ſtichum. S. natura
r I Abeo. ab⸗
ſenti. ꝑ nũ
cium.
ſIgnoꝛãti. tpe
facte gre. ſed ſciet
qñ ꝑabit ſe iurare
t.· Pot. vt. C. eo.
generali.S.his

pñtibo. ? ſic nõ ar.

ꝙ collatione pᷣben⸗
daꝝ ꝓcuratonbus
abſentium facta vt
leneat. vt. j.de do⸗
na.l. abñti. ⁊. C.
ůe dona.l. ſi aliqᷣd.
u c RKechtoꝛe.
flſcribe mi
hi. o Juliane de qᷓ

ſfubijcit.
x E. ſ. pupilli.

y Mõ optere. qꝛ
nõ accepit vt dicii.
3 Obligato. ſine
erat iũcta cũ ciuili

qꝛ cũ tutoꝛe.ſiue ñ
quia ſine eo.

4 Tolletur. no.
ſtichu. S. naturat.

b Si miuermiſſet. qꝛ dicebat ſe nõ feciſſe cum aucte tu tous que in

obligatione pupilli eſt nccaria. vt inſti. de auc.tu.

factum ſed negabat de iure teneri. .

cMõ tuebit. qꝛ natur alii pupillis accipiẽdo ſe obligat. vt. j. de no⸗
ua.l.j.in fi.niſi cũ ipſo tutoꝛe ↄtrahat. quo caſu nec natur alii tenet
vt. j.d acx᷑.et obł.l.pupillus.a.j.de auc.iu.l.v.in pn.vnde qñ pu⸗
pillus naturalit᷑ tenebat᷑ vt hic erat. fideiuſſoꝛes tenent᷑.vt.j.de fide⸗

d BSDe facto.i.an acceperit.

iiſ.l.ſideiuſſoꝛ.S.j.

e An de mre. apparet hic ve iure mrari poſſe: ſed hoc ideo qꝛ ponit
ius ꝓ qualitate facti.vt.C. ſi ↄtra ius vel vti. publi.l.ij.

f Creaitoꝛe.i.an cum tutoꝛe.

g Burelugere nymmert in dubio.quis ꝓnioꝛes ac. vt,I,/ de cti.

iga: l, arriagnus, Acchrſiug.

S. 1. et ſic ofitebaẽ

N * vele Aα

4

S

S. in pᷣdictis modo
legibus.
e RKeus. vt. Z. e.
puobo. S. j.
Be in litem in
rãdo.S.diciũ eſt ðᷣ

iureiu.qð eſt œ re

hic de eo qð eſt ex
voluntate ſiue affe
ctione. vt. J. e. l. j.
et. l. videamus. S.
iurare.Accurſius
g xr Em in iu⸗
plicit᷑ põt
oni caſus. kł in re
aciẽda vel iam fa⸗
cta.ĩ re faciẽda vit
cũ ago ↄtra ticiuʒ
aliq̃ actone qua iu
rat᷑ in litem vt rei
vendi.et petã fide⸗
ꝛzuſſoꝛes iudicio ſi
ſti idoneos.vel in⸗
c.ſol.ſᷣm id quod
põt creſcere lis ecõ
tra nõ dant᷑ niſi q̃⸗
tenus lis eſt. inſpe
cio pꝛincipio.cerie

hꝰ vltimũ ſufficit.

vt h.et. S. ſi qͥe in
ius voca. nõ le. l.
j.nec em̃ aduẽticij
caſus ⁊c.vt.j.qͥ ⁊
a quib.iuł. Item
caſum aduerſũ qðᷣ
foꝛ. 7c. vt. Jj. xe H.
ob. int ſtipu.S.ſaa
cram.⁊ ad hoc.S.
e iuriſ.om.iu.cũ
qͥdã.S.fi.in re iam
facta.vt ſi pᷣdiſti fi
deiuſſoꝛes idõeos
inſpecta q̃ntitate

que petit.h̊ poſtea

Api ↄtũaciaʒ in plꝰ
eſt danatus certe

fideiuſſoꝛes nõ tenent᷑

Si fideiuſſoꝛ.nõ opoꝛtere.qꝛ nõ fuit ↄtractum vel ſuit ſolutum.
Atquin.pꝛo ſed.curſius floꝛentinus.
Pꝛodeſſe.vt.S. e. duobus.S.j.et. S.ij.
Sebebit. vt. S. e. nam poſtea. S. uſiur. Accurſiꝰ.
Eadem rõ.hic ſolus caſus væerat.nã om̃s alij qui hic ſunt.erãt

bus exceptiõʒ dari dvebere eſtima⸗
bimus. DSi fideiuſſoꝛ iurauerit
ſe dare nõ optere. exceptiõe iuriſiu
randi reus ꝓmittẽdi tutus eſt. At
quin ſi q̃ſi omno idem ñ fideiuſſiſſet
iur auerit nõ ebʒ hoc iuſiuranduʒ
reo ꝓmittẽch ꝓdeſſe.Sʒ et ſi acto⸗
re deferẽte defenſoꝛ abſentis vl pꝛe
ſentis iurauerit eũ quẽ vefendit da
re ñ optere.exceptio iuriſiurãdi ei
cuius noĩe iuratuũ fuerit dari vebe
bit. Eadẽ rõ eſt ⁊ ſi fideiuſſoꝛis de
fẽſoꝛ iurauerit reo em̃ dat᷑ exceptõ
Item ſi reus iurauerit ſideiuſſoꝛ
tutus ſit qꝛ ⁊ res iudicata ſcõm al
terutrũ eoꝝ vtriq; ꝓficiet.

e in litem iurando. .Y
in d v Apia.

Em in iudiciũ eductam
nõ idcirco pluris eſſe opi⸗
nant᷑ qꝛ creſcere eius adẽ
natio põt ex atumacia ñ reſtituẽ⸗
tis ꝑ iuſiurãdũ in litẽ. Mõ em̃ res
pluris fit ꝑ hoc ſed ex ↄtũacia eſti⸗
mabit᷑ vltra eius pᷣcium.
Jue noſtruʒ quid petamus
ſiue ad exhibendum agatur.
Interduʒ q interſit agentis ſo

lum extimart᷑ veluti cũ culpa puni

tur nõ reſtituentis vel nõ exhiben
tis. Cum vero volus punit᷑ aut atu

vt arg. j. de figeiuſ.l. fi. Item pone. . ad. l.

fal. cũ pater. S. legato. a. l. alenus. et vele. iij. no dubium. S. ſi.
h Condemnano. id eſt eſtimatio. Accurſius floꝛen.
1AUlira eius. i. vltra eſtimatiõz veritatis. vt. S. ne qms eũ qui in
ius vo.l.pe.S.j.Et nõ hic duo ar.pᷣmũ qð nõ inſpicit᷑ qʒᷓ euenire pt᷑
et ꝓ vtraq; ꝑte dic vt dixi.S.de iuriſ.om.iu.ſi idem. in fi.l.aliud qꝛ
reꝝ pᷣcia no aſſectione. ſed ꝓ rei vuigte eſtimant᷑. vt B.et. S. ad. l. aqł.
ſi ſeruũ meũ.et.j.ad.l.fal.pᷣcia.ſed ar. ↄtra.j .man.l.cum ſeruus.
k ſJue noſtꝝ. põt legi tota ↄtinue.et nõ ↄiungat᷑ legi ſuꝑion vt
iin B. S. midu. vel ſu hic. S. et ̊ pᷣmus verſus cum.l.ſuꝑioꝝ
mgat᷑ et dic nm petamus.vt ꝑ rei ven. in q iurat᷑ in htẽ.vt.ã. rei
ven. q reſtuuere. vel et ius.vt vᷣnuutẽ: vt.S.ſi ſer. ven.l.haꝝ actonũ
in fi. ⁊ i acnõe ad exhi. vt ſbijcit.⁊..e.ĩ ac.in pᷣn.⁊.S.ad exhi.l.uij.

Interdũ qõ in
ꝑ teſtes ſᷣm Jo. vt.

iſit. an ꝑ iuramtũ ꝓbet᷑ vel ꝑ teſtes? E. ⸗S. ij.
C. de ſen.que ꝓ eo qð inteſt.l.j.S.in alijs auiem.
m Duanti in litẽ iurauerit. facia taxanone.vt.S. de wlo. arbitrio.

et. J. e. videamꝰ. S. pe.⁊.l.in aci.S.j. Inidũ tñ inrat᷑ in litẽ.i.in ve⸗
ram eſtunanõʒ. vt. j. l. pxi. ⁊.l.cu furti. et ſic intelligi.l.in acti.S.
plane. ſed qͥd ſi ptz iudici actoꝛs affectio an debeat exigere ſacmentũ
in litẽ: videt᷑ qð nõ.qꝛ in inceriis nõ certis ⁊c̃.vt.j.de v.ob.ↄtinuus
S. cũ ua. econtra qdð ſic. quia nõ vt iudex ſcit. et ideo ex ſide eoꝝ que
ꝓvantur iudicat. nõ ſua ↄſcientia quod verum puto. vt. . de offi. p⸗
ſi.illicitas.S.veriias.Mccurſius.
n n AUmmis. interſunt ſupple magis illam pecũiam hꝛe ꝙᷓ; aliam
o Eſtimatio.i.nũmi ipi certi ſunt qͥ rerũ ſunt exniano.Jo.

—

nec em̃ in pecunia poreſt eſſe inteſſe ſi recte inſpicias.niſi fuerit in
moꝛa. tantũ em̃ mieſt mea hãc habere pecũiam qntu illaʒ. ſecus in
libꝛis ⁊ alijs reba.qꝛ pecũia ꝑ res nõ eſtimat᷑.vt.j. de fidemſ.ſiira
933. ſed nec alia rõne iuratur miſi foꝛte ⁊c. vt ſit bona exceptio. nec
em̃ eſt hoc iuramentũ in litẽ. et ideo caute ponit iuret.⁊ nõ reperit

macia nõ reſtituẽtis vel ñ exhiben
tis q̃nti in litem iurauerit actoꝛ.
v) Apia.
AIVmmis depoſitis iudicẽ nõ
optet in litẽ iuſiurandũ veferre.vt

iuret quiſq; qð ſua intfuit.cũ certa

ſit nũmoꝛũ eſtimatio. miſi foꝛte xe
eo quis iurʒ qð ſua intfuit nümos
ſibi ſua die redditos eſſe.Quid em̃
ſi ſub pena pecũiam vebuit aut ſub
pignoꝛe qð quia depoſita ei pecũia
abnegata eſſet diſtractum eſt.
Igeamꝰ in tutelari cã quis
iurare ⁊ aduerſus quẽ poſſit
et qdeʒ ipᷣe pupillus ſi ĩpubes eſt ñ
põt. hoc em̃ ſepiſſime reſcriptũ eſt
Sʒ nec tutoꝛẽ cogendũ vł matreʒ
pupilli admittendã ⁊ ſi parata eẽt
iurare diui fratres reſcpſerüt.
hGꝛaue em̃ videbat᷑ ⁊ ijrantes ⁊
inuitos tutoꝛes ſub alieni ↄpendij
emolum̃to eriã ꝑiuriũ anceps ſub⸗
ire. Curatoꝛes q; pupilli vł ado
leſcentis nõ eſſe cogendos in liteʒ

iurare.reſcptis impatoꝛis noſtri ⁊

diui patris eius cõtineẽ. Si tñ
tantã affectiõʒ pupillo ſuo vł ado
leſcẽti tutoꝛes vł curatoꝛes pᷣſtare
voluerint. auctas iuris ñ refraga⸗

bitur.quin iudicõquod inter ipos

acceptum eſt finis eiuſmodi poſſit

robarte K. ſie p. l. iſtam contra wloſos.

e eo qð certo loco qð ſi epheſi. Itẽ an ꝑ ſolũ iuramrũ poſſit ałs

in litẽ. in litem
aut nõ iuratur
quia nõ fuit co/
tumax in omnſſi
one pene. ſed in
rſtitutõe ob quã
eſt omiſſa pena.
Itez affectio. qꝛ
nulla eſt maio:
ad vnaʒ pecũiqʒ
qꝙᷓ ad alam ob
quã affecnonem

in luem oſuent

iurari in luẽ. vt
5. l. ꝓx. S.j3. alij
dicut H̊ mrari in
litem. vt. j. e. in
actionibo. S. pla⸗
ne. Accurſius.
p SDua die. ſ.
die pᷣſtuuta. vel
die inipellatiõis
alið iaq; eſt in
ſpecie. aliud in
qntitate ðᷣpoſita
nã in ſpecie iura
tur in acnone de
poſui. vt. j. epo

nnn. l.. Fi depo⸗

ſiti. Jtẽ in hac
vemut fruct; at
cu qnuitas ñ ve⸗
mit. ꝙ potmt lu⸗
crari.ſ.negociã⸗
do. vennn illo
tm̃ qð inteſt ſua
die datos ſcom
Jo. ꝙ mieſſe du
plex ẽ. vt h dicit
et facit ad idẽ.j.
e eo qð cer. lo.

l. n vtiq;.S. nüc
V officio.h qro
an in alijs zcniba
bone fidei ł ſtru

cti iur vt in mu
tuo hẽat locũ e
hic dꝛ? K. ſic. vt

u Igeamus in tutelari cauſa. ſi tutoꝛ agit nomine pupilli.
Vv Impubes. i. quia impubes eſt ⁊c. ſecus in adoleſcente

vt. . e. l. S. adoleſcens. Necurſius.

ſAdmutendã.qꝛ credunꝰ ꝙ in infinnuũ inrarʒ amoꝛe fſilij. cñ nul⸗
lus affecius vincat naternũ.vt.C. æœ cura.ſu.l.fi.j. H.ei qꝛ plꝰ qꝙ;
ſe filiũ diligit.vt.S.qð me.ca.iſti qᷣdem.S.fi.ſj ſi tutrix eſt vt noꝛ

adinntut᷑.licʒ ñ cogat.vt h.⁊.S.de nox.q̊nẽs.S.ſi tutoꝛ.ſed ſaciem

calũ.tu.⁊ cura.ꝓꝛſus pᷣſtare cogunt᷑.vt.C. de iura.ca.l.ij. S. gõ ob
Fuari. Idẽ eſt in eo ꝙ fit ꝓ lite cecidenda et ꝓ q̃ntitate expenſaꝑ qꝛ

ho pᷣſtare cogit. vt. C. c rebo cre.l.gnãluter ⁊ e ind. ꝓperãqu.S.j.
u Compendij. maxĩe. nam nec ꝓpter ſuũ opendium. vt. . tl. .l.
inſiurandum.et ad pecu. in fi.j. HR. ⁊.S.qu ſatiſda.co.de die.S.fi.

nec pter alienũ.vt hic.⁊.j.reꝝ amo.l.marcelł.S. pater. eſt tñ arg.
ↄtra huic dicto vbi alienũ ↄpendiñ debʒ quis pᷣferre.vt.j.æœ adm.

tu. l. tutoꝛ. S. nõ eſt anch. Accurſms.

x Refragabit ĩmo videt᷑ refragari cũ ſolus dñs debeat nmare. vt

T.e.vulgo.q̃ eſt ↄtra.ſo.et tutoꝛ eſt q̃ſi oñs.vt.j.xæ furt.interdũ.

S. qui tutelam. et ꝓ emp.qui fundũ.S.ſi tutoꝛ.

y Finis. ſ. ꝑ ſacramentum qð eſt inſtrumentũ væcidendi lites. vt

EC. d reba cre.l.m bone fidei.et.S.ti.j.l.j.

Mon em̃. bene dico tmioꝛez pᷣſtare inramtũ quo eſtunet᷑ vnlitas
qꝛ nõ ad ſuam qᷓ̃ nulla eſt ſed ad pupillũ refert᷑. iurabit em̃ ꝓ qmo

ſuus adultus vel pupillus noller re carere. vt H. 7. S. ibi ſul als.

Selan⸗ . ..
Ehl ſttius
ilorai ſe .
Brr mmiorn

Gitber Ctorl

led egiti
int⸗ nodü

iton ſrg cet

Einti nn
ät poſſtin

ſtſ un.
ön⸗ Bn
ſiisen gmh.

r-

iinn
ingiſttnn ſelteſct
ſtiininn
Andriſtin nue
nfiglmümtzt

ſiadiſaniti cg it

Ntimt ünd 4
hutmſih i
ineigaäig
1 den.
mlnicigus
iwglippſi
linbeeſti
enic
Nmang
tüpennat
icſeü.
diinmt
rümbelib
Pptli an ur
ns oſint n
i. Lit
wAtunſg n
mimii n
uNtuc ii⸗ ſauin

—
—

— —
Sr-

= :

S

=

Puuimiimifi
1A. an f, iſi
S
utmnua gjun

m ian
gtamas
umanii,
ſarmn ii

l

openð. ac. non adſt p quanto ipſe tntoꝛ nollet ſuum pupillũ re co

rere.ſic et.S.ſi quis cau.l.pe.
a Rano. i. ebitum occaſione tutele. quia tutoꝛ eſt.
b Zgoleſcens. põt iurare.qdam ergo adoleſcenti pmutit᷑ qo ũ
pupillo. vt hic.⁊ inſti.œ ſuſpec.iu.S.ĩpuberes.ſj̊ videt᷑ diſtinguen

qu an habeat cu
ratoꝛẽ vt tunc ñ
poſſit ad inſtar
pupilli. als ſic⸗
vt.C. in inte.
reſti. mi.l.ſi cu⸗
ratoꝛẽ.ſed nõ eſt
is qꝛ hic de ſuo

dmogo agit᷑. Itẽ

nõ h̊ ar. ꝙ mioꝛ
dz iurare de vita
te dicẽda maxie

cũ ad iudicẽ ꝑti
neat inqrere ve⸗

ruatez. vt. C. de
eden.l.ſi is apð

quem.
Beſerre. aliꝰ
ſecus ĩ alio iura
mẽto. vt. S.tl.j.
l.ij. Accurſius.
d Jurare. i im
finim.nõ inſin“
tatẽ amplectẽdã
vt . et in aut.ð
nõ ał.S. ſinimꝰ.
ß ar. 9. j. le.
iij.l. fideicomili⸗
ſa. S. ſi qs.x.et
C.de ſa.ſan.ec.
l. fi. ſo. et H eui⸗
iat᷑. qꝛ taxat᷑ vr
ſubijetc.
e Logrint. vt
añ et poſt poſſir
taxari: vt h.⁊. ʒ
ꝓx.ſic.S.ð pac.
mriſgen. S. adeo
ſed vꝛ ꝙ nec añ
nec poſt. vt. S. de
rei ven.q reſtitu
ere q̃ eſt ↄotra.ſo.

adhiberi. Nõ em̃ ad ſuã vtilitatẽ
luriſiurãdi referẽda eſtĩatõ ẽ: ̊ ad

eũ cuius nomie tutele rõ poſtulat᷑.

Agoleſcẽs vo ſi velit:iurare pt᷑
Beferre aũt iuſiurãdũ iudicẽ op
tet. Ceteꝑn aliꝰ vtulerit iuſiu⸗
randũ vel nõ velato iuratũ ſit: nul
la erit religio nec vlluʒ iuſiurãdũ.
Et ita conſtitutõibo expᷣſſum ẽ im⸗

atoꝛis nri ⁊ diui pr̃is eiꝰ. Jura⸗
re aũt ĩ infimitũ lʒ. Sed an iudex

modũ iuriiurãdo ſtatuer poſſit vt
ĩtra certã q̃ntitateʒ iuret᷑: ne abre
pta occaſiõe ĩ ĩmenſuʒ iuret᷑ quero
Et qͥdẽ ĩ aꝛbitrio eẽ iudicis œferꝛe
iuſiurandũ hoc conſtat. An igr qᷣ
poſſit iuſiurandũ œœferꝛe idẽ poſſit
⁊ taxatõʒ iuruurãdo adijcere q̃rit
Aꝛbitrio tñ bone fidei iudicis eti⸗
am H ogruit. Itẽ videdũ an poſ
ſit iudex qͥ etulerit iuſiurãdnʒ nõ

ſeq id. ̊ vel pꝛſus abſoluere vł etiã

mioꝛis ↄdẽnare ꝙᷓ iuratũ ẽ.Et ma
gis eſt vt ex magna cauſa et poſtea
reꝑtis ꝓbatõibo poſſit. Ex cul⸗
pa aũt nõ eẽ iuſiurãdũ deferenduʒ
conſtat: ſed eſtimatõem a iudice fa
ciẽdam. m AXrceb.

nõ tarat᷑ vt ibi dicit. ſ. a lege ſed a indice ſic. vt hic. et. j.l.ꝓxi. S. j.
et. S. ad exhi. l. ij. S. ij. 3. we wlo. arbitrio. §. j.
f Ex magna cq. vt ſi udex muemat inſtrumra q ad reũ res ꝑti⸗
negat vñ gpi dtumociq iam nõ eſt pumendus.vt.j. pecu.l.eo tꝑe
j. HK. 7. S. ti.j.admonẽdi. aʒ. als facile nõ ret᷑ctat.vt.j.e.l.fi.pte⸗

rea.ad id ꝙ dicit

a 10 dicit poſſit id nõ ſequi. vel eſus abſoluere. ⁊ ſic iura⸗
meniũ pᷣſtuũ retctari ↄcoꝛdat.C.xœ iu. ſa

ncimꝰ. ſed ʒ dicit. in aut.

iudi. S. oꝑtʒ. col. vj. vbi dicẽ. ꝙ pꝰexactũ ⁊ pᷣſtuũ ãpliꝰñ taxet᷑.ſo.

qdam dicũt illã coꝛrigere iſtã. alij diſtinguũt an añ ſacrẽ̃m taxauit

vt tunc poſtea tax
xat poſtea:vt hic.
litis. H de in litẽ i
et vbi defert ꝓpt aliq

are nõ poſſit. vt ibi.an nõ taxaui poſt. et tunc ta
tu dicas ꝙ ibi in alio ſacro loqui.ſ. expenſis
urqdo. ꝙ ergo dicit᷑ ibi expenſis luv. idẽ dicet
uã rem dubiã vt certa eficiat᷑. vt. C. vñ vi. l.

ſi qñ. hoc aut,/ e affecniõne tm̃ eſt. Iteʒ ꝙ dicit h̊ retractari iuramẽ
tum pᷣſtitũ intellige niſi ſit ſecuta diffinuiua ſnia de re reſtituenda
tuc em ſnia iudicis nõ renocaret᷑. vt.j.e re iu. impatoꝛ. 2. l.paut.
et ua nec ſacrm. vel dic: vt. S.ti.j.l.admonẽdi. hic aũt in rei ven.
iig ꝓcedit.vt iuret ſi reus wlo vſ ijt poſſidere. vt.S. dplo arbu⸗
trio. S. j. vel ſiactoꝛ nõ vult in rem manu militari ſed qnti in litezʒ

lurat vult dãnari reũ.

Ex culpa.niſi in caſu.vi.i.e.l.alio.

g Exumanonem. cogmia veruate. vt. C. e. l. ij. az.
i mn acnombo. ad exhi. vt. . ad exhi. l.ij.S. ij.
i In rem. vt. S. de rei ven. l. q reſtuuere. ⁊ dic ꝙ iĩpꝛopꝛie
dꝛcit aetio in rem. ſ̊ dicit᷑ penitio.vt.j.xæ ac. et ob.l.acuio in pſonzg
ſeg large h pomt᷑.vt in pdicto ti.l. acnonũ genera. Itẽ nunqd in
alijs realibo iurat᷑. vt in publiẽ. et ſerinana et quaſi. et ſiłib? H.
ſic qꝛ dicit actionibo in plurali numero. ⁊.j. de pig.ſi fundus.S.in
vendicanone. et qꝛ ſunt arbirrarie in quiba iurat. vt inſtit. de acti.

Hone ſidei. vt.

et. .loca.ſi cui.

in direcns nõ m ⸗

ĩ.con.l.iij.S.in hac.
S. fi. et. S. de pet.here.ſed et ſi.S. hec verba.et hoc
trarijs. vt.j.depo.l.j.S.in vepoſiti quoq;.⁊.l.ei

e

spud.ſj ſpãle ĩ actcõe ex empto. vr ſʒ ſit bo.

fi.ñ tñ iurat᷑ ĩ ea ĩ luẽ.

qꝛ vẽditoꝛ liberãi pt᷑ pᷣſtuo mieſſe ſingł ari.nec ↄmitut wlũ. vt. j. ̊
ac. emp.l.j.ĩ pᷣn?ꝰ⁊.C.ð hẽ.ł ac.vẽ.l.q̃ͥ tib.ĩ fi.cũia iõ ñ iurat᷑ ad ĩ
ſinitũ.ac.ſjͥ certe nulla lex vetat ᷣm.h.vt.nõ.ĩ ſũ.hoti.nã ⁊ ałs ve
nit ſingkare inieſſe ĩ ac.ð wote.⁊ ĩ alijs ſiłiba.et tñ iurat᷑ ĩ lit..

Nactõibo ĩ rẽ ⁊ĩ ad exhiben

düu ⁊ ĩ bone ſidei iudicijs ĩ li
tem iuꝛat᷑ſed iudex põt pᷣfinire ceꝛ⸗
tã ſummã vſq; ad quã iuret᷑.licuit
em ei a pᷣmo nec deferre. Itẽ ⁊ ſi

iuratũ fuerit licet iudici vł abſol⸗

uere vel mĩoꝛis condemnare. Sʒ
ĩ his omnibus ob wlum ſolum in
litem iurarur non etiam ob culpã
boc enim iudex extimat. Pla⸗
ne interdum ⁊ in actione ſtricti iu
dicij in litem iurandum eſt veluti
ſi ꝓmiſſoꝛ ſtichi moꝛaʒ fecerit ⁊ ſti
chus deceſſerit quia iudex extima
reſine relatõne iuriſiurandinõ po

teſt rem que nõ extat. p Aulus.

Lias ſi ex ſtipulatu vel ex te
ſtamento agatur non ſolet ĩ
litem iurari. vV Apianus.
Allgo pᷣſumit᷑ aliũ ĩ litẽ non
Debere iurare ꝙᷓ; wminũ litis
Beniqʒ Pompo. ait. aliuʒ nõ poſ
ſe iurare ꝙᷓ eum qͥ litẽ ſuo noĩe cõ⸗
teſtatus ell. m Arcellus.
HAI tutoꝛ rem adulti quã poſ⸗
ſidet reſtituere ei non vult.
Quero vtrum quãti res eſt an q̃n

ti in litem iurati fuerit cõdemnari

erhibun res k iſtr̃a pupuli.iurã põt tũc eũ ĩ li

ISi iudex. indi
ci.vt.S.l.ꝓxi.S.
pe. ⁊ potes h̊ dicẽ
ↄꝛiũ i aut.de iuõ.

S.oportʒ. et ſoluẽ

vt ſuꝑpiori lege di⸗
ximus.
m Mõ ob culpã
ſ. ꝓpt leuẽ łᷣ leniſ
ſimã. h an ꝓpi la⸗
iã culpã iuret? vr
c ſic cuz ſit ſilis
Vlo. vt. j.̊ pca.l
q̃ſitũ.S.culpã. vñ̃
et ſup ſi meſ.ſal.
mo. di. l. j. S. j. H
iñ dico ꝙ ñ. vt eĩ
Apt ſola otuaciaʒ
qs põt excõicari.
ita 7 pt iurãe ile
1iE5 aliquẽ pi w⸗
lu im. vt S.ð wlo
l. arbito S.j. pat᷑
lata cuipa wlo
ꝓtu ad pecũiariii
danũ pſeqndu. ñ
tu ad cõpalẽ pe
3vn ad.l. coꝛ.
ð ſic. l. ij. Nẽ nõ
tu ad ĩfamiã ir
rogadã. vr iſti.de
ſuſpe. tu. S. ſuſpe⸗
ciꝰ. Itẽ nec ꝙ;ᷓtuʒ
ad iuſiurãdu ĩ li⸗
te:qꝛ irrogat pe
nã reo ex ſola vo
lütate iurqtis.põᷣ
ro ĩ actõe mirele ẽ
ſpãle vi ſi agat᷑ ↄ ½

tutoꝛem tutele.

ipe tutõ wlo łᷣ la
ta culpa. łᷣ lei ñ

tẽ. z Z hẽdẽ ſuũ ĩoꝛ

te ñ iurabit᷑ mſipi wlũ ſuũ ꝓpũ.ł latã culpã.vt.C. ð ĩ litẽ iurã.li
is q.⁊.l.alio iure.⁊ iõ ibi ĩ tctatu tutelaꝑꝝ poit᷑ hᷣ ti.vt ondat ꝙ in
n Plae. B. S. ügit pᷣn? holegis. bi a ea aliqd uer᷑ ſpatitatis.
bo.fi.⁊c.⁊ collige ex hac adiuctõe aꝛbĩrias ñ eẽ ſtricti inꝛis iudicij
cũ fecẽit mẽtõʒ ð bo.ſi.⁊ ð arbit᷑rijs amũc aduerſat᷑ plae ꝓ H. qjſi de
alijs ꝓꝛſus dicat a pᷣdictis.⁊ hꝰ ſm qͥſdã.ſj tu dic ꝙ ſtricti iuris ſũt
cũ ñ nũerẽt᷑ int bo.fi.q ſũt ĩſti.ð act.S.actõnũ. ⁊ ꝙ diẽ h̊ plãe ⁊c.
dic ĩ ſtricti m. et᷑ q ñ ſut arbit᷑rie.⁊ ſicẽ bõa adueriatõ.nõ.q̊ ĩ act.
ſtricti iuris iurãr ĩ caibo ib.pᷣmꝰʒ eũ qᷣ ĩ ius vocatũ vi exemit.vt j.
e.ne qs eũ qͥ ĩ ius vo.ẽ vi exi.l.pe.S.j.⁊ ẽ illð ꝓpi ↄtẽptã auctẽ iudi

cis. ? Aꝗpi rigoꝛẽ indicis puãdũ.ſcõs ẽ ĩ actõe ſauiana ſiñ rſtituar
res alieata ĩ fraudẽ pꝛom. vt.j.ſi qͥs ĩ frau.pa.l.tenet᷑.S.ĩ hac actõ

ne.nã ⁊ ſi ñ ſu arbit᷑ria.ẽ tñ ĩ rẽ ſcpta.terciẽ ſm.y.ĩ ꝓmiſſoꝛe ſti⸗
chi.q moꝛt᷑ pmoꝛã et ſine wvlo.ſ culpa tm.vt B.⁊ ẽ ro qꝛ index ali
ier ñ põt eſtiare coꝛpꝰmõtuũ cũ ad nullũ ſu vſũ.ſj ĩ alijs reb.ſecꝰqꝛ
mõtubos ad aliquẽ vſũ ẽ.ſj certe h?vlnmũ ĩtelligo ᷣm aʒ.ñ ð im
iu.ĩ litẽ ꝙ cq; arbiio fac̃ rei exũatõʒ.ſj ð iuriu.qð ipꝛopᷣe dꝛ luẽ 2
otiet verãa. i. coeʒ rei extiatõʒ.⁊ hoc ĩnuit rõ hꝰlegis:qꝛ iudex ⁊c.⁊ d
tali ſacro loqt.j.e.l.cũ furti.na ſiue agat᷑ actoõne furti.q; ĩ ea ad rẽ
duplicãdã vł q̃druplicãd hẽ reſpectꝰ. ſiue agat᷑ oditõe furtins de⸗
fert᷑ actõi iuſiurãduũ ſuꝑ q̃ntitate rei ꝓpi ĩiopiã pbatoõnũ 7 Ppi malen
ciũ ↄuẽti vt iuret tãti rẽ fuiſſe cũ fuꝛiu fem ſit nec dʒ adijci eo płiue

⁊c.vt ĩ.d.l..e.cũ furn.⁊ ſic et᷑ ðfert᷑ ſaciʒ ĩ inidicto vñ vi.vt. C. vñ
vi.ſi q.eſt ⁊ q̃rtꝰ.vt.q.reꝑ amo.ſi cũ wvs.S.j. Relatoe.i.latõe

o a Ziuss ſi ex. ſm eos qͥ dicũt ĩ ſuꝑiõi cau iurã̃i ĩ litẽ dic ałs.i.
HG i pdhicio cãu. lplanũ ẽ.ſj m nos q diciꝰñ ĩ litẽ iurai. dic
ałs.i.ſi ñẽ i moꝛa.a ſic ñ tenet᷑ ĩteꝛiu ſpẽi.ſ.liberatꝰ.vt.j.ð v.ob.
ſ ex legati. vł ałs. i.ꝓ alia re vł eadẽ ſi tñ extet.ac.
p v Ulgo. ꝙᷓ oñm. vel q̃i. vt.S. e.l.videamus.S.ſi tñ.
q ſ ꝗ utoꝛ. ſcilicet quondam.ac.flo.legum cctoꝛ.

l

èùò
* „
.

aD Deomini nõ. dfii arbitrio rem extimari. v: hic. a. J. rez amotaꝑ.
l.nõ em̃.⁊.l.ideoq;.⁊. C.væ inde.l.nemo.exterus.
b c Alm furn agit. i. oditione furtiua. nam furti acno penaz ti
pſequit᷑. ſed cur m ea tm̃ iurat᷑ in litem cũ nec ſit arbitraria
nec ſit bone fidei? H, in odiũ furum. vt inſti. de aci. S. ſic itaq;. et hoc

m qͥſdam. vł dic
ſom albe boem eberet. Reſpon. nõ eſſe equũ pcio
apð furẽ moꝛu/ id eſt quanti res eſt litem extimari
um h pen. vt. ö. e. (ũ et ↄtumacia puniẽda ſit. ⁊ arbi

l. in act. S. plane.

ſecus ſi p alia re. trio potius dñi rei pᷣciũ ſtatuendũ

ddi. furtina ageree ſit. ptãte petitoꝛiĩ litẽ iurqdi oceſſa
tu dic melius qõð h̊ Albol
loquit᷑ nõ de ſaco 1.. ol.
n uins ſei w eo 45 Vm furti agitur iurare ita
veraã qntuatez rei 7,5 Gn Wo ſj
ſabtracte tmet ſu opoꝛtet. tanti rẽ fuiſſe cũ fur
ne dairioe furnua tum factuʒ ſit nõ adici eo pluriſue
agat᷑. ſiue agatur &α a toti eſt.
atene urt geer A que res pluris eſt vtiq; rieſt
in ea haber reſpe⸗ CC AAiit.
ctus a n neer Ninſtrumentis que quis no
e n. vr exhibet actoꝛi pnttik in lite
E.· vñ vi. ſic jndgo iurare qnti ſua intereſt ea ꝓferri
ſcoᷣm ao. n vt tanti ↄdemnaret᷑ reus idq; etiaʒ
c Cũ furiũ factũ „S.
niſi et pbris res un diuus ↄmodus reſcripſit.

E piurio eius qui ex neceſſi
tate iuris in litem iurauit qᷓ

erit poſt. vt. j.
coõdi. furti. I. in re
furtiua.S. j·.
d 1 nhinſtru⸗

rare. vt. ad ex ri facile non ſolet.
bre Rohree De conditõe cauſa data cauſa
e . E piurio. nõ ſecuta. Rubꝛica. .
exevn neceſſi⸗ v* Apia.
—
d e walammo. F. ſitaʒ. data ſit pecũia vt
deferre. nec em re⸗ filiꝰ emãciparet᷑.vł ſer
cuſare pt niſi velu uus manumitteret. vl

a lite diſcegere.
fFacile. vt qꝛ cũ
iuraſſet actoꝛ in li/
teʒ ꝓ.c.marcis.di . 272 .
cens ſe nolle re carere affert reus rẽ in publicũ et nõ valet tm̃.certe ñ
debet queri de piurio ſcoᷣm Jo. ſed ex magna cʒ poteſt reptis ꝓpbauo
nibo poſtea. vt. S. e. I. videamus. S. item videndu.ſcom azo.
g De ↄditone cã data. impꝛopꝛe ponit cauſa cñ hic tractet qñ ob
rem furuuã datr᷑. vt.j.l.ꝓxi.j. N.⁊.. de ↄdi.inde.l.damus.
b ſ FYob rem. I. furtiuam. vt in exemplo ſubücit.
1 FInhoneſtam. alioquin ceſſat repetiuo. vt. C. ve conch. ob
tur. cau.l.cum te. Ac.flo.le. wwww.
k S parendi. ſicut cauſe expᷣſſe defectus parit actioʒ hãc. vt. S. ꝓx.
H.. ita tacita eficiẽs. vt hic. ⁊. . œ ↄdi. inde.l.in ſũma.S.ſ et agere
merat em̃ hic tacita q̃dam cꝗ. ſ.ſi nõ haberem legatũ vł hereditatem
repeterẽ et hoc iniebat vterq; nrjm. ſecus ſi cauſa ineſt tm̃ dãti et eam
no expᷣmit qꝛ tunc licet illa deficiat repetere non põt.vt..e.l.ſi repe
tendi. ſic et ineſt taciia cã in wonatione cauſa moꝛ. ſcʒ ſi ↄualuero. vt
1. de ona. cau. moꝛ. ſenatus. S. j. et alibi. j. e. ſi eyneus.et.l.cũ quis.
et. J. de coll. bo. l. Fte enanee .. I. e. ſi filius. ei aũt ꝙ hic
dicit hereditatẽ poſſe repudiari etiã unpleta ↄditione eſt otra.j.de he
re. inſti. iam dubitari.S. fi.et de ↄdi.⁊ c.l.ↄdinomibo.ſoł.ſecus eſt in
ſuo. qꝛ impleta ab eo oↄditione ꝓ pure mſtiututo habex. ideoq; ſtatim
eſt heres ipo iure. vt ibi. hic aut de e?neo ꝓ quo facit.j .l. ꝓx. in pnn.
in eo qð dicit in of. et ſic extraneus inſtututus ⁊ filiꝰ exheredatus erat
vel dic hereditatem nõ poſſe repudhari impleta condi. eo amimo vt ſit
heres. vt ibi.ſi vero vt puram redderet inſtitutionem poteſt repudi

a lite diſcederet᷑. cã ſecuta repetitõ

are. vt hic.et.j.de acqmi.here.l.antiſtius.et de condi.mſti.l.ſi quis

ita here ditatem. vel diſtingue vt inſtii. de here. qua.et diffe.S.penł.
Iſ tꝛd et ſi falſum.ſcelere.in falſo dmittendo adhipito.
m Repetent᷑.cuũ inopinata hec euemant. vt H. ⁊. S. de ini⸗
ro.ac.e etate.S.ex cã. et.S.x inof. teſ.ſi ſub hac. Iem nõ in hac. l.
ar. qð ſi młr ſciat mriomm niłm et dedit pecuiam in wotem nõ poſſit
cam repetere.licʒ. P.dixerit otra. ar. eius qð eſt.j. de ↄdi.ſine cꝗ.l.

gctio penszʒ tmi

cdero.x.et mox repudiauero he⸗

ſi. certe ibi deliqt errãdo ĩ iure. Idẽ multo magis ſi erꝛaret ĩ ſcko
⁊ ita põt ĩtelligi qð ẽ. C.e.l.j.ſecꝰſi ſciret ins ⁊ faciũ.qꝛ a tuc ñ re
petit vt dixi. pterea ĩ.l.pᷣdicta ð ↄdi.ſine cꝗ.nec ſecuiũ f nit miimo
n dD Edi nbi. iret᷑.i.ne iu ires. mumw.
o Quaſi decich.i.ĩ rei vitate cecich. expᷣſſiuũ ẽ em̃ vita⸗

locũ pnia vt.C
de tranſac. l. ꝙᷓ;
uis.⁊. ]. de con
di. inde. l. elegã

ceſſat. Si parendi ↄditioni cã tibi

reditatẽ vel legatũ:poſſuʒ ↄodicere:

ter. S.pe.ĩ fi.
b Ermoge. 7 —–
Ed et ſi falſum teſtamentũ widehs
. . . 3 2
L ſine ſcelere eius 4· . edit vk an diez cen
inofficioſum ꝓnunciet᷑. veluti cau poſſe pen camõ

ſa nõ ſecuta vecem repetent. õ

v Apia.
Edi tibi pecũiaʒ ne ad iudi⸗
cem iret᷑. quaſi œcidi an poſ

ſtit negociuz in
non faciendo.
ſicut hic erat

ſim ↄdicere ſi mihi non caueat᷑ ad dict lex iterpo⸗
iudicem nõ in:et eſt verum mituz ſede condt ac
inteſſe vtrum ob hoc ſoluʒ vedi ne l. mutiane. que
eat᷑:an vt ⁊ mihi repꝛomittat᷑ ſon munt ctraeß ß⸗
iri.ſi ob hoc vt repꝛomittat᷑ nõ iri das. vel no ine
adici poterit.ſi nõ repꝛomittat᷑.ſi hic cõcntẽ erp⸗
vt nõ eat᷑. ↄditio ceſſat qᷓdiu ñ itnx camo hn de⸗
Igem erit ⁊ ſi ubi vedero ecẽ nen coditio eᷣ
vt ſtichũ maãäumittas. Nam ſcom Petil. ſecunda i

relictis in vlti⸗

diſtinctiõʒ ſupᷣſcriptaʒ aut adnnt-⸗ ma volumare.
tenda erit repetino aut inbibẽda. Itemz ſ. e. ſi
pecumiã. S. pla

Ded ⁊ ſi tibi œdero vt ſtichum ne.ſo.vt ibi.

manumittas ſi nõ facis poſſum cõ 2 Jem en.
dicere. aut ſi me peniteat. cõdicere De⸗ ſero. ſ e⸗

poſſuʒ. q ſi ita ædi vt intra certü
tpᷣus maumittas ſi nõdum tpᷣus pᷣ
terierit inhibẽda erit repetitio miſi

rRepentõ.ſi
ñ mãumnſeris
1Fnhibeda.
ſi maumiſeris.

è yt mãaumittas
ad diem. ⁊ pꝛius volo agere ad cautionem ꝙ aduemente die man⸗
mittas qð poſſum ſi hoc fueru dictum non aluer. et ſic bene con⸗
ſonat cum ſuꝑioꝛi caſu.ac.
Sed ⁊ ſi tibi.S.locutus eſt ſi.x.dedi vt ſtichum mannmittas

vel repꝛonnias ve manumutendo.nunc autem repetit ſolummo-

w pumum caſum. vi plura cæt exempla. ? caſus pomit in quibus

datur repentõ.

v Si non. ſ. qma non.
x Repetitio.ob hoc qð von fit.ſed pꝛopter pemuennaʒ dari poſ/
ſet vt ſubijcit. 119)0

py Condic poterit. ex hoc dicunt quidam ꝙ moꝛa inducit bane

actionem.quod falſum eſt. immo ceſſatio cauſe.vt.j.ti?j.l.j.S.
ob rẽ. ſed nonne die pꝛeterita ſuccedit conſtitutõ a facit eum liben
⁊ ſic non repetit. vt. E.ſi man.ita fu.ałs vt ma.l.ſi is q ẽ ↄtra.
z ibi tancqᷓ pꝛecium pecunia data fuit. hic non. ſed vt ſpecies. vel
hic non erat ſeruus eius qui manumnttẽ debebat. vñ non ſuccecht

conſtitunio ne fieret miuria wumno. vel non poterat manumun.

ſic enã nõ obſtat qð cẽ.j.e.ſi pecumam.S.j.in ſi.S.
3 Potuit. 1 debuit. “
a Ceſſare.miſi peniteam m quoſdam. ſed hoc falſum eſt et al⸗
ter diſtinguitur.j.e.ſi pecuniam.S.ſed vbi.
b Placuerat tamen. inter me ⁊ te.
cConcitionem.ſi loqiitur væ cern condi. generali planũ eſt.ſi
e condi.ob cauſam nmurabile videtur: quia ea non reꝑuur dars
ad id quod debuiſti dare. ſed ad repetendum quod eſt datumn. vt i/
fra de rerum permu.l.j.in fi.miſi in caſu.vt.j.e.ſi pecumã.S. ueʒ
ſi quis. ⁊. S. ſed a ſi acceperu.dic ergo ve condl. generali loq vt o
xi. vel dic de acti. pſep. ver. qꝛ illa imtereſſe pꝛoſequitur. ⁊ id quod
vebint dari vel fieri. vt. j. ce pꝛeſcrip.ver.l.ob eam. et quod dicit

condionem.i.perſonalem actionem.iſ.pꝛeſcrip.ver. nam omnis

us. ⁊ ita nõ hẽt

exp̃ſſe qñ cõſi⸗

Uel dic ꝙ dedi

ntai eſſe
(ocl n
z⸗ joau⸗

WNt l ⸗
1 nen ſegtluan .

N Ns,.
eri thn
ignt oſti6
⸗ nnpee

mor
gienr bun
lric
ſin zunr
analn

AN t

ſihen bepa⸗
nnan bermmn
ſeröpen „,
W ap ſelte⸗
rin G
pnotor?
lumo (cl).
iuhe elͦtn

trt

Etawommtſſa
cncino –
IrNnanuminmn
aueſanſ u
Uto Cuipausnone
untnonenſine

nien e

4

4

ent, in
n aneeke
ENn
Nloidiie e
Wmnngk non
ntaöir
prormnat.
nni
ddaroi
. Donſon
Nh
Vur Nhhi.
innitun
w nc
n i n
tmmrzand 1 1

—

õ

=

tunteſ e

ITepenton in
1i
ACANRNNtn
W NctENNNA A

.
SKr N

mmmmencn un uen ee!
r

. V
nit hen an

õ
mnno Alttid M
ginnttcnlitmnitf
un t u te uch⸗

ixumm gii,

mni⸗

n en
mun 9 n

riunnc 1
SL

n

f Repetiõʒ. vt

xſonslis dici Mitio. vt inſti. de act. S. ſic itaq;. ſed ſiue dicas dari
ↄdinõʒ certi generalẽ. ſiue pᷣſcrip.ver.eſt ↄtra.C. de wlo.l.cũ Po

nas. vbi dicit dari ð wolo.que in ſubſidiu dat᷑.cũ alia nõ ſupeſt. ſo

lu. ꝓut hic dat᷑ ↄchtio nõ erit ↄtraria.q; hoc genus illa ſpecies eſt.

et genus ſpeciem nõ excludit. ꝓut dices dari pſcrip. ver. dicas qð G
fuit wv vi facias.

ecn ee . peiteat. ꝙ ſi pterijt adici potit: ß ſi
hmo. m hy. ihi ſtichꝰ eceſſerit an rpeti qð datũ ẽ
r reſonen poſſit ꝓculꝰait.ſi pꝰid tpᷣs pceſſeꝛit
lo dat. vt.j.x q manumitti potuit.rpetitõʒ eẽ.ſi
p̃ſeript. ver. Na minꝰceſſare.qͥnĩmo et ſi nibil tibi
zarals S.dnad wi vt mãumitteres.placuerat tñ
dhtio ob cimñ vt darẽ vltro tibi ↄpeter̃ actõʒ qꝗ ex
haber locum. PBzctu naſcit᷑.i.oditõʒ defuncto q̃ʒ
4 Deincto. . S liber hõ qͥ boa fide ſeruie⸗
eo kuo nõ ſozu bat mihi pecumã væderit vt eũ ma
argraa numittã ? fecero poſtea liber ꝓba
nõ als. vt. j. . tun mihi adicere poſſit qrit᷑.⁊ Ju
ſinecumo. S. id li. li? xj. dige. ſcribit ↄpetere manu
wl⸗ miſſo repetitõʒ. Mera.etiã lib? mẽ
Aalf bꝛanaꝑ refert. Paridẽ paãtomimũ

a micia neroms filia.x.q ei li-

C. ecu ancillaz bertate vederat repetiſſe ꝑ iudiceʒ
et.lſi liber. et arx nec fuiſſe q̃ſitũ an womicia ſciẽs li⸗
Li.. ber an bep accepiſſs. Siqs qiſtatuli-
tez ſunt vera m- ber mihꝛ.x. dederit cũ dare iuſſus
ſi dederit ð pecu

ñ eẽt.cõdicere eũ.x.celſus ſcribit.

lio qö sd eumg 6 11
4 Sz ſißuus q teltoͤ beredi iuſ ſus

gen eree exat. r. dare ? liber eẽ. codicilł pu⸗
Item nota hic re libtatẽ accepit. ⁊ id ignoꝛãs pᷣde
ar. ꝙ mil keſerr rit hrdi.x.an rpeteꝛe poſſit:⁊ rfeꝛt
nan n n⸗ Pez ſuü celſ ü exriſtiaſie repetere eũ
ſiar vel ne nõ fie n poſ ſe. h̊ ipe celſus nãli eqtate mo
n miſ qꝗð de ure 1 rpeti poſſe:q̃ ſnia oꝛ .qᷓ
ſnnc prt.gR. 1 putat pet poſſe qᷣ ſmia vioꝛ ẽ. ꝙᷓ
et.C. ſi mand.

ita fu. al. vt mann. 1. es lege. Accur ſiuo fioꝛentnnns.
g. Aecepiſſet. ergo et ignoꝛans renet᷑. et nota h̊ ar. qdð vbi lex nõ
diſtinguit. nec nos. vt diximus. S. ve offi. pꝛe. l. üj.

b Si quis. nõ eſſz a teſtatoꝛe. aʒ. ĩmo pure relicta erat libertas.
1 Roſle. nõ filium coꝛrigere pamrem. ſed conra. in sut. æ nupt.

S. et ua certa. ſed ibi in adminiſtranone rerum. hic aũt in iure in

quo non videtur fieri iniuria maioꝛibus ſi a minoꝛbus melius di
CLatur. vt. C. e offi. rec. ꝓuin.l.pononis. ſed qua acnone repetit᷑:

KR. ſᷣm Jo.concdl. ſine cauſa. an autem et hec ↄdino.ſ.ob cau. com
hetat: videtur ꝙ non. quia non eſt hic veſecius cauſe ꝓpter quam

cguſam dsta eſt pecunia. ſ. libertatis. vtpote cum directiam habeat

libertatem ipſo iure ſicut fuit relicta. econtra videtur qð ſic.ſi po⸗

nis fideicommiſſariam libertatem relictam ſub condi.dandoꝛum.

x. que conditio poſt ea codicillis eſt adempta. vnde ipe ignoꝛans de
dit hec.x. vt manumitteretur.ſed certe nec hoc videtur habere locũ
quia ſecuta eſt cauſa ꝓpter quam dedit.quia eſt liber ꝑ manumiſſio
nem herechs qui pꝛius non erat. dic ergo ſcõᷣm aʒo. in fideicomm.
tm condinonem ſine cauſa competere. ſed in directa dicae condi.

ob cau. et ſine cauſa competere. nam non ſufficit eum liberum ſeld

opoꝛtet ab eo vel ꝓpter eam dationẽ liberum eſſe. vt. S. S. ꝓxi. a.l.
I.. ſi parendi. nec obſtat ꝙ dicitur. 7. ve v. ob. l. cũ ſeruꝰ. ſcz qdᷣ ſuf
ſicit vndecunq; habeat libertatẽ.quia intelligi᷑ ſi modo habeat per
tum cui pecumia eſt data ſiue ꝓnnſſa. indebin autem conditio locũ
non habet. quia ſciebat ſe non obligatum licet ſic ſcriptum eſſet in
teſtamento iilnd enam poteſt dici vi vetur rei ven. vt diſtinguitur
I. eo.S. ſubuhius. Accurſius. H
Kk Quan ꝙ;. hac rõne videbat᷑ ↄſirmari ſnĩa Celſi patris.
lAit. Celſus filius. Accurſius.
m Mõ poſſe. vt. C. e. ſi repetendi. æ ar. C. ve nup. impialis. S.
et ſi tales. eſt em talis datio ſimplex wnano. ſicut ſi darẽ tibi.x.ſ.

vt caligas emeres nibi. vt.j. æ wna. inter virum et vx.ſ̊ ſi moꝛs.

4

́”MUD
O Aα Jn

8.ſi. x. . dve adi. æ de. titio. j. K. ar. 5. . de pig.act. l. ſ ji.

n Bubnli? putauerit. cũ eẽt ei ĩ codicilł. poſtea pure liberras fli

cta.peculiũq; ei legatũ vñ factꝰẽ liber adita hẽditate ⁊ peculiũ ſuũ.

o Mõ fieri ipᷣiꝰ.dabit᷑ ̊ vẽch⸗ vl dic et ñl
catõ ſi extant.⁊ conditio ſi conſumpti ſunt.

q; aſtet vt et ipe ait. eũ qͥ dederit ea
ſpe ꝙ ſe ab eo q accepit remũerari
exiſtiaret vł amiciorẽ.eũ ſibi eẽ fu
tux. repetere ñ poſſe opimõe falſa
deceptũ. Sbtiliꝰqʒ illð tctat an

ille q ſe ſtatuliberũ putauerit nec
fecit nũmos accipiẽtis qm̃ hr̃di de

dit q̃i ipiꝰheredis nũmos daturꝰ.
ñ q̃i ſuos.qͥ vtiq; ipiꝰfuerĩt.acqᷣſiti

ſcʒ poſt libertatẽ ei ex teſtamẽto cõ

petentẽ:⁊ puto ſi hoc animo dedit
nõ fieri ipſiꝰ. Mã et cũ tibi nũmos
meos quaſi tuos o:nõ facio tuos.
Quid ꝗ ſi hic nõ heredi ſ alij ðdit
cui putabat ſe iuſſuʒ dare ſiqͥdẽ pe
culiares dedit non fecit accipiẽtis
SDi at᷑ aliꝰ ꝓ eo dedit aut ipᷣe dedit
iam liber factꝰ: fient accipientis.
Quãqᷓ ꝑmiſſuʒ ſit ſtatulibᷣo et᷑ õ
peculio dare ĩplẽde ↄditiõis cã. Si
iñ vult hr̃s numos ſaluos facer.pt
eũ vetar̃ dãe.ſic enĩ fiet vt ſtatuluiᷣ
ꝑueĩat ad libtatẽ q̃i ĩpleta ↄditione
cui parere ꝓhibitꝰẽ: ⁊ nũmi nõ ꝑi
bũut. ̊ is quẽ teſtatoꝛ acciꝑe voluit
oduerſꝰhrdẽ ĩ ſct᷑ʒ actõe agere põt
vt teſtatoꝛi pareatł. i Bẽ.
J quis accepto tuleꝛit debi⸗

egatũ ſͦ poſtea q̃ſitũ.

p Tuos paro tmñ
tibi cãʒ vſucapiẽ⸗

di. vt. j. vſuca.
l. ſi ꝑ erroꝛẽ. ⁊.

e acq. poſ. Dop.
S.ſi iuſſu. 1
q Putabat. nõ
tñ erat.qꝛ ñ ĩtelli⸗
gi᷑ iuſſꝰ q poſtea
tuit ĩ codicilł rle⸗
uatꝰglioqn fieꝛẽt
erꝰ. vt. S.ſi ceꝛ.pe⸗

ta. eiꝰ q. S. qs vyO.

7. I. de ſtatuli. l.
ij. J. 1 aʒo.
PY Peculiaꝛes.iᷣ
legatoſ.cũ nec ſta
tulibeꝛ erat. nam
tũc tacite vꝛ lega⸗
tum.
Ant ipᷣe vedit.
ſ.pecuniã ab alio
ſibi datã vt daret
cã iplẽde ↄditois.
Accipiẽtis.et
cõdicet. vᷣt. ã.S.ſi
qmus quaſi.
VERꝙ ſtatali⸗
bero. ſ. ver e. ſ in
puianuo 3. vt. S.
ꝓr. õ5.
x Coditõnis. f.
taz hedi ꝙ exneo
cui ſit dare iuſſus
vt. j. ve ſtatulibe.
l. uij. S. æ parui. et
5. fa. her. ſi fihia.
y Bare. imo vr
etiã eo ĩnito da
re poſſit. vt.j.xœ
ſtatulibe. ſi peculi

um. S. & illo. que eſt contra. ſo. ibi ſolo verbo pꝛohibiit hic etiaʒ ̃
facto vetuit.Jo.hoc non vaiet.quia eo inuuo non dat.et qin acci⸗
pu pꝛo poſſeſſore poſſideret.vt.j. condi.⁊ vemon.il.ſi inuitis.dic
ergo ꝙ in.l.contraria erat ei pᷣlegatum peculium.⁊ ideo eo iniito
dare poteſt. vt ex pꝛin: einſdem. l. patet.
3 Condinone. nota conditõem haberip impleia exquo nõ remanet
ꝑ eum qui eam vult adumplere.vt hic.⁊.j.ð condi.⁊ cæ.l.iure cu
i. 2 in aui. vt exact. inſt. w. S. fi. colł vij.
a Heredẽ. recta via. vt ar. j. xe condi. indebi.l.dñs te.ñ aũt ↄtra
ſtatuliberu. vt. I. ve le. j. plane. j. fi. .l. ſe.̊ ſm hoc quõ nũmn erũt
ſalui heredi? Rñ:qꝛ ſui ſum.nec eos pᷣciſe daꝛe tenet᷑.ſ ad tãtũ ĩ ge⸗
nere tener. ⁊ ita parũ ẽ vtile ei hoc conſiliũ.⁊ nõ.ſubuemiri ei cui ẽ
dãda.nõ aũt ſi ſubuenit᷑ contra heredem qui omiſit heꝛeditatem ex
teſtamento 2 tenet abinteſtato. vt.j. ſi quis omiſ.cã te. ſi qs ſpᷣ ↄdi.
ſed quare bic nõ habet actionem ex teſtamento? K?quia a teſtatoꝛe
non eſt ei relictum pᷣm i. ᷓOððͦUJ́ͦJRÿU?tdͤ .
b ſ Jqs accepto. adici poſſe. ſ. liberatõem vt ſic reponat ſe ĩ po
rẽ obligatoʒ.a hoc cu in vẽ. vel conditionat ẽ obligano.ve
hic.⁊.S.qð me.cau.l.metũ.S.ex hac.alioqn ſi erat pura ipᷣa
pecunia ↄdici᷑ ſᷣm Jo. vt.j.e.ſi mulier. ſed videt᷑ nunqꝙᷓ agi ad hoc
