pᷣdicta iura qᷓ vidẽ
tur ↄtraria ſoluũt᷑
⁊ hoc placet. Uel
aliud in querela q;ᷓ
I ↄtrata. q; ꝑ q̃ꝛelã
ipo iure Zſinit eſſe
heres qui adiuit.⁊
ideo in viriẽ ſucce
dit.ſj nõ deſmit eẽ
heꝛes ꝑ ↄta. qꝛ nec
ptoꝛ heredẽ facere
pot. vt inſti.xe bo.

poſſ. S. s aut. qd

nõ placet.

q Eu de mof

ficioſo. ac
cipere. hec nõ dat᷑
exhẽdato rite als
ſic. Itẽ nec inſtuun
to.niſi ſit poſthu⸗
mus q poſtea nege
tur filius. vt. . e
car. e. l. j. S. pomp.
b Si ver? als.
ſi vere. filius. ⁊ nõ
negaretuur.
c Peres eſſet. ab
iteſtato ⁊ nullo ob

ſtante. H aũt obſtat

exheredatio. ⁊ fac
j. de car. e. l. j. S. et
generali. ac.
d Mõ patiat. F
vꝛ ꝙꝙ poſſit ageꝛe 3
ebuores heredari

Vi ĩofficioſo teſtõ vult di

cere:lʒ neget᷑ filiꝰcarbonia⸗

nã bonoꝝ poſſeſſionẽ nõ vebet acci

pere. totiẽs em̃ ea indulgenda eſt:q;

tiens ſi vere filius eẽt:heres eẽt aut

bonopꝝ poſſeſſoꝛ:vt interim ⁊ poſſi
deat ⁊ alat᷑:⁊ in actionib pᷣiudciuʒ
ñ panat᷑. Qui vo væ ĩofficioſo dic

nec actões mouere vebet: nec aliaz

vllam ꝙᷓ hereditatis petitõem ex⸗
ercere:ne ałs vnqꝙᷓ melioꝛis ſit ↄdi
tõnis:qꝙᷓ ſi ↄfiteret᷑ aduerſarius.

Vm q ioffici⸗ pꝓ Aul.

ſi teſti qrelã ĩſtituit:⁊ fraude
heredis ſcpti q̃ſi terciã ꝑtẽ heredi⸗

tatis tacit erogatus eẽt ei reſtitue⸗
re:reliqᷣt eã actõʒ:nõ videri ſeru⸗

iſſe qrelã ⁊ iõ nõ ꝓhiberi eũ repete
re ĩchoatã actöem. Item qſituʒ
eſt an heres audiendꝰ eſt añ xe inof

ficioſo querelꝗ actã veſiderãs reſti
tui ſibi ea q̃ ſoluit. Reſpõ.ei qͥ ſciẽs

indebitũ fideicõmiſſuʒ ſoluit nullã

repetitõem ex ea cq opetere. Jdẽ

rñdi euicta hereditate pꝑ inofficioſi
qrelã ab eo qͥ heres ĩſtitutꝰ eẽt:ꝑin
de oĩa obſuari opoꝛtere:ac ſi here⸗
ditas adita nõ fuiſſet. ⁊ iõ ⁊ petitõʒ
ĩtegrã biti heredi ĩſtituto aduer
ſus eũ qͥ ſuꝑauit ↄpetere ⁊ ↄpenſati

os. Seo otra. . de car. edic.l.iij. S.miſſum. K. ꝙ nõ pati᷑ piudicmʒ
qꝛ tꝑa nõ currũt. vt S. e iudi. l.ij. S. fi. Uel refert an velit agẽ Z eum
qui dicit ſe heredẽ. a tũc nõ põt.ne pſumptio ac. vt ibi. an aduerſus

alios.⁊ tũc põt.vt ̊. Ael reſert vtꝑꝝ ſatiidederit de rebo reſtituendis

ſi apparuerit eũ nõ eſſe filiũ.⁊ tũc poteſt. ałs nõ põt.vt.j.ð car. edi.
ſed ſi is.S. deniq;. a. S. an aũt.⁊.l.pe. Vel dic no põt. mſi ſatiſdede⸗
rit.⁊ tunc vſq; ad ↄteſtationẽ tm̃.ſi res ſit peritura.
eVBDebet. licet pꝛobetur filius. ac.
f Pereditatis petitionẽ.ꝑlata querela.
g Exercere.huius.l.ar.dicunt quidã eũ intendere petitionẽ heredi
tatis qͥ qꝛelã ꝓpomt.ſ̊ hoc falſum eſt. Primo. q; inſtuutꝰ eſt heres
nec ↄtra eũ ꝓnundiet᷑.vt.j.de vulg.ſubſti. ex facto.S.ſi. ̊ alus ex
ꝑte vel inſolidũ heres eſſe nõ põt.vt.j.de reg.iur.l.qð ↄtra.S.j. Se
cundo. qꝛ ceteras acnones intendit pater inuuo filio.ſed querelã nõ
vt õ. e.papi.j. N. Iiẽ ꝓ nobis eſt in. e.l.S.ſi filiꝰ.a.l.poſthumꝰ.S.ſi

quis. Item iſte ſi peni hereditatẽ. & ex teſtamento. vł ab inteſtato. vi

— — — . .

1.ti. j. l.j. ij. ⁊. iij. ex teſtamento no. cũñ nõ ſit inſtiiutus.ſed nec ab in/
ieſta. q; qᷓdiu ac. vt infra de reg.iur. qꝙdm. ⁊. . cõmunia ſuc. l.

anteqᷓ;. IJtẽ petino hereditatis dat᷑ ↄtra eũñ qͥ poſſidet pꝛo herede.vł ꝓ
poſſeſſoꝛe.hic aũt verũ eſt eſſe eum heredem.ergo ea nõ tenet᷑. Si at᷑
obijciat/ ꝙ m hoc ſunt duo iudicia. Rnꝰ.ſit ua.querele.⁊ peniõ he
reditatis. Cel dic. ꝙ licet petino ſit noua ac:iõ.tamen ſtatumn manda⸗
tur executiomi.quaſi de ea ſit cognitũ.ſicut ſit in actõne in factum q̃
naſciiur ex re iudicata. Sed ↄtra videt᷑. C.e.l.j.nam ibi ꝓponebat᷑
querela.⁊ dicit ↄtra ſideicom. dari acnionem ac ſi pro herede vel pro

poſſeſſore poſſideret. Ao hoc H. ꝙ querela ſicut petiuo hereditatis

dat 5 eũ q ꝓ herede vel ꝓ poſſeſſoꝛe poſſidet.alio tñ reſpectu.qꝛ ĩ pe
titione hereditatns tuulus ꝓ herede vere nõ eſt utulus. ſeo in querce⸗

“”MM

las vere quidẽ eſt titulus. quia ſcriptꝰ heres vere eſt interim heres.

ſed fingit vwer qtũ ad querelã nõ heres.qꝛ nõ videt᷑ inſtitutꝰac.
vt z.v in inte.reſti.l.nemo.nec videt᷑ poſſeſſionẽ adeptꝰ ac.vt.j.
acqui.poſ.l.non videt᷑.vtraq; tñ eodẽ libello ꝓponi põt.hoc mo

do.peto teſtĩ rumpi qꝛ inofficioſuʒ.⁊ eo rupto

onem debiti. RKipl
Ilius nõ ĩpedit᷑ qminꝰ ĩoffi
cioſuz teſtm̃ mĩis accuſaret.
ſi pater eiꝰ legatũ ex teſtõ matris

accepiſſet: vel adiſſet hereditateʒ.

qꝙᷓ ĩ eius eẽt ptãte.nec ꝓhiberi pa

trẽ dixi iure filij accuſare.nã indi⸗

nuiſſet ĩ accuſando:an qð patri da Fſi cũ filius.
tu eſt publicaret᷑:qm alij amodum l Atẽ queſitum
victoꝛie parat.⁊ in hac cã nibil ex Bolnn tenn
officio patris ̊ totũ meritis fi tarijs. vel alijs.
lij agit᷑. Et inclinandũ eſt nõ ꝑdeꝛe i qun agit
patrem ſibi datũ:ſi m teſtm pnũ⸗ 21 Sciens mde
ciatũ fuiſſʒ. Multomagis ſi mi buui. i. qo indebr⸗
Teari te Joritenng en fieri debehat
hi legatũ teſtatoꝛ vederit: cuius de· querelã. vt heti
inofficioſo teſtõ filiꝰ agens æceſſit fra. xe odi. inde.
me herede relicto: egoq; heredita⸗ Pas veiemdi
riã cãm pegi ⁊ victus ſum:idquod v. C. ð adi.ide.
mihi ex eo teſtõ relictũ eſt:nõ ꝑdã. t gant. zin
vtiq; ſiiam vefunctꝰ agere cepat. ſet. ve b e pann
Itemq; ſi arrogaui eũ qͥ inſtttu m. S. fi. .l. qre
erat litẽ de inofficioſo teſtamẽto eꝰ Nnc ne l.
q mibi legatũ vedit: litemq; ꝑege⸗ Vr j. v here. veil
ro noĩe filij: nec obtinuero: ꝑdere eli Zn.
me legatũ nõ opoꝛtet: qꝛ nõ ſum in tus. in f⸗
dignꝰ vt auferat᷑ mihi a fiſco id qoõ CRompenſali
relictũ eſt:cũ non ꝓprio nomine enen ſn inuueem
iure cuiuſdam ſucceſſiõis egi. ppe wlo fererit.
b Au. hr ar dw ,5
heredẽ. ⁊ infra ad ſille. pter venem. S. neptis. dis ve mndl⸗
rx f Ilius.tres ponu caſus lex iſta. accurſius.
1 Si pater. id eſt qꝙᷓuis. Poteſtate. ſ. filius.

gnatio filij eſt. Et qᷓrebat᷑ ſi nõ obti

t Riphonius

hereduatẽ reſtitii
ſicut ad exhiben.
⁊ rei vẽdicatio.
h Lonſiterer.
eu eſſe fiium.
i e Um. acti
onem. in
officioſi.
k Beſeruiſſe.
qꝛ nõ tam paciſci
tur ꝙᷓ ecipit. ſi
7.S. tranſact.

ſupꝛa. e. l. nihil.

tAccuſare.ſ.teſtamentũ mofficioſum.⁊ hoc qn alius erat heres
ſz pr̃is ⁊ ſilij eadẽ ꝑſona videat᷑.vi.C.æ impu. a ali.ſub.l. f.

v Filj eſt. ſ. querela. vel melius exheredatio.

x Dbitinuiſſet. ſ. pater. accurſius.

y Publicaret᷑.videtur ꝙ nõ.qm̃

e. vt inſti. e. . ſi mtor.

3 Alij commodũ.ſ.filio.⁊ ſic pʒ ꝙ ſm hec iura aliquio enã exis
caſtrenſe vel quaſi querat᷑ filio ᷣm ↄſtantinũ ceriũ eſt et ſᷣm archo⸗
dium oĩa materm generis.hodie omnia aduẽticia.vt.C.ð bo.ma.

l. j..ij. ⁊ de bo.que li.cum opoꝛtet.

A Meritis. an meruerit ex heredari vel nõ.

b S Fm. i. ꝙᷓuis.

Dederit.i. reliquerit.

c Abultomagis. pegi. nam neceſſe habui hoc facere.vt. C. quõ ⁊
quando iudex. auten.qui ſemel.a.j.de bo.li.l.qui cũ maior.ꝭ.ſed

⁊ ſi mmor.⁊ ideo dicit magis.

d Ceperat. aliter enim nõ tranſmittitur enã hodie ad extraneũ.
ſed ad ſuũ ſic.C.e.ſcimus.in fi.⁊ ↄcoꝛdat huic.S.ĩ.de fideicõ.li.ſi
filius.S.erit.⁊ de bo.li.ſi filius.a.j.ꝓxi.rñ.⁊.j.de his qb vi inch.

poſt⸗le. S.qui accuſauit.accurſius.

e Eum non pꝛoprio.aſſignat cauſam omnium pꝛechctoꝛum. Et
eſt argu. de tan ꝙᷓ. id eſt de dictione tanꝙ;. vt dixi.S.œ adop.ſi pater
S.qui duos.qð ſacit.vt ſi ille qii mlit ſententiaʒ ſuccedii iudici ap
pellatõis poſſit iudicare. Item hec ſucceſſio de qua hic dicit eſt in⸗

ſtituti de acqui.ſi ꝑ arro.accurſius.
f ſ Aꝓponas. filius.ſ.emancipatus.

g Honox poſſeſſionẽ. ſ. trata. ſeo alind in filio pretert⸗

Nucukap
iſehucanm

Phlie enich ge

n gts we
Lrnga

mun ne 1
Prins kehe
V. 1it oi,
(WnGſ h

ang lli⸗
iͤponms 9 4
ntligegi Kk⸗
yrtin lin

WYMNr
Niceut

luepd
en r alngi.

nnah

ibirent eiſ

uueſiuane ſin

ſulie pt

Mintie⸗ r
r. hrt,

nig
ſ 1 in

Neber
ö nln

ſininde
dlden nein

A
mda ſiin
dun e
nder
ma ſy
ignü⸗
unl irn
ſſt n
Nreditn, st

. hn
in

1
6N

. inlis
rnim :iMlunt
AN,.

poſ. ta.l.illud. S. ad teſtamenta. z.l. non putautt. j. H.

h Queri. de inoficioſo. accepta pus bonox poſſeſſione gra agno

ſcende hit.

1 Junger. vtrobt

vt. J. de ungen.
cum emã.l.j.S.ſi

pꝛ emã. Sʒ noöne

viciat᷑ ſiue uritat᷑

teſtm in totũ. cũ

iſte ſolus ab inte
ſtato eẽt ſucceſſu⸗
rus. ⁊ ſic ulle ne⸗
pos moil dz hie
ſm pla. Sʒ dico.
ꝙ ei dꝛiungit ꝑ il⸗

lud edictum. j.ð
ↄiugẽ. cum emg.

hb. q pla. foꝛte
non cognouit. ſe⸗

data eſt ei diſcoꝛ⸗

dia iur.ciuił ⁊ pᷣ⸗

toꝛij ꝑ illud.cum

ius ciuile emãci⸗
patum ꝓꝛſus re⸗
pelleret. ß Pptoꝛ eũ

admittet.⁊ nepo

tem ꝓꝛſus repel⸗

leret. ⁊ ſic ambo

veniunt. Sʒ 5. J
de diug. li. l. j. S.
iz ſi patruus. Sʒ
inteluge.ꝙ nõ cõ
lungit ibi exhere
datꝰ ꝑ ntu.illum
miſi pus agat qre
la. Dz hodie pᷣdi⸗
cius ti.de diugẽ.
nõ hʒ locum.cu ꝑ
autẽ.ua ſuccedic
emancipat filiꝰac
ſi eet in ptate. vt
in ant. de he?. ab
mteſ. S. j. col. 1x.

kk Si herechta⸗
tem. debeant. etiã
cuuiln ſi emãcipa
n. ſi in pkate na⸗
lter.

tacuo dſenſu.
Vt infra eo.l. pe.

ſed ar. contra. j.

q; ſine petat bono poſ. ſiue de inofficioſo agat.

ꝓponas filiũ emancipatũ
pᷣteritũ:⁊ ex eo nepotẽ in ptᷣa
te retentũ heredẽ inſtitutũ eẽ:filiꝰ
pt ↄ? filiũ ſuũ teſtatoꝛis nepotẽ pe

tere bonoꝝ poſſeſſionẽ: qri at de in

officioſo teſtõ nõ poterit. Oꝛ ſi ex⸗
heredatꝰ ſit filiꝰemancipatꝰ.pote⸗
rit qri:⁊ ita iũget᷑ filio ſuo.⁊ ſił cũ
eo hereditatẽ obtinebit. Si heredi
tatẽ ab heredibo inſtituns exhere⸗

dati emeꝛint: ł res ſingulas ſciẽtes
eos hr̃des.aut ↄduxerĩit pᷣdia.aliõ⸗

ue qd ſile fecerint:vł ſoluerit he⸗
rediqð teſtatoꝛi debebãt: iudiciuʒ
cfuncti agnoſcere vident᷑: ⁊ a q̃re
la excludunt᷑. Si duo ſunt filij ex
heredati. ⁊ ãbo v inofficioſo teſtõ
egerĩt:⁊ vnꝰ poſtea oſtituit nõ age⸗

re:ꝑs eꝰalteri accreſcit. Idẽq; erit

⁊ ſi tꝑe excluſus ſit. v Apia.
Irrca inofficioſi qᷓrelaʒ euem
re plerũqʒ aſſolet: vt in vna
atʒ eadẽ cã diuerſe ſnĩe ꝓfeꝛant᷑.qͥd
eĩ ſi fratre agẽte hẽdes ſcpti diuer
ſi iuris fuerit:qð ſi fueꝛit. pte te⸗

ſtatꝰ 7 ꝓ ꝑte inteſtatꝰ wceſſiſe vi⸗

ebͤ. i Dem.
Jnõ moꝛtis cã fueꝛit wnatũ

Hh6 int viuos.hac tñ ↄtempla⸗
tõe.vt in q̃rtaʒ hẽat᷑: pt᷑ dici inoffi

cioſi qrelaʒ ceſſare ſi q̃rtã in wna⸗
tõe hẽat:aut ſi minꝰ hẽat:qð veeſt
viri boni arbit᷑tu repleat᷑: aut cer⸗

acqui. here.l.ꝓ herede.S.j.⁊.ij.. accurſius floentinus.
m Si duo. egerint. qlibet p pte. J
n Mon agere. ſ. repudianw.
o Accreſcit.ſ.vt poſſit petere ſiẽ aliam.ſic.⁊.j.ſi ꝑs he.pe.l.ij.⁊

EC. qñ non pe. par.l.
di ſchio accreſcit ipᷣo iure.lʒ de nouo petat.vt iſti.de he.ĩſti.S.ñ at᷑.

. S, e.qͥ repudiqtis.nõ ar ipſo iure.ĩmo here

p Te. ſ.v. annoꝝ.vt.C. e.ſcin.. illud.
c Irca. vt in vna.ſ̊ nõne alia eſt cã.cũ int alias ꝑſonas litige
tur. vt. j. ve excep.rei iu. ⁊ au eadem? Feimpꝛopꝛie vocat eã
dem cãm. ſ hoc tõ facit.q; eadem eſt ꝑſona.⁊ agẽts.⁊ iudicis foꝛte.
vel qꝛ dve eadẽ re.i. teſtamento inoricioſo tractat. ſic. C. ne li.m
vna eademq; cauſa.
r Diuerſi iuris.y qꝛ ali filiꝰ a ali exneꝰa agi? ve teſtõ patris. vł ali
non capax. q turpis pſona. ali honeſta. ⁊ agi᷑ de teſtõ fratris.vt.S

at᷑ in teſtamento r

miuſto teſta. l. pe

c. l. mat. S. ̊ nõ eit. .l. nam ⁊ ſi. S. ſilius.
1idebit.ſ.ex poſt facto.als ʒ inſn.de here.inſti. S.non at᷑.ſecus
upto.qdð nonꝓ ꝑte.ſed in totum rumpit᷑.vt.j. de

t ſ non monis. vt in q̃rtam. qꝛ ałs non ↄputat᷑.vt hic.⁊.C.

e.ſi qñ.S.generalit.⁊.C.de colł.l.
VRepleat. hoc de

pe. in fi.

repletone adduum eſt a ↄpoſitoꝛibo noni iuris

Eid qð eſt. C. e. oimom. Jrem qð ſubijcit de collatõne facienda ex

—

a matre.cum eius ſilentm ⁊c̃.vt inſti. de exhe. li.S. mat᷑. ⁊. J.de bo.

–—

teſtamento.sdicit̃ ꝑ id qð eſt.C. de col.in aut᷑.ex teſtõ. Alij dicunt /
mutatr᷑ caſus.vt dicat ab inteſtato.cum ex teſtõ non fiat hoc iure col⸗

latio. vt. C. de colł. l. j.

x Aut certe. ſed dicas non agi ad rep etionem. nec eſſe ea otentum.

930, vel dic ꝙ mutat caſum qñ ab inteſtato.

te ↄferri opoꝛtere id qð vonatũ eſt.

Si qͥs cũ ñ poſſit de inofficioſo q̃ri
ad qᷓrelam admiſſus ꝓ pte reſcin⸗
ere teſtm temptz. ⁊ vnũ ſibi here
em eligat ↄt᷑ quẽ inofficioſi q̃relaʒ

inſtituat.dõm eſt qꝛ teſtm̃ p ꝑte vʒ

⁊ pᷣcedẽtes eum pſone excluſe ſunt.
cũ effectu eũ qrelam inſtituiſſe.
ſub hac oditöe i Bẽ.
fuerit hẽs inſtitutꝰ. ſi ſtichũ
manumiſerit.⁊ mãumſiſſet. ⁊ po
ſteaq; manumiſit inofficioſum ⁊ĩ⸗
iuſtũ teſtm ꝓnunciet᷑:equuʒ ẽ huic
q́; ſuccurri. vt ſui pᷣcium a manu⸗
miſſo accipiat.ne fruſtra ſeruum
pdat. i Bem.
J iſtituta de ĩofficioſo teſtõ
accuſatõe de lite pacto trãſa⸗
ctũ eſt.nec fides ab hzẽde trãſactiõi

pᷣſtat. inofficioſi cãʒ integrã eẽ pla
cuit. Eiq ſe filiũ eiꝰ eẽ affirmat
q̃ in teſtõ id enegauit: ſi tiñ eum

exhrdauit: v inofficioſo teſtõ cã ſu

peſt BDe inofficioſo teſtõ militis

diceꝛe nec mies pt. Be inofficio
ſo teſtõ nepos ↄt᷑ patruũ ſuum vel

aliũ ſcptũ hr̃dẽ ꝓ poꝛtõne egeratꝰ

obtueꝛat:̊ ſcptꝰ:hẽs appellaueꝛat
placuit interĩ ꝓpt᷑ ĩopiã pupilli ali⸗
mẽtaꝓ mõ facłtatũ:q; ꝑ inofficioſi

teſti accuſatõʒ ꝓ ꝑte ei vẽdicabãt᷑

cerni: ea qᷓ adueſariũ ei ſmĩſtꝛa
re ncc̃e hr̃e vſʒ ad finẽ litis. SDe

tio.vt infra de ↄdi.inſti.mulier q̃.S.pe.

DSDi quis. pꝛz.
De inoſ.qri.ab
mito.
a Zdmiſſus.ſ.de
facto. .
b Teſtm̃. ſ. filij
emãcipati. .
cC Pꝛo pie. alia q̊
iſte non agit.
d Pꝛecedẽtes. oꝛ/⸗
dine. ß non gdu. vt
fulij patrẽ m aʒo.
vt nõ. S. e. pat.
e Excluſe ſunt.
tꝑe vel repudiatõe
vel ſnĩa.ſiue pꝰ luẽ
dteſ. ab iſto. ſine qñ
cuq;. vt ar. S. e.ſiꝓ
ponas. in fi. t nõ

duo diẽ.ſ.⁊ teſta

mentũ ꝓ pte valere
excluios eſſe fili⸗
os.ſſecꝰ ſi in totũ de
ſicet. tunc eĩ ab in⸗
teſtato adnutterent
in totũ.etiaʒ qͥ pus
eſſent excluſi a qre⸗
la tꝑe vel ꝑ ſniam.
Em al.ꝙ ſi alio mõ
ꝓ repudiatõʒ.nõ ve
nirent.qꝛ fecerunt
locum ſucceſſoꝛio
edicto.

f ſ 3 ſub hac.
manumiſe
rit.ſ.ſuum ſuũ.ſe⸗
cus ſi hereditariũ.
qꝛ tunc etiam liber
tates r̃ſcindunt᷑. vt
S. e. papᷣ.S.fi. Sed
in hereduario vẽ
talis ↄditio impoſ
ſibilis. cum eaʒ nõ
poſſit adimpleꝛe ni
ſi adita hereduate.
⁊ adire nõ pt᷑ niſi ĩ⸗

pleat. ſed cerie ĩimo

admutit᷑ talis ↄdi⸗

g Pꝛeciũ.ſ qdð pᷣcium? R qͥdam id qð dꝛ. C. cõi.S.ma.l.j.Alij
ce. xx. aureis.vt.S.e.papᷣ.ĩ fi. Qu dic veꝑ pᷣciũ.vt ar.C. ſi aduerſus
li.l.ij. Item q̃ actõe? Hꝰ qͥdam actõe in factũ.q̃ in varijs cauſis ẽ inuẽ
ta.vt.C. dæ ſa.ſan.ec.ſancimꝰ. Alij dicũt ſine cã.vt.j.de ↄdi.ſi ne cã.
l.ij. Alij ob cãʒ.vt.j.æ ↄdi.cã da.ſ̊ ſi falſum. Lu dic ᷣm io.ↄduõe ex
hac.l.q̃ et᷑ ex.l.veteri dat᷑.vt.j. de adul.l.qð ex his cauſis.

h ſ inſtituta. placuit.ſ.ei qͥ trãſegit.qꝛ non dʒ ei fides ſuaꝛi ꝛ⁊c.
vt.C. d pac.cum ꝓponas.⁊ tranſac.ſi diuerſa.ſj heredi eiꝰ
q̃ tranſegit non reſtituit᷑ qrela.ſ̊ dat᷑ actio pᷣſ.v.vt.C.d tranſac.l.cu
mota.q̃ eſt ↄ.⁊.S.e.nam ⁊ ſi.S.j.⁊.l.pap.S.ij.vel dic vt in contrario

nõ. accurſius floꝛentinus.

Ei qᷣ ſe. exheredauit.ꝑ qð pᷣſumit᷑ ſiliꝰ. cũ ſit inepta res in exneuo

exheredano.vt.j.e v. ob.l.q filium.

k Sugeſt. ß quõ hoc. nam nõ eſt experedatꝰ rite. ̊ ceſſat qrela.vt. ⸗
li. ⁊ poſ.ſi poſthumꝰ.S.fi.⁊ ad car.l.j.S.põpo.qᷓ ſunt õ.ſ̊ dic ꝙ nn-
te exheredauit.ſ̊ poſtea in q̃dam ꝑte teſti negauit eũ filiũ eſſe.
¶SDe inofficioſo.militis.i.militantis vel et᷑ nõ militãtis ſi ẽ filiuſſa.
vt.C. e.l.fi.ſecꝰ in veterano patrefa.vt.S.e.papi.S.papᷣ.

m GSe imofficioſo teſ.ſ.aui.

Suum herecem ſcriptum.

n Becerni.hoc in cã appellatõms ⁊ cũ obtinunt in pᷣncipali.alłs foꝛte
ſecꝰar. S.e.l.q v inofficioſo. Itẽ nõ. ꝙ nõ remanẽt oĩa in eodeʒ ſtatu

afpellatione pendente.ſic. j. e ap. imꝑaioꝛes. Item nõ ar. ꝙ möchus
ſit alendus de bonis mõſterij in cã quã. hʒ j abbatem accuſanw eũ. vt

er de accu.c.ex ꝑte.
uns. 1. C. de oꝛ. cog. l.

Et ſic nõ.q̃dam ꝓpt᷑ eibaria ꝑmun.vt.j.ti.j.l.di
fi.a..vt in poſ.le.l.pe.⁊ c lib.ag.l.ſi neget.

a BDe. de inofficioſo teſtõ.expone hũc. S. vt. j. l. ꝓx.

b c EAm maf.
alios. ſ. ex⸗
neos. ſecus ſi alios
filios. qꝛ tunc non

Aomt querela. vi

C. e. l. j

c Pertinere. ſ .p
lata q̃rela. vt.S.l.
ꝓx. nam late patet
vVbum ptineꝛe. vt.
e v. ſi. l.?bum ꝑtu
nere. Sʒ certe ĩmo
videt᷑ ceſſare q̃rela
7 directo filio here⸗
ditas reſtitnẽda.vt
j.e here.inſti.l. fi.
Sed ibi aliud fece⸗
rat teſtm̃ in qͥ̊ filiꝰ
inſtitutꝰerat. H non
Item agr. C. de tpe
in inte. reſti. l. ſi in⸗
li.l. ſi cũ in vtero.

ſtent. imo 3 teſtm̃ pnũciatũ
von. brs e ponn? eſt et apellare. ſi Z teſtiñ pnũciatũ

non. vt. S. e. papi. ĩ
ſi.que eſt Zj. ſo. hic
tm̃ refuit pᷣterino
facta.ibi re ⁊ ↄſilio.

vñ omia reuocan᷑

Alij dicunt h fuiſſe

ſpãlii cuidaʒ indul

tum. qꝛ fuerat filiꝰ
auſte pᷣteritꝰ. Alij.
vt aʒ. ꝙ hoc coꝛri⸗

girt᷑ ꝑ id qo bic ſbij⸗

cit. ac.
e Adnõndũ ẽ.i.
repᷣhenſio ſubijcitᷣ.
Sʒ tu dic pᷣm aʒ ex

teſtamto mr̃is q̃ exiſtimãs pijſſe fi
lium:aliũ heredẽ inſtituit: de inoſ
ficioſo q̃ri pt. Auk.
Vm mfr militẽ filiũ falſo au
diſſet veceſſiſſe: ⁊ teſtõ here⸗
des alios inſtituiſſet: diuus adria.
creuit hẽditateʒ ad filiũ ꝑtinere.

ita vt hibertates ⁊ legata pᷣſtent᷑.

huic illud adnoõndum ẽ.qð libeꝛ
tatibo ⁊ legatis adicit᷑.naʒ cum in⸗
officioſuʒ teſtm̃ arguit᷑.nihil ex eo
teſtamẽto voalet. v Apia.
ſuſpecta colluſio ſit legata
rijs int᷑ ſeptos heredes ⁊ euʒ
q de inofficioſo teſtõ agit.adeſſe eti
am legatarios ⁊ volũtatẽ vefuncti
tueri ↄſtitutum ẽ᷑:eiſdẽq; ꝑmiſſum

fuerit. SBe inofficioſo teſtõ mr̃is

ſpurij q́; filij dicere vñt. Muis in⸗
ſtituta inofficioſi teſtamẽti accuſa⸗

tõe res trãſactõe vœciſa ſit.tñ teſta
mẽtumĩ ſuo iure manet.Et iõ da⸗

te in eo libertates atʒ legata vſq; qͥ

falcidia ꝓmittit ſuaʒ hñt ptᷣatem.
Qm femina nullum awptare filiũ

ſine iuſſu pncipis pt᷑:nec v inoffici

poſitionem.⁊ ꝙ ſubijcit adnotandum.i. hoc eſt adnotandum in hoc
reſcripto. ꝙ teneant legata. qð non eſt vbi ałs re ⁊ ↄſilio teſtamentũ
ꝓnunciat᷑ inof.vt ſubijcit.vt.S.e.l.qͥ repndiantis.in fi.

ſſ ¶ ſuſpecta.hic ſume ar. ꝙ non habet quis neceſſe cauſam ſu⸗
ſpitõis ꝓbare. ſic. C. de iudi.l.aꝑtiſſimi.⁊ æ his qͥ ad ec.ↄfu.
l.ſi.⁊ de adul.l.ꝙᷓuis.⁊ in aut.vt li.ma.⁊.a.S.is c.ſ̊ gar.j..de lib.

cauſa ſi paꝛtter.
g Aeſſe.ſ̊ an poſſit legatariꝰ ꝓducere teſtes illo nolente ꝓpducẽ.
videt᷑ ꝙ non.q; non eſt oñs luis ꝑ ↄteſtatõeʒ.ſj econtra. puto ꝙ ſic.qꝛ

eſt ꝑnceps litis.vt m qut.xæ litig.S. ad hec pñti.col.viij. Item videt᷑
ſtuma ꝑſona.vt ⁊ pat᷑ in bonis filij. vt hic ⁊ in ↄcoꝛ. hic poſitis.⁊.C.

boms ma. l.j. Item pt᷑ appellare. ⁊ teſtes ꝓducere m cauſa appella⸗
tionis.vt.C.e appel.l.eos.S.j.⁊ hic.ergo ⁊ in pᷣnceipali teſtes pꝓduce⸗

re potes. Item hoc eſt beneſicium legis ꝙ pt᷑ adeſſe. ergo late interpᷣ⸗
tandum. vt. S. conſti. pnci.l.vl. Item ideo pt᷑ adeſſe ne colludat᷑.dʒ
ergo poſſe facere ommia que fiunt.ne colludat᷑.ar.S. de iur.om.iu.l.

ij. Uel ſaltim illos vebet ꝓducere quos nommanerit iſte. ſicut ⁊ pꝛe

ſes dat tutoꝛes quos nominat magiſtratus. vt infra de magiſtra. cõ.

l. j. F. ſi pꝛeſes.

h Conſtitutum eſt. vt. . de pig. l. ſi ſeꝑatus. ⁊. J. de appel.a ſnĩa. S.

ſi ſi heres.⁊.S.idem rñdit.⁊.S. ꝓcu.l.paulus.rñ.S.eu.⁊ in aut᷑.de

liti.S.ad hoc pñti.colł.vxiiij. —
i Pꝛonunciatum. ſ an ſnia lata a non appellata poterũt exciꝑe xebi
toꝛes ↄ filium exheredatũ dicentes nõ nibi ſoluere debemꝰ.qꝛ colluſiſti

Heſic. Sed uone ↄʒ haberi ſicut heres in veruate. vt.S.e.papᷣ.in fi.

KHeæ veꝝ eſt. niſi ꝓbet᷑ colluſio.

k. SDe inofficioſo.mris.qᷓ illuſtris nõ erat.vt inſti. ad oꝛfici.S.ſcien⸗
du. als ſecꝰ. vt. C. ad oꝛſici.l.pe.⁊ hoc et hodie ſᷣuat᷑. miſi ſint ex tali
coitu nati qᷣ poſſit accuſari.vi adulterij.vel ſiłis.qꝛ cũ nõ ex volũtate
capiant.mulionmunꝰ ʒ volũcatẽ.vi in aut᷑.qbo mo.na.S.ſi. col.vji.·

ſicioſo teſtõ agi oʒ. in q̃ ſepti hẽdes

IMuis.ſfalcidia.hoc ad legata non ad libertates refert᷑.vt. S. eo.
pap. S. qm̃ autem.
m Poteſtatem. vt. 3. de tranſac. imꝑatoꝛes. ſ z in eo. ti. l. ↄtro⸗
uerſia.ſo.vt ibi.
n m̃ femma. pt. vt in inſti.xQ awp.S.femine. ſ̃ qͥd ſi iuſſu? Re

nec une pr agerꝛe
oſo teſtamento eiꝰ quã qͥs ſibi ma⸗ Po leum in ui⸗
trem amptiuã falſo eẽ exiſtimabat pilns. F ß ne ar⸗
ichlum.

agere p. In ea ꝓuincia de inof⸗
0 Adoptinam

wmiciliuz bhit. m Arcia. Mizutan. ⸗
Bueſus teſtm̃ filij in ampt; p In ea ꝓuin.
dati pꝛ nãlis recte xe inoffied mmicilium hñt.
oſo teſtõ agere p. Tutoꝛes pu⸗ maio ſe uted
pilli noĩe.ſine piculo eꝰ qð eis teſtõ tatis.vt.s. de ui⸗
dati eſt. agere poſſe re inofficiolo del. ſens

E falſo teſtõ diui ſeuerꝰ ⁊ antoninꝰ

10 11 mſi filius qrela
reſcripſeꝛunt.

vtat᷑ in modum

. gdictõnis. vt. ̊.
P Aulus. e. papi. S. ſi filiꝰ.
Zis q admittit᷑ ad accuſatzʒ . .r
q a Dueꝛſus

nolit aut nõ poſſit accuſare:
an ſeqᷓns admittat᷑ vidẽdũ ẽ.⁊ pla⸗
cuit poſſe.vt fiat ſucceſſioni locus.
Htum ad inofficioſi libeꝛoꝝ vł
pentum qrelaʒ ptinet.nbł inteſt qͥs

te awptini pꝛis.

. 2 8 72 l ſt . I9. .
ſit heꝛes ſcptꝰ.ex liberis: an exneis in uäg ndo⸗
vel municipibo. Si heres exti⸗ gr de n
. „ ,4 932 1 . e ino *
terim ei q eo teſtõ inſtitutꝰẽ:qo dx ver Neꝛ dam hie

inofficioſo teſtõ arguere volo: non loq qñ non tenu⸗

mihi nocebit: maxime ſi eaʒ poꝛtõ iu adoptõ. ſic ſa
. ciunt loq.j. de ʒ
nem nõ poſſideaʒ: vł iure ſuo pol-⸗ ia.l. ii. S. ſi pai.
ſideaʒ. Siuerſum dicẽꝰ:ſi legaue⸗ T r cel lot
rit mihi eam quã quis ex eo teſta⸗ zſi caſtrenſt peen
lio.qð teſtm̃ pote

rat expugnari iſto iure.licʒ non hodie.vt.C. e.l.fi:⁊ ſic loqui᷑ enaʒ

dicia.l. Ita.l.iij..ſi pꝛ.Alij dicunt ꝙ hic erat emãcipotꝰab adopti

uo patre.

r Zutoꝛes.reſcpᷣſerunt.qꝛ nemini vebet ſuum offiaum eſſe d am ·

noſum.vt.j.quẽadmodum teſ.apꝑ.l.ſi qͥs ex ſig.ſic ⁊.C.de adm.
tu.l.cum q̃dam.a inſti.e.S.ſi tutoꝛ.⁊.S.e.ſi ꝑs.S.fi.⁊.l.ſiliꝰ.S.mł
to.⁊..de his qᷣb vt indig.l. tutoꝛem.

ſſ J is qui. nolit. vt quia repudiauit.ałs non. vt.S.e.qui re

pudiantis. in pnꝰ? .
Non poſſit.quis pꝛemoꝛitur vel repudiauit. vel excluſus eſt
tempoꝛe.

v XZocus.hoc ſi ſuo iure velit admitti.ſecus ſi eius qͥ repudiamt

vVt.C. e.ſi qͥs finum.vel dic. vt nõ.S.e.pat. Y”ßÿMUV
x Mihil mieſt. ꝙᷓtum ad zta.inieſt. qꝛ qñ exneꝰ eſt heres inſtitu
tus.in totum tuet᷑ agentẽ.ſ ſi aliqͥs ex liberis in viilẽ. vt.j. le.
p. l. filium.S.in eum. a.l.virilis. Item q̊ͥ ad aliud inteſt etiam in q̃
rela.qꝛ vbi aliqͥs v liberis eſt in ſſitutꝰ.irritat ꝓ ꝑte teſtm̃.qñ exne⸗
in totum. vt. S. e.l.mat᷑.S.ſj non eſt admittendum. ⁊ tale inieſſe re⸗
perit.I.ti.j.l.ſj vtrum. H
y Mocebit. ß q̃re hoc? Nqꝛ ille erat inſtitutus ꝓ pte heres.vel in
ſolidum. tñ me heꝛedem in poꝛcinncula inſtituu. ꝙ ſi ipſe heres in⸗
ſolidum eſſet. me q;; inſolidum inſtituiſſet. facta oim bonoꝝ ↄfuſio
ne. non hꝛem qͥd quererem.

—

3. Si eam po tez. qᷓ ei in eo reſtõ relicta eſt. ⁊ ex eo diẽ maxime

idem eſt ů ſi poſſideꝛem. vel abundat maxime.

a Poſſideam. ſi habes nõ poſſideam ſup.ſ alieno puta emptione
facta ab aliq̃ cui ipſe vendidit.ſi nõ habes non.iũc ſuo iure.i.meo⸗
⁊ erit idem ſenſus ꝙ pᷣmo.vel ſuo.i.hereditario.ᷣm pᷣmum ꝑ mſti
tutõem. vel ꝑ legatum. ””ä
b Dierſum. p cur diuerſum? E? qꝛ. S. ꝓpi hereduateʒ pꝛis mei
non adim.ĩmo ꝓpt᷑ hereditsteʒ quam agnoui. naʒ ⁊ fote ignoꝛabã

aggere pt.
h cum ſu in dda

vt. S. e awp. l. j.
nullum eſt teſtm
niſi ſu miles. vt

e

iiſfrint

ammmn u
muu lt ni
“ nllanef
aahnu inin

llhe N
ulimn

1ſIehne
un

M; imone
el gind

ilcn e
WANN dbo.

liänmng.
ſnunmifn
S eßi⸗
Ujtch ct

i Rli
iln,
jiiſem a
ſißten

„

ijinrti
(onßen

Guſineen pii.
.

Art.

Gtunthl

N MWmN
Att

Mſolomtct
hiaiglnin
unchſheſgtitgn
Pi ſriilnlin

ſeſektuſfſße
W
fruſttnei

nſnti

utnirnmnfi

5Pteraum
Cnſuu
nmie
ügt kl

e⸗ inſie
ſuegeinm

4 ..
N nnockzn

sni
M⸗
mniti

4

nd
ldanefl m
felt
, 4
e t
ini
ewhen iun

jcsri

l Ahte
legene⸗ Uni
icte e
au. lliil
mgheitl

ginzr rtin ſnu

cels irlidg⸗

mai hin ni⸗
umtmr I

KNe ren

tate. poꝛnonem hereditatis ex neceſſitate. vt infra de acq. here.l.j. 2

piudicat mihi a⸗

k ſJZue ſuo.tris membra pomit. pᷣmo ſuo noĩe. vt non ꝑ ſe z ꝑp

agnoui. ar. inſti.d teſ.S.ſ̊ legatarijs. Uel ᷣm.m. legatum ex volũ⸗

ij. ⁊ de le. j. legetarius.S.j.
cAcceperat. pꝓ inſtitutõʒ. vel ꝑ legatum.
d Repellar. ab

n multd. 4 mento acc eꝑat. naʒ ſi eaʒ agnoſcã:
ſi.. ſo. ampliꝰ repellar ab accuſatõne. Quid &̊ ſi

ałs volũtatẽ teſtatoꝛis pbauerim:

mnino le n el puta in teſtõ aſcpſerim pꝰmoꝛtẽ pa
ego exberedatus tris me ↄſentire: repellẽdus ſuʒ ab
ſncceſſ. xt hic. x accuſatone. 1 Dem.
I.l. ꝓxi. S. j.cᷓ a⸗ 9betẽtil
ctio mof. teſti. ex exheredat peteti legatum
pſona eis cui he ex teſtõ. aduocatõʒ pᷣbuerit:
res extin a me m

ꝓcuꝛatõemue ſuſcepit.remouet᷑ ab
accuſatõe.agnouiſſe eĩ videt᷑ qͥ tale

tenta. vel nec re
uec ſpe opetebat

eeeaganio idiciũ vfuncti ↄpꝛobauit. Si
è” legatario heres extiterit exhereda
1 erbere 1:petieritq; legatuʒ. vide bimꝰan
nocat;, imo nee ſit ſummouẽdus ab accuſatõe. cer⸗
vider noll, ꝓi ad tum ẽ eĩ iudiciũ vefuncti: ⁊ rurſus
Nocaioeʒ. VYt. ]J. de „1 Tt 1
rei ven.l. in off nb eie teſto relictu ven eſt. tutius
aum. .. j. v bo. t fecerit.ſi ſe abſtinuerit a petitõe
li. q cũ maioꝛ. S. legati.
* 0. C . er ꝝͥ¶xℳ.G
rgoge De petitione hereditatis.
gelt. vel D ſces . DSHd8
ibi igno: ans. ar. 6 Aius.
Feeeent. D ig Frecitas ad nos pti⸗
ubijen de pen greri ing
ſtore⸗ ziimſtt. norig ite iur. aut
e. . ſi tutoꝛ. ß ibꝛ . nouo. Veteni ex lege.
nneceſſitate egu rij.tab. kex teſtõ qð iure factũ eſt.
Dilegataꝛi. Jue ſuo noie v Api.
mti. poſſet ͤ v⸗ ſiue ꝑ ſe:ſiue ꝑ alios effecti ſu
nuch abſtnere x mus heredes. g Aius.
non abſtinere. vt 6— S e
l vn. lbe⸗ Eluti ſi eaʒ ꝑſo nam q in nta
Yes ex. j.rñ. q̃ Ktate ſit. inſtitutã i I
Znerob irehi; piate ſit. inſtitutã iuſſerimꝰ
S. ij. rñ.qꝛ hic erxx·

heredatus extitit heres legatario. ſ ibi ſucccſſit in legatum. Ael die
umius unme. vt repellat᷑ ſi acceꝑit. ꝓpter generalia verba ſuperio⸗

g De pentione hereditatis. rubꝛica. poſito ve jrela que eſt pꝛepa⸗

ratoria huius ponit ⁊ hac.
b b Ereduas. veteri. tabulax. hoc membyꝝ ſubdiuidit ex teſtõ.
vel ab mteſtato. vt. j. de v. ſig. l. lege. Item ex teſtamẽto ſub
diuidit᷑.· vt hec l̃a diec.
1 Qnod iure. nõ iure factum pt dici id qð ruptũ vel irritum vel
non ſolenne eſt. vt inſti.qᷓ. mo.te.infir. S hoc at᷑ caſu. ſ̊ ſpãliter tñ

ſignificant ſingula diueria. vt. j. e miuuſto. ce.l.j. ex nullo vo tali

btinet ad nos hereduas. vt e iure cunli adiri poſſit. vt hic innmt.
pbat᷑. . xve iniuſ.te.l.iij. F. ſi. .l.deniq;. a.l. naʒ a ſi ſub ↄdi. ⁊ de
lib. ⁊ poſthu. ſi filiꝰ q. ⁊. C. xe teſtis.l. ex imꝑfecto... de ta. filium
S. cu. poꝛro qñq; dat᷑ in pᷣdicns bo. poſ.m ta. licʒ adiri nõ poſſit.
vt.j. xe miuſto.t.l.poſthumꝰ.j. H?a. S. idem.a.l.fi lio. 7 inſti. qbo

filium vel ᷣuum.ſcdᷣo ꝑ ſe.vt cuʒ inſtiun ſumus. vt.C. qd

tertuł.l. j. tercium cum ſucceſſimus tino qͥ fuit heres ſeio.⁊ hoc ſᷣm

qͥſdam. Sed i0. econtra ſuo noĩe cum ipſe eſt inſtitutꝰ.p ſe qñ ꝑ fili⸗
um vel uum. ar.j.de op.li. cum patronꝰ.S. cum libertꝰ. ⁊ infra de
vul. ſub. q liberis. S. fi. iſte paꝝ faciunt. tercium vo non mutat᷑.Lu
potes facẽ duo mẽbꝛa. vt hoc ſuo noĩe ſp̃diuidat᷑.ita. ſiue ꝑ ſe.vt cũ
ipſe inſtituteſt. ſiue ꝑ alium. vt ꝑ fum vel uum. qð ſequit᷑ infra
l. ꝓxima. ⁊ ſi titio.ex picta eſt.ſ̊ pᷣm hoc non bene eſt ſiue ita
hauna verioꝛ eſt. Et nõ.hic pnomia tercie ꝑſone ↄſtrui cũ pᷣma ꝑſo
na vbi pluralis numeri. a ſic iſta eſt mala grãmaiica.

⁶

eſſe inſtimtum eum cui ſucceſſi. ſed hic ipſam rein legatam s patre

IvV Eiuii.hereditatem.in q̊ caſu nec vno momento penes filin eſt.
Item iuſſum pcedere oʒ. vt.j. xæ acqʒ. he.l.placet. ⁊.l. ſi qs mi⸗

hbi. S. iuſſum.

m Intendẽ poſſumꝰ. H foꝛtit qᷓrit᷑ quo iure ſum heres ſeij. nam aut
veteri aut nouo.IJlem ſi veteri.aut ex teſtõ.aut ab inteſtato.ex teſtõ ñ.

adire hẽditẽ. Sʒ ⁊ ſi titio qͥ ſeio
hrs extiterit:nos heꝛedes factiſu⸗
mꝰ. ſicuti titij hꝛditatẽ nraʒ inten⸗
Tre poſſũꝰ.ita ⁊ ſei,j. Vtb ab ĩte⸗
ſtato hĩdes foꝛte ꝙ ſui hrdes ofun
cto ſumꝰ. ł ati:ł mãumiſimꝰxe
functũ ꝙue parẽs nr̃ mãumnierit.
Nouo iur ſt᷑ hãdes oẽs qͥ ex ſena
tuſcõſultis: aut ex oſtitutõnibo ad
hrditatẽ vocant᷑. p Aunk.
Ibhereditatẽ petam ab eo qᷣ
vns rem poſſidebat.e q̃ ſola

ↄtroueꝛſia eꝛat:et᷑ id ꝙ poſtea poſſi
Tere cepit reſtituet.

v Apranꝰ.
Iyuè pius reſcpſit. ꝓhibendũ
poſſeſſoꝛẽ hereditatis de qua

dtronerſia erat añc lis inchoaret:
aliqd ex ea diſtrabere: miſi malue⸗
rit ꝓ omni q̃ntitate hr̃datis vel re

rum eiꝰextimatõe ſatiſdare. Es
at cognita: ⁊ ſi nõ talis data ſit ſa⸗
tiſdatio: hᷣ ſolita cautio:et pꝰ litem
ceptam diminutõʒ ſe ↄceſſuꝝ pᷣtoꝛ

edixit.ne in totũ diminutõ impedi

ta.ĩ aliq et᷑ vtilitates alias impedi
at. Vtputa ſi ad funꝰſit aliqͥd ncci.
um:naʒ funeris gra diminutõʒ p⸗
mittit. YItem ſi futuꝝ eſt: vt niſi pe
cunia creditoꝛi intra diem ſoluat᷑.

qꝛ me heredem nõ
iſtuuit gpo noĩe ex⸗
pᷣſſo. vel vemõſtra⸗
tone facta.nec eum
ꝗ in mea pkote eſt.
Ite ab inteſtato ñ.

nõ ſum eiꝰ cogtꝰ

vel ggnatꝰ. Itẽ no⸗

Uo iure ñ. qꝛ et᷑ iur
ve ert dꝛ me eſſe he

Am ſeij. annq eſt eĩ
regula e heres hẽ⸗
dig c. vt. C. he.
inſti. l. fi. Ad hoc di
cag. ꝙ ego ſum he⸗
res iuẽ veteꝛi.⁊ qñ
q; ex teſtõ. qñq; ab
inteſtato.ſi eĩ nitiꝰĩ⸗
ſtituerit me hẽdem
ex er teſtõ ſum hẽs
ſeio. Iẽ ſi nõ minſti⸗
tuit. ſed ab inteſta⸗
to ei ſuccedam. æ
ab inteſtato ſuccew

ſeio. ſicq; mirabile

☛

ↄtingit. vt ſim hẽ
ſeij ab uneſtato⸗lich

ipſe fecerit teſtm̃. er

q̃ ẽ adua hẽditas a
titio. Item vt ſim
ei ex teſtamento he
res. licet ipſe nul⸗
lum fecerit teſtm̃.
vVel ſi vẽq; feckit. ex
ſcdo teſtõ hes ſum
ſeij.⁊ hoc iõ ↄtingit

ꝗqꝛ ñ directo ſ̊ p ob⸗

liquũ ſum ei hẽs.⁊
młta ꝑ obliquũ ↄce
dunt᷑ qꝗᷓ diꝛecto nõ ſi
unt. quãqꝙᷓ; meliꝰvꝛ

deret poſſe dici. vt
codẽ in:e ⁊ mõ vide

ar hẽs ſeij q̊ fin ti⸗
tij.ar..de ſideicõ.

he. pe.l. nec inieſt. in fi. ij. K. Itẽ õ videt᷑ apꝑte pᷣme opiniom ꝙ legix.
I. caſtrẽ.pe.l.j.Sʒ ibi ideo nõ ſpectat᷑ ſcõᷣa cã. qꝛ nec ẽ nec eſſe pf.

H tm̃ pᷣma. ⁊ ideo pᷣma verioꝛ eſt.

n el ab inteſtato. hoc reſfert᷑ ad id qð pᷣma.

l. dixerat vel ex teſtõ.

o SDu heredes. vt in ptate. vt inſti. e he. q̃. ⁊ dif. S. ſui.
p Mãumiſerit. ⁊ ſic ſuccediꝰin icia hodie. vt iſti. de ſuc.li. S. ſ nr̃a.

q Mouo. hoc reſert᷑ ad id qð dixi m pᷣma.l. veteri iure.

rV SDenatuſcõſul. oꝛficiano.⁊ tertul.

ſCKonſtiiutõibi.vt filij ſoꝛons.vt iſti. de le.ag.ſuc.S. nos vo. Itẽ ſi

18 cin debet᷑ qrta ex ↄſtituiõe dini pij. vt.S. ti.j.
1† ſ Jbereditatem. de q ſola.i. ꝓptẽ quã ſol

papᷣ. S. ſi qs impubes.

vV Cepit. ⁊ ſic venit in iudiciũ. et᷑ qð poſt liteʒ ↄteſ.accidit. Et ſie

el 5. S. de inch. l.ñ pt. So. ibi im ſingłari. ̊ in vniuerſali iudicõ dic.
vt ⁊ ibi diximꝰ.⁊.j.de peculio.q̃ſitũ.in pn. 7.
dDum. §. ſi qs. 7. I. B. minimã. 7. j. ti. j. l. j. S. j.

e.l.ſi q̊.⁊.l.itẽ vidẽ/
x Reſtituet. inſpecio vninerſitatis iure q̊ peto.

y d Juus. ↄtrouerſia. nõ ↄtrouerſiam eſſe añ litẽ ↄteſ.

2*

3 Inchoaret᷑. idẽ multomagis 1 pa luẽ ↄteſ.nã ptmagis vꝛ de⸗

negandu. vt innuit ꝓx. S. cã at c. ⁊. . fa. her. l. alienatõnes. Sʒ vꝛ o⸗

futuri ñ facti noĩe impediat᷑ alienatõ. vi.. de excep.ſi pꝰ.q̃ eſt ð. Sed

ihi ſubandiã tm. Apparet gᷓ ex hac.a. j. e. ſ ſi.S. hoc ſe.⁊. C. e. ſi pꝰ

motã.a.j.fa.her.alienatõnes. q in pe. he. ⁊ fa. he. impedit᷑ alienatõ
et mota ↄtrouerſia tm̃.in alijs at᷑ vemũ lite ↄteſ.iure iſto.vt.C. cõi di⸗

U.l. j. . C. xe litis ↄteſ.l.ij. ᷣ hodie et pus.vt ĩ aut᷑. de ling.S.j.col.
viij. ſ ſatiſdano pᷣſtita mnun ꝙ ſic.ſ̊ alienatõ ſatiſdanomi ẽ ↄa.
a Diſtrahere. qꝛ piuchcium fieret petitoꝛi.
b Quãtitate. reſtituẽda vel nõ duminuenda.

cExuimatoe.ałs extimatõne. ⁊ als reſtitutõne, male.

Sariſdare.ſi ↄtingit alienari.qʒ fieri nõ dʒ. ⁊ ita mſi non ponit.

6
b Sanſdatio. cum fideiuſſoꝛibs. vt ſupᷣ qͥ ſat iſda.co.l.j.
Cautio. ſine fideiuſſoꝛibo.vt. C. de v. ſig.ſancimꝰ.
9 Ziminutionem. p vendmonem.
ePermittu.ſola cantõe pᷣſtita. foꝛiaſſis ⁊ ſine ea.ioh̊. ar.j.de relig.
ſcriptus beres.

tane nõ fue. niſi ſit Dir Gern 4PEE1 15
pupillꝰ vx fili?. ve lie cibaria:neceſſaꝛia erit diminu⸗
ure eu n ſili tio. Seck a res tge pituras pmitte⸗

re vebet pᷣtoꝛ diſtrabere. Biuus
adrianꝰ trebatio ſergiano reſcpſit:
vt eliꝰ aſiaticꝰ ſatiſdaret de heredi

g Dimimnutõ. ß 2
ſi fit cautio de quo

fiet? RKe?ce reſtunẽ⸗
wv qcqᷣd ve pdio ſu- tate q̃ ab eo petit᷑ ⁊ ſic falſum dicat
belte n deeraea Bideo. qꝛ ſuſtinet hereditatis peti
xenw. a lacit ad b? tiomis iudiciũ. wnec cã falſi agat᷑.
I.de re deli. l. at. quoꝝ iudicioꝝ q̃ in heꝛeditatis pe⸗

Ptoꝛ. 7. l. ariſto. 7

Pieni bo. ſi. . i titione ſunt: ea auctoꝛitas ẽ: vt nł

poſſeſioꝛ.S. ſed ſi in piudiciũ eiꝰ iudicij fieri œbeat.
res. ⁊ m.l.nõ ſolũ. i. Dem.
bh Di adn. eli? . em.
doſſeſſor. J teſtamẽtum falſum eẽ di⸗
Be hbeꝛeditate. TYa†*â: ,
no dannintnla vei cat᷑:⁊ ex eo legatum petat᷑. L
reſtituenda.

k Petitur. per pe. here. a ſcripto. accurſius floen.
¶Ett ſic. ſi habes a ſi.dic ꝓ qᷓuis.ſi habes a ſic. planum eſt.
m Hoc ideo.ſ.dʒ ſatiſdare.
Suſtiner. 1. diflerk. vt infra eo. ſi qͥs libertatam.
o Judiaum. ſ. pecitonum. nõ ſic in poſſeſſono.qꝛ ibi c falſo differ⸗

tcur E. dæ edicto diui adri. l.n. Sed quomõ de falſo agi hic pus cum
ſit queſtio incidens? Reĩmo pᷣncipalii dicebat᷑ e falſo. vel ſi incideni

nõ ꝓnunciabit᷑. vt. C. de fal. l.vbi.

p Quop iuchciox. 1. cnꝰ iudicij.ſ. pe. he.⁊ erit alotheca numeri. vk

ſilenſis. q̃le eſt indignan ſunt apoſtoli pi effuſnonem vngenti. cum
vnus ſolus. ſ. iudas fuit indignatꝰ. Item illud ſecti ſunt. cũ ſolum.
yſaiam ſectum legamꝰ. ſic ⁊.S.de on. iur. I. ij. S. exactis. 2. C. de rei
vx. ac. S. illo. ⁊ inn. de excep. S. idem iur. Uel dic qͥꝝ iudicioꝝ.i. q̃r ĩ⸗
ſtantiaꝝ. Tel dic è iudicioꝝ.ſ.pencõis hereditatis. directe ⁊ vtilis.

¶In pꝛeiudhcium. quod eſſet ſi non ſatiſdaret interim ce here.non
diminuenda. .
xſ Nieſtamentum. duos ponit caſus. pᷣmus qñ ab vno dẽ teſtm̃
ſalſum ⁊ ab alio legatum pent᷑.ſcõᷣus qñ idem. IJn pᷣmo dꝛ. ꝙ;
aut ſolnet᷑ legatum ſtatim hĩta cautõe de reſtuuẽw ſi ꝓbet᷑ falſum. aut
ſtanm q̃ret᷑ an debeat᷑. ſ.exannnanw qoem fslſi.ſ.ſipbatõnes ſunt in

