teſtõ manumiſſo peculiũ legatũ ſit

nus adennt ei pe⸗
culium ſine wlo.
ita non habʒ locũ
actio de peculio.⁊
ſic nõ erit certꝰ an
peculio ſibi det.
Item ignoꝛare põt
an mers lu pecła⸗
ris.vel an dno ſci⸗
ente otrahat. ſicq;
e tributoria dubi
tat. Tercij diſtin⸗
guut an ex ↄtractu
tur actõ vt tunc
nõ liceat ignoꝛaë.
vt h. 2. I. de re. in.
qui cũ alio.⁊.S.̊
exer. l.fi.An ex q̃i
contractu. vt in.l.
otra. qꝛ ibi inſtaʒ
cauſaʒ ſ ignoꝛan⸗
tie. vt. J.ð reg. iu.
qui in alteriꝰ. Jo.
etiã qñq; diſtinxit

an ꝓbabiluter erꝛet

ſiue dubitet. vl nõ
vt pꝛimo caſu plu
res poſſint ꝓponi.
ſcdᷣo nõ. Sed hoc
nõ valet. qꝛ et vbi
qs ꝓbabiliter erꝛat
cogit᷑ tñ eligẽ. pu⸗
la an teſtatoꝛ fue⸗
rit dñs.vt.j.cœ le.
ij. cu filius. S. va⸗
rijs. u & dic. ꝗꝙ;
hic ẽ regiſa cũ iu⸗

1s ocoꝛdantijs. lex

autẽ ↄtra.ẽ ſpãlis
caſus ea rõe. quia
poſſeſſoꝛ nõ certifi
cabat me an ꝓ he⸗
rede vel pro legato
poſſideat.qdð tene⸗
tur faceꝛe.vt.S.æœ
mier. act. l.j. j. N.
7. §. j. ideo nõ cer⸗
tifico eũ an agam

pe. her̃. vł ĩterdct᷑o

quoꝛuʒ le. vñ dici⸗
tur in prouerbio.
Acotale montone

cotale bocone vel

ſi velim eum peiſe
compelli vt rñdeat
poſiuʒ ex edicio.S.

de interꝛo. act.l.j.in.j. N. Sʒ hec ſolunio ſʒ ſit ad caſum illũ. nõ tam
eſt ad regulã q̃ ibi ſeqqunt᷑ vñ dabis ſiłes caſus. vt ſi nõ certiſicas me
poſſideas ꝓ herede vel nuulo vt rei vendicatõne te oↄueniã vei petr. he⸗
reditans.vel vtru poſſideas.vel wlo eſijſti poſſidere. vel virum ſis

uerſa.qꝛ tuc non tollunt᷑.vt.S.æ adi.ſur.l.ſiꝓ fure.S.ſurti.⁊.j. de
paiua. vli.l. ij. niſ ſint orie.vt. C. c fur.l.j. ⁊. C. ſi ier.ex. ſe man.
em. l. j. Sʒ quero an de in rẽ ver. toluit᷑ electa act. de peculio. vr q;
nõ.qꝛ ex eadẽ cã põt agiꝓ vna ꝑte debin vna actiõe. ꝓ alia ꝑte vebiti

põt agi alia.vt inſti.qð cũ eo.S. in reʒ aũt. Sʒ foꝛt

iũ eẽt. ⁊ pꝛia facie lex vr velle ꝙ tollat electõe. vt iſti. qð cũ e.S. .is q;.

1 Sclt. i. ſcire beat.

Kk Mon futurũ.niſi in caſu cũ ceptus ſuit

l. ſi. S. fi. ⁊.S.e inſti. habebat.in fi.j. R.

I Eæxx alia cauſa.puta ex alo ↄtractu.

vel erꝛamt. vt. j. ti. j.

*

m Tributona. cum vtrũq; habeat. vt inſti.qð cũ eo. S. is q;.

n Si vᷣuo maumiſſo. ſ. ꝑ ſi vicõ,. ⁊ ſic itelligr. j. qñ ac. ð pe.ẽ ꝗ

l

n. l. j.
ij

e ⁊ hoc in tribu⸗

—

heres. vel nõ. ⁊ hʒ locũ dicta regula vbi ad idem dant᷑ ſecus ſi ad oi-⸗

ATPDPZAA& —

”

Wee . e

““ä

S. pegaſus. Mõ direcio. quia tũc non videt᷑ poſſe. veducere. vt. J. Ee
pecuł.l.at cum heres.accurſius. J :

b Tributoꝛia iſ. olicu. ſecus in actõne te peculio. vt.j.xe peculio.
ſumma. S. 5 ſi alij. vel ibi creditoꝛi cin tenebstur ſoluu. Item ſecus

in alio caſu.S. S. de
eden. quedã. S. ſed
nec.accur.
cTotiens. reſpõ
det tacite obiectio⸗/
ni.qꝛ nõ ↄnemuur
xe eo im̃ quod ad
euʒz puenit. vt. S. l⸗
illud. in fi. R. toti
ens ꝛc. vt h. ⁊. J. ð
re. m. l.in totum.

d Coõuenit᷑. wolo
ↄmiſſo extra cont᷑⸗
ctum. ſecus in con
tractu.vt.j.ð ac.
7 obli. l. ex ↄtracti⸗
bus. vel dic hecaſu
ſpeciale etiam ſi ex
otractu. vt dixi. S.
I. illud. in fi.
eMon quotiẽs.
ex ſuo. qma tũc in
ſoliduʒ etiam ſi mil
ad eum puenit ſᷣm
Jo.

ecettiam cum
emptoꝛe. vt hic. ?
J.ð peculio.l.⁊ an
cillarũ.S.ſi ſeruꝰ.
⁊. l. ſi ex duobo.S.
fi. ⁊.l.ſ̊ etſi qͥs.et
l. non penes. Deo
iributo nõ vt ſbij
cit.etiaʒ ſi emptoꝛe

ſciente ↄtraxit. qa

tũc dñs nõ erat.vt
S. de noxa. in delu
ct.S. ſi extranens.
põt eſſe rõ. qiia
non ſic ſuccedit᷑ in
ſfſciam. que ẽ neceſ⸗
ſaria ad tributũ. ſi
cut in peculim.
g a Ziquãdo
etiã agenti
bus. de qua. ſ. trv
butonia.
h Receptum eſt.
Vt H. ⁊2. S. e. l. ꝓcu⸗

nõebere heredẽ tributoria teneri
q̃ſi neq; ad eũ ꝑuenerit:neq; wolo fe
ceꝛit labeo ait.ſ̊ põp.li.ſexageſimo
ſcpſit heredẽ niſi cauerit ſibia ſᷣuo
vł duxit a pecłio qoð tꝛibuẽdum
erat teneꝛi tꝛibutoꝛia.q̃ ſma ñẽ ſi⸗
ne rõe. ipᷣe eĩ auctoꝛ doli ẽ qͥ egit ne
tribueret. totiẽs eĩ ĩ heredeʒ damꝰ
actiõʒ ð eo qð ad eum ꝑuemt qͥ tiẽs
ex wlo vefũcti oueĩt᷑: ñ qtiẽs ex ſuo
Epecłio actöõe p Aul.
etiã cũ emptoꝛe ſᷣui agipt᷑ tri
butoꝛia nõ põot. g Alius.
Ligquãdo etiã agentibo expe⸗
Dilt poniꝰ væ peculio agere q̃ʒ
tributoꝛia.nã ĩ hac actõe væ q̃ loqͥ
mur h̊ ſolũ ĩ diuiſiõe veĩt qð ĩ mer
cibo ẽ qbo negociat᷑.qðq; eo noĩe re
ceptũ ẽ. Ac ĩ hac actõe te pecłio

totiꝰ peculij q̃ntitas ſpectatur ĩ q

merces atĩient᷑: ⁊ fieri pt᷑ vt dimi⸗
dia foꝛte ꝑte peculij:aut tercia ?᷑ eĩ
mĩoꝛe negociet᷑.fieri pᷣterea põt vt
pri wdmĩoue nihil dẽat. I Bez.
Lius dũtaxat ce pecklio: aliꝰ
tributoria ſᷣui nomĩe cũ dño

ggit. ꝗſitũ ẽ an œducere dñs ð pe⸗

culio væbeat qo tributoꝛia agẽti pᷣ⸗
ſtaturꝰ ſii.rñdi ꝙ tributoria actõe

tũc mũ agi pt᷑ cũ dñs ĩ diſtribuẽ
v pᷣcio mercis edicto pᷣtoꝛis nõ ſa-⸗

tiſtecit.i.cũ maioꝛẽ ꝑtẽ dvebitiſuið
duxit qᷓ creditoꝛibus tribuit. velu
ti ſi cũ ĩ merce fuiſſent.xxx. in quã
ipe qͥdẽ.xv.crediderat. duo aũt ex

ratons. J. nõ aũt ei. et. S. ſi preter.
1 BDebeatur. ꝓpter hoc magis excedit ð peculio ageꝛe ᷣm Jo. Ad⸗
uocatus &̊ ſit cautꝰin eligendo.vt inſti.qð cuʒ eo.S.rurſus.

k a Zius. duas ponit qᷓſtiones. a ſecundam tm̃ ſoluit in prima

fuit dñs primo ↄuentus actõne de peculio.a querit᷑ an poſſit

educere qð eſt daturus his qui ageremt tributoꝛia. Secunda ? econ
tra. quando primo tributona fuit conuentus et male diſtribnit. an
id poſſit poſt de peculio ↄuentus dveducere.⁊ dicit ꝙ ſic. Sed quid in
prima.videt᷑ ꝙ non.non em̃ inuenitur wmmnũ habere primilegiũ de⸗
qncench niſi quod ſibi a in ſua poteſtate vel tutela poſitis vebet᷑. vt.
j.de pecu.ſed ſi damnuʒ.S.peculium.ieæ contra videtur ꝙ ſic. quia et
pꝛo creditoꝛe quãdoq; eſt educendũ.ałs imputatur.vt.S.e.qꝙ ĩ heꝛe
em. S. ſi ſeruo. Sed rñ.nõ debere wdmmũ wducere. ſed ſi reperiatuꝛ

poſtea aliquid habere ex mercibo.conuemitur. ałs non niſ de wlo ſi

vlo feciſſet.quominꝰhaberet. ſinaũt prius tributona conuenit᷑ hic
ↄſtat ꝙ ñ veduxit ſibi debuũ.a ſic ſi poſtea ↄuenituꝛ de peculio.pꝛede⸗

qucet.accurſiis.

IDPiꝛeſtaturus. Rñ. non. “
m Reſpond. nõ ad primã.ſed quandã aliã oꝛditur quã ſolui.

1DPoteſt, ꝓpter wloſam viſtributonem, quia et ꝗpter ſciam tm̃ te⸗

netur tributoꝛia. accurſius floꝛentinus legum octoꝛ.

Peduxyerit. nota pro. M. qui dixit tributoꝛia. tũc demm hʒ

locũ cum dñs diſtribuit.et male.Sed certe immo ⁊ ałs wlo com
miſſo a womino.vt. S.e.illud.S.minus.. S. ſi tamen. . S. ſi metcẽ.
2.l. ꝙ, in heredem.S.ſi ſeruo. Item et ꝓpter ſcientiaʒ nullo wlo cõ

tranei.xxx.tota.xv.dœduxit ⁊ cre⸗

Ditoꝛibo reliq̃.xv.vœderit cũ debe⸗

ret ſola.x.vœducere erneis dena tꝛi

buere. cũ igit᷑ h̊ fecit nec ĩtelligẽdũ
ẽ uuʒ a ſe liberaſſe eo ꝙ. v. adhuc
noĩe eiꝰtributoꝛia actõe pᷣſtatuꝛus
ſit.q̃re ſi agi veᷣ pecłio ceꝑit cũ for⸗
te extra meꝛcẽ peculiũ eẽt.v.tanq̃ʒ
adhuc cꝛeditoꝛ ſᷣin duceꝛe dẽbit.

Dõů cuz eo qui in alena ptãte
eſt:negocium geſtu eſſe dicet.
g Aius.
Mnia ꝓcõſul agit vt qͥ cõ⸗
traxerit cũ eo qͥ ĩ aliẽa po
teſtate ſit etiã ſi œeficiẽt ſu

perioꝛes actões.i.exeꝛcitoꝛia:ĩſtito

ria:tributoꝛiaue:nibilominꝰ tñ in
qntũ ex bono ⁊ eqJ res patit᷑ ſuũ cõ
ſeq̃t᷑.ſiue eĩ iuſſu eiꝰcuiꝰin ptate ſit
negociũ geſtũ fuerit: ĩſolidũ eo no
mĩe iudiciũ pollicet᷑: ſiue nõ iuſſu.
Si tñ ĩ rẽ eiꝰvᷣſuʒ fueꝛit eatenꝰ ĩtꝛo
Duxit actõʒ q̃tenꝰ ĩ rẽ eiꝰ vᷣſuʒ fuerit
ſiue neutꝝ eoꝝ ſit. ve peclio actõeʒ
aſtituit. Xpia.
It pᷣtoꝛ ĩ eũ qͥ emãcipatꝰ aut
exhrdatꝰ eꝛit:qͥue abſtinueꝛit
ſe hr̃ditate eꝰcꝰ ĩ ptate cũ moꝛeret᷑
fuerit.eꝰrei nomiĩe q ↄcta cũ eo erit
cũ ĩ ptᷣate eẽt ſiue ſua volũtate:ſiue
iuſſu eꝰĩ cptate erit xeꝛit:ſiue ĩpe
cłiũ ipᷣiꝰ:ſiue ĩ pr̃imoniũ eꝰ cĩ ptᷣa
te fuerit ea res dacta fuerit:actõʒ

cã agnita dabo in id qp facere põt.

modificando.

t o AOnia. que ſunt agenda in mre ciuili

mus autem. S. ius pre.

miſſo. accurſiꝰ.

p Bena. i. x.

et. x. ⁊ ſic. xx. vt
I. v le. j. ſi quis

teſta. j. K.

q Beruum a
ſe liberaſſe. i. ſe
nomine ſerui lu⸗
beꝛaſſe. vel die ñ
liberatũ ſernum
ab antiq debiro

quo dño teneba

tur. non autẽ di

cas ꝙ tatũ dño
ſeruꝰ wbeat qjn⸗
tum alij tributo

ria actone pſta⸗
turus eſt. Item

nota ꝙ vng ſo⸗
lutõ noparn dur
os ↄtrarios eſſe
cius. et ꝙ lbere
tur ſeꝛnd wmi

nus alij hoc idẽ

habeat reſtuuè.

aliquẽ peculiarẽ

creditoꝛem.

quałr inſolidũ
cõueniamur ex

ↄtractibi aliẽis

dictũ eſt. nüc qjli
ter ipe filius ſa⸗
ctus ſui iuris te
neatur. Auch et
nota ꝙ hic tuu⸗
lus ⁊ ſequẽs cir

ca filiuz famk.
tm̃ reſtringunt᷑.

Item nõ actiõ
ex eo ꝙ ſui iur

ſit filius admi⸗

titur e iure ci⸗

uili.cum ſit ali⸗
us. ſed per pꝛeto
titulum illum. S. de capi. dimi. Per hunc autem poſtea modifica
Rr r. ĩ. e. l.ij.⁊ ſic eſt vnum beneficium in reſtituendo.aliud in

vt. . de iuſti. u.l⸗

ui Pꝛo conſul.i.pretoꝛ.vt.s.de ali.iu.mu.l..

x Agit. ꝓponendo edicia. Eu eo. ſ. filio. accur.

„ Suũ. aſequatur. i. xebitũ ſibi. ſic a. z. l

vt.S.de rei ven.ſolum.S.meum.

3 Actionẽ ↄſtituit.etuiã in hoc caſu nõ ſolum m pictis . e· et 5

explicant᷑ proxime.j.ꝑ diuerſos titulos.

er. pe.ſi etme. a.ſ. .
ſocio. cum duobo. S. idem. K. at ꝓprie ſuum dicit vendicare pot.

a a It pretoꝛ. lic nota ꝙꝙ filius dum eſt in poteſtate inſoliun
tenetur te ſuis contractibus. vt. j. de pecuł. ſi quis eu

lio. a. l. ideo. . S. ve iudi.l.tam ex contractibus. Dech quan vi
ſun wuris regulaꝛter conuenitur mquamuũ facere poteſt. m Jo vi
hac.l.ſallu autem.vt.j.e.ſed ſi ex parie.in pr

Aſdelius videtur econtra.ꝙ in totum fiat reſtitutio. quando em⸗
l. ꝙ ſi mioꝛ. F. reſtõ.

tur per illuʒ ti.œ ca. di. vt ar. S. de mino.l.
cpatur per illuʒ di. vt ar. S. de agtv moctncaur.

Yallit autem in caſibus, vj.qui hac.l.dicunt.in

ndo fit

ian ic d

.
e w
K mobns gnot
linei Duten
ſtbu gelema
i erie Aere
lig nun henos.
Vlimt: ſdemnit
id. gz

atar Wlin

n irermg
a Mini
nen Mlächu

Wiſcog e.
nm Aiün
in herüicn
aune in

tiig idan

Nugil. devornah
en. if. lpons h.
ngſen

ueitſisn

litſ ul i

eſnuäiufi
eklgtotiz
WN
lunnn u
NAlpthereinn⸗
4.
imurnerf
aannd

=

=
— –
=☛,
=S

—

—

S.: g
S. = E
=

irmgi
ͤcſent

R.
lnſh
g irlune
uſiiaitſ
Wnniaiſ
Anni
EMſti i
nhintir
rittan
limnͦ uſi.
ma
Nco i

☛

Sea⸗ —

=
E

1 .
micge
Nebſnet n
kcü nnnd
ucätnet
vorſn
mid ifn i

„

ufdeneng n

,
ptera. .
4

n ,
umuil
iriun
nli⸗
r

Genstids 1

nmon i

1
—
„

— —

filius.S.fi.⁊.l.ergo.accur.

d Cuis in poteſtate. ſecus ſi poſtes: vt. .l. pxi. in fi. 7. . ti. j. ſi

c SDus. ſ. filij ſpomanea. ſed nõ parvis.
dD Recacta fuerit. hec aũt tũc inqiurunt᷑ qnãdo pater cõueniret᷑
hic aut filius cõuenit᷑.accur.floꝛeñ.

e lactus.p di/
itatẽ: vt qꝛ pa
Rr⸗ vel An E
factꝰ. vel epᷣus:
vt in aut. ↄſti. qᷓ
e dig. col. vj.
ſDBar. hoc ca⸗

ſu diſſolnit᷑ ius

pa. po. vt inſti. qᷓ
b mo. ius pa.
po. ſol. S. pe. Et

ad bona iſtiꝰ pa⸗

tris.ſ.nãalis. dve
quo loquit᷑.põt
vocari per vnde
cog. vr inſti. dve
here. ab mte. §.
admonẽdi. 2 10
iuſte q̃rit᷑. an dã

ner inqꝙtũ face⸗

re pt.eo inſpecto
an ſucceſſit ei ex

modica ꝑie ꝑ te-
ſtamẽtũ dicti pa

tris nãlis.
g Adinims.

quaʒz mtelligit.

Jo. extunadam
arbitrio iudicis
vel dic miimã.
id eſt ſuã legiti⸗
mã:vt.C.de im/
offi. te. ſiqs ĩ ſuo
Et ẽ rano huiꝰ

edicui ⁊ ſuꝑioꝛũ

qꝛ pꝛo vilibo nõ
deberẽt homĩes
agtritiões maxi⸗
mas ſuſtinere:

iſtru. S. fi. col. vj
b ſ Edan ;
pons. 1.
in pmis

vyt qꝛ vxoꝛ erat

que tunc dedit
wiem. 7 ſolutuʒ
aglijs iſti reper e⸗
rẽt cõduõe ex.l.

vel officio iudic/

vel ex caunone

interpoſita: vt

C. qœ pꝛun. fi.l.
pecuniam. 2. J.

1 pecu. ex facto

» J. .
1 Rönez habz
quod eis vebeẽ᷑.
Seg hoc vider falſuʒ: qꝛ ſolus wonatoꝛ cũ ex vnatiõe ↄuenit᷑ dera

hit. ⁊ nullꝰ aliꝰ: vt.j. cæ re. iu.l. ini eos. S. is q;. . l. exheredatũ. S.

Sed ⁊ ſi citra emancipationẽ ſui
iuris factꝰ ſit:vel ĩ adoptionẽ datꝰ
inde pater nãlis vceſſerit. Itẽ
ſiqs ex minima pte ſit inſtitutꝰ:eqͥſ
ſimũ eſt cã cognita etiã in huc dari
actionẽ in id qð facere poteft.
Ed an hic vetꝛahi lebeat qõ
glijs vebet᷑ tractari pt᷑ ⁊ ſiq

dꝗ ſint creditoꝛes qͥ cũ eſſet aliene

pratis cũ eo ↄtraxerũt recte diceĩ
occupãtis melioꝛẽ eſſe cõditionem
miſi qs puilegiatꝰ vemat. huiꝰem
non ſine rõne poꝛis ratio habebit᷑:

qõ ſi qͥ ſunt qꝗᷣ poſt ea ꝙᷓ ſui iuris fa

ctus ẽ cũ eo cõtraxerũt:puto hoꝛũ
rationẽ habendã. 1Bem.
Ed ⁊ ſi ex ꝑte nõ modica ſit
heres ſcriptꝰfilius ĩ arbitrio

eſt crediteꝛis vtrũ ꝓ poꝛtiõe heredi

taria an inſolidũ eũ cõuemat.Sed
hic iudex extimare dʒ ne foꝛte ĩ
id quod facere pt᷑ debeat cõöuemri.
Interdũ aũt ⁊ ſi exheredatꝰfiliꝰ
vel emãcipatꝰ ſit.inſolidum actio
aduerſus eũ dabit᷑:vtputa ſi patrẽ
fa.ſe mẽtitꝰ ẽ: cũ ↄtraheret᷑ cũ eo.
nã li.ij. digeſ. Marcellꝰ ſcripſit et
ſi facere nõ poſſit cõöueniẽdũ ꝓpter
mendaciũ. Quãqᷓ; aũt ex aractu
in id qð facere pt᷑ actio in eũ dat᷑.
tñ ex delictis inſoliduʒ conneniet᷑.
Soli aut filio ſuccurrit᷑: nõ etiã
heredi eius. nam ⁊ papinia.li.viij.
qſtionũ ſcripſit in heredẽ filij inſo
lidũ dandã actionẽ. Sed an etiã
tẽporis haberi vebeat ratio: vt ſiq
dẽ ex cõninẽti cũ filio agat᷑: tur
actio in id qð facere pt᷑. Si vo poſt
multos annos nõ vebeat indulgeri

j.qᷓ ſunt 5. Isẽ qre dem ahat poſterioꝛib nõ pᷣmis. So. H vnũ indn

cit crediditoꝛes poſterioꝛes. ſ. ꝙ pᷣmi admirrũt᷑ ad agendũ: qꝛ de
iure no vebẽt admitti cũ ius ſuũ ꝑ ca. di. ebuoꝛis ꝑdiderit: vt. S. de

ca. di.l. ij. vnð hoc ꝓ eis induci᷑: vt 2. S. de ureiurã. eũ q.̊ adhuc
no eſt ſolutũ de ill legib. vñ dic ꝙ ſolus wnatoꝛ derahn qo oib⸗

et ex cã nõ ſiłi

ſed filius nõ oĩba:qꝛ non pᷣms:ſed tm̃ vltimis.

vel aliter: vt ibi. in pdicta aũt glo. eſt ratio: qꝛ poſterioꝛibs nõ pꝛi-
mis deducit. accurſius. R
K ſ Ed ſi ex ꝑte hereditaria. a quo totũ poſſum petere poſſum
2 plẽ ſemg ex ſuo ↄtraciu: vr hic: vel foꝛte patri fuerat obli⸗
gatdꝛ eũ vt heredẽ cõnemo: vt.j.l. pater.
IGSecd et hic. qũ ꝓ ꝑie heredit aria: vel dic qñ couenio eum inſo⸗

6

7

lidum ex ſuo contractu.

N.

m Cõueniri. inſpecia ꝑte modica ſit vel nõ quo ad debirũ. licet ſit

magis q̊ ad ſubſtanã: ⁊ ꝑ hoc videt᷑ ꝙ no reſert

⁊ unhi videt᷑ rõneʒ habẽdã eſſe. in
hoc em̃ cauſe cognitio vertit. Js
qͥ ve peculio egit cũ poſſʒ qð iuſſu

in ea cauſa ẽ ne poſſit ꝙ iuſſu pꝰea

agere: ⁊ ita ꝓculus extimat:⁊ ſe de
ceptus dæ peculio egit puta celſus
ſuccurrẽdu ei:q ſentẽtia hʒ rõneʒ.
p Aulus.
J filiuſfa.viuo patre ↄuentꝰ
⁊ cõdemnatꝰ ſit: in emãcipa

tũ: vel exheredatũ poſtea iudicati

actio in id qð facere pt᷑ danda eſt
Sed ſi filio exheredato ex ſenatuſ⸗
conſul. trebelliano hereditas pꝛis
reſtituta ſit nõ ebebit inqtum fa⸗
cere pt.Sed inſolidũ ↄdenari. effe

ctu em̃ quodamõ heres eſt. Sed ſi

coactꝰ ĩmiſcuerit ſe vt reſtituat he
reditatẽ:pinde obſeruãdũ eſt: ac ſi
ſe abſtinunſſet. v Apia.

Vm qui ſe patrẽfa.ſimula⸗

uit ⁊ mãdante aliqͥ ſtipulatꝰ
eſt mãẽdati teneri.MCorcellus ſcri⸗

pſit ᷓuis rempᷣſtare nõ poſſit.⁊ ſa
ne verũ eſt tenen euʒ vebereq wlo
fecit.h ⁊ em̃ in oibus bone fidei iu

— x —

dicis dicẽdũ erit. ſCeuobkł

Alter filio ꝑmiſit mutuã pe⸗

cunis acciꝑe ⁊ ꝑ epiſtolã cre⸗
ditoꝛi mãdauit vt ei crederet: ſi fi
lius ex minima pte patri heres ex
titit. rñdit eſſe in ptate creditoꝛis
vtrũ filiũ cui credidiſſet inſolidũ:
an heredes ꝓ qua pte qͥᷣſq; ſucceſſiſ

ſet mallet couenire: ſᷣ filꝰ cõdem⸗

nat᷑ inqꝙᷓ tũ facere ᷑ł. p Auk.
Itianꝰ? pmꝰ ppoſuerat ſ̃ᷣuuʒ

mutuis pecunijs dadis ⁊ pi⸗

gnoꝛibo accipiedis.Sʒ ſᷣuꝰ etẽ neg

ciatoꝛibo oꝛdei ſolebat ꝓ emptoꝛe

38.ð iureiur̃.l.duobo.S.exceptõ.a.S.qͥ iurauit mſi

lubt q̊ ad ſu bſtannꝗ ĩ ſa⸗
tis vel parũ ſit inſtuut: qꝛ frequẽnã ↄſiderautt. l
n Pꝛopter mẽdaciu.ſ.inſolidũ. Et uõ puniri mẽdaciũ:vt hic.⁊.

e re iudi.l.qin cũ

ſe. 7. 3. de wlo. l.

qͥd ei. a. C. ð calij.
l. fi. . C. ad mace.
l. j. er ſi minoꝛ ſe
ma.di. ſi alteriꝰ.⁊
ʒ.ti.j.illud.S.pe.
7.5. gd. l. gquik. i⸗
de nerati. S. hec
actio.⁊ inſti.d fi⸗
deicõ. here.S.fi. ⁊
3. de rei ven.l. pe.
gr. fm. P. inſn.
e act᷑.S.alle.⁊. S.
rurſus.
o EEx delict ĩſo
lidũ.qꝛ nõ inocat.
l.q in eꝗ̊ cõmutu:

vt. S. miuo.l.

auxilim.in fi.
p Deredi eius.
qꝛ eſt ꝑſonale bnſi
cin oim taliũ qᷣ ſic
oueniũt᷑: vt hic. et
I. d re iudi.ſciẽdũ
2. I. ſolut̃. ma.l.
maritũ.⁊.l.ſe.
q Habendã eẽ.

vt ſi aliqñ ĩ illo iẽ

poꝛe facẽ potuut et
ceſijt wlo poſſe fa⸗
cere.ieneat᷑ inſoli⸗
dũ.ałs nõ:vt.j.ð
re iuch.ſ̊ hoc ita.ĩ
fi.l.cũ eyr colo ĩ cõ⸗/
tractu adhito inſo
lidũ ten eat᷑:vt..
e.euũ q.nõ at̃ puto
ꝙ ſolo tꝑis curſu
obligatiois nã mu
tet᷑:vt.j.œ act᷑.et
ob. l. obliganonuʒ
fere.S.placet.Alij

dicũt ex curſu iꝑpis

hoc euenire: vt in⸗
ſoliduʒ teneat᷑ q̃ſi
dilatiõe ⁊ bñticio

puilegij gaudẽè no

ebeat et bᷣm eos
młtos ãnos ł pau
cos. accipe ſᷣm ar⸗
dieni ncneis.
r e poſſit ꝙ
iuſſu. cũ ſint eedeʒ
ꝑſone ⁊ eadẽ res q̃ᷓ
petit᷑: ⁊ eadẽ cã vł
rõ.lʒ actõ ſit diuer
ſa:vt.j. x excep.
rei in. ⁊ an eadẽ.⁊
fuerit eceptꝰa dno

q ſini a uo nihil veberi dicebat: vt h; bijcit.⁊. I. qñ act᷑.xe pe.ẽ an.l.
ſIſ Q ſiliuſſa. effeciu.q̊dã qſiũ.⁊. S. ve inſti. hẽbat.ĩ fi.j K.
mõ. cũ ſucceſſerit. licʒ ꝑ obliquũ ĩ ius cefũcn: vt.j.x re.iur.
l.ĩ pari. ⁊.l.q ꝑ ſucceſſiõʒ. ⁊ idẽ ſi fuerii booꝝ poſ.vt iſti.ce bo.poſ.
S. qs at.⁊ nõ h effectũ plꝰꝙ vba attẽdi: vt.j.ð pecu.l.peculiũ.S.ſj ſi

20

tAbſtinuiſſz. q̊ ad huc n. ↄ? oĩia.a. j. ð v. ſig.l.nom̃ ſiliox. S. fi.

q̃ ad ome damnũ vitandũ: vt inſti.œ ſideicõ.here.S. ſi vo.

u· e Um q mãdãate. ſic ↄtractꝰ mãdati intetceſſit.

x Stipulatꝰ ẽ.⁊ illð habuit debitũ.

Poſſit.cõmode.

y VHone fidei.a ſtricti iur.idẽ qð diciũ ẽ in ↄtraciu mãdani. vt.S.
3 p Mmer filio. pr. vt. S. e.l.ſ ſi ex ꝑte.j. N. ⸗e.ſ̊ aſi ex ꝑte.j. FR

a t Juanꝰ. negociatoꝛib.i. venduoꝝnbo.

b Suſſcipe debitu. ñ vt emẽn crederet. tc em ſine dubio dat᷑ iſtitona
vi. S. ð iſti.l.ĩ eu.S.ſi. Sʒ vi emẽtiba ſpueĩret ⁊ ſuiret eis ſideiubẽdo

Jy uij

l 4 HW

— —

pꝛi eis. accurſius.

a Secerat ſentẽnã. nõ fuerũt iſte mſte cauſe qjre debuit damnari:
vꝛi. S. e exerci. l.j. S. nõ aut. ⁊. S. igi. Sed imꝑatoꝛ in cauſa appella⸗
ciõis melioꝛẽ dat roneʒ: qꝛ a duͦs erat ſolitus ⁊ in ſuũ locũ ſubſtitutꝰ
videbat᷑: vt ſubijcit. a.S. de pig. act.l.vel vmuerſoꝝ.

b Dicebamꝰ. nos
ex pie dñi. ſ. allegã
do. accurſius.
fINideiuſſoꝛẽ eſſe
7 ideo nullo mõ te
net᷑ dñs:vt.j.de fi
deinſ. ſed eiſi ſer⸗
uus. accur.
Actio. ex fide⸗
nuſſione.
eBSentẽtiã. ſ. ⸗
fecce.
fAd ſen atuſcõ⸗
ſultuʒ macedonia/
nũ. licʒ ex quolibʒ
ↄtractu tacio cum
co qᷣm noſtra ptᷣa⸗
te eſt ten eamur q̊⸗
quo mõ:vt. S. i. ⸗

I. j. hoc tñ fallii in

filiofa.in duobo ca
ſibo. vnus ẽi voto
vt. j.ð.pollic.ſiqᷣs

rem. S. voto. 7 ali?

m mutuo.⁊ d hoc

traciat h̊ ti.vt non

teneat᷑ cuʒ eſtectu.
nec ipe nec pater:
Vt. . e. l. ⸗

tura. 1. cõ

ſuertudo

Gg eſt na
tura altera: Vt. 1.
xe li. ⁊ poſthũ.l. ſi
os polſthumos. j.
K. ar. tñ ↄtra. J.
aqua plu. ar. l. ij⸗
S§. it varijs.
b Me qd amplu

us.q.d.ð ſuis ma

lis hoc dixiſſe ſuf⸗
ſicit:qð ſubijcit vt
ꝑ hec plura vet in⸗
telligere: vt ĩ aut·
qui.mo.na. ef. le.

§. 7 quidã. col. vI
vel dic ne qͥd am -

plius.i.macedo h
ſolum dicebat poſt
lius: vtputa qm̃ patrẽ apud hoſtes

moꝛtẽ pꝛis ſolues

nõ autẽ expᷣmebat
occides euũ vt pꝛo⸗

miſſionẽ ſerues ĩ
reddenda pecunia
erat ergo mcertuʒ

nomẽ cũ patre pᷣ⸗
moꝛiẽte bonũ erat

⁊ ecõtra nõ: ⁊ ſic ĩ
certũ: vt ſubijcit.

ſuſcipe debitũ ⁊ ſoluere cũ fugiſſet
ſeruus:⁊ is cui obligatꝰ fuerat da⸗

re pꝛecium oꝛdei conuemret wmi⸗

num eius nomie inſtitoꝛis nega⸗
bat eo nomie ſe ↄueniri poſſe:qꝛ nõ

in eã rem ppoſitꝰ fuiſſet:cũ autẽ et
alia quedã geſſiſſe ⁊ hoꝛꝛea ↄduxiſ

ſe ⁊ multis ſoluiſſe:idẽ ſeruꝰ ꝓba⸗

ret᷑ pfectus annone dͥ dñim væderat

ſentẽtiã dicebamꝰ q̃ſi fideiuſſoꝛeʒ
eſſe videri cũ ꝓ alio ſolueret debi⸗
tũ:nõ ſolere autẽ ex ea cauſa in wo⸗
minũ dari actionẽ:mec videt᷑ h w⸗

minũ madaſſe. Sed qꝛ videbat᷑ in

omĩbo eũ ſuo nomie ſbſtituiſſe: ſen

tentiã cõfirmauit imꝑatoꝛ.

Ad ſenatuſconſultum mace⸗
donianum. Rubꝛica.

Erba ſenatuſcõſulti ma⸗
cedoniani hec ſunt:cũ int
CcCLelteras ſceleris cauſas mã
cedo q̃s illi natura admiĩſtrabat et᷑

es alienũ adhibuiſſet: ſepe mate⸗
nã peccãdi malis homibo pᷣſtaret

qᷣ pecuniã ne qͥd ampliꝰ diceret᷑ in
certis nomĩbo crederet placere:ne
cui qͥ filiofa.mutuã pecuniã cœdiſ⸗
ſet: etiã poſt moꝛtẽ parẽtis eius en

ius in pfate fuiſſet actio petitioq;

daret᷑: vt ſcirẽt qͥ peſſimo exemplo
fenerarẽt nulliꝰ poſſe filijfa.bonũ
nomẽ expectata patris ſui moꝛte fi
eri. Si pendeat an ſit in ptᷣate fi

haberet in pendęẽti ẽ an ĩ ſenatuſ⸗
cõſultũ ſit cõmiſſuʒ.nã ſi reciderit

in ptate ſenatuſcõſulto locus eſt.ſi
minꝰ ceſſat.interim igit᷑ negãda

actio. Certe ſi arꝛogatꝰ mutuã

i Amplius. i. expꝛeſſius· R.
k Incertis nomumbo. conſtꝛtutis.

I¶Oiacere. populo ſenatui viſum eſt. azo.
m Penitioq;.ſ.cũ effeetu. eſt tů obligatio ci

uilis ⁊ nãlis:⁊ ſic actio

ſed excepnõe repellit᷑ ſicut in velł.ſena.cõ.vt.j.e.q;ꝛ naturalis.⁊.l.
ſe. ⁊.j.ad vellei.l.ſi mulier in iure.aceur.

—

n Peſſimo. nõ mala exepla a unre etiã hũano repꝛobari: vt hic. et
5. e iu.l.obᷣuãdũ ?.⁊..·de re iudi.l.diuꝰ.i fi.⁊.. ad.l.coꝛ.d ſic.
l. iij. S. H ex ſena. cõ. 1. J. dłe penis.ſiqͥs aliqd. S. qͥ aboꝛtiõms. 7. C. de

o Aoꝛte. nãli vel cimli. vt.j.e.ſj iuk. S. 2 pꝛ.

ꝓba.l.exẽplo.

p Si minꝰ ceſſat. ⁊ ſic rone futuri.interi eſt ĩ pẽdẽn:vt hic.⁊.j.x
lal.l.ĩpuberẽ.S.j.⁊ inſti.qͥ.mo.ius pa.po ſol. S. ſi ab hoſtibs. et. J.

qñ act᷑.de pe.eſt qnalis.l.pe.
vt inſt. iure ꝑſena.S.ſerui·

z rõne pñns:nõ:cũ p ſit ſeruꝰ hoſtiũ:

fungantur. i

v„ Apianus.

êòꝰò

q Benegãada eſt. ar. 5. I. dᷣ libe.cã oꝛdiaria. in pn. æ imnſti. de int

dic.S.cõmodũ.accur.

r Sit reſtitutꝰ: vt qꝛ a pᷣdone adoptarꝰ ẽ: vt.S.de mi.l. i. d. ſis
In filiofa.nã etſi oſul.hoc ð̊ ↄſule ⁊ de alijs. xj. digmianbo. Itẽ
e epali hodie coꝛigi:qꝛ cũ om̃es ſui iur efficiant᷑ ꝑ hꝰmor digni

pecuniã accepit veinde ſit reſtitut
vt emociparet.ſenatuſcõſultũ lo⸗

cũ habebit.fuit em̃ filiuſſa. In fi
liofa.nihil dignitas facit quominꝰ
ſenatuſcõſultũ macedonianũ locũ
habeat.nã etiã ſi cõſul ſit: vel cuiꝰ
vis dignitatis ſenatuſcõſulto locꝰ ẽ
mii foꝛte caſtrẽſe peculiũ habeat:
tũc em̃ ſenatuſcõſultũ ceſſabit.
Sq; ad quãtita-⸗ i Seʒ.
tᷣẽ caſtrẽſis peculij cũ filijfa.
in caſtrenſi peculio vice patrũſa.
BDem.
Jquis patrẽfa.eſſe credide⸗
rit ñ vana ſimplicitate dece
ptus:nec iuris ignoꝛãtia: ſed quia
publice paterfa. pleriſq; videba⸗
tur ſic agebat:ſic ↄtrabebat:ſic mu
neribo fungebat᷑:ceſſabit ſenatuſcõ
ſultũ.vñ iuł.li.xij.in eo qͥ vectiga
lia cõducta habebat ſcripſit eſſe ſe⸗
pe ↄſtitutũ cefſare ſenatuſcõſultũ.

pꝛoinde ⁊ in eo qͥ ſcire nõ potuit: an

filiuſfa.ſit ceſſare ſenatuſcõſultum

ait. vtputa ĩ pupillo vł mĩoꝛe.xxv.

an. ſed ĩ mĩoꝛe cauſa cognita ⁊ a p
toꝛe ſuccurrẽdũ.in pupillo at᷑ etiã
alia rõne vebuit dicere ceſſare ſena
tuſcõſultũ q mutua pecunia nõ ſit
quã ſine tutoꝛis aucte pupillꝰ dat
quẽadmodũ ipᷣe dicit. p Auł.
Zfſfiliuſſa. crediderit ceſſare
ſenatuſcõſultũ cũ mutua pe⸗

mĩſtratiõʒ habuit.nõ em ꝑdere pe

culiũ p⁊ ↄcedit:cũ peculij admĩſtꝛa
tiõʒ ꝑmittit ⁊ iõ vẽdicatõʒ nümoꝝ
patri ſupaſſe ait. Is auũt ſolꝰ ſena

tuſcõſultũ offendit qͥ mutuã pecu⸗
niã filioſa.cdit:ñ q ałs õxit.puta
vẽdidit locau it vł alio mõ ↄtraxit

g Vel minoꝛe. dãtibo mutuo.

tates ceſſar ma⸗
ceð. vt i aut. co⸗

ſti.·qᷓ de dig. . nẽ

aut. cok. vj.
t u Sc. fu
gankt. et
pꝛz nullu ins ibt
hẽbat vt. C. ca
ſtrẽ. pe. m. l. iij.
ſic i eo teſtat ſi
liꝰ. vt inſti. q; te.
fa. poſ. . j. Ftẽ a

gut etis 5 pꝛez et

ↄuemiũt᷑: vt. z. ð
iud.l.lis nulla.
Itẽ mace. ceſſat
vt hic ⁊ pᷣſumt᷑
qð ſꝑ ĩ eam cãm
mutuu accepit:
nõ aüt ab ĩiteſta⸗

to ĩ eo habun he
red oli: vt. j. ð

caſtrẽ. pecu.l. ij.
Hogtie ſic:vt

aut. de here. ab
iteft. S. ſi igit e

fctꝰ. ⁊ hec oĩa
ĩ q̃ſi caſtrẽ. intel
ligo: vt. j. ð col.
bo. l. j. S. nec ca⸗
ſtrẽſe. ⁊.C. de in
of. teſt. l. fi.
u ſ Iqs pu

c cõis erꝛoꝛ exx

cuſat:vt. . ð of.
p. barbar?. 7. 7

e acq. here. l. caG

quidã.S.ꝙ ſi ipe

qjd ſit.S. apð ce⸗
ciliũ: ⁊.j.d ſu⸗
pelk. le. l. uj. i fi.
7.J. ð eo q ꝓtu.
x Celſ⸗ ꝑ tomũ

ſabu.ſi mutuuʒ

tab acceperitt.
py Conſuliũ.ſi
publice prfa. vi⸗
debat᷑: ⁊ accepit
mutuũ.

3 Sare no po

tuit. rõne etatis
vt ſbijen. ⁊. J. de
mr ⁊ fa.iꝗ.l.ft.
Iẽ tñ etſi de fs

Et ſic nota ꝙ⁊

etat mag &ᷓ ſe⸗
na. cõ. ratio hẽt

vt..de mĩo.l.verũ.S.ſi.

b Pupillus at: vt inſti. qͥ. alie.li.S.nũc admonẽdh.

c¶ Ipe dꝛicit. in ſiłi caſu: vt.j.l.ꝓxi.vel qð veri
d J filius.crediderit.alij filiofamilias.

us ? plane legas

e Perdere.vt.S.æ pact᷑.contra iuris..ſi filuus.

f Nlendicationẽ. vt.j.e.ſi pater.S.j.⁊ cõſumpta pecunia cõdin⸗
filij non lebet re⸗

pelli quaſi ratum videat᷑ habere.
g Emptioms.quia emit a me.accur.

hb Pecunmia. qꝛ fuit veducta in cõfeſſiõe mutui.

1 Is au ceſſat ſe.na. cõ. ongine inſpecta: vt. E. e. l. ij. 1. ]. e. l

onem ſine cauſa habet. Sed etſi agat ex cõtractu

iuł. in. S. pinde. 1. l. ſi qd. ⁊ huic dicto ↄt inua.lI. pii.
k Si a filiofa. ſtipulatꝰ ſum. qdð cõfitebat᷑ ex cauſa mutui.

IErediderim.i.numerauerim. accurſius.

— .
= = –

=
S

onetgbeſlle ze
cctctupen ſ⸗

, niͦpeem

ſr fe

„7
1

—
—

S

4

=
— S=☚n

—
S=

—

6

S
= =

S=.

0

enurun
ſwmn fſiot e

Nn ſoeoe

S=
— =

— —
=

6 utnſ

itin, aſe mutl
Eiui mnn
nutn nſcöſulti
ittf. fran
iiſt tuſtqe
ſauſh ͤgeret.
* .V
khcͤet. mnutun v
tnoſun.
emmt: catrior,
, no dimin

— = =—

n e: 1
lete Niciceſier
irn mgam
lporins.
eend.. (N

lberek acti nn
Win da

ſlit
fnif. R
Einertr 1
eliifi. .
itn
ieen
NN. .
tuc⸗ nih.
a⸗ floſe hoar
a. tdgre
igt c.
klu Wr
orbic
An cſerti⸗
oſ erao
ſorloco tet .

ſelau. ſn
Alfan Pecun

eo auoc
ian im i
lhrhon busflii⸗
ſur.

unrifeniertien
(Ckamtüuen
i hiaugarmunin
Füſuſe
W
Antoniͤſtiſne
unigtanizi
ſnanhanggenne

vͤ S 4 5 LCH 1 *2 9 4 . Wiat 2 ðWͤ
heajc r 8 —2
* m Lapite. per emãcipanon?. accur. r Si filius. nüͦc cum cõuemitur. 2 ¾
ei n. Eel ats. vt dignitat?. Et ſic nota e moue patnis vel dign ⸗ g In cimntate. nõ dicas ꝙ veſierit eſſe cisis: qꝛ ſic filiꝰ eſſet ſui inn .
n tate ſilio facto ſui iuris.nõ dicit᷑ capite minni.ſecus ſi epoꝛtatiöe ⁊ ceſſaret macedonianũ:vt inſti.qͥ.mo.ius pa.po.S.cũ aũt.erat ergo
vel emaparione: queffit per imaginanã venditionem: vt. S. e ca. relegatus. accurſius iurj humani interpꝛes accuratiſſimꝰ.
Eſtreiin Dr.. u J..7 ſic intelligitur qð eſt inſti. ca.di.in pᷣn.⁊.S.æ ca. hb Mõ ſolũ. aduerſus eũ excepnio. hoc qñ ille qᷣ fan pularr de ⸗
di. l. j. ꝗᷓ ſunt. curatoꝛ fecit. ſecus
Mökti a, W 5 nelid = . zel. . Tc . ſi ure velegatiois
* d I gu lars ij nã pecunie datio pnitioſa parẽtibv reos accepo filiũfa. ⁊ titiũ cũ ad fi q me no obijetr e⸗
un Ni i⸗ arcaute ninm eon vila eſt: ⁊ ideo ſi increditũ abij liũfamilias eſſet puẽtura pecunia. lebenon eiſcin ẽ e
Wigwormns ſed q facto tali: T1 B dg 1* . ſir roñ ririij Ineo qſi fr legat?: vt. I. Ue no⸗
i 4ve Alrund iner⸗ filiofa. vel ex cauſa emptiõis vł ex ideo aũt reũ trin. acceperĩ:ne q̃ſi i 4t.1. ſig wlega⸗
ed A unaemt. alio atractu in q pecuniã nõ nume eiuſſoꝛ auxilio ſenatuſcõſulti vyla uerit. a. l. wli. q ſi
nlans d m e rauit: 2 ſtipulatꝰ ſim. licet ceperir tur vtilẽ eſſe exceptioneʒ aduerſus Arerie mſi lle chi
n i i ſiiuſtipulat , eſſe mutua pecunia: mñ qꝛ pecunie fraudẽ dandã. Sed etſi filiuffa. lucranna com ba⸗
ühen emäcipar nume numeratio nõ cocurrit cefſat ſena patre ſuo relegato: vel lõgo tꝑe ab beat: vr. . ve exce⸗-
rnne ne. tuſchlultu qo ita vemü ent diceů ſente wẽ g filia Pmierit: rẽpa po welut. zte;
d. ver ob. quid; ſi nõ fraus ſenatuſcõſulto ſit cognn tris pignoꝛi cædenit ſenatuſcõſultũ ſic. eſi nlus..
Wiaäfti i ci fili. §. fi⸗ ta:vt qͥ credere nõ potuit magis ei ceſſabit patris tñ res non tenebi is autem.
Rr NI p q Zlia gö5 — „.1. Heiñ Dab V lane ſi peres extiterit filiꝰ 1 UAtriq; noceꝛe.
Mpmii. g . hec con⸗ vẽderet: vt ille rei pein h eret in plane ni patri heres extiterit nn nõ vm ſciẽtiã alte
d. u Muugker go ea: mutui vicẽ. Sia filiofa.ſtipula ⁊ pignꝰ pſequat᷑:exceptiõe coli ſb⸗ nocere. ar 5. .
aet, ce d. tus ſum: T patrifa. facto credideri mouebit. Mutui dationẽ nõ ſo ſenmd a ae ano.
Ntet Mö ad ver. ſiue cobite diminutꝰ ſit ſiue moꝛte luʒ numerate pecumie veru oim q erona, ignoꝛonti⸗
b. reſtringt & patris: vel aks ſui iuris ſine capi mutuo dari poſſunt: an accipe de⸗ alteris alteri vebe⸗
pellatio gene, Pen er fuerit effect? reber beam videndu ẽ. ſed v̈ba viden et pdeſſer vt. . q.
Nmebe⸗ ris circa Peru tis duninutioe uerit enec e bi viden e. je a vi ten en li. delg. nõ .
tiem S er er. en dici ceſſare ſenatuſcõſultũ:qꝛ mu- mihiad numeratz pecunis refern lüj. — .
duun d nn. aa re. tua pecunia: iam pzifamilias data ait eĩ ſenatꝰmutuã pecunis diſſe ſunr aran 5. Ire.
nnſch pain. 7.3. de re. . —◻ EEà 1 ur unt argu. 5. Iteʒ
auineg . e.ano. in⸗ eſt. ſCeuola. F ſi fraus ſit ſena. cõſul. adhibita. no h bac ercepno
n ſti. de iure na. S. Ar cit filiofa. 1. to: vł vino: eſſe in rẽ ex ꝑte ei
nubh i guorens- ulgo ue ſliata: purs fumetvint vinmey alen unn uoRondſere
rcie . Relerendu. credi no licere: no ad verba: zꝛvt h lis tructi in excepiõe woli: vr
ecerek credi. ſed ad numerationẽ referendũ eſt. vteret᷑ pecunia:ſubueniẽdũ ẽ filio⸗ : ar nren 1
s e e⸗ SGeo Aulꝰ. fa. Oi fuius ĩ alter erat pate eäd lane m n .⸗
un D ag c patrefam. Kgo hic ⁊ inſolidũ danabi mutua daret᷑:nũcĩ alterieſt:mẽs diri 5 we wloec
ma d r rrere e nõ in id quod ſacere poteſt. ſenatuſcõſulti nõ ceſſat: dabit᷑ ira ſter mto mſ .
auti, E e. c Snera. ſ Ceuola. q; exceptio. Sed etſi patris eius ideʒ mutuũ a filio
mbän eccon Ontra etiã recte dicet᷑ ſi a p nõ moꝛs:ſed alia cã incideritquo⸗ ppeaic leiz
naſien n n⸗. trefa.ſtipulatꝰ credas poſtaa minꝰ ſit ĩ ciuitate:dicendũ ẽ ſena⸗

NenNit

n Expleta ob⸗

cius fecit.ac.

n S ligariis. „ſtin filiofa. facto ſenatuſcõſul.poteſtatẽ cõſulto locũ eſſe. Mõ ſolũ ei qui 1 dr ulr.
nl iibies ve⸗ elxceda: qꝛ expleta ẽ ſubſtatia obli mutuã vediſſet. Sed ⁊ ſucceſſonlbo ied ſwoeizan ngeß.
9 M. r 1 Ed ink. gatiõis. v AXpianꝰ. eius venegada eſt actio. pinde etſi S5. v arbi. ſi duo.
Wern eſane aan. iunon i ſe⸗ Tem ſi filiuffa. fideiuſſerit alius muruã vcæderit alius ſtipula gu⸗ Fnereru a
ü baer §. n ſ⸗ ner atius li.j.et. ij. reſpõſoꝛñũñ tusẽ dabit᷑ aduerſus eũ exceptio: eſſe: viputa cuʒ ab
igali lü. ergo 2 B ſub, ceſſare ſenatuſcõſultum ait. tʒ hbic ñ vederit. Sʒ erſi alteruter lio gue⸗ ſein fum̃
cuij anin ſons ſu. er fice⸗ Ed iulianꝰ adijcit ſi coloꝛ ꝗq veriꝰ dicẽdũ eſt vtriq; alteriꝰ ſciẽ⸗ mar nõ puenert.
riing uſſor loco rei⸗ ſitus ſit:vt filiuffa.qͥ mutua tiã nocere.idẽ ẽ ⁊ ĩ duobo reis ſtibu ab alio vo quẽ cre⸗
t. j. ad velleia. accepturꝰ eratfideiuberer lãdi. Yré ſi duos filioſfa. accepero ideri pairéfa. nõö
P uis. S. ſn cum pecuniã acceptur? erat fideiuberer lãcdi. Itẽ duos ilioſta. accepero cxbeã rpelli ꝑuene
mmiht⸗ aem. alio reo dato fraudẽ ſenat uſcõſul- reos:ſed alterũ putaui patrẽfa. int Leai ernna.
rn aden hee⸗ KLo factq nocere 1 dandã exceptionẽ erit ad quẽ pecuia puenerit vt ſi ad eeen ar
R—KZ no eo quld tam filiofa. ꝙ reo qm ⁊ fideiuſſoꝛi⸗ ſcim filiũfa.ad quẽ peruenit pecu⸗ eſſe d ĩ: g bue
diximꝰ. j. gd vel Hri fIgd air ſi 5 ſi nerit ad euʒ pecuĩa
4Brimp a bus filij ſöuemittÿ. Idẽ ait ſi duos mia exceptiõe ſomouear:ſi ad eum gbeſeut in ane
m. Niln in ſi. accur. HSSõ . zellar. er ab eo er
ennii 3 P.o ſilia. ſ. patrl. vt. .e. filiuſſa.vł ſua: cñ ⁊ illud ſit ſui pᷣuis ab alio:qꝛ pᷣſumit᷑ aliꝰ q̃ſi: fideiuſſoꝛ acceptꝰ cũ ad eu nõ ꝑuenerit pecu
1 AWNN onus:vt.j. æ ĩ rem ver.⁊ ideo.S.ſi. . mia: h fraude obligauerĩ eũ pᷣncipalii ne habeat exceptoeʒ. argu. J. ad
5 ioiam 2 Bederit. ꝓ pecunia quã accepit mutuo ĩ eandẽ cãm. vellei.l. vir. S.vlt.⁊.j.de in rẽ.ver.ſi pꝛe. S. vlti. ⁊. S. e.l.S.idẽ aix
am w ii⸗ b Ceſſabii.ſi accipiat mutuã in eam cauſan. ſi duos.⁊ iia ſiłitudo ẽ in hoc ad ſuꝑiorẽ caſuʒ.Si aũt puenerit ad eũn
Ni i unn Mõ tenebit. ar. .j.ꝗᷣ.cau.pig.ta.cõ.l.ſi gtuitã.S.fi.ſj̊ diuer· quẽ credidi eẽ patrẽfa.ab eo nõ repellar:qꝛ ⁊ pᷣncipalit ſuo nomĩe vr
n 2 günmiiß d Dubmonebit. vt. S. ve pig. act᷑.l.vẽ alienã . ⁊ ⸗ſus caſus eſt. obligatꝰ fuiffe: nec ab illo quẽ ſciui ſiliũſa.qꝛ nõ ex cã mutui ſ̃ ſide⸗
gann ſic nora ꝙ aliqᷣd potuit functꝰ qð heres nõ pt᷑: vt hic.⁊.S.x co⸗ iuſſiois teneri: videt᷑ qñ licet cũ eo ↄtrahere: vt. S. e.qꝛ.⁊.j.ti.j.licet
r. di. inde.ſi nõ ſoꝛtẽ. S. ſi fip. Itẽ nota ꝙ woli exceptio eſt in ꝑſonam S. ſi filiꝰ?. Quid ſi ꝓ ꝑte ꝑuemt ad vnũquẽq;ẽ H. ideʒ. in ꝑte quo
imag, n⸗ ex parte ꝓponẽtis etiã ſic eſt ar. ↄtra.j.de excep.vli.l.ij.S.j.ac. ad partẽ diſtinguendu eſt. vt ĩ pdic.l.i.ad velł.vir vxoꝛi.in fi. IRCtẽ
Gdin eAhutui. mutuã pe cumã: ⁊ ſic nõ pecuniã ſtricte hic accipi a's nota h ꝙꝙ ignoꝛãtia ꝓdeſt: vt.S.e.ſiqͥs patrẽfa.⁊..ad filleia. i iquis
n i“ llbeirevt. C. e cöſti⸗pe.l.ij in ſi,sccur. tur. S. ſiqs palã. Accurſius floꝛen. ij
ii . J uij
⸗

lfii⸗
4 ego ianoꝛ?? Rñ?ago. vt. . l. fi. . . de inſt. l. fin⸗
;—. it. 1. 5 vVł dic ſi ie filiꝰ ceceſ⸗ Peln ibere. in fi. accurſius. agtnis ee a
aq;. ſi paterſa. deceſſerit. i.pᷣdeceſſerit. vł dic .. etli pu. S. ꝓſcribere. curius. ”c plhtode n gi
o aerno, ne eſt 2 quzdorii fideiuſſoꝛ itrcelſent aie o um. ie ab eo. ccurſiua⸗ “ rie
b Interdũu. dat actio: ſic eſt. acocue lie⸗ ꝙ ibi puncipale nõ p DPater. ſ. filij. q Quaſi ratũ in woi⸗
wnãdi: vt. . e.ſ ſi pater. S·nõ ſolum: a nõ exceſſit Pabuu. hoc caſu ii
renet. tener en ac, rna. ſaf or (r ũ ĩ mutua pecunia nõ exceſſit enz raubabtenn n. Ml.
cefouii: vi. e. o us ignoꝛẽ: nõ ſubmouear. Siue modiii eam quãtitatẽ quã pr ſole maͤgao haren rinn, fin
se vnet⸗ aut ſub vſuris mutua ſit data: ſiue ce ams filiuff K.el Ne. mich n
certe H tenet nci 9 1 ſcõſultuʒ ſpe⸗ bat ſubmiĩſtrare. Si filiuſfa. ac⸗ r Sipaterfa. mmtlig ſngul
ele ee e Pe. ſine vſuris ad ſenatuſcõſultuʒ ſpe⸗ pit mutuã pecuniã vt eũ libera⸗ factus. . dmſ· mßis foeii
