7. C. & eden. I. qᷓ accuſare. . . v rei ven. l. res. hec aut fallu ſi pꝛe⸗
ſumptiop ea faciet qͥ dicit vt patet in re quam hʒ vxoꝛ.vt.C. de iure
wr. l. eniam. ⁊. .de wonano.int᷑ vix ⁊ vxo.l.q̃ntus. Item.j.e.l.ſi pa⸗
ctum. Secunda regula eſt ꝙ qͥ negat non teneat᷑ pbaꝛe. vt.C. ð ꝓba.
el.actoꝛ.in fi.cini eſt ʒ.C.æ codicil.nec codicillos.ſo.ibi eſt talis ne
gatina. vt negare quem ↄpetem mentis eſſe q̃ eſt ꝓ affirmatiua. Itẽ
ſunt ð omnes illi caſus in qb dr vtrunq; ꝓbare. vt in crimine ſalſi
7 etiam maieſtatis. æ ſimilib..quos habes. C. ad.l.coꝛ. de fal.l.vbi.
⁊. ve aboł.l.fallacit᷑.S.fi.ſ iſti ſunt ſpãles. JItem quotiens negacio
oſiſtui in iure.vt..e.l.ab ea ꝑte.⁊ hoc ideo.qꝛ qͥ negat ius videt᷑ affir

mare.nam ſi dico nego hunc poiſe teſtari videoꝛ affirmare ꝙ aliqͥd ſic

mre fit ↄſtituium ꝙ ꝓhibeat idem in ſimilibo.idem in ſuitute. vt ſi di
cam.nego te hr̃e ius viendi.videoꝛ em̃ affrmare ius meum.ſ.ꝙ ſim
vminus ⁊ ꝓhibere poſſim.hinc eſt ꝙ ſi me dñ̃m non ꝓbo ſuccumbo.
vt.S.vſufru.quemadmodum ca.l.vn.m his ̊ qꝛ negatio affirmatõʒ
hʒ incluſam vel inplicitam qͥ negat. ꝓbare dʒ. remaner ̊ hec regula
in ſunplici neganua ſacni.vt res iſta non eſt ma.non feci homicidinm
H que eſt rano quod inris negatiua ꝓbat᷑.i.aliqͥd ↄſtiiutum qð ꝓhibe
at facium? H.quia omnia iure licent miſi pbent᷑ non licere. vt. S.
ex q.ca.ma.l.nec non.S.ſ̊ qð eis.vel vt.S.dixi.ſj ſi i pᷣteruo tꝑe ali
quid de iure nego. vi non iure me emancipaſſe quid videoꝛ affir⸗
mare. nec emm videoꝛ dicere me hoc poſſe, quua de preterito

eſt.⁊ ea que de preterito ſunt incommutabilia ſunt. quod veꝑ eſt.
K. Jo.videoꝛ affirmare ipſum in mea poteſtate. ⁊ nun acquirere
vel aliquid ius obſtetiſſe. qꝛ mfantem vel abſentem emancipo ⁊
nõ coꝛaʒ pᷣncipe.certe ſi diligeni attendas nõ eſt aliq̃ neganua q ta
citam non habeat affrrmanuam. caue tamen tibi. qꝛ qdam vt dixi

erank tacite aſ⸗
em frJeseJimt imatiue q̃dam
Vm tacitum fideicõmiſſuy 5. vramtel hee
ab eo dak qͥ tam in pmo ꝙᷓ; in plene videas die
ſecundo teſtamẽto ꝓ eadẽ ꝑte Ipo erpplex eit nega⸗

tina facn. iu⸗
Tris 7 q̃litarie.
negatiua ꝛuris
poteſt ⁊ debet p⸗
bari ab eo qᷣ eaʒ

ſtea p maioꝛe heres ſcribi᷑: ꝓbatõ
volũtatis mutate ei dʒ incũbereqͥ
auenit᷑.cũ ſecreti ſuſcepti rõ plerũ⸗

qᷓ; dñis reꝝ ꝑſuadet eos ita h'des omn. cum om
ſcribere qꝝ fidem elegerunt. Au Hnnank lu⸗
cere. vt dixi. vt.
„ p Aub. . e. l. ab ea pte.
Mptoꝛem ꝓbare vebere euʒ nia. aubenn.
bᷣuum w q qrit᷑ anteqᷓ eme⸗ ꝶeis. negati⸗
ret fugiſſe. i Dem. na qualnanss oi
ni⸗ j cit᷑ illa vbi quali
e pre4 die aduerſariũ ſu tas negal. vrch
um ab aliq iure ꝓhibitũ eſſe dicr ie non eſt
ſpãlit᷑ lege łaſtitutõe id ꝓbaꝛi opoꝛ idonens non eſt

20— — . dignus. non eſt
tere. Joõq; rñ. ſi 8 negat emaci digens. no eſt
patõʒ recte factam ipᷣm pᷣſtare vebe E endo 10
. V pbari a
cut ⁊1⁊ in negati⸗
uaſiur̃. vx.j. ve
le.ij. cum qdam
ita nideicõ.ij. H.
7.l. cum pater.

S.rogo.⁊ de mann. te.l.ſᷣuos.⁊.c.de inof.teſ.l. omnimodo.⁊ e
e deci. dudum. ⁊. j. de li.ag.l.ſi. ſj ad vlumum qð dixi quem pꝛe⸗
ſumi cſſe ſoluendo eſt.ar..C.e.l.ex ꝑſona.⁊.j. de magiſtra.ↄue.
l.j.S.ſi magiſtratus.⁊..e.l.non eſt neceſſe.ſ̊ illud ꝓpter pntem
pauꝑtatem. Item ar. j. j. æ ↄdi. ⁊ cemon. l. antepe. in ſi. ⁊. S. qui
ſati.l.ſi vero.S.ꝓ rei.negatiua facti ſi non habet adiunctam deter⸗
minationem loci vel tempouns vel alterius rei nunꝙ; ꝓbat᷑ directe
vel indirecte.vt ſi dicat aliquis ſe non fuiſſe cuatum. vt hic.łx exira
c electione.bone memoꝝne.ij.⁊.C.d ꝓba.actoꝛ.ſi autem habet an
nexam determinationem. tunc indirectam habet ꝓbationem. vt
extra de teſ.ex ienoꝛe.⁊.C.v contrahen.⁊ commit.ſti.l.optimam.

[ Leuob.
Atronꝰ mamffeſte wcere we⸗
bet libertum in fraudem ſuã

in ſi. accur.

g c Am. xetuliſſe ſidecom. ⁊ ſic dimidiam habere. vt ſupra de
iure fiſ. cum tacuum.

hb Lacitum. ideo ſic dictum.qꝛ timet palam relinquere non ca⸗

paci dicens hoc in pᷣmo teſ.fac quod ſeis.⁊ hoc in pᷣmo teſtamente.
in ſecundo mihil dixit. vt.j.de iure fu.l.iij.⁊.l.ita.

1 NQui conuenitur. quoniam dicit ſiue affirmat. vt.j.e.l. eum qͥ.
7. S.e.ei.nota ̊ ꝙ quis preſumiur remanere in eadem voluntate
ſiue bona ſiue mala.vt hic.⁊ infra de act.ſi cmn.S.j.ſed videt᷑ ſecun⸗
dam im̃ voluntatem valere. vt infra de admi.le.l.ſi tibi certam.q̃
eſt contra.vbi pᷣmo vni legaui. ⁊ eum fideicommiſſo eiuſdem rei
grauaui. ⁊ eidem eandem rem poſtea lego. nam non intelligitur re⸗
petitum pᷣmum fideico mmiſſum. ſol. hoc euenu hic ꝓpter ſecreti ſu⸗
ſcepti rationem. ibi qautem palam erat legatum ⁊ capaci. Item ad⸗
huc contra ad idem.j.de iure ſiſ.l.ſtatiꝰ.in ſi.j. HN.ibi placuit ⁊c.
vbꝛ dicit ex caunone contra eundem ſecundo iſtuntum poſſe agi ſi
fuit interpoſita.⁊ ſic videtur ꝙ non ex teſtamento.a ſic non intelli
gitur voluntas reperita.ſol.hic ꝓ eadem vel maioꝝ parte fuit in ſe
cundo teſtamento inſtitutus ibiꝓ minoꝛi parte. vnde onus videtnr
remifſum. alij dicunt ſubaudiri ibi enam ex cautione non ſolum ex
ſecundo teſtamẽto.alij ꝗ ibi fuit intpoſiia cauto amimo nouãd a⸗
ctionem q̃ dʒ oꝛmi ex teſiamento.vel dic q̃rio ꝙꝙ ſemꝑ intelligat᷑ re⸗
petitum. at ibi negat᷑ repetitas pᷣlegationes rogato.non iñ negat tia
citum ſideicõ.repentum imo affirmat.vt eadem.l. circa pa. Item

nota ex hac.l.de repetitõe.vt.j.d ver.o b.l.ticia.S.idẽ.H.⁊ inſti.

ad.l. aqᷣł. S. ceteꝑ.

ſoluendo. ⁊ hoc

Elgri
in alui⸗
nnh
ſe.c ſno⸗
etiniteht
ſrnno ti⸗
.anphm.
bub
34 te. ſue
consſwenm.
Ppohr⸗
Ocb dnande
Ghinn r
giltottien
en t, d
e,ukſigge
ſynt . licx gis
1ſenpoſtöin
r cſeunt ſ⸗
onſonapro⸗
ennhns
Gcoucan. .
ſenſ ft
Crſcenſtr.
1haceſiſl i.
Nſeeftauf.
in Ceſi
npi, gaumm
hecdiſtinpert
N nagetacom
Nttenzapaſ
dhechd e
7tunc monndh
mhpbaro.
negem tecen
ireſhecre pof
tt no mcubi
Jo.i boc diſen
nutquuolz nepy
Eureg teſu

W,. clmpo
ſpbotur ſeno

ltirdu leb
ſlangpberor.y
1 Aon. Krect
1 Pctore din
Nn C.ſt acuer
15) Brorbe
tociahe
letſe pbet

urn N ſin

Hi gnig legne
Gheno wencto,
Plggepanmon
W
lnnngoenmen
Mihvosſane.
innnifintn
Wipaliguchnun
nbm dtſſ

Cilumdiatae,

eſeemfan,l
inmn iei,
ſrnoſtn,r
gemeper,
ſenllanoge⸗
öngen

ene Pobane

E
=
S=

=☛

=2

Nlge fumm
Fuctur N
f.

beßi

— —
=☛ = –

A
Atan.
5 üg
6 Nu
Nan
I. untn
I Kn
ilm
2 ne

n4

Uhrit

Ainnn

4

Knn
; Ham

unun; en

umn. rlran
W.Ktaumteaan
W odanpnen. R
K Ane.

mdet Kinen

Cmſeincont:OO

õ
1 5, tien
m.elme
um NK
mrde rni
miche

EKi
,1 gai

RKkElegerũt. ſ. ſicut pᷣmo inſtituerũt ſubaudi.q.d. pᷣſumitur ĩ vl⸗
timo teſtamento tacite repetitum qð in primo continebat᷑.nec vide

tur ab eins fide recedere quem ſemel elegii mſi comtra pꝛobetur.
Elegerũt. duplex eſt hec pᷣſumptio ſᷣm legem ex eo qð fieri ſolʒ

Item quia ſic fecit in pteritum.

m e Apto⸗

* f 4 9 8 π
giſſe. ynno Po aliquid væædiſſe vt ꝑtem eiꝰ quod ĩ
reru introgabik fraudẽ datũ eſſet poſſet auocare.
l. cum ꝓbatio. ”ä *
n a Beag⸗ Vm ꝓbatio pꝛioꝛis fuge de⸗
re. ſiue ficit ſorui qõni credẽdum eſt
actoꝛs ſiue rei.

o Ab aliq̊. pu⸗
ca ab adnocatõe
p Spãliteꝛ. vt

renir. e elſſe neget pꝛetoꝛ coqᷣſcit vt
poſtu.l.ſi ꝗ. pre Pꝛioꝛ voceat filiss: ⁊ quia ꝓ pieta⸗
ſumit ůᷣ licẽ oia te quãẽ pri dʒ pꝛeſtare hoc ſtatuen⸗
⁊ ſieri poſſe ð iu . . . 5
re a eſſe iure fa⸗ dum eſt:⁊ quia ſe liberum eẽ quo
cta mi ora dammodo ↄtendit. Ideo eniʒ et qᷓ
beun. vi. . . paoclamat ad libertatem prioꝛ du
necnõ. S. ß ꝙ. ert cere iubetur. cC Elſus.
E. de fide inſtr. ( ſit in g
Thaſte fiſ.l. ij. pactum factum ſit in quo
mnſtt. W ſaeinſf. heredis mentio non fiat.que
S.ſina. ⁊. C. e. ſi ritur an id actum ſit vt ipſiꝰ dũta⸗
ben. gaem rpat perſona coartaret. Sed qᷓuis
an negẽ facum. verũ eſt ꝙ qui excipit pꝛobare ⸗
vt re emacpaſſe beat qð excipitur:attamen ⁊æ ipſo
cũ de pecłio agi ⸗=
mnc mncumbit dutaxat ac non herede eius quo
mipbano. an q; conueniſſe. petitoꝛ nõ qui exci⸗

negem te qͥdem
inre facere poſſe

In ſe eĩ introgari nõꝓ dño aut
in dñm videt. i Dem.
Y filius in poteſtate pris ſe

pit pꝛobare debet: quia plerũq; tã

⁊ tũc nõ ncubit heredibo noſtris ꝙ, nobiſmenpis
Jo. ĩ hoc diſſen, cqyemus. m Arce.
tit quia lʒ negez — —

T inre id te facẽ

poſſe.videoꝛ m affirmaꝛe te ꝓhibitum.a ita negando ius ponit q
reꝓbatur.a ſic nõ negatiua vt dixi.ſ̊ affrmatius ꝓbatur. pꝛo eo
ſunt verba hꝰ.l.ab ea ꝑte ac.ſᷣm aʒo.nam Bone ibl licere videt

niſi ↄtra ꝓbetur.vt modo ꝓbaui ꝑ multa inra. ac.

q Idem. H. recte. qꝛ non coꝛã iudice oꝛdinario.

Tr Peeſtare.æ iure.iſ.cum conſtet de facio.vt h.⁊..ſol.ma.l.ti

tia.⁊.C.ſi aduerſus rem iudi.l.ij.ac.

I pꝓ Atronꝰ. galiquid dediſſe ini vuos. alioqͥn ſi dicat eum moꝛ⸗

tis cã alienaſſe vel legaſſe.quomimꝰoimidiã haberet. nõ eſt
neceſſe ꝙ pbet wolum liberti. H ſufficit ſolum effectu ſiue enentum
ꝓbari.vt.j.ſi quis in frau.pa.l.j.S.j. ſed que eſt rõ derſitatis?

RRũñ.quia legata nunqꝙ;ᷓ preſtantur ex alicuius teſtamento.mſi ere

alieno deducto.vt.j.ad treb.l.j.S.is qui quadringẽta. in fi.h̊ aũt
ꝙ lege patrono debetur quaſi es alienum cenſet᷑.vt.S. de inof.teſt.
pap.S.ſi qͥs impubes. q̃re ſeqᷣtur vt legata relicta wolo vel ſne w⸗
lo nunꝙᷓ pſtentur.niſi ducio qð debet᷑ patrono.alienatões autẽ
int᷑ viuos facte.poſſit vel nõ poſſit deduci es alienũ.mhilominꝰra⸗
te ſunt.niſi fiant in fraudẽ.⁊ ꝗpter ea irꝛitent᷑ ̃ᷣm aʒ. Item nõ q;
dicit h̊ aliquid.nam ſi totũ quicqd habebat alienauit.non oʒ frau
em ꝓbari.vt.j.qui in fraudẽ cre.l.om̃es.S.lucius. Item nota hq
qui colum dicit ⁊c.vt ⁊.j.e.lquotiens.S.qui wlo.⁊.C. de reuo.
his que in frau. l.j. in fi. J
U ptem. hodie terciam olim dimdiam. vt in inſti. œ ſuc. li.
B. S. ſed noſtra. 7. S. j. ac. ʒ
u Zduocare.per fauianam. vt. S. e pen. here.l.quod ſi in diem.

S.penulnmo. ac.

x c Um ꝓbatio. veficit. qdð eratneceſſe ꝓbari. vt.S.e.l.empto/
rem. Item intellige ꝙ werant adminicula ꝓbationuz. ſcilz
ſemiplena pꝛobano.ałs enim ſolo dicto ſerun ſine queſtõe vel tor
mento crederetur.vt.S.de edił.edic.l.quero.S.fi.pꝛecedũt tamen
indicis que ſum minus ꝙᷓ ſennplena pꝛobatio. ałs a toꝛmentis
non incipᷣuur.vt.j. queſti.l.j.in pun.ſic intelligitur.j. e teſti.

l.ſerm. Rñ.

y In ſe em̃,/1, Api ſuũ factũ, gʒ. q fieri pt̃/ vt. S. ð q, l, inirogan

n Judci. nota iudici.nõ aduerſario faciendã ſidem qni ſemper ne⸗
ba

3 Tidet᷑.ſic ⁊ diot᷑ delictũ tuũ te pnnit. nõ ego.aʒ. nota q̊ ex hac.l.

gSr. ꝙ aliquid ↄcedit᷑ ſecundarioq principałr nõ oceditur. nam pᷣn⸗

cipaluter ſeruus nõ eſt teſtis.vt.j.de teſtamẽtis.qͥ teſto.S.ſ. eruus. in
defectũ tñ ſiue EFrüdano eſt. vt hic dicit. ſic ⁊.j.æœ auc.tu.l.j.in pᷣn.
7.S. nau. cau. ſta. I. j. S. caupones. ar. 5. S. de pac. 1. fideiuſſoꝛi1is.
J a ſ lilius ne

Enſus ⁊ monumẽta publica z ſllius tenenk⸗
potioꝛa teſtibus eſſe ſenatus ałs atrs. vt. 5. e.
cenſuututt. c Elſns. bab ehre n fi.
On eſſe neceſſe pupillo ppba beet. ⁊ hoc duabus
re fideiuſſoꝛes pꝛo tutoꝛe da roõniby. vt ſubijat.
tos cũ accipiebant᷑ idoneos nõ fu- eciali aie omer
iſſe.nam ꝓbatio exigenda ẽ ab his ↄmuni. .—
quoꝝ officiũ fuit ꝓuidere vt pupii⸗ Iubek vta 6
lo idonee cauaat. 1 Dem. ſi. 1. E. e. vis eiꝰ
Vingenta teſtamento tibille ð ſ I paciũ ſa⸗
gata ſunt. Idem ſcriptũ eſt petendo. ““
in codicillis poſtea ſcriptis referr e Excipit. vt. j.
duplicare legatum voluerit an re⸗ e. l. in except. ac.
petere ? an oblitus ſe in teſtamen ac we m hi⸗
o legaſſe id fecerit:ab vtroq; ergoa ꝗᷓ facit ꝓ altero. ⸗
pꝛobatio eius rei exigenda eſt.pꝛi⸗ Pragt pamnc, ſuo
ma fronte equius videtur vt peti⸗ cære. vt in ell.
toꝛ pꝛobet quod intendit. Sed ni- ⁊.S. e pig. ac.ll. ſi
mirum pꝛobatõnes quedam a ro ae ſerge g pe⸗
exigent. Mam ſi creditũ petam: il nec codlicilloſ llit
le rn. ſolutam eſſe pecuniaz: ipſe H aun hoe ſim con⸗
pꝛobare cogendus ẽ. ⁊ igitur cuʒ ib be aur lmo i
petitoꝛ duas ſcripturas oſtẽdit he 35 ſoluz tale. in
res poſterioꝛem inaneʒ eſſe: heres Patme. Eſt n m⸗
pulatione.vel niſi

ipſe id pꝛobare iudici vebet.
ðð talis ſit nate res
ebita ꝙ nõ tranfe
at ad heredem. vt

vluſtru. vel fibis ſeruit pſonalis. vt. d. l.nõ ſoluj. . tale in fi. 1. J. qe

veꝛ. ob. ſtipulanio iſta.S.ſi quis. ⁊ ua etiam põt reſponderi ad id ꝗqõ
eſt.S.de arb.l.diem. S.).
g c Enſus. i. monumẽta cẽſualia ł cẽſus publici. ſic ⁊ alłs parte⸗
ris libabãt ⁊ auro.ałs veſt. ⁊ ita ẽ plana. erãt eĩ ſcpture ĩ qͥ

bus cõtinebant᷑ cenſus. vel põt dici vt loq̃tur de qlibet ſcriptura ſiue

cenſus ſiue aliud inſtrm̃ apud mgrjm cenius. a dices ſic. cenſus ſiue

ſceiptura et monu. ſ. alia. ꝓ quo eſt. C. ve wna.l. in wnatiõtbo. x eſt

boc ſpale.ałs j. vt. C. de fide inſtr. l. in exercẽ. alij dicũt ꝙ ibi nõ q⸗
ritur cin plus.ſᷣ dicit vtriq; credi. dicam g̊ ex facio vel dato dudum
pabenn piꝰ. ar. S. xe pi. öhitur. nec obſtat in aut. cæ fide inſti. . ſi tñ.
qꝛ ibi ⁊ vox viua ⁊ ſcriptura erant ex ꝑte vna.qð ſine ſcri ptora i ſo⸗
lutõne oĩno ſibi nõ credat᷑.habes.C. de apocis publi.l.j
hb n Hn eſſe. pupillo. cum agitur contra magiſtratum facit p hoc
EC. ſi ſeruus ex.l..j. bb
i ECaueret.vt ⁊.j. mgr̃a.cõ.l.j.S.ſi magiſtratus. nota ergo hᷣ ꝙ;
pᷣſumuur quis non iqoneus niſi pꝛobetur idoneus. vt 2. C. e.l. er p
ſona.⁊. C. & inof.teſ.liberi.ſed contra dixi. S.e.l.ij. per.l.j. de ma.
Tt.l. ſeruos. a æ le.ij. cum quidam. a ad idem. &. ve inoſ. teſ.l. oĩmo⸗
w. ſo. hic ideo ſic ſtatuitur.quia in tali ſtatu non inuenitur tempe de
poſiti officij.ex vno emim tempoꝛe trahitur ad aliud pᷣſt umptõ. vt. j.
ðͤ re mi.l.nõ om̃s.S.a barbaris.a facit ꝓ hoc.C. ſi ſeruus exie.l.j.

q Ninquaginta. al's qͥnquagĩta. 7 als quingenta.

Poſtea ſcripns.ałs ſi in eadem ſepᷣtura.eadem q̃nutas fuit
bis legata. nam onꝰ ꝓbatõis legatario incũbit. vt.ſ. e le. j. plane. S.
ij.⁊ velle.ij.ſempꝛoniꝰ.ẽ tñ ar.ↄtra.vt.j.de/ał.⁊ cib.ł.l.liberns. vbi

ceſſat petitio ex teſtõ.ſi idẽ relictũ poſtea fueru in codicillis.ſed ibi ob

cam relinqtur. ſ.ob alumenta. vñ ea impleta ex cochcilł. ceſſat penno
ex teſtõ ⁊ facit qð nõ.ã.de vſufru.dñs.S.ſi.
m Cogendus. vt. C. de pꝛoba.l.j.
garet, vt,j.de ver, ob. imer ſti.S.j,.⁊ ꝙ iudici faciẽda ſit tm̃ hec

.
* l
ura. E. e rebs a. nõ alk.l. j. et. E. e condi. ob tur. can. l. j. 7. E. r. bauerit. an ſufficiat ſipnunciet᷑ actoris non eſſe. diuerſa ſunt em̃ nhen
eden.l. ꝓcuratoꝛ. 7. . vᷣ tei.l. eos. 4. ſi qñ.S. ſj cũ.⁊. C. quibo cauß ↄmoda in his. vj. S. de iureiur.ſj ⁊ ſi poſſeſſori im prm. Jo. ideʒ in ſgpte
ma.l.non idcirco. . E. de rei ven.l. ce ancillam. gllijs dicit qð in ingenuuate dr. Item quero ſi vterq; velit ꝓbare tn ſche
a c AUm re etare. ꝓferunt᷑. a diuerſis enbus. „ quis primo debeat audiri.⁊ puto actoꝛem ſᷣm a ʒ. Jtem an videtuꝛ nnnn
b Pꝛofeſſiones.i.depoſitõnes teſtiũ. renunciare iuri abſolutioms. que ſolet fieri actoꝛe non probante naen
e Macct. c? ſic tranſſerendo / hul⸗
5 „ eo. . epe. i Dem. Lſententig ßm ſe dandã cum nulla auns eſfimgtk nt
vir ſic tot anos ha⸗ Vnm de etate bominis qᷓrete captio intcedat iunis. m Od. vert abſolueretur. ngi
benris wolhaenes tur celar noſter in hec verba Vlidam q̃ſi ex ſeia ſuſceptꝰ a . Nemn Pbo⸗ ltmmnſit
bẽ locũ ſiue ð reſi reſcripſit.⁊ durũ ⁊ iniquu ẽ cuʒ ce gaio ſeio cũ gaius fratres ha Pader erenatt iunn
mnanein megmn ſtatu etatis alicuiꝰqrit ⁊ diuerſe ꝓ⸗ beret hereditatẽ gau inuaſit.⁊ fra nes ſi in vnano *
tramome re di feſſiones ꝓferunt ei potiſſimũ ſta⸗ tribo eiuſdẽ quaſi ex mãdato vefũ⸗ Ru ons nei uincbrtt
alto db cert⸗ ae keqch noceat. ̊ cã cognita veritateʒ cti fideicõmiſſa ſoluit: ⁊ cautõnem beiur. vii inſti. ln i⸗
eicer. vr .J.. excuti optet: ⁊ ex eo potiſſimũ an⸗ accepit qͥ poſtea cognito ꝙ filiꝰ fra e ſengſmng. liini⸗4
e teſ. l.ob carmẽ. nos utari: exqꝗq pcipua fidẽ in ea tris coꝝ no fuiſſe et. qre bãt gncu eo pꝛohibetur c. nh ali
Fn eſtegere d are credibilvrY. u Ap. dem væ hrditate fruris poſſit po vr ſ e except. i un
buoer ar. 5. vele.r IYrca eũ qᷣſe ex libtinitate in pter emiſſam manũ ab eis qjſi fili? ſen aek vnoe ſofiruſ
ſe. co. l. in obigua⸗ genun dicat. referenduʒ ẽ qͥs ggere. Mogdeſtinꝰrñ cautõeʒz exo⸗ pꝛobamte abſol⸗ nn u
nerch mul oꝛis ꝑtibo fungat. Et ſiqdem in luti fideicoõmiſſi ſtatũ eiꝰ q pꝛobari crcevtonem nar nenmt.
v fige mitr. l. rn poſſeſſione libtinitatis fuit ſnine du põt a fratribo vefuncti filius moꝛ⸗ Rober. ſien m. nie/ſ
prure en conna bio ipm optebit ingenunatis cãm tui nõ eſſe minime ↄfirmatũ eſſe:ß gaank
ol. hic loqtur no ere weereq ſei .. Si hoc ip . . . p q Tidam inls r 5,
e diuerſis ſenpuu gagere weerech le ingenuum ee. D ipᷣm a fratribo ꝓbari vebebit. agao. ie iul p
gie rroriig ,i Prd vo in poſſeſſione ingenuitatis ſit ⁊ M t Erentius. ſcʒ manto. cum ntoß⸗
feſſis. ſeu oleſſiom fſibertinꝰeſſe dicat᷑.ſ.eiꝰq ↄatrouer⸗ Tiam matris pꝛofeſſio filio non eilet er eis Nuid
bus teſtiu. Item H ſia 5pl re. G TIIIHfſuſceptus. ac. luur!
a viuer ſis ꝑtibus. 12 mouet. pbare dz 4 en dicit li⸗ rum recipitur. ſed ⁊ aui reci q Inuaſit. et ſnc ho⸗
P e⸗ exli⸗ bertũ ſuũ.qͥd em̃ inteſt q ſerumm pienda eſt. Cc Elſus. vt filius cöſne⸗ ſerinoii
rnnnna,⸗ ſuu an libertuͦ otendat, Si qs alt · Em de lege falcicia querik vorns. beriptus Primnws
k er hoſl ſione ꝓfiducia ingenuitatis ſue vltro ĩ ſe heredis pꝛobatio eſt locum emum fuit vt filt nuam L
— L . ac. nnra tin der e . - ncln
oſeel, er g Raſerenci. ſuſcipiat ꝓbatões ad h vt ſententi habere legem falcidiam. Qui duʒ de. grcurnue⸗ oatgan
i Prſe Licendqum eſt. ac. am ferat pꝛo ingenuitate facientez pꝛobare non poteſt:merito codem qjjfuerunt cotel⸗ nalignanwee
rrrr , H S A. Banenmntn eſt ingennu eſſe vt pꝛonuncie nabiturr. ſiſe reebiſlefi⸗ +–☛
— e L. ngenuus licz ſit ĩ tur. an obtemperare ei beatr tr ,2 u Apianꝰ?. ſino rherece Puntſtiud
doſſelnione bar⸗ 4 ctari poteſt. 2no ab re eſſe opßmoꝛ/ otiens opere quaſia liber functi. huunnulr ij
Etunc ſermihre morem ei geripbancti ſe ingenunz ¶Atopetuntur probationes ab ( Emſſam i. Eanifc
ſunntm. fundus — õs —— cautionem pꝛo⸗ Eefoheloam
lber. niſi aliud apareat. Rñ.quia conſtat fundũ aliquando fuiſſe l? pua mann factam. l.
berum.ſed non homo quia ſeruus naſci potuit. rT Pꝛobar vebet. cũ ipſe ſit in quaſi poſſeſſione filiatõnis. aʒ.ſic
A 55 ergo non ſit pꝛobano ex pꝛedicta ſcriptura filiationis. vt.C.e.nõ
i Ingenuum. imo videt᷑ ꝙᷓ ſemper patronus neceſſe habeat pbare epiſtolis. a. l. non nudis. ſic nec ałs libertatis. vt.j. e fideicõ.li-
Vt. ſ. ſi inge. ſer. eſſe dꝛ. l. qtiens in fi.ſo.ibi reſtringit᷑ ſemper ad euʒ l. generauter. S. ſi quns tutoꝛem. . . 4
caſum tm quando eſt in poſſeſſione ingenuuatis. ꝗ u e Tiam. ꝓfeſſio. dicunt quidam. i. natales facti a matre pꝛo 3
K Eontendat. q. d. minl quo ad on? ꝓbationis ſuſtinendu. in ſer/ ꝓbanda etate filij vel dic teſtificatio ſiue dictum matris e 6 ndane
uo autem conſtat ꝙ fit hec diſtinctio. vt. S. e. ſi filius in fi. auie. pro etate filij. ⁊ m hoc eſt contra. C. de teſti.l.parentes.ſo. r.ge.l. wetate
¶Si quis. exiſtens in poſſeſſione ingenuitatis. non recipitur matris pꝛofeſſio vi teſtis. ſed vt iudex ex eid reſpon⸗ Sdagol
m DObtempare. i. an ſit mos ei gerendus. ſis querat veritatem.et ſic non pꝛobat vt vnus teſtis. vt. . e. l. fi. (ognone dri
n Ei geri. ? coſuetudmem iudicioꝛum ei ſeruari que eſt vnaudiaf. in ſi.ſeo quandam mmoꝛem pꝛeſumprionem facit ſicut ⁊ cũ queri Pr Venen
Vr bic. ⁊.j. de liber. cauſa.l.cin neceſſitas.hicet pla. hec verba non ſe muur an lu filius facit pꝛeſumptionem pꝛo ſilio. vt. j. ve lib. ag.l. j. ie
intelligerere dixit. vt diximus.S.e rei ven.qð ſi poſſeſſoꝛ in fi. S. iuł. licet non contra filium. vt. . car.edicto.l.j.S.ſi quis nõ lüin ſe⸗ 6e
S8b aliquo. ac. n
o Juris. captio aũt iuris intercederet ſi ꝓnunciaretur ingenuꝰ? eunz x Fillorum. cum queritur de etate. une
aduerſarius non ꝓbaret eum libertum. nec ipſe pꝛobaret ſe ngenn⸗ y c Um xe lege. heredis ꝓbatõ ẽ.quod facit probando tot lega⸗ nkine lionen
um nam pimdicaret om̃ibo ſententia.vt.S.de ſtatu ho.l. ingenuuʒ.et ta 1 aſſerendo tm eſie in bonis.ſi enim legatarij dicãt tm̃ ninh 1n
collud poſſet qre pnunciabitur eñ non eſſe libertum actonis niſi ſe remanet penes heredem quod ſufficiat ad falcidiam. ipſi vebent ꝓ⸗ nen iril
ingenuu ꝓharet cum in ſe onus ꝓbandi tranſtuit. vt. ]. xe libera. cã. bare. vt. C. ᷣ iure deli. l. fi. S. lcentia. enn thetht
I. iui fratres. S. ſi ea. 7 ita nullus in eo iure qð ſuũ erat capietur in Vonens. exiguntur. loquitur ergo de artificianbus vl fa⸗ lachegene,
nr̃o caſu.qꝛ nõ ex eo qð deſicit in ꝓbatione acioꝛ. ſed qꝛ reus pꝛobat brilibus. nam obſeqniales ipſa natura vebentur. æ ideo n Pane
ſe ingenuũ ſine ꝓnunciatur. ſic facit ius inter omnes ſicut ⁊ ſi age⸗ exigitur pꝛobatio a patrono.vt. S. de condi. inde.l.ſi non ſoꝛtem.S pechnee,
ret ⁊ peteret ſe ingenuitatẽ. vi.d.l.ingenuum. ytem quero an in omi libertus. R autone
caſu reus poſſit a debeat audiri ſi veliti onus ꝓbatõnis in ſe ſuſcipeꝛꝛe a In piudicio.i.m pᷣiudiciali actõe quã intendit libertus contrs nunlomi
q quidam negant dicentes B; ſpeciale ſauore ingenuuatis qð ſallum psatronum petendo ſe in ingenuitatem. vt inſti. de ac.S. pꝛeiudicit Heionnune,
eſi cum em fauoꝛe rei ſit inductu vt reus nõ vbeat cogi ad ꝓbanduz; gales, at econtra patronus petit operas. eracidlginf
ſen actoꝛ nõ debet in eius leſionem reioꝛqueri. vt.C.dele. ⁊ ↄſti.qð b Aidetur. vt qꝛ eſt in poſſeſſione libertimtatis.a ideo partibus H n nunepe
auoꝛe. hoc etiã inducu illud verbũ moꝛẽ ei geri. q. dicat in alijs ex sctoꝛis. jnngitur liberius. vt. S. e. crca. cum ałs pꝛobaret patronꝰ tin antd
. ↄſuemdine obſeruatur.⁊ hic dicendum eſt. ſeo et mfinna ſum exem· vr. ſ. ſi in ge. eſſe Dꝛ. l. fi.in fi.⁊ facit.S.e.patronus. innreeatgtu
ia in quibo dicimsaliquem adnuſſum nõ iuſſum pꝛobare. Item qro c Dehere. in queſtione operarum. Erc
5 aͤn in om alia cauſa ſemenua xebest ferꝛi pro reo ſua ſui res ſi d MDu wlo. non idem ſi culpa m ioban licz alij contra. vt, .⸗ WR

.

. . lepncz XZ te 2 VY . cie L Anad,
r9 .

2
.
4 4 J«èà?M
4 4
4 BeS

,, . ⸗ imin alibo. vt. J. de pu. iu. l. pe. S. ad cri⸗
ngoe gatio. in pn. Iteʒ in omibo eniminalib. vt. . de . ð ſubijcu fieri. vt
numn r u ge⸗leli = videtur bene aduenſari. ĩmo qꝛ in exceptio⸗ men. uem a als. vt. C. xe aler lelien Maeborhecpbatio. qñB.
IR 9 Kicet. hic licet nõ videtur be J. al 2 miles. vt. C. de ꝓcu.I. miluẽ & in iure oſiſtel ude 3
zadnn Naam Kocate ezzto ree prormen bendnescnece weanshraneocR mans ner poſtnnnat atid aeinr Ne. 5
unſen am. ſed certe ⁊ qii de wolo excipit. vt ggis ex vendito dic S. cum querittur. “qꝗ”
nmnm Penanrige Feenn quid culpa? Rñ.idem ᷣm io. vt.j. ad/ curatoꝛibo.l. nutus. S. cum queritun 0 Penlata. i. ſo⸗
nnnint mi. tu.l. cyrog⸗ „ . Patin- luts. vt. E. de pro⸗
N phis. ßj bul. alit eo qͥ ſe patronũ dicit exigunt᷑.et iõ eſſe dtendatur eũ implere ꝓ i ba erate eyce
nii r e Dioget iulianꝰ ſcripſit lʒ in biucicio poſſeſ nes opoꝛtet 1 Elianꝰ. beo obijciat. az0.
ſnet naimium. um. ſoꝛ patronꝰeẽ videt᷑ veruʒ ꝑtibo a⸗ Yqs liberũ hoĩem vi rapue⸗ q Bpouet. vt qꝛ
gunr n sdmnſſus p g ſi Iierrii fum ai bere gens t et in vinculis habuerit is nolit teneri ð euc.
1 n nili sdmiſſus pᷣ n libertũ fungi vebere ß̊ euʒ rit et in vincu it ſe⸗
inin ſumatur. vt. 9. (toꝛis ñi li E en in g ——— mdianiſſi odum poſſeſſoꝛis noie rei alienate in
1 vinſn man.l. ſi pcura⸗ ꝗᷓ ſe patronũ eẽ otẽdit Nuidlo indigniſſime AMogum pol boi tte lucove⸗ j,ud:
ſre toꝛem. S. wlo. 7 diẽ factũ aliqᷣd.lłʒ ĩ exce ptoe ere aſeqtur: qe obari nõ poterit olem ſepa kiliii.e
1 Wenn 5 D lan wlu adnumſſum dz. Introgatõ⸗ eo tpꝑe quo pꝛimũ lis oꝛdinaret in vel ſolum repetere
1 amre K. ve 1.. n. nis facte pꝓbatõeʒ actoꝛi imponi de libertate fuiſſe. „UIin Arrtia. yt. Z. de al. l. ante⸗
5 Knin . . bere. i. ei q in iure introgatũ dixit Erius eẽ exiſtimo ipʒʒ q gaik pen r. 5 ium. fu.
lenr rolen. Pet d Ir Pre. t ae ddrit i. legatariũ pbare oꝑtere ſciſ reli. ſum. fu.
Wio. l. i. lega .
N emg 7. S. xe iuch. eanz rñũdiſſe ſe ſolũ heredẽ et᷑: vel ſi ta⸗ 1. at m. l. gꝛeca.
6 nMin ptoꝛ. S. marcel. (iſſe dicatf introgatꝰ eque tantũ⸗ ſe alienã rem ł obligatã legaꝛe e⸗ J3 qs libeꝛũ
1 Kunn rareann gi dem erit dõᷣm impoſita ꝓbatõe.nõ functũ.nõ heredẽ ꝓbare optereig⸗ r. Ssm.
ä raſſe aliena re vel obligatam. qꝛ ſo me a kimqnamnt
Tn narſe H Mexceptõibo I Vlianꝰ neceſſitas ꝓbaãdi iucũbit illi 4 agit mum elſet i Aec.
7 Aſt omiſiſſe/ ſo. ibi i k— U Apia. kelur. et ſic. , e
en i vene al optere imq; exceptõez velud i⸗ ni vountatsn uenct. vr f r
circa. in fi. töez ĩplere: vtputa ſi pacti auen cit: ꝓbare h̊ debeer. rn. or l.
1 n hne⸗ S ieene dz cti:6 beetet m Artianus. ———
ainr nemametheſſe. Tũ qs pmiſiſſz Mte omnia pꝛobandum eſt e.l. vis eins⸗sc.
e hcora alcc iudicio ſe ſiſti.⁊.r.p.c.abfuiſſe di inter agentem 2 Rbuvee VQuia pꝛobari.
inſ e eee u caf: ob id nõ ſtetiſſe ył wio malo dↄuemt vt pignoꝛi by potheceue ſit kolenatabe eant
Wrnan ch o. . oduerſariz factü nnn? ſiſteret vel ſec ſi hoc pꝛobat actoꝛ illud quo; vlevat bale com
n s alij vicut ernon v„alitudinẽ ſibi ĩpedimẽto fuiſſe k umplere vebet rem pereinere ad xe go.
P Ka ecl guna honit tepe ſtatẽ pbre en id o 3. S; et ſi bitoꝛem eo tempoꝛe quo conuenit r In libertate⸗
eni mna lguger i⸗ x ce tioe vtat᷑ cO 5 pignoꝛe:aut cuius voluntate hy cum enim non 932
lense ſed io. dicit non ꝓPcuratoꝛia s excep 9 . Ogel. tur facultas re⸗
nt vae ginſar nõ licuiſſet adueꝛſario dare k fieri potheca data ſit. h m es ram grpares ſi⸗
7 Mnn —— ꝓcuratoꝛẽ:id ꝓbare oʒ obijcientẽ Ieyrographum cancellatt ho. exhi. l. ij. quis
meminit. vel nõ exceptõeʒ. idem erit dõm ⁊ ſi ea pe fuerit l weſumptione debi⸗ aiem ſit loco poſ⸗
em exceptoez. idem . ſoꝛis habes. j. de li
( Ai. ertoenn cunia petat᷑ ꝗᷓ ſoluta ẽ vel ↄpenſata toꝛ liberatus eſſe vicſearuren⸗ tarn ſeranln lebetm⸗d
=WD bec lex. Hdr. Hic ampliſi iudicate rei yk tamen aeetenanmen b cndli ac.
niltiis iuriſiurãdi ↄditio delata dicatur ðᷣ pꝛobationibus ecktde 19 a
Aum Nlll eo qo tũc petitur ſiue in alia geſtu, berionderit: recte debitoꝛ aue „ Erns. ab
aki Nimil 5⁹ * ngaiz na
SHS nt lui troq; caſu alłs legstarius.vt.j. de le.j. ſñ
muiz ilanf g Interꝛo gationis. tacuiſſe. quod pꝛeiudicat tacenti. vt. s. de in⸗ renae raenmers res de Bieſtaror ignckanit rem alij obligataz
nnfn manme ter. ac.l.e etate.S. qui tacuit. herg luere vebet. vt. E. de leg. l. cum altenam. a dic vt ibi. nota er
n f b. Se acrori dem ii dicam te Neſponaiſſe non hreccdemme iner, bac⸗l. re ꝙ ſemper ſumitur ignoꝛare mſi pꝛobetur ſe ſcire. vt h
nugin Togatone Pt. S, mnarenn ene⸗ tõne ⁊ duplicatõne triplica⸗ Tinth w le.. autem. 2. C. qui nld. non hoe ſeper Ernis. n.ei.
n NM exceptõne. idem in replicatõne ⁊ dupl :⸗ 3 l.qui cum iutoꝛibus.S.fi.⁊.I.de adminiſtra.tu.hoe
nunta ,a nondum eone large exceptiones dicũiur. vt.j.de excep. neeng, aner-ranicn H 5 bar
e0. kt.J⸗ g,. i 1. „l. u 1. – ,B P . 6r robar. .
Fiſun . iurlnenönemi an actoꝛ debet plene õ 1 efng euninnteem⸗ wbere, d . g eeleiija.j. le.ijj.l. fidei⸗
ſic reus exceptõnem. vt hic. ⁊. .. ve excep.l. j. a. . e. cun. 5 (ommnſſa. S. ſi rem.
, erieeriep to. S. ſin autem pꝛo dopie Nonsaedn. I. trons derbe leni y a Ute omnia. agentem. i. creditoꝛem. vi.j. we ver. ſig. l.
auſtnint nar err oer.ig 1. Veybuin opo eſt er vera ſignicuoͤne. je ʒ3 Pertin. q verbu late pʒ etig ſi ſit vebua. vꝛ. . ĩ genera
nEuriidn continetur exceptio ſo.ilud verum eſt ex vera ſig ſee⸗ bũ ulud. . . te pig.l.. n Pn. itẽ hoc mn ſpecialt pignoꝛe. 6.
e dhelg gtõ. em ⁊ ideo quia aetoꝛ originaliter ꝓbat. re verbu Ulud.7.: „* q̃ nondũ ſũt. S. q; dicitur.
wnt⸗ Wmeenter Yemign Ne retu que eſt hic in exceptione non l ſnſſert v ceinnen deper d. nle on dnnrd nnd diannd. hoe aßt
W t CE. de nõ aà Sata ſat. vt ⁊. S. de pig. e 1o 3. l.
mmunt nemnerre aaigaerg ſtnaram. 4 ae epeer gen nat renet cum agitur contra alium nomotra vebuoꝛem. vt. S. de pig. l. ſt
n unte eenſ velpomßz vienun vel boli umn el l negaren dinn uer. õũ fnerit vel apnd webiton v 4 npu creditoꝛẽ vt
1ben . int.vt.C.ð non nume. pecu. 1 Ar obun⸗ 19 . labeo. 2. I. ſequenti.
NH 2 acnb inüͤne antr veras earum tollitur tempoꝛe. vt nacznetcria diryn. * Rino H den qli quali qñ
nmarlinl cn cnon ine. pecn l. in contractibus in pn.a æ wte cau. non c Pꝛeſumptoe. tali cui non ſta 5 HZ
un ug S ſita. niſi fuerint conteſtare. vt. . xe nõ nu. apud vebitoꝛem. t ꝓbando ab alio veletum ſine volũtate ſua. vt
nu.l.fi.⁊ in aut.ibi poſita.r. j, e excep. w. l d DMſtengerit. qð facit ꝓpband volutat ,
geir pe.l.ſi intra. at alie exceptõnes non tolluntur. vt. /de excep. w. l. d de his qᷓ in teſtamẽto celen. l. j. S. legi. 7. S. ſi oſulto qͥdẽ. nõ at᷑ dero⸗
nung an pure. S. f; 2. C. de excep. licet. 1 at legis pſumptõni inducendo teſtes qͥ interfuerũt ctin ſᷣm oif
nilsni Eum quis ꝓbare. vt. . ex qui. cau. ma. l. ij. lʒ. S. ea oblu⸗ R libertatis inſtrumento ſpeciale eſt, xt coꝛam pluribo redduũ ꝓber
ont L m uer ſario, vt populari actoe, vt, S, e peura, l/lz S.es oblu in lbertatis mitrumemto ſpeci⸗
,ildtt ð L
Gün

vt in ↄtrario.vt. C¶
a c AUm de indeb

ce la. li. tol. S. ſed nec furandi.
ito. hoc negamit.ſ.ſe accepiſſe.

b Legitmms teſtibus vel inſtrumentis. non autem iureiurã. vt

5. de iurcinr̃.l.eum qui.
cAccepiſſe. videt᷑ poſt aperturã iure veter poſſe ꝓbari. ſic.S. de

rei ven. officium.⁊
C. de pᷣſ. lon. tem.
emptor. ß ĩ ilk. ll.
ↄoſtat iudici nõ par⸗
ficium.
d Mõ debiti. i. ĩ⸗
debiti.⁊ ſic nota h;
q punit᷑ inficiatoꝛ
vt. S. ad. l. aquił.
inde neracius. S.

hec actõ.⁊ in autẽ.ꝰ

trien. a ſe. S. illð
q; in iudicijs. ac.

e Pꝛeſumpnoez.

nota pᷣſunnt᷑ ex eo
ꝙ plurimũ accidit

ſic. S. e. l. iij. in fi.

⁊. l.ſi paciũ.⁊. J.ð
iur ⁊.fac.ig.l.ĩ oĩ.
f Suhitat. ß qjre
magis h̊ qꝙᷓ. S. H.
ibi ſi debitoꝛ.ↄſide⸗

raret non negaſſet

ſoluium.
g Biligens. no⸗
ta diligentẽ nõ eſſe
veriſie erꝛare. vt
C. qᷣ aduer. q̊s.l
j. 7. C. gr. tu. l. ſi.
70. 5 reſcin. vẽ.
h Ignoꝛãtie ꝓpt

pᷣſumptõeʒ ſciẽtie.

qꝛ ſi pᷣſumat᷑ igno⸗

rans ignorantia ẽ

ſupina. 2 nota hic
ꝓꝓbat quis igno⸗
ratiã.⁊ ſic pſumt᷑
ſcia.vt. C.de preſ.

lon. tem.l. emptor

2.I. ſuꝑ. ß ĩ vtraq;

ꝓbat᷑ eonpo ꝙ non

ꝓbat᷑ orium. ſic.j.

ad trebe.l.ſi heres

ab eo. S. fi. in fi. S.
ßß eſt ar. Z. C.qͥ mi
li.nõ poſ.ſuꝑ vᷣuis
æ. E. de epiſ. audh.
ſi legibo æ diximꝰ.
S. e.l. veriꝰ. ſo. ve⸗
rius B;̊ ꝓbat aqde⸗/

birũ qð poteſt facile qñq; facere.vt ſi appareat teſtamentuʒ nõ valere

Vm e inde⸗ p Aul?.
bito querit᷑ qs ꝓbare ebeat
nõ fuiſſe vebitũ:res ita tꝑanda eſt.
vt ſiqdeʒ is qͥ accepiſſe dr rem ł pe
cuniaz indebitã h̊ negauit. ⁊ ipſe qꝗᷣ
æderit legitimis ꝓbatõnibo ſoluti
onẽ appꝛobauit. ſine vlla diſtinctõe
ipᷣm qͥ negauit ſeſe pecuniã accepiſ
ſe.ſi vult audiri ↄpellendũ eẽ ad ꝓ
batões pᷣſtandas ꝙ pecuĩaʒ debitã
accepit. etem̃ abſurdũ eſt euʒ qꝗͥ ab
initio negauit pecuniam accepiſſe
poſtꝙᷓ fuerit ↄuictꝰ eam accepiſſe
batõeʒ nõ biti ab aduerſario ex⸗
igere. Si vo ab initõ ↄfiteat᷑ qdem
ſuſcepiſſe pecunias:dicat aũt ñ in⸗
bitas ei fuiſſe ſolutas pᷣumptio⸗
nem videlʒ ꝓ eo eſſe qꝗͥ accepit nemo
dubitat. Qui eĩ ſoluit nuniꝙᷓ ita re
ſupinꝰẽ vt facile ſuas pecunias la⸗
ctet ⁊ indebitas effundat: æ maxĩe
ſi ipe qͥ indebitas vædiſſe ſe diẽ hõ
diligens ẽ ⁊ ſtudioſus:pꝛfami.cuiꝰ
ꝑſonã incredibile ẽ in aliq facile er
raſſe.⁊ iõ eũ qͥ diẽ indebitas ſoluiſ
ſe:ↄpelli ad ꝓbatões ꝙ ꝑ wolũ acci
pientis ł aliquã iuſtã ignoꝛãtie cãʒ
indebitũ ab eo ſolutum eſt.⁊ mii h
oſtenderit nullã eũ repetitõeʒ hẽe.
SDi at is qͥ indebitũ q̃rit᷑ ł pupil
lus ᷣ mĩoꝛ ſit ł mulier:vł foꝛte vir
qdeʒ pfecte etatis.ſ̊ et ſi miles ł a⸗
gricultoꝛ ⁊ foꝛẽſiũ reꝝ expers:vel
als ſimplicitate gaudens ⁊ veſidie
Aditꝰ.tũc eũ qͥ accepit pecuĩas oñ

ex quo ſoluit.vi.S.v inter.ac.de etate.S.ex cã.ſi aũt excipiat᷑ ꝙ ſciẽ⸗
ter ſoluit. ipſe ꝓbet ſcientiã. vt.d.l.verius.⁊ ſᷣm hoc ꝓbatur ignoran
tia pſumpnue eoipſo ꝙ ꝓpbatur indebitum. a ſic non obſtat dicta lex.

1 LZam ſui ſoluẽtis.

Yoꝛenſiũ.i. q̃ fit in foꝛo vel palatio.

k HSaudens. quibus ſuccurat᷑. vt varijs legiba otnmnetur. vi. S qͥ ſa.
co. de die. S. ſi ſeruꝰ. 2. S. de iuril.o.m.ſi id qð.S.fi.⁊.C.de iu. ⁊ fac.
ign.l.j.ſic ̊ nõ hic ꝙ ſᷣm q̃litatẽ ꝑſonaꝝ cernit᷑. vi in pᷣdictis cõcoꝛ.
dicitur. vt. j.e lure fiſ.l.ij. in ſi.
IAccepit.etiam ſi non negauit ſolutum.
m Sebuum totum. ſic aliquid eſt oꝛiginis.

n Dimodo. foꝛſan ꝙ neq; inficiatõnis neq; ꝑſone ratio hr.vt ⁊ ałs

vt. S. e.l.S.j.ſj Al.dicit ꝙ h̊ eſt pᷣſumpiõ.quia nõ negat quin fuerit
debuum ꝓ ꝑte vel aliqñ. ſic ergo nõ hic ꝙ non eſt eadem ro totius ad
piem. vt. S. e mof.teſ.papᷣ.S.ſ̊ nec umpeberis. Item nota ꝓpter ſolu
tionem tranſſerꝛi onus ꝓbatomis. vt ⁊. C. de nõ nu.pe.l.cum fideʒ.⁊
loquit᷑ hic vbi fuit mſiciams.vel etiaʒ vbi nõ. ſed ſoluens fuerit pu
pillus.⁊ hoc dicu foꝛſan ac.a eſt rõ ſᷣm al.qꝛ hec eſt pᷣumpnio.ac.
o In ommibus iuſſiombus. i. in omnibus caſibus in quibꝰaliquid

iuſſimus.

p Interꝛe. vt a in aui. e fide inſtru. S. ſi tñ. coll. vj.

ſtare en oʒ ſue ↄfeſſioni niſi euiden⸗

q Pꝛo calũnia.ſi hoc exigat᷑. vt.S. de iur̃iu.l.iuſiurãdũ.S.qui
r Jurãte. alłs turamẽti. vt et. C. & lur̃iur̃.velata. Auſiuradu
ſGSeruãdo.cui defert᷑.aʒ.ſʒ hodie hot ſacrm calumme in alijs ñ
pꝛeſtatur. cũ ſemel in miio pᷣſtitum fuerit. vt in autẽ. æ his qᷣ ia⸗
gre. ad. ap. S. fi.colł. v. Ydem dico de alio iuramento e quo h du
qꝛ hodie nõ pᷣſta
tur ab iuue. vt

dere bñ eas accepiſſe et debitas ei E. w inrim. 1.

fuiſſe ſolutas:⁊ ſi ñ oñderit eas re⸗
dibere.̊ h ita ſi totã ſummã ĩdebi⸗ Re, Uiloiuu
tã fuiſſe ſolutã is q dit contẽdat. t Sʒ h. ſinaũt
Si at ꝓ ꝑte qrit ꝙ ꝑs pecuĩe ſo⸗ cquno buata. ſ.
lure ebita ñ ẽ:k ꝙ ab initõ qdẽ d⸗ pubhen vn de
bitũ fuit.̊ ł diſſoluto vebito pPea car ule fuit con⸗
