a Peterẽt. ſ. her eduas.ſ̊ hoc videt᷑ falſuʒ: cũ alij cuurati caducũ

tur. vt. S. e. S. idẽ in ſiłib.ſunt em̃ multe cauſe quibs qd ad ciſcum

nõ applicet᷑: vt. C. de bo. va.l.j. H.ĩmo ẽ verũ. qꝛ pt᷑ ei acqri here
ditas ex alijs cauſis:⁊ ſic dicit᷑hꝛe locũ ſena.cõſul.in pet᷑.puato⸗

ꝓtes caduce peteꝛent᷑:ſed etſi ex aſſe
fiat.ſenatuſcõſultũ locuʒ habebit.
Idẽ etſi vacãtia bona fiſco vẽdi⸗
cent᷑:vł ex alia quacũq; cã bona ad
eũ puenerĩt. Senatuſcõſultũ h̊ lo⸗
cũ hẽbit:etſi ciuitati peterẽt. Jn
puatoꝝ q; petitiõibo ſenatuſcõſultũ
locũ hꝛe nemo eſt qͥ ambigat. licʒ ĩ
publica cã factũ ſit. Mõ ſolũ autẽ
ĩ hereditate h̊ vtimur ſenatuſcõſul
to:̊ ⁊ ĩ peculio caſtrẽſi vł alia vni
uerſitate. Petitã at hereditatẽ ⁊c

i.ex quo qͥs ſcit a ſe petitã naʒ vbi
ſcit:incipit eſſe male fi. poſſeſſoꝛ.i.

cũ pmũ ei venũciatũ eẽt.Quid g̊ ſi
ſcit quidẽ. nemo aũt ei denũciauit:
an incipiat vſuras vbere pecunie
redacte:⁊ puto vebere. cepit eĩ ma

le fi. poſſeſſoꝛ eẽ. Ponamꝰ venũcia

tũ eẽ: nõ tñ ſcit:qꝛ nõ ipᷣi ſ̊ ꝓcura⸗
toꝛi eiꝰ enũciatũ eſt:ſenatꝰ ipi de⸗
nũciari exigit: ⁊ ideo non nocebit:

miſi foꝛte is cui enũciatũ ẽ:eũ cer⸗
tioꝛauit:ſ non: ſi cernoꝛare potuit

tAquo denũciatũ ẽ ſenatꝰ
non exigit. Qmcũq; 8̊ fuit qͥ nũ⸗
ciauit:nocebit h̊ aduerſus bone fi⸗
dei poſſeſſoꝛes. Mã ita ſenatꝰ locu⸗
tus ẽ:eos qͥ ſe heredes exiſtiaſſent.
Ceterũ ſiqͥs ſciẽs ad ſe hereditatẽ
nõ pꝑtinere:diſtraxit.ſine dubio nõ

pꝛecia rerum: ſed ipſe res veniunt

nit quartũ. vt. S. e. lI. S. petitam.
ęe Poſſeſſoꝛ. ⁊ eſt rò.q; ſuꝑ ſuo iure vacillat:vt.C.œ acq.poſ.

ru: vt.j.ꝓx. R
Et nõ hic. ꝙ qn

bet ciuitas cu ro

mana iure vut

eodẽ: vt.S.ex qͥ

bus ca. ma. ß et

ſi ꝑ pꝛe. m fi. 7.
de publica. ſed x·
hi. S. j. Sed ar.

qui vec.
b In puatog
ſci. Et ſic nõ.

ira qᷓ obtinẽt

ſiſco.⁊ ĩ puato.
TTecontra:vt et

cuiuſq; vni. no.

l. j. S. qbo. 1. C.

Le reſci. ven. l.
otractu. a. .

cõpẽ.. i.

c Mõ ſolũ. vl

alia vniuerſita⸗
ie. vt ĩ q̃ſi caſtrẽ

ſi. Et no.ꝙ non
ſp caſtrẽſe pecl⸗
luũ petit᷑ hac a⸗

ctiõe. h tẽ demuʒ
cũ factũ ẽ heꝛedi
tas. ⁊ nomẽ pe⸗
culij hꝛe deſijt.
vel qꝛ factꝰ ẽ ſin

iur. vel verius

fecu teſtamẽtuʒ
pecu. l. ij. ſp tñ

ciũ petit᷑ peculiũ

icẽ ſtatuit᷑ ꝙᷓtuʒ

ad fructꝰ. ⁊ res.
7 pꝛecia. ⁊ ſilł ia

qð eſt i hac here⸗
ditatis petitiõe.
petit᷑ at peculiũ
actõe ex teſtamẽ
to. ſi legatũ ẽ.
d Petus. expo

l.nemo.⁊ hoc eſt verũ quo ad fructꝰ:vt.j.e.l.ſed etſi lege..ſi añ

nõ quo ad fatalitatẽ: vt.j.e.l.illud.

fNon nocebu.ſ.venũciatio facta ꝓcuratoꝝ.ar.j.qð vi aut clj.

l. ꝓhibere. accur.

g Certioꝛauerit.tũc em̃ nocet: vt ar..x op.no.nũ.i.ð pupillo

S.nũciatiõʒ.ĩ fi.S.⁊..ꝓ ſo.l.act᷑.S.itẽ ſcptũ.⁊.qj.ð itinẽ ac.q; p.
l.iij.S.j.⁊.ĩ.xæ vſu.l.moꝛa.S.j.ibi neq; ſufficii ⁊c.ſed ang 3. e

h Sed nõ. ſ.nocebit.

i Aquo.nõ g̊ aꝑte.ꝙ vbi lex nõ diſtinguur: nec nos diſtinguere

ebemꝰ: vt oiximꝰ. S: v offi. p.l. uj.

k Ho. fi. poſ. vt ſi poſt enucianonẽ diſtraherẽt. teneat᷑ ad fruei
1 ad res:vt.j.l.ꝓxi.S.ꝙ ſi poſt.aʒo.

IMã. nec õdicut.ĩmo adiuuãt vba ſena. cõſul.nã n7.
m Exiſtimaſſent.iſ.ſi diſtraxerũt tm teneant᷑ ad pꝛeciũ:vt.S.e.l.
S.cum aũt. hic aũt male fi.ceperit eſſe: ꝓpter ſcientiã.ſic ar.a cõ

offi. eius cui man.l.j.S. j.

trario ſenſu. ergo nõ obſtant vba ſenatuſcõſul:qð eſt validũ: vt.s

n Eeterũ.ſciens.ſ.a pꝛin. bul.a ſic diferta ꝓxi.ſupioꝛi: vel dic
ſciens expoſt facto: a ſic cõcoꝛdat ad pꝛoxi.S.dictũ.S.et ſᷣm pᷣm⸗

ceterũ ꝓ ſed:ſᷣm aliam ꝓ certe.

oO EvEt male fi.vt hi etiã teneant᷑ ad pꝛeciũ nõ ad res.io.

p At quin. pꝛo ſed.

q Exxiſtimãt. ꝙ ipᷣi teneãt᷑ ad pᷣciũ: vt.S.e.l.S.cũ aũt. ⁊ ſic ſi Zꝛia
ſenatꝰ ⁊ epła imꝑatoꝛis:miſi ſoꝛte ⁊c.⁊ ſic ſoluit ↄtrariu⸗

9
immnſi
lo

ſ enc⸗

Ailimn
Nin ſenisl

Ulri

non⸗

Vcſieimn
uldi

flord

Eſone

fcintoun
Manr.
ſſn
el
ii 4

tatuctel. g

fötcnemtn

Aici aAn

MAna
aigle ſun

Noit.

ſ ſh⸗
eſh

iW. Mrolr eni
imlt. N,.
(ſeefite.
(Muls, i,
Amnuliluj ,
Melinpel

iict

u;,
Wtsonnr
tf an
tſi nine
uAunghen ſtni
flſanngte
muginen

) Aim

un
teictrits

Miiaitinti
futnffunmn
Kuſennäte

unlzmiſan

händitn
mänlem

indn, ni
enmt äif

i na
ee
ie iie
ibci gig Referam
air ſe N aum 7 nueruvt .s ſi . epmolaz⸗ ve
5dabebt d 5 ſir arin aloen habeat e teneant᷑ ad p ſumo)
dilopi⸗ un dir oſt mo buf aliis reb piſtola vt ten⸗ ꝛecinz
oed ouerſisz. k3 rebo diſtrac la vt tene enz Vin⸗
N Rer aur:v diſractio: nõ ſ anpad ſoluyp genes hered
üh H petitõe ſunt munle rglger caen⸗ poſt
Us N . mäãt. de exiſti⸗ mpato tis xim i. S. cer ctionẽ.r. iſi ad e e:ad ſolũ
ntii r A ni rem ide 2 ſe 72fr on rean Nilf⸗ lũ v
aläini ſ li. Acecu e ciui idẽ vi uer? uctꝰea vt ibi o .illo vVbũ an pᷣciũ 77c.7. . en mſiũ
gerloi Ronine aneſ⸗ tdc Ae netlar ar. rerzh ÿM tenen
üm 4r 18.e... Phe ocutꝰ: At 7 male fi FÜ 2 bedi opus illa nerſiã. n zm he vi zi poſt
lii ne te rede. F. ß pbe, ſi 1q ſeh qn ſena e fidei taſſi iſtrac onprlärierd vigilant po
ntlſc et 3 Juii en. ſifoꝛte ade eredes ey t de hi i b ns poſſi te ſun a: vt ſu ĩ arb raudiet ant bo
l u eſt os. ſt ea es exiſti his ẽ pᷣcia 7 ſit peti t vero pᷣci itrio ⁊c ibi m
talurni lus.l. vl alr trahi 8 res imã vſure pᷣ titoꝛ eli o pᷣcio gaue a re
☛☚ os Rnseſein a gi i expediere refer t. M⸗ plac ure pſte eliger foꝛ terũ 8 vnles erre
Ncnmi T repete e ores: gis heredi ierat:q̃ amus qs di ſ. erea 4 ent re: vt ſibi ren ſire Ee⸗
rrii lpere eruti : It ſi edita qon qs di⸗ et: ſi bo petita Ar ibi man s vtiles
tbi a culie. eſi pe⸗ tato arbitri ꝙᷓ fructui t ma⸗ pciaq; us eos i eredi t2. bio i.poſ. ſt cüq;
ltni. er Earouez fartal agin uetui ent. ſcnacaees H funf aii res ias te
ſai. eſeclr⸗ poſt. aciat etitoꝛis qᷓ ent. 3¾ re icat õäl ipas te
Qultſ errebelevel ve⸗ um: ar ẽ: ytrũ erſus m ep ak daenlſert eli wes: main der⸗
— 4 Enrutack nindalenin rzrd elelicel erie vemtahe⸗ Er
Rante 1 Eöe o bẽd locu 3. X. gau poſt uctu i poſſe re mut He⸗ ad vᷣciũ 0. fi
uinm Ve Coõduõ . utꝰſit. ic motã ditar ſeſſoꝛ: ſi ber aue karepr se m .
cäm c vs erntane gen tñ etſt e uened otã cõ itariae 2: ſi vẽ 1e. eeſ⸗ weS 1. Pyr F
6 ten. natꝰ 0 as:ſi Edideri Hone fi itẽ pla pxi
in nezl etſi bonoꝛũ eaes oii ehin⸗ qeb ͤſiue e lideritre ” 4 43
ſan i 5. eos aũ ut: vt nie itutã l ceſſoꝛes i exiſti pſta ʒ actõez pciuʒ p̃ nö: U 17. . e. on
ſw 4 as eg. erũt aditõ ahe oes 1⸗ kare. Sʒ ſi eʒ: ſuffici zpſt j. . Bed er
amiĩ ma nec. . poſſeſt.e leadem n eniſſe: pit: nõ vi ictare re⸗ ſieſtenuer ren⸗
huiiine rſererer en teũ oĩ in erbaſtaien heredi ueni die ä irem vider ob⸗
* in l. ſt rei v . ↄuemniẽ en omno 2 eredi U .B itaria ꝗ ire ie nec kare mi et ob⸗
R ina zu. lẽdũ nõ itate nõ etſt ia ꝗ di q? ab cũ li quitas.
tgani hnu bo tauis. Fe p̈ci R eſſe in eno iſen qdiſt nõ fui tũ lite m as.
is wnefi i verbu: nit illug cipi vẽdi te inqͥ uras au ñ h ex h geſt. g ve ei neceſſ po⸗
nwneſ ⸗ dergt aino:s ipiemꝰ:nõ raꝑ. R t pecũi reſti eredi ereditate t S n panres
cmat?locu⸗ i 8J Abijet 4 rũ etſi no ſolũ ſi edac eex itui tñ ditari 9 ate diſt 3 tur vend pmitta
'Uh⸗ nu d Attingat. j etſi exigi ũ ſi ia tã ſic remãet nnod 1 fec te vu g⸗ l. pxi itio: vt. S
nſtiaſſent m luter s anhtge, Qůõ ſi gi potui 3 exact ac⸗ gFet. Ma ʒ. qꝛ m it mẽtõeʒ: non §. pe. 7 t. 3
DAnatr re wmdeak:ot 7. diſtr ſi poſt uit: nec e, geſtry qo ĩdebi 37 mhila töez: 1 olie ns vl ac
ebereditat ein e. ſed eat᷑: dꝛ. Diſtraxeri petitã ec exa ve ebitũ ul. li. vi pud es poſſe vr ad
tä5 etſile F.ſ ctu xerit:hi titã he acta eſt AVber exegi vj. di enʒ e. diu⸗ agi: vt
ne dubion qqs re.et. S §. ſi ſq; ea Hic ipſ. reditatẽ ,⸗ tü e. Meci git: reſti ſcribit et. j §. ß 13
. iie l mod J. ſimi⸗ rint q̊ 32. S e res te res i ſolui ump ituere eũ . et ſe acer. rez.
te enmg unt e eu 1tqᷓ vel ſter ſif. vemiũ oet. Amnhulotn e eũ nõ nlrercg ibere
oꝛte t fru ic vti ʒ etſi u qõ nõ 65 in dmagn .
ie Zn dacre. erpom eriles era te tale veni iq; ⁊ h tſi res ſi nõ ebi n und magron⸗
8 nnt.lilen mi verbũ „ rãt: vel s fue⸗ enietq 5 ereditari ſit redibi N1 tat᷑ cũ ees I⸗
* „ Sana vr atus: vt u reda tꝑe ꝑi ditõ reft gria ẽ. p ibit quã ſcit duatẽ
4 a. vt tũ vt 5. e. i. ge poſiti it nito efuſ⸗ arig e.“ it3 nore ali
tuum tuln un ie ſ Poſt pentgic, ir⸗irc Ge noſiin S. c pitu ber 3 obſtrict? uz ẽ. Sʒ ⁊ pciũ nõ nei eſturule⸗ ſi do
1 r eluinit n ere inne rcriri ſ Pen antec̃ itatis: die Enprotip. ob ve⸗ peſe. iic deer
Sed ſi fo⸗ .· e. h etſi ine denu⸗ o. k„.· * s: dicendũ erit oſſeſt k Au ud dien
on pione: idit: pᷣcia:im . . ſi ab tõe ceoi te petitã 1 ꝓſi eE a. ſe. cõſi ee ver
Fu G1 ui re ſpeci m ʒ + 7 oluene toi G Muras: u. 1. J. cet tũ 2 7 pet ante adidit: qᷣẽ E8. § b U
Pngit ii, qð hic iali .I-Rer ndũ: hi q̃ eſt j. S ꝛcum e e S. fi. ſed tuoꝛ nãli ꝑempti qð pat qẽ pap̃. in o. fi.
i b cponi G. bic i. enö. ij crei. 0. ib x neceſſi 1I B tñ te i interi ione. et ex e poſ. l. n bo. ſi
iumuun ”M erele =WòO
Sa E⸗ leat al tener ſi. xx ma. ſali Yes no Fi. ic no na⸗de g i⸗ ab ſooctene ar. j. e rei keüpenrione
enirtriai malen 56 erat .l. ꝓpxi. poſ. na uo. S luerbiũ 55 i acti n e cũ nõ S. idẽ net᷑: qꝛ 3 eſt. 1. itẽ ſi * te⸗
ee⸗ J os. S 5. qꝛ Cnõ er eos aũ 3 bo. fi 3 nõ vid oꝛtaſſi tiõ ve. mirton durau mł. ai ctiõz hz: bera
. ſo. S R ad ipas i & Naeur. ſ. 1. poſ. n der he.§. ws ßmalera re. S. v a r g. 1.. bz: vt. .
lemn ili na poſi peti in male res ipſe i. vt. J. e ꝛetẽa expᷣ iſi inq̃ nc. T. ditiõ male: o. 1. en erſum . w he be. vẽ 3 pecu
nn eiaiti na ancrel fiel etener a⸗ het xpſſi hi amũl agecun :qꝛ ſe. cõ i ſi res nõ erif.. . l. qõ
at M Sk ee aß. E ⸗ pen eae rei ehns aud efer auar ri d ding n f.
uſen ptin D⸗Igne placere. pxi.S lbus: imit᷑ in d iuris 3.l. p in 1 eni eiſi. i. ſe. con ⁊c reduat nditõe pt dici A.
tam e. hic . petita 2 qualite ſeñ. cõſ eſſet in xi. S. itẽ p cta ⁊ p APs. c. ate: vt. S e rei her cauſa d
mult en. Qu utez a m aut iter ſit . ſul. z hoc rebz ſt 1 Aent pciu reſt nũc rñd 5. 1. ꝓxi reditari iſputa
cwͤn mli, her omagis! re enian apinia em ſiſco penes ctm̃ d ſtem n omnẽ ionẽ. vnd ituit et ad qõ xi. S. itẽ ie: h de vẽ
. „ ee . * * . . 7 . 4 1 la vẽ
naniin ſ kimmtonenant ⸗ at Alecton exponit E e ne le⸗, cũ ſit ervaren poſt⸗ rut voſeſtor o⸗ quã dubnã placere. 2.
4 cdtn SNi i⸗ a W: X ger rernete⸗ enati duncter ſoluerat
dne vt ſi me iet: vt hi teſt pe petit o 2Ad hoc 8 ſteri ambi vere i äſi app ne dico pᷣ ſit eui⸗ mE nõ erũ qᷓ l⸗
i aliumn elivuſtmng pciũ da r perito t. ibirtß i et pꝛeciũ e: 1 pete i ce eg. geſ. ere. cũ ſu bebietnn edditũ re eui Peiũ acceptũ
nmatl. r enban ie n unnu ergne Er egan crerer as mebir⸗ enicagevenne:
1 . 1 11 1. it. ĩ * . . . * Le . 1 .
basteo mun viuris. Wi. Ju nor me vr ĩ geſtoꝛe: vt.
ter en le o ſolmt: e.lag i q; noie
sake⸗ Katgen Aane wig. eſt⸗ .
nat vẽch hingued: a cõ⸗
ptoꝛi⸗

.

Cautiõe. ſcʒ a petitoꝛe. ſicq; etiã cauek. 7. e. illud. S. actiões. et
ecõtra poſſeſſoꝛ qũq; cauet pentoꝛi: vt.S.ꝙ ſi in diẽ. S. j.
b Reſtunuere poſſeſſoꝛ. bo.liññ.. =ð
c Et ſi deꝑdite.nõ ſolũ ſi apud emptoꝛẽ extãt:⁊ expone hec verba.
vt. j.l. ꝓxi. accurſius floꝛee.

Ho. n. poſſen
ſe St. eoari caqutiõe. Reſtituere aũt pcia vebe
e¶Zpas res. vel bit poſſeſſoꝛ: ⁊ ſi ꝑdite ſunt res vył
peiß. li boc elege diminute. Sed vtrũ ita mũ reſti
oꝛis eſſet cõchtõis tuat Aſi bone fidei poſſeſſoꝛ e:an etſi
ma.fuꝙ bo.ſi. qd male fidei.Et ſiquidẽ res apud em
eſſe nõ dz: vt. J. de

ptoꝛẽ extẽt:nec ꝑdite nec diminute

nox.nõ ſolũ. . Pl mnnt
ſunt. ſine dubio ipas res dz pᷣſtare

Poſſit.qꝛ nul⸗/

mno eere male fidei poſſeſſoꝛ: aut ſi recipere
hee l Pimu d eas ab emptoꝛe nullo maroſi⸗
voſfleſſoꝛ libẽtiuns rqᷓ quãtũ in litem eſſet iuratuʒ. At
rechmeret ꝙ;ᷓ ↄtra gr S
ſe . iit⸗ aiin⸗ vbi Knhe ſ⸗ bnt S
nat᷑.ſi & non vult ꝛeciũ vebet pᷣſtari: qꝛ ſi petitoꝛ rẽ
dumeꝛe: cũ poſſu pꝛeci õ
magis do cum ſuã cõſecutꝰ eſſet. diſtraxiſſet vtiq;
uran cñ 2 hic iun verũ pciũ rei nõ perderct.
re 1no pot: , lius.
J. de rei ven. l. qᷣ — J g .
reſtituere. 1. . de Eperditũ intelligit qõ in re⸗
r ſec teg⸗ rũ natura eſſe vſijt: vimnnu⸗
ſi le. . bec vba. er tum vo qo vſucaptũ eſt: ⁊ ob id ex
l. niſi. S. iuk. hereditate exijt.
G Zeninetn p Aulus.
quũo h̊ male fi.põt — –
alienaꝛe: nonne fi⸗ Trem ⁊ pciũ habeat bone
um furrue mobi⸗ ridei poſ.puta qð eandẽ rem
es glienate à ma⸗ oPT = 1 ſi .
lent pol rñ. we DLedemerit: an audiẽdus ſit ſi velit

6 rem dare nõ pciũ. In pᷣdone dici

mobilib dicit. B
b¶ Aerũ pꝛecin. mus electioneʒ eſſe vebere actoꝛis.

5 verũ pᷣciũ. na . . ,—
m nen dien per⸗ An hic magis poſſ. eſſoꝛ audiẽd us
ceprh:vk. E: en. - ſit:ſi velit rem tradere licet terio
Se d rẽ factã.nõ petitoꝛ ſi pciũ veſideret
hoc qñ dern vle qoi vertc jce ſit le veſtacei. in
ꝙ receptũ. Dʒ dd So gqõ ex hereditaria re locupletioꝛ
glue vnctuch (it aid qb amplobz ex cio reſtir
valeat. K. etiã ad lit: ⁊ id qo ampn PHʒ ex pcio reltitt
receptũ poterit c exre ⁊ebʒ videndũ. Mã ⁊ ĩ oꝛone di⸗
uenwi. ne male fi. n 2—
ſit melions ↄditi-

2

ones ꝙᷓ bo. fi. vt..de nora.nõ ſolũ. Itẽ huic rñ. eſt j.j.e. ſi le.S.
ſiue aut ab alio. Sed dic hbai ꝓ eo acii poſſideret.verũ eſt vt nõ libe⸗
ret᷑ rei interitu.nõ ꝙ ĩ litẽ hoc caſu iuret᷑.aceeur.
1 Pꝛeſtatri. a male ſi. de quo dꝛcit. .
Kk Siſtraxiſſet.i.diſtr abere potuiſſet: vt ar.j.de le.j.cũ res.ĩ fi.l.

I d Eæperditũ.deſijt. Item ⁊ aliter dicit᷑ res interire: vt.j.pꝛo

ſocio. l. verũ. S. fi. .
m Alſucaptũ.qñq; aliter accipit᷑ diminutum:vt.j.de dam.infec.
l.iij.que eſt ar.contra. —“
n ſ 2 rem ⁊ pᷣciũ.redemerit.pꝛecio vilioꝛi:ita ꝙ ex pꝛecio pꝛ
us accepto aliquid penes eũ remanſit: a ſic hʒ pꝛeciũ.i.ali⸗
Ig te pcio. puta venchdit ꝓ. xx. ⁊ redemit ꝓ.xv. Sʒ nũquid
hic poſſidet ꝓ emptoꝛe qui redenut.vñ nõ dʒ teneri pet.hẽ. vt. S.e.l.

regulari? Rñ.hic ti.ꝓ nõ ti.habet᷑: vt ałs.S.e.nec vl.S.j.lel dic.

lʒ ſit emptoꝛ.tñ ⁊ ꝓ berede tenet ⁊ ex płibo cauſis pt᷑ poſſideꝛe:vt..
æ acqͥ.poſ.l.iij.S.ex płibus. “
o Mon pꝛecin.ſ.ſuperſluu. ð .
p Actons. etiã ſi rem nõ habeat pꝛedo.ſubaudi dũmodo extet:vi
3. e. ſi poſſeſſoꝛ.S. fi. .
q Poſſeſſoꝛ.ſ.bo.fi.ꝙᷓ male fi.vel verius magis ꝙᷓ petitoꝛ.

r Pꝛeciũ totius rei rei vẽcite.puta.xx.vel dic pᷣciũ qð ſuꝑeſt poſi

redemptionẽ.a eo vult eſſe cõtentus. . .ẽũ
ſSDejſideret.i.audiẽdus ſit.otrariũ poſtulaturꝰ.ſi rẽ melioꝛẽ factã
ſciret.aʒo.Et ſic nõ.nõ debẽ quẽ petẽ:cuiꝰ nũ nõ peteret:ſic ⁊.j.ð

iureiur.l.iuſiur̃.S.ait pᷣtoꝛ.⁊.C.de ſoł.l.pe.ſj ar.j.C. ꝓcu.l.

nõ eo minꝰ.⁊.j.loca.l.ea.l.j.rñ.⁊.S.j.ĩ fi.⁊.j.in fi.hinꝰ.l.

r Et id. qdð non ſolum rem.

u Mã. ⁊ iuſte dubito: q; et ĩ oꝛone hec dubitatio pomt᷑.

x Mma pt. videt᷑ ꝙ cebeat reſtituẽ pᷣciuʒ qð lucratꝰ ẽ:qꝛ ⁊c.et ſy

H̊ vba de libello:vt diri.S.e.nẽ ve.S.pdie. t nõ hic.ꝙ pꝛeciũ ſuc⸗

cedit loco rei: qð ẽ ſpãle in pet᷑.hẽ. vt hic.⁊.j.ti.

ui adriani:ita eſt. viſpicite patres
ↄſcripti. nũqͥd ſit equũ poſſeſſoꝛẽ ñ
facere lucrũ: ⁊ pᷣciũ qð ex aliena re
pcepit reddere:qꝛ pt᷑ exiſtimariĩ lo
cũ hereditarie rei vendite pᷣciũ eiꝰ

ſucceſſiſſe: ⁊ quodãmodo ipᷣm here

ditariũ factũ · Opoꝛtet igit poſſeſ⸗
ſoꝛẽ ⁊ rẽ reſtituere petitoꝛ: ⁊ qð e

V Api
Trũ aũt omne pciũ reſtitue⸗
re debebit bone fidei poſ. an
vo ita demũ ſi factus ſit locupletioꝛ
videndũ. finge pᷣciũ acceptũ vł per
didiſſe vel coſumpſiſſe: vel wonaſſe
Et verbũ quidẽ ꝑueniſſe.ambiguũ
eſt: ſolũ ne h̊ cõtineat qð pma rõne
fuerit.an vo ⁊ id qð durat:⁊ puto
ſequẽtẽ clauſulaʒ ſenatuſcõſulti ſe⸗

quẽdã.ſi hec ſit ambigua:vt ita v⸗

mũ oↄputet ſi factus ſit locupletioꝛ.
Perinde ſi nõ ſolũ pᷣciũ:ſed etiã pe
na tardius pᷣcio ſoluto puenerit:po
terit diciqꝛ locupletioꝛ in totũ fa⸗
ctus ẽ beꝛe venire: licet ve pcio ſo
lumodo ſenatus ſit locutuus.
Aulus.
Tybi vi ceiectus ſit:non ve⸗
bere reſtituere penam ex eo
commiſſam quod eam actoꝛ habe⸗
re non poteſt. Sic nec pena reſtitui

ebet quam aduerſariꝰ ei ꝓmiſit ſi

e ODi hec. i. qᷓ;uis.

f Ambigna. 1. poſtea que eſt. 5. e. item ve. F. item placere. a0. et

j.l. cu muln. 1 m
getioe qð me. cã
l. ſi ipla. et. l. vi
deamus. a facit

gr. J. de w. int.

vi. et vxo. ſi wo⸗
nãte. S.ſi ſpõſus
mãdato. ⁊. j. de
veꝛ. ſig. labeo. F.
itẽ ſi dñs. Regu
lari aut ): vt. j
fur. l. ꝗᷓ vas.
ſi. Itẽ ſi ſtipula⸗

tus ſum hoiem

a te. ⁊ eũ vench.
deris.nõ veniet
Peiuz m ſtipula⸗
tioe: vt. j. de he⸗
re. vl ac. ven. l.
vẽch toꝛ ex.qᷓ ſũt
e rra
y Opoꝛtz. vſc
huc fuerũt 6

oꝛonis.nũc aut

ſoluit.

3 v TXTrum

Ailtem
cõſüpſiſſe.ĩ ma⸗

la pte: als vider

locupletioꝛ: vt.
ſed etſi le. SF. q
gut qᷣs.
a Perneniſſe
po ſuũ.S. e. iteʒ

Vẽiũt. F. itẽ placẽ

b Solu. 1. an
hoc verbũ dicat
otinere ſolumo
id qð c.
c Juerit.i. p⸗
uenerit:lʒ nõ du
ret.ſic.n.accipit
S. qð me. cã.vi⸗
deamus.
d Sequẽtẽ. qᷓ

e08 9ut. 3)0.

8. ſi poſſeſſoꝛ. S. ſed etſi ſenatus.⁊.j. ve vbo. ſig.l. aliud. ⁊.j. de

here. ven.l.ij.S. ꝛllugcd.

g Pꝛomnge. pne nerit: ſed qũo ꝑuemit pena cũ in fraudẽ vſuraruʒ
ꝓmitn pᷣſumat᷑: vt.j.de act.emp.iuł.S.idẽ pap.q̃ eſt .So.pena
pomt᷑ hic.i.vſura:ſic.S.x neg.geſ.qͥ ſine.Ael dic nõ erat ſolitus

fenerare hic poſſeſſoꝛ.ibi ſic. Itẽ cũ extrĩſecꝰ qᷓrat᷑:q̃re reſtituit.vi

S.e.itẽ venit.S.itẽ nõ ſolũ.q eſt ↄ.So.ibi nõ oĩa extriſeca exci⸗
pit. vt nõ acquirant᷑: vt ibi vximꝰ. Et hinc rñſo ↄtinua.j.l.ſed æ

ſi le.⁊ poſtea leges.at vbi.

b a ZTvybi.ex eo coõmnſſam. ꝙ vi deiect? ẽ: ⁊ loquit hic ve pena V
quã ↄſecutus erat occaſioe iniurie ſibi illate:cum ciectus
fuerat:quã reddere nõ tebet:cũ dicit᷑ pena ꝑſone nõ rei:vt

.j. redibi.l.bouẽ.S.ſiqͥs ſeruuũ. lel dic ꝙ hic

uentional

loquit᷑ de pena cõ

i quã deiectoꝛ ei ꝓmiſit.ſi eũ eijceret.penã aũt lege m/

troductã reſtitint: vt. j.e.l.illud.S. actiões. .l. euicta.⁊. S. e. ſi
in diẽ. F. iul. qᷓ ſunt ie. Sed q̃re dicit᷑ ð in pena peij tardius ſo⸗

luti: vt.S.l.ꝓxi.in fi.⁊.j.l.ꝓxi? Rñ. pᷣdicta ideo ↄtigere q; bene :
tales in locu pcioꝛu ſuccedut. pꝛecia aut in locũ rerũ: vt. 3.e. l. ſi
vel earũ pꝛecia.ĩ his
aũt duob caſiba.ſ.ſi penã ſtipulatus ſim. ſi me viecerit: vel cum

et rem. vnde pᷣſtant᷑ tales pene ſicut res ipᷣe.

ſtipulatus ſum ſi nõ ad inchciũ vemiret. nullũ pꝛeciũ ſtatutum fint
vnge in eius locũ nõ poteſt dici penꝗ ſucceſſiſſe:vt arg. ac. l. fal.
l. ij. S. j. Ael aliter dicas ⁊ apertius: vbi verus heres rẽ amittit
Apier factũ ipᷣiꝰ bo. fi· poſ. equũ ẽ vt ome lucrũ ⁊ oĩs pena vebeat

= =
☛ =
= —
= =–
=
—

=
=.
SE
—

g.

ltcgin ſ

unnue.

gifn
uncuti

füͤgecöterda
onN
(Wlgtt 1
rſie
ſiſtRA.
Sſhargtode .
t dh
Oe.
VNeie.
fsohec
mMnnnne

lun Aſe
uu ſeun
imm alin be

efnn e
seneg

mitcimeſtüin
ſlilſegrimemm
Mi n

Niln
ligeinn

nngtnan
Mupllaſctidon
(RAguuſanen.

4

Auiaſimnn
I Paenmaſann
1lhn i⸗

hmani n
röcied
neſcies

1

4
4

en w n N
bagetm w
dnſſe de
opmarine
N n
uöfliſe
rſtind in
tloaugein. e
õl
e. i
Sſt:nond r
Mnn d n
atorbub e
penareſm 8.
Paomiti

õ

tenänlfi
t i mie
q ine Dii
amino it⸗
demuntſin⸗
Tbet: M
. a
1urn e
Nams id l ,

i

ei reſtitui.amitnit aũt cũ ipᷣe bo.fi.poſ.vendit. nec enim põt ↄuenire

poſſeſſoꝛem rei.qꝛ regꝛeſſum habet ad bo.fi.poſ.herediuiatis. vt.j.l
ꝓxi. S. item ſi rem. Qund ergo dicã e.l. cõmiſſona. nã ibi nõ eſt res

cõmiſſa. q; reſoluta eſt vẽditio. HK.idẽ eſt.nã ⁊ ſi nõ ſit amiſſa.qmia
m ꝓpi alienationẽ rei ⁊ eius amiſſionẽ faciendam cõſecutꝰ eſt. debe⸗

bit reddere. In
his vero duob⸗
caſibꝛ. res oĩno
nõ annttit᷑. ĩmo

mil oĩno pᷣiudi

cij vo heredi pa⸗

rgat᷑ circa reʒ.vñ

ſatis eſt ſi legalẽ
habet penã nõ cõ
uẽtionalẽ.qꝛ es ꝭ
ex ſua negocian⸗
one hʒ poſſeſſoꝛ.
vt H̊ ⁊. j.d her̃.
vẽ.l. vẽditoꝛ ex.
1 Actoꝛ. q̃ agit
petitõe hr̃ditat.
k ſ Ed ſi
lege. vel
nõ ſit hic copula
vk mge cũ tercia

l. ſupioꝛ. dic q;

vendidit accepta

pte pᷣcij.vel plus

qõ penes eum re
mãſi.vt.j.æ le.
cõ.ſi ꝑ emptoꝛẽ.
Item ſi rem
diſtraxit. bo. fi.
m CLonuertit.
ex hoc ̊ nota.q;
ſuo nomie emit.
als res heredita

rio nomie empta

veniret. maxune

q pecunia here⸗
ditaria erat. vi. S

e. itez ve. S. j. 7.
S.ij.q̃ ſuni cõtra
7 ſic enam emit
noĩe hereditario
ille. q funt rogatꝰ
Fſtituere quicqᷣd
ſupeſſet ð heredi
tate tꝑe moꝛtis.
vbi res empte ex

factꝰ nõ videbit᷑.

ad iudiciũ nõ venerit.
Ed ⁊ ſi lege commiſſoꝛia ven
Aicit: idẽ erit dicẽdũ. lucrũ
qð ſenſit lege cõmiſſoꝛia pᷣſtaturũ.
Item ſi rem diſtraxit.⁊ ex pᷣcio
aliã rem cõparauit.veniet pꝛeciuʒ

in petitionem hereditatis non res

quã in patrimonium ſuũ cõuertit.
Sed ⁊ ſi res mĩioꝛis valet ꝙᷓ cõpa⸗
rata eſt:hactenus locupletioꝛ factꝰ
videbit.q̃tenꝰres valet.quẽadmo
dũ ſi ↄſumpſiſſet.ĩtãtũ locupletioꝛ
Dõ ait ſenatꝰ
eos qͥ bona ĩuaſiſſent que ſcirẽt ad
ſe nõ ꝑtinere:etiã ſi ante litem con⸗
teſtatam fecerint quominꝰ poſſide
rent.pinde cõdemnandos q̃ſi poſſi
derent. Ita intelligendum eſt: vt 2
vlus pᷣteritus in petitiõem heredi

tatis deduceret᷑.ſed ⁊ culpa:⁊ ideo

ab eo q ab alio non exegit: vel a ſe⸗

metipſo.ſi tempoꝛe eſſet liberatus.

peti herechtatem poſſe. hoc vtiq; ſi

exigere potuit. Quod aũt ait ſe⸗

natus eos qͥ bona ĩuaſiſſeut.loqtur
æ pᷣdonibo. id eſt d his qͥ cũ ſcirẽt
ad ſe non ꝑtinere hereditatem. ĩua
ſerunt bona.ſcilicet cũ nullã cauſã
haberẽt poſſidẽdi. Sed ⁊ fructus
non quos perceperĩt inqᷣt:ſed quos

pecunia hereditaria veniũt in reſtitutionẽ. vt.j.⁊ le.ij.imperatoꝛ.

S. finali.⁊.l.ſe.que ſunt contra.
n Sed ⁊ ſi res.ſuo nomine.non hereditati
o Si conſumplfiſſet. pꝛecium. J

s emptt.

p Mõ videbu.ſ.inq; tum non ↄſumpſit. vt ar J. de wna. int vi. -
vx.l. ſi ſponſus.S.circa.in ſi.S.⁊.j.e.l.S.conſulmt.a.l.iuł. Sed
ar. cõtra S.qð me.cau.ſi ipſa.Et hoc miſi cõſumptio in eam rem ſit

facis in quã taniũdem de ſuo erogaſſet.vt.j.e.S.ꝙ aũt.⁊.j.de ſo.l.
in pupillo.ſed ſi habes non.plane eſt.

q DQuoc aut ſenatus. vt. S. e. item veninnt. S. item eos qui.
r Poſſiderent.abſq; pcio foꝛe.ſi cũ pᷣcio.tuc młtomagis tenẽt᷑
ſ Quaſi poſſiderent.hucuſq; verba edicti materialuer ponũt᷑.
tPeꝛeteritus.ſ.ante litẽ cõteſt.cõmiſſus.vt.j.e.l.S.ſi añ lit.in fi.
u Segd ⁊ culpa. vt S. e.⁊ nõ tm.S.iĩmo.a ſubijcit exempluʒ de eo qͥ
nõ exegit. Sʒ cũ ſu male ſi.poſ.qualii exigere potuu.vt.j.e.ſi qͥd
S. illud. H.male fi.poſ. vocat heredem ſcptũ in eo teſtõ inoff.quod
ſciebat inofficioſum.interum tñ ante ꝑlatam querelã eſt heres.⁊ ideo
exigere põt vt.j.de vulga.ſubſti.l.in ſubſti.vel ſciebat ſibi auferri
ebere hereditatem cũ nõ vindicauerit necem defuncti. vt.j. de vul.
ſub.l.ex facto.S.iuł. Sed lIns obloqii videt᷑.qð in iſto.S.dicit᷑.de

eo qui nullã habet cauſam poſſidendi.vt in ſequẽti.S.exponi᷑. Sʒ
K. hic nullã videt᷑ habere cauſam.quia ſi ſciens eſt.auferenda eſt

ei hereditas.vt.C. de his qui vt indig.l.j.⁊.S. nec vllam.S.j.⁊.l.
etiam.als nec vllam.S.neratius.a.S.ſi quis.⁊ infra.ð vul.ſub.l.
ex ſacto.S.iuł. Vel dic hũc male fi.poſ.eſſe ex cognatis veri heredis
qui ſine mandato agere poſſunt.vt.S.e neg.ge.ſi aũt.⁊ S. de ꝓcu.

ſed ⁊ he. VUel dicas ei fuiſſe mandatũ a vero herede.vt ⁊ ageret.⁊ ge
reret negocia hereditaria.nõ ammo adeundi ab eo. cin mandatum

v0. Lpi.

N

e

eſt. vt poſſideret ꝓ herede. vel pꝛo poſſeſſoꝛe.ipᷣe aũt poſtea ſuo nomie
occupauit oĩa.Foꝛte obijcies.ibi couemit eũ ex mandato. N. ꝓpter cul
pam eũ cõueniri pei.here.licet ꝓpter mandatũ culpa puniat.ſm aʒo.
Uel dic ᷣm quoſdaʒ ꝙ facto debuit temptare.Alij ꝙ debitoꝛes offerũt
pecuniã.qð nõ placei.qꝛ exigere eſt ab iuuo extoꝛquere.vt.j.œ le.iij.

pcipere debuerũt eos pᷣſtaturos.

Be eo aũt loqͥtur ſenatꝰ.qui ab ini

tio mente pᷣdonis res hereditarias
appꝛehendit. Qõ ſi ab initio qͥdeʒ
iuſtam cauſaʒ habuit adipiſcende
poſſeſſionis.poſtea vero cõſcius ad
ſe nibil hereditatẽ ꝑtinere. pᷣdonis

onere vſari cepit:qᷓuis nibil ſena⸗

tus de eo loqͥ videt᷑.puto tñ ⁊ ad eũ
mẽtẽ ſenatucõſulti ꝑtinere. parui
etenĩ refert ab initio qͥs voloſe in he
reditate ſit vſatus.an poſtea hoc fa
cere cepit. Scire aũt ad ſe nõ ꝑ⸗
tinere.vtꝝ is tm̃mõ videt᷑ qͥ factuʒ
ſcit:an ⁊ is qͥ in iure errauit.puta⸗
uit enĩ recte factũ teſtamẽtũ.cum
inutile erat. vel cũ eũ aliꝰ pᷣcederet

agnatus:ſibi potiꝰ œferri.Et non

puto hũc eſſe pdonem qͥ colo caret:
ꝙuis ĩ iure errauerit. Si añ litẽ
ↄteſtatam inqͥt fecerit. hoc iõ adie⸗

ctũ eſt. qm poſt litem ↄteſtatã oẽs

incipiũt male fidei poſſeſſoꝛes eſſe.
Quũimmo poſt cõtrouerſiam mo⸗
tam. qᷓꝙᷓ eniʒ litis conteſtate men
tio fiat in ſenatuſconſulto:tamen ⁊
poſt motam controuerſiam omnes
poſſeſſoꝛes pares fiunt: ⁊ quaſi pꝛe
dones tenentur. hoc iure hodie
vtimur.Cepit eni ſcire rẽ ad ſe nõ

ſacto.ſic ⁊ S.de iudi.ſi a me.⁊.C.de rei ven.l.cert

ſideicõ.S.ſi rem.
x Si exigere. qꝛ
ei obtulerũt debito
res.vt.ar.j.e.l.S.
ꝓinde ĩquit. qð ñ
placet. ꝓpter Vbuʒ
exigere vt mõ dixi.
ſed hoc referas ad
ſe. nã ſi nõ potuit
a ſe exigere:nõ tene
tur. vt S.ð neg. ge.
l.diuoꝛtio. S. ſed H
quidã. quo ad ali⸗
os aut bene potuit
vt dixi.
y MDõ aũt. nullã
nec de facto. nec de
iure qua putarent
ſe heredes.
3 Inqt.ſ.ſenatꝰ.
a BDebynere. ſic ẽ
⁊ in ſunplia actiõe
in rẽ. vt in inſti. de
of.iudi.S. illoꝛum
7. C. de rei vench.
l. certũ. in pn. ⁊.J.
ð rei ven. ſi nauis
.S. fi. 2 fac. J. e. l. S.
ſed vtrum.
b De eo autẽ. ni⸗
hil.i. non.
c DOnere. als one
re.⁊ ał's moꝛe.
d Parui ffert. q̊
ad fructus ð qͥbus
H; dicit.ſ̊ quo ad fa
talitatem ſic refert
vt.j.e.illud. Iteʒ
refert etiã q̊ ad fru
cius. in eo qͥ tiuulũ
habet. vt. j.ð vſu.
l. q ſcit.in fi. Et nõ
hic ꝙ parui refert.
an ab mitio qᷣd ſit
an poſtea pendẽte
um. in fi.⁊ inſti.de

of.iudi.S.illoꝑ.in fi.Sed ar.contra.j.de acqui.poſ.clam.j.rñ. vbi
oꝛgo nanciſcẽde poſſeſſiõis exqͥrit᷑.⁊ S.de arbi.nõ diſtin.S.ſacerdono.
7. C. de vſuca.trãſſo.l.j.S.hoc tmmõ. vbi ſufficit ab nitio bõua fides.

e Scire.qui factum ſcit.ſcilicet ⁊ ius.

f Recte.i.rite.nã rue ius.qꝛ ſit ibi ſolẽnitas teſtiũ.⁊ alia.recte cau⸗

ſam venotat.vt inſtituat quem væbet.puta filiũ exheredet.
g Inutile. 1 ſic m iure errauit. ſed potuit ⁊ in facto errare.vt.C. ð

iur̃.⁊ fac.ig.l.ſi poſt diuiſionem.

h Seferri.ſ.putauit. ideo ſoꝛte qꝛ teſtatoꝛ plus eũ diligebat.a hic eſt
erroꝛ iuris. vt.j.de iur. ⁊ fac.igno.l.j.S.idem eſt ſi frater.
i Et nõ puto.ſi nõ eſt Fao. 5 facit fructus ſuos.⁊ ſic iure erroꝛ ei ꝓ⸗

deſt in acqrendo.⁊ ita eſt c

õtra.j. de iur̃.⁊ fac.ig.l.etroꝛ.ij.rñ.⁊.l.ii/⸗

ris ignoꝛãtia.j. rñ. So. G̊ in retinẽdo ꝓdeſt. non ſi agere velit. vt ibi.
Uel dic ꝙ hic efficacit᷑ nõ acqrit.cũ reſtituere teneat᷑ ꝑ pet.hr.id ĩ quo
eſt locupletioꝛ.Vel dic.q. hic nõ dicit ꝙ ſit.bo.ſi.poſ.vel faciat frucius
ſuos.ſ qꝛ non eſt pꝛedo.non ergo ſeqnit.ꝙ iõ ſit bo.ſi.poſ.qꝛ male ſi.
põt eſſe. ſicut lege ſeu ſicnõe legis pᷣumit᷑· vt.C. v agri.⁊ cen.l.quẽ⸗
admodũ. Tlel hic nõ potuu cõſulere peruioꝛes.ibi ſic.ar.j.⁊e bo.poſ.
l. in bonoꝝ.ſcdᷣa verioꝛ eſt. Itẽ eſt ar.cõtra.j.de inſti.ſj̊ ⁊ ſi pupillus.
S.ceteꝝ.vbi ⁊ in erroꝛe facti nõ parcitur. ſed ibi ſuu ſupinus.vt.j.de

iur̃.⁊ fac.igno.l.regula.S.j.

k S anie litem. cõtrouerſiam.ſpẽale in pei.hr.vt poſt motã contro⸗
uerſiã cenſeat᷑ male fi.ſecus in ſingularib.vt ſumitur. C. de rei ven.
l. certũ.tñ in rei ven.qñq; idem video.C. de rei ven.ſi fundus. ⁊ de
acti.emp.ſi minoꝛ. ⁊.j.que in frau.cre.l.ait pꝛe.S.ſi quis. L
IConſulto.quaſi ſolus pꝛedo teneat᷑ nomine coli.añ lii.cõteſ.cũ tñ

⁊ in bo.fi.idem ſi modo poſt motam controuerſiam.

q v

gun
e hen
s8 * . „7 1
z re j on. ſi remunerãdi tto
ã. ſi vo nõ re.ĩ pᷣn. ⁊.l mön. eat, onſonp
ſumit remuneratio. vx EEEH õ dilkraae. rſn i 1
fi. dof. bflinni e antidota. i.Jria llud hereditarimũ.ſiẽ pᷣ ex pecunia heredi⸗ umt 6
. ad hoc ꝙ aliqs ſelnae Dee anmnnize eervenen eſſet in re emp iela ni Nt
g em un. A ahri ſumu ga⸗ ſi ae nmn n patnaenene Attigit. l. coꝛ Wine.
m Cepit. n. ſcire. ex hoe c tmnere. idem d Jo. 5. nam ius mo vt. S. is. latius. i. ſp alit. vt. ð. e.l. ſ ſtnne
m Cepit. n ſcire ad aliũ ꝑt ſi maioꝛ. poſ. l. e nemo r. Si qu vb„ .rf. VEtet
it. cõte. dʒ ſcire eſcin. ven. E. acqui. po F. male ſi⸗ lus vſus oſſeſſoꝛ ſ. ñ. na elie alt
meuven. ſi ſuncn.. voeſſas ne otrouerna. onis. Si qs ſibi heredi⸗ J. Aece. du1gs. ſfanin.
aa ſer vr eed c neanna nterpella tionis. iõe celate ſibihere⸗ 1 mr glcklanceͤe nahi
5. ꝙ poſſeſ dere is q́ interpella ti cõtemplatide del tat nihi pit. ↄtẽplatiõe Unont hn
Jlem nõ e u oſſidere is litẽ ſit:cõ li v. Dige. pu „InS chtaus. Dzʒ cer oro gn
dei. vt .g 3en * tinentem p do eſt. ⁊ ante tis. Marc.li. ctuꝝ: ſi ea no ec o. ⁊ hoc cãn inl n ſci
vemdr peris. z p i vero pꝛe bic eſt ta ditate eductuꝝ relngere agen ucn L
. ſe. J. E. ſi qd pe tur. Qu noie tenetur:h here 91 ſi mutuam attingere viget. lee lig
eſto Anee rd conteſtat ritus. Perind attigit. Simili moc iues eẽ cepit. Ni un. 6 ammg. c
zaleng 2 Morns im wlus pꝛete uaſipoſſide iã accepit: qſi du ditarigs vin r i igei
e. illö. nz 2 vſure . Enn. ödemnandos q wlo fe⸗ pecuma acce u res heredi ngar F.luc oſtat. vbi u nr
pciox pᷣſtat. vt. ]. nquit code s qui wolo tn pignoꝛ res hen tingat dcit. ꝙ mer aca M ge
paor pi⸗ . At ĩ rei mnqu. to. Mam is 9 el Si an vel ſic at . do mutuũ vz INete I
heres. F. 1. lute. ret. 7 merito. . eret: ꝓt poſſel dit:videnduʒ . ꝛci ipſe ſit piẽdo i ſum inet. ten
Een: Eme it quominus poſſider ͤſiue wlo vedit: ð eſt difficile: leti aſi annuũ k i
Sfemaefecno er guo tur. accipies:ſiu fli hereditas.qdᷣ deo aũt qͥ locupleti kaac Nenilr —
ec buers v: . ve ſoꝛ cödemnatur. ſiue wlo poſſeft bligatus. Aceo au k: vt ſi quis bider z e ſ
rei vẽ. certũ. ñ ſierit poſſidere: 1 Siue au o s nõ eſt nõ tenet᷑: v emn dõa. int vl. l. unn giit
ad vſucapioez m Tſie t admittere. Siue a factu aſſe heredem. part L. ꝙ aütt. F. .1l. and
ij opledo. nec nolueru⸗ ſiue in ſe ex aſſe heree wlo malo lg 6ſus. . mar herheiu
nmijsolecs. nee Sen onem nolu oſſideatur. ſi utans le ex aſſe he ſine wlo malo n poͤn ite wnin .
ad hoc. qͥn eos m ab alio res poſſ u habebit hec p amidi hereditatis ii. Dig. tra⸗ lus So ncE mupt
cat fruciꝰ. fſtiuit. Te on extet. locũ 9 poſſe ſſoꝛ dim t. Marc. li u. dig. tn. g: n nt rei i. 8
enn iedt. nnon de ſiſit al? poſſeſſe aſumpfſerit. A quaſi id qð ero Pen ſenas iune
ſiẽ ꝛ rẽ viah⸗ §S. clauſula. Ein . ti põt. ⁊ ſi ꝑ m no teneat ꝗ ũ nõ pti hñe. vt. eo. t. ſi zn fu
. Eb. l. ij. S5. cla tas peti pot. li. ctat.nu ð ad eũ nõ pti Sisis
vr. f. p ey ven. ſi troq; heredi ſſeſſio: oẽs t ex eo fuerit q ſi is id . F. ſ atarꝰa Na en
oſt. S em mar⸗ multos ambulaue lus qͥ poſſidet ebat: H ad co totũ qᷣcqͥd apõ volütatez wo tsn
lien der iege⸗ tenent. ri elta wlo ſen a heres non nergueubes no olnine⸗ Ai
— rchreen⸗ fructus ſabn an dicẽdũ ent dor ſe fuerit in hlſſer i non factus dis. is, ahre DWRU nan chrt
Se emeiked. qminꝰ poſſider teneri. et. quaſi locupleti ibus diui⸗ wein 1ar J.on mann
wr pſeams. in i⸗ ſen ſcon. ãbos 12 rſus ten . 4⸗ ſita qſtiõe tri Pic cũ bic at?. §. Mporau.
natu i. etiã adue d in ꝓpoſit pꝛima. eide ritus. Sz ibt nlmanmm
Se ch ulocjs⸗ ſe e uſconſulti. e du⸗ Se 6: vng pꝛim 4 T,. mar bligando n nulamma ſ.
tuoꝛ cãib⸗ x. k vyba ſenatu idet: iuſiurandũ in ſionmibus relati 11 ð ſupeſt reſti⸗ di vder re Are⸗ Maraln
en r anme. q nõ poſſidet: ſus e ꝗꝰ wlo ſe ſiom poſſe dici totu qoſ tem con orare, Faut h aut
arner niru⸗ en Et tam aguerſus e querſus alia: poſt bere: qſi ſuã par ſum agzäonon ead mungin
oſtor fier Es. vt. c cunt. E inꝰ poſſideat: ꝙᷓ a Coſi. tuere eu ebere: vtiq; qð conſum obug ttigere. /½/e
onk ſeoz us de⸗n⸗ cit quomin poſſide uratk. Coͤſu pſerit. tercia vt. non m⸗ gexf aruig ſus. takt annwn
e rei Ven⸗ . litate G. entem: in litẽ i . oſſeſſoꝛibo ſumplt 4 xc edere git. vtiq; ty tatma pro aſt an irl
Ztez ve atalit te poſſid atus bone fidei ponello Ir tum eſt vceere llo dubitat. vtꝑ 6 Del ſie. pr üüuntunſ
e ſunß eno af affciank⸗ ſe i Eanundd e dl = aia⸗ Angi
cu res. n. Et be in to in quo locuple tũ an partẽ reſtituen ntegꝛũ nõ in ſſibile. ſic .
lud circa füma.i ne 4 eant᷑. in qꝗ git fece totũ an par iduum integꝛũ nõ le. l.ipoſſbile. AAlkGnnen
at ten Ecũq; igit fece to neu reſidu ius * 0.l elo.
Eſr azon ſnnan id vütax⸗ ſunt. Quẽcũq; igit fece Puto tamen ſed partem eius weie aal I, N.
eanceraaur. iin ſoeriſunt. editate: ſi qd di P reſtitnendumn ſ venten rbe S Knahn umäin
ent, me ngtveſeafneh⸗ e ale aung vmuzur Sin gule
t. j. epoſili. l. · apidauerit vel ꝑdideri t nec I ogauerit. vtruʒ to ijj ei? gue gr eu he⸗ Cinliannf
von Reride admit ſenice ſatarend Nellab aert vide ecie er crog rata Hõ 3 fsi hoep ntet
b. PHeride almir .⸗ eti ſibi cedat: an vx ber itarium ebibit nninz dr f g nutnig
2.7. de hu. de. lij. bunt᷑. ꝙᷓuis ſter obligauerit. uz totum be id er patrimomo . Aeo. o. lintet
2.7: de hr. Ve. j. naturaliter t. dicen vtruz quid ex pat vi y eſſet Oumi arſen
nõ tm. ß ar. . aliquem natun acceperũt. dicen r. an aliquid ex letioꝛ vi x ex aſſe. ci . tnkiun
3 Firalk mte „* Plane ſi Gnenue eughtineb ſe c in id feins loen⸗ erogare ex cſupſac Aunt
e nvoſi egtenus locupler 2 velut ſolebat ile ere ELoͤſuͦplerit. uſlihm
def aus gao dor es Miaran n bol eſter Peran dentur. quod ſolebat aloqn .vvr. drn eo. rtn
aregug c(ctus: hoc e een . eſſarias. Ute ieit
dere deſijt. 5. uoddam he es. ne; nece do. , Mlimſicnie
c. ſi pon bi. ituẽte liberat q 8 Seg ad cohere l. S. coſuluit. q ergo er ́MBẽñF iõi nſinmlange
5. So. vt il ſt. poſſeſſoꝛe iñ rẽ reſti lo.⁊ S.l. eiiam. S. pe. b Sej enet. vt. S. e. l. S. D bſuns veltrit⸗ opimo ſdichl hennn
poſſeſte ftichum. S. wv c Moõt on erit ig. iuiſiõem poſi lr̃a tinẽt᷑. ſe ene
e Peti D e. . e ſol. ſtichum. S. wlo. ẽt. qᷓ ponũt᷑ S. ꝓx.S.⁊ idebatur. ſed no be mebus p dimiſiõem in ſuꝑioꝛi lr̃a imbt ſunltmneen
non ita bm. enent. ad Gacnnos q poſſiderẽt. q Rn Sitem eos. vi Dunſiõibo.i.tri. ico a marcello.nõ n qſtiõe. ita. ſ. vtr nenner unmnntne
f ernntent a pinde cõdẽnan F. . 1:.1. cis⸗ ⁊. . de rei d diuerſis reigtns wi illas dimſiões in heredis. vel vtxe t gia ei emniſtnil
