K o Pferuandi eſt. miq exrẽpli. qꝛ vi ſuſpectus. vt. s. de pcura.ᷓ beres hʒ wonnciliũ ne obuiet. 7. e. . pe. H ſufrn ſ
dia. 7. 1. . fal. vxoꝛi S. Et nõ vitat᷑ malũ exẽplũ: vt.j. x x Jiq;.ſ. heres a quo petit᷑ fideicomiſſum. · 5 Ghlf. ſn
penis. ſi qꝗs aliquid. S. q abo:noms.1. &. de ꝓba exèplo. Sz viĩ don y„y Aoluiſſe. qd ex vbis vel ex ↄpatõis genere plumit. vl. e. Si
vt. E. we li· ntel aut. offerat. q eſt 3. et in vecre. xj. q. j. udices. SOo. legat᷑.S. pꝛeterea. a. l. ſed ſi ſuſcegit. . ſi lberius Engamn D
ibi pernt aliius volũtate.qð pot fieri.vt.C. ſenrẽtijs.aui.⁊ ↄſejn ʒ3 Tractatũ ẽ.pᷣſcptõ.i.except. md r ag treb. l. j. ſſbnn
ter. ibi aliũq; meremur ac. it ibi fuit datus ad verecudiã petiti iudi a facultatu. vi B. swie H... S ſ aoin le⸗ ſuretl. nunt
as. Elel diſtigue melu. an alta ps ſit pns. et tũc obtinet hec lex. an ñᷣ Fa del ogi den Aeitite nec guget. vi. . de l· . gnl e ii nnii
1ttecnnam nsekem: aucnt vrnd bere vie puo n boe caſu. vel hic.i.rome. Sed videtur ꝙ nũq ha lufiit P

n pñt vocare in ius duranie mgratu: vt B. et. S. ce in ius vo. l. ij. io ria nõ. Sed qd ſi res illius loci mm habeut qᷣs obli⸗
eref iudi ſol,ſireus 2. . wr adul ſi adulteni 5. i. Bh id re mio⸗ ſit cmumms patria nö. Sec ii res ne rer pottnnarg i
bus? idẽ v B.l ſta. Sz 5. ſ. iurio.l. nec mar aribv. et. .ac.l. aaf. gatao? videtin idem ſed non cꝛedo. quna liz ecerer hre audd ſtinig
l.quẽadmodu.S.muũcipales. ⁊. S. ex qui. ca. ma.l. vt ſunt. So. qda; babet tamen pſonalem actionen. que abusf eu Hine loct n9G65 eigelunn
dicunt hãc coꝛrigere illas qꝛ hec impatoꝛis ſit.ſ.diui adriani.qð nõ nmon eſt in caſibus iſtis. nam Eini Bn cerzus 7. · ve v. obli⸗ enuc
glacet Siri e coneninnt maoneg. Sed Sinn hot dd aaicit lexiga aonnralbe e. de vmo i g ale enorMe :lide v-een aAruandn
uli. l. ij. e m ius vo: H. hec dcit qũ ↄuemiunt et ↄueniunt᷑ illa w in inter ſti. S. ſacram. 1. J. 5 vſufru. vef del volut teſtatoꝛ. vt. ð⸗ iuttün
ius vo.im vbi ↄueniunt᷑. Sʒ et maioꝛes ↄuenii pnt.ſi in ſuo offcio d Somiciliũ. ſͦ pᷣſtato ſit vbi res ẽ. vel vbi. 1 tumd
ſtantn
ndg
NN

S
=
2. S

—

E
—
= = =. S.
= = t = = 2

=—
=22
=:
S=
B

S

SE
=

SS
Aljc⸗
„. U
e Wlc i
ietädin n
iaden
n mnig i
rdusNi fui
et *
mtis imm
eni ſe u
nan Gerr
gumns, mi
1D Aigde E
* ut
ti ſ. Mnk/

umnsnn din

Anſlldes Btüf
ngli i
Nii
riins
.
—
4e⸗
nſin

tos rtſin
giies

—

C/.

eo. qdᷣ legat᷑.S. pᷣterea.ſᷣm Jo. Aldri.vo ⁊.y.etiam vbi hʒ dvmncili⸗
um heres. vt.S.de tranſac.cum hi.S. in cauſa. Sʒ tu dic etiaʒ vbi

pyqʒ wmicilium. vi notat᷑ ſup̃ e. qo legat᷑.
eNPꝛeſcpᷣtione. vt alibi

iat᷑.vbi.ſ.hʒ dvmicilium. vel hʒ maio

rem ꝑtem hereditatis. Et ſic nõ inceptio ſolunomis appꝛobat. vt in

aut.ð here.a fal.

ad mace. ſ̊ iul. S.
fi. Sʒ q̃re magis

iſte reꝰ. vel ille qͥ
ſuſcepit in alio lo
co actõʒ. vVt. .ſ ſi
ſuſcepit.in pᷣnẽ ſi
bi pᷣudicat. h a⸗
ctoꝛ nõ ſibi pᷣiuch

cat. licʒ alibi agẽ

incipiat. vt. 3. e.
argentarm̃.S. fi.
Henõ ſolʒ ⁊c. vt
j.d reg.iur̃.non
ſolʒz. ne vetenions
⁊c.vt ĩfra de ↄpẽ.
l. in ↄpenſatõeʒ.

fq Tãuis. i
ꝓumcia
hʒ. ſ. alia.
g Kideicõmiſſa⸗
rij. appellat here⸗
es fideicõmnſſa⸗
rios.qꝛ ꝑ fideicõ.
ſunt rogati. alibi
eſt in texiu here⸗

ves.
h ſ Ed et ſi

vt ibi petat᷑ fideicõmiſſum:vbi ma
ioꝛ ꝑs hereditatis eſt: niſi ꝓbet᷑ eo
loco voluiſſe teſtatoꝛẽ fideicõmiſ⸗
ſum pᷣſtari vbi pent᷑. Tractatũ
ẽ de ere alieno: ſi in ea ꝓuincia vbi
fideicõmiſſum petit᷑ plus eſſet eris
alieni: an q̃ſi maioꝛ ꝑs alibi eẽt pᷣ⸗
ſcptio locũ hꝛet. Sʒ ⁊ h̊ placuit nł
facere eris aliem nomẽ.cũ non loci

ſit es alienũ:ſ̊ vmuerſaꝝ facultatũ

Es em̃ alienũ pꝛimoniũ totũ ĩmi⸗
nuere ↄſtat.ñ certi loci facultates.
Quid tñ ſi foꝛte certis oneribo
ſtinatũ ſit illud pꝛimoniũ:vt pu
ta alimẽtis pᷣſtandis:q rome pᷣſta⸗
ri patfa.iuſſerat:vel tribut᷑.vel qͥ‚
an poſſit pᷣſcpᷣtio locum hꝛe.h̊ puto

iuſniꝰ dici locũ hꝛe. Sʒ ⁊ reſ cptum
5. vt illic fideicomiſſum petat. vbi

ſalcepii. Wmiciliũ heꝛes hʒ. Quotiẽs aĩ᷑
ſpõte ↄſenſit pa cepit qͥs fideicõmiſſum ſoluere non
ee ra veder ae. pi bac ſcptione vti.
vt ſup eo. non vi Vaãuis heredi⸗ m Arc.
hane ſ. exce⸗ I98 ad en meꝛnt wuolutaqᷓ
pr; gynd cebur mciliũ in ꝓuincia hz: H ⁊ diui ſe⸗
ibi zueniri. qꝛ a⸗ Uerꝰ antoni. reſcpſerunt.ſi ↄſen⸗
ufnut malot s ſ enn fieron erl li⸗ lo dar
t. q ? neẽce hꝛůe ſᷣm ↄſenſum dare vbioſen
Nlanma nc⸗ 1n mat . v D.
H Ed ⁊ ſi ſuſceꝑit actionẽ fidei
proez. Dz quõ tz cõmiſſi: ⁊ alijs vefenſionibo
mia anõ tio pfſus hanc omiſit. poſtea qᷓuis an⸗
ſi no a ope. in. l. te ſmiam.reuerti ad hanc vfenſio⸗
eneuu vꝛn neñ pk. Si libertis ſuis teſſeras
ſic loqt. C. e ex frum̃tarias emi voluerit:qꝙᷓuis ma
cep.l. fi. ioꝛ pꝑs heꝛeditatis in ꝓuincia ſit:tñ
Si lberno. rome vbere fideicommiſſuʒ ſolui
aw mee Ddom eſt: cñ aparet id teſtatoꝛẽ ſen
tur frumemũ ro⸗ ſiſſe ex genere ↄpatõnis. Sʒ ⁊ ſi ꝓ⸗
un. er dicüt. ponas qbuſdã clariſſimis viris ar
reſtatoꝛ. viaet vo genti vel auripõdo relicta: ⁊ ſit ſuf
nuf Eromet . ficiens ad hmõi fideicõmiſſa rome
welij. una ſao. Patrimoniũ: licʒ maioꝛ pꝑs totpa⸗
hm iſtaʒ poſuõʒ
dic. ex gene ↄꝑatõis.i.ex genẽ mẽſure ꝑ quã fit ↄꝑat io. Vel dic ca⸗

ſum hunc. ꝙ alicui rome vegente pone.x. teſſere frumẽtarie.i.x. coꝛ⸗
bes in alimẽta relicta eſſent. pſumit᷑ eꝙ rome pᷣſtari voluit ꝓpt cam
alimẽtoꝝ. ne interim in uinẽ ꝑiret alimẽtariꝰ. ⁊ hoc eſt ex genẽ opa⸗
tis.i.qꝛ voluit in hũc caſuʒ ↄpari frumẽtũ.⁊ dʒ teſſera.i.cuiuſuibʒ
mẽſuẽ qria ps.⁊ ſic ponit᷑ ĩ ii.reg.tibi teſſere vecades.i.tibi.xuij.
m Senſiſſe: ſi. ⁊ infra de vſu.⁊ ha.plenũ.S.equicij. .
1n Pondo. nõ multa. ß duo foꝛe. cum pluralis elocutio duobo ſit
oienta. vt infra de teſtibo. vbi.
o Pabuum. i. haberi.

buſdã alijs inexcuſabilibo oneribꝰ

ſi pᷣuus plunum.S.fi. ⁊ ar. S.e.ſi longius.in ſi.
q Aocdica. ſ quoõ erant modica duo pondera auri? Kehoc reſpectu
ꝑſonaꝝ.ſiẽ ⁊ ait comitiſſa malulda aliqntuluʒ terre ↄcew illi ecckie. qᷓ

imñ in. xxx. miliario extendebat᷑.

trimonij in ꝓuincia ſit:dici opoꝛtʒ

rome eẽ pᷣſtandum:nec veriſiłe eſt

teſtatoꝛem qͥ honoꝛẽ habitũ voluit
his qᷣbo reliqt. taʒ modica fideicõ⸗
miſſa ĩ ꝓuincia pᷣſtari voluiſſe. Si

ea res q̃ ꝑ fideicõmiſſum relicta eſt

eo loco ſit: dõm eſt nec vebeꝛe pᷣſcri

bi ei qͥ petit.q̃ſi maioꝛ ꝑs heredita
tis alibi ſit. Sʒ ⁊ ſi nõ fideicom
miſſum petat᷑ eo loco:ſ̃ de fideicõ⸗
miſſo ſatiſdaꝛi petat᷑:vidẽdũ eſt an
Hh pᷣſcptio locũ hẽat:⁊ nõ puto hꝛe.

qͥnĩmo ⁊ ſi nł ſit eo loco.attamẽ eſt

iubendũ ſatiſdare. qͥd em̃ veꝛet᷑.cũ
ſi ſatis nõ vederit:mittat᷑ aduerſa⸗
riꝰ in poſſeſſionem fideicõmiſſi ſer
uandi cauſa. b Ermo.
Ix certis ex cauſis aduerſus
wminos ſeruis oſiſtere per⸗
miſſum eſt. Id eſt ſi qͥ ſupꝛeſas ta
bulas teſtamẽti dicant:ĩ qᷣbo liber
tatẽ ſibi relictam aſſeuerant. Iteʒ
artioꝛis annone ꝓpłi romani.cẽſus
etiam fraudati:⁊ falſe monete cri⸗
minis.reus dnos vetegere vᷣuis ꝑ⸗
miſſum ẽ. Pꝛetea ſi ſideicõmiſſa⸗
riaʒ libertatẽ ab his petãt.Sʒ ⁊ ſi
q̃ ſuis nũmis redẽptos ſe ⁊ ñ mãu⸗
miſſos g placiti fidem aſſeuerent.
Liber et᷑ eſſe iuſſus:ſi rõnes reddi
erit:arbitꝝ contra dñm de rõni⸗

bus excutiendis recte petet. Sed ⁊

ſi quis fideʒ alicuiꝰelegerit:vt nũ⸗
mis eius redimat᷑: atʒ his ſolutis
manumittat᷑:nec ille oblatam pe⸗

cuniam ſuſciꝑe velle dicat: contra

ctus fidem vetegẽdi ſeruo poteſtas
tributa eſt.

Er minoꝛem cauſam maioꝛi
cognitioni pꝛeiudicium fieri
nõ opoꝛtʒ.maioꝛ em̃ queſtio mino⸗
rem cauſam ad ſe trahit.

1 BHem.

△●

dauit. vt carꝰ vẽderet᷑. vt bic ⁊ mfra.ad.l. iuł. annon⸗
ſECenſus.i.tribun etiam.ſ.defraudan..e qͥ accuſat.l.iuł.pecul.vt

inſti.œ pu.iud.S.lex iulia peculatꝰ.
g Reos.⁊ ſic accuſat pᷣuus heredes.

p Reliqᷣt. dignitas legatarij facit ad augendũ legatum. vt. j. de le. j.

r Si ea res. relu
cta.in ſpẽ.nõ diſti⸗
guo mobilis vel i⸗
mobilis.
ſEEo loco. vbi in
rẽ agt.
tEo loco. vbi
res eſt.
vV Niqeicõmiſſio.
relicio ſub ↄdiuone
vel in diem.
x Pꝛeſcripno.q̃ſi
maioꝛ ꝑs hẽdiianis
ſit alibi.
y Si nł.de hedi⸗
tate pᷣter rẽ legatã.
3 Jubẽdũ ſatiſda
re. q.d. ꝙ dixi eſſe
ſᷣuãdum vbi reg le
gata petit᷑ ab actoꝛe
in rẽ fᷣuat᷑.⁊ ſi ibi

cautio ꝓ ea exigat᷑.

dũ iñ hẽat ibi wmi
cilium m q̊ſdam.
certe ĩmo ⁊ ſi non
hẽat. arg. S. e. l. qͥd
em̃ ꝓhibet. cũ res le

gata ibi ſit.

⁊ Nnid ei veꝛet᷑.

heres ne ſatiſdãs.

a In poſſeſſionẽ.
ſ.rei ſpᷣ ↄditõe lega.
b Cã. ⁊ eo loco c⸗
cura ꝑninet ad vtili
tatem.
c v Ir certis.
qõð vix ẽ: ẽ
⁊ ſic ꝓpe. alii.j. xœ
gſſig. Ii. l. fi. ⁊.J.ad
vell. tutoꝛ. j. HK. ⁊
k.j.ſi puꝰlegatꝰ.S.
qͥ qᷣnq;. Itẽ nõ.re⸗
gularit ꝙ Suꝰ ĩ u⸗
dicio eſſe nõ pt᷑.vt.
C. e. Suꝰ. in caſib
tñ. viij. pt eſſe et
dñm. qͥ dicũt᷑ hac.l.
ſunt ⁊ alij tres. vt
1. ad trebelł. młr.
S. n eſt. 2. 7. de ali.
le.ſᷣuos.⁊. j. ad.l.
iuł.ma.ſamoſi.itẽ
ſt ⁊ alij tres in qᷣb⸗
3 exneũ agit. vt. C.
vbi cauſe fi. l.ſi.⁊
EC. ſi ꝑ vim vł alio
mõ.l.j.⁊.C.qbo ex
ca. ſᷣni.ꝓ pᷣ. liber.
acci.l.j.⁊ ꝑ totũ n.
d Aſſeuerãt. vt. J
e fal. l. nullo.

e Annone. vt qꝛ

pbᷣlicã ãnonã frau⸗

annona. l. j.

h Permiſſum eſt. vt. C.qͥ.ex cau.ſer. ꝓ.p.li.ac.l.ij.

1 Petit. vt S. de in ius vo.l.is q;.

k Suis numis. 1nõ emptouns. q caſu ſuccedit ↄſtitutio miſſa ad vꝛ
banũ maxim.vt.j. mann.l.is qʒ.q̃ lberãdũ ñ libeꝑ dic.vt.j.e.qͥ ſe.
IArbitrum. 1. udicem velegatum a ↄſule. ſ.coꝛam q̊ rönes reddãt.

vt infra ve cõ.⁊ de.ſi cui.

1

J. de excep. rei iud.

vbi rõne pplexita⸗
tis altera ẽ maioꝛ.

in integ. re. l. ſcio.

indicium reputer⸗
H iudex ſit ſubſtiiu

z. Il. ꝓponebat. 7

c I Icz. nõ efſet

is.vt ſup de ꝓcu.l.añ.⁊.l.poſt.⁊.S.l.ꝓxi.in ſi.⁊ eſt ratio.qꝛ hic nõ

m Snſcipe velle. in hoc differt a ſupioꝛe qñ ſuis nũmis.qꝛ ſupᷣ ſᷣuꝰ

ſoluit. B ñ̃ ſoluetat. ſoluẽ patꝰerat. vel h̊ a pn?fueꝛat emptons ibi ñ.
n p Er minoem. pone exemplũ in penitione hereditatis.q̃ maioꝛ
eſt auẽte. ideoq; pᷣfert᷑ alijs. vi ſup de arbi. non diſtin. F. ſi is
æ. C. de pen. here. l. fi. m pn? Item pone exempium qñ cũ alia ſimpiici
ↄcurrit piudiciał.
que eſt maioꝛ puile
gio. vi. C. de adul.
I. qm. 7. C. oꝛdi.

Dictuʒ qð ab anteceſſoꝛe da
tũ eſt.ĩ numero triũ edictoꝝ

cogm. l. e bic ſta⸗ onumerari dʒ. Plane licʒ omĩs ab

ẽ pone exend. gnteceſſoꝛe numer? finit? ſit: ſolet

funduʒ.a.l. fundi. tñ ſucceſſoꝛ vnum edictũ dare.
Icet ver pcura⸗ v Api.
le vneee veriſſimñ eſt: tñ a ſi qs eum peur⸗
plñ. E. xe oꝛdi. u. toꝛ nõ eẽt:litem ſit ↄteſtatꝰ: veinde
l. qm̃.a fact ſu e rataʒz dñs habuerit rem:videt᷑ re⸗
e Dicm̃. dz. —Am ex zctibo i Bem.
cum vnu; α. ex celictis in filiumfa. ↄpetit
actio:ſ̊ moꝛtuo filio poſt litis ↄte⸗
8. vt. 7. e.l. mõrtus ſtatõʒ. tranſfert᷑ iudicium in preʒ.
5.e. Ander. οα.. dumtaxat e peculio.⁊ q in rẽ ei
quõ ꝛ qñ idex. l. Vvſum eſt. Certe ſi q̃ſi ꝓcuratoꝛ ali
2ſentaneũ. faat. cꝰ filiuſfa. iudiciũ acceꝑit:moꝛtuo

—

v iti. ac. qᷓ; p.l.in⸗ — e e 111 „
Nben. F. ſc io. Sie co in eu quem fenderit trãſlatio

ſi mont᷑ liugatan. mudlicij dat. p Alulk.
een · Vgicium ſoluit. vette coq;
1. ozone. S.d. ℳ N iuchcare iuff⸗ rar de et eo qͥ
b Solet. . a · maius impiũ in eadẽe iuriſditõe hʒ.
an iyſemet pempto ypel et ſi ipe iudex eiuſdẽ imperij eẽ⸗

riũ vediſſet. ex vo⸗

lutate mirit ald. cepit: cunꝰ eſt qͥ iudicare iuſſit.
ereee .
Cit. * . . 4 . —
e. ren. . loc in iubendo iudicaren

e; no eſe eſt ↄophenſus: videt᷑ eo loco iu
ñ ta nſſiſſe. 6 udi
q poteratcpeura⸗ dicare iuſſiſſe. qͥ ſolet indicare ſine
toꝛ. vñ ſecꝰ puto ſii
erat ſeruus vel pupillus. accurſius floꝛentinus.
d BDeducta. cum ratihabitio rahat᷑ retro. vt. C. ad mace.l.fi.. ].
& pig.ſi fundus.S.j.Sʒ S.j.iudi.ſol.ſi at.in fi. So. vt dixi.S.qᷣ ſa⸗
niſda.co.l.inł. Item qͥd ſi index qͥ tulit ſniam nõ pᷣcedente delegatoe.
Hß iñ index ratam hʒ qͥ cãʒ illam potuit elegare? videt᷑ ꝙ poſſi. vt. S.
f. pto. barbariꝰ. ſ j puto. Item qre qð nõ. C.qͥ ꝓ ſus iur.l.j.

19,. U
S

9

)zm ex ciibo.actio.niſi in mace. a in voto. ⁊ hoc iure veteri.
Ppogie ex aduenticia cã dat᷑ in patrẽ. nõ in filium.ſi pꝛ admit

vſufru. vt. C. de bo.ꝗᷓ Ii.l.fi. S. vbi set.
Poſt inẽ ↄteſ.iõ pꝰlite ↄteſ.qꝛ ſi añ.nouũ daret᷑ iudicium in pꝛem
ex filij ziu. ex maleſicio vo nulium.cũ non det᷑ ex velicto in beredes.
mñſ lite dteſ. vt. .ne ex xeli. efun. l. j. Sed quõ ſic alterat᷑. qꝛ õ filiũ
erat inſolidũ. vt.j.qð cũ eo.l.pe. pꝛem vo de peculio im? R. qͥdaʒ
qꝛ filiꝰ ̊ ↄueniebat᷑ noĩe patris.nõ ſuo qð nõ placʒ.qꝛ ſic ex maleficio
noĩe patris ↄueniri nõ poſſet.cũ pẽ noĩe filij nõ teneat᷑. vt inſti.de no
xa.S.fi. vñ dieo ꝙ ſuo noĩe filius ↄueniri cepit. alterat᷑ m̃ qñ in pꝛem
tranſſert. vt hic diẽ. ar. J. de noxa. l. in elictis.S.ſi detracta. Item oppo
mt᷑.cur ex velicio agit᷑ e peculioꝛ Qmidam duũt.filiũ fuiſie ↄdemna⸗/
tum. ⁊ actione in factum ex re indicata pꝛ tenet᷑.vt.j.de noua.q̃nẽs.
7. J. ve peculio. licʒ. S. idem ſcribu.⁊ m hoc dic poſt litem ↄteſ. ↄdem⸗/
natõne ſecuta.a ſic inpꝛopꝛie tranſſerri dicit. Item tũc nõ ex velicto.
z ex iſi Zciu.nam ⁊ ałs ex telicto lite ↄteſ.dat᷑ in heredes.Alij dicũt.
hoc etiam te peculio refert᷑.tm̃ ad ↄctum. Lu dic etiaʒ ex delicto de
peculio agi inq̃miũ ẽ locupletatũ. vt.j.v peculio.l.iij.S.ex cã.⁊ ſic
accipe enam cum hac foꝛma v pechlio.

e

— † Si q̃ſi ꝓcuratoꝛ.i.re vera ꝓcuratoꝛ.
F i Adicuum. ex hoc colligi h lis oteſtata erat. alit em nõ eſſe

iudicium. vnde apparet ꝙ aliud eſt in hoc mandato ꝙᷓ in cete

4

toꝛẽ in iudicio rem deducere

vern damnum pecuniarium.⁊ ſacit ſup.e.cum pᷣtoꝛ.in pnꝰ
h Cepit. vt ſup de arbi. I.iij. in fi. ⁊.l. ſe.
i ſ ꝗ locus.litigantiũ.q.d.qð eſt ſine i

nõ attendo ↄomodum. vt.S. de iuſti.⁊ inr.l.pe.nec ob.S. de arb.ſi cũ
.,.— . 4 den Ape a r m
incõmodo litiganti’. p Aul. erelibo eſt locus
2 . oſuetus qñq;. vr
ꝛtuo iudice.qð eum iucl⸗ ii diẽ. ac.
care opoꝛtuerat:idẽ euʒ qͥ ſ-⸗ E m Oꝛno

dit?eſt: ſeqͥ opoꝛtʒ. dice. ide;

male odẽnaturꝰ.

re in iudiciũ W 4 getum E int B odemnabit vet

litigãtes. Sʒ celſus ait.piculoſum econtra. ſ ex ſuo

eæẽ ex pſona rei h̊ metiri.qͥ ſ neↄdẽ muno deez ſuz.

. . vt. 3. dꝛ.
net᷑:Bᷣ diceret noõ ouemſt. e. Qund g. lem.F lef reh

melius ẽ dicere id venire in iudici câ:i: eadem.

um:nõ qæ q actuʒ ẽ vt veniret: id I Olemus.

nõ venire de qͥ noiatim actũ eſt e xænoia
veniret. Latrũculatoꝛ de re p⸗ tim. ſ. mm.

cumaria iudicaꝛe nõ pt. Gem. m Senirer. he
lege due ponunt

Mter litigantes non alit᷑ lis regule. Prumẽ.

expediri pt᷑: ꝗꝙᷓ ſi alt᷑ petitoꝛ. vr id im veniat
in iudicium qᷣ

titoꝛis ſuſtineat:⁊ 4 mogo poſſeſ⸗ vrt dicat actoꝛ reo.
ſoꝛis fungat᷑. i Bem. kner c gans

accipe: vel ꝑ ſe vel ꝑ alium:ß beo ius v rñdeat

cum ſatiſdatone: nec ille videt de⸗ ſur delono⸗ hie
fendi. qui quod iudicatum eſt non poſtam. 2.7.
wvy. ob. ini ſti. S. ſi
ſtichnm. ß in ar⸗

ſoluit.
1 Dem. bitris. hec regula

HVn a iudice wli extimatio tenet. vt. S. ar⸗
bꝛ. ſi cum dies. F.

ex eo qðõ intereſt fit: ſed ex eo glenũ. Alia ?. t

quod in litem iurat᷑.vmq; ⁊ pꝛedo id æmũ nõ vei
m ti 2 co⸗ ggt q̊ nomianm
m vepoliti 7 commodan ob eoam ceepin eſtne vo
mote r hees ven.
ſi m̃ ſub peritione facta poteſt includi q actoꝛ dicit in indicium ve
niſſe. vt ſi pent rem ↄtineant᷑ rructus. Item ſub penone hered-
tatis omnes res tam mobiles ꝙ unmmobiles. Item iura ſic in acti.
fami. her. ⁊ p ſocio.a ſic ſiminbo. Ded qͥdam ſic pꝛaue intelligüut

vt ſi petam ſtichum. videar a fundum petiſſe.ar. eius qõ eſt. C.
an. excep. l.fi. Sed certe eadem rõne videoꝛ deduxiſſe in iudicium

regnum francie. qd eſt falſum. adeo eſt falſum. vt ſi ꝓpono vnam. ñn

videar ꝓpoſt niſſe etiam aliam qᷓ eſt eius ſequela. vt. J. ad exhi. ſi quis
homo.d.q̃ntum.a ad hoc.j. excep.rei iu. ſi ex teſtö. Ded vider
pvᷣma regula teneat in iuchcijs. 2 non ſcõᷣa. vt infra de ech. eche.e⸗

diles. §. item ſciendum. in fi. ſol hic loquit an dubum eſt mi aero⸗

rem ⁊ reum.⁊ tunc credet᷑ acton.ſi autemn certum eſt ꝙ de quibuſd

ti.m̃ egit. æ his tm iudicabit. vt ibi. Ael dic nomnanm imungr ſi

poteſt claudi ſub pentione a ctoꝛis. vel mſi e conſenſu partum. ſu

n LZarunculatoꝛ. qui mdicat de latrombo tm. puniant coꝛpaliter
vel non. cum id a pꝛincipe ſibi ↄmiſſum ſit. ve quib dẽ. C. agẽ.

in rebo. l. ex oo. . .
o 1 Mi litigantes fungar. vt inſti. de int. S. moõ.. . vti poſ.
l.j.S. bis autem. Sed quid in ouplicib- luchcijs. vt inſti.
int. S. ij. En? ⁊ im illis non poteſt alit ius expediri. ꝙ ſi gli petitoꝛ

gli poſſeſſoꝛ ſit. 1. ali onera pentoꝛis. ali omoda poſſeſſoꝛis habeat.
vt. Inpᷣ eo. in tribo. ſic em.l. iſta exaudit.

p r Ecte vefendi. vefendi genus. 7 defendi ſpecies.
Poc. qð ſequitur.

èxMon ſoluit.⁊ ſic ↄmittit᷑ ſtipulato ꝓpi rem ludicatsm.cũ habe⸗

at tres clauſulas. vt. . iu. ſol. l. indicatum ſolui. facit. Z. ex qby ea

pintaaagß
altrenm⸗

ne incõmodo litigatox. naz
ↄſueio loco Puato. non attendo incõmodum. Item nõ ſ̃ᷣuato

vV Lpi. i. ex eiſcem actis
Olemꝰqͥdem dicere.id veni⸗ nõ aĩ ſi ille ert.

WCNNn
ien nſt

GENGd
eſlbin
Waiſom1
Nnt

euminrſthefih
“W wiſſinne
uttkzſfſtenn

glimn e

N.
1 eul⸗ i

hono ,lner,14

*

— —

.
=—
E
=☛ =-=
= –
—.

egſognmn

Gig ſim.d
kſat taſus.
ndiſc.liie

Lewaresct

Hoe nunufmns.
Paſennſt.

n goe
gitn
tsdn

uthoreik.
run nbe

niit⸗ nun
(cecenſnpee mi
(ſso mt
mndr ls ſut⸗
ienſtect. ver
cpvi ni n

aulir

ten /l anggerhe

uncönmnmsmun
(nſluminnekentntre
(crnmſtnnmim

Pnfmegſrlocnn
iſfatrtitopin.

Aitanumitber

lntlatens,
fältnender

„

Minnutiao.

1ſarſ

Se

Pec ſnein .
Mh,
Wendze.:
ſn Wunn

. lene;

Rdre ſe⸗ mi

non ali bs
Ar Nutm. fit
zicnenge an⸗
nadopoſſe⸗
1 den. iu
ch inärüi e

Aainm

enti n

Mumeſt

antman
m Neee
nchen i
lmri
Aaert in Han
zaiſutt
imchis Mi
Sõ
m ole ab ſe
nie den umkne
R ttüm niten
Auns ſelth i e
p miis. igni⸗
mnſcn nin,
neloghn gi n

.
*
*
1
e6

vVna actõe ad ali⸗

ma. I. item ait pꝛe.S.pe. a infra ex qui.can. in poſ.e.l. hec autem.F.
recte. accur.
ſn Dn a udice. qð mieſt. ſ.ↄmunuer. ſᷓ ex eo qð ac. ⁊ hoc in
bono fi.indi.⁊ ar bitrarijs.vt infra te in litẽ iur.l.in actõ
nibi. 1 inſti. de act.S.ptereg.aliud ſi culpa.vt.j.de in litem iur.l.ij
r.evigeom..
* 1.

DOb eam cãͤz.
ſ. ob wlum cum

cãʒ ↄpetere actõeʒ nõ dubitat᷑. Si
q̃s alio iudicio actuꝛus.iudicatum
ſolui ſatis acceꝑit.deinde ĩ alio iu⸗

ob has cas agere lolu cepu. inde 1and
pñt. ve evodicio agat: no omitteĩſtipulato: qꝛ
ti. iis vt ſi. igere dotẽ młer dz illic vbi

narit? wmiciliũ buit: non
vbi inſtrumẽtu wtale aſcptum eſt.
nec eĩ id genꝰ zctus ẽ: vt ⁊ eũ locũ

v Si qs alio
iudicio.i.ꝓpt ali
um indicem. ſic

e ſpectare opoꝛteat: in ꝗᷓ inſtrumen⸗
iudex. ſic econtra tũ wotis factũ eſt: poti ius i er um in
n nn e ecm wmiclllu ? ipſa mir p oditoe
bat hic causs. mriomij erat reditura. I Bem.
H.iudl. ſol. l.iite rjqs intentoe ambigua: vel
loeade Pbione vus ſit: id qo pli d
rus ſtipnlarm ſaccipiendum ell. 1 Dem
Resen woiuir po Vi ſe diẽ ſuis nümis redem

ſtea egit de alia. ? /⸗

hoc innuu finis. ptũ eẽ. ſi h ꝓbauerit. exinde
ai rctilol⸗l. liber erit: exqͥ ſnia redemptꝰẽ: qꝛ
m boc die alio. dſtitutio diuoꝝ fratꝑ nõ libeꝑ ꝓnũ
ic eſt alia te yr (cari pcepit:h̊ reſtitui ei libertateʒ
al tne aeturus lbet. Pꝛoinde ↄpelledus erit ma⸗

numittere eu.qͥ ſe ſuis nũmis r̃de⸗

eandem ent alia ſultoꝝ ad fideicõmiſſariã libertatẽ

actõne ⁊ alia cã⸗-
ſic ponet᷑ in in⸗
dicio ꝓ actõne. vt H
infra iudi. ſol.l. cum querebatur. fine.
x Alio iudicio. ſecundo. . —
¶e Xigere. poteſt mielligi hec lex ꝙ alibi funt facta pmiſſio 1 cõ
trtractꝰ. a alibi inſtrumẽtũ ſcriptu. aubi wmicilum viri.
Vlel ſecundo ꝙ inſtrumẽtum ⁊ ctus fuit in dvmo patris mulieris
factum.tñ mariius ↄuemit᷑ in ſus foꝛo.ideo quia videtur inſeruiſſe
locum illum in reddendo.vnde quaſi ibi ↄtraxerit.vt.j.de ac.⁊ ob.
l. contraxiſſe.⁊ ſᷣm hoc tm̃ ↄueniet᷑ in ſuo foꝛo ſᷣm bul. Sed.m. di⸗
xn in vtroq;.ſ.in loco contractꝰ.⁊ foꝛo mariti.⁊ ꝙ dicit hic.nõ vbi
c.ſubaudiebat tm̃.⁊ ꝙ poſtea.⁊ eum. ſubaucdhebat magis. 2 ſic lb⸗
andiebat maxime. vt. S. e. heres. S. i.

pꝑtinentiũ vebere induci optʒ.

—

3 At eũ.electiue ſᷣm. b e d hune nõ inz. opatiue en. m.
editura.i. itura.qꝛ ſequit᷑ ſoꝝ viri. aliud in ↄcub F.
mumci.xe ure. ne bun reddendi ꝓ dare õ

Y qins. qõ dicit intentõne referas ad actotem. vt qmia dixit
frreum iniuſte poſſidere. a ad ſe ꝑtmere.qᷓ verba. ⁊ ad petito

rium ⁊ ad poſſeſſoꝛum pñt referri.⁊ qd dicit oꝛone.referas ad reũ.

vt quia fuut ibi ↄfeſſus rem ad actoꝛem ꝑtinere.q̃ verba exponunt᷑.
vt ſit bita.non ꝙ ſua.cum reo vtiliꝰ ſit. vt ar.j. de vbo. ſig.l.v⸗
bum ptinere. Uel dic pᷣmum.qñ in vna dictõne eſt dubium.vt m.l.
inter ſtipu.S.j.ſcõᷣm qñ m vna oꝛone.Et ſic nõ.ꝙ ei ꝑmitut᷑ intpꝛe
tari.qͥ dicu in iudicio. Idem in pᷣncipe.vt.j.x reg.iu.l.neratius.
Idem in pꝛetoꝛe.vt.j.de vbo.ob.l.in duentionaliba Deg ſecus in
faa r ſupᷣ de pactis.l.veteribo.⁊.j.de ghen.emp. labeo..l.cum
ge. 7. . e vbo. ob. quicquid. Sed an cogat᷑ eligere pendente iudi-
cio? ar, ꝙ ſic.j. quoꝝ le.l.j.S. q autem.

d q Li ſe. redemptum. i. emptum hoc pacto. vt mannmittat᷑.
e Tiber erit.i.liberandus.vt ſubijcit.
ſRecdemptus eſt. i. ꝑ ſnĩiam declaratum eum redemptum.

e

Conſtituno. dinoꝝ fraty. ad vrbium maximum. vt. I. de mann⸗
miſ.is qui. accur.
h Redet.nt. i. redim mandauit.
1 Senatuſconſulioꝝ.q̃tuoꝛ ſunt exempla. rubꝛiani. traſiami ⁊ da⸗
maſiani.⁊ artuſiculiam.q̃ vbi locum habeant.habes.j.æ ſideicõ.li.
cum vo. S§. ſubuen

. tum. I. cum q̃ſi. S. ſi
D pemptoꝛiũ edi⸗ i vVẽé Ames. vl non tm
ctũ h̊ oꝛdie venit᷑: vt pᷣmo qs S.ſe. c. a. F. ß 7 ar⸗
petat pꝰ abſentiã aduerſarij edictũ iiſuulun. no aut
. am. qð in ſer⸗
bPmũ: mox alteg. i Dem. no go manummt
Er intuallum nõ minus de⸗ ee Eriunen locñ
cem dieꝝ. i Dem. ol pontm 6.
X tercium. qbo ꝓpoſitis. tũc nõ hereditarium.
pemptoꝛiũ impetret:qð inde h̊ no⸗
men ſumpſit. ꝙ gimeret diſcepta⸗ E a bemhto⸗
163. Beſt vlr nõ patieret᷑ aduerſari buc te bis q circ⸗
um tergiuerſari. 1 Dem. maheg funt nune
n pemptoꝛio ai onninatr᷑ is q puentat. t oc ven
echictũ edit.et᷑ abſente diuer ꝶᷣ ſieinz ex miln tm
ſa ꝑte cognituꝝſe ⁊ ꝓpnũciatuꝝ. H quo qñi in.
DOnnunꝙ a B 1 Bem. Pꝛimuz. q dz
JTictii nt?1 1 ra admonitonum. vt
SS edictũ p 1. tot nueꝛo ecicta q in aut᷑.de he.⁊ fal.
pceſſerint dat᷑:nouũ ꝙᷓ poſt vnũ.v S. ſi q at᷑ non im
alteꝑ. nõnunꝙ; ſtatim. qð appellar plens. col. j. ſcom
vnnz p oĩbo. Hoc at eſtimare og; imrtonan uer⸗
eu qͥ ius dixit. ꝓ ↄditõne cauſe. vel mum pemptonum.
pſone vel tpis: ⁊ ita oꝛdinẽ edictoę m or e uen .
7 ↄpendium moderari. en
1 , n p Er ininal⸗
T poſt edictu en nr d⸗
polt edictum pemptoꝛiuz rum. ini edictum ⁊
impetratũ cum dies eius ſu eaicuz. vi h. r. .
. e e.l. ꝓperandum. S.
puenerit. tunc abſens citari ebet. E.tcie at un ge
rum. vt in autẽ. x

liti. S. omnem. ⁊. S. a ſi hoc minie.col.vuij.⁊ licʒ ibi dicat in actoꝛe.tũᷣ
non debei actoꝛi ⁊c.vt.j.c reg.iu.l. non vebet.

o e Ttercium. tergiuerſari.umpꝛopꝛia cum in crimialibo tm hoe
fit. vt infra ad turpilł.l.j. H
P i in peremptoꝛio. comminat᷑.ſic infra e peri.⁊ ↄmo.l.j.S.licʒ.
.C. comminati. vel epiſtolas.
q n DOnnunꝙᷓ. i. aliquunw.
r. Hoc edictum.ſ.peremptoꝛium.
ſ Echicta.puta tria.
t Alterum.i.duo.accurſius.
vV Anum. nunquid hoc qð ꝓ omnibo datur debet habere ſpaaum
trium edicioꝛumz Rñdent quidam non. ar. S. pac. l. ſi plures. S.
necnon ⁊ vnus. ſed ar. contra.j.de conch. ⁊ demon.l.qui duobo. ac
curſius floꝛentinꝰ.
x Cauſe.quia ſit alimentoꝛum.
y Vel perione.quia pupillus vel vidua.

3 Uel tempoꝛis. quia foꝛte ferie appꝛopinquant. Et ſic nota. ꝙ poſ⸗
ſunt diminm dilanones iſte. vt hic. ⁊.j.d re iuch.l.qui ꝓ tribimali.
7. E. de dila. I. ſiue. nõ augeri. vt. C. dila.l.j. Sed vidertur ꝙ nec
diminm. vt ſupᷣ eo.per interualla. ſed intellige ibi non minus.niſi iu⸗

x videat quare ſit.
a Dꝛdinem. i. numerum.

b Compendium.. numerum dierum.
c e XT poſt. abſens. i. reus.

d CLCitari. quinto. accurſius.

e¶ DBebet. i. poteſt. vt ex ſuꝑioꝛi.l.patet.alij dicũt hoc neceſſe eſſe. als

ſniam nullam. vt. C. ſententijs. ꝓlatam. Et nõ. ꝙ hec edicta ꝓpo⸗

nebant᷑ in albo q̊dam loco ꝙ qͥs veniat ad cãʒ. vt.j. cæ re iudi. ↄtuma
cia. S. j.⁊ ita fieret er notum ꝑ ſe vel ꝑ alios legẽtes.qð nõ eſt hodie in
vſu.q̊ͥ ꝑ executoẽs miſſos ad wvmũ rei. ſic fit citatõ.ſ̊ olim ⁊ ꝑ pcones
cuabant᷑.vt in aut. li.S.oẽm.col.viij. Item oꝛdinarius onebat.

Aetpiier,
eduoꝛ. F. fi. ᷓ eſl 3. a facit. Cie, hal nſhtt
ſi in non reſtituend.vt.I.de ap.creduoꝛ.x.ſfi. qᷓ eſt ʒ kai 2 tiling
ne. indicibv.l. pe. non li 1. §. cum autem. tñ fmt pᷣſumpniue.a ſie l M aſiſß
autem qni pedanius dz. Vt. E. ped enrcſ igodir 28 ſ rnm F.ſinon mnn brcalons valerer nia e rem. 4 Puug i
Relegotus auten r drin S.li vo.5 ir vr quö n an rm.l. i. Jiem quit. C. quõ a qñ iudex.l. T rulͤi
poterat.vt in aut᷑. t fieri Ztumar glic. vt. . ſce m omnibo pceden⸗ l.v vno q;. 9) E& re . 4ſehiestdi g
eowluevnurpnune br wio c Nmite ure petert mii m bab⸗ n eiꝰ acci⸗ cognen e⸗.
ex eo ꝙc hic abo * non poſſet dari diſin bitoꝛe p œefenſoꝛem ei ce t. pncipalii.co⸗ Mmn .
riby legibe. vr. E. ſiderit: ſiue ñ rñderit:agek tuo de eẽ:⁊ iðᷣo heredẽ nõ libe ram eo lite tell. iluuk
p L — „ . „ι lc. 8. »le .
Kenat. re. . . KTWſine nuann ſine Preß ßm pñtẽ: birnuldun k at ſi ex cã iudicati Vi a cbre .
ſi. Sed hodie n c3:7 ꝓnuc ſonce bonaz caz rari. Be qᷣdem nõ poſſe. ne iudicijs incidens ſ ging l
ccoꝛe bene. r intdum vel abſens ſi on⸗ ſoluerit:̃peter eqd 2 ead⸗ ſtio ofponat mn eert 1
ucel. 'hüit: vincet. t abſit: die cogni gocion tñ geſt ſane exceptöne moaun replicarno niſii
jdam ibi de intlo⸗ umr it abſit: die co⸗ edẽ. Qui ſane S vel fey r t.
dann dicant loqᷣ. hornn nperun uẽ impertuʒ uerſus her ſe poſſit: ſi ab Actoꝛe nis. an ſupꝑ ea ter ultlin .
10 falſum. qꝛ di tõis.is vo aduer U8 9 — . di wli mali tueri 1 1 D em. re debeat ſniam⸗ ſoſ ontſinu. D
err dnon Sablit: tic circnducendu c⸗ aueniaet. ſeriteum acf erbf enle ce uß. lan
reqire ac. q nen m pemptoꝛiũ. neq; ve cq cono⸗ ↄue )ptoꝛ iuſſerit en ꝛdine ma.r.) 5 5nann. ſin
nd⸗ ctum pemptoꝛiñ em ꝓnunciabit᷑. etebat᷑ adeſſe:⁊ oꝛdine Liij inſinej.rfr. iſi
na. x .et. nal⸗ ſcet: neqʒ ᷣm pñtem an am runn he ciauerit abſen l. ed bul 5, ſa n n.
ces. Reo at a bꝛ Circũducto edicto videam⸗ ęoictoꝝ pacto ꝓp nune v iu⸗ tis de incidennp. WC. lluc.4
te non. q: ſanoaabn . ri poſſit: an vo ſalua bere. nõ vVtiq; iudex qᷣ de iu ciar qñ dw e f
ioꝛes 1c. Vt. ſ. de 9 reꝰoueniri poſi⸗ an vo ſainn⸗ tem debere. RAN. nunciaf qñ dꝛ üela.
egankliagan gaem ſe⸗ eſt veꝝ ſtantlz ei enn dicato ognalili N Kori inl⸗ Kenel e Aut
lioe:net oultz pierit: 1 magis ẽ vt inſtãtia tt. noſcere: alioqͥn illuſoꝛia E. x adul fx - ſtulin
aut. vt omnee obe. cti pierit: at litigari poſſit. cognolcere: creta pᷣtoꝝ. Mar⸗ X. des i nſici
Uk. 16 igr. orr: 0 at litig echicta ⁊ cecre 3. agnol. lllſ uNNlento En
Snehr. Piertt: ex integro 9 toꝛio abſen bhmõi p wlum ſcens falſo amegn ſivel pa mtanckt
colk.v. qꝛ ibre m. Sciendũ ẽ ex pempto ſſe cellus notat.ſi ꝑdv 5 aſ. tuʒ rẽs. expomit h̊. eſt ſhin.
quaſi diel. ĩ ee. matũ. ſi appellet non eſſe iqd allegauerit: 25 mõ ecu ſ. pᷣnapalit. ꝛ illi . iamnc.
Bz qit en . ieſ. ptem demmti1 Numaciaʒz efu aliqd allegauer liqdo fueꝛit ahꝛo uari. allli de nmnckt 4
ſiebat citatio?ꝛ H di⸗ audiendũ. ſi mõ norumge Vli eum ſmaʒ pᷣtoꝛis luchicẽ qre mino. ꝙ ſint ſpã neemin
S ſi min? audief. i Wli. batum: exiſtimo vebere indicẽ qre lia. Zo. vo dilii⸗ eun
eriae ar. j. x Cyerlt. ſi minr erit iudex: e batum: exiſtimo Paulus no⸗ t.an mcidens Aallt .
.J. de q re cognoue t. lam rei admittere. He⸗ guit. an i elutktr
Leob⸗e neie ker ea q́; pnũciare cogẽdus eri tat. ſi aut moꝛbo impedii. nit rur an lrteſom auit
none eſt necklls vo⸗ vſʒ ad cert ſummã in tat. ſi duocatꝰ. adeſſe nõ potui ta fuit. vi pactiæ ſmiis
cedicia 2 maxuneß⸗ Inder q vßz adcer maioꝛi pub. c aduocatꝰ. adeſ ti eo can ean ſn ichlin
₰ m dere Eactõeʒ iudicati eo ca umſauf. ſitml dintlci guten
emptonum n cn dicare iuſſus ẽ etian ueni reꝰ. puto v ptoꝛẽ ita iux um. q vere dĩ iG Anudna.
re m noriciam cia dicg ne pr: ſi int litigatoꝛes? in eñ venegadã: ? exeqͥ ptoꝛẽ ita iu⸗ aaen aür ſen Umignm
n ddamn ſe. Aiudicaꝛe pt: tẽ defenderẽ vellen in eü vene breer. tentia bul. teneut aginin
en Tnbic3dir at. Eü abſente r adẽs dicat n rebere. Tfenus. an poſtea td⸗ Aniliſer
TSs wns iudiciũ marfna iz gerehi libene Nℳ han⸗ 8 lenns. net⸗ ae. Aura
unent e r, vet 9ſolui:q̃ſitum ẽ S 8 Ropon gti teſtificari. vel a nimigen
lenmi nunciar ⸗vt nat/ lolui: mihi aduerſus eũ m rem datt beat mirognin. Animlt
a. .ausee e ꝗ actõ mih aduerſus ui in eande Pyueat miſogan tihlinmml
ra aie eteſer⸗Ricn uduerc dore noe H Muntemeemes . iacnne Ame
dDam. infec. l. uij. F. r en inerin — eS is. Ttales dicunk emer ter peedi non pi inckö. annnlt.
.. C. de aiu. =” poſſeſſione libertatis. 7 14 eſt rõ. qꝛ aluier ꝓcedi non . rmlan,
eniceen dug hidictt a mmoren cgagzeranonenm. ke gir⸗ o aregtieſ e onr iucl Kor rem iol ſcemdan
ob. dicta lex. q ſ artozem. ”M vt. K. dila. l. poͤle eſt in legato peo vbi ſe. vel cla.l. ſi. ?ð 2 eſammulq
2 Peꝛeſentem. I. actoꝛ ohercek damns ( 7. . de of. ꝓcon.l. j. ponit. E. A. eß.. he⸗ Ugtgififnc,
ieir. .Elan Tgaunter. o, code eroane , rorer blemo aterii gree n iga dr⸗er adi. e
cVincet. imo 3. .2. E.e l. ꝓperandum. S. cum af. A.ſꝛ ſn mehoo. ſpã ſpaleſgie iallti bee lex i gtes epcuſatdez. vt. e. ſ. Uſſhſlinu
lit.l. in expenſis. vt h. ⁊. C. e. l. us. vi ſuß ex q. cau. ma. l. ſt col. vij. H ibi ſp⸗ e haben mſtamn erruſ⸗ nm Sed · entriurinn
ererch unn hel alxie. brizicerium eneneret: 10 lenr⸗, Lon vicn. Sic eſte unger Pt. 5 e. uk. .5 c incteium
p.S.ſ̊ ⁊ ſi dum. Uel qꝛ vixit. on at᷑ vt cam pncipalez pdat u longt? ytem vbi deſijt eſſe
li e in ge mrl. diſiumarr.n repleat. vt. C. e. ꝗperandum. , cũñ
tiet᷑ cum eius abſenna der bſentia repleat.

oꝛe. vt. E. de ſententijs er
it cogi? Ke?ſic a ſuo ſupioꝛe.vt. C. nttze
cn; an oꝛdinari⸗ poſſit cogi? Keſic iarbi.1 i,. fgi. .
5.ve. Solu. ver eſt go no ſolet. er.recr l. f r pes eUen Gela feh. enſoꝛ ciunians. vt. .
utem. JItem Z. J. fe crmn da Solv hes⸗ nam vm vete m. Jugex inſſus. a elegãte nelale⸗ duenientes. winniſ,
eninen Sſo⸗ moceunn 1. non habebat᷑ cauſa ſic n weſen cllſer are iet magen creicat lis m azo. vt, 5. wunſ.
va mi nanze⸗ ann nn ſnia. vt hie ſba Ael te g, lanil ibe Kenuentie del ſie ns aun, herelekn.
de W on g arumacisz. lic non oʒ eige on ideo. ſom. m.l⸗ abſentem. aduerſus eum. ſ. heredem.
dedenre nick in minoꝛe. vt. C. de ꝓcu.l.non p EZum
glij. lecns t. ſ. actox.
impetramt. ſ. ac
d DQuogd ſi is. 1

[Amn
ncriin
iluſet heſine
unhrebri titcgi
Vek,lnn.

richenoedinrg
= Ulnerh.
n., .
“ el imag. icio. ß e vallohtr,
oc 11 18. II. ſrie.. eſ f, r Mon liberan. l in fi. ibi qᷓ ſane ac. ehugemten.
Cognitionis. ſ.ſententte. jI. de his que in teſt. delen. l. 63. vt ſubijcit h in fi. ibi 22 uu
Zalnincmdumn a wrlendum er en Ther biſfiutuen dari. v. . except . . .aſt. : ſnia tenet. lz nullũ tt K niorn
. oche autem etiaz actoꝛe lſenne de in cauſa liberali.vt. C. N Repeteret. ab eo cui aln cnenn Wer kann he.cũ putarẽ. ſic ann
7,7 u. Doce S. ſin autem. olim non mii in cauſa l Repeter, ſtsna er vefectu iuris. .f. p emp. l.ij. . ſia ſunolo. NX
æ. ꝓperandum. S. 5 vemit. iudicium. i. in Xern ulus ?. vt. J. ꝓ emp. l. ij. S. ſi reperit. ſunſcn
auſts. i.ſ. miſſum erat pemptonum. enler qunt᷑ vſucapio ex eo enimunn uullam dicüt. 2 ncn. inſtänas Külamne
g. Eircũducto. reus. cni.ſ. mi o abſente. 2 ſic eo abſente lit ha Em qſdam. Alij ⁊ iudiciũ ⁊ ſmj .Tu dic iudicium aliq. ſuſcipi⸗ Altnenfe
boc aparet c dann acrcre a nen 5.e. l. nõ idcirco. S... qꝛ ſolutum eſt ebitum cr entel⸗ ulla.d nomine vtunet mnen Ntfimn
occnim nen ſenegeranie⸗ „ teſtane cum ſit acr: tnum aanurns actione. dicta. l. cum elententiſ n
b Fmd enian don dico tonꝰ lii. ſic *R it 1 ſt. vr. C. tur. a ſic eavalue te lata ð vſunctum. vt hi⸗ deo qnl⸗ tunc te⸗ Ntun
e Wernnch m lrdocurnus. nſt vem ſedente mdicep tribunali. ne ap. 1.pe.r infra ve reg. i
õ tendum. mſi vemat ſedemte incic nend. ſecs
8 eamn nmeo. Fan hoc ſi eſt ꝛtumox in no ven

eli zle in ubertate.
t. vt.j/ ſideicõ.li/l.cum q̃ſi.in pᷣn? vel illua ſpalem

Nani
NN
nn Z
⸗ AN . Au ateterden
Qnudcar non lberat ſi Sn ur. n pᷣnqᷓ nog miceſſu –
N mre. eꝛaun fip⸗ 0 nue⸗ noĩe · it. als m C
ee tad cui Raſkir a es e. lũc erceßr i ſie
nnn alun⸗ en mamu ercenno.n D Erenlars
n ta pex emiak. ꝛin os caan ioer em en arceye tos. P
W a f depe. 2 ᷓ eo cã auci cum eũ Ean cum pn ter alian
dn⸗ e J pioꝛ. Zilreho⸗ F locũ andie⸗ e 1 Ponem n te 5
mad N az er acto. * 0. ſi ſin los eẽ xcuſe ’J Per od 1.ſ. re 8. e zm. vt. 3
uin zan 1. us ſioẽs ñdi n: 2 enmßto⸗⸗ ex ino vinten nelrrre ngi⸗
wrr. 4 iud quõ oẽsg i m: an ugien t08: id eſt ic eret. e vel aꝛ
u inaerelene⸗ 0es iudi i ñmõ aliud i. muta rgio pticu 9 er urani ind 330. x facio. lqꝛ ſunt trã
giri en. ſnia. eãdẽ ⁊ i ices ſi vnꝰ iudliciũ ⸗ 9 qtidi uk mini neve⸗ Q.e, mn trzs
aſi H ai acetd pman acesmaranenn⸗ egte ſrnmnd inimis a Ec:gher
l kea i n e g en: n e⸗ gmnne durns duſteran⸗ mdam
t. el v 10 ret am in B te ez iſte ap me ced 4 eeſt in autẽ
r Ar in T aler. 5ß 71 utari ſol a fuiſſ. m ret ꝛopt aul edere tat qh . Go mu.
J .l. ſi tempo. 7 in tis uz et gri rem cuiꝰ ocũ nt: An em mu
ſail n B.grc. . legi mkti eadẽ eueni 1. q; 1rei acc aen gr tra
r ſe e.l. ud. 2 ſi gionẽ młtis c Eᷓ res eẽ mier eand ei ſpẽs ede cauſa m ind ãſit
nn n 2poſt. iſſent: eandẽ ceteris e eſtia⸗ Ur em e Es eadẽ ndge nanem
aia u 1. e iudic Et ꝓp in . hri ex q̃ reb Ma⸗ p tnris ſſe exiſti⸗ ranſeo Rearr⸗ eſt
P i a e binc mn aamb alij ntet * az oteſt fili⸗ par egocijsb m. igen⸗ mnte loco ad
„ 2 . . m ari di
ſe Termtond eam nem entũ a . Bt iecti ceſ Vi rem i pr. fili l. ſum tamen dicoꝛ.
