Rargrat e Pprate fruſtra pignꝰ a creditoꝛe pa⸗
gnons vencidui tris peculiaribo nümis ↄparat: et
ſet. K.repeut H‘ ideo ſi patronꝰ vbitoꝛis 3 tabulas
nul val 9 eius poſſeſſionẽ acceperit wminij
v codi. inde. ſer· Ptẽ obtinebit. nã pecunia quã filiꝰ
D en. ooff ex re arrn ĩ pᷣciũ vdit bign⸗ lce.
lius.ſ.ibert. rat᷑. Soluta pecunia creditoꝛ po
l alie ſeſſioneʒ pignoꝛis q coꝛpalis apud
EArideo. bů eũ fuerat: reſtituere vebet: nec qcq
ſequt geo. ſi ei ampliꝰ p̃ſtare cogit.itaq; ſi medio
gomii⸗ve tempoꝛe pignus creditoꝛ pignoꝛi
qꝛ am eſſet emj veerit ono ſoluẽte pecumiq quã ve
digans Nelge buit ſecũdi pignoꝛis:neq; ꝑſecunio
emſet Eeſmeret dabitur neq; retẽtio relinquet.
eee Hbern p ABuls.
aronnhner Em ltene; ggnoel wanſti.
ea petere poſſe Vinge dñs rei eius eſſe cepi⸗
qn ſlius lbere⸗ ſti: dat vtił actio pignoꝛaticia cre⸗
inge en. ditoꝛi. nõ eſt idẽ dicengu: ſi ego ti⸗
¶ Boſſeſſons. tio qͥ reʒ meã obligaueratſi ine mea
erat exberedatꝰ? mõò pignoꝛis pſecutio concedenda
rue: vt non poſ⸗ none

ſit agere quere, non eſt creditoꝛi: nec vtiq; ſufficit

mus. vel herecu onẽ eundẽ eſſe dñm qui etiã pecu⸗
tatẽ partis ad ſe 21
ꝑtinere nolebat.

alloqum mn mhilum patronus admitteretur: vt inſti de fuc. l.S.

m BSommij partẽ. rei pignoꝛate a aliarũ rerũ.

n. Soluta pecuma nec qcq; ampliꝰ no ergo ciuilẽ poſſeſſionem:
ſed naturalẽ tm reſtitun ᷣm quoſdã:⁊ ſic dicũt ex hac.l.ꝙ natura⸗
liter tm creditoꝛ poſſidet. ſed tu dic qꝙ vtroq; modo: vt dixi. S. qui
ſatſda. co. ſciendum. S. creditoꝛ. q hi c dieu non excludit quin et
ciuilis ſit reſtituenda. nam illa naturalem comitatur. Item nec ex
cludit quommus ſatiſderur: vt. S. e.l.creditoꝛ. vel dic erx eo ꝙ, hic
diit reſtituere. ꝙ oĩa pdicta ſub eo verbo cõtine ant cñ late pateat
vt.j.de vſur.l.videamꝰ.S.in fauiana. 7. S. tl. . l. iij. S. ſi reddita.
0 Iiaq;. bñ infert. q. d. poſſeſſio tm nõ aũt li hare tenet᷑: qꝛ nec te⸗
netur nec obligano apud eu remanet g̊m pignꝰ perit.
pRerẽtio. ſt poſſideat. vt h. . I. ð pig. l. grege. . j. . E. ſi pig.
hig. da. ſit. l. j. . J. wN diuer. ⁊ tẽ. p. ce acceſſiõibj.d. j. in fi. Sed ã
8. e. petẽtl. in fi. So. vt ibi.
q r um aſienã. pignoꝛancia.i.hypothecaria eficiente directa
ggq ci obligare voluit nõ potuit: æ nüc cñ pt᷑ nõ vult: vt. C.
ſi ali.res pig. da. ſit.l.cũ res.. J. ad trebel. l. filig. ⁊. . ad mace. ſ
iuf. S. 1 ſi fili. 7. . de ac. emp.l. ſiqs alienq.·:. j. q po. m pi. ha. l.
qͥ bai. S. nua. Sed videt᷑ nõ ↄfirmari pignꝰ et vtilit: vt. J. ve pig. l.
I. ij. N.qᷓ eſt j.ſo.ibi creditoꝛ ab initio ſeiuit rẽ alienã cuʒ ſibi obli⸗
gabat᷑. hic aut ignoꝛauit ⁊ potes plene diſtinguẽ: vt ibi diximꝰ. Itẽ

videt j. j. q a q. ma. i.no fi.ſi. ſno. voi manumiſſoꝛ dñio pun beres

extuii nec con firmat᷑:ſed ideo difficilius con firmat qꝛ difficilius re⸗

uocatur.ſed ſi ↄfirmat᷑ pignꝰ: vt h dꝛ. qͥd eſt ꝙ dici vebet creditoꝛ ꝓ

bare rẽ fuiſſe ĩ bonis debitons tꝑe oblanõis: vt.j. ve pig.l.⁊ qᷓ nõduũ

ſunt.S.ꝙ dꝛ. Rñ.h̊ poſſidebai vebitoꝛ bona fide cũᷣ titulo.nã qᷓ bona

niz rebet. Sed ſi öueniſſz ve pigno

re: vt ex ſuo mẽdatio arguat᷑:ipꝛo⸗

be reſiſtit quominus vtilis actio
moueat. p Apinia.
Reditoꝛ iudicio qð de pigno
re dato ꝓponit᷑: vt ſupfluuʒ
pcij cũ vſuris reſtituat iuꝛe cogit᷑:
nec audiẽdus erit ſi velit emptoꝛẽ
elegare: cũ in venditiõe ꝗᷓ rite fa⸗

cta eſt ſuũ creditoꝛ negociũ gerat.

[CLeuola.
Ignoꝛi creditoꝛi fundũ ob⸗
ligauit eiq; inſtrumẽtũ em⸗
ptiõis tradidit ⁊ cũ euʒ locũ inedi⸗
ficare vellet mota ſibiↄtrouerſia a
vicino de latitudine qð ałs ꝓbare
nõ poterat petijt a creditoꝛe vt in⸗

ſtrumentũ a ſe traditũ auctoꝛita⸗-

tis eyhibeꝛet q nõ exhibete ninoꝛẽ
locum edificamit: atq; ita damnuʒ
paſſus eſt.queſitũ ẽ an ſi creditoꝛ

pecumiã petat vel pignus vendicet
Wli exceptõe oppoſita iudex huius

dam roneʒ hie beat. rndi ſioperã
nõ cdiſſet: vt inſtrumẽti facultate
ſoducta vbitoꝛ caperet᷑: poſſe ebi
toꝛeʒ pecunia ſoluta pignoꝛaticia
agere. operã autẽ eo dante tunc et
ante pecuniã ſolutã in id qð inter⸗
eſt cũ creditoꝛe agi. Titius cuʒ
pecuniã mutuã a gaio ſeio ſub pi⸗
gnoꝛe culleoꝝ accepit: iſtos culleos

cum ſeius ĩ hoꝛreo haberet miſſus

er officio amnone centurio culleos

dẽ res ſit pignoꝛi qſ defunct⸗ obligare nõ pommt

fide poſſidemꝰ. in
bonis noſtris eſſe
vident᷑:vt.j.de v.
ſig. l. bonoꝝ. alio⸗
qn ſi mala fide poſ
ſidet nõ daret᷑ actõ
creditoꝛi:vel ̊ ve⸗

bitoꝛ. ibi extraneꝰ

poſſidet.
r Bicendũu. ſ. de
lure. qꝛ nec factũ ẽ
idem. S. n. vebitoꝛ
ſuccedit dno rei.hᷓ
5 dns rei vebuõi. ẽ
tñ gr. S.j.ð ex.rei

Vẽ. ⁊ a.l.j.ij. N.

Sie mea vo⸗

lũtate. expᷣſſa ł ta⸗

cita vt qꝛ pñi erã q̃
caſu ↄſenure vide⸗

oꝛ: vt dixi. S. e.l.

gams.
t Mõ ẽ crediioꝝ
imo videt᷑ ocedẽda
vt.J. de pig. ſi nitig
eſt Z. So. H cre⸗
dito: ſciuit alienꝗ
tꝑe oblatiois ibi ñ
m. Jo. velſibi licʒ

ſciret crediioꝛ tam̃

aſſeuerabat ebiuõ
ſuã iſto pñte. aſ⸗
ſerẽte ideʒ. vñ põt
redargui ex ſuo
mãdato: vt in fi.

huius.l. vel ſo. vt
u Pignoꝛaticiã.

id ẽ hypothecariã.
x Bommu rei.

pignoꝛate.

y De pignoꝛe. ſ.

ſic vt ex ſuo mãda

to argnat᷑.i. argun
poſſu: vt qꝛ aſſene
rabat iſte q nũc eſt
heres ꝙ res erat
obligat: ⁊ hec ve⸗
rioꝛ. vel dic ꝙ dſen
ſerat ̊ heres idẽ⸗
q; dñs poſteg ꝙ ea

ſte mñ ĩpꝛobe reſiſtit

q̃minꝰ vnł. i. efficax actio moneat᷑ ꝙ dicebat eo vt wetüct⸗ ex ſuo mẽ⸗

datio rdarguat᷑:ſjj hꝰ dicẽ nõ pt᷑: vt h dic. dic ꝙ def d ab⸗
ſetia dñi vi.creduõ m fuit iqrãs.vñ vtił actò dat᷑ vt ſic dvef ſictꝰex ſuo

ũctꝰ ſuã dixit ĩ ab/

mdato arguar᷑ ſʒ vltiaʒ erpoſitiõʒ ⁊ Pʒ ſecũdã.nõ qᷓ heredẽ ñ poſſe
efũcti mẽdariũ allegare: vt ⁊. C. ð pᷣuo pi. da.ma.l.ſi cditoꝛib.iiij?
dic ꝙ h̊ heres oſenſit poqꝙ; fuit heres ñ g reſiſtit q̃ͥ minꝰ ⁊c.niſi ex ſua

3 t

Reduoꝛ. vlegare. imo v? ,ac. B.n. ide ſeqtqꝛ ex ſua ⁊c.
audiẽdꝰ: vt. S. e. elegãt. S. ſi vẽdiderit.q̃

“. j 3. So. H iã exege⸗
rat pᷣaũ ibi ñ.vł h̊ debuoꝛ expectare vult diẽ ibi

n. vl B pure erat ſol

uẽdui ibi ñ. vł' h̊ vult velegare ibi mãdare: ⁊ qᷓ mãdat ñ liberat᷑.q de⸗
legat ſic. vł ibi ñ fuit i culpa: vt qꝛ pi expectatõʒ meſiꝰvẽdidit:̊ fuii
ĩ culpa h̊ ſolutio vera vꝛ ex lr̃a zrie.l.vl dic ꝙ H creditoꝛ volebat de⸗
legare.qſj ñ cũ ſuo ꝑiculo.ſecꝰ ſi cũ ſuo ꝑiculo:vt ibi.⁊ hꝰ ĩdicat finis
pmꝰ.l.vł hͥ creduoꝛ vult velegare: debuoꝛ expectare cuiꝰ ẽ electio: vt
a Que rne. ſi. n. minꝰ rite ſacta eẽt vẽduõ volẽs ſuꝑ /ibi dixi. ac.

Auũ pcij offerꝛe nõ audiret᷑:cũ vebitoꝛ rei vẽdicatiõe nò careat.

b p Ignon. obligauit. ſ. aliqs. Zradidit. ſic. .ð pig. cũ ↄuẽit

d Pecuniã.ſ.⁊ non alter.

C Exhibẽt. ſic ⁊. S.ð edẽ.argẽtariꝰ.ĩ pn. ⁊. S. fa.heꝛ.l.ſi q̃ cau⸗

tiones.

eEo dãte. cũ dare opã ſit wolꝰ videt᷑ ꝙ hic de ſolo wlo teneat᷑: 7 ſie
videt 3. j. e. ſi cũ venderet. S. fi. ſed certe ꝓpter hoc nõ remouer. qn

culpa veniat:vt.S.e.ſi ſeruus.

PDP

d»

„ ae
W pe n að

s Lucius culleoꝝ. vaſa quedã erãt æ coꝛio quiba annona æ vinnʒ

mẽſurabat᷑: vt.j.de an.le.l.legatũ.S.vini.accur.
b Inſtantia. caute ponit᷑ inſtatia. vt creduons diligentia awareat:
vt ſic non teneat᷑:vt in fi.dieitt.
c Intertrituram. id eſt veterioꝛationẽ.

d Ex operis. 1.

obarilba qs exer⸗
cebat centurio ĩ eis
e Mõ teneri. ſ.
ſeiũ creditoꝛẽ emiſ
ſuʒz ab officio cũ er
culpa nõ poſſit im
putari: vt 7 gr. J.
ad.l.ro.ð iac.l.fi.
S. j. 7. ij. 7. arg. j.
e ꝑi. ⁊ ↄmoda.rei
vẽdite.l.lecios.
f SDe exercuoꝛia
actiõe dictũ eſt. S.
ð pignoꝛaticia acti
one q̃ eſt acceſſoꝛia
nunc õ exercitoꝛia
q ipa alteriꝰ ob⸗
ligatõis acceſſoꝛia
eſt ⁊ idẽ alijs ſe⸗
quẽtibo dicas. Et
nõ.ꝙ h̊ ti.differt a
ſuꝑioꝛ nau. cau⸗
qꝛ ille dat᷑ ſoluũmõ
Ipter res rceptas
vñ niſi res recepte
uſint locũ nõ haber
hic aut ꝓpi zctum
cũ exercuoꝛe ł ma⸗
giſtro dat᷑ ſᷣm aʒo.
g u Xilita
cẽ. qui
1 ret.
publi⸗
ca em̃
eſt: Vt. J. e. l. S. 10
autem. accur.
h LZocus. vt qꝛ i
piculoſo loco ma⸗
ris ſunt.
1 Temp'. vt qn
tpᷣus ẽ bonũ. vnõ
vult incipere iter.
Et ſic notandũ eſt
q ex temꝑe ⁊ loco
uura varia ſtaiuu⸗
tur. ſic ⁊..depoſi
ti. l.j. S. merito. ⁊
ar. 5. . ve tem. in
unte. re. ſupuacus
Itẽ eſt Z.j. re.

imur. ꝗᷣ cũ alio: ſed

ibi qñ neceſſitas ñ
iminet. hic ſic. vel
dic qð ⁊ hic aliqua

inquirenda ſunt.ſ.

ad annonã ſuſtulit: poſtea inſtãtia
gaij ſeij creditoꝛis recuperati ſunt
qro intertriturã q̃ ex opis facta eſt
vtrũ titiꝰ ebitoꝛ an ſeius creditoꝛ
agnoſcere vebeat. rñdi ̃m ea ꝗᷓ pꝛe
ponerent᷑ ob id ꝙ eo nomie ĩtertri⸗
ture accidiſſet non teneri.
Explicit liber. xiij.digeſtoꝝ.

Incipit liber vecimuſquartꝰ.
De exercitoꝛia actione.

Tilitatẽ hu⸗
ius edicti pa⸗

tere nemo ẽq

ignoꝛet. nã cũ
interdũ igna⸗
ꝛcuiꝰ ſint cõ
ditiõis vel q̃les cũ mgr̃is ꝓpter na
uigãdi neceſſitatẽ ↄtrabamꝰequũ
fuit eñ qͥ magiſtrũ naui iĩpoſuit te⸗
neri: vt tenet᷑ qͥ inſtitoꝛẽ taberne

negocio pᷣpoſuit cũ ſit maioꝛ necelſ⸗

ſitas ↄtrahẽdi cũ mgro ꝙ inſtitoꝛe
quippe res patit᷑: vt œ ditiõe quis
inſtitoꝛis diſpiciat: ⁊ ſic vtrahat ĩ
nauis mgr̃o nõ ita. nã interdũ lo⸗
cus tpᷣus nõ patit᷑ pleniꝰ xeliberã⸗
di ↄſiliũ.Magiſtrũ nauis acciꝑe

bem“ ei cui toti maums anchoꝛa

mãdata eſt. Sed ⁊ ſi ci quolibet

nauter ſit ↄtractũ: nõ dat᷑ octio in
exercitoꝛeʒ ꝙᷓꝗᷓ ex velicto cuiuſuis

eoꝝ qͥ nauis nauigãde cauſa ĩ naue
ſint: xæt?᷑ actio ĩ exercitoꝛẽ. alia em̃

an et in eam cauſam pꝛepoſitus ſit: vt. ſ. e. l. .

non autem. Item nota ex hoc quod hic dicit. 7. J. in. e. l. S. 2 ideo
antem quedam ſpecialia eſſe in hac actione.

1 Aagiſtrum. anchoꝛa. i. gubernano a wmino.

Lnρetur actio. ſcallicet in factum ex quaſi maleficio. Et ſic nota q

nriuslni naute. dic vt. S. nau. cau. l. j.

eycontracubus nautarum wommus non tenetur: ſed ex velictis ſic.
e 12 ſi modo damnum datum fint in naui.aliud ſi extra:vt.S.nau.cau.

R
im

„

.

l. obet. et. l. vin. F. fi. i⸗
maloꝛum hommu: vt. j. æ acti. ⁊ obli.l.ex maleficijs. S. fi. inſti. ð

3. nau. cau. ſta. l. ſi. . hac autem actione.

n Magiſiri. vel ad merces. ſ. emendas vel vendendas. h. vel dic cõ
ducen. vt poxentur.accurſius floꝛentinus.

7 eſt ratio quare teneatur: quia vtuur opera

obli. ex qſi elic. S. pe.⁊. J. fur. aduer.nau.cau.ſta.l.j.in pꝛincipio.⁊

m Carere. qua non carent ſi delinquãt: vt. ĩ. nau cau. l. fi. S. hac
autem acnone. ⁊ inſti.æ ob. ex qua.contra.S.penł.

o el vectoubus. dicitur vectoꝛ ani vehitur. ælita hie. Itez qui

vehit: ⁊ ſic. j. ti. j. l.ij.ſic dicitur hoſpes qui.recipit ⁊ qui recipi᷑.

p Armamenniſue. ſ. pꝛo naue.

q Cuius autem condirioms. ſic in inſtitoꝛe: vt.j.ð inſti.ſed ⁊ ſi

ſiquidẽ q mgrjm pponit ↄtrabicuʒ

eo ꝑmittit:qui nautas habet nõ cõ
trahi cũ eis ꝑmittit. Sʒ culpa ⁊
wlo carere eos curare dʒ. Agri at
imponũt᷑:vel locãdis nauibo vł ad

merces:vel vectoꝛibo cõducẽdis ar
mamẽtiſue emẽdis: ſed etiã ſi mer

cibo emẽdis vel vendẽcdis fuerit pᷣ⸗
poſitus etiã h̊ nomie obligat exer⸗

citoꝛẽ. Cuiꝰ aũt cõditiõis ſit ma⸗

giſter iſte mihil intereſt. vtrũ liber
an ſeruus ſu:⁊ vtrũ exercitoꝛis an
alienꝰ:ſed nec cuiꝰ etatis ſit inter⸗
erit ſibi ĩputaturo qͥ ppoſuit.Ma⸗

giſtrũ aũt accipimꝰ nõ ſolũ quẽ ex

ercitoꝛ pᷣpoſuit. Sed etiã eũ quem
magiſter: ⁊ ex h̊ ↄſultus iulianꝰ in
igꝛãte exercitoꝛe rñdit.ceteꝝ ſi ſcit
⁊ paſſus eũ eſt in naue magiſterio
fungi. ipᷣe eũ inpoſuiſſe videt: que

ſentẽtia mihi videt ꝓbabilis. oia

em̃ facta mgr̃i vebet pᷣſtare qui eũ
ppoſuit.alioqͥn ↄtrabẽtes vecipiẽt
⁊ facilius hoc ĩ mgr̃o ꝙᷓ in iſtitoꝛe
admittendũ: ꝓpter vtilitatẽ:quid
tñ ſi ſic magiſtrũ ppoſuit:ne alium
ei liceret pponere.an adhuc iulia⸗
ni ſentẽtiã admittimꝰ videndũ eſt:
finge em ⁊ nomĩatim eũ ꝓhibuiſſe
ne titio mgro vtaris:dicendum tñ
erit eo vſq; ꝓducendãa vtilitatẽ na⸗
uigantiũ. Mauẽ acciꝑe vebemꝰ ſi⸗
ue marinã: ſiue ĩ aliqͥ ſtagno naui⸗
get: ſiue ſinedria ſit. Mo aut ex o
cã pᷣtoꝛ dat in exercitatoꝛẽ actionẽ
FH eius rei noĩe cuiꝰ ibi pꝛepoſitus

fuerit.i. in eam reʒ cui ppoſitꝰ fuun

quis.S. parui. 7
in eo cui per me

reſtumtur here⸗

ditas: vt. j. ad

trebel. l. ꝙums.

.F. ſi. et. l. ſi. et

leni . S. fi.

magiſter. ſ. vi ex

ↄctu ſecũdi mgr̃i
exercitoꝛ etiam

ignoꝛans teneat᷑
vt hic. . ö. nau.
cau.l.j.S. ⁊ ſum

et. . de tribu. l.

ꝓPeuratons. §.

paru.

1 Jullans. ſub

auch de eo qui p

poſitus eſt a ma

giſtro. ſ. ignoꝛ
te exercitoꝛe. .R

t Impoſulſſe

ergo hic couent

non tanqꝙ alino

pꝛepoſuit: ſed tã

ergo de patietia
quod pꝛo cõſen⸗
ſu: habeat. ſic
j. loca. cuʒ plu⸗

res. F. locatoꝛ:

hoꝛꝛei. 7. 7.5 mi
bu. l. j. SF. ſcien⸗
tiam. Jiem no⸗
tanduʒ eſt quod

facere videiur qͥ

per alium facii:
vt . S. ꝙ cuius
Vni. no. l. item.
S. ſi æcuriones

n Dmma. em̃
facta interuemiẽ⸗
tia gratia eius
rei in qua pꝛepo
ſitus eſt: vt hic.

aultem. et. C. e.

x Inſtutoꝛe led a in inſtitoꝛe admimmuur: vt.. e mſtuon.lcud

cunq;. S. finaana.
y Pꝛeponere. 1. ſubſtituere.

* 2

y Mauigantium. 1l. vt teneat exercitoꝛ. nam qim cõrrabi euz ti
rio videtur contrahere cum magiſtro qui ppoſuit eum: cum ergo
ego exercitoꝛ conueniar de eo quod eſt cum magiſtro contractum.

æ hoc teneboꝛ quod contractum eſt cũ einoraſn . ſecus tamen
u8.§. ſ.

eſt in inſtitoꝛe: vt.j.de inſtitoꝛia.l.ſed ⁊ ſi pupillus.S..
in ülum locuʒ vbi

ꝗ Mauem. ſinedria ſu. nauis eſt que nauigat

hincinde voluitur aqua. vel dic.i.paruula nams. vel dic à poꝛtu:

vel a loco ſic dicta.

b Mon autem pꝛepoſitus non autem in alijs

pꝛepoſitio: ⁊ ſic in inſtuoꝛe: vt.j.de inſti. l. cncũ. . non rammen⸗
Sed ar. contra. j. quod cum eo.l. fi. So. ibi fecu que wmin en

ſolitus facere. licet non in eam rem ſpecialiter ppoſitus ſi: vt ar.

S.ti.j.l.vel vniuerſoꝛum.

c Locatum.i. locatio nauis ſacta.

d Zmpenſum. ad quod reſiciendum ſemꝑ pꝛepoſitus intelligdt

net⸗19
rii i n
oes. .
un nalen
igna AAerte

iini t
im da

unſini; inpeſu

6Petiin

ttu ni

. n lliu
Im mttig⸗ bl i

iinia ls ca
WAtAtn
eli ctoen
1Gllim kepem
lilſn neent
lbertkellt „
Ptgnleſ; rſlaba

NE

iſeſe naübn

niſilt Undn
ſgittij dolnn

Alinotnt .
(hnre, wege

Kg.
ittue Moat
Piee.
ſwllcz, chmn
ſpan. ſſug

nn litt⸗

mum

(o⸗

a —
llnzcfice, Nicß
Iunnncllictci
hubintc

ZZ .
MU
UMBU
.
.
8

nnn
N
von Ri dic Eerm eaeg 7 mn. aecurſins
ia 4 en rctuaenen ſtanng vnn
Bann Er ſ. õ boe. vel venuo trtos 5 „
ch l ſic Cur talem. Y ꝛ ſcigt Pndder. alen a8: So. bien D 2
d tũ pᷣmũ ꝗꝓpoſi vtputa ſi mã ref⸗ lendos. cum tur cum no hi W
W A. . E aln. .7 iqᷓs eh x Ad rcitoꝛẽ om ꝓh vidett tm̃.ſi 2 Edrn
Agr qs. S. j. Se cuz Uiganti qs res endũ nerſeng 1n bibner ctur tonn nenm N
Ciſ ↄtra. dar. — anti. ve emeri ñũ locatũ lonẽ.i nentiones at: ⁊ nõ ntractu cum vn
—ͤ 8 ſed iees mace ca otr. vel ſi q t vtil i 1.in ſe pi parm an ꝑſona en: ec vno rſ ce⸗ HW
ii §. ank N actũ: v õ ille m. culo rerepro luerat Briz: ſec eis ma 282
idiur N b mitio. 7. Rauteo vel unpẽ ciẽde n 22% m armoꝛib pto lucr Vredckincg. xir
lhe N i rz ver 55 tuan paꝝ noĩ peſuʒ e: Juis aterie: di 1 vel ali rat. vel no lue Ki.
Gisf 4 S. qd r. l. üj iim p noie 2 vel ſi qᷣ da :dDicendũ el alij 5 lucret᷑
Ni W Expꝛeſſeri noie vid ſumpſeri .qͥd ſi m ipi dicũ naue rit nõ t uerit C Rulier. v
Mmilbe nec cred erit. ſtim eat geſt pſerit: mu dicũt es onerari eneri. .. ulier br er
ans erit ſe tus fue ad vſuʒ 2 pegaſ rei nadare ſci ate ſi : quedã m hoc. J .
eenllnte vare. na ad h s6 fueri vſuz ei gaſu ſ ſcio unt: ã v aceð. ſ . . ad
ansſt 8 10 .na ſi creh e fuerit 3 eiꝰ rei in 8 exi- ic vt c ne v t: 7 pler t mace: ſec ul. 5
Umſtinn, toꝛ expm aech quã ſnĩaʒ mut eimn q̃ ppot t certa pectoꝛ eroſt⸗ n. ut..
in ipe a at. lic imaz uat?d q̊ ppoſi . gocien regiõ es recipiã B
Pnci manda 3 puto verã and i⸗ nt᷑: v e1c cipiãt: 3 Erxige
6p e kar Mͤ, ſen⸗ mandã ſiue i verã d actiõ duſiũ vt ecce ſun erto mari :„7 igemus. ge
gi dãcdi cr iñ fran⸗ naut ne inſtruen. qd eĩ ſi ez v vel ac untn marine⸗ unmoblioanat ad
Ganiad 6 i aerechtoren Vñ as exhibẽ uendã ſad ar ectoꝛe trapa: aues qᷓ ro o obert
en e di abit actõ *9 n . ibẽdo 9 nou le s trahiciũ : pel 4 bꝛun ſic i ae obligat .
las 1 litoꝛi ie gre na querit off s mutua ez vel 8. Itẽ iciüt a aontacn n aqulto ah⸗e
Ulinpn tn rẽ ſ i exercito nauẽ offiliꝰ ſi tuat quedã t ad o rachi ratoꝛẽ. abẽ
ed 1 nlo ſeiebar mu ðſi us eſt mare nõ eda onera i o ln vr. r
naer! pecumã nebar PAer tuatꝰ:nũ ag reficienda e nõ ſuffi cap ra inabi inte re. un. l. ſ
aep liſen oni mã refecti erterit:a⸗ :nũmos ĩ icienda mgr̃i: nõ ufficiẽ aces flumĩ abi curatoꝛ e. mi. l. ſi
Wenagſind n mmi nereſemoz⸗ et ait ſi t:an ie osinos vins iens olmtſis acſte Si unns ack e arem. lſi
Wenugltend e t. . c. l. fi iaz; 1 ſi hacl xeꝛcitoꝛẽ os vſus vno geſtũ uiſis offi ipkes ſum Atoſ ns exer
ege pcijs d erſi in urus mor cepit q̃i . actö. ed ſi di rit obli qocũq; cũ Aartione
ds 1 he leiellu.. teneri exe mox mut qin : alt diuiſi igauit e en uenn
dnitz ü fellu. ſ cu exerci utaui⸗ n naue t exigẽ is officij t exercitoꝛ. gulr Prre
Nzi 6 A SSõ cur te exercitoꝛẽ . uit polarate igedo cijs vt alt cito⸗ eren gig
ngic en 1 Eredloris jtalẽ ppoſi oꝛzc 7 im olũtatẽ gabit er ꝓ cui t alt locz 5 r ſicꝛer s na
RK ſemp intelli⸗ 8s. iliũ ac Ppolſuit. nputatu te v exerci iuſq; offt locado li lieꝛet. 5.n 7
— t. . e. ſitoꝛi uis cãm a⸗ idacdi credi a gerat: e alt ſi poſuit .
n 3 Slbe H dar Earnen 1 a lalero ,e d
min iiin t. no. q credi ctoem pedi eſſe quz na on ue oꝛẽ añ no ſibi ĩ 7 eſt magiſtri
— kibeegt fer enpta be⸗ Sʒ e nns diſti vgeer skregaze Nlenmen n rech en hene
Mc hi e neg l. . 7. ſi a anũ nõ cr. gr. exerci 3 né co ꝛſiue a dñ Siue i ditus 5 eſt Ot.
inaſ narii akananin teiro⸗ ne chiunvelau Rane uh dñs na Kaizarad
Nccndumti naced. h ul to etiã refectõeʒ c 1. rani 3 . Par tpᷣus uerſio⸗ tionẽ: . tu d ene
4 alio ab ali⸗ certã le nigerit. qſi inna nauẽ exe el ſer er. cet .j. in fi. inſti.
na , 1 gan korlun nani een nauereneat ei⸗ pupl õ eaen.
. Maütgi un gitur. pre 1. s exig 19 B ſolu .qqre ſie vtrũ . Eſt em tu 9 t ſi re pt andati
ruminm kanne ſancnbaen vt ſolum vt veeta truͤererer ſt aut nol tors an⸗ ierereuorhr
— 5 li Vr. tafermenume locet qo fo vetas un⸗ velims Ged ern bis elecio en aun
Mliu cic ogend 10 er locauit ner exerci ꝛte ipſe ti nauẽ Sed agiſtrü cõue e A
ufuyt Fae na igendun ſa lanner fina traxetit aetian rario grcnes ne aonon
n pupill re. eo. ad h̊ vt . i locandũ „ gxerut actio ñ os ᷣ cũ mafre cẽ bem.
munmmn hſis . ochllatnzg cib Vnt pecrori eri⸗ ndütiſ aimilio mai, polieigri cõ rtre adin
ee Nenn can⸗ Sen us zler mla n vt inek crier⸗ mgro ngest. Se e re eo⸗ meri Pinec non
nat n mai ds vonder. ie 3 ſi vt cern obiiganit 4 moum rept. ſolet di ratnſtan ger x lo rn winir i
mundini, de Oiles embphater 1 cſ pura legum esz locet pꝛouin mone. ite i ti ppter age lemn a 130 vel vin
Vanul elfilt 1 Sipl d poꝛtando eſt abiles micannape zuu. ciarun n ꝓuicij er mini ſit ctionem ti⸗
E lures offi. s b es ad caonna uuare er um e icijs pᷣſide acti cu
mugc neni, in Exercitoe officijs. i ommes poꝛtanda pe- eex cont xtra oꝛe js pᷣſides ſtrum o r nicgu
– ar and rilir tien⸗ leuia pondera. vel Di 18 4 S wechnem eos non vi e zinris⸗
uum ii, ine ndii non eſt ſol exercuerit:ĩ nm emn vrlge da⸗
Enpputeb ele ulimneſtiim iardngnratai ſica 5Sn Amend ve n tialtem apio⸗ leur
mwnß Bartze ſeruacha et ain rxj. bagererotnn huani matcüinchen wlo. nam is. vel n geetia⸗
ens. S 7. . mã talis l. vt tenta one. vt ſi val. m is. vel ibi ip on vi ete⸗
ntebe tancs ſi es vr.r o in rane nd⸗ llher at oiſfremi ihie eru m nu
narro aiſenen. it tutela cSrre.F.de .btej we mſ 5 ea toe ſi aut tre lntum ere inter exerci mno:
eeen knrn. nannt. u⸗ am t. aelken tacna tenenrnn d alimne wehenſr vercuonaz atn⸗
non eneur an. if uic bi. l. expꝛeſt⸗ enhalten meetn cier in mere eneatur tacna: 7 i 32rn⸗
t .conſili idõ e⸗ 7 e volent? 9 m wvm nerce pec wvnun i co L
mror e, nereiſit⸗ martis . — n rener nns mi enlart volir unlan
mntate cond Pudngeſec par vbi dn mrolnien autio negge utate winun 4
donſt etia patienti et oln in negoc len wn
daueri m tacit ntia. ſi no tant utoꝛia. nat᷑. ei 1. ſech .,
1. S·ſi ven⸗ me 60. rtmur tas eneſum md w iein.
NH.illud ura. J. q diceret nõ iducere t .
quãd mſſu. l. tamũ 1,
— öſſa
uſtu. i. vt man⸗
inſoli⸗

1.
matri
8 aſſu
:quia
hectuttir ia eſn⸗
eſſe poter
8 łebe
t

ſtare ei
eius cõſi
cõſilio:
:vt. j
j.e.ti.l.ti. ſtru
ti.l.tiuũ. Itẽ eſt ot
5. e. l. S. m
.e. l. 8. magiſtru m
.aliud ſi
liud ſi tributoꝛi
toꝛia: v i
t dictũ ẽ. Vel dicas
ꝙ trib
utoꝛia
tener

Wwminu
iiiſolid
um: vb
rexpꝛeſ
eius voluntas in
nterue
enerit. ſi

.“ä

cacita no mſolidu. ſed in merciba mm in quibo negociat ſeru.
a Mõ cum magiſtro. ſubaudi v eo qð vc.
b Eiuſq;. id eſt in cuiꝰ poteſtate.
cNucdiciũ.i. acno exercitona. nõ de volũtate. ſic . . qdð cum eo
l. j. 2. J. ad munc . quotiẽs.accur.floꝛeñ.

d olütat. ver
bis veclarata l ta⸗
cite habua.ac.
e Möo. reddit ra
tionẽ q̃re teneat᷑ ĩ
ſolidum.
fBumma. i. ad
ſũmã vtiluatẽ rei
pub. vt. S. eo. l. n

pꝛn. .
g Inſtiton. 120
pꝛie pomt ꝓ eo qͥ
dño patiẽte negoci
at᷑ ĩ peculiari mer
ce: vt. j. ſbijcit. ⁊. J
de inſti. l. ⁊ ſi pu
pillus. §. pe. ac.
h Scrẽte.ẽ ̊ qñ
q; expᷣſſa volutas
qnq; tacita: qñq;
ſcia ſola ſine vo lũ⸗
tate:⁊ qñq; cũ vo
lũtate taciia: qñq;
ſcia cũ ꝓhibitione
expᷣſſa. qñq; igno⸗
rãtia:vt.j.ð tri.
l.j. S.ſciẽtij.
i Znbutoꝛie. qo
eſt verũ. vt ſbijcu ĩ
re igit᷑ ⁊c̃.
k Echcni.qᷓ ſunt

in pᷣn. buiꝰ. S. vel

equipolẽtia.ſcʒ vt
ſentẽtia vboꝛũ nõ
vlterius poꝛrigat
fuern: vt ſi vo⸗
luerit teneat᷑ mnſo
lidũ.nõ aliter.Et
nõ hic mirabile v⸗
bu in dubijs ſtan⸗
dqũ eſſe vbis legis.
vt et. j. de le. uj.l.
nõ aluer. ⁊. J. q et

a qui.ma.li.nõ fſi.

l. ꝓſpexit. ⁊.j. œ
reg. iur̃.l. ea q̃ in
ꝑtes. S. J. H ar. ö.
e iurepa. adigere
S. Gᷓms. 7. S. de ĩ
ius vo.l.qᷓuis.
IEt nudã.ſ.ſci
entiã: qꝛ: nõ adeſt
volutas expᷣſſa. vł

poteſtate erit: eiuiq; volũtate na⸗

uẽ exercuerit: qð cũ eius ingro ge⸗
ſtũ erit in eũ in cui pkate is erit q4
nauẽ exercuit iudiciũ dat᷑.Licʒ at᷑
et᷑ actio in eũ cinꝰ in pꝛate eſt qui
nauẽ exercet. tamẽ ita demuʒ dat᷑:
ſi volũtate eiꝰ exerceat. Ideo autẽ
ex volũtate eius inſolidu tenet᷑ qui

habet in ptate exercitoꝛem: qꝛ ad

ſummã reipublice.nauium exerci
nũ ptinet. At inſtitoꝝ nõ idem
vſus eſt. ea ppter in tributũ dum⸗
taxat vocant᷑ q̊ͥ traxerũt cũ eis qꝗᷣ

in merce peculiari ſciẽte dño nego

ciant᷑. Sed ſi ſciẽte dño dũtaxat:

nõ etiã volẽte: cũ mgro ↄtractũ ſit

vtrũ q̃ſi in volentẽ damꝰ actioneʒ
inſolidũ:an vo exemplo tributoꝛie
dabimꝰ. in re igit᷑ dubia meli eſt
vbis edicti ſeruire ⁊ neq; ſciẽtiã ſo
lã ⁊ nudaʒ. patris dñiue in nauibo
honoꝛare. neq; ĩ peculiaribo merci
bus volũtatẽ extẽdere ad ſolidi ob
ligationẽ:⁊ ita videt᷑ pompᷣ.ſigni⸗
ficare ſi ſit ĩ aliena ptate. Siqui⸗
dẽ volũtate gerat inſolidn eum ob
ligari.ſi minꝰin peculiiũ. In po

teſtate em accipiemꝰ vtriuſq; ſexx

filios vel filias: ſeruos vel ancillas
ſi mñ ſeruꝰ peculiaris volũtate dñi
vel filijfa. in cuiꝰ peculio erat: vel

ſeruus vicariꝰ eius nauẽ exercuit
pat vominuſue qᷣ volũtate nõ accõ
modauit dũtaxat e peculio tene⸗

bitur. Sed filius ipe inſolidũ. pla⸗

ne ſi volũtate dñi vel patris exer⸗
cuit:inſolidũ tenebit᷑ ⁊ pterea etis

3 Si quid. nen totum: vt. S.
7 Pꝛopter honerariam.i.exercitoꝛiã.

a Pꝛo me. etiã inuito: vt. S. de neg. geſ. ſolnẽdo. a. . e ſol. ſoln

dũtaxat pollicet̃ pᷣtoꝛ actioneʒ. tũ
vt iulianꝰ quoq; ſcripſit etiã ſi cuʒ

ipo exercuoꝛe ſit cõtractũ pater qn

minuſue inſolidũ tenebitur. Hec
actio ex pſona magiſtri ĩ exercito⸗

rem dabit᷑. ⁊ ido ſi cũ alterutro eo⸗
rũ actũ eſt:cũ altero agi nõ poteſt.
ſed ſi qͥd ſit ſolutũ: ſiquidẽ a mgr̃o
ipo iure minuit obligatio: ſed er ſi
ab exercitoꝛe ſiue ſuo nomĩe.i.p⸗
pter honerariã obligationem:ſiue
mgr̃i nomĩe ſoluerit:minuet᷑ obli
gatio qm̃ ⁊ alius ꝓ me ſoluẽdo me

ſliberat. Si plures nauem exer⸗

agipoteet.
E in plures aduerarios di⸗
ſtringatur qui cum vno con
traxerit. Ault.
Eec quicq; facere quotam qi⸗
ꝙ poꝛtionẽ in naue habeat:
eumq; qui pꝛeſtiteru. ſocietatis iu
dicio a ceteris conſecuturũ’.
tamẽ plures p ſe nauẽ ex⸗
ercecant ꝓ poꝛtionibo exerci⸗
tatiõis cõuemiunt᷑: neq; em inuiceʒ
ſun magiſtri videbũt: ſed ſi plures

ceãt cũ quolibet eoꝛum inſolidum

exerceant. vnũ aut le numero ſuo

magiſtru fecent hind nome inſo⸗

lidum poterũt cõueniri. Sed ſi

ſeruꝰ pluriũ nauem exerceat volu

tate eoꝛũ. idem placuit qo in plu⸗

ribus exercitoꝛibus.plane ſi vnus

ex cõmuni volũtate exercuit: inſo⸗

lidum ille tenebi: ⁊ ideo puto etiã

bitoꝛ tuus. 1 fn⸗

cit.j. de re. iũ.
bona fides.

b Splures.

nauem exerceãt

ſcʒ nõ per ſe: ſed

per cõmunẽ ma

giſtruz: vt diffe⸗

rat a caſu ꝓ.

qui eſt. .l.ſi tñ

in pn. Alij dicut
qð hic exercẽt ſi⸗
mul. in. l. autez
illa ſi tamen. ſe⸗
paratun exercet
ſemper tamẽ ipmſi

met wmmi. ſed

pꝛumg verioꝛ ?.

c Inſolidu. c

ſta. l.ki. F. ſi pkes
Vbi pꝛo partib-
dieit eos coue⸗

aliquis ppoſitꝰ

alicui negociatõ

ni m nam: vt /

vt traiciat ve⸗

ctoꝛes. vel mel⸗
ibi per ſe nauem
exercebam. hie

per comunẽ ma⸗

giſtru. vnde qui

cum vno coötra⸗

hit non debet co
tra plures com⸗

te pech. l. et an⸗

. . iul. ſol. 1a)

tamen. §. penk.

d n Ecquie

D aỹ faceꝛe
quod mutem re

ferzit tees

asfen
nenii
eß⸗
rſmiegn
enuan
ſiſ cn

„

F =
=—

=

—
=

tAN.

=

4

1 34
⸗ nuuten
umg Mli.
ſglinte ſtlſ⸗
nnan, uns

—=—
S

1 e⸗ te opet
is gi graxere
nitiii
uin fi noben
enn gotc
img ttſcun
in thiſſu
uun lhero.
eſtn⸗
umnn god l

undi geme

s m⸗

N .
1 ſungi
ntinie Kklurec
ntf

immüf
ſimatg ſtunu
eſann. ſt haci

4

targ. coꝛge re filio ſi T iße volũtatẽ accõmodaue⸗ in ſuperioꝛe caſu inſolidum omnes e In muem. wetinn Intar
rent. z enã rit: inſolidũ eritobligat* Quae' teneri. Si ſeruꝰ ſit qui nauẽ ex id eſt in queltu elen Wod
expſſam ſi tribuiua gũt etiã ſi cũ mgr̃o eius geſtum ſit ercuit volũtate wmim: ⁊ alienat? eg heratis⸗ rſl⸗
ria agat᷑: vt dixi ĩ ſ. Socier atis. Enhme⸗
pᷣn. bunꝰ. S. licz ſit s eſt enim quec nflu
ſecs ſi agat᷑ qð iuſſu. vt.j.qdð iuſſu.l.j.S.inſſun. ſocietas nauem ſimul exercccer. ntini
n Signitficare. dicendo hec verba q̃ ſequunt᷑ ſi ſit v . g Si tamen videbumiur. vt alter pꝛo altero cõuematur: ſed ar. laerl
o Tolũtate. ſ. expſſa vel tacita in coꝛde retenna. contra. S. ſi cer. pe. eius qui in pꝛ0. in fi. tibi ſunt plures et vnus iruan
p HGerat. i. nauem exercaat. ftingitur alium poſſiler. ßZ iuchl. tigt
4¶Si minꝰ. i.nõ cũ volũtate nec cũ ſciẽtia:vt.j.e.ſi ſeruꝰ. in pᷣn. h Exercitoꝛib. ſcilicet qui per ſe nauem exercent vt poꝛtio⸗/ WS
r In peculiũ. ſi ð peculio agere velit. ſi autẽ tributona agere velit mbus conuemant᷑: vt. S. in pꝛmn. buius.l.ſed hic conigitur ſtatim 14 ſiesamnch
poteſt cum dñs ſciuerit emm exercere naueʒ: vt. · de trib. l. j. in pn. vvbi dicit: aideo con. ac. ⁊ hoc ᷣm Jo. Alij dicum idem placuit go ulutgen
7. J. e. ſi ſeruus. j. RH. . m pluribus ⁊c. ſcilicet exercentibus per coõmunem magiſtrum vr R nͤlis ſ
ſIn poteſtate. vicarius volũte oꝛdinarij. mnmſſolidum reneantur: vt. S. e. l. j. in ſi. 7.l. ſe. 1 ꝙ ſubiſcit: en eo g.
t De peculio.ſ.filij vel ſermn oꝛdinarij ſi velu ac. azo. nam ⁊ ipᷣm puto c. refertur ad pꝛimum caſum huius. l. quado per Eeplurts ſeng aeen
filiũ cõuenire pt᷑:vt ſubijcit. Yercuerũt: vt tunc teneant᷑ inſolidum: 2a ſic erit correctuz pein. . uinemmng⸗
u Huãqꝙ; pꝛetoꝛ. vt. S. e. ſi is qui nauem. ſed hoc falſum eſt. ummo pꝛo partibus tanrũ tenent᷑: m non coꝛgt nunuiininmn
x Exercitoꝛe.ſ.ſilio vel ſeruno. . tur: vt. S. nau. cau. ſta. l. . . ſi plures. Pꝛia g̊ expoſitio malidꝛe. m hi
y Dec actio.actũ eſt. ⁊ exactum totum. nam pceptione nõ lit. teſ. i Exercuit. ſ. ſeruus ſic a.5. ve neg. geſ. ſi.ex. uolb. tnz

4
unmg d

K In ſupioꝛi caſn. vbi ſernns plurium exercet voluntate illox. f.
expᷣſſa. Jo. Sʒ alij ad pᷣmum caſum. l. referunt .
lBe actiones.i.acno exercitona.⁊ tñ ñ dicas exercitoꝛiaʒ eẽ pᷣuʒ

nomen actioms. ſ̊ adiectiuũ.⁊ ielem in ceteris ſeq̃ntibo vſq; ad velł.

32

Vn!

V 5
ntaw 4

„ Sed addiat᷑. ac ſi dicat non ideo. qꝛ datur exercitona eſt ernanita
ciuilis directa qᷓ ipſum gᷣhentem dat᷑.ſ. magiſtrum.⁊ ad hoc.j.œ

pubuicanis. l. j.

dixerit aliquis.⁊ ar.S.de ſena.l.fenatoꝛis filiꝰ.
3 SDi vnus exercitoꝛibo. i. ꝗ mgrm nauem exercent. aʒo.

ſe. cõ. licet qdam ʒ.⁊ que hic dicunt᷑ imelligas ᷣm q̃itatem actms. a Poteru. ſecus autem ſi plurium ſernꝰ alieri damnum væderit qm̃
Ntni dn ſ ſi perperna s en borern nora⸗
wi ich ats. nie e 86 fuerit mhilominꝰ is q eum aliena-⸗ tuatus cauit ſe ein refectionem naz ars alagery . 5
i hunn 1 Riͤber aglen. uit tenebit. ꝓĩde etſi ceſſerit ſer- uis eam accepiſſe. queſitum eſtan fur. l. pe. a. 5. ad.l.
r her 1 ꝙ de tranſitu ad uus tenebit᷑: naz 7 mgr̃o functo nõ aliter lucius titi exercitoꝛia te⸗ R puum.
ncnnt⸗ hin Eerecgarulde, tenebit. He actõnes ppetuo ⁊ he⸗ neret᷑:ꝙᷓ ſi creditoꝛꝓbaret pecun⸗ 5 Yr „ guus nõ
mmmde ligas. a ſent hie redibo ĩ heredes dant᷑. ꝓĩde etſi am in refectõʒ nauis eſſe dſumpta —=
nit. ſnt in armbu⸗ ſeruus qͥ voluntate dñi exercuit te rñdi creditoꝛem vtilit᷑ actux. Si iſt erbſſwiuum ve.
änn wſewemi ceſſerit et poſt annũ:hec actõ dat᷑. cum pecunia cꝛedeꝛet᷑ nauis ĩ ea cõ Tributoꝛia.
ſtef bu. l-qe n r e ꝙuis væ peculio vlt̃᷑ annũ nõ t᷑. firſſet: vt refici eberet. etſem ñ oʒ daaß oſemer
iel n ee en 5 Bulus. credioss ad hoc aſtringi: vt iere nron ar
Aeneſne i e inſti. l. nouiſſi E eum qᷣ in mea poteſtate ſit ficiende nauis curaʒ ſuſcipiat: ne an 5 . nevoſius
tmmi n ze eicen m⸗ morm nauis hẽas.mihi q́; gociuʒ dñ gerat qð certe futuꝝ ſit d Wabik. ſn vo
nebnice n vt. I. qñ ac. * te ↄpetit actõ. ſiqͥd em cum eo con ſi neceſſe habeat probare pecumi⸗ ſiene⸗ jr roler er
umen can.lanen traxero. idem eſt ſi ꝛmunis ſeruus am in refectionem erogatam eſſe. Arcreong in. Sn
milim mltea an re nob erit: ex locato tñ mecum oges itaq; aliud exigendum vt ſciot in ſenn nauẽ.
uvulo buo litigt quod opas ſerui mei cõduxeris.qꝛ h ſe credere.cui rei. mgr quis ſit p taoet en vr
(Ds. in mnerſicum alio otraxiſſet ageres me poſitus. qo certe aliter fieni nõ pi: co ere m. C. ſed ſ
red. mortem enaz ſer cum vt actões quas eo noĩe habur ꝙ ſi ulud q; ſcierit ncciam refectõi plures. 2.8. lec
anmnt en tolilim tibipſtarem. quemadmodum cum Ka pe ltide e
1 M. n fabs ainem de libero. ſiqdem ↄduxeris expieris. fuerit nauis vt reri intte f 1 deme. vn
rgnng Mams de mor quod ſi gratuite ope fuerĩt manda en e pecumg elta meru a caciuer. rnot mu
urdtt in nu non mi vr ti ages. Item ſi ſeruus mena⸗ ad eã rem eẽt neceſſaria nõ vebere oꝛ ſunt oſigerãda
tn e . at. de ve. ? nem exercuerit 1 cum mgro excõ⸗ inſolidum aduerſus dñm nauis a⸗ cr eattorn Bbane.
e .ſ. mpn. traxero nk obſtabit aͤmin? agduer⸗ ctionem dari. Interdum etiam ſet. n0. murabeles
mm n m J em ſus mgr m experiar actõne q̃ nibi illud eſtimandum an in eo loco pe Ziecturas hoc em
Gelemip d eo bentiv. naʒ ⁊ cuiuis alij ñ obſtat hoc edi credebat᷑ comparari potuit. qd enrn nan egen n in
an nn deß n quomicum mgro agere poſ inqt ſi ad velum emendum in eiuſ⸗ P In boc i en;
enn ij.. . we inſi. ſit. hoc em edicto nõ tranſfert᷑ actd moci inſulam pecuniam qͥs credi⸗ e. .r
aien. Sivnuscr mulnsereraa writinqua omino naenfednds ebaertaree
tumerditd teneoꝛ. vt. ſ. e toꝛibo cum mgr̃o nauis ↄtraxerit: rinon poteſt: in ſummaa iquam S. e. l.. F. non au⸗
6onieinid⸗ n fur. l.ſi puus na agere cũ alijs exercitoꝛibo poterit. diligentiam in ea re creditoꝛem de tem. 2. Ei nn.
n. S m Bn ie erns e P., Bubk. bere pſtare. Eadẽ fere dicenda ait mam. 2.8. vne i
en Mi ze⸗ vt iuſli. de ob. ex ſeruꝰñ voluntate dñi na- etſi dæ inſtitoꝛia actione queratur. xꝑ Aluit. ſ. ad ple⸗
nn SndH leſ lri uem exercuerit: ſiſciente eo:quaſi nam nunc q́; creditoꝛem ſcire vebe ne⸗ coaz gno
I agctec. tributoꝛa. ſi ignorante: æ peculio re neceſſ ariam eſſe mercis compa⸗ Kir ſtam. kn ge
Lturn e m moen ve gctõ dabit᷑. Si ↄmunisſeruꝰvo tionem:cui emende ſeruus ſit pꝛe⸗ m eam rem pꝛepo
n an cnvwn luntate dñio, exerceat nauemi ſin poſitus:a ſufficere ſi in hoc crei-⸗ ñnima eſt ſaltem ia⸗
Ams aaho. gulos vari wbebit inſolidũ actio. erit. non etiam illud crig nanm m Mon vebere
mig rhes nug iuen 2 Ffric. vt ipſe curam ſuſcipiat:in hanc rẽ mnlolduͦ hp en i⸗
. i Vl.⸗ 1 c bñ 3 ſej opas Sᷣui ixit ſatis tunc indiget t nõ eſt neceſſe pbare in refectõz ↄuer⸗
ir AN Vt.j. act.emp.l.vetẽs ⁊ ad hoc bñ accedit rõ ſeqᷓns qð oꝑas ſᷣni 5. dixit ſatis eſſe ſi tunc indiget ⁊ nõ eſt neceſſe p cre. l. ij.
um ni ni ac. deni in en q Vbes ex zctu quem ſecum inin. n. Prerec Grener dee ne vo⸗ B.aaut . Ef.
b Habui. 5 eos cum qbo otrari. Crr .l. etge. ad l mogns d. 18. F. ſi ſic. . S. e. l. j. .
mnonm, ages. mandatum enim gratis habet fieri. vt hic ⁊ in⸗ cer. pe.l.ciuitas.⁊ ar. j.ð in rem v.qð ſi Sᷣuus.S.ſᷣ ſi ſic.
en u ane H 258. elj Slec exconnanoe ſupra nau, cau. ſtob. n at vbi oic. m ſi in pcijs rex ð ad id qð ſubijci frealironern nne
nle Anni lucer. in prnc. amnbplioꝛem. pecuniam ꝙ; indigebat h hic aliquam diligentiam p.
fa une, VItem ſi ſernus. eius qm eſt liber. adhibere creditoꝛ. ſup non potuit. mt ii
le ie Rili. vt exempto. a0. Za Peint n doreſt. a muainereraron⸗ diligentem in inſti⸗
tum m ig „Ponoꝛaria. vt tnbutona. 3,⁰U0ololW60oeſ0gee antennchaas knaen onewinrem . diligentiſſimu eſſe oz. naz i
e 1 c edicrum. hoc eſt qꝛ exe 5 n .
ma⸗ nt vVHoc ed um. ho ſt qꝛ hʒ exercito nam toꝛia diligentioꝛem in Eon zmerem vel ad quam rem mgr in
n niſn xE AUgere poſſit. vt 2. 5. e.l. j. F. eſt autẽ. az. exer citona non tenet ſcire ad quã mercem.
inma in
1c,N

ℳ bin 5 2 “
ltrch, na. 4.
A bca& Cren av

ð

1 41 lie⸗, ne,
D „SL

Poſitus. in inſtitoꝛia ſic ſed in actione de in rem V. vebet ſcire plus. ſ.
in quam rem pecuma ſit vſa.at. J. xe in rem v. ꝙ ſi ſer. S. ſed ⁊ ſi ſic.
