li libeꝛto iuſpꝛonatꝰ ad filiũ meum
ñ trãſire me viuo.Sʒ iubł.ʒſcribit
pleriq; iuliani ſmaʒ ꝓbant. ᷣm qõ
eueniet. vt pꝛonꝰ qdeʒ ĩ ius impune
vocet᷑: filiꝰ q̃ſi innocẽs nõ vocet᷑.
DS ch q ex cqõ p Aluk.
fiicõmiſſi manumittit: nõ
dz ĩ lus võꝛi: qᷓuis vt manumittat
in ius vocek. v Api.
Ed ſi hac lege emi. vt manu
mittã ⁊ ex ↄſtitutõe diui mar.veĩt

ad libtatẽ.cũ ſim pꝛonꝰ ĩ ius voca
rni nõ potero. Sʒ ſi nũmis ſuis

emi ⁊ fidẽ fregi ꝓ pꝛono n hẽboꝛ.
Pꝛoſtituta g legẽ venditõis ve⸗
itoꝛẽ hẽ bit pꝛonũ ſi hac lege veni
er at: vt ſi ꝓſtituta eẽt fierẽt libeꝛa
At ſi vẽchitoꝛ qͥ manꝰ iniectõʒ exce
pit ipe ꝓſtituit.qm̃ ⁊ h ꝑuemit ad li

beꝛtatẽ: ſb illo qvẽ qͥ vedidit liber⸗

rit:aut ſi iuraui eũ libeꝛtũ meũ eẽ. tatem conſequitur. ſed honoꝛem

habere ei equũ non eſt vt marcek.
accipĩꝰ etiam ſi capite minutꝰ ſit.

hunꝰ colluſionẽ de⸗
texit. vt . ⁊ infra
ſPꝛeiudicio.i.ᷣ
iudiciali actõne in
rem.vt inſti. de ac.
S.pᷣiuciciales.⁊ ſic
nõ qoð h̊ facit ſnia
l.ingenuũ. ⁊ inraſ
de re. iu.l. res ii⸗
dicaag.
Juraui. hoc ca⸗
ſu ero kaa n ad
hoc edictũ nõ qͥ ad
ſucceſſionem. vt. J
iur̃pa. ſi mraue
ro. accur.
vVNon eſſe. vt. j
mrein.l. eum qᷣ.
§. penul.
x Sz ſi adegi. i.
compuli. V
y Me nubat. hoc
ſi vt imppetuum ñ
nuberet. ſecaſi ad tẽ
pus. vt. J. q a qᷣ.
ma.li.l. anpenł.iʒ
ſit ar. ð.j. cœ ſuis.
2 le. l. inte ſtato.S.
ſi libeꝛtã. Item hoc
intellige qñ filios

tollere pr. ſecus ſi ẽ

ſterilis. vt infra de
iurepa. adigere. S.

3 Innocens. ſec?
Inocens ⁊ oſcius
ſuiſſet. vt infra de
iur̃pa. l. q 5D legem.

ſup̃ de his qͥ ſunt ſui vel alie.iu.l.filium.ſcire em̃ hoc eſt impoſſibile
qu is cuiꝰ filiꝰ ſit. vt.j. d cõ.⁊ de.l.lutiꝰ.
bh p Arentes. naturales. im naturales m Jo. 2 ſic nota oxpel⸗
latione ꝑpentum enaʒ naturales ↄtineri. ſic ſupᷣ.e.l.quiq;.S.
fi.ſ̊ ar.j.C.ad.l.iuł.dæ adul.l:uj.
1 p Atris. ſ. emancipati a ſuo patre.
k Impune vocabit. ſ. filiꝰpairis adoptiui ⁊ emancipati.
IAgnatr. ß nõne agnaſet᷑ auo.cũ auus ꝓximꝰeſt agnatꝰ awptãti.
vt infra de ſins. ⁊.l.filiꝰ? Hꝛillud veꝝ eſt qũ awptans nõ eſſet emã
cipatꝰ.hic at emãcipatꝰ erat.als acoptare non poſſet.vt.j.e.ſ ſi.S.
ꝑentes.⁊ iõ ſublatum erat ius agnatonis ꝑ minumãꝗ capi.dimi. vt. J
A ca.di.l.tutelas.⁊ ſic pat filio nõ erat agnatꝰ. ꝑ oñs q̊ nec awpta⸗
tus qgnaſcet᷑ auo.vt.S. awp.l.q in awp. Hodie ↄ. vt inſti. e le.
ag. ſuc.S.vl.Sed qͥd ſi ꝑ dignitatem eximat᷑ acoptans de pfᷣate? dic
idem.quia nihil ab auo conſequit᷑ hic awptiuus nepos. licet videat
qr. contra in auten. conſti. que de digmi. S. ulud. ⁊ facit.j.eoð.h̃ ſi
S. ſ̊ ſi fuims meus. .
m 2 Soptium. ꝙ pcepto. ſi em̃ p̃cepto pꝛetoꝛis impediret᷑. ᷓ cuʒ
venia ꝑmitteret᷑. qð eſt falſum. vt infra de iudi.l. lis nulla.
7. C. e. q́ in poteſtate.
n Caſtrenſe. vel quaſi.
oO Peculium. in eo em̃ vice patriſſami.fungit᷑.vt infra ad mace.l.
ij. ⁊ ideo in cauſis q̃ ſunt de caſtrenſi peculio nõ pat᷑. ſ̊ filius iurabit
æ calumma.ß in cauſis alteriꝰ peculij iurat pai.vt.C. c iureiu. ꝗꝓpt
ca.l.ij.S. qð obſernari ibi vel ała ltimaʒ ⁊c.⁊.C. de bo.ma.l.j.⁊
C. bo. q li.l.fi.S.ſin at᷑ patre recuſante ⁊c. Sʒ cum hic filius ho
die nõ tranſeat in eius poteſtatem. an eum ſine venia vocabit᷑t E?
non qꝛ filius dicit᷑ ⁊ qꝛ ſuccedit ab inteſtato.vt.C.de axvp.l.cum in

dptiuis. §. ſed ſi qdem. a eſt ar. q de matre habes ſupᷣ eo.l.quiq;.

in fi. que ſumilit non hʒ filium in poteſtate. vt inſti. ve awp. S. femi⸗
ne. hoc qdam. vt aʒo. ar. quia ꝑ ommia ꝓ non facta dꝛ awptio.
pꝛeterꝙ ad ius ſuccedendi. vt.C., awp.l. cum in awptiuis.S.ſed

que eſt j. Et nota h̊ ar. ꝓ feudo.qꝙ licʒ vaſallus fnerit inſiqiatꝰ dño q;
ipſe annitit feudum filiꝰnon.ſic ſupᷣ de ſena.l. emãcipatũ.S. fi. ⁊.l. ſi
filiam. ⁊ infra ve decu. l.ij. S. nullum. ⁊ infra c iu.pa. diui fratres. in
fi.x. j. de ta. L iij. S. ſi emãcipatꝰ. ar. . E. xæ qſt. diuo marco. Sʒ an
patre viuente admutet᷑ ad z ta. diſtingue. an ſit emancipat⸗ vel nõ. p⸗
mo caſu vocat᷑.ſcdõᷣo nõ.vi.j.de bo.li.l.qrik.
a i Sch vocari. poſtea ⁊ ex alia cã. Iteʒ huic nõ pñt impom oꝑe.
mſi fuerit teſtatoꝛis filiꝰ e manumiſſione rogatꝰ.vt.j.de bo.
li.l.qͥ ex cã fideicõ.hʒ etiam h̊ ſiliꝰ de manumitteno rogatꝰ bo. poſ.j
ta.vt.C. bo. poſ.ꝗ ta.q̃ pa. ⁊ li. eius.l...). =
b ſ vcd ſi hac lege. Marci ⁊ ↄmod ad aufidiũ victoꝛinum.vi.C.
ſi mã.iua fu.aliena. vt ma.l.ij.⁊.iij. õm ùvo.
eSed ⁊ ſi.non habeboꝛ.cur ̊ in ſuꝑion caſuꝓ patrono hẽ? HF? du
plex eſt rõ.⁊ qꝛ pᷣon caſu meis nums emi.̊ at᷑ nimis ſᷣm. qð ↄuiuẽ⸗
tibo oculis dicemꝰ. vt infra de mãnu.l.uij.in pᷣn?a qꝛ in pᷣmo fregi fidẽ
venditoꝛi.h̊ ſᷣuo qð plus ſibi valet ꝙᷓ ſi venditoꝛi rupiſſem. Itẽ qd ſi
nõ fregit ſ manumiſſit.foꝛte hʒ beneficium edicii hinꝰ, licʒ nõ habeat
ↄtrata.vt.C.de bo.li.l.j. l
d Peꝛoſtituta. i. ꝓpoſita ad meretricanddum.
e Patronum. hoc eſt ex ↄſtitutõe diui veſpaſiani. vt infra de iur̃pa.
diuꝰ veſpa. vel dic diui adriani.vt.C.ſi mã.ua fu.ałs ne ꝓſti.l.j.pᷣmũ
veriꝰ.Sed videt᷑ ꝙꝙ nõ venditoꝛẽ ſj emptoꝛẽ habeat patronum. cũ ab
eo videat᷑ manumiſſa. vt.j.de eic.l.mãcipium.q eſt j.ſʒ certe illud ẽ
in eiꝰpiudicium.vt nõ habeat regreſſumꝓ euictõne.
f Excepit.ſ.ſi emptio ꝓſtituerit. Pꝛoſtitmit.poſt venditõʒ añ
trachtõʒ. vel dic cũ poſtea redemiſſet vel alia cã ad eum redijſſet.
g Equum no eſt.qꝛ qdð qͥq; iur.⁊c.⁊ ſic nota ꝙ nullus erit liberta.
quemiibet vocabu in ius.ſine venia. .
h Patronũ. dimmut.ſ.ꝑ minimã capi.diminu.vt qꝛ emõqcipatꝰvel
in arrogatõʒ datꝰ. ſecꝰ ſi ꝑ maximam vel mediaʒ. vt. j. e.l. . ſi ꝑ pe⸗
nam.ſ̊ ar. ʒ inſti.de acq.ꝑ ar.in pᷣnꝰ

i Capite minutꝰ.qͥd ẽ qð dicit eũ capite minui. cũ lex dicat libertũ

n⸗
=
mA8

3 4”

—* ð oc,

„ „ 143
4 4 4 ₰

2 S
zun aetn . D

.
2

alienum non poſſe awptari. vt ſup̃ de adop.ſi pat᷑ in fi. reſponderi pt᷑ᷣ.
hoc q̊ ad ꝓpoſitum arroganus eſt nõ ꝓ veritate. vel dic. qd lʒ fieri nõ
debuerit.facta tñ tenet wvnec retractet᷑. vr in ſnĩa ꝑ falſa inſtra lata.q̃
retractat᷑ ꝑ in inte.re.vñ valet.vt infra de re iudi.diuus.
Kk Obꝛeptionem. i. ꝑ mendacium. qð eſt in fraude tacendi. vnde non

no ſi ipſe accuſat.dicunt quidas vtiq;.vt infra de iu.pa.lege.eum.

immo nõ.quia loquit᷑ ibi de liberto patris qui ſuus dicit᷑. vt infra de

veibo. ſi. lic int geſta.S. patronos.⁊ argu. ꝓ hoc infra de fideicom.

li. lege ſi filꝰ.S.eru.in fi.ſ̊ hic nõ bene dicit.
fPꝛetoꝛ. famoſa. vt furti.

valet cum effectu.

C. ſi 31. B . .
tut ſ eeln vel ſi libert?capite minutꝰ ſit: dum
qus poteſt awpta⸗ arrogaret᷑ ꝑobꝛeptõneʒ: cum em̃ H
re libertum non ij jipſo qð arrogat᷑ celat ↄditionẽ.nõ
ce ſtatu ho. l. fi. id actum videt᷑: vt fieret ingenuꝰ.

I Londitionem.

Ded ſi ius anuloꝝ accepit: puto

un ee eñ reuerẽtiaʒ patrono exhibere de
m Aunia bʒ. ni beret ꝙᷓ uis oĩa ingenuitatis munia
idan ve hʒ: aliuoẽ ſi natalibo ſit reſtitutꝰ⸗
iur̃. aure. an.l. pe⸗ jnaʒ pnceps ingenuũ facit. ui
bulma auntn Xmanumittit᷑ a coꝛpe aliq vel a col⸗
in pn? . leg vel culart ſngulo 6 vo
n Ingenunm fa ¶cabit: naʒ nõ eſt illoꝝ libertꝰ:h̊ rei⸗
ea de [publice bonoré buc⸗ dz: 7 ſi aduer⸗
fi. geeun. ſus rempublicaʒ: vel vniuerſitatẽ
O uni manum P: . r

xefenſoꝛem cimta⸗
tis vel maioꝛ? illiꝰ
coꝛpis auctontate

7 2 ——
7

pꝛeſidis. vt. . de † ri
lerms reipu. l... aecipe ebem?. Sʒz 7 ſi ꝑ penaʒ
ae e enge de. Wypoꝛtatola ad pegrinitatẽ redact⸗
ſupj re. oiui. intrã ſit patronꝰ: putat pompo.eũ ami⸗
tum. S. vniuerſua ſiſſe honoꝛẽ.h̊ ſi fueꝛit reſtitutꝰeꝛit

ni8. 2 dic argumen⸗
tum qð ibi notat᷑.

H ar. contra. inig Paꝛentes patroni etiaʒ awpti⸗
Ziberos. ſactt durat. Si fili? me? in awptoeʒ
a chaniſenn. cog. Dat ſit. a liberto meo in ius voca⸗
.tij. S. q ait. 7. 3. n torit eng 20 1Re.
e uncz.5. pentes. ri nõ poterit.ſ̊ ⁊ nec nepos in aw

nemn ehnrate Um: Bnepos in ius vocari poterit.
amiſit p epongtio naz mihi alien? eſt. Liberos ant
nen. nae Reſere. Em caſſiũ: vt in ꝑentibo ⁊ vlt᷑ tnine

Pptina familia ſuſcept?.
t Sed 1 ſi ꝑ pe⸗

ius ſit vocaturꝰ. Tibeꝛos penteſ
q́ᷓ; patroni patroneq; vtriuſq; ſexꝰ

ei etiaʒ huiꝰedicti ↄmodũ ſaluum.

Sʒ ſi fi⸗

liꝰmeꝰemancipatꝰ awptauerit fili

potem accipimꝰ. Si liberta ex
patrono fuerit enixa. mutuo ſe ipᷣa
⁊ filiꝰ eiꝰĩ ius nõ vocabũt. Sin

g Pudoꝛem. i.
opimionem ſiue
famam bonam.

h. Sugillat. i.

* r, D diminuat a ſugo
at liberi patrom capitis accuſaue⸗ ſugis. vel dic n⸗
runt libertũ paternũ vel in ſᷣuitu-⸗ glllat. i. aggrauet

tem redigi petierũt: nullus eis ho

noꝛ ebet. Pretoꝛ ait ĩ ius ſine ſambo. l. Ybum.
pmiſſu meo ne qs vocet: ꝑmiſſurꝰ gieſin te aanene
em̃ ẽ ſi famoſa actio nõ ſit.vel ſi pu ir. que nõ infa⸗
wvꝛẽ nõ ſugillat: q̃ patronꝰↄuenii: mar. Hobinionẽe
vel pentes ⁊ totuʒ hᷣ cĩ cognita dʒ m miicto vnd⸗
facere.naʒ intduʒ et᷑ ex cã famoſa: vivtnfa e ob
vt pediꝰputat ꝑmittere dʒ patro⸗ Tequijo.l. honoꝛi

num in ius vocari a libeꝛto:ſi eum

apud bonos vi⸗
ros. vt. C. de in

1i Patronꝰ. vel

Guiſſima iniuria affecit:flagelł foꝛ lih eo v infꝛa
te ceciderit. Sempꝑ at᷑ hunc bo⸗ P. niſſima.
noꝛẽ patrono hñduʒ ⁊ ſi q̃ſi tutoꝛ: ſecsꝰ ſi lemi. vt in⸗
vel curatoꝛ vel vefenſoꝛ vel actoꝛi o emub 1.
terueniat pꝛonꝰ. Sʒ ſi patroni rea.ꝛ facit. C. in
tutoꝛ vel curatoꝛ infueniat.impu . nun c0. cen. l.
ne poſſe eos in ius vocari: pompo. I Semg ams.
ſcribit ⁊ veriꝰ eſt. pꝓ Aul. vb weſenſoꝛ ſecus
Vaãuis ñ adijciat pᷣtoꝛ cã co 1 eg aeeo. ve
gnmita ſe penale iudiciũ datu m Iniueniat.
rũ:tñ labeo ait mocrãdã iuriſdi. 4 Gnrtetn p⸗
: . 2 rentia
veluti ſi pemiteat lihti 1 actõʒ reæ⸗ amuſcunq; noie
mitrat: vl ſi pzon⸗ võtꝰñ veĩat:aut duemak. vt
ñ innit?ꝰ? voöt? ſit: cti vha nõ ic dicit ⁊ nõ p̃ᷣ⸗
ſi ñ inuitꝰ võtꝰ ſit: lʒ edicti vᷣba nõ Huenbertacted⸗
patiant. v Apia. (un; nome ïe
Rſ- Ilibt i ius voͤuerit z pᷣtoꝛis lerece unaleae⸗
edictum filium pꝛom ſui:quem iſe ey pie parom to
patronꝰ in poteſtate hʒ: ꝓpbandũ ẽ uoꝛ eſi in hoc qõ

abſente pꝛe ſubueniẽdũ eẽ filioqͥ in

debet᷑ ei reueren⸗
tia qui fauoꝛ ꝓ⸗
duciiur cuiuſcũ⸗

vVVBonoꝛem. quem. ſ. babebat de ſalutanw c aſſurgenw a ſimilibo.
in ius at᷑ nec nũc ab eo vocari poterit.qꝛ aliud impedit. vt puta depoꝛ

tatio.vt. .v capi.di.tutelas.S.fi.ac. =?JVMU!s
xParentes. etiam awptiui. ſed nunqͥd plures patres awptiuos hẽe
poteru:? Hanon. Iʒ in plurali ideo loquit᷑. q;ꝛ pt᷑ eſſe awptatꝰ loco ne

potis. vñ duos hʒ ꝑentes. vnum loco patris. alteꝑ loco aui.

y Si filus. in awptione. ? trãſimt in ptatem pꝛis awptiui. vt qꝛ
auo patno vel matno.qñ eſt emãcipatꝰenam hocdie.
5 Suſceptus. a filio meo in awptionem dato.
a Sel ſi filꝰ. in ius vocari.ſ.a liberio meo.vt ſupᷣictum eſt. ſ qͥd
erit me auo moꝛtuo nõne avptatus vt fil patroni hʒ beneficium? H?
ita ᷣm zo.
b Liberos.facit infra e ver.ſi. liberoꝝ appellatione.
cQSi liberia.non vocabũt.ipſa eum.qꝛ patrom filius.ipſi eaʒ. quia
mat᷑.vt ſupᷣ eo.qᷣq;. S.pꝛetoꝛ.⁊.S.fi.
d Capitis. i. de crumme capitali.
e Sin autem. accuſauerunt. maioꝛes.xxv. annis.⁊ ce tali crimine
cuins pena ſu moꝛs.vel exilium. ⁊ ſi perduxerint accuſationem ad fi.
vt infra de iurepa. cum patronum. ⁊ infra de bo.li. qui cum maioꝛ.⁊
lege qui in ſeruitutem. Item hic accipe per calumniam. Joh̊. vt infra
ũe bo.li.qui cum maioꝛ in fi.⁊ lege idem. in fi. Sed an idem in patro

q; nomine conueniatur.ex parte vo liberti eſt pena.ideoq; artatur.
ſi ipſe alterius nomme agat. vt infra de li.⁊ poſthu.cum quidam.
Pꝛeter ea in lege illa queſitum. ſi non ageret libertus pupillo tenere
tur.ſicq; officium ſuum ſibi eſſet damnoſum. quod eſſe non debet.
vt infra ex qui.cau.maio.lege videlicet.⁊ infra quemadmodum te⸗
ſtamenta aperiantur.ſi quis ex ſignatoꝛibo.ideoq; pꝛopter neceſſita⸗
tem toleratur.accur. S
In ius vocari. etiaʒ famoſa actione. qꝛ patronꝰ ↄdemnato eo nõ
efficit infamis de facto.qꝛ ꝑ tutoꝛẽ litigat.nec ipſe tutoꝛ qͥ alieno no⸗
mine ↄuenit᷑.vt.ĩ.de infa.furti.S.ſi qͥs alieno.a facit.j. de obſe.le⸗
ge licz in fi. Sed qre non repᷣſentat ꝑſonã patroni tutoꝛ. vt actoꝛ vni
uerſuans. vt.S. e.S.qᷓ manumittuit.q eſt ↄ.ſo. ſm quoſdaʒ hic loqᷣt
qñ tutoꝛ de ſuo facio ↄuenit᷑ non pupilli eiuſdem patrom.Alij dicũt
vun faciendaʒ.in cui ꝑſona ↄcipiat᷑ libellus.vt ſi tutons obtinet qð
h dicit.ſi vniuerſitatis.ſiue pupilli qð ibi. QLu dic aliud m vniuer.
ſitate que tm̃ ꝑ alium ↄuenit᷑.vt ibi.⁊ aliud ĩ ſingulari ꝑſona. vt h.
Itẽ aliud ĩ ꝓcuratoꝛe pꝛom.vt.j.e obſe.li.l.honoꝛi.⁊ eſt rõ qꝛ ipſe
patronꝰvidet᷑ vocari cũ ipſe iuret calumnia nõ ꝓcuratoꝛ.vt.C.xœ
iureiur̃. ꝓpt᷑ calu.l.ij.S.qð obpᷣuari.⁊.S. ſin at᷑
o q anis.non adijciat.datuꝑ.in qbuſdam vbis adiunctis.vt
ſup̃ eo. quiq;.S.jẽ

p Juriſdinonem. nota vbi lex non diſtinguit. nos tñ diſtinguim⸗

Nhweft
1lla h⸗

e
Ulſenn
ſann ſen
Uſe Kig
ſnaerpe
Chcenen
1 F
lo
Kofnh
ſfloſa.
Nſlan.
t

5
ðYððMWUW

m
Vt se X Je

lnen
Utimm ſic mfra de teſti
q Peniteat. actio mentum contra fupra w offt.
Mn inteat. ⁊ acnonem nem. duob mod upra ve offi. „
muunt ceſſarium. Secd remittat. q oueni s expone. pmo ꝙꝙ libern actionis annali
L 1nõ eſt loc⸗ . itione oĩm i m̃ eſt ne q Veluum n. da. l. j. 7. ij it dari ncipi l:b
nitenne Ppe iudicum. lI. in e itum. ſuam 7. j. q e otra bellum. 2 ad en 5
Sigla “ nec ẽ wbi poteſt in otuiſſe. ni m. ſ.iutoꝛi . eum re⸗ ——
Shlr cus rennſſioni ate eſt: 2 ei vma. 1. e. miſi ſit .
io . de act
ur tome e e; aditõnẽ.i. in ei penalẽ in factu . obſe. a li. pa. men Pmole bᷣm. m. vt. C. ſi tut
ic ioniga Hom ſus lib qginta aureoꝝ ad m pmiſſu p̃ KrAndeenam umndlan, nonepn
enen Sei cnolcez. ibertum ꝛpeteꝛe cor; goner iſu hroꝛls. een fotone nol hunit
nen Prin iͦt Enerakr m WVmpꝓ qs a Bem. Vlalitphane erti
lſin en n weid vz eas pſonas qᷣbo Hevſti. exhibeꝛe pud offm cauit qnenondiſtn lege
lenumnem 10 eoans Hi no d eſt: ſine iuſſu pᷣ fuerẽtia pᷣſtã acta exhibit cogit. Itẽ eũ 4 ſed non diſtnget
ce — krc k ru: e Ai
unn ma o enen panat aärrunpum haſne. Pen tri⸗ 6 ☚ o ſua ĩ mo von; nullũ de R . ble⸗ loqu
Uis.hargt fi. Et ſic 1 pe gt: patro — eqnt int om?tutiſſimũ B ocaꝛi liceꝛe: N bm hanc vltim
lue. omiſſa nde videt nũ accuſatoꝛẽ in i cept 1 ũ cuiq; refuaiũ diſtinctõe am
üpe,⸗ voca ꝛc in ius n aeula ſlr:eha d in voec wimnaemlotel
enn vo enam ex ſola Jb e. p 23 1 ret:vĩ intſe ſit: eüq q tñ e are len get non io⸗ ODonmna 1 M
gat orsnonei io⸗ bertꝰ adueꝛſus pꝛ ul. enſch, vinderi. 8 voca ex q⸗ amer.edhh. /
9. al nõ vemat. dit libelluʒ nõ pꝛonum ti q̈ pene ſbin p Aul. naz in apparet 1c.
Rad niſi erenrnct. libertum eiꝰ en⸗ no Rinnnle ſe 5 fendat᷑ 7 iant ire eñ. ſiñ —⸗ batpnmis ſuo
duien mulla. Ag3. cõ eliꝰ reſcril an ſi ad eſiceriũ qð mittit et. Certũ ⁊ eĩ vron na br.
mifl. iſſa. Alij Z. 1 cribat᷑: eĩ leriũ d mun aduerſariꝰerꝰ ĩ p eĩ ẽè pt ibi iqð nõ pt
icmnſi eis infꝛa rem r na eẽ vieat remiſſa edicti ne bõy eiꝰ lanm erꝰ ĩ poſſeſſi i dicit. .
nen deninu. eat᷑. Rñ? nõ i pe⸗ eiꝰ. Sʒ ſi aditũ ad ſe eſſio⸗ Eim offlci
1ſull.i m e amplius. 7 caſum edi n: no put — gut ex — ʒ ſi aditũ ad ſe pᷣ m offici⸗
al m eos ſu rem 4 edictu n- no puto ad hũc publico c e pſtet. ,., um. i. off
“ ſo kene non n n libellũ n toꝛis ꝑtineꝛe. neq; vocalen icogihctar. recte ĩ ius Tilenil. ſatucago
Mpa. r. 6. b ius vocare vi api vel pᷣſidi dat:i D — de SS g Ai lnz bnd. ſe il⸗
nirſu oe ſobnes Aefnnei porronum n Beronemoo 2 balneo ibe rair pacto offfrialis
pen us . — cas 7* balneo 7 t1ͤ acqui ficialis
ui anepm pupill noie Den. L nemo dubliat wava⸗ Elnaen na
tronoß⸗ 1 Mon pat ſna drmum Ptoꝛis 1 a rphene ſuã . cari Ed: ſi is qͥ wvmi S in . vnci. .non Iſi. in
eremma tur. ſ. fieri an 11 reũ ð qͥ qrit᷑ t, ꝛe poſ exrbidz. pt:tñ e dv ne intdu vo g Accta. 1.
nikrr miſſe veiſeenned dic. potuiſſe ſi Ec᷑; i g Aiu eni pti vr ſicdi
iͦß muſe ha ſernnm dic remin ſſe ſine ꝗᷓ alie q; ĩpuberes: lus. rate eviſe⸗
un * Botiendunt⸗ bgi enen .fe pene nõ omiſſe. ⁊ 5 eueno urt ſübrere en puellas bi a
mmieſe 1 ſ ZYlib ex ꝑmiſſione bun .cce exerci. l. . S. H m hoc licet .— ſſent in i 1c̃.
nin⸗ ẽo. ß ſ. * orc emmu als eir Kchu ene. cer wnotat. agi ergo condi n ns n exhibẽdũ
8 actio. ſim has .tline nam 1 ltomagis in emã 1 g.l. ſecunda § ondinone certi ad acti Ppum nomẽ
pnn Lnuſam.r. n a deto filn engenenmls vc 5. ne r nbenrin hornlamne⸗ Alij uutereſ. vr ifra e⸗ factuz
ſi lon go §. . factum. hocdie . du itabat᷑. vt. dabitk g.F⸗ ſciend ius inter ſt Iit agi ad exi ui ſatiſd
reuerenm⸗ v g E S. ſi filius. vo aliud eſt. v vt. j. e ac. ⁊ ob Rñ?qꝛ ꝓ hoc um. quod nii eſt exhiberi. vt i exhibendum a ia.
ſand Enere t, non poſſum vt dicemꝰ infra de i no exhibea in ius vocabit᷑ ii . SDecq quid hec inſi⸗ ad exhtb gerio.
aiuſh reſert ſe⸗ nullũ umuos. unlia ſenem. v „ r t ad mrereſſe en exhibeat reum ſick ad ntulum en l.
Bmun. unt 7 ieee ꝑſonas tm qu 2 nullomgrm ſun t infra de iur um. i p Men mnabit᷑. ſicut ꝓmiſit. alio cit⸗
nquan. uij. j. ie q̃ nec etiaʒ cũ e ſunt in edict u. qð ẽ falſum. — q; vocari lic qn ſi
lie ra ter hoc cit vene vocari vnt⸗ ß ganhs. dos ffra de uneche ſupꝛa de te ſere ⁊ verbo. inferr
norti Heqia ne ranzinrtriazi⸗ zußecd⸗1eirani . 1in ſi. a. . d re qun wnum g imre. keiſ in fi. ncert. ideo ꝓhibꝛ
vne in fi. S. ouum ⁊c. vt i ex fac omn 7 iud.l.nemo n. 7 eſt ſi ten D
x I⸗ Pbertt⸗rego i getute antg. einſtl. ſern. dte m. §. inct. dici aud ind or non eſt ſatis „
4 enon bi citari acci ſ. pꝛetoꝛem i . . . am. vt ibi diri 1 m1 contem cipio. ſed in m. Vt. S
vohel⸗ ito fine decida 1 atoꝛem. ſ. patr nqetat. 2 ſolicitum Certum eſt 1 Dixi. pium ſed ob al contemptum j .
mmtni ⁊ hoc pet at zat Ouic din vul onum. cã c redqit. qtenꝰ tem vetur poſſte prernr en iqnam canſam li 3
vel velit ult eum pa ognoſcat. ſ. pᷣſe mnſſio. ſed eſſio. ſ contra lantätem.r icet
heb pt foꝛie ſine pena. ſiẽ aliqð in en tronuz de cal pſes. ⁊ de io. ſed vendi ed certe imn titãtem. 1. tu
nii di ſoeinaens ſic parroid- tum reror ge crimen nmmig vunitt. can mpol ee lcimns⸗ derte mnmo mnlttit inen hrter ſ occultan⸗
Punn 3 ocare vt. cum maioꝛ. S. ſi cſine pena ↄmit eaccuſanw eũ. olun. hec miſſ. cimns. S. cum h ntra lant antem endatur. vt fi
a l vt ob hoc incidat i i ubert?. tu in lbertum. ve ꝓ menſi io in omma oc. 7. F. quid ſit. vt infra ex qui at
nMur Ibertus. lib ncidat in hoc ed tum. vt tr ura debin ma bona occaſi quid ſi. 7.S. ad ex quibus
on. ub⸗ v im ar ellum. libellum ſ ictum. 0. S. ſi vo fiat ieſeracl. vt * ione etiam barin w eo. Et ſiebat
zai catoztũ . bin. hodie vxᷣ
quã ð patronum ab pſide ↄuenir ſullictori vt iud m E ditio. ex qꝗᷣ.cau.l.j.⁊ in aut᷑ die vo
h Ee⸗ vel eriã d abeat ingex del vel coꝛam pᷣnc ex deleget. ñ n Conſpiciaf ce exhi. ⁊ in
vocarimu ic qð ſola libelli egaret. alioqn pe. H vt ſup cã rszẽ. polſ.l. ꝙ meo nota multum faci
ſeſedtun. Brnder n eam. ſic jrit an videe n tacu. vr vüie enern. t huc: Non ve. vt acq⸗
ade ver. ob. l. Nbenn. nõ eſſe S videat᷑ eſſe remiſſte 5 1 re areurſis mo vocari. t mſin eo. ꝑ ſi pᷣtoꝛ.
S. ſed ⁊ ſi decem qꝛ nec fuit ↄmiſſa v. Ipff d a ſi. il eſt den. non pꝛeſtet aditum eti
. vi in q Menm ee vener etiam
pꝛima. ſm extr abi. ſed n x publico oſpicit᷑. vel p
Jolz. Item hoc⸗ anhe te v letanmn.
ili. ſecus in crimi diuer. iu.
minali. vt in au⸗

P

* . *
onint
nota quod vocatio alia eſt verbo tmi. alia re ⁊ verbo. & pᷣma ſunt tria quo indice ſint.cum foꝛte plures habeat iudices in eodem loco hic ſi· he
exempla. vt in matrefa. vt mõ dixi. Item ille qin eſt in wmo ſua ſi pe xeiuſſoꝛ. ⁊ quodam ſpeciali pꝛuilegio eligere poſſit. ſicut eſt in ſcho ſſtvent
ſtat aditum ad ſe vel ex publco conſpici ſe patit. ałs nec verbo vocat᷑ laribo.⁊ ſm hoc non foꝛ.ſed indicis pꝛiuilegio renũciat.tu potes at ſn afnn
vt his legib hic dicit᷑. Item ille qm a velegato vocat᷑.⁊ ꝗͥ ab arbitro tentare vt dicas. q; licet ratione contractus hic ſoꝛtiat᷑ foum. ve2 den
multo magis. vt in aut᷑. v exhi.S.ſi vo.quidem. Alij at᷑ omnes.pnñt eſt ſi ibi muematur.ſed per hoc pactum.ſ.renüuclationis.erit hoc xlꝰ. ang
vocari vbo are vt . 1 ven helbinen elatt
m arcemo ſoms vocari pmiſſuz ẽ. Qui ius vo⸗ eV Npianug. rermaenaus⸗ d bin)
datum pulegium. catꝰcẽ. duobo caſibo dimittẽdus ẽ: ſi 3 qs in ius vocatꝰfide in lncus. b in nied
oſtar alijs enega⸗ g eiꝰ pſonã æfendat: 2 ſi dũ in ius iuſſoꝛẽ vvrit: in iudſi or Sſt wo aneg lfune
tu. vt infra ad mu⸗ . z. zſ⸗ „,¹ ſiſtẽd 2— — ſt ſi . §. 1vo. qus Obiccnein
mc. l.j.a. j.de iul. venerit d ea re tralactu fuerit. o liltedi cà no ſupponli com. colla.x. 6 ſſ
lm di m Arti. tũ iuriſduõni uli ad quẽ vocat?-. Zeem nonne ⸗ l
x n 6 chraa Ommuĩs libeꝛtꝰlʒ plmiũñ ſit ñ dato fixeiuſſoꝛ bz. niſi ſuo pui re exquo rcipit. liuſn
ven eſt ſine vema. Dz a ptoꝛe petere: vt ei hiceat legio ſpãłr renũciauerit. aſanulta e nae, n
w ruen ne vel qndam ex pzomis ĩ ius vöre: ſe Xqcunqzcijad p Au. mſt er
perulio majntu lo⸗ 1 penã incidat er edicto pᷣtoꝛꝛ1is. ptoꝛem vel alios pᷣſies: u. dicit de non igdo ute
cnpleti'en pecntiſ. ” Meũ q aduer- v¶ pia. riſditiom pᷣſunt:ĩ ius vocatꝰ vem-⸗ neo quo =DH nun
e bere ß ſſſſuus ea fecerit qnqginta aure re dʒ: vt Hipᷣm ſciat᷑:an iuriſditõis non idoneo quo unnſe
ʒ feſſent imn ims on ex B edicto ptoꝛis luchicin dat. eiꝰ ſit. Si qs in ius vocatꝰ nonad ſaelluateme niit
Pend oNy oſſent aee eny q neq; heredi neq; in heredẽ. nec ierit:ex cã a ↄpetẽti iudice mulcta eeert mo⸗ nds
te admi. tu.l.j.SJ..) vlt᷑ annũ dat᷑. Bem. Yꝓ inriſditione iudicis damnabif: m..bbb. u
Dmiims. duo ſine venia edicti impetłta ruſticitati em̃ hoĩs parcendũ erit. ſ Spãlit uõ ſfr’; nmiin
bus. qtbo miueni⸗/ bert⸗ ñ in ius voca⸗ Item ſink intſit actoꝛis eo tpe. in lit na generate re iſi
ib⸗ no ↄmitut᷑ cau B 1 ert patronu m dr m in intn 4 . 021 eO be. mn nunciatio n0 va . Mike)
tõ iudicõ ſiſti. vi.)· Uerit:ex qrela patromi: vel ſupᷣdi⸗ ius aduerſariũ veniſſe.remittit p⸗ leet. vt infra ſi q ſeid
4 i n 9 2* 3 .
ſi q cau.l.i.ĩ pͤn? ctaʒ penã. i.l.aureos dat:vł a pie toꝛ penaʒ: puta qꝛ feriatꝰ dies futt cau. tza ſi ge. d.
c Dmmuis 50 1727 . ſtigak 1 1. er . queſiium. ⁊ facit Vi,
petere. ar. cio vꝛbis qſi in officio ſus caſtiga m qs ĩ iudicõ v Lpi. imfra q ſatil. cog.
es n unis cu⸗ ſi mopia dignoſcit laboꝛare. ſiſti ꝓmiſeꝛt neq; adieceꝛit pe leie zienſa. tes
inſq; dicit᷑. ar.ↄtra 4 . zſi j ij es ſj n. . ſmi
luß do gibac i Si qs in ius vocatꝰ nõ ieꝛit. maſi ſtatũ n cct. meern cñ eo agen zinda nau cu. hiu
manumittit. dDdujm eſſe. in io qo inteſt veriſſimũ ſta.l.xæbet. S. uẽ⸗ Nomung
Llel. 1. etiam. ſine eum 48 voc auerit quem eſt. 2 ita q; celſus ſcribit. Ded hec renun- ercein
x i Meuz. vit cerx edicto non tebuerit. ciatio videt᷑ non Eeſtec it
eannũ. cuũ ſit . ” = ”M vyalere. vt ſupꝛa (fnintie
pꝛetona a penalis.ᷣ vt infra de actõnibo ⁊ obligatõibi.l.in honoꝛariis. xvæ iuriſch. omnium iudi. ſi conuenerit. ſed ibi tractabatr᷑ de iuriidi⸗ Nnetiͤr
7 inſti. de ꝑpe.⁊ tẽ.ac.S.j. none danda ei qmi non habebat. hic autem habebat. ⁊ ſi non habe⸗ eiianer
y ſ I ſine. libertus. vel filius patrem. vt inſti. de pe.te. li.. fi. ac⸗ bat. eo ipſo tamen ꝙ ibi cauebat ratione contractus tenebat᷑ ibidãᷓ. ſchmnenſen
curſius floeen. “ g e X qnacunq;.criminali vel pecuniana. — . eten A⸗
3 Supꝛadictam. vt ſupꝛa. l. ꝓxi. z. l. ſi libeꝛtus. bp Scatur. ſed quo modo hic iudex in ſua ꝓpna cauſa feret emmſſ
a Aureos. qdð hic aureos dicit. inſti. pe.te.li.S.fi. ſolidum appellat. ſniam? Bñdeo non eit ꝓpna. nam ipſe non agit.ĩ cat Klenarh
vnde collige aureum ⁊ ſolidum idem eſſe.⁊.lxxij.aurei faciunt libꝛam reum agere videt᷑. Item emolumeniũ vel damnum nan haben vt. iirtin
auri. vt. E. de ſuſcep.a ar.l.quoti. Item quero an hec pena locum ha⸗ qñ ap. ſil.l. j. J. m Pa. Et ltngnebe kr aun berti. eſt. n⸗ rſeſent
beat vocans illis ꝑſonis in ius ſine venia q̃ ſunt in.ij.⁊.iij.l.huiꝰ ni. iſdinonèe ſua. ⁊ tunc venire dʒ a's pumt. vt ſupᷣ.ſi qs iu. di. A ſnn
7. uij Rñnõ. cum hec pena a pꝛetoꝛe tm ſit inducta in his ꝑſoms tm̃ b. l.j. in pn? Aut certum eſt ꝙ no eſt.t 5 tenet venure. vt. 35 Gefmnenon
locum habet que eins edicto conninent. non que iure cinili ꝓhibent. . Iuriſditione om. mud. I. i-Aut eſt dubum. 1 tunc enie dvtß. ijae
D cum 2 penas reſtringere ebeamꝰ. vt infra cæ pe.l.penul. Tienet Der amdhcunm epn ⸗umbit ieanrarar e e Ino eſſe. M B. rie
”M L inſfra væ iudi. ſi qs ex aliena a.l. ij. S. H ſi a dubitet. 2 ſic veritas —mfiſ
b Si inopia.cum em̃ veficit quis in pena pecuniaria ſupplet in coꝛ. vxͤ hoc inquiri.vt.j.ſi qͥs can.l.ſi eum in ᷣn. Mo⸗ Wn
.——–– cSi qᷣs in ius vocatꝰac. Quid hic titulis differt a ſuꝑioꝛi.ſi qs ius am illud iuqieium rone dubuauois. vt. I. ad mum.l. e iuf. 1. leſpõ. mnanin
R 2 di. non obiẽ? K. in q̃tuoꝛ. vt ibi dixi in fi.uliꝰglo. iribo modis lege ꝛ7. 2. . e lib. ca.l. oꝛchnata. in fi.i.caſus.⁊. C. ſi j ius vel vti. pnb. l. —
4 iij. 7. C. ſi aduer. rem iuch. I. ij. Uñ non pt᷑ dici non valere ſnĩa q̃ſi a ticſi⸗
d ſ J qms vcderit. i. dare volueru ſᷣm Pe. vel verius ꝓpꝛie. ſecdſnõ ſuo iudice dicta. vt. C. ſi a nõ ↄpe. iudi.l. fi. cũ ꝑtium ↄſenſu iu⸗ glitofii
qd hec lex ad tie H. olim liberabat᷑. vt ñ caderet ĩ mobediẽenã riſditio proꝛogata videatur. vt.j. e iuch. t nota quod B; ocunt dlic
indicis.ſiue ipſe vocatꝰvadat.ſiue alium mitat qui ſatiſdaret.vt infra qdam ꝙ etiam cãm ſuſpitionis ipie qͥ recuſat᷑ beat exgunnare.- ſiẽ z *
ꝓxima Rub. ⁊ infra qui ſatiſda.co.l.ſi vo.S.ſi.ſi ergo nõ eſt ſideiuſ⸗ examinat cam mriſduonis. qo non eſt vex. cum mhul ſit tam graue ba⸗ .
ſoꝛ idoneus nec ipſe vadit cadit in edictum. ſed hodie ⁊a ipſe ire ⁊ fi· ꝙ coꝛam = iudice litigare.ſ arbitri eligunt᷑. vt. C. xe i: aee e 2
ceiuſſoꝛẽ dare dʒ.vt.C. cœ li.cõi.autẽ.offerat᷑. ſſim. a ey ð ap. c. ſco. reqris. ac. d
Si qs in ius.ex cã.nota ex cã.nam ruſticitati ꝑcitᷣ. vt ſubijcit.⁊ 9
ePꝛo non dato.quare hoc cum ſaltem in ſuo ſoꝛo pꝛo hac pꝛomſ- ↄpetentem indicem vocat eum qᷣ vocauit. licet is ve iuruditione eins m
ſione poſſit conueniri.nec enim turpe pꝛomiſit. vel tale quod non va⸗ no ſit.als at᷑ licet ſmĩa teneat rone dubuatõis ini non ſuos vt dictũ gnum
leat. immo etiam coꝛam eodem iudice vbi cauei conuenin poteſt. ra- eſt. non tñ mandabit eaʒ executioni.niſi ſuus iudex ex relatone iudi nncc
nione contractus. vt infra ve indi. lege omnem. a. I. cum furioſus. S. j. cantis.vt.j.de bo.auc.iu.poſ.l.cum vnus.S.penł.⁊.j. cœ re iudi ſeizs
Ad hoc dicunt quidam haberi pꝛo non daio quo ad pꝛoficuum dan- coata a diuo pio.S.pᷣmo.⁊. . de ind. ꝓperandu.S.ſi at re. nſei
tis. ſed hoc nihil eſt. Alij dicunt hoc ſpeciale. vt licet hie caueat non a k Aulcta. i. pena. qᷓ dabit᷑ fiſco. vt. C. ð mõ mul.l. v. qꝙ iuriſd. 1 KKr
men ibi conuenuur vt in mercatoꝛe aduena. vt infra de iudici. heres. iudicantis imponit.vt h̊ ⁊2.S.ſi qͥs ius di.non ob.in pn?vt plus.ſ. An
S. at ſi quis. Sed Joh̊.dicii licet ratione contracius hic detur foꝛum. puniat maioꝛ iudex ꝙᷓ; minoꝛ.vt. C. æ mõ mulct. l. eoos. W
non tamen datur iuriſditio rauone iudicis.miſi hoc conueniant coꝛaʒ IRRuſticitati.nõ ꝑci ruſticuan. vt.S. iu.o.iu.l. ſi qͥs id.S.dli. urſu

8 4

Toy

lun ris.ſᷣ nõ videt᷑ in pena debere inſpici intereſſe.vt inſtit᷑. inuti.ſti⸗ em̃ vnꝙᷓ carnẽ ſuã odio habuit.vt.j.d recep.l.ij.Eſt ⁊ alia ratis.qꝛ Ne A cWι α e
muſh pula. S. alteri. que eſt ↄtra. ſolu. hic in pena. id eſt mulcta a pꝛetoꝛe ſi libertus ꝓ patrono fideinbeat. ſaltẽ timoꝛe patrom ſe pnñtabit. econ
Einkun inducia. ſed ſecus in ↄuentionali pena vt infra v verborũ obligati· tra ſi libertus fideiubet ꝓ patrono cogitabit pronꝰ ꝙ ſi libert⸗ hꝛet dã⸗
nud gni Niarie a.. alteri.accurſius floꝛentinus, nũ ꝓ ſe.hoc eſſet ſuũ.qꝛ bona liberti ad patronũ keinehut⸗ vt nſli.
Sernwe n Dies uc. hi. in pn. a ideʒ
aſhrn; idem ⁊ ſi iudex ſe — . — — -= mn ſinmnlib-.
tinn abſentauit vt. . In ius vocati vt eant: aut Oc edictũ pᷣtor ꝓpoſu bᷣ In eum. ſcllich
— Ferhi ardier ſatis vel cautum dent. it vt metu pene ↄpeſce agenem.
eirun ſuit: vt nota.. „ “““́” .„. —— ret cos qĩ ius vocatos cndftore veltin⸗
1 ginng eo ꝑ quẽ lac eſt. Bicto ca⸗ ꝓ Auk. vi eripiüt. DBemq; pompo. ſcribit lem. vt ar. ſ. ad. l.
— naemſüloena vhr Cciio ſiſtẽdi cã datꝰ pro dũ.miſi ſciẽte dño id fecerit: tũc ei Poieselibe
un furr voras nn. rei q̃litate locuples et᷑. exceptis ſine noxe ceditõe iudiciũ ſuſcipiet ros vel ſernos. b
unnr lu leiee neceſſarijs pſonis. ibi em qualẽécfr MOffiliꝰ? putat locũ huic edicto ñ e en
nin ſi 8. p. bi certu . ; accipi iubet. veluti ꝓ parente ꝓ eſſe:ſi ꝑſona qᷓ in ius vocaꝛi nõ po⸗ f õ vider. no⸗
Mant oeto pzono. g Elius. tuit exempta eſt: veluti parẽs py uem H vider aaum
W die erad agii: = Tem pꝓ prona liberiſue ſu⸗ tronus cetereq; xſone. ꝗ ſnĩa mi-⸗ iſilleia nũ.l. cũ filł.
Cltnt ii 9 S „er . 1r rie
m ve ſane uiie v is vł vxoꝛe nuruue. tũc em̃ hi videt᷑ verioꝛ. ⁊ ſane ſi veliqt A inſe noe om⸗
winem mfra e ferijs . l. ¶ualiſcũq; fideiuſſoꝛ accipi iuber vocat:mõ vxliqͥt qui eximit. ure telnt
SR ijj. 1. uij? N. veni⸗ * . D... e . . ere nã de eqtate obſtat
alauin re dʒ. vt. j. de a⸗ Et etiã ĩ eũ qͥ nõ accepit cuʒ ſciret Amcũ vtq;ʒ edictũ faciat ꝰ ercepuo c. parte ſi
n ulaten ſe eã neceſſitudinẽ pꝑſonaꝝ.l.auꝛeoꝝ libertꝰ 4 pronũ vocat: ⁊ is V. fu 3 Aaled
— feriato aliquẽ ad ingleiñ. petit. p Aulus. qpanonuz vi eximit: ceterioꝛe tñ pno⸗ ſi dlan .
Äͤ emrteo r? Voma , locuplete accipik loco liben Eꝛd ĩſili elicto perno aund ernſhſſer
laninti⸗ rijs. l. ij. 7. uj. .B fideiuſſoꝛ ĩ neceſſarijs pſo⸗ rNs pꝑtes ſuſtinet Eadẽ eqas eſt ĩ vt. j. de coll. bo. l⸗
u fit infra æ damnoẽ ms. v Apianus. co ꝗq alio ꝙᷓ qͥ vebueꝛat in ius voca j. S. ſi ci duobo. vt.
eſmnr fec. l. uij. S. poſtu — ⸗. P — 9 5 & in Aori in. S. ſi pluꝛinʒ. ſpe
iſi Ke.lenn Z. vo iu Vi duoſ hoĩes ĩ iudicio ſiſſi tur.Sʒ ⁊ ſoꝛtiꝰ dicẽduʒ ẽ ñ videri ¶ ciale in vuis. vt aꝛ.
lgiiuii 5.’,. c . ꝓmiſit: ſi alteꝝ expibeat al⸗ vi eximi eũ cui ſit ius ibi nõ ↄueni mſſti. noxa. . ſu⸗
inſ. hnii c Am qs 5 WMo ſß Prger . ma. ⁊ facit ad hanc
runnnen en, seoneer. teꝑ nõ: ex ꝓmiſſiõe ñ videt᷑ eos ſte i. y pianus. N1.ef. a ſilb d ſn 40
kulni, H tille:cũ alt᷑ eoꝝ nõ ſit expibitus. Vod ſi qͥs ſeruũ vi eximit i in gram. S. ſi quis
uher intereſſe. vt inſti. SSSß ius vocatũ:pediꝰ putat ceſſa tabulas.
mmndin re vybo. ob. ĩ P Me quis eum qi in ius vo⸗ re edictũ: qm nõ fuit ꝑſonaq ĩ uuus S Me qs en q in
nn „. 6m quoſdam. cgtus eſt vi eximat. vocari potuerit: qd ̊ ad exhibẽdũ nauner buͤc nuli
a csne anns. erlt ogeull. iqs aopedanei iu⸗ 2 a Beotan
on . erti. i. ad incertũ eau. iu.). 0 e0 qne
ini. ſao mtereſſe di V Apianns. crit agedi. Siqs aop —
tione certi. vti di . . 3 5 a uſſi 5 in wricg.
Vdanſt n ximus. 7. ſi certũ pe.l. certi ↄditio. in pᷣn. ⁊ m hoc videt᷑ intereſſe in b h Oc edicm.qð nõ habemus niſi vt indicat rubrica. ⁊. j.eo.l.

re. .*

m Item inter ſit. nota hanc penã fiſco dandã imponi ſi iniſit acto

obligatione. vel dic incerti. i. ex ſtidulatu ad hoc vi ſiſtat᷑ in iudicio
p Intereſt. nota in hac ſtipulatõe iudicio ſiſti venire intereſſe. vt
bic a. . q ſatida.co.l.ij. S. fi. ⁊. J. de ver.ob.l.quot.qiis. in pꝛinc.
7 iacit. I. de arbi.l.diẽ ꝓ.in fi. Item nota ꝙ vbi factũ ꝓmtut᷑ inter
eſſe venit in obligatone vt hic æ. j. rẽ ra. ha.l.in ſtipulatõe. 2. l. ſi cõ
miſſa.⁊. . de emcn. ſi ita qs. Sed qͥd ſi adiecit penq ⁊ eſt minoꝛ ꝙᷓ im
tereſſe. nuqo ad intereſſe agere poterit? H. ſic. niſi nouatio fnerit qᷓ

neceſſarius neceſſariũ illaq̃atũ nõ nnar. iſeoeß ſe indicia pñtabit.qͥs

uj. in fi.

i Aetu pene. nã pena vnd eſt metꝰ multoꝝ. vt. C. ad. l. inł. repe.

l.j.⁊.E. æ peñ.l.ſi vendicari.⁊.j. peñ.l.aut facta.S.ſi.
k Sciẽte. ⁊ ꝓhibere valente.vt..de nox.ac.l.ij.S.is qͥ.⁊.l.iij.aʒo.
Zunc em̃ ſine noxe.etiã ſubaudi.
m Hffilius. nõ potuit. ſine imperratione venie.
n Mõ deliqᷣt. vi pumar᷑.deliqᷣt in viq;.vt.j.l.ꝓx.q eſt contra.

lrr pᷣſumit᷑ ᷣm vetera iura.vt.j.de acti.⁊ obli. obligationũ.S.fi. hodie .
2 tenenen In ius vocati. olim em̃ eunabat mulctaz ſine ipe iret ſine alium rei. ſiẽ ĩ pari c ponoꝛ ẽ ↄduõ dalleſſonc de j. g vi aut claz.
Ek nntteret qᷓ ſatidaret ipm ſiſtere. vt dixi. . ti. j.l. j. podie ↄ. vt bi di· l. ſi alis. S. belliſſime. de wolt ex. apud.S. marceilꝰ. ⁊. l. fi. F. ij. 1 e v.
lſä xi. vel dic enã hodie eſſe ſatis ſi ille qͥ vadit ꝓ eo ſu ꝑpatus ſuſcipere ob. ſi ſeruũ. S. ſeqt. in fi.⁊. .e odi.ob tur.ca.ſi ob turpẽ. Scõm ꝙ
lereſuß indiciũ aĩo traſferẽdi in ſe obligatõem vt. J. ce ſolu. l. ſolutõem. al· paria delucta miina openſalõe tollũt᷑.ſic.j.ſo.ma.l.viro.⁊.j. de eo ꝑ
um Kd quãdo vtrũq; interuenire neceſſariũ eſt: vt in autẽtica offerat. que ? quẽ fac.eſt.l.fi.S.pe.Lerciu ꝙ no videt᷑ faciũ qð nõ eſt legiume facni
gdle E. v li. con. ⁊ pmo mõ impꝛopue dicir̃ fideiuſſoꝛ. vel dic tercio aut ſic ſupra ti.ij.l. j .
rpan ꝓ ⁊ accipi.vt.C. de vbo.ſig.l.pe.⁊ ſic ↄcoꝛdat cũ iure nouo. vt in ꝓ Netitons. in eo 5 petit penam ab eximente.
ſune ſummma. q Qui alio. id eſt ab alio. vel dic alio. ſ. loco. HZ
n r e Dicto. qð nõ habemꝰ miſi in rubrica. vt hic dicit. V Dʒ3 foꝛtiꝰ.facias vim ĩ eo qð dẽ. ſ ⁊ foꝛnꝰ.nã ꝑ hoc qdð diẽ ⁊ nõt
4.N. 1 Datus.i.dandus.ſic tps ꝓ tꝑe pomt᷑.j. c lega.tercio.l.eti idẽ eẽ ĩ ſuꝑion ꝓxĩo cãn. qõ ĩ hoc ſeq̃nti. Itẽ ꝑ hꝰ qð diẽ foꝛtiꝰ.nõt diſ
f iin am. F. j. ferẽtiã int hos duos.a ppnũ ve patrono. In pmo q̊ dicit exunentẽ ꝑ ex
n inmrit t Pro rei. hec dicno rei põt eẽ generis feminimi vt ſit ſenſus.i. ceptionem efench. in his aut ipſo ure. S
iisnni magnitudine cauſe.vt.j.q ſanſ.co.l.ſi vero.S.fi.⁊.j.de ver. ſig. s 1¶ mõ oↄuenmri. vt q; habeat ius reuocãdi wmũ. vt qꝛ legatus vel ſi⸗
tumn nos hoſtes. S. j. Item maſculmi vt ſit ſenſus.i.ꝓ ↄditoe rei ↄuenti milis.vt.j.de iudi.l.ij.S. legans. n
rrui vel accuſati. vt in crummali caunꝰ caueat᷑ ꝙᷓ in culi. vel vt etã ĩ cr t q od ſi.exhibendũ.ſ. vocãti. ⁊ hoc poſſidentẽ quẽlibʒ. vk etẽ
