
m Decretũ in
Sed hodie hec oĩa ꝑ ſindicos ſo⸗ uo ſie ſtitut
lẽt ſᷣm locoꝝ ↄſuetudinẽ explicari. vr ſubijen aal⸗
H ſi actoꝛ datus poſtea vecreto tes futurao. tet
vcurionũ ꝓhibitꝰ ſit:an exceptio dſtert⸗ mancanh
ei noceat:et puto ſic hoc accipiẽdũ iſtud ve eligedo
vt eiꝑmiſſa videant᷑: cui et pmiſſa topaet oie⸗
durant. Actoꝛ vniuerſitatis ſi iud de ledn
agat: compellituꝛ etiam vefendere. ta fieripte vt.
Non auteʒ compellitur æ ꝛato co⸗ mind not vi ie⸗
uere. Sed interdum ſi ve ecreto becẽ rõ. qꝛ cñ
dubitet. puto interponendaʒ et de mni enedrn it
rato cautioneʒ. Actoꝛ itaq; iſte ꝓ non teneat: niſi

ſup re certa: vt
inſti. de acti. S.
curare. et.j.æ

curatoꝛis partibus fungitur: ⁊ iu⸗
dicati actio ei ex edicto non datur:

niſiimn rem ſuã datus ſit: ⁊ conſtitui iudul no quea
ei poteſt. Ex hiſdem cauſis mu⸗ viuß.lj F ſie
tandi actoꝛis poteſtas erit:ex qui tur tale modatu
bus etiaʒ pꝛocuratons. Actoꝛ etii poleum a lue r
filiuſſamił.dari poteſt ale. oens
1 L. potelt. e e Lil dic nõ
referre:qꝛ ñ ipᷣi
v* Apianus. wcmoe ete⸗
Icut mumcipij nomine acni verũt:ſe qdam
onẽ pᷣtoꝛ vedit: ita aduerſus quibo iie li
eos iuſtiſſie edicẽdũ putamit. ʒ coonc actoms
⁊ legato qͥ ĩ negocio publico ſũptu; ſic aliud fecerũt
fecit:puio dãdã acnõʒ ĩ municipes go eis mada⸗
Si qᷣd vmiuerſitati œbet᷑:ſingklis n Perſecunõ;
nõ vebet᷑: nec qõ xebʒ vniuerſitas: ( eg

ä ⸗ hec oĩa.i. lites
quãdocũq; emergẽtes etiꝗ in futurũtnec.n: ad vnam cauſam tm
eligunt᷑: vt diximꝰ.S. e.l.pᷣma.S.quibo.

p Ser ſindicos.i.defẽſoꝛes:vt.j.ð mu.a ho. l. mũex. . efẽſoꝛes

q Dõ ſi actoꝛ. durãt.no videt᷑ factũ:niſi duret:vt h̊ ⁊.j. ĩ reʒ
ver. l.ſi ꝓ patre.S.verſum. Item hoc intellige li. nõ ↄteſt. quid

ſi poſtea? H. idem qð in pꝛocuratoꝛe dixi. S. e pꝛocu .l. que omma

argu. j. S. ꝓximo.
VActoꝛ.vni.æfendere.ſ.vmiuerſitatẽ nõ ſingłos:vt.S.e.ſi mu
nicipes. ſecꝰ aũt ẽ in eo ꝗq populari actiõe agit:qꝛ q̃ſi ſuo noĩe agit
vt. S. e ꝓcu. l.mutꝰ.S. ĩ popula.q ẽ j. Dʒ an epo hceat cõſtituere
actoꝛẽ. ⁊ videt᷑ ꝙ nõ:qꝛ ipe nec vniuerſuas:nec coꝛpꝰ nec collegi ẽ
Jo. m dicit ꝙ ſic.cum æcreto ſuꝑioꝝs mñ: inſtar tutor: vt.ſ.de
admi.tu.l.decreto.Itẽ qͥs xe caluma iurat. H. actoꝛ vł ſindicus
ꝑ hos vniuerſuas iurare videt᷑: vt.j.d cõdi.⁊ .l. municipib⸗.⁊
ſi vnus ſit ↄſul.ſufficit eũ iurare de caluma. MV
ſ.Mõ aũt.de rato.ſ.cũ certũ eſt eũ eſſe acioꝛẽ generalii conſtitu⸗
tũ.lʒ ad hc rem ſpale nõ hẽat mandatũ. Sed an iudicatuũ ſol. x⸗
beat ſatiſdare.videt᷑ ꝙ ſic:qꝛ vice ꝓcurat oꝛis ẽ:vt ſtati ſubijcit.ꝓ
curatoꝛ aũt etiã verꝰ ſatiſdat:vt.C.de ſatiſ.l.j.Sʒ dic j.qꝛ nõ ẽ
ꝑ oĩa ſiẽ ꝓcuratoꝛ.nã ꝓcuratoꝛ ſine iudice cõſtitui. actoꝛ vel ico⸗
nomnõ: vt ĩiſti. cura.S.fi.⁊.C.de epi:⁊ cle.l.oẽs qʒ.S.hꝰ nihilo

minꝰ. cũ hic. ſicut ⁊ tutoꝛ publica auctoꝛitate experitur. dicen⸗

dum eſt neutx ad hoc cogi: vt ar. C. de admi. tu. l.intoꝛes debitg.
7. l. fi. S. efenſiõʒ. ⁊.j.rem ra.ha.l.actoꝛ.a hac etiã rõne de calũ.
iurat hic acroꝛ:vt modo dixi.
t SDubitcxt᷑.idẽ in tutoꝛe:vt.j.de admi.tu.l.vulgo.ſed illð põt
ſic intelligi: vt tutoꝛ debeat ſatiſdare rato ſub hac exceptioe ſi
atparuerii eñ nõ eẽ tutoꝛẽ:ad hoc refert᷑ qð ibi dꝛ. equũ ẽ aduerſa
riu nõ vcipi:⁊ hoc dic.vt.j.rẽ ra.habe.l.actoꝛ.
u Yunguur.in hoc ꝙ neuter ante litis cõteſt.dat pꝛocuratoꝛem.
ſicut nec tuto: ⁊ quia ſic ſatiſdat de vefendendo: et etiam de rato
vt pꝛocuratoꝛ.non tamen ſumiles ſunt in ſacramento calũmie:vt

im. Irech

ortrzn]⸗
gennmnn
nienit N
Anauli

11 NN
d.

iechet
Aönehen.
dei gonici:
aoaur/
zev/A.
Publiann
lnepuͦt: r
ſ fer e, ⸗
fiunfn
ggt.
Msſerb e
Ptaetznencdann
Nnengheſa fe
Slnödbe. G
Clinatuugttun
Pnitbrfussntilan
Ciſalmgs Sc
Pitperltktsvuſchi⸗
Gngonmne;
Nynfſalnepegin
Naliiherm
Punſekmtikince
ehfuniglfiene
ntftſeßahin
Mllkffniigtton
müphſirhemeit⸗

Nunminnſtnu
kefligahite
eftentnifinen

WNNN

liglödifanmn g
nll Gniitir⸗
W
insfte hi oſ
,ſilimn hif ih

Aaltgnnun

zſttrie i
ßfüinhir
gognfmn

Uſita eg
8 ſune
ſurmrſei 4

gaurſel⸗

Chrm u
Misnl: u
nreee

Nm
ücbſing e

mmmem i8t
Nei.inh⸗ D
nunie Ae.
Mrüne. Am
J.5mu.1li
rũ: nſi unhin
brmmlniin
onn. 5. lge

—
nt ri iii
i Ban eivii
erſins: Ntco.
inns ii: Mlorumd
uurar. 5. Ali ⸗
Fum Hänmmt t
düu.
cſennignmi
cari. Dnnii
nmm i/
S
cm 4 .
laer/4N

66.
2lgt 1
eti in
.. ü
ituun,
N. eeN, 4
unnti,

△D
O

modo diximꝰ. Iteʒ cuʒ oſtet de creto: lʒ nõ habeat mãdatũ ſpãle

ad hãc reʒ:nõ cauet de rato:ſ̊ de defendẽdo:vt.j.rẽ ra.ha.l.actoꝛ.
ſz n ꝓcur atoꝛe ſecꝰqñq;:vt dixi S.ti.j.pompo.in pᷣn.
x Mon dat᷑. nec in eu ſiẽ nec in ꝓcuratoꝛẽ: vt S.ti.j.l.plautiꝰ.
y In reʒ ſuã. vt dicta.l.plautiꝰ.⁊.l.ſi ꝓcuratoꝛ.Accur.
3 Loſtitii. vt

delſingki ebet. In wecuniõibo kalil
gcton. vmuerſitatibo mhil refert vrxꝑ oẽs
gentaosan⸗ idẽ maneãt:an ꝑs maneat:vel oẽs
ae ſunt.ſ. tã afn. ĩmutati ſint. Sʒ ſi yniuerſitas ad
lue aen. voſt vnuz recidit: magis admittit poſſe
icin.r leg ⸗ eu nuemire: 1 zuemiri cuʒ ius oĩm ĩ
boſeqn. . l. ante Vni reciderit:⁊ extet nomen vm⸗
l rſt e, Uerſitatis. i Abo.
jn. vſq; ad legẽ. Juitates ſi ſuꝑ eos qͥ res ea
d omma. rũ admĩſtrãt nõ vfendunt᷑.

2 etiaz. .p
b eoee nec quicqꝙ eſt coꝛpoꝛale reipublice

dari põt vt ꝓcu⸗ . 9 . er
aeie n ſ. qð poſſideat᷑ ꝑ actões debitoꝝ ciui
na dobe tatis agetibo ſatiffieriopoꝛtet.
am fieri põt: vt Ompon.
E. vecu.l. li⸗ cũ municipi .
ien meſtatt. J tibi cũ municipib heredi

tas ↄmunis erit:familie her.
iudiciũ int᷑ vos reddit᷑. IJdẽq; dicẽ
dũ eſt in finiũ regundoꝝ:⁊ aq plu⸗
uie arcẽde iudicio. p Aulꝰ?.
nſtitui poteſt actoꝛ etiã ad

c ſ Icut. pꝛe
toꝛ Zdit.
ĩ echicto
qð nõ babemꝰ.
d Edicẽdũ.i.

echctũ ꝓponẽdũ: . HS
q koreſh⸗ cetur a⸗ opꝑis noui maiatoeʒ:7 ad ſti⸗
cno ỹ eos. Ac. pulatões int᷑ponẽdas veluti legato
ePublico. im 2Rzen , rr. rii-ai ſni ö.
bꝛoprie po: vx Luʒ: dqm ĩfecti: iudicatũ ſolin: ꝙᷓ⸗
j. ð v. ſig. l. e· uis pᷣno potiꝰciuitans caueri vebe
qui vec. et. j. q̃. 5 2„ . . –
kren nu⸗ i: at. ß ⁊ ſi actoꝛi cautũ fuerit: vtilis
ꝑ pꝛe. S. fi.

Actõeʒ. ſ.nego.geſ.ſi ſine mãdato ſecit:vt S.e.l.j.in fi.ſi at cũ
mandato:hʒ mandati: niſi ſalariũ fuerit eiꝓ hoc ↄſtitutum:vt.j.
man. ideʒ qꝛ. S. ̊ ⁊ ſi ad vecturas. Accour.
g Si qmd. nõo deber. Sed qͥd ſi diſſoluat᷑ vniuerſitas illa: nũqͥd
quiliet de vmuerſitate potern petẽ ꝑtẽ ſuã:vt ꝓpꝛiũ ⁊ puatũ debi
tuʒ.nã ⁊ hoc vides in illicins collegijs:vt.j.de colł.illi.l.ijj.hic q̊
videt᷑ multomagis.Sʒ qᷣd ſi vmmerſitas aliqð habeat nemꝰcõmu
ne: a qs eoꝝ ſit ałs nõ ſolnẽdo:nũquid creditoꝛes erut mutend in
poſſeſſionẽ ꝑtis nemoꝛis:q̃ qſi videt᷑ ad eũ ſpectare? nõ puto.quia
nec nemꝰillud nec ꝑs eiꝰalicuiꝰintelugit᷑:vt S.cæ re.diui.l.intatũ.
S.j. Itẽ quid ſi qibet de vmuerſuate tibi intulit imuriaʒ: nũquid
vmuerſuas dicet᷑ hoc feciſſe ⁊ poterit a te cõueniri? videt᷑ ꝙ nõ. qꝛ
nõ vt vmuerſitas.ſ.oↄſilio habito et cãpana pulſata vel ałs eis co/
nocatis feciſſet: j quilibet ſuo motu. Ecõtra ꝙ ſic.qꝛ vniuerſitas
mil aliud eſt ni ſi ſngul homĩes qui ibi ſunt.Qõ facit ad vſuʒ ne⸗
moꝛis ꝑ beſtias hoim ville. Accur.
h In curiombo. mutan ſunt: vt. j. de iuch. l. ꝓponebat᷑.
i Momen vmuer ſitatis. ſic extat rei memoꝛia.nec m res: vt ar.
j. de le.j. l. ſi grege.S.j.lʒ ̊ vnꝰñ ſit vmuerſuas:nec vmuerſi: nec
vniuerſus:retinet᷑ tñ ꝑ eun ius vniuerſitatis:łʒ ꝑ vnũ ab mino cõ⸗
ſtitui nõ poſſit vniuerſitas:ſ̊ ꝑ tres:vt.j.de v.ſig.l.neratiꝰ. Mo⸗/
men vo io dẽ retmneri. qꝛ adhuc dicet᷑ ſchola ſancn ambꝛoſij ſuꝑſtite
vno ſolo. Sʒ nũqd ſindicũ hic poterit vnꝰↄſtuuẽ cũ ſindicꝰpluriũ
cãm diat.vel qͥd ſi duo ſuni: videt᷑ ſic:vi hic. Iteʒ qͥd ſi nullꝰoĩ⸗
nõ remãſit: Rñ. Jo.ſolutũ eſſe collegiũ: ⁊ res in nulliꝰ bõis ſint:

ſiẽ ⁊ hẽditarie.ſ̊ t ſi poſtea aucte dñi pape vel eiꝰad quẽ ſpectat cu

ra eiuſdẽ collegij inſtituat᷑ aliqs ĩ eodẽ collegio iur artificio fingut᷑
iſtiꝰfuiſſe:vt S. ð re.di.l.j.S.id vo.⁊.j.de reg.iu.oĩa fere. ⁊. l.oĩs
heditas.lʒ qdã archieps moyſes ipos pietes poſſidẽ dixeru etiã du
rãte collegio: qd duruſimũ eſt dicẽ.et 9.l.videt᷑:vt. .ſi qͥs.t.li.eẽ
iul.ql. j. S. ſceuola. Tlex tñ id eſſe videt᷑:vt nullo mõ dicant᷑ eſſe vlli⸗
us.ſ. ab eo tpe qͥ ſolum eſt collegiũ: ſed ipᷣo iure ſint fico vel pape
qſua:vt.j.de pu.⁊ vec.l.ↄmiſſa.⁊ de iure fij.l.j.S. an bona.⁊. l.
umpatoꝛes. ⁊ hoc qᷓtum ad wminiũ. ſecus ꝙᷓtũ ad poſſeſſionem: vt
ĩ.d acqui.poſ.l.cum heredes. Poſſet tñ ꝓ moyſe allegari ꝙ ple⸗
rũq; dicit᷑ eccłia ipe locus ꝑietiba circundatꝰa etiã ↄſecratꝰ:⁊ ałs

»„1

dicit eccłia ius hĩe ⁊ poſſidere ⁊ vẽdicare:vt.C. ſacroſan.ec.l.
iubemꝰ. S. ſi q. ⁊. S. ſciẽtes:vñ vꝛ ꝙ tał locꝰ ſiue ꝑietes poſſideãt eẽ
durãte collegio ⁊ vẽdicẽt ꝑ pᷣlatos tãqꝙᷓ qᷣʒ puatꝰ ꝑ ꝓcura.ł colonũ.
k c Juitates. opoꝛtʒ. ſic ẽ ⁊ ĩ puatis de buoꝛibo:vt.j. re iudi.
l.a diuo.S.in; venditione.
1 ſJ tbi. indi

cio.ſi ĩ loco

actio admĩſtratoꝛi reꝑ ciuitatis daa mumcipij opꝰ fiat
bitur. exq̊ timeat᷑ ne aq̃̊
Oc edictũ neceſſariũ eſt: Pölcnetge ai
qm̃ magna vtilitas abſẽ⸗ dubitabatr. idẽ tñ ĩ
niũ verſat᷑:ne ĩdefenſi reg omitoalije act.
poſſeſſionẽ:aut venditõeʒ patian⸗ m c Hnſtitui
tur:vel pignoꝛis diſtractõem:vel „Pius ſer⸗
pene amittẽde actõz: vel ĩiuria rez vo boeti jbo g
ſus amittãt. m Ar. 1.2. l. mut. S. ſi
Z qs abſentis negocia geſſe⸗ n Actoꝛ q deſijt
rit:licʒ ignoꝛãtis: tñ quicqͥd eſler vel phibit⸗
t etia eit.

vtilit᷑ in reʒ eius impẽderit:vł eti

az iße ſe ĩ r abſentis alicui obliga quũ vab qrdei.

citiũ vnł q̃ſue ci⸗

ueri: hʒ eo noĩe actõʒ. Itaq; eoca uitati: vel ihi ad⸗
ſu vltro citro naſcit᷑ actio qael mateitart ouects.
lat᷑ negocioꝝ geſtoꝝ. Et ſane ſicut p. De nego. geſ.
equũ eſt ipᷣm actꝰſui rõneʒ reddere Seftü e. nego⸗
bere 7 e0 nole odenari.qᷣcqᷣd vel minis vł vmuer⸗
nõ vt opoꝛtuit geſſit:vł ex his ne⸗ ſitatis ex mada
gocijs retinet. ita ex diuerſo iuſti mandaro.
eſt ſi vtiliteꝛ geſſit pᷣſtari ei qcqd eeo q b Se eqi⸗
noĩe vł abeſt ei:vł abfutuꝝ eſt. en aa
uj. j. Rñſo.

r. Abſentiũ.maxĩe.nã hec cã fuit ipulſiua:vt.j.de ac.⁊ obli.l.ex
maleficijs.S.ſiqs abñtis: a ĩſti.de ob.ex q̃ſi ↄtrac.S.j. Dʒ tñ ⁊ ini p⸗
ſentes dat᷑:vt ini curatoꝛẽ ⁊ adultũ:vt..e.l.curato. Itẽ ciilibʒ
etiã maioꝝ pñn. ſi tñ ignoꝛet qͥd agat᷑: ałs ſcientia cũ pntia ĩducit
tacitũ mandatũ: ⁊ agi᷑ mandati: vt.j.man.ſi remu.S.ſi paſſus.et
l.ex mandato.S.j.⁊.l.qui fidem. .
DPoſſeſſionẽ᷑.poſſeſſio dat᷑ ex illo ti..qᷣbs ex cau.ĩ poſ.e.ſj vẽdi⸗
tio fit ex alio qui ſequit᷑ xæ bo.auc.iu.poſ.vt ex oꝛdine eoꝝ pʒ: vt
dicũt qᷣdã. Qð mihi nõ placet.ĩmo virũq; fit ex illo:q.ex cau.i poſ.
ea.pᷣmu.ſ.x miſſiõe fit ꝑ.l.ij.j. N. Scom.ſ.de vẽditione fit ꝑ aliud
edictũ qʒ eſt ĩ eo.ti.l.fulciniꝰ.S.j.at ille ti.xe bo.auc.iu.poſ. tra⸗
ctat de mõ vendẽdi ⁊ admiſtrãdi hꝰmõi bona ſic poſſeſſa: ſic fit hec
vẽditio ita demũ ſi latitauerit: vt dicta.l.fulciniꝰ.S.ij.⁊..qui.ex
cau.ma.in inte.reſti.l.uẽ.S.hoc edictũ.
t Pignoꝛis.ſ.cõuentionalis:vt diſſerat a pᷣcedẽti:⁊ hec venditio
fit ex pacto:vel ex.l.vt.C.e iure w.iĩpe.l.fi.S.j.⁊.S.ij.
u Actionẽ.quã in ſola cõuentiõe patiũtur.
Vel imuria.i.ꝑ ſentẽtiã iniurioſe latam. per quã res abſentis
alicui daret᷑.⁊ ſic ad defendendũ venit cõcellata h̊ no ebent eſſe con
cellata.Et dices iniuria.i.vſucapione:vel pᷣſcriptõe que eſt contra
naturalẽ equitatẽ:qua dici᷑ neminẽ cum alterius ⁊c.vt.j.de cõdi.
inde.l.nam hoc natura ꝓ bono tñ publico ẽ introducta:vt.j.e vſu
capi.l.j. vnde impꝛopne dicit᷑ mniuria: vt.j.ð mmiur.l.imuriarũ.S.
.j. Sed quõ geſtoꝛ ſine mandato contra pᷣſcribentem agit. He. fuit
æ illis qͥ ſine mandato admittunt᷑:vt.j.eo.ſi aũt is. Vel dic en de⸗
bere petere curatoꝛẽ bonis qͥ vſucapiones interpellet:vt..æœ mu.
ho.l.j.S.illud. in fine.S.argu.contra.C.e.tutoꝛi.Alij dicunt q;
cebet dicere ſe habere mandatuʒ:a ſic re facta dubio ſanſdet: ⁊ dñs
habebit ratũ:⁊ ſic valet qð fit ꝑ eum:vt.j. iudi.licet.

Jquis abſent :vltro citroq;.i.hinc inde:vt inſti. de ob. ex
Igſi cõtrac.S.j.accurſiꝰ floꝛẽtinꝰ gloſatoꝛ iuris cinik.
3 Retinet. ſic et in pꝛocuratoꝛe:vt.S.ti.ij.qui pꝛopꝛio S. pꝛocura⸗
toꝛ: vt in ceteris:. j.manda.wlus.accurſius floꝛentinꝰ legũ wctoꝛ.
a Abfuturum eſt: qꝛ id abeſſe videtur ei: vt..e.ſiqs mãdato: ⁊ ſi⸗
bi ꝓſpiciẽduʒ eſt: vt h.⁊..ꝙ ſoc.l.ꝓ ſocio.ar ii. ſecꝰ in ſceiuſſoce

X N⸗ VYY

— 5 4 „
AI

* 6

qui nõ porteſt aliquid petere antequã ſoluat.niſi ĩ caſibo: vt.j.mãꝗ.
lucius.quia ab mitio videtur mandatum recepiſſe de ſoluendo:vt
j.de condi.inde.l.indebitam.accur.
a a It pꝛetoꝛ. ex hoc dicas ꝙ hec actio eſt pᷣtona. ſed quidã ↄtra⸗

dicũt:vt.j.cõmo.l.incõmodato.S.ſicut.ſed ibi illa lra cini
ſes ſarones er⸗ —
d tupioza referk
nõ lad hãc actionẽ vy Apianꝰ?.

It pꝛetoꝛ. ſiquis negocia al⸗
teri: ſiue quis negocia que
cuiuſq; cum is moꝛitur fuerint geſ⸗

X qua ibi ſbijat. SðJUẽ
Uentis.

moꝛtẽ ⁊ ante adi⸗

tã hered:tatẽ:vt. 12 —r7ͤ/ͤ—
e.l. F. bee⸗ nel ver ba ſiqᷣs: ſic ſunt accipiẽda:ſiue
— dicit boe ꝗᷓ.nam ⁊ mulieres negocioꝝ geſtoꝝ

:ijedti w⸗ 4
j: vt I. w aſti. o. MnRrgt n
Ij S.ſ.. . x d. vni: ſiue plura. Alteriꝰ inquit
.rj ⁊ hoc ad vtrunq; ſexum refertur.

e Adulieres. ali .
ena negocia gerẽ⸗ Pupillus ſane ſi negocia geſſerit:

agere poſſe ⁊ cõueniri nõ dubitat᷑.
Meg

ſerit: iudiciũ eo nomĩe dabo/ Hec teſtatoꝛis iam vefuncti: neq; here⸗

dis qui nondũ adijt hereditatẽ: ne

ocia ſic accipere ebemꝰ ſiue

tes decur. oſt reſcriptũ diui pij.etiam cõue⸗
f dubitat. polt re
ſ pio his q geſia mri poteſt: in id quo factus eſt lo⸗
nunt ab eis ext iu. cupletioꝛ. agendo autẽ compenſa⸗
da ee e Lionem eius quod geſſerit patitur
e. ſifil?. in fi. ſiue Et ſi furioſi negocia geſſerim.
madae copetit mihi aduerſus eum negoci
ſida. S parui:. 7 oꝛu geſtoꝝ actio. Curatoꝛi aũt fu⸗
midari:ieq; Stn rioſi vel furioſe aduerſus eum eam
e ne ue negocioꝛum geſtoꝛum dandam
emia minii. cand actionem: labeo ait. ¶ Hec verba
t in. l. femmis. . ſ
aegocia id ? ſiue quis negocia que cuiuſq;:cum
k verbü negocia

qõ eſt e verbis pᷣtoꝛis. Et nõ hic ꝙ plurał ſermo reduci ad ſingu
larẽ: vt..xæ aſſig.lib.l.j.S.qᷓmis.⁊.j.de cõdi.⁊ demõ.falſa.S.fina
li. ⁊..vi bo.rap.l.ij.S.qð ait ptoꝛ.⁊.C.qũ.di.le.ce.l.cum vxonꝝn.
Ar.oↄtra.j.de teſti.l.vbi.in fi.⁊.j.de pig.ac. ſi neceſſariꝰ.S.ſi ãnua

„

Et lacit ꝓ pᷣma ꝑte.S.ſiqs cau.ſi ſeruꝰ.S.ſi plurium.

Alterius inquit.ſ.pꝛetoꝛ.i.dixit.. 8
i Pupillus.tria ſecit hic pupillus.ſ.quinquaginta de pecunia w⸗
mini cuiꝰ negocia gerebat in rem ſuã vtu: ⁊ alia.l.ſua culpa amiſit
tercia.l.de ſuo ꝓꝛio creditonꝛ dñi ſoluit. De pumis.l. reſtituẽdis

22

dño tenet᷑: de alijs.l.nãlit᷑ tm̃ tenet.⁊ ſic nõ pt᷑ cõueniri.ſi iũ agat ad

tercia.l.patitur cõpenſationẽ illoꝛũ.l.naturalii debitoꝝ.
K Zocupletioꝛ. idem ⁊ ſi quid wlo fecerit:cuʒ hec duo paria ſint:
vt..dœpoſin.l.j.S.an ĩ pupillũ.eet hec ſunt vera etiã ſi ſine tutous
gauctoꝛitate geſſit:cum ex re veniat hoc negocium:vt.j.æ ac.a ob.ᷣl.
furioſius. l
I¶Agendo.i.ſi ipᷣe agat contraria acnõe.Et ſic nõ argu.qꝙ multa
cõſequimur excipiendo.que non agendo.ſic.j.æ cõpen.ſi cu filio,⁊
.j. cõdi.inde.ſi in area. ê
m GBeſſu.ſ.male amittẽdo culpa ſua. OSðZG
n Panitur.qma naturalu tenetur. licet cõueniri nõ poſſit:vt.j.S
noua.l.j.in fi.qñ di.le.ce.cũ illud.S.j. Paut᷑ ergo compenſationẽ.
vi qmiibet maioꝛ.etiam eius in quo non eſt locupletioꝛ:vt.j.e cõ
penſa.l.etiam quod natura. Sed licet ſit ſic e iure cõmum: vt hic
tamẽ beneſicio etatis habet reſtitunonem: vt ei compenſatio nõ op⸗
ponatur:vel vt repetat ſi ſoluit.etiam debiiũ naturale:vr.j.de cõ⸗
di. inde.l.interdum.a.C. ſi aduerſus ſol.l.indebito. Item hoc acci
pe in wli capace.ałs nec naturalii obligaret᷑.ſi nõ eſſet locuplerioꝛ
vt. j.de cõdi.inde.l.qð numllus.
o Et ſi furioſi.quid ſi furioſus negociũ geſſii.foꝛte ĩ ↄſpectu ĩum
bꝛate quietis. non dico in dilucido mteruallo: qꝛ tunc oĩa gerere pt
vt.C. qui teſta.fa.poſ.l.furioſuʒ. Reſpondent quidã nõ agi ex aliq̃
ꝑte:vt.j.œ reg.i.l.in negocijs.⁊.j.loca.qui ad certũ. Zu dic cõ⸗/
tra:quia ⁊ qñ alius agit eius negocia.⁊ ipᷣe agit ⁊ cõuemt᷑:vt hic.⁊
j]J.e.l.ꝓxi.S.ĩmo ⁊.j.de rebus cre.l.ſi a furioſo.a ſepe extra id qʒ
agitur tacita naſcitur obligatio: vt.j.e.at qui natura.S.ſi libero.⁊
·.cõmo. ſi is qui.S.ſi libero. Qõð aũt dicit dicta regula iuri.verũ
eſt in veris cõtractiba.hic aũt quaſi cõrractus eſt. Itẽ illud. vbi exi⸗
git᷑ expᷣſſus ↄſenſus, hic cũt q̃ſi tacitꝰ, Sed argu:ↄtra,.j.e.ſi ex duo

bus.ſ.vt idẽ in hoc negocio debeat dici qð ĩ veris cõtractib⸗. Alij

—

dãt actiõe in factũ in dicto caſu:aget᷑ ergo ð eũ inqtũ locuplenioꝛ ẽ
p Aduerſus eum.ſ.furioſum:vel dic geſtoꝛẽ vel geſtricem:⁊ ſi
ponit᷑ autẽ pꝛo ſed.

q ¶ Hec verba.que ſunt in ſecũdo vbo edicti.

r Cũ is mont

cant illud tẽpus quo quis poſt moꝛ buzʒ geffenitt. vel
can E dic Pre: vt deter

tem alicmi negocia geſſerit: vequo
fuit neceſſariũ edicere: quomiã neq;

miet vbũ fuerit

ſnNegocia geſ
ſeru: vt pꝛo tali
negocio der actõ
negocio. geſ. ex
ſecũdo capite e⸗
gicti. Et ſic ẽ cõ
tra.ſ. de fligio.
at ſiqs. S. labeo
in eo qð ibi diẽ
funerariã nõ ha
bere locum: vbi
alia dat᷑. ⁊ iã vi

gocium geſſiſſe viderł. Sed ſi q̃ͥd
acceſſit poſt moꝛtẽ: vtputa partus
⁊ fetus ⁊ fructus: vel ſi qͥd ſerui ac
quiſierint:⁊ ſi his verbis nõ conti⸗
nẽtur.ꝓ adiecto tamẽ væbẽt accipi
Hec actio aũt cũ ex negocio ge⸗
ſto oꝛiatur:heredi ⁊ in heredem cõ ger eſe
petit. Si executoꝛ a pꝛetoꝛe in Manduz e ſi⸗
negocio meo datus wolũ mihi fece⸗ cachs ĩ abſurdũ

rit. dabit᷑ mibi aduerſus eũ actio. So. hieloqt
5 3. Seo negoclo: qo
Interdũ in negocioꝝ geſtoꝝ actiöe viuo teſiatox o
labeo ſcribit wolũ ſolũmodo verſa⸗ runt geri. P quo
ri. nã ſi affectiõe coactus: ne bona no mm novtu⸗
mea diſtrabãt᷑:negocijs te meis ob viuus funeran.
tuleris:eqſſimuʒ eſſe wlũ dũtaxat a in eo ipena ſt
— ————— 7. . ic cla⸗
te pᷣſtare:que ſentẽtia habet equita huus hiern im
6. 6 : nõ ſol bus caſibo locuz
te Hac actiõe tenetur: nõ ſoluʒ Naber en mua⸗
negocia viuẽtis

pꝛeſentialiter:vt in pꝛimo capite edicti.item quãdo ſuerant viuẽ
tis.vel eſſe potuerunt: ⁊ tũc habet locum ſecundũ. item quando
aliquid acceſſit dictis negocijs: vt partus ⁊ ſimilia: vt adijcitur ꝑ
vlpᷣ.vr..ꝓxi.S.ſed ſi quid ⁊c.quoꝛũ nullus poteſt funerarie ap⸗
tari.cũ illud negociũ ſit tm moꝛtui.Sed contra.qmia videt᷑ fuiſſe
viuentis:vt.j.⁊ reli.l.j.que eſt ſimnliter cõtraria huic.l. Sed
illud quo ad ſeparanonem impetrãdam:vt hereduarius creditoꝛ
dicatur. non vt actio hec locum habeat ex pꝛimo capue quaſi fint
viuentis negocium. M.
t hHerechtatem.imo videtur heredis:qmia a tempoꝛe moꝛts vi
dent᷑ fuiſſe ſua:vt.j.æ ſti.v.ſi ex re.S.finali.⁊.j.cœ reg.iuris.l.
omms hereditas:ſed dic ꝙ hic veritatem non fictionem iuris cõ⸗
ſiderauit.
u Seld ſi qͥd.poſt moꝛtẽ. ante aditã hereditatẽ tamẽ. ac.

x His verbis.i.qedicn in ſecũdo capite: ⁊ dic non connnẽtur.ſcʒ

expꝛeſſe.
py Accipi. ex miterpꝛetatione.

3 Hec actio aũt.ex negocio.i.nõ ex delicto.ac. B

a SEt in heredem.aliter tamẽ quãdoq; ꝙ; in veefunctum:cum cu⸗/

ratoꝛ ex lein culpa teneatur.non heres eius:vt.C. e here.tu.l.
.j. 7. C. ar. tu. quicquid.
b Si executoꝛ.meo. qui ſin victoꝛ.ac.
c Actio.ſ.de dvlo:⁊ ſic non ob.j.de euic.ſi pignoꝛa.q̃ eſt contra
Sed ſᷣm hoc quid ad hunc ti. Reſpon.quia d nego.gei.dat᷑. Uel
dic ibi datur le wlo.i.nego.geſ.nonnne wli. Uel veriꝰ:hic victo⸗
ri datur hec actio.cuius negocium gerere ꝓpoſuit. ibi autem vi
cto:cunus gerere non ꝓpoſuit:vt aperte littera illius.l.dicit.

d Interdũ.negocijs meis.ſ. vſertis que alius nõ erat geſturꝰ.
Et diſtingue hic:qꝛ geſtoꝛ interdũ de wlo tm̃ tenet᷑:vt hic.⁊. ſuſple
eriam lata culpa:que wlo comparatur: vt.j.xpoſiti.l.qð nerua.
quãdoq; te leui.vt cõmuniter: vt.C.e.tuton.quadoq; de leuiſſi⸗
ma: vt quãdo alius diligentiſſimus erat geſturus: vt.j.e.ſi pupil⸗
li.S.videamꝰ.⁊ inſti.de ob.ex q̃ſi ↄtrac.S.j.in ſi.qũq; de caſu:vt in
caſibus.vj.po ſit.j.ſi.negocia.ac.
e ec acnone.neceſſitate vrgente: vt curatoꝛ adulti. vt.C.e.
tutoꝛi:⁊ curatoꝛ furioſi:⁊ ſimiliũ ꝑſonaꝝ:vt.S.e.l.in.S.curatoꝛi

Eel neceſſitatis ſuſpitiõe. pone exemplum.. e. at qin naturs

det᷑ ꝙ ſemꝑ hec

Gnſcigeie
ſt Saſi 1
irſezün .
Cci wagcgu ſt
urhin
gifn an
ſinentinn⸗
ugaml gul
riic n
iten
Nitſ. P
ſnn i
u eiſt
lmgſhvs,gkon
upnegecontra
urmngeſonhen
uith1r,,
ueg ,mnKns
Iunfan gſsſirtan
iihhnunpctirftaſen.
ſeitgerlronna⸗
fntm ſnmekuin
ftrrnnttticbboe
Pkdknggodncur n
gin guhun

mhiſe us
Wedo. d
ehn unß⸗ ut
inodoa⸗ n
Wnegeh
wüün l
n ſtg dr
Vit
Wey
ecin ned
ict ade mare
: mm feuf
n. Seli
we et imimwaI!

un ber Ncks

m anns uinit
aa n. imdi
Ne uamn nfang

ii,e :NN

1
4 Me .
iwFiainn,

„

4
— —

S.ſi libero bonmimni. 1. j. eo. cum pater. etiam in eo qui credebat
ſe pꝛocuratoꝛem cum non eſſet. Sed an mn eo qui ſe tutoꝛem cre⸗
diu. Br. ideʒ vt habeat locũ negocioꝝ geſtoꝝ actio.⁊ eſt ꝓ eo.C. qui
dari tu.poſ.l.armate miline.Sed pt᷑ dici õ ̃m.h.ſicut em̃ vbi eſt
acto mãdatti ceſſat iſta. vt inſti. ob.ex quaſi ↄtrac.S.j.⁊ vbi eſt
actio vera tutele

ter bee ern is qui ſpõte ⁊ nulla neceſſitateco⸗
alia acno. ĩ ca gete ĩmſcuit ſe negocijs alienis:et
ſu o en aebeg geſſit. ven is eriã qͥ aliq necefſi⸗
q m. lj cer tate vꝛgete vł ncitatis ſuſpitõe geſ
ſat iſta. Mec ob ſit. Apud marcellũ li.ij.dig.qᷓ⸗
nar octaeran nit ſi c ppoſuiſſeʒ negocia titij ge
pot hꝛe locũ bec rere:⁊ tu mihi mãdaueris vt gerã:
actiop tureleꝛci an vrq; vti actõe poſſiʒ.⁊ ego puto

miles non poſſit

eſſe tutoꝛ. ibi em vtrãq; locũ hꝛe.Quẽadmodũ ipſe

pt hꝛe loch acni⸗ marcellꝰſcribit: ſi fideiuſſoꝛẽ acce⸗
nee pero negocia geſturꝰ. naz T hic diẽ
kirebeoc qp m. aaͤnerſoe vtrũq; actõʒ ee⸗ 1 Bẽ.
1. 1:J. ſi qs qus⸗ d videamus:an fideiuſſor
r Bgd mar Pie hꝛe aliquã g ro poſſit.
lum. ſicu gpoſu ⸗ 2 veꝝ eſt negocioꝝ geſtoꝝ eũ agere
ic e nin poſſe: mſi wnandi amimo fideiuſ⸗
mibi mandane⸗ ſit. i BGem.
as m Faime Tem ſi cuʒ putaui a te mihi
ſcim cinseẽnt ne mãdatuʒ negocia geſſi⁊ hic
goela orempla naſcit᷑ negocioꝝ geſtoꝝ actio: ceſ⸗
ic wie vis ene ſante mãdati actiõe. vdẽ eſt etiã ſi
tur mhi:vt. j. . O te fideiuſſero:dũ puto mihia te
l. ſi pupilli. S. ſi
qs ua.1. C. e. ſi

mandatuz ſolius. als non. Jdeoq; æ ſi mandantis tm̃ putauit ne-
gocia:non agit contra wminuʒ. eſt rano.quia mandans geſſiſſe
videtur:non geſtoꝛ:ideoq; geſtoꝛ non agit contra wmmum: vi.j.
e.l.mandaſti.⁊ arg.j.de ſolu.qui hominem.S.j.⁊. J. eo.nam et
ſeruius. S. vlti. .l.ſi quis man. Sed contracici poſſet argu.j.e.
l. uem ſi cum. S. ſed ſi. ⁊ tantum veber facere veritas: quantum ſi
eius contemplatiõe feciſſem: vel etiam plus:vt.j.eo.ſi pupilli.S.
ſi ticij. a. S. quid ergo inquit pedius.⁊ quod dicitur quod ipſe geſ
ſiſſe videtur: verum eſt in ſin pꝛeiudicium: vt teneatur wvmino tã⸗
qᷓ geſſerit:non vt alij ob hoc vebeat pꝛeiundicari quommus agat.
Mec obſtat quod dicitur.j.mand.ſi tibi mandauero.S.ſi curaroꝛ.
er. l.qui fidem. quia ibi in rem abſentis nihil inpenderat. Iteʒ in
.l.qui fideʒ.non pꝛohibetur agi contra vminnm negoc. geſt. Pꝛe⸗
terea lex videtur expꝛeſſa.j.eo.ſi pupilli.j. Hñ.et..eo.cum ali⸗
cui.a.j.de admmmi.tui.lucius.S.j.et.C.ꝙ cum eo qui in ali.po.
l. ei qui ſeruo.in fi.Accur. MDU!
g Utraqʒ.ſ.nego.geſt.⁊ mandati.

p qdeiuſſoꝛem. qu ſine mandaro de indemnitate mihi p̃ſtanda

ꝓmiſu:vt.j.de ſideiuſſo.l.fſideiubere. L
1 Aduer ſus vtrũq;. aduerſus dñnm negocioꝝ geſtoꝑꝝ: a aduerſus
ſideiuſſoꝛem ↄditõne certi: ſi eſt certa ꝓmiſſio:als ex ſtipulatu:vi
inſti.de ver.obli.in pꝛin.Accur.floꝛen.

k ſ Ed videamus an fideiuſſoꝛ.de quo modo diximus:qui ſi/
ne mandato interceſſit. L
INMegocdi.geſt. quia ſine mandato fideiuſſit. Sed nunquid eti⸗
am anteꝙ; ſoluat poteſt cõouenire dminum:ſicut ſi cum mandato
interceſſiſſj in quatuoꝛ caſibus:quos dic vt.j.man.lucius? Rñ.
ſic: ſi bene geſſit: ałs foꝛte non.t quod ſubijcit hic:niſi wnandi
⁊c.ſupple:⁊ mſi in rem ſuam:a mſſi pꝛo inuito fideiuſſit:vt.j.mã
da.l.ex mãdato.S.fideiuſſoꝛ. ⁊.l.ſi remu.S.ſi paſſus.
m i em ſi cuʒ putaui.recte hos cõiungit.quia in vtroq; ca⸗
ſu plus valet veritas ꝙᷓ falſa opinio. Accur.
n Solus ſempꝛoniꝰ.miſi ad titiũ cura ⁊ ſollicitudine vel
alio modo ꝑtineat.⁊ ſic intelligtur.j.e.liberto.S.inter negocia:
ſm quoſdaʒ.Et nota hic cõtra Jo. ꝓ eo qð dixi Sg.l.iij.in fi.ſj ipſe
reſpondei.ſi tñ iſtius dñi contemplatõe ſit geſiuʒ hoc:als non.vel
ideo eſt.quia wmiuꝰnegocioꝝ non habet actõnem negoci. geſt. ad⸗

nirſus niiium.nec ei tenetur.quia nec ipſe geſſit per ſe:nec ꝑ aliiũ.

vnde eſt ꝙ mihi gerenn vebet tantuũ teneri verus wminus. vᷣm ioh̊.
Sed hoc non placet:vt ibidem diximus. Item nota ex tribus dicns
huius.l.qꝙ plus valet quod eſt in veritaie ꝙᷓ; in opimone. ſſic infra.
ad.l. aquil. ſcientiam. S. penułt. ⁊7. ].de furi.l.vulgaris.S.ſiquis
ex· et. C.plus.va.qð agitur:per totum.a.j.de ſer.coꝛ.l.dvli.S.j.
7* argu. contra. j. de

mãdatũ eſſe. Sʒ ⁊ ſi putaui minel⸗ llud rels
tij negocia eẽ cũ eẽnt ſempꝛonij:a o ſ q zunli.
non man-

qᷓ; geſſi:ſolꝰ ſempꝛoniꝰ mihi actõe

. 1 J dato tuo.
negocioꝝ geſtoꝝꝑ tenet. i Vlia. ni enim maaſſeo.
IIr . . mandati actio lo
E pup illi tui negocia geſſe⸗ cum haberet: vt
ro nõ mãdato tuo:h ne tute⸗ C.e.l.ſi mãdatũ

le iudicio tenearis:negocioꝝ geſto

ruʒ te habeo obligatũ. Sʒ ⁊ pupil ? Obligatum.

. . ſcilicet inſolidum
luzznodon locupletioꝛ factus ſit. quia tuum eſt ne⸗
5ſi gocium cura ⁊ ſo
Itẽ ſi ꝓcuratoꝛi tuo mutuã pe⸗ keirnchne, wugen

cuniã vædero tui ↄtẽplatiõe:vt cre
ditoꝛem tuũ vel pignꝰtuũ liberet:
aduerſus te nego.geſt.habeo acti⸗

eſt ſi eras curatoꝛ
idem ſi ꝓcuratoꝛ
cum in his ſit ea⸗

1 — gem ratio: vt. j.
oneʒ:aduerſus eum cũ quo cõtraxi e.l.mandaſti.⁊ ar
nullaz. Quid tñ ſi a pcuratoꝛe gujſ: ad.l. aqulk.
5 tpot dici ſupeſt. Ilnung.
tuo ſtipulatꝰfuero: põt dici ſupefſſe q AMRodo. i. ita
mihi aduerſus te negocioꝝ geſtoꝛ vemum.

actõnem.qͥa ex abũdann hanc ſti
pulationeʒ interpoſui. Si quis pe
cuniam vel aliam quãdam rem ad

r ocuple tioꝛ.
⁊ ſic patet:ꝙ ſi qͥd
de geſtis perit etiã
foꝛtuito caſu: ꝙ

me perferendã acceperit:quia me⸗ ſit periculo geren⸗
it: orum tis. ſicut 2 1 alijs
um negocium geſſit negociorum el e d as

. . j..e.ſi negocia. ſi⸗/
ue feci nomie tutoꝛis tm̃: vt hic.ſiue nomĩe pupilli.⁊ coõtemplatone
eius:vt.C.e.l.ij. Et plene dic:qꝛ aut impendit hic geſtoꝛ in rẽ ne⸗
ceſſariã pupilli: a tũc tenet᷑ inſolidum pupillus quẽcũq; exitũ res ha
buerit:dumõ vtiluer ſit ceptũ: vt..e.ſed an vltro.S.j.⁊.j. ſoł.
in pupillo.S. plane. ⁊. I.xe mi.l.verũ.S.itẽ nõ reſtiiuit᷑. Ain vnliteꝛ
⁊ tũc obtinet qð hic dꝛ.⁊ inſpicit᷑ tpᷣus lit.ↄte.vt.j.e.ſi lit᷑.ĩ pᷣn.⁊.j
x ſolu.l.in pupillo.in pᷣn. Si aũt volũtarias.ꝑmitut᷑ auterre:vt
I. mãda.l.iqẽq;.S.idẽ ait.nõ aũt agit:vt.j.e.l.ex duobo.Que aũt
ſunt neceſſarie vel vnles: vel alie.hẽs..de ver.ſi.l.impẽſe.

ſ Jꝛẽ ſi ꝓcuratoꝛi.⁊ ita habebat mãdatũ:vt.q.de ꝓcu.l.j.j. Rñ.

t Contemplaniõe.ſed ſi ſui.ipᷣe certe conditione tenetur:vt.C. ſi
cer.pe.eum qm. . RM
u Liberet ꝓpue quo ad pignus.impꝛopue quo ad crechtoꝛẽ. ſic a
5. v offi. ꝓcõ.l.ij. accurſius floꝛ..
x Mullã. qꝛ noluit. argumẽtũ.j cõmuni di.l.in hoc iudiciu.
y Stipulatus fuero.poſt numeranonẽ.

3 Quia ex abundann. in viciũ ſonat: vt nõ teneatur m quoſdam
vt argumẽtũ.j.e pac.l.inĩgen.S.ſi fraudanch.Sed tu dic contra
vt.j.de inſti.l.meũ.in.fine.j.reſpon. naʒ hic abũdantia ponit᷑ pꝛo
cautela:vt.j.væ here.inſti.l.j.S.qͥ neq;.⁊.C.ð teſta.l.teſtamẽtũ.ĩ fi.
Et vt ple ne ſcias.dicas ꝙ qui acc epit in vtiliatẽ alteriꝰ:aut habet
mandatũ a dño:aut nõ hʒ.⁊ ſi hʒ:ant ad certũ homineʒ:aut non.et
ſi ad certum:aut vt nuncius.⁊ tũc wominus tenetur ex eo coniraciu
acſi ipᷣe ↄtraxiſſet:vt.j.quod iuſſu.l.fi.⁊.j.quod cũ eo.l.fi.⁊.j.dæ
conſti.pecumia.l.qui autem.S.finali.⁊.C.quod cum eo.l.ſi ex ↄtra
ctu.aut vt pꝛocuratoꝛ:vt vade ad illum:⁊ accipe.x.nomie meo.tuc
tenet᷑ ꝓcuratoꝛ ex cõtractu:⁊ wminꝰ ↄtraria mãdati: vt.C. man.
ſi Ias. Si nõ ad certũ hominẽ.tũc aut qii mutuauit hoc fecit ↄtem
platiõe dñi tm̃:⁊ tũc ipᷣe ſolus tenetur act᷑.nego.geſ. Aut ꝓcura tor?
wmim:a iũc vterq; tenetur: vt hic et in pꝛincipio.S.et in fine. Itẽ
tenet᷑ wminꝰ vtili inſtitutona: vt.C. de inſti.l.mutuã.Aut ↄtem⸗
platiõe ꝓcuratoꝛis tm.et tunc ipᷣe ſolus:vt.C. ſi cer.pe.l.eũ q. Si
vo non erat pꝛocuratoꝛ:ſed nego.geſ.Aut qui dedit fecit cõtempla⸗
tiõe dñi negocioꝑ:a tũc tenetur wminꝰ ſi vnliter ceptũ fuit: q; pecu⸗
nia erat neceſſaria. licet fueru amiſſa: vt.j. e. ſiue heredẽ: a.l. an
vltro.S.j.⁊ etiã ſic eſt in actiõe væ in reʒ vſo.q̃ huic cõporat᷑:vi.j.

e in rem ver.l.iij.S.j.⁊.S. vnde. i ↄtẽplatiõe accipientis.tũc te
net᷑ ipᷣe tantũ nõ dñs:niſi ratũ habet: vel in rem fuã vertat:vł cum
in eo.i. in eam rem in quã accepit ꝓcuratoꝛem cõſtituat: vt.C. qð
cũ eo.l.ei qii in fi.⁊.j.ſi cer.pe.l.eũ.⁊.C.ſi iu.vel cu.ini.l.pe.et
Tc inſti.ſi mutuã.Si aũt ↄtẽplatiõe viriuſq;.tenet᷑ vrerq;:vt dixi ĩ
eo qͥ habet mãda⸗/

iwerte . .reon. geſtoꝛum mihi actio aduerſus euʒ
In caſu tñ 1 ſi ex· competit. Sed ⁊ ſiquis negocia
bꝛeſſum no imer ·mea geſſit: non mei Replatiõe: ſed
dat inſtitoa vi· ſui lucri cauſa. labeo ſcripſit.ſuuʒ

vt. j.qð cuʒ eo.l.

finali. In actoꝛe eũ potius ꝙᷓ meũ negociuʒ geſſiſſe.

qui em̃ depꝛedandi cauſa accedit:

ciuitatis.vel pᷣla/ 1
to eorkie vel nuo⸗ ſuo lucro nõ meo cõmodo ſtudet.
re. dic eos te ilamino
mſe vecunma Sʒ mhilomin⸗ imo magis 2 is te
fnerit ĩ vtilitat nebitur negocioꝛũ geſtoꝛũ actione
auitatis ve eccie Ipſe tamẽ ſi circa res meas aliqͥd
vel minor/ verſa. . t: n etia) inidqõ ei ab
vt. j. ſi cer. pe. c· mnpenderit:nõ etiaʒ in id qð er ab⸗
unas: 7. C. ſa. eſt: quia impꝛobe ad negocia mea
ecle ant hoe acceſſit: ſed in quo ego locupletioꝛ
tu. k. cu.l. ſi ĩ r.. factus ſum: habet cõtra me actiõeʒ
a DSi qs. copetu Si quis ita ſimpliciter verſatꝰ
hoc cõcedũt qͥdã ſi ſt: vt ſuũ in ſuis bonis qſi
re gierece meũ geſſerit:mulla ex vtroq; latere
accepit:ſj põt dici .n a or ſi
ſmomardtem⸗ naſcitur actio:quia nec fides bona
platione feciſſe vi⸗

deatur:cum cauſa cõmodi mei fecit:vt.j.ꝓximo.S. ſi tamẽ id faci⸗
at ſciens.alioqͥn contradicumus ᷣm io.vt in bonefidei. ⁊ in male⸗
fi.ediſicante.datur etiã mih actio furti.⁊ furtiua conditio cõpete⸗
ret:ſi eſſet ad me miſſus:vt.j. furtis.l.eum qui.S.ſi epiſtolam.⁊
ilui qui miſit dat᷑ mandati: vt.j.mã. ſi vo.S.ddh.⁊ etiaʒ furti.vt
EC. de fur. ſi is cui.
b Sed ⁊ ſi qs.non mei ↄtemplatiõe.id eſt cõmodo:vi ſtatim dicit
m ioßem.
c Suũ eñ potius.i.ad ſuã vnlitatẽ:vſᷣm io.
d Actionẽ. collige hic pᷣm.m.ꝙ malefi.poſ.etiam ſi ſuo nonnne
expenſas fecit. habeat nõ ſolum retentionẽ:vt.j.de petitiõe here⸗

ditat.plane in fi. ſed etiã actionẽ: vi hic.qꝛ nemo vebet locupletari

⁊c.vt.j.de cõdi.indi.l.nam.Joh.contra.⁊ dicit intereſſe.an noĩe
dñi unpẽdat: vt tũc reperat:vt hic.an ſuo nomĩe: vt tũc nõ: vt.j.
de ↄadi.in.ſi ĩ area.in ſi.⁊.j. excep.d. paulus:⁊.j.ad.l.aquił.ſi
ſeruus ſer.S.ſi oliuam. ⁊ argu. eſt ad hanc diſtinctioneʒ.j. comum
di. in hoc iudicio.S.diuerſum:⁊.j.man.creditoꝛ.Et expones lute/
ram hic ſᷣm i0. vt hic ſcripſi.Et hoc quãdo in faciendo expendit no
mine ſuo.ſi aũt in reficiendo iudicis officiũ imploꝛat᷑:etiã ſi eſt ma⸗
lefi. ꝓ neceſſarijs tm̃.pꝛo vtilibus permittitur auferre:vt.C.de rei
vendi.l.dvmum. S
eSi quis ita.ex vtroq;.i.ex niło latẽ naſcit᷑ aliq̃̊.nã in nullo ca
ſu naſcit᷑ actio ex vtroq; latere.
fQuaſi men.ſ.ſciens vt congruat ſequens exemplũ ſᷣm ioh.tu cõ
tra.vt ibi dices.
g Tenebit᷑. actiõe negocioꝝ geſtoꝝ.⁊ egoe.
hj Sciens. ergo ſi ignoꝛans: nec tu ſibi nec ipᷣe tibi tenet᷑ ̃m io.
vt dixi. S.e.l.iij.in fine.ſed vſᷣm nos idem ſi ignoꝛans: a hic ſubau⸗
di maxime. YJZÿMUD
i Mego. geſ. vt hic. a. j. e. liberto.S.inter. Sed certe ĩmo videtur
in factum inter mandantẽ ⁊ te.⁊ hoc deficiat: vt.j.man.ſi manda⸗
uero.S.ſi curat oꝛ:que eſt cõtra.Soł.hic in rem ipᷣam que erat ab⸗
ſentis unpendit: ibi non. Item hic erat negocium wommi re ipᷣa. ibi

ratihahitione. Alij tamen diuinant: ꝙ ibi contẽplatione tm man-

dantis geſſit. hic etiam gratia comini: ⁊ hoc videtur colligi ex.l.
ↄtraria.ar.tñ ↄtra.C.e.ſi mandari. V
k Si quis.actio.vt hic:⁊.j.eo.at qui natura.S. ſi libero.⁊ hoc
caſu de leui culpa non tenetur: vt puro.vt argumentũ.j.de acqui
ren. re. w. homo liber. S..i.j.
¶Sel ſi ego filij ti. magis tñ poſſunt dici pꝛis vel dñi: vt.j.œ
mi.l.demiq;.S.ſed vtrũ.ibi.nec eo mouemur ⁊c.
m Zu mihi tenearis. mſolidũ: ⁊ ego tibi.

n Anmcicia. ſq; tam adepta ꝙᷓ etiã acquirenda vt ſubijcit. vel eoꝝ
contẽpla.ac.ſed tali caſu videt᷑ ꝙ non repetatur qð impenditur:vt

J. e. is qui amicicia que eſt contra: ſ ibi eſt amici cia charitatiua:

vt patris ad filiũ: vbi nõ repetet.hic aũt vt amici qͥ nõ vult nego⸗

cia alterius deperire:vt.S.e.l.j.⁊ facit ad hũc.S.j. ei rem ver.

ſeruꝰ.S.cñ ſticho.⁊.j.ad vel?.ſi fideiuſſoꝛes.

o SDutaxat. quõ eſt hoc negociũ patris vel wmim. Rñ. re ipa

Su ergo nõ in
hoc patitur. ⁊ ſi ſuum negociu ligis tenent
⁊j meũ q̃ſi meũ geſſerit.in meũ tene SF. finali. Poteſt
bitẽ:nã et ſi cui mãdauero: vt mei vicim o h
:q mihi tecuʒ erat goco berunant⸗
negocii gerat . g⸗ m 3 gocio peculiari.
cõmune:dicendũ eſſe labeo ait:ſi ⁊ ane e wnoi,
voſir ſrig. iſe
tuũ geſſit ſciẽs:negocioꝝ geſtoꝛum puna emit res
euʒ tibi teneri. Si quis qſi ſeruns t᷑uo. Alij dicut
meus negociũ meũ geſſeru: cũ eſſet ſuß m. l. uem
. 9 loquit᷑ qũ nullo
vel libertus: vel ingenuꝰ:dabi ne⸗ mo ſpectͤt ad e
gocioꝛũ geſtoꝝ actio. Sed ſi ego an nreplanone
filij tui negocia geſſerim: vel ſeru. Aquo mo ſhe⸗
videamꝰ an tecũ negocioꝝ geſtoꝛũ cct ad filum vł
habeã actionẽ: ⁊ mibi videt᷑ veru ſeunz, Au die
qð ł beo diſtinguit: ⁊ pomponius quo mõ poſſum

habere obliga⸗
tum en cud no⸗
mine gero. eum
cuiꝰ res eſt ſuo
nomine non co⸗
uemo:vt dixi. ʒ
4 e. l. F. ſi titij. ſe
