ſitum ex caſu ſu⸗
ꝑueniẽn non au
lert. vt. ar. S. x
ſena.filiam. non
ita ſi ſcinit ᷣm
Joh. vt. j. xe re
ludi.l.ſepe. circa
pn. c.
xFnuiſſe. qð eſt
neceſſe. vt H. ⁊. J
e.l. ⁊ q̃ nondum
S.j. ac.
y Bebitoꝛ. ſ. il
le q dicens ſe he⸗
redem rem here⸗
dit ariaʒz mihi ob
liganit.
3 Dicta eſt. na
tunc nõ dabunt᷑
legata. vt H. ⁊. C
ð ſideicõ.l.ęam.
l.pap.S.fi. pñt
adeſſe cauſe ſi vo
lunt appellare le⸗
batarij. vt. j. de

ſi babeat ꝓbatõem ſicuti ⁊ nuptie &

ſunt:licʒ teſtatõis in ſeptis habite
non ſint. m Arcel.
Es hipothece daꝛi poſſe:ſciẽ
dum ẽp q̃cũq; obligatõe ſiue

mutua pecunia dat᷑: ſiue ws: ſiue
emptio vel venditio hat᷑: vel etiã

locatio ⁊ ↄductio: vel mandatũ:⸗
ſiue pura ẽ obligat io:vel in diem:

vel ſub aditione:⁊ ſiue in pñti õctꝰ

ẽ:ſiue etiaʒ pcedat.ſ̊ ⁊ future obli⸗
gatõis noĩe dari pñt.ſ̊ ⁊ nõ ſolum
ſoluende oĩs pecunie cã. verũetiaʒ
pte eius ⁊ vl ꝓ ciuili obligatõe:
vel honoꝛaria:vel tm̃ naturali:̊ 7
in ↄditionali obligatõne nõ ałs ob
ligant᷑ niſi ↄaditio extiterit. Int
pignꝰaũt ⁊ hipothecam tm̃ nomĩs
ſonus differt. dare aut qs hipothe
cam põt ſiueꝓ ſua obligatõne. ſiue
ꝙ. aliena. v Apia.

4 pBDligatione generali reꝑꝝ q̃s

qs huit habituruſue ſit ea ñ
cõtinebunt᷑ qᷓ veriſimile eſt quẽq;
ſpecialiteꝛ obligatuꝝ non fuiſſe:vt
puta ſuppellex. itẽ veſtis relinqnda
eſt æbitoꝛi: ⁊ ex mancipijs q in eo

vſu habebat vt certum ſit eum pi

gnoꝛi datuꝝ nõ fuiſſe: ꝓinde de mi

mſterijs eius pᷣterꝙᷓ ei neceſſarijs

q̃ ad affectõeʒ eius ꝑtineant.

Elq̃ in vyum i Dem
quotidianũ habent᷑ ſeꝛniana
non competit.

ap.ſi ꝑ luſoꝛia.q̃ eſt j. Item nõ h ꝙ res int᷑ alios dicta alijs pᷣindi⸗

cat. a ſic eſt õ..xæ exce.rei iudi.l.j.ſo.h̊ loqᷣr qñ pñie legatario ſnĩa
ſert. ibi qñ abſente. vel ̊ loquit qñ ſnia dat᷑ non ex ↄtumacia here⸗
dis. ̊ qꝛ malam cãm habuit. ⁊ ſic fit ius ex ſnĩia.ibi qñ is ẽ abſens.
a Tonſtaret. H at oſtat pſo iure reſciſſum. vt. S. de inof. teſ. ſi ſu

ſpecta a hoc ſiue ſit lis bene iſti. ſiue ñ. qꝛ inde pendet. aʒ.

b Inſtituia. ſuꝑ hẽditatis petitõe.alij inꝑ hipothecaria.

NPeꝛ imuriaʒ. qᷣ vicii ebitoꝛem. Jo.

d Mon habuut.

q vincit.

Habuu.. inutile em wminium habuit.

f c ¶ Hmtrahit. de his. ⁊ alijs ommbo que dieunt. inſti. de ob. ex
conſenſu.S.j.nam ⁊ hoc fit conſenſu. vt.. pig. act. l. j.

accurſius floꝛen.

g Aalet. qð actum eſt regularii.vt B. æ. C. de pa.l. pactum. fallit
iñ in caſibo. vt. C. e iure emphi.l. j. de fi. inſtr.l. õctus.⁊ de mq.
Hn. l. ja. . æ litis con. at.offerat᷑.⁊. C. ve nõ nu. pec.l. genera⸗
ſt. 1. C. ſi mi. ſe ma.di.l.ſi alterꝰ. ⁊ in aut.de triẽ. ⁊ ſe. S. ⁊ qð ſe
pe. col.iij.⁊. C. aꝛ.tu.l.ſi.⁊.J.æœ ꝓba.l.celſus.⁊ in aut᷑.vt li.ma.æ=

lidos. vt.

„.

8. §. .7. J. qꝛ vo dudn. col. vuij. ⁊ et wnatio qne eſt vlt qngẽtos ſo⸗
e vna. l. ſancimꝰ,

hb NMon ſunt. vt. C. de nup.l.neq;. niſi in caſu. vt in aut.ibi poſta
a niſi qñ qͥs acoipit ↄcubinam.ſpillud eſt ad legitimatõʒ filioꝝ.vt.C.

natu. li.l.cum quis.

1 Tr Es hipothece. pcedat. ſ.ctus pignons datõͤz ſic eſt. a in fide⸗
k Soluenge. ſ.

iuſſoꝛe. vt inſti. de fidemſ.S.ij.

Eniq; concubinam filios na
turales alũnos ↄſtat genera⸗

ℳ₰ℳ

ſunt hmõi mimſteria.

g Aius.

Ed ⁊ qð ad eas res q̃s eo tpe

quo paciſcebat᷑ in bonis ha⸗

buit idem obbuari dzʒ. Qõ em⸗
ptoem venditõemq; recipit: etiam
pignoꝛatõʒ põt reciꝑe.

Vvebitoꝛ res ſuas duobo ſi⸗
mul pignoꝛi obligauerit: ita
vt vtriſq; inſolidum obligate eẽnt
ſingul i inſolidum aduerſus extra⸗
neos ſeruiana vtentur: inter ipſos
autem ſi queſtio moneatur: poſſi⸗
Tntis melioꝛem eſſe conditionem.
dabitur enim poſſidenti hec exce⸗
ptio: ſi non conuemit: vt eadem res
mihi q́; pignoꝛi eſſet. ſi antem id
actum fuerit vt ꝓ partibo res obli

garent᷑ vtilem actionem compete

re:⁊ inter ipſos ⁊ aduerſus extra⸗

neos p quam dimidiam ꝑtem poſ⸗

ſeſſionis appꝛehendant ſinguli.

m Arcia.
NQA 1 qui bona reipubli. iure
admimiſtrat: mutuam pecn⸗
niam ꝓ ea accipiat poteſt rem e⸗
ius obligare.ſi antiphona facta ſit

ſEd quod.i.qntum. ac.

y Dbſeruan dz. ſ. vt non otineant᷑ ſupᷣdicta.
3

V Tpia.

tobligatõne non atmeri aſi qᷓ alia

v Apia.

IDHmms.i. totiꝰ
pecunie.

„

ti.j.ſi gtiutaʒ.S.j.

N Maturali. ve

I.e.l. qſitũ. S. ſi.
9 Int pign dil⸗
fert.i. dꝛam facit.⁊=

hoc ꝙᷓtuʒ ad aciõʒ

hipothecariã vt in
ſti. de ac. S. item v⸗
uiana. ß ꝙinmm ad
rẽ ẽ dꝛa cu alteꝝ pi

gꝗ noate ꝝ hipo the⸗

ca dicatur. vt. . de
pig. ac.ſi rem. S. ij.

2. J. v. ſig. ſi plu

res. S. pignꝰ.

0o Mligatio
llſupellex.
i. Wmeſticii patriſ⸗

fami. inſtrm. vt. j
e ſupel. le. l. j.
q ttet ex macipi⸗
is. relinqnda ſunt
ega ⁊c̃.ac.
x Mon fuiſſe. ſ.
ſpãlit᷑ ⁊ ſic nõ gene
rali ↄceſſione non
otineri.q̃ ſpãli nõ
eſt verinke ocedi.
vt 5.. j.e.l. œæm⸗
x Nl. agnos e
pᷣui.cre.l. pe.⁊. qᷓ.
e pgecu.l. qᷓ peculij
7. S. Mꝗᷓ. creditoꝛ. S
luciꝰ.
Derqꝙᷓ neceſſa⸗
rijs.i.valde neceſ
ſarijs debitori.
4Periineant. vt
fil ij nãles. vi. J. l.

v dD Emq;. mi
ſteria. al's
inſtr̃a.⁊ ałs miſis

Qõ emptõʒ. pt. a⁊ ñ alia vt h. ⁊. ].q res pig. ob. poſ.l. j. S. fi. fallit

ĩ ſuuuutibi vr. pᷣ.vt.j.e.ſi is qͥ.S.fi.

tẽ in re aliena q̃ pt᷑ ven. vt.S.ðᷣ

phen.ẽp.l.res aliena.ñ m̃ obligari.vt.C. q̃ res pi.ob. poſ.l.qͥ filos.

g ſ debuoꝛ. vtent. ⁊ eru occupãts ſᷣm hoc
ſubijcit.⁊ ar.S.de ꝓcu.l.pluribo..l.qͥ d

melioꝛ ↄditio vr hic

q duos.
b Cõditõʒ. ſic ſᷣuat᷑ in intdicto ſaluiano ꝑ oĩa.ꝙ hͥ in hipothecaria
d. ſi in fundoſonoꝝ res fuerit inducta. vt.j.de ſal.int.l. J.S.j.ſ̊ aliðᷣ
ſi agat ſinanaꝓ eiſdem rebo colom vbi vr̃ nõ eſſe melioꝛ oↄdino occu
pantis.vt.j.& ſal.ini.l.ſi.q eſt j.⁊ ſᷣm hoc diſſert q̃ſi uiana vᷣt h.a
vera ſᷣuiana.vt ibi.vel dic ꝙ ibi diei vſcendẽdum ad manã.ſ. vt in
ea ſit poſſidẽtis ↄdino melioꝛ.ſicẽ ⁊ B dic. ſ qͥd ſi dnbitet᷑ q̃li fnerit ob
ligata? N. raia poꝛtõe vebiti agif.i.qͥibet inſolidũ ꝓ ſno vebito. vt

—

I.de ſal.it.l.ſi.⁊.
guit᷑ vt in dicta. l. ae.
c Si non ↄnenit.vba exceptõis.

J is q obligare.ſ.ſi in rẽ eiꝰ ſit vᷣſa pecnĩa.
d Am zu Turamoe adulti.vt.C. ſi alt.
toꝛ. ſic in pᷣlato eecłe.vt ĩ aut.hoc ius poꝛreciũ.in fi

T·e.ſi ſundus.S.ſi duo. in pᷣn.ſ poſtea ibi diſtin⸗

AVtilẽ. i. efſcacẽ.
vt. S. ſi cer. pe. l. ei

big. da. ſit. l. eura
MDC. c ſa. ſan.ec.

cSi antiphona.i.apocs.vt dicũt.ł veriꝰ.i, ſuꝑpoſitõ vel obligatõ

m BDe pee. vt. 3.

.

UMW
N— *.

b In vſuras.
bitas ꝑ ſtipulatoeʒ
vel ꝑ offiaum ſi e⸗
rat bone ſidei Zctꝰ.
reſiduũ vo m ſoꝛ⸗
iem. vt. C. de ſoł.
l. j. accur.
c Fruct?. 1. terr3
vt pcipiat frucius

430. „
dD Pabitãdo. nõ
hĩtando ꝑcipit fru
ctꝰ. IJtiem ꝓ boc qꝛ
tanindem ꝓ ſuo e⸗
rat ↄducturꝰ cũ ſi⸗
ne hitatõe non pt
viuere. vt. . de all.
le. l.legata. ar. S
re pe. here . H aſi.
adeo. Item credi⸗
toꝛ dʒ locare ałs ẽ
in lata cul. vt. ]⸗
e bo. au. iu. poſ. ĩ
uenditõe. F. j. fa
cit.j. do.int᷑ vi.
Vx.l.ſi vrr.
Cc In factum. q
ſubſidum datr᷑. vt
3. & p. v. ztiens⸗
m q̊ſdam. tu dic
ex edicto illo. ne
vis fi. ei ⁊c. Vt. ⸗
ne vis fi. ei. l. ſi qͥ.
S.oſti. ⁊.l.p ĩidieiu
Ifi. ᷣm io.nłonmn?
etiam ſᷣm aʒo. agx
hipothecaria.
fCreditoꝛẽ. ʒ.
C. de vſufru. ini·
eſt. ſo. vt. ibi. eo⸗
dem mõ. ſo. j. e. ſi
fundus.
g8 Sine. recte a⸗
gens c.
b Emptoꝛ qui
emu a fructuario.

¶ Dbijciet.i. vſu
fructuaꝛio qͥ vſum
fru. obligauit. l
fructuariꝰ ius ob⸗
an⸗ .qꝛ qſs dñs

us. als non poſſet
vt. S. e. l. ſi ſuꝑatꝰ
in fi.

meo. accur.

n 1

pignoꝛis. vt 7 accipit. S de pig. ac. l. ſi
poſſeſſionem ex vecreio vhit᷑ pignons alis. vt. ö. de pi.
ac. non eſt. ⁊. C. ꝗpo. in pig. ha. l. ſi decreto. ß puentionale Zhit. ⁊ fi⸗
ne inductõne in poſſeſſionem. vt. S. & pig. ac.l. j.
a Inducat᷑.i. uſſu iudicis. accur.

vt. S. de vNſurr.
vſuſſructꝰ in mul-

ecuniam. nam ꝑ miſſionem in
bligatio iudicialis.vt.S. pi.

in fundũ:aut in edem aliqͥs indu
cat᷑: ⁊ eo vſq; retinet poſſeſſionẽ pi
gnoꝛis loco wonec illi pecina ſoluat̃
cũ in vſuras fructꝰ ꝑcipiat: aut lo⸗
cando:aut ipſe ꝑcipiẽdo hĩtandoq;
itaq; ſi amiſerit poſſeſſionẽ ſolet in
factũ actõe vti. Vſuſfru.an poſ
ſit pignoꝛi hipotheceue daꝛi: q̃ſitũ
: ſiue ñs ppetatis ↄuenit: ſiue ille
q ſolũ vſumfru. bʒ. ſcri. Papi. li.
xj. rñ. tuendũ creditoꝛẽ ⁊ſi velit cũ
creditoꝛe ꝓpetariꝰ agere non eẽ ei
ius vti frui inuito ſe. tali ex ceptõe
eum pᷣtoꝛ tuebit᷑: ſi nõ int creditoꝛẽ
eum ad quẽ vſuffru.ptinet: ↄue⸗
nit vt vſuſfru. pignori ſit. naʒ ⁊ cũ
emptoꝛẽ vſuſfru.tuetu: ptoꝛ: curñ
creditoꝛẽ tuebit᷑:eadem rõne ⁊ de
bitoꝛi obijciet exceptõ. Jurapᷣ⸗
dioꝝ vrbanoꝝ pignoꝛi darinõ pñt
igit᷑ nec cõuemre pñt vt hipothece
Ed an vie itineris actꝰaque
ductus pignoꝛis ↄuentio lo⸗
cum habeat: vidẽdum eẽ pompo.
ait. vt talis pactio fiat ꝙdiu pecu⸗
miaa ſoluta nõ ſit.his pᷣitutibo cre⸗
Ditoꝛ vtat᷑.ſ.ſi vicinũ fundũ hẽat:
⁊ ſi int᷑ diẽ pecunia ſoluta nõ ſit vẽ
ere eas vicino liceat q̃ ſnĩa ꝓpter
vtilitatẽ öhentium admittẽda eſt.
m Arẽ.
Rege pignoꝛ obligato q po⸗
ſtea naſcunt tenent᷑. ̊ ſi poꝛibo ca
pitibo vecedẽtibo totꝰgrex fuit reno
uatꝰ: pignoꝛi tenebiẽ. Statuli⸗
ber q; dari hipothece poterit. licʒ
oditone exñte euaneſcat pignus.
Cũ pignoꝛi rẽ pignoꝛatã accipi

6 Jura.vrbanoꝝ. vt tigni immiſſo. aʒ.
San non pñt. ea em pignoꝝ pñ dari q m boms ſunt nr̃is. vt. C.
ſi akł. res pig. da. ſit. l. q pᷣcium. hec at᷑ neq; in boms neq; ex 5;
putant᷑.vi.j.ce vſufru.le.l.j.aʒ.neq; ipm coꝛpus vñ debet buitꝰ cuʒ
non ſit meum. vt. S. ſi Fui. ven.l. loci coꝛ. in pn. Item nec alij. has v⸗
nuutes. ego ei en debent᷑ cedere poſſum. vt.S. cæ pᷣui.ru. pdi.l.ex

m Hipothece ſunt. a dño vel ab eo cni vebent᷑.qzo.
Ed an vie.aq̃ductus.q̃ funt ruſtice ſᷣntutes.
0 Pabeat.ſ.creditoꝛ.alłs non poſſet vn.
pꝓ Pactõ ſiat.cũ ꝓpetario foꝛſuan. vel cuʒ eo cui deber nnꝰ.
q Utat. que eſt rõ ꝙ vꝛbane non pñ̃t. ſ̊ ruſtice ſic? H. q;ꝛ vrbane
vñt cum qdam ꝑpetuuate ↄſtitmn ne vꝛbs vefoꝛmetr. vt inſti. de re. dꝛ
S.cum in ſuo.hoc at᷑ non fieret ſi obligarent.nam ex varietate vius
creditons vel eins cui eandem nitutem venderet creduoꝛ, vel echſi

cium debens Buitutem vel id cui pᷣſtaret vel id cui deber Hnuꝰ mu⸗
taret. ꝓpt q̃ edificia fierent inutilia qð noluerũt ura.
r Fundum habeat. I. aliqs vicinus.vel dic habeat creditoꝛ q.ſ.ẽ
alicuiꝰ vicini vt ſubijcit. vel dic ꝙ ſit creditons.a vendu vicmo ſun/

dum vna cum Suitute.

poſſe placuit: qᷓtenꝰ vtraq; pecunia
ebet pignꝰ ſcoo creditoꝛi tenet: ⁊

tam exceptio ꝙᷓ actõ vtilis ei dãda

. qp ſi dñs ſoluerit pecuniã pign⸗
q; ꝑimit᷑. ſ̊ pt᷑ dubitari nunqᷣd cre⸗
ditoꝛi nũmoꝝ ſolutoꝝ noiĩe vtilis
actio danda ſit:an nõ.qͥd em ſi res
ſoluta fuerit: ⁊ veꝝ ẽ qð Pomp.li.
vij. dige. ſcri. ſiqdem pecnniam dz
is cuiꝰnomẽ pignoni datũ eſt: exa⸗
ctam a creditoꝛe ſe ↄpenſatuꝝ.ſi vo
coꝛpꝰ is vebuerit ⁊ ſoluit pignoꝛis
loco futuꝝ apud ſcõm creditoꝛem.
Et in ſupficiaris ltime aſiſtere

creditoꝛ pt᷑ aduerſus quẽlibet poſ⸗

ſeſſoꝛem ſiue tm̃; pactum ↄuentum
e hipotheca intuenerit: ſiue etiaʒ
poſſeſſio tradita fuerit: veĩde miſſa
ſit. Etiaʒ ſi creditoꝛ iudicatum
cbitoꝛẽ fecerit: hipotheca manet
obligata:qꝛ ſuam acktõeʒ hʒ hipo⸗
thecaria actio.i.ſi ſoluta ẽ pecunia
aut ſatiſfactum ẽ. qͥ ceſſantibo te
net. Si cũñ vefenſoꝛe in pſonam
egero lʒ is mihi ſatiſdederit: ⁊ da⸗
natꝰ ſit: eq̃ hipotheca manet obli⸗
gata. multomagis ᷣ ſi ĩ pſons actũ
ſit: ſiue cũ reoſiue cũ fideiuſſoꝛe: ſi⸗
ue cũ vtriſq; ꝓ pꝑte:licʒ dãnati ſunt:
bipotheca manet obligata: necꝑ h
videt᷑ ſatiſſactũ creditoꝛi:qð hʒ iu⸗
dicati actõz. Si ſub ↄditõe debi
n noĩe obligata ſit hipotheca.dõm
añ ↄditõʒ ñ recte agi:cũ nł interĩ
beat᷑:ſ̃ ſi ſub ↄditõe debiti ↄditõ
euenerit: rurſus ageꝛe poterit: ſi
pñs ſit debitũ:hipot.vo ſub aditõe
⁊ agat᷑ an ditõʒ hipothecaria.ven
qͥdem ẽ pecumã ſolutã nõ eſſe.⁊ iõ

1 Que ſnĩia..
vVt valeat tal ob⸗
ligano.
—g Rege. te
nent᷑. ſic

2.]. e. ſi ſundus.

v Tenebit. idẽ
grer d vt hᷣ
S. T in. l. po
nebatur. 7 a
ven. marcellꝰ. 7
hoc ſi renouano
fuerit facia ex pᷣo
riba capuibo. nõ
als bm qͥſdaʒ. vt
J.e.ſi fidemuſſoꝛ.
S. fi. vel veriꝰ di⸗
cas ibi loqt qñ

ſpãliter fnerunr

pignoꝛa aſſigna⸗
ta ſecꝰ at᷑ qñ vni
uerſitas. qꝛ etiã

aliunke futpleta

vemunt m oblu
gatõe. vt. j. e. l.
cum tabern aʒ.
ſic eſt H ar. cui⸗

ſit peccatum in

ſocidis ouium.
x Statuliber.
euane ſcat.ſic ⁊ ſᷣ
uitꝰ ab hẽge ocel
ſa in re ſub oditõ
ne. legata ea deſi
ciente. vt. S. quẽ
abmodũ v. amit.
is cui.S.fi.⁊ qᷣli
bet zci ab eo he⸗
de ſuꝑ ea factus.
vt ĩ aut. de reſti.

1ea qꝗᷓ pa.S. j. .

C. cõia dele.l. f.
S. ſin at. ſic ꝛ. J.
e. l. lex. in fi.
y Cum pigno⸗

ri. placuerit.vt.

3 Quaten?. nẽ
rñdet.

2à AUtrac. i. 3
ſcðo pᷣmo debek.

b Erxceptio.ſi
poſſicket.

Acno vtilis.ſ. hipothecaria.iõ at nõ directa. qꝛ nõ eſt dñs qͥ oꝰ
ligauit. vt. J. e. ⁊ q nõdum ſunt. S. 1. ſ hʒ ius in re. vt. j. x. §.

d Soluerit. vel ſecudo crediton. nam ei ſeluendo liberat alſuo. vi

5. æ pig. ac. I. ſolutum. S. ſolutam. vel die vᷣmo. nam atunc qlibz
eſt res liberata.vt.S. pig. ac. debuor. S. fi. 2 de diuer. tẽ. p. l.

acceſſionld. ”
e Pignus c pimitk. i. deſinit vtric; teneri.

ac.ſi rem.S.omnis.
fMundqd crediuoꝛi.ſ. ſecundo.

vt dictum eſt. ⁊ iõ con

tra ſecundum creditoꝛem agit debuoꝛ pignoraticia aci. vi.. ce pi.

g Solutoꝝx.i.ſoluendoꝑꝝ. muta bic caſum.nam ſup fuit ſpecies
obligata. hic autem nomen pecinuarum. quare querit· an acno vin

lis.ſ.hipothecaꝛia vet᷑ ſecund creduoꝛi ꝓ exigenc eo nomine cer
te datur. licet hic non ſoluat. vt. . e l. cum conuenit. . x here.
vel ac. ven.l. poſtꝙ. ſicut daret᷑ in ſpecie obligata⸗ vt.S.j. H.buius

adſetone,ſans

Alonnnd qert
Wlſi Kar⸗

Aznone. Nbit

Ecretad dbttum
Almnmnn tteſ

lr
ʒ balnem den
Auuc iſinde

n aganigron

4lten.
Cnli ſch⸗ ly

I Potur⸗ht. 12
i ſi

ſlet oſer
orthh atit⸗
ibg M. ſ⸗
uet lit⸗
cgeinor 8
Utperucett⸗
nn ſ
ler igitare
Umirpetsn
Mhrornhi⸗

ſib⸗

oe ſen

1ltoigete

It Goltonft
Ktouont.

1Kin bot

inp ſeſ⸗

Mhothets

un umpt 4
ironolupfi
Cocblgerne
N
leriz ſopfren
WAAng.
l md
ſene. bpen d
ummizpole,vr.
Unooonun..

ſuan ie

ſigſtl g

ſiundianuni Men
nein
ſſanlcum ds ſbi .
urn vcn ollerek pn
4

l *
rir ſur

np

SS

.

aag
ot
Re
ho⸗
ſiẽ
be
N
nn
6
cele

ei iud

zrig.

pure.

XNy

),Ane ußlan
ionrebg
Annt iertmt.

nd pmoegere
e potert net ob⸗
Ptannciſnf, kad

ſ ultninee

gertſini⸗

iſt

ſolu

iſihenf

luſ

rzilen u
ainn i
1ntum un
eſürene; —
lemſn n
adcann i
daammn in
dian
mht e
tin onam in
Ant 1i u
niagj
ire⸗ ni

§. ß ſi debitoꝛ pignoꝛatꝰ ſoluat ſuo creditoꝛi. nõ ei eui fuit hipothe⸗
catus. an liberer᷑ ab hac vtili hipothecaria? R. ſic. iint Pigote,

enuciatum ne ſolueret. vt. C.q res pig. ob.poſ.l.nomẽ .
H q res pig. ob. poſ.l.nomẽ q;. vt. E.
oluta. ſ.creduoꝛi ſecundo. cin eſt obligatũ Zas ſ
exegiſſet. obligatũ nomen. Idẽ ſi ipe
1 Js. ſ. wbitoꝛ.
RKR Etretg.n. bi
quã ſcᷣus credi/ orbitrio iudici Ines ufre
ioꝛ exegit. lo iudicis cautones infponẽ

e ſunt. ſi ↄditio extiterit nec pecu⸗

I Lompenſa⸗ a ſol E *
wur. ueiuk. ma ſoluat᷑:reſtitui hipothecã ſi in
creduoꝛi ſcõoo. lee nrfüc⸗ Pꝛopt vſuras q; ſi ob
n rur. h cx ligata ſit hipotheca yſuꝛe ſolui vñt
eſ Puera⸗ ber idẽ ⁊ in pena dicem?ꝰ. yv AXpi.
gatoꝛ H. vebito⸗ Veſitũ eſt ſi nõdũ dies pẽno

ris qꝗᷓ nomẽ obli⸗
gauertt. medãte
em̃ creduoꝛe ve⸗
lut ꝓcuratoꝛe ta⸗
cite ↄſtituto ſol⸗
uete et geſtiente

ql pignoꝛa pmittẽzduʒ ſit. ⁊ puto dã
dam pignoꝛis pſecutõem:qꝛ inteſt
mea: ⁊ ita celſus ſen. Ex qᷣbo ca

tranſit ꝓpetas in
buoꝛein pino ſeueraꝛe oſtat. Dius.
ris at᷑ obligatto T nädgi ſant. HH
irrt cregiton ve TAnoͤci ſunt: futura tñ ſt.
P. vr. ö. æ bdig ipothece oari pñt vt fructꝰ
ac. ſi dueneit. pẽdentes:ꝑtus ancille:fetꝰ pecoꝝꝑ:⁊

ea q naſcunt᷑ ſunt hipothece obli⸗
gata: idq; ſuandũ eſt: ſiue dns fun
di ↄuenerit: aut vſufru. aut ve

o Et in ſupfi⸗
ciarijs. poſſeſſo⸗
rem ꝑ bipotheca
riam. nam pt a
ſuꝑf iciario ſuꝑfi
cies obligari. vt
h. 7. J.qᷣ po.ĩ pi.
ha.l.etiã ſuꝑfici
ari?. 1. S. de pig.
ac. l.tutoꝛ.S. fi. T
l. ſane. hʒ em̃ w⸗
numi vulle. vt. j
e no. oꝑ.nun.l.
in puic ali. S. pe.
29 ſupfi. l. .J.

ſiẽ Jul.ſcri. Qõ dẽ creditoꝛẽ ꝓ
nis vebitoꝛis fuiſſe ad eaʒ ↄuentõʒ
ꝑuinet q ſpaliter facta ẽ: nõ ad illaʒ
q quotidie ſolet inſeri cautõilo: vt
ſpaliter reb hipothece noĩe datis:

p Et ſi iudicatum. i. odemnatu.

TTenet. vt 2. . e.l. qᷓms. z. S. ad vel?.I. aliqñ. S. e pignonb.

æ.j. c ſo.l.cum qͥs ſibi. S. fi.a.. ꝓr.S.⁊ nõ h̊ ar.ꝙ ꝑ ſniam nõ fit
nonatio. alioqͥʒn tolleret᷑ hipothecaria. vt. C. ettaʒ ob cy. pe.l. j. ⁊ ſic
eſt ar. . C. æ vſu. rei indi.l.eif.
r Si cñ ofenſoꝛe.ſans dederit.ſ. udicatũ ſolui.
Aultomagis.qꝛ extranei ſponte hi ininti ſatiſdãt gngeniunt᷑.
accuꝛſius.
t Acroeʒ. vt ⁊. S. ꝓxi.dꝓ. ẽE
V BSi ſub anione webld.iſub ↄdinone caſuali. vel mita.
X Hipotheca. 1. pure. äl. MUM
y Recte. nec ad vebitum nec hipot becaria.

3 Mil merim. vt. . xe v. lig. l. cede. ⁊ ita gcceſſonium nõ tenet in

terim.vt.j.e re.iur̃.l.cum pᷣnceipalis.
a Sub ochtione. i. eiꝰ qð ſub ↄditione vebebat᷑⸗
Euenerit.i.extiteiit.
cRKurſus. cũ pᷣmo egerat ⁊ ſuccubuerat.qꝛ añ ↄditõʒ.
d Ageree poterit. nec oberit ſi añ ↄditõʒ egerit ⁊ amiſerit. vi.j.ðᷣ
excep.rei iudi.ſi mr.S.eadem.⁊ ar.j.de edił.edic.l. bouẽ.S.ſi.
e Cautõnes.hoc ſi agat᷑ ad cautõʒ.vt.j.œ iudi.l.in omibo.ſ̊ aſi
ad pignꝰ duplicant᷑ inducie.vt inſti.de excep.S.hocdie.
Si ↄditio.h̊ eſt foꝛma cautõms.
g Pꝛopter vſuras.ſolui dñt.acſi dicat retinet᷑ pignꝰ ſi nudo pacto
ſint vebue.ałs etiam petunt᷑ inre actõms.vt.C.de vſur̃.l.iij.⁊.l.
retennonem.

h ꝗq Ueſuum eſt. penſionis. ſ. alicuiꝰrei locate. vel dic penſionis

i.alicuiꝰſolutõis ſoꝛtis vel vſuraꝝ.
i Mma inieſt. ex iuſta cã. vt qꝛ receſſurus putabat᷑. als Z. vt. j.

auferri hipothecaz iniquũ eſt. iõq;

ms venit:an ⁊ mecho tꝑe pſe

ſibo nãlis obligano ↄaſiſtit: pignꝰp

his qᷓ naſcunt᷑: ſiue is qͥ vſumfr. hʒ
bare vebere:cũ duemebat reʒ ĩ bo

currere rati habitionem ad illud

cetera etiam bona teneant᷑ æbito⸗

fuit dilata. ſo. ma verioꝛ eſt.
k Ex qᷣbs nalis. vi int patrẽ ⁊ film.dñm ꝑ ſᷣuum. ⁊ facit.j.de fide/

iuſ.l.bicunc..
ris q̃ nũc hʒ ⁊ ꝗᷓ poſtea acqͥſieꝛit:p⸗ 7 5
1e3 6 1e XZ non-
zncde atz ſi ſpãlit he res funſſent ob dungtun.
igate. Qui res ſuas iaʒ obliga⸗ dan pũt 2 vench
uerüũt: ⁊ alij ſcðo obligãt creditoꝛi. Braereng.
vt effugiãt piculũ qð ſolẽt pati:qͥ ſe nec empno.
pideandeẽ rem obligãt pdicere ſolet a lia, rbir
al ij nulli rẽ obligatã eẽ: ꝙᷓ foꝛte lu ba.l.pottoꝛ. S. ſið

cio ticio vt ni id qð excedit porem fuiurs.
obligatõʒ res ſit obligata vt ſit N⸗ 1 5 dz. vr. ſ

9* „0r. 1ir pba. l. qñ omias
SFri hipotheceue id qð pluꝛis ẽ:aut ⁊. S.e. ſi ſupatꝰ. in
olidü ci t pn. 7 ar. J. ad
ſolidũ cũ pmo tebito liberata res diu ar.l. quac; in

fuerit: de q̃ videndũ ẽ. vtꝑ h̊ ita ſe pꝛn.
hẽat ſi ⁊ aueĩat an ⁊ ſi ſmplicit᷑ cõ d Eumn onene
uenerit᷑ ee eo qð excedit vt ſit hipo . Sde.

thecet ⁊ ſolida res ineſſe ↄuentioni p Specialit. ſp

vi cũ a pmo creditoꝛe fuerit libera bom aſpellat pnuũ
. . EW ox tm̃. ſ. cum
ta:an adhuc ꝑs: Hillõ magis ẽqd obligat ea ſola que
pus diximꝰ. m Arcaa. er aa e
. , , eg 7 que
E fundus hb ipothece dat? ſit babrm k ubue⸗
cinde alluuione maioꝛ factꝰ non cogit cregtor
tot obligat. Si neſciente ꝛſo Pomvea ee
res eiꝰ hipothece data ſit:xinde po icddem imñ ſi nibil oi⸗
cat e futuris. vt.

ſtea dñs ratũ buũit: vonſẽ hipᷣm qq gier dig⸗ obe
ratum habet voluiſſe eum retro re por.l. ſi.

4 aurotlo n ⸗

tempus quo conuenit. volũtas at auvelnr ol
fere eoꝛum wmum ſeruabi᷑. qui qijſdaʒ res. a poſtea
gmi Er ◻ . . omnia generaliter
2pignoꝛs dare pfit. Si res hi qin e habunt

.H ſiẽ ⁊ ałs dicimꝰ vt
S.ſi quis ca.ſ̊ etſi.S. queſitum. „ “
r Perinde.non dʒ ꝑtinere ad generalẽ ↄuentõʒ. pinde c7.
DODbligate. qñ cepit es hꝛe.⁊ ↄſtabat ꝙ erant ſue. ſic hʒ locuʒ regula
qñ dubitat᷑ ſunt res debuons vel non. e
DQuin res ꝑpiculum.ſ.crinnnis ſtellionatꝰ.vt.j.de cri.ſtel.ł.iij. niſi
res ſit ãpla. ⁊ ſic vtriq; debito.ſufficiat.vt.S. pig.ac.l.iſi quis in
pignozꝛe. S. plan.
vV Pbligata. hoc eſt vt ⁊c.
x Cum pmo.i. a pᷣmo.
y Be q̊. ſ.an ſit inſolidum obligata.
3 Et ſi ↄuemit.ſ.vt ſit pignoꝝ poſtea inſolidum. vt.S. poſmit.
a Excedit.nec eſt dictum ꝙ ſolida ſit obligata.cum fuerit liberata.
accurſius. S
q Et ſolida.poſtea ſatiſſaao pᷣmo ceduoꝝn. aʒo.
c Nars.ſ.tm̃.licet a pᷣmo liberata ſit. .
dD Diximꝰ. ſ.qrendo. ibi ve q̊ æc. vt inſolidũ ſit obligata. vel dic qðᷣ
pᷣus dixumꝰ ſoluẽdo aut ⁊c.ſ.in pᷣmo caſu qñ fnit noĩatim dictum vt
inſolidum teneret᷑ ſcõo es liberata a pᷣmo.a idẽ eſt ſenſus.⁊ ꝓbat᷑ hoe
I.qͥ po.in pig.ha.ſi debitoꝛ.

e ſ Qfundus. obligat᷑ creſcit ᷓ pignꝰ allunione. vt . a.S. xe pi.
ac.ſi ↄuenerui.S.j.⁊.ar.S.e.grege.ĩ pᷣn.ſic ⁊ ws.vt.j.de in.
w. l. niij.ſic ⁊ in vſufru.vt.S.æ vſutru.item.S.huic. Item locꝰ ſᷣnẽs
vt.j.xæ aq qti.⁊ eſti.l.hoc iure.S.ſj ſi allumone.ſj̊ ad id qð h d allu⸗
uionem ꝓticere creditoꝛi eſt ↄtra.j.e.ſi ini.S.qᷣcqᷣd.ſo.omodum pe⸗
tatis augmenti ꝓficit biioꝛi vt ibi.ſj ↄmodum ipᷣꝰ obliganomis eſt
creduons vi hic. L H ..
fSi neſciẽte.ↄuenit.⁊ ſic val. vᷣt ⁊.S.de pig.ac.l.alie.in pᷣn. ⁊ ſie
nõ ꝙ rati habitõ thit᷑ rtro.vt h.⁊.C.ð w.it vi.⁊ vx.l,añ.⁊ ðᷣ in.l.lʒ

R

*

q. mo. pig. vel hi. ſol.l. ſoluit. S. ſi paciſcat. ⁊ we diſtra. pig. l. cũ ſoluẽ/
v.q̃ ſunt ʒ.vel ſpãle h in penſione. vel ibi euenit ꝓpter pactum ſpãlii
ſactum vſq; ad cermm tp̃us æ non petendo vebuo. hic antem a pn.

—

5 —

a Sernabit. q. d. eius ratihabitio ofirmat pignꝰ. qꝛ ⁊ ipſe pvꝛ obli⸗
gare.non g furioſus cum ipᷣe obligars non poſſu. fere at᷑ dicit ꝓpt pu⸗
pillum. qᷣ pt alij oſentire. ß non ipe obligare ſine decreto. . inducut.ꝭ4

de manu vin. l. ſi pꝛ.

S. ſi. vbi dicit ꝙ mmnoꝛ.xx.an. lʒ iße ſuum vßuum

manunnttẽ nõ pt. m pt debitoꝛi oſentire manumutere bᷣuum quẽ in.

pignoꝛe mmnoꝛ h⸗
ßß hoc nõ valet. qꝛ
nõ ðᷣ pupillo ibi di
cit.ſj de mioꝛe.xx.
an. maioꝛe tñ.xiiij
an. Irem nec de cõ
ſenſu ad obligãdũ
ibi diẽ ĩmo ecõtra
ad liberãdũ pignꝰ
alij dicũt ꝓpt muli⸗
erẽ dici fere. H hoc
eſt falſuz. qꝛ ꝓ alio
nec ipᷣa obligare rẽ
ſuam nec alij oſen
tire põt. vt. C. ad
velk. l. ſenatuſ. ꝓ
ſe aũt ⁊ ipᷣa põt. ⁊
alü ↄſentire. tu die
ꝙ pi fructuari⸗
um diẽ ſere. qꝛ ipe
ñ pt obligare ꝓpe⸗
tatem.pt᷑ iñ ꝓpeta
rio ↄſenure. vt. C.
de vſufru.l. inteſt.

b Si res ppetit.

wmꝰ. 7. S. de pig.
ac. Lwmo. H Z3. S.

q̃.mo.vſu.a.l. re⸗

pe. S. mutatis. vbi
d ꝙ exuũguit᷑ vſuſ
fru. ꝓpter rei mu
tatõeʒ.ſo. facilins
vſufr. extinguit᷑ qͥ
nõ durat peũte ſbᷣa
vt. S. le vſufru. l. .
vel i5 faciliꝰne in⸗
utilis ſit ꝓpetas ſu
per abſcedente vſu
fru. vt. S. de vſuſr⸗
l.ij. S. ne iñ. JItem

F eie iDcgg
e

gat. S. fi. vbi diẽ
ꝙ perijt legatũ rei
mutatõe. ſo.ibi de

lucro captando. H
aut de damno vuãz

w agitur.

pothece data: poſtea mutata fuerit
eqᷓ hipothecaria actio opetit: velu

ti ð wmo data hipothece ⁊ boꝛreo

facto. Itẽ ſi e loco ↄuenit ⁊ wm?*
facta ſũ. Itẽ ſi de loco vato vineis ĩ
eo poſitis. In vẽdicatõne pigris
qꝛit᷑ an rẽ ð q̃ actũ ẽ poſſideat is cãũ
actũ ẽ. naʒ ſi ñ poſſideat nec vlo
ecit quominus poſſideat abſolui

Lbet. ſi vo poſſideat ⁊ aut pecu⸗

niam ſoluat:aut rẽ reſtituat: eque
abſoluẽdus ẽ.ſi vo neutꝝ hoꝝ faci
at adẽnatio ſeqͥt.ſᷣſi velit ſtituere
nec poſſit foꝛte:qꝛ res abeſt: loge
:k in ꝓuincijs ſolet cautõibo res ex

plicãi. nã ſi caueꝛit ſe rſtitutuꝑ ab
ſoluit. ſi vo wolo qdem deſijt poſſi⸗

cere: ſumma aĩ ope niſus. ñ poſſit
rẽ ipaʒ r̃ſtituere tanti ↄdẽnabit᷑ qn

ti actoꝛ ĩ litẽ iurauerit:ſiẽ in cete⸗

ris in rẽ actõibo.naʒ ſi tanti ↄdẽna
tꝰeẽt qntũ dveberet᷑:qͥd ꝓdeſt in reʒ
actio:cũ ⁊ iſn pſonã agẽdo: idẽ ↄſeqᷓ
ret᷑. Intdum et᷑ de fructib arbi

trari dʒz iudex:vt exqͥ lis inchoata

fuit ex eo tꝑe etiã de fructiho ↄdem
net. qd em̃ ſi minoꝛis ſit pᷣdium ꝙᷓ
qð vebet᷑.nã de añcedẽtibo fructibo
nmihil põt ꝓnũciare niſi extent res.
Creditoꝛ hipothecã ſibi ꝑ ſnĩaʒ
adiudicatã: quẽad.habiturꝰſit qᷓ⸗
rit᷑.naʒ wvmimiũ erꝰ vendicare non
põt: ſ hipothecaria agere pt: vt ſi

cIn vendicatõne.qᷓ̃rit᷑ ante litis ↄteſ.vt ⁊ in q̃libet reali q̃ ad poſ2⸗
ſeſſionem der vt. S. de mi. ac.l.ꝗͥ fuũ.S. murie.

d Abſolm dz. ſ. Diffi

fi. gecur.

ninue. ſi lis ẽ ↄteſtata.
e Abſ. oluendus eſt. ab obuatõe iuchcij. vi inſti. de ꝑpe.⁊ temp.ac.
.fi. .7-q po. in pig. ha. mulier. a. .q. mo. pig. vel. hipo. ſol.l pank.

Condemnatio. als ↄdemnatõ. ⁊ als lobligatõ⸗
Explicari. vt inſti.de of. Iu.S...
hb Abſoluit. ab obſeruatione indicij.

i In rem actoibi.ᷣ in qunb⸗ iurat in litem. vt. dem litem. iur.l. in
actoͤmbo. ß videt eꝙ nihil plus creditoꝛ poſſit aliquo caſu ↄſeqii ꝙ ſit
ſuum vebuum. vt. j. e. ſi inter. S. fi. ſo. ̊ de eyneo ↄuento.ibi de vebi⸗

.00

oꝛe loquit᷑.ar.j

.e. l. S.ſi pluris.alij dicunt ꝙ h; loquit᷑ cum res vedu

cit᷑ in inſiur. q̊ caſu debet debitoꝛ ſentire penã.ibi aũt cum ſine ſacro
lis cidit᷑ tercij dicunt ꝙ H poſſeſſor erat in olo. ibi in culpa. qrti
ꝙ h̊ de pignoꝛe.ibi de hipotheca q̃ vlnma nõ valet.qꝛ inter pignus

hbipothecam ꝙᷓtum ad actõʒ hipothecariam non eſt dꝛa. vt. S. e.l. es.

S. ſi.a inſti. ac. S. uem ſᷣnana. ⁊ m tres vltimas ſolutõnes tam

in debuoꝛe connento

S. pᷣma verioꝛ eſt.

qᷓ in alio qui wolo veſijt poſſidere, loqniuuur h.

tilitatẽ legis: ⁊ auctatẽ ſnĩe nõ ꝓbo

vhbipothecaʒ liberare. Aliena

XℳEbitoꝛis facta fuerit. Si duo pa

*

k Agendo. contra vebitoꝛem.

¶Interdum.ſi minoꝛis. idem ſi non minoꝛis ſed indubitanter
noluit pcedere. 7 nn

m EFrent res. 1 ruct.a petant. qꝛ a ipſ funt obligan. alud ſiſ̃
extarent.qꝛ bona fide ↄſumpſit.vt. 3. e.l. j. F. cñ diuʒ. 2. 5. ſi. reg⸗

in. .voſt. Hcer
exceptio obijciat a poſſeſſoꝛe iudi⸗ unſensihnd⸗
cati replicet: ſi ̃m eum iudicatum ſumpti vrm vi⸗
nõ eſt. Si pluris ↄdẽnatꝰ ſit k miine gieunr
bi z reſtituẽdo pianꝰ:qᷓ ↄpi dxumnus. qn nun
bitoꝛ nõ reſtituẽdo pignꝰ: ꝗꝙᷓ oputa ꝙ fuerüt webite

tõ ſoꝛtis ⁊ vſuꝛaꝝ faciebat:an ſi tã

„ ,. reS . 2 Er nauit creditoꝛ qᷓ
tũ ſoluit qntũ debeat: exonerer bi re plamus erpe⸗
potheca. qð ego qdem ꝙᷓ̃tũ ad ſub⸗ nes. mſi ertẽt.ſ.

bus pendentiba

ſer em̃ cã tranſire vr ad adẽnatõez qg ſic ps rei eſſe
mihi pecunia deberi:ſ̊ bumani? vitent. xr. S. de
rei ven.l. fruc .

eſt nõ ampliꝰ eũ ꝙᷓ qo reuera dʒ dĩd
n Crecditoꝛ. ad
indicatam. ⁊ dic
ꝙ vel habuerat
7 amiſerat k ob⸗
tinuerat vnuʒ.
lʒ non habuiſſet
7 alius poſſidet.
z ſi ipe debitoꝛ

res vtilit᷑ põt obligari ſub ↄditõe ſi

rit᷑ æ hipotheca paciſcant᷑:inqᷓntũ
qᷣſq; obligatã bipothecã bʒ vtꝑ ꝓ
qntitate vᷣbita: anꝓ pꝑtibo dimidijs

pignꝰ hẽant obligatu.ſ̊ vtq; ſi caʒ tꝛnõ habunſet.
poſteſſone agat quead. vend giedf eumniaamnd
qʒ; an dæ toto q̃ſi vtriq; inſolidum pothecaaa.

res obligata fuerit: qõ erit dom ſi

— . . 9 .
eodẽ die pignꝰvtriq; datũ eſt ſeꝑ2 nouaia ſit hipo

tim:ñ̊ ſi ſił uli ⁊ ili ſi actũ eſt:vr txpecaria exq̊ ien
q; recte inſolidũ aget.ſi minꝰ:aget ſa “
. — . . El⸗
vnuſqſq; ꝓ pte. Pot ita fieripi ſone cadat vide
gnoꝛis datio hipotheceue vt ſi ink tur eam intendẽ
cetũ tpᷣs nõ ſit ſoluta pecuma iure non voſe Nar.
emptõis poſſideat rẽ iuſto pci iuct.l. f. ſe cer⸗
extimãdã h em̃ caſu vꝛ qbammodo tebec erveptio ñ
aditõalis eẽ vẽditõ.⁊ ita diuꝰſeue. maer Anoten
anto.reſcpſert. v Lpi. ia v Fs
0 i grege. F. etiam.
Ignoꝛis perſec utio in rem 1 Kramwng
ſoꝛe. pterea non

debet nocere ei ſnia p quo eſt lata. vt.. de excep. rei indul. euideni.
p Eum. i. creditoꝛem.

Si pluria.ſaciebat.ſj̊ quõ fuit plus odemnat“ etiazʒ de facto. vt

ʒ. e. ſi mi. S. fi. que eſt 3. ſo. vt ibi.
r Ad demnatoem. hoc eſt qd cecretiſte dicũt trãſire in rem indi
catam. accur. UVB
EXiberare. potes intelligere.i.⁊ ſi plus vederit.non iõ plus hipo/
theca liberat᷑. ſᷣ veriꝰ dic ꝙ intendii dicere ꝙ non plus vebeat. ſic
facit. j. de reg. . l. bona ſides. 7. . de excep. w. l. fideinſſoꝛ. 7. ſ.
tab. exhi.locum.S.ↄdemnatio.ſ õ. S. e.l S. in venchcatone. in fi. ſo⸗

ibi in wlo erat poſſeſſoꝛ. hic non. vel ibi in extraneo poſſeſſote. hie

in vebitoꝛe. vt aibi diximus. Item 3. C. etiam ob cy. pe. l.j. in fi⸗
vbi dicit ꝙ enam gpt eam pecuniam pt᷑ reuueri ꝓ non eſt obliga
ta.h̊ diẽ ꝙ liberata eſt hipotheca.ſo.h̊ crediutor non poſſidet. ibi ſic.
Hz nunqd ab actõne indicati erit liberatꝰ? K. non. ſm quoſdam. q q

funt in pignoꝛe queſtio? H. videbat᷑ remanere ob noxium ꝓ ciro⸗

grapharia pecunia qð hic negat. quia vi dixi non retmere. ſe peiẽ
miitur pignus creditoꝛ. ſed verius dic. etiam ab actione iudicati
liberatum qua enim ratione poſſet dici pignus eſſe obligatum

pꝛo cyrographaria pecuma.nulla emm lex hoc dicu ſed retinern.

ris qꝛ eos ſemi⸗

oreihbetht
aaiu iuc,
Aenn etun
1 Zino iti,
Dimnaip utt
ſrnitan
o
ſaecr

iefr klant

gunlpmuntin

pᷣcha cum fructi⸗

ne
btun i ſiol

o Exceptõ. q̃ſi

iſao taesk
Ng lhnſ⸗

ſin
lilx
ſſ ein ſe
gißglanatit
mpronis
iflini hol
ſun oſi g
Mdſ ters

Cesdmo⸗
le.

i⸗
4

Aithce,0, j

zcoinn

ſodeck. gus

itoſckdi

ſetepons.

1 lhuun

iſgpeoc
ſinde.

Sni. k

ligi g.
ſcenſt lan

fun Ki. (u

1lwnen d nun
ſineroaſen 1

rktiſir Ut⸗
iilgtizi loue

ci
nimn, tord
Krlagi dct
Grſ .

ſtnen
mn ſc ſon
ilanle do
fiſarm ren
igni
iſz ſifit
fgatefctr d

iepe

i

. N
—

mummi u
. m 1a
te
4 A
vdumidis ſiit
umedbin
zwigzäiaz ni
Mͤm
zuondun
zan dni
Baickei e
innil in
eſtſime we
tumn ine
ſoſaotie a
udiſe.

2 2

b SDicendũu. vt

dieat ergo hec lex 7 in sctione iudiesti g ab es ſit liberatns bu‚H

oꝛ.accurſius floꝛeñ.

? Alena.tæ hac materia dic vt dixi. S. e. l. j. in pꝛin. m. S. ſi duo

u Si Rungverire leroch uomento. H
? Dimdijs.y hoc eſt ꝙ ſingulis dumidis ſola gnoꝛi ꝓ indini
ſo ſit obligata. 2 nug pe pigne:l indui
y Pꝛo quãtita

tc. vr ſi titio. x. parit actionẽ creditoꝛi.

ſeio eneat. ab eoqͥ publiciana vti po
dic ꝙ ciiq; no⸗ tuit qꝛ wminiũ nõ habuit:
tan P n ter pignoꝛi accepi: ſic tuetur me per
5 QRo quauta ſeruianã pᷣtoꝛ: quẽadmodũ wbito⸗
te.ſ. vi ꝓ pecuia rẽꝑ publicianã. V Apia.
quã qᷣlubet ledit Di pi lur
nnlolian. poe pit nõ cogit᷑ vnã liberare niſi
tn ſtaum diſtin-⸗ . 1130
gut led ſi vra Acepto vniuerſo quãtum Abet
Aneadmo Vm cõuenit vt is qͥ ad refe

ctionẽ edificij credidit xe pẽ

xe toto agat qli· ſionibo iure pignoꝛis ipᷣe creditũ re
de hn bie cipiat: etiã actiões vtiles aduerſus
ms qo ergo ĩ i inqlinos accipiet cautionis exẽplo
uerſis vieb eſ. quã æbitoꝛ creditoꝛi pignoꝛi edit
d Inſolidum Jinter colonũ ⁊ ꝓcuratoꝛẽ
gie eo as meñ couenit re pignoꝛe: vel
eSi minꝰ.i. ratũ habẽte me cõuentiõʒ:vel mã
ſi no? aetů. go. gante q̃ſi inter me ⁊ colonũ meum

f Peo hlerſi cõueniſſe videat᷑. Si debitoꝛ ſer

michia rei. vt. S. 2Sr . V
e.ſi vebitoꝛ. ſead uum quẽ a nõ dno bona fide eme⸗
eeua ſer rat: pignoꝛauit teneat: ſeruiane
cũ lego nbi ꝛ lli locus ẽ: ſi aduerſus eũ agat credi⸗
len. ß toꝛ wli replicatiõe exceptionẽ eli⸗
nire lega F. et: ita iulianꝰ ait: ⁊ habet rõnem.
eadeʒ. 2. . e le. Quicqd cõmodi ſiue incõmodi
j. re coiuncti.⁊ . 4 . . .
l. cõiunctim. ſed foꝛtuito pignoꝛi 9 cceſſit: id 9 rebr
ſoꝛte aliud in leà toꝛẽ ꝑtinet. Si res pignoꝛata nõ
ga. aꝛ no ſatim reſtituat᷑.lis aduerſus poſſeſſoꝛem
cuʒ legat᷑ querit᷑ Mã
mihi ius. ſiẽ fit

in pignoꝛe. 2 facit. j. æe ſoln. I. pupilli. S. penkł. MU
gͤ Poteſt eſtimandã. vt 2. 3. e contraheu. emp.l.ſi. in pꝛin. et
gr. C. ad.l.fal.de pla.l.in fuga.in ſi. ſecus autẽ ſi dicat ꝓ pecunia
mutuata ſit empta. vt. C. ve pac.pi.l.j.⁊.ij.ſed videt᷑ a hoc nõ va
lere. quia ĩ incertũ hominẽ confertur eſtimatio.vt.S. loca. ſi mer⸗
ces.j. H.que eſt contra.ſo.hoc ſpeciale.quia debitores vix aliter ĩ⸗
Benrem pecuniam. i.i. onnentin
1 lonedr 7. C. e. l.pignoꝛis. ⁊ nudã aduocat poſſeſſionẽ

vt ⁊. j.de euic.l.ſi venditoꝛ.circa pꝛin.

k ſJ ab eo potuit.nõ rei ven.quia ⁊c̃. vel aliter ratio eſt poſi⸗
Auls haſtn⸗ qui habet wmimium agit publiciana. vt.S
pub. l. j. G D „ .
I Pebilous. fed et tãdiu tuet᷑ creditoꝛẽ ꝙdiu ⁊ ebitoꝛem. vt 7 ar.
3. e.l. grege J. cum pignoꝛi.⁊ de le.ij.peio.S.pꝛedium. ⁊ accedit ei
quod dicitur. hiſdem defenſioniba vn tur emptoꝛ quibus 2 vench⸗
roꝛ. vt. C. de eiic.l. empioꝛi.ſi ergo vemat verus wminus non de⸗
fengeretur debitoꝛ. ergo nec crecitoꝛ. vt hic. a. ö. de pub. l. i.
m ꝗq Al pignoꝛi. vebet᷑. vt ⁊. C. xe diſtrac. pig.l.qdiu. 7. . de
HSHoobli. l. in execu. S. pe. in fi.d. . S
n c Am conuenit. ſed etſi non conueniſſet habet pꝛiulegium.
vt. j.qui po. in pig. ha.l.interdum. et. S. ſi cer. pe.l. credi⸗
102.7. J.kl. j.l.ej. ä
0 Tier. v. 5. e. . grege. 5. e pignoꝛi, ar. C. de hẽ. vẽ. l. pꝰꝙqãᷓ;.

bDecht. vt. S. de pig. ac. l, fi. in pꝛn.

creditoꝛi.

☛

4 A interdnz. pignoꝛe. i. vando colono. non a colono. a2 fie non

eſt contra. S

VSi debitoꝛ. agat qui rem ahenã pignoꝛauit. l
ſExcepuonẽ.quaſi diceret nõ tenuiſſe obliganõʒ. qꝛ res ſit aliena

erit extimãda:ſed vtiq; alit᷑ aduer
ſus ipᷣm tebitoꝛẽ: aliter aduerſus
quẽuis poſſeſſoꝛem. nam aduerſus
ipᷣm tebitoꝛem nõ pluris qᷓ quãti
tebet: q;ꝛ nõ pluris intereſt.aduer
ſus ceteros poſſeſſoꝛes etiã pluris
intereſt:qꝛ qð ampliꝰ lebito cõſe⸗
cutꝰ creditoꝛ fuerit: reſtituere w⸗
bet debitoꝛi pignoꝛaticia actiõe.
titio qͥ rem meã ignoꝛante
me creditoꝛi ſuo pignoꝛi ob⸗
ligauerit:heres extite ro:ex poſt fa

cto pignꝰ directo quidẽ nõ cõuale⸗

ſcit:ſed vtilis pignoꝛaticia dabituꝛ
i Dem.
Recditoꝛ pꝛecdia ſibi obligata
ey cauſa pignoꝛis:locare re⸗

cte potuit. Pignoꝛis obligatio
eti inter abſentes recte ex cotra⸗
ctu obligatu.

N quoꝛum finibus emere
quis pꝛohibetur: pignus ac
cipere non pꝛohibetur.
AUIun vicioſe vel inutiliter cõ

tractus pignoꝛis intercedat
retentioni locus non eſt:nec ſi bo⸗

na creditoꝛis ad fiſcum pertineam

ni primã teneas. 5. ᷣ pig. ac. l. ſi rem alienã. S.j. d
nõ dart etiã vtilẽ creduoꝛ.ſol.̊ creditoꝛ fuii igno

i Bem.

ꝛ2ãs.ibi

ſi a tiuo.

t DQuicqᷣd cõmo

di. vt . C. &e pig.
ac.q̃ foꝛtuit.⁊.l.
pignus i boms. 2
inſti.qᷓ. mo. re cõ.

ob. F. fi. q ad pe⸗
tatẽ ne ſii j.S.e. ſ

fundus.

v Si res reſtiiun

atur. agenn hypo⸗
