2. E. ſi mã. ita fu. alie. vt ma.l.ea quidẽ. accur.

b Logitatũ.ar.
otra. C. adul. I.
eũ qui. ſo.ibi in pe
na legah loquit᷑ et
ua innuit glo. l. ij
E. de epiſ. audi.
C Remota. 1. pe⸗
ne ſtipulatio non
interuenern.
dD Ex vẽduo.ſcʒ
rõne affectnõis. Vt
3. mã. cũ ſernꝰ.
e Si qd. feciſſet
vt qꝛ nõ exponauit
cũ eẽt actu qo ſic.
f Irrogatã. i. ir⸗
rogandã ex pacto.
vel etiã pue alte⸗
ro caſu.
Pꝛomiſiſſet.
ſuo acton foꝛte. vł
etiam alij.
hb Mõ fmſſz. ma
vt. S. de rei Vẽ. l. mn
fundo. in fi.
1 Sẽtẽtia. ĩ vtro
q; caſu pᷣdicto.ſed
ↄira. j. l. ꝓxi. ſor.
vr ibb.
K Clideat᷑. vt. S.
x⁊æ ᷣben. emp.l.fũ⸗
diſpartẽ. ⁊ de here.
ven. l. pe.
11 Eru:. poſ⸗
ſfet. 1. non.
aget. niſi pecuma⸗
riter vẽditoꝛis ini⸗
ſit. vi ſubijcit. ⁊ ſic
cum appꝛobet hanc
diſtincnõʒ interſit
ſua pecumiarit᷑. vł
nõ. eſt 3. S. l. pxi.
in ſi. ſo. ibi uerceſ⸗
ſit ſtipulano. hic ñ

terea ibi agitur ex
vendito ad ipᷣm in
tereſſe. hic ad penã
cõuentã. qoð nõ pt

vt H. a ſic nõ ꝙ pa⸗

ᷓ— — —ð

ciũ incotinẽti appo

ſitum non valet ad actionem in pena iſta. ſic nee in vſura. vt. E. v

fuerat exceptũ euincat᷑: aut libera
iudicet᷑ ⁊ ex ſtipulatu pena petst᷑:
wli exceptõʒ qͥdaʒ obſtaturã putãt
ſabinꝰ nõ obſtaturã putat. ſ ratio
faciet vt iure nõ teneat ſtipulatõ ſi
exceptũ eſt ne mãumitteret᷑: nã in⸗
credibile ẽ e actu mãumittẽtis.ac
nõ potiꝰ de effectu bñfici cogitatũ
ceteꝝ ſi ne ꝓſtituat᷑ exceptũ S. nulla
ratio occurrit cur pena peti ⁊ exi-⸗
gi nõ vebeat: cũ ⁊ ancillã umelia
affecerit: ⁊ vẽditoꝛis affectiõʒ foꝛte
ſimul ⁊ verecũdiã leſerit. etem als
q; remota ſtipu latõe placuit ex vẽ
dito eſſe actionẽ. Si qᷣd emptoꝛ 5
quã lege venditiõis cautũ feciſſet
aut nõ feciſſet. nobis aliqñ place⸗
bat nõ ałs ex vẽdito ꝓpter penam
bomi irrogatã agi poſſe: ꝙ ſi pecu
me rõne. venditoꝛis ĩter eſſet: velu
ti ꝙᷓ penã ꝓmilſiſſet. ceten bono vi⸗
ro nõ cõuenire credere vẽditoꝛis i⸗
tereſſe: ꝙ aĩo ſeuiẽns ſatiſfactũ nõ
fuiſſet: H incõtrariũ me vocat ſabi
ni ſentẽtiatqͥ vtilit agi ido arbutra
tus eſt: qm hoc ipo minoꝛis bomo
videat veniſe. i Dem.
FEruus ea lege venit ne ĩ Ia
liaia eſſet: qð ſi alit᷑ factũ eſſet
cõuenit citra ſtipulatiõʒ vt penam
pᷣſtaret emptoꝛ: vix ẽ vt eo nonnne
vĩdicte rõne vẽditoꝛ agere poſſit.
acturꝰ vtilit: ſi nõ ſeruata lege: in
penã quã alij ꝓmiſit ĩciderit. huic

oleqns erit vt hactenꝰ agere poſſit

vſur̃.l.iij.⁊ plene dixi.S.xcx pac. iur̃gen. . ſed cu nullla.
m Logit. ergo miereſſe ſpeciat᷑ in penali pactiõe: Vt hic. ſecꝰ ĩ pena
l ſtipulatie. vt. j. de v. ob.ſtipulatio iſta. . alteri. ⁊ ſic ꝓ pena non

agit᷑ ex pacio incõninẽri app

oſuo niſi interſit.aʒ30.

n Penam. quã alij ipᷣe ꝓmiſit. az0.

o Rei.i.dammi ſui. 330.

p Zlger. ad penã enã. ſed videt᷑ ꝙ nõ in caſu manumiſſionis: qꝛ te⸗

7 —

net libertas. vnde ad penã agi non poteſt. vt. C. ſi man ita fn. ali. ſi

puella. a. 7. de man. l. cãm. ſo. ibi fauoꝛe libertatis fit liber ex otractu

nomiato. hic cõpetit e

x ĩnomĩato ſᷣm quoſdam. quod non placet. qꝛ

2 hic a ibi competit ex nomiato. die ergo &ꝙ bic actũ fuit vt vindicta

fieret manumnſio.

2 ideo cadit in penam niſi ſic fiat.ibi quocũq; mõ

fiat liber nõ curabat. ar. J. e V. ob. l.q rome. S. flaniuus.

£

q Pec. pꝛimus caſus. l. cu ſecudo.

r Affici. nota affici in bona pte: vt hic. 4. . de le. l.l noõnñcᷓ. in fi.

vᷣm caſus. ałs in mala ꝑte. vt. ce cõdi.ob cauſam.l.ſi pecuniam

S. item ſiqs. Itẽ nota fauoꝛẽ ampliari odiũ reſiringi. ſic. ſ. de libe. 7

poſthu. l. cum quidã. Item nota e qmlibet debet eſſe intẽtus vt alij
ꝓſit. ⁊ non noceai: vt hic.⁊.S. ti.j.l.j.S.pe.⁊. .ti.] .l. emptoꝛ. et

ʒ.æ ſerui. ſi cui.⁊ de rei vẽ.in ſundo. Itẽ nots afſe cnõʒ oſider ari.vi

JJ. de emãꝗ. I. pater. . S. man. l. c ſeruꝰ.

I ꝗ Veſitum eſt. vel ꝓ eti. accurſius.

Autata. qꝛ non poteſt recedere a pacto ꝙ ab init io vtrih
placuit. talis em eſt imominatoꝛum contractuum natura. aliud eſt
in nominatis. vt. I. ve conch. cau. da. ſi pecuniam.S.j.que eſt ↄtra

Item contra. S. e. l. ſiqͥs hac.l.ſo. vt ibi.accur.

quatenꝰ alij pᷣſtare cogit᷑: qcqᷣd em̃
excedit penã nõ rei pſecutio ẽ: qð ſi
vt mãumitteret. vel ne pene cauſa
expoꝛtaret᷑:ↄuenit etiam affectiõis
rõne recte ageret᷑.nec vident᷑ hec ĩ⸗

ter ſe ↄtraria eſſe cũ beneficio affici

hoĩem interſit homĩs.enimuero pe
ne nõ irrogate indignatio ſolã du⸗
ritiã cõtinet. i Dem.
Veſitũ eſt ſiqͥs ſeruũ ꝓpꝛiũ
vendidiſſet:⁊ vt maumitte⸗
retur intra certũ tpᷣus pᷣcepiſſet: ac
poſtea mutaſſʒ volũtatẽ: ⁊ emptoꝛ
nihilominꝰ? maumuſiſſet. an aliqu
actionẽ eo nomie hꝛet. dixi ex ven
dito actiõʒ mãumiſſo ſeruo velmu
tata vẽditoꝛis volũtatẽ euanuiſſe.
Inus ſeruũ vendidit ea lege
vt ſi rome moꝛatꝰeſſet liceret
manꝰ inijcere. emptoꝛ alij ea lege
vendidit: ⁊ ſeruꝰ fugit a ſecũdo em
ptoꝛe: ⁊ rome moꝛat᷑.q̃ro an ſit ma
nus iniectio: ⁊ cui.reſpõdet᷑ ĩ fugi⸗
tiuo nõ eſſe dubitandũ nihil cõtra
legẽ factũ videri:qꝛ nec dño aufer
re ſe p?: nec qͥ in fuga eſt ibi moꝛat᷑
q ſiex volũtate ſecũdi emptoꝛis
legẽ moꝛatꝰ ſit potioꝛ habẽdꝰ ẽ qii

auctoꝛ fuit legis poſterioꝛ magis et derecin.
ammonẽdi emptoꝛis. ⁊ liberodi ſe lulcum fiden.
eãdẽ legẽ repetierit:nec poterit gli Aamnant. ſe
2 iz aus ess etnig. Adriani. ſe⸗
q̊ mõ auferre legẽ ſui vẽditoꝛis: c⸗ gus pertonſtt
ↄditio extitit.nã etli penẽ ꝓmiſiſſʒ enrtonen dint
teneret᷑: licet ipe quoq; ſtipulartus vi.E. Rennoh
. l f. glie. 1. cu; u⸗
ſtia. 2 vVt ſtatim ſubijcit hic. az0.
hb CElaudius. refert que ſequutur. Dinus. addidit.
i Libertatis.ſ.cã. munmnſſos. i. ᷓuis nõ ſt manumiſſi.

u 1 Ititb.
moꝛat᷑.
id eſt moꝛari in-
telligit᷑ cũ faciat

cõtra vomm vo
lumatem. vt. j.
de publiẽ. inter⸗
cum. S. ſerui. et

arg. . de acqui.
poſ.l.pompo.in
pꝛmn.

x Et poſterioꝛ
ſcʒ venditoꝛ.
y Emptons.
ſcʒ ſecũdi. ac.

3 Et liberãdi.

ſuo venduoꝛe.

a Repetierit.
ſcʒ ꝙᷓ vi manus
inijceret.
b Due actiões
ex vendito. ⁊ ex
ſtipulatu vm q̊ſ
dam. tu dic vna

qua ipᷣe tenet᷑.

alia qua alius ei
teneiur:ſed ma⸗
nus mectio vna
eſt que pmo tm̃

c c Am Ve⸗
aliquis.
d Mumerato.
aks memoꝛato.

e Seij.qͥ nune

f Paterentur.

ſimmlis connen⸗

k De acniombus empti. quia vendere ⁊ emere parũ pꝛodeſſet.ni

empti a vendit pomMm.

„

A res non trodatur. qu
diut incoꝛpoꝛalis. tũc ſi pa
acſintereſſe. vt. j. e. rauio.

ſi acnones eſſent hincinde que vendſtiões exequerent᷑ ideo act.

4

zdo eſt coꝛpoꝛalis. ſi
tiẽtia nõ pᷣſtat agitur
S. ſi iter. 7.5. d ſer⸗/

uit. l.quotiẽs.S.ſeruitutu. 7 die madatur.
ꝓ tradua non habeatr᷑. vt. 5. e reſcin. ven. cuj

emptoꝛ. S. empi

m Agitur. an ergo ferent one lie mentie de re tradenda vna.
intereſſe alia. ſi res non pᷣſtetur. ſicut ĩ arburarijs fut. vt. · q me⸗
cau. ſr cum. S. j. K. non. cũ non hoc inuemã.nec ſu hec arbitrarig
ſed vna tm̃.ſ. de mtereſſe. quando ergo ſciam. an tradat rem vel
non? HK. tempoꝛe ſentenne dande imterrogabuur an velit tradere.-

eiſi dixerit non. damnatur in intereſſe. vt argu.

E. e. ſi traditio. 10

fi.⁊.j.d re iudi.ſiqͥs ab. F. fi. ſic ad aliud agit/1 ad re. 1 a0 alið

fit condemnano. ſcʒ. ad intereſſe. nec mrum. qui⸗ 7 als
g. ſi cer. peta.l. vinum. ⁊. J· de e k. edic.l. ediles.S

als hoc fit. vt

itez ſciendũ. ſed

en Aaltur. 1
ugt lec nate⸗
eſefmreon
hun ſſa⸗
,e
ſon r⸗ lunt
einnn,

eſinnſſ ata
Pfumt. ,

S e
=

ſe
n nis . nn
— clt.
gninin⸗
uhini
ttioſtc
ncfcete

tind

iiniec.
ſemnimt cti⸗
rie hl
lünſm poll
uitne vedie
et kd e
Ar. igen
Hunt,H
ſtſcder
egi. N ag⸗

((nide Uenn

dams ſiben
ncloe .
ſndy et

Har phrli
A. Agfi
di n

Eümrema Klaua

ntatchdn ſberta

Mölttatſt.
henn 49 ſs

lti v ſuit.
l gtt iut⸗

milef d

unmn hl.
lenſ
Nin
Utſaher.
nrcen

Iden annteumie

itnm Poſebabe
ſegann elnz r
nnd Xſi inſru

Angtsiehn

lenstene
ſtiginſnonb

ndltzenſ

nuengeſttanem

Alhlinlinan
arum gimat
ulirnmſ
Kitnimat

. .
igle
weſi d
caſg inn
minns du
umne
i d.
Sſi mi
tnumm,
szeepiſerer
etenn
nwtm e
Stummiſt. an
) An. k

)
Nai en e
1 aſecüdden el
Soen
hdet ifng⸗
V.
Wnhicin ee
Er io n
Atine

iempgonis .

AUberöcnſe u
Ree otennal 3

Vict. 4 vipt

. ſ.

—
n nn
ntis —

56

1 iͦſhlin

—Sõ
—DA

“
4

an ipᷣm intereſte ſit in obligatiõe:vt etiã in pᷣn.ſi velit actoꝛ poſſit
agere ad intereſſe.⁊ iure actiõis vemat:cũ foꝛte interrogaueru vẽ⸗
duoꝛem an velit rem tradere.⁊ ille denegauit. quidam ꝙ ſic.argu.
eius quod hic eſt. agitur ⁊c. alij ꝙ non. vt. J. we verbo. obli. ſi ler⸗
uum. S. fi. ꝙ hic dicit agitur. id eſt gctum finguur. vt ſic in eo
intereſſe fiat con

demnano. vł di Trote, Tr. —„X270 „
aar hoccanuc eſſet:ſed ĩ pena ꝓmiſſa due actiões
gi heio ran r ſunt. manꝰ aũt imectio ĩ ſeruũ cõ⸗
ges per iereſſe vpetit: qõ is poꝛ ita vẽdidit: vt ꝓſti
qo tunus ẽ. ſelg Luta libera eẽt: poſterioꝛ vt manuʒ
c nertag liceret micere potioꝛ ẽ libertas ꝙ;
in ante litem cõ⸗ manꝰ iniectio.plane ſi poꝛ lex ma⸗
nſt unereſt mea nꝰ habet iniectionẽ poſterioꝛ liber
l al ente⸗ tatẽ fauoꝛabiliꝰ diceret᷑ liberã foꝛe
ria. in alije. v. qm vtraq; cõditio ꝓ mãcipio addi
ne habere iner· L. 1 ſicut manꝰ iniectio: ita liber⸗
eſt mn. c. R. mũ tas eximit eam ab iniunria.
in pentciõe.ſecũ⸗ 1 euola.
n offeno ter Vm vengeret aohl et
cuũ in cõdemna⸗ m ret pamph
nione im vent: ſtichũ venditiõi inſeruit pa⸗
ted he voet Cctñ 2uentũ: vt ne eadẽ mãcipia pã
t. J. de edi. edic. J 71 2 2 t.
beles. item phila ⁊? ſtichus qͥs numerato pcio
ſciendu. ſed 21 pe vẽdidit.alteriꝰ ſeruitutẽ i; ſeij pa⸗
ane 9 as terent᷑:poſt moꝛtẽq; eius ĩ libertatẽ
eucunt duo j· moꝛarent᷑ qſitũ eſt an hec mãcipia
emto.d Htẽe quiboint emptoꝛẽ ⁊ vẽditoꝛẽ cõ⸗
hoe ſi einptoꝛ ve Uenit. poſt moꝛteʒ ẽptoꝛis iure ipᷣo
ene ctenrue liberata ſint. reſpõdet᷑ m aſtituti⸗
ſi ene veln bao⸗ onẽ diui adri. ſuꝑ hoc pꝛolatã pa⸗
bere rem an pe philã ⁊ ſtichũ ð quibo qreret᷑.ſi ma
t h. gſie numiſſi non ſunt liberos non eſſe.
di facultatem. i Elaudiꝰ diuus marcꝰ? ex lege dict
non:nat cogem fſibertatis ĩ vendẽdo:quis nõ mãu
nato in ĩtereſſe.

miſſos foꝛe hberos ĩ ſemeſtribo cõ⸗

vt hic dicit. ⁊ ꝓ uds 10 ee Deros! 19
ſtituit: licet ĩ moꝛtis tempꝰ empto

eo eſt. 5. de rei

en.. ureſt ris diſtulit veditoꝛ libertatẽ.
finali.⁊ inſti.de
wnat. S. perfici⸗
era an. Expliert lier vii.
dicitur con⸗

uentionẽ ſeruandã. vt. ſ.e. ex empto. in pꝛin. Mul. autem a2 J0. et

Azʒo. et Hugu. dicunt eum liberari ſempꝑ pꝛeſtando intereſſe. eniam
ſi haberet rem. ⁊ pꝛo ſe habent quod hic dicitur. ⁊. C. e. ſi tradino

et. I. e. ex empto.S.etiaʒ. ⁊.J.quibus mocdis pig.vel hypothe. ſol.
lvoluntate c fi.inſtrumẽ.contractus.⁊.C.cæ heredi.ven.
l.qui nbi. cũ ergo his legib dicat᷑. vel ꝙ rem: vel inter eſſe pſtet. P3
q eſt eius electio.vt.j.de iure dvt᷑.l.plerũq;.in ſi.ad legẽ aũt.d.

&Rũñder᷑.qꝛ illa q reſtimere.loquit᷑ qñ qͥs peut ſuũ:ſʒ h̊ petii ſibi de

buũ ſᷣm Hul. ſed Jo.reſpõdit ꝙ ibi nõ dicit ꝙ iudex ebeat in re

condemnare: ſed ſi condemnauerit debet exequi. ad illam dæ fider
coõmiſ. li.l. finali. dicunt ꝙ ſpeciale eſt fauoꝛe libertans: ad illam in⸗
ſti. de w. dicunt. ꝙ ſimiles ſunt venchtoꝛ ⁊ wnatoꝛ in hoc ꝙ vnus

pꝛeciſe.ſcilicet vnatoꝛ ſi ſtipulatio erat.alter cauſatue tenet᷑. ſcilʒ
venditoꝛ.hoc eſt niſi tradat intereſſe.immo ſunt hodie paria:cum

vterq; ſit contractus neceſſitatis ex poſt facto quoch olum in dona⸗

tione non erat niſi ſtipulatio interveneru.vt.C. d, vnat᷑. ſi quis

Ar. §. penulti. æ ad illam de verbo. obli. dici poteſt. quod pꝛomiſ⸗

ſoꝛ tebet facere rem ſtipulantis ommimodo.ſcilicet vt tradat eam

non dices tamẽ ꝙ pꝛeciſe tradere teneatur. Itẽ nec videtur cõotra

conuennonem venire cum licentia legis faciat ꝙ tantũdem valer.
vt.S.ſi cerium petatur.l.certum.cum nec periurat qin legis licen/
cia contra ſacramentũ venit. vt. S.qm ſatiſda.cogu.l.ſi. ſi velis

5

pꝛimã opmionẽ vt egnozen ſequi.habeas ⁊ hoc qꝛ aliud ꝓ alio æc.
J

vꝛ. z. ſi cer. pe ta.l.ij.

Item qd ſi pꝛima cauſa ad intereſſe fuit dã⸗

natus: qꝛ non dabat rem. an in cauſa ap.ſi voluerit dare rem libera
bit̃ ab inereſſe? Rñeſt ic cuʒ nec iudicatũ videat᷑.vt.j.ad trebel.l.j.
S. fi. Jtẽ an econtra emptoꝛ pꝛeciſe teneatur ad pꝛeciũ? Rñ? eodem

Incipit liber xix digeſtor
De actionibo empti 2 vediti.
„ Apia.
J res vendi⸗
ta nõ tradat᷑
in id qð inter
eſt ẽptoꝛis agi
tur. hoc eſt qõ
intereſt rẽ em
ptoꝛis habeꝛe

poc aũt interdũ pciũ egꝛedit:ſi pru

ris intereſt ꝙᷓ res valeat:vel ẽptaẽ
Venchitoꝛ ſi cũ ſciret veberi pui⸗
tutẽ cłlauit ñ euadet ex ẽpto actiõʒ
ſi mõ eꝗ rẽ emptoꝛ ignoꝛauit.oĩa eĩ
actõʒ:ſed ſcire vẽditoꝛẽ ⁊ celare ſic
accipiemꝰ: nõ ſolũ ſi nõ admonuit
H etiã ſi negauit ſeruitutẽ iſtã ebe
ricũ eẽt ab eo q̃ſitũ.Sed etſi ꝓpo⸗
nas eũ ita dixiſſe.nulla quidẽ ſᷣui⸗
tus deber: veru ne emergat inopi⸗
nata ᷣuitꝰ ñ teneoꝛ. puĩo eũ ex em

pto teneri:qꝛ ſeruitꝰ bebat᷑:⁊ ſi

ſciſſet. etſi id egit ne cogſceret em
ptoꝛ aliquã ᷣuitutẽ veberi.opinoꝛ
eũ ex ẽpto teneri.⁊ gnałr dixerĩ ſi

ĩipꝛobato moꝛe vſatꝰſit ĩ celãda ſᷣui

venditoꝛ? ſecus ſi male tradat. vt. . e. iulia.in

tute lebere eũ teneri ñ ſi ſecuritati
ſue ꝓſpectũ voluit. hec ita va ſũt ſi

Rr⸗ Urannt futmte:in eẽ ce⸗
latq ici

lar?qſcit nec certioꝛan væbuit qui

qã bonã fidẽ fiũt:veniũt in empti

modo vt venchtoꝛe
dixi: vt non poſſit
peti pꝛeciũ ſi velit
dare ĩtereſſe ẽpioꝛ.
n Hoc aũt. ſcili⸗
cet inteſſe. ſed qͥd

ſi cõmune ĩtereſſe

tm̃ vult.videt᷑ ꝙ ñ
poſſit. nec cõuentũ

m qð aʒo dixit in
ſumma e ſenten⸗

tijs qᷓ pꝛo eo.circa
pn.ſed contra.S.ð
rei ven.l.ꝙ ſi poſ⸗
ſeſſoꝛ.
o Intereſt. H nõ
triplex intereſſe ex
hac lege conentũ vr
pꝛeciũ:qð cõuenit
Item comune. ve
quãtũ res cõmuni
ter valet. Itez ſin⸗
gulare quod exce⸗

diu vtrũq; alioꝛũ.

vt hic dicit. non tñ

vltra dupluʒ pꝛecij

dati ᷣm Bul.ar.
j. e.l. nitius.in ſi.
7. l. cuʒ ⁊ foꝛte. ſed
certe ᷣm Bul. et
vltra pᷣcij dati du⸗
plum vſq; ad du⸗
plum cõmums pꝛe
cij. vel intereſſe pr
rõne mei ſingula⸗
ris intereſſe ↄdem
nati. cũ iſte cõtra⸗
ctus certã ſpeciem
vel quãtita ẽ cõti⸗
neat. alioqͥn etiam
in infimituz exten⸗
deret᷑.vt.j.e.idẽq;
in pn. ⁊. C. c ſen⸗
tentijs qᷓ pꝛo eo qð
intereſt. l. j. S. j. et
C. ij. vel dic vt ibi
Iẽ hoc intelligas
e ĩtereſſe qð ẽ cir⸗
ca rẽ.nõ er rẽ.neq;
em̃ ſi potuit ⁊c. vt
I.e.ſi ſteriis.S.cũ

. pꝛin. ſed hodie euã
ſenten. que pꝛo eo.l.finali.Item nota in hac actione

ſpeciale vt ad ſingnlarẽ vtilitatem reſerat᷑ intereſſe:ałs cõmune tm̃

inſpicitur. vt. S. ad.l.aqmił.l.ſi ſeruum meum. a. j. ad.l.fal.l .pꝛecia

* „

ſed qualiter pꝛobabnur hoe ſingulare mereſſe. dic vt. C. de ſenten.

ue ꝓ eo quod intereſt. l. j. S.ij.
p Beberi.a pꝛedio vendito poſſet. ⁊ ecõtra loqui.

q Seberi. puta arãdo viã in qua erat ſeruittus.
VTeneri. ſic ⁊.S. de cotrahen. emp.l. ea. que. S. fi. 2. . eo. zulia. S.

Aoluu. ſecus eſt in re pꝛincipali. nam etſi noluerit pꝛoſpicere ſue

ſecuruati.⁊ dixit ſe nolle teneri.nihilominꝰ tenebit᷑. vt. j. e.l. quero
ſed certe nõ eſt ſecurus.qꝛ tũc ſecuritani pꝛoſpicit quãdo in nullo mẽ
titur emptoꝝ. nec enim quid celat in quo ſciat errare emptoꝛem. et
tunc ꝓdeſt ei pactũ generale aſpeciale. alioqn nec etiaʒ ſpeciale pꝛo⸗

tenetur. S. fin ali.accur.

—

geru pactum. vt. S. e herech.vendi.l.hoc autem.⁊.j.e.l.quero.a.l.

Qui nõ ignoꝛauit. nota cõtra ſcientes. ſic. J. e regn. iuri s.l.ne⸗

mo. 2. j. ve edił. edic.l.j. S. ſi intelligatur. 2. C.
l. etſi legibus.argu.contra.j.æ adulte.l.denunc

de epiſcopa. audien.
laſſe.circa pu.

u ſ. Ju emptise. ex empto. quqto minons eſſet empturꝰ hter

„

— yn rryh

⸗
–—
–

ſ a, dona nd, i

7
* 4 *
4 ”õ

„

☚

/ 4 W
Aen alt immna,

„*
TP l oſ,

H it. ĩimo videt᷑ tᷣus quo petit᷑ inſpici. non pcedens efſd
aſſeuerationẽ. vt. j. e. iuł. S. qd tñ.⁊ plene dices. ſ. e. ſi ſun Sſ⸗ d. ae en eſt 3.ſorlla n ſtricn mris iudi.hic in bone unulifniin
a Tlacua. nõ intelligit᷑. qo ſen Fhee Sere. ere Embios figei. huic ſolutom ef connixa.S. commne l ii Smn hoc⸗ diẽ tumcnamit
b Bonsa poſſideãt. rei ſeruãde.cauſa. iſti m̃ oẽs nõ poſſidẽt. ſ ſũ nl i enaf en
aherelt, öſtat: ex empto actõ guſio vinũ venit: etſi venditio ali? hee im git ulein fa
Pererner. J.vd. dict 5 * noberic. m o tra⸗ bi facta ſit: bꝛũduſij tradiopoꝛtet. tu duc ꝙhica te⸗ ngon füe
nõ ſolũ ꝙ audnon eſt Vacua poſſeſſio 4 P p Alulus. poe olractus fn ilu oſn ga
,,d, Dapur drforin dità Riffenſialt ol en eee ſernüämihlignoriteſcies amienhn. ag
Wν Ve 14 . ſ. 1 an boten euã nul⸗ ſ ſactoniſentne ſenen doko⸗ furẽ „ el noxiũ eſſe vẽdideris B rcaͤerer ſic ñ nigrn
X lus pᷣdicto modo 1 eſnoe lit: , 4 — — obſiat enam. 5. eirerone
eNon oſttilöenr. 1 poſſidedtꝛre dicendũ eſt ſi ven⸗ cỹuis duplã ꝓmiieris: teneris mibi man. ſihomin nſim ſtt
na boeſöe ſit naz d ad ptinet ex empto quãti mea ĩtererit ſaſſe: Ztẽ op. gret in e
d d Win reripoſſeſtt ſir noz vad vr 2 er tnpulatu eo nomie agere tee, ſnn unou. he
telligatnt. pacui appellatio. qꝛ ex ſnp mihiädabeſſer. mcns dn⸗ nemni ſere
nuc ergo eaer aa “ Ompo. nõ poſſum Anteg an iqda e „ W.irmeiggech ilunn in
intereſſe vel ad auu — =2 . ĩminoꝛ iueniat᷑. L.i ncing. ee
plũ: . ad ĩtereſſe AKlitio poſſeſſiõis qᷓ a vendito Si mod agri mine bligat 8 tpus lit. coteſt. * vnd
5 luũ. etraz e fieri tebet tals ẽ: vt ſics numero iugeru auctoꝛ obuga deberet inſpia. ic. tän
nõ ad duplũ. 3 e fieri debet tans e: mod' minoꝛ iuen: non pör vr. F in bat ſtel Suic, Ptaͤ
ſi pᷣcioſa res e H poſſeſſionẽ iure auocauerit tro⸗ vbim mnoꝛ ment: . dic ꝙ rer vẽ. hy inrmenn cexĩ
nores. ſed rer von⸗ ta non intelligat poſſeſſio. Si extimar bonitas loci qͥ nõ extat: ß nmila e act ncteni⸗
Nend wnd na non nnte S tradi ſti⸗ nõ ſolũ ſi modꝰ agri tonꝰ minoꝛ eſt bone ſi. ꝛ hocfʒ untunn u
30. . poſſeſſione tra pNo. copendt
er relen leſit: Ter ipularuagat iu⸗ agicu vödltore pt⸗Fens deparux Aacbangti, Fin a
e r. F. 8 le il me us nõ veniẽt in eã acnonẽ: qꝛ et ev: vtputa ſi dictũ eſt vinee mger⸗ unus unne ifu . d
e e 6 e. q fundũ tradi ſtipularet: vacuã ch tot eſſe pei ngnermin ineme plurimi intereſt ſ
res. a. .ð iure a. poſſeſſionẽ tradi opoꝛtere: ſtipula⸗ ideoq; bis caſibus ꝓ bomtat anvtous cocen nt he
ſi lbert. arca pᷣn. 1 ri: f fructuũ pᷣſtat fiet extimatio. iI Dem. nanionẽ factedaz ne.
e ſo. ſi credi · ri intelligit᷑: nec tñ fructuũ pᷣſtato to ad vẽd hoc em eſt veru na. oſe
i r; re aAenui. ca ſtipulatiõe cõtinet᷑: neq; rurſus beres teſtamẽto qd vẽdeꝛe vt. S. de trin.l. ftlin ſito
ol. l. ñ videtꝛnee eſſe ĩ ſtipulatõe: ß ex empto dãnatꝰ ſit:⁊ vẽdiderit: ð reli pe.in fi.a.l. fi ſſinmn t.0
voli wex aufa plus ðz eſſe ĩ ſtipulatõe: ex empto ſequẽtiã ẽptõis ꝓpa ſt:ł ex Le.l. ſi ſterius. nrun pei
keua weierat:vrö ſ upeſſe ad fructuũ pᷣſtationẽ. Si qs 3 va aſtammro Arcneo py .cu vecntoꝛ. un i e
Zſati Pi; a- 1 empto ð”èJGMU ner.
nr E eraeti nagialefn s an, tent:ec falſo exiſtimãs ſe eẽ da⸗ ar lein . ngi
ũocata.idẽ etſi poõot En 0. M vz 5 t: dicendũ eſt teummh Rg n Telt
aaocarrcenon tio nulla ẽ: ua; eanere Rbes te neraneere nebtgenn —☛ — R t⸗ a ſiur
it aduocata. vt. X Er or re ito 1ece 0 .* . in ac⸗ Kaan Mwelh
5 nõ fieri q minꝰ vtar. Dip 7 X . do factã. nam ſi luttonel
ne vos ré vini moꝛa fuerit: quominꝰtralde limali exceptie actoꝛ ſubmoueri c reruo mm ulizit ll
anr. .e iul 8. h0 Ne Ninda ꝛtet. vtro tpe p᷑ᷣ·.quẽadmodũ ſi falſo exiſtimãs ſe valuit ꝙᷓ nuũc. id nielt. Agren
irndie n innte vund f daglt; n r el danatuũ dare ꝓmiſiſſet: agentẽ woli mun pllabik in ſaſm nb
——— tomadenans eana, ſe mali exceptõe ſubmoueret. PDom fiudiem enpre⸗ e lü⸗
e geint fructs. nõ vbi agat᷑:qð ii ꝑ emptoꝛẽ moꝛa fu.Ait:vru 4 etur p zri “ it n
aut vi vẽditoꝛ ab iſſet: extimari opoꝛtet pᷣciũ qp ſit:· E Ener ex empto vẽdloꝛ: n abus ael kium (in
. . . re „*7 1 . £ „ . „₰ . RP⸗ r 1 r de . . .
erenſe ibererur c agat: 1 qᷓloco minoꝛss ſit. mana. Aüärauerit naerfücmocit aa wemalij vbi a ren
e¶ Si emptoꝛ. n5 aut videt᷑ eſſe: ſi nlla difficultas v· Di vedidi tibi iiula certa pecuig ſuit vead. gig grliſif
vendt. iwo videt qitoꝛẽ impediet quominꝰ traderet ⁊ vt ali inſulã meã reficeres. at to e ic lo⸗
Inlas nbn. Plertimm ſiommitpe paratus fuent exr vediro vrreflas ſtante B ſ Porrea . ; Am.
eſt min?ꝰ? r nů ang 1 c t .O bm. §. RNe l enſ
et: vamam eraere. ir noo duetet ieſei at nar enpn venditio facta yt et oponciac. 0. mnn
oſſeſſionẽ tradi. Pcia pectani in quo a Beelea ens 9r. tſi areq tibi vẽdidi .. . grivo. o.
lor aiue grinruli vbi vina tradi opoꝛtet. nã q;a beũ neran? ſcrip. 5 etſi are tibi vedidi Be See. i
poſſeſſionẽ tra manãdt qa 5 duct z la. ſi em̃ vlla diffieultas interueniat vẽduoꝛis. empt
arval taie ihulart an ongd Gnelns vef. 51 unn n Sert moree etſi vellet acciꝑe.nõ poſſet.aʒ0. M aet w
nouatione puſtina actie petetur. 1. fr. vr. t. mn. L ſenetia
J.ſi actioneg. ((alng f. Stra in eo. ti qꝛ etſi nõ omni iꝑe.al t E eree d. d.
onautkr e votleraere Sn nee. anrror nkfntmen des nen cnn. Aug
l.ſi fundũ.vbi dicit ven õ r. .l. illud. azo. ⸗ ee e 1, Rendrl.nht⸗
crio oictt. Ile z in eo . ti l m ernantned erere aür no 2 Vochl lerant u⸗ de bo. auct᷑. iu. po. l.iij. ⁊ — emptoꝛ WNE
ſo dicif canſam. ii pneintre vor Dvd am F. ſ alct. ſue veduoꝛ fuerit ĩ moꝛa. æ hoc ſi eſt aptꝰ loc? ad pete AMotet ſe⸗ ntllflttan
g Si uer. mula eſt. a: uncaꝛꝛele wora 8.a.l. qnes ationem. accurſius. erer t eli⸗
acq/re. w. ſeruꝰ. S. incoꝛpoꝛeles .Se ſern olel t m polen gte⸗ 9 Venit.bꝛũduſio tradendu. . ns non ſit: que W
2 io qͥpſſat patientig nõ Iiberat᷑ ab actioe gſonali 1 ſe poſtes p⸗ ſI ſeruũ ꝓmiſeni. ſi furns. noxijſq; ſolucus non ſnt ng Ahiſannih
Si ꝑ venditoꝛẽ.fuerit moꝛa. . Vr. g. . HDH d 9. ehia⸗f.
ndoetn ſi. vel ꝑ interpellanonẽ. vt. . de v. ob. ſi ex legan. nolit. S. qung aſſidua. accurſius ſeunſͤeng

fagmghen

Mi
em d
W e
inent: in
ntuelcd
i den. m
miider di
aſtleg un
en
mnisſtie
itumtüct n
bwven ku
nſmncsſ
nagentili n
reeum eſe i
I
ſinoe nil e
fümii
„ .
Bead
nens n
ſiamihi
ruͤim n
numta
nbiidd
n ummu i⸗
auma ii,
uoli in
i 4
finn

—

eAnteq. qͥd adeſſet. etig ſi cõdemnat ſit:

habere licere? vt.j.d euict᷑.l. habere licere. ſed contra.j. de euict̃.

ſi emptoꝛi.ſo.illa ſm iſtam vt non pꝛius poſſit agi ꝙᷓ; abſit. ſecus ẽ

in actione ex empto: vt ſubijcit.j.e.ſeruus.S.fi.in pꝛin. et adde qð
nõ.j.e.emptoꝛem.accurſius. H

u Si moch. p
numero iugern.
hoc intellige cũ ĩ
ſinguł iugerib⸗
certũ pᷣciũ cõſti⸗
tntũ eꝛat.alioqᷣn
ſi modus nõ in⸗
nemt᷑ minoꝛ.ſed
loci q̃litas.bom
tatis fiet extima⸗
no. vt.j.ſtatim

ſequit᷑.

x DObligat?. ſ.
ad tradendũ.qð

eſt. vel ad tra⸗

denduʒ pꝛeciũ ſi
vVltra habet.
y Di dictu eſt.
vt ſi in vinea.x.
iugera eſſe debe⸗
ant. in pꝛato. v.
72 imn vinea eeſt
magis em̃ œtra
hit᷑ ꝙᷓ ſi in pꝛato
eſſet: vt hic. et
J.e.ſi ĩ qualita⸗
te. 1. J. de euick.
qᷣ fundu. 7. J. e.
ſi duoꝝ. in fine.
vel intellige hoc
reſpõſum vendi

cione ↄtracta in

ſpecie. vt. d. l. ſi

duoꝝg. in pᷣn.
3 [ Fheres

WVa ſüt

id eſt acceſſona
rei empte.qᷓ ſunt
mulita: vt ꝑ mul

tas. ll.hinꝰ n. et

S. fi. 2 ſequẽtibo

legib. 33,0.

a Ex teſtamẽ⸗

co.valet em̃ hꝰ/

modi legatũ ſi⸗

ue certũ pꝛeciuʒ

teſtatoꝛ ſtatueru
ſiune nõ quo cqãu

iuſtu intelligit.
vt. j. le le. j. ſi fi

deiuſſoꝛ. S. me⸗
miniſſe.
b Boli mali.
repetẽt em̃ ſi da⸗/
ret. vt.S̊.de pac.
ſi cuz ie. Sð wlo.
vt. j. de except.

Ilit liberek.
id eſt ſine canſa

ſine cau.l. uj.

certo pᷣcio ⁊ tradidi:ita vt ĩſula edi

ficata ptẽ dimidiã mihi tradas. ve
rũ eſt vt edifices:agere me poſſe ex
vẽdito:⁊ vt edificatã mihi rtradaſ
ꝙdiu em aliqᷣd ex re vẽdita apud te

ſupeſſet:ex vẽdito me hꝛe actiõʒ cõ

ſtat SDi locũ ſepulchꝛi emeris: 2
ꝓpꝛius eũ locũ anteqꝙᷓ; moꝛtuꝰ ibiĩ

ferat᷑ edificatũ a vẽditoꝛe fuerit: po

teris ad eũ reuerti¶ Si vas aliq

mihi vẽdideris ⁊ dixeris mihi cer
4 tã mẽſurã cape.? certũ põdus hꝛe

bere. labeo z putat. ⁊ illud ſoluʒ
obſeruãdũ vt niſi ĩ ↄtrariũ id actũ

„ 3
.
4

pᷣſtes wlũ maluʒ dũtayat pᷣſtare te

ſit: oĩmõ integru pſtari vebest: 65
verũ qõ ⁊ ĩ locatis wolijs pᷣſtandũ.
ſabinũ rñdiſſe mutiꝰ refertr. Si

tibi iter vẽdidero ita Nmũ auctoꝛẽ
melaudare poten:ſi tuꝰ fuerit fũ
dus:cui acqͥrere ſeruitutẽ volueris
iniquũ eſt em̃ teneri me: ſi ꝓpter h̊

acqrere ſeruitutẽ nõ poteris: qꝛ w
minꝰ vicini fũdi nõ fueris: etſi fũ

dũ tibi vẽdidero:⁊ ei fundo iter ac
ceſſuꝝ dixero.oĩmõ teneboꝛ itĩeris
nomie:qꝛ vtriuſq; rei q̃ſi vnꝰ ven⸗
ditoꝛ obligatꝰ ſum. Si filiuſfam̃.

rem vẽdiderit mibi ⁊ tradiderit:ſi

cut pꝛfami.tenebit. Si wlo ma

lo aliqd fecit vẽditoꝛ ĩ re vedita ex
empto eo nomie actio ẽptoꝛi ↄpetit
nã ⁊ wvlũ malũ eo iudicio extimari
opoꝛtet:vt id qð pᷣſtatuꝝ ſe eſſe pol
licitꝰ ſit vẽditoꝛ.ẽptoꝛipᷣſtari opoꝛ
teat. Si vẽditoꝛ ſciẽs obligatum
aut alienũ vendidiſſet:⁊ adiectũ ſit
neue eo noĩe qͥd pᷣſtaret:exiſtimari

d r Enet᷑. venditoꝛ ad pꝛeciũ ſuꝑfluũ reddendiun.
e Ignoꝛauit.mhil itereſt ⁊c.vt.j.de edił.edic.l.j.S.cã.⁊ fa⸗
cit. S. e. in emptiõe.j. K. . S. vpoſiti.l.j.S. ſi ignoꝛanunn.
ſSi vendidi.vt reficias. nõ ꝙ agitur ex vendito ad id qð eſt ĩ fa

20

cio: vt hic.⁊.j.ꝓxi.⁊.j.e.iuł.S.penł. ä
g Mõ intelligit· ſed ẽ cõtractus inomĩatus exquo poteſt agi pꝛe⸗

ſcrip.ver.vt.j.de pꝛeſcrip.ver.ſi nibi aree.ſed cõtra.S.de contrahẽ.

Emp. l.fundi partem. ſo. ibi interuenit pecumia. licet ex alia cauſa.

pᷣterea nõ fuit iliꝰ parus wmmiũ trãſlatũ. „d—
hErx re vẽdita.ſ.ð eo qðᷣ mihi debes retradere.ſ etſi eẽt exũctũ łᷣ

æꝑduũ ſñ culpa actio euaneſcit.vt h̊ inint.⁊.ĩ.ð V.ob.ſi ex legsn

ſicut ⁊ in ſtipulanone

exẽpto tecũ agaʒ ſi minꝰ pᷣſtes: ſ ſi
vas mihi vẽdideris: ita vt affirma
res integrũ ſi id integrũ nõ ſit. etiã
id q eo nomine ꝑdiderim pᷣſtabis
mihi.ſi vo nõ id actũ ſit:vt integꝝ

ti nõ ebeas. p
Ii/iis q lapides ex fundo eme

1 Supeſſet. ſed pone emptor fert rmũ. a antei raderer cobuſta

nuquid liberatur.
K Si locu. 7

l.fi. h̊ aut ẽproꝛ ilis legj nõ hʒ bñficiũ: q; iꝑe edificanõis ñ Iebat ius
inferẽdi.v ñ redit ad acnonẽ ex empto quo ad intereſſe.vł vt tollat

opoꝛtet wolũ malũ eiꝰ quẽ ſemꝑ ab

eſſe opoꝛtet in iudicio empti eo qoõ
bone fi. ſit. iBDem.
Vndũ mihi cũ vẽdeꝛes ædu
cto vſufru. dixiſti eũ vſũfru.
titij eſſe:cuʒ is apud te remãſurus
eẽt. ſi ceꝑis eũ vſũfru.vẽdicare re⸗
uerti aduerſus te nõ potero: wnec
titius viuar: nec in ea cã eſſe cepit:
vt etiã ſi eiꝰ vſuſfru.eẽt amiſſurus

— —

ciũ fuerit. nã tũc idẽ ſi capite dimi⸗
nutꝰ vł moꝛtuꝰ fuerit titiꝰ:reuerti

potero ad te vẽditoꝛẽ.idẽq; iuris ẽ
ſi dicas eũ vſũfru.titij eẽ:cũ ſit ſeij.
Ytibi libeꝑ pddũ pꝓ Auk.
rradideꝛo:cũ ſeruiẽs tradere
xæberẽ:etiam ↄditio incerti ↄpetit
mihi vt patiaris eã ſeruitutẽ quã
ebuit ĩponi:qð ſi ſeruũ pᷣdiũ ĩ tra
ditiõe fecero ꝙ liberũ tibi tradere
buiex empto habebis actiõʒ re
mittẽde eius ſeruitutis gr̃a quã pa
DOmpo.

nit tollere eos nolit:ex vẽdi⸗
to agi ci eo poteſt vt eos tollat.
wvyvy Aupia.
On eſt nouũ vt due obliga⸗

rntões in eiuſdẽ ꝑſona æ eade
re cocurrant:cũ em̃ is qui vendito
rem obligatũ habebat ei heres ex

titerit:qui eundẽ venditoꝛẽ habe⸗

bat obligatũ: cõſtat duas eſſe acti⸗
ones in eiuſdẽ ꝑſona urrẽtes ꝓ⸗

pꝛiã ⁊ hereditariã:⁊ debere heredẽ
inſtitutũ: ſi velit ſeperatim duarũ
actionũ cõmodo vti:ante aditã he
reditatem pꝛopꝛiũ venditoꝛẽ con⸗

uemire. veinde adita hereditate he

reditariũ:quod ſi pꝛius adierit he
reditatẽ: vnã quidẽ actionem mo⸗
uere poteſt: ſed ita vt per eam vtri

uſq; contractus ſentiat cõmodum

3 ſIis tollat. ſic ĩ vino vẽdito. vt. z. de pi.
On ẽ nonũ. qͥdã vẽdidit rẽ duobo dinerſis

edificuum.
IBi vas. puta.
coxpã argenteãõ.
m Abdinꝰ. ponde
ris vel mẽſure.
n Integz. 1. ſanũ
oO Dino. 1. ichſti⸗
cie ſciat.ł nõ ĩ pᷣn⸗
Apali.ł acceſſoꝛia
vt.j. xe edi.edic.l.

Pige. 7. J. e. qcqͥd.

h i cmodato diſti
guit᷑.ſciuerit.ł nõ

vt. S.ↄmo.l.ĩ reb

J. nẽ q ſciẽs. 2, l.
venul.

Rñqdiſſe.expᷣſ
ſim. aʒ. 27 fac. j. lo⸗

ca.l. addes.S.j.

BSDi nbi fuerit

eſt em̃ hec iuſta cã
ipedumẽu.vt.S.cõ
munia pᷣdio.l.j.
rV Biyxero. ex pꝛe
dio vicini.ſj etiñ
dixero.teneoꝛ ẽpto
ri.ſt iðo amiſit nõ
vtẽdo.qꝛ ceruoꝛa⸗
t ñ fuu.vi. S.ð õ⸗
hen.emp.l.in ven⸗
dẽdo.S.j

Si filiuſſa. ſiẽ
pꝛfa.ĩ omĩbo em̃ va
pifa.tenet᷑: vt H. et
J.d act᷑.⁊ ob.l.ſi⸗
liuſſa. ⁊. S. vepoſi.
Eculpa lem. aʒo.

u Si vẽhuoꝛ. w

lũ malũ qᷣ tali caſu
iterceſſit.vt ⁊.S.e.
idẽ iuł.⁊.l.q̃ro.⁊
8.cæ here. vẽ. l. hic
aut. 7. S. de Zhen.
emp.l. ſi cũ fundũ
.S. j. ⁊ de ꝑi. ⁊? cõ.

rei vẽ. l. ſi vina q̃ ĩ
vlijs. in fi.
x f Undu. cuz

ſit ſeij. fac

ad hãc.l. S. coia pᷣ

cio. ſi ĩ vẽdinoe.⁊

vſuſtu.ſpᷣ cõdi.

2.j. euic. l. mĩoꝛ

S.fi.⁊.l.fũdũ cuiꝰ

y 1 Itibi libe⸗

rũ.⁊ ĩcerti

nsõ ſolũ ex vẽchto

binaꝑ. 1. S. ł& ↄdi.
ide.l.hſ ſi putẽ.S.j
6. rei vẽ. l.j. S. lʒ.
tꝑibo ⁊ cnilʒ inſoli

dũ ⁊ cuiiʒ rradidit. æ iſte vẽditoꝛ ꝓmiſit ð euic.cuilʒ.tãdẽ cui
libʒ ẽ euicta.vñ qᷣlʒ hʒ ac.xe euic.añqᷓ; aliqͥs ẽproꝝ ageret. ceceſſit vnꝰ
empioꝛ eoꝝꝑ altero ẽptore relicto herede. In ſecũda ꝑte diẽ.qdã vendi
dit rẽ vmi puta ntio.⁊ tradidu ⁊ de euicuõe ꝓmiſu. veĩde nitiꝰ ẽptoꝛ

one ⁊ tanꝙ; heres vẽditoꝛis ⁊ tanqꝙᷓ; vẽdiioꝛ.

bãc eãdẽ rẽ emit ab alio.⁊ de emic. fuut ꝓmiſſuʒ vnꝰ vẽditoꝛ ſucceſſit
Alij vẽditoꝝ. tandẽ euicta ẽ res titio.h̊ veditoꝛ qꝗᷓ ſnpeſt tenet᷑ ð̊ euicti⸗
i pᷣn. a.S.actiones
b· Pechtariã.nec exce. rei iu. repellit᷑. vt.j.xe exce.rei m.⁊ an eadẽ

Abouere põt.nõ vtrãq;.⁊ ẽ rõ ſᷣm quoſdã.qꝛ abſurdũ eſt eidemn

m eundẽ eiuſdẽ rei nomie duas actiões cõpetere. ſed ſi diuerſi gene/⸗
ris eſſent. velun ex ſtipulam vna. ex teſtamẽto alia.tũc vtrqcq; exer/
cere pt. vt.j.de act.⁊ ob.ſi is cin: ſed hecratio no? bona: qꝛ nõ ẽ ab/
ſurduũ.ĩmo ↄſonuʒ iuri. cũ nõ appareat q̃ porius tolleret᷑. vt. . de fi⸗
deiuſ.l.generalit᷑.⁊.l.ſi reus.⁊ de dvuobo reis.l. ſi reus. dic ergo ꝙꝙ hec

ſit rõ minuẽdaruʒ
linũ.ar.S.ꝓ ſocio
l.cũ dus.S.ſi płes
2 famnk. berc. be⸗

ex cõtrario ; ſi vẽditoꝛ venditoꝛi
heres extiterit:palã eſt duas eui⸗

redes. S. j. ⁊. J. Soc o; . 1
eces⸗S. n. ctibes eũ p̃ſtare dbere. i Dez
§. ſi nuhi. ⁊ potero X empto actiõe is qͥ emit vti
vni a vorieef. tur. ⁊ in pmis ſciendũ eſt in h
ere vt. een. iudicio id vemum veduc qopſtari

cõuenit.cũ em̃ bone fidei iudiciuʒ

qᷓ eſt ar. Z. 330.
ſit:nihil magis bone fidei cõgruit:

9 Eũ.i.vẽditoꝛẽ
facit. . ve euic. l.

ſerin venditoꝛ. qꝙ id pᷣſtari qð int atrahẽtes actum
b» e. eened ſit: qo ſi nihil zuenit: mc ea pſtabũ
pyperbolica locu⸗ tur: naturalit inſunt hułꝰiudicij
riovt iß. pac. i. ptate:⁊ in pmis ipᷣaʒ re pᷣſtare vẽ⸗
ne ne Aitoꝛe opoꝛtet. i. tradere. q es ſiq⸗
aũt hec ſũt ſubiceit dem dñs fuit vẽditoꝛ: facit eimnpto⸗
pemén. rem dñm:ſi nõ fuit.tamẽ euictiõis

d E uictiõis. nõ

aut ſacter dñũm. vv nomie venditoꝛ? obligat:ſi mõ pꝛe

2.j. ve re. ꝑmu.l. ciũ eſt numeratũ: aut eo nomie ſa⸗
n re de tiſfactũ. emptoꝛ aut numos venchi
no. acvur. tonꝛs facere cogit. Regibitionem
heen. oeea qꝗ; Ninert empti iudicio:⁊ labeo ⁊
relerk bi. 5. e co⸗ ſabinus putant: 1 nos pꝛobamus.

traben. emp. l. vt — 2 .
tranen. ah.. Anuͤnalm vencnorcenele we⸗

eeln Jeoſer bet eg ſana pſtari: 1 q iumeta ven⸗
ſ. didit ſolet ita ꝓmittere: eſſe: bibe⸗
Facere cogit. 5 re vt opoꝛtet. Siqᷣs vginẽ ſe eme

ã eſt rõ ꝙ emnptoꝛ . . .
cogit. n aut ven⸗ re putaſſet:cũ mulier veniſſet: ⁊ ſci

Gie: tgc * e ens errare eũ vẽditoꝛ paſſus ſit: re
. Ru. 4¾ 14 „* 3 AT3 „
net emptoꝛ. ideo dibitionè quidẽ ex hac cauſa nõ eẽ
in hoc aſtringit. z verũtamẽ ex empto copetere acti⸗
vẽdioꝛ in ſpecie..“« onẽ ad reſoluẽdã emptiõʒ:⁊ pcio re

ideo releuet᷑ ĩ hoc
vt ar. S. de iureiu⸗
rã.l.eũ qᷣ. ⁊ ſic ali
bi qͥ certu hominẽ
ꝓmittit ſtatuubeeꝛ

ſtituto mulier reddat. Js qͥ vinũ
emit arre noĩe certã ſummã vædit.

vando liberat᷑.vt.ſ. & ſtatuli. l. ſtatuliberũ de medio.S. illud. ſed in

genere nõ. ſic vt. J. de ſor. q. x. S. fi. a. S. q hominẽ.⁊.l.cũ qͥs.S.iij.F.
v. faeit ad ſolutiõz iſtã. ·. de euict᷑. heres ſeruu.
g Redibitionẽ. ↄtineri: vt ex empto agat ad redibendũ.i.ad reſol⸗
uendu contractum quãdoq;: vt.j. e. S. ſiqs virgimẽ. 1. SF. is qui vina.
non tamẽ dico ꝙ vicijs Amoꝛbis agi poſſit iure cim li ad rediben⸗
dum.miſi pꝛo ſeruo fugitiuo ſßz agi edit. edic.vi nõ.j.æ edił.edic.
I.ſciendum.S.dictum.
h Anunalu. eſſe. 1. edere. a30
1 Siqs virginẽ. mulier. 1. corupta.
k Mõ eſſe.i. actiõʒ.redibitonã. cũ nõ ſu moꝛboſa.vel vicioſa. als
baberet locum redibuona. vt. . de edił. edic.l. ediles amnt. S. idem
qᷓ; refert. accurſius.

IAg reſoluendam. valebat enim. vt. Z. de contr ahen. emp.alioquin

S.quod ſi ego me. a facit.j. ꝓxi. S.
m JYs qui vinum. ad oiſirabendam. vt 1. S. ꝓxi. S. ⁊ venditoꝛi ex
venduo: vt. j. de edił. edic.l.cũ autẽ.circa pᷣn. ibi. quod ſi ſine iudice
4c. ſed nonne ipo iure ſolo conſenſu iaʒ diſtracta ?. certe ſic. dic ergo
agarur. vt diſtr ahatur in eo ꝙꝙ ce facto pꝛoceſſit. i. arre dano vt red⸗
darur a inſtrumenta emptionis caſſentur. ce iure enim non reſcin⸗
duur cum ipᷣo mrre ſit nulla.⁊ id qõ nullum eſt reſcindi non poteſt.

vt.j. de imuſto rup. teſta. I.nam etſi. accur.

n Allud quero. condici poterit. conditione ob cauſam. ſed contra.
5S.vſuſru.quẽadmodum ca.l.ſfi.ſo. hic erat emptoꝛ. et lur qꝙᷓ;tum ad

anuluz quem womino mund contractabat. vel condicit rone poſſeſ⸗

ſionis venditoꝛ. vel dic ꝙ hic tranſtulii womimũ in accipientem ob
contractum. Iem nota hic m quoſdam. arg. ꝙ conditio ob cau⸗
ſam habet locum in contractibus nommatis. ſed tu dic coutra.
vt. j. de re. permu. l. j. in fi.⁊.C.d contrahen. emyt᷑.l.ſi non do⸗
natioms. a dixi
poſtea ↄuenerat: vt emptio irrita fi. . conaͤli. ob
eret. iulia. ex empto agi poſſe ait:

vt arra reſtituat᷑ vtilẽq; eſſe actiõʒ 0 Eniam ſi. ⸗

2 20 ſtare emptoꝛi. i.
ex empto:etiã ad diſtrahendã inqt omteve debet
emptionẽ. Ego illud ꝗro: ſi anun rremboo⸗
lus datus ſit arre nomĩe: ⁊ ſecuta ei. empton. ſei
emptiõe.pᷣcioq; numerato:⁊ tradi- ſi non mꝛomiu
ta re anulꝰnõ reddat᷑iq actõe agẽ⸗ icnns erann
