0 Balutem et queſtionem talem. auia c7. M contra.C. xe pꝛoba.l. inſtrumenta. Si enim non funſſet pꝛoteſta⸗ kikangt irſen
p EUtriſq;.ſcilicet auia et nepote. ta ꝙ vellet repetere.non audiretur. qmia auia quſa pietatis ſeciſ⸗/ geum girin
Actione.ſcʒ directa ꝓ quibuſdam reba quas habuerat ania. here ſe pꝛeſunntur. vt. C. e.l.alimenta. Et hoc fauore alimemtoꝑꝝ. Dic iſcsen ſiiſtinnn
des vero ame dicebani ꝙ auia expenderat eas in alimenta pupilli ne ⁊ ats.j.c condi.inde.cum his. S. ſi mulier. a. J. man.l.ſi vo. nõ WE
pot. et hoc eſt qdð dicit reputabant.alibi aũt pomturꝓ ↄpenſare:vt.j. re.S.idem pompo.⁊. C. e wot. ꝓ. ⁊ nuda pol.l. fi. S. j Idem et in ratrkſanut
mino.l.minoꝛ. xxv. annis. cin. S. pda. quia dico. cum ratio diueꝛſitatis reddi non poſſu. vtraq; cogatuꝛ md anrinl
r Reſpondebatr᷑.ab heredibs nepotis. et hec replicatio eſt. vt nſra alere ex cauſa. vt ſupꝛa dixi.⁊ ita conceſſerunt etiam aduocati here ſene Ghen
ve excep.l. ij. S. J. Accurſius. . dum ame. ſi tamen conſtaret amiam dæ ſuo pꝛeſtitiſſe alimenta. vt rgüüſimenmmn
SBecernerent᷑· a iudice.ñ tñ eſt hec bõa allegatio.nã qñq; expedi ii ex contrario ⁊c. Si vo dubuetur de ſuo an de bonis nepotum Pondmrmetenn
non ſi e faetum pupilli publicari coꝛam pꝛetoꝛe et nõ erit ferendum ſi pꝛeſumã ꝙ de boms nepotũ.⁊ idem ĩ matre dicã.ſicq; reputabant hiffinhenminö
dicat ⁊c. vt.C. de alinen. pꝛeſ.l.fi. agẽti pecuniam. licet repetere ſuã expẽſam nõ pñt. Secus in alijs gntſectiimn ,
Aut decreta. licet foꝛte petita. Accurſins. cauſis ꝙᷓ; alimentoꝛum.etiam in matre ⁊ in patre dico. mſi cõꝛectu Ellphrnnterf 4
u Pietate cogẽte. que pietas pſumit᷑. vt. C. e. ti. alimenta. et ibi eſt ra ſit ꝙ voluit wnare. vt. C. fa. her.l.filie.⁊. j. fa. her. que pater. ⁊ ſifnchttig
hoc ↄſtitutũ qð lic dicit. Iteʒ eſt in.l.ſi paino.eo.ti.et qꝛ ua erat ↄſti· v le.iij.cũ quis vcedẽs.S.nuptura.ar.tamen vuo in matre vidẽ⸗ nnſtihnn .
tutũ m matre. ideʒ in ama videbat᷑.vt ar.C. qñ mu.tu.off.fun.sut. tur.ꝙ videatur wnare ſi impenderu ĩ negocia ſilioruz. vt. C. e. l. iertioſog
matri. ſed iñ eſt 3. vt hic dicit. et erat hec allegano hereduz nepotis. j. 7. l. alimenta. S. ſi quid m aʒo. Vä ſiſanec, l
x Ex ↄtrario dicebatur.ſ.ab heredibo auie.nam hec allegano po f In re facta.hi queſtione facta vel ꝓpoſua. ac. Wluſpen
heredibo auie facit. heredes em̃ nepons petebãt pecũiaʒ quam pupilli g In rõne.ſ.ĩ codice ranonũ⸗ Svzg alimenta. B Aauin iin
Ulſete⸗

Rieg n

en.

enm. S
–
Kuuf
MMie
tmnch
J
npinm i
n Er u
Xeedd
NAadn
unien
mmüchni
Gubiinte
um,

=

n 8

mn n
1mt
mnig tir Nel
õ
NRe W N
n inſii
Immti rlde g
Amr 1Kaumms
S 4.

egruNNN1
aanm
m uN N
n mumn ihbhe
wpunmatſihie

hb Tldeant᷑.nota ↄtra vulgarẽ ruſticoꝛum opinioneʒ. qui queſti⸗

ones ꝑ mediũ diuidunt.vt ſi petam.x. dicũt ſe velle ↄcoꝛdare.et di/

cunt ꝙ. v. et. ſic.C. e ſequeſtra.pe.l.j.et..de in rem ver.ſi pꝛo
patre. S. idemq;. a. J. v fun. mſtru.queſiũ.S. ſi quis eo. Sed ar.
otra. j. ad tre.l.titius rogatus. et inſti.qui manu.nõ poſ.S.cum

.ͤ. et. J. de pe. he.
Fet ſi. S.qð aũt
quis.7. S. adeo.
Itẽ nõ hac.l.ca

ſus in qbo ceſſat
repentõ Pamꝰ
rõne pietatis. vt

hac.l. . C. e.l.
j. et.l.alumenta
ecudꝰ ſi pr̃na
affectiõe: Vt. .

e.ſi paino. et..
e.is qui. Cerci
us qn meſtica

aflecuõe: vt. C.
0. q in vroꝛez
Süleus rone
obſequij: vt. .
e.l.oficio Qui
tus rõne ꝓhibu⸗
nõis: vt. C. e. l.
ſi. H hꝰ caſu. m⸗
dabat vtilẽ de eqᷣ
iate.ar. J.ð odi.
inde. nã natura
m caſu er ſcoõm
nos ñ nocet ꝓhi
bino: vt ar. j. de
reli.l.at ſi quis
S. ideʒ labeo ait
ſi ꝓbibente.
1 d Juoꝛtio
tres ca⸗
us ponit cum
ſoluendo fuit et
eſt. cum ſoluẽdo
funt et tũc nõ eſt
et H ſpᷣdiſtinguit

mðr em dũ ĩ patriã reuertit᷑ tã filiũ

ꝙᷓ filiã eiꝰ exhibuiſſe.ĩ q̃ ſpecie etiã

ĩ ipſum pupillũ negocioꝛum geſto

rum dandam actõem diuꝰpius an
toninus conſtituit. Igitur in re fa
cta facilius putabo auiam vel he⸗
redes eius audiẽdos. ſi reputãe ve
lint alimẽta.maxume ſi etiam ĩ ra⸗
tione impenſaꝝ ea retuliſſe auiam
apparebit. Illud nequaqꝙ; admittẽ
du puto. vt xe vtroq; patrimonio
erogata videan. [ Le.
ZJyuoꝛtio facto. negocia vxo⸗
ris geſſit maritꝰ. vs nõ ſolũ
vtis actõe:verũetiã negocioꝝ geſ.
ſeruari poteſt.Hec ita ſi ĩ negocijſ
geſtis maritꝰ dũ gerit facere potu⸗
it: ałs em̃ imputari non põt ꝙ a ſe
nõ exegeꝛit.Sed ⁊ poſtea ꝙᷓ patri⸗
momuʒ amiſerit: plena erit nego.

geſ. actõ qᷓuis ſi wtis actõne aueni

atur maritus abſoluendus ẽ. Sʒ
hic quidã modꝰ ſeruãdꝰẽ: vt ita qᷓ⸗
rele locꝰſit inꝙtũ facere potuit:q;
uis poſtea amiſerit ſi illo tẽꝑe quo

vt ſi nõ ſtatim poſtꝙ; cepit gerere ceſijt eſſe ſoluẽdo. ſit idem iuris
qð in pᷣmo.vt in vtroq; unputet᷑ ſi a ſe non exigat.ſed ſi ſtanm cũ
cepit.adminiſtrare deſijt eſſe ſoluẽdo.nõ imputat᷑: ſicut in hoc ca⸗
ſu.Lercio cũ nec fuit nec eſt ſoluẽdo. eti ſic pnñt notari q̃tuoꝛ caſus
Et qð dicit diuoꝛno ⁊c. dic m leges eſſe diuoꝛtiũ.ſʒ ſcᷣm ca.ñ ſit
niſi ex cã ↄſanguinitatis. ei tũc nõ dirim᷑ mrimomũ. ſed magis
nlłm veclarat᷑. Jtem ꝓpi adulterium.ſed tũc non fit diuoꝛtium.qꝛ
aliam acciꝑe nõ poteſt. ucet vebitum reddere nõ teneat᷑.

Kk Axous. ſ. quondam.

Seruari.i.repeti.

lMec ita.ſ.hñt ſe. vt maritus nõ ſolũ votis actione. ſed et᷑ nego.
geſtoꝝ poſſit ↄuemri.ſi nego.geſ.⁊c.id eſt dũ gerit negocia a capi⸗
te geſtionis.vſq; ad ſinem. MVl
m Facere.ſ.ſolidum.ita ꝙ remaneat ei vñ ſuſtentet. nam ſic in
actione wvotis erat facienda ↄdẽnatio:vt.j.ð re iudi.l.in ↄdẽnanõe
Et ſic nõ hic geſtoꝛem exigere vebere a ſe ipſo:vt h.et.S.eo.ſi pu⸗
pilli. in fi.et..de fideiuſ.l.tutoꝛ.et.j.de pe.he. ſed et ſi le.S.ij.et
C.vi bo.rapi.l.fi.⁊..man.ſi negocia. Itẽ nõ inſolidũ eũ ac.ne⸗
go.ge.dãnari.Sʒ q̃re nõ inſpicit᷑ cauſa ⁊ oꝛgo pᷣoꝝs actionis:vt

g.ſi qͥs cau.ſi eũ.S.qͥ iniuriaꝝ.et.j.

na. qui id.in pn.q̃ ſum ʒ

Reſpon.h̊ venit iſtud ꝓpt deliciũ qð in admimiſtratoe ↄmiſit.qꝛ a
ſe nõ exegit:vt.j.de re iuch.l.ſed hoc ia.S.j.et.j.ꝓ ſo.ſi vnus.S.
fi. Item j.j.de re iu.l.nõ tm̃.vbi eui in alia actioe dat pᷣuilegium
qð eſi et in wte. Dʒ hic xeſijt eſſe marnus pᷣuſꝙᷓ hac actione tenere
tur.ibi aũt ↄſtante matrimonio. Accurſius.
n Potuit. durante tota geſtione.

— 0

o Abs em̃ imputari nõ poteſt.ſ.ſi nnnꝙ; facere potuit exquo ce
pit gerere. ⁊ ſic eſt idem. ac ſi nunqꝙ; potuſſe.
p Sz et poſtea. refert᷑ ad pꝛmũ rnſum.nõ ad ꝓximũ.ałs em̃ ac.

er nõ

ꝙ h̊ incipu ſcòs caſus. qᷣ diſtinguit᷑ vſq; uluc acſi nunꝙᷓ ꝛc.
q Mena. 1. inſolidum.nõ inquantu facere poteſt.

r Abſoluendus. ſcʒ a ſoudo. ſed tñ ↄodemnat᷑ inquantum facere
poteſt: vt.j.de re iuch.l.non tñ.Accurſius.
Sed h.i.in hocaſu qñ ab initio fint ſoluẽdo.⁊ poſtea deſijt.yr.
t Quidam modus. id eſt quedam oiſtinctio. H .

u Euerele. ſcilicet quare uon exigit. ſ. inquantum focere potuit

vt ſubijcit.quã querelã deſert mulier.

x Amiſerit.i.ſijt eẽ ſoluẽdo.ſi eo tꝑe quo geſſi

y Mõ em̃ eueſtigio.i.ĩ pᷣncipio geſtõis.

9

tum 2 pmode. ac.

3 In officlo. ſ. qð pᷣſtare dʒ geſtoꝛ.ſ.culpã latã a leuẽ regnlarit᷑.vt

a Si ñ ꝓtinꝰ.i.ñ ſtati diſiraxit res ſuas ad pecuniã M. e.l. tutõi
Hhdap ſoluẽda w
geſſit ei ſoluere potuit: nõ em̃ eue⸗ ne diunet. w ſ.

ſtigio in officio veliqᷣt:ſi nõ ptinus

res ſuas diſtꝛaxit ad pecuniã redi⸗
gendã.pꝛeterire deniq; aliqͥd tem⸗
poꝛis vebebit quo ceſſaſſe videa⸗
tur.qꝙ ſi interea pꝛiuſq; officiũ im⸗

— Oein ꝓut iudici viöbiẽ
pleat res amiſſa ẽ.pinde nego. geſ. vr. j. ð ure ell.
: acſi nunqᷓ; naſſr I.i önzev- qddam
non renet: geſi nunc facere poſſit ihocre l r
Ded ⁊ ſi facere poſſit maritus. ð ſolu.l. qo diciꝰ.
actõ neg. ge.inducit᷑: qꝛ foꝛte piciu·⁊. l.ratuʒ. vł tale

lũ ẽ:ne facere poſſe deſinat. Jlluʒ

aũt nõ credimꝰteneri:qui gerit ne
gocia bitoꝛis.ad reddẽdũ pignꝰ
cũ pecunia ei vebeat᷑:nec fuerit qo

ſibi poſſit exo . Prus ꝙp ipleat offm
ſin P ſſit . bluere S3 nec redi i.añ ꝙ; poſſit ei uin
itorie ſpeciẽ venire ĩ negociox ge putãiq aſeñ ere⸗
ſto.actõʒ.⁊ ꝑ hoc.vj.mẽſibus exa c Res ami egit
ſa.i.pꝛioniũ ſit di⸗

ctis perire.Si vł mãcipiũ ĩ rebus
nõ inuenit᷑:vel eo inuento quod ac
ceſſiomis nomĩe additũ ẽ: vł ꝙ te⸗
terioꝛ homo factus eſſet:vel quod
per euʒ eſſet acquiſitũ nõ ex re em
ptoꝛis:nec ĩuenit nec recepiſſʒ:nec

8 ini. ac.l. qꝛ.x

buit Enſire aliqt

tp̃s.q̊ vidᷣat᷑ ceſſaſ

ſe.qa ẽ.x.dieꝝ vᷣm
q̊ſdã. vt.j.ð ↄſti.

pe. l. ꝓmiſſoꝛ. vel

ꝙ ſalua dignitate

ſua poſſit ſe expe⸗
dire. vt. J. ð v. ſi.

l.nepos ꝓculo.
b R ſi ĩtea. i.

illõ ips qõ dar᷑ ein

minutũ ꝙ ñ ẽ ſol

uedo.

d Permgde. i. ira
e Mõ tenet᷑. ſ. ĩ⸗

ſolidũ ac ſi nunꝙ;

funſſz ſoluendo.
ſic trãſit ad tercunũ
caſuʒ. quẽ ⁊ q̃ꝛtuʒ

t. ſ. ſoluẽ porui⸗ 10

eẽt ĩ ipiꝰẽptoꝛis negocijs ꝗ gerebat porea dicẽ ſi pcedẽ
f ſibi in piiti „ Leten E diſtinctõz p duo
vñ ſibi in pñti redderet. Ceteꝝ bus coprnen. r

— DMU pᷣdictis ergo colli⸗
ge ꝙ hbis duobus. ſ.ſi dum gerit pomit facere ⁊ nũc poreſt. Jtẽ ſi po⸗
tuit ⁊ nüc poſt moꝛã nõ põt inſolidũ tenet᷑.uẽ ſi potuui ⁊a punus non
potuit. item quando nunꝙᷓ potuut non tenet᷑ inſolidũ. Sed quid ſi

pꝛinõ fuit ſoluẽdo.⁊ nũc tñ eſt? Rñ?tenet᷑.miſi exigat a ſe. ⁊ hoc põt
adduci.j.ꝓx.ſed ⁊ ſi. Vel expone ibi.vt ad pꝛimũ caſum referas. vt

ſit nõ pꝛim caſus.⁊ tñ erit verum quod dixi.
ſSegd ꝛ ſi.hic reddit᷑ rõ quare cũ fuit ſoluẽdo ⁊ ẽ cõuertat᷑ ĩ iſtam.

Et ſic nota hic ꝙ aduenticij caſus expectant᷑. Sed ↄt᷑.j.quil⁊ a qui

bus.ma. li.non fi.l.uł.⁊.j.xæ re m.l.ſi quis ab alio.ĩ pn?ꝰSo. hic
ſpectat᷑ qð ĩ futuro cõtingere põt ꝓpter telictu geſtoꝛis qui a ſe nõ exe⸗
gu.at ibi nuillius velicti habetur rõ.

g Illũ. p̃dicta vera ſunt quando geſtoꝛ debet et ſibi nil debert᷑. ſed ſi
geſtoꝛ debet aliquid quod ebet iõ qꝛ ſibi debetur. vt qꝛ debet pignus
7 bʒ ꝓpter vebiu. nõ tenex a ſe exigere ullud pignus. ł ↄtmua vt di⸗

ximꝰqñ debitoꝛ geri negocia cꝛeditoꝛs.nũc econtra. V

h¶ ¶Poſſit. . ð peculio.ſi noxali.S. ꝙ aũt.iĩ fi.S. Sʒ ſi ſibi ſoluit. nn
qd ĩ ſe trãſtulit dñiũ.cũ a dño nõ habnit mãdatũ.v⁊ ꝙ ñ.vt.j. re.

iur.l.id qð nrjm. NH? ꝓ rato:dʒ hĩi qð vtilit ẽ geſtũ.vt.S.e.l.põp.et
I.de admi.tu.q̊nẽs.S.ſic.⁊.j.e ghẽ.emp.fiſtulas.S.j.Itẽ qͥd ſi nõ
ſoluit ſibi cũ potuit.ĩ q̃ͥ punit᷑: Ni hoc.qꝛ ſi vſure currebãt.ãmodo
n currẽt.vt.j.ð odm.tu.l.quot᷑.S.ſicut. Itẽ ſᷣm.h.fumta admiſtra
tõe tenet᷑ redde pignꝰeni ſine pecuma.ſi no ſit vebitor ſolnẽdo.
i Szʒ nec rdibitõie.actõʒ.ſi aliqͥs vẽditõ mõboſi aĩalł gerat negocũ

emptõis.ũñ veiĩt hec obligatõ.miſi q̃ h̊ ſequũt᷑ iuemiãt᷑ ĩ bois emptõis.

k Sex mẽſibo. iſra q̊s vtiles ourat rchbitoꝛa. vt.j. ð edił.edi. ſci

IMõ ĩuenit᷑.ſ.culpa emptoꝛs.vł eiꝰ ſamnlie vł ꝓ endũ.S.fi.ac.

curatons eius.vt.j.œ edcił.e.redibere.S.finali.
m vEo inuento.ſ.mancipio in bomis emptoꝛis.
n Factꝰeẽt.ſed nõne retinẽdo de pᷣcio potat ſibi ↄſulł?rñ. hoc caſn
loqui᷑ i ꝑmutatõe.vt.j.de edił.e.il.ſciẽdũ.S.poe.ẽ
o Mõ ex re emptoꝛs.nã illò remãet empton.vt.j.de edił.e.l.cuʒ
añt.S.fi.⁊.l.ſe.idẽ ſi iniuria facta ſit ſeruo ĩ erꝰemptoris ↄtueliꝗ. vt

p ec recepiſſet.nã hec oĩa dʒ recipe j.de edił.e.l.bouẽ.S.ſi qa.

—

ab emproꝛe.vt.j.de edił.edic.l.cũ aut.S.ſi. ́”YUD
4q Cererumnl ex alia.ſ.ꝙ de wote.⁊ ſic refert᷑ ad id qð ex wte dixit.

. „
e y

Ael die ad pximũ. hoc mõ. dixit. S. ſi hec nõ mueniant᷑ n puertunk

q.d.ſi inueniant᷑ puertunt᷑.qꝛ eſt tꝑatł᷑.vt.S.e.l.ſi aũt.S.j.ceteꝑꝝ pꝛo
ſed ⁊c. Sʒ nõne pt expirare dies ꝑpetuo. pone ꝙ cũ cepit gerẽ non
ſuꝑerani mſi duo dies ad eã fimniendã. in ipa geſtione finna ẽ. K.
ꝙ neq; tꝑał neq; ꝑpetua t᷑nſu in acnõʒ neg. ge. niſi in ipa geſtiõe ex⸗

biet⸗ et arpirsr .
i ae e e ſi ex alia cã ppetue obligatõis cum
ſepiꝰ expirare ↄtin ſit locuples deat: n e ĩputãdũ 2 no
drrd Ekinmen 6 ſoluit: vtiq; ſi neq; vſuraꝝ ratõ qͥ⸗
accidin r bo ſcom rels mouet. Biuerſumh e ĩ tutoꝛe
io. Sʒ cerie et ſi Tbitoꝛe:qꝛ ibi inffuit ex poꝛeobli
erpier ſiñ veuo ggtide ſolui. vt veberetur ex tutele
ria. abrer tñ ſire gctiöe. Pp Aulus.
c knſeat ex illo v⸗ .
bo et ſi non fuenit J liber homo bona fice m⸗
vſuãꝛiũ ⁊c. vt . e. hi ſeruiens.mutuam pecuni
3 ucun.ſ am ſumpſerit: eamq; in rem meaʒ
en in in t: oõne i ĩ rem
ven in tpal a mꝑ ver terit: qua actone id quod ĩ em
pema. Quatuoꝛ ei meaʒz verterit reddere vebeã: vidẽ
um aae helea dum eſt non enim quaſi amicil: ſe
ust in acnõez ne. quaſi womini negocium geſſit ſed
ge. vi n aberat Re negocioꝛum geſtorum actio danda
Bnoauno. eſt. q veſinit competere: ſi creditoꝛi
Keiñn eanne⸗ bus eius ſoluta e. i .
pirat ĩ geſtoe. De nis cõteſtate tẽpe q̃ri ſolet:
n gaian Maͤan “ pill en k. Aruroee
vſuraria. ZLercia an pupillus c“ line t
n in anti nebar auctoꝛitate negocia geſta ſũt: locu
e iim pletioꝛ ſit ex ea re factꝰ: cũ is patit᷑
AQuaria qꝛ dñs ne gaetõz. Di pecunie qͥs negocium
aar unegin a gerat. vſuras quoq; pᷣſtare cogit.
bʒ in ſcda. i in aai piculum eoꝝ nominũ que ipᷣe otra
one tutele.vł alia rit.niſi foꝛtuitis caſibus vebitoꝛes
ꝗ dart ey geſtie. Ita ſuas foꝛtunas amiſerint: vt tꝑe
hac. l. j.rñ. et. S. uas ſoꝛtuns uerint: vt tpe
iſto. ⁊. I. ꝓx. S. et

j. de admuni. tu. quotiens.S.nec quiſꝙᷓ. Accurſius flo.
a LZocuples.maxĩe.nã ſie locuples ẽ ſiue ñ.ↄuertit᷑.ſi adeſt vna
xæ q̃tuoꝛ ronibo mõ dictis.ſ̊ ſi niła adeſt.nõ ↄuerti. arg. S. S. ß et ſi
b Duerelam mouet. qꝛ pᷣmũ debitũ vſurariũ erat ⸗ facere potint.
als uinputaret᷑ vt modo dixi. L
CEBiuerſum. cõe eſt viuſq;.ſ.actiõis neg.ge.⁊ tutele.qꝛ in vtq; ita
emũ iputat᷑ ſi ſibi ſoluere potuit.ſ̊ in hꝰ diuerſuʒ.qꝛ ſi ma eſt ꝑpe
ma ⁊ vſuraria ⁊ ſolidi ꝑſecutoꝛa ñ tᷣnſit in acnõʒ neg. ge. vt.S. ꝓxi.
diximꝰ.ſ̊ in acnõe tutele ſic.vt ſbijcit.Et eſt rõ.qꝛ qdaʒ hʒ tutele actõ
qᷓ nõ hʒ alia.ſ.tacitã hypothecã.vt.C.d admi.tu.l.ꝓ officio.et iðo
fu ↄuerſio vt ſbijcit h.⁊.j.de admi.tu.l.q̃tiẽs.S.nec qſq;. In alio tñ
S.pcedẽti dicit ñ eſſe tutoꝛi ĩputandũ ſi ñ ſatiſſaciat.cu ſu locuples.
et ſic eſt ꝓ. So. ſcõʒ.m.ibi interat pupilli ↄuerni. cũ alij erat ſoluẽda
pecũia.ſ.crediton tutons.apud quẽ iniceſſerat pꝛ pupilli.h̊ aũt erat
ipᷣius pupilli pᷣnepalii debitoꝛ.vñ inteſt ſua vi oↄuertat᷑ in ſuis factis
vk exigat a ſe ipᷣo. q; et᷑ eaꝑ reꝝ q ĩ archa ſunt pupuli tenet᷑ reddere
rõnem vt.j.de admi.tu.l.tutoꝛ.qui reꝑ.S. pecũie q̃ eſt in archa.
d DObligatione. ſ. ex illa que pᷣcedat tutelam.
e ſ Iliber. vebeam. et ill libero hommmi bona fide poſſeſſio.
fMon. n. videtur ꝙ nulla.Accurſiuius.
g Danda ẽ actio.ei qͥ bona ſide ſᷣint.vt h..S.e.l.at qm.S.ſi libo
et. l.ſi pupilli.S.ſi qͥs qſi.creditoꝝ at᷑ dat᷑ e in rẽ ver.õ me.vt.j.e
pec. l.j.in fi. ⁊. C. qð cum eo.l.ei qui.in ſi.
h BDeſimt. ipo iure. vt.j.de pig.ac.l.ſolutũ.S.vñ ſi vmũ.nõ iure
ↄpẽſatiõis q̃ ñ fit.miſi cũ opponit ab hoĩe. ſj qꝛ huiꝰ geſtoꝛis iã mil vꝛ
mieſſe. hec aũt actio dat᷑ ad mnteſſe.aʒ. alij dicũt ꝙ ꝑ excepnonem.
1 I Ins 9teſ. ex ea re factus. vi ſi mũc eſt locuplenoꝛ teneat᷑. als
em̃ nõ tenet.vi h.et.S.e.ſi pupilli.in pᷣn.i.de ſoł.l.in pupil
lo. ſic.J.qð me.cau.l.ꝙᷓtum. in pᷣn. Si tñ tũc ñ eſt.ſj tꝑe ſnĩe. ſatis
eſt. vt. j. ve pe. he.ſi a pꝛe.S.q̃ tꝑe.⁊.l.illud. Idẽ et ſi ante lii.ↄt᷑.cõ
ſumpia ẽ in aliã rẽ pupilli.vt.j.qð me.cau.l.ſi ipᷣa.Et hoc ĩ vtilib⸗
negocijs.in neceſſarijs aũt nõ inſpici. ſit locuplenoꝛ vel nõ. vt.j.
ſolu.l.in pupilio.S.j.dixi.S.e.ſi pupilli.in pᷣn.
k Di pecunie.et periculum.ſ.culpa euemens.ſic etiam.j.ↄmo:/ſi

T AOaximas. i. cẽteſimas. quibus nulle ſunt maio

ſtoꝛe. vt in.l.contꝛaria dẽ.

vt certo. S. dmodatũ. a ex eo qð hic ſubijcit optie pbat᷑. de tali en
picko tenet᷑.vt hic.⁊.j.ſi cer.pe.l.ꝑiculũ.⁊.C.arbii.tu.l.noĩa. et

T.mãdan.ſi remunerãdi.S.apud.ſic ⁊.j.de pe.here.itẽ vidẽdũ.
I Exx ea actõe.q̃ debitoꝛes cõueniunt᷑.accurſius.
m Mon eſſent.quo caſu nõ tenet᷑.vi hic.⁊.j.de mgr̃a.ↄ.l.j.S.ſi
magiſtratus.

litis cõteſtate ex ea actõne tebito⸗ Naieſ ema⸗

res ſoluendo nõ eſſent. Pater ſi ona perlen
emancipati filij reſ a ſe vnatas ad Senaneipalns.
mĩſtrauerit.filio act᷑. negocio.geſ. agu. vt. C. *
tenebitur. t1t Ri. is vo. . ij. vi⸗
V ſine vſuris pecuniã debe ncanen. vt x
bat.creditõis ſui geſſit nego pter affectõʒ po⸗
cia. qſitũ ẽ: an nego.geſ. actõe ſum breuerenii.
me üliꝰ vſuras pᷣſtare vebeat:dixi. 4 xi opoꝛ
Di a ſemetipo exigere eñ opoꝛtuit tuit. qa

ebitun vſuras. e ſi dies ſolnẽle Rem vr iiag

pecunie tꝑe qͥ negocia gerebat non inmnuu. vel dec.

dum venerat vſuras nõ vebitur’ß me ſtemntag
Sed die pᷣterito.ſi nõ intulit rati⸗ miſtratõe.vi.ẽ
bus creditoꝛis: cuius negocia gere H dinoꝛno F. h
ret eã pecuniã a ſe ebitaz. merito venods. Ari
vſuras bõe ſidei iudicio preſtatug nota eũ a ſe exi⸗
Sʒ qs vſuras dẽbit: videamus gere. . . o he
3 qs vluras debit: vx cu. tz a ſi dã. F.
vtꝑ eas qͥb alijs idẽ creditoꝛ fene⸗ pterea. i ſ. . et
raſſet: an ⁊ maxias vſuras.qm̃ vbi e diucino 5
quis eius pecuniã cuius tutelã ne⸗ p Preito i.
gociaue adminiſtꝛauit: aut mgra-⸗ nãſacto.
tus municipij publicã ĩ vſus ſuos ꝗ Juctci i.
cõuertit.mayxĩas vſuras pᷣſtat.vt ẽ geſtor. 4 bone
cõſtitutũ a diuis pncipib.Sʒ iſtiꝰ fi.v rd ⸗
diuerſa cãẽ᷑.qui nõ ſibi ſumpſit x cenie ne
. ſcz p ↄditõe ſue
ꝑpſone. vt hes. E. de vſu. l. eos. qð erit veꝝ. vt ſolues i fi. hiuus le⸗

KglS. ge⸗
res. ⁊ videt᷑ ꝙ cẽteſimas.qm̃ vbi quis v ᷑c.
Megocia.i.iutelaria negocia. Publicã.ſ.pecuniam.
vConuertit.malo modo. .
x Abaximas. i. cẽteſumas. vt mõ dixi. Et hoc ĩ tutore planũ ẽ.ſi
clã auertat.vi.j.de admi.tu.l.nõ exiſtimo. et ſic intelligit E. iu.
I. curatoꝛ. et. . de admn. tu. I. tutoꝛ q. S. pecunie. . . de vſut. pu.
l.j.nã legiſe appellant᷑ centeſime pᷣdictis tribus legibo. ſed ad id ꝙ
dicit negociaue ꝙ geſtoꝛ ad cẽteſimas teneart᷑.ẽ ar. j. . man. idem⸗
q;. S. 2 ſi pecuniam. vbi ad cõſuetas ĩ regione tm̃ dicit teneni. So.
ibi palam. hic clam. vt ar. I. de admi. u. lI. quot. S. nec tm. 7.dl. l⸗
nõ exiſtimo. Alij vt ro.dicũt.hic appellari maximas .i. magnas. ſie
I. loca.ſi merces.S.qm columna.⁊ ſic erumt que in regione freq̃n
que ſunt maxime reſpectu legitimarum. i. quas ſtipulanꝓ

tantur
condinone ſue perſone poteſt. quia maioꝛes frequentabantur. Cu

dic ꝙ hec duo tutelam negoqaueꝓ vno ponit.i.negocia tutelaria.
Aliud ergo in omſcio quod eſt pꝛiuatum ꝓꝛſus.vi ipeuratꝛe ge

y Sec iſnus. reſpondet obiectdii. .
3 Accepu. ar. ꝓ qõne ꝙ tutoꝛ pecuniã quã accepit copulãda pu⸗
pilla. nõ teneat᷑ reſtitnere. UM
a Licenua.i. pter licentiam.
b Abaximis. id eſt centeſimis.Et ex hoc p

cit ceſſare penam. vt in eam quis non incidat. ſicui vſurã. que non

dum cepu currere.cum hic vſuram appellei penam.vt.j.& arb. l.
celſus.⁊.C. de vſuris.ſi ꝑ te. Item nota ꝙ punit᷑.qui llicite vtit
ꝑmiſſis.ſie ⁊.C.de iude.l.iudei.
c Aacere vſur.⁊ ſic non maximaꝛum vſuraz .
d 1 Bluendo liberat. vnde repetu ꝑ actionem negociorum ge⸗
ſtoꝛum. quia ſuum eſt negocium ipſo geſtu.

eęe ci. nota inmto bñficiũ cõfert᷑ liberatõis. vt hic. . . x ſolu. l.

ſolutõem. 2. l. ſip me. ⁊ infra de exer.l.j.S. pe.ĩ fi.S.⁊ infra xe no⸗

ua. l. ſtichu. S. fi. 1 ar. S. li. j.l. j.ĩ fi. Sed conma. infra regu.iur.

ſtõöem. vt ſtanʒ

Kekearſa M
allm g

N,
e
Punn
6
emat it
füngeen ſon
ſrleii ſen .
enkliſe
ot oo Ans
ſcſcN

A aß.
Gonmmzlen⸗
Creſlituech
nl. tx.,At
uity et.Lud
b in ic j,à
ni. re. .M0,/
X
lliſve Ne
Uſ aene
Etrettx .

MNI M

1
S

atet. ſola oblat ſa ⸗
deinne

NMns . d
ſis Fiſne ſeh

hA lce

leſaarl. tenm

irſr gine

ni⸗
ſ

N
l

Atanſant⸗

8 fktüfmmn
öuch umtn
ntmee
Niggnniif
ſönſirütug
Mnncnertitfcan
ſelnſgunfh
ilagtci
nfkzrtun⸗ i
iuinnſ
iſltmbnnntan
W
funteſoczrteoc

Auutmogin .
Cbendo.
ſend ini⸗

Rcncaknit
8

S

Ulnanegr iſn
euntt
NT

—
. —

—. =— 2—

*
—,
S
=

— —
E

–—

Szʒ pmuz. ſ. exi⸗

—

.I. minito. So. ibi directo ꝓhibet᷑. hic ꝑ obliquũ ocedit᷑. arg.. de
acqm. re. w.l. etiã. et de v. obl:i.̃nus vet ante. Rel ibi in beneſicio
id eſt in pᷣuilegio loquit᷑qð affert gaudiʒ capienti. ↄſtat aũt ꝙ in⸗/
uuus nemo gaudet: vt in. x.colł.ti.quid ſit feu.c.j. Item contra
E. iure deli. l. nec emere. 7. J. &æ bo. poſ.l. iij. S. muito. ei. j. de
na. l. hoc iure

F. non h. So. qminiſtratiõe nũmos. ſed ab ami
ibi directo cõfer⸗ rre, „Jannt
riñ põt. hꝑ me co accepit. et añ neg. geſ. admiſtra
aiam glona on tioeʒ. Ma illi ve quibo aſtitumũ eſt:
ibi de aliquo w,. cũ gratuitã certe integrã ⁊ abſtinẽ

tem oĩ lucro pᷣſtare fidẽ veberẽt:li⸗
cẽtia q̃ vidẽt᷑ abuti:maximis vſu‚

minio rei ? re-
acqrendo.̊ aũt

e lberatiõe acqᷓ 1I 15
renda. q ſaale ris vice cuiuſdaʒ pene ſubijciunt᷑.
eſ: vt arg j VNic bona rone accepit ab alio mu
anns. tuũ:⁊ in vſuris: qꝛ ñ ſoluit:ñ qꝛ ex
fDs suũt. er negocijs qꝗᷓ gerebat ad ſe pecũiam
Ke reeen knſtulit denandus ẽ. Mltum aũt
dor enun unn refert. incipiat nũc ebitũ an ante
Fbu entere v nomẽ fuerit bitoꝛis. qo ſatis ẽ.

com. S. ſi rẽ. pe⸗

ex ñ vſurario facere vſurarium.
tere vero alius L

c Bl.

põt qñq; vt ↄiũ⸗/ 5 tn . — n.
cta plona: vt. S. Oluẽdo quiſq; ꝓ alio:lʒ inui
de pPeu. ſ et he. to ⁊ ignoꝛãte liberat eũ.Qõð

J: H.que eſt . gqit alicui vbet᷑: aliꝰ ſine volutate

gere fallit wwe o⸗ eius ñ põt iure exigere. Maturalis
ſiciox: vt.C. x em ſił et ciuił᷑ rõ ſuadet alienã ↄdi
admi. tu.l.debi⸗ = lioꝛẽ etiã iů . nur *
toꝛibo ·et. l. tut⸗ Ciõʒ melioꝛẽ etiã igrantis et inuiti⸗
res. in fi.a. j. x nos facere poſſe veterioꝛẽ ñ poſſe.
admi. re. ad ci. H p Aub.
p. l.ij. S. ſi eo tpe —
et.l. ki. S. pe. Jẽ J ↄmunes edes tecũ hẽam
fallu ſi exigenti et ꝓ tua ꝑte dãani infecti vici
xu debeat᷑: vt. j. Dic ad s: aõ oſti 28
we duo re. l. . er no cauero:dicẽdũ ẽ: qõ p̃ſtiteꝛo ne
L. ex duob rois go. ge. ac. potius ꝙᷓ; cõi diuidundo
R ſele iudicio me poſſte peter: qꝛ potuip⸗
pꝛi. ſui welb. l. tem meã ita vefendere. vt ſocij ꝑteʒ

Ij. 2. j. 1. J. e
cu. bo. dam. l. ij.
Itẽ fallit: vt. j.
ie ap.l.nõ tm̃.et.. dæ libe.ca.l.ij.⁊.ij. In adiecto aũt ñ fallit.quia
ipᷣe ñ agit. licet ei recte ſoluat᷑: vt.j.v ſoł.l.qui ſtipulatus.in fi.
g Mõ poſſe. rõ ciił ſuaſit nõ fieri deterioꝛẽ: vi.j. ſo.l.ĩuito.
nãalis vo rõ ſuadet nõ fieri deterioꝛẽ: vt.j.de reg.m.l.iure nature.
b ſ 3 cdes edes. rumolſss. Peeſtuero. ex cantöne.
Dotius. elecnue et nõ ↄpꝑatiue ponit᷑. vt pʒ ꝑ ronem qᷓ
ſequit᷑qꝛ ꝑtem meã ⁊c.vñ cõi di.locum hꝛe non pt᷑: vt.j.cõi di. ſi
qs pu. S. hoc aũt. ſed neg. ge. vt B. ⁊. . e. ſiue. Item nõ ꝙ ꝓ parte
potuit cauere. vt h.et.j.coꝛ di.ſi quis pu.S.ſi dani.Sʒ ð..de dã.
infec.l.in ſtipulatione.vbi dicit ꝙ niſi in totũ caueat᷑ in poſ. mittit᷑
acioꝛ. So. ibi loquit᷑ qñ vnus erat dñs.h̊ qñ płes.Ab ibi qñ tota
wmꝰ miĩabat᷑ rumã.h̊ aũt qñ ꝑticula qᷓdã.et erat ipla wmus:vt.j
e dã. inſe. l.ſi finua.S.ex hoc. tł᷑ veriꝰ ibr nõ dicit ꝙ vno ñ cauẽ
te in poſ.totiꝰ mittat᷑ actor. ſi mii in totuʒ caueat᷑ mittit᷑ in poſ.ſ.
ꝑtis ꝓ qua ñ cauet᷑.⁊ ſic illa ſcᷣm iſtã mtelligit᷑. Itẽ nõ ꝙ expẽſas
ꝓ parte ſocij repeto. vi H. et. S. e.qͥ aliena.in fi. ⁊.j. fa.her.ex ꝑte.
ſic..x aq̃ plu.ar.ſi colonus. licei qdam ibi putabt ↄtra. ſ̊ male.
k Quia. rano quare neg. geſ. non cõi di. agatur.
IDefendere.ſ.cauendo. Accurſius floꝛennnus.
m q Ei ſeruũ. defenderit. et emendauit domnum.
n Mõ v peckio. hoc aũt intellige.ſi vulius fuit reſarti⸗
re maleficiũ.qꝙᷓ; noxe dare mãcipiũ: vt..ve pe.he.l. viiles.⁊.j.xe
bo. auc.iu poſ.pioꝛ ait.S.hijs vbis. Sʒ cur ce pecłio nõ agit᷑: vt
S.e.ſi pupilii.S. ̊ ſi ego. Fe. qꝛ ñ eſt dicendu ꝙ eſt pecłiare negociu

efendere ñ cogerer. i Bem.

R eſt gelu. qꝛ nemo eſt in peculio ſui ipᷣꝰ: vt. .ð pecu. xæpoſin

ſmnichus. et. I. de pecu. leg.l.ſtichus.in fi.
ſfui negocioꝝ.iĩſolidũ nõ de pecł io. Sʒ cũ vbũ habile ad
mãdatu intuenit. ſ. monitio et rogatꝰ eberet dari mãdati
vt infra mã.l.j. ⁊ inſti.ð ob.ex q̃i cõtrac.ĩ pᷣn.q̃ ſunt j.So. vᷣm

p.1. ro. refert. an ammonuõ fist a Sno. æ tic nõ facat mandatuz vr
hbic. an a libero. 1 tũc ſic vt ĩ ↄtrarijs. Rel dic. ꝙ hic fmt ammonitio
tał ⁊ rogatus ex q̃ nulla naſcit᷑ obligatõ.qꝛ non fuit facta ãmomtio
aĩo obligãdi ſed ↄſilij dãdi.ſic et infra mã.l.idẽq;.S.ſi qͥs ea.⁊.C.e.
ſi nego cium. ⁊a infra de wlo.ſeruus tuus. .
p S vo. q̃i mã

Vi buũ meũ me igrante vel voto en en
abnte ĩ noxali cã œfenderit ne madan cuʒ hac
negocioꝝ ge. inſolidũ mecũ ñ epe aiecthe d vanlia
culio aget. i Tem. ffra de pecn. 1 iij. S
Y ſerui mei rogatu negocia m cogru ·
mea ſuſcepis.ſi dũtaxat ãmo c ma operi
nitꝰ a ſuo meo id feceris erit inter vt. J. e. qᷓ
nos ne. ge. actio. Si vo q̃ſi mãdato Ytuli. .ſ rel. ſei

Fui.et᷑ e pecłio ⁊ de in rẽ vſo actõ
ne agere te poſſe rñſum eſt.

1 Miſi.non exci
pit a ꝓxio. ſ a ſu⸗

pioꝛi dicto.
M Abeo. Intfuit. tribuſ
Vʒ pecũiaʒ.eiꝰſolueris noie modis poruit mieꝛ
qͥ tibi mibil madauerat: nego eſſe. Druna qi n
——— ——. e du dies ſoluẽdi ve
cioꝝ geſ.actõ tibi ↄpetit:cũ ea ſolu nerat. vñ non aget
tiõe bitoꝛ a creditoꝛe liberatꝰ ſit nũc.ſ demu die ve

niſi ſi qͥd vebitoꝛis intfuit eaam pe mãdaue:o .j. FR.

cumiã nõ ſolui · v Lpis. Scvdo vr aꝛ vbuõ
Sq aĩcicia ductꝰ pĩna pupil te hoinde l. er
lis tutoꝛẽ petierit:ł ſuſpectoſ tuto qbus. a.l.ſi ĩ area
res poſtulauerit: nlłam aduerſus mh. ercto vr ſi
eos hʒ actiõʒ ſcõʒ qõ diu ſeueri cõ creduor teneatur.
ſtitutione veclarat i Dem n vakere ſe
Ve vtilit᷑ in negocia alicunꝰ fra copen.1. enꝗ
erogant᷑.in qͥbo eſt eĩ ſumptꝰ Et ĩ his ouodo ca⸗
honeſte ad honoꝛes ꝑ gradũ ptinẽ conen tbe ager
tes factꝰ.actiõe negocioꝝ gel. peti luer etiam mchoa
pñt. Qui pure teſtamto liberta norie⸗ e⸗Be l ſe
tẽ acceperũt. actꝰ quẽ viuentibus mi ſrnliane⸗o
dñis admimiſtrauerũt: rõnem red ipn. Ell ſi alius
dere nõ ↄpellũt. TLitius pecũiaʒ ran wnarut⸗ C.
“M v i Sà am⸗
x Mullã.nõ ñ agit qͥ pna gerit amicicia.xt cicia.alłs F. l. ſi qs.

hic. ⁊ . e. ſi p?no. et. S. e.l. ex dnobo.S. fi: Sʒ Z. S.e. pupilli. S. ſed ſi
ego. So. hic nõ geſſit ↄtẽplatõe anncicie.ſ.ſimpliciter.ſ̊ amicicia pꝛ⸗
na. id ẽ affectõe qua pater geꝛit filij negocia.ſ.pietate ſꝑ pᷣſumpta. Po
teſt etiam pietatis motus diſtingui a miſericoꝛdie. vt infra de reli. et
ſump. fu. at ſi quis. S. ſed mteꝛ dun.
y q e vtiluer. ſumptus. ſumptus factus honeſte. Ad honores
id eſt. pter honoꝛes.ꝑtinentes.i. obnemenies ꝑ gradus ſine
gradatim repetit᷑. vt hic dieu. Honoꝛes em̃ ꝑ gradus deſerũ⸗
tur. veluti de minoꝛbus ad maioꝛes. vt infra de mune. et ho.l. vt gra
dati. et.l.honoꝛ mumcipał.S.gerẽdoꝝ.Alioqͥn caſuʒ vꝛ appetẽ. qͥ ad
ſũm loci faſtigia poſtpoſitis gradibo ꝑ arbitria qrit aſcẽſũ.vt ĩ ecre.
di. xl viij.c.ſicut neophitꝰ. Sʒ quõ hoeſte fiũt tales ſumptꝰ? Rñꝛoliʒ
emebant᷑ honoꝛes ᷣm quoſda.ſ̊ hodie ẽ S. vt. I. ad.l.iuł.am.l.j. AE
die ꝙ palã et᷑ hocie pñt peti. vt.ſ. ð polli.l.j.S. j. Alie aut expenſe vᷣm
ↄſuetudinẽ fint.ð qͥd idubiabilii pot h itelligi. vt ĩ aut. vt iu. ſine qj.
ſuf.S. hec aũt oĩa. colł.ij.⁊ aui.ſcptũ exẽplar.colł.ij.et de ſcuſ.epis
S. ꝓ cõſuetudibo.colł.ix.et.j. pe. he.l. fi. et. I. ꝓ ſo. l. ſi ſocietatem
vnluerſoꝝ. S.fi.et. C. de ꝓx.ſa.ſcri.l.vnicuiq;. Sʒ qd ſi ſymoace de⸗
dip altquo et habʒ ratũ. vel eius mandato vedi. an habe actõz? N?
ñ. vt.j. mã.l.ſi remunerãdi. S.rei.et.l.ſi vo nõ re.S. ſi adoleſcẽſ. Dʒ
g.3. . e i rẽ ver. lI.uij. S. necnon. c.
a Qui pure.ſecꝰſi ſub oditõe reddẽdaꝝ ronu leget libertas. vt. J. xe
cõdi. et de.l.ſi cui libertas. et.l.cũ ſeruꝰ. Sʒ vꝛ ꝙ ſi nõ opponat᷑ hec
cõdiõ. iñ ratõem reddere teneat᷑.vt. C. de pe. he.l.fi. S. pe. q ẽ contra
So.ibi ſpale ẽ ↄtra ſeruũ.qꝛ ꝓ eo aliud eadẽ. l.inducit᷑.ſ. vt ex falſo
teſtam̃to ſit liber. el hic directã. ibi fideicomiſſariã accepit lberiatẽ
Tel hec ꝑ illã coꝛrigit᷑.ſed pꝛima verioꝛ c. c. .
b Zumus. nõ verſari. als non moꝛart. et ſupple cũ meliꝰ alia aciio

opetere nõ poſſet.alioquin mala eſt rõ:qmia ſcm eam ꝓ omni dam
no opeteret hec acno.et iia ↄcurreret cũ actione.l.acquił.qð eſt falſũ

aʒ.ſimilis lectura.S.eo.fideiuſſor.in fi. Iteʒ notaſhic ꝙ indebitũ ſo

lutum quo ad ſoluentẽ.ſed illi æbitum cui ſolui. non repetit᷑ ab eo
cui eſt ſolutum:vt hic.et.j.de ↄdi.inde.l.repetitio.et.S.eo.cum pecu

ve qua re. S. fi. t ·(reditoꝛibo hereditarijs ſoluit. ex⸗

j. ad V le. ug * . —
3 ſerey.t pign⸗ timans ſoꝛoꝛem ſuã defuncto here
act. ſolutuʒ. .· vnñ. dem taſtamẽto extitiſſe:qᷓuis ani⸗
S3 5. J. de odi. in⸗ Edi ia id feciſ⸗
ſe ſi pene kania. mo gerẽch ſoꝛoꝛis negocia id feciſ⸗

ſet. in veritate tamen filioꝛum de⸗

S. j. Sol. B ſoluit ven inal 1
functi qui ſui heredes patri ſubla

noĩe heredit ario.
ibi noĩe ꝓpꝛio. et

ideo repent debitũ a
licet em hic ↄtẽla equũ eſt in damno eum nõ verſari
tione eius qui no “
erteres ſlolmt . Lctione negocioꝛum geſtoꝛũ id euʒ
noie m beeditauo petere placuit.

rio.ſic ⁊ bõeſi.poſ.
licet ſun otẽplatiõe
ſemꝑ ſoluat. tamẽ
qnq; ſuo.qñq; be⸗/
reditano ſoluit no
mine. vt. j. de pe.

a Fricanus.
Aungdaſti filio meo vt tibi fũ
dum emeret:qð cum cogno⸗
uiſſem. ipſe eum tibi emi:puto re⸗

be. ſi poſſeſſoꝛ. ferre qua mente emerim. nam ſi ꝓ
ſn qd voſſeſlo· prerea ꝙ nbi neceſſarium eſſe ſci⸗
Sʒ en houie remꝛet te eius volũtatis eſſe vt em
res ratũ haberet.n ptum habere velles: ageremus int
mo ure ſed b nos negocioꝛum geſtoꝝ. ſicut age⸗
Fhr dn⸗ Pere. remus.ſi aut nullũ omnino mãda
ſ voſſeſſoꝛ. t tum mterceſſiſſet: aut titio mãdaſ⸗
by Sed bul. er o ſes: ſed ego quia per me commodi⸗
alit᷑ legem iſtaz in⸗

telligunt. nam dicunt eam habere locum cuiuſcuñq; nomie ſit ſolu⸗
tum. vt plene dixi ſupꝛa eodeʒ ſi pupilli.S.quid ergo inquit. Vel dic
aut ſuo nomme et tunc contraria. aut hereditario: vt..l.fi. aut noĩe
tercij.et tunc idẽ quod hic.
s m Angdaſti. aut ntio. cuidam extraneo.
b EEius. filij. Accurſins.
c Mandati.pꝑ filium mihi queſita.
d Actionem. mandauiu.
e Be peculio.i. mandati de peculio. Immo iſolidum debet teneri
pater.vt et tunc quando tutelam filij. quia erat tutoꝛ agnouit:vt in⸗
fra ð tutelis.ſi finus.que eſt contra.Sobł.pater de peculio ex filij ꝑ⸗
ſona tenetur:vt hic.et mibilominus ex ſuo tenetur inſolidum. vt fi⸗

deiuſſoꝛ. quia ratumvidebitur habuiſſe:vt ibi.et infra quod iuſſu.l.

j. S.et ſi ratum. et.j.ad muni.l.ij. Clel ſpeciale eſt ibi ſfauoꝛe pupil⸗
loꝛum vt videatur agnoſcere tutelam datiuam.nõ autem ſic in teſta⸗
mentaria. vt infra de adminiſtranone tutoꝛuʒ.l.lucius tinus. el h
pꝛoteſtatus eſt contra.id eſt ꝙ nollet habere ratum mandatnz in pꝛe⸗
iudicium ſm. vel ſi non eſſet pꝛoteſtatus.ſi tamẽ ob hoc pꝛincipaliter
gerebat. vt ſibi obliget fium.non vt habeat ratum. tenetur ce pecu
lio tm̃:vt hic.ſed ibi nõ filium obligari ſibi.ſed factum filij rarum ha
beri volebat. Uel verius dic.h̊ geſſit pater. vt nec ipᷣe ꝑ filium vel fili
us qui mandatũ ſuſceperat teneret᷑.ibi ecõtra vr teneret᷑. Clel dic vt
extraneus geſſu qð filius eius erat facturus.ad inſtaꝛ wmini fidem⸗
bentis pꝛo ſeruo.qui nõ tenetur ob hoc.quod iuſſu.cum aliud ſir iu⸗
bere ac.vt.j.qð uuſſu.l.j.S.quid q̊. Sʒ ad quid pat ve pecłio ↄuemi
tur: H. ſi iniſu dñi negocioꝝ potius em a filioꝙ; a patre.qꝛ caunius
ennſſet. Idẽ ſi dicat᷑ filius omiſſe culpã.vel ego pat. nam ſi qð cul⸗
pabilit ꝓ filio geſſi.ſilio ratũ habẽte.qð poteſt: qꝛ ſuum eſt negociũ
cura et ſolliciudine. et ſuo noĩe geſſi.ipſe videt᷑ culpaʒ ↄmiſiſſe.quã
ego ↄmiſſi.et ideo ex eius ꝑſona væ pecłio teneoꝛ.vt h; vicit. Si vero
ratũ ñ habeat male geſtũ a me.tũc nec ipſe tenet᷑.ſi nõ fuit in culpa
ex eo ꝙ nõ geſſu. nec ego. Dʒ ſi wolo feci. ego pater inſolidũ teneoꝛ.vt
ĩ.ↄmodati.l.iij.S.ſi filio ſcõm aʒo. Hene geſtũ aũt a me ratum ha⸗
bere ↄpellit᷑ filius.vt.S.e.l.pomponius.cũ eius ſit negocium cara et
ſollicitudine.vt dixi.ſic et.S.e.l.pupilli.in pin.
fMOQuia et ſi timus.ſ.extraneus.aʒ. . .
g Et ego ꝓ te ſidemſſerim. nã diſtinguit᷑.vt.S.cinꝰ otẽplatio ne fide
iuſſi.et ſic euq intelligit᷑. j. man.ſi vo nõ re.S.ſi filio.pᷣdicta aũt ꝓ⸗
bat ad inſtar eynei.quia ſi ꝓponat᷑ ⁊c.

to teſtamento erant geſſiſſet.quia

h Aldeq;. ſ. ponatur.

1IYinpecdiretur. ſcilicet cnlpa ſna. vel voluntaria canſa. na ſi cin

nõ tenet᷑ mandan.nec dicet᷑ ꝑ me fideiuſſoꝛẽ liberari.qʒo

.*

k Ndeiuberet. cum ſuſcepiſſet ntius mãdatũ ſideubẽdi. alłs noõ

teneret᷑ tiius.aʒo. ”ðè”
Bciõ. aduer⸗
us poſſim negocium cõficere emiſ⸗ Alas. au urnn
ſem. Di vero ꝓpterea emerim. wz vmu. ſeq
ne filius meus mandati iudiciote mie tit re,
neatur: magis eſt vt ex pſona eius: dũ cũ diſtinctoe
et ego tecum mõdati agere poſſim quã.S. ꝓx. ſecit
ſcʒ cinꝰotẽplato⸗/
et tu mecũ habeas actionem e pe ne fueinſi ·

culio. Quia ⁊ ſi ticius id mãdatuʒ
ſuſcepiſſet: et ne eo nomine teneret᷑
ego emiſſem: agerẽ cum titio neg.
ge. et üle tecũ. et tu cum illo man⸗
dati. Idem eſt ⁊ ſi filio meo mãda
neris vt te figeiuberz. ⁊ ego p te /
fideiuſſeriyʒ. Si ꝓponat te ticio

dis pone caſũ.
Pumo. qꝛ iter
rectã. ſolennẽ
⁊ vtilẽ. i. q̃ ſine

nõ ẽ hodie dꝛña

t* vt. ſup̃ ð origi.
mãdaſſe.vt ꝓ te fideiuberet: meq; l. oĩm.
ꝙ is aliqua ð cauſa impediret᷑ quo dri ſuunt,
minus fideiuberet. liberande fidei omes hoce ext
eius cauſa fideiuſſiſſe.ne.ge.mihi oꝛdinẽ.i.ex ti
nietit acnio u inu
* pꝛoponũtur. vt
p Aul. bc dictt.r inſti.
to neg. geſ. illi dat cuius unenie .
intereſt hoc iudicio experiri mon eſt diſte⸗
Mec refert an directa qͥs: an vtili renna inter di⸗
rectam. id ẽ eaʒ

S que vemt ex v⸗
pbis legis ⁊ mente.et vtilem. id eſt eam que venit tm ex mente. Et
datur ex verbis meute ſpontaneo geſton. vt ſupꝛa eo. l. j. et m⸗
ſti. ob.ex quaſi contrac.in princi.Ex mente tm vt illi qun ex ne⸗
cemitate geru. vel ex neceſſitatis ſuſpinone. vt ſupꝛa eo.l.ij.. bac
actione.⁊.C. eo.l.curatons/Sed certe immo inter talem vilem
et direciam reſert. quia qui putat ſe tutoꝛem vel curatoꝛem etiam
e gerendis tenetur. vt infra de adminiſtratione tuioꝛum.l. tuto⸗
res.S. qui ſe.a. S.tutoꝛ.ſecus in geſtoꝛe.vt.C. e.l.tutoꝛ. a ſupra

e.l.uj. S. interdum. Item heres curatoꝛs nen tenetur mſi æ wloO

⁊ lata culpa defuncn.mſi lii.conteſta.vt.C.de here.tu.l.j. Secus
