poſtea ipſo mre teneri ceſijt:vt.j.de v.ob. ſi ex legati.
h Aboꝛam. et tuc ipſo iure in eaʒ nõ mcidit. Si aũt iam ↄmiſſa
fuiſſet. ꝑ excepti

ar bai niqs fructuariꝰ: ⁊ pactꝰ ẽ ne peteret.ſer
auromborl.i. uus aut fructuarius paciſceret᷑ vt
in pn. et ho ſine fici . n
fuckit ad rus di Ppeteret. bñ̃ficio pacti qð ſeruus in

terpoſuiſſet vtiliter ad petitioneʒ
agmittetur. i Dem

latõ: vt. j. ſi cer.
peĩ.l. lecta.ſiue

ctuarius ſerui.
Kk Ab eo. ſ. fru
ctuario.
lFacit. qꝛ ẽ ex
re tructuarij et

videt᷑: ne intra id tpᷣus ſoꝛtẽ petat.
Si ex altera pꝑte in rem:ex alte⸗
ra in pſonam pactũ ↄceptum fue⸗

opa vm. vt. ð. e. rit: veluti ne ego petam: vł ne a te
gcamrent Jern. petat᷑: ⁊ heres meus ab omnibo vo
et em her e beis petitionẽ habebit: 1 ab herede
ctuariũ ab obli ęꝑ· tuo om̃s petere peterimus.
atione: vt. I. e· Erg.
ere l. ſpẽs. et . n Er
qð vicit melioꝛẽ Bemptione venditiõe loca⸗
nõ wienon ſun tione ↄducrione:ceteriſq; ſi
ple. vt. C. e. ſer⸗ ℳ C22*. Eir
uns. milibo obligatõnibo. quin integris
m Iteʒz. et a omnibo oſenſu eoꝝ qui inter ſeobli
aus. 1. nucua / Ngati ſunt recedi poſſit dubium nõ

n Altilit. i. efſi/ eſt. Ariſtoni hoc amplius videbat᷑

etua: qꝛ ni ,
Bora eſlibt nͤ auenerit ne wminus a co⸗
nlka ẽ petitio. yt lono quid peteret: ⁊ iuſta cã
ie e. . uentionis fuerit. nibilominus co
ſi pupillus. et aa lonus a wmino petere poteſt.
cii ad ho. . ðH ñno H f TLoꝛen.
uor. in * 45 „₰ .
1 r. Abr. Vi in futurũ vſuras a vebi⸗
ioꝛ fru⸗ tore acceperat:tacite pactus

caciter.

V me exempto p̃ᷣſtare tibi
o Admitter. iea que me exempto p

optet pᷣſtitiſſem.⁊ cũ tu mihi pᷣciũ

ope replicatiõis crIEd, 4*.
pI Jduene cberes: cõueniſſet mihi tecum: vt
rit. pot Sſrrig unmbr rS
aſe no arraan rurſus pᷣſtitis mihi a te in rẽ vendi
iſtum ex vna ꝑte

im reſolui ex huiius ↄuentione:vt hic.et.j.loca.et ↄdu.ſi tibi habi

tatiõʒ. Ded ↄtra j.de reſein. ven.l.cum emptoꝛ.et.j.d ac.emp.et
ven.l.fi.que ſunt ↄtra. Reſpon.h̊ fuit res nõ mtegra.ibi integra
Iteʒ H̊ fuit iuſta cã ↄuennoms ex vna ꝑte tm̃.puta ſteriluas.vt.j.
loca.ſi vno.ibi equalit. Alij dicũt qꝙ hic expꝛeſſe fint actum.vt ex
vna parte tm toleret. ibi nõ. Remanet ̊ locatoꝛ obligatus ad ea
que ↄſueuerunt pſtare locatoꝛes coloms.que numerant᷑.j.loca.hᷣ
addes.S.illud. Accurſius.
q q Qi m futuꝑ.i. ꝓ futuro tꝑe. et nota tacitã remiſſionem. vt
hic. er.J.de doli excep.l.ij.S.nõ male. et..de le.cõ.l.d lege.S.ſfi.
EC. de pac.ini emp.l.omſſone.⁊.j.æ eo qð cer.loco.l.ſi.in fi.
r Si ex altera. habebit im pᷣmo caſu.
ſPoterimꝰ.ſ.in caſu ſcðo.et ſic redde diuerſis reſpecibi ſingła
ſingulis.hoc eſt tercium pmo.et quarto ſcdo. ͤ
t a Hempnone. tres ponit caſus. pᷣmo qñ res eſt integra.ſecũ
do qñ ex vna parte facta fuit maditio.tercio qñ ex vna vel
vtraq;.queritur tñ an actio vet᷑ ad reſoluendum qð negaat.
Recedi.ipᷣo iure ⁊ etiã arris daus.vt.C. qñ lʒ ab ẽp.diſ.l.ij.
Pꝛeſtitis.i.redditis.ñ vt qͥdam dñt iteꝝ a te mihi venditis.
A te. emptoꝛe. Accurſius.
Pꝛeſtiuſſes.ſponte.nec is.n. cogi poteſt vt in fi. hmus.l.
Deſinere.nũquid ipᷣo iure? puto ſic. vt ſtatim dicam.
bH Interpᷣtatio. quo ad hoc vt pcium nõ vebeat᷑ cum effectu. ſed re
integra ipſo ure m altero caſu ꝑ exceptõʒ ſcõm Jo.vł dic vt pu⸗
to ipo iure m vtroq; caſu vt hic.licʒ agi ñ poſſit ex pacto tali vt in
c Cogaris. quid ̊ v lege ↄnniſſona et pacto adie ⸗fi. hums. l.
cuioms in diem. vbi dñium retranſſert᷑ ex pacto. vt.C.de pac.ini
emp.l.ↄmiſſoꝛie. E.illud re integra. et in ipſo contractiu.

S enne ee

obligati eſſemus: cõueniret vt ab

poſentiremus ne quid tu mihi eo no

=

bendam pꝛius neceſſariaꝑ pſonaꝝ

wli. vt. S. e. reſcriptum.S. fi.

—

d Eonſtituant᷑. ad qð pactũ nudũ nõ ſufficit. io. Sed nũquid etiã
excepnonem in pᷣno pariet?rñ.non. Sʒ quid ſi venditoꝛ fuit ofeſſus
poſſidere noĩe emptoꝝs.nec m̃ tradidi.videtur tradita: vt.j.de rei
ven.qdam.et de acqni.poſ.qð meo.IJtem ſufficit aliquid fieri ꝑ qð
venduoꝛ liberet᷑.vi.j.ð reſean.ven.l.cum emptoꝛ. Item nõ parit ex
ceptionẽ hec ↄuen/

tam omnibo que ego tibi pᷣſtitiſſem . r keane⸗ ,
pcium non dares mihi: tuq; mihi trractus oiſſoluat᷑.
pſtiuſſes: pꝛeciũ te vebere veſinrre e; ee li ſieren 00
qꝛ bone fidei.ad quã omnia hec re ↄprractu.no eker⸗
digunt᷑: interpᷣtatio. hanc q́; uuen ab eo lam erot
tionẽ admittit. Mec quicqᷓ int⸗ qr paberpror ve
ſt. vtꝑ integris omnibo in quibus vti pol. ad q. j.

e trabẽ. empẽ·l.
ſi cũ fundum ven⸗
geres. S. fere. de q̃ᷓ
tollenda non fuit
gcetũ. vt. j. ti. j. cũ

o negocõ diſcederet᷑: an in integꝝ
eſtitutis hijs q̃ ego tibi pᷣſtitiſſem

nn gaquił. Yteʒ actus
mine pᷣſtares. Illud plane vauen ccont᷑ ſimuis pno
tione que ptinet ad reſoluendu; id bie non ſut as
quod actũ eſt ꝓfici nõ poteſt: vt tu licer ab empti. l.j.
goõ iam ego nibi pſtiti: otra pſtare ccconta. hi vide
mihi cogaris: quia eo mõñ tãꝗ hoc ren eſſe. cum res
git. vt a pꝛiſtino negocio diſceda an⸗ ann enguo⸗
„6 „ rr rezʒ. vi inſti. de re.
us: ꝙᷓ vt noue quedam obligatio pig. imerduz. Sy
es inter nos ↄoſtituantur. certe ibi dicit con⸗
p Auk. tra. ſ. nõ D tradi
„ . tam. at hic v
Er quos acqmiri nobis ſtibu actus celiderarur.
lationibo põt.pꝑ eoſdem etiaz vr.C. qñ li. ab em
mw por. d 3 pto. diſ. l. j. Item

pactis ↄuentis melioꝛem aditionẽ
noſtram fieri poſſe placet.
p Apini.
Mperatoꝛ antoninꝰ auidio
caſſio reſcripſit. Si credito
res parati ſunt ꝑtem ex bonis licʒ
ab extraneo cõſequi rationem ha⸗

pꝛo hoc qmia tra⸗
dito inſtrumento
ergo res. vt. C. de
w. l. j. ergo econ⸗
tra eo inſciſo. vt.
de regu. iu. l. nihil
ſed illõ re integra
Item liberatur fi⸗
deiuſſoꝛ et vendi⸗
toꝛ etiam ſi ꝓmiſe
rit animo nonãdi
et ſic liberatꝰ vide
tur a pꝛima:vt.j.de reſcin.ven.l.emptio.ſed ibi res eſt integra.et ſe

cunda obligatio eſt liberano pꝛime. IJtem ad wnationẽ trahe nec ob.

inſti.qui.mo.tol.ob.S.vl.qma et hec fu conſenſu.vt.C.de dvna.ſi qᷣs
gr. S. fi. Pꝛeterea nõ dicit lex qð nõ exigat᷑ retro actus in alijs.ſed re
integra in alijs nõ ipſo iure ſed ꝑ excepnonem.re integra hic ipᷣo iu⸗
re.v.S.l.ſi vnus.S. pactus ne peteret.
e pꝓ Er quos.paciis. fallit in illis caſibꝛ in quibus ſtipulatõ ſnffi
cit.ſed nõ peccatum.vt diximus.S. e.l.in traditiombo.
fPlacet.ſ.tam ad agendum ꝙᷓ ad excipiendum ſcõm ioh̊.t ſunt
iſte perſone.vj.ſilius.ſeruus ꝓpꝛius.et ſeruus alienꝰ. bona ſide poſ⸗
ſeſſus.et liber homo quẽ bona ſide poſſideo. et ſeruus in quo habeo
vſufructum et ille i quo habeo vſum.vt dicitur ꝑ oꝛdinem. inſt it.ꝑ
quas per. no.ac.vſq; ad.S.ex hijs.Additio. etiam per ꝓcuratoꝛem.
nam licet ſtipunlanone nobis non querat niſi in caſibus.vt no.mſti.
c muti. ſtipuł.S.ſi quis ali.tamen pacto nobis acquirit exceptionem
g i Mperatoꝛ. pone caſum triba modis. Pamo exneus qui poſ-
ſidet alienaʒ hereditatẽ pactus eſt cũ creditoꝛbo. vt ſint certa

poꝛtione ↄtenti. agnan vel cognan vendicant ab eo hereditatem.

h Partem. ſ. vebiti.
i Ex boms.ſ.defuncti.Accurſius.
k Pꝛius. id eſt potius dicendum eſt habendam rõnem neceſſariaꝑ
perſonarum ꝙᷓ contrariũ. vel ꝙᷓ exraneoꝛum. vt.ſ.oli exceptio eis
patrocinetur nõ pati directa.vt ſic tollantur contraria duo.S.e.ſi nibi
S. cũ poſſeſſoꝛ.et..ti.j.l.iij.S.fi.que ſunt ↄtra.Ded nõne dicit.licet
ab erneo.reſpon.ita.ꝑ quod videbat᷑ non ꝓdeſſe pactũ.miſi ab alijs
eſſet agnatis in remotioꝛi gradu ↄſtitutis factũ. et dic ſi idonee ſunt
id ẽ ꝙuis idonee ſunt ꝑſone ncc̃arie ad ſoluẽdũ tom.et hꝰ naſſtende

heredis extranei fecit.vt.C.e.ſi acnonem.Secũdo pone ꝙ bona cu⸗
iuſdaʒ vendebant᷑.qꝛ heres nolebat adire.qi habet creditoꝛes agna
tos ſuos q̃ſdam et alios extraneos.pares ſunt agnan alijs exir aneis
et in cumulo debiti et in numero ⁊ in dignitate. neceſſariaꝑ pſonaꝝ
ſnia eſt eligenda.ſiue eligãt minoꝛem ꝑtem debiti alijs eligentibs ma⸗
ioꝛeʒ. vel econtra.

et pones ibi ſi ido⸗ :⸗ Jar
nee ſunt. ſch als et ſi igones ſint. Om
in cumulo debiti Emo paciſcendo id efficere
HS poreſt: ne ſibi locum ſuũ de
ſep les gragaum dicare liceat. aut ne ſibi ĩ ſuo ſepe⸗
0 nerel tver⸗ liri moꝛtuũ liceat:aut ne vicino in
ant᷑ pacn ſũ .V .
uones cuʒz eo qui uito pꝛedium aglienet.
erat eyneus heres f Loꝛen.
ab mieſtato ĩ vl⸗

J reus poſtꝙ pactus ſit:a ſe
non peti pecũiam:ideoq; ce⸗
pit id pactum fideiuſſoꝛi quoq; ꝓ⸗
deſſe: pactus ſit vt a ſe peti liceat:
an vtilitas poꝛis pacti ſublata ſit

terioꝛi qᷣdu.vt cer
ta pte ſint cotenn
aduerſus eũ. mul⸗
tomagis hac ꝑte
otenn eſſe debent
otra nccarios he⸗

ledes. nua ſlios fickeiuſſoꝛi: queſitũ eſt: Sed verius
qui in pete clun eſt ſemel acquiſitam fideiuſſoꝛi pa
n oer unr, ve cti exceptionem vlterius ei inuito
inſti. de here. qli. extoꝛqueri non poſſe.
& rne . De tranſactionibus.
. .Ae. J.⸗
ecneum. et m hoe ,. . v Apia.
dic. ſi id eſt ms Vi tranſigit qſi e re du⸗
adonei nnt ad ſol⸗ bia ⁊ lite incerta:neq; fini
en ze erde ta tranſigit: qui vero paci
ſuccedendũ. et di/ 4 tranligit: qmi! 1
6 Keponit ſcitur wonationis cauſa rem certã
rerau annz nerel. ⁊ indubitata liberalitaté emit.
ſarie pſone appellã . 1 – Hem.
nl liere der Ranſactuʒ accipere quis po
dif. in Pncipio. 7. teſt: non ſolum ſi acquiliana
ſn. et in alis duo ſtipulatio fuerit ſubiecta. ſed et ſi
bus vicunt᷑ agnaitit

et ↄognan: vt. S. de S
uſti. et iu. I. fi. Accurſius floꝛentinus gloſatoꝛ iuris ciuilis.
a Si idonee ſint.ſ.ad reſoluendũ ſᷣm pᷣmũ caſum.vel dic ad mit⸗
tendum ᷣm ſecundũ caſum.vx dic ad ſoluendũ vł ad ſuccedendũ ſᷣm
b n Emo paciſcendo. pᷣmo dictio huius. lI.et ſecudo tercium.
eſt j. C. de pac.int emp.⁊ ven.l. fi.ſed ibi in trachuoe factum
ſint. et ſic ſolui᷑ aliud ↄtra.qð toti huic.l.ↄtradicit.S.e.in tradino⸗
mbo. 7. E. re. pmu. l. rebo. et. . de reli. I.ꝙ ſi locus. Item ton le⸗
gi ↄtradicit.j.de aqua quoti.a eſti.l.j S.ſi quis.Sed ibi inteſt paci⸗
ſcenns. vt alius nõ querat aquam in ſuo.ne ſuus fons exiccet: vt.j.
e ſer. quot. Clel qð dicit hic ñ poſſe agi. veꝝ eſt pᷣciſe. ſed ad inteſſe
agl poteſt. ſed inteſt vt ibi. Item ad pᷣmum et ad ſcõm eſt ↄtra. C.
rebus ali.l.fi. ſed ibi nõ dicirur valeat. vel nõ valet tale pactum ſed
dicitur q̃ videant᷑ eſſe ꝓhibita. ſi alienatio alicuius rei eſt iibica
Item ad vltimũ eſt ↄtra.j.xæ diſtrac.pig. ſi creditoꝛ. S.ſi.ſed ibi ma⸗
miſeſte inieſt crediioꝛis ne debitoꝛ vendat pignus.
c Jreus. pdeſſe.nam reo liberato p ↄſequẽs fidemſſoꝛ libera
iur:vt.j.de reg.iuris.l.cũ pncipał.et.j. de noua.l.nouatõ.
d Poſſe. nota liberanonẽ ſemel opetentem pꝑpemam eſſe. miſi libe⸗
ratus velit iierũ obligari ſicut et omne bñficuum ppetuum eſt. vt in
aut. ↄſti. que de dig. S. illud. colla. vj. et facit.j.œ regu.iur.id qð no
ſtrum. et. C. loca.ſi cũ hermes.et.C.e fideiuſ.nouatione.SDʒ ↄtra
5. e. ſi vnus.S. pactus. in fine.S.ſo. vt ii. IiPem contra.j.quod me.
cauſa. I. metum.S. fmnali. et. l. illud. vbi fidemſſoꝛ remcidit in obliga
nionẽ. ſed ibi fingitur. nec liberatus. cum ppᷣtoꝛ eũ in integꝝ reſtituere
polliceat᷑: vt.j.væ in inte.reſti.l. nemo videtur.
e De tranſactiombo. dixit de pacnis in genere. nũc dieit in ſpecie.
fq ELii tranſigit. hec lex de pacio rennſſioms dicit. et facit oriam
mter pactum gratuuum et non gratintum. 7 ꝙ dicu quaſi im
pꝛopꝛietatem notat ſcõm quoſdam. qma quandoq; fit ſuper re non
vubia. vt ſuper alimentis pꝛeteritis.vt. C. e. l. alimentis et. e.
cum bij. et. S. eum. item ꝓpter fideicommiſſuʒ futurum: vt. C. de pa/
ctis.l.j.et.C.e.d fſdeicomiſſo.Zu dic ꝙ eſt veritans expᷣſſiuũ.⁊ in

—

dictis legib verbũ tranſactio impꝛopꝛie ponit᷑. Uel etiam eſt ibi in
pmns dubium qntum. licet nõ ſit dubium quin debeat᷑. Eſt autem
dubia res per neganonem:vt.C.quibo ad li.pꝛocla.non licet.l.fi.
ſiue fiat extra indicium. ſiue incerta lue.id eſt pꝛopter litem. et ſic
tranſitue hoc eſt per indicium:vt hic.et.j.dœ ↄdi.inde.et elegant.

S. ſi auss et mo
pactum cõuentum fuerit factum. vannn biente
ſCeuo. toruz ꝓ vno po
VVAperatoꝛes antoni. ⁊ ſeue⸗ niur. Siel diep
. , . duobo. et ꝙ diei
rus ita reſcripſerunt. Pꝛiua dubia. ſ. extra in
tis pactionibo nõ dubium eſt: non eicz:e der
lecdi ius ceteroꝝ.quare tranſactiõe cet preſenre m
que inter heredem ⁊ matrem efũ dteſtata. et in idẽ
Fcidit.ſiue lis ſit

cti facta eſt: neq; teſtamentum re⸗
ſciſſum videri poteſt: neq; manu⸗
miſſis vł legatarijs actiões ſue ad⸗
einpte ſunt. Quare quicquid ex te

iuſta: ſiue iniu⸗

dümogo qᷓ agit
vel defendit cre⸗
dat mſtam cam

ſtamento petunt: ſcriptũ heredem ſe ſouere. ñ abs
ↄuenire vebent: qui in tranſactöõne qi. ei nlt.
hereditatis: aut cauit ſibi ꝓ oneri in pun. ſcoõʒ fra.
bo hereditatis: aut ſi ñ cauit:nõ d, Zu dec m acno⸗
negligentiam ſuã ad alienam imu liet nne reſt
riam referre ¶ Cum tranſactio ſtat renet tranſa
pꝛopter fideicommiſſuʒ facta eſſet grorm Urrpes
et poſtea codicilli reperti ſunt:que aenonem vel re
roan auatommnag er tranſel»e litatani
conſecuta mater defuncti fueride bidem dicitur.
pꝛo parte ſua eſt:id ex fideitõmiſſi Irtem nonne fit
. — ſuꝑ certo.vt.j.
cauſa conſequi vebeat. reſpon. de⸗ e de hiſo que aſt
bere. Bebitoꝛ cuius pignus cre ara. K. vt ibi.

g Meq; finita
ſcʒ ſnia.q nullo
mogo poteſt at⸗
tentari: vt.j.e.
poſt rem. et. l. et

” . poſt. ⁊ addas huj
ic adnotatiomi.nõ gratuits. ꝓpi id qð dicit᷑. C. eo.l.tranſacno.

diroꝛ diſtraxit. cum meuio qui ſe
legitimuʒ creditoꝛis heredem eſſe
iactabat mimmo tranſegit, poſtea

h Et inqubit atam. et pꝛo id eſt.ſed quid ſi erat controuerſia lite

etiam iam conteſtata. ego tamen graris remitioꝛ reſpondeo et tunc
dicoꝛ remittere rem certam. id eſt litigium quod cerium eſt. et ſic
eſt pactum.Ac. flo.le. ůoc.
1 1 Ranſactum acapere. id eſt ocedere tranſacnoneʒ. quaſi di⸗
cat poteſt fieri tranſacno duobus mods.ꝑ acquitł.ſtipula⸗
tionem.et ſine ea.cum ea. vt accepto eo quod nomine tranſactiois
dari conuenit.reſiduum qð peto deduco in ſtipulatoõnem acquił.
et accipto ferro.de qua habes inſti.qui.mo.tol. obł.S.eſt autem.
et pꝛopter hunc modum quaſdam leges pomt in hoc ti. vt.j.eo.l.
acquixł.et.l.ſe.et.l.pacto.Accurſius.
i Aperatoꝛes. ceteroꝛum publicoꝛum vel pꝛiuatoꝛum. vt.
ſupꝛa te pac.ius publicum.et.l.ſi vnus.S. item ne experi⸗
gr. et..d re.iuris.l.nemo poteſt.et.j.ad.l. fal.l.iij.m pꝛin.et qꝛ
ſic eſt generaliter dictum:ergo in caſu qui ſequi᷑. quore ⁊c.
IXegatarijs.ſ.alijs. nam et manumiſſi legatarij ſunt: vt.j.de
le.iij.l.cum in ſubſtiiutione.
m Referre. vt hic.et ar.j.de noxa.electio.S.pe.in fi.et quando
acnio de peculio eſt an.l.j.S.item.ſic ergo ſcripius conuemit᷑:vt hic
ſed contra.j.e.l.controuerſia. ſo.vt ibi.
n Cum tranſactio. vebere. ummo videtur ꝙ non. mſi ꝑ reſtituno
nem.ſicut ille qui pꝛius fuit repulſus a petitione fideicommiſſi. vł
legati quaſi teſtamentũ nõ valuerit filio prerito qui filius poſtes
noluit agere ꝑ contratabu. nam ñ recht ad fideicommiſ. penrtum
miſi per reſtitunonem.vt.j. excepi.rei iudi.l.ij.que eſt contra.
Solu. ſcõm. y. hic ſpeciale in matre. hoc non valet vt in pꝛedi⸗
cto titulo.l.ſi mater.nam et ibi ꝑ reſtiutionem ſuccurritur. Dic
ergo hic in tranſacnone ſpeciale quia de hijs ⁊c.vt infra eodem de
bijs.ſed ibi nõ fuit tranſactio ſed ſentenna. Item alia ratione ma⸗

ter non videtur admutn. qumia fideicommiſſarius ſi tranſigat cum

—

cmmu

n ien aabe

ANino
Möhntongt

nihacnij cno

1s aontt
eb ſiuiͦſer
nnunin
Ckepeione g
k hoc c
nn ſcntd.
Ilaſil
eüd ſentene
vligan
Curi⸗ mi
wunera W
herede;
Chouora
N Aberespe
Rhiionben
ſaus tmmnſian
ſowad e
G. c r ani
euio ſintm
gã ,
vec wntio
in tiin,
Nronisſe

(outhbes

Uug ſoſuns
Aonhh
ſiſoni nnd.
(Paanuͦ,.
ſtmotiſorr
tn uumant.
Nofuuogt,
heſohn
Unfrmnsdets
1 Cnmnece
legianh3
W
Netſgemgi

Mankcion

ſcjagin
enlſitnuz
ſer Kpen
fgertnarh
Aideohicſo⸗
Nherrecctve
hunniizon
amnohuber
himhrſcumn
Geilaurer ne
ſeelhtn horz
ibtun r
nſunt r
ſpen.
tnitinn 4
mom
Wranſien

Hen k.

IS innn
munt
lhug
N u.

iſe n.

ic
neſſe Wpir

ſn n
Ntat!

MNt .

t CL
OeracoNNN
vaninor eſpondet
n erumel

re unſanoni
nnods cali /
nod nommmenm
in ſtypalnonene
o tl. obe ein
Vnnt inborn ki

mumpi ſune
ſmus imin
iſequut.

1 lgmmiinli

herede ꝓ paruo credens paꝝ eſſe in hereditate. veniens non audit᷑
ↄtra tranſactiõʒ. licet poſtea młta apareant:vt.j.ad trebel.l.luci
us.S. fi.que eſt ↄtra. Soł.qͥdam dicunt ĩmo audit᷑.et qð ibi dicu
audit᷑ ſi non tranſegit.ſubaudiunt maxĩe.ar.j.e.quicunq;.S.qui
ꝑ fallaciam. Lu dic.ꝙ ibi teſtamentũ et omms vltima voluntas

ſcõm iohan. et lege recte.Ac.flo.
C

x Beducuntur. ſed conchtione vemum exiſtente aſparebit. vt. j. de
accept.l.quod in diem.et comunge.l.pꝛoxi.cum iſta.et dic cum.i.qꝛ

Vm aquiliana. liberalitatem. ſtipulatõem aquilianã vocat li⸗
beralitatem. qa liberat a pumis. et quia ſperat᷑ accepulatio.

fint exhibita in

o Bebitoꝛ. di⸗

bitoꝛ otra veruz

facta tranſactio
ſuꝑ vebuo noce⸗
at. et an pecũiaʒ

meuio ſolutam

agat piraticia debitoꝛ cũ ſeptitio

nouat: et perimit. ipaq; perimit ꝑ

ine. Gteſtamento ꝓlato: ſeptitinm be⸗ ꝗꝙ inſpectis ↄgnitiſq; vbis teſtam̃ti
no renun. vr.. redeʒ eſſe apparuit:queſitũ eſt. SRi v Apia.

TXTX ppoſt reʒ iudicatã tᷣnſactio

ſtraxit. nõ ure. an is Vni poſſit exceptione vᷣnſactio valet:ſi vł appellatio intceſ⸗
weoch replt ere nis facte cũ meuio.q heres eo tpeñ ſerit:vel appellare potueris. Di
Danongeris⸗ fuerit: poſſitq; ſeptitius pecũiaʒ qᷓ fideiuſſoꝛ auentus et ↄdẽnatus fu⸗
p Ainumo. meuio vt heredi a vebitoꝛe nñera⸗ iſſet. ⁊ mox reus vI᷑nſegiſſet cum eo
der Gvnon n ta eſt ↄditione repetere:q̃ſi ſub pte ¶cui erat fideiuſſoꝛ ↄdẽnatꝰ: an t᷑nſ
ns. et ſcoᷣm boc xrtu hereditatis acceptã. Reſpon. actõ valeat querit᷑.puto valere.q̃⸗
dices ſolutã ſoꝛ⸗/⸗ ſcõm ea ꝓponerent᷑: noö poſſe e: qa ꝛ ſi omni ca aduerſus reũ et aduer
erreetone dri neq; c eo ipe traſegit: neq; negoci ſus fideiuſſoꝛẽ diſſoluta. Di tñ ipe
et ſcom hoc die Um ſeptitij meuius gerẽs accepit. fideiuſſoꝛ ademnatus trãſegit: 2 ſi
el.ſepene⸗ v Apia. Enſactio nõ ꝑimit rem iudicatã.tñ
e w ſoeteno Quiliana ſtipulatõ oĩmodo in eo qð datũ eſt:releuari rẽ iudi⸗
wpimon. n om̃s pcedentes obligationes catã oꝑtet. Vſq;adeo aũt qõ datũ

eſt et᷑ ſi nõ ꝓficit ad trãſactiõʒ:ex⸗

beredeʒ agat. hi acceptilatiõz: 2 B iure vrimur: io⸗ tenuat tñ rem iudicatã:vt inde ſit
nonne derin ; 2 legata ſb aditione relicta in ſt ⁊ echctũ et reſcriptũ circa alimen⸗
wbitũ an hereli pulatonem aqlianã veducuntur. toꝝ tranſactiõz citra pᷣtoꝛis aucteʒ

factã. vt qð datũ eſt ꝓficiat ad ali

mẽta: vt ita ſi quid amplius ex cã
alimentoꝝ deberi põt. id pᷣſtet:qo

3

Fregu. nõ 4

generali aliquid ex
cipi. vt d ices. J/e

eæ ſer. vr. pꝛedi.ſi

igi. vr ſi

dicat legatarius de
beri ſibi decem. he
ꝛes ðↄ mhilo. ß knſi

git ꝓ quinq;.et po

teſt dici ꝙ ipo iure
teneat tranſacto.

vt arg. C. de vna.

pactum. in fi. que

ſunt argumtum ꝗᷓ

e

i atiõe

oſulitur in eo de qᷣ
noõ cogitauit lega⸗

tariuſ deberi vltra
id qð ex tᷣnſactiõe
accepit.naʒ cogita⸗

nit debere deceʒ cũ

Aberent. xv. et ſic

i)lRĩ alijs qnq; piudi⸗

cat.ſi ſcunt: vt.S.

ti. j. l. tres fratres
et ſi de nihilo cogi

tauit.ſ.plꝰ debẽ ꝙ
id ꝙ ex t᷑nſactõne
accepit/ et ſi mhil

cogitabat rmittere

in nihilo piuchca⸗

5

mgebitum. qꝛ iam debitum fuerat ſolutum creduoꝛi defuncto. et in

e irtd lites ð quibo nõ eſt cogitatũ.in ſi aut datuͦ eſt inputet. I BDem.
beres. et ſc b?“ ſtatu retinent᷑: liberalitatẽ em̃ ca EIm bi quibo alimta relicta
n nis iur (dnolsz inttatio peudenmi; regit. d erecewannigererdenn
dugs Poſitones d “ g Elus. ꝙ mocico. pñti diuus marcus oꝛone
caſus 1n fi. S.re⸗ hijs ↄtrouerſijs:que ex te 1. in ſenatu recitata effecit: ne aliter
—— Iſtam̃to ꝓſiciſcunt᷑: neq; Enſi- alimentoꝝ tranſactõ rata eſſet: ꝙ
ſonem tot ſoln gi: neq; exquiri veritas aliter põt ſi auctoꝛe pꝛetoꝛe eſſet facta. Solet
tam. nam tran “ èꝗ N

actio fuit de pi⸗

uit: vt.j.e.qui cũ.
S. fi.ſic ergo in. v· ⸗
valet remiſſo. ſi ð
hijs cogitauit. Etł

foꝛte etiam in eo de

quo cogitauit non

valzʒ: vt. S. l. iij. S.

j. et multominus
valebit ð eg e qn

cogitami

gnoꝛe. et hoc ſcõm pᷣmũ caſum. vel dic pecũiam. ſ. modicam note quid pactũ gratintum valet:? H. ñ in eo ꝙ nõ cogitauii ꝑ pdictam. l.

r Condhitione cern. cum certum petatur. vt infra ſi certum peta⸗
tur.l.certi condi.Accurſiuns.
¶Mãõ poſſe.neq; exceptio locum habet neq; pecinam a menio re⸗
petit ſeptinus.et ſic vtrunq; reſpõdeat. vt ſtaum pʒ cum reddu rõ
nem. Et ſic factum cũ poſſeſſoꝛe ñ pꝛeindicat nec ꝓficit vero heredi
ſic. . e pentione hereditatis.l. at vbi. et.S. de pacus.ſi nibi. S.ſi.
et. l. ſi vnus.S. ueʒ ne experiar. Sed de peti. hereditats.ſi bone
ſfidei. S. petitoꝛ. et.l.poſt ſe.cõ.et.l.euicta. et.lʒ.ſi poſſeſſoꝛ.S.bone
fider. in gunt dak q; qniccng goſſeſſon eaſelaii eteri⸗ enrat
et ideo hic ſoꝛs ſcõm pꝛimũ.vel qð datum eſt ꝓ ſoue ᷣm ſecudum “ 5
betresct vero eren. Bok. Und ver eſtcn mlſtienuns beres ha ciant anſacnonem. I. E e. ſub ptepen.
bet ratũ quod geſſit poſſeſſoꝛ illico cum ſcit ſolutum eſſe meuio⸗hic
cum nõ habet ratum. et ſic ſtatim eſt acquiſita condino indebiti de⸗
bitoꝛi.hec ſolutio ad pᷣmum caſum refert᷑. Vel dic hic nõ reſtimit᷑.
qꝛ videtur ex negociatione ſua conſecutus. vi argu.j. cæ here.ven.
l.venditoꝛ.hoc ad ſcòùm caſum. Nel dic menius accipiendo accipit

cdit ꝙᷓ debeat:?: H.nõ tenet tranſactio. ar. hinus.

ſit dnbium:vt. j.eo.l.poſt rem.

pꝛima placet. vt.j. ꝓxime ꝓbatur.
d SZiſſoluta.ꝑ exceptiõem.
appellare poteſt. Accurſius flo.
e Ecdictum. a pꝛetoꝛe.

debuum quod recipit poſſeſſoꝛ hereditatis vero heredi nõ reſtitui
tur: vt.j.de peni.here.ſi poſſeſſoꝛ.S.bone fidei.et hoc ſcjm pmum
caſum. ſed leges contrarie loquuntur cum vebitum eſt ei ſolutum
Item contra.j.de conſti.pecu.ſi poſt.ſed ibi ceſſa a poſſeſſoꝛe fuit

Pe e e latina liber. tol. l. j. S. pe.
actio de conſti. et ideo eam exercet. (2 Im hi. mocktco. wrill —⸗= S“””l
. ſ . , n mn. m hi.modico. iu, illud claundiani.om̃e futuꝝ cſpicit᷑tſua,
Dara nan. Mrurlin ſie dicta. v inſti. qui. mo. tol. (etch hñ̃na iruct et illo vulgare.ad pie oua cras guih ſunt melioꝛa ehes, e,
ob. §. eſt autem. Acurſius. p Alimentoꝑꝝ.ſ.futuroꝝ. ſed pteritoꝝ ſic.vt.C. e.l. de alimns. Er

u Pꝛecedentes. et etiam ſequentes. ſi adijciatur verbum opoꝛte⸗
bit. vt in dicta. l. inſti. et infra de accep.l.ſi exit.S.hinus rei,ita tam
ſi æ ommibus eſt cogitatum. als non: vt. / pxi⸗

ei Pun e ſeci tres. Item nũquid expᷣſſe hoc agi poteſt: vt omnis ſpes rennttat᷑ per
tranſacnonis datã. cum fuit inſacno c ſoue m ſecũdum caſum pactii: vr , tnſactios.1.renũciet buic l? puto q, ſic: vt. E. pac. ſis

in oſcri. Item q ſi ipe heres ſit in tali tnſacnõe œceptus. vt q;ꝛ plus

l. licet maxie hec lex

hoc ſi in vltima volũtate ſint relicta. ałs incdhſtincte poteſt tranſigi: vt F, en
j. e.l.S. plane. Item nũquid pactũ gratuitũ de hijs valet: reſpon. no Nr

ſit facta in odiũ?qꝛ legata occuliãt. Iteʒ an in codicilł hec habeãt locũ
hẽdũ. H. ſic: vt.S.e.l.ĩpatoꝛes.S.j.⁊.j.e.l.nõ ẽ. Iteʒ ſi ĩſpiciat᷑ ver
ba. nõne fient certi. ⁊ ſic nõ valet tnſactio.vt. S.l.j. que eſt j. Soł.
adhuc põt eſſe dubia.qꝛ cũ dixeru tenarios.ñ intelligi᷑ de quibi. Iteʒ
nõ hanc.l.loqui.in vlnms volũtatibi. vbi magis fides ſeripture ha
beat᷑: vt.j.d ↄdi.et demõ.in hijs.et.C.e rebo cre.l.ſi.et. .quẽad.
te.ap.l.j.ſecus in inſtrum̃tis factis inter vmos. que poſt reꝑta nõ vi

b e T poſt. appellare. ſcz tunc cũ tranſactio eſt mnipoſi:a. vl aluter
c Si ſideiuſſoꝛ.et mox.nõ.j.iriduũ vel biduũ.quia tũc enã ipe fi⸗
demſſoꝛ poſſet appellare. et ſic vᷣnſigere.cũ ſit dubia.vt.s.in pᷣn.hiniꝰ.
l. alij dicut ꝙ. . triduũ hoc ſiut.et ſic hʒ ꝑ alium.qð ꝑ ſe habere põt
Trãſegit.qũñ nec appellauerat neq;

Reſcriptum. a pꝛincipe.
f Imputer. ſic ergo ꝙ ñ valet vt ago valet vt valere poteſt. ſic. E.

4 .
2

e

—
1 4
*
4

ne inneniat᷑ fraus: vt. J. e. l. S. ſi cũ lis. Sed j.C. de pac.l.pe.ſo.hic
in alumtis ſpeãle. Itẽ nõ dici tranſactiõʒ ve his q̃ certa ſunt.ſ̊ ĩpꝛopᷣe
vxł dic. licʒ certa ſint q̊ ad ho qꝛ ſingulis tempoꝛiba tantum ebeatur
neſcitur tñ quantum ourent.Ac. flo. le. w. .
Relicta. qua wonatoõne honoꝛatus grauari poteſt: vt h. et. I. de le.

ij. cñ pater. S. j.
b Sũüt. vt inſti⸗
mo te heredẽ:ſi il⸗

lis vderis aluñnta.
c Ickẽ dicemus.

qᷓnis legatariꝰ h
dici ñ debeat: vt. j.
ſi qs omiſ.cã. t.l.
ſi qs ſub ↄditione
d Plane. knſigi.
nõ plus ſubuenit᷑
legatarijs ꝙᷓᷓ credi
toꝛibo.ſed arg.ↄtra

C. de iure deli. l.

fi. S. licenna et eſt
ratio. q; fauoꝛa
biliozꝛa.

e Aboꝛtis cã. i.
que non in vltma
voluntate.
Di integra qjn⸗
titas. puta centuʒ.
g AUnnos. et ſic
videbatur ceſſare
oꝛaiõ.q̃ loquit᷑.qñ
in ſingkos qnos ł
menſes relinquũt᷑
h EUt inde. in vi
modi.Accurſius.
1 Ainuunkt ali⸗
menta. imo vider᷑
ↄt᷑. cũ titius ñ vlſt᷑
teneat᷑ ꝙᷓ ad ſe per
uen it: vt. J. de leg.
1..l. j. S. ſciendum
et. l. et ſi. S. fi. re⸗
ſpon. totũ ad ſe ꝑ⸗
uemſſe videt.cum
ſuꝑ boc vnſegerit.
vt ar. j. ad.l.fal.l.
iij. ij. RK. Conſeqt
ergo quis. ſ. heres
ꝑ alium qõ ꝑ ſe cũ
glimẽtario nõ põt.
ſic. J. de accep. et ꝑ
auſiurandũ.S. ſed

üſ ſideiuſſoni. et. j.

que res pign. ob.
poſ. l. ariſto.S.j. et
X libe. lega. ſi is.
ſcom io. Sʒ quid
ſi hic tinus no ha
beat aliunde vnde
poſſit alimenta H⸗
ſtare. miſi ex boc le
gato. et hoc ꝑ t᷑ᷣnſa

cnonem remutat. reſp
cum habet pauliana:

igit᷑ pᷣtoꝛ intuenire: ⁊ int ↄſentien⸗

tes arbitrari:an t᷑ᷣnſacno valeat ł
que admitn œbeat. Eiuſdẽ pᷣto
ris notio ob vᷣnſactiõʒ erit.ſiue ha
bitatio:ſiue veſtiariũ:ſiue c pᷣdijs
alimẽtũ legabit᷑. Hec oꝛo pꝑtinʒ ad
alimẽta:q̃ teſtamto vł codicilł fue
rũt relicta: ſiue ad teſtm̃ factis:ſi⸗
ue ab inteſtato. Idẽ erit dicenduʒ

1 ſi moꝛtis cã donata ſint: vel ab eo

cui moꝛtis cã conata ſint relicta.

Dʒ7 ſi ↄditionis ĩplende gra reli⸗
cta ſũt.adhuc idẽ dicemꝰ. Pla

ne de alimtis: q̃ nõ moꝛtis cã data

ſunt. licebit ⁊ ſine pretoꝛe auctoꝛe
traſigi. Siue igit in mẽſes ſin⸗
gulos: ſiue ĩ dies: ſiue in ãnos fue⸗
rint relicta:oꝛatio locũ hʒ. Sed ⁊

ſi nõ fuer int ꝑpetuo rlicta.ſed vſq;
ad qnos certos:idẽ eſt. Si inreg
quãtitas alicui fuerit legata:vt ex
vſuris eius ſeſe alat.et moꝛtis tꝑe

pecũias reſtituat.ñ ceſſabit oꝛatio

lʒ nõ in qnos ſingłos videat᷑ id reli
ctũ. Sʒ ſi certa q̃ntitas rlicta
ſit titio:vel res:ita vt inde alim̃ta

ſeio pᷣſtent᷑:magisẽ vt vnſigere titi

us poſſit cũ herede:nec em̃ t᷑ᷣnſacti
one titij minuũt᷑ alimẽta ſeij. Idẽ
ᷓ; ?: ⁊ ſi ꝓꝑ fideicõmiſſuʒ alimta ab
h legatario fuerint relicta.¶ Ea
knſatiõʒ oꝛo impꝛobat q̃ idcirco fit
vt qͥs repntatam pecũiaʒ ↄſũmat.
Quid qg̊ ſi qͥs citra pᷣtoꝛis auctẽ

vnſegerit: vt id qdð ꝑ ſingłos ãnos

erat ei relictũ.mox ↄſequeret᷑ p ſin

gulos mẽſes: aut id qð ꝑ ſingulos

mẽſes eirelictũ erat mox ↄſeqrer ꝑ

on. ſi in fraudem alim̃tarij fuerit manſactũ. lo⸗
vt.j.œ vſur.l.videamus.S.in fauiana.ałs e

iure ↄmumi nlła eſt acno: vt.j.ſi quid in frau.pa.l.j.S.j.et eſt argu
mentũ huius diſtinctioms. J. de le.ij. ſi ſeruus. S. cũ quis. Sed hic
foꝛte nõ tenet.q; ꝑ ↄſequennam diminuerent᷑ alimenta.qð oꝛatio no
luit: vt.j.e.l.S.quid ergo ſi quis.in fi.S.et arg.C.œ vſu.rei iu. l. ſi
Et hoc ſi ve eadem re ſint relicta. quid ergo. ni non de eadem re? ·
nec tũc valet tranſacno:vt.j. adimen.le.l.modus.et œ achimen.
le.l.gaio.in pꝛin. et.j.e.l.S.idem eſt.
k Zideicommiſſum.ſ.in vi modi.Accurſius.
Ab hoc. quidam habent ab hoc. et alij ad hoc.
m MQuid ergo. acciperet. erat ei relictum.
n Conſequat᷑.ſcʒ pactus eſt. Accurſius.
9 Aumentarius. argu. ꝙ ſi vendir eccleſia. vel minoꝛ in canſam ñ
conceſſam ꝙ tenet ſi feceru conditionem ſuam melioꝛem:vt. j. de re⸗
bus eccle.ſi fundus ſui ſterilis.et.C. pꝛo empi.l. finali. et in inſtim.

gu. lu, in pꝛincipio.

Aocurſins.

p Mihil. an ingenui. ſic. J. de arbi. parui. et in antentco. de mo

nachis. S.j.colla.iiij.quid de ſeruis.idem. arg.j. dæ ali.leg.l.ſer⸗
uus.quod eſt ſpeciale.alłs etiam cum pꝛetoꝛe eius pacium non te⸗
net. vt. S.titulo.j.et heredi.S.quod ſi ſeruus.et.l.ↄtra.S.ſi filius.
q Minus. contra. j. e.l.S. ſed et ꝑſonarum.ſo.vt ibi.

ſinglos dies. Quid veinde ſi qõ cõ
ſũmato ãno vt accipet.ĩ initio ãni
ↄſequat᷑:⁊ puto eã trãſactiõʒ vale⸗

re ⁊ melioꝛẽ ↄdiniʒ ſuã tali nſacti

one alim̃tarius facit. noluit em̃ oꝛo
alimta ꝑ tranſactionem intercipi.
Nhil aũt inteſt.vtrũ libertini
ſint:quibo alim̃ta relicta ſunt:an in
genui. ſatis locupletes an minus.
WVult igit᷑ oꝛo apud pᷣtoꝛem de
iſtis queri. in pmis æ cã tranſacti
onis:œinde de mõ:tercio le ꝑſona
vnſigentiuũ. In cã hoc erit reqͥ⸗
rendũ:que cã ſit tnſigendi.ſine cã
em̃ neminẽ trãſigentẽ audiet pᷣtoꝛ
Cauſe fere hmõi ſolent allegari:ſi
alibi wmiciliũ heres: alibi aluñta
rius hẽat:aut ſi eſtinet wmiciliũ
knfferre alfuter eoꝛũ: aut ſi cã aliq̃
vrgeat pñtis pecũie: aut ſi a płibo
ei alim̃ta relicta ſint: ⁊ minuatim
ſinglos auenire difficile ei ſit: aut ſi
qua alia cã fuit vt płes ſolẽt incide
re:q̃ ptoꝛi ſuadeat t᷑ᷣnſactiõʒ admit
tere. Mogus q; pecũie qͥ in Enſ⸗

acriõe venit extimãdus eſt: vtputa

qntitas trãſactiõis.nã et᷑ ex modo
fides t᷑ᷣnſactiõis extimat᷑. Modus

aũt ꝓ etate eius qꝗͥ trãſigit arbitran

dus ẽ: ⁊ valitudine.nam ałs cũ pu
ero:als cũ iuuene.als cũ ſene trãſi

gi palã eſt.ↄſtat em̃ alim̃ta cũ vita

finiri. Sed et pſonaꝝ ↄtẽplatio
hñda ẽ.h̊ eſt cuiꝰ vue ſint hi quib
alimẽta relicta ſunt:vtꝝ frugi vite
hiſunt qͥ ałs ſufficere ſibi poſſint:
an obſeqoꝛis qͥ alimtis pendeãt
In ꝑſona aũt eius a quo alim̃ta

ſunt petenda vbi habnit teſtatoꝛ wmicalium. et vx

r Ault. quia
cauſa cogmita p
toꝛ debet de his
ſtatuere igit᷑ ⁊c.
pud pꝛeto⸗
rem. et a pꝛetoꝛe

Tranſigen⸗
uuz. ei cum qua
eanetcu j.
eade. l. .In 1N⸗
ſona. te

u In cauſa.
audiet pꝛetoꝛ. ſi
ne cauſe aſſigna
tione non audi⸗
tur vt hie. et ar
gu. J. de lega. j.
ſiliuſfamił.S. d
ui. et. J. de infa.
l. ij. S. ignomie.

et eſt hic argum

tuʒ vt teſtis can
ſam ſui teſtimo⸗
nij dicere debe⸗
at. vt. C. de teſ.
l.j. et in auten.
de teſti. S. et licet
colla. vij.

xAliuter. eo⸗
rum. ſic ergo vi⸗
detur ꝙ alimen
ta ibi ſint peten⸗
da et pꝛeſianda
vbi herea wmi⸗
ciliuʒ habet. als
fruſtra hec cau⸗
ſa allegaretur.
et eſt argumen⸗

tum pꝛo hoc e

an. leg. l. j. et. l.
mema. S. vxoꝛe.
contra.ar-.
gumentuz infra
ope. li.quod
niſi.in fine. ſed
ibi ſpeciale. Uk
ſi vel. dic ꝙ ſüt
pꝛeſtãda vbi alu⸗
mentarius habʒ
Wwmicilium. ſed
ideo poſſet trãſi
gi. quia poſſent

in iunere eperi

re quando mit⸗
te rẽtur. JItem

bi eſt maioꝛ pars

hereditatis.et vbi teſtatoꝛ dixit.vel veriſimile eſt eum voluiſſe. vi

infra.de iudi.ſi fideicom. in pꝛinci

pio. et. S. finali. et.l. ſed et ſi ſu⸗

a Et minutatim. particulanis ſolutio eſt damnoſa. vt hic. et. J. ſa⸗

mił. her. l.ij.j. rñſo.et.j.de alimen.et ci.leg.l.iij.

b Abodus.ſ.magnus.vel parnus.

CFides.q̃lis qualis.nõ vt ei ſoli ſit ſtandum et ſic nõ eſt contra

C. te reſcin. ven.l.wvlus. Accurſius.

d Kum muene. et ſic exnmabitur foꝛte etas ſinguloꝛum. vt dici

tur. j. ad. l. ſal. l. hereduatum.

e Sec et perſonarum. obſequioꝛis. id eſt talis. quia ſequuntur
alios ſemper vt victum habeant. et ſic pendent eoꝛum vua e ali⸗
memts vi nil querere ꝑ ſe ſciant.Et ſic nota habetur pſonarum
elecms. ſed contra. S. e. l. S. nihil. ſok. ibi dicit quando ſine pᷣtox

geihecßcn
urie
lgsnan
gange 4
ſmneno 5e.

1diia.
ul
—
ht

oc ſihe

mmn hintf

ſ̃ iugl⸗
anzſ
ſitaleli
gtol ,
,buoroln
Crſeertteonn
u 1
hoſtnds
alkergnonn
ſgor drerde⸗
☚R
be fmnmnis⸗
Fonlecudeze
lant⸗Mct
ns Nohen
NNld
ſchac.
Orhalocn
ſolimta
ariüethe
lo ſpeniunlt
uſunt. tne
nonvog tpe
Allter et un
Nnci thifen
teligunt reln
uſnbllo vo
Aumentor um
Htranſeausr
ünst tehns
unſocü nuek
1Clene.
Uots nii
Olrbewow
sormnztv
triſ N
aſgl K⸗
Nans.ſtdi
Umchit
ilbide
Umnmgtk
ſnnlgle
Mriealſe
lllls, ſengnſe
Mrontalne
eſtihrllul
gtheto lege.
,krſernit m
6 Lunſaen
ecllenor
elans,
4 ddi
ſplor.
olgg
ftnhſmmaln
nnahtro⸗at
lunghheene
Nilenckf
Mpſte
Uguinſe
WW
Crfetsenan

Gumnen

e
eul
mal fierer. hic añ.
mühin 4 In ann pꝛetoꝛe. qu —
ann pio. 7.5 erici vell bus. facult inqmiret.
i ger e agon neret . culrss mipnar ete
lan ſtememno⸗ 2. . grcttl rnnen et. J. e oſitum ſeili M
t nnn ccuſa. ſi J. e inoꝛe. S. ſi e mili. l .in pꝛin⸗ alijs m nõ tenet. ſieut
i hiſdem. em. §. T. elie fi. et. J. de onmmes vel qu ultis eoder ſicut et ſi ſin
o t n b Du tr b ta ſunt hec erũ a. tu. l. te⸗ lauarnaninn m ſeeer e eo faceret?
hi. W gine nd us facultati c erũt ſpectã ſed alij melio oms em m qmis K. vecipieris
. Mac neq; de veſti t ect i d zem. duo im putat pieris i
n ero ene e unateiren aiuſe uoſunt r d e: lelpi un õ
1 a none aluſtto nuqui iniõis. tũ ppoſiti n⸗ ein ror mini rn eſen d
hee no mt uid ci . ꝓpoſiti ſit: cauſa: plus faci a aut f. t tria
u ri men ndarcigir. areckönmin eauſarremodo enl tiatizate:
un ali. et c j. de St it ire velit eũ dicen e pſoni terioꝛ fiat 0,
4 et cr.le metis. no vie pelt en Aaaceiern⸗ ſtᷓ is tranſi elieneno v
n lu. f. l. ſi. ſo ne ne in igit e ali tam. erit tr s e qui ler ſine heo 5 *
E facit vt . iuus m lario trã abitati iuriſditiõ 82 6 eſſe irri rore alet iteʒz pr
ſtnt appellati eoꝛiũian/ . arcusſ aſegi e diriõʒ vel p anda irri⸗ ſu dub pt
B ain hes tio cũ de gi volueri s ſpeãli iſſe: cu toꝛ po vel pᷣſe re ex H an ſu mel ium
g⸗ DR cta pſtandis ti erit. Sʒ iter ð iſtis m poterit ples ꝓPui .V ac cã terioꝛ oꝛ vl de
ſch n piatur ug acaa deb egerit: nõ quis de enſi ri etiã anſaetion⸗ elp⸗ kK u quẽ h Gc
ecd e tirnr. b vt ibi di⸗ abitatio 1nõ hab alimẽ is fieri apud ꝓ ones ali anſactoõn abz ex
dnr in ver tranſi atione: ebit ncẽ ali poſſint. ſi ꝓcuratoꝛẽ i⸗ Mnoian eexquo
Iis bis ſmie 005 nſigere: vl ceteri ce et imenta. ſcõ t. ſi a fi beeceln⸗ eri n quales ir
