ſic diligenter ſech duoꝝ legato: niſi vrq; ð loco cebe ita ſũmo fũdo vtĩ imũ fundũ re videt cor. wi ſſt
1 3 — „ 9 Grit dũ bᷣuitꝰ ſũ „ “ Wag,
eur. qn tiue e itineris ↄſentiat: Puitꝰ neq; acqᷣri aqᷓ veĩret ĩponi alit᷑ nõ potuiſſʒ: c Prumo: qa ſi ce⸗ Eftuſnit muin
qñ n us ß alen? it 1 ul. ad Veirettpom aut no votuns: ek onad bad alift
meo: ⁊ qñ alienꝰa⸗ neccq; pit. Mõ mia bhabue-⸗ vt ꝑ mediũ q; fundũ duceret. ſic ea unm aquã duco i Zin
i LZinẽ. acqᷓ ſairret- 5 ide- Ce 1 ſz ſſy bat Fmet ſibi qõ G Eugen
8 rit᷑. gpi dii rat:ſupiorẽ fnnn nen ſul⸗ poſſʒ:niſi eodẽ tꝑe: etiã ꝑ mediũ fi eqg abiurc:dr lit ee
ſenſuʒ ñ acqrit: v rgt: ĩ lege ita dixerat: v 4 gqus in duʒ aq̃ᷓ duci eſijſſet:aut oĩa tria ſil ſbijcit: cũ nec en⸗ Sgiecn Clfun
hic. ⁊ S. de vſufr. to emptoꝛi ducere ĩ fundũ ĩfe duʒ aq een 3 frica. an ſuo dño poſ⸗ Gnd gnnhn
l. qnẽs. ß hodie vr (o at e liceat. ſi emptoꝛ ex alio pᷣdia vm dñi feẽa eent. 9 ; ii Fuire: vr alte Gtr f
ſfoꝛne conſenut:ꝛ rioꝛẽ recte liceat.ſi emptoꝛ. ferio AVndꝰmihi tecũ coĩs eſt: ptẽ nireeiuſd vñi nit Im
Ec.cola d le.l. i. fundo aquã accipet: ⁊ eq in inferi. ̊ mihi didiſti: æ ad eñũde,z nedũ ſibipſi: vt mndn gmntn
in pn. vel alio mõ llet. q̃ſitũ eſt an poſſit tus mihitdidun: F 5.ſi vſuſfru. pe⸗ Giſ
wer iminer vrſa rez ducere vellet. q KRñ.nilhi viã ꝑ vicinũ tuũ ꝓpꝛiũ.recte eo mõ cz. vn Gecun iche Nm
. leda al. ia ſno pre ſacerenten denit huitutẽ aſtitut ait: neq; qo dici ſo dacdaiufuune anſ inn
J. V le. j.l. huid. pliꝰꝙᷓ ꝙ ipſiꝰ fundi ſiccãdi cau⸗- : nec impõi ui⸗ meas cõſtituo alij ühtr. An
fi. eſt ö. Jteg amnpl eeciee ꝑtes nec acqᷣri:nec impõi fui⸗ ence ed ene an
e ar d. ſa wrinaret vicemnn in nen 6 er n nko acche locũ hꝛe. hic eĩ irn d ſrn
de eo en alpere ebere. 1 Dem. tutes poſſe tẽ acqᷣri: vtputa cũ in aunvt. ſ. e vn· miſiie
fe ueet N Viduo pᷣdia habebat:ĩ vnꝰ nõ ꝓ ꝑtẽ gainne⸗ 4 ome⸗ füdus Kne le lgje ed mgunt
K ct .d mo⸗ veance aqna iundong iifepuancirot dppn ne Wen eaaütu eai
. it. l. j. . , — r. . . „ . “ . i W/
ne . feebak: circa eaz aquã larer o⸗ AVm eſſent mihi ? nbi fundi nternien⸗ riun ſz
ilege. i. on ran vt ge „„ T . r rtitran?:-: dä naſcebat hãc Hõl
gaco zuerois. ciad en dir Rn. at cepiſſet diuiſiõe zuemiſſz: vt nuhi titian?:· A nne Metet. gel nun
eMil. no emnz cedere poſſit. Rñ. ſi ita Teeplicer tibi ſeianꝰcederet:ĩuicẽ ꝑtes eoꝛuz quã ego poſſum Gen leucr
poceet . g. eo. circa eã aquã late.x.pedes:iter vũ Fdidimꝰ. ⁊ in tdẽdo dictũ ẽ: vt alte gſnmere lue —* mi
. m . . &£. 7 . . . . . 1 2 ,. . ſis. 2 aciO0. 1
meo. Ac. Rriapaigorn HH iutẽ impoſitã ait. maxi-⸗ dñs facere vider trel
q Ai duo. a, triũ dnoꝝ obiecta erãt: vnꝰ cte eſſe ſuiiutẽ nvonti ſe vt 5. de publiei⸗ luins 1cgeſore
quã.1.»n-⸗ 2 ſummo fundo:imo fun meſi pacto ſtipulatio ub 1 ant. l. ſi s ꝓhi. paci0 QAupm
mtez ague. , Padions ex luummo undo:m diũ Per pluriuʒ pdia aqu ducis q aut no appolite bat t
a ofuitute ad cemt agevere quo modo impoſita ſeruitute: niſi no nonand Pos⸗ 4 —
f. Si ua. ſui. Gèfundu dno Nedetemiuns el ſtipulatio etiaʒ de agn meuz fuerit 1in6 N
8i Raahiſrer bat . d ea ide ſſmi fundi einir: abe⸗ r eſt ſec eoꝝ cuiuis:neq; aana igreſſa: vi en Aem
6 kerehiſizele inde imũ fundũ in quẽ aquꝗ iaͤuxe ſu vicin poteris hauſtuʒ ex riuo 5 aq̃ Allug⸗ Am ſctonge
b Ber vütarn. rat vẽdidit.qſitũ eſt viꝑ imꝰfund alij vi 110 i Etnd n pol WE
nõ onium: vt. J. ſi. ciendũ ꝓcuratoꝛem. ANN Hnnſi
h. W, ,n a, Aeg ſenſes.23.re vluf uc nre. vln. ſu.l h.j. ſum faccre hrocuratenem ad tactandu pe d. Ann
ew au: ar g et gitng em legiv oſpellolse vnliruc. rvine d u e ragu. vi. we ſer.l . niſi Aigoneg eganere e. an it
le. nm S igntur. ſecus in ꝑſonali ᷣntute:q̃ ab vno cedi põt: vt S.vſuſ Sctn dene⸗
dificij 2 ſoli gpnetas mielligit i pabet. l.ꝑ funduʒ.ſ̊ ſecus in ꝑſot chmn nöne,
EOpiccrg-d eltlins rein .1. inferion. nige res reli ebebant: ſine eodem ualc ntinmn
1, Srnnen nieePierihtruck. nam ake no poiitwt n e. ſelle Fi, uraetuntuanummadnen Wann Erd karteenn “
m oncecente. e eir. ,: vt Z. ti. j. ſi qui S.fi. Ded an inſolidum:s iegi,
15 Zae Ae einier deſtc. Acamw. ſloꝛefr. Parnerntria d uneat San pꝛecdij cun ſer nuun ur einlis
o Amiſillei. v . n. nſolidnmm: 7 itteram ſic legunt. quomiam ſerui⸗ t
3 Aaß amm. de act annte whedak: vt. .t.j In tracenchz⸗ nemer H Nergnieiunian or nn lchp̃
uci deſijflet. I. teꝑe⸗ IIN Oe ia 1 jone. ſic. . adiec. en e n j. Si autẽ queris:cur nõ ſtlcei 4 ſene
hon, gueliber eon cotraria iun ſin geherg,ne atannepoliſem, aperte habes . de a h ann R———— e ſaltmn
ę poſnt ſernens Fmeript lex. qina non poteſt vnus ſolus imponere 4 WN
no. l gus 5mums. dunſo⸗ Aecur. kega edaw tevne ſequitur ꝙ nec lherure nan Pe Pen⸗ ulm
I rem. ꝓ indiuiſo babes. laria in acqinrenda ſeruitute: m ea amitten ꝛvt 3. e. l. lI3⸗ (edſtmm
1 Partem. quamꝓ mnaini didiſi. DB. ſ. aieanus. cefaria in aeqn e ar hn oat. tua quã habes in pdio dñan⸗ ſnchugtin
n Pꝛopnum. I. fundum. repete tra c. l. ticio anii . i ſt ⁊ alia ratio naralis.qꝛ hp part . ideo quia vel mi⸗ W lii m?
x In id tempus. ſic ⁊ ecotra. v . . nn debeatur. veru en cari. ſicq; ad me traãſiret ſeruiſuus eenenlu
An .in dimſione. repete cum c. SS Tol fundus adhudicari. ſicq; ad me traſi
** nn ne mam mem ſinigulanio no in vr 5, e poc,inra ſol poſſet totus ſundus ad

as:
RRR
ale .
. unen

. ſ
in D
Pöaidn n
Cand, ſan
uſßf
ein
mmiki e
Nmetüfi
umni
i

vi

idnhfinn en

hinnon:
maptalte
4
Ait,mar o
baitaſt.
cs, un
Wtuteran
x
Grm
in
araE.
. 4
fi i ii tinnn
n:q 15 Miſen

ſi pꝛius pꝛediũ meũ alienaſſeʒ:dicit᷑ uitutẽ non poſſe remitti:habi

ro reſpeciu ad id qð fieri põt: vt S.œ iuriſdi.om.iu.ſi idem.g.fi.et
facit S.tci.j.ſi qͥs edes.et.j.ti.j.quicqͥᷣd. Sʒ

oppono: q̃re exunguit

qũ pꝛierai cois fundꝰcin ſᷣmebat᷑:⁊ poſtea ſᷣnẽs emit᷑ in comune.
vt S.e.ſi coĩ.q eſt j.et nõ hic qũ ambo ſił coĩcant᷑. Rñ.vſᷣm q̃ſdaʒ.

qa ibi cepir par
ius eẽ vtriq;.qͥa
⁊ poꝛ erat comu
nis:⁊ ᷣmnens fs

cius eſt coĩs:hic

aut neui erat cõ
munis. i vtro⸗
q; erar puitus.
oq; retinet᷑ in
vtroq;. Ael dici
põt ꝙ faciliꝰ ĩ re

lẽto pdio vᷣuiẽte

retinet᷑ vᷣuit ꝙqᷓ ĩ
acqᷣſito. La dic
dꝛiam eſſe ini re
demptõeʒ: vt ibi
coicatõnem vt

hic.naʒ i redẽpti

one vendens er
emens loto vmꝰ
oben. emp. wolia
EF. eñ qm. ⁊ plu⸗
res emẽtes loco

vni ſunt: vi. j.

xæ cõdi.⁊.demõ.

l.em func. vnõ
ſiẽ vno redimen

te fundũ ſibi ſer
uientẽ extinguit

ſi qs edes:ĩ pun.
ita hic. ſj hoc nõö

pt᷑ dici ĩ coĩcatio

ne vt vice vnius

fungant᷑. qͥs eniʒ

ulle eſt curꝰ vice il
li ambo ſungon

tur. veruz eſt tñ
hüuc ꝓ ꝑte vice al
teriᷣ: ⁊ ecõtra fũ
gli rõe coĩcatõis.

8½ Debek. q. d.

huic ꝓ ſua ꝑie.

i Si ſons. co⸗

ſtitutũ. ad amit⸗

tendã ſ̃uitutẽ.
Kk Queruur. 1

ſolint᷑ ſtan. l. ſe.
1e XZaitilicin
auam exemplñ de facto.
m Dö. I. qma.
n Cum pamũ.i.quãdo.ſic S. de minoꝛi.l. ſi.

b Pꝛedio. coi.

ocedere.pacto em̃ vel ſtipulatõeĩ⸗
teruemiẽtibo.⁊ h̊ cõcedi ſolet:qᷓ;uis
nullũ pᷣdiũ ipᷣm ſibi ſᷣuire: neq; ſer
uitutis fructꝰↄſtitui potee.
Mus ex ſociss pꝓ Apinia.
fũdi coĩs ꝑmittẽdo ius eẽ ire
agere nihil agit. Et iõ ſi duo pᷣdia q̃
mutuo ſᷣuiebãt int᷑ eoſdẽ fueꝛĩt coĩ⸗
cata:qm̃ ſᷣuitutes ꝓ ꝑte rtineri pla

cet: ab alto ſuitꝰ alteri rmittiñ pt᷑.

9

uis eniz vnuſqᷣſq; ſocioꝝ ſolꝰſit:
cui ſuitꝰ bet᷑. tñ qm̃ ñ pſone pᷣ⸗
dio vebet᷑.neq; acqͥri libertas:neq;
rmitti ſᷣuitꝰ ꝑ ꝑtẽ porit. Si fons

exaruerit ex qͥ ductũ aq̃ habeo:iſq;

poſt ↄſtitutũ tpᷣs ad ſuas venas re⸗
dierit: an aqueductꝰ amiſſus erit:
p AÄulus.
LCEattilicinꝰ ait.ceſareʒ ſtati
lio tauro reſcpſiſſe in h vyba.

re nõ potuiſſe:ꝙ fons exaruiſſet:
poſtea ex eo fote aqᷓ fluere cepiſſet.
petiertq; me:vt qo ius nõ negligẽ
tia aut culpa ſua amiſerãt.ſᷣ qꝛ d
cere non poterant:his reſtitueret̃

Quoꝝꝑ mihi poſtulatio cũ nõ ini
viſa ſit ſuccurꝛẽdũ his putami. IJta

q qd ius habuerũt tũc cuʒ pmũ ea
qq puenire ad cos nõ potuit:id eis

reſtitui placce. 1 Dem.

reſeripſiſſe.ad qſtõem 5. pri factz: dando ei-

Graruiſſet. 1. eſiccatus fuiſſet.

o Reſtitui.nõ ipo iure: vt.j. quẽad. ſer. anut.l. ſi loc. æ. l. ſi qͥs
alia.ſᷣ ex illa gnali clauſula S. ex q. cau. ma.l.j.S. fi.et ſic amitti᷑:
h reſtuuat᷑. Sʒ videt᷑ nõ amitti:cuũ ea vti nõ poiuer̃t:vt.C.d an.

excep.l.j.S.ſi.cũ j cſides tm̃ pᷣſcriptões ſint inducte:vt in.e.ti.l.

płi.iĩ fi.q ſłr ẽ j.h̊ at ñ ſun æſes.So.alið ĩ pſcriptõe ſᷣnuuiũ ꝙ;

in poſſeſſõe reꝝ corꝑaliũ:iĩ qb⸗ coꝛpalibꝰ exigit᷑ bõa fides titulꝰ.?

poſſeſſiõeʒ ab alio detentã ⁊ a ſe neglectã.ſj ĩ his incoꝛpalib ſufficit

ꝓ nõ petijt ſuituteʒ. ⁊ ſic nõ fuu ea vſus vſq; ad. x. an. vt.j.quẽ⸗
ad. ſer. annt. ſi ꝑtẽ. S.ſi ꝑ fundũ. Itẽ nõ. hic ꝙ reſtimms re ĩ pᷣſtinũ

ſtatũ: ⁊ pſtina iura reſtituẽda ſũt: vt S. xe re. di.l.intãt...ſi ſer.

ven. eiſi foꝛte. S. etiã. ꝛ. l. ſcuti. S. diſtat. . S. ti. j. l. eu. ⁊. j. de ſol. qᷓ

res. S. areq. in fi. ibi: diuerſum dicemꝰc. a. j.q. mo.pig. vel hypo.
ſol. l. volũtate. v. J. quẽad. ſer. annt. ſi louaes.
b c Im fundo. retinui, nam cum vuos haberet fundos ⁊ vnũ
venderet: dixit vt retentꝰalienato ſeruiret.
q SZiſtracto. ab eo qui emit. Fecur.

VRelata eſt. hoc faciebat q̃ſtionem. nam qꝛ ele ſtipulano inipoſi

a er in ꝑſona emptoꝛis pnmn: viebs? Fun pſonar/ et deo ñ tra/

ſire debere ad ſecundũ emptoꝛẽ: vt. j. l. pxi.q̃ eſt S. ſ tñ nõ eſt its. 4

mens fun vt pdio qreret᷑:q̃ mn pacns inſpicit᷑: vt 8.de pac. iuregen

viruim.⁊ facu.j.de ꝓba.l.ſi pacti.

ſl Acius.mylothomo.i.terra q̃ eſt i dno maria. .
t Digitũ.i. ꝙtũ fluit ꝑ digitũ ſtatue vel imaginis.ꝑ cuius

foꝛamen tan aqᷓ.
„ 5. RR ñq; em ꝑ roſtrüũ:
Vm fundo quẽ ex duobo rei qmchonn der omuiͤ⸗
nuit vẽditoꝛ:aqᷓ ducẽde ſᷣui- tum flut.

tus impoſita ſit: empto pᷣdio q̃ſita

n AUbicunq;. ex

K 4 ½ „b 3., e.

. —„ hoc apparet ꝙ ẽ p⸗
Fuitꝰ: diſtracto venuo pᷣdio ſequi naltus. anch
pᷣdiũ.nec ad rẽ ꝑtinet:ꝙ ſtipulatio õ
qpen ꝓmitti placuit ad piongO em non en a. S.leipn.
ptoꝛis:ſi ei foꝛte frui nõ licuiſſetre qꝛ ibi ad cerm pᷣdi-
lata eſt. PBez. um ohrtuebat
Vcius titiꝰgaio ſeio fratri ſa dicta grecaqjt en
lata in latiuun.

lutẽ. ius aq fiuẽtis ĩ fontẽ cõ
ſtructũ myſothomo a pr̃e meo tra
do.⁊ wno tibi digitũ ĩ wmũ tuã q̃

y Aſum.1. pote
ſtatem.
z3 f Lumine.

biliter. qꝛ eiſi alteriꝰſini ex alta ꝑie:ideʒ eſt: vt.j.ſtatim ſubijcit.

ram eis viam ad eccleſiã vel ciunatem.
c Me. i. an. Accur.

b AMihꝛ. i. dio meo dnaturo. in q̊ colom mer ſtare nolũt: niſt acqᷣ/

14.ſ. . . . one caſũ
myſothomo eſt: aut vbicunq; vis. vr diſtimdune an.
Querit᷑ an ex hac ſcript᷑a vſus 3 mibi cõſtituis bᷣui
cc ad herees gai ſei pticat. Paul? gutem gm ge
rñ.vſuʒ aq pſonalẽ ad heredeʒ ſei: qð volo ad eccleii⸗
q̃ſi vſurarij nſmitti nõ opoꝛtere. n forts re: gcg⸗
Auñmie publico in⸗ 1 Bẽ. 1 lmaeien
fuemiẽte via ↄſtitui pt᷑:ſi ann uuusitranſeat᷑ va
vado trſiri prt: aut põtẽ habeat:di qo, ab grad quot
uerſuʒz ſi pontiõibo tijciat.hᷣ ita ſi ꝑ pote lapideo vel i
vmꝰ pdia flumẽ currat. Alioqͥn ſi Sermn
tua pᷣdia mibi vicina ſint: wide flu be mamenlie waij
men:vide ntij pdia:œĩde via pu-⸗ cuar᷑. Si at᷑ er bac
blica ĩ q mibiiter acqri voloꝛpiſpi 4nePaun babe
ciamꝰ ne nihil vetet a te mibi dari ex ula bʒ alts. tũc
Viã vſq; ad flume: vĩde a nitio v⸗ q; modo
ꝙᷓ; ad viqm publicã. Sed videamꝰ bus: pt aſtuni ui
num:etſi tu eoꝛũ pꝛedioꝝ dñs ſis us.⁊ ſᷣm hũcpſe⸗
lmn Rinmen ir. re lraʒ vſq; in ſi.
trans flumen intra viaʒ publicam Alij vꝛcur qe ber ve
ſint:ideʒ iuris ſit.quia via cõſum ſiinctioqᷓ fu in pᷣn
mariſolet: vel vſq; ad cimtatẽ: vel er neltat vogo i
vſq; ad viã — udͤfn nontus⸗tollt in
men in pontioib trauiciatur: fi.l.ibi: ꝙ ſi ẽ ⁊c. ⁊
“ðò ööü᷑ſſeſine aviq; ibi
qð diẽ: ſi ꝑ vnꝰ.i.iuxia.ſ̊ ſecundũ qð pꝛius expoſun placet. “
⁊ Hoc iia.i.viã ↄſtuui nõ poſſe ſi pontoibo traijciaia.
a Si ꝑ vnd.i.iuxta vmus pꝛedia.puta ab vna parte tm:non vtra
q;· hoc em̃ ſtaum ponetur.⁊ hoc ᷣm primũ modũ ponendi cainʒ. vm
glium dices: hoc ita.i. viam cõſtiui poſſe indubuabuliter.ſi ꝑ vnius
.1i. inter vmꝰ p. ac. qꝛ habes ex viraq; ꝑte tus pdia. idᷣo aixi indubiia

2 Ad viam publicam. certe nõ eſt vetandũ quin a pluribus ita cõ

eTrans flumen.i. vltra. Accur.

f¶ Idem iuns. vi via conſiitui poſit. ⁊ N. ꝙ ſic. vt in fi. ſoluit. vbᷣꝭ

dicit ꝙ ſi eſt ⁊c.⁊ continna hic.bene dixi ꝙ ⁊ ad viam publicam mihi
ſeruuutẽ querebã: vt S. ꝓxi. naʒ vltra no eſt opus viã extẽdi.qꝛ ſinit᷑

ab eo loco qͥ incipi via publica vel ciuitas: vt ſubijcit. a. I. de lo. ⁊1 ni
ne. publi. l. fi. ⁊ ad vtraq; expoſitoeʒ cõuenit hec tacue obiectõt reſpõ
ſio. ⁊ caue qꝛ non eſt hec via ſᷣuit pᷣdialis. K

g Du. vt hoc caſu poſſi ↄſtiim:lʒ pontoib⸗ traijciat᷑. vl die vt bic
nõ poſſi ↄſtitui:licʒ vado vel ponte poſſu trãſir.

b Fr aijciat, cuj loquat hic quande pꝛiuſcᷓ puemiretur ad flumen

*

„

1,AAf
rſerle)
N tue

mecharfernime:duare finitur ſne ncafnr vonit eerg e.ndadacauauuululul.— nwn
do. Rñ. nõ. ob hoc dict hoc vi vltrac ſt vltra Rrmit j. de Pui.l k Comparau. ſcilicet ſeruituteʒ vt poſſit vn p̃diens modis. Aiii
eri. naʒ ⁊ publica via internemẽte poteit vla oſttim: t 8. miet. Poſſedit.i.quaſi poſſedit.nam vere non poſſide mur hums ſe etgkk
.æ tamen hic dicit ibi finiri. . 1 . Ale Aee
ſeruitutes. S. pupillo tutes: vt dixi S. xe ſermi. I. ſeruituites. er d
3 Ad pꝛopꝛium. am vebetur ſerunus. Accur. uantese Ndar s. mmo Lorum Gn mnliu
b MD ſi eſt. ſ. Nt öcio⸗ fis g. Bäus pator. ſmn
Hdia mane flumen vſqʒ ad ꝓpꝛiũ: aliud eiuſdẽ dñi pddi Voppᷣdion dñs g. ius. concodit. . eo. ſh oin iu
lint eucemn um. OQuoͤſi eſt nõ vider iterrũpi ſeer ſialterũ ea lege tibi vederit: l. ſt quis vuaet. 7 nunid Nn
e g Ride⸗ nitns: huſo int eiuſdẽ dñi p̃dia fliu vt id pᷣdiuʒ qð dat᷑ miat ei qõ ipſe ſmhtitue i.l.er nts n
rgneskaeon, mmen publicu mtcedagatt. rerunnctrvels:iure umpoſit hudds de duen. git nu
at qᷓmis: ſic con. mMen publicu mrceagt. mk. 11 Abo. jonuf ((ſi
ſtrne. qms flumẽ èl intelligit. 1 0 tuz. mo⸗ t .
publicuz inice. ni Cõmunia pdioꝑ tam vꝛbano Aueri vt ad certã altitudie; numentum diid n
Raneat dado dan rumcq; wuſticorum. Rubꝛia monumẽtü edificet:nõ pvot: mmrausgeans. uauſt amni
pontõib: vel en, d qo huani iuris eſſe eſit: bui⸗ rarua⸗ſed ſehal ſi mhenet
nm boe⸗ e n u Apianꝰ. tutẽ nõ recipit. Diẽ nec illa qdẽ ſer chꝛuz vbieſt a, enlit lin
SFuia a dmmito⸗. Pificia vꝛbana qᷣle pᷣdtia nuitaſiſtere pt᷑ vt certnñer: poim ia iſe amit
mr ſt Ppata ſunt di appellamꝰ. ceter etſiĩ vl T vno locohbumef?. I Bem. b. polel ſimoun mng enn
rſo Sam ar la edificia lim: eq uiuu⸗ RKopꝛi ſolu vededo: an bui⸗ maio ehrun unb
um die ꝙ ſi eſt . ev b pᷣdioꝝ cõſtitui poſſunt. tutẽ talẽ iniũgere poſſim vt ſanc monuwen in
m ſunetõ kes vꝛ! oꝝ pᷣdioꝝ coſtitui poſſu uue S = inmnne ,en
Reunpen liacra. Yaeo aut he puitutes pdioꝝ appel mihi ⁊ vicino fuiat.Silr ſi cõeʒ ſo muʒp ſepulcno: in
rn ſewndi bo ſank: m ſine pdis ſtitui nõ pfſt. luʒ vedoꝛ vt mihi et ſocioſuiat an duda n ſek i iim
n men hi nemo em pot buitute; acqrere: vel oſeq poſſiʒ. Reſpõ. Fuituteʒ recibe pmopnepomun. ma
one:ſᷣm pma ſum ii ne amſa where niſr amdk cim uUuacuo *Ua vr O0 6 recipit. lenchtaret
chon taʒ Wanorn i Bem. luz at omune vẽdẽdo vt mihi ⁊ ſo j.§.j. mnuucel. — N n
nor et ruſticoꝛ d⸗ ne vl hauriẽda: vel ſi qͥs ſer vnũ locin omum lolo i i der ſüpoletden maſe u
ri nic e ſunnututẽ caſtello impoſuerit:qds du non poteſf. u pran. elocus mopa unlli M
coia. ſic iac. c. co e ozar E qͥs duas edes habeat:⁊ al nus certu nume UEvny trate⸗
mũia vtriuſq; i. bitauerũt:ne he ßuitutes no eent. 1„5 en5 fl Ir ditõi di⸗ rum perſonarnz; irtiͤcf, .
Sin e h Bz reſcpto impatoꝛis antonini ald teras fdat: pr lege tdut di⸗ reaptarvt.jo x temi ſſn

nus tractat. ab o ſlianũ aducit᷑. Iz puitꝰ iure nõ va cere.vt vel iſte que nõ tradunt᷑ ſer reliil. ꝙ ſi loo. mſit Allinin
. de ſin. ? Rñ.ibi tullianũ adijcit.lʒ buitꝰiure nõ va yt õ
magis inttdu alij luit:ſi tñ hac lege cõꝑauit:ſeu aliᷓ ue ſint his que tradunt᷑: vel con⸗ vee mm. inn Alih mrſe,

nagis intedu 1 1,. PpPpriuatus eſt ad⸗ cefr.
ne n canbug cũq; legitĩo modoſibi h ius acqſi ta: vt tradite Tetentis edilv ſernt ucdQ&&. iaf Mam
abuſda nnmone mit: tuẽdũ eſſe eñ qͥh ius poſſedit. ant: paruiq; rfert.vicie lint ambe ? waent⸗ Aen Eimne
ceterum. i.certe.Accur.florel6l. pꝛime queſtionis. Accur. fien.? o in
. 6 n lia. vr . me mi.l i recuz.ſe oſpon .ei. 9 Rucpere, afe epapere piuno reſiponder prime queſnome n .
f. Lij. So. ib gratia fructuũ: hic habitanii. cundo ſecunge. undus. ſed hie ſer⸗ 1 in
fMon poſſunt. vt hic. a inſti.eo. S. ideo. 1. j. eo. ſi quis dnas. S.j. xr Pertineat. ſic. I. ve cõtr aben. empi.l. fun ne en eſt uid. inſſ
E intellige hoc ᷓtum ad pꝛeſentem eriſtennam vt ſimt: pꝛomin ta⸗ qꝛ aleno po ac. vt S. l..ß bi eſt raio ne venchtoꝛ gaek. imſininni
men poſſunt vt ſin bite per ſtipulatõnem. vel pactum aliud: etiaz ſ Socm. ergo duo ert pdia comuma. vnũ ven 5 e ienn Eilinintna
ab eo ⁊ ei qm non habet pꝛedium. xet ſic loquũtur contraria: vt. . fa⸗ nebat᷑.Quid ergo ſi ſuo tm̃ excepii e cõmum vendito? H.ideʒ qt Ntiziiuif
mmił. herc. heredes.S. an ea. 1 S. ti. j. labeo. a.l.ſeruitutes. S. futuro. ? non erat vñs vendin totius. „. „ 8. G dina ants. nüinfni mni
f. we euic. fundum. F. ſi ꝑ alienu. que ſunt conir. e t Mon poteſt. vt S. n. j.l. ſi vn⸗ 2. . e. ſi qs duss. S. duas a3 .. umsnndin
Vabet pꝛedum. vel quaſi habet: vt ſeruus: filiuſſam. tutoꝛ: cura fallit mñ in caſu: vt S. n. ij.l. ſi iter me. ß ibi e ſire hir rct .ſech ſltänn kiſ
toꝛ: adnumſtratoꝛes eccleſiaꝝ vel vniuerſitatuʒ: ⁊ qui habei ius inſe negatur. Iiem nota ꝑ haãc.l.ꝙ adiectio ſocij viciat ſipulauoeʒ. thſinfltsnin
rendi ad ſepulchꝛum: vt inſti. xe ſtipu. ſerno. S. ſed cum factum. et. j. adiecuo errranei ꝓ ſupuacua babet. 2ð ii. ii.l. qui nnglönittzn
KiTS Epalcns. -erurnon dubnĩg. „ Zre an Fennd n
1. Jiree Innnsss. et 5 v vſufruc. pcuius. . = en ſi ſie blnntre he en
b dD E& qua. pone caſuʒ in flumme publico vel caſtello publico. x Abe. dum tñ in oſpectu ſint: ale non. vt se ſonnan nd
eer quibus ſeruitus iure non valet cuʒ ſit publica: vt. j. de a⸗ des. .lI.nemo. ſed in ruſtica etiam ſi non ſit in conſpectu: vt. I. . idrriengin
Aqua quon. eſti. l.j.S.antepenulti. Qualiter ergo defendi l.in tradendis. èDM miigt nnuul
tur pꝛiuato concedente: cum ſolus pꝛinceps poſſit concedere: vi dicto y Tradendo. oiuerſis. Aceuur. mDoſitio fniints Nonhfſletun
diertur: Rñ. non defenduur mii conira cedentem: vt S. ntu. j. ber 5 Poteſt. a eſt raio. quia nõ pr dii ꝙ teneat impoſitio den nnn
ſundum. 7. . eov. l. venditoꝛ. a ſcom hoc tuebinnn eum tam acnone poſiq radicht: vł añ. poſt nõ. qꝛ veſij eſſe vñs ed ree n eang innene
iỹᷓ excepnone: vi in fi.huius.l.a..de acquirẽ.re.dvm.ſtatuas.clel re vuitutẽ voluit.⁊ eius cui voluit acqrere:an nõ.qꝛ ſue rei ab chr F. Ainmn

pone ſecundo caſum in flumine caſtello vnuato.quia qi ceſſit non re ſua nõ p᷑ ſᷣmtus veberi: vt.j.e.quicqᷣd.⁊ hoc ſi ſimul tradã: vt obe ni
tradidit per patientiam: ſed eo ſciente accepit: vt.j.ti.j.l.ſi a te eme⸗- hc. ſecus ſi ſeꝑatim: vt.j.e.ſi cũ vduaDas. n W
ro.ſed hic contra omnes defenditur: tam per acnonem ꝙᷓ per excepfi 2 Poreſt. vt vixi 3. e. lll. WNE
onem. Uel tercio dic in flunnne ⁊ caſtello priuato:ſed non perhent. a Sit quis partem. quotam ꝓ indimſo. ccur. n euiififf
vt S. titn. j. l. foꝛamen. S. omnes. ideo tenet ex equitate tninone pꝛe⸗/ b Per partes. ſcilicet quotas: vt voiii. fi. ę W
roꝛis: ſicut et raalqütchre unt non. Atrſec egeſtat⸗ grewois he⸗ Sneec ari. Fsbhlil⸗ 8 l pomu.iin. igtnuinan
vt.j.quod fal.tuto.aucto.l.j.S.penłt.Ae dee ne non valet. d Imponere. vt S. & tint l. ad ceraam. mit. iinnicenenn
Aeignon coheret ſolo tota. die q, aqua trabebatur ab inferton por e Seg fuudqus. nõ. ꝙ fundus oſtituuur ad arbimiũ patriſſam. iinunn

ien in a
dn
rnfn⸗
oſinn
ficgſo ur
ofnide
mnae
nage .
tund
ic Oo nun

n en

AI e

Lom, Ki
ben: 4 un
tä,
uin fugarc
uniſer mabrn
NnNm
ioſenn 1
ntande

D

menhndrns

vt hic.⁊.J.xæ le.j.l.quod in reruʒ.S.ſi qͥs poſt. et. J. de ver. ſig. l.
recte.in fi.a.l.loeus.⁊.jſ.ↄmumi di.l.coi di.S.j. Idem in dmibo
ſi iamen paries medius ponat᷑.vt hic ſubij,it.
a Abedio. vt.j.fini.regun.l.inij.S.penul.

4

b Accipi debʒ. plus facti in wmo diuidenda.ꝙᷓ fundo opus eſt.

circũſcribit̃ qui
mutari nõ pnt.

c.Itez ſi dno.

idem efficere. vt

queꝛamus pᷣuu

endo nõ põt efficere alteras alteri
ſeruas.qꝛ neq; acqrere alienis edi

vt. J. Z le. ij. me nec u
uus .· SJ. vuob. bus ſeruitutẽ.neq; imponere põt.
n ro nd⸗ Bi quis ptem edium tradat vl
aꝛ venſoni. ean partem fundi. non põt ſeruitutem
Hale nultß d imponere. quia per partes ſeruitꝰ
vt Parn wicrtun imponi nõ poteſt: ſed nec acquiri.
terre. In vmo Plane ſi diuiſit fundũ regionibus
tneniur. on 2 ſic partem tradidit: poreſt ꝓ di⸗
min r waler an uiſo alrorutt eraitnren ſengone
uõ vi infra e le re. qꝛ non eſt pars fundi. ſed fun⸗
. Vorni hor . dus. Quog et in edib poteſt di⸗
ine⸗ w. c p. ci. ſi wminus pariete mecho echifi⸗
S. gener. ac.

cato vnaʒ omũ in duas diuiſeꝛit:

vt pleriq; faciũt.nam et hic ꝓ dua

bus wmibꝰ? accipi ebet. Nẽ ſi

vel wmmſ⸗ Duo hoĩes binas edes ↄmunes ha
unto. Sʒ jmo⸗ beamꝰ. ſimul tradedo idem effice⸗
do botimus n re poſſumꝰ acſi ego ſolꝰ ꝓpꝛias bi⸗
dicas ſimul. id ẽ nNas edes haberẽ. 3 etn pe ratm
eoaem momen⸗tracdiderimꝰ. idem fiet. Sic tñ vt
quia natura n? Nouiſſima tꝛaditõ efficiat etiã pce⸗
mnumntit. vr. S. x Tntẽ traditõeʒ efficacẽ. Si tñ al⸗
ſta. ho. I. gretu-⸗ x

tere vmiꝰ ꝓpꝛie ſint edes: altere cõ⸗

ob. cõtinuns. j. munes. neutris ᷣuitutẽ: vel acqre⸗
K.ſi dicas ſeri re: vel imponere me poſſe.
ſimul enam qo .l p Ompo
ſit pax poſt rr— „ bD. Ompo.
eane wmerme in venditõe quis dixerit.
inter traditõem = 41,
vnvet alterus. Fuas foꝛe edes qs vechit: ne
Diei põt. arg. J.

ſi cer. pe. lecta. ſ̊ ſine ſcrupulo põt dici ſik. qñ tradimꝰ ambo poſſeſ⸗

Coõceſſerit.añ traditõʒ.

n F

ſionẽ ꝑ viſuʒ.vi.j.de acqui.poſ.qð meo.S.ſi ꝑ vẽditoꝛse.
9Tradinõeʒ.i. legeſiue pactũ ſintutis in traduõe appoſitũ. alłs
primũ pactũ no valet. vt. . l. ꝓpriũ. in ii. =
eMeuiis. nõ rem ꝓpriã ↄmuni nõ ſeruire. et ecõtra. Sʒ 5 ſup
ti. j.l.ſi cõi.in ſine. Soł.ibi ſeruitꝰacqſita fuit anteꝙᷓ res eẽt cois
qre licet poſtea fiat cois. nipulonnnꝰreunet᷑.hic aũt dic a pᷣncipio ñ

poſſe impom. qð verũ eſt. Item Z. S. de ſeruit.vr. pre.ſ ſi int me.

in pᷣncipio.vbi euã ↄſtitui dic. ſ̊ illud fu tꝑe.nõ aut pacto. vel vl⸗
tima voluntate. vt hic. accuꝛſius.
f ſin vendtioe.alłs incipit hic lex.⁊ als.S.
g Edes.i.dixit ſe nolle liberas pꝛeſtare.

Facere põt. poſt traditõem. non an. ſ nonne fint hic pactuz ob⸗
ſcuru? ſeo dic vt.j.l.pꝛorim.

1Scilicet. ꝓximũ im reſtringit. c.
k DBixit. 1. dixit ſe velle ſeruuutẽ tino excipe.ac.
SDi vo alij. puta meuio. ac.
m Tenebit᷑. ad inteſſe.ſic..de aci.emp.l.q ꝑ colluſionẽ.forte eĩ
huioꝛe Fuitute onerat᷑ meuiꝰꝙq; niti. vt qꝛ ſuus fundomagis indi⸗
get hintute. ob aliud eĩ nõ vr agi poſſe. vt.j.ð act.emp.l. fundũ.
7.1. euic. l. mnoꝛ. S. ſiꝛg.
n. Ex vendito. tradiderat enim. accurſiuns. ð
Et ſi poſſit. maxime aʒ. nam ſit non poſſit tino vendere. vt qꝛ
nõ habeat pdiũ ſibi ꝓxima. iamen ſibi poterit retmere. vt. d. l. .

60

act᷑.emp.ſundũ.vel ibi in vſuf. ac. ”M
0 Egere. otra emptoꝛem. quaſi dicat. ſicut põt retinere. ita tradi⸗
tam repetere. ↄditõne vel actone ex vendito. vt. S. ti. ij. ſi binarum.
Aleel oc. quod diyit ſup ſi ſermius excepta erat ti io oↄſtituta. vel ven

chtoꝛ obligarus ad oↄſtituendũ.idem ſi neutrũ eoꝝ erat.ſj poterat ti⸗

tio oſtitui vene
ceſſe nõ habet liberas tradere. qre nene faclenda. vel
vel ſuis edibꝰ eas puas facere põt: iror wms erepe⸗
vel vrej eit rit ſeruitutẽ pꝛo ti
vel vicino acedere ſeruitutẽ. ſcʒ an no. gechrſins.

Et hac occaſioe H
ur ſreſnr, edes: an nõ. Idem erit ⁊ in predi-⸗
tur hõ vel vmn? is ruſticis. nã ⁊ ſi quis duos fũdos
vel ſunde. Prio habeat:aliũ alij põt ſuũ facere tra
tenet inchſticte. . ſimul
qꝛ ceꝛis finious Tendo. Duas aũt edes ſimul tra⸗

te traditõneʒ. Plane ſi titio ſeruas

foꝛe dixit.ſiquidẽ titio ſeruitutem
oceſſerit. abſolutũ eſt. Si veꝛo alij
conceſſerit. exempto tenebitur. A
quo non abhoꝛret quod marcellus

li. viij. dig. ſcribit. Si quis in tra⸗ q 1 traden
endo dixerit fundũ titio ſune.cũ ls bine. .
eino ſeruiet. eẽt aũt obligatꝰ vodi⸗ loins.
toꝛ titio ad ſeruitutẽ pſtandaʒ. an net. ſi habes ſupra
agere poſſitex vendito. vt emptor benan er de pires
ſeruituteʒ imponi patiatur predio ſi aut habes vnis.
gõ mercatus eſt. Magiſq; putat ꝑ eeterverbum
mittenduʒ agere. IJdemq; ait. ⁊ſi duas — 1
poſſit venditoꝛ titio ſeruitutẽ ven⸗ ſ Specꝛs ſeruu
rre. eque ageꝛe pmittenduʒ. Hoc tents au velirre⸗
na vemuʒ. ſi recipiende ſeruitutis ſiue altius no tol⸗
gratia id in traditione expꝛeſſum ndi nue ugni ve
eſt. Ceterum ſi quis inqui veritꝰ Debeat. ſed qd
ſit. ne ſeruitus titio beatur. ideo erit. hoꝝ quando ñ
hoc excepit:nõ erit ex vẽdito actio ſen ſheellints *
ſi nullam ſ⸗ eruitutẽ pꝛomiſit. argumenin I. de te
— pꝓ Aulꝰ?. ſtamen. tu. l. duo.
Ntradẽdis vms edibus ab a pmarnorc jen
ceo qui binas habet ſpẽs ſer⸗ accturrenca herecl
uitutis exypꝛimenda eſt: ne ſi gene⸗ me ns mihr..

raliter ſeruire dictum erit:aut ni⸗

p leriꝰ.i.timu

it. ? nota canſam
verbox. et menteʒ
oↄtrahenuũ inſpici⸗
endã. nõ im̃ ſigni
ficatõnem.,.
p Pronnſit. ſ. ntõ

fiſ. iia fi.ĩ fine.⁊.j

hil valeat. quia incertum ſit uue l For fal. di⸗
ſeruitus excepta ſit: aut om̃is ſer⸗ nerdi. ..ger
nitus inponi ebeat. Interpo cnra. põpom. r

ſitis quoq; alienis edibus ſeruitus

oĩs videat᷑ excepta
ſcʒ habiis.pꝛobat᷑
EC. de annali exce⸗

ptione.l. ſinali. 7. . pro ſocio. I. actione. S. renũciare. Et in hãc pteʒ

inclino. vt. S. I. ꝓxima in pᷣncipio. Mec obſtat qꝙ poſſet dici. ꝙ ſit ob

ſcurũ.a ideo ↄtra venditoꝛẽ interpꝛetanduʒ. quia illud qñ aliqd re⸗
manet. hic aut nil remanet. vt ar. j. e re. du. l. quotiẽs. ⁊ hoc qñ ſic
fuit dictũ. eas ſeruire.vel ſeruas foꝛe. Sed quid ſi ĩ numero ſingula⸗
ri fuit dictũ ſeruitutem e bere. videt᷑ quod nulla ſit excepta. vt argu⸗
mentuʒ. j. lib. ⁊ poſthu.l.ij. maxime quia libertas fauoꝛabilis eſt.
vt. j. de regulis iur̃.l.libertas.⁊. l.quotiens dubia. Seo dico cõtra.
ne res pereat.vt dixi. a. per.l. e rebus dubijs.l. quotiens. ac.

u. Interpoſitis. poteſt. hic nota duas regulas. Prima in vrbanis
ſeruirutibo mediũ pꝛedium quod non ſeruit nõ impedit ſeruitutẽ.vt

*

hic.⁊.j.ti.pᷣmo ⁊ ideo.⁊.l.⁊ ſi foꝛte.a. .e.ſi quis duas.S. parui.ex

ſup titulo.ij.ſi edes.⁊.l.nemo. Scda eſt. in pᷣdijs ruſticis medium

pᷣdiuʒ quod non ſeruit impedit ſerintutẽ. vt hic ſubijcit. vt na demũ
conualeſcat.ſcilicet uer.nam ad ruſticam tm̃ referiur. vt. S. de ſerui⸗

tut. ruſ.predio. qin ſella. S. finali. nec mireris ſi ruſtca ſeruiꝰ xeber

per prediuʒ vrbanum. quia hoc eſſe poteſt. vt.j.e.l.iter.ſiẽ ſi aliud

ruſticum eſſet in mecio q ſeruiret. vt h̊ ſubijcit. Alij dicunt q taʒ

in ruſticis.ꝙᷓ; in vrbanis habet locum hec regula. vt mechũ pꝛediuʒ
impediat. ⁊ m hoc hanc litteram. vt iia ꝛ⁊c. reterũt ad vtrãq; Hnitu⸗
tem.⁊ omia iura q̃ dicũt qõ in remota wmo põt ↄſtum ſeruitꝰ. itel⸗
ligunt qñ enam medium ſeruit. quod non placet.vt.j.ti.j.⁊ ſi foꝛte.
Ael etiam loqiut᷑ hic i ſeruitute ruſtica.ac. 1

SEaif „ eireñ ereg erant edes. ſed di ijs. id eſt i ceat. vt hic. niſi contra probetnr. ſic intellige qð hic ſubijcit. arrx. anih ni
b Liel tuo.ad eſt quod tibi tradcdo. vävrt hic non amen okg. V erge nnig⸗ penultima. §. j. ſplill gtn
c Aeis. i. retentis ambobo. vt differat a ſequeumnm. Eel dic poteſt lacere. ſi ne cneceſſaria. non aks. vt. e. itu. e M
d Huod retineã. ſ. ſeruitutem excipiam. nõ medio. tñ non impe de riuis.pꝛedicta.l.penultima. S. fi.7.S. proxi. ? ́ ů́ÿẽ
dit vi dicit. quia e . —⸗ M n Poteſtatez. tn n
sno⸗ oueſer umponi põt:veluti vt altiꝰ tollere buit.qꝛ nemo ipe ſibißuitutẽ rebzʒ. aliud. ſi habes (gnn. in

. e 7 fn . 9. ucis. ſi autem N
eſt. vt. j. quemad⸗ L nõ tollere liceat: vel etiã ſi iter “ quinimo ⁊ ſi ebita fuit ſeruitꝰ: duci. tunc PPꝛie. 6non4 flfnn

ramu ncn hear:vt ita oualeſcat. ſi mediis edi ndepmum uienns reiguenit d emn. ai, un
e Interpellan. H bus huit poſtea ĩpoſita fuerit * ſicu me: aſ⸗ ueter. dDrer tingi vuts ſequunt᷑. nõ cun mniſet ntt⸗
nõ anim. Vt S n ti ꝑ pluriũ pᷣdia ſi eruit?imponi etii N feciõis gra p ier aligni cediii. nnli aſft
aai ue viuerſig tgiw pöt.Audch viai boͤt ceen nit done nenend ie gd
duremanet imbi ſi tria pdia ↄtinua habes: æ extre⸗ uiant gcultas rribmna e his gons vrin ſimt cn ginig ſulß
ſeruitus eeneine: mum tibi tradã.vel tuo:vł meis pᷣ ſeruit bet: qua tñ accedere eis de iaſra d iins ininn lventa
qua iñ vu n vo · qjs ſeruitutẽ acqri poſſe. Si vo ex ſit neceſſe. niſiĩ ceſſione ſeruitutis reantfen o. aiſt. Gll
ſum. qᷣa mediu pre U . eN . —. — 2 —. öfi . ſi d 1 res. 7. .t. j. lo⸗ Pntihe t. n
chum. qð eſt altei tremo qð retineã.q; ⁊ mediũ meun noiatim P miu it:q accederetur a. 5. ſi gins ma gth nir
us impeclt.ꝛ econ ſit. ſeruituté Aiſtere. Sz ſi rurſus ⁊ ideo nec ſm riuum: nec ſup uum. Mn hiun ſi
alienanne dcnl accuiſitaſit ſeruit?: aut ſi foꝛte ſub terꝛa aq́ ducat᷑. locũ re⸗ vini ſuna eme mt
hipxunuʒ. emptoꝛ gaut id cui acquiſita ſit ſeruitꝰ: aut I Len 39 rnAd dixi ſupra de u eluts,ſte wis
diza me no vore mecdiũ alienauero: interpellari es ligioſum dñs ſoli facere põt: ne ſer onum u· e n
dn eme õ vnec mecho pdio ſeruit? imponat. itus intereat: aid verũ eſt. Sz et nk en
dium vel mihi pxi E ci duas h aberẽ inſulas. Mna ceres hr ſit. Si tu⸗ do. ſerniente vei liine
mum. cuj ſug cau⸗ duohby eodẽ momẽto tradide neid ſaceres cgur iit⸗. 11 wmnngnte. ici iſe
n Kupn ro. videndum eſt an ſeruitꝰ alteru uʒ fundũ ius mihi ẽ aquã rinoon m rr au 1 i
da vtebaꝛ medio. tris impoſita valeat.qꝛ alienis ⸗ cere tacite hec iura ſequunt᷑: vt re 3. n..l. vs.F. n .
T nũc vtroq;. Re⸗ edibo nec unponi nec acqᷣri ſer ficere mihi riuũ liceat.vt adire ſifundus. ann
ſpondeo. nulla cã vEm 1 n 5 — 4 1,449 ſi d efi dũ eao fahane
van in medio. ceum Uitus põt: ß ante traditõeʒ pactaʒ xrime poſſim ad renciendu en ego „ ge
nn rean ſibt s magis acqᷣit: vet inmponit i briq; mei. itẽ vt ſpaciũ reliq̃t mi nee ir ee
ſuũ prediũ ſibi ſer ſuis magis acqꝛit: vet imponmit is q iabriq; mel. ue vt lpacin renq Ara ein er
uire non potut. N tra Jit. lebit ſeruitus. bidns fundiqq vxtra 2 ſiniſtra ad ſq bemianzii. gi jexoſe
infra eo.quicqͥd. tradit.ideoq; va enn n u 4 nmuü . t rzal u l idẽ are frontẽ eins. cuz linr 1 4
fImponat. vel J e cu pdii 1 Dez. Tiun eaz: 7 ꝗᷓ terꝛãlimũ lapidẽéare eſſer urts muag grinnn anw
recuper alienatus mibi ſeruiebat heres extiti: name alcem ace e poſſim. Zub rne. accurlie. lgſen lbmin
1 3 cum du · Xcanvẽ hereditatẽ tibi vẽdidi.re-⸗ Elm fund'⸗ t 5 . Thinanng. uſi efun
momẽo. puio ynã ſtitui in pſtinũ ſtatũ ſernitus dʒ.ů · fundo kan pei⸗ n0 chen nd 2bſann gene t
vm. mor alerd al ⸗ id agit. vt q tu heres videaris ex⸗ uitutes ſequũt᷑: ediſicia q; fundis (nl erignach. ſit.
teri.⁊ ſic videt᷑ ſie⸗ titiſſe Afundi edificijs eadẽ oditoõe puiũt. daʒ ſic exeꝛteba⸗ ſſti Schs
rieodẽ momemo.⸗ ⸗ PVEnditoꝛ fundi u Xpia. tur. et tunc diẽ AN r
qꝛ ſic fit rgintert⸗ = u Api. nde fi do botriano ngnaria. alij bz intſt Wwc
nnletmr d Vicqͥd vẽditoꝛ Fuitutis no 1 geroniam n benn tertamlt, iſuh üi
eldic ddi... uneſibirecipe vult. noĩiati Au? retinebat legẽ dederat: ne eů teram. ſcil; trii iſueſ ſai
roakeſt ooel ans ne recbe vnt. et eſe t thiaria exerceat. qᷓuis ma⸗ riam eieſimm mlgt
rrem lvne.au recipioptet. na lla generglis rece⸗ vucero ii uit' ĩponi p⸗ liter a generehgeg nlau
lacet aſ vro; neos prinet: ipi mibil pficit vedito end. ege d bem ernari vodutdlis d. Erertem. un
caſu nõ valet. vri ri ad iura eiꝰſeruãda. nlłaʒ eiq ha contractus legem leruart veo emptore. vel atwilſine
ag e ei⸗ ſᷣ Priuata. ſed princeps poteſt. vt. S. e ſerui.l. ſeruitutes. ñ5. EVaktfinpde
uaa, da vnn nſ erar radita.alteranõ, veli ia tradirse ynis Publuco, accurſu. aleg ere entii ſelctt fmnned
non dico vtriuſch. vt. S. e. l. ijſjſ. er. I, legem ſupulatonis vel venditoms obligantur. 2 ceterg. quna. ſin⸗ Nonſälteihnen
k. ¶ Yei. agi. tacte.ic.j.de here.ven.l.ij.S.pen. ⁊. S. e fer. l. 9,/ aulares zucceſſoꝛes pſonalr obligatõne non aſtringuntur. vr. ſ.dcd fünbaeſieſtie
pinmmiiig. — l nn ·G. ſi heres. . E. œ beredi. inſti. I. quotiens. ſed dicas. ob (Emnnorn e
1 Tlicqͥd.opoꝛtet.ſic.j.de ver.ob.l.qnicqᷣͥd. tre l. j.. enr ersAr edentium. ob nen gihin
1 q Zilcga- opo⸗. der a ligantur ꝑſone in ius ſallicet hereditarium iure ſuccedentium. ob Iſems.
m M extraneos. videt᷑ q nec ad extraneos. vt. 5. ve ſer. vr. ligantur quidem ꝑ.l.ven. vel peꝛ.l.ſti. t collige ex hac.l.qma ſi Urörtnumn
pred.l.ſi arboꝛez. . ſinali h hoc ſcimt emptoꝛ. vel gſe vel qꝛ venck· (cedam tib ſeruitutem. daſtungue. an talem per quamn publii uinütmterm
roꝛ drn el. va m iz ſtinre ommmi. AVVſus non unpeditur. a tunc ſaltem ego vel mei beredes non vebe⸗ W r
n Bebet. vt. S. titulo. ij. imn re ommm. mus contra venire. vt ſupra n. j.l. per fundum. an per quam iam uigglneinz
o Zonnmiũ rei. ſ. tot. al's ſecus. vt. S.de ſer. vt pomũ. S. finali. et diatur. tunc etiã ego potero ↄtrauenire. vt. S. de pac.l.iuriſgẽ⸗ nin W
Piurmn ane Kbeokopler id mneNet mirtr i fine⸗ S. ſi paciſcar Item nota hic ꝙ ñ debet quis comra factũ ſuum e ufi nmn
r ctõnis.qᷓ nõ ſeriiat.q ſtunt t Fua . . . 1. 5. gadept. pe ortem. 7.8. ler.
Aug accede et.1 n vitra. eniã cama refectöõms. Sne wernngamee. tenet.vt. s. e adopt. poſt mortem. .. Altuu nn
r Scom. 1. uxia ruum. H.]2. r .ſcilicet ſeruitutis. ls eſſet ex W
