rioꝛatã. cũ as pirataꝝ pierit: nõ eẽ miquũ exce⸗ xit etiam ad res hor echictum ꝑ i⸗ lter pena⸗ itſin, n
poſito qͥ wolu dicit Jex er dari. Idẽ erit dicẽdũ:et ſi mere: impoſitas merces lis ſui natura ato hafi
debeat pbare lluũ plrõez ei dari. Idẽ erit dicẽdũ: et ni iinere a i ageregnr ſi ab muõ. neuma lunnh 4
vt.J. 5 ꝓb.l.nei I ſtabulo aut i caupona vis maios in nauim locatam alteram tolli⸗ anſſu
Sd wlo⸗ne 45E örigerit. odẽ mõ tenẽt caupo⸗ earum vectura non vebetur: vt ve iu: vraj ns. ſewiſi.
q nõt. S. ð edẽ. , EK er es in Hs I. ſ pignor §.
Un qſer ar..di. nes ſtablarij: qð erxercẽtes nego ſtimentoꝛum vel penoꝛis quotidi: Im fr mdt iiuut
b. Eode mõ. te (jñ ſuũ recipiuũt. Ceteꝑꝝ ſi extra ne ami. qma hec ipſa ceteraran rerũ hoc cln i ca gu
nẽr exercitoꝛes. ſ. un 1 . 52. anr . V us. bums legis 8 4
ce wlo lata culpo gociũ ſuũ recepint: nõ tenebuntur locationi accedunt ſb in „ nnone precaag nſe
7 leui e leuiſſima Si filiuſſa.aut ſeruꝰrecepꝑit: et Auta caupo 7 . un pro ſcz in len. KAo. ni on
nõ de caſu. — ES. F 1 mercede accipiunt: et in alio foꝛte.
S. quia. volütas pris vel dñi interuenenit. ſtocht. ſea anenyr traijciat ve vt. . fartu. Auip .
d Moõ tenebunkt imſoliduʒ erit cõueniẽdus. Itẽ ſi cuſtodia. ſe ſñu 18 cui. Si vo Aune
hoc edicto.ſ oꝛch⸗ ercitons ſubꝛipuerit vel ctoꝛes: caupo vt viatoꝛes manere sb muõ non eſi oigen
narijs actetby. ſeruus cxercitoris lu Apuerit ve in ca tiatur. ſtabularius penals. et vrꝛng iſiut .
e Si filiuſſa. et Dãnũ væderit: noxał actio ceſſabit. in caupona patiatur. alteran wlit., an 1
valötss pꝛis. ſ. ex q; ob receptum dñs ſuo noĩe con⸗ vt erurrar meyenen apud eum e iiꝛ. vt ſngꝛa q5 4 poſin ll
p̃ſſa vel tacita in RX E. pulari. Ecuſtodie nomine te me. cã. l. memu. ten wne
borde reteta er oo Uenietur. Di vo ſine voluntate ex bulari zane⸗ N dienanm nö §.luern diet ei m.
wfilr? vel ſeru?na erceãt:de peculio dabit. Hec autẽ netur. am? Ullo 7 larciatoꝛ qui ſeruum. in Epiartch
usẽ exerceãt ł cau⸗ 1õ rei pſecutõem cõtinet: vt po⸗ pꝛo cuſtodia.ſed pꝛo opera merce⸗ fi.cc. üibbrſinnon
pona vel ſbulu. ack tei Nerentel 5 em accipiunt. 2 tamẽe cuſtodieno o i din im
vt. j. de exerci. l.) po. ait. 710 1 heredẽ et gpetuo dar. em acipiunt. 71 dPi. nan AAnatn
8.li is vr en Nͤ Mouiſſime vidẽduʒ eſt. an eiuſdẽ mie ex locato renotnn . Auceunc; . ſi moie ue iudlrte
vel dñs exeꝛcet. 8. . T furto diri reade ⁊ damno eligatur a dom We N etant
cipit filus vel ſer rei nomie et e recepto honoꝛaria xfurto ieumns⸗ 4 e RST ar
uns voluntate pa gctõe. ? furti agẽduʒ ſit. Et põpo. beẽt intelligi. non enim! datur elecno. vYvw e iti
tris vel dRni. ubitat. ſed magis eſt vt vłofficio opoꝛtʒ quĩ is qui ſaluũ ſoꝛe recepit ira fur. adur. nnnin n
f Eouemdus. Dubi li exceptõe altutra ee no ſolum a furto: ſed etiam a dam nau. can. ſtg.sl. mn
hic potes ungere mudicis vł oli exceptõe altutra eẽ „7 in 81 * 9 Z I.§. 7 in duplü. heren
5e do nne cõtẽtus webeat. p Aulus Qſſno recipe videatur. v wn⸗ Raisl mmce hetürſir h
volũuta —EEo inſi nam agets c;5 H 3 Gr gaueris. riculo. I. quia? AANce
Nea. uẽ ii ſeruser⸗ Ed ⁊ ipſi naute furti actõ cõ Icʒz gratis Nulbenens n5 ſoluendotet ut ng
ercitons. ſeʒ lbei petit: cuiꝰſit ꝑiculo. miſi ipſe E czaonhe gre⸗ ü Nmegaban non agt deon. wiln g
pomis. uibꝛiouerit. et poſte ſbꝛipi ñ actiões tibi in facti “ nus. als ne intinie
ab alio vmnũ da tur: aut alio ſbꝛipiẽte ipe nauta ſol tur:ſi dqnu uiuria paſſus es. m nn babet alG ennr
r iri adidag. edo ñ ſit. Di nauta naute. ſtabla . ßuo meornaun i ng⸗ nnne. * au⸗ N i ncnuimafn
Hoc ſeqᷣt ĩ ꝓxio.ðZ3. MWMHhhnlarii pomn anũ mibi det: vł furtũ t. ꝙ furtis. itac. et tiirnnn.
am ſcom caui. ri ſtabularij. caupo cauponis res danũ mihi vet: vk furtũ ſeel ecch ta non aget. dſ t Buceur
h lẽ ſi bie. copeceꝑit:eq tenebitł. Julianus di ⁊furti actõ ⁊ dani iniurie ſ.ſiunti aduer. ſſifeni
o Ver are o, — „ e ditun bi — üUieſnimami
uo exercenre 2 / l 8 ſ . ntra. vel ſubauditur ibi tm̃. d. H
mente itonnneni en rrao ennrrAm dr ted Beatanr auo alun og.rtaniurn oge no nn unhane
Vtp ſeipſo tenetur ve recepto. ałs vo v peculio tm.⁊ m hoc ẽ con⸗ 1 liter repiatur. vt.j.de fur.qui vas.S.ſi ego.et.l.qͥ ſibi.S.ſi qͥs thing l
ra e. . leno ori — bor ti an un Kehui. Afneantl,edn dnt F. non habet. umms
iez ſi ſeruus. in 3 rare eercel. Jre por pom iſer, E— re j i eius electde. S
te wmini.inſolidum teneatur. nec ẽ cõtra.j. e.l.fi.S.ſernoxꝝ.qꝛ ibi in auos.§. qui habet. ib oduerſus alios rc. Es iͤti⸗
ea actõe que ex quaſi velicto eſt loquitur.vt dixi. Si vo ſine volun⸗ nte Dir r reapiens gc. Kune ngl
tate exerceat noxalis v peculio dat᷑.q;ꝛ vicarius ẽ ĩ peculio. vt. de . Sullanno or non wbetur. l. ſpecialitter. ufſatud
noxa. ſi in rem. S.ſi.⁊ hoc m illã lr̃am que ẽ ibi.ſj ad ſcdaʒ aiz e Denons penus mcitur id quod eſui potuiq; veſtinatnz eſt. vt ꝰD NR
ibi. aut expone vi ibi. Alel dic ĩ ſeruo exercitons liberi hoĩs. qð x end * ij. Re “ emnn
ijcit. ſi vo. refert᷑ nõ adpenmn unin bilis. ſed nõ neceſſang. ſi 4 eedunt. ſacu. S. e.l. . i fi. ibi. ain ptor . Eöniin
1Pec actõ. ⁊ 10 hec ro ſi iens F.i.ꝓbabilis.ſed nõ neceſſana.ſic g nn Auta:nõ ꝓ cuſtodia. pꝛincipaliter. ſic ⁊ vẽditoꝛ recipit pꝛe D e
S. alie. udi.l. non ſolum. . n. a. ccium p re nop cuſtodia. a in tenetur w cuſtodia. vt inſn. ſunnnk ſ ef
ß Mouiſſime. bonoꝛana actoe. hec ſpecialis. a⸗ uueeniS. aner arli:ſen
n Slce bdrgdten be ia eunnner oyör wli excepto b Stabulari boſpitari 7 in ſtabulo manre. lgniraltni
m Hfficio iudics. cũ tal ẽ gſona emn g hot ofpol wli exceptõ: ac. Zenent᷑. et ſic ve leui culpa.ſi agi᷑ ocati. at hic de leuiſſima. üikurkſeir
6 Koncentus wr hie. 2. Hc luet d neſſune erfaant. S. w cal. 1 „enent er-j Jetlpeſtuntte Soveidbdi. einnei
e dwono dee en r mre oh lec eons igenn d eneruich lec no o1s.qr furi Ren. ererctoꝛhabee eſni nn ⸗ umtlnc
iſta ꝙꝙ in pꝛo ſocio. hec em̃ ni re col⸗ ſee Mico cvome d ECE-RE .S. e. ſed ⁊ ipſi. ⁊ inſti. de ob.qᷓ ex velic. dnnn f.
neglectuũ exiimatur. vt. æ ſepara.l.j.S.illud ſciendũ.⁊.j.e.l.licet ma.. em ine la 1 egis e iuncſAidliran
S. vl. Jtem ſi bñficium ꝓponat. cõis videt ſeſ pꝛecluſa. vtpore unhi umus goline accine. um iſinlehen
üuchm. X. 5ir . vr. li e 5 0 vt. j. e.l.fi.in pꝛin. ⁊.j.lo.ſed de dãno.etiã ab ex rs eaetorſin⸗
diuerſis facuis. neutra alterã impedit. vt. j. e.l.licʒ. et de pua.delic.l. co de damno. vt. J. e. l. fle l.ich .in fi. Itẽ collige h fur⸗ elinanen
nũq;. niſi tales ſint que ſeſe nõ patiunt. vt. C. ſurtis.l.j.ex diuer, neo ſi poõt pꝛecaueri. vt. S. e. l. idem. S. j. in fi. Itẽ collige h ſur⸗ lgdne i lbd
e Ur ſec ex vnn Ataenns concurrunt.no em̃ in plus nincem tum non computatur inter caſus ſoꝛtuitos. nã tũc non iener tur e l nili

ramace⸗
Wociene
Qenngg
Eoumne dnnn
ndbiten

enut t
a

umnden
.
unſ
mns
Pahn

6. 6 en bo

2“
uiiitig: Münt

SeM p

eaec.
Na namme

„

vt. S. e. idẽ. S. ait pᷣtoꝛ. ſic.J. ꝓ ſocio.l.cũ duoba.S. damna.

4

4 äl
27 2

2ðð „ .
F 2 ITS alle 41

Icet. ſcʒ grans.ſi vᷣuo meo merũ ſu.i.cotra me. ałs vt.j.
T noxa.l.cũ ſᷣuꝰ.nõ aũt hic.qꝛ mihi me daret᷑.ac.
h Nue ĩ factũ ẽ.ex quaſi maleficio.ac.
S partem cum cõmunis erat.
K DObligatü. i
ſolidũ.ſi ſcii.
als nõ. ſ ĩ va⸗
ſe locato indiſti
cte teneoꝛ inſoli
du. vt. j. loca. ſi

8 D

noxab ſerui mei noĩe. hec tñ actio
que in factũ eſt.etiã ſerui mei noĩe
aduerſus te ↄpetit. Idẽ dr ⁊ ſi cõ⸗

pona ſunt. hoc auteʒ non ꝑtinet ad

nec ĩ recepto nec ĩ reb erꝰ⁊ datũ.ſ̊ int ſe.⁊ iõ h̊ ñ agit᷑.vt dicit. nec

em ſeruꝰo receptꝰ. vł res recepta. J
n In facm. q ẽ ex q̃i maleficõ ⁊ ĩ dvuplũ.vt. . e.l. fi.S. hec acno.
Oo DHoc ñ puet. vt ꝑ eu det᷑ ĩ exercitoꝛẽ.⁊ ſic ẽ j.S.e.ſiẽ caupo.So.

H ð ea q ẽ ex q̃ maleficio.ibi ex ↄctu.vt ibi dixi. Ael dic ̊ nõ fecit
moꝛã viatoꝛ. vt hic innuu.ibi ſic. el dic vintoꝛes nõ tenent᷑ hac
actiõe.vt hic.ſed exercitoꝛ.ſic.vt ibi.pꝛima verioꝛẽ.
p Poſſumꝰ. vn cũ nautis.furibo qͥ ñ ſut exercuoꝛes. ſ̊ ałs foꝛte
⁊ ſi qidẽ liber ẽ qͥ fecii furiũ vſignabo qs fecit. ałs nõ cogoꝛ. vt.].
vi bo. rap.l.ij.S. hec aciõ eniã familie.vel illud ĩ illa actõe.
r Debem⸗. vt. S. e. iẽ. J. f. Egerimus. ex q̃ maleficio.
ſMjas.nõ furti. qꝛ illa hʒ. vt. S. e.ſj ⁊ ipi. j actõez. l. aquik. vel
ſikes.vel furii directa. qꝛ vtilẽ hʒ ſuo noĩe.ĩmo directaʒ.q; et eius
mtiereſt. vt ar. C. de ac. ⁊ ob.l.j. ⁊.l.ij.

1 Exercitoꝛi.ſi ↄduxii opꝑas eoꝝ.vt hic.⁊.j.ad.l.ro.ð iac. . ij. in

v Exercuoꝛ. hac actõe.ſ.ĩ faciu ex hoc edicto. Pn? accuꝛſius.
xExcepiõ dabit᷑.ſed cur dat᷑ exceptõ rei iu.cuʒ ex alia cã agat᷑:et
alia actõne inter alias pſonas? Rñ?nõ ꝓpter rẽ iudicatã. ſ pi ele⸗

cctõem dat᷑.ſic.j.xe inſti.hẽbat.ĩ pᷣn?ꝰ⁊ ẽ ro ne ſepius ⁊c.vi ſubijcit

7. J. ve ſepul.vio.l.ſepulcri.⁊.j.de noxa.iĩ delictis.S.fi.⁊ de lib. ho.
exhi. l. ꝙ ⁊ lex. S. pe.⁊ de accuſa.ſi cui.S.hiſdẽ.ĩ pᷣn?⁊.j.ð euic.qꝛ
dꝛ. ĩ fi. t hec ro hʒ locũ..ꝓx. HNſuntibi ⁊ alie due.vt ibi dicam
Sed pꝛedicte ratõni obijcitur. nonne.ex eodẽ delicto bis agitur cri⸗
nnnaluter ⁊ ciuiliter. vt.C.quã.ci.ac.pꝛeiu.cri.l.j. H.hic ciuiliteꝛ
vtroq; agereiur. Item nonne de adulrerio bis queritur. et eodem
modo? vt.j. de adulte.denunciaſſe.S. fi. Reſpõ.ibi cæ adulterio ou
oꝛu maris ⁊ femine.hic vmus. Itez nõne furti.⁊ vi bo. rap. væ ea⸗
cem rapina agit᷑.vt.j.vi bo.rap.l.j? Rñ?ibi vtraq; via ẽ cõis.hic
vna oꝛdiaria. alta eroꝛdiaria. lel cõiter ad oĩa rndeas.qꝛ h̊ ex ve⸗
licio altertꝰalteꝛ ↄuem. at vbi ex ꝓpꝛio nõ impedit᷑ pluries agi hac
roe.ne ſepiꝰ ⁊c.niſi et alia occurrat.
y. Excepno dabit᷑.⁊ ẽ tmplex cq. Pꝛima.ne ſepiꝰ⁊c.vt.v. ꝓx. rñ.
Dcða. qi ſi exerciioꝛ ↄuemt᷑.etiã nauta fiꝛ abſolutꝰp mechu ↄuem

Fn

5

1

18 P 4* n fes

4 ☛ Oev. K2 4* AeNHEN p . “ 7 FP
4

retnr. cõtra quẽ exerctoꝛ rediret. qð nõ væbẽt fieri. vt. C. ve vſnr. rei 4

iucdi.l.ſi. Lercia.q; cũ ſit fur abſolutꝰ.ſolmiſſe videt᷑.nã ſolutõ ẽ ſi NRati⸗⸗ Le IW j/

mił abſolnioi ꝑ ſniam.vt.j.v excep.rei iudli.ſi qͥs cũ totũ.S. plane
⁊ hec rõ ⁊ ſupioꝛ rñſioni locũ hʒ.Eſt ⁊ q̃rta.qꝛ nõ poſſnʒ cedẽ scnio

nẽ.qð focẽ vebeo.vt.S.e.ibi ⁊ ſi cuʒ. Sʒ an ita ẽ vera hec rõ.ſi pᷣmno 4
iudicio ſpaliteꝛ fu- 4 —NU
ta:exceptõ dabit:ne ſepiꝰce eiuſdẽ H Siht
bomĩs admiſſo querat.Et contra dã ſic. cuz ſint pſo⸗

nales he actõel. vt

ſi æᷣ admiſſo vniꝰhomĩs actum ſit or. j. de excep. re —

ni ꝗs wmũ.S.j. muns ſit. tu tñ quod mihi pᷣſtite⸗ inde ĩ factũ actiõe agat᷑:exceptio iu.l. a an eadẽ.S.
1. ſea aadee à ris eius nonne vł cõmum dinidũ⸗ dabitur. y Apianus. aenoes. Alij 5.3G.
res. ſeruß me : vł ꝓ ſocio actiõe.aut ſi partem Ebet exercitoꝛ oĩm nautarũ ins ſunz ac. v. . 1 H.
um. .l. ſi qus eius vel ſi totũ conduxiſti. etiaʒ erxr ſuoꝝ:ſiue liberi ſint ſiue ſeui te excep. rei iu.⸗i
wmn vane conducto habebie me obligatim. factũ pſtare. nec ĩmerito factũ eo mi eande nam
oꝛ ſaltiz p nora Sʒ ſi damnuʒ mihi in eo datũ ſit rũ p̃ſtat:cũ ipᷣe eos ſuo piculo adbi r pꝑſequunt᷑pma
ige gienn ab alio:qͥ ĩ eadénaui vł caupona ẽ buerit:ſed non als pᷣſtat ꝙᷓ ſi ĩ ipſa roõnabilioꝛ v.
ea infra de exx cuus factum pᷣtoꝛ extimare ſolet. naui damnum datum ſit. Ceteruy * d vnn hen
erci. l. ſi eaum. non putat pompo. eiuſdem nomi/ ſi extra nauim:licet a nautis. non ptüu cu ad
1 In eo. ſ.ſer. ne hanc actionem vtilem futuram pſtabit. Iteʒ ſi pꝛedixenit. vt vnuſ boc ſiar ppoſit
nar vr ge vulne In factum actõne caupo tener quiſq; vectoꝛuʒ res ſuas ſeruet: ne Uua delenet ka N
m Exnare.q pꝛo his qui habitãdi cauſa ĩ cau⸗ q; damnum ſe pꝛeſtaturum:⁊ ↄſen aʒ. ex qſi cõtracte
dã libn hñt non in ſumma de obli

ſerunt vectoꝛes pᷣdictioni.non con

delinane ae eum qui hoſpitõ repetio recipitu? ueniet᷑. Hec actõ ĩ factũ ĩ duplũ Fnee uenngenn T
for aneenen veluti viatoꝛ. ſn⸗ aut fun eſt. Sʒ ſiqdẽ naute int ſe damnũ ſed Trnz ipon. 2—1
rẽ nõ nner⸗ er ti vł damni imiurie actioe vti cu Tcerint.hoc ad exercitoꝛẽ non p⸗ binus. I. 5 ie ===
iõ hac acnõe nꝓ nautis:vt certi hoĩs factũ arguag⸗ tinet.Scd ſi quis ſit nauta ⁊ mer⸗ c Mon pꝛeſtabu
hemrt vi. j.eA. M 1456ß vna coteti eſſe ebem?. Et ſi· catoꝛ: vebebit illi dari. Et qͥdeʒ ſi n uctae. Kr
l. ſi. S. hec acio Ci exercitoꝛe egerimꝰ:pᷣſtare ei e⸗ qͥs ſit qs vulgo nautebate dicũt. ? ideʒ. in pꝛin. So. 4— y»rZ
n aier ine bemactões noſtras: is ex con⸗ lunctenebit. Sʒ huius factu pꝛe⸗ mi naditen enſc, .
ertiare ſolet vo⸗ ducto actõ aduerſus eos competat ſtat: cũ ſit ẽ nauta. Si ᷣuꝰ nau⸗ ir nenem. de N *
daro zleui exercitoꝛi. Sʒ ſi abſolutꝰſit exeꝛcei te damnũ vderit: licet ſeruus nau vel e non recepe
to vel ĩ merci⸗ toꝛ hac actõe:ceinde aggar ch nau⸗ ta no ſit. eqᷣſſimũ erit ĩ exercitoꝛe ſic. llet mon erac
us eiꝰ?. naz hic tite. argumẽ. ifra de

alea. l.j.S. item.
d Its ſi pdixerit. facias vim in verbo pᷣdixerit. et verbo pᷣdictõni.
ðẽᷣ.j.ſtani.vt hic.⁊..de edi.edic.itaq;.⁊ de iure fiſ.nõ intelliguur
S. ſi qunis palã. ⁊ ar. j. loca.⁊ cõ.l.videamus.S.j.et vlti. Secꝰaũt ſi
poſt dicat. vt. j. ve fidemſ.l.fideiuſſoꝛ creditoꝛ.⁊ cœ inſti. ac. ſed et ſi
pnpillus. S. quo. a. S. ſed ſi ↄtinua. ⁊. C. de ac. ⁊ ob. ſicut. Dʒ qd
ſi œderu claues: vꝛ renũciare.ac ſi pᷣdiceret.vt hic.⁊ ar.j.ð ↄthen.
emp.l.jlauibo.Ecõtra ꝙ nõ.ne det᷑ materia falſum ſabꝛicãdi. vt.j.
auẽad.te. ap.l.j.⁊ ne det᷑ materia cũ ſuribo coeund: vt.S.e.l.j. S.j.
So. diſtingue: an du a pꝛincipio claues. aut poſtea. Pri:no caſu ſi
qͥdẽ dãde eas fecerit ſimiliteꝛ huiꝰpᷣdictõem:tunc nõ tenet᷑.ſi vo non
fecit.tunc tenetur. ⁊ magis pꝛeſumo datas vt poſſint ſuas res qñ vo
lunt acciꝑe et ſub ſilẽuo habere.& vt ſe ꝑiculo exonerei.mitus tamẽ
cñ dño ageret᷑ hoc caſu.vt de leuſſima culpa eũ teneri nõ dicerẽ:licet
ałs teneat᷑.vt.S.e.idẽ.S.au pᷣtoꝛ. Di vo poſtea.etiã cũ pᷣdictõe.non
releuat᷑ dñs:vt dixi ꝑ.ł.C.de ac.et ob.ſicut.
e Coõſenſerunt. maxie.nã idẽ ſi nõ ↄſenſerunt.et ſibi ĩputẽt cur re⸗
mãſerũt.ar.S.qui ſani.co.ſi ſideiuſioꝛ.in fi.j.rñ.
ſ Conueniet᷑ illa ex ↄtractu.ſecꝰiĩ ills ex delicto ĩ qua Sm. AD.non
diſtinguitur.ac.
g ec actio.que eſt ex quaſi maleficio.
h Sed ſiquidẽ.mercatoꝛ.⁊ ĩ naui ſic ꝓ vtroq; officio.
VDebebit illi dari.actio contra exercitoꝛẽ ſi danũ ẽ paſſus.nõ qua⸗
ſi naute. ſed quaſi mercatoꝝ.et ſic nota auiquẽ fungi ofticio dvuoꝝ.ſic
j.de ſti. ſer.l.j.S.iij.et.Sõ.de adop.l.iij.et.iuiij. ⸗
k MQuos vulgo nautebate. 1. maiores naute qui oꝑas ſuas ĩ nam
pꝛeſtabant. vt exercitoꝛ res ſuas in naui poꝛtare pateret᷑.nõ etiam pe
cumam dabant. ſuꝑius vo reſponſum loquit᷑ in eo enã qui pecuniazʒ
dabat cñ opere ſue in hoc non ſiumicerent.
IDHums. ꝓximi et alterius ſupꝛadien foꝛte.
m actũ.i.ſi in aliqd ſubꝛipiit alis. Peeſtat. exercitoꝛ.
n Si ſeruus. vderit. alicmi cinus res ĩ naui ſunt recepte.
o Mauta ñ ſit.ſed ałs in nam ei ſeruit.et ſm hoc vr dari directa ñ
vtił.ſicut dꝛ de his qui inhabitandi cã ſunt in caupona.vt.S. e, licet
0 v

- e

. Z

₰ 5 * *
* Ee E . SS W

. D Frn. r

„

ern ,DS
R—R

46.
Am
õ t
“ ν

Aot
.

qꝛ ĩ ſuis venia ac

.l. ſe. 2. l. electõ

nes ex maleficio.

S. in factũ. vnde dic vtilẽ. i. effiacem. Vel ſi dicas de eo ſerno cuins

opera nequaꝙᷓ vti᷑ in nami. datur vtilis. nec em̃ põt dici vt ſit ab
eo damnũ datum cuius opera exercitoꝛ vntur.
a Acrionẽ. ex quaſi delicto. . .
b Pac aũt. ex ſuo noĩe.cur g̊ repetit ĩ caſu illo. Z. e. l. S. tu. tñ qoᷣ

pſti. . J. x ĩ rẽ v.
un ere, er actionem vtilem dare. Hac autem

actione ſuo nomine exeꝛcitoꝛ tene⸗
tur: culpe ſcilicet ſue. qui homies
tales adhibuit: ideo ⁊ ſi vceſſe⸗

Deceſſerint.ſ.

d Bernoxꝛ. du⸗

tarat. añ eſt er qn rint: non releuabitur. Seruoꝛum
maleeo aede autem ſuoꝛum nomine noralidu-
n5 obliar.5. id taxat tenetur. nam cum aliẽos ad⸗
.itẽ ſi ſernꝰexer⸗ ERot —. .
Saneg Te dic eti hibet exploꝛare eum oportz cuiuſ
ami ea q ẽ er cmeu fidei:cuius innocẽtie ſint.ĩ ſuis ve
et qñ ns ii voin. nia dignus eſt. ſi qualeſcunq; adĩ
ee ne aͤle dee ſtruẽdam nauim adhibuert. Di

plures nauim exerceant. vnuſquii

ſubijeir. erira q; pꝛo parte qua namm exercʒ con
cau. ſta.l. j. cerca Uenitur. Hec iudicia qᷓms hone
on.n ia ma. n raria ſint:tamen pꝑpetua ſunt.ĩ he
nanLmre Ledé autẽ non dabuntur. Pꝛoinde
mãdata. M.5.. ſi ſeruus nauim exercuit: v moꝛtu
n ce vaeai, us eſt: væ peculio non dabitur actõ
im noxalni tenek i minum nec intra annum. Sed
ltee ern nly ſi cuʒ voluntate wmini vł patris
xa. ſipluni. .va ſeruus vx filius exercet nauim vl

cauponam:vł ſtabulum.puto eti⸗

Einõ. hie noxale am hanc actionẽ inſolidum eos pa
ni im bemn irelle/ n berer naſi omnia q ibi cõtin
ctuʒ.ſic.I. e no. . .
xa.ſi ĩ re.S.ſi ſᷣuꝰ gunt imno iqum recegun.
Sʒ differüt acnio⸗

ab ilk qᷓ ex q̃i ma⸗
leſicõ ſunt.qꝛ ĩ pri
mis pᷣſtita ab vno

pena alij nõ liberzt. vt. . ad. l. aql. it mela. F. ſi pluꝛes. ſec? ĩ ex qjſi
male. vt S. e. l. ʒ. S. fi. Itẽ ĩ illa ex male.ſi qͥd pᷣſtat᷑ ab alio ñ repeut

Explicit liber quartus.

ſecꝰi qi ex male.vi.j. lis ꝗᷣ deie.vł effu.pceptõe.⁊.l.ſi vo.S. cum

aũt.⁊. S.e.l.⁊ ita.S.nouiſſime.⁊.l.ſe.

ę Si qualeſcunq;.ſcʒ habeat.

fSi plures. exerceãt. ſcʒ ꝑ ſe.ſecſi ꝑ aliũ. ne qᷣ cũ vno Zhit ⁊c. vt
j.de exerci.l.j.S.fi.⁊.l.ſi tamẽ.a.l.ne ĩ plures.q ſunt õ.⁊.j.de pe/

cu. l. 2 ancillan. S. fi. Uel ille leges de exercitoꝛia loquũt᷑ qñ ex otra⸗
cctu.hic aũt qñ ex qꝛ maleficia. ac.

g Hec iudicia. põt legi vt pnmũ dictuʒ.·ſ. vſq; ĩ heredẽ. referat᷑ ad

eã q̃ ẽ ex õctu.ſ.illud ĩ heredẽ aũt ⁊c.ſecudũ ad eãſq̃ ẽ ex qi ma.ſcõʒ

p. ⁊ Gm hoc plurale in ſingulari reſoluit᷑.vt.j.de peti.hẽ.diuꝰ.ĩ ſi.

Aleel legas vtrũq; e vtraq;.nã ⁊ q̃ ex qſi ma. dat᷑ eru ꝑpetua ð eo
q ꝑuenu.a ĩ heredẽ ñ dat᷑ aliq̃.ſ.ꝓ re penalii.vt inſti.de ꝑpe.ac.S.

h Pꝛoinde ſi ſeruꝰ. exercmnt. ſine volutate dñ̃i. mon autẽ.
i Aciõ ĩ dñm.ex quaſi maleſi.ipſius oꝛOĩiarij.ſi vo alius extrane⸗
us dediſſet damnũ ſine voluntate ſerui. intra annũ tenet᷑ dñs de pe⸗

culio ſerui.qui nauẽ exercebat ex contractu.vt.S.e.idẽ.S.itẽ ſi ſeunꝰ

exercitoꝛis. Vel ibi de recepto.hic ex delicto.

k Intra annum.nec eo vino. cum ex delicio non vetur peculo.

ſed hic duplex eſt ratio. ⁊ quia non habes.⁊ qa ex delicio.ivt ſupꝛa
e.idẽ.S.itein ſi ſeruus exercitoꝛs.ac.

I Se iudicijs.explicatis pᷣparatoꝛijs iudicioꝝ. nũc incipit ce iudi/

cijs. ⁊ merito dixit te iudicijs nõ æ iudicio.Eſt em̃ iudiciũ aliud ci⸗
uile aliud cruniale.de quo.ſ.cꝛimiali fit ᷣmo.j.e.l.vſtinſſe.
m 1 ſe ſubijciat. ⁊ ↄſenuẽtes.ĩ ipᷣm iudicẽ pñtem ⁊ liteʒ cõ/
qtes ᷣm io.vt.j.ſo.ma.ſi cũ w.S.eo aũt tꝑe.nã ſi eo tẽ⸗
poꝛe ẽ abſens põt qlibet eoꝝ penitẽ.vt.S.e iuriſ. om. i.
ſi cõuenent. Itẽ hec lex ĩ laycis loquit.ſecꝰin clericis ſᷣm
aʒ0. ꝗͥ ſuũ epᷣm veclinare nõ pñt.vt ĩ aut.de ſanc.e· iſ. S. iconomos.
ĩſi. S. colł.ix.⁊ ſie pñt mielligi.aꝛ..ð epil.⁊ cle.l.plocʒ. Eu vo di⸗

1 7 t:
Pãc repꝛobãt quidã.quaſi velegatꝰnullã habeat.vt.S. de of. eius

cas indiſtincte hanc.l.loqui vbi ſponte litigent.non a utem pacto
ſe aſtringant. vt.iij.q.vj.non liceat.⁊.x.q.j.inolua.⁊ dicta aui.
dicit mnuito actoꝛe. ⁊ pꝛeterea in caſu ſpeciali reddende rõms. ſ̊ ho
die ꝑ vecre.nouã grego.etiã ſponte nõ põt litigare ſine expᷣſſo cõ⸗
ſenſu ſui ep̃i.vt ex xe fo.ↄpe.ſigniſicaſti.renũciare tñ põt foro in⸗

re nfom C.
S ir Ir . pac.l.penł.ſe
Incipit liber quintus. iure no f. 1
BSve iudicijs ⁊ vbi quis err lo. cõpe. ſi
diligenti. idẽ et
agere vel conuemri Fhe ſebiſ⸗ h keinn —
7„ r0. vt in oſti.
ciãt aliqui fri. erier aet
iuriſditioi maunts ſtare⸗
. . Ui⸗
et conſenti Eat Ja, ine⸗
E a ãc. l. ſi cõ
urut e ſentignt in eum
tanqꝙ; in iuchceʒ
cuiuſuis iu omang, ſeuf
— „ dicis 4 4 bitru. qo faceꝛe
bunali peſt. vel aliam iuriſditionẽ poſſit: vi. C.
habet ẽ iuriſditö. i Sem. chnjeu ſt s er
„ — .tüc eĩ
Onſenſiſſe autem videntur meer eos imi⸗
qui ſciant nõ ſe eẽ ſubiectos vronem no bet
iuriſditioni eius ⁊ in eum conſen⸗ ait rretor, a hor
tiant. Ceteꝛum ſi putẽt eius iuriſ- qñ nõ erat eoꝛi
ditõnẽ eſſe: non erit eius iuꝛiſditio odiant Bͤali
erroꝛ enim litigatoꝛũ vt iuł.quo⸗ poſſet ĩ eũ ↄpꝛo
qᷓ; li.j.dige.ſcri.non habʒ conſen⸗ min r⸗
ſum. aut ſi putauerint alium eẽ p⸗ Sſi qmns mdex
toꝛẽ pꝛo alio. eque erroꝛ non vedit Sed quero gli
iuriſditionẽ : aut ſi cum reſtitifſet et ſien val ve
quiuis ex litigatoꝛibus. viribus p iudicem eligate
ture compulſus eſt: nulla iuriſditö q deene
ẽ. Conuemire autẽ vtrum inter ceſſerüt mi eos
pꝛiuatos ſufficiat: au vo etiam ipᷣi r. ane
us pꝛetoꝛis conſenſus neceſſariꝰ ẽ. ter wteſta. pe⸗
des. palã.S. ſi

notã. Sʒ qd ſi pcedẽtia nulla appareãt? E? ſi pena repiat pmiſſa
pᷣſumã eũ arbuꝝ.qꝛ ĩ cõpꝛomiſſis pene ↄſuenerũt poni. vt. S. tidij
lingatoꝛes. S. j. 7. S. ij. 2 ar. j. e diuoꝛ. l. fi. S. fi. ar. . de teſta. l.
nõ codieillũ. Si hoc nõ appareat. pᷣſumã vt oꝛð. ſi ałs erat iuder
vi ponꝰmeliꝰvaleat.vt.j.de rebus du.quotiens. ⸗
Guchcs q pibũali dicat.ſ.oꝛdinarie.⁊ qð ſubijcit ð delegata.

cui man. iur̃.l.j.ĩ fi.vñ ei ꝑ ↄſenſum dari nõ põt.vt.C. d iuniſ.
om. in. l.pꝛiuatoꝝ. mii ad vniuerſuatẽ cãꝑ eſiet dvelegat. Dzʒ cer⸗
te dicta lex. S. intelligi.mil hʒ ꝓpꝛũ.ſ.oꝛhnariũ. vel qð nõ cito
reuocaret᷑.hʒ tñ delegatuũ. ⁊ ꝓpter hoc miẽ ꝓpnum bhĩe diciiur. vt
E. cõmumia de le. l. fi. S. ſed qma. lel dic pꝛotribunali peeeſt.i. di
gnitan æ admiſtratõi. ⁊ qð ſubijcit. dignitati tm. vt iudices char
tularij. el dic pꝛotribunali.at qꝛ habet meꝑ imꝑium.⁊ qo ſub⸗
ijcit.qꝛ iuriſditõem hʒ.ſ.oꝛdinariãa. r
o Juriſdinõʒ.ſ.ĩ ciuili cã. ſj an idẽ ĩ crimiĩali? ar.qꝙ nõ.vt.S. &
erbi.no diſtingnuemus. F. iulia. 7. &. de iuriſ. om. u. l. ĩ crimial i.
⁊ idẽ ĩ q̃libet cã q̃ ad meꝝ vel mixtũ imꝑiũ ꝑtinet.cũ hec ſpãlu de⸗

mãdetur. vi.s. e of. eius cui mã. iur.l.j.ĩ pn? reſtat ̊ v heclex

tm ĩ his qᷓ iure magiſtratꝰ dant᷑ habeat locũ. a facit. j. l. gx. i pn:

Ael dic ꝙꝙ eti crimiales a qcũq; pñt pꝛogari.vt.C. vbi ð cri. agi

opoꝛ.l.j.dũmõ ĩ talẽ qui habeat mex imꝑim.
p c DHnſenſiſſe. ſe eſſe. in iure errantes.
q Mon erit.i.non fieet.

r Aliũ pᷣiorẽ.ſupᷣ ̊ erroꝛẽ iuris poſuu. nã bic ẽ facti er⸗

roꝛ.vt..ð iur̃.⁊ fac.igno.l.j.S.ſi qͥs.⁊ ſic facit hec lexꝓ op.nra
quã diximꝰ).g. S. x iuriſ.om.iu.ſi ꝑ erroꝛẽ.
SPꝛeture. non ſue.⁊ idẽ ĩ quolibet indcce. ⸗
Mulla mriſduõ. ſ. ipſo iure. ſicut nec wos ꝑ metũ pmiſſa. vt. j.
qð me.cã.ſi mulier.S.ſi ws metu.⁊ ł auc.iu.l.j.i fi. ſed ar.ð.j

l.õe.a. J.quod cum fal.tu.ouc.l.interdum.

= —
=
E

N

nagte ung

üit ſtupi
iinis ſ⸗

n
t

Eeind,
na

uuta.iĩ c

(aterN⸗ ſ

ugemin
nunltn N
Hnzennrn⸗
runen S
N
ig git
“ (0

mte

TrMMa m
fngn a

A ſiſt

gkiſi

MWinn Msg

Gin dts an
(men un

ſüin
en oxrducin iu

Nrkrtuntünnn
D(cununetann
Dnlinu
Imriunn
iktrritim
1Bobliar.
INml S
Nrpe
unngttm.
igtnum
wuſtcherdahen ze
famninſtngene

rbmi Xi
lumhnte
WNNN
pen Amäh,

ſltrqn nmi
lackti⸗

WWNR

unt kreſ e Nocts,
Arinuo ton
OCmen.efaateban
unmntann

unnggnne
nni ine
Kniimun

—

ſnelin
mdarr
ünſn
akhlie

1.4. denm
n NN
nin tlenſen arbꝛ. ſed ſi re.iuchcioꝝ.ſ.pꝛi
H † Auommn in ſerun. F. ſi pꝛiuatoꝛum. de.
85 e Pne — A Kame vdo qua habet᷑ mentio.
Arlkt natoꝛum er litigaioꝛes. a. ſi quid nõ inter tio. 5. m Sa . Q. ]. O.. S
keénd E SnNke drs
. 1 2 . 5. . „— 4 4 . . .
n g ſa magiſtri ſui. ſ. to mat:ſuffici pꝛi⸗ ſ.rome. vt ſic pl⸗ cnon. ar. 3. & ſcho⸗
mitmi d erranco to conſenſu ficit ergo p euocatus:alti cpboper rõ loci⸗ cben. l. aut
1tien ne in ſe luem cõ t: p̃toꝛ 29 de ſi pᷣuati cõ erat eu is tutele cã cui tractoc 6. ac.
1 Ni teſtari. Vꝛ ſiẽ put 8 gute igno 1 ati co .. ocatꝰ.nõ ã cuiꝰnon ſic 1 J loci tm̃
mikij un Birſ⸗ tʒ ſuã iuriſditi ꝛet cõſenti dicium ſuſci rebere cöpelli iu⸗ ira i Wer vo
bl ſolunſſet inde⸗ factũ ſi iſchtionẽ: ire uſcipe. Jdẽ chk⸗ pelli iu an. 1 vte. f.
W ſmn bitũ fauoꝛabi ſit: vidẽdũ ẽ Stan legi ſati no reſcpᷣſi . dẽ claudi „ bec igit. fra. §.
r i itez fedi ei idẽdũ egiſatiſ ſi pſit. dẽ claudho flaui cigit. colk. v
gee F.r odi inde. ad tẽpus da eẽ. Sʒ ſi eẽ qui altiꝰ ui aduerſus aſi e.l. here a. vt. .
ilt =ð er g ciemuim mn iſeetd znn ich wee lieginn., venſnanl brea ſecm
one i⸗ 8 poſſu cõdice pꝛincipali i. nor. niſi ſpecialiter iſti wdmu um. Dm̃e at: nñ Pronmnan unm
Den. Kn eibam oteſtani Lit i iuſſione pecialiter um reu es anne binteh n.
— n Zun u rnbn⸗ ed epden ter rin wi igelilt nonibieb⸗ bint ſe; ao tem
1 no videĩ va uis iuſſus ẽ litẽ d Epoꝛa i rum ſi contr eniu 5⸗ Hoꝛe m
hmo reſtanioo. G us ẽ litẽ diri a intra 1 ſi contraxeri nuntur. c Dm
uu R drde Mu Des anons Legatis in en mach pꝛoꝛo ae de nprernibi reene r Tinne. , ke.
dico. nõ te contr. uod añ l et ibicont egans qui girie denxerit e
cnsuͤn⸗ ue errauit cuʒ e teſti ontraxerunt uod an le⸗ lecationẽ raxerint.d s qui li deliqu axerit k
sirniiind in phe qui iudicandi a vocati ſi qui lütur ſer raxerint:non c oañ noͤn tui. vt. j. e
ni in ꝓphemo. ff. in P icandi cauſa acce unt. vb ſi 4 r ſe rome defẽ non com Wal.5 hns
tiut gn⸗ Atzi fi. et in. l. feder⸗ vk ĩ malcs a accerſiti ſun itioni e defẽdere:qdi pel ſecus ſi . legatis
o ii; Srem re pi⸗ k iĩ pꝛouinciã veſtinati ſiti ſunt: 21 is cauſa ibi e: ꝙdiu ſeen orren⸗
ibzconian⸗ “ lecti em de pPpin⸗ Wmu leſtinati t: 7iulia. ibi demoꝛã ega⸗ it eriã tẽ xe
u legijs certat. n5 lp̃ um ſuam is: reuocandi lulia. ſcribit. oꝛãtur. qunecd t ereg ipe lega⸗
imaß lit H ipe ꝓuocaui us dak. Ei g dit. Pl t: et diuus pi quod Siez , .. e. ö eo
ſn Item ibi mun. mot gauit: non inpo quoqʒ qᷓ ſi „Plane 7 ſi pf. s pius reſpõ eens ſi di
ewordde en 2 uocq; qH e 165 relpo exnura. qꝛ 65
nndd a euitat,/ hic lueri erc inter tẽpoꝛa pꝛo ponitur ncci⸗ iſtzn conueme cta legatöne ſab lscomeitarur l
mirknin nun uen ge⸗ rcẽde rome vł ali uocationis e reſcpſit. Itẽ os eos diuus pi cet ante ſarurei
de in e Ponde ſi (nro erertet alio loco vbi x fſuam atraxer ſi extra pꝛ pius ng eam lech
ur eunde caſiG ere. Mam c mtibus an rome coͤuenir tahia. d i Mon ppelli
ruming i Perrauener enn anar li huic – matrel olt leo ſaioenen disli⸗ q b ic enlif
an d, ulliins futd lz venent, be⸗ di wren rioranal dcicnr F
b. loeivn errc ationabilis ẽ t. he erte intra peor ĩ cinitate oeibri egaroe
inni oĩ iure credẽ uus piꝰ ploci nabilis ẽé. Mã c xen ntra pꝛouinci nitate xit. vñ legatoe
ſe vl des quitu plocio . .Mã 7 di nt:quod 35 Uincia xii.vñ e 5.
. Vltra territe quit celſiano . Di⸗ c E ver motr. nem otpo xcepto⸗
rur Re ſ P rium ſuũ! o⸗ 1tutele cauſe reſcpſ F ompell um. Sʒ ſi tra em opponere e⸗
eſomuint um ſuũ iuriſ⸗ auſa ro it. en mpelluntur ſe ad 3 ſi agãt: poõt. hic vo n
e Ctnen, M. ginonem habere. bic qi in f⸗ rome reddẽd 5 dere. Nõ tam e adueꝛſus oẽ gat: gatõe vo añ le⸗
nli f4 d credeb ere. hic qñ i èGG reggeda ee Hõ tamt ſi im us oẽs defẽ gatoem iſts. vt. S
tens. n e. vt in non ic. riditione ſij l 14 Icẽ 3 2. J. 1
ulicſmir Sitre⸗ aus foꝛenninu eſus aſe oerohorouk aua Nr damnd ob i nren.
miih int ſe die em. hic eſt zum. 9. ſatur. que : qua inꝓnin. U §. j. Q⸗ in.
immiſit . S ſi che foriten Nae on ꝙ etiã ante luẽ eipe naut mmnus meniar So. ꝙ ibi dien 872 Torcerre⸗
giuicr da i⸗ hignaf aueiunn ew:ecurſins nts otel. eſt iuriſ⸗ lto cmagen etiã t kbicolrrari EKis Pinebioennr
— K. non. vt. E. de i me. ſennat. i . r in aut. indult . de vmnlegio p pri
8lor ininii/ nmoe qnũq; de re ad empus. vt bie . e.ſi iudex an pꝛogart? axiſſe qui Nẽ Z. J. le. j. cũ ſic etiã nõ it legatis ofir 1.18
Mn ns. N Dec. . Vvel glit n in id tem j. cũ querit᷑ĩ p 5 tollitur qð ẽ ↄfirmani
at nmnim il, ſuntorenn xebeat aere n l nch re pſoms org ergo g⸗ . aliter pone c pus ſe ob 1 pnꝰſed ſan q . C. vbi ſe
— oꝛem. l.x qua ne caſum i ligauit. ar. ſans vꝛ iĩ Vbi ſe.
Npumenis nceroe dor⸗les mac oↄſenſus ꝛiudi qua re. S.] ac nas ve OR per fecte 3 in. l. cu It. gr. a 2 zilegat
icki niitn 6 g egr men Melle we⸗ ce ene wis Punc.Zt vl⸗led laſdar nis wanne ſic grartoder 1 a b. l. cotraxiſſe.
nue! ſ de eo. 7 accip ſeone aleganib .wc bere. cum ſit ic. ſi 2.5. n tempus tra um ſteterit .1. fimtos. ſic -
Cimſ na pnaipem. vel e legarii ſne gin gndeent e c. no ats na n l ſor ſtarmn emny P reſti.
et. E. ex qui. arn, aens de in ſ... hãt du ſut iera eaſn auleracklesthr e wienno.
l. legatus creap. nrioſus. §. . ſi aut i italia v uincia ſua 18. vt ſi legat i 3
ar leſern Ean
rdotromme augreru v in eo de nne Rüsclich ererai c̃
mõ añ legatoõ a dixit m a exira ug.
ein nõ põt n 930. n3 etigꝗ
Wuenim v. 8.

9 9
1

nwöi dd 6 vt. j
. rõ ne di 18
diun a ſuis negocijs auocent᷑
ſi quis. Sed a
aldr
1. dicebat durante legatiõe. g
10 e snu

iui eſ⸗
PeiE ad
mo. te
te. ape. ſi qui
is ex ſi
x ſignatoꝛibo. idẽ et in hi
is quia p
a pᷣncipe ſu
nt

Gbestlai ,
pötgon n euocati.vt.j.e.nõ
canns⸗ re uc go n⸗ nunerg
. imittunk. ciebant tanſi uis cau. l. ij. u. ma. ſed et
ami k r di⸗ zata etiã̃ cei⸗ qua min ſun. ntemeins pr alta pof nairikonnarautnl tu caſum in alij
vbi hñn aſcenuarecen ali t. iñ ren a pol⸗ mũ. ſi autẽ iĩ ſua ci s qui n
ſit domiciliũ ina reuoca ig terra nõ ocabun Hſanꝰcõ ſi autẽ vel ciintate umerank. F. e. S.
1 Ab miciliũ nõ uocandi. . nõ debent it wmũ an? cõtrahat i rome vel ĩ vel ſua ꝓuici nt. S. e. S. l
pu ocat 5 wmũ tm. vt. iudiciũ ad dueniri ciã.dic·ſ.ſuã i anglia.nõ ĩ italia. vł ĩ puĩcia. hññt ius ega⸗
catio exercet᷑. ſ. .vt. . ad ad wmũu.: . cta. ſ ſuã vt ex vi . 6 habet ii vr ĩ ala ꝓuicia. ius reuo
rcet᷑. ſed in ſu mum. ub i. ad locum i z ꝑ hoc caſũ i repetitõ s reuocãch. ꝓuicia. vt cũ ſ .
a pꝛouinc ertus. F. ſol ĩ alia puine caſũ aldri.nõ ĩ 6is apparet rõ 1.7 qᷣ die cũ iu hi
la. vbi an lolg. ꝓuincia cõ i.nõ ĩ uemo r. et rõne qõn neit intꝛa puin
laniir . Shy uf⸗opef ẽ repnobari mi lrognc tms gn
pellunt. ſ. intert egatio. l nculo tm̃ qn
.ſ. interim du legatus. 7. l. uid ein qu
ũ agunt mns. 1.is q. ſo. vt i
gunt. 7 ſic nõ ob .· ſo. vt ibi.
ob. . e. H ſi. j.
. H: Vbi

2 .
2

* 6 elen l. 9 ii * 9
J⸗

eemWelss
,mntißtnin Ge

et nõ ſit alia rõ. vt. j. e.nõ ałs. S. vl. Sed econ tra. ab illis tm̃ vide-· a vocatinõ veniat.nõ punit᷑. ſic põt lex ſeqns cũ hac coniũgi. unn ponn
tur ꝙ ſe debeãt vefendere ↄtra quos agũt. vt in aut.æ ſan. epiſ.S.rrre p Mõ vr.põe caſuʒ ĩ eo qnẽ ↄſtat ñ teneri ſpᷣ eo rñdẽ.vt.ʒ.ð iu. nenidtgeſ,dlei
uerendiſſimi. colł.ix. ſed ibi agebat noĩe mandãtis.hic ſuo. ſed qͥdaʒ om. iu. l. fi. Iẽ pone caſũ.j.de pecuł.eo tꝑe.ĩ pᷣn?ꝰ ⁊.j.ia.ſol.vix nn mlin ⸗
et hic. hoc ſcõo modo mtelligunt. bonꝰ. Ytẽ ĩ qlibet qͥ ĩ uus vocari nõ põt.vt.S.xe ĩ ius vocã.l.ij.dũ Pe,
a Impune ↄtumelijs. q nõ vebet eſſe. vt. I. velegsnomibo. l. pauk. mõ hoc cõſtet.als tenet᷑ ire.vt.j.e.l.ſi quis. 11 g
et.l. legarus añc. ”ÿ”M . . q Lantare.teii. kiaſ
A.aeequod tuc paſſiſunt. alioquin vt et ſens iudicium non compellitur ſu mareept Feſtk Pilun
ru.om. iu. ſi icem iulia. eleganter ait. aut unpune co ſcipere. g Mius. ex ca. i pol. e. ful tr iſt
õ tumelijs ⁊ dãnis afficient᷑:aut erit Ios nulla nobis eſſe poteſt are nnn is nilic
pinians. et. . Nite in poteſtate cuinſ⸗ P pulſando cos cum eo quem in poteſtate re vtak. vr ſ. w nſi e
Fargh 1 denn ſubijcere ipſos iuriſditioni: duʒ ſe habemus: niſi ex caſtrẽſi peculio. re. M. nullovr⸗ ſum i,
de. vr. Llegars cre⸗ vindicant. Sed ⁊ ſi dubitetur vgx yv Apianus. s n ctz n n
atus. als mibil -p ea quis cauſa ſit: vt wmum re⸗ 3 q8 ex aliena iuriſditiõe ad te: vt ſlijs ꝛ ife⸗ mum .

pan?. S. Vlt. *.Penne . EWS O ectermn Kreerrg Seger j. j act. et ſe.
Ainaicant. cõ bet cauſa cogmta intueri. O ſico⸗ Me: vt ⁊ pompo.⁊ vĩdius reſpõde etöcs Faln d A .
uertco unuri ſſtiterit in es eum eſſe cauſa vt w⸗ derunt. pꝛetoꝛis eſt em exiſtĩare an ĩ caſtreſla i ſe tcte n
pna auete v. mum reuocet: vebebit cauere ĩ iu⸗ſua ſit iuriſditio. Vocati aũt nõ eſt fur d onn ent i
dene nelende dicio ſiſti. ſtatuente pꝛetoꝛe in qu? contemnere auctoꝛitatem pꝛetoꝛis. re. F.ij. et. J. ij. l ſt
tert oſſu puta an diem pꝛomittat. Sed vtruʒ nuda nam et legati ceteri; qui reuoca⸗ dubiee giget iiſnn
legatns iu. v. j.ö cautõe an ſatiſfactõe marcellꝰ du⸗ di wmum ius habent ĩ ea ſunt cau E. boe li cd lu
eer rncn. bitat. mihi vider ſola ꝓmiſſione. ſa:vt in ius vocati veniant pꝛiuile cxꝑi eo⸗ S SIö Ean ⸗
biranonis ymit ⸗· quod ⁊ mela ſcribit. alioquin com gia ſya allegaturi. 1Bem. dubunren ſun atili (
nian. ale n5 5 pelletur magis iudicium accipere Ecus iudicandi officio fun-⸗ ptãte vł nõꝛi kn
muteret: vt. j. e. ̈ 1 ati , C. pa. po.l.) and.
quio er:et. .indj. Sỹ̈ inuenire eos qꝗͥ ſatis pꝛo eo ent lgitur. i Dem. Fiez iut ld uhſn
m ius vo. l. ij.S. In ommibus autem cauſis ĩ qbus YY quus poſtea ꝙᷓ in ius vo⸗ T qbo ppellit pa⸗ mmſet
Kerenor..asd pꝛotelatur admomitõ.hoc procede J catus eſt: miles vel alterius ns fl vrens⸗. nn
d Intueri.i. ſta Te ſine tẽpoꝛali damno creditoris foꝛieſſe ceperit:in ea cauſa ius re iſb ſto ma⸗ M hp
emendan, oportet. His datur mulcte dicẽ uocandi foꝛum non habebit. quaſi ꝛue po po.ſel.x ntcgul
e Siſti. 1. in lo⸗ ws. al us nblrcuen indicium ẽ Peeuentus. g Aius. eerhien ich.
am ilſi vbireuo. ꝛnon alijs: niſi hoc ſpecialiter eis ) qus in legatione conſtitu lggigs ai nz l
e dan ene⸗ permiſſum eſft. 1 em. enrit: quod an legationem de⸗ Pne en tuſt hee. nitg b
er fac ad ho q; aulo On videtur fruſtrande dila buerit: non cogi eum ibi iudicium fſone: vt tiom w lu ll.
ne aueak. de nionis cauſa latitare: qui pre pati vbiconſtiuerſt. v Lpia. aurond ddun un .
Wilierg oeciote . S ” r eon bt int dt
ſi is. æ. S. offi. pſi. ſe. con.in fi. et. I. adulte.ſi adulterium. S. fi. cum. 2 vᷣt infra ad trebeł.l. imperatoꝛ. ⁊ in autẽ. vt li.ma. ⁊ g.d.j. IIMN
g Sola ꝓmiſſione. forie penali. cum in hoc non grauet᷑ in officio colla. vuij. a hoc ſi eſt in poteſiate. cum emanpato autem poteſt ees Iheng
ino.et hoc fſoꝛte.miſi ſuſpecta ſit ꝑſona.qꝛ tunc ⁊ cũ ſideiuſſoꝛe cauuer iudicium: vt.C. de in ius vo.l.fi.⁊ facit ad hac ſupra æe ĩ ius vo. ainmcd
