⁊c. Jtem ibigem ris ſtatuerit: ipſe qnq; aduerſario
execũtiom mads poſtulante eodem iure vti ebet.
tur. vt h. ſ ſi nõ or Vn Xoer⸗
hʒ ibi ð bonis. iun 4 Siquis apud euʒ qui magiſtra

xx loci vbi ſunt
executõi mãdat.
ad lr̃as pᷣmi iudi
cis. vt itra de bo.
aucto. iuch. poſ.

l. cũ vnus. §. pe.

accurſiꝰ.

b Quotiens. debeat ſie eſt in actoꝛis optõne. ß ſi wlo faciat. ad
omnes expenſas tenet᷑.vt in aut.de defen.ci.S.⁊ iudicaꝛe.item nota
B nõ inſpici qo euemre potuerit.ar.contra.ſupᷣ eoð.ſi idem.in fi.?

pune nõ paꝛet᷑. IJdem ẽ.⁊

hzʒ eqtatẽ. ⁊ ſine cuiuſ⸗
ꝙᷓ indignatione iuſta:

habebit. ſi qd in aliquem noui iu⸗

tum ptatemue habebit aliquid in
aliquẽ noui iuris obtinuerit.qnq;
poſtea adueꝛſario eius poſtulante.
eodẽ iure adueꝛſus eum vcernet᷑:

ſupᷣ e of.pꝛe.l.ſed licet.

e

Xtra territoꝛium. dic qd ſit. vt infra æe vbo. ſ.l. pupilli.J.
tcerritoꝛium. ac.

d Mon paret᷑.ſiue dicas mi non ſuos ſubditos. ſiue int ſuos ſb⸗
ditos. ve poſſeſſiomiba m q̃ ſunt in alteriꝰ territoꝛio in qbs vuit facẽ
executõeʒ. vt infra de bo. auct.iu.poſ.cum vnus.S.pe. ſiue etiaʒ ini

uis em alpnabit idem ius ſibi di⸗

vt in ꝓcuratoꝛe dꝛ.vt.j.e.l.iij.S.ſiꝓcuratoꝛ. H.licʒ ꝓpłs faciat.nõ iñ

ſcilicet vt quod ipſe in alterius ꝑſo

na equum eẽ credidiſſet: id in ipiꝰ . . de ius vo.
2 Tti l i hac.S.q manu⸗
q; peꝛſona valeꝛe patiatur. ric mntur. Qund aͤ ſi
autem verba quod ſtatuerit qͥ iu- cognoſcẽw ĩ cq vna

riſditioni pꝛeeſt. cum effectu acci⸗

edictum.naʒ vᷣbum ſtatuit rem p⸗

fectã ſigniſicat.⁊ ↄſummataʒ iniu-

punus. non verbotenus. 7 ideo ſi

riam nõ ceptaʒ.⁊ ideo ſi int eos qs

nec oↄſuetudme roboꝛatum.

n Statuerit. i
l.tercia.S.ii.

quilibet hõ de pplo
ſingularit᷑ poterit

N

ↄuemri eodeʒ iure.

ſniaʒ milocutoꝛiaʒ
wlo ferat. puto q;

5. 7 K hẽat locum hoc edi
cum vellet ſtatueꝛe ꝓhibitꝰ ſit nec crum ar. huud.l.
ect etuʒ h t. ceſſat fi. vbi ſnie facit mẽ⸗
effectum ecretuʒ habuerit. ceſſat t5zrr ac in ſla oi⸗

xu. intellige in ſnia
lata 5 ius litigato
ris nõ expᷣſſo erro⸗

ta ꝙ ieneat. vt ar. J. in fi. ſue vſus ? qᷣs ſine nõ vt. j

. .. n rre in ſnia abs non
dixerit ius.int quos iuriſditõʒ nõ teneret ipo iure. vt
habuit:qm ꝓ nullo hoc habetur. qn puo ñ eſt ne.
nec eſt vlla ſententia. ceſſaꝛe edi⸗ a Ria⸗ gt ne
ctum putamus.quid em̃ offuit co⸗ diffimninugt qdaz
natus cum imiuria nullum habue non idem. qſi ſit ei
. — unputandu ꝙ non
ectum. EEewellauerit. tu dic
1 „ r e kui. vt infra ma. I.
Oc edicto wlus debz ius di⸗ npcuratoꝛem. §. ſi
cẽtis pumiri. naʒ ſi aſſeſſoꝛis oranes IJtem
impꝛudentia i f dictum ſit ci nõ ex eo qo dicẽ no⸗
mpꝛudentia ius alit dictum ſit ꝙᷓ Ulil. naʒz ꝑ hoc colli⸗
opoꝛtuit:nõ dʒ hoc mgratui office gi e ſi q eſt factuů
re.ſed ipſi aſſeſſoꝛi. es. nluelndine
v Tpia. nebit ad hoc cdinn
lunc dꝛ innerera
mum. vt ſup̈ de le. a ſe. con. l. & qb. ſic eſt ̊ nouũ qð non ẽ iure ſcptũ

o Aduer ſario.ſ.illo ð quẽ ipᷣe ſtatuit. qñ ins ſingulant iniquũ ſti⸗
tuit.vel qcũq; qñ vi eſiet oñe ius iniquũ fecit.vi.j.e.l.iij.S.hec pena.
p Si qs.duo capita hʒ hoc edictũ.pᷣmũ fuit in ↄſtiuente ius iniquun

alios.vt.j.e.l.iij.S.ſiꝓcuratoꝛ.⁊.S.ſi tñ.⁊.

ſcõm eſt in eo qᷣ ſacit aſtitui. ſiue aſſeſſoꝛ ſiue litigatoꝛ. vt.j.l.ij.ſj ⁊ ᷓ
S. ſi is. 7.S. ni fib. a..

ſuos.⁊ de reba intra territonum. ipſe tñ eſt extra terruoꝛium qn iu
Dicat. vt ſup de of. pꝛe.vꝛ.l.ſi.⁊ hoc in ↄtentioſa iuriſdinone.in vo⸗
luntaria ſecus vi ſupᷣ ve awp.emancipari.S.j.⁊ ſupᷣ &e of.ꝓcon.l.

ſecunda. ac.

e Si ſupꝛa. mſi ꝑtes progent iuriſditionem. vt infra de in. l. de j

re. S.j.ſ̊ qd ſi vltra iudicauit:? H? mi valere.vt.j.fa. her.l.i hoc

iudicio.ar. vt vnie ꝑ inuule non viciet᷑.vt.C. de ap.l.amplioꝛem.

S.fi.⁊.C. de wna.ſancumꝰ.⁊a facit.C. ſi a non ↄpe.iudi.l.fi.⁊ ſupᷣ

v of. pꝛe.l.iij.ac.

MDõ qſq; iuris in alteꝝ ſtatuerit 7.
g b Ochſechctum. qo eſt infra eo. S. j. 7. F. ij. 7 loquit᷑. hec vlpia.

b Summaz. qꝛ murt ex lege diuma. vt q nibi non vis alij ne
feceris.vt in lecre.di.j.c.j.⁊ Cato. Patere legem quã ipſe

mleris. accur. S
1Alijs dixit.cuʒ eſſet magiſtratus.

k ¶ Dici effecit. cum eſſet liungator.
IODui mgꝛatum.ꝑ hoc intellige municipalẽ ꝑ ptᷣatem eũ qͥ hʒ meꝝ

imꝑi.vt.S.ti.j.l.impꝑiũ.q̃les ſunt regẽtes ꝓpuin cias. vel clariſſimi
ſupioꝛes.vt.S.xe of.p.l.illictas.S.q vniuerſas.pt᷑ em qᷣlibet ma
giſtratꝰ legem dere.nõ generalem. ſ̊ ſpalem. vt. C. lon.cõ.l.j.⁊
inſti. de iure na.S.̊ ms.pierea cũ ipſi faciãt.ipſe pᷣnceps facẽ videt᷑.
vt. C. de ve. iu. enu.l.j.in pᷣn?tercie colũne.a ſic nõ ob. ꝙ hic obij⸗

cit. ꝙ ſoli pᷣncipi liceat facẽ legem.qꝛ veꝝ eſt generalem. vi.C. de le.
⁊ o9ſti. l.j.⁊.l.fi.vel ſᷣm alios loqᷣt᷑ h̊ ſpᷣm aniiq tꝑa anteꝙᷓ omne ius

eſſet a ꝓpło ranſſiatum in pᷣneipem. HW
m Mom iuris. qõ ſcit eſſe noun. æ ua facit wlo. ałs cũ mgratꝰ ñ
ſit iure ꝑionõ tenet᷑. vt.j.l.ij.⁊ ẽ exemplum ne titius a creditoꝛiba
ſuis ↄueniat vſq; ad diem illum. qð m pceptum vltra tpᷣs ſui mgr̃a

—H———

ꝙ at᷑. Sʒ nunqͥd in impet᷑ne ſiẽ in ↄſtituẽte diſtinguit᷑ impetuerit w

lo. vel ñ. vt.j.e.l.ij. N.ñ duplici rõe.pma qꝛ ad inpet᷑ntẽ aliqd ꝑue⸗
nu ſꝑ ad iudicẽ ñ ſic.itẽ qꝛ hec lr̃a infra dicẽ credidiſſet ꝙ innuit. vt et

ſi ſine wlo impetuit teneat᷑.itẽ ⁊ ̊ pone qõem qᷓ eſt.j.l.ꝓxi.
Obtinuerit. dilatoꝛiũ vel et᷑ ꝑemptoꝛi.ꝙ dic.vt. j.e.l.iij.S.ſi is.
r Secernet᷑.ĩmo nõ videt᷑ in eum retoꝛqri.vt.S.æ le.⁊ ſe.l.nulla.æ
C.de le. ⁊ ſe. cõ.qð fauoꝛe. ĩſti. mure na.S.plane.q ſunt õ.ſ̊ diſtin

gue. an ad ſui poſtulatõʒ. vt B. an nõ. fuerit indultũ.vt ⁊ ibi. ⁊ vt. j. e.

2

mo reſponſo.

l. uj.

ſ Tredidiſſet.nota ꝙ dʒ ei in ſua pſona placere qo placnit in aliena.

vt.j.mã.ſi negocia.in fi.⁊.C.xœ rebo cre.l.pe.S.j.⁊.j.de iuriu.l.iuſ⸗
m. S. dat᷑ at. ⁊.l.ſi duo.S.ſi qͥs iurauerit.⁊.S. ſe.
t Hec at᷑ vba.loquit᷑ vlpiaa. H
utamꝰ. nõ non nocere conatũ niſi ſeq̃t effectꝰ. ſic infra de re iu-
di. l. ſi ſe. S. ſat᷑. 1. J.ne qᷣ q̃ m i I. pe. Dʒ 3. C. re
ſcin. ven.l.ratas.vbi diẽ imper᷑fntem reſeptum eadem.l.ↄueniri.⁊ tñ
erat iale reſcptum qð ius alteriꝰ iotum ↄſumebat.ideoq; nõ valebat.
vt. C. de pci.impꝑ.of.q̃tieẽs.ſj dic ꝙ ibi nõ fuit reſepᷣtum.ſ̊ poſito illo
falſo ſeqᷣt illud abſurdum.Alij dicunt h ſpale.ſ.qꝛ ini non ſi ubchtos
iudicamt. Iitẽ arg. pdicte notule.j.de exoꝛ. cri.l.fi.in pᷣn. ⁊. C. ſi q̃⸗
cunq; pᷣdi.po.l.j.in pᷣnꝰſjʒ ibi ꝓpi enoꝛmitatẽ criminũ. Item ar. C.
e furtis.l.ſi qͥs.ſ̊ illud iõ qꝛ tale delictum cæ lem poterat trahi in ex
emplum. Item arg.S. j.œ calum.l.generalit.ſ̊ ibi ad emm aliquid ꝑ⸗
uenit quare tenet᷑. rUD
x h Oc edicto. aſſeſſoꝛi.cur hoc.tam varie.qꝙ; mgfr̃atꝰ de ſolo wle
tenet᷑.ſ̊ aſſeſſoꝛ de imꝑinia? NRqꝛ aſſeſſoꝛ non cõſueuit eligi.
miſi ꝓpter ꝑuiam.vt.C. de aſieſ.l.pᷣma.cum ergo ipſe ↄſenſerit elecno
ni de ſe facie. vt ſu aſſeſſoꝛ.videt᷑ affirmaꝛe ſe ſapientem.inde eſt ꝙ ſus

— A E
2) Ir
4 ₰ℳ ℳẽ

—

—

„
4 ℳ
1

4

„ ð

tacita aſſeueratio ſibi pꝛeiudicat ꝓpter imperiisʒ. vt infra de ac. emp.

iuł.S.quid tamen. ſic ⁊ in medico.vt ſupᷣ.tde of.pꝛe.l.illicitas.S.ſicuti.

mgratus vo enam imperui lr̃aꝝ ⁊ bene exꝑtes negocioꝝ ſepiſſime eli⸗

gunt᷑.⁊ etiam inuiti ſubeunt munera.vnde non debet eis iuris im

ritia aſcribi.cum nec ob hanc canſam elecn fuerunt.qͥdam tñ dixerut

ꝙ de inpuia tenet᷑
mgratus. vt infra
ð vaꝛijs cog.lege ſi
iudex.qð hic nõ ne

gat᷑. ſ̊ poteſt dici ꝗꝙ
illud ẽ veꝝ q̊ ad hꝰ
vt faciat litem ſuã.
non quo ad hoc edi
cium. vt inſti. ð ob.

lationem eius hoc euenerit.ceterũ

iure aliquo: ſiue impetrauerit vt

x 1Aqms. nõ vteꝛet᷑: licet vſus non ſit. hoc edi⸗

coercet. vt. . !
C. de les⸗ Tal ga ccto pumat᷑. ꝓcuratoꝛ meus
fauoꝛee. poſtulauerit: queritur quis eodem
k. Licet vſus nõ ire vtatur: putat pompom. me
ir. alo 5 vr t ſolum. vtiq; ſi hoc ei ſpecialiteꝛ mã
I... n. pz ae eus Daui: a ratum habui. Si tamen tu
uere vutens toꝛ vl curatoꝛ furioſi poſtulauerit
ſenplerit in hoc ti. vel adoleſcentis ipſe hocedicto co⸗
amnerp en ent 1: heꝛcet̃.
90. l. coꝛ. fal. qui
falſam. 7. E. de p. toꝛem ih
l. ſi quis libellios..
C. de apoſta. l. apoſtatarum.. C. de ſumma trini.l.fi. in fi. a facit.j.
e poſtul. l. j. S.beſtias..

3 Sipcuratoꝛ. me ſolum. imo pcuratoꝛ teneni videt᷑. vt infra xe
vi ⁊ vi ar.l.j.S.quonens.q̃ eſt 3. ſed ibi elictum interuenit ꝓcurato-
ris.cum parere non tebuerit.hic non. Item quid ſi generalis erat pH-
curatoꝛ. ⁊ habebat liber am admimſtratõeʒ. an tenear? Re non. qꝛ ex
negocia mes adminiſtrauit impetranw. item qꝛ ſibi imquum manda

re non videoꝛ. vt infra de pecuł.l.q peculij.⁊.. pactis. lege 5 iuris
S.ſi filius.⁊ infra de ↄdi.inſer.ſt iꝓcuratoꝛ. S. ꝙ ſi indebuum.ipſe aũt
teneret᷑. Sed quomow ipſe tenet᷑ cum eo pᷣuilegio vti ſibi non poſſet

bic ꝓcuratoꝛ? NEe?ſatis eſt ꝙ aliqͥs eo poteſt vti. vt in tutoꝛe hic dicit᷑.
Item quare non tenet᷑ ꝓcuratoꝛ ſicut tutoꝛ: 2 quia tutoꝛ da᷑ mui-
cto.non ſic in pcuratoꝛe.⁊ facit. C. vnde vi.lege meminerint. ⁊ ſic faci
lius releuat᷑ pupillus.vel qꝛ m ꝓcuꝛatoꝛe voluit expꝛeſſe qðᷣ in tutoꝛe.
ſecus.item an ipſe ꝓcuratoꝛ unpetrana vtit᷑ eoidem iure 3 dñm. cum

non dicat᷑ delinqꝛe.puto ꝙ ſic

a Iple cohercet. bᷣm hoc pnilegium ꝓficiet pupillo. ad tutoꝛem pe

na ſpectabit. qdð eſt iniquum. dic ergo ⁊ pupilluʒ teneri. quatenꝰ vnt᷑.
vt.j. de wlo. l. ex wlo. vel dic ipſe.ſ.pupillus. nam aut in totum dz

ꝓbare. aut in totum repꝛobare. vi infra de admi. iu.l. cum queri. pi

ma placet. ⁊ ſibi imputeet.

b Sbſeruandum. qo vixims ſup de tu.cum ad primũ fu relano ſa-

cienda vi ſupᷣ n.ꝓx.l.ſi idem cum eodẽ.in ſi. ð
c hHec pena.qnq; experit᷑.hoc habet locum qñ ⁊ ipſe impetrauit ʒ
omnes.liqʒ ↄ vnum im ſii vſus.a ſit leſus. ⁊ non leſus dẽ eo inſpecto
qo poteſt ledi vr in pᷣn?a ſic non ob. . res inter alios acta. quia ve⸗

re cum omnib, fuit ſactum. vbi vo contra vnum impetramt. non pu
nit᷑ quo ad alios.vt ar. C. res inter alios.ꝑ totum. 1. C. de pe.l.ſanci

mus. alij contra. vt ſi contra vnum umpetrat. tamen teneat᷑ ommbo.
dicunt hoc ſpãle pꝛedictum n. 3 “

d Silis exceptione. ſ. dilatona ᷣm quoſdam.a ſic non ob. C. de pci.

im. of.quoi.que eſt j.qð non placet cum m ſine dicat᷑ fideruſſoꝛem
actionem mandati non habere. cum debet habere ſaltem aduemiente

die.vt inſfra man.lege ſi mandauero nibi. in pᷣnꝰ dic ergo qð hic impe⸗

trauii ꝑemtoꝛiam ⁊ impꝑatoꝛ reſcripſii ex ceria ſcientia ⁊ apponens le
ge aliqua non obſtane.

e Exceptione vn.ſ.pacn non petenw facti reo pᷣncipali a credito⸗

re apud quem mterceſiſti. ⁊ poſtq; impetrauit ius mmiquum. a ſic nũ·

qᷓ competit cum efſicacia ſideiuſſon. als aliud eẽt: vt mfra de pactis.

lege fi. q eſt contra. vel dic ꝙ enam pᷣus fuit acqᷣſita excepno pacti.ſed
conſeniu fideiuſſoꝛis ins iniquum fuit impetratum. ⁊ ſic lex pꝛedicta

non obſtat. ac.

f Imuriam. i. damnum. quia agens acnone mandati. non poteris 4

conſequi vr hic.⁊ infra ve wlo.l.nam i8. factum g alteriꝰ nocet alteri.

ar. . I. alie. iudi.mu. ca. ſa. l. j. ſed hoc non eſt murum. cum 1 moꝛa

quis iniquum ius aduer⸗
ſus aliquẽ impetrauerit: iße
eo ſure vtat᷑:ita emum ſi ꝑ poſtu-

ſi ipſo non poſtulante. nõ coercek.
ex iſi eli. in pn?· Sec ſi impetrauerit: ſiue vſus eſt

Item aduerſus ꝓcura⸗
obſeruandum eſt. ſi in rez

ſimiliuter rei noceat fideinſſoꝛ. vt infra de ver. ob.l.moꝛa. ⁊ hoc ab
initio debinit ſcire.vt.j.de ↄdi.inde.l.indebituʒ. vnde ſibi imputat᷑.

vt. j. loca.ſi qͥs dmum.S.j.
g Seg ſi tu. ſ. ſideiuſſoꝛ.
h Eltetur. exceptione. ſibi facta ee non petenw.

i Moõ hbabebis

.B „„ mterim ſubaudi
ſuam fueꝛit datꝰ. Hec pena ad⸗ myts mmeit mmr

ueꝛſus oẽm qͥ in edictum ĩcidit ſta⸗ unmperraſſe dilato

tuit᷑: non ſolum eo poſtulante qui 4 nn vel die mnn
ab eo leſus eſt: ß omniqui quando quum impeiratũ
qᷓ; experitur.Siiis pꝛo quo ſpo⸗ crrca pemptoꝛiaʒ

pondiſti impetuerit ne aliquis d⸗-⸗ nem

= n
bitoꝛ ipſius adueꝛſus eum exceptt k Si filio. inci

ne vtatur.ceinde tu in eo negocio iĩ dit dando dilatõz

vel excepnonem

quo ſpoponcdiſti velis exceptione non habentt.

vti:nec tenec ipſum opoꝛtz hoc im 1 Intento. qu
petraꝛe:⁊ ſi interdũ patiaris iniu⸗ ſũt ex peculio qd
ad me ſpectat pfe
cticio vel etiã ad/

riam:ſi ſoluenm cœbitoꝛ non ſit.
Sed ſi tu incidiſti ĩ edictum. re uenticio. cnm roe

. vo brſuſfructus q ad
us quidem vtet exceptione. tu vo —H
lion vteris: nec pena tua ad reum tento ⁊ hoc accipe
ꝓmittendi ꝑtinebit: ⁊ ideo manda rine ſinr gelire
ti actionem non habebis. Di filiꝰ ſane ius iniquuʒ

ſtatutum ſme nõ

guant. accurſius floꝛennuns legum wctoꝛ.

m Mon puto. contra videbat᷑. cum eadeʒ perſona vnus cum alio
cenſeat· a in obligationibo quaſi eius fideiuſſoꝛ ſit. vt infra de ver⸗
boꝝ obligatione. cum fihus. in pᷣn?⁊ infra ad mumci.l.ij.ſ illuch eſt

veꝑ qñ ↄuemit᷑ ex ꝑſona ſilij. non cum agtt.

n Quod autem. vt is qu inpetrauu. vt crediton ſuo non tenes,

tur.qccurſius. 2 . 22
o Sed heredi eius. qd videtur mirum. cum pꝛimlegium indultũ
viuenti cum eins pſonga ſit finituʒ. vt ꝑſonale beneficium. vt infra
c re indi.l.in ommibi.ſed dic eum impetraſſe pꝛiuilegium ſibi he⸗

rediq; ſuo.⁊ ſepe ſic indulget impetratoꝛ. vt infra re iudi. lege ne⸗

ratius. Alij diennt herexem vebere vii eodem wure in actõnibꝛ que r⸗
functo competebt ⁊ heredi ex eius pſona. qð non placet rõne pꝛe/

dicta.quia pꝛiuilegium eſſet extinctum.vnde nulla pena vebeꝛet um

poni. vt ſupꝛa codem.l.j.mi ſi. Item alis rõne videt᷑ ad heꝛedem nõ

tranſire. quia pene delictoꝝ non tranſeunt ad heredes. vt. C. ſi ex
Velic.deſun. lege vmca.que eſt conira ſolu. hic ad heredem tranſit P⸗

uilegium. cum ſibi ⁊ hereqdi impetrauerit. ꝓut dixi. Uel dic hic erat
ſtatuta pena in viuemte a lege. ideo tenet heres. ſecus eſſet ſ non eſ
ſet impoſita viuenn.ſ haberet aliquis actionem ad unponendam.

tunc em̃ habet locum ꝙ ibrt dicit᷑. nec tranſit hic.vt g eum det᷑ acno.

ſed vt exceptione remoueasẽt.

p Illuch poſtea. hoc poteſt dici quanwv generaliter impetrauit: vt
mullus vebitoꝛ creditoꝛi ſuo teneret᷑. vel ad tempus. vel unperpetu⸗

um.non ałs. vt dixi ſupꝛa eodem.S.hec pena.vel etiam ſi ſpeciali⸗
ter. accurſius floꝛen. “
q NQuod ex hac cauſa. iſtud ex bac cauſa non refertur ad id quod

dicit ſolutum. ſed ad verbum illud repeii. id eſt dicere. ꝓpter prini⸗
legium indultum. vt non teneat᷑ ſtatim ſoluere.ſed poſt annum non

repet. vt ⁊ infra xe ↄdi. inde.l.in diem.idem ſi imperpetuum. vel

dic qð loquit᷑ eo qui Larerar vti eodem iure.ſi ſoluat non repettt.

⁊ eſt rõ in viroq;.vt ſubijcit.

r i Alud excipit. hec excepnio fit ab eo quod dicit᷑ m. K. vel dic
b eo q omm in echcio. hoc mow. ductum eſt ibi qb qui no⸗
uum ius ſtatuit vel ſtatuere facit mcidit in edictum. ſ pᷣtoꝛ excipit
in edicti ꝑte quã non habemꝰ ipſum magiſiratum.qͥ cum iudex erat
nouum ius ſtatuit. æ lingatoꝛem qui aduerſus eum ſtatuere facet 4
aduerſus ipſum vel aduerſus alium ius iniquum ſtatuu vel ſtatii
fecerai. ⁊ hoc iõ excipit ne mgratꝰ ⁊c. ſ certe hec exceptio fieri vider
non eleganter. quid em opus fuu hac excepnone.nam ſatis exceptũ
erat ꝑ hoc qdð fuerat dictum.ua demum quem teneri ſi fuerit in wlo
vt ſupᷣ eo.l. ij. Reſpondeo non fuit opus. ſed ad maioꝛem fecit cau⸗
telam. ſic infra ve imurijs.lege item apud labeonem. S. ait pꝛetoꝛ.

bm aliam poſino

licet qdam diſtin

ſneck
idn
E

hemnme
fniget
t.
Cllgius
1 Man
Guon nb
Anöm
ffrnoaus

e
Nenanin
tustenen
Deſge
ſgetummn
ſooren
chbſe. pig
nba
ſonemin
crenpln

Nanzch

Ne

cng a
utepi,

Nkach
n aiſte
Kinge
mſuen⸗
ennin

Bani
inaſt
c

Ntee

ncolti
1IIe
ihe
gene⸗
gner⸗
negte
etim
myõ
ſier
ſuß⸗
erat
ne
em.
tan.

gute
benen
un⸗
ued
gun
nNA
nu
en

dn
unno⸗
apt
ern
ſatd
Aſam
nuk
ncptn
nwo
it /
tige

eum qᷣ umpetra⸗-

in alio facto. nõ

cel dic qð in verbis pᷣtons ſupdictis non erat de wlo. icet paulus
ſic intellexerit ꝑ.l.ij.⁊ iõ nccium fuit ſubijceꝛe.
ſ SEox quid.lege totum neut᷑lii.vel ſtatuit vel imperauit.
¶CEt recte.ſ.excepit. accur.
vV Commutat.ꝙ eſſet.niſi fuiſſet e hoc cautnm. ſ̃ qͥd ſi imper⸗
uit ius mniquũ ʒ
meꝰ in mgr̃atu in h̊ edictũ incidit:
an in ipis actõibo q̃s ex pſona eius
intẽto huic edicto.locꝰ ſit:⁊ nõ pu
to:ne mea conditio dveterioꝛ fiat.
ð atr ait pᷣtoꝛ: vt is eodeʒ iure
vtat᷑.an et᷑ ad heꝛedẽ hͥ pena vᷣnſmit

nerst alium.

dico vtenw eodẽ
iure qð in alium
ſtatun feceꝛat. Hꝰ
me teneri cum HB
non ſit excepinʒ

re vioꝛ. vt ar. E. tat᷑: ⁊ ſcribit iulia.nõ ſolũ ipi dene
e pe. ſanemꝰ. gari actõʒ: ̊ et heꝛedi eiꝰ.¶ Jllo

x Si qs ius di

tenti non obtem ꝙỹ nõ ſine rõe ſcribit nõ ſoiũ in his

peent. 5 actõibo pati eũ penã edicti:q̃s tũc
oAnbhiit: cũ incidenit in edictuʒ: veꝝ ſi
ns.i. deſenſonb poſtea ei acqrent᷑. Ex hac cã ſo
muncmee vl lutũ repeti nõ poſſe iul: putat. ſup⸗
we iut. loſt. 1 bpoe (E. eĩ nalẽ caʒz q inbibet repetitõʒ.

dere taz iure. K. excipit. pterq ſi qͥs eoꝝ ð eũ

vt. C. re ſpoꝛn · feceꝛit. q ipe eoꝝ qᷣd feciſſet.⁊ recte
eel.ina .·I. ne. 1. vel mgrat? dũ ſtudet h edictũ
teunds eruninl vefendeꝛe.vel litigatoꝛ dũ vult bñ
cognoſcãt. vt in o hꝰ edicti vti. ipᷣe i z hunꝰ?
gnaltsn ve m ficio hꝰ edicti vti.ipᷣe in penã hun?
S. audient. ſ cer⸗

ie ⁊ iure veteri modica cohertio nõ erat eis deneganda.vt ſupᷣ ti.ij.
l.magr̃anbo.a ſᷣm hoc poteſt hic eſſe in lra non im dium iuris ac.
Alij contra. vt aʒo. ꝓ eis eſt.C.de mõ mulc.l.eos.⁊ de cefen.ci.l.de⸗
fenſoꝛes. ⁊ infra cæ ver. ſi.aliud circa fi. ⁊ infra te indi.l.ij.S. is ⁊c. ⁊
ꝙ hic ſubijcit poteſtatis ⁊c.⁊ hñt lĩr̃am hic.non tñ. his legibo ꝓhibe
tur mulcta a mgranbo talibo imponi.⁊ dic hoc ᷣm lr̃am iſtam.non
m.hic in magms negocijs non in paꝛuis.⁊ hoc r̃a ſequens innuit
ſm ius poteſtans ſue v 7.
3 Penali. i. mulcta. ⁊ dic dꝛaʒ int penaʒ ⁊ mulctaʒ. vt infra de v. ſi⸗
gni. l. aliud. F. j. D.
Judicio. vt penam umponat pecuniariam quã põt ſm ſuam po⸗
teſlatem. vt hic. ⁊.C.de mow mulc.l.eos.in pn?que petet᷑ a ſiſco.vt
E. de mõ mulc.l.v. ⁊ actione m factum. cum ex edicto det. ſicut fit
menno eius edicni. licʒ verba non habeamꝰ. vt inira eoð.S.non ſo
lum. accurſius fioꝛen.

b Is videtur. qui quod extremum. tribo modis lege. Pꝛimo ex⸗
tremum.i.minimum vel viliſſumum vel infimum. multo ergo ſoꝛ⸗
tius tenetur qui id non fecit quod erat ponſſimum. a duo exempla
que ſequuntur ſunt plana.quoꝛum vnnm reſpicit inobedientiam
factam in puncipio cauſe.quia non venit in ius. ⁊ ſic non fuit paſ⸗
ſus rem a ſe vendicari. aliud reſpicu mobedientiam que eſt in fine
cauſe.videlicet in execunone ſententie.ibi ceterum ⁊c. SDecundo dic
ſm bul.extremum.i.vltimum.hoc eſt execunionem ſententie.⁊ miſ⸗
ſionem in poſſeſſionem rei que petit᷑.que vltimo lit poſt vocationes
⁊ exemplum quod ſequit᷑ veluti ⁊c.non ad poſium caſum. ſcilicet
quando videtur non obtemperaſſe ſed ad ſubaudunm. id eſt quan-⸗
w videtur obtemperaſſe.refert ipſe bul.quaſi diceret is emum inci
dit qui non paruit vltuno. ⁊ non is qin non paret pꝛimo. is autem

puimo non paret. qui in indicio. cum vendicatur a ſe euinci non pa⸗

titur. abſentat em ſe. ſed patitur rem ſibi auferri. hic paret vlimo.⁊
non maidit in hoc edictum.ceterum ſi ⁊c. Sed ſibi poteſt opponi qð
eſt infra eodem. S. non ſolum. nam ̊m eum non videiur habere lo⸗
cum miſi in reo. quod ille.S.non patitur. Item illud quod eſt infra
eodem.S.hoc iudicium. obſtat bul.quia ſi m eum pumt tm̃ inobe⸗
dientiam. que eſt in fne.⁊ in fine eſt hoc quod rem non patitur du⸗
ci.⁊ tunc non datur acno ad intereſſe totius rei erit hoc falſum. ſed
poterit dicere. non ex hoc edicto. ſed per legem qui reſtiuere. iurer
etiam in litem. vt infra ve rei ven. qui reſtituere. Lu autem ſcõm
Johannem dicas tercio modo extremum. id eſt pꝛimum ⁊ vlumum
iuriſditioms. nam ⁊ in ſillogiſmis extremitas dicitur pꝛimus ⁊ vl⸗

ſniH

timus terminus. cum termino alio in medio comuncto hoc modo.
Omnis homo eſt animal.ſed omne riſibile eſt homo.ergo omne riſibi
le eſt animal.quod emm pꝛechcatur in poſiuone ⁊ concluſione. id eſt
hoc nomen ammal. dicitur exiremitas maioꝛ.quod autem ſubijcitur ĩ
concluſione.⁊ aſſumptione eſt extrenntas minoꝛ. vt eſt hoc nomen riſi
bile. mechus termi

”ñ nus eſt id qð ſubij
edicti omittat. citur in pꝛma. a p⸗
ðMBdM .— dicatur in ſecũda.
Si quis ius dicenti nõ vt hoc nomen ho⸗
obtemperauertt. v Api. nar. bonu grau
AAonbo mgratibo n tn exempli. eus quod
ini iuris m iusptᷣa⸗ pꝛimum eſt in iuri
ym iuspta. ditione. ⁊ ceterum
ts ſue aceſſuʒ ẽ iuriſdi- qs ſequitur cont⸗
nuatiue ponitur.
iõ; ſuam wefendere penale ud qð patet per ſequen
Is vꝛ v dicẽti ñ obtꝑaſſe. qͥ qd tiem copulaʒ. ſi. c.
extremũ ẽ in iuriſditõe ñ fecit: ve-⸗ guaſi dieat. ſed a ſi
luti ſi q; rem mobilẽ vẽdicaꝛi a ſe vnnas vocacnon⸗
paſſus ñ ẽ:ſ duci eã:vł auferri pai vemens. vel mobe⸗
g . ,46 diens pumẽdus ẽ.
tũc ñ obtpaſſe vʒ.¶¶ Si ꝓcuratoꝛ w. l. i. Sʒ qind ve
tuꝰ vł tutoꝛ vel curatoꝛ łᷣ dicẽti ñ medar heꝛ nil in⸗
obtpauerit: B eclicto ipe pumit. non res ſine contelian⸗
dñs vel pupillus.¶¶ Non ſolũ aut ne veeſſit. eſt em ſo⸗
reum qͥ nõ obtpauerit h edicto te-⸗ Heuemto gue eſt
nen leo at verſernonenne 2 ſnon veneri eſt
em.P rinm . miſſio in poſ. queẽ
rem C oc iudicium: non ad id m aua ertremlns.
NQuid ergo ſi res ꝓ

„

ceſſit oꝛdinarie per conteſt.litis. nunquid in medijs pumet eum. imo
etiam ⁊ quãdo ſine luis conteſta.pꝛocedit aliquid medij poteſt nueni⸗
ri.cum ⁊ ceitari pluries debeat. Dic ergo de his medijs tribus mocdis.
vel extremitatem quãlibei vſq; ad medium pꝛocedere. Ael puto litte
ram hanc legi ſic.quarto modo.vt dicam extremum pꝛo pumo ⁊ vln⸗
mo.exemplum velun ponit de inobedientia pꝛincipij. ⁊ de inobedien
tia fimns.⁊ quod dicit ceterum ⁊c.ponat de medijs. Vel dic quinto ex⸗
tremum. id eſt vltumum.⁊ quod dicit velun ſupple.vel enam ſi non ob
temperes pꝛims. ade hoc ponu exemplum.⁊ quod dicit ceteꝝ de me⸗
dijs dicat. IJItem qind differi hic titulus ab eo ſi quis in ius voca.non
ie? Reſondeo in quatuoꝛ. In pꝛimo quia hic generalioꝛ eſt. cum taʒ
de mulcia que datur in fcum ꝙ de intereſſe actoꝛis hic dicat. ille auteʒ
tm̃ de pena que datur fiſco. Item alia eſt differentia. quia hic eſt edi⸗

ctum.ibi non. ſed ibi agii ex iſto. Sed econtra aliquid ibi continetur

quod non eſt hic.ſcilicet e ſtioulatione cerni vel incerti.ſi non venerit
in ius.vt infra eodem titulo.lege.j.⁊.l.finali. Item de extraneo iuch⸗
ce ibi dicit ꝙ hic non ſpeciſicat. vt infra eodem ntulo.l.ij.⁊ ſic viden⸗
tur ſe habere vt excedens ⁊ exceſſum.licet hic in dignionbus illum pᷣ⸗
cellat.⁊ iia non eſt ſuperflua illius tituli repetitio.vt C. cæ veteri iure
enucle. l. ij. S. H ſimilitudinem. MU

CcAWobilem. de mobluli ideo dicit. quia ſtatim dicet de ductione que
non poteſt fieri mſi in re mobili. quo nomine ſe mouentia continent᷑.
vt infra de ver. ſi.l.mouentium. idem tamen de immobili. accurſius
floꝛentinus woctoꝛ le.
d Aulferri. quod ꝓpne dicitur. cum coꝛpoꝛe bailatur. vt infra de v.
ſi.l.ferri.accur.
eBbiemperaſſe. ⁊ habet locum hoc edictum. enaʒ ne vis fiat ei qin
in poſ.miſſus eſt. vt infra ne vis fiat ei.l.j.j. H. accurſius floꝛentinꝰ
wctoꝛ legum.
f Si pcuratoꝛ tuus.non ad hoc. ſ ad alia conſtitutus. vt ſupra titu⸗
lo pꝛimo. lege tercia.S.ſi ꝓcuratoꝛ.⁊.S.ſi tamẽ.⁊ facit.C.vnde vi.le⸗
ge meminerint. . .
g Mon ſolum. hic. S. eſt comta. b. vt pauloſupꝛa dixi. ⁊ faci.j.de
reg.iur̃.l.non debet actoꝛi. L =U
b Hoc iudicium. q mieſt. hic nota ex hoc edicto duas naſci actões.
quaꝝ quelibet dicit᷑ in factum. vna dat reipublice ad penam int᷑poſitã
a ius dicente. vt ſupꝛa eodem in pꝛincipio. ⁊. C. de mow mulc. l. quin
ta. alia dat᷑ actoꝛ qn reus nõ obtꝑauit. vel reo qn actoꝛ no obtpauit.
vt h̊ dicẽ.pᷣma pena ſtatuit᷑ a iudice ſiue a ptoẽ viuo. ſcdᷣa a moꝛiuo.ſ.
q̃nn ea res. Itẽ nõ ꝙ hec lr̃a pᷣ tribs mõis exponi. Pꝛio ⁊ bñ vt loq̃t

3

7

J —ꝑ

4 N NMNα

aV

rmer

acnone ſine mdicio que dat᷑ ꝑti qñ alia non obtempauerit iudici.⁊
dar᷑ non ad imtereſſe.ſ.tonus cauſe qᷓ̃ agebat. ſed q̃nn ea res eſt.i.ad
ſumptus lins quos feeit in aduocatis ⁊ in alijs. Item ꝓpt᷑ damna reꝝ
ſuaꝑ qᷓ eſt paſſus ex eo.qdð aduerſariꝰ non paruit. vt.j. ſi qͥs cau.l.ij.
S. fi. ⁊ lege ſ. eiſnr⸗ Et hoc intelligas ꝙ non plus punit᷑.i.ꝑ hoc edictũ.
ſi em̃ in eo qð ẽ vl⸗
nmum inriſduois

non pariat. poterit qð intereſt ſed q̃nti ea res eſt aclu⸗

pumri ꝑ gluz legs diẽ. Sed cum meraʒ penam ↄtine
in omni inteſſe. vt 9 Ii 1 5
ñ nolu rem renru 9t neq; pꝰ annũ neq; ĩ heꝛedè dat᷑
ere.qꝛ tunc in om⸗

ne inteſſe damnat

damna De in ius vocando.
celato ſacr̃o in li⸗

tem.vt.j.ð rei vẽ. “
le. qͥ reſtituere. Se Nius vo⸗ p Au.
enone var gei⸗n cã vocaꝛe. v Rpi.
no der aa inteſſe.ſ.. I ius vocaꝛi nõ oʒ:neq; ↄſu
nlere g Aunne leem: neq; pfectum: neq; pᷣto⸗
litem vere extina⸗ rem:neq; ꝓcõſulẽ neq; ceteros ma⸗
1gll. bee vba. eri glſtratsq impium hnt: qᷓ coheꝛce
hac poſinone mul- re aliquem pnt:⁊ iubeꝛe in caꝛceꝛẽ
1 Pbebonenap⸗ duci: meq; pontiſicẽ.dum ſacra fa⸗
l.ptoꝛ. . H auem. cit:nec eos qͥ ꝓpter loci religionem
.J. wnom oper. inde ſe moueꝛe nõ pñt. ſed nec euʒ
nuligr7,t anhe⸗ q cum equo publico in cauſa pubii
2. I. ad.l.ſal. m. l. ca tranſuehat᷑. Pꝛeteꝛea in ius vo
o iw lAalus. carl non xebz q vroꝛem ducit: aut
odemnatio. Et eqʒ ꝗ nubit. nec iudicẽ dũ c re co⸗
hee ae⸗ e l. gnoſcat:mec euʒ dum qs apud pᷣto⸗

uem mobechentiaz
tam mique ꝑ hunc titulum puniret᷑.nec obſtat dicta.l.hec vba.qꝛ ⁊ B
ad veram extunationem agit᷑.ſ.expenſaꝑ vt dixi.⁊ eodem mow dicas
ad alias mow nominatas leges. Zercio dici poteſt qð hic loquatur ve
aetõne que fiſco dat᷑ ex hoc edicto.vt illa non teĩ ad inieſſe.ſ.q̃nti ini/
ſit reipu.ſ q̃nu ea res ẽ.i.q̃ntũ ĩ ſnĩa ins dicẽtis expᷣſſuʒ ẽ.pᷣma venoꝛ
eſt. Item nonne facit hoc ꝓ eis. qui dicunt extremum.i. vltimum.ſ.
vt damnet᷑ ꝓ extimanone rei ſi non panat᷑ rem duci? certe non facit.qꝛ
ſm hoc falſum eſſet qð hic dicitur. non ad intereſſe agi. agit᷑ em qn⸗
tum in litem iuratum eſt. vt infra de rei ven.l. qu reſtituere. ſj poſſet
rñderi.hoc non fu ꝑ hoc edictum. tu ergo expones. vt pᷣmo dixi. vt ve
expenſis ⁊ ſimuſibs loquat᷑. Item nonne ſatis eſt in poſ.mitn. eum
qui non obtemperat.vt infra ntulo pꝛimo.lege ſai.nam ſi illud eſt ſa⸗
tis.ergo huius edicti penateſt nimis? Reſpondeo.ſatis eſt vbi ſcilicet
uis nõn vemit. vemire tamen non contemmt. quia abſens eſt vel pᷣ⸗
ens. habet tamen cauſam. hcet imuſtam. quare non veniat. vbi vo
venire degignat᷑ contemnendo iudicem vel actoꝛem. ſecus eſt vt hic
quia debet poſſe pumiri.

1 Aeram penam. ſ. reſpectu ſoluentis.⁊ ſᷣm hoc totus.S.loquit᷑ in
ena que pn dat᷑. Ded ᷣm aʒo.vt in ſumma huius ntu. pᷣnci.huiꝰ.S.
uit᷑ ve ea que ꝑti.ſinis c ea que reipublice. que vere ↄtinet penam
hincinde. ⁊ ideo nec poſt annum compent. nec in heredem vt lic diẽ.
ceterum de heredib non eſt queꝛendum. cum ſemꝑ admimiſtratoꝛi rei⸗
publice dvemr. alia autem que parti dat᷑ videt᷑ dari prꝰannum. cum ſit
rei ꝑſecutoꝛia quo ad actoꝛem. item herech datur eadem ratione.ſed in
heredem non.quia ex velicto.vt infra de alie.iudi.l.non ſolum.S.ſi.⁊
hm eum videt᷑ melius in fiſco loqui pꝛecedens reſpouſum cin hoc ad⸗
iungit᷑.licet ipſe ↄꝛium dicat in ſum.ſua.

k Meq; poſt annum.qma pᷣtoꝛia.
¶Et in hẽredem.quia penalis. vt infra de actio ⁊ obli. lege in hono⸗
arijs. accur.

6 De in ius vocand.tractaturꝰ xe indicijs pᷣmittit de in ius vocã⸗

cum ab ea ꝑte iudicia incipiant. vt inſti.de pe.te.lin. S. fi.
n 1 M ius vocare. iuris expiundi.i. vt exꝑiat᷑ actoꝛ ius ſibi ↄpetat
vel non. hoc tamẽ intelligunt qͥdam ſi reus veniat a reſponde
at non alit.quis verba cum effeciu ⁊c. vt infra ne quis eum qui ĩ ius

vo l.penul.S.ccere.quod non placʒ.immo ſi non rndeat.i.non veni⸗
at. ſi iam en vocet᷑ ꝑ executoꝛem ſine dubio eſt vocatus. hoc em̃ verba

edicti qne non habemus exigunt.licet ſi non reſpondeat vocatus ab
eo a quo vocari non vebuit vt a liberto facilius remittatur pena vo
canti.vt infra eodẽ. q;uis. IJItem nota ꝙ libelli oblano non hẽ ꝓ vo
. atione. vt. . eo. liberiꝰaduerſus.
0 N ius vocari non opoꝛtet.ↄueꝛte.i.opoꝛtet non vocari.
p Imperium.
ſcilicet merum.
quod ẽ gladij po
teſtas. vt ſupra

rẽ cãʒ agit:neq; funꝰ ducẽtẽ famili
are: iuſtaue moꝛtuo facientem.

. . de iuruditõe om⸗
El qqcadauer. c Aliſt. nmium mt.. ter⸗
ꝓſequũt᷑.qð eĩ videt᷑ ex re⸗ cia. in n. et
bto diuoꝝ frm̃ ↄpꝛobatum eſſe. binõ poſſunt cõò

uemri. ꝓbat᷑ hic

Viq; litigidi v Lpia. z infra qj. ex cau.
Ccꝗ neceſſe hʒ in iure:vel ceꝛ-⸗ ma. ſed 2 ſi per
to loco ſiſti: nec furioſos vl ĩfantes miraꝛnn. F..
Pꝛetoꝛ ait.pentem patronũ patro accnſare.S. ſecũ⸗

nã libeꝛos ꝑẽteſq; patroni pꝛoneq; . 2 infra indi.

E ſol. ſi reꝰ. At mi⸗
in ius ſine ꝓmiſſu meo neqs vocʒ. noꝛes magiſtra⸗
Parẽtes h̊ vtriuſq; ſexꝰ acipe. wa erramdaran
ſß an ĩ infimtũ qꝗrit᷑: qdaʒ ꝑentes vſ vocan nusvt
q; ad tritauũ appellari aiũt.ſuꝑio⸗ infra ve imur. l.
res maioꝛes dici. veteꝛes exiſtiaſ nec magiſranib
ſe põpo. refert.ſ̊ gaius caſſiꝰ oẽs ĩ gquandoq. vr ſi

infimitũ pꝑentes dicit.quod ⁊ hone⸗ dicantur in ſuo
ſtius eſt: ⁊ merito bunnn. Dare⸗ Mearhaniſe.
tes etiaʒ eos accipi labeo exiſtimat re.liubemꝰ. ce
qᷣ in uituteʒ ſuſceperint: nec tñ vt furto conuenri
ſeruius dicebat ad ſolos hberos iu

poſſunt. vt in au
. . tentico.vt iu.ſi⸗
ſtos ꝑtinet:ſed ſi vulgo queſitus ſit

ne quoquo ſuf.
S. illud. ⁊ in aut.
vt dif. mudi. S. ſi
vo. Item nec alios ↄuenire pñt hi maioꝛes. vi infra xe indi.l.pars
lr̃aꝑ.que eſt gꝛeca.
q Cohercere.ſ.graui pena.nam ⁊ minim leuiter cohercerẽt. vt ĩ
autẽ.xv defen.ci.S.aucdlient.
r Ponuſicẽ.i.epᷣim dum miſſam camit.⁊ idem de quolibet clerico ⁊
eſt ratio.vt.C.ð ep̃is ⁊ clericis.lege omnes qͥ vbiq;.cum gͤ fimia fu
erint illa ſacra que fac:unt vt miſſa vel veſꝑe conuemient᷑ ſᷣm ius vt
clericus ſub epo.epᷣs ſub archiepo conuemat᷑.vt in autẽ.de ſanctiſ.
epᷣis.S.ꝓ ommiba. ⁊?.S. ſi autem.

ſ Non pñ̃t. vt ſunt mõchi ⁊ heremue. ſ̊ eoꝝ pᷣlatꝰ. vt in aut.apðᷣ
quos opoꝛ.cau.di. mo.in pᷣn?
Tranſuehat᷑.vt pᷣeonem thebaldum.
VVxoꝛem duxit. interun dum duait.
x Agit.niſi vocet᷑ añ maioꝛeʒ mgratum.vt.j.cœ re iudi.l. pupil⸗
lum. S. is q ad maius.
y Familiare.ſᷣ nec poſt vſq; ad nouem dies aliquis de ſua famnlia
poteri ↄuemnr..vt in auten. vt cum de ap.cog.S. penul. 7 accipe fami
liare.ſiue eſt e genere ſuo.ſiue e ſeriis ſiue œ ſeruitoꝛibo. vt infra
ůe v. ſi.l. ꝓnunciano.S.cõi iu.
3 Juſta. qdam libꝛi hñt iuſta. ſ. obſequia. vt lauare coꝛpus. vel ſi⸗
mlia.alij habent buſta.i.combuſtiones. comburebantur em coꝛpa
in rogo vt cinis reſeruaretur.ſic infra de acqui.here. l. ꝓ herede.S. j.

a vV E1 qui cadauer. ſcilicet familiare vt dixerat ſupꝛa eodem le
ge ꝓxi. accur.
b q Ziq; lingandi. vel infantes. ſ ſi hanc etatem exceſſerunt cõ⸗
nement᷑ auctoꝛe tutoꝛe.vel ipſe tutoꝛ.vt.j. admi. tutoꝝ.le
ge pꝛima. S. pumo.
c EFoco ſiſti.niſi ad mams auditoꝛium vocaret᷑.vt dixi ſupᷣ.l.ꝓx.
⁊ facit infra de iudi.l.ij.S.legatis.in pᷣn?
d Pꝛetoꝛ ait. ſuperiores pꝛohibentur iure cinili vocari in ius. iſti
autem iure pꝛetoꝛio tm. t nota ꝙ hec verba pꝛetoꝛis.vlpi.exponit
per oꝛdinem. Parentem exponit ſtatim vſq; ad ulum.S. patronum
m. l. qawpiiuum. Patronum exponit ibi vſq; ad illum. liberos.
qui eſt infrs in lege. ſed ſi hac lege. Liberos exponit ibi vſq; ad il⸗
lum. S. parent es. Et ibi exponu qui ſunt parentes patrom. Jtem
vlnmum verbum ſine permiſſu. exponit in penultimo.S. eiuſdem
legis. In alijs autem legibus queſtiones extrauagantes ponuntur

õ

—

atß
ſisi
düc
os
n
nite
ſn
igl.

de hac materia ⁊ ſoluunt᷑.ac. .—
e Parentes in infimtum.nota pentes a liberos in infintum dici.
vt h̊ ⁊ infra de vbo.ſi.lege liberoꝝ appellatione.⁊.l. cognoſcere.S.li.
beroꝝ.⁊. j.de le.pꝛeſ.l.j.S.generalit.⁊.j.eo.ſ̊ ſi hac lege.S.libeꝛos
autẽ. Sed contra infra de gra.lege iuriſconſultꝰ.S.ꝑentes.h̊ illud

̃m võbuli ꝓpᷣaʒ

ſignificatõneʒ. qꝛ

vſq; ad tritauuʒ
dicunt᷑ pẽtes. ſu⸗
piores vo maio⸗
res. h at̃ ex int᷑/
ptatõe bemgna
legis.
fParẽtes. nec
tñ. hoc iñ aduer/
ſat᷑ ſᷣuio qui dice
bat ad ſolos iu⸗
ſtos liberos hoc
pnnere vt debeãt
ipſi ſoli qͥ iuſti ſi
liberi reuerẽnazʒ
patrib. qd non ẽ
ven. pt᷑ etiaʒ dici
vt bᷣuibene dixe

rit.⁊ iñ aduerſet

glijs qͥ ilud dice⸗
bãt qõ ad ſolos
iuſtos hoc ptme⸗

ret.nam etiaʒ ad

nãles tm̃ ꝑtinet.
vt ſubijcit. ⁊. j.
eo. l. pentes.
g q ia. eſt
quẽ nu⸗
ptie. etiam de fa⸗
cto tm̃.vt ini ſer
uum ⁊2 ancillaz.
Hß nõ ſi iceſtuo⸗/
ſus ſit fᷣm Joh̊.
qꝛ; ̊ patrem non
Pʒ.vi ĩſti.de nu.
S. ſi aduerſus.
Item dicit is
eſt: ven eſt pᷣſum
ptione iuris. vt

filiꝰ. matrẽ in ius nõ vocabit.
Uia ſꝑ mat᷑ p Auk.

certa ẽ. et᷑ ſi vulgo ↄceꝑit. pꝛ

vo is eſt quẽ nuptie vemonſtrãt.
Arẽtes vo näales DBem.
in ius vocaꝛe nemo pt.vnaẽ
eĩ omĩbo pentibo puãda reuerẽtia.
Altris awptinu Bem.
pentes impune vocabit. qm̃

hi pꝑentes eiꝰnõ ſunt. cũ his tm̃ co⸗

gnatꝰ fiat:qͥbo ⁊ agnatꝰ.
Voptiuũ piem v Apia.
qᷓdiu in pfate ẽ:in ius voca⸗
re nõ pt᷑:iure magis ptatis ꝙᷓ; pᷣce⸗
pto pᷣtoꝛis:miii ſit filiꝰ qͥ caſtrẽſe ha
buit peculiũ. tũc em̃ cã cognita ꝑ⸗
mittit᷑. Sʒ nãlem pentẽ.nec qͥ vm

dum ẽ in awptiua familia ĩ ius vo

cari lʒ. Pꝛonũ inqͥt pꝛonamue.
pꝛoni qͥdem hi accipiẽdi ſunt qͥ ex
Fᷣuitute manumiſert: vel ſi colluſi
onẽ vetexerint: vel ſi qs pᷣiudicõ p⸗
nũciet᷑ libertꝰ eſſe:cũ alioqͥn nõ fue

quẽadmodũ pꝑ zꝛium ꝓ pꝛono non
babeboꝛ. ſi ð me iucicatuʒ eſt: aut
ſi me vferete iurauerit ſe nõ eẽ li⸗

ſi quidem.in fine.accur.

p ocari. niſi ex caſtrenſi peculio. ⁊ tuuc cum vema.ac.

q Patronum. maſculum vel feminam.

r. Betexerint. nam ſi qͥs ᷣuus vel libertꝰ. vt ind icet᷑ ingenuns facit
ſibi moueri litem a dño vel patrono cum qͥ colluſu. efficit illiꝰ libertꝰq

bertũ. Sʒ ſi ad iuſiurãdũ ade⸗
gi ne nubat:ne vxoꝛẽ ducat: ĩpune
ĩ ius vocaboꝛ. ⁊ celſus qͥdẽ ait: ĩ ta
