ac. a ob. lI. obligationũ fere. §. placet. Lercij dicũt pomi exemplũ ſub
hac cõdinõe.ſi volã: ſub qᷓ etia alia obligatio eſſe nõ pt᷑: vt.j.d ac.⁊
obli. ſub hac. ? pꝛo
cas: nõ pt ſub cõditiõe cõſtitui.ſ.extinctiua:d exiſẽte exungnat ſer
nitus: lub cõditõe qua exiſtẽte incipiat bene põt: ſicut ⁊ wminin
poteſt ſic traſſerri ⁊ poſſeſſio: vr. . de acq. poſ. qabſenn. S. ſiqs. lö
auũt ſubijcit ad cerranone in i ſu tibi ſerui ↄſtituta. wnec na⸗
olã: a ſic modꝰ qindã eſt: a dicuur ad certq cõodi

hoc facit qð de mõ hic ſubijcit: ꝙᷓdiu volã.u di

2

Eruitutes:

puitutes ru

—.

tionẽ ↄſtiim. Sed qᷓre nõ poſſunt conſtum pᷣictis modis? H. ſm
mar.q; nec vminii ſic iranſſer. hec falſa: vt dixi g. l. j. de acgin.
poſ. qui abſenti. S. ſiqs. Eſt ⁊ alia rõ.quia tpus no eſt modus tol⸗
lende vel inducende obligatioõis: vi in. . l. obligationu fere. 5. pla⸗
cet. nec cõdino: vt. d.l.d le.j.nemo pt. ZTu potes dicere: ꝙ igeo ẽ

poſſunt. Sed tñ ſi bec adijciant. p
pacti vel woli exceptiõeʒ occurret᷑ ʒ
placitũ ſeruitutẽ vendicãti: idq; et
ſabinũ reſpõdiſſe caſſius retulit:⁊
ſibi placere. Modũ adijci ſerui⸗
tutibo poſſe cõſtat: veluti qͥ genere
vehiculi agat᷑ vel non agat: veluti
vt equo dutaxat:vel vt certũ pon⸗
dus vehat᷑:vel vt res ille trãducãt᷑
aut car bo poꝛtet. Interualla die

rũ hoꝛarũ nõ ad tẽpoꝛis cõm: ſed

ad modũ ptinẽt iure ↄaſtitute ſerui
tutis. g Alus.
Ja:iter: actus:hauſtus aque
eildeʒ fere modis conſtituũ⸗
tur: quibus ⁊ vſumfructũ conſti⸗
tui viximus. Uſus ſeruitutum

tempoꝛibus ſecerni poreſt: foꝛte vt

quis poſt hoꝛam terciam vſq; ad
boꝛam wcimam eo iure vtatur: vł
vt alternis diebus vtatur.
DVcertam partem fundi ſer⸗
uuitus tam renntti ꝙᷓ cõſtitui

q cum quada ꝑ

petuitate voluu
lex oſtitun eas.

pter vnlitatẽ p⸗

choꝛu. ſed hoc dve

ſubtiltate iums

ſecꝰ de eqtaie: vt

ſtari diec.
1 Packr,tacitll.

nã ſi couemo vt
valeat ad di?. g
ↄſequẽs videoꝛ

facere; ne teneat

poſt diẽ: ſic in
alijs exeẽplis: ſic
7 inſti. de v. ob.
S. ac ſi ua. . .

ita. cli ant exce⸗
ptio locu habet
vbicunq; alia lo
cep. w. l. ij. F. et
generaliter.

k Cotra placi/

tionẽ extincriuã

petat im alderi

ci. na licet poſſu
perẽ: q; ꝑpetuo

videt᷑ coſttuta.

tñ excepiõe repel
li. Ael rche
ↄdiuonẽ ſi peiat
4 ptẽ:qꝛ pure cõ
ituta videt᷑.tñ

repellitur: mii aduemente conditione. el m ezonem. die occur⸗

retur. id eſt obmabit vendicanti contra placitum. id eſt pactum.
ſiue vltra tempus: ſiue ante te us: ſiue ante conditionem: ſine

poſt. Poſſet ennã attentari vi ſit ſenſus huus legis paoꝛſus allus

qᷓ diximus. ſ. vi cõditiões vel dies vel modi appoſiti non afpoſu
tis habeant᷑: ſicut habemus in vltima voluntate de conditione im

poſſibili: vt inſti. ve here. inſti. S. unpoſſilis. dicit occurretur

dic.i.ſuccurretur volenti vemire contra pactum. ſic pomitur. .

ver. obli. vbi ant nõ ap. S. qui vo a ntio. Sed hoc no placet. quia

—-

nihil eſt adeo cõuemiẽs ỹ pacia ſeruar. a ideo pamũ inielleci ap⸗

oherer n pactis.l.j.in pᷣn

1.

emaad cim vr ad temi: vel ex tempoꝛe ooſtima ndeik:
ed ppetua eſt 1 pura. æ nõ veſinit. ſic. E. ve cura. furi.l. cũ alijs et

bor cum ſemel eſt oſtuuta. ſecus ſi plunibo vicibo: vt. . de aq plu.

gr. ſi pnus. que eſt comra.

m u JYa. fere. qn vſuſſru. ex certo tempoꝛe. ad certum temp
cõſtitui poteſt: vt. fami. her. pmno. S. vſuſfru. 7. . x
vſufru. ſi pater. ⁊ porte: ſed ſeruitutes nõ: vt. .a.l. fal. l..J.

ſi vſuſfru. ⁊. . e. l. vie

n Birimus. vi. 5. te vlulru. l. ij. inſti e. F. fi.

o Uſus. ſecermi poteſt. ⁊ dicrtur ſub modo nõ ad tempus coſtu

tui:vt.S.l.ꝓxi.in hi.
p 2

4 Remuti. ſ. cõſtituta.

Scertam partẽ. ꝓ diuiſo. ſ. vr ſ⸗ eruiat ei: vt. j. t. ij.l. arto
7 ſic nõ eſt Z. . comuma pdi.l.ſiqs duas.S...)
oſtitui. ſ. ad initio.

1 Als cloace. ſeruit⸗ eſt. ſ. ruſtici pdij: vt. j. ð ſeruit. ruſtico.

peꝛecio. l. ij.

—

1I F pomũ.· nõ põt. ⁊ eſt rõ qꝛ Apter neceſſitatẽ nõ pien e
lectationẽ impomi vebei. nõ em ius fauet velicatoꝛum vo⸗

is: vt. j. de pig. ac. ſi ſeruos. in fi. 7. I. q in frau. pa.l.j.J. H
ſi rem: a. S. de oꝑ. ſer.l. fi. ⁊. J. capt.l.ij. Sed hec rõ repꝛobs tur
vt. . de aqua q. 1 eſti. l. hoc mre. in pn. 7. J. qd vi aut clam. l. com

pent. S. j. que ſunt cõtra Dic ergo melr?. nõ pot
pdialis: ſed perſ onalis ſic: vt. S.· vſufru. ſiqs
dic. ꝙ nec pſonalis ſeruui⸗ eſt. ſed quoddã pactũ

t RDt pꝛediũ. ii.i. pꝛedio meo.

ſt impomi ſeruitꝰ
binas. m. g. Zu
fieri ptẽ de bo.

èðèð

dir

⸗ð
—
—

Ddd
G

eanen ef

AMut. ni
erit mun
lain glsfnut

fuitekni e⸗
ſin. rltimo

iſy Uf

ſö
NW mnch
N
ſcen

.
61 M

4I1

= e

Ulet omteilll. 3
era,molam

=

— =
r

.
Nlt e alſen

—
SEe

Snmult
wigann
Kniden
lriti
vcn
murſen
Bus. u

e

rutnun
ſſtſonen i
dl
eunſt in

. i
ncöſn u
WNe. ANN
mn NN unifn

—
ſenias uns eN

Nes a not 9i
iuma antaN
t cNNT N ,
—

nnmnt i

ibnin

aLnſmmiun

N
Nmlein,

D
4
*
4

9

u Cepero.ſ.ꝓ indiuiſo.⁊ ſic intelligit᷑.j.ti.j.ſi quis edes.S..
x NMon poter at.vt ꝑs tm̃ tui ſundi meo fundo fᷣuiat: vt dices.j.
cõmunia pdi.ſi quis duas.S.j.⁊ fac̃.J.d ver.ſigni. pluribo. §. fi.

7. J. ti. ij. l.ynus. r
y ſAcui ſumplici.i.ſine ceru loci diffininone.

Se Irr RN

xAequiſitus. magis iᷓ via.nsʒ via plus cõtinet: vt. j. ᷣ bui. ruſt.
pꝛe. l. j. 7.l. via.ſj in vehiculo paria ſunt:vt pᷣdicta.l.via.
„ ſEruitutes. accedũt. ſine eiſdem eſſe non poſſunt: vt.j.cõ/

3 AUAſu nõ capiunt᷑.bene ſequi. nam ſi ſunt mcorꝑales: vt bic. 2 in⸗

LP r

b Dualibet. parte fundi. Accur. floꝛeñ.

i Mon uceret. in aliam partem ſundi.ſed wminus poteſt ex can

ſa mutare ſine incomodo eius cin vebetur ſeruitus: vt. j. de relig.

lL.ij. . penulti.

k IJ uer. lcere. ei cui ſeruiius vebetur.
LItier facere.ſic.j.ti.j.ſᷣuitutes.S.ſi dumo.
R parte. wnnmij. pdij onsnns. Accur.
n. Tradit᷑ puta vt ſundus tuus punat medietati mei pꝛe
dijp indiuiſo: hoc fieri non põt vt hic.⁊.j.de Sui.le.l.ſi is
qui duas. Orca pn. a. . coia pꝛe. ſi quis duas. S. j. ad certã p di⸗

miſo ſic:vt ꝗ̊.e.l.ad certam.

o Parteʒ. dimndiq ꝙ indiuiſo. ſecus ꝓ diuiſo.qꝛ tũc etiam a pnci⸗
pio ſic poteſt cõſtitui.vt g̊.e.l.ad certaʒ. l
pPConũpit. loquit᷑ hic in eo caſu cũ nõ erat adouc in poſſeſſione
ſeruituns.ſ̊ tm̃ ſuipulatꝰ: ała eſſet . S.e.vt pomũ.S.ſi pdiũ.nam
multa unpediũt faciẽda: qᷓ non impediũt iam facta: vt hic.⁊ dixi S.

WX hig q ſunt ſui vel ali.im.l. parre.

q NMon poſſit.ſ.ſic.vt in pᷣn hinꝰ.l.a.j.de ver. obl. pluribus. SF.
ſi. in pꝛinci.AMccur. “
V NPu parte quoq;. wvmimij. ſ.fundi ſeruientis.
AQAi poteſt. ſ.expſſim:vt ⁊.j. libe.le. legata. S. fi. h̊ tacite pt:
Vt S. e. l. vt pomũ. . ſi pꝛediu. ⁊ differt hic caſus a ſupion pᷣmo le⸗
gis. quia hic vetatur conſtitin in parte fundi ſeruienus: ibi in par

te eins cin ſerutſur. ðð’M
tNon dubito. per ſeruum ſcili; mumcipum.ſic et. j. de acqui.

22

poſſel. l. ij. .
u ſ I tam anguſti. ꝙᷓ via. nam via plus cõtinet: vt.j.de ᷣmii.
vult. pte. 1. j. 2.l. vis. m pinn.

e. l ſti. de retn cro
ter viuos. poteſt.⸗ fff B Ko pte dñij ſui m Ogeſ. weerſurrgt
4 Aemaner RW s cloace ĩmittende ſeruit tutẽ acqri nõ poſſe vulgo tra j. d acqur pol.l.
ü i DBem. dit᷑.Et iõ ſi qͥ fundũ habẽs viã ſti . Ee zejewe g⸗
b Licebit. ſ. i pomũ wcerpe liceat:⁊ vt qpulet᷑:⁊ ptẽ fundi ſui poſtea alienet ĩcorpales. ergo
1¹ an eſ eam⸗ Aſpaciari: vt cenare ĩ alieno coꝛꝛũpit ſtipulatõeʒ.ĩ eũ caſuʒ x⸗ ñõ eamm re
cno. .. . ve b. poſſimꝰ: ſuit imponi nõ pt. Si ducẽdo a qͥ ſtipulatio incipe nõ poſ poſeſſtone. y vi
mubpus. ſi via. pdiũ tuũ mihiuiat: ſiue ego ꝑtis ſit. Pꝛo pte q́; neqʒ legari neq; adi dentur vſucapi: vt
Baarapiitun. Paij tui dñᷓs eſſe cepo: ſiue tu meit mi via pt. etli id fcm ẽ: neq; legatũ a. z geſ e
vr. . ſi cer. ve.l. Ptes qͥdẽ ſuitꝰ retinet᷑: licʒ ab inits neq; ademptio val;ʒ. i Abole. ibren edificio pñt
c Jchen ptes acqri ñ pofßat. c Elſus. On dubito qn fundo mumci nort hee ie
aren f. m i AIcui ſimplici vſu via ꝑ ſun- puʒ ꝑ ſeruũ recte ſeruitꝰ acqͥ r ſic Plen Aibrcf.
krur Rmto. N. — i cuiuſpia ocedat᷑ vł relinj ratur. p Omponml. * ntraauch bu.l.
nec eniz maliciis tur: ĩ infinito videlʒ ꝑ quãlibet eiꝰ Itaʒ anguſti loci emõſtra Lregularite er. .
⁊c. v S. ð rei vẽ ntez ire agere licebit: ciuili tñ mõ. tõe facta via ↄceſſa fuerit: vt ¶coĩs pꝛe.l. ij. qᷓ füt
enn ndo Maz qdã i fmõe tacite excipiunt᷑. neq; vehiculũ:neq; iumentũ ea ire 5: Fo. g5 dachrur
⸗ ei Priani no em ꝑ villã iaz Zee 3 me dies vi airer agt C via aut actꝰ? acg n leotbee Paicris
ca. .ve aq à⸗ neas ire agere ſinẽdꝰeſt:cũ id eq cõ qſitꝰvidebit᷑. Sʒ i iumẽtuʒ ꝑ eam ſubaudi quaſi. nã
e un moge p altaʒ ptẽ facere poſſit: m ouci poterit: nõ etiã vehiculu: act⸗ akerdſtiruie
iorte.S.mocᷣ. noꝛe ᷣuiẽtis fundi vtrimto. Ueg vigebitur acquiſitus. 2 ſubaudit inſtii.
ancebene. oſtitit: vt quã pᷣmũ viã direxiſſʒteaea èê‚uar pPp Alulus. vſulrne. cen⸗
vealgere un h Wwmu vi⸗ ire agere vberet. nec am — Eruitutes pꝛedioꝝ ruſticoꝛũ a Jaeo. l. ñ giu⸗
En i — din ug en grare⸗ bret. Sicu⸗ etiãſi coꝛporio accedũt:in⸗ eamune.
e: vt. . quẽad. ſabino q; videbat᷑: qᷓ argumto ri coꝛpales tñ ſunt: ⁊2 ideo vſu nõ ca⸗ Ceriam. ſi hee
em. amt. nã ſa⸗ Ul vtebat᷑:quẽ primo q̃libet ducere piunt᷑.vel ideo:qꝛ tales ſuut ſᷣuitu ſecũda bona eſt ra
1 Saerer. u licuiſſet: poſtea ꝙᷓ ductꝰ eẽt trãſſer tes:vt nõ habeãt certaʒ cõtinnaq; qemmllumn mrer⸗
uat: vo pĩ m re nõ liceret:qp ⁊ ĩ via ſuandũ eſſe Rpoſſeſſionẽ. nemo eniʒ tam perpe⸗ ump ſehrure e⸗
e- 5 3 R verum ett. i HDem. tuo: tãaq; cõtinue ire poteſt: vtn l⸗ bik⸗ vel vn poſſi.
cer j etõd. Aiter legatu ſit: qniſi ope fa lo momento poſſeſſio eius interbel elouer eq; b.
1 Bun. relliin (o iri ñ poſſit: licere fodiẽdo lari videat᷑. Idem ⁊ in ſeruitutib tur: vt. j. e. l. quo⸗
A Amn rn ſſtruẽdo iter facere: pꝛoculꝰ ait. pꝛecdiorum vꝛbanoꝛũ obſ⸗ eruatur. Mn er ver

dicit ꝙ nemo habz

eertam earum poſſeſſionem. ſed certe hic plus diceu: conunuamq;. naz

poteſt eſſe ꝙ tempoꝛe interdicn quaſi poſſidet: vel ulo anno poſſedit.
vnde recte ſibi compenit interdictum:vt.j.æ in. actuq; pꝛi.l.j.S.hoc
interdictum. At tamen plene ſcias que ſeruitutes vſucapiantur: vł
non.dic ꝙ ſerintus aut habet perpetuaʒ cauſaʒ: aut quaſi perpetuã:

aut nec perpetuam:nec quaſi perpeiuam. Si perpetuam: vt aque du

ctus: et tunc pᷣſcribi poieſt. vr. C. eo.l.ij. Iteʒ altius tollendi. vt.j.
ti.j.ſed ſi uer.in pun. Quaſi perpetuam eodem modo:vt ſtillieidiũ
vel vuctuſaque ex celo cadẽtis: vt.j.n.j.l.foꝛamen.Et ꝙ dico has
pꝛeſcribi intellige.x. an.inter pᷣſentes.vel.xx. inter abſentes:exemplo

rerum imobiliʒ. vt. C. e.l.ij.⁊ foꝛte enam ſine ti.ᷣm aʒo. certe imo
ſine foꝛte.vt.j.ſi ſer.ven.ſi quis diuturno. Qð tempus ineipit curre

re exquo cepit vni iure ſeruituts:non vi:non claʒ: non pꝛecario.vt
j.quemadmo.ſer.amit.l.fi.⁊.j.xæ iti.actuq; pꝛ.l.j.S.iuł. Si au⸗/

4

2 4 4ℳ½ 1 O01* ln

/4 Vy C0° HQ 1 iaD 12 3„ .

10 N N⸗⸗ mepoal

ri1. N.— Sh

.
11 =ſ- ” A. S

. 2
1 ct P.

☛☚ 1 * ⁄

tem non habeat perpeinam cauſam vel quaſi: vt via vel ſinnles: non

vſucapiũtur.i.non pꝛeſcribunt᷑: vt hic.niſi tanto tempoꝛe cuius non
ſit memona: vt.j.d aqua plu.ar.l.j.S. fi. ⁊.l.ij.S. antepkti. ⁊ de ſer
uitute tali intelliguur. j. de aqua quoti. ⁊ eſti.l.hoc iure.S.ductus.
vel dueitur ibi ex flumine publico.et ideo exigitur tãtũ tempus cinꝰ
non extet memona. Sed quomodo poſt. xxx. an. intendutur negato⸗
ria que iam ſublata eſt: vt.C.de pᷣſcrp.xxx.an.ſic? Rñ.ratõne pꝓꝛeiẽ
tis itionis. vt S. iudi.nõ alias.S.j autem drxerim ſernuutes
que non habent perpemam cauſam vel quaſi perpetuam non pꝛeſcri⸗
bi. tamen poteſt dici ſᷣm Jo.ꝙ ſi quis dicat ſibi conſtitutam talẽ ſer⸗/
itutem ex tuulo.nec id poſſii ꝓbare per teſtes vel inſtrumenta. ⁊ in
adminiculum ſue intentionis indicat coiecturã. quia vſus eſt ſᷣntute
pᷣdij dño ſciente ⁊ non cõmachcente per.x.vel.xx.an.preſumatur ſer⸗
uitus conſtituta ex cauſa que pꝛetenditur pceſſiſſe:vt.j.d aqua plu⸗

Pre

1 „

1 *

ſntuꝑꝝ ⁊ dnatuꝝ.

N , . . ar no arg. C. e

arcen. l. j. in fi. . ſ. ᷣe vſur. l. euz de ii rem verſo. Ecõtra qualiier pre

ſcriptõe amutant᷑: dices.j.quẽadm o. Fᷣui.ami ſu ſe.
a Seruitꝰ. uientis põt. videbat᷑ ꝙ non pñ̃t eſſe he fuuutes:niſi

inter dños pᷣdioꝝ:vt.. coĩa pᷣdi.l.j.ſj certe licet ſepulchꝝ ſit nulliꝰ:tñ

ius ſepeliẽdi eſt puatũ:cuiꝰcauſa ſeruitoſtuuit᷑: vi.j.ſi ſer.vẽ.l.j.
b Publico. inter
ueniẽte ini predi· Seruit? itineris ad ſepulchꝛuʒ

¶¶VPauſt. i. us puati iuris manet: et ideo remitti

tuo vti frui:nihil agi. Alit᷑ atq; ſi

rerere a i dñno funcdi vᷣuiẽtis pt:et acqri etiaʒ
per aſinũ: non tra⸗ poſt religionẽ ſepulchꝛi uitꝰ pi.
ninge ane Eerin Publico loco intuemẽte:vł via
li m alis ſernirn Publica hauſt'ſuitus impõi pt. aq
riin aue non noct ductꝰnõ põt.a pncipe at᷑ peti ſolet:
R.j. aqus yla Vt viã publicaʒ aqu ducere ſine
ui. arcen. ſi wus. incomogo publico liceat. Sacii
e eone· 2relꝛgioſi loci ĩteruẽtꝰ: etiã itine⸗
blicus ad angnen ris uitutẽ impedit: cũ ſuitus ꝑ ea
umn mluler . loca nulli beri pt. u Lpia.
acquĩ. re vmi. l. VBotiẽs nec hoĩm nec pᷣdioꝝ
maritus. . L
2 punncipe. v AKuitutes ſt:qꝛ n ihil vicinoꝝ
Aenanu vr. j. inkeſt: no valet. veluti nep fundu
N Pfet e Incommodo. tuũ eas:aut ne ibi aſiſtas.et ideo ſi
. r . ) mwayrie: vel viema. mihi acedas ius tibi nõ eſſe fundo

Uollens. ii 1 cedas mihiaius tibi nõ eẽ in fun⸗
Sen mpean, do tuo aquaʒ querere minuẽde aq̃
ſa qꝙᷓ publica:vi ex eſt:vt aliqͥd faciat qͥs:veluti viri⸗
anncerer. Eeg daria tollat: aut amenioꝛeʒ ꝓſpe⸗
3 argr ereen.li ctuʒ pᷣſtet: aut . Beita guncht H
us. S. ſaro. vtahlidd patiat᷑: aut ñ faciat aliqᷣd.
6 4 Töannnm H565piöri fundn i Wlia.
ea. Mecde on Qluũ accepit:nõ eſt iniquũ vti⸗

b Tipil agunr.

epetitõeʒ ſᷣuitutis darit ſicuti ipi.

nõ valet ſeruuus. us fundi vtilis petitio dabit᷑. Ideʒ

bus relictis:a ſingulis heredibo ſo bus. ponermat
da petitio eſt. p Auk. 2hecum teſts
Apinianꝰnotat:ĩ oĩbo puitu lo heclot e iun
ibo q aditõib ofuſe ſunt:rñ⸗ aum ſennemten
. r zo: rar teſtatõ legauit ſpᷣ
eſt: voli ex ceptoez nocitu ra le⸗ cube.t ſie me⸗
gatario:ſi ñ patiat᷑ eas iteꝝꝑ ĩponi. dho tẽpe ſunt ſer
Jfundo quẽ qs I Abco. uututes exunce:
Dz re Bianez n n Ii. oſſy n ſi vt. j.ti.j.ſi quis
veclit pᷣuitutẽ impõi:etſi ñ ſit ecdes.ſed debet re
vtił poſſe exiſtimo:veluti ſi aquaz pomi: vi hic diẽ.
alicui ducere nõ expediret: nibilo⸗ ame .—
minꝰ ↄſtitui ea uitꝰ poſſit.q̃dã e ¶ bhere. vendul.
hr̃e poſſumꝰ:qᷓuis ea nobis vtilia ijj. ·fi.ꝛ qo ſub
eee&N . ijcit legatario.ſ.
non ſunt. i Abole. (onchttonaln A
MWotiẽs via aut aliqð ius fũdig pone ecõtra:pꝛe⸗
—R diuʒ herechs ſer
Nemeret᷑ cauẽdũ eẽ putat labe“ mre pꝛedho teſta
Pte nõ fieri:qminꝰeo iure vti poſ- tons. et teſtatoꝛ
ſim. qͥa nulla hmõi iuris vacua t⸗ erofnanen
ditio eẽt. Ego puto vſuʒ eiꝰ iuris p mebat. nam non
traditõe poſſeſſiõis accipiendũ eſſe / nannt vñiuz ſuu
ideo et ĩterdicta veluti poſſeſſoria, a meo exnngu
0 er ireroicn e,/ geo extinguit
ſtituta ſunt. p Aul?*. ſermrus eruzi
rnrregat ſoluz pnhlicã v. pure legauerit.
in tcedat ſoluz publicũ vel et ſic obſtat wli
iie publica: neq; itineris a⸗ ecxceprio legora
ctuſue: neq; altius tollẽdi ſᷣuitutes do legarum ven
. etg z Ir:, niirt* icanti. Dic po⸗
uimpedit: ̊ imittẽdi: ꝓtegẽdi: pjci nto caiu non po
endi. Itẽ fluminũ ⁊ ſtillicidioꝝ ſf⸗ teſt opom ꝙ no
videat᷑ conſundi

gnia mea non mi· pnaꝛi fr 71e 113 .— p
A unpom vr huc⸗ gnaaß auenitai eo d a yreiigal
2. J. ſi ſer. ven. l. ſi fund prinet. b Smpom.
mmi Fü nee lnnd ZSZe itineris actꝰ aq̃ duct ps:
Ue gactl.ſi. So vi mnm obligatoeʒ æduci nõ põt.
detur cõtra. 7. e.l. qꝛ vſus eoꝝ ĩdiuiſus eſt. Et iõ ſi ſti
afundo. Sob oii
in ipſa traditõe ſfu

at atpolitum: vt. . xe paci. inter empto. a venduo. l.ſi. et ſupra. ve
pact.l.traduombus: ſᷣm quoſdam. Zu die ꝙ in. l.contraria non in⸗

tererat tunc quãdo ſeruuus unponebatur: ſed poſtea debebat intereſſe
vel ſperabatur: vt S. e vſufruc.ſi infantis. ceteruʒ ſi nec tunc nec po

ſtea intereſſet: nõ valeret conſtitutio: vi hu.

1Bratia.qꝛ tũc mieſt: ⁊ ſic vslet: vt.j.

titur: vt hic.⁊.J.de aqua plu.arcen.l.j.in fi.niſi in caſu quando gra
tia ſeruituns ałs conſtituie cogaris aliquid facere: vi reſtiruere pari
ctem vel columnam que onus meum ſuſtineat: vt.j. ti.j.l.eum vebe⸗
re. 7. J. ſi ſer. ven.l. ſicuti. S. j..S. diſtarrt.
Ie Iqm. vtilem petitonem. 1. efficacem vendicatõnem per conſeſ

ſfſonam: vt hic.⁊.J.de ope.no.nuncia.l.creduoꝝs.ſed fructu

Arrio non darur: vt S. ſi vſuſfruci.pe.l.vti frin. S.vtrũ. que

eſt contra. ſed illud ideo.quia ſeruitꝰ ſeruitunis eſſe non poteſt: vt. j.

m AVUulis pentio.i.eſſicax bypothecaria. . .
n u Je. indunſus eſt. ſecus in vſufruc. vt.j. ad.l.fal.l.j.S.ſi vſuſ
fruci.Accur.floꝛen.

aqq qt. r eſti. l. j. S. ſi ga.
R Seruitutum. pꝛeſtet. nota qui ſeruitutem vebet: non facui ſed pa⸗

trerdictuʒ c

o SPetunt. et obtinent. ſed an vtitur qin pꝛimo obtinet: dic
vt nõ. j. de ver. obli. l. ij. S. ex his. ”

p Petino.nota inſolidum tranſit: vi bic.a.. ver. obligel ij..

inſolidu agi pt:tecũ nullo mõ.

penult. fi. . I. ſami. herẽ. heredes.S. an ea. æ ſic tranſit ad aliuz:
vᷣt hic. ⁊. J. comunia pꝛedi.ſi ei cuius.a.j.ti.ij.ſi vnus ex ſecijs.S.
j. ⁊ ſie eſt conma.S. eo.l.pꝛo parte.ſed illud eſt ideo.quia obligatio

ſeruitutis non poteſt tra nſire cuʒ quis alienat niſi cedat: quod ibi

eſſe non poteſt.quia tradita non erat.ſed ſecus in heredibus ſcm
Jo. nam in om⸗

pulatoꝛ deceſſerit pluribo heredibo
relictis: ſingłi inſolidũ viã petũt.
etſi ꝓmiſſoꝛ vœceſſerit płibo hberedi

ſuccedunt.

q p Apinia.

uitutẽ impedit.qꝛ celũ qð ſupᷣ id ſo
luʒz intcedit:libeꝝ eẽ dʒ. Di vſuſ
fructꝰ tuus ſit ediũ: ꝓpetas mea qᷓ
onera vicini ſuſtiere vebeãt mecũ

ſeruitꝰ quaſi re⸗
ca via tnſeai w
miniũ in legata⸗

a utio. a. . ð pe
cu. ſ ſi damnu.
S. pᷣterea. qa ſᷣm
pꝛimũ caſum pẽ

gente conditõne dwominus eſt: vi. j. ad ſilł.l. j. S. ſerui.ſcõᷣm alium
non tranſit cum non ſuerit deſuncti. Sed in perſonali ſeruitute ſa
licet vſuſſruct. aliud eſt. quia irrenocabiliter extinguimur: vt. . le
ga.ij.is cuius.⁊.l.cum ſilius.S.vvminus. ⁊ facit. j.de lega.j.lega⸗

tarius.S.j .Accur. R
ꝗ fundo.non vtilis.ſed contra S.e.l.quotiens. So.vt ibi.
9 otiens. emeretur. quia aliquis a te emmm.
1 Tradino.ſ̊ patientia tm̃:vt S.e.quonẽs.S.fi.
n Eſſe. vt. .ti.j.ſeruitutes.in pꝛin.
xAeluti.poſ.i.quaſi poſſeſſoꝛa per que tneamur ſermitutes:vt
arg. 7. vn poſ.l.ſi.⁊ de aqua plumia. arcen.l.ſi. Ded que ſunt hec?
Rñ.directum ⁊ vtile de itinere actuq; pnua.vt.j.de in.aciuq; pꝛi.
l.j. .l.inde.S.idem iu ł.⁊. j.ſi ſer. ven.l.ij.S.pompoñ. Iteʒ da
tur interdictum vti poſ.vt.j. ſi ſer. ven.ſicuti.S.ariſto.ibi: ſed in⸗

. .

.

poſ.l.fi. Item inter coniuales.vt.j.æ aqua quoti. ⁊ eſti.l.j.S. in⸗
ter coꝛinaleas.
y ſ mtercedat. inter pꝛediũ ſermtuꝝ a wminatuꝑ. quidaʒ
habent hic rubꝛicã:de ſerui.vꝛ.pꝛech.

3 Meq; uneris. ſed ſecus ſi ſolum pꝛiuatuʒ eſt in mecho: vt. J.

.—

ſerui. ruſt. pꝛe. qui ſella. S, fi:que eſt cõtra. a ſacit S. eo.ſeruitutes.

S. publico. Accur. floꝛeñ.

ne is defuncti

rnrniũ:vt.j. fur.

Mühmun tune te
leume nulhenn
fnttulneſintet

quia ⁊ inter fructuarios et vſuarios datur: vt. J. vti

mnpe
fime
Lolld kl mon
Do no te

ichſohtunc
ſcönm arl.
nn.

hberish
un hor/ol⸗

mmum
Keciad
tl, ſitvin
“ iginumtuge

einutizanſmnne
mnnt Olbaſmnin
aßnſtwenoncidr
AUrenmnsnnnitas
ngannoghenn
Wn gon Alertencnſc

asimug m

nti, in

9 . —
11 Wtlrn
Winl ſccir
H ent

zimts roer
umnes an
ngia ſuch
aanf,
duc e
„OAnil an
,1 Ml
Mid i
eärnch en
KStanas
watbilnn ian
nmms. iil 15
mmiel nsn

ti: ie

s Nnia celum.nota cnius eſt ſoluʒ eius tebet eſſe vſq; ad celuj:

vt hic.⁊..quod vi aut clam.l.fi.S.płt.
b Sivſuſfruc.que.ſ.edes.Aecur.

c Tecum nullo modo. nora æ ſeruitute cõtra wminũ im̃ agi:vt

hic.⁊.j.ſi ſeuri.vendi.ſi foꝛte.S.hec autem acuo.a arg.j.xæ aqua
plu. arcẽ. apud

magis ſit liber
ias: vt. j. e. l. eu,ʒ

qm. ſ ſeruuutes / Pereut. Nili ꝙ hec Diſſilitudo ẽ.

9
ruſtice tm̃ ĩ affi nã pſime ſit nõ vtenda Er
actus ſumnlile..ÿ ͦůl
vt.j.ti.j.l.j. Rñdeo ſᷣm Joan.ideo.quia vꝛbice non amittũtur
mii quis libertatem vſucapiat.ſicut emʒ in ſeruiute querenda:eſt
neceſſariũ factum vtentis a bona fſides: vt.j.quẽadmoð.ſerui.a⸗
mit.l. ſeruitute. ita in libertate pꝛeſcribenda: vt.j.e.l.hoc auteʒ. et
hurſimiluudinis rõne libertas ſeruitus appellat᷑. Et hoc alia ra⸗
none.iqquia videtur ſeriure ille qui hucuſq; habuit ſeruitutẽ coipo

v amutit. Sed hec ſecunda ſolu. non ſufficit. quia ideʒ eſt in ruſti⸗

co. ⁊ m hoc non eſt vere ſeruitus alnus rollendi:maxime cuʒ hoc
non muenimus in ruſtios. ſ.non licere ire agere eſſe ſeruitutem.
Uel dic planius qꝙ hic nõ dicit ꝙ ſit ſeruiius altius tollendi:⁊ ſeil⸗
licidium non auertendi.ſed mra.ſ.libertatis:vt.j.e.l.cum eo.et
Al. cuius. ꝓut ergo referiur ad ſeruitutes pꝛopꝛe pomtur mura: vt
inſti. e rebus coꝛpo.⁊ incoꝛpo.S. fi.ꝓut ad libertates:dici᷑ ius li⸗
bertatis.ſic verbum ſe emel poſituʒ:pꝛopꝛie ⁊ impꝛoprie poniturz vt
Z. de offi. ron⸗⸗ le. l. ij. Uel tercio dic ꝙ altius tollendi ⁊ officien⸗
ch lumimbus eſt ſeruitus.quia licʒ noceat lumini:tamẽ in alijs ex
pedit nmihꝛ: vt quia plures homines veniebaut ad me:a faciebã ex⸗
penſas plures. Item de ſtillicidio non auertendo poteſt poni exem

plum in ciſterna: cum ex tuo tecto repleri vebet ⁊ vis modo auerte

re:licʒ qindã dicant ꝙ unpꝛopꝛie.idem dicũt ⁊ in ruſticis.
hb Aream. arg. ꝙ ſerintus denominatur a pꝛedio cui debet᷑ nam
area ruſticum predium eſt.
i Elicim. hec eſt vera ſeruitus.Accur.
k lI Aminum. excipiat. ſcilicet quoquo modo vt differat a caſu
ſequemti.⁊ dic excipiat.i, recpiat. ſic vt ad nos poſſit veni

Ec at iura ſiłr vt ruſticoꝝ

y Ich pctoꝝ certo tpe nõ vtendo .

Aim eo qui extollẽdo obſcu

re:etiam per foꝛa mina vel quocũq; modo.⁊ us minus eſt dare lerui⸗
tutem lummum: a plus non nocere lumimbꝛ.
IInuius. ſinule. ſ. e aqua plu. arcen. in cõcedendo. .
m 1 Muitum. aliquo foꝛie edicto connnebatur. vel lege. xij. ta. q;
nemo conſtunat ſeruntutem inuitus. r
n In Suntutibo.

ſi. . .— Fn 2 S onſſituendis. naz
3 ehor vỹÿ Be ſernitutibo pꝛedioꝛu; vꝛ ſi vicinus ſimul libertatẽ vſucapi⸗ itcet vadam pꝛe⸗
prohibebat: als banoꝛum. Rubꝛica. at: Veluti ſiedes tue edibus meis aiuz un:vel naus
as ane ſeruiãt: ne alti tollant᷑: ne lumĩbo iernon artyiſt
quondo. et eſti.i. ppPp Aulꝰ?. meag ediũ officiat. ⁊ ego ꝑ ſtatutũ ſeruitus: niſi pſeri
hma. Jesperie. banoꝝ pᷣdioꝝ iura talia tps feneſtras meas pᷣfixas habue⸗ aztelet,.
Pluntgreen ſt ſunt. altius tollẽdi: et of· ro. vel obſtruxero: ita wmum ius cer altu tollas mne
vſuſſruc. F. fi. et ficiẽdi lumĩbo vicini: aut meũ amitto.ſi tu per hoc tps edes ſaenre 5 8
nu. ul no extollẽdi. Ytẽ ſtillicidiũ auertẽ tuas altiſublatas habueris. alioæ cedtt lex keques.ß
fran. §. vtru. di ĩ tectũ vel ĩ areã vicini:aut non qui ſi nibil noui feceris:retineo ſer aa pum lex pꝛece
na auertẽdi. Ytẽ imittedi tigna ĩ pari uitutem. Item ſi tignimiſſi eles eng. eragieit.
noxꝑ. Dryit õ ſer ete vicini.⸗ cniq; ꝓijciẽdi: cptege⸗ tue ſeruitutẽ ebẽt: 7 ego exemero ſcz tm̃. ſie nõ. qͥs
uruei genere⸗ diue:cefaq; iſtis ſi ikia. u Lpia. tignũ. ita emũ amitto ius meum diak eerbo
neſ ke. St ꝛ bec puitꝰ eoꝝ:ne ꝓſpe⸗/ ſi tu foꝛamẽ vñ exemptuʒ tignuz ſim: qo die vt 5: de
e n Rba⸗ ctii officiat᷑. p Aul. obturaueris: p ↄſtitutum tpᷣs ita pcura. filius. S. ?
mc⸗ Vminũ ſeruitute cõſtituta: habueris.alioqͥn ſi mhil nomi fece en .
ruʒ. pꝛediũ vba mid acquiſituʒ videt᷑: vt vicinꝰ emehen ius meum nmancet. Lonfentum ſni ,
nuz dicit eſſe om mia nra excipiat:cuʒ güt ſeruitꝰ od autẽ p Dmpo. em qualẽ interp
ne edificiuʒ vbu . „ 1,,,† . J. fici 4 ſſ. ſe nant. ſed verũ exv
cũq; poſuum: vt imponit᷑:ne lumĩb officiat th ma⸗ eyx edi co meo me poſſe egumus hie conſen⸗
eneäul, xime adepti videmur. ne ius ſit vi i. vt libertatẽ vſucaperẽ dr. idẽ um gar n es u
olled. vel (ino ĩuitis nobᷣ altiꝰ edificare atq; me nõ oſecuturũ: ſi arboꝛẽ in eole ctoͤez ius vo ſer
ambop vno. v· Ilta mnuere lumiĩa nr̃oꝝ edificioꝝꝑ. loco ſitã habuiſſeʒ muciꝰait: et re⸗ nruns ipem alen⸗
c eueris da * Muitü aßt u Apian?. cte: quia non ita in ſuo ſtatu ⁊ loo nge enuni
lẽi vt ꝓpſpectu in fuitutibo accipe ebemꝰ: n manet arboꝛ: quẽadmodũ paries non cõlenſer it exx
oälent. Kiezd. eum qui otradicit:h et eũ ꝗqnõ con ꝓpter motũ naturalẽ arboꝛis. aoiz viger iuui⸗
guare buirutes ſentit. Ydeo popomili.xxij. infan⸗· Arietez q p Aulus. q Hec vba. ꝛ h⸗
vrbane ponun te 7 furioſuʒ liuitos recte dici ait. ñ⸗ naturali rone omums eſt: al verbum immt⸗. et
in afumatiua · em̃ ad factuʒ. ſ̊ ad ius ſuitutis hec terutri vicinoꝝ moliendi eum ? ſic plurolep ſingn
aalwlzen. eWVerba referunt Aius. reficiendi ius nõ eſt.q; nõ ſolus p e vius d.·
7 ita Alni gollen⸗ erba reierunt. g9 lus. rericiendi ius nõò eſt. qꝛ no ſ dinus. F. ſfi.
di eſt ᷣuitꝰ:cum =

minus eſt. u Xpian?.

emiE antez.
nnnon vren⸗
.⸗ t. ſ. Vrbi⸗

t vicini edes.quibo nõ pᷣui- fuuures. ,
at: nulla opetit actö. g Aius. vor mawer —

Sgen MUD fffſliccat te vna buitu
te:reddendo cauſaʒ quare ſit conſtuuta.naʒ cui deber᷑ puitus ne lum:
mbus officiat᷑:ei vebet᷑ ne altiꝰtollat᷑:vt S.e.l.luminũ.S.cũ aũt.
tXuas.ratio dinerſitans eſt.qꝛ in vſu ſᷣuitutis vꝛbane ſi umpropce
dit: qð in ruſtiea ſecus.⁊ ideo dirficiliꝰ pꝛimã pꝛeſcribi.

ui habueris. ſic nõ ꝙ in pᷣſcribenda libertate neceſſariũ eſt factuʒ

vtentis: vt hic.⁊..quẽadmo.ſer.amit.l.ſi quis olia.S.fi.

.

x Si obturaueris. Sed quid ſi qᷓdam foꝛamina habnit obtuſa.1.

clauſa: quedam non? videtur fauoꝛe li bertatis in totũ amitn: vt arg.

ĩ.de reiudi. inter pares. alia rõne videt᷑ ꝙ ꝓ parte obtuſa: vt eadeʒ

ſu ratio tomus ad partem:vt.j.x vſur̃.qui ſcii.j. Re.tu dicas in ni⸗

hilũ amuti: vt ar..x fᷣn. ruſt.pꝛe.l.vna eſt via.⁊.C.dæ agri.⁊ cen.
l. cum ſcimus. §. fi.

y q Uod aut. hec otungi᷑ cum fnpioꝛi.⁊ mutat pſonas.
3 Picik. vt S. l. pri. S. penkt. ä
a ¶Et recle. hoc vbi eſt coſntuta ſeruius altius non tollendi ſecus ſi
eſſet de ꝓſpectu. ⁊ eſt ratio.quia contra pꝛumaʒ ſeruitutem mhil fit.

ſecundam fu:vt.j.e.edificia. Iccur.

b Maturalẽ. ĩmo naturaliter ſtat:ſed ex accidenti vi ventoꝝ illud

ſit. Rñ.ideo dicit. quia arboꝛ eſt eius nature vt facile poſſit moueri
vi ventoꝝ:ſed paries non.
c p Arietem. naturali. i. iure naturali: qd ius gentiũ appellat: vt
inſti. de rex diui. S. ſinguloꝛ. =YƷM
d Reficiendi ius.ſeruitutis.Accur.
e¶Eſt. ſj cõra. j. cõmuni dimn. ſi edes. So. vt iib.
c IUm eo. aclio, vt. Ieil.cuiꝰ.⁊· Cre, alt Dʒ 5a, el. fi. So.

—

v* 2 23

4 4
ee

4
5

Pde

6
„

.
8 44

ſpeciale ibi in ares ꝓpter fruetus. Item otra. j.l. ꝓxi.in fi. Soł. ihi
ſpeciale in herede: qui ipſe conceſſilie viderur alteram: ne faciat inun
lem ↄceſſionẽ: niſi vẽdo foꝛte ſic inter vmuos: ſi alteraʒ vẽdo fauoꝛe vl
tnime voluntatis. Accur. 9
a b Inas. abs incipit gaius: als binas edes. ⁊ nota ꝙ tres fa⸗
Lit queſti⸗
ones. ſ yme tm re
ſpõdet.i imar cel
b Duid. i. an -.
collat.⁊ vti

Inas edes habeo:alteras ti
bi lego:heres alteras edes al
rius tollit: ⁊ lumibo tuis officit. qd
cũ illo agere potes. Et an intereſſe

q; mbil. Aʒo. .
5 Huer ccſopk: ſuas edes altitollat: an heredi
aun S karias. Et de illo qro: an p alienas
noſtre eltann edes acceſſuʒ heres ad eã rẽ q lega
reſpondet. u lo tuxp pſtare dz. ſiẽ ſolet q̃ri cuʒ vſuſ⸗
nõ cebere pſta tur pltare 0z. gri ciz v
rageſim vr.,, n fructꝰloci legatꝰeſt:ad quẽ lecſae
m. j.l. xia.ifi. vi cedqi niſi ꝑ alienã nõ pt. Marcellus
Nere lan er hoei rñ.q binas edes habebat: ſi altas
nuit e qu coſitrn legauit: nõ dubiiũ eſt qn heres ali⸗
u ſibi acqun nů te gas poſſit alti tollẽdo obſcurarelu⸗
neat᷑ ſic nec ven „bele Adẽ dicédũ ſi al
tor fundi renetk as mia legatapꝝ ediũ. Idẽ dicẽduũ ſis
euminm, teriedes, Aerialior gſunſuti
cralen.empi. .in gauerit. Mõ au⸗t ſite elt umeris ar
vendendo. in n: gumẽtu.qꝛ ſine acceſſu nullꝰẽ fru⸗
Fen Phant E. ctꝰlegatario. habitare aũt pt etiaʒ
ſed ſec unn. echbo obſeurguis Eiren Llafe donn
vel alia mtnie re ſoci legato:etiã acceſſus dad elt.qꝛ
icta vel etiã mi vr —.
ue da aua io et hauſtu aqrelicto. iter quoq; ad
quucure leſine hauriendũ aaret. . ita officere
qui ipa eſſe non ſumibo T obſcurare legatas edes cõ
kꝛ vt. J. ea.l. · nõ e . 2
nüt,7 f d 5den⸗ cedit᷑ vt nõ penitꝰlumẽ recludat᷑:ſ̊
enpi qur ſunan tantu relĩquat᷑ qntũ ſufficit habi⸗
nnct pe ..j 8. tatibo vſus olurm moderatöe.
vſuſfruc. a rano Vi lumĩibo vici⸗ u Lpia.

noꝝ officere: aliudue qͥd face
re z cõmodũ eoꝝ vellet: ſciat ſe for

riin lun .. dire wbere. Siint te ⁊ vicinuʒ
ſ. pme queſnot. tuũ ñ ↄuenit: ad qua altituchnẽ ex⸗
f Ediu.ſecundůũ tolli edificia qᷓ facere ĩſtituiſti opoꝛ
qõð iaʒ diſtingunet. n e: re

g Tegauerit. — . 4
altera exaltetur: æ alterius lumma obſcurert.
h Mon aut. quidaz dicebãt deberi lumen ad inſtar itineris vſufru.
legato: quibus nuc reſpondet.

i Arqnmentum. vt ſicut ſemper pꝛeſtatur iter vſufruc. legato. ita et

pꝛoſtetur lumen. Accur.

kR Mbſcuraris. vi 3. de vſufruc.ſi is quu bingass
I Ceterum..i.certe.

122*%ſſug.1. uer. ſicut in vita tellatons foꝛma ſeruabar: Nrj.

vſufruc.le.l.damnas.S.j. .
n Peeſtarer ur. vt. . tt. j.l. iij. .. qmi habet. Accur.
o Sec ita. recit sd puiumim.
p AMocder ation?, vt neq; nimum: neq; valde parum. ſed congruen
ter et moderato modo ad ſufficientiam im habeant: inſpecta etiaʒ le
gararij digmtate: vt S. re vſu a habi.l. plenum. S. pꝛerer. ſicut in ſer
uo m genere legato qui mediocris dandus eſt: vt. ſ. xj leg.7.legato ge
neraliter. Sed nonne videtur ꝙ in totum poreſt obſcurare: vt S. l.

pꝛoxi. Sok. vt ibi. Accur.floꝛeñ.

q q li luminibus. ſoꝛmam ac ſtatum. poleſt poni in ea ciuitate
que habet ſtatutum: vt vltra certum modum ecdhſcia non ex⸗
lantur: vt in floꝛenna. vt.C.de edi.pꝛiua.l.j.Alij ponunt in
es ſeruitute que eſt acquiſita ex tempoꝛe cinus non extat memong: vt
., ve aqua pluuia.arcen.l.j. in li. et.l,ſecunda in prin,et.C,eodᷣ.

ſicuti nec parietẽ qͥdeʒ ſuũ ad pari
etẽ cõeʒ.væ tribulis eoampliꝰh̊ ius

extruẽdo.

cruſtatone opoꝛtet. p Apirꝰj.

maʒ ac ſtatũ ãtiqꝝ ediſicioꝝ cuſto

ſi maniteſte. Sed nonne ſeruitus altius non tollendi habet perpe/

tuam cauſam?certe ſic.ergo.x.an.pꝛeſcribuur:vt dixi S.n.j.ſer
uitutes.⁊ ſic hec poſitio non valet. vcenmum tamen inapit curre
re ab eo tempoꝛe quo vicinus cepit echſicare: te tu pꝛohibinſti mure
huius ſeruitutis: non pꝛius.vt.j.quemadmoð.ſerui. anutta.l. ſi.

Uel die tiarlor.
erirrii ae Pof mam ac ſtatutũ
teat: arbitrũ accipere poteris. i. ſoꝛmalem ſta⸗
Bificia qᷓ ſᷣuitu i Abole. mz qui eſ ſerun
tez patiant᷑: ne qͥq altiꝰtollaex rse baree ⸗
viridaria ſupᷣ eã altitudinẽ bꝛe poſ ebat. alrochn i
ſunt. At ſi eꝓſpectuẽ:ob ea q ob⸗ ꝑ mulle milia an
ſtatura ſunt nõ pnt. p Rocu. wengmxenenn
AEi Ror9 naſo, q iuxta tu⸗
Vidaʒ hiberꝰ noĩe qͥ bʒ poſt um pallaciũ funt
honꝛea mea inſulã balnearii vovauuamend
fecit 'm parietẽ cõeʒ. nõ lʒ aũt tri⸗ baberi⸗bt. .
bulos hꝛe admotos ad parietẽ cõeʒ airerer

r Si inter. po

c. qꝛ ꝑ eos flãma toꝛꝛet pies:q ð re eo cawmmae .
volo vt cũ bibero loq̃ris:ne rẽ ili
citã faciat. Pꝛoculꝰrñ. nechiber’ ſ e Diſa.
Peare dubitare puto: q rẽ ñ ꝑmiſſincet *K n.
ſaʒ faciat tribulos ſᷣm parietẽ cõe, quid a7.

Parietẽ cõeʒ incruſts ¶ goſſumt qa

re licet ſᷣm capitonis ſnĩaʒ:ſiẽ lictt cum dicit:ne qd
mihi pcioſiſſimas pictas hr̃eĩ pari altus tollatur:
col. Ceten ſi eemolitꝰ ſit vicin? edificio dictũ

⁊ ex ſtipulatu actiõe dam ĩfectia⸗
gat᷑ nõ pluris ꝙ vulgaria tectoꝛia i mð poſſüt.
ebẽt extimari:qð obſᷣuari ⁊ ĩ in⸗ extolli:etiã viri
daria. Accur.

quod autem.

Aperatores ſeuerꝰ antoni x ꝗq Lndaʒ.

nnnvus auguſti reſcpſertĩ are a inluli⸗
fuitmenulli dz: poſſe dñm vl all ealaroiiman
uʒ volũtate eiꝰ ediſicare: int᷑miſſo commum meo
g. ſuo parlete.

leginmo ſpacio a vicina inſulꝛ.

lIlunũbus officiat: ⁊ ne ꝓſpe⸗ ſeneer illam m⸗
. 6 — — 4 4 . E. 9 *
ctui offẽdat᷑: aliud aliud obẽnat. . Mon liett.
nunc incipit re⸗

ſpondere in per ſona pꝛoculi. Accur. floꝛeñ.
a Admotos. 1. adiunctos. a ſut tribuli vaſa quedaʒ lapides inhe
rentia parieti: per que igmis tanſit ad ſuperioꝛa: vel in balneũ im
mittitur. Accurſius floꝛeen. l

b Ad parietem. als ad parietem:ałs per parietem. i. ſupꝛa pa⸗

rietem: vt. j. eoõ. tuu. ſed ſi inter me.in fi .7. . l. fiſtulam. §. iuxta.
vel dic. i. numis pꝛope.quia infra duos pedes vel vnuʒ. vt. . fim.
c Jus. ſcilicet ꝙ eos habere non licet.
d Zonetur. i. incenditur.
eAolo.dixu pꝛoculus.ccur.floꝛejñ.
f Reſpon. 1. dixit predicta.

g Scom communem.i.iuxta.ſecus autem in ſcalis: vt. j. eoð. ſi
ſtulam. S. fi. ⁊ nõ. hac.I. magnam hummlitateʒ iur̃conſul.vbi dicit
qua de re volo ⁊c.· ſic.C.d fer. l.ſi. Accur.floꝛeñ.

b Panietem. vmoluus ſit vicinus. ſ. comunem parietem. ideo

cauit mibi v dam. infec. quia in rebus meis propꝛijs damnũ time
bam:a wnnbus meis pꝛopꝛijs pictis. nam pꝛopter damnum quod

connngeret vel daremr in pariete cõmuni vel wmo commum cul

.

pa ſocij: agitur cõmuni dimio.⁊ ideo non poteſt agi ex ſtipulatu: vt

j.ð dam.infec.ſi edibus.⁊.l.in parietis.Et vt plene videas: nò.

11 Aernunſt

= =
==.

=S
= =–
— = =E
= =
= =
. ☛=
= =— =.

Se
*

=
=—
= —
=e —
☛☚n
=☛ =
= ——
—

Ibunhune

— =

Wn nö
lci ga

Eedt. tg
Bne flpe
( ſallure
ceynun iſ
co uar aufe
aonce⸗
Aroeis ene
I Cn
hi am
Kcen*
mee
AUmmnj Necſi
Ata

rſr⸗
(umnnnikſunman.
Ulern eicgeuie

emkifunumn
Eütdnnaene

CLoruunganse,

ſekantenen
1 Ban icd
MIchaeruacdnn Kn

. nkrrun
Podhhendgn
fürfim un⸗

onontcprenbeng

=ͦ re⸗

pebermmnsofinh

(cztnes gtutiſnn
Uumnloumn de) 4

terrgoſrans

plan,r nſennn

hodmmentun uon
ihoten in n

. 4
