non debet tenerri is qui impediuit? Reſpondeo licet reus tenea

tur.mihilominus tñ ⁊ ille.nam ex diuerſa cauſa tenet᷑.⁊ intereſt acto
ris plures habere debitoꝛes.vt.j.de libe.le.ſiquis decedens.S.fina.
Vno tñ ſoluente alius liberat᷑.cũ ap inteſſe agit᷑. vt.S.e.l.j.S.ſi plu
res. Itẽ põt eſſe ꝙ reus nõ ꝓmiſerit.vt hac.l.Seo ſi exegero intereẽ
6 eximẽte.an poſ
uʒ exigere qᷣ . r eſtpssn
erigere nque, mnꝛzem mihi ſummaʒ ꝓmiſerit.
He? ñ vꝛ. vt. J. ti. j. ⸗

L.ſi uo. .. uemnn Si ſquis cautõnibo iudicio ſi⸗

ver menae nee ſtendi cauſa factis nõ obtpa⸗
em̃ pena fideiuſſo uerit. Kica. g Alius.
ris releuat ipᷣm ex ⸗ 4 . lli ſſuũ i
mentez ab inter⸗S Y.eena milia paſſuu in
Neb ſingulos dies dinume⸗
dic ꝙ fidemuſſor ñ ☚ Ee⸗ Cguth
erat ſoluẽdo. Sed rituſ i ae e ri
eluent w ng ⁊ in quẽ ſiſtere ĩ iudiciũ opoꝛ

mus creditoꝛẽ hꝛe
penã ex ſuo proui
denti anĩo. ⁊ ideo
actorẽ nõ unpedi⸗

et.ni ſane talis itineris dinume
eutri litigatoꝝ oneroſa eſt.

On exigimus v Xo.

ricentuz petere b Ceũ iudicio ſiſti: ſi de negocio
ermene qaanin / vropter quod iucdicio ſiſti promiſe
tra videt᷑. inira de rit fuerit tranſactũ. Sed hoc ita.ſi
e em..ia. n prius id negociũ tranſactũ ſit ꝙ; ſi
r hnantio ſtiopoꝛtet: Ceterũ ſi poſtea traſa⸗
nes eximẽtis ⁊ fi· ccũ eſt exceptio wli opponi vbet:
geiuſſols at ſig ·Quis em we pena pꝛomiſſa laboꝛat
ſorne pene * ac poſt neoein ran deie. cũ eralger
cedentis.non vt in egoc one putauerit qs no
lI.predicta. Mec di negocheſcep P 4

cat qs hũc ſideiuſ⸗ Cer e: quaſi etiꝗ qe pena tranſactuʒ

ſSi qms cauti
omba. nota. ꝙ ſuu
perioꝛa edicia locũ habent.qñ wlo vel vi alterius ſactuʒ eſt q̊ minus
quis in indicio ſiſtat. hoc aut quando ꝑ caſum foꝛtnuiu.
tV Icena milia. in ſingulos.i.ꝓ ſingulis diebo dant᷑. xx.mlia⸗
ria.mille enim paſſus faciunt miliariũ.vt hic ⁊.j.cæœ verbo.
ſigni.ſi in itinere.⁊.l.mille paſſus.⁊ inſti.de excu.tu.S.qui
aũt. Dʒ videt᷑ hoſtare nõ po ſſe.nã aut lungatoꝛes ↄuemüũt deæ certa die
æ tũc id ſeruabit᷑.vt.j.d vbo. obli. ↄtinuus. S.cũ ita.in ſi.⁊ de vb ox
ſigm.l.iij.aut nõ.⁊ tunc iudex ſuo arbitrio ſtatuet. vt ſupᷣ qͥ ſatiſ⸗
da.cog.de die. Rn.in arburio iuchcis eſt vt Im hanc.l.ipᷣe diſtribn⸗

dqu.aliud dat᷑ ſpaciũ ad celiberandũ ꝓ arbitrio iuchcis. Item hic in

iudicijs in ↄotracnbo ſecus. vt olcta.l.continuus. S.cũ ita. licet in con

tractiba quidam dicant idem.
V Preter eñ. ideſt ille dies nõ vebet numerari in quo ille ꝓmittit
iudicio ſiſti.⁊ ille ſimiliter in quo ſiſtere vebet. VUel aluer. alle dies nõ
ebet ei numerari in quo ille ꝓmittit cautũ fore.ſubaudi.⁊ cũ effet̃u
ſcʒ eo die in quo ſiſtere debet in iucicio. hoc eſt es die quo lis oteſtat

nam ulla die cu effectu ꝓmittit᷑ indicio ſiſti.ſic infra de ac. obli. cuz

ſoꝛẽ liberam ꝓpter ſit:niſi ↄtrariũ ſpecialiter ꝑtibo pla
mcel⸗ rer n cuerit. Siquis mũicipalis mu
loco rer in nreres neris cãꝗ. ſine wolo malo ſuo impedi
toto. nam ex alia tus.in iudicio m ſuã ꝓmiſſionezʒ
ana nenb. imno nũ ſtetit. equiſſimũ eſt tribui ei ex⸗
ideo dici᷑ teneri ceptionẽ. Simili mõ et ſi ad te⸗
reus liberat. azo. ſtimomiũ veſideratꝰ ad iudiciũ oc⸗

l.non diſtinguemus. F. itẽ nõ eſt. ⁊. J.e.ſi duo. S.fi.⁊.infra ſi certri
pet. lecta.S.ſ̊ cũ ſoꝛns.⁊.j. li.le.l.nõ ſolũ.S.iuluo.a.j.de nonꝛ

ope. nun. l.j.S. uẽ querit᷑.ar.j.j.ve ver bo.ob.cũ ſtipulati ſumus.

⁊. C. iudi.l.j.ſed ibi nec ſolutũ erat.nec tranſaci qͥ ninus cur
rat vſura. Item ar. ↄtra.j.de eo quod cer.lo.l.ij.S.itẽ iulianus.

ſed ibi non ſolue

currere non potuerit: erit ei ſubue tcee non hube
niẽdũ. Si qͥs ĩ iudicio ſe ſiſti ꝓ tur ꝓꝙ ſoluto: vel
miſerit: ⁊ valitudine vel tẽpeſtate: nenſacto Er ple
. . it K. r ſy infꝛa
vel vi flumĩs ꝓhibitꝰ eſt: vt ſiſtere 1 eo goͤ cer. lo.

nõ poſſit:exceptõe adiuuat᷑.nec im

W. N IEE b 3 2
merito. cũ em in tali ꝓmiſſione ⸗ caſu he a d

caſu ipᷣo iure no

ſentia opus ſit.quẽadmodũ potue⸗ tenet᷑.ſ̊ mn ſeq̃nti
rit ſe ſiſtere: qͥ aduerſa valitudine cenet. ſ er eqtate
impeditus eſt. Et iõ etiã lex ducdc æ verob cuſti⸗
cim tabulaxꝝ.ſi iudex ve pularns ſim. a.
ex litigatoꝛibo moꝛboſ⸗ . aplmtengehe
diat᷑:iubet diẽ iudicij eſſe diffuſum dictg.
ñ ſteterit iudicio:ſ q grauida erat nedũ ĩ ſone.
exceptõeʒ ei dandã labeo ait. Si tñnñ d Siqis. mu
poſt partũ vecubuerit: ꝓbãdũ erit drgeogik du.
qſi valitudine impeditã Odem ẽ I de mn. 2 ho. l. ſi
ſiquis furere cepit:nãqͥ furoꝛe im Auis magiltrav.
editus eſt: valitudine impeditur. fen. ci.S. interi
Dõ diximus ſuccurri etiã ei jq colla ij.
tempeſtate aut vi flumĩs phibitus ti e tanngen
nõ venit. tẽpeſtatẽ ſic intelligere ᷣ eſtimomuʒ red/
bemꝰ. ſiue maritima ſiue terreſteis per aij cogit. vt
ſit. Tepeſtatẽq; ĩtelligere dbe⸗ ſi qñ.·a. j. de tab.
mætalẽ ꝗ ĩpedimẽto ſit inineri: vel bilocu S. eri
nauigatõi. Vis flumis et ſine tẽ Krranmitn ale
peſtate accipiẽda ẽ. Vim flumĩs ⸗ ge iulia.
telligimus ⁊ ſi magnitudo eius im qmeie agiug iii⸗
pedimento ſit: ſiue pons ſolutꝰſit: nota muari vali

vb namgiũ nõ ſteterit. ·/ S 1 qͥs tn tudine inpeduũ

vt hic 2. · q. ex

. . „ cau.ma.l.ſi cui.
in fine. ⁊ infra de ex. tutol.non ſolum.S. vltimo.⁊ inira ad legem

roðd.æ iac.l.fi.S.idem mris. Sed quid ſi potuit mittere ꝓcurato

rem.ar. humus. l.nõ obeſt ei as hoc qð mittere teneat᷑. argu.tamen

quis.⁊ ſic ablannus quo.⁊ accu ſatiuus quem eundẽ diem ſuponut

vel bremus.a pro id eſt ponitur. a erit idem.

x Dneroſa. nota iudicem id debere facere qð nõ ſit ptib oneroſuʒ

ſic in auten. de atpella. S. j. colla. vij.

*2

y n Hn eyigimus. iranſactum. 7. poſt promiſſionem. no ante. vt
V infra eo.ſi eum j. NRn.⁊ facit ad hoc reſponſum.ſupra de in
ius vocan.l. neq;ʒ.S. qmi in uus. 1

3 Hebet. ſ. in ſorte.⁊ ſubaudi idem in pena.

2 Muns en re peng. q. d. nullus. vt hbic 2. 7. v eo qð cer. lo. l. fi. in
fi. ⁊.l. cemũ. 7. . depoſiti.l.iiij.⁊. æ ꝗr bi.l.celſus.ij.reſponſo. et

9

ↄtra.infra de mino.papi.exuli.⁊ infra qui.ex cau.ma.ſed et ſi peꝛ.
S.aduer ſus.ſed ibi ex iniuſta cauſa abeſt. Item argu. contra.iſra
de diuer. ⁊ temp.preſcrip.l.j. ſed ibi in actoꝛe qui pꝛouidere potuit
quando cepit agere. Item vnum eſt pro eo.qꝛ vtiles dies ei dant᷑
alino ergo ſit contra eum.vt ſuffidat ꝙ ꝓcuratoꝛẽ poſſit mittere.

r⸗ 9 4 ec ohtico. moꝛbus ſonticus eſt moꝛbus nocens cuilibet rei quã
at. in hoc em̃ verſat᷑ eus arbitriũ.vel dic hoc ſpaciũ dat᷑ ao venien⸗ ſ. . ñ

gere vult. vi infra we reg. iur. queſuũ.⁊ infra ve vbo.ſig.l.moꝛby.
1 Si non ꝓpter valitudineʒ grauida.ſed nonne ſe artauit ad hoc
videtur ergo ꝙ ei nõ proſit.vt infra eodem.S. ſi quis tñ. Sed dic
ꝙ duplex rano eam excuſat.prima Pu⸗ lex pepercit vicio natura⸗
li mulieris.quod vicium naturale ſibi nõ imputat᷑.vt infra de dã.
infec.l.fluminum.S.viciuʒ.⁊.j.ad.l.acquił᷑.ſi ſeruus ſeruũ..ſi
foꝛnicarius.ar.contra in auten.de reſti.⁊ ea que pa.S.fi.ibi poꝛꝛo
æc. Jremn auia Epumm vito reddit. ao quoo iure diuino tenetur.
Ruoc offie leßes imitantur. vt in auten. vt cle. apud. ꝓ epiſ.S. n.
Aarinma. id eſt marina.

„

Del nauigm.nõ ſteterit. quo flumen trahiciebat. quos qñq; põ

tiones appellamus.vt.j.cæ ſer.iu. pꝛe.l. fi.
Sin ios tamen. artauerit. argumentuz ꝙ non ſuccurruur ei.
gui in ne itatem ſe poſuit. vt diximus ſupꝛa qui ſatiſ.cog. ſi ſfi
demſſoꝛ. S. j. 7 facit. I. quiba ad Ii. pcla. non licet. L pe. ? q vi quar
cum poſtulaſſem. in prin. 7,)1.

I. j.⁊a infra dam.infec
T gcqui.heredita.is qui.

n Tanlſarl ig eſt allegare. accurſing.

Gfunmmea

t.
Suni
euns ſo
ohlls⸗
Gperau
idc
NCaN
Rafu⸗
A
dn4
ngf.
Npfaus
marth
l a⸗
noci
o El
ſluſſ
cſct non
Nteneire
lti rinfe
il Neng
s ſechi

ſan
ſ

Maen
iſt pacn
Weraun
Mrn
Gatu⸗
Machr⸗
atlal
1
Cn
lin tze

N
d

ℳα W
MK W
„ Aws ahra, be
. — .* . R

exception habeat. t. te⸗
. hanc excepti ltro ſatiſdedit.
t. immdo viderur ꝙ bi. ſi mñ vltrot tus erar
„2 5 .i. . 1. * 1. C. 3 . . L
turv. rer duoby zrijs ft optu nere.. i En ſe — arin⸗ voareeN aut
etobegnnm F uem amirlam. Pemtend voreran me iat oſicp denſcrar fi ruſat aprcr tal
ein anengamemunn de mnlta e do⸗s em dar im exrteptönem men a no nur⸗ ret. Sed ſi uuſam 4barbien
N mum naenek.rge c tempis. non enlem ſtipulatõnem. int: vt retineret. z de⸗ a Tearhnr
Nlnſn p Raerdelns mma kenzu⸗ reddit qñq; inu q̊ dolo fecerint: eri t. nullo ad. 4 ſae der em
Uinne q Angu ß enam iy deꝛe in tempe⸗ bpuat?eũ vetinuerit.r. Alulus. vt 5. pxi. S. q
riuinn V 1pis Preintad. n incideꝛe ĩ pfectꝰ pua eptõö. p eũ dar. vt. z. ccuſa⸗
. * — 4 ect — cepto. — eꝛſus e Dicat no 2
temn ſe vt inſti. de abe um poſſet no mĩs:ſi añ ꝓfect ri ei Hexcepte dat: adueꝛſus ſi die ur.
nherhn oca.d inne vk in vim flun uigaſſet. ipe NE gctio ei dat: ac o eins r.. aecur. m vi⸗
unn riuntn⸗ ſtatẽ dinn Aporta ng eimi⸗ 0) C fange etinuit. in iͤ q5 Api. uus iur
ede „.lrumu. rl. Letry erit: nunqd ex gnita a in Sn ns an c ulis. ma ü ⸗
mirn 2.l. cy . tauerit: m. cã cog . tereſt apita r. ſ. ex qui.
wafi fi.S.ſi erc ega ſe aa⸗ pfit: qo qem e⸗ neq; ſic ar Ain Ed ⁊ ſi qs rei G ſiſteꝛe nõ ſreo . ſuccurꝛi
Ncen . n lega⸗ I. epii qo e MNaz n grSin 1 icio ſut anu. ma. l. ſucci
dingin, SDec⸗ ceig wrie. mene⸗⸗ ſtatuẽdũ. Maʒ cur non vemnatr? in in gnoſcit. Rei accuꝛ.
lin nis. vt in hrrt⸗ dice erit ſſit ei dic i cu VAmng huic ignoſcit. ih r. Prererea. w⸗
N bmo. ſi mih 6. dus ẽ:vt poſſi uã dies ꝓ⸗ rotuit:meꝛito Thinc! edebem „1 k 2 qð dic vt
i Sonde., randn npfect? es que it s adẽnatũ accipe deber erit meſtico. qo vo
Aöen i. S. ſ t dici. ꝙ ulto tpe an ꝓ . iteꝑ pmit apitalis odẽn it? E. Bixe ſupra.de in iu 4
ifn vel rirt tres p· mu forpe venerit. Meq; it utet: Rcap e ilioue coerci to ꝓde⸗ an.lij 7noa er
weſcikr mos wles ſiarün miſſionis ven d ſit qo ei imp is / moꝛte: exi Hexceptio dqnat eſſe o qů̈ bic dicii gren
rircdi, hoc deen primos tec itempeſtatẽ: et ipo tpe al HB ridebir fideiu ilium ſalua qu. ꝙ vxoꝛ e ate
n erenenin cauſai te ſi qs cũ rome e kitate richr t ſi foꝛte in e erceprio meitca nacaurt
N ueo morn Quid em ſiq Edi: nulla nccitate eLiaz: gut li o oe;eAcPrio gunonia repelan⸗
ate L EIIe * nu ipbi nc bit. efenſoꝛ eſt. eũ C. ce teſti.
ncnſ ericuloſaz. iſſionis ſiſtẽdi. ã in mumcipi uitate abijt. efe d ſciendũ 9 Favt wt
r P creee ꝓm luptatis c ign? ẽ: vt ei 8 t. IYllu tis re l. etiam. accur.
mina creſe ente. voluptatis dign' e: vrei e deꝛit. t: qꝛ capi ertaeſtrom, oue
n dr fumun 5. vegen t. nõne indig qd ſi iſta ꝓp irco nõ ſteteꝛit: q lone 1 Que 3
inn bur. . to ſit. n net. Aut qᷣd ͦ idcirco nõ ſ ceptio re. ſ. ð iure ꝑ p
Wimig 9 Sumilt mo.⸗ um ꝓfec cinet᷑. A . † 4 idci — Jj eſſe. vt ex 6 mire. ſ. d ꝓmiſe
Wite 1 19. foꝛte etiã ceptio patro ĩfuit:tra a factꝰeſt.in ea cã — F except . ctũ ꝑ quo ſum.
i vnne i tempeſtasc re: vel flumẽ circu vti ñ poſſit de vk cuſtodi. uibuſaã ſpeci
ogi jby ex couß. m tLtempe r vemire ve ei exceptõʒ vnn ne ſi vincułk vl t: in ea qa uciauerat
nat d idcireo. vel ek 1 otuir ve )ſp ei exceptõʒ Plane ſi vincu 6 ſteterit: in nter ren eralez
uf En Geneovdet iſte p neſt: nõ ſp ei exe 7 umpeditꝰ iõ n ꝛer⸗ oſtea gen
hli nin vinculis. e dom eſt: e nõ patieban tari unpedi öne vtat᷑. Per 7 p lam ſubiece
Piumn. Mon fra ꝗð cum re: eque d anguſtie nõ Pa : cum hia eptone v co imweditꝰ clauſulan te di⸗
. vt in 1. mi⸗ . niſi ang rcuire: cu t cã vt exc co mpedit⸗ t. Vt hic aꝑte di
umn 1. auc. l. mi⸗ deſſe. 1184 (1O1. lcircu . erit meſti . te rat. vt! it atti⸗ .
fal. tu ſſi —. nri. ve aſſet: vt un⸗ . f nere o . J SN 7 ti dic .
nahrn 7.k.enonuiſmn p iter metni. vele ſſet: v ſi qs fun exceptio dari. I cu. n valere 2——
dum. na terrãz ic abũdaſſet egnqas ei excepti rit: ſicinus no r een⸗
i .j. Et hoc en ſic ,. 9 — 0 ꝛtu — t: Dz ei 4 n fue 1 Bm. m. 14 . s S.
me. F. j. ſere el flum ſiſti opo 5 venit: dz e hoſtiun tt zeſt ran 4 :
4 Mun ngraius in 7 tiv em cum m qꝗq1 . un n — pᷣuitute terit: 7el diciũ reddi PE
mgrains vt. oem locun ltas e quis in on ſte quia iudici et
nuga mnear eum. vr. pleſſet oẽn ita calamu. i ſiquis in dicium non en; urm muaum
an ad. l. ac e : pel a terit: vel pñtiaʒ ven acꝑ vone adiuuar ne vl iceo per mer r
RD ned Fnig. i. cñ eueꝛterit: bono eqͥ 2 bʒ exceptione a nre: Ne VIHE nciaſſe viderur.
hea ms. 7 ſtaborße Am loe aloſaz fecit: ex bono i⸗ Tbz ey oſſit conne ßta: nun de verbo.
iiitſn nm. §. j. als ve⸗ enti piculoſ modãda E. ſitum et ꝛomiſſione? buj⸗ ſigniſica. inter ſti.
mhähe ten. dench te tõ ei accome ei.q cũ ad iu ceptio in p cauſa facta o ign od hic. S.
d enck xcep o dar ei. q cñ ad i la exceptio di cauſa facta ol ——
wumr mnnei. B exeepe rceptio da kature⸗ lae dicio ſiſtenchic conuetoem/ ider innuere. p
imnil⸗ netr. vt infra ran· mili mo xce olebat. a mgꝛa ſiiße in iudicioſ attilicinus putocon vicet dicit ſponte
iur.l. nec mgra r Nolebare N pe m :7 alt attincem go puto co⸗ ſtea cũ die anc
3n a tmn 9c. ſine wlo malot pſtiterit. n ſtam non volere. leꝛe: ſi ſpaãlit ratdez eſt infra
autan puato vt in fi. b⸗ tet eelm. erit: vel cã Hi qdem wo tg Eiſtam ita va lira zo.l. Bcqi.
Cunih el. g. fet ectauentzvel ipi qdem 9 etione Utan a attilicinũ eſt. in eneraliter re
⸗ . Affectauit. n5 ett ⸗ vongobet pet fi. in principio. W☛ vaneſungre pꝛunum ca
trr ſiſg 4 2 eſſe. ga C loberit. Cete lon nris „me. cau. l. fi. in inquit lex. cet pꝛom eee l dic
Alian aliqd ꝓd mnon ins l ſi qs omiſ. Rſerun ſer . Gin deſeria. ſcilic pꝛomiſſum. vl „ L
eumtan Aſeein on J datg. 7 Vt. , 1 comm. DWZ unctn run⸗ dieg Seno⸗ m non ſerualur 5 — ◻ l ☚
nut N Aaen vt o. §. itez u. ma. l. item N rele in fi. Reg. . wn dic Rſerta ſallc oein ecialitck. aree ſ⸗ ler
G reſ. 7. de accu. l. n 7 1,·J.. ulnd eptõz one. r. 7 inij. nã r ie . 4 )
— arrindti rere re geen. nna dadieſed acorn tunc ex cep n = exprimanti aand na 7
EWaly ca. .l. j. 7.l. . 1 nqndo p Jo. vel dic. la. Tlerta. ego.ſ. vlp⸗ ſete riga. 0 eſt otra a 2 dic in eo
4 Pre ca als. . ad. l.
wne 4 Caemgu. ſmor gtn reus. a boc in “ 6 = bnms uerſat᷑ hec rurnxerat. ſi walen. ge⸗3
a Pienev tſupᷣ ti. j.l.1. . 8 coꝛ vt mõ dar ſupra titu. j.l. ex h⸗ 4 d ender n auo Ae Aensd ſbaer dari ſenn fi. E.- KE
dhncd, . ſ. alius ꝙᷓ a n. non eſſe ip 2 idem! licinus hoc om le nota ꝙ ꝗ n ius vo. duos. 7. —.
zanin Sed ſi puatus. ſt. ſ. wientum. bitönis. vt h aſup̃ 4 quod att l. fi. S. pe. 1 ſi. Et. vt. S. ſi qs u ꝛin. a.l. qui d lis. in az
Keln anr.reſt⸗ſererent ſolem erfbiwntg. veß̈ rup erauer ontonon valc .l.pompo. imn p illuo⸗ Sſi rena z in d4
W j ſ. cto. j. R. ſ.añ diem ſup̃ qᷣ ſatiſ liter die in fi. a.l. mino. illud. ꝛeſſim
edicto.j mnat?. ſ. añ ſt. vi ſußp 14 nera ſolum. ntra de 8 no exp l. vxo
4 oemnat ſecus. ſi poſt. rei capita-. u. l. non ſolu entes. intr⸗ ut moriene I. de leg. iij 1.
ſentmmen f. E 7 ſi ds. ſi deceſſerit. . rei capitał. T ꝑꝓc . egociũ ger k uij. ibi au olk. v. 2. llud. 7. J. de wo⸗ 2
uf N 85 ſatiſda. co. ſit heedicto.S. caſu. ac ſi ego. geſ. n ſoluto.col ł.iiij. igt. in pn. col .l. fi. S. illu ecõtra
nun b Eril9 . ar auc raers epoꝛtar⸗ erile dni teneꝛe ſta n⸗ feliciſſimo. in ui. pere. l. ſi ii :Fj wi nic vids .
in, C. Nuiq Ke⸗ deſſe. qꝛ ipſo dente⸗ ve ſbijcit. q ꝛon integro ſuo „ Ba Liinn. = Faa as K .7. E. qñ muli. T e
4 3. . ng. I. 3 . an. l. oẽs. oſt⸗
ſiun dickt. nil Pemne mo s non oppetit ein l. efenſoꝛes 9 lent ſpaliter. g 8 pactus. infra xy an. loes. erpꝛeſſa. poſt⸗ , x
onn. ebuoꝛ. rñe nidenn oherens non H. v excep. l. Wfem Iva tem ſi qui C. ð pᷣſcp. xxx uedã ſui c. qꝛ h lola
unerenun⸗ eſt conltka⸗ . ð s d73 9 ngen uem li Ne amo fi lert ſpeclliranter Et ſic.
. . tu. vt. C. de e . . DM eſt rei capita 19 2 dqu. fſun. poteſt. lecta.an
6N .de repli. S. pe. ſonis. e caſu. non eſt rei ca eü tu.of fi
„ rtſhn . rnnhitgmo r we i .ſic. E. ve peu. l. reun
. 2 EErn ſ. añ diem exhib 7 de pe. l. ij. ſic. C. de ꝓ
ge 2 Abijt. 0n rublt inchel.ij⸗ rimme capitali. de S, &
figi 4 ekanrenekrentiste
NMN

7. J. e acq. here. pantomꝰ.S

ea generalis clauſula

rr

generalis negatur valere. Preterea nõ debet viciari vtile peꝛ inutile.
vt infra de verbo. obli.l.j.S.penul. Extra quero.an hec ꝙ debeãt ex
primi cauſe ſingulariter. habeat locũ in quolibet caſu.enã extra iudi
cem.vt in ↄtractibi.ad hoc vt de ommi periculo teneat᷑. Et art. m.q;
non.immo in ↄtractibo ſufficiat generaliter ſuſcipere periculum.⁊ ꝓ

a Ex conuentione.id eſt ex certa ſcientia. ð
b Infurmandam. qꝛ ex ceria ſcientia conuenerunt.nec ob. C. de
vſut᷑.l.cum allegas.quia hic factũ erat in prinupali obliganone.
vnde non reducitur ad legitimum modum vᷣſuraruʒ. vt inira de ac.
emp.lucius.accurſius.

eo infra de pactis

iuriſgen. §F. item ſi
quis pactus. ⁊ in/
fra man.l.⁊ ariſto
mi. Sed ioh̃. otra.
dicit enim eſſe ne⸗
ceſſe om̃es ſpeciali
ter dici. ſicut ⁊ in
iudicijs.vt hic. et
C. depoſiti. l.j.et᷑
infra ad velk. l. i⸗
bemus. 1 ſi alicubi
iuemat᷑ ꝙ genera⸗
le pactuʒ faciat trã
ſire piculũ.vt inue
nitur mfra cõmo⸗
dati.ſi vt certo.S.
nunc videndum.æ⁊
abs exponit.ſcilicʒ
ſpecialiter expreſ⸗
ſum. vel aliter io ẽ
periculũ ꝑ omnem
culpam interuem
ens. ſiue latam ſi-

cauſe exceptiõʒ expꝛeſſe ſint.quibo
a ꝓmiſſoꝛe ſponte renunciatũ eſt.
Item queritur. ſi quis in iudi⸗
cio ſiſtendi cauſa ſatiſdare nõ vebe
ret.ſatiſdato ꝓmiſerit:an fideiuſ⸗
ſoꝛibo eius exceptio vetur: puto ĩ⸗
tereſſe:vtrum ꝑ erroꝛẽ ſatiſoato ꝓ
miſſum eſt. an ex conuentione. ſiꝑ
erꝛoꝛem dandaʒ fideiuſſoꝛibus ex⸗
ceptionem: ſed ſi ex conuentione
minime dandã. Mam ⁊ iulianꝰſcri
bit.ſi iudicio ſiſtendi cauſa pluriſ⸗
ꝙᷓᷓ ſtatutũ eſt: ꝑ ignoꝛatiam ꝓmiſ⸗
ſum fuerit.exceptiõem dari vebere
Simnaũt ex cõuentione tante ſum⸗
me ꝓmiſſio facta ſit: exceptionem

Ir . 1 edierit.
dam iulianusait. ꝓ Aulus. ſcilicet 4 reis ſti
3 duo rei ſtipulandi ſint. et pulandi. ſcilicet
vni æbitoꝛ iudicio ſe ſiſti cec,d dcho ſiar. ⸗

pena ꝓmiſerit:alter autem impedi
erit:ita Nemum exceptio aduerſus
alterum danda eſt: ſi ſocij ſint. ne

c ſ Yduo. i⸗

d Alterũ. ſcli

cet recipientẽ cau

tionem de iudico

ue leuem ſiue leum acti nti replicatiõe infirmꝗ
fünam. no aür eg⸗ pacti conuenti replica n rmãa

ſum fortuitum. q̃ᷓ

reſponſio pro batur euidenter infra de nego.geſt.l.hitis.S.ſi pecũie.

⁊ in duabo alijs legibo ſequen. ⁊ ve magiſtra.conuem. l.non ſimiliteꝛ
infra. admi. re.ad ci.ꝑ.l.ij.S.ſi eo tempoꝛe.Hul.aũt idem dixit
qð Jo. hoc adduo.ꝙ ſi quedã ſpecificent᷑.ſufficiat generalem ſubijci
clauſulam. et eſt ꝓ eo in autentico. vt deb. ma.et credi.S. pᷣterea igi⸗
tur. collatione quinta.⁊ quoo dixit hic attilicinus. negando in i⸗
dicijs.pꝛout dixi excepnone deſerta.quaſi valeat hoc in ↄtracubi.vt
infra ad.l.ꝗcquił.ſi ſeruus ſeruum.S.inquit lex. ⁊ hoc vſu videtur
emprobert, Bed uo dicat quis. ego ſuicipio ꝑiculũ caſus fortui⸗
ti in me? eo ſatis expꝛimit᷑.vt puto. ſecus ſi diceret periculum
tm̃.vt dictũ eſt.als nibil operaretur. qu od eſſe non debet. vt infra
xe lega.j.ſi quando. ſed ſupra operatur leuiſſimam ſaltem culpam.

NQui ergo ſi ſin natura veniat leuiſſima vt in commodato:? RKnoo

Sev ſi ex conuentione. id eſt ex certa ſcientia. nota quedam vale-

tunc dicam ꝙ pactũ appoſitũ ſuꝑ ꝑiculo pꝛeſtando inducit caſum ſor
tuitum. licet dicat de ꝑiculo. argumemti dicte.l.ſi quando.e leg.j.
ſed alij dicunt non valere ar. hums.S.
p Expꝛeſſe ſint.omnes.quod difficile eſt.vel ille de quibus nomi⸗/
natim renunciatum eſt.
q Item queritur. ſatiſdare nõ deberet. vt q;ꝛ poſſidebat im mobilia
vt ſupꝛa qui ſatiſ.cog.ſciendum.vel qmia prunlegiatus eſt.vt. C.de
pri.agen. in re.l.fi.li.xij.⁊.C.de dig.quotiẽs.li.xij.
r Intereſſe. id eſt differentiã eſſe.
re ex certa ſcientia que facta per erroꝛem nõ valent. vt hic ⁊ infra de
fideiuſſo.ſi quis poſtꝙ.⁊ inira ſi meſ.fal.mo.di.l.j.S.ſed ſi merces
⁊ infra vt in poſ.le.l.j.in principio.⁊.S.j.⁊ infra ð noua.ſi quis de

legauerit. ⁊ infra de leg.j.ſi res obligata.a ſupꝛa de le.a ſe.ſcõ.quod

nõ ratione.a.C.de iur̃.⁊ fac.igno.l.error.⁊ inſra de verbo. obliga.
ita ſti. Econtra quedam valent etiam ꝑ erroꝛem facta. vt inſra c dã

no infec. ſi ſmua. j. reſpon. . S. iulianus. ⁊ infra ce arbi. nõ diſtin.

S.iulia.⁊ infra de confeſ.l.non fatetur.
t Mam ⁊ iuł.nota hic qð iuris eſt in toto quo ad totum. idem in
ꝑte quo ad partem.⁊ econtra. ſic infra de vſuris.l.qͥ ſeit.in prin.
vVPluriſꝙᷓ ſtatutum eſt. ſcilicet in intereſſe.vt ecce vltra dupluʒ ꝑ

erroꝛem promiſit:ſᷣm quoſdam.vt.C. ſenten.que pro eo.l.j.x 3½
eſt falſum. qmia illuo habet locum vbi quantuas vel res certa eſt m
obligatione. vbi pena non excedit duplun mtereſſe communis.ſeo H̊
eſt faciũ.ſcilicet ſiſtere in iudiao.Alij dicunt ꝙ hic iudex ſtatuit cer

tam ſummam. ſeo hoc eſt falſum quia iudex ſtatuere non poteſt in ci
uili.vt ſupꝛa qui ſatiſda.cog.l.ij.S.ſi.ſed m crinnnali ſic.vt infra e

cuſto. re.l.iiij. Lu dic ꝙ ſtatuta eſt a iure quãtitas in quã ſariſdare

vebet. vt ſupra ſi quis in ius vo catus.l.finali.⁊ qui ſatiſda. cogun.
l.ij. S. fi. ſi ergo ꝓmiſit vltra vel nomine pene vel alio modo diſtin⸗
guuur. vt hic.Accurſius floꝛennuus.
x Exceptonem. quam pꝛomiſſoꝛ opponit. quaſi plus ꝙᷓ vebuit p⸗

mMiſerit.accurſius florentinus gloſator iuris cinilis.

ſiſti.
pꝛoſit ei volus pꝛopter ſocietatem. e ¶ Si ſocij ſint
. . ſi hoc pꝛo nobis ẽ:
Item ſi duo rei pmittendiſint. qdiamus e, dud
⁊ vnus ad iudicium nõ venerit. cõ re non videntuꝛ
tenta ſua pꝛomiſſione iudicio ſiſt⸗ ſideiubere. nam
icauſa facta; b al ſi ſemper vigerẽ⸗
di cauſa facta:actoꝛ autem ab alte tur ſdeiubẽ. fru
ro rem petat.ab altero penã veſer⸗ ſtra diceret ſ ſo⸗
tionis petendo exceptione ſubhmo⸗ ai ſim. quod ple
B i ne dices infra ad
uebitł. Eque ſi a patre facta fue velk.l. vir vxori
rit pꝛomiſſio iudicio ſiſtendi cauſa in ſine. ſed hoci
1. reis ſtipulandi ñ
ex filij cõtractu: veinde ce re actor pꝛomintendi. Itt
egeꝛit cũ filio: exceptõe ſomouehiẽ nota quia vvit ð
ſocijs ommũ bo⸗
noꝛum. vel de il⸗

la lite ad minus.accurſins floꝛentinus.

f Mon pꝛoſit.qui wlus prodeſſet.cum ille qui non impediuit cõ⸗

mumcaret quicquid conſequeretur. a ſic nota ꝙ vnus perqcht pro⸗

pter alium.ſecus in legato.vbi non capax capit pꝛopter capacem.

vt infra de li.le.l.ſi is qui duos.⁊ facit infra de arbi.ſi duo.

g Item ſi duo rei promittendi.hic caue ſᷣm Johan. quia ſi ſocij
ſunt.non diſtinguo.pnus rem vel penam exegerit. niſi plus ſit in
re ꝙᷓ in pena.vel econtra m pena.quia tunc quod plus eſt conſequi
tur: vt infra de acti.emp.pꝛedia.⁊ infra pꝛo ſocio.ſi quis a ſocio.
Deo in non ſocijs diſtinguo.vt ſi primo peto rem. von agam ad pe
nam. ſecus econtra. vt infra le petitione hereditatis. nec vllam. S.
uem ſi quis wolo.⁊ infra de ſolu.ſtichum.aut pan.S.wlo.

h RKem perat. 7 exigat ſupple.
i Submouebitur. mſi in eo quod plus eſt. vt modo dixi. ⁊ facit
infra de eo quod cer. lo.l. fi. ⁊ de woli excepti. apuo. S. labeo. ſupꝛa

e.l.ij.pꝛimo reſponnſo.

Kk Eque. duobus mogtis poteſt legi hic. S. vel ꝙ ponat duos cãaus

tm̃.⁊ nõ erit.S.idẽ erit ⁊c.Caſus primus eru.quando pater acti
one de peculio conuentus ſanſdedit iudicio ſiſti incidat in ſtipula
tionem quia non venu. poſtea conuemus eſt ⁊ exactus filius qui
poteſt pꝛincipaliter conuemiri. vt infra cæ iudi.l.tam ex ↄtractibus
nam non conuenitur pater ad penam poſtea. et idẽ econtra ſi egit
contra filium qui filius ſatiſdedui. ⁊ in ſtipulationem incidit.a po

ſtea pater fuu conuentus exactus. nam non conuenuur ammo⸗

do filius ao penam. Secundo poteſt legi. vt ponat quamor. pri⸗
mus non mutatnr. ſecundus eru in verbo. econtra. vt ſi ſit pumo
pena penta a patre.nam non petetur poſtea ſoꝛs a ſilio. vt infra ᷣ
pac..pater.S.ſi mulier.a poſt erit.S.Idem erit.⁊ etiã.a nõ mu⸗
tatur primus caſus.ab eo quem prius dixi.⁊ i f ine ſubaudi. ecõ⸗
tra. ⁊ pones caſum quando primo ad penaʒ fuit facta exactio. vt in
I Egerit. et exegerit.
m Zgat. ad penam.
n ſZJ is qui. cum ipſi. ſcilicet reo. a ſic nota ꝙ prodeſt reo. ⁊ fi

ſra per eandem legem d pactis.w.ſi pater. S.ſi mulier.

deiuſſoꝛi pꝛodeſſe debet. vt hic.a inira de li. le.l.ij.⁊. C. de

vſur̃.rei iudi.l.fi.S.fi.⁊ infra de excep.l.omnes.
0% ſ[ ZIZaquis ſeruum. qui in aliena. vt filiumfa.
Hiſdem exceptõnibi.hoc accipe quando ſeruus poteſt cõ

uemiri. quod eſt in caſu. vt.C. vbi cau.ſiſ.l.fi. Item in cꝛimnnalib⸗

vt infra de accu.l.hos accuſare.S.omnibus. I5item ⁊ ałs. vt infra

iudi.l.vix.quod vltimum non placet.qꝛ in.l.illa vix.ſunt cãus

quando agit no quando conuemtur. Idem a ſi no poteſt conueni
ſ ↄouenit᷑ dñs.vt notat᷑ ſupra ſi ex nox.ca.a.l.ij.S.j.

q Preterꝙᷓ. hoc refertur ad alterem partem m, ſic als. vt. C.

nne
mnſc
r. N.
NN
1
ſſe
Upur⸗

Nn!
fenens
urg
Uterſa
nulian
Nlncle
Ulicnt
Pcpde⸗
nenie
Cntcuc
fnn zn
Uundorun
dt
ohele
Nr ſi

ſo⸗

Uogne

Ger
MKn
Zncz

Cunnd

de
alten
gbaluer
ne⸗ hen
Gcurſin
Ex
Uovtn
Ccam⸗
E
Eſtpn.
Mlkturn
Muene
lcung
taen
eſim.
frſen
uhſi
fent
un⸗
Pniie
r
Clce⸗

Ramumd
wuggunm
ſusomnü,

donmhehuti
mus ren
perr gan,
fbiſa.
n gisſei
nii glusftn
stconſegt
lis ſoah.
empe
hllan 5.

d. 1ſoat
beo.1ſupur

oo cins
teracti
inſtipula
fiuus ui
actbus
mraſtegt
ncdn. 190
ur amm
1annor. n
ſiſtpom
o.initi
ſobtunt
tann
iet,

A

6 hottt 6
cummmadt,
9. Miut
ſunt cins
conuenm

l dt

l. hec achecno.. lio.

nus. foꝛte quaꝛta

vſnhu.l.. infra v condi. fur. l. iij.v facit ad hant.I. infra de
reg.iu.l.fi. HD
r Mon pt.mſi erroꝛ ↄmums eſſet.vt.S.xæ of.p.l.barbariꝰ.
ſExcepiõʒ. eſt em̃ exceptio.vt.S.l.ꝓx.ſicut ⁊ alie q̃ ſunt ſup eo.
lege ſecunda. accurſiꝰ floꝛentinus HZ

te T ſipoſt S
nres plu ſi cum patre ex eius ꝓmiſſiõe agat

reſue. ad paucos ra idem erit. ſi fili .
rfert hee er. Econtre idem erit. ſi filus vmiſe⸗
vr. j. ve v. ſimi. rit: ⁊ actoꝛ egerit cũ patre de pecu⸗

ah Alius.
als nõ liceret pe
niteꝛe. vt. j.loca.

ſi in lege. S. eolo⸗ ideo nõ ſteterit. ꝙ reipub. cã

toniꝰ. ar. E. de in abfuerit:iniquum eſt fideiuſſoꝛem

ofte.ſi s iſuo. ob alium ſiſtench neceſſitate obli⸗
lalcrhos. gatũ eſſe: cũ ipi liberũ nõ eſſet ſiſte
ic ad arbitri Aulus.
vel dic ad arbiri vNe. mude nni
am wdhersvr J quis ſeruũ in iudicio ſiſti
Seg hodte ine pmiſerit. vel alium qui in a⸗
nouo. vidꝛ ꝙ eẽ liena poteſtate eſt. hiſdem excepto
NRmrmete ni vntunquibuo ieoee
audiri. vt. E. – patrefamik. fideiuſſit. Pꝛeterꝙ n
fidemiſ.l.ſanciꝰ. keipublli. cau a diceretur abeſſe e. b⸗
12. r kaiande uus em reipubli. cauſa abeſſe nõ po
mſſok louik. h teſt. Pꝛeter hanc guton exceptio⸗
in pꝛineipali re 2 , r t:
ee né. cetere quis omunes ſunt: taz in

Item alia ro=one
vemens poſtea audit᷑. etiam ſi non eſſet hec lex.quia cum hec actio
xetur ad intereſſe.ſi non eſt factum ius actons eterꝰ.⁊ ſic ſua nõ
interſu. debet veniens audiri. nec debet teneri. quia non venit.vt ſu
pra ſi quis in ius voca.lege ſecunda.i fine.⁊ ſic videtur ꝙ hec lex
nil inducat. Sed dic quod duo induct. pꝛimum qina fint pena ꝓ⸗
miſſa certa ⁊ commiſſa.quia non venit.remittitur ei ſi vemat infra
paucos dies. quod non eſſet ałs. vt infra œ ac. ⁊ obliganonibo. l.
traiecticie.S. d illo.pompo. licet in hoc quidam contradicant 2 di⸗
cant quod intereſſe tiñ fuit pꝛonuſſum. ſecus ergo ᷣm eos ſi certa
pena. Item ſcom inducit. quia licet fecerit acioꝛ unpenſas. tamen

non dicitur fieri eius ius deter. qð habet circa actionem quaʒ in⸗

tendit.argum. ſupꝛa de eo per quem fac.e.l. finali. in pꝛincipio.m
quo hec lex valet.ſi vemat infra paucos dies.quaſi enim ꝓ eo habe
tur.ac ſi dꝛe ſtatuta venerit.vt argu.ifra qui.ex cau.mmo.l.ab ho
ſtibꝛ. S. fi. ꝓ his expenſis tamen poteſt agi ex edicto ſi quis ius di.

ſi indey pꝛeceperit venire.

vVSe reus ꝓmiſerit. nota qð reus ſe ſiſti ꝓmiſit. ſecus in fideiuſ/
loꝛe.vt mo dixi. Item ſiue ſub certa pena ſiue non. vt ſupꝛa dixi.
Item qð dicit ſecum agendi ac. id eſt quia facit es que ſunt.j. q.ex
cau.ma.item ait pꝛe.S.fi. Ee L 4·er

x Decterius. vt quia actio tempoꝛe non perit. realis vel pertonalis

vel tempalis vel perpema. ſecus ſi expenſas fecit.vi mow dixi. Sʒ
qualuer dicitur fieri veterius cum totum perimatur? Reſpondeo be
ne. vt infra de pe.h.lege deꝑditum. ⁊ infra de tribu. illud. S. minus.
accurſius floꝛentinus doct. . L
y Exceptione.nam ipſo mure erat ſupnlatio penalis commiſſa. ſed
purgatur. Quero ergo quanw hec ⁊ quelibet ſtipulano committat⸗
quidam dicunt ꝙ tm lue conte.vt. C. ve contra.⁊ committi.ſtipu.
nude. Alij cum potuit facere. a non fecu. vt infra de verbo. obliga.
ua ſtipu. Lu dic. aut ſtipulano eſt ſimplex. ⁊ tunc pura ſtaum com⸗
mittitur in diem, quando dies venerit. conditionalis quanv con⸗
ditio venerit. vt infra de ver. ſi.l.cedere diem. Si antem eſt penslis
aut eum preceſſit conditio. hoc mow. ſi ſtichum non qæderis.x. da⸗
bis. q tunc committatur cum dare vel ſacere poſſe veſijt. vt. d. l.

ita ſtipu. Miſi in quatuor caſibꝛ. Unus ꝓpter perplexuatem.vt in⸗/

fra de verboꝛum obli.ſi tiius Secundus. vt.j.d ſideiuſ.l. ſideiuſ
ſoꝛ. S. fi. ſed ibi ideo qꝛ obligatõeʒ fideiuſſoꝛis pcedit obligatio rei.
Item glius. vt. j. ad.l.fal.l.j.S.item ſi ita.ſj̊ hoc fauoꝛe vVltime vo⸗

luntans. Iitem ali? fauoꝛe libertans. vt.j.de manu.te.l.libertas. FX.

j. in his caſibo non expectatur tm̃ tempus.ſed a gitur cum potuit fa
ere vel dare.⁊ non fecu. Si autem pactio alia pꝛeceſſit.⁊ tunc aut
cnuda aut veſuita.pꝛimo caſu commttit᷑ li. conte.in vᷣncipali vi. C.

IJis qui fideiuſſoꝛẽ ederit:

ii totũ qð miunctũ eſt faciat.vt infra œ

x* otrahen. ſtipu. 1. nucha ſi vo veſtita pactõ peeſſit ↄmittit᷑. qñ dare ł

ſacere potuit.⁊ nõ fecit.vt dicta.l.iuia ſti.q.d.nõ añ. nã ⁊ alia ſũt ne
ceſſaria vt ↄmittat᷑.ſ.ꝙ ſit in moꝛa, ad qð exigit᷑ qð imelligat ſe de⸗
bere vel intelligẽ vebeat. vt. j. ſi cer. pe.qdð te.⁊ qð aliqð modicũ ſpa⸗
ciũ pᷣcedat.vt.j.x colla.bo.ſi qͥs ſi Täe⸗ ꝙ ita ſu diſtinguenduʒz

WM Eobaf Grii Lnn
—.— . al. l. . S. itez. ſi ita
libero homine ꝙᷓ in ſeruo locuʒ ba æ qñ di le. ce cũ ſi
bent. g Aius. ne minone . ⸗
7 . omnſſa qñ purgat᷑⸗
Eſi poſt tres aut quinq; pluu m minler elt hie
reſue dies ꝙᷓ in iudicio ſiſti ſe opr.a em. m. ꝙ ſi
reus ꝓmiſerit.ſecũ agendi poteſta ue ſi penalis.ſiue
te erit: nn 5. ſine in iudicio
em fecerit: nec actoꝛis ius ex mo- ſine exra. purgar
ra te ie factũ ſit:ↄſequẽs e ſt di mon niſi ir l õ
ci oſi . tel. t imſra de ver⸗
i vefendi eũ vebere exceptione. bo ob. ſi inſulam.
. . . hn Apia. vel ius actoris de⸗
ſeruus in iudicio ſiſti ſe p⸗ tenus. vt bic a. j.
arbi. l.ſi cuʒ. in fi.

mittat. nõ ↄmittit᷑ ſtipulatio æ.l. ſe. Pul. autezʒ

neq; in eũ:neq; in fideiuſſoꝛes eius. dicit ideʒ. in ſtipu⸗
Si plurium ſeruon nomine i⸗ unone hura qnos
dicio ſ gena cauſa: vna ſtipulatio luae utan.
ne pꝛomittatur:penã quidẽ itegra vt infra de vbo. ob
ↄmitti:licet vnus ſtatꝰ nõ ſit labeo anſ Ga Ai
ait:qꝛ verum ſit om̃s ſtaros nõ eſſe ſeruuʒ.d.ſeq?. Si
Verum ſi pꝛo rata poꝛtione vni- aut eſſz penalis.et

us offeratur pena: exceptione wli gari. vt. C. w con

hic. nã ⁊ alia multa ſunt ſpãlia in indicijs.vt pʒ in exceptõnibi.que ĩ

l. ij. huius ti, ↄtinent᷑. Ałs em̃ in ↄmactiba difficultas talis ad incom
modũ ꝑtinet promiſſoꝛis.vt infra de verbo. obliga. l. ij. S. quidam. et
l. continuus. S. Aluo. in fi. Item ptʒ: qꝛ liberat᷑ a pena ꝓ pte.ſatiſſaci
endo. ꝓ ꝑte. vt. j. I. pxri. S. - als otra. vt. . ve ver. obli.ſtipulanonu.
S. fi.ſed hoc exemplum nõ valet.vt dixi. .l.pꝛoxi.S. j. Eſt ⁊ alind ſpe
ciale. vt. j. e. quio aũt.S.j.alłs contra.vt infra commo. ſeo mihi. S. in
hac. Item niſi circa arbitria. vt..e arbi.l.ſi cũ dies.S.fi.⁊.l.ſeqn.

Et hanc opi.spprobat io.⁊ nos.Lercij dicunt idem qo. m. ſi condi⸗

no poteſtatina preceſſit penalẽ ſtipulatõeʒ. ſi vo caſualis. tunc id qð

bul. vt ſi nauis ex aſia venerit.x,mihi promittas, 2 ſimilia quoo ni

hil eſt. accurſius floꝛentinus.

z ſ ꝗ ſeruus. pmittat. ſ. illis caſibo.quiba mn iudicio eſſe nõ põt.
ałs ſecus.vt ſupra.e.ſi quis ſeruum.

a Si plurium. nommne. vt quia ipſi conueniebantur.ex cauſa qua
poterant. vt. s. e. ſi quis ſeruum. vel wminus noxaluer eoꝛum nom

ne conuemebatur. vt ſupra ſi ex nox. cau. a. l..
b Integram ↄmitti.ĩmo parte videt᷑.vt infra re ra. ha. ſi ꝓcura⸗

tor. que eſt contra. ſeo ibi erat intereſſe hic pena. in qua nõ ↄſideraẽ

inteſſe.vt inſti.de muti.ſtipu.S.alten.
c Bmmnes ſtatos non eſſe. id eſt nõ ſit verũ om̃s ſtatos eſſe. ałs eẽt
falſum qð dicit. vt.j. de re. du.l.ſi is.S.vtruũ.ibi. nã ⁊ hoc falſuʒ eru
⁊c.vel iꝛ affrmatina. hic negatiua. Item eſt hic argu. ex ſine. l. ꝙ
pluralis oratio nõ gemnnat ſigmiicatoem ſingularis.i. pluralitas no
zuertit᷑ in plures ſingula: itates. ſed ar. S. infra de och. ⁊ demõ.l. falſa
S. fi. ⁊.l. cui.⁊ de le.ij.q concubmam.S.ſi ſuichus.
d Exceptione.hic caute diſtingue.qꝛ aut aliqð eſt dandũ vel facien⸗
dũ cã implende ditõnis. aut ipa datio. vel factũ eſt in obligatõe. Pꝛi
mo caſu. aut ab vno vm. puta pꝛomiſi tibi fſundũ vł legaui. ſi qo da⸗
res vel faceres. aut a pluribo. ſi ab vno. agere non põt ad aliqo. miſi
odi. ⁊ v. qui duobn. a.l. cun.

ſundus . . Exciꝑe tñ poſſet ſi poſſidẽt ꝑtẽ illius qð ſibi legaui. et
partẽ dediſſet vel feciſſet.argu.huius. §. S. aut a pluribo.aut pecuia
aut ſpecies certa aut incerta aut ſactum. Primo caſu. quis pte ſolu⸗
ta ↄſeqtur ꝑtẽ. vt dicta.t.cui fundus.j. n. idem in ſpecie certa.ar⸗
J zſn olu. ſi ſuipulatus. S. j. Si mceria vt hoĩem in genẽ. ꝓ pte tener
tm.ſed ꝓ ꝑte ſoluta nõ agit nec liberat᷑.⁊ ſic nõ dicit᷑ vere unpleuiſſe
conditionẽ. ar. infra de verbo. ob.l.ij. S. quedam. æ. I. in execu. S. pꝛ0

parte. Si vo ſit faciendũ aliquio a plurnbus. neceſſe ẽ vel ab vno. v

a pluribo vel ab omĩbo aoimplieni. vt aliquio poſſit peti. vt. . de teſta.
ma. l. ſi ua fueru. S. iij. In otrario vo caſu. ſi vni vel płibo ſit dandũ
