cæderit tuẽdꝰẽ:ſi libaʒ peculij ad,⸗ T. Ser⸗.libe/
miſtratõez hũerit: nã ⁊ aliẽare aas co:u be eb
res p. m Ar. ſ beat libam: vt
Adẽ ⁊ de filiofa.dicta intel⸗ Wäcfe ſeo⸗ .
ligimꝰ. p Au. Ppecuiiare nego
A iẽa res piri dari volũtate ciũ gebat:ibi ali
oñni pt. Sʒ ſi irãte eo data ſit T mlon ··
ratũ hũerit:pignꝰvalebit. Dſ s Lua. 9o
plibo res ſil piri vet: eq̃ oĩm cã . no:vr. An te
Sip creditoꝛẽ ſtetit qmĩꝰei ſol alr g dai ſtl
uat᷑:cte agit᷑ pĩraticis. Intdũ aib er. i.
etſi ſoluta ſit pecũia:tñ pig·ac.ĩhi Zut ipentn
benda ẽ:veluti ſi crechtoꝛ pignꝰſuũ Sn.⁊ 5 5he. pi.
emerit a debitoꝛ. 1 Dem. etes wrilt
Hmo piãri data area eidte t Dalebi. ab
nebit. em ps eiꝰ et econt᷑rio yie j ouentet
ſolũ ſeqtur edifici’. u Lpia. Fi 4 Ailin
piãre ſurrepto furti egerit na. mi vayr.
creditoꝛ totũ qᷣcqͥd ꝑceꝑit öbi ur⸗ Ttlns
to eũ ĩputaꝛe pap.ↄfitet.⁊ ẽ veꝝ:e ¶ab ütio pꝛe ali
ſi cłpa creditõis furtũ ſit fem.mſto acop baaheh,
magis h erit dicẽdu ĩ eo ex ditd u. Signeer
ne ↄſecutꝰ ẽ. Sʒ qõ ipe ðbitõ furti xoꝛem. aglk aſij
actõe pſtitit creditõi ł oditõe: an d⸗ iibet oli otlx
bito ſit ĩputãdũ:videãꝰ.⁊ qͥdẽ ñ o⸗ de ſcta ĩ iudieõ.
portere rſtitui id ei qð ipᷣe ex furti am iſe
actõe pſttitenit eqͥ rlatũ a tditũ. Ppuplo. ſ.
zita paß ait li vin. gond. Pdr uaen aldc.
pap.ait.Etſi metꝰ cã ſuũ pigratũ iſer ð. eo. ſi re. i
ðbitoꝛi rdiderit: quẽ bõ fide pigari fſi et. C. vſur.
accepat. nã aſi egerit qð metꝰ ca fa Lacpran
ctũ ẽ:et qdruplu ſit ↄſecut⸗ nihil ei m marinif
eq reſtuuet ex eo qo coſecutus eſt y⸗ are e
qdẽ maxima: vt

J. ð ſo. qͥ res. S. areã. a. S. rei vẽ. ſolũ. Sʒ ar. . iſti. ð vſn. .ſi.
a Et econtᷣrio.nã s obligani wmũ: h ſolũ tm̃ ⁊ iñ edifiaũ ſeqt:
vt bic. 1. . pig. paulꝰ. S. vm. a. l. ſi fundꝰ.S. ſi res.
b ſ Z piñre. ſurrepto. ſ. ab erneo: q̊ caſu ñ creqitoten⸗:ßi ſumm/
ma pir dat᷑ furn actio.ſᷣ ſi öbitoꝛ ſurripuut tũc ĩ ſümã dbi
ti ł vſuraꝝ. vt.j. ð fur.l.creduons. Sʒ plene diſtixi. ff.d fii. l. en
c CEreditoꝛ. nõ creditoꝛẽ agẽ furti.q; eiꝰinieſt po qj. S. ice ſeri.
nus ac. vt ĩſti.xe ob. ex veli.S.ſurti.ſ.l.aqᷣlia nõ:miſi ĩ ſubſici: vt
S. ad.l. aql. qᷓ occidit. S.ꝗqᷓ & j. Sʒ illa eſt mõ. qꝛ illa im̃ dño dor. vt
d Impnutari. qo ebuũ excedit reſtiuat᷑ debuioꝛi: vt.ſ. & furt.
l.creditoꝛs.Accur.
eECulpa. q̊ caſu videbat᷑ pter culpã a debito cadet mg3.
f Eõditõe.nõ ſuruua.: incern qᷓ dat᷑ no dño. ſᷣ als ius hñti in
re:vt ẽ creditoꝛ. vt S.ðᷣ ↄdi.fur.⁊10. S. fi. Jo.
g Trecditoꝛi.ꝙ ſu in ſumma vxbin: vt o. .
h Reſt:tui. i. v̈bito ĩputari:ſ lucro dʒ creduoꝛis cedẽ: vt. j. ð ſo.
id qð. ſ qd ĩ eo ꝙ ꝑ oduõeʒ rn bllar v: iputãdũ cũ loco rei ſucce/
dat: vt ar. S. e pe.hẽ.l.ſi ⁊ rẽ. Econt᷑ vꝛ ꝙ ñ ꝑ boe ꝙ pyea dic in
actõe qdð me. cã.nã ĩ qdruplo illo vnũ ſimplu ẽ res ipa ſiue rei ext⸗
matio. dic ̊ fʒz qʒ. ꝙ n iputat. yr. 5. ꝙ diẽ de actõe qõ me. ca.
ſi ĩputat᷑ dic ꝙ reſtuuit᷑ im: qð falſũ ẽ: vi.j.dic. Iẽ ci crechtoꝛ ipu
tet ſiue reſtituat ꝙ ↄſeqr ab exneo:vt S. dictũ ẽ pxi. qre oductoꝛ no
reſtuun ꝙ ab erneo 9ſecut ? actõe furn. vt. . loca. ig qᷓ rẽ. Ne nee
oↄmodotar: vt. C. de fur.l. ſi. S. cũ in ſecũda.qᷓ ſũt zene. Do. odu
ctoꝛ ⁊ ↄmodatariꝰamiſerãt vſuʒ quẽ hʒe debebãt. creditoꝛ aut vtin
debebat. imo ſi vter et᷑ faceret ſurti: vt. j. & fur. ſi pire. in hn.
1 Bõa fide, ſecꝰ ſi ⁊ ipᷣe ꝑ metũ pignori accepui.iuc em no videi

Miim

mnn Nſtractn

zu anorog
ninſt oholt

N

Siriᷣ t um

Ngehi
ar ſonit
umnn onuenci
ͤt
unti Nluin
ſinn n
ſecren Nn⸗
nunſiiß⸗ ſtlin
Urler. tülio
Ammh, (gerg
uras ſoln ſihoen

Mnpewuns
tiiute hobert.
H K
ate 5
—

n guu
Wpore
tnpſtgätg fuin aran

ðð

niendnſt
r
ee, 2⸗ „
mindii. 4
lmirhaſ,
Fn Nii ſ
Ced Norſi e

ngmucte 5

Seberanin
1 u.
gfunitgnn
iiiintid
F niepi
fmnüſtiifenn
Gheddiin
ilriiii
n ini n
Giböfteſti
mgömar inn
1 1ccur ndin

4

.

—

tiommiini
ulu ianite
m mn lohn iun ien

Se

uire e

Vif⸗

illud damnum pan quod deſiderat hec actio quod metus canſa vt.
5. quod metus cauſa. ſed ⁊ partus. S. finall.
t Conſecutus. ſceilicet a ebitoꝛe ⁊ extimatõis poſſeſſiõis pignoꝛis

ſed in actiẽe furti ipſius debiti. a eſt ratio quia acno furn datur ad

intereſſe. qð metus cauſa in quadrupluʒ extimationis rei ablate. vt

j.de fur.l. credi⸗
toꝛs. 7. S. quod
metꝰ cauſa.ſi cuʒ
excep.S.quadru⸗
plabit. ⁊. l. ſi mu
ler. S. qui poſſeſ
ſionem.
IImpntabit.
ſed cum in actõe
quod metus cau
ſa extimatio poſ⸗
ſeſſiõis pignoꝛis
pꝛo pignoꝛe habe
atur. quare non
reſtimei vnũ ſun
plum ſicut reſti⸗
tueret pignꝰ. N.
qꝛ debitoꝛ ad pi⸗

gnus poteſt intẽ⸗

dere pignoꝛaticiã
actiõeʒ. ſed ad ex
timationem nul
la actõe habet ob
ligatum credito⸗
rem.⁊ ua debitõi

potiꝰ expedit dar

rem ꝙ; pꝛecium.
id eſt vnum ſim
plum de quadru
plo ſic. j. de le. j.
ſeruum filij. F.

ſi ſtatuliben.

m Si pꝛedo.
pignoꝛaticia ſolu
ia demũ pecunia
nEctõ. ſicut ⁊
commodati.vt 3
commo. l. ita vt
ſi fur.
ongici. vt
7.S. de concht. in
debi. l. vrbana.
in fine.
p Peogerit. ad
extennandum de
buũ vt pignoꝛa⸗

nec ĩ ebito imputabit. Sipᷣdo
rem pignoꝛi derit cõmpetit ei:⁊
ĩe fructibus pignoꝛaticia actio qᷓ
uis ipſe fructus ſuos non facit.a pᷣ
vne enim fructus ⁊ vendicari ex⸗
tantes poſſunt:⁊ conſumpti condi
ci.pꝛoderit igitur ei quod creditoꝛ
bona fide poſſeſſoꝛ fuit. Si poſt
diſtractuʒ pignus cebitoꝛ qui pꝛe
cario rogauit: vel conduxit pigno
ris pofſeſſionem non reſtituat:cõ
trario iudicio tenek. Si credi
toꝛ cum venderet pignus duplaʒ
pꝛomiſit.nam vſu hoc euenerat:⁊
conuentus ob euictioneʒ erat ⁊ cõ

demnatus: an haberet regreſſum
pignoꝛaticie contrarie actionis:

poteſt dici eſſe regreſſum: ſi modo
ſine wlo malo ⁊ culpa ſic vendidit:
⁊ vt paterfamilias diligens id geſ
ſit.ſi vero nullum emolumentum
talis venditio attulit ſed tanti vẽ⸗
deret quanti vendere potuit:etiaʒ
ſi hoc non pꝛomiſit regꝛeſſum non
habere.
B t1 Riphoni.
Ec eniʒ amplius a vebitoꝛe
ÿ lebiti ſumma eſt cõſequi
poterit. Sed ſi ſtipulatio vſura
rum fuerat:⁊ poſt quinquennium
foꝛte quam pꝛeciuʒ ex re obligata

nicis agere poſſit quãdo fuit creditoꝛ bone fidei. ałs ſi male fidei nõ
facit creditoꝛ ſuos.vnde pꝛedo non liberatur.ſed dominus vendicat
vel conchcit ſi conſumpn ſunt. uem pꝛodeꝛi ei ⁊ ſoluat debitum per

pignoꝛaticiam gen
S. ſed ⁊ tranſſert᷑ e

onem conſequet᷑ fructus a creduoꝛe. vi in punci.
oꝝ wmimium in eum a creditoꝛe. ſed tam eos co⸗

gitur reſtituere wmino rei vel tondem vndecunq; habeat ſicut em⸗
ptoꝛ qui redibitona agit.vt.j.xæ edil.edi.l.cum autem.S.cuʒ redibe⸗

tur. cum enim ſu pꝛed
ven. l. ſi namis.S. fina

li.

o de ꝑceptis ⁊ de ꝑcipiẽcis tenetur.vi S. œ rei

Paoerut refert ſe ad pᷣmum caſum. l
Di poſt diſtractum a creduoꝛe ⁊ maxime ſubandi nam idem 2
ſi non diſtraxiſſet adhuc.

K
t K
u Z

ogant ante diſtractionem non poꝗſt.
tuat. ſcilicet crediioꝛi vi eam emptoꝛi tradat.
enetur ad intereſſe. non vt reſtituat᷑ rem. ad eam enim habet

interdictum e pꝛecario vel hypothecariam.aʒo. Item interdictũ vñ
vi quia videt̃ eum vi expellere. ⁊ nota ſcjm quoſĩdã quod in hoc con
trano iudicio cum xæ fide rupta agat᷑ poſſe in ltem muran cõdem⸗

natus efficuur infam

mandan.

x. Si credtoꝛ. wol
ialibus vr. j. de ech
dus. 1 ſcm hoc intel
tudinem quẽ excuſa
ad hoc.j. manda
y Kalis vendui

is hoc caſu vt Sj. ð his qui nõ.infami.l.furti.

o. qmia ſi habebat cõſuetndo que eſt ſeruanda in
di. ꝙ ſi nolit. S. quia aſſidua a. j.d ein. ſi fun⸗
ligi.S.e.ſi neceſſi.S.j. item nõ ꝓpter conſue⸗
ri.vt hic ⁊.j.de adim.tu.l.ſine herede.S.luciꝰ.
ti.l.ſi quis negocia.S.finali. — H
o.ſ.cum pꝛomiſſione, duple nec etian erat conſue

regioms.vt ſic caueretur.

4

Atulit hoe. cõm caſum quo creditoꝛ agit ve culpa contra crechto

rem.ſ.quando plus vendidit.

a Pꝛomiſt. i. pꝛomiſiſſet. ſic in ant᷑. de ↄſan. vter. fra. S.j.col. vj.
b Mon babere.ſ.ad intereſſe ſed ad ſummam debin ſic vt ſtatiʒ ſub
ijcit. nec eni ⁊c.ipſe aũt creditoꝛ bene tenet᷑ exquo pꝛomiſit vt.C. cre.

accepit victus eam emptoꝛ: reſti⸗
tuat etiam medij tempoꝛis vſuras
a lebitore petere poteſt quia nihil

ei ſolutum eſſe pꝛo euictione vt au
ferri non poſſit palam factum eſt:
ſed ſi ſimplum pꝛeſtitit woli excep

tione repellendus erit ab vſurarũ
petitione.quia habuit vſum pecu
me pꝛecij quod ab emptoꝛe accepe
HZZ VApianus
Leganter apud me queſituʒ
eſt.ſi impetraſſet creditoꝛ a
ceſare vt pignus poſſideret idq; e⸗

uictum eſſet: an habeat pignoꝛati

ciam contrariam:⁊ videtur finita
eſſe pignoꝛis obligatio ⁊ a contra
ctu pꝛioꝛe receſſum. immo vtilis
actio exempto accommodanda eſt
quemadmoduʒ ſi pꝛo ſoluto ei res
data fuerit vt in quantitate debiti
ei ſanſfiat:vel inq̃ntuʒ eius inter⸗
ſit:⁊ compenſationem habere põt
creditor.ſi foꝛte pignoꝛaticia: vel
ex alia cauſa cum eo ageretur.
Qui rpꝛobos nummos ſoluit cre
ditoꝛi an habeat pignoꝛaticiã acti
onem.quaſi ſoluta pecunia.queri
tur. ⁊ conſtat neq; pignoꝛaticia eũ
agere: neq; liberari eum poſſe.qꝛ

rep:oba pecunia non liberat ſol⸗

do 1 ſi adeat licet dñs ſit factus rei ſibi obligate.re

eui. pig. l. j. ⁊. ij.
c n Ec entz po
terit. hanc
enim cõſequit᷑.vt.j

e dil. pig. l. reſcptũ
Stipulatio. a

creditoꝛe interpoſi
ta ꝓpter ſoꝛtem.ac.
eEam. ſ. duplã.

f Lactum eſt. q. d

nõ eſt tanta vſura
qn in duplo qð em⸗
ptoꝝ pꝛeſtat nõ ſit
tantudem vel plus
Sed quid ſi minꝰ
eſt in Neplo⸗ K. r
te nõ oſequitur
g Simplũ qꝛ tm̃
ſimpluʒ ꝓmiſit ce
euictiõe ad qdð etiaʒ
no tenebat. vt. C.
crech. eui.pig.l.j.⁊
ij. ⁊.J.mã.l. ſi mã
dato titij.S. creditõ
ſ ad cedendã cont᷑⸗
ria; pignoꝛaticiam
gcuõeʒ. vt. J. de ein
ctio.in crediioꝛe. ac
hb MDoõ ab emptoe
qoq; ſolũ reſtiiuit.
ſ nöne in pmo cãu
habuit vſum pecu⸗

meꝛ R.non intelli⸗

gitur habuiſſe cum

plus habeat neceſſe

reſtuuere.

1e Leganter.
poſſideret.
lure wdommij. ac.
k Nmta. qꝛ cre⸗
qitoꝛ dñs eſſe cepit
Ded ↄtra.j. ad tre

bel. debitoꝛ. cxrca Pp.

ci. vbi dicit heredeʒ
rogatu de reſtituen

maneti tñ ſibi hypo

thecaria. ſo.ibi videt᷑ nec dñs ſactus exquo reſtituit vñ quaſi pᷣus pẽ⸗
pta reſtituit᷑ vel reſuſcitat᷑.vt.S.ſi ex nox.cauſa aga.l.ij.in fine. tem
cõtra.j.de excep.rei iu.l.ex ſextante.S.latinus.in fi. vbi fuit creditoꝛ
factus vminus rei ſibi obligate ex quadam generali tranſactiõe inter
ſe ⁊ debitoꝛeʒ facta.⁊ tradita ſibi re ex ea cauſa. ⁊ tñ ſi a poſſeſſiõe ceci⸗
dit.agi hipothecaria ibi dicẽ. So.ibi nõ fuit dñiũ trãſlatũ in creduoꝛẽ
q; nõ fuit ei data illa res tãqꝙ eſſet danna ſ tãq; alter.⁊ ideo errans
vmimiũ nõ mutamit.vt.S.œ condi.cauſa da. l. ij. S. ſubtilms. IJtem
cõtra.j.x ſol.ſi aliq. vbi dicit ꝙ ua demũ eſt a poꝛiba obliganoibus
receſſuʒ.ſi res ita creduoꝝ aſſignet᷑ quod euinci nõ poſſit. So.ibi eo

mõ accepit vt non alłs diſcederet mii res eius fieret hic autẽ nõ. vel H̊

aliud ꝓ pecunia. ibi aliud ꝓ alio puta ſpẽs ꝓ ſpece. azo. D
IESi.tũc enim qñ res in ſolutũ dat᷑ ſi euinci᷑ datur vtilis exempto

vt hic innuu. ⁊. C. ve eimn. ſi pdium. expᷣſſe dicit.ſed videt᷑ anniqua acn

one debere agi. vt. C. de ſententijs.l.libara.que eſt cõtra. So. hic res
ꝓ ꝑecunia.ihbi res ꝓ re.vñ non eſt emptio.vel diſtingue an accipiendo
in ſolutũ voluu omnio a pᷣoꝛe obligatiõe recedere.vt hic.an ita emũ

ſi res irreuocabiliter ſieret ſua.vt ibꝛ.

. *

m Uel inqᷓtũ eiꝰ.ſ.ſi plus intereſt ſua. ſ̊ videt᷑ ꝙ nõ poſſit niſi ad
pᷣciũ a vſuras.vt.j.cœ einc.ſi plus.S.j.q ẽ J. So. is qͥ impemrauit w⸗
mimiũ.vt q̃i wuminm poſſideret agit ad inteſſe.vel ad debitu. aliud ĩ eo
emu ab executoꝛe. qꝛ tũc ad bitum a vſuram agit. vt ibꝛ. foꝛſitan
pi ceſaris bñſiciũ ẽ ic.vel qꝛ hic fuit crediioꝛ qͥ emiſſe videt᷑ m aʒo.
n Coõpẽſatiõeʒ. qꝛ qͥ actõeʒ hr̃e pot młto mag exceptõeʒ ꝑ opẽſatõʒ.
0 Di fone. qꝛ foꝛte damnum vedit in re pignon obligata.
5 OQuirepaobos, no iberot. nam no vides ſolum wierius ſoturt

in

2 RW* AE

„

6

„

Warr a
6*

S . Sckld
xe act. emp. iuł.S. pᷣterea.in fi. S.⁊.j.ad mace.ſed iuł.S.qꝙ dẽ. 7. 3 Irntiati

i; debz vt hic. ⁊. j. vepoſi.l.j.S. ſi res. æ. . de ſo. l. qui ſibi. F. fi. 7. 5. e. vel vniuerſoꝝ. ⁊.I.de edił.edl.ſi mmoꝛ.S. ei. Sed ar.j.s.ve vſn

Pno:l. . ſi reddita. qͥd ſi ab electoꝛe fuerit appꝛobata. aʒo. ꝙ ſil li

eratꝰ. vt. S. e. ſi rem.

§. omnis. in fi. . . e odi. ⁊ vemon.l. ꝙᷓuis. qꝛ

e 4 ..ꝓ ſocio.ſociꝰ ſo
ſibi debet imputare qͥ male elegit. vel elegi fecit. vt. I. ſo
cio. 7. ora⸗⸗ odu. l. ea lege. S. fi. . ·. man.ini.S. abeſſe. ⁊.j. de fi⸗

ceiuſ.l. uij. in fi.⁊.

fru.l.vſufructuar.S.edificium. qꝛ ſi fieret edificium etiam a dño
inchoatum rei mutatione exnngueretur vſufru.qð non eſt in pigno
re.vt.S.e.l.dvmo. Item ar. .j.de re. e. l. j. S. ſi defunct.

lVoluntate.

un numumt

hn umnſ ſi⸗n

. . ſ. expſſa. vi ꝛ aꝛ. n ſſne.
lq æbuoꝛem. 2. nentem: repꝛobis vicʒ nũmis red⸗ ta ſaltum grandez pignoꝛ datũ ab 1 in. rem v.l. nnuſs itee
E . . e 1 . = r .⸗
wnnaat bolmio oitoꝛ pign' pluris ꝙᷓ vebituz erat. colere:tu acceptũ pignoꝛ excolui m eeh, t n
elelecuo vbr anfß 6 pᷣcium ab emptoꝛe exege iſic vt magni pcij ſaceres. alio⸗ rijs. neceſſarinʒ nte d gntt
aeo der nocun Aſu tro nueni 5ͤ eſt equũ: aut qrere me alios eſ erquo peroo ſine mltilt
mum eſt in ſubſtan rit:an pignoꝛaticio iudicio ↄuemri qn noe quu: aut ſtrabere aö Paum muptelin n 8
uali aiuaie vr. .5 poſſit ad ſupfluũ reddendũ an vok creditoꝛes: aut cogi diſtrahere da ige, E vnnven ent 4 .
vben. emp. l. in ee/ :aut penuria coactũ penſis. ſtſee,
Satong. vnde expectare vebeat qad emptor ſol⸗ velim re cepiu nbt . i h a iudice nI Debnö. mes mn in
querit a. . e o. gat k ſuſcipe actõnes aduerſus em xxrelinqre me tibi. igit ſunt ů caſus pn⸗,· Allin
le. l. ij. So. ego pu toꝛẽ: arbitroꝛ nõ eſſe vrgenduʒ erunt diſpiciẽda: vt neq; oneꝛoſus mo qñ tadta ſe untn
en deeiet eie ercdntore. Seda ditoꝛ audiat᷑ neq; olicatus debi (uncdo qñ exoſa /
damno vitanw o ad ſolutõʒ creditorẽ. Sed aut expe crecditoꝛ au voluntas inter⸗ Gtd
en leeni. ctare vebitoꝛẽ vebere. autſi nõ ex⸗ toꝛ. ieſ ri enn ns in om nunr t
mmn . .„Nelle . — g †. 9 2
7.l. ſi minoꝛ. xxv. pectet mandet ei actõnes aduerſus On eſt mign nns eni q nulla. ꝛmme fütunt Aſa
a. nlio. Jtem qd i emptoꝛẽ piculo tñ venditoꝛis.ꝙ ſi ſa mgr̃atꝰ in poſſeſſionẽ alix aai pꝛo nereſtn Ingen MInls
Pellar ſaltim. q; ñ reddidit: in pignoꝛaticio iudicõ ve qᷓ; pignꝰ ↄſtitui poſſe ĩpatoꝛ nrĩ ec riner ar ire ulln ffl b
leacit remobam. mit. Et ſi res pigri datas male ⸗- paatre ſepiſſime reſchſit. Saenduʒ rer id⸗. nin ſeaſt Min.
1t. 7. J . . . 1* * 2* „ 9l. ” Mo, .
r ioin ſi euman⸗ crtauit creditoꝛ: ł fuos vebilitauit. eſt vbi iuſſu mgrat pign Münit . e nung
rum. vel qꝛ tamun plane ſi maleficijs ſuis cohercuit non ałs ↄſtitui niſi ventum fuerti o Megligre. Iutli
vem aunc no ; vinxit k obtulit pfecture ! pᷣſici. poſſeſſionem. i Dem remmgnons Aſint. in
guus. a.l.enm ds dõn eſt pignoraticia creditoꝛẽ nõ Etenti mutua pecumiaz cre 5. ad.l. ait.gu⸗ ((ſeni⸗ hlit⸗
S. qbommem. ſen xreneri. qre ſi ꝓſtituit ancillam vel ditoꝛi. cum ad manum debi⸗ admod.S. m ⸗ ßli ttc
videt᷑ Z. qꝛ pt᷑ red⸗ EE, f. ir⸗ li oꝛ non hf̃et ſpẽs auri dit: vt pi⸗ giſtratus. 1l iſifmun
vre exumatönem galiud impꝛobatũ facere coegit: ili toꝛ non hret ſp ralt⸗ p. Eulpa lalga. e iſt. e Mlfe
remobe e ebeo co pignꝰ ancille ſolut. i Bem gnoꝛ apud alinm creditoꝛẽ pone⸗ Z lemno. dt innm. Anmnin ſwn
non caſu bae dz. 1* artifirii 1 one li qui mo. re con⸗ ℳ.
vr. c. æ moff.ie. J ſeruos pigꝛatos artificis ret. ſi iam utune ene⸗ hi⸗ ſrn.ob Fi⸗ Anunn. 1 Il lf
ſancmv. . replets inſtruxit creditoꝛ. ſiqdem iã ptaſq; eas is qᷣ ſuſcepat tenet exhi· riuere lſ. Iu. Il
nez. 1 qꝛ bʒ ex ſu mnbutos:ł volũtate vebitoꝛis. erit bere iubendus eſt. qð ſi etiam nũc ioluenw ſoten aim muirem
nagocicane jJ. er A5 ſi i d creditoꝛem creditoꝛis ſuntt: 30. uimnmnt lce
ad.l. falci. l. iij. .x Aria actõ. ſi vo nł eoꝝ intceſſerit. apud creditoꝛem : deee. z
qua bie ato ſoluu ſiqdem aꝛtiſicis neceſſaꝛijs eꝛit a⸗ voluntate wmininexe vident. Sʒ ſumetws cult⸗, ee
Baluc tenek. cto atraria: mõ tñ ſic: vt cogat ſer⸗ vt liberate tradant᷑ vño caꝑ gpa reſelr. ied ln
a Reddendis. 5 mis caꝛeꝛe ꝓqᷓntitate ſumptuũ debi actio aduerſus ſuum creditoꝛem imud qo ſen un –
daitone inceii. toꝛ. ſicut em negligere creditoꝛẽ m competit. aut WE. zkun
H oppoſita exceptõe — 7S õ i AVli t Biſtrahere. Atn
wll mali. en ſa lus ⁊ culpa quã pᷣſtat nõ patit᷑: ita . — . 1. as ac.1 hic üH ſinitsönt
ener un. m.e nec talem efficere rẽ pignoratã: vt creditoꝛ qui rem vigei ſlanone ſun. gine intun,
on e. e oſit wbitoꝛi prendu. pu cceperat. amiſſa eius poſ⸗ pium vlra m/ lig
d Si * a eri. Fui 1 it œebitoꝛi ad recipiendũ.pu⸗ accep vol⸗ Kum factog. —
rddẽdu.ſ.debitoꝛi. L irunttm pog Tore a
e Opoadſwnec granſins floꝛentinuo woctoꝛ legum. d . Audiar: ubua en e i vins 4 na nmm zmmmrebcr in irumuz,
d Ad ſolutõem. ſupꝑſiui. . ult. cregttoꝛ eſt onen h den Ulr emtum. ”
e AMangdet ſic.⁊ mandat᷑ ſupꝛa de peti.heredi.l.quod ſi in diem. Sꝓ. ſibi.neui q̊ audit᷑ ⁊ ſic ex duoboʒ ijg eigu anonnan. i annmmn thlin ens
idem aeesemh.n ea en boe caſu videt᷑ contra.j.e.l.pe.in 1e naa nta er. A.14 th.7. j. an. le. l. “ liſſiams
ninci. So. vt ibi. Item quod hic ſubijcit de periculo intellige ſi eius „dou. „Neec..„. 1 Wlsidofut
Trauaru culpa. nam ałs non ſuo periculo vt quia ante fuerat non x inn On eſt miy. teſtamento. vt ſde Bli neh mnaus⸗ glec ſine iennr .
ſoluena⸗ ſecha deſt nnemu eſſe lolnendo. vr infra ve di.pi. que y dits Seiendam e ſern n raltis vanbrdinn ia⸗ anuſgmmi
J1. nfr 2 Im. re. . r. l. ij. . . . Iraditone. .H. E. le.). r. . * „ Mlnſhe. g.
ſonemnumne waor kegum. tael hek.lig. eo tempore nccurius 3 p Etenti.i. repetenti. ſic ponit᷑ in rubn.j.ſolu. matri.⁊ quẽ⸗ newmanft 2
ſNJudicio venu.⁊ ſi tardius ſoluerit in vſura ex moꝛa tenet᷑.vt ſupᷣ ad. ws pe. i. repetat᷑. W
eo. ſin autem. a Ereditoꝛi. titio. cheti Senn
g Sebilitauit.ſ.venit in indicio iſto vt hic.⁊. C. e.l.creditoꝛ. b Debitoꝛ. ſ. ſeluis. W
h Teneri.nam licitum eſt ſuos ꝓ ſuis malicijs cohercere. vt hic. c Creduoꝛem.ſ.coꝛnelium. ſinsancune
infra de ob.l gan ſeruum ⁊ le. laucd ergo ſi heres. bene au⸗ d Sler laa n cornello. t⸗
tem dicit ꝓ ſuis.non amem aluter quare ſi ꝓſtituit ⁊c. accurſius flo⸗ eSuſceperat. ſ. tiiu1uas. . . etenng de
enanus werot legum. 4 * n f Yubenane Rng ſeiger ſ s a erhi⸗ rei ven. ⁊ enã ps ddtre
1Soluit᷑. ſ aget debitoꝛ ad intereſſe. vt ſupᷣ ꝓx.ibi.⁊ ſi res pigno⸗ acnio locum hʒ ex hoc ci. vt in i. hinꝰ. I. dies. unn ſne unuin
ri c. ſic ⁊ in patre ⁊ dño ꝙ in crediuoꝛe hic dicu.vi.C. de epi.au.ſi le⸗ g Eldent᷑.⁊ adhuc hodie ſunt.licet ſeius titio ſuo ceenlen ſelnt, aäicnn ac
nones.⁊. C.œ ſpectaculis.l.ſi.li.xj. ſic ⁊ in eo qͥ redemit ab hoſtilbꝰ rit. ip ſecus dicas vbi hic res eſſei titio obligata. ipſe a eg. ſaclcdgnene ni
ſi talem anculam redemptam ꝓſtiruat.vt. C. ⁊æ cap.l.fediſſime. ret. qꝛ iunc ſtanm ſoluĩ ſᷣm pignus qð ſoluit᷑ crediton none. 6. unrli jon
K 1 1 ſᷣuos.iam imbutos.i.iaʒ imbui ceptos ⁊ ſic eſt hic tacita de⸗ e.l.debitoꝛ.in fi.q̃ eſt j.⁊.j.&æ diuer.⁊ tem.pꝛe.l. acceſſio
busoris volimtas.ſic ⁊ ſup ↄmo.l.ſi vt cer.S.cuſtodiam.a.j. j.in fi.S. accurſius.

ſrllmn eenn Jemlm
uninugun

nige⸗

nmnazc
Rniung,
Mmigroll, d
Gts ali
Neme lig i
NMeergh
nennſts d
igdh d
dan. N

a

igiangen

gimnaäni
Kintenfc
t Suntz n
nmnfueni
emnie
m dn ſe ſ
A be n
—
oietuni n
ciwvis ii. 4
Er ueni. G g
aid r go

1

ninn
niſnis ,

*
7 1

m Pfrerat. vt

mao. pig. vel hꝛ⸗

1

hb Liberate tradent᷑.id eſt liberent᷑ ⁊ tradent᷑. nam adhue ſunt
obligate vt dixi.
1CEreduoꝛem.ſ.titium. non contra coꝛnelium.qꝛ cum eo non con
traxit miſi fuerit ceſſa. vt ſupᷣ qmo.l.ſi vt cer. S. rem. que eſt ↄtra.

ſed que eſt hec ꝓpa acuo.ↄmo.non qmia non fuit gratuuum.ideoqqʒ

nec mandan. pi⸗ .— . B
anon puſeſne⸗ ſeſſione: ⁊ fuiana actione petierit.
ir obligate. ꝛic 7 litis extimationem ↄſecutus ſit.
ergo Pꝛia.. e poſtea vebitoꝛ eandem rem petens
ver. nao, exceptione ſummouet᷑: miſi foꝛte of
lie. equum ſt ferat ei bitoꝛ quod ꝓ eo ſolutum
rzen e . eſt. Di ſeruꝰpeculiari nomĩe pi
nens. pino rͦr gnꝰaccepit: actio pignoꝛancia ad⸗
zmocan neſen uerſus dñm debitoꝛiↄpetit.
vandam.
ↄmogare teneba L L 1 Bem.
iur. nec meꝛcecẽ JY rem alienaʒ bona fide eme
gan u Poc ee ris: 7 mihi pignoꝛi vderis:
lex. an ſit neceſſe ac pcario rogaueris.œinde me wo⸗
in vrroq; can minus heredem inſtituerit vſinet
qð ſoluerit titio

pignꝰ eſſe:⁊ ſola pᷣcaꝛij rogatio ſu⸗

7 videt᷑ qð ſic. 1 ene .
perit.idcirco vſucapio tua inteꝛpel

6ine gigirt labituu. p Auk.
pignoꝛaricia. H. Vi ratiario crediderit cum
zutamer in dg diem pecuma nõ ſolueret᷑:
rfrfratẽ in flumine ſua auctoꝛitate v⸗
k 1 ea⸗ tinuit:poſteaq; flumẽ creuit:⁊ idẽe

rateʒ abſtulit ſi inuito ratiario re

ana.i. q̃ſi ᷣuia⸗/ „E .
tinuiſſet eius piculo ratem fuiſſe.

aer. Sitem ku re ſpondi. Sʒ ſi vebitoꝛ ſua volũ
IAenerit. s tate ↄceſſiſſet vt retineret᷑. culpaʒ
poſſeſſoꝛe. dumtaxat ei pꝛeſtandam non vim

maioꝛem. a Hica.
IY ſeruus pignoꝛi datus cre⸗
ditoꝛi furtum faciat.libeꝝ ẽ

ſup̃ de rei ven. l.
emptõ.⁊.j.qui.

Beran dlargun bitoꝛi ſeruũꝓ noxe ditione re⸗
n u dun ſinqre: qo ſi ſciens furem mihi pi⸗

dundo. S. mter
eos. Decd a actõ è
ſoꝛte dat ſoluenti. vt. ð. ð neg. geſ. que vniliter.S. ſi. W
n. Di ſeruus. pign oꝛaticia. peculio. Y0, vt. I. de pecnl. l. in bo⸗
ne fidei. azo. . . òVM

0 Sommnum. nomine ſezui. accurſius.

0 trebel. I. wbitoꝛ. Do. ibi. nec videt᷑ wonnnus factus credi
toꝛ. cum mcommutabiliter penes eum non ſteteꝛit. Item Z. j. xe ex⸗
ceptõ. rei iudi.l.penł. S. lannus.m fi. So. ibi vnlis dat. hic directa
Nenegat᷑. vel melius ibj nõ fuit dñium tranſlatũ cum fuerit erroꝛ.
vt dixi. .e.elegant᷑. in pn? .— „T.
q Idcirco. quia pignus finit. ideo qꝛ creditoꝛ velut obligatam
non pomidet. nũc. ſed vt pam. Idem eſt a ſi quis rem ſuaʒ ab vſu
capiente ignoꝛans emat vel ↄducat.vel pignoꝛi accipiat ſicut hic ex
hoſt facio fint. vt.j.de vſuc.l.ei a quo.⁊.l.nõ ſolum.S. ſi rem. 7 ar⸗
ſ. v act. æ ob. qͥ a ſno. Sed an inidictum ve pcario habet: Heſic vt
bic. ⁊.].de pca.l.certe.S. fi. JItem rei ven Item ocditionem ex lege.
Vt. C. loca.ſi quis conducnomis. a quod dicit ſola ſolaʒ bypotheca⸗
riam excludit. H H
rq Al ratiano.ſ.q habebat.vł faciebat rates.
KRKatem. ſ. obligatam. accurſius. . 88 .
¶Auctoꝛitate.ſine pacto occupandi. alioqn nõ tenæt᷑. vt. C. ð pig.
l.creqitoꝛ. æ hi. C. de pig. act. l. fi. ...
v Deꝛiculo. qo generale eſt ĩ omni vꝛolẽto. vt res ſit eius piculo.
1. vi 2a vi ar. l. j. S. rectiſſime. 2. l. fi. . E. qð me. cã. l. j.
FAaoꝛem. voluntas enun wmm excuſat. vt. . loca.l, cum in

plures. §. lege.

g: expẽderet ſi ageret

y? ſ IY᷑uus. vebitoꝛ. qui furem neſciuit. accurſi ius floꝛentinꝰ.
3 Pꝛeſtet. miſi foꝛte creditoꝛ ſciuit.ar. J. e. l. tutoꝛ. S. pe.
9 Egadem. ſſ.vt ſciẽs teneatr omnino. Jo.œpoſitariꝰem̃.qꝛ ſuum offi
um deponench exhibet etiam z ignoꝛantem agit. vt. j. de ſur. ſi ſuus
omums.S.qð vo.eſt ̊ idem ꝙᷓtum ad eum q ſcienter dat. Et nõ.qd

gnoꝛi derit ⁊ ſi ꝑatꝰ fueritp no⸗
xe œditione apud me relinqre ni⸗
hilominꝰ habituꝑ me pignoꝛatici
am actionẽ: vt inxmnẽ meſtet:
eadẽ uanda eſſe iulianꝰ ait etiam
cũ depoſitꝰ:vel omodatꝰ pᷣuus. fur
tum faciat. m Ar.
Vm bitoꝛe qͥ alienaʒ rem
pignoꝛi vædit: pt creditoꝛ cõ

traria pignoꝛaticia agere:⁊a ſi ſoluẽ

w debitoꝛ ſit.
Apecuniam debitoꝛ ſoluerit
pPyot pignoꝛaticia actione vti
ad recupandum antiphinam. naʒ
cũ pignꝰ ſit h̊ verbo poterit vti.
Itius cũ credidiſſet pecuni
am ſempꝛomio: ⁊ ob eam pi⸗
gnꝰaccepiſſʒ: futuꝝq; eẽt vt diſtra
heret id creditoꝛ.q;ꝛ pecunia nõ ſol
ueꝛet᷑: petijt a creditoꝛe vt fundum
certo pᷣcio emptũ hret:⁊ cũ impet᷑
ſet. epłam q̃ ſe vendidiſſe fundum
creditoꝛi ſignificaret emiſit.quero
an hanc venditõem vbitoꝛ reuoca
re poſſit offerendo ſoꝛtem ⁊ vſuras
q vebebant᷑.maꝛcellus rñdit ſᷣm ea
q ꝓpoſita eſſent reuocare poſſe.
f Lo.

et 1 Eioeali vnde expecit ei poti⸗ i bée.
vt dixi. alij dicut agi vt res alia eq̃ bona pignoꝛi det᷑.vt aꝛ.j.de le.j.ſi
heres. S. generalit. 7. S. de oſti. pe. qᷓ autem. S. ij.

ſicut hic in pigno⸗
re diſtinguitur ſci⸗
ens. vel ignoꝛans.
ſic ⁊ in ↄmodato.
vt in fi.huiꝰ.l.⁊.S
ↄmo.l.pe.ſic ⁊ ĩ eo
quẽ mandato meo
emiſti. vt.j. man.
int᷑ cãs.S. ſi cũ ſer
nus. ⁊ ĩ locato. vt
ĩ.loca.ſi nibi vmũ
S.j.⁊ in vẽdito.vt
C.& edi.act᷑.l.j.⸗
in dato in wtem qᷓ
furtum faciat maꝛi
to.vt.j. reꝝ amo.
l.j.ſi mulier cum.
S. at ſi in wotẽ. Itẽ
ĩ legato.vt.j.c le.
j. ſi heres.S. gene⸗
raliter. ac.

b c Am debito
re. ⁊ ſi ſol⸗

Uendo. qꝛ expech:
ponus pignoꝛi ac.

vt inſti. ð ob. ex de
li. S. furti. ⁊.j. dᷣ
re.iuris.l.plꝰ cau⸗
tionis. Item qꝛ ꝑi

culũ eſt ne deſinat

poſſe facere.vt. g.
e neg. geſ. diuoꝛtõ
vnde tenet᷑ ad int⸗
eſſe. puta ſi erat cy
rographariũ.aliõ
q̃ddaʒ debitum qð
ſibi poterat ſerua⸗
re ꝑ r̃tentõʒ pignes
nis.vt.C. etiaʒ ob
cy. pe.l.j. vel erat

naturale œbitum

quo obligauit.
vt. C. de vſuris.l.
ꝑ retentionem. vel
pignoꝛi incumbẽ.

c ſ ꝗ pecumam. antiphinam. ſ. pignus qð ſub hoc nomine acce⸗
pit creditoꝛ. potnit em ⁊ debitoꝛ in ↄſtiiuendo pignoꝛe hoc vxbo vn. vtł
dic ꝙ eſt ſeptura quam facit vebiuoꝛ in q̃ ↄtinet eum debere tantum. ⁊
dat eam creditoꝝ ⁊ ſic dicit quod poteſt eam ſoluta pecunia recupera⸗

re ſicut pignus.

d t Itius. ſempꝛonio crediton ſeij cui ſ. empꝛo mo res erãt obliga⸗
te qs volebat ſempꝛomiꝰ diſtrahere ß pᷣmo obligauit. poſtea en
dẽ ein obligauit vẽcidit ñ ſoluto debito.vł dic ſecũdo ꝙꝙ vebnoꝛ petijt
a crechto:e vt pignus certo pcio habeat emptum. vt ua legas cum tiii⸗
credidifſet ſempꝛo. pe. ⁊c. petijt ſempꝛo.ac.⁊ m pᷣmum ſunt tres pſo⸗
ne. titius ſemp:omms a ſeius.ſᷣm alium due.ſ.tinus ⁊ ſempromius.

accurſius floꝛentinus.

nm. accurſius floꝛenti.

e reditoꝛ.ſ.ſeij. pᷣm pꝛmum caſum vel creditoꝛ ſempꝛonij bm ali⸗

fNPeiit. ſempꝛonius vebitoꝛ m vtranq; poſitionem.

g Haberet. ſ. ntins.

pEt cum impetraſſet. qꝛ hoc placuit creditoꝛi.
Bm pᷣmum caſum

i Emiſit.ad vebitoꝛem ſuum

. .

cui inſolutum dabat ſᷣm alium.

vel ad ipᷣm credtoꝛ?

Reuocare.ſᷣm vltimam poſitionem caſus concoꝛdat.S. e. aliena.

S. fi. . J. xe diſ.pig.l.reſcripmm. in pꝛin. Sed eſt contra. j. de ſo ł.l.

calipus. ſed alij libn habent ibi ꝙᷓnis vbi dicitur ꝙ mantus dando in
ſolurum rem ꝓ vte obligatam ipſi mulieri poteſt reuocare ſi ſoluat

P inj

“

. NNNE z

2
WD 2
eHE,

mncten
L Bcealowäfponn maftuglor
„nmmniſie ſ ulllimi.F. fi. m az. jubauch H maxie. Itẽ nõ H ꝙ colon ñ poſſiꝛen uuinn alihhih
i mon degtt in ſolutum pignꝰ ſ dare pmiſit H nni. fl. n nõ ſolum.S. ꝙ vulgo.⁊ de acq. poſ.qͥ pignons. Algmtn miuii
em vſuras. So. ibi non cedit in ſolu 8O credit oꝛem ibi nö. vt. J· de illo. ꝓpter metum. iſte metus imminet dvebuon non pu⸗ 1) 1
foꝛtem 7 cechu. Hrererea bic erat õ do debitax m qſdam ſ p Zii nam ipſe non teneret᷑ miſ eſſet factus locupletioꝛ. vt at ſe
c Sm leeli tr tum ſolunt ebior. vi. . de ſok. l. vani⸗ iöinſti eauc⸗tu. m pᷣn. ⁊. E. de vſuc. pꝛ0 emp..ſ.a. Pignommticie iglt ⸗
etiam ſine pignoꝛe licz ſe . luit in gramus debitum accipiendum eſt. ? imnſti. .ſ. duecie naſctu 4 erſ. m.
§. paulus mamen eqn o . G nullo captꝰ ſit q̃ pignꝰ ſcõo loco ac reno nate. vt du⸗ uſtin
en i . cepit. trnmr ois. Itẽ econ Ain
e ꝗ76 aliqa ebeat ab eo q ſub pi⸗ epi J pignus mihi traditum lo⸗ Aa dore pignur nnl Nloen
go nalter em. gnoꝛibo pecumiaʒ vebet: acqd ex vẽ ſſem vno: P locatõz retineo non voratune e, li
eo qo näliter t gn piat᷑ pmum in c3 . tutoꝛe. vt. j. que ſagd h⸗
n. ki ſorel v. ditione pignoꝝ recipiat p ſtat. e poſſeſſionem.qꝛ anteꝙᷓ ↄduceꝛet ce res pig. ob. poſ. n gieeten
Tür nntor,2. E 5 vſuras q̃s iam tunc deberi to fe⸗ bitoꝛ non fuerit ei poſlefſio: cum Lij. inpun. gzon ginhe
vſur. l.i vſuras. inge ſi q ſupereſt ſoꝛti d6 ebuor amim mihi retinddiſit: auceii ziusſia i Den
menn dar. rcndum cnecaucnecn ehie nöſit anim poſſeſſione adipiſcdi. d 8 no ncGü⸗ ih ſültf
morune put i ſicum parum idoneuʒ ſe eſe kt m Ogeſti. heret Poceriam giitc trispec⸗
cAMWalit. puta n⸗ ſonpi nt no eet i
en. aAeſſ⸗ Lligit q noie exronerani Ge ateve Vpillo capientipign ppter Krer aſi nocer nmi ſecoſi
Nign veſjmalit. Pignꝰ manẽte ppet⸗ metũ pignoꝛaticie actois ne dif. piel.j.1 e furf ggf
nem boc non ex. malit. ſſionẽ trãffert. metu pign Od .a uf alls o
audu hipothecan⸗ biitoꝛis ſolam poſſeſſionẽ trãt ceſſaria ẽ tutoꝛis auctoꝛitas. 6E
cludit hipotl 8 F tñ vt pᷣcario ⁊ ceſſaria ẽ . . x Eum fundũ m
am obiigatoez ſec ad crehlcrenn. f. ſen vii. E i. vent⸗ l. ir. Pleagu⸗ ure,
Apetatem. vt H. 7. bitoꝛ r . 99 eccuma mutu⸗ py» Se luno tu Mnmei ⸗ .
E. e. lipignus. no dducto xe vVv0 Lpia. Aius ſedᷣ ob p lutio titio pi no.i. gaio ſeo. be N. 2
g bic ꝗo a creditor RR—MN auro es ſb am fundũ ſuum lutio tit vt. . poſnu. vl almb ſeſſonez
voſſiger. vt. . Nd. eHe JYas in pignoꝛe a ca gnoꝛi pdit: poſtea pactũ int᷑ eos ſa die quadrine amiß. er
j. re. w. ꝑ kuũ. —‿ 50 . liter tenas gnoꝛi odit: p — .(fuerat
ed e Ded 3 5. 4 ieciſſei creditoꝛi q iter rü eſt vtcreditoꝛ pignꝰſuũ in opẽÜ⸗ m alia ine . nii i gb
„— 1 a cogan. l. ſc/ p —.. gſtiz „ſt in Inz renſſime 2 dic ab a . AYt
& erbe , ſaiiſa. cogan. l.ſa/ tur:q̃ſitũ eſt. in 9 ſpẽ rectiſſime ſa tõʒ pecunie ſue certo tpe poſſide⸗ 3 Signamt. 1. us⸗
Eru dtm. S renor, ru ſcribit. Siqdem dato auro ſaiõʒ pecunie ſuec. Lſando acci üigillauit. vr.ſ. ee enlalr
. ESo. cium ad em binus ſa furti teneri qõ ſiĩ dan ret ⁊ fructꝰcũ vebito ↄpẽ ditoꝛ Xtel. l. ad teſtĩ nuni entd
an ſtr no pol 68 er iſt mnpier feciſſ e: ñ per. ven añ expletũ tpᷣus ſo atat . ſi qs ex teſtib ziri butſech
wui t nd w es ſubieciſſe tici⸗ cũ ſupma ſua oꝛdiaret: teſtõ camt Kiim eee
.vt ibi diẽ. ſed d . ſupᷣma lua oꝛdiaret: telto —.—.„ . n ehit⸗
gad an mi furem e Sec h puno rn pomp. vr alt er fili ſuis bi et e funduz: Kanmer an in
diren. n ncn a nſteltonar, Tddiditi us ve lutio titio emidi s deee. een
ſcribit. Sʒ eỹ oꝛdinem ſtellionat öͤ emiſſet. B teſtm̃ int ceteros ſij’- t&maner q̊ pign. nini
Pꝛecario. eſt g . †: vt eſt ſepiſſime reſcri⸗ nõ emiſſet. Hte t webitoꝛ. q⸗ non ſii Pilldi n
Pcarmnn m ſnaͤre noie plectet: vt eſt ſep lienaz uit. ⁊ gaius ſeius qͥ fuit bitoꝛ. q“ am er cu ẽ. Sʒ k flue tnn
duciõ. vt B. .) ptum. 1 Se etſi qᷣs rem a 1 E anauit piudicium contra. I. d ſug. Nch ee. .
el pignns⸗j. Ptum. Sed en ſciens pꝛudẽſq;ro an ex h qõ ſignauit piudicnum onma.ſ.x p½ min dlnlt
ach dor Lre d mWMihi pignoꝛi vit ſciens p hiobli/ aliquod ſibi fecerit cum nullũ in ideuſſor de ſan urce
gnons. aſic eſtv. gfaut ſi qs alij obligatam mihiobli N ichtömis pferaf. bendo m inſin Mmal lh
gnoꝛis. ſic eſt ar — erit eo ſtrumentum vendit c engo m ming Ghertapen rne
e reg m.ln ; gauit: nec me vel nderen ea res ¶Seg ſolum pactuʒ vt creditoꝛ cer⸗ mne nnat. mit ülkhr
em nun. ſo. ʒ crime plectet/ Pls e fne PEit tempoꝛis fructum caperet. here ligabar pindicat ann müpon
4 Nenug krut vr b pesl. pignoꝛqta: dici w bebit ceſte pi⸗ pignoris non obeſſe quod vebitor i e. um Ail
AAG— ⸗cenr F.l s Iſer ſolum ſtellionat/ crimen: e raſte teltamentum creditoꝛis in quo ſe ſunna bedann g iit
ð ri. . t j. de acq. poſ.ſi ali⸗ gnoꝛaticlã 1 e wols octionem qſiin S ”MU aan ei Gn ddͤ nnn
. 4 1 AWas/ Mram. ð B conſenſu vt bi. aut vt Pbario tm deeaer r me p hoc eſt qꝛ ie unfmmn
.iam e apud diren 10. am. aperi.l. ſi quns ex ſig. æ infra de le.ij. ticig. . lucia. d r uanante i n
k Tur piler. hic kurpitud vt a queuis alia pᷣuat aliquam dignitte ignoꝛ eſta. l. bac conſultiſſima. S. l. ibi ſciun. gnore qr olo aſe argtaneſihe. ſn
vi *u-li, inmlio iubteens ſ v anp lin . cum ſtiuhum ei up. ſo tinns ſempromoin eencmone gue ine huend eſſ elalm ſnin
vnge non vinrah emptoꝛ vt ibi dicit 1 hoe eer. s pigno. da. ſit.l. ſu contrabit⸗ n ſup nm p. nn Preaocvilb ſaſane nmſnann
m Extra oꝛdinem. eſt emm extra oꝛdinem non danitellonenme⸗ Senon vcdeiur. vel h e en ne l eſt m fi. Zu aui dicas g rſet Enntm int
tum non nienn. vr Se morin fi.v. . cri. ſtel.l. SS dikrenna. vor ſuß onmuni Kreientia poſſu fieri tnez we enend lin ni
5 Ziubormcoſnt wanmnen 7 . da wmes 1 wenatkio vel legatum. ⁊ tunc en nne vigeor conien⸗ uſiſtiun⸗
o “D mlo⸗ anp eſt ðᷣ ponit ve actione de wlo cum ea non com⸗ pen nocet mihi. an non poſſet fieri me mnnla r re. iu. l. ſepe⸗F. cuz alliirnn nn
f wlo non canra lebuoꝛem. ſed contra exneum qri ainnne Kel autem. Iern nota. bic deon rer ſag val liſa riil h inighunn
re qð p alio dabet vecepit. YIem ceſſat ſi anteq; r. ſ.ere pub. mero d⸗ Gs. vt 7. C.ve pꝛobano⸗l. s habet vim ſententie. vt. . nn⸗ rnnlalnd
4 11 Bpiangs poſfeſſtonem rõne em̃ poſſeſſionis locatio ⁊ p̃can ⸗ re vr bie. 1 Fde reſcin. ven. nnus. 2. 3 rſiſerui. Swi fuit Stnuren
äs mru.j· quod muſſu.l.j S,ſec s ſiſenut. et leni,
uUrrm ſue rei eſt. vt dixi. . e. cn ſon l. male a.l. cn no⸗ falſum. ſed ar. contra. eolcräme
r Poſſeſſionẽ. imo ⁊ ſi ſi mõẽ. vt.C. ð p.xxx· an.l. male ⁊.l. cĩ Mnlrden

mlronn
uies
mung ſict,
„,
Mh
uins gei
rtr tſn
8idcäüfni.
elwonendd
irabte ⸗
Nönnsgert.

dD Mec ſi mio/

4

ſcis dñs eius q fieri debebat. Item nõ. quod plus valet quod eſt

in vernate ꝙᷓ; quod in opimone: vt hic.⁊ inſti.x le. S. ſiqmis. Iteʒ

nota pꝛeſennam non haberi pꝛo conſenſu: ſed ar. contra. . de euic.
l.quidã ex parte.⁊ ibi plene ꝓſequoꝛ iſtud gnäle. .
c dD Ebitoꝛ. empnio ſiue ſciẽs ſiue ignoꝛas emit: vt. j. de ↄtrahẽ.

emp. I.
ladeindel er emſſe pigne eypſſit ſignaſſe ppo⸗
nũ meu. ar. ſ. Mtur. p Apinia.
mchg.ſ maͤda Ebitoꝛ a creditoꝛe pignꝰ qo

Exdit fruſtra emit: cũ rei ſue

ns emert. ſ. Y nulla emptio ſit: nec ſi mioꝛis eme

e e, nit: 1 pignꝰ petat aut wminiũ ven
biton. chhcet ei nõ totũ vebitu offerẽti cre
u. ditor poſſeſſionẽ reſtituere cogetur
2ogek. dq DVebitoꝛis fili? q manet ĩ patris
