dammu interueniat: vt H 1. .. e. E pe. vel fraudis cõſili interuenerit
vt. S. e. l. ⁊ ſi fine. S. idẽ ſacut. Si aũt a pdeceſſoꝛe mions cepit. H tri
plex eſt opimo. Pꝛuma vt habeat locu reſtuutio.ſi grande damnũ mni⸗
uenit. vel ſi conſiliũ frauchs cũ emꝑtoꝛe participatu ſit. vt. C. ve pꝛe.
mi. l.ij. ⁊ ſi aduer. ven. pig.l.ij. alij exigut vtruq;. tu dicere potes. ꝙ
nullo modo reſtituitur tunc. vt.j.e.emilius.accurſius.

—

t In ctis quoq; modo. i. quantitate. accur.

u AUlltra vies. vt cũ haberet. c. ⁊.l. veberet in wotem ꝓmiſit. lx. vel

iure w. ſiue generalis. Sed videt᷑ hoc non e

tota. c.ſi aũt vltra ipᷣm patrimomũ.ipſo iure nulla eſt ꝓmiſſio. vt.ſ⸗

ſſe rõne etatis. ſed cõi

iure.cũ ⁊ maioꝛi ideʒ concedat᷑.vt.j.de iure w. l. inre ſuc. S. fi. que eſt
cõtra. So. ibi in exumatione reꝝ fuit decepuo. hic in hocipſo ꝙ totaʒ
wrẽ cedit. lel dic ibi fuit ex ꝓpoſito alter in wlo vñ maioꝛi a mioꝛi
ſubuenit. ſi aut ſine ꝓpoſito minoꝛ reſtiuit. maioꝛ nõ. niſi vltra dimi
diam decipiat᷑. vt. C. de reſcin. ven.l.ij. ⁊ facit..e.in cauſe. F. fi. 7. &.

ſi aduer. wtem. l. j. ⁊. C. de iure w. l. nulla.

x Patrimomiũ. nõ deducto ere alieno. vel etiam quia vir non erat

dignus tanta cote. accurſius.

unc videndu.in velictis.ex animo ꝓuem
3 Mon ſubueniet᷑. vt hic ⁊. j. ad.l. aq. qᷓcuq;.

entibus. occurſius.
S. ⁊ ſi infans. hoc ſi

eſt wli capax. als non tenet᷑. vt inſti.œ ob. que ex celi. S. pe

2 Pꝛ ſure. i. in ſimplo ? quadruplo in quibus tener fur. idem dico
ſi in quaubet alia actione potuu tranſigere. accur.
a Ei ſubueniet᷑. vt danet᷑ in ea tm̃ ſumma in qᷓͥ

aduerſarius voluit

eẽ cõtentus. nõ vt cõpellat eos raſigere. Ded qd ſi nõ appareat. tunc
arbitrio iudicis. Sed an infamis ex tali tranſactõe ſiet. Rñ.nõ vt.õ.

õ

& MKusrAbZ5DA⸗

ſn bnẽit᷑ vt.j.e.au
ſit. xi ij. an. vt. J.

de infami. furti. S.qͥ mſſu. Et vt plene videas.dic aut mino: deliqt ex
culpa. ⁊ tũc ĩ totu reſtumt᷑.vi in nihilũ teneat᷑.vt.C. ſi aduer. velic. l.
j. Aut ex wlo.⁊ tũc nullo mõ reſtuuit᷑.vt ea.l.dicit᷑.⁊.j.e.l.S. ſi ĩ cõ
nmiſſum.niſi vt ꝓ t᷑nſacto habeat᷑ vel ꝓ confeſſo.vt B.⁊ hoc ſi cmilter
ↄnuẽit᷑. Si vo crimĩaliter ex elicto ex animo ↄmiſſo.nõ ſubuemt᷑. miſi
qtenus ⁊c.excepio

cmie ntunriin Papinianus ait. ſi mĩoꝛ an ms
vnobo tñ cãbo. enã xxv. maioꝛ. xx. ſe ĩ pᷣuitutẽ venire
iliqei non patiat᷑:id ẽ ſi pciũ pticipatꝰ eſt. nõ
aduer veliclt. ie ſolere reſtitui. ſ hoc meruo. quõm
cüch. c ifa. l. p. res nõ capit reſtitutõeʒ: cũ ſtatum
i nrerdſt. mutat. Sii coͤmiſſu icidiſſe ve
ſaciendo vt tunc ñ ctigalis dicat᷑:erit ĩ integrũ reſti⸗
eerrarur ut tutio: q erit ſic accipiẽduũ.ſi ñ wl⸗
te ſie. vri. d. l. . Ipᷣus iteruẽiat. alioqͥn ceſſabit re
aner velic l. f. ſtitutio. Aduerſus libertatẽ q;
rim nt naltld mioꝛi a pꝛetoꝛe ſubueuiri impoſſi⸗
obtier uld ſtarutf. bile et. p Aulus.
a reſtnerenr Bſiex magna ca hoc apnci⸗
AVpi vlictu qð ẽ unn pe fuerit oſecutꝰ
e d e vV Apia.
pa. 1dlo ns n cul Erũ vel ce wolo vel vtik actõ
pa im reſtuuct ĩioℳ in factuũ erit in id qð mĩoꝛis
e interfuit nõ maunntti. pide qcqd
uoꝛtiũ mre iſto ſai hic hr̃ et ſi ñ maumiſiſſet: id ei nũc
Pater. end Ppſtabit. Sʒ 7 noſe eap rey qs w⸗
ꝑdebat.ſi mata“ minicas ſᷣuꝰ mgumiſſus ſuppme⸗
ene haebat voate, pat apetũt aduerſus eũ actões ad
pu.glenſcher pter exhibendũ: furti:⁊ conditio vicʒ
boc fſtitutõ ̊ pett qñ ⁊ mãumiſſus eas cõrctabat.
mlrtl wu maun Wöeteꝝ ex velicto in ſeruitute facto
ĩ dõanõe. bocie vo dño aduerſus eũ pꝰ libertatẽ actio
P Dir fp. .. .
ra⸗ Gantt rct n opetit: ⁊ hoc reſcpto diui ſeuęri

vtinet. Quid ſi mĩoꝛ. xxv. ann.
maioꝛ.xx.hac lege vẽdideꝛit ſeruũ

guten. vt hi.ma.
auie.S.qꝛ vo pluri
mas. iure canonũ
Ei non rariꝰ
niiius. ſiiñ maioꝛ: qſtionũ. ⁊ magis ẽ. vt ſma cõſtitu
e adul. ſi mino.
NDPapinianus. cum ſtatum mutat amittẽdo ipſum ꝓꝛſus. alioqᷣn
Otra. vt S. e.l.iij.S.ſi qs mĩoꝛ.⁊ gj̊. ĩ ite.re.l.j.q ſunt ʒ ⁊.l.nõ ſolũ
S. pinde.⁊ ſi mioꝛ. Sʒ nuqd vxoꝛi łᷣ pꝛi dabit vẽdicatio.abs ſic vi. f.
V li. cã.l.j.ij.⁊ iij. Ego ) ex hac.l.⁊ dicte leges de libᷣali cã nõ loquũt᷑
vbi erat Huꝰ fcũs. vbi ce libtate litigare volebat. Sʒ huic H. obſta
vꝛ qõð dicit in. e.ti.l.iij. Sʒ certe ibi nõ diẽ ꝙ libertꝰ factꝰ eẽt ſᷣuꝰ.ĩmo
uumnt . qꝛ dicit œ libertate eius agi. lʒ ſe vere paſſus ſit. Pꝛeterea ꝓp
me. qꝛ ⁊ pꝛ ptate patria puaret᷑ filio facto uo pene vel igreſſo moaſte

nũ.icẽ & ſi fiat ſuꝰ hoĩs. Pꝛeterea ᷣuus ꝙtũ ad pcim ſui facit ↄduõeʒ

dñi eterioꝛẽ cũ fu ſᷣuus pene.cur nõ idẽ in filio. Ieʒ ꝓ me eſt.in aut᷑.
nup. S.ſi vo ccretũ iudicis.
d Si in comſſũ. vt qꝛ omiſit ꝓfeſſiõeʒ. niſi ſit miles. vt. C. de vec. ⁊
cõ.l.oĩbo.vel illicita taſuehebat.vt.ff. œæ publica.l.cotẽ.S.dñs.vel qꝛ
vecugal nõ ſoluebat. vt.j.de publica.l.imperatoꝛes.
e Reſtitutio.ĩmo vꝛ ipᷣo iure tutꝰ. j.xxx.dies.vt.j.de publica. l. im⸗
ꝑatoꝛes.S.fi.q̃ ẽ j.ſo.illud ĩ pupillo.h̊ i adulto.vel meliꝰ. ĩ.xxx. dies
admittit᷑ mioꝛ ipᷣo iure.poſt n niſi ꝑ reſtitutõeʒ.⁊ tũc niſi wlus miue⸗
fAduerſus liber tat. ↄpetentẽ iam.ſ nerit.vt h̊ dicit᷑.acc.

aduerſus copetiturã reſtitiu᷑. vt. C. ſi aduer. li. l.j.⁊ totum.

g n Iſ ex. hoc a pᷣncipe.vel ipo pᷣncmpe reſtitutionẽ indulgẽte. vel
V hoc reſcptũ dte. vi coꝛã iudice cã hinꝰ ꝓbet᷑ vt. C. de his
ve.e. l. ij. Et põe exẽplũ.vi ſi p metũ mãunnſit vi S.qð met cꝗ̊. metũ
S.idẽ poponi.m aʒo. Clel qꝛ pupillus fuit inſtitutꝰ. ij eũ nõ maumu⸗

ter et. Vel dic ꝙ eius libertas ꝑnnet ad euerſiõem totiꝰ wmus dñi vt

Ar. S. de of. pꝛe.l. pe. a. ]. de reli.ſcpᷣtua.in fi.j. H. vel dic ꝙ ſi pꝛincipi

vt maumittat᷑. tõ ꝓpoſui maioꝛeʒ
xx.quõm ⁊ ſceuola ſcribit li.xiij.

videbit᷑ eẽ põt appellari a ſnĩa ꝓ libertate data. vt. j. deᷣ ap. ſciendũ.

h vV Erum vel de wlo. j. annum.

IQNVulis actio.ſ.in factũ pꝰ annũ.vt S.ii.j.itaq; in fine.
k Erit. manumiſſum. qͥ induxit eũ wlo ad maumitiendũ.
lNPꝛeſtabit᷑. vt.j. ac.emp.l.ſi quis ſeruum.⁊.C. ſi adu er.li.l.

tõnis diui marci ad aufidiũ victo
rinũ hũc.i.mĩoꝛẽ.xx.ãnis nõ cõ⸗
plectat᷑.qᷓre vidẽdũ eſt an maioꝛi.
xx.ãnis ſubuẽiat᷑. Et ſiqͥdẽ añ diẽ
ſideret ꝙᷓ libertas ↄpetat: audi⸗

etur.ſi vo poſtea.nõ poſſit. Itẽ

qri põt.ſi is qͥ emit hac lege minoꝛ

ſit:an reſtitui poſſit.⁊ ſiqᷣdẽ liber

tas nõdũ ↄpetierit.dicẽduʒ ẽ poſſe
ei ſubueiri.ſi vo poſtea ꝙᷓ dies vẽit
volũtas maioꝛis vẽditoꝛis liberta
tẽ ipõit. Ex facto q̃ſitũ ẽ. adole
ſcẽtes qdã accepũt curatoꝛẽ ſaluia
nũ qndã noĩe. hic cũ curã admini
ſtraſſet.bñficio pncipis vrbicã p⸗
curationẽ erat adeptꝰ. ⁊ apð pᷣtoꝛẽ
ſe a cura adoleſcẽtiũ excuſauerat.
abſentib eis. adoleſcẽtes adierãt
pᷣtoꝛẽ: veſiderãtes ĩ integrũ aduer
ſus eũ reſtitui.eo ꝙ eẽt ↄtra oſtitu
tiõnes excuſatꝰ.cũ ſuſceptã tutelã
ñ alij ſoleãt eponere:qꝙᷓ qͥ ẽnſ mar

reipu.cã abſũt:ł hi qͥ circa pncipẽ

ſt occupati.vt ĩ cõſiliarij menãdri
ꝑſona ẽ ĩdultũ. meruiſſet aũt ſalui
anus excuſatõeʒ. adoleſcẽtes q̃i ca

pti.ĩ integrũ reſtitui a pᷣtoꝛe deſi⸗

cerauerãt.Atrius ſeuerꝰ.qꝛ dubi

tabat.ad ĩpatoꝛẽ ſeuerũ retulit:ad

quã ↄſultanõeʒ ſucceſſoꝛi eius ven

dio quieto reſcpſit. Mullas partes
eſſe pꝛetoꝛis. neq; enim contractũ

gpreꝛ longam interpoſitionem. ſic. C. de ve. iu. en
r Item quer competierit. qꝛ dies non venint. .
ſSubuemiri.ĩmo ⁊ hoc caſu q emit.a ſupioꝛi q vendidit mioꝛ

⁊ ſi minoꝛ. in fi.
7. . e. mioꝛ ſe.
imo n ex hac po⸗

ſterioꝛe otracnöe

vr. ſ. ve fur. ei q
cõtra.ſj hec pᷣma

dtractio ꝓ zcnõe

nõ habet᷑.
n Bomio. nã
alij daret. ⁊ nox⸗
alis dirẽta efficit
vt. C. ve noxa. l.
1. inſti. ð̊ nox.
S. omis. Yteʒ ꝙ
dico dño nõ dart
fallit ĩ duoby ca.
ſibꝛ. Pumus in
actiõe doli. vt in
pn. huiꝰ. l. 18.
wlo. ⁊ elegãt. in
pᷣnci. Scdus. vt
I. ſi qᷣs le. li. eſſe
lus.l.j.j. rñſo.
Et eſt rõ in vtro
q;.qꝛ occaſiõe li⸗
bertatis ſuture

illud fu. vt. d. l.

j. ſi qs te. li.l.j.
S.j. ⁊ ar. C. qͥ ſ.
ex ſuo.fa.l.iijj.
o Quog ſi mi

noꝛ. vt maumu⸗
tatur. videnduʒ

an ⁊c. qð eſt. j.
7 qð eſt ĩi mecho
interpoſitio eſt.
p Bentenna.
que diẽ foꝛe libe⸗

nũ eum elapſo tẽ

poꝛe ad hoc cõſti
tuto vt. C. ſi mã
da. ita fu. l. ij.
4 Muare vidẽ
dum. repetit q̃ſti
onem ne videat᷑

oblitus.ł᷑ ne au-

diens obliuiſcat᷑

u.l. finali. accur.

xxv. an. inchſtincte nõ videt᷑ ſubnemri. vt.j. de mãu.l.is qᷣ. S. nihil
aut intereſt. qᷓ eſt j. So. hic emit minoꝛ ſuis nunns.vñ reſtii põt
ibi non. vnde equũ eſt fideʒ ſeruari.cũ eius nihil interſit. Uel ſᷣm
20. hic nõ erat iuſta cq maumittendi. Ou dic ꝙ ibi fuit paciũ factũ
inter emptoꝛem ⁊ ſernũ.vbi hʒ locũ cõſtitutio miſſa ad vrbiũ max⸗
imũ.vt in pᷣnci.l.contrarie. Hic inter emptoꝛem ⁊ venduoꝛem vbi
habet locum cõſtuutio miſſa ad aufidi victoꝛinũ. vt hic. illa non
diſtinguit ſit maioꝛ vel minoꝛ.vt ibi. hec.ſ.cõſtitutio ad aufidium
victoꝛnum. ſic vt hic.⁊.j. ſer.expoꝛ.ſi minoꝛ. Sed hochie etiaʒ.
minoꝛ.xx.anms manumittit. ideo ⁊ alij tradere ad hoc poteru. vt

inſti.qui.ma.non poſ.S.cum ergo.

t Noluntas. perſeuerans. non ałs cum ſui gratis pactum tale fu

vt.j.æ ſer. expoꝛ.l.iij.accurſius.
u Aaious. xx. annis.

y Contra.i.pꝛeter.accurſius.

xe Ex facio. admimſtraſſet. ⁊ adminiſtrare cepiſſet.

3 Beponere. nõdũ ceptã tutelã facile qͥs põt emtare excuſando ſe.

vt inſti. excu.tu.ꝑ totũ ⁊. C. 2. ff. ceptã aũt dimittere raro. Pꝛio

vt ſi reipu.cã abeſt.⁊ trãſ mare.vt hic. Scðo ſi ẽ ſilẽnar us vel co⸗

ſilianius pncipis. vt H̊ ⁊.j.x excu.tu.l.iriſperitos.⁊.C. œ excu.
tu.l. fi. Lercius eſt rõe ſenatoꝛie digmtatis. vt. I. excu. tu. ⁊ c.

ſpadonẽ.S.ſcire. Quart ſi trãſtulit vmiciliuʒ iuſſu pncipis.vt.j.

4
pat

u uui ngo⸗

ſnt 1 ili
it.

(beöd.

ſoktcis
ſagi
z iii
mnnmmnt
o ötetn
niniat⸗
perh.
eg i
mi uet 3

Nce
tiven
uurſers l

ſiem ſt fei

in. glat
iſe, .
grii
rni e
äu ſt
huuli
Kunn lii⸗
fünti
Wali. u⸗
ſtlchuni
twnienetini
iczmmn tiaſte
Eeüliumi.
MGnitg htents
icen rſonin ⸗
ſalade
üuurimmſinni
ilſchn inrm
(enttinedſcc,
Danſtieſüne
ſeliſtläci
mcanſe i inine
cPtignnn
nin ſthrrſ
kenſcbeſtein
muüſlimreci i
D
UEnmnon ican
ulſantut Nt⸗

R .
*2 f —
WENre ee.

Nne
m. Wnſr
Hmini
d aut pꝛſus de onũt. Sut r alij qͥ ad tꝑus dep Inui dve q als a 1 opinio nõ placet.vt.j.e.quod ſi.S. penultimo. 4¾
üß nn reipu. cꝗ. uẽ q alicui negociatioõi a pᷣncipe ſi. Ppoſini vrmnſ 5 un be Mecenm Nen na vie areiſerip ac. vt. e noͤ oder d
en m. .i.r.ſ. excuſa. tu.l. geometn. accurſius floꝛentinꝰ. erar ſigelni. imrer S. dennl. . we ſolgtlꝛin pupillo in fine. ſed qind ir
nii e 3 Erulnbe. ei lem emu. H. iden per dictam. l. non videtur. acenrſiue
Mior ñ allegãꝰ aliquãa 2.-— -„ „ „ .— 1 i locupleti.
n re pdeis cas „ o! ch mioꝛe an. xxv. ſed pncip? nũ erat graue: ꝙ nõ ꝓſpexit poſſe ————
. d an berbuc dſte interuẽire: ⁊ reducere hũc ad ad- euẽire vt ðvᷣmoꝛiant᷑ mãcipia:pqdia e omname .
d Reiulitcon miniſtratiõeʒ qꝗᷓͥ pperã eſſet ꝑ pᷣtoꝛe ruãt: vel ꝙ nõ cito diſtraxerit hec ltem ſi guis.
X weee renſernd inaintctegunuie ꝗ mltis caſibo obnoxia fůͦt. IZtẽ adinenem. e
Klne Brheeroeſttal im mĩoꝛibo ſubueiri: ſ̊ cᷓ cognita q̃ri ſi mĩoꝛ aduerſus mĩoꝛẽ reſti⸗ I Reſtone; vrdi
delde n e mſfets ſi capti eẽ ꝓbant. Itẽ nõ reſti- tui vſiderat: an ſit audiẽdus. 1 5 mie e
n ad. gi C tuet q ſobrie rẽ ſuã adminiſtrans po ſcribit ſimpłr nõ eſſe reſtituen re. ho dio bre
set e o 2 pupillüͦ 2 occaſiõe dani nõ ĩcõſulte accidẽtis dũ. Puto aũt inſpicienduʒ a ptoꝛe ntutez nõ ac
lidenn mn curatoẽ r ak m ſ facto velit reſtitui. Mec enĩ euẽ⸗ qͥs captus ſit. ꝓinde ſi ambo capti e S. de nſac.
adol ir qi zpit᷑.vi in ĩiſii tus dãni reſtitutiõeʒ indulget:ſed ſ vbiaz . 2 t1 uũ hi. S. fi. E t nota
elna n .tmöes.r er o iĩcõſulta facilitas.⁊ ita pomp.li.xx ædit: ⁊ ille ꝑdidit. melioꝛ ẽ cã ſco cnehor don a 5
ümm d ſnia fuit lata i vij. ſcepſit. VUnde marcellus apud pompo. eius t: Tan, ca. ſi gins omu.
um wi Ccuſatse er j ai enſanfi lem lus 45 pompo. eius 4 accepit: vel dilapi-⸗ iqem q̃rit. ⁊ de hoc
ſig ne Zhit. vt. j. de veo⸗ iulianũ notat.ſi mĩoꝛ ſibi uũ ne⸗ dauit: ł ꝑdidit. Plane ſi minoꝛ d iu. oĩ. iu.
ni ille ie reltari cpaut. mox deceſſerit. n? ams cũ̃ filiofa. maioe rerit: vlu n Wem qrit. an
Muern. Kt Inſufficiẽs qi⸗ 2 er e en reſtitui. neh eni captꝰ E lianus li.uij. dige. 7 marcellus li. ſit. vendidit minoꝛ
Sini ſae gen gen en emecd ſibi rẽ neceſſariã: lʒ moꝛta⸗ lj. dige. ſcribit poſſe ĩ integrũ reſti mon g. lx. doͦ va⸗
gidu nd Rrerer daranen l̃ SDi locupleti heres extitit: 7 ſu tun vt magis etatis rõ qᷓ ſenatuſcoõ o Capts ſit. vt q̃
ſim ſin tutio. vt. 5. e. ait bito hereditas lapſa ſit.puta pᷣdia ſulti habeat. g Aius. captꝰ ẽ reſtituat᷑.
gümi ie Ein in Jed. fuerũt ꝗᷓ chaſmate perierũt. inſule JYapð mĩoꝛẽ młr ꝓ alio int Phm g ane,
iii neq; eni poi cõ exuſte ſt: fui fugerũt aut ceceſſert ceſſerit:nõ ẽ ei actõ in młerẽ aeß wif xv.
mzi nn werflrüe er Julianꝰ qdẽ libꝛo.xlvj.ſic loqt qa danda. m pinde atq; ccteri p exce⸗ ob: i. ſi huu. . ſec
inaig ee g relluuttoem poſſit nioꝛ ĩ integrũ rſtitui. OMar prieʒ ſubmoueri dz. ſ. gꝛ coi urei kü. r11. . , do
en edete derenn cellus aũt ap iulianũ notat ceſſa poꝛẽ debitoꝛẽ ei acto reſtituit. hor g nuch ez locht n⸗
an a eſt ſi otrac. v re ĩ integrũ reſtitutõeʒ. neq; emnim ſi ſoluẽdo ſit poꝛ vebitoꝛ:alioqui ſtuuto. ſi eni ami⸗
Sc diciũ eſt. accur. s lubꝛi 9 5 fei 4,1† eS quin ſit.nõ reſtitui᷑. vt
egen d Reducere. etari inpꝛlco cop t Eadeũdo lo cu mir. nõ vtet᷑ ſenatuſcõ.auxilio. B. ſi nõ amnſit ure
4 nuqd osdo reſti⸗ pletẽ hereditatẽ: ⁊ qo fato cõtigit e Mcae cognite v Lpia. Ortenet. c ſit lo⸗
nubi gan nche, vie ns cuiuis patrifa. ꝙis diligetiſſimo verſabit᷑. vtꝝ ſoli ei ſuccurrẽ enpleno:, . jꝛch
nag n Hze facto tm a poſſet cõtingere. Sed h ff. dum ſit: zi une mwo. l. ij. j. K. geel
Kenſatowala ad ſſet cõtingere. Sed hec res affer dum it: an etiã his qͥ ꝓ eo obligati ſat reſto. vt. ſ. e. in
tmn ſennlho adolelen e pt reſtitutõeʒ mĩoꝛi: ſi adijt he ſunt: vt puta ſideiuſſoꝛibo. itaq ſi ſe i K voro⸗ tn
ne nni Nnnd no tenan reditatẽ in q̃ res erãt multe moꝛ⸗ ci ſcirẽ mioꝛẽ: ⁊ ei fidẽ nõ haberé diẽ de gän ne
wA einsde⸗ er ſal. er cu.. tales: vel pᷣdia vꝛbana.es aũt alie tu fideiuſſeris ꝓ eo:non eſt equum Kñ. ꝑ reſtitutoem
nschui l reſtitutio ſi e⸗ R
CiRaN latur. vt. . e. in cauſe.ij. in ᷣnci. hec placet. Alij dicũt p reſtitutöõem laniões ⁊ pactiões ñ ſuent᷑.a vata reſtimõe vẽdi opabeak. di
Nn nn e eoe ↄtumacii abfuiſſe qꝛ inuenti. ⁊ ſic tenuu ſnia. ſed hoc re⸗ ſeqꝛ ſi iur̃ cõi ago. Intellige q̊ ð H EHD
nn tſiiniß pii⸗ noge te dn reſtund ent ꝓpier wlũ dtumacꝛe. vt diximus. S. e.l. 2 nõ hʒ curatoꝛc. ałs ſuo iur vẽdicarei.vt. C. e.l. ſi curatoꝛ r liſtt.
R ſanu uff * dꝛcũt ꝙ abſentes erãt ꝓbabili cã ⁊ neceſſaria.⁊ fuerunt q. ali. licet.S.nũc admonẽdi. ſic.j.e.ſi mioꝛ. Iteʒz qd ſi mutuãs mmno: —8
nr ſiz inc. ilt veatee e n net.v tenet ſnĩa. vt. C. quo ⁊ qua.m.l.ab eo credidit alin maioꝛẽ. qdã dicũt reſtitni mutuantẽ. a ſi ſit ꝑdua. alij nõ
i us nhl intſt ⸗ S ne. boc ꝓbari poteſt. ⁊ em hoc pnceps reſtituet. vt hic. vel r. Plane.cũ filiofa.maioꝛe.ſecus ſi mmnoꝛe.vt.j.e.ſi minoꝛ.accur .
ZunclNfuiſe⸗ Neroid 5 mioꝛ cõtra ſnĩiam maioꝛis. vt. I. c. in cauſe. S. ſ Coõtraxerit.mutuando pecuniã contra mace. . . 2
tmmo nnitaifi⸗ v. F. e ſin es. Kaao pᷣncipe im qꝛ de alijs negare videt᷑. . E ſennuſton ſ. maee vt hic ⁊.j.ad mace. ſi patſa.in fi.⁊ de iu.
S S. e e ine. S. ſed gdd. . fac. igno.i.regła.i pᷣn. ⁊ hoc replicatõ 5babina reſtientone. 5
umnn v Srlencn eſt. nũc expõit illa vba pᷣtoꝛis.que res eru aĩaduertã. cep ware r ſ,w iMeun l. nam ooe Woſrrhion An velletand
. dee (cöſmu .l in e iileen cae obamge dabo. vt hit. 1. J. e. in cae.S.cauſs pponat᷑ etas.dic vt.j.l.ꝓxi. 9
e ſimm Alinn f- cnr o pn. a.l. qd ſi. S. nõ ſp.7.l. non omnia. t ſ ꝗJ apud.interceſſeru.aĩo nouandi.
— ackherſarif tronoterecda ꝙ ꝓbet ſe leſum a ſui facilitate. aut wlo u Danda. ſ. cũ effertu. Per exceptionem. ſ. velleiani
um ſaicru e PE Ere. ult eum excludere.ꝓbet uilegiũ hʒ. vñ admuttuit᷑ puilegm 5 u. vt. 7. ex d
ger. ioez. cur ſecus in ſolunõe. ecce eni y Acno reſtituit᷑. qñ nonata erat.vt. . ſi
i alo nerd inon etiã caute.ſ.cũ auctontate tutoꝝs vel cura.ex dänn 3 Alioqͥn.i.ſi no luedo. ſunt ̃ ab . WBlenſ Pereab Rno fuit
nirm K. umma ramitak dat reſtituno. vt. C. ſi aduer. ſo.i.j. qu⸗ eſt 7· ſoluẽdo.qꝛ tũc młr in ampliꝰ nõ teneret᷑ ꝙᷓ reus. ſm.h.qð nõ placet
me cn ſtr. m werolitinn ſi cãu ꝑdit᷑.nõ reſtituit᷑vt hic. ſi ſin ſacilttaate q: ⁊ q nmihil hʒ fideiuſſorẽ dare põt ꝓ toto ebuo cñ ipᷣe teneat. vt. C. ſi
lcß mmimmn , o. an non lij diſtinguut an poſſit aliqd ĩputari debiton in ſoluen⸗ cer. pe.l. incẽdin. iſti. e fideiuſ. in pn. Et nõ hic ꝙ ex alter ꝰ mmopia
iniiſinn Terci an pꝛmo cau reſtituat᷑.ſcõo non.vi ar..de exerci. l. ſi. van alin dat᷑ actio.vt. S.j.ti.l.⁊ elegant. .ſi qdrupes.⁊. J. cæ inſti.l. ij.
.S 6,1 vr. 5. dnn⸗ erqao perdit mmoꝛ creditoꝛ fingit᷑ nec ꝑueniſſe.· 27. 1.,:u mõ. 7. J. ad. I. aqᷣł. deSan nef. me.fal.mo.di.
n t ai 1 uͤnziebenescepiſſe. 2. ſic econtra. ſi male accepit ⁊ bene expendit l. ij. S. cõpetit. ⁊.J.mũõ. ſi ꝓcuratoꝛem. in pn. ⁊. S. xe eo ꝑ quẽ fac. erit
ums hn licet.5 accepiſſe. vt. ad mace.l.iuł᷑.S.ꝓĩde.⁊ inſti.qui. alte. l. fi. 1. ſi qd in fran. pa. l. ſi libert. de le. j. plane. S. j.
malijl Sõ ficno vt fingat᷑ nõ ꝑueniſſe ſi poſtea ꝑdat᷑. non haber̃ 1 M cauſe. fideiuſſoꝝ. ſ. tibi. vt. j. de fideiuſ.l.marcelł.
actibꝛ. cũ cebitoꝛ plus aſtringat᷑ cũ ſe liber petat. i0 en maion d In necem. nõ vm in alteri⸗ dãnum nõ ſuccurri᷑. vt.j.eę.

m ij

auxilm̃. ĩ pn. r.ſ. de in rẽ ver. ſi pp patre. 5. verſum. Ex quo qr diẽ. i
. bequi Ange ꝙ nõ ſui in wolo.als etiꝗ fideiuſſoꝛi ↄtra me ſubnẽit᷑.
vt. C. c fideiuſ.mi.l.ij.⁊..ꝓri.colliggi.
a Eruil ctio.ſ.mandati.umpetrata reſtitutõe cõtra ipᷣm fideiuſſoꝛeʒ.
mãdani agentem vt.j. ꝓx. S. ⁊. C. fideiuſ.mi.l.j.Sʒ nõne exiguit᷑
pᷣncipalis obligatꝰ
R. i fideiuſſoꝛi in necẽ meã ſubnẽiri:ſᷣ
ceſſoꝛa. vt. J. de re potius ipᷣi eneganda erit mandati
gu. m.q l. ců pnapa actio. In ſumma ppẽdendũ erit

2Rñi. io. qꝛ ciui erree
nhroni neſte ptoꝛi cuni potiꝰ ſubueniat: vtꝑ cre⸗

runoez ic ẽ vune Oltoꝛt an fideiuſſoꝛi.nã ⁊ mioꝛ ca-
enturaus Pptus neutri tenebir. faciliꝰ ĩ mada
vt. . e coi. inde⸗ toꝛe dicendũ erit nõ vbere ei ſub⸗
bi. mlia. inſti. . geniri: ̊ enĩ velut affirmatoꝛ fuit
excep.S.itẽ.cun na⸗ vt cü mioꝛe cötraheretur
turali põt accedere ⁊? ſuaſoꝛ:vt cũ mĩoꝛe cõtrahere

ſideiuſſoꝛ. vt. ſ. x· Vngde tractari põt mĩioꝛ ĩ integꝝ

aeenenen rſtitutõeʒ:vtꝝ aduerſus creditoꝛẽ

ita perſonalis i an ⁊ aduerſus fideiuſſoꝛẽ ĩploꝛare
exceptis breſtundbeat ⁊ puto tutiꝰ aduerſꝰ vtrũq;
evcep.leercehno CEanſa enĩ ↄgnita ⁊ pñtibo aduer

excep.l.exceptio 9 un aee
nem. in fine. ſarijs:vel ſi ꝑ ↄtumaciã veſint:ĩ in

tegrũ reſtitutões pꝑpendende ſunt:

b In ſumma. H Interdũ aũt reſtitutio ĩ rẽ dat
ar erat u mĩoꝛi.i.aduerſus rei eius poſſeſſo
rem.lʒ cũ eo nõ ſit ↄtractũ.vtputa
e; Perpedenau. rẽ a mĩoꝛe emiſti: ⁊ alij vendichſti
ene ere⸗ pot ceſiderare interduʒ aduerſus
ciroꝛis ir ecept poſſeſſoꝛẽ reſtitui: ne rẽ ſuam ꝑdat
minoꝛ. vt tũc ſide⸗ . 4
iuſſoꝛ fſtiumst. als vel re ſua careat: ⁊ hoc vel cogni⸗
nõ. vt. j. de excep. “
l. excepnões.que perſone.S.finali. Iem ⁊ quandoq; etiam ſi non vlo
ſubuemitur in duobus caſibus. vt. S. ve ꝓcu. ſi minoꝛ. accurſius
d Poteſt. adhnc examinat pꝛedica.
eCauſa enim.poteſt cum ſuꝑioꝛibus.vel per ſe legi.
fE pᷣſenubus. n cauſe merita c. vt. C. ſi ꝑ vimvel alio mõ..
fina.⁊ ideo pᷣſentia hic exigt᷑. vt hic.⁊.C.e pꝛedi.mi.l.j.a ſi ex fal.
ał's.l. j. ⁊. J.e.l.etlam.S.ſina.⁊ in ecre.iij.q.ix.c.omnia.⁊ in aut. de
here. a fal. S.ſi vero abſunt.colł.j.
g Per conumaciam. quia tunc ꝓ pꝛeſentibo habent. vt in aut. de
iudi.S. appellatiões. col ł.vj. ſi ant ſunt abſentes,nõ ↄtumaces tribo
menſibus erpectant᷑ vi in aut.vt ſponſa.lar. S. ad hec. colł.ix.
h Interdum. emiſti. non cum vcreto ſicut opus fuit.
iPoteſt. ſ.minoꝛ.
k Rem ſuam.ſ. cum ſoluendo non eſſes. .
1 Careat. c non habeas qo mino: tibi vendiderit io. æ interſit ſua
ipſam rem habere. vt. z. e.ſi ex cauſa.in pᷣncipio.
m Pꝛetoꝛa quemoꝛ mocds expone. Dꝛumo. vt cognitio pᷣtoꝛia ſiue
ofcu iudicis habeat locũ. quãdo minoꝛ nõ fuit dñs. als reſtimmtur
ad venditionem. vt ſubicit. Scdo dic ꝙ ſi habeat cauſam poſſidenn
a minoꝛe pno emptoꝛ. tunc ad rei vendicanõem reſtimatur. ſi antem
non. licet ab eo emerit. qꝛ pus habebat eam. tunc cogmitione pꝛetona.
Terc o dicas ꝙ tam officiuꝙ; vnlis rei vendicatio ſimul ventur. Poc
ioha. non plscet. vt.j. e.in cauſe.S. pomponius. Qnarto dic qð puto
verius.ꝙ pꝛimo petatur reſtinno in integrum ꝑ officium iudicis. vt
.J. e.quod ſi minoꝛ.S.fina.per quam reſcindiuur alienatio. vt ꝓ non
facta habeat᷑.⁊ ſic rei vẽdicaniõe vtili agi.vt ſubicit. ꝛpones vel ꝓ et.
n Pompomius. als. lex. accurſius.
o endideri.non cum æcreto. vt hoc ſuperioꝛ caſu.
p aciendam.miſi interſit habere rem. vt dixi. accurſius floꝛentinꝰ.
q Si vero non eſſet ſoluendo. pꝛioꝛ emptoꝛ. accurſius.
r Ignoꝛantem. ſecundum emprtoꝛem. accurſius.
p ane.in eum. ſellicet poſterioꝛem emptoꝛem. niſi interſit
ülna ponus rem habere. vt. . ſi ex cauſs in pꝛincipio. .5.
l.pꝛoxima in fine.accurſuiuiuss.
1 ſEed vbi reſtitutio datur. contra poſterioꝛem emptoꝛem.
u Porenit. vt. . de eutt. l. minoꝛ. in paucipto. 1 fact. ſ.
xæ ſolu. qmn res.S.hpuic.accurſius.
x Idem iuns erii. vt quilibet ad auctoꝛem ſuum redeat. vt infra *

eunien. ſi pꝛo re. S. finali. ⁊.l.ſequenti.minoꝛ tamẽ reſtimmet id i quo
locupletioꝛ eſt ſuo emptori.vt ĩfra eo.ꝙ ſi minoꝛ.S. penulumo. cdel
dic etiam illi quem conuenit ad rem: vt infra de le.ij.qui ſolidum.
1. argumentum. ſ. de rei vendicatione.l.emptoꝛ. Item nota ꝙ am⸗
bulat emptio.vt hic. Iteʒ vltima voluntas.vt.ĩfra.de tonanone in
ter Pruin 7 vxo
tiõe pᷣtoꝛia vel reſciſa alienatione: uano Jemi;
dato in rẽ iudicio. Pompo. qq; poreſtas. vr..
libꝛo. xx viij. ſeribit labeonẽ exiſti iundo w.lent.
maſſe.ſi mĩoꝛ ãnis.xxv.fũdũ vẽdi inge
derit: ⁊ tradiderit: ſi ẽptoꝛ rurſus

eũ alienanerit. ſiqͥdeʒ ẽptoꝛ ſeq̃ns

i meau⸗

ſcit rem ina geſtaʒ. reſtitutõeʒ ad⸗ ſe. eti⸗
uerſus eũ faciendam. ſi ignoꝛauit om boe. no ſoli
— e. 9P eeao que dicta ſun
poꝛ emptoꝛ ſoluẽdo eẽt. nõ eſſe fa nmpꝛa. e.l. verm
ciedam. Si vero nõ eſſet ſoluengo. F.ſcꝛendu. vſh
equs eſt mioei ſuccurri. etiã aduer buc. Iem r alb
edus eſt mioi inccurri. eti aduer nd qnod eſt iuß
ſus ignoꝛantẽ.ꝙᷓuis bona fide em rin integruz re⸗
ptoꝛ eſt. p Aulus. ſtuunone,l.,ͦij.
Lane diu is qui a minoe
rꝗᷓ accepit aut heres eius ido 5[Eoampeter.
neus ſit: nihii noui cõſtituendũ e,ſt ctene compent
nrn eO lig cu iſto
in eũ qq rem bona fide emit: idq; ? beneficio. ſcom.
m. vt. . e. l. m. F

pomponius ſcripſit. g Aius. vr re.l in.
Eg vbi reſtitutio datur: po Propnehnragſ

ſterioꝛ emptoꝛ reuerti ad au alia. nam bic in

ctoꝛem ſuũ poterit. Per plures q; ntegun rar

perſonas ſi emptio ambulauerit. ms petitur. t
idem iuris erit. uuVrgumentu; 5.

dum pᷣm euz . n
hoc offcinm acnonem eſſe dixit. Sed contra dic in vtroq; caſu. naʒ
cum alia non datur ſpeciali vt per eundem.S. pompomus. dico. ⁊
expone an alia detur ſcilicei vt ſic hec non vetur. Item nec iure acu
oms. ſed officio iudius hic reſtituno datur. vt.j.e.quod ſi mnor.S.

finali.Sed data reſtitutione.annqua actio vnlis intenditur. vt. 85.

l. in cauſe. S. interdum. Alibi autem extraoꝛdinarium cu; oꝛdinanio
bene concurrit.vt patet.j.de rei vendicatõe.l.j.S.per hanc. impꝛope

ergo ponuur hec dictio alia. vt.S. ð pꝛocurato.l.non ſolum. S. que⸗

ritur. quod dicit actio id eſt auxilium ꝑ quod dicat ipſo mre nullũ
vt ſubiciti. Contra eũdem ergo non datur ⁊ actio ſpecialis.⁊ m in⸗
tegrum reſtituno.ſed conma diuerſos ſic.vt. C. ſi mu. vel cu.l.eniam
mſi in caſu.vt.j.e.cum mandato.S.ſin autem.⁊ eſt ratio in pꝛocu⸗
ratoꝛe.vt ibi dixit. Sed quid ſi excepnonem nõ actionem cæ iure cõ
muni habeat. an dabit᷑ reſtitunoꝛ Reſpon. io.vnq;. vi qmia ecept?
vltra dumidiam iuſti pꝛecij.iiem da exempluʒ. vt.j.e.ſi nunoꝛ. S. mi⸗
noꝛes.in glo. apparet.c. “O?ͦMẽZß
a RKeſtitutionem. bene dico verſari.quia dubium. nam quod ſeqt

non eſt dubium.m.m. Gel.ſm.io.ſupple vt ſcilicet reſtitutio non
ciur.nam ⁊c. ſic eſt argumentum a ſimuli. UWM

b Mam ſi commum. nota quod vbi habet locum cõmune auxiliũ
non vebet extraoꝛdinarium peti. vt.j.æ car. edic.l.cum ſic in pnci.
7. J. ad mumici.l.j. ĩ fine. 7. S. de eden.I. quedam. in pꝛincipio.

vt inſti e auc. tu. S.j.
Hoierit. id eſt vlo inductus ad ſociandum.
eSonationis. nam minoꝛ wonauit quicquid in ſocietate ponebat.
ſnec inter maioꝛes quidem. vt.j. pꝛo ſoci.l.iij.in ſi. 7. l. V. S. fi.
Seg quid ſi dceptus velit agere ꝓ ſocio. Reſpon. poteſt. quia eins
fauoꝛe tenet. ⁊ in odium alterius nullius eſt momenti. vt argu.j. e
in. w. ſi res exti.S.j.in pᷣncipio. MNec dico vt ita teneat ex parte cæce⸗
pti ſi veliti ceptus.quia ſic penderet.quod eſt abſurdu.vt S. neg.
ge.pompo.immo ſtanm ex ſua parte tenet. ⁊ non alterius. naʒ alter
wlum ſuũ allegare non poteſt. vt. C. ⁊æ ſer. pig.da.m. ſi de credi⸗

tonbus. YItem quero. ſi œceptus agat. nunquid væcipiens econtra

aget. videtur ꝙ ſic. vt. C. ve tempoꝛibꝰ in integrum reſtitutõis. l. pe
tende. Sed tamen dic contra. ſed excipit. vt. 7. de contrabenda em-

pnione.S. item ⁊ ſi emptoꝛ.

S=
S=

=
„S

cenee
um

cätte
Eecrn

uietntj i
Ashll⸗de ſ

noltedi

g. (ontu
e. in cauſe. S. ini⸗

c eclocuplenoꝛ. vnde ipſo iure non ienet in eius pꝛeiudicum.

= =
= E
=
—
= S-
E

—
EE
=
=☛ =
=☛
—

= —
S=6àà—
=
—

=—
— =

cuncd

r

„

eſcnicte

tond ne

1(d⸗
rit.

efne d
NKF. V

1 Mrg,
1Möngfn
ntit ami

Aub, ſio

1 n S

. M.
Pecbe re./

Gmncdan. Nlta
ſnamte ſe ſbi⸗

Pontckrone
r ſeraludeteun
nntnenen ronen

uleti conmnd

unſtar umtn

MWnciednrſeeke
olerretrriar, S
unſaamtr ire

Ukmwndmmmnau
Manſenitrier
Mötonhnnruninin
ſorirantin
mctnnatunnter
Mahnbetftenne
nam anendun
ſlifgumele
rnontollrthrn
umobſtatdicnli⸗
rnlchtno
. zennon
uunmnnampno menn
adl onniſſnan
Aun ſe,hats
ilhungw

Fummr
enale
mnfmna
nemn
m n
A MO MSN1
lemdnIN
cniliſr ant
zwarniuſind
nung k
nur: ſkite
BK.N AANa
umm 1aimmlg
oNNOAANNNNE
; l

bun uns
Pentintt⸗
mnl.

alaenmt
ra alni
on e nuum

hec cautio cõdi⸗

4 —
*1 . “
— W
. . RLSð * DW
. 5 .

DSßpo iure.idẽ ſi vendino ſiat cauſa dnatiõis:vt.j.de w.int᷑ vi.
vxo.cum hic ſtatus.S.ſed a ſi in virum.
fPompo.ſratris.ſ.teſtatoꝛis.accurſius.
g Coditioe. appoſita in reddẽdo. nõ aũt in dãdo.
h Seceſſiſſʒ.ſ.illa nlia. Reſtitueret.ſ.ula filia. Egs. ſ. res.

1Heredi eiuns

ſcz heredi beis r. vyvy Apian?.
cin nõ tenebar:· M cauſe cognitiõe etiã 5 ver⸗

hic erat fideicõ⸗ ſabitur: num foꝛte alia acti

miſſuz heꝛeqi di poſſit opetere citra ĩ integrũ reſti⸗⸗
gen n eranm. tutioné. Maz ſi cor auxilio mero
ce renet legatarij lure mumt? ſit: non vebet ei tribui
aa ſuñ beree N. cyoꝛdinarin auxiliũ: vtputa cũ pu⸗
ene dtde pillo cõtractu e ſine tutoꝛis aucto⸗
vna. S. ſin autez ritate: nec locupletioꝛ factꝰ?. JItẽ

auqᷣd. Meruo ̊ relatũ ẽ apud labeonẽ: ſi mioꝛ cir

ſa ſit expoſta: Wnatõis cauſa: nullã eẽ ſocietatẽ:
bre liſeik.⸗ nec int᷑ maioꝛes quidẽ:⁊ ideo ceſſa⸗
cau. l.j. ⁊ facit. re ꝑtes pᷣtoꝛis. Idẽ etiã offilius re⸗
ad trebel. l. be ſpo. ſatis enim ipo iure munitꝰ eſt.

k. Pntaſſe. e Pomp. quidè refert li. xx viij. cũ
bene m. m. ſed quidã heres rogatꝰ eẽt fratris filie

male mo. q; plures res dare:ea ↄditione:vt ſi

Adiecit. e ſine liberis œceſſiſſet: reſtitueret

neigu in eas heredi. 2 bec defuncto herede.
coꝛrigẽdo dcru heredi erꝰcauiſſʒ ſe rſtituturã. ari⸗
rnenen , ſtonẽ putaſſe integrü reſtitueda.
cõditio ſine c.. Ded ⁊ illud põpo.adiecit: ꝙ potuit
S incerti ↄdici hec cautio etiã a maio
M em be re. nõ em ipo iure: ̊ ꝑↄditionẽ mu
ta eſt. E li ꝓbandũ eſt:
onem dandam. Mia eſt. Et generalit ꝓbandu eſt:
non en m ac. li vbi ↄtractꝰ nõ valet: ꝓ certoſe pᷣto
m. m. in inte⸗
grum reſtitutio

datur: vbi et aliud eſt auxilium ſpeciale:vt et argu.C. ſi aduer.
fiſ.l.j.⁊..eo.emilius. Sed ſᷣm io.non. ⁊ dic: bene dico habere
lo cum conditionem.non enim ⁊c. et eſt argu. ſupꝛa.in puncipio.
buius. l. et. j. eo. cum mandato. Sed contra io. eſt valde. C. v
ſidemſ.m. ſi ea.nam ibi olus vederat cauſam contractui: et di⸗
citur conſulendum ſideiuſſoꝛi mnnons: ibi ergo dabitur conditio
ſine cauſa et reſtimitur. Si dicas: ibi alio modo ꝙ; per reſtituti⸗
onem ſuccurritur. vbi ergo reſtituutur. nam vbi fuit wlus inci⸗
dens non reſtuuitur: quia quilibet maieꝛ ageret actione ex eo co⸗
tractu: ſed foꝛte ſideiuſſoꝛ non: qmia tm̃ ex contractu ſtricti iu⸗
ris tenebatur.item ſi nullus wolus fuit:non datur reſtuintio fide⸗
luſſoꝝ: vt.S. in cauſe.ij.reſpon. quia ibi wolus vederat cauſam cõ
tractin: et traditio facta erat.et fidemſſoꝛ ee enictione tenebat᷑:
nec habet fidemſſoꝛ conaiuonẽ ſine cauſa: ſed reſtituitur ipᷣe ei mi⸗/
noꝛ.nam actio ve wlo minoꝛi venegatur quia reſtitui poteſt: vt.S
ti. j.l.ij.S.idem.a.l.quidem.Sed nonne habet exceptionẽ? Re⸗
ſpon. non rollit reſtitutionem: vt in pnncipio huiꝰ.l. nota. Mec
etam obſtat dicia.l. C. ſi aduer. ſiſ.l.j.q; ibi re ipa. ⁊.j.dimiciã
fuit cecceptus:nõ ex ꝓpoſito.vnde deſtimitur actione comum: vt
j. ꝓxi. S. Item non obſtat alia. ſ. e. emilius. quia ibi fuit pꝛoꝛo⸗
gatum tempus in certum diem nlleq; dies lapſus fuit: vnde vendi⸗
toꝛ ad.l.commiſſonam redire poteſt:vt.j. de ver. obli.l.cum ſti⸗
pulatus: ſed heres emptouꝝs quaſi cum eo videatur contractuʒ
hocipo ꝙ pꝛoꝛogatio facta eſt ei:in integrũ reſtitui poteſt. et acto
onem ex empto quam recuperauerat per pꝛoꝛogationem: vt. j. de
le.commiſ.l.antepenultima.S.fina.et.l. ſequenti amittit per cur
ſum ſequenuis tempons.

oO Beneraliter. bene dico per conditionẽ. non ipᷣo iure: quia et
tunc ceſſaret reſtitutio:quia non eſt opus. licet hoc eaſu ceſſet: qꝛ
eſt aliud auxiliũ comune: accurſius floꝛen. —
b Idem pomponius. naturalii licere. id eſt e uregennu: vt. ſe

loca.l.iteʒ.S. quemadmoduʒ. tenet em ↄtr acrus nibilominꝰ. Sʒ ie⸗
ceptus ſiquidẽ re ipſa:mioꝛ reſtitui ꝓp len dãno etiã:nõ ꝓ mĩmo:vt

S. æ in integ. reſti. ſco/maioꝛ nõ: niſi vltra dumqdiã iuſti pcij ſit ⸗· DB
ceptus: vt. C. de i Hoama or di I.I. I.a. I. ſi volũtate. Si aut ex ꝓpo ſito 5z B
incidẽter tñ:agit᷑ ex eo ↄtractu:vt.j. ac ti.emp.l.iuli S. WD
ð Tpi.z vieiſſe . ,E
— — 9 . 5J„à l. 7 E ant: i n. 6* 4 4 14 „ 2 . 2 .
rẽ nõ vebere intponeꝛe/ Jdẽ 5 . aͤe wasn. I esn, de ee
ait: in pcio emptiois ⁊ veditiõis na, magiſtrar⸗maru o ,
turalit licere ↄtrabetibo ſe circůne mi hever mernz entes Reasi S I,
mnire. NMũc videndũ qͥ in inregruͦ r Pꝛo iuriſchitio
reſtituere poſſint: ⁊ tã pfectꝰ vꝛbis/ ne. a int eos d ſint
̈ alij ſtratꝰ p iuriſditiõe ſi de ſua iuriſdinõe:
ꝙ alij magiſtrat“ ꝓ iuriſditiõe ſua z infra qnutarẽ qᷓ
reſtituere ĩ integrũ pñt: tã in alüs ſua iuriigitoe coõt
cs: ꝙᷓ z ſentẽtiã ſuö. b Er. nmerura vee vr
Refecti etiã pᷣtoꝛio ex ſua ſen 5:c uri,. dieind.
gtiai .fi. vel ꝓpter iuri
. tetia 1 gegi poſſunt r eſtitue⸗ ditoeʒ quã habẽt.
re:qꝙᷓuis appellari ab his nõ poſſit. Aagiſtrar autem
Hec idcirco tam varie: qꝛ appella⸗ muiuic vales vr n
tio quidẽ iniqtatis ſnĩe querelã. in no poſtunt i integ⸗
integrũ reſtitutio vero erꝛoꝛis p- reſntuẽ: vt. . ad
pꝛij venie petitionẽ vel aduerſarj mumel eca chee
circũuẽtiõis allegationẽ cõninet. nulla: i fi cok. uij.
Vy Apianus. Se⸗ maer g hoahe.
– imn: cu
Inoꝛ auteʒ magiſtratus: cõ Mt ælegar: vt. .
tra ſentẽtiam maioꝛum non por zapuc auem.
3 me .fi. in h. na ea tmi
reſtituet. Si autẽ pꝛinceps ſen clegankt que ure
tentiã dixit:perraro ſolet ꝑmitte⸗ magiſtrar opetut.
re reſtitutionẽ: ⁊ induci in audito⸗ vr S. off. er cui

man. eſt iuriſ.l.j.

etatis captũ ſe eſſe dicat. dũ ea que nain elaegaro da
ꝓ cauſa ſunt dicta non allegat: vel norvñ ille reiktin
ab aduocatis pꝛoditum queratur ere vicek⸗vr. v.l.
. ionez attilä dbiunug Z. vbi 2 apõ quẽ.
Beniq; glabꝛioneʒ attiliũ diuus c v eloift e0
cui manda. eſt iu⸗

riſ.l.etſi pꝛetoꝛ.Accur.floꝛeñ.legũ wctoꝛ.

ſSentennã ſuam. nota cõtra ſeni entiã ſuam eundeʒ dare reſtitu

noneʒ. Ded ↄtra. C. d ſen. re.nõ poſ.l.j.⁊.C. d peñ.l.penam.et
j.d re iidi.l.qð iuſſu:m fi.⁊.l.ſi iudex.⁊.j.ð queſt.l.j.in fi.Soł.
hic ſpeciale in hac in integ.reſti· arg. I.l. ꝓxi.

t ꝓ Refecti.nõ poſſit: vt S.de o ffi.pꝛe.pᷣtoꝛio.l.j.m fi.
u Querelam. ſ. ↄtinet. vel erroꝛeʒ.ſ.iudicis:vt hic.⁊.. deᷣ
appel. l.j.in pꝛin. Accur.
x Continet. ꝓpter que duo datx᷑ reſtitutio: vt S. e.l.j.in pᷣn.
y m Inoꝛ autem. non reſtituet. nec etiam de appellatone cogno⸗
ſcit:vt.j.d appel.l.j.S.ſi quis.Sed contra ſentennam pa
ris reſtituit:cum cõtra ſuam reſtituat: vt S.l.ꝓxi. in fi.nõ
gutem de appel.cognoſcit par: vt in aut.de appel.S.ſi.colla.uij. Sʒ
videtur ꝙ etiam contra ſententiaʒ maioꝛis reſtituat: vt.C. ſi aduer.-
rem m. l. uj. Sed ibi nomen pᷣſidis ꝓ maioꝛe accipitur ꝙᷓ ꝓcoſul:cum
ſit generale: vt S. de offi. pᷣſi.li.j.
a Si aũt. dixit. contra minoꝛem. Accur.
b Et induci.ꝑmittit hoc caſu:⁊ ideo dixit ꝑraro.
c SDicat.ſupple: a reſtituat.dum ⁊c.
d Mon allegat.i.non allegat ea que ſunt dicta. ꝛi. dicenda pro cau⸗
ſa. vel non allegar coꝛam pꝛincipe in cauſa appellatõnis:que ſunt di
cta pꝛo cauſa pᷣma.vel non allegat ea dicta.iubſtantiue dico:q̃ ſunt
ꝓ cauſa.vel non allegat.i.non ꝓbat ea que dicia ſunt ꝓ cauſa:ſcom
Jo. Sed nõne ipſo iure ſententia non tenint in caſu lequenti de ad-
uocato:vt.C. de aduo.diuer.iu.l.j.que eſt cõtra.ergo reſtitutio nõ
datur: vt S.l.in cauſe:in pun? Sotł.ibi non eſt mero iure nulla:ſed
per reſtitutõem: vt hic. el hic non fuit pꝛeuaricatoꝛ.ſ.cum aduerſa
rio:ſed ad cauſaʒ non venerat in odium iſtius:falſo dicens ꝙ chien⸗
tmulus non ſatiſfeciſſet. Vel diſtingne an pecuma fuit aduocatus coꝛ⸗
