d 188 v—ecitide: vel ex ſtipulatu venenu ei
extra draerumn. æcht: ⁊ ſic eũ tradidit. vel fundũ ⁊
eue ſi ait iſhe dũ tradicdit ĩpoſuit ei ſeruitutẽ: vł

ficij. ex eo agit᷑:

—

vt furti ⁊ ſinuliũ: vt..ꝓxi.S.ſim que ac.ſi non.⁊ tunc agitur ·

wlo. vt in multis exemplis: vt.j.e.S.ſeruus pac.⁊.l. cum quis:
7 in aliss. . ”MM
x In mtegrũ reſti. ſcilicet contra manumiſſum: nam ⁊c.vt hic:
niſi ex cauſa a pncipe unpetretur:vt.j.de mino. ſi ex cauſa.S.fi.

7. l.ſe. aduerſus emptoꝛẽ autẽ ↄſtat:ꝙ nõ:qꝛ nõ decepit. Sed cur

venegatur in integrum reſtitutio cõtra emptoꝛem: adhibeat wolũ
vel non.ſi minoꝛ ſui facilitate minoꝛi pᷣcio vendidit:vel ſi minoꝛ
in hocipo ꝙ vendidit.decipitur ſui facilita te:vt.j.œ iu.w.ſi res
.S.j. ⁊ ſi etur cur wolo actio datur contna manumiſſum. Rñ.
foꝛte talis erat ꝑſona contra quã reſtitii non poteſt: vt.C.qui et
aduerſus quos.l.fi. Iteʒ quid ſi emptoꝛ wlo me induxit.an tenet
ma. H.non.vt.j.qui.ad li.ꝓcla.nõ licet.l.ij.ſi hoc velim:vt ar.
C. æ his qui a nõ wo. ma.l.j.vel ibi per vim. vnde retmuit wmi⸗
mi: vt. S.t.j.l.metu.S.voléett.
y Locũ habere. itẽ none rei ven. locũ habet: cũ dolus dedit cãm
cõtractii. N. nõ.qꝛ ex inutili cõtractu trãſit wminiũ: vt h colli⸗
git. ⁊ nõ. C.cæ ſuf.l.j.Sed nõne vtilis in rẽ dat᷑: vt ĩ metu:vt.õ.

ti.j. metũ.dicto.S.volẽti. HN.no.q; no daret᷑ e wlo.

3 Secũdũ ꝗ.i. ſᷣm pᷣdictas regulas. ⁊ cõcluſio ad pᷣmiſſa.
a Eius.ſcilicet minoꝛis vendẽtis:vt loquat᷑ hic in pᷣmiſſo caſu
⁊ pone exemplũ in actme furti:que mihi datur in eos qui ſubripu
erũt res ineas:que male cuſtodiebant᷑ a ſeruo manumiſſo. vł dic
ꝙ mutet caſum.
b Si popularis. vt in factũ de effuſis: ⁊ de albo coꝛrupto ꝑ wolũ
vt.S. væ in.om. iu.l.ſiquis id. . H
c Mõ ſolũ.ſi dubuet.ſ.de iure:cũ iã de facto ↄſtiterit.
d Fundũu.ſ.debebat ex aliq̃ pdictaꝑ cauſaru.
e Exx ſtipulatu actio. mouit.n.eu foꝛte: qꝛ negatiõe res fit du⸗
bia.vt.C.qui.ad li.ꝓcla.nõ li.l.iij.vel hoc:qꝛ res etiã certa ĩ du
bi reuocatur ꝓpter ſollicitam queſtioneʒ:vt in auten. tab. S.
j.in ſi.S.colł.nij.ſed male:vt ſubijcit:vt.Sq.eo.l.ij.j.reſpon. et
J.de arbi. ita eemum.

In exẽpio quidẽ.i.in cõtractu exquo dat᷑ actio exempto: a idẽ .

dico in quolibʒ alio bone fidei ↄtractu: vt hic. ⁊.j.e.ſiqs affir.j.
Rñ.⁊.j.de ac.emp.l.iuł.S.ſi venditoꝛ. W
Exx ſtipulatu de wlo.repꝛobat exemplis.⁊ regula labeoms:q̃

eſt: ſi dubium eſt de alia: ꝙ hec vetur. repꝛobata. videt᷑ quaſi du

biũ eẽ nõ poſſit: an alia ſit acno:cũ ius ſu finitũ:vt.. ð iu.⁊ fac.
igno. l.ij. Uel dic regulã verã ſm io.ar.j.e.Fᷣuꝰ.S.fi. Sʒ qre in
dubio de wlo dat. imo pꝛeſcrip.ver. vebet dari: vt.I.d exti. acti.

.

l.j.2. J. de pᷣſcrip. ver.l.j.⁊.ij.⁊.l.quonẽs. Rñ.illud obninet cũ du
biñ eſſz in quẽ ↄtractus ſpecieʒ cadit.ſj̊ hic oſtat hoc.ſj dubitat᷑ an ꝓpi
wolũ adhibuũ hec vel alia actio der. INtem none videt᷑ ᷣma acno de ſti
pul atu dari: ⁊ ideo de wolo venegari: vt..ↄmo.l.iij.S.ſi reddita.et
j.de ſolu.l.etiã.q̃ ſunt j.Ad hoc diſtingue:vt ſi eſt ↄtractꝰ bone fi

dei: dctich mõ ma⸗
edificia diruit: vel arboꝛes excidit. teſßder mbro
B ee & vo. . teſt agi pma:vt in
vel extirpauit vineã:ait.labeo ſiue dicta.l.omo.. j.
cauerit e wlo ſiue nõ: dãdã in eñ 5 vfonnl .re.
vlo actiõeʒ: , ſ negut dubiũ ẽ an ſigeicb. vi. „5 le.
copetat ei ex ſtipulatu actio. Sed ẽ ii.l.meuiꝰ.S.j. qa
9ſanigz — 2 inſtar bone fidei te
veriꝰ: ſiquidẽ e olo malo cautu e nentur fideicõmiſ⸗
ceſſare actiõʒ de colo: qm eſt ex ſti⸗ ſaxæ legata: vt. C.
pulatu actio:ſi nõ eſt cautũ.in exi⸗ ic rar i imteg: re⸗
ktocde actiõe:ceſſat de wlo actio minoꝑ. St aũt ex
qm eſt ex empto: in exſtipulatu de zctu ſtrieti iuris:
wlo actio neceſſaria eſt. Si ſer⸗ veſ hd vmiren
uũ vſurariũ ꝓpꝛietariꝰocciderit: le seſne po rei ſi
gis aquilie actiõi ⁊ ad exhibẽdũ b bſtagai lue allcih
iacebit: ſi poſſ idẽs ꝓpꝛietarius oc⸗ .l.c ſolu. l. eti. ſi
cidit: ideoq; ceſſat ve wlo actio. zun trn ea Pltiin:
Itẽ ſi ſeruũ legatum heres ante mr a pma: vt hic.
aditã hereditatẽ occiderit:qm̃ pꝛi- ⁊. C. ad exhi.l. ex⸗
uſiꝙᷓ factus ſit legatarij interẽptus Ppibirõts. ſ̃ qꝛĩ wo⸗
it legatari intereptus lo fuit de wlo tene
eſt. ceſſat legis aquilie actio.dxe wolo mr. v m hoc ĩtel⸗

autem actio quocunq; tempoꝛe eu ligitur. j. v ſolu.

qð ibi dicit᷑: non li

berari qͥ tradidit vulneratũ:veꝝ eſt ab gctõe de wlo. Si at᷑ nullo mõa

eſt tradita: ſj mteriji res apud ꝓmiſſoꝛeʒ:ſi culpa ſua tenet᷑:vt.j.dœ v.
obliga.moꝛa:in fi. ⁊.l. ſi ſernũ:m pᷣn.ſi ſine culpa ſua:liberat᷑ eius

interuu:vt.e.ti.ſi ex legati. Di autẽ tradidit:ſj alij obligatã vł quo
cuq; modo obnoxiã:⁊ tũc puma agit᷑:vt.j.de ſolu.qͥ hominẽ.⁊.l.cũ

quis.S.ſi hominẽ.a.l.qui deceʒ.S.qui hominẽ.⁊ cæ leg.j.l.nõ quocũ
q;. ⁊ ſic rem peto quãdoq; ⁊ reʒ habeo:vt ex pᷣmiſſis patʒ. Item patet
ex pᷣmiſſis ꝙ refert an in re debita aliqͥd veſt: vt qͥa pars religioſa eſt:

vt.j. de leg. ij. memus.S.in fundo.vel obligata:⁊ tũc pᷣma.an vo ps

integra tradat᷑ ⁊ alia nullo modo: a tũc liberat᷑ a pꝛima ꝓ parte ſoſu⸗
ta:ꝓ alia remanet obligatus pᷣma actone:vt.j.de ſolut᷑.ſi ſtipulatꝰ.
Si auũt tota pᷣſtira: male:tũc de wolo agi᷑ vt dictũ eſt. Uel ſi vis bꝛe
uiter ptranſire:dic ſemꝑ agi pma ꝙᷓtuʒ ad rem vel eius extimanõeʒ:
H ꝙᷓtum ad cetera damna agit᷑ e wlo: vt hic.⁊.j.eo.cum quis. Mec
obſtat pᷣdictis.C.ad exhiben.l.exhibitionis.qꝛ ibi non erat obligatꝰ
dare: ſed exhibere vt habeat᷑ exꝑiundi copia:vt.j.ad exhibẽ.l.ij. Si
ergo rem exhibet:licʒ œterioꝛem:quia facit expiundi copiam:libera

tur ab actõne ad exhibenduʒ: vt ibi dicitur. Item ecõtra videiur nulla
dari.nam talem accipiendo totum remiſiſſe videtur:vt.j. eo quod

cer. lo.l.fi.in fi.⁊ S.ſi quis cau.l.ij.j. Nñ. Quidaʒ dicũt ꝙ hic igno
rans accepit. Vel dic ꝙ illud in pems obuinet.hic autem non eſt pe⸗

na reſpeciu agentis. Item oppono.quia foꝛte ſoluta officiuʒ ceſſare vvy

detur circa intereſſe:vt.C.depo ſiti.l.nij. Sed dic ꝙ hic due fuerunt
actões ad diuer ſa ↄpetẽtes:vt ar.j.d eo qð cer.lo.l.centũ. Quero q̊
an cogat᷑ rem recipe ſine pᷣcio deterioꝛatõis.quidã nõ.tu dic ꝙ ſic:cu
ex diuerſis cauſis ſii debuoꝛ.ideoq; ⁊ hec erii bona ratio:q̃re nõ vide
gtur remuttere intereſſe recipiendo reʒ.
h Si ſeruuʒz. actiõi.ſ.vtili
uem mella.S. fi. . l. ſe.
i Subiacebit.tenetur vtraq;.ſi ⁊ cetera.vel pomtur ſi contmuati
ue:et refertur ad id tm̃ ꝙ dictum eſt de actione ad exhibit. qua ita
emum tenetur ſi poſſideat:vel ſi wlo deſijt poſſidere:vt.j.ad exhꝛ.
iuł.in pꝛin.Accur. H
k Item ſi ſeruum. factus ſit legatarij. Sed nõne ſtatim a moꝛte eiꝰ
fit:vt.j.de pecuł.ſed etſi damnum..pꝛeterea:in fi.a.j.de furt.a n
tio.ſed dic veritate inſpecta non eſt eius ſtatim:vt hic.et.j.dæ leg.j.

ſi nbi.S.cum ſeruus.ſed mris fictione ſic:vt in cõtrarijs.⁊.j.ſi cer.

pet᷑.pꝛoinde.
NQuocũq; tempꝑe.i.ſiue ante aditam hereditatem:ſiue poſt.ſed ſi
poſt. etiam. l.aquił.agitur:cum ſit vmm⸗ legatarꝰ. Dʒ licz det ex te
ſtamẽto ratõne prioris tꝑis: iñ ⁊ de wolo dari videtur:vt.j.qmi.mo.
vſuſfruc.amit.repetino:in fi.que eſt contra. So.hic loquit cũ pure

in

qui ſibi.S.fi.quia

Vt. j. de vſufruc. locũ. §. f. ad. l. aqunb.

X elv A

quid legatũ eſt. ſi vo ſub cõditiõe de wolo dat᷑ ante euentũ cõditiõis
cũ nondũ ↄpetit actio ex teſtamẽto. lel ibi loqui᷑ in duob⸗ caſibus
tm̃: vt ibi dices. el ibi me lioꝛãdo rẽ. hic pꝛoꝛſus veſtruẽdo.
a Si qdrupes dederit. Iaſimia vł feruoꝛe: ſed ſi ab alio ocitata.nõ
ałs factura: vł ſi naturalii nõ tenet᷑ ñs:vt.j.ſi qua.pau.fe dil. l. j.
.S. 1 gnalii. 7. S. in
beſt ijs.
b Soluẽdo.i.ſi
neq; q̃drupedẽ hʒ

occiderit ceſſat: quia ex teſtamẽto
actio ↄpetit. Si q̃drupes tua mᷣ

nech wlo den hu jſo altenius damnũ nuhi vederit. q⸗
bere: vi. J. ð v. ſt. . — „ —
l. quos nos. S. lo⸗ ritur an ve wolo habeã aduerſus eũ
cuples. actionem: ⁊ placuit mibi qð labeo
Sebere e w, ſoripſit: ſi ons qdrupedis nõ ſit ſol
da aqui. velĩ ſaa Uẽdo: dari vebere ve wlo: act. qᷓuis
einpe icc rel S. ſi noxe væditio ſit ſecuta.non puto
t eens dandä: neci id q excedit. Itez
ſo. hie wlus ſnu i labeo querit: ſi cõpeditũ ſeꝛnũ meũ
omittẽdo:⁊ ſic di⸗ .
o ſen vVt fugeret ſolueris: an de lo actio
cõmittẽdo: vt ar. dada e: T ait quĩtꝰ mutiꝰ apud euʒ
e fu nen notas: ſino miſericoꝛcha duct? feci
in fi. S. De paupe ſti: furti teneris:ſi miſericoꝛdia. in
ne aiſt en — factũ actionẽ dari debere. Seru⸗
endo ceſlar: qu pactiõis ꝓ libertate reu vno cedit:
nlnd 1 ho ne deß ea cõditiõe:vt poſt libertatẽ trãſfe⸗
Nndik. one * r . —
licuit ſe ceſſare: vł rat m en obligatio: mann miſſus n
dumerge vt. J. x patitur in ſe abhgaruon⸗ traſtferri.
reg. iur.l. nemo. ſcribit. locũ de wlo hal
Reſpõ. ſic: vi ſibi Pomp ibir⸗ ocũ de wolo Pabor .
ꝓſceꝛet: nõ vt ali Actione. ed ſi ꝑ patronu ſtabit qꝗᷣ
nocerer: vt h ſet minꝰ obligatio traſferat᷑.dicenduʒ
Z. . aꝗqᷓ plu. ar.

ait patronũ exceptiõe a reo ſubmo⸗

l. j. S. vemq; mar⸗ P =
uendũ.Ego moueoꝛ quẽadmoduʒ

cellus. Itez po n

alal voi noraiVe lo acnio dabit: cũ ſit alia actio
le euis occaſtöe dẽ Mili foꝛte qͥs dicat:quomã exceptõe
nũ dat eſt: ſoꝛte patronꝰ ſubmoueri pt:ſi agat cum
d ee in id g/ reo: debere dici: qſi nulla actio ſit:
excedit. imo vider qm exceptiõe repellit de wolo decer⸗
ere ao nendã. Atqn patronus tũc ſbömo⸗
v aut de . 8 uet: ſi nolit expꝛomiſſoꝛẽ ipᷣm mau
1 au 51. miſſum accipe: expꝛomiſſoꝛi plane

ibi dñs ſᷣui facie⸗ .
tis opus ĩ meo ad dno pᷣncipali ab mitio tenebat᷑.i.ad patiẽtiam ⁊
ad noxã: vnũ faciẽdo ab alio nõ liber at. idẽ ergo ⁊ ſi vẽdicdit ſeruũ
7 emptoꝛ ꝓ noxa vederit.nã vñs nõ liber at:vt ibi. hic aũt vnũ tan⸗
tũm. 1. intereſſe men debet᷑: 2 eodem modo rũ.ad id qò poteſt op⸗
pom. j. noxa.ſi ex duobo.in pᷣn. Elel hic in actiõe de wlo queẽ fa⸗
moſa:a eodẽ modo ad id q eſt. S. ti.j.l. quod dixunꝰ. S. j. quia ibt
ſuo nomie ⁊ pᷣncipalit᷑ dñs cõuenit᷑. Item opponit᷑: vel in id qõ exce
du tebet agi:vt.j.vi bo.rap.l.j.⁊ de pua. celic. l. ij. ⁊ Ce acti.⁊ ob.
l. ꝗ ſeruũ.in ſi.a.j.cõmo. vnde querit᷑.in fi.que ſunt j. Sed dic ꝙ
hic pᷣſiatio noxe nõ tollit in id qð excedit.ſed facit vt nõ naſcat᷑ de ſv
lo actio:vt.. ver.ob.l.decem.ac.
e Item labeo: vt fugeret. 2 fugit. =
f Jurti tener.qꝛ opẽ tuliſti ſuo qͥᷣ feet furtũ ſui. C. ſer. fu.l. j.
g In factu actioʒ. nõ furti. q; wlo nõ feciſti. nec ex aliq̃ cõtractu:
cñ mecũ in hoc nõ ↄtraxeris:alłs ex eo ↄtractu agam:vt vepoſin: vt
J. de poſi.l.ſi hoĩeʒ:ſed hic ĩ factũ agit᷑.ſ.ſubſicharia: vel aqiił.vt
hic. ⁊ inſti. ad.l.aqinł.S. fi. ⁊ hoc qñ ſugit poſt: ałs nõ dat᷑ cũ dãnũ
nõ habeas. vt.j.ad.l.aquitł.ſi ſeruũ.in fi.j.reſpõ.
h Seruus pactiois. i. in pactiõe.
1Becit. nõ obligãdo ſe ſeruꝰ: ałs ipᷣe factus liber hꝰ caſu teneret
vt.C. an ſer.ex ſuo fac.l.ꝓmuſſe.
k Pompo. ſcribit:⁊ male in mo dicto. bñ in ſecũdo.
De wlo actionẽ.pꝛono ʒ libertũ. Dicẽdũ att.põp.⁊ bene.
m Submouendũ. inteluge dñm hic pactũ cũ reo: vi ſeru manu⸗
miſſuʒ reũ acciꝑet:ałs iniquũ eſſet eũ repelli exceptiõe:ſi nõ ſeruũ:

ſed reũ cõuenire vellet: cũ iuitus aliem vebuoꝛis

accipe nemo cogit᷑: vt. C. v ſolu.l.eũ a quo.accur.

n Ego. loquit᷑ anctoꝛ legis.
o Actio dabitur. patrono.

. .

nomẽ inſolutuʒ

p Alia.ſ. reũ. Quis.ſ.inſipiẽs volẽs excuſare põp.

aduerſus manumiſſuʒ dari vebebit
wlo actio:aut ſi nõ ſit ſoluẽdo ex
pꝛomiſſoꝛ:dno dabituꝛ. Si wlo
malo pꝛocuratoꝛ paſſus ſit vincere
aguerſariũ meũ: ita vt abſolueret᷑
an de wlo actio mihi aduerſus euʒ
q vicit cõpetat:põt qri:⁊ puto non
ↄpetere:ſi ꝑatus ſit reus tranſferre
ludiciũ in ſe ſb exceptiõe hac:ſi col

luſum ſit. alioqͥn e wlo actio erit t

daãda.ſcilicʒ ſi cũ ꝓcuratoꝛe agi nõ
poſſit:qꝛ nõ eſſet ſoluẽdo. Idẽ põp.
refert:cecilianũ pᷣtoꝛẽ nõ vediſſe de
Wlo actionẽ aduerſus eum:q affir⸗
mauerat idoneũ eſſe eũ cui mutua
pecunia dabat᷑:qð eſt verũ:nã niſi
ex magna cauſa ⁊ euidẽti callidita
te:nõ debet ee wlo actio dari.
= Aius.
Voogd ſi cũ ſcires eũ facultati
bus labi: tui lucri gratia af⸗
firmaſti mihi idoneum efſe:merito
aduerſus te:cũ mei ecipiendi gr̃a
aliũ falſo laudaſti: wvlo iudicium
dandu eft. v Apian⸗
364s gffirmauerit minimã eẽ
hereditatẽ: ⁊ ita eã ab here⸗
de emit:nõ ẽ wio actio:cũ ex vẽ
dito ſufficiat. Si añt mibi pſuaſe
rit: vt repudiẽ hereditatẽ:qᷓſi mn?ꝰ
ſoluẽdo ſit:vł vt optẽ ſeruũ:q̃ſi me
lioꝛ eo ĩ familia nõ ſit:dico e llo

q Atqn. p ſed
7 nõ ꝙ pꝛechicta
coꝛrigut᷑ hic: et
tres caſus h̊ de⸗
cidunt᷑: q̊s nota
ui in l̃a.
r Si wlo ma.
ꝓcuratoꝛ. mei.
ſcʒ actoꝛis.

ſJugiciũ.ſ. p
mu. 1. pmã litẽ
m j fnerar abſo

do tibi excepti/
oneʒ rei iudica.
Seg noõne liteʒ
Edidiſti? videt᷑
ſic: vt.C. æ
pena iu. l. j. 1 eĩ
h innutt. viger
em̃ ꝙ ſi ꝓbẽ col
luſionẽ oĩno cãʒ

pgat. Sed dic

nõ pcdit: qꝛ id q

pdẽda lite dꝛ:
obtimet qñ actoꝛ

coꝛrupit aduer⸗
ſarij ꝓcuratoꝛẽ
ſecus ſi reus ad
uerſariũ:vt hic
⁊7. .mã. ſi ꝓcu⸗

ratoꝛ?. S. ]. Ael
n pꝑdit ꝓpi ſpon

taneã obligati⸗
iu. aut᷑. nouo iu
ſenatus. ?.I.

u Colluſum. nõ vba replicatiõis: ⁊ ſuꝓple.nõ ꝓſit.ſ. ſentẽtig.

x Alioquim.i.ſi nõ eſt ꝑatus traſſerre.

y Se wio actio erit danda: ſed vider᷑ ꝙ pꝛimãꝗ actionẽ intende⸗
re beam:a ſi excipiat.replicem:⁊ ſic de wlo ceſſet: vt. j.e.cum a

te: que ẽ ↄtra. So.aut te o

ffers. tuc ſola pᷣma actie coueniris.
7 nunqᷓ te colo: vt hic etiã ad expẽſas:eum nõ ſit veriſimile fiert

expeñ.·cũ ſponte litiges:vt hic.Aut nõ offers. ⁊ tũc ad rem pun⸗/
cipalẽ agitur pꝛima: vt dicta.l. cũ a te.ad damna vo ⁊ expeñn. acti
one e wlo: vt hic: . J. e. cũ qͥs. Alij dicũt ꝙ h ꝓcuratoꝛ wlo ma⸗
lo:a ſine pecunia colluſit.vñ tenet ſiia. Alij ꝙ hic non ↄſtabat łe
actie:vt. j.e.ſeruꝰ.S.fi. Uel dic quar to ꝙ hic colluſum fuit a ꝑ⸗
curatoꝛe actons cum ꝓcuratoꝛe rei:⁊ ꝙ dicit aduerſarius.i.eius
ꝓcuratoꝛ: a ꝙ dicit aduerſus eum ſ.pꝛocu.rei Sed huic lecture
ob. j. w excep. w. apud. S. queſitũ. ⁊. I. ſi ꝓcurato. Sed dic y ibi
erat ꝓcuratoꝛ rei.hic vo actous:qui non poterat exciꝑe:cum in

eum actio nõ daret᷑. pma verioꝛ eſt.

53 Soluendo. ſi ergo a pꝛincipio fuit ſolnẽdo. ceſſat de wlo. ſi de⸗
ſinat poſtea. imcipit hůe locũ: a itex ſi incipiat eẽ ſoluẽdo. nõne ceſ⸗
far. reſpõ. nõ ceſſat.imo cũ alia dat᷑:ſ exceptio ei obijcit᷑:vt ar. C.

cura. fu. l. cum alijs.

a Idẽ põp. ⁊ euidẽti.⁊ ꝓ. i. vel dic magna. i. vltra duos aureos
non autẽ dicas magna. 1. ſumma perſidia. nam 7 p parua pfidia:
dum ramẽ euidẽti darur hec actio: vt.j.e.quid emim enidentem
antem eſſe opoꝛtet: quia wolum ex perſpicuis inſidijs ꝓban conue⸗

nit: vt. C. e.ti.l.vvlum.

4

4 nioſce

e aitcho

.

.
(eſcs,
Cnteninpe⸗ 1

olo ſul (dran
diciũ.nõ opponẽ

gutcit
4 ſnen uſ

14ann
vrelon
anitciohun

e⸗ ug
ös
niintonu⸗
ſnnmne
iſntnet
erjani.

nnerrtn
öeuſernan
ſr

N.

ſſoninſihe
ga emni⸗

itE.Nn

LAber K.
Lgannonch
ſclocrt gicks
rrr irtuek⸗
eſittt inn
PA.&tn.
en ſalo a⸗
Mdnemaan
looleſuea
Iteuosrien
Alaopeeſe
fns,1e
Uir .
Nitit

AUurdtrcäüſtthmen

Nd ami me
Grläbor anar
lgellit ſune
Upbiepterte dsin
Egtbiaſct uicnna
cree.

emſehneiprc

sfiilonen

nCriituim
numimiinn
NNdhamn
Ultprnntue
Münprmiann
ilgtaitlie
RN

ſgeſt minn⸗

55,Allg ane
8 hclunrd

8 s
d
went 1 e
nd
gg.
nſſe hich
affir⸗
mo
mänch
Acin

Nlun d
te
magt nin
Cicun ant
jni
. ſ
mmi u
inl
iin en
Erlſetn,,
bugeu itih

Dus.
Lpin
iceve ie
iüim in
dan
mnmimnit

ficiat: vt wol? pur
get᷑: vt hic. et S.

b· q lod ſi cuʒ ſcires.tui lucri. non quia ſemꝑ affectus tui lu
cri cæſideret᷑ in hac actõe.ſ̊ qꝛ aꝓparet ĩ hoc caſu animũ de⸗
apiendi finſſe: vt.j.e.ſᷣuus tuus. Jo.tñ dicit vtrũq; ini⸗
uenire.ſ.dolũ ⁊ ammũ lucri.ñ dico de ipſa pecũia mutuata.ſi em̃
esʒ diuiſiſti cũ debuoꝛe:ſurti teneris:nõ de wolo:vt.j.æ furi.ſi qͥs
vx. S. cũ ſticho.

De wlo indi andam act᷑.ſi callide hoc fecerit.

cium.cũ nõ erra
ueriz in ꝑſona: Itẽ ſi tabule teſtam̃ti:ne de ĩot
ſin parrino ſicioſo diceret᷑ diu ſuppᷣſſe ſũt: mox
hic. . . de ſuri. Moꝛtuo filio ꝓlate: heredes filij ad⸗
ſaltns. Feli . uerſus eos qͥ ſuppꝛeſſer̃t: ⁊ lege coꝛ
ſona erraſſem: nelia 2 5 Wwlo poſſe expiri. αbano
mc in factum da oleũ tuum qſi I Abeo.

ſuũ vefendat titiꝰ:⁊ hoc oleũ
poſueras apud ſeiũ:vt is h̊ vẽde

iudicet᷑ cuiꝰ oleũ eſſz. neq; titiꝰ vel⸗
let iudiciũ accipe:qm̃ neq; mãdati
neq; ſeqſtraꝛia ſeiꝰↄueniri pt᷑ nõdũ

rit.ſuffi⸗

ret:⁊ pᷣciũ ᷣuaret wonec int᷑ nos di⸗

.

7

e elegater. J. n5 Umpleta aditõe vepoſitõnis le wlo
ſolum: in f.S. æ qduerſus titiũ agẽdũ. Sʒ põpomiꝰ
j. e aci. empt. e 1. 8 „ — T-.
iuk. §. p Zriuz. et ait li. xxvij.poſſe cũ ſeq̃ſtro pſcri⸗
CE. de bere. vꝓ ptis vbis actõe agi: vel ſi is ſoluẽ⸗
unona qaono ſit cuz titio ð wolo: qᷓ diſtietio
erat Kervrgole vera eſſe videk. Etſi tu ᷣuũ pi⸗
reſddit᷑ vẽduio: gnoꝛatũ noxe mihi væderis:et ꝑ iu
bereeft wla at ß dicẽ ſis abſolutꝰ: dolo teneris:ſi
gerone wls apparuerit euʒ eſſe piri datũ. Hec
1 tenoent zien⸗ * wolo actio nox al erit: ideo labeo
ſeco poeſſir: q;.li.xxx.pᷣtoꝛis ꝑpegrini ſcribit de
t dixi Z. e.⁊ ele 3 naſo Inurdü
Lonte F. wlo actõeʒ fui noĩe: intdũ e pecu

e Si aut. i fa⸗
milia nõ ſui:cũ ſit ibi melioꝛ.Accur.floꝛeñ. M
ſBDe wlo dandã.mnnoꝛ aũt reſtituit᷑:vt..de mĩo.ait pᷣtoꝛ.S.ho⸗
die. Sʒ videt᷑ hoc caſu de wolo nõ dari cũ adhuc poſſit optare: vt.j.
xe ope. li. l. ij. ⁊.v.q̃ ſunt contra. So.quidã dicunt ꝙ hic ab exira
neo:ibi ab herede wolus fuit adhibitus. Lu dic ꝙ hic fuerunt om
nes exhibin. ſed qui deterioꝛ erat fuit bene veſtuuus ⁊ raſus vt meli⸗
oꝛ appareret.
g Item ſi tabule. ſuppꝛeſſe ſunt: ab herede foꝛte vel extraneo.
hb NVeredes filij.ſ.extranei.ſecus ſi ſui:cum habeant querelam:
vt.C. de ĩoffi.teſia.ſcumꝰ.S. fi. Vel dic ꝙ hic loquit᷑ ᷣ ſna tꝑa:

m que nunꝙᷓ manſibat querela:niſi pꝛeparata etiam ad ſuos:vt

. de inoſti.ieſta. quemadmoduʒ. Sed nuquid furti? Rñ.non: cuʒ
hereditas non erat adita: vt.j. furt᷑.l.hereditarie. Et nota vnã
harum viarum eſſe crimnalem. ſ.l. coꝛ. vt inſti. de pub. m. S. ſed
⁊ lex.⁊.j.de fali.l.ij.cuius pena eſt poꝛtatio ⁊ omnium bonoꝛuz
publicaiõ:vt.j.ð fal.l.j.in fi.⁊ eſt ſpeciale ſᷣm quoſdaʒ in teſtamẽ
o ſuppꝛeſſo.puio idem in quolibet iſtrumento: vt eo.ti.paulus.S
.j. Aua ciuilis:vt de wolo. ideoq; vna per alteram non tollitur: vt
quãdo ci. ac.l.j.Accur.
55 cianz. waſendat ſeulcz vendicando:vt econtra.C.ð car.
. . 1 .
kE Accipere. i. voluu dicere ſuum eſſe oleum. Accur.
Mieq; mandan.puta foꝛte non fuit gratuitum.
m Seqſtraria.de hac ↄſtat.⁊ q; non eſt ↄditio umpleta:vt hic.qꝛ
.ſſ.neut᷑ vicit.⁊ qꝛ vnꝰtm̃ hic depoſuit:vt in pᷣn.huꝰ.l.nõ plures.
qꝛ tũc hꝛet locũ ſeq̃ſtraria:vt.j.depoſi.l.ꝓpꝛe.⁊.l.licʒ.
n Sequeſtro.nõ eſt ꝓpꝛiũ nomen actõnis.
o Pꝛeſcriptis verbis.quaſi tacite ſit actũ:vt titio nõ ꝓſeq̃nte mi
hi reddat᷑. Vel dic q̃ſi vicerim:cũ ꝑ me nõ remaneat:vt.j.⁊ ↄcht᷑.
inſti. vter ex fratriba.nam ſi viciſſeʒ:hec mihi daret᷑:vt.j.de pſcpᷣ.
ver.l.ſi rem.S.ſi qa ſponſiõis.non aũt depoſiti.qꝛ ſoꝛte ſeq̃ſter ali
quid accepit.⁊ alijs rõnibo ſupᷣdictis:ałs hꝛet locu:vt.j.cæœpoſi.l.
ei apud.S.j.Accur.
p Etſi tu ſeruũ.noxe.potes legere vt nõ ꝑ iuditeʒ ſit datꝰ:ſj ext
ludiciũ:abſolutio tñ fuit facta ĩ indicio ab exumatõe litis:⁊ a iu⸗

dicij obſernatiõe: vt inſti. de ꝑ.⁊ tẽp.ac.S.fi.⁊ tũc pũcta.⁊ ꝑ iudiceʒ
ſis ab. ac.⁊ ſic nõẽ j.j.de re iudi.l.nij.S.fi.ð ſo.ſi hoĩeʒ.q ſũt .qꝛ
ibi ꝑ iudicẽ ædit. Vel lege ꝙ hic per udicẽ fueru datꝰ ſeruꝰ ⁊ abſo⸗
lutꝰ ab extĩanõe.ſecus ſi ↄdẽnatꝰ fint in extimatioe: ⁊ ædit hinꝰ ſer
uum. qꝛ tũc adhuc agĩ iudican: vt in dicus ↄtrarijs legibo dicit᷑.

Teneris. ſc)
lio: intdũ noxalẽ dari. Nã ſi ea res mubicmn vedhiſt
eſtĩ qᷓ wolꝰↄmiſſus eſt:ex q̃ c peccu⸗ x Pignoꝛ datũ
lio daret᷑ actio:⁊ nũc c peculio diẽ voei eoq ien
daʒ. Sin vo ea ſit ex q̃ noxał:h̊ q; enteꝛ dedit talẽ.qð
noxale futurũ. Aberito q; cauſe non plarer⸗
cognitiõeʒ pᷣtoꝛ inſuit.neq; em̃ paſ ocn delh⸗ on
ſim h actio ĩdulgẽda eſt.nã ecce in t Se peculio da
pms ſi modica ſũma ſit. p Au. ret aenbe ve arre
eſt vſq; ad duos aureos. datur Berie ex eo
u AXpian?. ↄtractu?⁊ Rñ.non
On debet dari hec gello⸗ Ei ebo nes Rraemi
qbuſdã ꝑſonis nõ dabit᷑:vt⸗ Aẽ poe ĩ otractu
puta liberis vel libtis aduerſuspa m glerip. vnaru.
rentes pꝛonoſue:cũ ſit famoſa. Sʒ raus.S. ꝙ ſi facig
nec hũili aduerſus eũ qui dignita n cbeenoant
te excellit dʒ dari :vtputa plebeio ex delicto: vei 6
aduerſus ↄſularẽ pcepte auctis.vł noxalirer: vt hix
. — .. In 1. his qᷣ vie. vł
luxurioſo atq; ꝓdigo:aut ałs vili emnde.l. 1.. cum
aduerſus hoĩeʒ vite emẽdatioꝛis:? ſeruus.
ita labeo ait. Quid q̊ eſt ĩ hoꝑ ꝑo 1 Mrale futu⸗
na dicẽdũ: eſt ĩ factũ vbis tẽperan acdmiſſus extra cõ
dã actõeʒ dandã vt bone fidei men Naaat enſe ve
tio fiat. p Aulus. non idoneam bere
Eex dlo ſuo lucrentur. ditatem adirem:
Eredib tam?ę u Lpia. Arurtrto Gend
⁊.l.ſi culo. ⁊.l.cũ

quis.et.l.finali.Accur.floꝛeñ.legum dvctoꝛ. M
x 1 Beſt vſq; ad duos aureos. qᷣ ↄputãt᷑ hĩta rõne ꝙ ſeptuagita
duo valeãt liberã auri: vt.C. de ſuſcepto ⁊ arch.l.q̃tiens.
Sed nũqᷣd ꝓ duobo aureis dat᷑. Reſpõ. nõ vt hec dictio vſq; incluſi⸗
ue accipiat᷑:cum in penis mollioꝛes eſſe debeamꝰ:vt.j.de pe.l.pe.⁊
ꝓmoꝛes in odijs reſtringẽdis. arg.j.c li.⁊ poſthu.cũ quidã. Iteʒ
qre actio furti dat᷑ ꝓ vno ouo:cũ ſui eque famoſa.hec no:vt inſti.ð

re.di. S. gallmaꝝ. Rñ. ſm io.qꝛ furta frequẽtiꝰ fintun vilib ꝙ w⸗
lus.ideoq; neceſſe fuit plus puniri. ar.j.d penis.l.aut facta.S.fi.
Itẽ nõne q̃libet actio etiã ꝓ vno numo dat᷑: dic ꝙ ſic: vt.d.S.galli⸗
naꝑ. . J. v cõiug. cũ emã.l. l.j.S.id.⁊. .de dã.infec.ſi ꝓpꝛietariꝰ.
in fi.j.reſpõ.excepta hac:vt hic.Sed tñ dicã dari ĩ factuũ ꝓ hac mo⸗
dica ſũma excepto te dãno infecto:vt.j.de dã.ĩfec.l.ex dãni.j.rñſo.
⁊ excipe.j.de ĩpen.l.oĩno.⁊.j.cõmo.l.ĩ rebo.S.poſſunt.ac.
n Hn xebet. cum ſu famoſa.nõ ꝙ mag ẽ ochoſa hec actio:ꝙ;
furrti vel iniurie. licʒ ⁊ ille famoſelſint: qꝛ ille cã cognita in
hꝰmõi ꝑſonas dant᷑: vt.j.de fur.ſiqͥs vxon. S. j. ⁊. S. de ĩ ius vo. ſed
a ſi. S. ptoꝛ ait. Clel dic ꝙ ⁊ ibi agit᷑ ĩ factũ nomie furti facti ĩ caſtrẽ.
peculio:⁊ nomie imiurie atroc: vt ar. C. e. l. ſi ſuꝑſtite. ac.
3 Sec nec huili. qs ſit. dic vt.C.e ĩceſ.nup.l.humilẽ.
g Pꝛecepte. 1. p alijs accepte: vel habite.accur.
b Luyxurioſo.carnali.vel ꝓdigali luxuria:jvt.j. damno inſec.
l.ex damni.in pꝛincipio.

.

c Factũ.etiã ſimodica ſu ſũma:m qͥſdã. ꝓpi id qð diẽ lex ſequẽs

ne ex w. c. Sʒ 3 videt᷑:vt.C.e.ſi ſuꝑſtite: vbi diẽ imodice leſa es.
Sed ſbaudi maxie ibi. Sʒ nõne ĩ factu agẽ:eſt reſtitin.ergo nõ debʒ

dari has ꝑſonas:vt.C. q aduerſus q̊s.l.ſi. Sʒ dico ibi intelleciũ

tm̃ x ea q̃ dat᷑ udic officio: nõ q̃ iure actidllils.
d AUt bone ſidei.q.d.nõ male fidei:a ſic ꝑ abnegationẽ ↄtrarij po⸗
nit: vt.j. de mino.l.pe..j.de le.ij.l.cũ quidaʒ.⁊.l.cũ pat.S.rogo.
⁊ de le. ij. fideicõ.S.ſi fidei.in fine.Sic ecõtra.ſ. moffi. teſt. l. etiã
7.l.qui repudiantis. —
e hb Eredib. aduerſus heredes.nõ õ heredẽ patroni ⁊ patris agi
wlo actiõe. Sed aliud ẽ in exceptiõe doli.que etiq z here⸗
des patromi vel patris non oppomt. eſt ratio:qꝛ in gernoe e dolo
in

ℳ
rm̃ calculi habet ratio: a ideo nõ infamat: vt.j.e.l.ſabimꝰ.ſic em̃ di cũ qs ſecerit metũ:vt hic ⁊.S.ti.j.ſi cũ 1.At iĩ Gigg
1 r . :vt. . e. l. . . JS. ti. j.ſi cũ.S.m hac.ſ̊ cui. NNN er he
2 duemo te actiõe de wlo: de eo qð ad te ꝑuenit ex wolo vfuncti. nõ qð metꝰ cã nec qͥs:nec cui:vt dicta.l.de en ltzre. ſen tin
utẽ dico: cõuenio te ex wlo vefuncti: at ĩ exceptiõe nõ ideo qꝛ alidd xr In metu.i. in qd met⸗ cauſa actione. ke: Pocunnn. unhes
nn eum ſit: ſed qꝛ defunct⸗ vlũ cõmiſit excipit᷑: ⁊ ideo nõ ve wolo u i Tem exigu. circũſcriptus.ergo cui. ietn n in
Sedcen ſela vt excep.li.cũ apud.S.aduerſus.q̃ eſt j. x Vagari.vt hic.⁊.C.e.l.xlũ:iic ⁊ ĩ actiõe iniuriaxꝑ:vt.j mnntil
de miur. ptoꝛ. in ſintſon⸗
dat᷑ acto ĩ factũ:⁊ „— miu. loꝛ. in lmH
r eng iaennte haru gſonap. itẽ aduerſus beredes nam ꝓcurator ex ſuo wlo procul-⸗ Pr iuant. ie
cenk hee D wlo actio erit danda. Itẽ ĩ cu⸗ dubio tenet᷑. In bac actiõe deſi⸗ vt. j. waccu. d nil .
ſunett n: qralia ſe cognitõe verſar labeo ait: nne in gnari opoꝛtet:cuiꝰ wlo factũ ſit:qᷓ bellorſie etiam usl .*
nars mueru. .ma, pumllũ ve wlo tet actio: niſi fete ms ĩ metu nõ ſit neceſſe. p Au. berie i gmee mſuit ie
ei hempon vue nomie hereditario cõueniat᷑. Ego 7 Tem exigit ptoꝛ yt oben⸗ rrbereali vee ſ,
ctũa xe wlo ĩ ſub arbitroꝛ: ⁊ ex ſuo wolo cõueniẽdũ:ſi dat᷑ quid wlo malo factũ ſit: e. Kkil. aet li
Rerfar dag ꝓximꝰ pubertati eſt: maxiĩe ſi louu ſſcire em vebʒ actoꝛ in qͥ re circũſcri pn. . . et ſ ve⸗ nuſei n
er ninL. d. pletio er h fact ſit. p Aulꝰ?. pius ſit: necĩ tanto crimie vagar ne e ne n e
Actisfnnk Vnc em ſi impetrauit apcu⸗ opoꝛtet. v ALpianus. generaliter. Gmnen i
Gel meld: diech ratoꝛe petitoꝛis vt ab eo abe⸗ ꝗ plures wlo fecerĩt: 2 vnus Spte uimg
ſunt due: 2 amdbe ſolueret᷑: vel ſi ve tutoꝛe mẽtitꝰ pe⸗ J rem reſtitueꝛit:omnes liberã rni rem r dint unln, 4
maſeür vlo cunig accepit: vel alia ſimilia admi tur: ꝙ ſi vnꝰ quati ea res eſt pᷣſtite⸗ iii
rentak wſunctu ſit: que nõ magna machinationem nit: puto adhuc ceteros liberari. remyl trernis nn
m merb⸗ alA exigu v Lpianꝰ*. Dec actio in heredẽ ⁊ ĩ ceteros ſuc⸗ onẽ: ſ mira quj fnneleg I
ra eiſntdurr aE ſi ex wolo tutoꝛis factus ẽ ceſſoꝛes dat᷑:dumtaxat v eo qð ad i mratu eſtili / gilnmil
patet ex eo g alte locupletioꝛ: puto in eum da⸗ enit. p Zlulꝰ. t8 ab actor: a. elee.
ve alunno: Aam actions: ſicut exceptio datur. bitrio iudicis ĩ hac quo zmt ecinna, tnmt
vr .eo mbereldẽs Sed ani municipes wlo actio Actiõe reſtitutio ↄpᷣhendit᷑:et ¶ Em qʒo. licz iſlzz iard
Hõ etur: dubitat᷑. Et puto quidẽ actõ miſi reſtitutio fiat: ſequi᷑ cõdemna rſtcneemi lnu
nta vema: vt. 27. né ex ſuo wolo nõ poſſe dari. qͥd ẽ tio quãti ea res eſt. Ideo aũt h tereſſe qust ek mninnin
vimue vo li. municipes vlo facere poſſunt. S ⁊ĩ metꝰcauſa actiõe:nõ adijcit᷑ cer iuratũ in litẽ: vv ee
Je mn eaule . ſi quid ad eos puenit: ex wlo eoꝛu, ta quãtitas: vt poſſit ꝑ cõtumaciag S. riſt l Jn nytlfun
c EKõneniat᷑.l. i qui res eoꝝ admiſtrant:puto dan⸗ ſuã tãti reus ademnari:quãti actoꝛ na. et. ]. ſimeſ. alun ᷣ
Aarbnenit dam. ve wolo autem vecurionũ: in in litẽ iurauerit. Sed officio iudi- lenordr⸗l.ꝛei. autſu
velino euͦ eo ſnern 10 ecuriones dabit le wlo actõ cis vbet in vtraq; actiõe taxatione a Hec actio. agn
Eöreſtare⸗ V Itẽ ſi qͥd ex wlo ꝓcuratoꝛis ad iuſiurandum refrenari. NMon ta dnen tin e⸗ ntalsgu
. aLe⸗ 5 geen 4 2 . . .)⸗Eel⸗ Es .
zarburor. wminũ puenerit: dat᷑ in vminũ de mẽ ſemper in hoc iudicio arbitriuʒ demn. nimiauf
in jſnone Ppoſita lo actio: inqtum ad eum ꝑuenit iudics dandum eſt. Quid enim ſi b a Rbirio iakeie
reſpõdendo. compꝛe⸗ Rſtiad
e¶NPubertati. qꝛ eſt woli capax: vt· J. de tribu. l. ij. S. iul eſt em arbitraria: vt inſti.de acti.S. pᷣterea. certe ⁊ ſi kenet
tan. ꝗꝛ eit. wil cang⸗ triw.leln. J. u. vt inſti. J n bet da mint.
Aaxiĩe. nã ⁊ idẽ ſi nõ: vt.j epo ſiti. l.j.S.an in pupillũ. curare iudex: vt. S. de ofn. li llicnas. m pn. 7 rerolas abnngam Siclriet
gM 4 Hid em̃. impetramt. wloſe: vt. S. e. l. elegater. S. penul. dicũt hanc pᷣmã eſſe ãmomitionẽ:nos ſentẽtiaʒj diffinitiuã:vt dixi⸗ Egcapeſen
b SDe tutoꝛe mẽtitus:qꝛ dixit tutelã fimta: vi argumentũ. mus.S.ti.j.l.fi.cũ.S.in haoac. . 1Cti linußt
xæ publicia.l. quecũq;.S.finali. c MQuãti ea res eſt. tribꝛ modis hoc verbũ intellige. Pꝛimo qe· eſentiut
1 Aagnã. euidentẽ. tñ: vt. .l. ꝓxi.in fi.accur. umpꝛopꝛie poni᷑: quia licet veritatem ſignificet: vt. I. e ver. ſig. ſimtt Nenl
k ſ Ecd ſi ex wllo.locupletioꝛ: vt h.⁊.J. e act.emp.iuł.S.idem l.int᷑: in hic in litẽ iurat᷑: vt.j.ꝓxi.S. Secũdo ſuꝑpleas quãti ea lut eb
e ubk. Sdus⸗ex fa.tuto.l.iij.⁊.J.d his q̃ in fran.cre.l.ait res.eſt.ſ.extimata ꝑ iuſiurandu in litẽ. Lercio ꝓpne pone:⁊ nil —
Pie⸗ . unpubes. ſppleas. Et dicas ꝙ duas hʒ vias: vnã ꝑ quã ——— niine⸗
IExceptio.ſ.wli:vt.j.de oli excep.l.apud celſuʒ.S.ſiqͥs nõ.ĩ fi. xi.S.aliq.ꝑ quã tm intereſſe petat verum:⁊a hanc hic elegit:vt.j NRE
8P m DZakr. ↄtra pupillũ. ex wlo turoꝛis. .F§. et. S. lla. ve rei ven. ꝙꝙ ſi poſſeſſoꝛ. Et dic ꝙ ſi etiam in contmenn vellet fnnninne
n Segc an ĩ municipes. ſ. omnes gener ali. SS reddere. tamen ad intereſſe tale debet damnari: vt. z. ti. j.l. aut. milnandi
0 acere poſſunt.quaſi dicat.mil facile:q; nec oſentire facile pñt: ſecus ſi non per wlum habuiſſet:vt.j. le.j.ſi fundum per fidei ugutgon kk
vt..xæ arbitris.itẽ ſi vnꝰ.S.pᷣncipalui.⁊.j.de li. vnmer.l.j. Sed tñ com.j.reſpon. . Counnirn
poſſunt cũ difficultate: vt cpana pulſata: qꝛ videbunt᷑ omes facẽ d d Eerta quãtitas. imo certa: qꝛ quadrupli: vt. s. t.j. ſi. cl. ehge mrslnes
oſilmũ facit vel maioꝛ ꝑs: vt.j.de regu.m.l.aliud.S.refert᷑:⁊ metũ i⸗ aũt.Sed reſpõ.duoba modis. Rꝛimo qꝛ meniculoſus hʒ ouas vias æ u
ferũt: vt.S. qð me cã.l.metũ.S.amimadueriẽdũ.⁊ poſſeſſiõʒ appꝛehbẽ vnã ad quadruplũ.aliq ad inter eſſe:q dici᷑: vtilis in rẽ ꝑ ꝛuſiurã⸗ ni an aun
dũt: vt.j. de acqᷣrẽ.poſ.l.ij.⁊ ſacit.j.de vi ⁊ vi ar. l. ſi vi me. ilẽ tri dũ in litẽ:a hanc eligit hic agẽdo vnili in rẽ. Secũdo dic:ꝙ eti ſi luninnt
bunũ ſiue poteſtatẽ eligũt: vt. S.x oꝛi.iu.l.ij. S.hiſdẽ. hec auũt ĩter⸗ in quadruplũ agat᷑: tñ eſt incertũ:q; cũ ſimplũ ſu mcertũ.ergo ⁊ q ☛æũ nnnin
rogatio raritaty n0 ipoſſibilitatẽ notat:ſicut ibi: ſi ſacerdos pec druplũ:qꝛ reſpici ſimplum. –
cauerit:quis oꝛabit q eo. ô” e Zaxanone. facta a iudice:vi hic.et.j. ad exhi.l.iij. . pterea. irdn Eelte
p Duto. ſed qjre etizꝭ e eo qð ad eos puemi tenẽt᷑: cũ hoc mãdaſſe non a lege:⁊ ſic nõ ob.j.de rei ven. qaur reſtinere. que Snes⸗ ſnnſtanti
i NN. 35 erz unrer can 7. J. de in li. m. l. ij. 2.l. videamus. S. fi. 7. l. in actione. S. j. qo em ☛
e. l. ſi pꝛ. tio etig toꝛe fieri pt. Reſpon. nuc vi mſ c. vt . . ,l. queſitũ. aalg rel
hꝛe an uiit reddãt: vr. de Vi ⁊ vianeli Heruale⸗ ent onnſſum eſta lege c vta. j. de teſſi.l. queſitũ wtl
e wlo. vecurionũ. loco quoꝝn habemꝰ aſiliarios hodie. f QArbitrium. ſ. de reſttuẽda re. ⁊ ſic ea nõ reſntuta cõdemnet i- eDlüͤren
rItẽ ſi qᷣd. ꝓculdubio tenet᷑: mmnſolidũ: etiã ſi nihil ad eũ ꝑuenit: qᷓtum iuratur.hoc enim non ſit: et ſᷣm hoc dic arbitrium.i.pꝛu millnwäif
edeee megiſtrat l. wenoe⸗ . mam ſententiam. luilimt
ſ In hac.wlo.in actiõe de wlo qͥs fecerit:⁊ cui volus ſit factꝰ.⁊ in g SBeſunctus ſit.non eſt ergo locus arbitrio vel comiecture: en e ingren
qua re dici opoꝛtet: vt hic.⁊.j.l.ꝓxi. Sʒ ĩ exceptõe woli: q:ſ nõ cu res ſit cer: vt hic.⁊. . de Wr ob Lcgrus. vumn m n rgeie Katunmn
di Korer ns ẽ ꝑte opponẽt realis: ⁊ ex altera ꝑſonał:vt.j.? in itereſſe.ſ.verũ dʒ dãnari: vt ſbijcit:⁊..xe cõfeſ.iuł. Idem dico NN
li excep.apud celſuʒ.S.pe.⁊.l.ij.S.j.Et ĩ actiõe qð me.cã.nõ ẽ dicẽ ⁊ ſi alienauit ſine wlo:licʒ quidã contra:⁊ pꝛo me: vt.j. noxa. Aemntn

Jöad ims

gudc
enn mmiz
aitb mi⸗
er
wwin e
Nraton 1
ſburi e

dcumd n

xi eiil
W Mn Ainmui

vrimtlig ind
mtnin kA ,
Sicn ius i
Tron aſn
ninmimugii
un: darheti
cuam n ngt
lejſiimimn

ſnchtniun

quemadmoduʒ. Sed an veſinat omnino hec actio eſſe arbitraria
ꝑ interitũ rei.videt᷑ hic ꝙ ſic.Sed ↄtra puto.qꝛ ſi euʒ occidit vel
vlo alienauu:adhuc iurabit᷑ in litẽ:⁊ fiet taxano.vnde adhuc ha

bet locũ arbitriũ in his: licet ceſſet in reſtituenda re. Sʒ nõne ſi cõ

demnetur in cõmuni intereſſe ⁊ nõ reddat poterit in liteʒ iurari⸗

t. J. qͥ. mo. vſu
t. amit. l. re⸗

Rñ.vt.j.ð in li
rem murg. l. nu / manſkeſtu ſit res reſtitui nõ poſſe:
h Si oñs. ſc veluti ſi ᷣuꝰ wolo malo traditus de
heres elei functsſit. iceoq; ꝓtinsadẽnari dve⸗
gata: vi mſtii. de bet in id qõ interſit actoꝛis. St
vſufruc. S. . dñs ꝓpꝛietatis inſulã cuiꝰvſufa.le
iie. Reid naal. gatꝰerat incẽderit:ñ ẽ æ vli actõ:
vtilis 1 ĩ ſactru:· qm alie ex h̊ oꝛiunt᷑ actões. De
e dad leet · coq ſciés cõmodaſſz falſa põdera:
S certe 1 7 w⸗ vt vẽditoꝛ emptoꝛi merces appẽde
lo videt᷑ vanda: ret.trebatiꝰ xe wolo dabat actoem.

Atqn ſi maioꝛa pondera cõmoda⸗

petiiif. qᷓ eſt tõ uit: id qõ ampliꝰ mercis datũ eſt:
rra. Soteee repeti cõditõe pf᷑.ſi mĩoꝛa tvt reliq
vſufructus leaag merx det᷑:ex empto agi pt. Mii ea
mornon. el aclitoe mery venit: vt illis põderi⸗
lictus erat: ager bus tᷣderet᷑: cũ ille cipiẽdi cauſa
ey reſtamto. vr gffirmaſſʒ: ſe eq̃ põdera hie. o
ab teſlo cui? effect elt: vt lis tpibo legiti
diẽ. el dic: vꝛ· mis traſactis ꝑeat.Lrebatiꝰait:ð
e enaren T Tolo dandu iudiciuʒ. nõ vt arbi
rei facit wloſe qᷓ trio iudicis res reſtituartiß yt tatũ
min vutr uetu.· gactoꝛ 9ſeq̃tur qnti ei inffint idnõ
daeur ve wlove eẽ fem̃:ne alit᷑ obſuãtibo lex circũ⸗
ibi dcit.ſinaut ſcribat᷑. Si ſᷣuũ quẽ tu mihi pm
fuit teſtator vł
heredis in q̃ fuit

damnũ datuũ ab ext᷑ᷣneo ante aditã hereditateʒ:actio datnr heredi
l.aquił᷑.quã tenet᷑ cedẽ fructuario:vt hic.⁊.j. ad.l.aquił.liber
homo.S. fi. ⁊.l. ſe. ⁊.l.hinc ſcripte.Ael dic ꝙ nõ eſt j.qꝛ hic in de⸗
ſtruciõe:ibi ĩ edificatõe loquit᷑: ꝓ q̃ ceſſat,l.aquił.actio.

k De eo. ↄmodaſſet. venditoꝛi: vt hic innuit ⁊ ↄſuetudo hʒ.
IBDe vlo.ſi mnoꝛa emptoꝛi:ſi maioꝛa venditori.ſ̊ male dixit:
ideoq; coꝛꝛigit᷑ ſtatm. Atquin. ꝓ ſed cerie ac.
m Conditõe.ſ.furtiua ſᷣm nos.⁊ euã indebiti ſᷣm quoſdã. Iteʒ
habet ex vendito vr dedecipiat᷑:ſiẽ emptoꝛ ex empto:vi ſubijcit:vt
j.ſi men.fal.mo.dꝛi.l.ſi duobo.S.j. MRNr
n Traderet᷑quo caſu demũ de wolo agitur ⁊ nõ alio. Item ⁊ in
alio:qñ qmi ↄuenit᷑ act.ex eo cõtractu non eſt ſoluendo:vt arg.s.
eo.l.⁊ elegant.S.ſi dolo.Et vt plene ſcias:dic cum falſa menſura
vel pondere venditoꝛ metit᷑:aut de hoc ſcienter conuenerũt: ⁊ tunc
ei ſtare tenent᷑.aut non: ⁊ tũc ↄſuetudo attendit᷑: vr.j.e cõtrahẽ.
empi.l.imꝑatoꝛes. ſi alter fint veceptus:aut emptoꝛ a vendito⸗
re:aut econtra. Pꝛimo caſu tenetur venditoꝛ: ſiue ſciens ſuit:ſiue

