nendo actõez: oſeqns fuu a ei ꝓponere. ſ. actõem eandẽ. i. pei. here.
Uel dic vna eſt actio in genẽ: diuerſe tñ ſunt ſpecies: vt. .ti.j.l.j.
⁊.ij.nam ⁊ alia tibi:⁊ alia mihi dat᷑ actio.ſiciii ⁊ hic:hõ eſt ⁊ ille.
duo m ſunt.quoꝝ neuter eſt alter. nec tũ ↄcedendũ ꝙ ini ſe differãt

X

. 7
„

ſpecie. illa que mihi. ills que nbi dat᷑. vel hõ ab homie:qꝛ ſingula
ria inter ſe ſpecie nõ differũt: vt aut ariſt. Itẽ qð ſubijcit ꝙ pᷣtoꝛ ſu⸗
perioꝛẽ actionẽ induxit. videtur falſum. naʒ imo ſenatoꝛes ꝓpoſue⸗
rũt: vt.S.ti.ꝓxi.uẽ ve.S.pᷣter hec.vñ.⁊ cẽtuuiralis dẽ: vt. C. e.l.fi.
pᷣnci.et ciuilis:vi.j.t.j.l.j.⁊.S.de iuſti.⁊ iu.l.ius aũt ciuile. Ded
H rðideo ipꝛopne lo⸗

, 2 uit᷑. nã ſuꝑ ea lo
ea peepit. Sed erogatiõeʒ ĩ hono ms pior do to
reʒ filij cũ eſſʒ ſenatoꝛ fecit. Et q̃ſi m3 ED
tum eſt: cũ paratꝰ ſit pat᷑ reſtituere ꝛioruro? ſup e⸗
hereditatẽ habita rõne eoꝝ ꝗᷓ in eaeu cenee nõ in ſapioꝛ
erogauit:an filiꝰnihilominꝰ ꝑſeue ti. ſed alibi foꝛie
„— . . locurꝰ fuerat: vt.
rãs petere hereditatẽ: wli mali ex ſiq. pa. ſe. di.l..
ceptiõe ſubmoueri poſſit. Reſpon. nbnr l ni
Etſi nõ exciꝑet᷑:ſatis ꝑ officiuʒ coeſit.
iudicis conſuli. 2. Proponere..
„dZẽ — re. gc.
SZDi pars hereditatis petat᷑. . arre. bie dz
eſſe py. lr̃a: qͥ ꝑteʒ
u Apianꝰ. herecditatis: vł to
Oſt acige quam ppoluit Ancrectran fem
ptoꝛ ei q ad ſe ſolũ heredicctoꝛ. Alij babent
tatẽ ꝑtinere cõtendit.ↄſe⸗-⸗ pncipiũ huiꝰ.S. ibi
ines fuit eter etq pteʒ here ius nõ ex eo ꝛc.
ques luit et ei pponere: q ꝑteʒ tũc metit. ſ. ptor.
ditatis pett. IJs q hereditatem pma verioꝛ. v vm
vel ꝑtẽ hereditatis petit: ius ex eo hbSdatis d .
nõ metit ꝙm poſſeſſoꝛ occupauit: ſed¶ſucceſſie: ſic. . ð
ex ſuo iure.⁊ wo ſiue ex aſſe heres S nge nene
ſit: totã hereditatẽ vẽdicabit: tʒ tu E. de rei ve.lres
vnã reʒ poſſideas. ſiue ex ꝑte ptẽ:li alienas. ĩmo con⸗
cet tu totam hereditatẽ poſſidess. bt mu
QDQuinĩmo ſi duo dofſ ideãt here⸗ dicas: . vrcnczdho
tatẽ: 7 di „ te le i. petẽdo id ſoluʒ
ditate I0 9 ſura ah dr ptie qð qᷣs poſſidet di⸗
re dicatꝛn ſingli a lingul petere r cer totu bereditatẽ
ni eſſe eebẽt: puta pᷣmꝰa pmo:vl ſe aaſe hiinẽ 7 us
ſ Ja. mo eſſe: m azo. Alij
cũdus a ſecido: ſed ambo a pꝛima eſe: eim dr bi⸗
runt ⁊ dixerũt: q;

etiam ſi rem minimã quis poſſideat.tamen eſt obligatus ad toram
hereditatem reſtituenda: ſed de equitate liberat᷑ reſtiiuendo id ſoluʒ
qð habet:vt.S.ti.j.l.licet.⁊ babẽt pꝛo ſe. ar. ⁊ ſiłe: vt dicũt.j. æ pe
culł.l.queſuũ.⁊ ꝓpter hoc etiã dicũt ſtatutũ eſſe qð legi.S.ti.j.l.iiij
Sed certe:mil eſt falſius eo: qͥs em̃ credat aliquẽ eſſe obligatũ ad id
qð non habet:neq; habuu:neq; ꝓmiſu:neq; ex ſuo velicto renet᷑ vł
facto.certe ſi obligatus eſt.ergo ex ↄtractu vel qjſi: ex maleficio vel
quaſi: vt inſti. obli.S.ſequẽs.quoꝝ nullũ eſt hic. queſo dicat mi⸗
hi aliqs: qʒ eſt illud ius ſtrictũ. vnde talis obligatio oꝛit᷑. Itẽ ſimile
qð inducut ex actiõe de peculio: ↄtra eos ẽ aꝑte. pater em̃ nõ ĩ plus
eſt obligatꝰ: ꝙᷓ ſit in peculio:vt.j.xæ lib.le.l.ſi qͥs reuʒ.S.hinc.⁊.j.
e pecu.quotiẽs.S.ſi ſemel.⁊ qð dicit᷑ recte agi ð peculio.enã ſi nihil
eſt ĩ peculio.nõ eſt ita ſtulte intelligedu: vt creduoꝛ poſſit dicere.ego

peto decẽ actiõe c peculio: in qinbo eſt obligatꝰ: ſed ita vt dicat cre⸗

duoꝛ.ego cõuemã wvminũ ex cõtractu ſerin qui decẽ mihi ꝓmiſit: vt
mihi ronem de eo faciat: vel mihi ſanſfaciat ſᷣm vires peculij. Preter
ea qð.S.ti.j.l.iiij.dicit᷑.nõ eſt ideo qꝛ poſſeſſoꝛ in oĩbo tenet᷑: ſed q2
vniuerſalis ẽ petitio:⁊ vniuerſa ſua eſſe in libello ↄplecti᷑. eodẽ moõ
rñdet᷑.S.n.j.uẽ videndũ.S.ſiqͥs eũ.pᷣterea eadẽ rõne ↄtingit. q̃ et in
rei ven.vt.j.de rei vẽ.l.ſin ant.S.poſſidere.Quid eſt ſʒ qð dicit᷑ hic
vendicat totã. H.vt pᷣus dixi.qmi vnaʒ rem inſolidũ ſibi reſtitii cu⸗
pit: ſibi totã debei vẽdicare ⁊ attribuere hereditatẽ.i.qicere dʒ:ſe in
ſolidũ heredẽ. ⁊ ideo inſolidũ reſtituendã rẽ. alioqͥn nõ totũ: ſed pꝛo
ꝑte reſtuueret᷑.caute ergo poſuit verbũ vendicabit.nõ dixit.petit.
hoc emm falſum eſſet.aʒzo. r .
b· Quinimo.poſſideãt.ſ.ꝓ diuiſo.ſecꝰſi ꝓ ĩdiuiſo:vt.ĩ.e.S.ſi ego
⁊. I.e.ſoꝛoꝛi.j.rñ.ſᷣm aʒo.Tu dic etiã ſi ꝓ indiuiſo poſſidẽt illi qᷣͥ cõ
ueniũt᷑ hꝛe locũ hũc.S.qꝛ nõ pt᷑ magis pᷣmꝰ petere a pꝛuno ꝙᷓ a ſecũ⸗
do: nec ſecũdꝰ mag pmo quã a ſecũdo. ⁊ i0 qbo petẽt a pᷣmo.⁊ am
bo a ſecũdo.ar.ad hꝛ j.x fideiuſſoꝛi.l.generalii. vbi dicit ꝙ ſi vn⸗
cõreoꝛũ ſuccedit alteri cõreoiqꝙ neutrius obligatio extingut: qꝛ nõ

poteſt aparere. que magis. Iẽ nõ obſtat ſequẽs. S. ſi ego: qꝛ certꝰ
a quo petere poſſit.ſ.ab extraneo ⁊ no a coherede: qͥ nibil vltra ſuã
partẽ poſſidet. Itẽ.l.illa ſoꝛon ⁊ ꝓ diunſo ⁊ ꝓ indiuiſo pt᷑ intelligi.

a Dicãt. a verũ ſit. Alter. poſſeſſoꝝ. ac. Pum. I. ttũ.
b Secundi.ſ.tantũ.accurſius. .
c Pꝛoiĩde. ſi poſ

boacer bte vent ambo a ſecũdo:neq; em̃ alter pꝛi
d Pereditatẽ. .. mMi alter ſecũdi ptẽ poſſidet:ſed am
renarus. bo vtriuſh. Hꝛoinde ſi poſſeſ⸗
vnus poſſidet ſun ſoꝛ 7 petitoꝛ poſſideãt hereditateʒ:
RSRSSęʒ— vnuſqᷣſq; eoꝝ pꝑtẽ dimidia here⸗
cept. rei m. l. 1 i ditans ſibi aſſerat: inuicẽ petere de
ter. m ̈n. bebũt:vt pꝑtes rerũ ↄſequant᷑.Aut

e Aſlerat. ſ. ↄpe

ueriario nibil. po tis: fa. herciſ. experiri eos oporte⸗
ne ota e bit. Si ego ey e me oica here⸗
ↄuenioꝛ a te cohe dẽ:coheres aũt meus poſſideat he⸗
recemeo p wee di reditatẽ cũ extraneo: cum nõ plus
mecegee hm⸗rer coheres haberet ſua parte: vtru a
meã eſſe dico: ale ſolo extraneo:an vo a coherede de⸗
coneleme beam petere hereditatem querit.
hirndes: c poſt · Et pegaſus fertur exiſtimaſſe: a ſo
mere ergg nd lo extraneo me petere debere: eüh;
koſiges. 4 rantunr, qaugur poſſe⸗ ſor
Cõſequãt᷑.ſ.ꝗ taſſis hoc officio iudicis vebeat tie
be enenee r.. Eeterũ ratio factt: yt a duobus
Tarts. na in gie j⸗ petam hereditatem. hoc eſt: ⁊ a co⸗
iber giber y ſus herede meo: a ille q; dirigat acno⸗
mo peg vellyh. nem aduerſus extraneum poſſeſſo⸗
ſo. ſi oſenſerit. S. rem. Sed pegaſi ſentẽtia vtilioꝛ ẽ.
ia .ve vſufrÿůj.· Itẽ ſi c me ex parte dimndia he⸗
e. F. uẽ ſi c: .. j.5 redeʒ dicerem. trientẽ hereditatis
cõiugẽ:cũ ema .li. poſſiderem. vinde reſiduũ ſextan⸗

l. j.S. filio. Sed ʒ
ĩ.ꝓ ſo.l.ſi titius
cũ q̊.ĩ fi. So.ibi

tem velim perſequi:qua iter agam
videamus. Et labeo ſcribit vtiq;

euia hee de partẽ dimqdiam me petere vebere
x eqs:a. j. ꝓxi. 5 a ſingulis.ſic fieri:vt a ſingulis ſex
vbi tm̃ vnã ꝑtẽ a/
ctoꝛ ꝓſequit᷑. Sed

ibi ꝓ indiunſo poſſidet᷑ res:hic ꝓ diunſo.
g Mõ faciũt. q; nemo dicit rem qu poſſidet inſolidũ ꝑtnere ad ſe
vel verp:qꝛ quiubet aliũ coheredẽ cõfitet᷑.Et nõ.ꝙ inuit h. S. qo ẽ
verũ:vt.C. ſami.her.l.i familie.ꝙ ceſſat fami.hercii.iudiciũ.vbi
⁊æ hereditate fi q̃ſtio:qꝛ vnꝰ alteꝑ negat coheredẽ. Et ſic eſt j.j.fa⸗
mil. her. l. j. z.l. fundꝰ q wtis nomie.S.ſi ego.vbi dicu: etiã vbi ẽ cõ
trouerſia hĩe locũ fanmnł.her. iudiciũ.exquo ambo poſſidẽt. So. ibi
poſſeſſoꝛ ꝓ eo qð poſſidebat intẽtabatliudiciũ fami. her.qð pt. licet
coheres neget hic vo ꝓ eo qõ nõ poſſidet: nõ poſſe intẽtare fa.her.
iudici inuit:qð verũ eſt.
h Si ego. poſſideat. ꝓ indiuiſo.
1 Bua parte. tũc em qꝛ nõ poſſidet qð ſit alteriꝰ. cõuemiri nõ pt
nec em̃ medietas mihi ꝓ indiniſo ↄpetẽes:eſt tua:nec tibi cõpetens:
eſt mea: puta vna vocet᷑.b. alia.a. q̃ eſt mea.ſ.a.nõ eſt tua.neq;.b.
mea. At oppomt᷑.ↄſtituat᷑ aliqd totũ ex.a.a.b.a illud vocet᷑.c.hoc ẽ
nmhꝛ ⁊ tibi cõmune: ergo quelibet eius ꝑs:ſᷣm io.nõ ſequit᷑:vt.j.de
vbo. ſig. l.litus.S.pᷣdia.a30.
k Ceteꝝ ratio.ſ.pᷣdicta.S.e.S.ꝓinde.⁊.S.qnĩmo. ſed mala ?:qꝛ
hic loquit᷑ cũ ꝓ mdunſoſpoſſidet hic coheres.ibi cum ꝓ duuſo. Uel
veri dic.ratio ſcqʒ; ſtricii iuris:vt hic ⁊..famił.her.l.itẽ labeo.in
pꝛincipio:que ẽ ↄtra. Sed eqᷣtas ↄdicu: vt bic ſubijcit:⁊ ꝓcedit.⁊.ſ.
famił.her.luciꝰ.⁊.S.de moffi.teſt.l.filio.j. N.a.l.mater.S.pterea
⁊. E. poſi.l.fi. AUel dic ratio in genere aliud ſuadet:ſed ratio ĩ ſpẽ
ſuadet ᷣm pegaſum. accurſius. .
l Itẽ ſi cu. die caſum: ꝙ duo eramus coheredes: ⁊ equalibo poꝛtio
nibi: ſ̊ quilibʒ poſſidet quatuoꝛ vncias: ⁊ aliꝰ quidã extraneus q̃tu⸗
oꝛ. agam ad dumidiã eius qð quilibʒ eoꝝ tenet: ⁊ ſic a q̊libet eoꝑ hẽo

duas vncias: ⁊ ſic habeo vltra ꝙᷓ debeã: ergo reddaʒ dnas vncias

coheredi: ⁊ ne h̊ circuitus fiat.dic cõpenſationẽ fieri.
m Trientẽ. i1. bereditarias res ꝓ diuuiſo: q̃ faciũt tri entẽ. . res
em̃ non dicit᷑ ꝓpꝛie ꝑs hereditatis:vt.j.ſi quis omiſ.c.t.l.ꝙᷓuis

non pꝛopne.
n Poſſiderẽ. 1

tantẽ cõſequar: ⁊ habebo beſſem: amm coheres

9½ —,—
quod verũ puto: ſed ⁊ ipſe teneboꝛ nes äad
ad reſtitutionẽ ſextantis ey tren⸗ ulo
te quẽ poſſidebã:⁊ ideo iudicis offi duob Eacan
cio inuicẽ compẽſatio erit admittẽ quiſq; trientem
da eius quod poſſideo: ſi foꝛte cobe pafliter r coui
redes ſint a quibus hereditatẽ pe-⸗ res. aʒo. S nu
to. Interdu pᷣtoꝛ incerte ꝑtis be- ud inauu⸗
reditatis petitionẽ indulget: idone vr dar tmnc n⸗
is cauſis interuemiẽtib. Vtputa: mbil dcohere⸗
eſt dvefuncti fratris filiꝰ: ſunt ⁊ vro Ve. Fel F a⸗
res:vfunctoꝝ fratrũ pᷣgnãtes: qua nũqq q̊ ꝙ dimſo
partẽ fratris filius hereditatis vẽ⸗ nir n anene
dicet incertũ eſt: quia quot edan᷑ to apoſüicere⸗
fratrum ⁊efunctorum filij incertt qa ſum dum
eſt. Equiſſimum eſt igitur incerte mcr pere n
partis vendicationem ei concedi. berẽ. Kñ. ſextu
Mõ inaudacter itaq; dicetur: vbi reſtrattne
cũq; merito quis incertꝰ eſt quam net dimnii i
partem vendicet: vebere ei mcerte nz nee gei ainn
n. eredez
partis vendicationẽ concedi. co: vt. . e.l.
g Aius. j. ulla dumidia
ſextans dicit.

J ex pluꝛibo ad quos eadem

hereditas pertinet quidam iuutriẽus: q m
adierint: quidam adhuc vœliberert Mnunam mee
cos qui adierint ſi petant heredi⸗ S.e.l j. j.

q Sic ſieri. qꝛ
non cõdemnatr᷑:
niſi in dimichaʒ

tatem:non maioꝛem partem pete⸗
re lebere quam habituri eſſent ce
teris adeuntibus: nec eis pꝛoderit
ſi ceteri non adierint. Mõ adeunti
bus autem ceteris:poterũt paꝛtes

det.io.
r Ipſe. ſ. ego.
ſTeneboꝛ. co
heredi meo. 3 q
—⸗ . extants petij.
t Coõpenſatio.ſed qũo fit cõpenſatio:cũ hincinde coꝛpꝰ: noõ quã

titas vebeat᷑: vt. C. de cõpen.l.ſfi. Rñ.fit vtraq; ꝑte volẽte expſſe

vel etiam tacite:vt quia dicit quilibʒ:ꝙ no ałs reſtituet:miſi ⁊ ſibi

reſtiiuã. nam tacite videmur compenſare. Vel dic:qꝛ bincinde ce/
betr᷑ eſt indiuiſibile: ⁊ q̃ſi in genere debitũ. fiat cõpeniatio:⁊ ꝓ hoc

j. de le.ij.l.vnũ ex fa.S.ſi e falcidia: ⁊.l.ĩperatoꝛ.S.ſi cerm.
u Interdũ.indulget. ſic eſt eniã in rei ven.vt.j.ðe rei vẽ.l.iij.
l. que de tota. S. j.⁊. J. cõi. di. l. 2 ſi nõ. S. j.
x AUAt puta. pone caſum Hm aʒo. in ſucceſſione collateralium.
puta fratris: in qua olim fiebat diuiſio in capita: vt ijfra e ſuis
7 legit ims. heredi. poſt conſang. §. hereditas. Item vbi nullus
fratrũ ſuꝑeſt: vt inſti. ſuc.ag.S. nos vo.in fi. at in ſucceſſione
aſcendentium etam olim in ſtirpes diuidebatur:vt ĩ inſti. de he.
ab inte. S. 1 quia placuit. hodie vo in collateralibus idem: vi m
aut. de here. ab inteſ. S. ſi ergo defunctꝰ. qaʒo. Dic ergo vefuncti fra
tris pᷣmoꝛtui: fuerãt em̃ quatuoꝛ fratres: tres pꝛius eceſſerunt.
vnus relicto filio nato.alij duo relictis vxonbo pꝛegnantibi.nune
vlnmo decedit alius ſine filio: ad cuiꝰ hereditatem filius fratris
æ ventres alioꝛum vxoꝛum vocant᷑.Alij vt io.ponũt caſum ꝙ tra
ctatur de hereditate aui:⁊ ſᷣm hoc coꝛigitur per inſti. vt inſtit.&
here. ab inteſ. S. ⁊ qꝛ placuit.
Herditatis.ſ.aui ſᷣm io.vel fratris:vt dixi ponẽdo caſuʒ Bm
aʒzo. Sed nõne:quartã partẽ luc nepos interim petere ebet. ſu eſſet
vnus venter: vel ſeptimã: qñ duo ventres ſm caſum 10. vt. j· e.
antiqͥ. H. põt,dici aliud in filijs: vt ibi. aliud in nepotibo: vt hic. vl
melius: idem eſt: ſed ideo dicit icerta: qꝛ neſcitiquã in eodẽ iuchcio
cõſequat᷑. vel quis euemus iudicij eſt incertꝰ:vi.j. & pecu. l.

eAintin
llus obutgerl.

7.

. gimiie
ihi

Condari⸗

σhUcktun

ni hoce ve

A(unv rno

1Chntunt
un Uniife

t Nldi

ftioni khei

iiſAt

Auus. Etl

p A ſingulis.

eius quod poſſi⸗/

orutc

IIöutü.
i 4

Piun ¹
VLien
Ppſtiarr
Ahit.1.

igigli⸗

Eboktea

lpous .

4 Audci

ſerasus

bar, Cienen
j oontiinni

iMub uͦt⸗
Mö ureolter
iinrg
(iu
fifohearun
INNrNr 0

mnl.

lir4 ar

uimmn he

itſn l.

mifte. ene
mndgt let

inn ſ,nn
liie⸗
unntſtäiäitett
iſrſtunligz
egfang mi
WNNE
ulgiſtunäidttn
ktmrkeltume
Nſſafumnianti
unmuontu

1 Hgnroct

gligis
Ain nint

um gpgni
9,fepetenn
1 Bannoo icres
lntrenmn erofſ⸗

lgiimnei u

andnnen
.gkoan
uaffi

Netenehn, We
einede 18
Setre N
hinäasoff
Piitecobe de
esde
erine
1. % 1 .
Kem
uüngj
nuutans de⸗ 8
tgur nt e
fiüjimeni 1
n m
nd nth. i
dgun
eranen d
tr nihet e
uuhend/ 1
tur eſſence in
8 MOt
Wan 4
* MW M
teritſs
i
ritiu
li irihun
u uury witz ahin
1am trri. ncihelt
anntlignun hi
Kainmpr iſin

n. ſatſimnic

rnuiſeilnl i

ubet. vel qꝛ foꝛte interim pariet. et ſcie veritas. vt.. e.l.et.ſi pꝛaun

coꝛes. Vel dic petit qrram cuʒ adiectione incerte ꝑns.i. vt ſi quid
ſibi plus obuigerit. illud habeat. ar. j. e.l.et ſi paucioꝛes.
a Incertu eſt. apud hommes cũ vſq; ad. vij. naſci pñt. ſed apud
cũ eſt certũ.vt h.ex..æ ſo.ſi pater.⁊.j.e.l.anuq.⁊.S.cœ iudi.

ki et u. ſi pat
ne. herene. eog tunc petere ſi mõ ad eos ptine
petinõʒz hodie ve rent. Auk.

b.
Ntiqui libero ventri ita pꝛo
ſpexerũt:vt in tpᷣus naſcendi
omnia ei iura integra reſeruarent
ſiẽ aparet in iur̃ hereditatũ:in qͥ⸗

dicaret dinmndiã
vel teraã.qꝛ nõ
in capia. ſed in
ſtirpes hmoi he
reditas dinidit
vᷣt ĩ aui. de her̃.

ab iteſ.S. ſi gi? bus qui poſt eũ gradũ ſunt agnati
eſtn ꝛa rate · onis: quo eſt is qui in vtero eſt: nõ
dq ſ Jex plu admittunt᷑.dã incertũ eſt an naſci
adieru. IHabn. Poſſit. Vbi aũt eodẽ gradu ſunt ce
eNMõ adeunn Leri quo et vent: tũc que poꝛtio in
kulerrepnolan⸗ ſuſpẽſo eſſe vebeat queſierũt: ideo
t ne erlu qꝛ nõ poterãt ſcire quot naſci poſ⸗
qn ꝑs ñ pe.l.j.X ſent:ideo multa ð hmõi re varia ⁊-
vee e incredibilia tradunt: vt fabuł an⸗
ſAd eol. vt a· nuinerent᷑. Mam traditũ eſt:qua⸗
ſenme glick ui tuoꝛ pariter puellas 9 matrefa. na
ar. ad qonem tas eſſe.Aliqui tradidere nõ leues
q queriti mſti· gauctoꝛes.qnquies quaternos eni-
e nr hner pam penolopẽ. Et multas egipti.
ſp damõe ꝙ pu ⸗ Vno vtero ſeptenos. Ded et tres ge
ni ntuur ſum minos ſenatoꝛes cunctos vidimus
teriʒ. ⁊ hoc dxirt Oꝛotios. Ded et elius ſcribit ſe vi⸗
io. vt h. et. J. r qliſſe in palatio liberam mulierem
—— que ab alexãdria perducta eſt: vt
ei.l. eꝑat. . & gadriano oſtenderet᷑. cum quinq; li
ee. orSeybi beris ex quibus quatuoꝛ eodez tꝑe
ex Ere r.ſ. ſe⸗ eniyxya dicebatur. quintũ poſt diem
rdne quadrageſimũ. quidom ergo pꝛu⸗

xit ziuʒ. 2 aos
ſcʒ interim inſol dũ eũ heredem. vt ar. . de aſſig. liber.l.ſub ↄdit᷑.

et. j.de vſuf. accre.l.ideʒ.S.ſi mihi.⁊..ad trebel.l.j.S.ſed ⁊ quo

tiens.que ſunt ar.ↄtra huic.l. Tu aũt potes diſtinguere ſcom. h.
an dixu teſtatoꝛ titiii heredẽ inſtituo. et ſi veneru ex aſia nauis.
tunc euã ſeium cũ eo inſtituo.et tunc teneat ſnĩa py.vt ar.j.de ac⸗
quir.here.i.ſi ſolus.an dicat ritiũ in dimdia inſtituo. et ſi nauis
ex aſia veneru ſeium inſtituo in aliam dmdiam.et tunc pꝛocedit
ſententia io.vt.C. æ ca.tol.l.j.S.vbi antem.
S nqui. poſſu. vt.j. de acqui. here.cũ quidã. S.j. et. . vñ
cog. l. j. S. ſi q ꝓxi.et.j.de v.ſig.l.ꝙ dicimꝰ.et.S.de ſta.
ho.qui in vtero. et.j.de ſins et legit.mteſtato.S. vtid.
h NQueſierunt.nõ ꝙ rationabiliter bet quis dubitare.
1Mam. pꝛo quia. NMuaternos.i. xx. in. v. vicibo.
k Penolopem. eſt nomen mulieris. Accurſius.
SBSeptenos. repete tradidere auctoꝛes.
m SBGeminos.i. tres tm̃.vt dicũt: vt.j. de reb du.vtꝑ ua aʒ. vel
dic ꝙ ſex erant.et om̃s ſenatoꝛes.et hoc ſi habes.ſ.cũctos.ſi habes
cinctos.idem eſt.quaſi dicat habebant cingulum.i.dignitatem. ⁊
omnes vocabaniur oꝛatij. Accurſius.
n Cuncios. ałs ciictos. HMiꝛato:es. als oꝛatios.
o Abulierẽ. ſ.ſerapinã. vt.j.d rebi du.l.vrꝝ ua.et ad hoc. .dx
iudi.ſed et ſi.S.fi.et. .e.l.j.in fi.et.j.de ſołk.ſi pater.
p Sodẽ tꝑe.n eodem ipetu.ſj ſucceſſiue.vt.S.de ſta.ho.l.arethu
ſa. et ſic nõ fieri eoð tꝑe.qð ſucceſſiue fit.ł ſtan.vt.j.ſi cer.p.lecia.
q NQuadrageſimũ.hic eſt ar. ↄtrs qͥſdam ppiſicos qui dicut ꝙ ex⸗
quo młr ↄcepit.nõ poteſt iterum ↄcipere anteꝙ; pariat. nam hunc

poſtea natum ↄcepii poſtq; auios ↄceperat.et ꝓ hoc.ĩ. e acqui.he⸗

re.cum quidam.S.ꝙ ſi vnum. Accurſius floꝛen. .
r Mecittatẽ.ſic ꝗ̊ media via eligit᷑. vt inſti. qui manu. nõ pol. S

4

eadeʒ. Sʒ ar. ↄtra. S. de neg. ge. ueſenmius. in fi. Item nõ qð ſubijcit
ꝙ ea que raro fiũt:nõ curant mriſcõſulti. vt hic.⁊.S.xæ le.et ſe.cõ.l.
ex his.et.l.nã ad ea.⁊ in aut᷑. vr ma.debi.et cre. S. qꝛ vero.
ſAſſignauerũt.ĩmo incertã.vt.S.e.l.j.in fi.q̃ eſt ð.ſo.vt ibi. IPtẽ
hec ſunt vera ab inteſtato.et ex teſtamento. vi. j. c? acquir. here. cuʒ
gquidaʒ. S. et ñ ſolũ

dentiſſimi iuris auctoꝛes medieta voſthum e uit.
tem qᷓndam ſecuti ſunt:vt qð fieri iutus. ł exhẽdat⸗
nõ raro admodũ põt intuerent᷑id alioqn ſ eſt pꝛuuus
— EE⸗ ille q heres ſcpᷣtus
eſt qꝛ fieri poterat vt rres gemim eſſt er teſtamto acli
rent᷑.qᷓ ri fili re nõ pt᷑.ideo quia
neſee ent. qrtaʒ ꝑtem ſupſtiti filio deberht u wnye
aſſignauerut. grecõd. 2 hoc ſtamti. an in vali⸗
dicũt: vt ait theophꝛaſtus. Joq; rux ſit irreuocabi
et ſi vnũ paritura ſit.nõ ex pte di liẽ. vt. I. xe acqui.
no ex ꝑ here. ßz ſi de ſua. F.

cur ant. ⁊. l. cũ fal⸗
ſuz. et. l. cũ qͥdã.S.

midia:hᷣ ex q̃rta interĩ heres erit.
J· et. l. vẽtre.qbus

v Apia.

T ſi pautioꝛes fuerint nati. legibo dꝛ. c qui in
reſiduũ ei ꝙ rata accreſcere. dvaen gen⸗
. „. . 0
ſi plures ꝙᷓ tres. vcreſcere de ea pt. Sʒ qjliter exhe⸗
ꝑte ex qua heres factus eſt. redato poſthumo
p Aub adui inſtitutus. vt
. . — mö urxi. cum 1 ibr
Alud ſciendum Aſ ſi mkier ſi oubii an gare
õ ſit. exiſti lam expugnet. K.
pꝛegnans nõ ſit. exiſtimetur ogreadtdmeeſtſt.

auũt pꝛegnans eſſe: interim filium

elr alið eſt ꝙᷓ h. cñ hic
heredem eſſe ex aſſe.quanꝙ; igno⸗

cjñ eſt pᷣteritus po

ſthumus ab imcio
ret ſe ex aſſe heredeʒ eſſe. IJdem eſt vere nit mm kuir
in extraneo.ſi ex certa poꝛtione he ſtamti ab inmio te
res inſtitutus ſit: ex rliqua poſthu net. ſz innet. fin
mi. Qõ ſi foꝛte ita inſtitutio facta Sedns waluſſe. vt
eſt:qtcũq; mihi nati erũt. ⁊ lutius qͥ.et diximus in.l.
titiꝰ ꝓ viriliba poꝛtionibo heredes qui inofficioſo.
A. H S.j. Dʒ certe et in
mihi ſumpto:hebit heſitatiõʒ. nun poſibumo pᷣterito
qd adire nõ poſſit:atq; qui in teſta Valet. tz poſten r⸗

pit. vt ĩ inſti. e ex⸗
heredatõe liberoꝝ
S.ij. ſed ibi ſine fa⸗
cio hommis.
, ,6 , 1 I. . t. Mon ex parte.
ĩmo videt᷑.vt ita veritas inſpiciat᷑.vt. j.æ.l.illud.que eſt otra.So.̃ᷣ
vnus erat in vtero.ibi nullus. nec eſt eadem rõ tonus ad partem. vel
quo ad ſcĩiam noſtram eſt heres ꝓ quaria. vt hic. ſed quo ad verita⸗
tem eſt ꝓut eſt res.et hoc mõ enã ſoluit᷑ aliud ↄtrarium.j. xæ acqui.
here.l.cuũ quidã.S.qð ſi vnũ.vbi diẽ ſi vnus eſt in ventre. natuʒ pꝛo
dumidia heredem eſſie. inſpecto ꝙ ſic ſe res habet. nõ in ſcienna nr̃a.
vt ar. S. ve iud. ſed et ſi.S.fſi. Clel dic ꝙ ibi recitat᷑ opinio ſexti pomp̃.
que repꝛobatur hic. Accurſius.
u. 1 Zlud. exiſtimet. a młnis. qꝛ ipſa hoc dicat. vł obſtetrices. vpè
lI. de cqui. here. cũ quidam. S. qoᷣ dicitur. ſi putetur.
x Filiũ ·qu ſuus heres eſt.nõ ſic m emãcipato vel alio erneo agna
to vel cognato.ſ.q; ipᷣi adire vel acqrere nõ pñt.niſi putẽt ñ pgnantẽ
et ita eſt ver. vt.j.v acqui.here.l.cũ quidꝗ.S.quid . et.l. vetre. Et
hoc intelligo nullo ſacto teſtõ in quo emãacipatus. et is qui putat eſſe
in vtero ſit inſtitutus.alioqͥn emãcipatus ſicut ẽneus interim eſt he
res ex aſſe.vt hac.l.ij. N.ſuus em̃ et᷑ nullo facto teſtam̃to interum eſt
heres. vt h.et..æ acq.here.l.cũ quidã.S.ſuũ. vñ ad ſuũ t᷑nſnnttit
heredẽ cedens. vt. C. de ca. tol.l.j. S. in nouiſſimo. æ. j. de acq. her.

mẽto poꝛtiõʒ ſuã neſcit. Sʒ vtiluus
eſt viſum. poſſe eũ adire qui neſcit

l. ventre. Et nõ ꝙꝙ hec tria ſunt neceſſaria vt ꝓximꝰ a poſthumo ſuc.

ſqʒ ꝙ cõis ſit opĩo.⁊ ꝙ ſua. et ꝙ ſu ver. Itẽ ſu teſtatꝰ. ꝙ dic. vt m.l.
cum quidam.S. non ſolum. Accurſius.
y Er aſſe.ĩmo in quarta.vt.S.e.l.anuqui.in fi. So. vt ibi.
3 Poſthum. qui futun ſperant᷑ ſed nõ ſunt. et hoc cũ erneus eſt ex
cerio ꝑte inſtitutus. Si aũt ex inceria. tũc idem eſt. ⁊ ho ſubijcit. ſi
a Mon poſſit.lucius titius. foꝛte ac.

b Atq;.i.ſicut is qui. Accurſiꝰ.

c Melcui. credens ſe inſtiiutũ in minoꝛi poꝛtiõe ꝙᷓ ſit.
d Meſcit. ex pdicia cꝗ̊. quis neſcit quot naſcituri ſunt. er niło nato
toiũ hebu. vt. . de le. j. ſi duobo. S. fi. Dʒ vꝛ ꝙ h adire nõ poſſit. vt. .

r 1

e acqui. here. l. ex ſemiſſe.qᷓ eſt dtra. So. ulud. de rigoꝛe. hac de eq
tate ⁊ iõ hic dicu vtilius ⁊c.vel verius. cũ ibi re certa poꝛtione eſſet
ſcptus vix potuit eſſe qͥn dubitaret ve pomiõe ſua. qn etl de viriby te⸗
ſtam̃ti dubitaret. vñ ſiue adijt ſiue petii bonoꝝ poſ.ex mion pie quã
eẽt inſtiuutus mibil agu. hic aur ꝓbabilii ignoꝛamt. Alij diſtinguunt
int errantẽ vt ibi

er vubitantẽ. xt hH. poꝛtiõʒ.ſi cetera que optet eũ ſcire
a Cetera. qᷓ ſunt nõ ignoꝛet. v Xpia.
eee k iſe dr Dꝛoꝛi quã coheredẽ fratribo
luerit mſtunrus.2 tuoꝛ eſſe ĩ bonis matris pla
zauisz err uſte . cuit:qͥnta poꝛtio ꝓ poꝛtõmibo. que
n ae nne. ad eos ptinuit cedet. ita vt ſinguli
ſi auis ernens ö. n. qrtã quã ante hac hie credebãt
ne e er n ampli- eiqnta oferak, Sum
boe ſi eſt facuñ u prus qui ꝓpr onera toti heredita
nie tiſere arzs uis iuſti fiũt.eiqui pꝛonmi iure poꝛti
ceber ſcire eſace⸗ onẽ euicerit. ꝓ rata dhmenem
efunctum. vt. J. L .
inſtitutus. im pn. — * —„ E, — .
IYtẽ oditõʒ teſtato ditatis peritiõeʒ id qꝗõ fami⸗
ris ęD noligemn d lie herciſcũde iudicio ↄſeqmur.vt
tmo. in ſ a.l. ſi acolone diſcedamꝰ. Cũ ad officiũ
dubitet. et.l. ſed n udicis nibil amplius ptinet:q vt
x ſug. 2.l. ſiis al vtẽ hereditatis ꝓ indiuiſo reſtitui
quẽ. Iteʒ ꝙ teſtm̃ „ .
valeat. vt. j.de acqᷓ mihi iubeat. i Dem
. erlac ia rmittenduʒ erit poſſeſſoꝛi
ſg Reme zditatis ꝑtẽ quidẽ heredita
falſuz. Itẽ m moꝛ⸗ bhãditatis ꝑtẽ quidẽ her
ius ſit ieſtaus vel tis wefendere: ptem vo cedere. Mec
meſtans bem ꝓhibet aliquẽ totã hereditateʒ
uſto. Acurſius. poſſidere. ien ſcire Himidi ad
fſe ptinere alta pte otrouerſiam
Dꝛou. ſc +
4 . nate nn nõ facere. Pp Aub.
fuiſſet rne mortis Vm mkti heredes inſtituti
in vtero. vt. C. de Int. e. Dig
nomat. eent:er his vnus n glig ernt
dic ex hẽdate a pie eius ꝓcuratoꝛ venditiõʒ fecit:⁊ pe
ei q̃rela inofficioſi

teſtamenti agenti.
b iaeun ſſapientibus. vl.d.leſi mater. Accurſius floꝛentinus.

c LQue quinta poꝛtione.
d Darrlmm.r Jme credebat᷑ ſm pᷣmũ caſũ. ł dic ꝑtinuit ꝓ vo qñ
eEonlerat᷑. vel ꝑ ↄditiõʒ ex lege.qꝛ pſumat᷑ ⸗egii qreia hec ſoꝛoꝛ.
anſtituta ꝑ.l.pᷣdictã ſi mater.vel ꝑ here.pet. querela perlata.
SBumptus. iuſni fiunt. ab heredib inſtituns. a liberto. vt circa fu⸗
mus. vt. j. de religi. l. funeris impenſa. et facit. S. tl. .I. heres.
g Eu icerit. ꝑ ↄtrata. olim dimnciã. hodie terciq. vi inſti. de ſuc. h.
8S.. ei. S. noſtra autem. Accurſius. S
h n VBn poſſumus. ↄſeqmur. hoc. ſ. a cõtone ac. vt. . fa. her. l. j.
ſic et econt. quedã ꝑ here.pet᷑.oſeqiumux.que no poſſumus ↄſequi ꝑ
iudiciũ famil. her. vt.. fam. per.l.fundus qui. in fi.
1 Judicis. cognoſcentis. in bereduans pet.

—

k Pꝛo indiuiſo. et ſic feret inceri⸗ ſniaʒ. cuũ nõ poſſit ferre certã.vt

inſti.de aci. S. curare. vñ et ſi aliqͥ res neget᷑ heduaria. ſimpłr ꝓnun

ciabit eſſie reſtituendũ quicqᷣd ex hereditate illa ſit penes poſſeſioꝛem

Sic.⁊ als ſert mcer:ã ſniaʒ in cã noxali.vt inſtit. ce offi. iu. in pꝛmn.
Item et i alinatia obliganõe. Itẽ et qñ ꝓnunciat᷑ legamũ deberi de⸗
ducta fal. vt. I. coi di. l. er ſi nõ. S.x.
1p Ermittendũ. phibet. ſ. ius. Dz certe imo ſie. vt.J.de vſur. ſi
tutoꝛ. S. Iutus. que eſt 3. Sol. hic e reſiduo negabit ibi in tot oↄfite
bat᷑⸗ ſic. j. ſi cer. pe.l.qͥdã. Jtẽ hoc qñ eſt res dimſibik. vt erat hiduas
Hh. ſi indiuiſibił. tuc in tom dʒ vefendere. vt ar. S. ſi ex nox. ca. l. ſi euz
m Eõtrouerſiaʒ. nõ ꝙ reꝰ ſac ↄtrouerſtã. ſic.I.e.l.fi.ĩ fi. vno.
n c AUm muln. inſtuun.. a titio pone.
o Erat.i.putabatur eſſe cumi
Pꝛocuratoꝛ. quem wmi reliquerat.

am veceſſiſſet. az.
Aſtulerat.i.acceperat.ſic.S.ti.j.l.poſtqᷓ.in fi.

◻ B

ocemnarẽt.

Ante ceceſſuſe. vel dic anteꝙᷓ fieret ieſta. et ſic eſt ꝓ nõ ſcpca.ł añũ

moꝛtẽ teſtatoꝛis.⁊ ſic q̃ſi eaduca.ł anteqᷓ; agnoſceret et ſie caduea
vt.C.de cadn.tol.S.et cũ triplici.et hac rõne non tranſmitut ſᷣm
ius nouũ.ſed olim ad fiſcũ. Item ꝑ ꝓcuratoꝛem eniã ſi viueret adi
re nõ poterat.vt.j.de acqui.here.pauł.niſi in caſu. vt.S.de off.
ꝓcu. ce.l.j.ſecus in bo.poſ.vt.j.⁊de bo.poſ.l.iij.S.acqirere.

cũiaʒ ꝓ pte eius abſtulerat: poſtea
apparuit eũ qui ĩ aſia erat antea ve
ceſſiſſe. inſtituto ex pte dimidia he

rede ꝓcuratoꝛe ſuo: et ex ꝑte alio.

Queſitũ eſt quẽadmodũ pecũia ex
hereditate petẽda eẽt. Reſponſum
eſt ab eo qui ꝓcuratoꝛ eius fuiſſet.
totã hereditatẽ:qm̃ ex hẽditate ea

pecunia fuiſſet:q ad ꝓcuratoꝛẽ ex

venditiõe pueniſſʒ:petere eos oꝑte
re:⁊ mihilominꝰ ꝑtẽ dimidiã hẽdi
tatis a cohꝛdibo eius. Ita foꝛe ſiue
oĩs ea pecũia peneſ eũ qui ꝓcuratoꝛ
fuiſſet reſideret. vt omem ꝑ iudicẽ
ab eodẽ recuꝑarẽt:ſiue is ptẽ dimi
diã cohãdi ſuo rddidiſſʒ: ipᷣm ex di
miclia pte:⁊ ex dimidia cohꝛdẽ eiꝰ

Vm heredis ex pte inſtituti
filius. qui patreʒ ſuum igno

rabat vmo teſtatoꝛe deceſſiſſe:pteʒ

hereditatis nomine patris abſen⸗
tis adminiſtrauerit: ⁊ pecunias di
ſtractis rebus acceꝑit: hereditas
ab eo peti nõ poteſt. qꝛ neq; ꝓ he⸗
rede. neq; pꝛo poſſeſſoꝛe pᷣcia poſſi

get: vt filius patris negociũ cura
uit. Negocioꝝ aũt geſtoꝛum actio

ceteris coheredibo ad quos poꝛtio

ſDecũia ex he
ditate. 1. ex pte
hereditans acce
pta. 1. q̃ actione
alij heredes poſ
ſint petẽ. dubna
tur auũt iõ. qꝛ cũ
ꝓcuratoꝛ ppꝰ alt
eno noie poſſe⸗
diſſet. et io here

ditatis pei.ñ te⸗

nebatr. vt. S. tl. j.

ſent.. videbat᷑

ñ poſſet cãz poſ⸗

ſeſſionis mutar
vt. C. e geqm.
poſ.l.cũ nemo.
qð remonet h. 1

d. l. S. ti. j. l. eti
S. ſi qs ab. in fi.

S. 7. l. ſi et rem.
et qo dẽ ꝙ nemo
põt mutare ꝛac.
ver ẽ ad ſuin vn⸗
litatẽ ⁊ nulla ex
trinſecus c acce
dente. cã aũt ex
trinſecus accedẽ
te ñ t mutat ꝙᷓ

de vſuca.ñ ſoluũ.
S. qð vulgo. a h

et. j.l. ꝓxima.

t Totazʒ here⸗
dhiateʒ. i. totã pe
cuiam hiduatis

pei. ſi tñ ſe dien

dat hidem. k p

poſſeſſoꝛe poſli ⸗

7 potes H dicere

j. et hoc qñ mii

atulit coheredi. ſi autem ↄtulit. ſubijcit quid iuris ſt.

u EEes. coheredes abſentis.vt.j.l.ꝓxi.

x Dinndiam. in alio caſu. vt ſtat im dicit.ſ.cum pꝛocurato: ſuo

coheredi contulii dimidlam pecume.

y Ita foꝛe. repetit vtrunq; caſum. et qñ tota erat penes Peura⸗

toꝛem. et qñ pariem ↄtulerai coheredi.

3 Condẽnarent. i.ↄdemnari faceret. ſic.j. de admi. tu. l.ij.
a c Am heredis. ignoꝛabat. in quo caſu in cãm caduciet pars
ula. at in. l. S. ꝓr. loquit᷑. etiã in ꝓ nõ ſer pio. et in hoc diſſe

runt he due leges ᷣm quoſdam.

b Admiſtrauu. ſine mãdato.nã ſi pater mãdaſſet. adire videret᷑

NMon poteſt. ꝑ coheredes patris quibo accreuitt.

rat.als ꝓ poſſeſſoꝛe poſſidet.
e Coheredibus.ſ.patris.Ac.flo.le.dc.
f Pertinet. ſ.iure accreſcench.

d Poſſicet. dñ ſe patns beredem no otendit. qꝛ ſotte experedat
eſt. videt᷑ ̊ ſcire de moꝛte patris.ſed rnde.foꝛie dixii.vñ dic ꝙ igno

g SBabit. vł qꝛ coheredũ patris ipᷣa re geſtũ eſt negociũ.lʒ patis
putaueru. vt. S̊. de neg. ge.l.itẽ ſi cũ putaui.m fi.⁊.l.ſi pupilli. §.
idẽ ait.et.S.quid ꝗ̊. vel qꝛ hereditaria negocis geſta ſunt. vt.S.x
neg. geſ. ſiue hereditaria. Sʒ nõne tꝑe haꝝ legu hec quaſi caduca
ad fucũ ꝑnnebant.vt.S.ti.j.item ve.S.cũ anteꝙ;.qũo ergo datur
actio coheredibus? R.hic de nouo in iure fu menno. qð eſt. C. dNe

cadu.tol. S ꝓ ſecũdo.et.S.in nouiſſimo. Vbł dic qð loquat᷑ ce eo cs⸗
quco qð habebat᷑ ꝓ nõ ſcripto.qð etiam ad fiſcũ iure veteri non &

ferebaiur. vt.C. cadu.tol.S.in pꝛimo.

h Illud exheredatus eſt. idẽ et ſi ſit inſtitutus.

1 Mam et ſi. i. ꝙᷓms.Accurſius.

k. Actio ſit.i. eſſe ſolet.rati hiuone ſequente. vt. 5. de nego. geſ. ii

ei üthere.
ni la
ſonitgn
r ll ,
ſi s
6Gng.
gol.
Af.
Npers
mſare.
Ai Ner

Mernt .
Me.AKchr.

5 Cuefuerit
gle ſecu.

ALöſiflin⸗
liuktncip
irwuarsozun
Mlwwo ll

gtccii⸗
nie alu,
NN
lami,
unſtr
Poakrnit
lenin

Epohicd.

(Crmg. ken
Amm. fan

Wühemn
ſrium
irt'
hriitin

Nglee
itnm
Munngſtninens⸗
waſihſiin

—
1ſin N
ner i
r k Niti

en
ANmndiabe
uamin.
tunrid
Kasfnſ.

mmtüiti e
Juineſige g
r e
ſem iudici
es Mdin
iöman
a oic
„U n

=

N
8
4

Ntufärn
1nn i
engn
ðõ
epei
goset

ii bict iell in
kfL.
nbrimct , n

4 aqñtoucu

e ,,
nien. ſt . Aun
n go in
Gt ain gi⸗

..niſi um ninii

pupilli.S.idem ait.⁊ ſic ſuum negocium ratihabitione.
a Hoc tamen.i.hoc caſu.

Monnne. i. nomme pams nõ coheredum ſuoꝑ. vñ ipᷣi ratũ hr̃e

nõ pñt.vt in.l.ſi pupilli.S.ſed ſi ego. accurſius.
c Reſtuni.ſ.coheredibus patris.cũ pater ratũ nõ habunt.neq; per

cõſeq̃ns heredes
eiꝰ pñt hr̃e ratũ.
vt.j.œ bo.po.l.
iij.ð. acqrere.vł
qꝛ nõ ẽ eoꝝ noĩe
geſtũ. vel qꝛ here
ditaſ ñ tᷣnſmnttit
ad her̃des.vt.C

de caõ. tol. S. in

nouiſſimo. vł qꝛ
ratu dʒ hr̃i.j.iꝑſ

4ꝗj poſſit adiri. vt

j.rẽ ra.ha.l.pe.
3;. pet. aũt here.
tüc tenet. qñ ſci⸗
ret patrẽ nõ adi⸗
tuꝑ. vt ⁊ als. S.
t1. j. etiã.S.ſi qs
abſentis.
gq In gpoſito.
ſcilicet caſu.

e Meq; patris

ſ.pꝛima facie.
fQui. ſ.pater
g Beſierat. ſ.
moꝛte. accur.
que.ſ.negocia.

1DM5 ſi filius
ille ctatꝰ.i.q̃ſttio

nã tractatꝰ apud
digleticos eſt illa
qſtio qua qᷣcqd ꝓp
vero poit᷑ ſalſuʒ

repuur. vt. . ad

l. fal. l.qᷓ quadri
gẽta. apð iſidoꝝ
ðↄꝛ tractatꝰ multi
plex expoſitio.

k Tideatur. q;
iure ꝓhibitũ eſt.

vt. C. e acqui.

poſ. l. cuʒ nemo.

Sed tñ hoc non

vꝛ triplici ratiõe
Pꝛima. qꝛ ille di⸗

cefunctiptiet dabit. Illud vtiq;
nõ eſt metuendũ. ne etiaʒ patris a
quo foꝛte exheredatus eſi teneatur
heredibo. q̃i negocia hr̃ditaria geſ
ſerit: cũ id qð admiĩſtramt nõ fue⸗
rit paterne hereditatis. Maʒ ⁊ ſi ne
gocioꝝ geſtoꝝ actio ſit ei cuiꝰ noĩe
ebitũ exactu eſt. hoc tñ qo alieno
noĩe ꝑceptũ eſt:reſtitui equũ ẽ. Sʒ
in ꝓpoſito neq; patris negocia fue⸗
rant qui eſſe veſierat:neq; paterne
ſucceſſiõis.q fuerãt alteriꝰ heredi
tatis. Qð ſi filius iſte patri ſuo

heres extitit: ⁊ moueat cõtrouerſi⸗

am ꝙ pater eiꝰ poſti heres extitit

moꝛtem obierit: ille tractatꝰ incur

rit:an ipſe cãm ſibi poſſeſſiõis mu⸗
tare videat᷑. Quõʒ tñ qͥ negocia he
reditaria geſſit:⁊ ebitoꝛ eſſe cepit:
poitea faciẽs cõtrouerſiaʒ heredita
tis:vt iuris poſſeſſoꝛ cõuenit᷑. Jdẽ

etiaʒ in hoc filio reſpondendũ erit.

De poſſeſſoꝛia hereditatis pe
tinone. „ Apianus.
Readinariũ fuit. poſt ci⸗
uiles actiões heredibus
oppoſitas:rõem hr̃e pᷣto

rem etiã eoꝝ quos ipſe velut heres

facit.hoc ẽ eoꝝ quibo bonoꝝ poſſel⸗

citur ſibi mutare.qͥ pꝛius poſſidebat cuniliter naturaliter. vel natu

raliter tm. at iſte añ nullo mõ poſſidebat. Scda.qꝛ ulle dicit᷑ ſibi mua

tare. qᷓ nulla ſuperuemente iuſta cauſa dicit ſe poſſidere ex alia cau⸗
ſa.⁊ vult ſibi mutare cauſaʒ poſſeſſiõis.at iſte iuſta ce cauſa.⁊ iuſia

vſuc.no ſolũ

opmione poſtea mtuemuẽte vꝛcit ſe poſſidere. vt.j.de acqui.poſ. qui

bona. S. qd gin ei⸗Finluc⸗n ꝙ herede.l.ij.S.qð vulgo. ⁊ de

cuulũ.nã ⁊ nitul

qð vulgo. Lercia. qꝛ iſte nõ incipit habere aliqnem
us dꝛ cauſa poſ. z incipit hre q̃litatem poſſidendi.

OQuouiam m. inducit ſimile.p qð ſoluit qᷓſtionem pꝛemiſſ: 23.,
m Cepit. ex alia cauſa qᷓ; ex pᷣcijs rerum vendiiaa.

n Conuenit. ſ.

per. here. vt dximus. S. ti. j.l. enaʒ. F. fi. 7 l. ſe. r l.

ꝙ ſi m diem. S. non ſolum.
o uo.qui tebet pꝛeca.
p De poſſeſſoꝛia here. pet᷑. Kica. Si habes rubꝛcã ſic. ve poſſeſſo
ꝛia here . pet. meilꝰ dixiſſet æ bonoꝝ poſſeſſoꝛia hereditatis petitiõe.
RKdmariũ fuit. velut. nec em heredes vert ſunt. ſed q̃ſi.
99 pt inſti. de bo. poſ.S.quos agut. 1. J. e regu.iur̃.l.pᷣtoꝛ.
Sed opponuur. qꝛ ſupioꝛes viden?᷑ pꝛetoꝛie nõ ciuiles.
H vt. S. i. j. l. j. in pn. que eſt cõtra.ſj appꝛobãdo ibi dicit
vt dirimns ibidem. Item que ſunt ite ſuꝑioꝛes.nam tm̃ eſt vna.ſ.

pei. here. Rñ.vna eſt in genere.ſed tñ alia eſt que mihi. ⁊ alia q̃ tibi

copetir.⁊ ſic plures. ſicut certi conditio ex mutuo vna eſt in genere.
alig eſt tamen que mihi. alia que nbi datur. accurſus.
pPDHata eſt. a ptoꝛe viuo. hoc 10. quis eſt bo.poſ.que eſt edictalis.⁊

alia decretalis. ꝗᷓ dat a pᷣtoꝛe vmo. e q̃ hic dic. Sʒ hodie nõ eſt ecre
talis. vt. C. q adnnt. ad bo. poſ.l.fi.⁊ de cur.ſur̃.l.fi. §. nos
Exr quã.ſ.vtilem pet᷑.here.pꝛetoꝛiam.

p

güut.

rHeres. vt. I. de bo. poſ. l. ij. Hic q̃ri?. an sctiões quas intendu bo.
poſ. re hereditario. vtputa ex empto ⁊ ſimiles.dicant᷑ pᷣtoꝛie.an ciui
les. Qõ nego. eſſe pioꝛias. Magis.n. ſpectanda eſt oꝛigo.i.ius ciuile a

quo fuerũt inducte.ꝙ; pꝛeto num 4

uod eas velut palnmites ⁊ APagines

quaſdam ad alias perſonas veriuauit 2 traxit. ar. C. de his qui ve.e.

Er quã hereditatis petitõeʒ.
tantũdem ↄſequit᷑ bonoꝝ poſ

ſeſſoꝛ.q̃ntũ ſuꝑioꝛibꝰ ciuilibo actõ

mbus heres conſequi poteſt.

De fideicommiſſoꝛia heredi⸗
tatis petitione. ꝓ Apia.
X oꝛcdie occurrit actio
que ꝓpõitur his quibꝰ
reſtituta eſt hereditas.
Mam qſquis ſuſceperit reſtitutam
bereditatem ex ſenatuſcõſulto ex qᷣ
actiones trãſeunt: fideicõmiſſoria
hereditatis petitiõe vti poterit.
”MM p Aulus.
Ve actio eadem recipit. que
hereditatis petitio cimilis.

V Apianus.

Ec ĩtereſt mihi quis rogatꝰ
fuerit reſtituere. an ei cui he

res extitiſſeʒ. Et ſi bonoꝝ poſſeſſoꝛ

ſim eius cui fideicõmiſſoria heredi
tas relicta eſt:vel alius ſucceſſoꝛ: .
hanc actionem experiri potero.

Scienduʒ eſt hac actiõeʒ aduerſus

eũ qui reſtituit hereditatem nõ cõ⸗
petere. He aũt actiões mihi dant᷑.
que heredi ⁊ in heredem cõpetunt.
