1 Edne ün c. itẽ ne eon mnaliquo. e.vt I ſi a wmino.S. q̊ dam. qn nama mriuſen nauann⸗ aen kmg
. A n. ne. . . . VI.]⸗ E 6 . eg .
rea oan I. d goner t. do⸗ orcaennn Me ennetne vrric. nc cz. Amn H
n e g ne, nee nilis bligano erpi⸗ bütaaenc er lene g eſnuradluo- pꝛobatur pꝛima opinio. einelre
o Mbliga cht. ois eni creatura ture ꝓcedit. ⁊ nõ ẽ 6 ſit vnatio h on mhil. ergo 1 rſius floꝛentinuo.
facit. ani Pagangelen illa n eſic vi. . e wna. e ⸗ he: k Puto⸗ eg
o ennn ach nndn nãlii dher. k. wnatio eſt ſine dubio.q nomen
al Finineu afe reber womar⸗

Rnths
edn i
Rnmink e

5ſockreh⸗ i

onenan e

ANN Kar
r e
am Na. u
ntegn O 4
Wm ens

NN

Trin i
mN“ i
muti ,
mmmd nl
lais
une ae,
6
nzniipß

e
Geuczumc

=
uig nn ii
õ

uchinn
mnus

cum poſſeſſoꝛ ex
hHeres. hic in mi⸗

conſumpſu ĩ res

ANeH
.

i iſ

9)

IReſiduum. quod non fuit conſumptum. Jð
m micham. nõ eſt ergo eadeʒz ratio tonus ad partem. vt ex boc
.S. oſtenchi. Et eſt rõ.qꝛ vbi in niulũ heres eſt.certũ eſt ex heredita
te.⁊ nõ e ſuo eſſe conſumptũ ⁊ dilapidatuũ.meruo ergo totũ ve here
ditate æcechit. At vbi eſt ꝓ parte heres.qꝛ incertũ eſt. vtꝝ e ſuo.i.x

ſua poꝛtiõe ſit cõ
end. ante elatam bereditatem. vt ſi qd
merito ſtatuiuur latius cõtemplatione hereditatis ĩ
r deqz eedat. penddit. in hoc non videatur factus
Itez nota. hic ꝙ locupletioꝛ.ĩ ſtatutis vo ſuis ſum⸗
neaia via eigt ptibus videatur factus locupletioꝛ
nns rogan. S, Vtiq; enĩ ⁊ ſi nõ tam late erogaſſet.
ar. 5.5. ve nego. aliquid tamẽ advictum quotidia⸗
Biannmn num erogafſz. Mã 1 diuus marcus
facle pumitur in cauſa phitheodoꝛi.qui rogatus
uie ndeeeeerat quod ſibi ſuperfuiſſet ex bere⸗
rdeu.. aditate reddere. ææcreuit: ea ꝗᷓ aliena
vt ibi dict. . L ren .
n NDuod aut. ta erãt.non minuendi fideicommiſ
naue th heaue ſicaula. nec pꝛecium in coꝛpus pa
dicta. hie repetia trimonij phitheodoꝛi redijſſc. ex ꝓ
dicas. H quidam pꝛo phitheodoꝛi patrimonio ex
dicãt ideʒ repen. b er he⸗
vt aliqd addat᷑. ereditate œcedere.non tm̃ ex he⸗

nam ſupꝛa loq reditate: ⁊ nunc igitur ſtatuti ſum⸗
ptus vtrũ ex hereditate vœcederẽt
exemplo rſcripti diui marci.an ex
ſolo patrimonio videndũ erit.Et

ꝑte dimidia erat
hilum. Item cuzʒ

nech vtiles neq;
neceſſarias.hic in res neceſſarias ⁊ vtiles impendit.

o En pꝛo raia. cum in mihilum erat heres. aʒ.

p Penum. ałs penus hereditarium.
q Ebibit. penultima ſillaba longa eſt in pꝛeterito.aʒ. quaſi dciat
conſampſit quod erat eſui ⁊ potii.vt.j.d penu.le..iij.ſed ſᷣm.h.
coꝛripitur. accurſius.
r Hereditatem. qò eſt verum. vt ſtatim dicet.

1 Erogaſſet. cum nemo vinat vento. vt.C.d ał.pu.pꝛe.l.fi. bñ
dico ꝙ cebet reſtituere.ſiue ſibi imputare.quia ſua ſibi ſeruauit.nã

7 cetera. accurſiunus.
tPhubeodoꝛi.qui fuit inſtitutus ⁊ rogatus reſtituere quicquid
ſupereſſet tempoꝛe moꝛtis ſui heredis.

u Nideicommiſſi.in quo caſu cum ſic rogauit. pernuſſa erat alie⸗

natio olim.ſub hac diſtinctione an fieret cauſa interuertẽdi. vel nõ

vVt hic.⁊.j.ad trebel.l.tinus rogatus.ſed hodie vſq; ad quartam.vt
C.ad trebel.aut᷑.contra ro.vbi autem pure rogat.per iura codicis

ꝓhibitum eſt pꝛoꝛſus.vt.C.comuma dæł.l.fi.S.pe.ſed ꝑ aut᷑idem

quod per codicem.niſi qmia excipit caſus.vt ĩ aut᷑.de reſn,⁊ ea que
parit. S. nos igitur. accurſius.
x Munc. ſcilucet in noſtro caſu.
y Siatuti.i.quos ſolitus erat facre.
3 Becederent. ſaltem in parte.
a An ex ſolo. als ſuo. H
b ¶Erogaſſet. alia vero ex ſola hereditate decedunt vt. Z. e. S. pꝛo⸗
poſuu querendo. ⁊ hoc ſi poſſeſſoꝛ in nihilũ eſt heres. ſi vero pꝛ-o
liqn⸗ parte. tuc dic vt.S.S.pꝛoximo. NRptum vero.ſiue bene.ſiue
male facia ſit conſumptio dicit ꝓ parte cedere.miſi cauſa interuer
tendi fideicõ. ſit facta.tunc enim in nibilum deceditt
Item ſi rem. locuplenoꝛ. vt qui conſumpſit.
d Uſucapte. ab emptoꝛe.
ePentoꝛ. i.verus heres.
f¶Exceptione non repellatur. ſic expone ſe quentia. videt᷑ nõ re
pellatur. quia nõ fit pꝛeiudicium hereditan inter actoꝛem ⁊ eum qui
venundedit.i.pe.hr̃. contra venditoꝛem pꝛo pꝛecio pꝛoponende. qꝛ
nulla pꝛoponetur. 2 vere non fii pꝛeiudicium. quia vici emptoꝛes
reuerſuri ſunt ad eum qui diſtraxit.a ſic reſtituet illud pᷣcium. ergo
non intelliguur perueniſſe ad venchtoꝛem. ergo non in hoc erit locu
pleuoꝛ. 1 ſic non ienetur pe. here. ſi ergo conuemantur emptoꝛes.
non pꝛeiudica venditon quo ad here. pe. tunc emm ceſſat ſingulare
iudicium quia ipſa ſperat pꝛoponi,. videbatur ergo ꝙ emptoꝛes nõ

poſſent venchcantem repellere. ſed tamen dicit ꝙ poſſunt. ne alioquin
bo.fi.poſ. damno afficiatur. quod eſt contra mentem ſe. conſul. ſed ſi
ad eum renerti non poſſunt. heres ab emptoꝛibus vendicabit. nec ex⸗
ceptione repellitur. miſi venditoꝛ paratus ſu eos dvefendere. ſed melioꝛ
fuiſſet ratio.quia venditoꝛ pꝛeciuʒ dilapidauu.ſicut in caſu poſuit ꝙᷓ
iſta. qꝛ reddit em⸗

verius eſt. vt ex ſuo patrimonio te pon hreelumn ne
cedant:ea que ⁊ ſi non heres fuiſſ,- tionem nunq ven
erogaſſet. Itẽ ſires diſtraxit bo gitoꝛ teneretur a
ne fidei poſſeſſoꝛ. nec pꝛecio factus retur v euicnone.
ſit locupletioꝛ: an ſingłas res ſi nõ quod eſt falſum. ve
. — 5„ 83. e. ſi in diem. S
dum vſucapte ſunt vẽdicare petitö ß bis. licet er cane⸗
ab emptoꝛe poſſit. ⁊ ſi vendicet: an enh: eizal pon
exceptione non repellatur. q; pꝛeiu vrden ob ve
dicium hereditati non fiat: inter ens ratio· quomaʒ
actoꝛem ⁊ eum qui vendidit:quia vici. ⁊c. At opõit
non videtur venire in petitionem ven he ichſ
hereditatis pꝛecium earum:quõm locuplenoꝛ ex pcio
victi emptoꝛes ruerſuri ſunt ad eu mme conbenmr te m
ge darn we puto poſſe res ve non. gua hreiai⸗
icare:miſi emptoꝛcs regreſſum ad aum ſier poteſt pe
bone fidei poſſeſſoꝛẽ babeat. Qurk rennmnbcethenln
tamẽ ſi is qui vendidit paratus ſit a pꝛeco excludit᷑.
maxume cuʒz bo. fi.

ita defendere hereditatem: vt ꝑin⸗
de atq; ſi poſſideret conueniat᷑ inci
pit exceptio locuʒ habere ex ꝑſona

poſ.illud teneatur
emptoꝛi reſtituere
vt. S.e.diuus.ĩ fi.
l.quod ſatis conce⸗
di poſſet.ſᷣm quoſ⸗

dam. 7 hec cõmuuis opinio. Sed puto ſᷣm aʒ.empioꝛem omnino cone
miendum. etiam ſi habeat contra venduoꝛem regreſſum. tum quia nõ
dammificatur bo.fi.poſ.cum ſii ex pꝛecio locupletioꝛ. miſi foꝛte plus qG;

ůe pꝛecio teneatur pꝛo euictione.tum quia hic poſſeſſoꝛ.i.emptoꝛ non

poteſt poſtulare dilationem iuchcij.cum in ſui pꝛeiudicium pꝛo alijs re

bus non fiat petuio.
g Nuod.i.qꝛ.pꝛima ratio qua pꝛobat.

hHOQuia non videtur. ratio rationis pꝛme.

i Earumn. 1. non tenebuur ad pꝛecium poſſeſſoꝛ pentoꝛi.cum alij re
ſtuuere vebeat. accurſius.

K Quomiam. alia pꝛobatio ratioms. quatuoꝛ ſunt ranones quaſi vẽ

qetoꝛ ad pꝛecium non tenetur vero heredi. vna hic.quoniã ac. hec vo

bong. alia in glo. ſic expone ac. due alie in alia. rano ranonis ſcde.
Ilicn. ratio rationis ſecunde. aʒ. ſed hec rano multo melioꝛ eſſet ſi
dixiſſet quia ratam non habet venditionem perendo rem. nec poteſt ha⸗
bere. cum non ſuo nomine ſit vendita. Item ⁊ qmia rem ⁊ pꝛecium pe
tere non debet. vt. de acti. emp. l. exempto. S. fi. ibi neq; enim. ac.
m habeant. ſi ergo habent regreſſum.non conuenuuꝛ emptoꝛ. vt .
Sẽa contra S, e. l. etism. S. j. al's. eſt in.l. nec vllũ.S. ꝙ ſi quis. vbi

dict vulem acnonem indiſtincte in emptoꝛem dari. So.hic loquit᷑ cʒ

iuſto pꝛedo vendita eſt res hereditaria. ⁊ comparebat venditoꝛ. alioqᷣn

licet venditoꝛ teneretur ve euictoe. mhilominꝰ emptoꝛ tenebit᷑ rei ven.
vt ibi. Alij dicũt ꝙ hic loqᷣt᷑ re ſingulari vẽdita ibi vẽdita vniuer ſitate

Alij ꝙ hic ageretur rei vendicatione.ibi hereditatis peni õe.Sed hec

due non valent.quia hic eſt notare caſuum diuerſitatem ranone contẽ

ta.que ratio eſt vrrobiq;.qmis tenetur veuditoꝛ de emictione. diſſumilit᷑
tamen.quia re ſingulari vendita. ſemper agitur.niſi pactum vel ſcien
na obſtet. vt.C. eiictonibus.ſi fundus.hereditate vendita. idem ſi
enigeatm. ſecus ſi res ſingularis.vt.C.æ euicti.l.j.pꝛima ergo
erioꝛ eſt.
n Hereditatem. eo caſu quo emptoꝛes poſſunt conneniri. az
o. Perſona. ſed nonne eſt imquitas q; ſuam rem perdit verus heres
vt. j. ve reg.iu. id quod noſtrum. marime cum culpa amiſit pꝛecaum.
H. non.argu.j.v verbo.obliga. ſi ſeruum.S.ſequitur. nam duo hic
damno contendebãt. pꝛeterea cum pꝛecium ſu loco rei.⁊ amittaiur
res amifſſa videtnr. Item ſi a poſſeſſoꝛe cadat et vemiat ad ver domi⸗
nium.an cõpetat publiciana. H.nõ.qma nõ dat᷑ contra wminium.
Agengo ergo de euictione remamet in damno ·bo.ſi.poſ.ſed hoc nõ fit
in petitiõe hereditatis. Uel dic hoc fallere hoc caſu.vt ⁊ ałs.S.l. etiã.
S.ꝙ ſi quis. è
pEmptoꝛuʒ. id eſt emptoꝛes ex ſua perſona habẽt excepnonem.nã
dicent puemas venditoꝛẽ qui tibi paratus eſt reſpõdere.qð diceꝛe licet

N 2 4 * „ ₰ℳ ℳ 4 y.

WRü —
ℳ 62
e⸗

— . eCeran a⸗
7 floꝛentinus legum voctoꝛ. inſ ctcin⸗
io pdeſt. vt hi 2. j. man. l. ex mandato. accurſius floꝛenti NK. nclcn⸗
vꝛt. . fami. ber. plane in nota. ꝙ ſpontanes oblatio ꝓdeſt. vt pit⸗ q m Eerecges. ſeerunz. vi. de con ine. vrbana. a. . e rei ſmuntn
z dins; w ak;.u.aui ded. qul exegit. g. Alianus. agnolcere. bene ſcripſit in male fi. poſ. ſed ipe il.
8 Amamagts prten m upcnodt Femmraumn nonbo 1r 1 Cim bor pol ⸗dru poerſde van⸗rn reß drur teneni un
is poteru. . . oluit en tener aſote
bunt. az vel magis. ſcilicet ꝙ, contrarm. accurlius k Aulu g. inchin locuplen⸗ mn
cSubmoueri. DSõ Vre ria exercent᷑ p doꝛ5 2 non vltra. Gnd
Pouncheone ban emptorum. Si nanuckr ugz ulnd lapang ſ⸗ Snatul coſultu eni omme — a n
hfech rem. curui pemenrer vnomul magis lucrum auferendũ eſſe tä bo ſ veliera bo. a
geo .1. aunſſori ſit:actoꝛ it cO prioe eum ſubmo⸗ ne fidei poſſe eſſoꝛi. ꝙᷓ pꝛedom dicen uꝛat d ſua burſa. et u
. I. ve lecoml. terit dici exce um jubmo⸗ ne- “ lanunuunus. E
geralererm due pe . ma⸗ 16 id quod a vebitoꝛbꝰ? cum ell. v Tpianus. az g hi nim
weo anntA, Ueil. iaz 7 toꝛi heredi⸗ Ercedes plane a colonis ac⸗ mopꝛj bu gung
e n. K. exegerit poſſeſſoꝛ petitoꝛi heredi⸗ cepte loco ſunt fructuũ.opere llnn n
l Wa ere tatis ſoluerit: liberari vebitoꝛes: . ſit cauſ. ef enſt
no obſtat dderce a. li. iij. digeſt. ſcribit: ſiue bo q; ſeruoꝝ in eadem erũt cauſa qug ſeoꝛ. bo. ſ. bal io
ptionis qõ eſt hi.· Julia. li.iij. digeſt. ſcribit:ſiue ſunt pennes. item vecture nauinz ſal iert el unkts
ſubaudi enĩ.ſ.imiẽ ne fidei poſſeſſoꝛ: ſiue pꝛedo fuit: q4 np 1 Auk. nuengo diſtingn⸗ Aiegs en
tionis. e o jia os imentox. - tur ſtati. Et nö. (cabrome
bitũ ab his exegerit. ipo iure e ner. T⸗ neum
d Mã 2 ſi ig. p. vebitu ab his exeg ditatis ſi Vlianus ſcribit. actoꝛẽ elige hac⸗l. plequl umnig
bat pᷣdca ad exẽplũ liberari. Petitio hereditatt re æbere: vtruz ſoꝛtẽ tm̃ an glo. Z. de neg ge. irgauſ gie
lioe eao n. in rem actio ſit. tñ pſtatiões qqſdam velit cũ periculo nominũ ſ pupilli. 8. dg mtnmg
ero Mneiktie: oe bʒ. vtputa eoꝝ que a tebi ⁊ vſuras velit c Rertento Porninf aenenun mu .
loln. õſultũ ad petiti vien dun n x Soluerit cre Mennkßnng
SS ſi ꝛedo. Hoc ſengruſcoſulm aa petn, ber bone fidei poſleſſoꝛem teneri quate x Boluerter man
Netuõ.· eractv· hereditatis factũ.etiã ĩ familie her tioꝛ ſit. quid enĩ ſi gecn Ded mu vnee ennnn
hec enĩ vemunt. vt udicio locũ hr̃e placet.ne nus locupletioꝛ ſit.qui n gecu e nre⸗ ae li ſas
hic. ſed Z. S. de x'nti⸗ ciſcunde iu c zj eti gfit. dini⸗ mã eligat actoꝛ. que ſeruari nõ pot Rea ke nrli Uwulac
zc. lLimpatoꝛe.. res abſurda ſit. vt qᷓ peti pñt. diu cẽdũ iraq; ẽ. ĩ boe fidei poſſeſſoꝛ veret ſolundes mm
.So. vt bi. Jiez EGen Bicẽdũ itaq; ẽ.ĩ bõe fidei poſſe li. etn ꝑ exceptio etoiinni
g Snb n⸗ di no poſſint. Augent peredhin, boc nc pſtare ebere. i. vel bench haſſeſo Tüutc
P eengtatonareſun ride vonter urnscerenadeed⸗r is e
,.bicdi e ere ee ſa cñ eſſione in i nag noie ſolmnt. vt. ſo Nomnrantee
vt. C. e. l. hr̃ditat er his ali q́; quaſi au noĩa cũ eoꝝ ceſſione in id facien mt. i
zarnſæ; is alie.he quoq; qua † e condi. inde. i (non. Aunuta
53 B rlealin. o a v Api. qjuod ex his adhuc vebet᷑ periculo ene cã. S. j. non ſme,anili.
5 elg:e. ue veni ſẽtü reſtitui vebent. 1 pl. toꝛits. vV Apianus. r 0 nte lie luimi tant
Zn Teum gag Ncillaꝝ etiã partꝰ. ⁊ partiiũ ſ.p titoꝛ Eia oſſeſſee ſelnentere⸗ ohener e Knue
ad fructꝰ a ſilia. ñ partus.quanqꝙ fructus Reß gi nen eput abit. quancqᷓ 8 cn 1 Pl. ete
aũt ꝑ oĩa.naʒ noĩs exiſtimãt᷑.qꝛ nõ temere ancille en? *½ ditonbus r poſſet reſpo⸗ Auiſfifnylton
Kor. . * 1 ee e erit petitoꝛem gern liberamm Nruneletſiot
i ngiao a. el ca copant vt pareãt nage nße nre Wo o anis ſnono roſten ſnl firi
herci. vt. j. fa. her. reditatẽ. Quippe cũ ea oĩa fuer Del EHD bitoꝛis. vebitoꝛrẽ Conſtuun in l Ekrueſicin
fundus qm. S. fi. hereditaria: dubiũ nõ eſt qͥn ea poſ? mine ſoluit non de tons. Dirde mo ſuo pecuma ſganwphet
ij. in fine. iieʒ; re Hereditaria: dub lon liberat. Et ideo iul.li.vj. dige eſſe ſolutam no. unirnali⸗
in illud iudiciũ ve/ tam hereditatẽ lo malo feceri 4 3 * „ . E WG. ſntmunnd
niũt. vt. . fa. her. inus poſſideret: œbeat rſtituere. poſſeſſoꝛem. ſi cauerit ſe petitoꝛem vrori Be. . ſinſime,
vemũt. nõ autẽ in minus poſſideret: xeb lere. fenſumiri. Sed an 2bone fidei geſl. ſi pun . erſtr nſcr⸗
acnonẽ ulg. V. 2. Sed ⁊ penſiones q ex locatiõibd xfenſum iri. Se⸗ fendendũ ca m wte bm azo0.. Mlüzkkit
e.l. nõ tm̃.S. di anon peepte ſunt veniẽt poſſe ſſoꝛ ebeat ad de en endn mu dic m azo. rNn.
ioꝝ vrbanoꝝ pcep yen l t. quia in eo quoed b. qð ſoluit we pe Pſiggſeugen⸗
ſi ꝓ emptoꝛe. P ſunr: n ri videnduʒ erit. quia in eo qꝗ . qo de r e fſiustin
5s et a lupanario pcepteſunt: nam ueri viden J lorim factug. uma brditana. giinineel
Diucnc alias licet alup iroꝝ pdij oluit nõ videt᷑ locupletioꝛ factus. ſed nomine ſuo⸗ nlne
Dunecut loꝝ viroꝝ pdjs ſoluit nõ kän , Künſtgnie
ſint que pñt como⸗ in multoꝝ honeſtoꝝ vu⸗ oꝝ pdus 7 ideo ea coſum letatte⸗
de recipe diuiſiõez E . ditionem indebiti. Qund ergo interim ante con⸗ iacrnende
el c in venue. . fa. ber. enĩ mulia q̃ cõmodã nõ recipiũt pta. nõ anie habet Gaͤnionem on ↄpenſatio.vt.j.de pecul. celenne
maigane weraune hõ ⁊ ſiłia. vt inſti. ve of.iu.S.ꝙ ſi omode.accur. . — liberatur per excepnonem verus ber acnle nhnnuine
vte . ⸗ 1oꝛ.§. j. ſeg nogram per Irche opꝛie põu li
k. Partus. id eſt ſetug it. vt mſti. de re. diui. S. partus. eſt rꝗõ. datur a poſſeſſoꝛe conditi ngeniti.⸗ kenl Paſtinertotem lectnram rlunnun
1 a Paaneſonnng digmitatem. vt.j.dæ edil.edi.l.iuſtiſſime.ſed eſt garutei ecehel aam wludlet nomneberean ario. lbeet W ainai
bier, ſi ſterilis. „. unpꝛope. 1. aſnr n f . retentio ex hereditate. “
argn. conmtra. ſ.de ſrin A i nõ neceſſaria.ſic.S.qð heres ipſo iuure. vzt datur EoN Nantinene ſerinn Ael ſi velit. habe i finln
m Qmppe. hec eſt if res enim comodata a vepoſua nõ eſi herectu ſi cæ ſuo ſoluit. ſed in cauen Rai nouinen ne lund
me⸗ cau. diſten Tbevr S. e. non tantum. . honeſta pꝛeſtatio. 2 coeneceſtlen vsrmoluaais. MMU uwaoar Een
n Sea benſiones ne e ne Bohie vencie adis offcio 3 Mon Epnrons ſchr⸗ rarur pio ture Z gnun
vej vſitis.. enecrit Vo. ſ. vi ar. mitt., de acti. F. acrionmm. in fi 2 Et ideo quia ne at iure. MM unrilan
§. ſi- ocipiende nõỹ nt. Item cõtra. in aut.œ Die B 1 De . qua cauet poſ⸗ Etelent⸗
geſ tn o feinphemn o nc publicet᷑ ſi accuſatoꝛ Zen Faue heres ä tſen neenng reſpongerr. Cra
noci. Vbi die . ta ſio venit. vt hic. eſſoꝛ le pꝛobe l. a quo. lgened⸗ ſn
exiſtat. ſi mñ non exiſtat.percepta pen m. ſed argu. corra. . ſ. e.l. pe. 2. I. ve rei ven. l. ſi is a quo. ⁊.l.a quea r dſoſtrnie
. Eree v nrchren X uiſelen min e ſun 4 c HMHiuag ſuſple vigeiun. Gaebni verab mitio cum de ſuo ſoluit. vel N
. na ſe renalz vt. e. i a patre.S.ſi pꝛedo.in fi.S.⁊.J. xde d EZongiionez ſeulce ncel bereditate. accurſino. aan
poſiti.ſed ſi non ſit heres. a. . de rei ven.l.iul. S. ſed ⁊ fructꝰ. poſt conſummptionem

Aln.
monne,
ſeuͤbeo
mden
in.
Nns ⸗
al
mean,
Dr.
ich
ti en
Mnnni

lbocnon

s poluit
ngdar
nüſihen
unnödi
cipoſcſi
dere
SNrr
ſrn
Xignan
un „
1N

=

S

=
=

1
1

=

=

An
lahn
D
Uondinc
üſin
Cantid
wa
lcnn,
Gt

WNn erege

s ſdono
Aüd
e
egenunen
dſ

hgin

füpe
W
lom
inre

ANAe

win
n
ſunm
1lu

=
= –
—

K

44

e Locupletioꝛ.ſi eſt locupletioꝛ cum habeat ↄduõem:ergo de he

reditate ſoluit.nam ſi de ſuo:licet haberet conditõnem non tñ eſſet

locupletioꝛ: qð eſt cõra Jo. Sed ipſe dicit ꝙ etiaʒ tũc eſſet locuple

tioꝛ ſi pꝛimo de hereditate veduxit: a poſtea condicerer.

fRepetere.vt.j. reg.i.l.qui actõem.Mccur.

g Duo nommn⸗
ne ima domnmiſi forte habeat aditõeʒ. ? B nomi
mãdo ſm. b. nõ ne videt᷑ locupletioꝛ.qꝛ põt repete
ro oublum re. finge em eu duʒ ſe heredẽ putat
r mo nomine ? ſoluiſſe ſuo noĩe. Et videt᷑ mibi iu
Perul uehe⸗ lia.de ſolo pᷣdone vt caueat ſenſiſſe.
en nõ etiã cæ bõe fidei poſſeſſoꝛe. Cõ⸗
ð idem eſt vebi ·/ n0 etia boe pon .
n ſoluere pol ditõez tñ pſtare bebit. Sʒ 7 pe⸗
ſeulcſuten titoꝛ ſi a creditoꝛibo auemat᷑: exce
zie nego. ge. prtiõe vti vebebit. Sʒ etſi aliqa ißi
Sare Wirn, pᷣdom vebebat: B œducere nõ ve⸗
rer cms nomme bebit: maxime ſi id fuit ebitũqõ
ſolunt giuc Piui narur Ael r⸗Quic uuſ e⸗
maʒ. in ſideiuſſo qiebat pentoꝛi id vebitũ eſſe ſolutũ
eprumr vr. . KPpter penã vel aliã cauſaʒ: põt di⸗
mn. pah Bi ci ipᷣm ſibi vel ſoluiſſe: vel eebuil⸗
c „
guere an añ mo ſe ſoluere. Yuſt? aut poſſeſſoꝛ ꝓcul
ram tronerſi⸗ dubio debebit veducere qo ſibi de⸗
vt tũc ſuo nom ani qnõ feci
netan oneaet ber Sien t aũt ſumptũ quẽ fecit de
tunc nonnne he L

redis vel defuncti. Accur. floreñ
h Bebebit. etiã bo.fi.ſ.indebiti.ſ̊ male fi.non habet conditõeʒ:
vt ſtaum dices.
1 Pentoꝛ. tria tempoꝛa nota ſi bone fi. poſſeſ.ſoluit de heredita⸗
te ſuo nomine ante conſumptõem. Item poſt conſumptõem ante
ceſſionem. Item poſt ceſſioneʒ. Pumo ſola vendicatio.ſecũdo exce
ptio heredi.⁊ condino ſoluenti:vt ſtanim dices. Lercio enam com
penſatio heredi ⁊ conditio.⁊ quod hic dicit:ſed et peti.ſ.poſt con⸗
ſumptonem. Accur.
k Un. his caſibus:ſcʒ cum pꝛedo ſoluit.quia non eſt repetitio.
Item ⁊ vbi eſt repetino:puia quia bone fi.poſ.ſoluit ⁊ computa⸗

uii. vel veduxii: licʒ ceſſio facta non ſii.nam ea facta habet quid cõ

penſet. Accur. flo. .
Bebebu.. in om̃i caſu etiaʒ quicũq; ſoluit bo.fi.vel male fi.ſi tñ
ſolutuʒ repetat a vero herede:qð põi ꝑ actiõem neg.geſt.cuʒ de ſuo
ſoluit:vt S.de neg.geſ.l.fi.S.ſi.vel reputat vt in pn.legis.ſ̊ ⁊ da⸗
tur ei ſoluenti ↄdito mnde.contra euʒ cui ſolutũ eſt: vt hic dici᷑.et
eandẽ ſibi ceſſam intendit heres:in cuiꝰ remediũ cõpenſatõis:for⸗
te excepnoõem habet heres verꝰ.Et vt oĩa ſint clara diſtingue.cum
poſſeſioꝛ ſolmt.aut ſolnit de ſuo:aut de heredit. Item aut debitũ:
aut indebuũ. Iteʒ aut bo.fi.aut ma.fi.Si bo.ſi.aut nomie veni he
redis:aut defuncti:aut ſuo.Si noĩe vefuncti vel heredis:⁊ debitũ
bo. fi. poſ.ſoluit.Si ð ſuo:cũ ipo iure liberauit heredẽ:habebit a⸗
cnonẽ neg.geſt. vt.C. e.l.fi.S.ſmaũt ex ↄctu.nec obſtat qð dicit᷑ S.
⁊æ iudi.l. qua re.S. cum abſenteʒ. ibi em ſolnit ems nomie quem
viuere credebat.⁊ ideo heredeʒ nõ ipſo iure:ſ̊ ꝑ excepiõem liberat.
⁊ ceſſat indebiti condiio in caſu pᷣmſſo:cum nomie heredis ſolui
vt. C. e.l.de heredii. Si autem de heredii.ſoluat:ſumiliter ipſo iu⸗
re liberatur heres.vnde ⁊ ceſſat indebui condiuo:a poſſeſſoꝛ ea q̃
ſoluit poteſt imputare heredi: vt ⁊ tantommꝰ cbeat condemnari

qquãto liberauit heredem. nihil auteʒ ab eo repent. quia qð ſoluit

heredis fuit. Si vo ſuo nomine: ⁊ cæ hereditate ſoluat:poteſt repu
tare heredi ſimiliter. qꝛ per exceptõem liberatur: vt hac.l.in pꝛin.
7. §. ſed 1 petitoꝛ. Si autem de ſuo:a ſuo nomine ſoluu condi.in⸗
de.habet:vt hie dicitur.⁊.J.ð condi.inde.ſi cauſa pene.S.quis.
quam cogetur cedere.ſi umputare velit heredi: a reddi ſibi ab here⸗
de per acnionem negoc.geſt. cum velit cedere indebitum veri here⸗
dis. quia dicit bul.eum per exceptõnem liberatum: vt hac.l.S.ſed
⁊ petitoꝛ.⁊ hoc ſᷣm io.⁊ bul.ego comtia:vt nõ.S.ð nego.geſt.ſi pu
pilli. S. iteʒ queri᷑. Si auteʒ male fi.poſ.ſoluit de ſuo:⁊ nomie he
redis: ipſo iure eſt heres liberatus.ideoq; actõe neg.geſ.tenet᷑.ſi &
ſuo ſoluit: vt dicio.S.ſinaũt ex ↄctibs. C. e.l.ſi.Si de hẽditate idẽ
quod S. Oi vo ſuo noie ſoluit: de hereditate vel de ſuo ſm Jo.non
eſt lberatus ipſo iure he res:ſed per exceptionem:vt hic qNicitur.
ſi tamen velit reputare: cauebit de vefenſioue. conditio tamẽ inde

nullo caſu habet locum:quia ſciens ſno nomine ſolint indebitum.
nam ex quo ſcu ſe non heredem. ergo ſcit ſe non dvebere vt heredem.
Aut ſi nomine heredis ſoluit.non repetit:quia debitum erat:⁊ iðo
cedere non poteſt: niſi ſtipulatus ſuit reddi ſibi ſi eincta ſuerit ab
eo hereditas.Et hec omnia cum vebuum ſolutum eſt. Si vo de ſuo
2 1 ſfſuo nomine. nõ

ducit:ita ſi facere ebuit nec fecit: ee Nen un
culpe huiꝰreddat rõneʒ:niſi bõe fi zo. QAud ergo.
6 ˖ el dices eum per⸗
dei poſſeſſoꝛ eſt. tũc qꝛ q̃ſi uã rem gere: a crecht oꝛẽ
negle xit:nlłi qᷓrele ſubiectꝰ ẽ añ pe lucrari. vel dices
titã hereditatẽ:poſtea vo ⁊ ipe pꝛe rn deuoanieg
põt:cur paſſus eſt vebitoꝛes libe-⸗ none. ices m

lo. heredem habe⸗
re exceptiõʒ.poſt⸗
ꝙᷓ ille ĩ aĩo ſtatu⸗
it ꝙ pꝛo vero vebi
to cedat. ſi eiicta
fuerit ab eo here⸗
ditas. Et hec oĩa

rari: ⁊ pauꝑioꝛes effici:⁊ nõ eos cõ
uenit cuʒ actionem non habuerit.
2 ſt poſſeſſoꝛi ſolutũ eſt:
an reſtituere vebeat videamꝰ. ſi⸗
ue bone fidei poſſeſſoꝛ fuit nõ:de⸗

bere reſtituere placʒ. ⁊ ſiquidẽ re⸗ cum wbuum bolu
tuerit: vt caſſiꝰ ſcribit: ⁊ iulianꝰ tum ſoluatur
ſtituerit: vt caſſiꝰ ſcribit:⁊ iulian achirun ſoluatur.
T. rn inmre plr . iquidẽ a bone ni.
li. vj bera! ipo uure ebitoꝛes pol. 7 d heredita⸗
Er buũ acqſite res p Au. ie. conſtat ꝙ repu⸗
heredi reſtituẽde ſũt:qð ꝓce e ero min=
erea Seeee condemna⸗
dit ĩ her editate. ⁊ cũ xe inofficioſo ri. ceſſa tamẽ con⸗
ditione inde. quaʒ

habet: vt. S. e. ꝙ ſi m diem. F. fi. in fine. Si vo ve ſuo ſoluit bo. ſi
poſ. non repeut᷑ ab herede:vt.S. e.ſi poſſeſſoꝛ.S.bo.fi. in fi.S. miſi

i1uſtiſſima fuiſſet in bo.fi. poſ.ignoꝛantia: vt diximus.S.e.l.ꝙ ſi poſ

ſeſſoꝛ. ꝙᷓꝙ; ex lege illa diſtingui poſſit. vtrum ante motam contro⸗
uerſiam ſoluiſſet bone fidei poſſeſ.indebitum.vt tunc ab herede d
duceret.an poſtea: vt tunc ab herede nihil haberet. Si vo malie fi⸗
dei poſſeſ.ſoluit.ſiue ſuo ſiue e hereditate indebuum ſoluit.nõ
repetit ab herede: neq; in reſtitunõe hereditatꝭ. heredi etiꝗ reputar.
Querit᷑ ſi bo.fi.poſ.ſoluat nãle debitũ:⁊ in reſtõne hẽduat nõ de-
duxu.an agat neg.geſ.qð videt᷑: qꝛ debuũ:vt.j.de dona. hoc iure.S.
penł.a ne ſit in damno.econtra.ꝙ nõ:quia non fecit vtile negocii.
uem qꝛ; huius debin eſt retentio.nõ petito.
m Sel ſi ipi. natura.ſ. t.
n Bebebat᷑.ſ.a ſuncto. pter ſumptum in rem hereditariã factũ
vtilii.vnde melioꝛes res ſunt facte:vt.j.e.S.ſic ⁊c. l
o Zauſam. vt vſurarum. 9
p SDebuiſſe. ⁊ ſic penam non eſſe commiſſam: vt hic.⁊.j.de ſoł.
titia.ałs autem non ſoluet ſibi: vt.S. ꝓxi.S.⁊.j.⁊ ſolu.l.ſtichum.
S.ſi creditoꝛ.
q Juſtus.vebebit.enã naturale dvebim ſᷣm io.nec em̃ eſt wnatio.
vt.j.Q na. hoc iure.S.e.
rSicut ſumptũ.gratia querendoꝛum fructuũ factum:vt.j.e.ſi a
patre.S.fi.⁊.l.ſe.⁊ ſic expediebat hunc ſumpiũ fieri.alioquin aliud
erit in hoc ſumptu:qꝙ in eo ꝙ a defuncio extraneo debet᷑: cum illud
indiſtincte repetatur: vel reputet᷑:cum ſit debitum creditoꝛi. Et nõ.
hic ꝙ bo.fi.poſ.⁊ male fi.veducit ſumptus.a ea que creditoꝛ ſolue⸗
runt.ſiue ſuo nomine: ſiue hereditarie ſoluerunt.ſed male fi.cauet
e defendendo.bo.fi.non. Item bo.fi.omnia ebua deducit.male.fi.
ſolos ſumptus: alſoluta creditoꝛibo:vt tamẽ de hereditate fiat œedu
ctio ꝑ cõpenſationẽ quãtitatis ad quãtitatẽ. H
ſ Mulli querele.nõ.quẽ poſſe negligere rẽ quã tenet vt ſuaʒ: vt.j.
ſo.ma.l.etiã.S.licʒ.⁊.S.e.ſ ſi le.S.cõſuluu.ſed ar.j.j.de rei ven.

l.nõ ſolũ.ſᷣ ibi e rat ma.ſi.⁊ inſti. his qͥ ſunt ſui vel alie.iu.S.ſed

hoc tꝑe.⁊.j.ad.l.aquił.l.ſneo. l
t Poſtea vo. vt. S. e. ſed etſi le.S.ſi ante.⁊.C.e.l.ij.⁊.l.j.in.ſi.
u Bebitoꝛes. ſ.hereditarij. 8 r
x Liberari.ſ.tempoꝛe.nam nemo ſine actione experitur: vt.j.xx
admi.tu.l.quoniens.S.item ſi tempoꝛali.Sed contra.S. e.ſed ſi le.
S. ꝙ autem au. So. vt ibi. Sʒ an debeat curatoꝛẽ petere boms. Rñ.
nõ:qꝛ ſibi cõtrarius eſſet. ”
y MHõ aũt.placet. vt.S. e.ſed ſi le.S.ſi miĩoꝛe.⁊.ĩ.de ſol.qͥ hominẽ.

S. ſi pdo.⁊.j.de cõdi.inde.ſi vrbana.⁊.S.e.l.poſt ſenat·

3 p Er ſeruũ.ſ. hereditarium.

2 Heredi.qui obtinuit in querela. a.
2 In becditate. 1, cũ petir ab inteſtato hereditas. Itej. cũ agirur

querela mofii.teſt.⁊ ſequit᷑ ratio .cu.i. qꝛ in bonis eſſent herechs. ſ.
ſuturi qͥ ꝓpo nit querelã.qui eo interim dicit᷑ heres:qꝛ actiõʒ habʒ

Vel dic heredis.ſ.veri.⁊ leges cũ ꝓ ꝙᷓnis:ſᷣm io.⁊ ſic ſunt interimn

heredis ſcpti: ſᷣ reſtimit᷑: vt ar. j. de edił.edic.l.⁊ generalii dicẽdũ:
⁊2. C. d rei vx. ac.S.cũq;.acurſius.
a Et cum. pom

r re.. ſcʒ. 9git: cũ interim in bonis eſſet he⸗
ſcripti ᷣm io. redis. J P Apia.
7 Po ſier⸗ Iſi ey re berean ſcripti ſtipu
n: vt. j. de rei vẽ. latus ſit. Julianꝰ ſcribit:
1 Rev anſ ſi hominẽ poſſeſſoꝛ diſtraxerit:ſi qͥ
.rtri w.l. girẽ gdem nõ neceſſariũ hereditati: peti⸗
ꝛl.g bona g ho tide hereditatis pᷣciũ pᷣſtaturũ.im⸗
iurnn vear ſ. r. Putaret em ei ſi nõ diſtraxiſſet. O⸗
eark. cic. gene⸗ ſi neceſſariũ hereditati.ſiquidẽ vi⸗
aliter. 4

uit:ipᷣm pᷣſtandũ:ſi veceſſerit foꝛtaſ
ſis nec pciũ.Sed nõ paſſurũ iudi⸗
cẽ qʒ cognoſcit poſſeſſoꝛẽ pᷣciũ lucra
ri ſcribit: ⁊ verius eſt.

d Julianꝰ. ſi poſ⸗
ſeſſoꝛ. ſ. ma. fi. vt
innuũt ſequẽ tia.
iputaret᷑ em̃ ⁊c.

qð in bo. ſi. poſ. ñ
Arer: v. 5. es. ſuc „ „ bp Aulus.
voſtſt a aſeuf. Jlijfamilias militis puto pe
Sm auoſc 2t ſie ti poſſe hereditatẽ ex teſtamẽ

to nobis obuenientẽ. Si ſeruus

eſt Z. S. e. ſi poſſeſ⸗
vel filiuſfſamilias res hereditarias

ſoꝛ. S.ſed ſi foꝛte.
So. vt ibꝛ. qꝛ hic

ante petit heredi teneat: à pꝛe dnoue peti hereditas
tatẽ. ibi poſt alie⸗ pt᷑:ſi facultatẽ reſtituendaꝑꝝ rerum
nauit res ſteriles

habet. Certe ſi pciũ rerum heredi⸗
tariarum venditarũ in peculio ſer⸗
ui habet:⁊ iuli.exiſtimat poſſe a mᷣ

ſEFoꝛaſſis.non
ſolu ſeruũ aʒzo. ſ
hoc ſtatĩi coꝛigi.
g Lucrari. vi

gebatmꝛ. qſi ex lua mino q̃ſi a iuris poſſeſſoꝛe heredi⸗
bere. vel ac⸗ ven l. Bem iuli. ait. etiam ſi nõdũ
Pranot exa 36 pꝛecia rerum conſecutus ſit
. deevt ſerus. poſſe a wmino quaſi a iuris
3. e. ſi poſſeſſo. voſſeſſoꝛe hereditatẽ peti:qꝛ habet
b f Tritn n actionẽ: qua eã pecuniã conſequat᷑:
eriã nõ militis. b que quidem actio etiam ignoꝛanti
eſto ient. ocqmircretur.
.S. j. olĩ tm mi⸗

liĩ: vt h. ⁊ inſti. e his q teſt.fa.nõ poſ.in pᷣn.⁊.j. iu.⁊ fa. igno.
l.regu.S.ſi filius.accurſius. ð
1 Si ſeruꝰ. a patre. licet poſſidere nõ videat᷑.ᷣ ſic ⁊. j.d ta.exhi.l.
locũ. S. ſi penes.⁊. J.xvæ iure w. quẽadmodũ.S.j.
K Poteit. i. res ille ꝑ petitionẽ hereditans.
11 Bem. rerum. venditarum.
m DPeti.qui.pᷣciũ ꝑ petitionẽ here. Actionẽ. ſ. ex vẽdito.
n Due quidẽ actio.ſ.ex vẽdito. Ignoꝛanti. ſ.wmino.
o ſ Ja dño. poſſidet: ꝑ filiũ vel ſeruum.
Petat᷑.⁊ ſic fit ↄteſtatio litis:vt.j.rem ratã ha.l.amplius.
non peti. accurſus.
q Emãcipato ſilio. ⁊ dicto pᷣcio remanẽte apud patrẽ vel vñm. vl
nõ remanæẽte: cũ iã ſit mota ↄtrouerſia.vñ de culpa tenet᷑: vt.S.e.et
noõ mm.S. imo. ꝗᷓ ẽ ſi nõ retineat: vt.j.ð tribu.l.ꝙ ĩ heredẽ.S.ſi ſᷣuo
r Agi. 1. pagi. ceper at em̃ agi. J
ſSed beditas.nõ oꝛiginalẽ cãm mſpici.vt.j.de wvna.q id.
r Habeat. tempoꝛe quo cepit agi.
u Seruus vel ſi.⁊ ꝑ ↄſequẽs dñs.⁊ ſic dñs tenet᷑ in id qð ad eũ ꝑ⸗
uenit: vt. j.de peculio.l.vepoſi.m pᷣn.⁊.S.⁊ mĩo.ꝙ ſi.S.ſi ſeruꝰ.
x Sebitoꝛ.ſ.xefuncti. Ageret᷑. vt.j.annũ agat ⁊ veducat.
y Idẽ oicendũ.qð in ꝓxi.caſu dixu vt inuit in fi. hinꝰ. N.
3 Si cõſumpſerat. ante li. cõte. vel ↄtrouerſiã motã.etiã vbi tã⸗
tũdem de ſuo erogaſſet: ⁊ ſic factꝰ ẽ locupletioꝛ:vt.S.e. ſed etſi le.S.

A iuris.i.peculij.

qð aũt qs.ſicq; ſiue ſeruꝰ fuerit bo.ſi.ſiue male ſi.tenet᷑ ñs de percn
lio: vt.j.x peculio.licʒ.S.ex furtiua.alioqᷣn ſi ĩ nihilũ factꝰ ẽ locu/

g cditã hereditatẽ. a petitoꝛe heredi

pletioꝛ: ſed rẽ hereditariã terioꝛẽ ſecit. ſiquidẽ erat ma. ſi. pot
hic ſeruꝰ cõuemet᷑ noxalii lege aquił.vel furn.dñs.ſi bo.fi.iĩ nihrlü⸗
qꝛ ſua ſe vti putauit:vt.S.e.ſed etſi.S.cõſuluit.⁊.S.adeo.j.e.i⸗
lud.S.fi.accurſiuns. S
a Secd ⁊ a filio.nõ ſolũ a patre.aʒo. a ſeruo aũt nõ: qꝛ ĩ iudicio

eſſe no pt: vt. ¶
99 Aulus. ber cangeatir⸗
Ja dño vel a patre qui pᷣcia akts pᷣſtauit. et
poſſidet hereditas petat. an als Beſtirit.
filio vel ſeruo moꝛtuo:vł ſeruo ma 8 haſeſe
numiſſo:vel emancipato filio intra nulli qreleẽ ſub
annu agi vebeat: ⁊ an debitum ſibi qa ponfeſior en
dñs vel pater veducere pt᷑. Juł. ve cut. Sʒoppont᷑
rius eſſe ait: ⁊ id ꝓculus q́; rñdit: mn ſyagenec
petuo actionẽ dandam: nec æduci locũ: q; rſpoſ
opoꝛtere id qð ipᷣi ebet᷑: qꝛ non de aditq hereditat᷑
peculio agit᷑.ſed hereditas petit᷑:⁊ dar umtr aer
recte hec ſi pcia habeat ſeruus vel derutt. heredus⸗
filiuſffamilias. ſi ppterea bere⸗ hacdige ain

ditas petat᷑ a dño: ꝙ ſeruꝰ xebitoꝛ
fuit:pinde haberi ebebit:atq; ſi ð

herege ſit oblu
gatꝰ rẽ tradere.

peculio ageret. Icẽ dicẽdũ mauri⸗ nnnot. no,
cianꝰ ait: eti ſi pecuniã ex pcio ꝑce liberai aus ite
ptã ſeruꝰ vel ſilius ↄſumpſerat: ſeld obli fr en iegtn

als ex peculio erꝰ ſolui põt.Sed et
a filiofa.peti hereditatẽ poſſe.non

at hic dicit non
venire ämodoi

* . Pert 1, c1 cnerd ie de et. here. P
eſt dubiũ:qꝛ reſtituẽdi facultatẽ hʒ ei alrockene
ſicut ad expibẽdũ. Multomagis di ſet eu leneret h
cims odſſe peti hereditatẽ a filiofa. kenraner *
qui cũ paterfa.eẽt ⁊ poſſideret he⸗ ritĩ moia. cur
reditatẽ: ad arꝛoganduʒ ſe pᷣſtauit. cem 2 l iße
. . — — Agd hoc
Di poſſeſſoꝛ hereditariũ ſeruũ oc⸗ ret io. verũ d
ciderit id q́; in hereditatis petitiſe quide vel. he.
veniet. Sed põpomi. ait: actoꝛẽ 2 eugu met en
vVeniet. popom. ait: actoꝛ engduũ tenet᷑. etiã
bere eligere: vtrũ velit ſibi eũ con⸗ ſpoſt heredita⸗
demnarit vt caueat ſe non acturu nd eria⸗
lege aquilia.an malit integraʒ ſibi vcacht: ſe r
õ Ir. . eruu habuit pꝛi
eſſe actionem legis aquilie. omiſſa norn ma iü on
4 ſedit euʒ quẽ re⸗

ſuituere ęrat obligatꝰ.de hoc em erat hic tm̃ q̃ſtio.an obligatio dã
m dati veuolueret᷑ in pe.hẽ.⁊ diẽ ꝙ nõ ſit pꝰ aditã hẽditatẽ:ſjͥ añ.
d Concdẽnari. ſ. peti. hereditat.
e Caueat.nõ videt᷑ opus eſſe caunõe: qꝛ vtraq; intẽdi nõ poteſt:
7 ſi nõ caueat:vt diximꝰ.S.nau.cau.ſta.l.idẽ.S.ſfi.ſed foꝛte cauet
ꝓpter impẽſas: vt.j.⁊æ rei vẽ.l.nõ ſolũ. alij dicunt ex abundanti
caueri.accurſius.

f Integrã. que heredh ꝓ ſeruo hẽditario occiſo cõpetit: vt B. .

ad. I.aquił.l.liber hõ.S.ſi ſeruꝰ here.
f Extimatiõe.ꝑ petitionẽ hereduatis.ac. S
L tat?. qui aĩo ſolo adire põt.
vᷣt inſti. e here.qua.a dif.S. fi⸗
h Ipſius. ſ.heredis. ⁊ ſua tm. nõ hereditaria vel vefuncti: vnde
hec actio ceſſat:vr hic.⁊.S.e.ꝙ ſi ĩ dẽ.S.nõ ſolũ.a.l.⁊ nõ tm̃.S.q;
ſi ꝓ emptoꝛe. Actio.ſ.leg aquitł᷑.accur.
i Si pꝛedo.y. ⁊ mar.a alij ponũt caſum ſic. pᷣdo res hereduari⸗
as wlo veſijt poſſidere. alienado eas res ex cauſa venditõnis ex qj
pꝛecium lucratus eſt. poſtea ſua natura res interijt. videtur pꝛe⸗
donem omnino abſolnendum: ſ̃m ſenatuſcõſul.ſenatus enim.s-
eo. uem veniunt. F. item eos qui bona. ſtatuit pꝛedones perinde
damnandos.acſi poſſiderẽt: ſed ſi poſſiderent. liberati eſſent na
tur ali interitu. ergo ⁊ nunc a rei petitione dicunt᷑ liberati. Iẽ ad
pꝛeciũ teneri nõ poteſt: qꝛ ſenatus in ꝑſona pꝛedoms nõ fuit locu⸗

tus: ſed ĩ ꝑſona tm̃ bone fi. poſſeſſoꝛs: vt. S. e. itẽ ve. . ci antecj
Et dicũt hãc.l. eſſe nos.q dicimus poſt moꝛam quem teneni &

6
Gn ie

rhmmi 4
ſ ii

ſälterm
Ctunnhetto 6

nirſioſe

Fieſtle ſi
üfnigei n

S=

mmtiſrt. g
ilahe .

fNnieſe
ſcfnt ſou s

1

⸗

ieuuf

eln
:fetn⸗ .
glunt bo.
el Dicmai

tnentad vurn
Pmiz ſch iter

Ptanoneot

liel

ert irag1

B
li alelc/ .
il ies
Moer.

töoiſtro⸗

Mratiz
uieg
Meai

ſmigl gil

Kenen

mii f
Mchlukd
gend

NN
Mui

lchtanig.

üſgſtrtfen

miſticnnänge⸗
nlgtiſtnt F

1 Muam.
kume
9 Qunſöltln

ſüten geſinennd
ſegung .
1 Zugzoſmnlefn
foni ganrii,
Auaig herie

ai Ol tei,
OAuunri

uftfttnhurlns

SI
Pſiinden

Mleer Aüinn

ſſſdec
dlilegſien

n

anmt
bthnan

anſttcht

Ufuneg
tminien
inei,

—

=

wnin
Ngennde i
ſemsel
dragſih d
ücadt i
n Ren n
iſe m
tmiiſt
Gneßlim ar
iſui inn
M
Ansentat
MRe n
uſihician⸗
me hhi
mi en glun/
uii nandn

plu. c.
nõ ad ſiłeʒ caſũ

C. rei ven.l.certũ æ. E. v fruc.. lit. expen.ll. ij. ⁊ hoc idez intel
ligit Jo.ĩ ecimis.aʒ. qð eſt veꝝ ĩ ꝑſonalibo ecimns:nõ ĩ realibo:vbꝛ

mnteritn: ſed certe aperte eſt ↄtra eos. nam hic in pdone loquitur.
quẽ omnes dicũt ce naturali interitu teneri. ⁊. l.iſta dicit. pinde

cõdem.⁊ tũc eſt damnãdus.alioqͥn eſſet nugatõ. Itẽ dicit᷑ hoc apte
j. vi ⁊ vi ar.l.j.S.rectiſſime. ⁊ ſic pᷣdicta poſitio caſus ad id qð
hec littera vult ſtare non poteſt. Lu ergo dic caſum. Pꝛedo vẽdi

dit rem heredita

riã maioꝛi pᷣcio
quã valeret.vo⸗/

lens wlo deſinẽ

poſſidere: ſi res
poſtea naliter in
tereat: vebet te⸗
neri ac ſi poſſide
ret: ſ ſi poſſide⸗
ret ⁊ res ſic ꝑijſ/
ſet ad verũ pciũ
teneret᷑: vi. S. e.

ſi poſſeſſoꝛ. S. ſi.
ergo ⁊ nũc. ſic g̊

nõ reſtuuit totu
qð accepit. ʒ ꝑ
ſe. cõſul. in bo.
fi. poſ.ſecꝰcauet
vt. S.e. itẽ ve. S.
eos at.qͥ uſtas.

ipe em̃ ad totuʒ
tenet᷑: ſic q̊ ma⸗
gis grauat bo.

fi.poſ.Dicendũ
eſt ̊ vt pᷣdo per
verba ſe. cõſul.

teneat᷑ ad veruʒ
pꝛeciũ:ſed ꝑ ĩter
prationẽ ad to/
tũ: vt. S. e. l. p?

ſe. cõſul. ⁊ ſic bñ
mfert itaq; ⁊ ſi
ad eũdeʒ

k Poſſidere.

veluri rẽ diſtra⸗
xui hereditariaʒ

multo pluris ꝙᷓ

valeret: ⁊ pꝛeciũ

accepit.

ſeſſoꝛ.qui pꝛeciũ

reſtituit totũ:et .
re deꝑdita: vt. S

eo. en aS.
itẽ placere.⁊.

*⅓

