eccleſia vel eccleſiaſtica ꝑſona tacite poreſt remutere nõ expꝛeſſe: vi
in aut. vt cũ de apcog. ſi vo liberi.colł.vuij.⁊ in aut.ð ſanc.epi.
S.ſi vo intra annũ.colł.ix.Alij dicũt ꝙ hic erat liquidum:ibi non:
vt arg. C.de trãſac.l.pᷣſes. L G
tReuocandas.qꝛ publica eſt vnlitas:ałs remiſſio nõ reuocaret
vt.j.de decre.ab oꝛ.ſa.l.pe.⁊ antepe.
u i Es publicum. poteſt poni caſus:vt ſi faciam pactũ ne exe⸗
quar nunciationẽ oꝑis in publico factã.vt. 5. e. mriſgen. S.

ſtat actio:vt.C.

elel Heranns,
1iödnne⸗
go r ).
oto.1
ecc el
ſni Gan
lslbla i
talie v ⸗
gettrimrl
Crqveait
rine i N
nc
a frotueer
kals ltp
lttatuneo
Cptanvnrn
nnten
C n
mulfhiͤ
6mocrn
ſcdosnde⸗
ocan e⸗
Olus mlos
Notuounus⸗
elfeicob⸗
alare, Foin
n tolne n
loune nni

Vr ſcn octen

Omacgpor
Crpeettasr⸗
nome Aakoſt
lemmrätoeſen
Ekopontgum
Mgtibadnon.
Cuscumt
SſeEteſtenn

lſienfittboe
ange
ſe

Kunn
Mormneen
Unmi⸗
Parinlgzn
Caeneutſrt
hinzon
eCtinmnne
1)erlolli⸗
Auwponi
1⸗dopenihar!
Nnlo. infi.
) Lenmng
unprnn
ltg ſen⸗
UEfeen
hrnqi
ſinteſhrote
ſfuinitan
irlgtimn

mfm
ni Wa
erNA
AANNN
urann nii

ezn n

1 tradiuiſniſß
mnc obun lojf
2 . clu,

zr.
pum zoſin

Nuan udddtt. .

n Mametol tgen
r i erio
,Avellien
Sindime

ſi paciſcar. Item poteſt poni.vt.j.e.inter debitoꝛem. It em. j.ad
l.fal.qð de bonis.S.j. Itẽ ſi ↄuemat᷑ inter magiſtratus:vt alterius
tm ꝑiculo tutoꝛ pupillo ver.vt.j.d magi.con.l.ij.S.ſi inter magi
ſtratus.Et vbicũq; aliquid fiat ſiue ↄtra ius publicuʒ pꝛetonũ vel
ciuile.vt.S.e.l.cõtra.j

l. teſtandi. . ]J.
nte poſſeſſionem ticio traderes: vendi
mini.tuto.l.qda cantem me eum fundum a te: non
cedens. 1. J.ð J

reli. l. neranns. aliter me conuentionis exceptione

2

quidam idẽ
calus metos js R·

obſcuram vel ambiguã ven

Eteribus placet pactionem

I.de reg.iur.l.nec ex pᷣtoꝛio.⁊.C. d teſta.

2.j. ð admi. re. Tvbere excludi: ꝙᷓ ſi aut iam ante
ad ci.per. l. .. S. tradidiſſes: aut ſi tua cauſa id int
ius rei. 1. C. ſi⸗ Tt. —
ne cen. vel. rel. nos conueniſſet et per te nõ ſtaret
j.. ij. Sʒ aum quominus traderes.
ius publicũ aliõ p Apin
ſit aucte ⁊ vtili⸗ P
tate: vt ſunt illa Aperatoꝛes antoninus et
mrs qne irgct ſeuerus reſcripſerunt debi
göm cõi .i. pub toꝛn reipub. a C Uratoꝛe remitti pe⸗
lica vtilitate ſer⸗ cunias nõ poſſe. cũ philippẽſib⸗
uak. al viilue remiſſe eſſent: reuocandas eſſe.
puatum qð ⁊ e en C
publicuʒ dicitur 1 HBem.
excu.tu.S.j.ð j̊A. — .
loquit Ha Rnñ. 9½ Ctis mutari non poteſt.
vmo conſtat: n 7 i Dem.,
ſecũdo aũt dicũt

eeiagnheeſt Aditoꝛi: et eiqu locauit nocere? in/
publicu ius au⸗ quoꝛuʒ fuit poteſtate: legem aper⸗
crontare. pua⸗ rus conſcribere.
tum vnlitate. nnn —=— Dulus.
quo tamẽ rennun⸗ P Aulus.

ciare non poteſt släl
Sed tu dic ꝙ poteſt qͥs ʒ paciſci:nec obſtãt illi caſus.qꝛ in quolibʒ
eoꝝ poteſt ſpãlis ratio reddi:quare non valet pactum de remiſſiõe
iuris mei.At ałs ſiue renũciet᷑ iuri quod eſt in puilegium indultũ
ſiue mre cõi hoc ſtatuente:poſſum renũciare. ⁊ mihi pᷣiudico ſicut
dicit᷑ ꝑ hunc totum ti.⁊ ꝑ totum ti.de tranſac.⁊ etiam in. C.⁊.j.

acceptił.⁊ ð̊ noua.m.C.⁊ in.ff.ꝑ totum.⁊ inſti.qm.mo.tol.ob.

Speciales etiam leges adde.S.e.iuriſgen.S.ſi paciſcar.⁊.C.eo.l.

G w. pe. Et eſt idem m iure pñu ⁊ futuro.vt.j.e.pactum. ⁊.C.œ tẽp.
ap.l.fi.in fi.vt hoc etiam diximꝰ.S.e.paciſci.⁊ in aui.vt debi.ma.

T77 crech. S.qꝛ vo.
u Eieribꝰ. Placet. ergo ⁊ nobis debet placere. vt. C. de teſta.
l. teſtamenta oia. 2. C. ap. l. pcipimus. in fi.

y Obſcuram.quidam dicunt ꝙ obſcuꝛitas ⁊ ambiguitas idẽ eſt.

Tu dic ꝙ vertit᷑ obſcuruas circa dicuoneʒ aliquã: ex eo qð multi⸗
pliciter intelligi poteſt. vt.j.ð iure fifci.l.ita fidei.in ſi.j. Nñ.⁊ ex
generaluiate fit.ſit etiam ex alternatõne obſcuruas.vt.j.de miur.
l. pꝛetoꝛ. S. qd autem. Sed ambiguitas eſt circa oꝛatõnem. vt Zio
te eacidẽ romanos vincere poſſe.ſic⁊.j.de his qͥ no.infa.l.vxoꝛes.

2. j. de bo. li.l.ſi ex modica. in fi.j. NRñ. Sed ecũtra plerũq; vnũ ꝓ

altero pomt᷑.nam in verbo vno quandoq; reꝑpitur ambiguitas. vt

T· e peti.here.l.vtruʒ.⁊.j. re.du.vbi.⁊..æ ver.ſig.l.nepos
ꝓculo.in fi.

3 Legem.i.pactum:ſme verbum. viger bᷣm ꝓferenteʒ debeat

cijg.
ſti. F. Yten .. e otrahen. emp. l. ſi in empioe. in pn.
Solu.hic in pᷣncipali:ibi in acceſſoꝛio. ſed hoc non placet:vt.j.de
contrahen.emp.cum in lege. dic ergo ibi funt appoſitum pactuʒ ab
emptoꝛe: hic a venditoꝛe c vider᷑ repꝛobari.j.qui pot.in
pig. ha.l.inſulam. ſed dicas ibi pactum fuiſſe appoſitũ ab emptoꝛe
vel pinde haberi. ac ſi ipſe potuiſſet? Item facit.j.æ ſer. vr. pᷣ.ſi ar
boꝛem. S. fi. 7. l. ſi ſerunus. in pnci/ ẽ Z. . J. de contraben. emp.
ſi ita.ſed dic illa ibhꝛ fuſſe verba emptoꝛs.vel dic illud eſſe ex natu

a alternatini vebin: vbi ebuoꝛ eligi: vt.j. iur. w. plerũq;.ĩ fi.

Item ð. j. xe verbo.obli.eum qui.vbi pᷣme kalende intelliguntur
vᷣm voluntatẽ ſtipulãus.ſed illud ideo:quia als ſtipulatio inutilis
redderet᷑: ſi e vltinns kalenchs mũdi intelligeret᷑: quod eſſe nõ dʒ.
vi.j. re, du. quotiens. 13 ver. obli, quonens. Et vt omne tollas

interpꝛetari. xt. I. x iudi. ſi quis intentone. ſed illud ſpãle in uudi⸗
ig. als ſemg alis negaret ſe ſic intellexiſſe. vt. J. de ver. ob.

——

..lIſi. S. ſi. YR7 qͥd ſi añ ſniam pactus eſt:ſe iudicatis ſanſfactuꝝ.i.ꝙ ſta

cõtrariũ diſtingue ſin io cum pactio obſcura vel ambigua appom un
otraciu: aut conſtat q; ↄſenſerũt ve quo agere velint: ⁊ tunc valet vt.j N

l. inter ſti. S. j. 2. ñæ ↄtrahen.emp.l.in venditõmbus.Si aũt dubin .
ð eſt: aut verbum po J

e reg. iur. ſemꝑ. in pn. 1. j. de re. du. in ambiguo. Aut certum eſt &
diſſenſerũt: ⁊ tunc nil valet ↄtracias. vt.j.de ver.ob. connuus.S.j. ⁊

gitur: ſed cum generale ſit: locum
int᷑ heredes q́; litigantes habebit.

Wle pactum pꝛoſiteoꝛ te non mrahteran n
fteneri: non in ꝑſonam diri- vrrüq;. pꝛimo caſu

vm illus intellectuũ
valet: ßm quem va 1—
lere poreſt. vt. . de

riſimle: ſeruat᷑ q;

Qui ꝓuocauit pactꝰ eſt intra dieʒ verbo. ob. quonẽs.
certum pecunia qua traſegerat nõ nens.2 i. vi 20
. . . „T. l. . 1
ſoluta nudicatis ſe ſatiſfſacturum. Em vtrũq;: rũc qd
Iugex appellationis nullo alio de venſimule aite vi.
pꝛincipali cauſa diſcuſſo: iuſtã co⸗ nas. zc ver. obi
uentionem veluti confeſſi ſequẽ. eum qui. ia ſn. in
Poſt diuiſionem bonoꝛuʒ ⁊ eris pᷣn. Sn oubum eſt
Polt diumn bonoenz 7 eris uock ſit magis ve⸗
ꝗneni: ſingłi creditoꝛes a ſingulis

rr in hac.l.dici.⁊.].
heredibus non interpoſitis vlega mn Ver. ob. gechmd.
tiomibus inſolidum vt ↄuenerant æ.l. ſi quid er plu.
vſuras acceptauerũt: actões quos nbus fundis. et. l.
querſi d ſtipulano iſta. S. in
aduerſus omnes pꝛo partibus ha⸗ ſtipulariõibus Cll

bent:impediende non erunt: ſi nõ

tuno in hac.l.nora

nE . P argu. ꝙ quandoqʒ
ſinguli P fide rei geſte totũ vebitũ ratione ainbiguta
ſingulis ꝓferant. ¶Pater qͥ wtẽ ns neurum valet.
ꝓmiſit pactus eſt: vt poſt moꝛte,z ſic. j.ð re. ou. ſi qs
ſuã in mrimomo ſine liberis cæft amin leil, z..
namt mo iie nbenis deſfun asdmim. le. l. ij. §.
cta filia: poꝛtio wtis apud herede ſi duo.a. j. ð teſta.
tu. l.duo.⁊. iſfra.

ſuũ fratrẽ remaneret: ea cõuentio
res. Accur.

le pactum ꝓfiteoꝛ.ſ.me velle te ⁊c.vel ſumpliciter pone. Et
nota pactũ fieri ꝑ verba e pñti.ſecus in ſtipulanone que fu ꝑ

verba de futuro. vt.j.d ver. ob.l.v.S.ſtipulano. Sed quõ hoc: cum
ofeſſio extra ius nõ piudicat ſine cã.vt.j.de ꝓba.cũ de indebito.S.ſiꝛ

Rñ.hec ↄfeſſio vel ꝓfeſſio que hic fu hʒ vim pacti:a liberatõʒ inducit
in quo magis ſenſus ꝙ; verba ſpectat᷑.vt.S.e.iuriſgen.S.pactoꝝ. ⁊.j
q ꝓba.ſi pactum.ibi aũt ad obligandũ ↄfeſſio inducebat᷑.

b Mui ꝓuocauit. trãſegerat.ſ.poſt ꝓuocatõnẽ appellatiõe pendẽte.

c Mullo alig:beat vel non.ſit iuſta ſnia vel nõ.
E.ſ̊ nuquid ſtatim facia puocatõne exungui ꝓnũciatũ.vt
ad turpilł.i.j.in fi?/ Rñ.nõ:ꝶ ſuſpẽdir.⁊ ꝓpter hoc paciũ remanet
firma ſnia:ac ſi appellatũ nõ eſſet ⁊ diu ſtenſſet: vt.C.de tẽ.⁊ re.ap.

ret ſnie quecũq; eſſet? Rñ.nõ poſſe poſtea a ſnĩa appellare. vt.j.ð re
iudi.ſi ↄuenerit.⁊.j.a qͥ.ap.ñ licet.l.j.⁊.C.œ tẽ.⁊ re.ap.l.ſfi.S.fi.
arg. i j.j.rem ra.ha.l.iij.S.fi.⁊.j.iud.ſol.l.pe.Itẽ quõ ſequit᷑:ex
ſnia nõ:qꝛ eſt extincta ꝑ appellatõʒ. Itẽ ex pacto nõ:qꝛ nudũ eſt. Rñ.

vſufruc. le.l.qͥ plu⸗

poterit danari vt ſtet ↄuentõi ⁊ ex ſnia illa aget᷑. Clel qð veriꝰ ẽ:iſte q

ꝓuocaut poſtea trãſigẽdo vr̃ appellatõi renuciaſſet vt.C. dæ re iu. ad
ſolutõʒ.⁊. C. e.poſtꝙ.ſiẽ ⁊ ille qͥ ap.factã tpe leginmo ñ ꝓſeqr.v.C.
ůe cẽ. ⁊ re. l.fi. S.fi.⁊.C.d ap.ſi ð.ĩ vtroq; ̊ caſu fingit᷑ nec appellatũ
1õ qꝛ ſnĩa pᷣma executõi mãdet᷑ ꝑ iuchcẽ delegantẽ q mãdat ſnĩas ſuoꝛũ
delegatoꝝ executõi.vt.j. re iu.l.a diuo pio.ſie ꝑ iudicẽ appellatõ

nis ꝗͥ legauit cãʒ appellatõis.⁊ ſic ẽ vt executoꝛ vt.C.œ ap.l.a ꝓcõ⸗
eꝓ¶ RPoſt diuiſionem.i.qualem qualem aſſignatõnem: ‚ſſulibus.

net em̃ ꝓpne pomt᷑ diniſio quo ad es alienũ
f MInterpoſuis. q ſi interpoſite eſſent:tunc non haberent regreſſum

aduerſus alios coheredes.vt.C.de noua.⁊ dele.l.ij.

g ¶M.Æ6uenerat. iſti ebuoꝛes ini ſe. ⁊ dic acceptauerũt.i.frequẽt᷑ acte

peſũt.vel dic vt ↄuenerat ini creditoꝛes ⁊ cebitoꝛes acceptauerunt.i.ꝑ
acceptilatõʒ.de vſur.liberauerũt. in ſoꝛte tũ manet pentio vt ſubijcu:
h’ Pꝛoferãt.i.offerãt ⁊ illi recipiãt: m he ñ erit ibi a ſinguł ⁊c.
ſi ñ reciꝑiũt offerãt ⁊ ↄſignẽt.⁊ ſic ĩpedient᷑ vſure.vt.C. de vſur.l.

1/ S pactꝰeſt. vel ita:vt.S.e.l.auꝰ.⁊ hoc ſi nõ ſoluerit: /cceptã.

vel ſi iam ſoluit ꝑ ſtipulaiõʒ paciꝰeſt reſtitin.vt.C.œ iure w.auia.⁊
quonés. 7. J. de ver. ob. qcunq;. S. j. 7. l. qð dr.

RK oꝛtio. puta dumdia cũ ñ ſit aditũ qͥ: vt.j.ð v.ſig.l.nomẽ fi.S.

IfNnẽt,i.ſuo fni hedi ſoluẽt᷑ ſi ſoluerat.vñ ex hꝰ vbo poꝛtõis.

etiam actio dat᷑ vt. C. j̊ wona. añ nup.ſi cum ante.a de inr. xc.etiaʒ.

*

te pac. inter emp.l.j. Vel dic ꝓpne ni nõ ſoluerat:⁊ ita habebũt exce
pnonem filij.ſi coueniant᷑.vt.j.d. .
a Per exceptõʒ. ꝓſeq̃t tin eũ caſum qñ fuit ſoluta.⁊ dic ꝑ exceptõeʒ
oppoſuã a marito tratri iſtiꝰ teſtatoꝛis.qͥ frater ptendebat ſibi totum
eberi. ⁊ maritꝰ diẽ

s hent u liberis a ſocero poſtea ſuſceptis et
uidẽ a alijs cobere heredibo teſtõ relictis ꝑ exceptionẽ
dibꝰ. arg. J. 5 le. ij.

vli ꝓderit:cũ int ohentes id actũ

den ena ſitt vn heredibo ↄſulat᷑: illo tꝑeqᷓ

7 gr. J.ð codicił.l.

hern ſi ſ0 keßad⸗ pater alios nõ habuit:ĩ fratrẽ ſuũ
er *
iſtã exceptõnẽ. Uel . IIS3 3 t:
dic ꝙ opponet eam T J) intra üllü diẽ vebiti aen
in totũ alteri fratri mihi ſolueris:acceptũ tibi reſi
qq erat frai patſii ferã:⁊ te liberabo:lʒ actiõʒ ñ hẽat
ullo eſt heres frat. e. — –— —
Al die ſecũdo eree Ppacti tñ exceptõʒ opetere vebitoꝛi
on. reriuar⸗ conſtat. i Bem.
* . * .⸗W. . n
ꝙ ſi papa .
mãdat alicui epo ? puti pdij pignoꝛati nõ agnoſceꝛet.
iam moriuꝰerat: X 2
ſucceſſoꝛ eius renck F er?ſoluedi neceſſitas ad vebitoꝛẽ
cane el eer ſpectaret. Talem ↄuentõʒ qᷓtũ ad
iure e. eſt ad iẽ fiſci rõnẽ nõ eſſe ſeruandã reſpon.
I. ve le. ij. cũ p. S. pactis etem puatoꝝ foꝛmam iuris
elt mare . ·Lcn ſiſcalis conuelli non placuit.
ſen ſne alhe . Aulus.
ibi rndẽt qdã aliud Memptionibꝰſcimꝰ qͥd pꝛe⸗
ee u aait dr obu ſtare venditoꝛ ebeat: qdq; ex Zrio
Pandoꝛch ſolunõi amdin n e Rae ia ro
videtur dt. j. de re 2. ꝙ ni i 8bhedo aliqd exceptu
m..l.neratius.Alij Ptoꝛ. itapedo reep

diſunguũt an ꝓpꝛiũ nomẽ epᷣi ſit appoſitũ:⁊ tũc nõ poꝛꝛiget᷑ ad ſucceſ⸗
ſoꝛẽ. aut nõ: ⁊ tũc poꝛꝛiget᷑.vt in aui.vt nulli indi.S.hoc vo.⁊.S. hic
mbemꝰ. colł.ix. ⁊. j.xe qnu. le.l.q̊nua.S.j. Itẽ no. id eſſe de iure ſer⸗
nandũ lʒ nõ ſit ſtatutũ:qð viſiłe eſt ſtatutũ fuiſſe ſi hoc q̃ſitũ fuiſſet.
vt. C. le inof. teſt. ſi totas. ⁊.j.ve v. ob. eũ qʒ.S.j.⁊.j.de codicilł.l.q
gram. ⁊. j. x here.inſti.l.fi.⁊..xæ le.j.ſi duobi.S.heres.

b ſ IYmma. Mon habegt. ſ. vt liberet. Sed vedet᷑ hẽat. veſtitũ
em̃ fuit pactũ traditõne rei: vñ valet.vt.j.e.in traditombo.⁊
C. re. ꝑmu. l.rebo.ꝛ.l.ex placto.Ad hoc rñ. duobo modis.pᷣmo ⁊
verius:qꝛ de facio nõ ſuit pactũ in traduõne rei. ſecũdo qꝛ eadẽ tradi
nio: ⁊ ſi eſſet nõ dʒ parere liberatõʒ ⁊ acnõʒ crca eandem cauſaʒ:quia
circa diuerſas poteſt. vt.j.xæ ſolu.l.in numeratõmibo.in ſi. Sʒ none
vencitoꝛ rem tradendo ſe liberat ⁊ aliũ ſibi oblgat? Rñdeo:hoc ideo
quia hoc agit ſ̊ hic tm de obliganõe reſcindenda agi᷑. ĩmo ſi venduoꝛ
ſum liberoꝛ: ſj non ſolum obligo: quia ante erat obligatꝰ emptoꝛ. Uel
dic ſm io.ꝙ hic fuit ↄtractus innomĩatus facto vt ves. lʒ ſit pᷣuentus
in tradendo:ex quo dat᷑ actio de wolo.vti.j.xœ pᷣſcrip.ver. naturalis. §.
ꝙ ſi ſaciam. que ceſſat quotiens alia acrio vel exceptio locũ hʒʒ. vt. .
le wlo. l. j. S. ſinali. Sed nonne ſi preuemiſſti in dando eſt w vt des. et
ſic dat actio pᷣſcirp.ver. vt.C. de tranſac.l.cũ mota? Rñ.nõ:ĩmo fuit
ibi w vt facias: lʒ in faciendo fuerit puentus.
c 1 Uter debitoꝛem. ꝙᷓtũ ad fiſci.q̃̊ minns ↄueniat ſp poſſeſſoꝛẽ.
vt. C. ſine cen. vel rele.l.omnes.ſʒ ꝙᷓtum ad paciſcẽtes ſᷣuari
Ebet: vt inter ſe agant ex hoc pacto.vt.j.e.epiſtola.S.pactũ.
que eſt .ſic ⁊. C. pig.ĩ ſumma.Alij diſtinguũt an paciſcant᷑ p poſ
ſeſſoꝛ nõ ſoluat ⁊ tũc nõ valet vt h. an ꝙ alius ſoluat ꝓ eo: qð valet
inter eos.vt ibi. Hocddie tñ qͥ alienat ꝑiculum functionu in ſe reciꝑe ie⸗
neiur. ſi ille in quẽ trãſfert᷑ minꝰ idoneus inuemiat᷑. vt in aui.de mã.
pᷣn. S.nõ pmittas.colł. iij. Item ſumnt᷑ hic arg. ꝙ creditoꝛ poſſidet.qðᷣ
dixumnè. 3.4 ſatiſ.co.l.ſciendum.S.creditoꝛ.
d 1 empnonibus. Scimus. p. l. vt. . de ac.emp.ex empto.in
pᷣn. 7. S. j. 7. l. iuł. S. ex venduo. —
eSeruari vbebit.quo ad actõnem ⁊ quo ad exceptoõnem vt diximꝰ
S.e.iuriſgen.S.adeo.vt ſi paciſcat᷑ emptoꝛ ꝙ non teneat᷑ ad euictonem
venduoꝛ. vel quod plus eſt. etiam pꝛecium non teneat᷑ reddere. valest
pactum.vt.j.œ ac.emp.l.emptoꝛem.S.ſi.

fuerit id uan vebebit. c Eu.

e Eim in eo. ſcilicz ſtatu. Accurſins.

Patris.ſcilʒ pupilli.ſj hodie non poteſt eſle crednoꝛ nuo.

pupilli vebuons. vt in aui. vt hi.qui ob. pi.S.j. colł. vj.
h Ereditonbo. ſ. hereditarijs.

1 Euratoꝛes. adiuncti tutonbus non ſufficicieunbus: vt inſti.

cura. S. mterdu.
. k OQin ceteros
Vm m eo eſſet pupillꝰ yt ab ſ.æreditoꝛes.
hereditate patris abſtineret᷑ 1 di
tutoꝛ cũ pleriſq; creditoꝛibo ðcidit ade parte.

4 n . 25 nota arg. quod ĩ
vt certã poꝛtõʒ acciꝑent:idẽ cura⸗ alterpiona ſer⸗
toꝛes cũ alijs fecerũt. Quero an et nar: in ſua ſer
2 . . — gre teneatur vt
tutoꝛ idẽq; creditoꝛ patris: eande 5. q qſq; mr.l.
poꝛtiõʒ retinere dlebeat:reſpõ.eum Ka –
tutoꝛẽ q ceteros ad poꝛtõʒ vocaret ſ. xe admi mio

eadem parte ↄtentũ eſſe debere. cum herechtas.
Er. 7. l. quotiens.

Juiſionis placitũ: miſi tradi meolin er in

negocia.et. j.ſi
tõne k ſtipulatõe ſumat effectũ:ad ſeruuus ven. al
actõʒ tanqᷓ nudũ pactũ nulli pꝛo venqtcintem el
deſſe poterit. t Riphom. in aui. vt dif. in⸗
Actũ int heredẽ ⁊ legatarii .S. n m cal⸗
factũ ne ab eo ſatis accipiat: ob. ſipulato iſta

cũ in ſemeſtribo relata eſt ↄſtitutõ
diui marci: ſeruari in h q́; öfuncti

j. ð diſtra. pi.

volũtatem:validũ eſſe ↄſtat:nec a l.reſcniptũ. Sʒ
legatanio remiſſa heredi ſatiſdat? gde in ali muer⸗
ꝓ pactiõʒ ex pnĩa reuocari dʒicum comempn: Rñ.
liceat ſui iuris pſecutõeʒ: aut ſpom mon in mimnumg
future ꝑceptõis veterioꝛẽ ↄſtituere ig f. manel ſi
fundum. m fi. 7

l. ſalicʒ. Item nota ꝙ ſuſtinetur iniquitas: quia officium iſius eſt
ſibi damnoſum. ſſi cn poſſit pactum a creditonbꝰ acquirere. hoc nõ
fecit.⁊ ſi facit ſibi eſt damnoſum.cum ad eandem partem teneatur
remittendam.arg.ð.j.quemadmo.te.ape.ſi quis ex ſigna.⁊.j.d&
condi.inde.l.eleganter.S. pe.

m d Juiſioms. quidam dicunt nõ rei cõmums ſed alterius ſo⸗
cioꝝ. tunc em non ex pacto acno: ſed liberatio contingit. tu
dic etiam rei cõmumis:⁊ tunc agit tradens: vt ↄſequatur aliqʒ rem

cõmunem ſm pactum: vel ſi quid aliund conuenu.

n Ael ſtipulatõne. vel alio ſimili modo veſtiatur pactum nudũ
vt diximus.S.e.iuriſgen.S.qmmmo.

o Mudum. qõ non pari niſi in caſibus: vt dximus. 3. eo. iuriſ
gen. S. ſed cum nulla. Accur.
p p Acmum. ſcilicet inter viuos. .
Accipiatur.nomine legan in diem:vel ſub conditõne reli
cti. vt.j.vt le.no.ca.l.j.j. NRñ.
r Cum in ſemeſtribus. nomen libꝛi eſt qin i ſex menſibus anni
bat:in alijs operam bello dabant.Accur. V

ſSZim marci.dicentis hoc quod ſeqmtur:a habes eam. C. vt in
poſt lega.l.ij.S.j.Ct ſumme hic ar.ſi in teſtamento aliquid valet:
idem inter vinos:vi.j.æ pig.ac.non eſt mirum. Sed eʒ non eſt
bonum arg. ſm io.nam falcidiam remitnt heres ꝑ pactum: quod
vefunctus in teſtamemio non potuit iure iſto. vt.j.ad.l.falci.ꝙ e
bonis. S. fi. ⁊.l.poteſt. Idem in ſatiſdatione que pꝛeſtar᷑ a fructua
rio. vt. C. vt leg. vel fiſ.cõ.no.ca.l.ſcire ve.ꝑᷣ ʒ io.eſt argu.inſti.&
lege. fu. ca. tol.in ſi. “
Cum liceat.vt hic.⁊.j. mino. ſſi iudex.⁊.C.eo.ſi actõnem.
7. C. de wna. ſpem. . S. e. iuriſgen. S. ſi paciſcar. Et ſallit hoc tam
in caſibo in quibo iuri ſu o competituro ł cõpetẽn ꝑ pactũ renucisre
nõ licet vt ce wie vlterioꝛi die reddẽda. vt.j.de pac.w cæ die. Item
pactũ ne liceat reuocare pꝛecariũ.vt.j.æ pꝛecar.l. cum pꝛecaio.lʒ
aluer dicia lex poſſet exponi. Itẽ vt qs nõ damnei inqᷓtũ facere pot

cum fanoꝛe ꝑſone hoc concedit᷑.vi.j.ſolu.ma.l.alia.S.eleganter.

4 . . ne. fiſ. rem

ſccar koond
Nöſegenat
Pi mluss. N
ehali
C. Au
ſiciilus
Tcol benl
i Yron
udx meus
tmeno. tl.
xiunſ. oudl
ſouenenn.
helent tere
gloi
Mo.luii.
eruets
Rantaige
neſansee
Cnnuns Kr.

bdl ijt

iitſagpi
ſ Jitrſr fun⸗
LAntl nn

omnetmminge

ſcgltti z
eperteſei
ſuſigtiznn
RGrnncir
fonenhpen
Itc
y Kounnd,
Euini;
4 Kmöhenen
oſſenn
nmelupn
limmu d
eo niat
ſinonuo ae
wrutmntſe!
Enöfepleen
leheiiaaln⸗
9,trt
Ann ban
n gal
unnſn
mneudun
Udinran

d ſecus ſi iure dtractus: vt. . de re iuck. ſi ꝛuenerit. Item vt mles redere. vel ſub. et dedit. accurſius floꝛentinus.
ugt ſit ꝓcuratoꝛ: vt..de ꝓcu.ſilius.S.veteram. Iteʒ vt poſſit poſtu l¶ Mecq; ipſe.ſ.luaus ticeus.vel eius ſilius a gaio ſeio:vel dic gaius
ie lare cui ꝑ edictũ nõ licet.vt.j.de poſtu.l.quos ꝓhibet. Item pa⸗ ſeims:vel eius filius a lucio ticio.
. ctũ.l.omiſione in pignoꝛe.vt.C. de pac.pig.l.j.⁊.l.qm̃. IJtem e m. onenuri. maãdati directa vel ↄaria ſm ꝙ diuerſiſficab factum
1 aoFen. ag. Item de iure patrie po. vi. C. de pa.po.l. E a cauſa.mnus aꝑte rñdet.vñ dicit io. ꝙ reſtringit᷑ pactuʒ
al abchcano. ad id cs⸗
de remitẽdo iu⸗ = „— a . an du 5
4 ram̃to calũnie. — . [Ceuob. cãcellato habebit Queſitũ eſt cu⸗ darn vi e Zn
un .i5 iurem. ptoꝛ pᷣdij.xx.cauerat ſe ſo lutius ticiꝰ an Bcyrographũ gaio tmranl.l. qui euz tu. D
n ca.l.ij.ſed quia er. r gad. fi. et. —
n . utup a ſtipulanti ſpoponde⸗ ſeio numulario madauerat: vt pa Gdt.l ſaue Heann 6 el-Tr Ae ,
— ro. vt. . eod. ſi rat: Poſtea vẽditoꝛ cauerat ſibi cõ rrono eius trecenta redderet: an p nuit.. E. manſ. — Lit
id nrp nis. zi ueniſſe: vt ↄtentus eẽt.xiij. ⁊ vtea pter illa vyba epiſtole quib omnes ſite cena/ re. 4 P⸗ ? yl
n NR xt. C. e libe. cã intra pfinita tꝑa acciperet bitoꝛ cautioes e un⸗ tractu vane 7 bus Ko noie ẽ . ₰„ E “ P Er D
du nec ſi t poſnt ad eoꝝ ſolutionem ↄuentus pactus ꝓ cãcellato vt haberent᷑ cautu eſt: lgaus ruae en ed . . Par-
8 ci.ꝙ ibi nõ . 2 rr n rrij r5 s nom fr. us ein —„— nô ad e quaz aliji— è
nnd Vba pacn. Item eſt: vt ſi ea ſolura intra pfinitũ te⸗ neq; ipe neq; filin 1 oe I mãdato lucij vecht 5. . Wü 7 22 „d. —71 64
ſwami pusn eent. vt ex pᷣma cautiõe ab mri boſſit. Af. Si tm ratio acce⸗ ar. I. v ſant ru. . „ WJB
toꝛquẽdo.vt. ti tũ pti atq; e . Ea anc ge⸗
4 e de conerto eſit. ucrieſt ſ pti atj expenſt eſſet oputatarcetet. Nrtcue Chie e
Een ibin videatr᷑ loqͥ poſterioꝛi pacto latt factuʒ non it ras obligar ationes manere in ſua cã oĩa videãt᷑ remiſſa
⸗ un — om̃e ebituʒz ex pma cautione peti 9 Aius. ai ereo⸗
. an e ven poſſit. Beſpon. 'm ea que ꝓpone⸗ Mtraditionibo reꝑ: qocunq; alii ſed ali in ge
niü gtin ſuccedat ł cerio rent᷑ poſſe.Rucius ticius galuʒ pactum ſit id valere mamife⸗ Leral afone In fraſactone —
JJ. Vſan moõ ſuccedat miſi ſ ũ cum a rönez im t. ne fſirnak ad ca. J
k. ai mo edat n ſeium nümular cum q ronez im ſtum eef. u Apinus. Menic .
w E. e.l. h. a.l. i. plicitã habebat ꝓpt accepta data J quis crediderit pecũiaʒ et uerſia. vt.. ti.j·.lM.
en a er moltre. bitoꝛem ſibi ↄſtituit et ab eo epi pactus eſt: vt q̃tenus focere cum⸗ uikee enla
e lain, A . Füͤnleger ſtolaʒ accepit in hec verba. Ex ra poſſit debitoꝛ eatenus agat: an pa Tkize a agoe
ui tin n Item vt ſit toone menſe quaʒ mecum babuiſti ctũ valeat: ⁊ magis eſt h̊ pactũ va agenetrrn.
NI iudex meus qͥ ñ di bo plu 4 ſii Kiur renuſſum. I.
an e Ivſq; in hunc diem er otractibo plu lere: nec em impꝛobũ eſt. ſi qs hac⸗ r Ne.
n wi e iunl. o. udi. rimis remãſerunt apud me ad mẽ) tenus vſiderat ouemiri qtenus fa .l.regula. S. j. a we.
um ſi ↄuenerit. Itẽ ſam meam. ccchexxvj. et vſure que. cultates patiunt᷑. i Bem. le. pſtan. l. j. S. ge⸗
n gin ne lceat vẽdere . .V neraliter.
piggnus. vl.j e opetierunt. ſummam auũt aureoꝛu On ipollibile puio margenn o 1 inn naa
m nii pigno. ac. l. niſ. quã apud me tacitã habes:fundã bus vepoſiti commodati ⁊ lo nibꝛ in caſib etigz
nvam ibaane tibi ſi qo inſtrma te emiſſuz. i. ſeri catiet in ceteris ſimilibus hoc pa-⸗ m vatwo le ſacn
ng mone ſtatus vi pltũ cuiuſcũq; ſumme ex quacunq; ctum: ne facias furem vel fugiti⸗ l.qð ſi loc.a. C.
Tergel kfe :eam apud me remãſit.vanũ et pꝛo uum fᷣuũ meũ: hoc eſt ne ſollicites n 3
. nij. 1. J. de .ñ . . ig.ſi creditoꝛ.S.fi
mnin n. Ji vt ſir un⸗ buitui:vt..de vſuf.ß ⁊ ſi qs.iĩ fi.⁊.j.ð vfuf. nali. 7 ve iure w. auia. et. S. e. ſi tibi.r. .j.ſol. m . Kacee zjient
— le.a red.l.j. Item de alim̃tis.vt.j.ti.j.l.cũ hij. Itẽ ne obijciat᷑ exce et vbi eſt tale ꝑ quod volo mihi in aliqua re querere dmium. qo fieri
su ptio unpedimẽti quare ad mudiciũ nõ venit: vt. S. ſi quis cau. l. ſeeld pactum nõ poieſt: vt. C.e.traditiombo.miſi in caſibo. vt in pacto.l.
et ſi. F. queſuũ. JItem eſt alius. C. e aduo.di. indi.l.ne qͥs. Jytem omml. et alijs vt dimmus. Fe um ſgen . jnun o. Item et vbi eſt tur
us e qonibo ex teſtamto.vel codicillis ꝓuenientibo: vt. j.j.ti.ex hjss pe nõ valet et᷑ in tradinone factu: vel a legibus impꝛobatũ: vt. S.eo. ſi
i ſecus ſi ex alijs inſtrumns: vt.C. de tranſ. ſub pᷣtextu. Iteʒ alnuis vnus. S. pacig. 7. l. otra iure.vel impoſſibile:vt.j.de re idi.l.ĩpoſſi
. ne qs deponat officiu: vt.S. de offi.p.l.legatus.in his aut ſpeãles brliũ. Item qð dicu valere. dic etiã ad actiõʒ. qꝛ veſtitũ eſt rei intuẽtu
rõnes reddi poſſunr: quare nõ valeat vt no. iO.C. e.l. pe vt diximus.S.e.iur̃gen.S.qnimo? Sed quid ſi hodie rem ubi ꝓmiſi
NNi u e AOptoꝛ. ſe ſoluturuʒ.ſ. venditon. el vrnungi ex Daämalls n nde Hõ en Fenann⸗
Cauerat. in inſirumento. inõ valet:qꝛ traditio fiebat tm̃ ad me liberanduũ pncipalii ex pᷣcedẽ
y Connenſſle chn emptoꝛe.i. conuenit. ti obioganon vñ nõ poteſt oꝑari euã obligatiõʒ.vt uunnden, e. ſi
un ipen 3 Ea. 1. xuj. Pꝛeimua. puta. x. dien. Ad eoꝝ.i.xiij. int᷑. Sʒ ſecus in ↄtracubo innoĩanis:qꝛ ſi enã ex intuallo trado.⁊ tũc
a Cõuentꝰ in iudicio k eẽ̃. Si ea. xiij. Zpᷣus. id ẽ ł auõ. pactum valet qꝛ tunc ad me liber andu pᷣncipalii nõ fu traduio.cũ nõ
. mnnte b Poſſe.q; pacta nomſſima ſunt ſuãda. vt.C. e.pacta.no.ma⸗ tenear mſi natural i: vt.C. rerũ ꝑ.l.ex plecito. Inidum et᷑ poſitũ
xime talia ꝑ que redit ad pᷣma: vt B. 7. S. e. tale S. j. . I. ſi intra. et ad excipiendũ. valet ad agenqu. licet pus factũ trahat᷑ ad tpᷣus traditi
. l.ſi vnus.S.qð et᷑ in ſpẽ. Sed nõne ꝑ ſcõᷣm pactu quo ↄuemimꝰ vt onis:vt.j.xe ac.em.ſi tibi libeꝝ.et.j vð ſer. vr.pꝛe.ſi binax.et.j.de
Sʒ”õü dares.xiij.⁊ remuteres.vij. eſt ipo iure receſſuʒ a pmo ↄtractu et ↄdi. inde.l.ſed et ſi putem.S. cum iter.
– q̃ſi nonus atractus factus: vt. S.e.ſi vnus.S. idẽ dicemus. N. dic p ſ qmis crediderit.qtenus.i.inqntum facere poteſt. nam vbũ
Umm , qꝙ egerũt int ſe vt ñ tolleret᷑ pꝛſus pᷣmũ ꝑ ſcom.ſed ciuił remanerʒ fſfſocultates ndam facultatem denotat: vt. j. de v. ob. l. otinu⸗
n i c Lucius. oaſtituit. i gaius ſntun lucũ ſibi creduoꝛem. 2 ſz inſoliduʒ teneat᷑.rñdeo valet ſi iure actus hoc euemebat: vt in
. oan d Zrepir luctun. Habuiſti.olim io.et loquit᷑ menſulartrꝰ eroie ſes Fe leo Re dl.n oueneru.ſecus ſi fauoꝛe ꝑ⸗
n: Cuis, Aureop. pdictoꝝ trecenta octuagintaſex ſcõm q̃ſdam. vł veri?.· q Agat. l. crechtoꝛ. wawf
⸗ de qdam alia quantitate dicit in ſecreto vepoſita. r n Dn umpoſſibile. ſcz de ure vel de facio. õs
unt n g Habebitur. quo lucius eſſet obuigatus.ſi autem dicas econtra Siblibo. ſ. q re ↄtrapunt᷑ idẽ et in alijs. de his tñ freqntiꝰ
n/ dees luciũ epiſtole ↄceſſiſſe. vt.j. Rpoſidl. bublia in fi. . deic et 5 hic eröſſr: ar ane⸗ ge ghnenean.
1, e Hoc cyrographum.i.ante hanc epiſtolam.accurſius floꝛẽtinꝰ x Jurem. ſeruũ quem accomodo vel d na
tpan eg, i Trecenta. que trecenta mrnebart al lucius. ſcõm vnuʒ ſenſum rone eſſe unpꝛobũ ſiue turpe ex ꝑte Rip eng ſicut illud. ne facias
unli ß vel dic. vi de ſno daret gaus. bonucidium vel ſil ia: vt. s. e. iur gen. S. ſi ob maleſiciũ. alia rone ſup
uml k Recdderet. vel pne. vel dic id eſt daret. vt. . de v. ſig. l. ybyum vscuũ eſſe videt᷑. cum et iure cius ab boc teneat.Ad qð dicas ꝙ der

pactum enã tenebiẽ curare.ne hec fiant:vt.j.de v. obł. inter ſnꝛ.S.j.
et. . loca.l.in lege.j. H.vñ non eſt iniquũ nec ſuꝑuacuũ. Item põt
eſſe ꝙ apponit pena. Item in actone ſerui coꝛr upti vemt volus. vt
j.de ſer. coꝛ.l.j.ãmodo enã culpa. Pꝛeterea ſi enaʒ iure omum due⸗
mrent tñ vtile eſt pacto dici. vt.j. mãdati.l.qui mutuaʒ.in pn. Sed

quidã dixerunt ꝙ;

luſun et mn he vt fur fiat vt fugitiuus fiat: ne ita
nõ valaann E negligas ſeruũ:vt fur efficiat᷑. Siẽ
S. e. uriſgen. S. 6 oni ſerni coꝛrupti acti 1
ngen .. en ſerui coꝛrupti ctio locum ha⸗

eos ẽ pᷣdicta lex qᷣ
mutuã. ? la hec.

beret:ita põt etiã hec pactio locuʒ
habere:que ad nõ coꝛrũpendos ſer

m ac. ex qua . .
en e obliga Uos ptinet. 1Bem.
noner pot x legẽ Icũ te ex cauſa legati vebe⸗
ſen der tecni re paciſci œbitoꝛi tuo exiſti⸗
partum ·8. mas pactus ſis ne ab eo peteres:
1 Ere de neq; iure ipᷣo liberabit᷑ vebitoꝛ me⸗
bat heres ſe graua ꝙᷓ te petente ſbmouebit exceptione

tuʒ ſacere pactu de
ñ petẽdo. cũ ñ eẽt
uã ſi eſſet: valeret
legatũ. vt inſti. de
le. S. ſi qs debitoꝛi.
b Tuo. vel hẽdi

onẽ tradit.alit nõ
daret᷑ ↄdino aſiqᷓ.

auentionis vt celſus li.xx.ſcribit.
Igdẽ in eodem loco ſcribit.ſi de⸗
bitoꝛẽ tuũ iuſſiſti ſoluere titio cui
legatũ falſo vebere exiſtimas:et de
bitoꝛ pactus ſit cum titio ſuo vebi

tario.vel tuo ꝓo. C Urn
h Mecg herem⸗ toꝛe conſtituto: neq; tibi aduerſus
veredẽ actiõe ãtiq̃. , P
ereennone . Luuz vebitoꝛem: neq; ipi aduerſus
imo videt᷑ ſmoue ſuum: actionem peremptam eſſe.
ri pacti except ione .
cũ poſſeſſio rei coꝛ . i Dem
poꝛal trãſeat ĩ he⸗ Piſtola qua quis coheredeʒ
es eranl⸗pt⸗. , ſibi aliquem eſſe cauit.peti⸗
lenataris. * tionẽ nullus aduerſus poſſeſſoꝛem
io damnone ince hereditariaꝝ debt. Di int
oñium vr poſſeſ⸗ ratuʒ a creditoꝛe: quaſi vebitoꝛis

negociũ gerens emerit. placuit:vt
bita ↄpẽſatione fructuuʒ ſolutoq;

vt. J. vſuf. quẽad. Pel1 4 utoq;
mfr vie qð reliquũ veberet᷑ fundus obitoꝛi
nõ ſb excepnõe .· Eſtitueret᷑. et 1
ſcʒ effcacit.qꝛ repli Tſtitueret.et heres pacto qð efu⸗

cabit᷑ de wlo a te

—ä

herede.qð dico hĩe locn.⁊ ſi ꝑ acceptilatiõʒz eũ liberaſſet. lʒ qugaz 3
Sʒ videt᷑ alia rõne ꝙ nõ poſſu cũ eſffectu repetere:qꝛ falſa demõſtra⸗/
tio ñ viciat legatũ.nec ̊ opimo falſa pactũ tale. Sʒ certe ĩmo viciat

legatũ ſi ali ñ erat legaturꝰ:vt.j. œ

odi.⁊ vemõ.l.cũ tale.S.falſam

heredes.vt.j.de pet᷑.here.l.j.⁊ inſti.de bo. poſ.S.q̊ͥs aũt.nõ autẽ
epłis. vt.C. de ꝓba.ñ epiſtoł.⁊ bene dico nullã.miſi eſſet lata ſmia
quia tũc ꝓ heredibo habent᷑.vt.ſ.ſam.her.l.cum putarem.
n Si int vebitoꝛẽ. creduoꝛe.ſ̊ nõne vebitoꝛ pᷣt vendicare. H.nõ
cũ creditoꝛ vẽdidit ex pacto vł ex lege.vt.C. de iure do. umnpe.l. vl.

penſa cum vſuris licitis reſtituat᷑.

ſed pars dimidia eius quod ex ea li exqᷓ omu ſe f⸗
te datũ erit: nõ licet. ſ Ce. Aunng ei ſoꝛte oe
J pactus ſim ne ſtichuʒ qui rmn Znanms
mihi vebebat᷑ petaʒ. nõ intel dan actõʒ: vt. j.
ligit moꝛa mihi fieri: moꝛtuoq; ſti nαϑα¾½
cho.puto nõ teneri reum qui ante T Pactũ tribu
pactũ moꝛã ñ fecerat. i Vlia. 2502.1. Piitas.

Jbitoꝛ ſit fructuariꝰ ⁊ pa

ciſcat᷑ ſeruus in quo vſufru⸗
ctum habet:ne ab eo petat᷑:paciſcẽ

. vrT. vt creditoꝛ daret
do quidem melioꝛem conditionem dig Marre
eius facit. Item ſi creditoꝛ eſſet enauz. vel per

o Placuit .i.

ctus fecit: fidem pꝛeſtare debʒ. 5 Pabus. ſc
Pactum vt ſi quas ſummas ꝓ⸗ t ꝓeo crei⸗
pter tributiones pᷣdij pignoꝛi nexi ann ſal terorſin
factas creditoꝛ ſoluiſſʒ a vebitoꝛe rer hamieuo er
reciperet.⁊ vt tributa eiuſdeʒ pꝛeꝛ buons. et ſoluto
dij vebitoꝛ penderet iuſtũ eſt: iõ; ſunqie eadedee
ſeruandum eſt. Be inofficioſo ipſi æbitoꝛ.
patris teſtamẽto acturus vt ei cer varace
ta quãtitas quoad viueret heres: xr Kidem p̃ſta⸗.
pᷣſtaretur. poctus eſt ꝓduci ad per ne.ſed quarecu
petuam pᷣſtationeʒ id pactũ poſtu Fmotodte tenmß
labat᷑:reſcriptuʒ eſt:neq; iure vllo mãdouit.n. xebi
neq; eqᷣtate: tale deſideriũ admitti f anneo pi h⸗
inbt i Dem. lnhan
mptus quidem ꝓꝛogare d.ſ bij. vl ſuipn
litigati honeſtũ eſt: Paciſei enſinugt iunn
aut vt nõ quantitas eo nomme ex valet ad vſuras
remittẽdas. q̃s

pᷣſumo r̃miſſas

t Tributa. ſ.
ſutura.
n Pederet. i.

dDgret crediron.

actionem coõtra⸗

riam pignoꝛaticiam infoꝛmatã. vel ꝑ certi.odi.ex ſtipulatione. ſi
ſtipulatio intceſſiſiet.vel ꝑ retentionem: vt.j.de pig.ac. l. tutoꝛ. S.
ↄtrariam. Sed contra. S. eo. l. iner. ſoł. vt ibi et eodem mõ ſolue

C. ſine cen. vel reli.l.finali.

et. C. de fal. cq adiec. leg.l.j.ſic et ̊ nõ eſt veriſiłe hũc feciſſe pactum.
ſi ſciſſet nihil legatũ eſſe/q̃re põt repetere.⁊ ↄtra exceptionem replica
bit. cũ igeo ſecu ꝙ ſe aſtrictũ putauit:vt.j.d ↄdl. inde.damnus.naʒ
nõ tqᷓ paciſcit᷑ qᷓ cipit᷑: vi..ti.j.qui cũ.S.qͥ ꝑ fallaciã.VUt᷑ dic falſa
cã nõ nocet quã teſtatoꝛ credebat.B aut no teſtatoꝛ.ſed heres tm̃.nec
em̃ teſtatoꝛ vllo modo legauerat. Accurſius floꝛentiuus.
e Igem. ſi vebuoꝛẽ. ab eo qui me heredẽ fecit credebã me grauatuʒ
in decẽ dandis titio.cui puta tiio legatario velegaui debitoꝛem men
memiũ.qui meuius erat in alia mau creditoꝛ titij.iõ ꝙ ↄpenſauerũt
ſtanum nitius ⁊ meums.cu igi᷑ apparet ꝙ nõ erã guatus. oĩa in pᷣſti⸗
nũ reducũt᷑ ſtatũ.ñ ipᷣo mure.ſ̊ iure replicatiõis woli.et delegatꝰ ʒ eum
cni velegat?ꝰ ẽ obijciet woli exceptiõem: vt h.⁊.j.de wona.l.ij.S.cũ vo.
f Zuũn. 1. meuum. Eu titio. de doli excep.iuł.
g Pacius. e nõ petendo admiſſa ↄpenſanone.
h Sebitoꝛe. ſ. meuij. .
i BDebnoꝛem.ſ. meumum. Buum. ſ. ntum.
k. Per emptã. ſ.q̊ ad effectũ. Et nõ ex hac.l.ex falſa credulitare vł
opĩone qð agitur nõ ↄfirmari.ſic.j. de pig.ac.ſi q̃ſi.⁊.C. reſein.
ven. venditoꝛ. et. I.de ac.emp.et ven.ſi heres.et.j.æ ↄſti.pe.l.fiiet
J.de acq.he.ſi is ad quẽ.et.j. odi.inde.ſi nõ ſoꝛtẽ.S.ſi centũ.⁊.j.
e inof.te.nihil.S.ſi ci.et.j. iudi.l.æ q̃ re.ar..C. æ ↄdl.ob cãm
lI.ſi repetendi. Accurſius floꝛentinus.
Ie Piſtola. qua ſalutabat eum vt coheredem.

m Mulla. ꝑ lege em vel ꝑ ſił em iur ꝑtẽ ł ꝑ teſtanões ſiũt.

CKonſtuuto. ſ. pus ex aliqua cauſa.

y De moffi. te. ei ſcilicet flio.
3 Heres. pᷣmo puncta quoad viueret. ſ. filius et habeas pᷣſtaret

vel ſic. q̊ad viueret heres.ſ.qui dat.et tũc habeas pᷣſtaret᷑

a Peeſtaretur. als pꝛeſtaret. et ałs pꝛeſtaretur. et hec placet.
quia plamoꝛ. Accurſius. .
b Ad ꝑpetuam. moꝛtuo eo qui v inoſſicio acturus erat ſecũdum
pᷣmam. et cont᷑ vt heres heredis pᷣͤſtaret ſcõm aliam.

c Alddmitti. vt h. et. . de libe.le.aurelio.j. N. nec ad querelã ĩnſ-
actiones ſopitã reuerterert᷑ heres ſilij.vt.C. de tranſ.cu moꝛa. vel

ipſe exquo ſeruat᷑ ei ↄuentio.vt.C. æœ moffi.te.ꝑennibo.niſi fone
ad tpᷣus tm̃ remiſit. vel nõ ei ſeruat᷑ fides.dũ viuu.vt.j.v inoſſi.
teſta.ſi inſtituta.j. H.et.S.e.ſi vnus.S.ſi cum reo.
a ſ Enpane⸗ ꝓꝛogare. i. dare vel pᷣſtare.
e Zuiganti. id eſt ꝓcuratoꝛi vel aduocato.
fſ Satum.pꝑ ſententiam ſcilicet latã contra reum aduerſanum-
Et nota hic ꝙ non licet paciſci e quota lins.vt hic. ei.j.manda.ſi
reum. S. fi. et.l.ſalarium.et.C. x ꝓcu.luem. et. C. man. ſi cõtra
licitum.qð dicas ſiue dimida ſit. ſiue tercia ſiue quelibʒ quota. l/
m. dixerit ita vemũ.ſi eſt dimidia nõ valere vt hic. Dʒ qd ſi nõ ſul
hoc nomine quote. ſed cuʒ lis eẽt ð decem pactus eſt e octo erat
in lite ſibi dandis. Reſpon. quidam nõ valere. qð credo ne fraus
fiat. vi.J. man.ſi remunerandi.S.ſi. Jo. contra dicii enim valere
vt argu. inſti. de fideicommſ. here. S. nihil autem. et. . c ſenten.
pal.ſi qbitoꝛ.

. et
5 ſo
luinn
lo ur
uandt
ſi gaahi
iſgſuren
it: t. ligs
autontphi
n tp ue
irtagtötsd
lͤnſ ſk⸗
il laun fuu
Gemanli
mancktrift
Nlviſenmuft
ſertmunl
Nluairf.
oglnog⸗

Aueſ⸗

Noi n n.
zn⸗
dicͤ
Cwrus ſeru⸗
Ponſtn
Cerlh.
Sol e
1e Imenurg e⸗
me.Rs
Ngurenteſ
Geñ ſsn
ſilbaen
cumni obort
eonerr e
unl hue⸗
Gönurnnini
hiemmi
le lt in

lle.
1 Nc
e,. hua,
)rlidſd
C.
Wntt,
lcaos
1Nn
ſlſet
ſſti nei
ſmamge
nn
WNE
Wgimn,
Dehmncn⸗
laſimhen
mnri⸗
Cpe,ſnumn
Wi⸗
19 Ginſe
Mrer ,re
Crper nien

1 Lier lrn

Prerinp
lllagppre,
14 an
WE
ncenur
I utipon
acns
Nuenpen.

e d

e wne
ſiüne
and ine
ng t
n
or.
mn u
Nald a
ee M
uu. E
tal ani
(t. Wie
ſut
en rzr
dnl an
Gh ſin
e
N⸗. ls
lu⸗
im
V

ſ̃ randt

n
1

—

8 Anteln
ggli
Nbrutntenni⸗

—
i chashini

in H

Mte .

.

6 T pactus. petam. ad tpus. als non videt᷑ queſtio monat᷑
vel nõ.cum ꝑ pactum unꝑpetuũ eſſet ꝑ exceptionẽ libera⸗
tus.vel dic inꝑpetuu.ſed ante moꝛtẽ ſtichi excepnone deſenditur
