u. zis. B eſt ſenſus bpoꝛ ↄductoꝛ carioꝛẽ hʒ ↄdu· Em hoc pꝛoſequere l̃am. vel dic ꝙ loqui᷑ locaton qui certam mer⸗ L .
R, neImder õ hoc piʒ ꝑ cõ cegdem pſtitit capꝛario ſi vſqʒ ad annum gregem puaret. ſi oppomt᷑ ien
tö; matons ſiue vberioꝛs mercedis quã pcepit qͥoduxeru. hec cõ v. l. inferioꝛ qui opas. ·. e. H. q; H culpa caprarij aba de fuermt. A pſlnn⸗
Parans facit creſcere ↄodemnatõeʒ vltra.l. ac. S= SS rac aennin odem ale logurt ahrarlo qui ſe kenen bu 9 nn
zbit. ſi noõd .T. P. 9rreddet me⸗ at ex caſu foꝛtuito vt mercedem reſtitueret.nam repent ↄdinone ums,
y VBẽbii. ſi nocum funt ſoluta. als. illa.. x. ad mnredd e t eea, an Mincebiti ſncpd 9 iten
dio. Vt. S. ðdlxiN. .. . „ N eceſte?? f. e bi k uerſis mochs lr̃a Vnumn N,
.2r J qs wmũ bõ fide emptã: E re neceſſe ẽ damnu tecerit tenebui. ↄcoꝛdat/ oppo⸗ 1 Go ie
1 un fundu locauerit mihitiſ; ſit npat⸗ anto. cũ pꝛe ſuo cum inom emos in mnin)
ſciret alienam. ac. enict? ſine wlo malo ⁊ culpa eius grex eeẽt abactꝰquẽ qs oduxeꝛat: ita 47 quis pbat ſ e nuſc
b Et culpa aai põpo. ait nłominꝰ eũ teneri ex ↄdu reſcpſit. ſi capras latrones cit᷑ tuã fraude unniſe. inna
biraene. in (roeeiq duxit: vt pꝛeſtet᷑ ei frui qõ fraudeẽ abegiſſe ꝓbari pt iudicio lo imo qui ſeudd iſmnun

dicit eam ꝓbet vt

4 — 4 ☚ 252 . * . . „— . 4
eo q ſcrent rez ale aduxit licere. plane ſi dñs non pa⸗ cati caſuʒ pᷣſtaꝛe nõ cogeꝛis:atʒ tpis I. de pha l. nis rgi, e t

nam locauu. gfigr:210 tʒ ſit ahã hĩtatöez qð inſecum̃ ẽ.mercedes vt indebi- S. qm wlo. a x lriſmit⸗ d
o ers, mereb nõ minꝰ modã p̃ſtare eqͥſſimũ eſſe tas recupab. Celſus et᷑ imꝑitiaz s B. gum irg. igenſei ſi

rm.·a ſic eſt . I. e.. qjit abſolui locatoꝛẽ. Hic ſubiũgi culpe ad numerãdam li.viij. dig. h eorpid qõ con⸗/ innglen

ſi fundũ.in li. ſo. H „ . . ſy rra. 5 3 on trariuʒ nõ bak rn An
ſent auen loca⸗ pi qo marcel. li. vj. dig. ſcri. ſi fru⸗ ſcri. ſi qs vitulos nſeee bſartien . e or 8 x.
mr ibi nõ. vt. . e. ctuariꝰ locauerit fundũ in qͥnquẽ⸗ dum. q polliendũue ↄducit culp non pol.l. f.m mi eu
beet nii: 2 veceſſerit: beredẽ es ĩ qnqu? eũ pſtare vebere a qimputia pecca Memnn ond e t
e. l. cñ in płes. j. mũ ñ teneri: vt frin pᷣſtaret: ñ ma uit: culpã eẽ qppe vt artifex ĩqᷣt cõ Abere phare ſe ſt fuiuin 8
Kenii ait.. gis ꝙỹ iſula exuſta tenet᷑ locatoꝛ cõ duxit. Si nlien wvmũ ih lo⸗ ne ulba rel ſan ſii.
oſti. pe.l. aut.J3. V locato teneat᷑ du caueris:caq; mihi wnata: legata pciiſſe. vt h. iutſi
5 ſi gn. 7. S. re Dduc toꝛi. H gn ex loca ene⸗ † 17 — „ 7 gr. E. N ig. ⸗ 60 . cen
Ag.l. .. l0. i ctoꝛ vt ꝙ rata tpis q fruitꝰẽ pẽſio⸗ ſit.ñ tenefi me tibi ex locato 9 6 ac. ſi nts die “ be
defſent à venitde. z ſtet. Adaꝛcel. qrit quẽad. pᷣſta⸗ ſionẽ ſ ð tpe pᷣterito videamꝰſi qdq vrunt creauoꝛ; le;
eVPic ſubiũgi. ñ ne plte Alarcel. q⸗ 9 en n. E nſnnt . B pbaie ſi dicit ſe ligit; M
ꝛeneri. ad inieſſe.s rer: ſi fructuarij Fui opas oduxiſſet anñ legati diem penſionis dʒ nr ignus anmnſiſt. ün
da pen cronernmd; Phitatoez a magis admittirtenern ſoluenduaom. 1 Sllag. ſrerch t. di. rt
. Haeirino eu: 1c eqſſimi. Idẽ qrit ſiſum· X ego er aducto recte agaꝛk mnlen geao⸗ llanigu dih
tart⸗Hanetd a ptꝰ fecit ĩfundũ:q̃ſi qnquẽnio frn· er me nberts⸗ Lp. wb. ͤ Ki⸗
ruze raia em thn r: an recipiat: ⁊ ait n receptu: Igeamꝰ? an 7 Puoꝝ culpaʒ: n n wllle . Kunen
ieneri. ſi ex pielo tur : an recipiat: 72aung “ 5dic pmo wlus e ſuergfn
lins opus ſonui qꝛ B euene poſſe ꝓſpicere ebuit: & qſcuũq; induxerit pſtare ↄdu⸗ . euip eſt phanda iel. e
eaſus miuemat . qqd t ſinõ qᷓſ fructuariei locauit: ctoꝛ eebeat: T qten? pſtatuꝑ vtꝑ vt/ I ende ule z gue kinn a
Tem gnde exuſa Sqi funch vñs vicʒ tenebit. œcepit moxe fuos dat: an vo ſuo noie e „r chn eE. l i xi
lit. rlnnck aw⸗ ciↄductoꝛẽ ⁊ iia impatoꝛ Antoniꝰ neat᷑ ⁊ an adueꝛſus eos qͥs iuxerit edẽ. ſi qnis ex ſugeg
nta ſn. a. (ciũ diuo ſeue. reſcpſit. In exuſtis vtpp̃ſtabit tm actões: an qſi obꝓ⸗ er. . eanf„. grc .
br duenlecaun ecnenege ealali ſtetttiger K enla rencb mhiiraacz n
t. bocn . cede pſtands reſcpſit. 1 Wlia. t culpaʒ et eoꝝ qs in en 4 hpekgl.
3ikanch vnis v 3 45 fundũ locauerit ea lege ſuo noĩe:et᷑ ſinł auenit:ſi tñ culpaʒ “ nnilem
ſari ſubiceit. n4 ⸗pt etiam ſi qd vi maioꝛi acci/ i inducẽdis admiſit ꝙ; tales hũit: . Kerugebi⸗ emi. Min
beee e hiej.o diſſet Hei pᷣſtaꝛet᷑: pacto ſtandũ eẽ.Euos: ł hoſpites.⁊ ita li. lr. ann terchun. te e
dam ntel. gd. Si coloms Pdio, lege locatõis: ¶ appꝛobat. Eiß m lacatde zue⸗ lgunt anmo⸗ nn
Scum int. I. ad pvt innocẽtẽ ignẽ hꝛẽnt tenũciatũ mt ignẽ ne habeto:⁊ hũit: tenebi m mequm ig ete
n cai uhs. ſit ⁊ſi qdem foꝛtuitꝰ caſus incendij etiiam ſi foꝛtuit? caſus admiſit incẽe z actione repeñ ü Abr
1. 6 an b ſ cãʒ intulerit: n pᷣſtabit᷑ piculũ loc⸗ dium.qꝛ non vebuit ignem habe⸗ are k. Gan ind nan
e urlai. o. u. l. Loꝛi. ſi vo culpa locatoꝛis quãpᷣſta re: aliug em eſt ignen ninnocentem moens Toiners ns
nſi idẽ.ĩ fi. l èl 1— laef. H ꝓrogando mer⸗ nn infr
1i Allia. ſi ꝗs. als lex ſi qs. ałs. S. num. Icedem. vt. j. e. ſed addes. S. ſi quis. ſed ſi poſt: commiſſum furtum ?
* 1. e iret amttt itatotr Vale em̃ pactũ q̃ qs reciꝑet ĩ ſe ſolutum.indebiti conditio competit. vt h dicit. ſed videt᷑ ꝙ indehti gumifr teor
foꝛmiũ caſum. vt h. ⁊. C. ve neg. geſ. negociu. 2. S. de pac.l.inuriſgen. nunq locum habeat. ſicut aſi pater mulieris ſoluat Generoenann ink m Nic
S. item ſi qs. a. . e. item qrit. S. ſi gẽma. vel ecotra locatoꝛ aducton. luto matrimomo q non ꝑ condiuonem indebiti. c ws eiſt le e
vt nõ exigat mercedem. naʒ ⁊ hoc valet. vt ar. S. vpoſiti.l.j.S.ſi aue peut᷑.vt.j.ſolu.ma.ſi pater gnotans. que eſt ont e. ſol . ſßae ſi
nit. Thoc ſi ſpecificati ſunt.vt nõ.in.l.ſj̊ aſi qͥs.S.qſitũ.s.ſiquis cau. vt ceſſet condiuo indebiti fauoꝛe vns. Vt. S. de co 1. n tois
accurſius floꝛennt. S. mulier. vel dic aliud in mercedibo que non cebent᷑ mſi röne tpis Ainne
¶Si colonꝰ locatoꝛi.vt.j.e.l.videan:ꝰ.S. ſi hoc. quo quis eſt fruitus. vt hic. ibi vo wos cebebatur adimpleta cangl Cgunguimean
m LZocatoꝛis.i.oↄductoꝛis.ſj etiam ꝓpe poteſt poni. nione matrimonij. Item nota hic quem nom pꝛeſtare caſe 6.5. Ananpin
n Veceru. ſ. foꝛtuitꝰ caſus. 7. C. bigno⸗ oe. que ſoꝛtuins. 7. S. P ſocio.l. cum duobus.. ennhan.
o Tenebit᷑.ſ.ↄductoꝛ. damna. accurſiius. MRK J anſe lberai v
mꝑatoꝛ. quem quis conduxerat. cauſa ſtercoꝛandi agrum vel la- = „, f. um mec
hio Vaͤlane. don autem cuſtocnẽedi. .. . . Celſus. culpe. vt. .S. ad. l. aqł. l. idem iuris. in fi. inſti. ad.l. . alin
ꝗ Abegiſſe. dicunt᷑ abegei.qin aliena ſubripiunt Malia.⁊ abigere dꝛ adqł.S. unpig. 4 lnianenn
qui ſubripit.ſic ⁊ in aut.de nup.S.ſi igi. colł.iiij. vVSceripii.hoc caſu qui ſequit᷑ 38. ti. . Gignu. u
r ¶Pꝛobari poteſt.qſi culpa eum pᷣſumpta. ar. S. commo. l.eum ꝗ. x Si alienam. ex locato ranone ſuturi tempoꝝs. rer Re con am nenin
S. fi.io.⁊ ſᷣm hoc poni caſus ꝙ loquat᷑ ce caprario qui certaʒ merce l. cin licet teneatur vt poſſeſſionem reſtuuar. vt. .e.l, ſi qu runhut 1
dem pᷣſtabat. ſi ei ꝑmitreret fructus gregis ꝑciꝑe vſq; ad annum. ? ducnomis. accur. —„7 Aimſmm.
5 7 1 . . . . . „ „. D
ðð 2

ylere y .
. . 491 „7⁵ .*
ANR . 1.

ſ Ap ſ. XX õ AE- ANee. ; S ſ Nee EM—
PencXα ſ . N&. X. e e NrE ſ. E
₰ r. „* *

„ 1 — . äü
2 S 4* mi1 2AE ℳ 7

5

ga an
en,
an 8
Ale
a
muhz un

mi Raa
role u
8 83
4. l.e

ahi nn
rihi ſcn

nob un
N e
Nuſe
e d
en re
Pimmt nain
iedg e

llc
1 V. e
i
agu
mi
mce

8„

dD

y e XT ego recte a

Gam. non ſolum habebo exceptõʒ.ſ̊ etiam ⁊c.

ſic.S.æœ vſufru.q̃tens.S.ſi colono.

ctoꝛi.vt.j.ę.ſi ti⸗
bi womũ qᷓ eſt 3.

E

tezʒ nõ ꝙ electõ

mala ẽ in culpa.
vt inſolidũ ienes
tur. vt ⁊. S. ad. lI.
aqᷣtł. ſi ſᷣuꝰ p̃ᷣnũ.
S. ꝓculus.. S. ſi

fo

ꝛmicari. . F.

ſi mẽſoꝛ.fal.mo.
dix. l.iij.S.fi.⁊.Sᷣ

W
7

neg. geſ. l. naʒ

ᷣnꝰ. S. fi. 7. S.

ſocio. de illo. ⁊

I. e.l. cum ĩ płes

7.

S.ↄmoda.l.eũ

q. ⁊. l. qᷓ nõ tꝗᷓ̊. ?
l. ſi vt cer. S. tz in
terdũ.. l.ĩ rebo.

Item nõ ꝙ trib

mochs dꝛ qs in
culpa. Primꝰ ſi
ñ fecit qð diligẽs
faceret. Secud⸗
ſi ð pactõeʒ. Ler
cius ſi fuit ĩ mo

ra vi ꝓbat᷑ ꝑ.l.

iſtam ⁊ ſe.⁊ terci
am. ac.
e Conunenit. ſ.
expſſim de his.
fTales. qᷓ reʒ
eterioꝛem faciũt

g

SDi hoc. ſi ꝓ

GPuis. naʒ culpa
Keſſit caſum.

Alind eſt. rñ

t tacite obiectõ

m

ſuꝑions. l. ſi

qs wmum. S. ſi

.

Jus reꝛ.i. ſᷣui

miẽ panat᷑ amit

OQui ↄtroueꝛ

Uel. ꝓ ſaltim.
Tiberes. ꝓ fnturo temꝑe.
Igdeamus.⁊ aduerſus eos.ſ. liberos.
nquxit. in
wmum locataʒ.
Suo noie. ñ
g̊ noxalii.vt. j.
e pub. cum exhi
buiñent. c ſic eſt
3. S. nau. ca. ſta.
l. fi. S. hac aũt a⸗
ctione.̊ h̊ in acti
ne qᷓ eſt ex zctu.
ibi ex q̃ſi malefi⸗
cio. Item ſecus ẽ
ecõtra.qꝛ locatoꝛ
dat ꝓ noxia ↄdu

hãe.aliud oĩno non hr̃e. pnuttit eĩ

hre:ſ̊ in noxiũ ignem. Itẽ pſpi
cere dʒ ↄductoꝛ ne ĩ aliqͥ: E ius rei:
Fcoꝛpꝰ veteriꝰ faciat:ł fieri patiat
Qui vinũ de campania trãſt poꝛ
tandũ ↄduxiſſet:vinde mota a qͥ⸗
dã ↄtrouerſia ſignatũ ſuo 7 alteriꝰ
ſigillo in apotheca depoſuiſſet: ex
locato tenet᷑: vt locatoꝛi poſſeſſiõʒ
vini ſine ↄtrouerſia reddat miſi cul
pa careret aductoꝛ.nt᷑ ↄaducto⸗
rem ⁊ locatoꝛẽ ↄueneꝛat ne in villa
vrbana fenum oponeret᷑: ↄductoꝛ
oↄpoſuit.inde ſᷣuus igne illato ſue
cendit. ait labe. teneri ↄductoꝛẽ ex
locato.qꝛ ipᷣe cãʒ pᷣbuit inferẽdo fe
nũ aductõem. b Ermo.
Ed aſi q̃libet extraneꝰignem
iniecerit:damni iudicio loca
ti hẽbit̃ rõ. vy Apia.
Tem qrit᷑ ſi ciſiariꝰ.i.caru⸗
chariꝰ dum ceteros tranſire
ↄendit ciſium euertit. ⁊ uũ q̃ſſa⸗
uit łoccidit:puta ex locato eẽ in eũ
actõʒ. tꝑare em̃ ebuit h̊ ⁊ vtilis a⸗
qlie dabi?. Si namculariꝰonꝰ ĩ
Mict?᷑nas vehendũ ↄduxerit ⁊ cuʒ
flumẽ micturnẽſe ea nauis ſubire
nõ poſſet:in aliam nauim merces

rrãſtulerit eaq; nauis in oſtio flu⸗

mĩs pierit:tenet᷑ poꝛ nauicularius
Labeo. ſi culpa caꝛet nõ teneri ait.
ceteꝝ ſi ł inuito dno fecit:ł quo nõ
ebuit tꝑe:aut ſi minꝰ idonee vdit
naui:tũc ex locato agendum eꝛit.
Si mgr nauis ſine gubeꝛnatoꝛe
in flumẽ nauẽ ĩmiſerit: ⁊ tempeſta

te oꝛta tꝑare nõ potuerit: ⁊ nauem

ꝑdiderit: vectoꝛes habebũt adueꝛ⸗
ſus eum ex locato acto;. Si qͥs
fuũ wcendũ ↄduxeꝛit eũq; duxerit

„

ſis.culpa ſua qni iam erat in moꝛa reſtituendi.
IItem compoſmt. ſ. ↄductoꝛ.

m Seruus. cõductoꝛns. ,„ DG
n Ex locato. nec liberat᷑ volẽs noxe vedere. vt. S. e. l.j. pᷣmo rñſo.
o Pꝛebuit. incẽdio vñ ienet᷑.vt ⁊.S.ad.l.aqᷣł.ſi Hᷣuꝰ. S in hac. ac.
p Inferendo. ſ. fenum.

H
ſ
t
v

Conductõem. 1.
oc. accurſius.
Tem querit᷑.quid iur̃.ſit.

*

pactum in conductione appoſitum. vt ⁊. z.S. ſi

Seruum.iꝑare.ſ.curſum ⁊ voluntatem ſuam.
Aaquił.ſ.in factum. l JMBẽN
nauicular.micturnas.nomẽ ciuitatis vel ꝓnincie.

7

7

x Mauem. quam ↄduxit foꝛee. ge.

F? Dño. etiam idonee naui imponendo. vt. 5.

de vſu t ho. l. fl.

3 Agendum eſſe. vt z. S. ad.l.ro. de iac.l. ſi.S. ſegg.
a SDi mgjr. actõem fuit em̃ in culpa.vt.S.de rei vẽ.l.qͥ petitono.S.

culpe.accur.

pegꝛe:⁊ aut ab hoſtibo captꝰſit:aut
pierit ex locato eẽ actõeʒ placuit ſi
mõ ñ ſic ↄdux erit vt pegre duceret
Itẽ iuk. li. lxxxj. dige. ſcribit. ſi
ſutoꝛ puero paꝝ bnfacienn foꝛma
calcei tam vehemẽt᷑ ceriicẽ pcuſſe

rit vt ei oculus effoderet᷑ ex locato

eẽ actõʒ patri eius. ꝙᷓuis mgris le⸗
uis caſtigatio aceſſa ſit:tñ hũc mo
duʒz nõ tenuiſſe: ̊ ⁊ aqᷣł.vt.S. dixi
mꝰ. iniuriaꝝ at᷑ actõʒ ↄpetere iuł.
negat. qꝛ nõ iniurie faciende cã B
fecera ſ̊ pcipiendi. Si gẽma in
cludẽda aut ĩſculpẽda data ſit eaq;
fcta ſit.ſiqͥdẽ vicio mãe factũ ſit: ñ
eꝛit ex locato actio.ſi ĩpitia faciẽtis
eꝛit locati actõ huic ſnĩe addendũ
eſt miſi piculum q; in ſe artifex rece
pit.tũc em ⁊ ſi vicio materie id ve⸗
nerit: erit ex locato actio. Si
fullo veſtimẽta polliẽda accepit ea
qᷓ; mures roſerint:ex loͤcato tenet᷑.
qꝛ vebuit ab hac re cauere aſi pal⸗
lium fullo ꝑmutauerit: ⁊ alij alteri
us vederit.ex locato actõe tenebit᷑
etiaʒ ſi ignar fecerit. ¶ Exercitu
veniẽte miguit ↄductoꝛ: inde ex 4
hoſpitio milites feneſtras c. ſuſtu
lerũt ſi vmino non venuncianit
migrauit.ex locato tenebit. Labeo

Loi ſi reſiſtere potuit ⁊ nõ reſiſtit te
meri ait q̃ ſnĩa vera eſt.ſ̊ ſi enun⸗

ciare nõ potuit:non puto eum tene

eaſq; mgratꝰ frangi iuſſ. erit. ſiqdẽ
miq̃ fuerint. Sabi. diſtinguit vtꝝ

ſcit ↄductoꝛ: an non. Si ſci:eẽ ex

locato actõnem ſi minus:non. ꝓ ſi
eq ſunt:ita emũ eũ tenen ſi culpa
eiꝰ fecerit edilłi ⁊ ita la. ⁊ metł.ſcri.
BDuo rei locatõis ĩſolidũ eẽ pñt.

mfra de migrando. „

ri. Siqs menſuras cõduxerit:

b Diqqs placuit.
qꝛ culpa pᷣceſſu ca⸗
ſum mſi hoc a pᷣn.
ſit dictum. vt h̊ ſo⸗
ijcit.⁊ ſupᷣ ↄmoda.
ſi vi ceꝛio.S.inter⸗
dum. RHRH
c Igem iuł. pa⸗
rum bene. 1. non
bene facienn.
d Aquilia. ſ. te-⸗
nererx.
e Supra dixit.
Vt. Z. ad.l.aqᷣł.l.ſj
ſi quemcunq;.S.
fi.vna tñ intenta.
ta tollit᷑ altera. vi
I. e. ſi vulneraue⸗
ris. ac.
f Yaciẽdum eſt.
qõ eſt neceſſe. vt.

imrijs. l. illud

re latum.

g S gema erit.
ſimul diſtinctio hẽ
vt.S.ad.l.aqᷣł.ſi ſᷣ
uus p.S. ſi calicẽ.
T. J. e. l. fi. ⁊ facit
Z. ꝙ qſq; iur.l.ij.
bMin piculu;
21. caſum foꝛtmitũ
ſic ⁊ poni᷑. S. e.ſi
qs wmum. S§. ſi co
loms 2. S. ſi qs vi
tulos. ꝓpe iñ dꝛ pꝛ
chlum qð culpa cõ
tingit.vt.j.e.l.o⸗
pus. vel dic h̊ picu
lum pe. ſi q̃lis q̃⸗
lis culpa intueni⸗
at. vt. J. e. ⁊ hec di
ſtinctio. j. N. 7. l.

1Si ſullo. caue⸗
re. ⁊ in locum tu⸗
tioꝛeʒ trãſſerre.vt

fe.l. vnqu.
k Etiaʒ. ſi igna⸗
rus. qꝛ cũ errauit
in ſuo facto nõ eſt
ꝓbabilis ignoꝛan
tia vt.j.e.ſ̊ addes
S. j. 2 S. ad velt. l.
quanꝙᷓ.

IEExercitu. miqᷣ
uit.i.&& colonia di

ſceſſit. ſic accipit᷑.

m Mon vnũciauit. nõ quem teneri denũciare. vt in aut᷑ vt. li. ma.
2 anie.S.ſi vo j.mpꝑium.col.viij. Item nota qnem lebere reſiſtẽ vi.
vt ſubijcit. ⁊.j.ſi ven.no.mu.l.xlo.a.j.ad. ſił.l.j.S. occiſoꝑ. alłs at
ſi non ponnt reſiſtere vi ↄductoꝛ. non tenet᷑. ſj ei merces ꝓ rata di⸗
mittit᷑.vt h ſubijcit.⁊.j.e.l.ſi fundus. in fi 7. l. habitatois. §. j.

n Si qs. ſi culpa. foꝛte ſi ediliba euntibo in viaʒ rem loeatam mue⸗

nerut.vt ar.S.& ꝑi.⁊ ↄmo.rei.ven.l.lectos.

o ¶Duo rei pñt eſſe. iure iſto. vt h. ⁊. C. e.l.ſi diuiſa. S. j. a.. e. eum
aſoreber. J.e r duo. re.l.eadem. ſ̊ hodie eſt ð niſi actum ſit.vt in

aut᷑.xæ duobo reis.S.j.colł.viij.ac.

Pv

Er . Wes eutr . AP⸗ „

—

. —
₰

a Si m lege. relocare. 1. fiaret ei äntum daret. p ſecunda locatõe
2 ponit᷑ h̊ calus.j.e.ea lege.Alij dicumnt.vt yr. pmum pductoꝛem ꝓ⸗
miſiſſe penam ſi non faceret infra certum diem ꝗ vena non ↄmittit᷑ ni
ſi alij relocer ſumliby paciis ⁊ ſic apparet ↄductoꝛem non eſſe deceptu
z tunc ageret ex ſtipnlatun nõ locato. vi h̊ dicu.

b EEadẽ lege. i. ſi
eadeʒ q̃litate ⁊ mẽ⸗
ſuꝛa locamt q̃ ⁊ po
ri locancxa ſcom
bul. 1u io. vel ſoꝛre
leiou. Jtẽ vt alũ
faciendum daret ñ

ipſe faceret. vi. J.

de fideiuſ.ſtipulatꝰ
c Dui impleio.
durare. ſi ſunt co⸗
loni.ſi at᷑ exnei nõ
ſic vt h̊ ſtatim ſub
ijcit. ac.
d Vnu:ꝰ. em̃.ſ.ex
tranei.
e Meceſſari.
mes. 7. . e ur̃.

v. ſtipu.

fReipublice. vt
qꝛ pᷣdium reipubli
ce cui nam colono
eſt locatum. ac.

g Pꝛeſtitutam.

non tñ uui in an-

num vigder᷑ ſacta
relo?auio.vt h̊ diẽ̃.
hbh Lonſenſiſſe.
nõ tacentem videꝛ
ↄſentire. vt hic. a.
J. de Pca. l. in reba.
fi.l. ⁊. C. de Vſu.
l. ꝙᷓuis iaſſa. 2. j.
ſo.ma. ſi mulier.
2 inſti.de codi.l. S.
nõ tm̃.⁊.j.qͥ mo.
pig. vel hipo. ſol.
ſicut.S.non videt

7. S. & moꝛ. inſec.

ſi ꝓus. in fi. 2. j.
ad mum. q̃tiens.
1. e. l. cum m pkłes
S. locatoꝛ. 2. C.
ech. p.l. an in totũ
ſcientiam.

Si in lege opis locandi ↄpꝛehen⸗
ſum eẽt:vt ſi ad diẽ effectũ ñ eẽt:re

locare id liceret nõ ałs. poꝛ ↄductõ

ey locato tenebit᷑ ꝙᷓ ſi eadem lege
relocatũ eẽt: nec añ relocari id põt
i dies efficienti pteriſſet. Qui
ĩpleto tꝑe ↄductõis remãſit ĩ ↄdu⸗
ctõe:nõ ſolũ recõduxiſſe videbit᷑: Hᷣ
et᷑ pignoꝝ videt᷑ durare obligatõ.ſᷣ
H na veꝝ ẽ ſi nõ aliꝰ ꝓ eo in poꝛe cõ
ductõe res obligauerat.hurꝰ eĩ no
uus ↄſenſus erit ncciꝰ.eadẽ cã erit
⁊ſi reipublice pᷣdia locata fuerint.
qð at᷑ diximꝰ tacinitate vtriuſq;
ptis colonũ recõduxiſſe videri ita
accipiendũ ẽ:vt in ipſo anno qͥ ta⸗
cuerũt videant᷑ eandẽ locatõʒ reno
uaſſe:nõ etiã in ſeqᷓntibo annis ⁊ſi
luſtrum foꝛte ab initõ fuerat ↄdu⸗
cnom pᷣſtitutum: h̊ ⁊ſi ſcdᷣo q́; an⸗
no poſt finitũ luſtꝝ nihil fuerat jri

reintegret: Hͤ ven eſt.

in annum. ſecus in vrbanis vt dicit. ſed quare ſecus? E. qꝛ nõ eẽt
vtile minꝰ anno in ruſticis cum ſemel in anno colligit᷑ fruaꝰ in ru⸗
ſticis ſ̊ in v:banis.etiam vna die eſſet vtile. Item qd ſi in rnſticis.
tĩ biennio vel qͥnquẽnio ꝑcipit᷑ fructꝰ. m ſemel vider mtantũ re⸗
conduxiſſe.⁊ non in annum ſolum.vel qind ſi bis in anno videtur

nũ in fundo eſſeex integro locare ? a. oinomo S -

bmõi ↄtractus: neq; vᷣba: neq; ſcri
pturas vtiq; veſiderãt.ſ̊ nudo cõ⸗
ſenſu ↄoualeſcunt:⁊ iõ ſi interim do⸗
minus furere ceꝑit vel deceſſerit: fi
eri nõ poſſe marcel.ait. vt locatio

competit aut ex his cauſis fe
re vtputa ſi re quã ↄduxit: frui ei ñ
liceat foꝛte qꝛ poſſeſſio ei aut totiꝰ
agri:aut ꝑtis nõ pᷣſtat᷑:aut villa ñ
reſicit᷑: vel ſtabulum: ? vbi greges

eiꝰ ſtare opoꝛteat: ſi qͥ in lege cõ
ductõis ↄuenit ſi hoc non pᷣſtat: ex

cõducto aget᷑. Si vis tepeſtatis

clamitoſe ↄti gerit: an locatoꝛ ↄdu
ctoꝛi aliqͥd pᷣſtare vebeat: videamꝰ

ſeruiꝰoẽm vim cui reſiſti nõ p? w⸗

minũ colonop̃ſtare vebere ait. vt⸗

um actũ: eandẽ videri locatõʒ in il puta flummns graculoꝝ ſturnoꝑ: 2

.

lo anno pmanſiſſe.hᷣ em ipo ꝙ tacn ſiqͥ ſimnle acciderit: aut ſi incur⸗

erut ſenſiſſe vident᷑: ⁊ B; winceps
in vnoq; anno obſᷣuandũ eſt. in vr
banis aũt pᷣdijs alio iure vtimur:

ſu hoſtium fiat:ſi q ñ vicia ex ipia
Rre onent᷑:hͥ damno colomi eſſe: ve⸗
HRlun ſi vinũ coacueri ſi rancis: aut

vt ꝓut qᷣſq; hĩtauerit ita obliget᷑: Aberbis ſegetes coꝛrupte ſint. Sʒ

niſi in ſeptis certũ tpᷣus ↄductonis
ophenſum eſt. è
Vi ad certum tpᷣus aducit:
fmito qᷓ; tpe colonus ẽ. intel⸗
ligit᷑ em̃ wminus cum patit᷑ colo⸗

i In vrbanis. pꝓut quiſq;.hec vᷣba ꝓut qmſq; exponũt᷑ tribꝛ modis
⁊ pᷣmo vt in nullum tpus videat᷑ reconduxiſſe.ſecundo. vt in id tm̃
in q̊ habirauit poſtea.tercio vt id totum q̊ habuauerit ex pᷣmo.vt hic
reſpiciat exceptio.niſi in ſcp.ac.⁊ dic vt tunc in totum pmnm.ſecun⸗/
do vel ſolum q̊ poſtea.tercio vel in nullum adcdiuio.q̃rtum vel ſic in
ruſtico.Ex pᷣdictis at᷑ collige tria.⁊ q̃tuoꝛ.pᷣmo ex triba redde excipiẽ
w. ce q̃tuoꝛ pᷣmum ⁊ ſecundum ⁊ vltimum. ſecũw pᷣmum ⁊ tercium
⁊ vltimum tercio.q̃ ſunt tria poſt pᷣmum ſecũdum io.hãc notulã io.
ab illo loco tria ⁊ q̃tuor ſic expone.tria ſunt.ſ.pᷣmo dicta vſq; illuc.⁊
tunc cc.ſecũdum q̃ exponi put qſq; j ac.iq̃tuor q̃ᷓ ſunt ab inde vſq;
illuc ex pᷣdiens at ⁊c.ſecundum q quatuoꝛ expone exceptis qꝗᷓ ſunt in
tex.niſi in ſcpᷣtis ac.⁊ hoc mow q̃tuoꝛ.ſ.ſunt quoꝝ quodlibet poteſt
poni in excep. nametſi vbum illud ꝓut quiſqʒ ⁊c. exponat᷑ ſecudum
vᷣmum modum te tribo duo alij moch ponunt in excipiendo. ſi expo⸗
nat᷑ ſecuũdo mow.excipit᷑ ᷣmus ⁊ terciꝰmodus.ſi vo tercio mow ouo
vm ponunt᷑.excipienw addit᷑ ⁊ qrtuʒ in q̃libet.vel ſicut in ruſtico.
ſecunda placet.⁊ nõ ꝙ tm̃ valet facere exceptõeʒ de duoba ex tribi ad

duo. vel ſicut in ruſtico qᷓntum exciꝑe tria ex qtuoꝛ. Quinto etiam
mow pñt expom illa vba niſi in ſcptis ⁊c.ſ.qñ in ſepᷣns certum tpᷣus
opᷣbenſum eſt miſi aliud acium eſt. vt ſit ideʒ ſic in ruſtico.ſ̊ ia.dixit

ſexio.i.vbi pᷣmus ↄᷣctus fuerit in ſcpᷣtis qð non placet. vt.S.dœ
l.pactum.vel dic ſeptimo miſi in ſcpᷣtis.i.mſi ueꝑ ↄducat.Item zan

vᷣmna locatio fuu m nanno in ruſtico?ꝛ RE. adhuc dico m eʒo. videri

⁊ſi labes facta ſit oẽmq; fructũ tu⸗
lerit: damnum coloni nõ effe: ne ſu
pra damnũ ſeminis amiſſi merce⸗
s agri pᷣſtare cogat᷑.̊ ⁊ſi vꝛẽdo

fructũ oliue coꝛruꝑit: aut ſolis fer

uoꝛe non aſſueto id acciderit: dam

x e ⁊ conducto fere qꝛ a⁊ ex alijs cauſis ↄpent veluti ſi quis in

rem impendert.

1 Dem.
ↄducto actõ ↄductoꝛi dat᷑.

rcõductio ĩ minꝰ

in anno. 7. . uez
ſi locatio.ſ̊ dux
eſt ab hac.l. rece⸗
ere. Item qd ve
mobilibo? K. nõ
ſic ſ finuo tge ſa
cit furtuʒ niſi cre

dat dñm pmiſſu

ruʒz. vt. j. ve fur.

ini eos. F. recte.

l.qͥ re ↄmodata ⁊2
ſic in nullũ tpus
vider recondu⸗
xiſſe.

k q Kiacd ce
tum. co⸗
lonus eſt. 1, dura
re alia tranſſloca
IIn fundo. p⸗
tempus ſinuum.
m Locgre. vt
7.3.l. ꝓxi. in ſi.
n Contracius
.ſ.locatõis tacite
o Et iõ. qꝛ exi

git ſeuſus ſalni

taciiꝰ iõ ⁊c. vt h
7. . ð pca. l. ceꝛ.
in pn. 7. 7. de op.
le.ſi nibi.S.vnꝰ.
p Interim. 1.

Añ ↄductõeʒ finu

tam.
q Mon poſſe.
imo videt᷑ in ta
cuio ↄſenſu furio
ſus ↄſennꝛe. vt. ]
ſo. ma.l. ij. . pe.

patrem.

I Relicit. ad qʒ tenet᷑ locatoꝛ. ſecus antem in fructuario æ vſua⸗

rio qᷣbs dñs non tenet᷑.vt.S.de vſufru.ſj cum fructuarius.S.j.⁊

vſu ⁊ hab. ſi vmus.

DSi vis. pſtare debeat vt eum. l. exoneret a pꝛeſtanone mercedis
non vr wminus ad intereſie teneat᷑.vt.j.l.ꝓxi.S.vbicunq;.ſie m/

telugit. C.e.l.excepto.
vV Flumms. ałs fluminum.
x Sraculoꝝ. genera auiuʒ ſunt.
Si rancis.i.ſpinis.
3 Sedc ſi vꝛendo. i. ventus vꝛens fructus.

a Aliquid.modicum.ſ.alioqn ʒ.vt.S.S.ꝓxi.dicit᷑ ſi vis a ad hoe

C. de re emphiteo. l. j.⁊. I. dam.infe.l.inter q̊s.S.damni.in ſi.

b Ut frui.als vt frin. ⁊ tunc plana eſt lr̃a.vt.S.e.l.ĩ pᷣjn. ałs tol⸗

li.⁊ tunc ſubaudi.ſ. fructus ey eo.
c CECum qdam. ſundi.i. frucius fundi.

oluiſti. iõ dicit ſi coluiſti. qꝛ ſi non coluiſti ſtatim teneris. ad
inteſſe.vnde licʒ ſupuemat ineendium.nõ tecreſceret obligatio.ar.
j.de edił.edic.l.iuſtiſſime.S.fi.⁊.j.e.ſi pᷣus. vel foꝛte ſubaudien⸗

dum eſt maxime.naʒ ſuꝑueniens incẽdiũ nõ excuſat.vt ar. j.qð vi

aut clam. ſi alius. S. eſt ⁊ alia. vel io.qꝛ ſi nõ coluiſti fructꝰnon ꝑce⸗
piſti. a ſic obun non poſſent cum no eſfſeen.

Ako i!
r
ſpounneleg led⸗
ii nluliinm ĩ
a,g Mnnc⸗
Wu,unhn
gi be i
nutg;ſolue i⸗

furii ſſ⸗

ſpenn ſun ln
ſrictagnn wug
nriit lrlil 1
mun II.
cin alu lf
Ws Neus
nints n ſe.
lnrl lloꝛl
e
iis one mel
runtimo ſone
Phemund iſij
in nd.
VYNtiuful cend
wrüie nen

1Inl
,lumnn o
ar al x
Saptid. Din
n ns vn.
ilncing ſo

⸗ anm

ſun coneractns perd⸗
ſhejclege.
aaoml benaen

dKen d nto; er
Mormanſeümeven
itſiüinun wenne,
Wtllrch meren pun
OEElatn aiindthna
alz n whet cie

1 an ſamn repeter
Ipunten, qnaden

munſtumn
ocha⸗ Unn coſu

lnis i aule
Muande Knnn
megemaantmnin
ziuhe iſent
nttubfninnf
Mirimnenen ler e

e. wi
Ammngf,. ln
twait n
nefnaj r
—
Ean ſlej t
An erec nn
ſmen
mimn,

ckex⸗ 8

1
. t

tim. B i
cſenen be
.Hmit e
urſals ſt
cCdRNNN

ia i i a in

m armdiid

ep Api. al. F. papi. ⁊ alo lex ſi vno. .
f Et eius.non ſolum vberioꝛis.ſ etiam ⁊c. vt B. 7. E. e. li quem locatoꝛ ꝓpter vim maioꝛem aut potennam

7. J. de annms leg

9. l. legatum. S. vim phalerni. ſz quero qñ ſterili/

tas vicat: dicunt qdam qñ ſemen non eſt inde pceptũ. vt. z. e.l. S.ch
ſi labes. ⁊. 7. S. vbicunq;. ſ io. dicit inſpici vulgi vopmionem. Item

dicunt recompen
ſari qñ bis tmi
habuit ꝙ ſolitus
erat hꝛe. vt ſi ſo⸗
litꝰ erai hꝛe.xx.
hꝛet qdraginta ſ
io. dic tũc qñ tm
habuit in ſeqnti
vr compenſatoe
facta neutra dica
tur ſterilis. vt ſi
ſolitus erat hee.
xxx. ſi hʒ.xv. nõ
eſt ſterilis. pone
&̊ in vno anno
nibil habuum ẽ

in ſecnti anno.

xxx.habita ſunt.
iunc g petit᷑ mer⸗
ces.

g In vectigali

.1. i damno pdij

ꝓ quo vectigal p
ſtar reipublice.
vt B. ⁊2.j. cen.
foꝛma circa pn.
ibi illam eqtateʒ
⁊c.ac.

h Sec tranſa⸗
ctio.ſ. a petitõe
reciſio.⁊ ſic nota

num dni futug eſſe: ſi vot nihil er
aſuetudinem acciderit damnũ co⸗
lom eſſe. idemq; dõm eſt: ſi exerci⸗
tus pᷣteriens p laſciuiaʒ aliquid ab
ſtulit: ſed ⁊ ſi ager terremotu ita

coꝛruerit: vt nuſꝙ; ſit: damno dmni

eſſe. opoꝛtet em agrum p̃ſtari adu⸗
ctoꝛi: vt frui poſſit. Cum qdam
incendium fundi allegaret ⁊ remiſ
ſionem veſideraret. ita ei reſcptum
e:ſi pdium coluiſti ppter caſum in⸗
cendij repentini nõ immerito ſub⸗
ueniendum nbi eſt.
Api.

Jvno anno remiſſionem qs
colono vederit ob ſterilitatẽ
deinde ſequentibo annis contingit
vbeꝛtas:nihil obeſſe wmino remiſ
ſionem integram penſionem erꝰ
amm quo remiiſerit exigendam. B

ideʒ ⁊ in vectigalis agri damno re
ſpondeo.ſᷣ ꝛſi verbo wnationis w

hic. ex qtare contractus verba accipi ↄtra ꝓpꝛiam ſignificationem

vt h ⁊. J. e. l. in lege.

1 E&t ſeu locatoꝛ. ſ. vbertatem pᷣcedẽtium q̃ caſu videt᷑ wnare.⁊ iõ
non dʒ vocari ad ↄputatõʒ vt h ſubijcit.ſ. vt ↄputet vbertatem ſu⸗
tions anni cum ſterili in quem annum penſionem remiſit. ſecus
aut ſi dñe ignoꝛanii voertateʒ Hpcedenuum annoꝝ. qð facile potuit
euenire. tunc em̃ conare non videt᷑ nec renüciare ↄpuratiom ſiẽ nec
ꝓ lucura uibertate min indiſtincte recipit᷑ ↄputatio.

S. ſi vis.

HR Eum qdam. ganet miii eſſet paſſus ſteruuatem. vt. S. e.l. ꝓxi.

Nemiſſio. cum wbeat colere a ſpagare. vt bonꝰ pafa. iõ non
dz hee modum q̊ pumiẽdus eſt. vi.S. œ neg. geſ. ſiue heditaria.

accuꝛiius.

m Item cum qᷣdam. repeteret. i. exigeret vt redderet.

nn Pꝛocuratoꝛem.

q nauem ↄduxerat.

0 Perſoms. non ſolum in ꝓcuratoꝛe ceſaris repetit᷑ ̊ vecura a

nauta exqᷓ nõ namgaui caſu

foꝛtuiio impeditꝰ.ſ ʒ.j.c.l.pe.S. na⸗

uem. Bo. ibi culpa oducentis nauim retenta fuit nauis. vi qꝛ illici
tas merces intulit.⁊ eius facio enam dñs nams naut caruit.h̊ ãũt
nulla ſuu culpa ↄqucioꝛs:merio g mercedem h̊ repetit hm yr. vt at
plene circa hoc habeas dic pᷣm 93. locat qs qñq; res. qnq; opas.
qñq; rem ⁊ oꝑam. cum rem ſuam locat. ſiue ſtenit ꝑ eum ſie ꝑ ca⸗

ſum foꝛiintum. ex ip
actõne ex ↄducto ſ̃ i

ſi pre otingentem qm nꝰ ↄducioꝛ re vtat. tener
n pᷣmo caſu.i. cum ꝑ locaroꝛem ſtent agit ad in

tereſſe in quo etam lucꝑ otinet᷑. vei aa penam quam pſtart rupta
fide ↄuentioms placimt.ſi oductoꝛ penſiomiba paruerit. ⁊ vt opoꝛtz
coluerii.nec in re locata maile vlatus fuerit.vt.C.e.l.edem..l.ſi

cunq;. YJbi plane ac.

oducto.-2. j. e.l. qro.S. inter . I. hac.l.S. vbi⸗
4.e. ii fundus. ibi nam ſi colonus c. 2. l. ſi

in lege. 9. colonus. In ſecu w our caſi. u. ſ. qñ ꝑ caſum foꝛtuiuum.
vt pennop rata remutat᷑ vel reddat᷑. velnn ſi edes locate exuſte fu
ermt. vel ager erremotu coꝛruerit. vt. S. e. ſi qins wmum. in fi. 7.
l. ex cendqucto. J. j. 7. J. e. ſed addes. S. ſi quis. hac. I. S. vbicunq;.
2.l. qun inſnlam. S. edił. Idgem eſt ſi locato: rem ex neceſſitate ve⸗
molitus eſt. ſ. locatam. vel ꝓpꝛijs vſib⸗ ꝓbauenit neceſſariam. vel

conductoꝛ iuſti timoꝛis gratiaemgrauerit. vel frui ab eo phibeat᷑.

eius pꝛohibere non

poteſt. vt. . e. l. qun inſulam. æ. I. ſi fundus. 7. I. pinde. 1. l. 2 hec di⸗
ſtincno. 7. I. habitatoꝛes. 7. C. e.l.edem. ſi vo ſtetii ꝑ conductoꝛem.
vel ꝑ caſum foꝛuitum.ex eus parte contiugentem. quominus re lo⸗
cata vtet᷑. ſolidam

minus ob ſterilitatem anm remi⸗
ſerit:idem erit dicenqum quaſi nõ
ſit wnatio ſ̊ tranſactio.quid tamẽ
⁊ſi nouiſſimꝰerat annus ſterilis in
quo ei remiſerit. verius dicet᷑ ⁊ ſi
ſuperioꝛes vberes fuerũt:⁊ cit lo⸗
catoꝛ non vebere eum ad compu⸗
tationem vocari. Cum qdam
re fructuum exiguitate quereret᷑
non eſſe rationem huiꝰhabendam
reſcpto diui Antomini continetur
Item alio reſcpio ita continetur.
nouam rem væſideras: vt propter
vetuſtatem vinearum remiſſio ti⸗
bi der. Item cum quidaʒ naue
amiſſa vecturam quam pꝛo inue⸗
cto acceperat repeteret. reſcriptũ
eſt ab antommo auguſto no imme⸗
rito ꝓcuratoꝛem ceſaris hãc ab eo
vecturaʒ repetere cum munere ve
hendi functus non ſit quod in om⸗
mbo perſonis ſimiliter suandum E

in ſua perſona contingentem. tenetur in pꝛimo ca
ſecũdo vt dennonem remittat. vel redda pꝛo rata

penſionem pꝛeſta⸗
re cogitur. vt. . e.
l.colonus.S. nauẽ
KCum autem quis
operas ſuas locat
vel rem vel opam.
nec ꝑ euʒ ſtat quo
minus eas ſoluat
ſß ꝑ conductoꝛem
licet caſu foꝛtuito
impeditum merce

em tonus tempo⸗

ris conſequetur.
vt de ſcriptoꝛe dz.
eo qin manci⸗
pia vehenda con⸗

duxit. 71 de herede

aduocati a quo nõ
repeti᷑ ſalarium.

quia per eum non

ſtetu quonunꝰ canu
ſam ageret. vt. J.
e var. cog. l. j. S.
Ruus ſeuerus. 7.
I. eo. ſed addqes. S.
cum quidam. 2. 1.

qui operas. 7. Jſi

fundus. 7. S. qd. l.
ro.de iac. ſi vehen⸗
da. ſi vo ſtett ꝑ lo⸗
catoꝛem. quominꝰ

operas pꝛeſtet. vel

caſum foꝛtuituʒ
lu ad intereſſe. in
tempoꝛis quo eas

non pꝛeſtiu.vt dicuur de eo qui munere vehendi functus non eſt. vtr
C. loca.ſi hi.⁊ in hac.l.S. item cum quidam. ⁊. C. œ condi. ob cau.
l.aduocatioms.y.ſi opponat᷑ ꝙ caius fortuitus non lebz in bone ſi.
iucdh.venire.poteſt dici non venire. ſ. vt teneatur locatoꝛ opera rum
ag intereſſe. nec petere goteñ ſ. olidaʒ penſionem.qꝛ caſus foꝛtuitꝰnon

debʒ conducroꝛi nocerc ⁊ pdeſſe locatoꝝ. dicet qs

nõne venditoꝛ eti

am ſi res venqua cain iuu amiſia pꝛecium con ſequitzergo a iſte mer
cedem. licet caſu fueri. umpeditus pſtare operas? K. aliud eſt in ven
diloꝛe q certat ve damno vitando. nam ſi non haberer pꝛecium damnũ

rei ſue pateret.locatoꝛ autem certat de lucro cum mibil ſuo amile⸗
ru. arg. J. æ condi. demon. i.ntio iundus. S. j. Item videt ʒ

quod

eſt. . de varijs ⁊ ex. cogni. l.j. 8. pe. ⁊ xæ ſta. lib.l. cum heres. S. ante
penł.? K. ſpaie eſt in iibertate.⁊ in aduocans. nec obſtat huic. F. qd

dꝛ. C. de odi. ob cau.da.l.penł᷑.qmia vt ſupꝛa dectu

7

m eſt. loquit cum

contingat caſus in conductoꝛe. iecus in locatoꝛe argu. C. xe condi.
ob cau.oa ſi militem. Item contra viderur upꝛa de condi. cau. da. ſi

pecuniam.j. H. ibi ⁊ cum ꝑ te non ſteti ⁊c. F. illud dicit diſputan⸗
w. eſt enim alia ratio repetendi.quia non eſt ſecutum id ꝓpier quod
edi.vnde etſi non ſit contractus in quo liceat penutere. dabitur ta⸗

men repeiiio. vt. j. e.l.fi. ⁊.i.ſi hecumam. S. fi. J

tem videt᷑ contra. ꝗ.

e condi.ob cau. a.l.iij. S. ꝓP ſi ſtichus. ßʒ ibi contingit caſus non in
manuntrente. t in manumnttendo. vnge diſtinguit ſuerit in moꝛa
vel non. IJItem p hoc eſt ſupᷣ ad.l.ro.de lac.qui leuande.S.ſi vehẽda.

7 in eadem lege argumen. Z. J. ſi ea. vei
oꝑas vel rem ⁊ opam loco vel ex innoĩato actu a

dic ꝙ eſt veriꝰ vbicunq; tmn

liquid ꝓ ſpecie fa⸗

cere connemi.ſi caſu foꝛiuiio unpendioꝛ vel in mea vel in glierius pſo
na vel quocunq; modo conungente mhilominns mercedem vel con⸗
uentam rem pꝑſequi poſſium nii culpa vel moꝛa mihi poſſit imputari
nam leges in hoc ↄſonare vedent᷑. vna iñ videt᷑ aqueriari cuin diuiſio
ne modica.vt.S.de oↄdi.cau.da.ſi pecumam. S.ſj vbi. hoc ſi tale ſit i⸗
pedunentum vt nullo mo poſſit vcetero oꝑari qo ↄuenit. ſi vo ad iẽ
pns eſt impeduꝰ. uppleat in ſeq̃nti qð in tpe pᷣcedenti nõ votuit.qꝛ ſal
tim hodie facẽdum ẽ mii penueat eum cui erat ſaciendum. qõ at æ

pnia dico ad õctum innoiatum tm reſerendum eſt.

a Abicũqʒ. ſup
flatis.vt.S.l.ꝓx.
S. ſi vis.

b Suß. ſ. in. F.

Hß ſi labes.⁊.l.ꝓr.
eQuaſi ꝓcura⸗
toꝛ. ſciens ſe nõ eẽ
cuxatoꝛẽ. vt.j.e.
4 hec diſti. j. R.
d Doõ inteſt. ſi
verꝰ dñs ꝓhibear.

930.
e Inidum. ex lo
cato. 1. ex ↄducto.
f Liberet᷑. vñ vꝛ
agenduʒ ex locato
vt locator a locato
ne liberet᷑.i.a rei
pᷣſtatõne.

g i quo lu
crum. vt 7
C.ar. tu qᷣcqͥd.
b ſ Ed addes.
mifurt faẽ
ad hoc.S. ac.ẽp.
mk. S. ſi qͥs collu⸗
nte. 7 T wlo. l.
iõq;. ⁊. J. ꝓ emp.
lI.q fundũ. S. pꝓcu.
i Si qs excuſa⸗

ta. he ſpãle ĩ vaſe

lagato.vt omne in
tereſſe veniat enã
e rem.ſecꝰin ven
ditoꝛe. vt. S. de act.
emp.iuł. in pᷣn. ⁊

l.ſi ſterilis.S. cum

ꝑ venditoꝛem. 7. I.
tenet᷑.in pn. Item
aliud in ↄmodato.
vt oixi.S. ↄmo.in

rebo.S. item qͥ ſciẽs

Kk Derba mala.
vt peſtifera. vt. C.
de edi.ac. l. pe. ſed

cur aluer? K. q; i
wlijs ignoꝛare nõ
buit. in paſcuuñns

vo inſte potuit ig̊
rare.nam q̃ facil
ſciri pñt ſi ignoꝛa
rent᷑.guiꝰcohercẽt᷑
LIllud ex locato
i. iure locatõnis
ex ↄducto. ł dic.i.
ex ↄducio.

m Et pᷣlum. i. i

ſtrumentu cum q̊ᷓ
pmit᷑.
1 Et trapeta. i.
inſtrumen tũ trabi
bus oſtructum ſu
nibo

o Si mnd. i. ſi
nõ ſunt inſtructa.

b Refiz vt. . c. ac. z0. fundi. in n. .ſo. ibi ĩ vẽduioe. ĩ locatõ.

.

Vbicunq; tñ remiſſionis ratio
hẽ ex cauſis ſupᷣ relatis nõ id quod
ſua inteſt ↄductoꝛ ↄſequit᷑: ſ̊ mer⸗
cedis exoneratõʒ ꝓ rata tꝑis ſupꝛa
eniq; damnum ſeminis amiſſi ad
colonum nõ ꝑtinere vœclarat᷑. pla⸗

ne ſi minus foꝛte frui nõ patiat᷑.

vel cum ipe locaſſet: vel cum alius
alienum vel q̃ſi ꝓcuratoꝛ vel q̃ſi ſu
um qðõ intereſt pᷣſtabit᷑:⁊ ita pculꝰ

in ꝓcuratoꝛe reſcp. Interdum

ad hoc ex locato aget᷑:vt qͥs locatõe
liberer. i VUli.
Tputa fundum titio locaui
iſq; pupulo herede inſtuuto
cceſſit: ⁊ cũ tutoꝛ ↄſtituiſſet abſti
nere pupillũ hĩditate: ego funduʒ
pluris locaui: emũ pupillas reſti

tutꝰ ẽ in bona patna ex ↄducto nł

amplius eum ↄſecutuꝑ ꝙᷓ vt loca⸗
tione liberet᷑ mihi em iuſta cã fuit
locandi. i Bem.

Vum eo tpe in pupillum a⸗

ctões nulle darentk.
. v Apia.
Vtele tñ cum tutoꝛe iudicio

inqᷣ aget᷑: ſi abſtinere eumñ
i Wlia.

Nꝗq etiaʒ inerit hoc qp ex cõ

/„ yvy Apia.
Ed addes h̊ iul.ſnĩe:vt ſi col

777 „

near in id qo pupilli inffuit. Si
qͥs vvolia vicioſa ignarꝰlocauerit de
inde vinum effluxerit: tenet᷑ in id

qõ inteſt nec ignoꝛãtia eius erit ex
cuſata:⁊ ita Caſſiꝰ ſcri. alit᷑ atʒ ſi

ſaltũ paſcuũ locaſti in qͥ herba ma
la naſcebat᷑.h̊ em ſi pecoꝛa ł mor
tua ſint ł eterioꝛa facta:qð inter⸗

eſt pᷣſtabit᷑: ſi ſciſti:ſi ignoraſti:pẽſi

onẽ nõ petes:⁊ ita ſeruio. labeoni.
ſabino placuit. Illud nob vidẽ
dũ ẽ: ſi q fundũ locauerit q̃ ſoleat

inſtr̃i noĩe ↄductoꝛi pᷣſtare q ſi ñn p⸗
ſtet: ex locato tenet᷑: ⁊ ẽ epła Nera

q Regulis. 1. tabulis.
Vv Pꝛelum. 1. pꝛeſſoꝛium.

ſequunt᷑ ſunt ſimnlia inſtrumenta.

Sncculam.i.ioꝛcular ſic dictum.qꝛ ſuccinn oleax recipit.⁊ hec q̃

EUlſum.i.ſunt neceſſania.
v SDi wvminus. excepit.i.ↄuemit.
x Ex locato.cum nõ ſit ipo iure ſublats.
y Agar᷑. ꝓ tal inieſſe.

3 Si inqlmꝰ. tollere liceat. vel ſi tolli nõ pr.ad impenſas agit᷑ ea a,

ctione.vt.j.e.dñs.S.in ↄducto.nõ at᷑ vendicat.vt.S.x rei vẽ.l.ha⸗

èr
ð

