miſſet yt. ſ. iße ñ teneat. h agẽte eo
retentoes ↄpetãt:h̊ nec illo ſine ra
tione dicet᷑:qm ĩ initio recte ẽptio
ſit õcta vix bone fidei ↄueĩre eo pa
cto ſtari qð alteri captioſum ſit:et
maxie ſi iuſto erꝛoꝛe ſit ecep:us.
Iti ſeijpcuratoꝛ ſ Le.
Efuncto ſeio ab eo ſcriptꝰ he
res cũ iſraꝛet.fundũ vẽdẽte ſeruo
hr̃ditario q̃ſipcura.ſbſcpſit.q̃ſtũ
ẽ.an cognito eo pꝛiuſqᷓ; ẽptio pfice
ret᷑ a vẽditõe diſceder poſſit.rñ.ti
tiũ ſi ñ ipᷣe vẽdiderit.ñ idcirco acti
onibo ciuilib teneri.qð pſᷣuo vẽdẽ⸗
te ſbſcpſerat:h̊ ſui nole pᷣtoꝛa acti
one teneri. Bem.
Vndꝰq lucij titij erat ob ve
ctigal rei publice veĩt:ſ̊ cum
luci tinꝰ a bitoꝛ ꝓfeſſus eẽt patuʒ
ſe eẽ vectigal exoluer̃ ſolidũ cũ mi
noꝛis veĩſſet fundꝰq̃ʒ ebiti ſũma
eẽt:pᷣſes ꝓuĩcie reſcĩdi vẽditõʒ eü⸗
qᷓ; reſtitui iuſſit lucõ nitio.q̃ſitũẽ.
an pꝰſnĩaʒ pᷣſidis anq̃ʒ ei r̃ſtituere
tur ĩ boĩs lucij titij fundꝰ ẽptus eẽt
rñdi ñ pꝛiuſq́; ẽptoꝛi pciũ eẽt illatũ
Eſi pciũ nõdũ eẽt ſolutũ ab ẽptoꝛe
in vectigal ſatiſfactũ eẽt. i BRẽ.
Eius a lucio titio emit fũdũ
lege dicta. ſ. vt ſi ad certũ diẽ
pecuniã ñ ſoluiſſʒ:res inẽpta fieret

ad id quod dixumus. S. æ peculio. l. iij. S. in .
y f AUndus. venit. ſed non ſolenniter.

5 Paratũ eſſe.ſi aũt obiuliſſet ⁊ ↄſignaſſet foꝛte fieret reciſio
ſtatmm. vt ar. C. te diſtra. pig.l.ſi reſiduum. a. l.ſi prius.

Emptus eſſet. i.remaneret empius ab eo q emit a fiſco. ᷣm
hoc pt᷑ lucij titij.ł vt poſſii cũ effectu repetẽ.vi.j.de v.ſig. bonoꝝ
bS atiſſactũ eſſet. et tũc eſſet ſi ſolẽmier fuit facta veẽduõ. vt
dicit.vt.C. ſi pro.pu.pen.l.ij.ſed quõ põt reſcindi? N. nõ tenuit
ut aliquid fint.iñ quia reſpublica cui res obligata erat vendi
it et emptoꝛ in vnlitatem vebuons pꝛeciũ ſoluu repelli᷑ vebitoꝛ
except.ſi agat.vt.S.rei ven.l.emptoꝛ.et ideo dr eſſe non ſtatim in

boĩs actoꝛis.ſ.

vt poſſit petẽ cũ effectu.ſuꝰiñ ẽ a eẽ nõ deſijt.
c ſ Eius, filijs heredilo relictis.

Et ipſe.emptoꝛ.

ſeius pte pcij pñ̃ti die ſoluta. defun⸗
cto vẽditoꝛ filijs eiꝰpupillaris eta

tis:⁊ ipᷣe tutoꝛ cum alijs dat?:neqʒ

cũ tutoꝛibo pciũ ſᷣm legẽ nũerauit:

nec rõnibo tutele retulit. qᷓſitũ ẽ an

irꝛita emptio facta eẽt.rñdi ſ̃m ea
que ꝓponerent᷑ inemptã videri.
Emptoꝛ pdioꝝ cũ ſuſpicaretur
nũeriã ⁊ ſempꝛoniã ei ↄtrouerſiaʒ
moturas pactꝰeſt cũ venditoꝛe:vt

ex pᷣcio aliq ſumma apud ſe rema⸗

neret:vvnec ẽptoꝛi fideiuſſoꝛ daret᷑
a vẽditoꝛe:poſtea vẽditoꝛ eã le
inſeruit:vt ſi ex die pecuĩa oĩs ſolu
ta nõ eẽt: ⁊ vẽditoꝛ ea pᷣdia veniſſe
nollet: inuẽdita eẽnt. intea œæ ad⸗-
uerſaꝛijs alterã mulierẽ vẽditoꝛ ſu
ꝑauit cij altera trãſegit:ita vt ſine
vlla qõe emptoꝛ pᷣdia poſſideret:q̃
ſitũ ẽ:cũ neq; fideiuſſoꝛ dat?ẽ:neq;
oĩs pecuĩa ſᷣm legem ſuis diebo ſo⸗
luta ſit.an pᷣdia inuẽdita ſint.rñdi
ſi duemiſſet vt ñ pꝛiꝰ pecuĩa ſoluere
tur ꝙᷓ fideiuſſoꝛ venditi cꝗ daretur
nec id ſactũ eſt cũ ꝑ emptoꝛẽ ſtaret

q minꝰfieret: nõ poſſe paſteriorem

legis partem exerceri.

Be piculo ⁊ commodo rei vẽ
dite. Rubꝛica.
u Apia.
Jvinũ venditũ acuerit:
vel qͥd aliud vicij ſuſtinue
ru:ẽptoꝛis enit dãnũ:quẽ
admodũ ſi vinuũ eẽt effuſum:?ł va⸗
ſis ↄtuſis: vel q̃ alia ex cJ. Sʒ ſi

vẽclitoꝛ ſe piculo ſbpiecerit ĩ id tpᷣus
piculũ ſuſtinebit:qͥ ad ſe ſubiecit:

gqð ſi ñ veſignauit ipᷣs eatenꝰpicu⸗
lũ ſuſtinere dʒ:qͥ ad veguſtet᷑ vinuʒ

videlʒ q̃ſi tũc pleniſſime veneat cũ

fuerit veguſtatũ. Aut igit᷑ aue⸗
nit qad ꝑiculũ vini ſuſtieat: ⁊ ea⸗

tenꝰſuſtinebit:aut non conuenit.X

vſq; ad veguſtationem ſuſtinebit.

0 „ – .
R eNn 48 0 H

S
K
„

d Datus. fuit.

d Emptoꝛ. poſtes
ſcʒ in ſcdᷣo pacto.

Nollet. h? fuit
ſuꝑfluũ dicere. vt.
S. de in diẽ acddiec.l
ſabinus.

f Supauit. cum

illa ageret otra enʒ
quaſi lo deſierit
poſuidere.

g Mec; fideinſ⸗
ſoꝛ.vidᷣbat᷑ fideiuſ⸗
ſoꝛem nõ eſſe dan⸗
dum. qꝛ illas mu⸗
lieres venduoꝛ ſu
perauit. quaruʒ ti
moꝛe ꝓmiiſerat ſa⸗
riſdare.ſj certe ulla
fuu cã ĩpulſiua nõ
finalis. 1 facit ad

pennk. §. j.

h BDe periculo et
ↄmogo rei vendite
quia in re vendita
euenit piculũ ideo
ce eo dicit. item qꝛ
⁊ cõmodũ. vt.j.e.

id quod.ideo de eo

i [ vinum

„

vendituʒ
in ſpẽ vᷣm
om̃es.alioqͥn enaʒ
poſt deguſtationeʒ
ſuſtineret venditoꝛ
piculũ vſq; ad mẽ
ſurã. vt.S. cæ ↄtra⸗
hen. emp. qõ iepe.
S. in his. qd hic. et
J. negat᷑ ibꝛ. ſed ſi
venduoꝛ ⁊c.
K Cotuſis. 1.per
foꝛatis. ⁊ hoc poſt
guſtatõnez. vt..
ꝓxi. S. m Jo. et

Mul. 2 pla. ſ nos

Gm aʒ. enam ante
vt ibi dices.
¶Seod ſi vẽchtoꝛ
quo pomitur ꝓ du⸗

m Et vſq; ad õ
guſtatõez. ſi vinuʒz

vendatur in ſpecie

vt hic ante veguſta

nonem. quero cn⸗

ius ſit periculum?
. venditoꝛis ſᷣm
Jo. et bul.⁊ pla.æ
idem in ceteris q̃ᷓ

eguſtationẽ exigũt.vt h.⁊. .S.pxi.ſ̊ ſi nõ ſint. 7. J. e.ſi qͥs vma in
vn. ſ tu dic m aʒ. ꝙ emptoꝛs. hoc p.l. iſt quã rtoꝛqᷓmꝰ in pᷣdictoo
nã ſi qñ ↄuemit de piculo ſine die. ſuſtinet q̊ ad veguſtanõeʒ tm. vt hic
dicüt.· vbi nõ eſt pactũ nõ dʒ tãdiu vẽqitoꝛ ſuſtinẽ. ałs pactũ ꝓ ſup⸗
uacuo eẽt.qð eẽ no dʒ. vt ar.j.d le.j.ſi q.⁊.S.de pac.iur̃gen.S.ſed

ſi fraudandi. ⁊ inſti.qͥ. mo.teſ.inſir.S.alio.cũ q̊ h

ic dicit. aut nõ ↄue

nit ꝑ pet̃m eſt repetendũ.ſ.quoad.ſuſtineat.ↄuenit tũ ſic vt ſuſtine⸗

at.namꝓ oſtanti ponit in pᷣjn.S.ꝙ ↄuemit licʒ ꝗ
die ſed Yo. nihil repetebat hic. item facit ꝓ nobi
in fi. ⁊2.l.ſi qͥs vina.S.ex hoc appaꝛet.⁊.l.ſi vin
qð dr̃ vino vendito in ſpecie ẽ idem qð in ceteri

nq; ad diem qnq; ſine
8. ]J. e. l. S. ͦ 2 cuſtociã
⁊ etiaʒ facit ꝓ nobis
s rebi.vt. S. de õhẽ.

emp.qð ſepe.S.ſi.ſed tñ in ceter is rebus poſt ↄtracium eſt periculum
emptoꝛis, vt.j.e.neceſſario.ſic ̊ hic.item pꝓ nobis.C. e.l. cũ ouenit.

ij

j.

41

æ idem dico in ceteris que veguſtatõnem exigũt. vt in vino a ʒinʒibe
re. ⁊ ſimilibo vt m. l. cũ ↄuenit. in fi. M. autẽ dixit ideʒ quod Yo. in
vino. H in ceteris qᷓ deguſtatõez exigunt idem qð aʒo. a reddit ronem
ſpecialitatis de vino.qꝛ vinũ letificat coꝛ homims. noſtie aut opi.nõ
obſtat hoc quod eſt hic.qꝛ repetes in lutera vt dixi.item nec.j Sſed

ſi non. expone. vt
ibi item nec. J. ob⸗
ſtat.e.l.ſi qͥs vina
in fi.pꝛim caſus.
q; ꝙ dr̃ ih. etiam
vltra diẽ.dic ꝙ nõ
innuit idem eẽ an⸗
te diez. ſicut. j. xe
ver. ob. quicunq;⸗
S. ſi qͥs ita.⁊. S. de
vſuf. ſi ſub ditõe⸗
vel verius dic ibꝛ
vinũ in mẽſura vẽ
duũ.⁊ tũc pt diem
ſpectat ad vendito/
rem ꝑiculũ. qᷣa eſt ĩ
moꝛa. alioqn ñ ſpe
ctaret. q; ẽptoꝛ vi⸗
dert᷑ eẽ in moꝛa. hoc
ipo ꝙ die ſtatuta ñ
eguſtat. vt. I. e. ſt
2 emptoꝛẽ. S. ſi veꝛ
igratia.in fi. ei in
ön. I. 7. 7. d ac. ẽp.
..ſi ꝑ vendnoꝛẽ
hoc ſr vendat᷑ in
ſpẽ. vel ibi actum
fuit de guſtado vbi
aüut ad menſurã ſi⸗

ne m genere quod

idem ẽ aunc exigit᷑
deguſtatio ⁊ mẽſu⸗
Ta.ſi a pᷣmo mcipi⸗
as. vt ſit piculum
effuſiõis ẽptons.⁊
hoc ſi a deguſtatio
ne incipias. ſi aut
a mẽſura vinũ im̃
exigitur. vi. S. ð cõ

crahen.emp.qð ſe-

pe. S.ĩ his.mſi iia
ↄuenit vt nõ degu⸗
ſtetur.qð raꝛo fu.
vt.j.e.ſi qͥs vina.
S.ſi in aduerſione
H̃ q̃ro an etiꝗ peri⸗
eulũ deterioꝛatõis.
vt acoꝛis ⁊ muco⸗
ris ſui vẽditoris?
HBul.ꝙ non.ſj tm̃

ꝑ emptoꝝs. et per

hoc habes. qꝛ eqᷣ⸗
parat᷑ venditio ad
menſurã ↄdinona⸗
li empiõni. vt dei⸗

—

ß etſi nõ ſunt veguſtata:ſignata ta

mẽ ab emptoꝛe vaſa ł wolia ↄſeqn

ter dicemꝰ adhuc ꝑiculũ eſſe vẽdi⸗
toꝛis niſi aliud ↄuenit. Sʒ ⁊ cu⸗
ſtodiã ad diẽ menſure vẽditoꝛ pꝛe⸗
ſtare dʒ. pꝛiuſqꝙ; em̃ admetiat᷑ vinũ
ꝓpe ẽ quaſi nõdũ venit.pꝰmẽſurã
factã venditoꝛis veſinit eẽ piculuʒ
⁊ añ menſuꝛã piculo libeꝛat᷑:ſi non
ad menſurã vẽdidit: ſ̊ foꝛte ãpho⸗
ras:vel etiam ſingula wlia. Si
wlũ ſignatũ ſit ab emptoꝛe.treba⸗
tius ait.tradituʒ id videri labeo ʒ
qð et verũ ẽ. magis em̃ ne ſummit

retur ſignari ſolere ꝙᷓ vt traditum

videat. Ticet autẽ vẽditoꝛi: vel
effundere vinũ ſi diẽ ad metiendũ

pſtiterit: nec intra diẽ admenſuʒ ẽ

effundere aũt nõ ſtatim poterit p⸗
uſqꝙᷓ teſtato enunciet emptoꝛi:vt

aut tollat vinũ:aut ſceiat futurum
vt vinu effunderet᷑:ſi tũ cum poſſet
effundere non effudit laudandꝰ eſt
potiꝰ ea ppteꝛ mercedem q; wolioꝝ
põt exigere.ſ̊ ita emũ ſi interfuit
eriꝰ inania eſſe vaſa in qᷣbo vinũ fuit

veluti ſi locaturꝰea fuiſſet:vł ſi ne
ceſſe habuit alia ↄducere wolia.cõ⸗
modiꝰ ẽ aũt ↄduci vaſa nec reddi
vinũ niſi quanti aduxerit ab ẽpto⸗
re reddat᷑.aut vendere vinũ bona

fide.i.q̃ntũ ſine ipſiꝰincõmodo ſie
ri põt operã dare: vt quã minimo
ctrimẽto ſit ea res emptoꝛi. Si

wliare vinũ emeris nec de traden

do qͥcꝙᷓ ↄuenerit id videri actũ: vt
añ euacuaretur ꝙᷓ ad vindemiam

S. in his. 2. 7. S. 1 cuſtodiã. ſ in cõcditõali fit illa diſtinctõ. vt. .c. ꝙ
ſii pendẽte.ſj Jo. a om̃es alij æ nos ↄtra. immo etiam idem bul. dicit
mutaſſe ↄſilm poſtea.vt indiſtincte om̃e ꝑiculuʒ ſit venditoꝝs. et ſic
aliud eru in hac tacita ↄditõe ꝙᷓ expᷣſſa.quia hic licet venquoꝝ ꝑ coꝛ⸗
bes effundere. qð in alijs reb nõ muemimus. vt. j. e. S. H. tem cum
ex wlio ꝑs vim venu. ⁊ totũ perit cinꝰeſt periculũ? H. lex dicit vẽdi⸗
toꝝns. vt. d. I. ꝙ ſepe. F. ſed ſi ex wlio.a. j.e.ſi ꝑ empto:ẽ.S.j.ſj̊ foꝛte
intelligi᷑ qñ cauſa demõſtrãdi dixit ex hꝰ wlio.ſi aut vt deillo tm da⸗
rem. nõ de alio. foꝛe idem eſt acſi in ſpecie.vt.S.de otr ahen.emp.ſi
tebuoꝛ. S.j.qð mhil eſt qꝛ in mẽſura ẽ.vt.j.de ſo.qui.x.S.ſtichum.
a Sed ſi non ſit. refert ſe ad eum caſum vbi venditoꝛ in ſe pericu⸗
lum ſuſcepit.vel vbi ad menſuram venditũ eſt.ſm nos. ſeo 'm bul.
æ omues alios eſt verum. vbi etiam in ſpecie venditum eſt ſine omi

ꝓpacto.accurſmis.

bHSignata. vi aliud vinum non ſubmittatur ad modum.,ſ .ſigill.

Vt. j. e.S.ſi woliuz.

c Selg cuſt odiam.ad diem.funt ergo vendino in menſura.
d Preſtare debet. vt imerum ſuo pereat piculo, vt ſubijcit h ß con

tra. . e.l. fi. in venditõne. S.j. ſo. pſtat hic venditoꝛ piculuʒ. vi red
dat preciũ.nõ aũt vt ad miereſſe emptoꝝs teneat᷑.vt iobl.

e Amphoꝛas. ſic in ſpecie.

fSi wliũ. B. S. vider ſuꝑfluns ꝑ illũ.S. ſed ſi non ſunt ⁊ etiã in⸗

telligo hũc vt illum. vel ibi in ſpecie cum pacto.hic in genere. ſic

opa eoꝝ futura ſit neceſſaria: qo ſi
nõ ſint euacuata faciendũ eſt qo ve

teres putauerũt: ꝓ coꝛbẽ vẽditoꝛẽ
menſuraʒ facere ⁊ effundere. vete⸗

res em̃ h̊ ppter menſurã ſuaſerũt.

ſi q̃nta menſura eẽt nõ apareat. vi

gelicet vt apareret qᷓmu emptoꝛi
periarit vini. g Aus.

Oc ita verũ eſt ſi is eſt vẽdi
toꝛ cui ſine noua vindemiañ

ſint iſta vaſa neceſſaria.ſi vo mer⸗

catoꝛ eſt qͥ emere vina ⁊ vẽdere ſo⸗

let. is dies ſpectandꝰẽ qͥ ex cõmodo
venditoris tolli poſſint. Cuſto
diam aũt an admetiendi diẽ q̃lem

venditoꝛẽ pᷣſtare opteat. vtrũ ple⸗
nam vt ⁊ diligentiã pᷣſtet.an vo ᷣ

lum dũtaxat videamꝰ.⁊ puto eam
Alligentiã venditoꝛẽ exhibeꝛe debe

re:vt facile damnũ:vel vis magna
Alſſtodiam aũt venditoꝛ ta⸗

eem preſtare webet quaſtaͤt

gentiã preſtet ⁊ exactõꝛẽ ꝙᷓ in ſuis

rebo adhiberet. u Apia.

Igms vina vendident: v in
tra diem certum veguſtanda

dixerit:veinde per venditoꝛem ſte⸗
terit:quominus veguſtarent᷑. vtꝝ
preteritũ dumtaxat periculum a⸗

coꝛis ⁊ mucoꝛis venditoꝛ preſtare
ebeat. an vo etiam die preterito:
vt ſi foꝛte coꝛrupta ſint poſteaꝙᷓ di

es deguſtãdi pᷣterierit: periculuũ ad

venditoꝛem pertineat. an vᷣo ma⸗
gis emptio ſit ſoluta quaſi ſub

p Auls.

loquit᷑ totꝰ hic.
S. accurſus.

g Licet autez
ſciat ſimilis dN⸗

nunciatõ fit. 3.

e iudi.l. in per-
emptono. ſed 21

pt hic agi vt tol

lat. j. de ac. em.

l. ſi lapides.

hb Inama. ic ⸗

vacu.
1 Kömochus.
iſtud veꝛbũ com

modiꝰ nõ impoꝛ
gat neceſſitatem.

ſequit.ſic ⁊.C.

e paci. w. l. hac

generali. l. ð ceꝛ
nimꝰ. aliud ĩ be⸗

rede qᷓ nõ effun⸗

dit vinũ legatũ

vt. j. ð̊ vino ri.
⁊ ole. le. l. ſi hoe

K Quã mimo

nota qlibet dʒ eẽ
intentus vt non

noceat. H ꝓpſit

alij. qd dic. vt.
ni. j. l. ſeruꝰ.ĩ ſi.

1Si wliare.
1.ex dolio k in ge
nere vel i ſpecie
loqu: poteſt . in

m. e.

m Alt aſpanet
vt. S. contra⸗

hen. empt. ſi in
emptõe.S. alia.

n b Ocita.
cuſtod⸗

am. hoc innuit

ad menſurã ve/
dinonẽ factaʒ. h
nõ eſt ita. qꝛ tue
venduoꝛ de omi
caſu tenet᷑ ante

mẽſurã.vt.S.

qð ſepe. S. ĩ his

qö in fi. bin lo.

gis negat. dic ᷣ

ꝙ in ſpẽ erat hic

venditum. emptoꝛ vt ſciret quantũ eſſet metiri volebat.

o Excuſata. aduerſus quã ⁊ cuſtodia ac. vt..loca.ſj dꝛ damno.

p c Uſtodiam. quam preſtat. cum ergo grana vtriuſq; com⸗
mogdatur. vt nota. S. commoda.ſi vt cer. S. interdum alio
quin contra. vt.S. commo.l.m rebus.in prin. ⁊ inſti.quibus mo.
re contra. ob. S. fi. vel dic qualem preſtat commodatarius talem

hic preſtat.ſed non tantam.vt ibi.Eſtote per

in celis eſt.accurſius.

fe. vt pateꝛ veſter qui

q Adhiberet. ſcily modo maiorem adhibeat diligentiam in ſuis

tempoꝛe contracius ꝙᷓ modo faciat. argu.inſti.quibus mo. re con-

tra. ob. S. fi.

r ſ quis vina. poteſt poni caſus in vino vendito in ſpecie et
imn menſura. et iunc facit pro Jo. et hoc probatur. vt dix
mus. S. e.l.j. in illa glo.ſi vinum ⁊ cetera.et ſᷣm hũc intellectum
proſequimur litteram iſtam, dic ergo ſi quis vina. ſcilicet in men/

iura. accuꝛſius.

BDeguſtarentur. id eſt. j. diem ſtautam. quia cum emptoꝛ vel⸗
lei eguſtare ame diẽ ſtatutam venduoꝛ nolmnt. us a diem cepit

, e. 46beon
fummu,
nimut nman

ttarius⸗
umm (entt

Ynent Mn
Od
0tmi ud
gütnmin
rinei .
ni te glll
inmn
lche
init re
omnſſu aft:
tinti
it R⸗
1 unu

gleiuci rey
ſin culr
reernke ⸗
lngt Aut
iAtd ſtet:
roren e
An ti en
ſechitr⸗

tann Ci

Ka msa
tinle
Kom ve ntaen
Urran (t

Cipte nd
aſtdcme cttne

deckchig oſtendt

Nini. iſ

Euntt müce

ua
friiſen Mum
pcote⸗ .
Dl

ſt

mni Aanii
ſue (edti
cepti
Hum (e
win n 0
eeſe hec

utfkri,
ninmn tii inn ſe

uk inſie iin

4 Du. u
lck wi
ulſom
igtnnb a
1. Ah e
o
„I G
Aysmegn
A. br
tttdi n
zn ſin 4
r,i dn
õ
Nmgtin i

Vxdit in ſpẽ non

eſſe in moꝛa. ⁊ ab eo tempoꝛe cepit de omni penculo teneri ratiõe
moꝛe pꝛo pnoꝛe tempoꝛe tenetur iure contractus. quia in genere
fuit.accurſius.
DPeetertum ſ. ante ⁊ poſt moꝛã ſuã. qʒo.
u Intererit.nũc incipii reſpondere. accur.

. fSund actuʒ
n sdinenelene Adlitioe venierit: hoc ſi añ die ill
volucint e e⸗ muſſeut nuſz ra ens ntcrerit qd
ego aũt arbitroꝛ ſi h in oc⸗
dus tde dol ni culto ſit doce dici emptionẽ ma⸗
omreus pler Nere. piculũ aũt ad vẽditoꝛẽ reſpi⸗
vendiuoꝛ pieuuri ceretetiã vlt᷑ diẽ veguſtãdo pᷣfinitũ
bel de. v. o. qꝛ pipᷣm factu eſt. Si ĩ aduerſiõe
3 Si m aduer Vinũ venit: cuſtodia tñ p̃ᷣſtãda ẽ.ex
ſoe. i. in ſccie. B apparet ſi nõ ita vinum venit vt
en guſtaret᷑: neq; acoꝛẽ: neq; muco
ueritatẽ: eũ em rẽ vẽditoꝛẽ pᷣſtare vebere: hſ om̃e wbi

culuʒ ad emptoꝛẽ ptinere. difficile

vẽdu. vt deguſte —2 4
tur. vt ſi nbien er t e vt qſeỹ ſic emat vt neq; egu⸗
loe ue ret in ſtet:q̃re ſi dies veguſtatõis adiectꝰ
mẽſura: vt hnõ nõ erit quadocũq; veguſtare ẽptoꝛ
ſic u icauer poterit qad vguſtauerit piculum
loe ⁊c. l. Vt ome . . 5Ar 6
acoꝛis ⁊ mucoꝛis ad vẽditoꝛẽ ꝑti⸗
piculum emptoꝛ 0 % ue rde Pen
ſubeat vł adue· nebit. dies em veguſtatiõi pᷣſtitutꝰ
a anch l melioꝛẽ ↄditioneʒ emptoꝛis facit.
ſiat poſtea. vnd Vino aut ꝑ aduerſionẽ vẽchto fi
enno⸗ ſ ſms cuſtodie eſt aduehendi tᷣus qð
viget emere ne ita erit accipiẽdũ ſi adiectũ tempꝰ
veguſtet vt pbet elſt. ceteꝝ ſi nõ ſit adiectũ. videndũ
eeoder ni eſt ne imfinitz cuſtodiã non debeat
ſſe vt guſtet. err Vveditoꝛ: ⁊ eſt veriꝰ ſᷣm ea q̃ ſupꝛa
ar en gonn e oſtendimꝰ: aut in ĩtereſſe qͥd e tꝑe
cactũ ſit:aut venũciare ei vt tollat
Ar uguſtek Vinũ certe anteꝙ; ad vindemiã fue
r nar aen rint colia necefſaria œbet aduehi
vẽgerer ĩ ſpecie vinum. d Aulus.
vel pacto tacto Ip emptoꝛẽ ſieterit quomi⸗
A erſior⸗ nꝰ ad diẽ vinũ tolleret: poſt⸗
krinere ſiocaa ea miſi qð wolo malo vẽditoꝛis int⸗
nd mhenee ceptũ eẽt:nõ dʒ ab eo pᷣſtari.ſi vybi
lum plann e a ; . „.
dicas ad mn gra aphoꝛe centũ ex eo vino q in
ſurz une omne cella eſſet venierĩt:ſi admẽſum eſt
periculu eſt em⸗ etiat Di 1
prous. gins ia VWnec admetiat᷑ omne piculũ ven⸗
ſe pacio ſubiecii

hic. vt.S.pꝛoxi.dixi.pꝛima verioꝛ eſt.
c At neq;.ſi in ſpecie.tũc ſiue dictum eſt:vt non deguſtetur ſiue

taceatur videtur agi vi non veguſtetur. hoc autem raro fit ꝙ tacea⸗

tur. vel dicatur e non guſtando.ſi autem in menſura: tunc exigi⸗
tur vonſtatid ⁊ menſura niſi acium ſit de non guſtando quod
raro fit.
d Deguſtet. vt fecit hic quãdo in aduerſiõe vemit.nã fere ſemꝑ ſic

emitur vinũ: vt guſter. vel in ſpecie nil dicendo te guſtatiõe.
? Mon eru.dictũ eſt. tamẽ de deguſtando.

fAelioꝛem. ꝙᷓ eſſet ſi nil de veguſtando eſſet dictum. nam pote
rit f ̃ ̃̊s ſic remanet in periculo venditoꝛis.vt
modo dixi.
gꝭ Aendito.quia in ſpecie facta.vel etiam in menſura. vt empto⸗
ris ſu periculum. l
hb ſ IY per emptoꝛem. pꝛeſtari. concoꝛdat. j. e.l. illud.
1 Si admenſum.i.mẽſurandũ.a dic ſi.i.qmia.
Kk¶ Donec. facit.S. ve cõtrahẽ. emp.qð ſepe. S. ſed ſi ex woliario. ⁊
intellige hunc.S.qñ cauſa demonſtrandi. fuit dictũ ex hoc vaſe.vt

eſt cedere nõ vebẽt.⁊ ideo nomĩatĩ

nqq; inuitꝰ emptoꝛ accipꝑe nõ coge
ret᷑.iniquũ eẽt nõ ꝑmitti vẽditoꝛi:
vel alij ea vendere. p Au.

rẽ obrinet qð h; di
cu. vbi vo lex qð ĩ
cõtrarijs hoc non

— nõ valet. qꝛ ĩ dicta
qõ poſt emptiõz fundo ac⸗ l. w k. con. ĩdurit
ceſſii ꝑ alluuionẽ: vel perijt: dee n anaetn
d emptoꝛis comodũ incõmodũq; uor ſed ſic cönenn
ptinet.nã etſi totꝰ ager poſt empti vt bona emeret.
onẽ flumine occupatꝰ eſſet: ꝑiculũ m. ſenon⸗

eſſet emptoꝛis: ſic igit᷑ ⁊ cõmoduʒ

t ce p el pro ſalti.
ð eſſe ebet. Qõ vẽdit᷑ in modũ H

agri cedere dʒ: niſi id actũ ſi it ne ce i Bas
eret. at qð nõ venit:in modu agri ſti.e. . cũ ant. .

de reg. iu. ſm na⸗
turã. ⁊. J. e. ſi ĩ vẽ⸗
ditiõe. S. j. 7. C. e.

r Quod vendik

cedendũ eſt: ſi id im actũ ẽ vr cede
ret: veluti vie publice. limites luci
q fundũ tangũt:cũ vo nęutꝝ dictũ

6* alaue cederet.i. mẽſura⸗
( caueri ſolet: vt luci vie publice: q̃ er⸗
cedꝗ Luci. i. nemo⸗
ſundo ſunt tote m modu cedãt. ra publica ſic dicta
ſ. an eſt en. —— quia
ceſſario ſciendũ eſt qñ non lucẽt. ſed vm⸗
Eceſſario ſcien qn per no neerten

IſItecta ſit emptio.tũc em ſcie⸗
mũs ci piculũ ſit.naʒ ꝑfecta em⸗

ptiõe piculũ ad emptoꝛẽ reſpiciet . Künle quollag.

etſii ð venierit ap areat qd:q̃le in beat. quatum
quãtũ ſit ⁊ pꝛeciũ: ⁊ pure venit:p⸗ ngdoſin auätira⸗
fecta eſt emptio.quod ſi ſub cõditi⸗ le ſtipulatio⸗

one res venierit.ſiquideʒ vefecerit
conditio:nulla ẽ emptio: ſicuti nec
ſtipulatio.quod ſi extiterit ꝓculꝰ
⁊octauenus emptoꝛis eſſe ꝑiculuʒ

tum.ſ. ſit pdium:
qð vendiur.

u Periculum. ſ.
cterioꝛauonis nõ
. . ꝑemptioms pendẽ
te conditiõe cõtingentis.vt.j.S.ꝓxi.idẽ iuł.ac. ſed certe non plene

cet quãdo ſit ꝑfecta venditio.iðo dic hec ſunt neceſſaria qð pure 1„ ſre .

2 ſine ſcripus ⁊ ſpẽi certe. a que deguſtationẽ nõ exigit. tũc qua ndo

—

hec cõcurrunt eſt ꝑfecta ea ꝑfectione de qua hic dicit: vt ſint peri culo
emptons. excepto caſu publicatiõis qui ꝑtinet ad venditoꝛẽ. vr. j. lo.
ſi fundus.miſi pactũ culpa vel moꝛa aliud inducat: pure:vt G̊.iðo di

cit:qꝛ ſi ſub conditiõe diſtinguit.vt.j.pꝛox.S.ſine ſcriptis. ideo qꝛ

tunc ante cõpletm mundu non eſt ꝑiculum emptoꝛio. vt.C. e.l. cum

inter empto:ẽ.⁊ cæ fi.inſtrumẽ.l. contractus ſpeciei.ideo quia ĩ gene
vendo ſeruum.licet omnes ſerui monantur teneoꝛ.qmia genus peri
re nõ poteſt. vt.j.ad.l.fal.l.in rõne.S.verũ eſt aũt.⁊.S.Din vo ar
genti. itẽ cerie ideo: q; ſi eſt alternatiua. vt vẽdo ſtichũ:aut pamphi
ln.pᷣmus eſt in ꝑpiculo venditons.ſecũdus emptoꝛs.vt.S. ð contra/

hen emp.l.ſi in emptione. ałs in emptoꝛe. S. penul. item ideo dixit.

que deguſtationẽ non exigũt: qꝛ tunc dic: vi.S.e.l.j.S.j.ð pacto.ido
dixi.qꝛ per pactũ põt iqlibet in ſe facere ſtare periculim. vt.j. e. qui
in vendinõe. ⁊. j. iure w.l.ſi mancipia. Iẽ ve culpa ideo qꝛ ſi cul⸗
pa pᷣcedu caſum tenet᷑ æ caſu.vt inſti.qͥ.mo.re con. ob. Sez is. itẽ

In igfane
uig quã⸗
Qo im gene

bpr gnee

—R JA
dixri. ð. e.l. j. . j. imo vernꝰ re eo ſolo erat dandũ. ⁊ tamẽ eſt piculum
venditoꝛis: vt ibi notam.
NDericulũ. vt pꝛecio careat. nõ vt ali teneatur. vi fit in venduiõe
HYVlt. j. act. emp. 2 ven. l. j.
m ſ J vina. acichs. 7 mucidis.i.excepto acido ⁊ mucido vino.
n EExpediat. ꝓi
ditoꝛis ẽ: mſi id ꝑ emptoꝛẽ fat. ſamili fote.
. p OPmpo. 3 zdn ven Me.
. Dtig arr ic &O qdð mei empto
3 vina enernn exceptis cl ns cauta ſtatutu ẽ
18:7 mmucdle ⁊ mihi expedi etiã in mei jenone
at acida ⁊ mucida q́; acciꝑe: pculꝰ retoꝛquet᷑ſic eſt
ait ar em wtors er geu⸗ E e le. 2 oſta. n
nt ꝓuis ptoꝛis ca exceptum ſauoꝛe. 7. S. xeile.
ſit.iñ acida ⁊ mucida non veniſſe. ſte. con. l. ij. ſo. vbi
pactũ inducit fauo

num. vel dic quãj⸗

3—

„* .
We⸗

P Efäte . äi ce et

.

. D W

lwart
i nene
aſeſitaigel
luus. ſtatim en iͤ
m ſeruoꝛum. derurlin ſpecie. vi dicks runn
8. vt. . e. L. llud. n .l. quo 5. ”ñẽ8 jlie. pm 1g
Nracrns. ti baber acli Eum.1 tentnem. an a fuerüt guͤn
zte mutat?᷑ natu atio Pinde Bav⸗ 3 Amch. 1. emp nagil e⸗ luipe
ſternente wmurz xer g. ha. l. porio vbi.ĩ pᷣn Eſura fieret Cũ vẽditoꝛe iguen.
mora. ideo qꝛ ermrerun ni ve ine naeig ſuo. vi.) p zpt cu puſcᷓ maſura e alio ſezſecundo caſu Pi huni h
15 ſi pendẽ : vt hic. .. vt hic. ⁊. S. dixerit pꝛo. gere nõp ꝛaut caſmate ie eꝛ em⸗ ſieeſ. l
5 ie ernlo nee Gnnone.ler. R S en⸗ ben. n0 õ de ben ei uſuin gñ
be Pꝛo emb.leij.. ſi ſub con ni⸗ Pbat: s ipen⸗ mngaenſ ꝑs fundi inte v Apia. Hadcent. ſi rſiu ſio
7 . hro emp.. t. idẽ pomponi k vẽdito neccd Porande mie ſſet. n oaſ. fii ſuß
ſuo.l. mn n. ut. idẽ pon ptoꝛ vl vech here NN buſta e nor; ginit.
P ſuo.l ti. qui 91 . tioe em ſterit ↄdutio NE. inſula⸗ . no d nne n höc.
Sicu lane te adi . terit od ztra⸗ „ Echita —„— fierin d nõne p em⸗ ſinmn k
babẽt i lr̃a hᷣp den ſi extiterit? cotra⸗ voalus! e culpa fier noe enn —
habẽt ilĩe odinone ſſerit ↄſtat eſſe qſi lam de E. ncẽdiũ ſine eu ſñ pꝛiſfa. ptionẽ emp Petlues (
ſi pederne ant ole ceſſerit dit⸗ ntos eneq ſi pendẽ Anceam rñ: qꝛ 6“ bet er picul. nnt lĩ n.
nni, genc n en emndroer Pn Iaimia ir dan neg⸗ Brfdin e
Einr 3 ſutple cta empti adita „1 gö 4 lpa fieri pt᷑: ſis in ſpecie f ſaua lcier ret
bẽt. tuc t. ſcʒ ſi ct gchitiõe res tr ꝛe: 1 qo culpa fie ⸗ nuo dus ẽditõ.pacto ſu mz
een lez in tioe empto (ʒ[ (¶ P ctũ eẽt .1 .— -2- ditoꝛ eaʒ vedi dito: Apnrvnty
ditoꝛis men pẽdẽ te cõci ã vſucaꝑpeꝓ en †k:27 fructus Etia factũ ſi diligẽtiã vẽ ſcepu weduoꝛ pe rlos cul
res miener fene oterit ea viuc⸗ Erepetet᷑:⁊ ſi pẽ gei : qᷓobꝛẽ ſi diligẽt ſtodiẽda qu riculu. li aut i acxd
er go tequi n. pot noieſolu rep r ere kur ente Noge Nige getes pr⸗ emere rcewe ee ven
a3 s vẽditoris ſũt. ſan tur bunſſz i 17 diligetes bi ge gnnons aen pen
Ree Acvt d a; bolne tꝑis vẽditor erit pimi ahibuiſſz frugi 1 diligetes nu.qꝛ gen ſe t
igic ua inre mde iütpulaniöro rlegn⸗ ber ireta mhil Aau⸗ N de i he
1 J .—T. 1T1 „. E . 1 ſt. 4
d p dieit o.ſicuti ſtur. ſi pendẽt ſtare ci ĩ via veru e ſ. e mo
ctã eſſe nõ z.nã emptio. is pimutur. e ſi ex nebit. dił cñ ĩ via Aateria. l.
pur itionalia pimutur. ta. ſane ſi ex tinebit. ptos edi 4. idit ſi t dua ad tiu
eſt enetegarde 30 õe res fuer . effecta d poſiti eſſen ſtetiſſz menſurã. n Unai ſiint
muelegatn i ditiõ licet veterioꝛ ita res ve pb̃hca poſi⸗ tſi peũ ſtetiſ,y · St min?.1. cnn ſim
J. qñdi. . ce. l. icet g. Si it 4 toꝛi:au s piculũ u 5 tradita eẽt Uſucſiad gern⸗
aer; tat res ũ emptoꝛis. ſiue nn⸗ ti eẽnt ep toꝛis p and tra eget —
ms. q e aſmiſſiõʒ ſſe dãnũ em 9 empt⸗ ſi it fditi een derent empt Apianꝰ. x Trabes. Wtüne gfe,
quo ad tra vt hie en SS ſt üle ſeru nõ veneri gumn? tra „ V Pern fe minus nemons btai
gar abtane ns ex aſia ſtan nfecta eſſe . diinga⸗ eſſe pla mq; cũ edili nias legis Arenda. lmin gen
ginds uin poſſit . utat f ta eſſe. 4 C habiturũ cti epto y Signa er rite vn
vVt. S. ler hoc di qm̃ certũ ſi hi vẽdis inn — ſit vẽ „. gut certe cu ve s ſuas qs cUʒ deſignationeʒ ꝓ ie hibue
iul. ꝓpi ra. v ufructũ mihi vẽ ſolũ tuũ . aqlie: . vt is actiõe Aubk. aduiõe haberi dgigan il
ſpura. vſüfructum i: qo ſit al eſt. vt is p A1 eß. r.nean. R(uie
narnduael. ſi pu⸗ vtẽdi fruẽd 9 go tuũ Eduũ e ipſtaret. p vt h. . 5. nau H
c ua. l. ſ ius vtẽdi n ipm coꝛp? qo . ggech uiſſet eipt agret. t: neq; ta. l. idẽ ait 1Liie
Hannone. das⸗an vo n Hu vidas naſ mibi eckh Docdſi nec imnu n Uerir. min. ille
chnene eri vpfſumfructũ m ieris mibil m “ ꝛã moꝛa fuil ñ erit. vno Lalſz ſ ſiungnt,
e Eñ vjuſ uet vſumfr ſtatĩ moꝛieris n tẽ meo emptoꝛam is ꝑiculũ erit e e n f
u ſit. g, pote vNDè etiã ſi it heredi autẽn aderent᷑: venditoꝛ piſſet poqʒ 5.l.j.S. li wliũ. A
ed venqere. cãu bit heredi a ſu t: vendit iſſet peq 3. l. j. S. b
3 ſ. ven . eer lebe 102 e c3 deren .— ſi furto x — — “ eſt otra. ſier . mos
cere vſu ⁊ ha heres tu/ ebe is: poſter s tra a ẽpta ſi fur culũ rñdi. que eſt dtro. edhn
inſin. de n eepnuis p bit ſim viuis: bebitur. heres Materig eptal eſſe picu z 1 Zvma. Ginin mhi
ai ebitur. He ⸗— E toꝛis güut trabes 3 1 erit tz
. S.ichoren aũt vt bel meo nihbil Aius. dita eẽt epto deri aũt enieri mniſti⸗ Pah
Fa Mong em heredi meon g Alius. trocht⸗ Echitoꝛis. vi ſianaſſet. ſez in ſpẽ ve bom enee
finiat wtlne ſubij Her ebebit. u pᷣdiũ anteqᷓ ſi minꝰ vedit emptoꝛ ngna lus. 3 dicẽdo bo⸗ Nl. ſuyj
prori ReenAn⸗ I poſt inſpectũ pᷣ zes riane ies Aulu .——— uefi
ptoꝛis: ſic vẽdi nõ tuus poſt inſpe t: arboꝛes traditas q . ie mtats eox dure Cleſtone
et. o e ꝓpꝛie⸗ E, *1 õtrabere *IO zi TIe 4 rãt ven 3:7 ſic nota Vt id, Uall
.imo ono Pait⸗ Aundtio cõ emptoꝛ — dolijs e 2 turger ſie ors iſtimm ali
pi nno d⸗ Vt iſti. empti an heq́; zͤ nõö⸗ Y vina q̃ in ̈ ab emptoꝛe falſaz aſſeuerat chang,
tatis ce §. . 7. „ ecte ſunt. ſiſum ẽ nõ ⸗ E vi nteqᷓ ab Ü 2 eẽ in culpa. Ulmnen figen
vſufru. F.j. re eto Neiecte in : 7 rñſumna nt. eaq; ante ta fue⸗ onm eN. rn ſ
l. vin veto beãt qrit: ⁊ ri nteꝙᷓ fun rint. ra coꝛupta lue vr J dt inn eunch
S in wa n tradi beat q mit: cũ a tii : ſua naturs⸗ eoꝑ affi⸗ k. S. q iñ. ncu
ſ een e 1 : qꝛ eas nõ emit: c. eſſe: e llerent: ſue bonitate eoꝝ öſi uul dalf et ſgtfri
mihil mihn. be beri:qꝛ eas no ĩt fundi eſſe: r⸗ tollerer idẽ ve bonitate ton. Jon Ae: ſ. vnor il
f Mi⸗ finitus eſt ũ emerit veſierit fᷣ lectas eſſe a rint. ſiqu toꝛ tenebit ep t piculũ a Eon. ſ. vinoꝛ tlnl
res. qꝛ q fruci dũ emerit mptoꝛ Tiectas cadmo rimt it vẽditoꝛ ten tcoꝛis erit pi 5 b ſ Eruem e⸗
nn eras. ſ vicer ignoꝛauit e it ſciuit:nec in manit. firmauit epee ſiue veguſtã Ppptioꝛ. pote
gris eras. mea i no⸗ vẽditoꝛ aũt ſcuj erfuerit reʒ miil affir ſtauit: ſiu bit. n vier inman, düt
ꝙ ex pſona mea ſi boꝛes. 5 toꝛis ĩte 6 gulte ſe äri vebe rit. imo t. vt. uiee
al un ceſſiſti. n nit quãti emptoꝛis ĩt p Om. 2 ſiue n t: de ſe qri m Leñ acqra ui lgen ſite
niatr cui noug. uit quar ſi mõ vemt. li hboc qꝛ ſu le ꝓbauit: ⁊ vẽchtoꝛ boni Mack:emp u . ane
n zim Kuc. aues exſiandã eẽ ſi mõ v aditionali do male ꝓ ĩtelligeret d eũ diẽ poſſeſſioz. que Nii
l. ſi vſuſſr ceran cõ exſian in vẽditiõe res piculo plane ſi cũ urs vſq; a it S. . vbi dicit q Ufte
ä iym au t: puto pactũ e eir eberent: ne caſi ſerun eben urnmagk,
mle ug inut toꝛis ſeruaret᷑: ſt. iuliani ſen⸗ quo tolli eeberen ersdi kode dinn Bolnher e. cgisehren
moꝛre aus fnnnn empt li. vj. digeſt. i. oĩe ẽptoꝛ quot facit fructꝰ ſuos. neſitu asͦ hic hecin empo Wuinmm
erat Nuntani qaꝛ tiã ſceuola —2 ſit poſt. ex opa.vt.j ffidẽtibo cinilu ſſeſſio an e ibi. 7 horaa d arin
vetee ten la regula enet m po bi un prrach Paltin enen co quod bom narſti
in glona a dto . Ula regula lenrtn Relerugetrhac e. in ee d e lei
Pnerpiñ meren gre dcean. qudoq; noõ tenet non its vort alud in erue ſ ea gue⸗ Kerliinine
ex arg anrrcn ulode⸗ tenuit. nam 5. contrahen. bie nan⸗feie eu ge Heano. H Ranons empton?. eſum Ar ſcn G
tur. arg. m u enlna enre am u. 7 facit. pol.l. eponoiſ ꝛzel
* 1 oſt o en rardoeumeeſ ee nie fuber Aner ne. a deuircn Er ⸗l eodem tempoꝛe
d vt ſi cõtemplatione a umre w. ſi maanie: ꝑiculo vendi- c Rermer⸗ nencii quando ambo ſ
emp. l. a in venditiõe. dimẽſurã 3. ſol. vt ibi. Woffi. pꝛe. Vi⸗
n lin na aglu Ano ulconr
toꝛi yvendia ſeri no 5 ponu plerüq.
õ
S

gain
. Nnntn
nin

nõ
. 0 eus ſi diuerſis:vt hic ſubii
. E e eam comiſit whelt.
g Mocere. vt enã ꝑi reili
hic. 1.J. e t krcet. ler e paner⸗
jew wo oi ioꝛ moꝛ
bi en Fn a nocet: ve
S.ſequit᷑.⁊.l.i

9

0

s Trene

. l. i. r
tra. . ſine ma. ad lier. l. E. mã.ita fue
e regze cur.

l. rele u. S. cõ
gatoꝛu.S. cõſtitutũ eſt em̃.aʒo.

„
2

msfern dſt terdũ
N N gu. fi.
in 1 . er tedigtee
W igatꝰ nõ ten 07 L
) u. an pbaaene eſſer v tenebit ei quãti eius int
Aheſer. cumq Landerit. anonuũ fuifle. i us int⸗ Scio ſolutoe
lfenn ri: u except. Erui emptoꝛ ſi eũ cõ Abo. ris que to ex meꝛcibo pluſqᷓ ſi mã. ia fu. alis
vgfig N bin . rogauit wnecp̈c g codnctuʒ querere potuit. ï er vyſu Nrmarl. f. m ſer
len ih gi bn vr .5 maͤ⸗ nihil ꝑ eum ſeruũ pciuʒ ſolueret: Nr
lnnn ud gn rioma. Ium noͤ viget uũ acqrere pount: Ge fuis⸗ aneliceremme⸗
nal ſa 5. 6. w cot. ſio ꝑ locatiõ tradu⸗ is cuiꝰ poſſel⸗ cipiũ ms expoꝛtandis: ſi mna ad ub ſine
Mii g Ukerar leer res 95 . ſ ſerui ad emntort ltoꝛe ? elcontra. anumittat᷑: vẽditoꝛis RKobn
mi l. parm. itez 5 Llud ſciẽdũ mpo. none alichloci m ſer- dorrarße: e
6. Alm ri Glro enan ptoꝛ aebee ee⸗ moꝛã em⸗ vt poſſi veidit les moꝛarer ins voſſir volu⸗
e eee vemiitceenuneen Wmunrnaes yrront leden ramntere ainöe?e Aarakackin
mt cSaltſn 0 2 tpe. vr. J. e venditoꝛe:qõ ſi pᷣſtandũ im ftinere: qd ⁊ papi.li : Trome ur. neſt ac ſn
* 14 ti. ſi ſolntur?. toꝛẽ me qõ ſi ꝑ emptoꝛẽ ſja ꝓpter dnij 9 ⁊ papi.li.iij. reſpõ lunõ n har ſo⸗
S . 2 . r dD IIj. re e. argu. .
un b bᷓ Abitan birengto fuerit. labeo uide ic dit᷑ rene A int . ſecuritatẽ ſt. Rrel eñ nans.
s Ricntü * . . 71 P . 1 a⸗ fii aut gr
4 ſus ?. vẽ ca⸗ 3 CciP ꝛi potiꝰ n Inide icri- ubeat. e⸗ gra vmiꝰ
1 Dur. 1 wmu i e Amorz aghubirz. ſed vi vedito Xoetri f A u torre airer. Ki
üuf 15 ſnnatem efuͤnet goſterior moꝛa ei vanot. endũ ẽ ne Tpoatad ſi venierit ſplus. vtriq; eſt er et
Hu 2 — . —„ re an⸗
a oHn Nantan gir dern ellaner⸗ Nacrore ens em ſpãlit hench moꝛari pt: d foriobabet nbo⸗
ietinn ertis. ⁊ cũ hoc offerẽ emeram: lei e⸗ hibitũ fuerit p . nmiſi ne ſidei mdicij 6
e pacto vendidi offerẽte illo: e Tinde poſt qᷣs ha p Znt. S. ma.l Ache.⸗ ge
esööch e ſic minon heio. o: ego nõ acceperi e4 )qs hac lege venit: vt ĩ —⸗ l. cũ ſerux.
ic minoꝛ pcio. hoc caſu mibi 5 acceperi. ſane certũ tõ e venit: vt itr. y Mon eſſe. ho
n. ) . mc ſubito liber⸗ c caſu mihi nocere webere: ane ſit maum tpᷣus mãumnttat᷑ ſi n 2 afu, ato ain an,
. ) A. — ti meꝛtui ſũt nõ ꝑ emptoꝛẽ mo ebere: ſed ſi t mãumiſſus liber fit: ſi at᷑ ſi non ſc. vꝛt. aut qnñc
Mlt, g gi plus pcij: vel oĩa integra et: œeinde it ĩ eadẽ volũ tꝛſi iñ is qJ vY inter vi. ⁊ vxo. ſed
muſercmmnd alid peta ab em hil gra eſſent moꝛã vẽdi cuz recis em ſtate płer ve mreri xo. ſed
1. 0²⁸ 18 e volbtate peueret. He⸗ rim. S. ſi
zir lut ptore⸗ B Z buerit cum poſſe vẽditoꝛ ad m̃ volũtatẽ no eẽ exq⸗ he⸗ 3 ſ F5avrer
uii. 4 Barmeg equũ eſt poſterio ſet ſe abſoluere: exqꝛenda. z, rradno v
n; kenkaeu. ß, nocere. et mor venditoo minos p. amnis ſerui nb rtet
Nrlöſſdl., 1 Solutu. ob Albitationu p Apinian?. in h̊ vendideru: 2 eruu nbt dmaumtr: pof
niguſ. SEo s no⸗ mus ob eam ertoꝛũ emptoꝛ ẽ traditio: qqᷓ mulliꝰ momẽti H· ob. ſi mnoꝛ. ſed
Br. wmnintu vn a Nebit: ſi nihil ali venditoꝛi nõ vt cũ. xx. annos ipe eypl. adiderit: lillud. . . pin.
beman m Aueſtio ſup pciũ libe m vefuncni volũtatẽ diſtulit lißtati multũ facit quod mannrace n
narmgti mora, ext indi. Peiũ ſoluri rtis pᷣſtarent. atẽ olilio eiꝰ q̃ſi Rerfnion ler ibe e wiire daru⸗
uale ⸗ . bat i limne con⸗ pem ſoluere empto⸗ qitione mota r „ nu. l. uiij. ma
e atund. Käcmnoresfanun marnutedr ipaco vegiu tis pamneri Aenurhaac
ugtgili ſoci grcta.et euictionis nomi. a veditoꝛe eius cuiuſſibʒ ciuitatis ĩ homerio apoli ſer emiote
. oſt gfectã.,“.s”i·r omine offerant s vsdbe etã ĩ uitatis ĩterdictũ ẽ mm ita: vt m
. R 33 c.lel. = omme one⸗ ſenr⸗. ee de al⸗ etia ĩterdictũ eẽ vide ac Pwerek abipio
un c Enantoeiſi emte, Ermo. gtieinis aeeA hoc pepign
ii abht. 4 r. pornnn nditoꝛi ſi e Ermo. . pncipũ mãadatis pꝛeci ciuũ emptoꝛ bepigit
ſnden , goenae vi Hlusao morzlecentznnas Kmrani⸗ kabermrellertuz et. mumntetct db ea.
cueni , enkes mnpet dütaxat pᷣſtabit. nõ o⸗ it: vſuras cet qui careret minoꝛil u. ne Ui.l. filio
R . vengtrors per vẽchitoꝛ moꝛa nõ i omne oĩno qoð maioꝛibo. ꝛibo:fruat᷑ 1vendito vel ſerno
. a lii⸗ r. tuit. veluti ſi noros in po⸗ . e antor ab H n Koner R
us in le ins puma pre rubice agi SS erit: et neue vſii erus manumitteretur Uburbiio oꝛn⸗
l uti hi/ ”ñäs ue ꝓſtiti anumitteretur 6 S tale poni.
nng ſiſl Dſernt, vome. ctis que fiunt i eſt interdtetũr ue „ Aaioꝛibo. id
c uſni 1. uer u. rome. vel alia cuntare: que fiunt in ven⸗ edt interdictũ maionbo Mͤ Pärſo wans che⸗
, . p̃m. als ipᷣe. accurſu õl 1.e0. cui lerdici videt᷑ ſua interdicta vt.j.xœ ĩterchic. ⁊ rele
ulengn re poteſt Tex. id eſt pactio riius. toꝝ.S. ↄſtitutũ ẽ ſed nõ ecõtra. vt.j alicui. vel ciuita. rele. l. re
lanli 1 BSube r ubljar geemſins.. in venditone. i 3 vendd 2.5. ſ em. .5. x ve . de moerd. leee lichetig
boſNe te vxons. ſic poteſt r M a2 go dirit fieret ſeruauit ſib eri fecerit p pacili vꝛbz.
m. enunciare ſuo iuri. vi. C , wran n liber uuur iidr man merrtone in va e infraſcri
Ve. C e ce ds onef. Ik pena pecunmarmg e e ſecn⸗
SSZ x„ Eotra quẽ. 1. sliĩ puta pſutuste penã; pecumiari. vi ſeqnena
puia vſttuete emptoꝛe. vel ⸗ tcnttia
vel facute .neſc glind

qð loco ꝓſtitunionis eſt. puta moꝛat᷑ in taberna. vt. C. ſi mã. ia fu.
alie. ne ꝓſti.l.fi.⁊ ideo euincit᷑.ſ.a vẽditoꝛe qui manꝰ iniectionẽ ſibi

ſeruauit.accurſius.

a Stipulano. ſ. pene vt ex es agak. a0. hoc in caſu qͥ ſequit. vi h

