Wuli un
Ar
nuſ

.
miken,

bent lo cũ gloſe

cientium ñ ſuo

qꝛ aut timet᷑ damnũ ve cõi piete.et tũc nõ cauet᷑ vt dicta. l. ſi edib⸗

Aut. ꝓpter damnũ ĩ rebo alijs futuꝝ.et tunc aut vnus ediſicat. et
tunc cauet᷑.vt hic.et infra e dam.infec.l.inter quos.et.l.in omu⸗

ni. et. l.ſe.aut ambo ſocij. et tunc aut ambo vltra moduʒ. aut vnꝰ

tm.pꝛimo caſu non cõmittit cauuo etiam interpoſta. vt infra Ne

cũ parietẽ.⁊ hꝰ
caſu etis põt hᷣ

loqur. Glel de tus debeatur. opus qͥdem ei nouũ

ſcdo. vicinꝰnon nunciari poteſt: ſi modo ſic faciat:
Ban auicaner vt lumñ noceat. p Auk.
nber. no ſociſs AVien id ẽ vt celũ videarur
tm̃. et cũ conni⸗ Et intereſt inter lumẽ ⁊ ꝓſpe
ſen tulari ctũ. nã ꝓſpectꝰetiã ex ĩferioꝛibo lo
non ad eſuman (cis eſt: lumen ex ĩferioꝛe loco eẽ nõ
uder. wvg. Potefſft. v. planns.
S.fi. æ m huuc ficiat:eque dicendũ erit ↄtra
modum nõ ha⸗

impoſitã ſeruitutẽ eum facere: naʒ

hic poſue. et arbor efficit:quominꝰcelũ vide⸗
1 Agatuꝛ. hoc poſſit. Si .
ita. ſi culpa reſi ripoſſit. Si tamen id quod pomt᷑

lumen qᷣdem non ĩpediat ſolẽ autẽ

vicio coꝛruit. auferat. ſiqdem eo loci quo gratuʒ

tum.pꝛohiberi poteſt. Si ſerui

dã. infec. ex dã⸗
1 „N.⸗ 1t E 1 D — — „ . .
eagle vm gquod in pꝛoſpectu plus quis habʒ fieꝛi. ſper cõtrariũ ſi deponat edifi puetanius vidertu
pdicto n. l. mi ne quid ei officiatur ad gratioꝛem ciuʒ: vel arboꝛis ramos: quo facto nuũciaꝛe. Si vo de
e pꝛoſpectum et liberum. In lumĩ⸗ locꝰopacꝰquond cepit ſole eẽ ple⸗ bear ſeꝛuuus bryj
rũc nõ canet.ß bus autem non officere:ne lumia nus.nõ facit cõtra ſeruitutẽ. hanc ciatur. tum qꝛ ſuo
ſicautũ ſuern. cuiuſꝙᷓ obſcurioꝛa fiant. quodcun
comittet᷑. vt in iar̃ faciat ad lumĩis ümpedi
eo. ti. l. vdn. TS. P g / Taciat ad lumis impedimen

ale m exrat eum non eſſe: potelt dici nihil
ſec.l. nam etti contra ſeruitutem facere.ſi vᷣo elio
no ir. cz als camino vel ſolario. dicendum erit
munis paries qꝛ? vmbꝛam facit ĩ loco cui ſol fuit

tale dmnum i neceſſarius.cõtra ſeruitutẽ ĩpoſitã
hac ſtipulano⸗/ .
ne veniat. vt ĩ⸗
fra de damno infec. flumimnum. S. pꝛeterea.
k NUulgaria. id eſt que vulgo habentur. ſine incruſtatione vel
pictura. vt infra e damno intecto.l.ex damni.j.rñ.hoc in ꝛijs
meis rebus.non ipſo pariete.vt modo dixi.

ITectoria. non pictuas.

m i Aſperatoꝛes. poſſe.contra. C. eodem. l.fi. in fi. Solu.ibi
ſpeciale pꝛopter aream.
n A vicina. vt ſi eſt publua ad. xv. pedes. ſi pꝛiuata ad
decem pedes.vt.C.e edi.pꝛi.l.ſi cm.et.l.meiiana.ałs auteʒ no⸗
uum opus nundabitur. vt infra e operis no. nuncia. l. j. S. nun⸗
ciatio. . .
9i Mter ſeruitutes. ꝙ. i. qꝛ. io.
p Habet. ſcilicet hoc.ne quid ac.⁊ nota q hoc plus eſt
in pꝛohibendo ⁊ non habendo ſibi.qui enim lumen habʒ
id haber vi celum videat.qui autem pꝛoſpectum. claritateʒ diei ꝑ
celum direcio non habet.ſed feneſtra vel foꝛamine.vnde cum mi⸗
nus habet minus offencl debeat. et hac ratione pauper plus ha⸗
bet ꝙᷓ diues.quia ei ſeruari vebet. et ſcõᷣm hoc pꝛoſpectus erat ad
certum locum.vt.j.l.pꝛoxi. Poteſt ⁊ aliter mtelligi.ꝙ generalis
mihi debetur pꝛoſpectus.⁊ tunc hec gloſa non eſt bona. et lectura
legis eſt plana.⁊ infenoꝛis ſimiliter.

q In lumibus. id eſt in ſeruitute illa. ne lumibus ac.

i competit: et damni ĩfecti ſtipu

r Impedumentum. quommus celum videam. vt infra. I. pximo

7.l.ſi arboꝛem. in pun.
ſDBDebeatur. ſ. in eo loco in quo edificatur.
t Munciari. ſed videtur ꝙ pꝛo ſeruitute nunciari nõ poſſit. ab
eo cui ſeruitus debemr.ſiue ſit perſonalis.vt vſuſſfru.et vſus.vt
ifra de operis no. nun. l.j. S. fi. ſiue realis. vt in eodem ntulo.
l.qui viam. que ſunt contra. So.in vꝛbams pꝛedijs poteſt venũ⸗
ciari cnicunq;.vt hic.in ruſticis non.vt m.l.illa.qui viam.nam
et hic dicu cmino nunciari.in vſufru.diſtingue. extraneo poreſt

eĩ debuit:ne lumĩbus officiat:nũc
vo nõ lumibus officit:ſed plꝰ equo
lumẽ facit. Interdũ dici põt eum

non domno. Sed hec ſolutõ sntiqua falſa eſt per.l..fami. herciſ.
in iudicio.vbi dicitur. ꝙ viriſqʒ poteſt denunciari. Sic ergo vicino
poſſe venuũcian. wmio ꝓpnetatis non. Sed in vſuf. aliud. nã ſi vſuſ⸗
fru. terioꝛ fiat.petere vſumfru.debebui.vt.j.de oper.no.nũ.l.ij.

1. I. & remiſ.l.j.in fi.ir.⁊ io.vſufructuarius ergo nulli nuciat.qa

cuʒ ꝓcu:atono no⸗

iure.⁊ in ſuo facit
tũ eti am qꝛ ꝑſona
li actione nihi te⸗
net᷑.q̊ non eſt libe
ratus ſemel pᷣſtan
w patiam. qo au-⸗
xilium exmraneũ
non haber. Huic
tñ ſolutõm videt᷑
3.. no. oꝑ. nu.

quoq; qui tollit ediſicium: vel de⸗
pꝛimit lumĩbus officere:ſi foꝛte pᷣſ
ſura quadam lumen ĩ eas edes de
uoluat᷑. Hec lex traditõis ſtilli

cidia vti nũc ſũt vt ita ſint:hoc ſi⸗ v pupillo.S. ſext⸗
gmficat. impoſitã vicinis nccitst? nget ceua Perdie
ſtillicidioꝛũ excipiẽdoꝛuʒ:nõ illud tx.ſ hoc falſũẽ.
vt etiã emptoꝛ ſtulicidia ſuſcipiat d alijs ſeruuuti⸗

— — Lr . . . bus dieu.
edificioꝛũ vicinoꝛũ. Hic igr polli⸗ „ Umẽ. id ?
cec vẽditoꝛ ſibi qͥ qͥdem ſtillicidio⸗
rum ſeruitutem deberi: ſe aũt nul-⸗ cſt qug guts babz
li debere. Que ð ſtillicidio ſcripta ex ſeruitute lunn⸗
ſũt:etiã ĩ ceteris ſeruitutibo accipi

— — 1 andoqʒ ſufficit
enda ſũt:ſi ĩ cõtrariuʒ nihil noĩatĩ Aranrle

ſi ſine ſole videax

actum et. p DOmpo. qugcoc. m Erne
I E 5 e te preſtat
P ſiſtule per quas aquã du vrinira e. ſiorbo
ccis. edibo meis applicate dãõ⸗ rem. j. r.

x Inferioribus
inferioꝛa loca vo⸗
cat omnia edificia
que inferiora ſut
celo. que non pre-
ueniunc oculos i
videndo celuʒ.ſiue deſuper ſiue ex latere.et ideo ſi per feneſtras vel
per quem alium modumꝓſpicias.cum celum non videas.non dice⸗
ris habere lumen.licet omnis diei claritas ex ſole.et ꝑ hoc ex celo p
ueniat.poteſt tamen dici te habere ꝓſpectum.quicunq; em̃ habet lu
men. hʒ pſpectũ.ſed nõ ecõtra.magis aũt vident᷑.vt excedentia ⁊ ex⸗
ceſſa.cum lumm nihil debeat opponi.ſed ꝓ ſpectui ſic.oumõ poſſit ꝓ⸗
ſpici.et ecõtra ꝓſpectus de ſuꝑ ⁊ infra.ſed lumẽ tm̃ ex celo.
arboꝛẽ.facere.hoc quando debet᷑ ſeruitus.ne lumibo offi⸗
ciat᷑.ſecus ſi altius nõ tollendi im ſu ſeruitus.qꝛ tũc arbo
rem habere poteſt. vt. S. e. edificia.et.l.quod autem.

num mihi cnt. in factum actio mi

lari a te potero.

it tamen.quia facit vmbꝛam.vt ſtatim dicit. vnde diſtingue nocer.

vt mõi. vel non. vt hic.

7 Elio camino. elio grece latine diciuur ſol.et eſt locus in quo pa⸗
terfa.moꝛatur ad ſolem.
a EEq̊.qð plus eſt. vt.j.de ĩ litẽ iur.l.anpe.⁊.j.de v.ob.l.vbi aũt
⁊.j.quẽad.ſerui.amit.is cuiꝰ.⁊ ſi ſerui.vẽ.l.ſi eꝰ loco.S.fi.
Tollit.i.remouet.in totum. HW
c Depꝛimit. in parte.

dPeeſſura.ex reuer beratione.vnde illud.xrefulſit ſol ĩ clipeos au

reos.et reſplenduerunt montes ab eis.
e NHec lex.i.hec dacrio in tradendo appoſita. .
ſEPollicet᷑. ſuo obſcuro eloqᷣo.et ſic ad ſui ꝑiculum obſcure loqui
vt.j.xæ õhen.emp.l.cum in lege.et.C.de wtis ꝓmii.l.fi.i fi.⁊. .
euic.l.q libertans.S.j.Sed quõ ſeruitus rei vẽdite ebebit᷑ niſi no
minatim actũ ſit? vt.j.d euic.l.qͥ libextatis.ĩ fi.⁊.j.de ↄhẽ.emp.l.
in vẽdẽdo. Rñ.et hic agi videt᷑ ĩ piudicin venditoꝛis. vt teneat᷑ ad
intereſie.ſi nõ ebeant᷑ iſte ſeruntutes. Et dic hoc intelligi ſi ẽ.ſi auũt
nõ œbent᷑. nunꝙ; vebebunt᷑ pꝛolatõe iſtoꝝ verboꝑ.v t.j.omuma p.
l.quicquid.et..œ euic.l.qm libertatis.S.pe. H
6 1 fiſtule. meis. ſeruientibus.
h In factũ. licet em̃ vebeã tibi ſeruitutẽ fiſt ule reeiprende

N RNb E X

5

nis vt celum ⁊c.?

Mihil impedlat.caute dicit mihil.qmia ſufficiens remanet.impe⸗/

1 „
4 *

ſine leſiõe tũ ex culpa tna veniẽte vti vebes.ałs teneris actõe ĩ factũ
ſubſidiaria.l.aqmił.cũ te᷑ damnũ dæe nõ coꝛꝑe ĩ coꝛpus.ipᷣa.ſ.geſtõe
fiſtulaꝑ. vt hic. ⁊ inſti.ad.l.aquił.S.fi.et..loca.⁊ ↄduc.qͥ wmũ. ĩ
fi. contra. nã ibi negat aqii?. Itẽ poſſum ſtipulari de dã. inſec. Sed
nõ videt᷑ p eodẽ vel ſimili dãno actõem ĩ factũ cõcurrẽ cũ ſtipulatio

ne dãni infecti.licʒ
hoc inuit hic. cnʒ
actõ ĩ factũ cnlpaʒ
coherceat. vt inſti.
ad.l.aqt.S. ĩiuria
ſtipulatõ vo viciũ

nale.nõ ꝑ culpam

faciũ.vt.j. dã.
infec. flummũ.S.
Hterea ſi furm. q̃ ẽ
Bʒ.ad fi.huiꝰ rñ. et
Hoc ẽ veꝑ. et ita h̊
dicit diuerſis caſi⸗
bus dari actiõʒ in
faciũ.⁊ iniponi ſti
pulatõʒ dãni ifecti
Mẽ vicii nãle nõ

pſtat ab eo cin ſer

uitꝰ æbet᷑. vt. j. ti.

j.l.ſi mihi. S. ſer⸗

uixꝰ. et ſic hec ſti⸗

pularõ ſola nõ hʒ

locũ. Rij.nõ ẽ ita
mns ullud namrale
damnũ nõ pᷣſtatuꝛ
ab eo cii ſeruuꝰde
bet. qð nõ contin⸗
git ꝓpter viciũ rei
ſed exirinſecꝰ. vt ĩ
Ncia.l. ſi mihi po⸗
mnt exempluʒ. ß id

damnũ quod ↄtin

git ꝓpier rei viciũ
et bilitarẽ ex de
fectu nature ↄtin⸗/
gentẽ pᷣſtat᷑ ꝑ cau
tõem damni infe⸗
cti.⁊ eodẽ caſu cõ⸗
fiteoꝛ non cõcurre
Fe actõʒ ĩ factum.
nã vt illa der opoꝛ
tei culpã ĩ cõmittẽ
w admitti. vt.S.

Te vſuf. ſi cuus.

§. deniq;.

2 Bamni. ante

damnum. nam an
te pꝛeſtatur.ſed et
negatoꝛia agẽ poſ
ſum. ſi ſeruituteʒ
non debeo. vt ĩſra

miſſuʒ habuero:hoc vt ĩmiſſũ hẽ
am.ꝓ cãʒz tigni poſſideo hñdi ↄſue⸗

neqͥd aliud vltra ꝙᷓ qd neceſſariuʒ

eti cõi que aut ex caſtello:aut

ex celo aquã capit.nõ iure hriꝓcu

lus ait.Sʒ nõ poſſe ꝓhiberi vici⸗
nũ quominꝰ balneũ hẽat ſᷣm pie⸗
tẽ cõmunẽ q;uis humoꝛẽ capiat pa
ries:nõ magis q ſi velit ĩ triclinio
ſuo: vel ĩ cubiculo aquã effundere.

Sed neratius ait. ſſi tał ſit vſus te

pidaꝛij. vt aſſiduũ humoꝛẽ habeat

⁊id noceat vicio. poſſe ꝓhiberi eũ.

Juyxta cõmunẽ parietẽ.camerã

ex ſigulio opere factã.ſi ita retinea

tur:vt etiã ſublato pariete maneat
ſi modo nõ ĩpediat refectiõem com
munis parietis ure haberi licet.
Scalas poſſe me ad parietẽ cõ⸗
munez hre.ſabinꝰ recte ſcribit. qꝛ
remoueri he vpßfnt. I1 Bem.
Eꝛuitutes q ĩ ſuꝑficie oſiſtũt

poſſeſſõe retinẽt᷑. Mã ſi foꝛte

ex edibo meis ĩ edes tuas tignũ im

tudinẽ. Idẽ enenit. ⁊ ſi menianũ ĩ

tuũ ĩmiſſuʒ habuero. aut ſtillicidi

um ĩ tuũ ꝓiecero.qꝛ ĩ tuo aliquid
vtoꝛ:⁊ q̃i facto quodãmõ poſſideo
Si wmo mes altioꝛ area tua eẽt
tuq; mihi ꝑ areã tuã ĩ wmũ meam
ire agere conceſſiſti. nec ex plano
aditꝰad wmũ meã ꝑ areã tuã eſſet
vel gradus:vel cliuos pꝛopius ia⸗
nuam meam iure facere poſſũ. dũ

ſi ſerui.ven.l.fiſtulas.acenrſius florentinus.

b f

IYſtulam iunctam. quaſi vnitam. vt ipſe paries coꝛrumpat᷑.

Aals ſecus. vt in ſcalis.vt.j.eadem.l.S.fina. et dic ꝙ caſtel⸗
lum eſt receptaculum quod aquam publicam ſuſcipit.vi.j.œ aqua
quo. et eſti.l.j.S.antepenuł. .
cParies.immo videtur ꝙ ſic.vt.j.ſi ſerui.ven.l.ſi quando.S.
fi. So. vt ibi.qꝛ ibi ĩ alieno.hic in ſuo.

d In cubiculo: i. camera quã habet iuxta cõem parietẽ.
e Tepidarij.i.balnei.qꝛ ĩ eo ſepe eſt aqua tepida.
f Juyxta.ex ſigulino.i.lateribo nõ coctis.⁊ lutoſa materia.

g Reitmeatur. ſ. eamera.

17

hb Abanear. non ergo vebet er incumbere. vt ⁊ ſupꝛa eodem. qui⸗

dam iberus. 2. l.imter.

1Scalas.quia.ſ.ſine leſione in pariete cõtingente. alłs nulla eẽt
rõ. quia eiſi fiſtula remoueri poteſt. non tamen iure habetur. vt. 3.
eadeʒ.l.in pꝛin. Sic ergo nota.ꝙ aliquid ſacio in re comuni inuuo
ſocio.quod mihi pꝛodeſt.alij non nocet. ſed quid ſi ambo volumus

ponere fenum in turrim cõomunem? Rñ. quod alteri nocet. poreſt
Phbiberi. vt. j. cõ. di. l. ſabinus. .
k ſ ESruitutes. conſuetudinem. ſ. hoc imiſſum habesm. qð ẽ 3.

Iſtulã iũctã pi⸗ p Au.

¶Aldenianum. immiſſum dẽ quod in aha pte qᷣeſcit. menisnum
queald.

non. vt. j. de ver. ſig. ſi malum.S.j. ⁊.j.e.l.hoc

m Aliquid. id eſt in parnbus quibuſdam.

n Poſſideo. idem et ĩ ſermitute ſtillicidij. ⁊ alijs. vt. ]. ſr ſer. vẽ

4 ſi foꝛte. S.ſciendum.ac.

eẽt itineris cã moliar. Si ſub

ſublatũ ſit edificiũ ey quo ſtillicidi

um cadit.aĩ eadẽ ſpecie ⁊ qualita⸗

te reponat᷑.vtilitas exigit vt idẽ in
telligat᷑.nã alioqᷣn ſi qͥ ſtrictiintf⸗

pᷣtet᷑:aliud ẽ qð ſequẽti loco ponit᷑
⁊ ideo ſublato edificio vſuſfru. inte

rijt.ꝙᷓ uis area ꝑs ſit edifici. Si

ſeruitꝰſtillicidij ĩpoſita ſit: nõ licʒ
Dño pᷣuiẽtis aree ibi edificare.vbi
caſſitare cepiſſet ſtillicidiũ. Si
añ ex tegula caſſitauerit ſtillicidiũ
poſtea ex tabłato vel ex alia matia

caſſitare ñ põt. Stillicidiũ quo

quo mõ acqᷣſitũ ſit altiꝰtolli poteſt
leuioꝛ em̃ fit eo facto ſeruitꝰ.cũ qdðᷣ
ex alto cadit.leuiꝰcadit.⁊ ĩterduʒ
directũ nec ꝑueniat ad locũ ſeruiẽ
tẽ. Inferiꝰdimitti nõ põt.qꝛ fit j⸗
uioꝛ ſeruitus.i.ꝓ ſtillicidio flumẽ

Eadem cã retroduci põt ſtillicidi

um. qꝛ ĩ noſtro magis ĩcipit cader̃
Pꝛoduci non poteſt.ne alio lococa
dat ſtillicidium.qᷓ ĩ quo ĩpoſita ẽ
ſeruitus. Leuius facere poterimus
acrius nõ. Et omnmimõ ſciẽduʒ eſt
melioꝛem vicini conditõʒ fieri poſ
ſe: veterioꝛem fieri non poſſe 1 miſi
aliqͥd nomĩati ĩ ſeruitute ĩponẽda
imutatum fuerit. Qui in area
ĩ qua ſtillicidium cadit edificat:vſ
qᷓ; ad eum locum ꝑducere edificiuʒ
põt: vñ ſtillicidiũ cadit. Sʒ ſiĩ edi
ficõ cadit ſtillicidium:ſupra edifi⸗
care ei conceditur dũ tñ ſtillicidiũ

y Pars. et quidem maxima. vt. j. de ſol. qͥ res.

00° S wmo.
eſſet. vi ſi vmꝰ

in inferioꝛi. g⸗

rea in ſuperio⸗

rni parte mon⸗

tis eſſet. qog.

p Ex plano.
id eſt per viaam

planam. et ſic

tempoꝛe aq lu⸗

bꝛuca erat via.

Brad'. ja⸗
pideos longoo

ſcilicet.

Llmos. ſoſ

ſas terreſtes ꝑ

girum. Et ſic

nota. ꝙ poteſt

operari ig ſine
q̃ ᷣuit eẽ n va⸗

let.vt hic.⁊.S.
ti.j.ſi iter.⁊.j.
ini. actuh p.
l. iij. 1.j.ti.j.l.

quiĩtꝰ. ſec? ſi ſ⸗

ſSi ſublatũ

ecdificiũ dñans.

t Intellgir.

Apter vtilitstẽ

intelligit idem
qõ nõ eſt idem
ſed mutatum
vel actuz vl di⸗

minutũ. vt bic

et. J. e excep.

rei iuð.⁊ an ea
vem. §F. igem. er
.F. de iuchi. pꝛo:
ponebatur.
vInterptek

ſcʒ aliquis.

lerijt. in eo con /

ſtitutus. vt. .
qui. mo. vſuſt.

amn. l. repen.

§. aream. in fi.

S.ſed nõ eſt ita ĩ reali ſeruitute.que reſtituit᷑.vt hic. ⁊. J. . ſi teſta⸗

mẽto.a.l.eum.⁊.j.ſi ſer.ven.⁊ ſi foꝛte.S.etiam.⁊ ſic equitas no

tralit᷑ ad equinũ:quaꝛe ſecus.

a Si ſeruius. ibi edificare.ſ. ſic vt non recipiat᷑ ſullicidiũ. alio W

qn eſt contra fims buius legis.

b Si antea.caſſuauerit.i.frequenter ceciderit.

cNNonpoteſt. ſi ex ea materia gramius caſſitauerit.

dD Stillicichum. 1. ſeruitus ſtillicidij. vel. 1.
uitus ſtillicidij.

wmus cui debet ſe x½

e Nuoquo modo. inter viuos. vel in vltima voluntate.
f Interdum. q. d. non ſemper.

g. Mon poteſt. illud ediſi cium cui debetur
dimittui infeꝛius.
h Flumen. rectius emm cadit.

1 Eadem cauſa.i. eadem ratione. nam qua e

ſerunus non poteſſ!

x cauſa poteſt tolli

altius. quia lemoꝛ eſt ſeruitus. eadeʒ poteſt retro trahi. vt ſubijcit
7 qua ranone non poteſt vepꝛimi.qmia ſic fit grauioꝛ. eadem non

poteſt pduci vlra.vt hic ſubijcit.

K Mu i ares. cedit. vt, 5. e.l,5. ſi uu⸗. 5. ſo. t bi

1 IAwmus. deberet. et ne .

—

nae
uflhiun
mmng
ſui
fſe

ingi nb

ftſtse
Sari
tende

ng hanna
(mung

AEI t

urfl. in

nu ch ſan

ſchn ee

ofänn gnnn

l ftſi⸗
R,

Nt? e

elor ten

irtk M
üſmml adb

mibnu
gbis
lmni
Ponnſt. ecoo

Cter

imnlanſ.
r
Mntfi,ln.
rofeid Kiun

Kunnarleg ſeang

“ lnenoimefwifn
Epnd nus G

64 8
irfiülſnis

malcgſtung.
Grltngiain

3 A. rnr bagwrdt
Noincn „ WeH
i An Zollatur. pter lumen. de rei ven.l. ſi inſerioꝛem. HMD M 6
lcnn n Tonceſſero. remittendo. ́MU d Si ex tribus. et paries. ſiue dicas pat ietem cõmun? pꝛo diuiſo.
bie FYeollere. qꝛ ſic rem at. vt hic. ⁊ inira qnadmo.ſerui. amit. ? tunc quidem non dubitatur ꝙ poteſt edificare inferioꝛ wimnus. n
—R ſtillicidij.et infra ntu.j.ſi mihi.Sed qid eſt ecõtra.ſi rennſi ſer ꝓ inqunſo.non vebet teneri phibere.qma natura earum ſeruitutuʒ
Gin 1 uitutem ſtillicidij non recipꝛendi? Rñ.et illam alrius non tollen⸗ eſt ea.vt patnatur.non vt aliquid faciat.vt õ Gnann.
Oſb Ee di videoꝛ remi⸗ end. S. primo. Cle
Pſülgti nnn enen non recte recipiatur. p Omp. iferioꝛa edificiañ grauioꝛe uitute di Rnrchnn erar
ſiqnaln pere. niſi alnuſ omus tua edificijs meis oneret qᷓ pati debeat. p Hm. eum eſſet mierio⸗
Anen de ſallet aren. vtrãq; ſeruitutem deberet. 2 Hc quod dictũ eſt de immi/ is Dn⸗
M om. wdi.l. j. ne altiꝰ tolleret. ⁊ vt ſtillicidiũ edi⸗ ſis. locum hʒ ex edificio alio fche⸗ parlen ihe
S M P q Redi/ ficioꝝ meoꝝ recipe œberet: et tibi ĩaliud. aliter em̃ ſupꝛa alienũ edifi eſt pars wm ſer⸗
ni. ficium . 131 Ir j ſimni . E t illa ſe
lfn in. We conceſſero ius eſſe inuito me altiuſ ciũ ſuꝑius habere nemo pot. Di mnientis. et illa ſeꝛ
Eulng.m lumm g II . I. u us abere nen dot. 2mi1 . ergo paries.
icj. Ii n bus. id eſt fene, tollere edificia tua. qð ad ſtillicich ex tribus edibo ĩ loco ipari poſitis. Reſpondeo ei no
ing n nn vn lumen um meu artinet ſic ſtatui debebit. edes medie ſupioꝛibo ſeruiant edi⸗ haruir impoui ab
R a Ane polles vt ſi alti? ſblatis edificijs tuis ſtil⸗ bus. inferioꝛes autem nulli ſetꝛuiäët Sea tunc opon⸗
ü. S Re Eneurie licidia mea cadere ĩ ea non pñt: eaa ⁊ paꝛies communis qui ſit int edeſ tur. ergo winmuſ
rtligi un dis. vel die eri ⸗ rõe altiꝰtibi edificare non liceat: ſi iĩterioꝛes et medias altius a wmi- enam ſermiemis

Alanora n
Hetüge n
wlipoteſt nr
1rmerd, lief
i ſen Ee

Mefii, ſr

cho ſuni
ſlcu ii

Sicnt i en
Minbbee nn.

un⸗

oo iwini gote

egum uter

VKidd in

. ,
le ſponid zu
nn

ecikcarti h

„Bfici dn

Eyrzalf⸗ e

. 1.2 N.
ſilicidi
ſabk n in
õl
ſine eun d

eRnumunii

gnoner cnden.

am futuro ed⸗
ſicio. vt infra.l

mimſtrãtes lu⸗
men intus ad

quas habet ſeꝛ⸗

nitutem ex do⸗
mo vicina õ lu
mine.
PHMihil. im⸗
mo cotra vide⸗

l. enz. Solutõ

as feneſtras ad

nõ impediant ſtillicidia mea:lice⸗
gt tibi altius tollere. v Apia.
Vi edificium habet põtſer

uitutem vicino unponere vt

non ſolũ ve his lumibus queĩ pꝛe⸗
ſentia eſſent:ſed etiã e his que po

ſtea fuerint cauea ¹
ſeruit?ĩpoſita fuerit. lumi
Jnaq nuc ſũt vt ita ſint:ð fu⸗

ſi ita ſit cautũ:ne lumĩbo officiatuꝛ

. ambigua eſt ſeptura. vtꝝ ne his lu
tur. vt ifra. e.

mĩbus officiat᷑ que nũc ſunt.an eti

mnis lumibo nihil caueri vidr O⸗

poteſt ibi ediſic a⸗

no inferioꝛum edium ſublatus ſit re. Rñ. nequu.
iure eum altius habiturum ſabi- Reknne. nr
nus au. p Aulus. vomtur. ergo veo
Mre communi nemo dmi⸗ parte conſtituiruꝛ

noꝛum iure ſeruitutis: neq;

nẽ ꝑuenit:ſed ⁊ per cõmuni diuidũ

quod non poteſt.

vt ſupꝛa tuulo. j.

lacere quicꝙ ĩuito altero põt neq; po parte. in fi. h
li em res ſua ſeruit.itaq; ꝓpter imẽ eſer.
ſas ↄtentões plerũq; res ad diuiſio 1 Mre com

muni. m⸗

AGrEe

vt ibi. Item no q3 his que poſtea quoq; fuerĩt. Et
bie conna ge humanius eſt verbo generali om̃e
ſeciala genꝛ lumẽ ſignificari. ſiue quod ĩ pñti ſi
nbus non iſũůt. Ue quod poſt tempus conuentõnis
dn coönge ntuſo anoch eiſic
cillis. et. J. felſo eſt: veliponi: vel acqri ſer
ni:e. le⸗ unitus poteſt. p Aulus.
Luoͤac ellei. Elius editicium iure ſupius
iubemus. et. 7. eſt. ei ius ẽ ĩ infinito ſupꝛa ſu

cum aurũ.et e
contrahẽ. ein.

e au. 7 ar. le..) um edificiuʒ imponere. dummodo

m lege. et infra de verboꝛum obligatiom. ſi ſuipulatgs. S. enen ſtoyo

pulamur. et æ lega. ſecundo. cum pater. S. duleiſſimis. Econtra
pꝛo generalitate facit infra pꝛoximũ reſpon.iꝝ et bumanius ẽ ⁊c.
et ſupꝛa de in ius vo.i.quiq;.S.parentes. et inſi a de libe.et doſt⸗

X here. vendi.l.finali.et de legatis.iij.l. hoc legatum. pnmo re

ſpon. et.l. queſitum. S. pꝛedia. Solutio. hoc eſt regulare vr ſtetur
generalitati. et ſi quandoq; eſt contra.illud ſpeciale eſt. vt infra

regu. in. l. ſemper.
umimbus. nec eſt dictum que nunc ſunt.
vV Juturo.imponi.vt ſermiat.

F. Ael acquiri.vt ſerinatur ei non vt ſit ſeruitns.vt.j.cõia pꝛe.
l.j. ſed vt quis obligetur nomine ſeruitutis .vt. j.e ver. ob. exi

ſtuno. et. J. ſi ſer. ven. l. fi. et. J. ti.j.l.labeo.

y c. Eiius ſnpenius. puta verſus ripam.vt.S.e.ſeruitutes.S.

3 Imponere. vt. z. e. l. cum eo.et.l.imꝑatoꝛes.

a Mnere. vt. S. e. ſeruitutes. S. ſtillicidiũ. a. J. de aqua. plu. ar.

l. j. F. tem ſciendum.

b Oc qõ dictũ. . e. l. j. et. l. ſernitutes. in n.
c Aliter. i. ceſſante iure immittendi ſcõᷣm yꝛ. vel dic: id

eſt ſi non ex tuo m alienum. ſed cum non habeas edifici⸗

um in alieno immuns. nam cedit wmui in qua ummittitur. vt C

wactõem conſeqᷣtuꝛ ſocius quami cam in boc nue
nus opus fiat: aut id opus quod fe eam ſermrre. ß ne⸗
cit tollat.ſi modo toti ſocietati pro peohnbere. ſcili⸗
. eern cer per conſeſſoꝛi⸗
Eẽd ſi inter me et te commu⸗ enlc velte ſ
nes ſüt ticiane edes. ⁊ ex his Sed oſpoꝛitur cy
aliquid non iure ĩ alias edes meas in multis caſibuſ
wamigagg ſſſum ſit: L notans. j.commu
pꝛopꝛias immiſſum ſit: nempe te⸗ ni di. ſabinus. ſo⸗
cum mhi agere licet: aut rem per cus facit ĩuuo ſo⸗
Vre. Idem fiet: ſi ex pꝛopꝛijs tuis co.ſͤ dic ñ mure b⸗
r nuntis. Itẽ nõ. ꝗ;
edibus in communes meas 7 tlas comune eſt meum
edes quid ſimiliter eſſe pꝛoiectum n. ſ J. de E 1.
Imiiter enim ſali ro,s o nen erui electõe. S. fi.
mihienm ſoli ecum eſt cn. 1ropöͤt-v

h Pꝛohibẽ. iure. ſ.ᷣuituns.vt ſubijcit.nulli eĩ ⁊c.ſj iudicõ ſocieta⸗

cis.vel cõi di.ſic.vt ſubijtt.⁊.j.või di.ſabinus.⁊.j.ſi ſer.vẽ.l.an
1Berait. vt. S. ſi vſuſt. pe.l. vti frui. „
B 2 de lbe. et voſt⸗. k Lontentiones. quas excitat cõmumo. vt. j de le. ij. eũ pꝛ. S. dul
bu. lI. placet. et. . que res pigno. obligare poſſunt.l.finali.et. C. q;.i

vnus.
aſſimis.et.j.de rebus.e.l.qui neq;. inii.
IVat. vt infra æ oper. no. nun. I. in pꝛouinciali. S. j. niſi in caſib⸗
quibus pꝛohibere non poteſt. vt dices.j.cõmuni di.ſabinus.

m oti. ſic quod omnibus. non quod vni tm expedit. vt hic. ⁊. J

ꝓ ſocio.l.actione.S.labeo.et in aut.de non ali.S.quia vo venſimile

inm fi. colł.ij. Item ad id quod dicit opus tolli. eſt contra.j. cõmum

di. ſabinus.circa fi.ibi.ſed et ſi in cõmuni ⁊c. Sed illa ſᷣm hanc.vł
foꝛte ⁊ hoc eo abſente.vt et ibi. l
n ſ Ed ſi inter. agere licet ꝑ negatonam actõem. aut ſcilicet per⸗
dam ius pꝛohibendi per pꝛedictam actionem.i. libertatem.
nã acqret᷑ ſeruitus rei comum. etiam ꝑ vnum tm̃ de ſocijs.
ſq; tempoꝛe.vt hic.non autem alio modo.vt.ĩ.ti.j.ſi vnꝰ.ẽ tñ ar.
cõtra.q; plus videt᷑ poſſe fieri per conuennonem ꝙ; ꝑ tempus. vt.
quemad.ſer. amnt.nam ſatis.S.ſed ſi is fundus.ibi pñt tamen ac.hj

ibi m perdenda. hic in acquirẽda. lel dic perdere.id eſt deſtruere.et

ſua auctoꝛitate.vt.j.ad.l. aquił.l.quẽadmo.S.ij. Dʒ qo Dr hic me
agẽ negociatoꝛia ꝓ re ꝓpꝛia contra ſocium rei comums.eſt ↄotra.j.fi
m. regun.ſed ⁊ ſi.S.ſi cõe.So.vt ibi.Et eſt rõ.vt dicunt.ꝙ pᷣſcpᷣtio
per vſum inducitur.non per pactum.qꝛ per pꝛeſcriptõem gnoe

perſona. ſed lex. ſic ⁊ retmet᷑ ſine ꝑſona. ſi aqua inſluat ꝑ ſe.vt ĩfra
quẽad.ſerui. amit.l.ſi fundum. vei ſi quocunqʒ vadat.vt.l.demiq;.ĩ
eodem titulo. Sed hec ratio nõ videt᷑ bona.qꝛ lex nõ querit ſine fa⸗
cto homĩs poſſidẽnis. et pꝛeſcribenns.vt.j.eo.ſi edes.S.libertas. itẽ
et ile quemadmodũ ſeruitus amittat᷑ in retinenda vicut quod eſt fa
ciliꝰ.auã ̊ rõnem

ler. en ſea dice Siĩ area cõi edificare veł.ſociꝰ
F. er ꝓ ſuo.l. ina⸗ Pꝓhibẽdi ius hʒ: ꝙᷓuis tu ediſficandi
le erinm. e v ⸗ius hẽaſ a vicino acefſuʒ. qꝛ inuito
a Or in aꝛea. cõ ſocio ĩ re communi non habes ius
ceſſuʒ. cui vebebatẽ ecificãdi. p Aulus.

ſernitꝰ. ne vmwus Pꝛgmen ĩ vno pariete con⸗

cõls tollerert. 1 1 3
b ſ Hꝛamẽ. 4“ lauis vel trichiuij. quod eẽt
Bn peoluendi pauiméti cauſa. id neq;
ex fonte vicmni n fumẽ eſſe:neq; tempoꝛe acqri pla

nan menuz qbul ⸗/ cmt. hoc ita ven eſt. ſi ĩ eum locum
dn Bnere ſerm Mhll ex celo aque veiat. neq; em p
ente. petuam cauſam habet quod manu
d .onlaen ſiat. at quod ex celo cadit: et ſi non
ocus qui multis .
aſſidue fit:ex naturali tamen cau⸗

clanibus firmat᷑. ie talnenes
marme inter w· ſa fit: ideo perpetuo fieri exiſtĩat᷑

mos duas. vt. j. .
damno infec. l. q Omnes aũt ſeruitutes pꝛedioꝝ
conelane. ß miclu perpetuas cauſas habeꝛe vebent. 2
niũ eſt. vt dixi. J. Ten N.5
cõmo. ſi vt certo. ideo neq; ex lacu: neq; ex ſtagno c0
S. ſi v¶ me. cedi aqueductulſ poteſt. Stillicidij
e e. q; imittẽdi naturał et ꝑpetua cau⸗

f Flumẽ. flumen ſa eſſe vebet. p Ompo.
vocat lignũ exca⸗
uatũ in q colligit
aqᷓ plumiał k alia

naus. tamen que

ex quo ſcruitus non conſiſtit
damnuz vicinus ſenſiſſet: dicendũ

ſp guar. ſie nöõ? daimmi infecti ſtipulatõnem locum
Funts vt. .l. pr. habere. P Aulus.
h Ven ẽ. g tepe J qs edes que ſuis edibo ſer⸗
none nil uirent cũ emiſſet traditas ſi
ſio aque. per pdi⸗ bi accepit. confufa ſublataq; ſerui

ctum foꝛamẽ. ałs

ſee ommis ſern ⸗ 106 eſt. ⁊ ſi ruꝛſus vẽdere vult noĩa

ti ĩponenda ᷣuitꝰeſt:alioqͥn libere

aus non haberet ꝑ ip en: udenre
pertuam tanſan. veniũt. ptem pdij nactꝰ ſim. qð
cum omnes mau⸗ L R &
um vnde meliu Mihi aut cin egon⸗ eruiebã. nõ ofun
viniſſer „ monu di ſeruitutem placet:qꝛ per partes
fiat. id ẽ vius cui utus retinetur.
ta auender. ſeruitus retinetur. Itaq; ſi pꝛedia
ercetur. L

k Aſſi ae. ſic d; de aqqua quotidiana. que quotidie duci põt. licet
quotidie non vucatur. vt. I. aqua quonidiana et eſti.l.j.S.quoti⸗
diana. et. S. qod autem ſeptum eſt.
lIDPerpetuo. ⁊ ideo tpe acquirit. ſicut aqueductus.tamẽ nõ alłs ni
ſi conimue ducat᷑ aqus acqrit᷑ tempoꝛe.qma et ſi naturaluer aqᷓ veri
uetur. tamen ſepe euemt ꝙ per manufactum riuũ eam ducas. por⸗
ro ſi connnue plues et.continuo de ſtilſicicio caſſitaret. vnde aque/
ductns poteſt babere er non habere continnanonem. ſed ſtillicidiuʒ
ſꝑ habet quaſi ꝑpetuam.pꝛoprer aptitudinem.
m Perpetuas. vel q̃i vt ĩ ſtillicico. vt ĩ fi.hup.l.et hoc ad hoc vt
poſſint pſcribi. vt dixi. s. ſermi. l. ſeruitutes.
n SDebet. ad hoc vt poſſint tẽꝑe quert.et ad hoc vt vere poſſu dici
ſermntus. vt. j.l. ꝓx ſed tamẽ id ſolũ nõ ſufficit.immo opoꝛtet ꝙ cõ/⸗
nnue ea ſit vſus.vt ĩ aqueductu diyxi mõ.ſaluo eo quod dẽ ce ſtillici⸗
dio. Tlel aliter omnes bhabere vebent ꝑpetnas cauſas. ad hoc vt ꝑpe⸗
tuo eas habeant.ex quo conſtitute ſunt.licet ꝑpetuo his non vtatur
vnde neq; im lacu. neq; in ſtagno ſic concedi poteſt. vt perpetuo ſit.
qꝛ interdu. ĩmo ſepe exareſcut.vnde ipſo iure exunguit᷑ ſeruitꝰ.licer
reſtituat᷑ in pnſtinũ ſtatu. ſi ſtatuto tempoꝛe lacus vel ſtagnu ſit re⸗
ſtirutnm. et pm hoc uer habet perpetuam cauſam. Ael aliter vt poſ⸗

Aquid igitur ex eo foꝛamine

a ςι *.

cum nec in ſtagnum poteſt concecdh.qꝛ interdũ exa reſcũt ⁊ ſepe.ſed
tamen interim dum extat pꝛohiberi non vebet. m hoc etiaz de in⸗

nere dicit ꝙ habet perpetuam cauſam.ſed non m pumam expoſi
tionem. Sed nonne ⁊ womus ſepe diruitur. non ergo in ea ſerui⸗
tus conſtitui põt? Rñ.non ſic ſepe.vi lacus ⁊ ſtagnuuum.

o Lacu. lac⸗
meapꝛedus tuis ſeruiant: ? tuoꝛl; ntn hul verhen
partem mihi. et ego meoꝛum par- non tamen d
tem tibi tradidero:manebit ſeruu⸗ exeütẽ. Sta⸗
tus. Item vſuſfructus ĩ alteꝛutris boralemmen⸗
pꝛedijs acqſitus.non interrũpit ſer poꝛe plimne col
uitutem. BDem. n enpan
teſtamento dãnat? heres lacus. et. . ſta⸗
ne officeret vicini lumĩbo: ſe? gnum, Sz lutt
uitutemq; pᷣſtaret epoſuit edificin aus non vollte
ↄcedenda erit legatario actõ vtik. exilacu fieꝛl. ta⸗
qua phibeatur heres. ſi poſtes e maonj ſne ve .
tollere ſupꝛa poꝛem modum edifi- ſerui.rul.p.l.
cium conabitur. v Apianus. Etri 4
Yedes mee mr gilo lu⸗ yꝛ. quia quado⸗
cij titij: ⁊ edibo publij meuij nauigm cun⸗
ne altiedificare mibilicent tatb⸗ auncanembe⸗
tio pᷣcario petierĩ vt altiꝰ tollerem nnuo. vel fſauo⸗
atq; ſi ita ꝑ cõſtitutũ tps ediſicatũ cſ· Zu de woG

habuero:libeꝛtatẽ aduerſus publi nauigium non

um meuiũ vſucapiã: no em vna ſer muntun agus
uitꝰtitio ⁊ meuio œbebat᷑: ſed dPue crum ſic.⸗

ctum ſi

HWM

argumentũ rei pꝛebet: ſi alter ex
his ſeruiturẽ mihi remiſiſſʒ. ab eo
ſolo liberarer. alteri mhilominꝰ ſeꝛ
uitutẽ veberẽ. Libertas ᷣuitu⸗

poſſit pꝛeſcribi.
non autẽ ſi ma
mn aqua pꝛoij⸗

tis vſucapit᷑ ſi edes poſſideãt᷑: ꝙ ſi 4 Debz. aunia
is qͥ altius edificatum habebat añ nec m manu cõ

ſtatutũ tpᷣs edes poſſidere ceſijt:in ſiſtit vſus eius

terpellata vſucapio eſt. Is aũt qui raum eſt ad ſu
eaſdem edes poſtea poſſidere cepit. ſcmpꝛenguͦ aquã
. et ideo poteſt pᷣ⸗
ĩitegro ſtatuto tꝑe libertatem vſu-⸗ ſenb.
capiet. Matura em̃ ſeruitutum aa 1I ſ J amd
eſt. vt poſſideri nõ poſſint: ĩtelli⸗ iland

gat᷑ poſſeſſionem earum habere qͥ
edes poſſidet. p Aulus.

ſuperioris le⸗

et ilem ſi conſiſtat. vt ſupꝛa eode.l. fiſtule. ac.
tUicinꝰ. q credebat vbere ſeruiutẽ ex pariete.
vV Senſiſſet. ſcilicet ſpe. vel dic eiam re. et tunc ſi ſtipnlatio eſt

interpoſua damm infecti. agitur ex ea. als agitur in facium de da⸗

no dato. vt infra ad.l.aqmił. ſi ſeruus ſeruum.S.ſi furnum. Qmn/
dam tamen dicunt ex ſtipulanone agi. quando imt interpoſita. ſed

ſi finita fuit dies eius. dum ſecundo non caueretur. tunc vtili ac

ſi eſſet interpoſita ſtipulatio.vt infra de damno infecto. ſi finita.
in pꝛincipio. .
x ſ J qs edes. ſeriitus ẽ.vt.j.cõia pᷣ.l.quicquiil.
y IY partẽ. rennet᷑.vt.j.ti.j.l.vnꝰex.ĩ pn.⁊.S.x ſeruii/
vt pomũ.S.ſi pᷣchũ.
In alterutris.ſ.ĩ wvmmãti.vel ſeruienn.
Mon interrumpit.ſ.hec pſonalis ſeruuus.
Seruitutem.ſ.pꝛedialem.
ſIY ieſtamenio. edificium. in quo ſerintꝰlegata erat. aliud
nouũ ſuſtulit.vt.j.colligit᷑. L
dD Legatario.cun ſeruitꝰlegata erat.

c lulb. non directa.qꝛ nõ ẽ illud edificiũ cin ſeruitꝰimpoſita eſt

Em aʒ.vt.S.e.ſeruitutes.S.ſi ſublatum.

ſit concedi. perpetuam cauſam.⁊ continua habere debet. vñ nec ĩ la⸗ f Edificium. ſ. nouum.

p Cauſa. vNt

et perpetuo po⸗

1Lonſiſtit.
maxime, nam

*
— —

ihmmni
Dnſcun
cplcſe⸗
ſinn
end
uhen en
ſeolge e
ſloice iech
Gnigns

HKihk

ilem. ſcrlt

i

ſerea

ni⸗
nſe.

Imu. cſfiei
in

fler
1Om

cgie ſeen
nhe ls

iiſtre alſetm
Mn
fſcn
M ſſe

wwag
ettt

1 lne

ſſeſtl

opel

Aſecomunguneurt

wenpl i e

. dstp⸗
SCdincn dun

eüuſr un
Miin
Tün
miſh db
biommſe nu
Nf s
iigi ⸗

Arhe j N.

nem ⸗ 5
itutuna
n kieli⸗
1boboeqj n
ns.

1

2☚

licule⸗
Mt ex ndaN
mm ammii
aa as gn in
ns ſun iid.

N

wonancuth
ninam

buß
inwind
ſonan.
gis ans,
1Co ynd
.
n 2
adni
N.

5 1 ꝗ edes.vſucapiã.ſi ignoꝛaui ſeruitutẽ ad aliũ ꝑtineꝛe.⁊ ſic
onaʒ fidẽ habui.vt.j.quẽadmo.ſer. ami.l.ſi.vł ſi ſciui

nõ tñ vi ant clã vel pᷣcario.ſed qui pᷣnnſit pcario.reuoca⸗
bit quãdo volet.vt.j.cõia pᷣ.l.pe.⁊.ſic nõ hic ꝙ ſine n.apto pᷣſcri⸗
bit᷑ libertas.vt dixi S.ti.j.ſeruitutes.

h Una ſerui⸗
tus. qõ ſi eſſet.
nõ poſſʒ aduer⸗
ſus alteꝝ tm̃ v⸗
ſucapi libertas
1BDue. hic nõ
ꝙ vſucapio pꝛo

eſt. ⁊ no pdeſt.

ſic cõdiiõ ẽ con
ditõ ⁊ nõ odiuo
vt. j. de manu.
tef.l. ſi ita ſcri
peũ. 7. S. de vſu
fru. l. vſuſ.
k Argumẽtu
rei.ſ.ꝙ nõ vna
ſeruu ſit. h due
vel dic ꝙ aduer
ſus meniũ vſu⸗
capiã.ẽ tñ huic
dicto ar. cõtra
j.quẽad.ſerui.
annttat᷑.l.nam
ſatis. S. ſi fũ⸗
dus. ibi pñ̃t ta⸗
men c.
per pactũ.
m Libertas.
poſſideant᷑.tan
ÿ̈ hibere.

n Sratutum

ad vſucapiẽdaʒ
ſeruituns libeꝛ
tatẽ. q̃ eſt.x.vel
xx.an. vt dices
I.quẽad.ſerui.
annt. ſi ſic.
o Inipellata
nãli intruptiõe

vt. j. de vſucal·
naturaliter.

p Integro. h?
ſi no hũit cãʒ a
poꝛe. vel ſi hẽt
gliꝰ i medio poſ

Vm debere columnã reſtitu
eere qᷓ onꝰ vicĩaꝝ ediũ ferebat
cuiꝰeẽnt edes q ſeruirẽt:nõ eũ qͥ ĩ⸗
ponere vellet. nã cũ ĩ lege ediuʒ ita
ſcptũ eſſet.paries oneri ferẽdo vti

nũc eſt ita ſit.ſatis aꝑte ſigmificaꝛi

ĩppetuum parietẽ eſſe debere.non
em̃ hoc his verbis dicitur vt ĩper

petuum idem paries eternus eſſet

quod nec fieri quidem poſſet.ſ̊ vti

eiuſdem modi paries ĩiperpetuum

eſſet:qq onus ſubſtineret. Quẽad⸗
modum ſi qͥs alicui cauiſſet vt ſer⸗

uitutẽ pᷣberet que ſuũ onus ſuſtine

ret:ſi ea res que ſeruit ⁊ tuuʒ onus
ferret periſſet:alia ĩ locum eiꝰdaꝛi
debeat. 1 IVlrk.
Tq duas areas habet. alte⸗
ram tradendo.ſeruam alteri
efficere poteſt. m Arcianus.
J binaꝛum edium oominus
dixiſſet. eas quas venderet
ſeruas foꝛe:ſed in traditione non fe
ciſſet mentõeʒ ſeruitutis:vel ex vẽ
dito agere poteſt: vel ĩcertũ condi⸗
cere.vt ſeruitus imponatur.
D pbp Apinianus.

contiguatione tectas: vtraſ⸗

qᷓ; diuerſis legauit. dixi qa magis

placet poſſe duorum tignum eſſe:

ſedit. abs comunguntur tempoꝛa. vt inſti. de vſuca. S. inter. 7. J.

& vſuca.pꝛo emp.l.ij.S.penux.
q Serututum. melius dixiſſet libertatum:
1Doſſit.ab eo qui æbet.
ſQAui edes poſſidet. altius edificatas. qͥ pꝛeſcribit. et occidit al⸗
terius ſeruitutem pꝛeſcribendo. ſicut ⁊ in re coꝛporali.qui poſſi⸗
xt pꝛeſcribit ⁊ occidit dñium alterius.a ſic poſſidendo ſeruiturẽ
acquirit libertatem.
e Am debere. vellet. aluer ? cũ qᷣs ex vetuſtate ſibi aſſerit
ſeruitutẽ. tũc em̃ aduerſariꝰnon reſtituet.vt.j. de aq̃ plu.
Ar. l. j. S. fi. vel hic ſpecrale.
vVDarietem. i. hunc vel ſimlem. Sed videtur ꝙ de pꝛeſenti tm̃
intelligatur. vt ſupꝛa. e.ſi ſeruntus. in pnn. que ẽ cõtra. So. hic
non poſſet intelligi de pꝛeſenti columna tm̃ que ĩ conuennõem de⸗
uener at. vñ etiq ce futura videt᷑ cautũ.ſed ibi enaʒ de pñti lumine

im poterar intelligi. Iẽ videt᷑ ꝙ ſufficiat ſemel poſuiſſe.licet ceſi⸗

nat.vt ar. j.locati.maritiꝰ.⁊..de pollic.l.j. fi.ꝛ..vt legato ł

fideicõ. l. j. S. ſi i9. 7. I. e le. iij. l. fideicõ. S. ſi. x. q̃ fũt ↄt. So. hic
ſint actũ.vt vti nũc ẽ iꝑpetuũ eẽt. ⁊ ſic expᷣſſe egerunt vt alius ſꝑ

reponat᷑.ſi pcedẽs deſiciat. Itẽ nõ.qꝙ hic ẽ ſpãle ĩ ſeruuute oneris
ferendi.vt ille cuus pᷣdium ſeruit aliqᷣd faciat.vt.j.ſi ſerui.vẽ.
ſi foꝛte. §. etiam. a. l. ſicuti. S. diſtant. als contra. vt. S. ö ſerui.
I. quotiens. S. ſeruitutũ. Itẽ contra. z. e. ſi arboꝛẽ. S. vln. ſed hic

non eſt amiiguitas.

x Eternus. i. ſempiternus. nam eternum vicitur quod ſemꝑ fuit

eſt. vt us. ſempirernũ dẽ
et angelus et hec ſerintue.

Inas qs edes habebat. vna

quod incepit et nõ ſiner. vt anima

8

y Eiuſdem mocd.i. hec vel ſimi,..

5 Kauiſſet. his verbis que ſequunt᷑. vbi minus dubij eft.

7 e
pꝛe.ſi quis duas.S. duas aut.

a Tradendo. ſed quomodo põt appom in traditõe cũ i ip̃a

ita vt certe partes cuiuſcunq; ſint
contiguatõis ex regione cuiuſq; wᷣ

minij foꝛe tigna: nec vllam inuiceʒ

habituros actõem ius non eſſe im

