compereris ↄſules nos vt eſtime⸗ ʒ an. excep. l. pe.
mo:qn ꝑ immanitatẽ facinoꝛis: ſi q i Xls. von
cum poſſit viri ſentire ↄmiſerit vn goͤ zda
ſupplicio afficiendus ſit. Cum au=t ꝗatond zeene
ex ir̃is tuis cognouerimꝰ tali eum rur. vt. j. ve pcu
loco atʒ oꝛdine eſſe: vr a ſuis vel tei Monb au delr⸗

am ĩ ꝓpꝛia villa cuſtodiat᷑.recte fa

„* itg eulid rVAbnoctaẽ.i.
cturꝰ nobis videris.ſi eos a qͥ il⸗

Etotam noctem

lo tꝑe obſuatꝰeẽt vocaueꝛis.⁊ cim xe huincm ſta⸗
tante negligentie excuſſeris:⁊ vnũ an leengel
quẽq; eop ꝓut tibi leuari vł oneꝛa die dicerem ꝑ no

ri culpa eiꝰvitbit᷑ aↄſtitueris.nam

vn⸗ 4 ctem ⁊ noctes ex
cuſtos furioſis ñ ad h̊ ſolum adhi⸗

ꝓuinciam ſtare

bet ne quid xmicioſius ii in ſe mo none cpnee n
liant᷑: hᷣ ne alijs q́; exitio ſint: qð ſi¶ Zddue dño do ve
omittat᷑. non immeri 2 Konk⸗erik ſian
erI.. , . . . m. vt in aut.
aſcribendum eſt: qͥ negligentioꝛes vr derict apud
icnd igeren apnd
in officio ſuo fuerirt. ——

Alud obſeruandum eſt. ne
qui pꝛouinciam regit: fines

non habemꝰ.
tibertini.i.

. —On fanuilia: es.
eius excedat.niſi voti ſoluendi cuu v Antec inp⸗
ſa. dum tamen abnoctaꝛe ei non uincia. multomi
liceat 2 . 2 nus de his qᷓ po⸗
eat. B ſtea öxerunt. vt
S m Artia. j. in ins 161.
Enatuſconſulto cauet᷑. vt ce ps. cum h pſes ñ
his que pꝛouincias regentes ſit de mmnonbus
amm ut Ir me mgr̃anbo. vt. j.
comites aut libeꝛtim eoꝛum anteqꝙ; nnm lene
mgꝛatibꝛ.

x Contraxeꝛunt.ſ.cum aliquo de ea puincia.
y DParciſſimæ.i.non enam coꝛaʒ ſuꝑioꝛe.vel iõ dicit peiſſime. qꝛ ꝑ
execuioꝛem ꝑmutit᷑ ꝑpetuanio vel ↄteſtano.vt.j.dic.in fi. legis.
3 Jus oicar᷑. ipſis agentibo vel zuenns.
Reſtituerent᷑ quo hoc cũ nõ videant᷑ amiſiſſe. vt. 7. de ind.l. ij.
S. penł. H.ibi amutunt᷑ ſ̊ dat᷑ reſtitutõ.vt h. ⁊ ita ſine damno dꝛ p⸗
cedere dilatio.nec obſtat qð dꝛ.C. xæ annali exceptoe.l.j.ĩ fi.qꝛ ſaltẽ
ꝑexecutoꝛem potuit hic ꝓꝑpetuare actionem. ⁊ ideo amittit᷑ actio. vt
E. de annali exceptione. lege vt pfectius.ſ̊ tamen quia non facile vł
oↄmoge pꝛeſides vel eoꝝ comires idem facere poſſent ꝓpter multitu⸗
dinem negocioꝝ.ideo dat᷑ reſtitutio. eadem eſt rano m ꝓpumcialibo.
quia ⁊ eis eſt graue cũ wmino vel ſubiecis wmmi litigare. vt. C.
e epiſ. au.l.ſi.pᷣſes.
b. Inuito. ſ. liberto vel alij famuliari ſuo. non autem ſibi. quia tũc
fieret etiam conteſtatio. vt. C. ne qͥs in canſ ſua. ius que eſt 3 azo.
vel hic ſpecale vſq; ad litem ↄteſtatam ſᷣm Joh̊.als non vt ibi. a. 7
iuriſditione ommi.iudi.qui iuriſditioni.vel dic coꝛam ſugpioꝛe.

in⸗
ilben

0..

ſoi
e
1

*
li⸗
ſt
e

ſüt

14
9ie⸗

idem econtra ſi eius familiaris intulit alij immriam.

m Conteſtet᷑.qua non facta datur reſtuuiõ.vt infra quibs ex cau.
ma. l. j. 2. S. I. pxrima. .
n iel deponat᷑.apud iudicem vel aliquem ſequeſtrum. ideo quis
ꝑpſona erat ſuſpecta. vt infra qͥ ſatiſda.co.ſi fideiuſſoꝛ.S.fi.ałs non

. 2 Dð
Rð 7
4 .

ĩ Si rem ꝓpꝛiam. ſ. ꝓcuratoꝛis.ac.
k Sominium. quia nemo errans ac. vt.I.de acqͥ.re.w.ſi ꝓcurstoꝛ.
ſed contra.j.man.vᷣuum tinij.ij. H? ſed ibi wvminus e re ſua venden
da. licʒ ſuam ignoꝛet mandauit.hic at᷑ ceſar in hoc non fecit eum ꝓcu⸗
ratoꝛem Jo. Et vt plene hec ſcias diſtingue.cum geſtoꝛ negocioꝝ alicꝰ

N X

neret. vt. C. de
ꝓbi. ſeq̃ſtra.l.j.
que eſt contra.
o Satiſdato. 1.
cauto cũ fideiuſ⸗

ſoꝛe. dic ſatiſ

dato ẽ aduerbiũ.
p 1 3 forte
manumi⸗
ſeru.i.auctoꝛita
ẽ pᷣſtiterit manu
mittenti.
q Cognouerit
aduemiſſe.vſʒ ad
cuius aduentuʒ

Ddurat iuriſditio.

vt. Z. de of. ꝓcõ.
l.meminiſſe. licʒ
ſit ar. Z. ſup̃ ti. ij.
l. En. ſic nota
qð pt᷑ ignoꝛans
qð non poſſu ſca
pꝛe. vr. l. barba⸗
ri.⁊ inſti. de teſ.
§. teſtes. arg. . J
de vſuca. labeo.
qꝛ ibi paria ſunt
ſciẽs ⁊ ignoꝛãs.
r pꝓ Lebiſci⸗
to. mu⸗-
nus. wnum ẽ ge
nus.munꝰad nu
ptias vel ad alõᷣ
vtalitium. ⁊ ſic
ſpẽs. vt.j.de ver
box ſigm.l. inter
wnum.
ſPoculentũ.
qð non eſt ꝓpꝛe
wvnum. vel mu
nus. ß exemuz.
lege ſolent. S. ſi.
hoche at᷑ nec hoc
accipe dz. mſi in
detectum ſui ſala
rij. vt in aut.ſcri
ptum exemplar.

in ꝓuinciam venerint contraxeĩt.
parciſſime ius dicat᷑: ita vt actões
qᷓ amiſſe ob eam cãm inſtitute non
eẽnt: poſteaq qs eoꝝ eam ꝓuinciã
exceſſerit rſtituerent᷑. Si qͥd tñ in⸗
uito acciderit.veluti ſi imuriaʒ vel
furtum paſſus ẽ.hactenꝰ ius dõm
eſt: vt litẽ ↄteſtet᷑: reſq; ablata exhi

beat᷑ ⁊ eponat᷑:aut ſiſti expbiberi:

vł ſatiſdato ꝓmittat᷑. c Elſus.
J foꝛte pᷣſes ꝓuĩcie manumi
ſfſeerit: vł tutoꝛẽ œderit.puſqᷓ;
cognoueꝛit ſucceſſoꝛem adueniſſe:
erunt ⁊ B rata. i Dem.
Lebiſcito ↄtinet᷑ ne qͥs pᷣſidũ
munus vonumue capet: niſi
eſculentũ poculẽtũue.qð intra di⸗

Pſeruandũ eſt ius reddenti
vt in adeũdo qͥdeʒ ſe facilẽ pᷣ⸗
at. Sʒ ↄtemni ſe non patiat᷑.vñ

mandat᷑ adici᷑:ne pᷣſides ꝓuincia⸗2
rum in vlterioꝛẽ familiaritatẽ ꝓuĩ?
ciales admittant. naʒ ex ↄuerſatõe
eäli otemptio dignitatis naſetn

ornec excandeſceꝛe

⁊ in cognoſc

rimos ꝓdigaf. c AÄlliſ.

ꝓtineat. ſeueriſſime anĩaduertere

Tbet.

SDer officio ꝓcuratoꝛis
ceſaris:et ranonalis. v Apia.
Ve acta geſtaq; ſunt a
ꝓcuratoꝛe ceſaris: ſic
ab eo ↄpꝛobãt᷑: atʒ ſi a
ceſare geſta

ſt. Di rẽ ceſaris ꝓcu

ratoꝛ eiꝰq̃ſi rẽ ꝓpam tᷣdat:nõ puto
eũ dñiũ trãſferre.tũc eĩ tᷣnſfert:cũ
negociũ gerẽs ceſaris ↄſenſu ipᷣiꝰt⸗
dit. eniq; ſi vẽditõis vł v᷑ᷣnſactõis
vel wonatõis cã qͥd agat.nł agit.ñ
eĩ alienare ei rẽ ceſaris: ſ̊ diligent
gereꝛe ↄmiſſuʒ ẽ. Eſt h pcipuũ ĩ

ꝓcuratoꝛe ceſaꝛis.ꝙ erꝰiuſſu ſᷣuꝰce

aduerſus eos qͥs malos putat: nec ſaris adire heꝛeditatẽ pt.⁊ ſi ceſar
pꝛecibus calamitoſoꝝ illacrimari heꝛes inſtituat. miſcẽm ſe opulẽte

G. id em non eſt conſtanus ⁊ recti

iudicis cinꝰ animi motum vultus
tegit:⁊ ſummat ita ius reddere
bet. vt auctoꝛitatẽ dignitatis.
ingemo ſuo augeat.

heꝛeditati ꝓcuratoꝛ: heꝛedẽceſarẽ
facit. p Aulus.
Vog ſi ea bona ex qᷣb ĩpꝑato
hꝛs ĩſtitutꝰẽ ſoluẽw ñ ſt᷑:re ꝓſpecta

ↄſulit᷑ ĩꝑa.hãẽdii eĩ ĩſtitutiĩ adeũdis

a r olti⸗ rem q̃ ve
.— re eſt ipſiꝰ dñi.aut
Ppſes vel coꝛrectoꝛ ꝓuĩcie abæ ſſoris. Si vere eſt
dicando ſe nõ amittit impium. geſtoeis ſem ge,
KS 4 ſtoꝛ ſciens eſſe ſuaʒ
Reſes cũ cogno⸗ p Au. madan ranſſert w⸗
. ſci into⸗ minium et ſi tanq;
ſcit de Fuo coꝛrupto: vl ancil ſit dñi tradat.vt.j
la cuirginata: ſᷣuo ſtupᷣto.ſi ag-⸗ vcæcu. fu. iub.S. j.
ctoꝛ reꝑ agentis coꝛruptꝰeẽ dẽ: vel Si vo neſtiens ge
hmõti hõ. vt nõ ſolũ iactura aduer nqden i a.
ſus ſbaʒ:ſ̊ ad totiꝰ domꝰeuerſionezʒ ⁊ velut ꝓcuratoꝛ ð
dat. nec trãſſert wo⸗

mimnz. nec ei ob.
exceptio. vt. j. de
acqͥ.re.w.ſi ꝓcura
tor. vel qð veriꝰ ẽ.
licet nõ trãſſerat tñ
repellit. qꝛ ⁊ ſi tan
ꝓcuratoꝛ vendu
tenet᷑ de euictione.
qꝛ vẽcht ſponte. ſiẽ
⁊ in fideiuſſoꝛe.qꝛ
ſecus eſt ſi ex neceſ
luate. qꝛ ñ tenet᷑ de
euic. vt officialis.
vt. C. de euic. l. ex⸗
qᷣ erat.⁊.j. mã.vᷣ⸗⸗
uum cicij. Si vo
velut ſuam vende⸗
ret ⁊ traderet. ⁊ ve
re eſſet ſua.ſj ñ cre⸗
ebat eſſe ſuam ex
ea cauſa ex q̃ erat.
vminium qᷣdem ñ
trãſſert ſz exceptõeʒ
patit᷑.vt.j. man.il.
Hᷣuum tnij. j. HR?il
lꝰ. l. Cum at᷑ rem
vmmm vendidit.
ſiqdem nõ vendat
tanꝙ dñi. ſ̊ putãs
eſſe ſuam tanꝙ; ſu
am. nullo mõ trãſ⸗
fert᷑ wminium. vt
B 7. J. ð cu. fu. ink.
S.j. Si vo vendat

Pcon. l.nec qᷣcꝙᷓ.S. circa. ⁊

3 Summatm. i. vt regulam nbi tradam.

in fine pume columne. collatione ſecunda. accur.
Pꝛodigat᷑.i.ↄſummat᷑.ſic.C.æ fide inſtrumentoꝝ.⁊ iur.haſt.
ſiſ. lege penultima.
vV o Bieruanduʒ eſt. in vlterioꝛem.ſ.ꝙᷓ opoꝛteat.
x Excandeſcere.i.foꝛtiter acclamare.ac.
yBelitegu. i. diſcooneru. ̊ nec omnino dʒ diſſimulaẽ. vt.S. de offi.
a Augeat. vi. j. de poſtulan.l.j.in pᷣn?
b I Egatus. coꝛrectoꝛ.que expone.vi. s. l. ex ommbby.
Abaicando. i. volens ſe ab imꝑio.i. ꝛuriſdinone abdicare. i.
ſeꝑare non pt᷑.niſi faciat in manu pᷣnapis a quo habʒ. tũc em̃ poſſet
ſic ⁊ qnto habet a pło poreſt ꝓpło petente vel volente dimittere. vt
ſup de on. iu. l. ij. S. ⁊ cum placuiſſet que eſt ↄ. ſic ⁊ epᷣus nõ pt᷑ renũ
ciare niſi in manu pape.vt in c. xvij.q.j. gonſaldus. ⁊.vj.q.iij.
deniq;.ſic inſti.de iniur̃.S.pena aut᷑.
d Impium. i. iuriſſdtionem. ac.
e pꝓp Reſes. actoꝛ. 1. caſtaldus.
officio ꝓcuratoꝛis ceſaris.
g ꝗq eacta. acta nomen generale. ſed geſta rem er iudicium tm̃

factam ſignificat.vt.j.de ver.ſi.labeo. in pᷣn?⁊.S.fi.
h Ab eo. ſ. ceſare. önke

Subſtantiã.ſ.pꝑticularẽ.

tanqỹ dwmini. a ſciat eſſe wimmni. vel non etiam vendat tanq; wmi⸗
m. ſ vt ſuam ſciens eaʒ eſſe dñi.⁊ gerens officium dñi. cum in tribas
caſibo alienat.vt ſi habeat ſpãle mandatũ.vel ſit generalis.⁊ hẽat libe
ram admiſtratõʒ. vel in rem ſuã ſipcuratoꝛ. vt.j.x iureiur.l.iuſiurã
du. §. fi. ⁊.l. ſe. ⁊. ð pꝓcu.l.ꝓcuratoꝛ totoꝝ.⁊.l. ꝓcuratoꝛ cui.niſi ĩ hoc
caſu vbi hʒ liberam. ⁊ iñ no alienat.niſi expediat. vt in pᷣn?hꝰ.lſ.
lEConſenſu ipſius.ſ.ceſaris.ſ et ſine ↄſenſu eiꝰ.ſi tñ ei expediat.di
co eũ vendẽ ⁊ wmimi tranſſerre poſſe.ar.j.ad trebel.l.mulier q̃ du/
obo. S. ß ſi cum diſtrahere deberet.
m Quid agat. ſ. ↄmodum ceſaris. alioqᷣn poteſt. vt in pᷣn? huiꝰ le⸗
gis. ⁊. j.de iure fiſ.l.aufert᷑.S.actoꝛes.a ideʒ in ſimilibꝛ. vt.j. e trãſ.
l.cũ hi.S.ſi pᷣtoꝛ.⁊.j.d pac.õ iur.S.ſi filiꝰ.⁊.j.de admi.tu.luciꝰ.S.fi.

n Diligeni gerere. z nonne bene pr gereꝛe alienando? vt.C. de admiĩ
ſtranone tutoꝝ lege non omnium.⁊.j.ad trebel.mulier.S. ſi is.ſj h̊ lo⸗

quit᷑ cum non expediat alienare.alioqͥn ʒ.vt.j.ꝓ emp.l. qᷓ funduʒ.S.

ſi tutoꝛ.⁊..de admĩſtranone tutoꝝ.l.lex que tutoꝛes.S.fi.qꝛ h̊ bʒ libe
ram admiſtratõeʒ.vt.S.e.in pᷣn?ꝰvnde videt᷑ poſſe alienare. ſ̊ ſpãle eſt.

ne in ceſaris piudicium alienet. als õ. vt.j.væœ ꝓcu.l. ꝓcuratoꝛ cui.aʒj.

o Eſt pᷣcipuum.ſ.ſpeciale.vt hic.⁊.j.de acqui.heredi.ſi qs mihi bo
na. S. ſi Hᷣuus ſiſci. . H
Seruus ceſaris.inſtitutus.
q Ceſarem facit. in alio ꝓcu.ſecꝰ.vt.j.de acqͥ.here.l.paulus. N.
xq Alod ſi imꝑatoꝛi.vt liceat ei abſtinere.vel qð melius eſt. vt per
c iij.

inde habeat᷑.ac ſi adita non fuiſſet. vt.. de iure fi.l.j 56 bona.

ſ HPuꝰ hereditanbo. ⁊ ĩ alijs vt inſti. de here.qᷓ ⁊ di
ſuc. edi.l.j.S.vnuſqᷣſq;.miſi in furioſis ⁊ pupillis:vbi tuioꝛis exiguur

fi. ⁊ infra e

voluntas.vt.j.de au.mu.l.ſi ad pupillum.
† C Aratoꝛes.i. ꝓcuratoꝛes. accur.

„* Mõ hñt. 1.
enegatum eſt eis.
alioqn nulla eẽt rõ
cum idem poſituʒ
cum rõne eſſet.
x Zumultuoſũ.
ſ.aliquẽ hoĩem.
dohibuerut.
5 ſhe, cauſa non
tit vt nõ. j. ve pub.
ↄtẽ. S. qgri. .
. Bance, dot re
ferunt qdam ad id

vel repudiãdis hmõi hereditatibo
volũtas exploꝛãda eſt. c Ali.

Vratoꝛes ceſaris ius vepoꝛ

tãdi ñ hñt.qꝛ hꝰpene ↄſtituẽ

de łꝰ ñ hñt. Si tñ q̃i tumlłtuoſũ vł

Iiuꝛioſũ adueꝛſꝰ colonos ceſaꝛis ꝓ
hibuerũt in pᷣdia ceſaris accedere.
abſtinere vebebit: idq; diuꝰpiꝰ iu⸗
lio reſcpſit.deinde neq; redire cui⸗

dieit. vel dic melius etiam ſi aliqd mandet᷑ mimmis ſpecialiter. non
tñ dicit᷑ ſpecialii committi. vt hic diximus. in glo.i.ꝓpter vim ⁊c.
4 ſic dic ſpecialiter.ſ.in pᷣuilegium.ſed vbi cauſe meri vel mixti im

—

perij ſpecialiter vel in puuilegium committuntur? H? eoipſo quod
inferioꝛibo negat᷑.vt infra titulo ſecunm magiſtratibi.ſed ⁊ commu

Be officio eius cui mã⸗
data eſt iuriſditio.

Vecũqʒ lpãlit᷑ lege vel
ſenatuſcõſulto vel oſti
tutõe pncipũ tribuũt᷑.
mandata iuriſditoe nõ trãſferunt᷑.
Que vo iure mgratꝰ opetunt:

mãdari pñt.⁊ iõ vident᷑ erraꝛe ma

giſtratꝰ qͥ cũ publici iudicij hẽant
exercitatõʒ lege vel ſenatuſcõſulto
legatã.veluti lege iulia te adul⸗
terijs ⁊ ſi q̃ ſũt alie ſiles: iuriſditõʒ
ſuaʒ mãdant. Hꝰxrei foꝛtiſſimũ

argumẽtum eſt. qo lege iulia de vi

noĩatim cauet᷑.vt is cui ↄtigerit ex

ercitatio. poſſit eaʒ ſi ꝓſiciſcat᷑ mã
Dare:nõ alit᷑ itaqʒ mãdaꝛe poterit

ꝙᷓ ſi abeſſe cegit: cum ałs iuriſdi⸗

tio etiam a pñte mãdet᷑. Et ſia fa⸗
milia dñs occiſus eẽ dꝛ.cogmitõem

UV⸗ Lpi.

tunt᷑.vt ſupꝛa ðᷣ
offi. pꝛe.l.illici⸗
tas. S. qui vni⸗
uerſas. habent
em̃ vt maio:es.

k Juriſditöne.
ſcilicet tota.ideʒ
puto ⁊ ſi id no⸗
minatim cõnnt⸗
tat pꝛeſes quod
ei ſpecialiter eſt
tributum. ſm a⸗
30. vt infra re.
iuris.l.nemo po

IDue vo iure
magiſtratus. id
eſt ter vim ma
giſtratus cuiuſii

bet. vt infra de

iudi.cum pꝛetoꝛ.
S. item. dicitur
ergo ire magi⸗
ſtratꝰ aliquid ali
cui competere.
quod competit
eoipſo quod ma
giſtratꝰ eſt. hoc ẽ
id haberet etiam
ſi viliſſimus el⸗

qð in pn legis dꝛ⸗ 19 1E . —eiß E⸗
Rreto. eum nõ hie pnt pmittere. idq; lpatoꝛes n
us vepoꝛtanc. li ſeueri. ⁊ antoni.ad lib ellũ hermie
e s all al reſcpſerunt
ꝑmutẽe aliquem rex Eeiuiui
due a peng vepoꝛa De oſſicio iuridicialexãdrie.
tõis.q em̃ non pñt
damnaꝛe. nec ol v Lpi
le.nemo. a infra ðᷣ ri
re iudicata.l.qͥ con Dop e is n. nn
wmmare⸗ 6 ci 4 een
unfra pe. 1. uij. . gis actio. BDem.
rn deheg vo. Vridico qͥ alexãdrie agit.da
reſert ad primnum tõ tutoꝛis oſtitutõe diui maꝛ
dictũ. qꝛ ſiphibuit ⸗
gliquen accedẽ ad cioceſſa eſt.
pᷣdia ceſans. no pt

poſtea ꝑninttere vt redeat ad ea.q; ſemel ſiue bene ſiue male funcius
eſt officio ſuo.vt. . re iudicata.iudex.⁊.l.qð iuſſit.in fine legis.⁊
nota officium eius eſſe in negocijs maxinus.ſ̊ ⁊ iuruditõʒ habet int
ſiſcum priuatum.
a De officio iuriccccc.
b a Soptare. legis actio.i. legitimi actus ꝑficiunt᷑ vt emancipa⸗
no ⁊ ſimiles.vt in autẽ.de vefen.ci.S.nulla.col.uj.
c SDe officio eius cin mãꝗ. eſt iur. Dictũ eſt ce officio oꝛdinarij. nũc
ælegati. lic; ⁊ de oꝛdinario alique leges dicant. Alij ſic. dictum eſt ve
iurũditione oꝛdinaria qᷓ eſt m cognoicendo.nunc de ea que eſt in cele⸗

ganw. ſ. quis delegat. cii. ⁊ ꝗᷓ cauſa. ⁊ qli᷑ ofnicium ſuum explicat

legatus. de pᷣmo infra.l.fi.in pᷣn? ſecundo mhil.cæ tercio. hac.l.

dD q Uecunq;.hoc ſignum quecunq; compꝛehenclit ea que ſpectãt
ag merum imperium vel mixtum. quia hec ſpecialiter man⸗/
dantur maioꝛibo.iuriſditio emm ⁊ ſi emandantur per legem. immo
quia per legem demandatur. alteri velegatur. vt infra xe iuriſ.om.
in. lI.moꝛe. 7.l.⁊ qmia.quia non ſpecialiier mandatur alicui.

eSpecisaliter. duo dicit ſpecialiter. id eſt expꝛeſſe. Item in prinile⸗
gium. quia de maionbns. ambo ſunt neceſſaria. ⁊ alterum non ſuf
ncit. vt hic ⁊ in gloſa.infra.i.pꝛopter ac.⁊ ideo dixit ſpecialiter ⁊c̃.
accuꝛſius floꝛenti. “
g Senatuſcon.i. ſilleyano. vt. j. e. S. ⁊ ſi a familia.
Conſtiiutisne.pone exemplum. vt.cC. de peda.iudi. lege ſecun⸗
da. in fine. vbi dicit de ingenuitate a libertinitate. Item vt.C. ne li.
po. l.j. item vt infra de re. eo.l.j.S.j.item vt infra de trani.l.cum
hi. S. ſi pꝛetoꝛ.
ſtres.ſpectabiles ⁊ clariſſim.⁊ ſimplex magiſtratus.pꝛimis tribo tri
buuntur. hec que ſunt de mero vel mixto imperio. nam dant᷑ pꝛeſidi
uincie. vt ſupꝛa de offi. pꝛeſi. illiciias. S.qui vmuerſas.qui eſt clariſ
nan vi. Q pri. car.lege pnma. ergo multomagis ſpectabilibo.⁊
foꝛtius illuſtrib. qui autem ſunt ve quolibet oꝛdie notauimus in
autentuo. vt ab uluſtri. a qui ſupꝛa eos ſunt. in paincipio collatione

quinta.dic ergo tribuunt᷑ vt ma:onbs magiſtratibo. ſecus vo ſi mum

cipaliba mgr̃atibj.qui minim ſunt. aliquid etiam ſpaliter demandet᷑
ſicut eis mandat.in autẽ.x cefen.ci.S.⁊ iudicare.⁊.S.audient. ⁊.S.
ſed nec ꝓas.col.iij.tune em̃ mmandat᷑.qꝛ iure mgraius ↄpent. vt h

J S= ſet magiſtratũcu
lus. licet ergo ⁊ merum imperium competat cunlibet illuſtri ⁊ cla⸗
riſſimo eoipſo quod eſt in eo magiſtratu. uon tamen competit niſi
eis maioꝛibo.nam non minmus.Et dic que vo iure magiſtratus.ſ.
cuiuſſibet vt auctoꝛitatem pꝛebere manumittentibo. ſed hoc ſᷣm has
leges. non vidert᷑ temandari. vt infra eo.l.ſecunda m pꝛincipio. ſed
expone eam vt ibi oximus. Item vt apud ſe teſtamenta aperiant᷑.
Item pecuniarias cauſas.⁊ maxume viles audire.⁊ crimnnales le⸗
ues ⁊ ſimhia. vt in autẽ.de vefen.ci.S.ſed neq;.⁊.S. ex ꝓiinciali.⁊.
S. audient q;.colł.iij.⁊.C.& magiſtra.mu.l.ij.⁊. C. de iudi.l.fi.
Si vo.quia de maioꝛibo eſt.aliquid habet in pꝛuilegium ſpecialiter
lege vel ſena.con.ſibi iniũctum illud non demandat.ſpecialiter ideo
dixi.quia ſi non ſpecialiter alicuius rei cognitio.ſ.in pᷣuilegium.ſed
generaliter omnim cauſarum diſcuſſio aliciu iudici.etiaʒ maximo.
puta queſtoꝛi vemandet᷑. ſecus eſt.quia demandat de his qᷓ non ſpe⸗
ciant ad merum vel mixtum imꝑium.vt in aut᷑.de man.pn. in pnꝰ
2. S. ſi tibi. ⁊ in illo.S.quod ſi delinquentes. colł.iij.⁊.S. de offi.ꝓ⸗
con.ſi in aliquam.S.fi.⁊ ſupᷣ de offi.p.l.j.S. cum vꝛbem. ⁊ œ of.pᷣ.
l.omnia.vis g̊ eſt facienda in illo verbo ſpecialiter.q.d.onnitunt᷑ in
pniuilegium. 7 qꝛ dve maioꝛibo eſt.

m Mandari pñt.ſed tutele datio videt᷑ competere iure mgrat.vt
infra de tu. ⁊ cu. da. ab his.l.ius dandi.a tñ non delegat᷑.vt in eo.ti.
l.nec mandante.que eſt econtra.ſed dic qð dano tutons non ↄpetit
inre mgratus.vnde non mandat᷑.mſi habenti iurſditionem. vt ali⸗
cui mgr̃atm.⁊ tunc nõ iure mgratus.ſed ꝓpter iuſſum legis dicitur
competere.ſic dicta.l.ius dandi mtelligit᷑.vt inſti.cæ attilł.tu.S.an
tepe.hodie autem iure magiſtratus dico competere ſi pupilli ſubſtã⸗

iti ſit infra quingentos 9ureos. vt inſti. de attił.m. S. pe. Item ↄtra
in autẽ.de man.pn.S.eos autem.colł.iij ⁊ in aut᷑.vt iudi.ſine quoq̊

ſuf.S. nulli cq;. col.ij.⁊ in autẽ.vt nulli iudi.S.j.col.ix.in quibo legi
bus ꝓhibentur loci ſeruatoꝛes.ſed certe longe aliud eſt aliquam cau
ſam alicui committi qð fieri poteſt vi hic.aliud ꝓhiberi huꝰ loci ſer
natoꝛes ꝑ ꝓuinciam ire ad crimĩa exploꝛanda ⁊ pꝛeſidi referenda.qꝛ
plerunq; malum ſub velamine boni faciebant. vt dictis legibus dici⸗
tur.accurſius floꝛenimnꝰ.

n Et ideo duo geneꝛalia poſmt.pᷣmum circa merum a mixtum im
ꝑium. ſcõᷣm circa ea q̃ iuriſditõis ſunt. nunc infert ex ymo.
Exercitatõʒ.i.cognutõʒ.ałs executõem.⁊ de maioꝛiba magiſtra⸗
tibo dicit. “ ,. ..
p Juriſditionem. hic nota enam mero imꝑio iuriſdutõnem ineſſe.

h

ſnei
ſpcs
ſitz
ſl 191
ſon
oſon
co
Gl.cN
Ctal
eſoe
Nueite
fͤſin,
oll
ſihe

1.
Anmim
bſonos
Gronm
Ptſunnz
Me. li
gifnn
8. abenr
tmnots.

hniſttün,
Atnte
lu
umn Sön
clesdtn
lterf
um e,
enßazn.

l nenen
.. 5

in
leris i
ter unn
Musanuc
t min
ampar.
m. Natnr
lure en
Aed
onmerer.
onpett
Ocbodnn
Wahei
Wa am
ſimus i⸗
Nikrorian
riach
llit nlii
rotus..
Finhus
No. ſel
enont.
gleslo⸗
191.7.
telifi.
aluer
ee
ſd
mo.
ſpe⸗
ne
f
o..
untu

all⸗
elt
frolb
atur

bſti⸗
1oun

vol
legt
c
aſer

mim
lr⸗

neſe

q DHuius rei.qð pꝛedicta regula ſit vera. ſic ꝓbat. ac.
r Foꝛuſſumum. 1 qꝛ hec dictio ſi.j. poſita poni᷑ ꝓ qꝛ.vnde rõne
ceſſante ceſſat effectꝰ.vt.. de iurepa. adigẽ.S.quis.qñq; at᷑ ponit
ſip ꝙᷓuis.qñq; in vi ↄditõis.⁊ tunc h̊ aꝛ.a ni ſenſu ſumi ñ pt.a ſic
ſoluit᷑ j.C.d ↄdi.inv.l.cum patrem.vel ſpãle ibi.qꝛ pᷣuus eſſet ſen

ſus. ⁊ ꝙ ſubijcit

non alit ⁊c. eſt a

pꝛio ſenſu. vel ali
teꝛ.cauebat᷑ in.l.
iuł. cognitõne g
idem in alia cri⸗
minali ⁊ pnublica

decnſewe en ratd riſditione vtit᷑: verius eſt em moꝛe
no pe vr inira æ· maloꝝ iuriſditionem qdem trani⸗
v. ooli. l. tuio.i. ferri.ſed meꝝ imperiũ qð lege dat
ii. non no poſſe tranſire. Quare nemo
enſſmum. arg. dicit animaduerſionem legatũ ꝓ⸗
6 ſikip ad ſi conſulis hẽe mãdata iuriſditione.

Poſſit eaʒ. I.

cognitionem imni .
non lamn diffini ne tranſire.qo verreſt.
toan marune iunng v Apia.
menhn abla⸗ Arvngata iuriſditione a p̃ᷣſide
ne. vt in autẽ. e e oſilium nõ poteſt exerceꝛe

ß aliud eſt in eo
qm ſubſtituit᷑ anaj
quo vefuncto cn

pꝛetoꝛ quã ex ſenatuſcõſulto habʒ
mandare non poterit. Quimã

datam iuriſditõʒ ſuſcepit: pꝓpꝛium
miil habet:ſed eius qͥ mãdauit iu

paulus notat:⁊ imꝑium qðo iuriſ⸗

ditioni coheꝛet.mandata iuriſditõ

is cui mandat Oi tutoꝛes vel cu
ratoꝛes velint pꝛedia vendeꝛe cau
ſa cognita id pꝛetoꝛ vel pᷣſes ꝓꝑmit⸗

tat.ꝙ ſi mandauerit iuriſditionẽ.

ers qui vicem alii. nequaꝙ poterit madata iuriſditõ⸗
e eien ne eaz qſtionem trãfferre.
vt ibi. item excipe

to ius diẽ qͥtiens ꝑtibo eiꝰ fungit᷑.

legatum ꝓconſulis.qui de omni crimine cognoſcit ⁊ ce ſuſpecto eti

am ꝓnunciat.vt ſup łe offi.ꝓcon.ſolent.in pꝛin.⁊ infra eo.cogni

tio.in pꝛinciio.

Puoficiſcat. i. ex neceſſitate otingat eum abeſſe. ſic in autẽ. de iu⸗
di. S.j. colt. vj.⁊ in autẽ.vt xefun.ſeu fu.S.illud.circa pꝛincipuum.

V Mon aliter. argu. triplex hic collige.pꝛamum.quia ſumendum
eſt arg.a contrario ſenſu.ſic.j.mã.ſipcuratoꝛem.S.ſi ignoꝛantes.
ſcoᷣm qꝛ. ałs ꝓhibita. ex neceſſuate ↄcedunt᷑.vt ſupra dve offi.con.l.
pᷣma.S.j.tercium quia qð in vno concedit᷑ m cenris ꝓhibet᷑.ſic.C.
de ꝓcu.l.maritꝰ.⁊ infra de ſuple.lega.lege legata. Jtem quartum

qꝛ ea demum generali ↄceſſione facta tranſeunt. que ſpãliter pñt ↄce

di. ex eo qð diximus ſuß mandata iuriſditione ac. ⁊ tradit nunc qꝛ

.

ſpecialiter non concedit᷑. ſic infra de libe.⁊ poſthu.gallus.in prin.⁊
C. de quudri.pꝛeſcrip.l.ij.in pꝛin?ar.contra infra acquirendo re
rum w. quedanrn.
x Quam. p q;uss. àaàaàa
y Juriſdito. ſ. ure mgratus ↄpetens.

3Denatuſcõſulto.ſ.ſilleyeno. cꝰauctontate cognoſat᷑ an ſit dnñs

a ſamilia ocaſus.vel non. vt.j. ad ſilł.l.j.in pᷣnꝰ

a Hui mandatam. mandata æ vlegata iuriſditio idem eſt. vel dic

mandari qñ vniuerſuias cauſaꝑꝝ. ſ velegari qñ ſpecies vna ↄmuint᷑.
vt colligt..de iur̃.om.iu.l.ſolet.vnum tñ qnq; ꝓ alio ponit᷑.

b Mihil habʒ. immo videtur habere ꝓum. vt infra eo.l.cognitõ R

S. cum ꝓpam. que eſt õ. ſ dici᷑ hic non habere pum impꝛopꝛie. eo ꝙ
Ipter reuocatoem ceito amittere poteſt. vt ar. C. ↄmunia veleg.l.fi.

S.ſed qꝛ.⁊.J.xœ re.iur.plerũq;.vel dic nõ habet hum.ſ. ꝙ ſit oꝛdi⸗/
narium. pʒ tñ velegataʒ.⁊ G̊ ſubijcit veriꝰeſt ⁊c.vel ↄtinua.ideo vtii

qꝛ verieſt ac. ꝓut dicis ſm dicias expoſitões ꝑmitti ↄcedi.nec ob.

ꝓnt dixi tranſterri.infra te re iu. ait pioꝛ.qꝛ ibi ꝓpi arbuꝝ dicit nõ

Ppter delegatum indicem.
c Juriſqition em.ſ.delegatam in delegatum.

dD ranſſern.i.ꝑmtti. vel ↄcedi.ſ.oꝛdinariam.⁊ ſic non ob. pᷣn.
huiꝰ.S.ſic foꝛte ponit᷑.j.de in rẽ v.l. pe.S.ſi. ſic infra de pac.l.j.JO.

ſi. vel dic tranſſerri velegatam ſᷣm duas pmas expoſitõnes.

eTranſire. nota ſubtilem rõnem iuriſditõz tranſſert. qꝛ habet ex

ſe iure mgratus.meꝝ impium nõ. qꝛ hʒ a lege vt de maioꝛib.

f Paulus nota

coertionem.ac.

t. vimnanw. nõ coꝛrrigew. Ympꝑiũ. i. mocicam

S Coheret. hic qͥdam dicunt eſſe mixtum imperium. i.modicam co⸗
ertionem.nos contra.vt.j.e.l.fi.in fi.
hbh m Andata iuriſditione. ſpãliter vel generalit᷑.
i Lonſilium. i. auctem. manumitẽdi pᷣſtare. vt. S. de of. ꝓcõ.
l. ij. in ſi.⁊.S.e.l.j.j.N.⁊ hoc qñ cã manumitiẽdiꝓbanda eſt. vt cum
minoꝛ. xx. an. ma-
numittit. vt inſti.
qui ma.nõ po. S. ea
em. als qꝛ non
intuenit cauſe co⸗
giiuo. ac.
k Si tutoꝛes. cʒ
cognita.ſ.ſi graua
tiſunt minoꝛes mo
le eis aliene vt. C.

T ſi pᷣtoꝛ ſit is v Lpia.
g alienaʒ iuriſditõʒ exeqͥt: ñ
tñꝓ ſuo imꝑpio agit ̊ꝓ eo cuiꝰmãda

Ognitio de u⸗ m Arẽ.
ſpectis tutoꝛibo mãdari põt:

imo etiaʒ ⁊ mãdata generali iuriſ⸗ n E 1
tane unf prilrrorz . re. eo.l.j.S. ꝙ ſi
ditione: ꝓpt vtilitatẽ pupilloꝝ eaz ſorte. r.l. ma Nia,s.
ↄtingeꝛe ↄſtitutũ eſt in h yba. Im ſi es. vel ſoꝛie ad in
Patoꝛes ſeuerꝰ. ⁊ anto. blandue ꝓ⸗ ſar ccthe. A plus
coͤſuli affrice reſcpſeꝛe. Kum ꝓpaʒ omogli. vt gr. . ant.
iuriſditõeʒ legatis tuis vedeꝛis vpns Eenalt. 8. de.
e. vt et we ſuſpectis tutoꝛib poſſint ter eidli kali
—VTe at᷑ di⸗
cognoſceꝛre. Vt poſſeſſio bono?ꝝ ui ſeueri oſtitutoe.
ct᷑.vel ſi cui dãm infecti ñ cauest· eel. mf
vt is poſſideꝛe iubeat᷑. aut ventris duo odnaꝛam iy
noĩe ĩ poſſeſſionẽ mulieꝛ:vel is cui poordi weet⸗ l.
—,1 5 Jrnsneſ bi conceſſam. vt
legati legaton Fuãdoꝑꝝ c in poi Cio† eins,jm
ſeſſionẽ mittat᷑ mandaꝛi pt. ali. u. l. ij. qᷓ eſt .
Andatã ſibi iurii p Au. m e T ſipior.
ditõʒ madaꝛe alteri nõ poſſe pone exem⸗

plũ ꝙ maf elegat
cauſam int᷑ ſchola⸗
res ptati vel epo ⁊
trahe ex hac lege ar. quod facit nõ tanꝙᷓ ipᷣe.ſed tanqꝙ; alius.ſic ſupᷣ de
awptõ. ſi pater. S. qui duoos.?
n Alienam. ſ. oꝛdinariam. ſuam tñ delegatam.
o Imꝑio.i.ꝓ ſua iuriſhitione. Agit. i. cognoſcit.
p c Dgnino.mandari pt.datio at᷑ velegari non pt᷑.vt.j.de tuto.⁊
cu. da. ab h s. lege nec mãdante.mii ei qͥ ſubiectꝰ eſt ⁊ cui unpe
rari pt᷑ ⁊ qͥałs iuriſditõʒ hʒ. vt inſti.d attił.tu.S.ſj̊ hoc iure vtimur
ꝑ legem tñ q dat ei puilegium ↄpetit legato ꝓconſulis.vt.S. de offi. ꝓ⸗
cõ.l.penł. Sʒ certe.nec cogmiio de ſuſpecio videt᷑ poſſe delegari ꝙᷓuis
hoc dicat᷑ h. vt infra ad turpił.l.j.S.ſuſpecti qᷓ eſt ð.ſo.ibi pᷣſidis appel
latio generalii ponit᷑.vt ↄphendat etiam delegatu hunc vt ſup ᷣ offi.
p.l.j.⁊ excluſio q̃ ibi pomt᷑ excludui illos qͥ nullam hñt iuriſditõeʒ. hi
vo legati iuriſditõeʒ hñt aliquam.ar.m̃ õ huic ſoiutiom.S.l.ꝓxi. vel
dic ſpãle in legato ꝓconſuł.in hoc.nam ⁊ alia hʒ ſpalia.vt.S.d of.p⸗
con.l.ſolent.h̊ em in legato ꝓconſulis affrice loquit᷑. ſecus at᷑ in lega/
nis ceteroꝝ rectoꝝ ꝓumciaꝝ.non at᷑ ſecus in legato pᷣtoꝛis qͥ rome pſi⸗
det. vt. j.e ſuſpe.tu.l.j.S. an at᷑.
q Cum ꝗpᷣaʒ.i.ꝗᷓ erat tua ꝓpa. non qᷓ fiat eoꝝ ꝓpa. als j. vt. S. de of.
ꝓcon..l.legatus ꝓconſulis. ⁊.S.e.l.j.S.fi. “
r UAt poſſeſſio bonoꝝ.ſic pone vt ſint due ꝑtes.vel dic ꝙ vna.⁊ ↄuer
te.⁊ ſic dic bonoꝝ poſſeſſio.⁊ exaudias nõ in omni bonox poſſeſſione
z in his tm̃.que ius non tribuũt. vt carbomana ⁊ q̃ ventris noie dat᷑
⁊ ꝗᷓ dat᷑ filio emãcipato gra agnoſcende litis in qrela inofficioſi teſta/
mẽn.de q̃ dꝛ infra e inoffi.te.pap.S.j.ſex vo oꝛdinarie.⁊ ſepuma exoꝛ
dinarig ius tribuũt.ideoq; cauſa cogmita dant᷑. vt.j:qᷣs oꝛ.in bo.poſ.
p.l.ij. S. dies. 1.j.xœ bo. poſ.l.iij.S.ſi cã.⁊ idcirco nõ demãdant᷑.vt.s.
de offi. ꝓcon.l.nec quicꝙ.S.j.ac. ”MVꝰ ⸗
ſDeitur.i.ꝓnunciet᷑ danda. . D
tegatoꝝ.ſ̊ nõne hoc exigit canſe cognitõʒ. vt..vt in poſ.l.ſi is a
q̃. in ſi.j. H. ̊ non demandat᷑.vt.S.de of.ꝓcõ.l.nec qͥcq;.S.j.H. ſum
maria nõ plena exigi᷑ cognino cauſe.vt.d.l.dꝛ ſi is a luu.
v AMandari pt.imo vꝛ ꝙ mandari nõ poſſit. cum ſit mixn impꝑpij.
vt infra ve iu.om.m.l.iubere.q̃ eſt j.ſo.ſᷣm. R.⁊ aʒo.ꝙ h dꝛ man
dari poſſe.vt bo.poſ.t᷑.ſic intelligit. vt delegatꝰ cognoſcat danda ſit
vel non poſſeſſio.⁊ enã ꝓnunciet nittẽdum vel nõ.ceteꝝ vt cognoſcat
ꝓnũciet vt re ipſa mutat.mãdari non pt᷑. vt ibi.⁊ infra ad mumi.l
ea q̃̊.S.mgr̃atib. ä
x m Andatã. ñ poſſe. nõ delegatũ delegaẽ nõ poſſe.vt h.a.j.d iur̃.
o. iu.l.moꝛe.⁊.C.de iud.a iudice.ĩ pᷣn? i̊ j.j.qͥs ⁊ a qͥ ap.l.
S. fi.ſj dic ibi delegataʒ vniuerſuatẽ cax.q̊ caſu vnaʒ ex his pt᷑ delegat⸗
c ui

manifeſtũ ẽ. Mãdata iuriſditõe

ſtatim ſuppomt. j.

d950. vt ſunt banna qᷓ ponunt᷑ ↄſilio aſſeſſo.
6 in cs vn lienatis. vel non. vt ĩ

velegare vel qſdam. vt infra de iuriſ.om. iu.ſolet. hic antem tm̃ vns.
vel certe cauſe. erant ↄmiſſe.irem ʒ. j. xe indi.cũ pᷣtoꝛ.S.j.ſ ſpale in
legato ꝓconſuł.itẽ ð.C. v iudi.a iud.in fi. ſ ibi ſpale.
y. Euam unpium. nõ dicas meꝑ vel mixtum imꝑium. licz qdam
dicant.q; illud vellegari nõ pt᷑.vt.S.e.l.j.j. H. ſj mochcã coertõeʒ.vt

de iuri. om. iu. l. pu ato. etiaʒ impium qo non ẽ me⸗

mgranbo. in fi. Lote “õñ
De officio aſſe · rũ videt᷑ mãdari: qꝛ luriſchrio ſine
⸗ ac. mocica coertione nulla e.
oge: al⸗ DVeoffic io aſſeſſoꝛis.
ſeſſoꝛes. —— MM

b Fere. hoc ideo.
glias eiꝰ.ſ. pᷣſidis
occupatõnes adim

p Aulus.

⸗ ne officium aſſeſſoꝝ

vrGj. ibindie ſllſs fungunt in his fe⸗
*0 re cauſis ↄſtat.in cogmitõibo.poſtu

c Cognuõib⸗. ſ.
cauſax cunlium ⁊
crimialiũ qͥd iuris
eſſe vebeat ei cut
aſſidet. indicet a30.
d Poſtnlatörbo.
dewhene ns ſit in/⸗ bib
ſamis qͥ poſtulat vł

ſtu. qs phibet. item
vt eum iniroget 7
ei opponst da Verl⸗
veum taeere ſar uiila ſub ouobo pſidibo aſtitu
qñ ſibi mdebit. v ta c.velut germania:miſia:ex alte
e le. l. ꝓx. circa ſi:
ſeruet oꝛdinẽ po/

lationibo.libellis.edictis.ecretis.
Iberti aſſideꝛe pñt unfames
dcutem licet non ꝓhibeant le
Haſſideze. attamen arbitroꝛ. vt
poſtulat aliquo q́; ccreto pꝛincipali referk
non. vi infra de vo oſtitutũ. nõ poſſe officio aſſeſſoꝛis
AZ eadem ꝓuincia poſtea di⸗

rga oꝛtus in alia ꝓuincia aſſidebit.

ſtulatoꝝ. vt ſupia de offi. pcon. l,nec qincꝙᷓ. F. obſernare. 2
e Libellis.ↄuentionalib recipiẽdis.ſi buũ ↄcipiant᷑. ſi male vt reſyju

at. vel nõ recipiat æ re illicita.vt. C. vt nemo p.tc.l.fi.in fi.aʒ.

ſf Echctis.ſ.generalib in omumi tonꝰciuitatis ⁊ in oim ꝑſoms.pᷣm

g Decrxretis.ſ.ſpãliba in cã vna.ſ.vt ꝑmttat᷑

.

ꝑſomis ninoꝝ. ipſe iñ pᷣſes dʒ auẽtem pꝛare.a ſubſcribẽ.vt.C. e.l. ij.
h Epłis. iudicib alteriꝰ ꝓpuincie mutẽdis. maxime ꝓ exeqᷓndis ſen
tentijs m aʒo.itẽ vt teſtes recipiant᷑.a ſibi caure remittant.vi ĩ aut.
le ieſtibꝛ. S.⁊ qm̃.col.vij.ſ̊ an iudicare poterit in cã in q̃ ẽ aſſeſſoꝛ: xx

—

pᷣſes tm iudicabit.vt.C.e.l.ij.⁊ in aut.de iudi.S.j.col.vj.
i LIberti. pñt.⁊ aduocare.vt.C. poſtu.l.ij.

non.niſi fuerit ei delegata cã.vnde ſi talis eſt q̃ elegari nõ poſſit ipſe

k Lonſtitutum. vi. C. digni. l. neq;.

5

ImfFungl. ß arbii eſſe pt. vt infra ve ar. pui.⁊ ſic nota hic qð vbi lex ñ

fi.pꝛe.l.iij. in fine.

diſtingint. iñ nos diſtingunnꝰ. ſic infra teſti. l. qſuum. ar. . ö. xe of

m 1I Jeadem aſſidebit. mn ſua nemo aſſidere pr?. niſi qtuoꝛ men⸗

iſibo. 1 tũc cum ꝓymiſſione pncipis. ałs durii pumt. vt. C. e.
in ↄſiliarijs.⁊.J.qᷓ.ex cau. ma.l.hi qʒ.⁊.l.ſi cui.

n In ſua. ſua tm fuit inſpecta ongine. ꝓpt qð in vtraq; videbat᷑ phi

beri aſſidere.ſ non eſt ita ſᷣm aʒo.⁊ ſie nota ꝙ nõ expectamꝰ onginalẽ
cãm ꝙ iſte due fuerũt vna.ſj accidẽtalem.ſic vt ſupᷣ de oꝛi. ur.l. ij. § 4

d Jem functo legato. i. pᷣſide pinncie. vt. S. & of.
Comitiba.i. aſſeſſoꝛibo. dæ qͥba hic ti. tracaat.
¶Leganus. qᷣdaʒ libꝛ hñt a legaus. ⁊ dic pᷣſtitum.i.pᷣſtandum.a tũc
plana. alij bñt leganis ſine a. ⁊ tunc ſubaudi. a. vel dic ipſis legatis pᷣ⸗
ſtandum erar ꝓ ſe ⁊ ſuis aſſeſſoꝛibo. MW .

r Peeſtitum.i.pᷣſtandum.a ſic duo dicit.ſ.comnibo legati dandum

⁊ herediba legan.ſ̊ j.C. aduo.di.iud.l.pentõeʒ.S.qñ at᷑ fiſci.ſj̊ die
non dari heredibo pꝛoni ſiſei rõne alioꝝ annoꝝ.ſ illiꝰ ſic q̊ moꝝt᷑.vt.e.

n.l.ſi poſt duos. ⁊ ita et᷑ eſt h. vel dic oĩa plana. ſ. iã erat pᷣſtuum.

1ſEockem tpe. poſt moꝛem legati. quid ſi non fuit. ſ eſſe potmt cuũn

alio. dic pinde ac ſi ſuiſſet. ſm Jo. facit infra loca.ſ addes.S. fi.
t? In eo. ſ. aſſeſſoꝛe. vel dic.ſ.legato.vt aſſeſſoꝛ nł habeat. a erit rõ.

qꝛ pᷣſunnt᷑ legatum xpoſitum ꝓpt culpam saſſeſſoꝛis. vt ar. j. tn.ij. l. ij

vel dic econtra. ſ. legaio vt toium ſalariũ webeat comiiibo indinſtin⸗

mMixti imperij celegãt᷑ ſumiliter hñn iuriſditoneʒ: H? non. ſed fauoꝛ

cte quand legatus ꝓpter ſuam ꝓpꝛiam ⁊ enidentem culpam fneru
v c Onſiliarijs. i. aſſeſſoꝛib. ac.
xMegocia. eoꝝ ꝓ qᷣb aduocaꝛe volunun.
y NMon ꝓhibent᷑.ſ.traciare tanꝙ; aduocatꝰ. hodie nec in alieno.

fuatqᷓ ſucceſſoꝛẽ añ tpᷣs aceepit.) Oma publi⸗

Aulus.

“ J . „ dammnum res pu⸗
2 nſiliarijs eo tpe quo aſſi blica illius Anr
nt. negocia tractaꝛe ĩ ſuu, tns nõ h cum ſ⸗
qͥdem auditoꝛiũ nullo modo ceſ- larium no pſter

ſum ẽ:in alienũ at᷑ non ppibent. nma. uem eſt alia

r ſin dciues nõ pnt
Nconſilium curatoꝛis reipu nee em̃ cium agit
blilice vir eiuſdẽ cuatie negocis: mt in⸗
ere ber: qui lico ſa⸗ ſcum a pustum.
—— amcis pdeſſe 1 i⸗
Explicit liber pꝛimꝰ. digeſto micis noct põt.
rum. Incipit ſecundus. nem patrimoma
— LMẽ lia gerit negocia.
28 alij dicũt qð gra⸗
tis ſuu vnde dit

ficult aliunde il⸗

co ſalario.q.d.

neaum ⁊c. vt
. . —„ .E. l. l.
nec videt᷑ iu ſua ꝓuincia gllechne. 1. m oſliu
XNN P pi. curatoꝛ
em functo legato ceſaris. daurerond. ve
lſalariũ comitibo reſidui tpis ram lege curatoꝛ
qvuod legatis pᷣſtitum ẽ dvebet᷑ mo⸗ 40. Mli
w ſi non poſtea comites cũ alijs eo anc ve ber eiis,
m tꝑe fuerũt. Biueꝛſum ĩ eo? fici.

ß ipe dz de burſa

rõ qꝛ ſibi inuide

luc traheret. ideo re illa ciuitate hie ꝑmittit᷑ m. h. ałs non vi di

ximus ſupꝛa eo.l. ſi eaddeicMl.
cDe mriſ om.iu. Hacten p ſingula te officijs locutꝰeſt. te ſiãn⸗

w qð ꝓpum officium vniuſcuiuſq; ſit. nunc ↄmunit e omni iuru⸗

dinone. Sec q eſt dꝛa ini hunc ⁊ illum. ſupᷣ le officio eins ꝛc. cum

ibi tam v oꝛdinarijs quã velegatis tractet: Heibi pᷣnapaliter tra⸗

ciat᷑ ve iure velegandi qð phit᷑ ex ipſa velegatõe oꝛdinarie vel velega⸗

te iuriſditõis.i.iuriſditõis q̃ hꝛ in eleganw. hic in cognoſcẽw. vel

hic generalii de omni vute mriſditõis.q̃ſi hic genꝰ.ibi ſpẽs.vel ibi

delegato pᷣncipalii. vel dic aptiꝰ.ꝗᷓ. dietum eſt ſepatim x iuriſquoe

oꝛdi.⁊ velegan.nũc ↄmumi. ac.

centis.naʒ nõ de omni iucdhce dic. ſj de eo tm̃ qͥ bʒ me⸗

rum ⁊ mixium imꝑium. vtʒ ꝑ exempla h poſita. qᷓ

ſunt de mixto omia pᷣter vltumum.g
Bononꝝ poſſeſſionem. hꝰ mixti impeꝛij eſt. cũ em̃ nõ

e. * . , . . .
oſtet in animaduerſione.ergo non eſt meꝑ imꝑium.a cum cauſa co⸗
gnita der. vt infra qͥs oꝛ.in bo.poſ.ſer.l.ij.S.dies.ſic qꝛ non demã⸗

cet. vt. S.xve of. ꝓcon.nec qͥcqꝙ;.S.vbi vecretum.̊ nõ eſt uriſditõis.

cum eius ſit ꝓpᷣum. vt celege vt. j. c. l. ij. . fi. ſupeſt igit vr bonoe

poſ.mixti imperij cenſeamꝰ.

mꝙ uerut vna. accidẽt. J. q.. f Poteſt. a neceſſe hʒ. viʒ ex diffinitione eius.ᷣ eſt em̃ iuriſdino po
ipi aiaduenterut ar. . j. te poſt. l. .F. beſtuss. . Pyeſtas ð publico introducta cũ neceſſitate iuriſicẽdi.⁊ eqᷣtatis ſtatu

2 ende. hocdie . vt. C. qᷣ ad. ad bo. poſ.l.fi.

delegatum iudicem? Henon fu vi tranſeat iurniſdino.ſ̊ vt ꝑ eum

expediat᷑.vt.C.æ re in.l.executoꝛem. vel dic alind iubere aliuq vo

legare eſſe. vt inſti. atulł.tu.S.pe.⁊ potes hic dicere que habes
infra eo. l. iubere. W
hb Tutoꝛes ↄſtituere.hoc ẽ mixti imꝑij.ſ.datio tutoꝝ.naʒ nec mã
dat᷑. vt.j.d tuteł.muto.S.mtoꝛs.⁊ c tu.⁊ cu.da.ab his.l.nec mã
date. Ecõtra mriſditõis videt᷑.qꝛ cuilibet mgratmn ↄpent.vt.j.ð̊ tu.
⁊ cu.da.ab his.l.ius dandi.ſ certe nõ ↄpent niſi ex demãdatoe.⁊ ea
facta hñn iuriſditõʒ. vt inſti. de attilł.tu.S. pe.aʒ. Sʒ none alia q ſt

g In poſſeſſionem. ſi dicas mittere re ipſa. vt qͥs poſſideat mixti
eſt imperij.ſi dicas de ꝓnũcistoõne diffinitina mni ꝑtes faciẽda poſſi-
ere cebeat nec ne iuriſdinio eſt.qꝛ ⁊ vemandat᷑. vt.S.n.ij.l.pe.S. fi.
