in aquilia. ſunt a alia: vt pena inficiatioms. ⁊ ſolutum indebitũ ex
ea cauſa. uem quod veniat culpa leuſſima. Zertia poſino. Quidaʒ
tamẽ dicuut ꝙ hic indncunt᷑ teſtes vt publicẽtur: quod non placet.
a30. qꝛ ſic ſe actoꝛ

R * = excluderet ab aqui
extimatio habebit᷑ Ego aũt apud ſin ndarib⸗ alcne
eu notaui: in teſtatoꝛe quidẽ h̊ eſſe Pyefnas Phaies
ſj. imto 19 5. r: 127 modo notani
veru:qꝛ qð mtereſt ei extimarinõ Seq ioidrcur n
pf rel tñ in herede vi legatarijs gar hie dunlg. ner
diue ꝛqui star ic hoc dici᷑ᷣ. ⁊ q
c on nilv onnbta Henee; dicit in fi. condem⸗
gr. P 9 undt. Ei idẽ marce us natiõis er condem
ſcribit. cyꝛographo releto ↄpetere manio. ſcilcet facẽ⸗
legis aqlie actionẽ. Sed etſiquis en dete aſia⸗
tabulas teſtamẽti apð ſe œpoſitas non dices. i. in acn
celeuerit:vł pluribo pñtibo legerit one: ſed in tracta⸗
7. . — — enn tu aquilie. ⁊ ẽ pla⸗
vtilius eſt ĩ factũ ⁊ iniuriarũ actöe na hec lectura. et
agi:ſi iniurie faciẽde cãſſecreta iu⸗ Nbeo vincere. ĩ eo
dicioꝛũ publicauit. Interdu eue iem fir Pbanone
nire põpomꝰ elegater ait: vt qᷣs ta⸗ ſic ſerur interloen
toꝛia ſuꝑ hoc. Ex
bulas velendo furti nõ teneat᷑: ſed aier Barg irihe

tm dammi iniurie: vtputa ſi nõ aĩo mogkis itelligi hãc

l. vr ex hac glo.

uit.nam furti non tenebit᷑:cũ facto Olligit. accur.

em̃ etiã animũ furis furtuʒ exigit.
AEii tabulas teſtamẽti wpoſi
tft.as zaut alicuiꝰrei inſtrume⸗
tũ ita leuit vt legi nõ poſſit:wepo
ſiti actõe: ⁊ ad exhibendũ tenet᷑:qꝛ
coꝛꝛuptã reſtituerit rem: aut exhi
buerit. legis quoq; aquilie actio ex

c Exactio.nota.
mirabile.ſ. actiõeʒ
in factũ ex re iudi.
vlt᷑ quadrimeſtre
vel bimeſtre tem⸗
pus extendi: abs,
rei iudi.l.ij.⁊.j.ð
re iuch. l. vebitoꝛi⸗
bus. er facit. S. ve
pet᷑. here. quod ſi
in diem.
d SDefecerit.ſcili
cet conditio.

eI AZquis habebit. als habebuur. aba habet s abo inhibebik.
Mereſt. quod dicitur non mtereſſe teſtatons. verũ eſt Prer
relicta. ſed nõne poteſt iniereſſe ꝓpter linum a ceram filum. ſimilia

dicet tabulas qui eas interleuerit.

Rñn? ſic gyter que agitur aquilia.

S Ziuer ſum. ideo diuerſuʒ: qꝛ eoꝝ intereſt. nõ tamẽ aperit ꝙ aqm
na der. eſt iñ verũ qð dat᷑ hereditate adita. ſ pus facta velenõe da
wlo. vt. j. e. l. q tabulas. fi. z. S. e wlo. l. ſiqs tabulas. in fi.
p Pene cyꝛographa. nõ vere. nam cyꝛographu dicit ſeriptura qus
quns ſua mann emitnt in ſuũ pindicium: qð teſtatoꝛ nõ ſacit. Uel
largius accpe cyꝛographũ ꝓ quolibet inſtrumẽto. Et dic ꝙ pene dꝛ

cit:qꝛ heres neminẽ habet obligatũ. magis aũt ipᷣe obligat᷑: creditoꝛ

vVo habet. Atẽ qꝛ in cyꝛographo veruit᷑ lucrũ im. in teſtamẽto onus
bm azo. ⁊ m hoc: dictio quibus ad heredes tm̃ refert.s⸗.
1 Deleuert. poſt adit hereduteem.
Dublicauit. paupꝑtatẽ teſtatoꝛis mamifeſtãdo. vt. &. qñ æ quib⸗
ria ꝑs. l. ij.S. ſed vbi. aʒo. a. l. coꝛ. de falſis. tenet. vt. j. pemis. ſiqs
aliqa. S. qᷓ vini. enã iniur̃. vt. j. wepo. l. j S. ſiqs tabulss.
1. Interqu. dammi.ſed etſi non habuit animũ damni dandt tenetur
Vt. S. e. ſed etſi. S. iniuriam. a. l. ſi ſernus ler. S. ſi ſoꝛnicarius.et in
puero. vt in. S. etſi puerum. in. i. ſi ſeruus ſer. ac.
m Eum facto.i.cum cõtractanone. accuar.

n. Exigit. ſ. vt ſit furtu. cũ furtũ ſine affec. æc. vt iſti.xe ob. ex delie.
SS. placet. vt qꝛ erat debitoꝛ qui ſurripuit. ac. H

0 4 Ei rabulas. ad exibendu. hac acnione videtur non teneri
pꝛimo per. l. C. ad exht. I. exhibitioms. que eſt contra. So.
Abi non erat mutata foꝛma rei.hic ſic. argu. j. ad exhi.l. iub.
ſeribit. S ſed ſiqs. Secũdo qꝛ alibi dici᷑ dari e wio. q non eſſer ſi
hec daret᷑. vt. S. œ wlo. l. ſiqs rabulas.qᷓ eſt ↄrra. So lł. hic vepoſite
erat vt heredi reſtiuerẽt᷑.ibi vr perpetno eſſent apud epoſitarium.
vel hic tabularũ wminꝰ. ibi non. vel hie hereduatem adijt: ibꝛ non.
vel ſolue: vt ibi.
pAaquilie actio.ſ.vtilis vel in fæctũ. vt. 5. l. ꝓxi. S. pe. aʒo.

45
„72

„

1e 4,

1

K.
uns. 7
iure. ſiue de ſacto
potuit ꝓhiberi. vv /

⸗R

e Hid qõ. i. ob id damnũ qdᷣ ⁊c. aʒo. Sed videt᷑ nõ vari occa⸗
ſieone ialis rei herech actnio furti: vt. j. furt᷑.l.hereditarie q̃
eſt cõtra. So. aliud ĩ actme furti: vt ibi. æ aliud in actnõe iſta.
b Appellat. vt. S. e. itẽ mela. S. legis.accur.
( Non vtiq;.ſcilicet tantũ.10.

O Aodo. ſi pꝛe⸗

Echoreer e Hi qo ante vp DOmp.
e Ag euz. ſcilicet ꝙᷓ hereditatẽ adires damnũ
beredẽ. iopunes. admiſiuʒ ĩ res hereditarias eſt: le⸗
Noterit. eſt ẽ gis qqlie actionẽ habes:qp pꝰmoꝛ
hec ed lanenſin tẽ eius cui heres ſis acciderit.dũm
leins ſpecialẽ ſuc⸗ em̃ lex aqͥlia apellat:nõ vtiq; eum
ceſfo maſt⸗dear qui fuerit tũc cũ damnũ daret᷑.nã
nee ae der dene iſto mo nec ab eo quideʒ em heres
ont er ĩterdicio a qs erit traſire ad eũ actõ ea poterit
e v de neq; ob id qõ tũc amiſſuʒ fuerit: cũ
lij. . boc miera⸗ in hoſtiũ pkate eſſes agere poſtlimi
an r. d.ß ei ſis⸗ mio reuerſus poteris.Et h̊ alit cõ⸗
eriterdicto q vr ſtitui ſine magna captiõe poſthu⸗
aut clam. vr. .. d moꝝ liberoꝝꝑ:qᷣ parentibo heredes
1 gurch⸗ is q erũt: nõ poterit. Eadẽ dicemꝰ 2 e
poſtea Ein c50. arboꝛibo eodẽ tꝑe furtim ceſis. Pu
g Bb id. ſ. dam ·½ to eadẽ dici poſſe: ⁊ de actiõe qð vi
xim'. ac. cerit: aut apparuerit eu intelligere
Vbuiſſe ab eis:ad qͥs ea hereditas
DBebuiſſe. ne me . . J
lions atiis ptinet: ſi rem ſeilent phlbing iri.
vt. j. qð vi aut clJ· Lpianꝰ.
l. s. We —
e E Mlege aqlia a2 leuiſſima cul
m n pa venit. Quotiẽs ſciente
ſiim vue oalto: no ſeruus vulnerauerit: vel occi⸗
2. j. de acq. re. w. gerit: aqlia dñm teneri dubiũ non
bomo liber. F... eſt. p AXlulus.
ſoligdum. — K .Cientiã hic ꝙ pantia acci
AKientiaz. — y pim?: vt qͥ ꝓhibere potuit.

hoc ſiue de

T. de nox. l. in oni⸗/

Z
„

bus: ᷣm aʒo.
n (Mege aquilia.
ſeruo. ſcilicet rati⸗
one expẽſaꝑ et ope
rarum: vt. S. e. ſi
ſeruus v. S. rupiſ⸗
ſe. accurſius.
o Di meum ſer⸗
uum. lberum. ſoꝛ
te idem facturꝰ ſi
ſciſſet. vt iniurier
vt.j.de miur̃. item
apud. S. ĩterdu.
p Cum ſtramẽ⸗
ta. trãſilirẽt du.
ſcʒ homĩes.ac.

teſieat᷑ ſi nõ fecerit. Lege aquilia

S meü buũ cũ libeꝝ putares oc
cideꝛis:lege aqͥlia tenebenis. Eũ
ſtramẽta ardẽtia trãſilirẽt duo cõ⸗
currerũt. amboq; vœciderũt: ⁊ alt
flãma ↄſumptꝰ eſt: mihil eo nomĩe
agi pt:ſi nõ intelligit᷑ vter ab vtro
euer ſus ſit QQui c alit tuen ſe nõ
poſſent:damnũ culpa vederũt:ino
xij ſunt. vim em̃ vi vefendere om̃es
eges oĩaq; iura pmittüt. Sec ſi
defendẽdi mei cã lapidẽ ĩ aduerſa⸗
riũ miſero: ⁊ nõ eu ſ̊ pᷣtereũte ꝑcuſ⸗
ſero: lege aqᷣlia teneboꝛ. Illũ em

q Euerſus ſit. ar. Z. S. e. uẽ mela. S. ſi płes. ⁊. J. t. j. l. j.ĩ fi. ꝛ. l. ij
AOMu cũ aluer. vim vi. vt a. S. de iuſti. ⁊ iur.l.vt imu.a.S.quod
me. cau.l. ſed ⁊ partus.S. · ——
ſPermittũt.eo ipo qð non ꝓhibẽt: vt. S. ex quib cau.ma.l.nec

ed

rTene

uod eis. aʒo⸗ S
oꝛz. veruate inſpecta potiꝰ ꝙᷓ meo cogitatu. vt. j. ve iniur.

l. en qui. S. ſi iniuria. 1. . qð vr aut clam l. aut. S. 1 ſiqs du. 7. J.
ſerno coꝛ.l. wli. S. ſiäs wolo. Se ar. otra. . e miur. uem apud. §.
interdũ..l.ſi cũ ſeruo. Sed ulud in illa actioe immiur. ſecus in iſta.

agi põt: ⁊ ſanato vulnerato ſeruo.

Ael dic vt nõ. in dicto.S. ſi iniuria.Itẽ ar. ↄtra.j. his jitel.

celen. l. ij. ibi nõ magis ꝙᷓ ſi .

nAlciicẽdi. nõ. qð incotmnẽti licet vim vi repellere. eodem mõ
Item non ad vlnonem. ſed ao defenſionẽ: vt hic. . . e. ſi ex plag
S. j. 2. . vnde vi. l.j.. S. e. ſed eiſi quẽcũq;.circa pn. Sed videt

ſolũ qᷣ vim intert terire ↄcedit᷑: ⁊ B
ſi tuẽdi dũtaxat: nõ etiã vlciſcẽdi
caã factũ ſit. Qm idoneũ parieteʒ
ſuſtulit:damni iniuria dño eius te
netur. V Apianus.
Hvulner ato ſeruo lege aqᷣlia
ac tũ ſit.poſtea eo moꝛtuo ex
eo vulneꝛe:agi lege aqᷣlia nibilomi
nꝰ poteſt. i VUlianꝰ.
Ed ſi poꝛe iudicio extiatõne
facta:poſtea moꝛtuo ſeruo de
occiſo agere dñs iſtituerit.exceptio
ne wli mali oppoſita. ↄpellet᷑ vt ex
vtroq; iudicio nihil ãpliꝰ ↄſequat᷑
ꝙᷓ ↄſequi œeberet:ſi in initio ve occi
lo homĩe egiſet. p Aulus.
J ſeruꝰ añ aditã hereditateʒ
damnũ in rẽ hereditariã de⸗
derit: ⁊ liber factus ĩ ea re damnũ
cet:vtraq; actõe tene bit᷑:qꝛ alteriꝰ
⁊ alterius facti he res ſunt.
v Apian?.
Iguio fumo facto apes alie⸗
nas fugauerit: vel etiã neca⸗
uerit:magis cãm moꝛtis pꝛeſtitiſſe
videt᷑ iᷓ occidiſſe:⁊ ideo ĩ factũ acti
one tenebit. Qo dicit damnu ĩ⸗

iuria datũ aqjlia ꝑſequi:ſic erit ac⸗
cipiẽdũ:vt videat᷑ damnũ iniuria

darũ: qo cñ vano iniuriã attulerit

mii magna vi cogẽte fuerit factũ.
Vt celſus ſcribit.circa eũ qͥ incẽ⸗
dij arcẽdi gra vicinas edes interci
dit: nã hic ſcribit ceſſare legis aqͥᷣ⸗
lie actionẽ.iuſto em metu ductꝰ ne

ad ſe ignis ꝑuemiret: vicinas edes

intercidit: ⁊ ſiue peruenit ignis:ſi

ue ante extinctus eſt: exiſtimat le⸗

gis aquilie actionem ceſſare.

Vi domum alienam inuito

wmino vemolitur: ⁊ eo loco
balnea extruyerit: pꝛeter naturale

ius quo ſuperficies ad dminum

g ¶Ateulerit. i. vt dãnũ datũ hocipo ꝙ ñ ẽ mre dam vigeat. i. pſu
mat᷑ qꝙ attulit iniuriã.i.culpã cũ ipo dano. ʒ io. ? ſic culpa pᷣſumt
po q dãnũ datũ pſumat᷑

LLlel dice vʒ gʒ. planiꝰ ſ ĩ idẽ recidit.hocipo ꝗc
ñ mre daiũ: miſi ꝓbet᷑: vi ĩ explo qõ ſu
h EExũct. imo vider̃ te⸗ pa

S
=

h̊ erat iuſtꝰ merꝰ.ibi no.vt ar..loca.l.hĩtato

neri ſi añ exniguat: vt.j.qdð vi aut clã.ſi aliꝰ.S.ẽ 7 glia. 4 5. So⸗

etiaz ad vlnoneʒ
ꝑmuti: vi. C. dᷣ
metat.l. denotũ
q̃ eſt j. Sed cer⸗
te nomẽ vlnõis

pomit ibip defen

ſiõe:ſicut ĩ pſal⸗
terio ponit᷑ in qᷣ
buſdaʒ libꝛis de⸗
toꝛẽ.⁊ ponit᷑ ita
m iſaia. ⁊ ſic et
in. C. qñ lʒ vmi⸗
cuiq; ſe vim. l.
in fi. ibi nr̃aʒ ⁊c
PBmio. Item ad
,idẽ.j.j. de bo.i
7 be. l. qi cũ ma.
C§. ſi liber. i ſi.
.8§. H ibi cumliteꝛ
ſcʒ coꝛam iuchce
recõuenmẽdo enʒ
“ vlciſcebaẽ=.

x 1 Jyvulne

fenſoꝛẽ ĩ alijs vll

rato. c⸗

tũ ſit: de vnlne⸗
rato.

y ſ Ed ſi pu

oꝛe. egi
emp.l.exempto.
S. enz. in fi. S.
7. ]. de euic.l. qꝛ
dicitur.
z3 1 3ſern⸗
añ. dede

rit. dolo. vel lata

culpa: de q̊ ſolo
tenet᷑ liber factꝰ

actiõe in factu,ʒ

in duplũ poſta

fuern uüber ſact
vt. j. ſiqs teſt.

lib. eſſe. iuſſ. fue.

l. j. in pl. 7. F.)
erx alio aui facto
tenet. l. aqkt. vr

a Tenebit. de
culpa leuiſſima.

ctiones. ac.
d [ 3 qs fu⸗

paſſiui. ac.
Iniuna.i. nõ

.

b Alter. pa2⸗/
mü.n. parit acain
onẽ in ſactuz: vt
dixi. m action?
l., gqutc.

rui.nau.l.iij.S.pe.erat em̃ q̊ iã oꝛtũ incẽdiũ: ſic putabat᷑ illuc g
uenturũ.vñ verſus. Mam tua res agitur. paries cum poximus

k * 4 8
Cdy 4 PP .) * απ½ N, k à?

Item facic ad hunc

Adck et neglecta ſolẽt incendia ſumere vires. INem
. .

L

mſuntri

seleionttii
gamm
uuntnn
hickten
Pmun
ſhn
ſilngin ſ
nn
.
nir. ͤ
clekce. 4
trennr.
rer 4

ion
ſe

4

ünlrl gffun

inuouti

rikc v
ur e

lift
öelat chi

i 5,0l.
iſen.

punm
füneri
Unxrr⸗d ſan
Gmrocei t⸗

ſöel. nn

fkinne eſt

gmin
ſiw

fieru⸗
ng ſerus

Elynm feretea

icint ſ
Kigtn beten

Ner.

Mint.

Maipn
Whhn,
Aſhlhanſe
NV
Pnreng;
lce

—
=
—=

aun⸗
runari

wwet

ſini
ge.

nikent ſt
ſted goe

— —=

ru.

uu
natit
eren R
halste in
Wnus. N
winor 4
emi i
de
Zin
Ween
ne umni
Z
. a
1 Tms. ſan
es ie .
wlenine, 1
Nſinſt
Bicin
Menta⸗ n
nimniung en
Nert cl.

—

.
5

.JF. Z. e. l. qni occidit. S. in hac. 2. &. e.l. j. accur.

i wmum. pier naturale ius.ſcilicet quo ecdificium cedit
ſolo. accurſius. ßMU

k Subijcit. pꝛo wmo deſtructa.

1 i
m Reſpõ⸗
di.nõ rñdet qoni
mõ. ſ̊ alnꝰ exoꝛ⸗

n Duolibet.
manibo E coꝛpe.

vel ſine mamboꝛ:

⁊ ſine coꝛpe pbi⸗
ta alii occaſtöe

moꝛtis. qgc.

o Aquilia. ſcʒ
directe.aliꝰ gutẽ

tener᷑ ĩ factũ q ũñ
ſuo coꝛꝑe ſecit.
p Tlilus. ex pᷣ⸗
q Teneri. vt

W occiſo. na vi⸗

q; tenetur quãn
płimi anno ꝓ⸗

ximo fuerit a tẽ
poꝛe ſui vulner
vt B ſubijcit. ex⸗
tmatio aũt c. ?
j.ce dã. ifec. flu⸗

minũ.S.idẽ Fᷣuꝰ
in fi. 2. S. e. l. qait
lex. De vulnera

to auũt ſieret extia

tia infra.xxx.di
es.ex tercio capi

te.nec ẽ Zj.S.e.l.

buic. F. li ſeruꝰ.

X4. l. itẽ mela. S5.

celſus. vbi dicit
vmũu: vt de vul⸗
nerato teneri. lʒ
eſſet vulnꝰ moꝛ⸗
tiſerũ.qꝛ ñ erat
certũ ex eo vul⸗

nere moꝛuup.
r Judicauert.

ua ů ⁊ i ꝓpoſito
Vt ⁊.j.ti.j.l.j.ĩ.
ſi. 7.l. ij. . S. eo.
item mela. §. H
ſi plures. Sed
ar. contra. S. e
rei ven. l. ſi fru⸗
mentũ.in fi.

ſ Trecẽtis.nã
tot dies habʒ an

nus: vt hic.⁊. j.
e ſta. li. cum he

res. S. ſtich?. gc.

g

,Ytantũ pᷣſtabi
hõ plurimi

diebo. poſterioꝛ T id tenebit᷑ quã⸗
ti hõ płimi venire poterit in anno

”

1.

*

La vulneratus.ictus.i.pcuſſus.

ſoli ptinet: etiã dati damni nomĩe
La vulneratꝰeſt ſeruꝰ: vt eo
ccctu certũ eſſet eũ moꝛituru:

actiõi ſubijcitX᷑.

2 poſtea ab alio ictꝰ œceſſit. Que
ro an cũ vtroq; v occiſo lege aqᷣlia

agi poſſit. Rñ? occidiſſe dꝛ vulgo

quidẽ qͥ moꝛtis cqm quolibʒ modo
pbuit: ſed lege aqᷣlia is wemũ teneri

7

viſus eſt: qᷓ adhibita vi: q̃ſi manu
cam moꝛtis pᷣbuiſſet: tracta videlʒ

interpᷣtatiõe vocis a cedẽdo:⁊ ace⸗
de. Rurſus aqlia lege teneri extĩa

ti ſunt: nõ ſolũ qͥ ita vulneraſſent:
vt ofeſtim vita puarẽt:ᷣ hi etiã qͥʒ
ex vulnere certũ eſt aliquẽ vita ex⸗
ceſſurũ. Igit᷑ ſiqͥs ſeruo moꝛtiferũ
vulnꝰ infuxerit. eũdẽq; alius ex ĩ⸗
teruallo ita ꝑcuſſerit: vt maturius
inter ficeret᷑: ꝙᷓ ex poꝛe vulnere mo
riturꝰ fuerat: ſtatuendũ eſt vtrũq;
eoꝝ lege aqᷣlia teneri. IJdq; ↄſeq̃ns
eſt aucti veterũ:qͥ cũ a pluribo ideʒ
ſeruꝰ ita vulneratꝰ eſſet: vt nõ appa
reret cinꝰ periſſet ictu:oẽs lege aqͥ⸗
lia teneri iudicauerũt.Extĩatio at
pempti coꝛꝑis nõ eadem ĩ vtriuſq;
perſona fiet: nã qͥ poꝛ vulnerauit.

5 —

*
—

vulneris trecentis ſexagintaqnq;

6*

lqnatir anno ꝓximo

res. omnes inſolidũ tenent᷑:

mecio veinde tꝑe heres inſtitutꝰẽ: ⸗

4
7*

uerit repetitis ex die .

PYximo: q vita exceſſit: in qͥ pciũ q;

hereditatis erit. Eiuſdẽ ̊ ſerui oc⸗
ciſi nomie: aliꝰ maioꝛẽ alius mino

ANenire. id

vendi. ac.

u Pꝛecium ch
hereditatis. ⁊ ſic
lucrü vemit: vt
2. 1. de eo quod
cer. lo. l.ij. in fi.
x M5 ſiqs ab
ſurde. ex eo em̃
qð ꝓ hoĩe quõ⸗

rẽ extiationẽ pᷣſtabit: nec mirũ cũ
vterq; eoꝝ ex diuerſa cã ⁊ diuerſis
tempoꝛibo occidiſſe hoĩem intelli⸗
gat. O ſiqs abſurde a nobis h̊ cõ⸗
ſtitui putauerit:cogitet lõge abſur
chus ↄſtitui.neutrũ lege aqᷣlia tene
ri: aut alterũ potiꝰ: cũ neq; ipunita

⁸₰ A wsssh 1 Teat u Per wer E enswpete Aan es

dam pᷣſumpio moꝛtuo. nũc quaſi moꝛtuus tenetur: ⁊ ſic bis vider
moꝛtuus.⁊ diuerſis temponbus:quod viderur abſurdum.ſ eius
contrarium eſſet abſurdius:vt ſubijct.
y Alterum potius. ſcilicet ꝙᷓ alium. .—r :
3 Impuna. nota maleficia nõ eſſe impunita dimittenda: vt hic
2.8. de iudi. ſi longius. F. j. 7. 7/ de nox. I. nij. S. cum wmmus. 2. J.
Xæ ſidemſſo.ſi a reo.S. finali.⁊.E. de penis.l.ſi operis. . j. de ſoł.
ſtichum aut pam. in fi.j. H. ⁊. j. de interro.acti.l.qui ſernum.in
hi. . E. 2. E. de defen. ciui.l. ꝑ omnes. ac.

„

Diſputãdi.i. rigoꝛẽ iurj.nã ve rigoꝛe iurl.neui tenet᷑: poꝛ nõ.q

—

Anum interim. icqʒ exemplu.

nõ occidit. ſecudꝰ nõ. qꝛ ⁊ ſine eius vulnere eſſet moꝛtuus.

cExtiimant᷑.iot aũt ſunt maleſicia q;t pſone:vi.. dve iniur. l. ſi pr.

maleficia eſſe opoꝛteat: nec facile

oſtitui poſſit: vter potiꝰ lege aqᷣlia
Leneat᷑. Multa aũt in iure ciuili 3

ſtrictã röneʒ diſputãdi ꝓ vtilitate
comuni recepta eẽ ĩnumerabilibo
rebo: ꝓbari pt. Vnũ interĩ ꝓpoſu
iſſe:otẽtus ero. Cũ plures trabem
alienã furãdi cã ſuſtulerit quã ſin⸗

guli ferre non poſſent: furti actiõe

oẽs teneri extimãt᷑:ꝙᷓuis ſubtili ra
tiõe dici poſſit neminẽ eoꝛũ teneri:
q neminẽ verũ ſit eã ſuſtuliſſe.
9₰₰₰N₰uuς öö Aphen-?.
er plagis ſeruꝰ moꝛtuꝰ eẽt
neq; id medici inſcientia:aut
dni negligẽtia accidiſſet:recte e ĩ⸗
iuria eo occiſo agił᷑. Tabernariꝰ
in ſemita noctu ſupꝛa lapidẽ lucer

nã poſuerat: ⁊ qda pᷣteries eã ſuſtu
lerat:tabernariꝰ eũ ↄſecutꝰ lucer⸗

na repoſcebat:⁊ fugientẽ retinebat

ille flagello qo ĩ mau hebat in q w

loꝛ inerat: vyberare tabernariũ ce⸗
pat:vt ſe dimitteret:⁊ ex eo maio⸗
re rixa facta tabernariꝰ ei q lucer⸗
nã ſuſtulerat oculũ effoderat. Cõ
ſulebat᷑.nu.danũ imiuria videt᷑ de
diſſe:qm̃ poꝛ flagello ꝑcuſſus eſſet.

Rñn? niſi data opa effodiſſet oculũ:

nõ videri dãnũ iniuria feciſſetcul⸗

pã em penes eũ qͥ poꝛ flagello pcuſ⸗

ſit reſidere:h̊ ſi ab eo nõ poꝛ vapu⸗
laſſet:ᷣ cũ ei lucernaʒ eripe vellet
rixatꝰeẽt.tabnarij culpa factũ vi⸗
deri. In cliuo capitolio duo plau
ſtra onuſta mule ducebant. poꝛes
plauſtri muliones cõuerſum plau
ſtrũ ſu bleuabant:quo facile mule
ducerent.interi ſuꝑius plauſtrum
ceſſim ire cepit:⁊ cũ muliões q int
duo plauſtra fuerãt e medio exijſ⸗
ſent poſteriꝰplauſtꝑa poꝛe pcuſſuʒ
Ftro redierat:⁊ pueꝝ cuiuſdã obtri
erat. Bñs pueri ↄſulebat:cũ quo

IBucebant. aſcendendo. aʒo.
m Pꝛions. i. ſuperions.
n Auliones. quoꝝ imñ mule nõ erãt. ac.
o Superius. id eſt pꝛ ius. aʒo.
p Ceſſim.id eſt retro.
p Auliones. ſuꝑions plauſtri. accur.
q Poſterius. poſt quod nullum erat.
r.

vt.j.de furt.vulgaris.S. pe. Dʒ a
DNDNDotra. Z. q cuiuſq;

vuiu erſi. munici⸗
infec. damm. m fi.
ij. H. accur.
d ſ Zex plag?
de occiſo.
ſi em̃ negligẽtia pe
rijſſet. nõ agerer de
occiſo. vt. S. eo. l.
qui occidit.S. fina⸗
li. qʒ0.
e Labeꝛnarms.
in ſemita. id eſt in
via. accur.
f Inerat. nõ qò
wloꝛ dicuur ineſſe
flagello ex eo qo
alij infert woloꝛẽ.
g Miſi data opa
ad vindictã. 2 ſic
exquo incontinen/⸗
ri fecit.pᷣſumi᷑ qð
ad ſui defenſioneʒ
lecerit: vt aggreſ⸗
ſoꝛ interĩ eũ nõ in
usdat: miſi ↄtra ꝓ
betur: vt hic. 2. Z.
ſi quadrupes pau
perie m feciſſe dica
tur. I.j. S. cum ari
etes.ſᷣm quoſdam
1 ſic poteſt contra
pꝛobare: vt hic ᷣʒ
vohannẽ. licet qui⸗
dam contra. 1 ad
de quod notat᷑.C.
vngde vi. l.j. ac.
g apulaſſet. i.
verberat? eẽt. ac.
h. Uellet. per qᷣ
vides quod incepit
tabernarius rixaʒ
ergo non licet ob
tutelam rerũ mea
rum inferre vim.
Rñ? hic quia non
fuit cum modera⸗/
mine.
i Rixatus eſſet.
⁊ ſic eum peus p/
cuſſerit.collige er⸗
go argu. hic. ⁊ ex
ſuperion. H. ar.
ꝙ nõ debes aliquẽ
pPcutere ad defendẽ
qũ. miſi pus te fe⸗
riat. Sed contra ẽ
vt.j. vi vꝛi ar.
l.iij. S. eum igit᷑. 2
hic ſic euenu de fa
cto.accur.
KR In clmo. cliuꝰ

ocus eſt quidã.

4 ———ðõ
ð ———— * . . 4
ð

Quo pꝛo vt. q0.

A pꝛioꝛe.i.a ſuꝑioꝛe.aʒo.Ac.gloſatoꝛ inris cimlis.
Cum quo vel cum, dno mularũ.vel cũ plauſtrarijs. Ssc.

a In canſa. i. dicere. vt ille teneat qᷓ cm moꝛtis pᷣbnit. vel cõm diẽ
factũ ipᷣm cũ quo ius ẽ unplicuũ.facii g potiꝰ eſt q̃ſtio ꝙᷓ iur̃.

—

b Eũ dño. mferioꝛis vel ſupionis plauſtri.
c Cũ homibo. i. cum mulionibo.
do Conuerſum. ſ.nunc. accurſius.

e Bnua volütate
ñ iuſta ncc̃uate.y.
f At id. ſ. ↄſecu⸗
tiue: vt duobo pꝛo
bat exẽplis.
g Immiliſſet. er
ſine volũt ate.vt.S
e. ſciẽtiã.S. ſed ſi
ceſendendi.ac.
h Reſoꝛmidaſſẽt
ſcʒ ſine cauſa.
1ELu dño. ſupert
oꝝs plauſtri.
k Lonarẽt. ał
conarẽt᷑.⁊ ałs coꝛ
ruerent᷑. ac.
INMecq; cũ hom
nibo. ob hoc qõ de
mecho exiuerit.
eo qo mimis one⸗
rauerũt tenent᷑. E
ſi ꝑ malũ locũ du⸗
xerit.vt.S.e.q̃ acti
one. S. H ſiqs plus
m Illud cerm̃ ẽ.
ſiue cłpa mulionũ
vel alteriꝰ damnũ
aecideru:vł vrcio
ſuꝑioꝝ mulaꝑ.ac.
u Rectiſſent. ar.
3. J. dã. infec. l.
qͥ bona. S. cũ inter
ſed ibi meliꝰ pote⸗
rat ſibi caueri ab
alio:⁊ mo mihi ca
uet. accur.
O Huid boues
cebere. cũ. n. vẽchi⸗
toꝛ bouem recipit.
oĩa retro agunt᷑. ſi
tñ vellet poſſet pꝛo
noxia dimittẽ. vr
de alie. iu. l. qꝛ re⸗
dibito. ⁊. I. de edi.
edic.l.qð ſi nolit.
m pun. .
p Serunulũ. cuz
glijs ludentẽ. ac.
q Kü caſu. ma⸗
gis. ñ data opa id
tecit:vt. S.e.uẽ me

la. in pn. eſt em ö

natura ludi vnum
gliũ ipellere. ac.
x [ Yboues. 1.
vaccas ali⸗
enas. vt bñ ↄueni
at qõ ſequit᷑.ac.
In ſactũ actio
vt inſti. e.S. fi. ac.
t I Sgis aqr.
vulneraue
rit.⁊ ſic lucro mo⸗

ri᷑ ebitoꝛis.vt.. de

ſe agere opoꝛteret. Rñ.in cã ius eẽ
poſitũ. Mam ſi muliones q ſuꝑius
plauſtrũ ſuſtinuiſſent ſua ſponte ſe
ſubduxiſſent: ⁊ ideo factuʒ eſſet vt
mule plauſtrũ retinere nõ poſſent
atq; ipo onere retraherent᷑:cũ dño
mulaꝑ nullã eſſe actiõz: h̊ cũ homi
nibo qͥ ↄuerſũ plauſtrũ ſuſtinuiſſẽt

lege aqᷣlia agi poſſe. Mã miilomi⸗

eũ damnũ dare:qᷣ qpð ſuſtineret di⸗
mitteret ſua volũtate: vt id aliquẽ
feriret: veluti ſiqͥs aſellũ cũ agitaſ⸗
ſet:nõ retinuiſſet: eq̃ ſiqs ex manu

telũ aut alið qͥd ĩmiſiſſet: damnũ ĩ

iuria dari. Sed ſi mule qꝛ aliqᷣͥd re
foꝛmidaſſent:⁊ muliones timoꝛe ꝑ
moti ne oppꝛimerẽt᷑:plauſtrũ reli-
q̃ſſent: cũ hoĩbo actiõʒ nullã eẽ cũ
dñno mulaꝝ eẽ. ꝙ ſi neq; mule: neq;
hoĩes ĩ ea cã eſſent:ſ mule retineꝛe
onꝰneqᷣſſent:aut cũ conaꝛent lapſe
cõcediſſent:⁊ iõ plauſtrũ ceſſim re
diſſet: atq; id ↄuerſuʒ fuiſſet: ⁊ onꝰ
ſuſtinere neqͥſſet neq; cũ dnño mu⸗

larũ: neq; cũ homĩbo eſſe actiõʒ .

Illud quidẽ certũ ẽ: quoqͥ mõ res

ſeſe baberet: cũ dño poſterioꝝ mu⸗

larũ agi nõ poſſe:qm nõ ſua ſpõte:

ß pcuſſe retro redifſent. Quidã

boues vendidit ea lege: vt daret ex
periũdos:poſtea wedit expiundos:
ſeruꝰ emptoꝛis ĩ erꝑiundo ꝑcuſſus
ab alto boue coꝛnu ẽ. Querebat᷑
nũ venditoꝛ emptoꝛi damnũ pᷣſtare
beret. Rñ? ſi emptoꝛ boues em⸗
ptos hẽet: nõ vebere pᷣſtare:ſed ſiñ
habere t emptos: tũc ſi culpa hoĩs
factũ eẽt vt a boue feriret᷑:nõ lebe
re pꝛeſtari: ſi vicio bouis: vebere.
Cũ plures pila luderẽt:quidã ex
his ſeruulũ cũ pilã ꝑcipere conaret᷑
ĩpulit: ſeruꝰ cecidit ⁊ crus fregit.

Querebat᷑ an dñũs ſerun lege aqlia

le. j. illiuſfa. F. fi. Sed cõtra id qð diat hic da⸗

ri aquił. eſt. S.de wolo .I. arburio.S. fi. So. hic ſub cõditiõe ꝓmiſit E
mi diẽ incertã. vbi ↄdinõe vel die incerta ceficiẽte apud ꝓmiſſoꝛẽ re⸗
maneret. ſup vo pure pmiſer at: vel in diẽ certã. Vel dic illã veimiari
p iſtã. Tlel ibi occidit aliꝰ vt daret dãnũ creduoꝛi.hic nõ.⁊ hoc ſᷣm.y
Secd ar. ↄtra huc ſo. S. e. l. in lege. S. fi.

u Sibi potiꝰ.ſic.

uerſo. S. lcet.
x 1

Tichum aut pam

lũ. eſſet. 1. valeret: ⁊ ſic in ſequẽti.

y Adquile. inquatũ det. cermũ eſt em̃ dari: vt.S.l. ꝓxi.
2 Ab extraneo.interfectoꝛe.accur. S=

a Pabeo dare. mnuit me ad viuũ pᷣciſe teneri qð eſt verũ. vt. . ð

ſolut᷑. ſtichũ aut pam. in pn. Sed contra. ſ. e le. ſ. cum res. .

ſi ſuchus: vbi permittii dari pꝛecium moꝛtui.Soł. hic delinquẽs
ſtipnlatoꝛ pꝛomiſſoꝛi ꝓprer velictum ſuum obicere non poteſt qo
ſoluere poteſt moꝛim extimationem. quominus ſoluat pamphilu

cũ eo cuiꝰ impulſu ceciderat agere
poſſit. Rñ? nõ poſſe:cũ magis cãu
ꝙᷓ culpa videret factum.
1 Eratius.

ꝗ boues alienos ĩ anguſtu lo
cũ coegiſti: eoq; effectũ eſt vt

eijcerẽt: dat in te ad exempiũ legis
aqᷣlie ĩ factũ actio.
Egis aqᷣlie vebitoꝛi cõpetit

actio: cũ reus ſtipulãch ante
moꝛã ꝓmiſſum aĩal vulnerauerit:

idẽ eſt ſi occiderit aial. ſi pꝰ mo
rã ꝓmiſſoꝛis is qͥ ſtipulatꝰ fuerat
occiderit: vebitoꝛ quidẽ liberat᷑.le⸗
ge aut aqlia h;ͥ caſu nõ recte expit.
na creditoꝛ ipᷣe ſibi ponꝰ ꝙᷓ alij in⸗
iuriã feciſſe videt᷑. p Auk.
Tichũ aut pamphilũ ꝓmiſi
titio:cũ ſtichus eẽt ecẽ mi⸗
liũ. pamphilꝰ vigiti miliũ. ſtipula
toꝛ ſtichũ anñ moꝛã occidit.Queli⸗
tũ eſt e acriõe legis aqᷣlie. Rñ: cũ
vilioꝛẽ occidiſſe ꝓponit᷑:in hũc tra

ctatũ nibil differt ab extraneo cxe

ditoꝛ. Quanti igit᷑ fiet extimatio:
vtrũ cœcẽ miliũ quãti fuit occiſus:
an quãti eſt quẽ neceſſe habeo daꝛe
id eſt quãti mea ĩtereſt: ⁊ qͥd dice⸗
mꝰ etſi pamphilus deceſſerit ſine
moꝛa. iam pciũ ſtichi minuet᷑: qm

liberatꝰ eſt omiſſoꝛ: ⁊ ſufficiet fuiſ⸗

ſe pluris cũ occideret᷑ vel int᷑ annũ
Hacquideʒ rõne etiã ſi poſt moꝛtẽ
pamphili int᷑ annũ occidat᷑:pluriſ
videbit᷑ fuiſſe. 1 Bem.
UVlier ſi in rem viri damnũ
Lagerit: ꝓ tenore legis aqᷣlie
cõuemtur. 1 AÄbole.
Qum nbi commodaui:in eo
(i tu equitares:⁊ vna ꝙᷓ plu
res equitarent: vnus ex his irruit
in equũ:teq; veiecit: ⁊ hboc caſu cru

ra eq fracta ſũt. Labeo negat tecũ

g Hccidatu r. ſ.ſtichus. 330

p Apini.

extumanonẽ co⸗

ueutus lege aqr

ſi velit debnoꝛ.
Vel veriꝰ.ibi eſt
ſoꝛſan qð ẽ phi⸗
lo ʒophicũ temꝑe
ramẽtũ ſᷣm aʒo.

b LQuãti mea

inter eſt. ſi em ſti

chũ ſoluerẽ libe⸗
rarer ⁊ habereʒ
pamphilũ q eſt.
xx.milin. nũc
ſi velum pamphi
lü ſoluere. repe⸗
tã.xx. milia:nec
educet᷑ pᷣciũ ſty⸗
chi: cuʒ lucro de
bitoꝛis ſit moꝛ⸗
xi. Alij dicũt qdᷣ

ſi volo me ↄten⸗

dere liberatum
moꝛte ſtichi: qð
poſſum. ſic me
nõ teneri ad vi⸗
nũ pᷣciſe. qõ eſt
falſuʒ:qꝛ hic diẽ
quẽ neceſſe ⁊c.

Cc Sine moꝛa.

ſcz poſt moꝛtem

ſtichi. vt differat

ab inferioꝛi. RK.

4 als nõ. 1 ſem⸗
per interrogati⸗

ue lege. ⁊ ꝙ dicit

pciũ ſtich. qð. ſ.
erat ĩ actiõe leg
aqᷣlie.xx.milia.
licet verũ fuerit
x.milia tm̃ ac.
e Liberatus.
ab viroq;. ac.

ꝓ ſaltim.

Intra annũ

ſic ergo non mi⸗
nuetur pꝛecium
ſtichi. nam pᷣſta⸗
ri debet quãti fu
it cum occicdere⸗
tur. in anno pꝛ0
ximo.h̊ aũt fuit
pluris cum occi⸗
debat᷑. Apier pa⸗
philum qui vi⸗
uebat. in quem
ſoluendũ rema⸗
nebat debbitoꝛ
obligatus.

b Finſſe mira annũ. a ideo. xx. milia pᷣſtabunt᷑. habet ergo lex ach

lia oculos retro.ſic ⁊..d ſer. coꝛ.l.xli.S.fi.ac.
1 m Aluer. legis aquilie. 1. acnõe in factum. vt. C. re. amo. .

ij. aʒo. ⁊ facit. S. e. ſi ſeruꝰ p. S.ſi cũ maruus.
k e Dum tibi. 1 vna. 1. ſimul cu ſuis equis ac.

. Erura eqm.tibi comodati. accur.
m Seld ſi equius. ſ.irruentis. accur.

n Agi poſſe. cu culpa equitãtis ſii factũ.ſecus

ſi vicio equi. at⸗

o Be his qui veiecerũt vel effuderũt. Rubꝛica. i. X' his ey quo⸗
rum wmo aliquid eſt veiectũ vel efſuſum. vt. j. e. l. ·· E. 35.7 1

— = S
S n
— – =
S-S

nro
Eir n Dr
bedum

.

= = —
Sn =
=: =. =
= S= =—
= — —☛ =
—
—2

S
=
==
. *S=
—
—
—

Glett gond.
fmgi. ſ
Nkail bo.!
iwan
uiss Ml.
gieficl. Fen
alnd⸗
en un os
kagd- dabe
idi ⸗
mi. l Oetl

and e

m. Mn
und blce.

uhege U
ſtiie wanein
1iig Kulzſ
Wlhrge lram

ed

ſnie chtener

ſic Wrte
imi hit

win
Crnei i
ginun facc⸗
.

ſego.
r H

alei
1mordi en d

S n ſtituta. de ob. ex qjjſi kelic. S. .
— .„ p n vel eimgeri Se ſ. Dd actio. ob. l. ex zctibo. ſimnlis eſt em̃ geno q er äſi zern darer
8 o pꝓ Retoꝛ au. vel effnuderit. vba vlpi. Rrn. 0 l. ex zctibo.ſimnlis eſt em actio q̃ ex qſi jctu dat᷑ ei qex
. unns n ma ſunt ptoꝛs. ↄſtrue. in eũ. gi ntia lſe ſunn pero Zctu dat. vraq; em dat᷑ w peculio. vt. . c ne ge⸗ il erler
m vel effuſum qd erit ii enʒ locũ æc. it vn deieccu l iñ qñq; dant᷑ in heredes. vt. E. xe here. tu.l. ij. Item qᷓ dat ex veli⸗
tane e p MOuo vulgo. hoc vbum expomit᷑.j.e.l. hoc edicto. gc. cco ſil is eſt ei qᷓ dat ex q̃ſi velicto. qꝛ vtraq; dat᷑ noralit. vr.j. e. ſi vo
woci⸗ is 4 Eeence⸗ p S. ptoꝛ. ⁊. z. e. S.ſi ſuꝰ.a. S. nau. cau. ſta.l. vl. . uoꝝ. nec ob. qd in
W z eogem pomt da⸗ F. z. B 6. 1 -. ⸗ c.ti.dẽ.l.item.S.
„ 8 Raia1 Aners⸗ Gnemngig wan, ſai qd eijceret k eſfunderet᷑:nõ ĩ dñũm dhe. q rbi logut ve
n 4. * . . 7„ — Itactu
Amigs, n ſepoct. v.j. ne ſe veꝑ puto. 10 9g pol⸗ ecium. culpa eĩ penes eum ẽ. NMec dar er Zctu. i. w re
e 8 3* le⸗ gu.li MM dQgijcit᷑ culpe mẽtõ ł inficiatõis: vt cepto. non de ea q
mie d . Sn wiplum. Be his qmn Tiecerunt vel ef⸗ in duplũ der actõ. qᷓuis damni in⸗ zatnn ARan ner
nülegs n ſaus danimi qõ fuderunt. Rubrica. ä iurie vtrũq; exigat. Sʒ cñ liber ob. qo dꝛ j. de iure
Jm. i 1 Bchci vide⸗ eto? ait p* Xpia. hõ perijt:damni extimatõ nõ fit in dmanonem a
cnt en bat. poc eimmna etoꝛ ait. vx his qᷓ xeie duplũ: qꝛ in hoĩe libero nulla co tmur er gemmt u de
ane in rur in vltima. l. cerint k effuderit vñn pis extimatio fieri pt. .l. aureoꝝ eꝛcitoꝛia. Jtem hoc
tuent. un 1 Sꝛiß. . n ner fieret: ki um quo vulgo ↄdemmatio fit. Hec at᷑ vba. ſi v ey maleftb vi n
in in c et: g. quooſiſteꝛet᷑ iectů uet nocitũq; ei eẽ dicet᷑: nõ ꝑtinent no agi noxelit n
ſerk ige eſt vt leberer d5, num ſum ga erl. qutu er eare 2⸗ ad damna qꝗ in rem hoĩs liberi fa⸗ r aeſtige. B
il⸗ a w nora r F. babnaer erne eiaten eumq ibi cca ſunt. ſi foꝛte veſtimẽta erꝰ l qᷣd no. F.n bh⸗ Anr,
i, dn ancadtmnelo ö.e. Bregfen hinguen da⸗ aliud ſciſſum coꝛruptũue eſt: ſ ald dicũt h enam re pe
en ſn at tenet inſoliau BDi eo ictu ho liber piſſe dice ea q̃ in coꝛpus eiꝰ admittunt᷑. Si fi ulio agi. ar. d. l. 5
lan, cum ie oñ tur.l.auꝛeoꝝ iudiciũ dabo.ſi vo vi Ii ᷓ Hiiir: i Kau. cau. ſta.l. itez
Aut. iun vtit oba. priat, uet nocitũ ꝗ ei eẽ di k: qj n 0 vi liuſfa.cenaculũ oductũ huũit: ⁊ ide S. item ſi Huꝰ exer⸗
fümi dun vober ſi ell. rem equi il Mecr ämilob eaz wiectum effuſumue qd ſit: w pecan arone . .ör-.
e en eeocto d. 10 aget ndici videbit: eum cum lio in patrẽ ñ dat᷑: q; nõ ex ctu ve emauem . F. i.
betoine n dabe nAn tantiuchciuz mit: in im itaq; filiu Hactio dpettt rechra.f werer⸗
i. i uuum p uo n e 00. Si fus in ſaete dño feciſſe ECũ rᷣuꝰ habitatoꝛ ẽ: vtꝝ norn⸗ Lii fu. voluntare.
1. A⸗ licto ouenit. nõ dicet. in iudicio adijtiaʒ aut norg li . — 2.l. S. ſi is q na⸗
eec m mbent libea o, twedeꝛe. Sümacu vrſen xa lis actio dãda ſit.qꝛ nõ eſtex nego⸗ nuem. ſic ↄcoꝛdat
en wpnoxa. Sumga cũ vtilitate id ßp⸗ cio geſto. an e peculio:qꝛ nõ ex ꝓ qſi ctu m eos
ndin ee Aieam. ſ. koꝛem edixiſſe nemo q neget licto ßui veni i p̃uj· ita em eos ꝓ q̃ſi
en e . itinera ασ metu a piculo noxa. cũ uus mhil nocuerit· ſego xalit. Sztu die h
1r. Süma orwe⸗ . ame . PHarui at inteſſe puto ſᷣuum impunitũ eſſe nõ opoꝛ Sõ er
korllis, am . tit. . . 1.. vtꝑ public' loc? ſit: an vo pua⸗ tere:h er oꝛdinẽ officio iudicis co Roꝛro in boc R,

ſimile ᷣm eos ẽ q̃i
cxelictũ a q̃ſi õctus.

putatoꝛ.
. 2— ij/Pelle ä 4 „
qꝛ. ꝓpi q̃ſi zcium ñ F. A. g. A. d . .

: .
e Znilk. S, er nae,E e vulgo iter fiat: ge Ugedu

abitare aũt dicimꝰ: łin

—¶—

1iee, iter faciẽtibo pſpicit᷑: non pnhli e ⸗⸗ aAIn — d
id, e me De eae i Kolerſpenee non publicis ſuo:ł ĩ aqucto: ł in ſtuito. Hoſpes
nie . Saata. Uer ſoler flent d. .' vulgo plane no tenebit: qꝛ no ibi inbabi pumunk corpali⸗ 9
nucqi i quz hut vie phii ite lolet ftleri egãdẽ ſecuritatẽ dñt tat.ſ̊ tanniſper hoſpitat᷑: is ten er dar tñ actio de pe⸗ T õü
ctſa een e. eccr. hꝛe. Ceteꝑ ſi aliqñ vulgꝰ ĩ illa via q boſpitiũ vderit mel clio. vr. z. ne. .L. a r le.e
ſcaſe .TKomear. ⁊ nõ ↄmeabat: 2 tuc wie a via bolpitii wdent. Aultũ at int⸗ geſ. ſi fil. ex ai · „ ee
lmi anmd ne nl ve: ag. effuſuz ſit: tuc ciectum qd vł/ eſt inter habitatoꝛẽ ⁊ hoſpiteʒ. jn licto er oꝛlinen n. l. CEr rcke
nut 4 a Dö ſi c. vi uluʒ ſit: cũ adhuc ſecreta loca eſ!tum intereſt iuter wmiciliũ brſte corr gat. vt H. H b, . rs
. 18 Ari. vn ł his caſi ſent:⁊ mõ cepit ameari: j. , rre terelt ter domia in hntez ma verioꝛ eſt. Bin /4 — 97
tpin . bus 2 ſeqnuby 10 ctot . HD :no dz H edi 7 pegrinanté. O plures in cena io.⁊ fac̃.j.de exeꝛ. ZA.-, . T r,eeen
den. in c h;. vr 5.ö u. (lo teneri. Oo ſi ci ſuſpenderer culo eodem babitet vnde aliqd U.Kſis qj nauez J .)
Nn. ssian. Wweidgit: magio wieet ende culo eodem habitẽt vnde aliqd æ⸗ 2.(. h uns. K. 4 Ler,) –
vmn un gdö. ποI mmagis iectu videri. Sed iectũ eſt. in quẽuis h̊ actio ꝰ bi F5 Cose — ⸗=Mrr . 12
Penes en. ſ. ⁊ qõ ſuſpẽſt d „. 9 abik. kK Coꝛrigenquz⸗ 3 WTr —
Beſe n Uhabnan gc. macft peluʒ xcidit. ꝓ wiecto hai Vm ſane ime⸗ g Aius. Mo noxals. vt. 5 (y — he⸗ 2 .1 ,5
doe in⸗ In duplũ tüc de⸗ Magis ẽ. Pꝛoinde ⁊ ſi qͥd pendẽs ef poſſibile ẽ ſcire s wieci e.l. F. ſi ßu. So. , ee
3 WNI mum. fuſum ſit: ꝙᷓuis nem 6 “ Puitn qs ieciſſet ibi Fuus inhabitã⸗ 13 u *7 0
ine n cccdicti mñ lorſi ʒ. ngn effugerit. veleffudiſſet. v Apia. tis. B inpabiras. E. . .l. de
n e e. Kulpe meö. talctuͦ iñ locñ hze dom ẽ. Hec ĩ Tquidem inſoli 1 Pabiare. gse c. G1 . . h .
udn e nam nö exigitur kfactũ actio ĩ eũ dat q inhabitat:ci Tquidem inſolidum. ſed ſi inſti. we inmk.F.,„ a SH 0) ‚h.
SI lpa in tacto. h mnhabitat: c cum vnofuerit actum. ceteri ⁊lex. ac. P rups
ante factum. qꝛ vtiᷣ o or — H m Hoſpites. G
lon d qe vtit opa maloꝝ hommum inhbal 8— fcipiũ a nductoë
ui Sed cum. extimatio.vt.j.e.l.ſi. l tang.. tis n Dugin. vere multum. qꝛ im ac. ſupiit a aaͤuczoe.
9 .l. ij. S. rplures. actio. vt a. I. æ exerci.l. j. in ſi. ⁊.l.ij.⁊.l.ſi tamen.ac

oꝛpon. 7. S ſi qdr
re di.l. ſlacro.. u. Pau. fe. di. l. ex hac. ſic nec in re

d Hec autem. coꝛ us
urO inſti. de ob. ex delitt.. „ð ex ꝑſona pꝓueniunt vꝛ. 7. e.l. fi.

4

p c Am ſane impoſſibile.i. difficile. ſic. C. xe cura.fur. l. cũ alijs.

niuftin e Si ſiluſfa. no dak vt n⸗
nn ibr dicit rener 1 t. vt inſti. e. F. ſi fln. Sʒ 3. z. we indi ſi f 7.. loca. I. cum plures. S. veſtimenta. ſic econtra. 7. p ſoc.l.
anan zi Bona er Palmm. vt ibi dixi. li. Sʒ . j. ce indi ſi fil⸗ voa ene hare i le h quis er rz rein mm ha AAinerac
ad . ocu. vt. j. de . ntinꝰ.
giacz ]· e reg. uf.l. er penalito. aleatoꝛbo.l. fi. S. iem ſi fuus. aq el effucnſſet. ſed quid ſi certum eſt v eciſſe an aget
laſus Hec actio. hoc dic pr. 5 ving⸗ mnra alios: 5 certum eſt vnum dieciſſe an aget con⸗
. bKum Fuus. aq, 1.. v indi. l. tam ex zctilo alios? K. non. ar. .e. l. ſi vo. S. interdum. Item eſt huic. l. con⸗
, . ctu . egum wetoꝛ. l .Jäle
, de⸗ vei auaſi. non dar er noxaliter, vx r e quidem inſolidum. liberabunt᷑. contra. S. ad. l. aq. uem

iſt uu
⸗ ei
n Beiectoꝛi. er gr 14
here „ ndes rat u in
— eſt: 7 C 102. 9c. Me,
is ppetua el dak. n leecee⸗ deie⸗ 4 iß
s 1 Riectis ꝑp vo non ds e d becs o ca⸗ ſeun. 3
efuſis eni beregeme. goͤliber t die. Dre
Aubk. effn kucaut weoopet ätarat co⸗ cr. tun
bunt. litis ſoci dicet. in herecẽ: Hn ẽpena er rei plecnos. in ſohe
4 ern iU ſſe m n it ẽ pe iitnin ſt
liber Er ception j em damn ei 4 TrI it: neq; en 6 geee ſci amus nnls n de p⸗ an eran
2 1 li actöne .B petit: E 0 Konmm na. ge. F g
ſi pres ſtatur tili act g. petit buſq; pl⸗ DBümogo toem 2 temm. acm irin Me
nel⸗ aawo⸗ is iudici inter ſe ce⸗ lis ⁊ popu aen tla boc gegem fernt een
ae Borl ohem ſoluerit. kes diu aciõ in eum ex plun mũu dar naton ci bac. 4 m vali⸗ ſuiſe Gwn.
vnn igunt BBvo p Et: ac n potiſſimũ cognate o noci raſeum n. (n
cereni mreligrelt G-N ? culo pobitet eaʒ S 8 ra affinitate: Sʒ ſaniber⸗ Sʒ mren onhan gh
rei uenmn v⸗ Fe azenrid cſ: m atin git⸗ edͤaetio⸗ en C By neher⸗ 4 ſen
