non quo ad mundũ vel publicam vindictam pena infame ſiue ve
licti.ex quo ſecuta eſt infama. Item quid de honncida vel alijs qᷓ
ſunt in mortali peccato ↄſtitut? H. nõ repellunt᷑ iure noſtro. ergo
aomutuntur. vt. 5. e. l. j. S. · licet iure can. repellumur. vt. vj. q⸗
j. c. infames. . Bͤ
k Publico. B em̃ infamis ⁊ẽ.vt.j.de publi.iudicijs.l.infamẽ.

lISEoꝛum.non licet pᷣdictis ferꝛe teſtimomũ qͥ iudicio publico dã⸗

nati erant.qui tamen in integrum reſtitun c.

* .

m Publica. pꝛopter priuatam autem ideo non minus recipier

cum non iuſte infertur. vt.C. d pꝛua. car.l.j.iſti autem inuicła⸗

ti repelluntur. vel ꝓpter notam vite ſue.licet non ſint infames.vł

quis pᷣſunnt᷑ ꝙ falſum teſtimomi dicereni p aliquo qui eis pmit /

.

teret ſe eos liberaturum a vinculis.
n Locauerat.hic eſt nfams ipſo iure.vt. .de poſtuł.l.j.S. xe⸗
monet. ⁊ te his qui no.infa.l.ij.in fi.ac. “R
0O Palam. 1. ſine velectu. vt.j.de ritu.nup.l.paſã.in pᷣn.et eſt in⸗

famis ipo iure. vt.S. v his qͥ no. infa. l. athletas. S. ait pꝛetoꝛ. ⁊

nitu. nup.palam.S. non ſolum. &t qð dicit hic fecerit. nota q etiõ

ſi deſiji tamen adhuc pꝛohibetur. vt.j.de riiu nupi.l.palam.S.nõ

ſolum.⁊ ſic nõ.iure noſtro repelli infames.vt hic.⁊ iure canonuz.

vt in ccre. vj.q.j.c.infames.fallit in crimine leſe maieſtatis.vt.

j. ad.l.iuł.ma.l.ſamoſi.a.C.ad.l.iuł.ma.l.nullꝰ. Iteʒ fallit in
hereticis qͥ ſunt infames. vt.C.x ſum.tri.l.j.ĩ fi.⁊ tn admittun⸗

tur. vt.C.de here.⁊ ma.l.quoniã.vel verius loquitur de ilhs he/

reliicis qui per ſentenniam erant infames futuri. ⁊ adhuc non erat

ſentenniatum. ſi autem ipſo iure vt manichei. tũc non poſſunt.iteʒ
fallit contra paruer infamẽ. cum nil indeus ac. vt ar.d.l.quoniã
alij dicunt omnes infames admitn niſi in publicis crimimbus. vt
hic.ſed cum toꝛmentis.vt.j.e.l.ob carmen.S.ſi ea.⁊ an.e.S.ſan
cumꝰ.colł. vj. nam ⁊ ſeruus qͥ non poteſt eſſe teſtis cum roꝛmentis
admittitur.ſed vt dixi omnes repelluntur ſᷣm io. miſi in caſiba mo

do notans, ei. tunc cum toꝛmentis foꝛte, turpes enͦt sdunttumur

tas ꝓbationem

fuu malus 2c.

tentiam pegerit
ſibi iniunctam.
quidam putant

bänan Repr
Ulco iudiao.
alie aauſe⸗
gues s repe
uur. habes
t.n duerſis

1 Pe hn
vt. ſ. guem
le aper. ſic
ſig. miiſeſe
huat cõſnein
winihylen
) Ainn
necg wan
uin oduant
el. mun
3. Sepe
1 , aom
Caeſit le
9 Limntat⸗
b I Grn
M
So an men:
ſt ve. 10
Son er c
nclicirleten
Nis agnur non
Dwönecn
Agoverum
ſcele pre be
4 Sobunmn
nſobum
Sedmn uen

MAmaior r

Tgrod.,iur
9 Puphore.

benor⸗

An ne n

Mennä, pt.

GAuhn enuna
Mrronm.

mizauſte

berni.
gemun

nan
Wt
i
iut
. i
1. uun
ma
A Enin
. inmn
afe
ſurintr
mno ert.
nemimmr/i
Nn iminn ſmed

rnds Ais

witnaro A

mnäßliin

ig MoOtlnu

i. ,B
Nonmns e

iikimumm id

1vr iornimat
nigh ac.

rputlihe

ub ſlt

ſiirtimniim
odvtte Aleſe
mnamchmen
ienon oſmn
ics mmuhlo,,

gin nen

Gis
csantann
ni Niraibn

ened

ſed cum toꝛmeniſs.vt in aut.e.S.ſi vo ignoti.colł᷑.vj.qð aũt di⸗
xi v ſeruo nõ obſtat.qꝛ ille nõ recipit᷑ vt faciat plenã fidem. ſ̊ ad
iudiciũ ꝓ veritate inquirenda. vt.j.de queſti.l.j.S.queſtioni.⁊.l.
echctu. S. j. ⁊ ſic ſpeciale eſt in hereticis ꝙ admittan.
2 ge⸗ a gt ſniaʒ iudicis.vt.j.ad.l.iu.repe.l.eadẽ lege.S.hac

q Connictus.
ꝑ ſuã ↄfeſſioneʒ
vnde ſeipᷣm con

waeti n.j. — glasn ſint. .ez nec li⸗
r Reuerenn ⸗ berto ipſius liberoꝛumue eiꝰ pen⸗
33r ere. tum:viri vxoꝛiſue. Item gatrom
rionem pdicro 2 patrone aduerſus libertos. neq;
e Fännen. liberti aduerſus patronos cogant
nngabese teſtimomũ dicere. 1 Ucdru.
4NMotam. vt Nlegibo quibo excipit᷑ ne ge
in eo q eſt in vi⸗ ner aut ſocer inuitꝰ teſtimo⸗

culis detentus.
u Et infamiã

mũ dicere cogeret. generi apella⸗
vt dãnan de pu⸗

tione ſponſuʒ filie q́; ↄtineri placet

blico iudicio. ſt
aad ace,P: Item ſoceri ſponſe patrem.
quas qs ſepelli⸗ . i Vlianus
mne on⸗ Bonei nõ vident᷑ eſſe teſtes
e⸗
gibus. accurſiꝰ. quibus imperari poteſt vt te
be Kar unec ſtes fiant.
te. aper. ſi qᷣs ex m SOgeſti.
g nl ct ha⸗ Erui reſponſo tunc creden⸗
eagt coſnetudo. . . 2.
vt in n. holegis. dum eſt. cuʒ alia probatõ ad
y Milites. hi eruendam veritatem non et.
nec ꝑ vicinũ in⸗ V Ce
niti ducunt᷑. vt. ſ Ceuols.
J. e. l. muiti.

3 Sepe. eſt faciendũ quod ſepe factum eſt. vt B. 7. C. loc. certi.
⁊. J. & aom.tu. ſine herede. S.pe.a. C. v edi. pri. l.an in totũ.et

L.que ſit longa cõ.l.j.⁊.C.de aque du.⁊ vſu.aqᷓ.l.diligenter.li.

α

xj.⁊.S.de ſer.vr.pꝛe.l.qui lumimb.
9 Cinitatem.i. vt de alia cinitate veniant.

b I Ege iuł. denũciet᷑.ab aliq̃ priuato.publice enim omnibus

imperari poteſt.ſᷣm quoſdam.quod non puto his ꝑſoms.
Seo an pꝛo.eis? H.non.cum ſi valeret pro vtraq; paꝛte valeret.
vt.C. epi.⁊ cle.aut.ſed iudex.⁊ facit pꝛo hoc inſti. e teſta.S.ſ
neq;. Seo ar. contra. C. cæ le.⁊ cõ.qð fauoꝛe. Item nota ꝙ qdaʒ
intelligũt legem iſtam in criminalibus tm̃.quia udicium ſangui⸗
nis agitur non in ciuili.⁊ hoc videt᷑ innuere illud verbum. l.iuł.-
publicoꝛum ⁊c̃.ſed ego id non puto.quia ſimpliciter lex loquitur
ergo verum eſt ulud in crimin ali ⁊ cinili.ar.de aleato. l.j.S.ij. et
j.œ le.pre.bo.poſ.ↄtra ta.pe.l..j.

c Sobꝛmuʒ. ſobrim ⁊ ſobrine.ſunt qͥ ex femims veſcenduũt.ſicut

conſobꝛini.quaſi conſoꝛoꝛini.vt inſti.de grad.S.q̃rto.⁊.S. ſexto.
Sed an idem iuris erit in agnatis: H.vtiq;.cum in eis ſit eadem
vel maioꝛ ratõ.⁊ qð dicu h paulus.videt᷑ reducere ad memoꝛiãꝗ.j.
grad.l.iuriſconſultus. .
v Pꝛopioꝛe. vt patruum. amitaʒ. auunculũ. materterj.
e Ziberto.ipſiꝰaccuſati nõ denũciet᷑ teſtimomiũ ↄtra accuſatũ.aʒ.

fEWiri.ne denunciet᷑ liberto viri ↄ vxoꝛẽ eius accuſati.quia ei dʒ

reuerentiã.vt.C.de in ius vo.l.j. Item ne liberto vxoꝛis eiꝰqͥ ac⸗
cuſatur enunciet᷑ teſtimomũ ↄtra ipᷣm maruum accuſatum.ac.
g Patroni. repete ne venũciet᷑ liberio patroni ꝗ libertũ qui ẽ li⸗
berius eiuſdem patroni vel patrone.quia ſunt de eadẽ familia.

h Liberti. hoc dixerat.ſed reppetit vi plemus dicat.ac.
1 Cogantur. ſeo nec admittuntur libern volentes. vt. C. e.l. li⸗

berti aduerſus. . r
K i1 Mllegib. ſponſum. vt 2. j. e grad. cog. l. ſeruus.
Ii Sonei. impari. ſiue liberi ſiue ſeru ſint. ⁊ intellige imꝑa/
ri a ꝓducente eos pꝛo ſe.alioquin nullus teſtis idoneus eſ

let. qꝛ magiſtratus ei pꝛecipere poteſt.vt.C.e.ſiqñ. Iteʒ intellige i

peran poſſe rõne patrie ptᷣaus.vel wminice.vel rõne obechẽtie. vł
iuriſduõnis. vt in cauſa ꝓpꝛia impantis nõ ſint teſtes. qͥ de iuriſ⸗
ditõne vel obechentia vel poteſtate eius ſunt.ſed in cauſa vnmerſi
taus poſſunt.⁊ hac rõne imperabit abbas monacho vt ferat teſtio⸗
mñ pꝛo collegio.vt ⁊ gr. S. in ius vo.ſed ſi hac.S.q manumitit᷑

vitricũ:priuignũ.ſobrinũ:ſobri⸗
nam:ſobrino:ſobrinaue natũ eoſ⸗

X„ 3

m T Erui reſponſo.qð ab eo elicitur cum toꝛmentis. precedenti
brus tamen iuchcijs. viej. ve queſti. l. maritꝰ.⁊. C. de queſtio.
l.unlites.⁊.l.j. Item de ſuo tm̃ facto intellige eum mterrogari.vt.C
x queſti. l.interꝛogari.⁊.S.de proba.l.cum pꝛobatio.ałs. ſ.ſi nõ de
facio ſuo nõ.cum nullã ↄmumionẽ habeat cum iure ciuili.vt.j. de te⸗
ſta. qui teſtõ. S. ſer
uus.alij dicut non

niti teſtimoniuʒ dicere nõ oponere pꝛeceere

coguntur ſenes. valitudina-⸗ imdicia. cum te ſer⸗
rij: milites: vel illiqui cum magi⸗ miſacro queneun.
ſtratu reipub. cauſa abſunt. vel jq ecic. quero. S. fi.
bus venire nõ lict. p Au. n i Muit. ſe⸗
Eſtis idoneꝰ pater filiotaut maioꝛes Smisſte
filius patri non eſt. IVE. datate Ij.
p Om o. . x. 7. J. 1 re ve
AVWUllus idoneꝰteſtis in r ſua o Vaiunainariz

iintelligitur. g Aius qui ſalicet moꝛbo

fidem rei geſte ſaciendaz p amiucs. veer
etiam non rogatus teſtis in arg. S. e.l. ij F. te⸗
L UD ſtes. accur.

telligatur. eseer.

u ALpianus iunt ignomia mii⸗
Bi numerus teſtiũ non adi v mlitiacvr.g.
citur etiã duo ſufſiciunt.plu⸗ S gamee
ralis enim elocutio duoꝝ numero Wi õ
comentaelt. ege⸗
Apia. vt. 3. ex qui.cau.

ma.l.in eadẽ.ĩ fi.

p
Veſitũ ſcio. an ĩ publicis i elen eage In.

monium iudicio publico ꝓyhibere ritz HK. dicũt qᷣdas
. ooßmes iſtos compel
lendos. nam æ ma

giſtratus minus idoneus admittitur in defectum. vt.j.de mune.⁊ ho
no.l.vt gradatim.S.quot.⁊ ſeruus in vefectum ad teſtimonium ad⸗
muntur. vr. C. v queſti. l.j.⁊ hereticus.vt.C. de here.l.qm̃. Sʒ tu
dic ↄtra.nec ob.de magiſtratu.qꝛ in publico verui᷑ vtilitas. ⁊ mmo in⸗
fringit᷑ imunitas. Iteʒ nec de ſeruo.qꝛ nõ habet pꝛinlegiũ. ſed qr pro
moꝛtuo habebat᷑.ideo nõ admitti᷑.⁊ qꝛ dñi eſt nõ inrerrogat᷑ in eum

mſi in cefeciũ ꝓbationũ. Item herenci nõ hñt ĩmunitatẽ m.l.cõi.⁊ iõ

admitiunt᷑ ne anguſtet᷑ facultas ꝓbandi.hi aũt de quibo hec lex loqt

vel prunlegiũ hñt.vel iuſta cã excuſant᷑. ⁊ ideo nõ cogunt᷑ ᷣm azʒ. ni

ſi fuerint foꝛte rogati.qꝛ tũc vident᷑ renũciaſſe excuſationi.
cogunt᷑ inniti.ergo volentes iſti admittunt᷑. n. cuz non
r· t Eſtis idoneꝰ.filio.vt ⁊.C.e.l.pꝑentes.ᷓ nec ſocer cũ vicẽ pa⸗
tris obtineat. vt ⁊..ſo.ma.l.qꝛ ꝑentis.in caſtrenſi aũt Pkcn
lio ſi filius antejmiſſionem teſtamentuʒ feceri. pater teſtis adhiberi
poteſt. vt.j. de teſta.l.qui teſtamento.S.j.
ſn Ullus. in re ſua.pncipałr ſua.ſecus ſi ſcõario. nã põt legata⸗
rius eſſe teſtis in cã teſtamẽti.vt.j.de teſta.qͥ teſtõ.⁊ iſti.xœ
teſta. S. pe. nec ob. hunc. C. x fideicõ.:.fi. ibi. ⁊ index ⁊ teſtis ac. quia
nõ loqtur ibi ve hui teſtiſicatõne.An aũt vẽditoꝛ poſſit eẽ teſtis in cõ
euictõis ꝓ emptoꝛe? Rñdeo nõ puto.cũ ad eũ ↄmodũ ⁊ incõmodũ pti
nere poſſit. a ſie eſt ſus cã. vt.j. q ap.ſit.l.j.S.in pꝛopꝛa. niſi tunc
qñ nõ tenẽt᷑ euictõe.nec obſtat.S.ſimi.re.l.eos.quia ihi de euictõne
1a Sſidẽ. nõ rogatꝰ. pterꝗᷓ in qmoꝛ caſibo. in teſtö. mõ tener.
in ſolutõe facta creduoꝛi eiꝰ ebin qð erat in ſcpns.itẽ in ofeſ⸗
ſione creditons ↄfuẽtis ſibi ſolutũ tale debitũ. vt. j. de teſta. heredes.
S.fi.⁊.C.dæ teſti.aũt.rogati.ſuꝑ.l.teſtiũ.Quartaĩ diuoꝛtio.vt.ĩ. ex
repu.l.nullũ.ſj hoc non bene ibi aperit.alij dicũt hodie ſemꝑ rogari
pꝑ dictã aui.⁊ ſic hoc coꝛrigi dicũt quod hic dici.

=-

u u Bi numerus. nõ adijct᷑. q fit qñq;. vt in teſtamẽto.in quo

qñq;.viij.vt in teſtõ ceci.vt.C.qui teſ.fa.poſ.l.hac ↄſultiſſi⸗

ma.qũq;.vij.vi regularuer.vt.C. ieſ.l.hac ↄſultiſſima.S.j. qnh.

v. vi.in teſtõ ruſtici.vt.C. de teſ.l.fi.⁊ in codicillis.vt.C. v codicilł
l.fi.qñq; treo.vt..ſi cer.peta.l.fi.a in aut.ibi poſita.qñq; duo.et
hoc regulariter. cum pluralis locutio ⁊c.vt h.et.j.xe ver.ſig. inter il
la. S. fi. Hotra. j. de op.le.l.j.ſo.vt ihii.
x ꝗq Geſitũ.non vetuerunt.ſed probo ꝙ cauet᷑.l.iuł.de vi vt re⸗
pellantur damnati de calũnia.lex em iuł. vi. ꝓhibet dam
natum de publico crimine.vi.S.e.teſtium.S.lege.ſj̊ calũmie dãnatꝰcæ
publico crimine videt᷑ damnatus.qma lege repetundaxꝝ. vt. S. de calũ.

7

— — * õ R
*

„ . B

ð
—M 3

ſ● 4
l.j.S. j. qdᷣ eſt publicuʒ crimen. vt..de publi.indi.in.l.j.in fi.vel ſi
nõ tenet᷑ lege iuł. repe.qu ia nõ accepit pecuniã.tenet᷑ tñ lege remia.
vt. . ad turpil. l.j.S. calumatonbo. : publico crimie calüniatus eſt
⁊ ideo publica ẽ accuſatio. vt.j.x pꝛeua.l.puaricatõis. S. fi. gr. a cõ
trario ſenſu reſumpto. ꝗ tem ꝓbo aliter.qꝛ lege inlaa repellunt᷑ inſa
mes. vr. S. e.l. iij.

lege. K abee⸗ poſſint. Szʒ neq; remia lege phi
ſcʒ noiatim. vñ ne bent᷑: ⁊ lex iulia v vi:⁊ repetüdaꝝ
anen vemr vt 2 peculatos cos hoſes teſtimoniuʒ
alabeens dicere nõ vetuerũt. veruũtamé q

legid omiſſuʒ ẽ:nõ omittetx᷑ religi⸗
one iudicantiũ:ad quoꝝ officiũ per

S. at pretoꝛ. ac.
a Dmiſſum. hic

nõ arg. qð dixi. S. 92 . 2——”
r of. ailer.l. lber, tinet eiꝰq́; teſtimonij fidẽ qð inte⸗
ti. accur. gre frontis hõ dixerit ppendere.

b Perpendẽ. ſi

inueneru vacillat 1 Ulianus.

ꝓuniat cuiuſcunq; CLio quidẽ tractatũ eſſe: an
an ir enis. vt. ac teſtamentũ faciendi ad⸗
rCio c. qi bhiberi poſſit adulterij dqnatꝰ. Et
dicat nõ ſo ſane iuſte teſtimonij officiũ ei inter
m liue cere gictum exiſtimo. Ergo neqz iure
ſu puptllꝰ.ß et h⸗oe ciuil teſtamentũ valere ad qð hu
ſpecrat eꝙ integri. uſmoci teſtis ꝓceſſit: neq; iure pᷣ⸗

2c.accur.
d Damnat?, cuʒ
adhuc nõ ſit ſacta

toꝛio.qð ius ciuile ſubſequitur.vt
nec hereditas adiri.nec bonoꝛum

executõ.lʒ ſit fuus 4
qin vlgimo. vxł dic „ Aulus.
olan nan eeide Epetũdaꝛum damnatꝰ. nec
vt. C. æ adult. ⸗ ad teſtimonium.nec ad teſta
me va Diaagulrr⸗ mentuʒ ad biberi pot. Hermo⸗
l. multa ih cada frochitus an ad teſtamentuʒ adhi⸗
iula. quoꝑ queda, beri poſſit qualitas ſexꝰ incaleſcen
nõ mierum more tis oſtendit. 1 Blisnus.
xilium. §. fi. vk die V falſo vel arie velinn
damnatus.i. dam⸗ nia dixerüt. v vtriq; pti 1
nata.vt aut. ſ h Jr,.: .
ae eſt ne derunt.a iudicibo ↄpetent᷑ puniãt᷑.
qᷓ;uis.

Subſequitur.vt ⁊.S. de preſcripᷣ.ver.quia.ac.
h Adiri.ſ.de iure ciuil.ac.
1 Bari. iure pꝛetono. ſ. ex huiuſmodi teſtamento. vbi talis inter⸗
nenit teſtis. accurſius.
k r Eeen ed teſtimonium. vt. j. ad.l.iuł.repe.l.eadeʒ.
¶Ao teſtamentu. vt. . teſta. l. q teſtamento.S. eum qui.
m Oſtendit. vt. S. ſta. ho. l. queritur. accur.
n ꝗq ETi faſſo. puta eſſe quod non erat.
o Vaarie. qñ idem negauerũt a ↄoceſſerunt.
p Pꝛodiderũt.i.vrriq; ꝑti reuelauerũt teſtimonia ſua.ac.
Puniunt᷑. non ſolum non crechi eis. ſed euam pumuntur pens
legis coꝛ.de fal.ſi oꝛdinarie accuſentur.vt.j.ad.l.coꝛ. de fal. eos qͥ.
vel ex officio ꝓꝑ motu mdicis ſine accuſatõne.vt.C.e.nuliũ.
rxr pꝓ Ater. adhiberi. vt. j. d teſta.l.ad teſtium. in pn. a inſti. xe te⸗
ſta.S. pater. accurſius.
1e ?Z& eo mulierem. vt.S.e.l.ij.S.lege.in eo quod dicit damna
tum publico iudicio repelli.⁊ facit.S.e.l.ſcio.accur.
t Tolligitur. a comrario ſenſu. qo eſt bonum ar. vt. S. e of. eins
cin man.iu.l.j.Shuius rei.et hic.

eExiſtimo. eſt em̃ infamis.vt.j.de publi.iuch.l.infamen.

u Jus habere. excepio teſtamento. vt.j.de teſta.qui teſtamento.S.
mulier.accurſiuns. ,
x 1 Muiti. publicam. qui conducunt publica vectigalia ⁊ exigũt
v́y3trt. J. de publi. l. j. S. j. ac.
y Aberit. vt cauſa religioms. aʒo.

3 Loduxerit. ſ. equos vel plauſtra. q̃ ↄducunt annonã exercituni.

Mec pupillis. nota pupillũ nõ poſie eſſe teſtẽ. vt H. 1. S. e. l.ij.S.

lege, ⁊ hoc in cimili cauſa.in crimnali euã pubes nõ põt. mſi ſit ma⸗

cium. immo ibi ꝓ obligando.

dicio publico reus erit: aut quimi

ior.xx.an.vt.j.l.ꝓxi.ſallit ant in crimĩe leſe maieſtatis. vbi etij

pupuilꝰadmiutti videt᷑ ⁊ toꝛquet᷑.ſi opus ẽ.vt.j.æ q̃ſti.l.de mioꝛe ĩ
prin. Item videtur fallere ſi ẽ ꝓpximus pubertati.⁊ wli capax. vt

e lib. cau.l.fi.ſed non eru per hoc teſtis.ſed faciet aliquod midi

⸗ i NUteſti⸗
Alter ⁊ fl? uI Apia. Rrcckaneie.
qui in pfate eiꝰeſt. item du. S. ð bis qni no.
fratres qͥ in eiuſdẽ pr̃is pr̃ate ſunt inſaelturti. .
teſtes vtriq; in eodẽ teſtamento vł . ere e,
eodẽ negocio fieri pñt.qm̃ nibil no ¶uſatus. ſic po⸗
cet ex vna wmo plures teſtes alie⸗ bere l pan:mon!
no negocio adhiberi. p Aulꝰ?. us. F. rei. accu:⸗

„ Sigmti an.
hoc in crimmna⸗

X eo ꝙ ꝓhibʒ lex iulia de ad

ulterijs teſtimoniũ dicere cõ li. vt. g. l. pxi⸗
demnatã mulierẽ.solligit᷑ etiÄõ m Liri.
lieres teſtimoniũ in iudicio dicen⸗ men. ineatalit
di ius habere. u Apia. vtr a. . ve muf.
Nuin teſtimoniũ in iudicio ex coꝛ.S. ſiqo
Sniri rant beruz. nec ergo
nõ dicit publicani. YIteʒ is dicat. nec dicaẽ
qui nõ detractãdi teſtimonij cau⸗ teſtunoniume..
rurſß vt. . de teſta.l⸗
ſa aberit. item is qͥ exercitui pben- um iege. o. nec
dam aduxerit. Sʒ nec pupillis te⸗ ieſtamentum fa⸗
ſtioniũ denũciari pt. u Enul. greſto te in

Nteſtimomuʒ accuſatoꝛ ci Sſfrio. n
tarxre non debet eum quiĩ iun- f Illud. magi⸗
ſtratus. qui nõ

noꝛ. xx. an. ertt. s Rcha. Uncantn gonn
HBcarmen famoſuʒ damna⸗ ſ iucnannus
rea int uIrg fit nNon admuntur
tus inteſta bilis fit. Ilõ ſac aiint conni
q́; incũctabile ẽ: vt ſi res exigat nõ toꝛ ad teſumom
tm priuati: ſed etiam magiſtratus um vocande nd
ſi in pᷣſenti ſint teſtimonium dicãät. Ij.q. vj ce ſtaruẽ
Itez ſenatus cenſuit ptoꝛem dore qum. vm czo n
rebere teſtimoniũ ĩ iudico adultij mmmno lu hin.
giſſe. tu potes

dicere contra in ſecundo caſu. vt. C. de arbi.l.antepe.
fSi ea rei.i.cauſe.aʒo.
TCogimur. vt in crimine leſe maieſtatis. vbi omniuʒ eſt exequa
ia conditio. vt. C. ad.l.iuł. ma. I. nullus. a. . de queſti. I. ex libeꝛo
j. K. 7. S. j. 7. I. vniua.S.iij.accur.
pSi reſtes. teſtimonia. in idem a pro eadem parte cõſentientia
ſine vtriuſq; parus ſint.ſiue vmus.cum altera non ꝓduxit. ac.
1 Impari numero. intellige quando ex vna eadem parte duo di
cunt vnum. tres vel quatuoꝛ dicunt aliud. nam creditur oignion

bus. ſecꝰ ſi a diuerſis partibus.qiua tunc maion numero credit·

vt. z. eo. l. ij. S. j. 2 ſiceſt vna dictio impari. Ael dic etiam ſia di

uerſis parubus pꝛoducuntur credi honeſtionbus ⁊ ſeruaꝛi quod
hic dicit. 7 dicta. l. S. e. loquitur quando equales erant. ałs tm ſta

tur numero maioꝛi. vt ar. S. pac. l.maioꝛem. in inſtrumentis au
tem non ſtatur alici ſiue ab eadem parte. ſiue a diuerſis partibus
proferantur 'm io. vt. E. c fide inſtru. i. ſcripture. ſed aʒo. dicit
quod eſt verius idem in ſcripturis a viuerſis partibus pꝛolaus.ſe
cus ſi ab eadem.quia tunc poteſt pꝛeuidere ne pꝛoducat contranis
quod non eſt in teſtibus. e

k Aſſiſtit. vt 2. S. de proba.l.cum ⁊æ etate. ⁊. C. e.iuriſiurandi.

Et nota bic ꝙ varietas locoꝛum repꝛobat teſtes. vt in damele ⁊ ſu⸗
ſanna. Jtem tempoꝛis. vt in vcre. iij. q.ix. nihiiommus. 7. xxxv.

q.vj.c.de parentela.hoc veterminat io vt tũc habeat locũ.quan⸗

do de certo tꝑe eſt queſtio quod exigitur ad alicuius facn exſtiren
tiam.vt ſioicatur vno contextu factum eſſe teſtamentum.ałs.ſe

cus. vt ſi dicam ꝙ poſſederim.et inducam plures teſtes. 10 dicãt

vidimus eum poſſidere per annum. alij per alium. et ſic de cetens
eorum teſtimonium tenet. quia hoc ſolum queritur. an poſſiderl.

quod omnes teſtes dicumi,et ſuper eo ſolo de quo eſt controuerſia

hecteos dict
cgiͤteſtihſ
nnne ſel
lat becſſhi
aſiͤtores⸗
ſgenolert
hobeipoſklu
lel noz tucpe
Ont teſes:
anepotaſtle
berer ſind
lpereſete g
Centislite
n.Nankens
etizagnn
ſteo ohear
gere va ſtan
n. .4d.
li.linlege.
auteñ. ten
hic vo.
1 To
glat
nMcſo ponc.
ſellgi. Mm
raomõpo
Mlaerep ſeel
upeius ſed
ier
Phocience a
ſlſeens in al
nſa. dt. C.e
us teſtihns.
Mrenm. i,m
pefummk apo
voteſpenage
ſcloget in

r Mnpoſſn

Pſnonri n
oienorrqn⸗

1 Daar
ickats
. marn
huyzcepernn
ree Käde
helernon
lmnimee
nah no
altera 1
ntun
Mſtaporte
Unaſinilen

enns,.
ſernt
nin un
inancena ſunt teſtes. vi g „ι .
W wrhgiz me. au vaſeerten hor alt ſi s libertateʒ.in fi. ſed de .
di m Jo. net. nec enim queſti ut omnes dicũt: vnde e ed re ane eſt
tull k 3 eeur. flon. queſtio eſt an illa vel illa plae epi⸗ re⸗ Ae S rle rran. qnod hore. r ſont
. ülinn Anem. ſepſos. nota zuchkicen Nbere adeſſe f poſſederiz: HH veigalrenan cogererur ſunt be vera:maxime ſi ideo
M n; rogant᷑.vt ⁊ ar bere adeſſe qñ in ſeceto te⸗ 4d. l. ue. ve aguite l.amt vroni. ſu denũcis nonimz vel ſi ei ane ad⸗
u in aut. vt deſun. (. 0 In execu e.l. qui vxoꝛi. a. . q vi tũ ne aduocer :vr arg.
1 tig n uma caula. Siea rei ondino ſit: b Eacrksgnnee
wlni ſec ebem ahl im teſteʒ vel ſikeʒ ꝑſonã pꝛociniũ pᷣſtiterĩt teſtimõiũ di vicn eices
lgtn bes bent 3h ittere comimur: ſiner pſonã ad qo 2i rĩt teſtimõiũ dicãt. ſindi 8.l.
bfan eni:eſt mnr. äaͤre ſtimoõnũ gimur: ſine toꝛmẽti qo ⁊ in executoꝛib negoci icät. ſindicos: undzeer
c ebu inief t ſie eiꝰ credendũ nõ eſt ae uandũ eſt ib negocioꝝ obb⸗ raro ſumſes
MWaanmn amto teſti teſtes oẽs eiuſdẽ eI.⸗ 1 s Er derg rum. dñi de calũ
i ieilan um:nõ aĩ dico. Matõie s eiuſdẽ honeſtatis ⁊ exti De iuris ⁊ facti ignoꝛãtis. ma iurẽt im cauſa.
4 e vt. C. eo. ſi qñ is ſint: — exti ignozaua vt in aut. e
U: 0,ſi n. glici 1⁊ negocij q̃litas ac i nrmauk. e a gug
11 5 el die ꝙ qñ ra is motus cũ his acurrit:ſe ciu⸗ Snorz 5 vo. 2 de fi. in⸗
at ellionẽ nõ hy q ſunt oĩa teſtimõi sacurrit: ſeqnda norãtia vł ſtru. F. ſi vo. aliud
4 Nak vor oira ſat cam eop agli mze. Oi o e pio z* fhkmns . ns ſd Nuk. dbpeuneßootis
1. lenſeg coꝛ 8 dicere liud dixeri lz impari gt „. s neſcci mnon egociorũ
8 oꝛz teſtibꝛ. ſi afs Numero: xerint:lʒ impani poſſeſſi cceſſiſſe eũ cuiꝰbo on ſunt mdices
n hʒ tunc ipſe ſcri umero: credendũ eſt qo poſſeſſio vfert: ñ mecur vonoe vt. e.l.ob carmẽ
n bat ht ſcri bocij auenit eltq nat᷑e ne ſci iñ cedit ei tpᷣs SBʒli .S. j. a faci ueme
imm ver: ꝛ hae ſbiat tie ſuſpitõ ⁊ qð inimicicie aut ⸗k⸗ iat qdẽ vefuctũ eẽ c · Sʒz ſi v.c ſta “
vel ſietores ⁊c. uſpitõe caret:cõfi . ut g⸗ at a primitati cognatũ neſeci .c.ſtatuenoũ.
„ au nta ego lex loel gex motũ t:cõfirmabitq; i pꝓrimitatis noĩ er 9, De mnis ef
anlger habet tlu co x motũ animi ſui tq; iu⸗ ſiõeʒ ſihi noĩe bonoꝝ poſſeſ cn ignoꝛãtia
„ u baber voſt li.t5 2 teſtimoõijs: q ui ex argumẽtis z ſint weſerr aut ſe ſeiet ſept auſts er in 1
naʒ tũc ꝓdu- lõijs:⁊ q̃ rei apti s heredẽ rri.aut le cciat ſcötũ cauſi facris 1i
l. wml cunt᷑ teſtes: H ꝓrimioꝛa q̃ rei aptioꝛa et ver redẽ: neſciat at᷑ ꝙ ſepti 1 cauſis ſepe ptendi
un unne voteſtloch iora eſſe operit. Hon entzad bꝰo bono⸗ t ꝙ ſeptis beredi eur crortez⸗ 8
ſu⸗ pue eieſ multirudinẽ reſpici op on eniz ad onoꝝ poſſeſſionẽ p̈t ſeain ſaerindcs de es
babere: ſi nõ eſt ſi udinẽ reſpicio cedit ei tpᷣs.qꝛ in i pᷣtor ꝓmittit põi ctindeo de eo
1 n in poteſtate pd ſincerã teſtimõi poꝛtet:ſed ad ẽ ſi ps.qꝛ in iure errat. J poõit. Et nota ꝙ
centis luẽ banu niag be imõioꝝ fidẽ d ad ſi fraf cõſangui rat. Idey kuoꝛ ſun dwaen
mI buaß t 91E 7t . lan 9ö9 ſfſſen tuoꝛ ſunt qᷓ viden
driz aa ſcren ma io notl lun veritatis eſlinno enn rion⸗ ee⸗ Ama u checet vanr iiine ,
iatn ſt oꝛ: cuz te⸗ rẽt magiſtra ſe coñtũ eẽ.ĩt 7 s neſciat ſetentia: gtla: ne
ahrn es debeãt . 9 U E . cẽ.ĩtdũ ĩi. .1 LEr cientia: exroꝛ. 7 ti
6 in ae ve ſiai nd nbus e. unnch loci teſtari ni⸗ . ſi libeꝝ greanegi iſet uart hamun
k. 3. ad. l. aq' :⁊ ſeipſos:⁊ alios teſtes:vł ſi us ſit ſciat. iura a :7 ex qͥbo na te.qui.ſ. ala par-
eten i.l. in lege. ⁊ in gnatoꝛes pᷣbere: es: vł ſi ſe neſci —. a at᷑ cognarõis hẽ re igt ebel ſei⸗
auteñ. w teſti. e:quo faciliꝰnegoci neſelatniture errar Fſtofoete rmnoirang
5 Mmti hic 1.§. explicent᷑: batio rei gocia expoſitꝰ rat.at ſi qͥs f- dicit᷑: qui i .
“pin lie don plicenrx pbatio rei ſalua ſit poſitꝰqꝝ parẽtũ eẽt iret oꝛte ignoꝛabi ghorat
p Roduci Roduciteſtis nõ i Al ſe uiat alicui eẽt iret: foꝛta joꝛabit. Meſcl⸗
jegfit oduci. ci teſt 11. e ⁊ui 47 oꝛtaſ rein bong 1i
ak modis ae eee piq añ in r ei Vlia. facto ner alicui putãs ſe ᷣuũ eſſe:ĩ lu. naz offis zand⸗
“ nen vaen in⸗ dixit. ũ teſtimonin ſi qs ſe ꝛagis ꝙ ĩ iure errat. I rans nelcitß non
ſn E ee Eſtegeoga b Bub, oth ciat alij qdẽ bonoꝝ velata ez zucruk. nit em ee
“ ꝓaucere ꝓ ſe eñ m eos qs accuſatoꝛ de qᷣ poſſeſſiouẽ: neſciat at ei tps pᷣ a ee 0 vba cepulant
en n a Gchu⸗ lonur taſſeſciſnana ri Nante
A ari 71 mit᷑ eẽ —y Ee ſi — * 5 erꝛat roꝛ ee, .E
nemmdg teſtis redemptꝰ: B 9 Rcha. — lputet en bo . 2 autez eſtacũ alt
ſrgalgti ß hoc ieaar ekx ngari⸗ cauet vt Pſiceear⸗ accepiſſe. Sʒ ſi c noſen jo nacl Ereds. d6
ſecus in alia tendãt:ne proni ine. E n, 1alud iit e
nmn irt eer en dãt: ne proni in cauſa cui utglikreniſe reant rer rech unoraret;
— An teſtibus. vel dic vt ibi. Secund ucceſſoꝛio capite ↄpetere Wnoriz Loteſonen al
A AN Nͤ eum. i. m Decun o non pote HM u3z t poneno ac
mnumc M pꝛeſumit᷑ ⁊ p eleKri wga in alia onaneſ annc qui ante di⸗· vᷣ . HZ 3 dorn ignoꝛãn: er⸗
nien ummoti⸗ poieſt ꝓduci poſt dichcitat craſa aun. . hiſdem n ſemel eſt mal⸗ acuam. §.. Titubatio vo e raͤti. vt. de
– ſe loquit᷑ ſᷣm iura noua 6 negle vVt in auteñ. de e FSae non n uire videar: nec alicui enm luneinde non duo anl.vof. ſi me ĩ
niunmmnim mo: lercio: ganto di eumn dmrenlatrgvel uefran l. fi. T ad ius Kannde Banr. non eſt Rarremtia man Hantcta qua,
utenin nluner Aka ecundo dic.i. malum: vt aane v⸗ pn 4 1¹ De wonnde cedit. vt et. C. qmi ad nedern
rths ſne his qui . qui ſunt womeſtici S tertul. S. j. loquitur ſᷣm ſua te poſ. l. bonoꝝ.
m r eh. eutedn i reſtea tolict. C. raente cõ ſn Arlenidenaepcn ure non enpoa rmchk 40
7. E. e. l. enam. Accur. fl ria. a0. a iſti non vebent ad pꝛidez. 2. . ſe te cõunciis qui cũ ea adm pꝛepomit᷑ exceptis fratrib quia om nbꝰ
floꝛeñ. mitti: vt hic. quẽs. in aut᷑. vt fra. filij umnt. vt in aut. c her ex vtroq; pa⸗
Aunun n m Andatis. pꝛeſtiterint. i. pꝛeſt Kepmugnnin arus ſut Eiia ali pk⸗ bart. ahinteſt. 5 cd,
runneeli chce. al .i. pꝛeſtare ceperint:eun rem tuu ſuiſſe fratem ⁊ey quibn alius ſit natus.vtput.
mm n, nmemgtnuudn ucͤ n .————— en ronan etert. . . meuſed puno non uteo deeſe dans
mani ocmiuzʒ ceperunt pꝛeſtare cõuen i nondum pꝛeſtiterüͦt: haeſaree aſecundo aon ncochatem. v per eo ſeanks ing ſncce. tt ons
in⸗ icit aſlare gendene lebet admitti emac —* vel poratus: pa⸗ u Erat aſa hun lehte⸗ 1.7 per conſequẽs ius ſucce. vt differat
nndi mbeclex nen repellat eum. aliud ad poſtulanem ſue parrno⸗ dum ihre quen m queritur an mes ſit res: int uier r dinerar.
dſ, H eſt emm in eo am breſtint vo, n Ralpckelcumeepemtant es ſures:interdum we factoꝛ iter.
Aunkikate um enadere non voteſt. vt E quia ille moꝛe coꝛup itit p? y Peererij cum repuchauit. A0. zer
oſ; ſtitit: alte teſt. vt. C. de aſſeſ. l. ſ pti teſtis no⸗ nꝛererijſſe. ſ. ſciat. 0,.
Enn nli u: ⁊ altera pars cõtra quam .l. fi. n fi. Ytem qnnd ſi pꝛe⸗ 3 Succeſſoꝛno. q Accur.floreñ
rtt cum cogendum . pꝛeſtitit poſtulet e quid ſi pꝛe⸗ cce oꝛio. qoᷣ habet locũ qñ * .
et us: neſ .quia quod dicit᷑ hic: non dici eum in ieſtem? H. agnatos. Vvt. . ſi locũ qñq; væ capite ĩ .
is: ne ſua parte poſtulante audise on dicit᷑ niſi reſ⸗ „H. in ca I.ſi ta.:.nul.ex.l.j. Yiẽ eadẽ caput: vt cognati poſt
aute ſlle ni iant᷑.ſ. ſi reſpectu ſne put. vt qͥ excluſus eſt eadẽ ꝑſona gnati poſt
wis generalis habet locũ: Kongan modo Eaus cognati. vt. j. de ze agna⸗
o.7 ſimmliter de alijs oꝛdinibus. n gradu: vt Pmo lil: l. .S. H.
dinibus. vt. j. de ſuc no filꝰ: ſecũdo ne

„
„
a Dicemns vi currat ei tem 3 „ nung
. vt currat ei tempus.Accur. to: ſi vir vxoꝛi. Sed reſponderi poteſt ꝙꝙ vxoꝛ conſi Gnu d
b Ante apertas. nõ mſtuur poſſe adire ante aꝑtag tabulas:ſi mo⸗ rabat in mre. putabat an omem csgerm Nucf weruht . nit
E. tol. F. 7. K. d eli. ſi fratris. Tu dic ho⸗ mre. erst enim res aliena que wnabatur a viro 5 ſtcumiln
die et ex pie ĩſtitum poſſe onte b : di. l. . p 3:n p qua vonatoꝛ nõ fit K
wi.5. Dinmmg. d. apias ta rus adireiꝑ dui. E. e cadu. pauperioꝛ: non reuocatur. vt. , e ona. inter vi a. vxo.l ſed ſi con ſune
eNMeſciat tabu⸗ —ð .— ;⸗ ſtante. 7.l. ſi ſpõ nca
lea n an rmt · poſſeſſionẽ: cedet ei tps. qꝛ in ine Ppdeſſeaſiat. n. Eratius. gan.Füſen una
. rcilrstr dn errat. . Me dicẽꝰ ſi ex aſſe heres Miquiſſimũ videt᷑ cuiqᷓ ſciẽ⸗ dapari videnur ſüinn
ſo. ignoitia alis inſtitutꝰ: nõ putet ſe bonoꝝ poſſel⸗ tiaʒ alteriꝰ ꝙ;ᷓ ſuaʒ nocereꝛry rogari. ne em munſal
wrszatua en d ſionẽ petere poſſe ante aptas tabu ignorantiã alteralijpfuturã. EHH Oðð”
enla. e.. las. qo ſi neſciat eſſe tabulas in fa⸗ Ec ſupina ignos v Lpi. ſi pio rem non rei
. 1 moipar, cto errat. m Arcianꝰ. rãtia ferẽda eſt factũ irãätis eſ vr mi er vruuld d
möcra vec. Moiĩ pꝑte erroꝛ in iure nõ eo⸗ nec ſcrupuloſa inqſitõ erigeda eſt. ca. §. quod aũt. ſlg
vel maleficio vl ⸗ dezʒ loco q facti igno ꝛãtia ba Sciẽtia em̃ h̊ modo extimãda eſt: eſpongertvot . (ntzarke
Lerbiegen beri ebebit: cũ ius finitũ et poſſit vr neq; negligentia craſſa aut ni⸗ Cereegeley mi. i
rio. r.l. error a.l. eſſe ebeat. factiat ĩterpᷣtatio ple mia ſecuritas ſatis expedita ſit:ne⸗ beet viucapionẽ: Ceonmge
regna avrnr rüq; etiã pꝛudẽtiſſimos fallit. q; velatoꝛia curioſitas exigat᷑. rceemans Lanee
denn Pemis⸗ Lurimü inteſt p Ompo. AVris ignoꝛãtia p Apini. Pheclexen ſinn⸗ ln
nere üngulor: ert viꝑ qs æ alteri cauſa fcto nõ ꝓdeſt acqᷣrere volẽnibo. ſu illis. . e. wuris. 1 Monne
nnnatgeu, noſeiretanp iur ſuanhꝛet. S, al um vo betetio inocet. 1. Bez. o 1 mmnut n
lez iolll babent hi ſiꝰ ignoꝛãtiaʒ ſabinũ ita accipiẽdã Kroꝛ facti nec maribꝰqdem „ ſimũ po urlbenit
dno erroꝛes ad ac extimaſſe refert. nõ veperqui m in damnis vel apendijs ob⸗ untc. 5. N mnd Etbel
tdtomeman. mii ſecn hominis. i Dem. eſt. Juris auteʒ erroꝛ nec feminis eclc⸗cum manet nnlii
.l. H quns 10. F. w⸗ Vris ignorãtia ĩ viucapide iin compendijs pꝛodeſt. ceterũ om Mu vlel Der nie oleßt
nnened en negat᷑ ꝓdeſſe.facti vo igrãtiã mbus iuris erroꝛ in danis amitt⸗ cèe nunus regule wonun
eſtu. §. b mali ſherore iarn veß Rie . aonohee deg nmu
l. qm cuz vno. S. fi. Item vt ſumlis pena imponat᷑. vt. C. vnde vi:ſi Fear eddn klenenn nogg cdkecr⸗ reneel, rcronon weſ
S 3, ad agmlelaene . qui cum aluer. eo non alij ſed nobiſcũ idem vident. Item obſtat ſecunde parti enlic
Sagen degenere aeſecth: g: magis eſt rephenſibilis error iu·.J. ve lib. cau. liberis. S. ſi duo. Dʒ illuc dtingit ex velicto eius qui ſuenil
ſmnegni.te mium be⸗ o hi loaucxk: nõ we inris equi ſe vendebat.vt S. mino.ſi ex cauſa.S. papᷣ. Item obſtat pme par⸗ lor den
naus e Jecrleg.s “ enoahent, hoe aned enõ ve inris eani ni. hſeĩtia vencirons nocet empror tei mobilis ad vſuca. vt. . de Uffan
. mnenn wimſti „ bemno. iat inſ.§ oc auiẽ ius pncipiũ habʒ ⁊ fu excep. w. l. apud. S. auctoꝛis. reſpõdeo ibi nõ tam ſcientia ven, 1 4
nmem M unn. Re,d. rNS D . diuoꝛis que eſt viciũ ꝑſonale:ꝙ furti viciuʒ qð eſt reale nocet.vt in, .
g Jmna hra ucle:lenriaſ interpᷣtano ver bi eſt aꝑta eius ſignifica⸗ ſti.de vſuca.S.furtiue.aliud aut in imobilibo.vt inſti.de vſucap. uſ um
no. ſic facnt aperte icl ſernnee . diſſerat a ſa quod aũt. licet hodie idem qdð in mobilibo. vt in aui . vt ſpõ. lar. d. Uunllflig
b p Euruni cauſa cenſ⸗ appellat ius vt differat a facto. Clel dicrurſus. colla. viij. Item obſtat qꝛ ſcienna teſtatoꝛis obſtat herech. namimſn
vtrũq; pomꝓ eode;.i. qualuate rei quod poſtea vocat us. vt mſti. æ vſuca. S. diutina. Sed reſpondeo eadem pſona eſſe videt ſeuienet
vt Z. de mreiur.l. fi. Eſt ergo in alieno facto vł qualitate tolerabilis: vt in aut.æ iureiur̃.a.mo.S.j. colla. v. Jtem opponuur. C. xe epil. nium dch
ſdn ſno nane e Pder fi. S. ad velk.l. qusc.a loc. au. l. ſi legiby. So. vt ibi. Iccur. K. epu. r Ninſn de
2 2ducti. item queritur. S. ſi fullo. æ e acti. emp.renetur. a. . de re 5. de cõ y. rulipheberur
ſcin. ven. l. quiſquis. S. ad macedo. l. ſi. In caſu tolerat᷑ ignoꝛãtia b n ſenle gtec R e cõtraben. emp. l. es que. F. ſ.e. namng
ſui ſe v in vitd epeer.. S.de cõdi.indebi.ſj etſi me.⁊.j.de ꝗq actum.iſ.alienum.Accur. Demmihil
pac. w. l. inter ſocen. F.]. Accur. r Scrupuloſa. imo ñq;. vt S. æ in rem ver. l. iij. . penkt. ibi en nalurallen
i mactoreſt ſactuüͦ alienuz. vt. j. pſuo. l.n. Jtem ſuũ. vt 5. a vell. noſus ergo c. leli qã vtgintim ver.l. i, F benit inicn ti
quiſh Iem gualims facn alnn vr e ca enc lſ czuſa Enng erg E ſen Mrleg⸗ae aluzer alter ſacd mnſoluin odize ſaanun
ae le am Faauiſdns Jienclel t iuris alieni ⁊ ſin pendet . Delaond..ea mayxima diligentia quã hi habent q ſolliciti ſunt unnl
exr punms vnorlkss inqrẽ de bõis vacãtibo vt ea poſſint veferre in ſiſcuʒ. not enſatnane
1 S mre xe faero vel qualr⸗ rex ſuaꝑ. vt.d.l. quiſqs. C. de re⸗ ac lemediimm tenendum. vi⸗ 1.n quis ant lein S,antepkt. 5. * nnurlt ,r
ſan. ven. .3. c iuremr. l. i. . . ſi H us vel vrt. pub. lij. inſtito. ß etſi. F. pſcriptuʒ. ⁊ S. man.l.ſi fideiuſſor. S.ſi cu debitoꝛ. mnmeune
1 Snorer aki Arem Tenr. gnoꝛaneis facki. in fi. Accur.floreñ. lrſeni tt
ꝛanti: facti aliem. Accur. i Alris ignoꝛantia. exemplũ pume partis ſume vt g. de vſu flognleatth
n1 Securi hommis. vt et. . e. l.nec ſupina. Mccur. floꝛeñ . ee nlmecg: ſeenne Gemplhmn ſame in indebito ſoluto per +☚
„„ HW erroꝛem iuris. vt ex ſtipulatõne inter abſentes: vt differat a lege ſe⸗ lfllopev
0 i Aris vnoranti Nota banc regulam:et pone exempluʒ. vt quẽ. Pꝛime ei ꝑri obſtat. ecce em bõe fi. poſi .hereditatis is eſſe Liae⸗ ſgenn
quis gad 2 Ehr leere emere a pupillo ſine inoris aucton·½ tur qm errat mn iure.vt ſic nõ teneat᷑ mſi mqntum locupletioꝛ eſt: Mimnsignonn
tate. vt. . emp.l. ij.S. ſi a vupillo. . . de vſuca.l.nunqꝙᷓ. Jacti vo cum male fidei tenea. etiam in eo in quo non eſt locupletioꝛ. vt 5. 5 ta deigat
gnozandnn pꝛoeſſe conſtat: vt ne ſubijcit. vt ſi credidit vminum peni.heredi.ſed etſi.S.ſore.et.l.item veniunt.S. cum autem. Ded lnas mend
eſſe vendentem: vt in contrario caſu: vt ar. J.e .l. regula. S. qui igno⸗ reſponder poteſt ibi non ꝓdeſſe in acquirendo⸗ ſed in non perdẽdo. ütnnncent,
ramt. melius vt inſtit. æ vſuca. in pun. Huie regule mn puma parte vrpote cum teneatur reddere in quo locupletatus eſt. ratoõne auteʒ ternonn
videtur verogari. ecce eniʒ frucinanius ancille putans ad ſe eus par- eiun in qno non eſt locupletioꝛ non dicitur ꝓdeſſe in acquirendo: tunrmn
nun bertnere wf vſufru. ſi ua errando in ure vendidu æ mradidu bo ſec in non perdendo. Item in ſecunda parte regule videtur veroga⸗ einla
no 5äl inſti. de vſuea. S. item ri circa pꝛeſcriptõnes que ſunt inducte ad rigorem conſeruandum. dumnaſane
Sr Sz rñdeo: ibi nõ ꝓdeſt ipſi ignoꝛat vel erranti: alij. ſ. empto⸗ ecce em ſi neſciens mihi obſtare pꝛeſcrptionem. xxx. anno. vel. x. uſchetnnene
nim et uis: ergo bo eſt contrarium alij regule. alterius ignoꝛan. vel. xx. vel triennij tacui. bis ſpacijs in repetendo rem meaz poſtes witihe
nam ⁊c.ſic.j.e.l.iniquiſſinuʒ. Rñn.ignorantia alterius per quẽ nõ non admittar:etiam ſi ignoꝛannaʒ iuris ptendam. vt. C. ve pᷣſep. anm
qquero mner a quo cauſam habeo:mihi non ꝓdeſt. at emptoꝛ a vendito xxx. an. l. ſicut. ⁊. E. pᷣcrip. lon. temp.l.fi. vel. ſi diſtuli facere in⸗ linſir Grn
