neralis vt.C.e.l.pᷣma. p Srrogauit. non merenti tm̃.
n n Am imperatoꝛ. ex legibus.i.ex verbis legis.ace. Subuemt. vt quia pepercit penam meremn.
Perpetuo.i.decennio.ſic ergo exemplis ſudicatur.ſed cõtra rMon egredit᷑ umo videt᷑ ꝑſonꝗ egredi vt.j.qð qſq; iur.l.j.que ẽ
C. de ſenten.l.nemo.ſo.vt ſupꝛa.e.l.de quibus diximus i ula glo. cõtra.ſeo dic ibi ad poſtulationem datũ fuit reſcriptũ.hic nõ.item enn
cuius non extai memoꝛia. 1 tra. E. de fruc.⁊ li.ex.l.fi.vbi pꝛiuilegiuʒ vni datum de minoꝛibo ex⸗
p Simlluer. i. in eundem modum ꝓlataꝝ. penſis etiã aduerſario ꝓdeſt. ſed dic ibi ſpeciale ꝓpter equalitatem iu
q ꝗq lod non ratione. caſus conſuetudo eſt bononie.vt ſi vm⸗ qdicioꝑ ſeruandam vt argumentũ.C. de poſtula.ꝓuidenduʒ.vel dic in
nus vmi poſuerit manum ad plauſtrum etiam adiuuandua vtroq; cõtrario nõ egredi ꝑſons ſcilicet pꝛoꝛſus extraneaʒ. aduerſario
extunc ſu ſuum periculum. contra rationem eſt. et per erroꝛẽ indu⸗ tamen eis ꝓdeſt. vel hoc locũ habet quãdo ad nulluius leſionem ↄcedit
eta.non ergo obtinebu in alio liquamme.licet poſtea fuerit appꝛsoba exquo datur materia tractãdi de reſcriptis. dic bꝛeuuter ſi legi dei
ta ex certa ſcientia tacuo conſeniu. vel dic aliter vt licet in vino titij — el euangelioꝝ cõtradicãt non valeni vi ar.j. arbi.nam ⁊ magiſtra er tr. pt
tenuerit 2 fuerit m eam iudicatum in vino. a ſic videtur quend tus. diſtinguere tamen põt lex humana legem dei vt in oꝛe duoruʒ vel
obtmeat in perſona alterius. non tamen etiã tenebit in vmo. in pr mium ſtat omne verbũ. nam diſtingintur teſtamemuzʒ ab alijs vt. C.

1 Mrebusno v Apia. n omn⸗

ſona alterius. ꝙᷓ cmnus fuerit iudicatum. cum emm conſuetudo de ſideicom. l. fi. circa finem. ſi autem eſt contra ius humanũ ſi contra
non ſit ſine conſenſu vi. S. eo.l.de quibus in fi.patet ꝙ non eſt cõ⸗/ 21ins naturale ſiue gen.non valet. vt ſi petam ꝙ res alterius mihi det
ſuetudo. cum mhil ſit tam contrarium conſenini ꝙᷓ erroꝛ qui de⸗ nam dommnia ſunt te iure gen. vt. S.ð iuſti.⁊ iure.ex hoc.⁊ tunc no
tegit nperitiaʒ. vt..de iuriſ.om.i.ſi per erroꝛẽ.ſic non obnnebit ¶/ valet.cum ſint inmmutabilia talia iura.vi inſti.c iure naturali.S. pe.
in alijs rebus vel perſoms. fallit in caſiba vt. C. de ven. re.ſiſ.cũ pꝛi.co.l.j.⁊.C.œ quadri. pꝛeſ.
r e Rgo. quia ſupꝛa tæ iuſti. ⁊ iure dixerat de iure genti. a cin. Vl. fi. ⁊ fallit ratone velictoꝝ vi per totum n. æ bo. dq. item ranone pu⸗
2 m hoc nitulo ſupꝛa eodem ve quibus cum ſequentibus le-· blice vnlitans vt. . ð fli. ⁊ ſump. fu.ſi quis ſepulchꝛũ. S. nõ tñ. ſi aũt
gibus dixerat de conſuetudinario. inſeri ergo ac. qõ dicu cõſenſus m eo ledatur quod eſt de iure cimiii vt in acnombus que ſumt ꝗ lure ci
ſ.auium.vt ſuti ius cuuile. muli vt ſupꝛa.æ oꝛ.iu.l.ij.S.ommum. ſi quidem vt. pꝛoꝛſus tollatur
ſNMeceſſitas.id eſt ius gentium quod ꝑ hominũ neceſſiiatem eſt non valet. ſi vi deferatur valet vt. C. de pre. imper.of.l.quonẽs.ſi au
mductum vt inſtim. de inre marmralr d lius autem. vel dic conſen tem per mendacium: valet.ſed ſᷣm veruatem datus iudex vebet pꝛo⸗
ſus vt lex ⁊ ſenatuſcon.a plebiſci.que fiunt ꝑ conſenſum populi er cedere.vt.C. ſi cõtra ius vxł vtili.pu.l.pꝛeſcriptiõe. quidam tñ dicut
neceſſitas vt leges puncipum quas neceſſario ſcire ebemus vt. C. vt pla. ꝙ enam tunc cu effectu valeat.ſi modicaʒ leſionẽ cõtineat.ſi au „

eo.l.pe.item nota ꝙ hic de iure na.non faeit mentionem. ILtem eſt cõtra publcã vtilitatẽ valet tuic mu ſi ſecunda iuſſio interco⸗
t t Htũ.acquirẽdo.ſiue dvmimi ſiue poſſeſſionẽ ſiue ius alid dat vt in aute. e man. pnci. S. emde competens. colł. uij. ⁊ in aut. vr
n In conſeruando. ſ. wmumi vel poſſeſſionẽ vel uus qd in bo nulli u. S. 2 bic vero iubemus.coll.ix.
nis eſt. i. nm eſt. „—

iNM rebus. põe exemplũ in.l.fal.noua que eſt cõ.l.xij. tabu. in- bus.ſcilicet in oꝛdine.⁊ quia vnum habet membꝛũ a iure namrali ct
N ducta vt inſti. ad.l.fal.ĩ pᷣn. itẽ põe exemplũ.j.æ vul.ſubſtutu⸗ aliud a ure gen.⁊ quod dicit omnes homines reſolue in ſingulare
uoje. ex facto. circa pᷣn. ibi enĩ iniquũ ⁊c.vel pone exemplũ in dilato⸗ i.oĩs homo. vt infra de condic. emonſtratiõibo.l.falſa.S penułr. 3
rlg excepniõe vt. C. de pꝛe. impera. offe.l.ij. tem vt. C. noua. nec.l. nnõ ve nõ obſtet oppoſitio que ſit duobus monſtratis. ſcilicet libero et Gn
t1 d Eneficiũ. vt ſi non cõceſſit wmũ adiacen ſolent. ſeruo.aut.n.ſunt liberi.aut ſerin ⁊ neutrũ eſt veru.ſ̊ quid ve ſtatu
nia vaſa cõ nberlorrfgeo ſe⸗ ſht
ſſte videar᷑ ar. 7 . . . . ui ſunt vt. i
le uic S. d requod diu equũ viſum eſt. Seruui ex eo appellati ſuntꝛqõ Meſtatu libert. l .
7. ſeauen. veime Eneficiũ impe i Abol imper atoꝛes captiuos vendere iu⸗- Rannliberi aee in
iopeneeremp ma. ſeiſi ris ⁊.l.ſtatulibe .
Sraſuzent potae Armonis ga wiuina. cilictt, bent. cr per hoc ſeruare. necocci⸗ w qula tr aee 4
Vr miij mres ſequã eius Indulgentia ꝓficiſeit. ꝙᷓ ple⸗ re ſolẽt. mancipia vo dicta ſũt. piicijo? K. liber u
tur. large mierpte ⸗/ mſſime interpᷣtari vebemus. quod ab hoſtibo manu capiuntur. lunt vt. C. ð epi iin
ris.vt etiã ſilij leig *. Artia. ſcopis ⁊ clericis.
nmm ſequztun vi. P.: X rtia. leuͤbemus.r au ſi
gd mumcipa.l.j.⁊⸗ nij eruoꝛum quidem vna ẽ ten. aſcripticios r
nie movnlgori De ſtatu hominũ. . condteto liberoꝛum aniez aSagrrrc 1,
ſubſtitutione. ex fa ——— . . 1 1 dende 3 d. cũ ſcimꝰ in ſi. 4
cto ⁊. C.q̃ res pig⸗ Ane ius g Aius. . hominum. quidam ingenmn ſt unt. n. xj nec obſtat. 6
iin d⸗ quo vtimur: vel ad pſonas quidam libertim. ſerui autem in T. v aeri 4. iu⸗
libꝛo vecio. Et yt ptinet:vel ad res. vł ad actiones. wminio noſtro rediguntur. aut iu ven eſt: quod n
plẽe videas dic qo Vm igitur bo h Er. re ciuili. aut gentium. iure ciuili. differüt a ſeruis ni
in cõtracnibo plene ni; ſ. — öſt . 3 ſiſ⸗ . iainti d ec — in eo qo pñt ven t
iterp̃tamur. vt. minu caula ome ius coſtitu e maioꝛ viginti annis ad pꝛecin qivt ſerm cu gle le
vt ae.ab herege. et tuz ſit. pꝛimo v ſtatu pſonaꝑ. ac participanduʒz venire paſſus eſt. ba tm. vt. C. ð a ati
Frenpat ah. por. poſt re ceteris oꝛdineʒ edicti per-⸗ Item gentiuz ſerui noſtri ſunt Niaeaned nt
lfum vltims vo⸗ petui ſecuti.et his pꝛoximos.at q3 quiĩab hoſtibo capiunt᷑. aut qui ex quo ad dños ſer .
lumanbo plenn vccũctos applicãtes nitulos vt res Sêcillis nris naſcun᷑̃. Ingenui u ſi. quo ad ex⸗ i
I.de fundo inſtru⸗ . —— . 2. 1. . kfneos liberi. vñ
co.l.qirũ.S. ide,z Patitur. dicemus. g Aius. ſunt. qui ex mr̃e libera nati ſunt vnm in ius voen ſi
er e m. v. et Vmms itaq; l iure ꝑſonaꝝ ſufficit.n.liberam funſſe matrem re — 7 .
oleo. le.l. pe/in re⸗ Iſi. zSne- ſ Ir. . wmimis vendicã
ſeripuis pleinfnime diuiſio hec eſt. quod omnes eco tẽpoꝛe quo naſcit᷑ licet ancilla mur. ſnmt ergots
vt hic. ⁊ mm aut. x homies aut liberi. aut ſerui ſunt. ↄceperit.⁊ ecõtrio ſi libera ↄcepit. munoꝛũ vi infra
nup. 5. ſi vero ſolũ Ibeꝛtas eſt f Loꝛianꝰ. veinwe gcilla facta pariat. placuit te au. r ar.le. l. i
vſufructũ colł.uiij lis facul . 5 . , 1 . quintus.S.argẽ M
7. j. de iu ummu. natur alis facultas eius. q eum qui naſcitur liberum naſcc. 1E. æ agri. uun
l. iij . ſed videtur cuique facere libet. miſiqð vi aut nec mtereſt iuſtis nuptijs concepe cenii. quẽamo⸗
rte wr . iure pꝛohiberk Seruitus eſt con rit. an vulgo.quia non æbet cala i eg. . 4
ſed ibi in lutera ra ſtitutio iuriſgentiũ qua quis dom mitas matris nocere ei qui ĩ vtero a l Ibertas n
tio reddit᷑ item op⸗ 0 alieno contra naturaʒ ſubicit queſitũ ẽ ſi ancilla deirfmit
pommt eodez modo m en in ana 3 luReit eſt. Ey hoc queſiti . ſi ancilla hiic libertas ſcoʒ mig
J. ne quid ĩ loco pu uuius quo eſt muẽ n
blico.l.ij. Smerito. H. ibi. nõ dicit ꝙ ſtricte interpᷣtet ſed q imꝑ atꝛ ra.id eſt ſcð ius naturale. ſcõʒ. y. vnde etiam libertas ſerin diffinit ng
ſine miuria cuiuſq; cõcedere debet. ſeruus emm poteſt facere qõ vult inſpecto iure naturali niſi vi.i.de ung
u Interpᷣtari. legem cõmunẽ tñ pᷣualere opoꝛtet vt in auten. de non facto aut iure quolibet ꝓhibeatur. alij dicunt addendum eſſe quod gune
ali. S. quia vero veriſimile. in fine. colł.j.mſi dxerit non ob.l.tali ? eſt inſtuu. de iure per. ibi ex qua liberi et cetera.⁊ ſcõʒ hoc diffinitur “
facit ad hanc legem infra de re iudi.l.quidam conſulebant. in fine.⁊ libertas liberoꝛũ non libertas ſeruoꝝ.tu dic qð libertas eſt facultas 4
C. de nup.ſi frioſi.a⁊ infra de re.iuris.in teſtamentis.⁊.j.de off.pꝛe. id eſt poſſibilitas a iure naturali quod põt facere quicquid vult niſi
vr.l.pᷣma.S.cum vrbem.⁊ inira le vbo.ſigm.verbũ legis.ar.contrra vi.id eſt iure gen. quod ꝓpter neceſſitates hominu eſt inductum vt
mfra de offt. pꝛe. ſepe. . . mſti.d iure naturali.S.ius autem gentiũ. vel iureſcilicet cinili phi m
R De ſtam hominũ. traciaturus de iure pꝛout aptat᷑ varijs negaciis beatun ac ſi diceret quilibet liber eſi niſi ſit ſeruus iure gẽ. vel ciui chn
pꝛemittit inſtini per cõpilatoꝛes ſuos iuris tripertitã diuiſionem ſin⸗ li.vt qꝛ patiatur vendi ſe ad pꝛecium participandum.vt infra eodẽ
gulas eius partes ꝓſequens. l.pꝛoxima. ” .
y o] Mne. pertinet. hoc videtur eſſe falſuʒ. quia quedã iura vidꝗ. e Seruuus. iure gen. id eſt a ure gen. inducia. vt ſupꝛa we iuſti. lf
tur eſſe data ad dilationẽ dandꝗ. quedã ad cauſaꝑ diffininon? etmre.l. manumiſſiones. nen
quedam ad bonoꝝ poſſeſſionem petendã. ſed reſpondeo oĩa pᷣdicta cõ Subijcitur. quandoq; etiam ſine wminio vt hereditarius. vt hoſ
tineri rei appellatione.unmo etiã actiones cõtinent. quare ſatis eſſet iufra de re.dini.l.j.S.j. Item habitus pꝛo delicto.vt infra pꝛo dere ine
ſi dixiſſet ad ꝑſonas vel ad res.ſed hoc dixit vt plenius quod intende⸗ licio.l.finali.infra ve ſtipuł.ſer.quod ſeruus. item alius caſus vt 5
bat expꝛimeret.pernnet ergo ad perſonas.ſcilicet q̃liter perſone id eſt j.de libe.can.ſi vſnfru. W
ſerui acquirantur.a alienentur ⁊ amittẽtur ⁊ cõſeruent᷑.⁊ de cõditio⸗ g Seruare. ſed tabellio cicitur ſeruus publicus a ſeruiendo vt el
nibus eoꝝ.⁊ ad res qualuer acquirant᷑ cõſeruent᷑ amitrant᷑ alienent᷑ infra de adop.l.non aliter.tabellio.n.ſeruus eſſe non poteſt. C. de WSW
7 ad actiones pertinet qualiter nobis competant. a qualiter pponere tabu.l.geuerali. li. x. ie
debemus. accur. . S h e Z ſeruox condictio. quia nullus eſt plns ſeruus ꝙ alus. AI
3 c Am igitur. conſtitutum ſit. vt mſra de vſuris in pecudũ.S.j. ſunt autem quidam veterami. qmidam nomitij vt infra de i
ſeo contra. S.l.pꝛox. ſed dic quo ad vtilitatem eſt vex quod ꝛ eclilicio edicto.l.finali.S.finali.que eſt coutra.item quidam vicarij
hic.quo ad tractatũ ſuperioꝛ lex locuʒ habet. t Aquidam oꝛdinarij. quidam habent apud wminum maioꝛem digni⸗ .
2 Sitatu. pmo cæ pſoms q̃liter obligent in ſtatu æ liberent᷑ ⁊1 poſtaa tatem. quidam minoꝛem. vt infra ce vſufruc. ſed 7 ſi quid.S.j.⁊ ſic
rerum diuiſionem pomit. de actionibo quoq; annectit Hermogenes in quo ad officia eſt differenna in ſeruis.
libꝛo ſuo.quẽ non habemus.ſ leges eius habemus oſtendendo que .
qles ſint ⁊ q̃liter in uud:cio ꝓponunt᷑.⁊ quid in eis vemat. i enire.nota quatuoꝛ eſſe neceſſaria vt liber ſeruus fiat.
b Perpetui. i. generalis edicti. nã pᷣtoꝛ ſᷣm oꝛdinẽ ſua edicta Pone⸗ Pꝛimo quod ſit maioꝛ viginn annis. Secũdo quod gratia
bat de his foꝛte.ſic ⁊ nos ꝓut res patit᷑.qꝛ qnq; res non patitur quin participancd pretij ſe vendi patiatur. Tertio quod vere parncipet.
quedam extranea interſeramus. MNMuarto quod qui emit credat eum ſerunm vt. C. de liber. canſa. l.
eIQEUmma. id eſt bꝛeuis.vel ſumma. id eſt pꝛima. qꝛ alie ſequſẽ nõ ideo.a.l.fi mniſteriũ. a infra de lib. cau. libertis. S. ſi quis ſeiẽs “
in titulis ſeq̃ntibo.vel dic ſumma.i.digna.eſt.n.qigna in duo 2 æ his qui ad li. ꝓ cla.non licet.l.j.ſcõᷣʒ Jo.poteſt addi qnintum ““

enunnt
ſnhlir⸗
Dpenube.
1 lber 4

ernctote
tprif
lber.
e c
ſtnlcͤe
Avifn
Klber
1K
1cen
nnsA
ſrpn
gni
Gnpn,
ccobſr.
Ullns
guoln
te ſens
öpir
mmäge
1.K
lin
Mm
Adisſe

lben fi
lusfon
Gſirtt
8Mri
meyd
Gniin
1rI.
ei
veg

Nn

NiHnn

Ling.
.l. .
bertas
diffmmt
as ſoh⸗
t myi
Ofint
.ir
lag
nnur
ls
Uunti
un

Ad

n
1ſie

t.
auis
lt.
1.l.
lis
un

ꝙ is qui venditur nõ ſit ignarus ſue cõditionis. vt infra quibo ad
li. pꝛocla. non licet.l.pe.⁊ quod dicit᷑ hic quãdo patit ſe vendi idem
ſi quolibet alio titulo bariar ſe trãſſerri vt.. lib.cã.l.ſi vſufruc.
k Ingenui. matre libera.nõ inſpecto ecnus .S. j
cõduonis ſit pater ſiue ſu ſeruꝰ ſiue liber.vt.inſti.de ingenuis.S.j.
1IMan ſunt.

„.S. j.

Kuann ſno i pꝛegnans mãumiſſa ſit. xeinde an
barnis ſegu vi⸗ cilla poſtea facta. aut expulſa ciui
vt. C. ne tate peperit:liberum an ſeruuʒ pa
ſtatu öfun. l. pe. er 2
idez dicũt in mu, riat. 7 tamen rectius pꝛobatuʒ eſt
mnesno dma liberum naſci: ⁊ ſufficere ei qui in
murle . ventre eſt liberam matrem: vel me
ſinali. ſec vo. 5 dio tempoꝛe habuiſſe. g Arꝰ.
in „7 l qu 1
en. dee⸗ Ibertini ſunt qͥ ex iuſta ſer
Ealamuas uitute manumiſſi ſunt.
q̃ſi cadamitas.
ſine caſus. ĩmo . ’”
norere viacr vr⸗ Di in vtero eſt . perinde 90
infra riom rebus humãis eſſet cu⸗
Imiſ. n. I. ſi quis —
oa. dmater ſtochit. quotiens de cõmochis ipſi
2.l. zſi nõ daia partus queritur. quãꝙᷓ alij anteqᷓ

7. l. ci vo. F. ap⸗ t . .
paret. qᷓ ſunt cõ naſcatun nequaqꝙ pꝛoſit.

tra ſe. diſtingge &*— pP Apinia.
vt in ſum n E AMperatoꝛ titus antõinus:
Fom. N. (Vreſcriplit non ledi ſtatum li
n Poſtes ſauas beroꝛum ob tenoꝛem inſtrumenti

ſ. ꝑ inntudinẽ. —
1 Expulſa. ꝑ ale concepti.
wportarnionm.. BDem
ſee une vcali ·¶Nmultis iuris noſtri arti⸗
inmerallum. a. N. culis vterioꝛ eſt cõditio fe⸗
p Vel. poit᷑ ꝓ Nminaꝝ ꝙᷓ maſculoꝝ.
ſaltem. accur. v Apianus.

1 3 ex in⸗ Veritur hermofrodituʒ cui
ſta. 1. veta. ſic ecõ Nrommar 4 pute .
tra vera ꝓ iuſta comparamus 7 puto magis
vt inſti. qui ma.

non poſ. S.ſeł.ał.i.ſi nõ ſit vera ſeruitus.ſed putanua nõ.vt inſti.
e inge. F. fi. vel dic iuſta. qꝛ adeo iuſte ſeruierũt wmmo ſuo vi meru
erint ab eo manumitti. H

E in vtero.cuſtoditur.mſi ĩ caſu excogitato.vt ſi mãumit
tat· ſi naſcat᷑.ĩfra triduũ.nã ꝙᷓuis ſu ĩ ventre filius nõ ha/
ato. 2 ſic cõditio veficit. vel ſi naſcãtur tres manumitut᷑
mater. vt.j.e.arethuſa.⁊ facu ad hanc.l.C. de ſideicommiſ.lib.l.

cum inter.

ſPꝛolſit. vt alij acquirat quia anteꝙ; naſcatur animal non eſt. vt
infra vnde cog.l.j.quãdoq; m̃ ꝓdeſt.vt.j.eo.l.umperatoꝛ.⁊.j. de
pemis. l. pꝛegnannis. Iem quo ad alimenta matris. vt. j. de ven. in
poſ.mit.l.j.m pun. ⁊ facu ad hanc.l.j. ĩ decur.l.ij.S.m fihjs.ĩ
ſine.⁊ infra ad trebel.ex facto.S.ex facto.⁊.j.de acquirenda herech.
cum quidam.S. j. ⁊ mfra de vboꝝ ſigmficatione. quod dicimus. .
infra ſi pars here.petatur. antiqui.⁊ infra de nimio.etiã.i⁊ inſti.de
tutelis.S. cum autem. a infra de excu.iu.l.excuſant᷑.S.qui auteʒ in
ventre.⁊ inſti. le.S.poſibumus ⁊ infra ad.l.fal.in lege falcicha.⁊

inſfra vnde cog.l.antepe.ar.contra.j.de colł.bo.l.fi.

i Abperatoꝛ. mos erat olim ſeribi cmiuſiibet natuitatem. ſi
ergo cũ debuit dicere lucius liber in grãmatica veliquit. vel
etiam in ſententia vt quia dixu ſeruus cum debuit dicere liber. vel

lutus dicere debuit: non pꝛeiudicat veritan.vt.C

o. l. cum falſa. 7. l. cum teſtamentũ. .de vbo. obh.

1 N multis. vt in iuriſditione. vt.. de iudi. cum pꝛetoꝛ. S.
nõ autem. item in arburio.vt.C.de ar.l.fimnali.item in tu⸗

ele ſeu cure ſuſceptione vt infra de tutelis.S.fi.uẽ. in poſtulatõe vt

Aius. —

infra de poſtuk. l. j.S.ſexũ.iteʒ in pꝛocuratione.C.d pꝛocu.l. alienã
uem in tabularum depoſitione vt infra e ſide inſtrumentoꝝ.l.ſi de ta⸗
bulis.item in interceſſione vt.j.ad velł.l.j.ueʒ m adoptiõe vt inſti.

adop.S.femine.item in teſtamentaria teſtificatiõe. in alijs ſic vt.j .

x teſta.qui teſtamento.S.mulier.⁊ inſti.de teſta.S.teſtes.item in pu

blica accuſ. re vt
. „ . accu. l. 9₰
eius ſexum extimandum qui in eo are uemm wlan⸗
pꝛeualet. Aulus. one in ſſenm r
14 de lure ſuci. l. łeter
Aulus reſpondet eũ qui vi reĩpᷣn vᷣm o. uẽ
. uente patre ⁊ ignoꝛate co- m populari actõne
iunctione filie cõceptus eſt. licet p-) vVt. j. ð popu. ac.l.

młri. itẽ mat᷑na

moꝛtem aui natus ſit.iuſtum fiiũ prate quã ñ hʒ vt

eius exquo conceptus eſt non vide inſti. adop.. fe⸗
rieſſe. –— i1 me mine uez in officio
Ke uurgentarie. vt. in⸗
SFEFptimo menſe naſci perfe⸗ fra weden.l. pen.
rtij 1 item in do. poſ. cõ⸗
ctum p artu lam receptu eſt tra tabu.que cõtra
pꝛopter auctoꝛitatem wetiſſim vi eeſtamentu femina
ri Hipocratis. ⁊ ideo credendũ eſt. run non daur i
eum qui ex iuſtis nuptijs ſeptimo tmra mabu.lailud.8
menſe natus eſt: iuſtum filiũ eſſe. ad keſtamenta eo
ðMD! b Ermo. tra qñq; melioꝛ vt
l P—LE E. de his qͥ vemaʒ
Eruus in cauſa capitali foꝛ⸗ E wabe liomme
tune iudicio a vmimio com/ Itez in gliſe vr .
miſſus. ⁊ ſi fuerit abſolutus nõ fit fuertt m ſne riae
iber. Aulus. ac hane.l. de iuf
Dn ſunt liheri aui cõtra fo-ꝛ unmu. l. j. 7. J.
VOn ſunt liberi qui cõtra fſoꝛ ſena l.j.

uaglet iii-⸗
ſitio iſta eſt vuilis

manm humani generis con⸗
uerſo moꝛe ꝓcreãtur.veluti ſi mu

lier monſtruoſum alquid. aut ꝓ⸗ vt ſciamus an pol⸗
digioſum emxa ſit. Partus auteʒ ſet ea facere que vi
membꝛoy hr gien ris nõ mulieribo pᷣ
qui membꝛoꝝ humanoꝛuʒ officia mnunk. F.l. pr.
ampliauit. aliq̃tenꝰ videt effectus ⁊ facit.j. de Fii⸗
W ideor beros cönumerabif repetundaꝝ.S.fi.⁊
7 ideo inter liberos coõnumerabit. Rene Pnalatsghioc
plus ẽ. facit. C. de

wna.ſancimus.S.ne autem ⁊..cœ acqui.re.d.iquicquid.S.cuʒ par⸗
tes. ⁊. J. de auro ⁊ argento legato ⁊ ſi non ſuet.S.j.
y pꝓ Aulus. H. hec filia nupſit prtre ignoꝛante. vñ mrimoniũ nõ
valuit.C.de nup.ſi vi ꝓpomis. filij ergo cõcepn viuo auo.i.
patre illius mulieris nõ ſunt iuſti licet naſcant᷑ poſt moꝛtem eius qñ
matrimoniũ erat.ſ̊ qne eſt ratio.cũ etiã filij ex ea nan:que loco cõcu⸗
bine erat legiunn ſint vt.C.æ na.li.l.cũ qmis. G. hic nõ fecu legitĩe
ſ habendo cõcubinã ſic vt.j. cõcu.l. in cõcubinatu. ſi autem auus
expᷣſſe poſtea cõceſſiſſet vel ſcunſſet ⁊ nõ ↄtrachxiſſet filij legitimi eẽnt
vt.C. d nupt.l.v.hocdie iure cañ.valet tiale matrimomiũ enã ſine pac
tris cõſanſu ⁊ filij ſunt legitim.a facit ad hãc.l.j.e lega.tercio.l.j.
S.ſi filiuſſa.⁊.j.e ritu.nup.qui in ꝓuincia.⁊.l.eos qui.S.j.ar.
inſti.de nup.S.fmali.
3 ſ SEpumo.ſcʒ. incepto etiã nõ cõpleto.ergo in ſex menſibo ⁊ vno
Ddiie põt naſci vt.j. de ſuis ⁊ le.heredi.inteſtato.S.fi.⁊ vſq; ad
ecimũ menſem finitũ ⁊ nõ vltra vi in autennco cæ reſti. ⁊ ea que pa.
S.mulier.colł.nij.⁊ dicta.l.inteſtato.
a ſ Eruus in caꝑitali.qua ſeruus accuſari poſſet.vi qꝛ nõ cõtinet
peucumariã damnanoem. vt. . de accu. hos accuſare. S. in oĩb⸗
⁊ tũc dñs allegaꝛe ꝓ eo.⁊ nõ eũ vefendere põt.vt.C.œ accu.l.ij.⁊.j.
de publi. indi.l.pe.S.ad crimen.ſi tñ nõ allegaueri nõ fit liber vt hic
7. J. de penis. ſi nõ œ'ſendat᷑ 1. j. qui ⁊ a quib.l.ille ſeruus.S.finali

7 luſfra æ pubui. indi.ſciẽdũ.

b. n Hn ſunt liberi.i. filij. qᷓ̃tũ ad hoc. vt pr teneat᷑ eos inſtituere
vel exhereditare vt. C. de poſthu. here.inſti. l.quod certaꝑ. ſũt
tñ vt impleant cõditionẽ lagati matri relicu ſi pareret.vt.j. de v. ſig.
queret aliquis.qᷓ eſt cotra.alij diſtiguunt an habint rẽ cũ bꝛino aisli
vel cogitauit. vt tunc ſi in culpa veln on· vt tunc non ſit R
c Pꝛoigioſuz. puta vitulũ.vel aliqð hñs duo capita. qð ſubijcit
tm. vt.j. de lib.⁊ poſthu.qð dꝛ.⁊ facii e v.ſig.ſi oſtentũ. Itẽ nota foꝛ
mã rei mutate nocere ſic. E. ſentẽ.l.ꝓlatẽꝗ.· ampliare ſne ſcomon

4

ℳ₰ õ

e

111021

—„
r W

nõ nocet vt hic.⁊.J. de edilicio edicto.l.item offilius.⁊..œ condi.æ
vmon. falſa.S.ſi cin a. .quẽadmodũ ſerui/amnt.l.is cui.accurſius
d a Reiuia. implenda. 1. digna umpleri. a;s. impleta. ſcz cũ pepit
. tres ante quartum.

quo ad oꝛiginem vt inde dicatur onundus filius. vnde ?ẽ pater. mſi
ſpecialiter aliciu genti pᷣnlegiũ ſit cõceſſum vt in hoc filij matres ſe⸗
quãtur.vt ponncis:vt.j.ad municipa.l.j.

ꝓ Abatrem ſequit᷑ quo ad libertatem. vt.C. de rei ven.partum.

Partu. ſcʒ vltimo accurſius floꝛentinus legum wctoꝛ.

fQNeluii.i.ſicut

mmnglti Ketuſa ſi tres t RKiphõi
ditio ua a bie. pepit: libera eſſe teſtamento

g Si alm̃. qoᷣ
fieri põt. cũ eſt in

iuſſa. pmo partu vnũ.ſcðo tres pe

dãdo. vt. j.ð codi. perit. queſitũ eſt an aliqͥs ⁊ q eoꝝ
nſtiil.i.l auti ſa⸗ liber eſſet. hec cõditio libertati ap
ncß E poſita i implenda mulieri eſt. Sʒ
e cõtrahẽda ſtiouꝝ nõ dubitari debet qͥn vltimꝰ liber
latõe veteres. añnq;

nõ vt ad aliquẽ lo

ſi fuerit. S. fi. ſi oẽs
mares vel femias
dic oẽs liberos in

eicõmiſ.li.l.cũ in⸗

ter. 27. l. ſt qs. 2. 7.

verebꝰ dub ijs qui
duos. alij dixerüt
ſoe dirimi.qð nõ

naſcat᷑.nec enĩ natura ꝑmiſit ſimł

cñ ire vl uberallb vno impetu:duos ĩfantes de vtero
lue elara⸗matris ꝓcedere: vt oꝛdine incerto
tol. & ne au. .J. nNaſcentiu nõ appareat vter in ſer⸗
ni. Iẽ nõ ꝗð quus uUitute. libertateue naſcat᷑.incipiẽ 6
an ae re igit partu exiſtes coditio efficit:
ſiłuudinez. . j. x vt ex libera naſcatur: quod poſtea
d en grinalo.l.j naſcit᷑:veluti ſi qlibet alia cõditio
Dem gem libertati mulieris appoſita partu⸗
nos. i eſt riente ea exiſtat.⁊ manumiſſa ſub
11ee . hac cõditiõe. ſi vcẽ milia heredi.
quid ẽgo ĩ dubioꝛ itioue vderit eo momẽto.quo pa
ſ maſculu 1 ſe ni ſi p ali impleuerit cõditõeʒ iaʒ
lü naih pfumo vi liberam pepiſſe credendum eſt.
I.ve rebus dubis Bem eritſi v Apianꝰ?.

ę.agezʒ aretuſa. pmo duos pa
riat.poſtea geminos ediderit.dicẽ
du eſt enim nõ poſſe dici vtrũq; in⸗
genuũ naſci. Sed eũ qui poſterioꝛ
naſen iſho⸗ facti potiꝰ ẽ ꝙᷓ iuris.
NMNvrbe romanaq ſunt ex cõ

Iteiu quo ad oꝛiginem.vt.j.ad mum.il.j.in fine.

q o Li ſare
. . re.ſtatu
Mperatoꝛ adrianus publio vt remanert lib
marcello rſcpſit.liberã q̃ p⸗ ꝛ ingenunatẽ re
gnans vltio ſupplicio danata eſt:li mnen narem
berũ parere. ⁊ ſol tũ eẽ ſuari eam vxr iudex. vt. j.xe
dũ partuʒ ederet:m ſi ei q̃ ex iuſtis gucheiner
nuptujs ocepit aq ⁊ igni ĩiterdictuʒ vt ſenatoꝛ vel ſi⸗
eſt: cinẽ romanũ parere.⁊ in ptte ¶milis vi j. ð po⸗
pris eſſe. Elſus. Ner Rcu
Vm legitĩe nuptie fetᷣe ſunt eper aenei⸗
Fom Ihori! 1 ſi item furioſi.ſ
rem liber lequntyugo qſi S tem fonon
trem lequit. res aſprrare non
i furere cepit: ⁊ ſtaũ ⁊ di⸗ bo vr icra lege
omitaté in q fuit mgratũ. ? poſtul Gui
ptatẽ videt retinere ſiẽ rei ſue l- ber. id ẽ
u retinet. m— . ingennus.
minm retinet m Ogeſt. ingenuut Bicer

Bmo liber qᷣ ſe vẽdiderit ma

vbi quatuoꝛ im

mnnumiſſus nõ ad ſuũ ſtatũ re⸗ ma nch ſiunt de
uertit᷑.quo ſe abdicauit. h̊ efficit᷑ ii &ᷣ car bpnor.
bertine cõditiõis. i Dem. §S. ömo.

Erẽniꝰ modeſtinꝰ rñdit ſi eo

x Reuerntur.
ſcʒ ingenuuatis

tppe enixa e ſcilla qͥᷓ ſcõʒ lege nec enm ad eaʒ
Vonationis mqau miſſa eẽ vebuit cũ gelnmare voteſt
er oſtitutiõe libera fuerit ingenuũ cuz pactonuſt .
ee ex eg natu. 1 BDem. auz ſui reddide
ira - 5 Hsõä ru. vt. j. ſi inge.
Vigo cocep ti dicunt qui Pa eſ.di.l.ſcõa.⁊ mi
= trẽ wemoſtrare no pnt. vel 4 ſi nataliba r̃ſtitu
pñt quidẽ. ſed eum habẽt quẽ ha uur Ber pneie;
bere nõ licet.qͥ ⁊ ſpurij appellank. Lij t ra inſti.
vyvy Apianus. weinge. ifme. ſo⸗

dieceen eltjciſnn. ſtitutiõe diui antomini ciues
xerũt qͥs in poſſeſſi pamani effecti Hõ
vne ubertatts inei ⸗ omanieffectiſunt. 1 Dem .
atur vt ipᷣe ſit aber

lu.ibi manumiſ
ſio ſuit tm̃ de fa⸗
cto non de iure.

Ev vx nature eſt. vt qui naſcit

alius nõ deficiente ꝓbatione.vi.ar. C. rei ven. alienas res. a. j. de
teſti.tu.l.duo ſunt. “M
K i nm vrbe. qun ſunt. ſcz liberti wnnciliũ hñtes m Jo. vt. . ð
vbo. ſig.l. ꝓuinciales eos. item ciues romam.i. ſiberi pfecte
quox olim erãt varie ↄditões. puta vediticij ⁊ lanmi vt inſti. lib. §.
ſi.ſed ſᷣm quoſdã et ſi ſerun rome habitabãt fiebãt liberi. vt in aut.
vt libert. de cetero. S.fi.colł.vj.vñ quedã poꝛta eſt rome que libera põ
ta vocabat᷑.ſed hodie ſunt oẽs ciues romãi.vt inſtitut.de liber. §. fi.
ſaluo iure patronatus. l
II Abperatoꝛ. liberã. idẽ de ancilla qð ſeruet᷑ ꝓpi generalia vba
I. pems.l.p:egnantis.ſ ideo de libera dixii. quia ipᷣa dam
nata mutat ↄditõem ſuã.⁊ ciuitatẽ ⁊ libertatẽ anittit.vt.j.de pẽis. ĩ
leruoꝝ. S.j.⁊.l.ꝙ ad ſtatu.⁊.l.qui, vltimo. ſed qð dicit libeꝝ parere
refert ſe tm̃ ad liberam.
m Seruari. nota hʒ ꝑ aliũ qð ꝑ ſe hr̃e nõ põt.ſ ic. J. que res pigno.
obliga.polſ.l.ariſto.in fine.ar.cotra..qð metus cauia.ſi ꝑ impᷣſſio⸗
nem. item ranõe adiũcti ꝑmuti᷑ qo ałs denegat᷑. ſic. . de libe. lega.
ſi is qui duos.⁊.j.quẽadmodũ ſer.annt.ſi comuneʒ.ar ↄtra.C.ſi in
cõmuni eadẽq; cauia ĩ inte.reſti.lfſ/fſ.
n Aque ⁊ igni.i.depoꝛtata eſt. a.j. ad.l.iulia. peculł.l.iij. Jo. ideo
aũt hic libeꝑ peꝑit.qꝛ ipᷣa retinuit libertatẽ. licet ciuitateʒ ꝑdideru. vt
inſti. ðᷣ cap.di.S.minoꝛ.ſj quidiſi concepit ⁊ peꝑit poſt: H. erit liber.⁊ „
6 in ptᷣate patris.vt.j.ad trebelł.ex facto.S.ex facto.ied non ciuis
vt.j.ð penis.quidã.⁊ facit ad hãc.l.j. moꝛ.infer.l. negat.
o c Um legitime. ſequũt᷑.quo ad famuiã. i. agnatiõem. vt iſtitu.
le. ag. iuto.S.pꝛimo.item quo ad curialem ↄduõem.vt.C.
de decuriõih. l. eos.⁊.l.nullus ſolius. Item quo ad dignitatẽ ſiue ho
uoꝛes.vt.I. ſena.fiuiã.⁊.l.liberos.⁊.C.xæ vecuriõibo.l.exemplo.itẽ

lignur fieri. quod non legiti

ie. quilibet qui manumittit᷑ videatur natalibo reſtuutꝰ.
vi in autenuco.vt liberi vcetero.S.j.colł.vj.videtur quod hec lex
coꝛrecia.ſed dic quod non per omma reſtitunõem natalii cõtinet ma
numiſſio.qma iura quedam patrono ſeruantur. vt in autentico pꝛe⸗
dicto. S.ij.colł.vj. Item nota rem mutatam in pꝛiſtmũ ſtatũ redire
nõ poſſe. ſic infra de verboꝝ obliganõe.inter ſti.S.ſacram.ibi.ſed ſi
vſq; ad aream ac.⁊ infra de ſolu.qu res.S.aream.argn.j.ð re.di.
l.intantum.accurſius. . è
y h Erenmus. legem. id eſt pactum. M
3 Conſtitutoõe. din marci ⁊ commodi miſſa ad anfidium
vici.vt.C.ſi man.ita fu.ali.l.j.⁊.ij.⁊ facu ad hanc legem. C. de fi⸗
deicommiſ.lib.iij.a.j.ad ter ulł. l. pma. S. j. 2. C. ad oꝛfi. l. fi.
a iuu Algo. non poſſunt. ꝓpter incertitudinem. vt inſti. de nup. S
ſi aduerſus. ſecus ſi ꝓpter eins interuu. ſed mater ſemper
eſt certa. vt.j.de m ius vo.l.quia. =èòè
b Non licei. vt monachu. vel quia ex inceſtn eum habiiit. ⁊ nota
quod non intelligit᷑ poſſe qui non honeſte poteſt. ſic. . de cõdinõiba
inſti. filius. ⁊ de verbo. ſig. nepos Item aliud nota quia non intel
ri me fit. ſic.. de re iudicata. ſi ſe.S. condẽ
natum.a.j.ſi quis in ius vo.non ie. l.j.in fine.accurſius. .

. ui 7.l.j.⁊.S.eo.cum legiume.alij exponũt quo ad libertatẽ
el ſeruitucẽ quod eſt veꝝ. ſed ſi nõ per hc.il.quia iam ſequeret᷑ qʒ
ſi eſſet ex legituno matrimomio non ſequeret᷑ matrem quod eſt otra
3. eo. l. ⁊ ſeruoꝝ.S. ingenui.
d Specialis. vi in nilio murileguli. ⁊ geneniarij. C. e murileguk.

cIEx nature. ſequatur. quo ad onginex. vt. j. ad munici. eius

—
= =
— ☛ ẽ

— — z -. 2

s =, =

4

l.ũj. .l.qꝛ aut patre.li.xj.⁊ ſilio naturali dato curie.vt.C.& na.
li.l.iiij.alij ponũt exẽplnʒ.in nato ex ſeruo fiſcali ⁊ libera muliere.
vt.C. ſer. fu.l.fi.quod nõ placet.vt.S.e.⁊ ſnoꝝ.in fi.tercij dicũt
qð hec dictio niſi refert᷑ ad ſubauduũ qᷓſi dicat bene oxiſti ſine legi⸗

timo matrimonio.aliud enĩ ſi ex legitio.qꝛ tũc ſeqt patrẽ.miſi lex ſpe

S.ſed ⁊a is qui.⁊ inſti. tu. in pꝛincipio.
r Juriſgentium. ſcilicet innentione vel appꝛobatione ſe d ab ebꝛieta
te ſcõʒ canones.xxxv.di.c.die ſexta.nam cum noe eſſet ebꝛius.⁊ appa
rerent eius pudibunda. quidam filioꝛum ſuoꝝ cooperuit eum. alter
autem riſit.qui maledictus a patre factus eſt ſeruus.ſed cum modiſi

cialis.i.puilegiũ

aliud iducat. vt

m mr̃e pontica ⁊ in 2 a W—.
llienſi. vt. . ad mii lex ſe cialis aliud inducat.
õ genuũ accipe 1 Dem
1 en. bemus etiã g c quo ſnia
ſoʒ que qicitum lata eſt. quis fuerit libertinus.qꝛ
elleigennu ſee res ludicata ꝓ vitate accipit.
libertũ vel ſeruũ 1 DBem
nã tüc er ea non Vi in vtero ſunt:ĩ toto pene
Kertne vei iure ciuili intelligunt in reꝝ
ð lib. ci. dim fra natura eẽ Mam legitie heredita
ee tes hijs reſtituut. Ei ſi pꝛegnans
ern werectnz a mlx ab hoſtibo capta fuerit id qoõ
per colluſionen natũ erit poſtliminiũ habʒ. Item
fuerit lata ſnĩa. , tem ſeguit
v. . p tomĩ nu. patris vlł matris ↄditõem ſequit᷑.
tall wte. dͤ Pꝛeterea ſi ancilla pꝛegnãs:ſubre
urenu e nde prta fuerit: ᷓ uis apud boefidei em
öſerente: K. i ptoꝛem pepit.id quod natũ erit tã⸗
s in inia vi. . ; ſurtiuũ vſu ñ capił. Hijs cõ
eũ qui. ſi iber ſequẽs eſt vt libertus quoq; ꝙᷓdiu
ma g gen me patrõi filius naſci poſſit eo iure ſit
atena r u quo ſunt:qui Daronos bahene
ſi ex cauſa. ⁊.j. . ij oỹ
ð ubag. ſine m Vm ꝗꝗſe libertinũ eẽ fatetur
pꝛmapio. 1. j. x nec adoptando patronus in⸗
lega. j. ſi ſeuus genuũ facere potuit.
arinmar Debis aur ſui vel elen.
antis. S. fi. accue iuris unt. Rubꝛica.
fꝗq ci vt· = .ius.
ro. pene · Eiure ꝑſona⸗ g Aius
hoc dicit ꝓpi hoc

ſine legito matrimõio mr̃em ſeq̃t

qñ tractatur de eoꝝ incõmodi s. vt. S. eo. qui in vtero. Item ꝓpier
id qð diet᷑. S.eo. arethuſa.⁊.j.de excu.tu.l.excuſant᷑.S.renniutur
ibi qui autem mi ventre ac. .
g Legitime. idem ce teſtamentarijs. vt inſti.de bono.poſ. in pn.

2.j]. de teſt. l. filius. licet quudem cotra. item ad hoc reſponſum facit

no luri ſubiecte ſunt. Videamus

cetur ꝑ hũc.l zoeber
rum alia duniſio ſequitur. qð que⸗ vr z.s uſt n ur.
daʒ pſone ſui iuris ſunt: qdã alie⸗ ius ciuile.

ſIn ſeruos. 7

. SIECrEIE ‚CECe Ie patribus erat in fi⸗
itaq; ð his qui alieno iuri ſubiecte los vꝛi. ĩ. ve lib.
ſunt nã ſi cognouerimꝰ que iſte ꝑRſo poſthu.l.iĩ ſuis ĩ ſi.

ne ſunt: ſimtk ĩtelligemꝰqᷓ ſui iuris
ſunt. Siſpiciamus itaq; de his qui

m alẽa ptᷣate ſunt. Igitur in pote duce v mnird s
No. ac. S. item
ſtate ſunt ſerui dñnop. que qͥdem po nobis. 1 hanc regu
teſtas eſt iuriſgentiũ.nã apud oẽés Iã cohoria ſic. qcdd
peque gẽtes anĩaduertere poſſũꝰ. ſeruus quenit inſie

d mis in ſeruos vite neciſq; ptatem
fuiſſe.⁊ qocunq; ꝑ ſeruũ acqrit᷑ id

t Ig wmino. ac⸗
quirit᷑. etiam in in
to pꝛeterꝙ in here⸗

id wmino. vel q̃ſi

vnnno pꝛincipayr
vel ſecũdario q̃rit

— „. — quare nõ obſtat. j.
dño acqrit: ſed hoc tpꝑe nullis hbo acqmienda pol⸗
mĩbo qͥ ſub inꝑio romõo ſunt: licʒ ſeſnone auoo ſeru⸗
ſine TI vbi dicit quod inin
ſupꝛa modũ.⁊ ſine cauſa legibo co⸗ ſe wmind no unn

gnita in ſeruos ſuos ſeuire. NMam

cu ergo tunc qrit

ex conſtitutiõe diui pij antonini.j K. nõ videtur qr
ſine cauſa puuʒ ſuñ occid erit:ꝛ non quod eſt reſtuuen⸗
minus puniri iubetur: ꝙᷓ qui alie muma vle. lege
num ſeruum occiderit. Sedæ ma⸗ ing Hij vel vere
ioꝛ aſperitas wminoꝛum eiuſdem dica .ao ſeruus⸗
pncipis cõſtitutiõe cohercet. ſtem n at
J wminus v Tpia. ri0 Ve bo. n.pol.

in ſeruos ſeuierit.vel ad im⸗

pudicitiam turpemq; violationem

cõpellat: que ſunt partes pꝛeſidis

ex rſcripto diui pij ad Elium mar

tianũ ꝓcõſulẽ eurice mãifeſtabit᷑.

queritur ex duab⸗

cauſis ⁊ nõ dmio

vt inſti.p quas ꝑ.
no. ac. S. ve his. ⁊
S.idẽ. qꝛ iſti quaſi
wmini ſunt. vt. j.

Te vbo. obli. liber
hbhbomo. Item non
obſtat qð qñ ſtipulat᷑ ſaciũ vt qð poſſit ire per agr

u meũ vel vicimi nõ

videtur womio qrerevt inſti.d ſti.ſeruo.S.ſed cũ factum. ⁊.j. ce cõdi.
demõ. qin heredi. quia ſecundario querii wmio. ⁊ quo ad cõmodũ
em nõ o bſtat ꝙ qñq; diciur eſſe ſua acquiſitio ĩ pendenti.vt ⁊.j.æ
vſuſruc.ſed a ſi quis.S.interdum. qꝛ ſtan wummo querit᷑.licet poſtea

j.vnde cog.l.j.S.ſi quis ꝓximus.
h Pꝛeegnans. ał. non. vt. C. æ capti.(.ſ.
i Patris vel matris.ĩ quo quẽlibet ſeq.dic vt.S.eo.cũ legitune.

k Segqmtur. ule reuerſus.

lMãõ capit᷑.furtiue.n. rei vſucapio nõ ꝓcedit vt inſti.de vſuca.
S. furtiue. ⁊ ve his plene muemes in ſummæ. E. turus. S. partus
ancille. ⁊ dicet. . de pnblici.ſi ego.S. partus ancille. .
m Patronos habent. quo inre cotinetur. vt ab extraneo hic liber
ius arrogari.non poſſii.vt.j.d adop.l.ſi pater.S.vlt.

n e Am. potuit. quo ad oĩa. ſed quo ad familiã patroni ingenii

tatis iura cõſequit᷑.vt.j. ritu nup.ſciendũ.q̃ eſt contra.

o De his qui ſunt ſui vel alieni inis.
p dD E iure alia diuiſio.ſcilicet ab ula quã habuimꝰ. S. titulo.j.
l.ſumma.⁊ nota quod illa fuit data partim ſcõʒ ius natu⸗

rale ⁊ partim ſcõʒ ius gentium. hec aũt tota ſcõʒ ius cimle. licet ſit
bimembꝛis ſſta.addunt tñ quidam ꝙ alij ſunt dubij ꝓpter ſilios qᷓ

ſunt capn ab hoſtibo. quoꝝ ſtatus pendet.vt inſti.qui.mo.ius pa.

po. ſol. S. ſi ab hoſtibus.ſed dic quod illi ſer ui ſunt. ſcilicet hoſtium

vt inſti.ce iure.per. S.ſeruitus.ergo ſilij non ſunt in poteſtate.ab⸗

ſurdum enim eſt ⁊c.vt.C.de ſen.paſ.l.finali.ſed rauone ſpei dicũt

pendere. „
q Sumul mtel. nota quod ꝓbato vno te contrarijs vel bis que

ſeſe non compatiuntur. ꝓbatur ⁊ reliquum ſic.j.de ꝓcura.popo.

fingatur reiro fructuario fuiſſe queſitũ.ſi ſuo fiat ſolnno.uem non
obſtat.ꝙ ſeruus publicus ſtipulãdo rempu. ſal.fo. pupillo acquirit
non reipu.vt.j.de magiſtra.con.l.j.S.pe.qꝛ non ꝑ ſeruũ ſed ꝑ legem
acqui.vt.j.rempu.ſal.fo.l.iiij.in pꝛincipio. ſic ꝑ epiſtolam acquiri?
non tñ epiſtola queri. eodem modo. H. ad id quod diat᷑. j. de inſti. l.
j. in fine.⁊.l.ij.vel loqii᷑ e tabellione.d.l. de magiſtraubo.con. ⁊

rempub. ſal. fo. item non obſtat..e acqui.poſ.l.j.S.ſed ⁊ per eum

7. . de acqui. re. w.l. ſi ſeruus. vbi dicit ꝙ nulli queru. qꝛ hec regula
im̃ de acquiſius dicit.vel dic ꝙ illa de acqui.re.d. loquit᷑ in duobus
caſibo vt ibi diximus.
u Sine cauia.modice ⁊ cũ cauſa ⁊ ſine cauſa licet ſermre m Jo.
vt. E. de emen. ſer. l. j. ⁊ ua intelligit᷑. I.de vſufru.locum.S.ex eo.⁊.j
ſoluto matri. ſi conſtante. S. ſi maritus que ſunt argumenta conira
licet quidam dixerunt ꝙ ſine canſa non nicet enam ſic mochkce. licet cũ

cauſa vt.j. de le.j.quio ergo.S.ſi heres ⁊.j.e ver.obli.qui ſeruum.

