nõ eſt vis.qꝛ non põt ſciudi. vt dicia.l.qͥ duobo. Secũdo caſu.ſcʒ qũ

tunc non licet pur

trabenda comit.
ſti. l. magnã. a infra de actio. a obli. rraiecticie. Miſi circa iudicis. vt

*

4 qu CAMνπ à⁰

..

N

—1

dano vel factũ eſt in obligatione. ſiquidem factũ eſt in obligatõe.nõ
oungit uberano.lʒ in aliquo mcepis iacere.miſi ↄſummaueris.vt.j.
e vV. ob.l.ſtipulatões nõ dimdunt᷑.a.l.in executione.⁊ hoc ſiue vni
ab vno.ſiue plurib ab vno.vel econira vi dicus legibo. Si vo danio

14

eſt rano.qꝛ tpᷣs ipᷣo iure nõ toll t actionẽ. licet elidat.vt iufra de ac.
7 ob.l.obliganonũ.S.placet.vñ nihilominus agit᷑ ex ſtipulatõe.vt
infra.e.qui aũt.S.illud.ſ̊ ꝑ exce ptõem puto eũ remoueri.ꝑ dictã.l.
obligatonũ fere.at hic morte tollitur ipᷣo iure. Item nota hic acti

ſit in obligatiõne diſtinguitur.pecunia aut ſpecies ceria.aut genus.

Pꝛo caſu libeꝛoꝛ.
cet creditoꝛ recipe⸗ vſurũ eũ qͥ ex hac ſtipulatõe ouem
xre nõ teneat vi in⸗, tur. Aulus.
a vinn emor. J eũ iudicio ſiſti ꝓmiſero.q
iecũdo. a ſi cedaʒ iã tempꝑe liberatus eſſe dice⸗

quiſq; meoꝝ here/
ouz ten e pro ꝑte.
vt ifra de ſolu. ſi

batur: quia iam actione foꝛte nõ te
nebat᷑: actio in me danda eſt: vt vł

ſtipulats. S. j. In exhibeã eũ vel vefendã: vt veritas
terao non liberor inquirat᷑. Homo ſiſti ꝓmiſſus.
ſoluendo partẽ.nec 72 . r
vnus ce heꝛedibus Ante diẽ wolo ꝓmiſſoꝛis peꝛijt: ceꝛto

meis ſoluẽdo pꝑteʒ

iure vtimur:nõ ante penã peti poſ

am b t et ſe. dies pꝛomiſſionis venerit: to
alia ps in eode; bo ta em ſtipulatio in diem collata eẽ
mine oluak. nrk⸗ videẽ. Qui iniuriarum acturus
r nnoratr eſt: ſtipulatus erat ante litem conte
infra de vbo. obli. ſtatam: vt aduerſarius ſuus iudi⸗
ni S rhen ago ſiſtat. commiſſa ſtipulatoe mor
ceſſoꝛijs vt in pij· tuus eſt. non competere heredibus

re dic. vt. C. de di⸗

one repellat᷑ a pẽ̃a

pꝛo rata ſolute pꝑ⸗

eius ex ſtipulatu actionem placuit

ee d ur quia tales ſtipulatões pꝛopter rem
accedit dationi jn ipſam darentur. Iniuriarum
re veeaut acto heredi non competit: q;⸗
geſt ptẽ ſoluere. v is enim hec ſtipulatio iudicio ſi⸗
infra ſami. hereai. ſtengi cauſa facta ad heredem trãſ
l. heredes.S.in illa 1
72. 7. w vbo ob. .rx eat: tamen in hac cauſa danda nõ
F. vl. licet hoc cun cſt:nam ⁊ deſunctus ſi vellet omiſ⸗
cat. m.e ercen ſa muriarum actione agere ex ſti⸗

onem que in locũ alterius ſubrogat᷑ eiuſdem poteſtatis a effectus

pulatu: non pmitteretur ei. Jdẽ
dicendum eſt:ſi is cum quo iniuria

rum agere volebã ſtipulatione tali F ſomme.
commiſſa vceſſerit. nam nõ com ſilie. . ticia et

petit mihi aduerſus heredem eius

eſſe cnius eſt illa

cuiꝰloco ſubroga
tur. ſic.j.de don.
inter vi. ⁊ vxo.ſi

infra de reiur.
l. a duobo. S. j. et

ex ſtipulatu actio: et hoc iulianus mſti x aci d. fu⸗
ſcribit. ᷣm qð et ſi fideiuſſoꝛes da-⸗ erat. ar. contra.
ti erant.minime in eos dabitur a⸗ L. pe. here. ueʒ
veniũt. S. cũ pꝛe⸗
ctio moꝛtuo eo vae pompo. pu⸗ dqximus. a mira
tat.ſi nõ poſt longũ tpᷣs ceſſerit. iure w. cuʒ in
4 ngu tp . fundo. S. ſi fun⸗

quia ſi ad iudiciuʒ veniſſet:litẽ cuʒ

eo conteſtari actor potuiſſet. rõne attenta non
„ Apia. ob. j. de ac. ⁊ ob.
2 S= 7 l. ex contractibi.
J quis quenꝙᷓ in iudicio ſi ⁊. l.ex vepoſiti.⁊
ſti ꝓmiſerit:in eadem cã euz Loſtiutiomiby.

bet ſiſtere: hoc eſt ia ſiſtere: vt a
ctoꝛi perſecutio loco veterioꝛe non
ſit.:qᷓuis exactio rei poſſet eſſe dif

dꝰ cõis. 2 ſic iſta

p Dmiſſa. id ẽ

remnſſa. et pa⸗
ctũ nudũ.vt iſꝛa

de pactis.ſi tibi.

. —rFrr S. quedaʒ. ſecꝰ
ficilioꝛ. Lcet enim difficilioꝛ exa⸗ ie ominin
ctio ſit. tamen dicendum eſt videri q maʒ no ope⸗
in eadem cauſa eum ſtetiſſe. Maz ? ar mihl hocle ta
ſi nouum es alienũ contraxiſſet: r cnore ſir prema
pecumiã perdidiſſet. videtur tamẽ rio. vr . de tre⸗
in eadez cauſa ſtetiſſe. ergo ⁊ qᷓ aluj ſicnt l cum no
iudicatus ſiſtitur in eadem cauſa tiſſimi.in prin.

ſtare videtr. p Alulꝰ.

ponius putat. ſed non ſine xæetermmatione. ſallic

r Actio. ex ſti⸗
pulatu.
Igem pom⸗
et ſi nõ poſt ꝛc. q̃ſi

us. argumenio huius. S. Si vo in faciendo eſt adiecta pena. aut ẽ in⸗
dunduum. tunc eſt idem. ac ſi eſſet m dando. vt infra de vbo. ob. ea⸗
dem. S. cato.ibi ab om̃ibo ac. a.l.in execu.S.ij. Si diuiduũ adhuc in⸗
ſolidum omitti᷑ in iudicijs. ſed exceptio in parte oppomitur. vt hic et
ſupra in ius vo.vt cãt.l.qui duos.Secus in ↄtracubi vbi euã com
miſſio fit ꝓ parte. vt infra de verbo.ob.l eadem.S. cato. et eſt ratio
vt ibi no. Ael poſſet dici ꝙ ibi in perſonis heredum loquit᷑. ſed aliõ
in ꝑſona ꝓmiſions. vt ſit idem qð in dando. Quidam tam hoc ca⸗
ſu quando eſt diuiduũ diſtinguũt.aut potuit iommm faceꝛe ⁊ nõ fecit
aut ꝓpter inopiam non ſeciu.primo caſu inſolidum ↄmutiiur a exigi
tur. in alio ꝓ parte committuur ⁊ exigitur. vt ar. infra de collat᷑.bo.
l.j.S.ſi cum duobus. B
e I Jeum. non tenebar. vel tenebat̃ fote.
Bangda eſt. immo videtur nõ danda. vt ſupꝛa qͥᷣ ſatida. co. l.
ij. S. ſi quis his.ſed hic rõne iuris qð non habebat impecdit᷑ agere. ibi
raione ꝑſone.qꝛ in ius ſtare non poterat. Sed ꝓ quo mtereſſe? En.
ꝓ eo qð ꝓbabui. ratione expenſarum. non vebiti a quo erat liberams
vt ſupra de eo ꝑ quem fac.e.l.ſi.

. — „

g Inquiramr. hic nota ratiõe ĩcertimidinis veritatem inquiri. vt

infra ve acqui.emp. iuł.S.ſi quis collu.⁊ ſupꝛa ſi quis in ius vocat.
nõ ie.l. ij. ⁊ infra rem ra.ha.ſi indebitum.,.

h PHomo. ante diem. nã ſi poſt diẽ ſꝑ tenet᷑. vi fupra qui ſanſ. cog.

ſi eceſſerit.in fine.

¶ Per ijt. vt quia occidit eum. vt inſra de ver. ob.ſi fᷣuũ.in prin. ſecꝰ

ſi nò wolo eius pꝑijſſet.nã tũc nõ tenet᷑ vt.S.qͥ ſatiſda.co.ſi xeceſſerit.
Videt᷑ſic.inira de verho.ob.l.in illa.
RK NQui inuriaꝝ acturus.ſ.deſtmatoe.ſic ⁊.j.ſi cer.pe.l.qͥ pecuniã.
ICõmiſſa ſtipulatoe.ſi ante lit. ôte.
m Pꝛopi rẽ ipam.i.ꝓpi actõeʒ miuriaꝑ q̃ nõ rẽꝓſequit᷑. ſj vindictã
vt infra de inmr.l.j.S.j.in ſi.⁊.j.⁊e colla.bo.l.cn emcipati.
nAo heredem tran ſeat.ſ.ſin natura. cũ ſit ꝑſonalis ⁊ ꝑſecutoꝛia.
vᷣt infra de ac.⁊ ob.l.ex contracnbꝰ.

o Tanda non eſt. ipſo iure. an idem m redibitoria. vl alia acnone
curſu iꝑis ſublata? Ein.nõ vt. j. de ↄſti. pe.l, uẽ uls. S.j. Fm ioh.et

d. ſi poſt longũ rpᷣs deceſſit.datur actio.Et nota ꝙ hec dictio niſi
q̃ eſt hic.vel ſi non.qð valei mmdem.ponit.ſic.]·x ven.ĩ poſ.mit.
l. ex eo. ⁊ infra e fer.ſi feriaus.⁊ inira ve cu.re.l.ij.S.pen.⁊. C.dœ

tranſ.l.nij. ⁊ infra de annu.le.l.ticia.in ſi.⁊ infra de adinẽ. le.l.

ſtichꝰnutricis.S.ticia.ar. ſunt inira de manu. te.ncia.S.ſi.Et ſũt
hic ar. ad.q.illã cũ quis ꝓmnſit ſe nõ venditurũ alij nii mihi. Itẽ
ad hunc.S.facit infra de arbi.iem ſi vnus.S.ſi multo.
tSi non. pomtur pꝛo niſ. 2

u Poſt lõgu ts. poltiᷓ ebuu ſiſtere. r dic longũ arbitrio iudicis

vr no.ſupra eo.l.⁊ ſi poſt ree.
u Sotuiſſet. ⁊ ita ꝑpetuata eſſet actio.⁊ daret᷑ hecibo ⁊ in hẽdes.

x IIYquis quenꝙ. ſeruum vel liberum.
y„y In eadem cauſa. nota enã liberu hoĩem exhiberi debere m
eadem cꝗ.vt h̊ ꝛ.j.l.ꝓx.miſi mſtis cauſis impediat᷑.vt.S.e.l.ij.⁊.
l. ſed et ſi quis.de ſeruo ↄſtat ꝙ ſir in eadem cauſa exhibendus.vt
ſupra ſi ex nox.l.j.a.inira de ver.ob.inter ſti.S.li.
3 Judicatus. 1. ↄdemnatus. ſic inira. e. l. ſi. V
a q i auũt nouo.vt qꝛ habuit tale pꝛiuilegiũ. ne in illa cauſa
minraret ce calũnia. vel vt oĩno nõ teneret᷑ rñdere. Sed vi
detur ꝙ hoc pꝛiuilegiũ nõ valeret. quaſi puentus ſit.vt.j.d iudi.
ſi qnis poſtea? Hn.ibi ad ſui poſtulatõem.h̊ non.ar.ſupra ꝙ qᷣſqᷓ

iuf. l. iij. in pꝛin. nam et legatus ſi nõ data oꝑa in legatõem miſſus
fuæẽëit a cauſis inchoats ante interim excuſat.vt.j.æ aꝛbi.non di⸗

ſtin. S.luẽ ſi quis rome.Alij dicũt ꝙ hic impetrauit etiã cæ cã iſta
Ouilegiüj it aũt ve futuris tm̃ dam intelligit᷑.qð pnto verũ.
Illud. ꝙᷓuis deſierit intereſie.ſ.reum ſiſti. põt emm eſſe ꝙ mi⸗
fuit mea.quando debuit ſiſtere. nunc non. vt ſi iniuriarũ aliquem

conueniebam qui poſt deceſſeru poſt longum tempus in quo debu⸗

i ſiſtere. als nec fideiuſſoꝛ tenetur. vt ſupra eo.ſi eum.S.ni. Item

poteſt eſſe.quia actio tempoꝛalis erat alia ꝙ; inuriarũ quã pꝑpeiu⸗

aſſem. Sed certe immo videt᷑ tpᷣs li.con. ſpectari.vi.j. commo.l.

iij.S. in hac. Item ſi veſierit intereſſe. videt᷑ veſinere teneri. vt infra

man.ſi pꝛocuratoꝛem.S. mandati. que ſunt otrarie. Sed hic ſpale

——

1t
rlmor
Grmm.
4,.
nchl
lana
tc
Pra for
,Ah
Pbiponea
mminni
Poureno
pſuſt
uczſie
gufin.
ci e
feaha⸗
449
5
tunb.
i
turus
Neirit
ulet.
umſt
TLar
ze. in
t M
chlenr
ſipcftin
leſAann
ſtſerc⸗
lſends,
Clllece .
1.ſen
Konocol
Cttian:
ſAnfen
1ſ z
ne
Muneno
nſarn
Unllten
N
Wur Kr
lbeme
nogel
ſogonns
rorort
tr.1n
feu⸗
ecac
nong
lno.
ei ſi

8 A (W

0 Y LOI ℳ H
eMinfen * XVN O
lgunde in iudicijs. vt ⁊ alia multa diximus. S. e. 2 ſi poſt tres. vel dic vt J. ð aci.ẽᷣp.iuł.ĩ fi.S.idẽ iuł.ĩ fi.. idẽ ſi culpa vel moꝛa vel alia. vt..
W dicemus. 1. de tritica. l.iij. Mã ⁊ ałs in multis locis quis tenet᷑ ; eo. ſiẽ in fine.⁊.C. vnde vi meminerint in fi. niſi pupillus ſit locuple⸗ 2
mottn ſierit actoꝛis intereſſe.vt pʒ ꝑ hec exempla.j.e ſer. coꝛ.l.wli.S. tioꝛ. vt infra qñ ex fa.tu.l.iij.S. wlus. .
ſcen fi.⁊..de vi ⁊ vi ar.l.j.S.rectiſſune.⁊.j.de furtis. inter om̃es. in c Abſtentꝰ ſit. ꝑ in integꝝ reſti.⁊ ob hoc non ſtetit tutoꝛ.
n prin. 5 . euiict. l.euicia.S.ſi ſeruus.⁊ infra de edili.edic. iuſtii,· dð qJudicatꝰ.i.oↄdẽnatꝰ.ſit ſup eo.ſi qͥs quẽꝙᷓ;.ð in fi.⁊ inſts admĩ.
n ſime.S. ſi. 2. j. tuto. l. ij.
Nenan Rre mchneeli Vl aũt nouo pꝛiuilegio vti᷑ ſtipulatus eſſet.quanti ea res erit ciex r. Ken
ltna vbꝛ exigit. S. is non videt᷑ in eadem cã ſiſti. vt hanc conceptoõnem verboꝝ non vel moꝛtus. vel
icnn aut. ſee re,· Illud renenduz eſt ꝙ eſtimatio ad ipᷣius: ſed ad oni vtilitatem re⸗ obſtente gro bmis
ür eſtunario. ira eius qõ interſit agentis · ad illud tẽ latam interpꝛetemur. nniat tutela. non
aruß 9.lal.lant⸗⸗ pus referenda eſt.quo ſiſti debuit: tutoꝛ in iudicio ſiſti ꝓmi⸗ n eenon rtte⸗
ri arPrie diin. nõ ad id quo agit. qᷓuis veſierit eiꝰ ſerit. ⁊ ſtipulationi nõ obtẽperaue 2.qñ er gee
ſepznn S.n. in vecre. ſ. intereſſe. i VWlianꝰ. rit: ⁊ interea pupillus adoleuerit: .a. j. æ re udi.ſi.
müſtn q.eos qina.. Votiens ſeruus in iudicio ſi aut moꝛte obierit:aut etiam abſtẽ c. S. tuioꝛ. x. j e
Kar i n n ſtendi cauſa vt ipe litigatu-⸗ tus ſit ab hereditate: denegabit ex iden 1 ra
Nundg .S. j. Et nota ꝙ I ulg pr. caltgre: denegan. idem in q̃libet ſiłi
ruin vbi mone eunt rus ſit.vel ab alio ſtipulat᷑.vel iße ſnpulatu actio.nã ⁊ ipius rei qᷓ pe⸗ aniſtraror.: vr le
nin omend en⸗ Pnnttit. nec cõmittit᷑ ſtipulatio. tebat᷑: ſi tutoꝛ iudicatus fuerit. ? o in eum creenno vi
ſaun tur ſideuſſoꝛ. ad nec fideiuſſoꝛes tenent᷑: qꝛ ſeruꝰ cõ rũ quid acciderit. non eſſe dandam inſta aſ er acu.
lgenn aae Nior e. ueniri vel cõuenire non poteſt. in cum actõem iudicati ꝓbatũ eſt. len⸗ Kemg in peh⸗
ln n eü. 5. qui in iu )curatoꝛ n. Eratius Se ferijs 1dilatömiboet di arare er inne.
1 re.K hic. ua ſtipulatꝰ eſt. vt ſiſtat důl⸗ uerſis tpibo. et ex quib cau urao ch enlctce .
u 4 4 en⸗ tarar eu quein ſtiplaret: nõ etiã pe ſig ferie nõ inpediuntur. gccur.
iaua turus. ceteruz ſi Nam ſi ſtatus nõ eſſet ſtipularetuꝛ: “ N lee Ve eniſs Foit⸗
laenst tanch vs lna⸗ pꝛopemodũ nullius momenti ẽ ea Eqs mef u Lpi. ſe vlch agel oi⸗
ire acqrir ono ſic ſtipulatio: qꝛ pꝛocuratoꝛis quo ad ſſiũ vindemiarũq; tebe nea m l. benul. ſe
Wr⸗ 71 iſa prilitarom nrine Nir , ſjen. 1 quens de dil. dꝛ in
mmndänen l. e . 7 .l. fina.
* cum ſit reus. jnm in ſti P. srenmmſ: E& quis
uticn enemm. v gocium in ſtipulando egerit. poteſt piui marci expnut᷑: qꝛ occupati cr s n Sans e:
nnn S. e. ſi ſruus. vfendi: non ꝓcuratoꝛis: ſed eius ca rẽ ruſticã in foꝛũ venireopellen giat. ſie infra de
ſantlan k. guienter een cuius negociũ geſſerit: vtilitatẽ in di nõ ſunt.¶ Sʒ ſiptoꝛ aut ꝑ igno bis qui. no. infa.S
iren ſib em̃ et uen· ea re ſpectandam eſſe: vt quantuz rãtiã vłſ ecoꝛdiã euocaꝛe hos pleue pancate ane
Rl re.a ↄuemiri pꝛt wmi ni litis interfuit ſiſti: tantum raueꝛit:hiq; ſpõte veneꝛĩt.ſiqͥdẽ ſe⸗ oꝛoem nõ habem.
Anſen Eiiianos⸗d ex ea ſtipulatõne non ſtato reo ꝓꝑcu tẽtiã dixerit.pꝛeſentibo illis ⁊ ſpon gene nna ei tamn
Eentti qur legu. g.l. i. ratoꝛi vebeatur. Eadem ⁊ foꝛtius tellitigantibus: ſententia valebit: leije ; in orlano⸗
ign snodgzen adhuc dici poſſunt.ſipꝓcurator ita tam et ſi non recte fecerit: qui oeos mbe. vt. . e. l. oꝛo⸗
S. 4 MC. ꝓYbi cau. til.l. ne. gc.
nn , fi.⁊ infra de iudi.l.vx.⁊ facit.C. iudi.ſeruus. Hccupati. bona ratio.vt.C. de agri ·⁊ cenſi.l.j. Quid ergo ſi nõ
nuſic⸗ ſi u ſ ꝗ procuratoꝛ. ſtipulatus eſt a fideiuſſore. ruſticus fuerit. ſed mnles vel clericus.q ꝓcul a rure ſunt. dicunt qᷣdaʒ
nim x Mullius momenti. allegando dixit. Aia bec cauſa ceſſat. quia occupan ac. ceſiet ꝓhibitio legis. vt argumẽ.
, y Intereſt eũ ſiſti. niſi quatenus dño tenet᷑ acnone mandati ſi ſii infra de repu.l.fi.S. penul.⁊ infra de pactis. q; victum. ex duabo legt
pulatus nõ fuiſſet. vt infra de eden.ſi quis ex argentarijs. S. ꝓcu⸗ bus infra de niiu nup.l.penul.S. enuo. 7. C. de interdicto ma.ſi tu⸗
mendas ratoꝛi ile aoene iluius ereſſ non videtur interponi. tamẽ to toꝛ. Iem wenn tnd generalt. znd⸗ generalt e ſubſeq̃ns
. tum allegando dicit.Mcurſius flo. quia reſtringit᷑.vt infra de calum.l.hec actio.iten r. immu.
ide⸗ 3 hedenrordꝛ debeat. ſed e wn ex hae ſtiulothne ein 5 J Kieme S negocatoꝛes a n Sen chon ner rat tenper
mr. vi infra de ꝓcura.in cauſe.in fine.⁊ eſt ſpeciale in dicijs auocari ꝑ alios.ſ.ꝑ teſtes vel aduocatos quos oner Habere. Pꝛ:
Dbmdumn liberam pſonã de acquirat᷑. ſecus in diracrino vt. q̃s e men ber non ſuit cauſa finalis.circa ipᷣim vocatum.ſed impulſiua.vñ
NiN no. ac l.j. a infra ve verborum obliga. ſi na ſtipulatus fuero.S. gri non ceſſat ꝓhibitio. licet ceſſet cauſa. ſicut fuit in calfurnia. nam ſi ibi
hhnckt ſogonus. Miſi in caſibi.vt infra de verboꝛum obligationibus.ſi ꝓ fuiſſet cauia finalis.hodie poſſent bone mulieres poſiulare. quod non
cur atori preſentis. ſed illam intelligunt quidam ꝙ m iudicijs loq poſſunt. vt.j.de poſtu. lege punma.S.ſexum. Item ꝙ hoc infra qui ⁊ a
rue alijs. nos nota. inſti. de inuni. ſtign: geei qui. Sed co⸗ quib⸗.l. ꝓſpexit.
runho actibus cogit᷑ cedere actionem dmmo mandati couentus.vt in⸗ J
uin fra de Nn. poſ.l.poſſeſſio quoq;.S.fi. Item nota facium R k. Compellend. libellus tamen dari poteſt. vt infra. de adul.miles.
Einns. toꝛis ad vtiluatem wvmini reſerri. vt infra e oper.no.nuncia.l.ſti ſexaginta.
nf ulatio.S.fi.⁊ infra ne vis fiat ei.l.ij.⁊ de ꝓcurat.l.qui proprio. en ignoꝛantiam.ſ.iuris.
cinuß S in tieria:⸗ infra de in liiem iurꝗ. videamus. S. ſi tamẽ. qued m Secoꝛdiam. id eſt per contemptum mris. cum illud ſciat. accur.
,ee n ſt verũ.ſi tanꝙᷓ procurator faciat. ſecus ſi tanꝙᷓ wuminus contra ſius floꝛentinꝰ⸗
hat. vt l rrahen ang lanhuuhnedt 7. l. ſeqᷓn. inrra n Sententia valehtl.i nota trla. Raiid ar . ſi non Acrastirag
4 de acqui.poſ.ſi me in vacuam.S.pe. rent.tamen ſnia videt᷑ valere.vt infra de arbi.ſi feriatis q eit comtra.ſiʒ
ngi a ſ iutoꝛ. promiſerit.in cauſa pupilli.quia nec ipᷣe nec pupi dic ꝙ ibi dies compꝛomuſſi exitura erar non ——— maͤi
— Aun Sreee e dcn e ee incrznun n Jonoru nartnum enin auqmu wunrre⸗
4 J. . ompulius. Ite * P 75 dIe, 2
ezn b Bbtempauerit. vt qꝛ pupillus adoleuerat anteqꝙ;ᷓ tutoꝛeʒ ſiſtere larar vt hic ⁊ infra eo.l.ſi ferians.⁊ infra de iudi.l.ij.in pnꝰ⁊.C. de
iir opoꝛteret.⁊ ordina lutera iſtã iia.ſi tutor ſiſti promiſerit.⁊ iꝛa in⸗ tem. a re.l.fi.in fi. Sed an idem in teſte.vt ꝑnum oſenſu poſſit ei ſac
4 nol. terea pupillus ad oleuerit. ⁊ ſtipulatõni nõ obiemꝑauerit. nec em̃ mentum remitti. dic ꝙ ſic. eiſdem argumẽ. licʒ in ſacramẽto calumme
nn⸗ tenetur. vt infra de adminiſtratione tuto. lege tutor pro pupillo. m ſu ſecus. vt. C. iur. calũ.l. ij. S. ß qꝛ. Item tereum nota. qꝛ qð fiert
guini principio.als ſi poſſet ei obijci wllus teneret᷑ ipe.no pupillus. vt nmon reber. factum tamen tenet. ſic. I. xe inich. re.l. relegatoꝛum. F.

d tempus. 7 iufrs qu ando appellandum ſit.l.j.S. biduũ.æ infra xe
re.eo.qͥ ſub tu.vel cu.ſi pupilloꝝ.S.ſi pꝛeror.⁊.j.que in frau. cre.
l. j. Uel dici põt ꝙ vorano pᷣma nõ tenuit.ſᷣ exq̃ vocaſus ↄſenſit ſpõ⸗
te. extunc tenet pꝛincipaliter iudicũ.qꝛ iuri ſuo renũciamit.qð põt

—

vt ar. C.
gks nõ. vt. C. de le
ga. ⁊ cõ.nõ vubiũ.
q Pꝛotulerit. li⸗
te ↄteſtata ante fe⸗

pac.l. pe.⁊, . q ap.ſit.l.ſi.⁊ ſic tenet cũ nõ ſit ↄatra legẽ

ceuocauerit. Sin vo cũ abeſſe perſe

uerauerint ſententiã ꝓtulerit: eti⸗

nss. an abſentibo illis: conſequens erit ſeſſionẽ mittatnr: vel rei ſeruande eſt incertum. vt ĩ
Mulliꝰ eẽ mo⸗/ . ,5 ſoj nItr. P, uignms deiue cõmiſſe fra de cur. bono.
ben hoc ide m v⸗ dicere ſententia nullius eſſe momẽ cauſa. vel legatoꝝ fideiue cõmiſſo⸗ dan.l.j.
tione qᷓ vocaro da ti. Mec em pretoris factũ iuri ero rũ:vel damni infecti. itẽ e teſtam 1 Patroms. i.
tur. vt ĩ medio ſen gare opoꝛtet. Citra appellationem tis exhibendis: ⁊ vt curatoꝛ tNetur quali pai a nlio
tentia lata nõ tene , — S . . ⁊ ecõuerſo. vt in
at. vt in aui re er· igitur ſententia infirmabi. Sʒ bonogp eius cuian heres extituꝛus anien. ꝗ.mo. na.
bi.a imtro. res. 85. excipiuntur certe cauſe. ex quibus ſit incertum eſt: aut de alendis libe 1n ul eolla.
ſancunns cole v. cogi poterimus:etiam per id tᷣqꝓus ris pentibo patronis: aut œ adeun ma lierrie⸗ 20
Sed nonne debue (ũ meſſes vindemieq; ſunt ad pꝛe⸗ daꝗa ſuſpeta hereditute:aut vt aſpe⸗ contra ali webeãt.
S znlegiu⸗ toꝛem venire. ſcilicet ſi res tempo⸗ ctu atrox iniuria eſtimet᷑:vł vbifi nanisaa it,
dae veo ſi Te peritura ſit: poc eſt ſidilatio acti deicõmiſſaꝛia libeꝛtas pᷣſtanda ſit. lent. e
ceu erat eo vmpe onem ſit pemptura. Sane quo⸗ N Dem., k ſrerate
e e uß waurn. kies res vrget: cogendi quidẽ ſunꝰ ◻Oet etiam meſſis vindemi⸗ no neſttnere ns
gie om uchelin. ad pꝛetoꝛem nenri vor hoc im din tpe ius dici r leln que ant ai ber⸗
ſecus eſt quando ÿ cogi equum eſt. vt lis ↄteſtet᷑: ⁊ ita /tempꝑe vł᷑ moꝛte periture ſunt:moꝛ zate decegat na
vt inf — . — 2. — õü trãſmittit
nde ips verbis orationis expꝛimit᷑. xe⸗ te veluti furti: dm: iniurie. iniuri⸗ reae mli mn em⸗
audi.ſi quis ex ali P 18 oran V tedem mnte n caſu
ena. c. niq; alterutꝛo recuſante poſt litem arũq; atrociũ:⁊ qᷓ de incẽdio ruina vt. C. his qo⸗
le ene gerogar 5teſtatam. litigare dilationem oꝛa nauſragio rate naue expugnata ra E.w cn ol. Fe,
. rigit. vr . tio coneſti. 1 BHem. unſſe dicunt᷑: ⁊ ſique ſimiles ſunt. nounimo 7 ſie
muſticis à:u.1. uz- Idem oꝛatione diuus mar⸗ Item ſi res ſunt tempe periture: no eſſet qm eß re
i 5na. Ses . cus in ſenatu recitata effecit aut actionis dies exiturus eſt. ſarer atrox
c illuo ꝓpter vu⸗ Xv alijs ſpeciebo pᷣtoꝛẽ adiri etiaʒz diie ALiberalia quoq; iudicia in om ⁊ſieſm. m. poõt
ben vrint rn bus feriatis: vtputa vt tutoꝛes aut nitempoꝛe fimiuntur. Item in eud mmcnr tere ſenre
gat vnã ſentẽtiam curatoꝛes ventur. vt officis amo⸗ qui quid nundinaꝝ nole aduerſus vicqit ſcit. m
dando. vt hi. j le Ueantur:ceſſantis excuſatões alle⸗ communem ytilitatem acceperit: ioh. poreſt re fa⸗
gẽ faciendo ſic.cuʒ . “ cto ſibi vt iudici
facere poſſit.xt in OùUW ððð cognito. id ẽ ſm
ſti.de iuꝛ.na.S.pꝛetoꝝꝑ quoq;. ch eſt ſibi probatum per teſtes vel inſtrumenta. preſumptiões. vt

r Infirmabit᷑ id eſt infirma eẽ.oñdet᷑ ſic.C. de reſcin.ven. ſi wlo.
2. C.qñ ꝓuo.nõ eſt ne.l.circa. ⁊. C. de pꝛedi.mi.l.⁊ ſi is. Vel dic v
firmabit᷑ quatenus de facto ꝓceſſit. ⁊ lata fuit. Et ſic nõ ꝙ vbi nõ te
net ſentenna ipo iure non eſt neceſſe appellari. Seo ſi appellaret. an
ſentenna lata ↄfirmet᷑ dato ꝙ nõ proſequat᷑: reſpõdeo no. vt infra ve
ap. ſi expꝛeſſuʒ. miſi in caſu vt in ſalſo ꝓcuratoꝛe q egit iudiciũ ⁊ ſuc
cubuit v dñs appelllauu.nã ꝑ hoc ram habuit.vnde retromahit᷑.vt ĩ⸗
fra rem ra. haberi. cum mmnoꝛ.S.ſſ. .
Seo excipiunt᷑.ſ.a generali dicto oꝛationis.⁊ ipᷣa eadem oꝛatõ ex
cipu.vt.l.pꝛoxuma in pꝛincibio. — .
t Vrget. ſumme ar. qð alłs ꝓhibitũ ex neceſſitate tolerat᷑. vt ſupᷣ
de offi. con.l.j.⁊ de off.pre.ſenatuſcon.S.ſi qiid.

u Conteſtet᷑. foꝛte hodie ſatis eſt executons ↄuentio.cum ꝑ eã fiat

mterruptio.vt.C.æ pꝛeſcript.xxx.anno.l.ſiecct.
x Alterutro. id eſt altero.ſic infra qnẽad. teſta. ape.l.ſi in duobus
a infra de pacus.reſcriptum.S.ſi pacto.

e Algem oratione. aut curatoꝛes vent. ad oẽs ſeq̃ntes caſus ſpe

ciales. ſunt reddẽde cãe ſpãluans.a h̊ erit iſta.ne mioꝝ res pereant.
5 Pfficia. i. tutoꝛes dati. ꝗqͥ officiũ hre dicũt᷑.vt in rubrica.C. qñ
mu.iu.of.fun.poteſt.vel dic id eſt officiales etiam quilibet.ſic ⁊ ſupᷣ
e offi. pꝛocon. ſi in aliquẽ.S.primo. è
a Excuſationes.ne ꝑiculo iutele muitus qͥs ſubijciak. ⸗peãt.
b Almenta. pupilł a tutoꝛibo. vt. j. vbi pu. edu.l.j.⁊ hꝰ ne fame
c Etates.q; facile pñt ꝑire ſenes ꝑ quos ꝓbãt᷑ etates.vt.j.æ caꝛ.
e.l.iij. S. due.que ꝓbatio valet ao multa.puta ao mr̃imoma ↄtrahẽ
da. itẽ ad in inte.reſti.petendas.itẽ ad fimiẽdã tutelã. ſimilia.ac.
d Elentris nomine.ne mulier fame pereat.idẽ in carbom ano. vt
infra quis oꝛ in bo. poſ.l.ij.S.dies.
e Vel rei ſeruande cauſa.videt᷑ hic ꝙ m nullo iam ꝓſit hic tim.cũ
ſꝑ poſſim petere mutti in poſſeſſionẽ. qð erit peius ſibi ꝙᷓ ſolue. ſij re⸗
ſtringe ad eũ caſuʒ qñ eſt debuoꝛ ſuſpecius.ne dilapidet. vt.j. de ap.
imperatoꝛ.iiem quando dilatione ſit actio petuura.nõ abs.vt.S.l.ꝓ
xima.a idem dici poteſt in ſequẽn ſanſdatõe de qua dici᷑. . vt le. vel

fidei.no ea.ꝑ totum. accurſius flo.
ſSamm..qð celeritatẽ deſiderat.vt

J. de dam. infec. l. j.

g BDe teſtamentis exhibendis. ſ.in publicũ. a petendi dandis. ſine
die ⁊ conſule.ne detur materia fabꝛicandi falſum.vt infra quẽad.te

ſta. ape.l.ij. S. diem. ⁊ facit.j.cæ ap.re.l.ſi.

gentur: alimenta conſtituant᷑: eta
tes ꝓbentur:ventris nomĩe ĩ poſ⸗

h. Incertũ eſt.
vt qꝛ ſub cõditio

ne eſt aliqs heꝛes

inſtuutus. ł ałs

hic et ſupꝛa de offi.pꝛe.illicitas.S.veritas.⁊.j.d teſti.l.iij.S.tu ma
gis ſcire ⁊c.⁊ infra ſi.re.l.irruptione.S.fi.⁊ ſimilibo, facto auteʒ
ſibi cognito vt priuato non poteſt.
m Libertas.hoc fauoꝛe libertaus.

n Olet. moꝛte.pꝛimo pomt exemplũ re morte. vt in furti acti

one.que mont᷑ cũ fure.⁊ de actone legis acqmilie.que mo⸗
ritur cũ dante damnũ.vt inſti.ad legẽ acquił.S.his autẽ verhbis.et
idem de actione miuriaꝝ pꝛo imuria atroci vel nõ atroci.hec tamẽ

tempore tollit.vt.C.de iniur.l.ſi nõ ↄincij.⁊ idem ve actione in fa

ctum.que datur in quadruplum pꝛo eo qð ve incendio vel ſimulib⸗
raptum eſt. ſeo hec tempoꝛe tolluur.vt ſubijcit.⁊ infra de incen. rui.

nau.l.j. Item ſᷣm quoſdam ſimulis eſt acuo. que pro moꝛtuo mſe⸗

rendo pꝛoponitur. vt infra de reli.⁊ ſump.ſu.l.liberũ.in fi. Iteʒ no
ta qð dicit e morte.poteſt etiã ĩtelligi e morte rei dvebite.vt qꝛ eꝛat
bos vel ſumile cums interitu reꝰ liberatur. vt infra de verbo. obli⸗

gati. ſi ex legan.de tempore autem ð cit.vt quia dies actioms exit.

ſed quid hec lex adijcit prime im.S.fi? reſpondeo hic moꝛte ⁊ tempo⸗
re.ibi tempoꝛe tm.⁊ facit ad hoc infra de iure vxlibe,.l.ariſto.S.fi.
7. l.git.S.fi.accurſius florentinus.
O Rate. fluminali
p Maue. marina. Zicunt. ſ. aliqui.
q Item ſi res.ſ.actio in rem. Actõnis.ſ.pſonalis.
rMQui quid.hoc eſt aliquid.

ſ Mundinarũ.puta accepit pecuniã a vicinis vt ſuũ frumentum

non poꝛtaret. vt alij carius venderent.⁊ ſic incidit in.l, iuhaʒ de an⸗
nona. vt infra a0. l. uk. ꝛe anno. l. ij. 1.
t ꝓ Reſides.ſtatuere.ſj videt᷑ ꝙ non poſſint.vt.C.e.l.a nul⸗
lo. que eſt contra.ſed dic ſtatuere.id eſt ſtatuta antiqua inch
cere.ſic ſupra e offi.ꝓcon.ſi in aliquã.S.a ferias.
u pꝓp Riche. id eſt precedẽti die Ralendas. qꝛ mc claudebar᷑ vete⸗
mum magiſtratuum muriſditio. ⁊ nouorum incipiebat. licet
prius eligerenmir. vt infra de oditi. ⁊ mon.publius. hodie tamẽ
men ante aduentum ſucceſoꝛis duobus diebus æpomit cingulum

V filemn

wntgz4
ſbiſet
Pchamncpe
☚
16
n

Aedhee⸗
l en

ten

le cor
Ae
aſicrc
conmn
nen
Iunmnr.
wahd.
Cnd
9 ,
ſrdon
Ethel
Mutp⸗
Nlihe⸗
fomana
Pioin
Menn.4
Clleene

u

Mutd
den
Cte
indhe
nune
nſe
Kl
nter

1

un
ſeſtang
noMni
ſimeri
tämmt,
nine
ris;
Noulire /f
nochgit
ſtuucer.
1ſefn. aſ
cſenſ
um. Kat
1ſ a.
. oectain
doh iut

nn le n
feſamgröss t

nliüun
alaeun,

niman
le e
i lu
ra Atae
Aun
dKſnth

nn

Pananunn
udie
nnd
ousmmnid.

emminnh

elneſ.

m

vt in aut de adminiſtratõne.in ſi.colł. vij.
x Conſueuerũt.ſ.ſi pñs ſit ſucceſſoꝛ ſuffectus. alio

ñ in poſſet eti⸗
am poſt kalendas. vt ſupᷣ ve offi. ꝓcon.l.meminiſſe.

ed alia eſt rõ

quare hoc eſſe non poteſt. nam die natiuitans wumm. a ſeptem pꝛe-

cedentibo ⁊ ſeptem ſequentibo non poteſt. ſicut in reſurrectõne wnmn⸗
ni dꝛ. vt arg. C.

eo. l. omnes. ſed om .V t emp eiu dz.

dic ꝙ non ua for
ie eſn nannin 1 Auk.
te.ſic in reſurre Jeg munci
ctõne. nec ibi dꝛ. eſides puinciaxꝝ ex conſue⸗
vel dic ꝙ tẽꝑe hꝰ Q tudine cuiuſq; loci ſolẽt mel

.l. xpᷣe non vene⸗ ſis ĩdemia ps ſtatueꝛe.
rat in vginem. ⸗ 1 is videmiaꝑq; cauſa 1 9 Apian⸗
b 1 ⸗ Rigdie calẽdas ianuaꝛij.ma⸗

tate gariimnn. a giſtratꝰ nec ius dicere: ſß nec
an idem in feꝛijs n 1
an hem in e ſin pkatem facere oſueuerũt.
ſtatutis. qd hic ẽ Sem.

ferijs vindemia

rum a meſſium J feriatis diebo fuerit iudi⸗

catũ:lege cautũ eſt:ne his di

infra arbi.n ebo iudicatum ſit: niſi ex volunta⸗
meis. §. ex opꝛo⸗ rt .
mers. S. er bo te ptium 2 quod aliter aduerſus ea

iudicatum erit:ne quis iudicatum

tis. q̃ ſunt ↄtra.
facere. neue ſoluere vebeat: neue

quia legem ſuꝑi

orelt enabt, q̃s ad quem æ ea re in ius aditum
l. nam mgra. exrit iudicatum facere cogat.

Sem .

Me uis. ſ. . . — .
leno ae. Ratione quidem dimi marci

reus. ac.

a Nacere. ſi eſt amplius i ſemel non eſſe dã
b' Boluere w dam inſtrumentoꝛum dilationem
beat. hoc im ndli compꝛehẽſum eſt. Dʒ vtilitatis li⸗
e ng aa tigannü gratia cauſa cognita: ite
uckcem exegue⸗⸗ rum dilatio tam ex eadem ꝙᷓ ex a⸗
tem. ac. . . . *
end aen . lia ꝓuincia ſᷣm moderationem loco
quod hic de inſtrumentis dicit. accipe large. vt infra de fide inſtrumẽ

ioꝝ. l. j.⁊ de Vhoꝝ ſigniſicanone.notõz.S. inſtrumentoꝝ.
dD Et ueꝝ. qd ſigmificat, quonens opus erit.
lege veluti. S. j.
e Abogerationem. vt ſi eſt ex eadem pꝛouincia dentur tres men-
ſes. ſi ex continua ſex.ſi ex tranſmarina nouem. vt. C., de dila.l. j.
ſed contra.j.l.fi.ſo.vt ibi.

„

1 Emergat. que enim de nouo emergunt anylio indigent. vt in⸗

fra de mier.ac.de etate.S.ex cauſa.a inira te ven.inſpi. lege pꝛima ĩ
g Illnd. a huic. ſic ⁊ ſi mdex dederit omne edictum. adhuc erꝰ ſuc

cæſſoꝛ dʒ vnum edictum dare⸗vt.j. iudi. l. edictum.
h m Dꝛe romano. nora romano. nam athemenſes ab occaſu ba⸗

. bilonij ab oꝛtu arabes a meriche autem. quod eſt mmus ab
ſurdum. vt marchus varro m libꝛo rerum humanarum. gm ioh.
Ert hic loquitur de die naturali.qui habet vigintiquatuoꝛ hoꝛas. vi
dicũt phi.⁊ innuit.infra ad.l.iuł. e adul.l.capue.⁊ infra le vſuca
pi. l. ideoq;. Aruficialis autem incipit a mane vſq; ad veſperss. ſm
romanam eccleſiam. vi in imno beati ambꝛoſij. Lucis creatoꝛ ⁊c.
ibi. qui mane.iꝛunctum veſperi diem ac. ⁊ in pꝛincipio veteris teſta⸗
menn. a factum eſt veſpere ⁊ mane dies vnus. Item illud. dies eſt
ſol lucens ſuꝑ rerram.ac. H

i Lucis. id eſt dei artificialis.⁊ ponit ioha.exemplum cum quis
habuit dilationem a udice. vt poſſu ſe etiam in media nocte pꝛeſenta
re. vel dare pignoꝛa in communi ⁊ ſimilia. ſicut ve facto videmus.⁊
ſic faciat ad titulum de dilanombo. Secus in contractibo.qma ibi ta
cue agitur.vt ſoluatur in die.ergo eſt hadendum pꝛo expꝛeſſo.vt in⸗
fra ſi certum petatur.cum quid. Item ſecus in ſentenna.que ve die
lerri debet. vt in autentico de iuch. S.ſedebunt.colł.vj.ſed quidaʒ ex⸗
bonunt ſedebunt ex neceſſitate.vſq; in veſperis. Si autem generg⸗
uer velis legem hanc intelligeꝛe. multa ſunt exempla. vt. C. ve traſ⸗
aci.l. non minoꝛẽ.⁊ infra ve teſtamẽ.l.ad teſtium. S. poſſe. Item in
emmbus his que complentur ſi tangatur aliqua hoꝛa vltumi diei.

vt infra titulo mo.

vt infra de teſiame ntis.l.qua etate.⁊ infra de manu.l.pria.⁊ de vſn⸗
capioni.l.ideoq;.⁊ d diuer.⁊ tem.pꝛe.l.in vſucapione. Item econ⸗

tra in ülis in quib us queruur tempus de momento ad momentum.

vt infra ee mmo.l.tercia.S.minoꝛem. ⁊ infra de actio.⁊ obligati. l. in
omnibus.accurſius floꝛentinus.
Kk Juus. a f0

rum impartiri ſolet. ⁊ maxime ſi weſt ab ſenne
aliquid inopinatum emergat. unt in foꝛo. vbi red
llud videndum eſt? ſi veſun⸗ auur ius ſiecatnl
ctus acceperit aliquam dilationezʒ ſtrumentoꝛum. co⸗
ꝓPpter inſtrumenta: an ſucceſſoꝛꝛ alenr em. ſci
q́; eius dari vebeat: an vo quia iazʒ licet armatam vel
data eſt amplius dari non poſſit:? mermem. p legale
. . et ſic ſcholares le⸗
magis ſ ⁊ huic cauſa cognita grea ſnbere ol
dDori t. unt. vt argumẽtũ
Dee rõno dies a mechis nocte m Euſtocharuz.
ſncipit ⁊ ſequentis noctis me del aernte lesas⸗ ve
—E nfra de cuſto
dia pte fint itaq; qð in his. xxiſ. m. Eii. vel paſine
oꝛis. I. duãabo dinmnchatis noctido id eſt cuſtoditaruz
Aluce media actum ẽ: pinde eſt qd berſonari vt viee
qnbet . hoꝛa lucis actum eſt. comedant velna

v Apianus. luteꝛ iaceant. vt ſu
G y⸗, traianꝰminutio natura) Ma e offcto hee⸗
i reſcpſit: ferias a foꝛenſib.j 2 faci intrare pn⸗
tm̃ negocijs daꝛe vacatõnem.Ea⸗

dcis iudi.l.cuſto
autem que ad diſciplinaʒ militaré?) a 1

ptinent: etiaʒ feriatis diebo pagen⸗ arizs. hac.
varinter gue onſtoclupcheognita aneunchak
nem eſſe. pluries dari debeꝛe
p Aulus. dollano vider. vi.
mniariig e g armz eo. Olatione. ij . re
Npecuniarijs cauſis omĩb. rir Aelſ.
ibi ⁊ nõ facile am⸗

plius ꝙᷓ ſemel ac. ⁊ infra xe di.l. interdũ.que ſunt contra. Solutio
ᷣm quoſdam. prima datur ſine cauſe cogniuone.vt hic.alie exquiſua
cauſa vt legibus ↄtrarijs. Seo hec non valet. qꝛ nulla ſine cauſe co⸗
gnitione datur. vt. C. e.l.j. in ſi. a.l.a procedente. in fi. eſt em̃ mate⸗
ria dilationũ amputanda.vt.C.d tem.ap.l.ij.in prin. Alij dicunt a
prin.vnam dari fnit ſtatutum.vt hic. ſeo poſtea propter neceſſitatem
ſtatutum eſt vt plures ventur. Tu vo dic ꝙ prima datur cuʒ leui can
ſe cogmtione. nam eoipſo ꝙ petitur gratia teſtium vel inſtrumento⸗
rum danda eſt. niſi euidens aꝓpareat calumnia.a erit otin hec le
nis in moderamine locorum. vt ſupra eodem. oꝛatione.Secunda vo
dilatio ua demum datur ſi pꝛober ſe inſta canſa impeduum in beina.
vt ar. inſra ti.j.l.ſi quis ex ar.S.fi.⁊.l.ſequenti. Huic lecture bene a⸗
ptatur quod hic dicit.ſingulis cauſis.i.ratõibi.vel impedimẽtis.nã
ſingulas rones. 1. caſus. quibus funt impeditus vnica dar᷑ dilatio.
Seo in crimiĩali canſa qua loquitur ſcoa regula. nulla exquiſita
ratõne impedimenti.in ſecunda vel tercia dilatione dabitur dilatio
cum eadem cauſe cognitione. qua data eſt pruma. id eſt m moderam̃
locoꝛũ.⁊ ita ſi bona ſide poſtulari videatur.ſed vlterior cogmuo non
adhibetur ve ꝓbatione impedimẽti in cauſa crumnali.cum non dica⸗
tur ſingulis cauſis ⁊c᷑.miſi in ciuili.Item eſt contra.prime regule.qꝛ
plures debent dari. vt infra de iudi.ad ꝑemptorin.a in auten. vt cu.
ap. co. S. h hoc pñti. colł. viij.q eſt. C. de indi.aut. iubemus. . quõ
⁊ qñ iudex.aut.qui ſemel.⁊ de iudi, ꝓperandum.S. ij. Sob. hic pꝛeſen
ti a poſtulanti dilatio dabatur.in legibo aũt contrarijs abſenti ad eiꝰ
malicam ſuperandam a cõtumaciam pꝛeſumẽdã. Mẽ ẽ contra in au
ten. de teſt. S. quia vo.colł.vij.vbi vſq; ao quartam producuonẽ datr
dilatio. Seo dic ꝙ ibꝛ vna tm̃ erat diiatio infra quam fiunt ſupradi
cie producnones.vel ſi dicas ibi plures dilatões. vt dixerũt ibi qᷣdaʒ.
dicas ſcdᷣam ⁊ terciã dari exquiſita ranone unpedimentr. in quarta
hoc plus eſt.qꝛ inrat.qnta vo nõ dat᷑ Secunde aũt regule qua dicit
duas vel mes dilationes dari in criminali eſt j. j.c adul.l. in crimie
vbi nulta dat᷑. mii cauſa plene cogmta.a tunc nõ datur mii vng. Sʒ
ſpeciale ibi propter eius ummanuatẽ icas ꝙ ſit crimẽ capitale.vt

inſra ve bo.poſ.l.edicto.S. rei capuał.⁊.ĩ.cæ pu b. iu.l. ij. Iẽ qo dixit

n i Nn pecuni

QNQ„

r
TC=l

₰ Po K Nrx „
de NNN8H

de . Penyn

N2 ,1 a

H W1l M1 *V1 5

orcona wr

gae. tutele a ſimnles. aut ſingularis. vt re m

in fine. ſed vtriqʒ ⁊?. ad vtranq; regulã refer. ⁊ de leui cauſe co gni⸗
none intelligas. vt dictũ eſt. Jtem nota ex hac lege ꝙ in cimii cauſa

tot actoꝛ vt reus hʒ dilatoes.ſed ſic nõ in crininali. Primũ tñ fallit

vt.C. tem.in inte.re.l.petende.⁊.C. dił.ſi quando..l.cum a
nobis. Seo nos intelligimus legẽ illã cũ a nobis. in relatione facta

unkainda ae nõ
dat dilatio. cũ om⸗ er⸗ „
nia plene inſtucta dilatio ſingulis cauſis plus ꝙᷓ ſeml
impatori remttan tribui nõ poteſt. in capitalibus au⸗
tuꝛ. Itẽ quaꝛe plu pem reo tres dilationes accuſatori
res in crminali dãʒ poſſunt: ſeo ptria; cauſa
turerñdeo. q: non due dari poſſunt: led vtriq; cauſa
R cito n. eſt curꝛẽ cogmita.
u. vt infra de que ÜR——— .
ſtio. l. j. SF. diuus ſe De edendo. Hica.

uerꝰ. inſra de pe.
l. abſentam. . ..
de requi.re.l.pᷣma
Item ideo plures
reo.qꝛ fanorabilio
res. vt infra de re.
iuris.l. fauorabili
ores.⁊ qꝛ nõ ſic inſtructus eſſe potuit vt necuſatoꝛ. vt infra de excep.
wli. l.pure.S.fi.
o Singulis. vel ſuwomit ꝓ eodẽ pro quo pᷣmo. accur.
pP Cauſis.id eſt inſtanter.id eſt capitulis.vel io eſt impedimentis.
non tamen vltra triennium.

q Be edendo. 1. demonſtrando. ab edo edis dici᷑᷑. Sed quare nõ po

ſuit ablanuũ.ſcilicet de editione.ſicut poſuit in alijs titulis.e pacns
7 ſimiibus? Reſpondeo ideo vt oſtenderet quãdam neceſſitatem im⸗
poni edenti.que non imponitur paciſei volenti. Item quare nõ ſub
