ſocietatẽ pfectꝰſit: veluti ad merces
emẽdas eos dũtaxat ſũptꝰ ſocietatn

cio :vel comum

dim. vt S. com⸗
munm di. ſi edes.
comunes. et ö5.
ſi tecum. Item

quid ſi nõ eſt ſo

(9. Rn. ſᷣm Jo.

duoꝛum pꝛunoꝝ

Habet electiõem

tariarum. vt. I. de acqui. poſ. l. j. S. veteres. .l. cum beredes. Yie

in rebus cõmiſſis in niſcũ ⁊ vacantibo. qõ ex eo apparet. quia Pfer⸗
pno currit in talbbus rebus ↄtra ſiſcũ.vnde ꝓbatur fiſcuz no poſ⸗/

ſidere: ſed alium. i. pꝛeſcriptoꝛem. vt. ſ. de public. veci. l. cmiſſa⸗
1 iure fiſ.l.j.S.an bona. 7.5. diuus. 7. F. pꝛeſcriptõ. 7.l. imperd⸗

toꝛ. ⁊ de vſuca.l.ſine poſſeſſione.⁊.C. preſcript. xxx. an.l. male.
⁊ eſt ratio.quia poſſeſſio plurimum facti habet. ideo ſine facto no
ſtro non amittirur: facto vo noſtro internemen
tur ꝙᷓ wminum. vt S. ex quibus cau.ma.l.deni

te facilius amitt/
q;. ..ð gcquie.

poſſeſſi.l.poſſideri. S.in abmmittenca, 7, l. ſi id q. 5. fi⸗ 7l.Pegte. .

4 1 i4.
grtmamn 140

c ſcand
kC1⸗s.
ice ie iſtel
let

ii. irob
intin a ſin
(eKA⸗
ſazin ſtzfen
leng oimbon
iaee e

—
—3.

— R
— R
☛ 2
— =
☛

6

E obmalen
Guin ltifen
D umrüdt
N Ec
aan bondb
ludici
Clhilto Nbere⸗
tinkei omn.
ezn (Mſor

S

=

eoſir.

Knni mno⸗

Aemn opvelr

Glpheiri
usfein Copturpt

iie. Hinmedhi

Kun
geſitt.
Eiin G
til
. D V
ie awmar
W.
tun P

un altſoln
tin ſimhi⸗
an unſatt

9

.l. j. S. enih
I.z he. b ac. vẽ. l. j. S. veni
Dainar ſer.s klz loeg cõ. itẽ qrit.
32 bio diſii ciõ ſcle ⁊ ijrantie ?. J.
Jigt. oʒ ſikis 1
IJigrt. oʒ ſi

icunq;.
no Sc n.r C. v fu. l. au äui.
S. ſiqs fun. 7.l. e fi non mer. F omne es a.l. ſeinti ſocium. vel
. nihil. . e l. . O
r.l. ſichs vi. 5 nne Rernaler Fenih vnam rem. vl. „»„ 1 ara z N oͤma ven Zuenitn khen
ilo. . l. ſics vi. S. dꝛa 2 ad emendum H c, ad. F. ibicem. vocat aages qj fa⸗
3 unneſi qlp. i quis ſocietatem ce. dic, ad. S. i .. ſi ł nõ famo
m uni in oe item fotretater⸗ s pecuniarijs S ex pbᷣicis woliz ex mals
.. 4 . ei er: . 12 . „ ke cturas pel . diciis accedunt. „ ðpomp. org eamen vt
tenale 0 Itẽ ſi cõ lumẽtoꝑ: carru 1n vect ik mer⸗ maneu pᷣteꝛmittẽdũ eẽ ꝗ hone r1pis eſt anol teſ.
Tcd ſodcane ieltue igrem hos gie vner⸗ Eeß̃ he veß ibone mhasgiimon .
inen d ad, cr ſui. ſiue ſarcinax t. Socin vnri ait. ita vemũ ina ſi. e n E. w mof E.
nniiun e. p ſocio. S. ſi te ciũ recte enenr bit exebere Ne⸗ ſte ⁊ licite rei ſetetnseol oita ſit cõ⸗ 8. ex qᷓ
inn cum. g3 · ĩ ſocietate ofe 9 ſit. 256 ſtea ficij ſocietas coita 1aà Publia fa
ban. erſa ĩ ſociete ſociꝰ ſit. teꝑ ſi maleficij ſocieta nerałr eĩ bo agit einilr in fa
nniſne. d e Paꝛo ſocio. a. i t. Si oim bonoxꝝ lege tex qeẽ ſocietatẽ. ge ci baagik ci e fal. qᷓ
. fa ſocietans 7 alt. Di oim bifactazik er EH llã eẽ ſo ſoci ciũ. vt. .
n ſlueob nenrttarcerinor⸗ irez iheneze en. Ee
efiſe t illud pactũ. qlia ſiue ipiꝰ: zue uſcoꝛpin⸗ ciñ eſſe. ſetate atu⸗ ð u. ven
i nis⸗ ſan c⸗ ee e an ibice zerche areden qſq; 1 Reiaeinn ſ. vt waͤgenn col⸗
nsin giage Gi e ca de⸗ no oferre qᷓe „* Pids go it videndũ ẽ: Z. ex ſocietate.
gtier Au ñ ꝓ ſocio agit᷑. vi 7 bonoꝝ no cogt rſ 2 apo li ictũ ſit v E lata ex i 0.
aAicl u ꝓ ſoct 5 it extictũt ita 8. c ſi igik. 33.
mi 4 ebaedr ſ⸗ nn tdlek d bo⸗ ſocio agere poſſit. cepke, A: 3 . ner nd uiniſe
iglonmend e nmn⸗ at: z Nmer ud Eel t. n dig. ſeẽ nec mãdatu.vt
pmnal e cere altero inui res tractabat: danat d Eel. hi. vij. js hzes: 2 ego ſ. §F. rei
Ntäß e ree t. .cG. den ſiqd ob iniu t vt p̃ſtet. ⁊ atti lij felicis cũ tres e vt accepto rpis. Et nec em⸗
fni e aes. 65,fre. on ſic i get vt pſtet. at nelg reln coiuimꝰ vt accept. ve⸗ſ waien⸗
Nhni n Sab. ſo. hoc vi⸗ pſtiterit ex cõ 9 riderunt. Si imiu vnũ. ſocietateʒ 3 on,, cio hrio. vt. ß ve
1 Eg es: 7 ex pᷣ 84 l. c lepe. .
uNINeN u ciü fuerat inte kia ſab. ⁊ caſſi 131 ſecutugx. Di vn meo qdrigaʒ vederes ſi igit᷑ añ ag. ar. S. fa.
re indicis danat ſir Mecu⸗ j eq meo ꝗ ihi redderes. f .cets. 5. mala.
lnen i u gbonn ia aleimi ſuum ipm tm 6 hui⸗ rres bi guemesmormeti n puta esS as ae⸗
iödt ꝛuciciũ. tz hoc ob maleficiũ ſuum uit: qo bui⸗ veẽdnoeʒ equme Emanere. nec Eepto. qñ ñ
„ litiuʒ cumogruit: etaten . ce⸗
ämenn mine zalen⸗ ſentire rVertechi ieern Di ſocij re ſe celſꝰ ait ſoci te eberi. nec em R ereſt gece
lpgiptaſiſt an do u. vt S ſeceꝛ. m rñdiſſe au it. veĩide vncũ ad pcio e Ztuoꝑ ꝑ . tã eẽ ſoci biſu ñ w ct ito pᷣ⸗
ahaiſtift „. acic g pler uni im fuerit. veĩde 1 ſi e n antgerb vedece te ee jdei datovr veercot.
n. eſnoi i He. clay 8. 7 ſic bonoꝝ oumt Damnat it: no hñde 4 ſ tũ dicat᷑ ve ꝗ ciũ ci glijs voꝛtõz
NNNI ithaade dqua Don nõ adeſſet vo 6. Ceteꝝ ſi id ac ĩ ea trei OQrta.ſ. p
enit etaerener nlcinn bi id ſeq. Si etatẽ. dicgꝛek. tuqʒ iĩ ea tre Tuon. poſtes
Knrtal be vno la. her. eeuz de cõi i us ſirii leret: ea colcaꝛet. le adhuc f e. 0.
Gunmntat aei agis. vt⸗ beraehzr ludicis paſſus ſittid de ga liexe:: o qrtã ñ dubie au gengrdi e. ve
Mindgn S . s mmn dueſt. 1 Sen. bres hzest e Vtẽ cell. tctat ſi pec Aso c ianc E
init:icni n la e Jene) MR. Srekend aut ey hroryl ex . i8 ſocij fn. F ad mercẽ eelezen cepthore i e⸗
Sri dn l. heredes. . ůc. oꝗᷓſitũ ẽ in ſocieta am otu ſſet cui pierit ea 7 equ'pierat
igicn Rales r. ſ. ac. leficio qſitũ ẽ i ? li⸗ an chia piſſet cui p ſia pienit rem ir aniga.
rimmne ven. emp. l. no ma rri palã eſt. qꝛ xe meg pe t vt pecũia pie . ga. vt. J. de le. ij
Niinit n na. nõ opoꝛtere dferni pala⸗ pl Pcolla. euenit ta eẽt. v rriga. vt. ägrige.
inhoi⸗ 6 ſ nouũ. ri n opoꝛt cõio eſt. p gne Sip col ſi ſocietaſ coita eët. peculiũ. S. qdrig 5
Ei Me loꝑ. i hoſpici ctoꝝ tu bis atz! erit lucg. qo ñ . ſi pecũia cũ Peg añ gctam ſocieia
e n asu na⸗ ſin megt ſirede .„ erit vtputa ſi pecina cñ Si anz um ge
ideciie 1 oꝝ. az. ſiẽ 7 5 ſi in me p Omp. ; Pi . — rcẽ emẽdã vit. cẽ pijt ad me m!
1. ic nn 1 raicae. Vl. j. mqᷓ. MVM cio tule⸗ ꝛtaret᷑ ad me eã œſtialſ- tmnet. in aliero vo
uni in ra ichẽ labeo. 1 41,— maleficio a 1Poꝛtan 6ʒ poſtea qᷓ eã Elti nu ongit ia
unIn MNnn icẽ. S. icẽ labe Doc em̃ ex e ſt ollatõʒ po oie aſeqjꝛiſ inqt caſu dznũ ongit
ei ciũ oĩm. Boc em̃ ern ecipe dz eᷓ ſi o an collatoõʒ oſeq̃ꝛiſ in Scta ſocierate iöq
Maͤm . ko en Sel. rit ſociꝰnõ alit kese 5 a. 0 tẽ lerinile Ras lecl⸗ ffa. ſo Xta Heer Sner
acm n r. w 5. danm⸗, igt ex nageruerln⸗ derate coier ua at irr aneane, A. erar gſte
he. Jilts auſis. leficiũ admiſit id qð Li t apud Yuk. ſzr ſ. c. iure diuerſitas
ſe. Os 4 Cauſis vt ex leficii adm —. ferret. e fuerit 9 5 vo al ſit. ſi foꝛ ⁊ iure diu
wam⸗ n . Pregen⸗ Faik n aut ſoluʒ: aut mnmmne ſocio u. ſecsewmets⸗ iſeta⸗ una . Len
Geo ü rim. mibi ppona contuliſſe e pꝰemã iij. dig. eäãdẽ ſocie⸗ daut vaccas i
Sðõü lale aahrin. ſi mibipponas em H contuliſſe te p emt .li. xuiij. dig. eãdẽ v Aaaeriſch vns
anſaeſe Sonerun mn ſocietatis rationem H co Sſcere 3 JYub. ſcri. li. xiiij.di Scriol⸗ Aagre elſi neé
ig ſfficit em q uer in ſocie 71 nã ſociũ aq̊ lu *⸗Y miciũ eĩ ĩ his zci de! joꝛiat mibomin
tel ds nat vt i ſciẽte eo eĩ penẽ ſociũ re. micii eĩ ĩ his ẽdũ ẽé. moꝛ 10
tin m unch Nhen DOõ ſiciẽte eo an⸗ pticipauerit lu raib dnra abo at actõib agedũ 65 ae ſocten
uſin l 9RK lantane⸗ de he. oʒ equũ e el vt — p Auk. ſpiciẽdũ.duj Zeʒ: altera aduerſ remaneat
4. „ 4 9. zͤeEE! * — * 2 . * * . 8)* . .
ihnn aade ris⸗ ꝑticipet ; mnereſk:pt⸗ manlere vna aduer molt dies añ emaãcipa i an 17
ungktld , e Dthart. Ee acij Pſütet abturtßan filiũ eſſ zen tpꝑis qpꝰ emcipa. ia Won. atn⸗
. m. Bebere. 5 ſocietate pᷣſt ĩ oĩbo turpi tõʒ ceſſit. n t. mik ſt F pꝛeʒ oʒ. cia.ĩcio ĩ
. e reg. m. l. g⸗ ſq; ẽ ĩ oĩbo 13 een Ii pᷣſtar pꝛe⸗ Aat we pdete.
ma, daa.lg A. urs ea⸗ i vi bonoꝑ ſoeictas durautt. mp rS hr⸗ 85.
n , 15 drn hi⸗ actoibo Keleretmbens Rrito:r or⸗ Iten celſus. piſ. ſi Es Nin grlee Al .Sit el
„ in ur⸗ C * raptoꝝ: . 15. 1filiulſa. duraẽ fi.j. NF.⁊ tes. vna. — 2 £△
im ſig n I oleqj. qr ius denats. vt.7. de ieei,; Fum msns ena. u nbnrakes lue oͤe
n nin M 6 n 3d t a uã qꝛ ñ hẽat ius ockna t ſocium alten q Dnuabo. qꝛ due eſon mo geſtis. v ta ſpectat᷑ iniciũ e⸗
Graamnl, Eämagid rnloi na nntaf ca ſocio oringi zudennam. m Bz. o vꝛ tenẽi a gematn k iqntũ ſacẽ pt et ve g
nliſensn ſennã. enech esnirla ſ I.de euic.l,ſi ꝑ imp . . abo agf hrageid 7 ita ĩ ea dãnat᷑ iq̃
101.LJ. 6 1, rei . t026. vt. J. — ſo. . 3 .
Pane i, B15 un oabrelſcht ad g igeim. Collatu. ſponte. r ſ enuc, aiten
n asi ſ, 1 äü
ſu Zoch
i n ℳ ſ è4

— — qſi
Veris&, alid i illa actoe qꝗᷓ ẽ ex q
ſpectat᷑ icin vt ibi.ł veriꝰẽ, alið ĩ 6
aci, 2 ita ſp 1
ſto pemuci, ꝛ its

an wi tm er voluntate mea obligakio Zhit. vnde obligsẽ put
aqꝛ ibi tm̃ ex voluntate mea obligstio Zhit᷑. vnde o
Waen ene an. inſpecto mitio qᷓtum ad dmodum vel incomo
dum. aliud in vo zctu. hͥ em diẽ nam eius tꝑis ⁊c. Vo nõ ſpectat᷑ ᷣnci⸗

ꝙ poteſt petere. vt. d. F. ſi vſuras. 1. S. t. j. ideoq;. S. denid.
r Mullam talem. bñ diẽ talem.ſ. vt lueri poſt moꝛtem q̃ſin ⁊ n

pium. vel ſo. vt ibi plene diximꝰ.

reddin eſtimet᷑ inteſſe ſocij. vt.S.ꝓxi. vixit. facti tñ ſui rõem redde in
dz. 1 lucx poſt moꝛtem q̃ſuũ reddẽ dʒ heres.vt.. e.l. ⁊ ac.⁊. , e

ue ennqn gnamer
3 : ra ere Vna actõne tm̃ in q inſpici᷑ untium vt in ↄꝛia. itẽ H ns Salmn “ 4
a nhier initm. cuz filio at de vtroq; tpe.i. ve tota moꝛte ſocij dirimit ſocietas. So reeregemeon Ai, nnſo
e endei ſocietate. Mãetſi qͥd inqr ſociꝰ filj cscũ reſiſteret amuniboſuis vena oaetati Fii. 4. 3 iſe
Pandz.i. eo qo ge psemãcipatõʒ filij wlo fecerit eiꝰ?ꝛn lib ad fugã erumpẽtibo vulneratꝰ . Hia anr uunh n
4 Wu initz. patri ſ̊ filio act õð danda ẽ. Siß⸗ ẽ impẽſam quã in curãdo ſe fecerit: l.fmii. S.hge. imu

5. ꝓx. S. . ſo. aliõ

uus meꝰſocietatẽ cũ titio coierit:⁊

nõ ↄſecutuꝝ ꝓ ſocio actõne lab.ait.

t Socvu. lab.

K tere. H

. — — „ „ . — .— . — 5 4% &* „. . ei6 ſ L Cetas
ki mo qa añ enã glienatꝰ ĩ eadẽ ꝑmanſerit: põt dici ¶qꝛ id nõ in ſocietatẽ: qᷓuis ppter ſo tſoge ſnie hent
la.s oblgat uu alienatde Fui: 1 poꝛẽ ſocietate; fin cierat impẽſum ſit: ſicutiſippter tuem ſcrar e a
o necañ ined ben tam: ⁊ ex integro alterã inchoatã. ſocietatẽ eũ heredẽ qͥs inſtituere de neeulia o ein 8
gure o indam atz õ mihi 1 emptoꝛi actõeʒ p ſocio ſijſſet: aut legatũ ptermiſiſſet: aut mtepe ſi pſih

poſt alienatõʒ vᷣni

oↄpetere.itẽ taʒ aduerſus me qᷓ ad⸗

patrimoniũ ſuũ negligentiꝰadmiĩ⸗

x Eũ. ſocium.

enim pfiein

ein fhrbüfei
alienetos En⸗ . ii DNaeinmnſiſſ. ſrnl. Ulnſl
tegnn uerſemptoꝛc. aduerſus me er his ſtraſſet. naz necapendiũ qo pprer erenmi. ſiig an
ui guſis q añ alienatõeʒ inciderũt dẽ ſocietatẽ ei igiſſet veniret in me⸗ Ponat̃ eit. ine
gmptoꝛl. q eſt öʒ tex reliqs adueꝛſus em diũ: veluti ſi ꝓpter ſocietatẽ heres non m̃ ſu vt c. anbh ll ̃
* pton.q dam actõʒ tex reliq —rH * ĩ ſocietate eẽ vl.· zni. fere i.
eopen bi olligar. ptoꝛem ſolum. p Bmpo. fuiſſet inſtitutꝰ: aut qͥd ei vnatum lerq inſnitmr iN inen en
aaene Seo moꝛte ſocij ſoluit᷑ ſocie⸗ eſſet. . v pia. e Enanu. e * 6, clpe nh
f. Aqueꝛſus me. taſ: vt nec ab initõ paciſci pi Ecundũ Julia. tñ 1 qõ me⸗ mam van alan i Aun⸗ eſſsg
an a. ſim: vt heres etiã ſuccedat ſociera dicisꝓ ſe datũ eſt recipe poteſt: qo etatem ve alua ti Parn⸗
v pe.ẽ an.l. .S.· ti. Hoc in puatis ſocietatibo: atinn vex eett. p Dmpo. ſo⸗ mar ſan. ſin dels.
§ 1 Deo lace⸗ ſocietate vectigaliũ:nłomĩꝰ manet I titꝰ cũquo mihi ſocietas item qeqa. .c · nenn dandi.
elnemo . .el. ſocietas etiã p? moꝛtẽ alic. ita ve erat xeeſeruegach cñ puia ireb. ,cbii. um ſulteſe
ver. Ein hererec. mũ ſi ꝑs vefuncti ad pſonã heredis rẽ titij hereditatẽ ad ſeiũ gtinere: ůü. eum fopher
darenhena ve ſo erꝰ ſcpta ſit: vt heredi q́; oferri opoꝛ iter cũ eo res vẽdideri: ⁊ ꝑtẽᷣ bble.⸗. nms
cietas rraſeat ad he teatt q ipᷣm ex cã extimãdum eſt. cũie ex vẽcitõe redacte ego ptẽ ſe? a 1 Emn H ait ſat.:
ein canr Quid em ſi is moꝛtuꝰ ſit: ꝓpter cꝰ abſtulerit: teqͥ re vera titio hĩs es eſt. e ſe ne int aanod.⸗
Alengalia. ſeoz vr opaʒz maxiĩe ſocietas coita ſit: aut ſi ptẽ a me redacte pecunie ſ̃ ocietatis gociũ Peurani in berenan
ſie dduxerint ꝙ e ne qſocietas admiĩſtrari nõ poſſit. iudicio ñ aſecutuꝑnera. ⁊ ariſtonm hpoc auiqn. boce ee e
redes ſuccedant in 3 . . . niſi in culpa ſu 4 5
zductõne a ſocittta Mõ in alea aut in adulterio ꝑdi placebat: qꝛ mee dũtaxat pꝑtis pᷣcis ntr. qa m alis ſnni aftl
te. teraũ eſt vi wilo xerit ſociꝰ ex medio nõ eſt laturus. pcepiſſem neq; inkeſt. vtu p ſe ꝑtes F zlan nndh ſt. Ni⸗
n 6cen wee Siqͥ vo wolo nro ſociꝰ damni co meas vẽdidiſſem:an ↄnit᷑ cũ eoq re (ne ſoeletatis ffſtb h d
vr iyſi ſocij no mm pita nob repeter. i Dem. liäqs ptes ad ſe ptinere diceꝛet. Ali opendium pun⸗ iän ſtnit
ee enHciuz q in eo qö ex ſocietate oqn euẽtuꝑ vt etiã ſi vuo ſocij rẽ vᷣ deindn unſte dn
ſcant c bedes in lucri faceꝛet rddẽdo moꝛã ad diderint: vnuſqᷣq; e qo ad ſe pyue ze vubio omuni innan nt
ſeuie eee hibut cũ ea pecia ipe vſus ſit: vſu nerit pꝑtẽ alten ſocietatis iudicop⸗ ct eſirecen an
iteat. v ras c; e pᷣſtare vebere lab. ait. ͤ ñ ſtari vebeat. Sʒ nec te ex pte ꝙᷓ; be (tenig hiin non

k Su in pacto.

q̃ſi vſuras:ſᷣ qð ſocij intſit moꝛam

iv ſoꝛte vſura peut᷑.vel dic ꝙ h̊ ſi magis vellet actoꝛ vſuram ltimõ

—

cunia vt ſue partis tantum videatur habere pecuniam. ſecus ven

Por horbiff glo

reditatis petitõe foꝛte a ſeio ↄſecu⸗ ae lrsel. ullſu
q̊ ↄduc⸗ ſi ij hinſſe ſiſi r9 ſiq rce mihin iij. S. j. 7. l. cori. Wnnoerc
eengls⸗. eun adhibuiſſe. bſiaut vlus ea pe tur? ſis qcch mihipſtare bere d Haſi ſir vmsra Anim endin i
l¶Mon poſſit. e cunia nõ ſit: aut moꝛã nõ fecit ee. qð ad ſeiũ puenerit tuaꝑ pnumſi: m ſonus duoi iiiltmii ft ſeli
beres no ſit talis· item ptꝰ moꝛtẽ ſocij nullã talẽ exti nec ad me bñtem meum qᷣcqꝙᷓ ex eo ine ole H garngenee
ns w Se⸗lech matõʒ ex facto heredis faciẽdaʒ.qꝛ redire xebet. tietaris ſim vè Pirßlaltilnne .
vuobo. . i . = Erähe. untnetuſtil
n vt. S. ↄmuni di. ſi is cum quo. l.aditio.S.fi.ſj hoc in ſuꝑioꝛi.l.nou teneret.qꝛ non vi 1d d. dreinletſ fs
0 et ntereſ, tum qn. reret ſal inſtitutꝰvi ibi dixi. vbi at᷑ in odium ſe vcenns senn W fliſſike
p ſ Dcium. labeo ait ſic in negocioꝝ geſtoꝛe. vt ſnpꝛa de neg. geſ. q heredem non inſtituit dico non eſſe eſtimandum arec zita in e finorrſin
ſine. item in creditoꝛe.vt.S.de pig.ac. q;ms.S.fi.item nõ h̊. qð lucri vꝛi.S.dixi.a ſic mil de ſupᷣdictis coꝛrigi.miſi ꝙ h ſpaluer linn pen⸗ ure aihnth
qð eſt acceſſio dat᷑ alia acceſſio.ſjͥ ↄ.gr. C. vſur̃.rei iu.l.fi.vbi diceit xre ꝓhibet᷑.vt.C.cæ teſta.i.ſancnim.ſ opponit.cur at lla aalrio⸗r Wr 4
vſuraꝝ non pᷣſtari vſuraʒ.ſ̊ h̊ non pᷣſtat᷑ hec acceſſio vt vſura ſj vt i· dio eꝓpter ſocietatem q̃ſito dic? HG.ideo q lex ſupioꝛ ⁊ ue ſſe eſi . Prhi⸗ Noſtcin
tereſſe vt ſubijcit. vel licʒ appeller᷑ lucꝝ nõ tñ ẽ acceſſio exq̊ non vnt᷑ in galie inducte apꝑte hoc volunt ⁊ eſt rõ.qꝛ lucro ſtudere de amumm WN s
ſuum vſum. vt.S.ti.j.idemq;.S.eniq;. daamno. ſic gnon eſtimer lucxꝑ non queſitum. licet ſn Enunn uctnki
q. Mon qſ vſuras.i.non vᷣnato vſuraꝝ mõ cum toꝛſam h̊ plus ſi ꝙ ſentit ex vulnere cum reſiſteret Fuis. vt ar. S. . eroa ali gund ꝰ N Hiten lide.
ꝙ vſuraꝑ modus pateret᷑.vt.S.de eo qð cer.lo.l.ij.S.fi.ałs em in bo ij.S.poꝛro auteʒ.a eſt rõ.quia hic ſe interpoſuit vt Ren g5o. echk nunk ſen
ne ſi. iudicijs vemunt vſure q̃ mmoꝛes in regione freqntant᷑.vt.j.de fecit ad commodum ſocietatis.ibi mil hoꝝ ſactum e ien tedum an 3
vſur̃.l.j.in pᷣn.⁊.l.⁊ in ↄꝛia erione neggel . i D vſuras i. ſius floꝛeutinus. .: H —
tereſſe peti.als qñq; petunt᷑ vt ſoꝛs.vt.j.de admi.tu.l.tntoꝛ qͥ rep. . . de e. erſin a⸗
ſi Vurboen hac ns Ure canonico peſſime qdam eas vfendunt ſů v b ſ I ntius. non oſecutux. immo videtur ꝙ ne riltwe⸗ de ißſech ii
vt᷑ etiam ꝙ vſure pñt peti.vi.j.de vſu.l.j.S.j.q̃ eſt ꝓ.So.h̊ ꝓ lucro verum. S. ſi cum tres. que eſt comira.ᷣ ſo. ſpeciale eſt hic in

tdadm in

. n
☚

rdh n.
üe
icei ni

matd es

m ge
nitchtee
rditn A⸗
iroſehnifin

cen⸗

eſd e
dnen in n

ſ1

e

in ceferis coꝛpibo. vt. S. ſi cer. pe.l.nametſi.S.fi.ꝛ.. & le.ij. eum pʒ

j. K. ⁊ ſic et ſoluit᷑.S. e rei ven.l.põp.S.ſi ex eqs.naʒ in ſpẽbo ibi
diẽ qꝛ in ſundo.itẽ in illo.S.ſi cũ tres.in ſubſidiũ agit᷑ j ſociũ.qꝛ ñ
eſt ebitoꝛ ſoluẽdo.ſ.titiſociꝰ.h̊̊ at hoc nõ onit. ⁊ ad hoc eſt ar.
5.3. fam̃. herc. uem labeo. m pn.

c MQuia mee. ñ

em̃ aliud ꝙᷓ meꝗ

ptez vẽdidi neq;
vende ꝓpoſui.
d Peꝛ ſe. i. ſepa
tum.

eęe Alioqn. vt
fᷣuat᷑ iĩ putatiuis

pᷣuet᷑ in veꝛis.
fBebeat. ꝙ eſt
falſu. vt. S.ſi ceꝛ.

g v Erẽ? q

ſab. vn?
rei.ĩmo vꝛ ꝙ tm̃

ſocijso im bono

rũ er hoc bñfici
uz. vt. j. e re iu.

l. ſti qͥ in id.q ẽ ⸗

ſo. ſ. ibi maxie
Hm io. alij vt.h.
dicut H vmꝰ rei.
1.ſpẽi. talis q̃ ſſᷣ

ſe bʒ multa indi⸗

uidua hoc eſt dꝛe
vniꝰnegoci atõis
⁊ hãc appellãt er
oĩim bonox. qꝛ ẽ
vniuerſuatis. ſe⸗
coinñ dicut ſi vmꝰ

rei tm ect. vt l. d⸗

l.ᷣna. pᷣma veri
oꝛ eſt.

b Kaimitatis.

qg ſocij inuicẽ vt

frẽs ſe diligũt. ⁊
qꝛ rõe ſocieta tis
fiunt res cões ſiẽ

roõne frainitatis.

an frẽs inter ſe
vice mutua odẽ⸗
nant᷑ mqntũ fa-
ce pñt? H.no ſb⸗

eſt eĩ illa p̃cipua

1Verxr iſve ſi hionals ngfilin.
ſi h̊ fidemſ.ↄueniñt᷑:nã nõ in plu riqᷓ;
Bns eng in ſatiſdãdo.vi.s.de ꝓcu.ſꝶ he.S.defendẽ.⁊.j. re in.l.

Eꝝ eſt qð ſabio. vx Ap.
videt᷑.etiã ſiñ vniuerſoꝝ bo
noꝝ ſocij ſint:ſ̊ vniꝰ rei attamẽ in
idqð facere pñt qpðue wlo malo fe⸗
cerint qͥ minꝰpoſſint ↄdẽnari opoꝛ
tere. Hoc et᷑ ſummã rõem hʒ. cũ ſo
cietas ius qödqmodo fateꝛnitatis ĩ
ſe hẽat.vidẽdũ eſt an ⁊ fideiuſſoꝛi
ſocij pᷣſtari id dẽat. an vo pſonale
bnficiũ ſitqð magis veꝝn ẽ. Dʒ ſi
Hh; fideiuſſoꝛ q̃ſi œſenſoꝛ ſocij iudici
um ſuſceꝑit: ꝓderit ſibi. nãq; iuł.
ſcribit li.nij. dig. efenſoꝛẽ ſocij in
id qð ſociꝰ facere põt ↄdẽnari opoꝛ
tere.idẽq; ⁊ in patroni vfenſoꝛe ac
cipe vebere ait:⁊ vtiq; idẽ erit ĩ vm
uerſis qͥ in id qð facere pñt aueniũt᷑
Patri aũt ł dño ſocij ſi iuſſu eoꝝ ſo
cietas õcta ſit nõ eẽ hãc exceptõem

dandã. qꝛ nec heredi ſocij: ceteriſq;

ſucceſſoꝛibo h̊ pᷣſtabit᷑.qꝛ nec cete⸗
roꝝ heredibo ſucceſſoꝛibuſuequos
in id qð facere pñt ↄuemimꝰ idẽ p⸗

ſtat᷑. Id qõ ſociꝰ facere põt:quẽ

admoð.extimãdqũ ſi:⁊ placuitñõ
bere vduci es alienũ qð vebet᷑ a ſo
cio. Yta ⁊ marcel.li.vij.dig.ſcrib.

miſi foꝛte inqt ex ipᷣa ſocietate xbe
at᷑. Itẽ vidẽdũ ẽ an cautõ veniat

in h̊ iudiciũ eꝰ qð facere ſociꝰñ poſ
ſit an.ſ.nuda re ꝓmiſſio qð magis

rõ in ſocijs.qꝛ P⸗ E 2 2
ceſſit dantid bo döm arbitroꝛ. Di ch tres ſocij
neſta ob moeid eent egerit cũ vno ex ſocijs ſoci.
rẽ vſum. ⁊ vberi — 2 ſi ſe 9 ,
oꝛẽ q̃ſtum. rõe ei diefua Vecoce it ↄlecutꝰ. deinde
zct? dat hoc bñiſi liꝰ ſocꝰci eogẽ a gt: ptem
kuneu fꝛẽs o 9 8ð”ͦ́MMWñ t oſeh
1 ex cõ . —
den no bona cõia.⁊ pᷣdicta rõe multis denegat᷑ hoc bñficium

dñt defenſores in plus guari ꝙq;

ſi cũ ꝓcuratoꝛe.at fideiuſſoꝛ ñ hʒ plerũq; exceptõʒ reo pᷣncipali ↄpetẽ

tem. vt h. 7. I. ve re iu. l. etſi fideiuſſoꝛ. ⁊ inſti. de repli. SJ. f.
Sãdã. pꝛ fideiuſ. filij.ſiłis ẽ.vt h.⁊.j.ð v.ob.cũ fil.ĩ fi.j. N.

m Neteroꝝ. vt pꝛonoꝝ ⁊ ſiłum q in id ꝙ facẽ pñ̃t odẽnant᷑ q nue⸗
rant᷑ aſh ac. Sn⸗ gnch dat heredi nõ vt herech.h̊ vt cõi filio da

Hoc bñſicium. vt. j.ſo.ma.l. ettam.

n. Ig qðo debet᷑.a ſocio.ſecꝰin wnatoꝛe. ille em̃ vedueit omne es ali
enum. vt.j.æ re iud.l.ini eos.⁊ de w.l.qͥ ex wnatõne.ſj an ĩ ſocio
bhabear rõ ne egeat? K.ſic.vt.j.xæ reg.iur.l.in ↄdemnatõe.alij ʒ.vt
ar.inſti. ac.S.item ſi de cvte.ſ̊ ⁊ illud ſic intelligẽdũ eſt.i.inqᷣntũ
ſacultates panunt᷑.ſ. ↄmode.xducto tñ vt nõ egeat. .
o Item videndum. cauno.ſ. ſatiſſacienw ſi puenerit ad melio⸗

rem foꝛtunam.

p Arbitroꝛ. ſecꝰin actõe de peculio in qᷓ dñs nõ cauet.qꝛ nõ dʒ vni

uerſum dñs.ſ̊ ſocꝰ.ſic vt.S.de pecu.l.q̃tiens.S. ſi ſeł.

aq Si cum tres. cum vno. r cum maſſario.

PExeqt. ĩmo vꝛ melioꝛ ↄdino occupãtis.vt.j.xæ re iudi.l.int᷑ eos⸗
qᷓ eſt 3:ſo. ibi ex diuerb zctibo erãt creduoꝛes h̊ ex vno q̃ſi fraino. Itẽ
ad idẽ. .C. xpoſiti.l.fi.ſo.h̊ ſpãle. qꝛ fratnitatis ius hʒ in ſe. vt. ̊.
e,l.j. H.⁊ qꝛ ob ↄmodioꝛẽ vſum ⁊ vberioꝛẽ q̃ſtum ↄhit᷑. vt h.⁊.j.e.

integrã nõ poterit. qꝛ id facere ĩſo⸗
lidũ ñ põt: an h qͥ minꝰↄſecutꝰ ẽ cũ
eo aggere poſſit qͥ ſolidũ accepit ad

omunicãdas ptes ĩter eos.i.exeq̃n
das:q̃ſi iniquũ ſit ex eadẽ ſocietate
aliũ plus aliũ minꝰ ↄſeqͥ. Sʒ ma⸗
gis ẽ vt ꝓ ſocio acrõe ↄſeqͥ poſſit vt

vtriuſq; poꝛtõ exeq̃t q ſnia hʒ eqͥta

tem. Tpus aũt ſpectamꝰ q̃ntuʒ
ſociꝰ facere poſſit rei iudicãde:hᷣ ch;

qs facere poſſe vꝛ qð wlo fecit mi

nopoſſit. nec em equũ eſt wolũ ſuuʒ
quẽꝙ releuare.qð ⁊ in ceteris qͥ in
id qð focere pñt ↄueniunt᷑ accipien

du eſt. Si tñ nõ wlo ſ culpa ſua fa

cere poſſe deſijt. dõm ẽ ↄdẽnari eũ
nõ ebere. In herekẽ ; ſocij: p
ſocio actio ↄpetit: qᷓ;uis heres ſociꝰ
nõ ſit.lʒ em̃ ſociꝰnõ ſit attamẽ emo
lum enti ſucceſſoꝛ ẽ: ⁊ circa ſocieta
tes vectigaliũ ceteroꝝq; idẽ obpᷣua
mꝰyt heres ſocij ſociꝰ nõ ſit niſi fue
rit actũ verũtamẽ vt omne emolu
mentũ ſocietatis ad eũ ꝑtineat:ſiłi
mõ ⁊ damnũ agnoſcat: qð ↄtingit
ſiue adhic viuo ſocio vectigalis:ſi
ue poſtea.Qð ñ ſiłr ĩ volũtaria ſo
cietate obſeruat. Si puo cõi le⸗
gatũ ſine libertate vnus ex dmis re

li qᷣt.hᷣ ad ſolũ ſocium ptinet.an tñn

ꝓ ſocio iudicõ amũicari vebeat cũ

herede ſocij qᷓri᷑. ⁊ ait Juł.li. vij.

dig. Pompo. referre Sabinum re
ſpondiſſe non amunicari: 2 poſſe
hanc ſententiam væfendi Julia.

ſi vnus.S.j. itẽ ʒ.
S.e.ſi titius ſo.vt
bi. itẽ facit.S. fa.
herẽ.itẽ lab. ĩ pᷣn.
ſTyps. releuaz.
imo tenet᷑ inſolidũ
vt H. ⁊.j. re iu.
ſ hoc ita.ĩ fi. Iteʒ
qñ negat ſe ſociũ
vt. j.e.l.ſ̊ hoc ita
in fi.⁊.j.e. ſi vnꝰ.
in fi. HW
Mon debẽ. ſ. ĩ⸗
ſoluidũ ſpãlit᷑ tñ in
odium mariii q ex
culpa tenet᷑ ↄmiſſa
in dotalibo reb⸗ vt
iſolidũ ↄdemnet᷑.
ſ in ſuis de wlo ſo
lo. vt.j.fo.ma.l.et᷑
S. licet.
V In heredẽ. ce⸗
teroꝑq;. 1. quriſe⸗

dinax 2 argẽtifodi

nau 7 cretifodina⸗
rum.
x Aſcptus. als
aſcpᷣtꝰ ⁊ ałs accitꝰ
7 als actum.
y Emolumentũ.

tyi poſt moꝛtẽ q̃ſi

tũ cõicat᷑ in q̃libet
ſocietate. vt. J. e. I.
act. S. ſi in rẽ certã
q̃ eſt ʒ. alij referũt
veꝝ ⁊c.⁊ dicunt q;
ibꝛ dixit ex lucro
qð ꝓuenit ex añ ge
ſto h̊ de eo qð po⸗
ſtea. ⁊ qð h̊ diẽ qꝗðᷣ
ñ ſiłr ⁊c.exponut
11. vt lucx poſtea
q̃ſitũ cõicet.ſ̊ pᷣmꝰ
intelleciꝰ vertloꝛ eſt
m hoc vſus ꝙ m̃
⁊c. refert᷑ ad illuʒ
nõ ſueru actũ ac.
alij ad illud veꝝ tii⸗
⁊c.ac.
3 Per tineat. ar.
3.d& admi. tuto. l.

itium. §. pe.
g Sine poſtea. referas ibi nũc fuit aci ſm nos.alij ad illõ .
b MHõ non ſiłr. ſ. vt heres ſocij ſit ſociꝰ.lʒ fuerit ſcptꝰ. naʒ nemo pt᷑
heredi ſuo ſic ſocietatẽ ꝑare vt ipᷣe ſit ſocꝰ.vt.S.e.l.nemo.y.
c Si fuo cõi.ſine libertate.iõ diẽ ſine libertate. qꝛ ſᷣm has leges ſi

alij ad illõ ven ꝛc.

ſocꝰ cõi ſuo libertatẽ relinq̃ret ſuã ꝑtẽ amittebat ⁊ ſocio accreſcebat.
vt inſt. de w. F.fi. vñ fruſtra qreret᷑ B ſbijcit de coicanw. uẽ m no
ua iura fieret liber.in totũ et᷑ ſi vnꝰ ſocioꝝ tm̃ libertatem relinq̃ret. vt
C.de cõuni.p.ma.l.j.S.his ita.vñ ⁊ B̊ fruſtra qrere᷑ de omumcãm
cũ tom ſᷣuo manunnſſo acqreret᷑ſiẽ em. ſi ꝓprio ſᷣuo vtruq. i. liber⸗
iatẽ ⁊ legatũ relinqͥ.vʒ et iure veteri vtrũq;.vt.j.xe le.ij.ſiqs ſᷣuo.⁊
e le. j. qſitũ.S.pñti.ita in coi ſuo iure nono cũ ꝑ vnũ ex ovñis poſſit
ad libertatẽ puemire vt dictũ ⁊.acqrit᷑ at᷑ to tũ ei facto libẽo.ſj vbi lega
tũ ſine libertate relinq̃ vt ĩ nro caſu ſiqdem ꝓpo nõ valet. vt. . de le.
Fuꝰ.miſi ſu miles.vt.C.d teſ.mili.ex his.ſi at᷑ cõi obtinet qð h diẽ.

d Solimm ſociũ.ᷣ aliud ẽ ſi mnauit ini viuos vnꝰ dñoꝝ. qꝛ in cõi acꝗq/
ri. vt.j.de acqͥ re.w.l.ꝑ vᷣuũ qͥ pignoꝝ.S.j.ĩ fi.S.ibi ſi vo.ĩ eo mom
⁊c.ſim yr. ⁊.aʒ.q eſt Z.ł veriꝰ.imo nõ alind.qð em ibi diẽ fiet cõe ſoci
oꝝ illud wvnum p poꝛtõe dnij.ita ĩtelligit᷑ vt nil is qᷣ wvnauit bhabeat. P

ſti. . pinde.S. ſi vuns ↄmunis. vbi aperie dꝛ g nus omunis ſimpli
citer one Kn ab vno ex dñis ꝓ ceterox ꝑtibo eis acqᷣri. ſ Pte ꝓ⸗
mittentis ſtipulatio eſt nulla.ſo.ᷣm ſdam h̊ ↄotemplanone ſocij tm̃
reliqt legatum.ſ tunc dic aliud m ſtipulatione in legato. vel wona⸗

tione.q ſtipulatio ex cauſa liberalitans non iniponit᷑.ſ̊ legatum. vel

v. ſic. vnde cũ ſint
bñficia plemiꝰ ini⸗
pᷣtamur. vt. j. de re
gu. iur. l. in teſta.
7.3. 5 ↄſti. pᷣn. l. fi.
2. . de vo. int vi. ⁊
vx.cum Hᷓ ſtatꝰ.S.
pniaz. Mm fi. S. ſiqs
iñ vellet dicere idẽ
oĩno eſſe in oĩb⸗ di
cat ſpꝑ ꝓ poꝛtione
ula quam hʒ vona
toꝛ. vel legans vel
ꝓmiſſoꝛ. in Fᷣuo le

gato. vel ſtipulatõ

nem vel wnatoõem
eſſe nullam 1 ꝙ B
diẽ legatum pimẽ
ad ſolum ſocium
veꝝ eſt vt tñ ſcias
nõ ton rei legatũ.
ß eius ꝑns tm̃ in
ꝗᷓ tenuit legatũ oſi
ere relictum.item
7 dꝛ. j. ad. l. fal.
plautius. totũ lega
tum ad ſocium pti

nere expones. ſg
e iure tenet id aut

qð non tenet vt ꝓ

ꝑte legantis nõ ꝑti
net ad ſocios. ſed
hec ſolutõ eſt ð mẽ

tem buiꝰ.S. 7. llꝰ

.l. plauuꝰ. 10 di⸗

cas vt dixi aliud ĩ
wnatoõne. 7 legato
Sᷓ in ſtipulatõne.

a Societas. actõ
miierit.nouatõne
fcta altero hoꝝꝑ mo
vꝝ. ſ. vel indicio

accepto cũ alio aĩo
nouandi. vel ſtipu
latõe. vt. j. l. actõ⸗
ne.ĩ pᷣn. ſic ̊ videt
etiaʒ manẽte ſo⸗
cietate ſit acno na⸗

ta. nam ſi nata nõ

ait. nõ em̃ ꝓppter ↄmunionẽ h̊ acq̃ſi
tum eſt:ſ ob ſuam ptem. nec oʒ id
ↄmunicaꝛi qð qͥq; nõ ꝓpter ſocieta
tẽ: ppter ſuã ꝑtẽ acqſierit. Do

cietas ſoluit᷑ ex perſonis:ex rebo:ex

volũtate:ex actõe. Jõq; ſiue hoĩes

ſiue res ſiue volũtas ſiue actõ inter

ierit diſtrahi vꝛ ſocietas. intereũt
at᷑ hoĩes qͥdem maxima:aut media
capitis diminutõe: aut moꝛte: res
vo cũ aut nulle rlinq̃nt᷑:aut ↄditoõʒ
mutaueꝛint:neq; eꝰ rei qᷓ iam nulla
ſit qſqᷓ; ſociꝰ?:neq; eiꝰ q̃ ↄſecta:pbli
cataue ſit. Volũtate diſtruhit᷑ ſo
cietas ⁊ renũciatõne. c Aliſ.
Taq; cũ ſepatim ſocij agere
ceꝑpint:⁊ vnuſqͥſq; eoꝝ ſibi ne
gociet᷑ ſine dubio ius ſocietatis ſol
it. p Alubk.
Ctione diſtrahit cum aut ſti
pulatõe:aut iudicio mutata
ſit cã ſocietatis.ꝓculus eĩ ait hipſo
qð iudiciũ iõ dictatuʒ ẽ vt ſocietas

diſtrahat᷑ renũciataʒ eẽ ſocietatẽ:

ſiue totoꝝ bonoꝝ: ſiue vniꝰ rei ſoci
etas coita ſit. Itẽ bonis a credi
toꝛibo vẽditis vniꝰ ſocij diſtrahiſo
cietatem Labeo ait. Si in rem
certam emendã ↄducendãue coita
ſit ſocietas:tũc etiã ptꝰ alicꝰ moꝛtẽ

qcqͥd lucri vetrimẽtiue factũ ſit cõe

eſſe Lab. ait. Biximus diſſenſu
ſolui ſocietatẽ:hᷣ ita eſt ſioẽs diſſen
tiunt.qͥd q̊ ſi vnꝰ renũciet. Caſſiꝰ

eſt. non ̊ dicet᷑ interire actio qᷓ nondum eſt.ſi vo h̊ diceres non mane⸗
re ſocietatem.i.eo tꝑe quo lex iſta dieit interijſſe actionem. non & di/
ceret diſtrahit᷑ ſocietas.qꝛ iamdudũ erat diſtracta.⁊ Em hoc eſt j.C.

e.l.tamdiu. ſ̊ expone hic interijt actio.i. obligano que eſt actionis

cauſa.accur.

b. Intereunt autem.ſ.ciuiliter.

c SDiminutione.quid ſi quelibet habes inſti. ca dĩi. S.j.⁊.S.ij.ac⸗
curſius florentinꝰ.

d Moꝛe nãli. ſ. diſſolutõne coꝛꝑis ⁊ anime.aʒo.

eConduõʒ mutauerit.hoc ſi ꝓpter mutatõʒ ↄdinonis ſit res exem/

ta ex vin hoĩm vt ſtatim ponet exemplum. aliud vo ſi ex ſacra vel re

igioſa fiat ꝓhana.vel ꝓpter mutationem condiuiomis non eximit᷑

ſDPublicata.quo ad ꝓpᷣetatem.⁊ quo ad vſum.

g Renunciatione.iſ.expᷣſſa.vt.j.e.l.ac.S.diximꝰ.⁊ tacita. vt. . e.

l.ꝓxi.

h a Ctione.ſtip. animo nouandiſfacta. vel ab eo. vel ab alio.
1 Aut iudicio.ſ.agendo ð alium animo nouandi.vt.j.e noua.
l.delegare.S.j.⁊ ſic eniam ꝓxi. H.dicit idem vel cum eodem ſocio.naʒ

cum eo agendo renũciare ſocetati videt᷑.vt.j.ꝓx.⁊.j. de dinoꝛ.l.fi.

S. ait lex. ⁊ maxime.
n. ſi in caſu. vt. j. e.l.

4 non naſcit᷑ h̊ actio ꝓ ſocio niſi ſinita ſocietate
nonnunꝙᷓ;.⁊ hoc caſu dꝛ dirimi voluntate taci

ta a indicio. vel ᷣme 3 eyneum. ſecundo z ſocium.

k Item boms. venditis. ꝓpi es alienũ. a facit. 7. e. l. F. publicatõe.

ISiſtrahi. qð pᷣſumi᷑.

ſcribit eũ qͥ renũciauerit ſocietati.
a ſe qdeʒ liberare ſocios ſuos pt.ſe
aũt ab illis nõ liberare qð vtiq; ob
pᷣuãdũ eſt.ſi lo malo rnũciatõ fa
cta ẽ. veluti ſicũ oĩm bonoꝝ ſocie⸗
tatẽ iniſſemꝰ.deinde cũ obueniſſet
vni hereditas ꝓpter hoc renũcia⸗
uit.iõq; ſi qð damnũ attulerit he⸗
reditas:h̊ ad eũ qͥ renũciauit ꝑtine

bit. Cõmodũ aũt ↄmunicare co⸗

get actione ꝓ ſocio. Qõ ſi qͥd pꝰre⸗
nunciatõʒ acqᷣſieꝛit nõ erit muni/

candũ.qꝛ nec olꝰadmiſſus ẽ in eo.

Item ſi ſocietatẽ ineamꝰ ad ali⸗
quã rem emẽdã.vinde ſolus volu
eris eã emere. iõq; renũciaueris ſo
cietati:vt ſolus eam emeꝛes tenebe
ris q̃nti intereſt mea. Sʒ ſi iõ renũ
ciaueris.qꝛ emptõ tibi diſplicebat
nõ teneberis qᷓ;uis ego emero.qꝛ h
nulla fraus ẽ eaq; ⁊ iulia.pla cent.
Labeo aũt poſterioꝝ lib. ſcpſit.
Si renunciauerit ſocietati vnꝰ ex
ſocijs eo tpe quo interfuit ſocij ñ di
rimi ſocietatẽ ↄmittere eũ ĩꝓ ſocio
actõʒ. Naʒ ſi emamꝰ mãcipia inits
ſocietate. einde renũcies mihi eo
tꝑe quo vẽdere mãcipia nõ expedit
H caſu.qꝛ deterioꝛẽ cãm meã facis
teneri teꝓ ſocio iudicio. Pꝛoculus
ait. H ita veꝝ eẽ:ſi ſocietatis inter⸗
ſit nõ dirimi ſocietatẽ. Semꝑ eĩ nõ
id qð puatim inteꝛeſt vniꝰex ſocijs
Fuari ſolet: H̊ qð ſocietati expedit.

r Actione ꝓ ſocio.idem eſt in eo qͥ ante tempus
qui renunciat ꝓcuratoꝝ ſocij. vt.j.e.l.S.item qmi.a.S.uem ſcri

ptum eſt. accur.

Acquiſierit. ve quo non ſperabat. vt inſti.e.S. manet. 2.. ſtanm

ſubijcit. accur.

t OQuis nec wlus.bona rõ.quia nõ debet quis pumri in quo nõ

m Si in ceriam. puta in equũ emẽdum vt ad vecturas locet.
n Quid lucri. cum eſſet lucrum pꝛeꝑatum añ moꝛt ſocij. puta

rebo empnis.vt.

e. l. S§. moꝛte vmꝰ

als ñ. vt. Z. e. l.
ſocium. 7. l. ven.
S. in heredeʒ ibi
ꝙ non ſilr ꝛc. q̃
ſunt ð. vel die
ibi erat ſocietas
ommum bonoꝑ
vel negociatõis
alicuiꝰ.h̊ at vni
ꝙ in.l. illa veruz
refeꝛt᷑ ille vſus.⁊
non ſilr ⁊c. ñ
ad ꝓximum. ß ad
ſupius dictu ibi
nõ ⁊c̃. item eſt
hunc.S. j. de ad⸗

mi. iu.l. tuium.

S. aitero. ſol. ibꝛ
loquit᷑ cum po
nomine. 2 no co⸗
muni res vendi⸗
te fuerunt vnde
nõ oↄpendium. ß
vſuras pꝛeſtabit
ſocius herech ſo
cij. H autem cum
nomie ↄmum vẽ
ceret᷑. vel h̊ loqt
e ppencho qð ꝓ⸗
ceſſerat ex re cõi

ibi non. item ad
id qð h̊ dꝛ detri
mentum futuru
venire eſt. ar. J5.
g. p. coꝛ.l. ne

0 Ab illis. boc

duplicit intelligi
tur ł vt. j. pxi.
K. k. vt. J. S. itez

ſi ſocie. ⁊ inſti. e.

S. manet.
p Iniſſemus.
q Pꝛopter. vt
ſolus habest. vt
5. e. l. iij.
renunciauerit vł

eliquit.vt hic.⁊.C. de pemis.l.ſanctimus. ⁊.j. de dam.intec.qui

bona.S. ſi quis iuſta.⁊.S. ſi quis.quia.⁊.l.damni.S.iſi is qᷣ vicx-

S. e.l.cum duobo. S. j. az.

vV Item ſi ſocietatem.nulla fraus. vel culpa. que etiam vemt ve.

x Labeo. eo tpe. cum intereſt mea non recech a ſocietate. ꝛ ſocieta
nis ſimluer intereſt ago ꝓ ſocio nomme renunciationis. item ſi nõ

intereſt mea.nec ſocietatis non agam nomnne renundiatoõnis. iiem

ſi mea intereſt non dirim.ꝶ ſocietatis intereſt dirimi.a tunc non

Agam. a ita ↄmumis vtilitas pᷣfert᷑ vt hic. item ) ſi mea non intereſt

ſed ſocietans intereſt non abire non agam cum mea non inereſt. q

alij agant. item ſi mea mtereſt non dirimi. ſed

ſocietatis non inter⸗

ẽ dinim.vel nõ dirim ⁊ hoc caſu diẽ Jo.me ñ agẽ.⁊ ſic mielligi 6.

ccurſius floꝛentinus.

y Pꝛoculꝰ ait, videtur predicta coꝛrigamtur ſm labeonem

=

iine enh
ſiddn n renuc

in
gnc⸗ we
ſiadll. I

4 4
ieli5

koin poſſe
dlitt edic
Lnn . 1 ,2
ſeiti ſtrati

=
=.
=
=

=
—

☛

= =
–—
S=
—
2
—
☛
E

trez.

M,H ſ
ſunſ e

dn
uiig gnairi

lnin atori lit

Llterc⸗ Ntmani:

ſnizlan
ömmk A. Ao

tue ſlukeſt

ſoſpſi
iltouen
. Ozg
e de⸗

in Netn
düe.
mactf
Etd anet

2
2 5 orν

een N
es pel ſab .
ei tenet ꝙ admitti põt. eti
M ihaninik ſoarrunt upioꝛi caſu. licet nõ /
W et ĩ coe nõ pd r e. 1ſ. vt a non rent. oſit iff /1
rhean uate. et hur eſt. eerstian renũciatõi audem tn
WN.ſe gã. ſi cit. tiluas c5ie . 1 In ptäte. ſ. cun ð. 5. dixi
RJ- 1 ſpicit. et ſi el tẽ ĩ tpᷣs coieri eit. YItẽqͥ ſo fe eis / ⸗q ſocie 1. S. ig
erde Wa an b 5 ügit v⸗ iñ a ſe.nõ añ tps renũ cie⸗ eacké diſti q̃ ſocietatẽ J.
rdrmäc ovrum zt. PBſi nõ ſe a ſocio li uciãdo Ediſtĩctiõe vte atẽ coierũt tũ n. AWoꝛ
Nime ſie nota mi qᷓ ſi qd ↄpẽdij ſocio libera . vt ſiqde lctiõe vtemu coierũt tüc rn. ——
nind Pe brir ucmar de nõ feret Nate⸗ factũ ert valegn ignoꝛata entt ĩ mãdato no.i. d en,
üm Pisgj nanno⸗⸗ it poꝛtöz:n tſi diſpẽdij eqᷓ ei?ꝰ So ocietas. Si t moꝛs alti⸗ o.iĩ pn. r lver.
õ s. vt hic. er te qᷣ ꝛtõʒ: niſi renũ pẽdij eq pſta⸗ Societas qu inõ:non fis Eſoluĩ. ven.
menh e EC. 5 cadu. t. e q̃dã facta ſi enũciatõ ex ncc ſocij nõt as quẽadmoe on valest. mara
„Biagr, Lj.i fi tol. liben ẽ ta ſit: Qõ ſi t̃ ex nccita ij nõ trãſit i dmodũ ad hideʒ §.i iſs. ir. l. fuꝛti
ne ſilk i. et. . ad en ẽ recede DQö ſi tps fi X ne alioqᷣ lit ita ne ad hẽdeʒ li. ſed otra i
S=SS nit Lii 8. v [Renu edere qꝛ ſi nitũ eſt 1 ioqͥn ĩ 79 cad ar 3 qð ſubijcit ad id
mmm fi. F. 2 aui edere.qꝛ ſine wolo id fiat. n in iut? qs ſoci rogatoꝛẽ lcnt vt hei
j m 4 1 iFa i aui. ö5 enuciare ſoci lo id fiat. vult. ipe añ ociꝰ effici⸗ 6 ſij per lucꝛũ 1
. Wene N lecnee ea q̃ pa 4 ſſumꝰ 7 = cietati etiã at. mãet 5 e aut arrogatꝰ ficiat cui de admi.tu nern⸗.
mat den col in er poſſe renũ õ maet. na a ſifili gat ſociꝰe⸗ F altero lo. vroi⸗
n Nih, ſ nt. de nõ alie. erenũciaꝛe ſoci peuratoꝛẽ c; rit ꝑmãebit iuſfa. emãci „ me. ve vl⸗
“ o i. ſindior ſi auf en Sr end irihnine Pabkirars kazad uri
midaens l . ſſtratõ oceſſa ẽ: m bono 5 et re eiater dir atiõe ums. ſ
mndmh n i Pec ita. ſch datü? eſſa ẽ: an oꝝ admini pectare ad vni ez diximꝰqo vr o Beſto. i. re
tande n bi trarz⸗ ieneinm uleemu 5 , n4 catõʒ. ſi ſoachbo gen — mn. nrt nnd
n tehtri bgbuar ncckrgeae ann ta aaup nom S s
e eetr, krcnochen eſ vone en dt i deben celugnonue kesie
Sinaſn n eneaenn. D q; meo ſociũ poſſe ꝓcurato cius:actõ. uns unpecenit io 4 Latetat ge
. pactuz Qöõ ſerui ociũ meu urato s: actõe ꝓ ſocio id nõ pẽderit ſo ierunt. q
