n . wrir kanderam. 6 aũt peculiũ naſcit᷑ q̃ſ e:. ĩcreditoꝛ pᷣu liquũ ĩ vendito pto. vt dixi. ã.
cato 1 Credidi. po⸗ QAQuõ aut pe iĩiguũt. ſi id acqᷣſiuit ſecutꝰ. opetere ĩ reliquũ i cñ eo. l. ij. mun⸗
nden 1 Tre ſtiguũt. ſi d ee opſecutꝰ. ope t. Sʒ rei ce Ui peculij
dirinmen , ſteez. ita veteres diſtigu pᷣſtaꝛe. id eẽ Diecnt-. diciũ ꝓculus ait. S⸗ a Laipsruli.
n p Beducari. ꝙ ñs ncce nõ hʒ p̃ rs ptile ludicin gcu actoꝛi diuidere no. haͤc
un auter Pi q̈ dñ cas aut aliqd ſike rẽ vtil pꝑmittẽdũ vẽdito gulz. vr-G.r ſ.
fün nk de 7, ſy E tunicas au 2 . teg no e — 7 cũ vẽdito gu bligatõe.
nN VNMaʒ nec.Si eckiũ:ſi vo - ñ ecẽ pecki actöz: pt ſi lcũ emptoꝛe oy tri ſaaet Pig. I. obligato⸗
RDabes na nec ma becrin: u vo! bhʒ pᷣſtaꝛe: ñ t cj actõʒ: vt ſi s eĩ eẽ h ſolũ ei tribui 5. v adi. inde. ſi p
— dan 137 Kromen ein igr naſcit alerenen E 32 rethe iudicõ ĩ alteꝝ xet 0 g bnens.
lay i 9. qꝛ nec ce ñ fuerit: öcreſcit ci ..1* vt riciſ . iqs iumens. 7. pculs.
man tſſe. ch 6 raſu vbi añ nWin ⸗ n. fideiuſſi xV1. H. cio.l. ver.t .
mize 4 eang zctuz ẽ. hic ee quoꝛlens g de. 5 S orun pʒ. vt.j. ꝓ ſoc
i Debere cepit. vt wdoſin F. neculimn. 3
5 &αanmaiift,Domnn dad
in liifnil 3 Eenliumn
e

.d. huic. ⁊.j.e.l.e
ñ dñs.vt.j.æ libe.le.ſi qͥs rex.
rvr Unmer

1 6He

4 .

HM ks poſſet actoꝛ
Unn ſemel. li. dteſ. ałs p ror.f, K
5. e. qſitum. S. ſi u lata ſmia. tñ iaʒ li. st mã. creditoꝛ. j. R
Pus S. röem. 1 creditoꝛ. in S.ilð.ẽ tñ huic. c; vebeat ac .
3. de edẽ. l. ſi quis ex ar. S uẽ nõ ſoli 1ſ S t. 3. e. æ ãcillax. S aro ouẽto. tz ĩ min yt Hh. 7. . e. hinc. S
ſcit̃ peculiũ. ar. S. de e⸗ nen veninur. F e une i. finito Berkrach alm poſſit r rar ow⸗ §. ſi ples. 7. F.
fnuola n naſent pe vt: . de ve pete uem idam. * Behoctne panumt. ex alia. a.l. ſi ex duobn. F.
1 EKuũ at. fenbo pecoꝑ. vt. beronis. F. ſu Et hoc iure S. ſi ex alia. ꝛ.l.
r t i NEn at. fenlo per qus tuberon⸗ liter. v .l. qᷓſitum. S
itrtg, sfnug gn veter ne en ſi noxali certe de⸗ delllor. l actum.
1 . 4. Ec U L* . tum .* . S. e. „— . L. » 9
, nhenn 7 S Abutimur. unpꝛopꝛie 1 ſi vnꝰ ex. S. pact⸗ S. obagun ve. boc ᷣ
u,mgul, Factũ.i.ius nãle.vt. n in. certe cimlit vro
. 1 E . 5 . . m .
n
V.
399

K

„*

a Mon tm̃. cum venditoꝛe. vth. a.3.e. ſi ex noxali. S. idem ſcribit.
7. l. 2 ancillaꝑ. S. in venditoꝛe. a dic ꝙ pᷣcium hʒ noiatun ꝓ peculio.

b Ipſe. ſ. emptoꝛ.

eLomputet. ſ. emptoꝛ. eo caſu cũ agit᷑ ↄ venditoꝛ?. ⁊ ſic non ad ꝓxi⸗
mũ.ſ̊ ad aliud ſuꝑtrefert᷑.

o Si buus. ſi
poſt venduõʒ. tra
dinonem.
e Amnuit. vt vẽ
ditoꝛ ↄouentꝰ annali
aliqᷣd deducat.
fMQuia dño non
dDz. i. non incipit de
bere. vt. S. e. depo⸗
ſun. S. fi. Hec rõ tñ
falu ⁊ nõ dño de⸗
bitum deducit᷑. vi
S. e. ᷣ ſi dã. S. certe
ſi ſub ↄch. ⁊.l. uem
cum. S.j. ac.
g DQue diximꝰ. ĩ
emptoꝛe 1 ven. vt
Se. ⁊ ancillaꝑ. S. H
⁊ ipſi ⁊. S. ꝓxi. S.
h In legato. imo
non. ua in legato.
vt. j. ti. j. l.j.S. itẽ
heres. q̃ eſt j.ſo.vt
bi. accur.
i Primoniũ. vt.
S. e. epoſiti. S. pe⸗
culiu.⁊.l.ſi ex du⸗
obo. S. vſi plures
m fi. S. 1. S. & M.
l.ij. SF. H Vtꝑ. ĩ fi.

k l Ibera. ne⸗
q; ĩ fugt ti
uo. qꝛ puilegiũ de⸗
bet amittẽ qͥ ſic ab
uut. vt. C. ð iude.
l.iundeos.ĩ fi. ⁊. S.
li cer. pe. l. rogaſti.
m. §. fl.
¶Meſciat. vt qꝛ
magis mortun ꝙ
viuẽ credebat.hoc
eſt vehemẽter opi⸗
nat᷑. vt fuit.j.n.j.
l.q̃ſuñ.ałs ſtatim
c eũ ñ videt neſcit

ꝓ vero ſu vinꝰ vel

moꝛtuus.
m Seboꝛẽ. pe⸗
culiarem.
n Pk. vt. J. de no

o n Hn ſolu.

ei actõ cũ electo emptoꝛe minꝰeſſet
ↄſecutꝰ:a hoc iure vtimur. Mõ
tm̃ at qᷣuis creduoꝛ cũ vẽditoꝛe ex
añ geſto agere põt ̊ ⁊ ipe ẽptoꝛ. id⸗
q; iuliano vꝛ: ꝙᷓuis ⁊ deducere ipᷣe
põt adueꝛſus alium exigemẽ. dũ tñ
id qdð apud ſe bʒ ↄputet. Sifu⸗
deducto peculio vẽdiiꝰ ſit: ꝓcedit:
vt venditoꝛ:⁊ veductõe vti poſſit.
⁊ ſi poſt venditõʒ ceꝑit aliqͥd vẽdi⸗
toꝛi ᷣuꝰ vebere:nõ minuit peculia.
qꝛ nõ dño dʒ. Que diximꝰĩ empto
re ⁊ venditoꝛe eadẽ ſunt aſi alio q⸗
uis genere dñium mutatũ ſit:vt le
gato. wtis datõe qꝛ q̃ſi patrimoni

um lberi hoĩs peculiũ ſerui intel⸗

ligit vbicunq; eet. 1 Dem.
Ibera peculij admiĩſtratõ ñ
pmanet:neq; ĩ fugitiuo: neq;
ĩſubrepto:neq; ĩ eo veqͥ neſciat qͥs
viuat an moꝛtuꝰ ſit:cin peculij ad⸗
miſtratõ data ẽ velegare debitoꝛeʒ
ſuum pöot. py Hmpo.
On ſolũ id peculiuʒ ẽ qð dñs
ſeruo ceſſit. veꝝ id q; qð i⸗
rãte qͥdem eo acqſitũ eſt.tñ ſi reſeiſ
ſet paſſurꝰeꝛat eẽ in peculio. Si
ignorante me ſᷣuꝰmeꝰ negocia mea
admĩſtrauerit: tanti debitoꝛ mibi
ĩtelligit q̃nti tenebat᷑:ſi libeꝛ nego⸗
cia mea admĩſtraſſet. An vebi⸗
toꝛ: ? ᷣuꝰ dño.? dñs ſᷣuo ĩtelligat᷑

ex cauſa ciuili oputandũ eſt.ideoq;

ſi dñs in rõnes ſuas ſe debere refe⸗
rat ᷣuo ſuo cũ oĩno: neq; mutuum
acceꝑit: neq; vlla cã pceſſerat debẽ

paſſurꝰ. vt hᷓ ⁊.S.e.quã tubero.S.ſunt at᷑.⁊.l. peculiũ ex eo.
Si liber. hec pariſicatio eſt in ſuo ꝓpo ad exneũ.Sʒ in libero bo⸗
na fide poſſeſſo non ſic. vt.j.de acq.re.w. liber hõ.S. ſed ſi damnũ.

accurſius.

Ente debitoꝛ. ex cã ciuili.i.q̃ cauſa obligaret cinilii vnum libeꝝ
alteri libero ⁊ eadem ſᷣuum dño.⁊ econtra obliget. non at᷑ qð dñs ci⸗
nilii ᷣuo teneat᷑.vel ecõtra.vt.S.e.l.nec ſᷣuus.q̃ eſt j.ſiẽ ̊ nuda rõ ñ

facit aliquem liberum vebitoꝛem. vt. j. de w. l. nuda. ſic ⁊ i ſuo ipſi

dño. ł econt᷑.vt h̊ ſubijcit.⁊.. de pecu.le.l.vj.pe.
xr e Ditpe. non poſſum. ĩmo videt᷑.vt.j.qͥ.ex cau.in poſ.ea ſulci⸗
mus. S. ſi qs act.qᷓ eſt Z. So. certum erat mil furuꝑ ampliꝰ
in peculio.quia moꝛtuus erat ſeruus ibi credebat᷑ aliqd poſſe eſſe
in peculio. Jo. ⁊ hec ſolu.ex illo apparet.qꝛ ibi dꝛ conueniri poſſit.vł
ibi lis erat conteſtattt.
Latitat. vt h̊ ⁊.j.de reg iu.l.nullus.⁊..qð vi aut clam.l.ceniq;

S.j accur.

Neri pt. nota non inſpici qð pĩ euenire. ſic. S. de iuriſch. om. in. ſi

V Sequer. de fa

cto. non iure. z miuria iudicis.

x Latitare.i.turpiter ſe occultare.vt. .qͥ.ex cau.in poſ. ea fnlci
niꝰ. F. ij. ideo nõ videt᷑ fieri in ponſeſſionem miſſio Bea 3 he.
cau. in poſ.ea.l.in poſſeſſione.q eſt ↄ. So.nõ ſit miſſio talis ꝙ vẽ
dat᷑. fui tñ miſſio vt cautum ſit actori.vt.S.d iudi.l.in oibo.⁊.S.ex

qui. cau.ma.item ait.S. pe.

di:nuda rõ non facit eũ vebitoꝛem.
. Aub.
O tpe quo ĩ peculionł eſt pꝛ
latitat ĩ bonoꝝ poſſeſſionẽ eꝰ
rei uãde cã mitti nõ poſſum qͥ de
peculio cũ eo acturꝰ ſum.qꝛ ñ frau
datõnis cã latitat: qͥ ſi iudiciũ acci
pet abſolui veberet. nec ad rez pti⸗
net qð fieri põt: vt damnatõ ſeq̃t᷑.
naʒ ⁊ſi in diẽ ł ſub ↄditõe debebat᷑
fraudatõis cã nõ videt᷑ latitare.tã
⁊ſi põt iudicis imuria ↄdẽnaꝛi.Sʒ
fideiuſſoꝛẽ datũ eo tpꝑe quo nłeſt in
peculio teneri putat Juł.qm fide⸗
iuſſoꝛ future q́; actõis accipi poſſit
ſi m̃ ſic acceptꝰʒ. Si creditoꝛ pa
trem qͥ ve peculio tenebat᷑ heredeʒ
inſtituerit:qꝛ moꝛtis tpᷣs ĩ falcidie
rõne ſpectat᷑:illiꝰtꝑis peculiũ ↄſi⸗
cerabitẽ. Etiam poſti dñs e pe
cuho ↄuentꝰẽ fideiuſſoꝛ ꝓᷣuo acci⸗
pi pt.⁊ iõ q̃ rõne ſi pꝰ actõʒ dictatã
Fᷣuꝰ pecuniã exoluerit nõ magis re
petere põt: ꝙᷓ ſi iudiciũ dictatũ ñ fu
iſſet eadẽ rõne fideiuſſoꝛ q́; vtiliteꝛ
acceptꝰ videbit᷑.qꝛ nãlis obligano
quã etiaʒ ſᷣuꝰ ſuſcipe vide bati litẽ
trãſlata ñ ẽ. Seruꝰ alienꝰ cũ bo
na fide uiret mibi:nũmos a titio
mutuatꝰmihi vdit. vt eũ manu⸗
mitterẽ ⁊ manumiſi.creditoꝛ q̃re⸗
bat quẽ æ peclio ↄueĩret dixi quã
qᷓ creditõ electõʒ ałs hꝛet.tñ ĩ ꝓpo
ſito dñʒ eẽ ↄueniẽð.⁊ eũ ad exhibẽ
dũ mecũ actuꝝ pecũie noĩe q̃ ipii eſ
ſet acqͥſita:nec ĩ eã cõ̊ʒ alienata q ꝓ

d Etiam. ſuſ. cipe videbit᷑ dando fidemſſo. vel dic ꝙ xe mo die

y Fideiuſſor?.

datum. ſ. a pꝛe.
3 Acceptus eſt

.ſ. p futura non

als. ar. . de fide
iuſ.l. cum fideiu⸗
bebat. 1. . de co⸗
ſtitu. pe.l. . F.j.
7. J. de libe. le. ſi
qs reum.S. idem
quẽadmodum.

a Si qeditoꝛ.

ſpectat᷑. vt h.⁊ im

titas. 335 aen
te imo tp̃s adite
hereditatis. vt.j
a. l. fal.l. ſi cre⸗
ditoꝛ filij. q eſt .
So. Fᷣm. H. ibi
adt in ipſo ige
moꝛuis. 1 ſic eſt
idem viriq; tps
alij vt. Jo. dicut
ꝙ eadem erat qᷣn
tuas pꝛimonij
vtroq; tꝑe. Lu
dic ꝙꝙ alter iſtoꝝ
inſpici.qð plus
ꝓficit legatarijs

vt in eo.li.l. cu

quo.
b Peculĩ. vt

q̃ntum tunc põt
hꝛe de peculio t⸗
tum videat eſſe i
hereditate credi⸗
toꝛꝝs. ſic ꝓſici⸗
at legataꝛijs vt
tantommoꝛ falci
dia detrahat᷑ eis
Itẽ ⁊ de eo crech
ioꝛib hẽditarijs
a legatarijs tene⸗
buur.

c Peculiũ. oſi.
vt qꝛ qntũ credi/

toꝛ vᷣm facteſt t̃

tũ om̃ tꝑe cedu⸗

⁊ ꝙ diẽ etiam Huus.ſ. hõ non ſolũ liber videbat᷑.⁊ veꝑ erat ꝙ ſuſce
pat eam obligatõem.⁊ ſic dicas ſuſciꝑe.i.ſuſcepiſſe.

e In litem. ꝑ dñm ſuſceptam.

fKFranſlata.i.mutata. affert em̃ vtiluatẽ non damnũ hec nous

tio qᷓ ſit lii. ↄteſta.vt.j.de noua.l.aliam.
g Benuus alij. vedit. 1. tradidii.

hConuemiet. me poſſidentem vel ver dñm.
i Als hꝛet. wvmmum. vel bone fidei poſ.⁊ hoc

ſi ſerns a bone f⸗

cei poſ.ſe ſubirahere non intendit.ſiẽ facit h.⁊.j.man. cum ßuus⸗
S.qꝙ ſi de ſuis.ſj videt᷑ ꝙ nec alias poſſu eligere. vt. S. e.l. j. m. ſ.
lI.hinc.S.j.⁊ ibi:certe illud.q̃ ſunt j.So.illud non ex neceſſutate i⸗

mngit. vel dic aliud in emptoꝛe ⁊ venditoꝛe vel

ſocio ꝙᷓ H. vel illud

obrimet cum liquioum eſt in cuiꝰ peculio zhu.ſi at̃ non liquet vel

liquet in neutro caſu locũ hʒ. qʒ B; dicit᷑.

k In eam. ſ. manumiſſionem.
1ZAdmitendam. ſ. dicunnꝰ.

m Ex re:ex q̃ cauia ⁊ ex oꝑa q̃ritꝑ talem.ac.

e K mnoneni⸗
e hikſtau i
Ai ilunfu
nſſel mn
ſann⸗

u li auitl

Kg T
unef Gne

ſeſzkſtd itiun

Ai en i
pluc,. nng⸗
lie ufite
iiab nhi
ehigt
ſnaich cteme
.

8

.
—

S=.

= =
——
—

4

=☛ =

le
4 i Nfoad
ufen aum
e Ne .
6oren en punn
eei. tande
tlin ſisraut
t. ,
n npuin
nfat⸗ cozman
her
nin Wiar
nin ſomeen
. cz.
KAchi. ſha
64,a ele Patusſt
nn. n

unent
w

uni,

uemn ere
nc atng ſ

thine
ima rpllo

ms Glitni.
nn nſcene
N Gkerpeau
dh
fumd tmnernse

fſiers cum gdh

e bunn dinj
Neculo
hulleg;
600
Anuß
aineſilien eln
W
Paſſſſtſhunn
ſnſreag

it
unt

une,
N i
nnang
eguolketn
1 aii
Wangſt
Dana
tsiſace
Nsliüi ſ n
RiisdN
igfah
iiiani
Nünniid
uſritin
rnäs big
Ne muebuiilii 1
Walen?cbo
nünosstit
tünun
acnni B
wairn nni
sbia i
5aünan
ürmieii
enrni
Mvigi n⸗

Eſſet. acqſita. ĩmo nec dño nec poſſeſſoꝛi eſſe videt᷑ acqſita. vr

I·æ acq. re. w. l. uꝰ. z. j. jcœ acq. poſ.l.j.S. ß eum.q̃ ſunt j.Do.

B ve eqtate.ibi de rigoꝛe.

o Em̃. ideo nõ admittir phicta diſtincto. qm ac. vt em darem qð
meum eſſet. ſ. wmimum Fᷣmi. manumittendo ipᷣm fuit mihi dats ꝓ

non feci.cum noõ
eſſet meus.⁊ ita

non lucroꝛ q̃ſi ex
negociatione. vxr
facio als.vt.j.ð
here. ⁊ acti. ven.
venditoꝛ ex. ⁊. .

at. j. ꝓ ſocio.ſo
cium q.S. fi. 7. l.
ſe. 7. J. de cõ. cuʒ

nunc.

q Lod de⸗
* 4 bet . ab
erneis.qͥd ſi a dſu

mino: K. Jo. ſe

cus. nam paupi
hoc ſibi diues ẽ.
vt. j. ad.l. fal. l.
qrebet.
¶FZugdicatis.
nam nonnullas
moꝛas hʒ ollatio
iudicioꝝ.vt.j.vt
le. vel ſideicom.
no. caue. l. eniaʒ.
r em de.
vt. S. e. ⁊ ancilla
rum. S. fi. 2. K.
hic argumentis.

Acctiones. ſ.
omuni di. ⁊ ꝓ ſo
cio quã hʒ ꝓ me⸗
dietate peculij nõ
diuiſ. alioqͥn nõ
tenet᷑ ꝓ auo. vt.
S. e. ſed ſi duo.in
fi. accurſius.

t Peeſtanone.
nõ bonam regu⸗
lam. vt H. 1. .5
ohen. emp. qõ ſe
pe. S. ſi res. 1. S.
omo. ſi vt cer. .
idemilabeo.⁊. ſ.
ti. iij. l. iij. S. ideʒ
labeo. ſecꝰꝭᷣ ſi mi
hi ten earis.qꝛ cõ
traxiſti mecuũ nõ

capite ſerui facta ꝓponeret᷑.neq; eĩ

admittendum eſſe diſtinctõʒ exiſti
mãtium:ſi nõ manumittaʒ dni pe
cuniaʒ eẽ.manumiſſione vero ſecu
ta videꝛi pecumam ex re mea q̃ſita
mqhi. qm magis ꝓpt rem meam ꝙᷓ;
ex re mea pecuma mibi dareẽk.
ð [Leuola.
Vog debet᷑ puo ab er̃neis a⸗
genti te peculio non oĩmodo
dñs ad q̃ntitatẽ vebiti ↄdemnãdꝰẽ
cum ⁊ ſumptꝰ in petẽdo ⁊ euentus
executõis poſſit eſſe incertꝰ ⁊ cogi⸗
tanda ſit moꝛa tꝑis q̃ dat᷑ iudica⸗
tis:aut venditõnis bonoꝛum ſi id
magis faciendum erit: q̊ ſi ꝑatꝰ ſit
actõʒ mandare abſoluet᷑ qð em̃ dici
tur ſi cũ vno ex ſocijs agat᷑ vniuer
ſum peculium ↄputandũ.qꝛ ſit cuʒ
ſocio actõ in eodẽ redibit. ſi actões
ꝑatus ſit pᷣſtare:⁊ in oĩbo qͥs idcir⸗
co teneri dicimꝰ.qꝛ hnt actõʒ vle
gatio ꝓ iuſta pᷣſtatõne eef.
Auk.

X facto q̃rit᷑ qꝗͥ tutelam q̃ſili
ber admiſtrabat ſeruꝰ ꝓnũ⸗
ciatus eſt an ſi ↄueniat᷑ eius dñs ꝗ

pupillo.cuiꝰqdem potioꝛem eẽ cãaʒ

ꝙᷓ creditoꝛũ ceteroꝛum ſerui.habẽ
dam ſepe reſcptumẽ. an vłid edu
cat᷑ ex peculio qð dño vbet᷑.⁊ ſi pu
taueris poſſe œduci:an intſit. vtꝝ

cum adhuc in libertatẽ ageret x⸗
bitoꝛ dni factꝰẽ:an poſtea:⁊ an N

peculio puberi ↄpetat.rñdit nullũ
puilegiũ pᷣponi patri ł dno pt. cum

q; habes actõʒ. vt. C. ſi cer. pe.l.non aduerſus. a. S. de neg. gel. nã
Fuiꝰ. S. fi. a. S. de pig. act. l. petenti. ſ in caſib e in Ictu videt᷑ j.
V. ſ. vepoſiti. l.j. S. ſi vo tuo noĩe.l.ſi is apo.a.j.man. ſi ꝓcuratoꝛ

m fi. l. . j. de act. em
ſolutois. vt. J. de 0

p. iulia. S. pe. IJtem nõ ꝙ velegano obtinet vicẽ
pe. lib.l.qͥ liberinos.S. ſ ſi creditoꝛi.

ve 2z ſacto. an vel idem. abũdat vnum an. a hec eſt ma qſtio
cCEu rñder᷑ ꝙ ſic.

Etſi putaueris.
y Et libeꝛtate. i.in

hec eſt ſecunda q̃ſtio. rñdet᷑ q non.
poſſeſſione libertaus.
Al an peculio. tercia q̃ſtio. .
2à Konuemunt. cum 2 ipſi habeant pᷣuilegium. vt. S. de tribu.l.j

miſi habeant pignꝰ. vt. S. de tribu.l. ꝓcuratons.S.qͥd t. vel illud in
tributona. accurſius floꝛentinus.
b ¶ Plane. mipoſitio eſt cniuſdam alterꝰ rte q̃ſtionis.
Igq reſcpum eſt. vere hñda eſt ro. licʒ vere nõ fuerit nitela. vr h.
:c Ppink. cech. dabim?. a. j. ſolu. matri. ſi cum wtem. F. pe. a. l.
ſi ſiio. nam ſi non haberet᷑ rario, ſecus eſſet. quia occupantis ⁊c.

ov

9 In id. quod debetur pupillo.

e Babit᷑. qð debe pupillo.alijs interim tacẽtibj

vt in fi.l. 2 ſic ha

bes dabit als eſt inhibet. ⁊ tunc referas ad idem. ⁊ dicas inbibet᷑.ſ.
alijs dum pupillo ſatiſſit. vt in fi.l UAel dic inhibet᷑.ſ.alijs cum aliqͥs

occupauerit.⁊ ſic ad ꝓximum rñſum hoc refert.

ey ꝑſona filij ł ſᷣui de peculio ↄueni
unt᷑ plãe ĩ ceteris cred toꝛibb hñda
rõẽ puilegioꝝ.qͥd em ſi filiꝰ wtẽ ac
cepit:tutelaʒ admĩſtrauit. merito

igit᷑ ⁊ in ſeruo qͥ ꝓ tutoꝛe egit id re⸗
ſcptum ẽ:qꝛ occupantis melioꝛ ſo⸗

let es cõditõ ꝙᷓ ceteroꝝ in id dabit

actõ.plane ſi ex re pupilli noĩa fecit

pecumiã in archꝗ œpoſuit dar᷑ ei

vendicatõ nũmoꝝ ⁊ aduerſus tebi

toꝛes vtilis actõ.ſ.ſi nũmos ↄſum2

pſerũt. h̊ em̃ alienare eos nõ potuit
qð etiã in qs tutoꝛe dõm eſt. nec
tñ inteſſe puto qñ dno debere cepit
vtxꝑ cũ in libertans poſſeſſione eẽt
an poſtea. naʒ ⁊ ſi titij ſᷣuo credide
ro eiuſq; dñs eẽ cepo: ducã qð p⸗
crediderim ſi ↄueniri ve peculio ce

pero.qͥd eſt.qꝛ de peculio actio

ficit vtił actõ in dñm q̃ tutele erit
vt qð ille ꝓ primonio habuerit pe

culiũ eẽ iĩtelligatẽ. Si ws filiofa.

ſit data:ł tutelã admĩſtrauit: bñ⸗
da erit rõ puilegioꝝ in actõe e pe
culio dilata interim ceteroꝝ credi
toꝝ actõe:ł intpoſita cautoe.ſi po⸗
res agãt qͥ puilegiũ ñ hñt reſtitutu
ri qð accepert.ſi infeꝛat᷑ poſtea cuʒ
Pfe actõ puilegij. 1 Dem.
ſticho peculium cũ manu
nitteret ademptũ ñ eſt: videt᷑ ↄceſ
ſum. dvebitoꝛes at᷑ ouenire niſi man
datis ſibi actõibo ñ pi. ſ Ceu.
Iliofa. vni ex hẽdibo pdia p
legauit: vt inſtructa erãt cuʒ
ſeruis.hi ᷣui dñi vbitoꝛes fuerũt

4 ſ J ſticho. cum mamumitterer ini vinos.
voluntate. vt. C. de pecu. eius qͥ lib.me
videt᷑ pt᷑ ↄopelli dñs ad ceſſionem tæ q hic dicit 5

de dona. ſi qͥs ar.S.pe.

ßz ᷣm aliam expoſñi⸗
tõeʒ ad aliud ſuꝑiꝰ
refer.
f Momima fecit.
ſpale B. z. . de in
rem v. l.j.S. item
ſi plures.ſecꝰin tri
butoria ẽ. vt.S.œ
tribu. l. ꝓcurato⸗
ris. S. plane. Item
nõ ꝙ potiꝰeſt audi
endus qᷣ ſunzʒ inuune
mt. vt. S. e.l. depo
ſm. ⁊ non ducet
ODñs his caſib. vt.
I.de admi.tu.l.cir
ca.accur.

g Atilis actio.
licʒ ſuo nonne mu
tuet tutoꝛ. vt. C.
qñ ex fa.tu.⁊ ſi tu
b Mon potuit.
cum tutoꝛ non fne
rit.ſecus ſi ſuiſſer
tutoꝛ. vt. j. x fur⸗
tis. l. interdum. S.
q tutelaz.
Quod etiaz. ſ.
qð diximꝰ in Fuo
ↄſumpta pecunia
vel exiante vepoſi
taya.
k Mec tñ. rñſio
ſcõe qᷓſtionis.
IHund ꝗg. ſi de⸗
duco mihi debitũ.
qliter ̊ ſatſſiet pn
pillo ve reſiduo ⁊ ẽ
ſolutõ tercie qõis.
m Delſiciet. iure
mero.
n AUAtilis. tutele.
qꝛ non fuit tutoꝛ.
vel qꝛ non fuit pe⸗
culium ᷣm Jo.
o OS ws. q p⸗
poſuit in puo. ꝓpo
nit in filio ſimileʒ
caſum addendo.
bp Priunlegij. 1.
pᷣuilegiata. ſic z.j.
e. ſ ſi dam. F. fi.

Jo. ſecus in vltima
·l. j. ideo qꝛ wnare
dinone ex lege. vt. C.

1 Mon pt. cum acnones non pñt ſacile ranſire. vt. z. e. qͥs S. in fi.⸗
I. de pecuł. le. l.v. ⁊ hoc in directis. vniliter foꝛte tñ aget enam ſine ceſ

ſione. vt ar. C. de le. l. ex

legato. Sed an ipſe ↄueniat᷑ a creduoꝛibo pe⸗
culiaribo? videt᷑ ꝙ non. vt.C. an ſer. ex ſuo fa.l.creditoꝛibo. Econtra

ꝙ ſic.cum habeat peculium. vt. j. de wre p.l.j.S.p ↄꝛium.qꝛ dicas ſi
eſt oꝛcinus pt᷑ ↄueniri cum ſemꝑ comitatu eum iueru peculium. 2 ſic
hic.qñũ int viuos fuu manumiſſus. ſecus ſi ꝑ fideicomiſſum fuit ma⸗
numiſſus.tunc em̃ heres tenet᷑ cum poterat deducere qñ manumiſit
non ipſe. vt. j. ti. j. l. j. S. item heres. ⁊. S. ve tribu. ꝙ in heredẽ. S.ſi ſ⸗

uo. ⁊ facit.j.de vna.l.nñ.S.j.

r f Iliofa. cõ. nec ex ſna ꝑſona. qꝛ nł crediderant nec er pꝑi ona te
ſtatoꝛis. q;ꝛ dñs actõʒ non hũi. vt. S. e. 7 ancillaꝑ.S. ſj ipſi.

facit.j.e.l.ſi.

i Dcum quo. eximer es. licʒ veſierit. vt. S. ſiqs caut. l. q autem.

iln ſi creuit poſt ea tenet᷑ vſq; ad finem ſnie. vt. Z. e. qſitũ. j. R.

Tocd ſeruus.c

um væduxerit. Jo. facit. j.de ſideiuſ. ſiqs ꝓ eo.

S.j. accurſius floꝛenimus.-
Bebet. cum non ſit mihi ſolutum adhuc.

„ Iilud. I. minus. 7

e Peculiare. vt
teneat᷑ vᷣuo vel mã
vati. vel neg. geſ.
mihi dño ꝑ Puuz.

f I ſil?. cuʒ
monꝛebat⸗
etiam poſter ſi
poſtea cremt. vt.
ti. j. l. fi. qᷓ eſt . vel
dic qo dñs non ptᷣ
augere. vt H ſed ꝑ
ſe pt᷑ augei. vt ibꝛ.
g Quoquo mo.
ex re peculari vel
extrinſeca. Yez iõ
dicu achtam qꝛ ine
ↄpetit liberias. vt
E. cadu. tol. S.
nouſſime.

hb MDue ar ſerno

w. ro dꝛe inieꝛ hũc
7 ſupiozem. §. eſt⸗
iſti. de le. S. li pecu
lmum. mala meli
oꝛ ẽ. I: de pecu.le⸗
l.niq;. S. fi.·

vV AMi lega⸗

Kk Rebo qbuſdã.
1Mon opetere.
1 eſt rõ vt dixi. S.
ꝓxi.l. ſilioſa.
m Quando. de
peculio aciõ ſit an
mahs.
n p Retoꝛ. al
eenatuſue.
noĩatim pᷣco pecu
lij accepio.vt.S.li.
j. l. ſi ex duobo. S. f.
o Solo. vt. S. ti.
j. ſi ſemel. in fi. qñ
q; etiam ſine dolo
Vt. j. tu1. j. filijfa.

ꝓ In anno. vt. S

exerci. ſi m ĩ ii.
q Perpetua Fc. i.
eſſe poteſt. Vt. J. de
ſtaiu u. lab o. nam
ſi erat ſui namura
pus ppeiua. 7 poſt

nunc erit. ałs ſuo
ꝑe ſini. vt.j .·. Oo.
cu pꝰ.⁊ ſacu. C.

cũ eo.l.ei qui.

r Igeſt. p. ſ. poo
nmE.ſic.j. de re u.

ſunt qui.

1 Erxunguit pe⸗

ſ.deſuncti.liʒ dicat᷑
creſcẽ ex ſeipio ꝙ;⸗

tum ad actoem annalem. vt. j. e. l. fi. q eſt z. Item 7 peculium vicarij

ſic ſanſtacit. accurſius.

q̃ſitum ẽ an ceteris heꝛedibo aduer
ſus eũ actõ d peculio cõpetat rñdi
non competere. n Eratiꝰ.
DScũ quo de peculio agebã a
te vi exẽptꝰẽ qð tũc cũ vi ex
imeres in eo peculio fuerit ſpectari
opoꝛtz. p Bul.
Vogd ſᷣuus meus ꝓ vebitoꝛe
mmaeo mihi expꝛonnſerit ex pe
culio vduci dʒ ⁊ a vebitoꝛe nibilo
minꝰ abet. Sed videamꝰne credẽ
du ſit peculare fieri nomẽ ei ꝓ qᷣ
expꝛomiſſuʒ ẽ. Pau. rũdit vtiq; ſi
peculio agẽte aliqͥ veducère velit
illõ nomẽ pecubare facit.
H filb u? c? t Ripho.
noie dutaxat de peculio actũ
eſt añ finitũ iudiciũ vceſſerit id pe
culiũ rſpiciet᷑:qð aliqᷣs eoꝝ cũ mo
riebat᷑ habuerit. Sʒ eũ qͥ ßuũ teſtõ
li beg eẽ iubʒ ⁊ ei peculiũ legat ⁊ eꝰ
tpis peculiũ legare intelligi. Jut.
ſcribit qͥ libertas ↄpetit.iõq; oĩa ĩ⸗

cremẽta peculij: quoqͥ mõ an adi⸗

tam brditatè acqſita ad manumiſ
ſum ptinere. at ſiqs eyneo pecuiiuʒ
Fui legauit ĩ ↄicctura volũtanis te⸗

ſtatoꝛis qõeʒ eẽ: ⁊ vereſimiliꝰeẽ id
legatũ qð moꝛtis tpe n peculio fu

erit. ita vt ꝗ ex rebo peculiaribo añ
aditã hr̃ditatẽ acceſſerit ebeant᷑.
veluti ꝑtus ancillaꝑꝝ ⁊ fetꝰ pecoꝝ.q̃
aut ᷣuo vvnata fuerint: ſiue qͥd ex
opis ſuis acqſierit: ad legatarium
non prinere. ſ Leuo.
Niex heredibo pᷣdia legauit
vt inſtructa erãt cũ ſeruis ⁊

ceteris reb: ⁊ qcqͥd ibi eſſet hi ſᷣui

vni vebitoꝛes fuerant: tam ey alijs
cauſis ꝙᷓ ex rõne calẽdarij: q̃ſitum
eſt an ceteris hꝛqibo duerſus eum
pecunie ab his vbite actõ e pecu
lio ↄpetat. rñdi non ↄpetere.

cius exinguit. vt. j. . j. ſi uus. S. eum.

„„

Mon ad ſilios.niſi in caſu. vt. C. de pa. q fi. di. l. j.
vV Ses ſi alio modo.puta dignuate. vt inſti.qͥ. mo. ius pa. po. ſol.

S.ſ lius. a.

Cel ſ ſcus. vbi depoꝛtatus fuerit.

y Be pecul o ien t. I. ſi noĩatim peium de peculio accepit. vt. 5. ti. j.
lLiſ ex duobo. 7. . ſi. ⁊.l. ſj eii qs. ⁊ facit, l. qᷓnens. S. ſi. abOo.

3 Item beres eins. f. tenet ce peculis.

a·Mam ſi cum. peculio. dic ꝙ alij fuu legatũ peculium alij Fud.
⁊ ita ponit᷑ cumꝓ ⁊ ałs falſum eſet qð hic dꝛ.vt.S.ti.j.quotiens.

Eſ: geccurſius.

Queſtioms fuit.an teneat᷑ heres. vel ille cui legarum eſt peculi⸗

Ouiñ actõ æ peculio analis ſit.
Reetoꝛ ait pꝰ moꝛtẽ eiꝰ
qꝗᷓ̊ in alteriꝰ pfate fue⸗
rit: poſteaue ꝙᷓ; emãci⸗
patꝰ:manumiſſus:alienatuſue fue
rit dũtaxat de peculio: aſi qͥd wolo
malo eiꝰ ĩ cuiꝰptate ẽ factũ fuerit:
q minꝰpeculij eẽt ĩ anno quo pmuʒ
ea re exꝑiundi poteſtas erit: iu⸗
diciũ dabo. Quãdiu ſᷣuꝰ ł filĩ
poteſtate ẽ d peculio actõ pꝑꝓpetua
E.pꝰ moꝛtẽ aũt eꝰ ł poſtq emãcipa
tꝰ mãumiſſus: alienatuſue fuerit:
tꝑalis eẽ incipit.i. annalis. An
nus aũt vtilis ↄputabit᷑.⁊ iõ ⁊ſi cõ
ditõnalis ſit obligatõ. Juł. ſcpſit
ex eo ↄputãdũ annũ nõ ex quo emã
cipatꝰẽ ſ̊ ex quo peti potuit ↄditõe

exñte. Aerito aũt tpariam ĩ B;
caſu fecit pᷣtoꝛ actõʒ.nam cũ moꝛte

k alienatone extinguit᷑ peculiũ ſuf
ficiebat vſq; ad annũ ꝓduci obli⸗
gatõʒ. Alienatõ aũt ⁊ manumiſ
ſio ad uos ꝑtinet:non ad filios.
Moꝛs aũt taʒ ad ſᷣuos qꝙᷓ ad filios
refert᷑: emãcipatõ vo ad ſolũ filiũ.

Sʒ ꝛſi alio mõ ſine emãcipatõe xe
ſierit eẽ ĩ pkate: annał erit actio.
Sʒ aſi moꝛte pꝛis:ł depoꝛtãtõe ſui

iuris fuerit effectꝰfiliꝰve peculioĩ⸗

tra annũ heres pꝛis ł fiſcꝰ tenebit.
In alienatõe accipit᷑ vtiq; vẽditoꝛ

q actõne xæ peculio int᷑ annũ tenet᷑
Sʒ ⁊ſi wnauit ſᷣuũ:ł ꝑmutauit:ł ĩ

vrẽ cedit: ĩ eadẽ cã eſt. Itẽ hẽs

eꝰ qͥ ᷣuũ legauit ñ cũ peculio.naʒ ſi

cũ pecłio:ł legauit:ł libeꝝ eẽ iuſſit
qois fuit:⁊ mihi veriꝰ vr ñdãdaʒ.
neq; i manumiſſuʒ:neq; in euʒ cui
legatũ ſi peculiũ. peculio actoʒ

an ergo teneat᷑ heres ⁊ ait Cecili?
teneri. quia peculiuʒ penes eum ſit

cligk. vt. . de ribn. in bedem. §. eligẽ. K. imo

Solum. vt

.

ens.in ſi.
d Ad euz. i. he⸗
redem.
e Actoem dire⸗
ctam vel vtilem.
vt nõ. S. itu. j. ſi
ſtico.
c Telſus tene
ri.imo nõ tener᷑.
vt z.n. j.l. at cũ.
q̃ eſt j.̃ diſtin⸗
gue an ſu directo
relicta libertas qᷓ
caſu ipe tenet cu
direcio peculium

non obſtet lex n

fuerit oſecutuz.

vt. j. de dote p.l.
j.S. p Znuʒ. an p
fideicõmiſſum qͥ
caſu imputat᷑ he
redi cum potuit
retinẽ. vt h 2. S:
de tribu. ꝙ in he
redem.S.ſi ᷣuo.
g Lonuemen⸗

duz. 7 ſibi impu⸗/

tet cur ſibi caue⸗
ri nõ deſiderauit
vt. S. &æ tranſac.

b. Si eepto⸗5

vtẽt᷑ ĩmo videt
p ſic. vt inſti. de
fideicõ. here. . ſi
qs. q eſt ö. ß pecu
lium eſt vnmer⸗

ſuas incoꝛpea 7

iuris. in q̃ actõ/
nes otinent. ß̃ il⸗
lud eſt ven ee coꝛ
ꝑe aliq̊ vel coꝛpo
rea vmuerſuiate.
vt eqᷣtio. accurſi.
1 In vſufructn
arium. ſ. dicimꝰ.

k q Teſtü.

IDPieterierat.

a tpe q̊ moꝛtiaus

cebat.

m Recte actu;

Z quõ recte ẽ acetuj
cũ actõ de imn rẽ

ſ ve peculio. vt i
pn Punꝰ.l. d vel
qꝛ noluit vel no
potuit cũ debuit

xirem agn ge
cũ egit de peculio. et qõ in rẽ vſum ẽ petiſſe vꝛ. vi dirr eln
ſci eſt abſolur ab actõe de peculio et in eo qõ vſum?

vñ ↄueniri nõ pt᷑. Alij dixer̃t recte actum eſt.i. agi poterit. ßh nulla

eſt doa rõ.nam ᷣm hoc qꝛ de fundo meo aliqñ poiin age.

hoche nõ

o. e fundo meo alie ags docwe
oſſuz q no eſt ver. vel alit. pẽ em dici vraq; ꝓPoſis fuiſſe 7
and in rem v.nec fuit ab aduerſario coactꝰ. vt vnam eligeret

qma pater ve ſuo iure conſidebat. ſed ſecundum hoc ergo non egit

.

gan
ſſin lbſit
ai ſirpee
Auünmn ciͦe
ſenenot gigal⸗
i felictas
gin. olgain
in ſernt.
.”

tuo ſ goint

ſni in ctuariu
ahn
ffitenen
mäni fin
ng. e3
ſmn hot ni
nil Uuch
6löſuera
Mofhho n mral
ind et A
mifu lonoe
ſp. hj. miſe. 1
efcsili in
Seaa. excepte

=
=

=2

Meani⸗
ium ſesſt⸗
iſng fncni
hiche 3
Daſcne .
Rmhomme
Auni ite a

lunge Ufeni

ißte *
aurſif krüm
guit Actere

Eunni nſen⸗

P
inin Wni
hai ban
tKnſt.
gtgiguu
Wuünimzfrin

S 6
duln e debni .nõ obſtä lo.alið ſi wlo.vt.5S.ti.ij.ſjj ſi dã.S.pᷣterea..l.ſũma.in·
* actoꝛ recte:q; eligẽ debnit.i expone recte.i.nõ obſtãte erꝛoꝛe moꝛ a Solo malo.alið ſi wolo. vt. S. ti. ij. i d5. §. öterea. .l. .
aus tis filij. nã ⁊ poſt annũ intẽdi pt᷑ nõ obſtãte moꝛte pntanua łᷣ nãii pn.⁊ nõ h̊ ꝙ vtraq; actio ĩpedit᷑:vel deficit ꝓpi id ꝗð dño vebet᷑. vt
Pi

vel dic ꝙ ex vna cã:puta ex mutuo in.x. egit de peculio. ex alia in

I.e.ſi ꝓ pꝛe.S.ſi dno.⁊ hoc plus ẽ in acnõe de peculio:qꝛ ⁊ cũ ſeruis
. ine v.ex locato e in rẽ : M olnornt en cãᷓ ennt alegar erroꝛ Eſit elaii Prterekiad Vigl nactar ocer
lae . E. A uf: riac. .igno.l. c2i q eſt ʒ. Sed ülud eſt e rigoꝛe mmita e. vt h. . · e. ſi g pꝛe. S. idẽ actat. r ga nyko vbe
aleſt. cctatest. S. w ⸗ itradedo id a legatario:ſe libe⸗ Ibiq ĩ pfate ſr aliena nihil i nii er tacto S pia
U ſ rnat v be⸗ an. Pegaſus aut caueri heredi peculio hñt.ĩſolidũ iñ tenet᷑ ier ccbgat e.
tpniics ieran iñ̃ ¶ bere ait: ab eo cui peculiũ legati qͥ eos bñt ĩ ptate ſi ĩ rẽ eoꝝ go aece⸗ ho. vr.. wnbi.
ir, de cr vl dic ſit: qꝛ ad eñ veniũt creditoꝛes. ̊ ſi prtũ ẽ auerſuz ſit qjſi cñ ipis pot ã peur gtor plane
ßni, enghar aᷣ tradiderit ſine cautme erit oueniẽ⸗ ctũ eẽ videat᷑: nec vꝛ fruſtra ĩ rẽ inn deile vrack ens
nnie d au:vr.. ,cum dus. O pcepto fuo ⁊ peculio ro⸗ Vſo actio pꝑmiſſa qſi ſufficeret ee be. re erulio aget.
gar rheiesrellunaehaclieette choreenifnnectiabeotefartor. 2 Beeud Ken
feten crinuchnmteroents in lnmd metometnigaltmaraaitiet i ar ekct
”sä quẽad relicta e heredi E: vt Tamn viir pierit? 4q Ei numis
außpliin H unolsa ait. cũ peculiũ ñ hẽat:nec wlo irẽ vſo nãq; actio ꝑpetua ẽ. 7 locuʒ alo n erdi nh
hri Nu Renlrde fecerit qminꝰhꝛet. Vſufr. q; err hʒ:ſiue ademit ſine wlo malo: ſiue differata ſequenti
Mlfeninn Pperua vino f⸗ cto int᷑ qnũ actõʒ dãdam in vſufru actio ð peculio ãno finita ẽ. Itẽ ſi lege e ⸗.
umn um ſo no dat inrra ctuarium. p DOmpo. ples aget e peculio ꝓficere Bei c„ Bonnamag. .
N . dh men AVeſitũ ẽ apud labeonẽ ſi c pecũis ĩ rẽ via ẽ dʒ: vt ipe vberioꝛ? b. Mon ſit. ⁊ qꝛ
N röd 4 fſ. uq cõſuene⸗ filiꝰ viueret tu credẽs eũ moꝛ actõʒ hẽat. certe ſi pᷣuẽtũ ſit ab aliq n mo, 5 ARFtn
N t mees ent voli tuũ anali actõe egeris: qꝛ annꝰ p ⁊ actũ ẽ peculio · ĩ rẽ vſo acio ꝛe homoͤ cnibw
unameni n mous filij. . t. rieꝛat exceptõe ſis rpulſꝰ:an rurſꝰ an ceſſſz vidẽdũ e: rfer tpop. J ul. ft eogugrn an
d hanetns rpir ubi 2Mo erꝛore vmreduͦ : extlaree heculioacroe pumi de im aanc ige nar
ummmij aut dro e, voltt 2 ait pmitti vebere duͦtaxat ð pecu rẽ vſo actiõʒ: qꝛ ĩ peculiũ vſuʒ eſt lcñ ſerue. . qo ſin
umänut moue fun durer lio:nõ et᷑ ĩ rẽ vſo. nã ĩ iudicio po qoĩ rẽ dñi vſuʒ erat: 1 no ſolu⸗ 4 lod ſi ſer
ui 4 Wwke ertallu ie irc vſo recteactũ é:qꝛ annua tue: quadmodi ſi ißisno adnoſu 4 Aocn ſer
mi unit Vr. 3. q. ex caun. exceptio ad peculiũ: ñ ad ĩ rẽ vſuʒ iſſet ſolutũ. Sed ita demůũ ſi pſtue Wri dors Pechinepe
R imnmino.l. t Vm poſt moꝛtẽ filijfa.ãnua re erꝰ vterat. cetex ſi ñ pᷣſtiterit: ma t. As lira nome
wfis dac imen. auer ,hrez acto quẽad⸗ net actio eirevſo. 1 Abole. herulure de gn.
f = v. . edr⸗ etc. mModũ aduerſꝰ eũ eẽt ꝑpetua viuo Ei numns acceptis fuũ ma S. fi⸗accur.
ſcrendu. S. fi. filio.iõ ſi ex cã redibitiõis erat ò pʒ numilſit agi cũ eoð ĩ rẽ vN᷑ſon E In keid ſerur.
enännt n . erneri Cculio actio. vj. mẽſiũ erit pꝰ moꝛtẽ pr:qꝛ dando libtatẽ locupletioꝛ ex werart mine vdue
een ſſipedeer. filij ice doz erit ĩoĩm tpalibo acnõi nũmis nõ fit. v Apia. aducto: vr. :el⸗
e r d Yimn, bus. Sifuscui creditũ apo ho⸗ Vog ſißiu? vno quãtitatẽ r .Sfl. . . P ſoclo
rinens ſtes ſit pecnlio actio ĩ dũm n no derit vt mãumittat᷑: quam a ro. iac-lnauis.
liiornn. ſe peculiũ. licʒ fimẽda ẽ: ꝙdiu poſtlimimo reuer⸗ me mutuã accepat. ĩ peculio qdeʒ ſee iſicr0 E.
e enne poteltt. „ Smpo. bäc quititaté oputari i réat dm Beu nnga e tugr
nt m . eſt 3.ac. Iffinitõe peculij iterdũ ẽ vrẽ vigceri vſuʒ ſi qᷣd plꝰſit ĩ eo qdð ſeruꝰ bac igit᷑ acnõe ĩ id
lmumtl 1 Deceſſon. i Ju. et᷑ ſi Puꝰ ĩ rex nã eẽ ceſjt cedit ꝙᷓ ẽĩ fuipcio. In rẽe at vſũ Gos vlt han
dt Fins 1 ſermi: vt. . t. .. ⁊ gctõʒ pᷣtõ ð peclio int᷑ ãnũ dat.nã vꝛ. ſiue id ipᷣm q fu⸗ ccepit: in re ibi nõ fuit cuz buo
imul Lpe. j. K. que ? 4 tẽ ⁊ acceſſiõʒ:⁊ xceſſiõʒ q̃ſi pecu dñi duertit: veluti ſi triticũ accepit Feaen ſi⸗
cal uſitn enens lij recipiẽdã: ᷓᷓ eſijt moꝛte m: 2 id pmi familiã dm cibarioꝝ no⸗ 1 In re ſwe. hoc
nin, ar:æ en ſiud bmãumiſſiõe eẽ peculiũ: vt poſſitei mie ↄſũpſerit: aut ſi pecumiã a cre⸗ ſiue reſpiciat alia
vt ibi dixi. ac. dno ſiue q̃ ſi.j.

gtahil
senii 4

44
ℳ

t De in rẽ veꝛ

ſ. qꝛ triplex eſt
actio ex edicto

iſto 1 diri. 3. de

accedere vt ĩ peculij fructibo:ł pe⸗
coꝝ fetu ancillarũq; ꝑtu:⁊ vceder
veluti ſi moꝛtuũ ſit alal:ł alio q̃li⸗

ma.b peculio bet mo perientt.
n ans vyr Dem rem verfro.
5. de peculio.1. j. in rem verilo. S
„ ſ 3 bij. .
Waige inſti. qd cum eo. F. fi. 2. . ti. j. l. . in pᷣn. x. S. ſi
x Doſſe. vt. . e. filiuſſa. in fil. eoer. pe. ſi inſtuoꝛẽ.

y Ademit. ⁊ tũc qñq; agitur. vt..e.ſi filiuſſa.

Exytmciũ veſinit em: vt homo. vt. S.t.ij. peculiũ.⁊. S.ti.j.l.j.
S. meruo.accurſius floꝛeñ.

—„„

ditoꝛe acceptã dñico creditoꝛi ſol⸗
uerit. Sʒ etſi errauerit ĩ ſoluẽdo:
⁊ putauit creditoꝛẽ eũ qͥ ñ erat eq̃ ĩ
rẽ vᷣſuʒ eẽ. Põp.li.xj.ait q̃tenꝰ ĩde

biti repititioʒ dñs hꝛet:ſiue cũ ßuꝰ
dñi: negocij gerendi admĩſtrãdiue

m Soluerit. h

em̃ directo vut᷑. vt

.j.d iure wr. l. fi.
in fi. l.
n PHꝛet. ĩ hꝰ di⸗
fert a geſtoꝛe nego
cioꝝ q nõ ĩputat in
debitũ niſi dñs ra
tũ hẽat:vt.S.de ne

go. geſ. ſis aliena. ⁊ ? rõ. qꝛ ↄditio ĩdebin. etiã ĩuito dño qrit᷑ ꝑ ſer⸗

uũ: vt. j.de v. obli. l.ſeruꝰ vetate: ß ꝑ geſtoꝛẽ nõ miſi ſit ratu habuũ.
nõ h̃ ꝙ iõ ꝙ acto ẽ dño q̃ſua vꝛ vſuʒ: vt.j.e.S.idẽ labeo. agc.
o Siue. hoc ſiue reſpici aliud inferius ſiue ſecũdo:a hoc ſecũdo

caſu vertit ꝑ obliquũ.accurſius.

R uj

y Sine. 1 hoc ſine reſpicit ſuꝑioꝛa ſiue: ⁊ hoc ſecũdo cain ꝑ oblu
quũ vertit. accurſius floten. ððẽ — “
9 Pu ĩ pecul. vt. J. e. ſi res. S. placet. p3. I. e. ⁊ õ.S.idẽ ſcribil.
fi. æ nõ ꝙ nõ ĩtereſt diecto an ꝑ obliquũ fiat qᷣd. vt . . de ↄdi. inſti.
q̃ ſodi. S.ſi ſ iuriſiur.ĩ fi.S. ar. .. de vul. ſh.qͥ hibe.S.hec.VYba.
b Et regulari.
no eea ea cauſa qͥd geſſit: veluti ſi mutuat⸗
nã tẽ emũ bec do ſit pecunia: vt frumtũ ↄparet ad fa
ee Rrp ſcmiliã alẽdã:bł veſtimẽta ſiue peculi
ſi erꝛaeru. garit᷑ mutuatꝰ poſtea ĩ rẽ dñi vertit
ne an in . pecumã. ̊ em iure vtimur: vt et ſi
1int be.a. 1.2,5 Pus i peculiũ ytit pecumã mox in
Fidem ait. mni. r dñmi vtit de in rẽ vſo eẽ actio poſ⸗
. ere doſtes ſit. Et regularit dicimꝰ totiẽs e
e Eoſũpſit in rę in rẽ vſo cctiõʒ eſſe qbo caſibo ꝓcu⸗
dñi ei vertẽdo. ratoꝛ mãdati: vel qͥ negociũ geſſit:
d Deterioꝛ?.ĩ his een 9
duobe caſib nõ eed nNegociop geſtoꝝ hãet acnoʒ quoti⸗
Pines — enſq; aliqͥd ↄſumpſit ſeruꝰ vt aut re
nerut em̃ W ee . 7* 7 22
necie 1 vnles vt. melioꝛẽ oñs hꝛet:aut no ceterioꝛe

vel ſequi opouz. vt dñni.i.vſq; ad euʒ modũ quẽ oñs ei
.j. e.S. ſn mumg pſtare ↄſueuerat:ĩ rẽ dñi videri v⸗
n nr ine tiſſe Labeo ſcribit. dẽ erit a fi⸗
S. qo nſerus. lio. Seg etſi mutua pecunia acce
1 nde tin vta domu vñics eroenauit tectoriis
vo e inch. 5 27buſdã alijs qᷓ magis ad volupta
re ge de t ptinẽt ꝙᷓ; ad Vellnaternon mide⸗
nſt. cn eoeVſuʒ: qꝛ nec ꝓcuratoꝛ h ĩputat: ni-
u S. qo dĩi. ſi foꝛte maͤcau dñi:aut volũtateʒ
Es pid glane⸗ babuerit:nec dvebere ex eoonerari
Lio in, dñm q ipe facturꝰ nõ ect. qd geſt
Mec ar ef pan dʒ dns creditoꝛẽ h̊ auferꝛe ſine
ar ineo n qn Wm· ſue videlicʒ iiuria: nec cogẽ⸗
pan d amadere dus ſit ons vendere wmu: vtquan
E raen td⸗ pcioſioꝛ facta ẽ id pſtet. Jdẽ La
voiinarijs: a.ly beo ait ſi fumutuat? nümos a me
bee een alij eos crediderit in rẽ vᷣſo dñm
adarum . teneri:qd nomẽ ei acqſitu eſt: qua
Rolũtatt.ſ.* ſentẽtiã ita Põp. ꝓbat ſinõ peculi
idto ene are nomẽ fecit. Sʒ qſi dñice roõnis
ri g.1. qꝛ. a fat. ðöõ. eét ex q̃ c hactenꝰ erit dñs obliga
x.lS. n erguern tus: vt ſi nõ putat ſibi expedire no
. Eunen Men rebitoꝛis hie cedat creditoꝛi
m Cedai. ců mo actiões: ꝓcuratoremq; eum faciat.
enege l nece bine Ro nd chin . vñi vſuʒz La
xebet. inni. co ait qð mutuatꝰ ſeruꝰ dño emit
Hiaeurmnock. volẽti ad luxune mateniã vnguẽ⸗
„ Mecnõ illud. ſaate vel ſͤa a⸗ Eelntnei relſ
volẽn bũñ diẽ volẽãꝗ⸗· qͥd ad turpes ſumptꝰ ſubmiitrauit
riꝛałs em̃ nõ ẽ eiꝰ ?MU
Rnden ſamunna. tz i volẽte fallit ĩ ouob⸗ caſibꝛ. vt ini virũ et
vxoꝛẽ: vt.j.ð ĩpen.l.ꝓ volũtarijs.⁊ ĩ mioꝛe:vt.) mã.ſi vo nõ re.S.
p Eden ĩ rẽ. ſufficit em vtilit ceptu. vt. .e. ſern? ⸗ ſi adoleſcẽs.
li in rẽ. . j. e. l. F. fi. . l. ſi res. ĩ fi.j. F. ⁊. S. xe neg.gel.ß an vltro.
§. 18 q. ß 5. . e. ſi p pꝛe. S. Vſũ. So. qᷣ ibi dꝛ locũ hʒ cu res vſaẽ ĩ rẽ
dm̃. vñ apent acnio ve in rẽ vlo. miſi poſtea vſum eſſe deſmnat: vt qꝛ
ſeruꝰ dñi debuoꝛ factꝰ eſt: vi. j. e. ſi ꝓ pꝛe. S. ſi dm̃. hic aũt loquit᷑ U
ſeruꝰ. vel alius ꝑ caſum foꝛtuitũ impeduꝰ eſt vertreer.
4 Seg ſi nõ videt᷑ verſum. ar. contra. j. e. l. S. fi. in ſi⸗

PIAlio vertit. ſecus ſi nõ alio vertit. ſᷣ caſu perijt: vt. j. e. ſeruꝰ.

ſQuo vertat᷑. hoc ſpeciale vt tante ebeat eſſe diligẽtie vt vide⸗

at vbi expendant᷑ ſic in eo pcio quod dar eccleſie. vt. C. de ſa.ſan.
eccle. aut.hoc ius. at in eo qͥ mutuat ad nauẽ exigo mmoꝛem dili⸗
gentiã: vt. S. de exerci.l.fi.S.pe.In alijs autẽ generaluer medium
teneo. vt. . 5 ii
