tatem homims. vt S.ti.j.l.iuſtiſſime.⁊ que ſit pᷣcioſa vei non ſum
matim cognoſcitur. vt.j.de pᷣto.ſtipu.l.j.S.ſi.
i Cauere. de dupla.
Kk Stpulatus. a ita hoc caſu dat᷑ ex empto ad duplũ quod eſt no⸗
tandum. vel dic ad vnum ſimpluʒ datur ex empro: 2 aliud ex ſtipu
latione interpoſita de ſunplo.

IComiinentur. tacite.ſ.denunciatõne facienda et competenti tem

poꝛe. Accur.

m Fecit.i. non denunciauit. et ita nec ex empto nec ex ſtipularn

aget. Accur.flo.

u Pꝛomittatur.hoc in eo caſu quãdo non eſt encia:ſm al.a ſunt
pꝛope ſententiam. alij cautõnem ex abundann interponendaʒ dicũt
vt ⁊ alibi.j.de lega.ij.peto.S.fratre.ſed certe nunꝙ; eſt interponen/

da cautio aliquo loco vbi non ſit neceſſaria. vt.j.vt leg.vel ſideu
com.no. ca.l.hec ſtipulano.S.diuus.⁊ S.v pꝛocurai.l.naqꝝ cogen
dum. Hic ergo comutitur ſi res iterum euincatur ab emptore na⸗

cto poſſeſſionem: vel ipſo emptoꝛe ab alio poſſeſſoꝛe petente. nec em̃
ſequitur ſi non committatur per hanc euictionem:ergo non cõmit/

titur pꝛopter ſecundaʒ ſᷣm Yo.vel dic vt ꝓmutitur vi erur ſumpla

ccen tint:
ejinnliho
ſeno c
anpheyte
Groronlitel⸗
ſttüchrane
.olberatns l⸗
fez adltrar⸗
lrecnytl.⸗
les.
ditnagiſſn
luogonpr
Nentbceſſone⸗
eſ.ſok. mo
ſecins velde.⸗
ſiltoqjſclain
laedtonchuu;
Aonpeorczeſt:
Ne Nbtn dwonn
Atur igrariu
e eex ureteſſ
helneg e.pr
nulla hobet :y
hecain tc.
reſcrptu,
r. öſnen⸗
ſpectoa damw
hltoo Neĩ
llegin
Meerat eſſtone,
lnet w ennanoe
ſſeſg.
Aiodnſnon
nbucheli nch

Gſine meo mod

modo poſſozſi
lulzſcregfez
cm. r . &
eci ci fun

ig gſe. Jtn

ſtohopen ſen
mſigurns,
Ungpragre dt⸗
ſtſoantkththici
n Jun y
IDtum puni
ſnuu ſente
ſtuſenſtatz,
etgöſtin
inporpnpeſt
n,ztti.
☛
oenſuanie

ne A

9 Dth

Kpulan Nn

Nptoht
Nhigormn i
gnci na odn

NrKOboma!

.

ntſu immnit
uungninn ii

msſi liO

1glilnad
olsmipe
eis hiuiſn
Hi

Amggtin
un len

geluugffln
antufni in

nurhotnnſdan
miatunmeun⸗

9 Wuen

ſtatim ſᷣm. V. de poꝛta rauẽnata. in ea enim ſimpla emptoꝛ nõ veli
quit nõ venũciando:cũ eam petere nõ poterat: ⁊ ſic nõ ꝑdidit qð nõ
hʒ.ſ̊ aliaʒ ſimplã ⁊ mereſſe.ſic.vt.C.e.emptoꝛ.vel dic v pimſu et
poſtea ſtaum petat᷑.Accur. WB
o In ſtipulatiõe. Qnid ſi de nihilo ꝑ erroꝛẽ ſtipulatus eſi? H. nõ

forte ⁊ tunc aget
ex empto: nõ in
duplunj.
p i M credi
tore. vel
ſalten.
q Peeſtet. mi⸗
rabile ẽ ꝙ cedit
oriã pignoꝛatici⸗
am actiõeʒ cu ea
cedẽti ſit iunlis:
vt. j. ĩnuit: qʒ ſi
ſñ dupendio ⁊c.
⁊ ptʒ cuuq; ꝙ cre
ditoris mil iter⸗
ſit cũ debitoꝛ ab
eo liberatus eſt.
vt S.de diſtrac.

pig.l.reſcriptů.

S. ſi auenaʒ;. K.
põt dici ꝙ añ ſo⸗
lutõeʒz emptoꝛ co
uenit ð ceſſione.
vt. j. de ſo ł. mo
deſtinꝰ. vel dic.
ſolutio q̃ ſcta fu
it creduoꝛ ꝙtuʒ
ad emptorez eſt:
ne debuoꝛ ↄuem
gtur piqraricia
ac. ex iure ceſſo:
vel neg. geſ. pro
nulla habet᷑: vt
hic.⁊ in pᷣdic.l.
reſcr iptu.
r MD5 ſine di⸗
ſpẽdio.⁊ damno
chitoꝛis.hoc iõ
qꝛ ille ð queʒ im
petrat ceſſioneʒ
tenet᷑ de enictiõe
Vt. j. e. ſi plꝰ.S.
.j.alioqͥn ſi non
tibi:ſʒ alij cuicũ

G ſine meo incõ

modo poſſuʒ:ſi
veliz facere graʒ
audioꝛ. vt. J. de
iure wi.cũ ĩ fun

eũ ↄmunẽ eſſe:habeo ex dupleſti⸗

pulatõe actõeʒ.qꝛ nõ inreſt qͥ gene

re iudicij euincat᷑:vt mihi hꝛe nõ li
ceat. DBuple ſtipulano euictõʒ nõ
vnã ↄtinet ſi qͥs dñiũ rei petierit et
euicerit:h̊ etſi pᷣuiana actõe exꝑiat᷑.

AVictꝰ at a cecdi p Aul.

toꝛe tũc videt᷑:cũ fere ſpes ha
bẽdi abſciſa ẽ.itaq; ſi uiana actio
ne euictꝰſit:omittit᷑ qͥdẽ ſtipulatõ.
hqm ſoluta a vebitoꝛe pecunia pt
fᷣuũ hꝛe:ſi ſoluto pigꝭꝛe veẽditoꝛ ↄue
nmiat᷑:poterit vti wli exceptöůne.

Aue aut vmo em i DBez.

ptra: ſingula cemẽta vel tabu
le empte nõ ĩtelligunt᷑.ideoq; neqʒ

euictiõis noĩe obligat᷑ venditoꝛ q̃ſi
euicta parte. u AXpi.

Mptoꝛi duplã ꝓmitti a vẽdi
toꝛe opoꝛtet: niſi aliud aↄue⸗
nit.non tñ vt ſatiſdet᷑:niſi ſpãlit᷑ id
actũ ꝓpõat᷑:ſ vt re ꝓmittat. Qð
aũt diximꝰ duplã ꝓmitti opoꝛtere
ſic erit accipiẽdũ:vt ñ ex oĩ re id ac
cipiãꝰ:h̊ de his rebꝰq pcioſioꝛes eſ
ſent: ſi margarita foꝛte aut oꝛnam̃

ta pcioſa: vł veſtim̃ta ſerica: vł qd

alið ñ otẽptibile veneat. Per edi

ctũ at᷑ curuliũ et᷑ de ſᷣuo cauere vẽ

ditoꝛ iubet᷑. Si ſimplãp dupla
ꝑ erroꝛẽ emptoꝛ ſtipulatꝰ ſit re eui

cta:oↄſecutuꝝ eũ exẽpto Mers. ait:

q̃nto minꝰſtipulatꝰſit ſi mõ oĩa fa

do.S.ipſiꝰ. Iteʒ nota hic cogi᷑ quis cedere qð eit ſine ſuodãno:vx
hic.⁊ S.q po.in pig.ha.l.mulier.⁊.j.ad trebel.recuſare.S.nuns.
ſic ebeo pan fieri in meo qð nõ nocet mihi.vt.j. de aq̃.plu.l.iu ſi⸗
ma. S. ite; varus. in fi. Itẽ alij ꝓmirttere. vt.j.ſo.ma.l.ij. Iteʒ arbi⸗
tri dieʒ ꝓrogare.vt S.cæ arbi.l.⁊ ſi q̃.S.arbuer.de euicnõe aũt cred
toꝛ nõ tenet᷑:vt hic ĩnuit.⁊.C.creð.euic.pig.nõ e.l.j.⁊.iij.
ſ m Inoꝛ. xxv.ãnis fundũ.cũ vecreto:ałs ipſo iure nõ valʒ.et
ſic nõ erat opus reſtituere.ar.C.œ pre.mi.l.ſiquidẽ.
1Zitium. pꝛimũ emptoꝛem. Accur. .
u Seius.qð põt.vt S.de mino.in cauſe.S.interduʒ.a eſt ar. ꝙ ſi
die feriata vt᷑ ſententia ꝑ officiuʒ iudicis qð eodem tꝑe debeat reſti

tui pᷣſtita ſatuiſdatõe.

x Auerit.qð fu in duobo caſibo.ſ.cum ſecundus emptoꝛ ſciuu.vel
cuʒ emptoꝛ pmꝰeſt nõ ſoluẽdo.vt S. mino.in cauſe.S.ſi.
y Reſtitm. tinũ. Sʒ uũquid in duplũ? H. in ſimplũ. erat auteʒ
ratio dubitatiõis:qꝛ nõ ideo res eſt euicta.qꝛ nõ fuerit vendentis.

vel ideo qꝛ fueru alienata: ſed eſt euicta ) ius cõe ⁊ iure ſpãli:qð ſa

ctuʒ nõ videbat᷑ venditoꝛ ꝓmiſiſſe:ſicut nec ꝓcuratoꝛ minoris qͥ eũ
ratum ha bere ꝓmiſit.vt.j.rem ra.ha.l.iij.j. H.ſed tenet᷑ hoc caſu
vt hic.a.i ce ſoł.q res.iij. N. Vel aluer illã intellige ſiẽ euenit re⸗
ſtitnio maioꝛe.vt.j.e.l.ſi cũ vendiioꝛ.S.ſi is qͥ. nã beneficiũ pᷣtoꝛis
nõ debet eſſe alicin captoſuʒ.vt.j.de pᷣto.ſtip.l.paulꝰ.⁊ ideo viilis
non direcia datr᷑.at cũ vicioſe tũc nulal.,
3 Oi ſeruns tuns. 1. wminus. Azj.

8 Znius. qui emit a ſerno. Ackur.

b ¶Perierit. a poſſeſſoꝛe per directam rei ven. eum a poſſeſſione cecu

dui ſine culpa ſma. Accur.

c De eo.i. ideo.nõ ergo pᷣcedentem cauſam que fuit ei ante vendiru

onem ſerui ſibi factã omiſit petiti.

cit emptoꝛ q̃ ĩ ſtipulatõe ↄtĩent᷑.qð
ſi nõ fecit exepto: id tm̃ ↄſecuturuʒ
vt eiꝓmittat᷑ qð minꝰ ĩ ſtipulatõʒ
ſuꝑioꝛeʒ eductũ eſt. i Bem.
Mcreditore q pignꝰ vẽdidit
ylctari pt᷑: an re euicta vel ad
hB teneat᷑ exẽpto vt quã hʒ aduerſꝰ
bitoꝛẽ pᷣſtet actõeʒ. hʒ at᷑ jriã pi
gnoꝛ aticiã actiõeʒ:⁊ magis ẽ vt pᷣ⸗

ſtet.cui em̃ nõ equũ videbit᷑:ł h̊ ſal
tem ↄſeqͥ emptoꝛẽ qpð ſine diſpẽdio

creditoꝛis futuꝑ eſt. i Ulꝛa.
Iynoꝛ. xxv. ãnis fundũ vedi⸗-
Ait titio.eũ titiꝰ ſeio.mĩoꝛ ſe
ĩ ea vẽditõe circũſcptũ diẽ:⁊ impe
trat cognitõʒ nõ tm̃ aduerſus titiũ
H et aduerſꝰ ſei. Deiꝰ poſtulabat
apð pᷣtoꝛẽ vtilẽ ſibi ð euictõe ſtipła
tõeʒ ĩ titiũ dari.ego dandã putabã

rñ.iuſtã rẽ ſeiꝰpoſtulat.nã ſi ei fũ⸗

dus pᷣtoꝛia cognitiõe ablatꝰ fuerit:
equũ erit ꝑ eũdẽ pᷣtoꝛẽ ⁊euictõeʒ re
ſtitui. Si fᷣuꝰtuꝰemerit hoĩeʒ:⁊
eundẽ vendiderit titio:eiuſq; nomi
ne duplã ꝓmilſerit.⁊ tu a venditoꝛe
ſerui ſtipulatꝰfueris:ſi titiꝰ ſeruuʒ
petierit:⁊ væ eo victꝰ ſit qð ſeruꝰtu
us in tradẽdo ſine volũtate tua ꝓ⸗
pꝛietatẽ homĩs trãſferre nõ potuiſ
ſet:ſuperit publiciana actio:⁊ ꝓpt᷑
hoc duple ſtipulatio ei non cõmit⸗
tetur.quare venditoꝛ qᷓ; tuus agen

tẽ te ex ſtipulatu poterit woli mali

cebant illi ſiue directũ: ſine vtile. Item nec ob. qõ

d Superit. no⸗

ta e rgo hic ꝙ qui
egit rei vẽ.⁊ ami⸗
ſerit: nihilominꝰ
redit ad publicia⸗
nam.⁊ hec eſt opi.
Jo. vt hic. Iẽ qa
due ſunt ⁊ diuerie

actõnes ſiue cauſe

agẽdi.vna rõne wo

mimij. alia rõne di

recti dñij.vt g.ce
pub. l. j. F. j. Item
tercia ratoe.qꝛ qñ
dicimꝰſimpłr dñi⸗
um:ve virecto tm̃
intelligit̃ nõ ð vti
li. vt S. ſi ager ve⸗
cti. l.j.S.qͥ imꝑpe⸗
tuum.alij õ.dicut
em̃ ꝙ ꝗꝓponẽdo rei
ven. euã in publi⸗

ciana ſibi piudicz.

⁊ eis eſt qð dicit
actoꝛ om̃e ſuum
dñiuʒ vndecũq; et
q̃lecũq; in indiciũ

ceduxit.ergo v di

cunt ſiue directuʒ
ſiue vtile. vt. j. e
excep. rei iudi.ſii
aunt.S.xniq;.⁊. l.
celſus.S.eadeʒ.in
ſi. 7. l. 7 an eadeʒ.
S. aciões. ⁊ ad hãc
.l. rñ.ꝙ qñ intẽta
bit᷑ publiciana eli⸗
dit᷑ ꝑ exceptõʒ. ſed
vma opmio eſt ve⸗
rioꝛ.nec ob. ꝙ di⸗

rxi q̃lecũq; et vnde⸗

cuq;.qꝛ intelligit᷑:
ſiue ð iur̃gen. ſiue
ciuili.directum tñ

cuʒz his duob mo⸗

dis directa q̃runt᷑
wmia. vt S. de rei
vendi.l.in reʒ.nõ
aũt expone. ſ. vt di
eſt. j. e. ſi cuʒ ven⸗

ditoꝛ.in pᷣn.qᷓ eſt huic legi j.qꝛ ibi ſubaudies maxime. Item nec ob.
qð eſt.j.de excep.rei iudi.l.iundi.vbi dicii ꝙ ita demipotero tecuzʒ
ↄmum diui. agereꝓ fundo uez poſſides:ſi in direcio dmio qð petere

cepi obimeã.ſi ergo ꝑdaʒ 1

irecto:nõ agã cõmuni diui. nec pabli

ciana.qꝛ his qͥ publicianã hñt datur coĩ diui.⁊ ecõtra.vt S.coi di.l.

coĩ diui. S.qͥ in reʒ.ideo aũt dico ꝙ non ob.qꝛ volebã agere coĩ dim.

ex eadeʒ cauſa ex qua agereʒ in rem.i.ratõne wminij directi qð tecuʒ
me habere dicebam: ⁊ ideo repelloꝛ.ceteꝝ ſi velim agere publi.⁊ obtẽ⸗

..

vo in ea veliʒ agere coĩ dmi.q̃ſi ex effeciu dñij poſſim bene.

e Publiciana. non qui emit a ſeruno purans euʒ poſſe diſtrahere: li
cet non poſſit vſucapi:niſi erret in iure.quia putet poſſe diſtrahere:
licet non habeat peculij adminiſtratõnem.vt.j.æ vſucap.nun. in
pꝛinci.hic ergo non habuit peculij adminiſtratõnem:ałs domimium
tranſtuliſſet. vi g.æ rei vendi.l.ſi quis hac.l.S.fi.vel non ennt pe⸗

culiariter. Accur.

fEEx ſnpulam.Sed nonne pꝛioꝛ venditoꝛ ſuit vminus:qð videt᷑
qꝛ dixit qð ideo non tranſtulit ſeruus wminiuʒ.quia ſine voluntate
dni ſeruꝰtradidit. ecõtra qð non. qꝛ dicit hic eum teneri ad duplaʒ. ad
hoc dic ꝙ non fuit wminꝰ. ſed cum agit empioꝛ fuit abſolutus poſſeſ
ſoꝛ:eo ꝙ ſine voluntate ⁊c.poterat enam abſolui. qꝛ nõ fuerat dñs:ſ
hic fuerat in petendo: a ideo fint enam in abſoluendo. ideʒ ergo ſi fu
in abſolutus ea rõne.quis nõ fuit dns 2 nota hac cauſaʒ in ſententia

*„

inſerendaʒ. Jtem oppono actiões Z?ie ponunt᷑ diuerſis tempibo. vt
pic: nõ eodeʒ. vt.ſ.d reg.iu.l.nemo.S.quoniens.⁊ 8. de trib. qo in he
redem. S. eligere. ͦ in exceptõe non videt᷑ ua.nam ↄfulit᷑ in dubio vt
agat publiciana:lʒ ſuccũbat.qꝛ reus dicit eũ dñm: q non valet.quia
nõ agit rei ven. ⁊ ideo licebu reo obijcere ⸗ id qð ipſe fuit ↄfeſſus.vt

C. c li. cau. l.in

bemꝰ. ß certe illud
expõe vt ibi.a hic

dicas qo eodẽ 7

uerſis tꝑibꝰ pt᷑ ri
as excepiões ꝓpõe
re.vt.j.de reg.iu.
l. nemo ex his. in
pn. 7. J. de excep.

l. nemo. 1 S. iof⸗

ri. teſt. papi.S.ſed
nec impuberis.
a AAks. ab ẽpro⸗
re. vel a me anteqᷓ
tradã.vt S.e.ſi ſ⸗
uũ emero. Itez ꝙ
dicit euictꝰ: dic ſcʒ

prer ven. ab alio

Apoſitã. ⁊ ꝓpi hoc
dicit ałs.qꝛ ſupꝛa
egu. hic at fuit cõ⸗
uentꝰ?emptoꝛ. Tel
dic ałs.i.mſi non
ſupeſt acnio publi⸗
ciana. vt qꝛ egu rei

ven. ule fuit ablo

lutus.nõ qꝛ nõ eẽt
dñs agẽs: qꝛ poſ
ſeſſoꝛ erat dñs. et
obm hoc dic ab em⸗
ptoꝛe agente.
b Seru. nõ ꝙ
q̃dam cũ ipſis ſer⸗
uis:nõ cũ dñis fa/
cienda ſũt:vt hic.
7 inſti. de ſtip. ſer.
S. cu. 1. J. de ſo.
ſtichu. S. vſuſfruc.
inj fi.⁊.j.de wvna.
cau. moꝛ. l. fi. 2. .
5 v. Ob. l. fl. j. H.
p regulariter Z. vt
. ve reg. iu. l. qo
gttinet. ꝗᷓ eſt 5.

c Si a me. p̃ſta⸗
bimꝰ. Quid ſi nõ
appareat ex cuius
ꝑie ſu euictuʒ? H.
forte videt᷑ de viri⸗
uſq; pteꝓ raa pte
euictu. ar. I. e pe
culi.le.ſi peculiuʒ.

73.5 pe. bere. ſed

etrjſi. S. adeo.

exceptõe ſubmouere. als aũt ſi uꝰ
hoĩeʒ emerit ⁊ duplã ſtipulet᷑:cœin
de eũ vẽdiderit:⁊ ab emptoꝛe em⸗
ctus fuerit:dño qͥdẽ aduerſus vẽdi
toꝛẽ inſolidũ ↄpetit actio.emptori
vo aduerſus dnm dũtaxat de pecu
lio.enũciare vo ve euictõe emptoꝛ
fᷣuo nõ dno dʒ. ita em ve euicto ho⸗
mine vtilit de peculio agere pote⸗
rit.ſinat puꝰ xceſſerit:tũc dno de⸗
nũciãdũ eſt. Sia me beſſeʒ fun
di emeris a titio trientẽ: ide pteʒ

dimidiã fũdi a te qͥs petierũt:ſiqdẽ
ex beſſe quẽ a me accepas ſemis pe
titꝰfuerit:titiꝰ nõ tenebit᷑ſi vo tri
ens quẽ tin tibi diderit:et ſextãs

ex beſſe quẽ a me acceꝑas petitꝰ fu
erit:titiꝰ qdẽ ꝙ triẽte: ego ꝓ ſextate
euictõeʒ tibi pſtabimꝰ. Pater ſci

ens filiũ ſuũ quẽ in ptate habebar

ignoꝛati emptoꝛi vedidit: qſiiũ eſt
an euictõis noĩe teneat᷑.rn.q libeꝝ
hoĩeʒ ſciẽs vel igeras tanꝙᷓ ſuũ ven
dat euictõis noĩe tenet᷑.qre etiã prĩ
qͥ filiũ ſuũ tanqꝙᷓ ſuũ vẽdiderit eui
ctõis noĩe obliga? Qui ſtatuli⸗

ben kdit: niſi dixerit eũ ſtatulibe

eſſe euictons noĩe ppetuoobligat.
QAui fuũ veditu tradit:⁊ dicit
vſũfructũ ſeij ĩ eo eſſe cũ ad ſẽpꝛo⸗

niũ ptineat: ſẽpꝛomio vſũfructũ pe

tẽte pinde tenet᷑ acſi in tdedo dixii
ſet vſuſfructꝰnoĩe aduerſus ſeiũ noõ
teneri. etſi re vera ſeij vſuſfructꝰfu

erit legatꝰ:aut ita vt cũ ad ſeiũ pti
nere ceſiſt. et: ſepꝛonij eet. ſempꝛoio
vſüfructũ petẽte tenebit ſeio agete

d Bbligat. a hoc caſu fallit regula S. e.venchcantẽ. cnʒ ipſe pꝛ ven
dicet.vt.C. de li.cã.l.j.ſic S.e.l.qͥ a pupillo.⁊.l.ſj ſi nulla.
eDbligat᷑. vt. j.e.ſi ꝑ umpꝛudenniã.S.ſi titius.
fAduerſus. ſi euicat.⁊ ſic hec ſunt paria: ſcio ⁊ nolo teneri ſem.
g Eum. als ſeinz: 1 als eum. vi S. comumia pꝛe. ſi m venditone. §.

plane. ß certe: imo

1

in ea cauſs:in qua

videt᷑ ꝙ poſſit habere ſempꝛonius qᷓdiu ſeius ſit
ce ſi ſuus eſſet vſuſtructus ſibi duraret.vt S. ac.
emp.l.fundũ.m ſi. que eſt j. So. ibi fundũ vendidi cetracto vſufru/
ciu ⁊ pſonam nomiaun: vnde duo interuenerũt. hic autem non detra

xit: ſed im pſonam nomiauit dicens ad ſem ꝑtinere. ideoq; alio emn
cente tenet᷑ poſt monem. ſed quidam addut: vel poſt capiis diminu
nonem: ſed eſt comra ᷣm Hul.puima verioꝛ. vel hec intelligit᷑ ſᷣm il
lam: vt eo caſu hic loquatur qñ ſeius ſu mea cauſa. vt ſi vere ſeruꝰ

fuiſſet eum nõ perdidiſſet.

hb Re vera. repetitio caſus: vt S̊. Qcur.
1 Petente. 1. ſeio capite minuto: vel ałs vſumfrucm amittente cuʒ
multis mods amitut?᷑. vt inſti e vſufrnc.S. imlif.
k Lenebiuur. vencditoꝛ, Aceur

recte defugiet.

Befugiet. ſ. venditoꝛ: vi non teneat᷑ empton. qꝛ venunciauit ſeij
fuiſſe vſumfructũ.ideoq; eo euincẽte tenet poſt moꝛtẽ ſeij foꝛe ĩtel
ligendu eſt. vel capitis diminutõeʒ.vt. .e. fundũ. ſ̊ Jo. jy.

m ſ Jis qui. ab herede inſtituto ab emptoꝛe.

nlcno eſt. hec eſt inſufficiẽs ratio.q; adhuc remanet ea⸗

i Bem.
J is q ſatis a me ce euictõne

Iccepit füdũ a me herede le⸗
gauerit: ↄfeſtĩ fideiuſſoꝛes libera⸗
bunt᷑.qꝛ etiaʒ ſi euictꝰfuerit ab eo

cin legatꝰ fuerat: nulla aduerſus fi
deiuſſoꝛes actio eſft. p Aul.
Jei cui vedidi ⁊ duplã ꝓmi⸗
ſi: cũ ipᷣe eadẽ ſtipulatõe mi⸗
hi cauiſſet heres extiterĩ euicto ho
mine nulla pte ſtipulatio ↄmittit᷑.
neq; em̃ nnbi euĩci videt᷑ cũ vench
derã eũ:neq; ei cui me ꝓmiſſoꝛẽ pᷣ⸗
ſtarẽ: qm paꝝ ↄmode dicar ipe mi
hi duplã pᷣſtare vebere. Jtẽ ſi ꝛ̃
mino bui heres extiterit emptoꝛ:
qm emci ei nõ pt᷑:nec ipe ſibi videt᷑
euĩcere:ñ ↄmittit᷑ duple ſtipulatõ.
his igit᷑ caſibo exẽpto agendũ eri.
Si is q fundũ emerit ⁊ ſatis xe
euictõe accepit:et eũdeʒ fũdũ vẽdi
derit:⁊ emptoꝛi ſuo heres extiterit

vel ey zꝛio emptoꝛ venditoꝛi heres
extiterit: an euicto fũdo cũ fideiuſ

ſoꝛibus agere poſlit: qrit᷑.exiſtimo
at᷑ vtroq; caſu fideiuſſores teneri:
qm ⁊ cũ vebitoꝛ creditoꝛi ſuo heres
extiterit acno qdã int heredẽ ⁊ he
reditatẽ pponit᷑:et ĩtelligit maioꝛ

hereditas ad vebitorẽ puenireʒ q̃ſi

ſoluta pecuũia ꝗᷓñ bebat᷑ hrditati.
⁊ B minꝰ ĩ bõis heredis eſſe.⁊ ecõ
trario cũ creditoꝛ vœbitoꝛi ſuo exti

tit heres minꝰ ĩ bereditate hꝛe vi

det᷑ tanqᷓ ipſa hereditas heredi ſol
uerit. ſiue q̊ is qͥ ce euictoe ſatis ac
ceperat emptoꝛi cmn ipſe vediderat

1 Euicto. ante ſucceſſionem. Accur. M
uI Si 1 qui. fidemſſoꝛes. illos.ſ. quos accepit ille q vendidit ſibi

gez q̃ſtio q̃re ſint

liani. dic ̊ cy iõ
liberant᷑ anteqᷓ
euincatur legata
rio.qꝛ nõ pit ꝓ
eodeʒ apð eüdeʒ
eẽ obligati. vt. .
TDe fideiuſ.l.vrã⸗
mus. 7. J. I. ꝓx.
in pn. Itez poſt
euictõeʒ 10 ſimi⸗
liter ñ tenet᷑. qͥa
iaʒ erãt liberati
vt mõ dixi. Iteʒ
2 qꝛ ſi nõ eſſent
ea rõne liberati
qꝛ ꝓ eodeʒ ac.tñ
cum legatum ſu
in ſpecie nõ tene
tor de euictõe he
res: lʒ ſecus eſſʒ
in genere. vt. j.
e. l. heres.

1 Jei cui

vendidi.
cauiſſʒ. qñ mihi
puẽdiderat.due
em fuerũt vẽdu
toes. ANK.
p Parte. neq;
ex pᷣma: neq; ex
ſecũda empniõe.
q Bebere. vt
.j. de le. j. l. cũ fr
lio. S. ipſi vo. in
pꝛin. Ac.
VNHis ergo ca
ſibus.i.ĩ hoc ca
ſu: nõ in pmo.
vt. j. ad.l.fal.cũ
emptoꝛ. et S. e
here. vel ac. ven.
l.ij. S.ſi uinus.⁊

igac.S. man. ſi p⸗

uũ titij. Uel die
his igit.i. hunul
moch caſibo: vel
talibo S. e. nõ ta
men. Ac.
ſDVengdiderit.
nuc victꝰeſt: et
poſtea ẽpioꝛi ⁊c.
vel etiã poſt ſuc
ceſſionem.

vel ſi vendiuoꝛ ſuccedit emptoꝝ ageret z illos quos ipſe a ſuo aucto
re accepit. fideiuſſoꝛes autem ſecũdi contractus ſunt liberati. vt S.

l.ꝓxi.⁊ in pꝛin. buius.l.

x Quomã. vult pbare qliter fideiuſſoꝛes ſecũchi zctus liberent.

imo ecõtra qð pum teneant᷑.

y Bebitoꝛ. vt hic venditoꝛ ſecundꝰq eſt debutoꝛ emptoꝛis.
3 Pꝛoponit. iuris fictõe.qꝛ p eodem habet᷑ acſi ꝑ iudicẽ hereduua⸗

ci fieret ſo.ab herede.Mc.

a Hereditan.lʒ ergo ſi ncceſſiõe ſublata tñ̃ pigunoꝛ videt᷑ herecitas

pueniſſe: vt hic. ⁊. I. ad.l.fal.l.j.S.ſi cebitoꝛ.

b In boms. ſic ᷣ ſi emptoꝛ paoꝛ qᷣ eſt ſecũdus cbitoꝛ de euictõne

ptoꝛ pꝛioꝛ agat v euictõe.

CVPeredis. qꝙᷓ fuerit pꝛiuſqᷓ adiret. i ſolueret.
d Solueri. a ſimili. hic ſecudus emptoꝛ heres pᷣ

ſuccedat ei videt᷑ eumci. ⁊ fingit᷑ ſatuſſacere hereduati: vc vt em⸗

mi emptoꝛis ſuc⸗

cubit vt ſecũdus emptoꝛ: non vt heres pꝛimi, ſed finguur detrahere

4

lorcite

ℳ₰

nt ſeiſii

gglale htren
go ſur a hl⸗
toͦel Katto
is et.dle⸗
lno eüh .
inß Naetur

ponmufin
Pintmlonth
lgkp enctone⸗
ſtz e lj..
ſhuudus 3: ne
porer Nane
Ne⸗ht.j. Ayn
ihl ſialena5
ſncla obie
tur gadde.
Niſrle
hocreſchto. x.
Nat go orm
iſem momo:
Rperts mule⸗
oportio cẽ di
iMe dte
Pchnogget in
giggal ep
Higtücnici
ſuehius,
11 Keen
horpt.
fn Zatr
it nſibeneſi
laeranſetſuñ
furiümaleſ
gaßſagt ch bo
fiazppſſcſn
caltß iñ cxtan⸗
tureſttuntperi
on.r ideoggn
eritd dalde

Ek nylnz
igtaraf inin

ſe helg zn
lſmk alpa ti
iirnſiſtpoi
mneſtait
neginciere
teſtöiseni
ſhlleifb
firunte

MV

/
„. ſtichũ vẽderẽ⸗ ſjerceca n eſtonn.
2 6ͤ 5r Cũ tibi ſtichũ vẽder ligi. vñ hic eſt ſt
N onẽ dᷣhit. Euũ tibi ſticl öe pßprbologia. ſi e
ææ hereditate pri ſiue enbeo⸗ toerro heres Aã dixi eũ ſoraliber Be di ne⸗ ver eñ San 60
ſ et ſic qjſi he⸗ titerit fideiu 7 quniiſſuʒ: uine t mãu⸗ mec carnez. r.
Ne. n. er ſi tde J3 b Iene toꝛis here mau titiꝰoſul fetꝰfuerit mãu⸗ nöne mihi tenetu
res pꝛimi egit eũdẽ vẽditoꝛis ⁊ emp H t. is at ſi titiꝰoſul fet⸗ ẽptoꝛ. qꝛ ſe obliga
3 R esmnangr. aſtes reciderit:agi cũ — mihe erat:qrebat᷑ nons n fiat. Vraa vluc nrde
B e e Kideiuſſoꝛes. oterit. p. dj a enerit: ac poſt titi coin 1Kno cracit
d an Ha⸗ 5 S P Si pᷣgn gs ãcilla kenna red nn libertatẽ euictꝰ ntꝛen en kire gua ired ce
ien Hõ a ſit: euicto partu ve r na . rñ. nõ tene volun qo ñ potui.
9 ngoft, f er b e „ 19 ſit: ent nn .qꝛ partus ctois note teneg facere cũ poexti qꝛ alienꝰerat.ſic Sẽ
wa gns keuch nãõ pt᷑ euictõe aue 1 Ulia. etem W. ma. eptoꝛéf. ctiõis nomĩe æ ↄdi. cã da.l. Ba
nc ⸗ „ — ₰ . △ D . „ . I19
0 n 8° 3 c⸗ n eſt requus. toꝛ ſi vitulꝰqͥ poſt terit ea i ſc ivont biẽniũ li⸗ iic Weneriad
e one er dunleſl, endre ereſtaneien. pimerim dont mnaimms 7 Mr Mätwn
. w pulatõe. ß ex em , Ad ec ben foꝛe dixi q polt 3 euĩcat rermne ñ porun. .
iſ pulatõe l or larõe nõ pf. n biẽniũ ĩ libtate bat᷑. j. de iur̃ d̃
kinn to: reey duple ſtipular t e epat: poſt biẽni ĩ libtate euica Anmgiler F., r g.
wrimnt beaforleagt pe reex. teiꝰeuĩcit.nã qo cep 1 dixeri qnq;: 16s mulier. S. j. 7
zrihien l ater⸗ ipſa:nec vſuſfructꝰei 4 mon vl. x. dare iuſſum t: ma 3 . p.l. ienet. S.
be inz Pain iclic . cimꝰ vitulũ fructũ eẽ vaccetꝛ non s ad libertate puenerit: m tbi. Sy econt ſi
da üce en ic d. dicim y vemoõſtramꝰ. ſicuti pdi.x. bis q; caſio no teneak. nnbi De econ n
lhen zunliane mger ius h̊ coꝛpꝰ æmõſtramꝰ. ſ, cte di gis eſſe vt his ; 8 1 Dez. gatch unfuctua⸗
i. men tñ 5. vt. j. 5 leg. ffnm 5 i fructũ recte di buosqnis 1 rno. k ꝛali caſn ſti
Poche eta ⁊ vinu fructt. duos buosqn . riꝰ. k tali caſu oſti
ei Fia ramnete⸗ eadẽ hec nõ neen a te emã:⁊ eoꝝ alr eiicnen enr as Fſchete
iun ia füh 1 m- inba ſi te eo noie exe rucuard. ei
1, rnng ꝑs dimndlia fũch f appellari. m eſſe hil dubij foꝛe qn rec gn ſit: rü eẽt tener eptort
de indunſo: a tñ ructuʒ ap ãnõ videri nauim eſſe hil du ʒ ccuis alf. x. dian? ſit: ru een tenet fun⸗
I mſa, ꝓ indun Ine Caphã nõ videri na EenE act roſiʒ:qᷓuis a x. dign vt Z. xæ ac. ẽp. fun
iiaus git p einctõne. Lap ſciᷓ aiũctũ hze. nã pio actur? l an ſimul u. 7 faclit. ad. l. 5.
n dias 5: . à naucculã eſſe. nec referri ſel Eratiꝰ. vſutt. ſb oditõe.
. udhas 5: nec 2-— auiculã eſt. reN, E .
. . 8 rei vẽdite ſcaphã ipaʒ pſe Lus n⸗ tigu vtruq; emerim. n oma cn5
ü e rewr j. de vſu oĩa at᷑ q ↄiũcta naui eẽnt ve S Vm fũdus vti brun SFnt ſ Sip te
; Eln ſi alieng. F. ee : malꝰ: antẽne: ve U: Eeptꝰ eſt: ⁊ alicin n hit. vt Z. e. ſi qs
. gin ola Fob.⸗) bernacula: malꝰ: am muſ; ẽ ept? eſt: ci funz. ñ m ẽ vuit?
i. una eur quo d. J. x mẽbꝛa nauis eſſe. c. fi tutis euicte noĩe 3 Sfüd? euici dſtrtm klvr . do⸗
mi Lz. l. j. 8S. ex. füdũ tᷣdideꝛat iugeꝑ. 2 f 9c: veĩde toꝰ fũ is ee n pt. vt Z. c
32 vẽ. ĩſpꝛ.l Vi fũdũ * toꝛe ↄſecutꝰẽ: de tor v5 muna p.l. j. in
n boe reſchto. vbi ltoapliẽptoꝛi vemo⸗ toꝛe alecůi ctioem id pᷣſtare d; gõ m mn. S.i af.
il NH dicit qd ẽ poꝛtio nes: mu 1.. iceret᷑ tur ob eã euic 0 5 ſi aliõ ob⸗ ſiti. æ m. F.
“ eit o 10 iqg ex ſinibo euĩceret p liquũ eſt. Mã ſi ali ſt z. ßh im gloͤa
muit viſcerũ matris: ſtrauerat ſi qd ex A; IJiz ars. uis ex duplo renq . S li bo: 7 lis obligatõ Zhit.
Kun . part? mulie⸗ Itxr⸗ 9 ẽptori p̃ᷣſtodũ ait:q; abimꝰpᷣuitutibo euictis a iqbo: vr vetu eſt
. . nqret. c. iugera er betate euicta: ãphiꝰ dup EKuũ nbi exolue
uii mwrä gde dpe a go relinqret vſuſ a Phꝛi. mox ꝓpetate er 5 Aul. ni. r exolueru :.
Ldin pꝓ eo nõ agat᷑ in⸗ nduũ cuiꝰ vſu . Hle qnti emu aſeqret᷑. p zns ne. er akat er.
w 1 Aalcho w in er⸗ Snchir erat mihi vegidi⸗ ptoꝛ qᷣn ab eẽptoꝛe vſuſfr. petat᷑:pĩ e
8 net Wireclna⸗ ſtune⸗ diniſt vſumkructü nituj eſe Ter venduoꝛi venüciare d; cebet. a⸗
8 E t . unec 715 ſufrus Lpi. a teſtatore.
hirin. i u Acce em . tracto v um 5 i. U i. ſ. iuſ⸗
e iei — dn r. hunc onten rante mĩuto nõ ad atq; 3)7 ir⸗ venest p apparito⸗ x ae knane
.en Hß nece ex pto vi ctu tdidi. vſüfructũ redire toꝛis e ordieʒ ſnĩaʒ ere mẽtitꝰẽ. qꝛ vꝛ dixi
am gek. qꝛ ſi bone fi⸗ .H ad ꝓpetatẽ vſũfructũ redire es ptoꝛis ex ordieʒ ſniaʒ ſe. v. tm̃ uſſus eſt
id unsn tꝛ lecit ſuũ me: a chP . tui vſüfru res p i dixit dãdaʒ ĩ eos e. v. tin wſue⸗
1. Aui r nntalef ait⸗neq; en enuiſſt in poſſe me te rerua F m rẽ vilioꝛi Zergle. cũ eẽt.
cgirin 1poſſeſſoꝛ KPes uenire. gr QMS . lo actio da .
dshun ne fider p euictõe . 4 tuc de wv Dtatl. S. q g.
eA E i 0oꝛẽ te łe E, e A. lo ꝓiecerũt: I. q litatl. F. qᷓ F.a
Man erat:h tñ extan⸗ vendite ãdẽ cãʒ eẽ q̃ futᷣa eẽt ſi tũc peio ꝓ . . *5.7. J. e. l. q alie
er hitnut tes reſtituu beti equũ ſit egde eegiire Si gduerſus eos WMimno ker Dem. n3..5 ẽ ſiłr j.
1 . ton. 7 ideo 99 . vſuſfructꝰ alien no iu 3. S az in dicis nã ĩ pᷣdict dẽ mẽn⸗
4 e Aupes veldicg alienũ füdũ mihi viã oſtituen cn ꝗper impꝛudentiaʒ tan erezifüma oü⸗
X iti veantote an tehn õis noĩe te obligari ait. etem roꝛeʒ emptoꝛ rei reri. ſed ibi dirit
ſini Es beiegen, ciots noie teo tuetis füdu aceſſa ant rorez einptoe debe maion: 5 mion.
A ee onẽ. vel a qcũq; ꝓpꝛiũ ↄſtituẽtis fũdũ a n . auctoꝛis danũ eẽ 2 rõ ĩ hil oĩboodi
n cũ ſine culna ve ſu ſi nekectes ſtitueret᷑ eo caſu ſi 6 e neen ſen ſordibo iudicis:aut oar cũ vrchto
Aizui enleſkan alien oreaerer⸗ euictõis obligati re. at qᷣd re eercihn.Berane,
gn n non agi noĩerei ꝗ R ze qᷓ erat ẽpton ãuioꝛ vł deterioꝛ ⁊ eã expſſſ ah no affiet
laeginn vxł acceſſiõis:ni V ri ex ea dduõe qᷓ aat rnisn 5nio⸗ nit qs Ppi nrchel c⸗ ſi tgenera
mp ſ ſnpuler vł pa ſi fund. Accur. lj.a. . e. ſi lb ea qᷓ erat e leuioꝛ. i thre Feli.n 219cande mẽdacioꝝ.
. ciſcat de enctõe. vt. C. e. ſi uns : 7 iõ ager. vt Z. e. l. j. 2. J. e. ſi t dãno.ſic S. ð ini.aci. 1s dnq;.
s ut, 7 iõ ag a bis qͥnq;
w ſu ꝑs videt euici: a iõ ager. vt memptoꝛe. Fuos qnis. 1.
giiß, k Kuctuz. q caſu ps vic l. j. S. qjdã. einpro ſIJYduos. vn
de re. dim. l. jæ rei vy y
NRecie. ab aliquo. vt S. e re. fũ. mſtr. le. l. vlt. ⁊ 5. xe
– iu ſ ECaphaʒ. nõ videri. vt.j.de fũ.
”ð

9.S. armenag. ne 2 ſca⸗
nlmercelt⸗ Se no de eunctõe iniceſſit ger P name r en
rcn n Membꝛa. cũ ſtip ẽpto tm̃.vt S. e.l.naue.
Gun tilun pha ex ſtipulatu ꝓ mẽbꝛis nauisex 1

J es. ⁊ fac. S.
Dignꝰ. ſic ⁊ S.ð ac.ẽᷣp.ſi duoꝝ.vt.j.e.cuʒ pł
& edił.edic.ſi plura.Ac.

z3 c Um ſanhe alecrer. Pamiqun n3 i r bin.
ptõ SS rc *
ẽdi v. ſig. l. malu.ĩ pn. a ſ Sab Toice: berge: gr e er baneretec ert⸗
itũdũ.hẽet. hoc cũ facta fuit Nai⸗ fines 6 aſſenera⸗ b ſ 3 igra⸗ cnc ex officio aik e ego. ger ma btor 8 6
. intiiti 0 q ern ꝓ oĩb⸗ Alus finitn. 5 didis volebat teneri: licʒ 2 Acnio. ĩmo videt᷑ negg . eerch toꝛ.q ẽ j. So.vt ibt.
minꝰeetſi at plyeẽt totũ oſt. l.j. S. ſi ciſta. Erro⸗ ditons.
n aniſi p f Aana d anka nid meheſeq alien?eꝛ=t. 5 Auctoꝛis.i.ven
1 N enatꝰ. i. vẽditꝰeẽt fundꝰ. ſ. torem, nam

At quid.ſ.dices j. HG,quid ergo refert ⁊c. Accur

24

a Stulticia. impꝛudẽtis 7 erroꝛem vocat ſtulticiam. Item miuri⸗
am hic vocat eandẽ ⁊ plus. qꝛ qñ erat conuptus. *
b DQue ſit. a iudice. idem ſi ab alio: vt q; xe pꝛecho expellat.vt..
cæ acii.emp.l.fi.Rccur. =

legatarijs. vt. J. de
le.j.ſi ſuꝰpluriũ.
S. qͥd ergo.nec ſcta
liberti nocẽt patro
no. vt. j. ð bo. li. qᷓ
cũ maioꝛ.S. ſi.nec
fideiuſſor fcta no
cent reo. vt. j.ð ſi

geiuſ.l. exceptõe. h

facta ſocio oim bo
noꝝ nocẽt alijs.xvt
S.ꝓ ſoc.cũ duobo
.S. fi. Nẽ hec ſunt
vera.qꝛ non nocet
mſi foꝛie ſtati ↄue⸗
nirei emproꝛ vẽdi
toꝛẽ: vt ſi vellet ap
pellaret. vt S.mꝗ.
ſi ꝓcuratoꝛẽ. S. ſed
etli teſtatõ. vł vbꝛ
nõ pᷣbnit cauſã in⸗
iuſte dãnatõis.vt
.J. dð fideiuſ.l.ex⸗
cep.⁊ S.de publi.
l. ni qͥs ꝓbi. reſtat &
ꝙ ſi no pᷣbuit cãm
cy agu. lʒ at᷑ nõ te⸗

neat᷑ vẽditoꝛ:iñ iu

egex fecit litẽ ſuaʒ.

vt inſti.ð ob. ex q̃⸗

ſi delic. in pn. Iteʒ
qñ ſordibs iuchca⸗
mt: querit᷑ an aga
tur cũ ipᷣo iure nõ
valeat ſnia. vt. C.
qñ ꝓuo.nõ eſt ne.
l. venales. H. ſoꝛte
pcibo tm̃ fuit coꝛu
ptꝰ: quo caſu valʒ
ſnia.vt.j.ad tre⸗
bel. l. vᷣuo ĩuito.S.
cũ pᷣtoꝛ.vel dic en
am ſi pcio.nã tũc
indubit abiliꝰnon

agitur de euictione.

c Aucloꝛe. vt. C. e re. pꝑmu.l.j. nec heredis facta in pe. here. nocẽt

ſtulticia res pierit. iniuria em̃ que

emptoꝛi fit auctoꝛẽ nõ xebet vtige⸗
re. Si tii ſtichũ poſt moꝛtẽ ſu
am libex eẽ iuſſuʒ vẽdiderit:moꝛ⸗
ruo ide eo ſtichꝰad libertatẽ ꝑue
nerit: an ſtipulatio ve euictõe int⸗
poſita teneat. ⁊ ait iulia. ↄmitti ſti
pulatioeʒ. ꝙᷓ uis em titio H caſu de⸗
nũciare ꝓ euictõe nõ potuiſſz: here

di tñ ei venũciari potuiſſet. Si

qs locũ vẽdiderit: ⁊ idẽ vẽditoꝛ ab
herede ſuo volũtate emptoĩis ĩ eo
ſepultꝰ fuerit: actio ð euictõe intci
dit. Bͥ caſu em̃ emptoꝛ ꝓpetatẽ amit
tit. Mõ mix at᷑ eſt vt euicto ho
mine v euictõe teneat᷑ heres:qᷓuis
cfũctꝰ nõ ſiłr fuerit obſtrictꝰ:cuʒ
⁊ alijs q buſdam caſibo plenioꝛ ad⸗
uerſus heredẽ vł heredi ↄpetat ob
ligatio ꝙᷓ; ↄpetierat vefuncto.vt cũ
ſᷣuus poſt moꝛtẽ emptoꝛis heres ĩ⸗
ſtitutꝰ ẽ:iuſſuq; beredis emptoꝛis

agijt hereditatẽ.naʒ actiõe exẽpto

pᷣſtare vebet hereditatẽ: ꝙᷓuis efũ
cto ĩ hoc tm̃ fuit vtilis exempto a⸗
ctio vt ſᷣuꝰtraderet᷑. Si ples mi
hi inſolidũ ꝓ euictõe teneant᷑.cein
de poſt euictõeʒ cũ vno fuero exꝑ⸗
tus:ſi agã cũ ceteris exceptõe me eſ

Accur.

d Lontingere. vbi ipſemet venchitoꝛ euicit. vt. l. vendicantem quia
tũc non poteſt dicere ſer. ſe per granam ludicatuʒ. vt. I. de leg. j. l. ſi

ſeruus plurium. Ac
e Stipulatõez. vt

. e.l. qͥa pupillo. a.l. minoꝛ. S.q ſtatulber.

fSi quiaimniercidit.qtum ad hoc vt cuʒ effectu operere poſſit.nec
em̃ ↄpeut actio:niſi res eninca=.

g Amittu. dubitati
euictõe:licʒ exceptõe p

o erat. qꝛ a q vẽditoꝛ vel heres euicit: tenet de
oterat remoueri: vt S. e.vendicantẽ.

h Mon mi. bomie. poſt monẽ venditons.
i Pbſtriciꝰ. pone exemplũ ſuꝑions.S. ſi tums. Zic.

k Befuncto. de qꝗ

uibo multis caſibo vnũ ponit: vt ecce cũ ⁊c.

¶Perediatẽ.i. extimatõem hereduanis eo hoie euicto quẽ ipſe ven

didit. vt S.e.l.ven

duoꝛ hoĩs.et in mulus alijs caſibus idem iuenies

vt ad heredes 13 hedes actões ĩcipiãt. vt. C. vt ac. ab here. 1 3 here.
l. j. 2.ĩ.de pac.vot.l.pater cu.in fi.
m Si plures. exptus. vici. vnõ a ſoluno totiꝰcebiti facta eſt. vel
meliꝰexꝑtus ſuʒ.⁊ quidẽ ſuccubui: vnde. ꝓpne extat exceptio ſi agaʒ 5
glios.quia tranſit ad eos tanqꝙ ad reos debendi ⁊ excepnio rei iudi.ſi

—

ſocij erãt. vi Z.de ar

bi. ſi duo. Alij ponũt caſuʒ qñ ſum ̊ vnũ exꝑtꝰ p

parte: vt agendo inſolidum ʒ alios repellar. vt.C.æ pac.l.ſi credito

res.⁊ ſᷣm pmũ ⁊ vlt

imũ dic exceptõez intentõis ſine facn cum ſolutio

ipſo iure tollat obligatiõeʒ. vi inſti.qui.mo.tol.ob.in pᷣn.vel pone ꝙ;
vẽditoꝛ veceſſit relicus pluribo heredibs.vt S. e. ſi rem. §. j.
1 ſ CLiendũ eſt. cauſa. vt ⁊. .de iure wi.non ſolum.mſi in ᷣma
obligatõe ↄtineat᷑ pecunia.vi 3.de ac. empt. iulianꝰ. S. ibideʒ.
o ſ. I fundo. ſi.i.qᷓuis.Accur. G

p Euincat᷑. ꝓ diuiſo.nam ſipp indiuiſo nunqꝙᷓ habet᷑ rano

bonitatis: ſiue venieru cerro pcio: ſiue nõ.vtpote cũ nec bomtas poſ

ſit aſſignari. vt S. e. l. j. . ij.⁊ de ac.emp.ſi ſeruũ mih.S.ſi modꝰ.

in pn. S. 1 S. e. qui fundum. Ac.

q Si ſingula. puta tm vmnea: a tm pꝛatum: æ tm terra.
r Pꝛo bonitate. ſ. totiꝰfunch: nec eiam pꝑtis euncte. hoc in actio

ne ex ſtipu. ſed ſi in exempto:iſpicit intereſſe.

ſe repellendũ: labeo ait. i Bẽ.
Ciendũ eſt mhil inteſſe ex q̃
cauſa duple ſtipulatio fuerit
intpoſita:vtꝝ ex cã emptõis:an ex
alia vt omntti poſſtt. p Aul⸗.
J fũdo vẽdito pars euĩcat᷑:ſi
ſingula venierint certo pᷣcio:

tũc nõꝓ bõitate: Hjnti ſingulas ve

nierint q̃ euicta fuerint pᷣſtanduʒ:
etiaʒ ſi ea q̃ melioꝛa fuerint euicta
ſint. D cũ poſſit eniptoꝛ aucto
ri vnũciare:nõ venũciaſſʒ: ideoq;
victꝰfuiſſz qm paꝝ inſtructꝰ eẽt: H
ipſo videt᷑ wlo feciſſe. ⁊ ex ſtipula⸗
tu ggere nopt. g. Aius.
Vli alienã reʒ venchdi: poſt
longi tꝑis pᷣſcriptiõeʒ vel vſu
capiõem deſinit emptoꝛi ve euictio
ne teneri. Di heres ſtatuliberũ
qui ſub conditõe pecunie dande li⸗
ber eſſe iuſſus eſt vẽdiderit:⁊ ma⸗/
ioꝛem pecuniam in condinione eſſe
dixerit ꝙᷓ dare ei iuſſus eſt: exem⸗
pro tenetur: ſi modo talis eſt cõci⸗
tio vt ad emptoꝛeʒ tranſiret. idem
ſi heredi dare iuſſus eſt ſeruꝰ.nam
ſi alij dare iuſſus eſt: ꝙuis verã pe
cũie qntitatẽ dixerit:tñ ſi nõ ãmo⸗

nuerit alij dare iuſſũ euictõis noĩe

poſſidet. vi nõ.C. e.l.ſi obligata.

1 Dolo. nõ do⸗
lũ pᷣſumi. ſic S.

man.ſi ꝓcurato
rem. S. wlo. Itẽ
hic eſt actõne ex
ſtipu. Quid aũt

in exempto: qui

dam non idem.
tu dic ick. vt. .
e. emptoꝛ.

14Mõ põt. niſi

pacto hoc fit re⸗
miſſuʒ. vt. j. eo.
herẽniꝰ. vel miſi

ſteterit ꝑ vẽdito⸗

rem q̊mmꝰeideʒ
nunciet᷑. ſic.j.e.
ſi ideo.S. penłt.
7 facit ad hãc S.
manð. ſi fideinſ
ſoꝛ. S.ſi procurs

un q Li alie⸗
nam rẽ.

eſinit.i.incipit

nõ teneri: vt h.
oblig. l. x. et hec
ſüt vera mii ra⸗
tõe reſtitunõis
conugerit. vt. .
e. ſi ců venduoꝛ.
S. fi is qᷣ.

x Teneri. qᷣa

non poſſet: ãmo

do euĩci miſ per
miuriaʒ de q̃ nõ
tenet᷑. vt S.l.ſi ꝑ

impꝛudentiam. vel per culpam non opponentis exceptiõem. vt S.ſi

rem. S. ſi duple. Item hoc euã ſi hypothecaria agitur. qꝛ extraneus

y Tenetur. ꝓpter mendacin. vt. 7. xe ſtatuli.1. ſi.x. dare iuſſum.

— —

⁊ ſic ad intereſie nomiĩe emctõis.vt.d.l.ſi.x.non ad duplũ hoc ca⸗

ſu. vt.l.qui libertatis.j.e.

3 Seruus. hic em̃ ad emptoꝛem tranſit. vt.

ben pene. §. ſi ſtatuliber. 7. S. ſt i ſeruus.

j. e ſtatuli. ſi ſtatulu

a ſ weo. quia contra emptoꝛem habnerit. vt ⁊ S.c inoffi. te⸗
ſta.l.qui repudiantis.in fi..l.papimanus.S. memnniſſe.
in fi. S. ibi pinde ac. Sed quid ſi cerrum eſt emptoꝛem amnſiſſe cau
ſam eriam ſi pꝛeſens fuit et allegauit 7 teſtes ꝓduxi:ſed ſentenne
non affuern: H. in pumo non videtur qð agat e euictõe.quia po⸗
tuit non ſuccumbere. vt S. de arbi. l. ſi in tres. ⁊ de leg.j. cum res.
F. fi. ⁊ m hoc eſt pꝛeſumpuio iuris ⁊ de iure.in ſecundo cõtra.quia
videtur ſtenſſe cum ſic pꝛope ſententiam ſteterit: ſicut igmis prope
veniens vemiſſe videtur. vt.j. qð vi aut clam.ſi alus.S. eſt ⁊ alia.
tem dicas hic ꝙ abfuu per contumaciaz: aliud ſi pꝛobabili cauſa.
vi. E. contra. iu. tu. l. ij. Vel dic ibi derogari pꝛeſumptõi huius
.l. quia pꝛobatur contra. Item nota hic ꝙ non agit qin fecit ne vin
cere poſtet. vt. . ve reg. iur.l.contumaci.⁊. . de confeſ.l. certum.
S. ſi quis ab. ſic. J. de ſta. li.l.uj.in fi. Sed nõne abſens hodie vice⸗
re poſſet. K. vtiq;. vt. C. & udi. ꝓperanduʒ. S. 2 ſiquidem. 7. 5. ſin
autem reus. ſed tamen eſt idem. quia pꝛeſens aliqua allegare potu⸗

iſſet quibus Viciſſet. Accur.

b Aofmt. nomie illius abſentis: vt ſubijcit de tutoꝛe.

cEgu.i. vefendit. 1 ſic inferioro. Ac.

5„ Zutoꝛe. auctoꝛe aut cũ pupillo cñ auctoꝛitate tutoꝛis fuit cepti

derzn tli
enanun
—
, lraiͦ
Anccretu ſ⸗
nin,
1 ℳs,
ihuni
eut
4.
ſoendi.
Pn i
ll 5ech
cuuennpen
ze inen oo⸗
Reect,.
Atlttſt
nirüfb⸗
.ſuſchl.
abtchne.
Zuucl
ſent,
ſnpopauen
ii c .
lſixnpn.
1h:aa fbt
Mo lsere
ſnaroveniti
P irs ſiued
nplotſiue de
Modnedͤtri
ſoſine ddu
Nocene ad uo
ſigwemtalld
nn fwach. ſiout
ſſet poaſcennin
hetdiſtincto, g:
pſiaiptor
Iitno gut ſum⸗
plu: our dupii:
rtrplinaur
uplurno u⸗
telgatat:

fmmm.

ſtſebein

ikhnl,

e

Labturſer
naſmnp
ogtriſecg
bnmgchhe
nyriͤtneti
pſinni uiberer
ngtimi Ain
nlezalgrer
Alfnfahln
uüſmiiltn
emicz
hilrſſeudriser
Uftenenerüt
—
Ment
itoſemi
ſimtſat.
ſlen geg
gntkekhh
omat.
aud
opono.
H erumn
Uneibthic,
gomſtio p⸗
ſhamiſed.
Kengeldin

ſezenr,

=

.
==

—
==

3

