tis damnũ ad eũ qui cõmodatum

rogauit ꝑtinet. nam ſi tibi equum

——

cõmodauero vt ad villaʒ duceres:

3. Diligenã. vt a fact teneat ſi omiſerit.

o ſenectute conti

duz ẽ nihil cop eſſe unputaduͤ ei
Acõmodatũ accepit: mſi aliqua cul⸗

lit eis ſolin

)vt cto. hẽè⸗
at actõe ex eo ctu
Vt. S. ö. e. qo cer.
lo. l.ĩ böe i.
ꝗq. Di qs hac. fac
ſi res pns fit.als
cu nactꝰeꝛiu poſſeſ
ſiõʒ ex voluntate
actois. vt. S. rei
Vẽ. hec ſi res. ẽ ei
ẽptõi ſiłis.vt.j.
re.amo.l.ſi ꝓpter
res. 7. S.ð publi.
Hn ſi res.S.j. ert
1. p ẽp. l. uj. et iõ
dz iſte canẽ vicro
ſi ad ſe puenenit.
H. ⁊ et᷑ actõʒ cedæ
uis wlũ omibit

Vt. j. ð re iu.l.ĩ a

r c
vidẽdũ.cł'pa alid
lata leuiſ ⁊ leuſſi
altidexordit q; ꝓ⸗
poſuerit.
Aberces. ñ qſi
merceſ.tũc eĩ loca
tõ eẽt. vt. j. ðpoſ.
l. j. S. ſi qs ſeꝛunu.
V Bepoit᷑. qꝛ 3⸗
ctꝰ ex ouẽtõe legeʒ
accipiũt. vt. j. dxe⸗
po.l.j.S.ſi vuene
rit. Sut ⁊ alij ca⸗
ſus ĩ qb vlt᷑ wlũ
epoitaꝛiꝰtẽt᷑ vt di
ces.j.po. l.j.JO.
ſepe.l ſi fuit ĩ mo
ra ł culpa pᷣceſſu
x.Pleꝛuq; caſũ
hediẽ qꝛ qnc; gẽa
gra dãtiſ tm. vt ʒ
e. l. S. ĩidũ. ⁊ l. eu
S. j. 7. l. ĩ1 bo. S. j.
y Culpã. ſi feẽ
ca ñ vebit. i0.

a PDPenculũ. i. oẽz culpa. vel.i.piculũ ꝑ culpã oẽz puemẽs.ſic ⁊ S.
ð neg. geſ. lit. S. ſi pecũie. ſic ẽt poit᷑.j.ð exer.ac.l.j.ĩ ſi.⁊ h lʒ ñ gra
omodatarij tin ſit oceſſa. Quid ſi gra ↄmodatarij tm̃ ſit oceſia æ po
ſtea extiet: Repactũ extiatõis iĩducit caſũ. ałs nihil addẽt qð eẽ nõ
dz. ar. J. le. j. ſi qñ.ſm aʒ.⁊ ð hac mã plene dixi.S.ſi qͥs cau.ſᷣ ⁊ ſi

b Recepit. j de caſu nõ tenet᷑. vt. j. ꝓx.

S.. queſitum.

eHõ vo. B pt᷑ ſieri. S. vt loqᷓt ĩ aio cau.ſ.cũ res ñ ẽ extiata.ſj me
li ſuꝑioꝛa ᷣtmiari. nã ⁊ tũc ðᷣ cãu ñ tẽt᷑.vt ibi dixi.⁊ dẽ.j. locati.
d BSaluas facẽ.ſiłi eĩ mõ dʒ cuſtodire vt h.⁊.j.ðᷣpo. ⸗l. opꝰ.ĩ fi.
lI. ꝙ nerua. ſic a tutoꝛ pupuli pecuniã. vt. j ð adm.iu.l.tiutõ.S.ñ ẽ.
ij usplꝰ oñʒ ꝙᷓ ſe. vt. . ad ſil.l.j.S. eodẽ at. ſ quid ſi res omodata
erat vił pcij.iua vo pcõſa res erai. H.ñ tẽt᷑.qꝛ diligẽs qͥlihʒ hofeciſſʒ

.

n aut tenet facẽ niſi ꝙ diligetiſſimsfaceꝛet. vt.j.e.ĩ rebj.j. H. qͥd ſi
eq̃les. Itẽ qd ſi res duoꝝꝑ ↄmodaras habuit. ar. j. ad ſille.l. .

-⸗
.

8 ;

inctꝰ.i. ligatus.
g Eſt ↄmodatus. vñ cuſtod

muenes faciliꝰfugiüut ꝙ ſenes.
h· Rogauit. i. is comodatum accepit.

e Dn entem. tenet᷑ em regulariter ois comodatari? d lata eui er
mſima. vt plene dices. j. e. l. nidu.

iẽdoerat. vt. S. ð rei vẽ.l. ſi a bone fi.
et nõ ꝙ inſpicit᷑ oſuetudo dãtis.vt.j.de pig. ac.ſi Fuos. Itẽ nõ. ꝗ;
minꝰ de homie ꝙᷓ; te alia re tenet᷑.miſi ĩcicia pᷣcedãt.vi h. Itẽ nõ. ꝙ

1Szʒ mierdu. a ĩ hoĩe. nõ. ex ho. S. gener ale tale. ꝙ vbicũq; qs nõ
tenet᷑ caſu ibidẽ ſi culpa pᷣeedat caſum.dæe caſu tenetur.vt.j e. l. in
rebo.S.j.⁊ iira loca.videamꝰ.S.ſi hoc.⁊.C.de naufra.l.cũ Ba.⁊ g

„

e⸗
( 49 14* S 49

Prr „J

an p

ſi quis cant. l. i. F. vis. 7. J. 10. ma. in his. ſed qñq; fallit. vt. J. ad. 1.
ro.de iac.l.ſi.S.ſi ea.et.S.fi Ac. flo. le. voc

a Perickm. qꝛ ad h
b Machine. et mac

oc dedi. vt ar S. ve vſuf. l. arboꝛibo. Fnams.
hine vicio mil factum eſt aut ꝛc. et nota qo res

manimata non dicitur culpam ↄomitere.

c Ant ſi machi⸗
ne. redit ad pᷣmuʒ
qñ ↄmodauit vt in
machina opetur.
d Ainus. dili⸗
genter ronem aſſi⸗
gnat. azo.
¶Ab po. ſ. uo
tunc em̃ nõ tenet᷑.
vt ar. . e. S. plane
ſi ſeruus.
fIJurn tenet᷑. vt
ar. S. odi. ſur. l.
qᷣ furm. 1. J. fur.
q ium̃ta. ⁊. l.ſi is
qui. 2. l. ͥ re. . l. ſi
pignoꝛe. S. j. 7. J.
x. S. 1 b ſi i ntel⸗
lexuſet ſe ĩuiio dño
facẽ. enq; ſi intelle
xiſſet ñ ꝑmiſſurũ.
vt inſti. e ob. ex
ma. S. placuit.
WLertioꝛaſti.
maxime.

h Pꝛeſtari dẽat.
qdð iuris ẽ m pnci⸗
pali 1 ĩ acceſſono
pvrt. j. de mſti. I. cnn
cuũq;. S. iẽ fidemuſ⸗
ſoꝛl. ⁊. . c. l. S. ſi
me. 7. . depoſiti. l.
Hpcario. l. qᷓuis. et
3. nau. cau. ſta. l. H
et mpꝛ. S. fi. ar. 3
.j. depoſi. l. j. S. q
imn depoſuius.
1IZnidu. ouenit
ſq p bact. in w
te hoc paciũ ñ valʒ
vt. ſ. de pac. w. l.
pomp. ant. diſtin
gue. qꝛ qnñq; doluʒ

im preſtabu. vi ſi

fa dant tm̃ ſit co
Raen la
ta et de leni. vt ſi
viuſq; gra.qnʒ et
leuiſſ ia. vt regu
larii. vt H. 1. J. C. l.

tu ad bellũ duxeris:cõmodati tene
beris. idẽ erit ⁊ ĩ hoĩe. Plẽãe ſi ſic
ↄmodaui vt ad bellũ duceres:meũ
erit ꝑiculũ.nã ⁊ ſi ſeruũ tibi tecto⸗
rẽ ↄmodauero:⁊ ð machĩa cecide⸗
rit piculũ meũ eẽ iulianꝰ ait.⁊ ego
ita hoc veꝝ puto ſi tibi cõmodaui:
vt ⁊ ĩ machĩa oꝑaret᷑.ceteꝝ ſi vtð
plano opꝰfaceꝛet tu euʒ impoſuiſti
machine:aut ſi machine culpa fa⸗
ctũ eſt minꝰdiligẽter nõ ab ipo li⸗
gate: vł fumũ pticarũq; vetuſtate
dico piculũ qð culpa ↄtigit rogãtiſ
ↄmodatũ ipᷣm pᷣſtare ebere. naʒ ⁊
mela ſepſit ſi ſeruꝰ lapidario ↄmo
datꝰſb machĩa pierit teneri fabꝛuʒ
amodati qͥ negiigẽtiꝰ machinã col
ligauit. Quinimo et qͥ alit᷑ re ↄmo

data vtit: ñ ſolũ ↄmodati: veꝑꝝ fur

ti quoq; tenet᷑.vt iuł.li?xj.ſcribit.
Idẽ vemq; ait:ſi tibi codicẽ cõ⸗
modaueꝛo: ⁊ ĩ eo cyꝛographariũ e
bitoꝛẽ tuuʒ cauere feceris: egoq; h
intleuero. ſi qͥdeʒ ad hoc tibi ↄmo

dauero vt caueret᷑ tibi in eo teneri
me tibi ↄtrario iudicio:ſi minꝰne⸗

q; me certioꝛaſti cyꝛoſphũ ibi eſſe

ſcptũ.etiã teneri te mihi inqᷣt ↄmo
dati.ĩmo ait etiaʒ furti.qm alit re
cõmodata vſus es.quẽadmoduʒ qᷣ
equo inqͥt vł veſtimẽto alit᷑ ꝙᷓ cõ⸗

modatũ ẽ vtitur: furti tenetł. Vl⸗
cqadeo aũt diligẽtia ĩ re cõmoda⸗
ta pᷣſtãda ẽ: vt etiã ĩ ea q ſequit᷑ reʒ

cõmocdatã pᷣſtari öbeat.puta equũ

eum. F. ſi rem. et. ſ. eo. l. rebus. in pꝛn.
k Scemicis. in ſcena ludentibus. aʒ30.

IAUAltro zmodauit

duobo modis põt hoc intelligi. et qs ptoꝛ ſede⸗

bat. ⁊ ei dedit vt daret ſceniis.tunc ipe e wlo rm̃ mihi renet. vel qo
ego alicin vel proꝛ vltro accoõmodem. vt ⁊ tũc de wolo ſolo tenearur.
m Munc videndum. rem tibi vedi. i. omodaui.

n Bares. i. obligar

ces. Duto. vt et. C. e. l. penk.

o Mon repignoꝛas. i. non luis.

Vel ex locato.

ſi certa merces.tũc ex locato. ſi incerta tũc in factũ

id eſt pᷣſcrip.ver. vt inſti. loca.S.et que ſupꝛa oximus.

„

o te. ſ. pñte. als neg. geſ. dat. vt.j.ma.l.ex mãdato.S.ſfide⸗
uſſoꝛ. ſi tᷣus ñ eſt appoſitũ qñ luere debeat qñ agã? H. cũ diu ſtete

y Igez la eo.ſi a me.mutat pſonas.

rit. vt.j.mã.l.luciꝰ.

Siũtaxat. j. j. ve pig. ac.l. petẽt. vbi dicit dari actoeʒ. ſed dic ꝙ et
ibi cedendo liberat᷑. vt.ſ.e.n.elegant.S.ſi vendideru.⁊.l.pe.aʒ.⁊ ad
hoc. j. de pecu.ꝙ debet. et. j. loca.cũ plures. S. veſtimẽta.
1Paratus. Vt. j. qui.mo.pig.ł hypo.ſol.l.itẽ liberat᷑.S. qͥ paratꝰ.
et ſic nõ.ꝙ ſufficit ſi ꝑ eũ ñ remãet.vi B. 7. . de an. le. l. memia. ĩ pᷣn.
u Süptus. ad hoc. j. cepo. ſi in aſia. j. K. et,. ad exhi. ſed et ſi.

x Eum lance.i.ſeruum et lancem.
y Lancem. vt. . e. S. vſq;ʒadeo.

SFF. quo loco.

Si de me.i.a me. ae.

à Sierne rẽ. i. optie locũ tuũ pparar? ⁊ ſcopis mũdarẽ et wmũ
bñ oꝛnarẽ ibiq; ires lectos ſternerẽ ĩ qᷣb oli comedebãt anq.⁊ vo⸗-

cabat᷑ locꝰ ſic ꝑatꝰtricliniũ vł dt locꝰibo clauib firmatꝰł tres ca⸗

b Pꝛeberẽ. i. cõmodarẽ.

tibi ↄmodaui quã pullꝰ comitaba
bat᷑:etiã pulli te cuſtodiã pᷣſtare x·
bere veteres rũderüt. yntdqum
plane wolũ ſolũ ĩ re cõmodata qᷣ ro
gauit pᷣſtabit. puta ſiqs ita cõuenit

vel ſi ſua dũtaxat cã commodauit

ſpõſe foꝛte ſue vł vxoꝛi qᷣ honeſtiꝰ

culta ad ſe veduceret᷑ vł ſi qͥs ludo

ſedẽs pror ſcenicis cõmodauit:vel
ipᷣi piõi qͥs vltro ↄmodauit. Nũc

vidẽdũ in qᷣbus ſpẽbus cõmodati

actõ locũ habeat.⁊ ẽ apud vetes ð
hmõi ſpẽbus dubitatũ. Rẽ tibi e
di vt creditoꝛi tuo pignoꝛi dares.
ædiſti. nõ repignoras vt mihi red
das labeo ait cõmodati actiõʒ locũ
hre. Qoõ ego puto ven eẽ niſi mer⸗
ces infuenerit.tũc em vł ĩ factum
vk ex locato et cõducto agẽdũ erit.
PSPlane ſi egoꝓ te rẽ pignoꝛi ve⸗
ꝛo tua volũtate:maãdati erit actõ
Idẽ labeo recte dicit ſi a me culpa
abſit repignoꝛãdi. creditõ at nolit
reddere pignꝰcõpetere tibi ad hoc
duũtay at cõmodati vt tibi actõʒ ad

uerſus eũ pᷣſtẽ. Abeſſe aũt culpa a

me vidr. Siue iã ſolui pecuniã ſi⸗
ue ſoluere ſum ꝑatꝰ. Sũpt plane
litis. Cetaq; equũ ẽ eũ cognoſcere
qͥ cõmodatũ accepit. Si me ro⸗
gaueris. vt ſeruũ tibi cũ lãce cõmo
darẽ: ⁊ ſeruꝰlancẽ ꝑdiderit. piculũ
ad te reſpicere.nam ⁊ lancẽa te vi

cri commodatã. quare culpam in
ea quoqʒ pᷣſtandaʒ: ⁊ plane ſi ſeruꝰ

Merxre dicunt᷑ tucliumũ.

c.Reliq̃ꝛo. pe
nes ↄmodata⸗
riũ. vt inuit.
ĩ eo qð diẽ ac.

dmoati omo⸗
daueꝛ. § 7 ar⸗

geẽtũ ad ild ſer
untium.
d In vrroq;
ſine poſuit cu⸗
ſtodẽ ſiue nõ.

ę Relicte ſüt

repꝛobata pdi⸗
cta diſtictõe la⸗
beõis m aʒo.
nec ob. Z. ꝓx.l
§. ſi me rogaue
ris.qꝛ ibi ↄmo⸗
datoꝛ ab mitõ
omiſit pᷣuo cu⸗
ſtodiã. alioqui
fuge piculuʒ ad
en omodãtẽ nõ
ſpectaret de la⸗
ce.et tñ de alio
piculo tenetr cõ
modatãiꝰ: vt ⁊
ibi. j. e. l. rᷣ m
hi. ð.j. c io.
dixerit. ꝙ vbi
cuſtodeʒ poſuu
rnũciaſſe cuſto⸗/
die ↄmodatarij
pꝛꝰ vꝛ. et iõ ad
ſe ſpectet picu⸗
lũ.qð ñ placet.
qꝛ ↄmodatarꝰ
pꝛius ſuit oblr
gatꝰ ꝓ cuſtodia
7 1õ lʒ aliꝰcuſto
dẽ appoat ñ pt
dici ſic libe rari
ſecꝰ vo vbi qs ĩ
rei traditõne q̃

fit ꝑ cuſtodẽ ap

poſuerit. qꝛ tüc
rnũciaſſe bene
vidẽ. vt dixi.⁊
ſic loquit᷑j.

ſok. ſi ſolumr?⸗

I fi. 1.j.ð acq.

poſ. qrũdam.

E. d pac. w. l. fi. S. ſi qdẽ. que ſũt ar. j. m 93.7. Z. Px. T5.
fSi duoba. vehiculu. puũ plauſtu. vt. j.innuit.⁊. C. de hõe. ve⸗

g Et ait. ſ. celſus ñ rñdẽs qõm adbuc ſ rn⸗⸗ hi. li. xj.l. j. ac·

tet ibi ſͦ eẽ verait ꝛc. vbi dicit ꝙ ĩſoliqu ten ⸗
h Dñniũ. hoc ẽ plane veꝝ ꝙ duo nõ pñt eẽ d
nec ptis rei vt hic.⁊..x caſirẽ.pe.l.hechtate.
ne qrit᷑ qdã vt goſſiami ꝙ ſic ꝛp eis F..vti po

nn iſolidũ nee tonus
S. pꝛ. re poſſeſſio⸗
I.ſi duo.ĩ pᷣn. Alij

vt. R. pla. ꝙ cimilẽ duo pñt habẽ inſolidũ ſed naturalè nõ. Et
pꝛo eis. j. e acqm. poſ.l.ij.S.ex contr ario.iu dicas ꝙ nec cimileʒ

nec nalem duo inſolidũ habeãt vt hic.⁊.j. pᷣ
terea cum dñium non poſſit eſſe penes duos

ario. l. duo. Pre⸗
nſolidũ vt hic dielt

ergo poſſeſſio ciuilis que eſt cauſa acquirendi dnium duopꝝ inſolu⸗

duũ eſſe nõ poteſt. quod ex diffinitõe vſucapioms

pʒ vt. ſ. ð vſuca⸗

I. ij. 2 imnſti. p q́s ꝑ. no. ac. S. ex his. Mã quotis aliqd phibeiun et

idẽ phibitũ è p qð puenitur ad id. vt.j.æœ ſp
i o ſſidere vt vnus ciuiliter 7 alter naturaluer

ure duo iſolidũ pñnt po

iomis. vt. j. e vi vi ar. l. j. S. ꝙ vulgo oꝛ.

on. l. oꝛo. diueꝛſo iñ

ſic ĩtelligit.l. illa. j.vti poſ.ſi duo.ſic em̃ diſtiguunt᷑ iura poſſel⸗
1 pea. l. 2 hj. euz

Sed qᷣ ſunt qͥ cuniẽ hñt poſſeſſionẽ? H. pꝛietariꝰ ille qui dedu

ĩ feuduʒ ⁊ qii ĩ emphitheoſim dedit. nam prietarius qu
poſſeſſionem ꝑ ſeruũ ſructuarmi qõ nõ foceret ſi nõ poſſi

erit ſibi
deret. vt

— =
=,☛

— –—
—

,lil,non .
uihſi uut
ſunol ſtnĩ
uir aſtic
6
cüten da
ſu ſoſem

ſoetumt⸗
ſe ecße

AN xpcil
gan 8 ge reli
itn .
on Pu
nen 4
eenſt fofelict
Pien non
ang oucnt.
Lummmt datiſit

=
—
=-

= ☛ =

e
=

=—

— B –w

==

9

—

i ſalhn

fuin iſchen⸗
lgld a
h ltdil

uſy poſefſi

tmi ancon
uüg CNrle
u hie pſun⸗
Negn (Mfl⸗
talinn eſenegge
lng men
aln Re⸗
Pnhnn ſegm
Eeglaſin

☛
E
==
= =

Iuttiß ellenizd

Ninguntn
Hummiazeoe n
utriunt nau
tinegtin
n Mee non poſſt
Cinälinguinsih
W
W

Se

— – =

linttenmnuug n

1
midnſt
üislucd e
churtl
iehuldeitsh
. Ninha
Wonider.
Emhited
gänimer⸗ u
NRiſnn
edi et, i
eine
mdeni
Nſiaalg

J.xæœ acqͥ. poſ.l.j.S. ſed ⁊ ꝑ eum fructuariꝰ vo vel vaſallus.vel em/
phitheota tm̃ nãlem hñt. vt. J. de acq.poſ.nãlit.a.l.poſ.j. NRe?ſibi
en poſſident rõne iuris qð hñt in re. ⁊ idẽ in eo colono qͥ ↄduxu ad
non mochcũ tpᷣs qꝛ nãlii poſſidet. vt.S. ſi ager vec. vel emphi. pe. l.

j.⁊.J. de ſuꝑti.l.j.S.qð ait. Secus ſi ad modicũ tpus. qꝛ ille nullo

modo poſſidet vt
hz. C. de pᷣſcrip.
xxx.an.l.male ⁊
j.d vſuc.l. non
ſolum. F. qõ vul⸗
go. licet qͥdaʒ .
.l. S. cõi di.l. cõi
di. F. neq; colo⸗

nus.m illud expo

ne vt ibi. qͥd aũt

ſi hi ꝗᷓ nãlit poſſi
Vnt alij locẽt ad

non mocdicum tẽ

p vel dent in fen

dum vel m em⸗
phiteoſim vel in
vſufru. N. nul⸗

lam retinent cus

aliam non habe⸗
ant. NAẽ ßᷣm Jo.
ciuilit᷑ poſſidet qͥ

non eſt in re nec
mn ↄſpeciu ſ̊ qñ
eſt in ↄoſpectu na⸗/

turalit etiam poſ
ſidet. naʒ cum ꝑ
oſpectum natu⸗
ralis qꝛat᷑ multo
magis retinet᷑. vt

I.cæ ac. poſ. l. qd
meo. §. ſi vendi⸗

toꝛem.Et ſᷣm hꝰ

noõ vider eodẽ
tpe poſſideat qᷣs

ciuilit ⁊ nãlit qð
Al. di xit ⁊ bene

Fm azo. niſi nalẽ
egppelles appꝛoba

toe cinilẽ. vt ar.
H apud vnã vna
7 gpud alm alia
ſit. Ael dic ꝙ in
pubo in qᷣb inſi⸗

ſto 1 video hẽé

cum ea fugerit:eum qͥ ↄmodatum

accepit nõ teneri niſi fuge pᷣſtiterit
culpã.

lpã. Di re me petiſſes: vt tri⸗
climũ tibi ſternerẽ ⁊ argẽtũ ad mi

niſteriũ p̃beꝛẽ ⁊ feceꝛo: vinde petiſ
ſes vt idem ſeq̃nti die facerẽʒ:⁊ cn

oↄmoge argentuʒ wmi referre non
poſſem ibi h reliq̃ro 2 pieꝛit:q̃ actõ
ne agi poſſit ⁊ cuiꝰeẽt ꝑiculũ.labeo
e piculo ſcpᷣſit multũ inteſſe cuſto

m poſii an nõ.ſi poſui ad me pi-

lũ ſpectare. Si minꝰad eũ penes
quẽ relictũ eſt. ego puto omodati qͥ
m agencdũ in vtroq; caſu.veꝝ cu
ſtodiaʒ eũ pᷣſtare vebere:penes quẽ
res relicte ſunt:niſi aliud noĩatim
duenit. Si duob vehiculu amo
datũ ſit:ł locatũ ſił celſus offilius
ſcribit li.vj.di.qri poſſe.vtꝑ vnuſ
qſq; eoꝝ inſolidũ: an ꝓ pte teneat᷑:
⁊ ait duoꝝ qͥdem inſolidũ dñium ł
poſſefſionẽ eſſe nõ poſſe: nec quẽqᷓ;
ꝓtis coꝛpis dñm eſſe. Sed totius
corꝑis ꝓ indiuiſo ꝓ ꝑte wminium
hꝛe.vſum at᷑ balnei q̃dem vł poꝛti
cus:vł cãpi vmiuſcuiuſq; inſolidũ
eſſe: neq; em̃ minꝰme vni ꝙ aliꝰ vte
ret᷑:veꝝ in vehiculo ↄomodato lo
cato ꝓ ꝑte qͥdem effectu me vſum

hre.q; non omnia loca vehiculi te

ngturaleʒ. in alijs cinilem. ß. P. 2 azo. dicebant non ideo amitti na

turalem ꝙ res

ne naturali. Item

non ſit in aſpectu ſ certe ſm hoc non eſſet ciuilis ſi⸗
5 eos videt᷑.qꝛ plures hůent naturalem Bbm hoc

q; ingreſſus fundum habet naturalem ᷣm eos. P. 7. AMW. wminꝰ

mMhilominꝰ. ſic ̊ plures ꝙ tñ ipſe Pla. alłs negauit dicens naãlit᷑ du

os mſolidum poſſidere non poſſe ſ ciuilit. Sed dici prt᷑ abſens bz
naturalem ciuili᷑. ingrediens hʒ nãlem naturalii. Mlij dicunt q tũc
eſſe deſinat ꝙ non placet ei.aut ꝙ dixi apud vnum non poſſe eſſe ci
unlem a nalem zdicit.C. de acq.poſ.iicʒ. vbi diẽ exeuntem cæ poſſeſſi
one ⁊ longe recedenrem ua ꝙ non ſit in oſpectu ꝙ retinet poſſeſſio⸗
nem. Unde dicunt qdam cimilem a ſic pus habebat ciuilem ve nali
oſtat ꝙꝙ habebat ſic ̊ cimlii ⁊ nãlii poſſidebat. Sʒ dicas ꝙ retinet
nalem quã ſolaʒ pus habebat illam tñ dico ciuilem. qꝛ iuris ciuilis
gucie tenet᷑. ſic dꝛ actio ciuilis pᷣtoꝛia.suctoꝛtate extenſionis. vt..
& nox.l. elecno.S. ſi is quem.
1Partis coꝛꝑis.ſ.inſolidũ ſił cum alio vel ꝓ indiuiſo vel dic cla⸗
rius ꝑus viſibilis ⁊ diſcreie ſj intellectualiter ſic. nec em̃ ma eſt mea

vel mea tua.

k Elſum at᷑.q nec eſt dñium nec poſſeſſio ſ qddam terciũ aliud ab
vtroq;. Et iõ diſtinguit᷑ ini ſpacioſam rem ⁊ nõ ſpacioſam.

Imolidũ eſſe qꝛ vnuſq̃ſq; ↄmode balneo et᷑ cũ alio vel alijs vuit᷑
nec in aliq̊ ꝑ alium impedit᷑. idẽ in poꝛticu ſecꝰ in vehiculo.
m Effectiu.q.d. ipſa neceſſitate ſic.S. de vſuf.ac.l.j.im fi.
n ¶Elehiculi. uec balnei. ß ibi ꝑ aliũ vſus meꝰnõ ſic minnit qð &
in vehiculo ſecꝰ?. Jo.item qð diẽ h̊ vſum hꝛip pte eſt j.S.de vſu ⁊

ha.l. vſus ꝑs. S
Eie vehiculi vtoꝛ.

5 H dꝛ rſert᷑ ad factũ a p pte vn dꝛcoꝛ cum certa
5 q ibi dᷣ ad ius.i.ᷣuitutẽ vſus.

i

0 Teneaz. i. kenere poſſum cum in in eodem oſiſtens me impedias

⁊ idem in balneo paruo qð in vehiculo.

p habebunt᷑.qꝛ vterq; obligatꝰ eſt inſolidum ad e reſtituendaʒ.
qõ ſi non facit dʒ ꝓ pte ad infeſſe damnari. vt.j.depo ſiti.l.ſi duo.aʒ.
Sed videt᷑ qʒ non inſolidum teneat᷑.vt.j.e.l.rem.S.in exeꝛcitu.que

neasz3: ß eſſe veriꝰait: 1 wlum 2 cul⸗

pam ⁊ diligẽtiam: ⁊ cuſtodiã in to
tum meßſtare debere. q̃re duo qᷣdã
mow rei habebunt. Et ſi alt ↄuen
tus pᷣſtiterit liberabit alteꝝ. ⁊ am-

bobo opetit furti actõ.

Z alrtufro agẽte alteriꝰactõ
otra furem tollit.

Lpia.

Nde qrit᷑ ſi alt̃ furti egerit.
an ipᷣe ſolus œbeat ↄmodati
ↄueniri.⁊ ait celſus.ſi alt᷑ oueniat
q furti non egit: ⁊ ꝑatus ſit piculo
ſuo ↄuenire alteꝝ qͥ furti agendo lu
crum ſenſit ex re ↄmodata: debere
eum audiri ⁊ abſolui.ſ̊ ſi legis aq
lie aduerſus ſociũ eiꝰ habuerit cõ⸗
modatoꝛ actõnem: videndum erit

ne cedere debeat: ſi foꝛte damnuʒ

æderit alt᷑ quod h̊ qͥ conuemt᷑ cõ⸗
modati actõne reſaꝛcire compellit᷑.
nametſi aduerſus ipᷣm habuerit le
gis aqlie actõeʒ; commodatoꝛ: eqͥſ
ſimum eſt:vt ↄmodani agendo re⸗
mittat actõem:niſi foꝛte qͥs dixerit
agendo eum ex lege aqᷣlia h̊ minus

olecuturum ꝙᷓ ex cauſa commoda
ti conſecutus eſt.quod videtur ha⸗

bere rationem.

ſe Zalterutro agente. ſed non peragente.

eſt 3. So. ibi actu

ĩeſt. qdᷣ qᷣlibʒ ꝓ ꝑte
teneat᷑. nam ua di
xit cõi piculo. ve
ibi dicit. Hodie vo
vt duo ↄmodataꝛij
ſint duo rei debẽd
opoꝛtz qð exp̃ᷣſſiʒ
dicat. vt in aut᷑.ð
duo. re.ĩ pᷣnꝰ Nec
dicat aliqs ꝙ ant᷑.
loquat᷑ qñ eſt diui
duum m obligatoõ
ne. G̊ autẽ reſtitui
res ꝓ ꝑte non pt᷑.
vt. j.epo. ſi duo.
de v. ob. l. ſtipu⸗
latöõnes non diun⸗
dunt. qꝛ certe ulõ
locum hʒ qð res ꝓ
pte reſtitui nõ poſ⸗
ſit qñ id eſt actum
qð qlibet teneat᷑ ĩ⸗
ſol idum. vel quan
w vnd ad rem totã

tenebat᷑. alioqn qi⸗
lubet te nebit p pte.

vt in herediba dꝛ. ⁊
płibo depoſitarijs.
vt. j.depo.l.j.S.ſi
apud duos. 2. I. m

epoſiti. ſic ̊ ⁊ hic
fui t actum.

q Conuentꝰ. ſ.

ct.omodaitt.

rFurti.ſi ei res

ↄmodata ſurripia
tur. hodie vo poni
tur in electöe ↄomo
datis vt poſſit ipe
ſi velit eligere furẽ
vt inſti. ð ob. q̃ ex
ma. S. qð de fullo⸗
Me. gecur.

CEollat᷑.hoc iõ.qꝛ vtriq; inſolidum ex vna eadẽq; cã vefert᷑ fur
ti actio.⁊ iõ vni ꝑ alium pᷣiudicat᷑.vt.j.de duo.re.l.ex duob.
v v Mge q̃rit.ↄuemiri.i.ↄmodati actõe ſibi a modãte ceſſa. glii
em̃ non pt᷑.⁊ tũc nõ ad lucꝑ.i.penã furn quã hũit ſociꝰ.ages

vt. C. x ſur.l.fi.S.ſ̊ cum.⁊.j.loca.⁊ cõ.l.is qm.licʒ m creditoꝛe ſit
aliud. vt. j. ti.j.ſi pignoꝛe.ſ̊ ad rem vel rei ↄmodate exumatõʒ quã ſo

aboſecut? eſt. Sʒ qdaʒ hñt in lr̃a ↄueniri.⁊ ad hoc ar.j.de fideinſ.l.
ſi dubuet᷑.j. N?pt᷑ m dici in fidemſoꝛibo alii ꝙᷓ; in duob⸗ reis m aʒo.

x Abſolui.i. ab obſᷣuatõe mdicij interim.

y Socium en.ↄuenn.vt qꝛ ſocius eus damnum dedit.

3 Bebegt. ſ. conuento.

2 Rompellit. imo vider q cogi non dvebeat. cum pᷣuideri nõ poſſit.
vt.j.e.l.al eos. R.iĩmo qnq; cogit᷑.ſ.ſi potuerit pᷣcanere. vt.j.loca.ſj
e damno. vel dic aliud in damno dato ab erneo.a aliud in damno da
to a ſocio:qꝛ illud q̃ſi a me reputat᷑ datum. cum ꝓ vno reputaremur

ꝓpter ſocietatem obli
j. vſuris.moꝛa.in ſi.

b ¶ Ipſum. ſ. quem vult ↄuenire. q. v. iõ qᷓſiui an cedat᷑ actio reſartiẽ
ti damnũ ab alio datum. qꝛ ſi iſte eſt qͥ ediui damnũ quẽ ouenio ↄmo⸗

dati. licʒ nõ debeg
eſt in ea actõne ꝙ; omodati ſp̃ᷣm azo.

nõ uebeam cedẽ. œbeo tñ remittẽ actõz.l. aqlie miſi in eo plꝰ⸗

cEx lege aqlia.i.poſtꝙ; egerit omodati.ł refert ad ſupiꝰ dictũ.
d Dõ videt᷑ hꝛe roem.ſ.qð poſſit agi ad reſiduum ꝑ actõem.l. aqᷣ⸗
lie. vi hic.⁊ ar.j.vi bo.rap.l.j.Sed ar.contra.j. æ act.a obli.l. qui
vᷣunm. §. fi .vbi dicirur poſtaq; egi commodati non poſſum aggere. l.
aqᷣne.in eo quod plus eſſet in ea ex reperitione.xxx.dieꝝ.ſo.ᷣm. R.

= —
3

1114 „1 G.

. Pe „Re

Nν A.α.⅝ 1
Abe alon .

E.αναω ω Ju

Xbue⸗: „

hic de equitate.vel ᷣm.a.
in ſecunda pluo ꝙᷓ in pᷣma. aks vur
ſumplum agit᷑ qo venit in action
autem ad incrementum. xxx. di
ↄmodan miſi medletatem extim

aliam g pot erit oſe
qui ꝑ actõʒ ↄmoda⸗
n. vel ꝑ actõʒ. l. aq⸗
lie. vᷣm aʒo. vel die
hoc niſi c.· n ad
ꝓximuʒ. ac ſupr
retfert᷑ ⁊ ſic Hĩ plu/
riba ? 9 plurib⸗ p⸗
mutit in Zna ñ ob
eodem ar. S. ad..
adqt. item mela. . ſi
plures. q̃ſtiomi fa
cte an ↄuento ſoco
teneat᷑ cedẽ õ aliuʒ
non rñdet ſʒ ego in
deo ꝙ tenet᷑ cedẽ ſi⸗

N ,t pupi llus cedit

tutoꝛi ↄnento ↄ tu⸗
toꝛem. vt. C. de ad
mi. tu.l.ij.in pᷣn?ꝰ⁊
S.fi.⁊..ð tu.⁊ ra.
di. l. j. S. nunc tra⸗
ctemꝰ. Et eſt ro. qꝛ
ex facto dãtis dam
nuʒ oↄuenit᷑ 1 pᷣſtat
damm extimatoeʒ
dmodaii at᷑ actio n
eſt cedenda. qꝛ duẽ
tus ea ſuo noie te⸗
net᷑ niſi ad damnu
vt dictum eſt. ſic
in duobo reis dico
ↄuento actio cedatr᷑
niſi ex facto rei con
unemat᷑. ſ aliud eſt
in fideiuſ. vt. C. ð
ſideiunſ. autentica
pñte. 2. C. loca. l.
ſi diuerſa. ß ĩ reis
idem dico ſi tales

t vt poſſet con

eiꝰ poſtulare ꝙ di
v ideret᷑ actio ad ex
emplum plurumm
mandatoꝝ. vi. J.3
fidemſ. ſi fideiuſſo
exes. S. idem rñdit.
q.l. fideiuſ. Sm aʒ.

a r E& commocdate. ſ. alij a no
b Retinemus.vt ⁊ inſti.de inter.
ſite. vt. J.depoſi.l.licet.S. rei.
c e VUm qm tenebit. quia non videt᷑ reddita. vt.S. e.l.iij.S.ſi red
dita ⁊ facit. j.e.l.vl.
d Sirem ſit er in actone p. V. qua ipſe tenet᷑.vt.j.de pᷣ.vV.ſi rem. ⁊.
l.ſi gratuitam.S.ij. .
e Solum tm̃ ſed nunqui

f. Et ideo.quia eius mteꝛeſt cum de cuſtodia teneat᷑.
Relert᷑ res inſpicienda data.
Periculum meum ſine di
l.idem.in pᷣn?.⁊.l.fi.in pn?ꝰ

i q Ei non tam elegerit q expoſt facto apparet ⁊ eſt hoc ven cũ
id actum eſt in me ⁊ eum vt ipſe ⁊ non alius ꝑferret qð ex q̃⸗
litate ꝑſonaꝝ ⁊ dignitate ꝑpendit᷑ ⁊ in hoc caſn ommmo tenet᷑ vt hic qꝛ
malas electio eſt in culpa.vt.j.man.l.ſi ꝓcuratoꝛem.S. ſi tutoꝛes.in
fi.⁊.S.ſi mẽſ.fal.mo.dixe.l.ij.⁊.S.nau.can.ſtab.l.fi.S.ſᷣnoꝝ. ſi aũt
volu.vt niihꝛ mutẽt nec ve eo cogitaui vt ipᷣe afferret diſtigue an eũ

ibi dicit non durare alteram cum non eſt
at vt hic. vel õm Joh̊.hic ad aliud
ſtam qꝛ inſiciatio interceſſit non
en vt ibi. vel hic non eſt ↄſecutꝰ ꝑ act.
ationis cum duo fuerum omodatarij.

p DOmpo.
Ei ↄmodate ⁊ poſſeſſioneʒ ⁊
ꝓpetatem retinemꝰ.

Emo em̃ ↄmodãdo rem facit
eeinus cuiomodat. 1
Vm q rẽ ↄmodataʒ accepit:
ſiĩ eam rẽ vſus eſt in quã ac⸗
are ſi eaz ĩ nulla ꝑte cul
pa ſua veterioꝛẽ facit veꝝꝑ ẽ.nam ſi
culpa eꝰ feẽ veterioꝛẽ tenebit. Si
rẽ inſpectoꝛi dedi an ſiłis ſit ei cui
ↄmodata res ẽ qrit᷑. ⁊ ſiqdem mei
cã vedi dũ volo pᷣcium exqͥrereno⸗
lum mihi pᷣſtabit tm̃ ſi ſui etiaʒ cu
ſtodiã:⁊ iõ furti hẽbit actõʒ. Sʒ ⁊
ſi dũ refert᷑ perit ſiqdem ego mãda
uerim ꝑ quẽ remitteret:piculũ me
um erit. Si vo ipe cui voluit ↄmi⸗
ſit eqᷓ mihi culpazʒ pᷣſtabitx: ſi ſui cã

Vi nõ tam idoneũ hoĩem ele
gerit: vt recte id ꝑferri poſſit
„ Apia.
J mei cã wlũ t̃. Cõmoda⸗
iã rẽ miſſ ?qꝗ r peteret cũ rce⸗
ꝓiſſʒ aufugit:ſi dñs ei dar̃ iuſſerat
dño perijt. Si ↄmonẽdi cã miſeꝛat
vt refereret᷑ res ↄmodata:ei cui cõ
modata ẽ res periit. p Omp̃.
Jis qͥ ↄmodatũ accepit ñ ap
pra:ẽtis rei noĩe omodati acti

bis. accurſius floꝛentin?.
§. ꝑ eos quos ſicut ⁊ rei epo

qꝗ inſpectoꝛ dʒ ꝓbare ſe ſine wlo amiſiſſe.
videt᷑ ꝙꝙ ſic. vt. C. de pig. act. ſi — loca. ſi qͥs am ng.
de cuſto. re.l.fi.⁊.S.de eden.l.ſi qͥs ex ar.m fi.l.⁊.l.ſe. Econtra videt
ꝙ non ſed ule qͥ obijcu. vt.j.æle.ij.cum ita.S.ſpẽs.⁊.C.de
ſi nulla.⁊.j.de ꝓba.l.quotiens.S.qͥ colo.aʒo.qð eſt veriꝰ.

ſtinctione ⁊ eſt ꝓ hoc. S. nau. cau.ſtab.

qui idonens vdet elegir m Jo. Alij vo m hanc diſtinctionem
im̃ faciunt. aʒo.⁊ eſt ꝓ Joh̊.j.e.argentum.

k ſ IA rei cauſa. ↄmonend qͥd ſi menuteſt dicens ſibi rem tra

dendam cũ cauſa ↄmonẽd miſſus eſt? E? non nocet ↄmodanti.vt
J. ſoł.cum qᷣͥs.S.ſi debuoꝛ⁊.q; eſt ei imputãdum qͥ credulus fnit

one ↄdẽnet᷑.cauendũ eſt ei vt reꝑtã
rẽ dñs ei pᷣſtet. Si quẽ q̃ſtuʒ feẽ
is qͥ exꝑiẽdũ qͥd acceꝑit veluti ſi iu⸗
menta fuerit ea q̃ locata ſint idipᷣʒ
pᷣſtabit ei qͥ exꝑiendũ dedit. nec em̃
añ eaʒ rẽ qſtui cuiq; eẽ oʒ:puſqꝙᷓ pi⸗
culo eꝰ ſit. O libero homĩ qͥ mi
hi bona fide ſeruiebat q̃ſi ᷣuo rem
ↄmodaueꝛo: videamꝰ an habeaʒ cõ
modati actõʒ.naʒ ⁊ celſus filiꝰ aie⸗
bat ſi iuſſiſſeʒ eũ aliqͥd faceꝛe:ł mã
dati cũ eo vel pᷣſcptis vb expiri me
poſſe.idẽ ⁊ ĩ ↄmodato eꝛit dõm.nec
obſtat qõ nõ hac mẽte cũ eo qͥ libeꝛ
bona fide nob ſᷣuiret ↄvheremꝰ:q̃ſi
eũ obligatũ habituri.plerũq; eĩ id
accidit vt er id qð agit᷑ tacita obli

gatõ naſcat᷑ veluti cũ ꝑ erroꝛẽ inde
bitũ ſoluẽdi cã dat. v Api.

J ſᷣuꝰ meꝰ rem meã tibiſciẽti
nolle me tibi ↄmodari:omo⸗
dauerit: ⁊ ↄmodati ⁊ furni naſcit a⸗
ctio:⁊ pᷣterea aditio ex cã furnua.
DOmmogare p Aub.
poſſumꝰet alienã rẽ quã poſ⸗
ſidemꝰ tametſi ſciẽtes alienã poſſi
emꝰ. mmmmf Erc.
LTa vt ſi fur: ł pᷣdo ↄmodaue
rit hẽat ↄmodati actõzꝛ.

Ncommodato hec pactõ ne

Wlus pꝛeſtetur rata non eſt.

vt.1.C· fur. l. fi. S. pe. 2.7. de act. emp. iuł.S.

quid ſᷣuo.accurſius floꝛentinus.

aʒo. vt aꝛ. Z. de eo
p quem fa. e. l. j.
S. j. accurſius.
ſDJis. qe
pſtet aut extima⸗
omo. S. fi. 2 faat
uße vt certo
m Si quem. ſi
mumenta. ſ. data
cauſa exꝑpiunc.
n I4 ipſuz qo
lucrat? eft.
o Peeſtabit. a/
ctione pꝛe. v. vt
1. de pſcrip. vV. l.
apud labeonem.

p Eiug ſil. ſed
videt᷑ qð ſit eius
ꝑiculo. nam hoc
ipſo qð vntur re
omodata ad aliũ
vſum. 1 ſeit ſe h⸗
facere 3 wmmmn
voluntatem. fur⸗
c. ſi vi cer. d. qn⸗/
imo. 7 ſic ad enʒ
ome piculum ꝑn
net ̊ ⁊ queſtꝰ ad
eum pnnere dze⸗
Pe? illud ven eſt
cum ex ouentone
bona fide. vel ex
natura zctus ad
eum ptinet picu⸗/
lum. vt. j. ꝓ ſocõo
l. ſi vnus. S. ſi
vnus. h̊ non ſic.
gls ex ſus wlo
lucraret᷑. qo eſſe
non dz. vt. C. de
rei ven.l. j. in fi.

Ziem nõ qð vbiꝛ

onus ibi lucrum

ex venchto. 2. F. ſi

q Si libero. vel mãdat.ĩmo videt᷑ qð ñ.q; nõ ſponte ſuſcepit mnzʒ
datum. vt. S. oe neg. geſ. l. at q natura. S. ſi libero q eſt . So. bi lo
quit᷑ in eo caſu qñ putabat ſe fuum.qꝛ naſcit᷑ actio neg.gel.nõ ma/
dani.qꝛ ex neceſſitate geſſit.non ex voluntate. hic loquit᷑ cum ſeribet
ſe libeꝝ. in qͥbo caſibs q̊danmodo voluntate geri.y. vel dat᷑ vulis vt
hbic. non olrecta. vt ibi. nam ⁊ hic neſciebat ſe liberum. qð pi p illa
vba. plerunq; em̃ ⁊c.qꝛ ⁊ hic ⁊ ibi dicit qd bona fide ſᷣmebat. aʒo.
vel ibi iuſſu. vt hbero. hic vt vuo. Item facit ſupꝛa ad.l. aquitx᷑.li⸗

ber homo.S.j.accurſius floꝛentinus.

r Plerunq; naſcit᷑.vt hic.⁊. man.. ſi pcuratoꝛem. ſi liben 9.7
ſup ſi cer. pe.l.cum fundus.S.ſi ßuum.

ſ I ſuus. furti ſi m̃ agat᷑ modati.non ager furn. vt. C.
fur.l.j.⁊..d fur.ſi res.aut ea rone.q mieſſe ↄſecutus ?.
aut ea qmia agendo commodan habuit ratum quod Fuus fect. vt

I. c ſideiuſ.ſi vuus ali.in ſi.

t i Ta vt. ↄmodan. vt a. S. xe iuch. I. non a
vt. j. depo. l. j. S. ſi pdo.⁊ pignoꝛaticiam

indice. ſic cepoſini
vt. j. de pig. act. ſt

pignoꝛe.S. ſi pdo.ĩmo etiam rei ven. poſſum agere contg commo/
datarios. vt dicũt.iv. alij.qꝛ non deberent ei queſtionem monerte.
cum habeant ab eis cauſam. vt. C. de pigno. act. nec creditoꝛes

non nu. pec.l.j. ⁊ de pꝛeſcrip.xxx.annoꝝ. ſi quis empt.

§. ſed ho

= ð

S =
.

—

=S= =
S

=

—

=

=

=
☛,r , =

=

= —
=
S= =
S==
☛ẽ = S=
=
=

— =
=
S=
=

P

S

—.
=

=
— .

1. N
lende
Wani
uctei
k tni
Kninſii
miricß; i⸗
i en

S

1
.

andeniqn
. N furen
ndirgi
Alnflae,
Gtürnekni n

sföggnne ſi⸗

G
ventdinet N
rcicnllee
izän
en od
Nenmänte n
„ N E

mänhiſaen

i d

aninigi an
uleniei a

677

ſup uͤlis. Sʒ Yo. ⁊ q30. 3. dicunt em̃ qꝛ agi H omodatarm. vt cont᷑
quemubet poſſidẽtem ideo opoꝛtʒ plene de dmio ꝓbare. vt. S. ad exhi.
le eo. S.n.nec ob.l.j.væ non nu.pecu.q dicu ſi pignus datum ꝓba
turus es ⁊c. nec illa nec creditoꝛes.q̃ drcẽ. Gi oꝛiginem rei ꝓbare po
tes ⁊c.nam nõ ideo diẽ ꝙ ſola tradiio det debitoꝛi rei ven. ſ qꝛ p⸗

.

bata traduõne pi
Geal bannde CKõtraria ↄmocdati actõ etiã ſine
at creditoꝛ cum a pncipali moueri pt᷑ ſiẽ ⁊ cetere q̃ di
uoꝛe han vo cũt ↄtrie. Si ex ſacto heredis aga
re pign. acto. l. j. Ltur. heres ↄmodati inſolidũ ↄdem

ua p᷑ ineniasi nat᷑t h ex ꝑte heres ẽ. Siẽ at᷑ volũ

ſir ola poletio tatis ⁊ officij magis ꝙᷓ nccitatis eſt/ S
vi. E. ve ali. u. ↄmodaꝛe:ita modũ ↄmodati finẽ⸗

n mer vl G preſcribere ei eſt q bñficium tri
ſe. ſi qs eſt pi. buit. cũ aũt id fecit.i. poſtꝙ; ↄmo⸗
ie non lic pdo Dauit: tunc finẽ pſcribere: ⁊ retro
iſer hln w. ageꝛe atz intempeſtiue vſum zmo
minij qõnem. · Date reiaufeꝛre:nõ officium tm̃ im
durioꝛ eſt ea vll·petit Hᷣ ⁊ ſuſcepta ẽ obligatõ int᷑ dã

° - ius. . -.-.- — .
i de tem accipiẽtemq;. gerit᷑ eĩ negociũ

vV m com inuccẽ: ⁊ lõ inuicẽ ꝓpoſite ſunt actõ

rata non e⸗ ati⸗ nes vt apareat qð in pnci? bñnficij

alibi. vt.. pN. gqc nude volũtatis fuerat cõueꝛti in

1 uc. mutuas pᷣſtatõnes actõneſq; ciui⸗
Fin direcas. lestvt accidit in eo q abſentis nego

„ Zicuni ↄie cla gerere inchoauit.neq; eĩ inpu⸗

ent. ne gitura wſeret: ſuſcepiſſet eĩ foꝛ

iu. tu. l.f. in f·. ? tafſſis aliꝰ ſi is nõ ſuſcepiſſet. volũů⸗
·d cra. n. tatis eĩ eſt ſuſcipe mãdatũ. neceſſi/

neg g. ß an vuro tatis ↄſumare.g ſi pugillares mi-⸗ 319 rus. §. be
qᷓ; veluti ſi munẽ amicũ ad cenam ue. So. ibi eꝛa ſin

m yne hi ↄmodaſti: vt ebitoꝛ mihi caue⸗
3 Di ex facto i⸗ — .. . E
lolid vt a.5. e. Tet: nõ recte facies impoꝛtune repe

l.i. S. beres. a. 5 tew. naz ſi negaſſes k emiſſeʒ: ł te⸗

po. ſi duo ſa ſtes adhibuiſſeʒ:idẽqʒ ẽ ⁊ ſi ad ful

cit. j.de poli.l. ex —rn — 85 01
pollicitatoe. .. clẽdaʒ inſulã tigna ↄmodaſti.xœĩde

v alie.leg.l. iij. . ſoᷣtraxiſti:aut etiã ſciens vicioſa cõ

önda. ſj. & vV. ob. 8 . +☚
ererutone⸗§. modaueris. adiuuari qͥpe nos nõ
ſecundga. ccipi bñficio oʒ.ex qͥb cauſis etiã
a. Siẽ af. ma⸗ (cotrariũ iudiciuʒ vtile eẽ doõm eſt.
gis electiue poni⸗ Braen Eer e
cur ñ opatue. Buabo rĩ b modatis: recte de al

a ße ene. tera cõmodati agi poſſe iuł.ſcpſit.

modatarꝰ. ſi. qõ ita videri veꝝ ſi ſeꝑate ſint. põ⸗

E. e ac. ⁊ ob. iẽ po. ſcpſit.naʒ eũ qͥ carucaʒ puta vł
1 mocamt. lecticam ↄmodaut nõ recte actuꝑ
ad diẽ vk ſine die „
dr inrellik ve ſingulis ptiv. Kem zmoca⸗
d Mon officiũ.i. faeit offm̃ qð hõ homini dʒ. vt. j. xæ ſer. expoꝛ.
l. uꝰea. dvepoſitũ tñ reuocat᷑ qũcunq; vult. vt.j. depo. l. j. S. anpe. qᷓ
eſt . qꝛ nł inteſt epoſitarij. IJtem pᷣcarium qñcũq; vult. vt. . de p⸗
carijs.l.j.⁊.l.cum pᷣcario.⁊.l.⁊ hʒ.j. NR.⁊ in hoc differat a ↄmodato
hm hoc. ß qᷓ eſt ro? HRqꝛ ↄmodatum ſꝑ dat᷑ cum pfimtõe cert vſus
viʒ ꝑ omnes.ll. fere tractantes de oↄmodato.ſic em dꝛ ↄmodo equum
vt ad villam duceres. pecuniam vt ditis appareas.vt. S. e.l. uij. 2.l.
ſi vt certo. S. ß miduz. ⁊. j. e.lefi. ſic ⁊ ſcalas vt feneſtris ſuponeres
vt inſti. e obli. qᷓ ex delic. S. ope. “
e Dantem a acapientem. als dandum æ accipiendum. alłs inter
dantem 2 accipientem. H
fNMegocum. i. ↄctus viuſq; gra celebꝛatꝰ ſaliẽ q;tũ ad repetitõe .
Röedcni actõnem ↄmodan ciuilem m q̃ſdam a vt diximꝰ.
H Peruura. ſ. negocia.ſ̊ certe vꝛ qð ſufficiat ſi cui vł ĩ paucis ⁊c̃.
vt. C. de nego. geſt. l. tuton que eſt ꝗ. So. illud veꝝ eſt in alijs ne⸗

gocijs inchoandis. cepta em̃ oĩmodo ↄſummare debet. vel hic alius
erat geſturus.vt ar.S.de neg.geſt.ſi pupilli.S.ſi. q;ð aũt foꝛtaſſis hic
dix u philoſophice tpauit.vel nõ eſt j.qꝛ H̊ loqt vbi mandatũ ſuir.qð
patet ex illo vbo volũtatis em̃ ⁊c.hoc nõ valet.qꝛ in vtroq; caſu loqt
hic.S.em̃ poſuit de eo qui inchoauit gerere.⁊ mtelligendũ eſt ſine mã
darp. oſte an 5
. ³ Y 0 — ——— 4 1 . C C 0
tam pꝑdidi: ⁊ p eo pᷣciũ dedi. einde Imarants ꝛc d orb⸗
res in pfate tua venit:labeo ait ↄq⸗ gerere alioqͥn tene

s Iiren e z li tur. inchoet vł ñ.
rio iudicio aut rẽ mihi pᷣſtare te vt.j. man.l.remu⸗

bere:aut qð accepiſti reddere. neraãde S. j. a.. vel
v Lpia. oltingue venz go⸗
Nreb cõmodatis tał diligẽ ? tue ctade n au⸗
tia pᷣſtãda eſt: q̃lem qᷣſqʒ dini ſi oĩa. ⁊ mic tenea⸗

3e WTn . IRIEre tur. vt hic.
gẽtiſſim? patfa. ſuis reb adhibet: Si pngilareo.

ita vt tm eos caſus nõ pᷣſtet:q̃bo re⸗ i. tabulas cereas.
iſti nõ poſſit: veluti moꝛtes ſᷣuoꝝ facit ad inferi? px.

ſine wlo ⁊ culpa eiꝰ acciderĩt: l⸗ rſcelo vrr d nt

tronũ hoſtiũue icurſus:pirrataꝑx i E AAule. i. efcax
ſidias. naufragiu. incendiũ. fugas oemtereſſern tgeit
eruoꝝ:qͥ cuſtodiri nõ ſolẽt: qð a=t ſi mãdauero. S. fi.
de latrõibo 7 pirratis naufragio 1 Duabus. ſepa⸗

— te ſint. in plu⸗
ixiꝰ.ita.ſ.accipiemꝰ:ſi in h mo⸗ nbus ibm ve

data ſit alicui res.vt eã rẽ pegre ſe . æ act. emp. a ſi

cum ferat.alioqn ſi cui iõ aꝛgẽtũ cõ ————

modauerim: qp is amicos ad cenã ꝓcura.1. fi in.

. :71 fi.⁊ ar.J.vepoſiti.
iuitatug ſe diceret: ⁊ id pegre ſecũ l... ſi ciſta. Sy ſi

irrataꝑ. latronũ ⁊ naufragij coſᷣ iec⸗ vr m ſubijci ⸗
Pſtare dʒ:h ita ſi dũtaxat accibien Sy n her. Lhlge.
tis gra ↄmodata ſit res:ac ſi vtriuu ¶.lſi ſerui. S bo⸗

„. = õäü . ule ꝑptes ſeꝑate.
iĩuitaueriꝰ: tuq; ep rei curã ſuſcepii ᷣ Lanc. e,
ſes:⁊ ego tibi argẽtũ ↄmodauerim cend.
ſcpᷣtũ qdẽ apud al⸗ iuemo qſi w n Re fdde. vt.
lũ tm pᷣſtare eb 35 33 videdu eſt l.ro.de iact.l.ij.S.
ne culpa pſtada ſit vt ita culpen be. D qo oe re
at extimato: ſiẽ ĩ rebo pignoꝛi da- noꝛ H.dicuit q
tis: ⁊ Dtalibp extiari ſoz. ¶ Diue c arburto illẽ q
at pignꝰſiue ↄmodata res:ſiſẽ x=? cvmnco me ⸗
poſita: vterioꝛ ab eo qͥ acceꝑit fa- beat dãmiicari. vt
cta ſit: ñ ſolũ iſte ſt actões ð qᷣbo lo Ee gu. me Pen,
qmur: veꝝ et᷑ ⁊ legis aqllie actõ: H̊ rmm. na q extiao
ſi q̃ eaꝝ actũ fuerit: alia tolluntur. accepii vencaſſe
Pnt iuſte cauſe intuemre ex bo ii habei meier
cũ eo qͥ amodaſſet agi dẽret.veluti ſe vt rem preſter.
VYVYl,i,. j. ve re iudi.i ð
poſiti. ⁊ S. qœ rei vẽ.ſi cłpa.ecõ: ꝙ pecumiã. vt g.x ↄdi. ſine cã. l. ij
hB.n.iñ res ſj cłpa fint extiata. Pꝛĩa ẽ vior.vt ĩ ſua elctõe ſit qͥ accepii
o 1 MN reb. ſuns rebus. vt et inſti.qui. mo. re con. ob. S. item is.
2⁊.]. de ac. 7 ob. l. j. S. item is q;.
p Pꝛeſtet. vt. C. e. l.j.⁊ de pig.act.que foꝛtuitis. S
q Peeſtare dz. hꝰiõ qꝛ cłpa pcedit caſu.vt ⁊. S. ne.geſ.ſine hẽdita
ria. ⁊.].loca.⁊ ↄqu.l.itẽ qri.S.ſi qͥs.⁊ S.e.ſi vt cer.S.ſ̊ interdũ.
r Hoc ita.ꝙ ſiẽ diligẽtiſſimꝰ tẽat᷑.⁊ ſic ð leuiſſima cłpa.vt S.ĩ pn.
Att ſi vtriuſq;.hãc eãdẽ diſtincttõʒ adhibẽt qͥdã ĩG ma⸗ l.dixi.
dato.vt ſic qũq; ve leuiſſima.qñq; de leui teneat᷑. Sʒ nos ↄtra.dicimꝰs
em̃ ꝙ ſꝑ de leuiſſima reneat᷑.vt..man.l.a ꝓcuratore.ao.
1 Eæxtimatio.ſ.vi leuis non leuſſſima vemat.

vV Solet. qd verũ eſt. vt S. e. ti. ſi vt certo.S.nunc videndũ.. J. d

re.iur.l.contractus.⁊.j.ſo.ma.l.etiã.S.ſi.

