dicam. j. e. uem ſi vnus.S. j.
IIngatoꝛes ierint.ſ.ambo.ſi autẽ vnus ſolus indicẽ adinit
ſiquidem litem conteſta.fun.ſolrᷓ arbitrium ⁊ pena com
mittit᷑. vt.j.e.ſi quis rem.
g Kecerint. no. non debent ab eo audiri quẽiſpꝛeuerũt: vt in aut᷑⸗
vt li.ma.⁊ am.S.antepe.ibi:non em̃ ebet æc.
hb Arbux. cõpꝛomiſſum.i.mſi pena bincinde ꝓmiſſa fuerit. vt.
i DNõ ait pꝛetoꝛ.debere.ſ.dicimns. x.nõ diſtinguemus.S.j.
k Alia res.qꝛ noĩe pecunie oẽs res ſignificant᷑. vt.j.de ver.ſig.
fecnen ſic accipit᷑.ĩ.de in.d.l.quero. .
Pꝛomiſſa.ſ.litigatoꝛibs inter ſe.Sed qᷣͥd ſi ipſi arbitro dicit.p.
non tenere cõpꝛomiſſum.Jo. gʒo.ꝙ ſic. ⁊ actonem ſibi queſitam
cedet parn parenti 3 nõ parẽtẽ arburio. vt ar.j.x pꝛe.ver. ſi rem
tibi. S. fi. 7. . ꝓx. N. Addo ꝙ hoc tacite fuit actum: ergo ꝓ exp̃ſſo

habendũ eſt. vt. . ſi cer. pe. l. cum qͥd.

m OQunc ergo ſi res. de quibus erat lis: vel ſi nõ erat debebãt eſſe
loco pignons.ccur.

oĩmodo pᷣtoꝛẽ vebeꝛe eũ excuſare:ß

Arbitꝝ aũt nõ eſſe cogendũ ſmiaʒ

u Kein. & qua non erat lis.
o Plenum. 1. validum. DW H
p Interdum. debet᷑.ex alia cauſa ꝙᷓ de qua eſt compꝛomiſium.
q Paryuerit.quo caſu ↄtra non parentem habebit alter exceptionem
ex pacto.Et ſic eſt j.S.e.l.ij.So.nõ naſoit᷑ excepno rei iudi.vt ibi:ſʒ
pacti ſ vt lie. S.
— — 11 0 t
coger ſmĩam dicere. Interdũ vt etlLlite meis⸗
põpo.ſcribit recte nudo pacto fiet m fine. pm caſus.
cõpꝛomiſſuʒ: vt puta ſi ambo vebi- expones ihi leamn
toꝛes fueft T pacti ſũt: ne petat qd naſcit᷑ excepno ĩ re
ſibi ebetr: q ſmie arbitri nõ parue⸗ ncnpaii vr bi .
rit. Itẽ iulia. ſcribit nõ cogẽdũ bic oteit·

arbitꝑ ſniam dicere:ſi alt pꝓmiſe⸗
rit alt nõ. Ickẽ diẽ ⁊ ſi ſub ↄdi⸗
tõone fuerit pea cõpꝛomiſſa: veluti
ſi nauis ex aſia venerit tot milia.ñ

li.xxxiij.ſcribit.

dies cõpꝛomiſſi ꝓferꝛi:pꝛoferatur.

C Wrp m b ;

r Itẽ iubk. ali nõ
vt. j. e. ſi e meis.
j. NRK. Accur.

eoefß n Rr 5 A j mlia. ſcʒ noĩe pene
em̃ pus arbitꝑ cogẽdũ ſnĩaʒ dicere dare Ponges⸗
ꝙᷓᷓ cõditio extiterit: ne ſit inefficx ⁊ Conditone.vt
ſnĩ ciente cõditõe: = ita popo. bic ⁊a. j. e. nõ diſtin
nia veficiente cõditõe: ⁊ ita põpo lcmnd F.nnnn.

p Alulus.
Vo caſu ad ppᷣtoꝛeʒ ꝑtinebit
in eo foꝛſitan ſolo vt ſi poſſit

u ꝗq Loo caſu.
cũ ſub ↄdi
nõe pena ꝓmitut᷑.
xXPꝛofergt. vt et
j. e. ⁊ ſi qᷓ.S. arbit᷑ᷣ.
poteſt aut ꝓfern ſi

vy AXpianus.
Ompo. ſait ⁊ ſi alt᷑i accepto⸗

=– —— hoc actũ fuit ab im
lata pena ſit cõpꝛomiſſi:nõ debere ¶no. vt. j. e.ſi eum.
eũ cõpelli ſniaʒ dicere. i Bẽ. an. l n diſti.
PBem pompo. ſcribit Si de chr⸗

SaOH

AQ en &ςS en

Compꝛomiſſum.i.de his tm̃ quas tibi faciebam.

y p Dmpo. ait

meis ſolis ↄtrouerſijs ſit cõ⸗ npo. an
2 ſi alteri.

miſſum: ⁊ ð te penã ſim ſtipu⸗

V 1214124 Lenen nota ꝙ ſi vm acce⸗
latꝰ: vidẽdũ ne nõ ſit cõpꝛomiſſuʒ proiate ſu pena ar⸗
Sed cui res moueat᷑ nõ video: nã buer ſmiaz ñ cogit
„ 9 orſiis aiii -§ dicere: qa ⁊ alij vr
ſi iõ qꝛ dłe vniꝰ ↄtrouerſijs ſolũ cöo⸗ eſſe acceptolata. vt
pꝛomiſſum eſt nulla rõ eſt. k em et mp aeep i. vñ
e = . A . non ſtetur ar⸗
vna re copꝛomittere. Si vo iõ: dbiio mü metu pe⸗
ex altera dutaxat pte ſtipulatio ne: merito ergo nõ
interuenerit:eſt rõ:tanqꝙ; ſi petitoꝛ cogitur. Mcur.
fuit qͥ ſtipulatꝰeſt poſſit dici plenn i popo.
eſſe cõpꝛomiſſum:qꝛ is qui ↄuenit᷑ bem; Gan r
tunꝰ eſt: veluti pacti exceptoe. s alij habent. l. x
meis. Accurſiꝰ.

Et de te.i.a te.non autem tu a me.ſumile.C.ð ſideicõ.l.j.Accur.

Me. i. an.

Cui res.i.queſtio.vel ſi habes rei:dic.ſ.moueat᷑ queſtio.
Solum.i.lolumodo.
Mulla ratio eſt.ſ.dubitandi vel monendi.

BDe vna re.multomagis de ommibus cõtrouerſijs vmus.

Rano.ſ.dubitandi. vł querendi:nam muemi᷑ claudicare iudiciũ

q eſſe non dʒ. vt.j.e.ſi cum.S.pe.⁊ ar.C.de fru.⁊ li. expen.l.ſi.

b

Plenu.i.validum.aliter em ponit.j. e.ſi cum.S.j.

1 LZunus eſt. ſi abſoluat᷑ ab arbitro.
k Exceptione.tacite em videbatur cõpꝛomuttere ne pereret.ſi contin
geret ſententiam contra ſe dari:ſ non eſt verum ꝙ tacue inreruenerit
pactum vt ſubijcit .m.Sʒ tu dic ſᷣm io.qꝙ vere datur exceptio taciti
pacti:ß tm̃ ex vna parte:quod non ſufficit vt ſubijcit:nec emim ⁊ ceia.
ſi autem ex vtraq;:vt ſic pacu fuiſſent:ſufficeret ⁊ cogeretur dare ſen⸗
tentiam. vt. S. e.l. lingatoꝛes.S.interdum. que eſt contra.⁊ quod dicit
ſed id eſſe verum non puto.ſcilicʒ ꝙꝙ uua teneat arbirium: vt arbu ſen
tentiã dicere teneat᷑:vt ſtatim euidenter ſupponi.tenet tamen ſic: vt ſi
ſponte dicat arbuer ſententia ſit ſeruanda. in multis em̃ caſibi arbuter
non cogit᷑.ſi tamen ferret ſententiã valeret.vt.S.e.ſjʒ ⁊ ſi in ſeruũ.S.
ſi.ſᷣm io.Sed ſᷣm aʒo.non tenet compꝛomiſſum: etiam vt ſponte di⸗
cere poſſu ſentenuã.vt. C.e.l.pe.j. H. ⁊.S.altera.⁊ ideo huiꝰexcepiõ

Igem dicit. tot

x. eß honmw

5 Sut N.Ao: v10 t in S

LC. 2„72- „ ⁸
5. en

7 —

1
X Wred.

—

—
4.
e

pacti taciti nõ datur etiam ſi ſententiã dixerit. nec ob. s. e. litigatoꝛer.
S.interdum. qꝛ ibi ſuꝑ alio fiebat pacrum:a ſuꝑ alio compꝛomiſſum.

hbic autem c eodem intelligit tacitũ pactum. Et ꝙ hic dicit nõ ſufficit

Pollicet᷑. vt. j.
A α⅓ eo.qualẽ.S.dicere.

lren. *) ynb

*

—-, (kKRecepiſſe. ſ̊ ma

. n1
A* „. r πανW E

habere excep.ſ.vnã.poſuo hoc ꝙ detur erceptio hoc caſu:qð nõ ẽ veꝝ
ꝙ detur excepto ſᷣ̃m aʒo.puto.m.mehlius dixiſſe. Accur.

a Recepiſſe.expo
nit nüc verbũ rece⸗
perit: qð eſt. S. e. l.
ij. S. ait pꝛetoꝛ.
b Juchcis. vt. 3.
e. l. j. Accur.

q ↄuenit:ſi arbitrio non pareat᷑ hʒ
ſtipulatõʒ.Sʒ id verũ eſſe ñ puto:
neq; enĩ ſufficit exceptionẽ hre:v
arbit᷑ ſmam dicere cogat.

d M ſrpꝛo ſed. dius li. viij. dicit. qᷓ iudicis partes
eExꝑiret᷑.id efſt ſuſcepit:finemq; ſe ſua ſmia cõtro⸗
pbarer. uerſijs impoſiturũ pollicet. Oꝛſi

gis arburatũ. 1 e iquit hactenꝰ ĩteruemt: vt expiret᷑
αα tali an⸗j no · gan cõſilio ſuo vł aucte diſcuti litẽ
he n vrdn. n. pateret᷑: nõ videt᷑ arbiter arbitriũ
§F. i vo.colk ir Eet recepiſſqEr cõpꝛomiſſo arbit᷑ hiſ
emb voert nd iebo non cogit ſniam dicere: qbus
ſ vmius a dare al . ludex non cogeret᷑:niſi dies cõpꝛo⸗
leri. Ael põt imelli miſſi exitura ſit: nec ꝓferri poſſit.

gi hec lr̃a ꝙ tm̃ vo⸗
lebat videre an per

Pꝛoinde ſi foꝛte vrgeat᷑ a pᷣtoꝛe ad

xolunstanem paßler ſnĩam:equiſſimuʒ erit ſi iuret ſibi
zan cog poſli: RN. Wcauſa nõdũ liquere: ſpaciũ ei ad
vt. C. & contrabẽ?. ꝓnũclandũ dari. p Ompo.
enhaeſ. nmſſo. Ed ſi compꝛomiſſuʒ ſine die
E cogeret. vi feriat L confectũ ẽ:neceſſe fe arbitriũ
qui numerant. c. omnimodo diẽ ſtatuere partibo.ſ.
ferijs.l.omnes.

porteſt eſſe

ↄſentientibo:⁊ ira wmũ cãm diſce⸗

b NMin dies. hoc ptari:qð ſi h ptermiſſum ſit:omni

excipu ð tꝑe meſſiũ .- .
⁊ ſic nõ excipit a to tempoꝛe cogendus eſt ſnĩaʒ dicere * »
to.ſic. S.ſi qs cau. ⸗p pianus.
l.ſi qauns ſeruu. Icʒz aũt pᷣtoꝛ diſtricte ſnĩaʒ
1 Eriiura. no. c dicat ſe arbitꝑ dicere coactuꝑꝝ:at⸗
pelli iudicare Aprer ñ inrdũ rõʒ eiꝰ habe .
nmoꝛem ipis ſic er tn intdũ roʒz er⸗ abere dz: 7 excu⸗
eng r ſuro inen ſatõnẽ reciꝑe cã cognita:vt puta ſi
etis. a.f. e uch. fuit infamatꝰa litigatoꝛibo: aut ſi
fſ ⁊ ſi. S. ſ ſi dies.

k Pꝛoferri poſſit.nõ põt aũt ꝓferri qñ nõ fuit actũ vt poſſit ꝓferri:
vrt.j.e.nõ diſtĩiguemꝰ.S.ſi.ſ̊ tũc qñ nõ eſt actũ:ſi ambe partes volũt
perre arbii ↄſentire in ſe denuo cõpꝛomitn vxł ſtatĩ iudicare.vt ⁊
Ad ſuiam. qð ẽ qñ dies ẽ exiuura vt pᷣcexit. qJ.e.⁊ ſi q̃.S.ſi.ĩ ſi.
m Mondum liquere.ſj nõne ſibi ſemꝑ liquet:nam aut ꝓbamm eſt
ab actoꝛe plene:⁊ tunc vincit.aut non:⁊ tunc abſoluit᷑ reus.vt inſt.
de intercic.S.cõmodum? Rñ.ĩmo ſi actoꝛ non ꝓbauu non eſt liqdnuʒ
ei de cauſa.i.qs ſit dñs rei:licʒ ſu liquidum qͥd ebeat ꝓnũciare.nã iõ
quia ſibi non liquet: ꝓnunciat pꝛo reo.vt in pꝛedicto. S. dr̃. pꝛeterea
ꝙ bene pꝛobauit:⁊ tunc nõ liquet:qꝛ atteſtaiõnes nondum
vicht. ⁊ fa.. re iudi.pompomus ſuũ. ðð
n Spaciũ.vt denuo cõpꝛomittãt in eũ cũ nõ fuerit actum te die ꝓfe⸗
renda. vt. . e. a ſi qj. S. arbuer. in fi. Sed . j. e. ſi cũ dies. j. N. Sed
ibi nõ petebat arbij ſe excuſari ꝓpter aliquã ſuã neceſſitatẽ.ĩmo iure
cõi dicebat ſe liberatũ finno tꝑe in quo copꝛomiſerũt in eum partes.
vbi non cogit᷑ vt panat in ſe venuo cõpꝛomuti.
o ſ Ed 1 ſi. ſtatuere.ad diſputandũ ⁊ ad diffmiendũ. ſic. S. qui ſa⸗
tiſda.co.l.de die.
p Pꝛetermiſeru. ſ. ſtatuere diẽ ad diffiniendũ cũ partes ↄſentiãt.
q Dicere.ſi liqueat.⁊ aliud nõ impediat.io.vt qꝛ ſit dies feriav.vt
S.l.ꝓx.S.fi.alij dicũt etiã vltra trienniũ.
r I 30. Intamatus. ſ. e facto. a plene dices. 7. e. item ſi. F. j.
1 Capit ales. duobo modis: ſiue qꝛ moꝛtem ſibi mnnant᷑: ſiue ð

crimine capitali ſe accuſant.vt ĩ aut.ð teſti.S.ſi vo odioſus.colł. vij.

⁊ ſemp ſine cum vno ex lingatoꝛbus:ſiue cum vroq;.
t Etas.vt.j.e.l.cum lege.

u DPoſtea. que em poſtea emergũt auxilio indigent. vt. j. ð inter. ac⸗

nſtan arbitꝛium videt᷑: vt pe⸗
ius li

te etate. S. ex cauſa. ⁊. J. de ven. inſpi.l.j. in pᷣn. ⁊.j. vt in poſ.le.

plane. Quid ſi ante? Rñ.nõ excuſat᷑:vt ex dictis legib⸗ colligi pot

⁊2.J.d vaca.mu.l.pe.S.fi. Item fa.ad hãc.l.S.ð Scur. l. films. §.
fi. ⁊.l.ſe.⁊.l.ante liẽ.cñ ſequẽtib. Iẽ no.ex pᷣn.hᷣinꝰ.l.⁊ ex his q̃
hic ſunt:ꝙ vbi lex nõ diſtinguit.nos tñ diſtinguimꝰ.vt.j. ðᷣ teſti.l.

queſuũ.arg. j.
inimicitie capitales inter eũ liii deenb c l. e
gatoꝛes:aut alterũ ex litigatoꝛibꝰ pꝛe.l iijj·

interceſſerint:aut ſi etas aut vali⸗ x Reminst. ſ.

tudo qᷓ poſtea ↄtingit: id ei munus nqgkgil ſ zme.
remittat:aut occupatio negocioꝛũ iſed in ci.ac.
ꝓpꝛioꝝ ł ꝓfectio vrgẽs:aut mun? „e Z aq.
aliqð reipu.cã: ⁊ ita labeo ait. c cogn⸗/
p Aulus. a hoc verſakin
Tſi q̃ alia ĩcõmoditas eti pp vrſſ cogmione.
arbitriũ ſuſceptũ incidat. Sʒ ĩ cã ſilis excuſatõ ci⸗
valitudĩs ſiłibuſue cauſa cognita Nere Na hii
differre cogiÿẽ. Arbit᷑ iudicij ſui T. iudi. ſi lon
noĩe:qd publicũ vł puatũ hʒ:excu diuail. k.
ſatꝰ eẽ dʒ a ↄpꝛomiſio: vtiq; ſi dies biiẽ vt qa atu⸗
cõpꝛomiſſi ꝓferri nõ põt. Oꝛ ſi pt ſar ł accuſat ali
qre nõ cogat eũ dũ põt ꝓferre:qd —
ſine vlla diſtrictõe ipſiꝰ intdũ futu ¶ſto. re.l. ij..fi.
rũ eſt. Si tñ vterq; velit eũ ſniam en
dicere: an quis cautũ nõ ſit ᷑¶ die ulud ſciendum.
ꝓferẽda nõ als ipetret:q;ꝛ iudiciun el ogat,
bʒ ne cogat᷑ ꝙᷓ ſi ↄſentiat nuo in ſe vr qa conemt e
cõpꝛomitti: h̊ ſcʒ dies exitura eſt. li crie pꝛiuato
v AXpianus. vt emach aun

Tem ſi vn ex litigatoꝛibus dñ diſtnngit in

bonis ſuis cedat iuli. ſcribit io aulltd i
E= . 7j. 5 re iudi. 5 pu
Mnon eſſe cogendũ arbitꝑ ſententis pilli. S.ſ.· Ite ſi
icere:cuʒ neq; agere neq; cõuemiri ch ulo mms
poſffit. Di multo poſt reuertant᷑ pedtat be ſußl.
ad ar bitrũ litigatoꝛes:mon eſſe co⸗ ꝓx. inn.
gendũ dicere ſentẽtiã labeo ſcribit b Z nu⸗i
ul rrvvy N no eſt cautũ
¶Item ſi plures ſunt qͥ arbitriũ ꝓferẽdo. vt. j. e.
n diſtiguẽ?. F. fi.

HNõ ſi põt.ſ.differre:qꝛ hoc conuemit ab iniio.
d Poferre. ſ. diem. “l
e Ipſius.pꝛetoꝛis ᷣm pᷣmum caſum: iſj ᷣm ſecũdũ ipſiꝰ arbitri.
fIFuntun eſt. q 1d. coget differre ſiue ꝓferre. Et dic diſtrictõe. ſalz
pᷣtons.q.d.ſi eſt bonꝰ hõ.
plane. Ael dic diſtrictõne.id eſt damno vel mncõmodo. Et ſic no. ꝙ
facile vebeo ſuſtinere quod mihꝛ non nocet ⁊ alij pꝛodeſt.vt.ĩfra.xæ
euic. i creditoe.
g SDi tamen. redit ad pꝛimũ. Accur. .
h Impertret. ſ. arbiter ne cogat᷑.ſ. ad dandã ſniam ea rõne: quia
indiciũ hʒ.nam hec erat rõ q̃re excuſari volebat:quã ſi ⁊c.
1 Coõpꝛomitti.q.d.cõpelui᷑ pati denuo in ſe cõpꝛomitti:vł ſtanm
iuchcet.nec ob.j.e.ſi cũ in pᷣn.qꝛ excuſabat ſe ibi tm̃ iure cõi: ñ ꝓpi
ſuũ factũ.⁊ iõ ibi nõ cogit᷑:hic aũt ꝓpter ſuũ factũ.
k Hoc.ſ.dicendũ eſt:vt patiat᷑ cenuo in ſe cõpꝛonntti.ſi di.⁊c.et
qñ nõ fuit aciũ de die ꝓꝛoganda.vt.S.e.S.
l i Tem ſi vnus.cedat.qð foꝛte ei nõ licet: miſi debitũ ↄfueat᷑
coꝛam arbitro. vt arg. j. v ceſ. bo. S. ᷓây.
m Coõueniri. de his que ante habint. vt.j.de ceſ.bo.l.is qͥ.ſecus
p poſtea queſitis.ſi t̃ aliqð idoneũ habeãt emolumentũ. vt inſti.
ac.S.fi.⁊.j.xœ ceſ.bo.l.qͥ boms.
n Si multo.ſcʒ poſt qnquenniũ.vt inſti. ðᷣ l̃a.ob.S.multũ.ſm
quoſdam. Alij dicũt poſt trienmiũ:qꝛ tanio tꝑe finit᷑ iudiciũ:⁊a arbi
triũ.vt.C.d iudi. ꝓperandũ.j. N. Ael ſi dies fuerit ſtatuta in cõ
pꝛomiſſo vemũi poſt diem. Sed io.dicit multũ eſſe tempus ad ar⸗
bitrium iudicis.Et diſtingue hic:quia aut ſpꝛeuerũt arbux litiga
toꝛes ⁊ ad alium iuerũt:aut ſpꝛeuerũt tim: aut ad aliũ muerũt tm.

ncisſins

polar tc

hõ. Arbiter nõ expectat iuſſuʒ pꝛetons: ⁊ ſic

ſonaeds
Ntfdt

onmminee
cont ſin ſie
retho contur
ſin ſuiſent
ſue or aiapot
i⸗el nae

Alhiipun a,, 8

eni lſy.

gehfcor fu

e nt.
int 1 aßf
Ein v M
leunpſun t:n

ſimntr:ſc

ſfiot nonz ler

iüßfinen Man
MWMaͤre

li nlati Keni

htücſtn

mnümcinctktmu
ackntitte
REhnnia.

Wrmäfciitignil

nucnlgriüſt

Mhlmnzxn.
D

Dgann
1 Hanmne, .
lgengeenſaiun

tcgumſini 8

Chadei
Ie

at. 1

D. u
.Bic e
Gin
luchajſui n
eran
Gfdies en

Qfiat e

Nen g
mdüfumg in
täüſim i
ofiede
rmdtci
dwonſe ð
runsct. au
reuenai
oneſſech gii
tienmi ,
jaſiadg
Ailt
Efn üiiſen
Gitanmi

anenatRiert
nihenimbdt

. ,„ *
lumiͦſint⸗
n volehargeil.
õ
ndinſecnn

0 15 i

ant neutx fecerunt. Si ſpꝛeuerũt ⁊ ad aliũ iuerũt: nũꝙ poſtea ad⸗
mitũt᷑. vt. S. e.l.liigatoꝛes.j. N. Ot ſpꝛeuerũt tm̃:aut cq cognita

qꝛ neſciebat oꝛdinare cãm:⁊ tũc qñcũq; vemãt admittunt᷑.aut ſine
cauſe cognuõe:⁊ iũc mox admutunt᷑:poſt nõ.vt.S.e.ſ̊ ⁊ ſi in vᷣuũ.
bꝛeue vel multũ tempꝰ:arbitrio iudicis pom᷑.

§S. uł. ⁊ hic.⁊ qð ſit
ratũ. Di ad aliũ
muerũt tm̃:vł ni
hil fecerũt infra

trienniũ admit⸗

tunt a die pteſt.
litis coꝛã iſto ar
buro: poſt non.
niſi itra tnieniu
lis ſb alio ſit di.
quẽ adierũi.tc
em̃ nec infra tri⸗
enniũ audiũt᷑ vt
pote cõpꝛomiſſo
ſoluto. vt. J. e. ſi
qs rẽ.⁊.l.nõ di⸗
ſtingue. S. cõpꝛ0
miſſo.
o Iẽ ſi ples.
nemo vnus. id ẽ
nullꝰ? ſolus.
p Sz aut vẽs.
qͥd ſi oẽs pñtes
ſunt.⁊ maioꝛ ꝑs
ocoꝛs ſu:alia vo
n ↄcoꝛdat: nũqͥd
ſola maiõ dicere
cogit᷑ ſniaʒ:⁊ ſic
terciꝰnõ cogitur
ſniazʒ ſuã ferre?
foꝛie hoc dici põt
vt. j.e.l.pᷣncipa
lui.ibi:ĩpari ac.
2 etiã. S.celſus.
ibi qdẽ ſufficere
duoꝝ oſenſuz. ſt
pñns fuerit ⁊ tciꝰ
nec eĩ dicit ꝙ &⸗
beat terciꝰ ſuam
ſniam ferꝛe: ſed
ſufficere duoruʒ
ſniaʒ. ſj ſecus in
duobꝰindicibus
acknicẽ diſcoꝛdã
tibo. nã qᷣlibe dʒ
ferre ſniam: vt in au
plures ↄcoꝛdauerũt

in ſe receperũt: nemo vnꝰ cogẽdus

erit ſniam dicere:ſ̊ aut omnes aut
nullꝰ. Inde pompo.qrit: ſi ita

ſit cõpꝛomiſſum: vt qð titio diſce⸗
ptatoꝛi placet:id ſeius ꝓnũciet qͥs
ſit cogẽdus.Et puto tale arbitriũ
nõ valere:in qͥ libera facultas arbi
tri ſnĩe futura nõ eſt. Sed ſi ita ſit
cõpꝛomiſſũ:arbitratu titij aut ſeij
fieri. Pompo.ſcri.⁊ nos putamus

cõpꝛomiſſum valere:ß̃ is erit cogẽ

dus ſnĩaʒ dicere:in quẽ litigatoꝛes
oſenſerint. Dii duos fuerit cõ⸗
pꝛomiſſum:vt ſi diſſentirẽt terciũ
aſſumant: puto tale cõpꝛomiſſum
nõ valere. Mãĩ aſſumẽdo poſſunt
diſſentire. Sʒ ſi ira ſit vt eis terciꝰ
aſſumeret᷑ ſempꝛoniꝰ:valet cõpꝛo⸗

miſſum:qm in aſſumẽdo diſſentue
nõ poſſunt. Pꝛincipalit᷑ tamen

qᷓramꝰ:ſiĩ duos arbitros ſit cõpꝛo
miſſuz: an cogere eos pᷣtoꝛ œbeat

ſnĩam dicere:qꝛ res fere ſine exitu
futura eſt ꝓpt᷑ nãlem hominuʒ ad
diſſentiẽdũ facilitatẽ. In ĩpari ei

nũero idcirco cõpꝛomiſſum admit
tit᷑: nõ qm̃ ↄſentire oẽs facile eſt:
qꝛ ⁊ ſi diſſentiãt inueni᷑ pars ma⸗
ioꝛ cuiꝰaꝛbitꝛio ſtabit᷑. Sʒ vſitatũ

eſt etiã in duos cõpromitti:⁊ vebʒ

t. vt di. nõ expec. ſa. iu. coll. ix. etiã in qua
ſtabit᷑.vt.j.d re iu.duo ex tribo.in iudicio vr

ſecus.vt in aut.vt iu.nõ expec.ſa.iu.Itẽ ex eo ꝙ dici oẽs: vr ſi

vnꝰ moꝛiat᷑ finitũ ſu

cõpꝛomiſſum. vt arg.j. pꝛo ſocio.l.actõne.S.

moꝛte. Sʒ certe lex dic aliũ ſubſtitui.vt.j. iudi.ꝓponebat᷑.⁊.l.

moꝛtuo.⁊.C.e iuch. ꝓperandũ.S.ſin autẽ.in medio.⁊ de pe.iu.l.
pe. ſm hug. Eel dic ꝙ iſte in indice loquũtur: ſecus in ar buro. vt
dices. j.e.ſ̊ mnipellat᷑.S.ſi.a fa.j.e.nõ diſtinguemꝰ.S.cũ ĩ plures.

q SZiſceptatoꝛi. i. cauſidico cuidam.

r Sentenne. ſ. dicende. Jdẽ in inſtitutõe qᷓ nõ põt in alieno arbi⸗

trio pendere:vt.j.de

here. inſti. l. illa. Sʒ.j.eſt huic.S.j.ꝓx.S.ſi ĩ

ſSeij fieri.ſ.deciſionẽ litꝭ.⁊ dic caſum /duos.ij. H.ſo.vt ibi.

vel ſic cõpꝛomittimꝰ

ſic: cõpꝛomiſimꝰ in niũ aut ſeiũ oↄſentientib eis: ⁊ pꝰ eligimꝰ vnũ

7 nõ ↄſentit᷑ tũc:ſj poſtea.ałs ſi nõ ↄſennatuxr

non cogit. vt. S. e. l. iij. S. tametſi.
1 Si in cuos. nõ valere.ĩmo vr ꝙꝙ valeat. vt. j. e. S. pᷣncipaliter

u Ita ſu.ſ.cõpꝛomiſſum.

que eſt ↄ. So.vt ibi.

x alet. viſtinguit᷑ g̊. an fuerit certꝰ adiectꝰ iſte vł nõ. vt.j.loc.
ſi merces.j. N.⁊ inſti.de le.S.tutoꝛ. Sʒ videt᷑ ꝙ qñ eſt certꝰ ꝙ nõ
valet: qſi nõ ſit in poteſtate duoꝝ.vt.S.e.l.S.idem pompo.j. N.q̃
eſt j. So. m ro.iſte coꝛigit illũ. Vel dic ꝙ in hoc caſu ñ adimit
facultas duobo ſnĩe dicẽde.ibi ſic.
y ·NPunncipalii. facilitatẽ.faciles em̃ ſunt hoĩes in diſſentiẽdo vt h.
7. I.v li.vniuer.l.j.⁊.jĩ.de acqʒ.poſ.l.j.in fi.⁊.l.ij.
3 Conſennant. m udicando.
Auẽn. an ſoliꝰ ſi ab vtroq; diſcoꝛdet: Vr ꝙ ſic. vt h̊ cuiꝰ au ẽt
⁊c.ſᷣ nõ credo:cũ ⁊ a pa ſi fuiſſet elect cũ alijs duoba nõ ſtaret᷑ eiꝰ
dicto.nec obſtat qð dicit h:cuiꝰ qauẽti pareat᷑ ⁊c. q; põt intelligi qũ

*

.

edecknr cum altero ex duobo. Uel potes dicere ꝙ eius dicto ſit ſtandũs
icʒ diſcoꝛdet ab alijs duobo.⁊ hoc ꝑ hãc legẽ. .
b Pareat᷑.⁊ ſic valʒ arbitriũ. Sʒ j.S.e.S.ſi ĩ duos.j. NK. So.ſᷣm

al. ibi nõ fuit ↄſenſuʒ de certa pſona.hic ſic ꝙ nõ pla

cet. Alij ꝙ ibi mi⸗

tium arburij ⁊ fundamẽtũ potuit eſſe nullũ ꝓpter diſſenſum:at h fun

ptoꝛ cogere arbitros ſi nõ ↄſentiãt
tciã ꝑſonã certã eligere:cuiꝰ auẽti

pareatur.

c Elſus.
J in tres fuerit ↄopꝛomiſſum
ſufficere qͥdẽ duoꝝ aſenſum:
ſi pñs fuerit ⁊ terciꝰ: alioqͥn abñte

eo lʒ duo aſentiãt:arbitriũ nõ va⸗
lere:qꝛ in plures fuit cõpꝛomiſſuʒ
⁊ potuit pñ tia eiꝰ trahere eos ĩ eiꝰ

ſe tentiã.

p Dmponius.
cuti tribus iudicibo datis:
qõ duo ex oſenſu abñte tcio
iudicauerĩt nihil valet.qꝛ id wmũ
qgõ maio: pars oĩm iudicauit ratũ

eſt: cum ⁊ omnes iudicaſſe palã ẽ.

p Aulus.

Vlalem aũt ſententiaʒ dicat
arbiter ad pᷣtoꝛẽ non ꝑtinere

labeo ait:dũmodo dicat quod ipſi

videt᷑. Et ideo ſi ſic fuit ĩ arbitrũ

cõpꝛomiſſum: vt certã ſententimm

dicat nullũ eſſe arbitriũ:mec cogẽ⸗
dum ſententiam dicere iulia. ſcri.

Vicere aũt ſentẽtiã exiſtimamꝰ
eum qͥ ea mente qͥd pꝛonunciat:vt

vᷣm id diſcedere eos a tota contro⸗
uerſia velit. Sʒ ſi ð pluribo reboſit

arbitriũ receptũ:niſi om̃es cõtro⸗

uerſias fimiuerit:nõ vr̃ dicta ſnĩa:

ſed adhuc erit a pꝛetoꝛe cogẽdus.

te inuito:multomagis te abñte vel ignoꝛante.vt.

damentũ ẽ validũ.

⁊ iõ bñ de fine ppẽ⸗
dit᷑.ar.S.ð oꝛi.iu.
l.j.⁊ ſic ſᷣm hoc ex⸗
pꝛeſſa ibi nocẽt: nõ
expᷣſſa nõ.vt h.⁊.
ð re.iu.l.expꝛeſſa.
Lu dic ᷣm hug. q;
ibi non valet ex ſe:
niſi ↄſentiãt in icio
eligẽdo: valet tamẽ
bñſicio pᷣtoꝛis vt h̊.
Itẽ hoc de adiũctõe
tercij nõ hʒ locũ in
pluribo velegat. vt
I. ð re.m.l.duo iu
dices. 2. C. app.
iubemꝰ ſi q̃. ſ ar.
T. e.ti.l.ĩ offerẽchs
Itẽ an h iciꝰ cogat
reciꝑe et iudicare?
Rñ.ꝙ ſic.vt.C.̊
aduo.di.iu.l.ſanci
mus.
c ſ Im tres.
⁊ iciꝰ. ſiue

ſuã ſnĩaʒ ferat ſiue

nõ. nã ñ expimt B.
o Mõ vale. niſi

hoc actũ eſt vt vnꝰ

alio abñte ferat ſen
tentiã. vt. J. e. l. nõ
diſtin. S. cũ in płes

Et ſic no.h̊ ꝙ plus

facu abſentia h ꝙ;
pñtia cũ gdictõe.ſic
ſi cũ w. S. ſi pꝛi.et
I.mã.ſi pᷣcedẽte.S
luti. et. S.de mi. l.
etiaʒ. S. fi. 1.J. de re
iudi.duo ex iribi.⁊
I.l.ꝓx.⁊ GB. Et ſũt
oẽs iſti caſꝰ ſpãles

ał.aũt q põt fier:
1. miur. ß ſi vnꝰ.

S. filiuſſa.⁊.. d reg.iur.l.qð põt.⁊.C. decu.l.noĩanonũ.⁊.j.de

ePꝛeſentia.i.ſi pñs fuiſſet.

f 1

idem:vt in fi.hinus.l.
Omnes.nam oẽs iudicare debent vt ̊ ⁊ S. e.l.itẽ.S.ſi płes
⁊ in aut᷑.vt iu.nõ expec.ſa.ius.S.j.⁊ ſimul.vt.j.e.nõ diſtin.S.cum
in plures.⁊.j.de teſta.l.heredes.S.fi.niſi iuret.vt.S.e.l.ſi de meis.
in ſi. Uel puto euã ꝙ ſi vnus ferat ſnĩam pñtiba alijs ſat ſii. Et no.
hic ꝙ cum aliqd eſt a pluribo faciendũ:oẽs facere debent. nec ſufficit
vnũ alteri cõmittere anim ſui motũ.vt.S.e.ꝓmde.m fi. Sʒ arg.ã
EC.ſi vnꝰ ex płibo tu.iij.rñ.⁊.j. admi.tu.ecreto.S.fi.⁊.j.ð exer.
l.j.S.ſi plures certe cauſe poterũt ſieri aliq̃ abñte.vt.C. de auc.pꝛe.
l.fi. ᷣm io. Item dic vt.S.e.item ſi vnus.S.uẽ ſi płes.
h q lalem.non ꝑtinere. vt cogat eum dicere equam vel mniquam

ſniam:cogit tñ dicere.vt.S.e.l.iij.S.j.

ꝓpac.. qtiẽs.que ſunt ar.ʒ.
Icuti.ex ↄſenſu ſuo duoꝝ.ſj qͥd tercio ↄſentiẽte qͥ abeſt? Rn.

i Nidet᷑.ſm legẽ.vt ĩ aut.de iudi.S.oĩs aut.nõ m̃ dicas ꝙ ſnia nõ
valeat ſi legẽ nõ ſeruauit:ſi mõ ſeruauit oꝛdinẽ iuris.vt.C.æ ſen.et
K Sniam. abſolutonã ł ↄdẽnatonã. 1. g⸗
IMullum.ĩmo videt᷑.vt.j.de re iuch.ſi ↄuenerit.que eſt j. So.ibi
nõ ↄuemit qualiter iudicaret:ſ̊ renũciami cuidã pᷣuilegio quã renuũci⸗
ationem ſeruat pꝰ iudex in iudicando. . l
m Dicere. mẽte. no. in ſnĩa vebere iudicẽ hr̃e aim diffimẽdi.nõ qt dʒ
fatue loqͥ.vt h̊.⁊.C.de fal.vbi.ibi nec vlla ac.⁊.j.de ↄdi.⁊ demõ.l.ij

in fi. 2.j.de ac. ⁊ ob.l.obligationũ ſubſtantia.in ſi.⁊.C.ð ſen.⁊ ini.
o.iu.l.ex ſtipulatõe.⁊.j.œ ſu

ppel. le. l. labeo.

n Atota. no. ꝙ diẽ a tota. nã o tota ↄtrouerſia dʒ ꝓnũciare dãnãdo

c inter. o. iu.l. ꝓlatã.

vel abſoluendo. als non valet ſnĩa ipſo iure. vt hic ⁊.J. ð w. excep.

l.apud. S. itẽ qrit᷑.. C. de ap.l.eos.ibi om ⁊c.⁊.l.amplioꝛ?.⁊ ibi ſi
qͥd iudicat ac. a.j. fam. her.ĩ hoc.⁊.C. de oꝛ.iudi.l.j.⁊.j.de ndi.l.
ð qua re.⁊ idẽ i pluribo ↄtrouerſijs.vt.j.e.qͥd m.⁊ ſic exaudi᷑. C.

a Sel ſi c pluribi. cogendus. vt d alijs

ſi aduer.rem m.l.j.

dicat ſmam. Et no. ꝙ nõ ſolu it᷑ hic qõ iſta ad plenũ.ſj..e.l. qͥd iamẽę

Itẽ nec ſequens.i.
an poſſu mutare: H
ei ſimilis:vt ð mi⸗/

locutona ponit. et

ſoluit.J.eo.ꝓx.S.
vñ vi videndu.hec
gut ſumiliter ſoluet
in dicta. l. qͥd tamẽ
b Unde vidẽdu.
ſniam diffininuaʒ.
c Abs. exempluʒ
ꝓxi. dicti.

dD Barr. hec ẽ dif

ſimtiugs.
e Poſſe. ſclʒ mu
tare ſniam.
f Caſſius.excuſat
ideo qꝛ videbat᷑ di⸗
xiſſe ↄtra ius. vt. j
e re. u. l. qð iuſſit
in fine. 2.j. de pe. l.
diui frẽs. 2. e qõ.
l. j. S. ſi. Sʒ certe ñ
videt᷑ eum bñ excu
ſare.qꝛ ſabi.aperte

difninitiua ſnia

rñ.ꝙ ex eo pʒ:quia
de difninitiua inia
ꝗqᷓrebat᷑.ſic em̃ dixit
ſi arbi iuſſu dari:
qð non poi ꝑtinere
inſi ad dimnuoneʒ
cãe.Sʒ dic ꝙ ſabi.
nõ rñdet illi qõm:
qꝛ nec ſibi ſcta fuit

ß erat ſolitꝰ dicere

ꝙ arbii poſſet mu⸗
tare ſniam.hic aũt
a qᷣbuſdã ĩducebat᷑
ad diffininuam:vt
mutari poſſii quod
caſſius negat: ⁊ ſic
bñ excuiat.

g. Iuſſit. q iuſſus
ẽ ſnia milocutoꝛia

Vnde videndũ erit an mutare

ſnĩam poſſit: ⁊ ałs qͥdẽ eſt agitatũ

ſi arbiter iuſſit dari: mox vetuit:
vtruʒ eo qð iuſſit:an eo qð vetuit
ſtari ebeat. Et ſabinus qͥdẽ puta
uit poſſe. Caſſius ſnĩam mgr̃i ſui
bñ excuſat.Et ait ð ea ſnĩa ſabinũ
nõ ſenſiſſe que arbitriũ finiat:̊ de
pparatione cauſe: vt puta ſi iuſſit
litigatoꝛes kalẽdis adeſſe: mox idi
bus iubeat.nam mutare euʒ diem
poſſe. Ceteꝝ ſi ↄdẽnauit ł abſoluit
dũ arbit᷑ eſſe veſierit mutare ſnĩaʒ
non poſſe. p Aulus.
Via arbiter ⁊ ſi erꝛauerit in
ſnia dicenda:coꝛꝛigere eã nõ
poteſt. v Apianus.
Vid tamen ſi pluribo cõ⸗
trouerſijs ſumptus eſt:nihil

ſibi cõmumbo:⁊ xe vna ſnĩaʒ dixit
æ alijs nondũ:nũqͥd væſijt eſſe ar⸗

biter. Videamꝰ igit᷑ an in pma cõ
trouerſia poſſit mutare ſnĩam ðᷣ q̃

iam dixerat. Et multũ intereſt de
oĩbus ſimul: vt dicat ſniam cõpꝛo

miſſum eſt an nõ. nam ſi ᷣ oĩbus
poterit mutaꝛe.nõdũ eĩ dixit ſnĩiaʒ
O ſi ⁊ ſeparatim qi plura ſunt cõ
pꝛomiſſa:⁊ ideo q̃ntũ ad illã cõtro

uerſiam pꝑtinet:arbit eſſe vſierat.

Si arbiter ita pnũciaſſet nihil

vt hic.⁊.C. de epiſ.⁊ cle.l.omnes.S.j.⁊.S.ij.⁊..de peñ.l.dim frẽs.
h Siem. vt hic 2. I. de re. iu.qð iuſſit.j. NF. Dʒ j.C. de dila.l. ſiue
pars. So. illa Em iſtam intelligit᷑ vt ceſſet iudex niũ ſentennã mutet:
1 Mõ poſſe. hꝰ m plene dic. vt. I. e. n.qͥd iñã. vt Hh: vel ſolue vt ibi.

k q ia. Et ſi erraueri.młtomag/ ergo ſi nõ errauic vt.S.l.ꝓx.
in fi. Sʒ qd ſi arbuer vel iudex ꝓpoſuerat ↄdẽnare:a errado
abſoluit. vel eð videt᷑ ꝙꝙ poſſit coꝛngere.nec em̃ videt᷑ dixiſſe q mẽte
non aguauerit.vt.j.xæ ſupel.le.l.labeo.⁊ de re.du.l.iij. Item arbit᷑
vel mdex cum memte facere debet. vt.S.e.qualem.S.dicere. Sʒ certe
hec lex dicii j.hec tñ errones ipſo :ure non tenet.arg.pᷣdictaꝝ legum.
Et vi plene habeas dic ꝙ in acceſſoꝛijs põt addere vel mutare addẽdo
eodẽ die.vt.jſ.de re indi.l.paulus. Item refoꝛmare: vt i pᷣn.illiꝰ.l.
2 m aui.vt li.ma. ⁊ aui.S.nos aũt.colł.ix.quo ad dicta tñ qñcũq;: vt
in.e.t.l.acta.ſ̊ in re pncipali nõ:qꝛ functꝰ eſt ⁊c.vt in.e.ti.de re iudi.
l.qð iuſſu.in fine.⁊.l.iudex.⁊ hoc in iudice ⁊ arbitro: miſi ꝑ in ĩitegꝝ
reſti. vt in mioꝛe: vt.S.de mino.pᷣfect.⁊ in ſnia lata pꝑ falſa inſtr̃a vel
coꝛuptos teſtes: vt in.e.ti.diuus.⁊ hoc in iudice: ⁊ hoc ſi tenunt ipſo
iure:ałs põt mutari vel coꝛigi vt.C.de accu.l.uij.⁊.C.q̊.⁊ qñ in.
ſi vt ꝓpomis.⁊ vt.j.l.ꝓx.vel dic nõ poteſt elegatus vel arbiter: ſed
oꝛdinarius ſic.nec ob.j.l.ꝓx.qꝛ nõ ꝑfecte:hic ſic lʒ errando.

Iꝗq Aiid t.Cõibi.relinquit᷑ ergo vt ſi cões erant: vt qꝛ depoſui ꝓ
equo agebarn:recõueniebas me ꝓ expenſis facus in eo:vt nõ
teneat ſentenna:mſi de omnibo ueꝝ dicat᷑.
m Abutare. e qbuſdam dictã. ⁊ ſic ſoluit᷑ qõ facta. S. e.qualem.S.
vVñ videndũ.⁊ que ibi pcedit diſtingint᷑ hic ad plenum. Sed quare in

NW

ſupioꝛi.l.ꝓx.non poteſt mutare.cũ ⁊ thi nõ teneat ipſo inre? Rñ.

ibi eſt functus officio:hic non.vel ſi hic nõ fuit functus:non tamen

ꝑfunctus. Ite; an idẽ in iudice oꝛdinanio qͥ e plurido ſimul qomby
eſt aditus: Rñ.nõ: qꝛ q arbiter nũꝙ debeat foꝛmã excedere cõpꝛo⸗

minſſi luigatoꝛibo muins.vt.j.e.non diſtin.S.ſi.

videri titiũ debere ſeio: tãetſi ſeiũ

nõ vetuiſſet petere:tñ ſi qͥd petiſſet

videri ð ſmiam arbitri feciſſe: ⁊ id
offilius ⁊ trebatiꝰ rnderũt.
lutõi diẽ poſſe arbitꝝ ſtatuere pu⸗

to:⁊ ita ⁊ trebatiꝰ vr ſentire. Põ
po. ait ĩutiliter ar bitꝑ ĩcertã ſniaʒ
dicere: vtputa qntũ ei vebes redde

diuiſiom vr̃e ſtari placet ꝓ ea pte

quã creditoꝛibo tuis ſoluiſti: acci⸗

pe. Itẽ ſi arbiter ex cõpꝛomiſſo

penã peti vetuerit:libꝝ trigeſimũ
terciũ iuli.a põpo.ſcriptuʒ habeo
nõ valere ⁊ hʒ rõnẽ᷑:qꝛ nõ dłe pena
p Api.

cõpꝛomiſſum eſt.
Icũ dies cõpꝛomiſſi fimiret

ꝓlato die litigatoꝛes denuoĩ

eũ cõpꝛomiſerũt: nec ſecũdi cõpꝛo

miſſi arbitriũ receꝑit ñ eẽ cogẽdũ

reciꝑe:ſi ipᷣe ĩ moꝛa nõ fuit:qͥminꝰ
ꝑtibus ſuis fungeret᷑. O ſi ꝑ eum
factũ eſt eqͥ ſimuũ eẽ cogi eũ a ptoꝛe

ſequẽs reciꝑe.Que q ita ꝓcedit:

ſi mihil ĩ poꝛe cõpꝛomiſſo de die p⸗
ferẽda cauebat᷑. Ceteꝝ ſi cauebat᷑:
⁊ ipᷣe ꝓtulit mãſit arbir. Plenũ
cõpꝛomiſſum appellat᷑:qð de rebꝰ
controuerſijſue cõpoſitũ eſt.nã ad
oẽs cõtrouerſias ꝑtinet: hj ſi foꝛte

e vna re ſit diſputatõ lʒ plenu co⸗
pꝛomiſſuʒ actũ ſit: tñ ex cet᷑is cãis

vt. .l. ꝓxi. S.ſi intra.ſoł.vt ibi.Accur.

So

7.l. ſe. tamẽ iudex
reddit m inunu

vt. j. de ver. ob.

inter ſti. S.ſi ſti⸗

chum. ⁊ ideo in

qbuſdã lata ſen⸗
tentia tenet: licʒ

de alijs nil dicat

vt.ð. de ne. geſt.
ſin aũt. S. fi. vbi
aut ð alijs abſol

uit:diſti ngue vi
E. de iudi.l ij.

n Dixu ſniaʒ.

i. fingit ñ dixiſſe

⁊ ſic no. fingitur

nõ factũ qo non

ſit de iure: vt. j.
e.l. labe.
o Separatim
ſ. cõpꝛomiſſuʒ ẽ.
Vvt ſepatij poſſit
ꝓnunciare. qᷣd
ſi nõ apparet qd
ſit actum:qͥdam
ꝙ pſumit᷑ ſepa⸗
rati vt ar.j.ð ł.
lij. ſi choꝛꝰ.j. NR

7 5 di. 2 demo.

hec ſcriptura. et
j. de v. ob. ſcire
ebemꝰ. alij ). vt
hic imnuu.
p Si arbuter.
vetunſſet. ſcilicet
expꝛeſſe.
Feciſſe.quia
Ãten ho viſe
vt. C. de le. ⁊ cõ⸗
ſti.l.non dubiũ.
cum fuerit equi⸗
pollens. vt. j. v
re. iu.l.ĩ ſũma.

r Solutõi. ſta
tuere. imo otra.

ſSompo.mutiliter.incertam.mſi in aliqua parte actoꝑ ſit certs
vt.j.æ re indi.in ſumma..C.æ ſen.que ſine cer.qua.l.iiij.ĩ fi.
in caſu tamen datur mcerta:vt qñ homo in genere pentur:vł duo

ſub alternatõne:qꝛ non ibi eſt poſſibile vt certa det᷑:vi inſti. acti.

S.curare.Accur.

Accipe. vt qꝛ aliqͥd indebue ſoluiſti:a aliqd debun.
u Itẽ ſi arbi.nõ valere ꝙ dixit arbi penã ñ peti.i alijs at tenet.
x Compꝛomiſſum eſt.ſ.in eum.ſj æ alio ſic.vt.j.e.non diſtin.S

e officio. ⁊.S. fi.

y ¶ Icum dies. finiretur.i.finita eſſet. ſic ontur.i.oꝛus eſt. vt
C.æ epiſ.⁊ cle.l.nulli.⁊ moꝛiiur.i.moꝛtuus eſt. ſic.S.d
neg. geſt. l. ij. S. hec verba. Et ꝙ ſic ſit exponendum pʒ ey hac lr̃a.
nam ſi anteꝙ; dies fimret᷑:venuo compꝛomnſerũt ꝓlato die remane⸗
bit arbiter. ⁊ ſic vnum erit compꝛomiſſum:lʒ non fuit cautum ĩ ꝓ⸗
ferendo.ſi vo poſt fnitum diem duo erũt compꝛomiſſa:qð colligi
ꝑ hec verba ſecũdi.a ſequens.⁊ arg.j.de pᷣca.ſ̊ ſi manente. Sed
videt᷑. ĩ.e.l.labeo.m ſi.j. N.nam ibi noncũ finito die fuii ꝓlatio
facta.⁊ tamen dicit᷑ ſecũdũ ⁊ pᷣmum. Sed reſpecin ſideiuſſoꝝ dicit
vt ibi dices. Ael dic ꝓpꝛie poni verbũ finiret᷑.vt.j. ð le.ij. peculiũ
in fi.ibi:moꝛẽte ⁊c. Muer pomt᷑.j.de ma.te.qͥ duos.S.hec ↄdiõ.
Et aliud eſt in pcario ꝙᷓ in compꝛomiſſo:tũc.i.cum ð die pferenda
non ↄueni a pᷣncipio.⁊ hoc velle videt᷑.S.e.l.⁊ ſi qua.in ſi.⁊...
non diſtinguemus. S. de officio. ⁊ in fi. huiꝰ H. ceteꝝ ſi 77.

3 Compꝛomiſerunt.i.compꝛomittere voluerunt. ſic 2. · e ver.

ob, ſi ſttpulatus ſum do.

uſiren

camih ſi⸗

lnl.

iimtuhe.
ehnuntiſie S
R. .
rriſlid W

vnent. (

pincd
ſeri wnnz ing⸗
ſiſeln ſ

mn. te
vono.
funl toum P

Wluen

lemgc. .

(näf d
gänme

Ramed
Wünsiäan I
ſeßetuntuu
Uleruptun ,
i töt
ſtetnngeg g
Naity ge co⸗
bi oblatt

c hriarr

ſitiſpeaẽ /9 1

D 4
iuc. d.

litogrnn⸗ cu

mmiiſn uleh

eu A

hon
un e ici⸗
glo

14

Gnn

Ctorb.ſon
ufiis i n
iuilſtem, in

Emummn⸗

kiiminn

ſraummn ig i

alchipn

gee .
neben
en i
müfn

n n

miAs

M:ic
t i
212 1 N
ſi el i in
töhend u
ier ab

umn Mi i
4rrg
gag vN ANI
uani

urdi eniiſn /
. aoſ N

à Per enm. dẽ p eum ſieri etiã ſi inſta canſa ſit impeditus. vt s.
e. ſi qua. S. arbiter. ałs dr ſieri per alium qñ eſt in moꝛa. vt.j. de
ver. ob. ſi ex le.⁊.j.ſi cer.pe.qð te.⁊ dłe vſur.moꝛa. qͥd ſi oꝛa ſint ei

b Que ſſtio.
ſ. vte compellat᷑
vel non.
c Pꝛotulit. añ
ſinitum diem qðᷣ
debuit facere. vt
5.e.l.quo caſu.

9 Arbiter. ſcz
idẽ vt.j.ð pᷣca.
ſß ſi manente.
e Plenũ. con⸗
trouerſijſue.om
nib ſubaudi: ei
generalibo vbis
aliter dr verbuʒ

plenu. j. e. I. tra

mũ. in fi.
fDBDiſputatio.

Gtuʒz ad eoꝛum

intellectũ: 1 poſt
litem dteſt.

g Plenũ. ꝙᷓ tũ
ad gnalia verba
vt qꝛ res erat cõ
mums ĩ q̃ expen
ſe facte. ⁊ imł ta
inde recepta dice
bant᷑. 10 qꝛ dixe⸗
rũt:vnuſquiſq;
e oĩb⸗ que coꝛa
arbitro obiecta
fuerũt ſaciat rõʒ
vnã tñſſpeciẽ fu
erum ꝓſecut. vt
arg. C. de iuck.
l. ij. vł poſſet in⸗
telligi ᷣm. l. C.
de tranſacti.ſi d
certa. Accur.
h Copꝛomiſſu
ſ.ſolũ. vt H. 1. 3
e.nõ diſtin. S. de
officio. ⁊.S.ſi. et
F. uem ſi iubeat.

ſic ⁊ in trãſactõe

vt. C. de trãſac.
l. ſi de certa. ⁊ 5.
e trãſac.l.q cũ
tutoꝛbi. ſecꝰ in

iudicijs.vt. j. ðᷣ

iudi.l. ſolemus.

i Expꝛimere. 1 pteſtari. vt. j. de religi.l. at ſi quis.S. ſ̊ interdũ.
ſic abundans cautela non nocet. vt.C. de teſta.l.teſtamentũ aʒꝛo.

nmnucata: lʒ non ſtet ꝑ en. cogit foꝛte ſi ſine damno eſt eius ſequens
recꝑe. vt arg. S. e. l. ij. S. tametſi. ⁊.l. ſi qua.S. arbiter.

actiones ſupeſſe. id em̃ venit in cõ

pꝛomiſſum dæ q; actũ ẽ vt vemiret.
Sʒ ẽ tutiꝰ ſi qs certa re cõpꝛo⸗
miſſum facturꝰfit cæ ea ſola expꝛi⸗
mere. Cõpꝛomiſſo aũt nõ vebẽt
obtꝑare litigatoꝛes: ſi arbit᷑ aliqᷣd

nõ hoeſtũ iuſſerit. Siintra diẽ
cõpꝛomiſſi aditꝰarbit pꝰ diẽ cõpꝛo
miſſi adeſſe iuſſerit pẽa ñ ↄmitti᷑.

SDi qs ex litigatoꝛibo nõ iõ abfue
rit:ꝙ valitudine ? reipu.cã ł ab⸗

ſennia iĩpeditꝰ ſit: aut magiſtratu:

aut alia iuſta e cã: penaʒ cõmitti

ꝓculus ⁊ attilicinꝰ aiũt. Sʒ ſi pao⸗

. — — —

ratꝰ ſit ĩ eũdẽ cõpꝛomittere actiõʒ

Tnegari aduerſꝰ eũ:aut exceptõe

tutũ foꝛe. Sʒ h̊ ita ðᷣmũ veꝝ erit:ſi

arbit᷑ reciꝑe ĩ ſe arbitriũ fuerit pa

ratꝰ.nã inuitũ eũ nõ eẽ cogẽdũ iu⸗
lianꝰ recte ſcribit.ipᷣe ãt mipilomiꝰ

pẽa abſoluitł. Di aꝛbit iuſſit pu

ta in ꝓuincia adeſſe litigatoꝛes:cũ
rome eẽt in eũ cõpꝛomiſſum: an ei
nõ pareat᷑ impune qrit᷑.Et ẽ veꝛiꝰ
qð iulianꝰ ait libꝛo tercio:eũ locuʒ
cõpꝛomiſſo ineſſe ð qͥ actũ ſit:cum
cõpꝛomitteret᷑. Ympune igit᷑ ei nõ
parebit᷑: ſi alio loco adeſſe iuſſerit.
Quid q̊ ſi nõ appareat de quo loco
actũ ſit:meliꝰ dr̃ eum locũ ↄtineri
vbi cõpꝛomifſum ẽ. Quid tñ ſi in

eo loco qᷣ ſit circa vrbẽ adeſſe iuſſe

rit. Pegaſꝰadmittit valere iuſſuʒ
Qõ puto veꝝ eẽ: ſi ⁊ eiꝰ ſit auẽtis
arbit: vt in ſeceſſibo ſoleat agere:⁊
litigatoꝛes facile eo loco cõuenire
poſſint. Sʒ ⁊ fi in aliquẽ locuʒ

2. j. adimen. leg. I. ſi ſeruo cum liberate.
k Cõpꝛomiſſo. nõ honeſtu: qꝛ inhoneſtũ dr̃ impoſſibile.vt.j.e

concdi.inſti. ſi filius.ergo nullus momẽti.vt.j. que ſen. ſi. ap. re.

l. fi. ⁊ eſt exemplu.j.e.l.S.ſ̊ ſi in aliquem.

Si intra.õ comittet᷑.ſj nõne iubet ſolutõʒ fieri poſtea.vt.S.l.
ꝓx.S.ſolutõi? Rñ.illud facit diffiniendo:h̊ interloquẽdo.ſic ⁊ as

munulii dat᷑ hauſtꝰ ſine itinere ad fomtẽ.vt.j.ð ſer.ru.p.itẽ.S.ſi.

m Di qs.cõmitti.ipſo iure ſtricto.
n Benegari. ipſo mre.

o Tutũ foꝛe. qd ẽ vv. vt. j. ð̊ w. excep. apð.S.ſi ĩ arbimx. ⁊. J./ de

p Kogẽdũ.cũ ꝑ eñ ñ ſtent:ſᷣ ꝑ lingãtẽ.vt.S.e.l.ĩ pn.
ꝗAbiolui. a ſi arbuer non ſuſcibat.
1 De quo actũ. vt. j. ð in. ſi locꝰ. ⁊. C. q̊. ⁊ q iu.l.ſi vt ponis.

ſJZuſiern. ſic nõ tenent ſequi.S. e ꝓcur. ſ̊ ⁊ he. S. nõ ſolu. qd ſi
ſponte iuerũt: ſz alicui pꝛecepto ibi facto nõ parueruũt ? videt᷑ idem
AIg. 3, iuriſ, Om. iudi. l. fina.

.

aAuudi. ſi ptoꝛ.ĩ fi.

E Impune. vt. S. e. S. compꝛomiſſo.

Coõpꝛomiſſum.vt.j.œ indi.l.vbi.⁊ de le.ij.eum res.S.ſ ſi res.
u In ſeceſſibus.i.in aliquibus locis amems.

y DHdpa non pꝛebita.i.ſtudio.ſic.j.e.non ex omnibus.als aliter d

opera.vt..de ope.li.l.j.Accur.

inhoneſtuʒ adeſſe iuſſerit: puta in

popina vł lupanari vt iulianꝰ ait:
ſine dubio ĩpune eiñ parebit᷑:quaʒ
ſmam ⁊ celſus lib.ij.dige.pꝛobat.
Vnñ elegant tractat ſi is ſit locꝰ in
