lus ad primuʒ ⁊ ad ſecundum ⁊a quartum planus eſt. ̊ ꝓput
axaxaaad tercium.i, de nuncist.noope. habet contra. j.v no. ope.

nuncia. l. æ ides: ceum. I. pꝛetoꝛ. S. fi. vbi dicit de ratò nõ pꝛeſtari can
tionem. Sed dic ꝙ ibi dicit cautiõem de rato nõ pꝛeſtari:eſt ideo.
quia eſt ꝓcur atoꝛ rei:a in alio caſu ꝙᷓ hic.hic autem etſi ſit pꝛocu⸗
ratoꝛ in eo quod recouenitur: vi ꝓcuratoꝛ heredis eius cui eſt nũ⸗
ciatum:iamen poteſt timeri ne vᷣminus reuerſus reuocet poſſeſſi⸗

onem vel ſeruuʒ
„ F ductuz ex cauſa
Mniuʒ aũt actionũ noĩe e⸗ noxali. ſic eſt in
bet vefendere: etiaʒ eaꝝ q̃ in re vendicatiõe:
heredẽ nõ dant᷑. Vñ q̃ſitum eſt: ſi vt gearvon bo⸗
aduerſariꝰplures intedat actõnes Rel dic: aur n
⁊ĩ ſingulas ſinguli exiſtãt efenſo xfencht pꝛocura
res ſuſcipe parati: euʒ videri rete minoner vrmne
fẽdi iulianꝰ ait.quo iure nos vti caneat vt hic. an
pomponiꝰ ſcribt. i Bem. oreneno vt
On tñ eouſq; ꝓcedendũ erit: vr ibi.⸗ icedue
vt ſi ecem petant᷑:et extant ſur dae ziin r
‚„„ti i . ꝙ hic dici
duo vefenſoꝛes parati in quinq; kx quãdo nunciatõ
fendere:audiant᷑. i DBem. fuu facta wmio
S . qui cauet de ope⸗

re emoliẽdo: qᷓ

cautio cõmittitur ſiue ſit iudicatum:ſine non lefendatur reus: vt
j.de ope.no.nuncia.l.antepenłti.S.habet. Si ergo procurator
quu cauit de defendendo wmino:cum agit pꝛo eo aliqua acnõe:pa⸗
titur aduerſariuʒ venire in poſſeſ.videtur defendere:dũmodo caue
at te raio:ibi econtra fuit per pꝛocuratoꝛeʒ nũciatio facta: qui pcu⸗
ratoꝛ cõueniebatur poſtesa interdicto. Sʒ non placet hic caſus:cuʒ
vvminus non liberaretur patientiam talem preſtando:vt dixi.nec

ergo pꝛocuratoꝛ:vt S.eo.ſed he.S.defendere.miſi dicas ei cui ſuccei

ſi nunciatum.a tunc eſt optima ſoł.cum pꝛima ſup poſiia.

k 0 Amnz. defendere. ſ. ꝓcuratoꝛ actoꝛis. ſecus in ꝓcuratoꝛe
rei:vt.j.eo.qii ꝓpꝝo.S.ei qui.
- Mon dantur. dumodo reducte fuerint in idicio eo vi⸗
uo:non als:vt.C.ne ex telic.defunci.l.j.et hoc ſi moꝛtuo fure a/
gitur. ſed plamus ſi dicas eo viuente. Sed nunquid etiam nomi⸗
ne futurarum: videtur ꝙ ſic: vt S.quod quiſq; iur̃.l.iij.S.penłti.
ſed dic contra: vt argu. / nego. geſt. nam a ſeruus. S. ſi vuo. et
de dam. infec.l.damm.S.ſi is.⁊ de au.⁊ ar.le.l.ſi ua.tem vt eui⸗
tetur infinitas:vt.C. ſa.ſan.eccł.l.fi.⁊ quod dicitur in dicta.l.
quod quiſq; iu verum eſt vt maleſicia pumantur:que interdum
non punirentur ſi ad pꝛeſens tempus referrentur:ſi foꝛie tũc nulle
competerent actõnes: vt.j.ad.l.aquił.ita vul. Item nunquid eni⸗
am imperpetuum ratiõe earum que tunc competebant? videtur ꝙ
ſic pꝛopter generalia verba cant.ce vefendeñ.vt.j.de ſer.vꝛ.pꝛe.ſi
ſeruitus.S. fi. ⁊ ᷣ alienai.l.j.S.quod antem.ꝙ eſt abſurdum dice
re.ſed dic contra:vt in aut᷑.de excu.S.j.et.S.ſancimus.collat.vij.
vbi le duobus menſibus dicitur.⁊ argum. C. fidemuſ.l.penłti.
Vel dic verius ꝙ iudex ſtatuit hoc tempus arbitrio ſuo infra quod
finietur indicium: vt.j. de dam. infec.ſi finita.S.j.et.l.que bona:
in fi.⁊.ĩ.d iur.xlib.l.j.in fi. Sed infra quantum tempus finiat
hoc in legis eſt poteſtate:vt.C. ve iudi. ꝓperandum.in uñn.
m Beſenſoꝛes pcuratons vel wmmi. M
n Parati.quid iuris ſit ſubaudi. iuli.ait eum videri ⁊c.

0 ODn tamen. petantur. in recouennone. D
p Audiant᷑.ne in plures ac. vt.j.de exercito.l.ne in plu/
res. 7. j. iudica. ſol.iam tamen. S. ſi plures.
q n Sn ſolum. vefendere. vt S. eo. ſed ⁊ he.S. non ſoluʒ: ſcõm
yvynrinum ſenſum. ⁊ actio ſtricte acepitur hic:vt ⁊ ibi.
r Interrogatombus. que ſcilicet fiunt ante lit. conteſta.
⁊ ex illo niulo.j.de interro.acn.ſed titu. confeſſi.habet locum

poſt lit. conteſta. ⁊ ſic ⁊ ante litem ⁊ poſt litem vebet reſpondere: vt

hic ſubijcit. Sed cum ipſe vominus te calũnia hodie mret: vt. C.
e iuramẽ. calum.l.ij.S.ſi antem. ergo ipſe vebet interrogari:cum
ad mi aliud ret niſi vt non calummeiur: æ veritas per eum poſ
ſu ſciri.Ad quod dic tria eſſe genera pꝛocurai. Mã alius eſt in reʒ
ſuam: ⁊ hoc ex parte rei vel actoris. et alius eſt cum ſstiſdatione
a fe pꝛeſtita: ⁊ hoe ex parte rei.slius ad exercitiuʒ im:pꝛo quo donn⸗
nus ſatiſdat. Dꝛimo caſu diſtinguebat.p. aut intendit vrileʒ nom⸗
ne ſuo:⁊ tunc ipſe iurat:vi ar.j.e.ꝓcurat.aut direciam nomie w
mini:a tunc wminus.Sed tu dic vtrobiq; pꝛocuratoꝛem talem iu
rare:cum ad eum lucrum a damnum euemat.⁊ unpꝛopꝛie diotur
pꝛochratoꝛ: cum pꝛocuratoꝛ ſit in aliems: vt S. eoð.l.j. in pꝛin. In

hneichet
tumkaft
hrl.ſ
Nr Moueno, .
gtrtrghiſon
grnflblt
ejmnnſtd
unntwedb
eronnone,
Coniekat,
iiid
oreace
enſö
on d
Utöckaumn.
rttmrint: 1
nmt
ſoſuttn⸗
llie
nti ſdn
eumancin
hepadan
Poröfren
lorerätio
lentcſetfi.
ernsnon
lberaret1pen
gorſaridater
dum (wrerd
Winasnonpen
Cnchanemot
mogenh⸗
npocratnen
Huur:ranu
Alynne oltten
AMovtemanmo⸗
hon euaminuae
Nomneumpraran
aonpnorammn
Nalcnr Mnet
Crlijiſca
n euunderzen

iri run nfr.
buerke⸗Kanr.
ſherdar elu

1 brufredſengit
Ceinnognofutia⸗
Citgulonkenr ain
WEel..

Ucnnt torbtrr
(rüncſtuktenena

Nuckfront deen
W
Wendrrlctänen
R
—

ſen in

Naur gitker cteg
ſtinminin⸗
Eerunckcnngin
ehrhentennn
ſpalutmenren

umſtione ontt

Nluſcſtonen gon
Peuſmmni
ſfunntne 1rne
ummmentrlfn
Uutpmmmn
Autnn i

dmnzn
mmüinti

iſtn
—

Gunn
v R
n nku
kſi enn
nes den
. de
n

ſe Nnen

üihſti
Ei
D. Antt

i. Wigee

unt ſnc
o
n Am
Wa

. Segn

wehiingie
amude
rdingn
Slſanin
müm mimen
Mornr igti
et

m i
.

aTN
e. SunamI
werfn.
AAmNANIN
.4 AMlA
AANnal
——
sSENiidä
Hius SAms
õ
a r Afr
uem gtſimn
t ſanunnu l
aitn
Priitnoſo nfe
nu. tt l ae⸗
1ammm un

tum tueii⸗

mnen.
1ſa Onranglun

lecundo dicit aʒ.et.h.q debet iurare ad inſtar fideiuſſoꝛis:cum ſe

obligauerit de æfendendo vel iudicato ſol. vnde a olim pꝛeſumeba

tur nouatio: vt.j.v ſolu.ſolutõne.Sed videtur debere diſtingui:

an ex ſua ꝓmiſſione cõuemat᷑:vtputa poſt ſententiã vel etiam an/

le ex clanſula doli:vt tũc iuret ſicut fideiuſſoꝛ de efendẽ.aut ex acti

one q̃ wminꝰ te⸗
mnin Nr wcn On ſolum autem m actõni⸗
fieri nouationeʒ brus ⁊ interdictis ⁊ ĩ ſtipula
nn woe ager Liombus vebet wminum vefende⸗
tacite vel expꝛer re:verum ert in interrogationibus
ſep dc nala: quoq;:vt ĩ iure interrogatꝰex om⸗
bien eſt ꝛamen Mibus cauſis reſpõdeat ex quibus
ſeldare rene; wminus. an ergo heres ſit abſens
ſeno nevr. ju kLeſpondere vebebit. etſi reſponde⸗
di. ſol.l. ſi adB te rit vel tacuerit:tenebitur. Qui
ſengenan. leha⸗ nomine alieno agit: quacunq; ccti
non babet dum ⸗ one: id ratum habiturum eum ad
modo nõ ſiti an- quem ea res pertinebit cauere ve⸗
muaee bet. Sec interdum licz ſuo no⸗
aget vt dñs non mMine pꝛocuratoꝛ experiatur: tamẽ
liberaret᷑.⁊ ꝓcu —
ratoꝛ ſanſdat cer

te durum eſt vcere eum iurare. In tercio vo caſu indiſtincte iurat
wminus non ꝓcuratoꝛ: vt. C. iura. calum. l.ij. S. ſinautezʒ. Abi⸗
cunq; autem dixit ꝓcuratoꝛem calum. mrare: idem dico eum in⸗
terrogari:vt hic. Item ⁊ quaundo wominus iurat:poteſt interroga⸗

ri pꝛocuratoꝛ:⁊ ante lit.conteſta.vt hic.⁊ etiam poſt ſi iuchci vide

buur: vt argu.j.de interroga.acni.l.penulti.cum ⁊ ſacramentum

calumme poſſit tacite omntti: vt argum.S. eo.filius.⁊. S. veteram.

YFlbi autem animo nouandi quis in ſe ſuſcipit alterius obligstio
nem etiam in iudicio.quod eſt quando non habet mandatum non
dicam eum pꝛocuratoꝛem:ſed wminum.quia ipſo iure deſijt tene

ri etiam prioꝛ wminus:vt inſti.qm.mo.tol.ob.S.pꝛeterea. ⁊ ia
intelligirur.l.ſolutione.licet quidam dicant per exceptionem per

l.C.æ pac.l.ij.ſed dic vt ibi.non ſic ceſſione:vt.j.x pecul.l.quis
ergo. que nouatio ex parte actoꝛs fieri non poteſt:niſi eo mandan
ie:vt.ſ.de noua.ſi ſtichus.S.fi.olim autem pꝛocuratoꝛ ſemper iu
rabat: vi.j.de dam. infec.qui bona.S.penłti.⁊ ideo ſemper inter⸗
rogabatur:vi hic.Accur.
1 AReſpondeat. ante lit. conteſta. vel poſt.

1Per es ſit abſens. i. ille qui per ꝓcuratorem veſendit᷑ vel agit:

que interrogatio fu: vt ſciatur an quis poſſit conuemri perſonali

actione qua tenebatur vefunctus cuius heres dicebat᷑: vt.j.de ini⸗
roga. ac..3j. ”M JP
x Vel iacuerit. tenebitur. hic diligenter attende. quia cum reſpõ
det heredem eſſe abſentem cum ſit:quo caſu tenetur eum cefendere
m actione perſonali. nec enim probibetur bonam fidem agnoſce⸗
re:vi.j.de admim.tui.l.quotiens.S.ſicut.Aut non eſſe licʒ ſit:⁊
tunc tenetur mſolidum etiam ſi pꝛo parte erat heres: vt.j.de in/
terro.acn.de eiate.S.qui tacuit.et cdmimno preiudicat cum habeat
mandatum: vt.j. d interroga. acti.qui ſeruum:in fi.j. Kñ. licet
ſine mandato wonnno non pꝛeiudicet: vt.j.eo.titu.l.ſi veienſoꝛ.j.
reſpon. Et hoc caſu poteſt intelligi quod hic dicitur:vt non vi⸗/
deatur vefendere.a ideo coõnnttitur ſtipulatio. Lenetur etiam vt
poſſeſſionem hereduans amutat:et amittere dminum faciat pꝛo⸗
pter mendacium:vt.j.de rei vendi.l.vlti.vel ibi negat eum poſſi⸗
qere: hic heredem. aut cum non ſit heres: reſpondet eum heredem:
quo caſu tenetur actione perſonali ⁊ wmino preiudicat vt diximꝰ
ex confeſſione.non ob.quod dicirur wmino non facere preiudici⸗
um coufeſſionem pꝛocuratons:vt.j.de confeſſi.certum.S.ſed an

ipſis.quia verum eſt ſi pꝛobet contrarium:vt in alijs caſibus ibi

poſitis œ tutoꝛe ⁊ curatoꝛe. Item non ob.quod dicitur ałs procu⸗
ratoꝛem teneri: vt infra ad.l.aquił᷑. pꝛoinde.S.ſed ſi pꝛocuratoꝛ.
quia nec ideo mminus excuſatur.ſi autem reſpon.non eſſe et vere
non eſt: non tenetur aliquo modo. ⁊ pꝛimis tribus capitulis intel
ligitur hoc capitulum. Et nota ꝙ vbicunq; dixi fieri vmino pꝛeiu
dicium per malam confeſſioneʒ pꝛocur atons.dicas ꝙ aci.manda⸗
n recuperat intereſſe:niſi ſpecialiter ſic conſteri mandauerit: vt
j.manda.ſi pꝛocuratoꝛ.S.mandati.vbi autem taciit: licet inſoli
dum poſſet conueniri: vt.j.de interrogat᷑.acti.x eiate.S.qui tacu⸗

u. tamen ex clauſula de defendendo tenetur: vi..v inerroga. gci.
ſ deſenſoꝛ. Ij. Hnñ. Accurfloeee.

&

y Mni alieno.hucuſq; & cau.de dfendendo dictũ eſt:nune eau.
væ rato.Accur.floꝛeñ. B J
3Bebet. hoc cum dubium eſt mandato:vt.C.eo.l.j.ſecus ſi ſit
certum ꝙ habeat mandatum.nam tunc non ſatiſdat:vt.j.eo.ſi pꝛo⸗/
curatoꝛ.2.C. ſatiſdat.l.j.⁊..vt in poſſeſ.le.ſi is a quo.S.ſi pꝛocu

ratoꝛ. nec ob.j. de
re rato vebebit cauere ꝛvt poampoe mura iur j auts
mius libꝛo.xiij.ſcribit.vtputa iuſ⸗ idbi verus erat pꝛo
iurandum pꝛocuratoꝛi retulit. iuun⸗ urotor: ſle e mã
rauitq; obſenti dari oportere.agit ¶ Item ſecus ſi con
hoc iudicio ſuo nomine pꝛopter ſu ſtat ꝙ non habeat
um iuſiuranduʒ. nec emʒ hec acio mandaud quia en
dñno opetere potuit:ſ̊ debebit e ra ne non admutitur
to cauere. Ded etſi curatoꝛi ſti⸗ ſtrſi pupilli F ſ⸗
tutũ eſt:et ex ea cauſa agat: dubitã mſi ſu ex perſomis
dum non eſt quin locus ſit rato que poſſunt agere
cautioni: idq; pomponius ſcribit. Setor leg er herne
Querit᷑ apud iuli.vtrũ wdnunũ pꝛin. Sed pꝛocu⸗
ſolum rataʒ rem habere vebet ſa⸗ et e mandato lo⸗
tiſdare:an etiã ceteros creditoꝛes. tiſdat de iudi. ſol-
MMDUW — . vt inſtiiut. de ſatiſ
dat᷑.S.penłti.⁊ eſt

ratio. quia reo ſatis conſulitur ſi poſtea a wmino conueniatur. quia
haber excepi. vt.j.vt in poſſeſ.le.l.j.S.ſi debuoꝛ..ſed non eſt ita con⸗
ſultuʒ actoꝛ ſi non ſatiſdaret pꝛocuratoꝛ rei.quia intereſt ſua plures
habere vebuoꝛes. ſed econtra non mtereſt rei plemus liberari. Sed
1in cuius electione erit.vel mandatum pꝛobare:vel cautonem rati pꝛe⸗
ſtares Rñ.pla. in electione rei: vt argu. C. eo. exigendi. et in auten. e
collai.S.ess autem. colla.vtij.in ſi. S.ſed certe in dicto autent᷑.nõ lo⸗
quitur de pꝛocuratoꝛe agente cauſam pꝛo alio:ſed cõſtunto ad ex⸗
actionem tibutoꝛum:vel ad exequendam ſententiam in cauſis pri⸗
uatoꝛum quos opoꝛtet inſinuare mandatuʒ:vt ibi dicitur. et ideʒ dt

o in omm pꝛocurato:e conſtituto ad accipiendum: vt.j. de ſolu.l. hoc
ire. Bul. autem diſtinxit: an dicat aduerſarius non habes manda⸗

tij. ⁊ tunc tenerur pꝛeciſe pꝛobare mandatum. an dicat dubito:a tũc
admutitur ſanſdatio: vt. eo.l.j.⁊.J.xœ peti.hereð.ſi debitoꝛ.a.j.
yt in poſſel. le. ſi is a quo.S. ſi pꝛocuratoꝛ. Zu dic ſcom Jo. ꝙ ſit in
electione illius qin vebet cauere: vt inſtitu. xe ac. S. huic. et. j. e iũ.
wi.plerunq;: in ſi. niſi in caſu:vt.j.ad trebelk.l.qui ua. S.j. vbi de
mandeto opoꝛtet conſtare. Item pꝛo nobis. C. eo.exigendi. in pꝛin.
nam dicit ꝙ ab illo non exigitur mandatum qui cauet.ſic. I. de dam.
mfect. inter. S. penulti. Item nonne dubium eſt vbi negatur manda⸗
tum:ergo habet locum cautio:vt.C. eo.l.j.a ſic non valet diſtinctio
bul. ommis emzʒ res fi dubia neganõe: vt.C.quibus ad li.pꝛocla.nõ
licet.l.tercia.⁊.S.de tranſacti.l.j.et.C.de acqui.poſſeſ.nemo.⁊ in⸗

ſti.de inter.S.cõmodum.Item quare ad caurõem artatur qui iuncon

tinenti paratus eſt ꝓbare id a quo dubitatur. i. mandatũ: vi. j. vt in
poſ.le.ſi is a quotin pᷣn.Accur.
a Sed imerdum.nomine. ſed hoc eſt ↄtra. p.qui dixit wminuʒz de
calünia iurare: ſi Iꝓeur atoꝛ agat direcia acnone:vt notatur. C. de i⸗
ramen. calum.l.ij.S.ſinautem. nam non diſtinguitur is cuius nomi⸗
ne agat. ſic nec ibi. Accur. ẽ
b Retulit. reus quia pꝛocuratoꝛ actons pꝛimo vetulit.
c Judicio.i.actione m factum. ÓͦJU
dD Acctio. ſcilicet in factum:que oꝛitur ex iureiurando:vt.C.œ re.
credito.l.actoꝛ. Sed cerie videtur wmio dan:vt.j.x iureiuran.l.
nam poſtea ꝙᷓ. S. iuſiurandum.que eſt contra. Solut᷑. hic directa w⸗
mino denegatur:ibi vtilis conceditur:vt argu.S.eoð.in cauſe:in fi.
Vel hic erat pꝛocuratoꝛ in rem ſuaʒ:ibi non. Uel dic hic erat relatũ:
ibi vlatum. Ael queruur mihi. i. ad meam vtilitatem: vt ibi:non vt
agam:vt hic.pꝛima verioꝛ eſt. Accur. “ðèJMUWU

e Pꝛocuraton. actons.

ſEx ea cauſs agat.ſcilicʒ actõne conſtituta pecunia: vt. . .N con⸗

ſti. pecu. eum qui. S.iulia. ſcribit. ſi pcurato. 4
oꝛginem ⁊c. vt. j . de wna. l. qui id quod ꝛin pꝛin. n
h Queriiur. ałs eſt hic principium legis: als. S. Accur.
1 Batiſdare. ſcilicet pꝛocuratoꝛ actons.
k Ceteros. i. ceteras perſonas. ſ. crecitoꝛes.
Creditoꝛes. videtur ergo ꝙ wnnnꝰ ſit crechtoꝛ. ⁊ ſic eſſʒ creditoꝛ
ſuipſius:quod ſalſuʒ eſt, vic ergo ceteros improprie põt. q.diceteras

Pur 1

— .„

4

E *

ꝑſonas. ſ. creditoꝛes. ſic ⁊ als in dinina ſcriptura: erucifixꝰ eſt chꝛiſtꝰ
7 alij duo nequã.ſic in aut.e man.p.m.S.oportet ie ergo.⁊ in aut᷑.

*

vt defunc.ſen fu.colł.v.in pᷣn. ibi:milites ⁊ fuos alios.iñ milites

nõ ſunt ſui: vi.C. qͥ mili.nõ poſ.ſuꝑ ſᷣnis.⁊.j.ad velł. he actões.et
j.e miĩo.ĩ cauſe: in pᷣn.⁊.j.ð excu.tu.⁊ cu.ſ̊ repꝛobari.S.ſinaũt.
R Zd quẽ ea res .

enerſunieeA ait dũtaxat xe dño cauẽdux :neq;
S. att pto. illis verbis ad quem ea res ptinet
q õtmeri.ſ̊ he . ri n
Neacszcin vmner creditoꝛes ineri.naʒ nec ipſ idño
ſum ius ſuccedũt: hec incũbebat cautio. Dire w⸗
ence⸗ te agat pꝛ cauere dʒ ratã rem filiã
ynec bit habiturã. Sʒ ⁊? velendere eã tebet
notabile he dicůu: vt ⁊ marcel.ſcribit. Si pater filij
nõ m̃ eſt bõa ratio o iniar t. ſj .
ad pdicta: vt. S. e. Noiĩe iniuriaꝝ agat: cũ vue ſint acti
ne wrienge⸗ ones:vna pꝛis altera filij:ceſſat xe
5 ſupioꝛ ſuit bõa⸗ ratocautio. Si ſtatꝰtrouerſiã
nec ilł verbis ac. ree ene r ee ee
d Si w wte. p ½ cui faciat ꝓcuratoꝛ: ſiue ex ßuitute
rinke e E n libertatẽ aduerſus eũ qͥs litiget:
caſu qi eſt aſſens ſiue ipſe ex libertate in uitutẽ pe⸗
filia: vt. j. ſolut. tat: vebet cauere ratã reʒ dñm ha⸗
Wl.lSie bitux. ? ita edicto ſcriptũ eſt: vt ex
rurpis: vel a?s vi · Vtroq; latere quaſi actoꝛ habeat᷑.
elli ie Eſt ⁊ aliꝰ caſus qͥ q eiuſdẽ acti
ſolu. ma. l. ſi eG w onis noĩe ⁊ de rato cauet ꝛet iudi⸗
ran⸗ eorhe 5 cati ſolui: vtpura poſtulata eſt co
itter culn zar Anitio ve in integg reſtituroe: cum
E habentha nõ minoꝛ circi criptꝰ in vẽditõe dice
cautõe: vt in dicco retur: alteri curatoꝛ exiſtit. eebʒ
S. eo tge. IJem ſi.· cauere ides ꝓcuratoꝛ ratã reʒ dñm
blens li a nmo a⸗· habitupꝑ: ne foꝛte dñs reuerſus ve⸗
vr. elol. ma⸗leiſ . lit qd perere. Yteʒ iudicatũ ſolui:
S. volũtare. Iten pt ſi quid foꝛte ꝓpter hanc reſtitu⸗
ſi ↄdicat ⁊ nõ babe RRN “
at cauſaz vdicẽci:

ꝓ non ↄtradicente habetur: vt. I. ſolu. ma. wtem. Aecnr.
eEVBefendere eam debet.vt.j.re.amo.l.⁊ ideo.S.płr.

ſ Siꝛ pater.ſi ponas caſuʒ ꝙ actiõe patri ↄpetente agat:planũ eſt.

ꝙ dicu:nomie ſilij.i.nomĩe miurie ſibi ꝑ filinʒ facte. Si vo ponas
ꝙ egerat pater actõe filio ↄpetente: qð poteſt:vi.j.de iniur̃.l.pater.⁊
1I. etſi. S. ait ptoꝛ. et. S. filiofamili. maxime hodie qma eſt leginmꝰ⸗
adnmumiſtratoꝛ: vt. C. œ bo. ma. l. j. tunc eſt cõtra.j. rem rai.habe. ſi
ſine.S.ſi. Soł.hic agu pater.i.ꝓcuratoꝛ patris:qui plus vebet arta
ri ad cau. rati. ꝙᷓ ipſe pater. Br. iñ dixit ꝙ ibi agebat pcuratoꝛ p imu
ria ſilio facia ex.l.coꝛ.ex qua actio nõ dat᷑ patri.a ideo etiaʒ ipſe pa⸗/
ter tũc de rato caueret:vt..æ iniur.l.lex coꝛ.S.illud.hic aũt pᷣtona.

actõe miuriaꝑꝝ agebatur. Accur.

—

g Euzʒ.cauſatiue ᷣm pumũ caſum.ſm aliũ ꝓ ꝙᷓnuis.
h Si ſtatus ↄtrouerſiam.ſiue ꝓcuratoꝛ defendat dñm in eo ꝙ ſer⸗
uus ꝓuocat in libertatem: ſine in eo ꝙ reuocat aliquẽ in fuitutẽ:nõ
eſt cotra. C. xe aſſer. tol.l.j.qꝛ i ſeruo negat᷑ habere ꝓcuratoꝛẽ qñ in
libertatẽ ꝓuocat:hic concedit᷑ ei qu ſe dñ̃m dicit.ſᷣm pꝛimũ caſuʒ eti⸗
am reus dicit᷑ facere cõtrouerſiam: vt hic.ſic.j.ſi pars here.pe.per/
mittendum: in fi. ⁊.l.fi.⁊.j.d car.edic.l.j.j. Neñ.⁊ de excepi.rei iu/
di. l.j. S. latinus. Sʒ ar. in eo. ti.l.iij. ſcʒ de car, edic. S. qð ſi ille.Et
ſunt hec arg.ad qᷓ̃ſtiõeʒ qua q̃ri: ſi qs ꝓmiſerit ſe nõ imbrigatuꝝ:an
poſſit exceptõeʒ opponere:q̃n nõ videat᷑ unbꝛigare vel oronerſiã face
re:miſi agit.ſ̊ hic inuit .⁊ eſt arg.j.rem ra.h..quo em̃.S.fi. Qui⸗
dam enã ponut caſuʒ: vi ſit ꝓcuratoꝛ ſerin: ⁊ tũc eit dicta.l.de aſſer.
tol. l. j. ⁊ conigit hec ꝑ ilam.
i Pꝛocuratoꝛ. eins qui dicit ſe dĩũm ſerm. B
Kk. Rata rem dñim habiuꝑ. certa quãtitas hoc caſu impomt᷑ pꝛo
pena.⁊ tunc mũ comittitur ſi libertate udicet᷑:vt.j.rem ra. ha.
ꝓcuratoꝛ. S. ſi quis. Sed cur ce rato canetur: cum ſentẽtia talis pᷣiu
dicet omnibo? Rñ.verũ eſt niſi vbi falſus ꝓcuratoꝛ eſſet:vt.C. eo.li
cet. Sʒ an ẽ neceſſe hic ſanſdari de ch.ſol.quidam dicunt ꝙ non. et
igeʒ eſt. .e.l.S.fi.q; mil eſt ſoluendũ:ſ ſnie acqeſcendũ.ſecꝰ in rei vẽ⸗
di. vbi vrq; pᷣſiat᷑: vt.j.l:ꝓxi.S.ſj ⁊ is, Poc nõ placʒ:maxime ꝓpter

re pᷣciũ: vt. j.de
tiõeʒ in integꝝ pᷣſtari adoleſcẽti de Fereſinmemie
beat:h̊ pꝛeſtet.⁊ hec ita põponiꝰli. j.S.j.⁊ hoc ſbij⸗
xxv. ad edictũ ſcribit. Item ait. ? pr E e were⸗
ſi ſuſpectꝰtutoꝛ poſtuletur:fenſo cdico ĩ miege re⸗
rem eius opoꝛtere etiaʒ de rato ca⸗ ſti.Accur.
uere:ne reuerſus ille velit rerccta⸗ al eugrarch
re qð actũ eſt. Sed nõ facile per bocꝓpter pᷣciũ.
ꝓcuratoꝛẽ quis ſuſpectꝰaccuſabi be cgen e.puta
tur:quoniã fame cauſa eſt:mſi co⸗ qꝗq Debeat: vt
ſtet ei a tutoꝛe mandatũ nomĩatiʒ: fructus rei reſti⸗
aut ſi etiaʒ abſente tutoꝛe q̃ſi non x te, alt en
fenderetur: pꝛetoꝛ erat cognitu⸗ an de rato caue
rus. atcdei Dem. carlcl hrec
4 Omponiꝰſcribit non omnes cauſulaz wlieet
cctiones pꝓcur atoꝛem poſ/ſe en eno
quẽ inſtituere.væniq; vt liberi qui reʒ.ex parte aceu
in poteſtate abſentis dicunt᷑: ducã ſan miuemitej.
tur interdictuʒ nõ poſſe veſiderare ſunt n m hiun:
git:niſi vt iulianꝰ ait cauſa cogni- genera cognitio
ta.id eſt ſi nniatim ei mãdatũ ſit:ꝛ: vraut em agt
pater valitudine vel alia iuſta cau li: aut tefamar
ſa impediat᷑. Si ſtipulet᷑ ꝓcura aut v pecũaria
toꝛ dami infecti vel legatoꝛũ: ebe⸗ naſe mane⸗
bit de rato cauere. Dʒ ⁊ is qͥ q̃ſi bus:vt.j. ð va.
cefenſoꝛ in rem actõe cõuenit: pter cogelepli hee er
rn 2 eſt magis fa⸗
ſolitam ſatiſdatõeʒ iudicatũ ſolui. me q̃ altero ge
neris. et ſic ma⸗
gis ꝙ pecũne: vt

alias duas clauſulas illſtipulatõis:vt etiã innuit.j.ꝓxi.S.
IMuaſi actoꝛ.i. ꝓcuratoꝛ actons. Accur.
m Eſt a aliꝰ caſus.ſ.a pᷣdicto.S.ꝓxi.

n In vẽditõe.quã ipſe minoꝛ fecit cũ decreto.a ita vult rem of
ciuʒ mu.reſtuiui: ⁊ ipſe emptoꝛ vel eius ꝓcurator petijt vel poteſt peie

non obſtet qð dicit᷑ in actõe tutele ⁊ ſimilibo famoſis: vbi dat᷑ ꝓcu⸗
ratoꝛ:vt.j.an ꝑ aliũ cauſa ap.l.j.S.plane.qꝛ ibi pᷣncipaliter ad pe
cumam agit᷑.hic ̊ ↄdemnatꝰob wvlu eſt infamis:ob culpã nõ:vt in⸗
ſti.de ſuſpec.tn.S.ſuſpectus. M
u Mominatum. ſed quare exigitur bic ſpeciale mandatũ:cũ ſem
per expediat ne inſametur: vt S. ti.j.l.furti.S.ſi quis? Rñ.ſideli/
us luigabit ꝓ ſe: argu. j. ve car, e.l.j. S.fi. Item in interdicto de q
ſequitur eſt rato: vt factum filij generali comſſione non continea
tur:ſicut nec gener ali obligatõe:vt.j.de Fis.1. obligae. qͥꝛ null⸗
affectꝰvincit paternũ:vt.C.œ cur.fu.l.ſi.
x Cogniturꝰ.quo caſu bonũ ⁊ equũ eſt vefenſionẽ audiri: g. eo.
ſeruũ.S.publice.⁊.C.e.exigench. ee

x p Smpomus ſcribit. interdictum. te liberis exbibendis: im
mo educẽdis: quod eſt. j.x li.exhi.vel vedu.l.iij.j. Rñ.
ideʒ tñ dico ⁊ in ulo ↄ quo eſt in pᷣma.l.pic. ti.
Et pater valitudine. duo ergo hic ſunt neceſſaria. ⁊ nomiĩa⸗/
nm mandetur: ꝙ pater impediat᷑. ſed S. l. ꝓxi. in fi. ſumiet vnũ.
ſcilicet nomnanim mandare. &t nota luc plus valere ſpeciale; cõ
ceſſionem ꝙᷓ generalem: vt. j. ve mino. illud. S.ſi talis. ⁊. j. eo. qmn
ouos. et. l. taq.et S. l. ni. in fi. a. j. e ac. here. l. ſi quis mihi bo
na. S. ̊ vtꝑ.⁊.J.d riiu nup.l.generali:in pꝛin.⁊.j.⁊æ aci.emp.ſi
3 Stipuler. 1. ſtpulan velit. Accur.

a SDe rato cauere.etiam ſi habeat ſpeciale mandatum ſcom quoſ

dam: vt.j. no.ope.nũci.l.quia in re.S.j.⁊.j.ad trebel.quia ita

S.j. Vel verius dic ꝙ non ſanſdat ſi certuʒ ſu de mandato: vt.j.
vt in poſ.le.ſi is a quo.S.ſi ꝓcuratoꝛ.Sed cur cauet hic de rato.
nec enim videtur poſſe comitti ſtipulatio.ergo pꝛeſtari non deber:
vt. j.e.non cogendũ.S.fi.nam aut wminus ratum habet:et tunc
non cõnmitut᷑:cum defeceru conditio ſtipulatõis.aut ratuʒ non ha/
bet:a tunc non cõmittitur.nam non debet cõnutti niſi ad intereſſe:
cum pꝛetoꝛia ſit ſtipulatio:vt.j.dœ pꝛe.ſti.l.pꝛetonie.rion autem

Gtaliſonp

(ECNia
Uonhonpirtvinir
lſtnocen giit

lſnscß ennin
m um o
ſtletnripnmnu
tnühub⸗
ſen glie
rrnlegide
emeusnetc/ B
imenencſe
nübbaver
nſllie⸗
4o. AH
u;
Petrönom ſe
vſirnmlu n
lour pen
eeckatdan i
ſcuneſd
Pnie.en
wenitogen
fernöen
1groenoejno
Ugeeneti
Uioclnior.
) Gen
ſaſer akrn
ind.
4 Preir en
nehufitven
güaa
ℳ 7
) nmn/
Alincton .
ſim 35

—

unſiaunen
fonumnnerhänöckn
cnpatdisnur
ſgunhikeignin
ämmgen ren
Rerſeniitnrr⸗
UpaNnngsrö
gignttäfnle
hnüntitnt
grrrſſcrt
elluinginn
Innnmeh
1Atwäieſi
wnnnaend

tefumn

gli. ſen

.7 aßtte

.„

Wwin,
ce d
n, d
ſi⸗
de ad
mübi⸗ W
c
nz
ſim e
Net⸗ nang

A e hän
unnn
. 4 M
wgiſ deſ
in iegt
Wln, niern
men
ffi
—
giinſcheini⸗
—

hreule mminiii
arſhn
igimnmmhco:
tnoiNMNCNN
2 6 Mrgnded

.
iinaitiumni

id MN
imntntuſin/
nre lß un in
nul ite in
arn
arnſmiin
Sm
„. Ag
ann aiil
60 pginnnn

Mpetm

ſez: a aliqᷓ lu cra⸗

intereſſe poteſt eius ratum haberi. nam ſi ramʒ haberet ipſe fide
inſſoꝛes eiꝰ tenerent᷑.tũc nõ tenet᷑ quis ſi dãnũ det᷑:cum ſtipulano

nem ratam nõ habuit: Rñ.ĩmo poteſt eius intereſſe ratum habe
ri:finge ante damnũ datũ dñm ratũ nõ habentẽ vſiderare ſibi ſa⸗/
tiſdari: ⁊ me laboꝛare ⁊ expẽſas facere in fidemſſoꝛibo dãdis quip⸗
pe ſi ratũ habu⸗

iſſet in quiete el. am ve rato vebet cauere. Quid

rer a mi expẽge em ſi in h̊ iudicio reʒ meã eſſe ꝓnũ
ber clet: reuerſus ille cuiꝰ defenſoꝛ exti
rarũ haben: cer terit velit fundũ vẽdicare:nõne ra
enulb v.v tum nõ videbit᷑ habere qo iudica⸗
ub g.n. . je. lũ eſt. Dveniq; ſi verꝰ ꝓcuratoꝛ ex⸗
qui abſentẽ. S titiſſet: vel ipſe pñs cauſaʒ ſuã egiſ
hee rato in oan ſet ⁊ victus eſſet. ſi a me veẽdicaret
detur. qꝛ non eſt exceptõe rei iudicate ſmoueret᷑.⁊
neene aldar ita luliand li.l. digeſton ſcribit. na
dã. infec. ptoꝛ.e ß Cũ iudicat᷑ reʒ meã eſſe: ſimul iudi
certe mieſt auuen C(at᷑ illius nõ eſſe. Ratihabitõis
1ea ven aüt ſatiſdatio an litis ↄteſtatiõecʒ a
inqetari: vt. .5 ꝓcuratoꝛe exigit. Ceteꝝ ſemel lite
mio. monb. teſtara non copellit ad cautõem.
fenſoꝛ. ſine ma In his aut pſonis in quibo ma⸗
dato. datũ nõ exigimꝰ: dicendu eſt ſi foꝛ
e elanen te euides ſit: otra voluntaté expiri
ſic .l ied et he. eos:eoꝛũ ꝓ quibo intueniũt ebere
beve mro. n cospelli. Ergop erigiman ha
dubiter re man ⸗ Peat Volũrateʒ vel mãdatũ. ſed ne
dato. &t ſic nolas ãria volũtas ꝓbet: cᷓuis æ ratoof

caſuʒ vbi ꝓcura ferãt actiõem
toꝛ rei cauet ðᷣ ra p Aul?.

ken en ſ Emĩas ꝓ parẽtibo agere in⸗
2. F eſt 2 alvca⸗ terduʒ ꝑmittit᷑:cauſa cogni⸗
ſus.⁊. S.itẽ ait.

⁊2 m omubus duplicibo iudicijs:vt S.e.ſi deſunctꝰ.S.qui ad coĩ.ałs
nõ: vt. j.e.nõ cogen.S.fi.⁊. j.de ↄpen.poſtea.⁊.j.xæ ope.no.nũ.
l. qꝛ in re.S.ſi. Ded quare nõ ſic in q̃libet ꝑſonali actõe cauet x ra
to ꝓcuratoꝛ rer? Rñ.nõ eſt neceſſe.qꝛ ſoluit de ſua burſa ꝓcuratoꝛ:
⁊ igeo nõ poteſt dũs repetere:vt.j.d ↄdi.inde.l.repetitio. Sʒ qᷣͥd
ſi ſpecies mihi a bet᷑ ꝑ actõem ꝑſonaleʒ:vt ꝑ actõnem exempto:hic
dñs poteſt reuocare.qre ergo de rato nõ cauet etiã ꝓcuraioꝛ rei?
Rñ.qꝛ in ꝑſonali eſt obligatꝰoñs aliqᷣd dare vel tradẽ.ſ.cũ effeciu
vt nemo euincat:als nõ videt᷑ dediſſe.ideoq; adhuc ꝓcuratoꝛ tene
tur ex ſnipu.iu.ſol.q̃ſi nil fecerit ſi dñs reuocet.ſ̊ ſecꝰ in rei ven.
vbi nullo iure eſt obligatꝰ.a ideo ꝓcuratoꝛ liberaret᷑ ſola facti tra
duõe:vt inſti.de ac.S.j.ſic ̊ nõ eſiet acton cautũ cuʒ videret᷑ feciſ
ſe iucicatũ.cauet igi᷑ e raio:vt hic dici᷑ᷣ.
e Rem meam. actoris. Accur. SSS
f NOõ iudiatũ eſt. ſ̊ videt᷑ ꝙ hodie nõ ſit neceſſaria cautio ra
to·cũ dñs debeat iurare de calunia: vt.C. ðᷣ iura. ca.l.ij.S.ſin aũt.
cũ em iurat oia videt᷑ hie rata. Rñ.ĩmo hʒ locũ.nõ pꝓt eẽ ꝙ añ lii.
dteſ.iniuemit pcuratoꝛ: cuiꝰfactũ dñs nõ vult hꝛe ratu in iurãdo de
calunia.ↄmittet᷑ em̃ ſtipulano de rato ad mieſſe aduerſarij.qꝛ põt
eſſe ꝙ multas fecit expẽſas in eũdo a redeundo ad diem̃. Itẽ ad⸗
huc opoꝛtẽbit eñ narrare negociũ:a itex liteʒ pteſt.⁊ ueꝝ ↄſeſſiões
⁊ mirogatões facere.ſic S.e.q̃ oia:in fi. Item pone ꝙ dñs lit.cõ⸗
teſ.facta:ſacramẽto pᷣſtito poſiea vult lingare ꝑ ꝓcuratoꝛẽ: ⁊ dubiũ
eſt an habeat mandatũ vel nõ. ↄſtat em ꝙ ⁊ poit lit. ↄteſ.intuenu:
vt. C. e.l.mhil. certe debet cauere de rato.

g Nictus. mihi reſtituiſſet. Accur.

b Rem meã eſſe. nora in rei ven. ꝓnũciari reʒ eſſe actoꝛis:nõ fie

n eius:vt hic.⁊.j.d rei ven.l.ex diuerſo. S. vbi aũt. ⁊. J. excep.

rei idi.ſi int᷑.S.j.⁊.j.ſi ſer ven.l.ſicuu.d.ſ̊ ſi qrat᷑.⁊ totã:ałs
eſſet inceria ſnia:vt.j.de v.ſig.l.pupillꝰ.S.fi.⁊ ideo non valeret.
vt.C. c ſnijs q̃ ſine cer.quã.l.fi.Et nõ hic ꝙ zrioꝝ eadẽ eſt diſci
plina.ſic.j.xe inſti.ſj etſi pu.S.płt.ſ̊ ar. .j.e.qui pꝛio.S.ꝓcura
ioꝛ vt in ceteris:in fi.⁊.j.ti.ij.ſi quis negoci.
1 Rati. ↄteſtarõeʒ. idẽ ex ꝑte rei in ſatudat.iu.ſol.vt.C.de ſanſ.

l.i: in fi.ꝛ eſt ro.qꝛ eſt dilatona hu exceptio:vt. C. de ꝓba.excepti

oneʒ. 1. C. & excep. l. plt. ⁊ ſatis dẽ fieri añ etiã ſi poſt incõnnẽti fi⸗
ar: vel etiã tũc:vt.C. de pac.petẽs.⁊.j.xœ ſolu.mo deſtinꝰ. Nẽ hqn

ꝓcura.ab inino imntuenit.ſi aut poſt luẽ ↄteſ.a tũc ſatiſdat:vt.C.

ↄſoꝛ.eiuſdẽ li.l.ij.q̃ eſt ↄ. Itẽ lʒ cauẽ nõ teneat᷑:nunqd vt falſus pore
ru remoueri:ſi hoc ꝓbat᷑ et poſt lit.ↄteſ? Rñ.ſic:vt.C.e.l.licet.

K In hbis. offerãt

. .1. ofterre velit. vl
taꝛſi forte paretes moꝛbo aut etas dic offerãt. . offerꝛe
impediat:nec quenqꝙᷓ qui agat ha-⸗ ẽant.ſ.cũ admit⸗
beant. 1 SDem. 15ͤt. Et ſic colliges
.Z Y K I1E HB ꝙ ñ ſolũ ð vefen
Icet in popularibo actiõibꝰ⸗ genaorvr Se ſal
Ocuratoꝛ dari non poſſitꝛtñ be.i enz ee rato ve
i ſi; säs .Y bẽt ſanſdare hmõi
dicẽdũ eſt meꝛito eu qui de via pu plſone: vt hic. 1. j.
blica aggit: et puato dãno ex phibiti V pẽ. l. ſi cũ filio:
one afficit᷑: q̃ſi pꝛiuate actiõis da-⸗ bae Bnc,
re poſſe pcuratoꝛem. multomagis tm a5 volutatẽ ac⸗
ad ſepulchꝛi violati actõnem is ad nttunk uel nder
quẽ ea res ptinet. Ad actõeʒ ĩiu danan: vt. . v li.
riaꝑ ex lege cornelia ꝓcuratoꝛ da c. l. ij. æ. uij. 2 de
ri põt. nam ⁊ ſip publica vtilitate ap. nõ im Et nota
) 2 eIE ꝙ ſatis offerre ꝓ⸗
exercet᷑: puata eſt tũ. Eaobliga deſt:lz ic nõ pnt:
tio ꝗqᷓ in dñm 7 ꝓcuratoꝛe pt. . ar le.l i. .

j. ⁊. J.qð vi aut clã
ope. no. nũ. ſti⸗

ſolet: madati actiõem parit. aliqũ
tñ non ↄtrahit᷑ obligatio mandati

ſicut euenit: cum in reʒ ſu pcura⸗ lto j.
torem pᷣſtamus:eoq; nomĩe iudica als feias:
7 gls feis.

tum ſolui ꝓmittimus.nam ſi ex ea

ꝓmiſſione aliquid pᷣſtiterimꝰ: non id Pabeãt. ſcilʒ

idõeũ:vt.j.ti.j.l.

mãgdatii ſ ex vendito ſi hereditatẽ aiſ. S ümuler
vendiderimꝰ. Vel ex pꝛiſtina ceuun neſendat nu dd in.
ſa mandati agere ebemus ꝛvt fit Hñ non vrn als
dei rer .. ve ap. re.l.j.a/
cuʒ fideiuſſoꝛ reum pꝛocuratoꝛem i e rerbemwent.
ſz qga dicũt ꝙ debz

renũciare:vt.C.qũ mu.tu.of.fun.põt:ſi pater. Itẽ nũquid filios
fendit? qdam ſic.tu dic ꝙ nõ.qꝛ tutoꝛẽ debẽt hꝛe:vt.C. e.l.aliẽaʒ.
n I Icet in praribo. eſt at płaris q̃ ius ꝓpłi tuet᷑:vt.j.de ꝓpła.
ac.l.j.⁊ da exẽpla:vt S. iuri.oĩ.iu.l.ſi qs.et.ĩ.ne qͥd in
fu pu.l.ij.S.inidictũ.hoc qᷣppe.⁊.j. libe.ho.exhi.ꝙ ⁊ lex.
S. heinidictu.a.j.de ſepul.vi.l.iij.ĩ pn.⁊.in fi.et.j. his qͥ deie.vel
ef.l.ſi vo.S.hec aũt actio.⁊.j.ad ſilł.l.ãtepłt.S.fi.
o Mõ poſſi.ſ.ad agẽdũ:ſ̊ ad fendẽdũ ſic:vt h.⁊.j.de ppła.ac.l.
q̃ ꝓpłari.⁊ ẽ rõ.qꝛ ñ ſua ſ̊ ꝓpłi. Itẽ qꝛ ita pcuratoꝛis dꝛ cã:vt ſua.
p Agit. ſ.inidicto illo ne qᷣͥd ĩ loco pub.vt.j.ne qͥd in loco pub.l.ei
qui.cuiꝰloco hodie eſt acto in factũ:vt inſti.de ini.S.fi.
q Pꝛohibitõe.qꝛ aliquid facit ibi vñ om̃es ledunt᷑:et ego maxime
eum ibi plurimũ habeã vti.Accur. Ið
r Multomagis.iõ mag.qꝛ magis videt᷑ puara actio ſepul.vi.qᷓ;
pᷣdica in factũ:cum illa detur ei pꝛimo cuiꝰintereſt:⁊ deinde alijs:vt
.j. v ſepul.vi.l.uij.in pn. M H =
ſ Ad actõʒ.ex.l.coꝛ.q ĩ tribo caſibo loqᷣtur:vt ĩſti.ð iiur̃.S.ſiD ⁊ lex.
t Mam etſi ꝓ publica.in duoba hʒ nãm publici iuchcij.⁊ qꝛ publice
mieſt maleſicia pumiri: vt.j.ad.l.aquil.ua vulnerat.⁊ qꝛ pnceipali
ter ad vĩdictã.ſecꝰin actõe.l.aqᷣl.vbi pᷣncipałr agit᷑ ad dãnu.ſ.d iiu⸗

ri. l.pᷣtoꝛ. S.j.in alijs ſequit᷑ namraʒ puati iudieij.q; dat᷑ tm̃ illi qui

paſſus eſt iuriã. Iẽ qꝛ ↄmodũ pecumariũ repoꝛtat:vt iſti.ð iiur̃.S.
Et. ⁊ rõne hoꝝ duoꝝ dat ꝓcuratoꝛ:vt hic dicit᷑.⁊ hoc ſi agit᷑ ciuiliter
i em̃ crimialiter: liq; ſit puatũ delictũ nõ poſſet dari ꝓcuratoꝛ: vt. C.
iniur̃.l.iniur. ⁊.l.ſi.S.licere.⁊.S.ita aaurt. .
u Ea oblhgatio.parit.nõ parit obligatio actõeʒ:vt ĩſti.ð v.ob. in
pᷣn. Et nõ ꝙ h̊.S.vnã poit r̃gulã quã facit fallẽ ĩ dnobo caſib. Pꝛimꝰ
ſi tibi hẽditatẽ vẽdidi: a cũ a creditoꝛiba hẽditarijs cõuenireris ſpõte
rñdiſti.nec eĩ ↄpellen:vt.C.ð pac.l.ij.fideiuſſiꝓ ie:ð iu.ſol.⁊ mãda
ta tuo ⁊ ſolii.agã ex vẽdito ⁊ ñ mãdati.Secũdꝰ: ꝙ te fideiuſſi i.x.x
cũ ↄuemirer feci te ꝓcuratoꝛẽ.⁊ ſideiuſſi ĩteri ꝓ te tuo mãdato ⁊ ſanſde
di iu. ſol.⁊ ſolui.agã ex pᷣmo mãdato:nõ ſecundo.a ſic madatũ non
x Aandati. 1. ex madato. ꝓparit actõeʒ maãdati.
ESEoq; nomie.i. eo ↄuento a creduoꝛibo:⁊ eo mandante.
3 Ex vendito.q; hereditate vendita ome ↄmodũ ⁊ om̃e incomodũ

0. * 4

. 1. S miaſt ₰4

2 ðWUD

ſpectat ad emptoꝛem: vt. C. xe here. vendi. l. ij.⁊. J. de here. vendi.l.
ij. S. ſicun.quare ſiquid ſolui ꝑ actõem ex venchro peio:que manda⸗
ti actio abſoꝛbet: vt hic. nec em̃ eſt veriſimnle nos velle ex eo mãda⸗
to naſci actõeʒ:cũ ſatis nobis cautũ ſit ex veteri ↄtractu.
a Begerit. ſupple eo mãdãte iteꝑ iuch. ſol.ꝓmuſit a ſoluit. Sʒ
hoc caſu videt᷑ aag

te ernaromaen erit. Yocuibereditag er trebel
. j. man. ſi manda liano ſenatuſcõſulto reſtituta eſt:
cene berccem ure vabir vemarorem.
ſecũdũ mãdatũ a- Sʒ 7 dñm pignoris creditoꝛ re
mmo nouãd pri· ce dabit ꝓcuratoꝛẽ ad ſeruianaʒ.
muʒ:hic non. Ael . EW. n . Ir aſz.
dic ibi fint geium Pono ſi vn ex reis credeci aſti
negoanz unt l tutu ſix:iſq; aliũ ꝓcuratoꝛẽ in aſti⸗
9 1& ewbprens’/ 9
rem bie uer ie kutã pecumiꝗ vt: nõ negabim poſ
uſſorem 1 reu. ſe dare. Sʒ ex duobo reis ꝓmit
ls aea Lendl alter alteꝑ ad vefendendũ ꝓ⸗
contra hereduar⸗ curatoꝛẽ dabit. Di plures here
Hõ des ſint: ⁊ famit᷑.herciſcunde:aut
1.n butanz 4 vy⸗ Comum diuidũdo iudicio agatur:
poiecana dict: vt pluribo eundẽ ꝓcuratoꝛem non eſt
inſne dt euem pmittendu dare: qm explicari res
debat᷑ his duobus no poteſt circa adiudicatões ⁊ con
allv: auan oſfe demnatões. Plane ꝑmittendũ eſt
Peur aor: vee j. te dare ſi vni coheredi płes heredes
reg. u nech pin, exiſtãt. Reo latitate poſt litẽ cõ
et.j.mã.l.ij.S. . j g Jornſe,
drnatnec: teſtatã:ita æmũ fideiuſſoꝛes eum

dD In oſtitutã i.
ad agenaũ actõe de conſtituta pecunia.Accur. floꝛeñ.
e Mon negabimꝰ poſſe dare.qꝛ iam iſte cui conſtituiũ eſt ꝓ eo eſt:
ac ſi ſibi ſolutũ eſſet: vi ipio iure vel per exceptõnem ab altero ſit li⸗
beratus vebuoꝛ: vi.j.e conſti.pe.l.idem eſt.Sed qñ non eſt conſtuu
tum:an vnus alteꝑ dare poſſu? foꝛte nõ:vt ar.S.eo.l.in pyun.
1Dabit. qꝛ due ſunt obugatões:licʒ vna res vebeat᷑: vi. .de duob
re.l.iij.in fi. ⁊. l.eadeʒ. S. .
g Diplures. agat. erat ergo lis oteſt. qñ ꝓcur atoꝛem cõſtituebãt.
b Adiudiuatones condemnatones. collige ergo arg. comra. d.
quia ꝓcuratoꝛ etiam poſt lit. conteſt. interuemens: tamen debet dam
nari: vt hic.⁊.S.eo ſi quis cum ꝓcu.nomie.⁊.j.e.qui pꝛoprio.⁊.¶.
e.l.mhil. Et plene dic vt.j.ti.ij.liberto.S.ſi. Item qnare ſecus in tu
toꝛe duoꝛum pupuloꝛuʒ.quia vterq; erit actoꝛ:licet inter ſe agant:vt
.j. de auc.tu.l.accipientis.que eſt contra? Rñ.ibi loquitur quãdo
vnus agebat z extraneu.⁊ ideʒ exiraneꝰↄueniebat aliũ pupillũ.non
aut pupilli adinuiceʒ agebant.
1 EExiſtant. qꝛ omnes loco vniꝰſunt.Accur.
Kk Reo latuante. fidemſſoꝛes. accepti de iudi. ſol.
IEliqdebunt᷑.nõ iñ tenent᷑ ꝓpter fideiuſſionẽ efendẽ: vi.j. iudi. ſol.
lI.nõ tñ.S.in hac.⁊.S.ſi tñ plures.
ſiue omnes ſimul vent vnum ꝓcur̃.ſiue quidam ex his vnum ꝓcur̃.
ſans ſit:non aurem eſt ſenſus.vel omnes.ſ.defendant.q; hoc noõ ꝑ/
