EC. e.l.pecumã. 7. S. e.edi. S. ſed ſi nbi edero. æ. l. ſi pecumiã. S. fi.qᷓ

—

eſt , in eo q ibi diſtinguir. pdict o mom,hic non. hec ſoluno diace

—

S oNN VIV Se 16 .
— 5

£ 1

„ Am nnre
ibuſdam. ſed male m omnes. 1 ideo corrigit ſtaum ſed mmii L
. sDt tum. ſ. a quibuſdam. ſec e ga⸗ Gr imnd
nnus. i- & r e dic. ſ. ↄditione ob tur. cau. glu GelnneA gden
pꝛeceptoꝛi meo. vel ſolne vt wi. Necurſins onen acd inteſſe ageret ſi all bic cq; ꝛc. Prneboniae vian Ameee vm hoc vertit᷑ turpitu⸗ igikagliht
a Bares qom venamone non i l. xe act. emp. l.j. in ne mſti· am. J. litem 4 * . lI. ꝓx. ꝓut aut determmat nomen eſt ſenſus. gꝛ SEENN
pa Ne moꝛa reremſſe te non. vt. j. ct. d mnneler. vi ſe expediat. qð dicit eſt relam erponu. ad. Gur, mer
inge. ſecũda ratio. accurſiu „ it. ß hic g c etltd
4 Hre⸗ ſeceris. bi vedi vt Tero vt rem mihi reddas væpoſitã nn ſc wn — nig
mn venaubne ñ petere poſſum. qꝛ ſe⸗ tibialt apug te. vel vt inſtrumentuz mibi un n o un n
eſt necenle. v. J. mihbi ſtichum dares: inge 4 N 6 me in cliqt coꝛrumpen Wenn
tõ. emp.l. ex em mihi ichui 5 es. Dʒ ⁊ ſi dedi vt pᷣm me cem ne ve a
zwen m dur num eſſe ſtichum ſeernken o⸗ Rd camder pugrionet: eſtdem rergpemmae e in
Zhen: emp.l. diciſſe. repetere a te mpo⸗- tioni locum eſſe H H d Pter hoc wu⸗ gliit
c.F. j. mem accipientis nõ fe relatum ↄditioni locum eſſe h H q; ctum pqu luem l
rero qꝛ hominem a „ nr35 h dicem em̃ coꝛrũ⸗
crimẽ ↄtrahit. Ju 2 ½☚ ugz. ſ. ſymona N M,
„ Et rurſus. ter⸗ ceris: ? rurſus ſi tuns eſt ſtichus 2 cumet ort E impatoꝛ nr̃ cõ ice winn vinceꝛe Ue cgi
cia ratio. p euictione eius ꝓmiuttere non vis pe videt. e nmere⸗ nõ pecume repe⸗ ecen oc⸗
Een wienbarnarepaume; ummiuemeümpicen e. ick ,
in . —enr p eri P hl
nie⸗ tunc ago repetere poſſim. HBi at᷑ ⁊ dantis ⁊ accipiẽtis anmme aaange⸗ n
vt caueas de euictö⸗ . . . öͤ voſſe ree ſe Denecͤg gen al
ne vref de eucl⸗ Se conditione ob turbem ktmurpitudo vſak no poſſer⸗ ve adeen. nt ſ
ij. m. D. 1 Aʒ0. H am vel iniuſtam. Rubꝛica. ti dicimꝰ. veluti ſi pecuma der . ſie lz dare vt ſal⸗ niſ nun⸗
Jobh. viat hic exlgi cem e Aulns. male iudicet. v„ Tpia. nnpnumde r ge Klin
ſoꝛiam. que in ven Mne qð dat᷑: aut ob rẽ BHem ⁊ſio .V P 0rp⸗ E na in lij =
dinone non eſ ne⸗ toben ſaz. Et ſit: vl ſiqͥs in adulterio vep⸗ rialn nrin ben .
ceſſaria. mſi hoc a⸗ dat᷑:aut ob cau 93‧ . ſ d em erit ſe. ceſſat em̃ re⸗ rent. K. 1 8 u n n—
aumn eſ d.d. f⸗ ſiob reʒ. aut ob turpe penſus re mus 7 pegaſus hocſp dices göl nn
nhamans aut honeſtaʒ. ob turpem at᷑ aut vt petitio. idq; Sabinro bega e le venns ſckine F nun
nij. ſed pma ma enevr. õ accipien⸗ rñderũt. Item ſi vederit fur ch; ec. coꝛrigit. . wtdt id
n en dantis ſit turpitudo no accipie lam vtriuſq; turpitu s dieit litem ſ. rian gͤ
a kat vun iton s. aut yt accipientis dumtaxat ñ ꝓgeret᷑ quoniam vtriuſq; turpitu viranq; ar. con Ramn
tractus innomina⸗ tis. aut vyt a. 9 „ :ceſſat repetitio. Quoti- viranq; ar. . Knm
30 e ienetan 6 ann lr boneſt Nruncg do tpetrg s ralnelar Nreiplenre⸗ turpi⸗ evenon iner a⸗
o. vt ſci em igit honeſtã t repeti poſ ngr
duõ ob cãm habeat re 2enz n 6ᷓ ſecuta non tudo verſatur:celſus ait repeti po Ml upni
locum. nam non hz ſi res ꝓpt quꝗ datum ẽ ſecuta non Hõõõ iin⸗ ũů5. EE
Eeum Scenbno eſt albempie cã accipiẽtis fuerit ſer veluti ſi tibi derd —— Ss⸗ ge⸗ . iui nu
munans. vt hic ma 1 t: repeti iuriaʒ facias. em ſi b
tarfia enam iires ſeama wenitehaia. civaimr rrepen on wwleſt vtla⸗ dſcranen e
rum pmu. l. j. in v *eeen e 4 ee ic
eſubellirer collgi Typuta vædi tibi ne ſacrilegi beo ⁊ maꝛcellus ſcribunt.ſed noua gm mme mdicare ne
e nigan A. nn facias:ne furtum me ho⸗ ratione nõ ea qua vtriuſq; n pig dn ua nn⸗ uen prinen
wnatioms r ſag: in ſpecie Ani. ſatur: ſed ſolius dantis.illaz biGona. u bane
antamano minem occidao:inq ipecie Yull. T verſatur: ſe ſolius d ſit mere⸗ ſim pignora to ultn Mt
w. l. j. que vnaio minel Si tibi edero ne homiem em turpiter facere quod ſit me E nig viderur Ali wg
eſt hodie nomina? ſcribit. 1 1 . e EI ò turpiter accipe cum ſit veierer videm (ote⸗
gemns qr ſolo aſen ⸗ occidas:adici poſſe.Ytem ſi tibi x trix.ſed nõ turpiter acciꝑe Tpan . Kr
ſu fu. ſ. pacto etiaʒ «ů M;! obliganonia nulla ecd. nii i dcatnr
muw. vi. . e w. nati aui oſenſu finme. vt. . qꝛ ſicut pignus non pt accedere obliganoniq null efſ. miſttirumn
ams ar. ſes ommes il ſunt nominati qui oſenſu fiunt. vt. .ce ren i a dc nefcar Konns non pe ger . HS ubanenne
ꝑmu.l.j.circa medium.olim autem erat innommnatꝰ cum ↄſenſu non „ v Pr at. dicimꝰ vt. j.e.ſi ob tur.ca.S.poꝛro.⁊.C. e.l. c te.ß furkiumgrtivt mͤl
neret ſolo. vbi ̊ habet locum hec ↄdinoꝛ Nein contractu wo vt ra 1 p apud accipientẽ nõ remanet.ſj dat᷑ fiſco vel alten ꝑti. vt. ð. foinſeenane z me
Zctu w vt facias.vt.j.de rex ꝑmu. l. j. S. fi. ⁊ de pᷣſcrip.v. natnralis. u. in heẽdem.in pn? Sʒ qd ſi vædi rem indiuuiduam vt pᷣuitute; ti tant le
S. at cum w. Item in zciu d vt non facias. puta non alienes. vi. K. N calũ in nran mſpem cãm. ꝑtim ob aliquã cãʒ honeſta. erx p/ ubinſmic
e.l. ea lege. in õctu autem facio vt des locum non habet. qꝛ tunc loen; vel rs ein repetit᷑ iotumꝛ ſi em ſola eſſet turpis cq no repeteret᷑. rngtmamimetin
habet ve wolo cum qua alia non compent. vt dicta. l. naturalis. S. ꝙ ſi r iuſtam cãʒ repent᷑. ar. ꝓ hoc ⁊ hoc ſᷣm aʒo.j.ſi qs omii.cau. WN
ſacio. Item nec in ctu facio vt facias.cum facia non poſſint repeti. ſʒ 3† iij. in fi. a. I. . iure fiſci. l. non intelligit᷑.S. ſi qs palaʒ. vel le⸗ ſeuetasfneg chun
ad inteſſe agi.vt. . e pᷣſcrip.v.l.pe. zm äfu⸗ 1¹ Rem eſt. ſi ob ſtupue datũ ſit. vel ei q̃ erat ſtupꝛanda. vel l nenöſun öleninn
fDe ocdinone ob turpem cm. Dictum eſt de ↄduione ob cgm qᷓ u„ p noni. ⁊ marito. vel alij.vt.C. e.l. mercalem. rehæ- etin ſtſtcnime
turam cam tm reſpicit. honeſtam tm. nunc te hac qᷓ pꝛeteritam a fntu⸗ Repentio.· ꝑ ↄditõʒ ob turpẽ cãm. ßſ ꝑ actõʒ q me. cau. ſic repe mnheatgtr
ram ⁊ non honeſiaʒ reſpicit.j turpem ⁊ qo ſubijcit vel inuſtam ꝓ ea . vr. Lags me cau.l.nee timoꝛ? 2.1. ſe. qᷓ ſunt jJ. k. ſicginzſioen,
em pomt᷑.nec ei traciat h̊ de ↄditõe ſine ca.ſj tractabit. j. . ij. . . Rerit. ho caſu ⁊ in ſuꝑioꝛibs. licet em newo indicare tenet. kinnmung
I.e.l.pe.iñ turpit᷑ accipit qͥ accipit ne incce. MIün
g o Mne qõ datur. ob rem futuram. Fe: e Aracmgo olis Frangla ſunt. S.e.l.j.in ſi.⁊.l.ij. a ſi ulteinen
„ Db caͤn ier lam. wr. J. ..1. vum. i. † inñ. l. i. Sed qð meremici.non pt᷑.vt.j.de wna.l.affectõis. ſed gu l tein +☚
1 Do rem igit. incepuiuum vel ulatiuum. vt. j. de iuſti. æ iur. l. ius di vt non ſit meretrix? M?hoc non poteſt repen. vt ſupꝛa eo.l.ij. nn de
gurle⸗5 H 1.. rrſen mnnna. 3 Fobꝛen . 7. Sen nii. daun inpᷣncipio. accurſius tintno n n⸗ au Wai 8
vel eriam ſe eſt ſecuta poſt moꝛaʒ. vel poſt pniaʒ acc 2to. a ratõne. noua rano eſt. quia vilitas itlnnmnz ae
vt. S.ti⸗ rch. 5, Ha ſi edero. a.l. ſi pecumaz. . ſi ßuum. . edo u warvinnogarn vr wac. que adulterum. uie intc
5 raſtabuede ag den Am er i kr e ltkene.n . ne⸗ volui lex iſta inſpicere pꝛecedentem cauſam acceptioms.ſ. faſtian in
cnende. ad idem. 5. æ pac. innigen. 5. ſ o maleſtctam... daims. quia ſic turpuer acciperet. ſed in mare qui fregit ane e—
e calum.l. j. in pnn. F. e. l.fi. in Hner. S. F. icis inſpexit pꝛecedentem cauſamn ſcllicet libidinem. vt nlae Aunceluen
m v Tputa.epoſitam. vt.j.e.l.fi.in pᷣn? a. S. fi. ⁊. J. epo.l.ſi. ⸗ . verum. que eſt cõtra.vetus autem ratio eſt.quia verſa diſa ſn odi
b Ses n mal km me nn H ero wercint verbum iuc twonmw ſuperioꝛiba cauſis ſed hec ſeſ hee⸗ ibemans nga
verbum pꝛonunciaret ⁊ nomen bona. erimmat is eſt turpituw. eſt etiam alius caſus . eau Ne, erpant
eſt ſenſus, quia ædi iudici vi indicet pꝛo me. quod ſubijcit eſt rela⸗ quis ſolius danmtis eſt turpituw. eſt e lri

Khöſeren 8
Nmuni
. M.
ſneñ re⸗
1egnſls
iRiemnne
upn 4
ennd. Dunn,
penen n
sannpenen
aone md
. .
Bagmern i
m weeſ nn
nmn Mn
i i

unns lg

*

od it mert .

Kcigecumſt

S=

/4

in in

nra
hum iinſt
Sutu mmun
acn n h illich
uriai bulſet unſba⸗
1 rtjderfin h i
lam mntligl ſ
mi in Nlainin
N LN

miin flun

Nn
zeutniclii,
ewe Nn ei u

dqs qs nõ tenet᷑

dantis eſt turpitudo: vt. . de cõdi. ſine canſa.l. fi. ſi ſciens non vs⸗
lere matrimomiũ.ſed an poterit petere ſi ſibi eſt pmiſſuʒ: NK.non
quia turpis cauſa fuit ꝓmiſſioms: vt.j.ve ver.obli.l. generalii.
er.l.ſi plagij.⁊ quia quedam honeſte accipiunt᷑. nõ tñ honeſte pe⸗
tunt᷑:vt.j. var.cog.l.j.S.j.

labe Peeges meretrix. Si tibi indiciũ vedero
nõ mnſpici: qua vt fuginuũ meũ indices vel furem

vilitas vite c. re
⁊ ſic ẽ bec nous
ratio.

rü meaꝑ: nõ poteſt repeti qð da
tuʒ eſt nec em turpit accepiſti. Qð

i n nn ſia fugitiuo meo accepis ne eü in⸗
indicandũ. dicares condicere tibi hoc q̃ſi furi
a Repen. imo poſſum: ſed ſi ipᷣe fur indiciũ a me
ſolun peln err. accepit: vel furis vl fugitiui ſoci?:
onẽ pſcri. yer. puto cõditionẽ locum bopet.
vbi funt wo vt fa . lanus.
aneue IJa ſeruo meo pecuniã quis
Vlo vbi fuit fa⸗ accepiſſʒ ne furtũ ab eo factũ
oco er indlcaret: ſiue mdicaſſet ſiue nõ re
ſcrip.v. ſolẽt. rx petitionẽ foꝛe eius pecunie ꝓculus
hoc ergo pꝛobat᷑ reſpõdit . Lpianꝰ .

Erpetuo ſabinus pꝛobauit

indicare furem. Iabinus p. ir
veteꝑ opinionẽ exiſtimantiũ

nã ſi hoc facere

nn erek in peen id quod ex imuſta cauſa apud ali-
à accipet tur⸗ ſi n e⸗ ſentetia
puer acciperet ? qu ſit poſſe cõdici in qua ſentẽtia
Fbe deſſen eriã celſus eſt.
„ ⸗E⸗Le B. U. . 9
ome qð grat: fa p Smponi
gendu ? ſi pecu⸗ X ea ſtipulatiõe que per vim
neueee Sextoꝛta eſſet: ſi exacta eſſet pe
e.l.. itẽ ſi ge · cunia repetitionem eſſe cõſtat.
rit.ſi.n.qͥs indi J p Aulus
care nõ tenetur . 2*
cur nõ lzʒz accipe Job turpem cauſam ꝓmiſe⸗

ne inchcem furẽ ris titio: ꝙᷓuis ſi petat exce⸗

ſererinlrem ptione wli mali vel in factum ſub⸗
hr na i mara mouere eum poſſis: tamẽ ſi ſolue⸗
re 7 non indica- .
re d libera cu⸗ Is non poſſe repetere qm̃ ſublata
libet poteſtate.

H. verũ eſt quidẽ nõ cogitur vel ꝑ acnonem vel ꝑ officinʒ iudicis
indicare vnde ⁊ licet acciꝑe vt indicet ⁊ non accipere: ⁊ ua non in
dicare: ſed accipere ne indicet: ideo non licet quia eſſet contra pu⸗
blicam vtilitatem que eſt vt maleficia puniant᷑:vt.ĩ. de fideiuſſo.
ſiqs a reo.S.pe. licet autẽ a me compelli non poſſet:iudex tamẽ ex
ofncio ſuo debet eum compellere vt ſic purget pꝛoumciam malis
homunbo: vt. S. e offi. pꝛe. I. congruu. Illud dicere non audeo ꝙ
ſaltem ratione naturali teneat᷑ indicare.nam a tunc non licet accpe
re pꝛo indicando:vt.S.e.l.j.in fi.l.ij.j. HN.⁊.l.idem.S. quotiẽs.pa
tet ex pꝛedictis ſᷣm aʒo. qd licet alicui gratis non facere quod nõ
gratis nõ facere nõ licet.accur.fſloꝛen’.
b Conchcere.ſi eſt conſumpta:vt.j.l.ꝓxi.
c Locum habere: vt ar. S.qð me.cau.l.metũ.S. ſed licet. ⁊. C. ꝙ
me. can.l.ſi ꝑ impᷣſſionem.
d ſ Ia ſeruo.repetitionẽ foꝛe.non per conditionem hanc cũ
vminiũ non tranſtulerit. ſed per rei ven. que datur dño
ſerm cmꝰ pecunia a ſeruo alienari nõ potuit. aʒo. vel ſi eſt cõſum⸗

pta ꝑ cõdl.ex iniuſta cauſa:vt.S.l.ꝓxi.S.qð ſi a fu.

ep Erpetuo.ex iniuſta.i.turpi:a ſic ꝓ eodẽ pomt᷑ i Kica.
Coõcici ſi dñs ipᷣe ſolint:ſi aliꝰ:aut extat res aut nõ extat
ſi extat nõ ↄdicet dñs ſuã rẽ:ſed vẽdicat ſi ↄſumpta ẽ ſiquidẽ aſum
ptoꝛ hũit lucratiuã cãʒ oↄdicet:vt..ſi cer. pe.ſi eũ.alioqn nõ puto

g In qua ſentẽtia. ſi ẽ ↄſumptũ vt fꝛuctꝰ a male fſidei poſ.

h e X ea ſiipulatiõe.ↄſtat. ĩmo videt᷑ qdðᷣ nõ:vt.C. ꝙ me. cq.
l. ij. que eſt 3. 7. J. I. ꝓxi. in pᷣn. ſo. hic fuit adhibita vis in
ſtipulado a in ſoluẽdo. ibi aut tm̃ mn ſtipulãdo. ſed ſponte ſoluit.
gr. . qd me. cau. metũ. S. ſed qdᷣ pᷣtoꝛ. accur.

1ſDob mur pem. ex parte accipiẽns tm̃. puta vt reſtituat rem
omodatã ⁊ reſtuuit,. vel ĩ furtũ nõ faciat: vł ꝑ vim cõpulit

WSl

me nunce ſi me zuemat vn poſſim exceptoe. ſi ſolus,z ſponte non repe
tam: als eſſet Fvt S.l. pr. Acnr. . iponte nonred
Ael iu faciũ.contra patronũ vel parentem.

Soluer.i.poſtea ſpõte:vt.C.qð me. can. l. ij. a ls eẽt Z. S.l. ꝓx.

m Repetere. niſi acriſſimꝰerroꝛ intueniat: vel lubꝛicum etatis. vt

eren E. we heel.
4 3 4 6 . . Toe tr. „
eſt ꝓrima cauſa ſtipulationis due nup xm dera
Ppbier exceptionem inanis eſſet ſi ſa. illa ienis en
X ,. enn e, ꝓxima cauſa qᷓ
paiſtina couſa. 1. tupitudo ſupeſſy gun r naoen
Poꝛro autem ſi dantis ⁊ accipiẽ vrſieret ſtipulatõ.
tis turpis cauſa ſit.poſſeſſoꝛem po nvnta vis et metꝰ.
aʒ.vł vr ↄmodatũ

tioꝛem eſſe:⁊ ideo repetitionem ceſ

.V reſtuuat᷑:vt ĩ pᷣn.
ſare tametſi ex ſtipulatione ſolu⸗

tum eſt. 1 Bem. em ſunt: cauſa:ſti
1. —- . ulatio:ſolutio.cã
)veſtimẽta tibi vtoͤda omę em en pma myn
modauero.vinde pꝛeciuʒ vt dertot erlatere u⸗
mnorsz 1 agartiso; terioꝛi. ſtipulatõ ſo
reciperẽ diſſem: aditiõe me recte muron nc aue el
acturũ rñſum ẽ: qᷓuis em̃ ꝓpter re no facta ſpõte tol⸗
datũ ſit ⁊ cauſa ſecuta ſit tn turpit lit effectu hme cau
Datũ eſt. Di rem locatã tibi vel a caſione pme caule
te venditã vel mãdatã vt redderes vadake cepnio
pecuma acceꝑis habebo tecũ ex lo⸗ onem tolletar V
cato vel vẽdito vel mãdati actionẽ iubijcit.qſ.ſtipu⸗

qõ ſi vt id qð ex reſtamento: vel ex latio yter excepti

onez c.

ſtipulatu vebeas redderes mihi. pe o Porro. dixit
cuniã tibi œderim ↄditio dũtaxat qñ accipiennas tm
cunie date eo nomie erit. idq; er fuun turpitudo. nue
pecun nome ent. id; et di ide ſi vtruſq;́.
Pomponiꝰ ſcribit. p Solutuz. no⸗
. M ta ponioꝛ eſt qͥ poſ⸗
ð ſaͤerin kurn cau⸗
. ſa:vt hic.⁊. C. e.l
De conditione indebiti. a ſ: w airine
,B cau.l.fi. in pᷣn. et
v Apianus .j. e w. ercepi
Vnc videndũ eſt ee inde⸗ unaror: er j ve
bito ſoluto et quideʒ ſiqᷣs crii. s 5.5. dom.
indebitum. ignoꝛãs ſoluit ean.lmerd.er
. S qð pꝛetoꝛ. vbi poſ
per hanc actionem cõdicere poteſt vlitoe) eng mnn
repetitio. So.ibi

accipienns tm̃ turpundo fuit:hic aũt vtriuſq;. Accuur.
q Supulatõe.ſ.iurpi. Jo.⁊ fuit etiã ſolutio ꝑ vim extoꝛta.
VY ſ ꝗ veſtimẽta.ↄdino.ſ.ob turpeʒ cauſaʒ.⁊ ſic nõ.ꝙ m gctu no
mĩato etiã hec oditio dat᷑:lʒ ſecꝰ ſit in ↄditõe ob cauſaʒ:vt di⸗
ximꝰS. t. j. l. fi. in fi. nibilommꝰm ⁊ hʒ locũ hic acno ex eo ʒ⸗
ctu: vt. J. ꝓx. S. a. I. de w. excep. iieʒ ſi.⁊. I.de tute.a ra. diſ.l.ſi ru⸗
toꝛ. Alij dicũt nõ hꝛe hãc locũ vbi eſi ex eo ↄctu.⁊ hũc caſuʒ intelligũt
in tali ↄmodo ꝙ pᷣcari ſu nõ vere omodatuꝝ. 4“è
DSDatum eſt. ſ. acceptum.
tVel mandatam.i.meo mãdato emptam.
u Ac venduo.i.exempto.Accur.floꝛeñ.
x Actõeʒ. vt. j. poſit. l. fi. ⁊ S. e. l.ij. S. j. ⁊ rõ.qꝛ ĩ bõe fi. iudicio
vemũt ea de qbo nec ẽ actũ nec cogutam: vt. j. de eo qð cer. loco. l. ĩ boe
fidei.⁊ iſti. ð ob.qᷓ ex cõ.S.j. hʒ hic locũ hec ↄditio et: vt in pn.l.ac.
3 BPuũtaxat. a ideo dr ſtricti uris. qꝛ tm ea vemũt de qᷣby aciũ eſt: vt
in. d.l.inſti. de ob. ex con.ĩ fi. ⁊5. de wolo.l. elegqter. S. nõ ſolũ. a ideo
vſure ĩ hac actõe nõ vemũt:vi hic.⁊.C. e.l.q̃iens.
a Dũtaxat. non etiam actio ex eo cõtractu. Accur.
b De ↄditõe indebiti.qꝛ ĩ mutuo.de qͥ . dixi ſi cer. pe.hit᷑ ob reʒ.
⁊ ita ĩ debito.⁊ ideo c hoc poſt illũ ponit.vel qꝛ ſuꝑioꝛ reſpicit cãm
pᷣteritã ⁊ futurã ponu hãc q tm̃ pᷣteritã reſpicii cauſaʒ.et iõ diẽ ĩ.l.j.
nũc ⁊c. Dic ̊ p triba modis dꝛ indebitũ: vt vices.j. e.l. Itẽ q cau
ſe haãc actõeʒ inducũt ꝙ dices.j.e.l.ſi uſticit. Ir ez qᷓ faciũt ea ceſiare:
dices. J. elegãter. in fi. Cin det᷑ ⁊ 3ð quem: dices.j.e.ſi ꝓcuratoꝛ.in fi.
inqntũ vet. j.e. indebitũ.a. l.indebiti. q̃is eſt ex q̃ſi ↄctu. vt inſti.æ
L ob. ex q̃ſi zctu.S.item isS c.
I1nAUinc videndu. viſtingue triplex indebim. Pumo nãłr et
cuuiliter:vt qñ nullo modo debes. Item qñ Abro ſub adi.

SS
Ca.

l

„ . P

twe . t

4 A R”
Condry,

E.
è

nmdebitũ:ß webitũ au 1 Solutis indebiiis. ,upaun
yt. . e. ſub odi. Secũdo qñ eſt naturali indebitũ:ſ ebin eimiluer ſI pcur atoꝛ. ſoluerit. ⁊ ve tuo ⁊ tuo nomie: c ſic dicas eg Mdi rhut itnn⸗
tẽ quonẽs qͥs mihi ciuiliter v⁊ na tx X I II e licdicas qo jr
vt pʒ in cyrographo añ bienmũ. J liberat᷑: remanet cimilit᷑ debi oĩm bonoꝝ erat: ⁊ habẽs liber ã adnnmiſtrationẽ. al. per antluaſin
nletertenekili haero farſlichij.§.nans: hec duo indebita rei dn⸗ voſer egetu 15 ſpeciarei hec reſpõſio ad condinonẽ f chtenpag
indiſticte repetunt᷑ ſiue ꝑ ignoꝛãtiã facti ꝓbabilẽ: vt ĩ alieno fatto mdebiti qõ fac Solutim kun nnt
vVt. j. e. elegater. , „— — B . ſi fnerit e cai AN n.
eliue n de⸗ Seg ſiſciens ſe nõ debere ſoluerit nornind ad eũ qui ſine eplpe Vint Piu⸗ ſ. au nnn
vt ge. „Tie ronetiri . .R nebit. Ul. x Doſte repe⸗ mnpee
cto: vt. .e.ſed er ceſſat repetitio. Ptrincbhit. n. vlitenct liniſt an
ime puree ſinues ii Dem. Dem diuus adrianꝰ reſcti⸗ 50 euge⸗ en un u.
Eeariscn qus ſic ſoluerit vt ſiaſha pſit ctiialindteſtanetu pi Wtoanad
l.ni. . j. et.l.ii ⸗“ fwiſſet eſſe indebitũ vel falci⸗ feratur. v Xpiany. hier ſi imunn nmh
ees nnosm dia emerſerit reddat᷑.vpetitio locũ Ec nouũ eſt vt qð alius ſol⸗ r E. ſicerpe. ne itet
na in oono vuzlo pabebit. negociũ em ↄtractũ ẽ inter erit alius repetat. Mam Kel ſentl. ſunt ug
E u 1e. eos. Si qd ex teſtamẽto ſolutuzʒ cũ minoꝛerrv ennis Incgſulte aci gj morre orrah u n
Wara⸗r.l⸗eror. in ſit: qʒ poſtea falſum vel ĩofficioſuʒ ta bereditate ſolutis legatis ĩ inte⸗ D SFich li unert
h. tercio oeſti vel irritũ vel ruptũ aparuerit.re grũ reſtituit᷑:nõ ipᷣi repetitionẽ cõ I. Fei.o xe. ſiun mln.
Raruralu wbu: petetur: vel lipomultu tpus emer⸗ peteꝛeſed etad que bona Minet ab . en e
vr mter Rans fj ſerit es alienũ vł codicilli diu cela⸗ arriano titiario reſcriptũ A4 . eveurto, 4
liũ: ⁊ inĩ fratres . . rir ſoné atinẽt p g. . Larin
n einſh erit q ademptionẽ ↄtin ADu 3 Eredtoen vt i⸗
ertest reſet⸗ elrirad vel vonchurne P Jꝓcuratoꝛ tuus indebitum indebnũ. inn
rarer abire. hoct qa alijs q; legata relicta ſunt. ſoluerit 1 tu rati nõ babegs ieeem eang in
Frui vr zen· M ous adrian circa moffico,- pooſerepeti Qabeo libꝛis poſterio⸗ lu e ar e
turalit. Iez mn le,· ſum vel falſuʒ teſtamẽtũ reſcripſit rũ ſcpſſit: ꝙ ſi ebitũ fuifſʒ: nõ poſſe n et ige kK ama je
Reieng tolenmi actionẽ dandã ei:Fm quẽ ce heredi repeti. Celſus ait.ideo:qm cũ qs ꝓ .§. ſintuz. ꝛ.l. iſſin
moco per falcicha tate iudicatũ eſt. (curatoꝛẽ reꝑ ſuaꝝ ↄſtituit id q; mů quoduba. ie iuc
minuak Ji uneco p Api. dare videt᷑ vt ſoluat creditoꝛi: ne; a Poſſeſpen. Wins. .
t nt dd BDeméetſi ſolutis legatis no poſtea expectandũ ſit vt ratũ hẽéꝛst. a peuratne. ulh Ul
I. e. Jul. in ta L legaris no 4 11 b Longge pn
auũt indebit ſolu⸗ ua ⁊ inopinata cã hereditatẽ Igẽ labeo ait ſi ꝓcuratoꝛi inde⸗ end eoe e
tis diſtinguit᷑: an „ 22 ND l. 4

guik: an ſolutum ſit ⁊ uminus ratũ hoiem. . ſi nni ſinti:nn
oꝛs uris ſol . abſtulit. veluti nato poſthumo qu? bitum t 7 wmmn iem.§.in kien ü
Bent ruenore, hereoin vterofmiſe ignozabat y? nohabeat: poſſerepeti. Ceclſus aeaben
Perne babemier etiã ab hoſtibo reuerſo filio:quẽ pa ait eum qu pꝛocuratoꝛi bitum nin ſit Pcnato: ſnn

ric i: an ꝑ pba- ter obijſſe falſo pᷣſumpſerat. Nam ſoluit cõtinuo liberari neq; ratiha nt . n.ſar ſok. ſ Nunihr
bilez rue fenerſn vtiles actiões poſthumo vel filio q bitionem conſiderari quod ſi inde- ibilnom Mn
rer ſw inrj er bereditatẽ euicerat dari opoꝛtere in bitũ acceperit. ideo exigi ratihabi no vicek mic ⸗ nir 1
lac. igno. Aunder eos qͥ legatũ ꝑceperũt impatoꝛ Ti- tionem.quoniã mibil e hoc nomie enpe. 5 uri Rm ſenamum
8 rau⸗ tus antonin reſcripſit. ſ. qõ bone exigedo mandaſſe videt. ideo ſira in tfa, aedll

ris a fac.igno. c fidei poſſeſſoꝛ inqᷓ tũ locupletioꝛ fa⸗ tum nõ habeat᷑ repetendũ eſt a p⸗ ſipr ſiio. Höoar. ſeihtfſpinmmig

10. caz AXil contra. j. de sbůö5. uſcnunn.
qns. ctus eſt teneat᷑: nec xiculum hꝰmõ curatoꝛne. i Wlian?. mſec.l. vdamm. arriltsemg
. e ſe e . bo⸗ ai ß ſi ratũ h be tabed conchcet᷑: vt Rrarmhrcher n
rreg in. 1. emn p er. 2.5. de moffi. teſta. eñ qᷣ. in pᷣn. ⁊ hoc niii d Repetẽdu. ſᷣ ſi ratũ habeat ab eo concdicet᷑: vt. . vem ra. habe. Nig diattantin
e regu. l. ie Rrni fem: vr. j. de iumns 2 fac. igno. l. fi. ſed pu⸗ ſiindebitum. a.l. ſi ine. 1.. eſo. Lqn bomin? j. W. 450.uam intlat
ſes reihrutk: vt vices. . e. interdum. ſed quid ſi aĩo ntubti ſoluu ſtati poſt ranbabuionẽ fit dñi: vt. . ve neg. gel. ſi ego. ellndlnaner
Penlr tit: vt. E. e. l. ꝙ dubietate. Itẽ otra j. de euictio. ſeld e Zalterr alie Gent lex neq; P. ſt heſitatio qꝛ pupil⸗ nub i
. A s ſic.locũ etiã ꝑ acti.pᷣſcrip.ver.vt.C.d re.per.rebus li nomine ſoluit debuum. ſi gebi. Serel mganttden
b ( 3 g le ioen a t n⸗ troſfu. in mẽte raman. peꝛocur atoꝛ. in pꝛin. ſo. hic non repetit tutoꝛ vel pebrao mmol lginntugNe
Megoeiue eſt, attui. poteſt enim pꝛocuratoꝛem habere: vt. . ve pꝛocu. l, neqh. nde⸗ d V.
5 Be ga * berechlalig burſa ab herede ↄſcripto. Riſ ſcur un det eenerde m. e 1. lndcenoac⸗ diram⸗ et ge liit ulie
IYrruu. vt p capitis diminunonf. ſuo vommo non habente ratum: vt. S. e.n bꝛocur atoe⸗de ͤſtnttiiinig
. rntu vrgſennon ta. vr untiui. mo. te. infir F. . .F i. collinrun . onar⸗can⸗va. ſihad ⸗mo e ein ona lanpnple etn
be. N eirm. en rrratum habere non poteſt: quia minoꝛ eit: vt.I·. 6.LLee ( enltl.ſcpeng
Senen krer 35 legata nõ debent᷑: vt. j. ad trebel.l.j. S. pe. lue vndemmrerun antec henat c nanen ercttunn agodreoe ſean iͤ
Relicta:vt inſti.de actio.S. ſiqͥs agens. res ſuo no eterEG er ie didebiri n- em: aeloſtptrintt
Fadraen 1. ven⸗ ⸗aenet Bzl.l er v w ie⸗ kel. Sn⸗ Bonane upelicn eſ Weven von ine ncenn ebenel⸗ lun “
z. . 5 te. mi. I. milit. S. j. Z. S. ð wolo. ſi legatariꝰ. ſo. vt ibi el ſimie perlon 4 g eſt finita. bic non. quod auũt m nglchik g
ko.S. e zinon kroni d. E Sn we nons emergũt auxilio idi fi. S. .vel.l. fi⸗loquntur qudo tutela eſt ſinua hiennad a ,mungzfiͤſt
geæt: vt. 3. 5 int᷑.ac. ð etate.S.ex cã.⁊ ĩſti.ð hẽ.q̃i.⁊ dit.S.ſciẽ89 nomen etiam ſibi queſitum poſſit quis repꝛo m azo. vt autem iganfilinntin
n Eiterai. hoc plene dixiſti. 5. de peti. bere. ſi poſſeſſoꝛ. . bone ſr le o oenn n der nee heno viſtngue: an iuo Vet S a en
dei. 2. l. q ſi in die. S. fi. .l. ſe. ene ſcias cui 1 ie ſibi ſoluii ec ͤſemin
e 3 ndant rdad len nomme ſoluat quis. pꝛimo caſu.ſ.qñ ſuo nonieſiht iul Geidgin
p Foentlerioꝛ. vt. de pe. here.l.ſed etſi.S.cõſuluii. ſecnido ei re ror e ſimg nne mauann⸗ Aner n un daſſe. alboſfi e Win
Sem. pꝛoſerat᷑. ſ̃m qoð rupit pumũ. uit. no aut ni gener S n 15 . ſi pcuratoꝛ. nt cblcet e
1 en moſenhnn rals . . vr 5. ſi cer. pe.l.cũ fundꝰ.S. nec mãdauit nec ratũ habuit cõpetu ſe ornetnbt bee le drvnamn⸗ 4 nſäni
tſI.7. j. e. ſi ꝓcuratoꝛ. 7. I. tutoꝛes. 7. l. dñs. 7. S. 5 pe. he. l. c Vr. .e,l lndebitni nerobſlord doch n ſnl.guomam. qina ibi ahateſiün
ſ poſſeſſoꝛ. . E. ve ure. veliel. fi⸗ S. ſi vVWvN. ”èùU anglanihi
*

WMitea d
Mtmmmnicj
A.
m Mdchmnn
Inatiöhees
Hicßenöoſ
iwegicis
Rmmn tönd
ctteen

— – — S. — S

—
2

iuntmibin en.

rrwit,
mmn

tun Nhum ut

Tinngrun n
igotſin en
di inſinn e
An
õ

br
gim m uͦh iin
1onut) ldie

ſoluens labitur in perſona eins cin ſoluit. eredebat enim titium
eſſe emi ſoluebat cuz nõ eſſet. vnde nõ tranſtulit pecumie womniũ.
ſi mñ ha beat rat debet ei cedere ↄditõem: vt.j.x furt. ſi uis vxo⸗

rei. S. cuʒ titio. ⁊.l.ſi is qm.S.ũ titiũ.⁊.l.ſi vendidero. fi. Qñ̃⸗

q eriaʒ dat᷑ oditio ei qui nec ſolnit: nec eius nomie ſolura eſt cau⸗

la vitãdi carrcii⸗ H
Fnu ekembla. ait. neq; tutoꝛẽ neq; ꝓcuratorẽ ſol
vt . e. l. ij. S. Uẽtes repetere poſſe: neq; inteſt eſu
c.ei am pecuniã: an pupilli vel wmini
Ecorra vat eu ſoludt. p Hmpon⸗.
i ſuo noie o Vogd indebitũ per erroꝛẽ ſol
c/ cui pꝛoſecenua Ultur: aut ipſuʒ aut tanmn⸗
pecuma. vt. J. . deʒ repetit᷑. pP Aul?.
eaemwnne Voch noie mariti ꝗ ſoluendo
mandaro ſpali. nõ ſit aliꝰ mulieri ſoluiſſet:
na SRenn repetere nõ poteſt adeo vebitũ eſt
ob doreperk v mulieri. .U1 Apianꝰ.
bac.l.ſi ꝓcuratõ Am ⁊ maritꝰſi cũ facere mi⸗
S.celſil. Si vx heil poſſit wtẽ ſoluerit: ĩ ea cã
nulluz hop iter · . Aub
uenit tener ile E? vt repetere ñ poſſit. p Aulk.
Partl gergem Noiez rebitor adeo vebitor
beo. nee viderr elſt vt an diez ſolutu repetere
nntinguendü ſo⸗ nõ poſſit. u Apiãaꝰ?.
erne Yi1scu quo tæ peculio actuʒ
r. ha. ſi ſme. eſt ꝑ impꝛudeẽtiã pluſꝙᷓ in pe
ali d ide culio eſt ſoluerit: repetere non po⸗
b q. Wod ip- teſt. „ Aulus.
luz. ſi ex J fundi mei vſufructum ti⸗
nrztüer eey⸗ bi vedero falſo exiſtimãs me
qͥn tãtũdẽ: v. ii OD eid w0 e Sn
cut 1 diẽ penut um tibi vebere: T anteqᷓ repetã te⸗
en aieceſſeri aditio eiꝰad heredẽ q; meuʒ
tur:ß tñ dipu, tranſibit. i Bem.
al ſoitnt Aturalit etiaʒ ſeruꝰobligat᷑
melugelenö⸗, 2 1deo ſi qs noie eiꝰ ſoluat vk
pꝛie pomt petik ipe manumiſſus:vt põpo.ſcribit.
uit᷑ ſpecies ipſa

eſt in obligatoe. vbi vo q̃ntitas.i. ꝙ m mutuo oↄſiſtu tantũdẽ: eſt ĩ
obligatõe ſicut i mutno. nam hec oditio ſiłis eſt mutuo: vt inſti.
q. mo. re zhi. obli. S. itẽ is. ⁊ ita pne pomit᷑ petit᷑. ꝓbat᷑ hoc. j. de

pſcp.v. ſi oꝑas.⁊ ꝓdeſt hoc notare ad q̃ndã q̃ſtõeʒ q̃ fit.j.e.l.inde⸗
bii. S. ß etli. az. Itẽ ꝙ dicit tantũdẽ nõ. qꝛ;ꝛ qñq; plus:vt.j.e.l.in⸗
debui. 7. I. in ſũma. S. er qͥ. midũ minꝰ: vt ĩ dicta. l. in ſũma. §F. vlt.
imidũ nihil: ſi ĩ niło eſt locupletioꝛ q accepit: vi.j.e.ſi nõ ſoꝛtẽ. S. li
bertus. 1S. de trãſac. cuʒ hi. S. ſi quis de ali.

ꝗ Uod noĩe. biin. ex cã a ex pſona:lj de ↄodẽnatõe veducat᷑.
vxr dic rõne ſpeciei eſt ebiũ: nõ vt nũc efficacit.qꝛ nõ eſt ve

nſimnle ꝗ om tpe ſit inops: vt ar. C. ar. tu.l. ſi defunctus.
kqn Am 7% marit. poſſit. ſ. omode deducto ne egeat.

lIMõ poſſit.aliud ſi ↄoſtinat: vt.j.de ↄſti. pe.l.ꝙ ſi maru

tus. Sʒ quõ ſolint cũ ñ hꝛet qͥd ſoluẽt? H. hẽbat. ſj illud im de q de

bebati ſuſtẽtari ꝙ dare nõ tenet᷑: vt.j.de reg.iu.l.ĩ odem.

m i n duẽ. ſolutũ. ſ. ꝑ erroꝛẽ. ſ ſecaĩ aditõnali: vt.j. e.ſb ↄdi.

n ſ J is. ſoluerit. noiĩe filij vł Hm: vt.j.de ↄſti. pe.l.j.ĩ fi.⁊.l.
iij. ꝙ ſi ſuo repetẽt:vt.j.ð lib.le.ſi quis reũ. §. ideʒ. 7. J.
ſidemt.l. cu fideiubet. ⁊. C. ne filiꝰ p pꝛe.l.j.q̃ ſunt õie S
o ſ ꝗfüch. 5 videbar᷑.qꝛ heres videbat᷑ ſi ei daret᷑ repetitio q̃n i
. truciuar:ꝰ.ſ̊ rñdẽ pt᷑ ſecꝰeſſe.qꝛ ꝓ tꝑe pᷣteruio agit. qꝛ etiaʒ
heres fructuarij facẽ pt᷑:vt g.de vſt ufruc.l.q vſufruct᷑.S.fi.⁊ pſʒʒ hꝰ
mei.i.ĩ qͥ habeo vſufruc. Alł veriꝰdic ꝙ ꝓ futo tpe agit.qꝛ vſufru/
ctu vult ↄſeqʒ.nõ foꝛmalẽ ſ̊ cauſaleʒ.⁊ m hoc dic mei. ſ. ꝓpꝛij. Sʒ
qjd ſi aliaſſʒ ſundũ? H. vi S. de vſufru. l.qͥ vſufru.S. ſtipulatꝰ.

n Aturalit.obligat᷑ vt. . eo. ſi id qð.. j. ve pecu. nec uꝰ.
Aãumiſſus.ſ.ini viuos.vñ peculiũ ſibi ↄceſſuʒ vide

iur:r. A. pecu. eiꝰqᷣ li.me.l.j.⁊ iõ ſoluẽ pt.⁊ ꝙ ſbijcit libaʒ: ſhñ

audi maxie.⁊ caue quia diẽ habebat et non hʒ. naʒ nũc nõ hʒ.ium

ðð

9) .
§ Conbeay Ve Nln

bi. j. F. tũ qꝛ iã peculij nomẽ amiſu: vt. C. dxe ĩoffi. reſt.l.ſi.in fi.

r. Et obid. ꝓpter nälem obligationẽ.
ſ enet᷑.vt inſti, de fideiuſ.. hac ne.in ſi.
caut᷑.quoriens. ðð

vel ex peculio cmiꝰliberã admini⸗

ſtratõeʒ habeat repeti nõ pt.et ob
id ⁊ fideiuſſoꝛ ꝓ ſᷣuo acceptꝰtenet᷑
pignꝓ eo datu tenebit᷑. etſi Fuꝰ ꝗ
peculij adminiſtratõeʒ hʒ rem pi⸗
gnoꝛi in id qõ vbebat vderit vti⸗
lis piòꝛaticia reddẽda eſt. Iteʒ
qð pupillꝰ ſine tutoꝛis auẽte mutu
iʒ acceꝑit ⁊ locupletioꝛ factꝰ eſt.ſi
pubes factus ſoluat:nõ repetit.
Ompomꝰ.
Am h̊ nã equũ eſt nemineʒ
cũ alteriꝰ ætrimẽto fieri lo⸗
cupletior. p Alul.
Mdebiti ſoluti ↄditõ nãlis ẽ:
Liideo etiã qð rei ſolute acceſ
ſit venit ĩ ↄditõem: vtputa partꝰqꝗ
ex ancilla natꝰ ſit: vel qdð allumõe
acceſſerit:ĩmo et fructꝰq is cui ſo
lutũ eſt bõa fide ꝑcepit:ĩ ↄditiõem
veniẽt. Sʒ etſi nuimi alieni dati

ſint: ↄditio cõpetit: vt vel poſſeſſio

eoꝝ reddatur: quẽadmodũ ſi falſo

exiſtimãs poſſeſſionẽ me tibi ebe

. . .2° . S

re alicinꝰrei nbi rᷣdidiſſe;:adicerẽ.

Sʒ etſi poſſeſſiõeʒ tuã feciſſeʒ vt

ita tibi ꝑ longi temꝑis pᷣſcriptõem

aduocari nõ poſſit etiã ſic recte te⸗ß

cum ꝑ indebiii ↄditiõem agerem.

ſcrip. eſt ratio: vt. j. xe reg. iur?. q quis ex ſua.

niſi in caſu: vt. ſiquis

t Pignoꝛancia.

ſcʒ dño ᷣui ſoluto

cebiro: vel dic. i.

bypothecaria credi
ton. 2 eſt rano qꝛ
etiã alienare põr.
Idẽ in ſilio famn⸗

lias. vt. j. de pig.
act᷑.ſi ↄuenerit.S.

fi. et. l. ſe.

u Itẽ qoõᷣ pupil⸗

lus nõ repetit.⁊ ẽ
ratio qꝛ nãlit᷑ te/
net᷑: vt. j. noua.
l.j.ĩ fi.niſi ab ipᷣo

tutoꝛe acceꝑit quo

caſu nec nãliter:a⁊
ideo ſolutũ repetu
vt.j.de ac.⁊ obli.
l.pupillus. a. J. e.

q pupillus.
x n Zm bena

mra.i. iu⸗

re nãli ſiue gẽ. qð
naturale dicit᷑: vt
mſti. de rerũ dini.
.§. ſingulon. Azo.

Et nõ.bonã regu

lã eqiatis: vt hic
2. . e. hec oditio.
et. j. rerũ amo. l.
rerũ quidẽ. in fi.
2. j. de tribu. l. Ij.

S. ſi ſeruꝰ. 1. S.

neg. geſ. ſi pupilli
ipn. 15 re. iur.l.
iure naturali. 2. 5

de trãſac.l. cũ hi.

.§S. ſiqs de ali. a. S

e offi. p. illicitas
j. H. ⁊.j. inſti.
ſiquis man. S. pe.
hec tñ eqtas fallit
in omiĩ vſuca.⁊ pᷣ⸗

y 1 Mdebin. naturalio. ideo dicit᷑ nalis: q. nãles acceſſiões in ea

vemũt vt ſpijcu: vt. J. e.l.hec ↄditio.a.l.ĩ ſ uüma. §. er q. 7. J.
de vſur.videamꝰ.S.j.nõ aut ciuiles vt vſure: vt. C. e. l. j. q eſt 5.

3 Mceſſit. fundo ſoluto indebite. —
⁊ Per cepit.ſi locupletioꝛ ẽ.nõ ałs.vt.j.e.ſi nõ ſoꝛ.S.libertꝰ.locu

pletioꝛ ẽ aũt ſi m v ſuo erat erogaturꝰ: vt.S. c pe.here. ß eiſi lege. S
qð aũt. 2. S. adeo. ⁊.J.de ſolu.in pupillo.qᷣd aũt ſi mala fide? H. fa⸗

cit furtũ: vt.j.x condi. furti.l.qm. vel dic vt ibi.

a Si nümi. qs poſſidebat ſolues. a credebat ſe debẽ ꝓpe tatẽ eoꝛũ

b Conditio. indebiti.

c¶Ut vel.i.ſaltẽ poſſeſſio ⁊c. Sed qᷣͥd ſi eã poſſeſſionẽ ſine wlo et
culpa amiſit is cin ſolutuʒ eſt an liberat᷑ qꝛ teneri videt᷑ vt in ſpecie
an non: quia ad tantũdem in genere eodẽ teneri videt᷑ vt in mutuo
at qͥn ad poſſeſſionẽ generis vix inuenit᷑ quẽ teneri. ar. pꝛo pꝛuma re⸗
ſponſiõe. j. e. ſi nõ ſonem. S. libertus. ꝓ ſecunda. 7. de pſcrip.ver.ſi

opas: ſed veriꝰ eſt recõciliari indebitũ conſumpti

2

õe vt ſic teneat᷑ ad
tantũdẽ. aʒo. ar. iſti.q. mo. re zhi. obli.S.j.ñ dicas amiſſõe: nec ob.
I.e.ſi nõ ſoꝛtẽ.S.libertꝰ.vel dic amiſſiõe ⁊ aliõ ĩ ſpecie. vt.S. libertꝰ.
AItẽ nõ h̊ ad poſſeſſiõʒ actoʒ ꝑſonalẽ daꝛi:ſic ⁊ ĩ triticaria: vti.j.ð d.
trim. l. j. i. fi. 2.l. i. raro ẽ. inidicta dat᷑: vt iſti. ð iniqic.in pn.
etCondicerẽ. ſ videt᷑ ↄtra.vt.j.e.ſiĩ area.S.ſi is q. ſed ibi n fuit
trãſſata poſſeſſio i accipientẽ ngnoꝝ vel lapidis ⁊ ſumiliũ ꝗᷓ repetu

tur cũ nõ erat penes dantẽ: vt.j.de vſnca.l.euʒ qͥ.vel ibi dño tradi⸗
gua àᷣ auelli ñ pt vel eebet: vt. .. vepoſi. l. bons ſi»les.
EKXuã feciſiem. vt qꝛ ceptã apud me vſucapionẽ compleuiſti ᷣm
Jo. vel etiã vſucaꝑe cepiſti ⁊ eã ꝑfeciſti.cũ ignoꝛẽ me indebitũ ſolue

re: vt. .ꝓ ſuo.l.hominẽ. -
ſ&Doſſit rei ven. per verũ vmmũ.
g Agerem. qds

ſi rem pᷣſcriptã vel vſucaptã ↄdixi ꝙ bonim ve

F

hic ⁊. j. de dvona. csu. moꝛ. l.

* *

ꝗ me vendicare nuũquid mihi cõdicenn poſſeſſionẽ opponeres wli er⸗

ceptionẽ:qꝛ idẽ ſum reddit

tui. vñ ſicut mutuũ recõciliat᷑ vſucapione ⁊ ↄoſumptione q̃ſi nime⸗
ratõne fecerim te dñ̃m rei.ita ⁊ indebiuũ rxe vſucapta: q̃ſi ipa ſoluti⸗

one a me vnmmniñn

habeas. vñ iam cõ
dicã ꝓpneratẽ nõ

poſſeſſiõeʒ: vt ĩſti.
q. mo. re ↄtrahi.

e iure w. penlus
⁊. . łe wna. cau.
moꝛ. ſi alienã.Aʒ.
⁊ ua nõ vẽdicabis
cuũ mihi dñmz de⸗
deris: vt dictũ ẽ.ĩ
caſu tñ fauoꝛe lib⸗
tatis ceſſat hec cõ
diuo poſt pᷣſcripti
onẽ. vt. C. his
qui s nõ w. l. fi. qᷓ
eſt Z. an tenear wo⸗
mino? H. nõ. vt
nõ. J. de cona. cau.
moꝛ. ſi alienã.

a Lüu re. ſ. mea

Apna. Jo. cui?rei

madich nudã ꝓpe⸗
tatẽ. qͥd aũt ſi ple⸗
nã. alius rñ erat
fructuariꝰ. ſed nõ
poſſidebat? H. vt

dixi. S. de rei ven.

l.ſfructus. 7. l. idẽ
Itẽ qᷣͥd ſi tradidi⸗
nudaʒ poſtea is
cui tradidi expn⸗
lit fructuaniũ? K?
ↄdicã ſolã ꝓhetatẽ
eg ↄchecta inten⸗
dã negatonaʒ: qꝛ
Ftũ ad eũ liberas
habeo edes: vt. S.
ſi ſer. vẽ. l. loci coꝛ
pus. S. oↄpetit. a3.
* qͥd ſi id ꝙ tra

o nbi ĩidebite tuũ

credo:⁊ ſic ĩ te wo⸗

miniũ ñ trãſfero.
NR. ↄditionẽ vnilẽ

habeo ↄſumpuione

ſacta ad inſtar mu

mi vᷣm Jo. vt iſti.

Sed etſi vſuſfructꝰcũ re ſoluta alie
nus ſit: veducto vſufructu a te con
dicam. p Smponb.
Alb cõditõne vebitũ ꝑ erroꝛẽ
ſolutũ. pendẽete quidẽ cõditõe
repetit. cõditõne aũt eriſtete repeti

non poteſt. QOo aut ſub incerta

die debet᷑: die exiſtẽte nõ repetit.
Apian⸗.
Ai ſi cũ moꝛiar dare ꝓ mi⸗
ſero ⁊ antea ſoluam repetere

non poſſe celſus ait: que ſententia

vera eſt. iBDem.
Vod ſi ea conditõne ventur
gque omnimocdo extitura eſt.
ſolutum non potelt repeti. licet ſb
alia conditõne que an impleatur ĩ⸗

certum eſt. Si ante ſoluatur re

peti poteſt.
pp Hwmponius.
Y pene caulſa eius cui vebet᷑

Xitoꝛ liberatus ſit naturab

ti nõ pł. Euis rebitũ ſibi quis
recipiat:tñ ſi is qͥ dat nõ œbirũ dat

repetitio cõpetit veluti ſi is qͥ here
dem ſe. vel bonoꝝ poſſeſſoꝛem falſo

exiſtimãs creditoꝛi hereditario ſol

uerit. hic em neq; verus heres hbe
ratus erit:⁊ id qð vædit repetere po
terit. qᷓuis em̃ debitũ ſibi qͥs recipi

at: tamẽ ſi is ꝗͥ dat:nõ vebitũ dat re
petitio competit. Di fallſo exiſti

ꝗ:mo re s0n. obli..1. Iẽ nudqd ide ſi aliqs bh emphiteoſim ĩ hoc f

do qᷣ expellat᷑ ab eo cu

itradidi? He.nõ ꝑ oia ſẽ m Jo.qꝛ vſufructꝰ

Pſon imtat᷑: vt cũ ea finiet᷑.nõ aut emphitheoſis.
* Soluta. 1. quia erat in re ſluaag.

c Eoncdicã. vſufruc.nõ cõdicã nin rõne poſſeſſioms qñ eum poſſi
derem a ſoluiſſem: vt.S. ꝓxi.d.
5„ 1 Elb cõditiõe. repeni᷑ qꝛ interim nõ vebet: vt h: ⁊. I. ve pig.
grece. §. fi. 1. ]. de li. le. ſiqs reu. S. huic. ar. . e. ſufficit.
e Sub incerta die. vel dic de die icerta qñ certũ ẽ eꝗ exnturã: a tũc

eſt exemplũ.j.l.ꝓxi.⁊ ſᷣm hoc nec ea exiſtẽte nec pus pt᷑ repeti ⁊2 hba

