actum nudum. vt. . væ accepti.l. an inutilis.j. Rñ. ſm pyſanam lit pe. lecta. . C. e. petens. qdam tamen ⸗
.* que eſt HH §. ſi acceptilatio/¶ Ded hec regula ꝓ) vna. l. legem. . l. cum res. a de reh l. re * ne re. k. u
pactum nudum non pariat actõnem: fallit in caſibo q in his legib in⸗ S.accedu. Item qͥd ſi nudum pactum eſt dae orio. vt ult
uemunt᷑.vt.C. x wot ꝓmiſ l. ad exgctõnem. 7. . æ wa. ſi qs. ar. S. ia penale veſtitũ: Rñ. nõ veſtitur pncipat Lon e u atada . in
pe. ar.in i. ac. S.:e oſtunta.⁊.j.x nau. fe. .Piculi. . 7. de vſur. pben. ſti. l.nuda. Item qd ſi tale eſt pacu 1 onatn kf , dr nupnt
e ebr a L.etiam. 7. . &. vi r. lL.frumenii. ⁊, 1. e polli.Lpactum. vr ibi no eſt tm agit: vt ſtipulato aliqo Noeeen Bonat e Kij.no df ie t
. Ncl e,A PRn X actum. his em caſibo ex nudo pacto naſci᷑ actõ. Sed põt dici veſtiuũ veſtiri:cum nõ habeat ꝓ ſe a quo veſtat᷑. lin iri.
kKA egis auxilio. vt. S. e. legitima. cum nudum pactum parere actönem . t negocia. vt. . de dnob duel
tale ſu ac ſi ꝓꝛſus ſterilis mulier generaret vel virgo pariat. ſed dicat᷑ d Ex ↄtinenti.i.anteqꝙ; ad alia diuertan neßona⸗ 8 1. i
nudum ab alijs veſtimentis que vahent at vt iam mch giaſe dici⸗ reis ni. ionc nia ſi Erzo⸗ dorenlu n . Sig an ex Umi
2 venditõ pactum ab alijs veſtunenns pterq;ᷓ oſenſu. J3. de adul. l. q; au lex. S. fi. 2. . MoU. ..
poteſt venditõ nudum pactum ab alijs veſtimentis pterq;ᷓ 9 lbn pacns Goſſir dari rer ven Kndeo non. vt. c. Phanann Pnn
b. Numimo. qͥn pꝛo etiam: a hec dictõ immo poteſt aduerſari ei qʒ res. Miſi in caſibus q̃tuoꝛ.vt.C.de wna. que ſu aiec vbrg 5 Enui
dixerat ve exceptone danda: quaſi munus plene dixerit: ſic conigitur pac. inter emp. a ven. l. comiſſoꝛie. a. . de in Abban ſaaltgh ſc⸗ gunſß
minus plene dictũ. v. I. ad.l. ro. de iac. l.fi.S. pe. 2. S. ni. lel veriꝰ ad,⸗ 2 marcellus. ad idem. . de rei vendi. ſi quns ſub hac.quartus. . n ſi
uerſat ei qð dixerat actonem non dari: certe hic dari non mſert:ſecd ↄtraben. emp.l.ſi qs ſub hac. vel dic vt wie⸗ ht
infert infoꝛmari. ſj dic ex vi attractia illius dictõis etiam que ſumi . ““è”MZẽU d
ex illa qn hanc dictonem immo duo opari: a ꝙ actõnez pariat. vi. C. eæ Sec ex parte. i. vt pareant actõnem. teruallo qᷣs AKel
ve pact. inter emp. ⁊ ven. l. ij. ⁊ ꝙ infoꝛmet. vt ponit exempla. 2 ſic hec f Poſt diuoꝛnũ. Gm.m. pone exemplum. ſo. ma. ex in rd 1 n
dictõ vt exemplatiue ponit᷑. Clel dic nouũ intellectũ:vt qð dixu pariat fecit pactum de duie reddenda vlterioꝛi die nõ alcime incd tee
exceptõnem.i.ꝑpetuam. vt pactum de non petendo ĩꝑpetuũ.ĩmo ⁊ pll“ ſi ante finuum matrimoniũ valet qñcunq; D 1 ea ſttuo:ng te⸗
q; imnſoꝛmet ⁊ pariat tempoꝛalem. vt ſi feci pactum vſq; ad annum nõ tinenti.vt ar.j.man.qui negocia.⁊ ſᷣm hoc vbai B fuit u
petere:quo caſu noua foꝛma datur ⁊ meta actõni mee. vt ante annuz eterminãt vᷣbum cõuenit. Sed io.pomt cum roctum actum ite AAng
non agam: ⁊ ſi agam exceptõne repellar: ⁊ qᷣ ſubijcu: vt in bo. fi. ẽt. ante contractum matrimomũ vel poſt ex interuallo: etiam erect ſoſ
ſimiluudmarie ponat᷑: ⁊ dicat de ea infoꝛmatõne de qua pus dicebam: matrimonio.nam.l.dicit ꝙ enam durante voaman dDr ien 4 1Ein
⁊ dicit᷑ ideo qctio infoꝛmani a pacto:qꝛ cum actio ex vendito conſueri interuallo.vt.j.ſo.ma.quotiens.⁊ in oe a po Dnoakin es ien
dari ad pꝛecium. hic poterit dari ad hoc vt romom vadas ſi hoc incon⸗ termmant vbum ſtatuto. Sed ↄtra vtrũq; eſt.j.xe . . *. ſ.din
unenti cõneni.⁊ iia unplet᷑ hec actio a pacto vt veſtis implet᷑ ab hoĩe 7. l.ſe.ſed dic ꝙ ibi fuit facta incõtinenti.ałs obunet g N Ncck . iſe
inſoꝛmat᷑ vt ſaccus a frumento: vt hic. iæ pac.inter emptoꝛem Sed adhuc videt᷑ ꝙ mulieri replicauo tm̃ det᷑ ex hui m npubene
l. ij. Item ⁊ ideo vici põt infoꝛmari. qꝛ cum actio ex venduo ſu bone cum per ſe habeat acnõʒ. Sʒ I'm hec ꝙ ſic ponimus um muius 1 Pn
fi. ſin natura:eri ſtricti uin. cum loco eius pᷣſcripris verbis actio der S.ᷣm io.queruur ſi ꝓmiſſum eſt aliquid nnhi ſub con 4 none tn 1 Ende
que eſt ſricu iuris. vt. . ſi qs cau. ſi eum. S. fi. nec em actio pienpns term pendente conguone remittat mihi a debnoꝛe con nesir n lunſmns
verbis ſuam naturam immutat vr ſit hone fidei.ĩmo eſt ſtrien iur?. nm poſſim agere. videt ꝙ nõ. nam ꝛ hinc mulier whermt wo fkiann
vt arg. . e ac emp.l.idem. S. j. iiem interdum.ideo dicit qꝛ ſi ex inter conditone ſi ſoluat᷑ matrimoniũ.⁊ lʒ interim ei cenanne it ennin 3 dn
uallo: non infoꝛmat vt ſequit. Sed cum velit ꝓbare ꝙ nudum pactũ non tamen ogit: imn omni conditõe recipias. nam ex ſtipulatu . nnno
hoc faciat.quare de eo non poſuii exemplũ:“ʒ de veſtito coherentia con terim non agitur:quia non extuerit interim conditio: nec ex pact nn
tractus.ſj dic hoc eſſe nudum ſmi natura.ſ̊ cum naſci᷑ veſtimẽta ſibi quia nudum eſt.arg.j.de conſti.pec.l.id quod. Sed argu. . zu faher
pꝛoxima ſunt que aſſumit. Et no. ꝙ pactum ſex mochs veſtit. re. vt peri. ⁊ co.rei ven.ſi in venduõne.pᷣterea pactum ꝓꝛogat coõmi dan ſante
in minuo ⁊ ſmilib.vt inſti.q.mo.re.con.ob.in pn. a ꝑ totum. Item pene:vt diximus. j. de v. ob. cum ſtipularꝰ ſum muns f. N er 4 Eincti
verbis.vt inſti.œ ver.ob. im pᷣn. Item lr̃is.vt poſt biennium in cyro celſus.S.idem cur ergo.vt citius comittat non inducu.ſ̊ faclioꝛes d
grapho. vt inſti. de li. ob. Iem oſeniu. vt inſti. de ob. ex ↄſenſu. JZtem fſumus ad liberandum. Ytem arg. 5. j. de adimen. le. l. tercia. S. cõ on
coherennia diractus vt hic. Item rei interuẽtu vt in ↄt acti mnorm⸗ qitio.æ mſhi. de codicilł. J. vlt. Jtem qmd ſi in ho⸗ ſine mon nonn. uun
nans. vt. S. e. S. ̊ ⁊ ſi in alium. Sed que eſt differentia inter hoc ve⸗ Rñ.non dicit᷑ fieri incõtinenti cum pꝛius ſut nata gcn vt ſtatim Ani.
ſtimentum rei interuentus: a illud re? Rñ.q; veſtunentum re vna cũ dices. Accur. l ne

weßtſtif
duhufll
üere
1 Mi: Kii

n. Kſae
Il ds
ncn Gnd
1AAN
nilit
“
ANe

ucniié
nar.
tikiffii
ſiigimn

pruniemnmd

ulo: aun

uum

banaginn

g Igdem marcellus. ↄuemt nõ ſtatim finita tntela. ſ̃ ex ĩteruallo
poſtea vel pnus:vt qͥdã dicũt:⁊ bñ in actõne tutele.nam nõ poteſt
dici actio tutele naſci nõ ſinita tutela.vt.j.d m.a⁊ ra.diſ.ſi tutoꝛ.

—

. fi. 7. l. ſe. Sed in cote etiã ante ſolutũ matrimoniũ: niſi ĩ caſu. vt
T.d bo.dã.l.ſ̊ ⁊ ſi alia.ĩ fi. Itẽ qͥd ſi in pᷣn.tutele apponat᷑ pactũ⸗

loꝛes oſtitute
ſunt m cinitate:

tuo tm̃ ⁊ nõ ĩ oĩ
H m in pecunia
mutuata: ſecꝰ in

ſe intnalls
t: ( tu . 2
ſuntam acto ns lſunt cõtractu inſunt: vt conſtet in
naſcat. emptõne ceteriſq; bone fidei iudi⸗
α ſtiute (ljs: re nondum ſecuta poſſe abiri
ſum marie. naz ab enptiom. Si igit᷑ in totum
idẽ ⁊ ſi minoreæ poteſt:cur nõ ⁊ pars eius pactione
pemcht mee mutari poteſt. Et h̊ ita põponi.li
ſtandis tutoꝛ vpu bꝛo ſexto ad edictum ſcribit. Qõð
pillo. vel dic ma⸗

cũ eſt.etiã ex parte agentis pactio
locum hʒ:vt etiã ad actõʒ ꝓficiat:

Buuhnlcrliſnais nondũ re ſecuta eadeʒ rone. Nam
ribus m eru ſi li poteſt tota res tolli: cur nõ are⸗
ſieret pactum in foꝛmari:vt quodãmodo quaſi re⸗
rinena no v nouatus contractus videat᷑ qõ nõ
ri.i. eos. S. ſi s inſubtiliter dici poteſt. Vnde illo
aiit algui. S equenõ repꝛobo: quod pompo. li.
tinẽn pactũ ſine iij. lectionũ pꝛobat: poſſe in partẽ
Rniace va recedi pacto ab emptõne:quaſi re⸗
3 Wurel. ij. petita pactis emprõne. Sʒ cũ duo
Sed reſpõ. ills heredes emptoꝛi extiterint: vendi
locum hʒ in min

toꝛ cum altero pactꝰ eſt:vt ab em⸗
ptione recederet᷑: ait iulianus va⸗

lere pactõnem ⁊ diſſo lui pꝛo parte

Ao mutane emptioneʒ: quoniã ex alio ↄtractu
. Itezſecus in paciſcendo alter ex heredibus acqͥ-
omni ↄtractu bo L Dr 5
enmm rere ſibi potuit emptioné. Utrũq;
e pac. ĩter ẽp.l.

ſſc

idem. ⁊ q; ꝓ dard⸗ emptio ↄtrahat᷑:⁊ ꝙ ꝓ ꝑte diſſoluat᷑:ſ pᷣm videt

veriꝰ. Quia

de dierſis generiba pactoꝝ dictuʒ eſt ſuꝑionbs.S. ideo

diſtingue. Pactoꝝ quedã ſunt de ſubſtantia ctus:vt de aungendo ⁊c.

que dic vt dixi.j.d ↄtrahen.emp.l.pacta.

a Peetoꝛ ait.ſuꝑius dictũ eſt pacta q̃dã ad excipiẽdũ: q̃dã ad agẽdũ

itaq; recte placet:⁊ qð iulianus et

qoð pompo. ait. Pꝛetoꝛ ait pacta/

valere: de qᷣbo auteʒ
pactꝭ ĩtelligat: pᷣtoꝛ

vetermmat fᷣm. m.

b Coõuẽta. ſ. ſer⸗

conuenta que neq; wolo malo neq nabo q Z j. l.er⸗
5 uari faciã.ſic.j. e
aduerſus leges:plebiſcita ſenatul- gcan infa imro..
conſulta: edicta:creta pncibum funett. 8 maͤqarler
neq; quo fraus cuiq; eoꝝ fiat ſacta ac ccur.
trunr ſeruabo. Pactoꝝ qdaʒ in c Sale malo.er
:'quedam i z r Pte eius qͥ deſideꝛat
rem ſunt:quedam in pſonã.in rem cta Fnari. n a ſi

ſunt quotiẽs generaliter paciſcoꝛ:

ne petam rem.in ꝑſonam quotiẽs qui wolu adhibuit
ne a pſona petam: id eſt ne a lucio deane arn⸗ v E.
titio petam. Vtrũ autẽ in ren w trãl. l. trãſacnõe
an in pſonã pactum factum eſt: nõö nta r c de ſen
minus ex verbis ꝙ ex mente coöͤue⸗ s E reuo.
mendũ eſtimandu eſt. Plerũq; em i de Pineend
vt ⁊ pediꝰ ait: ꝑſona pacto inſerit᷑ frau. cre.l. filios. er
non vt ꝑſonale pactum fiat:ſed vt boc mẽbꝑ exponet᷑

Temonſtret᷑ cum quo pactũ factuʒ

us colo malo pactum fit quotiens
circũſcribẽdi alterius:cauſa aliud

wlo inuus ſi Zctꝰ

J.S.vlo malo.

3 d Aauerl?leges.
eſt. Volo malo ait pꝛetoꝛ pactũ, hoc capitto a ſequẽ
ſe nõ ſeruatuꝑꝝ. Solus malus fit ex? ubo ſunt neceſſarna
duo exempla. vnuz
calliditate 2 fallacia: ⁊ vt ait pedi) qñ ot᷑: alud qñ in

in fraudẽ. Apt illdð
Vbuz: neq; qͥ fraus

. ba c.Dic ̊ adueꝛſus
agitur: ⁊ aliud agi ſimulatur. Sʒ lege vt.link. fun⸗
i wtalis: vt inſti.
ſi fraudandi cauſa pactum factuz qt ali licet. Ben

cuius fraudeʒ fieri

in immno. 1. J. 5 vſur. l. cum qᷣdã. S. ex locato. ⁊. J. vepoſin. publia
1 Peeſtent᷑. a tutoꝛe ipſi pupillo. S. lucius.
k Ingreſſu. vel egreſſu. multomagis ſi in ipſo otraccu.
IIgem reſpoſum. extra naturam. i. ſubſtsntiã: vt de comodãdo
libꝰ ad auſcultanduũ.alij dicunt id naturale quod nos ſubſtãtiale:
vt dicam. j. ꝓx. in diſtin. pactoꝛn. .
m Hone fidei. ⁊ etiam ſtricti iuris multomagis locũ hʒ.
n PHabebu. qð eſt qñ parit exceptõnem vt ſubijeit.
o Pactũ. etiã nudum:enã ſi ex internallo: vt ſi conuenit ne ſide⸗
iuſſoꝛ daret᷑ qͥ dari debeat. —dW
p Adeo. pacta ex interuallo facta nõ valẽt extra ſubſtãtiã ctus.
iz de ſubſtantia ſic. vt. S. ꝓx.ex quo colligi:: adeo aut ꝛ.
q Ex eodem. 1. de ſubſitanis.
r Mondũ ſecuta. neq; pꝛecõ dato: neq; re tradita. vt inſti.qͥ.mo.
tol. ob. S. ſi. Ab emptoue.ſ.in totum.
ſSi igit.· ex parte qñ ad eius comodũ fi.
tCKadem rõne.ſ.que eſt in toto quo ad totum. vt.õ.ꝓx. N. erit
hic ĩ parte quo ad partem vt ſubijcit.⁊.fa.S.ſi qͥs cau.ſj̊ ⁊ ſi.S.fi.
7. J. de in litem mran. l. videamus. S. pe. ⁊. I. ve vſur.l.qͥ ſcit.ĩ pᷣn.
arg. 5. J. de teſta. l. heredes palam. S. j. 7. J. ð moſſi. t. pap. S. nec
impuberis. a. fa..de adimen. le.l. legata.S. fi.
Mõ mſubtiliter. ſubtilii. ſic. I. ve here. inſti.l.j.S.ſic auteʒ.
x Unge illud.hec l̃a idem repetere videt᷑ multonens:ſ̊ nõ facit.
nam pnus vixit: qñ ĩ totum recedit᷑.ſecũdo qn diminutũ fuit pᷣciũ
im̃ vel anctum.hic autem qñ res fueru tm̃ diminuta ł aucta.
qͥdam dicunt qð ſuꝑius reſpõſum loqui᷑ qñ res ⁊ pꝛeaum fuerũt

diminuta vł aucta. hic in pᷣcio tm. alij ecõtra.⁊ in his caſibo videf

renouatus totus ↄtractus.vt.S. ꝓx.⁊ videt᷑ repeti pactu.vt.j.ꝓx.
ſ(ſi cum vne de heredibus emptons ſiat pactũ nõ renouar᷑ totus.
⁊ hoc dicit aduerſando ſᷣ cũ ⁊c.⁊ de vi huius pacti ſubſtannalis di
ces in diſtinctõne pactoꝝ.j.ſtatm.
y Om ex alio ↄtractu.ſ.quocũq; vt mutm.a ſic no.ꝙ nõ valʒ in
pluribo valet ĩ vno. vt.j.de le.j.legatarius.j. H.arg.ↄ.j. de᷑ odi.
inde.iuł.in fi.⁊..ſi cer.pe.ſingularia.j. N.

poſſet in pꝛedio q̃ꝛ wvtali.vt.j.ð fun. wta. l. fundus wtalis. S. ſeruo.
⁊ caue qꝛ nõ fuit hec lex iuł.a iulio ceſare inducta:ſj̊ a iulio paulo iu
riſconſulto.ałs ſufſeciſſet qð dicit..edictũ pᷣncipis.

e Plebiſcita.veluti ne pᷣſes paciſcat᷑ vltra eſculentũ ⁊ poculentũ.vt

5.de of.pꝛe.plebiſcito.in cuiꝰ fraudẽ fieret ſi traberet᷑ ad mũeꝝ q̃litatẽ
vł quantitatẽ. vt.S.de of.ꝓcon.l.ſolent.S.fi. Itẽ põt poni exẽplũ:vt
nõ agam ðᷣ dãno dãdo:qð nõ valet.vt.j.e.l.ſi vnꝰ.S. pacta q turpẽ.
f Senatuſcõſulta.ſ.qð vetat ĩ pecunia ludere miſi ĩ caſibo. vt.j.de
alea. l. ſolẽt. S. ſenatꝰ.⁊.l.qbꝛ.At᷑ pone de ſena.con.velł. ⁊ mace.in
cuiꝰ fraudẽ etiã fieri poteſt. vt.j.ad velł.ꝙᷓuis.S.ſi cum eſſem. ⁊.j.
ad mace.l.ſi filius.S.his aũt. ſM J
g Edicta.ſ.pᷣtoꝑ:vt habes exemplũ.j.e.l.S.ſi paciſcar ne opꝑis.et
J. e. ſi vnus.S.illud.⁊. J.q̃ꝛꝝ re.ac.nõ da.l.j.S.que onerande.in cuiꝰ
frandẽ fit qñ gramoꝛ impomit᷑ oꝑa.vt.j. oꝑis li. l.ij.
h SDecreia pᷣncipũ. vt.C. ne li.pẽ.l.j.ĩ cuiꝰ fraudẽ ſit ſi ꝓcuratono
noĩe ſe agere fingat ĩ re ſua cũ cõmodũ ad eñ ſpectet.vt.C. mãds.per
i Vtꝝ nõ minꝰ.lege recte.⁊ dic nõ mmꝰ.i.magis.ſic diuerſas.
E. de iur. ⁊ fa. ig.l.nõ idcirco. magis em̃ ꝑ vba ꝙ; ex mẽte colligit. cũ
nullus alteriꝰ ſciat ſecreta mii ille expᷣmat vbis.vt.j. de ſupelł.le.I.
labeo.in ſi. Vł ↄuerte.i.nõ minꝰ ex mẽte ꝙᷓ ex vbis.ſic ⁊ inſti.ad.l.
acqʒ.S. ij. 2. S. ve re. diui.l. ripaꝝ. ⁊ ſic eſt ſigura iſteron pꝛotheron.i.
K Pacto.in ſcriptis facto vel etiam non. voꝛdo ↄuerſus.

Ai pſonale.ſ̊ vt gnãle.vt.j.e.tale.i pᷣn.⁊.j.de pig.ac. ſi neceſſa

rias.S.pe.⁊.j.dłeᷣe ꝓba.ſi pactũ.Et no.arg.ex eo qð fieri ſolet. ſic. .
e. labeo. Iẽ no. pactũ pſonale dici duobo mois. pᷣmo ꝙ ad vnã pſonã
tm̃ poꝛigit᷑ nõ vltra.⁊.ita.j.e.idẽ.S.ꝑſonale.ſecundo io qꝛ ci pfong
extinguit᷑:ſ ea viuẽte ad plures cõpetit.⁊ ce hoc ſunt qtuoꝛ exẽpla cũ
venduoꝛe:cũ wnatoꝛe:cũ filio ſeruoue.quoꝝ pactũ ꝓficit emptoꝛi ⸗
natorio patri ⁊ dño:ſj vuẽtibo paciſcẽtibo.vt.j.e.⁊ beredi. ĩ pn. .l.
ſi tibi.S.pactũ ↄuentu. In rem ant põt dici ex ꝑſona ctoꝛis ⁊ rei: vel
actoꝛis tm vł rei tm̃: vł viriuſq;. vt.j.e.q in futuꝝ.S.ſi ex altera.
m Solo ait ptoꝛ. ſ. tacite. ſic. S. ti. j. l. ſi qjs ex ar. S. ꝓPhibet. eſt iõꝛ
n Ealliditate. calliditas eſt ĩ tacendo. vt. j. qꝛ ſubaudit᷑ emũ.

e ac.ẽp.l.j.S.fi.ſj̊ fallacia ẽ in mẽtiendo. vt.j.ð fur.falſus.S.ſi qͥs.

5 Julianus. ſ.mõ. ⁊ ꝙꝙ pompo. vt. S. ꝓx. reſpõ.ſj.y. dixit vtrũq;

o Quoniẽo. hec diffinitõ pedij ↄuenit diffinitoꝛ Fuij.

6q; B repꝛobat᷑
E nij

ꝑ labeonem. vt. j. de wlo.l. j. S. j. ᷣm quoſdã. ſ io. dicit ꝙ ibi largi⸗
wlus accipi᷑: hic aut ꝓ eo pomi᷑ tm qui fit in ſimulatõne.
Sed ſi freu. mhil pꝛetoꝛ edicii. ſcilicet expꝛeſſa habuia mentione
Hanghog tacite edicit. cum em̃ dicu nec wlo malo videt᷑ ⁊ hic notare

e fraude.ſed tamen neglectũ videt᷑ cum ea que ⁊c. vt.j.d mreiur.

l. uẽ apud labeonẽ.
S. hoc edictuʒ.⁊ ᷣm
Hoc dolus eſt genꝰ?.
⁊ ineſt fraus ei vt
ſpẽs genẽi vt fꝛaus
tuc tm̃ dicat᷑ cũ mei
cõmocdli cauſa: ſj wo
lus dicat᷑ etiaʒ ſine
meo ↄmodo: ⁊ erit
bona argumentatõ
T toto ad partẽ ne⸗
gando.hoc mõ non
Fuabit pꝛetoꝛ pacta
wlo inia. ergo nec
fraude:ſj non valet
affirmando. Alij di
cunt fraude.id ẽ re
ipa ſine oſilio.vvlo
quando re ⁊ oſilio:
H Z. vt. j.cæ re.iur.
fraudis. ſ̊ non ob.
qꝛ duplex eſt frans
vna re ⁊ ↄſilio.⁊ ð̊
hac loquitur dic. I.

fraudis. alia re imni

quaʒ facio quãdoq;
gratia iuris mei cõ
ſeruãdi vel habẽdi
vt.j. de ver. ob. ſi
quis cum aluer.m
ſi. cuius exempluʒ
erit. C.ð reſcĩi.vẽ.
l.ſecunda. ⁊ ſic bñ
ſequit᷑:ineſt wolo ⁊
fraus. vt dr ineſſe
genus ſue ſpeciei:
qmna fraus pot eſſe
wlus 2 pot nõ eſſe

dDicat᷑:nihil pꝛetoꝛ edicit.Sed ele⸗
ganter labeo ait: hoc aut iniquuʒ
eſſe aut ſupuacuũ.iniquũ ſi quod
ſemel remnſit creditoꝛ debitoꝛi ſuo
bõa fide: iteꝝ hoc conet᷑ vſtruere.
ſuꝑuacuuz ſi æœceptus hoc fecerit:
ineſt em̃ wolo ⁊ fraus.Siue aũt ab
nen vlo malo pactum factũ eſt:

ue poſt factum wolo malo aliquid
factũ ẽ: nocebit exceptio: pꝛopter/⸗
hec yba edicti: ne qͥd fiat. Qo/
fere nouiſſima parte pactoꝛum ita 49
5 00

ſolet inſeri rogauit titius:ſpopon⸗

dit meuius hec verba non tm̃m pa-

ctionis loco accipiunt᷑: ̊ eciam ſti
pulatõnis. ideoq; ex ſtipulatu na⸗
ſcitur actõ:niſi ſpecialiter ↄtrariũ
appꝛobet᷑ ꝙ nõ amimo ſtipulantiũ
factũ eſt hoc:ſed tm̃ paciſcentium.
Di paciſcar ne iudicati ł incẽſarũ
edium agatur:hoc pactum valet.
Si paciſcar ne operis noui nũ⸗
ciationem exequar: quidam putãt
non valere pactõnem:quaſi ĩ eare
pꝛetoꝛis imperium verſet᷑.Labeo

⁊ ia fraus eſt generis ſpecies. Tercij dicũt hic loqui xe fraude expᷣſſa
vt de metu ⁊ vi: qua pꝛetoꝛ non dixit:ſ̊ de ſinulata tm̃.⁊ ſᷣm hanc
ſumliter meſt wlo fraus vt genus ſpeciei. ⁊ ſic non erit wllus vbi eſt
vis ⁊ metus:quod eſt veꝝ ꝑ hanc.l.ſ̊ ſecus ꝑ aliam. vt.j.de wlo.l.j.
S.j.cum omms machinatio ⁊ fallacis ⁊ ſimilia faciant wluʒ. Ak dic
quarto ꝙ ſunt nomma ꝑ rorn paria:⁊ vnum in altero ineſſe:a eʒ.

Et ſ̃m has quatnoꝛ expo

tõnes hic verſi.ineſt em̃ ac. non ad ꝓxi.

ad ſupᷣdicta refert diuerſimode: ad excuſatonem quare pᷣioꝛ ð fraude
non dixu. Del poteſt retferri ad dictum ꝓxi. tm ita. bene dico eſſe ſup⸗
uacnu.cum em̃ in pmo pacto fnerat wlus: ⁊ ꝑ ↄſequens fuerat fraus
pꝛont fraus eſt ſpecies.ſi ergo excipiat᷑ de pacto illo: ⁊ poſſit de wlo ⁊
fraude replicari.ſuꝑfluũ qᷣdẽ eſt plꝰ wceio tractare de pacto ve petẽdo.

4 Aut iniquũ. ſi mtoꝛ pact expugnare quod abs efficax eſt: inique
facio.ſi at ins tuũ mefficax eſt:ſupuacue facio ſᷣm.y. cum g miquuʒ
eſt vel ſuꝑuacuũ nõ dar᷑ actio.vt.j.man.l.ij.S.j.⁊.j.x cura. licet.

S. ea. argu.õ.j.de nego.geſt. ſi pupil li.S. uem ſi ꝓcuratoꝛ. in ſi „7. j

V Beſtruere.ſ.ꝑ fraudem. 1. bn. §.

ſ Enim. pꝛo quia.

Siue autem. ſit wlus in initio pacti:qnando dvlo quis indnci?
ad paciſcendum. vt. C. væ tranſ.ſub pꝛetexiu inſtrumenti. S. j. æ ifra.
e wlo. l. eleganter. S. j. poſt pactum fit quando in pacto conuenta non
ſeruant.vt. c.æœ pac.cimn pꝛoponas. 2. . væ tranſ. ſiue apud acta.
7. * õ §. uen tertu⸗ ſi quis. Accur.
u ceptio. ioο. large ſunnt ꝓ actöne exceptõne a replicatõne.
x Me quid ſiat.ſj vbi ſunt hec? Rñ.non babem⸗ ea. H Pcobinege.
vt. S. e. S. pꝛetoꝛ ait. ⁊ fa. ad iſt.S.I.xæ pe.here.l. ſ ⁊ ſi S.ſi quod ab
mito. ⁊. . quod me. cauſa.l.ſi mulier. S. ꝙ ait. ⁊. j. de codi. ſine cã
l.j.S.ſiue autem. Accur. 7
y Mõ fere nomſſnna.i. vltima. nam in fine ſubſcribũt᷑ teſtes. vt in
aut. c ſide inſtru. S. ſ ſi inſtrumẽta. in pᷣn. colł. vj. ante anmi oñi.
poſtea narratio ↄtractus. vt in aut. vt pꝛepo.no.imꝑ.in pᷣn. co ł.v.
circa fmem. ergo ſtipulatio pomi᷑ vt hic.⁊ quod dicu pactoꝝ. dic. id eſt
inſtrumentoꝝ in qᷣbus cotinent᷑ pacta:⁊ ſic ponit᷑ contentũ ꝓ ↄtinẽte.

⁊ die rogauit.i.interrogauit.vt.S.de adop.l.ij.S.j.Accurſius.
5 Pactoꝝ. 1. inſtrumentoꝝ. in qbs pacta ↄtinent᷑. .
a Stipulatõis. lʒz reuera ſtipulan nõ ſunt ſm.y.qð.h.nõ placet.
b Ex ſtipulatu.ſi eſt incertu ibi veduciũ.ſi aũt certũ certi oditõe
agit᷑.vt inſti.de ver.ob.in pᷣn.
c Contrarmʒz
appꝛobet᷑. qui
contrarium dicit
nõne dicit ꝙꝙ in⸗
ſtrumẽtũ eſt fal⸗
ſum:nam inſtru
mentuʒ dicit ro⸗
gauit. fint & ibꝛ
interrogatõ ⁊ re

gutem diſtinguit:vt ſi ex re fami⸗
liari oꝑis noui nũciatio ſit facta:
liceat paciſci: ꝙ ſi de republica nõ
liceat.que diſtictio vera eſt. Et in
ceteris igitur omnibus ad edictuʒ

pꝛetoꝛis pertinentibus:que nõ ad ſponſio. ergo ſti⸗
publicam leſionem: ad rem fami pulatio, Kiideo
liarem reſpiciũt paciſci licet. nam e earntunl
⁊ ð furto paciſci lex ꝑmittit. G Rñſum eit ñ eſt
⁊ ſi quis paciſcat᷑ ne poſiti agat: Nured tg..
vm pompo. valet pactum. Itẽ j. vel mter abſen
ſi quis pactus ſit: vt ex cauſa epo tes. vt inſtitu. ð
ſiti ſtet picul inun..ſti. S. item
iti omne pꝛeſtet ꝑiculuʒ.pompo. verboꝝ. nõ ergo
git pactionem valere:ne q̃i contra falſuʒ dicu: ieo
iuris foꝛmam factam non eſſe ſer⸗ Zinnneneim.
nandã. Et generaliter quotiẽs bec pꝛobatio per
pactum a iure cõi remotũ eſt: ſer ſenpturam tm
uari hoc non opoꝛtet: neclegatum gnmona ban
nec iuſiurandũ hoc exactum ne ſc. vt. C. xe ñ
qs agat ſeruãdun. Marcel. libꝛa lereg iig hane
ſecũdo dig.ſcribit.⁊ ſi ſtipulatõ ſit quimm⸗ cuea ſub
interpoſita de his ꝓ qᷣbo paciſci nõ ſantia ſiue cam
licet: Fuãda nõ ẽ:ſ oĩmodo reſcin⸗ are oeß un
dẽda Si ante aditã hereditateʒ obligag. ideoq;
ſear ani rozib?: hic etiã ꝑ teſtes ĩ
paciſcat᷑ quis cum creditoꝛibꝰ: vr beee aal renn
ꝓbatões, vt. C.

ↄtrahen.⁊ cõmit.ſti.optimam.in fine.Accur.
dD Si paciſcar.iudicati: ̊ tranſactio ſuꝑ iudicato non valet: mſi
ſententia mn dubium reuocetur.vt.j.de tranſac.l.poſt rem.
e Elel incenſaꝝ.ſ.iam.ałs ſecus.vt.j.e.ſi vnꝰ.S.pacta qᷓ turpẽ.
fSi paciſcar. nom nunciationem. que fit mibus modis. per pꝛe⸗
toꝛem: irem per iactum lapilli. ⁊ his duobus modis rennemꝰ poſ⸗
ſeſſionem ſi habemus.⁊ ꝑ ſimplicem nunciatõnem.a hoc caſu Pdi⸗
mus poſ.vi.j.de noui operia nuncia.l.ð pupillo.S.meminiſſe.

g Imperum. quia pꝛetoꝛ ad ſuam curam adeo reuocat nunciati⸗
onem vt etiam iuſte edificatum faciat veſtrui.vt.j.v no.ope.nũci.
l.pꝛetoꝛ.ideo non videbatur poſſe rranſigi ſine eo.Accur.

h Mon ſiceat.fit em̃ nunciatio ⁊ de re pꝛiuata ⁊ publica. vt. j. de
no. ope.nunci. l.j.S. nunciano. ⁊. l. e pupulo.S.ſextus.pᷣmo caſn
tenet remiſſio.vt hic ⁊.j.de no.ope.nũci.l.j.S.inde querit᷑. ſecũdo
non. Sed an idem qm remiſit nunciatoõnem æ opere publico aget
poſtea? Rñ.quidam ꝙ non. vt.j.æ adul.ſi maritꝰ. S. ſi negauerit.
⁊. C. ad turpilł.qꝙᷓuis. Sed io.eundem admitut.vt.j.æ ſepul.vi.
l.ũj.S.antepe.als non eſſet differentia inter publicum pꝛiuatum
vi.j.e.ſi vnus.S.item ne.nec ob.dicta.l.x adul.quia ibi erat iam
lis ab alio cõteſt. vel ſpeciale in adulterio. item nec illa ad turpilk.
qꝛ ce tali crimine ibi intelligit᷑ e quo poterat trãſigi. vel vt ibi no.
Item qnid ſi parum cæ publico partim de pꝛiuato cõmodo agitur?
Rñ.pꝛo pꝛiuato tenet remiſſio ⁊ pacno:
ꝓcura.l.licet.in pᷣn.⁊.l.non cogendum.S.qui na.
1 Ad edicium. quo aliquid ꝓhibet᷑ vel pcipi. a nota in genere
dicit ſcilʒ quodiibet edictum.⁊ accipe exemplum ex inferioꝛibus.ſcʒ
furio ⁊ œepoſito ⁊ ſimilibus.Accur.
hk Mam a furto. ſ. iam facto. nam de futuro nõ cum tali pacto
ad ſurandũ hoĩes inuuant᷑.vt.j.de pa. T. l. couemire.
lSed ⁊ ſi quiis.ne vepoſiti. dic rõne pꝛeteriti wli vel culpe vt con
coꝛdet pꝛecedennbs. vł dic enam rõe futuri. ⁊ ſic enã wlus remitut
tacte. vt.j.e.ſi vnus.S.illud,. Accur. HZ

20o publico non. vt.j.x-

conntt
neraric⸗
ſei un
1 Ger
Kes
.
1 R
coinn
locoete
ſcum. .
upou
w..l.
golnnin⸗
ſlgbuX.
ſla lb rt
Uongen.
Ktſiſtpn
ſodsloian⸗
c coro.

Ul⸗
3 Auft
Uoneſtonmn
ſtmnih
4 Etſun
A
Enäm
ſnpgis
fidiomn

W
meki
ſellnen
ammal
Munz
ine
mnſſe

ne

Pumt
hrni
mik
HZZ
lrnc
ugle
ln fin
uinrans
ſamäſag
Cbiitih,
ra hent
Nilpuc. i
ranägut
Granur
Pbaoes ſte

onon walere li
Norem.

Ahruijeni.
Mlo
is unm ,
Ara
mninl.

Went undan⸗
An e i⸗
Ban.

1ebier ft
iwse
at
bmni
qnuhein
ecluunt.
ig. r
nmdd .
cnnen kſ

h. n
1nn!
4 ientbist

m Item omne piculum.i.piculum adueniens ꝑ omnem culpã:
non vt de caſu foꝛtuito teneat᷑.
n SPactionẽ. valet generali᷑ ſuſciꝑe ꝑiculũ vt h̊.ſ̊ͥ j.S. ſi qͥs cau.
ſ ⁊ ſi. S. queſitũ.ſj dic tres eſſe in hoc ſnĩas vt ibi dixunus.
o Mec q̃i. no. due negatõnes faciũt affrmatõnem vnom. vt. j. xe

Sic ⁊ ałs vnlis actio datur vel in factũ de equuate filiofa.poſtea ſui
iurꝭ facio eadẽ rõne.vt.j.de here.inſti.quidã.in fi.⁊.j.man.ſi vo ñ
re.S.ſʒ ſi filiuſfa.nõ aũt directa:vt..ð ver.ob.ſi filiuſſa. Sed videt
vtroq; caſu direcia q̃ri qꝛ hereditati acqrit᷑ directa.⁊ ꝑ ↄſequẽs heredi

ver. ſig. duobus

p Et generali
remotũ eſt. id ẽ.
Znũ iuri cõi. vł
dic aliter. id eſt
remotũ ẽ a iure
cõi ſinguloꝑ pꝛi
uatoꝝ.i. qo ſpe⸗
ctat ſingulariter
ſpãliter ad ſin
gulos.ſecũdaꝛio
tñ ꝑtinet ad rem
publicã. vt inſti.
de his qͥ ſunt ſui
vel ali.iur.S.ex·
pecht em̃ ⁊c.

q Mec legatũ
vt ſi lego campu
marriu:vxł᷑ colũ⸗
nas wmus. vel
veſtes dicat ſecũ
funerari. vt. j.ð
le.j. apud mł.S
fi..l.cetera.et
l.ſi ſerno alieno

§. fi.
r De hoc. ſcilʒ
pacto imto ↄtra
ius cõe vel Aub⸗
licum. vt. C.
nup.autẽ.qð ei.
arg. . de le. j. ſi
qs inquilinos.S
Vlt. ⁊ facit. C. de
inſti. ⁊ ſub. rep⸗
hendenda.
ſ Et ſi ſtipula
tio.ałs lex iapie
hic. als nõ.

tInterpoſita

minus ſoluat᷑:pactum valituꝝ eſt
Sed ſi ſeruꝰ ſit qͥ paciſcit᷑ puſq;
libertatẽ ⁊ hereditatẽ adipiſcat᷑:qꝛ
ſub ↄditõne ſcriptus fuerat heres
nõ ꝓfutuꝝ pactum vindiꝰſcribit.
Marcellus autẽ libꝛo cimo⸗
octauo digeſto. ⁊ ſuum heredem et
ſeruum neceſſarium pure ſcriptos
paciſcentes puſꝙᷓ ſe ĩmiſceant pu⸗
tat recte paciſci: quod verum eſt.
Idem ⁊ in extraneo herede:qui ſi
mandato creditoꝛũ adierit: etiam
mãdati putat eum habere actõnẽ.
Sed etſi quis vt ſupᷣ retulimꝰ ĩ
ſeruitute pactus eſt negat marcel⸗
lus qm non ſolet ei ꝓficere ſi qͥd in
ſeruitute egerit poſt libertatẽ: qp
in pacti exceptõne admittendũ eſt
Sed an vel wli ei ꝓſit exceptio q̃⸗
ritur. mar.in ſimilibus ſpeciebus
licʒ antea dubitauerit: tñ admiſit
vtputa filiuſfami.heres inſtitutus

pactus eſt cũ creditoꝛibb:⁊ eman⸗

cipatus adijt hereditatem: ⁊ dicit
wli eũ vti poſſe exceptõne. Jdẽ
ꝓbat ⁊ ſi filiꝰviuo patre cum cre⸗
ditoꝛibo paternis pactus ſit. naʒ ⁊
huic exceptionem woli ꝓfuturam.
Immo ꝛ⁊ in ſeruo wli exceptõ nen

futuro ipſi filio vei ſeruo.vt.j.de ſtipu.ſer.l.ſi ſeruus. Rñn.illud ob⸗

unet cuz enchtart
.V — fuit pactus. hic aũt
ſi conuenerint in vnũ:⁊ cõi ↄſenſu iſbi voluit ꝑ pactũ
ceclarauerint quota ꝑte vebiti co⸗ acqumi. Item no.
tenti ſint. Si vo diſentiãt tũc pꝛe⸗ ſumiluudineʒ inter
. fuinzʒ ⁊ ſeruũ.quia
toꝛis ꝑtes neceſſarie ſunt qͥ ecreto vterq; fuu alterius

ſuo ſequet᷑ maioꝛis ꝑtis volũtatẽ.
Aulus.
Aioꝛem eſſe ꝑtem pꝛo modo
cebiti non pꝛo nũero pſonaꝝ

placuit. Oꝛ ſi eq̃les ſint in cumulo

cbiti:tunc pluriũ numerus cre⸗

odi ols tꝑe pacti.⁊
alteriꝰ tpe aditõis.

I Hocie.pactio

hmõi de remittẽda
ꝑte debiti heredi.

m Xreditonb.

. ſcʒ oĩbo:ſ̊ ſi nõ oẽs
ditoꝝ pꝛeferendus eſt. In numero Mennamt⸗ ema im 4,
autẽ pari creditoꝛũ auctoꝛitatem oſennunt nocet.

eius ſequet᷑ pᷣtoꝛ.qͥ dignitate inter
eos pᷣcellit. Sinautẽ oĩa vndiq; in

n DQuota parte.

nr⸗— „ habet locum dictuʒ
vnam eqlitatẽ ↄcurrãt: humamo?ꝛ hums. l. ⁊ ſeqntin
eſt ſma a pᷣtore eligenda. hoc em̃ ex en enn⸗
diui marci reſcripto colligi poteſt in remnttẽͤo. ß eſt
p Aulus. nleduns quantum
Jplures ſint qui eandẽ ba-⸗ Sz; q ſi qaa ſunt
bent actioneʒ: vnius loco ha qui volunt 1u
.: olr. . ſti⸗ remittere? dicũt qᷣ
bent᷑: vtputa ſi plures ſint rei ſti⸗ gam non babere l⸗

pulandi: vel plures argentarij qͥꝝ
nomĩa ſimul facta ſunt.vmꝰ loco
numerabũtur: quia vnum debitũ
eſt. Et cum tutoꝛes pupilli cre
ditoꝛis pluꝛes ↄueniſſent:vmꝰloco

cum has leges: vt
innuit hec lra q̊ta
⁊c̃. Sed contrariũ
dici poteſt: qꝛ eadeʒ
ẽ ratio. Sʒ q̃ ẽ hec
equitas ſiue ratio

e ſus bͤncipan eſt reſpuenda. Hodie tamen ita
el ſuꝑ pena. bmõei roꝛi
el ſug bendt Smü pactõ hmõi creditoꝛibo obeſt
illicitũ. alioſfn
ʒ. vt vbi qs alteri ſtipulat᷑. Fit em̃ ſtipulatio qñq; ſᷣm legem.⁊ tunc

valet pᷣncipalis ⁊ penalis ſi fueri interpoſita. Qñq; dira legem:
tũc neutra.vt hic ⁊.j.de ver. ob.l.ſſipulatõ hoc modo.⁊.C.de. le.
l. non dubium. uandoq; pꝛeter legem: ⁊ tunc valet pena.vt.j.ð
ver.ob.l.ſtipulatio iſta.S.alteri.ᷣm io. .
x Si antie quis. futurus heres poſt monem tamen. ałs cli exce
pno datur. vt. . e.l.S. idem pꝛobat.⁊.ſi filius.
y Tlaliutux eſt. lIʒ i rem nondum ſuam factam.
3 Qma ſub ↄditõne. ſecus ſi pure.vt.j.ꝓx. Neñ.⁊ eſt ratio quia
tunc ſtatum moꝛtuo teſtatoꝛe enam inuitus ⁊ ignoꝛans eſſet liber.
vt infi. de here.qua.⁊ dif.in pᷣn.⁊.j.ſi cer.pe.l.eius qui.in fine.
a Et ſuum heredem. al's mepu lex. ⁊ ałs non. Accur.
b Mandato creditoꝝ. quoꝛundam.
c Etiã mandari.ſi ſoꝛte inqetet᷑ ab alijs qͥ nõ mandauerũt. ⁊ hoc
ſi nõ oẽs vt dixi ł ñ maioꝛ pars mandauit.tũc em ſufficit exceptio.
z ſi wlo vnius adeo ſcʒ hereditatem qͥn ſolus eſt: dic vt.j. wlo.
l.finali.⁊ facit ad iſtum.S.j.manda.ſi hereditatem.
d Retulimus. vt. S. S. ſ ſi ſeruus.
eMegat. ſ.ei ꝓdeſſe exceptõnem.
ſAdqmittendum eſt. ſcʒ vt ei non pꝛoſit.
g Inſututus. ab aliquo extranoo.
h Herecditatem. alienam: non patris.
1 AUin excepnione. eadem poteſt dici vulis pacn. Accurſius.
k Igem. nõ eſt reſpuenda. duobo caſibo valet etiã ſᷣuo iĩ libertate
8 fecit in ſeruuute.vnus vr hic: aliꝰ vt.j.de excep.rei ven.l.j.S.
iſeruus. alr non. vt. j. de re. iur. qdᷣ qͥs.qᷓ eſt ↄ. Jiem filiofa. q̃re ñ

datur directa pacti exceptio? Rñ.qꝛ alius homo eſſe nũc videiur.

2 . 1. ESwaeAlij aſtringütur
eſſe numerãt᷑: qꝛ vmꝰ pupilli noĩe Daens alior ſtare⸗
conuenerant. Mecnon ⁊ vnꝰ tutoꝛ Eñ. quia pꝛo eorũ
pluri ll vrilitate fieri videt̃
pluriũ pupilloꝛum nomine vnum cum talia tunc fiãt
cbitũ pꝛetendentiũ ſi conuenerit unnd ebuo⸗ nõ
9 J rgirr eſt ſoluendo.nec eĩ
placuit vm loco eſſe. Mã difficlle s beriſimnle
illi iactarẽt ł effun⸗

derent pecumas ſuas.vt.j.de pꝛoba.cum de indebito.S.j. Item non
haberet vefunctus heredem. Item non haberent creditoꝛes quem cõue
nirent. Item nota hic ꝙ omnes facere vident᷑ quod facit maioꝛ: pars:

vt.j.ad municipa.l.quod maioꝛ.a de re idi.l.aliud.S.j.⁊.j.ð bo.

auc.iu.poſ.l.fi.in pᷣn.⁊..œ cu.bo.dã.l.ij.ĩ pᷣn.⁊..de adminiſtra.
tuto.l.uj.S. penuł.a iſti. de ſatiſ.tuto.S.ij.in fi.⁊.j.depoſiti.ſi plu⸗
res. ⁊. j.de teſti.ob carmen.S.finali.⁊ in autentico.de ał. ⁊ emphi.S.
emphiteoſis.in fine.colł.ix. Qñq; enam due partes neceſſarie ſunt.
vt. j.qð cuiuſq; vniuer.l.nulli.⁊.j.œ dec.ab oꝛ.fa.l.ij.⁊.C.de dec.
o Partes. vel ꝑ ſe vel ꝑ iudices ſuos.

p m Aioꝛem. Mon ꝓ numero. ſic 1. 7. de pꝛi.credito.l.j.⁊ dic ꝓ

modo.id eſt quanuitate.Accur.
Dignitate. id eſt melion ſtatu ſiue opiniõe: vt hic ⁊.ĩ. de vſufruc.
ſed a ſi quis.S.j.non tamen honoꝛe publico.⁊ facit.j.de re mili.non
omnes. S. a barbaris. 7. 7. de fide mſtru.l. pe. a. J. de iudi. ſi longius.
in fine.⁊.j.de teſti.l.ob carmen.Accur. .
r Pumamoꝛ. ſ. que melioꝛ ſit debuoꝛi. vt arg. E. qʒ bo. ce. poſ.l, fi⸗
ſſſ I plures. ꝓacta ſunt.i.ſcripta. . .
Anuũ vebitu eſt. qᷓtũ ad vnã ſolutõnem vel exactõnem. vt. .
e duo. re. l.iuj.S.fi.ſ̊ etiam plura dici poſſunt ꝓpter multas partes:
ſiue ꝓpter multos creditoꝛes.vt.j.de conch.⁊ e. hec ſcriptura.⁊.j.
duobus re.l.eandem.S.finali.
u DQuia vnv. ſubauch rebiti. als eẽt mala rõ: vt ſtaum ꝓbari põt.
x Si ↄuenerit. ſ.vt quota parte debini ſit ↄtentus.
Mam difficlle eſt. i. unpoſſibile hoc caſu. Et nota vnum non poſſe

ſubire vicẽ duoꝝ: vt hic ⁊, &,de aſſeſ.l.ſi/ĩ pᷣn. ⁊. C. de vaſtu.l. qſqs.

A.nommationũu.

Econtra nota vnum pluriũ vicem ſubire. vt. S. de adop.ſi cõſuł.⁊.S
Te ſena.l. emancipatũ.S. ſi. ⁊. C. ad.l.coꝛ.de fal.ſi qͥs vecurio.⁊.j.d
ſuipu. ſer.l.j. S.cõis.a. .de teſta.vmicius.⁊.j.de ap.l.imꝑstoꝛ.S.j.
7. J. fidei li.l.generaluer. in ſi. .l. ſequẽti. Lercio nota ꝙ plures
vt tres ſuſtinent vicem vnius.vt.j.⁊ colł.bo.l.ij.S.ſi tres.⁊ de cõ.
7 d. ein fundus. §.
ſi. 7. S. e. l. j. ij. N.

Mec v. clu, eſt: vt vnus homo duoꝑ vicem ſu⸗

creditꝛ. ſitineat. Mam nec is qͥ plures acti
b. Plures aetoes ones habet aduerſus eum qͥ vnam
nõ tñ ſua quãtuas .
excedit: vi ſubijeir actionem habet: plurium pſon
cumulu r. loco accipitur. Cumuluʒ debiti
ſ : 2 ad plures ſummas referemus: ſi
n vult remntere vni foꝛte minute ſumme centũ au⸗
vel nõ tantũ. v beõtur: aluii vo
d nmnf. cogg reor beimrali vo nn ſumm⸗
unate.aq n pſunt gureoꝛum. I. Mam in hunc calum
ſugen zunat ſpectabimus ſummas plures: qa
iu. ſiidem. 1 ſedl ne erceaunti umeimtemnan
arg. 5. C. de wna. gadunate. um 19
ſancim. S. ſi quis (gre vebemus etiam vſuras.
it.r5, uniln⸗ „ Z pianus
om.iudi.l.ſi idem. 2.
mn in⸗ enr. ſine Eſcriptum autẽ diui marci
pacto ſolenni: ſiue ſic loquitur quaſi omnes cre
eſto⸗ ſiue offi ditoꝛes beant enne⸗ Quid
. ergo ſi quidam eoꝛũ abſentes ſint
ſfr Eſeptʒ. vtrum exemplum pꝛeſentium ab⸗
Pabninen. mian ſentes ſequi debeant. Ded an ⁊ pꝛi
riſgẽ. §. hoche. .l. Uilegiarijs abſentibus hec pactio
aiognen ſi. nNoceat eleganter tractat᷑: ſi modo
Conuenire. ſch .
Pꝛelentialiter. valet pactio ⁊ contra abſentes.Et
b Qun ergo. tra repeto ante foꝛmam a diuo marco
ctat᷑ diſquirẽdo. n: di u pſi
eblr. lic datam: diuum pium reſcripſiſſe.
Vt ſtanm dicit.

k Repeto. id eſt recoꝛdoꝛ. Accurſius floꝛentinus.
INHypothecas.ſ.tacitas vel expᷣſſas.vt qꝛ ſucceſſit ei qͥ nõ hʒ hypo⸗
thecam: tũc em̃ iure eius vnt᷑.vt.j.xe iure fii.fiſcus. Ieeʒ qꝛ ſit ex ma
leficio qs fuco o bligatus:quo caſu fucꝰ alijs nõ pᷣfert᷑. vt.C. pe.fiſ.
cre.l.j.libꝛo.x.⁊ ð iur.ſiſ.l.qð placiut.Alioqͥn ex ſuo gctu hʒ tacitam
hypothecã.vi.C.qͥ ca.pig.ia.co.l.j.⁊.ij.⁊.j.ð lur.fil.aufert᷑.S.fiſcꝰ
m Pnuilegiarios.vt qꝛ funeranu teſtatoꝛem:vel vepoſuu apð men
ſularios.vt.j.de religi.l.impẽſa.⁊.j.de pꝛi.cre.ſi ventri.⁊ iſti ⁊ qdaʒ
alij ſimiles ſunt plegiati in acnone ꝑſonali:nõ aũt habent tacium
pignus:vt diximus.C.q po.in pig.ha.l.eos.
n Creduoꝝ.ſ.pſentiũ.ſ̊ vr abſenti nõ ſieri pᷣiudiciũ nec pᷣmlegiato.

vt.j.man. ſi pᷣcedente.S.fi.que eſt j.ſ̃̊ dic ꝙ ibi habebat pignus:hic

non.ſᷣ alij dicunt ꝙ hic nõ totum vł tantũ remittebant:ibi ſic.a ideo

non fieri ei piudicium. Item hoc intellige qñ ⁊ hi abſentes haberent
neceſſe ↄſentire ſi pᷣſentes eſſent:vt qꝛ pſens ſit maioꝛ pars.vt.S.e.l.

iuriſgentm. S. hodie. m. I. maioꝛem. nam abſens oiſſentiens eſſe dr̃.
vᷣt.j.de ritu nup.l.in eo.S.deinge.
o Hypothecas. aliter eſt cum creditoꝛes dant inducias qnquẽnales
ei qͥ vult cedere boms. nec em habet locum ratio eoꝝ qui hypothecas
habent.vt.C. ceſ.bo.l.fi.S.nulla. .
p Si pacto. ſcʒ facto de non petendo.
q Ex ſtipulam.i.ex ſtipulatone certi ↄduõne.vt. j.ſi cer. pe.ſi quia
certũ.vel dic ꝙ factũ noie pene fint ꝓmiſſum:qð eſt res incerta. vt.j
xe v. ob. l. xbi aũt.S.qͥ id.vñ agit᷑ ex ſtipulatu.vt inſti.xe v.ob.ĩ pᷣn.

r·Vtraq;.i.altera.vel vtrauis vt ſubijcit.vt.j.de pac.d.ſi pater.S
ſi mulier. C.e.ſi pacto.⁊.j.de rei ven.nõ ſolum.in ſi.⁊.C.œ tranſ.
cum mota. ⁊. J. de woli excep. apud celſum.S. labeo. Similis expoſitio
