ſm quoſdam.vt ar. S.qui ſanſda. co. ſi fideiuſſoꝛ. S.ſi.et. S. de ofn. p l.adoptiuum. accurſius. öüln intled
ſi. l.ſenatuſconſulto. exculio. ſubaucdl vel quaſi caſtrenſi. R hnnigekſe
bHAagis accipere. ſubandi a lemus erit ꝙᷓ c. ſed nũquid qð hie fr 1 ꝗqus extimare.ſcʒ cũ dubiũ ſu: vt ⁊ ſupᷣ.e.l.ij. S. ſi dn Dfanrennmn
dicit᷑ ſnat᷑ in quolibʒ qii nõ ↄperenii foꝛo ↄuenit᷑. vt vebeat cauere?·buer. ałs nõ: vt. S. cæ iu. o. iu.l. fi. z.S. e terijs. I. j. Sed T
HB.nõ. qꝛ hic habet womiciliũ vbi ſanſdat. cũ roma ſit cois patria. vt Aqu erit index ĩ ſua cã: vt. C. ne qs ĩ ſua cã.ꝑ totu. Rñeſñ̃ meſinnii
I. ad mumc..l.roma. Itẽ an ſcholaris debeat in curia cõis ſatiſdare ẽ ſua ꝙ tuʒ ad vtilitatẽ.vt aliqͥd dẽ eſſe alicuiꝰ:vt.j.q ap. ſu.l.j. eamgfmgn
cũ pꝛimilegiũ alleget. vꝛ ꝙ ſic. vt hic. Vł dic ꝙ coꝛam iudice coꝛã quo S.iumpꝛopꝛia. ſ iuriſduõ ſua ꝓnüciaãdo ampliat᷑.pnuciabit g ſe in⸗ Mikln Grz
eſt cã agenda.vt.j.iu.ſol.l.iij.j. N.⁊.l.pe.et qð hic dicit.loquit᷑ ; dicem eſſe vel non eſſe. Khongfnmgin
renocat ad locum remotũ. maxume vbi eſt grauioꝛ foma ſatidannd vV Cc Eco*. ſungit. cuʒ añ eẽt iudex ꝙ;ᷓ eſſet cecus:ſj de nouo fien ctnii eninan
in curia nm v bonome. nõ põt. ſecus in poſtulato:e:vt.S.cæ poſtula.l.j.S.caſũ.ei önpmngnd
1 In omm b. pꝛotelatur in indicijs. Accurſins. S. ꝙᷓms aũt. Sed q̃luer ſniam in ſcriptis dabit qð facere cebet iu⸗ ümmdk
K Samonno cauſis pᷣdictis legatiois ⁊ alijs.et idem ex alia cꝗõ. xx:vt.C. ſñijs experi.reci.l.ſi. Rn i caſibo ĩ qb ſine ſcpᷣtis iui (EeHenr nidan
I Tempoꝛali dano.ſ.vt dies actiomis nõ finist᷑. Sed ↄtra.j.e.ſeld dicat᷑.planũ ẽ vt ĩ aut.poſita in di.l.in alijs aut puto ꝙ habest di trerenn ain
ei ſi. S. ſeg ſi dies. So. currit vt ibi. ſed reſtimiẽ vt H.et.S.ex qui.ca. Snitatẽ nõ admiſtratõem iudicandi. uirſol al ngtſi
ma. ait ptoꝛ. S. fi. 7.l. ſe. Elel oiſtigue an intpellano pceſſu. vt tuc ißbſbo x ſ J quss poſtea.nõ habebu. ſuſſicu ergo iꝑe citatõis voca⸗ hre,oöin roct
iure ñ currat. a łs currat.ſ̊ vet reſtitutio. ł diſtingue an creduoꝛ tuʒ eſſe foꝛo vocanus.i. æ ſoꝛo eius ad quẽ vocet᷑: t h. Iſercpen göleden
potuit litẽ oreſtari. vt tũc nõ ſiat reſtintio.niſi cũ difficultate pommit 7. S. & luriſ. om. in. I. pe. Sed contra. S. ſi qͥs cau. l. qᷓ autẽ ufon nit Uzb
q graue erat en gum tamo litigare. alioqn reſtituit᷑. ⁊ facit ad hunc So. hic ad poſtulatõem ſuã. ibi nõ fuu datum priuilegiu. vt ar. S ticanl nondoſin
§. S.: ex ꝗq. ca. g. 1. nec n.§. ſe. C.cæ iure ce.l.ſi.S. wnec.⁊ in aui. quod quiſq; iur.l.iij.Jtẽ j..xœ re mili.q cũ vno.S.reus. Sʒ ibi lten re gl
tcin Waß cog Gimemiſign. col. vn. C. qui bo.ce.poſ.l.ſi. in milite armato eſt ſpeciale.hic aũt ce alia miluia. (fnantte ſ
m wltennn ann ns. an. .. .⸗õ y Pꝛeuentus: vt infra ad munci. l. incola. 1etiinunr,
n. Dublicum. iudiciũ. 1. publicũ officum. i. iuriſditiõez habet om 3 1 JY quus m legatoe. ibi iudiciũ. ibi 2 vbi tpaliter legũt. nm lo, Aumtigglen
am W certe E fenlen cinitans habet publicũ officiũ. ⁊ tñ nõ in⸗ caluer. q.d.ipe legatõis cõſtituit: ſed nõ eo tpe legatos cõ Tkleetr en
ne. maletd rr E 1ds lus Di. no ob.l. . in n. Ab dic. i. qui pñt co uenit. naʒ inſpicit᷑ cã pᷣcedẽs ex q̃ fuit cõſtituiũ:vi imfra de Alaneloe En
gno cere de n ico nir. vr q; meru hñt impiũ. Nel ſic.en eſt u na. qm id quod. ſecus ſi in ipſa leganoe incepit debere.a ſic loq; munlen 8
ä e 1. mulc.l. fi. no iñ dico quin delegat⸗ fur cõtrariũ.infra g de en qui.S.j.vel ſol.vt ibi. el pone ca nüasnn
„ 1Ee121. vI. .e: ,s um ꝙ tpe legatiomis conſtituit ſe aubi ꝙ rome ſoluturum. vñ nõ ldto ketir e⸗
0 Specialik. a pncipe. vt. . & ſpoꝛtul. l. fi. M 5. S. de arbi. l. n ex rome. ſed ibi conuemt᷑ vbi ſoluere vebet: vt. j. ce ac. a ob. xiſſe. ſic ſann

ommibo. ſo. vi ibi. Si qui nõ pt᷑ mulctã ĩponere vocet vt ĩponat. ⁊. J. c le.l.cñ querit. lel ibi ⁊ hic ante legationem teb:tum erat.

l

gſuncan
N rile ge
nm o ſe
ladenns i

arg
amnse,

tn t⸗
mmen de
udtanm eie
Tu. un

õ
anautn
LAtvähei,

Gmikentiidlidf
LKpind
Aa6*!

Arf Aſa ans iltg
eäk uſu
ſnms dahl ſo i⸗
Rii aſtwich
linais i uſ⸗

„M nsalen
Sd ontu5
Sun anun li
mirqai n :
IA ausIu.
in 1 nt,
mmnt ſin
lsri in ſu 4

5

er vtrobiq; tempoꝛe legationis ↄſtituit.ſed ibi rome. vel in italia
hic aũt m ꝓnincia. Gel hic ante legationem ↄſtituit ſe ſoliiurum
rome. nec erit ꝓpoꝛtionalitas tempoꝛis ad locũ. ꝓpter pᷣcedentem
onginem. vt ar. . c le.ij.cum filius.S.cum heres. et ſic ibi et vbi
tempoꝛaluter non localuer ponuntur.

8 i Miule.
italie ſunt. ex q̊

ſequi᷑ quod qui .
in ülla inſula eſt A — et cuiuſq; pꝛoumncie.

vebet rñdere im

Nſule italie:pars italie ſunt

i HSem.

italia. vt.j. ad — .
munici.l.qui ex . Eſune 18 videt᷑ ñ qui diſtu

vico. Accurſiꝰ.
b Pꝛouicie. ſ.
inſule ſunt pars
eiuſdez ꝓpumcie
ſic et. J. de vbo.
ſig.l. nononem

di⸗ Eſtitiſſe
diſtulit.
hoc fallit. C. qͥ
ac. non poſ. l. ſi
ea que.vñ ſi po
nas ibi in ciuili
vt debeat dam⸗
nari in expenſis
q deſtun planuʒ
eſt. vt. J. e. l. euz
queʒ. et facu. S.
de ali. udi.item
S. j. 2. J. e inof.
teſta.papᷣ.S. me
minſſſe. Si aut
in cruninali.pꝛi

niat᷑ crimialiter
extra oꝛdinem.
In ſecũdo non.
Ao ad penã ſu⸗
nendam. cæſti⸗
nit tm. vt. C. qui
ac. nõ poſ.ſi ea.
et. j. ad turpil.
ab accuſanone.
Item abolit 0
nem ueceſſe ho⸗
bet ipeirare. qd

ciumconſiſtere.

it: ſed qui liti renũciauit in

totũ. deſiſtere em eſt e negocio ab
ſtinere: qo calũniandi animo inſti

tuerat. Plane ſi quis cognita rei

veritate ſuũ negociũ pᷣſeruerit:no
lens in litem impꝛobaʒ pſeuerare:

quã calũnie cã nõ inſtituerat:is xæ
ſtitiſſe non videtur.

Ja me fuerit arrogatus qui
mecũ erat liteʒ aoteſtatus.vł

cñ quo ego ſolui iudiciũ. Mar⸗
cellus libꝛo.iij. dige.ſcri.quoniaz

nec ab initio inter nos potuit iudi

Vm ptoꝛ vnũ ey pluribo iu⸗
dicare vetat. ceteris id omit

tere viderk. Judicẽ aũt dare pfit
quiboa lege vł aſtitutione: vł ſena

tuſcõſulto ↄcedit᷑.lege ſicut ꝓcõſul

is quoq; cui madata eſt iuriſditio
mudicẽ dare põt.vt ſunt legati ꝓcõ
ſulũ. item hi quib id moꝛe ceſſuʒ
eſt. ꝓpter vim imperij: ſicuti pfe⸗

facile conſequitur. vt. E. de abol. fallaciter.

d Aentate. ex interuallo hoc eſt poſtꝙᷓ inſtituit.
e Impꝛobam. quã poſt ſcunt impꝛobã.
initio.Accurſius floꝛentinus.

S Alidetur. vt in aliquo puniatur.

b ſZa me. oſiſtere in tali cauſa nobis exiſtentib⸗. ⁊ ſic viciat H
qꝛ in eum caſum ꝑpuenit.a quo no poſſu incipere. ſic. J. eo.

iuk. au ſi alter. Sʒ ar. Z. S. e. cecus.⁊.l.ſi quis poſtea. ſed hoc qð

eſt hice n

—

agis rone unpoſſibilitatis dicit᷑ niem. vt. S. in ius vo.
Iopnnu. et fa. S. de ca. di. l. ij. F. pe.
c Am pꝛetoꝛ. pluribo delegstis. HrL
k Zomttere. boc eſt iam ↄmiſſum relinquere.

Eiideiur. no qð quibuſdam ꝓhibet᷑. alijs ↄceſſum videt᷑. ſic.j. .

W teſti. ex eo. ⁊.J.de fun. inſtru.l.queſitũ.S.idem. H.et.j.ex qui.

ca. in poſ. ea.l.in poſſeſſionem.S.).et in ecre.xxv. di.quał. Sic
econtra.q in vno ocedit᷑ in alijs negat᷑.vt.C. ꝓcura. maruius

et. j. pen. qð labeo.⁊. j. ↄch. et demon. cũ ita.in fi. Soł. hec

vera ſunt.miſi in ꝓhibitis vel ꝑmiſſie eadeʒ ſit ratio.ar. S. & le.
et ſe. con. l.non poſſunt. ini. ðð
m Judicem dare. a lege. de lege. hic ponit exemplum. de ↄſtitutõe

dic. vi in conſu e. vt. j.e ↄdi.et demon.ſi cui.ei de tideico.li.ſi pu⸗

.

re. Sed alij dicunt ꝑ.l.C. ne li.po.l.j.qð eſt falſum. qꝛ illa non
kann dare iudicem. imo ideo quia ſpecialirer pᷣſidi vmittit. ꝓhi⸗

22

et ne deleget. vt. S. de offi. eius cii.l.j.in puꝛnci. Item poteſt poni
I. œ li.cauſa.l.pe.Et e ſe.con.pone exemplum in ſilt.ſe.con.qð

permitut delegari cogninonem ſi conungit pꝛeſidem ab eſſe. vt. S.

e off. eius cin man. mr. l. j.S. j· et.

„

pot iuriſditio velegari.qð dic.vt.S.de iuriſ.om.iu.et qꝛ.
2 Bicut ꝓconſul. vt. S. æ off. ꝓcon. l. obſeruare. S. fi⸗

1 D em.

S. ſi a familia. Ab alijs etiaz

C-

oO Aſdãdata ?᷑. ſ.s ꝓcõſule.vt ſpijcit.⁊ ſic ẽ vnũ dictũ.vſq; illuc. iteʒ
hi.Et ſic nõ. vlegatꝰa ꝓcõſule pt᷑ alij elegare. Sʒ j.C.de iud.a iu
dice. So.vt dixim. S. ð of. ꝓcõ.l.legatꝰ. VUbł dic ꝙ ſint hic duo dicta
vᷣͥmũ ꝙ delegatꝰa pᷣncipe eleget. ſiẽ velegat ölegatꝰ ꝓcõſule.
p Moꝛe. i. ↄſuetudie. vt ar. C. de emãci. li.l.j. Sʒ qre magis lega

ctus vrbis: ceteriq; rome mgr̃atꝰ
NMon aũt om̃s iudices dare poſſunt
ab his qui iudicis dandi ius habẽt
Quidaʒ em̃ lege impediunt᷑:ne iu⸗
dices ſint.quidam moꝛibo.quidaʒ
natura:vt ſurdus:mutus:et ppe⸗
tuo furioſus:⁊ impubes.quia iudi
cio carent. Lege impeditur:qui ſe
natu motus eſt. Moꝛibo yt femine
et ſerui:nõ quia nõ habeant iudi⸗
cium: ſed qꝛ receptum eſt vt ciuili
bus officijs nõ fungantur. Qui
poſſunt eſſe iudices nihil inteſt in
ptãte:an ſui iuris ſint. g ¶ius.
RN tribo iſtis iudicijs. fami.
ber. amuni diuidudo: ⁊ fini⸗
m regundoꝛũ. querit᷑ quis actoꝛ
intelligatur. quia par cauſa omni⸗
m viderur:ſed magis placuit euʒ
ideri actoꝛeʒ: qui ad iudicium ꝓ
ocaſſet.

A v Apia.

Edcum ambo ad iudicium
pꝛouocant: ſoꝛte res diſcer⸗
Im ſo.let.

i Dem.
J filiuſfa.iudex litem ſuam
faciat: intantam q̃ntitatem
tenet᷑: que tũc in peculio fuit cum

pellit. vt. j. ad.l.iuł.de vi pꝛi.l.j.⁊.C.de dig. l

1io ꝓcõſuł ꝑmutit

is qͥ rome iudi
cãt? H? qꝛ cũ eſſet

moꝛibo ↄceſſuʒ. nõ

fuit ncce lege ↄcedi
vt. C. teſa. l. j
q Mõ. qdaz na-
tura.1. nali mor⸗
bo interuemente.
vt ſubijcit.

r Perpetuo. ſee⸗
ſi nõ ꝑpemo. vi.

eo. cu furioſus.
ſEt ipubes. die
ꝙ q̃tuoꝛ ſunt eta⸗
tes attẽdende hic ĩ

pubes ergo nõ. vt

hic. Itẽ adultꝰ vi⸗
qᷓ; ad deceʒ ⁊ ocro

An.nõ põt. niſi in

duob⸗ caſibus. qñ
vnceps facit eũ or⸗
dinariũ vl delega⸗
t. Itẽ qn pꝑtes ſci
entes en mmoꝛẽ ĩ

eũ conſentiunt.vt

ĩI.de re iudi.l.qm⸗

dã cõſulebat. Alda

ioꝛ.xviij.ãms.vſ⸗
qᷓ; ab. xx. põt. ſed
nõ cogitur ꝓpnun⸗
ciare.vt.S.ti?ij.cũ
lege. Adaioꝛ vo
xx.cogituꝛ.miſi pe⸗
tat reſtitin. vt di⸗
cta.l.cum lege.
Jugdicio.i. di⸗
ſcrenone.vt inſti.
quibus nõ ẽ ꝑ.fa.
te. S. pꝛeterea.
vVv ADor?*. ꝓpter

turpitudinẽ. vt. e.

ſena.l.caſſius.

ita vt iſanns re

0%

g.l. ij.

x Receptũ ẽ.ſ.a ↄſuetudine.q̃ tamẽ ẽ vallata lege,. vt.C. e.l.ſeruꝰ.

2..j. v reg. iu. l.ij. . J. ad velł.l. j.

y In poteſtate. ſ. patris ſui vel pᷣſichs.ſecus ſi dñi vel abbatis. naʒ

e his qui ſunt ſin vł al. iur. l. pe.

ta ſunt.vt diximus inſti.de inter.S.pe.
b MQuia. ideo dubuo qꝛ ac.

.

m. a. J. cõt. di. l.ij. S. fi.ar. ↄ. ꝗ.de pecu.ſi vo.

ĩe leg. j. l. hiuus.in ſi. gc.
e ſ niuus. ſaciat.ꝑ impꝛudentiam.

quatuoꝛ modis dꝛ verbuʒ poteſt atis. vt..de ver.ſig.poteſtatis.Et
ſic monachus vel conuerſus non poteſt eſſe udex. cum moꝛim repu
tent᷑.vt in aut.de nup.occaſionem.⁊ faciu.j.ad trebel.l.nã. ꝙ ⁊.S.

1 tibus. regundou. a idẽ ĩ oĩby vuplicibo interdictis.qᷓ mł

Acctoꝛem videri.⁊ ſic pus ve calũma iurabit.vt.C.de iur̃.ca.l.ij
bn?et paucioꝛes ei dabũt᷑ dilatões ꝙᷓ reo. vt.S. de ferijs.l.fi. nec ſic
rüt fauoꝛabilioꝛes. I. de re.iu.l.fauoꝛabilioꝛes. et facit ad.l.hãc.j.
fa. her. I. inter coheredes. S. q familie. 2. l. ij. 1. . fimũ regu. l. iudici⸗
ſ Ed cu. ſoꝛte res. ꝑ taxillos. vt. C. cõla vele.l. fi.ĩ pᷣn? 2. j. fa.
her.l.ſi que ſunt.⁊ infra ve fideicom.liber.l.hic generaliter
S.ſi quis alienum.circa fi.⁊ inſti. le.S.optionis.in fi. Eʒ
gr. contra. extra de ſoꝛuil.ſed quare nõ compellunt᷑ cõſenure? vt.j.

enet᷑.dic iᷣm io.ſ.pꝛ.Et ſic duo ſũt h̊ ſpãna. Pnmũ q;

dat᷑ ð peculio.lʒ ſit.q̃ꝛ maleficin.vt.j.de his qͥ vie.vel ef.l.j.S.cuʒ

ſeruꝰ. Scom ꝙ ñ inſpicit᷑ tps rei iuchcãde ĩ acton e c peculio.qð dʒ
fieri.vt.j.ð pecu.q̃ſuun.j. N? Sʒ hoc ſcõm põt tolli ſi dicas cũ ſniaʒ

dicebat.ſ.index qui iudicat contra patrẽ.

ed ſᷣm aʒo.dic tenetur.

ſcʒ filius.⁊ hoc appꝛobo. Sed op.quomõ t net᷑ ipᷣe filiꝰœ peculio ⁊ ñ
inſolidũ: vt.ĩ.quod cum eo.i.pe.ſi colo ſecit. H.hie ñ dicit agi fi⸗

r“”
(
N.. S..
65S

lium te peculio actione.ſed dicit agi ad tantũ quantũ fuit in peculi 0 ſo.ma.l.ij.Et licet fuiſſent ꝓpꝛie filij.tñ demũ abte pꝛe eu peu⸗ gitun n
ei aget᷑ acnone in factum. Item q̃re tenet᷑ de peculio. et nõ inquantũ ratoꝛe exercebat.vt hic.et.j.de imur.ſj ſi vnu. S. filiofa. et.l. he. e aenn e lti 0,
equu bono mudici videt᷑: vi inſti.de ob.ex quaſi delic.in pᷣnai.et.j.de 8. veꝓcura. I. filiuſſa. de pac.l.ĩ pꝑſonaʒ. Akłs aut pter dicras ſex n nn io
var.cog.ſi iudex.rñ.qꝛ hoc bono iudici videri æbet.vi peculio tenꝰ filiu ſuas exercebat filꝰ vtiles.licet ſue nõ eẽnt.pꝛe.ſ.abñte vt nn ſanſmwarzn
dãnet᷑.qñ ꝑ impꝛudentiã. Si aũt ꝑ wlũ. tũc inſolidũ.vt in fi. huius hic dꝛ.⁊ ſic quo ad exercuiũ nõ erat vis.ſ̊ quo ad donnmiũ.hoc oli ten ſtin ommm
er . pene iu Hochie vo om⸗ ſln .
1.l. ij. Alij dicunt 7 r rrinm- Iir; arei ritt& or. .„Pi , ſ nes actõ
lener ſ paier ilio ſnĩam dicebat. Judey tunc litẽ ſu⸗ mittimus ei agere: ſi nõ ſit qui pa testr aog inffin 1
dadenato in acttöne ain facere intelſigit᷑: cuʒ wlo malo tris noĩe agat. Mam ⁊ iuliano pla ncia ci ſno no Mlaſn lf
G, E in fraudem legis ſniam dixerit. cet.ſi filiuſfa.leganõe vel ſtudioꝛũ epeneni d S 4„ mnni blu
2 Bicebat. nli? Bolo malo aũt videtur hoc facere gratia aberit: vł furtũ: vel dinum pii. Dea ſin n
dins Gegiaren ſi euidẽs arguat᷑ eius gratia vłl in vel iniuriã paſſus ſit: poſſe eũ vtili vlutired filio aunn i
b Inder mutar Micicia: vel etiaʒ ſoꝛdes. vt veram iudicio agere: nedũ pater expectat᷑ miecopemnk zd cluft Irſ
caluin gr in ſi⸗ie eſtimationem litis pᷣſtare cogatur. impunita ſint maleſicia: qꝛ pater agu. vt. C. x iſſ ßh
Pog dure ſtn Hem. venturus no eſt: vel dum veniat ſe vo auelnl..ꝛꝛℳ. nſif cſi
Imtelligik. vi Allia. ant in heredeʒ iudicis ſubtrabat is qui noxã ↄmiſit. Em’ñ p quas plona rll ſn
plich rencakoe qui litem ſuam fecit: putat ego ſemꝑ ꝓbaui.vt ſi res moueat. acqui. S.j. Alu ruht 1
r als ine wio ſa⸗ actionem opetere: que ſnĩa vera nñ filiũ agere vtili iudicio. foꝛte depo pq vneſbt mmt
cit liem ſuam. eſt: ⁊ a multis notata eſt. ſitũ repetens:vlł mandati agẽs:vl filutm couen ſſhnnn a
oe vrvers et. †☚α Lem. ) pecuiam quã credidit petens. ſi foꝛ n Nem hai ln
naʒ als de peculio lia. ait. ſi alt ex litigatori⸗ te pat in ꝓuincia ſit. ipſe aũt foꝛte ncce facs. e ℳ⅓mani ti
de an hbus iudicè ſolũ heredem vel/ rome vel ſtudioꝛum cauſa vel alia bo: li.l. i. unui
Aplo. vt. E. pena p. e fecerit aliꝰ iudex neceſſ ario iuſta cauſa agat. Mam ⁊ ſi einõ de loi⸗ uaee ualkhn 8
. v Krer udi. I. ij. et aut᷑. no ſumẽdus eſt: qꝛ iniquu eſt aliqueʒ derim? actionem:futuꝝ ſit vt im⸗ cõcedẽ pr̃᷑ exerg inniſ
9t „ „ e. a. no⸗ ſue rei iudicem fieri. I Bem. prune fraudem patiatur:et egeſtate — Aukun .
tnſfr e ͤta eſt. ni AYlongius ſpaciũ interceſſu rome laboꝛet: viaticulo ſuo nõ re⸗ bo.q̃ l.l. ſ.8. Mant.
1 U, padr Buemnte 35 . deen rũ erit:quominus iudex da/ cepto.qð ad ſumptus par ei eſti⸗ bi aiit, econa Sn
Aum.l. in herelem tus opam poſſit dare: mutari eum nauerit. Et finge ſenatoꝛẽ eſſe fili M. ant eg ℳ iasiſi
er. j ac rebelk. l. iubet pᷣtoꝛ:hoc eſt ſi foꝛte occupa, umfa. qui pꝛem habet in ꝓuincig tet. qð puto ve anei ſ⸗
ſerue S. pior tio aliqua iudicẽ non patiat᷑ operã mone auget vtilitas p dignitatem. cumier. en aee d
ii eſt fma⸗ iudicio dare incidente infirmitate — i BHem. ch. Its nqnud tr N
nere e ewcon. vel neceſſaria ꝓfectione: vk rei ſue Eres abſens ibi vefendẽdus/ UNs cal buſ qui en ali
. .te atqm pol fannliaris peꝛiculo. Si filiufſa. (eſt: vbi æfunctus vebuit: et yueiat iobn iam l
m r.K vane d. ex aliq noxa ex qua patri actio co⸗ ouemendus eſt ſi ibi inueniat᷑.nul- na pams enga neik nn⸗
n ſupulatoꝛ. Jiey petit velit experiri. iia mum per loq; ſuo ꝓpꝛio pꝛiuilegio excuſatur mins puc⸗ ſi nng
nors wmeunſfſfſe. nec ĩ ageẽdo hoe e.
quod ꝓ parte meuz eſt. ſic. J. de vbo. ſig. ſi pupillus.S.fi. fa. ad. l.iſt cſiderat᷑. Item ſi ẽ minoꝛ.nũquid hẽbit curatoꝛẽ? puto qꝙ ſic lin heigtfinne
8. v arbꝛ. l. penk. Ac. flo. le. wo. . ar. C. de auc.p.l.claruz. Itẽ quid in monacho ⁊ canõico regulrri. lgkiiſu n
g ſ longius. ꝙᷓ ſit dictum a velegante. vel ᷓ ſit equum. vł id ? an aget ĩ ſcholis ſine cõſenſu abbatis. diſtingue. an habeãt conſen Allzuſüſe li
longum. ſic nec pater nimi expectat᷑.vt.j. iniur.l.ſed ſi ſum abbatis vt ſtudeant.⁊ tunc oĩa conceſſuſſe vident᷑.vt.S.ðᷣ ii⸗ (üſrlſwuicetm⸗
vnius.S.qð aũt ait pꝛe.et.j. ꝓxi. Sʒ. = rii.om.in.l.ij.an non.⁊ tunc non agẽt.vt.j.de pecu.libera.⁊ ar. Mſcin hidn
h Batus. i. dlegatus. Accurſius. ĩ aui.de mona.S.pe.colł.j.ibi erronea ꝛc. eniäkna
1 HOperam.i.ſtudium. Eres abiene abñs vꝛ ſi ẽ ex terꝛitoꝛiũ ius dicẽtis. etrmrird
K Sine periculo. fa. j. e. index. 2. E. pe. inch. I. pe. . S. de arbi. licʒ a Befendendus. quando eſt abſens. Annttamlen
aut. . J. ve vaca. et excu. mu.l.pe.ĩ fi.⁊.J. de excu.tu.ſ̊ in h? in pᷣn. b Connemendus. quando eſt pñs. eMlar,nni
Bi fuius. oↄpetit ſuo noĩe.et tunc agit filius vt ꝓcuratoꝛ.cum ſit & c cuſatur. iudulgendo ꝑ pꝛincipem. ſed per le. indulto ſic. ꝑt Grulgti
de oiunctis. vt. S. de ꝓcu. ſed et he. vel verius ꝑ filium acquiſita ipſi ſi eſt legatus. quia interim excuſat᷑.vt.S.e.l.ij. S. legans rs no. Womgagnäntbnen
patri.et hic ſubijcu. nam et mlia. ?ꝛ. heredẽ debere vti iure defuncti. vt hic. ⁊. j. e.ſi is.⁊.j.ex qim. ca.ĩ 1 Oaluthbntinn
m AZgere. i. experiri. ſ.agendo. vt ſubijcit. poſ.e.apud iuł.m fi.j. N.⁊ æ ver.ob.l.ij.S.j.⁊ intra le vſuris. 9 Mangnin
n Mam. hoc eſt exemplum. Accurſius. cum quidam. S. fiſcus. ar. . J. de iure fit lſ fiſcꝰ. in fi.j.rñ.⁊.¶ n aNgen
o Impumta. qõ eſſe non Abet. vt. j.ad.l.ꝗquił.ita vul.in fi.et de de quadri.pꝛei.l.fi.⁊.j.d excu.tu.l.fi. Jtem quid ſi ibi non inue lenrſſgiaane
ſͤenn. ſ reo.S.fi. et. C. de fen. ci.l. per omnes. mituꝛ. rñ. vi. j. ꝓx. S. H òMD:W D
p Bu trabat. melins eſt in tꝑe oc currere ⁊c.vi.C.qñ vnicuiq; li d Si qmus tutelam.vel qmid aliud.puta admiſtratõʒ alicuius ci eeomulumſtni
ceat e a l1. Accurſius. mnitatis. vt.C. vbi. d cri.agi opoꝛ.l.iij. ſcoigogen
4 Zi e. nunce wobat ad contracus. ee Bomcilium. ſed qualuer erat tutoꝛ. cũ ibi wmicilium nõ ha⸗ iſoinnf lir git
ſ tili. put ad vepoſitũ refert.male dicit. ĩmo directa dat᷑ eniã iure bebat. r ſic ob. j. de excu.tu.l.ſi.ſed dic ꝙ ſponte ſuſcepit iutelam. ſeli clnbn
go. ve⸗j.d de er oh.l linſts ane eſt Z. So. referas hoc ad alia. nõ potunt tamen ſe excuſare. Rſcnis ſanten
depo nunn ve die vuilt remſczei. . Ibi vebebit. ſupplẽt quidã ſi ibi muemiat᷑.vt ĩ pꝛin.huiꝰ.l. Sʒ mmltaſnn
Fnn etn.. pene iue damnu. vt. j. de ech. echc. cum aut.S.excipit᷑. io.⁊ aʒo dicũt ſiue inneniat᷑ ſiue non. adeo vt remittat᷑ perinde ad eumonragtnnn
erer . d ſpter Unpenſas in ſcolis dat᷑. vt hic ſubijcu.et.j. locũ cõtractꝰ.ſicut ĩ crimibus.vt in aui.vt nulli iudi.S.ſi vo quis tſclal lenn
relnert⸗ cum Uns ccurſius. M colł.ix.⁊.j. de accu.ſi cmi.S.fi.cum ſint quo ad ius foꝝ delicta et uun z ann
en d ſen munaueꝛat. vel qð fuerat ei ablatum. Atractꝰ paria. vt. J. e. omnẽ.⁊ in aut.vr omnes obe.iu.S. ꝓꝛnde. etet inſilh n
x DPatrem. ſ.ſenatoꝛẽ. et ꝑ ↄſequens ipᷣe ſenatoꝛ vł ſenatoꝛius. vel S. hoc cõſiderãtes. colł.v. Itẽ ſic remittit᷑ magiſtꝛatus.vt.C. vbi Wgoth enun
dic Vens ipm filium ſenatoꝛẽ.ſed pater nõ eſt ſenatoꝛ. e rõci.l.ij. Idẽ ⁊ vbicũq; cerie ꝑſone cognitio emãdatur.vt. C. iumnot .
5 ttem 9 d in⸗ auger ꝑ dignitatẽ. vt. J. de wna. l. filuſa ne lice. po. l.j.⁊ vbi de curi.l.fi. Itẽ pot ei iudex mulctã iponere.ſi ſin nalc⸗
. 4. nõ ne:. Fin has leges ſilioſa. ſuo noie nõ dant᷑ actões. niſi ſexr. nõ veniat. vt. S. ſi qs ius dꝛ. ñ ob.l.j.in pᷣn. Mec ob. hiuc opiniõi miient
quinq; ſunt.j.de ac. et ob.ſiliuſſa.er.l.in ſactũ.ſexia eſt de wte. vt. pꝛin. huius legis.immo facit pꝛo hac.quia verbum conuemendus nuiftnn⸗
langes

. Pw „*
Jenag cuan H 20
n Rd ibi poſitum. ꝑfectam ↄnentionem vemonſtrat. et quod dicit ſi ili· s OQuo. ſ. leco. Lonſtiterit. i. ſteterit. HM
aumznitſit in ⁊c. maxiĩe ſubaudi.⁊ hoc vbi lantat.alioquin pot citari.⁊ ſi nõ b ergulã. ꝑgula dẽ tẽtoꝛũ q̃ddã lĩiteamibo vł ſiłiba ↄſtructũ. ac.
WrN venit. miuer in poſ.bo. que habet ibi in loco otracins: vt hic ſubij⸗ cSẽbit.niſi rõ nüdiaꝝ aliud iducat.vt.C.de nũdis.l.j.q̃ ẽ j.Sʒ
cit. vel ſi velis defendere pᷣmam op.dic ꝙ dicta lex.j.ide accu.ſi cu qd ſi œbitoꝛ vagari ceꝑu ꝑ oꝛbẽ terraꝝ.nec alꝛcubi hẽat certũ wvmi⸗
oſt guin in 4.ſpectan ſit in crimine ſacrilegij. Item aũt.vt omnes obe.iu. culiũ.vẽ ꝙ vbicuq; iuemat᷑ poſſit cõueniri.ne alioqn cꝛeduoꝛ ins ſuũ
rd col. v. 7. J.· l. om — J det. ar. ... v op.
, ſi ,. „ — 22 4 . . ſi. fi. .
ni aalaatle. (Si qs tutelã vł cnꝛs: vł negoced mo pꝛouincialis ſeruum inſtitoꝛeʒ enſ Zſ. r
Wi N iuribus q ia Um: vel argẽtariã. vel qᷣͥd aliud vñ vendendarum mercium gratia ro ait p.S. ſi ebitoꝛr?
ränt unn muenia ad obligatõ oꝛit᷑:certo loco admĩſtra me habuit. quod cum eo ſeruo cõ⸗ erioi
nani ens muiti rean Ut: ? ſi ibi wmiciliũ ñ habuit:ibi tractum eſt. ita habenduʒ eſt: atq; co. ſi ſdeiuſſoꝛ. S.
ne 4 aA ahie non ſe deẽbit defendere: ⁊ ſi ſe nõ æfen⸗ ſicum wmino contractuʒ ſit: qua gr e nn de n.
Rlnr du nulli n F. ſi vo dat:neq; womiciliuʒ ibi hẽat. bona re ibi ſe vebebit vefendere. Illö cene an ihr vce⸗
M ſu poſterioꝛ. Gʒ poſſideri patiet᷑. Pꝛoinde ⁊ ſi mer ſciendũ eſt.eũ qui ita fuit obligatꝰ bit. ant ſatiſdabit
8 ni m becd iñ pʒ ces vẽdidit ceꝛto loco vł æpoſueꝛit vt ĩ italia ſolueret. ſi in pꝛouincia e⸗ b ii s
men. tai alibr: E. p Vl ↄpauerit. vr niſi alio loco ſeſe babuit domicilium: vtrobiq; poſ- modis q foꝝ ſor,
e N cter uenn ſennete aueĩt.ibi ſe eaee ſe SSõõ hic ibi. ita iuliano ctt Iis woe 65 ½
rpl ri5 ſqd dicim?eũ qͥ a mercatoꝛe multis alijs videtur p Auk. le vt ome ½⅜
. poſſeſſiõʒ ⁊ man nethrern A Ein. patrie.vt rome. vẽe
duin d a aunon apaunt aduena. vel ei vedidit, que ¶) Aonem obligationem pro cõg ſead mmmnci lro⸗ . lr,,
anmet⸗ ſr ace leſirfecte oe natetn habendem eriſtung imno r r
Apeldg i ifhmtua ſit 1b1 bõoa poſſideri: ̊ micilin ſequi dum elt: vt vbicunq; aliquis o rẽ ꝑiẽ foꝛtunaꝝ ſu äs
. n ee tecn a S ſi a⸗ ab tageenas dkof gaurer cönahi igenrtich uisnö e. e ſc . 60 f. .
Aunin⸗ ic⸗ aũt reus. 7. J. 5 icias certo loco coductas habuitii . cre li cauis egtur. incok. l. cines. Itẽ ”ss
aaſte re m.a duo m% eg cꝗ eſt vt illic ↄueniat᷑: qð magis v Apianus. roe mãunnſſiös. ⸗ .
Ga, Ml et de bo. au. iu. =– pbi ſic velt. vt cõfeſti NS „ — = vt libertꝰ ſeq̃t fo?s —) enn Pe ren tn
bonö, or.l. eů vnus. bʒ rõeʒ. Mã vbi ſic veit. vt cõfeſti IDiebitoꝛi meo velim actöez pꝛiom. vt. j. ad mu .— -. I. . de
. . . . 2 : † . “ „ 8447 . . .
NI, N S. fi. Sz qdaz; n diſcedat.qſi a viatoꝛe emit: vel bb Vegere: pꝛobandum erit.ſi fa- nic aſſunpno ⸗ g„. J. Lrrn n .
iſeil n milocuroria di, eοααtraſuehebar emit: duriſſimuʒ teatur ſe vebere. paratũq; ſe diceat ſi. Ite rone oꝛigis i yr ee
M ul g, cũt ſecus.q̃ſi nõ x .V erf. Ar— = ,—„Kp prne. vt
qtqͥt locis q nauigat: vł iteꝛ fa⸗ oluere audiendũ eum.dandũq; di

n n h poſſu dare niſi a

T. ad muni. aDſſum v . E Ntn α .
nems Mil iudice illius loci

ciens vlatꝰe: tot locis ſe vefedere. em cũ ↄpetẽti cautela ad ſoluenda pro.S·j. et. C. O er⸗n. P e gher

d aſtiterit. nõ dicoi nanmn enn e . o.l. e fJl..
dr. nan nnale At ſi 4 oſtiterit.nõ Dico liure wmi pecuniam.neqᷓ; em dammi magnu pe1 p. NRe rõe nt ä N- D
riuig/ eum. vbreſt. vr cilij. tabernas. pgulã. hoꝛreũ. ar eſt ĩ moꝛa modici tempoꝛis. Mocli lrie viej ddmne. . & W H
W Ek. o. Ytem Marii. officinã oduxit: ibiq; diſtꝛa cum autem tempus hic intelligen Sieroe mruns ſ — IPRrns er e r-g
nll⸗ en pöt dic m opi. xit:vł egit.ðfẽdere ſe eo loco ſot dum eſt quod poſt condemnatõem mulier ſeqt foruz
E 10, n latnaet labeonẽ queritur.ſi 16 1 tum eſt. . iri. vt.j.e.exigẽ⸗
eE lte⸗ Apud labeonẽ queritur.ſi ho⸗ reis indultum eſt. pꝓ Aulus e ege
i na. Accurſſ. sl “. ij. aliud ĩ ↄcubina
Nidn anuimtt g Hons. que habet in loco conwactruus. vt ĩ e. t. l. de iure. S. fi. ⁊. l. fi. F. itẽ reſcpſerunt. Itẽ rõe oꝛdis vł cłi⸗
— hb Pꝛonnde. hoc qñ fecit locũ vbi habitaret. vt in vſi.at ſi quis. catꝰ. vel ſtudij ſcholaſtici ſoꝛtit᷑ q fox.vel epi vel mgri. vt ĩ aui. vt
uun iurntit et. S. at ſi quo.nã ſi nõ fecit locũ.vbi ſtaret.iũc habʒ locũ vſi.nũqᷣͥd cle. ap.ep. ꝓp.S.j.colł.vj.⁊.S.ĩꝓhemio.ĩ fi. Item rõe eurſus tꝑis
Min ſuuini et Vſi.nq vbi.ſed pmus ſi qͥs tutelã. ve generali obligatione ex qᷓſi ſ.cæcnij.vt.C. ð ĩcoł.l.ij. Itẽ roe poſſeſſioõis.vt.C. vbꝛ ĩ rẽ ac.l.fi⸗
iuau “ otractu. ſequẽtes ꝓinde ac. v ſingulari obligatione. 7. . e. ſi ſuſcepit. S. fi. Itẽ roe ↄſti.pᷣuilegij. vt.ſ.ad muni.l.j.S
õ 1Nel. pone ſempꝑ vel pꝛo et. Accurſius floꝛen. j. Itẽ rõe recõuẽtois.vt.C.delſen.⁊ inteꝛ.o.iu.l.cũ papi. Itẽ ratte
eRt.. Kk Tlider᷑.et eſt verum vt ſequit᷑. licet modo nõ affirmet. deũicu. vt. C. vbi de cri. agi opoꝛ. aut.qua ĩ puincis.
rummiN IUt defenderet ↄuenit. abuegatiue.i.ↄuenit vt ibi nõ tenẽt᷑ ſe ? d Apõ labeonẽ. vefẽde. vuabo rotbo. pᷣma qꝛ cõis ẽ pria. ſcõᷣa qꝛ ibs
ARs. fendere.nam ꝑ paciũ poteſt eclinari foꝛum. vt. C. de pac.l.pen. E gctũ q̃i ab ipᷣo.cũ iſtitoꝛ õxit.vt.j.qð iuſſu.l.ſi.⁊ ĩiti.qð cũ.e.S.fi.
nda m oparauu. vt poſt certu tpᷣus res empta ſibi traderet᷑. łᷣ foꝛte e Allud ſciendũ. obligatus.in pumcis.
n le res empia erat in ca redibinonis. et ſic emptoꝝ fuit queſuia acio. f Si ĩ ꝓpuicia. 1. maxie ſm q̃ſdã.q; ⁊ ſaltẽ iuris õcrĩ ꝓnĩcia ↄuenie
Ersele n Lenchidit. et habuit fidem de pꝛecio. tur ſ̃m q̊ſdã. qð.m.nõ placet. qꝛ no ibi.ſj alibi vꝛ ↄxiſie.vt.j. ac.

7 ob.l.õxiſſe.⁊..de bo.auc.iu.poſ.l.iij.

et. tl do Peofecturum. 1. receſſux. et ſuple poſſe ↄuenire aduenam vbi ol. l. ij
ue. e ſolrle poiſa g o AOnẽ.dicebat in.l.ſuperioꝛi.S.j.vſq; ad fi.ꝙ vbi qͥs otrahite

. 0 i itnn ↄtraxit. et. R. non opoꝛet ac. et ſic plane legit᷑. alij vi.m.ſuſpen⸗

me ſiſ liſie iſi ſiue legunt vſq; illuc.at ſi qiis.et reſpon.nõ. ibi debeat rñdere.nũc expomi verbũ contrabere.
Lli. In atſul p Ibi.ſ. vbi contractum eſt. Accurſius floꝛenniuus. D h MObliger. ſe vel ꝑ alios.vt ſeruos.vt. I:e. nõ abos. F.len 6 —
“ q Somicilium.i. vbi rone womicilij habet iudieẽ oꝛdinariuʒ. nce gati.ſine delinquẽdo ſiue comirabendo. vt ĩ aut.vt oẽs obe. iu. ꝓuĩi.
nd Mritrins em eo ipſo ꝙ rome ſtudioꝝ cauſa habuabat ibidem comiciliũ habz F. hec conſiderates. colł. v.
i vt.j.de imiu.l.lex.S.ſi t.aʒ.hic tñ aduena ſatiſdabit iudicio ſiſi ⁊ vex crediu. i: mutin. ſic. 7. ſi cer. peel. ij. F. j. huic.l. j.e. ð eo.
mmon ĩ nuntz vt. S. e. l. ij. S. ſed ſi dvubuer. So.ibi ẽ ſpãle ĩ q̃i ↄtractu.Jtẽ hec accipiũt noie contraciꝰ impꝛopue
dneg honr ißn⸗ r At ſi quis.ſ.emit et refert ſe ad ſcðm caſum. aks contra.j. ve ver. ſig. labeo ait.
ſ Officinas.loca ſunt in quiba vilia venduntur. k 1 J vebiton. 1. contra vebitoꝛem meum.
gmmni iſii t Mam. redit ad tercium. et dic nam ꝓ ſed. Accurſius. IParatumq;. repete. 7 ſi paratũ ⁊c. èrỹMẽ
GNH.u en. I. ad aliquem locum iſte mercatoꝛ aqueng =ð m Sãduũq;.ſi nõ hʒ pecuniã ad manũ.vt..de re.m.l.debitoꝛibo.
ee luſls x Auiatoꝛe.h̊ ſequi grecũ vſq; ad duꝛſſimũ. qð intelligi nõ vbõt ⁊ d le. j.ſi ei wmꝰ. S.j. Ilẽ ĩtellige. l.iſtã ĩ actõe ꝑſoali.ſecꝰĩ actõe ĩ rẽ
nm vAsn 6 y Emit.ſ.ille qui emit a ial mercatoꝛe aduena. qꝛ tũc ꝓut indici videbit᷑.vt inſti. de of. iu. S. .
min l Kiizt Quotquot.hoc dꝛcũt quidam verum. qñ eo tpe conueni᷑ uuo o Copertẽti. qᷓ erit of. iu. ar. j. cæ iure deli.l. j.ĩ fi. e le.j.ſi dum⸗
e R cõtraxit ſecus ſi poſtea alio tempoꝛe ad eũ locum redierit.Alij econ S. j.⁊ dic cũ fideiuſſoꝛbus vel pignoꝛbus ſᷣm quoſdam. vt.j. æ fi⸗
mmini minn tra. Puto ſiue tunc.ſiue poſt ibi ſit.ꝙ nõ teneatur.vt hic dicet. In deicé. li. l. ij. S. ngirrirr. ZMD
mncglue i legato imñ eſt contra.ſi tanꝙ; aduena contraxit. vbi ałs habebat fo⸗ p Dãnũ F. 1. n pſumim ſit.ẽ tñ qñq;.vñ ĩ ouidio ce faſtio. Dia
rß rum. vt. . e. l. ij. S. o?s. et hoc ideo qꝛ rome contrarit. vbi ałs hba iſunt hoim. tenui pẽdẽtia filo. Et ſubito caſu qᷓ valuere ruũt. Moꝛ.
Ain nienmmn bebst fſoꝛum. multo magis im non legato. q Modicũ. als accipit̃ nodicũ tpᷣo. x. dieꝑ. vt.j.ð ↄſti.pe.l.mniſ

beri lite pendente

eſt pᷣncipale.⁊ ſic ñ

agant. hec. l. ganõ5
lioꝛ eſt. ꝙ ille. S.

S.j. al's accipitur tempus qð magis intellectu ꝙ; elocutione expꝛi⸗
mi poſſit: vt. j. de ſoł.l.ratum.. l.qð dicimus.ſm Ja. bal.
a Indultũ olim duoꝝ menſium: vt. j. reg. in. l. debitoꝛibꝛ. ho⸗
die qtuoꝛ: vt. . de vſur. rei . l. ij. et h hanc.l. fint pᷣcepta hodie.j.
x. dies. facit. .de iure ſiſ.in fraudẽ. S. fiſcalib.lʒ ibi aliud tpᷣus der
b q Tn nõ co⸗

l Vinõ cogit᷑ ĩ aliq̃ loco iudi
e.l. i. F. ß ſi agot. ciũ patiſi ipᷣe agat:ibi cogit

c Juducẽ.mſi ꝓ⸗

ſecnior umuris ins exciꝑe actões:et ad eundẽ iudicem

ebet. i Bẽ.
Hn poõt videri ĩ iudiciã veĩſ
ſer: id qo poſt iudiciũ acceptũ
accidiſſet. id eoq; alia interpellatio

vk ſuoꝝ vel fuꝛtuʒ

ſi agant.

4 n ort neopus efſt. 1 Dem.
rebiti peto go ne⸗ On alias ĩ eos quos pnceps
ure.nech ans euocauerit rome ↄpetit actõ
aber. hincipit ⸗ E ſi hoc tempoꝛe contraxerint.

vt. j. e. nõ quẽad⸗ T
molin ſecue ſ ali. Miſſis coguntur iudiciuʒ rome pa
qd qõ vbebas pe⸗ ti: ſiue ipii admiſerint. ſiue ſerui eo
o. et eca id auqd rum. Sed ſi poſtuletur in reʒ actio
accedit lite cõt᷑. qꝛ ſus lea⸗ . d dãda
illud enuemt ꝓprer aduerſus legatum: nunquid dada

ſit. quomiaʒ ex pnti poſſeſſione hec
actio eſt. Caſſius reſpondit ſic ſer

pñs cni accedit.qð

ob.j. væ edi.edic.

ediies. . uẽ ſcien, Uandum. vt ſi ſubducatur miſteri⸗
dum. ..1. aan uUm ei no ſit concedẽda actio. ſi vo
Boincin. 2.S.fi.„ ex multis ſeruis æ vno agatur: nõ
E. ve iuch.l. Ne ſit inhibenda. Juli. ſine diſtictiõe
e pee 6 Kenegand actionẽ ait. meꝛtto. igeo
ac. ð peculio. vt. . em̃ nõ dat᷑ actio:ne ab officio ſuſce
FPar. el n. pto legatõis auocek. i e.

vniuerſali in quo

ommia in generali petitione claudunt᷑. Item op. actione in rem.

er ad eyhi. vt.j.d pecu.l.queſitũ.in ſi.j. N. So.hoc in ꝑſonalibus

tm tenet nõ in realib nec in his que in rem ſcpᷣte ſunt. Item op.j.
repoſiti.l.j.S.nõ tm̃ vlus. 7. S. idem neracius. Itẽ op. cæ actione pi⸗
gnoꝛatitia. vt. j.de pig. ac. ſi rẽ. S. fi. ⁊ de debio ↄchnonali cuius cõ

tribo ſpeãle el bꝛeuu dicas ad omma.ſi inepit deberi poſt litem ot᷑.
occaſione facti pcedentis li. ↄteſ.nõ eſt opus nona intpellatiõe. ałs
ſic. ar. dicte. l. ꝙ ſi m diem.na et in rei ven. anie litẽ ↄi.habeo ius licʒ
nõ ↄtra te.ſi iu nõ poſſideas tũc.et fac.S.œ arbi.de his.dicũt tñ qui
daʒ in illa.l. de pig. ac. ſi rẽ. ꝙ petebã vt pñs.ſecus ſi vt futuꝝ:vt.j.
eo.l.nõ quẽadmodũ. Item op.j.mã.l.ſi mandauero tibi vt a tino.
K. et ibi ex facto pᷣcedẽti lit.ↄt᷑. Item qͥd ſi.x. ex wnatõne petã a te ⁊
li.ↄi.vvnas: Jo. dicit fieri ↄdẽnanõʒ.et qõ h̊ dicit accidiſſet.ſ.extrin/
ſecus.nõ ex cã qua ago.qð alijs nõ placet.ſj̊ in tali caſu et ſiłiba locũ
habet hec lex ᷣm alios. Item op.j.e.ſolemus.So.vt ibi.
e Accidiſſet.i.incepiſſet eſſe debiium. Accurſius flo.

citio Früiei ↄt.vt.j.de pꝛ.he.qꝙ ſi in diem. Poteſt dici in pᷣdictis

f n Hn alias. euocauerit cauſa legationis.
Hoc tꝑe.cũ eſſent rome. vt.S.e.l.ij.S.omnes.nõ ergo
ſi ante. ſecus in alis. vt. S. e.l.ij. S. omnes.
h Legati.hec eſt py.ir̃a:vt ſii.S.legati.cõis. vt ſit.S.ex delictisv»(B
iIn rem actio. ꝗꝓpter ſeruũ quẽ emerat amte leganonem.
k Panda ſu. ſupple. et videtur ꝙ nunqꝙᷓ ac.
IHec acno.i.rei ven.vt.C.de ali.iu.mu.il.j.et.j.œ excep.rei iu
di. ſi quis ad exi.ꝑ qð videtur ↄueniri. ac ſi nuũc contraxiſſet.
m Agatur. ideo in ſerius dicit. qꝛ talia ſecum ducit.
n Biſtinctiõe. ſ.pᷣdicta.diſtiguit᷑ mñ alii an mepiat poſſidere in ipᷣa
legatiõe: vt.j.l.ꝓx.ſic et dꝛ inſti.dve vnl.ſub.S.ſ̊ ſi in ſubſtuuto.
o bb officio. vt. j. e. de eo.et.l.quid emm.

p 1 ꝗleganonis. emerit rome. ei cauſa ſui miniſterij.nam alłs ñ

debet aliquid facere.Accurſi.

q Accipere. ſed nõne otraxit. vt aduena. aliter enim non poteſt. vt

. de legationtbus. paulus. S. fi. ergo ibi ↄueniri non debz. Reſpon.

nemo eſt aduena rome, nam rome tm̃ dicas eum emiſſi. Item non

Legati ex lelictis in legatõe cõ

—

iure contractus.ð ſed rei ven. conuenitur. 5. w eo qui emu añ legan

onẽ.nunc de eo qui in legatione.
r Auſerencdl. qð non vebet eſſe.ne det᷑ occaſio delinquendi. arg.
C. œ indic.vidui. l.ij. in fi. ⁊.S. nau. cau.l.j.S.j. apparet q̊ e ĩ ſu⸗
ꝑioꝛi.l.añ ceꝑat poſſidere.accurſius floꝛentinus.

ſd Seo. ſ.
Jlegatõis tempoꝛe quis ſer · Aard.
uum vł aliam rẽ emeꝛit aut diijt. ſ. rome.
ex alia cauſa poſſidere ceperitnon e g.ein
inique coget᷑ eius nomĩe iudicium &. Sorhie
accipere. aliter em̃ poteſtas dabi q̃ioractu. vim
legatis ſub hac ſpecie res alẽas vᷣ ——
mum auferencd. p Aulus. izctn et wlictis
E eo aũt qui adijt heredita med ·. in⸗
tẽ caſſius ſcribit.quis rome llcet hec ſiem et
adieꝛit hereditatẽ non competere ĩ llla ſu er qi con
eũ actionẽ: ne ĩpediatur legatio: et ndeſt m umn
hoc eſt verum. Sed nec legatarüs negocioꝛi q cer
datur actio: ſed niſi ſatiſdet miti q oamno uj
tur ĩ poſſeſſionẽ reruʒ hereditaria iegatarijs a

rum. quod et ĩ hereditarijs credito

e lucro. vt hic

. . . hec nõ valet. qꝗᷓ
ribus dicendum eſt. i UWlia. et wereuo⸗
Vigd enĩ prohibet legatũ pu li l.ſed die
. 5 ore:
blico muneꝛe fungi: ⁊ actoꝛe hauc in legato.

cuſtodie cauſa ĩ poſſeſſione rerĩ he x Sanſet ..

reditariarum ee. p Aulus. um figeiuſſon
1 bus. Beg con⸗
Ed ⁊ ſi reſtituatur ei heredi ma ſupꝛa.e. l ij.
tas ex trebelliano. actio in S. ſed ſi dubite⸗
m non dabitur: ſiue ſponte: ſiie mm So bie ſ⸗
en n dabitur: nue lponte: tiſdat le legato

coactus heres eam adierit. cõmo⸗

dius eĩ ẽ reddi quidẽ ei hereditatẽ uendo. ibi e in

vel ebito ſol⸗

iudicõ ſiſtat nun

doeoß pꝛomiſſione
cauet. Item hic quaſi contraxit adeundo. ſed ibi non. ſed ratiõe ſo

ri cõis ibi conueniebatur.ac.

