vm q30. Sʒ nõne ꝑ vnum nuncium fii miſſio in poſ.re ipſa.ne dum

Es dicentis. caute dicit ius dicentis. æ nõ iudicis di

9 . Nν

6 L.m „V1 2

pupilloꝝ hoe facit.ſed ſᷣm hoc.quid ſi pupillus petat bo.poſ.que ſi⸗
militer eſt mixti umperij? H? non idem.ↄſiderat᷑ em̃ quod plerũq;
non qnod raꝛo euenit. vt ſupꝛa de le.⁊ ſe.oſul.nam ad ea.
¶Luiganubo dare.ſ. in cauſis que pñt delegari. vt cẽ.que compe
cant mre mgratꝰ in alijs non. ⁊ eſt hoc exemplum iuriſditione.
Vt. j. l. ij. S.ſf.

De iuriſditione oim iudicũ.

k q Aui. nõ
potuit. vt
mochca cobertio. H
cin mã.eſt iufÖ./· Pia.
ſi. tem vt poſſit Vs dicen⸗
crtaẽ rer vho n. tis officiuz
i. coꝛam ſe. vt —
znt. de exhi. S. ſi latiſſimuʒ
vo enam.col.v. eſt: nam ?
etiã dn lit. ot᷑. bon ox poſ
i ſit delegatus a voer
vᷣncipe. vt ĩ aut⸗ H ſeſſionẽ D3
d ne oed0, aire poteſt:
ras poterit iſte de in poſſeſſio

legatin poſſeſſio nem mittere: pupillis nõ habenti⸗

n rr bus tutoꝛes conſtituere: iudices li⸗ qꝗ
pij miſſio re iſa tiga iba dare. 1 Abok.
ler ñ niere vide Vi iuriſditio data eſt. ea q;
tur ꝙ poſſit.non c;
iñ aperu. loquar eſſa eſſe vident᷑.ſine qͥb iu⸗
æ oꝛdinano an ð B

celegato. vt in aut.e exhi.S. ſi vo.col.v.Gm.h. ſed ad velegantem
referas. vel dic ad delegatum a pᷣncipe.Et foꝛma h̊ generale.cum qͥd

ↄcedit᷑⁊ id qð ex eo ſequi poterit. vt h̊ ⁊.C. de oꝛ.i. q̃nens.⁊ in⸗

fra de ali.le.l.legatus.⁊ ſupᷣ ti.ij.l.j.m ſi.⁊ in.l.fi.in ſi. ⁊ infra quẽ⸗
ad. te. ap.l.ij.S.imſpectio.⁊ infra ſi vſufr.pe.l.j.S.j.⁊ infra de ſer.
vr. p.l. iij. S. qͥ hʒ. ⁊ infra de ꝓcu. l. ad rem. 2. I. ad legatum. ar. 3. in⸗
fra de vſufr.l.vſufruciuariꝰ.S.edificium. contra cum qͥq ꝓhibet᷑

⁊ id ꝙ ex eo ſequit᷑ videt᷑ eſſe phibitum.vt.C. le.⁊ con.l. non du

bium. a infra de ſpon.l.oꝛo.

Ii Abpꝛum. men eſt. i. de mero imꝑio. nota mia dicta hunꝰ. l.

exemplarii non diſſimendo dici ᷣm Jo.

m Pratem. exemplum eſt. naʒ onmns capualis pena qᷓ tripliciter
ↄtingit. vt infra de pu.iudi.l.ij.⁊ infra de bo.poſ.l.edicio .Hrcſ ca
pitalis. a infra de cõ.ta.l.j.S.filiũ.in mero oſiſtu unꝑio.quã ptate,ʒ
omnes pꝛeſides habẽt. vt ſupꝛa de of.pꝛe.l.illicitas.S.qͥ vniuerſas.
a ſic merum habent imꝑium.licʒ q̃dam dicant merum imꝑium ſol

vncipi competere.

n Animaduertendum. i. aduertendum in anunam hoc eſt anima

tum coꝛpus totum. vel ꝑtem.
9 DPoteſtas. vt ifra de ver. ſi.l.poteſtatis.

p Abixtum eſt. q; iuriſditiom coheret.a ſine ea non eſt. vt ſubijcit
Bm pe.a guil.a q̃ſi meꝝ non habeat ſecum iuriſditõʒ. vel venꝰ dic. i.
ↄmune. q̃ſi ex diuerſis ↄſtitutum.ſ.imꝑio ⁊ iuriidinone ᷣm JYo.⁊
dic qð noie mriſditionis.⁊ meꝝ uimꝑium ↄtineri videt᷑ ſicui ex ſigni
ficatoe vocabuli apparet. dꝛ em̃ iuriſdiuo a ditione qð eſt ptas ⁊ inu⸗
nis.q.d. legitima poteſtas.⁊ ſic manifeſte ꝓbat᷑ ſup de of. eius cuii

man. eſt iur.l.j.ibi iuriſditõʒ ſuam mã. nam de mero impio dicu.
cum de publicis crimimbo dicat. Dic ̊ qtuoꝛ eſſe odus iuriſditionis

nam ałs meꝝ.ałs mixtum. alłs copertio modica. ałs remanet ĩ ſuo

nomne. iuriſdiuo appellat᷑.ſiẽ dꝛ e adopnoone. vt ſupᷣ de awp. l.
j. S. in duas.⁊ omnem cãm q̃ ſit in mundo iudica ſub aliq̊ iſtoꝝ hoc

mow. Sub mero impio dicimꝰ ↄtineri qñcunq; tractat ve tribʒ que
habemꝰ. videlicʒ de ꝑſona.ivtem de ciuitate.item de libertate vt H. vel

vt alteꝝ hoꝝ amittamꝰ.nam ſnia dẽ capualis.vt infra de bo. poſ.l.

edicto pᷣtoꝛis.S.j.⁊ de pub.iu.l.ij.in pn?ꝰ Sub mixto at᷑ dicimꝰoti⸗
neri qñ duo iniuemunt.pᷣmum.ſ.qð non ſit de numero trium ſup

dictoꝝ. ſcõo ꝙ cum cauſe cogmiione dicat᷑ eſſe cognoſcẽdum. vtz in

exẽplo h̊ poſito.naʒ cũ cauſe cognitoe dat᷑ bo.poſ.vt.j.qͥs oꝛ.ĩ boñ.

poſ.ß. l.ij.S. dies.a idẽ ĩ ſiłibo. Sb iuriſduõe.ẽ oẽ id qð ↄpetit iure
mgratꝰ.qᷓ autem ula ſunt tam in ciuilibs ꝙᷓ in crimmnalibo leuibo di⸗
cunt᷑ in aut. de vefen. ci.S. nulla.a. S. iudicare.⁊.S. audient.col.iiij.

Coherno autem modica huic iuriſditiom ineſt. vt infra.e.l. mgra⸗

tibo.in fi.⁊ ſupᷣ n.ij.l.fi.S.fi. Pꝛima duo non velegant᷑. etiam quo

ad cogninonem.miñ in caſu q ꝓficiſci᷑.vt ſup xe of. eius cun man.
eſt iur.l.j.in pᷣn?⁊.S.hiuꝰ rei.⁊ in alio caſu. vi ſupᷣ ti.ij.lcogmno.

2 ſup de of. ꝓcon. ſolent.in pᷣn?ꝰ⁊ in alio.vt inſti.de attilł.tu.S.ante⸗
pe.Quidam tñ dixerunt.vt diximus.vt.p.⁊ guil. ꝙ liurudiuo ⁊ mix⸗
tum ümpium idem erant.⁊ vnum ſine altero eſſe non poſſe. ex eo qð

legit᷑ ſup titu.ij.l.fi.S.ſi.⁊ ſᷣm eos quicqᷣd eſſet de mixio imꝑio veiega
ri poteſt cum idem eſſet ⁊ de iuriſdiuone. qð eſt aꝑte falſum.⁊ in.d.l.
fi. imperium pomi⸗
riſditio explicari nõ potuit. ienonnyro
v Apia. unpeno: Er his er
— nm rſ g0 ptz qo etiam pe⸗
N eſt. meyr impium eſt hꝛe gla⸗ vVltra. ccc. sureos
di ptatem ad ammaduertendũ in hreſes non welegat.
foacinoꝛoſos hoĩes: qð et᷑ ptas aſpel qga. iu. legei. qia
lat᷑.mixtum impium eſt cui etiam non comperu iure
iuriſditio ineſt. qdð in danda bono⸗ cuiuſuibei magiſtra

vonda Donde rg. agc.
rum poſſeſſione conſiſtit. iuriſdtfG
eſt iudicis dandi licencia q Juriſqitio. i.ð

AVbere cauere v Apia. iuriſditione eſt. naʒ
ptoꝛia ſtipulatione. ⁊ in po⸗ ene. y. non pomt

diffinitionem ſed

qᷓ iuriſditioniss IUlianꝰ. vaneſpecierpo
Hee maioꝛum itacomptum antem aeg eſt
Ieſt:vtis mum iuriſditõem e nmus uß o.
e . j. Sed cum dele⸗
mandare poſſit. q eaʒ ſuo iure non caius maer ſaltem
habeat delegataz iu

riſditionem. vt ſupᷣ q of.eius cui man.eſt iu.l.j.S.fi.ibi veriꝰ eſt ⁊c.
ergo delegare poteſt. qð eſt falſum.vt ſupᷣ de offi. eius.l.j.j. Næſed dic
eum non habere generalem mriſditionem ſed ſpeciem iuriſdirioms.
ſi autem vniuerũtatem mriſditionis haberet. vnam cauſam velega⸗
re poſſet. vt infra.e.ſolet. ⁊ infra quis ⁊ a quo ap. l. j. S. ft. vel dic le
iuriſditione.ſ. oꝛchnaria.

V i Albere cauere. pone ꝙ ſit tm̃ vnns caſus.ſ. ex cauſa damni in⸗
feecti. vel pone qð duo.pᷣmus mi cauſa dammi infecti.ſecundus

in miſſione ex alia cauſa.⁊ quod ſubijcit magis eſt ⁊c. comparatiue ĩ⸗
telligas. non electiue. habet em̃ ab imperio mero. qo eſt eiꝰ pꝛecipu⸗
ujm. ſ.vt demandari non poſſit.⁊ a iuriſditõe qð eſt ei? minimum.ſ.

quod conſiſtit in pecuniario ↄmodo.muriſdinomis enim eſt pꝛecipuum
vt vemandet᷑.ſi ergo eſt mixn imperij miſſio in poſteſſionem. ergo de⸗
legari non poteſt.vt ſupᷣ e offi.eius cin mã.eſt iuriſditio.l.j. in pᷣnꝰ
Sʒ 3 ſupꝛa ti.ij.l.pe.S.vt bonoꝝ.ſo.vt ibi.uem m aut᷑. de exhꝛi.S.
ſi vo.ſed ibi non aperit.dicat de delegato vel de oꝛdinaꝛio. vnde oꝛdi
nario faciam loqui. vel dic ibi de delegato a pᷣncipe. licet ⁊ de delegato

Ab alio ibi fecerat mentionem. item contra. infra e damno infecto. l.
nij. S. duas. vbi pꝛetoꝛ delegat miſſionem. ſolu ſpãle ibi quia cauſa il

la celeritatem deſiderat.vt in eoð.n.l.j. Vel dic mittere in poſſeſſio⸗
nem ex ſecundo cecreto vt qmis conſtituat᷑ poſſeſſoꝛ.⁊ vt incipiat vſuca
pere magis eſt unperij ꝙᷓ riſduõnis. vt quia delegari non poteſt. tũc
em̃ cauſa cogiita interpomt᷑ ſᷣm ecretum. vt infra acq. poſ.i.iij.
§S. fi.ergo non velegat᷑ vt ſupᷣ de offi. ꝓcon.l.nec quicq;.S.j.habet tñ
aliquid ex uriſditione.qꝛ ↄtinet pecuniariam ↄtro uerſiam.⁊ ita ẽ mi⸗
xti imperij. vbum em̃ magis.ↄpanue non electiue pomt᷑.vt diximus

ſup̃. ceteꝝ miuere in poſſeſſionem cauſa cuſtodie ex pᷣmo decreto ſem⸗
plenam cauſe cognitionem deſiderat. vt infra vt in poſ. lega.l. ſi is a q̊
7 ideo mandat᷑ ?⁊ iure mgꝛatꝰ dẽ ↄpetere. Vel dic qð eſt venꝰ.ꝙ ipſum
mutere in poſſeſſionem.vt fiat re ipſa poſſeſſoꝛ ex pᷣmo.vel ſcdᷣo ecre

to non ppeut iure mgratꝰ.vt infra ad muni.l.ea.S. mgratꝰ. nam ibi
non loquit᷑ in ſcdõo decreto.qꝛ ibi nõ mipomit᷑ ſcõm cœcretuʒ ꝓ legato.

vel rei ſeruande cauſa.niſi in damno infecto. iñ delegat᷑ cogmitio. mit

ti ebeat vel nõ ex pᷣmo væcreto.ſ̊ ſcõᷣm decretũ non velegat᷑ enaʒ q̊ͥ ad

cognitionem lex tñ iſta enam pᷣmum decretum dicit nõ velegari.i. iu⸗

bere cauere. ßz intellige de iuſſu ꝙ inferat ipſam neceſſitatem. ⁊ non
ſtat in finibo mnie. vel ponat᷑ tm̃ ꝓ vno caſu.vt diximꝰ.q.d.hoc totuʒ
iubere ca. 1 in poſ.mit. magis eſt ac. aliud ſi loquaris de bo. poſ.que
tribuit ius vbi nec cogmtio delegat᷑.ſicut in mero imꝑio diximus ſup
l. ꝓx. S. mxtum.

Imperij. ſ mirn.

1 m Miꝛe.nota moꝛem antiquoꝛum ſeruari. ſic. C. & teſt. l. teſta

menta omna.

VSuo iure.1. oꝛdinario. accurſiꝰ floꝛentinus.

x Alieno beneficio. ac ſi diceret celegatus delegare non pt. vt ſup ti.
ij.l. fi. in pn? Sed nonne impꝑatoꝛ hʒ iuriſditõeʒ alieno beneficio.i. ꝗ
ꝓpło romano? He hꝛe ex lege regia dꝛ. licʒ etiam ppkłus vederit.vt ſupᷣ
& dſti. pn. lege pᷣma.in pᷣn?item nõne qlibet oꝛdinarius hʒ beneſicio
pᷣncipis.a tñ mandat.ſ dic qð pᷣnceps eſt lex ammata m terris.vt ĩ
aut. le ↄſulis.S.ſi.

Pſulis. S. èDẽ
nn natronn alieno büficio bĩet. p Au.
le. vt ſup de of. peo. Zqꝛ nec pncipalłxr ei iuꝛiſdi.
Xle.l. legsei a ff wr⸗ data ẽ: nec qꝛ ipᷣa lex vefert:

legat. vt infra de iu

di. l.cũ ptoꝛ. S. his H ofirmat madataʒ iuriſcitõʒ. Yo⸗
ch. qᷓ eſt ö. ſed dice ig q;ʒ ſi is qͥ mãdauerit iuꝛiſditõʒ ceſ
bae⸗ küetn ſerit anteꝙᷓ res ab eo cui mãdata ẽ
con. lege ſolet ĩ pne? riſditio geri cepꝑit: ſolui mãdatũd
vel vie g vnem ex ſabeo ait. ſiẽ in reliqͥs cauſis.
multis delegat. vt. is id a Api
eo. ſolei. vel dic q 3348s id ꝗ v Apia.
eſt ſna Pa iurnſch⸗ iuriſditõis ppetue cã.non qͥ

tio. vt ſupᷣ ti.ij.le.

cogmuno. . cũ Paz. Tſem ꝓut res incidit in albo vel in

carta vel in alia materia ꝓpoſituʒ

„ e T q· duas erit. wlo malo coꝛrupit: dat᷑ in euʒ

tem.⁊.C.de ꝓcn.lege nihil.⁊ lege ꝓcuratoꝛ. Alij dicunt connento

reo per executoꝛem.vt veniat.vel per alium iuſſu iudicis velegati.⁊

8 eis infra dve auro ⁊ argento legato. ⁊ ſi non ſit.S. quid ergo.⁊.

ſi cui.⁊ infra ⁊ inoffi.teſt.poſthumus.S. finali.⁊ lege ſequenti.
⁊ de pe.heredi.ſed ⁊ ſi le.S.ſi autem.⁊.C. de pꝛiſcriptione.xxx.an⸗

nonn. lege deu:
ibi aut in iudicio
ptoꝛ ↄplexus eſt. Qo ſi dum ⸗ c: ꝛ lege cm no
ponit᷑ vel añ ꝓpoſitionem qͥs co⸗ nſſimi.in pꝛinci?

ibi ſola conuentõ
7c. 7 ar. infra de
polli. lege ma.

rupit:edicti qdem vba ceſſabunt.
pompo. at᷑ ait.ſmiaʒ edicti poꝛrigẽ

Iin ſoz ſiij S. cepiſſe. pꝛima
dam eſſe ad 5. In 4 2uo 5 at ſiñ tutioꝛ eſt. Sʒ vi
fendant᷑ a dñis ⁊ in eos qͥ inopia veiuꝛ eriaz re nul

lo mõ cepta trãſ⸗
mitti. vt moꝛte
non extingusk.
vt in autenti. vt

laboꝛant. coꝛpꝰtoꝛqndũ ẽ. Boli
mali at ideo in vbis edicti fit men
tio:qð ſi ꝑ imꝑitiam: vel ruſticita

: vel ab ipo ptoꝛe iuſſis: nulli iudt. F. 2 he
tẽ: vel ab ipo pᷣtoꝛe iu ſ ꝛvel caſu Perdh S
aliqs fecerit nõ teneat. Hoc vVvo que eſt cona. lo
edicto tenet᷑: ⁊ qͥ tollit ꝙᷓuis nõ coꝛ2 lut. ibi non fiit
cogniiõ cau ſe mã

ruꝑit. Itẽ ⁊ qͥ ſuis mãibo facit:

nes jjre e ceee datg.
ealenaend angentop aurcon ludicii go po⸗ ad alie muͦdaut: ſiali ine wlo dan neden⸗
cio no relegat. ame⸗ puſare eſt. Serui q;: 2 filifa. v- malo feceꝛit:aliꝰvloq; malo mãda 3 abin —
enta dmdui in bis edicti tinent: ſi ? vtyq; ſexum uit. q modauit tenebit. ſi vtq; wlo an unponune
illa ditione neq; ſe/ * mangao, dae

cundo loco poſita.pꝛima.⁊ qma ac.ſecunda nec ipſa 76.
3 Puꝛncipaluer. 1. a pncipe velegara m qſdam. a hac rõne ſeq̃nti.
ideoq; ⁊c.videt᷑ qð œlegatꝰ a pncipe cognoſcat etiam ſi moꝛat᷑ pᷣn⸗
ceps velegsns anteꝙ; res incipiat geri. itiem alia qꝛ ĩ imꝑium ſi emp eſt.
vt in autẽ.quomow opoꝛ.epiſ.S.ſi.ſᷣm 930. ſed contra puto ⁊ hic in⸗
rellige e iuniſditione data a pncipe vr faciat eum oꝛdinarium cui da
tur.vt ex te offi.iudi.dele.c.licet.

NMec ipſa lex. i. coninemw. que iuriſdinonem oꝛdmariam dat. vr

C. œe eman.lege pꝛuma. vel lex.ſ.ſceripta. ⁊ tunc diſtingue an ſpecialiẽ
xeferat in pꝛimilegium vt maion. vi tunc non veleget. an generaliter.

tunc ſic.vt ſupra cæ offi. eius cui man. eſt iu.lege prima. j. NR. 1 im

„RN 4 —
èðð ſH e

auten. de man.pnci.S.pꝛimo.ſed cum lex confirmat velegatam vt ſbij
cit.ergo eam dare videĩ.vt in auten. de vxfen. ci. S. iterum. ibꝛ vt inde
ſiat cure pꝛiua.⁊c.ergo velegat cum habeat a lege? Hequidam contfir
mat eoipſo qð non infirmat.a ita hic exponunt. aliud ergo eſſet vᷣm
eos ſi expꝛeſſe confirmaret.ſed certe immo expreſſe lex connrmat cele⸗
gatam iuruditionem. vi ſupra niulo ſecundo lege pᷣma.S. que vo iu⸗

re. Dic ergo non eſſe hec ꝑ omma paria aliquid ab aliquo dari. ⁊ ali

quid confirmari. Et nota hic breuiter quis dat oꝛdinariam vel vele⸗
gatam inriſditionem. oꝛdinariam dat papa oꝛdinando epiſcopos. Itẽ
imperatoꝛ. vt.C. æ cri. ſacri. lege ſacrilegij. ⁊ ſupꝛa de offi. pꝛe. vꝛb. le⸗
ge pꝛima.S.cum vꝛbem. Item lex ſcripta. vt hic ſupra titula ſecun⸗
w lege pꝛima. S.⁊ ideo. Item conſenſus vniuerſi: aus licet a pꝛefe⸗

cio conſirmari debeat. vt in aurentico ce ceien. ci. F. iem illud. 7.§.

ſi egdem. Item conſenſus aliquꝛum qin ſunt c eadem pfeſſione. vt
ie. lege bnal. IYtem coꝛ:iuetudo vt.C. ve eman. lege pꝛmma. æ fi. 7
inira ł albo ſcri. iege pꝛima.nõ antem euaroum conſenſus. vt. C.
eo.pꝛinatorum.Selegatam autem iuriſ itionem. dat omnis qui da⸗
re poteſt oꝛdinariam. Item quilibet oꝛdinarius dat velegatam. vt hac
lege pꝛobat᷑ item delegatus a pꝛincipe.vt.C. ve indi.a iudice. item de⸗

legams ad vmuerſitatem. vt infra quis. 1 a quo lege pꝛima. S. finalt.

vel legatus pꝛoconſu.vt infra de iudi.lege aui pꝛetoꝛ.S.j.aliꝰ no. vt ſu⸗
pꝛa itulo ſecunw.l.ſina.j. H. miſi foꝛte lite conte.coꝛam ſe ad mnſtar.
ꝓcim atonis. vi. C. de ꝓcu.l. neq;.

b. Ideoq;. ſuſple qmia alieno. non ſuo iure habeat 7 ceſſante cauſa
ebei ceſſare eſfectus. ergo ſi is ac. .

¶¶ Anteq. alioquin non. vr infra te inſti. ſi qs mancipija. S. ſi impun
bes. 7. S. eius. ⁊ infra de mdi. l. venduoꝛ.S.iudices que eſt contra.a.l.
vbi. Sed qualit incipit geri. dic lite con. non em ceptum videri pt᷑ añn
lii. ↄte.cum ⁊ iudex poſſit recuſari ⁊ emtari.vt.C. e.l.nemo.⁊ infra
ĩ echlicio edicto. qᷣs ſit fugi.S.idem au.a infra de nom ope.nũciatõe
l. ſtip.S. opus.. C. qn licet ab emp. diſ.l.pᷣma a ſecunda. lex vide
tur hoc dicere in auten. cæ lit. S.ſi vo micium. ⁊ in auten. vt in medio
liiis. S.fi. Jtem ꝓ hoc eſt infra ce pcura.lege ante litem.⁊ lege poſt li

rins vᷣt puto ibi. in pꝛincipio.S. non deceſſii qui mandamit. ſed cui
fuit mandatum. quo caſu diſtingitur. vt ſi ipſi dignitati fuerit
commnſſum.non expꝛeſſo ꝓpꝛio nomine vt pꝛeſidi lonbardie vel po
reſtan bonoñ. habeat locum quod ibi dicitur. als non. vt extra æ
offi.iuch. deł.qm̃ abbas.

dP Reliquis cauſis. non eſſ ꝑ omnia ſimilimm hec bona. vt dixi⸗
mus inſra cæ iudi.l.iudicium.ſoluitur.accur.

e ſ Iqins precipne. id eſt generalis. vt inſtitu. de ſatiſda. tuto.

* chra. S. pꝛimo. edicta emm que in hoc albo ſcribebantur.
quedam erant generalis æ in ꝑſoms omnium tenebant. vt illud de
pactis ait pꝛe.pacta ſeruabo. æ illud æ conſtituta pecuma 7 ſimilia
in hoꝛum coupnone habet locum hec lex. alis ſpecialia. vt de vo
canw aliquem in ins. nam a talia eriam ibi ſcribebantur. vt in an⸗
tentico de lingioſis. S. omnem vo. ſed an ⁊ hic ſentenna ſaltem hu⸗

ius edicti teneat? Rndeo de equitate hic eadem pena locum habet.

fInciit. vt de aliquo vocanw ine uuus.
g.. In albo. id eſt in ealbatione quadam a m muro ſoꝛte. vt in pe
lauo bonoñ. . “=
b Qumgentsꝛum. als quinquaginta. pena enaʒ falſi tenet᷑. vt in⸗
fra ad. l. ꝛ. œ fal. lege hodie. ⁊ actoꝛi datur. vt infra de ſepul. vi.
lege. iij. ij. Ben.
1 Populare. eius enim execuno cuilibet æ popnlo datur. vt infra
popu.ac.lI. pꝛimmma.
k Serui quoq;. ſuperioꝛa verba ſunt edicti. inferioꝛa vlpia.

ISententiam. nota quanm divecta datur. vt quanw locum ba⸗
bent verba ⁊ ſentenna.a quanc vtilis.vt cum ſententia tm̃. vt hic
⁊ infra ſi qua.pau. fe.di.l.ůùdbde..
m Coꝛpus toꝛquẽdum eſt. quod eſt generale in omni crimine pu⸗
blico ⁊ pꝛiuato.⁊ infra dłe pems. lege puma. S. finali. . C. de ſer.
fugi. lege quicunq;.S. quod ſi.⁊ infra de mino. quod ſi minoꝛ. S. ſi
ſeruus. ⁊ infra de in ius vocan.lege finali.

n Per imperinam. nota imperitiam ſine erroꝛem excuſari.arg.
contra infra de ap.l.j.S. ſi quis.
o Ael ruſticuat.nota ruſticitatem excuſari.vt infra ſi quis in ins
vo.non ie.lege ſecunda.S.penultimo.⁊. C. cœ teſtamen.l.ſi. ar.
C.de in ius vocan.l. ſecunda.
p Juſſus. nota qnod iuſſus pꝛetoꝝs excuſat. ſic infra de minoꝛ.
lege ait pꝛe.S.quid tamen.infra de qaqua plunia arcenda lege quãq;
in fine. j. RNnꝰ .
q NQui mandauit.tenebitur. nora mandantem ex delicto teneri li⸗
cet a mandatario non contrapatur elictum. ſic infra e eo per

quem fac. eſt. lege pꝛima. · feciſſe. ſecus in furto. vi infra re furns.

—

Mien
ſan⸗
lijgn
A
Ahoſi
no.
l Gi
ſöle
NmF
Pre ſe
min
rui
lat.
k
Alnnt
4 Sin
lumn
Rein
nchg
Pna
cumn
rumf
o T
ma
m⸗
ſtemn
ſooh

M.
M.

mlis
vyo
na

ſi is qui rem. S.ſi tinium. ⁊ lege ſi quis pᷣferendum q̃ ſunt õ.ſed die
qð ibi non fint furtum. vnde non pt᷑ dici ꝙ aliqmis tulerit ↄſilium
vel opem ei qð nõ eſt.nõ em̃ furium fi ſine wlo.ſjͥ album poteſt coꝛ
rumpi etiam ſine wlo.
r a Beo. nõ ſufficiat.nõ in penis vnum alteꝝ nõ liberare. vt. J

4

qui.⁊ hinus legis phibuionem accipe.niſi actio ſmiri ſperet᷑. qꝛ tune
vſq; ad luem ↄteſt.ꝑnniit᷑. vt ſupᷣ de offi.pꝛe.ſenatuſcon.que eſt j.⁊ fa
cii ad hanc legem. C. excu.tuto.⁊ cu.l.humanitatis. ⁊ infra æ in⸗
iur̃.l.lex coꝛ.in pᷣnꝰ

H . .
X kr. n m nd

ne qᷣs eum qᷣ ĩ ius
voca.l.penł.S. fi.
7. l. fi. ſed j. infra
eͤ eo ꝑ quem ſac.
l. j. S. ſi plures.

malo fecerit.ãbo tenebũt᷑.nam ⁊ſi
ples fecerint: ł coꝛruꝑint:ł mãda⸗

rint oẽ 9
ſoln. qo h ſoluik UeUnt oes tenebunk. g Ar.

pena eſt reſpeciu
accipiẽtis ⁊ dan⸗
ns.vñ vni ꝑ ali⸗
um nõ ptingit li⸗
beratio. ⁊ hoc eſt
gener ale. vt. j.
ad. l. aqᷣ.itẽ mel⸗

,FEeres. t
Vre voluerit vmus nomine pꝛeſti
terit q̃ntum liber pꝛeſtaꝛet:foꝛtaſ⸗

æ. E. & odh. fur.
l.j.ibꝛ at eſt inieſ
ſe. q eſt pena re⸗
ſpectu rei. qꝛ ſibi
non adeſt aliqd.
non actoꝛs qꝛ
ſibi tantũdem a
eſt. ac.

ſ1 DJ fami⸗
lia. i.col⸗
lectõ vᷣuoꝝ alicꝰ.
Ecdicit᷑.i.edi⸗
ctum pomt᷑ ⁊ pe⸗
na.
vV In relis. 1.
noie reliqᷣ ſic in⸗
fra te ſepul. vio.
l. iij. S. pe⸗
x NDnia h.ſ. in
albo a familis cõ

rupto.
p Tlindicatr. nõ
nõ licere pᷣtoꝛem
ↄtemnẽ. vñ Cato
Pare foro. 1 ad
hoc infra de ini.
ac. de etate. S. qui

Deo quidem. vt nõ ſufficiat

hic edicit᷑ vt in furto: ne in reliqͥs
actio det: ſi t̃ wminus eum vefen

ſe:quia hic ⁊ contempta maieſtas
pᷣtoꝛis vindicat᷑.⁊ plura facta in⸗

telligunt᷑:.quẽadmodum cum plu⸗

res ſerui iniuriaʒ fecerint vel dam
num ⁊æderint:qꝛplura facta ſunt
non vt in furto vnum. Vnde octa
uenꝰ huic q́; wmino ſuccurrẽdum

ait. ſed hoc poteſt dici ſi wlo malo

curauerit vt ab alio album coꝛrũ⸗
peꝛetur:quia fuit tunc vnum con⸗
ſilium.non plura facta.idem pom
ponius lib. x. notat. v Apia.
i iuriſditioni pᷣeſt:neq; ſi⸗
iius dicere dʒ:neq; vxoꝛi ł
5 ſuis:neq; libertis:vel cete⸗
ris qͥs ſecũ hʒ. g Aius.
DZidem cum eodem pluribo
actõnibo agat: quaꝝ ſingula

Uuum acke⸗ coxp penaz luere.
familia alii? p Au.
lbum coꝛruꝑit. non ſimilit᷑

k ſJY idem. actionibo.ſecus ſi vna.licet in ea de plurib⸗ querar. vt

rum quãtitas intra iuriſditõʒ iudi
cantis ſit.coaceruatio vo oĩm.ex⸗

cedat modũ iuriſditõis eꝰ. apud eũ

agi poſſe ſabĩo ⁊ caſſio ⁊ ꝓculo pla
cuit: q̃ ſna reſcpto impatoꝛis nr̃i
antonini ofirmata ẽ.Qõ ſi mutue

ſint actões. ⁊ alt᷑ minorẽ q̃ntitatez
7 alt᷑ maioꝛẽ petat:apud eundẽ iu:

dicẽ agendũ eſt ei qͥ qntitatẽ mino⸗

rẽ petit.ne ĩ ptate calũnioſa aduer

ſarij mei ſit an apud eundẽ litigaꝛe

poſſim. Si vna actio ↄñis ſit plu⸗
riũ ꝑſonaꝝ.veluti familie heꝛciſcũ

v:ↄmuni diuidũdo:finiũ regunoo
rum.vtꝝ ſingule pꝑtes ſpectãde ſint

circa iuriſditõeʒ eius qͥ cognoſcit.

qð offilio ⁊ ꝓculo placuit: qꝛ qᷣſq;
pte ſua litigat.an potiꝰ tota res:
qꝛ ⁊ tota res in iudiciũ vemiret vel

vm adiudicari pt᷑.qð caſſio ⁊ p⸗

gaſo placet. ⁊ ſane eoꝝ ſnĩa ꝓbabi⸗
lioꝛ eſt. v Api.
Agiſtratil municipalibus

infra eo. l.S. fi. 7. J
ce ap.ſi qui.S.j.

IJudicant᷑. pone
exemplum in defen
ſoꝛe ciuuans qᷣ oliʒ
vſq; ad qͥnquagin⸗
ta. hodie vſq; ad.
ccc. aureos poteſt
iudicare.vt in aut.
e defen. auua. S. 7
iudicarer.

m Poſſe. ſ. non
facta coaceruatione
ſic ⁊. C.de dnatio
m. ſancimus.S. ſi
quis autem. argn.
contra. infra de pa
ctis.lege ſi plures.
S. penul. 71 fi.

n Quog ſi. 7 ali
minoꝛẽ.que.ſ.clau
di iuriſditione iu⸗
dicannis. Jo.
O0 Ei. u. ab eo.

p Aldinoꝛeʒ. ſi ha
bes minoꝛẽ dic me

egiſſe ſub pᷣſide in
quingenus. iun vis
me recõouemire ſub
defen ſoꝛe in. l. non

3 Et plura facia. hec nõ eſt rõ ſᷣm aʒo.ſed certe imo videt᷑.⁊ dic in⸗
telligunt. ſ. a iure.ac. . .
9 In furto vnum. colligit ̊ hic.qð idem iure eſt in damno a fami

lia dato ⁊ in iniuria daia qð eſt in albo.ſ. vt dñs non liber et᷑ ſi pꝛe⸗

ſtet qntum ſi liber feciſſet. Sed ʒ infra ad.l. aqᷣł.l.ill ud.ſolu.iſtud
intellige in eo caſu quo factum vniuſcniuſq; ꝑ ſe vcernit᷑.i.cum ꝓ⸗
pꝛia volũtate vnuſ

riam ᷣm. M. vt argu.infra qð vi. aut clsm.l.ſemꝑ.S. ſi in ſepul⸗
cro.Tu dic ſm Jo. ſpeciale eſſe in albo.quia ↄtempia ⁊c.⁊ in iniu

niaa 1 damno. idem qo in furto. vt lege illud. nec obſtat quemadmo
dum ⁊c.qꝛ notat ſimiluudinem in hoc.vt ſint plura facta.nõ vt ſit

idem ius qð eſt in albo.oiſtinctionem. M. in alijs ꝙᷓ in albo intel⸗
ligas hinc qð de miuria dixunus vt wminus tanqꝙᷓ; ꝓ vno teneat᷑ ẽ

contra infra v iniur.ſi plures. ſed dic ibi de ri goꝛe.vel dic quod di⸗

nerſeꝝꝑ wominoꝝ erant ibi ſerui.

b Huc q;. ſ. m albo corupto.

c An. vt vebeat tantũ pꝛeſtare quantum pꝛeſtaret quidam liber.

ſi coꝛrupiſſet.
d Seg hoc. modo dicit auctoꝛ legis.
e Curauer:t. ſ. familia.
fnðirumpet. ar ſi omnes coꝛruperint. quilibet tenebit᷑.
g Motat. 1. ꝓpbat.
h ꝗq Gi iuriſdmoni. vel liberis. ĩmo libeꝛis vt infra de iudi.l.ĩẽ

puaus qᷓ eſt conma. ſolu.dicunt qͥdam hic in oꝛdi. ibi in dvele

gato. alij hic in crimmalibo. ibi in cinlibo. vel dic. hic qñ agit. ibi qñ
ↄuemt᷑ ille em reddit᷑ ius.vt ar. infra ad mebelł.ille. S. fi. lege ſe.
pꝛima placet.

Becum habet. qbo vt ſeruio vtit᷑.vt inſti.de vſu ⁊ ha. S. iteʒ is

ſq; album coꝛrupit.vel damnum dedit.ibi vo
cum non quiſq; ſed ↄmumi voluntate damnum tederunt. vel iniu-

q ſa.da.co.l.ſciendum

ri ß 5 potes. ĩmo in vtro
ſupliciũ a fuo ſumerenõ lʒ. erim ſub pſide
modica at᷑ caſtigatõ eis non An. pabes maioꝛem.
neganda. i Dem. dic qo prus egi ad
* —— , r. qnq̃ginta ſub defen
Smq iudicare iubet: mgra oꝛe. ſi vis me recõ
rtfũ eẽ oꝑtʒ. Mgratus autẽ uemre ſub pſide in
ñSõñůzõz † uingenta. no potes
eſt his qun in poteſtate aliqua ſit immo vefenſoꝛ de
vtroq; iudicabit.vt

ar. E. &. indi.quotiens. 1 te oꝛ. iu. adire. R. tñ dixit me egiſſe ſub æ⸗
fenſoꝛe in minnon ſumma.vis me reconuenire. ibidem in maion. ego
nolo.ſed ſub pꝛeſide eſſe volo.⁊ dicit ꝙ non poſſum.vt.C. d ſenten⸗
tijs.l.pe.⁊ auten. ⁊ conſequenter.

q Me in pꝛate.nota. nõ debere ↄſerri in ptatẽ aduerſarij mei id nego
cium qo mecu hʒ facẽ. vt.j.ð eo qð cer. lo.l.ij.in pᷣn?⁊.j.⁊ arb.ſi qͥs
rem. ⁊. j. iud.l.ij.S. ſ ſi agant.⁊.C.dæ hen. emp.l.in ementis.
rIAdei. reconnemenns me.
ſDoſſim.ego pᷣmo agens ſᷣm pᷣmmm caſum.
t Si vna. familie herciſ.puta tres ſunt heredes eq̃les in hereditate
valente.ccc.⁊ iudex non poſſu vltra.c. iudicare.
v Aduudicari pt.nõ inſpici qd euemire pt.ſic inſti.de rex dun.S.il⸗
lud q̃ſitum. a. j. ad.l.fal.l.in qntitate.S. magna dubuatio.⁊. J. ve ſer.
ruſ.pꝛe.qͥ ſela.S.ij.in fi. Sa ien quis.xvmum.S.j.in fi.ax.d.

rãj.l.j..j.e.l.pe.S.fi.⁊.j.de peculio.l.eo tꝑe.j. H.
x Eoꝝꝑ ſnia.ſ.caſiij.⁊ pegaſi em⸗ Lot. ⁊ Jo. vt ſic referat᷑ ad ꝓxi.di·.
ctum. vt.j. ve poſtu.l.j.S.deinde.⁊.S.eũ.a erit rõ qꝛ intendebat actoꝛ
vt vel diuideret᷑.vel tota ſibi adiucicaret᷑. qͥdam tñ referunt ad pᷣmuʒ
Ipt id qð eſt infra eo.l.cum q̃daʒ.S.fi.⁊ eſt ſimile ſupᷣ e awp.l.q in
awp. in ſi. ſi non eſſent ſupᷣdicie ſnĩe ↄꝛie ad totum referrẽ.vt inſra
y m Agiſtratbo. ſuppliciũ.i.ſuum vltimo ſuſplicio afficẽ nõ licʒ.
naʒ vltimũ ſuppliciũ ⁊c.vt.j.de pems.l. vltiſli.
3 DZeneganda. etiam in libero. ⁊ hec coherno dẽ ſine q̃ iuriſditio eſſe
non pt᷑. vi ſupᷣ ti.ij.l.fi.S.fi.⁊ in aut. tefen.ci.S.audient q;.

e Am ꝗ. mgratuʒ. ſ. oꝛdinaꝛiũ. ⁊ nota duo eſſe nccia. vt delega⸗
tio teneat.⁊ tria.vi poſſit ubẽ iudicare. pᷣmũ vt ſu oꝛdmariꝰ

pe. ⁊.j.d tranſ.cũ hi.in fi.⁊.I.de in ltitem

delegans. naz delegatus non delegat vt ſup̃ eo. moꝛe. item vt eius can
ſe quã elegat ſit oꝛdinariꝰ. vt ſupᷣ ti.ij.⁊ ſi pᷣtoꝛ.⁊.C.qͥ ꝓ ſua iuri.
l.j. item tercium. vt poſſit iubere.ſ.qð cui delegat᷑ ſit ve iuriſdinone

ſua. ad mſtar tutoꝝns dati. vt infra de tutoꝛiba cura. da. ab his. le.

ius dandi.in fi. ⁊ ſic poterit iubere.vt.C.d aduo.di.iu.ſancimꝰ.ibi

diſtinxit ini erroꝛem facti vt ille ⁊ ante lit᷑.ot᷑.⁊ poſt noceat.⁊ iuriſ.
vi ille añ lii.con.noceat.poſtea non.erroꝛ facti eſt ſi crew ptoꝛem vꝛ
banum ꝑegrinum.vel ecõta.erroꝛ iuris ſi crew vꝛbanum poſſe co
gnoſcẽ e cauſis pegrinoꝝ. Item ſcdᷣo diſtinxit in facti erroꝛe.ſi erra⸗

uit actoꝛ ⁊ tũc non noceat.an reꝰ.⁊ tũc noceat.q; foꝝ ex e ꝑſona me

pter arbitrium ac.
in aut᷑.de defenſi.
ci.S.ſi Vo.ĩ vltima
coluna. ſi at̃ eſt ex
ꝛzuriſditõʒz delegan⸗
tis. delegatꝰ non pt
inberi. vt iudicʒ. Iʒ
teneat delegatio. vt
infra.e.l.fi.ſic ⁊.
ůe arbꝛ. non diſtin.
S.ſacerwuo.

b Aldgratꝰ. iudi⸗
care iubẽ.puta erat
iudex cuiꝰtempꝰ li⸗
imtabat᷑ biennio.
non pr iubere ali⸗

quem debeꝛe iudica

re vltenion die. pu
ta ꝑ triennim vel ſi⸗
mile. vt arg. infra

T pems.l.fi.ĩ pᷣn?

infra de pu. ſub.
lege in pupillari.⁊
m hoc duo ablati⸗

ui caſus pcedẽtes.

ſ.eo die. pmum det᷑
minãt infnuinuum
iudicare.a ſic eſt j.
j. de iudi.l. vendi⸗
toꝛ.S.fi.ſol.ſᷣm q̊ſ⸗
dam nõ mãdat. vt

fimno officõ fiat. vwot

hic.ſ̊ pᷣmũ manda⸗
tum ſi fuerit poſtea

vt puta ꝓconſul vel pᷣtoꝛ: vel alij qͥ
ꝓuincias regunt. Judicare iubere
eo die puati futuri ſunt.nõ pnñt.
St receptum. 1 Bem.
eceoc; iure vtimur. vt ſi quis
maioꝛ vel eq̃lis ſubijciatſe iuriſdi

tioni alteriꝰ:poſſint ei:⁊ aduerſus

J p erroꝛem alius ꝓ alio pꝛe
toꝛ fuit aditus nihil valebit:
actum eſt. Mec em ferendus eſt

. q̃ dicat ↄoſenſiſſe eos in pᷣſidem.cuʒ

vt iulianꝰ ſcribit: non aſentiant q4
errant:qͥd em̃ tam ↄtrarium eſt cõ

ſenſui. ꝙ erroꝛ qui imperitiam ce
tegit. 1 Bem.

Olet pꝛetoꝛ ſuam iuriſditio⸗

nem mandaꝛe.⁊ aut omnem

mandat autſpẽm vnam. nam ⁊ is
cui mandata iuriſditio eſt. fungit᷑

vice eiꝰ qͥ mandauit. non ſua.
Retoꝛ. ſicut vn⸗ 1 Bẽz.
uerſaʒ iuriſditõʒ mãdare alij

pꝛ:ita ⁊ ĩ ꝑſonas certas:vel ad vnã

tiam h̊ eueniet. idem putarem: ðœæ

rit. vr. .e.l. u⸗
2 . — — rIsS. eꝛcium di⸗
ſpẽm pt᷑. maxime cũ iuſtaʒ cãm ſu xit ex tali oſenſu
ſcepte an mgratuʒ aduocatõis alte i 15 Srau eng
ri tis babuerit. 34 F rig. n ei iuriſduoz ſo
. zuenerit vt alius pᷣtoꝛ ᷓ la adite vel libel
cui iuriſditio eẽt ius diceret. lbo poſtea dato⸗ vt
— . N — j.e. ſi cõuenerit.
⁊ puſꝙᷓ adiret᷑ mutata volũtas fue Pꝛimuz repꝛobo
rit.ꝓculdubio: nemo ↄpellit᷑ eiuſ⸗ haln ilp. nain
modi ↄuentiom ſtare. diſtig. vt. .5 iu⸗
v Lpianus. di.l.ij.vbi ð vmro
Vm q̃daʒ puella apud com erroꝛe di 7 v.

trũq; dicẽ̃ iudiciũ

petẽtem iudicem litem ſuſce ĩpediẽ. it alia roe
pat:deinde ↄdemnata eſt:poſtea q h diẽ impitiaz
ad viri matrimomium altenus iu⸗ Zrmömrond
riſditiomi ſubiecti ꝑuenerit: quere bo alijs duabo rõ
batur an pꝛions iudicis ſententia mib. qñ lau
. —— 7 dicare iudiciũ.vi
exequi poſſit:dixi poſſe: quia ante alio vmi alið alij
fuerat dicta ſententia: ſed ⁊ ſi poſt ¶ liceat vt.j. d aꝛb.
ſuſceptam cognitionem añ ſenten egtler wcnn⸗

dicioꝝ diẽ ſi qͥd ẽ

ſla q oꝛe indic dz — minꝰoueniat i⸗
ſnĩa q a pꝛioꝛe iudice recte fertur. qn agtoo no et
Qõ generalit᷑ in omnibo huiuſce⸗ iuriſdino. vt. . ð

modi caſibus obſeruandum eſt.
NAuotiẽs ⁊æ q̃ntitate ad iuriſdi⸗

tionem ptinente querit᷑: ſp ꝙᷓtum

ud. l. ij. S. j. Nẽ
tciũ impꝛobo. qꝛ
emũ li. cõ. ofert᷑
in eũ iuriſditio.

executum tenet vt

ibi. vel veriꝰ. dic ibi cepit cognoſcere durante pᷣmo mgr̃atu. ⁊ ideo co
git᷑ etiam poſtea a ſucceſſoꝛe illiꝰ q dlegauit. Alij ſic ponunt hunc ca⸗
ſum.qꝙ vltima die ſui regiminis non pt᷑ iubere etiam vt eadem die in⸗
dicet. qʒ eſt falſum.cum ipſe poſſit iudicare.vt ſupᷣ e off.ꝓcon.l.me
mimſſe q̃ eſt contra. pterea nec foꝛte eadem die ſunt pᷣuati futuri. cũ vſj
ad aduentum ſucceſſons debeant durare.vt dicta lege dꝛ. ⁊ ſupᷣ te of.
pꝛe. ſi foꝛte. m ipſi rñdent non poteſt iubere. vt neceſſitatẽ imponat.
ſi m̃ fuerit ei paritum añ aduentum ſucceſſoꝛis tenet.vel dicunt quo
ad alia durat eus imꝑium non quo ad velegatõz. vel non hñt hoc ab⸗

ſurdum.eum poſſe iudicare.alij iñ nõ delegaꝛe.naʒ ⁊ hoc euenu als.

vt in mero ⁊ mixto imꝑio.hodie m videt᷑ ſm Jo.qð ꝑ duos dies añ
aduentũ ſucceſſoꝛis deponat impium. cvt in aut᷑.de adm.S.fi. ⁊ infra
x ferijs. l. pdie. ß ibi ſucceſſoꝛ venerat.

e St receptum. maioꝛ. ᷓ ille cuius iuriſditiomi ſe ſupponat.

. .

e¶I Iper erroꝛem. alius pꝛo alio.puta vrbanus pꝛo peregrino.

accurſius floꝛentinus.

f Mihil. qñq; tñ erroꝛ facit ius.ſi eſt ↄmunis.vt infra v ſuppel.le.

Qui errant.ſ.in facto.ſecus ſi in iure ſ᷑ᷣm Gmł.⁊.j. de ↄfeſ.l.ij.
imo vᷣm nos idem ⁊ ſi m mure.ihi at᷑ ⁊ in indicio lii.oↄte.⁊ in iure.fuit
erratum.hᷓ vo in iudicio.q̊ in pᷣn? añ li.ↄt᷑. vel h̊ circa iuriſduõeʒ fuit
erroꝛ.ibi in alio.ſ. qͥ erat udicium.
h Tam ↄꝛmum. hypbolice loqui naʒ metꝰmagis ↄꝛiꝰ eſt. vt infra qoᷣ

iann of. p.l. barbarꝰ.

me.cã.l.j.dic ̊. non facile.⁊ ſic infra de wlo.l.ſ̊ ex volo.S.ſʒ an. ſeqt᷑
ergo ꝙ ſnia non valet q̃ſi a non ſuo indice dicia.vt.C. ſia non ↄpe.

iudi. l. .7. ij.

1 (Erroꝛ. nõ errantẽ non oſentire. ſic infra de acq. re. v. ſi ꝓcuratoꝛ.
ar. ð. J. de miur. eum q.S.ſi muria.⁊.j. ad.l.fal.l.j.S.ſi legatariꝰ.

k ¶ Detegit. i. diſcooꝑit. ⁊ nõ ꝙ guił.tria h diẽ̃ ⁊ male qplibʒ. Pꝛimo

cum wtem. S. eo autem tpe. ⁊ mfra eo. ſi conuenerit.

⁊ inꝑatoꝛ ſi habeat litem eum aliq̃ vniuerſitate. vel homine
pᷣuato. arg. tamen Z. C. de libe.cauſa. cum affirmes.a.l. poſt certi. ⁊
accipe hanc.l. in iuriſditione ↄtentioſa non volũtaria. vt infra de ma⸗
nu. vin. l. ap. S. apud. 7. C. e eman.l. fi.
dD Jus dici. i. ſniꝗ.vel dic.i.actio moueri.nam ſi agat poteru ibi re⸗

vᷣt infra ſo.ma. ſi

l ſMlet. oẽm. hac generali emandatõe ↄtinet᷑ ea q̃ ↄpeut iure
mgrat. non q̃ meſt mero imꝑio vel mixto qo ſpãaliter dele⸗

gaturꝰ non eſſet. vt ar.j.de pig.l.obliganone. Sʒ cum oẽm mãdat
iuriſditõʒ. &̊ iuchcis dandi licentiam. vt ſup̃ eo. nꝑium.S. fi. &̊ de

mandari cãm vnam poterit. ⁊ in eo caſu loquit᷑ lex infra qͥs a quo

ap.l.j.in ſi.ſ¶ non omnes.vbi at᷑ vns ſpẽs demandat᷑.non pt᷑ velega

ri.q; nõ iuriſdiio.ſ̊ ſpẽs iuriſditõis eſt velegata ᷣm Jo.

m Speciem vnam. i. vnam vmuerſt natem cauſaꝑ in aliqᷓ villa vlł

caſtro.ſibi in alijs locis ſpᷣuata.ſj ſup lẽm mãdauit.⁊ h̊ non delegat

Fm eos vt ar.j.de admi.tu.ſi duo.in fi.ſj ſuꝑioꝛ ſic.vel dic ſpẽm.i.

vnicam cauſam.
n Maz. bona rõ. videbat᷑ em̃ non valere mãdatum omms iuriſdi⸗
tioms.vt ſupᷣ e of.p.l.pe.ſ̊ certe valet.qꝛ non ꝓꝛſus anntuit qͥ vele
gat. ⁊ hoc eſt. nam cc. —
o Mon ſua.ex hoc qͥdam dicunt delegatum mriſditoʒ non hꝛe.⁊
ex eo qð eſt infra de re iudi.au pᷣ.ſj̊ dic non hʒ oꝛdinariam.hʒ tñ dele
gataʒ.vt ſupᷣ eo.moꝛe.⁊.S.ti.ij.l.j.in fi.nec ob. dicta lex.qꝛ ibi ꝓpi
arbitrum ↄpꝛomiſſarium dicit.
p pꝓp Retoꝛ. pſonas certas. vt int pauꝑes vel pupillos.
q Spẽm. ini lutium tuium.
r Cum iſtam cam.⁊ ncciam hodie.licʒ h̊ excuſatiue ꝓponat. vt
C. ᷣ aſſeſ.l.fi.in fi.⁊ qꝛ coꝛci nobis eſt lites ſine ſuſpitione ꝓcede.
vt.C. de iuch.l. aꝑtiſſimi.
ſſ conuenerit.iuriſdino.hoc tollit contrarium.accurſius
floꝛenunus.
Airet᷑.i.repᷣſemaremus nos ᷣm Gml.ſj m nos vſq; ag li.cõ.
vt.j.ſo.ma.l.ſi cum.S.eo at᷑ tpte. =
vV Stare.ĩmo ppelli videt.vt.C. de pacns.l.ſi qͥs in ↄſcri.qnxeſt
5. ſz ibr in ſcus pepigerunt. H ſine ſcpis. hoc non valet. vt. . de
pac.l.pactum.Alij illud in reo.hoc in actoꝛe.hoc non valet. vt.j.
e reg.iur̃.l.non dʒ actoꝛi. Dic &̊ hic fint pacium quod fieret iudex
q non erat. quod erat graue.ibi autem vr non eſſet.q erat quod le⸗
uius. vt in ſcholaribs ptʒ.qͥ plures habent iucices. ⁊ vm eoꝛum re⸗
nunciare poſſunt ⁊ vi ſub pꝛeſide ſint conſentire.quia ⁊ eoꝝ iudex

Cram⸗

Neſtaed
nſtra⸗
lloe ſel lbe

ſtedaset.
Rcötn.

n,
Mn
norcgno⸗
Enſe
ſſwm
tor Nrp
5 Rmdi
kiin
lelmonn
gtnnge
gouni
Nüen
tindicün
n aa
ſönh.
iaͤt.
erulet
ſiti
wliͦ
unſt
S.
wbo⸗l
b. aert
Wo.
Ml

t iure
Ale⸗
nicet
e
1go
llega

e
legar
m.i.

Urſdn
tajae

Nbien
int
hp

ali⸗

urfus
ſii⸗
n
t. .
idey
ſodle

unte
iocer

ipſe eſt. vt in aut. e ſan. epil. . ſi qs autem ꝓ pecuniaria. in phe⸗
mo digeſtoꝝ in fi.
x c Um q̃dam puenerit. 1 ſic womncilium mutamt. vt infra de

☚

ſnh

tus non durat.vt.j.d pe.l.ſi. Vel ſic habito tractatu omnmm pee
Te cuntate illa ↄſtituu.vt nullus debuoꝛ an tale tpᷣus ↄuemat᷑ a credi
toꝛibo ſuis.⁊ ſic noluit eſſe us ↄmune in ꝑſonis oim. Sed ſi ꝓpłs ra
tum hũu tale ius nouũ.nonne qlibet de ꝓpło neceſſe hʒ vn eode iure?

— 2 n 3

iud. l. exigere. infra ad mũ. l. fi. S. ſecundo. ſ ocubina w⸗

micilium non mutai. Vvt infra ad mũi.l. de iure. S. fi.

y Exequi paſſi

ne n. n debene petat qrendum eſt. non qntum de
mãdaꝛi executi⸗ beatur. p Auk.
m. accur. tra territoꝛium ius dicẽti

3 Hoc eueniet.

q mow pdicto mpnnel 13
ſſaammſecn. uriſditõnem ſuam velit ius
qd ante ductõez Picere. MMV
Hevt nota.j. ad ð—ß7ô.
munici. . ea a. NQõ quiſq; iuris in aliũ ſta⸗
Ooõ generai luerit ipſe eodem iure vrxk
ter. ſ. vbicũq; ac⸗ K’ 4——
cepto iudicio mu⸗ — vV Api.
ꝛat tor. ibr imat SEc edictum ſummam

vbi ẽ inceptum.

vt infra de iud.l.

ſi qͥs poſtea. . l.

vbi. ⁊ ſacu infra

Te excu. in. 7 en. . — „2 ... ..
rumt petitus. j. ci.quod ipᷣe alijs dixit: vel dici ef⸗
Kn. ⁊ in aut. v fecit. Quimgratum ptatemue

fac. noue ↄſti. in
fi. ibi eru nanq;

