erön 1 nreleeen⸗ eadẽ p⸗ ecta eẽt tem x illis Im qu mun⸗ ul. en Enalek ei
. 4 So it. mihi pꝓm eẽt: ꝙ; ne 9 Sn . um fui it hoe fa
— adi nietonan⸗ ezer nolla⸗ e ſt i Ateri n nennae. Nahi o⸗ n rt⸗
Lns Z e Krns iſſemꝰ eſſe et vt eiꝰ omut 1. s rñd ido de adere o toad tabulsr er eiſd 0
rbes l Dec edicti P 21 mꝰ 4 12 r gtis lenti ere ſe lure oꝛtebi 4 ret᷑. recoi em
. iuii a =W Lereg vt bhinc ne noſ⸗ mn gen lem . rehr ungaer e agem
in C. X m. renn 2c unc an ri: ſit ſi efe 5ſi gerer ve m
* 4 An⸗ aſt le 3 curſus flo pbi dicere 4 d dggefſenart nt nlice⸗ facto at a nee. 3.
E D o⸗ nellus li Per ber vrhi ꝛentinus. rent. res no erit ſnĩ ere dee auliunn oſu 3 F. i ſolu
= ens den rintptenn ie. z. . ne las orutmnd int. berer ntrelngo knng⸗ ſic
. BrA caſum vnn quid in loco r tons iunnene . m ccemm alen 1 irvr
inn 1 Al t. S acci ns fa kEm ma ſi⸗ u. l. fi ſient utt⸗ t mãm de leij. üigreg
SedNN . Aloge anrgi e lſumn quoſh upꝛadicti f. x t Sbe P gre eyi. amivetf.
Mien . K⸗ e nerre an m ellegen am. vt. ictis. ? Aund .aeccurſius Om eten Pn n⸗
– don wlo. batum. gctoꝛ. A eens eſt upreftn e edi. edi ccur⸗ u Barrun eroecof floꝛentn 1 po. 7. . d ſi ſubl mi⸗
uhain RH noan⸗ nadn abi Porglats, legle.k. — enlis. chie Ren ntinus ai a.ſi a le⸗
aiu inragent aan erlra⸗ taria ca cre!. 8. 3 an iesr Eun enitat le Ed. ſi in le⸗
ugte, an rigrine — vicit. ve. la ſtanper — a eageäntt ciuſch v Pr.2.
e ra⸗ Admi int uit. en pt eñ aſ 7.l. eſt contra im ur. l. iarij. S. ſed ſi .
un anmitte urente P fle eim anſpine noxa quotiens coꝛre S no vich er coene i d ſi q
ni udunla mb. re. in unt i rat abſoli eſſe a. ſi iens. 4 50. er coꝛne. anili qs.
1 lofnt ſei e eſ So viaer eus de – e deu⸗ non vi. . ee cus i §. de ercep
miberkn inte indebni⸗ S ſol non. v mterru n net wcernn alie. i ratõ. vt i e iuriſ. criminal rei
ter reſti. l i. vt er gairio uit exe. t. J. m ptum kt. Am ius flo uð. fili infra a om. iu. 4 alibo. v
,„ 6 a. 8 l. din i. ererne⸗ an. ſi 7 h9 que ꝛen. uſfam d tre .q iuriſdi vt h
a Panlus e. a has npe 2 it non .S. in omn- . e qᷓ eſt lutv ien a. di. l 3
vnſin aien fer uen. r. lter Aani rifag er ter ningus ian e Ins in F. fina.
vin cli, . alinmn cſnh rr anm znr nmn ſeſe en a lr enratm vo in Gbrihzun do⸗Anoste
Nb m. exceptõ ,gecur. ſ. e. ij n ex z. aꝛ ſi e .7 e qs v
n iui e 5 – neeeſnrt n.s. dr ug⸗ 2 ur. Fe lei: anen⸗ Vn ure erbenia .
N“ p Ro ione diſtin gun ad a ad — mplo Die d» A eil⸗ li. expen o iõ. S 8 odem am nereichit s fe
. k. ppell ella 7 tun Dic b Be f. ſol⸗ no etia nar m ha cofu⸗
uahanehat F. S. andũ ndum C reſt gtum acto ent. v n ign m. 1. Pkt 1 buit
ſam ſp eleg 1, f. an nõ oſu teſt 0t F. i t hic i
uur ad e Enn n reuien 14 batũ ve mum unen n J
ine nhun a pᷣſige rennch Witns r nan p⸗
r. ſheig. fallan polſer jntum S elvie lig kuge Ban po
lij. Si ete eri, ed quare me fneize wet
I. Gi alnem enenſereßln are magi e ela⸗
quis v clin enw cir gis q; J
aE elit nde ge r ca fact ſi de in⸗
ptes. hoc
p üj

ii 41
Aunuſſe
. „ . . . „ „ in o Kn
„„ r. r g. ius. S. j. col. ix. ſufficit em̃ Fietatis.i. officioſo qðᷣ eſt pietas.qð ſic dĩ int᷑ patrem ⁊ filium. ototetemet
ener der t eni nonege⸗ berng. eal. ir. min vt bir⸗. de ddlerlepe⸗un patronum ⁊a libertum dẽ obſequm. vt ntant i
c. Er in But 36. Pnote. idem ſi in agnoĩe vel cognomme. vt in⸗ C. de neg. ge. officio.in hominem ⁊ hominem beneſicium. vt. . de itnmn uſte
3 1 Finte Gn 4 in noĩe 2 facit.j.de rei ven.l. ſi frumentũ. S. Enia. po fung iu ennn Keliatd ar. Si ſſennahet⸗ ,
itl⸗ „B. a1. . * . . UI. g. le. J.
fi. accurſius floꝛen tinꝰ legum wctoꝛ. ſTeſtamentum. vt inſti.qba non eſt ꝑmil.fa.ie Pa eec we⸗ ie .
b q Eli neq; in — r 5 eo. pap. S. i. ſan lt⸗
A ſaino nn JY in iudicijs noĩe vel pᷣnoĩe Oc coloꝛe e inofficioſo teſtö c n enn in
wonalaen 9 erratum ẽ. Seruiꝰ rñdit. ſi gaggit᷑: q̃ſi non ſane mẽtis fue⸗ ſz. Na⸗ gnmfiͤ ii⸗
eAliq ſine aam ex ↄuentõne litigatoꝝ is iudex adi rit qͥ teſtm̃ oꝛdmaret.⁊ B dicit᷑ non er alos inſtituẽ unnttl z
niſtanong ve qb Lus eſſet: eũ eẽ iudicem de qͥ litiga qſi vere furioſus vel vemẽs teſtat?“ qiimter gie mua⸗ iuſhh ſn
babes. 5. e. cum p⸗ toꝛes ſenſiſſent. v Lpia. ſit:ß recte qdem fecit teſtm: ſ̊ nõ ex ims. vt inſti. e ftielo, a
iorj. mat⸗ Vineq; iuriſditioni peſt: ne officio pietatis: nã ſi vere furioſus cxbeI.S. f. uin
. Rrrnachnerpt. q; apncipe prate aliqͥ pditus eæt vel vmẽs: nullum eẽt teſtm̃. n Hueſ k
E. v emã. lu.l.. eſt: neq; ab eoqͥ ius dandoꝝ iudi⸗ m Arcek. mnduce?. ſi. j. l lagu, hn
atvis g erar ls cũ hʒ datꝰẽ:nec ex ↄpꝛomiſſio ſum⸗ Mofficioſum teſtm̃ dicere/ B muts dui ing⸗ imfi in
nos pꝛogaummes pꝰ vel ex aliq lege ofirmatꝰẽ. iuder eſt. allegare qre exheredari kalh ginct
luruqudez. vi. eſſe nõ potuit. 1BDem. pteriri nõ œbuerit qo plerũq; acci x Belinimen / uru ſen
e ee .· Onnunß ſolent mgr at pli dit ci falſo pentes inſtimulati.ibe verrne. uri n
ein in. 7 . . romani viatoꝛem nonaum ros ſuos teſtõ vel exheredant: vel det diſſimulano N i
NMon potuit. vt er . nõ niſi . ius. bus. ro. 7. . vñ DNeVund Ile
E. de uñ. om. iu. l. vice arbitri dare: qo raoand miſi ſ Aius vs lem ui
puatox. re vꝛgente faciendum eſt. n eſt em oſentiendum pa⸗ lino wplanat m mſunt i
5 n Sumunc fft i ſo teſtamento. rentibus iniuriaʒ aduerſus rigar vnsu. x2-. 6 W
* . 1 A
Dorz.. De inofficioſo teſtamento. Oiberos ſuos teſtamento mducere: lea ſiue a lec umneb .
nuncin q ereruro⸗ d5 plerũqʒ; faciunt maligne circa &tñ bo bluͦdicte noruſir
nli crar ei Ciendum eſt freqᷓntes ſanguinem ſuum inferentes iudici annuan f. 1 mi u
3. nau. cau.l.lz.. eſſe inofficioſi qᷓrelas. um:nouercalibo wlinimentis: in⸗ Lfſing. gen N
aenu⸗ oĩbo em tam pentib ꝙ ſtigatiombuſue coꝛrupi. »„ 1n Am. fb5 n ne
telligant. azo. liberis de inofficioſo licʒ diſputare m Ar. lonsuinemduum iint
hArbur. i. vle· Cognati em ꝓpꝛij qͥ ſunt vlt᷑ frẽm: Am ⁊ his qͥ non ex maſcu⸗ ⁊c. acur. ne⸗ ann
at ciee e in Melius tacerent ſi ſe ſumptibo ina⸗ lis veſcendũt. facultas ẽ age-⸗ ens wſes e n
rebo modicis. a cuʒ mbo nõ vexarẽt: cũ obtinere ſpem di: cum ⁊ de matris teſtõ ggant: ? ex filia. ßt 0.
alijs impecunt. no laboꝛent. m Zrcig. obtinere aſſidue ſoleant. Huius 2 Piui'ai teeii iſt uſt
k. De mofficoſo 7 tmum. peterire eſt friiſ. i
teſtamẽto. qꝛ in in⸗ . neq; inſtitere. ſum .
dicijs exercent actiones. ideo de his videamꝰ. ⁊ pᷣmo de realiba a vni neq; experedare. vnde ⁊ ſi fiat eius mentio mii pꝛedicto modo. dici umm iſhl
uerſalib.quas qmia pꝛecedit querela. ideo de inofficioſo teſtamento poteſt pꝛeteritio.vt in inſti.de here.ab in te.S.eadem. Item nota.qꝙ ſcdze Gn
ponit⸗ in tribo hic ti. p. C. coꝛrigi. Dumo. quia olim ꝓbabant filij ſe fuil intmt
Iſ Ciendum. frequentes. hoc eſt mendaoium.vel dic ꝙ loquuur ſe immerentes.ſ.exheredatione vel pꝛeteritione.vt hic.hodie heres idde nſten
Sßm ſua tempoꝛa. inſtuutus ꝓbabit.vt.C. e.l.hiberi.⁊.l.ommmodo. Item quia olim he wngin
m Parentibo. ua vemum dat᷑ his ommiba qrela. ſi ab inteſtato ſucce agebat᷑ ſi qrtam non habebat.vt.j.e.papᷣ.S.qm̃ at᷑.⁊.C.e.cumq̃ Sik. N⸗
ere potuifſent. vi qꝛ nemo pcedat. vt ar. inſti. de ca. di. S. fi. Item pꝑen rit. hodie enam ſi minꝰ.non agit᷑ qrela. ſ̊ agit᷑ ad ſupplemẽmm. vt GNN l̃
nbo us vemũ dat᷑ ſi ſint exheredani a filijs emãcipatus. ſl vo ab eis pte⸗ C. e.l.oiĩmow. Item olim nõ iranſmittebat᷑.mſi pꝛepata. vt.j.e.l. WMon
reant᷑.hʒ locum ↄta.qð dic vi diximus.j.e.pat᷑ filiũ.in fi.⁊.l.ſi.po ꝓxi.in fi.⁊.l.ſe.hodie ſic ad ſuum heredem.vt. C.e. ſcimꝰ.in ſi. len
nas. J. H. Abi vo filius eſt in poteſtate qͥ pterit. vel exheredat. ceſſat Per aut᷑.vo in alijs tribo. Pꝛimo. qꝛ cũ olim eſſet qrta.vt. C.e.l. ſcn nhm
Trela n bo. poſ. 5 ta. qꝛ ipſo iure nullum eſt teſtamẽtum. vt inſti.qͥ te. cum q̃rit.hodie eſt triens vel ſemis ſᷣm numeꝝ libeꝛoꝝ.vt in aut᷑.x fifrngisni
fa.po.in pᷣn? a ideo pat᷑ ommia occupat iure peculij.vt.j.d caſtrẽ. pe⸗ trien.⁊ ſe.S.j.col.iij. Item qꝛ hoc iure quoq̃ relicn titulo ſufficit. inr aiei de
cu. l. ij. miſi filius in caſtrenſi vel q̃n peculio faciat teſtamentum. tunc vt iſſti.e.S.igit᷑ qrtam.hoche inre inſtitutois.vt in aut᷑.vt cum ve ſüin ſücrl
tenet. ſ euitat q̃relam ⁊ õta.vt.C. e.l.fi.⁊ ar.j.ſi.a pꝛe qͥs fu.ma.l. ap. cog.S.aliud. Item terciũ. qꝛ hodie opoꝛtet cõʒ ingrattudims no eni
j. S. eſt ⁊ alius. Si vo ſilius. nec ſit in poteſtate patris. nec ſit eman⸗ minatim inſeri teſtõ.licʒ olim non ſic. vt in aut᷑. vi cum c ap.cog. Uedogin gügan
cipat. vt qꝛ in am poteſtate eſt.qᷓ rõe patri hñ̃ni in ptᷣate denegari dxxi· col. viij.in pᷣdicto.S. aliud. Item olim legata. a libertates nõ vale⸗ nunns lußn
mus qrelaʒ eadem. ⁊ auo a eius ſilio denegabit᷑. Si at nepos ab auo bant acto de inofi. te.vt.j.e.S.papi.in fi.hodie ʒ.vt. C. li.pꝛe. e nhi
emãcipet. ſolus auus admutit᷑. vt.j.ſi a pa.qͥs fu. ma.l.j.S.nepos. vel exhere. aut.ex cauſa. Sed an hodie locũ habeat q̃rela? Nemar. Pnere i
Si vo pentes maine linee pᷣtereant᷑ vel exheredent᷑ ab aliquo. idem noõ. mii ini frates turpibo pſonis ſcpᷣtis heredibo. vt. C. e. fratres. on lunn
dico quod eſt ſi ipſi pꝛetereant vel exheredent.vt inſti.de exhere.li.S. NMam ſi ſuꝑioꝛ inferioꝛem. vel econtra exheredat. aut non inſerit utlankui
fi.accurſius floꝛenu. cãm.⁊ tũc ipſo iure nõ valet ꝑ pᷣdicmm.S.aliud.aut inſerit.⁊ ꝓbat Pn touſci⸗
n Pꝛopꝛij.1. ſui qͥ ſunt vlira fratrem oſanguineuʒ qͥ admutt i᷑ ad q̃⸗ ⁊ tunc ceſſat q̃rela.vt in eodem.S.⁊ ſe.aut ꝛinſerit.⁊ nõ ꝓbat᷑.⁊ tũc ſrgeliteſem
relam. vt. C. de mof. te fratres. 7. .e.poſthu. Alij dicunt vltra ſfrẽm ipſo iure ſᷣm mar. eſt irritum. vt in dicta aut᷑.vt cum de ap. cog. d. ſi er Nſinaln
We dici cognatos. frẽm vo uimpꝛopꝛie. qaʒ0. ue igr omnes.col.viij. Sʒ io.licʒ alia ↄcedat.hoc vltimũ non. nam eoeminn
non ipſo iure.ſed ꝑ qᷓrelam debet vemire.⁊ rumpi. vt infra eod. pa⸗ un dmfan
o Obnnere. i cum laboꝛand q optant. neon valeant obtinere. ⁊ ſic pi. S. ſi. accurſius. ſtun ſcnef
pᷣſert᷑ ex voluntate teſtantis vlterioꝛ ᷣmo.ſed j.ĩ.ꝙ ſoo.l.cũ duobi. in uſuetſintn
S.idem rñ.in fi.ſj ibi ab inteſtato dic. b p Oſthumus. exheredatus. N.
c QMuiby ſuus heres. ve ſuo pone exemplum in ſilio ⁊ alijs eauc tel
p h c coloꝛe.i.hac honeſtate vboꝝ.ſimnli coloꝛe ꝓponit᷑ publieia mferionba. vt inſti. de here. qua. dif. S. ſm. ⁊ inſti. æ pa. po. . ius Am tno
na. vt inſti. de acti. S. olie. ⸗ autem. de leginmo pone in fratre conſanguineo qni eſt leginmus. r
q Sz recte. ꝓpe oxiſſet rue. nam recte cãz. rite ius vel iuris ſol'ni vt mſſti. legituna ag. ſuc. S. itqq;. qui qnq; agit querela. vt. C. e. hmmmtr
tatem venotat. vt. j.d bo.poſ. ↄta.nõ puto.S.non qᷓuis. fratres. Item pone in filio qui ſuccedu matri qui eſt legitimꝰ.vt.ꝛ· EGndeic

Dus. d

c
Nuins

Wronmiprdhaome

dnd en Ntng

autin dhabun ilit
—
1L mmmth Jens
en.
tu giAſpenen
mimrewi nene
eruen. Et. t.
aitincftinni
mnmmelbeir ii
ure avo telcn
opona itn
. Nin at iae
mn egnn ,lirnn
nſ dottiin
ibbi heuis
—
ſeait mia
nctaa⸗

ipin
4
iuxt, nin

7
„

4
.

8
.
1
.
I mg

Ainiar

vnde leginnn. l.ij. S. fi. v.l.ij. && cognatis. pone exemplũ in nepotiba

aui materni. nam ipᷣi ſunt cognati auo ⁊ nõ agnati.a pñt queri de

mofficioſo teſtamẽto.vt inſti.de exhere.li.S.fi.⁊ tũc ab inteſtato ha
berent. vnde cognati.a idem in ſequẽn poſitõne. vt habeat locum

vñ cognati.vt inſti.de ſuc.cogna.ↄtem melius aohuc pone in filis
filij emancipati. H V

ↄcepto poſt emã⸗
cipatõnẽ pris qᷣ

noõ põt dici legiti⸗
mus. qe ꝑ eman⸗

cipationem pfr̃is.
lura agnationis
nõ habet. vt iſti.
de ſuc. ag. j. Nn.

Vnñ et habet bo.

poſ.ð ta.nõ autẽ
dicit nullũ. vt. j.

bo. poſſ. ta.

l.ſi emãcipat.j.
rñ. Et ob hoc nõ
ſine miſteno qꝛit᷑
qund ů in poſthu
mo emancipan?

videbar᷑̃ imputã⸗

duũ teſtatori qre ñ
eceſſu miteſtatꝰ
hic auus.nam et
ſi eũ vellet inſti⸗
tuere nõ poterat
qo eſt de inre ci⸗
uili.cũ nõ eẽt a⸗

tus. Ytem qꝛ alu⸗

enus erat poſthu
mus. qͥ inſtum ñ
poterat. vt inſtit.
v bon. poſ.circa
prin.hodie ſecus

vt inſti. de le. F.

poſthumo. vt. j

de li. ⁊ poſthu.l.

gallus. S. ille. It
ſi inſtituit alium
rũp v᷑ teſtm̃.vł ꝑ
zta. vel ꝑ q̃rela
vt hic dicit. 1. j.
e bo poſ.contra

ta.ſi emancipatꝰ

ſi non ponut ach
re.potuit iñ habe
re bo.poſ. pʒ ta.
vt in inſti. ð bo.
poſ.j. HR. Itẽ po

tuu venter mitti S
in poſſeſſionem. vt ſubijcit. accurſius.

co.

aut verbi de inofficioſo vis illa vt

dDixi eſt. vcere immerentẽ ſe:⁊ iõ ĩ⸗

qigne pᷣteritũ.vel etiã exheredatõe
ſubmotũ.reſq; illo coloꝛe vefendit

apud iudicẽ:vt videat᷑ ille nõqua⸗

ſi ſane mẽtis fuiſſe:cũ teſtm̃ inique
oꝛdinaret. vV Apian?⸗
Oſthumus inofficioſuʒ teſta
mentũ põt diceꝛe eoꝝ qᷣbo ſuꝰ
heres vel legitimus potuiſſet fieri.
ſi in vtero mortis eoꝝ tꝑe nõ fuiſſʒ
Sed ⁊ cognatoꝝ.qꝛ ⁊ hoꝝ ab inte
ſtato potuit bonoꝝ poſſeſſionẽ acci
pere.Quid ergo eis imputat᷑.cur ĩ

teſtati nõ ceſſerant.ſ̊ h nemo a/
pud iudicẽ poteſt impetrare.nõ em̃

intdicit᷑ teſti factio. Hoc plane eis
umputari poteſt:cur eũ heredẽ non
ſcripſerint.potuit em̃ ſcriptus he⸗
res in poſſeſſionẽ mitti ex clauſula
ventre in poſſeſſionẽ mittendo.
itẽ natus ſᷣm tabulas poſſeſſionem
haberet. Simili modo ⁊ eũ qui pꝰ
teſtamentũ matris factuʒ ex ſecto
ventre extractꝰ eſt: poſſe queri di⸗
o. Si quis ex his ꝑſonis qᷓ ad
ſucceſſionẽ ab inteſtato nõ admit⸗
tunt᷑ ve inofficioſo egerit. nemo em̃
eũ repulit: ⁊ caſu obtinuerit: nõ ei
ꝓficit victoꝛia:ſed his qͥ habent ab
inteſtato ſucceſſionẽ.nã ⁊ inteſta⸗
tum premfa.facit. Si qͥs ĩſtituta
accuſatõne ĩofficioſi œceſſerit: an

Seo ⁊ cognatoꝝ.ſ.poſthumꝰ põt dicẽ ĩoff. teſt.qꝛ v hoꝝ ⁊c. Et
nõ ꝙ nõ eſt hec rõ generalis.nã cognati qͥ erãt in. vj. gradu potue⸗
rũt petere bo.poſ.vt.j.vñ cog.l.j.S.hic aũt.⁊.S.ſi quis. ⁊.S.ſi qᷓ.
tñ nõ aqut de moffuioſo.vt.S.e.l.j.̊ leget᷑ ita.bene dico ꝙ agu ðᷣ
inofficioſo poſthumꝰ ey filio emãcipato.qꝛ ſi iã eſſet natus poſſet
petere bo. poſ.io. Ael dic põt agi qrela q̃ natꝰ.qꝛ bo.poſ.petere pt
quaſi natus. accurſius floꝛentinuus.

e Eis. ſ. penuby.
IZijmptrare.i. allegare. vt pꝛoſit. q30.

Imputatur. allegando dicit.
ſi qͥs.

4 Factio.regulariter. nã cã cognita denegat᷑.vt. de teſ.l.is cui.S.
bH Scriptus heres. ſ. poſthbumus e quo loquuur.
Scõm iabulas. ⁊ ſic iure pꝛetoꝛio ſuccedit qͥ iure cuili nõ pot.
vt.j. de libe.⁊ poſthu.gallus.S.ille.que eſt ↄtra.ſicut ⁊ qũ teſtõ ca
pitis dininutõe irritato. vt inſti. qba mo. te. infir. S. nõ tñ.

—

Kk Doſſe queri. inofficioſo teſto.lIʒ ꝓprie nõ ſit poſthumꝰ.⁊ hoc
qn extraneu iſtuuit.ſecus ſi ſilios inſtuuiſſet.vt.C.e.l.ſi mater.

Si qs ex his. ſucceſſi..i.ius ſuccedẽdi.ſ. ꝓficit.t ſic nota.ꝙ res

inter alios acta alijs ꝓdeſt. nõ principaliter. ſed ꝑ quãdã ↄſequen/

uiã.ſic.j.de bo.aucto.iu.poſ.cu vnus.mfi.j.rñ. Item nota hic. ꝙ
querela nõ eſt actio.qꝛ actõ ꝓdeſſet viciori.qdð nõ facit.vt h̊. Itiẽ qꝛ
ꝑpetuo daret᷑.vt.C. cæ ↄſti. pecu.l.ij.qð h̊ non tit.vt.C. eo.ſi quis
ſilium. S. pe. Item da retur heredi. qdᷣ in ea nõ eſt. niſi cũ fuerit ppa

ta. vi mfra pꝛoximo. S.a. inſti. æ ꝑpe. ac. S.nõ om̃es. Itẽ non petv

ℳ

—

ur quid dari. Sed econtra nec sccuſano. qꝛ aliqñ daret᷑ heredi. quod
non eſſet ſi eẽt accuſatio.vt.C. ſi reꝰvel ac.moꝛ.fu.l.fi. Itẽ nõ agit᷑
vt q pumat᷑. Dicit᷑ ̊ qddam ius. medium tenens ini vtrũq;. reſcin/
lens in tom̃ teſtm̃.vel ꝓ pte.vt.j.e.circa.⁊ d qᷓrela. Item eſt h̊ ar.
ꝓꝙ q agu de mofficioſo teſtõ nõ ꝓponit peni.heredi. vt plene dices.j.e.

ad heredẽ ſuũ querelaʒ tranſferat.
Papi. rñdit.qð ⁊ qbuſdam reſcri
ptis ſignificatur. ſi poſt agnitã bo
noꝝ poſſeſſionẽ vceſſerit: eẽ ſucceſ

ſionẽ accuſatõnis.Et ſi nõ ſit peti⸗
ta bonoꝝ poſſeſſio:iã tñ cepta ↄtro
uerſia:vel pᷣpata:vel ſi cũ venit ad
mouendã inofficioſi querelã æceſ⸗
ſit:puto ad heredẽ tranſire.
Bemadmodu p Aul?*.
prepaſſe litem quis videat᷑:
7 poſſit tranſmittere actõnẽ.videa
mus:⁊ ponamus ĩ ptãte eũ fuiſſe:
vt neq; bonoꝝ poſſeſſio ei neceſſa⸗
ria eſſet:⁊ aditio hereditatis ſuꝑ⸗
uacua ſit:is ſi minatus tantã ac⸗

cuſatõem fuerit: vel vſq; ad denun

ciatõeʒ: vel libelli datõeʒ ꝓceſſerit
ad heredẽ ſuũ accuſatõeʒ tranſmit
tet:idq; diuus pius c libelli datio

ne ⁊ venunciatõe reſcripſit. Quid

ergo ſi ĩ ptãte non fuit: an ad here
dem ſuũ actionẽ tranſmittat:⁊ re⸗
cte videt᷑ liteʒ preꝑaſſe:ſi ea fecerit
quoꝝ ſupꝛa mentõnem habuimus.
y Apianus
Apinianus li.v.q.recte ſcri
bit inofficioſi querelã patreʒ
filij ſui nomine inſtituere non poſ⸗
ſe inuito eo:ipſius enim iniuria eſt
Sequentiloco ſcribit.ſi filiuſfa
mi.poſt agnitam bonoꝝ poſſeſſio⸗
nem litis oꝛdinandi gra vœceſſerit.

4 q lemadmodum. eum. ſ. exheredatum.

r Poſſeſſio. grana agnoſcende.li.

l.q œ mofficioſo.

m Si qs mſtitn
tia.bonoꝝ poſſeſſio/
ne. ß cur dat᷑ q̃rels
q̃ dat᷑ in vefectum.
cuʒ habeat bo. poſ.

vt inſti.e.S. cũ at᷑t

Nehic loquit᷑ de q̃⸗
dam q̃ non tribuit
ius. ſ̃ gra litis aq̊⸗
ſcende vel oꝛdinan⸗-
e dat. ⁊ q̃ſi ſignuʒ
eſt. vt dices.j.e.pa
pi.ij.rñ.

n Petita. poſſeſ⸗
ſio.carbomana.ſic.
I.de car. e. ſ̊ impu
bes. S. inidum. qo
no placʒ. ⁊ ibi nul⸗
lum oicẽ volebat.ñ
mof. Sʒ dic H gr̃s
litis agnoſcẽde.

9 TLontrouerſia.
inofficioſi cum nõ
ſu opus bo. poſ.
pꝓ Ad heꝛedẽ. etiã
exneum.ad ſuũ em̃
etiã nõ pꝛeꝑata tᷣnſ
nmttit᷑ hodie. vt. C.
e.ſi q̃s ſiliũ.ĩ fi. ſic
nec bo. poſ. trãſmie
tit᷑.niſi pᷣꝑpata.vt.j
e bo. poſ.l.iij.S. ac
qrere.miſi in caſu.
vt. j. ve gts. ⁊ ſi
cceſſerit.ſʒ qꝛ non
ppꝑpauerat. qꝛ inſti⸗
iutꝰ in incerto poſi

tus. nõ pecijt. vt. j

car. e.l.ſcpᷣtus.⁊
facit ad hanc pᷣꝑati
onem. C. e. ſi pater
tuꝰ. 72. C. de pſcpᷣ.
xxx.an. ſic̃.ibi niſi
allegato ⁊c. ⁊.l. cũ
notiſſimi. ac.

ſMeceſſaria. poteſt tamen eam habere. licet pꝛo incognins tm̃ ſit

inducta.

t Adino hereditatis.i.vVba qᷣbo adire hereditatem qͥs ↄumcir᷑. ſi̊ nõ
e dr adire.eſt iñ neceſſe.vt ſe ummiſceat.vt.. ſi vt ab hꝛ. ſe abſti.l.
J. Vel dic aditio.i.ꝓbatio aditionis.qꝛ pᷣumit᷑ heres.niſi ʒ ꝓbet᷑.ſᷣm
q̊ſdam. Sed an eoipſo ꝙ agu qrela.videt᷑ ſe immiſcuiſſe.vt iam abſti
nere nõ poſſit? H? diſtingue. an hoc animo vt eſſet heres. ⁊ tunc ſic.
an vt ſibi facẽt viam.⁊ tunc nõ.vt infra de acq.here.l.ei.⁊.l.antiſtiꝰ.
V Duid òᷣtredit ad pᷣmum caſum qñ filiꝰ erat emãcipatꝰ.

x Supꝛa. in hac. v. S. l. ꝓri.

a p Apiman?. jrelaʒ. circa teſtm̃ matris.

b Ipſius. ſ. filij tm. Sʒ mala rõ videt᷑. nam in actione miuria⸗
rum pᷣfert᷑ pꝛ.vt.j.de iniut.ſʒ ſi vmꝰ.S.filio. Sʒ dic.ꝙ ulla tãgit pꝛem
vt etiam ſuam hẽat actõʒ pꝛ.hic nõ.iĩmo ⁊ ſi eſſet inſtuutꝰ filꝰ.poſſet
non achre. vt dꝛ de pᷣuno. vt.C.ð here.inſti.l.iij. Ytem nõ.h̊ ar.ꝙ q̃re
la nõ eſt actio.ałs eſſet pꝛi q̃ſua iure veteri in totuũ.hodie qͥ ad vſum⸗
fru. ⁊ muno filio intendẽt. vt. C. de bo. qᷓ li.l.fi.S. vbi at.
c Seqnti loco.oꝛdinande. inſtitutum ab ouo maino.

d Bonox poſſeſ. tres ſi bonoꝝ poſſeſſiões q̃ nõ tribuũt ius carbo.

que dat᷑ venmi.⁊ hec q̃ hic dict. que dat̃᷑ his qui erant incogniti

nij

5 5

nols „„EeEiunα

ð

=

7

12

amre ciuili. vt filio emancipato a poſthumo alieno. a alijs cogna⸗

ns. nam cũ querela ſit de iure ciuili. nõ dabat᷑ pᷣdicns ꝑſems. que

iure auili ſunt incognit. Sed queddam ſignũ petebant vnd? rei he⸗
reditarie anuli vel alterius rei. vt ſic à pretoꝛe recognoſcant᷑ ⁊ ad qᷓ·
relam admitterentur. de hac hic dicu. ⁊ 3.e.poſthumus. in fi.⁊.S.e.

l. ꝓxi. ⁊.C. e.l. ij.
a Fimtã. nec em̃ „ 2 WT, enAira a: non
nbaedey. finitz eſſe inofficioſi querelã:ꝗ non
n abz beredt. patris noĩe dabatr᷑ filj. Siqͥs
K. t Aren. pe poſt rem inofficioſi oꝛdinatã. liteʒ
Fer pᷣpata ſit. vt cereliquerit. poſtea nõ audiet᷑. Si
donumue d. impatoꝛ ſit heres inſtitutus. noſce.
Hoche etiã ab ĩ⸗ FFrr .
inofficioſum dici teſtamentũ ſepi
teſtato habet here RE nn rT.rz,
dem. vt in aut de ſime reſcriptũ eſt. Papi. lib. ij.
erea nrc S; riop ait. Contra veteram patriſ
ſiret querela. Ded fam. teſtm eſſe mnoſklelnſi gnereles⸗
quare querela non ſi ea ſola bona habuit: q ĩ caſtꝛis
Dabat᷑ patri oceupã , . .
ti evecutl dos⸗ quelierat. Siqs in militia fece
ſed reſtuutõ m in /· rit teſtm̃: ⁊ intra annu poſt militi
norm ſi: vom am veceſſerit: dubito an gꝛ ad hoc
po. Rn. guna que⸗ vſq; tempus iure militan teſtamẽ
leia 2 oceſa tũ eius valet:querelã ĩofficioſi ceſ
quenm⸗ Hrics ceſi⸗ ſare. Sz nec impuberis filij ma
ſendo. vt S. ti j.l. ter inofficioſuʒ teſtamẽtũ dicit:qꝛ

Leſtitiſſe. Uel die

Ee e Korn. Paͤter ei hoc fecit:⁊ ita papi.reſpõ⸗

dit. Mec pris frater. qꝛ filij teſtam

a a iudice nõ egit.
Karenen aechſa⸗ tũ eſt:ergo nec frater impuberis ſi
nene e e e, patris non dixit. Seo ſi in patnis
i m cauſis cunli obtentũ eſttnec hoc valebit: miſi ꝓ
eliſse ſerna e parte patris teſtm̃ reſciſſum eſt: tẽ
ſndn. ef pupillare valet. Siqs mor⸗
Si impaloꝛ. j tis cã filio wnauerit quartã partẽ
ſtiruuue g n ex eius quoc ad e eſſet guenturu ſii⸗

d Sepiſſſe. .
idem ſi deum qms fecerit heredem. ar. ſ. ad. l. falci. l. j. §. ao mumci⸗
piũ. vnde aug. qui veum vult inſtituere. filiũ aũt exheredare. alium
querat ꝓ conſilio. vel qui recipiat.non auguſtnum.
e Lontra veteram. ſecus in militante adhuc. vt. j. e. ſi inſtituts. S
re mofficio. que eſt ↄotra. Item ſecus in filiofam. etiam veterano. vt
. e.l.fi. Ded hodie videtur habere locũ querela m caſtrenſi ⁊ quaſi
caſtrenſi peculio. vt in aut. vt cum. de ap. cog. S· ſancimus itaq;. col.
viuij. 1 in auten. de ſan. epi. S. pꝛeſbros. colla.ix. L
fSi quis in militia. valet.vt inſti. e teſta.mili.S.ſ̊ hactenus.
g Leſſare. ⁊ ſupple. placet querelã ceſſare.Fm lram py.ar.j.xæ te
mi. l. ex mili. S. j. ⁊ ad.l. falci.l. miles.
b Sedo nec impuberis. pr filũ impuberẽ inſtituit. eidẽ exiraneum
turpem ſubſtitiit. moritur unpubes in pupillari etate. ſubſtitut? ac
cepit hereditatẽ.mater pupiuli mortui fraudata filij hereduate inoffi
cioſum dicere vult. nõ põt.a reddit᷑ ratõ.que ratõ eſt materia ſecũde
queſtionis.an frater defuncu teſtatoris admittatur. ⁊ eodem mantel⸗
lo reuoluto veſenditur ſubſtimntus. ⁊ infert ꝙ nec frater impuberis
asdmitutur. ea rõne qua mater. .
i Poc fecit.nõ filius de cuius mofficioſo teſtamẽto agit᷑.⁊ ſic eſt bo
na ratio contra matrem. sccurſius. S
k Impuberis. qᷓ em̃ rõne excludit᷑ mater. impuberis frateꝛ. vcl q̃ᷓ
rõnè excludit᷑ patruus eadem frater impuberis. Et ſic nota ꝙꝙ hec lex
variantẽ heredẽ adnmittit. ſic mira ve colla.bo.l.nonnunqꝙ;. Sʒ ar.
dtra. C. c teſti. ſi quis teſtiba. Et eſt rõ quare hic adnntti variatio
m quoſdam.qma teſtm eſt patris filij.que rñſio non valet.qꝛ nõ
tractatur miſi æ teſtamento impuberis.i. ſubſtitutione. Dic ergo.
vere patris eſt etiam ſi ubſtuutio q;tum ad oꝛdinationem. filij autẽ
verius.quia ve ſua herediate agit. vt ar. j. de vul. ſub. I. pris ⁊ filij.
IAMon dꝛxit. ſcilicei teſtamentum inofficioſum.
m Siin patris. ſ. teſtamento. èM
n Dbtentum eſt. ſ. a fratre umpuberis et in totuʒ. vnde nec hoc. ſ.
pupillare valet. quia pars eſt et ſequela patermi teſtamẽti. vt inſti. de

pupilla. ſubſti. S. liberis. Seo quomodo pomuit inſohdũ reſcindi. cũ
uon poſſit dicere miſi ꝓ parte ſua.vt.j.eo.l.maoter. Kndeo de ſacto

fnit. Vt ſupra e. l. poſthnmus. §. ſi quis. At rumpi nõ poteſt ꝑ ↄtra
ta. vel agnatione poſtbum.niſi in totum. vt infra de miuſto teſta.

l. pe. Sed cum rumpit᷑ pipillare rupto paterno ꝑ querelã. vt h; qre

no p contrata. vt infra de vulgari ⁊ pupi. ſubſti. ex duobo. S. fl. 7. .

ſe. cñ ⁊ ꝑ ↄtrata.teſtm̃ irritet᷑.vi.j.⁊e le. pꝛe.l.j.⁊.C.de colla.l.vt li

teſtatus paterfa eceſſiſſet: puto ſe
cure euʒz teſtari. Siquis impu

beri filio ſubſtituit.ſecũdas tabu⸗

las faciendo: non ob hoc admitti⸗
mus ipᷣm impuberem ad inofficio⸗
ſi querelam.
bite poꝛtionis ſufficit ad exclu⸗
dendam querelaʒ: videndũ erit an
exheredatus ꝑtem faciat qui nõ q̃ri
tur:vtputa ſumus duo filij exhere
dati:⁊ vtiq; faciet: vt papi.rñdit.
Et ſi dicã inofficioſuʒ.nõ totã heꝛe

ditatẽ ebeo:̊ dimidiõ ptem pete⸗

re. Pꝛoinde ſi ſunt ex duobo filijs
nepotes. ex vno plures puta tres.
ex vno vnus: vnius ſeſcuntia. vnꝰ

ex illis ſemũtia querela excludit᷑.

Q uarta aut accipiet᷑ſ. ðᷣducto

ere alieno. funeris impenſa. Sed
an T libertates quartã minuãt vi⸗
dẽdũ ẽ:⁊ nũqͥd minuant ſi cũ qͥs ex

aſſe heres inſtitutꝰ ẽ: ⁊ iõ ñ põt di⸗
cere ĩofficioſũ teſtm.qꝛ hbʒ falcidiã
falcidia at libertates ñ miuit:pt᷑ di
ci ðᷣductis libertatibo q̃rtã ĩeũdam
Eũ igit᷑ placet quartam minuiper

Qm autez quarta

beris. R. uimmo
nõ irritatur.qꝛ

iure penitoꝛis nõ
teſti querit᷑ in )t
ta. vt dices. j. eo.
filio. S. ꝑ ↄwata.
o Parris r̃ſaſ
ſum eſt. ſ. teſtm̃.
p Si qs mor⸗

tis. ſecure.hocie

debet iure inſtuu

tionis. vt in an⸗

ten. vt cũ de app.
cog. F. alind cok.
q Si quis im
puberi. admin⸗
mus. nulla enim
videt᷑ eſſe facta i⸗

iuria ei cũ ipe ſu

bi teſtari no poſ⸗
ſet. vt in inſti. de
tribꝛ. Sed qd ſi
ꝑ fideicom. æ its
vltꝛa pupillaꝛem

etatem en graug⸗
uu: K. olun age

bat. cũ quartam
ſine onere nõ ha
bebat. vt. .e. S.

ſi condinoni. ho⸗

die non. ſz vt re⸗
moueant᷑ onera.
vt. C. e. l. qm̃.
rv Qm.quarta
debue. ſ. ab inte⸗
ſtato.vt ⁊. C. e.

l. parentibo. hodie ſemns vei triens. vt m amten. e rrien. ſe. J. j.
ſNDPartem faciat.i.vt ꝑtem habeat tm̃ nõ totu. ſicq; expomtur.
e le. j. hutꝰ.S. ſi titio.⁊.æ leg.ij.cum pater. S. libertis. 2. J. bo.

poſ. ↄtratab. l.j. . ſi ex tribus.

1Hui non queriur. i. non oqueritur. conqueri tamen ſperat. ni

ſecus ſi repudiaſſet.vt. .e.qui repudiantis. que eſt otra.

v Faciet.ſ.parteʒ. id eſt me aomitti a0 partẽ tm̃.⁊ ſic ſufficut rta

dimidie. accurſius.

x Inofficioſum. ſ. in totum. obtineam nõ totam ac. vt . eo. l.

poſtpumus. S. ſi quis ex his. vł dic non totam.
mofficioſum.quo ꝑlato vemtur ad petitionẽ her

y Ex vno.id eſt alter.
3 Seſcuntia. 1. vn tia a dimidis.

id eſt non totũ dics
editans.

1 Semiuntia. 1. media vnna. hoc ideo quia in ſtirpem hered-⸗
tas diuiditur. vt inſti. æ here. al inteſ.S. cũ.ſilius.
a Nuarta. ere alieno.ſic inſti. ad.l.ſal.S.cum aũt.

b Quartam. debitam iure inſtimtoms. ex qua colligit. an etiam

quarta mure nature minnatur. vt. j. fal auten. c. m io. h. 1 630.
põt etiã dici. vt tota loquat᷑ de quarta iure nature debua. accurſius.

c Tidendum. quando filius exheredatur.

d Et nunqnio. peten ua legi.nũqᷣd minuãt.

eſſet inſtitutꝰ.⁊ a

ſdat cũ ꝓcede. repete nũquid.⁊ dic nũq ideo

ſi c qs ex aſſe hers

nõ põt dicere.qꝛ inſolidũ eſi heres. ſic ſit et ꝓ vel.aut qmia habet

falcidiam. facilioꝛ eſt tamen lectio ſi pretermittatur. nuüquio minu-.

ant vſq; illuc.ſi cũ qͥs ⁊c. ⁊ ĩ fi.verſus legat᷑ nüquid ⁊c.ideo poteſt
etiã legi. vt neq; ſi.neq; cũ abundet lr̃a oꝛdinata in hñc modum. et
nunquio minuãt. ſi qͥs ex aſſe eſt heres inſtitutꝰ.a adhuc repete nii

quio ⁊ aſſume nũqᷣ ideo nõ poteſt dicere inofficioſu, teſtm nunqdd

babet falcidiam. poſtes ſeqmiur rñſio. vt ponat᷑ aũt ꝓ ſed.a fiat re-
perino cũ pretermiſſi.a cũ dicamus.qᷣ cũ fal. que debet᷑ iure inſtiti⸗
nonis libertates nõ minuat. põt dici veducta quarta. ſ. vbits i⸗
re nature c. Nel ponas in queſtione. falcidia auũt ⁊c. poſt. rüdet.

põt dici ⁊c. ᷣm duas primss lecturas.ꝙ

p e aũt in libertate dicit ceſſa
re fal.⁊ pꝰ rndet pot dici c. et᷑ ĩ lberiate dic ceſſare ſal. recibit

in e
(flads, go

„

ſpietanun

—

inimn us
(W1 e ie
ru Atontd
t amig,d.

faineeundenaa

nl ſilirfutgeens
1 alntinm Anf
ub hountinkau,

Atanum iuſtunws.

(Dia loue mmc

P er brurs non a

Mnnonln. 1uh

Slvcst n etna
lithinrum gen

iirbui neolr
MWöcnonem en

ürſnefbtmms a

AViedrpethenn r.

Opmmtiz ubrnni

ilnu
llnſe⸗
RAihmmnaläim

Mlnte
kan
mtetz igraſt
Prhumntctande

Cuniomumendn

untithimninan

nn ilſ
nunme

ſgee
nimdde

Unns.

—

lalini

lſ,

1.
4 „ chnk
ErvA muune
zmiber 1. M
uher .
dNel
NnNANN
nimñ notdi iihe
n u Flhd

AWe
1. en.

H 4
1ueuem ͦlmi

tnrnmttm Adaß

75 nmniiis

arian gluu tn⸗
ſ l nn
u menamt
antnilin i .

tfeſtt i,

i gt iſſ

a ei
uu iui
nemn n e
ilmmi

—

diſuinctionem. quia cum aliqͥd alicui legat᷑ vt ſeruum mannumittat.
aut vt ſuum.a tunc patit᷑ falcidiaʒ.an alienum.a tunc iia vemum ſi
lus eſt in legato ꝙᷓ faciat pᷣciuʒ ᷣui.vt.j.æ fideicõ.li.l.decem.⁊ ad
fal.ſi Fuus.⁊.l.ſe.ſ̊ in herede rogato.ſᷣua ꝙ h̊ dicit. Sed nunqᷣd
hodie iminuit᷑ falcida ꝑ libertates? REn?nõ.vt in aut᷑.de triẽ.⁊ ſe.
S. ꝓhibemꝰ. co.
uij. ſᷣm ioh̊.⁊ ſic
coꝛrigit᷑ qð h̊ dꝛ.
pt dic ⁊c. Item

libertates. eueniet vt qͥ ſernos ti
bʒ in patrimonio ſuo. dando eis li

n ram. bertates mofficioſt jrela ercludat
⁊ aliq ſᷣui ſunt e ¶ Miſi foꝛte h filiꝰ.ſi nõ fuit in ptate
ſtamento mann⸗ pzis. a pze heres inſtitutꝰ. merito
eannr v omittit hiditateʒ 2 ad ſubſtitutũ
uis. ꝗᷣreuoan traſmittẽs: qrelaʒ inofficioſi inſti
in kuuutt. En? tuet:k ab inteſtato cir᷑ edicti penaʒ
6c5. le.l. general? hæẽat hẽditatẽ. Si ↄaditiom paꝛe
F. a aksnen re teſtatoꝛ heꝛedẽ iuſſerit in ꝑſona
Ha? vi ſiis ex filij vel alteriꝰ q eandẽ qrelaʒ mo⸗
beredato. ⁊ alo uere pt: ⁊ ſciẽs is accepit: videndũ
ant na le eſtne ab mofficioſi qela excludat.
ꝙ ſubijat. ⁊ nunn agnouit eĩ iudiciũ. idem ẽ ⁊ ſi lega
jd ac. ſi ſum tariꝰ ei vel ſtatuliber æderit. Et

uuo. ⁊ ſic g 21. Xr arn B
cft einon re.· pi dici excludi eũ. maxime ſi here
man et. Jtez eꝙ ſe⸗

ꝙ ſe cxem ei iuſſerat dare. Ceteꝝ ſi lega
quit᷑ cum igr ⁊c̃.

retine eundem ca
ſum. ſſed ſic fuit grauatus ꝙ nul ei remanſit.
e Falcidiam.pᷣma facie. qꝛ totum habet.
f&DPoteſt. hoc reſert᷑ ad vtramq; queſtionem.qñ exheredatus.⁊ qñ
in totum inſtuutus. J
g Dici. ſolutio vtriuſq; qõms pᷣm ioh.
h Per libertates.non autem libertates ꝑ qjrtam.
iDPatrimonio ſuo. ⁊ nihil aliud.
k Excludst. quod eſt inconueniens.

Ad ſubſiitutum. quem hʒ.⁊ ſic cum non adit᷑ hereditas ex teſtõ
nihil valet de his q̃ im eo ſcpᷣia ſunt.vt.C. x fiæicõ. eam quã.nam
nec ex ſubſtitunone cum ea ꝑ querelam irritet᷑. Sed quid ſi ſit in
poteſtate: Hn? ſi ſubſtuutus adijt idem. ⁊ ſic veficient libertates.
cum a ſubſtitunone pendeani.vt.j..l.j.licet intenta poſtea q̃rela
Di vo non adijt.quia hic remanſit nihilonnnus heres qui abiͤnu⸗
it. nec aliunde pendent ex gradu qui viciet᷑.libertates valebunt.vt
infra ve fideicõ.i.l.cum q̃ſi S.D a ſi qͥs.⁊ ſic nota.ꝙ vᷣuus hoc mõ
Buat᷑. vt ⁊ alibi infra ad.l.fal.ſi debitoꝛ. Item ꝙ dixi pendere veꝝ ẽ
in fideicõ.ſᷣ qͥd in directis cum ſtanm ↄpetant.vt.j.x manu. te.l.
teſtõ liber. uus em̃ ſtatim velit nolit eſt heres. ⁊ ſic valet.nõ etiaʒ
ſi ᷣmꝰ gradus viciat. q;ꝛ non pt᷑ cum ſui mſtitu. rurſus a ſcdo nõ
pendet: Nn?imo hoc caſu cum dat᷑ ſubſtitutus non eſt heres ncciꝰ
qꝛ teſtatoꝛ videt᷑ ei ꝑnnttere abſtinere.a ſic a ſecundo qdu pendent qͥ
poſtea viciat:? Hnidem diſtinguendũ in omnibi. ſ. an habeat ſubſti
tutum. ⁊ rõe diſtinctõis appꝛobo ꝑ.l.qᷓ eſt.j. de imuſto rupto teſta.
nam ⁊ ſi.S.rumpẽdo.ſᷣm aʒo.Sʒ ſiue ſit in ptᷣate.ſiue emãcipatus
cum inſtuutꝰ ſit qllii inte tabu q̃relam. nec em eſt experendatꝰ.vel ꝓ
exheredato habi: HRnꝰpt᷑ iure veteri.qꝛ quartam non hʒ. vt. C. e.
ommmodo. lel dic ꝙ erat mſtitutus pure a exheredatꝰ. ſi nollet ex
leſtõ heres eſſe. liczʒ hec exheredatio ſit mepta. exheredo te:ſi nõ vis
eſſe heres. qꝛ qͥ non vult eſſe heres ipſe ſua voluntate videt᷑ ſe exclu.

re ab hereditate. vñ ſuꝑflua eſt exheredatõ.tñ tenet.qꝛ nõ ſequit᷑ ſi

non vult eſſe heres ex teſtõ. ̊ non vult eſſe heres.⁊ ꝓbant᷑ pᷣdicta.j

e here. inſti. l.iam du. el dic agit qrela.qꝛ non pt᷑ ð aliquem agz⸗

ad ſuplementum. cum ipſe ſine wolo ſuo vt excludat fraudem ofun
cti repudiet herediiatem. Cel plamꝰ ſᷣm aʒo. loquit᷑ qrela moffi
cioſi teſta. i.e bo.po- ta. quã hʒ. ſiue nullo mo inſtituat ſiue ex⸗
heredet᷑ inutilit de iurꝛ. vel inutilii ꝙᷓtum ad emolumentum. vt B.⁊

I· c bo. poſ. ta.l. nõ putauit.S. non qᷓuis. ac.

m Imeſtato.ſi non habet inſtitutum. vel non accepit. accurſius
floꝛentinuus. S
n CEiutra edicti.illius.ſ.ſi qs om. cꝗ te.⁊ hoc ideo. qꝛ facit vt frau
dem ceſuncti repellat. vi. j. ſi qs. om. cã te.l.q at. S.nõ ſimplicit.

1I. c k. ij. cum pater. S. tuiO

Si conditiom. iuſſit. vᷣt ita ſit heres. ſi decem dederit filio teſta⸗
toꝛis exheredato.accurſius.
p Erxcludatur.a certe excluduur. agno. em̃ ⁊c.ſᷣm aʒo.Sed.h.di⸗
xu hic non reſponderi.ſj canſam dubitatoõnis poni.
q Igem eſſe. ſ.reſpondendũ ᷣm a3. vel querẽdũ Fᷣm. h. ac.
r Excludi.ĩmo

— — dhuc agu vt qrt
taꝛiũ.nunqd ſeł nataʒ inofficioſi ꝗ falrem übi implea
relaʒ nõ pimat legatarij oblatio. mr. vt. C. e. ſcimꝰ
cur gᷣ in herede abſolute diximus. inprn a. S. reple
Nis e J *—. lonẽ. que eſt otra
DRn añ aditam hereditatẽ nec na⸗ So. nel u agitur
Iik ärela. 6 querela. ſed condi
ſei irets E 90 eemu puto ſeqn⸗ none ex lege. Iez
dum in hac re: vt ſi foꝛte anteqꝙᷓ iu nec poreſt negari:
diciũ moueat᷑ oblatio ei fiat eiꝰ qd qum vetera iura ẽ

hoc coꝛrigant᷑. qa

relictum eſt: q̃ſi ex voluntate teſta um nõ agebat ac

toꝛis oblato eo ſans ei factum vi⸗ ſupplementu. ſi ac⸗
veat. EVñ ſi qs fuit ĩſtitutꝰ foꝛte miter legud ve hie
ex ſemiſſe:cũ ei ſextãs ex ſba teſta⸗ nu. agebat auekel
toꝛis vebeꝛet᷑ ⁊ rogat eẽt ptꝰ certũ bocdiè non.

Abaoxime. qua⸗
re hoc.ſtatim dicʒ
t NQuomã. reſp.
vV Mec naſcitur
querela. vnde nee
qnquenniũ currit
prius. vt. C. e. ſci⸗
mus. §. illuo. erit
ergo ratio.quia facilius unpeditur compeiiturs ꝙ iam nata exun⸗
gueretur. ar. S. de his qͥ ſunt ſui vel ali. iuris. patre furioſo.
x Euentum.id eſt wnationem a acceptionem. an oblano im inter⸗
ceſſit.accurſius floꝛentinuus. — ODJMU
y Anteqꝙ;. maxime. nam idem ſi poſt.
3 Quod relictum eſt. accipiaturr. o
a lideatur.niſi ꝙ agitur ao ſupplementũ iure nouo vt modo di⸗
ximus. Sed videtur ꝙ talia nõ debeant imputari in quartam. vt. j.
ad.l.ſfalci.l.id autem.que eſt ↄtra.So.hic dicit e quarta iure natu⸗
re.ibi de trebel.ſᷣm mar. Ael dic.hic unputatur.ſcilicet vt non poſſit
