fruct. ab eo tẽ
poꝛe dz preſtare
vſuras.cũ enim
hoc ſoluz debeat
ſpectari. an ha⸗
beat facultatem

fructꝰ ꝑcipiendi

vt ſequẽti.S.di⸗
citur.iſte vo po

teſt facẽ vt poſ ⸗
ſit. ̊ iam intelli
gitur poſſe. vt. .
e reg. inr. qui
põt. K. quidaʒy.
vt Hi. ⁊ alij qũd
mieſt an emptoꝛ
pcipiat frucius.
P ſe. ⁊ tũc tenea
tur ad vſuras.

etiã a tẽꝑe ↄtra⸗

ctus. an ꝑ alinzʒ
vt tüc teneatur

tꝑe traditõnis

tm̃.ar. pro his.
pignoꝛe. S. ſi pꝛe
burio emptoris

accipiat fructus

a tꝑe venditõis
vt mũc a tꝑe con
tractus preſtet

dſuras. qꝛ fru⸗

cius ↄſeqndo a
tꝑe ↄtractus per
inde habetur. ac
ſi tradua fuiſſet

an reliquat eos

7 tũc preſtabit a

tempoꝛe tradiu⸗

onis. nec poteſt

venduoꝛ empto
ri obijcere cul⸗

preſtare ponoꝛem in lite poſſeſſioms. vt. S. e. I. empto?. 5.j7. ach qd

precaria poſſeſſio vendita pꝛo tradita habetur

2 K. qꝙtum ad hoc

vt poſtea teneatur ad vſuras. non antem vt vendttoꝛ liberet᷑ ab

actione ex empio. Item quomodo fructus precarie poſſeſſionis ſa

at ſuos? cum precano tradito ſeruo nõ querit emptoꝝ ex operis.

„

vt. S. de perl. con:mo.rei ven. l.ſermi. ⁊.
tum. aʒ. H. vt dixi in d.l.ſerui.

acquuꝛe. re. w.l. qſu

m Impenchia ſic. S. de pig. ac. ſi ſeruos. hec enim ſimilia oners

emptoꝛ agnoſcit. ſicut fructuarius. vt. S. de vſufruc. ſi pendentes⸗

S.penuł.accurſius.

n Item ſi ↄuenerit.ſ.reus ex promiſſione.
0o Venmteiſemptoꝛem. conſecururum. valet g̊ hoc pactum. vr. . G
e paci.. l. ſi pater wiem. S. ſi fundo. 7,5, coutrahen, empt.be

eſi , gpnn

pam. quia fru⸗
ctus non ꝑcipit. cũ ex ea culpa.lucrum ſenſeꝛit.ſm aʒo.

— —
S
= 2
=☛
=
—
— =.

ralt.
ng⸗
o t
irnscite ni
tiſna: wl

BS = —

4

=
= —

S

S=

S
=
=Sͤ*
—

— =

Cnfee ,
infn
Ens. nd en
meinſttonai .,
Inirit ſicn

.

=

ylG M⸗

ſegbe
ſnre⸗ ſſer
cngh (
ii
ncteſe
ſtonzr lexa

1

r ſ M. ſtant

ebponres 1

actur nentt.

=

ſnur
ine Meex
ſnliom ſa.

nnnlt .

felin Acte

Ktun roc

1

nſetr ſa⸗
aumne liſl

n,/nn pendt

FNEftum zrnt
P Wun
mmifn fulie

yulm ſat

Nödd e
Eiie Wu
miml N

Cllertbene
Pin lunce

cfitetn. (aoch

emi oſe
nin bosd
inn Umſa

atenie Ppte
tmng li.

fde n

Kf, nis
nſumin uen
ledimnan Ker
neilbe⸗
2, —
uran ſie
Ncdin⸗
idi⸗
aräangtn ſei

uRmni, a,
nletd, a
is un
. Qin ve
iniſt
eincb ⸗ ar
õ
rsinz e
rmigſii a⸗
uns nihif un
munnitil in
Gni e
ſhiſ⸗ ni⸗

4,0 h mn

gimngah⸗

ſponſo die æ w⸗· cqm ↄmiſſoꝛie legis eẽ ait:cũ ea ſ

vt. 5. v mſtiio. Ccato cũ colono expiat᷑ vt qcqᷣ fue⸗
l.j. h ar. otra. ẽ& rit ↄſecutus emptoꝛi redaat᷑. Edi

cura. l. in cauſe
m fi. accurſius.

hitc venditio. S. finali. aecurſs. MMMMM
p Siꝓcuratoꝛ. vtili.hoc ſi erat inſtitoꝛ.ſᷣm Jo. vt. F. Ee ne. ge.
liberto. 7. S. de inſti. et ſi quis in pᷣn. als non. vt gr. S. e ꝓcura.
I. ꝓcur atoꝛ.qui euictione.a.l. ꝙ ꝓcurator. a. j. de regu.iur.l.q̃

tutela. S. fi. 2. J. de acqui. poſ l. poſſeſſio q. F. ſed ſi poſſeſſio. ſecd

gr. Z. J. e enic.
ſi cu venchtoꝛ. S. .—— HMUäs DMMW
fieß bm hoc . ag poſſe vtili actoõne:ad exemplũ
Mn a Remin inſt uorie actõis ſi mõ rẽ vendẽdã
Un . 3 0 —
5c
H. qꝛ in vna re no .
tm̃ vendẽda fuit Igdemq; papi.rñdiſſe ſe refert ſi
inſtimtꝰ. vñ nõ . 0
cik. vt. . e iſti. vẽditoꝛi duplũ pᷣſtaret᷑:ĩ fraudem
nen ahn, aſtitutionũ videri adiectum: id q
hoc ⁊ ſenti re, vſurã legitimaʒ excedit: diuerſaq;
grocurgtn Inquit no fen illicitu trahat: ſed
ſoluẽco. vt. ᷣ . lex atractui nõ ĩpꝛobata adijciat᷑.
muerlelifi Si qs colludente procuratore
q Erxr empto. meo ab eo emerit. an poſſit agere
er ant Ho⸗ ex empto.et puto hactenꝰagendũ:
ann guo. 3. qn Hetſiqͥs minoꝛẽ. rxy. an. crrcune⸗
n Iauie. o 4 . † 3 Rrpys. 6
vẽai. alij vonũr Nerit: huic hacten dabun acth⸗
nouũ caſum. vr nẽ ex empto:vt diximꝰ ĩ ſuꝑioꝛi ca

s. o qñ wmy ſu. Siqs a pupillo ſine tutoꝛis

encn h eetme aute emenit: ex vno latere conſtat
an alis manda otractꝰ. nꝗ q; emit obligatꝰ ẽ pupil
——— lo:pupillũ ſibi non obligat. Si
mitur. 2 m pr- venditoꝛ habitatõeʒ excepit: vt in
man poſitioem Olino liceat habitare: ? colono ꝑ⸗

Pneng iind frui liceat ad certũ tpᷣs: magis eſſe

mins mandaut ſeruit?putabat ex vedito actönem
em.. an actõ dNſs o nian eeiſe olon?oz⸗
rvt: vider ſie Teniq; tubero aittſi iſte colonꝰdã⸗

ſubuenit ono ſi nuʒ lederit.ex empto emptoꝛẽ agẽ

cut in otrahenti . Editoꝛẽ:
eu mitoꝛte dem cogere poſſe vẽditoꝛẽ: vt ex lo

eno nn; bus diſtractis vel legatis ea es ei
ti veris. in u um ſolem?dicere: q q̃ſi ꝑs ediũ: vł
dieijs vo idubi· pꝓpter edes habent: vtputa putea
tabile eſt actiõezʒ fia. HBmpo
dart wommn, er l3. „ .
dtractu ꝓcurato Beſt q puteꝰopit. u Lpi.
ris.vt.S.de proo

r Igem pap̃. excedit. a ita in eo q non excedit valet. vt Bͥ innu⸗
u. 7. C. de ona. I. ſi qs. ar. S. in ommbus. in eo qð eſt vltra.non.
ſicut in quolibet pecumario debuo pena vltra legitimum modum

vſuraꝝ ꝓmiſſa non valer. vt 2. C. de vſuris.l.cuʒ allegas.a. J. de

vſur̃.l.pecume.in pᷣn.et.l.penã.ſ̊ ↄtra.S.de peti. here.l. vtrum in
fi. ſo. illa pᷣm iſtam.qma non excedebat legimmam vſuram itẽ con

tra. j. e. lucius. 1. C. e tranſac.l. ꝓmiſſis. ⁊a. j.v euic.l.ſcienduũ.

ſo.ibi pena apponebat᷑ facto vel datõni ſpeciei hic aũt qnnitati. item

an hoc eſt veru ſemp qð hic dicit. F. ᷣm Jo. ⁊ HBul. nõ. ß ſi erat
ſolit? venduor fenerare. ar. j. de vſur.q ſemiſſes. S.ſi.ſj ibi qñ per

.

negligentiã curꝛebãt. aũt ex ꝓmiſſione.VIñ dic equius ſᷣm aʒo.q;

ſemp pᷣſumitur fraus ex quãtitate pecume q̃ excedit legitimũ mo⸗

dum.ſ ſm nos qͥ dicimus vſuram nõ pᷣſtari ꝑ aui T eccleſia.ti. S
J. nunqd ↄdemnabimus emptoꝛem hoc caſu in legitimis vſuris?
f. ſic ſi ille fructꝰ pcepit.vt ſic loco intereſſe ſuccedat.vt.Sᷓ.e.l.S.

erxr Vedito. a. S. ꝓ ſocio. l. ſociũ. quõ hʒ locũ qo eſt. . de excep. do.

l.apud celſum. J.labeo, dic vi ibi, 7, 7/e, l,predia,

4

Iex zeractm. ſ. vt res memptg eſſet. ⁊ pꝛeciũ apud me remanerer

ſi qo eru ſolutũ inde.vt.S. œ le.miſ.l.ſi fundqus.

Sie qs. collu. ex empto. me dñm vtili. vt.S.S.ſiꝓcurator. Item
Ccontra pꝛocuratoꝛem. accurſms. ᷣð

1 Eircuenerir. re ipᷣa. vñ reſtituit᷑ minoꝛ, vt.j. de mino.l. etiam.

Pein, S. j. aut &̊ in tomʒ
„ “R nanet. aut i
Iñmes labꝛa ſaliẽtes fiſtu⸗ mum mſt ur mrͤ⸗
le ch; qſalietib gunt: yuns man.l. ſipcurator
longo excurrat ey ecificiu ediũ ſũt. S. l.? mino.l. in
ite canale puces at ꝗq ſunt ĩ piſci⸗ uer. ⁊ tranſac.l. j.
na:nñ ſunt edium: nec fund. .ij accur.

DSn magis enã p Omp. lo. obligars niſi ft

è†è†⁵5H pulli aut cetera aĩalia qi locupletioꝛ. vt. E.
ndo ſunt. u Lpig. vſuc. p eml. ſi-

. „rs I 1. 2 ſic no. H ꝙ clau
Vnci nihil alrud e:miſi ꝙ in dicar crus ſi .*

tra ſe tenet. ediũ auũt multa ſti. v auc. t. . j
. ar. . 5. C.⸗
ſſe. ꝗ echibo affixa nõ ſunt:q ira⸗ 3. w aubr * En
nooportet: vtputa ſeras: claues dies. 5. pe. in ſi. er

clauſtra multa etiã cæfoſſa eẽ.ne⸗ Sreſemn. vem.

I. 2.l. ſi id qdᷣ. S. fi⸗

hec inſtrumeta magis ſunt. etia ſi go aceee eoenen
edificio nõ coherẽt. B 2 vinũ: ⁊ fru S. ſic. vt. S. ve pe⸗

ctus ꝑceptos ville nõ eſſe conſtar. Al. l. quod ebet.

Item nõ hic ad fa

JIundo vẽdito: vel legato ſterq ⸗ cum agt er venai⸗
limi: z ſtramẽta emptoꝛis 2 lega⸗ Gerel⸗et,tenemr.

tari ſ̃ unt ligna ar᷑ veditoꝛis: ł he⸗ 8 Edibn. hucnſq;
redisqꝛ nõ ſunt fundi tartſi ad e’ẽ drru q vemiat ĩ a⸗
rem ↄpata ſunt ĩ ſterqͥlino aũt diſti ctmone ex empto er

e . ſ. vr ſg ot· Vchto. nũc incipit
ctõ trebanij ꝓbanda eſt:vt ſiqdem dice wmo vendra

ſtercoꝛadi agri cã ↄpatũ ſit: epto⸗ qo vemiat. et ſic xx
rẽ ſeqtur: ſi vẽdedi venditoꝛẽ. niſi ll ſeuemix.

*

aliud ẽ actũ:nec inteſtĩ ſtabulo ia a 1 Bem ?. pij
ceat an aceꝛuꝰſit. Que tabulepi iaals ſube

gudi.

cte ꝓtectoꝛio includũtur: itẽq; cru b I Imes. 1. fu

ſte marmoꝛee edium ſunt:reticuli ban al. aqj rohe⸗

irca colũnas plurei circa pietes. c. Et labꝛa. i eſt
Itẽ cilicia vela ediũ ñnſunt. Itẽ uimsgines p qs du

inſule ca patũ eſt:ſi nõdũ pfectũe:· letaqua.

dD Saliẽtibo. id ẽ

Fyuis poſitum in edificio ſit:nõ ti cqqᷓ r mote ſtulla⸗

vigetur egi T.„ —5 do ſaliũt.vt.j.l.
videtur edium eſſe. Siruta ce⸗ xi. S. item. ltar.

ſa excipiant᷑ in vẽditiõe. ea placuit e Salientiby. ſcz
eſſe ruta: que eruta ſunt: vt arena n.ỹ.

„. S S ſticn. ſeo, j⸗
ſtatim ponit ꝓ vꝛbano. qꝛ cõe vbũ ẽ. vt. j. de v. g. 1. q5. azo⸗ 9).

g In terꝛa⸗ vt ꝛ. J. de acqm. poſ. l. iij. S. item feras.
b Clauſtra. i. inſtrumẽta qᷓ claudũt wmũ. vel aliquam er? ptem vn
oſtia. ⁊ pontes qͥ nõ adheſeruũt. ſ̊ ve nocte ponebant᷑ im ad claudẽdũ.
1Beloſſa. i. aftrz. Elinaꝛia. als vinaria.a ałs ſaluaria.

oꝛcularia. vbi vinum premitur.

k Lohereãt. imo vr cegẽ domm. vt. 5. re Zhẽ. empr. l. dvolla. . .lo.
Hß addes. S.illud.q ſunt j. ſo.ſi ſunt imobilia. qſi cedũt. ałs ñ.vt.j
e.l. nana. 7. . e trin. vi. 1 ol. le. l. ij. S. j. 7. . acq.re.d.l.titius.

IQOue tabule. ꝓtectoꝛio.i. ſub eodẽ tecto.a facit.j. e vᷣ .ſig. l. pe.

m RKenculi.i. inſtra qͥb ſolet ſuſpẽdi ãphoꝛa.vt.S. ð iec.l. ſi Vo. S.
o Pluiei. i. inſtr̃a quibo ſcribit᷑ ⁊ vulgo dicunt᷑ ſcanella pe.
⁊ ſolent pomi iuxta pietem in ſuſtentaculo quodam. aʒo.
h Cliiicia.qᷓ cauſa arcendi ventos ⁊ pluuiã ponunt᷑.vt.j.de fun.i⸗

ſtru. l. queſitu. S. ſi wmus. aʒ0.

P edificio.i aruce infra non in opere.
q Eci eẽ. vt.j.e.S.fi.̊ qr. .ꝭ.de qij. ⁊ ar.l. aſi ſi ſunt.S. d §.
1 Sirutam vendinöne:ſlundiit. unn S. oů.

iñ fundi:aut ville eẽ cõſtat: vt⸗ yp S HS
lr Puta vaſa vinaria: toꝛcularia: qm er vendito. ß nun⸗
ſic loquitur oo Vt aut ſtet᷑ emptioni: aut dicedat᷑t

HZ 2 :O, I.

2
W 4 „ K«2 ðð .
“WM

„„
5

g Contineri. quia.
emp. in vendendo. S.

b Poteſt. vt 2. S. ad
vt. C. e. l. ij. m fi.

cLabeo. nõ eſſe. ſicut nec in generali fundi obligatone dtinet. vt. )

e pig. l. ebitoꝛ.
d Caſtella. loca
vñ puenit aq. vt.j
aq quoti. ⁊ eſti.
l.j.S. pe.ꝗᷓ loca ce⸗
düt wmui. vt hic.
2. S. ve ↄtrahẽ. em.
fiſtulas.
e Ephitonia.i. ĩ
ſuꝑioꝛi pte poſita
ab epi. ꝗqo ẽ. S. qʒ.
fPerſonas. id ẽE
imagies paruss.

g SDiſtincta. faẽ

ſ. de le.iij. pᷣdijs. S⸗⸗
pe. 7. S. fi. H gr. j9.
I. de ver. ſig. l. ſi vx R⸗
naria. 2. I. malum
S. ſi. 2. l. pe.
Sxi. .U. . .
1 g RKansria.—
ſupᷣ terrY.

i. vmo no affxa. Pinmoe CU
puteoꝝ:ephitonia: fiſtula aplum⸗

ſic a.j. de acq.re.
W. l. titiꝰ. ↄtra.S.
e.fundi. ĩ pn. ſoł.
k. Tegule. aece⸗
ut. vt. Z. l. proxi.
imimim fme.
WQu Eieꝛes. vte
bant. vt. j. ꝓ em.
l.qͥ funduʒ. S. q bo-
na fide. 1. . ſi ſer⸗
uus extero le. mã.
l.j. ⁊. C. ve pac.ex
ↄuentione. .
m ſ. 3 ſterilis
veoemt. ecnz
q; nõ emunt᷑ vt pa
riant ancille.vt. S.
de pe. here. l. ancil⸗
lauꝑ. K. die emit
qs ꝑtum futurum
ancille.
n Dumäginta.
q̃ etiã a iure pꝛeſu⸗
mit᷑ ꝙ non poſſit
parere. ⁊ ſi ↄtra fi⸗
at eſt miraculum.
here.ſi maioꝛ.

Elẽditoꝛ. etiaʒ

ignoꝛans.qꝛ aſſeuer au

q ſunt pcioſioꝛa.

nonłedunt. niſi dicat. vt hic.⁊.S. x ↄtraben.
uintꝰ. 7. J. de ver.ſig.l.in rutis. .
exhi. celſus. S. idem uł. ex vendito q; pt agi.

creta ⁊ ſiłia: ceſa eẽ:ea vt aꝛboꝛes
ceſas:⁊ carbones:⁊ his ſiłia.al⸗
lus aũt aqᷣlius:cui mela refert opi

nionẽ recte ait: fruſtra ĩ lege vẽdi⸗
tõnis ve rutis:⁊ ceſis cõtineri.q ſi
nõ ſpaliter vemerĩt ad exhibendũ

de his agi põt.neq; eĩ magis ð ma

teria ceſa:aut e cemẽtis:aut ce a⸗

rena caoẽdũ ? vẽditoꝛiꝙᷓ ve ceteris
ETabeo genera⸗

liter ſcribit.ea qᷓ ꝑpetui vſus cã in

edificijs ſũt:ediſicij eẽ:q̃ vo ad pñs
nõ eẽ edificij:vtputa:fiſtule tpis q

deʒ cã poſite:nõ ſunt ediũ: verũtñ

ſi ꝑpetuo fuerint poſite:ediũ ſunt.

Caſtella plumbea puta: opcula

batat aut que terꝛa cõtinent᷑:ꝙᷓuis
nõ ſint affixa:ediũ eẽ ↄſtat. itẽ co⸗

ſtat ſigilla colinas q;;:⁊ ꝑſonas:q⸗

rũ roſtris aq ſalire ſolet ville eẽ.ea
q; ꝗᷓ ex eqꝗficio vetracta ſunt:repo⸗
nant᷑ edificij ſunt:at q pata ſũt: vt

ĩponant᷑ nõ ſunt edificij. paliqͥ vi⸗
nee ca pati ſunt:antceq; collocentuꝛ
fundi ñ ſunt: ſ̊ qᷓ exemptiſunt hac

mẽte vt collocent᷑ fundi ſunt.

Ranaria qex 1 Abole.
tabulis fieri ſolẽt:ita edium

ſunt ſi ⁊ ſtipites eoꝝ ĩ terꝛa defoſſi

ſunt:qð ſi ſupᷣ terꝛa ſũt:rutis ⁊ ce⸗
ſis cedũt. Tegule qꝗᷓ adhuc non
duũ edificijs ĩpoſite ſunt:q;uis tegẽ
di gra allate ſunt ĩ runs ⁊ ceſis ha
bent᷑:aliud mris ẽ ĩ his q vetracte
ſüt: vt reponerent᷑.edibo eĩ accedũt
Eteres empnonũ g Ar.
vsditõnuq; appellatoibo pmi

erat eã pᷣgnantẽ a hec vera niſi ſpem im emiſ⸗

ſet. vt. S. e. l. emptorem. S. fi.

——2

p Si pdij. non tenet᷑. C. de act᷑. em.l.ſi miĩoꝛ. ↄtra. ſo ibi aſſeuera⸗

nit. H no. vel ibi ſcire potuit.hic nõ. q; herechitariũ fuit pᷣdin.vt.j.
reg. mr̃.l.qui m alteriꝰ.⁊ ve hoc dixi plene. S. e. I. uł. S.ſ.
q Ems diximus. vt. S. otrahen. emp.l.in venditonibi. S. inde
queritur. accurſius.
Tr Eñ venditoꝛ.⁊ ſic nota qꝙ dici᷑ ↄtractus nullus in pᷣiudiciũ vni⸗
us ptis quandoq; non in alierius. vt dicimus cæ illo qͥ vlo dat cãm

ↄtractui.vt. S. de colo. eleganter.
ſCitreas.i.precioſa matenia.

1Eũ ꝑ venditoꝛem. extimandũ eſt. nota regulã non attendh lucra.

Hz damna. vt hic. a. I. ve dam. infec.l. ꝓculus.⁊. J.de aq̃ plu.ar.l.j.S.

ſicnt. a.l.ſi in meo.a. I.v fur.ſi is cui commo. a. j.de iniur.l. imiu⸗
riaꝑ.S.ſi qͥs de hbononb.⁊.j· de xvna.inter virũ ⁊ vxo.l.ſi ſpõſus.S
ſi maruꝰheres.⁊.S. de peri.omo.rei ven.l.ſi.⁊.C. ſent᷑.q pro eo.l
vna. S. pe. ̊ ſpecialia ſunt multa ↄtra dictam regulam,. vt. j.de emnc.

—

ſcue vtebantur.

emat:qᷓ nõ ſunt.

lI. venditoꝛ. 1. S. ad. l. aquil. ſi ſeruũ meuʒ. 2. l. mnde neratius. a in⸗
ſti. ad.l.aquil.S.illud.⁊.S. eo qð cer.lo.l.ij.S.fi.⁊.ſ.ti.j. ſi ĩ l
ge. S. colon?. 7. I. rem ra. ha. l. ſt omiſſa. 7. 7. ne qd in loco pub. l.

. .

Hz hodie ſecus. vt. C. ce ſen. que pro eo.in ſi.

Sem eſt in locatõne ⁊ condu
ctione. p Aluk.
ſterilis ancilla ſit:cuiꝰ ꝑtꝰ
venit: ł maioꝛ onis qᷣnq̃gĩta
cuz id ẽptoꝛ iqrauerit ex ẽpto tenet᷑
vẽditoꝛ. Si pdij vẽditoꝛ n dicat

tributo ſciẽs tenet᷑ ex ẽpto qo ſi

laͤrans ñpᷣdixerit: qð ſoꝛte hrdita⸗
riũ pᷣdium erat:nõ tenef̃. Ruis

ſupᷣdiximꝰ cũ in coꝛꝑe aſentiamꝰ.
qlitate at diſſentiamꝰẽptionẽ ñ eẽ:

tñ vẽditoꝛ teneri dʒ:q̃nti inteſt em

ptoꝛis pᷣceptũ nõ eẽ etiã ſi venditoꝛ

q; neſciat: ł vti ſi mẽſas q̃ſi citreaſ
KCũ ꝑ vẽditoꝛẽ
ſteterit:qminꝰrẽ tradat oĩs vtili⸗

tas ẽptoꝛis ĩ extimatõeʒ venit:que

mõ circa rẽ aſiſtit neq; em̃ ſi potuit
ex vino:puta negociari:⁊ lucꝑ fa⸗
cere:id extimandũ ẽ.nõ magis ꝙ ſi

triticũ emerit:⁊ ob eam rẽ ꝙ nõ ſit

traditũ famiſia ei fame laboraue⸗

rit.nã pᷣciũ tritici nõ ſuoꝝ fame ne

catoꝝ ↄſeqᷣtur. nec eĩ maioꝛ fit ob⸗
ligatõ ꝙ tardiꝰ agi: Guis extima
tio creſcat.ſi vinũ hodie pluris ſit

merito qꝛ ſiue datũ eẽt ̊ hr̃et em

ptoꝛ: ſiue ñ.qm ſaltẽ hodie daduʒ ẽ

qo iam olim dari oꝑptuit. Siti⸗

bi fundũ vendidero:vt eũ aductuʒ
certa ſumma habeꝛẽ ex vendito eo
noĩe mihi actõ ẽ:q̃ſi in ꝑteʒ pᷣcij ea
res ſit.h̊ etſi tibi fundũ ita vẽdide
ro: vt nulli alij eũñ ꝙᷓ mihi vederes
actõ eo noĩe ex vẽdito ẽ:ſi alij vẽdi
deris. Qui wmũ vẽdebat: exce
pit ſibi hĩtatõem wonec viuerʒ: aut

l.no nunc. 7.

ij. S. merito. . . aꝛ. tu. l. qcqd. qᷓ ſunt ar. 5. ſ̊ oma ſunt ſpecialia.

u Uec puoꝝ.

ß cur nõ ↄſequi

tur pᷣciũ familie

ſicut 1 womus qᷓ

coꝛruit. vt. S. e.

l. inł. S. j. que ẽ

Otra. ſoł. vt ibi.
qꝛ per eſt male
tradere. vt ibꝛ
nullo mõ tra⸗
ere. vt hic dicit

x Fit obligatö

ſcʒ ex cauſis pre
dictis.
y CKreſcat ex
cã ſequẽti hodie
ſic vt. S. de aꝛbi.
celſus. S. fi. ſech
gr. ↄtra.j. ð dã.
infe. ſi finita. S.

fſi. 4. l. ſe.
3 Si uibi ſun⸗
dum ex vencdhto

vt. S. ve dtrahẽ.
emp. l.q fundu.
7. E. & pac. imi

em. 7. ven. l. ij.)

nenuno.
b S3 ſiita.
ꝙ mihi.an ꝑ hᷣ
mihi vendẽ tene

gk. dixi. Z. ſi gs
cau.l.ſi eu. S. i.

c Oum wmuz.

pſtaꝛe. ſ. malit.

d Nolütatis.
nõ ꝑmitti in con

ver. ob.l. eum

certaꝛuʒ. 1. J.

le. j.l. hun.

vſu et ha. diuꝰ.

pater ſeueringj.

in ſi. h otꝛa. S. ð
Pcura. l. in cau⸗
ſe. in prin. et e

vno 2 eodeʒ an⸗

no non poteſt partem pecunie ſoluere.⁊ in reliqua anm parte patn
eum babitare. vt ar. I. le.j.ſi ex toto.S.fi.. S. e concn. inde. ſi

non ſoꝛ. SF. fi.

fundo. accurſius.

fMon eſſe.ſ. alterius. vt.. de iure w.l. plerũq;.in ſi. .*
I in qualitate. emptoꝛi. vt.j.e.l.ſi duorum. .l. ſi vendito

h 1 I quis ſeruũ. tenet᷑.ſi in pᷣterituʒ ſunt queſua antecỹ. ſcul⸗

nũc agat᷑. ſed ꝓ futuris canetur.

¶ Reſti. fu ergo hic cauno ve hereditate futura.a ſic eſt atra.C.

paci.l.fi.ſo.ideo pactum de futura ſucceſſione hic accipe valere.

quia non ſponte. ſed neceſſitate impomitur. propter precedentem

contractum validum. ex quo mihi tenebaris

ſeruum rradere. v/

de quia fidem fregiſti caues eo quod ex hereditate ſua peruenut

reddi.ar.S. pro ſoci

o.l.uij. S. de illo. vel aluer hic cõſentiẽte liber⸗

to vſq; ad finem vite ſue.vel illa dic veterminat iſtaʒ. quia hoc ve

—

tus illud nouum. vel meiius oc. vbi emptor

ſuccecht non rn
iinter eos. hoc enum nõ valet. ſed agitur vt teneatur ei reſtitueꝛe q

Hlr.
Lobero⸗

Wpännmr

ono e
me
ßt
ii i
Mizp;
Frü eſet.
ifn
fönn (o
uni ndiͤr

uſgi.
xtintf
imntmnte.

t tiſfd tigen⸗
1. hu
ſet uin ug

VLad?. , n
nihoir lohh

Mr k

(ticſe

(ri. temp

ißſun aintal

ickzebrc
tinn. peal⸗

gteunſt.

hremdt gi en

Crodunm⸗
oe fune 3
ingrtſti
Ninacyi pecli⸗
gmanun
ntten⸗
erhened
nitreſt

Nofnr

habe⸗
noͤeſſc⸗
numſi

amnam

mnge erenpn
ins
Madn
anits
eſttnn
göag
gchons
fehobe
(amm afore h

elm
no ſde

ſlheci.
W

lnini „
ſini 1ſ nu

Liini
euim
roeen giinn
n i dqad eũ pueniat.pᷣ
riſi Pra.no ePinendndel qmils eſt m aʒo.
Gni. mõỹ eſſet. puta lucratꝰ ẽ ed addendo. Rö. . *
nimis large locutus t ex dignitate quã ſeruꝰ nõ hẽ W . in qua nõ ditat ſi .
4 . t. uk. quã ſeruꝰ n onem. e haber
den d F geclehſi poſtea fm or n Kear F.r wigl venff ne d ſ y woher ren pendn . ealiquod ius. nec habet etiã poſſeſſi⸗
rrenn N ſeru⸗ .l. ſi vo. F. itẽ quncqd. pun. mullum ndu debebit. imo vider ſol r. 5
maxia Pmech in ſingul qu quinq;. ſok enenmllum ebegt᷑. vt. j Wete gth er ſumnn ibt. vel ſ
9 Nu a bis n 2 ulos ſok. bic afirmauit eſſe in iundo. ihr vo ſolun legatuz.
nadee kamagcns. vet anno maluit p emptoꝛ pᷣmo nit qͥ mibi mdo. ibi vo ſolum viru lego
1 ſt uct?. vt ĩ⸗ . zn 1t p̃ſtare x ſe — d AII uit qͥ mihi tradi 9 x.que in archa h
ien e nvrchabitatiõz pſtare. treb cüce iön) nee Aauͤlt eſt. voſe teh beo. um ſola qnch
iitn ene ammr. — 103 P are. trebatiꝰ nẽ eũ mihi ad me te hHomia cum ſola qnq;
ee ãde volũtatis pr 1 ait mu ↄdicere. Sabinꝰ dixi eſſent. vñ tenet h
ni m Solueno. liſh ſtatis ptateʒ eũ hãẽe ſi hetſiqd mihi mRrI. verarnaz.
3 18. . . abeſſ. . Wter temeraria
Wmide iu ſcʒ poſt capitis iſq; ãnis alterutrũ p e ſingu is geſſiſſ. benz ex negocio H alſeueratio 5
eR d dimnunonẽ. di alrerutru pſtare 0 g et muicẽ me tecij 4 anoz. N. F.
”èͤ babebis diu patus ſit alterutx Pſten ſſe et peculio. Caſſiꝰ v e tecũ acturũ de em... in.
arinn eerct nweʒ 1 eſe. p Z kane⸗ peti bini retulit: in qj e0 oprmion S⸗
1 *WD. 5. „ 2r . V . *UI 0 L
mi. En len wil Ern d in qlitat e . s. uo vendẽte hoĩ ; um. Ber e ꝗq Xiicid.
n 4 ⸗ arn iße mẽtitꝰ ſit: nõ fnnl no⸗ tiõis oĩa Kann Wrincug vẽdi⸗ hul ſi era n
iie d et ibrch emptoꝛi. pone em̃ d tenet Pꝓlibero fideiuſſiſſet. ſi El. tenet. F. ſi
Pinmniiii i.q eſt . ibi d ginta iugera vi ixiſſe eũ qͥn oſß iſſet. naz 2 in dſm N echl. ſi vas
Nnn etn d erso ſi admiſſo. .— e eſſe: ⁊ qͥn 4 tvt empto 4 .1 inde pro
. R ſo.hic am pꝛati: 7 ꝛat qginta tur h mp 2 eadeʒ ſeq⸗ inde pompo. ſed ʒ
tuir e imm oĩa ceimi, uaterdl ĩueniri: eſſe tñ ſer: lhero vendete oſequi abu⸗ e pitc en uſt.
nin 6 ne⸗ tan n vas ſeruñ quẽ cũ h mhe no zemmahit j taxationeʒ dñns erz. vr. 5. l. pru.
Cieniine n lct inchgnee iderat mãumiſeri e Vii 11 Dem. f pp
“õ ergo jmodo q giderat maumiſerit:nõ Mipendentẽ vi Sem. f p Recia. t
Ki uinu a peculij nomie q ſeruꝰ hab Fſoluz ſi vuz legere vindenna emit venren *R
eznndgle . ibi alio mõ. vel q manumittebar᷑. h eoꝝ qꝗᷓ r tpe itoꝛe aduerſus 1 ibeat a ven⸗ na veſtus iſtuc b⸗
re kn as R Perrdn ⁊ p̃ᷣterea canele⸗ gea Neoptibe vi Poterier ſiea — gieniu giuni ane
arnle“ a an. le. melia. j. reditate liberti ad eũ q aait nõ d e ren pecunia venchdiſti mihi
õs le. ,.j. . nitat † q̃ᷓ agi᷑ n P 19 i mihn
f n n nin⸗ reſtnumuni vt m ad snuene⸗ neq; augeſtente⸗ petat᷑:q venit: rng armtſiag 8
dunligiſt . Ula pſtare vẽdi otat. onét ſiue lectã vuã erũ poſt traditi vxr reigcare nbl te⸗
h t: vt ſi ſol MPide miſſus vk ſiuri at᷑:ad exhibendũ ret qð in ſecund
Bänhng d ſem Balt ſin nõ eſſet:nõ ↄtinebũtur ꝗ̊ᷓ queſi n vł üiuria xhibendũ couen nud
ur uoſds: Hhocſf Numiſſus not utur gᷣ que ſi ma dũ ſic agere poterit quẽ gendet n⸗ er ind
ndr ſroh i relern ad ſu⸗ ſſus nõ fuerit acqͥᷣſ ũ ſi qualibet ⁊ aliã uẽadmo et en moſoe
n 16 reſerri ad ſu- eſſet uerit acqſiturus non et ⁊ aliã reʒ ſuã cmpto. a ex vẽd .
kfsenin a igte noſnons i Wli pꝛohibeatur. tollere er ecido ouobus
n (aſus. qꝛ ſuß „1 Vlianus: — 9 0 dnobus
nlen ſurs geenlo n vſeru inq vſuffrucr tuus vas en funqn vegeret wlig enen. Aaa
ab ietan . huetarij ſolmu. pecunia numer 3 emerit:? antec; tũ q in fundo eẽ affi one er venalro n⸗
ud Nad dicß ſerui pecunia n re 117 antech ba fundo eẽ affirn ne er venmdiro m⸗
bodiedoche prü. zu em⸗ ma numeraret᷑:ca . bat acceſſura dixiſſet: q;m ja⸗ foꝛmata a pmo pe
doieda n geb. meo paſti fueris: qᷓuis pciũ ſol pite minutꝰ lu wliũ ra dixiſſet: ꝙᷓms ibi nul c. g ere o pa
Kut. a ecnra da..d. c ERdlu iſſet: tn. wienrone ni Anena r no
Ntc n eerbe.. capitis diminutiõ is. Pprer talez. Vlicqd vendi p Antng. geaunfaem pee
iarmind e und Serun. onẽ aduerſus vedi⸗ 5 indehit acti dnerteg nen acceſſurum Alerer guoamie⸗
inged n iſſiſzvt de capitis at di ditoꝛ habebis: af di ꝛid integn ac ſanũ tra nerat acnoe er ve
Nuen nſſiſſz. vt. inſi. „ſp. z. minutione nibil int di opoꝛtet:veluti ſi ũ tra nerat acnõe ex vẽ
mcn ſidt i Eſgeiuſ. F eſt: tu ſoluas: ionẽ nihil int et: veluti ſi fundo wli betoe ex ie,
. ie ns .1. :tu ſoluas:a „„5 t2 ceſſura oiriſſet:nõ quaß lia ac⸗ dito infoꝛmata. et
fnin üin e . Modenat go ad te ptin n ſeruꝰey eo peculio tegræ a dixiſſet: nõ quaſſata:ſed in⸗ opnleru rollater
i uelhecs. ad teptiner. namin vtro caſu egra dare ebet. in- igulauuc apert
e eam. rẽ hab . mpto aduerſus vẽdito „ä Apia. e echenee l
r q Apen⸗ afl ebis. Seruũ tuũ Redia mihi vendidi pia. tanid angeg m
rong n S ben⸗ fyre bona fide emi aleendend nenleyr i vendidiſti. 1 cõ Lanin gnarceſtnn
4 prun entes 10 qo ad te ptinebat. hoĩ x pecu⸗ ſi nõ feciſſem pe qu d facerem: qö nali. exceptionez
2ð nnebat. hoiemapa⸗ qiitor antẽ pens⸗ Pꝓmiſi. rñdi. võᷣ corra ſtome e i
. Acx ton 6 .1. colligere. vn eng ex ſtiokłatu p⸗ cot ra.ſi pmo e
5 re nauta. libꝛos en n; Fur aurum. virgo floꝛes m l P x ſtipłatu petat galaen eſt nao
ce ſingula quiſq; legit. Sm 3. tollitur ipo iure ex ve ,— ſtipulatiõe ſecũda
Fm viguo. vel m e ex vendio.niſi in i que eſt terciũ pactũ
el melius. pone caſum ꝙꝙ hi⸗ im id qð excedit. dic rein paan
ꝙ hic queri. an tollatur ſt ergo pꝛedia ac.
ipulatio penalis.

ſums n 1 SPaohibeat. ſ. empto
.* l9 2
Petentẽ gi
Etentẽ. ſ. vendoꝛem. o nau voſten non opoꝛter dici ſecũdum pactũ ſtipui
onẽ ſuſple omnes lerores dle. veſti⸗

mmnNelin u Poterit. ſ.
iuzmi ℳ S ea eeuna hel erãt verba exce
a exci ceptioni M 3
cles att dencter res cul onan 2 geht ſes . 6 emt der ſtipulationẽ incoõnnẽti
r miui p Fradua. ſed qr betik e rei ven. ſi ager. etg Kengrr lupnlarn l: er ſttyulan pacio incõtineti appoſin
1 — a, F. ernn. poſſet vẽauoꝛ retinere rem NMWè. pᷣciũ 5 õ enagel “” pactũ ſcõm
ſrlai ni eelerhibenu. qr poteſta tem h bignons. vt. F. e. ink. peor g ſtpinaktond gnenn vt fiat quod cõnenn ſed a
lſus. in pin. m habet exhibendi. vt. S J eA atonẽ penalẽ: R. nit. ſed ad qͥd ha bet᷑
xhibendi. vt. S. ad exhi.l. . wrepe leaä Raue E ⸗ lia kerai actio K gbetre
rcep. I. apud. S. labeo. 2 illa tol 0 H exceptionez. vt. j
e ollir

pulatnſinfoꝛ 6 ſit
linfoꝛmata nõ ſit loco acnõis ex venduo. ſed ſunt
to. nt pares. ad

iur n
. 2 6 b Inmriarũ
vt ⁊. J. . . S
I. iniur̃.l.iniur̃.S.ſiquis me.⁊. .xcepoſiti
boc inſti. quibo m
S. ij. ſi agerer ex ſtiplat
PP

J.S.ſiquis.iia.

ipo iure ſit ſublata. per actionẽ exlvẽdio? R. hic caſus nõ eſt in hac
l. ſed dicã ꝑ excep.tolli. vt ar. J.de woli excep.l.apud.S.labeo.vel foꝛ⸗

te hic eſt caſus noſtre legis.⁊ ulle caſus quẽ diximꝰ eſit in hac.l.⁊ ſol

uatur: vt dixi.nõ ꝑ hanc.l.ſed ꝑ alias allegatas. lʒ ſecus ſit econtra.

ſi pᷣmo ad penã agat᷑.quia mpo iure tollit᷑ ex venauo. vt hic ſubijcit

ſi ex ſtipulatu ⁊c.
7 eſt rõ.qꝛ ĩ penali
ſtipulatõe nõ inſpi
cit᷑ qͥd interſit. ſed
in actiõe ex vẽdito
ſic. vñ cũ deſierit ĩ⸗
tereſſe ꝑ actiõʒ ex
ſtipulatu intẽtataʒ
ipo iure tollit᷑: vt
gr. inſti. de nutil.
ſtip. S. alii. vł die
Pʒ. Al. qꝛ ex ſtipu⸗
latu actio continet
certũ.ex vẽdito in⸗
cert̃. vel pᷣm. R.
ex vendito bone ſi⸗
dei eſt. ⁊ quãto fa⸗
cilius h̊ habet᷑ tan
to facihiꝰ ſoluit᷑ ex
ſtipulatu ſtricni in⸗
ris. Itẽ ſi pᷣmo egit
actioe ex ſtipulatu
vt fiat qð coueni·
fuerit cõſecutus
an ex vẽdito tollit
ipᷣo iure q̃ ad idem
cõpetit: H. ⁊ h ca⸗
ſus nõ ẽ in hac.l.ſ
dicã ꝙ ipᷣo iure.ni
ſi in id qõ excedit
AWter roneʒ quam
dixi. qꝛ deſijt inter
eſſe. YJtez ad id qoᷣ
Dicituꝛ ex ſtipulatu
tolli ꝑ exceptionẽ.
nõ 1p iure acti⸗
onẽ ex vẽdito infoꝛ
mata.videt᷑ qõ ipᷣo
iure ſit ſpᷣlata actõ
ex pᷣma ſtipulanõe
ꝑ ſecũdã.ſicut ⁊ ſta
tim diẽ.de actione
ex vẽdito:cũ vide/
at᷑ eſſe facta tacite
nouatio ſtipulatõ⸗
nis poꝛis ꝑ ſecũdã
vt. j. de ack. ⁊ ob.
l.obligationũ fere.
.J. fi. 7. S. P ſoẽ. ſi
ds. 7.l. qð ſi. qᷓ ſũt
3. aut ſi contrarin
ſuiſſet int eos actu
nec tolleret᷑: nec ob
ſtaret exceptõ. vt.
ce v. ob.ſtipulatio
iiſta. §. q ſine du⸗
bio. H. pdicta eſſe

ĩ terfuerit id fieri.

ni rem babeat.

—

ex vendito agere pt᷑.ſi ↄſecutꝰ fue⸗
rit:quãtũ pene nomiĩe ſtipulatꝰeẽt
agentẽ eũ ex ſtipłatu woli mali exce
ptio ſbmouebit ſi ex ſtipłatu penã
oſecutꝰfueꝛit ipᷣo iure ex vẽdito age
re nõ poterit:miſi id qð pluris eius
i BHem.
Vi res ſub conditiõe legata
erat:is eã impꝛudẽs ab here
de emit. actiõe ex empto poterit cõ
ſequi emptoꝛ pᷣciũ:qꝛ nõ ex cã lega
à Frica.
Eruus quẽ a me cuʒ peculio
emiſti puſꝙᷓ tibi traderet᷑ fur
tũ mihi fecit:qᷓ uis ea res quã ſub⸗
ripuit interierit: nibilominꝰ retẽ⸗
tionẽ eo noĩe ex peculio me habuu
rũ ait.i.ipo iure:ob id factũ minu
tũ eſſe peculiũ.eo.ſ.qð vebitoꝛ meꝰ
ex cauſa aditiõis factꝰ ſit.nã licʒ ſi
iam traditꝰ furtũ mihi feciſſet:aut
oĩno cõdutionẽ eo nomĩe v peculio
nõ haberẽ:aut eatenꝰ haberẽ q̃te⸗

nꝰ ex re furtiua auctũ peculiũ fuii

ſet:tñ in ꝓpoſito:⁊ retẽtionẽ me ha
bituꝝ. etſi om̃e peculiũ penes te ſit
vk qᷓn plus vebito ſoluerĩ:poſſe me
cõdicere ſᷣm que dicendũ eſt ſi nũ⸗

mos quos ſeruꝰ iſte mihi ſubꝛipue

rat: tu ignoꝛãs furtiuos eſſe q̃ſi pe⸗
culiares ademeris: ⁊ ↄoſumpſeris:
cõditio eo nomĩie mihi aduerſus te
oↄpetet: q̃ſi res mea ad te ſine cauſa
puenerit. Si ſciẽs alienã rem mi⸗
hi ignoꝛãti vendideris:etiã pꝛiuſiᷓ
euincat᷑:vtilit᷑ me ex empto acturũ
putaui ĩ id quãti mea interſit:meã
eſſe factã quis em alioqͥn verũ ſit:

vera cõfiteoꝛ. qꝛ nomẽ exceptiõis nõ aetiõis hic pomt᷑: qꝛ nulla eſt ex
pᷣma ſtipulanõe. ſed intentiõis eſt excluſiuũ: ſi inſtãter queras.quid

ergo differt actio cx

vẽdito in his ab actiõe ex ſtipulatu?nã ⁊ hic vide

imr volmſſe notare differẽnã. H. vtr aq; tollit̃ ipo iure. licet vna der

ad factũ. altera ad intereſſe. vel ad factu.vt.S.e.l.tenet᷑.S.j.⁊.l.j.et

hoc bm eos q dicũt intereſſe eſſe in obligatiõe.eſt ⁊ alia differentia. qꝛ
hec actio ex ſtipulatu tollitur nouatione. ſecũda ſtipulanone pene. ⁊

etiam ſi magis inter

ſit tua perſequi factum ꝙᷓ penam. q̃ parua erat

a eſt ratio: vt dictum eſt. quia cõſenſu vrriuſq; credit᷑ nouatio facta
poꝛis ſtipulanõis quod nõ eſt in gctione ex empto. vel vendito. ⁊ qꝛ
verbis nõ eſt contracta: a qꝛ nõ videt᷑ c ea eſſe actum. ſed de ꝓrimo
pacto. alioquin contra. vt. S. de reſcin. ven. lI. cum emptoꝛ. nam licet
infoꝛmet᷑ ex pꝛimo pacto. onginem tamẽ trahit a pumo. tollitur tamẽ
euia deſijt ſua intereſſe cum penã conſecurus ſui: niſi intereſſe eſſet

maius pena. tunc em̃

pent quod excedit.vt hic.vel melius ᷣm aʒo.⁊

m iſta tempoꝛa. HK.actum eſſe expꝛeſſum ne nouetur. ſed tamen nõ

dus eſt.

eſt actum vt pꝛeſtetur vtrũq;. ſed vt exigere poſſit. vel intereſſe: vk

penam. at hodie neceſſe eſt hoc agi expꝛeſſe. vt nouet.a ita ad altex
non ad vtrunq; agetur. vel alia ratione non fit nouatio. quia pe⸗

na videtur pom grana diffimendi mntereſſe tm̃. quod erat in actu

one ex venduo.vt.S.pꝛo ſocio.duo.vnde cum idem in vna quod m

venditoꝛẽ hactenꝰ tenen: vt rẽ em⸗
ptoꝛi hůe liceat:nõ etiã vt eiꝰfaciat
qꝛ tñ volũ malũ abeſſe pᷣſtare debe⸗
at teneri eũ qui ſciẽs alienã nõ ſuã
ignoꝛãti vẽdiderit.idẽ eſt maxĩe ſi
mãumiſſuro:vł pignoꝝ daturo vẽ
diderit. n Erati.
Y ea res quã ex empto pᷣſta⸗
re lebebaʒz vi mibi adempta
fuit:qᷓ;uis eaʒ cuſtodire ebueri: tñ
ꝓpꝛiꝰ eſt:vt mibil ampliꝰꝙᷓ actões
pꝓſequẽde eius pᷣſtari a me emptoꝛi
opoꝛteat: qꝛ cuſtodia aduerſus viʒ
parũ ꝓſicit.actiões aũt eas:nõ ſo⸗
lũ arbitrio: ſed etiã piculo tuo tibi
pᷣſtare vebeo: vt om̃e lucrũ:ac diſpẽ
diũ te ſequat᷑.⁊ nõ ſolũ id qð ipᷣe ꝑ
eũ acqᷣſiui pᷣſtare vebeo:ſ̊ enã id qpð

emptoꝛ iã tũc ſibi tradito ſeruo ac

quiſiturꝰ fuiſſet. Uterq; noſtrũ
eandẽ rem emit a non dño:cũ em⸗
ptio vẽditioq; ſine wvlo malo fieret
traditaq; eſt:ſiue ab eodẽ emimus
ſiue ab alio atq; alio is ex nob tuẽ⸗
dus ẽ qui poꝛ ius eiꝰ appꝛehẽdit: h
eſt cui pmũ tradita ſit: ſed ſi alt᷑ ex
nobis a dño emiſſet:is oĩmõ tuen⸗
„ ALpia.
Js a me oleũ qð emiſſʒ:ad
Hibitis iniqͥs põderibo acce⸗
piſſet:vt in mõ me falleret:vel em⸗

ptoꝛ circũſcriptꝰ ſit a vẽditoꝛe põ⸗

deribo mioꝛib. Põpomꝰ ait. poſſe
dici vẽditoꝛẽ ſibi dari opoꝛtere:qð

plus ẽ petere:qo hbʒ rõneʒ. q̊ ⁊ em⸗

ptoꝛ ex empto hẽbit actiõʒ qᷓ cõten

tus eſſe poſſit. i vem.
Z ſi vno pcio plures res em
ppte ſint: cæ ſingulis ex empto

b Conſecutus fuerit. per actionẽ ex vendito. vel dic 3
r onem tollu pꝛecedentes ſtipulationes. ſed ex vẽ⸗

petijt. et per excepii
duo ipſo iure.quod non placet.

c Sieex ſtipulatu.ſ.ex ſtipulatione ſecũda.
d IYpo ire. imo per exceptionẽ.quod eſt terciu
videtur repelſi ab actione ex venduo. vt. S. ſiqmis cau.l. ſi duo. J.
iem ſi duo.que eſt contra.ſoł. ibi contra plures agebatur. 2 con/
tra vnum pena. a contra alium res peiebatur. hic contra vnu tm

alia connnetur
merito vna per

aliã tollit᷑. licet

altera ipo iure.
alia ꝑ excepnõʒ.

a Ex vendito.

ſcʒ aciõne inſoꝝꝰ

mata ꝓpter ſtipu

lationẽ de faciẽ⸗

do incontinent
appoſitam vᷣm ⸗
mã.ſed vſᷣm ſecu⸗
dum vic. ꝙ ſuit
nudum pactum
mcõtinenn appo

ſitum inxta pꝛ⸗
mum. de puma

autẽ actioe nul⸗
lo modo ex vẽcꝛ
to loqui poteſt.
ac. ⁊ ſubaudi et
nam ex ſtipulan

one e faciendo

poteſt agi. vt ſta⸗
tim innuit. ibi a⸗
gentẽ ex ſtipula
iu ⁊c.ad hoc au⸗
tem agitur. ſ. vt
fiat quod conue
mit. ſi autem ad
intereſſe ſi non
fiat quod conue⸗
mit agetur ex ea
ſecus in actione

ex vendito ĩ quag

venit ĩitereſſe. vt

B ſbijcit. ⁊ ẽ rõ:

qꝛ hec ſtipulatio
ẽ ſtricti iur..⁊ ñ

vemit in ea niſi
quod ſpecialiteꝛ
dicuur. vt inſti.

e obli. ex con. in

in fi. . l. qꝛ tan⸗
tũdem. ſed ex vy

chuo eſt bone fi.
actio.vt inſti. e
act. S. act. ⁊ ĩ ea⸗

venit qd equum

⁊ bonuz ſit pꝛe⸗
ſtari. etiam ſi nõ
dictum ſit. vt in
pallegatis legi⸗
bus. accur.

vel dic ꝙ tmñ̃ penaz

nec etiã erat wbi pena loco rei pente. Item ad hoc ofpo. quia ſi pn
mo penam fuero conſecutus non repelloꝛ a te aliquo modo.nec ipo

iure. nec per exceptionem. vt. S. de pen. here.l. etam. S. penł. que

eſt contra. ſo ł. ⁊ ibi contra plures agebatur. Item ibi wlupenam

hic moꝛe tm. —„ H
eInterſuit.ſic ⁊..vi bo.rap.l.j.

ſCEi res. conditione. ſi e

nmim legatam pure mihi rem emerez

31
rlecſt ,1 ,
huciu nd
wunt gnmn
ſenniht teni
tiuggu
EG
Clen⸗
eAoone.
gene.
B ſa⸗
erel. „
liin it
Ptrre
1 Llſene⸗
ſtrien
ſctmi, Tnt⸗

riitg⸗ lom
frhchh. .
Gmnmn, 0
P ebeore
gn,
e.s. hs
ſeue Mefn
ſſatflus,
Pauli

oodim lteſpe

purn ſaſſion
Dgnend
in ne
(b (iec
ce
Ad w.

iſcglin

Eritn⸗

Sut ſulcvli
iue 3
ls er ii
we
ctsſe enptur⸗
ongzl gene
niin n
gulii Wß⸗
ſe.
an. nae⸗
Kirime V
in Ahni trage
bhetite en
ligr.5 ntat⸗
ffol ge⸗ Hrrn,
hin⸗

nd ar

ſiltzmn
ſui⸗

“ .
cilin

H
i tn emptio nulla eſſet. vt. S. & contrahen. emp. l. ſue rei. Z ſ XTuendꝰ. mſi fuerit credi 0, ille qᷓ vẽdidit hñs ius diſtrahendi. vt D
e d 05 REI EEreE CORIoe. g Sre videt res euicta. ẽ factꝰ dñs alij vẽdat.vñ pᷣfert᷑ qꝗͥ pᷣmo emit.a ſic 1d
muntn 1 RKem habet.ſ.als miſi reciꝑet pᷣciũ io. ⁊ ſic nõ eſt cõtra imo facit doltc- bſerk ei jemr ab eodẽ ea dug lacto⸗ vr..de rei Vẽ. l. ſi tino
1. de le. j. biꝰ.S. qui ſeruũ.⁊ ad.l.fal.fundo. L g-D» ſ Jqs a me.ſuꝑ hac mã plene dixi.S.x wlo. arbitrio.S.de eo.
nſttien d k I ESruus lusteadfgir drod
3 d nem a . . L 3 . = us tradidit ꝙ
ünepfe me. als 4 me. 2 vendito agipoteſt. 1 Dem lo fiſtule ſub terrã miſſe aquã duce r
Kfindi d rs me. fric fungo vedito in qualitare rẽt: in equũ lateribo circũſtructum 1 e X ſimno.
lie mb. auctor ho.l. Augeruũ captio eſt: ex empro an edii eſſent: an vt ruta ceſa imũ⸗ ver ipkiin nelns
ämiſ m Koõditois. erit actio. 1 Dem. cta: fixaq; que edium nõ eẽnt. ille dmodatis. vt. S. cõ
ui n ne. Vqs fundũ emerit: qſi ꝑeum reicripſit referre qͥd actuʒ eſt. qd q̊ oOnegeh.
1 Kn. rea 3. de pecu. fundũ eundi. agẽdi ius nõ eẽt ſi mbl e ea re: neq; emptoꝛ neq cc. vr. diri eirca be
Sr d 1. ſed ſ oommnuũ. 2interdicto itinere actuq t vẽditoꝛ cogitauerit: vt plerũq; in S. iami. herẽ. here
Rnd Lis Rnue eüſt er c, t0 victꝰ ſit:ex empto habebit acti⸗ eiuſmodi rebo euenire ſoler. nöne gee S. gu n.
e un , Eauionẽ. onẽ. licet en ſtipulatio de euicriõe Ppꝛnd e. mlerta ⁊ ĩcluſa nliei⸗ iiugera. (a
