ſti: ⁊ ego eũ tibi ediſſeʒ cꝰnegligẽ⸗
tia iumẽtum tuũ pᷣieritillã quoq;

⁊ de vui.vr. pꝛe.ſi
Hunꝰ.in pᷣn. ⁊ ideo
ſublata ẽ obligatio
ſolutiõe eiꝰ qðᷣ de⸗
bet.⁊ ĩꝑpemui.vt ĩ
ſti. q. mo.ꝛol.ob. in
pn. ⁊. j. de ſo. qui
res.S.areꝗ. ⁊ qꝛ in
infinuũ nõ dʒ obli
gari. nã infinitas
euitat᷑.vt.j.de dã.
infec.qͥ bona.in. S
fi.⁊ de le.iij. ſidei⸗
cõ.S. ſiqs.x.
h c Ami ples
etis locare

glijs idoneis pſo⸗

nis. vt agr. S. ̊ vſu
7. ha. l. nõ alꝛ. ⁊ ſic

intelligt. C. e. l.

nemo

candum.
LCLoõmodã. vt et
. e. ſiqs wmũ. in
pn. ⁊ ho ſi tũc fuit
patꝰqñ loeore Pie
bat. ꝛecꝰ ſi poſtka.
vt. S. e. ſi ĩ lege. S.
colonus.
m eredẽ. nõ ẽ.
pe finitã oducnõz.
añ em̃ ſic ẽ. vi ĩiſti.
e. S. fi.
n Dño poſſide.
ſiẽ ipᷣm colonũ dũ
viuit. ⁊ et pꝰmoꝛtẽ
añ apphẽſaʒ hẽdi⸗
tatẽ. vt.j.œ acqᷓ.
poſ.l.q vmuerſas
S. qð ꝑ colonũ. ex
l.ſi œ eo. S. j.
o Neſtimẽta. vñ
petas: velun a poin
ſeſſoꝛe potes auo⸗
care ⁊ nõ vis.

4 f. 3

”ü p Agere. q F. 3
duos agẽ pr. artat᷑ ex cã mag vnũ elige. vt B. 1. T. ð pᷣſcp.v.ſi rẽ nba
pꝓn. 7. J. 3 ſeꝑpa. l. j. S. ſi filij. ĩ fi. S. ⁊ at. ð fideiui.S.j.col.j.⁊ ð duo.
re. S. j. col. ij. Nẽ iteluge ho ĩ adi. fur. ł rei vẽ. q̃s pt᷑ dñs z poſſidẽiẽ ĩ
ſtitue nõdũ ↄuẽto fullõe. ſecꝰ ĩ actõe ſurti.qᷓ ſoli fullõi dat᷑ ſi ſolnẽdo
vt inſti. de ob. ex delic. S. fullom. 2. . de furtꝭ.l.itaqʒ.in pn. qᷓ ſunt ʒ.
q Iinpoſſibile. i difficile. vt. S. æe eiec. ⁊ ef. l. cũ ſane.

Vege dic ta ꝑmutauerat.ð legẽ ĩ initio dic

Bebere. lʒ legẽ ſiue pactiõʒ.qꝛ m̃ volũta

J· de v. ob. cũ ſtipulat.vi a.S. de pig. ac.q raria

u Abandam. velles. 1. poſſes.

1
ſIn ope. ſ. iponẽda. Permutauerat. 5. l.

imuo dictã: vt ĩ pᷣn.dẽ
adfuit parcit. vt B. ⁊
Excutere.i.exigere.

x Reſtituas. potui ̊ penitẽ: ⁊ ſic ẽ ̊. C.de ac.⁊ ob.l.ſic.ſo boz ꝓpi

mMẽdaciũ oducioꝛis.⁊ qꝛ ↄductoꝛ ñ ſuis expẽſis facẽ debebat opꝰ imo

locatoꝛs. vñ qꝛ locatoꝛ guabat᷑ pmittit ei lex reſilire Api mẽdanũ alte
riꝰ ſm io.vel dic ꝙ nõ erat ſolitꝰ locaioꝛ locare oꝑas ſuas.vñ et᷑ ĩ no
miato ciu ꝑmutti reſilire.vt..de pᷣſcp.v.l. nãlis. S. at cũ w.

y Meſſem.inſpiciẽte.i.cuſtodiẽte.

3 Condicẽ. di.furtina.colonꝰ.n.nõ ſit dñs fructuũ.niſi ipᷣe ꝑcepit.

ideoq; ipᷣe nõ habet ↄdinõeʒ ſur.ſ habet actionẽ.

vt.j. væ fur.l.fullo

.J. fruꝗibo. ⁊ intellige.S..iſtũ ĩ ꝑtiario colono.nã colonꝰ q numis co⸗
F. poler agere r eftineiga⸗cn fructꝰ eiꝰ ſit ſtatim cũ deceꝛptꝰ ſit.vt

j.de fur. ſi apes.in fi.bo.ſi. aũt poſſeſſoꝛes ⁊ fru

bes.S.qͥ.mo.vſufru.amit.l.ſi fructuariꝰ.

⁊ Zocatoꝛ.remiſſuʒ.ᷣſic ̊ patiẽtia ꝓ ↄſenſn valet. vt ⁊.
l.j. S. mgrm,⁊.S.nau.cau.l.j.S.pe.⁊.S.e. Itẽ guarlt. f

ctuarij qñ fiant ha-

—0

3. de exerci.

a ſeruum. ipſe. ſ. ego⸗
b Saſe⸗ que le in . 2 imperltum pꝛo perito locaſſeʒz ſciẽs. vVt

2. S. ad. lI. aquił. ſi ſeruus . F. pe. ⁊ ar. l. idem iur.⁊.S. de S.coꝛ. vVt
tm̃.S.his coſequẽter.

cWMlegiſſem. ſic z̊ mala elecno eſt in culpa. vt a. 3. de nego. geſt. nã
BHni.S.fi. 2.S. E. le.
Demer⸗ w·C(ulpã me tibipᷣſtatuꝝ ait qo eũ ele
d. Uebiculũ. re. giſſem qͥ bꝰmõi damno te afficeret
Eregag Vlchicul cõduxiſti: vt onus tuũ
pnneret ad eaum. poꝛtaret 7 ſecũ iter faceres:⁊ cũ po
bctnie aere, tein traſiret redemptoꝛ eiꝰ pontis
ee a vehen poꝛtoꝛiũ ab eo exigebat. qrebat an
lo. p alijs em reb etiã ꝓ ipᷣa ſola reda poꝛtoꝛiu datu
ine ne rus fuerit: puto ſi poꝛtoꝛiuʒ mulio
pononum. nõ ignoꝛauit: ⁊ ſe ea trãſituꝑꝝ cũ ve
Fi Be. ve hiculũ locaret mulionẽ pᷣſtare de⸗

bere. Rerũ cuſtodiã quã boꝛea⸗

h BDebere ꝓ re/ Leru cul
j rr? aductoꝛibo p̃ſtare eberet loca

da. nã ꝓ alijs alij

pſtabit nnoci Loꝛe totoꝝ hoꝛꝛeoꝝ hoꝛꝛeario pre⸗
bonearins i. oñms ſtare nil debere puto: niſi ĩ locãdo
boueor e ſtai vo⸗ aliter cönenerit. 1 Ceuo.
Bauctoꝛibo Olonus cũ lege locatiois no

ſe ſuis. vt a. z.l eſſet opbenſum: vt vineas po

dñs hoꝛꝛeonu. 1,9 „1
Locatoꝛeʒ. die neret niblomin vineas iſtituit:.
eſn nw Ppteꝛ eaꝝ fruct' denis ampliꝰ au⸗
inetee rnen reis annuis is ager locari ceperat:
anm reiocet. oõñne quelitũ ẽ. ſi vñs iſtũ colonũ fundo
cuſiocia nõ tene eiectũ penſionũ vebitaꝝ nomie co⸗
N onoeno⸗ uemiat: an ſumptus vtilit factos ĩ
re.lh 3 pricna⸗ vineis inſtituendis reputare poſſit
t relocabu qͥ de c —— ze: reipõdi.
ſtocha nõ tener. foꝛ oppoſita Ww. ma. cthudt re ſt.
te qi no poſſeſntöe; vel expenſas conſecutuꝑ: vel min
nec verẽtionẽ habet
ſicut vonmmn?.

m PHoneario. qui conduxit bonea- ,. — .
n c Blonus. onſecuturũ iure actiõis. vt . S. e. dñs. S. j. ſed cõ⸗
ma. E. comunia. dele. l. ſi. in fi. ſo ibi emptoꝛ nõ repetit pꝛo/
ptter malã fidem quã habuit. Item contra in aut. ak. a emphi. S.
ſi vo quis locatoꝛ. colł.ix. ſo. ibi fauoꝛe eccleſie ⁊ odio emphueote qᷣ
ab inuio legem accegit. ”c
o Mauem. nauigarẽ. aks res ałs rem. ⁊ viruq; pot defendi.qꝛ
ſiue rem conduxit tm̃ qnod eſt quãdo m linoꝛe n auigarem.ſiue rem
operam cum mea culpa.i. ꝓpter ilucitas merces quas impoſui na
ims ſit vetenta. tenoꝛ ad mercedem. M ——
Lolleret᷑. foꝛte illicite merces erant wi. vt incauſtruʒ imperiale
uod nulle licet facere vel habere niſi quib permiſſuʒ eſt. vt. C. & di⸗
Verſis reſcripns. ſacri affatus.
q Mams. ſ. locatoꝛ nauis.
r Poſſe. pꝛeſtatur ergo vectura. ſed certeĩmo videt᷑ etiam ſi ſut ſo⸗
luta qð repetatur. vt. S. e. l. ſi vno S. item cum quidam.ſo.ſm qᷣſdã
pic locauit namigatoꝛ tm̃ rem 7 no operas.- 5. vero rem ⁊ operam.ſic
ergo cuz. S. locaſſet operas tm̃ iterum foꝛtutus caſus nibil obeſt. ar.
J. e. l. ſed addes. S. fi. 2 iia cum rem im̃.vt hic.ſecus ſi vtrũq;. vt in
contrario. lic; tu ſolues vt bi.“
ſI nuũ. alo. F. labeo. 7 ałs lex ſi run.
t Sobar es. i. faceres vnminum appꝛobare: quia ita cõuenerat
dare mercedem ſi ipᷣe appꝛobaret.
u Hpens. vicio ⁊ ſic culpa arnficis ſimilis diſtincto.S. e. Iẽ que⸗
ritur. S.ſi gemma. a. l. opus. 7, 1. marcus. 7.5. ad.l, aqulk. ſeruus
ſeruũ. S. ſi calicem. accur. “VMBw
x De eſtimatoꝛia actione.i. de actione pꝛeſcrip. ver. que de eſtima⸗
io ꝓponuur. vt inſti. de act᷑.S. actionum. vel ideolvicitur eſtimatona.
qua iudex ſuam interponit eſtimationem aliquãdo ⁊a aliquãdo non
vt. j. in fi. huiꝰ.l.cñ id qð intereſt contineat.

y„ a Etio. magis. 1. valde.

1

5 Datur. vt tene hunc libum. a vendes æ reddes mihi aut cum
ant eius eſtimationem ſiue denommnem esm quã.ſ.ſacio.x.ſiue nõ
a An mãdati. quia mãdato meo hoc fecit. lic em ĩteruenit mer⸗
ces. tñ dubiabax᷑ an tale faciũ ſolebat locari.ac.
b Hanc actõʒ.

ampliꝰ pᷣſtatux eſſe. Nauẽ cõdu⸗ acech.
xi vr le ꝓuincia firenẽſi aquilegiẽ c Actionẽ da⸗
nauigarẽ olei metretis tribo ĩpoſi⸗ g mur varer ſege
77 LQn — r qꝛ tuc daret᷑ coch
tis ⁊ frumenti modijs.viij milib tio ex lege. ꝛ ſic
certa mercede: euenit vt onerata von obſter ve
nauis in ipᷣa ꝓunncia. ix meẽſibo re Itẽ no er Tucn
tineret: ⁊ on⸗ impoſitũ:cõmiſſo tol n darek vt.
leret. queſitũ ẽ: an vecturas qs co⸗ Tnz ſol aues
uenit a ↄductoꝛe ſᷣm locationẽ exi . ſed ex otraetu
gere nauis poſſit. rñ? ſm ea qᷓ po ran nom igna
te LeII atur. vt H. 7. j.
ponerent poſſe. 1 Abeo. deßſcrip. v.l. .
Zrriuũ quẽ faciendũ cõduxe S. .l. zils.

ras ⁊ feceras anteq; eũ ꝓba⸗
res labes coꝛupit:tuũ piculũ ẽ pau
lus rñdit.ĩmo ſi ſoli vicio id acci⸗
dit: locatoris erit piculũ ſi oꝑis vi-
cio id accidit tuũ erit trimẽétũ.

d Eſtumgatonz
ic eſt. qᷓ eſt eſtia⸗
toꝛia in hoc caſu
⁊ ia bo. fi. ibꝛ
nec em quotiẽs
datur in ſubſi⸗
dium eſtimaro⸗

— ria dicitur. bo⸗
De eſtimatoꝛia actione. ne fidei.
e Kiulle. . g
„ v Apia. iure aull s d,
tio de eſtimato ꝓponi-⸗ probatum vt ex
eo actio dicuur.

tur tollende dubitationis

. gratia. fuit em̃ ma gis du⸗ contractibus. vt
bitatũ cum res extimata vẽdenda 5 nee re
dat: vtrũ ex vẽdito ſit actio ꝓpter que vocatur pꝛe
4 ſcrip.ver. vt hic

—. . iiblum tamẽ ne⸗
gocium ſeu contractus innominatus qui cadit in w vt des eſt e

iuregentium ſicut ceteri contractus nominati 1 innominati ſere

omnes.vt.S.d inſti.⁊ iure. l. ex hoc. a.S. æe pac. iuregentiu.in pn.
in. S. gctionum. “

fDZiximus. ſ. in ſuperionb⸗ ti.nam ⁊ ipᷣa eſt bone fidei. vt inſti. ð

ac.S.actionum. B
g Conuenit. imo videtur. diſtinguendũ quis alterum rogauerit
vt rogantis ſit periculum. vt ⁊. J. pꝛeſcrip. ver. l. ſi gratintã. S-
ſi margaritam. que eſt contra. ſo. hec intelligi m diſtincnonem
illus. vel dic hic pꝛecum certum fint appoſitum: vt patet hic in
fi. ibi non. vel diſtingue clarius m Joh. vtrum conuenerit e pꝛe⸗
ſtanda eſtimatione rei aut rem aut enam de pꝛeſtandis. x. aui rem-
vt in pꝛimo habeat locum diſtinctio legis contrarie. in ſecundo

teneatur omnino ad eſtimationem ſiue culpa ſiue caſi u perierit. vt
hic dicuur: vᷣm Jo. ⁊ ẽ pro Jo. S.ti.] .l. quero.S.fi.et.j.d iure w.
plerũq;.S. ſin autem. ſed quod dixi de caſu quod eum pꝛeſtet ſᷣm

—

Jo. eſt contra ſᷣm aʒo.qui expomit hic periculum facit ⁊c. ſcz cuſto⸗
dia non adhibita vel mala conungens. foꝛtuitum autem caſum no
pꝛeſtat m eum. vt hic. z.S. pꝛo ſocio.cum duobus.S.damna, 7,S.
commo.ſi vt certo.S.comodatumm. “
bh BDe rerum permutione⸗ “
i h Ec actio vnlis.i.efficax. vel pꝛopꝛie quia dubitabatur pꝛo0
Ppter mercedem. ”éſ
k Si merces. immo videtur locati locum habere. vt. j. ti j.l. ro⸗
gaſti. in fi. 7. S. man. l.j. que ſunt contra. ſo. hic interuemit merces
mcerta. ibi certa. vel dic. quod hic merces ſecũdario interuemit..
remuneratio. vnde nihilominꝰ habet locum pꝛeſcrip. ver. locatn

vi in dicta.l.rogaſti.in ſi.euidẽter patet ᷣm io.

1 Icut venditoꝛ. nec emm vnus poteſt fungi officio vendito

ris ⁊ emptons. vt. J. d auc. tu. pupillus.S. pupillus.
m Merx. 1. res vendia.accur ſius .

ſicut ⁊ pꝛo alijs

friiie

Yennihſi
inmmſglin 4

ivcttefi⸗
ilaltt ne⸗

i enci. nümn

aieri⸗
(immhns ni

ſnal u

Eicti.
n.

⸗ 6 “

ſifn do

inl 1
I at.
MMäen di
ſun iur cul
unan 4 s
ſeindotint ſes
PMraN
ſtat.
wettrto
umnet.
Mlalit ei
nnffriun
Nci.

ee
luick ſtet

lgich n

mmud t
Gg Nſ.. .
niſtiirt dſfen

Vemn

N
Mimudſ
Unrgnutandra d⸗

CoNRKN⸗

(Trdu. enamtra

M oboſdan ftanm

numm n fipulron le
ſeeno.oectcontn.
Dann ,e iegts
nnapunt el raloo

rbpefntenegenne

t ſlbandiqaali

onerſiumb
lngi⸗ ſtepennun

S=

mmuomim uan

ccnns

Khede l. inſ den
4 chu.l

Mlſalmidiunin

rergo

nditoꝛ ſit:vt ⁊.S „ 19
amhei diſferen t: vt . . de cötrah .
cſdeint gi differentia. ſequitur ſecũda i ahen. emp. l. j. S.
nn umq karerd⸗ r ſecũda inter ꝑmutat leSle hee⸗ e Nung gen pent
Mil nt neues pedius ac. emi velis tueri
Dnn 1. „Al .n entc. l. qui rẽ e 1. 7.5. d condi. eri Pediũ die pꝛs eo. S
Wmlen a oſum. 5. de vt 6. er l ner. quia ſie ſen i aſauam ſ. pedium bñ dixiſſe
. d. e e 8 5. t . ſit. hic nimi ꝑmutanonem. ſa e
Vrhip d ng Lep en extimationẽ: berbü. ſ. re eicrahnat w nnane ſed tin dic m
Bintin ei pio. ĩ pn. 7. S. vendẽdã lo x locato q̃ſi rem euicti t no tradusg. a ideo agitur act us hoc
rün d eancnee. ðP itaq; viſuʒ ẽ hãc zaatt. Neer Dungae w w. ma. agre wemerioew,
Kräe. mmnatiön ni. qnotie emn z hãc actionẽ leulckare, n itrhetr to ne eulrie d⸗
tütinſono Ni k Et s. quotiẽs em̃ e nomĩ ẽppo mutatiõe ve õ ſit nihil ebet:i ctõe in factũ.ergo
od en Et eſt. i. eſe cuiꝰ ambigeret nomĩe ractꝰ ali utatiõe vo ſi vtrũq; pciũ et: in ⸗ ileri tenuit. 7 gli
mes eh S. cul ambigeret: auemrret tñ dli creſerronoeree ſin pciũ ẽ vtriui badien minarto
musch D, os eri opoꝛtet. ſi triuſ enire allena dara
lenien ſt poꝛet. qo tionẽ dari dandã eſti iquaz h cũ ſi merx iã re aliena dat
ree in eſt veruũ m Pe⸗ ſcptis vbis actõ q̊ eſtimatoꝛiã p⸗ i ebeat res ⁊ ᷣciũ neutriꝰ vt. C. e. l. j. i 2
Kfnaig Gen dunm. vt. j. *l is actõʒ.ẽ em̃ s p⸗ inuemiri pciũ eſſe nõ põ ergo e. l. j. interi
nuin n lieeſli r iae bene de miqa eoꝑ merx: pör Fone or acner
1 Z. En viri erx. ſ. eſt geſtũ: qdẽ bona fide: q̃ nec rati rx:⁊ qͥd pᷣciũ ſit ic interim tenet
W. zin vtruq;. ac. hic locũ — 19 de: q̃re 1 ——— o patit:vt p u lit mutatõ: tE
.1 W 5 ocu F 012 10 pant: vt vna 6:ß re euicia
ufei ſn eſe vrucn de · Culũ faat ei . matio aũt i acceperĩ ve vñſi eaa Nſirn pin reien
gen y ſe prüſch hak u facit eiꝰ qͥ ſuſcepi ũt pi euincat᷑:i rĩ vel vederĩ poſi DAra pig.reienn
iganüien vtrüh merx. et 1 . cepit:aut igi at᷑: in fact gen poltea pt. S. j. in fi. vel
ſic ſu vendinoꝛ ip̃am rẽ debebit incoꝛꝛuptãꝗ igitur ſpõdet᷑. itẽ u dand actionẽ c echi bin orrl
oid d⸗ n K. nõ: 2 inoꝛ re aut extimatiõ ncoꝛꝛuptq reode- er. itẽ emptio ac vẽditi nére fiu ns bñ dixil⸗
liſnsſy n käc 2 ei textimatiõeʒ re q̃ cõuen entiuu volitateatrsmd nuda fararanne
S H üü ciũ eſſe. l gut.e tedtrahi. pmuta ad hoc vr ali? nõ
Wmmnet. W ad pergen eſſe. —— x re tradita initiũ Vr gl“ n0
h. de 8 tſi init teneat 1 =
aino. i vẽ⸗ SDe rerum perm niõi pbet. alioqn ſi res n 6 obliga⸗ rraerg anſplee S
un 3 Eadem res. utstione. 12 ſit nudo ↄſenſu aſtitui u tradi cta ſit. ar. dicte.l.
,—2 hic colligit etiã ⸗ onẽ dicemꝰ:qð ĩ hi itui obligati⸗ cõd. ob cau.l. ſi.
bma difterẽti p Aulu onẽ dicemꝰ:qõ ĩ his dũtax⸗
S y In fa eng. Ec actio vtilis eſt s. prũ eſt:q̃ nomẽ ſuũ utaxat rece⸗ b
hen un rkak drer inteſnemt. ner an venattioe cacuende memen ſan drres
dmnan n, n vt er iddeoq; Pedi? art alt : mädato. ſenſu gmutat
ENubinnmns e Sr bas oie⸗ Icut aliud eſt nga⸗ us. nulla eren zalena dem dantẽ feiraneme l
ige acno pᷣſcrip. ver. eemere: aliu idere aliuh altera pmutatiõez. igit e ob cauſam v eun
Nſe in factſi c⸗ ditoꝛ: ita aliud p s nind⸗ alꝰ vé⸗ renõ re raduione facta: ſi er z ic nota diri,
Ewoperr in ⸗ſänelis M pmutatiõe diſc aliud merx. at qõ i tradere: nõ mn hͥ agemꝰ h eaſam ſ ntra⸗
noP 1 ptis ver. 5ii emptoꝛ vt e oſerini nõ põt pter goemten nrᷣa illã rem erepſſe b giderem zen
u. j. ſi nbi polli dikerüt oꝛ ſit. Multũ q̃ auenit:ſed vt res nr̃a nobi Weraekiha unnmoam
S garin fi ifferũt eoꝝ pᷣſtatiõ ultu dat᷑: ↄdictiõi nr᷑̃a nobis red⸗ n „ innom
m Ban nfi. niſi Eör gen ſtorſoce emtioe eß at ochetl locus eſt qſi re nöͤſe⸗ e wnauia au
— Itez emptio ex vẽcito venditoꝛi y ipiẽtis tenet᷑ iiſto ai i Bem. alim erat innomi⸗
ec iercia diſterẽ vo ſufficit ob Kiſto ait quoniã perm „ us. vbi etiã rei
ptNdiNi tia iner pmuianionẽ . nio vicin perinuts⸗ en. oarur. vt.
num tidi b omi an aone endiethnem scom no vicins eſt emptioni foꝛe re wnst. que ſub
münsirnt e Frad ta. ett cano. vt. S. ioca. cõduc.l. . “? mõ. l. j. hocte v
wunkaſule Smn quoſdam. vtr nerelera dre trein enes eleifeneg ag nudopacto. t. C. re w. ſicg ar. S omiarus ada
a e tium vt ſtipulatione. li dices. ſed eniam alio e ehennis ſacts l. fi. æ nõ hic aliã differẽ ids ar. S. pe. de hoc dixi enſu trahat᷑ etiã
— diacha. aue — trachio non interuenent⸗ eboryr, er ini⸗ senle rentii ngnabet boed pittmn n danmartohe. . cau.
ne 4 * .B .⸗ M. . E. l⸗ . 1.0 caũ.ſin l . pſcrip.ver E.
anpfn un tonir oemusel legas plane in conn e. l. x naturalis. S. ſi olit impleri ſed repetere de r. vt compleat᷑ c
* maimt in, lius en arereie alounnen nnergo:ſ. gun ſolo conſenſu K räsnone wane w vt rem ern Retum: dr bic. 7. ere⸗
m maun an, tuare. 1 ſubancdh ang vt reteras ad beorxunmn iekum m di me, 0⁰ wanſit wmimũ miſ a differẽna eſt. JItẽ r Cl. h.
vummli 5 e Quod. 1 . li dreret non. dictum de permu in ꝑmutatiõe ſic. Iẽ i pꝛecio ſoluto:vt inſti e quia in venditione
— omen ſuum habent. i iſto. aret. qm 2 in E. r. F⸗
= Hatganserdraumur emhiio⸗ nlen m thbenen 6 t „u⸗ R er e robten zunnui ſaner hrec ank. vr.. wack.
go o⸗ ed quare? H. vt dixi. S. de p n habet n .7. S. &εe pac. qꝛ certa ⁊ pᷣſcri X mn factum actione. Dꝛeſ
lunn. laui ſaenenomen dwnera nurgen.. Fenenmeente⸗ rt ren e Senarnteneut annmd erorien ere me .0 S,
contract nam depoſitum. cõ n tamen e niſi eð ſic diceret᷑ pᷣſcri ie acqinſierũt ſibi ijs actiomibo. vt. S̊. e⸗ 2
r N wuc 1 ar eeng. tamen, glo nn enſu in ttanmenorn mmar ſ⸗ nne⸗ Fum bn u oin getetomnenzren wanm Wrigenerntn 6 alanck.
6 ſequuur ſi dicam in vmeis bonoñ mo.re contraln.ob .et.iij. ⁊.l. ſi tib q; dubuabat de act vt.C.d pac.int᷑ emp.e
g nan ln en on werſhd in qualibet vines bon ñ. naſcituꝛ bonum vi ob. Synomiatis. . 1. 7. S. & eſt. ac. l. j. in m circa ↄtractũ. vt.j er
— 1 3 . Je »Leye⸗ * . J. e. l.
inumilie ab llo g leglam. Srem gund oiferrtomroerusn v n5 BSen pr ws wyr vo w vr ſictas 1 wtio or atas i an arherin
unna vbi ge v vt des? H. permutano eſt ſi et omſactns gnutartons habet amm K wlo. vt. .e naturalte vt facias. in quarto aũt 3
u lun gen bes genert na eille oem ts nutariis ſemp. ver. in mibus generibus n 18. , totũ. Itẽ actio in fac 3
innufi⸗ . one: vt. C. e.l. quon —–– locum. ſed non c Lind ero elegzier F b iab⸗ ena annlis. vr c kſ in )
6 8 dictoꝛũ quibo ſpeci eo. ſecudo in locu c. l. j. in fi. . S. e wo⸗
nmn mi rons Sugendtcgonn e qꝛ ex re tradita ⁊ accipientis fi. rerchc F. otetgle nomis actionũ on edictoꝛum 2a mi⸗
me n n re aliena fien nõ pt᷑: vt. j. de is facta datur ininũ etiã extra ↄtractũ.v cũq; ſuadet eqtas actionẽ Daneegn inſti. de ĩ⸗
nſis. j. acq.re..l.traditi habeat c vnde dicit᷑ dari ex varij ari vr ex tractu. vl
AH traditio. ertas ſemitas:ſ̃ ſit s ſiguris cauſ u. vł
croſanc.ec.l.ſanctimꝰ algaheks. dine act. 7 ob ſij quaſt nõ
. eevel⸗ 8, cuz incertu eſt glid⸗ ‚H. de ſa
5 incertũ eſt alidd dari: ſed
i

vbi eſt eguum vt xetur. tũc hee dar vbi certuʒ eſt nullã dsri: ſed equũ
eſt dari tunc in facrum ſubſidiaria.

a n

Onnunq; iudicijs. ſ. actiõtbo. die pꝛodins. adinuetis.

b Et vulgari. v pꝛo d et.
NMon poſſun. ꝓpter dubuati onẽ de nomie cotraetus Lt

c
J. ꝓxi.S. ⁊ ſic nõ
obſtat. S. e wlo. l.
elegãter. S. nõ ſo
lum. qꝛ illa reguls
obnnet cũ in male
ſnicijs occurrit du⸗
biiatio.ſicut ⁊ di⸗
r.. S. cæ eſti. ac. in
paincipio.
d In facti. quas
agppellat. j. e. l. ꝓx.
pꝛe. ver.
eScripſi.ſed ſi
nõ eſt incertũ dar
vel locani vł ↄdu⸗
eti. vt.S.ad.l.ro.ðᷣ
iac.l.ij.circa pn.
f n Am cũ pꝛe
ſcrip. ver.

quã. S.l. ꝓxi.appel

lanit in factũ.
g n. Atura. vo

actionuũ.
hb n Aruralis
ſeruiebat.
id eſt ſernꝰtuꝰerat
qꝛ ex ãcilla tua eũ
bpabueras. ſic po⸗
nit in aut. vt libeꝛ
T cetero.S.ſiquis
düt. in fi. S. col. vj
i DQueſitũ ẽ. ſed
nõ ſoluit hH. ß. j. e.
L.S. fi. ibi ſi & ac.
k In hac qſtioe
id eſt occaſiõe iſti
queſtioois.
ISan..i.cuiuihi⸗
bet dati vł cuiuſſi
et rei date. vl enã
facui ob rẽ vel ob
ſpeciẽ vel factũ.nã

Vbü rei etiaʒ facta
opꝛehẽcdit.cũ ſit ge⸗
nerale. vt. S. ſi ceꝛ.·

pe.l. j. in fi. ſed ꝓ

iuturis tm̃. vt. 35.

Tv ↄch. ĩde.l.dãnꝰ.
m In his.ſ.qua
tuoꝛ ſub quibo no⸗
mian cõtinent᷑.
n Mbligsno. i⸗
obligatõ q parit ci

cabula. ſcʒ

ſanũ q furtis noxijſq; ſolutũ: ⁊nö
eſſe fugitiuũ ſeruuʒ pᷣſtandum qui
ex caula permutatiois daret.
De pᷣſcriptis ver bis ⁊ in fa⸗

Hnnun euenit vt ceſſã

tibo iudicijs ꝓditis ⁊ vul
garibo actiõibo cũ ꝓpꝛiuzʒ
nomẽ inuenire non poſſumꝰ: facile
ſcẽdamꝰ ad eas qꝗ in factũ appel⸗

lant᷑: ne res exemplis egeat pau⸗

cis agã. DGño meꝛciũ in mgrjm na

uis ſi ſit incertũ: vtrũ nauẽ cõdu⸗

rerit: an merces vehẽdas locaue⸗
rit: ciuilẽ actionẽ in factũ eſſe dan
dã. Labeo ſcripſit. Itẽ ſiqs pcij
exploꝛãdi gr̃a rem tradat: neq; æ
poſitũ:neq; cõmodatũ erit: ſed nõ
eyhibita fide ciui factũ ĩ ſubijcit

pᷣſcriptis verbis agendũ eſt.
ôMU i UVlia.
n quã neceſſe eſt cõfugere:
quotiẽs ↄtractꝰ exiſtũt quoꝝ

aſppellanões nullo iure cimili pdite

ſunt. vy„ Apia.
Atura enim rerum inductũ
eſt:vt płra ſint negocia ꝙᷓ vo
cabulu. p Alulus.
Alituralis meus filius ſeruie

bat tibi:⁊ tuus filiꝰ mihi: cõ

uenit inter nos: vt ⁊ tu meũ manu
mitteres ⁊ ego tuũ:ego manumiſi

mnilẽ actionẽ pᷣſcrip. ver. ipᷣa tamẽ obligatio ẽ de iur̃gen cũ fuit añ ven
ditionẽ. vt.S. de ↄtraben. emp.l.j.qᷓ venditio ẽ de iur̃gen. vt inſti. de
mur na. S. ius aut. vel dic.i. appꝛobatã a iure cunii.
0oO Emptio. a venditio. ummo videt᷑ m vt des. vt. . cõdi.ob cau.

l. fi. in pꝛincipio. que eſt contra. ſo. hic pecuma fiit in quãutate.ibi ĩ
ſpecie. vel ſol. vt ibi. 1

p lMõ placet. vt 2. S. e contraben. emp. l.j.7. S, de rerum permn.

l.j.circa pᷣncipium.

gꝗq In qua act᷑.ſ.pᷣſcrip.ver. que oꝛitur ex tali obligatõne cimkh. nã
ꝑ banc actionẽ agiad intereſſe. vel ad fieri qð eſt couentũ. vt hic. et
C. e. l. c pꝛecibo. imn fi. ⁊. .e.ob eam. ⁊. J. in ꝓxi.ſed per. condi.ob

tcam repetit᷑ datũ: vt hic ſubijcu. vt. C.e.qmm. =
FAAdeũ.ſ.quõdã.nam ſi nunc men non daret᷑ conditio aliqua.vt

S.vſufru.quẽadmodu.ca.l.fi.
¶SeDld ſi ciphos.piculo meo.ſ.ante traditionẽ.ſicut eſt n vendinõe
vt mſti. de ↄtraben. emp.S.cũ autẽ.ſed contra.S. de condi.ob cau.l.
ſi.ibi.⁊ ideo ſi moꝛtuus ⁊c.So.ibi in genere. hic in ſpecie. vk dic hic
ciphi fuerũt eſtiman: ⁊ loco pecumie numerate dati. ſed tunc eſſet em/
piio.vt.C. de reſcin. vẽ.l.pꝛecij.vel meiiꝰ dicas piculo meo erit.ſ.ſi

moꝛiat᷑ nõ teneris eũ tradere. teneris mũ cõuentus cõditione ob cam

p Apinia.

Amn cum veficiant vulgaria
atq; vſitata actionũ nomis:

vt qo aecepiſti reſtitnas. vel ſo. vt ibi.
tAi cu w. tunc eſt wo vi facias quãdo pꝛi

us debet dari. et poſtes

fieri.licʒ qñũq; preuemat᷑ in faciendo. ſic emm omnes dinoſcunt᷑.et

tunc nibiiominus datur acno pꝛeſcrip. ver. licʒ in faciendo pꝛeueni

atur.ſpeciatur emm cõnentio ſᷣm io.vt.C. tranſac.l.cum mota

tuũ:tu vo nõ manumiſiſti:q̃ actõe
mihi teneris queſitũ eſt. In hac
queſtiõe totiꝰ ob rem dati tractatꝰ
inſpici pt᷑ qui ĩ his cõpetit ſpecieb
Alut em̃ w tibi vt ves: aut wyt
facias:aut facio vt des:aut facio vt

facias:in quibo querit᷑:q obligatio

naſcat᷑:⁊ ſiquidem pecuniã dem vt

rem accipiã emptio ⁊ vẽditio ẽ.ſi

aũt wo rẽ vt rem accipiã:qꝛ nõ pla⸗
cet ꝑmutationẽ rerũ emptionẽ eſſe
dubiñ nõ eſt naſci ciuilẽ obligatio⸗

nẽ: in q actiõe id venit ñ vt reddas

q accepis:ſ̊ vt dãneris mihi quã⸗
ti intereſt mea illud v qͥ conuenit
accipe. Vel ſi meũ recipe velim
repetã qð datũ eſt:q̃ſi ob rem datũ

re nõ ſecuta. Sed ſi ciphum tibi

di:vt ſtichuʒ mihi dares piculo
meo ſtichus erit:ac tu dũtaxat cul
pã pᷣſtare vebes explicatꝰeſt articu
lus ille w vt des. Alt cũ wo vt fa
cias:ſi tale ſit factũ qð locari ſolet

puta vt tabulas pingas pecũia da
ta locatio erit: ſicut in ſuꝑioꝛe caſu

emptio:ſi res: nõ erit locatio:h na

ſcetur vel ciuilis actio in h̊ qꝙᷓq mea

intereſt ł ad repetẽdũ oditio.
ſi tale ẽ factũ qð locari ñ poſſit:pu
ta vt ſuũ mãumittas ſiue certũ tpᷣs
adiectũ eſt in᷑ qõ maumittat᷑ idq;

cũ potuiſſet manumitti viuo ſeruo

trãſierit ſiue finitũ nõ fuerit:⁊ tan

tũ tempoꝛis cõſumptum ſit vt po⸗

tuerit: œbueritq; mãumitti: adici
ei poteſt: vel pᷣſcriptis verbis agi:

can.l. dedi. S. j. vel foꝛte hic erat ſeruus alienn aibi ꝓpnus qui ad

Hiz alij ſolũ inſpi⸗
ciãtiq fiant pus.

u Pecumia da
ta. in quãtitaet.

vt ſtanzʒ dices.
X Supion ca⸗

ſu. in illo v. ⁊ ſi

quidẽ ⁊c.ac.

y Srres id ẽ?

ſpecies ł pecuio.

vt ſpecies. vt ar.

I. c le. j. plane.
S. ij. 1 nõ hic ꝙ

locatio nõ ẽ nii
merces ĩ pecure

quãtitate conſi

ſtat. vt hic. 7. 8.
epo. l. j. S. ꝙ ſi 4
ope. 7.S. locati.
l. 1 hec diſtincaug

S. fi.

3 Adänmittags

puta d tibi alu⸗

qd etiã pecuniiã.
g Diue finnu

id eſt adiectũ.

b AMäumti.

qð ẽ duorꝝ. vt.

qui ſine ma. acd

cCoͤchci ei. ſa

qð datuʒ eſt. vt
C. de condi. ob
cau. ſi lib.ĩ pn.

7. S. condi. ob
cau.l. dedi. S. j.

dD Peeſcriptis
verbis. ſ vider

qð niła ſit acio

cum ipe ſu liber
adueniẽte die ap
poſuo. vt. C. ſi
man. ua fuent
alie. ne pꝛo. l. ſi
is qmi.que eſt eõ

tra. ſo. bi nomi
ne pꝛecij accepit

hic auteʒ ob cau
ſam. ſic vt ſpe⸗
cies. vel hic pe⸗
nituit an te ma⸗

numiſſionem ao

tam. qo poteſt.
vt. Z. o⸗ ob

libertatem peruemie non poterat. vel hic e actu manumuitend
dixu. JItem nota hic ꝙ non datur locati vbi tale eſt factum:qð non

conſueuit locari. vt hic.⁊.S. ſi menſoꝛ fal.mo. dix.l.j. S. ideo. Yteʒ

nota vrrãq; ex iſis dari. vel condinonem ad repetendum. vel pꝛe⸗
ſerip.ver.ad contractum implenduũ.vt ⁊. j. de manumnlſ. ſiquis ab
alio. vel etiam actionem pꝛe. ver. ad intereſſe pꝛeſtandum. vt. .e⸗

.§S. ſin autem rem w.

Hnod in his. i. cum his.

ſSiximꝰ.æ act᷑.S.ꝓxi.S.ſin autem rem w. 7.3. Pxi. H. cum. ſ.

non eſt venditio vel locatio.
8 Conuenit penultuma bꝛeuis eſt. azo⸗

Sec ſi dedi. de wlo. i. pꝛe. ver. ꝓpter. wolum vt iuretur in lnez

ſed quomodo hoc? K. qmna iuratur in nommato contractu ei⸗
ſimilis eſt. ar. J. S. vlni. vel vt agatur ad mtereſſe etiz anteq euin⸗
cat᷑. vt. ð. de act. emp. ſi ſeruus quem. S. fr.ſed quidam oicunt vni
e wlo. ⁊ ideo ipᷣo iure nullus eſt hic contractus wio vante en cau

ſam. vt. S. de wol o. æ elegãter. circa pꝛin. ſed male dicunt. vt. C. N
uti. ſtipu. l. wlo. ſed nec per wlum mduxi. Iʒ ſciens fin de re quam

ædi que aliena erat. Item ideo non & wlo quia non pꝛincipaliter

Mien,l
iiißz onr bl
iA, a
Kllg ſ
(Ie N Nn

ponnſe
Virinb f
Vnt nu hiß
Apinoliet x
iN NNn
cſolateres,⸗
fr nnon
nnit ii ,
Hlex i
e iiboc po
mnus tl be
VyMNi;;„. We.

Ctriſc. ſos.

(öotnſonbi
Mpttfnces ſen
Pbeßteni ſo s⸗
Niſeddo⸗ v ee
ſpkonnns dat .
A Kdiet
fineſgti me
ſistbicderan 4
l hen fuerat
ſiſf ire ſt
Njal fiao vt f
Ns öt end
K Kiſupie
b. hmn t. ſacn
imoort uſtica
anat le⸗
tam kemtre
INbr ait ned
(CNdi
fihgkoat
finizf. d
J Umin ne
ricnl. i⸗
uum v⸗
nlggöe
rkrſh ¹
fflicdiczeti

fmutn A. 30 7

imngiain
lugin
ſaßſein
Aineosſvend
iſtuſciluf nd
uſſ ſuledikei⸗

nuugelin g

oornda .

dertsgallo r
Nünndl
nictmin

in i

aeNdt dn

mmii
u vinoſen 1
zamnn
mmn u
. n x Sr
— lng N/
mci eſtin,

n D

ex meo facto. ſed de tuo teneoꝛ. nam qꝛ manumiſiſti ideo me obli⸗

gaſti ad dandũ ibi nõ dedh. cũ erat alienus. S
1 In factu. 1I. a ptoꝛe dandã. vt ſibipi nõ ↄtradhcat Jub. qᷣ hoc dixit

3. pac. iuigen. S. j. ? ſic rephendit᷑ a coꝛgit᷑ ꝑ Aauritanũ qð h̃

dicit · vt ĩ eadẽ.l.iur̃gen.S.j.in fi.S.vł᷑ dicas ꝙ iuł.variauerit qui

ali dixit. ibi

2 glit ⁊ melrꝰ H
K Můõ ſi faciã.
7 15 de wlo. ſed
certe ĩmo ⁊ vbi ẽ

cimdis: vt in wo
vt des: Vꝛ ꝙ hec

de dlo locũ habʒ

vꝛi.C. de wlo. l.
cũ ꝓponas.q̃ eſt
3. ſo. ibi fuit fa⸗

cio vt les. lʒ em̃

accepi ancillã et

fᷣuũ dedi vt ma⸗/

numitteres. at⸗
m hec datio pꝛo
facto habet᷑. q̃ſi

ego videar mãu
miſiſſe. itẽ ĩ hoc
facio vt des vide
iur dandã pᷣ. v.

vt. C. de trãſac.

l.cũ mota.ſo.ibi
erat o vt facias

lʒ ibi pᷣuẽtũ fue⸗

rnit faciẽdo. vñ
nihilonmnꝰ dar

ſtan diceſ:qꝛ ibi
gliqᷣd tibi oderat

cui factũ fuerat

B nõ: ſ q̃ro q̃re

in octu facio vt
s. nõ dat᷑ actio
pᷣ.v. ſiẽ ĩ ſupio⸗
ribo. N. Sm aʒz.

imo dat᷑ niſi ĩ ca
ſu. ſ. cum tale ſu

factũ vt mihi ab

ſit ⁊ nbi ñ adſit

vxt.· C. dewlo. cũ
onas. ⁊ ita in

tellgit hB. als at᷑

bñ pt᷑ dari p. v.

cũ rõ diuerſitat⸗

reddi nõ poſſit.
a titio.⁊ hoc mõ
pt intelligi. qð ẽ
C.ð trãſac.l.cũ
mota. vt mõ di⸗
xi.ſ̊ hãc diſticti

qð in his qᷓ diximꝰ cõuenit. Sed
ſi dvedi tibi ſeruũ vt ſeruũ tuũ mãu
mitteres ⁊ maumiſiſti: ⁊ is quẽ e

di euictꝰ ẽ.ſi ſcẽs dedi de vlo ĩ me

dandã actionẽ: Julianꝰ ſcribit. ſi
ignoꝛans:in factũ ciuilem. Qoõ ſi

faciam vt ves: poſtea ꝙᷓ feci:ceſſas

dare. nulla erit ciuilis actõ:⁊ ideo

e wlo dabit. Sec ſi facio vt fa
cias:hec ſpecies tractatꝰ plures re
cipit.nã ſi pacti ſumꝰ: vt tu a meo

Ebitoꝛe cartagĩe exigas ego a tuo

rome:vel vt tu ĩ meo:ego ĩ tuo ſo⸗

lo edificẽ: ⁊ ego edificaui ⁊ tu ceſ⸗
ſas.in poꝛe ſpecie mãdatuʒ qͥdãmõ
iterueniſſe videt᷑ ſine qͥ exigi pecu⸗
ma alieno nomĩe nõ pt᷑:qᷓ;uis ⁊ im

pẽdia ſequãtur:tñ mutuũ officiuʒ

pᷣſtamꝰ:⁊ pt᷑ mãdatũ ex pacto etizõ
naturã ſuã excedere.poſſum em̃ ti⸗
bi mãdare vt etiã cuſtodiã mibipᷣ

ſtes: ⁊ nõ plus ĩpendas in exigẽdo

ꝙᷓ.x.⁊ ſi eandẽ quãtitatẽ impedere
mꝰ nulla dubitatio eſt.ſin aũt alit

feceris ⁊ hic mãdatũ ĩterueniſſe vi

deat᷑:q̃ſi rerundamꝰ inuicẽ ĩpenſas
neq; em̃ de re tua tibi mãdo: ſ̊ hoc

tutiꝰ erit: ⁊ ĩ inſulis fabꝛicãdis ⁊ ĩ

ebitoꝛibo exigẽdis pᷣſcriptis vbis

Ddari actionẽ q actio ſilis erit mãda

ti actiõi.quẽadmodũ ĩ ſuꝑioꝛibo ca
ſibo locatiõi ⁊ emptiõi. ſi ̊ hec ſũt

vbi de faciẽdo ab vtroq; ↄuenit:et
ꝓpoſita qpne idẽ dici pt:⁊ neceſſa
rio ſequit᷑ vt eiꝰ fiat ↄdẽnatio quãti

onẽ repꝛobat Al.⁊ J0. ⁊ yr. ar. C.de trãſac.l.actiõe.⁊. .e.ſolẽt.ĩ
ſi. ĩ vtraq; .ſo.alij.vt Jo.reddũt talẽ roneʒ:qꝛ iueniret ĩequali⸗
tas.nã ille qͥ dat pt᷑ repetẽ qð dedit.⁊et᷑ agẽ p.v.ad intereſſe.at ille

q facit qdð factũ ẽ neqͥt repetẽ.ne ̊ inequalit᷑ ↄſtiiuat᷑ actio recurri

ad actioʒ de wolo.ſjj hoc nõ valet:qꝛ idẽ iueniret᷑ ĩ do vt facias.nꝗ ibi
? ineq̃tuas pᷣdicta.ſ̊ ipi dicũt ꝙ tuc ñ facile ↄtigit vt pᷣueniat ĩ faciẽ⸗
do. 110 nõ facile dat ei ↄdiuo. Jo.diẽ factũ grauiꝰ ꝙᷓ datũ. ⁊ iõ du⸗
no agit 3 rüpentẽ fidẽ. vt.ſ. œ pems.in fuoꝝ.S. fi. q ñ placet. eſt
& rõ pᷣma bona qꝛ veſtiẽni jctũ acno dʒ dari p.v. veſtire aut dico cũ
ex eo qð facio aliqͥd tibi adeſt. alioqͥn dat᷑ actio de wlo. hec rõ ſallit
in facio vt facias. vt ſi de manumittendo conuenit vt manumit⸗

teres, vt. j. e. l. in fi. ſ ibi eſt alia rõ. qꝛ faciũ eſt ĩ obligatiõe ab alia
pie. vñ agit᷑ ad intereſſe.ſed nõne trãſactio eſt facio vt des.⁊ m nõ

dar᷑ acno? H.qꝛ nõ impleuit.vt.S.de ↄdi.inde.a elegãter. S.pe.Itẽ

ena S. adi.ob cau.l.dedi.S.ij.vbi dat᷑ ↄdinio.
AUlt ves. aliquid in ſpecie.

m Si ſacio. traciat.i.qõnes. ſic expõit᷑. S.ſi ꝑs hẽ. peta.l.fi.ĩ fi.
n Nicet᷑. qð falſũ ẽ.qꝛ ñ fuit gratuiuũ.vñ.j.diẽ oadã p.vV.qcc.
o Sequẽt᷑.ſic nõ repetẽdo.qꝛ a nullo repetunt᷑ expẽſe.
p Abutuũ. qð nõ impedit mãdatũ.ſed merces. aʒo.

q Pꝛeſtes. in re locata.a ita locatio ĩmutat na turã ſuã. loquit
em ꝑ ſiłe.vel dic m mãdato loqui. vt ex pacto velleui culpa nõ de.le⸗

C 1

uiſſima teneat᷑. nã niſi dicat otrariũ ſempꝑ de leuſſima teneat᷑ ſcuům
nos. ar. C. man.l. a pꝛocuratoꝛe. ſed m alios qii dicunt in mandato

tm̃ leuem culpam vemire planũ eſt.

tSDubitatio eſt. has em ego nbi ⁊ in mihi videris reſtituere impẽ⸗

ſas. vnde videtur eſſe mandatum.

intereſt mea ſeruũ hẽe quẽ manu⸗

miſi:an ducendũ erit qð libertũ
habeo:ſed h̊ nõ pt exnmari.
n Eratius.
Nſulã hoc mõ vt aliã refice⸗
res vẽdidi.rñꝰ nullã eſſe vẽ⸗
ditionẽ:ſed ciuili intentiõe incerti
agendũ eſt.

Jvcẽ tibi dedero vt ſtichũ
manumittas:⁊ ceſſaueris ↄfeſtim
agã pᷣcriptis vᷣbis vt ſoluas quãti
mea intereſt: aut ſi nihil intereſt:
cõdicã tibi vt tecem redaas.
1 Dem.

dñs ſeruũ cũ furti argue⸗

ret᷑ qſtiõis habẽde cauſa exti

matũ vædiſſet: neq; de eo ↄpertum
fuiſſet:a is nõ redderet᷑:eo nomine

ciuiliter agi poſſe licet aliquo caſu
ſeruũ retẽturꝰ eſſet qͥ traditũ acce
piſſet.poteſt em̃ retinere ſeruũ ſiue
dñs ꝓ eo pecuniã elegiſſet: ſiue in
admiſſo vphenſus fuiſſet. tũc em
datã extimatiõʒ reddi a dño opoꝛ⸗
tet:ſed queſitũ eſt q̃ actiõe pecumia
ſi eam dñs elegiſſet peti poſſi dixi:
tametſi ꝙ inter eos ageret᷑ verbis

q́; ſtipulatiõis cõcluſum nõ fuiſſet
ſi tñ lex atractꝰnõ lateret.pᷣſcriptis
vbis incerti ⁊ hic agi poſſe:nec vi⸗
deri nudũ pactũ interueniſſe quo⸗

tiens certa lege dari pꝛobaret᷑.

i BHem.

cda. nõ li.l. i in fi. 5. 5. de act. emp. idẽq;ʒ. fi. ſo

Apini .

ſ Necerit. ſi maio

res ſumptus fecit

vnꝰ ꝙᷓ alꝰ.mag⸗ ẽ
ſbau rß

C⸗
qd dieit: allegando
dicit.aʒo.

tI Szʒ. vſq; nunc

dictũ eſt allegado
nũc ſentẽtiãdo.
u Zutiꝰ. nec em̃

actio mãdan dat᷑.

q; mãdatũ no fuit
gratuitu. azo.
v Sikis. nõ tñ

dicit. ideo bone fi.

Hiõ qꝛ q veniũt in
illa wlo culpa la

ta vł leuiſſuma vł

leui.⁊ ĩ iſia vemũt
⁊ nõ ꝙ in oĩbo his
ↄcuiba inoĩatis ob⸗
ſeruo. vt id in ſin⸗
gulis veniat quod
venu ĩ eo cin ẽ ſile
in culpa. vt. 3. w⸗
po. l.j. S. m cõdu/
cio.⁊ in vſuris. vi
j.e.tinꝰ.⁊ vt iſtret

in litẽ foꝛe. vi. S.

.S. at cũ w. in fi.

y Si 5. conemt.

vt det᷑ pꝛe. v. actio
ad intereſſe.
3 Meceſſaria. cũ
rõ diueꝛſitat reddi
nõ pt᷑.vt.j.ð ver.
ob. a tino.ĩ fi.⁊ di⸗
xri de hoc. S. ad.l.
aquixł.illud.

Aſäumiſi. nõ

diẽ quãn ĩter eſt il⸗
lü maumitti. qꝛ ñ
pt ſic inſpici ĩtereẽ
ar. Z.ãS. e.S.ſin at
rẽ w. vel qð in plꝰ
mihi expedit.
b Extiari.nõ ei
eſt.i. fingi qd ñ ſit
locupletioꝛ. qͥ lib⸗
re.uy.l. nemo.S.
I. 2. J. qb ad E. ꝓ
B nõ dʒ extiari ꝙ;

liptũ habeo cũ mãumiſſionẽ feceri.nõ vt mee ſ̊ vt tue ſatiſſacerẽ vo
lũtati.ponꝰ &̊ tibi vebes iputare qͥ me ad hoc faciendũ induxiſti. nec
mõ idẽ vis adimplẽ. ai ibi empto:maumiſit ꝓpꝛio arburio ſue volũ⸗
tati ſatiſſacẽdo. vnde qʒ ex eo ſibi ꝓuenit ſecũ cõpenſare debet ᷣm
aʒo. Itẽ pt᷑ ſuꝑ hac.l.diſtinguere de pacns appoſitis in ↄtracub ino⸗

miatis. vt plene vixi. S. x:
ſulam. vendidi.i.dixi me vendere.
]
fiat qð conuenit.aʒo.

Zgendum eſt . vr ſiat a cõuemt. vt. j. ſi vir.
ſQJ vcæcẽ tedero.vt ſpeciẽ.alioqͥn ſuccederet cõ

oben. emp.l. pacta. in fi. gloſe.

Incerti.i.pꝛe.v.que datur ad incertum.i.ad intereſſe vł vi

ſtitutio 1 faceret

auii liberuũ. vt. C. ſi mã. ita ſu. ali.ne pꝛoſti.l. niſj.
g 1 Joñs. ſerui. arguerer. feciſſet nec ne. a,0.

bp Erxnmatũ. ſi no extimatũ agit᷑ ob cãm tm̃ nõ ad extimatiõ,

que facta nõ eſt:vt.S.d cõdi.ob cau.l.pe.
1 Eiuiliter. i. pꝛe. ver. HHõ
k Tunc enim.ſi vepꝛehenſus fuiſſet.aʒo.
lSatum..i.ſi iam eſſet ſoluta vmino.
m Etſi.i.ꝙᷓuis.accurſius. B
n Lege.id eſt pacio.accurſius.

o Paꝛobaret. vt. C, e.l. rebo.accurſius floꝛeñ.

Doſſe. ad iᷣm ſernũ.

△¾ äi

„
“ e h/

“S

a Meam. accepto. i. ꝑ accèptilation?. accur.

b Incerti actioe.i.pꝛe.ver. vi ſiat qð duent. vt ſubijcit. ⁊. C.

e w. l. legem. accurſius.

C M5 vetus. imo vetus mſtaurat᷑. vt. S. ve condi. ob cau. ſiquis ac

cepto. q̃ eſt ↄrra. ſo. hit certũ pꝛomiſit expꝛomiſſoꝛẽ: ibi in genere. vel

bic purũ erat vebi-

tũ pumũ.ibi ↄditi⸗
onale. vel dic qð ẽ

verd nõ eſſe Zrur

nec abſurdũ hanc
actionẽ cũ cõdinõe

ob cãm opetere vt
ſe reponat ĩ obliga

tione. vel ad pecn⸗
niã tm̃.ſi obligatõ
hec amiſſa fuerat

pura. ſubauclas
vm hoc hic tm̃.vt

2 ibi dixvi.
d Reſtaurabir.
per hãc actiõʒ ĩcer⸗
ti.ſ̊ ꝑ cõduionẽ re
faurabit᷑. vt. S.

accepto.

AUAt condem. i.

vt ↄdemnet᷑ qui ſic
legatur.
fp. Artis ter⸗
cie. legauu
maritus vxoꝛ. ac.
g. Exiiatõe.ſacia
h Stipulatio. de

reddẽdo ſinuo vſu

fruetu.
