vt in pꝛioꝛem obligatonem reponatur. ſi im vt fiat quod conuemir

⁊ ꝑ actõem pᷣſeri.ver.vt.j.de piſcrip.ver.l.ob eã cãʒ.q̃ ẽ ↄtra.ſo.di⸗

ſtingue vm debitu ſit liquidũ. nec ne.a ſi liqins uʒ poꝛ inſtauꝛar᷑. vr
hic.ſi nõ.agit᷑ pſcrip.ver.vt.ĩ.de his q ĩ frau.cre.ait ptoꝛ.S.ſi oditi
onaſ.ſed hoc no placet.qꝛ a ſi agat pᷣſcrip.ver.pꝛobat tamẽ liquiduʒ

ſuũ intereſſe.ſubaudi ergo ibi mm. quis et ad veterẽ agu vt h̊.⁊ viꝓp

miſſa pᷣſtent᷑ vt ibi. vel hic ꝓmiſit expromiſſoꝛem ĩ genere. ibi certu
puta titiũ. Item oꝓppomitur quia pꝛima obligatõ viulet᷑ nõ exuncta.
7 ſic non debet agi conditione.nam tacita conduõ meſſe vr ſi expꝛ'o
miſſoꝛẽ cet.ſic ⁊ ałs.vt.j.d iure w.licet.j. N.ſed dico ibi aliud eẽ

q: ibi a lege intelligit ineſſe tocita 2duõ. vt. j. e iure w.ſtip. at h nõ

2
zmat᷑. et ii expꝛimar᷑ tunc eſſet mutilis acceptilatio. quia non 2. F. j. que eſt contra. ſoeibuin contractn vominsto vbi penitentiia tanapo neſhatn
—— vel varnonen expꝛeſſam. vt. J. N reg. iur. l. acius. et. j. non habet locum.hic in nomnato. nam fint pecunia data vt ſpe-· gutumn n
de accep. l. acceptilatio. Accurſius. cies. vel ſi vi quantitas non conſueuerat iſte ſic ſuas operas los· fbun vtmi
a I ꝗ pecuiam. acceperis in ſpecie vel nõ ↄſueuit locare operas. re. vnde non eſt locano. vi infra ð pꝛeſcrip. ver. naturalis. S. st nn rluſin⸗
als locati. Vt. J· N pſcrip. ver.l.natur ał.S. at cum w. w. Fᷣm aʒ0. eadem ratione nec cnatio poteſt reuocari per pemYiien ile ,
b Parato. i qua 5. ”” diam qulad do uit ſuſvn
Farotnde end toꝛi ſuo cuʒ ↄueniret vt expꝛomiſ- certioꝛauerit fuerit manumiſſus conmactu Ne t. Clc⸗
man. ſ vo ñ re.in ſoꝛem daret: nec ille vet poteſt dicc poſt pniam: attame actio ꝓpter pe inſtitu. de wng. une genfi⸗
ſne l. aalici poſſe ei q; accepto ſit liberat?ꝰ mtentiaz opetit erqin waͤlt. plane ale. Ai o⸗ mu ml
c Poſſit. pecuia wn⸗ rer⸗ ſit ↄoſtitutio ſuccedit: cum reſerre cn⸗ inin
ſalicet. AW. em. ſino manumiſit oſtitutio ſuccecit: muo granaꝛduu h lch
d Mö ſteterit. pecuniã ideo acceperis vt facitq; eũ liberum ſi nõdum peni⸗ e e vruuu intig ghaach
n ait mnet Lapuam eas. vinde paꝛato tuerat en qui in hoc vecht. Item ſi . vel huerene iut Gfi
ſorrinro impediẽ. tibi 90 ꝓſiciſcendum. ↄditio tem⸗ 48 ederit. Litõ. x. vt ſeruũ emat R nil nn an ,ſel
ar. . de aaru l. poꝛis vł valitudinis impedimẽto et manumittat: einde peniteat ſi Gdta inmmnm iiſ nqgod
5 hass Awtchde, fuerit. quominus ꝓficiſcereris. an quidem nõdum emptus eſt: pnſa am aduerſarij mnne ſlof
iputando. 240tci poſſit videndum eſt. 2 cum dabit aditioneʒ. ſi hoc ei manifeſtũ macuniſti. Rt lin fſttun
en Szẽ baen ta te nõ ſteterit: poteſt dici repetitiõ; fecerit.ne ſipoſtea emat dano affi⸗ Dncemarergi . itüi5
aentoen At acr ceſſare. Sed cum liceat penitere ei ciat. Si vero iaz ſit emptꝰpnĩa nõ ſes ab acerſia alili iͤ ll
oni. nec diſtingnu?ꝭ qui vædit ꝓculdubio repetet᷑ id qð facit iniuris ei qui redemit ſed pꝛo ſe de aicun Kae cocrer
mi r ch. ve datum eſt. niſi foꝛte tua interſit. nõ decem q accepit ipm ſeruum quez an foꝛmtus a, tlam minget
dans tm̃ ſcomaz. accepiſſe te ob hanc cãm pecuniazʒ. emit reſtituet. aut ſi añ ceceſſiſſe ꝓ eſoounm 1 nin
lcet qaz diſtinre⸗ Mam ſi ita ſe res habeat vt licz ponat᷑: nibil pᷣſtabit ſi modo p eum qm cõuyt. vr “ Ninere

— 2 ſ — . , . — — — —— . . . . .
lur ipnno calan noͤdum pꝛofectus ſis. ita ti remcõ ſactu noͤeſt O ſifugit nec obcu rneegn n, lii
ſic. ß pmũ eſt. ver poſueris vt neceſſe habeas ꝓficiſei pom eius ↄtigit qm redemit nibl a in perſonam — deſta⸗

us vt ptz in exepblo vel ſumptus qui neceſſ grij fuerint pᷣſtabit. Plane repꝛomittere eum conducenns nu inmpun ſeni

n pecis m eri hilominus tene tiloggin
manunmntas. mea gd ꝓfectionem iam feciſti vt mani opoꝛtet ſim ptatem ſuam puenerit nur mereegem nnenn

grana it maumi felſtum ſit plus foꝛte ꝙᷓ accepiſti te reſtituturũ iri. Sec ſi acceperi pe peeſtare. ſii P
winpenneo vre trogaſſercondirio ceſſabit. 5 Sed cñiam vt ſeruũ manumitteret iſq; namn loralo — i
petã pecumam. v ſi minus erogatum ſit. conditio lo fugerit pꝛiuſqꝙᷓ manumittatur: vi⸗ egnof locad frabgu
a4 a1es cum habebit. ita tamen vt indem dendum an condici poſſit quod ac vno.:uemdd. dun mein
vi Eapuã eas. na Mias tibi pᷣſtetur eius quod expen cepit. Et ſi quidem vnſtractu- ſd boe ſellon umnte
maneinds denergen diſti. Si ſeruum quis tradiderit rus erat hunc ſeruum: et pꝛopter ſic ſtatu lbe. a uc
his ſi ſua iniſm ob alicui ita vt ab eo intra certũ tem⸗ hoc non diſtraxit. quod accepit vt enz heres ſt⸗ — logfin
banc cãm pecunj pus mãaumitteretur. ſi penituerit manumittat: non opoꝛtet ei ↄdici. co.l g pel. mult fünſrn

r pie vers ecum qui tradiderit ſuꝑ hboc eaum Plane cauebit vt ſi in poteſtatem Pſengkuhn kk haſſts
ſed ſi accepu.caue iñ quia re integra tm̃ poſſum penitere non poſtes lutum contraꝛium. E. e. I. pec. enrſer
ꝙᷓ; feceris. vel facẽ incho aueris. vt.j. e.l. qd ſeruua. nã ibi erãt ſpon- 1 Meceſſe habeas. vt quia iurafſft. Hunmmenlenamne
ſalis ab accipiente otracta. vñ nõ licet pemtere dti. ccotra accipienti E Neciſti. expendendoꝙ rebus neceſſarijo ed iter nunqd hoc a (imniiniiinen
nune penuere licet p̃dicta rõne.qꝛ dans iam adimpleuit otracuum. ſu ipſas res emptas poterit condicere? Riſic.vt. e. l. S. ſi acce ſifri nnnl
et idem dico in wo vt ves. ⁊ w vi facias.et in ꝑmutatiõe.⁊ eſt foꝛte rõ pit. circa fi.ſolum em indemmis ſeruar: vʒ accipiẽs. vt. j. gr. ſec fienzriſtig ſi
vi habeat locum pnia in pᷣdictis. q; ſicut debiles ſunt iſti ↄtractus in hic habẽt lucꝝ ſi res empte ſibi remanerennt. nned dn
ↄtrahenda obligarione. ua in ea retinẽda. In ↄtractibo aut noĩatis ñ I Plbfoꝛte. 1 foꝛte minꝰ. ⁊ nõ. ꝙ male zuũgit mãifeſtũ a foꝛte. r enn d eanſa

vel dic in totnz akminton

licet penuere. vt. C. de aci.⁊ obli.ſicut pᷣterꝙᷓ in trib caſibm man im Locũ habebit. in eo quod non eſt expenium Wnen nn
dato. vt.inſti.man.S. recte. in ſocietate.vt.j. ꝙ ſocio.l.ſed et ſocius vt bona ſit exceptio ira tamen c. e. Wrhrle, Aucr
S. fi. Idem in dvepoſuo: vt.j.xpoſiti.l.j.S.pe.nam in epoſito non n Si ſernum ꝓpꝛium. compenit. ſ. ad intereſſe m Jo. az. 1 bu. N
ienet᷑ eponẽs ne reuocet depoſitũ. et ſic in hac ↄditione nõ tenet᷑ qai ⁊ hoc pꝛopter cernoꝛanonem vel ad ipſum ſeruum. cum tm̃ de Aunmiine Awanen
neſciuit.q; adhuc nõ eſt veſtitus. Item cauſe æfectꝰ inducit hac acio cto ſit manumiſſus. Alij dicunt ꝙ ad ipſum ſeruum licet non ſut Poigen iamm
nem. ſ. expᷣſſe et finalis.vt..æ adi.ob tur.ca.l.j.S.j. et. S. l. j. ſeuus certioꝛatus. 7 p20 eis. infra de manu. vin. ſi pater. ſed pumum vNe/ tt mm And
ſi impulſtua. vi. j. e ona.l. ij. . fi. et. J. te wna. int vi. et vxo. l. ſel nus. quia bic wmmum fuit tranſſatum in accipientẽ. ideo exi⸗ enſenſfunm
ſi moꝛs. S. fi. IJdem in tacira hincinde tacite mtellecta. vt. S. l.j. S. gitur certioꝛatio. argu. infra ve wna. l. hoc iure. F. ſi quis derit. miſt rl uenlie
fi. et. I. t.j.l.in ſũma.S.ſed et agere. Item in wnanone cq̊ moꝛtis. ⁊ infra nam ſi bommem. ſed alind in ſumplici pꝛocuratoꝛe vbi nõ9 n umemen
vt. j. e.cũ quis. Itẽ in.l.qð ſeruius. ſecus ſi altera pars tm. vt.S. exigitur certioꝛauo.vt dicta.l.ſi pater. IJitem op. videtur ꝙ hec nn urazc
eo.dedi. S. ſi qͥs quaſi.⁊. C.e.l.ſi repetench. Item deſicere dic. etis ſi nitenna locum non bhabeat. vt. J. de ſer. expoꝛ.l.queſitum que en nndiſir
ſeqmt᷑. ſed nõ leginime. vt. S. e.di. S. ſi nber homo. 7. . ſi quis qit. contra. ſo. ibi in contractu nominato:hic in innominato. vñ r eregnſen⸗
Item tercio moꝛa ſᷣm quoſdam. vrx. S.l. ij. S. ſed ſi nbi.qd nõ place non potes penitere. ac. aa. E.ͤA mn cumte⸗
quia ↄnnet᷑ ſub vefectu cauſe. in fi. nota ad quid dat᷑ et certe ad datu,z Oo Eonſtiiutio marci ⁊ cõmodi ad Auſidiũ victoꝛinu. vt. Ammntin gm
ii ſpẽs eſt. vt. J. de reꝑ ꝑmu.l.j.in fi. ſi vero qᷓnutas ad tanmdem vłx man. ita fu.alie.l.ij.eſt tamen contra ſupꝛa. e.l. ij. F. quod ſi uis e Ncen
ipᷣm. vt. j. ti. ij. qʒ ꝑ erroꝛem. et ſic eſt hic. Item ad fructus vt. j. e. q di. ſed H. vt ibi diximus. ſcom en efamnmg
ſe. S.ſi. nõ ad acceſſiones cimiles. vt or. C. v odi. inde..j. Item res p Pemtuerat enam nan certnoꝛato eo qui accepit ſer num e⸗ nu ſcnien
qᷓi data. vt. S. item ſi qs ibi.ſed ꝓ.x. ac. Item dic inipᷣratine datu. vt quoſdam. vt infra e manu. vin. ſi pater. 330· inira qui ſine m. ſlalrtafn h
j.l. ſi młr .et. S. l. ꝓxi. ſi pecũis. pure debebat᷑ vt ibi dixi. an aut eco⸗ ad li. l. ij. ac. Nuntikge⸗
tra ad id ꝙ dare ouemit. vꝛ qo ſie. vt. 5.l. ij. S. . in i. ſed dic vt ibi. g Ztem ſi qs. afficiak. vt. .· maͤda. l. i mandaffem. iiullligqn,
g Pꝛocuidubio. hic nihil expendit. ſed. 7. ꝓxi. to rum. in tercio „ r Redemmt. 1. emit. ſ Entn P

parte expendu. Ac. flo.le.vc. ſMãõ eſt. qꝛ foꝛie eũ occidit.vt.. de ver. obli. ſi ſerumm. rerxö i Pre
hb Repetetur. imo videtur quod nõ. vt. . loca.l.qin oꝑas. in pᷣn. Reſtituiurum. ſcilicet ſi penitest. ſed videt᷑ non debere key

Mdü lene e
Rmpſrutt, n
itmn n,
Nunſ

eim

Mmamiſti
enzäpef,
angenüne
ndemidn
nKnunre,
iaiaueſſep
ümwcopeum
Wnecddall

—

MmimuIh n
Pmnneten n.
minAN
t.. N
eng

nummmeruig e

aek e
ltguit
l
mm a on i
aeftr “
in ueſin

1L. .
. rit.

4
.

rus. banc diſtin

ti ſcõm pactum

mitti. vt. j. poſiti. ſi ſine. que eſt ↄtra. ſo. ibi foꝛte de ſanſdanoe
dieit vt eam depoſitorius nõ pᷣſtet hic de nuda cantione.ſed nõ va
let. hoc qꝛ ibi de cautione facit mennõʒ qð ad nudam tm̃ refert᷑. vt
C.⁊æ v.ſig.ſancimus. dic ergo ꝓcuratoꝛem durius aſtringi vt H
qui enã de leuiſſima culpa tenet᷑.vt.C. man.l.a ꝓcuratoꝛe ꝙᷓ; le⸗

Bewgnek
ahuc eſt ſuã buenent Fuꝰ. rſtituat id qð ac
. e. l. ij.j. NK. cepit: eo minꝰq vilior ſuꝰfactꝰẽ ꝓ
rinmenan: pter fugã. Plãe ſi adhuc eũ manu⸗
niſi hoc fnern di Mitti velit is qͥ edit:ille vo mãn⸗
cu. ſo. ibi Rha mittere nolit ꝓpt fugã offẽl. us:totũ
e dere nene⸗⸗ o accepit reſtituere eum opoꝛtet.
fectu. vñ non e Szʒ ſi eligat is qꝗͥ cẽ vedit ipz ſer
um aa menn uũ aſequi. neceſſe ẽ ant ipᷣm ei dari
gium Nrice Dung
cautionis. ſed H gaut qð ðᷣdit rſtitui. O ſi diſtractu

mam duz res rus ñ erat eũ. opoꝛtʒ id qð accepit

beſt ni vo iuu z R. 1. R
res eiobliguus KTſtitui niſi foꝛte diligẽui eũ hĩturꝰ
et ideo pent cuu esẽt ſi ñ accepiſſʒ vt mãumitteret.
tioneʒ. et facit ad

.s. de rei vn. tuũc eĩ nõ ẽ equũ eũ ⁊ ſeruo ⁊ totop
ſi a bone. 7. l. ſe.

u Sed ſi cce mitteret: wĩde ſeruꝰ vceſſerit ſiqᷣ

n t 11 — — . — — —
nne ſeun P z moꝛ fecit mãumiiſſiõi ↄñs ẽ vt
xtu. Kc. Dicamꝰ? refũdere eũ qð accepit. O
x SDiſtractu⸗

ſi moꝛã ñ fecit ſ̊ cũ ꝓfectꝰeẽt ad pᷣſi

ccionẽ accipe nq dẽ vł apud quẽ maumittere poſſʒ
an ognu ſeruꝰ ĩ itinere vceſſerit: ver ẽ ſiq
oino tenet. vi.) Txz diſtracturꝰerat: vł eo qͥdẽ ipſo
g.hß vbi aceptt. vſurꝰ. opoꝛtere dici nibil eũ refũde
G Krahter re ibere: eniuero ſi mibil eoꝛu fa⸗
vqit pemtere cturꝰerat.ipi adhuc ſuũ obijſſe.de
3 Lonſequ. G Mitteret min foꝛte ꝓ maumiſſi
a cnuc⸗ onis gra mõtis cãzʒ pbuit:vt a la
eumam m en ktrolbn ſit intfectꝰ. a ruina ſtabu
quaͤo elegit ſer lo oppᷣſſus: vel vehicko obtritꝰ: vel
uum manumit⸗

alio qᷣqᷓ mõ ꝑiret niſi maumiſſiõis
et tunc nõ habe ..ẽẽ
at actionem qua cogat eum manumiittere. ſed pꝛeciſe. obligatus

eſt tamen facere: id eſt menumittere. per aci. pꝛeſcriptis verbis

vt colligi. J. ve pſcriptis verbis.l.naturalis.S.at cum w. quod ſi
nõ faciat repetit pecniaʒ.ſecũdum eſt qñ eligu ſeruum.nec ei pᷣſtat

elegit autem per condii.ob cauſam que non ſolum pꝛo re data. vt

repetatur ꝓpomitur. ſed vt pꝛomiſſa pꝛeſtentur. vt hic.et. S. ea. l.

S. uem ſi quis dederit. et.l.œdi.S. quod ſi ſtichus. hic aurem eſt

tum ſaltem tacue ve pſtando. ſi eligam: qꝛ pactu manunnſſionis

meo fauoꝛe eſt appoſitu vnde peniteret. aʒo. .
a Manumitteret. i. tanto minus reſtuuat de pecuma pꝛedicta.
b TZoto.i. pecunia quam er cedi quaſi ꝓ pꝛecio.nam in parte ca

ret et reddit quanto.ſ. valet dubius euentus.ar. S. ibꝛ et eo minus

⁊c.et.S.famił.her.l.iem labeo.et.l.ſe.
Carere. ſed nonne tunc in culpa vel in wlo eſſe videtur. quia
minus bene cuſtodiuit euʒ ꝙᷓ alias res ſuas. vt. S. eo. l.S. uem ſi
qs vderi.in fine. S. et. j. depoſiti.quod nerua. Rn. non. qꝛ ñ erat
veriſimnle eum fugere qui ſperabat libertatem. et ideo minoꝛ cuſto
dqua videbatur poſt pactum neceſſaria ꝙᷓ ante. nam et ſi nunqꝙ ac⸗
cepiſſet pecumam et pꝛoprium ſeruum diceret quis ſe manumnſ⸗
ſin um. minoꝛem in cuſtodiendo ſeruaret diligennam quam ałs
faceret. Accurſius floꝛentinus. . V
ed vbi accepit. ſi quidem moꝛam. ſiłis diſtinctio eſt. S. qui
ſatiſda. co. ſi veceſſerit. et m hanc diſtincnonem intellige qõ eſt. 3
eo. ch. 5. ſecd ſi ſtichus. que eſt ↄtra in eo ꝙ ibi indiſtincte dicit añ
moꝛam eo moꝛtuo non repetri.
eUſurus.ad arandum. vel quid ſimile.
KReſundere. in pmo caſu. in ſecundo autem habetur ratio vſus
annſſi:vt.S.e.ſi pecumã.j. R.dic ̊ nil eum refundere.vł vt ha⸗

*

cio carere. Sʒ vbi acceꝑit vt mãu

Gyd e CGAE
H SDatta
beat᷑ rõ damni. vel quaſi dammi cum iaʒ erat diſtracturus.
g Pbiſſſe. ſ. cũ pemteat eũ qui pecuniam vedit.
hBDBecederet. 1. vereſſiſſet· MDD .M
1 Periret. z. ſ. ñ piſſz niſi c. Et nõ bꝛeuit qdðᷣ tale ẽ ꝙ h dẽ ſi tibi
w peeumiã vt ſnũ iuũ maumittas.⁊ is moꝛa minemte vł fugit. E

ceceſſit rerles pe
f 2 cumiã niſi añ mo⸗
cpfielſcerer. iBbB. em r3 k ſugu k vcei
Yene? ꝓ muliere wiẽ vediſ ſit vl dcũq; caſu

videri pt᷑ ꝑ me fa

„ r e ie dan
ſet pact?efſzʒ vt qqͥ mõ fini ctũ ñ es vt nech b⸗

tũ eſſʒ mrioniũ wvs ei redderet᷑:nec uũ hẽas neq; bᷣin
fueriĩt nuptie ſecute:qꝛ de his coſi- paũ vñ pecunis
bus ſolũmõ fuit ↄuẽtũ qͥ mr̃ioniuʒ K r eFneus
ſequũt᷑. nuptie aũt ſecute ñ ſint:q Eñne⸗ oiſ
rendũ erit vtꝝ młieri ↄditõ an ei ꝗ

qñ bʒ wtat nſo⸗
— .* 9 6 — — — 1 . π
tẽ vedit ↄpetat ⁊ viſiłe ẽĩ hũc derel vro werd.

d rei vxo.actõ.S

caſũ eũ qͥ dat ſibipſpicere.nã q̃i cẽõ extꝛaneum.
A L IEt pactꝰfuiſſʒ
nõ ſecuta br̃e põt oditõʒ q obma-⸗ ens nodo n
trimomũ œdit matrimonio nõ co incõtinẽti.vt.C.
pulato: niſi foꝛte euidentiſſimis p⸗ Fieme legrike⸗

bationibus mulier oſtenderit h em m In pune ch.
ideo feciſſe vt ipi mulieri magis nõqᷓ vᷣ qͥi vnum

4— — caſu pepigit etiã i
ſibi pꝛoſpiceret. Sʒ ⁊ ſi pater po aMnsnbiuige v.

filia et ⁊ ita conuenit mſi euiden⸗ Rr. Sfa ſo.
. ſ t Pr rop l ecuz ote. j.
ter aliud actũ ſit ↄditõʒ prippeter ma ſeu pacting
marcel. ait. IBlia. erari Ralas ca
ſe umia uIn⸗ lu ð his lent
Vi ſe vebere ßecuniã ſmulie ſarrom bam
ri putabat.iuſſu eiꝰ tis no nngere. qre nõ vꝛ
miĩe ꝓmiſit ſpõſo ⁊ ſoluit.nuptie de aaten ean ger
inden intceſſert qſitũ ẽ vtx ipe p pen no ſerttio G.
repetere eã pecumiã quã dediſſʒ an vo diligens funt ⁊
mulier. Nerua ⁊ attilicinus rñndẽét bpepigit ĩ oẽʒ caſũ
. ↄtingẽtẽ poſt ſecu⸗
qm putaſſʒ idẽ ſe debeꝛe pecuniam iAs nupnal. vj ar.
ſed exceptõne wli mali tueri ſe pp X. d ĩom. teſta.

l. maioꝛes. ⁊ œ

tuiſſz im repetiturum. Sʒ ſi cum is qa nõ w. l.fi-

ſciretſe nihil mulieri debre. ꝓmiſiſ iſn vel oie no ag .
nbieris eé actionẽ am 4 er ſtipulatiõe. ſe
ſet. młieris eẽ actionẽ qm pecunia ę octohcnnae
M ſi nulla ſtipulano
n Pꝛoſpicere. ſaltim tacite.nam ac. veſſet facta.

o Lonuenit. p ſtipulationem.
p ꝗq Ei ſe putabat. ſed non debebet.
q. Mon interceſſerũt.ſi aũt nuptie ſecute eẽnt repetẽt mu⸗
lier. vt.j.e.ſi dnaturus.S.j. S
r E p qꝙᷓiis. ſed ꝓ m vel recte lege. ſed hec mala vidr̃ rõ ꝙ poſſit
repetere.quia habet excepnõem wli. vt.j.de conch. inde.l.qui ex.q̃ ẽ
cõtra.ſo.non repetet. quia tueri ſe poterat excep. wli. ſed qmia cau⸗
ſa ceſſat pꝛopter quam cedit. nec datur repentõ mulieꝛi:maxime iõ.
quia hic ſe tueri poterat exceptiõe wli. ſi non ſoluiſſet. maxime ideo
Axi. quia idem eſſet ſi eſſet verus debitoꝛ. vt.j.e.S.ſin autem. Aʒo.
Item nec videtur wli exceptõ locum habere.nam in hac ꝓmiſſione
tacita infuit conditio ſi marimonium ſequeretur. vt. j. ve iure wi.
ſupulatõe. ea igitur veſiciente ipſo iure ex ſtipulatu agi non põt. male
igit᷑ dꝛcit poſſe eum tueri ſe excep.wli.ſed dic ꝙ hic fuit actu ne ineſ
ſet illa conditio. vel dic woli exceptio.i.in factũ vel intentõis.nã que⸗
libet exceptio dꝛ oli. vt.j.de excep.li.l.ij.S.generaliter.et ſᷣm hec
enam ceſſat prima oppoſmio.
ſExcepus.quadruplex ẽ exceptõ wli. vna q̃ naſcit᷑ tꝑe contractꝰ.
vt ſi wlo me inguxiſti vt pmuterem nbi.x. ⁊ hoc caſu ceſſat repento „
ſi ſoluat. vt.j. condi. inde.l.qui exceptionem. ſecunda que iucce⸗
dit in locum non numerate pecume. et hec naſcitur tꝑe quo agit᷑ et ñ
tꝑe ↄfeſſiõis.vi.j.de excep.xoli.l.ij.S circa.tercia que ſuccedit ĩ locũ
exceptõis pacti.et iuriſiurãdi pᷣſtiti.et his duobo ca ſibꝛ ſolum ꝑ erꝛo
rẽ repetit᷑.vt.j. cõdi.inde.ſi non ſortẽ.S.indebitũ. Ezſt q̃rta que
ſuccedit in locum exceptõis facti vel intẽtõis qð ẽ qñ actoꝛ nõ habet
actõem ſß de facto agi. et ſic reus de facto exepu.vt h; dicu.
Actõem. ſats pot dici illud admitn. cũ ipſe pnnſin et ſolmnt vt derꝛ

mulieri ↄduio ob cãꝗ
diſſe.mulieri.et młr

m in maruũ nõ ſecutis nuptijs ijſi ille videar de·
ſponſo. vt.j.de cona. int vi. et vxo. l.iij.S. ſed ſi

cebitoꝛẽ. ſed qͥd ſi ꝓmiſit ſoluere ſed nõdũ ſoluit non ſecutis nuptijs
dabit᷑ mulieri aliqua actio vel in maruu vel in ſtũꝛ H. ſic in viru. et
vir agit ex vmſſione. vt H. et. C. ad.l.fal.l.fi. Accurſius.

a Sin aut. vch⸗
cere. ꝑ hãc ↄdinõeʒ
ob cam ⁊ eodẽ mõ
intelligo ꝙ dicit᷑. j
ꝓx. ſed cur h; non
dat᷑ ↄditio indebiti
cum in ꝓmiſſione
videt᷑ tacita ↄditio
ineſſe. vt. j.de iur
w. ſtipulatiõe. ⁊ ſo
lutũ pendẽte ↄditi
one repent᷑. vi. J.ð
ↄdi. inde. ſub ↄdi.
K. qꝛ ſcit ſe interi
nõ teneri ceſſat cõ
dino indebiti.ſʒ qꝛ
ſoluu vi ſequatur
mrimoniũ dar ob
cãm conditio.
b Aanẽte. ̃ᷣma
net. ̊ ebuoꝛ. vt hů
et.J.de iure w. non
em̃.licet liberet᷑ ce
dendo vt hic dicit.
ſed nõne ipſo iure
liberatus eſt? vt.j
e ſolut᷑.l.ſolutã.
Rñqderi poteſt hũc
vreuocabilit᷑ non
ſoluiſſe pecũiam.
vñ non liberat. vt
ĩ. de le. j. nõ q̊cũq;
vel hic nõ ſuit ſim
plex mandatũ. ſed
pꝛomiſſio iniuenit
debitoꝛs. vt ex pᷣn⸗
cipio huiꝰ.l. appa⸗
ret.vñ magis ſuo
noĩe ꝙᷓ; aleno ſol⸗
uiſſe videt᷑: vt. j.
man.l.papi.⁊ 1ðᷣo

nõ młr ſed ipſe ab

eo cin ſoluit ↄdicit
vt. j. ve ↄdi. inde.
l.indebin. Iteʒ nõ⸗
ne et ipᷣi młieri da
tur ↄdiiio ob cãm

vt h̊ cũ ſuo noĩe indeb atü
c Fundus. fructus. nõ naturalẽ acceſſionẽ. ſ.

ad eam ptineret. Sin aũt vere de
bitoꝛ fuiſſz ⁊ ante nuptias ſoluiſſet

et nuptie ſecute nõ fuiſſent: ipe poſ
ſet ↄdicere. cauſa ðᷣbiti integra mu
lieri ad hoc ſolũ manẽte.vt ad ni⸗
hil aliud vebitoꝛ ↄpellat᷑ miſi vt ce⸗
dat ei ↄdictitiaʒ act. Jundus cotis
noĩe traditus.ſi nuptie ſecute non
fuerĩt ↄditione repeti poreſt: fru⸗

ctus quoq; cõdici poterunt: idem

iuris eſt e ancilla ⁊ partu eins.

n Eracius.

Vog ſeruius in libꝛo de wti
bus ſcribit ſi inter eas perſo
nas quaꝝ altera.nõdum iuſtaz eta

tem habeat. nuptie facte ſunt. qd

wotis noĩe interim datuʒ ſit repeti
poſſe. ſic intelligẽdñ eſt. vt ſi diuoꝛ
tiũ intceſſerit pꝛiuſqꝙᷓ vtraq; ꝑſona

iuſtaʒ etatẽ habeat:ſit eius pecũie

repetitio.donec aũt in eodem habi

tu mr̃imonij ꝑmanẽt. nõ magis id

repeti põt ꝙᷓ qð ſponſa ſpõſo votis

noĩe dederit wnec maneat int᷑ eos

affinitas. qð em ex ea cauſa nondũ

tanqꝙᷓ in wtẽ ꝑuentuꝑ. ꝙᷓdiu pueni

re poteſt: repetitio eius non eſt.
J wnaturus mlieri iuſſu ei⸗
us ſpõſo nueraui nec nuprie

itũ ſit ſolutũ. ea ramũ habẽte. H. ſic. vt. . ð odi⸗

inde.ſi ꝓcuratoꝛ.

fructuũ venire in ↄdi.ob cãm.vi B.⁊.j.e.l.cũ quis.⁊.j.de vſuris.l.
videamꝰ. S. j. et in ↄditione indebin. vt. . de ↄdi.inde.l.indebiti.et im

ↄditione certi gnãli.vt.S.ſi cer.pe

.l.cũ ſunduſ.m pᷣn.⁊ in bone fi. iu

dicijs. vt. j. de vſuris.l.videamꝰ.S.ex cꝗ nõ aũt vſure qᷓ ſunt cinilis
acceſſio vemũt in pᷣdictis ↄditiõtbo.vt. C. d och. inde. l. . 1. C. de cõ⸗
di. ob tur. cãm. l. qtiens. cũ ci᷑ vncłm ſtipulatiõis ñ vemãt. vt. C. xe

d q iod fᷣums. héat. ſ. ad nuptias. vt qr

Vvſuris.lꝙᷓuis.

maſckus minoꝛ. xiuij.ãms. femina. xii.ſit:vt inſti.de nup.in
pꝛin. er ꝙꝙ ſubijcit nupne.ſ.de fato.
eBSDiuo ui.i.repudiũ cũ diuoꝛnũ ſit ini ↄiuges.repudiũ ini ſpon⸗

ſum ⁊ ſpõſaʒ. vt.j. de

— .

i nec repudiũ ꝓpe dꝛ.

v. ſig. int ſiupꝛu. S. diuoꝛtũ.⁊.l.int diuoꝛtiũ.
ſed h̊ de facto fuit mriomũ. ⁊ facto diuoꝛtiũ.

fMHabito.i.dum ſpes eſt fieri matrimonium.

g Sponſa ſpõſo
Et nõ ꝙ hoc ſcðo ca

q a. vij. ãms. ſ. eſſe pñt. vt. . ð ſpõ.l. in ſpõſalitv
ſu fuit datũ noĩe fnture wr. ſed ſuꝑioꝛi noie q̃ſi

pñtis cũ credebant nuptias ↄſtare. Item ibi altera ꝑſona tm̃ erat in

ſufficiens.h̊ viraq; vel
hb Affmitas. cepta ñ
inter oiuges. Vvt. C. xe

neutra. Accurſius.

pfecta. et nõ affinitatẽ dici ini ſponſos. vt hic et
here.inſti.l.nõ ideo.ſed iñ impꝛopne q; tũc nõ

poſſent eſſe Rupne vr ⸗ gradibo. l. nõ faale. J. j. 7. S. ij.

1Poreſt. ſi i

ctiã miſſo repudio ñ

ud põt extendat᷑ vt dyaletici dicũt ꝙᷓdiu vterq; vunt
eſſet reptitio.nam ſemꝑ poſſibile eſt qð fitat hꝰ

matrimomum. ſed certe nos non extendimus. ſed ſcõm pꝛeſens iud
camꝰ.et rebus ſic ſe habenunbus lo quimur.vt. j. de V. ob. l.otinuus.

S. cũ qᷣs.l.vonec illa ali ⁊ ulle aliã accepit. qñq; mñ exiendit᷑ vt q
cape poterit lego: vt.j.de le.ij.ſi ita qͥs teſtõ.ſic ⁊ inſti. q mo.te⸗
ſta. infir. S. poſterioꝛe.aʒo.ſ̊ nõne hic penitẽ põt? vt S.e.ſi pecunij
ĩ pᷣn?ꝰ NE?no:qꝛ nõ erat res inteꝗ.qꝛ ſpõſalia pceſſeꝛunt vt ibi din
Jtẽ nõ. hic expectãdũ donec ẽ aliqd umpẽdenti. vi h.⁊ ar. s. ſicer.

ſecute ſunt: id mulier odicet. Sʒ ſi
ego ↄtraxi cũ ſponſo ⁊ pecũiam in
HG; vædi vt ſi nuptie ſecute eẽnt mu⸗

lieri ws acquireret᷑.ſi nõ eſſent ſe⸗

cute mihi redderet᷑ qᷓn ob rem dar
re nõ ſecuta ego a ſponſo ↄdicam

Di quiſ indebitã pecũiaʒ ꝑ erro

rem iuſſu młieris ſponſo eius pꝛo
miliſſet nuptie ſecute fuiſſent: ex
ceptiõe coli mali vti non põt.ma⸗

ritus em̃ ſuũ negociũ gerit ⁊ nibil

lo facit: nec vcipiẽdus eſt.qð fit
ſi cogat᷑ indotatã vxoꝛẽ habere: ita
q; aduerſus mulierẽ ↄditio ei ↄpe⸗

tit vt aut repetat qð marito dedit

aut vt liberet ſi nõdũ ſoluit. Sed

ſi ſoluto mr̃ionio maritus peteret

in eo dũtaxat exceptiõʒ obſtare de

bere qo muler receptura eſſet.

i Abo.
J mkr ei cui nuptura erat cũ
tẽ dare vellet pecũiaʒ que
ſibi vebebat᷑ acceprã fecit.neq; nu

ptie ſunt inde ſecute: recte ab eo pe

cũia ↄdicet᷑.qꝛ nihil inteſt vtrũ ex
nũeratione pecũia ad eũ ſine cã an
ꝑ appellationem guenerit.
J heres arbitratu libti cer⸗
ta ſumma monumentũ iuſ⸗

ſus facere Tcederit liberto pecũiaʒ

3 exce. wli. ap celſũ. F. ſi mbr. 1 05 repellit
vt h ⁊. J. de noua. l. wli. excepiõ. . l. ſi js velegauern. 2. . e no
ua. ſi pꝛ.et.j.de iure w.quẽadmo.S.fi.et..de coli excep. l. pure. 5

pe. nõ oĩs. iĩ pn?
et. J. de wure w.
ſi ſponſalibo. in

Punci?et. l. wns
fruct?. §. fi. 7.l.
ſi ð buõ. i fi. ti.
2.l. ſi 18 q. . fi.
i ſi. 1. 8. ſi certi

pe. l. pecumã.

k 1 3 dna

turus.
cocicet

et ſic al ſolmt.

et alins repetit

nec ẽ nonu hoc
de. l. nec ẽ neuñn

2 rõ qꝛ ipa ſol
uiſſe vꝛ: vt. j. de
wna. inter vi⸗
⁊ vxo.l. ijj . J.

ſi vebitoꝛez. ſed

ar. cõtra. S. e. l.

q ſe.S.ſin autẽ.
Hß dic vt dixi. qa
Apter ſuã oblu⸗

gatiõz ibi ſolue⸗
rat q̃ pceſſerat

vt ex pn?eiuſdẽ

l. apparet: et fa⸗
cit ad hoc K. .

3 mre w. ſi eg⸗

ippne
Si qſ idebi
tã qᷓ; tũ ad ſeðbi

tã tñ a muliere

m Mo poſſet
ſcʒ ꝓmiſſoꝛ ſi ab

eo mariꝰ pecii⸗
nmiã petat. nõ ei

eſt ws ntul?lu
cranu?: vt. ſ. N
act. et obli. l.
miſſiõe. 1. C. 5

umpo. lucra. e⸗

ſcp. lib?x. l1. j. 9
lucranuas..
creditõ exceptõe

ſi eũ.ſi aũt eẽt lucratiua cauſa que multe ſunt in dicia. l. j. C. de ‚
po.lucra.de. li?x. tunc haberet pmiſſoꝛ vli excep. vt.j. e wvñ.l. ij.
S. cum vo. et. j. ve excep. xoli.l.iuł.ait ſi pecuniã. 2. d. I. gpud cel⸗

ſum.S.ſi quis æuteʒ.ſed contra eſt huic. S. I. de admi. tu.l. cu poſt

S. fi. vbi dicit ꝙ curatoꝛ wtẽ ꝓ adulta pꝛomutens non tenetur im 0
tam ſi adulte facultas non patitur. ſo.illud ideo qui

a ratione offi⸗

cij pꝛomiſu ſciens ſe non teneri pꝛoſe.vt ar. . de his qm. vi indig⸗

l. tutoꝛez. hicꝓ ſe pꝓmiſit credens ſe debere vel hic tota indebita. biu

non tota: ſed pꝛima verioꝛ eſt.

n. Zolo facit. nota nõ facit wlo qͥ ſuũ cõmodũ iure pſeqntur:
hic. et. J. de li.ho.exhi.l.iij.S.j.et..ð imniur̃.l.iniuriq.S.j.et.j·. ꝰ

acqren. here. Julia.ᷣ ſcribit ſi pupillus.et.j.ad.l.iuł.& vi. pub. l.

pe. F. fi. et de iure fiſci. l. delatoꝛ.

o Muog ſit:id eſt vecipitur ſi opponatur wli ex
rẽ indotataʒ haberet quod eſſe non debet:vt bic.

cep. apud. S. ſed ⁊ ſi mulier.

p AOulierem. vt. C. ve condi. inde. I. ij. “”M
q Sumtaxat. in eo quod lucraretur ex wte. ꝓpter pactum no ob

ceptis. et ſic vro⸗
et infra de woll ex

ſtabit. nec videtur petere ex lucranua cauſa cum pꝛeceſſu cauſa one

roſa.i.titulus vtis.
x Receptura.1. recuꝑatura.

f ſ I młr. pecumã. ſi pure ebebat. ſi vo ſub zat. et iĩ eñ ſtai
reſtituẽda ẽ obligatõ.vt.j.ð iu. w. lʒ. et. ů. e.

u

=

ſi qs accepto.

ſclin. a6

ieg ffi
ot 4 7
ſeu⸗ mna
u wofe

ugt werepe

352, nh

e ſaa
CALa Gam
. Datine
ai tt
Hin iw art
ulutsc,. ifun
Pornon talſo,gnung
uocrn antpchrane

mMenf rhtum

ſerirzrocaii oler,
ntbnmn ſcolbark
gern lim

Usineftiatianti

Mumhi hſthiat⸗

uſemm, liu

iin n

Eimndrkſnil mic
* Nſ.mä.l.
ſi cVlden mich

V Prüdwzunmi

lrainlnn
ſin ir in
urn rnini
lickinonten
unnmſumnnliin
enn ra

„*

4
.

ſene R m
immmn ul
unllls rizf ih
euntchkinn

irckii

Aizin Nrche
2

Nliſin
güus

Krügn ndl
inmibebhnen
i deie, n
immoddt
umins panet
rözodlne
mneſtt.
1
uNard
eNelagäne i
õõ
mre:nabag i
nbiliiinin i

nadäiin e

1
D. e

biran n,

iin e
nuNeNE,
ndemgeiß

gtinm
gtin

.

W

intli

r Peruenerit. ſic ⁊ pſtat᷑ qd ↄpenſat᷑.vt..ſo.ma. ſi filio.S.ſed ſi

ue gpter. accur.

vVIYheres.liberto.vt faceret hanc ſepulturra.
x Mon faciat. vel faciar ſ nind eroget. vt. j. le. ij. l. antepe.
S· a te. ⁊ eſt rõ.qꝛ libertꝰ vt miſter eligi.vi.j.de le,ᷣ ij.ſi qͥs niio decẽ.

UAm qs.

ſ. vnatoꝛ.

3 Lodicit ſ. w

natõz. 1. ꝑ oditõeʒ
iſtam. vt.j.de o⸗
na. cau. moꝛ. ſe⸗
natꝰ. S. nec dubꝛ⸗

tauerit.ſic ⁊ als

de furtuz redemi

.1. res furnna. vt

I. vᷣ oc. inde.l.
Huꝰ. ſic ⁊ ĩ pigno

re.vt inſti. d᷑e ct.

§. int pignus.

bor. 2rmo. l.j.8.

ijj. 2 C. qᷓ res pig.
obli. pñt.l.cũ con

ſtet. Hm aʒo.

a Fruct. vt. j.

Tĩv vᷣſuris. videa⸗

me. S. idem eſt ſi
moꝛtis.
b ſ 3 ſiliꝰ. ſ.
ecemcipa-
tus. ac.

c Honon pol⸗

ſeſſionem. ſ. Zta.

vt. C. de col. l. eg

emũ. 7. J. de col.
bo. l. ptoꝛ. S. emg
cipatus.
d Poſſe. oditõ

ne ob cqm. qſi de⸗

ſiciente taciia cã.

⁊ is accepta pecunia monumẽtũñ
faciat ↄditõe teneẽ.

odicit. fructꝰ q́; ꝑꝰ wnataꝝ reꝝ
⁊ qo accreuit rei vnate r̃petere pt
RMW filiꝰ tulerit m Arẽ.
frĩ q̃ſi agniturꝰbonoꝝ poſſeſ
ſionem ⁊ nõ agnouerit repetere eũ
poſſe AMaꝛcellus lib. v. digeſtoꝛum
ſcribirt. Alulus.
ꝓcuratoꝛi falſo indebituʒ
ſolutũ ſit. ita emũ a pcura⸗
toꝛe repeti nõ pt᷑ ſi dñs ratuʒ habu
erit:̊ ipſe dñs tenet᷑ vt iulianꝰſcri
bit: qð ſi dñs ratum nõ ha buiſſet.
etiam ſi œbita pecunia ſoluta fuiſ
ſet. ab ipſo ꝓcuratoꝛe repetet᷑.ñ em
q̃ſi indebitũ datũ r̃petet᷑:ſ q̃ſi ob rẽ

datũ. nec res ſecuta ſit.ratibabitõe

nõ intcedente.ł ꝙ furtum faceret
pecunie falſus ꝓcuratoꝛ cum qͥ nõ
tm̃ furti agi:hᷣ etiam adici ei poſſe.

eſ Aꝓcuratoni falſo.q nunꝙ; fuit ꝓcnratoꝛ. vel fuit quondam
ſe reuocata erat pcuratio. nec em̃ refert qñ indebitum ſoli
tum eſt. vt hic erat. qñ debitum tunc refert an ſciam reuocatũ mã
datum vel non.in pᷣmo caſu nõ liberet᷑ a dño nec ab eo repetam cum
ſcieni ſolm indebitum. ſcdᷣo liberet᷑ ipſo iure ſi bona ſide exigebat ⁊
accipiebat pꝛocuratoꝛ. ſed ſi mala tunc per excep.vt infra ve ſo, cum

quis. S. j.

Tenet. adi. inde. vbi credidit ſe liberatũ.credens em in rem ſuã
datum ꝓcuratoꝛem vel ↄdi. ob cau.ſi liberanð.ałs ſi ratum non hʒ
dñs.ꝓcuratoꝛ tenet᷑.vt h̊ ſubijcit.a.j.rẽ ra. ha.ſi indebuum. ⁊ in⸗
fra odi. inde. ſi pcuratoꝛ.S. celſus.

1 n

g Di debita. late
quit vſq; in finem. L
Pocuratoꝛe. vt. J. mq. I. mt᷑ cãs. S. mandato.
1 Repeter. och. ob cauſam.
ENon em. bene dico etiam ſi vebita non em aẽ7.

nier incipit cum erat vebita ⁊ hune caſum pꝛoſe⸗/

„

Non inicedemte.a ſic non oditio inde. ſH ob cãm dar vt h. ß ar⸗
3. C. de adi. inde. lI. creditons. vbi diẽ dari indebiri. pᷣterea ala diẽ
dari furn. vt. C. de fur. falſus

qᷓdicit vmriq;. ſolue . qꝛ qͥ ſolmnt ea

ez vel pacto vt a dño liberet᷑ tunc hʒ locum hec lex q diẽ dar odi õʒ
ob cam. ſi at incontinenti ſe liberatum credidit. vr q; credebat ꝓcu⸗
ratoꝛem in rem ſuam cin ſolimt.⁊ iõ nõ pcauu ſibi ꝑ pactum vt libe
raret᷑ tunc hʒ locum ↄdito indebiti.vt in. l. creditoꝛis. ⁊ B; in pn?l.
hoc q dñium eſt tranſlatum. als nulla oditio dat᷑.vt.S.vſufru.
quẽad. ca.l.ſi. ſi a mimſtro dedit vt ad dnm poꝛtaret. ⁊ ſic apud
ſe ſoluens dñium reunuit.tunc hʒ locum furti ⁊ ↄditio furtiua. vt
d.l. C. de furtis. falſus. 2 in fi. hinis. l. q̃s actões tenet᷑ cedere dño ha⸗
benti ratuz. vel euaneſcit ſi pecumia erat vebila. vt.j.de furtis.ſi vᷣ
didero. S. ſi titiꝰ. ꝓbat᷑ pdicta diſticuo.j.d furtis.falſus.S.j.

m Del ꝙ. i. quia.

n Paocuratoꝛ. ſup. repetet᷑ ab eo. vt. Sðõ.
0. Condici. odi. furniua. Et nõ. B qð martinꝰ dicebat actione fur⸗
ti poſſe agi 5 falſum ꝓcuratoꝛem ⁊ falſum creditoꝛem ſi ſcieni in⸗
debitü accipiunt vt eos nümos lucrent᷑ qᷓuis in eo ſit dmium trãſ⸗
latum. vt H. a. . de di. furti.l. qm̃.ſed Jo. ⁊ aʒo. dicunt em fur⸗
tum nõ ſieri ab eo qͥ dñs factus eſt. vt. 7. l. ꝓx.in fi.⁊ patʒ ex diffini⸗
nione furti. qꝛ dꝛ furtum eſt vctanio rei aliene ⁊c. vt inſti. de ob. q ex
Alic.S.j·Mec obſiat q hue die q mnnat caſum, nam ſup oixit qn en

p Au.
AIVm qs moꝛts cã wnatõem
feciſſet cũ ↄualuiſſet unatoꝛ

minium fuerat tranſlatum. datur tune ↄditio ob cauſam hic qũ non
⁊ dat᷑ furti. vt ⁊. C. furtis.falſus. Item non ob. o.l.j. xe odi.furti.

lI. quomam. qma æ illam mtelligas qñ wvmimum
in credutoꝛem vt ibi dices.

8ò
.
4

non eſt tranſlatum

pc Um ſeruus ædiſti. ua etiam qð wvmmium tranſtuliſti. adie⸗

Vm buꝰ tuꝰ Ompo.
in ſuſpitõem furti atitio ve⸗
niſſet. vediſti eũ in qõeʒ. ſſ ea cã vt
ſi id reꝑtũ ĩ eo nõ eẽt. reddeꝛet᷑ tibi:
is eũ trad idit pᷣfecto vigiluʒ q̃ſi in
facinoꝛe vpheſum pfectꝰ vigilũ eũ
ſummo ſupplicio affecit: ages cũ ti
tio dare eum tibi opoꝛtere.qꝛ ⁊ añ
moꝛtẽ daꝛe eũ tibi opoꝛtuerat.la⸗

beo ait poſſe ⁊ ad exhibẽdũ agi.qm

Vlo fecit qminꝰexhiberet. pculꝰ
dari euʒ opoꝛteꝛe ita ait ſi feciſſes
eiꝰhoĩem.qͥ caſu a d exhibẽdũ age⸗
re teñ poſſe.h̊ ſi tuꝰ mãſiſſet et᷑ fur
ti te actuꝝ cũ eo qꝛ re aliena ita ſit
Vſus vt ſciret ſe inuito dño vti.aut
dñʒ ſi ſcret phibitug es. c El.
Ecgi tibi pecuniã vt mihiſti
chu dares: vtu id ↄtractꝰge⸗
nus.ꝓ poꝛtione emptõis ⁊ vendi⸗
tõis eſt: an nulla h alia obligatõ eſt
ꝙᷓ ob rẽ dati. re nõ ſecuta.in qͥ ꝓcli
nioꝛ ſuʒ. ⁊ lõ ſi moꝛtuꝰẽ ſtichus re⸗

ta defecit. ſ. perquam non redderet. ſ. ſi eſſet dephe

cto tñ vt tibi redde
ret᷑ ſi in eo facinus
ep̃henſum nõ eẽt.

q Bephenſuz. cũ

nõ eſſet vephenſus

vel ↄuict.
r. Sũmo ſuppli⸗
cio.qꝙ moꝛtẽ intpꝛe
10o2 m Jo. 1 inm⸗

ſte ſecit foꝛte H p̃fe⸗
ctus. cum iudex de

hoc non eſſet. ſ ad
pfectũ vꝛbis debuit
referre. vt. S. de of.
Ble. vigi. l. iij. S. j.
hoc ẽ veꝑ ᷣm. h.
H SZo. diẽ ꝙ iudex

erat qꝛ hoc nõ erat

publicum crimẽ lʒ

capitis fuerit impo
ſita pena.⁊ iõ h̊ po

tuit cognoſcẽ. vt.
lum. I. j.
2 Dpoꝛtere. ſ. cõ⸗
di. ob cãʒ q̃ agit vt
qd det.qꝛ eſt ꝑſona
lis. vi inſti. æ act.
S. ſic itaq;.hʒ at᷑ lo⸗
cũ hec ↄditio qꝛ fuit
impleta ↄditio q̃ fu
it adiecta.qꝛ.ſ.non
fuit in ſcelere vepꝛe
henſus.⁊ alia taci⸗

nſus.

ſDHpoꝛtuerat.ſ.ſi in facinoꝛe repmus non funſſet qꝛ ſic ſe babint foꝛ⸗

4

ma dationis ſi auiẽ eſtimatum cediſſet hʒ lo cum pᷣſcrip.ver.actõ.vt.j

de pᷣſcrip.vV.l. ſi dñs.

Eabeo. murat caſum. ſ.qñ dñium non tranſiuliſſet.
vVExhiberet. ⁊ ſic iurat᷑ in litem in acnone ad exhi.qñ wlo fecit quo
minꝰ exhiberi poſſet.vt ſupᷣ ad exhi. Celſus.S. idem Julianus ſcri⸗

bu emptoꝛem.

x Pꝛoculus rechit ad pᷣmum caſum qñ dñium fuit tranflatum.
y Nurti. te aciuꝑ nota quem teneri licʒ non lucri cã fecerit.nam lu⸗
cri canſa nihil fecit h. ⁊ ſic eſt inſti.de obli.q̃ ex delic. S.placuit.ſo. di⸗
cunt qͥdam ſpale.ſic ⁊ in ſacco cum pecunia ſubtracto.vi.j.de fur.l.q̃

ſaccum. tu dic pᷣdictum. S.inſti.non fallere. nam hic

eſt lucy. q̃ volun⸗

tatem ſuam explennt. ſic ⁊ alia ſpecies lucri eſt ⁊c.vt.j.de fur.ſi pigno

re. Item ſic in aut. de he.⁊ fal.ſi vo expᷣſſum.col.j.

q ſaccum. furtum ſuit factum ſacci.ſ. ſecundario. licʒ non pᷣncipaluter.
nec pt dici ꝙ ſine wlo in hac lege ſuerit wloſe em̃ agit. ⁊ facit ad legeʒ

I.d imiur̃.ſj̊ ſi vnus.S.ſᷣuus meus.

3 d Edi. dares. ex hoc vbo pceſſit dubitatio.
ga HBenus. melius diceret ſpẽs.

b Pꝛo poꝛtione. ſ. ſubiecta Jyo. q.d. an contineat᷑ ſub hoc pꝛedicabi⸗

li vendino.accurſius.

CNPeocliuioꝛ. i. vt. ſit o vt ves. ⁊ hoc pbat triba roõib vt ſubijcit.

videt᷑ vendino cũ ex vna pte ẽ pecunia ex alia ſpẽs.

vt.j. d pᷣſcrip.v.

naͤlis. F. j. qᷓ eſt j. ſo. h fun. data pecunia in ſpẽ ꝙ potuit fieri. vt.j. de
le.j.plane.j.ibi vo in qnntate vᷣm Jo. vel dic vᷣm aʒo. idem et᷑ ſine q̃n⸗
titaie in caſu huiꝰ.l.nam qꝛ opoſitum ſuit pactum cæ danw ſticho. 1.

tenet. vt. I. e act. emp.exempto. in pᷣn?
d Et ideo pᷣma ratio.

X qſferẽda ꝓpetate ſtichi. ꝙ eſt nqz venditõis dẽ eẽ imnoĩatꝰ zcta ẽ
em dare accipientis facẽ. vt inſti.de acti. S. ſic.itaq; ꝙ venditoꝛ facẽ ñ

eDoſſum.imo videt᷑ ꝙ non poſſum. vt.j.de pᷣſcrip. v. nalis. S. ſed P
ſi ſtichum. q eſt ſo.hic interceſſit culpa vel moꝛa eiꝰ qui debnit ſtichu
dare ibi non. vel dic ᷣm Jo.hic loq etiam ſi culpa vel moꝛa non ini⸗
ceſſii.ſed tñ non erat diſtracturus hic.ſ̊ in.l.ꝛia erat diſtractur?. ar.
