ni ane a en ga bus ſi e:poterit i eris inui erarij .ſcoõm iſco p a⸗ er iir haduuurs
ii aun oref. accipuur. trioßt HBe cal daã. face mn auũ let vea tert. Si cos ne eo no. eret. ſi⸗
nan ie dua i pluribu nſigendũ noq; arbi cõſultop et: trãſacti. nſactuʒ e ommiw bl⸗
in r bic loquuur. fueri uſue fund uͦ eſt i venia toꝛe nõ ãſactio va 3 6 dili⸗
. ſſtiar iu et h ere: y veli imẽ vt tr ſ. finai em̃ ne ci ſnitt. vel nõ permi
E tio ſpeci abita meceſſe intq; eũ nẽta fi anſacti⸗ gi em̃ li ircũ v nõ ꝓhib
nſ aicn ta gerigli lega ſtracti eſt pᷣto eũ diſtra. fiat. tio et citrap ites poter cretu tene uit
t. vnde a one ?tr. ꝛem g⸗ . . Di eid ra pto . rt em̃ hic dꝛ Eat. nec
e aln vonoch vee⸗ Sʒ ſi ar Grochin⸗ legatum! em alimraer netez om milen eſ
uan alit ch ſpec fi ʒ3 ſi pluri tiõe arbi di⸗ actu m pñti die alinita et ſtez ens. nſtan 8
nt Nn re rrann e ſt annee anadt⸗ gef l ieatn ſit zna enbmzn.
gendu. vbi v i‚ſine relictus: mdus ad ali n. erit ci datũ ſit ereg iui⸗ mnaͤrit
,„ Wn ueluhamnk reis, ine pᷣtoꝛi 8127 int alim̃t qõ da itra pᷣton 2 tra aqui dzal wnanda.
hn cia ſud nt rell ⸗ tae ꝛis auẽt ſe hi trãſi a gatũ tum eſt im oꝛis aucten nſ⸗ re dz alichh e .
ntor. in ali bʒ. J trãſactio umm pñti di . bus in en Fenlit ſe
v un en ramorrug e alimenta fu⸗ dem n aen alim iedarg eſter ii inie itan rhabet hi
AN glim̃tis act e nec pi a fuerit J eſt et ſi ui imentariã eſt: ⁊ ſu e l. g. C. de p.
ii ar le n. ktighrne 1 erari. ineoſnlen Aanctaed datuz Kr ſine Pio⸗ nn .
zumii ctus erbo⸗ vi⸗ pl * pte eoꝛu vniuerſis rbit 9 ananriratefit d int eſt n pterita k. Se et ſi. irri
eg. U ncn⸗ tu⸗ uſq man m tranſiai alim̃ti tum eſt: it œebi an tantu ri ar. totũ h ¹
un bo. ſi Jj. de v⸗ adi mifeſtum e igi o s n t: an mi ita q̃ntu tu iru⸗ hahe
infne! vici ig. l. verb . titus citra um eſt poꝛtere nam et ſimi inus: an eri⸗ tumo quig de ſe cũ ali⸗
6 Kngi m verboer alix permiſerit: k e cogniti 2 quod inſi s ſit. adh plus herẽ T. ſic fom.
a uite mlaen oerenheer nletern ——— .—— e ee.
7 nonnent: miſſa ſt. oꝛi em̃ ear eri ſi is qui ta imt „„ grü reſtu ĩ inte
Nt. miaum 7. de ali. le k: vt eſt. nõ eg res auerẽ qui ali — putab inp diuus. itutioni. l
4 uni Aariſ eic iti ge⸗ Sed 7 Agech ancas Giactu Auneris tenc. Sane = nu
1 nseſe vm. reli it que oꝛati omnib nõ onan actusẽ! it ea ſol gerit lo 1 edere. Ac :t.
E cns Keao de legand i omäida boraie Aein oeugienorandi i doreru vl
ta eſt i meta. vt. ipm ſundũ t: hoc eſt de eb dari repeti 2:equiſſi id 5 i. S. de off e
lerin ſt ibi ill S. §. m ndũ leg 2 et ex ali petit 3 umn 5. l. nec qcqᷓ ff. p
m. Afüctnin argẽto enen habeat: v lodus aũt aſſe videat: tioꝛ leno damm onẽ. nec em̃ m Z qceỹ. F. i.
mlecktan tedt I · de ſer .l. ſpes. et t. ſ. e ali.e in fi. et ſi K. ſic int. tioꝛ. Sii — mno eſſe cem p̃feci. raſactiõe .
nant. Z arbirari u co j. de a e . . certa it ſi lis
e Kccurſi trari. n.l. fi. uro et n I. ne qui e pu
unt iß . äaiunr⸗lanogie i orte alio poſſid elargenn aknd eachenarnter ns rraituene
ugli weagagll⸗ ar. g nsnnnmt nat. ſ. vt fu ente tranſigant. et e nõ hoe mmendenun er. ſi. Feiſizen
g DObugs ar. dtra. mteri ndqus . eiag Nma ieg .I. w car. edli a aperirin et. . i⸗
milin 3
Asſigllmin die ta. qꝛ hec d nõ pgrue ta obli pie hac.l. pi. cauſa tranſe im̃tis. oputat i . li.
ic. S.l ictio idẽ pone igatg c. l. ꝓbat̃ ne ſine cz acnom cedet. in onrioꝛẽ c
is gu l keg.l oc ſit obli itus. H plu Pſtabanm pkib⸗ ner mnn fuiſſet do⸗ r— iat ſic. vt H eln ſum de⸗ cum fn Vtorn:
ur vn iul⸗ b . “ alumta. e cenſurã. ⸗ 1 in. ſ. eſe aranr⸗ ubijcit. vt. a. F. j. ſech utuz
W tenet tre auctonta it momẽti us. et e ali o. Et cũiam. ſ. it locupl ocupletioꝛ a. Gᷓ ich ꝛvr. . ve co⸗
nio: vt. Z. en ptoꝛ go in tran uns di vltra eſt ei ſ. io qui inſ⸗ enet᷑: vt. erat mmoꝛ cã t᷑nſactõ
.l. S. quic erg e facu meliꝛ nſactõne 0 ”” . inde. vel ſ⸗ olutum. v olidũ ten xe mio. l. qni tranſe me:
0. U1 en pera 1·W Tr. ine ca. ndn t gr. ek. etiã „Patrt lſegit. 2
em ſi cum BcSirtacke 1 alenc: 1 en e in oent 21. buelo nleo
entox fuit r põt intelli nde. I. nam munmn vt co⸗
dejtn.uocuſ pꝛima Pantonn dicta
aſu valet t oquatur qñ
cuda qñ no Ee
k i

Alimento etiam ſi modicum ſit nõ valet tranfactio. vel alter. pᷣma
ꝑs loquatur qñ homm honeſtioꝛis loci.i.homini diuui qui ſine his

alimnis bene ſibi ſuſficit.ſecũda qñ non tali. ſed pauperi.quo caſu ũ

vVaglet. et ᷣm hoc qð dicu ceteꝑ. dic.id eſt ſi nõ ſit relictũ tali.ſed pau⸗
peri. et ꝓ hoc caſu facu.S. e.l.S.ſed et ꝑſonaruʒ. Sʒ hoc valet.vt.S.
S. miil. ſed dicas .
homim hbòeſtioꝛis
loci nobin non ſo
luʒ dunii ad quod
eſt argumentum.

quãtitas alicui fuerit relicta hom

annuũ:vel vſufructus:tranſactio

j.æ iudi.ſi longiꝰ . e de.
fin ali. Er ſic e etiam ſine ptoꝛe fieri poterit. Cete
ia m bunc caſun rum ſi vſufruc.modicus alimẽtoꝝ
magie oet vice ſit relictus: dico tranſactiõe
pauperi dunti. Vice lin renctus: duo tranlactioeʒ
ſic. C. ð epiſcopis citra pᷣtoꝛem factã nullius eſſe mo

et clericis.ſi qͥs ad
declinandam. S. li⸗
centia.et.j.qui et
9 quibo. ſi quis ha
bens. Mcurſms.
x Di emn. nõ nu⸗
mus.i. nummi. et
ponu ſingularem
numeruz ꝓ plura

menti. Si cui nõ nũmus ad ali
menta.ſed frumentũ atq; oleum et
cetera que ad victũ ſunt neceſſaria
fuerint relicta. non poterit ve his
tranſigere:ſiue qnua:ſiue mẽſtrua
ei relinquant᷑. Si tmm ita ſine pᷣto

li. vt. . de vbo. ni. re trãſegerit: vt in vicem eoꝝꝑ nũ⸗
n u. a. mMum quotanis vel quot menſilv
lingut anns. accipet: et neq; diem neq; modum
z ñ gene. pmutauit.ſed tm̃ genus:vel ex con
cipiat vinum vel trario ſi pactus fuerit: vt in gene⸗
nummũ.vt dictuʒ rib alimta accipet que in nüms ei

eſt. Accurſinus.

Diſcependez. Lelicta fuiſſent: vel ſi vinũ pꝛo oleo

vt. . e. in cauſa. · vbloleũ ꝓ vino vł quid aliud amu
iic non tenet tranſ ⸗ tauit: vel locũ ꝓꝑmutauit:vt q erãt
geen anen vonera ei rome alimta relicta in mũicipio
T. v piedi. cur.. vel in ꝓuincia accipet:vel ↄtra: vł

ſinali. vbi dicit: p WWVD ↄmutauit:vt qð a pluribo

ngtiones aut L
mutationes onc at accepturus ab vno accipet: vl
quntur. ſed ñ ven- vel alium ꝓ alio vebitoꝛẽ accipet:
dmones. ſed certe õä —S
hac non acedunt ꝑ bec omnia hnt diſceptanõ; pᷣtoꝛis
muranones ſnen pHer ꝓ vtilitate alimentoꝝ accipiẽda
Toꝛe. vt dictuz eſt. “ . .
Alij be mtelgue lunt. Diad habitanoʒ certa ſit
vt eriam ſine pᷣtoꝛe

teneat. vt. S. e. S. eam tranſactionem. et. j. ꝓximo.S. vł poteſt dici. vt
ſi nõ ſit dano ſa.teneat ſine pᷣtoꝛe:vt hic.⁊.jĩ.ałs nõ.vt ibi.
Si ad habitationeʒ. trauſacno.id eſt wmus ꝓ tranſactione data
et ꝓ hac cauſa poſſet minoꝛ petere reſttunonem:vt.j.de min o. l. veꝑ
S.pe. Item fideiuſſoꝛ videtur in leuioꝛem cauſam acceptus:vt.j.œ
c Relicta. quotanma. ᷣm al.
d Rara eſt. ſi tanta eſt intuas quãtus eſt fructus habitanonis.
e qꝗq QSi cum rutonbo. exnterũt. foꝛte fuerat rogati ꝑ fideicõ.vt
Allter alteri reſtuueret. et m hoc eſt contra ſignanduʒ. ſed ſi
dic s als fieri heredem eius. nmihil obſtat. “”

fMon ſubmonebit᷑. ĩmo videt᷑ ſubmoueri ꝓ patre fratris. vt. 7.

Vbo. obk. l. qui rome. S. ſ. vbi duo fratres diunerunt. et nihil cõ,
tnxa iüllam diuiſionem ſe facturus caueruũt. et ñ ſubmonetur ſupſtes.
ſi vult agere ꝓ poꝛtiõe hereditatis ſupuemenns. et ſic fuit iudicatum
vt ibi dici. Sol. ibi foꝝe fint male iudicam. vel ibi actu erat expſſe.
vt neq; ſuo.neq; alieno noĩe ageret᷑. vel licet ibi repellat᷑ exceptione.
iñ replicat.et ſic audit᷑:vt hic.et.S.ti.j.l.ires fratres.vel melius al
ud eſt in diuiſione que q̃ſi ꝑmutano ⁊.et tenet᷑ quis de enic.vt.C. fa.
her.ſi familie.⁊..cõia vtriuſq; iu.l.fratres. vñ nec alieno noĩe pf
ggere:vt.j.⁊æ euc.l.vendicantẽ.⁊.j.xæ ac.emp. ſi qͥs alienã.is vero
qui tranſigit de euicuone nõ tenet᷑.vt.C.æ tranſ.ſi pꝛo fundo.et hec
ſolu. eſt ipᷣa veruas.in hoc caſu qñ obuenit hereditas per fideicom.
NQualuer aũt in dunſione de euicnone agatur. dices plene.j.famił.
her. l.cum putarem.et.j.œ vbo.obł.qui rome.S.fi.Vel die ñ eſt
contra.nam ibi agu qæ eadem re de qua diuiſio erat facra licet ex alia
cauſa. vel alia acuone.licet ſecus eſſet in ſentenna.vt.j.de excepi.rei
iudi.l.ſi mater. S.eandem.hic aũt ce alia pꝛoꝛſus. vel pone hic caſuʒ

nõ ꝑ fideicõ. ſuit heres.ſj directo. Ael hᷣ actuue.ibi paſſiue. Et facit

ni honeſtioꝛis loci.veluti ſalariuʒ

1 fideiuſ.hi qm.Accurſius.

ad hoc. E. E. ſi aduer. rem iu.l.j.et. . de duo.re.ſi duo. et.j.x
excep.l.modeſtinus. N. et..de lega.j.ſi ſeruo meo ſtichus.
Tranſacno.inter ↄuenientes. ſiue fiat ſpecialibo.ſiue genera⸗

bus verbis.vt dices.j.S.fi. Ac.flo.

h Qui per fallaciam. erant.i.vere erant in hereditate.

q̃ntitas ãnua relicta:⁊ ita ſit trãſ⸗

actũ ſine pᷣtoꝛe.vt habitatio pᷣſtet
valʒ tranſactio:qꝛ fructus habita
tiõis pᷣſtat᷑:licet ruine vel incendio
ſubiecta trãſactõ eſt. Per atrariũ

quoq; ſi ꝓ habitatione que erat re

licta placuit certã q̃nttateʒ pᷣſtari

tranſactõ rata eſt: etiã ſine pᷣtoꝛe.

Vi cum tutoꝛibo ſuis ð ſola
poꝛtõne adminiſtrate tutele
ſue egerat:⁊ tranſegerat aduerſus

eoſdeʒ tutoꝛes ex pſona fratris ſui

cui heres extiterat agens pᷣſcptõne
ſacte ᷣnſactionis nõ ſubmouebit᷑.
Xranſactio quecũq; ſit.de his
tm: quibo inter ↄuemiẽtes placu
it:int᷑poſita credit᷑.Qui p falla

ciam coherechs igrans vmuerſa qᷓ

in vero erant.inſtrum̃tũ ᷣ᷑nſactio⸗
ms ſine aqliana ſtipulatione inter

poſuit:nõ tam paciſcit᷑ ꝙᷓ vœcipit᷑.

Ei qui nõdum certus ad ſe que
relã ↄtra patris teſtamentũ ꝑtine⸗
re cæ alijs cauſis cũ aduerſarijs pa
cto vnſegit: tm in his interpoſituʒ
pactum nocebit de quibo inter eos
actũ eſſe pꝛobatur. Sed in his iñ

trãſactio obeſt: ꝗꝙᷓuis maioꝛ vigin
tiquinq; amms eam interpoſuit.

m Aduerſarijs.heredibus mſtumtis.
n Inter eos. et heredem. Accurſius.
ꝛzobatur. per heredem.

0
p

i Sime aquili
ana. nã tũc non
pma acnione.cũ
ſit ſublata ipſo
iure. ſed de wolo
agit᷑: vt. C. e. l.
actiõe. et.l. ſub pᷣ

xextu inſtrum̃ti

Sʒ qüo potuit
fieri accepnlatio
in rei ven. cum
habeat fieri tm̃
in obligationiba

et in his tm̃ que

luris cinił ſunt
H. cducuntur
alie pᷣus in aqjli⸗
anã ſiipulanon?

vt. S. eo.l.cum

aqł.⁊ inſti.qui.

mo. tol. ob. §. ?
ꝓdita.et faci. S3.
& pac. tres ffes

Item qd ſit fal
laciã eynei: K.
qdam nocere. vi
I. e wlo. et ele⸗
gant. in pᷣn. ſed
io.ↄtra ꝑ eandẽ
l. ᷣm. h. naʒ ibi
nocet wlus ᷣui
qui eſt extrane⸗
ab ẽptoꝛe ⁊ ven⸗
ditoꝛe.vt teneat᷑
de wlo. et ñ nocz
qn teneat vendi
tio ei maumiſſio

Decipik. et

ſic peut. ſed . .
ad trebelł.l.luci

Us. S. fi. ſol. ſb
audi ibi maxie.

vt ſolui. S. eo.l.
Uij. S. j .

Eiqui pbsr
et hoc inter minoꝛes multomagis ini maioꝛes. vt ſubijcit.

e quo.id eſt æ quibus.vt ſit allotheca. mimerus ſingulario

ꝙ plurali.ſic.j.de pen.here.l.diuns.S.fi.et.j.de ac. emp.inł.in
fi.et.l.ſe.et.J. no.oꝑ.nũc.l.j.S.mde querit᷑. Item nota hic ꝙ
dicu cogitatũ non w.id eſt e quiba wcet᷑ nõ cogitam.ocetur auiẽ
eo ipſo ꝙ non ꝓbatur contrarium. ſic.j.de iure w.l. wvtis. S. fi. et

.l. ſed niſi.et.j.de arbi.ſi cum dies.S.ij. Vel dic ꝙ reo non ncuoam

bit pꝛobatio.quia cum generalis eſt pentio et tranſacno generał
pꝛeiumtur.niſi contrarium pꝛobetur. argu.j.de iudi.l.ſolemus.

que eſt contra. Quod ergo hic dici᷑. e quibus actum pꝛobatur. in ½

tellige.hoc ipſo quod non pꝛobatur contrarium vt dictum eſt. Al
verius oic reo. id eſt heredi incũbi pꝛobatio quod dic. vr.S.ti.j.
emptoꝛ. S. fi. et. I. arbi. ſi cum dies.S.j. vt plene videas. dic ꝙ
quandoq; eſt generalis petino.et tranſactio obſtat in omnibus.vt
I.e.l.non eſt. ⁊. C. e.ſub pꝛetextu.dumodo conſtet generalem pen⸗

tionem.niſi reus culo occultauerii ſpecieʒ in qua cæceptus eſt scioꝛ
vt.S.pꝛoxi.S.et.S.de pac.tres fratres. Si autem generalis eſt pe⸗

tuio et ſpecialis iranſaciio. nocet in es ſpecie tm̃.et idem econtra.

vt. C. e. ſi de ceria. et. l. age. et. S. eo.l.cum aquił.et hic. Si autem
vtrũq; ſpeciale fiut.tũc ſine dubio idẽ.vt.S.ti.j.ſi vnus.S.pactus.

q Socetur. per heredem.

. —

r d E& re filoꝛum. in ptãte. idem ſi habeat in poteſtate iure ve⸗
teri.et ſic in caſtrenſi.vel q̃ſi.ſed hodie valet in aduẽticijs
licet ſint res filioꝝ cũ ſit leginmus admnniſtratoꝛ pater filij in bo⸗
ms aduenticijs.vt..æ bonis ma.l.j.et.C.e.l.pᷣies.

Ars

luttt.

ſpnenantiu
liinciti
znfit n⸗
chenmmmiih⸗
—

entsg⸗

at et
Gmmmenine
fin. Auetel
iat ulhen
unpcdiüntan

oreßflt

nq oin i⸗

clo rr 10
thont
nilnn dr⸗

iu ſſteſend⸗
Punup

noles enege
UNonpoſtt
4 mei
ſinelſcact,.
Ntcnei el.
ſs.
1 1

glo lecato
vounn
iæreen l
ſillen hcz
Nlenhe:r5
ul ehs N
Nlußeeer f
Cnel cſup⸗
lenin aaſrt

Aapn anuat
lun crauſze.
liinſier⸗rad
U1 mi

Ms gl
nſanſiae
MWlunegertr
1 t Maun

ſn
1.ſgglieg
icene
Gdbegolan
Lneni
enchs ſonnt.
nin hlile⸗
lij. Aidian
—
Anleginmmn
Nihen ſonn
umocsſuren
ſückberslegr
eAmemmrcn

i. ut
möaumtü nn⸗
rimtdl. n
Acto,
ruin
ſ.Adlis

õ

zmi

imo videtur
impꝛobe: vt. .

Oſt rem. ſubelſe poſſit. ſed qũo poteſt eſſe ꝙ nõ ſemꝑ va⸗
leat tranſactio. querit alder. cum ſemꝑ poſſit dãnatus p

negationem facere rem dubiã. vt. C. qui ad li. ꝓcla. nõ u. l. ij. qd

ſufficit.et ſi tm̃ le facto ſiat dubia: vt.C.e.l.ij. H. poteſt eſſe ꝙ
nõ diffitet᷑ iuicatum.ſed dicat ſe ſoluere nõ poſſe.hoc tñ dicir ꝙ ſi

cuz eo granſigar .
enc Wquibo actum eſſe pbat. Mam ea
eam muemiat er quoꝝ actiones ↄpetere ei poſtea cõ
rddet. Pꝛeterea

ſinegal uchea⸗ Pertuʒ eſt: iniquũ eſt perimi pacto

tum ꝑ calũniam quo cogitatum nõ wcetur.
runc em nlba e 111 Lem.
acrnh⸗vr J, r o E re filioꝝ quos in poteſtate
mne dſuma. nõ habuit tranſigentem pa
*.⸗ P .7 *¾ .
um adam. pre trem minime eis obeſſe placet.
iea. pñt eſſe a00 i Bem.
in ꝓmptu pꝛoba z otiq ſy
tiones vt nega⸗ 2 rem i chcatã. aiſ pꝛo
ri non poſſit. vt uocatio nõ eſt interpoſita.tñ

E. e pems.l.ꝗ ſi negetur iudicatum eſſe:vel igno

migea . .rar poteſt an iudicatũ ſit: quia ad
e eleganter . · huc lis ſubeſſe poſſit: tranſactio fi
ſi quus. ðð
In Oneſt. eripoteſt. „
legatum C El.

Vn eſt ferendus qui genera⸗
liter in his que teſtamẽto ei
relicta ſunt t᷑ᷣnſegerit.ſi poſtea cau

ſit nõ impꝛobe.

e. l. ſub pᷣtextu.

ſa b uie reh ſetur ꝛv eo ſolo ſe cogitaſſe: pꝛi⸗
alio legoro c ma pte teſtamti: ac nõ etiam qõ po
ve quo mranſegitt ſterioꝛe legatũ ſit. Si tñ poſtes co
ibi ve eodem. vtł dicilli pferunt᷑: . be mih
ſpẽale in his c⸗. lcilli ꝓferunt: non impꝛobe mihi
aneſhe: dicturus videt᷑. de eo dumtaxat ſe
norta nr ar qa ogitaſſe. qõ illarũ tabulaꝝ quas
ctum eſex ug⸗ tunc nouerat ſcptura oemerur.
neniẽti cauſa v
iraer nnk i Blianus.
mutatur: vt. J.

—

re excepti. rei iuch.ſi cum argentum. in pꝛinci.et.j.de inter.act᷑.de
etate. S. ex cauſa. et..xæ bo. ui.ſi vero non. in pꝛin. a. J. ve teſ.tu.l.
Iiij. in fi.et.j.de adimm.tu.l.ũj. Accurſius.
u n Allli. tranſigere. de re pꝛincipis alienanda occaſione. tranſ⸗
cactionis. quia ſic eſt in minonbo: vt. C. pꝛe.mi.l.nõ ſo⸗
lum. ſecus ſi ea occaſione eam retineat. q; melioꝛem eius ↄditio⸗
nem facere poteſt. vt. S. offi. ꝓcu. ce. l.ij. S. ſi rem.
x c Dnirouerſia. ſi idem.ſ.ſcripius et legitunus. H
y Conuemiſſet. ſi ex tali ↄuentione agi poreſt qꝛ eſt veſti⸗
ta.ſed quid ſi agi nõ poteſt ex ea.vel enam nulla ſun ↄuenno. N.
aʒo.qui eoꝛum eru creduoꝛ aget contra religuum ꝓrata heredua
tis que apud eum remanſit. vt. C. de neg. geſ. ſi ab o.
3 Dr vero alij. p parte hereditatis. ĩimo m totum videt᷑ conuem⸗
endus ſcriptus. vt.S. e.l.iij.in pꝛin. que eſt ↄtra. So.hic in credi⸗
toꝛiba. ibi ĩ legatarijs.quoꝝ cauſa pendet ex teſtamto.vt.j. pig.
l.iij. Alij dicunt ꝙ bic ꝓ magna parte ad quẽlibet bona peruene⸗
rũt.ibi vel mipil vel parum aduenit legumo. Elel ſubnlius diſtin
gue. an legitumus velit teſtamentũ dicere irritandum. vt ꝑ querelã
vt ibi. an ipſo iure irritum. vt quis falſum vel alo modo nulilum
Pumo caſu remanet heres ſcripius. ſacta ſcilicʒ tranſacnõe.et ſic
nõ eſt heres legitimus.vt.j.de moffi.teſ.ſi ſuſpecta.S.qms.⁊. l.
papi.S.memimiſſe.et de vul.ſub.ex facto.S.iuł.longinus.nam tuc
emum ſcriptus deſineret eſſe heres. qñ guerei⸗ talis eſt perlata.id
eſt finua. vt. j.de vul.ſubſtitutione.in ſubſtitutione.ei ſic ante erat
heres. nam aliter nõ poſſet deſinere. vt. j. de reg. iu.l.nõ poteſt veſi
nere. In ſcõo auũt caſu ſubdiſtingue. qꝛ aut res vna vel alique cer⸗
ie dande ſunt legitimo ex tali tranſactione. et tunc idem eſt quod in
ſuperioꝛi caſu. vt inſti. e fideicom. here.S. ſi quis vna. et. . ad ire
bell. l. ſ legatus. S. multũ. et. C. ve ſen. paſ. ſi ebitoꝛ. et de here. in
ſti.l. quots. et in his dnobo caſibus poteſt loqui lex atrarig. Si
vero detur quota poꝛtio. creditoꝛes tuc quẽlibet ꝓ poꝛtiõe q ſe co⸗

tingu zuemient. IJcem in legatarijs petentibo legata reli.ta ex teſta

quoq; ſtipulatõnem ſubiũgere: qꝛ

ce ꝓmiſerat pꝛeſtare cogetur.

mento.facta repetitione ab inteſtato. vel ab inteſtatò relicta. vt in codi
cillis. dũmodo repetita in teſtam̃tis. ñ ałs.et hoc eſt ꝓpt incertũ ſuc⸗
ceſſionis.et ſic hic intelligi᷑. Sʒ nõne poteru legatarijs opponi a ſcri
pto.conuenitis me qꝛ ſum ſcriptus.ergo legitimũ co nuenire nõ debe

tis.cũ nõ potun teſtatus et inteſtatus cœcedere. vt.

Vlli ꝓcuratoꝝ pꝛincipis in

cõſulto pncipe vᷣnſigere licet
Ontrouer ſia inter legitimuʒ
et ſcptum heredẽ oꝛta eſt ea⸗
qᷓ; tranſactione facta.certa lege fi⸗
nita eſt quero creditoꝛes quẽ ↄue⸗
mire poſſint. Reſpon.ſi idem credi
toꝛes eẽnt qui tranſactiõʒ feciſſent

id obſeruãdum ꝛæ ere alieno:quod

int᷑ eos cõöueniſſet. Di vero alij
cxreditoꝛes eẽnt ꝓpter incertuʒ ſuc
ceſſionis. ꝓ parte hereditatis quã
vterq; in tranſactione expꝛeſſerit.
vtilibo actionibo cõuemendus eſt.
Acto ↄuento. aquiliana qui
dem ſtipulatio ſubijci ſolet.
Sed conſultius eſt: huic penalem

reſciſſo foꝛte pacto:pe

perit. nõ exceptõne t ſbmouebit
ſed et penaʒ quã ſi placitũ feceri
rato manente pacto ſtipulanti

I. de regulis m. l.
ius noſtrum. Re⸗-;
ſpondeo huic que⸗
ſtiom reſpõdere ñ
tenent᷑. ſed dicent
neſcimus hoc. ſed

ſcimus & tm̃ ha⸗

bes Z bonis ulius
ſic et ałs rõne du⸗

bitioms actoꝛ nõ

eligit actionem. ve
j.quoꝝ lega.l.j.S.
qð aũt. Si aũt in
teſtamẽto tm ſint
relicta nec ab inte⸗
ſtato repeuta.tunc
tm̃ ſcriptus ↄueni

ſiuue irritũ ſiue irri

tanduũ. cuʒ ex teſta
mento vim capiãt
talia legata. vt.j.
e pig. l. ij. et hoc
eriam caſu põt in⸗
telligi lex ſuperioꝛ
cõtraria. Item qᷣͥd
ſi ad leguimũ tota
heredutas peruenit
vnica reſcripto re⸗
licta? Rn. dici po⸗

teſt omnino ſcptũ

releuandũ. vt ar.
j.de vul. ſub. et ſi
ↄtra.et.j.ad.l.fal.
l. in rone. S. j. 7. I.

cũ quidatm. et quia

nõ eſt certum eum
heredem eſſe. vł m
parte. vel in toto.
nec quota poꝛtio
apud eum vt ſupᷣ
dictum eſt remãſit

en
vt dictum eſt quota remanſit. legatarij qui er teſtamento tm agere

poſſunt ↄuemunt ſcriptum in totum. ſed alij quoꝛum legata ſunt re⸗

petita ab inteſtato. et creditoꝛes vtrũq; pꝛo rata. et ſic eſt idem quod

3. qñ vna res vel quota data eſt legumo. nam tũc idem querit᷑ et re⸗
ſpondet᷑. licet ei poſſi ſubijci recte quare tranſegu. Alij vt.h. dicunt
eum ſcriptum granandũ in totum etiam a creditoꝛibo.nec obſtat dicta
l.quia ibi ꝑ ↄtrata.ex neceſſitate minui ei pomo.ſed hic ſponte euã
ᷣm hunc caſum poteſt loqui lex ſuꝑioꝛ. Qund ergo ſi dcat᷑ heredem

ex teſtamento capere nõ poſſe? HK. ꝙᷓtum ad hoc ideʒ eſt vt legatarijs

teneat᷑ ſcripius.ei ſic idem quod in pmo caſu.qꝛ et tunc heres eſt qʒ
patet. quia et eius actiones ↄfundunt᷑.vt.j.ad ſilł.l.pter.S.nepns

et ar.j.de vul.ſub.ex facto.S.iuł.

⸗ .

à p Acto ↄuento. ſubijci. et veinde etiã in acceptilationem. alłs nõ

eęeellet tranſacno. et bdic pacto ↄuento tranſactiomis. de eo em̃
in hoc titulo tractat. omms tranſaciio em dici poteſt pactum. vt. S.

ti.j. l.J.S.j.et.ij.ſed non econtna.

00°

b Conſuitius.ↄſulit hec lex. vt et.j.de rei ven.is qu. ð

c¶ Huic. ſcilicet pacto.Accurſius.

d DQuoq; p etiam. q. d. nõ ſolum aquilianam ſtipulatone ſe
hoc qũo poteſt reſcindi paciũ vt ſubijcit.cũ ſui unꝑpeiuum exiincta ob
ligano pᷣma? vt.j.v ſolu.qui res.S.aream.rñ. reſcindi põt le facto

ſi nõ opponat᷑ exceptio pacn et aquił. ſunpulanonis.ſi aũt opponatur
nõ reſcindit᷑ neq; pena petit᷑mſi alii ſit dictũ. vt.j.l.pꝛoxi.vel dic. vt

e ꝗq Ci fidem. licite.ſecus in illicita.vt.S.e.l.cum hi.S.ſane.

fCoget. ſed quid venire ceperit ſi ↄxra pacti
fuit lis ↄt᷑.nõ poteſt penitere.et ↄmiit in pen⸗

ne. vt. S. de in ius vo.l. ꝙꝙ̃ms.ei.j.rem ra.ha.l

—

i.æt poſt penituu?rñ.ſi
ſi nõ eſt locus penitẽ⸗
amplius.et hoc ſi ꝓ⸗

miſit penam.ſi amphius peteret.qꝛ non videt᷑ petere. inſi in iudicõ pe
tat. ꝙ ſi conuenit vi daret ei penam.ſi queſtionẽ ei. faceret. qualit᷑cun⸗
q; peiat᷑ vel moleſtet᷑ vnntuiur.vt.. ve pen. here. ſed et ſi. S. ſi aũt. et
C.æ tranſ.ſi qͥs ma.Jiem nota hic ꝙ ſi ſiat nouauo, alterutra via.

f v

vᷣtendñ eſt. vt. S. ti. j. reſcriptũ.S.j.ſi aũt actum eſt.vt vtraq; valeat
ſtabit᷑ vtriq;.vt hic.Sed quid ſi hoc caſu.qñ conuenit rato manẽte
pacto vellet ſtipulatoꝛ pene penõ omittere.et tranſacnonẽ reſcindere
reus ꝓminoꝛ pene nollei? R. pᷣferẽdus eſt actoꝛ. id eſt ſtipulatoꝛ pene
ꝗaꝛ pᷣſumit᷑ hoc pactũ fauoꝛe eius inductũ.vnde ñ debʒ in eius lenonẽ

reioꝛqueri.⁊ ſicut

ſſʒ hoc ſi tale pa .
Ra remanere ñ cõ . hz p Api.
ueniſſet. iia nune Engitoꝛ hereditatis em⸗
eder aſſe: Wra ptoꝛi mãdatis actõmibo cum
eũ mierptr angum bitoꝛe hereditario qͥ ignoꝛa bat
cũ ſu ambiguũ . er· vẽditã eſſe hereditatẽ ᷑nſegit. Si

ꝓ eo miroductam

ſtipulanoõeʒ pene. emptoꝛ hereditatis hoc bitũ ab

poller vie mo nno co exigere velit: exceptõ tranſacti
e e e ven⸗ negocij wbitoꝛi ꝓpt ignoꝛtiã ſuã
et com. rei ven.l. accõmodanda eſt. Idẽ rndendum
vina. uem queri 1 fideicoömiſſariã re⸗
eo caſu vbi non eſſ et 7 n 0 cn gaeiiſe 1 o⸗
ſacta nouatio. ne cepit hereditate.ii heres cn igno⸗
cõuemt vr vtrüd xrante vebitoꝛe tranſegit.
poſſet peti etpenns6
ei meceſſe on en lirit
acta pena cũ veficit r ih⸗ aus.
aliquid ad mieſſe e: nen ſder ſecundus
an poſſit agi ad id pit liber tercius
qð veeſt: ſimiliter poſtulando.
querit᷑ ſi plus
ſit in pena ꝙᷓ inier
eſſe. ar. qð poſſit. vV ALpia.
dra. Fcs eriſ Vnc titu⸗
veniat aliquis cõ ĩ ꝓpoſuit
a pacel vpenam ptoꝛ bñde
ſoluat. ſi iterũ ve⸗
mat raatern ad roms cau⸗
penam teneat. vt ſa. ſueq; di
Leepit ſygians gnitatiiſ tu
7. de arg. li duo. J. ende. ⁊ de⸗

ſinali. coꝛis ſui cã. ne ſine electu paſſim

apud ſe poſtulet᷑. Ea ꝓpter tres fe

u Enditoꝛ. clitoꝛdines. nam qſdam in totũ ꝓ⸗

ignoꝛabat n larosee 5
ſecus ſi ſauiſſet. ? bibuit poſtulare: quibuſdaʒ f ſe
ererniam empten ve pꝓmiſit: qbuſdam ⁊ ꝓ cntls. doin⸗
noua.l. iij. vel en“? tax at ploms eth ſe ꝑmiſit Po⸗
nõ denũciaſſet du⸗ ðDB

modo ſciret.vt.j. act᷑.emn.l.j.in ſi.
b Ab eo. ſ.ebitoꝛe. Accurſins.
c Sebuoꝛe. hec t᷑nſactio loco ſolunõ
ditoꝛem hereditaus. vł ↄtra eum qui reſtuuu dat᷑ emptoꝛ vł fideicõ.
acno? H. ua vt. j. here. vel ac. vendi. l.ij. S. non tm. 1. G. feciſſe.
et. J. ad trebelł.l.młr. S.ſi heres. Item nõ hic ꝓficere ignoꝛantiaʒ v·
bitoꝛ. vt. j. æe legatis. ij.l.ſi.S.fi.et ar..de ſo F. l.ame reſtiutionẽ.
d SDe poſtulãdo. dictũ eſt. S. v euictione libelloꝝ et acnonũ. vnde
eſtat videre qͥ eas actiones ꝓponat et excipiat.qð qꝛ pᷣncipales pſo⸗/
ne id facere ex deſectu ſciẽtie plerũq; nequent. ⁊ opus eſt eis vt habe

aduocatos qui poſtulẽt ꝓ eis.ideo ponit᷑ de poſtulando.
Vxc nitulũ.rõms.id eſt diſcretioms ꝑſonarum.

f Dignitatis. no dignuas et auctas ſeruãda eſt nrum

ad mu
ptra. in aut.e mona. f.colł.uiſ.
DZecoꝛs.media coꝛrepts debʒ ꝓferri. et ꝓ honoꝛe ponit᷑.eius ve⸗
ro oppoſitũ eſt vedecus.at qñ pꝛofert mecda pꝛoducta pꝛo dulcedine
pomitur.et dici᷑ coꝛ decons.
h Belectu. hec duo paſſim.et ſine delectu idem ſunt.ac ſi dicat indi
ſtinete. vt.j.de ruin nup.l.palam.m pᷣncipio. .
1 Ea pᷣter. oꝛdines. ſcʒ non poſtulantium.
K Pꝛo ſe. ſcilicet im̃. Accurſius floꝛen.
IRoſtulare. ſuum. qñ pꝛo ſe poſtulant.
m In iure. i. ĩ loco ĩ q̊ͥ ſolet ius reddi.vt.S.d iuſti.⁊ in.l.pe.S.fi.
n Juriſditiõi.melius dixiſſet notioni.vi telegatos iuchces ⁊ arbi⸗
tros ↄpꝛomiſſarios ↄphenderet.vt.j.& re iudi, ait pᷣtoꝛ, nam apud

5ns eſt. io. Sʒ nũquid ↄtra ven

S.ſi ſeruus heres.nõ quo ad um. cũ ibi om̃s ſint equales. vt ar.

denvr * — .

7

iſtos poſtula?. vt. F.e.1.. itẽ ſenatus.⁊ qꝛ ad ſiłitudinẽ iudicioꝝ
ſunt.vt..de arbi.l.j.⁊..æ iudi.l.rẽ nõ nouã.Et iſti poſtulato
res vicũt᷑ aduocati.vt.j.de var̃.cog.l.j.S.aduocatos.item pꝛoni
cauſe.vt.C.e.q̃ſquis.itẽ togati.qꝛ foꝛiee togan incedebãt.vt.C.e.
l.fi.Qñq; tñ dꝛ poſtulari id ſolũ qð iudice ꝓ tribunali ſedẽte pent

vt in dãno infe⸗
ſtulare aũt eſt veſideriũ ſuum: vel mec leij. o
amici ſuiĩ iure apud eũ qui iuriſ⸗ ulare Dõ
„ — 9 Z . . taH
qitiom peſt exponere. vył alteri?ꝰ de iure Gm larto
ſiderio zdicere. nitiũ aũt fecit qð negocio expe
pᷣtoꝛ ab his qui mn totum ꝓhiben diat. vt. C. eo.l.
— 2 T. HHH qſquis.S. añ oĩa
poſtular. In q edicto aut puerintii An q̊ lias ſare
aut caſuʒ excuſauit. Pueritiã dum ꝛenerun? vider g
mioꝛẽ ãnis. xvij. qui eos ñ in totũ Lee e u
opleuit ꝓhibet poſtulare:qꝛ mode ccererox.
ratã hanc etatẽ ptoꝛ ratus eſt ad o rv Se gelu
cedẽdũ in publicũ. Qua etate aut ritiã a oſuetndt
paulomaioꝛe fert᷑ nerua filius vu n' naczein ſes
blice ð iure ri diſſe. e fcaunn index mdican
vt. C. ce iudi.l.
Iurch it ꝓhibʒ apo cern. et in aut.
at pmittẽdũ & udt. J.)1.

CLotradicere
qui dvecretuʒ ptoꝛis ex legit⸗ aſſignãdo

audire ñ poterat: qdð etiaʒ ipſi erat roneʒ.ñ ꝓbꝛs.
culoſi Ae Vet. E. e. qſqu⸗
piculoſum futuꝝꝑ.nam ñ exaudito 1 E. e. alme

cecreto pᷣtoꝛis q̃ſi nõ obtẽperaſſet: q Imuiũ. ptoꝛ

pena vt otumaxy plectaret. ¶ At vo nulounn
pꝛetoꝛ ſi nõ habebunt aduocatum Pꝛmo ponit de
ego dabo. nec ſolum his perſonis pis qͥ necp alijs
P . nec ꝓ ſe poſtulãt
hanc humanitatem pꝛetoꝛ ſolet ex⸗ vr b. Poſtea de
hibere: verumetiam ſi quis alius bis qꝗᷣ ꝙ ſe poſtu
ſit qui certis ex cauſis.vel ambitö ſe eno io
ne aduerſarij vel metu patronum co. Tercõ ð his
non inuenit. Secundo loco edi⸗ qurp ſe H
ctum pꝛoponitur in eos qui pꝛohi iioñ. vrij e⸗

l. S. ait ptoꝛ.
r In quo edi-
cro. id ẽ in qua
parte edicti.
But caſum.
MMM aut ꝓ et. ⁊ qð di
cit excuſauit ĩpꝛopꝛie ponit cũ nec volentes admiltant᷑.nã illi ie ex
cuſare dicũt᷑ qui inmiti ñ cogunt᷑.⁊ volentes admittunt᷑. vt inſti. xe

bentur ꝓ alijs ne poſtulent. in quo
edicto excepit pꝛetoꝛ ſexũ ⁊ caſum
item norauit pſonas turpitudine

excn. tu. S. mioꝛes aũt.ſic ponit᷑ impꝛope in marito qui dꝛ excuſa

lens nõ admittit vt. C. qui dari tu.poſ.I. maruuns.
tCompleuit. ſi ↄplenit põt poſtulare.vt h̊ ſubijcit.et inſti.qui.
ma.nõ poſ.S.fi. Sʒ ↄtra.j.de ꝓcu.ſi minoꝛ.⁊.C.de ꝓcu.l. exigẽ⸗
di. vbi dicit ꝓcuratoꝛẽ ñ ebere eſſe minoꝛẽ.xxv.ãnis.io.alið in po
ſtulatoꝛe ꝙᷓ; in ꝓcuratoꝛe.qꝛ aduocatus nõ timet dãnũ cũ ſe in aiiq́

ri a cura vxons. vt iſti. ve excu. tu. a cn. S. pe.maruus tñ etiã vo⸗

nz obliget. ſed ꝓcuratoꝛ ſic. ⁊ hꝰ in ꝓcuratoꝛe ad iudicia. ſed ad ne-

gocia et qui habet. xvij. ãnos põt eſſe ꝓcuratoꝛ. vt inſti. qui.ma.
nõ poſ.S. eadẽ. Et ſic nõ ꝙ etas qñq; terminũ ſumit. vt in. vij.an.
inſanna. vt. C. de iure deli.ſi infanti.j. N. qñq; mi. xij.ł.xiiij.an.
vt in fimenda tutela. vt inſti.qui. mo.tu. fi. in pn. et in ↄtrahendo
mriomo. vt inſti.de nup.in pᷣnci.qũq; in. xvij. vt hic.m.xviij. vt in
alimtis pueris vel puellis relictis.vi.j. æ ali.⁊ ci.le.l.mella.in
pᷣn. itẽ in vemia etatis in femĩa. ſed in maſcło m. xx. an. vt. C. de
his qui ve. e. l. ij. Dʒ ſi pt RE poſtulare in. xvij. an. ergo 7 ꝓ ſe.
nã et ꝓ ſe quis poſtulat. vt. S. e. S. poſtulare. ſed tra. C. qui le. ꝑ.
ꝑ totu.⁊. C. e auc.pꝛeſ.l.claꝝ.ſo.nõ poteſt ꝓ ſe.qꝛ ꝑiclitari poſſʒ
ſed ꝓ alio ſic.qꝛ nõ timet pericłm.ſed ſibi imputet qui talem elegit
ĩ. mino.cũ mandato.in fi. vel dic ꝓ ſe aucie curatoꝛis. V
n atus.i.cogitauit.et eſt mirabii ratio.ſic inſti.qui.ma.non
poſ. m pᷣn. et talis rõ reddit᷑ e ommbo que ſunt q poſitia iuſticia
vt de vſuca.⁊ de pꝛeſ.quare tanto iꝑe et nõ minoꝝ vel maioꝛi ſun⸗
inducie. vt inſti. vſuca. mn pn. . ir
x Reſpondiſſe id eſt cuiiſe. vel aduocaſſe.

i Gnnt.
Nauhe
onn ſütni
A M
tätieden
uua Nnn
Iu duxnn 8
ſicſueudm.
W Nd.
Snboren
Sau
Kipohry
lue:rr
Mo MN.A
idlmere.
tleunſ
nu Mat
Pruin lt
Peſtrun
Ptße.
eſets4
Nl oboti.
Pnät
Gunnc
ſens eſe
Eina
uu Mzmeni
5 Pukhgen
Mnmne gonm
ürianlteme
ic wonn
ntatnens
Inkicka
Pnn Zar,
inam
iame
nſtatrng
hlynnn
Aungcignare
lkſtntn
nſnnninn
lihnikriig i
oiachen a
EHnainſcrin

rnaun

Lern X„ . pAνϑ„ÜS .—
e un p„ Pꝛopter caſum. qð etiã. ſcʒ nõ , egen S F
N n n 2 qð etiã. ſcʒ nõ exaudire pᷣtoꝛem. .
egunitl roꝛ indecoꝝ. ſed enam ac. Accurſius. p̃toꝛem. nõ ſolum pie item remanet tntoꝛ. vt. . de auc. iu. l.eti ſi tutoꝛ ceens. licet ſe pe
rb ar te⸗ 3 Pena. exiraoꝛ.ſ.ex edicto ſi quis ius di. nõ ob.et ſic i excuſare.vt.j.x excu.mu.l.poſt ſuſce cus. licet ſe poſſz
liſtchete nomẽ pene pomit᷑. vt. j. e v. ſig. .S et ſic impꝛopꝛnune Il Munquid. er riſt prunz.
Nuunn on Pags ont vt i ig l. ſi qua. Si ergo p ſe pꝛedicn o de gmitgte⸗ u. go et magiſtratus. vt oſulatum. et ſic ſunt in maioꝛi
an Win lett one. nec habent aduocatũ.quid eru? H. ait ptoꝛ. ⁊?c etnõ ſ oluntr —r nouiter acceptos. vel dic gerere ipſa re.
un wpür r nie nte norubſes. S s d. . de iuch. cecus. mecha blatet. Eerc An ger
Lerut. ſic pom exum du fenn 2 — — — n 11Extat. qui gel
N in actione ague ꝓhyibet pꝛo alijs lare: 4 ninas qͥdeʒ iã acceptũ mgratũ poſſe. aſſi nomrer darprmn.
linenin plunie. vt. . de en eſt poſtulare: ? ratio rare aũt ad nouũ penitus hiberi nomiter aeceptuz.
nn ſiatu.lil. labeo quidem eſt ꝓhibendi. ne ↄtra pu⸗ idq; multis ↄpꝛobat᷑ Pphiberi 1 Sepyrrhrca⸗
iſtl ibi nocet. i. nñ no diciciam ſexui cõgruentem alieni oda exemplis. ptuns no recipien
n rebotent ne; cauſis ſeimnſcez gruentem alienis Remouct aüt a poſtulando pꝛo wong eurl h..
gist ea ummm boe auſis eĩimi ceãt. ne virilibo offi⸗ alijs ⁊ eum qui coꝛꝑe ſuo miiĩ v ve ong. ur.l..8.
entis etmgantenſires Brigoer alfus Srch t, enong e dene u
Kun vrbe eler — ſ 4 calphurmia ĩpꝛo/⸗ hoſtiũ ſtupꝛatus eſt. ñ debʒ oren us aagrydec
n e nd ſtulans et gätrarg erecũde po⸗ cto notari. vt ⁊ põpo. ait. Et qui ca uus ln mul⸗
üc et le. lnec q 1 t magt tuũ inquietans pitali crimine dãnatꝰ eſt: nõ tos ex romani
1 harſi S. Koblernure. cam vedit edicto. Taſum du ce ali qnatꝰ eſt: nõ æebet priſſet. sce
niiſin E& qo oicit hic cg lum Caſum dũ ce Oꝓalio poſtulare. Item ſenatuſ ——
Au Rahoc W.o Irc nci caß atuʒ ptoꝛ coſulto etiã apð iudices pedaneos us acunere ah⸗
1 E HSHõü Pi elieet ꝙ inſignia ma⸗y oſtul Roz us iſte cecus i
n Frans: HK. non giſtrat? vi n poſtulare ꝓhibet᷑ calumnie publici rriintde,
z ann graus: .non giſtrat? videre reuereriñ poſſit. mdicij pabua cant no reuinen⸗
wea Ec e ae a cll Tis iah riñ poſſit. mudicij damnatus. Et qui dos. audu
. kgi La ainemame. herngt ei S nnerſi ſel⸗ cauerat. Beſtias aut accipe do⸗ unmren aocrs
4 ſin .5 vai. og. 1 9 be utũ. cum vellet pp bemus ex feritat 1ccIe A Lara;. na pyrrhy
re⸗ Lij. Sin bonos ſtulare. Euis aũt cecꝰ ꝓ alioß te magis eᷓ er an⸗ ſilins achilio ine
rijs. Sʒ uis aut cec ꝓ alio po malis anr ſi . ius achillis fuit
ris. Sʒ qund ſi ſtulare nõ urcee nalis genere. nã quid ſi leo ſit. ſelk ĩ obſidiõ
eſt pauper clie ulare nõ poſſit. tñ et ſenat man 1 . oe tronan
ii pauper clien . oꝛium manſuetus. vł alia ventata beſtia gue ſuut anie aſtr
tmlus: K. w pyu oꝛdineʒ retinet ⁊ iudicandi offici 5 ntata beſtia r edi
urmwenn blic epu ʒ retinet ⁊ iudicandi officio mãſueta. Ergo qͥl ctionem rome per
ſiten blico dabit. ſic fungit MNunduid * en — go qͥ locauit ſolus no qngentos
1 mmn em olim erat et .Munquid ergo ⁊ magiſtra tat᷑ſiue vepugnauerit: ſine n. Qd ied ule ongos,
fin hoc eaſu opelli tabinns rer tat quidem exemplũ ſuas. n tenebir. no em qui be⸗ zbas aehillercos⸗
s is s eſeaatoe, an quig it. Apius enq; clau⸗ ſtijs epugnauerit tenet. ſed qͥ ope o Exemplis. ſez
ſin ete ks e amſe ecus ↄſilijs publicis interat ras ſuas in h̊ locauerit. Deniq; täun inhone⸗
hin Fnbrianme r e ſeueriſſimã dixit ſniaz eos q vtutis oñdende cã hoc faciũt manent n arre
ginn r ubet eſſe du OB m enbgeſt pri recipiendis ſine mercee. ñ teneri aũt veteres nono vrorim 3
rſül ſeretus. ne fas vt dicamꝰ retine niſi in arena paſſi ft ſeſe bo nono: vt dixim?. 5
ir eus neebeun moretinere Uſi in arens paſſi ſut ſeſe hbonoꝛari vid m veale⸗
ien muare. vel otra amicuʒ poſt L. de - eealeperte⸗
1 fph b Nec ſolan his ꝑſ aenlene zrcn pbw r j . huũanitatis. oſonet ei qð dictũ eſt de apio.et eru ar. ↄtra.C. de a emti mere
a cAmbinone. qr omnes ocat. he onnen krei . „ emouet. hoc ſecundo edicti oꝛchne. ſent.l. n 0 mudex⸗
. n etarin um it anncns pꝛincipis. X um ach⸗ 1* Baſs ſamn e nnlmie ipſo iure. vt. C. de adulte.l.cum vir 5
„a4 acnonntg,er d oient w pu vrs wiunnns tur. Al Ehame⸗l tan ricrteniiandrr agleetuin ,0, ed
nint tillies pitudine. na ſi eſt de alia vt leui. tũc * dicas ve ſumma tur· ¶de pems. l. i. et. l. qgo ad ſtatum. et. l. qui vltimo. ertatez. vt. ſ.
mmilinn §. vt in inino. Accurſtx. i. tuc loqunt teraa es edicti. vt. . e. tur ante ſniam ꝓ ſe ſcz vt hic dicit. cũ ſint Worgineleraucs aamittü⸗ 2.
IAE T Officijs. his ranonibo. ſ. bpt pudici Rerit ſerirr. t ari. vt. C. ad. l. iuk. adul. I. ſediſſim
m repellunj enam a one. vt. . en n matus. qo eſt cum mdex dicit eum iarum.
nm, cu.l. neq; fomna 1. de anenam 4 adgliſoin aum Er locauerit. hic eſt infamns 1pfo eAummigtum.
SSL earum dici vterioꝛ condino ꝙ,ᷓ maſculoꝛuz. vt. de ſtatu qunbus x Beſtias. ex fer uate. vr cum effectu fere ſint. nõ ex aliquo fero g
