x Ex cõſti funone.quam habes. j. I. ꝓxima. —
y DOcciderit. ꝙᷓtum ad.l.coꝛneł.de ſic. qua accuſari poteſt.vt.j. ad
.lI. acquił. inde neratius.S.ſi wlo. non cuiluer acquił. conuemitur.
nam wmino datur non contra wommum. vt mfra. ad legem acquil.
uem mells. §. legis.
3 Abqioꝛ. I. magna.
ſJ wnnmnus. volatoneʒz. hoc caſu debet compelli ad manunnr
tendum. vt. C. de epiſco. au. ſi len ones. ſed hoc caſu dicit᷑ q;
ebet vendi. vnde dicunt quidam hanc comgi. vel dic hic ſecum vel cũ

vng alio compellebat. ibi publice ꝓſtitnebat. vnde ex frequẽti delicto

b üj

W o . e.

ſic ĩ ſiłibo obferua⸗
ret᷑. vt.S. æ conſti.

gugetur pena. vt. j. de pems. capitaliũ.S.ſolẽt.ĩ fine.⁊.C.&œ epiſco.

auch.l.nemo.ĩ fine legis.
a Setrahi. miſſ conſnetudo alind inducat. vt.j.cõmuma pꝛedi. ven

Aditoꝛ. S. finali. 2 facit. C. e pac. l. finali. in fine. ⁊ in autẽtico e nup.

ſes hoc quidem collanone.iiij.accurſius floꝛentinus.

DBenegetr. ſcz a
iuchcibo. ſi enim xe⸗

negaretur ⁊ puos

amitterẽt ꝓpter af

Kicnonẽ. ⁊ pcio ca⸗

rerent.⁊ ipſis dñis

qñq; ꝓ ſuis petitõ
nibo audientia de⸗
negaret. vt. C. de

reicin. ven.l.ratas

c Infami. id eſt

infamata. quaſi di
cat iniuria magna
qnã patunt᷑ inſpe⸗

cio naturali iure ññ

ciuili.vt inſti. de ĩ⸗
iu. S. ſeruus.
d Jube. ſpeciale
ꝙ quis mmtus vẽ
dat.ſic.C. œ fidei⸗

cõmni.lib. ſi te.⁊. J

iure w. cũ in fſi⸗
w. S. pennlti. 7. .
coõmuni di.l.coõmn
m. di. S. finali ⁊.C

cõmunm ſer. ma.

l. j. . infra. æ reli.
ſi quis.regulariter

guüt contra. vt. C.

cõtrahenda em⸗
ptione inuitum.

e raugeʒ. id eſt
conira vel pꝛopꝛie

ne.

P* Relegaimt. ple

naria cognitiõe ⁊
oꝛdiarie ſuꝑ cauſa
habita.⁊ data diffi
nitia. vt ⁊ poſtea

⁊ conſh.l.fi.naʒ ſi

eſſet im interlocu⸗
tus nõ eſſet exem⸗

plo eius iudicãdũ

vt. C. de leg. ⁊ con
ſutu. l. iij. 2. J. ve

mno. l. emilius. ĩ

ſi. 7 facit. C. ð lib.
1 eoꝝ li.l.ij. m pn

teſta. fratres. accu.
g Item poteſta
te. quatuoꝛ modis
patria cõſtuuit᷑ po

teſtas. ꝓꝑ matrimo
niũ vt hic. Item ꝑ
adoptionẽ.vt.j.ti

cuius reſcpti vᷣba hec ſunt. Bñoꝝ

qͥdẽ ptᷣatẽ ĩ ſeruos illibatã eẽ opõtʒ

nec cuiqꝙᷓ hoĩʒ ius ſuũ xetrahi. Sʒ
dñoꝝ intereſt. ne auxiliũ cõtra ſe⸗

niciã. vel famem vel ĩtolerabilem
iniuriaʒ vneget. hijs qͥ iuſte epꝛe
cant᷑. Ideoq; cognoſce de querelis
coꝝ qꝗᷣ ex familia iulij ſabim ad ſta
tuã ↄfugerũt. vt ſi vel duriꝰ habi
tos ꝙᷓ equũ eſt. vel infami imiuria
gffectos ↄgnoueris.vẽire iube. ita
vt in pfatem dñi nõ reuertant᷑.qð
ſi mee cõſtitutõi fraudẽ fecerit.ſci⸗
gt me hoc admiſſuʒ ſeuerius execu
tuꝝ. BDiuus etiã adrianus vm⸗
bꝛiciam qndã matronã in qͥnquẽ⸗
mũ relegauit.qd ex leuiſſumis cau

ſis ancillas atrociſſime tractaſſet.
Tem in piate g Aius.
nſꝗa ſt liberi nr̃i qͥs ex iuſtis

nuptijs ꝓcreauimꝰ.qp ius ꝓpꝛiũ
cuiũ romanoꝝ eſt.

or eſt. v Tpia.
Anm ciuiũ romanoꝝ quidaʒ

fliiunt patreſfami. quidã filij⸗
fami.quedã matreſfamilias. que⸗
daʒz filiefami. patreſfami.ſuut qui
ſue poteſtatis ſunt ſiue puberes.ſi
ue inpuberes.ſimili mõ matreſfa

nn:t.⁊ filiefami.que ſunt in aliena
poteſtate. Moʒ qui ex me ⁊ vxoꝛe

m ea naſcitur: in poteſtate mea eſt
Itez q ui ex filio meo ⁊ vxoꝛe eius

naſcit.id eſt nepos meus ⁊ neptis:
eque in mea funt poteſtate:⁊ ꝓne⸗

pos ⁊ ꝓneptis:⁊ inceps ceteri.

Bem.
Epotes ey filio. moꝛtuo auo
rcidere ſolẽt in filij poteſtate

hoc eſt patris ſui. ſimłi modo ⁊ p⸗

nepos ⁊ ceteri veinceps.vel in filij

tulo pᷣmo in pᷣncipio.Item ꝑ pᷣncipẽ leginmanõe ſacta. vt in autẽtico

quib mo.na. ef.ſin. S
Vt inſti.de nup.S.fi.
b Ciuium romano
vt argumentum infr

in pꝛncipio.

ſi quis igit.colk. vij. Item ꝑ ongtionem curie

2. ciues romanos dicas omnes ſubiectos impio
a ad muni cipał.romanos. a facit ĩſti.e pa. po.

u Am cinum. ſimili mõ matres. qñqʒ dicit᷑ materfamil.q̃ hone
ſte viuit. vt. j. de Sentgnnmhlan. matrẽ.qnq; que

eſt note auctoꝛitatis ſemina vt. j. de lib. exhꝛ.l. iij.

finali. hic accipit

P ea que eſt ſui iuris.a ſic acepit᷑.j.de v.ſig.ꝓnunciano.S. fannilie.
K Doreſtate. id eſt ſubiecnone a reuerenna. vt. j. de vbo. ſigniſi.l. po
teſtatis. ⁊ dic ſignificatioes quas habet nomen poteſtatis. vt ibi. accu.

xæ pa.po.S.finali.

ICeteri. non tamen nepos ex filia.qui ſequit ſuũ patrem.vt inſti.

m n Epotes. fannlia. ſecus ſi exiut redierit poſtea vel ñ. vt.
j.titulo pᷣmo.ſi pater ſilium. niſi ꝑ dignitateʒ exijſſet.vt in
autentico conſtitntio que de dig.S.illud.colł.vj. .
n Juris eſt. vt loco nepons adoptatus. filio cõſentiente. me moꝛ⸗
tuo recidat in ſilij mei poteſtatem.vt hic ⁊.j. titulo pᷣmo ſi quis ne⸗

ptate ſi viuit ⁊ in tamilia manſu.
vel in eius parentis qui ante eos ĩ
poteſtate eſt: ⁊ hoc non tm̃ in na
turalibo: verũ quoq; in adoptiuis
iuris eſt. 1 Bem.
Ilium eũ diffiniuimus.qui
ceernx viro ⁊ vxoꝛe erꝰ naſcitur.
Sedꝗ ſi fingamus abfuiſſe mantũ
vbi gratia ꝑ cẽmiũ reuerſum an⸗
niculũ inuẽiſſe in vmo ſua. placʒ
nobis iuliani ſentẽtia hũc nõ eſſe

mariti filiũ. non tñ ferendum iuł.

ait eũ qui cũ vxoꝛe ſua aſſidue mo
ratus.noluit filiũ agnoſcere quaſi
nõ ſuũ.h̊ mibi videt᷑: qð ⁊ ſceuola
ꝓbat ſi cõſtat maritũ aliqᷓdiu cũ
vxoꝛe nõ concubuiſſe.infirmitate
inter ueniente vel alia cauſa. vel ſi
ea valitudine paterfa.fuit:vt gene
rare nõ poſſet.hũc qͥ inwmo natꝰ

eſt: lʒ vicims ſciẽtibo filiũ nõ eſſe.
qua pena

i Dem.
pgterfa.fuerit affectꝰ:vt vel
ciuitatem amittat vel ſeruus pene

efficiot᷑: ſine dubio nepos filij loco

ſuccedit. iBem.
Atre furioſo. liberi mihilõiꝰ
in pr̃is ſui ptate ſũt. Idẽ in
oĩbo ẽ parẽtibo: qui hnt liberos in
ptate. Mã cũ ius ptatis moꝛibo ſit
receptũ.nec poſſit veſinere qͥs hr̃e
in ptate.niſi exierint liberi qboca⸗

ſibus ſolẽt. nequaqꝙ; dubitandum

eſt remanere eos in ptate. Quare
nõ ſolum eos liberos ĩ pfᷣate hẽbit:
q añ furoꝛeʒ genuit. veꝝ ⁊ ſi q añ
furoꝛẽ ↄcepti ĩ furoꝛe editi ſũt.ſ̊ ⁊
ſi ĩ furoꝛe agẽte eo vxoꝛ ↄcipiat:vi
endũ eſt an in ptate eiuꝰ naſcat᷑ fi
lius.nã furioſus: hʒ vxoꝛeʒ ducere

ad.l.iſtam.j.⁊æ iure patro.diui.fratres.S.ſi.
p Altre furioſo.ſ.x nouo facto.
u Parentib. puta ano ⁊ ſinnlib⸗.
x Receptum. ſcilicet ure ciuili.

yHunbo caſibus. vt emancipatonib vel alijs ſinnlibo mochs qui

potẽ. ſecus ſi nõ
conſenſit. vt. j.
tim.j.l.ſi is qͥ.
o f FJlum.
naturalẽ
7 legitimũ. ⁊? nõ
qp hec lex ſingit.
nam hoc vere ſci
re ipoſſibile ẽ
vt. J. de conditi.

mmonſtratio.

de vnatio m. ini
virum ⁊ vxoꝛẽ.
l.etiam. acc.
p Aariti filiũ
cõtra.j. de lib.
ag. lege pma. S.
ſi quis longo tẽ⸗

poꝛe. ſolu. ibi lo⸗
quitur. cum vir
reuerſus ante
partum. vnde ſi

non lenunciaue

rit mulieri ex ſe
pꝛegnantem eaz

nõ eſſe ante par⸗

tum cum poſſit

cogi? agnoſcere

fili. ſed hic erat
ſemper abſens.
⁊ neſciebat eã p⸗
gnantem. vnde

non habʒ neceſſe

facere q̃ in ſena.

conſul.oↄnnent᷑.

q Molu filiũ.

quia nuptie pꝛo⸗

bant ſilium. vt.
j. in ius vo.
quia ſemꝑ.⁊ nꝗ

pꝛeſumptionem

pꝛo filijs. ſic ĩfra
e lib. ag. l. vma.
S. mlianus. 1. .

e carbo. edi.l.pᷣ

ms. S.ſi qui ſine
ſuo. ⁊ infra ½

bati. l.finali.
r ſ Zqua pe
na pater
quui ⁊ ipſe filius

eſt ⁊ pater diuer

ſis reſpectibo.
ſSuccecht. qꝛ

auus neceſie ha⸗
bet eum mſtituẽ⸗

vel exheredare.

Itez habebit iſte
cõtra tabulas bonoꝝ poſſeſ.vt.j.de con.ta.l.hᷣma.S.filium.⁊ facit

ſunt inſti.quibo mo.ius pa.po.ſol.per totum. eſt ſinnlis allegatio

I. e ac. ⁊ ob.l.obligauonum fere.S. placet.

3 Rennere. multa unpediit contrabendum que non dirimunt iaz

ontracimm. ſic ⁊.j.xœ ſpon.furoꝛ.j.dæ iuch.iudex.a..de concuſ.ſi
patronus. a mfra de poſtuł.i.pᷣma.S. caſum in fine. ⁊ infra de ritu
nup.oꝛatione.S. finali argu mentum contra infra ce reli.ſum ꝑſone
T⁊. I fideiuſ. vrqniꝰ.⁊ . j.x arbi.nõ diſtinguemꝰ.S. ſacerdono.
a In ſuroꝛe eius.y ſcilicet vxons. accurſius floꝛentinus.

=☛ ☛☛Ze – =

— —

b oluntatis. nota tacitam volũtatẽ valere. ſic..ſo.ma.l.ij.S.
voluntate.argumentũ cõtra infra loc.l.qui ad certũ.
c Acquiſiuit.qꝛ ex qb cauſis nobis ignoꝛãtiba acqrit᷑ eidem.⁊ fu
rioſo.vt.j.ſi certũ peta.ſi a furioſo.
d f IJlmus. magiſtratũ. vt ſit iudex. vt infra ad trebelł.l. naʒ qoðᷣ

7. . de iudi. cum
pᷣtoꝛ.in fimne. ⁊. l.
in Huatis.itẽ tu⸗
toꝛ vt inſti.qͥ da.
tu.poſ.m pᷣnci.
e ſ Jindex.
nutriri.
qð eſt paruuloꝝ
Ali. quod eſt
maioꝛum.
g Alimentox.
licet ergo pᷣncipa
liter de almẽtis
agebat. ⁊1 qð nõ
erat filius incidẽ
ter excipiebat᷑. ⁊
ĩ pᷣncipali fuerit
damnat⸗ pater ñ
iñ incideun pᷣiu⸗
dicat᷑.i.in filiati
one ſed cõtra.
c oꝛdi.cog.l.ij.
vbi ſentẽtia lata
in pᷣncipali. ſcʒ ĩ
hereditate pᷣiudi
cat in queſtione
mcidenti ſcʒ ſtatꝰ
ſed dic qð põt eẽ
qõ nõ eſt fims.
tñ ſunt ei alimẽ⸗
ta pᷣſtanda vt qꝛ
pater cõtempſit
plaucianum. vr
infra de libe. ag.
l.pᷣma.S.ſi młr
ſed non poteſt eẽ
heres qum ſit li⸗
ber. vt in lege cõ

traria.vel diſtin

gne. an de icidẽti
plene fuerit actu
licut fu de falſo.
⁊ de ſeruitute. ⁊
tũc ſi ꝓnunciet᷑
de pᷣncipali.⁊ de
incidenti ꝓnun/
ciatum videtur.
vt. C. de falb. l⸗
vbi. ⁊ in lege cõ⸗
traria.ſi vero ſũ
matim non pᷣm⸗
dicat incidẽti.vt
hic ⁊ infra ðᷣ lib.
ag. ſi quis ali.S
ſi vel parens. 2
infra de re iudi.

nõ poſſit retinere tamẽ matrimõi⸗
um poteſt. quod cũ ita ſe habet in
poteſtate finũ habebit. Pꝛoinde 2
ſi furioſa ſit vxoꝛ.ex ea ante ↄceptꝰ
in poteſtate naſcit᷑: ſed ⁊ in furoꝛe
eius ↄceptus ab eo qui nõ furebat
ſine dubio ĩ poteſtate naſcit᷑.quia
retine᷑ matrimoniũ. Et ſi ambo ĩ
furoꝛe agant. ⁊ vxoꝛ ⁊ maritus.⁊
tunc cõcipiat: partus in poteſtate
patris naſcit᷑.quia retinet᷑ matri⸗
moniũ q̃ſi volũtatis reliquijs ĩ fu
rioſis manentibo.nã cũ cõſtat ma⸗
triõiũ altero furẽte cõſtat ⁊ vtroq;
adeo aũt retinet ius poteſtatis pat
furioſus:vt acqͥrat᷑ illi cõmodũ eiꝰ
qð filiꝰ acquiſiuit. p Ompo.
Iliuſfamił.in publicis cau⸗
is loco patriſfamił. haber:
veluti ſi magiſtratum gerat vel vt
tutoꝛ œtur. V Apia.
Yiudex nutriri vel ali opoꝛ⸗
tere ꝓnunciauit. dicẽduʒ eſt
e veritate qᷓrendũ ſi filiꝰ ſit an nõ
neq; enĩ alimentoꝝ cauſa veritan
facit pᷣiudiciũ. m Ogeſti.
NMNuiti filij naturales.vł emã

cipati nõ redigunt᷑ in patriã

poteſtatem.

De adoptionibꝰ ⁊ emancipa⸗
tionibꝰ. et alijs modis:qͥbus

4

ins poteſtatis ſoluitur. (
m Pgeſti.

Ilioſfamit᷑.nõ ſolũ na
tura:verũetiã adopti
ones faciũt.qð adoptionis nomen
eſt quidem generale. in duas autẽ

a diuo.S. ſi ſuꝑ rebus. accurſius floꝛentinus gloſatoꝛ.
bh i AIMmti. naiurales. a legitimi abſoluti a patria poteſtate.
alio modo q; emanepatione.quia de ea ſubijcit. vel dic na⸗
mrales ex cõcubina. a tunc poni᷑ impꝛope redigunt᷑.ſic infra tuulo
pᷣmo. ſi pater.j.rñ.in fine. MVMẽ
INon redigunt᷑.niſi extiterint ingrati. vt. C. de ingra.li.l. vma
2 nota muiti non emancipant patres. vt inſti.qui.mo.ius pa,po.
ſol. S. finali. muiti non emancipant᷑ filij. vt in aut.qii. mo. na. ef.
ſui. . generaliter. colł. vij. item muiti non redeunt in poteſtatez vt
hic ⁊ facit infra titulo pᷣmo.qui liberatus eſt.

k Be adopuon
I f Flioſfanmn

ibus. c.
L.id eſt filios. ⁊ hoc de uure naturali. ⁊ familias.

hoc de iure ciuili.accurſius.
m Matura. id eſt ius cimle. cooperante natura. que cooperatur
pꝛocreationi liberoꝝ que eſt ve iure natural. vt ſupꝛa ð iuſti.⁊ iure
l. pᷣma. S. ius naturale. Jus autem qo in liberos habemus. 2 illud
eſt pꝛopꝛie ciuium romanoꝛum. vt inſti. de pa. po. S. ius autem. ſed

.
Sy ANr A

hodie non ſemper adoptio facit mutari patriam poteſtatem. vt mſti.e.

S. ſed hodie.

n Sinnliter. ſpecies nomen generis ſibi aſſunnt ſic infra ſi certum
peta. l. pᷣma. a ſecunda.S. mutui. ⁊ facit inſtitu. de iure naturali. S. ſed

quotiens non adijcimus. accurſius floꝛentinus g

ſpecies diuiditur. quaꝑ altera ad⸗
optio ſumiliter dicit᷑ altera arro⸗

gatio. adoptant filijfannt. arroga
tur qui ſui iuris ſun..
adoptio duobo mocdis fit. aut

pncipis auctoꝛitate: aut mgr̃atus
impio.pncipis auctoꝛitate adop⸗
tamus eos qͥ ſui iuris ſunt.que ſpe
cies adoptiõis dicit᷑ arrogatio: qꝛ
⁊ is qͥ adoptat rogat᷑.i.interrogat᷑
an velit eũ quẽ adoptaturꝰ ſit:iu⸗

ſtuzʒ ſibi filiu eſſe. is qui adoptat᷑
interrogat᷑ an id fieri patiatur.

Impio magiſtratus adoptamus
eos qui in ptate parentis ſunt: ſiue
pmũ gradũ liberoꝝ obtineãt q̃lis

eſt filius filia ſiue inferioꝛẽ q̃lis eſt

nepos neptis ꝓnepos ꝓneptis.
Illud vtriuſq; adoptõis cõmune ẽ
qð hij qui generare nõ pñt quales
ſunt ſpadones. adoptare poſſunt.
caſtrati autem non poſſunt.
Hoc vero pꝛopum eſt eius ado⸗

ptiomis que per pncipẽ fit: quod is

qui liberos ĩ poteſtate habet: ſi ſe
arrogandum væderit non ſolum ip
ſe poteſtati arrogatoꝛis ſubijcitur
ß etiam liberi er? in eiuſdem fiunt
ate tanq; nepotes. pꝓ Aul?.
Ncõſul vł pꝛeſes filiuſfami.
Brt: poſſe eũ apud ſemetipſuʒ
vel emancipari: vel in adoptioneʒ
dari cõſtat. m Ogeſti.

Agiſtratum apud quẽ legis

actio eſt:⁊ emancipare filios
ſuos ⁊ in adoptioneʒ dare apud ſe
poſſe neratij ſententia eſt.

oſator.
0 g Eneralis.

argumẽtũ

quod ſponſus pn⸗
mo deinde ſponſa ĩ

terrogari ⁊ iurare
debet. eſt eniz oꝛdo

ſeruãdus eoꝝ que
lege ponunk argu
mentum. C. of.
pꝛe. vr. l. finali. iteʒ
bec vera ſunt qò
cebet iterrogari cũ
fari poteſt. als ſine
interr ogatione ar⸗
rogar poteſt. vt. .
eod em. l. etiam. ſed
contra infra eodem
in adoptionibo. ſed

Jo. concedit inſan

tem poſſe arrogari
cum coniuncti fir-
mauerint apud pꝛe

ſidem infanti expe
dire. vt argumẽtuzʒ
C. v adoptionibo.

l. ſecunda. vel die
legem illam etiam
infra eodem loqui
in adoptione tm.

p ADagiſtratus.

quare hoc ſcõᷣʒ mẽ⸗

bꝛum appoſuit. cũ

omnia pꝛinceps fa
cere dicatur. vt. .

e ve. iu. enu.l.ij.
S. ſed ne quid. ſo.

aliquid dicit᷑ facere
quia debet conſen⸗

tire. alioquĩ nulliꝰ

erii momenti quo.cd

fu pꝛincipe vetante
non tam eſt eius pᷣ
ſentia neceſſaria.
item nũquid ⁊ pᷣn/
cipis auctoritate⸗
videt᷑ quod ſic. qꝛ
cum liceat minoꝛi
licet ⁊ maion. cum
ſit ipſe ſummꝰ ma
giſtratus. vt. C. de
le. ⁊ conſti. ſi impe

rialis. alij nõ quia
tam vilius inteſſe

non debet. vt. C. ð
peda.iudi.l.ſecũda
7 vltia.⁊ argu. C.

llud poſſ unt. ſimiluier ⁊ in matrimonio diſtinguit᷑. vt. J. de iur
w. ſi ſerua. S. fi. ſic ⁊ in ſubſtitunõe poſthumi vt.j. de lib.⁊ poſthu. ſj

de Pludo⸗ guferendis.accurſius.

2 queſitũ.S.j.⁊ facit inſti.e.S.ſed ⁊ illud.

rHoc vo ꝓpᷣũ.ſecus in alia vt. j. e.l.arrogato.S.qõ nõ ſikr. ⁊ faẽ
j.e.ſi paterfa.ĩ pᷣn.nota ergo cin me comitto.⁊ mea comittere videoꝛ.

vt in aut. e mona.S.illð quoq;.colł.j. ſed ar. 5.

ſPuncipem. id eſt ꝑ ſacrũ oꝛaculũ.

hac lege.

11NYconſul. filiuſſa. hodie aũt conſularis digmitas liberat euʒ s
patria ptate.vt.C.de decu.l.fi.⁊ in aut᷑.cõſti.que de dignita.

colł.vj .circa ſi.de pᷣſidali vero nõ iuenio.itẽ nõ ex

ati ⁊ auctontatis

officin duoxꝝ ⁊ emãcl
accipientis. ⁊. . de ritu ni

ex hac lege quẽ ſubire
ꝛeſtantis. ſic. . de ancto. tu. I.
.I. ij. 7. . de öhenda empn. fiſtulas. S. j. 7

J. & fideiuſ.iutoꝛ.⁊..c of.ptoꝛs. .j. Doc i ir. 5
ſecus in cotẽtioſa vi ſ ad webell ille a quo.S.tempeſtiuuũ.uem ar. õ.

j. de pac.ſi plures.⁊.j.ð tu.⁊ cu.da.ab hia.l.pᷣtoꝛ.⁊.j.ð of.pᷣto.l.fi.

u m Sgiſtratũ legis actio.i

actus legitumi explicãt᷑ vt ea que ſunt
b uij

4
4

de volũtaria inriſditiõe vt emãcipatio ⁊ mãunnſſio.⁊ ſimilia que fiũt
etiam apud vefenſoꝛem ciuitans. vt in autẽtico de defen. ciui.S. nulla.
7. S. audiẽt. colł.iij.⁊ enã apõ magiſtratũ mũicipaleʒ. vt. C. de magi⸗
ſtranbus muũicipia. l.ij. ⁊ inſti. qbus modis ius pa. po. ſol.S.

i M adopunombus. i.n arrogationibus.

x
Voluntas. ſci⸗
icet expꝛeſſa.
3 Di aũt. vtriuſ⸗
qq;. ſ.pris ⁊ filij.
a Cõſentiẽdo.ſ.
expꝛeſſuam.
b LCotradicẽdo.

hoc nõ erat in ſupi

oꝛ cqn. hic nota qͥ
tacet affirmat. ſic.
1. ſolu. matri. l. ij.
.S. volutateʒz. in
agutennco qm. mo.
na. effi. ſui. S. gene
ralii. coll. vij. ar
gu. coõtra. J. de ꝓcu
ra.ſilius.S.muitꝰ
2 facit ad legẽ iſtã.
j. eo. ſi pr nãlis.
c c Um nepos
1. aliqs er⸗
ne loco nepotis.
d Exigit᷑. ad hoc
vt moꝛtuo adoptã⸗
te ĩ filij recidat po⸗
teſtatez. vt. J. eo. ſi
quis. 7. l.ſi is. ſecꝰ
in glijs vt. j. l. ꝓx.
7 faat inſti. eo. S. lʒ
2. E. nup. i ouẽ
tiõe.S. ſed ſi pꝛis.
e c EAm adop⸗
tio. ĩter qs
mura. quod videba
tur cũ iſte eis agna
ſcitur. vt. j. e. l. qͥ
in adoptionẽ. 2. .
vVvnge cognati. l. j.
S. cognanõez. 7
oẽs tangit. ⁊c. C.
e auc. pꝛe.l.fi. ⁊ ĩ
agutentico de here. ⁊
fal. S.ſi vo.colł.j.
EEoꝝ.i.conſan
guineox.
g ꝗq ogd mu⸗
tatũ. vt.
anc.pꝛe.I. fina.
⁊ inſti.quibus mo
dhs. t. finitur. S. ij.
accurſius.
bh ſ1 Zquis ne⸗
potẽ. adop
tauerit.i.extraneu
loco nepotis.

nrᷣa.accur.

nin adoptiöibb c El.
eoxꝝ dũutaxat qͥ ſue ptatis ſũt

voluntas exploꝛat᷑. ſinaũt a patre

dant in adopnõeʒ in hijs vtriuſq;
arbitriũ expectãdũ ẽ vel cõſentien

lio natus. oſenſus filij exigit

idq; eti iulianꝰſcribit. c El.
mea re auctoꝛitas eoꝝ inter
quos iura agnatiõis cõſeqununt᷑.

curatoꝛis auctas intcederet

in arrogatiõe ante tenuerat ſub di
uo claudio recte mutatum eſt.

Tiã ceeugs v Api⸗
AQAdgoptare. vel adoptãi poteſt
DZs nepott p Aub.

AIſi ex filio natũ quẽ in ptate
bʒ cõſentiẽte filio adoptauerit: nõ

agnaſcit᷑ auo vt ſuus heres. qppe
cũ poſt moꝛtẽ aui.q̃ſi in patris ſui

ptatem reciderit. 1 Bem.

Jlis q filiũ haberet in nepo⸗
ttis locuʒ adoptaſſet: perinde
atq; ſi ex eo filio natꝰeſſet:⁊ is filiꝰ

auctoꝛ factus nõ eſſet: moꝛtuo auo
nõ eſſe nepotem in poteſtate filij.

Vi liberatus v Ap.
eſt a patria ptᷣate. is poſtea ĩ

pratem honeſte reuerti nõ poteſt
niſi adoptiõe.

p Apinia.
nNoi fere iure finita patris
adoptiui ptate nullũ ex pᷣſti⸗

no iure retinet᷑ veſtigiuʒ. emq; ⁊
patria dignitas queſita ꝑ adopti⸗

1 Agnalſcuur.i. non fit ſuns. nam ſuus heres eſt quẽ nemo pᷣcedit.
vt inſti.de here.quali.⁊ dif.S.ſui.

k Quaſi in patris. id eſt in poteſtatẽ eius qui eſt quaſi pater. vt. 5.

titulo pmo.l.nepotes.in fi.
1ſ J is qui. non eſſe. quia filius non cõſenſit. facit inſti. e. S. licet.
m ꝗq Ui liberar.nõ qdð aliquo mutato unper petuũ ĩ pᷣſtinũ ſtatuʒ
rreoreegtre non poteſt. vt. j. e ſolu.qui res.S. aream. S. ſtatu.
ho.l.homo liber.accurſius.
n Honeſte. inhoneſte aũt poteſt. vt ꝑ ingratitudinem. vt. C. de iñ.
li. l.j.⁊ facit..e.ſi pater filium.⁊.S.ti.j.muiti.⁊ ĩ aut.conſti.que œ
dig. S. omne autem beneficiũ. in. vj. coll.
o I Momn fere. bene dicit fere. quia enã poſt emãcipanoneʒ non
poteſt pater adoptiuus eã in vxoꝛ:eʒ accipere quã loco filie vel
neptis habuit vi.j.de ruiu nup.l.quoniam etiam in pnci.
p Patria dignitas. vt ſenatoꝛia qmia pater adoptiuus erat ſenatoꝛ.
vt.j.cæ ſena.l.ſenatoꝛis filius.
q SBeponitur. argumentum qð ceſſante cauſa. ceſſat effectus. ſic. J. de
ſena.l.ſenatoꝛis.filius.a.l.femine.a.j.ð annuis le.ſeio.S.fi.⁊.j.de

teſt.tu.qui tutelã.in pᷣn.⁊..ti.j.intantũ.ar. .ſ. de poſtuł.l.j.O.

rSeld per emãcipatonem. ſcʒ filij vt argumentum

ſexum.

jJ.æ ca.di.l.iij.⁊ de iniuſto.teſt.l.verum eſt.S.fi.ſcõʒ quoſdam.ſʒ
Zo⸗ der emancipationem.ſcilicet ſui ipſius.nec enim emancipato fi⸗
lio adoptiuo exit de poteſtate nopos:ex eo.ſic enim eſt in namrah.vt

onẽ. finita cã depõ᷑. p Omp.
Ed etiã nepos ex filio apud
adoptiuũ pꝛem ↄceptꝰ⁊ natꝰ
p em ãcipatiõem iura oĩa perdet.
Bpaterfamilias v Ap.
adoptatus ſit. oĩa q̃ eius fue
runt tacito iure ad eũ traſeũt qui
adoptauit : hoc amplius.liberi eiꝰ
q in pfate eius ſunt: eũ ſequũt᷑:ſed
etiã hij:q poſtlimimoo redeũt vel qͥ
in vtero fuerũt. cuʒ arrogaret᷑ ſiki
mõ in pfateʒ arrogatoꝛis redigũt᷑
NDui duos filios. ⁊ ex altero eo
rum nepotẽ hʒ:ſi vult nepotẽ q̃i ex
altero natuʒ ſic adoptare. põt hoc
efficere.ſi eum emaãcipauerit:⁊ ſic

godoptauerit: qᷓi ex altero natũ. faẽ
eni hoc cqu q̃iqlibet. ⁊ nõ q̃i auus
qua ratiõe idẽ q̃i ex quolibet natũ

poteſt adoptare: ita põt ⁊ quaſi ex
gltero filio.
gnitio vertit᷑ an foꝛte mioꝛ.lx.an.
ſit is qͥ arrogat.qꝛ magis liberoꝝ

ꝓcreatiõi ſtudere dʒ.miſi foꝛte moꝛ

bus aut valitudo in cã ſit:aut alia
iuſta cã arrogãdi ſit:veluti ſi ↄiũ⸗
ctã ſibi ꝑſonã velit adoptare. Itẽ
non dz qs plures arrogare niſi ex
iuſta cã.Sʒ nec libertũ alẽũ.nec
maioꝛẽ mino. 1 AÄbole.
Voptio enĩ in hijs pſonis lo
cũ hʒ.in qᷣbo etiã natura põt
habere. v Apia.
Ec ei ꝑmittit᷑ arrogare qͥ tu⸗
telã vel curã alicuiꝰadmimſtrauit

ſi minoꝛ. xxv.an.ſit qͥ arrogat᷑ine

foꝛte eũ iõ arroget ne rõneʒ rddat.

In arrogatoibo co⸗

I. eo. libeꝝ.⁊ ad
optio naturã imi
ratur. vt inſti.e.
S. mioꝛem. a. j.
e cap. a poſtli.
re.l.ſi me nibi.

1Jura omnia
.1. dignitatẽ ⁊1 no
mẽ filij vel nepo
tis.vt.S.l.ꝓxi.

1t Jpater⸗

ſannk.
adoptatus. i. ar⸗
rogatus. omnia
que excepto iure
agnationis a ob
ligatioe operaꝑꝝ
etiaʒ olim. hocdlie
vVero ad vſufru.
tm̃ querunt᷑. vt

inſti. e acquiii.

per arrogatõem
in pꝛinci.S.j.ſed
an poſſit aliqua
excipere. R. non
ſicut dicimus in
monacho. vt in
gutennco de mo⸗
nach. S. illðᷣ. col
la.iiij.quia cont᷑
ria voluit. ſicut
ſi vengo wmum
ceducta ſuꝑnicie.
vel ſolum dedu⸗
ctis arboꝛbus.
vt inſti. re. di.
S.ſi tinus.⁊.j.ðᷣ
ſuperfi.l.fi.⁊.j.
ac. ⁊ ob. obli⸗
gationuz fere. S.
placet.

n Dui duos

filios.nota argru

mentuʒz qd qnq;
facit aliquis ali⸗
quid non tanq;

ipſe ſ̊ tanꝙᷓ aliꝰ

ſic.C. de adm.
tutio.l.cum que⸗
dam. . j. quod

cinuſq; vniuer.item eoꝝ in pꝛinci. ⁊ infra ad trebel.l.œbitoꝛ ſub pi⸗
gnoꝛe.S.fi. ⁊ infra iudi.ſoi.l.iij.S. ſed ⁊ ſi quidem. ⁊ infra p ſocio
ſocium qui in pꝛin. ⁊ infra ad ſilł.ſi ſequens in fne.argumentum
contra. j. de inoffi. ieſta.ſi ꝓponas. S. pen. 2. C. e wlo.l. j. æ infra
æ condi.inde.ſi non ſoꝛtem.S.ſi filius.⁊ infra œ diſtrac. pig. l. ij. ⁊

infra de le.ij.l.finali.S.quatuoꝛ.

x Quaſi quilibet.i.quaſi extraneus.cũ eſſe eſierit nepos emãci⸗

y Pot adoptare.ſcʒ exneũ vt.S. e.l.ſi q nepotẽ.

patiõe.

3 In arrogatiomibus. ſexaginta. als dicit ſenex maioꝛ. lxx. an. vt
in excuſatione tutele. C. qm etate.l.j.li.x.ałs quiquagintaquinq;
vt in excuſatione munex pſonaliũ.vt.C. qui etate.l.finali.li.x. ſed
mulier non dicitur ſtudere pꝛocreatiom liberoꝝ a.l.anmis. S.vt..

e legi. here.ſi maioꝛ.

2 Pꝛocreationi. vtinꝰ enim eſt reipublice filios de nono creari qᷓ
creatos quadam ficnone alicin dare. vt mfra e. l. ij. F. ij. ſed argu.
contra.C. cæ na. li.l.iij.in ſine. ⁊ ille verſus. non minoꝛ eſt virtus
Vquerere parta tueri. ſed non obſtat hoc. quia honminum conſer⸗

nano ad veum perunet.

— — — —

— — — — —

— — ——

„2W ſupꝛon lege cont —
a. qꝛ phauit oẽs caſus qui ir. K.nOH ve
x n Dn alita ol gc Rab Aror no⸗ anart, mmil 4
. 1 ii * 2 . 1 I. e
is valitudo aũt perpetua. ouet. vt. j. de acrio Fr Eranlar n F knuan ſilius. . D
b Aoꝛbus. ſch tenhoralia ve caul ſuſpitionem rem ⸗ rimen rre ſ ſ floꝛentiuus gloſatoꝛ. . Nbauit. l
N. iuncta. quia illo. accur ſius. inſpi. l. j. in fine. cet arrogatoꝛ. ä
c Eounet⸗ ſAlum S. ve o denes. n. 7 de ſtatu ho. inſpr 19 5 Subſcrlhendi ⸗ Arken
of mup. non erat d endum . tas (la nenfu
run mia malchm er t nar⸗ nup. ſci oꝛi. ſi vite eius ſobꝛie id eſt conſennenaun
AN d Cauſa. q i ſuuz ſic. vt. j. de pioꝛi. ſi vite ei a pᷣncipe vł ab alio ,
In la meaubo⸗ nquirendũ eſt ne foꝛte tu⸗ ve anee e n eſ.
r Ti ius vo. Item ene di ſubſit. B Eoꝛuʒz S nerte. .,
a.f. ſed ſi hac lege S. pis ca arrog lloꝝ arrogatio pꝓmitẽ voluntati ei 19 Seruo publi⸗
ar en vutarat pupi vel naturali cogna On aliter eniʒ vo llö volet. co. den nbi ſal
aek.1.. n. è † hül 1 1. I. rem pu. ſal.
. ſaln. n per tenda hualine afftiöe ducrid qui onrogene n pꝛoba vi. — aiſ
mnn grrogato ek tiõe ve ut ꝓhibend am ſi cauſaz e „ 6 2 cum autẽ.
grro . aut ꝓ 2etiam ſi t. ꝙᷓ ſi caue⸗ eo. S. cu oteſt
dh piabem Rnui? taret. ceteron aut p ⁊ fi⸗ ett bendum erit. ᷓ 2 uus aut non potel
eune adopnos gaop te tutoꝝ ⁊ ſi⸗ ſubſcribend 3 ca o. vt. &.
nisneber ieſt. ne aſ et onſtaren 4 parẽte ni ano publico ſe eſturvs e⸗ eͦ aheito .
none ? ſem mre tutelã ? ſubſt Et pꝛimum bonis eius co aeſ Ubrorr.
iuris. H. non. ſi n extinguere. Et p 1 que ex bo s perueutura e b In ſuo ſtatu.
pntn bre vmieppnr⸗ fac dem excutiendũ erit qu squi rit illos ad ꝗ atus permanſiſſet in deſtn em ano⸗
mk. anem decht. vel quide ulli ſint. et que ein r ſet. 1arrog Apian. Sarcrzi JIs verb.
A en. tates pu velit: vt extimetur ſtatu ſuo. ſcatiõis. que ad quos
8 f¶ Abinoꝛ. ſcili acdoptare un rũ:an ſalubꝛis Is verbis ſatiſe webet. nes⸗ pertinet vt.
ii cet gaoede ex comparatione Pallo intelligi. de⸗ ab arrogatoꝛe tericeet, infra 41. os. vl
N ig wr uabtigponrentei am veli pn⸗ bua 2d a res eo pun gae ſecundis manenali velen
ufn. 6 — mn⸗ inge omus vuel! familiam ſuam bus pꝛoſpectuz ei ilto magis ſatiue. cüeſte.
er an llum redigere in famil ſit. vt ex nbus eſunt. ⁊ multo m⸗ e ¶Paꝛolpectu eſſe
ſh:c.S.ſe ilnd/ pr umſe mu etatis lit. vt e tabulis date ſunt. legatarijs ne e ꝛope vt. C. de
guii. 5. eodem. l. ij. rcio cuius demũ liberis tuto ſeruo. iteʒ leg T umhꝛone ni. l. ſciẽ⸗
uen 7·5. eodem. l.i tercio em lius ſit de ſubſtituto ſer tiſdatio ſi obmiſſa verbo. ſigni. l. ſen
ſ § illu Ec ei ali iſtimetur . tare euz ex bitat. ꝗ 6 em dum. t al. n.
3 3 A mo dubitat. ꝗq lanid rrogatoꝛ Dubitat ał. n.
igu 5 n cu. quẽ? ocreandis cogit 3 re in pote m rit. vtilis actio in a Ilus. f bſtitut vel
nm ze. ad⸗ pe lia uẽcỹ reckger n fuerit. vti m Arcellu acctio ſun nõ dare
vult arꝛogã ena familia quẽcỹ idendum HSS im legatarijs no dare
uen niſtrauit. ſcz en Pꝛeterea v datur. ſatiſdatio locu u teſtamenti⸗
anm minn m fint i tu ſtatem ſuam. tti ei qui vel vnũ Ec autem ſa 8 tur. cu caoitis
Atar luer 11. E. . ceſſit. ſu ruptum capiti
3 eodem nõ x bebat ve P ex iu⸗ illo loquit. uibꝰ mo. teſt. i⸗ .
eri loqu Habe illoꝛum quos ex iu⸗ ſi ve pupillea ſt. qub⸗ n.a fac. 7. e
. ſolu. hic . SJ7 ut illoꝛu —. ſed 7 ndume B S. nõ tñ. 7 fac
ſat u tutela iaʒ fini⸗ re aliũ. nea t dimmng 1 Hla obſerua us. ub. cauſa.
cũ tutela ia re 170 gueri — upilla Elius. vul. ſub. cau
um ideo p Tre ptijs pꝛocreauerit di u inp g 1. g Etilis geno.
ta erat. 71 ſtis nuptijs p ſq; liberoꝛũ cripto ypn g En 18 getio.
e. * vt in frau nu vnuſquiſq; . ſcripto p g lligi ſtipu⸗
ſumit na vnuie dop 7 femĩe ex re — not a ĩtelligi ſti
, ene ire tur ſpes q ſibi. aut ne qͥ a Am 2 femie ex reſc t. lationcz. vbi nõ eſt
. dem Lectelte obſequio parat ſrie⸗ at ꝙᷓ dignuʒ 3 cipis arrogari poſſun Lpi. rians ſi cui plus
loguit an gan tatus ſit minus ꝓ Interdum 7 JY arrogatoꝛ ,. E h. fal⸗ linti⸗F.
edererancn ar um conſequi. Im re pau nci⸗vin antencng ve nulli E.
nale⸗ rele ſesz . nte ẽ permittitur adopta C. rei vx. oc uſta we vlufruc ear verlhn aue vin
ta tieig cvz. itioꝛ ſaenduʒ. 7. C. d. d hoc iufra de ua.in pᷣncipio.
vt arg. een um,. ſuper hoc colk ix. r ſaru a dam. mfecto ſi imus. in hn locum hec ſti⸗
Euaſeſiin vvraha ſancta eenoogauarn. vel arroga n o Ec nenn n mitio. upilla continetur. ſed nõ
8 dic Pandin ſeilicet vt depꝛede “MW ttenda eſt dumtarat b pulatio nomobpellatone vupilli uh ipemet a neipe in
n tt pabeat eius ek uptlomm. arozato naliae ſcõz bul. ſVa i In darn e m Krais le⸗Eſed e actiue miſi inſtree⸗ femie.
ic eſt p n qui vel naturali c.! at qui cognat ontra. vt. I. de le. rogari. paſ l.mulierẽ. ⁊ inſti. e.S. eſſit.
k Srum cl ea mnmmenaa eſ bijſs onian Duat ce echnlr. u.l etil u. ve aleuula illet⸗ conce
5 L 1. J — E. 5 gioꝛ pꝛi . rno
4 hijs eoꝛum kine arrogatio benmilent eoꝛ ic eſt oplo eneret k n ſolatiũ liberoꝝ am ik. cũ arrog ſtuutꝰei in patern
Eece lex loqu dente ſubſtitutꝰei in nem.
legit pupilloꝛn li vel ſancta affection etur adoptare cuil m capins J arrogatoꝛ.hec impubere vecede hereditatis penitionem.
one eoꝝ natura im paſſim dertate tutela. cuʒ om lli. 1 1ſ e.⁊ ſic poſtea impu ſſeſſoꝛam herech ata eſt ſubſti⸗
ſi en ſed pupi 7 ben bonoꝛũ poſſe ſie reconfirm fir.
. 1 mecſr e pupillum. ſic fini ſti. qui. mo. tu. S tio a patre to admitter per b bat᷑ ſui iuris. ⁊ ſi bus mocks teſt. in
6 vt iutoꝛ adopta illitutela imak. vr inſti.ui. n ſubſtitu capuis di⸗ teſtamen oꝛe morns inuemehat lul nnn. Anbnaneur ſubſtuur⸗
dummnutione pup ſubſtitunio. cum pup ſub. F. igi. mo. quia tẽpe per arrogation ceſſiſſet impubes. ogatus permã⸗
. eretur ſu inſti. de pu vt mſti.qui. tutio exuincta.p d ſi pꝛius de eſtato. ſi arrog 7. 5.
. iuem exnngu m filij eſſe dicat vt mfirmetur 8. non autem. ſed qind cederent ab mnteſta fir. S. noͤ tamen .
1 facta teſtamen minuma teſtamentum oi tutöe w alijs. Zanon auterneſ illi qui ſuc ibus modis teſt. in ulanone tacita vel ex
minutione enam cta affectio ĩ tutõe non ac ſtatu. vt inſti. qu tũ admuti ex ſtip hijs vbis. pone
. tel. ubr Firoboſt pdicta vt rharenrſen ea de e tranſac. l. mn necri eor ln e ugſiu nõ nri Te grbems ppaſe
. m ultates. facit. ſ. de leiij.in prina. a. . pſta. quan lex finga ſſe aliquẽ in qjrta id dica admun ſu nas
n DQDue eaot atr . teſti. l. Pna. q toꝛem ſubſtituiſſe deceſſiſſe. nũqᷣ to ad alia bona ſi po
9 0 Konpare erſona. arcus. unpbere poſt arro arr venientes ab inteſta e. cũñ nẽo ꝓ parte teſta
. cum hij. S. in p ſcilicet pꝛodigus an p ffi. te. ſi qñ. S. illud. es ad ſicez unpun ac ipſam qrtã. turali. nõ audeo dicer
. Luius vite. io vt. C. de mnoffi. benigni moꝛ m.K. j. quarta. tutũ a pr̃e na
8 Pꝛeterea erſan enim foen abwizsſerſe oporrer Em. F. . nullũ ſubſti
B 5 eren dr Fee zn.7 arus⸗ in fi. ⁊ ſacit inſti. de ſuſpe
E belters ſi qmis ſtipulatus.

ſed
u. l1. us noſtrum.
6t. vt. j. de regu. iu. is admitti. in
re põt. vt. j. eieris bome
* parte meeſtarn rrattte l ecner elamenns Wereſent.
nnamg drjt tum ab arrogate tã iure mſtuut ralis. ſi habet.
guarta donin utüm qrta. 4 qr t in teſtõ pris natu b v
dicã ergo ndd u . 7 tenet᷑ ſubſtuu
1 habitun.
alia bona

0 cum fidemſſoꝛe. nhe
ſdatio. id eſt cautio . blico. i. tabe
. Zanhug diner nus rocn 7 alijs eiundn eũ deceſſeru
u Pa ier lanoene ipis EH ſequentbus.
rundidts veel prma. r leg
achuc unpubes. vt.

vel ſi nullus fuerit ſubſtuntus tenet᷑ veniẽtibꝰ ab inteſtato vnli actiõe
ex ſtipulatu reſtunere bona arrogati. vel dic qd heredes arrogatoris
teneant᷑ vnli acnõe.ſcʒ petitõe hereditatis.ſubſtituto a pꝛe naturali eo
cãu qñ habuit ſubſtitutũ.a ſic ex pᷣdicuis videbit᷑ iſte arrogatus eceſ⸗

vt.j.de ritu nup.l.adoptinus.i pᷣncipio ⁊.l.quin etiaʒ.in pᷣncipio
7. S. uez patris. accurſius.
n Ecq;. facit.S.eo.in adoptionibus.

—

d pꝓ DOſi moꝛt factũ ſuũ.nõ quẽ non poſſe vẽire ↄtra factũ ſuũ

ſiſſe duobo teſtamẽtis cõchiis ꝓ ſe.vno a pꝛe naturali.alio ab arroga⸗

toꝛe. qð ẽ mirabile
nihmine vin cceſſerit ĩpubere relicto filio ado
manan teſto. ptiuo. ⁊ moyx impubes vcedat.an
rebat. ⁊ inſti. de L
redi iſtt. . no aut. heredes arrogatoꝛis teneant᷑.⁊ di

m Adopnuo. nõ
herede relicto. ſed

cendũ eſt heredes q́; reſtituere bõa
arrogati. ⁊ pᷣterea reſtituere q̃rtaʒ

n cr nejs plez. Seg an ĩpuberi arrogatoꝛ
ant. i. ſubſtitutis ſubſtituere poſſit qrit᷑:⁊ puto non
e bae neis vr aqnntti ſubſtitutioeʒ miſi foꝛte ad
o. Relſtituere. ſ. rtã ſolã quã ex bõis eius cõſeqt.
r eer ſen actenus.vt ei vſq; ad pubertatem
dukctz aeez er ſi ſubſtituat. Ceten ſi fidei eiꝰcõmit
pulatu.i.natam x tit: vt qñq; reſtituat. non opoꝛtet
his erpſſis ibacmittifideicõmifſũ: qꝛ hoc nõ iu
co. vel ſi non. c Dicio eiꝰ ad eũ ꝑpuenit.ſ pꝛincipali
7.5 vulga. ſubſtuu ſ ie locũ nii. ſiue in locũ nepotis
riwe:ed. 7 bonoz gliquis impuberé arrogauerit.
her er c vei Viin adoptio p Auk.
p NQuartã ptẽ. ex nem dat. hijs qͥ bo agnaſcitur
Minmeue dn . 29gnat? fit. Quibovo nõ agnaſcit
mnube. .j. nec cognatꝰ fit. adoptio emi nõ ius
iof. rl cetut ſanguimis.ſ̊ ius aguatiõis affert.

ideo ſi filiũ adoptauero.vxoꝛ mea

ant. her ares pen illi matris loco non eſt. Mec enim
tur oditõe ex dicta or. .
lege diui pij cuz nl. Anaſcit᷑ ei: ꝓpter q nec ei cogna
eů ſtipulatio vor- tus fit: Item nec mater mea auie
gino meak. . loco illi eſt. quonisʒ his qui extra
eS ch an. S an famuliam meã ſunt no agnaſcitur.
bec qria eſt oim bo ſec filie mee is quẽ adoptaui frater
noꝝ. vel poꝛiõis ſi⸗ =
biꝛ ab inteſtato debi

ſic infra te ſeruituni.ruſti.pꝛedi.l.pea fundum.a.C. ſᷣuo

pig. da. l.ſi credi

— 1 1. toribus. ⁊. C. j̊
eſt. quõʒ in familia mea eſt filia. reuo. w. cum p
nuptijs tamẽ etiam eoꝝ ꝓhibitis. ſenlio v g.
Eq; abſens nec; v Ap. pꝛima. led argu⸗
diſſentiens arrogari põt. mentum contra
Hſt moꝛtẽ file 1 Boé. T. agri. cen

ſi. quẽadmodũuũ.

ſue q̃ vt materfami. q̃ſi iune E. lbera cau⸗
emãcipata vixerat.⁊ teſtamẽto ſcd ſa.l pꝛma ⁊. C.
murilegulis.

tis heredibo cceſſit: gduerſus fa⸗
ctum ſuũ q̃i nõ iure eã nec pñtibus

l. murileguli li⸗
bꝛo vndecimo.

teſtibo emancipaſſet pater mouere urureiert an
cõtrouerſiã ꝓhibet᷑. Meq; adop phibitum a lege

tare. nec arrogare qͥs abſens nec ꝑ
aliũ hmõi ſolennitatẽ ꝑagere põt.

an quod non eſt
prohibitum vr

emancipare.non
Vem filiꝰ meus p Au. ſolenmler ſec ia
emancipatus adoptauerit is memu permiiti
meus nepos nõ erit. Bem. iic eſt facit aliqa
X adoptiuo natus adoptiui almmiſt g ſol
locũ obtinet iure ciuiii. ler intercedere.
Ihvbex arbitrũ g Aius pumo caſu. non
eſt ei qͥ filiũ ⁊ ex eo nepotem obltar ſactuz lun
in ptate habebit: filiuʒ quidem Ne obſtat vt. C. ve
piate dimittere nepotẽ vo in prate acrl. 2 cenſil.
retinere. vł ex diuerſo.filiũ qͥdẽ in

ptate retinere.nepotẽ vo maumit
tere: vl omnes ſui iuris efficere.ea
em ⁊ de pꝛonepote dicta eſſe intel

accurſius.

e Pꝛohibetur.

gimus. C Alliſtra. unmmo videk? pat
ligimus .. Aliſtra. aumeremäno vt
nõ poſſit.alio tamẽ modo qᷓ rem mdi.l. ſi cũ
. pater 7. C. ne
ſtatu. defunct.l.

W

te tm̃. K. qͥdã oim ⁊ ſcõz eos iuemt᷑ plus adoptiuus ꝙᷓ legitimus he.

ſi foꝛte ſunt q̃tuoꝛ legitimi vel plures.⁊ vnus adoptiuꝰ.vñ dic qᷓrtam

ſ.ſibi debite ab inteſtato.vt ĩ nali.quẽ pꝛ vult exheredare vt.C.ð inof.
teſta.l.parẽtib.cũ adoptio nãʒ imuet᷑ vt.S.e.l.adoptio enim. 4
q Quarttã ſolã.ſubauch ⁊ ad cetera q̃ bñficio arrogatoꝛis ad eũ pue
