebãt ꝓuĩcias ſoꝛtiri ex ſena bic ſubijct.
tuſcõ.qð factũ ẽ cĩo dꝛuſo ⁊ poꝛ m Nneſtoꝛes ag
. 10 id E querendum pecuni
cina ↄſulib.ſane nõ oẽs qſtoꝛes ꝓꝰ am

uĩcias ſoꝛtiebãt᷑ veꝝ excepti erant
cãdidati pncipis. hi etenim ſox li

n Ple beios. cuʒ
iſti queſtoꝛes ſunt
ulluſtres. vt in autẽ

bꝛis pncipalibo ĩ ſenatu legẽdis va lc un e
cabãt. Hocdieq; obtuit q̃ſtoꝛes cre appelb. pcipimus.

ari ĩdrnter tã patricios ꝙᷓ plebeios

qu omodo poterãt

. zont creari plebei. cum
igreſſus ẽ en ⁊ q̃ſi denmdiu garen gradarim honoꝛes
wx honoꝝ ſentẽtieq; ĩ ſenatu dicc⸗ adipiſci opoꝛteat.

e · ex his ſiẽ dicimꝰ qᷣdã ſunt qcan
didati pncipis dicebat᷑ quiq; ey as
eiꝰ in ſenatu legerẽt. 5 a dis ler 724 de⸗ /

eofficio pꝛetoris.
Pud fili⸗⸗ v Xpianus.

qꝛ vt diximuo. ⁊. S. deinde cum erarium. ſ.
non eſſe illuſtrem.

fami.pᷣtoꝛem.põt pater eius
p Aulus.
Ed et᷑ ijm apð ſe emãcipari.
alis q legẽdis libꝛis. a iſti erot illuſtres vt h .

vi pnmo clariſſi⸗
m/ ſecun do ſpecta
bilis. tercio fiat illu
ſtris. vt ifra de mu

neribo. 1 honoꝛiby
l. honoꝛ. S. gerendo

.
4

plebeis. Alius erat

at capitalib⸗

is 27 ſetetijs. Itẽ

re oꝛg. iur. l. ij. .14
o dixit hoc vltimum

o Ingreſſus. i. eẽ qſtoꝛẽ ẽ igꝛeſſus ſiue aditad maioꝛes honões. ac.

p De officio ptoꝛs. hucuſq; e illuſtribo.nũc
eſt ſpectabil vi ĩ aut.de appel.colł.uij.S.ſiłi quoq;

de ſpectabilibo uã pᷣtoꝛ

mo.

q a Pugc filufa. maumnttere. . n. ad uſpu. ac. vt. j. ad trebell.

l. nãq;. ſecus in cõtẽtioſa iuriſditõe. qꝛ tũc diſtiguit᷑ an ſit dele
gatus. ⁊ tũc pot. vt.j.de iudi.ĩ puatis.an oꝛdinarins. ⁊ tunc nõ vt.j.

ve iuriſ.omni.iu.qui iuriſditioni.

r ſ Ed a ipſum.ſcʒ ſiliumtfa. pꝛetoꝛẽ. hodie vero ꝑ dignitatẽ efficit

tmiplex eſt

neſtore nus qui
pabebat officin pe⸗

J
— — WM
& b pi, ea

ℳA £ gErn el⸗ R

. 12 =
no arazln

ſpn . 5
We

ℳ₰ .

8 7 4
$

ſui inris vt.C.d decurionibs.l.fi.⁊ ĩ autẽ.ↄſti.que de di.S.generalit᷑

u Latunt. ic; hoc

Ptoꝛ 1 hio eis eſt. excibias agebant etiam nocturni
e vecurioibus lJ. è

hberenmius. YItẽ qꝛ

cebet dici quod talis fuerit mecdo tempoꝛe qualis poſtea dephenditur.

1 ſic ſeruus.vt.E.ſi ſer.expoꝛ.l.moueoꝛ.m fime.tu dicas huic q̃ſtioni

reſponderi ibi ſupꝛa.ſed nihil ei ⁊c.a ſic fint pꝛetoꝛ. nã cum incertum
e ahenng penmge eſt ac ſi nec illud ſit.vt. C.ð teſtamen.l.j.inſtitu.

æ teſtamen. S. ſed cũ aliquio. nec obſtat dicta lex herẽnius. qꝛ ibi ſolũ

ſalarium nõ ſacit. hic aũt eſt plus. ſcʒ comumis erroꝛ qui ſaci ius vt

infra de ſuppel. lega. l. uj. in fi. Itẽ nõ obſtat lex illa moueoꝛ qꝛ hic me⸗

gio tẽpoꝛe fuit liber. vt in fine hinus legis dicã .¶ ſic nõ obſtat infra ſi

fGSernuo.etiam exiſtente in ſeruitute ſi voluiſſet.f. tollere legẽ illã

oꝛreiſq;. vbi hom ines pcioſiſſimã

colł.vj. Item nota hic qð vnus obtinet vicẽ duoꝝ ſic.C. de adopt᷑. que cõſtituit ſeruũ nõ poſſe frui dignitate.accur. “”
ſi conſul.ar.contra infra de pac.ſi płes. g Effeciſſet.i.efficẽ pomuiſſet.vel credimꝰ qð feciſſʒ potius ꝙᷓ digni
b Arbarius tria querũt᷑ in hac lege. Pumo an barbarius qui tatẽ eripet. ſed an hoc caſu qnãdo ignoꝛamit fuerit hber dic qð ſic ne
pturã peeize fmt ptoꝛ. Scðo an ea que geſſit ſeruẽt᷑. Lercio an liber⸗ omnes decipiantur vt.C. lati.li.tol.S.ſed ncſ amin leer her
tatem ſit coſecutꝰ.
me noreſt. ,B .B 8 äü ſeat.
ne oerge vel in adoptionem dari placie. dicti ſunt. interueiebãt nõnun æ ſen.oma⸗
ſic. itẽ terce. ſed cõ Arbarius pbhli v Apia. echiles ⁊ tribuni plebis.erat aũt fa La unmo mnde
uſs u diero erho⸗ lippus. cũ ſeruꝰ fugitiuꝰ eet milia publica circa põtas ⁊ muros E u agopee leg
1t Deinignatus. x rome pꝛeturã petijt: ⁊ pꝛetoꝛ vſi diſpõita. vñ ⁊ ſi opus eẽt vocaba? cunda in fine.
Nus i anbung gnatus eſt. ſed nihil eiſermtutẽ ob fuerãt a puate fannlie: qᷓ ĩcẽdia: y ſed eo diuin ar
comiſu. vt. C. e ſtitiſſe ait pompo. quaſi pꝛetoꝛ nõ r cece l Aori atiguerert⸗ ſolus puncepo!
e. r cle.l. i quen fuerit: atquin verũ eſt pꝛetura euy de diuus auguſtꝰ maluit ꝑ ſe huic maumittẽgo vel
i nennane. funct: tn videams ſi ſerus idiu / rei coͦuli. v Apia. vomine gi
mmit Jden 2 in 66 latuit dignitate pꝛetoꝛia functus,·· Luribus vno die inrendus e Bper-uni. lege
qui ſymoace dꝛdi. ſit: quid dicemꝰan que dixerit: que ¶Perxoꝛtis. p Aulus. bpamng- ufa de
gtur. eoꝛ: : qund Auc bie u. “ ð . Arbi. lege item ſi
Aanem 2ignnate creuit nulliꝰ foꝛe momẽti: an fo Am ſalutẽ reipublice tueri vnna. §. Pncipa-
haber or. .. gude re pꝛopter vtilitatẽ eoꝑ: qui apnauicd uInlbki magis credidit ↄuenire er. ar Pen
ancihn. ho. eüũ egerũt: vel lege: vel quo alio iu nec aliuʒ ſuffcere ei rei ꝙᷓ ceſarem num ſpecies ä re
dirit qo publict pe 2 verum puto mhil eoꝑ repꝛobari Naq; ſeptẽ cohoꝛteſ oppõtũis locis trum diſcoloꝛ vi⸗
t. ie hoc eniz bumanius eſt: Cum etiã conſtituit: vt binas regiões vrbis Sel end
inſta w adm. rut. potuit populus romanus ſeruo x vnaqq; cohoꝛs tueat᷑: ppoſitis eis muur vno. bm
lege non iſtun: cernere hãc poteſtatẽ: H ⁊ ſi ſciſet tribums:⁊ ſuꝑ oẽs ppoſito ſpecta⸗ e dioes 45 –
ebſcopatns daran ſerunz eſſe: liberũ effeciſſet: qd ius biili viro qꝗ pfectus vigilũ apellar do libertaten no
imnte tm vt ocit multomagis in impatoꝛe obſerua Cognoſcit pᷣfectus vigilũ e icẽdia deo in eo facien⸗
l r eni a de ſiin pum eſt. i Dem rijs ⁊ effractoꝛibo.furibo raptoꝛibb do ſeruum paeto
q;. iu dic meliꝰ qõ . “ õäzs rem. immo ⁊ idẽ
boc ſuu Rome vbi BKetoꝛ nec tutoꝛeʒ: nec ſpecei¶⁊ ceptatõibo:niſi ſi q tq̊ atrox:atʒ væ pꝛetoꝛe. ſed an
non habet locũ lex Alem iudiceʒ ipe ſe dare põt. ta famoſa pſona ſit vt pᷣfecto vrbis Vl imperatoꝛ vł
ĩ. ad.l.iuł de am⸗ E . . 1 21 Lini I—— cu ad pꝛecium ſerni
bi.l.ſ. Dej officio pꝛefecti vigilum. habitãtiũ: aut fuſtib ca. F non maxime

pa fiũt i L
igar eos qꝗ negligẽtiꝰ ignẽ habue v ſi pꝛopter vubli⸗

r juncreſit. hui/· Pug vetuſti⸗ p Aulus. rut: aut ſeuera ſterlocutiõe commi. ciat. vt. C.pio d
que td lame ſene oeꝛes incẽdijs arcendis triũi⸗ natus fuſtiũ caſtigatoem remittit , Pua ceu er nar
dicunt go non in u10in pꝛeerãat. qui ab eoquod Effracture fit plerũq; in inſulis /itenenultmd.

ſic nota quod
ey cauſa iuſta pꝛĩ

⸗ ceps alienum ſer
uum manumuttat non ałs. vtputo.quia licet ommia principis intel

ugantur verum eſt quo ad pꝛotectionem vt. C. ve quadri. pꝛeſ.lege
finali.in pꝛincc. Aas t. Heel

1 Obſeruandum. ſcilicet hocie vt. S. de conſtitun. pꝛinct.l.j.

q9muarta. ⁊ infra de offi.pꝛeſidis.l.v.

etoꝛ. tutoꝛeʒ. vt infra de tutoꝛiba ⁊ curato. da. ab his. lege

Vare poteſt. ſed cur ſecus in emancipatione vt ſupꝛa eodem lege

= =

—

uis cau.l.ſi quis ſeruum. ſcðda que eſt cõtra.ſolu.illud honoꝛ eſt. vt inſtitu. per quas per. no.
And Rieemus nunc ad ſcõᷣam queſtionem ꝓcedit. . ame S. hoc quoq;. tutela eſt onus.⁊ ſuſpectus pꝛeſ mrc ni ſe
5 Oue dirit. Pnücianco mrer litigatoꝛes. ingeru. vt infra de pꝛocurato.lege que omnia. eadem rano poteit aſſi
a Becreuit. edicta ꝓponendo. gnari in iudice. nam a ibi eſt onus. ſed certe ⁊ honoꝛ. vñ redde aliaʒ
b Abomenn. dicemmns. rroeostionem. ſtatutum eſt enim vt a delegato appelletur ad velegantem
Ael lege. id eſt iudicio ordinario ꝑ ac. ſ ergo iple ſe daret iudicem ab eo ad ſeipſuʒ appellerẽtur. qð ratio
d Alio iure. ſcilicet extraoꝛdi. vt ꝑ officium indicis æ quo magis lauu pꝓhibet. vt. E. de appelk. lege eos qui. 2. C. ve epiſ. auch. aut. ſi quis
buabatur. accurſus. . luuigantiu.⁊ ppᷣterea hic dicitur quod nõ dat ſe tutoꝛem. ibi ſcilicet ſu⸗
gq RRepꝛobari. ſic ſoluta eſt ſeõa qſtio.nã a libertas data ab eo qui pra eodem lege ſecunda ſe non emancipat immo alius emancipat ⁊ V
poſtea ſeruus ꝓnüciat vValet vt. j. q ⁊ a qb. lege ↄpetit. Item ꝓ hoc ?ẽ ipſe conſentit.⁊ ſic non eſt contra.ſed tunc eſt contra. infra dæ officio
J. de teſtamen. l. ad teſtiũ ⁊. C. de ſenten.l.ij. ⁊ nota hic qdð circa facu,ʒ peeſidis lege ſecunda. ſed ibi non ſe.ſed alium. dic ergo in tutoꝛe. qe
erroꝛ cõmunis facit ius ſic ⁊.J.væ ſuppel.le.l.iij.in fi. ⁊. C. de teſt⸗ ſi uſpectus pꝛeſumitur ⁊ in iudice vt diximus ꝓpter atpellanionem.
men. l. j. a. j. ad macedo. l.iij. Item nota quod bene geſtu eſt nõ vebet
ex alio eueniu reſuſcuari.ſic.C. admim.tuto.l.ſ ancimus. infra de
ninere actuq; pua.l.j.in fi.⁊.l.ij.⁊.j.de bo.auc.m.poſ.l.ſi non ex pe
cuma. S. j. 1 intra ce re. eo. qui ſub tu.l.fmali. argu. cõtra. ifra e ne⸗
go. geſt. lege qin alienam.S.ꝙꝙ;. ſed ibi nõ fuerat legitime facim.

.„

m De officio pꝛefecti vigilum. hic ſpectabilis eſt vi infra eodem le
ge tertia in fine pꝛimo reſponſo.
n a Pug veiuſtioꝛes. Criumuiri. foꝛte quis quilibet eoꝛũ trib
pꝛeerat qui cuſtodiam igms habebant.
oExcubias.id eſt nocturnas vigilias.
p Edliles. ſic dicti. qina curam edium habebant a edendoꝛum am
malium vt ſana venderentur. vt diximus infra de edilicio edicto. le
ge panma.pꝛimo reſponſo.

e¶ Humanius eſt. quaſi diceret de iure ſtricto aliud eſſet. ⁊ ſic nota
gquoc benignuas pꝛefertur rigoꝛi. vt infra ce pacnis maioꝛem 2. C. xe
iy dt.l. plscuii.

7

7

„1 R
. B

ta
p Nocabat᷑.q: illa fſamilia vocabat hoĩes vocib ⁊ comibo. vt irt de pᷣ̈ceptis naturslis inris.vt.Sẽ. de inſti.⁊ mure.l.iuſticia.S..
Fn ad extinguendu ignem, — .GB . lBDe officio ꝓconſulis.⁊ le.hic ſpectabilis eſt vt in auten. de nõ ali.
göfrn 4 m ſalutẽ.ceſarẽ.de ſe ipᷣo loqͥt umperatoꝛ in tercia ꝑſona. m pꝓ Roconſulis. i. cõſul pꝛocul miſſus. 7.S. fi. coll. ij.
leerhe r. Expect abili. q hic d ↄfundit Pla.qui dicit pᷣfeci.vigi.ñ Poteſtatẽ.i.iuriſdinonẽ. ↄtennoſam ſed voluntariã ſic vt.j.
n eſſe Periahlle ratiõe ſubdita.qꝛ ĩ.C.põit᷑ poſt pᷣſidẽ qui eſt clariſi in.l.ꝓx.⁊ facit.j.l.fi.⁊ de offi.pᷣſi.l.aiij. n Dockeron au⸗
mus. vt. C. e n data ei regenda.
.l. j. ⸗ 2. — 2- Pnes cõ⸗
edea partem foꝛtunaꝑ ſuap reponunt: patem aũt nõ exercet: niſi ĩ ea p⸗ Wnen ee
enn biles põm . q eit ¶cũ vel cella effrangit vel armarin uci ſola qᷓ ei œcreta ẽ. m Art. (tẽtioſa dicrt que
r arebiee eh vel arca. cuſtoes plerũq; puniũ Anes ꝓconſules ſtatim een ho ub i.
a⸗ eſt ſpectabilis i Iur. ⁊ ita diuus antoni. erithio cla yvr bẽ egꝛeſſi fuerĩt hñt iuriſ inter ſuipulzez F.
Eanun loreſcpfit au,n. poſe e poereis plrce un Kenola volcſtari: Hunn K d
* ij. S. 2 bic ois. Effractis qᷓſtioneʒ habere ſerus vt ecce maumitti apud eos pñt tã dicen. nõ obtẽ
ni j. F. 7 hic oĩa. qᷓ qltionez Habere leru⸗ Xeree! Nirt . 1 n is dien. no obte.
i i cuſtodibo: licet in ‚ is ipſius imꝑa liberi ꝙ ſerui. adoptiones fieri. j. Voinnaris e
u Pns msau roꝛs poꝛtio eſſet. ¶ Sciedum eſt Arpud legatuʒ vo ꝓcõſulis neo ts im. vi h ijen.
ninn eſt ceſaris ime⸗ gut pᷣfectum vigilum ꝑ totã noctez mãumittere põt.qꝛ nõ hʒ iuriſdi⸗ p Adanumitn.
gern no oſtitutꝰ.⁊ d· vjgilare vebere. coerrare calcia⸗ nonem talem. v Lpianus bhoc verbuz put ad
. eo hic dicit eſt gn ———— + E- r 5 . liberos.i.fuios re⸗
* ſpectabils. eſt? tum cu armis ⁊ wlabꝛis: vt curaz Ec adoptare põt.oĩo enm eErtur impꝛope poi
ilc̃ s Wa⸗ n aaibent :oẽs malino⸗ ienanere ₰ undeſt apud eũ legis actio. . Br ae rne
uoſn iis nou ſibi eꝑ negligẽtiaʒ aliquã incendij ca Pleruare aut ꝓ⸗ opO Pbpr, P.) A dr-
cubijs nodũ ſiii nepnegligetiaz incenon ca, N rcheon e peck. eſt anna. l.
uir collat⸗ digatare ſus oꝛiat᷑: pꝛeterea vt gquã vnuſ⸗ Wiet. ne in he ſpicijs pb nchis . . iſ ergo ybũ
non P pᷣnapẽ. a ille ñ½ qunſq; inquilinus in cenac oneret ꝓuiciam.vt imꝑatoꝛ ni cũ ſemel poſiiu ppe ⁊
erat mgratꝰ. vt· A . . —. impꝛope põitur vt
uk . . bi. babegt iuber ammonere. Sed pstre aufidio ſeueriano reſcpſit. n eer⸗ de.l. tert
inr gnoſeu. ſunib · acduerſus caplarios quoq; ꝗq mer Memo ꝓcõſulũ ſtratoꝛes ſuos ero. d.lie n
mi aar⸗ hunneco cede ſeruãda in Halneis veltunete gre põt. ſed biee⸗ cogmilucs mun. eil. E.
alt, vt vxi. ſuſcipiũt iu x eſt cõſt tutus. vt ſi ſterio ĩ ꝓuĩcijs fungut. Pofiz⸗ ndo cur. ac. piu.
n ualit. vt dixi. ſuſcipiũt indey e t coſttutus. vtii iteriot puuci⸗ t. Holl⸗ cn. ac. Hin
— . Perſona ſit quid in ſeruandis veſtimẽtis frau ( Ciſci aũt ꝓcõſuleʒ melius quidẽ eſt iot iop ueiit ſM D I
erkeren. ouleter aamiſcerit, ie cognoſeat. O mme vroꝛe Baci vrorepot: damn) Bd rteema an. „ r E n E .
tni n hteni. —⸗ Aperatoꝛes vy Lpia. O ſciat ſenatuz cocta. lupa meſaila) zeu en ternu e r⸗ A, Aun NFr. N
min iibet gpualic ſeuerus ⁊ ſtoni. Junio Ru Peialivceſuſe mitun: vtſiqd vxo) cumar ſed lanin .
n en e .e fino pfecto vigilu ita reſcpſerunt. ꝛes eoꝝ q ad officia ꝓficiſcũt veli⸗ o har hce. or e⸗ lencde
5 1 Bie l: Ainſulaꝛios:7 Sdei neglileni e; Faugit Ab Gvero ree at vr. . den anu. herui bel bHh
od Uch. habuerũt apuo le pot fuitibo 7 fla-⸗ igat. ofines ꝓr e vin. l. apud pcoſuun 3 R
— pa vt mn.Rellis cedi iubere. eos aũt qͥ wlo ſe werete ſibi pꝛocõſul ingreſſus ſit. lem q eſt ctra. ſo
le peri. 7 como. —W— 2 — – — b 21 ke ibi polteꝙỹ E ingꝛeſ⸗
ſrei ni er iſſe incẽchũ ouincet᷑ ad Fabiũ cili ecdictũ de aenet in naite Aua puinauz hab
ſe⸗ g. que? ofa. nem pᷣfectu vrbis amicu nrjm re⸗ ↄtinẽs cõmẽdatiõem aliquã ſui:ſi h an non habʒ m
ni ſclu ls geimre⸗ Mem pſecth vrbis anncinrm le⸗ zinescomegatbem altgqng libo R. alij dicũt nõ ha
4 uiras ?ciſnoc te ittere: ⁊ fugitiuos cõquirere: eof q ei familiaritas ſit cũ ꝓuiĩcialib. verer ſe er̃ poſ i⸗
. eꝛunao anelli dnis reddere vebere. vt Lunneto maxiĩe excuſando greſluun. ph buni⸗ .
. 7 Se officio pconſuk: ice vel puatim occurrant: eſt co amiſide eria
x Effracture. e officio ranſul 7 legati. puhb generaliter facta a .
ar Rorzſavhich v Khr. „erenun congenens r ilcſhig Ronne. A j
s r poit P rz öiularia Wſianz, vpatria ſua euz excipiat. J ut om. eius cui mãa. ẽ .
lee nole innne (8 be rrechpene, arlſſtonte r. oꝛdin larnt ſieclekz weeſſort 4 zuf l cog 1no Nel
ppe autez igm⸗ Habetr . 11 . ſ e ieEn U cc ncce eẽ vt ſpẽa
nle nicat terrꝗ aqua H ſfist commuflio i ta
r. urcudata- viſuü⸗ ui. & lirbo acij et pꝰ ingꝛeſſũ ⁊ eodẽ mõ ſoluit..eo.l.pe.que eſt contra.
r liberis bꝛi e re. diui. S. inſula. act. et᷑ pꝰ ingꝛeſſũ ⁊ t.
. de. Ze „. allactner § goͦ ningenuor.r ij. de queſti. l. vn? r. n. EÆ legis.. actus legitimus and; ingrecnat q utaten acleri
1, S. ieſtes. ⁊ põt hic diſtingui vt mrimus Jloca: vfs noriton. este Waseadn rek entes Pellra⸗
r E .7 .i.freqnter ire:quaſi errando.vt non te cis in auua gpas venit 5
en D õ AApia aliquẽ malefacientẽ. vel dic co⸗ t Stratoꝛes. qᷣ vulgo ſcarij. bonon. caſtaldi ĩ Zuſa aphellan. ſeõʒ
n rare. i. ꝑciꝑe frequẽter a cõ qð eſt ſimul. ſic denotat frequẽnam. æ bandinü.imo berroarij võ nt. ⁊ ð his habes.. ð ſtraron⸗ m.
8 hero lyeris 1. pcipio pcipia. a deſcendit ab hero.i,dño. vt. j. ad legez u. AOilites. iuſticie. acc. röbik vicnta Liolnak ſöſtärt
acquil ł.l. item mella.S.legis.q ſolet pcpere.⁊ ſic ſcribit᷑ ꝑ vnü.r. x. ire aege, zdie ttg erigok1 dueirl tebe. vt. E. ne vro:
dee Voo deia geamd arinor. mell⸗ ijer n linr lo.0 marr⸗⸗ magis ex ſua culpa ——
rg b Zubetur. ſellicer alege. ĩ culpa ẽ.n. q ſecũ onpt vxõe an a erl buo 16
. re, 1 5 ob. ex qſi Zlic.S. p. ſic ⁊ ĩ Puo como⸗
D eAmmonere. ſcilicet pꝛeſectum vigilum. accu. floꝛen. r genrok rtate biereliete o⸗ ſr vt cerio. S. ß
n Aduerſus caplanos. alcter oiat capſarius qui libꝛos poatat vt. Lerqu i fi-ſi S p̈a ſubripuit. nuq actoe fuin maitꝰ oueit. pi ſua cul
I.de manu.vin.l.ſi collectaneus.in pꝛin.aceur. = z. vi dxi? R qã ꝙ lic. nec tñ ĩfſamat᷑.qꝛ alẽo noie. H ꝗpt ſuã culpã
nn e Abercede. cõſtituta vel a dno balnei. vel ab eo qui ſe lauat. D vr iſs no. ila.l. furti.F d js alẽo. iu dic turi; vriſez
f Conſtitutus.pꝛefectus.accurſius floꝛentinus legũ coctoꝛ. duse nõ n teneat᷑. itẽ hec hʒy locũ in peciiarijs in criminalibo aut in
g Nauduleuter. qꝛ facat ꝙ alius ſubr piat veſtimẽta.accur. en tan vr ar. 2. de mur.. n. HH
b 1 Aperatoꝛes.inſularios.i.wvminos edin. y Anꝙᷓ. ſui ita.ſ. vos dilexi vos vtiq; bonõui a ab inimicis defẽdi.
u A Kenitere Er ule gimnou Pen iſſponat yr.. i S.. in. 3 Dccurrãt. dicens nolo ꝙ auocemini a negocijs vris ꝙꝙ gue eſt, vt

fi.⁊ J. ð incẽ.rin.nau.l.pe.a dic remnttere.ſ.debet ꝙ eſt in ſine.
k Debet.ſ. pᷣfectus vrbis. ĩmo pᷣſectus vigilum. ⁊ eſt hoc vnung

I.quẽadmo.te.ap.ſi qͥs ex ſignatonbus.

a Excipiat.hec ſũt ð vbis ſuis.accurſius floꝛentinus.

a Ingꝛeſſurus. i. dicere ingreſſus pꝛocon. turbant. acc
b Actus.i.actiones ⁊ negociationes eoꝝ.
Dulſeruare.ſcilicet opoꝛtet.
d Conſuetudines.nota de vi ⁊ auctoꝛiate ↄſuetudinis ſic ⁊.j.e.ſi ĩ
aliquã ⁊ hoc qñ eſt ꝓbabilis. ſecus ſi im ꝓbabilis vt. C. d vſuris.l.

eos.S.ceteros. ⁊ ĩ
autẽ. vt nibi in.S.
j.colł.ix.
e Poſt hec. debʒ
i. poteſt ꝑ legez vt.
J. e.l. ſolẽt. S.ſicnt

⁊2. J. ð iudi. cũ p.

