tionem. p Aulus.
Vedam ſunt pſone q̃s rones

nobis edere opoꝛtet:nec tñ a

pꝛetoꝛe hoc edicto ↄpellunt᷑: veluti
cuʒ ꝓcuratoꝛ res rationeſue nr̃as
adiniſtrauit:nõ cogit᷑ a pᷣtoꝛe pene
metu actõnis in factũ rõnes edere
ſcʒ qꝛ id cõſequi poſſumꝰ ꝑ mãdati
actõnẽ.Sed ⁊ cũ wolo malo ſocius
negocia geſſit: pᷣtoꝛ ꝑ hãc clauſulã
nõ interuenit:eſt em̃ ꝓ ſocio actio
Sed nec tutoꝛem cogit pᷣtoꝛ pu
pillo edere ratões:h̊ indicio tutele
ſolet cogi elere. Miil inteꝛeſt ſi
ſucceſſoꝛes aut pater aut dñs argẽ
tarij eiuſdem fuerint ꝓfeſſiõis:qᷣa
cum ĩ locũ ⁊ in ius ſuccedãt argen
tarij:partibus eius fungi vebent.
Is aũt cin argentarius ratiões
ſuas legauit non videt᷑ ↄtineri: qꝛ

iuris ſucceſſoꝛ his vᷣbis ſignificat᷑

non magis ꝙᷓ ſi ei viuꝰeas wnaſſet
Sʒ nec heres tenebit᷑: cũ nec poſſi
deat nec wolo malo fecerit. Sʒ ſi ei
an ꝙᷓ eas legatarijs traderet enũ⸗

ciatum fuerit: ne ante tradat eas:

4

ꝓut ſtrien iuris. So. hic erat lata ſnia de exhibitõe facienda ꝑ wecretũ
indicis. vlierius ̊ nõ ↄʒ ↄſiderari interſit mea vł nõ.nam nee vlteriꝰ

oſiderat᷑ in ↄctu bone ſidei: vt ibidẽ no. Si opponas cum bec actio ſit

—

ſtricti iur: cur nõ ↄſiderat᷑ tps lit. ↄteſt.ĩ uud:cio:qdð h agit ꝑ officiũ?
Kñ.qꝛ hic in olo vel culpa añ vecretũ nõ erat q ↄvuembat᷑.nec em̃ cre⸗
debat ſe teneri exhibere:nec ↄſtabat ei actoꝛẽ nõ petere calũnianch aĩo:

1õ tẽpꝰ decren tm̃ inſp
moꝛa. vñ vſq; ad tpᷣs

ici᷑:ſj ibi enã añ lit.ↄteſ. cepat ex culpa teneri ł
li. ↄteſt. intereſſe ↄſiderat᷑ ̊ ibi plentns⸗ Item

ſunt hic multa ſimilia:que no.S. ſi qs cau.qͥ autem.S.illud
u Intereſſe. vt. ſ. ratones edat. 5

x q edam ſunt. In factum. que penalis eſt reſpeciu foluẽtis. et

facit..man.ſi ꝓcuratoꝛem.in pᷣn.
y Segii libꝑ rationũ ſecit. W
5 Seg iudicio. ſ a alijs mulns modis qs cõpellit vt p actõ; fam
her i coheredes.vt.j.ſa.her. ſi q̃ cautönes. Iremn e⸗ aa ern ſ

charta ſit mea.ałs actõe in factũ ſi mea iniſit exhiberi. 3 eſt IZ
cu als ĩ rebo alijo væt᷑ ad exhi. etiã ſi res nõ ſit mea: elk norabuͤe
hiberi mihi. vt. I. ad
S. pe. Itẽ ꝑ actõʒ vel i

imter ſu tñ mea ex

xhꝛ. l. ij. S. eſt aut. . S. ſciendũ. 2. S. ſi s üt.
nterdiciũ de tabꝛ. exhi. ſi neget ſe i iie ar

lebere exhibẽ. vt. . de ta. exhi.l.j.alłs ſi ↄſiteat᷑ locũ hʒ edictũ. uẽad.
lie. ap. vt.j.quẽad.te.ap.l.ij.S.ſi. Ieẽ ꝑ ac.ne. ge.a ſpõtaneo geſo, e
a Mihil. ple ſſiõis vel 15 ſubaudi. qꝛ eiuſdeʒ iur dʒ eſſe ſucceſſoꝛ.

vt hic. ⁊.S.e.pꝛetoꝛ.S.ſe
e re. ur.l.in his.S.non debeo.

ſi ſeruus.⁊. l.ſi qͥs ex gr. S. cogentur. 7. J.

b Continen. niſ cũ heres ̃lo nil fecit. vꝛ. . S. mihil.
NHis verbis.que ſunt.S.e.ſi qͥs ex ar. S. j. Et no. hic ꝙ non ſunt

pares.ſucceſſoꝛ rei ⁊ iuris.vt.j.ad tre.l.j.S. ſi heres. arg. Z. j
cep.rei iudi.l.vlt.⁊.j.ð iureiur.l.etiam.
9 Solo malo. vel lata culpa vt.S.e. vbi.

e ex⸗
Ei. ſ. herech.

colł.viij. JItem ad id qð dʒ heres retinere anteqꝙ; iradat. ſacit.j.de

tenebit᷑:q̃ſi wlo fecerit. Itẽ anteꝙ;
eas tradat tenebit᷑ ꝙ ſi nibil wlo
malo fecerit: cã cognita legatariꝰ
cogẽdus eſt edere. NMumulaꝛios

q́; nõ eſſe iniquũ cogi rõnes edere.
pomponi.ſcribit:qꝛ et hi nũmula

Rgentaridrõnes edere iubet᷑

nec intereſt an cum ipſo argẽ vel inter ſe b coꝛ
tario cõtrouerſia ſit: li ſuaru ciuuatum
o cotrouerſia ſit: an cum alio. cia legalti a gere

Igeo autẽ argentarios tm̃ neq;

alios vllos abſimiles ratões edere belloni eee
cogit:quia officium eoꝝ atq; mini ad.l.coꝛ. w fal.

ſterium publicam habet cauſam:
2 hec pꝛincipalis eoꝛum opera eſt:
yt actus ſin ratõnem diligenter cõ

ficiant. Edi aũt ranio ita intelli
gitur: ſi a capite edatur.naʒ ratio

teſti. l. qͥ teſtamento. S. ſeruus. argentarius ſic v

tribu. qð in here
dem.S. ſi ſeruo.

Cogenqus

egere. ſcilʒ vtin

actione in factu.

g Mümulari-

os. q? ⁊ hi.nota
exquo eſt eadem

„Ari. ijen iiui ratio dʒ eſſe igeʒ
rij ſicut argentaꝛij rõnes cõficiũt: mis. vt. j. ad. l.
qꝛ accipiũt pecuniã erogant per wlluu.
ꝛq̃ꝝ ꝓbatio ſcriptura codi⸗ odie meng
partes: qu; ꝙ atio cripture Aun hoce iez vt
cibuſq; eoꝝ maxime ↄtinet᷑: ⁊ fre⸗ eok ſider 2 roib⸗
quentiſſime ad fidẽ eoꝝ vecurrif. bpmo:qi nd mu⸗
Cetexꝝ oĩbo poſtulãtibo ⁊ iurãti imt᷑ mutarũ ergo
bus nõ calũnie cauſa petere ratões ſtet. vt. C. wete⸗
zix. e ſta. ſancimus. ij
que ad ſe per tineant edi iubet. Nd ar videt᷑ ure no
nos em ptinet nõ tm cũ ipſi ↄtraxi t nont,ſimno
mus: vel ſucceſſimꝰ ei qͥ ꝛtraxit:q 5 Nolti elij
etiam ſi is qͥ in noſtra poteſtate eſt 3. n ſu⸗
— . deiuſ. §. fi. colk.
otraxerit. Aing. I. Tercio qꝛ bo

che mrat vbiq;:

vñ ad inſtar ta⸗

ſi quis vcurio.

Nuãto qꝛ ninꝰ

publice aucton⸗
tatis exigi ĩ his
in tabelliõib⸗
cum tabellio no

poſſit eſſe ſeruꝰ.
vt. C. de ta. l. ge
nerali.⁊.infra ð̊

t. S. eo. pꝛetoꝛ. XS.

iz ſi ſeruus. Sʒ nõ obſtãtba ſupᷣqictis:puta j.ſ.vt nõ ſit hodie eis
vel eoꝝ rõnib⸗ credendũ ꝓ ſe ſj õ ſe ſic.cũ ſint pᷣuate ſcripture.vt.C.
de ꝓba. l. inſtrumẽta. ⁊. lI.exemplo. ⁊.l. rõnes. nam tpe haꝑ legum
pubuica aucte eligebant᷑ a fuco ſoꝛte.vt.j.l.ꝓxi.S.io.⁊ foꝛe vſq;
ad ceriũ nũeꝝ vt ⁊ medici.vt.C. epiſ.⁊ cle.l.parabolam. ſi̊ ho⸗

die quilibet eſt ꝓ voluntate ſua.
i CLeteꝝ.i. certe.

k Et iurantibo.nota de hoc uuramento:vt hic ⁊. S.e.ſi quis ex. F.

exigitur.⁊.j.de bo.auc.iu.poſ.l.ſi.
lIZubet. ſcilicet pꝛeto.
m Pernnet. facit. S.e.ſi quis.S.ptinere.

n a EKgentarius. Controueria. ſed ſi contra ipſam ago nõ vi
detur ꝙ vebeat mihi actoꝛi edere. vt. C. e.qu accuſare.que

eſt contra: ſed ibi in inſtrumẽtis que

ſunt rei tm̃. hic rauo

mbus e quaſi cõmunes ſunt.vt.S.e.pꝛetoꝛ.S.j.

o Ullos. vt ſcholares magiſtros.

p Abſimiles. ſimiles enm cogit vt nümularios. vt. S. eodem. l.

quedam. S. penult. item tabelliones ſunt cogendi. argumẽto hiuꝰ
I.ranones exhibere cum opus fuerit:lʒ non niſi data pecunia edere

velint. Accur.

q Publicam habet. non tamen officium publicum dico: cuz ſermn
etiam admittant᷑. vt.S. eodem. pꝛetoꝛ. S. ſed ſi ſeruus.qui ad publi

r.·Edi a capite.i.cum die a ↄſule que ſunt in capite. vt. ð. e.l. j §.
rõnes. a.l. ſi quis ex. S.ſi ininũ.ſ̊ ſecus in inſtrumẽtis. vt. S. e. l. )
S.editõnes.⁊7, facit.S.æ oꝛi.iur.l.j.ATccur. =UDGU

ca facta non adnutttur. vt. . teſtamẽ. l. ij. 7. l. qui teſtamẽto.
S.ſeruus.ſic.j.x excu.tu.l.athlete.S.ij.

eſe gncy⸗
neitl
zölesſecn
neuue.
amun
s , bl.

ſebeno⸗
Nido nopon
Puoban
n.
1 Rſß
noppann.
d dein
n ung
Noonmnti
onine
ucx
lirmnjtit
wo nut.
ſt. chij
Slalnan⸗
ſat
Ueni.
Au.
ſtl.
(obta⸗
oatltmign
trwfmnmnet
Molrnosn
Aungnändn⸗
mneſirlee
ſſenlnſ
gig anul
1amſ
ſunm
ngni
„ Mt
1 in

.

. „e
Eptönone
b f En
fn
ſeeg
b Ec

— S
= =
=☛

—
S
=
—
E=
☛ =–

A Ni
a. im
ncn
t afg
l ölcnni
. is i
1 Aunet
„ Pl Nn
7 uotri⸗
un philti
ſſteſetn

—
—

al. iN

eSen nn 5.
niſt wcie eis
nſnmur. N
unteueon
o. eſone i⸗
erabgann. E

ce cae

man
A alil
umii
mn. .

ſaan.
Nins iiim
uiim

mmuchin
lmaf,
ie⸗

.
1 gt nl

.

1Et deſcribat

niſi a capite ĩſpiciat ĩtelligiñ pr.ſ.

namntmectetr vt ñ totũ cuiq; codicẽ rõnũ totaſq;
. e.ne quicᷓ. x mẽbꝛanas inſpiciẽdi veſcribẽdiq;

Fm hoc itelligit᷑

ꝓbare poterat.
x hHoc ꝓcedat

ptãs fiat:ᷣ vt ea ſola pars rõnuʒ q̃

3.5 le. 7 ſe. con. . ,rn. —72
l. inciuile. ad inſtruendũ aliquẽ ꝑtineat inſpi
n um duten ciatur ⁊ vſſcribat᷑. Cum aũt in
e r T id actio competit: quanti agentis
Lnquis. ex interſit editas ſibi rões eſſe:euenit
hoed y Vt ſiue qͥs cõdẽnatus ſit ſiue quod
ſt. aliem em ſol petierit non obtinuerit: eo qð non
aran, Pann habuit rõnes ex qͥb cauſam ſuam
ex libꝛo ronũ. et tueri poſſit: idipᷣm qðõ ita pdiderit
5 ſubiſcit liue hac actiõe conſequat᷑. Sed an hoc
mkuamt aleur Oeedat videamꝰ: nam ſi apud hũc
qð ꝑ eundẽ libz iudicem qͥ inter eum ⁊ argentariũ

iudicat poteſt ꝓbare ſe illo iudicio

l.an ito ven ſi. quo vict?eſt vincere potuiſſe: pote
y DPoõt ꝓbare rat ⁊ tunc ꝓbare:⁊ ſi non ꝓbauit:
ſe. hoc dicit oppo
nedo nõ ponedo aut ſi ꝓbantem iudex non curauit

5 Peobantez.

de ſeiplo:aut de iudice queri vebet

en. 0, ih Bed nõ ita eſt: fieri em põt vt nũc
nõ ꝓbauit. rõnes vel ipſo edẽte vel alio modo
b De iudie· nactus ſit: aut alijs inſtrumentis
aam u:ano vel teſtibo qbo illo tempoꝛe aliqua
caſu actõne in ſa ex cauſa vti ñ potuit:poſſit ꝓbare
g mnne potmſſe ſe vincere. Sic em v5 cau

bono videbit᷑. vt
inſti. de ob. q̃ ex

tione ſurrepta:aut coꝛupta ↄpetit
ↄditio ⁊ damni iniurie actio:qꝛ qð

re nte ante nõ potuimꝰ ĩtercepta cautõe
unpzuoeni. ꝓbare ⁊ ob id amiſimus:hoc nunc
nüc venn. alijs inſtrumẽtis aut teſtibo qbus
onano.to tuͦc vti ñ potuimꝰ ꝓbare poſſumꝰ.
pofuranset m Hgeſt.
actio furti ad du

plum quãtuatis q̃ ↄtinebat᷑ in cautõne.in ſecũdo dat᷑ actio dãm in⸗

empla inſtrumentoꝛũ etiẽs nre iua nan
ſj nriz ſcor. 4
poſſe receptum eſt. obiigauo bactmz
c Aliſtra. t. J.ð fideiuſ.hes
a debuoꝛe. S. ſeruo.
Emine remote videntur ab 2l. anſoe Tit
officio argẽtarie:cũ ea opera deinſſoꝛ.
virilisſitt. u Apianus. nbolse logunt: da
Ec actio nec poteſt annum: cum colere magis
nec ĩ heredẽ niſi ex ſuo facto congrurr. u ana ſit
dabit᷑:heredi aũt dabit᷑. engs er win
De pactis. Rubꝛica. mi u⸗s wue.
B B om. iu.ſi ꝑ errorẽ-
Vius edicti eqͥtas nãlis ⁊. C. ð traſ.nõ mi
. rraſ noꝛẽ.⁊.j.d ac.ẽp.
ſrcd em tam cogrnüeſt Lerendeo. uß.
idei humane: ꝙᷓ ea qᷓ prla⸗ n Ractu. no. tria
cuerunt ſeruare inter eos. Pactuz pacto a ey ea pactũ
— gÄ2 —— ⁊ ex pacto pax pac?
qũt a pactiõe dicit᷑: inde etiã pacis vt hie vider dieere⸗
nomẽ appellatũ eſt.Eſt aũt pactio Sea em yſidon eſt
duoꝝ pluriũue in idẽ placitũ ⁊ c⸗ pacti:n 9 gememo
ſenſus. Conuẽtõis vbũ gnãle ẽ aeta ſit pa
7 S 1 ctio. Sed dic ꝙ no
ad Ra bimes qbo negocij 5 tr 3 un wrmare 8 eſi⸗
hendi trãſigendiq; cã conſentiũt q gnatõʒ facere jndã
inter ſe aguũt. Mam ſicuti cõuenire bacne de
dicut ꝗex diuerſis locis ĩ vnũ locẽũ pacruz nam pactio
colligũt᷑ ⁊ veniũt: itaqͥ ex diuerſis pacis ⁊ cõcoꝛdie eſi
amimi motibo in vnũ ↄſentiũt.i.in actꝛx hoc ſubiſcut⸗
—— — * vñ ⁊c̃.ł᷑ dr pactũ a
vnã ſnĩam vecurrũt. Adeo aut pcuſſioe palmauvt
cõuentonis nomen generale eſt: vv c Ce.Cj circa yn
eleganter dicat pedius: nulluʒ eſſe dꝛfert poliitiatn
ↄtractum: nulla obligatõnem: que one: cũ pollicuano
nõ habeat in ſe zuentonem: ſiue re i ſoluus ofſerentis
. OSSEr E —. E pPpfmiſſio: 1 ideo no
ſiue verbis fiat:nam ⁊ ſtipulatio q daler niſi leaſibus
a fir.⸗ miſſ . t.j.de po lli.l.pa⸗
verbis ſit: niſi habeat conſenſum: i ied bemiſfto au
pollicit atõneʒ 7 ad
nudũ ⁊ ad veſtitũ pactũ ſe hʒ:vt.j.ð edil.edic.ſciendũ.S.j.ſi tam in

iurie ſiue legis acqlie ad intereſſe ſiue ad dãnũ:vt hic ⁊.j.de furi.
l.q tabulas. S. pe. 2. lI. qdam tabulax. in pn. 7. S. fi. 7. . ad. I. acqᷣ.
l. in lege acqinlia. .
eNPꝛobare.ſ. debitoꝛẽ:nõ dico conũpentẽ vel ſurripientem.
fDPꝛobare poſſumꝰ.ſi em̃ ꝓbare nũc nõ poſſumꝰ nos vincere po⸗
tuiſſe.ergo nõ ꝓbamꝰ noſtu intereſſe: ⁊ ſic nõ fieret ↄodẽnano: nec
. hic nec in ſuꝑioꝛi caſu.
g e Templa. que dant᷑ ſine die ⁊ cõſule.vt.S. e.l.j.S.editiões.
12 ex qbo exemplis nõ fit ꝓbatio. ⁊ ideo non ſit neceſſe ſub⸗
ſcriptõnem fieri: vt hic.⁊.C. e.ꝓcuratoꝛ.
bh f Emine. Tlirilis. eadem rõne a tutela. vt. C. qñ mu.tu. of.
fun. põt.l.j.ſic ⁊ a poſtulatõne.vt.j.de poſtu.i.j.S.ſexuʒ.
ſic ⁊ in ſimnlibo.vt.ſ.de reg.iur.l.ij.
i h Ec actio. in factum.
Mec in heredẽ. videt᷑ q hec actio nõ ſit ex maleficio:qꝛ ð
peculio dat᷑: vt.S.e.pᷣtoꝛ.S.ſj ſi ſeruus.qð non eſſet ſi eſſet ex male⸗
ſico.vt.j.de his qͥ die.vł et.l.j.S.cũ ſeruus. Itẽ nec ex gctu.quia
in heredẽ a ꝑpetuo daret᷑.vt.j. œ ac.⁊ ob.l.in honoꝛarijs.⁊.l. ex
pcnba.qð nõ eſt: vt . Ad hoc dicũt qͥdã eam anoꝛmalã:vł dic ꝙ ex
pctu.nã ⁊ in qbuſdã alijs hoc euenit qͥ ſunt ex ↄctu ꝙ nec in heredẽ
nec ꝑpetuo dant᷑:vt.õ.ſi qͥs cau.imuriaꝝ.S.q ſi eũ.⁊.j.de tribn.
ꝙ in heredẽ.⁊.j.ð edilł.edic.l.ſciendũ.S.ſfi.vel dic eam datiuã nõ
nanuã.vñ ãmodo nõ dʒ q̃ri:detur in heredem vel nõ.
K ¶ Exx ſuo.heredis.ſ.ꝙ habeat libꝝ:vt.S.e.q̃dã.S.j.
Ih Aius echcti. qð eſt. . e.iuriſgen.S.pᷣtoꝛ ait.ſic ⁊ ał.laudat
vlpᷣ.ediciũ ſequẽs vt.S.qð qᷣſq; iur.in pᷣn.⁊ ꝙ dicit nãlis:
Dic. i.a naturali ingenio vel induſtria hoĩm introducta:qð
eſt mſgennũ. ⁊ ſic poni᷑ ius nãle: inſti.de re.di.S. ſinguloꝝ. ꝓpne
aut nõ ſignificat᷑ niſi ea eqᷣtas q̃ cõis eſt oim aĩantiũ:vt.S.de iuſti.

charta inuenit᷑ ꝓmnſſio: dic vt.j.l.iurigen.S.q; lere. inſti. e inuti.
p In idem. danũ vel faciẽdũ vm noſtꝑꝝ ab altero ſti. S. ſi ſeriptũ.
noſtꝑ. Sed qᷣd ſi paciſcamur ego ⁊ tu ꝙ tercius det cuidam quartoꝛ

Rñ. nõ eſt pactũ. Itẽ qͥd ſi vt tercius vet vm noſtꝑ: hoc eſt aliu datux

vel factuꝝ ꝓmiſu? Rñ.nec hoc valet:vt.j.de v.ob.ſtipulano iſta.in
pᷣn. Itẽ qᷣd eã ſi ab vno noſtꝑ alteri: hoc eſt qð dr alteri paciſci.ſcʒ qñ
mea nõ intereſt. alłs em̃ bñ eſſet pactũ:⁊ dicũt qͥdꝗ nõ eſſe pactũ:qꝛ nõ
eſt ei cautũ cui ſum pactꝰ:vt.j.ð reg.iur. q̊ tutela.S.fi.⁊ ita cũ agere
nõ põt ñ hʒ ea q̃ ſunt pacti veſtiui.itẽ nec ſolui ei põt qꝛ nõ ẽ ei adiectꝰ.
⁊ ſic ñ liberat᷑ qͥs ſi mihi tenebat᷑: ⁊ ſic nõ hʒ ea q̃ ſũt nudi: vt.j.æœ v.
ob. eũ qᷣ.S.qͥ ſibi.ſj io.dixit eſſe pactũ qð ẽ veꝝ:vt.C.e.l.xbitoꝝ.a.l.
pacto.Accur. .
&DPlacitũ ⁊ ↄſenſus.i.placitus ↄſenſus.q.d.ſpontaneus: iI ⁊ non
ſpontaneus põt dici pactũ:vt.j.qð me.cãꝗ.ꝙ ſi mulier.S.ſi metum.
⁊ eſt hic quedaʒ figura que vocat᷑ endiadis: ſicut alibi.ARrma virũq;
cano.i.armatum virum. ʒʒ4
VX Canuentõnis.generale magis ꝙᷓ pactionis.
ſUMegocij ↄtrahendi.i. obligatoms ↄſtituende. .½
t¶ Ael trãſigendi.i.obligatõmis tollẽde:ſ̊ ſi hoc eſt pactũ:in quo q̊ẽ
ↄuentio generalioꝛ pacto? Rñ.qꝛ qͥ duemuũt in ſcholis vel ĩ comedẽdo
ou emie dicunt᷑ nõ tñ paciſci:vt hic ſubijci᷑=.
u Agut. i. aliqd facut. Et vemũt. ſic. I. e.l.reſcriptũ.in pᷣn.
x In vnã ſnĩam.i.volũtatẽ:vt hic ⁊.C. reſcin.ven.ſi voluntate.
y Agdeo. ↄtractũ:ↄtractus pᷣcedit obligatõʒ:⁊ obligatio actõʒ: vt di⸗
xmus 5. de eden. lI. j. in pᷣn.
3 Nue verbis. qñq; tñ ſingit᷑ ſine verbis:vt in wte vt. C. de re. vx.
ac. l.j.in pᷣn. Item in adoptõe:vt S.de adopt.his verbOiis.
a Conſenſuʒ. nota ſtipulatõʒ debere habere cõſenſuʒ vt. j.t.j.l.cũ
acqͥliana. 2. . de ac. ⁊ ob.l.obligationũ ſuba.S.fi.⁊ conſenſus inducit
e n

naturalem obligatõneʒ. vt. 7. de fideinf. heres a debi. F. ſerno. 1. 5. e.
l. in pn. ergo a ſtipulatio habet naturale vinculum. de cimili ↄſtat cuʒ

A ure ciunli ſit inducta ſ̃m io.⁊ aʒo.ſ al.dixit ñ habere in ſe naturale

vinculum ſͤ cimile m. vt. inſti. de act. S. de conſtituta. a. j. ſo.ma.l.ex
diuerſo. S. j. poteſt etiam hoc defendi quaſi hic cinilis habeat robur:

vt in cyrographo.
re ucttnilin nulla eſt. Sed conuentönũ ple⸗
Beenr anmembrowam: imioretiandin
e luti in emptõnem:
verbis. vt. . de v. p Aulus.
ilnkaftuer Abeo ait cõuemre poſſe: vel
in venditõe ſil ib re vel ꝑ epiſtolam vel ꝑ nun
ee inſt. d cimm: inter abſentes quoq; poſſe.

Sed etiam tacito conſenſu conue

a Szʒ couentönñ mre intelligut᷑. Et ideo ſi vebitoꝛi

uaind: eoraenas meo reddiderim cautionem: videt
innoĩatos: vt dies inter nos cõueniſſe ne peterem ꝓ⸗
mnl. unige in pon. fituramq; ei conuentoms excepti
b 1 Abeo aut. onem placuit.
Pphbre. aptt? m OPgeſt.
Toerue acer ale⸗ Oſti vo pignꝰ vebitoꝛi red⸗
uͤr mla ſenes:g datur: ſi pecuma ſoluta non
ꝗqha inter abſentes . L .
nem alia expꝛeſla: fuerit: bitum poſſe peti dubium
alia tacita.dic tam̃ ==

re.i.ſine verbis.vt in reddita cautõne ⁊ in alijs tacitis: vt.i.l.item
quia.⁊. l.ſe.que fiunt re. vt inſti.qui mo.re.contra.ob.per totum.⁊
ſupple vel verbis expꝛeſſis.⁊ vnus ⁊ alter modus ſit inter abſentes:
vt ꝑ nuncium ⁊ ꝑ epiſtolam:vt ſubijcit.⁊ inter pᷣſentes: vt colligit ex
verbo quoq;.quod ſubijcit᷑: ⁊ expꝛeſſum eſt.j.de conſti.pe.l.qui aũt.
S. fi. ſic ⁊ in conſtituendo ꝓcuratoꝛe.vt.j.de ꝓcur.l.j.S.j.
C Poſſe. ſ. pꝛediciis modis.
d SBegd etiam. redit ad rem.
E Et lqeo. non eſt bona ranio l illatio ſi dicam:qꝛ ita eſt in qbuſdaʒ
ideo eſt hic. vel ſic eſt in aliqb ergo eſt hic. vnde ſic apta litteram.⁊ ſi
bitoꝛi meo reddidi cautõneʒ:ideo videt᷑ inter nos ac. alij ſubaudiũt
nec in alijs eſt maioꝛ ratio:hic ergo ſimiluer eſſe debet: vi argu. . xe
ver. ob.l.a ticio.in fi.pᷣm reſpõ.eodem modo dcit᷑ obijcit. J.e,item
quia couentones.vbi fit alia diumio pacioꝝ. S=

p Bſt. Dubiñ non eſt. que eſt diuerſuatis ratio inter pignꝰ
„ 7 cautöné? Rn. Fm. m. a. h. qma in cautone ius conſiuſtit ob⸗
ligatõnis in pignoꝛe non. Sʒ hoc falſum eſt ꝙ in ſcriptura ſit ius ob
ligatoõms. vt. j. c pig. l. contrabit᷑ Dic ergo ᷣm io. qꝛ reddita cautio
non affert aliam vnluatem ebuoꝛ:afferat ergo iſtam.ſ.vt liberet᷑:ne
ak. mil agat. vt. j. xe leg. j ſi qn. ⁊. S.ſi qͥs cau. l. pe. ̊ pignus redditũ
plerũq; vtiluatem affert aliam. maxime ſcholaribo in libꝛs.vt.j.de
pꝛeca. l. certe. S. fi. Iem qᷣd ſi apud debitoꝛem meu inuenit᷑ cauno can
cellata vel non cancellata. nuquid pꝛeſumit᷑ ei reddua? Rñ.non ⁊ qoð
hic dici verum eſt ꝙ pᷣſumi liberatus: ſi ꝓbet vel at. conſtet redduã
2 facit ꝓ hoc.C. cæ lan.li.tol.S.ille antem. Itẽ vt tollat occaſio inſi⸗
diaꝑ ꝑ vxoꝛem vel alium qͥ ſurripet inſtrumenta a debitoꝛi daret. vt
inſti.de pu. ſub. S.igi. ⁊ m hoc intelligt. j.xe ꝓba. ſi cyrographum.
vk dic ꝙ ibi inueniebat᷑ cancellata penes creditoꝛem. Item facit ꝓ hoc
I· wna/ cau. Mmoꝛ. I. moꝛus cauſa. F. ticia. a. J. de libe. E. l. ij. in ̃n.
2. C.œ remiſ.pig.l.creduricem.nam ibi conſtat cautõnem redduam
caumus eſt ergo debitoꝛi vt faciat ſibi fieri ↄfeſſionẽ de ſolutõne. vt. C.
T ſolu. pecume.⁊.C. teſti.teſtiũ.⁊ i aui.de teſti.S.⁊ licʒ. colk. vij
ꝙuis aut non faciat plenam ꝓbatõnem.tamen aliquam pᷣſumptionẽ
ſacere negari nõ poteſt fm ꝑſonaꝝ varietatem. Accur.

g Miſi ſpaliter. hoc refert tam ad ꝓpxunum ſuꝑioꝛem caſum. vt. j.
V li. le. l, j. S.fi. ꝙᷓ ad ſuꝑioꝛem. vt.j.de ꝓba. ſi cyrographum.
b i Tem quia conuentõnes. lege ſic: item ouentõnes enam tacite
valent:qꝛ placet ac.ł dic directe ⁊ ſubaudi.nec in alijs maioꝛ
eſt ratio:ergo ⁊ hic idem.vt dixi.S.l.labeo.S.ſj eniam.

1 In vr banis. nõ idẽ in ruſtic. vt.j.q cau.pig. ta. ↄtra.l. hoc iure.
miſi dñs ſeiuerit que inducta ſunt.vt.C.loc.l.certi iuris.

k Illata. vt ppetno ibi ſint: q;diu conductoꝛ ibi manebit. vt. . de
pig. vebitoꝛ. Iem hoc accipe d rebus colom ł inqlini non aliems:
mſi dñi ↄſentiant illanom:⁊ ꝑ ↄſequens tacite obligatõm. Sed qd
ſi pupillus intulit res que ſine creto obligan non poſſunt: Rn.
non poſſunt obligari tacite. Ideʒ dico de alijs que pñt ſine vcreto
L obligari. ſi tamẽ
nõ interuenit iu
toꝛ ulationi: ne
plus vale at taci
tus cõſenſus qᷓ;
expꝛeſſus.

non eſt: miſi ſpecialiter contrariuʒ
actum eſſe pꝛobetur.
p Aulus.
Tem quia cõuentiones etiã

tacite valẽt: placʒ ĩ vrbanis I¶ Et mur.ma

habitationibus locatis inuecta et Bir wnde zer
illata pignoꝛi eſſe locatoꝛi:etiam ſi nec em intelligo
nibil nominatiz nuenerit. Scͤm erbicſch otra⸗
hoc ⁊ mutus paciſci poteſt. Huius cue paalſci dicar
rei argumentum etiam ſtipulatio ſi em anmu vel
wtis cauſa facta eſt. nam ws ante Emije ännen
nuptias male petitur:quaſi hoc ex pſſim zhit. j. de
pꝛeſſuʒ fuiſſet: vt ws nõ poſſit peti leerl ſ ſipu
niſi nuptie fuerĩt ſecute: ⁊ nuptjs m Puius rei.
non ſecutis: ipᷣo iure euaneſcit ſti⸗ en uun vacklo
pulatio. Jdeʒ iuliano placet ex en ponnit.
facto etiã conſulto cũ conuemſſet: n Eale herik
Vt wnec vſure ſoluerentur: ſoꝛs nõ paſi her Pmnn
tõnem. ſi matri⸗

moniiũ fuerit ſecuium. vt.j.x iur. d. plerũq;. S.ſi ante..l.ſtipu⸗
lanionem. ergo nullo modo debet agere poſſe amie cõditõnem. vtj.
ver. ſig. l. cedere.debuit ergo dicere nullo modo agit: vel mi agii.
iz quando eſſet in diem: tunc poſſet dicere male agii anie diem: qͥa
aliqjd agit:cum ſit obligano: ſ̊ male: qma ante diem. vt. I.quando
di. vſutru. le. ce. l. j. in fine. que eſt j. Sʒ expone hic ᷣm io.i. mimis
feſtinant: ł pꝛopere.q.d.nullo modo. Alij diſtinxerunt int expſſaʒ
conditõnem væ qua intelligat᷑.dic.l.cedere.⁊.l.contraria.a tacitaʒ
in qua fii obligatio enam ante conditõnem. vt. ar. j. ð̊ ↄdi.⁊ demõ.
l.conditõnes extrinſecus. Sed certe quod ibi dicit᷑ legata non fieri
conditionalia ex tacita aditõne: verum eſt quo ad tranſmiſſionem
quia tranſmutit legatanus ad heredẽ ſuum legatum interim. lic
aliud ſit in expꝛeſſa conditõne.vt.C. de cad.tol.l.j.S.ſin aũt.dies
autem obligatoms nullo modo cedit eniam in tacita. vt.j. de och.
⁊ demõ.l.j.S. ſi.⁊. j.de vbo. ob. inter ſti.. ſacram. Dic ergo vx mõ
dixi ſm io. tem non ob.pdictis.j.ð ar.l.ita lemũ.in pᷣn.⁊ in fin.
vbi innuit tacite condiuõnalis cedere diem: cũ derur exceprio. qꝛ ibi
pura fiut ſtipulatio.⁊ qð dicit ſub hac cõditõne coõmitu:verum eſt
cum eſfectu: non autem eſt ↄditio tacita vel expꝛeſſa.

0° Mon ſecutis.ſ.nec re nec ſpe.ſcilicʒ ſacto diuoꝛno vł repudie:

ałs non.vt.j.æ iur.w.l.dtis fructus.S. ſinali.⁊.j.de condi.ob
ca.l.ꝙ ſeruus.
pꝓp æxx facto etiam conſulto.i.interrogato.
q Conuemſſet.ſ.ante ↄtractum. . —
r Expꝛeſſim.id eſt repentum. ⁊ ſic nota ꝙ ea que pꝛius dicũtur
poſtea repenta intelligunt᷑.vt.j.de vboꝛũ obli.ticia.S.idem reſpon
dit.⁊.j.ſi cer.pe.l.lecta.vſiculo dicebam. Itẽ no.ꝓ hꝰ tacito pacto
vt hic. ⁊.j.de lib.le.l.non ſolum.S.ij.⁊.j. quibus mo.pi.ł hypo.
ſol.l.ſoluitur.S.ſi paciſcatur. ⁊. C.eo.ſi crediroꝛes.⁊.j.eo.qui in
fnturun.
ſc Hnuennoni.aut em̃ ex publica:que ſit publica ꝑ exempla
dien: non ꝑ diffinnõnem. ß diffimias ius publicum: vr. S.
tæ inſticia ⁊æ iure. m.ll.j.S.publicum. Sed nõne publica eſt de iure⸗
gen. quia ſtatim ſint cum homines fuerunt:quomodo ergo ſit ſpe⸗
cies oppoſita ei hic pomt᷑: meliꝰ dixiſſet cõouennonũ. alia ẽ urugẽ.
alia lũma ⁊ iurugẽ. alia publica.⁊ alia pᷣunata.Sed dic ꝙ hoc gen⸗
mriſgen. reſtringi: vt non compꝛehendat hanc ſuam ſpeciem ſcilʒ
publicam.ſic ⁊.S.ð qdop.l.ij.S.j. H
1Pꝛuara. nec de pꝛiuato iure diffiniendo dicit. diffinias m vt.ã.
ce iuſti. ⁊ iure.l.j.S.pᷣuatũ. . . . —
n¶ JIuriſgen. nec ve hoc diffmendo dicit ſ̊ diudendo. vt. j.l. ij. in
pᷣncipio.ſ innoteſcit tibi ꝑ hoc quod habes.S.de mſticia ⁊ iure.l.
ex hoc.Accur.

ubtie.
Geueus ve
Ne ſceraan
ſpoigel
innare⸗
lus alis⸗
mducb
Feminort. 4
en.Rcnt⸗

a
1T meann
ſtemuonk
Phtenneint
ſloci,
ſchocth
Cleni ri
nranii
1ſeutun
gdu
Nr i weno
ſitelee
rmenir
Prausrti
nettpon
icbſeuut.
. adr
inſonen
lügl
terpo
co inen
oaſau
llumguu
ſnperacr
ſiuragiuut
ehi⸗ratn
Wninbel 4
Nelae
ckinenln
lſuegepno⸗
Ntrötuns!
Piktunlapsan
ſpiann tos
lgnonpuge
Ptonge
Tulreſſtone
ſmnſamm.
Almne kepe
giogen
Nemektins
Galmn cton
AAſecne
hertümnnfe
nplongen
eaun
ſonno dn
niſincaſtn
ganmeſt
mengumhe
aßnboe
uluun
lhon:
Hilloime
rlſtn

1

2 —
☛
S.

fern
fürn
n
unm fnn
i Ktmelt
ane codlimt
WGtorn
agn rn
neden Kig
nehefnl N
Mmpom migi,
14nNru. 1e
N,5A.
Haut gun
Daudnſen
Gatumnenn
liK ſmair
vau r ⸗.
m. Nao n
ninin ujfn.
gro Aili
önmtenmel

umſiinie
GuAia,

Abepisn
aln unti⸗

x Oublica. paciſcunt᷑. vᷣt trengas que ſunt in longũ tempus.iteʒ

indutias que ſunt in bꝛeue.vt. .d cap.l.poſtliminiũ.S. indutie.
Itẽ federa amucicie equalia vel inequalia.vt.j.de cap.l.nõ dubito
⁊ hoc ĩ expꝛeſſis.tacite etiã paciſci vident᷑ eo ꝙ legan hoſtiũ ſecuri
ſunt tacite eis ſecuritate data ꝑ.l.vt.j.œ legatõnibo.l.fina.eſt ⁊ in

multis alijs offi

gueneno beln ſoluerent᷑:ſoꝛs non peteretur: et ſi
re militari.l.om ſtipulatio pure ocepta fuiſſet: cõdi
aum. Accur. tioneʒ ineſſe ſtipulatõni atq; ſi hoc
„ I Eginma expſſum fuiſſet. u Apia.
2ð
phiteotic: vr iinn· ſpecies: aut em̃ ex publica cã
K loa. danci fit:aut ex puata. Pꝛiuata aut le⸗
e vein. gltima: aut iuriſgentiũ. Publica
ve lax ob.ĩ pn. cõuentio eſt q̃ fit ꝑ pacem:quotiẽs
n . ter ſe duces belirquega Rociſci
dicte eĩ nẽtiões . ulus.
ſi nancrie legib⸗ Egitima cõuentio eſt: q̃ aliq̃
S lege confirmat᷑:⁊ iõ interdũ
ten. vt ſpon. lar. ex pacto actio naſcitur vel tollit᷑:
n e quotiens lege vel ſenatuſconſulto
l d ga paeta odiuuatu.. u Apia.
nuda. 1. a veſtita Vriſgentiũ cõuentõnes q̃dã
nlrneliica⸗ actiones pariunt:quedã ex⸗
pꝛut: ex pacto.ſ. ceptiones:que pariunt actiones in
ns nendan ſuo nomnenon ſtant: 5 tranſeunt
terdum:quis nõ In ꝓpꝛium nonien contractus: vt
ſemp: vt ecce na⸗ emptio:venditio:locatio:cõductio
ſcitur cuʒ iuuat᷑ eee
lege. vt ĩ ↄtractu

—

wnatõnis:vt.C.d ona. ſi qͥs ar.S.fi.lʒ hoc ſit nonũ ius. Item in
wte vt.C.d t. ꝓmil.l.ad exactõnẽ.⁊.C. œ rei vxo.ac.l.vmica.
circa pᷣn.⁊ in alijs idem vbi nuda pactio parit actõnem:ſiue iure ci
uili ſiue pꝛetoꝛo.vt.j.eo.ſi nibi.S.de pignoꝛe.nam hoc generalius
ꝓcedit ꝙᷓ huius.l.pᷣjn. Sed qñ ex nudo pacto datur actio:põt dici
veſtuum legis auxilio.⁊ quod inj fi.dẽ ſe.con.muat᷑.ſ.ad eã dãdã
vt pactum quod ſit inter heredem a fideicomiſſarium ce ſoluendis
legats debius:quod enam tacite mtelligit᷑: vt mſti.de fideicõ.here.
S.ſed quia.⁊.S.poſtea.⁊ qñ reſtituit᷑ creditoꝛ in antiquũ debitoꝛem
muliere ſubducta:vt.j.ad velł.qᷓ;uis.S.ſi cum eſſem. Item exem
plum.j.de vna.inter virum ⁊ vx.l.ſi ſtipulata. Zolli? autẽ.l.co⸗
adiuuante.vt ꝑ acceptilatõnem a gallo aqlio inductam. vt.j.dæ ac⸗
cep.⁊ vno.S.eius. tem ꝑ pactum nudum tollit᷑ iure pꝛetoꝛio enã
ipſo iure.vt in actõne furni ⁊ iniurie ⁊ ſimilibus.vt.j.e.ſi tibi.S.
quedam.ałs naturalis tm̃ tolli.vt.j.de ſoł.ſtichum.S.naturał.
Sed ſe.con.adiuuãte pactum:tollit᷑ actio: vt ſi fiat pactum miter
heredem ⁊ fideicõ.vt alter eoꝝ tm̃ legata ſoluat ⁊ debita. Item ex⸗
emplum poteſt pom vbicũq; tollit᷑ mac̃.vel velł.ſe.cõ. nam tolli
tunc ↄtractꝰ ↄuentõne tacita ꝑ ſe.con.inducta.Et exponit᷑ ſic iuuat
ſ.pactio.vel dic iuuat᷑.ſ.mulier.l.iuſtiniam.que dicit eã nõ teneri
niſi in caſibo:vt.C.ad velł᷑.annq;.vł ſe.con.vt..ad velł.q; mis.
S. ſi cum eſſem. Ael ſi vis intelligere totam.l.in veſti.⁊ quod dicit
interdum:hoc ideo: qꝛ qnq; non.vt.j.de ver. ob. generauter. ⁊. l.
ſe.⁊ ſm hoc iuuat᷑ eoipſo ꝙ non infirmat᷑. Sed opponit᷑ ſᷣm pᷣmũ
intellectum:aut em̃ valet pactum: ⁊ tunc nõ ↄfirmat᷑: qꝛ nõ opoꝛtet
aut non:⁊ tunc non poteſt ↄſirmari.vt.j.ð ac.⁊ ob.l.obligatões.
Kn.illa intelligi᷑ in ꝓꝛſus phibiiis ↄuentõibo.hic aũt in his que
pᷣter legẽ ſunt. arg.j. v.ob. generaluer.⁊.l. ſtipulatio.S.alteri.

3 Ariſgentũ.exceptõnes. ð his nõ dicit hic. . . e. ſi vnꝰ. F.

pactus.ĩmo ⁊ hic aliqua dicunt᷑.vt.j.e.S.ſj cum nulla.et
S.qnimmo.⁊ in ſequennbp. ꝓA.

a In ſuo noie.ſ.generali.vt dicat᷑ cõuentio ſiue ↄtractus im̃ ſed

ſpãle ſibi aſſumit nomen.ſic.j.de dona.cã moꝛ.l.moꝛtis cã capit᷑
⁊ ð bo.li.ſi patronus.S.ſi qͥs cum eſſet.nõ em̃ amunt gnãle nomẽ
vt. S. e. l.j.S.adeo.⁊.S.de of.eius cui man. ceſt m.l.j.in fi.⁊ pateni
ꝓbat᷑..v pſcrip.ver.l.naturalis.j. Rñ. qꝛ ibi ponit᷑ emptio ſub
ilo innoĩatoꝛ w vt des.
b Simlles. vt mandatũ mutuũ a pignus. vt, . e. l. j. F. fi.

Sed ꝛ ſi in alm. res.i.pactio vel cõnentio.eſt em̃ rei verbũ gnale
dD Cauſa.i. datio ł factũ qdð veſtiat pactõʒ. vt.j. ſi cer. pe.l.j.ĩ fi.
eFacias. idem in alijs innoĩatis duobo. Ij alia ibi detur actio. Sed
qre ꝑmutatio que eſt ſpecies de wo vt es nomẽ ſpãle habere nõ dr: vt
hic cum ꝑmutano elegantius nomẽ habeat ꝙᷓ emptio: cum vno noĩe
ſcʒ ꝑmutare ł ꝑmu
tatio hincinde. id ẽ

ſocietas:cõmodatum: depoſitum: vtrãq; ptem cõpꝛe⸗

⁊ ceteri ſimiles cõtractus. Sed bendat: qð nõ ſacit
ſiin aliũ cõtractũ res nõ trãſeat: vmno⸗ vſeemem
ſubſit tamẽ cauſa elegãter. ariſto. dhiio partẽ vendẽt!
celſo. reſpon. eſſe obligatõnem: vt Rñ. hi Pinnt n
puta edi tibi rem: vt mihi aliam mabnk n vumme
es:edi tibi vyt aliqͥd facias.⁊ hictione nõ ↄſenſn ſed
rei interuentu ↄtra
naſci ciuilem obligatõnem. Et iß ſer obllaang del
puto recte iulianuʒ a mauritiano ligit her ratio. . v
repꝛehenſum eſſe in hoc: vedi tibhi cevmu I r⸗
ſtichum vt pamphillũ manumit⸗ herrano no valer.
tas:manumiſiſti:euictꝰeſt ſtichꝰ. 4 mogatſi r eno
. Len“ u Dicut B nolati.
Julianus ſcribit in factũ actõnez xm̃no olenſu ßre
a pꝛetoꝛe dandam. Ille ait ciuilez ↄtrabũt: qre ocas
incertam actõneʒ.i.pᷣſcriptis vybis t Bonmmmsrae non
ſufficere: eſſe enim contractum vt ſtatim cũ facta ẽ vo
griſto. ait. luntate partiũ der
e actoõnez: ĩmo exigi
maleficiũ ne fiat ꝓmiſfuʒ ſit: nlla tũc nõ rei iner⸗
IrraE griöeg. M— uentu:ß ex pcedẽti
eſt obligato ex hac ↄuẽtioe. ¶ Sʒ venm c er Peeden
cum nulla ſubeſt cauſa ꝓpter con⸗ ¶re. ꝑmu. ex plactto⸗
entione: pie ſtar n he d e genner placuo.
uentione: hic ſtatnõ poſſe aſtitui⸗ poſuum et ſimiles
ſtatim vt fiũt dant

actõnem.non autem ſunt mſi re tradita. vnde re dr obligatio ↄtrahꝛ.
⁊ ideo nomĩati dicunt᷑:⁊ ſic pꝛima ranio valet.Vel dic vt no. C. re.
ꝑmu.in rubaca. Pꝛeterea onatio olim erat iinominatus: hoche vo
noĩatus ſᷣm io.cũ ex ſolo pacto ⁊ oſenſu naſcat᷑ acno.vt.C.de wna.
ſi q ar. S. pe.⁊.J.de re.ꝑmu.l.j.S.item emptio.Item qq ſi in ꝑmu⸗
tatõne nõ dedi ſj paratus fui dare:? rñdeo non habet᷑ ꝓ dato.cũ ĩ his
caſibo liceat penitere.vt.j.de ↄditõibus.cã da.edi.S.j.⁊.S.ij.⁊. l.ſi
pecuniã.S.ſi ſeruũ.ſ̊ ſecus in ↄtractiba noĩatis łᷣ legat.vt.j.xœ ↄdi.
inſti.l.vi ex fratribo.⁊..œ an.le.l.meuia.in pᷣn.

f Cimilem obligatõnem.i.que parit pꝛeſcriptis verbis actõnem.vt
infra pri. Accur. . — .
g Et ideo.ſtichũ:ignoꝛãs alienũ.alłs de wlo teneoꝛ. vt.j.de pᷣſcri.

ver.naturalis.S. ſ ⁊ ſi dedi.

h Adanumiſiſti. ideo tenuit libertas qma ⁊ tuus factus erat:que
reuocari nõ põt ſemel pꝛeſtita.vt ĩ inſti.qͥ ma.nõ poſ.S.ſemel.
iA pꝛetoꝛe.ſ.viuo.q.d.nulla ſit de iure.vł in factũ ſubſidiariã que
eſt pᷣtoꝛia.q.d.cinilis deficiat. Sed certe nõ deficit cimilis vt ſubijcit.
⁊ ſic dictũ iuł.quod eſt hic.⁊.j.ð pᷣſcrip.ver.l.naturalis.S.ſ ſi edi.
coꝛigit᷑ ꝑ mauritianũ.a vlpi.qͥ appꝛobat eum h̊5. Plus etiꝗ dicũt qͥdã
ꝙ tota diſtinctio iuliani facta in dic.S.ſj ſi dedi.coꝛꝛigit᷑ vt hodie indi⸗
ſtincte pᷣſcriptis verbis actõ ver. vt hic dr̃.
k. Di ob malefici. nulla contra videbat᷑.q.cã ſubeſſet.ſ̊ tñ qꝛ eſt ꝓ
nõ cq:nulla obligato naſci.ſ.efficax ad agendum vel ad excipiendua
ſiue fuerit ꝓnmnſſio ꝑ ſtipulatõnem ſiue nudo pacto: ſiue naturał tm̃:
ſiue naturalis a ciuilis nata fnerit obligano.nam a ſolutum repent᷑.
vt.j.de cõch.ob tur.cãm.l.idem.S.quonens. idem in pignoꝛe dato.
multo magis eſt tñ aliqua qꝛ non eſt turpe quid ꝓmiſſum.ſecus ſi vi
fiat aliqͥd turpe ꝓmittat᷑ qꝛ nulla ẽ ipſo iure.vt.j.c v.ob.generalit.
⁊.l.ſi plagij.⁊ ſolutũ nõ repetit.vt.C. ↄdi.ob tur.cãm.cũ te. Dʒ
qͥd de pignoꝛe dato vt maleficiũ fiat? Rñ.repeni poteſt ꝑ rei ven. vt.
ad exhi.de eo.S.pe.⁊ ſi.nõ condi.ob tur.cau.vt.j.de ↄd.ob tur.cãʒ.
ſi ob tur. fiſcsð hoc repetu: ſi ille nõ vendicat.vt.j.cœ iure fiſ.l.luciꝰ

¶ Sed cum nulla. hic. S. ↄtinuat᷑ cũ ſuꝑioꝛi. S. . ſi ⁊ ſi in alium.
m Cauſa.i.datõ ł factum ex quo veſtiat᷑ ↄtractꝰ inoĩatus wo vt des
nam de his dicit adhuc vtʒ ex ↄuictõe.S.iſtoꝝ.⁊ lõ glo.m.q dixit enã
ſi ſtipulatio interceſſit nõ tenere repꝛobat᷑ ꝑ.l.C.œ re.pmu.l.ex pla⸗
cito. Sed aʒ.hũc.S.aliier intelligebat vt puta qꝛ deehar ſ ſe mihi
i

, . pacto naſcit:ſj rei internentu poteſt eſſe ꝙ dudũ poſtea: vt ſi mode W
teneri. cum non teneretur 2 pmiſit ex ea falſa cauſa que non ſuberaee pacto naſcit reteenenin oreeecdra wen veſtiẽ pꝛimum ni
guo cach non valer n llio Vee Herfeh w. if ,, res. W cns go⸗ ermept Ee Pe er placito. Poſſunt addi duo modl. ſcz rei
bong eſſet: pᷣmus intellectus verioꝛ eſt. ſi Sncibio. vt. .l. j. 5. j. Nem legis auxilio q põt dici ĩ omm e
len ß ᷣmus in vncipio. vt. j. de polli.l. j. F. j. Ntem legis 10 po I crniun
a Igit᷑. caute incipit facere tranſitum ad ↄtracius nommnatos: ac eʒ parit. vt dixi S. ꝓx. S. Sed vider ꝙ nullũ i⸗
cen in ↄrraciiba inommatis non valet conenno ſine canſa. 1. ſine nuck bacto quod getoez pern⸗Nom e r 5 pactũ rnnon znul
veſtimento. etiã in cũ qoͤlibz hear i nin
contractibo noĩans ſure pꝛeſtent r kcaſennm. n i⸗
eſt eadeʒ ranio. er rnos e. ̈ conſtiti etmi denſu
ſit idem mo vrplet. obligationem. Ygitur nuda pactio ꝙ; nanme mnr vſurep e enei ger. vr 5. eelſ n
vr argu. . ad. l. obligatonẽ non parit: ſed parit ex locũ nõ habebit: ne ex pa S. j. Rñ. elegas nunnt⸗
fala.. fra Tiud ; ceptionem. Quimimo interduz naſcat. Ea em pacta inſunt que dan — kin
1. infoꝛmat ipaz actönem: vt in bone legem contractui dant: id eſt que que nõ dar uiſt Gra
non harut acrone figei iudicijs: ſolemus enim diceꝛe in ingreſſu concractus facta ſunt. enteratl. riſt. nr
Snnenfe pacta conuenta ineſſe bone fidei u Idem teſponlinuſeios pe 6E tnfſemen, uii
reſpon. qusgo ho qicijs. Sed hoc ſic accipienduz ſi poſt emptonem ex ĩteruallo ali⸗ uoꝛabiles. pin⸗ nnun
nmn heree voe eſttvt ſiquidem ex cõtinenti pacta quid extra naturã contractus due nra talhle⸗ mnc
vt. j. eo. . ao fer. ſubſecuta ſunt: etiaz ex pte actoꝛis Mar:ob hanc cauſam agi ey enp BSec qda dicunt luin
Mam auango iunt inſint: ſi ex interuallo non inerũt: nõ poſſe: ꝓpter eandem regulã:ne 5 veſtiri miñ re mmmmn
ola ſ ine im . . iteruẽt Gemnn
terongtone v . nec valebunt ſi agatur ne ex pacto ex pacto actio naſcat: qõ danat veſtit nalank atr
de polli.l. parum. gactio naſcat᷑: vtputa poſt diuoꝛtiñ bus bone fidei iudicijs erit dandũ Hß cõtra eos ? qoõ N
un rin eega conuemit: ne tempoꝛe ſtatuto dila⸗ Se er ne rei loc habebit pactũ cnm Peit gü
ſnpulatio eſt inunk tiõis wos reddat⁊᷑ ſed ſiarun hor nõ quia ſolent ⁊ ea ae talgein⸗ me c. —
vi vłᷣ quia inter ab/ . cat᷑ actio. terponuntur parere * .„ c, &Le lgide
KrwiEnfeſr Lalelitneg pactoneſcar oactio. 214 aüti Pone ſͤer iudicijs cõ qche d liceiin n
reſpoſio inierroga Igeʒ marcelł ſcribit: et ſiĩ ttu⸗ eo aut in ei! dicijs. ß qd ĩ m⸗ .
tone quod eſſe nõ trele actione conuenit: vt maioꝛes nennioones poſtes facte ꝗᷓ ex eodem leie ari u. *
Dz. Vt. .. ve vſurj. 5 è RTT.—————H
l. jwel lo Cptuc Pumbi inioe ⸗
nilis. habz em in ie . dgam umen dieft m nongte rer⸗ . ſan⸗
