in herede geſtons.vt ſupꝛa.ea.l.iij.S.thoc autem. Reſponderi po/
teſt ꝙ tantum conſequitur quis per vnam quantum per ahaʒ. qͥn
wv competu. non tamen dico ꝙ totiens vna quotiens ala ver. Ded
pꝛima poſino verioꝛ ee.
Directa.i.ſolẽm.
Oo Untili.i. non ſolenni.
p Suꝑuacua.pꝑ.t.de foꝛmuł.C.ſᷣm pꝛimã poſitõem.
q Abaxime. hec dictio maxime ſm vtrãq; poſitionem abundat.
ſic. C. man. t.l.fi. S.ij.als emm innueret ꝙ aliquando vttq;
non haberet eundem effectũ.quod eſſet falſum. Vel dic ꝙ nõ abu⸗
dat. vt dicas ſuꝑuacua ẽ maxime ⁊c.i. illa maxĩa ⁊ ponſſima roe
qꝛ vtraq; acno ⁊c.a ſic aduerbiũ maxime ↄuertitur in nomen.
rx i SBnoꝛante. nõ tm ſciẽte. azo.
ſStipulatus.ſ.noĩe ſoroꝛis. G
AUlit virum liberaꝛet.qꝛ remittere ei vult. idẽ ſi veli ſi⸗

bi cedi actõem. vt.j.mã.l.idẽq;.S.ſi cui.a idẽ ſi alio quocũq; mõ

mutaret obligatõem. vt.j.de iur̃.w.l.mulier.S.fi.

V ſIJrem quam. vendiderit.ſuo nonnne. a putans eam eẽ pe⸗

culiarem.⁊ ideo ſuaʒ.quia ſeruus fueꝛat vendiuus ſibi cũ
peculio.aʒo.Et pone caſũ duobo modhs. Primo vt ſint tm

modo duo reſponſa.j.l.iſta. Secundo ꝙ ſint tria.vt ſtatim dices

exponendo lr̃am. .—
x Se pꝛecio. rei a ſeruo ſurrepte. ⁊ ab emptore vẽdite.

y Aldihi. ratum habenti in ſubſidium re ꝑempta. non aliter m

HBul. vt diximus ſupꝛa eo.ſi pupilli.S.ſed ſi ego. Eſt ⁊ alia ratio
neceſſaria que adeſt.quia iſie emptoꝛ habet pꝛecium eius rei vendi
te ex cauſa lucratiua.vt infra ſi certum petatur.ſi eũ ſeruum.⁊ qð
ſequitur.vt dari ⁊c.incipit ſecundum caſum.
3 Eum eſſei men, credebas ergo tuuʒ quod erat meũ ipo geſtu.

ſolennuate dar

l ⸗

S(ndt “ gh

Edlengl⸗

ongit⸗. .

20

Npaſuinle
Cunepon ton

Minone-Ad,

urnmin e
vind Lce
anto Rrmen
ſogcadi
CrnkA.
4 Mtchr
n nn i,
ueßnichann
ſonnutcdn?
ifmnoy.
5 biſe.
Nonmmeferehi
ſo ſecls ſ ſnn⸗
Glrns aſiut
Nucinum ,
il inhorin
tin ir etlans
or nnſtnröne urar
pcuneranfus.
(Ounh rolnu
1 Lirnratihrftan
fintkonäbetütm
E
(Aainmenhns dan
iemtſcttniccine
Mgug unworei
Gikfernenepru
chmel)ufmnane
müſnann
aulenis
„ Chmcnimin
fiktirſenna⸗
Chuntnitenman
igeneCrdeit
aſihrtuftinnii
rfnnsſcnndngſi
6Cenmmmunnn
Vonhemt aſue
Nlpeurt n mäng
Peltottentangn,
auednnianti

. . ⅝ðð

Bc vin Hrn AQLv D 11 rne. 1
α Pi 1 3 G.. α vyg „

4

i⸗
Grägee

N
nMi ans in
dangen int

ni nmi u

a
dend
õlü
vm Er MNii
SAemvNN
unENN.Ma
1 MrtNe tue
U G..AA/N
S rEns en eNur i
ih 10. 4 ere l
1lü humn Nepentn
1s in Eun Nii,

Cpmi ic.
n ri Miimt
emm Munttg i
Ntdanlimn rn,
ein lungunk⸗
Snnmne MIiN
e ic i⸗
pl,mulas i

vt quia qeditoꝛi meeo ſoluebas.vt ſtatim ponit exemplũ.ſicut ecõ
trario ⁊c.ſᷣm io.Aliter em̃ ſi eſſet meũ negociuʒ vel rati habinone
vel ipᷣa re.vel cura et ſollicitudine.⁊ tu feciſti tuo nomĩe.nõ dat᷑
actio vt dixumnus ᷣm. b. vt.S.e. ſi pupilli.S.quid ̊ inquit pedius.
dabit᷑ ̊ hoc caſu ↄtraria. Sed ⁊ dari poteſt directa. ꝓpter nõ exa⸗

„ 41
7 *3 7 PrAN d. K 1 —

Terao tenet᷑ crimine falſi.qð penam vepoꝛtatõms vel vltimi ſupplicij
ↄtinet. vt infra ad.l.coꝛ.d fal.l.j.j. NH.⁊.S.ſi. Quaꝛto tenet᷑ de crimi
ne ↄcuſſionis.vt infra de crimine ↄcuſ.l.fi. Et his q̃moꝛ modis tenet᷑
q pecuniam vel ſimile accepit. vt infra eo.⁊ generali. Sʒ in alio diſ⸗

G CA MaAL4

ctã cautõem a le

habitione. 2 da⸗
bitur mihi wmi

. 12
gange Xmen reꝝ eſſe veſierit: pᷣcio negocioꝛuʒ
ipſo geſtu. ⁊ vy geſtoꝝ actio mihi dada eſt. Vt da
comra me . c. ri ceberet: ſi negociũ quod tuũ eſſe
Lio Binrhnec⸗ exiſtimares. cum eſſet meũ. geſſil⸗
tiue m iobann? ſes. Sicut eontrario. in me tibi da
ſeo mludinaretur. ſi c hereditatem que ad me
b Soluiſſet. ſ. ptinet. tuam putares res tuas pꝛo
nommne hercdta pꝛias legatas ſoluiſſes: qñq; ve ea

Et ſic nõ obſtat
infra cõmuni di⸗

baur oie Pe⸗ actione agat: vel zueniatur. Quia
u dicas m azo. in extraoꝛdinarijs iudicũs vbi cõ⸗⸗
Vimus ſ ved⸗ ceptio foꝛmulaꝝ non obſeꝛuat᷑.hec
diſti em meam. ſubtilitas ſupuacua eſt. maxime cũ
a wſii ei vtraactio eiuſdem poteſtatis eſt
nre d, eundemq; habet effecruum. —
Scõus qñ eſt bpH⸗ p DOmp.
ert e ünamm Gnoꝛante q;; ſoꝛoꝛe. ſi frater
raliter veſijſſet. negociũ eius gerẽs wotẽ a vi⸗
lme rent v2 ro ſtipulatus ſit.iudicio negocioꝛũ
re re. alte. n al. VBe. vt virũ liberaret iure conueme
R, wr. e Eir
uun e 95 *☚ .
um negorm rati J rem quã ſeruus venditus

ſurripuiſſet a me venditore.
emptoꝛ vendiderit: eaq; ĩ natura

lolutione liberer.

erunt. qꝛ lex coꝛ.⁊ iuł.repe.non diſtinguunt.faciebas ꝑ calumniam.

vel non faciebas.

De calummiatoꝛibus. ſase R gor eiie
vyA Apia. dcuſſiõis.ita vemũ
NNeum qui vt calünie neriei na caſu⸗
cauſa nogociũ faceret: moſe ĩſſtuas vł ñ
vel nõ faceret pecuniaz auſtuuag. Qumto
annũ in quadruplum eius pecunie pumt.ſ. qꝛ crimen
quam accepiſſe dicitur. poſt annũ mehar un noncſ⸗
ſimpli. in factum actio competit. militudinem ſuppli
Hoc aũt iudiciũ.non ſolum in cij vel e oꝛcinem.
— 22 * vVvt iufra ad turpił.
pecuniarijs cauſis:ſ ad publica cri l.ij.ĩ pᷣner. C. ð ac.
mina pertinere pomponi. ſcribit. l.ſi. in pᷣn? Sed an
Maxime cum ⁊ lege iul: repetũda-⸗ vlen E nor eun
rum teneatur: qui ob negociũ faci cium ꝑ alia non. vt
endũ vel non faciendũ. per calum FRenerfoen:
niam pecuniam accepeꝛit. Qui o. ave falſis inui⸗
aũt accepit pecuniã. ſiue ante iudi nollunk mfra
cium ſiue poſt iudicium acceptum Zexrema p alio
tenetur. Sed ⁊ conſtitutõ impe non tollit. quia ex
ratoꝛis noſtri. que ſcripta ẽ ad caſ- alio acro var vi in⸗
ſium ſabinũ.pꝛohibuit iudici. vel rum. . a2 ſi aliud
aduerſario in publicis vel in priunas Item hoc eqicemmm
tis vel ĩ fiſcalibo cauſis pecumiã da pa bun mm cns⸗
re.et ex hac cauſa litẽ perire iuſſit. alia ad fiſci.

n NDui autem. te⸗

uiduũ.l.in hoc in .
dicium. Et e hoc plene diximus ſupra eodem.ſi pupilli.S.itẽ que
ritur. in diſtintõne que dicit de quatuoꝛ modis quibus eſt alienũ
negocium. accurſius.
c Quandoq;. pro quagsz
d Liberer. cu tñ hoc ſtatueris in aĩio ſm.b. ⁊ ioh. Zu dic ꝑ exce
ptõem. 1 ſtatun cũ hereditario noĩe ſoluerit.vt dixi. Et eodẽ modo
hlelligi. S. e. l. qᷓ vtilit.S. ſi. At ibi noĩe tercij.̊ noĩe veri ebitons
eDe calũmiatoribus. dictum eſt ſupꝛa de nego.geſtis. noſtris ab
alijs bona fide.nũc qñ in iudicijs ad noſtram leſionem ⁊ ꝑ calumã
audi. Et nota ꝙ in duobs caſibo im̃ loquit᷑ hic tiuu.ſ.qñ accepit pe
cumiã. vt faceret quis negociũ ꝑ calumniam.⁊ quando vt non face
ret.vt infra eo.l.j.in pꝛincipio. H
f1i n eum. niſi ſu parens vel patronus vel ſimilis. vt. j. de
obſequijs.l. ꝑarens. Puto iñj eos hoc caſu teneꝛi acti. in fa
ciũ generali q dat in ſubſidm.q̃ in multis aruculis admit

tit. vt.j.de pᷣſcrip. ver. quotẽs.⁊. C. e ſac?ſanct.ec.ſancimus.ne

lucrentur hmoi ꝑſone mique.vi infra ve wolo.l.non debet. in fine.
7. l.ſequenti.⁊.C. dolo.ſi ſuꝑſtie.⁊.C. v iure w. l.j. Sed an in
hoc caſu hec ſubſidnaria dat᷑ in quadruplũ.poteſt dici ꝙ ſic. vt.j.
te furtis.ſi quis vxon.S.j.licet marito in vxoꝛem penalis nõ vet᷑
vt.C. rerum amotarum.l.ij. M
g Mon faceret.cũ ſacẽ vellet. Sed an qͥ edit vt faceret teneat᷑ ſi⸗
mili pena? Rn. tenet᷑.vrt ar. C. e epi.⁊ cle.l.ſi quẽꝙᷓ.in fi.⁊.C.ð
pena iudi. auten. nouo iure. ⁊ infra.e.l. S. ſeo ⁊ oſtitutio.
hb In quadruplu. an tom ſit pena vel nõ dic. vt. j.l.ĩ hẽdẽ. S. fi.
i Annum. vtilem. vt infra. e.l. annus.
k Competit. ei qͥ vedu vinõ ſieret.⁊ ei ob cuiꝰ malũ vel bonum
fun datũ. vt. j. e. ⁊ generaluer.S.illud..l.ſi qͥs ab alio. Sʒ an hec
actio infamet.quidã ꝙ ſic.vt diximus ſupra.S.de infa.l.j.
IDVoc aũt.crimina.ſi quis accipiat ob ea inſtituenda vel non in
ſtituenda.accurſius flo.
m Alaxume. ob negocium.criminale vel foꝛſan pecumariam. vt
infra ad.i.iuli.repetun.l.antepe.ibi iudiciũ capitis ⁊c.ſed. H.con
tra.Ei nota ꝙ hic tenetur quinq; modis. Primo hoc edicto. Se⸗
cundo.l.iuł.repetunda.vt hic.que unpomi penam extraoꝛdmari
am. vt infra ao legem iuliam repetundarum. l. lex iulia. S. hocdhe.

.

. net᷑. ſacit ſupᷣ le pa⸗
tis.l.iut.gen. S.ſj ſi fraudandi.a infra de pecuł. ſumma. S. pe.

o De a conſuuno. noſtri ſcilicet antonini.que eſt.C. v pena iu.
qui male.l.j.
. Adduerſario.non pᷣncipali. ſed eiꝰ ꝓcuratoꝝ. vel aduocato. qᷣ ⁊ ad⸗
uerſarij dici pñt ⁊ tenent᷑ dño cauſe hoc edicto cuiꝰ ſunt ꝓcuratoꝛes.qꝛ
pecuniam acceperũt vt eis facerẽt negocium ꝑ calumniam.i. vt pate⸗
rent᷑ ſe vmnci.⁊ hic qͥ edit pum᷑ᷣ. vi ſubijcit.
q Saꝛe. 1 conſequens eis acciꝑe.

r Litem perire.niſi ille qͥ vedit ↄfeſſus fuit.tunc em̃ in enentum lu
tis meret᷑ veniã.vt ĩ aut.vt liti.u.S.ij.col.ix.Et ↄtinua ſeq̃nna bis.
naʒ ac.q.ð.ſine dubio lis perit.vbi ꝑ calummaʒ facta eſt ↄuentõ linis
1. receſſum eſt a lue ꝑ coꝛruptelam. vt.S. ꝓxi.S.nam ⁊ ſi nõ ꝑ calũniã
ſit facia.adhuc dubiũ eſt. ⁊ hoc eſt.naʒ ⁊c. Et dic caſum ſic. in hoc vbꝛ
ſic loquit᷑. nam ⁊c. Oñs litem calũ.inſtituit.⁊ poſtea ꝓcuratoꝛem oꝛ
dinauit.qͥ ꝓcuratoꝛ trãſegit.hñs liberam admiſtratõʒ. vt ſupᷣ de ꝓcu⸗
ra.l.ꝓcuratoꝛ cin li.vel ſpãle mandatũ.vt ſupᷣ de pac.l.reſcptum.S.
fi.ałs em̃ non poſſet tranſigere.valet qͥdem hec tranſactio potius in
ſpecta bona fide ꝓcuratoꝛis.ꝙᷓ mala dñi.vt infra e õhen. emp.ĩ hurꝰ.
⁊ infra cæ edił.edi.l.cum mancipium.a ſic aduerſariꝰ exponet᷑.vt ſupᷣ
ſcʒ ꝓcuratoꝛ aduerſarij. Sed quid ſi iſe wminus liuis tranſegerit?
dic ꝙ valet ſemꝑ tranſactio.niii in caſu quanw.ſ.actoꝛ calummoſe a⸗
git quo caſu non valet.⁊ poteſt dici hoc edictum habere tũc locum. vt
infra de ↄdi.inde.l.in ſumma.S.j.Secus ſi nulla dicat᷑.qꝛ ideo ⁊æ ci/
uili crumne nõ licʒ trãſigi.vt..de gᷣhen.⁊ ↄnnt.ſti.ſi qdem. in fi.tc
em̃ non cadit in hoc edictum. Et vt plene ſcias qñ locũ hẽat hoc edictũ
vt peat lis:diſtingue.An dem ꝓcuraton vel tutonꝝ vel aduocato adueꝛ

ſarij.an ipi aduerſario. Prꝛimo caſu litẽ ꝑw.vt h.⁊..xæ iure fiſ.l.in

fiſci ⁊.l.eiꝰqͥ.j. N. Idem ſi vedi iudici.viꝙ me indicet. Idem dico 2 ſi
ſimplicii dedi.vt ꝓnuciet.lʒ.m. dixerit.vi.j.de ↄdi.ob tur.cau.l.ij.S.
ſi. Sʒ ⁊ actõ de wolo ad dãna. a ad expẽſas me dat᷑ dño.ſiꝓcuratoꝛ ñ
7 ſoluẽw.vt.j.de wlo.l.⁊ elegant᷑.S.pe.Jn duobo m̃ caſibo luẽ ñ ꝑx
Pꝛumd ſi ſpõte fui ↄfeſſus.vt.C. de pena iu.in aut.nouo.Aliꝰ qn dñi
volũtate trãſegiſſeʒ. In ſcðo caſe u. qn ipſi aduerſano. ſemꝑ valet trãſa.
vt ꝑ totum ti.de trãſa.im. C. ⁊. ff. miſi ĩ caſ⸗ u. vt. . de odi.inde.ĩ ſum-
ma.ĩ pᷣn? ct hoc ſi cã erat pecũiaria. Si vo crialis.⁊ poterat trãſigi.

7

vt quia ingent penam
tum. vt. S. de bo. eox.l

ſangninis. valet tranſactio q; tum ad accuſa
j. Sed accuſatoꝛ incidu in mrpił. æ maxime

ſi innocens erat accuſatus.nec ꝓbarũ eſt crunẽ in eo. SDi vo nocẽs.
nõ tenet᷑ hoc edicto.qꝛ pcta nocenti ⁊c.vt.ĩ.œ imur.eũ q. in prin.

incicdit iñ in turpił. vt.
ſi innocens erat. ſi·
m crimen fuit pro
batũ. vt. I. ad tur⸗
pil. l. j. S§. ncicht.
Si vo tranſigi ñ
poterat. vt qn crim̃
crat capitale.nec 1
gerit. ſ. ſanguis pe
nã.vt. C. & nanſ⸗
gc. l.iranſigere.ac
cuſatus habet᷑ ꝓ co
feſſo. vt. j. de pua
ri. l.ſi. ⁊ ceſſat hoc
a Aduerſari.i.
pcuratoꝛ aduerſa

TI.
e Pro pecuma.
large em̃ dꝛ pecuũia
nij. 1. C. ve dſtit.
pe. l. i.i fi.
c ꝗq Uin en.
liberatus ſit. vt. j.
V reg. iur. l. ſi qs
obligatõne. dic p
acceptilatõem. vt
Diſſerat a ſequenti
l. S. hoc ecicto.
dD AEltẽda data.
nã inter vſuriũ re
miſſe videt᷑. ⁊ ſic ẽ
argu. ↄtra mgros
q q facit. j. de le⸗
S j. l. ſi ſeruꝰ le.

Tgenera
liter. ſine
fecit ſcilʒ caluũnioſe
ſSiue nõ fecit.
2 ſi pumt᷑ poſuũ.
licet nõ ſequat᷑ effe
cius. vt. S. de po⸗
ſtu. l.j. S. iteʒ ſena

.

cus..S.qð qᷣſq; i

E. de adul.l.ſerui. Item nõ incidit in turpij.

MNam ⁊ tractari poteſt.ſi aduerſa

rius nõ ꝑ calũniã: ſed tranſigendi

animo pecuniã accepit:an ↄſtitutõ

ceſſet:⁊ puto ceſſare: ſicuti.hoc q;

iudiciũ.neq; em̃ tranſactionibo e
interdictũ:ſed ſoꝛdidis cõcuſſioni⸗
bus. Pecumiãã aũt accepiſſe dicũ
etiã ſi aliqͥd ꝓ pecunia accepiſſet.
p Alul?.
Vin etiã ſi quis obligatione
liberatus ſit: põt videri acce
piſſe. Ydemq; eſt ſi gratuita pecu⸗
nia vtenda data ſit: aut minoꝛis lo
cata:vẽditaue res ſit:nec refert an
ipᷣe pecum acceꝑit: an alij iuſſerit

dari: vel acceptum ſuo nomine ra⸗

tum habuerit. v Apia.
X generaliter ideʒ erit ſi qᷣͥd
om̃io ↄpendij ſenſit ꝓpter B
ſiue ab aduerſario ſiue ab alio quo
cunq;. Si igitur accepit vt nego
cium faceret. ſiue fecit ſiue nõ fe⸗
cit tenet᷑: ⁊ qui accepit ne face ret:⁊
ſi fecerit tenetur. Hoc edicto te
netur etiam is qui œpactus ẽ. ve
pactus aũt dicit.turpiter pactus.
Illud erit notandũ ꝙ qui vædit
pecumiam vt negocium quis pate⸗

ret᷑.nõ habebit ipſe repetitionem.

ur̃.l.uj.in prin.ſed ar.õ.de his qͥ no.infa.l.qͥ aũt.

g Tenet. et ſic nota ꝙ qui accepit ſemꝑ renet᷑. ſiue ꝑ dduõnem ob
turpẽ cau.ſiue ob cauſam.ſiue ꝑ hoc edictũ.ſed nõ ſeinꝑ agit qui de

qdit. vt. j. e. S. finali.

h NHoc echcto.pactus.ſ̊ q̃liter hic in qdruplũ tenet᷑. H. bñ. vt.j.e.
ii q ab alio.ĩ fi.j.rñ.nã rcepiſſe vr.vi.j.de his q̃ ĩ frau.cre.l.j.ĩ fi.
Illuod. turpuer em̃ fecit. ⁊ iia in pari cauſa ponor eſt æc. vt. j. l. ĩ
heredẽ. S. fi. Sed quid ſi dedero quio ſub hac diſiũctione vt ſibi non
ſieret. aut illi fieret negociũ ꝑ calumniꝗ. aut ſub hac ↄiunctõe.vt ſibi
nõ fiat. ⁊ vt alij fiat? Endeo vt diximus in ſimli.j.⁊e cõdi.ob mr.

k Duobus iudicijs. i. duabo actiomb in facũ.

I hb Ec actio. duob mocdis pot legi hec lex. Primo vᷣt hec actio

in factum non detur heredi etiam m ſimplum. ⁊ ꝙ dicit repe
tere põt.ſ.ꝑ ↄdi.ob tur.cau.⁊ ꝙ dicit.qꝛ ⁊c. melior raiõ videt᷑. quia
ad vindictã im dari videt᷑.vt in actione imiuriarũ.ſimilis rano ẽ ꝙ;
ideo vna nõ viur. qꝛ alia datur. vt.j.vi bono.rap.l.ij.S.vlt.in fine.
Secũdo dicas qð eſt verius.ꝙ hec regula que eſt in prmmcipio reſtrĩ
gitur ꝑ ſubſequens. quia. vt ⁊ ałs.j.de acquir. poſſeſſione.ſi is qui
7 qð dic t in ſine repetere poteſt.ſcilicet actione in facium ex hoc edi
cto.it ſᷣm hoc queritur ſi turpitudo verſet᷑ ex parte dantis? Gn?

nõ dat᷑ danti. nec eius heredi conditio ob turpem cauſam. vt. j. I. p⸗

xuma.S. fi. nec ex hoc echcto.vt.S.l.ꝓxima.S.fi. Seo an dabit᷑ here
di eius ob cuius malum dano facts fſuit? Fndeo ↄdino ob iurpẽ cau
ſam nõ.qꝛ vt ↄditio talis vel ſimilis det᷑.opoꝛiʒ aliquio geri ab eo cui
dat᷑.vt.ĩ.æ ↄdi.inde.ſi in area.m prin.quoo hic nõ ſun. Dic ergo
acti. in factũ dari ex hoc edicto heredi etiã in quadꝛuplũ infra annũ
nec dicas ꝙ ſit ad vindictã.cũ em̃ iõ de᷑ ꝙ ad eũ ꝑuenit.non põt di⸗

ci ad ſolam vindictã dari. qccurſius.

—–

m heredi dantis. vt non ſiat calumnia. neenr.
n Poteſt. ſcilicet actione in factũ ex hoc edicto.

mor. fuerit. l. j. a. ij. 7. ij.
p Ex toꝛquebuur. vt hic ⁊.j.qð me. cau.l. quod autem. a.. qd

un piter em̃ fecit. Sed ei dabit r⸗ gama nnenmo dun
petitio.ꝓpter quẽ datũ eſt. vt calũ iquo tudice vicit
nia ei fiat. Quare ſi quisa te pecu⸗ Sedcuidabid?
niã accepit: vt mihi negociũ facerz awimefſ i

⁊ a me ne mihi faceret:mihi duobo
iudicijs tenebi᷑. Aius.
Ec actio heredi quidẽ nõ cõ⸗
petit:qꝛ ſufficere ei vebʒ. ꝙ eã
pecuniã quã defunctus vedit repe⸗

cius. Puto tam
magis alteri par
ti. vt et. . l. gene

argumentu. j.
luit.l. fi. . X

4 q Sed puter.
tere pot. — v Apianus actionez. 1. in fa⸗
Nheredẽ aũtapetit in id qd r Ee ecleno
d&0d eũ puenit. Mam eſt ↄoſtitu b mrpẽ cauſzz.
tum turpia lucra ab heredibo q; ex opientis.
toꝛqueri:licer crimi tſ wqi nem,
toꝛqueri: licer crimina extinguan? ni faceres negoci
vt puta ob falſuʒ teſtimomiũ vł iu⸗ nn P calummã.
dici ob groſaʒ ſmſiam datũ. herebdoi ob roen –

extoꝛquebit᷑.⁊ ſiqͥd aliud ſcelere qJ, lL...
ſitü ẽ. Sʒ pter hãc actõʒ. clitio t. Danno. veln

cõpetit.ſi ſola turpitudo accipiẽtis uucten nmalen
vſet.naʒ ⁊ ſi dantis.melioꝛ cã erit diee vel aauer⸗
poſſidẽts. Querit᷑ ſi fuerit cõdictrũ vr. eliian
vtrũ tollat᷑ hec actio:au vo in tri⸗ v Quer con
plii dada ſit: an exeplo furis. ĩ j⸗ ganz melrche
qruplũ actoz dam? 7 aditoez. Sed ob mrpe cauſaz.
puto ſufficere altutrã actõeʒ. Cbi x inum to
latur. caute no⸗

ant oditõ ↄpetit. ibi poſt annũ nõẽ tra mes queſthe⸗

neceſſe dare in facuum actionem. an in oiun aus
. dgruplũ tollat. vł
g Aius mme ſimpt ve

m mhiluʒ hec a⸗
ctio in ſactum ꝑ
ↄditionẽ ob tur.

NMnus aũt in ꝑſonam quidẽ

cauſam ad quas ofuſe reſpondet dicens. ſuffcere ad alterutra.
expone.i.alterãm. ⁊ hoc.ſ.ꝙᷓtum ad rei ꝑſecutõnem. ſed in pena

durat actio.vt ar.j.de furti.ſi pignoꝛe.S.cu furti. Et ſic eſt reſpon
ſum ei qð innint iu ſcᷣa ⁊ nõ tercia queſtione. nec ei qð innui in
pꝛima. aʒo. Alij dicũt vnã ꝓꝛſus ꝑ aliã iolli. lʒ em vna ad rem. alte
ra ad penã æt.tñ eſt vna ordinania. altera extraoꝛdi.⁊ w tolli vr.
vt.j.nau.cau.ſta.l.idem.S.fi.⁊..qð me.cau.l.metum..licet.et
ſic reſpondet᷑ ei quod innun in puma. non ad id quod innintin ſe⸗
cunda et tercia. Sed prima verioꝛ eſt. IRtem nunquio totuʒ quadiu
plum eſt pena.an ineſt rei perſecutio. vt in actiõe quod metus cau
ſa.quidã dicũt totũ eſſe penã.vt in acn.furti. vt. j.eo.ſi quis.ab
alio. in fi. j.reſpon.a. S. item ſi ſilms.in fine.S. Cui opinioni illud
ſolum obſtat.quia poſt annum datur in ſimplum. quod videt᷑ eſſe
rei perſecutio.qð quadruplo in ſit infra annum. vt infra quod me⸗
tus cau.ſi cum.S.j.in pꝛincipio.Seo dices tunc ꝙ illuo ſimplum
ſu pena tempoꝛe minoꝛata. Alij dicunt qð eſt venius.qdð non eſt to⸗
tum quadruplum pena. a quod dicitur dicta.l.j. ſi quis ab alio.
verum eſt ꝙ vnus in quadruplum agit. alter in ſimplu.qͥ tamẽ pri

us exegerit.claudit alij viam agend ratione ſimpli.vt.argu.C. de

condi.fur.l.j.Secundam approbo. Tlel diſtingue. an agat vna p⸗
ſona vt hic.an diuerſe. vt inira ſi quis ab alio.argu.inſra e condi
tio.inde.l.iulianus.in fi.
y Ubi aũt. opetit.vt qn cædi ne mihi fieret negoci

„ E d- ret negociũ ꝑ calũniã.
3 Poſt annu. ſed infra annũ forte dat̃ in tiplu ſᷣm qo.

a à nus. ageret᷑.ſ. calumnioſe. als valeret ranſactio. vt di

xi. Z. e. l.j· S. ſed ⁊ ↄſtitutio.

. .

b Cognouit. ent ergo hic annus a principio ſui vtilis. ad ſm p⸗

greſſum ↄtinuus. ſicut et in biduo vel triduo dato olim adj appeł.

vt,/· quando appel⸗ ſit, l. .S. dies, Ded in edili acn. atrachco. quia

.
häl.
.l⸗ſ⸗

raliter. F. llud. et

,,elei ttiet
net i geoſt

v
n ſen ien t

ſEpeet.bo
un ait

lcerti

eto N,
numli
iit ſtini
acging. ,
uunſcut ſie

tiſamyae mie

tligexh
Mamanmd
Em
henmn 6 Eu

ſira mmam. a

N onnn

loagem.
Cumuenmidn
ſunſten)
GenzK
lihek t. N
Enrhlhnd i
OMpee e
lettecun
ikren fih
i Miu⸗
itlzcouuin⸗ ſte
li fefe
ſceiiſuuo.
wn mein
Elhräcl orhe
Ei,re u
lgist Gel
nliene .
inf eatiä.
MoKmlät.
nrüiſtin
iſäfe
WNN
Huirnacncſemn
Scntbmmte.

rnu,
nini
itaſtamiii e
WANNN i

es. iifnin
Fum 1 geani
uger al in
tG gueſtone ut
ſs ai oll heñt
l
Uif. ne an.LNN
Imu. 1 0 1ot
rurd,Jemnunqenn
eng Nin iͦeli
Nn dcn.furt. . 40
iins in ine )
nnur n inſin
Uirunfta anmnun Ii
4 Snis /

lex dicit ſimplicit vtile tpᷣa eſſe.vt infra &e edił.edi.ſoendum.S.ſi.

=

a.l.cum ſex. vnde dico ſemꝑ vtile. licʒ qdam odicant.
IſQꝗ qs ab. faceret.ſ.calummoſe.
d MAeo. ſ. ſpãli. vt differat a ſeq̃nti caſu.

e Ratum habui.n

fRepetere. qdᷣ
edit. vł ↄoditni ob
tur. ca. vel certi
ↄdi. vel ac. in fa⸗
cium vel er̃ ex heᷣ
edicio.ar.S. e. ⁊
generalii.ĩ fi. Et
ſic nota mirabile
ꝙ repetit᷑ datũ cã
pietatis. vt ⁊. C.
e nup. l. pꝛeʒ. h?
at᷑ iõ qꝛ vſat᷑ deli⸗
ctum accipientis.
vł dic miſcoia fu
it q̊ ad meꝓ cuiꝰ
vtilitate dabat. ñ
q̊ ad eum cun da⸗
bat. ac.

Et me. ob cꝰ
onum datio fa⸗
cta eſt.
h In ädruplũ.
I. inrra annum.
naz poſt annum
nullo mõ agam.
cum totum q̃dru
plum ſu pena. lʒ
qͥdam ) vt dixi. S
e.l.ĩ heredẽ. S. fi.
vł dic vt ibi nõt.
Dʒ hec pena. an
ſit hodie coꝛrecta
ꝑ aur.C. de pena
in. aut.nouo iuẽ.
vbi alia pena im⸗
pomt᷑. Neñ qꝛ il⸗
la pena pᷣſtat fu
ſco. hee at᷑ puato.
nec ẽ caum illa le
ge. vt hec actõ tol
lat. vt. j. de ac. ⁊
ob. l. qᷣtiẽs.⁊.C.
de ſepul. vio.l. üj
nau. l. q̊ loco. S.

ſi. ßm yr. Pt enã

dici. vt ibi loqjt.
cum dam eſt iuch
ci tm̃. hic cu pua

eq; potui.q; non eſt meo noĩe geſtum.

eius qͥ dedit pecuniam ne ſecũ age
ret᷑:ex eo tꝑe cedit.ex qͥ edit.ſi mõ
ptas ei fuerit exꝑiundi. In illius
vo ꝑſonam.cũ qͥ vt agat᷑ alius pecu
niam vedit.dubitari pt᷑:vtꝝ ex die
date pecunie numerari vebeat:an
poti' ex q cognouit datam eẽ: qꝛ q̃
neſcit is videt᷑ expiundi ptᷣateʒ non
hꝛe:⁊ veriꝰ eſt ex eo annum nume
rari ex qͥ cognouit. p Au.
Jqs ab alio acceꝑit pecuni⸗
am. ne mihi negociũ faceꝛet.
Siqͥdem mandato meo ei datũ ẽ.
vła ꝓcuratoꝛe meo oĩm reꝝ.vł ab
eo qͥ negociũ meũ gerere volebat:
⁊ ratũ habui. ego vædiſſe ĩtelligoꝛ.
Si at᷑ non mãdato meo.aliꝰei:licʒ
miſcoie cã. vederit ne fieret: neq;

ratũ habui.tũc ⁊ ijm peteꝛe:⁊ me

in q̃druplum agere poſſe. Si vt
filiofamił.negociũ fieret acceptuʒ
eſt:et᷑ pri acno danda ẽ. Iteʒz ſi
filiuſfa.pecumiã acceꝑit. vt faceret

negociũ:vel nõ faceret:in ipᷣm iudi

ciũ dabi.Et ſi aliꝰ noĩe meo ei œe⸗

rit ne fiat:tunc ⁊ ipᷣm repetere.

me in q̃druplum agere poſſe. Cũ
publicanꝰmãcipia retineꝛet:data⸗
qᷓ; ei pecunia eẽt:q̃ ñ eberet᷑:⁊ ipᷣe
ex hac ꝑte edicti in factum actione
tenet. v ALpi.
ab eo qꝗͥ innocẽs fuit ſb ſpẽ
crimĩs alicꝰqð in eo ꝓbatuʒ

to tm̃.qð non placet. qꝛ h̊ titulus generalit diẽ cuicunq; der. vnde
pᷣma verioꝛ eſt. Item eſt inſti.c act.S.omnes.ſ hic nulli dat᷑ vlt
q̃druplum actio. ag. . äs
1Si vt filio. eniam patri. quo ad exercinum.eſt tamen actio filij qᷓ
ad wmmium. etiam mre veteri. vt infra de actiombo. ⁊ obligatõmi.

l.in factum. accur.

k Item ſi filius. vel nõ faceret. calumnioſe ſemp intelligas.
lEt ſi auus.nomme meo. ałs nomme meo. ałs mandato non

meo. accur.

m NMe ſnat. ſupple.⁊ ego non habui ratum. als ego ſolus agerez.
vt ſupᷣ in pᷣn? huiꝰ.l.ꝓut habes nomine meo. vᷣm aliam. idem q̊ ad
quadruplum.vt ſupᷣ quia nec ratum hꝛe potui.

n Poſſe. hic eſt arg. ꝙ totum jjdruplum ſit pen1a.
o Cum publicanus.publicanꝰ eſt qͥ publico fruit᷑. vt infra de pu⸗

bli. l.j.S.j.accur.

p Abancipia. ſ.alicinꝰqͥ bene ſoluerat tributum.
q Pecunia eſſet.ſ.ob macipia reſtituẽda.calũmari em̃ videt᷑ miq̃
retmnendo m yr. Et videt᷑ ſpãle in publicano. vt hoc edicto tali ca⸗
ſu teneat᷑.non ita foꝛte in ſumilibo.ſ̊ hʒ locum ↄditio ob tur.cau.vi
E. d dc. ob tur. ca.in.l.fi.⁊ infra e ↄdi.ob tur. cau.l.fi. Et hoc
qñ ſponie fuit data.ſi antem ꝑ vim. habet locum edictum. de publi.
in duplum. ⁊ hoc nihilominꝰ. vt infra de publi.l.j.S.j.Alij dicũt h̊

ex hac ꝑte edicn.ſ.

Är Ecdicri. poſiti

e pub. ß tunc non faceret ad ti.iſtum.
ſup.l.j. accur.

ſI ZDab eo innocens. ſi nocens. nõ puni?᷑ pena de qua dicit᷑ in ſi

ne huius.l.qꝛ pcta nocenuũ.ac.vt.j.x imur.l.eũ qmi.ſed in
turpił.incidit.vt.j.qad turpił.l.j.S.j.accurſius flo.

t Drobatũ nam et ſi ꝓbatumeſt. ſi mnnocens eſt.nõ pumt᷑.vt.j.ad
turpił.l.j.S.incidit.⁊ ſic duob caſibus non punitur. H

non eſt. pecuniam acceptaʒ is cuiꝰ
ůe ea re notio ẽ edoctꝰ fuerit:id qð
illicite extoꝛtũ eſt.ſᷣm edicti formã
qõ d his ẽ qͥ pecuniã vt negocium

faceꝛẽt aut nõ faceꝛẽt accepiſſe dice

rent᷑:rſtitin iubeat:⁊ ei qͥ id ↄniiſit
ꝙꝓ mõ vlicti penã irroget.
E ſeruo qͥ ac⸗ pꝓp Api.
cuſat᷑ ſi poſtulet᷑ qᷓſtio habea

tur: quo abſoluto in duplũ pcij ac⸗
cuſatoꝛ dño damnat᷑. Dʒ ⁊ citra p⸗

cij extimatõeʒ qꝛi᷑ de calummia eiꝰ
ſepatum ẽ em̃ calumnie crimẽa dã
no qð in ᷣno ꝓpter qſtionem dvomi
no datum eſt. ́MD

Incipit liber quartus
Be in integrũ reſtitutione.

Tilitas hꝰ
tituli non
eget omen
datõe . ipe
em̃ ſe oñdit
Maz ſub B
titulo plu⸗
rifariaʒ pᷣ⸗
toꝛ hommibo. vel lapſis:vel circũ⸗

ſcpᷣtis ſubuenit:ſiue metu: ſiue cal
liditate:ſiue etate:ſiue abſentia in-

ciderint in captionem
H p Aulus.
Zyue per ſtatus mutationem

vV 6.ſ. udex.
x Toꝛmã. que eſt
S.l.j.accurſius.
y Irroget. e? or
dinẽ.ſ.de crimĩie cõ
cuſſioms. vt. j.de
ↄcuſ.l.fi. vel repe⸗
tundaꝑ. vel etiam
oꝛdimnariaʒ. vt dixi
S. e. l. j. S. j. ac.
x d SSſeruo.
ſ. eius qᷣ c
⁊ ſic dicũt wominũ
accuſatũ.⁊ ſᷣm hoc
aliud in adulterio.
qꝛ tũc ſimplũ tm̃ p
ſtat᷑.vt.j.æœ adul.
ſi poſtulauerit. in
prin. 27. S. ſi reus.
Tu dic nil ſubau⸗
diri.⁊ aut ſeruꝰac
cuſat᷑.aut extrane
us. aut dñs. Prio

caſu emẽdatur in

du plũ ab eo qᷣ pen⸗

it toꝛqueri caluni⸗

oſe. vt hic ⁊. Ij.
adul.ſi poſtulaue⸗
rui.S.fi.⁊.C.e.dv⸗

minis. Scdo caſu

fit eſtimatio.⁊ me
dha pars emendat᷑
ab accuſatore.⁊ a⸗

lia ab accuſato. vt

j.e.l.ſi poſtulaue⸗

rit.in prin. Tercõ

caſu qñ eſt accuſa⸗
ti vel patris.cebet

publicari ptꝰtoꝛtu

rã tm̃ ⁊ dño ĩ ſim
plum emẽdari.Et
põt hoc dici ĩ om̃i
crimie verũ. vt. d.
lI. ſi poſtulaueꝛit.S.

iubet. 2. S. idez. 7.

S.ſi reus.⁊. C.qœæ
adul.l.iij.in fi.
g In duplũ. ſ. de
terioꝛatõms.

ſimilitudmem ao hũc ntulum. vel dic actione in factum.
c Sʒ ⁊ citra.id eſt preter.vt.j.de pigno.ac.l.j.in fi.
d Sepatũ.nõ ſic.C. de wona.inter vi.⁊ vxo.l.ſi maritus.
e Calunie.qð eſt extra ordinariũ vel oꝛdinariũ. ad ſimilitudinem

ſupplicij. vt. C. e accuſa.l.fina.accurſius.

Be reſtitunone in integrum. dictum eſt.S.d negoẽ.geſt. ab alijs
qualiter rata habere cogamur.nũc qualiter a nobiſipis etiaʒ geſta ra⸗
ta habere nõ cogamur.ſed reſcindere penmus.accurſius.
v Tiluas huius tituli.i.huiꝰ edicti qð nõ habemꝰq̃ ad vba.
H Oſtendit.vnde ab alio oſtẽdi ncc̃e non eſt.vi.C.qñ ⁊ qui.

quar.pars.l.ij.in mecho.l.accurſius.
i Sub hoc ti.ſ.gnãli.vt.n.gallina ↄgregat pu

llos ſuos ſſᷣ alis ſie

hic ti.ↄpᷣhendit ſeqntes vſq;ʒ ad n. xe arbitris. Alij dicunt ſub hoc.i.
pohpuũc. ſic. .ſi cer. pe.l.j.⁊..de midi.l.ij.S.r̃cuꝑande.nõ eſt vis.qꝛ

in idem recidit.

k Plurifariã.i.pluribo mochs.nã qñq; iure acti. vt.. ti.j.⁊..ti.
ij.qnq; iuchcis officio.vt.j. mmo.il.ꝙ ſi minoꝛ.S.ſi.
TLapſis.ſui facilitate. Circũſcripnis.aduerſarij wlo. accur.
m Adetu. de quo babes. j. ti. j. Zalliditate. e qᷓ habes.j. ti.ij.

n Etate.⁊ d hoc eſt.j. mino.accurſius.

o Abſenna. qᷓ eſt infra.ex qᷣ. cau.ma.i=t nota ꝙ; abſentia mea. k
aduerſarij dat mibi ĩ itegrũ reſtoem. ſ im̃ wolus aduerſarij. nõ meꝰ.
p ſJZue ſtatus. in libertate aduerſus quã.vel pro qua qs reſti
iiuar. non habet locũ hic ti. qꝛ cũ res mutat ſtatũ.nulli reſtõi

kij

locus eſt. vt..de mino.ſi ex cauſa.S.papi. 7. S. aduerſus. q̃re dicũt
quidã pom exemplũ in minoꝛe arrogato. vr infra de mno. l. uj. S. ſi
quis. vᷣm aʒo.⁊.h. Alij dicũt.vt..æ capi di. l. legatũ.⁊.l. eas.ſed
certe ibi nõ perit actio.⁊ 10 nõ eſt nccria reſtuntio. Zu dicas ꝙ hoc
pomt H ꝓpteꝛ ti. ulũ qͥ eſt infra v ca. di. vbi eſt locus reſtuutoni. vł

ʒ eundẽ qñ ẽ mini⸗
ma ca. di. ł aliũ
ad quẽ bona capi⸗
re minuti pueneꝛt
vt.. de cap.di.l.
lj. j. R.⁊ S. j . 7. l.
tutelas.S. ſi liber⸗
Erroꝛem. e qᷓ
dic. vt. J. ð inſti. l
habebat.ĩ fi. j. H.
. j. qñ act. & pe.ẽ
an. ĩ. l. j. S. qſitu.
b o Anes. (9
gnira. in ꝗᷣ
exigi pñtia vtri
uſq; ptis. et alia qᷓ
habes infra de me
no. in cãe. j. J. cã.
C Aptoꝛe. hodie
etiã a velegato. vt
C. vbi ⁊ apõ quẽ
.l. fi. accur.
dAVere ſint. ſed
nundqo põt eſſe ve⸗

ra ⁊ tñ non iuſta.

vt ſi facio velu re⸗
ſtitui. vt. J. de mi⸗
no. l. verũ. S. item
nõ reſtituit. ⁊.l.
ſi. S.nõ ſꝑ. ⁊.J.
iureinr. nã poſtea

S. ſi qͥs minoꝛ. iq̃re

dic Em io. vere.· i.
iuſte. ſic inſti. qin
manu. non pol. J.
ſemel. 7. J. de le. j.
ſi fideiuſſor. S. me⸗
miniſſe.accur.
e ſ Lio illud
rvẽ.i.ſpẽm

Sũmã.i.q̃nn⸗

tatẽ.⁊ ſic nota ꝓ⸗
ter puã rẽ no ⸗
ere aliqd mutari

4*

aut iuſtum errorꝛ?. m Sgeſt.
Alones in integꝝ reſtitutõnes
cã cognita a pᷣtoꝛe ꝓmittũt᷑
ſ. vt iuſticiã eaꝝ cãꝝ examinet: an
vere ſint quaꝝ noĩe ſingulis ſubue
nit. c Mlſt.
Cio illud a quibuſdã obſᷣua⸗
tũ.ne ꝓpter ſatis minimam

rẽ vel ſummã:ſi maioꝛi rei vł ſum

me piudicet᷑:audiat᷑ is qĩ integruʒ
reſtitui poſtulat. p Aulus

Emo videt᷑ re excluſus. quẽ

peetoꝛ ĩ integꝝ reſtitutuꝑꝝ ſe
polliceac. v Apianꝰ?
On ſolũ minoꝛẽ: verũ eoꝝ ch;
quireipub. cauſa abfuerũt.
item oĩm qui ipᷣi potuerũt reſtitui
in integꝝ.ſucceſſoꝛes in integꝑ re⸗
ſtitui poſſunt:⁊ ita ſepiſſime eſt cõ
ſtitutũ. Siue igit heres ſit: ſiue is
cui hereditas reſtituta ẽ: ſiue filij⸗
fa.militis ſucceſſoꝛ.in integꝝ reſti⸗
tui poterit. Pꝛoinde ⁊ ſi minoꝛ in

ſeruitutẽ redigat᷑. vel ancilla fiat:

dñis eoꝝ dabit᷑: nõ vltra tpᷣs ſtatu

tũ in integꝝ reſtitutõ. Dʒ ⁊ ſi forte

hic minor erat captus in heredita
te quã adierat.
Vlianꝰ libꝛo.xiij.dige.ſcri⸗
bit. abſtinendi facultatẽ dim poſ⸗

ot hic et infra de ↄtra.emp.l.res.⁊ infra ti.j.l.v.⁊.ʒ. dolo.ſi oleũ.

fi. argu. z. j. de dam. infec. ſi ꝓpnetarius. in fi.j. reſponſi.

Si maioꝛi.vt ſi vendici minon plura ⁊ certo pᷣcio.⁊ ipᷣe in mi⸗

reſtitui pe

nima quãntate precij vel minima ſpecie dicit ſe veceptũ. ⁊1 in ea pte
ui petit. ego em ecõtra poſſuʒ petẽ vt a toto ↄtractu recedat.cũ
minoꝛi pcio totalii nõ vdiſſem. vel vnã rẽ ſine alia nõ vendichſſeʒ.

vt ar. j. de in diẽ adiec.ꝙ ſi vno.⁊ de edił.edh.cũ eiuſdẽ.⁊.j.e mio.
tutor.S. j. . E. ſi aduer. tranſac.l.j.⁊.ij.ne ̊ maion rei fiat pᷣiudici
um. ñ pt᷑ reſtitui.ſecꝰ at᷑ dicã ſi ſeꝑati eẽni õctꝰ.vt.j.ð mio.let.S.j⸗
h Maiori rei. ſubaudi maxim.
i n Emo vior. polliceat. dãdo ſibi qctõʒ. ł qð tãtũ valeat. vt. j:

cæ re. iur. l.q act.⁊. I.ti.j.metũ.S.volẽti.Et ecõrt᷑ ñ d ille ac
t. vt..æ acqͥ. poſ.l.ñ vr. Et nõ ꝙ rõne hꝰ ficri ·

q̃ͥrẽ cui cuio auferri pt.vt..æ acq noce!
muʒ pᷣſcribẽ.vt.C.qð me.cã.ſi vi vł metu.

omnij dꝛ qs 5 tale ficti

k n Dn ſoluz. regulã ponit. quã ꝓbat p. v. exempla lex iſta. ⁊ P⸗
bat᷑ etiã hec regła.j.ð mino.l.minoꝛ.S. fi. 7. l. ſe. ⁊. l. iij. d.
pe. 7. C. de temp. 1 mte. re.l.ij.⁊.uij.⁊.l.ea q̃.S.ſi qñ.⁊ ꝓpti hoc dicit

Hhec lr̃a.⁊ ita ẽ ſepiſ. ⁊æc. In caſu tñ fallit hec regula.qñ defunctꝰq po
terat reſtitui.eceſſit

no.dixu.oppono pu

vlno momẽto q̊ is ſuũ expirauit.⁊ hoc ẽ qð
ncto. Jiẽ ⁊ vbi nõ poterat cefunctꝰ reſtitui roe

ſone. vt preʒ vł pronũ.nec heres potit. vt. C.qͥ ⁊ aduer.qs.l.fi.
Heres ſit. ex teſtamento vel ab inteſtaro.
m Reſtituta eſt. qui eſt loco heredis. reſtituiã dico ꝑ trebel. vt in⸗
ſti. de fideicõ. here.S.reſtituta.
n Siue filij ſfa. militis.ſacto teſtõ.ałs ſucceſſorẽ nõhʒ. vt.j.œ ca
ſiren. pe.l.ij. Putarẽ tñ ⁊ tũc pr̃em poſſe reſtum.vt ar.j.ꝓxi. H.
⁊2. J. de mino, demq;.S.pompo.na i caſtrenſi etiam ſine pris volũtate
poterat zhere.⁊ œcipi · vt.⸗ad mace.lij. Secꝰ ſi volutaie pris vt᷑

dii hat᷑ ſᷣuꝰ vł fili accipido mutuũ.⁊ decipiat᷑. vt.j.de mino.i.

ꝛij. S. fi. ⁊.l.ſequẽ.
0

. quando fuit deceptus
Fe rnone rr ex cã ingrantudinis.qui tñ erat in orine
lat de nouo.q; vendat ſe ad pᷣciũ ꝑncipandũ.vt ifra ðᷣ nnno.

ſi ex cauſa.S.papinia.accurſius floꝛennnus legũ wctor.

ſe habere:nõ ſolũ etatis beneficio:

verũetiã ſi etas non patrocinet᷑.qꝛ
nõ adipiſcẽde hereditatis gr̃a legũ
bñficio vſi ſunt:ſ̊ vindicte gr̃a.
Juus an⸗ m Ar.
thoni nꝰ marcio auito pꝛeto
ri de ſuccurrendo ei qͥ abſens rẽ a⸗
miſerat in hanc ſnĩam reſcripſit.

Etſi nihil facile mutandũ eſt ex ſo

lennibo: tñ vbi equitas euidẽs po⸗
ſcit:ſubueniendũ eſt.itaq; ſi citatꝰ
nõ rñdit: ⁊ ob h̊ moꝛe ꝓnunciatuʒ
eſt: ↄfeſtim aũt ꝓ tribunali te ſedẽ⸗
tẽ adijt:exiſtimari põt nõ ſua cłpa
Hͥ parũ exaudita voce pᷣconis vefu⸗
iſſe:ideoq; reſtitui pot. Mec in⸗
tra bas ſolũmõ ſpẽs ↄſiſtit huiꝰ ge
neris auxiliũ.et enim œceptis ſine
culpa ſua.maxime ſi fraus ab ad⸗
uerſario interuenerit.ſuccurriop⸗
tebit.cũ etiã de wolo malo actio cõ⸗
petere ſoleat.⁊ boni pretoꝛis eſt po
tius reſtituere litẽ: vt ⁊ rõ ⁊ eqtas
poſtulabit:qꝙ actionẽ famoſam cõ⸗
ſtituere.ad quã tũc vemũ æſcendẽ
dũ eſt: cum remedio locus eſſe non

Mter mĩoꝛes.xxv.an.⁊ eos

q̃ reip.cã abſunt: G intereſt.

q Tempus ſia
tutũ.olim vulis
anꝰ. vt. j. mi.
minoꝛ.x xv. an.
S. fi. hoce qjdriẽ
mũ.vt.C. de tẽ.
in integ. reſti. l.
ſuꝑuacuã. 1. E.
repu. hẽ. l. fi.
r Hic minor.
in ſeruimutẽ reda
ccus.
ſi Alianꝰ.
hꝛe. ex ge
nerali clauſula.
ſi q̊ mihi c. vt. j
ex qui.cau. ma.

il. j. in fi. ß h et

alia fuit iuſta cã
t Si etas. ſua
vel redacti.vt..
ð ſeꝑa.l. pe. . ſi.
V Nuia no.ta
cite obiectõm re⸗
ſpondet. q̃ſi vide

at᷑ agnouiſſe he

ditatẽ reuocãdo ĩ

ſeruitutẽ. nüc re

ſpondet q; c.
x Beneſicio. i.
reuocat᷑ in ſeruu

tutẽ ꝑ iugratitu⸗

dinẽ. accur.

y inclcte. ſ.

principaliter.
3 9 Juus. r
1. cauſaz

damnauerat. n.
eũn ptoꝛ vt ↄtua⸗

cem.accur.

a Etſi.i. qᷓuis

b Ex ſolẽnibo.
i. ex ſnia ſolẽmi
lata. Et nota re⸗
gula. vt hic. . J.

te re iudi.l.⁊ ſi nihil.⁊. C. cæ ſum. tm.l. iij.in pꝛin. miſi vybi eqras.
ac. vt ſubijcit hic.⁊.j.de inſti.habebat.in ſi.j.H.⁊.j.qua.qct.&
pe. eſt an. in. l. queſitu. a. . qᷓ ſen. ſine ap. l. j.j. K. . S..ſ.
c Rñdit.i.ñ veĩt. ſic.j.xæ mino.papi.ibi nec dixit. vᷣm vlt. ſenſũ

d Abore. i. ſolẽniter in ſcriptis.ſ.vt. ð ſen. ex per

i. re.l.fi.

e Eonfeſtim. ſi aũt nõ ita eito rediret. ira vemũ reſtitnat᷑. ſi pro⸗/
bet wolum aduerſarij.vt infra de iudi.ſi pꝛetoꝛ.⁊ miſi ncris ⁊ ꝓba⸗

bili cã fint abſens.vt dices.j.l.fi.accurſius.

fExiſtimari.i.pᷣſumi.cct ſic pᷣſumptõ õ pᷣſum

pröz pmã. i preſu

mit᷑ ↄtumax pter edictoꝝ cuatõem. vt.j. re iudi.l. otumacis. 5.
ↄtumax. ſcõa iõ qꝛ cito vemt. Quid g ſi oſtet bene audiuit vo⸗
cẽ pꝛeconis.a dixit foꝛte ꝙ ad iudiciũ nõ veniret. H? nõ eſt locꝰ p⸗

— . »

ſumptõni. qꝛ mn incerus ⁊c. vt.j. de vbo. ob. ↄtinuus.S. cũͦ iia. in ſi.
S. ſm aʒ. Sic & in fic. ↄtumace h̊ dicit. Quidã tñ vt io. adhuc eum
amutũt.p.l. iſt. qᷓſi no recipiat᷑ pbatio in ↄtrariũ. exquo eto ve⸗

. — — j

nit. qd ſacit. qꝛ videt᷑ iꝑe ↄgruo vemiſſe. cũ ea q incõtinẽn æc. vl.
ſi cer. pe. l. lecia. Mec pꝛuma ſtare põt. qꝛ cõi iure appellat ficte cõtu⸗
max.i.qͥ nõ ſuit inuẽtꝰ.ſiue fuit.⁊ nihil dixit.vt.j. iundi. ⁊ poſt.

GS. fi. Sed ad quid reſtituer: H. ad totã cam. qð plus eſt.

—

g. Panp. 1.n0. Mec ĩ genẽ loqtᷣ vſq; in ſi. no tn in caſu pmiſſo.

hb Intra has. rñdet tacite obiectõi. quaſi nõ videant᷑ płes ſpecies
reſtuutõnis niſi que ↄtinent᷑ S.e.l.j.ꝛ.ij.accurſius.

1 Hpoꝛtebit. qñq; ñ ſꝑ vel ĩ oĩ cã vł ↄtractu vel qualibet re.

