neq; em ſpectamꝰ an bono dñi ac⸗ ecna iano..
ceſſerit qð ↄſumprũ eſt. Sed an in ad.l.iuł. xe ad⸗

negociũ dñi. vñ recte dicit᷑:etſi fru ulk l. marur .

— H „E. qᷓſuũ. miſi in cꝗͥ
mẽtũ ↄpauit ſeruꝰ ad alẽdã dñi fa⸗ der ern dcſ

mliã.⁊ ĩ hoꝛꝛeo dñico repoſuit ⁊ mulare ſi ſel vt

pierit vel coꝛruptũ eſt: vel arſit: vi inſine. i

deri in rẽ dñi vſum. Sed etſi ſerun t Si mutuan

dño neceſſariũ emiſſet: iſq; deceſſii qume all. ven⸗

diionꝝ veſtis.

ſet: vel inſulã fulciſſet: eaq; ruſſſet. u hnã 2 vn.

dicemꝰ eſſe actiõʒ de in rẽ vſo. Sz bona elt ro aet

tũ facit ꝑuentio

ſi ſic accepit q̃ſi ĩ rẽ dñi vᷣteret nec quãtũ ad be vr
vertit ⁊ veceꝑit creditoꝛẽ: nõ vide uemat faca nu

tur vſum:nec tenet᷑ dñs ne creduli meratio ad cre ⸗

nener en . duoꝛẽ: vt.S̊.e.l.
tas creditoꝛis dño obeſſet vel calli S. vne recte.

ditas ſerui noceret. qͥd tñ ſi is fuit EF Ratu.lmes

„ 1 . 6 S
ſeruꝰ qͥ ſolitꝰ erat accipiẽs vertere Keanon⸗ rt

adhuc non puto nocere dño ſi alia venantord aſtat.
mẽte ſeruꝰ accepit aut ſi c hac mẽ imo vident ie
te accepiſſet poſt ea alio vertit.cu⸗ cauſe. vna mu⸗

rioſus igit dʒ eẽ creditoꝛ ꝗ vertar omzer n neivt

Si mutuatꝰ ſit pecuniã ſeruꝰ ad tur. q.d. er vn⸗

veſtẽ ↄpandã ⁊ nũmi pꝑierint: qͥs wx· ca re vſo. vel /
in rẽ vᷣſo agere poſſit: vtꝝ crediioꝛ pter vn re ver⸗
viꝝ ſam: et qð dieit

an vẽditoꝛ.puto aũt ſiquidẽ pᷣciuz duob tenern eſt

numeratũ ſit creditoꝛẽ de in rẽ yſ0o Gra. ſ.e. us
acturũ ⁊ ſi veſtis pierit. Si aũt nõ noõ meruenuq⸗
fuerit pᷣciũ ſolutũ:ad h̊ tñ data por⸗- in rem dñ ⸗

. — L. ſurus.ar.j.e.
cuma vt veſtis emeret 7 pecuia pie 1,8. ae. lag

rit veſtis tñ familie diuiſa eſt: vti; 2a oluert. ß

creditoꝛẽ we in re vſo actionẽ hie. igereaulien

nã ⁊ vẽditoꝛ hʒ actionẽ: qꝛ res eiꝰ v..s. e.l. . ß ſi

puenerũt in rẽ dni rõ h facit vt te⸗ m. e dd ene
neat. vñ incipiet dñs teneri ex vna huic aũt cãu nin.
cã duobo. ꝓinde etſi taʒ pecunia b ſ⸗ E ak⸗

minũ teneri.qm̃ amboĩ rẽ dni vte tmo caſu qñ te
jäht Zins. rijt vtraq;.ałs
re voluerũt. g Aius vuri vider: ſed

Ed dicẽdũ ẽ occupãtis meli oue tolerat ei

oꝛẽ ↄditionẽ eſſe æbere. naz ſi pus ille agit

4 —— , — S R.—— zit
vtriſq; mdenari vñm eein rẽ verſo r geelſ. n.
iniquũ eet. v Lpia. “ .
J res wmino non neceſſari⸗ iurl. bona ſdes

gs emerit ſeruus quaſi mçnſo z ver. obli.

neceſſanios veluti ſeruos: hacten m k.. .
.R ſiqo nitio. ur⸗

cõtra. f.e. l. ſi vuobo. qcdeͤer. —
d 1 . Sineri pꝛecius .i. iuſtum. ſic. 7. de le. . ſi fidenuſſoꝛ. .

*

a inſti.qui ma.non poſ.S.ſemel.⁊ facit. .e. ſr fundu.
e Eum ſi neceſſarias. vemſſet. . emiſſlte. .
f Et inſolidum. enam eis conſimmptis vel ꝑditis: vt hic. 1. ..
l. üj. S. ſed eiſi ſeruũ. a. . e. ſeruus ſt in rem. 7.5. nego. gel. ſine

hereditaria. accurſiuns.

g Eſſe actionem. in neceſſarijs 7 vnlibus. vt diximus modo.

at in voluptarijs ita demum ſi wvonnnus habiut raium vel voiut

—,
S
==n

eriinh tͤ
tignt (tih
ligui⸗
6icrn- t ine
nrilſ ſieſie
iurgegt
n itgn untate
me gg
remg e9
cſvnn Dos rut
Cünthnn 4
Ntel eſſun

fſoti wpecn

iioneen ,⸗
ngin, Ucipe
eiſ. (xedito⸗
aifie
ln ſeo pen
d He. 3
Ml ic n ſobar

—

yfonhe (huarin

aowiri wird

*

täſ.

1dtmein (l
ilſali,=. eget

iMhut ne⸗
i wmnniaj .

rir . znlems
ck e⸗ almni
mügs ho

luin fen

ſit wc
4 lſu .J
in Manſ
Kod Wct
eNmn rs
— hu⸗

unſuſſt He
ftanelle „4,
iaitin Aerte

nnem, betan
in ſ nse

MU .
. ME VW ſ. 02
d rgenn “ . 2*
a⸗ iig alioqn ve peculio tm. vt. S. e. l. ij. S. ſed ſi mutus. r. S. nec nõ illzò y Falſum eſt. ꝙ tunc ſemꝑ de in rem verlo teneat᷑: vi hic. 1. 5. ad
in rr . Brori. . äs maceðd.l.ſᷣ etſi pater. S. hoc ſenatuſcon. —
AA rlm N b· No ſeru⸗. ſiquidẽ vemſſet. 1. emiſſet. e Xiqeo.· qꝛ opoꝛtʒ ſeruꝰ rẽ dñi gerat. a ua euʒ ſibi obligare
ai 1 Uolütate. pambula vel ex volũtate ſequẽti. vetlu ſalti rẽ ipaʒ. 1. ꝙ nõ hʒ aĩm in ↄrrarmũ. accur. HMM
K MNõ iuſſu. nihilominus ⁊ te in rẽ verſo. vt.j.e.l.quidã.et hoe a Peculiarẽ.i.q cũ fuiſſet tradita ſeruo aliquãdiu ĩ peculio fuit.
ndodi e R ſan u won cũ . e. b reyn ſte. ſez
54 1 atü t .J . , „ . . * irẽ w
in e ns igerlin rem eius Pſum Ppomꝰ cula veare. Illud plane vern iani viurs ire w
mmntief, 8 vbi m rẽ oñica ſcribit: qtenꝰ ſeruoꝝ verũ pᷣciũ fa⸗ eſt qð Labeo ſcribit ſi odoꝛes ⁊ vn hoc mutuãte. vnd
iiidi 6 Grrolan dagre ? cit: cũ ſi neceſſarias emiſſet inſoli⸗ guenta ſeruꝰ emerit:⁊ ad funꝰ ero⸗ u nnn i pecu i⸗
ianen 4 ratũ habẽte vk dũ quãti veniſſet teneref. IJdem gauerit qo ad dñm ſuuʒ ptinebat: erx cã wnariöts.
idren n nn ve pe ait ſiue ratũ habeat ſerui ↄtractu, videriĩ rem dñi verſuz. Y ait lactt. 54
nSlcii uullliarej agit qq Ins ſiue nõ e in rẽ vſo eſſe actionẽ etſi hereditatẽ a ſeruo tuo emero q ſpate i wnatiõe: vt
iiſf uiuuſin mm. Sec q Mö ſeruꝰ dño emit. ſiquidẽ vo⸗ ad te ptinebat: creditoꝛibb pecu⸗ ibr dixia eodẽ mõ

zemniſſ
Nümi ne
4 Mslegeci .
eſnnicl
1 nisin i
ni ie

Wr oſt da n.

micühre
Nt , 1

Nrd n
i inſah r
gem. Qiaitii in
Götin

neit ein t e

ninchng
mi: genstb i
fͤbſeet ſer⸗ 4
sen zi

urenn

MNd
mtvininif

ð S

+—⁸£
—
— —

dam dicũt ꝙ in
re dñica dat qo
iuſſu. ua demuʒ
ſi iuſſus diꝛigat᷑
ad cõtrahentem
cum ſeruo. i vo
ad ſeruũ agit᷑ de
in rẽ verſo tĩ ĩ
re dñica in pecu⸗
liari qð iuſſu.
lActio erit. ſ.
inſolidũ:vt hic.

7.5. Pri. F. 27.l.

ꝓ ſi ſeruꝰ.S.pꝛo
inde. ſi.S. nau.
ca.ſta. l. idẽ. S. ſi

fihus. ſͦ put hic
dar acno reirẽ
ver. qñ ram j.

buit. eſt tra. ha
qo iuſſu. l. j. S.

ſi ram̃. So. hic

ratũ habun ne⸗
gociu wminicũ
ideoq; de i rẽ v.
acno eſt. ibi pe⸗

culiare. iõq; qdᷣ

iuſſu acno datur

m quoſdã. vel

dic qõ nõ eſt ʒ.
m Plocet. per
uenerit eo ipſo
qo penes dñm ẽ
vt. .eo. qiudã. ĩ
ſi. ⁊. S. e. ꝙ ſi ſeꝛ

n Berẽs. eo ꝓ
poſuo vi dñm ſi
bi obliget: vt. j.
l. 2 ideo. S. idem

ait. in fine. F. vl
re ipa eum obli⸗
gat: qꝛ; nõ habet

anumũ in cõtra⸗
riu: vt. S.e. ꝙ ſi
ſeruꝰ. j. R. 7. §.
ſiue peculiariter
in caſu tñ enã ſi

luntate eius emit. põt quod iuſſt
agi. Si vo nõ ey volũtate: ſiqdem

vñns ratũ habuerit: vł aliquã rẽ ne
ceſſariã: vel vtilẽ dño emerit de in
rẽ vᷣſo actio erit. ſi vo mihil eoꝝ eſt:
peculio erit actio. Placet ñ ſo
lũ eã pecuniã in rẽ verti q̃ ſtatim a
creditoꝛe ad dñm puenerit. Sed et
eg q fuerit pus ĩ peculio.hoc aũt to
niẽs verũ ẽ quotiẽs ſeruꝰ rẽ dñi ge
rẽs locupletioꝛẽ eũ facit nũmis pe⸗
culiaribo.alioqͥn ſi ſeruo peculiũ qᷣ
minꝰ adimat: vel ſi vẽdat eũ cũ pe
culio. vel rem eiꝰ peculiarẽ ⁊ pciũ
exigat:nõ videt᷑ in rẽ verſum.
Aium ſi h̊ verũ t Ripho.
eſſet ⁊ anteqᷓ vẽderet rẽ pe⸗
culiarẽ te in rẽ vſo teneret᷑: qꝛ hoc
ipo qð ſeruꝰ rẽ peculiarẽ ĩ peculio
hꝛet locupletioꝛ fierer qð aꝑte fal⸗
ſum eſt. vVvy Apianus
XT ideo ſi wnauit ſeruꝰ dño
rem peculiarem actio ve in
rẽ verſo ceſſabit: ⁊ ſunt iſta vera.

plane ſi mutunʒ ſeruus accepit: et

vvnãdi aĩo ſoluit.dũ nõ vult eũ we⸗
bitoꝛẽ facere peculiarẽ.x ĩ rem y⸗
ſo actio eſt. Illud verũ nõ eſt qo
Mela ſcribit ſi ſeruo meo argentũ

deris vt pocula tibi faceret ex

libet argẽto factis mox poculis ſer
uus vceſſerit eſſe tibi aduerſꝰ me
ĩ rem vſo actiõʒ.qm poſſum po⸗

nõ habeat anmmũ obligãdi ſibi wminũ iñ dat᷑ ſecũ contrahenti de
in rem ver. vt ſi onet ſeruus wmino rem:a tunc diſtiuguit᷑: an ſic

aceeperu vt vertat: vt iunc agatur dæ in rem ver. ałs non. vt. J. l.
ideo. S. plane ſi mutuã. que eſt contra. .

o Peculiaribo. ſuo facto vertendo.

pAuoqn. 1. ſi nõ dñi. ſed peculiare negociũ gerit.
ꝗDeculiũ. vt. S. e. ꝙ ſi ſeruꝰ. S. ſiue pecularuer.
PDeculio. ⁊ ita plus habet Ipter peculiũ ſiue nominatim acci⸗

biat pꝛeciũ pꝛo peculio.ſiue non.

IReculiarẽ.ſ.vendat wminus.

t. In rem verſum. imo certe videtur:vt.S.xe inſti.l.et ideo.que

eſt contra. So. vt ibi.
u n Am ſi hoc. verũ eſſet. ꝙ in quãtũcunq; eſſet wvminus locu⸗
. pleuoꝛ etiã ſine ſerui facto.de peculio teneret᷑.
1 Fieret. ſ. vnunꝰ. accurſius floꝛeñ.

niã ſoluero.deinde hereditatẽ ab⸗

ſtuleris mihi. ex empto actiõe me

id ipᷣm ↄoſecuturũ:videri em̃ ĩ rẽtuã
verſum.nã etſi hereditatẽ a ſeruo
emero:vt qð nihi ab ipo ſeruo ve⸗
bebat᷑ ↄpenſarẽ.licet nihil ſolui.cõ

ſequi me ex empto qð ad dñm pue⸗

nit. ego aũt nõ puto æ in rẽ vſo eẽ

actionẽ emptoꝛi: niſi h̊ aĩo geſſerit
ſeruꝰ vt in rẽ dñ vᷣteret. Si fi⸗
liuſfamilias pecumiã mutuatꝰ pro
filia ſua wtẽ dederit: in rẽ vſuʒ pa
tris videt᷑ qtenꝰ auus ꝓ nepte da⸗
turꝰ fuerit:q ſentẽtia ita demũ mi⸗
hi vera videt᷑:ſi ̊ͥ aĩo ædit:vt pa⸗
tris negociũ gereret. pꝓ Auk.
T mhil intereſſe Pompo.
ait filie ſue nomĩe:an ſoꝛoꝛis
vel neptis ex altero filio nate vde⸗
rit.idẽ ergo dicemꝰ:etſi ſeruꝰ mu⸗

tuarꝰ fuerit: ⁊ dñi ſui filie nomĩe ĩ

wtem vederit. 1 Abole.
vo pateꝛ cvtẽ daturꝰ nõ fue
rit ĩ rem patris verſum eſſe
nõ videk. v Apian'.
☚ pye filius fideiuſſerit:
creditoꝛi ſoluerit:in rem pꝛis
videt᷑ eſſe verſum: quia patrẽ libe⸗
rauit:cui ſimile eſt quod Papinia.
lib. viij. queſtionum ſcribit. ſi fi⸗
lius quaſi defenſoꝛ patris iudiciũ
ſuſceperit.⁊ ſit condemnatus v in
rem verſo teneri patrem. namq;

ꝑ ↄditiõʒ ſine cã.vt. S. ſi cer. pe.l.ſi ⁊ me.a.S. de
m. S li fili ſnern: vt H. a. j. we iur. wot. ple

5

e.S. illõ plane. 1. S. ad ma. l. 2 iu k. S. erſi filiꝰ. 7

H. ad aliud. . ꝙ
ſi ſeruꝰ S. ſi ſic.
JYlẽ Z.qj.e.l.ſi pꝛo
pꝛe. S. ꝛdẽ tractat.
So. vt ibi. .
e Illnd. pocula
1. q d. 15 no te⸗
neoꝛ œ ĩ rẽ vᷣio ad
pocula: quod dixu
Mela. qꝛ ea poſſuʒ
vẽdicare.ſ.vt rem
peculiarẽ.⁊ ita eſt
ona rõ.i. verũ eſt
qð ẽ in rõe Aele.
tz dictũ nõ: nec em̃
Fᷣuꝰ ꝓpoſun gerere
negociũ dñ qd eſt
neceſſe: agi ̊ h̊ de

peckio: vt. S. ſi res

JS. placet.
fIllõ erogatui.
vt faciũt iudei. et
facit. S. x reli.l.ʒ
7. S. e. ꝙ ſi nꝰ. S.
ꝓinde. 2. j. e. l. F.
finan.
g Idẽ ait. crediu
tonbo. ſ.hẽditarijs
h Ex ẽpro.qᷓ dat
ꝓ ĩi rẽ v. ⁊ ſic nõ ꝙ
actio de ĩ rẽ v. ñ ẽ
pnu nomẽ actõis
vt. j.e. ſi ꝓ pꝛe.S.
plane. z otẽplatoe
ſic:nec le peculio:
vt. S. de pecu.l.iij
S. cin cõgruit.
1 Peruenu. ve p⸗
cio.ſ.ipᷣa liberatio
acnõis alicuiꝰ qua
dñs nomie ſerui te
nebat. L
k Beſſerit. 1. hẽ
ditatẽ vẽdiderit.

l Aertẽt. ſi g̊ nõ

babuit aĩm q̃irer
mqhi ĩ pmo ł ĩ ſecũ
do caſu ↄſuli᷑: E

odi. cau.da. l. pe.
itig. S. ſi filuſfa.⁊.S
l. filiꝰ. ⁊. S. e.qð ſi

Fuꝰ. S. ginde. a otinun duas ſequẽtes leges cũ hoc. S.
n Si hoc aio. vt hic.⁊. S. ꝓxi. S. ⁊.l. ſi res. S. placet.

J.de admi.m.l.cũ plures. §F. j.

Ed mhil.ſoꝛoꝛis.eodẽ patre nate.vt ita ſit onus patris. vt

p ſ Rvo. nõ fuerit. cogit ſꝑ pꝛ ⁊ auꝰ: vt.j.væ coł.bo.l.dedu.⁊

AXAV. v wr. pꝓmii. l. fi ibi. neq; em̃ leges vc. niſi ĩ caſu: vt h. vt
qꝛ filia fit iudea vł herẽtica: vt. C. ce hẽ.l.co ummꝰ. ibi ceteris liber⸗

eoꝝꝑ ⁊c.⁊ ibi neceſſuatẽ ĩiponimꝰ ac.

q/ ſ pꝛe. fdemuſſerit. ſola ſideiuſſio ho ñ facẽ. ̊ ſolutõ. vt. j. e.

l.ſi ſiliꝰ. 2 H. qᷓre ̊ c fideiuſſiõe diẽ. FH.·iõ: qꝛ videbat᷑ mag p ſua ob⸗
lagatõe ſoluiſſe: vt..mã.l.papi. Itẽ hunc rñſo ẽ J. J. e. q puꝰ. So.

vi ibi. Jtẽ em ho cqu tenet᷑ pꝛ? K. ili qͥ ĩ b? mutuauerit filioꝛ vt tali

*

gecditen ſoluat. vel dic fideiuſſerit. aĩo nouãdi: alii: vt mõ dixi.
VY Soluerit.qð ab alio mutuo ſũpſu. q̊ cãu tẽt᷑ ei apð quẽ fidemuſſit

a Sejſenſoꝛ. aio nouãdi. xe in rẽ ver. qᷓ vuluas eſt huiꝰ actiõis hoc
caſu ſequẽtibo. Rñ. pᷣmo directo. ſecũdo ꝑ obliquũ tener.
b Condẽnatus. idẽ ⁊ ante cõdemnationẽ: vt. e. S. ergo.

BSe in rẽ vſo te

neri illi. ſ. qͥ ð filiũ

aio nouãdi litem
ↄteſtatus eſt.
d Liberaun. vt
J. de ſol. l. ſolunõʒ.

e Icẽ iractat m⸗
ſi vnare. imo etſi

Vnet debʒ hꝛe locũ
hec actio. vt. S. e.⁊
mo.S. plane ſt mu
tuu. qᷓ eſt ̊. Sol·
ibi qðᷣ dederat ext/
neꝰ ſeruo fuit vſũ

in peculiũ.⁊ idem

poſtea ſeruꝰ dño wo

naunt. q̊ caſu diſti⸗

guit᷑: vt ibi. hic nõ
Sic alij vt. K.et
la. ſubaudit H
maxĩe:⁊ pomt᷑ mi⸗

ſi p ſi nõ. Mã idẽe

etm̃ wnare voluit
Pꝛa verioꝛ ẽ. Sʒ
cin hoc caſu in reʒ

ver. dat᷑ acno? HR.
ei ꝗ m hoc filio cre
dideru:vt pꝛo tali
facto ſoluat. vel eꝛ

qͥ luẽ dteſtatꝰ ẽ aĩio
nouãdi:vt.S.⁊.J.

Cuiꝰ ſentẽtie.

vi ꝓ eo tãm̃ qð in
peculio ẽ veẽ de in

rẽ Vio.⁊ ſaciu.S.e.

l. j. S. j·

g. Actio. puta an

no pꝰmoꝛtẽ ſilij.

b Ego. ad ſcom

rñſuʒ legis refert
ad ꝓrunüũ.

i Puto. uli. ſ. qᷣ

3 filiũ luẽ dteſtatꝰ

? cũ pr ſit liberatꝰ

hurꝰnouanõʒz. vt
5. e.l. i. RiR.
K In rem vider᷑⸗
qð ſᷣno mutuauit.

ſti. qʒ cuʒ eo.S. in

rem autem.

m Pꝛomiſit. w⸗

min? vel ſeruꝰ.

n Mõ ſint. ⁊ axbs
nõ debẽt: vt. C. de

vſur..l.qᷓuis. .
o Megociũ vñi.
q.d. nõ dedi vt ali?

filius eũ iudicio ſuſcepto liberauit
Igẽ tractat Papimia. etſi qõ pa
trẽ dare opoꝛteret a fino ſim ſtipu
latꝰ:⁊ ita cõuenerim filiũ.nã ⁊ hic

in rẽ vᷣſo foꝛe actionẽ:niſi mna⸗

re patri filiꝰ voluit dũ ſe obligat: q
re pt᷑ dici:etſi e peculio actiõeʒ q̃ſi

Vfenſoꝛ patris ſuſcepit teneri pꝛeʒ
æ in rẽ vſo vſq; ad peculij quãtita

tẽ:cuiꝰ ſentẽtie id erit emolumẽtũ

vt ſi finita ſit actio ve peculio e in

rẽ vᷣſo ↄueniat᷑.ergo ⁊ añ ↄdẽnati⸗
onẽ poſt iudiciũ patrię nomie acce

ptũ in rẽ vſo patrẽ tener puto.

In rẽ vſum aut videt᷑ ꝓut aliqd

ver ſuʒ eſt. ꝓinde ſi ꝑs vſa eſt ve ꝑte

erit actio. Sed vtrũ in ſoꝛtẽ dũta⸗

rxat tenebit᷑ dñs: an ĩ vſuras: ⁊ ſi

quidẽ ꝓmiſit vſuras Aarcellꝰ li.

v. dig. cribit dñm pᷣſtaturũ. Sed
ſi nõ lint ꝓmiſſe vtiq; nõ ebebũt:

q; ĩ ſtipulatũ deducte nõ ſunt plane
ſi atẽplanõe dñi pecuniã œdit non
gerẽti ſuo negociũ dñi: ſed egoipᷣe
gerẽs negoc:oꝝ geſtoꝝ actiõe: pote
ro euã ce vſuris exꝑpiri. Verſum
aut ſic accipimꝰ vt duret vᷣſum: et

ita demũ in rẽ vſo cõpetit actio:

ſi nõ ſit a dño ſeruo ſolutũ: vel filio
Si tñ in necẽ creditoꝛis.i.pdituro

ſeruo k filio ſolutũ ſit:q;uis ſolutũ

ſu:vſinit quidẽ verſuʒ.equiſſimũ
aũt ẽ wolo malo aduerſus patrẽ vel
vñm ↄpetere actõʒ.nã ⁊ peculiaris
ebitoꝛ: ſi fraudulẽter ſᷣuo ſoluerit
qõ ei vebebat nõ liberat. Di dñi

bitoꝛ ſit ſeruꝰ ⁊ ab alio mutuatꝰ

—

ei ſoluerit hactenꝰn vyᷣti q̃tenꝰ dñno
ebet gqõ excedit vytit: pinde ſi cum

gereret. ſed ego qᷣ dedi volui gerere.

p Iypſe. ſcʒ ego.

q 2ctionẽ. in qua

. vemiũt vſure ex moꝛa. vi.C. de vſurĩ.l.in bone
T1 Verſum ven.qð ſeruo mutuauut. ,‚fu
ſSuret verſum. nota qð ua demũ dicir aliqᷣd fiert ſi duret factũ.

fidei

vñ illud nõ qᷣͥ incipit: ſed qᷣ ꝑſeuerauerit ⁊c.⁊ ꝓ ho⸗ eſt. S.qð cuiuſq;
vmuer. no. l. itẽ. S. ꝙ ſi. . C. e his q̊ vt ĩ dig. l.alã.⁊.l.penult᷑.in
fi.⁊ in aut.&œ ſan.epiſ.S.ſj hoc pñti.colł.ix.⁊.j.æ fideinſ.l. ſtipu⸗

latꝰes.in fi.⁊..de here.vł act᷑.vẽ.l.ij.S.iulð.⁊..de vſucap.l.ſeq/

tur. S. tũc. ⁊. S. de ĩoſt
ſtuutio. Sed ar. . S

ffi. te.l.nã etſi. S.heredi.⁊.S.de mĩo.l.ꝙ ſi.S.re
qð me. cau.l.videamꝰ. ⁊.l.ſi ipᷣa.⁊.C.q di.

leg. ce. l. c vxon. 1. . de duobo reis.l.eandẽ.S.ſ̊ ſiquis.So.obtii

net pꝛimũ quãdo aliquid poteſt imputari illi qui facere debet.ſecun⸗

dum quãdo non:vt ar. j. loca.l.maritus.vel referi an voluntariũ

fuit factum.vt tunc obtineat pimum.an neceſſarium: ⁊ tunc ſecũ⸗/

dum. vt ar. 7. v ſolu.l. in pupillo.

NMon liberabi?. actiõe puma.

u Si dñ̃i. debet. vt. S. ad mace.
uus tuus. . j. e. l.quidq. in ſi. accur.

x Subuẽtu. ꝑ hãc actionẽ ſubaudi. ergo cũ nõ ſit ĩ lucro nõ tenek

l z mk. F. n th. 1. . de wlo. 1. ſer

ſed an qð vebet᷑ his qͥ ſunt in ptᷣate deducat? R.nõ.licet in actione

dño veberet. xxx. mutuatꝰ. xl. cre⸗
ditoꝛi eiꝰ ſoluerit:vel faniliã exhi

buerit dicẽdũ erit e ĩ rẽ vᷣſo in.x.
ↄpetere actiõʒ: aut ſi tantũdẽ debe

at nibil videat᷑ vſum. nã vt Põp.
ſcribit aduerſus lucꝝ dñi videt᷑ ſſᷣ
uẽtũ.⁊ ideo ſi debitoꝛ fuit dño:cuʒ
in rẽ verteret:nihil videri vᷣſũ. Si

vo poſtea vebitor eſſe dm̃ cepit de⸗

ſinere vᷣſum. idẽq; etſi ſoluerit ei.

plus dicit: etſi tantũdẽ ei vnaue⸗

rit oñs quãtũ creditoꝛi ſoluitꝓ ſe.
ſiquideʒ remunerãdi aĩo nõ videri
verſuz. Si vo als wvnauit: durare
verſuʒ. Jcẽ qrit ſi.x. in rẽ dñi vtit
⁊ poſtea tantã ſummã a dño mutu
atus ſit. ha bet pᷣterea ⁊ peculiũ.x.
videndũ ait vtrũ veſijt eſſe vſum.
an vo qm eſt peculiũ vñ vetrahat

ebitũ v ĩ rẽ vᷣſo nõ tollimꝰ actiõʒ
an ponꝰ ex vtroq; ꝓ rata vœetrabi⸗

mꝰ. ego aũt puro ſublatã ce in rem
verſo actiõʒ cũ ebitoꝛ dñi ſit ↄſti⸗

tutꝰ. Idẽ qrit ſi in rẽ vtit ⁊ debi⸗

toꝛ tuꝰ fact⸗ ſit: mox creduoꝛ eiuſ⸗
dẽ ſumme quã tibi debuit an rena⸗

ſcat᷑ de in rẽ vſo actio.an vo ex poſt

facto n ↄualeſcat:qð verũẽ. Idẽ
tractat an ey euẽtu poſſit in rẽ pa⸗

tris filiꝰ vtere.veluti ſi duo rei p
⁊ filiꝰ fuerĩt ⁊ filiꝰ mutuatꝰ ſuo no
mie ſoluat:kł ſi filio iuſſu pꝛis credi
diſti: ⁊ filiꝰcreditum tibi ſoluiſſet.
mibi vꝛ ſiqͥdẽ pecũia ad pꝛeʒ puene
rit: videri ĩ rẽ vſuʒ: qð ſi nõ fuerit
⁊ ſuũ negociũ gerẽs filiꝰ ſoluit:nõ

eſſe de in rem verſo actionẽ.

Voc ſi ſeruꝰ in pꝓ Aul.
h mutuatꝰfuerit vt creditoꝛi

.„2.

cno facit pꝛo ſententia noſtra quaʒ dices.j.a

im ſi. ⁊.l.ſe.

de peculio dedu⸗

lio.l. ß ſi dã. S. D

tereg. acd.

dñs ſeruo. vt. ̊

e. l.j. S. fi. gc.
53 Mon videri
verſuz. qꝛ deſijt.
a Burare ver

ſum. ſiłis diſtin

cnio fit.j.mãda.
ſi vo nõ re. ac.

b Igcemq;. er
viroq;. piez. ſ. 2

dño ꝑ actonẽ de

in rẽ ver. partẽ

ꝑ actionẽ de pe⸗

culio.de alijs.x.

q̃ erãt apud ſer⸗
uũ:⁊ hoc nõ ad⸗
mittit. vt ſubij⸗
cit.⁊.S.de neg.

gel. l. nẽſennius

in ime.

nos creditoꝛes
peckiares ł nos

iuriſcõſulti. vel
apud perinonezʒ
creditoꝛũ peculi
ariuum.

d Actiõez. ſch

in totum.

e Köſtuntus.
bter qð fit co⸗

ſatio.

fMõ verũ eſt
ſcz nõ oualeſceꝛe
qꝛ actio ſemel ex
tincta c. vt.I.

.§F. agream.

g Idẽ tractat.
ex euẽtu.i. ex eo
qð euenit vm ꝙq

in fi. hub legis
diſtinguk.
h Adutnats
a titio puts.
i CKredidiſti.
quare contingir
filium mſoliduj
patrem ſimnluer
inſolidũ qð iuſ⸗
ſu obligari. ob

3 quam obliganio⸗
nem ſi filus mutuum acceperit in ſe. ⁊ ſic patrem liberaneril. vi⸗
detur c in rem ver. pater tenen.quod hic diſtingintur: que ldiſtin⸗
d velleia. vir. vxoꝛi.

k q NQod ſeruꝰ. ſoluiſſet. quod a titio mutuum accepiſſet. S
. In rem. imo videtur quatenus patrem liberauu: 5.

e. l. pxi. S. quare poteſt dici. Doluno ibi nomme pairis fecit noua

tionem.hic autem ſuo nomine accepit pecumam. Item arg. con/⸗

tra.S.l.ꝓxi. in fi.ſed ibi obligano patris puncipalis ex ſuo facto

hic peculiaris.accurſius.
0 ſ

J ſundum. non neceſſarum. ſed vtilẽ: vt. . ſi res . . K.
n NQuã emptꝰ eſt: vt inſti.mã.S.qꝙ ſi minoꝛis.⁊.· & wnat.

A m rem.iuſſit.vt.j.ti.j.l.fi.S.j.ſed cõtra. j.l. ꝓxi. que

cõnnuat᷑ cũ iſta.ſed illa hanc determiia.
p m Arcerllꝰ notat. 1. repꝛehendit quaſi mndiſtinctum ſit in.l.

ſolaml
.
ſgtinem
ſhinſen ſ pi

ſtnöp

girm ſinn i.
Fkünten inc⸗
Eiinnne 7 1
nagſ de
alerl, .
ſm cj luen

Wteni
nn.
A
Euneti dd
a⸗ 0 z.
Paleroſ. mi
rue ſ 8 gunonn
ſnn ſenh
kabcoia danutn
ſniein culiüſe
hungeng n. Pan
ſeie rſix
Mnni/
Glicn 1
llſte⸗
iſline. Tbr
ls ſſga
nere futen
inef ohgar.
Wrſon

be Dken⸗

lelct .
kualis. .
lind. ſu
iu k. tcih

Oolaſe
* ſenaos

2*4
ni hitg ſuperioꝛi.vel die norat eſſe verũ.ſed ſub diſtincnõe ſit penes alium k Exiſtimaui. vt. 3. e. ſi ſeruꝰ. S. ſed etſi ſeruũ di’o.
e. peculiũ: aut nõ.qð in pumũ reincidi ſenium. Mã etſi.bona ẽ parificatio. vt.3. e. ꝙ ſi ſeru. §. 7 generalit.
i düniſ De in rem ver.i.æ eo qð eſt verſum. ſed tamẽ gcnõe te pecu⸗ m CCi ſticho. mutuaun. x. vicario. hic aũt vernt in rẽ dni: aut i pe
dere 4 . 1
rfuin lio non ĩe in rem ver. culiũ vicarij vel oꝛdinarij. qo eſt eiſi in ſuũ Panũ vertat. pꝛimo caſn
1r Eũ altero. nq cũ cõſtat vnũ ex ſocijs cõuenmi poſſe Ppter pe agitur wem rem ver. a hec actio babet per ommia natur actis weĩ
Almiüͤcd pk ab ali⸗ Ro ſuo ſolueret nmo erit ĩ rẽ vſum ꝙᷓuis cepti eẽnt alios reꝑari ſeru⸗ boues poſt annũ ver. vi. 5
Aiſonr 4 anar⸗ r. F actioe de peculio liberatꝰ ſit dñs. vendiderat: alios redemerat.nũ⸗ elj. m zte⸗ 8
. . „N 0. .7 agneci . 6JIr α *
umined. i lue. Gſt. ad g Aius. mos veditoꝛi nõ ſoluerat poſtea coõ der al omi mn
air 1 mkdlerro ued, J fundũ patri dnoue emerit turbauerat: qͥ boues vẽdiderat nũ luicz ꝙ ipe vertẽs de
Nnif cõputat᷑ in pecu ſeruꝰ vel filiuſfa. vſum quidẽ mos a dño petebat actiõe dee pecu-⸗ beei faciat veſinere
Mmäiſ e lio. vi. S. de pecu Wy. iog. — Rene. . — e ſeu nõ videri vſuʒ
nlo qu wuberois eſſe videt᷑: ita tñ vt ſiue minoꝛis ſit lio:aut qp in rẽ dñi vſum eſſet cum vt in ſi. hin⸗. l. ſe⸗
☛ S berequas.q̊ lid qꝙ; emptꝰ ẽ.tantũdẽ videat᷑ in rem boues ꝓ quibo pe cuma peteret᷑ pe⸗ mno aſn etit
nnn Be e verſuz quaͤti digns ſit: ſiue pluns nes dnm eſſent rrdi nõ videri pecu ri oice bo nan⸗
8 eſt: qꝛ lho⸗ ſeru? ſit nõ plus videat᷑ in rem vſum S lij qurch eſſe: mii ſi qᷣd ducro o cn 1n
AmN. d dñm voluit con 19 a. no quũ fi er. q⸗ ga. ng
iänn, ſmurre ſibt abr eſt empt. „ v Lpia q! unn Nve r bullet reliquũ fie⸗ videoꝛ otrariſſe cũ
en. n Ls. vt. 5. eo. ſt Ain rẽ alteriꝰ ex dms vſum ret: ulud ſibi videri oues quidẽ ĩ vicario cũ̃ quo ve⸗
. aunl. res. glacer. et ſit: vtrũ is ſolũ in cuiꝰ rẽ ver rẽ dni vſos eſſe. Ded P ea re ſoluiſ de nans ing des
Ae lozAumitem ſum ẽ. an ⁊ ſoci poſſit ↄueniri qri᷑ ſetantũ quãti poꝛes boues vemſſẽt Fſum eſt: vt. d. e.
un e and vſuz nö fne 2 Julia. ſcribit eũ ſolũ cõueniri in

Sed quo amplioꝛis pecunie poſte⸗

.

l.j.j. R. vñ inſpe⸗

maem uno

nnidiſi i t ech cuiꝰ rẽ vᷣſum eſt:ſicuti cũ ſolꝰ iuſſitrioꝛes boues eſſẽnt: eiꝰ opoꝛtere ww Kta w mran v
Win e ſ fuer. l. az quã ſententiã puto veram. minũ cõdemnari. 4 Frica. enaz; moꝛtuo vica⸗
4iali . d peculti eſt apud 1 Blia. Eruus ſi in rem din pecuniã rarw zn hans
ürchdſan. tenn. bos Arcell“ notat interduũ 7 pꝛo mutustꝰ ſine culpa eq ꝑdidit geat inſpecto ficto
ümi d diri mrerau q pter H qõ in rem alteriꝰ ſocij mhilominꝰ poſſe cũ dño e in rem drrec. us vie⸗
uwlnd a 3 rt. o. ſ. vVſum ẽ: ce in rẽ vſo cũ altero agi pt vſo agi exiſtimaui. na etſi ꝓcura⸗ rio hʒ naturꝗ .
unnd, mneud r n d quiauetus a ſocio petere pf: id iq toꝛ meus 1 negocla meg ſpenſurus moerm oramare⸗
Gaindun var an o eni daͤnatus fuerit. qad em dicem⸗ ſi pe pecumã muruat' ſine culpa ei pdi moirn ilt arracru
duritſ n Sſum eſt. n culiũ ſerno ab altero ademptũ fue derit recte eũ h̊ noĩe machtt: vt ne aro: ga⸗ ſt en
nni nntn in monun gnetn⸗ rit. Paulꝰ. ergo hec q̃ſtio ita ꝓce⸗ gocioꝝ geſtot acturũ. a ſticho erus 26. ee adi⸗
u ne x emptu. 2 . e
n A e Nrlat enn J filiuſfa. ↄſtituerit qð pat bet: vt qo vel ĩ tuã: vel ipiꝰ rẽ ył eharrtrc
gapon ateceinn. buit. videndũ ẽ an ee in rᷣ in peccului pamphili vſum ſit co⸗ c vicario inſin or
zmie 3 5„ ODueſtio.ez Gſo actõ dar lebeat: at qn: nõ libe phendat᷑. Scilicʒ etiã ſi moꝛtuo vl Peorahuic. za⸗
wſirnli, 4 perers os on rauit patrẽ. nã qᷣ oſtituit ſe quidez alienato ſticho agat᷑: qð ſi pamphi ſeie eij alio. æ per
nſt n na eü in eme ꝛE obligat: patrẽ vo nõ liberat: plane lo moꝛtuo agã magis eſt: vt quis Aia die. vt. 5. viri.
nunmat ſe naen nn ſi ſoluit poſt aſtitutũ. licet ꝓ ſe vide ſtichus viuat.tamẽ de eo go ĩ percun nnter edemte⸗
uuſu ſiaui ,, dn .. t atur ſoluiſſe bᷣ eſt ob id qo cõſtituit lio pamphili vᷣſum eſt:non niſi ink ſictus ſit epetua.
ntinſnit . ſilg. in rẽ mñ vᷣiſſe patris menito dicet᷑. annum c is deceſſit actio dari de⸗ gid anm he
aſeenn Ks9 phem. beat. etem quodamõ de peculio p, hacre vuun vi
goni e. pe. i. vbi. ſie Vlidã fundũ colenduʒ ſeruo phili. tũc expiri videoꝛ: ficuti ſiqdq arn envicarij
n, ſ. vnaulrj. ſuo locauit ⁊ boues ei vde⸗ iuſſu eius credidiſſem expirer: nec beenlĩ okargin
b w en P pie.j. N. rat:cũ hi boues nõ eent idonei iuſ- nos mouere dzʒ qo ſtichus de culus unt perpetuo viuo
1 , Dl ”õä ſerat eos venire ⁊ his nũmis qͥᷣ re⸗ peculio agit᷑: viuat quãdo nõ aliteꝛ Ma uarhoch viee
rNdn ma.l. papt “

c q QRiidã. redimerat a acceperat.

ĩ peculio oꝛdinarij
dD Conturbauerat. ſranonẽ wmini. ſic.ẽ. de inſti.l.cuicũq;

E.moꝛtuo oꝛinario moꝛit᷑ totũ ſuũ peculiũ ·q̊ ⁊ peculiũ vicarij mo

etleme n Cotraxi. mutuado ſibi. x. orit᷑ qõ ↄſiat ab oꝛdĩiario en hꝛe.
en 8 . S. idem labeo ait. o Peculio. ꝗᷓ dat᷑ ſcpo caſu ex ficto zctu. Uerſo.qᷓ dat᷑ ᷣmo cqu.
an eohe videri. vt.̊. e pecuł.ſed ſi dam. S. peculiũ. p Tuã.a tc de ĩ re v. mnſolidu ñ vequcto eo qð dño veber ab oꝛdia
Gnguinenl INAVer ſſos eẽ. vt. z. e. ſi res. S. placet. vt. S. q me. cau. I. videamꝰ no. vt ĩ fi. hꝰ.l.id aũt qn ab eo vicario ſic.vt.S.ſi ꝓ pꝛe.S. ſi dñni.
α; g RNeniſſent. 2 ſic cũ iniantũ vmm debuoꝛ erat factus ceſinit Damphili. 2 tũc e peculio oꝛdiarij.ſ.pãphili ꝑpetuo viuo pam⸗
d verſum q vere erat verſum. vt. S. eo ſi pꝛo patre.S. ſi wmum. ac. philo. vt ſbijciu. ſiłis ẽ diſtictio. vt. .. ve neg. geſl. ſi pupilli. . ß ſi ego.
anpun r Compꝛehendatur. a petat. ;.MD . .
Nmd b Kondemmari. facit. 5. e. ſi ſeruꝰ. j. K. in fi. et nota ſin · ſ Scʒ.ad vtrũq; caſũ ſe refert.ſ ſiue ĩ rẽ ſiue ĩ pecłio oꝛdiarij viat᷑.
onmne nra tus erat hic venditoꝛ.qui wminum actione qð iuſſu non conneni t Agatr. 1 poſt annu qoð euemt ĩ caſib ĩ glo.magna notat.
cumn ebat qua poterat conſequi totum non obſtantibo excepriombus u. Nõ ſu pamphilo.ad dicendũ ꝙ ſui ꝑpetna.
.que bic aſſignantur. item quare non vendicat boues cum non ſit x Agãt. q̃ſi ex õciu que fingoꝛ feciſſe cuũ oꝛdinario. r
uclrmn 1l s pꝛecium ſolutum: vt. S. de tribu.l.pꝛocuratoꝛis.S. penk. He? fidem y Eius. oꝛdinarij. —— Eredidiſſem. vicario.
ui migi babuu de pꝛecio. ideoq; tomnũ manſtulit. ⁊ ſic non obſtat.g. x¶ pe ʒ SDe peculio pãphili. qſi cũ eo niraxeri. 5. e. l i j. KN.
4 ( G0nd culio.l. æpoſmi. j. N. 1Agit.i. tractat᷑ a nobis dũ tractamꝰ v peculio oꝛ inarij. vl· ꝓpe
iflihitl Eruus ſi in rem.neceſſariam.accur. pone qð agit᷑ de peculio vicarij.qð viuo vicario ſinit᷑ moꝛte oꝛdiarij.
una Kv
.

—

4*. ℳ*

quia hoe ipᷣo moꝛit᷑ peculiũ æ mcõmutabiliter cũ ãmodo ab oꝛdma⸗
ro peculin habere non poſſit. vnde fintur: ⁊ reſuſcitari nõ poteſt.

lcet de nouo vicari?

quereret peculiũ:q; a dño non ab oꝛdinario id

habere videt᷑ quod de nouo quereret.
a Ea res. I. verſa in peculio oꝛdinarij qð videt᷑ eſſe ĩ peculio vicarij

eo q oꝛdinarꝰ ſit
ebuoꝛ vicarij ꝑ ta
lẽ verſionẽ:vi nõ.
S. e. AMarcellꝰ. vel
ea res.i.obligano
in peculio.ſ. ipꝰvi
carij.qð enã in idẽ
recidui.vł tercio re
feras ad ꝓxinm ea
res.i. ꝗᷓ iuſſu pam
phili ẽ credua: 7 £
ratio iſta qm̃ ea ⁊c
2 ad idẽ tendit ſp
q̃ſi dicat ð peculio
pamphili pr exꝑi⸗
ri. J.annũ ſiue ĩ pe
culio oꝛdinarij veꝛ
ſum: ſiue eiꝰ inſſu
ↄtraciuũ: nec obſtat
ꝙ vicariꝰviuat.no
lio vicarij: ⁊ qre qꝛ
eiꝰ peculiũ moꝛtuo
oꝛdinario cepit eſſe
nullũ. q dic. vt. S
ti. j.l.j. S. merito.
qõ. ſ. habebat per
pamphili oſtuntõ⸗
nẽ. ſecus ſi a dño.
b Ems. ſ. ſtichi
¶Abaneat. ſed H
nõ manet cu moꝛ⸗
tuus ẽ oꝛdinarius
vt dixi. ar. ö. S. e
ſenat. filia. in fi.
D EEadẽ ratio.qꝛ
te peculio oꝛdina-
xij nõ de in rẽ vlo.
cu dño agi pt ex
cio coõtraciu.

eVBDebet. ſ. ſtichꝰ

nomen frumeti. 2

uij. in fi. nã agit fi⸗

fideiuſſoꝛ de in rem ver
vt ibi. accurſius floꝛen. 3
Ipſum. ſ. frumentum.
uſſa emit ipſum. frumentum ſi patris gerendo negociũ:
mwmale dixu Meratiꝰ.ſed ſi ſu.tunc bene.vt.S.ſi res.S.pla⸗/
cet. a. . colligit accur. “ 1. r
1 SBebere. ſ. iſto qui ſequit᷑: vt.e. ti.j.l.j/j. K. at hic wolo m al opa

b t Yliuffa, emt 1

ea res in peculio eius eſſe põt: ꝙᷓ ſi

pamphili peculiũ maneat. eadẽ rõ
efficiet: vt id qõ ĩ peculio pamphi
li vſuʒ ſit:ita pᷣſtari debere dicam⸗
vt pus eius qo tibi pamphilꝰ? vebu
it veductio fiat.qð vo in tuã rẽ ver
ſuʒ fuerit: pᷣſtet᷑ etiã nõ veducto eo
qð pamphilus tibi vebebat.
òòM n Eratius.

Alãuis in eã rem ꝓ ſuo meo
fideiuſſeris:q̃ᷓ ita cõtracta ẽ:

vt ĩ meã rem vᷣſaret᷑: veluti ſi cum
ſerus frumẽtũ emiſſet quo familia
aleret. venditoꝛi frumẽt fjdeiuſſe
ris. ppꝛiꝰ eſt tñ vt ve peculio eo no

mie nõ de in rẽ vᷣſo agere poſſis: vt

vni dũtaxat cũ quo atractũ ẽ:d in
rẽ verſo actio ſit: qͥ idipᷣm credidit
qo in rẽ dñi vſumẽ.
Illinuſtamilias togã emit mõ
tuo cinde eo. pat᷑ ignoꝛãs ⁊
putans ſuũ eſſe: edicauit e in fu
nus eius. Meratiꝰ libꝛo rñſoꝛũ ait
in rẽ patris vſum videri. in actiõʒ
aũt de peculio qo ĩ rerũ natura nõ
eſſet vno mõ extimari vebere ſi w⸗
lo malo eius cũ quo agat᷑ factũ eſſʒ

atqᷣn ſi filio pat toga emere debuit

in rẽ patris vſa eſt. nõ tũc quo fu⸗
nerabat᷑:ſed quo tpe emit.funꝰ em̃

00— 8

filij es alienũ pꝛis ẽ:⁊ B NMeratiꝰ q́

qͥ vin re; vo parrẽ tener: putauit

rſo. hic pio pecunis non pꝛd frumento. vel ſol.

„

urſins.

tris nõ veſijt eſſe ireru natura.i.cõmercio hoĩm.⁊ ſic duo dixu Me

ratius: a q; videtur
phbendit᷑ qꝛ debint di

verſa.ſed iunc demũ cũ fuit dedicata.⁊ in hoc re
ſtinguere cuns gerendo negocium emit. vt. J. at /

n ac. . . e· ſi res. . placet. m q:ipa toga non eſt in neculiũ com
putanda. quod eſt contrarin pꝛno. nam q in rem vomm verſum

eſt in peculium cõp
ergo ⁊c. vel dic in

utatur. 7 ideo de hoc repꝛehenditur. j. ibi factus ?
hoc ſecũdo eum bene dixiſſe de peculio poſſe agi.

led veſtem in peculio non computari vel eius pᷣciũ qõ eſt verũ.

K Atquin. hic mcipiũt verba Pauli. In rem patris. vt. Z. e. l. ij⸗

S. pꝛoinde ſi ſ⸗ eruus. accurſius.

Emit. nec ceſinit eſſe verſum per hoc ꝙ videat᷑ redire ad filum.
ſfunus em c. accurſius. tieenite
m Junus. bene di. quo tu n n
nit ideo eſſe verſum qſt filius mtantũ ceperit eſie obligatꝰ patri ob

.quod tũc videtur verſum quãdo emit. nec deſi⸗

*2

—

hoc ꝙ togã m filij factu cõuerterit: vt.S. ſi ꝓ patre.S.ſi dm̃. q; non

filij ſed ſuũ fecit neg
Alij ſic bene dico cũ

1.

—

ociũ.funus em̃ ⁊c.vt hic.⁊.S. relig.l.in patrẽ
ebuit ei pai emere: als ſi nõ debuit: quis bene

p Auk.

veſtitus erat.tune verſa videt cum funerat᷑. funus em̃ ac. ppᷣterea
remotis videt᷑ hoc dictum Meratij ſtare non poſſe. ſ. degicando
dicatur tunc verti in rem patris. nam au bec toga fmit fil necel⸗

.

ſaria. ⁊ tunc de in rem verſo extunc: vt hic. ⁊. S. l.iij.S.pꝛomde. nec

ideo conuenitur: quia vedicauu: ſed quia tanrũ

oſtendit. negociũ hoc.i.ſepulturaʒ
2funus filij patris eſſe es alienum
non filij. Factus eſt ̊ vebitoꝛ pe⸗
culij ꝙᷓuis res nõ extet:vt etiã ð pe
culio poſſet cõueniri:in quã actiõʒ
venit: ⁊ qð in rẽ vᷣſum eſt. ꝗ tñ ad⸗
iectio runc neceſſaria eſt cũ annus
poſt moꝛtẽ filij exceſſerit.
“ Leuola.
Aller ꝓ filia woẽ pmiſit cõ
venmnit: vt ipe filiã aleret non
pſtante patre filia a viro mutuam
pecuniã accepit ⁊ moꝛtua eſtĩma
trimomo. rndi ſi ab ea id qõ credi
tũ eſt erogatũ eſſet: ſine quibo:aut
ſe tueri: aut ſeruos paternos exhi
bere nõ poſſet: dandã cæ in reʒ vᷣſo
vtilẽ actionẽ. Seruꝰ abſentis rei
pub. cauſa pupuli ſeruis pecuniaʒ
credidit:ſubſcribẽte tutoꝛe ſupula
nõe ĩ pſonã tutoꝛis traſſata.qſituʒ
an aduerſus pupillũ ↄpetat actio
rñd ſi cũ in rẽ pupilli daret᷑: id m
rẽ eiꝰ vſum eſt: ⁊ quo magis actus
ſerueꝝ ofirmaret᷑ turoꝛ ſpopondit
poſſe: mbilomĩ dici ve ĩ rẽ Yyſo cuʒ
pupillo actionẽ foe. i Bem.
AIliuſfamił. duxit vxoꝛe pꝛe
otẽ ꝓmittẽte: ↄuenit inter
oẽs pſonas vti eã pr: aut ipᷣa ſe tue
ret᷑:maritꝰei mutuos nũmoſ edit
cu iuſte putaret pꝛeʒ ei mĩſtratuxę

buit filio dare.

aut nõ. Et iic ſi
nomie ſuo fil

emi nõ dar dei

rem verſo.vt. ̊.

e. ſi res. S. placʒ.
ſed de peculio in
quo vemt verſũ

Vr hic ſubijcir.

SDi vo patrꝭ no
mie. Aut neceſ⸗
ſaria erat patri
tũc inſolidũ ex

tũc. Aut vtlis.

tuũc quãti vale
ret tenet pater.
vt. S. ſi res. ſ.
. 7.l. ſi fundũ

Di iñ veriit po⸗

ſtea qñ ſuo no⸗
mie emt. l. nlij.

tenet᷑ inſolidũ 5
in rem verſo.m⸗

hilomin? de pe⸗

culio:vt hic di⸗
citur.Et ſic hoe
caſu habet locũ
qð dixu nerot.
n Factus et
qꝛ rẽ peculiarẽ ti

lij accepu. et in

ſun.ſ.patris ne⸗

gociũ vertit. ſic

ergo de peculio

potern coneniri

rone hin obliga
tionis peculiar
vt hic dicit. .
de peculio ꝙᷓ tu⸗
beronis. F. ſi.

0 In quz acti

onez. ſ. de pecu⸗
lio. vt ſi agam
certi conchnone
de peculio. vel
alis veniat ĩ hae
actio ne ⁊ quod
in rez wmini v⸗

ſum eſt: vt hic.

5. de peculio.l. j. . eſt autem. a inſti. quod cum eo. . in rem auteʒ.
IYtem poteſt hoc inconuincibiliter pꝛobari. cuz emm agitur de pe⸗
culio etiam id quod vominus naturaluer ſeruo vebʒ. in peculo cõ

putatur. ſi fone in rem wvmim umpenchit: vt. S. de peculio. ꝙ tube⸗
roms. S. ſed a id ꝙ. ſic ergo cum agit actione de peculio.⁊ de in re

verſo agit. non tamen mmuit wmmi pꝛumilegium miſt habeat foꝛ⸗

mulam. ſ. vt de in rem verſo pꝛoponat. Eſt einm alia foꝛmuls de
peculio. ⁊ alia em rẽ verſo. vt.C. de exerẽ.act.l...
p VWerſum eſt. l. ipa toga. vel dic. 1. eus extimatiGeʒ. nam tpa to⸗

—

ga nec eſt: nec wlo malo deſimt eſſe in rerũ natura.i. in cõmertio

hominumn. accurſius.

Exceſſerit.⁊ ĩ alijs caſiby etiã eſt neceſſaria.vt. .c. l. j. F. 7.
r p Ater pꝛo filia. non dante. ſ. alimenta. vi couenerat.
Actionẽ. in patrem. vt bic. 7. e. l. li. in fi. 1. S. e. ꝙ ſi ſeru⸗

S. pꝛoinde ſi ſeruus.

tSeruus wanlſlata. ſed non nouata. alioqunn non daretur de m
rem verſo. ſic et ponuur ſupꝛa e offi. eius cui man. eſt uuniſul.

j. in fine.

Euũ pupillo. ſic 7. . t. .l. i. . F. . . qñ er facto tm.l. ſii rẽ.

x f Ilis ini omnes. maruũ ⁊ vxoꝛẽ 1 patrẽ ſinnle pactum. VN

3. e. l. pater. 7. . de exceptiõe li. l. pater. j. F.
„Credita. u. cõmiſerat ſibi marit⸗ traciare res ſuas familiares
3 Alulieris retinet ad hanc. Rñ.nõ. vt. S. de cõdi.inde.ſi nõ ſoꝛ

tem. S.ſi centũ. ⁊ eitam non retinet interun pꝛo patre. vr. E. com

mo.i. finali. accurſius floꝛeñ

— — —
»„

bn ge,
igi⸗ ſcrwe
auul ſutſn

cninnij abeha
ni nn .
niuin l ſc⸗
ignili .uniam
nurek.d
ſflni tn lepu
ſorann morit f

Nſdoſe t
nigaii mns
önen inte ſ⸗
eg,

Ruſis
iemni⸗ crogat

ßhirm orl: gt

iori⸗ .
Pftürtil poſc
ilufa achone
mun .
niſtit l.
iluon.
nſgtinn
eküiſ⸗
ntwi
Kiſegun
ſni (e0

gan.
ftonutni ccpien

Mige
n geylſi

8 4.
ithn neſpälia
ſnu. egenen

mint irg ro⸗

Uti Keſ. goanert
uff
r.l.
in ben. B.
Lpſreo.
intgne un P
gtimaone Donec
nen wan
agic e⸗
kinn. Umi

f Fſls roſſet

dinm, ck
ſewſtr Hrpt

uinkrinj luſtu.

ſeinm
the gnöte⸗
lifn i Aſman

Uulit
— aha

ſed mancan

unarinttrn

llin . 4].
