nec ĩ ido dercio vrroq; qð ẽ j. S.e.l.j.ſic q̊ ĩ nullo:̊ ꝙ dicit nõ poſ ar. j.e.l.S.ꝙ ſi ex epheſi.licʒ quidã vicũt vi B.G heatele ſhng ntcſitrni
ſe expeuri vtracto alto loco expone.i. cercta vtilitate alteriꝰloci:v· ſupioꝛem.S.ſi quis ꝙ falſum eſt. nam licet actoꝛ iĩ 03 turd ob⸗ inin lenan
quod ſequit᷑ ne loci c. quaſi expoſuõ ſu vel non vebet conuemre e·¶ccõem habet tamẽ ob hoc ſolu ne ſit i rei erbrro an dat vita WNN
tracto altero loco de libello couẽtionali.ſic em̃ dices.ↄuenio te Ca/ hoc vt reus ĩ altero loco ouentus. alterius loci nõ p li dicut G inmiileue⸗
pue:qꝛ capue aut epbeſipnnſiſti. tẽ.alij dicut ꝙꝙ ſupᷣ loquit᷑ añ moꝛa rei. hic poſt worzid fiẽ it unauſeini tetn
i nn On vtiq;. ałs. l. ñ vciq;. ał's. S. ſceuola. Sceuo. dixit ꝙ eaa ibi fun alternato reꝑ ⁊ locoꝝ. hic locoꝝ tm. ſed bec e Bol “ ſuhan ehtinti
tacite iſũt ĩ ſtipula:oõiba.vi electõ ĩ alinatiuis ñ ſꝑ ſunt in rõ vtilitatis rei hr̃ vbi ẽ alternatõ locoꝝ et reꝑ. vt ibi ita vbi loco/ üſtſeibiccin
ptãte rei.qꝛ qñq; ſũt ĩ ptate actoꝛis.⁊ vnũ exẽplũ ponit de qd.et ali⸗ rũ tm̃ vt hic.cũ ſit eadem ro. liciotireite 4
ud ð an. pᷣmu aptat᷑ ad pᷣmuʒʒ et ad iciũ rñ.ſcõʒ aptat᷑ ad oĩa tria exẽ Pentõnis.ſ.de loco. o lato pot. ve⸗ nucrſie ui
pla q̃ ſe’quunt᷑ quoꝝ pᷣmũ ẽ de alternatõe reꝝ.ſcᷣm æ alinatõe loco⸗ dD Et gnuͤliter petat Capnue vel epheſi. ſed et tercio lo epbe c iſßirg feey hin⸗
ru.tercii mixtuũ.ſ.locoꝝ ⁊ reꝑ.⁊ pᷣmo vt faciliꝰĩtelligas pᷣmittu tria 5.e.l.j ſ q̃ro ſi pmiſiſti capue vel epheſi.et inuemis tee din. a⸗ enen P nnt
exẽpla pdicia.poſt regulã ibi et generaliter x . adhuc potueꝛas venire capuã.ð an ſtatim poſſis epheſi couel· ar. Munffii 8 nt⸗
Ek Stipulatoibo. ieſi tps. vt cũ.x. ꝓmiſi epheſi. vt.j.e.ſi qͥs. qñq; ꝙ nõ. vt infra de fideiuſ.ſi teſtõ.S.fi. bab a raröõe ix- un cieiif
res:vt.j.S.qͥ ſtichũ.qnq; locꝰañ petiiõʒ:vt.j.S.et gnalit. Itẽ ſi qͥs e Soluat. ſ. in altero predictoꝝ. alibi non. niſi habit cel.is gun ün ſ hälgnen
ſibi qut tttio ſtipulat᷑vt.j.de ſo.ſi qͥs ſtipulatꝰfuerit.x.ĩ melle. rereſſe. vt infra. e.l. centum. in vn? a infra. e. . ite eeerome. Per kſüind
Spꝑ.i. ñ oĩ tpꝑe.vt.j. ꝓx.rñ.et.S.gnãalii.et ĩ oĩ caſu:vt.j.S.ꝓin f Petitõeʒ. faciam quoquo mõ ꝑ qd et de . iſa rez innandamm
v.et ĩ oĩ loco.nã ĩ locis ẽ rei electõ an peuitõʒ nõ poſt.vt ſubijcit.vt videtur eligere actoꝛ.vel verius dic peti tione ꝑ lit. di. 5t cogere ſnl Manencln
j. e.l.S.et gnãliter. Itẽ ĩ rebꝛ wonec vtraq; ſuꝑeſt.vt.j.ꝓx.S/ſ an ra.ha.l. amplins.eligit ergo actoꝛ locum: ſed reus no eh cvicl. nlkf übanhe
dẽat.vel eqpollẽs ñ ẽ ĩ arbiio e: vt h.et.C.d zhẽ.emp.l.ĩ emẽtis. vt alibi couematur.ſed ſoluere alibi põt vſq; ad li. . “ nb ent

emm
Ninng d
Hdped
umntoegi, n

Aisll⸗
ier
Praſihlct
gegbefid
nude
— .
wung

—

l

tpläddt

ninm ſpuln
1iedeiſii h
Wilind in
wrinit e
l. .
jnoelo blar nii
.La qui ,a

. . l⸗
us lo n 4
mmt ilr A Aud
Sa un
gictüniſind
mufi ihlii

8

. Alt ernatio. vt. Z. S. ſi quis epheſi. acccurſiꝰ.
h Aliernatõni. an hoc caſu eſt arbitraria? videt᷑ q;
nõ acioris cũ agat loco veſtinato nec ohſtat.S.S.ſi qs. qꝛ ibi in ter⸗
cio loco.ſ̊ hic ſi dicat reus ↄuentus epheſi nõ hic ſed capue ſoluaʒ.
ſtatim ro/actoꝛs habet᷑ epheſi nõ ſoluit᷑ cũ acioꝛ habeat electõein
in locis. ẽð’HZ
1 Locuzʒ. id eſt
eleciõem loci.
K MDptõem. ſcz
rex. qᷣ eſſe nõ æ

bet ne ĩ ptãte ⁊c.

vt S. de iur̃. om.
iudi. l. ſi idẽ. 2 3.
c.l.j. nã ſemꝑ va
riaret reus. vt ĩ⸗

fra œ vbo. obli.

l. eũ qui certax.

S. ſi. ac.

[Si quis ita.

ꝑiẽ facit. j. de V.
ob.ſi mihi ⁊ titõ
m Partẽ. l. di
midiq. vt. j. de V
bo. ſig. l. nomen

filiaꝑ. S. poꝛtõis

n DSi qs ſtipu⸗
latõ. vtputa cũ ĩ
tali loco ex pote
ſtate ſibi ꝑ ſtipu⸗
latõem omiſſa ſa
cere poſſet in q̊ i
ſulã ſieri nil mea
intereſſet. vt. J.
de Vybo. ob. ita ſti
pulat?. in pun.
o Si quis ita
ſtipu.agi. q;ꝛ taci
te dies ineſſe vi⸗
der᷑. ⁊ ideo male
ggit ante diez. vt
S.qñ di. vſufru.

p Dari. vbi vi
q; votũ feciſſet di
ſpẽſatori ſuo. vr
vnns daret alteꝛ
accipet. vt.j. de
ſi inter eos.

☛ En — — —

liberationẽ nõ ↄtigiſſe: atq; iõ peti

poſſe quod intereſt. AMar. at als
tractat:⁊ apud iuł.no.poſſe dici.⁊
ſi mihi alibi ſoluat᷑ liberatõem ↄti

giſſe:ꝙᷓuis inuitus acciꝑe nõ cogaꝛ
plane ſi nõ ↄtingit liberatõ. dicen⸗
dũ ait ſupeſſe petitõeʒ integre ſum

me quẽadmodũ ſi quis inſulã alibi

feciſſet ꝙᷓ vbi ꝓmiſerit in mhhilũ li

beraret. ß mihi videt᷑ ſumme ſolu
tio diſtare a frabica inſule: ⁊= ideo

qð intereſt ſolum petendĩũꝝ. Mũc
c officio iucicis huius actõnis lo⸗
quendũ eſt: vtrũ quãtitati ↄtractꝰ

Tbeat ſᷣmire an vk excedere vł di⸗

minuere quantitatẽ œbeat:vt ſi ĩ⸗
terfuiſſet rei.epheſi potiꝰſoluere qᷓ
eo loco qͥ aueniebat᷑:ratõ eius habe
ret᷑. Juli.Labeonis opimionẽ ſecu
tus.etiam actoꝛis habuit ratõem

cuius interdũ potuit ĩtereſſe ephe

ſi potius recipe:itaq; vtilitas q; a⸗

ctoris venier.qͥd em ſi traiecticiaʒ

pecuniã vderat epheſi recepturꝰ.
vbi ſub pena vebebat pecuniã: vel
ſub pignoꝛibo: ⁊ diſtracta pignora
ſunt:vel pena ↄmiſſa mora.vł mor
tua aĩalia tua:vł ſi aliqͥd fiſco vebe

bat᷑:⁊ res ſtipłatoꝛis viliſſimo di⸗

Item iuli. ↄtigiſſe. ratõne intereſſe et bene.
Motat.repꝛehendendo eũ.ſed male.
Soluat᷑.q.d.nõ ſolũ ſi titio.
Cogar. vt.j.de vbo.ob.qui rome pecuniam.
Lontingit. vt Juli. dicebat.
Alibꝛi.ſine mea volũtate.ſic ⁊ S.ſolutũ ẽ adiecto.
Sũme.i.pecunie.
Inſule.i.a ſabncatõe.vtputa cũ fabrice extructio ĩ loco ab ini/

Liberatõem in totum.

Aꝛt marcellus.

tio nõ veſignato nõ exacta volũtate ſtipulãtis fiat. pecunie vo ſo.
volenn adiecto nõ dño fiu q̃ volũras accipiẽtis pᷣiudicat dño. Itez

cum inſula in alio loco facta eſt.mhil mea mtereſt. nümos aut ha⸗
bere vbicunq; prodeſt. nã ſtatim facta ſ. olutõ ꝓdeſt.qꝛ ꝑ eũ querituꝛ

dñium. inſula vo in alieno loco facta qͥd ꝓdeit: certe nihil. niſi fiat
me volente. vt.j.xæ ſo.l.qui res.S.mihi rome.aʒo.
5 Soluü petendũ.h̊ loqᷣtur eo caſn cũ qͥs ſtipulatus erat ſibi aũt ti
tio.⁊ ntio.erat ſolutũ.ałs obuiaret illi.l.I.e.l.centũ.⁊.l.vl.cuʒ
ibi dicat ſoꝝe accepta videat᷑ a pena receſſiſſe.vel h̊ ſolutuʒ erat
alibi. ibi vo vbi debebat᷑. vel illa coꝛrigit᷑ ᷣm io.h̊ q̃ actoõne petat᷑ cũ

nec ſit ĩ obligatõ

er vt. J.e.centũ.⁊.C. depoſiti.l.uij. Fnderi poteſt

ꝙꝙ pecunia que ſoluta eſt ꝓ ſorte.⁊ ꝓ intereſſe videat᷑ ſoluta.vt.j.e.
l.fi. nec obſtat ꝙ hec opmio in fi. eiuſdẽ.l.reprobat᷑.qꝛ nõ loquituꝛ
in eo caſu ⁊ reprobat eã vbi mihi nõ adiecto ſolutũ eſt.
a Munc tæ officio.rõ.ſ̊ nõ vr ꝙ rei rõ habẽda ſit.cũ tm̃ pꝰ illud
tpᷣs q̊ potuit ad certũ locu puenire. ↄuenit᷑ alibi.vt.j.de v. ob. ↄti⸗
nuus. S. cũ ita. ⁊ ſic poſt ſuã moꝛã tm̃ nõ videt᷑ rõ ſui habẽda.ſed ſi
ponas ꝙ ante poſſit ↄueniri.qð quidã dicũt.nõ vr rõ actoris habẽ⸗

da cũ ſu in moꝛa nõ

ↄueniendi.in quo q̊ caſu habet locũ qð dixit.

Jo. viriuſq; ſunul enã rõem haberi. vt S. e.l. ij. in prin. naã ſi ambo
ſunt in moꝛa vr̃ neutriꝰ rõem habeꝛi.vt g. de eo ꝑ quẽ fac.ẽ. l.ſfi.S.

ſic ex pte rei. j

9

I. ſz dic in hac actõne lʒ qa ſu in moꝛa nihilonnnꝰ ſi inteſt rõ eſt hñda
qꝛ alibi coqit᷑ ſoluẽ.qꝛ ho tacue ſenſiſſe vilent᷑.vt.S.ſi cer.pe. cũ qd.
fi. Itẽ ⁊ cũ viq; ẽ in moꝛa neui alteri obijcẽ moꝛã pt᷑ qn vtuſq; 1 ha
beat᷑ tali rõne aſſignata. qᷣcqd dicãt alij te me laudare neceſſe. vt.j. ce
iure w. cum in funw. S. ꝙ ſi acciderit. vt. C. v ac. emp. curabit.

ſtracta eſt. In hãc arbitrariã qo
interfuit veniet:⁊ quidẽ vltra legi
rimũ moduʒ vſuraꝝ.qð ſi merces

ſolebat ↄpꝑare an ⁊ lucri rõ habea⸗
tur nõ ſoliꝰ dãami:puto ⁊ lucri habẽ
dam ratõem. g Ai?
Igeo in arbitriũ iudicis re⸗

fert᷑ hec actõ: qꝛ ſcimus qᷓ;ua
ria ſint pꝛecia reꝝ ꝑ ſingulas ciui⸗

tates regioneſq; maxĩe vini olei fꝛu
mẽti pecuniaꝝ q́; h videat᷑ vna et
eadẽ poteſtas vbiq; eſſe: tñ in ali⸗

is locis facilius ⁊ leuioribo vſuris

inueniũtur:alijs difficilius ⁊ gra⸗
uioribo vſuris.

ſũma petetur:nec ãpliꝰquid

niſi qo eſſet ſtipulatꝰ: vl ſi tempis

vrilitas interuenit. Interdum

iudex qͥ ex hac actõe cognoſcet cuʒ

ſit arbitraria abſoluere reũ dʒ cau
tõe ab eo exacta ve pecunia ibi ſol⸗
uenda vbi ꝓmiſſa eſt:quid enim ſi

ibi vel oblata pecunia actori dicat᷑

vel lepoſita: vel ex facili ſoluenda
nõne debebit interdũ abſoluere.in
ſũma equitatẽ qᷓ; añ oculos haber
xebet iudex qui huic actioni addi⸗
ctus eſt. p Aulus.

V Xpianꝰ?.
Vod ſi epheſi petat᷑ ipᷣa ſola

b Actons nõ ſo⸗

lum rei.vt. S.l.ij.ĩ
pn? 2. j. e ppen. l.
pecumam.
c Abdottua. als
aialia moꝛtua ⁊ tũc
dic. ſ. ſibꝛ ꝓmiſſa q̃
diſtrahẽ potuiſſet ĩ⸗
mo q; pignoꝛi œde-⸗
rat ⁊ lu potuiſſet

ſni habuiſſet pecuni

am ałs moꝛtua. vr
qꝛ debebat pecumã
ſub pena vt dixi. S.
de in li. iur.l.iij.

d In hanc. legiti
mũ.ſic ̊ vſt᷑ duplũ
cum vſura vlr᷑ du⸗
plum nõ extendat᷑.
vt. S. de odi. inde.
ſi nõ ſoꝛtem.S.fi.g

eſt Z. vt. C. de ſentẽ
tijs qᷓ ꝓ eo ꝙ mieſt

ꝓ fe. l. j. S. J. z cer⸗
ie inteſſe ſingulare
nõ dz excede duplũ

inteſſe omums hic
at᷑ ſolũ ↄmune peti

tur inieſſe.
e Solebat h̊ dili⸗
gent atẽde qd vbi
qs lucri ꝙ facturꝰ
fuiſſet petit rõʒ hai.
hñda eſt cõiectura
ex eo qð facẽ ſolitꝰ
eſt vt ita demum eꝰ

lucri rõ hẽat᷑ ſi ita
lucrari ↄſue nit.ſed

vbi paſſus eſt dam
num. non inſpicio

an ita ſolitꝰ ſu dã⸗

num pati. qꝛ im in⸗
certis non cerus lo

eus eſt coniecturis. vt. j. xe v. ob. continuus. S. cum ita. a. .
fEẽt lucri.nõ rõem lucri hꝛi in arbitrarijs ſic ⁊ alibi.vt.j. loca.ſi ĩ

lege. S. colon?ꝰ. 2. l. ſi fundus quẽ. S. fi.⁊.j.reꝝ amo.l.ſi mulieꝛ.S.reꝝ
æ. J. rem ra. ha.ſi ↄmiſſa.⁊. C.arbi.tu qᷣcqᷣd.⁊.C. de ſentẽtijs qᷓ ꝓ eo

qð mieſt. in fi.ar...ad.l.ro.de iac.l.ij.S.poꝛtio.⁊..de furtis ſi.is
cui.S. fi. ⁊.J.xve ꝑi.⁊ ↄmo.l.ſi.⁊.j.de ac.emp. ſi ſterilis.S.cũ ꝑ ven.
z hoc eſt ſpãle in arburarijs ⁊ qbuſdam alijs.regularii j.vł dic hodie
regularit᷑ venire lucꝝ vt nõ.C. ſentẽtijs qᷓ ꝓ eo qð ini eſt.S.ſi.
g Igeo in arbitrium actio.vt.S.l.ꝓx. S.nũc de omicio. RM
h aria nõ ſᷣm diuerſa loca diuerſa ↄſtitui pᷣcia rex.vt.j.ad.l.fal.
pᷣcia.j. N. ⁊. S. fi.ſ̊ ar. .. de tẽ. ĩ inte.re.l.ſuꝑuac.ibi ex diuer.ac.

i q og ſi epheſi.i. vbi ꝓmiſſum eſt.
k BSumma que eſt ꝓmiſſa.

IQuid foꝛte.vel penam.cvel fructꝰ.vel lucꝝ vel vſuras.vel inieſſe.

vel aliqͥd tale. V

m Eel ſip enaʒ.vel alit dic ſi tꝑis vtilitas iniueneru habeat᷑ rõ dã⸗
ni non lucri.⁊ ſic nõ eſt iõ arburaria hec actio. qꝛ in arburaria h rõ

dammi ⁊ lucri. vel dic hoc dici in actione ex teſtõ. vbi ex moꝛa vemiunt

vſure ad inſtar bone fidei.vt.C.in qͥ.cau.in inte.re.l.in minoꝝ.⁊ tũc

caſu ſᷣm qð dixi.

pe. a tem. ac.S. fi. vel dic ab inteſſe pᷣſtatione.

ſubaudi petenda erit ⁊ pᷣſtanda.ſ.vrilitas rõne tꝑis.ſ.ſecun ⁊ tercõ

n Inidum mudex reũ ab obpuate iudicij hoc eſt qd dẽ. inſti. de p⸗

o Exacta.nõ cauendũ eſt e eo qð eſt faciendũ.ĩ futuu. vt 7. S. de in⸗
di. in oĩbi. ⁊.S. ſi ſer.ven.l.egi.iſj ar. ..de vſu.l.j.in pᷣn?ſj ibi in vſu

ras adhuc.nullum ius ↄpetebat.

p Abſoluere certe ſic ⁊ idem deſt ſi eq̃ bñ lucrari pt adhuc qꝛ foꝝ du⸗

rat cuiꝰ cã ibi ꝓmiſſio facta fiit.

q In ſũma actõi k alij.vt.C. d iu.placuit.⁊.S.⁊æ reli.⁊ ſum.ſfu.at

S nij

ſi qs. S. idem. Labeo ait nã ſacꝛoſancte ſcripture ponũiur. vt. C. de
ſNI heres.aciõ.ſ.ex teſtameſtoo. iu. rem nõ nouam.

4 mente in. rem no nonam⸗
b a AUit ſi reddat᷑ Iſtẽ a vbi oſtumt certo loco ſe ſolutun. vt. J. ti

tu. j. l.ſi duo.S.j.ſunt a alij multi caſus ĩ qbo dat᷑ alie arbit
rie. vt inſti. de ac.S. preterea.hᷣ h̊ n.no hʒ locũ miſi in his duab ⁊ in
glia tercia vbi cer

ai d JY beres a teſtatore iuſſꝰ ſit
at. illalð dllruta certo loco qͥd drearphrend⸗
pe. ad exeplũ iſtag actõ opetit. p Pompo.
ent. vin Vt ſi mutua pecũia ſibi da⸗
licie onei⸗ begk. ta fuerit.vt certo loco rddat᷑
Tromoda t. ſi vr Nbone fidei iudi p Au.
. ↄmoda.l. ſi vt a Dohe Oen ise.
erioenn böͤͤn. cijs etiã ſi ĩ ↄtrabẽdo ↄuenit
Solclerari. vt certo loco qͥd pſtet. exepto ł veẽ⸗
mnſu. ? boc ſi ba⸗ dito: vel vpoſitiactõ opetit: no ar
pedo anlenrd dn bitraria actio: ſi tñ certo loco ↄdi⸗
babeo hitatöes me ctup ſe qs ſtipulatus ſit:hac actõe
as. Rome te bi; vtedũ erit. 9 Ffrican“.
rans dr actn Entũ capue dari ſtipulatus
bo. fi. ß ſtricti iur. fideiuſſoꝛẽ accepiſti.ea pecu
Ruenuate Gran. niaab eo liter vr ab Po mninſo⸗
baipalar⸗ e. 1. p re peti vebebit. id eſt vt ſi alibi ꝙ
Witu' ̈ dieu hac capue petat᷑ arbitraria agi vebeat
achlelterri gaͤn liſq; tanti extimet᷑ quãti eius vł a
. Lecabiocs cõ foꝛte p reũ ſteterit qminus tota
nenirẽ. naſi elitn centũ capue ſoluerent obligatõem
tre ↄueniã buic acti Toin Pr . „ P
reerg eſ wp alt⸗ fideiuſſoꝛis augeri. neq; em heccã
ier ſtipulatſum e⸗ recte opabit᷑ obligatõni vſurarũ:
pheſi decez boibo ibi em due ſtipulatões ſunt:hic au
vigeoꝛpmiſiſe ld teʒ yna pecume credite eſt: circa c
alibi no cogã v a leʒ vna pecume credite elt: carca eu
actone eſt vtenduz ðð

vel dic ochcturũ.i.
vᷣt liceat ei certo loco condicere.
e c Entum. ſtipulatus. tu creduoꝛ.
fAccepiſti. in centum. H “
Ab eo. ſ. fideiuſſoꝛe. Eius. ſ. fideiuſſons.
NMec opoꝛtebit. pone fideiuſſoꝛẽ ĩ certa qntirate acceptũ. ⁊ iõ nõ

auget᷑ er qntitas moꝛa rei.ſecꝰ in vſuris q̊s ipᷣe fideiuſſor ꝓnmnſit.ꝛuc

noceret. vt. j. de ver. ob. l.moꝛa.⁊.J.loca. l.quero.ſecũdo pone ꝙ ſim
plicuer vel m ommẽ caſuʒ fideiuſſit.⁊ oico augen eius obligatonem
Apter moꝛam rei a qð dicit nõ opoꝛtebit cc: eſt ideo. qꝛ iam erat cre⸗
qiton a reo ſolutũ. no habita rone loci. vnde nec reus nec fideiuſſor
ãmodo põt in eo teneri. vt..e.l.ii.⁊ qd dicit aliud in vſuns. iõ alið
qꝛ ſorte ſoluta remanet peumo vſuraꝑ. ß huic poſutõni obſtat qð dici
tur augeri nã quõ auget᷑ qð no exgt. cu ſoꝛs ſoluta ſit? Hn.impꝛopꝛe
pomi hue reſpeciu ad id qo fuit añ ſolurõem. tercio pone ꝙ nideiuſ
ſor nõdũ poterat ꝑuemiſſe ad ceriũ locũ vtputa cebilioꝛ. ſ reus ſic. et
fid eiuſſoꝛ volebat ſoluere in loco ↄtractus ⁊ creditor reciꝑe. neuter
em̃ de hoc cogebat᷑ ſ creditoꝛ volebat intereſſe ꝓpter moꝛã rei. certe
nõ põt.ar. . de fideiuſ.l.ſi teſtõ.S.fi. ⁊ ᷑m hoc no auger obligatio fi⸗
deiuſſoꝛis.qꝛ adhuc nõ pot ↄuemiri.q̃rto pone qð fideiuſſor ↄuenitur
capue. certe nec ex rei nec ex ſua pſona hr̃ ro loci. vt S.e.l. ꝙ ſi epheſi
ſecus in vſuris ex ſtipulatu vebitis. ſ certe ſiłr ſecꝰde debitis iudicis
officio.in ↄtractu bo.ſi.nam ao eas tenet᷑ fideiuſſoꝛ capue ↄuentus.
eur de cebuis ꝑ ſtipulatõem tm dicat eſſe ſecus? N. qꝛ ĩ iudicijs ſtri
cti ſuris nõ veniit ſine ſtipulatoe.ſ ſi referas te ad bo. ti. iudiciũ idex
eſſet. etiã m iſtam poſitoem.nõ eſt õ. S.e. ſceuola.S. idem iulia. m
alios eſſet. ibi ſoluimus. ſ vltime poſuõm nõ vr oↄuenire arg. m fi.
l. poſitũ. j certe imo ↄuenit.qꝛ qð facit ibi ſolunio vt inteſſe nõ poſ⸗
ſit peti hoc h̊ certo loco ↄuẽnio.vel clarius no.tria acceſſoꝛia ſuntꝓ
pter moꝛã rei.ſ.intereſſe. Itẽ vſura debita ex mora vt/ bo.ſi. Itẽ vſu
ra debita ꝑ ſupulatõz. puta ſi inrra mẽſem ſoꝝẽ nõ ſolueris tenearis
tu reus extũc ad vſuras.in quas acceſſiões querit᷑ an teneat᷑ fideiuſ⸗
ſoꝛ ſimpłr accepius ex moꝛa rei.a dic in pmo.ſ.intereẽ nõ.ſj̊ ex ſus

m eſſe puto ꝙ ſi poſt morã factam:

mora ſic que poterit eſſe tardius ſi debilior eſt ad eũdũ. vt hac.l.ſ.
æ. ij. En. ⁊..de fideiuſ.ſi ex teſtõ. S. fi. vlł dic ſi ex diuerſis locis. vt
j. de duo.re.l.e. in fi.in ſco eſt op.pla. .Joh.ꝙ teneat᷑ qð dic v

j. loca.l. quero.in tercio lenet᷑ fideiuſſor vt hac.l.iij. F. diſfert er

go ᷣmus a tereio ſm oẽs vt hic.neq; em̃ cc. ⁊ eſt rõ q; in tercõ iure

ſigeaon areo
arbitrio iudicis ↄmittit: eiuſq;; dii⸗ mo ſelnemm mite
ferentie manifeſtiſſimũ argumen- menſez infra quẽ?
vtpote debuũ effi

cacit tenet᷑ fide⸗

ꝑs pecunie ſoluta ſit: reliquũ pe⸗ iuſſoꝛ ſumplici
tat᷑: officiũ iudicis tale eſſe debeat. Watergei dee.
vt extimet quanti actoris interſit crat i mofunl “
eaʒ dumtaxat ſummã qꝗ peteret᷑ a ꝓre le obligt.
pue ſolutã eſſe·· v Apias. zibma no vent
ie N obli⸗
S qui certo loco dare pmit⸗ gatõs. ſ p offict⸗
tit: nullo alio loco ꝙᷓ in qu um q5 pbat. w/
ſit ſoluere inuito ſtipulatore di voren⸗
chin muito inpula bitũ pure vl ſub
poteſt. èl vchtoe nõ obliga
. “ p Aulꝰ?. tur fideiuſſoꝛ.ob
Dl x. ligatio vſurag
Ndflvoſt moram factã. quomi effcar rei ptẽdn
illas ad fideiuſſo

nus capue ſolueret: cũ arbi rẽ ſed intereſſe.

ria vellet agere. fideiuſſoꝛ accept⸗ vtpote inurluer
ſit eius actònis noĩe. videamus ne Abengũ no exle⸗
ea pecuni .ſ7 1 Ar dat᷑ ad fideiuſſo⸗
ea pecunia que ey ſnĩa iudicis acee rem. Itẽ omum
gere põt non vebeat᷑. nec ſit in obli dffert a ſco ym
gatione.adeo vt nũc q́; ſoꝛte ſoluta Jo. ſed quare ci
2 n M.M. vtrũq; officdo tã
vel ſi capue petat arbitriũ ludicis m intereſſe mn
ceſſet: niſi ſi qs dicat ſi iudex.c. et e ore
xx. ↄdẽnare vebuerit.c. ſolutis ex Te ſ actö
vmuerſitate tã ex ſoꝛte ꝙᷓ ex pena ne tacita.ſ.ſ mo
ſolutum videri. vt ſupſit petitio eꝰ ma ſmern amnuſ ·
quod excedit ſortem ⁊ accedat pe⸗ inbeꝛet bo. ſi. PH⸗

na pro eadem quantitate. quold anmisi ahin
2. 2 uaturã oↄtrahbit.
vᷣt ſicut ipᷣa obligano pᷣncipalis ad fideiuſſoꝛem extendit᷑ ſic ⁊ in vſu
ra.ſed ofnciũ qð inheret arbitrio nõ gratia actõnis cũ ſtricti iuns

ſit ⁊ ex accidẽn ꝓpter locũ vnde ad ſideiuſſoꝛẽ nõ extencht᷑.qð dic vx

inſti. de act.S. in bone fidei.
i Forte ideo ſubaudi.
k Per reum. nec rei nec fideiuſſons moꝛa auget obligatõem. vt H
ſed iudicis arbitrio cõnnttit᷑ vt in fi. hunus.l.impropne ergo dieit
obligationem. ſed hic plus dicit quod moꝛa rei. hic non nocet ſide/
iuſſori.accurſius floꝛentinus legũ wctor. YJJUVMVMU

lAugeri. vt argu. j. de fideinſſoribo ⸗ man .l. fi. vbi non augetur

quid eſt ergo quod dicit.j.de vbo.obliga.l.mora.que eſt ↄtra? NK.
nocet vt in eo m q̊ eſt obligatus nõ liberetur interitu rei. non vi in
amplis teneatur vel extra reʒ vt hic.⁊ quod dixu hic extimatur lio
quanti actoꝛis interfuit ſubaudi ex moꝛa ipᷣius ſideiuſſons. ſeo op.
1 videtur ꝙ etiam ex ſua ꝑſona non teneatur fideiuſſoꝛ ad intereſ/ſe
nam ſi fideiubeat in ſoꝛte im ſideiuſſor. non tenet᷑ in vſuras etiam

ex ſua mora. ergo nec hic ad intereſſe. ſeo Rn. ibi quia iure noue

obligatõms oportet ꝙ veniant. que obligauo nõ mterceſſit. hic aũt
offcium indicis inberet princ pali. ſeo adhuc videtur in totum tene
n.vt. j. loca.l.quero.in princ.que eſt ↄtra.ſo

fideiuſſor ſimpliciter interceſſit.ſi queras.ᷣ cur ergo nõ teneimn ao
mtereſſe vt ad vſuram: vt ſubijcit? Fndeo quia
intereſſe adhuc etiã ꝑ officium iudicis. ſed vſura in ſtipulatõem ⸗

ducta erat.vt.j.ꝓxuno Rn. ſiue ergo vſura ſiue intereſſe ebitnz

ſu eo tempore quo fideiuſſor datur ſimpliciter.ſiue ꝑ officium iuch⸗
cis. ſiue ꝑ ſtipulatõem pure factam. vel ſub cõditione ſi nõ ſoluerit

in ſuo die in ommi eo atoto eo tenertr᷑ fideiuſſor.cũ omĩa pᷣſumantur

ſolẽmiter acta. vt inſti. de fidemſſ. S. fi.⁊ ſic loquit᷑ hͥ ſtanm. . .l0.
l. q̃ro.ſi vo eo tꝑe nõ debebat᷑ intereẽ ꝑ officiũ fideiuſſoꝛ nõ tenet. vvt
hic. Idẽ in ſtipulatone vſurarũ que poſtea facta eſt. licet huicq ſolun
oni vᷣideat᷑ ↄtra.j. e.l. fi ſed dicas ꝙ ibi fideiuſſit in ſoꝛtem tm̃.vel.

uenit ex nã obli⸗

põt dici hm P. ꝙ bic

quia a reo non debetrr

NAN. —
gmig meſihe n
v uigt.
Ml.l⸗ 4*
ſcriix Anede

rinel
riiſtni Kii

nchiang ſäpolan

,.
waato
racpp:
ſſ v v ute. luans.
utnr.anſiortane
Uithut. ,rns ockn
ra Moſt l po 4
ndhrtutt ,rac anp.
Ulſenmſmztuet:rkre,1
Seutllunr ,ole
klizmen
ninerloeercigi
ffreſrscdlenn
W
niſd tihſcnmen
rfagmi Aini
e WNN

ladie

acm Kihulam.

G Audeſuna
„ Erenttütenereter
fipfituſtnet 4
Eglitnndſcint aſn
nunlbewiila..
nnhaſiſndäfitß,
rutniinlumnireg

Whekaftalſint n

Alrgniefcelllanggn
in un
Annorſtinciipnin

Aemn uunutgni

ininte
iſceſr

=

irge

☛G
e

8
4

—
—,=
=

Wpme
mifanen
Abiteſt
) Dn. ſn

ſlnn in

A. n
ini. ani an
Mi itbii
Wemnshe

aimdchate i

=

Nſaincdi ee.

contſm
Gditrü wrs
ſrn ue

d
Nn. o⸗
Wi
iis ODiMiuſſenmi
bumo greatia nkiin
me N oeilſſnii tin

idenſrs n di
t Nni ae M
net und M
nus ei,

rtw chic ngt
nmni nberanr umd
nben getnnine
uag u hleiin⸗
onann Nt

„
N

ſit nn

ſi ſoluit ꝙ ſ.mplici

ibi ponit᷑ queſtio:ſed non ſoluit illam. ponit᷑ antem alia et ſoluit᷑:
an ſi creduoꝛ ſoꝛtem acupiat petat᷑ intereſſe.ſʒ quidã dicũt q; ibi in
omnibo rribus caſiba.ſ.l.quero:in omneʒ cauſam:hic in ſoꝛe tm̃
interceſſit:qd nil eſt.qꝛ nulla eſſet iam differentia: cuʒ etſi in vſu⸗
rario ↄctu ꝓ ſoꝛte tm̃ intercedat nõ in plus tenet᷑:vt.j.cœ fideiuſ.
ſi fideiuſſores.S

.₰ j. 2 le V 1 2 . ☚ .
ilecedenerehe no Puto admittendum tatomagis
n maq; enz. ꝙ creditoꝛ accipiẽdo pecuniã etiaʒ
HN. tacite obtecu ſiſſe⸗ z yr.
iden reſees Lemiſiſſe penã videat.
im vſuris ꝙᷓ in iĩ⸗ .
tereſſe: in quib⸗ De conſtituta pecunia.
Mne tenet᷑ ſi⸗ u Apian⸗
inſſoꝛ ex moꝛa 1901.
neir neh enz Oc echcto pᷣtoꝛ fauet nãli
c⸗Bocnr. eqͥtati qͥ ↄſtituta ex ↄſen⸗

n Cauſa.i.cũ

tractat e inter ſu facta cuſtodit: qm̃ gue
e lgna⸗ eſt fidẽ fallere. Ait ptor: qᷣ pecu
nes. vna ſoꝛts: Miã obitã ↄſtituerit qͥ ſic accipiẽdũ
7 alia vſurag. eſt: que.nã ⁊ mulieres ðᷣ ↄſtituta te
Bacdodnmn Pen ſi irelen. Eeynpi⸗
no. AMecur. lo etſi nihil ſit expᷣſſuʒ edicto:atta⸗
nsd.. mẽ ſine tutoꝛis auẽcte cõſtituẽdo ñ
r Cönnn k. l. obligat. Sʒ ſi filiuſfa. aſtituerit
vbi vſure vñt pe an teneat᷑:qrit.ſ̊ puto veꝑ ⁊ ipſuʒ
— oſtituentẽ teneri ⁊ pꝛeʒ ve peculio.
ꝓbat inieſſe nõ Eũ q ĩutilit᷑ ſtipulatꝰẽ:cũ vtilit᷑
eſſe in obligato ſtipulari voluerit nõ cõſtitui ſibi:
ne. s.ex vo dice eſt te aſtituta expiri nõ poſ
lunt ate acceu: D

als j.j. d vſu.tutoꝛ.S.lueus.Accur. floꝛeñ.
u Petatur. a fideiuſſoꝛe vel reo.
x Dũtarat. ſecus ergo eſt ſi vſura debet᷑ ꝑ ſupulatceʒ:nõ ꝑ offi⸗
ciuʒ: vt.C. cœpoſit.l.ſi depo.⁊.C.æ iudiẽ.l.j.⁊ ideʒ in pena ꝑ ſti⸗
pulatõem debita: vt.j.de ac.emp.lucius.hic p parte ſoluta etiã
intereſſe remiſſuʒ videt᷑:vt hic.⁊.j.e.l.fi.in ni.
y 1 S qm ſtipulatoꝛe. ſ.poſt petitõeʒ. naʒ añ pt᷑: vt g. e.l.iij. S.
gnãkr. q ẽ Z. Vł veriꝰdic ꝗ ibi eligit vbi ſoluat.ſ.in alte
ro noĩatoꝝ locoꝝ cũ plura loca fuerint noiata:non aũt in
alio: vt hic..j.de v.obli.q rome.in pᷣjn.⁊.j.ð fideiuſſo.l.fide iuſ
ſoꝛ. S. j. ̊ ð adhuc vt.j. ð v. ob. ↄtinuꝰ.S.cũ ita.ibi:qꝛ vbiq; pt ſol
uere ⁊c. So. põt vbiq; ſoluere: vt ibi.ſ.volente ſtipulatoꝛe.vel pt
.i. bet vbicũq; ↄueniat᷑.Alij dicũt ꝙ ibi locꝰgra rei poſitꝰerat im
vñ vbiq; ſoluẽ pt᷑ vbi actoꝛ hʒ wmiciliũ:hic gra actoꝛis.

3 [ poſt. agere. ſtipulatoꝛ. Accur.

AQA ccceptus.dic.ſ.in centum tm̃.ſecus eſſʒ ſi ſimplicit
eY tüc in totu teneret᷑: vt dixi S.l.centuʒ. Ael dic m Jo.
ſi ſimpłr ſidciuſſit tñ nõ tenet᷑ ad mieſſe.qꝛ nõ venit ex nat᷑a qcno
mis:vel q̃rii ⁊ nõ ſoluit.a ſic nõ.qꝙ fideiuſſoꝛ in penis non tenet᷑:
J. ad mum. libertꝰ.ĩ fi. l.⁊.l.luciꝰ.S.j.ar.j.de ſidemiſ.l.fi.⁊ ar.
I. rem ra. ha. ſi ſine.S.cũ aũt.ſ̊ ar..j.de fideiuſ.ſi q̃s ꝓ eo. F. ij.
2. I. admi. tu.l.tutoꝛ qͥ rep. S. płr.
b Debesat᷑. a fideiuſſoꝛe. Accur. floꝛeñ.

c·Obligatõe ſideiuſſona.na in obligatõe pᷣncipali bene eſt G̈tuʒ

ad executöem.
d Adeo.non ſit in obligatõne: vt.i.ſicut ſi ceſſet arbitriuʒ:⁊ nũc
quoq; ſoꝛte ⁊c.ꝙ ſubijcit.miſi excipit abſoluta.vel pone vt ſit con⸗
iunctio.⁊ ſᷣm hoc innuu ꝙ nũc ſoluta ſoꝛte ſi iam deberet᷑ intereſ-/
ſe mhil poſſet peti: qd falſum eſt. Item innuit ꝙ ſi poſt moꝛã ephe⸗
Nuit ꝙ ſimpliciter vemat intereſſe:qð falſum eſt ſmiliter vᷣm
ꝙ nõ.ö.ꝙ ſi epheſi. Nunc.iſ.poſt moꝛam.
eSoluta. a qͥuis eoꝝ. nam er cum reus ibi cõuentus non tenea⸗-
tur in plus: vt S.q ſi epheſi.ergo nec fideiuſſoꝛ qui ſolmit id qo ꝑ
ſtipulauonem ꝓnnſit ꝙ dici᷑ reus arbi.ↄdemnatus.ſ̊ ob. adbuc
m plus tenet᷑. HN.nõ aliqͥ de quatuoꝛ mochs.
f Judicis.in vtroq; certe caſu ceſſat.in pᷣmo. ꝓpter.l.ilam:cen
tum. ſecũdo ꝓpter.l.ulam:qꝙ ſi epheſi.in pn.
g Miñi. excipit ab eo ꝙ dixu ſoꝛte ſoluia.
hCentum. exemplũ ᷣm Jo. ſoꝛs. c. mieſſe. xx.ex.c.ſolut octu:

aginta. a. uij. ſoł.et.uij.denarij ſoluta vident᷑ de ſoꝛte. Item.xvj.
ſoł. ⁊. viij.xenarij pena ſiue ꝓ imiereſſe remanent. ergo.xvj. ſol.

Dicat. male.

4

mutele: vl ex qcũq; alio dctu. DBe

2. viij. denarij de ſoꝛte ſoluenda.qmibus accedit pena ꝓ rata.i.ꝓ qͥn⸗
ia ſui ponõe. ſ.iij.ſoł.⁊.iiij.denarij.⁊ ſic ſi bene computes pꝓ ſinguł
v. ſolichs de ſoꝛie vebet᷑ vnus ſolið.ꝓ pena.Sed.Al.ſic.octuagin
ta ſoꝛus erant: ⁊ in. xl.nomĩe pene poterat cõdemnari. in. c. ſolutis
ex vniuerſitate.lxvj.ſoł.⁊.viij.venat.xæ ſoꝛte ſunt. ſʒ de pẽa. xxxiij.

ſob. 7. uij. vena. ve
ſetqm nõ aĩo cõſtituẽtis: pmitt⸗ rre euz ſurun
tis factũ ſit. An pt᷑ aliud ↄſtitui na. de pẽa. vj. ſoł.
ᷓ qð debet᷑ q̃ſitũ eſt.ſ̊ cũ iã placet ⁊ E
aliud ꝓ vebito cõſtitui.eniq; ſi g b Ex pena. i. d
c. vebẽs frumẽtũ eiuſdẽ pᷣcij ↄſti⸗ mterele en
tuat: puto valere cõſtituti. e⸗ tum. 2zo.
bitũ autẽ ex q̃cũq; cauſa pt᷑ oſtitnai hᷣ rlo eack. pao⸗
.i. ex écũq; zctu:ſiue certi ſine icer in gunzces tin es
ti. etſi ex cauſa emptiõis qͥs pᷣciũ dee tineat᷑ in ſoꝛtez ;
beat: vel er cauſa wtis: vł ex cauſa nes ſerq teree⸗

rat.c.intereſſe.xx.
ergo. v. ptes.c.ſo⸗
lutoꝝ in ſoꝛtem vi
gent᷑ ceſſiſſe. ſexta
gut ꝑs.c.videt᷑ ceſ

bitũ at vł nã ſufficit.ſed ⁊ is qͥ ho⸗
noꝛaria actõe nõ iure cimili obliga
tus ẽ ↄſtituẽdo tenet᷑.videt᷑ ẽ ⸗

bitũ ⁊ qð iure honoꝛario ebet᷑.iö mee einet. v.
⁊ pz ⁊ dñs dæ peculio obſtricti:ſi cõ etes de istere,
re . J anz manẽt ergo ſexta
ſtituerit tenebunt. vſq; ach es gug⸗ gs ſoꝛtis a interer
titatẽ q tũc fuit ĩ peculio cũ ↄſtitue ſe ſoluẽda. Ao.
bat᷑ ceterũ:ſi plꝰſuo noĩe ↄaſtituit:ñ . hmutenuz.
r1 1 ſ.vt ex ſoꝛe ⁊ ini⸗
tenebitur in id quod plus eſt. er ſhin vi ſearer
ita ñ rñdet q̃ſtõiꝓ

poſite:an fideiuſſoꝛ ĩ oẽz cãʒ teneat᷑. Tlel dic nõ puto admun ꝙ fide⸗
iuſſoꝛ teneat᷑.nã ⁊ſiĩ pᷣn.⁊ i fi.hmꝰ.l.ꝓbare intẽdit inteſſe nõ eſſe in
obligatõe ea rõe.qꝛ ſoꝛte ſoluta pẽa peti ñ pt.⁊ hꝰidẽ ꝓbat S.e.l.cẽtũ.
pᷣmũ tñ veriꝰẽ:vt qõmi ñ rñ.cũ ſic ꝓ vtroq; ſi ſimpłr ſit acceptꝰtenea
tur.⁊ vt nõ.S.e.l.cemũ.in ſolutõe jrij.j.loca.l.qro.j. NF.
m Elder.nõ.recipiẽdo ſoꝛtẽ vẽ remittipẽa:vt hic.⁊ ar.j.æ pub.
hᷣedicro.⁊ ar.S. ſi qs cau.l.ſi duo.S.j.⁊.l.ij.ĩ pᷣn.⁊ S.e arbi.l.cel⸗
ſus.ar.d.j.vi bo. rap.l.pł.⁊ ar.j.ð edił.edh.l.qͥd ſi.ĩ pn.⁊ ar.j.ð
fur.l.q ea mẽte.⁊ ar.j.C.dæ ſo.l.j.j ĩ arbit᷑rijs ⁊ iudicialibꝛ pems
locũ hñt pᷣma argum̃ta:ñ ĩ legalibo:vt S.ð ↄcd.fur.l.ſie fure.ĩ ↄuẽti
onalibo refert:ſit dictũ rato manẽte pcto.vł ñ.vt.j.de excepi.li.
l.apud celſuʒ. S. labeo.a S.de tᷣnſ.l.q fidẽ. Iẽ qͥd ſi reus ſoluat alibi
an fideiuſſoꝛ in mieſſe poterit ↄuemiri? K.ſic.ſi ĩ inteſſe fideiuſſit:nõ
als:ſ̊ ipᷣe reus nõ:vt hic.ſ̊ nec ipſe ſideiuſſoꝛ: mſi in hoc ſpãłr fide⸗
iuſſit. Itẽ Z. S.l.ij.S.iteʒ iuł. So. vt ibi.
n Be ↄpſtit.pecũia.S.ð pᷣncipalibo ꝑſonis locutꝰeſt:nũc de illis q̃ ac
cedunt. Accur. floeef.
o b Sc edicto. ꝙ 7. I. ꝓx. FX. Ecqtan. vt ⁊ illõ S. ð pac.l. j.
p Graue ðẽ.ſ.hoĩ gui.ſic ⁊.j. poſi.l.j.S.merito. ã pᷣn.
q Au pᷣioꝛ. ↄſtituit. ſolu cogã. aʒ. ⁊ ſic iuge ꝙ ẽ.j. e.ſi duo.
r Aulies. ꝓ ſe. ſ. ⁊ nip alijs vt ſpijc.⁊ nõ h̊ ꝙ ſb ma /.S. ait pᷣtot.
ſculino genẽ dtinet᷑ femminu: ñ econt᷑: vt.j.ð v.ſig.l.j.et ð le.ij. ſi
ita ſcpᷣtu.⁊.l.qͥ duos.a.l.luciꝰ.S.qᷓſuũu. Iniceſſerit.ſ.ꝓ alio.
ſSe pupillo.nõ obligat᷑ enã nałr:qñ infanue ꝓximꝰeſt:vt.S.ð cõ
ch. inde.l.qð pupillus. vel dic ciuili q eſt ꝓpximꝰ pubertati.ſj natu⸗
raliter ſic:vi.j.de nona.l.j. F
t Teneri.q; ex oibus cauſis obligat᷑:vt paterſa.vt.j.de act᷑.⁊ ob/
lig.ſi filiuſfa.Nr. òMDĩ
u Ei.nõ qĩo. ar. q; ſi nõ valet ꝙ ago vt ago. nec va let vt valẽ põt.
ſic ⁊.J.de codi.l.j.⁊.j.de v.ob.l.j.S.ſi qͥs ua.ĩ fi.ſj ar.j.vt.j.ðpo.
luciꝰtitiꝰcũ hꝛet.⁊ S.c t᷑ᷣnſ.l.⁊ pꝰ.S.ſi fideiuſſoꝛ.⁊ iſti.de adop.S.fi.
423. de pac. ſi vnꝰ.S. płt. Sʒ q̃łr ſciã ꝙ ſiipulari ſibi voluerit ñ ↄſti⸗
tui? K. ex vbis q pceſſert: vt.j.d ieſta.l.heres.S.ſ ſi notã.⁊ de leg.
j.ſi ſᷣuꝰpluriũ.S.fi.ſj cuʒ acceptilatio qnq; iure pacti valeat:vt dixi⸗

mus S̊. e pac.ſi vnꝰ.S.płt.q̃re nõ ſtipulatio valet iure oſtituti .HN.

faciliꝰexcepno ꝙᷓ actio parat᷑.
x Stipulatꝰ.qꝛ foꝛte eſt ĩ abſentes. AccKc. M
y An prt. poſſe. vt ⁊ S. ſi cer. peta.l.ij.S.j.⁊.ĩ.x iure w.l.ſi ei nu⸗
ptura. 1. J. loca. ̊ addes.S.ſi dñs.ſ̊ an factum ꝓ dato vel econt᷑. vel
vnũ ſactũ ꝓ ſacto poſſit ↄſutii? Rñ.ſᷣm Jo.nõ valet: cũ multũ int⸗

ſit iut factii 7 dat: Vt 3. ti. j. l.ij. S. iuł.⁊..dæ ſol. qͥ fes. Kin br..
Ar eul Ke .. E . .. ..rn . . 7

X 7

— „

%

4 „

Iteʒ nots ex hoc. F. et. . e. qui aũt. F. j. ꝙ, nõ ſit neceſſe id eſſe vebituʒ
q ↄſtitui᷑: ſi tñ ꝗpter vebuũ oſtitutio fic.
a ALalere. aliter in fideiuſſoꝛe: vt. I.xe ſideiuſ.ſi iia. .
b Bebitũ. ĩcerti. vt in q̃ eſt factũ: vt.j.e v. ob. vbi aut. §. qui id.
Tutele. bic eſt uaſi diractus. Accur. floꝛeñ.
dD Matura ſuffi⸗

cit. ſecus in ciuili .1 Vbianus.

buo: vt. j. l. uj. .— . A. —
dj. az. er no g in Vog ſi filij nomĩe oſtitueꝛit
Aꝛie naͤle vꝛ inde ſe.x. ſolutuꝝ: qᷓuis ĩ peculio
bituz: vt. j. de fide⸗ fuerint:cæ ↄſtituta ⁊ĩ.x. tenebit᷑
inf.l.ndeiuſ. ob. . v. fuermt: 9 1 x. tenebir.
j.Aem. mis Uu Plauns.
e Actõne. vt qͥa . wo ſtr
me deferente ra⸗ Vod ſi marn. 8 ſalut aſti
uit qs ſibi deberi. tuit ex vote: qᷓ quann lacere
dlind rg erehan poterat:qꝛ vebitũ ↄſtituerit: ĩſoli⸗
Gh e. Ace. dũ quidẽ tenebit. ß mlieri iniᷓtuʒ
KEõſiuuebat᷑.l facere põt adẽnat᷑. Si qͥ at᷑ cõſti⸗
lud em ips inſpii tyerit qð iure ciuili vebeat iure pᷣ⸗
ure w Erc toꝛio nõ debeat.i.pꝑ exceptõneʒ:an
mre w. l. ſi pꝛ. S. 10 1. p exceptio 9
Sõ teneat᷑ qrit᷑ et ẽ ven vt
9 Suo naeen pompo. ſcribit: eũ nõ teneꝛi: qꝛ de⸗
b q Loa ſih⸗ bua viribo nõ ẽ pecuĩa q̃ cõſtituta
ſ rene E. Biis q iure ciuili 1 ptoꝛio de
exceptõez remttẽ bebat in diẽ ſit obligatꝰ: an aſtituẽ
vetrs igns goteneat: a labeo ait tener aſtitu
7.8.s5dd. tum: quã ſniaʒ pediꝰ ꝓbat ⁊ adij
a Ladſing cr labeo:vel ꝓpter has potiſſimuʒ
nur h en. pecunias ꝗ nondũ pen pnt cõſtitu
am poſt ſniam: vt ta inducta. quã ſniam nõ inuitus
:1. ma ln. Pbarem. hʒ em vtilitate: vt er die
ſi ſoluzt un. ſ. pay obligatus cõſtituẽdo ſe eadẽ die ſo
ter ⁊ maritꝰ.qꝛ nõ um ter .
reidts e8 luturum teneatur uk.
e biriebae⸗ Ed ⁊ ſi citerioꝛe die cõſtitu⸗
ſi qs reuz. F. bine. atſe ſolutuꝑ ſimiliter tenet.
k S ga herbe, u Apianus.
tioez. 1. Vlmma . ſ1
k. qꝛ ex ea dat᷑ etiꝛ Emq4q, epheli wictt * ſolu⸗
am reperino ⸗ d2 turũ ſi Stirnern e ſolu⸗
exemplu i excep . . un
en ler cinne turũ teneri cõſtat Juli egatum
remanet tebitũ: vt

.jJ. ſoł. ſtichũ. S. nalis. Iteʒ in cyrop̃pho añ bienmũ:vt. C. nõ
nu. pe. l. in Zciibo. vel qꝛ iurauit xebitoꝛ ſe nõ debẽ: vt S.ð iuremrã.

l. fi. dicto. S. nalis. vel ex ea cã oſtituit quaʒ ſbeſſe credebat qᷓ nõ ſöe⸗

rat: vt. . excep. w. l. ij. S. j. ſecaſi odioſa eẽt tuiꝰexcep. qꝛ tuc oſtitn
ens tenet᷑ in mace. vt v. ↄdi. mde.l. qͥ excep. nii filius iuſto erroꝛe
duetꝰoſtituat. vt. . ad mace.l. fi. Dʒ qd ſi ſciẽs ſe qs nullo mõ teneri
oſtituat: Rñ. tenet᷑ m bul.a. h. qꝛ doare videt᷑: vt.. xe reg. iu. l. cii/
ius. . I. ve noua.ſi quis delegauerit.
IJuribn. 1. iure naturali: vel. 1. effectn. Accur.
m Si 18 q. öᷣbebat. dic. 1. iure ciuii ⁊ nãli. ſ. pacto.nã ꝑ pactũ iure
pᷣtono nãaer obligat. Wel dic ꝙ ille cui ciuilii tenebar me veferẽte iu
rauit ſibi deberi. ⁊ ſic et actio ĩ factu pᷣtona eſt qᷓſua.el dic ĩ eo qͥ in⸗
re pᷣono ptenebat᷑:⁊ hoc qd ebebat legauit: vt. j. de le.j.l.ſi crodito
n Mon inuitus. ſed volens. m. §. id qo.
o ſ Ecd etſi. citerioꝛe die. multomagis ſi ĩ vlterio ꝛẽ:lʒ in wote ſit
aliter: vt. j. pac.w.l.de die. Iteʒ pt᷑ intelligi hec lex qñ ideʒ
bvncipalis debitoꝛ oſtituit an diẽ ſic: vt ſupᷣ poſui ĩ poſuõe ca
ſus. Quid de alio? foꝛte idẽ ⁊ hoc differt a fideiuſſoꝛe qͥ nõ pt᷑ etiaʒ
tpe in plus obligari: in inſti.de fideiuſ.S.iteʒ ſi ille.Sʒ an añ dieʒ rei
dueniri poterit iſteꝛ qͥdã dicut ꝙ nõ: vt.j.e.id qð.tu dic ꝙ ſic.nam
apta eſt differẽtia ini duõez de qj ibi dicit: ⁊ diẽ.qꝛ ante ↄditõeʒ nullo
niſi irabat oſtirutoꝛ aliã dꝛiẽ ꝓlixioꝛẽ: tũc foꝛte pt hie locũ qð oicut.
p e Eim qui. cõſtat. erit arbitraria: vt. j.e.ſi duo.S.j. videbar᷑

em̃ cotra quaſi eſſet indebitum ꝙᷓtuʒ ad alia loca:vt diximꝰ

3. æ condi. inde. I. qui certò locco.
q Julianus. rome exiſtentem. Accur. floꝛeñ.
x Dõ veg eſt. imo videt᷑ falſuʒ. naʒ ĩ loco vbi pus ĩcepit eſſe de
buũ:nõ vbi nũc ↄſtituit dʒ ↄueniri: vt S.œ iudi.l.ſi qͥs in legano
ne.q eſt ð. So. q̃tuoꝛ mochs dicitᷣ. Pꝛimo qꝛ ibi ↄſtituit ſe ſolutuxꝝ

qð debit añ le⸗
rome ↄſtituentẽ qo in puincis ac⸗ Mmorige de it
ceperar: putat cõueniri debereqõ ma aeno ilega
7 ven ẽ. ⁊ ſi cũ nõ rome eẽt:ß in va ner in aen
ꝓuincia adhuc ↄſtituit ſe rome ſo⸗ aſtitun qo mie/
lutun venegat in eü actio ve coſti⸗ Kunr ba vebere
tuta. Od exigim⸗ vt ſit vebituz vrãẽ. mnnlin
qð cõſtituit᷑ in rẽ exactũ ẽ:nõ vtiq; obe. Ael ſech
vt is cui. cõſtituit᷑ creditoꝛ ſit:ꝛ nam uriſ n lnam⸗
⁊ qo ego vebeo tu cõſtituẽdo tene-⸗ onẽiß rantec
beris ⁊ qð tibi debet᷑ ſi mihi cõſti⸗ Ert cher ocdr
tu atf bet. Jul. c; li. xj ſcribit ti⸗ legar. hie a iaʒ
tius epłam ad me talẽ emiſit: ſeri Teuevr G
pſime ſᷣm mandatũ ſeij ſiqͥd debi⸗ iuno rollie ſ
tũ tibi adpꝛobatũ erit me tibi cau lez.l. ci quent.
, 5 . vbi dꝛ nõ referꝛe
turũ ⁊ ſolutuꝝ ſine cõtrouerſia te⸗ iĩ legatoervel añ
net᷑ titi e cõſtituta pecna. Sʒ Pminat qs ſe ſo
ſi qͥs coſtituerit aliũ p ſe ſoluturux unmt he legani⸗
nõ ſeꝓ alio nõ tenet᷑ ⁊ ita pompo. olit ibicolnn ho
li. viij. ſcribit. YItẽ ſi mihi cõſtitu⸗ mur: vt ibind.
as te ſolutup teneberis: g ſi mihi il eno or n⸗
cõſtitueris.ſempꝛonio te ſoluturũ loci. qꝛ ibi nõ ſu
ſttenebens. Yulan l.i.dige wrſelin..
ſtoꝝ ſcribit.ꝓcuratoꝛi. coſt titun poſ hie ſic. Alel qrto
ſe: qo põpo. ita interpᷣtat᷑: vt ſi p⸗ dee wi no ove

nitur vbi ↄſtitn⸗
.qi. vbi oſtitutõ
facta eſt vt hie

curatoꝛi ↄſtituas te ſolutuꝝ ñ dño
Itẽ tutoꝛi pupilli cõſtitui poõt?z

