ealec etei actdez. Sʒ adijcit ĩid vemũ qo ex
ſſer canẽ rõnibo eiꝰ acceptolatũ eſt. Sʒ an ĩ
biceſſer cauẽduz röõnibo erꝰ acceptolatũ eſt. Dʒ n
vt S.ð rei vẽ.l.ex ſi In i ſir vj .
erfo⸗F pem⸗ totũ ſi tutoꝛ ſoluẽdo ñ ſit videamꝰ:

Neq; eniʒ male

qõ magis puto.
8 Aul?.

cc um in v Zhit᷑ cũ tutonbdo. p

igii. v . eoe⸗ Erui vẽditoꝛ peculiũ acceſ⸗
emp. quoi. ſ ĩi ma ſurũ dixit:ſi vicariꝰeuictꝰſit
nuſio diſt⸗ nihil vẽditoꝛeʒ pᷣſtatuꝝ labeo ait.
eu. erqͥ me.li.l. ſ. ⁊ ſiue nõ fuit ĩ peculio nõ acceſſit:
Ytez in obliganoe ſiue fuerit iniuriã a iudice emptoꝛ
ee; o bie dy poaſſus eſt. alit at, ſi noĩati Fuũ ac-
j. S. uo. (ccegere dixifſʒ. tuc eĩ pᷣſtare debere

d Furtr.ſ. noxa⸗ 1 peculio eũ eſſe.
e Actum. ſ. a venditoꝛe. Accur. flio.
fDuple. que ꝓmiſſa fuerat ſi furtis noxijſq; ſolutus nõ fuiſſet.
g 1 Llud queruur. ſecundum. vel etiaʒ ↄfirmatoꝛem. vt in ani.
fide. S. 1 non ſolum.
h Bebere. idem in venduõne aliarum rerum. vt.j.e.l.emptoꝛi.et
⁊x pꝛe. ſtip.lq.S.ſtipulatio duple.in caſu tamen cum fideiuſſoꝛe.vt
quia iminet euicto in limme cotractus. vt S. de peri. ⁊ cõmo. rei ven/
di. l.penłt. vel dic.quia ibi non agirur ad fideiuſſorem dandum: ſed
venditoꝛ petens pꝛecium repellatur: miſi fideiuſſoꝛ dvetur. vt dicta.l.
x peri.⁊ cõmo.rei vendi.⁊.C.e.l.ſi poſt.quia tamen conſuetudo in
venditione libꝛoꝛum ſic ſe habet: vt caueatur cum fideiuſſoꝛe.poteſt
dici vt ſemper detur.vt.j.eo.ſi fundus.⁊ idem vbi ałs eſſet conſue
tudo.Accur.floꝛeñ. W
1 Si impuberis. vtilem finito officio tutele.
KE Ait papimanus.
IAcceptolatum. in reſiduum enim tenetur tutoꝛ. ſed ſi in eo nõ eſt

g Aius.

ſoluendo an pupillus teneatur. hic ſubijcu ꝙ ſic: a.j. admumm. tu.

l. cum plures.S.j.
m Secd an. in totum. nõ vider᷑ enaʒ non verſunm.
n Zutoꝛibus. vt S. de mino.l.tutoꝛ.S.fi.⁊..æœ admini.tu.cũ plu
res.S.j..j.eo.ſi ideo.ij. R.ſed contra.j.de regu.iur̃.l.neq; iterdi
ctum. Soł.hec actio datur in pupullum ex contractu mito cum tuto
re nomme unpuberis: ibi venegatur actio in pupillum nomine debiti
tutons. vt S. ce acti. empi.iuł.S.idem iuł.mii factus ſit locupletioꝛ.
vel fueri poteſt:quia tutoꝛ habet nec pupillo vederit.cedit enim actio⸗
nem. vt S.de tribu.l.iij.vel ſanſfaciat ꝓ eo ſi ſu ſoluendo. Item con

tra. S. ve pꝛocura. I. pꝛocuratoꝛ qui pꝛo euic. ſed aliud in pꝛocuratoꝛe

vt ibi dixi.Accur.

0 ſ Erui.labeo.vt ⁊ S.ti.j.l.pinde.S.ſed hoc ita. ſic en

.l. ij. in pun. 7 dic v. . e. l..
Al iudi ce. culpa ſua ineneniente: alioqͥn contra puto. vt dixi. j.
e. per unpꝛudentiaz. AcuDur.
q ſ Ffücs.

füd venierit ex oſuetudie Uoer funtur il

omnia in hereditate vendita ſernatur. vt j. ve here. vench.

eiꝰregiõis in q̃ negociũ geſtũ biſit. poteſt enn
eſt: ꝓ euictione caueri opoꝛtet. erncranſoten
Vi a pupillo ſbſti i VlIi. E. d Grrahe.
tutũ ei ſuũ emerit: agere cuzʒ embi.lj. liueer
ſbſtituto exepto põt. ⁊ ex ſtipnlatu gnumplk lne
Tcͤ euictõe: cũ neutꝝ eaꝝ actionuʒ ſideiuſſoꝛe vel ſ-
aduerſus pupillũ habere potuit. ſengblaerhe
Enauoe hoĩrs dn 1 Sez. Onernerumel.
pprtoꝛipſtare cebʒ qnti eiꝰin⸗ xt hi. t arg. .
tereſt Poie, vediioris fuiſſe: qre ſi per mitipuien⸗
ne pꝑtus ãcille: ſiue hereditas quazʒ mbus. Ac.
pusiuſſu ẽptoꝛis adierit euicta fue
rit agi exẽpto põt.⁊ ſiẽ obligatꝰeſt
vẽditoꝛ vt pᷣſtet licere hꝛe homiĩeʒ
quẽ vendidit:ita ea q;q ꝑ eũ acqᷣri
potuerũt pᷣſtare eebet emptoꝛi vt·
J vẽdideris mihi ſuũ titi: nillo.ſõ
cide titiꝰheredẽ me rliqrit: hero i eoez
— iE 1— ſerno. na
ſopt. ait Guuſa⸗ aeer euicnöe. w erat iin
m pᷣuꝰnõ pt᷑ euĩci.ſ̊ ĩ exẽpto acti ius pupillo ey
ne wenrrenas eſt. 4 vEli uns. in nint end
qͥs ꝑ fũdũ quẽ cũ alio cſeeezʒy
hꝛet q̃ſi ſolꝰ eius dñs eẽt:ius
eüdi agẽdiue mihi vẽdiderit ⁊ ceſ⸗
ſerit: tenebit mihi euictõis nomĩe
ceteris nõ cedẽtitbo. p Aulus.
Vciꝰticiꝰpᷣdia in germania H nad
trãs rhenuʒ ennt: 1 pteʒ pꝛe⸗ S

vt. E. vt act. ab here.⁊ contra here.l.j.⁊. j.eo. ſi per inpꝛudent

am. F. j. 2 fallit hic regula quẽ. de euic.ienet actio ipſuʒ. deinde agẽe⸗

tem repellit exceptio quam habes.j. eo. vendicantem. ſed hoc ſii fa
uoꝛe libertatis. ſic ⁊.j.eo.ſed ſi ſtipulano.S.ſi bomo.ſ an in actu
one exempto quam contra liberum factum intendu: habebitur ra-
tio hereditatis pupillaris que empton non queritur ꝓpterea c⸗

uocat in libertatem. argu.ꝙ ſic. j. e. l. ꝓxl.

u u Enditoꝛ. bommnis. 1. ancille. vt ſtatun patzʒ. vt 7.]. de ver.
uüutg. I. j. Mccur. H
x Imereſt. etiam extra rem: vt ſubijcit: quaſi male ſit waditum.
ſecus quando nullo modo. vi S. de acti. empi. ſi ſtenlis. S. cum per
venditoꝛem. ð ;M
y Partus. cum ancilla venditus. aliter enim non cõmitteretur 5
euictione actio. vt.ĩ.eo.ſi pꝛegnans.que eſt contra.vel venus dic
vt ibi.lccur.floꝛeñ. “òM
3 Enncia. euincuur emm hereditas ſi bone fidei poſſeſſoꝛ ſeruuʒ
inſtitutum heredem qualitercunq; iuſſit adire: ⁊ ex ea cauſa bona

fide poſſidere cepit que eninci poſiunt a legitimo herede:ſallicet ve⸗

ro wmino ſerii iubente: habita aditione pꝛo nulla. vt. . x acqui.
hereð.ſi quis mibi bona.in pꝛin. ergo licet venditoꝛ ab mitio con⸗
uemiri non poſſu vt homineʒ emptoꝛis faciat.tamen ſi que poſtea
eirimentum acceſſerit. quis ſuus non eſt facius eicnoe ſecuta &
bebit reſarciri: vt hic.⁊ S.e.l.pꝛoxi.vel dic ꝙ fuit enicis per verum
wommum ſermi. ANA. S
Aendidit, vt 25, ac. emp. l iuk. S. itez qma furem, 7,l, . Fl.

1Potuit. cum ſeruus non niſi moꝛtuo pupillo in libertate pcla⸗
mare poteſt. ⁊ ita incipit actio contra beredem pupilli: quod poteſt.

giczmleg Den

Aſtnur.
ures npcie⸗
Fibanonb it
ane de il
ſerni hin⸗

no tuc ſe
na Aſun
nq65,.
lieſecuts font
inoꝛcbl noꝛfmn
Gcpeheratu⸗
linser ulas
enpnons 6

W tenclens

n
h Erhis ſn⸗
Nleputo gomit
lomihhomie;
i hiis eẽno
ſlumuz adic
Hd hugtas no
ANoxas gublv⸗
Os ptinet. Pug⸗
leſut ex puatis

Anet) publace er

hublies: vt peo
agulterio:hom
tcho:n ſekibus.
hia ti.j.lco
ſt fugmuno .
9k. lbi hris
it l , ,.f.
1 l heſpnta

ßz. .e.
ſi. bldlekiy
Aylanöencre
MNe Aleii oi
Oob hare

ſngkrone c⸗

nbhictönns
inero apoonith

ſſe.dcendum
4 Acen den

luſtinet
Mlexlep.gg.

umenhl nn

eſchs meligti

Rumn nnl i13

köſizi,l⸗
uluk.1 dn

lepietdene
ſgarnun n 4
1 Alaſenit ino
Oninnd lerl

ulibnan

geſtlltn g L

1. Wö.
Eneftiht 8
zgenane. e,
iainn
A a
ci niddin
Mo itii⸗
unt tes
is monie
9 Bul.
—R
ne
—

MNet,
ne. rlitſt iue⸗

01 riſ4 Prpere Aag s⸗n fnz .19

b Actionem. dupli. Accur.
c ſ 7 vendideris. vcurrendum. vt a. ].e ſi ei cui. S. j. .S. ij.

—

l.nõ tñ ei.⁊ facit S;.man.ſeruũ titij

d [ quis fundum.cedentibo.vt.j.e.ſi fundum.S.j. æ contra
rium ibi ſignabis. Acur. HZD

g Pertinere.

beres emptone. F clj intulit cũ in reſiduz intitatẽ be
5 naihtarg. res emptoꝛis oueniret. ꝗqſtiõeʒ re⸗
oncipes modico / tulit dicens has poſſeſſiões ex pce⸗
dato poſſeſſori pto pncipali ptiʒ diſtractas: pti ve
gahenorie ve teranis ĩ pmia aſſiſtas.q̃ro an hu
vVberam. S. ij. lus rel piculũ ad vẽditoꝛeʒ ptinere

poſſit. Pauł.rñ.futuros caſus eui

ctiõis poſt zctã emptõeʒ ad vẽdito

imo videt᷑ ꝙ ſic Loita . 9
rt 5 loca. ucn reʒ no ꝑtinere⸗ iõ ſᷣm ea qᷓ ꝓponũ
ecma fus . kur pciu pꝛedioꝝ peri poſſe. Ex
hic ſecuta fuu ⁊⸗ k, LEE. L .
qitioꝛibi nõ: om Dis vbis ſtipulatois duple vel ſim
ct era bu ple eũ hoiem re qagit᷑ nora eſſe ſo
empioꝛis. S. e. x lutũ vẽditoꝛẽ ↄueniri nõ poſſe ppt
licio Fendnoner as noxas que publice coherceriſo
n de r kent. ſCeuola
h Ex his ſunn· .V 1 *
ple. puta pꝛomit Vicgaʒ ex pte dimidia heres
. das peat eend inſtitutꝰvniuerſa pᷣdia vẽdi⸗
rg ſolutuz 1 die lt: 7 coheredes pᷣciũ acceper̃t eui⸗
ꝙ aq puatas nõ ctis his: qro an coheredes exẽpto
c nne bubly actõe teneant. Rñ. ſi cohereches p⸗
te ſüt ex pnatis ſentes adfuerũt nec diſſenſer̃t vide
Pabehiwwen „ri vnũquẽq; pteʒ ſuã vẽdidiſſe.
adulterio: bom Onitatis extima p Auk.
cidio: 2 ſibibus. tõeʒ faciẽdã cũ ꝑs euicit᷑ pꝛo⸗
nr wenns d. culꝰrecte putabat q̃ fuiſſz vẽditõis
qð at. ibi nors tpe nõ cũ euĩceretẽ res. u Apia.
aut ac. 7. ſ. v. VDn in dimidiã quãtitatẽ pꝛe
ſig. l. hec ſtipula „
uceß zef. etn l. .— P Aulus.
li ples. Ed ſi quid poſtea allumõe ac
atpellane nore ceſſerit: tos qaccedit inſpiciẽ
oinner vnan dn dũ eſt. Si vſuſfructꝰ euĩcat p bo
ner. Sol. hic re nji ructuũ extiati 6 .—
r . itate fructuũ extiatio faciẽda eſt.
tractꝰvẽditõnis Dðð

cum ꝓmiſit duplap re pꝛincipali: reb q̃ accedũt vel accedẽt.
n o On mn omicdiã. lic; dumidia euicta ſit ꝓ diuuo: qꝛ foꝛte pars

euicta melioꝛ erat vel œterioꝛ.vt S.e.l.j.

p ſ Ed ſi quid. quidaʒ dicũt hãc.l.loqui in acuõe ex empto quod

ſtare non poteſt. Ac. W
g O1 vſrnen
Herſi kuꝰ euĩcat᷑ qnti mĩoris obicd mueruũ gupieng⸗
pᷣdiũ ẽ: lis extimada . p Dm. lst res q pkes red⸗
Victa re vẽdita:exẽpto erit ¶ qũt fructus. vt in
— — J 1 aut᷑. dᷣ ec.ti.S.ſin
agedũ ð eo qð acceſſerit:qus aũr onale.
admocdũ ea q ẽpto füdo noĩatim ac ebsere
ceſſert. ſi euicta ſint ſimplũ p̃ſtat. ſupulatu lcl pt.

Buple ſtipulatio ↄmitti dz tũc:

ſtPꝛediũ.cui in

cũ res reſtituta ẽ petitoꝛi: ł dãnatꝰ D lrs⸗
ẽ in litis extiatiõeʒ:vł poſſeſſoꝛ ab empt. Ae.
emptoꝛe ouẽtꝰabſolutꝰ?. Si ßfuꝰ te Lucta re.
culꝰ noĩe duplã ſtipulan ſumꝰ eui⸗ nmeite vt eec aſt in
ctafuerit:an ob id qð fugitiuꝰł ſa⸗ ventre. ve eo qd

nus no fuit:agere mhilomin? poſſu

ſit:nihil ob h̊ qð fugitiuꝰ ſit paupi

oꝛ ſũ:vtputa cũ ĩ bõis meis nõ ſit.

M ſi ſanũ eẽ erronẽ nõ eè ſtipu
latꝰ eſſeʒ:tãtũ mea inteſſe q̃ntũ ad

vncipalii venduu

äs eſt. agit etiã ex du
mus:qrit᷑. Pꝛoculꝰvidẽdũ ait: ne ple iſpulatde.t e
— ſe en e 9ſyr eſj imnmo s qᷓ accedũt taci⸗
x ch ntſit vie ma emct gſit ci me vel expᷣſſe exem⸗
us fctꝰ ñ eet:an tũc cũ meꝰfct᷑ eẽt. pio tm: vt hic. a 5.
i vo em̃ caſu qͥ meꝰfactꝰ ẽ:ſtatĩ mea ⁊ ac. emp.l.er em
inteſt qᷓnto ob id veterioꝛ ẽ.et qus o. S.ſi qs reʒ vẽ
actiõeʒ ſemel ex ſtipulatu hĩe cepi: u Quemachno⸗
eg nec ob euictiõeʒ:nec moꝛte:nec um ea. hic accipe
n ſi qdð eſt.j.et hoc.
mãqumiſſioe: nec fuga ſui:nec vlla iine the vendusis
ſili cã amiſi.at ſi ĩ bois ſneis factꝰ ñ ſiue añ ſiue poſt.

rVINMomiatiʒ. ſe⸗

cus ſi generalit. vt

Z.E. l. ſerui.

y Peeſtat᷑. ꝑ acti

onẽ ex empto.

3 Reſtituta. fuit

pñtẽ vſũ ꝑtineret:tãetſi id ĩ obſcu⸗ Snacte: ars nz
ro eẽt: vtputa igrãtibo nobis qdiun drn f c eeg.
eũ habiturꝰ eſſeʒ:⁊ an futuꝝ eẽt vt plii Ie 1
äͤſſiͤ mo- . . o tdiderit. H. vt
eũ qͥſꝙᷓ aut a me:aut ab co cui ven j. ercep. lij

didiſſeʒ:cuiue ſiłr pmuſiſſeʒ euĩce⸗

ret.ſũmã at opĩonis ſue hãc eſſe vt

a Extimatoem.

hic eſt Z. J. e. ſi cuʒ
vẽditoꝛ. S.ſi pᷣuꝰ.

ſuper quo appomt᷑ hec ſtipulati.
i Poſſe. dicendum eſt. Accur.
RE q Elidam vendidit. pntibo cet dhe
IAffuerũt.ĩmo nõ eoipſo.ſj qꝛ pciuʒ receperũt ꝑ qð vidẽ
tur voluiſſe.vñ nec vendicare pñt ⁊ tenent᷑ ve euictoe: vt hic.⁊.j.de
li excep.l.apud.S.q̃ſitũ eſt ſi cũ fundi.⁊.ĩ.d wona.inter vi.⁊ vx.
l.ſᷣuus coĩs.in fi.ſecus ſi nõ voluiſſent.vt.j.e.l.ex mille.S.fi.⁊ S.
e hen. emp.l.reʒ alienã.Ex pᷣdictis piʒ ꝙ male pomit᷑ hic illud ge
nerale pᷣſens intelligit᷑ cõſenure:iñ quidã ponũt hic. ⁊ ꝓ eo eſt arg.
j.æ admi.tu.l.ij.⁊ S.loca.l.uẽ q̃rit᷑.S.q ipleto.⁊.j.d fideicõ.tu.
l.cn oñdimꝰ. S. fi. ar. I. S. coĩ di. lI. ſabi. ⁊ ar·g S.qͥ.mo.pi.ł hy.ſol.
ſiẽ.S.nõ vꝛ.⁊ S. ð pi.ac.l.gaiꝰ.⁊ S.de pig. ſi fideiuſſoꝛ.S.płn.⁊ S.
man.q pant᷑.⁊.j.cæ ſpõ.l.in ſpõſalibo.S.fi.⁊.j.xe leg.ij.titia.S.lu
cia. ⁊ poteſt dari qᷓdam gnãlis rñſio ad omia zria:vt.j.ð re.iu. ſe/
pe. S. cur gutem. m aa.——?ðʒ;
m Dꝛſſenſerũt. ĩmo plus fecerũt.qꝛ pᷣciũ receperũt:vt dixi.
n b DOmtans. lex iſia nec in actõe exempto locũ hꝛe poteſt. quia
m ea tempꝰenictõ is ſpectat᷑. vt.j.e.euicta re. ven. nec ĩ acni⸗
one ex ſtipulatu.qꝛ vi ipſi dicũt in es non habet᷑ ratio bõitatis. vt
J. e.ex mille.S.j.Item ſᷣm nos qui dicimus roeʒ hꝛe bonitans in
ea ſalteʒ eus bonuatis qᷓ erat rꝑe õctus nõ videt᷑ poſſe ſtare qð æ
allumöe FKeaqg in actõe ex ſtipulatu venire non vebet:ſicut nec partꝰ
poſtea editꝰ. vt.j.e.ſi pᷣgnãs. Item ſi ageret᷑ ex empto ꝓpter alluui
onez nõ debet inſpici tempꝰq̊ aceſſu:h q̊ eumnceit᷑.q̃re dicas has tres
leges loqmi in actõe ex ſtipulatu.a terciq.ſ.illã.ſed ſi qͥd in eo caſt u

eris coherediby: nec zdicentib.

So. hic damnar᷑ emptoꝛ in litis extimatõe.vnde nõ licet ei habere.
ibi vo venditoꝛ factus eſt ꝓcuratoꝛ in rem ſuã qui mãdan non habet
regreſſuʒ:q̃re empioꝛi licet habere. —
b Ab emptoꝛe. pic eſt j. j.e.ſi rẽ quã.S.ſi duple.So.tbi ꝑ ſuã cul⸗
pam cecidit a poſſeſſione:hic nõ.
c Abſolutus.foꝛte qꝛ ſuã ꝓbauit poſſeſſionẽ.
d DBuplã. ꝓ emciõe: nõ de ſanitate vel fuga. qð pʒ vt. j.qʒ ſi ſannʒ
eſſe ⁊c. vel dicas hic vel ſuga ⁊ ſiłibo ſtipulaiũ.vt. j. ꝓxi.
eEnictus.ſoꝛte hypothecaria vel ↄfeſſoꝛia rõne vſuifructꝰ.
fIactꝰ.cũ dñs eſſʒ vẽditoꝛ.vt.j.de acqʒ.re.m.l.tradinio.
g Mon eſſet.qꝛ nõ fuit actoꝛis. Ac.
h Cepi. ex cauſis ſuꝑioꝛibus. .
1 Manumiſſiõe. ſ.ↄtingẽte:nõ ob. meũ faciuʒ. ſ qꝛ ſtatuliber erat:
alioqn õri eſt. S.ti.j.ſi hoĩeʒ.a.j.e.ſi ſeruũ ciiꝰ.
k ¶Caulſa.neceſſaria alienatõe intueniẽte. vt ſi ↄditio rei mihi ven⸗
dite ⁊ alij legate ſub ↄditõe extiterit. . H
IMDů ſi ſanũ. ita videt᷑ dicti. ſi tñ ſtipulatꝰ eſt eẽ ſanũ:aliter pt᷑ dici.
nam ſemp allegado vicit vſq; illuc:ſummã ant vD c.
m Ad pnteʒ vſum. vt ꝓpter oꝑas. vt S.n.j.l.iuſtiſſime. S. fi.
In obſcuro. ſ.intereſſe.

—

o Et an. ſ.ignoꝛantibo repeie.
pPꝛomnſiſſeʒ. ſ.ſanum.Accur.
q Summam. omiſſis ſupꝛadictis ineptis.
r Ut tantũ.ſ.intereſſe
ſConſequar,etiam ſi nõ eſt foctus meꝰ,et hoc intereſſe Muer iam

u
6 ge.
iſin
— e. . ictõn — i. um. ict ,1e⸗ ſe
ſeiliq; H zuii iſign
ü e E. ſan Aasrsrzc ſic er an dter in
Deer morbu . Crurg a ve 5 „5. m S. ñ c n
ns Per mord en tatc herecez ple nõ cõ ratorem . nſur
. . apparet aruidw aut b Ipſum. t lar ez ale nocs ke maeho de nnten
n ſſe oſi mn 1 t ſtipula . ez k rem oonn
ne non amwe 1oe damm iri5. & it ſtip acti em⸗ jne t ranone fniin
ſit enc terit i ex cau u. vt dixi z. bſtulerit ãdati ꝛvt ab no eptione i⸗ twlfn iu
oduʒ opot ſicut u ſuũ. vt ſtu CE m . vt Ccuʒ ri exc et trad ſilſi⸗
to lramun, d chiuries Edo ama factũ ſu quãti mretcrne Bnadeiren nabran⸗ is mmt 4
eni az ſit ꝛeter 0ꝛ. ſic venn . ſeqr: ink, hic i tima ſia e zr⸗ tee ſucceſſu: re n ⸗
ſemꝑ hcamem.o . ſtipu ipulatõ ptoꝛe oꝛpene itti ſtip ictꝰeſ gich ſ nmse nt u
Lian Ena oſt ũ ex ea oſt ſtipu eſſe. p t neq; c ꝛtʒ omit dicio v la giicn venare; uninnmn
1 zaop. antũ t vl poſt uũn Lpi. igit oopoꝛtz on iuc ſz: pl ale enchre innii
unod nti fugitiu X 3 t: noc cepte uſtuliſſz. u beri pta nodinmn n
monezeuna⸗ byv menn ren an fac eds . bir ſi ipe anndezli 7 vt en⸗ e ſuude un 5. iite
eaz nec del et zer End uã P e nemin JYu litis ex 3 ulaeõ ñ hꝛze unuss upillo. ſc.ſe
re: r bic⸗e En 3 quaip oſſe fiũ aſie 7 Utis ſtip eq; em̃ ad⸗ l. qa pu e
Roahererve ſrqs oꝛ reʒ neri p mnate Z mitti ſti t. neq; er t ab . femn
ſtra ac emp. 1 1 ſbmou o iure d ã euĩ⸗ ceat a li. ſepſi no recifler huc ex iz atove⸗
i unt n vrer de wli ſt is alio ſtracta öt ce codẽ li. nis no eniʒ ia 1 men. ne
gen cum v ſi a cept eſt: ꝙᷓu Ea ſe diſt: toꝛ po lia. pciuũ qn et. ꝓpe litis extia ſ. piris. inc ai⸗
vſuf⸗le rei vẽ. pi. dubiũ e em re auũt emp exce cui ſip̃ guterr . eſt ex 3 Icẽ m Sblsaal. . ſh lcien
ttio.aar. 5. n d ĩpꝛob ligere intẽtõe . cã rſario der ich bſtina. fu⸗ m auents. huhnw
niio alens. rit. onatr. eh⸗ nere i lata exe Ue 11 da einpt 1 iñ ex p eſtata fi 9 n es dbre, Sci nin
anen 5 w cerece lit retin 9re ab Au. ſecũ i hꝛe lz: ſi lite at znãd mureovu iz
pn. 1 .a ar. 6 eve ꝛan poti z. tt ſeche toꝛ o cri. ſi 18: D n ursc) ivuhti iſ ͤſoin
aämoalel. vẽt pto latõis du cepuic ihilom liulis⸗ hõ cu ſoꝛ. H vupic in⸗ 0 ear iõ ꝗ 9.5 Apnl mun
Wezvennm: e ſtipular d etſi ex rorne aentvoſteſth üexd teui 5 1 31i. mreh
icez v otann E ſita ea: ulatde: vel gen erit poſi. eſſurũ inõ bb eſtertr. mſr ſ
ich eegawt 1 oppolita ſtip Api. Idẽ eü regreft interi ze nõ lʒ. ateſ. vt lun
cat git. tz t facta gut le q; u ſ⸗ 4 ꝛe en 21 ſlez bze 10 luẽ ibꝛ ſanecefſarta.
vecrch. g 5 Hant duple fur ditioꝛẽ ctug. boſez ſſeſſi ame lins js t ſemem
3 legẽ 7. . . ſit ex Wi. 10o nulla ulatõe a gel t pon .C. e. oſi poſt 'ſ⸗Amed
edno. Ju 115. uict uenn lation ctõe ulat t fugã e ederit latiöz ſſeogi pon ug ſr
e1g zure e eui⸗ to pt ſtipula r etoe den iHß ppt fu ppbeẽe ſtipu „ Erun eie imuſe
nczl. ju en te exẽp d etſi ta: de ey böa ctoʒ: tcu4 mutn lpa po vt. et 3. e E z
bi rñ ſauo E Epoſita: 5 liber q orti ae mqͥ : tuc omit culpat k⸗ l.l. i. ue ſe i
Haireltiwn F ter intpo ho libe itio:ti Plã tiui: tũc iĩ ſine öibo in to · vriqh. rglt.
G ſpãle is. It ui. . ſet i 9 Si ihi a tit 22 fugit E etſt gutoi tte⸗ rei v zrie. . li ſä N⸗
bertzt ganl⸗ 6dicemꝰ. erit mi⸗ aſiliben: nez ait. eidec ks ↄmit rmnk. arann
cm̃ 5. . v aen idẽ Die t veme ripbit q̃ rſiam: iulia. fugifʒ: Et no a hoĩem 4 t alien?. ranel
Kroꝛ es dñe defuier⸗ reea at otre 0. ſeſſoꝛ bſolut⸗ apph rtiati ae Ee wloti. tantſaf⸗
mn bere iber⸗ ſ. en he ifaci bebe ſitis a ſi . 8 ex ca⸗ tio no W.ſ
75 lrmat brch tiuſq; nmihiſm um habel Omp. pone ulato chſ it liti vbic a . 5 inen
añ ofn rielz1 õ ſem ligatuj pE vt ur ſtip vbi ig Edere. Wwb. en erin nſuin
zurmeknd 5nd n dobi ES ranruun nene e⸗ chrrne uan
maonu 5.3. . .1. 6 aaui: de risn ihi btu bus ni S P 2 tuto e me. §.
3. Jiez 5. e.l. liga gareri⸗ ctioe m ob n pu il latoez tute uẽ an t0 Ap
eer ert, obliga euictt me tno ꝓ re pupi extia pᷣſtite 9 SHS A
akingiano⸗ ſut noĩe nõ ſatis tõe qop é ut r. t litis ex ſuo p d⸗ r redbo p indin
eiſ bi ſpa tis. eo n ema. 7 1 a cau co:ꝛage “ uã emi illi:h illo a 24 Ac. ſmimmmnzz
oneiſherans vattepa eod ercepta eoꝛng⸗ m erſecuia pup ctöe pup ipꝛo uc⸗z, ern
Hugs higreg⸗ 9 :ꝛexcipi et no eye li except. ier ccun vð euictoe S 98 u .bie lice. 11Oian
nö bi S li mali ia. ð ex p tio: tti. ſatis e fen lncf
t Bd o en⸗ T ligs ſie z te à t antecᷓ t ſtip Editoꝛẽ t mu Techiſ x 7. . e. 1Gnim
isinnetiden ob me. . tan 2 TI vẽd emit m te ed r. vt⸗ §. ſi
laz ta net act ellu eo nome eri. eſſeri ttit. ſus udi quẽ em dũ ĩ wte dici n enditoꝛ. iſſecn
ciõe te dis reyellit do iz ſhmouer itꝰ ece ñ omittit uer de fui ꝗ⸗ Efunch to ꝑ iudic cũ v õ nSrkis
naarit voſſze, aingalone hnens aerengzret Pgcu⸗ lier ſtant get Sente an
exce nla. na. To- ĩcat᷑: ſtip t: H ſi w accepi liqs en ier õis note: 5. e. l. mm
hec e vun⸗ euic euĩica t agi ſi a 2 Ec ide a pi mul ictõi liz: 78 nr , nt ,t
re. 9 rei ven nemo eum ñ poterit a⸗ elegan ſet: e ulifſz: p ſſoꝛẽ en Enull 2 j. 2 ꝛope. 1. fer ktienm
eret n. q nemo lo tñ pote liij. elel C0 bſtulif iu ſſet vl dA P„ tiꝰg ex
cñ a Elige⸗ v lie. ꝛtis. £ ⸗ iulia.l latozʒ 1 erſus vtẽ hꝛe qntin 9. vr üda: q eſt Nflummit
b Eiigs. . ſoꝛtis ñ u wpulate eam duert wotẽ luſſz qnti ian ac lee ant 15 n
ben lie.n a nkceſſerit. le ſt ttir: vt aal 1oꝛẽ t9 obtu ATp 5 gpe . hulbenno⸗
idlier. iinkceſſer it dup! amitti paz eui qſi mi iarit“ o u Eera⸗ Wedre mmhrmnmi
L. vẽdi L ex⸗ 8 diffin res ta pt 1P . ta tãtũ n mptoꝛ eledi 8 . „ e. ühchenden
f gern iß ter qͤtiẽs res liceat ꝓ oĩs mo ſi ij. habeat e toe noc⸗ uere. lex ſi lit Oimlmank
f Aernͤe 1 itti qꝗ . 1eno toꝛ ho t et. .l. ij. h euic u.S. cal E. ałs unt
e 5 Anga enptoribi it. ſi emp 26 xederi i, eſn o. vr. . p inng er ar nn n u⸗ een z 2 cinn
ſaean de etbez.r 10 elons extunat zi emptio⸗ Jon Henle s 5. de 30 atainen, runao⸗. ſirhn ianmi
ſna c Snplreg. cro⸗ troue ictꝰ li nn oſeidon uncentẽ o rin ui Wee aalkrat⸗ ie
lei r ſelirez. ſibi⸗ e:iſch victel lo. . ſi mu⸗ er auuer raeimter emnncen merſt ig ns nus acerara nſi
g⸗Vr. 1. 1. oꝛe: 0.§. vnqꝙᷓ; l. ex nc. ſe inter ſarij lictões nã.qꝛ. “ððUU ldie ꝙ uf
dſec uple. 2 1i fi. curat in fund n debet ce Hu teſtata naduert en aff 1abſen ie eaz. Ve eẽt
§F. n d .q ein. wi. eum dit. ̊ no ctõez inr⸗ 3 Con ſſoꝛ. qnt nas hꝛẽe ter ſeru eiꝰ noĩe minriã ei
rac uts 1demne ter read emptoꝛ are iderur. b Poſſe ſz. nõ d aliã p §. fi. emer gee als ir mn
nõ pĩ oꝛ: cum it · 1. onem: 1 15 sereez re. esrc, no. exc d0 luis ex d iac. . Vt cred el hypoth
re arun enie kundel ae eſa uſhabebat Wcnm ſolben ad ro⸗ uhn geſiena r
ea ſom orel ne cũ ſciat ſi öria hab nis. vn (un 1 icia
ſed Vr S. * hic r ime cũ ut „. 3 m S t. Vt e euic
proez. aciio cnſinenin eman g eſt. pote
kanah is iſ ihenſi Bnmten kufangutikoud
vel g. 7 fone are Mazni em elt . le.j. ſi Fu
oui renn Sʒn I. rn. r. I.
olna. niam.) tũ. a
ſ rti ludk
f. . Bm leꝑ

Nirſi⸗

Uimneſ
gt.

1

3 Aſsn
P ti
H A
Alici

1 Un..
AM.n
Cgmmnne

iucin
nuem fu,
Kumeſi
n1

en hüli.
Suin
r MC,⁵
atale h
.
n

— —.

l e

Anlft

Nrange

ze Füͤn
ianimt

. miid
iädun
1 e
Linſed
1EH

4 O
6 mlie

nlinge

(Prtn

Ki

enicta.cum eſſet pupilli ſecus eſſet. Accur.
f ECõmittit᷑.tenet᷑ em ↄria tutele ad reddendũ pecumã.vt.j.de cõ
tra. iu. tu. l. qðᷣ ergo. S. riu1uxz. .
g Agere. vt ⁊. j. de iure wi. l. ꝙᷓnis in bonis.⁊ pater eius.vt..
e.l.pꝛ.ſ̊ ſi vↄuemiat᷑ maritꝰ:q̃rit᷑ viꝑ debeat marusmulieri denũcia/

re et mulier ſuo
airneregan. Ed etſi poſt moꝛteʒ mulieris
Itez ſrodemnar euiĩcat᷑:regreſſus erit ad du⸗
mnaanddene ple ſtipuiatoz. qꝛ ex ꝓmiſſiõe mari
nrcthe Sauen⸗ tus rauc us herece mkieris age
reʒ:an pus ode re pt᷑ ⁊ ipſi ex ipu atu agere pñt.
wer On tñ eiaſeqns aꝗ Phꝛi.
veroßm qdam. eeſſe: vt ſi ipi dño nupta ĩ wotẽ
elvln eu oderit: amitti ſtipulatozʒ dicã:
gue 'm az. inter Guis eq ĩdotata futa ſit młr. quaʒ
er rtia gal etſt ven ſit hre ei ñ licere fuu:
mu. in ma nece. lõ tñ veꝝ ñ ſit iudicõ eũ euictũ eẽ
ſarui non eſp trebtof⸗ 5 veduoꝛẽ młr hʒ actõe
iers in ſerun pᷣuũ cꝰ noĩe du v Lpi.
end is ſtipkar ſio manmiſener
er d. mnmil er ſtigulotöc aſe poſſio. ge n
euucit qmiꝰ hãe tibi liceat: quẽ ipſe
e e aieg ichati cenen
alind um wie. Ed Bncie qo libertu qꝗs non
nans Amt Haꝛabeatt ex vẽdito actõeʒ hʒ:
eſſe wialie er ſi ſcierit vẽditoꝛ alienũ ſe vendere.
pernon:cu fuls Sz etſi ex cauſa fideicõmiſſi eptoꝛ
apud maruũ re coactꝰfuerit eũ maumittere exeni⸗
ſa neceſſaria. vt Oc iure vtimur vt exceptio⸗
. n e Pt.1 nes ey pſona ẽptoꝛis obiecte
m mden re. ſi obſtãt venditoꝛ ei nõ teneat᷑. Si
w. fac. l. qd dꝛ. xꝰ vo ad ꝓſonam vẽditoꝛis reſpiciẽt ʒ
v certe nec exempto: nec ey ſtipłatio
modo ↄmitu᷑ ſti —
puletio cũ non ipſi mulieri vel ſuo heredi.:ñ alij.ſ.viro habere nõ

liceat.vt ⁊.j.de v.ob.l.ſtipulatio iſta.S.ſicut auteʒ.q̃ eſt j.maxime

pᷣter

in eo 5 dicit. .l.ꝓxi.N.qð ibi dici᷑ nõ ↄmiin. ſj habere alij nõ lʒ
ipulatõeʒ vel eius heredẽ ſiue ſucceſſoꝛem intellige prſus ali

2

rem emptoꝛis non eſſe. vel etiams ſecit pactum de non petendo: vel in
ſimili caſn impetrauit ius iniquuʒ contra alium cum ipſe coucnire⸗

tur ab alio ex limili caſu.

x enduoꝛis.ſcilic tm̃:non aliter. quia venditoꝛ fecit pꝛedicta que

aut vtilit᷑ nõ potuerit:vł ipſo iure
ꝓmiſſoꝛ duple tutꝰerit:vł certe n
li mali exceptiõe ſe tueri poterit.ſᷣ
ita ſi cłpa ł ſpõte duple ſtiplłatoris
poſſeſſio amiſſa fuerit. Quoli⸗
bet tꝑe vẽditoꝛi denũciari pt᷑ vt x

dixi modo feciſſe empioꝛem. vel qiia agenti emptoꝝn publiciana exce
DMD puo wminij obijci
ne duple: nec ſimple actio cõpetit ln. pu⸗
enptoꝛi:ſi exceptio ei ex facto ipſi yy Ipſus. ſ. em⸗
ſita obſtiterit. Lpi ptoꝛis. Ac.
us oppoſita obſtiterit. u Lpia.
Ed etſi ex vtriuſq; ꝑſona: et·
Auctoꝛis ⁊ ẽptoꝛis exceptões
obücient᷑:inteſt ppt᷑ qua exceptrõzʒ I Eg etſi er
iudex ʒ iudicauerit.⁊ ſic aut mit⸗ vtriuſ;.
tit᷑ ſtipulario: autnö. p Dmp. ve doraum N geſ
rẽ quã mihi aliẽaʒ vẽdidert peetẽdo poſſeſſori.
dno redemerĩ falſuʒ eſſe qd vel vterq; erulit
AI TW. d 1e„ 7 lmuſiurandum. Sʒ
nerua.rñdiſſʒ:te a me pᷣciũ ↄſeq ex uomodo ex perſo
vẽdito agentẽ q̃ſi hꝛe mihi rẽ lice⸗ na auctoꝛis obijci
ret. Celſus filiꝰ aiebat. qꝛ nec bone mmoive f. de erce⸗
fidei ↄueĩret: ⁊ ego ex alia cauſa reę pri.w. apud..de
hꝛezʒ. Di duple ſtipulatoꝛ ex poſ Kerar enicrione⸗
ſeſſoꝛe petitoꝛ factꝰ victꝰſit:quã reʒ rens poteſt: vt hic.
ſi poſſideret retinere potuerit.peti ſi oſone vt wli nõ⸗

a Et ſic aut. qoᷣ
ſi nõ apareat: di⸗
ci poteſt venditoꝛõ
abſolui. arg. j. v
ver. obli.ſi ſeruũ.
S.ſequit᷑.vel ſi ſu

ea re agẽda adſit.qꝛ nõ pᷣfinit᷑ cer perſiu ucer ad eũ
tuʒ tpᷣs ĩ ea ſtipulatõe:dũ tñ ne ppe recurrendum. vt
— — . . . ,1. 9 Ila. I. ab
ipᷣaʒ dẽnatõeʒ id fiat. Bem. erccutcheeli nõ ab
Z emptoꝛi qꝗᷣ ſtipulatꝰſit fur uur venano.
X el dic condemnã⸗
tis noxiſq; ſolutuʒ eſſe heres qumnlt baerh
pter exceptõem ex

perſona empkoꝛis appoſitam condemnandũ empto

tol.l.fi.in fi. Ac.

ꝛez. vt. C. ve aſſer.

b ſ JIrem quam. agentem. licet nondum ſ. olueram. et poteſt hic
uici ſᷣm Jo. cum ſciens alienum vendidiſti ⁊ non tradidiſti

um. at qi hʒ ab eo cauſaʒ nõ eſt alius:cũ de euictõe heres vel ipᷣa
ſi vᷣuit teneat᷑.aliud ergo ſi cauſam lucratiuã haberet.

i ſ Ed etſi poſt moꝛteʒ.regreſſus.ſ.p heredeʒ mulieris.
k Aaritus. qꝛ wtẽ lucratꝰeſt. ⁊ bona eſt rano.vt.j.e.ſi
ſeruũ emero.a S.de mino.l.ſ̊ vbi reſtituno. .
IEx ſtipulatu nommne euictõis. Accur.
m n Dn i er pſequens.ſ.qð videbat᷑ ꝓpter pᷣdictã ratõem.qꝛ
mulier efficit᷑ indottts. M
n Seruũ.tanꝙ ex emptõe ⁊ ex wte.
o Euiciũ eſſe.ergo nõ ↄmitti᷑ mſi iudicio accepto.ſ̊ j..e.ſi em
pton. So. vt ibi. Ae.
PActõeʒ. ad ſimplũ.vt hic.⁊.j.ad.l.fal.l.ecũ emptoꝛ.
q ſ ꝗ ſeruum. ꝑdideris.vt S.ti.j.ſi homiĩe.ſic ⁊ qñ ꝓ derelicto
babuu. vt ⁊. j. e. l. ſi.

r ſ Ed hoc nome. ex vendito.i. ex empto ad intereſſe. vt ⁊ 3.

NX ccti. emp. l. titius cũ. S. ergo cũ inemmiſſeʒ. ß Z. S. de pꝛe
ſcrip.v.l.naturalis.S.ſi. So.ibi nõ extimat᷑.⁊ hic ꝙ maumiſſum
habeo libertũ in odiuʒ eius p quo manumiſi.qꝛ nõ vult parẽ con⸗
tractui.hic exuimat᷑:quia non habeo libertũ eũ queʒ ex iure cõtra⸗
ctus habere debeo.
ſScierit.maxime.ſed tũc etiam ante euictõeʒ agit.vᷣt S.d ac.em
pti. l. ſexuũ quem ſciens. .
tAbqnumutere. qi potuit cogi. vt.j.de fideicom.li.l.generalit᷑.
S.quot.autem fideicõ.

u h c inre. obiecte. ſ. emptoꝛi agenn contra alium poſſidemtẽ:

veluti ſi emptoꝛ poſſeſſoꝛi vetulerii iuſiuranduʒ:⁊ muranit

tunc enim ⁊ ante euictõem pꝛecium ſolutum repeterem.vt S.d acti.
empti.ſi ſeruus quem.S.fi.vel cuʒ emi a colono vel vepoſitario qui
nullam babet poſſeſſionem. ſiquidem redimaʒ a wmino magis ſum
laudandus. aliter autem videtur imiquũ vefraudari pꝛecio couento.
Tel ſᷣm yr. indulgendum eſt empton qmi bonam ſidem agnoſcendo
calumniaʒ euitans eam a wmino redemit. ſecus ſi ſoluiſſet.quia nõ
repeteret. M
cNuia. ratio eſt. Accur.
d SDi duple amiſſa. veluti per negligentiaz poſſeſſionem amifſam:
que vacans ab alio occupata fuit vendita vel alio niulo alienata bo
ne ſidei emptoꝝ ⁊ vſucapta.vt inſti.de vſucap.S.qð autem.vel quia
venduoꝛ iurauit nõ eſſe dñi non deferente. Iteʒ noia hic qð quis ſua
culpa ſentit ab alio non recuꝑst:vt hic.⁊.j.ſi cui pluſqᷓ per.l. fal.l.
uij. S. ſi legatariꝰ. ⁊. S. fi. a. S. item ſi ipſe.in ſi.⁊ S.æ pecu. ſi poſtꝙ;. ſ
3.S. e. euicta. S. j. So. vt ibi. S ́MVv
eQuodlibet.pꝛefinitur.ſcilʒ a iure.vnde nota ꝙ lex non vetermiĩat
nec ego⸗ vt.C.œ diuer.reſcripi.l.falſo.⁊ facit ad hanc denunciatio⸗
nez. j.e.ſi ideo.S.ſi.⁊.l.herennius.⁊.l.ſi fundo achio.S. fi.⁊.C.
e.l.emptoꝛi.⁊.l.ſi permutatõnis.⁊.j.e.l.ſi dictuʒ.S. penłt.in ſi.ſ̊ ʒ
j. de le.iij.l.qui cõcubinam.S.heres.vbi aicit añ iudicin venũcian/
duʒ. So. ibi Nertit ludiciũ ꝓ ſententia:⁊ ſic ↄcoꝛdai.vel ſpãle in eui
ctõe legatoꝑꝝ:vt ibi. Item qͥd ſi nõ venũciaun in pᷣma cauſa: denũ ciat
iñ in cauſa appellatois? N. ſiqdeʒ oĩa ſunt actoꝝ ĩtegra:vt qꝛ te ſtes
hʒ ⁊ mibil veꝑu:pt᷑ cenũciare ei.ar.J.œ ope.lega.l.vj.
f Cõdemnatõeʒ. i.dũ nõ ſit renunciatũ allegatõibo vel teſtes apii

8 – .

2 facii.C.xœ tem.⁊ re.ap.l.uj.in fi.

.

3 1ſ Zemptoꝛ. ctõem. ſie ſine indicio comiutitur, ſeg conira, 5.

e.l.non tamen. So. ibi de ſtipnlatõe duple ꝓ euictõe: hic p alia. Item
nõ videt᷑ agi poſſe alia rõne.qꝛ nihil ei abſit. vt S.ð ac.emp.ſi ſeru⸗
mihꝛ. j. Ke. q ſiłr eſt Zʒ. So. hic videt᷑ ei abeſſe cũ acteʒ habeat ꝗᷓ ꝓpi
ſucceſſionẽ ei ↄpetere ceſijt. vel vt ibi. Item obſtat.qꝛ videt᷑ ſublata
ꝑ ↄfuſionẽ. ſ̊ ↄriuʒ eſt.nam qͥdãmodo videt᷑ exegiſſe. et ſic cõmittit᷑ ei

e Adiectuʒ. ſ. P⸗

ſnpulatio vꝛt here⸗
· ihae extiterit: is cui ſusfurtũ fecerit ĩci
caulſa.i.· pit ex ſtipulatu is actiõeʒ hꝛe quẽ⸗
jrela 1 fruſtra pro Jita qs ſtipulaäti v Lpi.
mſto. ig. i va ſpõdeat ſanũ eẽ:furẽ nõ eſſe:
cee E i ve veſptilionẽ nõ eẽ ⁊c. ĩutilis ſtipula
ceſſaria. l. ſi ẽpro: tio qᷣbuſdaʒ videt.qꝛ ſi qͥs eſt ĩ hac
deet · cauſa: impoſſibile eſt qo ꝓmittit:li
vi. . de wli exep. nõ eſt: fruſtra eſt. ̊ ego puto veriꝰ
apud. ez labo Hiac ſtipulatõeʒ furẽ nõ eẽ ſanũ eẽ:
d Vel hor. in· veſptilionẽ nõ eẽ vtllẽ eſſe. H em cõ
tereſſe eſt ĩ obliga⸗ tinet ꝗꝙ inteſt hoꝝ qd eſſe: vel hoꝝ
renl no mi e qd nõ eſſe. p ſi cui hoꝛũ fuertt adie-
zir e. Sy none ctũ pᷣſtari multomagis valere ſti⸗
nner, Pulardez elmochn ſtipularo ab ei
inſti. de iun. ſi. libo ꝓponit᷑ iutilis erit:qð vtiq; ne
S.· ſi qs alij. mo ſanꝰ? ꝓbabit. i Bez.

Via dꝛ qtiẽs płes res ĩ ſtipu

miitis inteſſe ſi qdd EH
hoꝛi eſt qõ eſſe nõ latõʒ öducunt᷑ płes eẽ ſtipula
Earvl ſida ns 15 . Presce epl
xebrat. vk ſi qd nõ tes:an et ĩ dupla ſtipulatõe h̊ idẽ
qð eſſe vebeat. vt ſit videã. cũ q ſtipulatł᷑ fure ñ eẽt
r. z. ſi quis cu. ſit videãꝰ.cũ qͥs ſtipulat᷑ furen eẽ:
venanneel fugitiuũ ñ ec: erronẽ ñ eẽ:et ceta qᷓ
Paptuͦt poͦ eule ex edicto ediliũ curuliũ pmittunt:
xr n vend vtp vng ſtipulatio e: an ples. et rõ
4 a a diin facit vt pkes ſint. 7 illo gcechit qo
mulns le ⸗ lulia.li.xx.di.ſcrib.egit inqͥt q̃nto
ibꝛ. vt inſti.ðᷣ u⸗ mior vpt᷑ fuaã vᷣui:⁊cœi t pof
n ic. eno.r mĩor ꝓpt᷑ fuga bui:ceide agit ꝓpt

tra: vt ibi. Accur. floꝛeñ. “
u Mon intereſt. i. non eſt differenna.

x BSDuple. continet. ſ. ſi quis ⁊c. ſed etſi ⁊c. et cõiunge ſe equentem

l.cum iſta. Accur.
y e Aictus. videtur.ſeruus de quo ſubijcit.i.creduoꝛ. tunc vi
det᷑ euiciſſe em⸗
pioꝛi. Ac.

moꝛbũñ.id agendũ eſt inqͥt ne lucꝝ
faciat emptoꝛ.⁊ bis eiuſdẽ vicij ex
timatõeʒ ↄſeq̃tur:fingamꝰemptuʒ

220 c licet ẽpioꝛ.vt da⸗
ce. mioꝛis emptuxꝑ fuiſſe du reỹ non ieneatur
obus:ſi tm̃ fugitiuũ eẽ ſciſſʒ ẽptoꝛ atorn alin
B ecutuꝑ ꝓpt fugo: mox periſſet amz. qua ſemel
qð nõ eẽt ſanꝰſilir duobo mĩoꝛis em eſſet cõmiſſa. vt
ptuꝑ fuiſſe ſi x moꝛbonõ ignoraf Me imi gren
let:rurſus ↄſeqͥ öbabit duo.nã etſi nota ꝙ ſuffiu ſi
x vtroq; ſimul egiſſz: qtuoꝛ eẽt ůſe ihnum lberezſi.
cutunꝰ. qꝛ eũ foꝛte qᷓ neq; ſanꝰ: ⁊ fu ficeiul.i. tigeiuſ⸗
gitiuꝰeſſzʒ: ſex tm eẽt empturꝰ:ꝛpᷣm ſoꝛ mo vendito⸗

pᷣ ſepiꝰex ſtipulatu agi poterit.ne⸗
q; em ex vna ſtipulatõe:̊ ex pluri

a Habere. ſci⸗

re.in fi.

bus agil. i em. „ nenn,
Hõ — b Exceptone.
E buũ emero et eüdẽ vẽide ergo ——
ro: vide emptoꝛi ob h fuero eſ qua atoe euf
adenatꝰ:q; vdere ñ potui euictũ:cõ quod no. F.der
mittit᷑ duple ſtipulatõ. p ODm. cep. w.l. figeiuſ⸗

mẽcipiũ ita emeris ne ꝓ⸗
ſtituat᷑: ⁊ ci ꝓſtitutũ fuiſſʒ vt
libeꝝ eẽt:ſi Z legẽ vẽditiõis faciẽte
te ad libertatẽ ꝑuenerit:tu videris

ſoꝛ. Accur.

n Aue. itel

qſi mãunuiſiſſe: ⁊ ideo nullũ aduer ligutur.
ſus vẽditorẽ bebis regreffũ. Di verobula emct

coĩ di. mecũ actũ eẽt:⁊ aduerſario
fuus adiudicatus ſit.quia ꝓbauit

d enchtoꝛ ex
ſtipulatu. ſed ex
empro. vt. j. de

non ap. F. plt. 2.l. ſere debemus. 2. I. quonens. ⁊ hoc.ſ.qñ om̃es nu
meramus.ſecus ſi dicãa omnes has.
h õſequat᷑.vt ⁊ S.ad.l.adl.ſj etſi pᷣoꝛe.⁊.j.ð re.iu.l.bõa ſi.⁊ g.
ti. j. q; ſi nolit.S.ſi qs egerit.⁊ S. ð ac.empiĩ.l.ex emp.S.et᷑.⁊. :e.l.
1 Lonſecutum. pone hic emptoꝛem c. cuũ füdo.
k ſ Jſeruum. vendidero. ſed non tradidi. æ tunc dic actiõe exem
pto condem.ad intereſſe.vt S. acti.empt.l.j.vel nõ potui
cæ iure tradich tamen.⁊ euicta fui emptoꝝ meo:⁊ ego fui condemna

tus acnõe ex empto nomine euictõis. nam vtroq; caſu agam ò meum

auctoꝛem.⁊ ſᷣm virũq; querit᷑ quid ſi non ⁊c.
ICondemvatus. acioõe ex empto ad intereſſe.

m Eõdemnatus. Quid ſi nondũ condemnatꝰ: nec cõdemnari poſ

ſim.vt qꝛ ſic vendidi ne de emnctõe tenear vel de pꝛecio? H. hec lr̃a im⸗
nuere videtur qð non ↄmittat᷑.ſj arg.cõtra.S.ſi pꝛo re pu.S.j.⁊.j.e.
l.minoꝛ. S.ſi ſeruus tuus. .

n Stipulano. contra meum vendutoꝛem: licʒ emptoꝛi meo res non

fuerit euicta.Accur.
o ſ ꝗ mancipium. faciente. puta ꝓſtituente.idem etſi vendidit ſi
ne hac. l. alij. vt.J.d iure pat.l.diuus.m ppbn.
p Abanumiſiſſe. ꝙᷓtum ad incõmodum:non ꝙᷓtum ad cõmoduʒ.
vt z. de in iuns vocan. ſ etſi.S. ꝓſtituta. .
q Si cõmuni dindũdo. actum eſſet. Sed nonne vebet hic agi pᷣus
rei venð.vt.j.v excep.l.ſunch.ij. H? Rñ.hic non fuit oppoſita exce

ptio:⁊ c pꝛepoſteratõne de qua dicit mm.l.illa.Sed ſi nõ oppoſuit nõ/

ne fuit in culpa:⁊ ſic non agit:vt.j.eo.ſi per impꝛudentiam? Rñ.

non.quia eſt apicibus iuris. vt S. manda. ſi fideiuſſor. S. quida.

r Seruꝰ.qͥ fuit venditꝰ vt ꝓprius.alioqͥn nõ.vt.C.e.l.ſi fines.

ſEx duple. an totius pꝛecij? K.ſic.qð habet ab aduerſario compu

tatur in dupla.

t Actionem.ĩmo videtur ꝙ non. qmia ratione partis non comitti⸗

titur. vt.j.eo.ſi dictum.S.m ſtipulatõmibus.que eſt contra.So.hic
expꝛeſſum ſuit vt pꝛopter pariem cõmitteretur ſtipulano,alioquin cõ

vſucap.l.eum qm. a S. de acti. empt᷑.emptoꝛe.S.ſi quis rem.ſed cõ⸗

ira eſt. .l. j. vbi ex ſtipulam aguur. Solu.poreſt dicei quod in his qᷓ

incõmodam recipiunt oiuionem ſu ſpeciale: ſicut ⁊ in homine. vi
J.e.ſi diciũ.S.in ſtipu.vel dic plene vt ibi diximꝰ.

e e Abptoꝛi. venditoꝛem. diſtrahentem ⁊ ſua voluntate:nõ ne
ceſſitate.quia tunc nec ſunplum etiam ꝓmittu. vt S. fam.
herciſ.l.qu: erat.Ac.

f Sanidetur. miſi in caſu: vt plene dixumus ſup. eoð.illud queri-⸗

tur.Accur.floꝛef.
g Repꝛomnttat᷑.ſ.tm̃ vt huc.et.j.de pꝛe.ſtip.l.j.S.ſtipulatio du⸗
ple. vt.j.e.ſi dictum.circa pᷣn.
h SDe ſeruo. foꝛte non diſtincno eo ſit p̃cioſus:an nõ ꝓpter digni
