4 mãad ir fine pa2 uto dand n eẽ. vl Wrando. * n . eſſe eti getum 071 pꝛofi in nanei vete tone
in für ollin Stise, cti exc dam mi vari odo⸗ iu us aiu iam re iuſiun icit a ees re ꝛi dar
n acter n, con eptõe ihractzen⸗ Rloſccech eareſſi rand ein acto er ba ſa
9 A. mz iẽgi wrier⸗ uenti m ꝓpp ctoe e uccedi zck i ius 21 um tur 7 pꝛi actũ da
em . ma.l. vi t ifra D ionem. ter reli m vel bend ittid ; ilo ⁊ iuli i dele iia. te ni
Mimne nz in pn: igenteꝛ Vi iu m. igion . um eſt ſi quo cum ſ 3⸗ hird gatoe Nis ſie
Nni⸗ n ſ z fe raſſe dici p A em um ſit iuſi ſi m ; eodẽ olutõ eri teneri. ra
An 21 Peenlten 5 ronaum iocaſträi tatiſue ſe⸗ me agereen. non X 7 * i of irnekad
upun t. alł's eg Den tus eo. cu ꝛſus e i vebet r. meum i 217 Siei ona ipo cõ kaleeezns
1. e. ec?. v pPi cum 1Seum „ inſi r1 in 1ei aui I oino tõez p. ey
i⸗ i it e rliar naene⸗ et ſgie g untin tautiranan ib obiorez gutne r.
21 ibi no ibe li non: piun .cGui 1 erit ſe m &œ ere 3. 1 n dn
uce, b nõ. ac. lium da n vi ura 18 no om tulezi — iuſt nO h
bmcg WD malens ceproe rñ.2 monatere parer fi mo ia Amg i . Prodelf ice ene ncer en 1 F.
ümrend uin E hos. e neniri peculi i1. andaer ri öe emẽ re.diſtĩ it ſe ni n mlnt⸗
uis x nonat.l. ñ niri pot culio nih OSi ã ex it an emẽdã diſtiguẽ nihi Dlir na 6. qa
A. br V. nerit. Ju acquiſi ater i ius cõ ſoꝛe d olue nſſionẽ 16 iur tolüik. ...5 63
uen m . 1 iacr. põt vi eAK Raohudrer ſic rrds eti ehbbuent ſeichng. ni 5 1ol
ungtn . ener nundn nacrnee behn altiur centieil eil e d kariugead
W n e te pe⸗ “ auẽtione legäclme e bebis. E rauern: hiindd E Banari
elgms⸗ rkkanb, uerine Euoba 4 ce Nnoeglns⸗ iiniſi ihpaͤenſe Psrus raͤt
ℳ 4 ”MUNqB pec miſtrats j. de e exegerit i ui riſiurã neſte . andi, xcõ
antane G drect kener ahen enani ch iuſi is vytat luradt nõ 5 er Juaieij
4 e by g. magi lgẽd . Vt. J. 0. vb heyi .ſi . 1mo m 1e. eg. E⸗
fai h dE i eini iceru⸗ ticno udr nn⸗ Fuocf. mend ſi ſ⸗ cage Anen⸗ Z aare
ani See, rat FNR ee kas Eieze n e aeit.
—– . iSnle⸗ eu ae x Zcti , mto magiſ. . ſi Een pactui pac elee a cau. ſi v d Ao ij.
—– 1 SEd K.el Necſtle ge l. Ee pech.l. W aa. — vn 1 pneg ſi ſũ Aobn ſti
Seid, El urn naae er KR . e r ſeedo ili nais le nee brolunr
nanf Ti aſſe. oĩm dñs qie eg; is vt ibꝛ. 2. . Sluts Lenback9. oino dno. 1 vꝛ. enm i ab
N jiſ c. icuse nk ſ vi ete i. k. 7 15 ſi i 3 . Jie ſol 5, ſideiuſſoꝛ e . .
an, ntrpini ima erad egei ear ſi li q zurani nonum⸗ ſolnnon eſt cerur hurgaurn virn er qr uſun
in la vt itgun tord finra Pitan⸗ pupin . g ico⸗ krer llere p⸗ ciner t⸗ . umen chum nan e . an w
ianſnn n pac ſu futu totũ. i. are opa let 3 Wgr car. di ntc e umit cu later ſe eri velnõ Ptuma re. K. mnterg hic fi
m P l. 2 hẽd ro direc die ſi vt Di date ſaas. na ne Blal te9 7 b Si ei cu ſol nömtere fuiſſe crediioꝛ non. 3 a⸗
anis ſinae, Syr . a ta. ſi v P fil e mna Puen ligar vr Bi ei en utois alniſſe eleb atn um atncanmmn.
n . . 7 bsz. Panlih Xari 2on ur akerl e akton 5 SRNSi oberten ar boereo zornn is iurantem.
eHolpoit iS excepno xceptõ ſanne n unereel nö libere b.En dz. öpdeſt aut ve
1. none pe. gt. bez acqꝗᷣ acqrit᷑ ſi r rauit zuendũ itu pn erar r pmo 2 Keae qo1 pſo⸗
one qret iud qru. vt. 5 ſi u. ano canzin u. eſt. l. capale eus. ſecd duoh ſ⸗ n dubi
ex vk a .JZ. e e e uus nonymi ſi iur .quo cai ipe tiñ equẽtiba n dudd
ctoꝛ af cen e iberat õ ſu en F. Ailc.
Idẽ Sreeprio. es erino e pii taimvehn. umi
rei iudi ſi alta. vt. ibe. le. ſi i olue⸗
cate. vt a. vt. . px. ſi is qᷓ H
excep. r 7.. di .
inllr an gen⸗
e v

a Cõdicat᷑.i.certi aditõe agat᷑ q̃ cõpent ex omni cã. vt.S. ſi cer. pe.

l.certi cõditõ.in pꝛ

iſti.vi bono.rap.
ĩ pn. que ẽ cõtra.
ſo. expone hic ali
ud ẽ.i.eẽ põt.
Colonꝰ. ſucci

in. ſed videt᷑ cõtra.ꝙ ſola actionis mutatõ faciat

exceptõem iſtam ceſſare. vt.j. e.ſi actoꝛ.que eſt cõtra.ſoluno vt ibi.
Yteʒ ad idẽ cõtra. .Ee. l. S. que urauit. a infra ꝓx. ſed ibi etiã cauſa
agẽdi mutat᷑. Itẽ ad idẽ cõtra.j.qð cũ eo.l.ſᷣ ſi ex ꝑte.S.fi.ſed ibi
fuit erro⸗ pterea S
a alterms B iudiciũ veducar. forte ſi ob actio
vñ nõ ẽ eadeʒ d. nẽ mandati negocioꝝ geſt. ſocieta
Si de ura tis cetaſ; ſiles iuſiuradu exactu;
mo non aliud. v ſit. vĩde ex hiſdẽ cãis certũ ↄdicat᷑

qꝛ p alterã actõʒ altera quoq; cõſu
mitur. Si qs iurauerit ſenõ ra-
puiſſe.nõ cbet adiuuari h̊ iureiu

rãdo: ⁊ iõ actõe furti aut ↄditõe.qͥa

ſas caſu m dur aliud ẽ furtuʒ feciſſe ꝙᷓ rapuiſſe qgõ
plũ agit. vt. j. ar. I ρι1§ . 9
ſr. letmrumn. vk clã fieri poteſt. Colonꝰcuʒ qᷣ

e Ex lege aqlia

g Poꝛ. q ad rei
pſecunõem. vt. j.

ꝓpt ſucciſas ſoꝛte arboꝛes ageba⸗
tur ex locato. ſi iurauerit ſe ñ ſucci

ptionẽ. ſi cum eaĩ rẽ agat᷑ ⁊ ſi con⸗

dr. fur. ce. ſi colo⸗ tendat ſuam eſſe: alio iureiurando
nus. Ri ns eſt opus eſt. contra ſi iuraueri ſuam
or ſecha. we mira eſſe: vebet i ctiõe rex amotap vefe
ar. fur. ce. l. ). .. Di 7 oĩno hoc obſeruandũ eſt:licʒ ꝑ
pen llud añ dgde aliam actionẽ eadem queſtio mo⸗
xe toto nuaſſe v⸗ lUeatur vt exceptio iuriſiurãdi lo/
rc aing “l cuʒ hẽat. Igit ſi qs iur auerit ſe
bpH Que iurat „
ſuam eſſe modo cum agitur in rem.

1 DHpus ð?. ſi actoꝛ ei dare vult. non tñ debet pati iudex ſuꝑ amo/
tõe aliquid ꝓbari.vt.S.e.ſi duo patroni.S.idem milianus.
K Seſendi. a eſt rõ.qꝛ nõ põt teneri actoe furti vel reꝑ amotaꝝ no⸗/

mine rei ſue.niſi in caſu.vt.j.x pigno.acti.ſi pignore.

Db rem iudicatam. ſecus ſi conueniret᷑ 1 pꝛo deſenſione. qꝛ tũc

nõ obſtat exceptõ cũ ex alia cã ageret᷑.vt ar.. exceptione rei iudi
cate. an eadem. ac.
m Dpoꝛtere. ſ. ex ſtipulanone.
n Judcati. actione in factum ex re iudicata.
o SEommiſſa. quia nec eſt interpoſiia. vel quia alius ꝓnuncianit
ꝙᷓ; ſub quo tempoꝛe ſtipulationis cõtracte fuit agendum.vt.j.iudi.
ſol.l.ſi quis.in pᷣn?ꝰ⁊.l.penuł.ac.flo.
p Itẽ conduõis furtiue.vipote cũ ſoli dño conditõ vetur. vt.j.de
condi.furn.l.j.⁊.l.ſed nec.actio vᷣo furti cuilibet cuiꝰ intereſt dat

vt inſti. de ob. que ex delic.naſ.S.furti. ac. r

q Ilẽ ci ex parte.ð q. S. ꝓx. S.j.dixi qñ quis mrat ſibi dari opoꝛ
tere. ex pꝑte vo eius qui dare ſe nõ opoꝛtere iurat exceptio tm̃ com⸗

petit.vt.S.e.nam poſtea.S.j.vel dic ex hac parte.i.ex hoc edicto qð
eſt pars inter cetera edicia. ac.
r Vel contra.id eſt econuerſo.q.dicat facta conuerſione oꝛdinis.
nec em̃ ꝓpꝛi poni poteſt hec dictio contra. cũ ſupꝛa negatiõem ⁊ aſ⸗

.

firmanonẽ poſuerit. ac.
ſ Pꝛeiudiciũ.i.nõ põt obijci ꝑiuriũ.qꝛ eẽt pᷣiudiciũ fame.
Allterius ſieret.ſ.certi.ſed incerti ſic.ſcio em̃ ꝙ alter eierauit ne
ſcio tñ quis.vel dic alterius.i.pꝛimo urantis.
v Zn actoꝛ. ſ.qui fuit in iurando vltimus.ac.
x q og ſi iuraui. ego reus. ac.
y Alctionem. tuam. ac.
3 An iuraueris. 2 mhil aliud. vt. S. e. I. ñ erit. S. dato. gc.
a Perimenus. iuriſiurandi. dico pimẽtis queſtioneʒ ⁊c. ĩ acti.em̃

mouebeiur a reo queſtio dicendo ꝙ non mrsaſſes, et hanc queſtionẽ

bue cae caa nn diſſe: ſiue ex lege. xij. tabulaꝑ ð ar
ce.l. . eum ſit mj· boꝛibus ſucciſis: ſiue ex lege aqui⸗
piii a.l. d lia dani iniuria: ſiue interdicto qõ
rupiſſe. vi aut clã poſtea conueniat᷑ ꝑ exce
Ee clg.à eans ptionẽ iuriſiurãch defendi poterit.
ucicto boenOue iuramt diuortij cᷓ rẽ ſe nõ
fur. ce. l. pe. ac. amouiſſe. non debet efẽdi ꝑ exce⸗

pimit ſacramentum rei. iurat eſt actoꝛem non iuraſſe.

b Queſtionem. qua querebatur iuraueꝛit actoꝛ vel nõ.

c e

VUm qui iurauit. aliquid. puta. x. ſibi deben ex cauſa lega

ti relicti vener abili loco ꝗᷓ creſcit ꝑ inſiciatõem. vt iſti.ð
acti. S. itẽ mixta. vel ex lege aquilia ex q ſier creſcit lis ifi⸗

ciatoe. vt. S. ad
non eſſe condemnatũ. eti ſi ex ſti iegs ait inde
pulatu iudicatũ ſolui ob rẽ iudica⸗ acnio.

tã ↄueniat᷑ vefendet᷑ ꝑ excep. Con⸗
tra ſi cũ ex ſtipulatu iudicatũ ſol⸗

ui conueniret᷑.iurauit ſe dare non

d Pech. git
ſic nota. ꝙ ñ̃
eandem haober

vim actio ſub⸗

n enn ſti egi
opoꝛtere. ageti iudicati ñ vtiq; ob cuus loeoiub
ſtabit exceptõ. põt em̃ fieri vt ñſit ſutuit. vt . x
ↄmiſſa ſtipulatio:licʒ res iudicata bemmtc en
ſit niſi ideo iuraſſʒ.ꝙ nec dãnatu,ʒ pꝛedirumus ·ſ
ſe eẽ diceret. Itẽ Pompom? ait ggr⸗contra. . ſt
rin ſibi licuiꝰ qs cau.ſi eum.
eum qui furtum ſibi factuʒ alicuin S. qm muma
rei iurauerit.nõ ſtatim etiã cõditö rũ. .

nis cãm nanciſci. Itẽ cũ ex hac

e Abüde. no.

re. nle — . ta tres ratoes.
pte iuſiu rãdũ ⁊ actõem ⁊ exceptio⸗ ſ Paobancl.
nem inducat. ſi foꝛte reꝰextra iuni ſᷣ gor teſeer
ciũ actoꝛe deferente: iurauerit ſe de m vno relehn⸗

re nõ opoꝛtere. ⁊ actoꝛ reo eferẽte

nõ iuraſſe te dari tibi opor
tere.et aduerſus vnleʒ acti

gutem ſi poſtea. quidam adhuc idem.

h Puncipalem. i. actionemlegis aquilie. vt fiat pꝛobati⸗ per te⸗

ſtes. ſed iuſiurandum conſeruari. ac.
i Actoꝛis.ſcilicei per acuonem in factum.

tur in alio gꝛa

dari ſibi opoꝛtere vl z. poſterioꝛ cã nonnn gean
iuriſmandi potioꝛ habebit᷑.nec itñ ten. cona qm
pꝛeiudiciuʒ piurio alterius fiet. a den n⸗
nõ querit᷑ an dare eñ opoꝛteret ſeckd L.j.j. RK.
an actoꝛ iurauerit. t Trippo. g Snnſſc ic
Vod ſi iuraui te deferente brobanal hun

inꝛandũ. pote⸗

rit ad duplum

e legiſaqm. agi.
onẽ qua hoc queritur an iurauetis e boc ũ vellet
ti r . ga 5 omittere ante
tibi dari opoꝛtere. opponenda ẽ ex Prmeneſenun
pꝛeſtitnʒ. quid

hl ͤ
E
Knd⸗ ſtuns
nrem Rfſen
I Ma.l ſei

k Si mrauero.in reꝑ natura.ſ.modo tꝑe i
credit᷑ vel ſperatur.ſᷣm Jo. ”JMG
IEx cauia furtua.i.miſi debesas ſtichũ.qꝛ ſubtraxeras. vł iam
fueras ĩ moꝛa.qᷣbus caſibus ſi iuram eũ mihi deberi ad eſtimatõ;
teneris. vi hic.⁊ eodẽ mõ ſi ꝓmiſiſſes eum diſtinguendum eſt. vt
E. de contrahben. ⁊ cõmit. ſtipu.l.non moruuꝑ. ⁊. j. e ver. ob. in

uramenti. eſſe tamẽ

ter ſti. S. pe. IJdem a in eo qin conſtituit. vt.j.æ ↄſti. pe.l.pmiſ⸗

ſoꝛ. ⁊ pᷣm hoc intelliguur qð dicuur confeſſum ſe debere ſennum
qui iam erat moꝛtuus.teneri.ſ.poſt moꝛam vt.j.æ confeſ.l. qui
ſtichum. que eſt conra. èòèMMl
m S mulier. pꝛeſtanda eſt. omnino. etiaʒ ſi facultates intatuʒ
non patiuntur comode.qꝛ verbũ deberi cũ effectu accipit.vt.S.ne
quis cũ qui in ius voca.l.penuł.S.penuk. l

—

n Peeſtandum erit.ſ.inquãtũ facere poteſt. vi. . ſo. ma. l. man⸗

tum. 7. l. quia. ⁊ ſic nota ſocramentimn pꝛo veritate accipi. vt. öÖ.

.

l. ſed ⁊ ſi poſſeſſoꝛi.S.item ſi mrauero.

emr.vt.j. g. popn. acn. ſ.

Pꝛoderit. iuranti. ac. ..
q Fueru. nota. id videtur fieri bene qð bonga fide fii ſic et. .
condi.a demon.l.qᷓuus.
xIã ⁊ ſi qs egerit. populari actõe.⁊ ſuccubuit sctꝛor.
DPer colluſionem. nota publico piudicari ſi non fiat colluſio.
abs non. vt hic.⁊ ſupꝛa de pac.l.ſi vnus.S.itẽ ſi paciſcar.a ſupra
æ pcu.l.non cogendum. S. qui ita. a. I. de popuł. acn.l. nij.j. K.
7. E. de tranſac.l.pꝛeſes.⁊ infra quod vi aut clam. l. prohibere. .
plane. ſed ſi in populari actione iuraui me non habere axpenſum
alio bona fide cxferente, nunquid cum poſtmodum appenſuz ho⸗

=
= =
=
+☛ S=

= =.
=-
=*

= =
=

Cummm ſli
amnt fzüo⸗
verote
Lumfn göſti
niatt n e⸗ .
egimme thenn
iuen dfurn
f ni
Pi ain aumg
ſtobidn
Möne

Uonngti. di
Kll gdere
ulbenuns ent.
Igntit5
Knd iuſiur.
Mickan, V
IlAnrts ſoal
NNſtannti ſent⸗

Untetain
uanſtutrtri tolijc⸗

NRſalluk uign n

WLinn urlend
ſerimmi Kun

NMKKn

upßenmnöhestin

mutiſutteichi
nzrnife ie

wſicnnn abenn

(Clelbern e at dh
mliunnti,

osdiſonlueh.
auctarliun e
ſummlenm n
tpenecnnerg
(imnnd reſtun
ſirn

—☛
—
—
=
=. S
„*
S ☛ ==
=

=
—
2ðò

—
=
=
=

=S
—

—
—
—
S
S⸗
E

rmmſede
wirete en
3Menmci d
dcdi Nrtj de

unsfng d
EN e
Emtn ier i

Nammes enin

onnbig n

ſen

—
☛

—

retractari. vt h

genm. et. Z. de pac. uriſgen. S. ſi paciſcar.et.S. uem ſi quis.et.l.ſi

vnua.S. et m ſumma. Accurſius.

tSi libertus. nec oparum petino. et ſic nota qð quo ad hũc ca⸗
ſum ſacrm ꝓ veritate habet᷑.vx. S. de in ius vo.l.ad adoptiuum. S
patronuʒ. ſed otra. nõ eſt eadem ↄtrarioꝝ ratio.ſ.ſi patronus iura⸗
ueru ſe patronuʒ. nam nõ eru par onus quo ad opas vel bo. poſ.
otrata in eum nõ vocabit in ius ſine venia. vt. j. de iure pa. ſi iura
uero. ſoꝛte tñ ſuccedit ei ab inteſtato. JItem et opas petet cum ibi
nõ vetet. Item ſi frater cui aſſignatus erat vetulit uramentum lu
berto ſibꝛ aſſignato. et libertus iurauit ſe nõ eſſe libertũ. et veceſit
et ſic ius libern veberet ad aliũ redire. vt. inſti. de aſſig. li. . j. an cõ
peteret illi ad quẽ ius redu bonoꝝ poſſeſſio.etiam: nõ obſtante mra
mento ab alio delato? K. poteſt quia ex alia cã agit. vt arg. j. de ex⸗

cep. rei iudicate.l.ſi mater.S.eadem.ſed ar.contra in eo.qui petniir

m ſeruitutem libertum patroni qui etiam liberoꝛum nomine non
poteſt petere contrata vt.j. de bo. lib.l. qui in ſeruitutem.

u Si iurauero. reſtituturum.et ſic ꝓ veruate eſt. vi. z. e. ſed er⸗

tS. ſi inrauero. Ac. flo. le. wc.
monench. ↄſtitutiombus quas nõ habemus que.ſ. hunc
ponunt caſum qui ſequitur.g KM
y Mvua inſtrumenta. 1. noniter reperta non nouiter fabꝛicata 2
ſic nota ptexiu inſtrumenti reperti uramentum vel ſacramentum
retractm ſedl conra. ewe tanlar.l iud pꝛetextu. ſed aliud eſt in
ianſactione que non retractatur. vt ibi. quia vtriuſq; cõſenſu fuit
ſaeta. ar. e. l. in Erem contra.. æ re iudi.l. imperatoꝛes. et
. c re inð.ſub ſpecie.in quibus dicitur qð pꝛetertu nouoꝛum in
ſtrumentoꝛum ſententia no retractatur. ni in cauſa publica. quo
caſu infra trienmiũ. retractatur. et poſi enam ſi pᷣuaricatio arguat᷑.
vt.C. æ ſen. aduer. fi.la.non retrac.l.j.li.x. ſo. refert an ſola ſen
tentis detur vt ꝛunc noõ retractet᷑ pᷣtexiu inſtrumentoꝝ niſi in cauſa
publica: vt ran 2 ſentenna laia et iuramentũ pᷣſtuũ. et tunc põt
ĩet in odium ꝑiuranus. vel dic ꝙ hic non erat iu⸗

ꝓba. l. inſtrumẽt
qualis qualis ſumit᷑ fides. vt in aut.te fide mſtru.S.ſi vo oẽs mori
ankt. 1. S. ſe. coll. vjvel p fugs rei qin debuit ibi rñdere vbi offium

—
.

0
A

bere reperioꝛ ↄneniri poteroꝛ videt᷑ qð ſic.nam in libero homine dicatũ adhuc ſᷣm Py. ⁊ qð ſubijcit abſolutus expones vᷣt ibi. ſ. ⸗
exhibendo ſi abſolums ſuʒ.qꝛ li.eſtimanõʒ pᷣſtin.milominus ab ſtinatõe non re tercio dic ꝙ hic fuit indicatum.ſed ſub condi.ſ.
alio. vel eodem ↄuemoꝛ.vt.j.œ lbe. hom.. exhꝛi. l.qʒᷣ et lex.S.ſi ĩ ſi iurauerit.⁊ dices non fuiſſe adnc iuratũ.et ſic erat exaciuʒ ſᷣm
reus ↄdem.econtra videt᷑ q nõ. vt. Z. e. qiu iuraſſe. S. ſi pater filiũ hoc.i. pꝛeceptum vt mretur. non tamen erat iuratum. vt arg. C.
et. S. e nora.qnens. S. ſi iuſiur. et. . æ excep. rei iudi. ſi rem me,ß e. l.ſi quis iuſiurandum. licet lex illa congat᷑ ꝑ ſequentẽ generalem
er ni ſdis. ⸗— —— — H — üeoyytt ſemper uretn⸗
Eld⸗ itg D exceptõ iariſlad Pünerd Poe mum rin umit publicã actiõem ſi⸗ ta m hle enten
actio datur ſi po actoe compᷣhẽſaʒ. p Aub. noõ ꝓcolluſionẽ actũ ſit. Si liber mna ſolutõ magis
egerulium vei . . Emq iuramt er ea actõe qĩ tus deferente patrono iurauerit ſe aec. Venn Con
ſeruũ in poteſia ficlqdo creſcit aliqᷣd ſibi vbeꝛi ſin libertũ non ec: ratum habendũ eſt lpoſt rem. i hn:
arertkaheeet pli ñ dupli pſecuiõ⸗ ſibi acquirere iuſiurandum ita vt nec oparuʒ pe ſduns anod dicir .
vna et eadez a. Pedlus ait: abde em ſu nitio nec bo. poſ. contratabłas da vel uſtuk. mlet
bene ſie et nna nexre pbãdi nccitate. c ri vebeat. Si iurauero vſufru⸗ mur. ſupple mini no
la vnd videt ⸗ omiſta hac pte eqicti dupli actõ ite ctum mihi dari opoꝛtere. non ali⸗ auckrg afferan⸗.
n wbeat oueinn. gra maneat: ⁊ põt dici hoc iudicio ter dari deberet ꝙᷓ ſi caueã boni vi ſient . nond uten
need enm ey nõ pncipalẽ cqm exerceri:ſ iuſiu⸗ ri arbitratu me vſuꝑtet finito vſu mers ſic gpi etatẽ
pfent elicto. . Tadũ actoꝛis ↄſerueri. Si iura⸗ fructu reſtituturum. g Ains. ne cca e
igem dicerer nnatura: 4 etiã poſt iuſiuradũ exactum v an. Ze nora
fre aläteti tiõem mihi pᷣſtare reꝰdebet: niſi ex· pmitn conſtitunombus pꝛincipuʒ Ene Cenilar ab H
ale tnn, ſurth. vk hele moꝛas.tũc em inten ro venlan aggere 18 e 34 1 nz. *
vt. . v uri. ni Etlam polſt morte lerui extimatò p̃ ua mſtrumenta ſe inueniſſe dicat/ ber. i fien ad er·
uis won Eſi ſtabitur. Di mulier iurauerit x uibus nüuc ſolu vſurꝰ ſiteßß he con ed nacn⸗
alund no poret Wtis noĩe ſibi eberi. tora ſumma ſtitutões tũc vident᷑ locũ hobere ceũ⸗ V. ſ⸗vanter i
paſes zueni . ſtange eſl ki in en ſe vecẽ e Aaiheeeuqms abſlgrne fuern eſeu⸗ S
vr duta l e olſſe in wtẽ. hoc ſolũ non erit qꝛẽ⸗ ¶ Dolet ei ſepe iudices ĩ dubijs cau 2 Abſwwluts ſit.
arante lere duʒ an data ſint ſed quaſi dara int ſis rtomnfcisranan- m eü iucdi⸗ detnn mn
eelo g ex eo reddi opoꝛtet pꝛeſtanduʒ care qui iurauerit ſi als inter. pomt. . tr jl vi
in gacto aut nõ erit. In popularibus acnoõibus Rtipos iureiurãdo troſactũ ſit nego Nams. Fus
muduat. viſti- iuſiuradũ exactũ. ita æmũ aduer- cium.non conceditur eandem cau nen ſ vr vere me⸗
e net emg⸗ lus alios ꝓdeꝛit. ſi bõa fide exaci ſam retractare m Odeſt. nit abtolutus vr
io e um vicẽ fuerit. nam et ſi quis egerit ita x⸗ AVriſiurandi gratiam ſacere modo dir in ſoln
lententie vel u2⸗/ 4 d
ramenn obmneat. vt. S. eo. l. ij. als non. tu oicas indiſtincte nõ v⸗ S. ſi i. in fi. ⁊ dic iucdice ſe equente ſuam delatõem. r.ſ erer ai
lexe. vt. j.ad.l.iuł.x vi pu. qui cern. S. fi.et. C. de inge.ma.l.in,· d Exacto iure.ſ.inopia ꝓpbatõnũ exigẽte.vt.C.e.ĩ bõe fi.⁊ ar.. .

e.tutoꝛ.⁊ vi plene videas diſtigue.aut actoꝛ mil ꝓbauit e ĩtẽtõe ſua

7 tũc reꝰẽ abſoluẽdꝰetiaʒ ſine iuramẽto.vt.C.de edẽ.l.qͥ accuſar

nii ĩ caſiba ĩ n lex vfert reo iuramẽtũ ad purgatõeʒ ſui.vt.C.xœ
his zad ec.ↄfu.l.pnti.S.ſic vbi.⁊.C. fide mſtru.l.fi.⁊.C.ð iij

plene ꝓbat re cõdẽnarſi vo ſemiplene. puta ꝑ ſcripturz wmeſtica,ʒ
valet.⁊ ſic ſemiplenã inducit ꝓbatõʒ.vt.C.

que nõ ſola ſed cũ ali

re delꝛ.l. fi. . inſtru. S. ſi tñ qᷣſq ſi aut actoꝛ

el ꝑ comꝑationem lrarum ex qua no plens ſ

geſſit. vi in aut.de colł.S.ſuꝑ hoe.⁊.S.ſi qͥs aũt.⁊ ar.j. de re mili.

l.nõ om̃s.S. fi wvel ꝑ vnuʒ teſtẽ œfert᷑ ſacramentũ acioꝛt qͥ nouit ve

ritatẽ rei maxime ſi res penta ẽ modica et actoꝛ eſt honeſiꝰ. ar. j.
leg. tu. l. legitimos. S. j. ⁊ vt in pallegatis legibo otinet teſtẽ autem
vnũ dico inducere pᷣſumptõʒ.vt.j.xe wote ple.l.the opõꝑ,⁊. j. quẽ⸗
admodũ te.aꝑ.l.j.S.ſi vnꝰ.⁊.S.e.ſi duo pꝛoni.ĩ fi.j. N/tẽ ſi dno
ſiro
i

faciunt plenã ꝓbatoeʒ ergo vnus ſemipleng ſtat. /ð queſt.
mariius.ibi em̃ nõ ꝓhibuu queſtionẽ ꝓpter iudici Skon nõ proce⸗

veret. ſed quia contra wmmũu. vt. C. de queſt.l.jrẽ datur act oꝛi
ſacramentũ ꝓpter enoꝛmitatem criminis. vt. C. vnde vi.ſi qñ. Iiẽ
Apter contumaciaʒ rei datur actoꝛi.vt.C. de iuch. ꝓperandu. S. ſin
autſałs aũt vbi actoꝛ nõ noueru veritatẽ rei.vel ſumma nõ ẽ mo⸗
dica. ⁊ ꝑſona actoꝛs eſt ſuſpecta vel nõ. ſed reus ita ẽ honeſtus vt
acioꝛi⁊ ſumma non eſt modica vefert᷑ reo imnuranduʒ ⁊ abſoluit᷑ ĩ
ↄtracuibo bone fi. ⁊ ſtricn iuris iudicijs ⁊ ĩ delicns.⁊ q̃i delicus ꝑ re⸗
gulã generalẽ q̃ eſt hic.⁊.C.e.l.ĩ bone ii. .
cHM ſi ałs.i.iudice nõ cferente.ſ̊ a ꝑte ꝑti in iudicio vel er.hie
em̃ ſolũ querit᷑ an ſit iuratũ.vt.S.e.nõ erit.S.dato.h̊quare diuer⸗

ſuʒ? H. qꝛ hic religio im̃ ẽ circuuenta.ſed qñ iudex defert.tũc etiaʒ

religio ⁊ iudex circuuenit᷑ cũ q̊ nõ ita miie agi᷑.vt cum veo.vt.S. de
arbi. celſus.⁊. C. e.l.ij.⁊ ar.S.e.ſi duo.ĩ i.
d i Ariſiurãdi. nõ põt etiã cũ turoꝛe: q; ſyẽs wnãdi eſt. vt ar.

-

N mASEOWH

dd

3 4 3 1 4 7 vas/ Aykrn⸗ 1

WWerdn c VT

— àAA△ à .
L e en — XIan&
— „ 72
. P² õ WNI

.⸗ — —— W
l

„ 0—

errte Are
AaALAO PrS 3

4 t

admi. tu. I. non omm. Accurſius floꝛentiung.
q EYliꝑ ſalutem. nõ videt᷑. vt. S. e. l. iij. S. fi. et. l. iiij. 7. l. v. j. Fe
eet. S. fi. ſi aũt ſic ſpecialit eſt delatũ valet: vt H. ⁊ dictis legiby
ſed tra id qðᷣ ſubijcit. S. e. remittit. in fi. ſed ibi iurauit non qñ vela⸗
tum fuit ſed poſtea cum iam reuocauerat.

—

mo bito ꝓ ñ pᷣſtuo = KEj .
ſicut et Pep zmale pillus no poteſt. v Rpi⸗ .
facta. vt. j. e op. Vi ꝑ ſalutẽ ſuam iurat.licʒ

A pmo mr̃ionio
mrelligit. vt in ar
gu. 5. j. qui et a q;⸗

le. l. ij. ſed ſecus u
ancilia maunnſſa
vt ſit vxoꝛ.qꝛ t m̃

Pcrum iurare videat᷑.reſpe⸗
ctu em diuini numĩs ita iurat:at⸗
tamẽ ſi nõ ita ſpecialit iuſiurandũ
ei delatũ eſt. iuraſſe nõ videtur.et

bus.l. mrionij.pbD. ideeo ex integro ſolẽnit᷑ iurandũ eſt
i Alſiurãdũ BHem.
al derto dandles Aſimanan er al veeblas er
vel nõ pᷣſtandis. er ad om̃s res locũ habet etiã xe
ad hoc.S.eo.l.ij. operis iuſiurandũ veferri põt: nec
L Fi. Teutlin æ iniuria queri aduerſariꝰ poteſt
lege b veferẽte faa cũ poſſit iuſiurandũ rferre.Quid

e Beceſſiſſe. 2 de

fert᷑ ei ſacrm vt iu⸗ —

ret ſe nõ teneri.

fſ¶¶ Relanõʒ.i.nõ ceſſiſſe ñ erit tutus ꝑ relatiõʒ ⁊ ido

tutu referre. 2 E
Rei Aan no cre ⸗ ex Paccã putat Marcellus ⁊ recte
dat moꝛtuum ſta gut remittendũ ei iuſiurandũ: aut

2. q̊nens. ſecus in ſa

m, 9 fin
„7

cim iurabit.
g Lertioꝛet᷑. er⸗
go liquet mãifeſte

ſpaciũ dãdum vt certioꝛet᷑ et ſic in
ret. Befenſoꝛ muũicipijj vł ciuita

no uſner iure n.s vel cuiuſlibet coꝛpis iuſiuran⸗
ſic eſſe vel nõ eſſe. duũ veferre poteſt ſi ſup hoc mãada⸗
ren. Yo.er. 5. , Aurandũ. Pꝛocuratoꝛ nõ opelli

tur iurare nec vefenſoꝛ. T ita Juli
anus ſcribit li. x. digeſt. vefenſoꝛeʒ

cramẽto quodam
qð facit tutoꝛ vel

curatoꝛ: vt in au. ii
rdie e⸗ nam vefenſioneʒ ſi paratus ſit iudi
ſecus m ſacro can ciuʒ accipere. Qm iuſiurandũ
nie. vi. E. ve iure Wfert pus ve caluma iurare vebet
iuran. ꝓpt ca. dã. äs
Paq Rrardagr. ſi hoc exigat᷑ vinde ſic ei iurabit᷑

h Befenſoꝛ. ma/
datũ habet.a ſindico vel ab his ad q̊s admiſtratio ꝑtinet. Jo. et nõ
ꝙ eiſdeʒ caſiba poteſt h̊ terre quib et ꝓcuratoꝛ.vt.S.e.iuſiurandũ
S.fi.ſᷣm quoſdam. alij aſſimilãt tuioꝛi vt qñ ſibi videt᷑.ſ.eficientib⸗
pꝛobatonibo poſſit eſerre.vt.j.e.l.iutoꝛ.m pᷣn.⁊.C.æ Tᷣnſac.l.pſes
1 Puplllo nõ vefert᷑. vt wurare cogat᷑ vel referre. iurare tñ poteſt ſi
vult. et ſeruat᷑. vt. S. e. qin urraſſe.
k Pꝛocuratoꝛ. nõ ↄpelli ex ſtipulatione. ſ. vel vefenſione interpoſi⸗
ta. nec a dño ꝑ actioneʒ mandati. qꝛ negocium ↄmiſſum ſine hoc ex⸗
plicari poteſt. ałs contra.vt.ã. de ꝓcu.l.ad rem.et.l.ad legatum.aʒ.
et eſt alia ratio.quia ꝓ alio ſubire anceps pꝑiurium nõ vedet opelli.
vt. j.ti.j.l.videamus. Accurſiis.
IMu inſiuranduũ. exigat᷑tria nõ hic. pᷣmum qo ſacrm calũnie põt
remun tacite.cũ demum ſu pᷣſtandũ ſi exigat. vt hic.et.j. de operis
no. nüc.l. de pupillo..S.qui opus nouũ.nec ob. C. ve iura.cał.l.ij.
S.ſed qꝛ veremur.quia ſIʒ nõ expᷣſſe vt ibi.tacite tñ fit.vt ar.S.æ pꝛo⸗
cura.filius.S.milues. ſcdᷣo nota. qð olim pluries iurabat᷑. ſicut erat
hic.et.C.æ iura.ca.l.j.et de dam. infec.l. qui bona.S.ſi quis ſtipu⸗
latus.ſed hoc coꝛrigi᷑.vi in aui.e his qui ingre.ad appe.S.fi.vbi dꝛ
cit ſemel iurare a pꝛin. tm̃.tercio nota in eo qo ſubijcit hoc iuſiuran⸗
qũ ⁊c.ſacrm calũnie remitti patrono. vt hic.et.S.qui ſatiſda.cog.de
die. F. j. et. J. xe dã. mmfec.l.qmi bona.S.ſi alieno. ⁊. S. e.ſi patronus.
et.j.ð obſequijs.lʒ. ſed hoc foꝛte coꝛrigit᷑ hodie vi nulli renmittat᷑.vi
C.æ iura. ca.l.ij.S.ſed qꝛ.ſiͦ magis puto nõ coꝛrigi. tũ qꝛ nõ expᷣſſe

coꝛrigit. vt ar. C. ap.pᷣeipimus. in fi.tum qꝛ lex remttit ñ homo

nam hõ non põt remutere.vt ibi.lex aũt ſic: vt hic diecec.
m Si c qutate.arbitrio.vtꝑ in pñtia iudic ſit iurandũ vł alibi.ł

in li?ł in eccia.vi.C.e.l.gnãui.S. pe.xł dic vt.j.e.l.S.ſi.ł vt.S.e.q

tñ ſi ideo dicat reus ſe liberatum:
qm ſtichũ quẽ ꝓnuſerat putat v⸗

Xefert. foꝛſitan ex diuerſitate rerũ

iurare nõ pelli.ſuſficereq; ad ple⸗

per ſalutem. accurſius. .
n Aiit pᷣioꝛ. eligat reꝰ. vt. C. e.l. delata. ł et᷑ recuꝶ hoche. vt. C

e.l.gnãlii. S.ſin aũt electõ.ẽ at iõ ſua qꝛ alinatine tenet᷑.vi h.x.

o SDat᷑. ſi malit.ĩmo vꝛ ñ licẽ reſerri. dð iure w.l. plerũq;. i fi.
vt. j. reꝑꝝ amo. l. maꝛcellꝰ. S. fi. q F 3. ſo. ſpäle ẽ i illa actõe. a ĩ alijs

tuꝛpibus. vt ſi

,„ — 2 ↄuẽti ſciant fa
hoc iuſiurandũ e calũmia eque pa ctũ ñ pſitreſer⸗

trono pentibuſq; remitti᷑. Siðre iuſundum
8 nec recuſaꝛe. vt

qlitate iuramenti fuerit inter ꝑtesſ br.g aloe e⸗
dubitatũ:ↄceptio eiꝰin ar bitrio iu 5ß et
dicãtis eſt. Pi htoꝛ E aqᷣ iuſ⸗
iurãdũ petit᷑ ſoluere aut iurare co⸗

cuſari põt. vt

generaliter.§.
gam. alteꝝ itaq; eligat reus aut ſol ſin aůt.
uat aut iuret. Sinõ iurat ſoluere b urit ab
cogẽdus erit a pᷣtoꝛe. vSatur aũt et ꝗq Jucheum
alia facultas reo vt ſi malit referat nepat vebiu.
iuſiurandũ.⁊ ſi is qui petit.ↄditio no denegari in⸗
ne iuriſiurãdi nõ vtet᷑. iudiciũ ei ridirõeʒ ex cã.
toꝛ nõ dabit. Equiſſime em̃ hoc ſa mo erfivh,
cit cũ œeberet diſplicere ↄditio iu- toꝛem.x. ſed et
riſiurandi ei qͥ vetulit. ſed nec iuſ⸗ ſt dum
iurandũ de calũnia referẽti dabit᷑. to. Patẽ legem
qe ñ eſt ferẽdus actoꝛ ſi ↄditiõi qua quã eupe ule.
Se r ris. vVt B. et ſup̃
ipᷣe vetulit ve calũnia velit ſibi in⸗ ꝗʒsð qſq; iur. lj
rari. Mõ ſemꝑ aũt aſonans eſt τπ nenau.
poĩa referri iuſiuranduũ tale quale Le dmn at.

dlo intẽdo
tibi deſeꝛ0 vt iu
res ſe nõ feciſſe
vlü. retfers in⸗

vel ꝑſonaꝝ quibuſdã emergentib
que varietatẽ inducũt: ivoq; ſi qͥd
tale inciderit officio iudicis ↄceptõ

hmõi iuriſiurãdi terminek. Cũ re.r lan
res in iuſiurãdũ dimiſſa ſit.iudexr eos aureos. nec
iurãtẽ obſoluet ? referentẽ audiet aib vor aer
⁊ ſi actoꝛ iuret.ↄdẽnet reũ.nolentẽ lo. ſioleu. in
ant iurare reũ ſi ſoluat abſoluit:ꝛ n ſel ucz en.
ſoluentẽ ↄdẽnet ex relatiõe ñ iurs⸗ eæx wnanoeq ẽ
te actoꝛe abſoluit reÿ̃6. p Au. Vlt qngetos en
rreoeeol 2öfers ini

S iuradũu vt uirẽ
me ñ dõaſſe ⁊ ego reſero vt iures me wnaſſe nõ vltꝛa quingentos
ſolidos.vt.C.de wna.l.pe.S.fi.ſed hoc ſi in totũ volo enadere.

cellus. S. fi. ⁊.l.ſe.qꝛ ibi ĩ abſconſo. hic in aꝑto.

vVv Elel perſonatum.vt ſi libertus agat mniur.et patrono elerat

iuſiurandum vt iuret ſe non feciſſe iniuriã. patronus retſert iura.

me tibi ſeciſſe atrocem immuriam. vt ſupꝛa de in ius vocã.ſ a ſi. J.
fi..J. imur. pꝛetoꝛ. S.ij. INẽ nota hic ex varietate ꝑſonarũ iue
vel ſtatutum ſtatim mutari.vt.S.æ neg. geſt. Pomp.ĩ negocijs.
2 hoc iudex. cognoſcit. vt hic.⁊. S.e.l.in.S.ſi xe qlirare. „

x Eũ res. abſoluet reũ ab obſeruatõe iudicij.

y SDimiſſa.i. placet ꝑtib rẽ vecidi iuramẽto vmus ptis.

3 t Etoꝛ veficienubus. vt. S. e. iuſiuꝛanduũ.S.j.a.S. ij. tranſi
gere etiam poteſt tunc. vt. C. de tranſac. pᷣſes. a. J. xe fur
uis.interdũ.S.pe.ałs nõ.vt bictis legbun.
a Quandoq;.i.quandocunq;.i.ſemꝑ.vel dic.i.ſi nõ mueniatur
leſus.alioqui cõtra.vt.S.e.nã poſtea.S.ſi minoꝛ.
b Pꝛodigus. pꝛo pacto.cæ hoc ſtatim dices.
c Solutõe.vt.S.e.l.iuſiurandum loco. M
dD Judicõ.vt ſupꝛa.e.qui inraſſe.S.ſi.⁊.l.ſe.a plemꝰ nota quia
videtur ſacramentum cedere in locum pacti. vt diximus m ciuili

obligatione.nam ſicut pactum non tollit ciniem obligatoem. ian
2 uuſiurandum in locum ſolutioms cedit in naturali obliganone

nam ſicut naturalis obligatio ipſo iure tollitur per ſolunoem ua
per ſacramentum.vt.j.æ ſolu.ſtichum.S.natura. cedit in locuʒ

iudicij.quia ſicut iudicium rem certam facu aut ꝑumit: iia ⁊ ſacra/

mentu. vr. S. e. naʒ poſtea. S. ſi is qui. vel ſicut iudiciu paru actio

ferri vt h et re⸗

vt ſi te acloeʒ

vel tu vis totuʒ quod petis tibi dari.nec obſtat. ff. re. amo.l.mau-

ae K
SNdd pue
Pncteſi
leifii

Mte

e

Demg Kioraſt
r.

firſtuen
N
Ntae

g n

incc

1

d tieut Z
iſgn s
nnmda aalin
— ben
Hünlim
kinm telgu
nn ondln

ſin ſtſterr

ffui
ſejrme Miinan

WoNLCon P
Mhr 5

4 (
ſint N. ein
Nimade dch
hanege.
Incdt,
4

Ennderi
mitc
Atmmsanſel
Err Plnere
„da tüg
inditſet
Nmtum,
M Micij
finetäes
Eene Mto,
riinti⸗ I
irinihi
ſdräiqi a
adiin ſini

— –

——

ſinni
mN. 1 git
niht gi
mmninin iun
neri i u
Mlntj
lanöeiinns
ins
9 16
virun i⸗
xJi Min wn
nsin tinn
iAn.6.
ie Nr aſ
ni nm l
mn Eind Ailieft
indu mnuf
1n 3,2 g g

rielin gingn

inmi umi, ſe⸗
inin znn.

nem in factũ ita et ſacramentũ. vt. C. e. actoꝛi. Item cedit in locũ

aæcceptilanomis. vt. j. e.l.iuſiurandum.

e¶ Qui nõ.ↄpellunt᷑.et eſt rano.qꝛ loco iudicij iuſiurandũ ſucce⸗

1NJYsctoꝛ ceſſa

„ceſſat er
ceptio. h Z. S. e.

duobo. F. excep.

ſo. vbi alia actõ

qᷓ ꝓponit᷑ ex ea⸗

dẽ cã oↄpetit ex qͥ
et illa de q iura⸗

tũ eſt. obſtat ex⸗

ceptio.ſ̊ vbi ope
nit ex alia nõ ob
ſtat pᷣma actio.hᷣ

nõ pi oↄſtitutio

nẽ pecuie ↄpetit
led nõne iuſiuꝛ.
vice ſolutionis
eſte H. eſt ꝙ̈tũ
ad id de q̊ wura⸗
iũ eſt ſcʒ qꝙᷓtum
ad ↄſtitutionem
vñ ve oſtituta ñ

tenebit ac ſi ſol⸗
muſſer. nõ aut ꝙᷓ⸗

tum alias acti.
ſuꝑ quibo nõ iu⸗
ratur.
g 1 nõ fu⸗
erit. re⸗
miſſum.ſcʒ expᷣſ
ſuʒz. Aʒ. tacite ſic
vt ĩ fi. l. et fac ad
l. j. quod vi aut
claz. l. . S. ſi qs
otra teſta. Item
qð hic dicit ð ca
lu. dic hoche coꝛ
rigi cũ ſemel tm

iuret. vt dixi. S

eo. iuſiuran. S. q
iuſiurã. Jtẽ no

beo ſi tñ imn nõo··
fac quod xbes
non obtines. vv „
B. ſic. I. otra-“ en EeEIe.. 1
AIAquis cũ bitoꝛe ſuo pepi⸗

hen. emp. l. ſi in
empti.S.item ſi
empto.

b Bb eo, acto⸗

re. ſcilicet.
1i Beliulerit. qꝛ

tunc ſine dubio

actio enegareẽ.
k. Jurabit. ſcʒ

dã. infec. fluun⸗

4 , S

2

eſt. Ideq; in cetis ſiłibo ei dicẽduʒ

dit. vt. S. e.qui iuraſſe. S.ſi. in fi.⁊. S. indi.ſed et ſi.S. ex quibs.
bu. agit᷑ ad eandem pecũiaʒ et alia actione.et

*

Vtoꝛ pupilli oĩd ꝓbatiõibo
alijs veficientibo mſiurandũ
eferẽs audiẽdus eſt. Qñ
pillo venegabit᷑ actõ. /⸗⸗Pꝛ
ſi æferat iuſiurandũ audiendus ñ

—————————

—

eſt. Mã ſiue ꝓ pacto ↄuemto ſiue ꝓ
ſolutiõe ſiue ꝓ iudicio h̊ iuſiuran⸗

dũ cedit nõ ab alijs velatũ ꝓbari

bet.ꝙᷓ qui ad hoc abiles ſunt.
AQADui ñ oↄpellunt᷑ rome iudiciuʒ
accipe nec iurare ↄpellẽdi ſunt:vt
legati ꝓuinciales. v Apia.
Jactoꝛ veferat iuſiuranduʒ
ce ſola ↄſtituta pecũia.⁊ reꝰ
iurauerit.exceptione vtet᷑.ſi cõ⸗
ſtituta ↄueniat᷑:ſed ſi ve ſoꝛte id eſt
pꝛioꝛe obligatõne ↄueniat᷑ exce
ptio ceſſabit niſi eᷣ hac q́; iuraue⸗
rit aduerſario defertte. i Bẽ.
nõ fuerit remiſſum iuſiu⸗
randũ ab eo qͥ etulerit.ſi dœ
calũnia nõ iurabit᷑ ↄſequens eſt vt
ebeat venegari actõ. Sibi.n.ĩpu

tet qui ꝓceſſit ad vælatiõʒ iuriſiu⸗

randi nec pus ð calũnia iurauit vt

ſit iſte remittẽti ſiml. p ZBu.
Aniteſte turpitudinis ẽet cõ

feſſionis nolle nec iurare nec
vy0. Apia.

gerit ne ab eo pecũia peteret᷑
ſi iuraſſet ſe capitoliũ nõ aſcẽdiſſe
vYel aliud qplibet feciſſe vł nõ feciſ
ſe.iſq; iurauerit et exceptio iuriſiu

rãdi dare vebebit. ⁊ ſolutum repeti

poterit.eſt em̃ iuſta ↄuentõ ſi qubʒ
cã in ↄditione iuriſiurãdi æducta

Vlſiurãdũ a vebitoꝛe exactj

num. j. F. . E. v ſer. fugl. l. . et in aut. de here. a fal. S. inoꝛdina
tũ. Item nõ qo hec lex laquit cu fuit ſuſcepruũ iuſiuran. vi qꝛ pla⸗
cuit. vtriq; ꝑti vt res ꝑ iuſiuran.decideret᷑. alterutrũ em etiã hoche
faciendu eſt.vt hic.⁊.C.e.xælata. et.j.de aſti.pe.i.illud.S.j.poꝛ⸗
ro ſi nõ fuerit ſuſcept nõ eſt manifeſte turpitudinis cũ poſſii recu
ſari. vt. C. e.l.generalit᷑.S. ſin aũt.et reuocari. vt.C. eo.l.ſi quis
iuſiurã. ł dic oli erat turpe qꝛ cogebat᷑ ſuſciꝑe. vt hic. ſed hoche coꝛ
rigit ꝑ dictã.l. C.e.l.generalit.nec obſtat.e.l.in fi.vbi dicit quod
mil coꝛigiẽ de legib antiqs. qꝛ hic caſus excipit᷑ de recuſanone.et
alius in eo qð poſt ſnĩiam r abat᷑.qð hodie ñ eſt.vt. C.eo.l.ſi qͥs
iuſiuran.et.l.generaliter.S.j.Accurſius.

m ſ

J quis cũ debuoꝛe.iuſta ↄuentio.vt.C.cõi vtriuſq; iudi.

ſi cũ patuo.ſjy vð miuſta.ideoq; iuram̃tũ remiuẽdu.vt.j.

e ddi.inſti,q ſub adi, in puj.que eſt j.lo. ullud circa vltias volun

tates vt ſaccm reminat᷑. in ↄtractib. vł ibi de ſuturo fuit oditio.HG̊ᷣ

v pteruo.ſed qͥd ſi ꝓmiſitibi.x.ſi iures te aſcẽdere capitoliũ.⁊ iuras
nuquid out᷑ acnio ex ſacr̃o vel ex pacto ? R. ex pacio. nam ſi ꝓmiſi ſi
aſcẽderes nõ ex aſcenſu: ſ ex pacto dat᷑ actio. ſed q̃ de volo q̃ſi tu pᷣue
mire cebeas in faciẽdo.⁊ ſic eſt facio vt des.vt. I. de pᷣſcrip.v.l.nat᷑ał.

efficit vt pignus liberetur. eſt em
hoc acceptilatõni ſile ⁊ ppetuã cte
exceptiõʒ parit.idcirco penã q; pe
tentẽ creditoꝛẽ.exceptõe ſbmoueri
oꝑtʒ. ⁊ ſolutũ repeti põt.vtpote cũ
interpoſito eo ab omni ↄtrouerſia
diſcedatur. Ompo.
Abeo etiã abſenti ⁊ igranti

iuriſiurãdi gram fieri poſſe

reſpon.ſed ⁊ ꝑ epłam iuriſiurandi
gratia fieri poteff. I Dem
Recitoꝛe qͥ ð mutua pecũia
3 pupillũ otẽdebat iuſiuran

dũ cxferẽte. pupillus iurauit ſe da

re nõ optere.eandẽ pecũiam a fide
iuſſoꝛe eiꝰ petit.an excludẽdus ſit
exceptiõe iuriſiurãdi.qð tibi placʒ
rſcribe mihi.Eã rem aꝑtius expli
cat Julia. Mã ſi ↄtrouerſia int cre
ditoꝛẽ ⁊ pupillũ fuerit an oĩno pe⸗
cũiaʒ mutuã accepiſſet. ⁊ ↄuenit vt
ab oĩ ↄtentiõe diſcederet᷑ ſi pupillꝰ
iuraſſet. iſq; iurauerit ſe dare non
oprere.naturalł obligatio hac exce
ptiõe tollet᷑ ⁊ ſoluta pecunia repeti
potit. Si vo creditoꝛ qͥdẽ ſe mutuã

8 *

y heeiaʒ vediſſe ↄtendebat. pupillꝰ

Aut hoc ſolo ofendebat᷑ q; tutoꝛ eiꝰ
nõ infueniſſet.⁊ hoc tale iuſiuran
dũ intpoſitũ eſt. hoc caſu fideiufſo
rem pᷣtoꝛ ñ tuebit. Di aut liquide
appꝛobari non põt. quid actũ ſit.⁊
in obſcuro.erit vt plerũq; fit ve fa⸗

cto an ð iure int creditoꝛẽ et pupil
lũ ↄtrouerſia fuerit veferẽtecredito

re.pupillũ iuraſſe intelligere vebe

mus qͥd actũ ſit inter eos. yt ſi iu⸗
raſſet ſe dare ñ oꝑtere ab oĩ ↄtentõ

ne diſcederet᷑. Atq; ita ⁊ ſolutam

pecuniaʒ repeti poſſe et fideiuſſoꝛi⸗

naruralem obligatiõʒ mriuran. tolli. vt. j. væ ſo.

S.ꝙ ſi faciã.lʒ q̃dã

diſtinguãt adſit vE

abſit aduerſario.
vł melius h̊ ñ fuit
ↄiractuſ innoĩatus
qꝛ ñ modus obliga
re valẽs:ſed ↄduio
fuit appoſita.iõ ex
ſtipulatione vł ex
oditiõe. vel ſiki cã
ſcõm ius cõe ager
ad dicta. x. ꝓmiſſa
ſed in caſu bunꝰ. l.
hoc nõ pᷣuat᷑ qꝛ fu
it pactum factũ ad
excipiendum.
n Coõuentõ.i.pa
ct o de nõ petendo.
o Cã.vt aſcende
re capit oliũ vł nõ

Agcendere.
p 1 UHſiurãdũ

repeti põt. vt. S. l.
ꝓx. aliter ſi verus
ebitoꝛ ſit abſolutꝰ
vt. j. de oci. inde.
Jullilia.
q Siſcedatur. 7

naturał obligatö

tollat᷑.vt.j.œ ſo.
