dic in reo ſic fieri.ſ.ꝙ vendã ⁊ cedã alcii hereditatẽ in qua ſum cre
ditoꝛes: vt.j.de condi.inde.l.fi.S.tinus. Iteʒ in duplicibo iuchcijs
vt ſi cedã alicui ius tale:naʒ cũ ego erã actoꝛ ⁊ reus:videoꝛ hoc idem
ceſſiſſe:vt.. iudi.l.in tribo. Iteʒ pone exemplũ:vt.j. nox.de il
lo. S. ſi. ⁊.l.ſe.⁊.j.de peti.he.ſ̊ ⁊ ſi le.S.qͥd tñ.⁊.l.etiã.S. płt.
m Aut obtuliſſet.cautũ.i.mandatuʒ ei nõ eſſe.ſ̊ ipſe allegabat ſibi
mandatũ eſſe: ⁊ ſic mennebatr᷑.ſj inferioꝝ caſu idem erit: etisʒ cũ non
allegabat m YJo. Uel dic ꝙ ᷣmo hoc caſu fuit admuſſus ſine ſatiſda
tiõe aſſeuerãdo ſaniſdatũ eſſe: in alo caſu cũ ſatſdatone.Ael tercio
hie cũ dñs cauerit.j.cũ ꝓcuratoꝛ.ſ̊ hoc nõ placet.q; ſi dñs ſatiſdediſ
ſet: ipſe enã ↄuenit᷑ ac ſi madaſſet vel ratũ habuiſſet.Alij dicũt ꝙ ha
bebat mandatũ:nõ eo tñ erat ſatiſdatũ.vñ poterat vefen ſiõeʒ recu
ſare. Sʒ nec hoc placet.qꝛ vt ſatiſdaret videt᷑ ei mãdarũ:vt S. e.l.ad
rem.pma ergo a ſecũda verioꝛ eſt. Accur.
n Igdẽ erii obuãdũ. vt ↄuemat᷑ ſic in duobo pᷣmiſſis caſibo: vt hic
⁊.J.d mino.l.eum qm.Accur.floꝛeñ. . .
o Befenſons loco. i. ſine mãdato defendit. Quid ſi cũ mandato ſed
pᷣſtua ſatiſdatõe a ſe? Rñ.dñm ↄueniri actõe in factuʒ: ſj pcuratoꝛ ex
ſtipulatõe:vt.j.de re iudi.l.uij.in pᷣn.
p Obtulerit. non allegãdo mãdatũ. Accur.
ꝗ a legatũ. hic poſſum notare qð diri S. e.l. ad rem. Iteʒ nota

hic ꝙ ſufficit fieri iuxta mandatũ vel ſimile:vt. J.man..:.ſi.in.S.
fi. ⁊.J.ad tre bel.l.mulier.S.ſceuola.
r pꝓ Rocuratoꝛ totoꝝ.ſecus ſi vniuerſoꝑ:vt.j.de acqui.re.d.
l.qua ratõe.S. hec.⁊ inſti. ᷣ re. di. S. nihil. 1 S. e. l. procu
ratoꝛ cui.ſᷣm.m.que ſunt cõtra. Sed tu dic ſcᷣm Joan.

ꝙ non eſt in hoc
in rem ſuãꝗ datus eſſet: aut obtuliſ roſtneni
ſet ſe cum ſciret cautũ nõ eſſe:om⸗ keramevel ſgeci⸗
. Ir * 1.7 Alle ü hoc mãda⸗-
mibus placuit. Idem erit obſeruũa rum vr tune alie
dum et ſi vefenſoꝛis loco cũ ſatiſlda nare non poſſu⸗
tiõe ſe liti obtulerit. p Ompo. hicen. of.
P legatũ petendũ ꝓcuratoꝛ Za. ceil 8:
datus:ſi interdicto vtat᷑ ad⸗ toꝛ. ⁊ S. e.l. mã

uerſus heredem e tabulis exhibe 7vlnon⸗

dis:ꝓcuratoꝛia exceptio quaſi non lequ peculij. an
et hoc eſſet ei mandatum non ob- babeat liber vt

. tũc poſſit:vt ĩ di
ſtat. i Dem. (nsnanet
KRocuratoꝛ totoꝝ bonoꝝ cu E. cü eo li
res adniſtrãde cõmiſſe ſunt vend ſi qgo bae⸗
res wmi neq; mobiles neq; ĩmobi S.ñ. Accur.
les:nec ſᷣuos ſine ſpãli dñi mãdato Speaualiſcʒ
li miſi fruct? l xpᷣſſo. ſic. C. de
alienare pt:niſi ructꝰaut alias res neg.ge. l. negocu⸗
q facle coꝛꝛũpi pnt. i Bem. mmn. aog ie dy
Scuius nomie refenſoꝛ exi fedtale ſid gene⸗
ſtit:ſi ante litem cõteſtatam rale: duʒ tamen
habeat liberam

tateʒ vt mõ di⸗
xi. Et 3 dicit alenare:dic ſcilʒ tranſferendo wiminſeß geannethr
hoc verbum. C.de ſun.w.l.j.ſed obligare poteſt etiam non habes
liberaʒ: ſi modo conſueuit cminꝰtalia facere ſᷣm aʒo.vt.j.xde pig.
ac.l.ſolutum.S.fi.⁊.l.vel vninerſoꝝ.
tConumpi. que poteſt oiſtrahere: vt hic.⁊. C. de admim. tutoz.
l. lex que.in fi.⁊.j.ad trebelł.l.mulier.S.ſi emm.

u i Scumus. in pꝛeſenna. i. coꝛam iudice. Accur.
x Cogmita. imo videtur etiam ſine cauſe cognitione: vt
S. e.l.ante lit.conteſt. licʒ poſt lit.conteſt. exigatur cauſe co
gnino: vi g. e.l.poſt liiem. ⁊. C. e.l.pꝛocuratoꝛibus.S. fi.⁊.l. nul⸗
li.Sed reſpondeo hic ſubaudiri maxime. vel dic ꝙ etiam ante lit.
conteſt.inſpicitur aliqua cauſe cognitio: ſcilicʒ an ſit in rem ſuam:
vt S.e.l.pꝛocuratoꝛe.et etiam vertetur tunc in cauſe cognitione id
quod eſt. C. œ noua.l.iij.S. Item enam inſpicitur an ille qui re⸗
mouere vult a ipſe litigare ſii illuſtris vel ſimilis qin per ſe nõ poſ
ſit agere:vt.C.e.l.quicunq;.vel ſi pupillus ſit. teʒ inſpicitur an

ſeꝓ hoc in aliquo iudicio obligaueri.qꝛ id abeſſe videtur: vt..ti.

.ij.ſi quis mandato.

y ſ pꝛocuratoꝛem abſenteʒ. dicitur abſens reſpectu dñi qui
abeſt ab eo. Accur.
3 Sauſdatõne. ſilicʒ rem ra. habe.nam illam indicatu):
ſol. nihuommus pꝛeſtat: enam ſi milies conſtet de mandato.quin
imo etiam ſi in rem ſuam ſit pꝛocuratoꝛ: vt. C. ſatida.l.j.in fi.
7 S. e. l. ſeruum. S. fi.

a Aduerſarium.melius ſi ad iudicem:vt.j.rem ra. habe. l. ncce

ſatiſdano.Accur. . J
b Ratum.hec ſuperfina ſunt.naʒ pᷣcedentia ſufficinnt.

c Imtelligendnm. litteris ergo ſtatur: vt hic.et.j.æ conſtii.pe/

cu.l.quidam. ⁊. C. eQ manda. pꝛinci. I.j. ⁊ hoc verum quando fue
runt appꝛobate: vt hic. Sed an appꝛobate videamiur eoipo ꝙ ſigil⸗
late ſunt ſigillo wmim. Ala. dicit ꝙ nõ: niſi appꝛobentur: vt hic.

Alij. econtra.ſ.vt credatur ar.C. de epi.⁊ cleri.l.ſiqua ꝑ ca.⁊.j..

rem ra.habe.l.nec ſatiſdano.Accur.

c Itaq; ⁊ ſi poſtea mutata voluntate. ante litem cõteſta. Et mtel⸗

lige hoc ignoꝛante aduerſario ⁊ indice.nam ſi vtroq; ſciemie ſecus
eſt: vt.j.iudi.ſol.ſi ante.⁊.j.de ſolu.l.cum quis.S.j.⁊.l.vVo ꝓcu/

ra. S. fi. arg. contra: ex. ð ꝓcura. c. ex inſinuatone. Oſ autem Icien

rsauco tmrſinn ſo iure non valet ſententia. quna ſcrena in
no leginmã pſonam tulu ſententiã. Si parte: ſ. pcura. actoꝛis vel

rei. qꝛ iudex nihil de cotingentibus omiſit: valet ſententia. fed ope

loiganſ
ino ti elar
incuore: roian
Al:ttoncta,.
ſaf ohliel
Etpo. Gelo-
enſi
Nlhorönele 1
Pſcnchee
e
ſaſige.
tengi n
Nfuntſc
lotoſtpltnh
1) Mamrhue:
ſto.
Munnlusd
Fihmepnitmmmne
NanAdgli
ſtagmmnint
Rlliinpn Et
umugintr
Tfen ien
Aunmmmdiadn,
lofünliniegen
togtintdi
Piveſintenme
Urofigumhieene

uunztantun

lopniuato,
. . ,
Peuſar nn

es ant

G Etdo
nerener;
ſeuns heronte.
nſh
teſ ſal
Awin

ſelſetn

mancumr.

Nunr ſcai

4
K Pre u

rſcalie xeplicatiõis anihilat᷑ ſi reus ſciens eſt abſolutns. Si vo ꝓcur atr quis alij. ſed ꝓcuratoꝛ cedere debet eaʒ wmino. vt. ſ. de ac. poſſeſ.
gsctons ſciuit: valet ſentẽna lata reo: vt hic: nõ d eum: c quo ad lſ. poſſel. S. et ſi poſſeſſio. inter que ſpecialia hoc eſt vnum. quando
actoꝛẽ ꝑ nõ legitunã ꝑſonam ſuit hitigatũ.a hoc lit. nõ ↄteſt. poſtaa ex re wmim.vt ſc. a erit ratio. quia nihil apud eũ remanere opoꝝ
etiam dno inuuo remanet pcuratoꝛ:mſi iuſta cauſa remoueat᷑: vt tet. vt.S.e.l.qui ꝓꝛopꝛio.S. pꝛocuratoꝛ vt in ceteris.Alij intelugũt
J.e.l.que oĩa.ſʒ ⁊ ſi tũc patiat᷑ ſe remoueri:ideʒ erui qð dix¶j modo legẽ iſtam.quado pſente vomino ſtipulatur. vt.j. de verbo.obli. ſi

buil b I3u14 in pütia fuerit et poſtulet ſuo noĩe Vod ꝓcuratoꝛ ex re dñi mã fppeaale. vt. S. ſi
Lon Nenn let. his litem ſuſcipꝑe cauſa cogmta audien Qato nõ refragãte ſtipulat᷑:i⸗ qs cau.l.ſi pꝛocu.
n ine, anseſtt. i Dez. uito ꝓcuratoꝛe dñs petere põt. im bogat nüd
nſce mn er valg. o J ꝓcuratoꝛẽ abſentẽ dñs ſa Aulꝰreſpõ.etii p Auk. prulatio ne iudicio
mpo. nõ vanat hicra tiſdatõne releuare velit: l»as eũ q ad litẽ ſuſcipiẽdã ꝓcura nin vel n ſol.
rao deun Aerm r.. ſuas ad aquerſariũ dirigere dʒ qbo . toꝛẽ dedit: cauſe ſue adeſſe nõ ꝓhi⸗ 9 ſpõ. maen,
iade en v. oblig. ſi 4s ſigmiicet:quẽ aduerſus eũ ꝓcura⸗/ be i. ſ.Leuol. fendam. non ſo⸗
Nade ee eno, Tore. m qca fecerit: ratũq; ſe ba-¶ ¶ VAter filio ſuo pupillo tuton o Monphiben
finon lunn em i electöem bituꝑ qõ cũ eo actuʒ ſit. hᷣ em̃caſu/ dit ſempꝛoniũ creditoꝛẽ ſu dubium erat ex eo
i hrunulmnone lkis er alhꝛobatis: velut pñtis pou ſug:is admiſtrata tutelareliqt fro Mane hannun,
dem. um ſaeſa olſen pa⸗ ratoꝛẽ interuenire ĩtelligendũ eſt. trez ſuñ heredẽ qͥ et ipe vceſſit:⁊ ꝑ ut te. vr 5. e q
n cn 2 nare dam pe Itaq; et ſi poſtea mutata volũtate fideicõmiſſuʒ nomẽ vebitoris titio ain in vien p vo
ſun wen eerſarur ſiner ꝓcuratoꝛẽ eſſe noluerit: tñ iudici- reliqt: eiq; madate ſũt actões ab he necolludat vr. .
inobt n e dirit h. B. Umn 4 q̃ſi ꝓcuratoꝛ exptus eſt ratũ redibo:qro an cũ taʒ tutele actio ð ioff. tel. ſi ſuſpe
n ennv eſſeber. p Aul. pecunie crodltcer berectateſemn⸗ ong age ndedͤ ie
Aum enn msreküperi pvo J i q ſtichũ vel damã vtrũ pꝛonij vſcẽdat. an nõ alit madata res. a.j· xe ap l.
33 tuit vru vellz. li eoꝛũ ipſe vellet ſtipulatus eſt ei acnio et: ꝙᷓ ſi fendat her edes a ſententia. S. ſi he⸗
en cct em reus ante ratũ habeat: q alterũ ꝓcuratoꝛio qbo ei actõnes mãdate ſunt: reſpõ. res. l: ſi her luſo
nin, e lu. del po v noie titi petit: facit vt res in iudi⸗ tebere vefendere. Bub. ſüperaens.
hnd riare q̃tes vult. petit: P uperatus

etun in vi. . e v. obn. ciũ veducta videat᷑ et ſtipulatiõem PBſens reus cãs abſentie .p Aer filio

Eertk F. coſumtr. i Bem. curatoꝛẽ reddere põt vel alle que adlne Ruc⸗
i acrone: vt dicti Rocuratoꝛ qͥ ꝓ euictõe pᷣdio gare. i DBDem. poreſt dare. cuͦ fu⸗
— err diera . rum q vẽdidit fidẽ ſuã aſtrĩ⸗ Erꝓcuratoꝛẽ nõ ſꝑ acqrimꝰ des olb obeb a te⸗
d2 s ſpu. Kelp⸗ Fpit. ? ſi negocia gerere veſierit: ob⸗ cactioes:ſ̊ retinemꝰ. veluti ſi mnſti. de ſatiſdat.
— pue pone ſ. din ligatois tñ onere ptoꝛis auxilio nõ reũ cõuemat int᷑ legitimũ tẽpꝰ. vel m vain. lel die
Wiin naoel roorse lu releuabit᷑. nã ꝓcuratoꝛ qͥp dño v· ſiꝓhibeat opꝰ nouũ fieri: vt intdi⸗ panno in aure. v
oi cta: nõ Pien li. culũ obligatiõis ſuſcepit:onus eiꝰ ciũ nob vtile ſit qð vi aut clã.nã et bij qin r. bert.
NNNANi vt. j. de oſti. Pbe. fru . c pſtinũ i .1 E. res m. §. . colla⸗
Fana i dei fruſtra reculat bic pᷣſtinũ ius nob ↄfuat. i Bé. one. V. Jteme
„ arsſil dic ↄſumnt. ſ. ab — J H —“J m hoc ẽ vis. ſi da⸗
RmKMafaN ſoluto reo:ſi ſtipulatoꝛ habeat ratũ. M ri non poteſt. an teneat datio. quidaʒ ꝙ ſic. ſed cadit creditoꝛ a de⸗
Win li umni g ꝓ Rocuratoꝛ. hac ⁊ ſeqᷓn. lI.loquitur de pcuratoꝛe ad negocia bito. Alij ꝙ non cadit ſi ſciat᷑.quod eſt verius. vt in autẽ. vt hij q
rEium conſtituto. ob. S. j. collatione. vj. ac. —— —
” h NMon releuabit᷑.ſic et in admiſtratoꝛe ciuitatis:ſi qͥd q IYs. ſcilicet tutoꝛ. Tutela. ⁊ male iõq; cepit tenert ĩ ceiu.
Uintins aiil tliß officij temꝑe ꝓmiſit animo nouãdi ⁊ liberãdi rempublicã:vt.j.de r Ipe. ſ. heres. Debitoꝛis. ſ. pupilli cuius ebitoꝛ pater ſmnt.
imtsi elifre admun. re. ad ci.per. l.iij. S. in euʒ. Sed ſecus ſi iudiciumꝓ alio Ab heredibi.fratris tutons. accurſius floꝛentinꝰ legũ doctoꝛ.
dteſtſianini ſubeat ꝓcur atoꝛ: niſi in tribus caſibus:vt S.e.l.plautius.⁊.j.œ t Tutele. duecta.ſ. in centi. Credite inducerenis.
ne re iudi.l.iiij.in pnn. Et eſt ratio quare alind in iudicio quam cõ⸗ u Aldandata ei actio. ſcilicet directa. ſed ſi intẽdat vtilẽ quã ſuo

tractu. quia qui cõrrahit ſolam intuetur ꝑſonam venchtuns: cum nomie babet: vt. . e lega. l. ex legato.an teneat᷑ tũc cefendere.re
iasntgenin rem alienam vendere poſſumus: vt.j.d cõtrahen.empt.l.rem ſpon.vt diximus.S.e.ſiquis in rem.
wr alienam.at in ndicio dmim potius inſpicitur perſona. Iteʒ in tu x Deredes. fratres tutons.

telis ſimiliter ſecus.nam fimito officio non tenetur tutoꝛ:vt.C. y Bebere deſendere. ĩmo videt᷑ ꝙ non. cum ex neceſſi itate heredis

uirm nn, quãdo ex facto tut.l.j.⁊.C.de adminiſtra.tuto.l.cum quidam.⁊ ſit ceſſa actio.vt.S.e.ſeruum.S.fi.⁊.l.ſequẽti.que ſunt ðↄ. So.hic
ze en ul .j.quãdo ex facto tuto.⁊ curat.l.poſt mo.teʒ.et.j.d euic.l.illud. ex lucratiuo ti.in rem ſuã ꝓcuratoꝛ factus fuu.ibi nõ. Ael hic ex
ne dſunin S.j. que ſunt contra. Et eſt ratio.quia illi ex neceſſitate ſuſcipi⸗ liberalitate ꝓpꝛia teſtãtis. ſupꝛa aũt ex neceſſitate a q̃ liberaluas eſt
mrp unt officium:hic autem ex pꝛopꝛia voluntate: vt.C.væ nego.geſ. remota.vt.j.de adimẽ. le.l.rem legatã.
n r mnn l. tutoꝛi. Item tuioꝛ publica auctoꝛitate.i.a lege ſuſcepit offſcium: 3 2 Plens reus. ideſt accuſatus. vel conentus ciniliter.
hic a pꝛiuato. Accur. a Poteſt. vt cãe abſentie tm̃ allegent᷑. ſi autẽ velit deſendere
praennſicn, i Recuſat.wvminus etiam recte cõuemetur: vt..dæœ ac.empi.l. plene. in cuuli põt. in alijs dic: vt.S.e.ſeruũ.S.publice.
mr n i iił.S.ſiꝓcuratoꝛ. p Er ꝓcuratoꝛẽ. actiones.acquirunꝰ em̃ quãdoq;.vt diximus
, w . 83. e. I. quod ꝓcuratoꝛ. .
ban und n k q lod ꝓcuratoꝛ ex re wmim. vt fructus ⁊ vſuras ex re w⸗ c Veluti.cõuemat.vt redibitona.vel quãto minoꝛis. ſic ꝑ ꝓcu⸗
Jün * 0. mim. Et quod dicit non refragante: ideo dicit.quia tunc ratoꝛẽ pt᷑ fieri ↄteſtatõ lit..vt.S.e.ſed etiã.
R non quereret wmino: licet ſecus in ſeruo: vt.j. de ver. obꝛ d. el ſi ꝓhibeat. vnle ſit. id eſt vnlui ↄpetat. ſeu efſicaci direciũ
r. liga.l.ſeruns vetante.⁊.j.de acqui.re..l.etam inuiis. tñ:vt hic.⁊.J.de ope.no nũ.l.ſi pꝛocuratoꝛ.nam ⁊ hoc cãu ꝓhibi⸗
takn lSyupulatoꝛ.ſ.ipſi dño.vel ſibi nomie wdmini daa. tio oñdit eũ ſacere vim. ⁊ magis ex facto delinquẽnis ꝙᷓ ꝑ libers pſo
uuas min Goris m Peiere poteſt. ſcilʒ. vnli actõne:vt S. eo.in canſe: in fi.non di n dicat᷑ acquiri. vt. j. q vi aut clã.l.iij.in pᷣn.⁊.j.de vſur.l.ſiqᷣͥs
rniig tepe recta que per liberam perſonam queri non poteſt: vt. C. per quas ſolutiõi. S. moꝛa. vel dic ꝓe vtle. õ
lndale perſo. no. ac.l. . t hoc eſt verum generaluer Hm. m. vnlis per e IMã a bic. rñdet tacue obiectiõi. nõne mihn ve nono dar mterdi⸗
itnns. pꝛocuratoꝛem queritur. Sed tu dic eſſe regulare: vt nec vilis nec ctum. et reſpondet ꝙ licet ſoꝛma agench de nouo querat᷑. tñ ipſum
—– oNH directa queratur. ſed fallu in caſibo quos nõ.inſti. de inuti.ſti. S. ſi ius nuncianci pꝛius habebam. vel eram etiã hic acturus qð viaut
c b
elrſcN

Gttulne d
clam: a ſic ↄſeruat quo ad genꝰ: nõ quo ad ſpeciẽ.⁊ foꝛte etiam alis ꝗq ꝗq En abſentẽ.fundi.ſeilicet empti.accur.floꝛen. nlituſn
mõ iure porerã ꝓhibẽ: vt negatona: ⁊ ſic ipm ins et᷑ pus petebart x · Satiſdare vebere. hec ſanſdatio ranõe fundh cõmitti nzò i⸗ Aoluin
2à2 ſ IAreus.caſus.ratio ꝓ vna ꝑte vna ſolunio vue ꝓ alia: ⁊ pe poõt. qꝛ in eo expedit venciroꝛi magis etiam ratum non baberi q; 49 Annatl
er ſtea. Dic q̊ ꝙ dñs a œbuoꝛe pecumã petijt: æ tũc nolmt ſol · haberi: quia poteſt eſſe ſi ratum non habear: a velit rem petere ir iecc leh
N. l. e, g a N. ere debitoꝛ. vnde ꝑ ꝓcuratoꝛẽ nũc wminꝰ eum cõuenit: ⁊ vebito: a poſſeſſoꝛe ꝙ obtineat: ⁊ ſic non tenebitur venditoꝛ we euictiõe eul r
E E srn, eam ofſert:cens ₰R Dic ergo co⸗ inſtn
2 a. y à A ſebarn dao ſalus S reus paratus ſit ante litez xſiderabat caueri ſibi ratam rem pauo ſone ſum ahii B
1. Zaemnet. videt bconteſtatam pecumam ſolue emptoꝛẽ habiturũ:puto eum ven- nã habebit ncce .
nae aaſrnm erue D Norall re ꝓcuratoꝛe agente. qͥd fieri opoe chtoꝛi vᷣ rato ſatiſdare vebere: qꝛ le Enarweren t e .
4,. R 2. Be cñ pᷣmo nõ ſolmt teat. naz inquu eſt cogi eum iuci⸗ ſi fundum ggenti reſtituerit: nihil ruʒ wfeere. ſie öntͤi
uuun e ccoira vet ,ns cium accipere. pꝛopter quod ſuſpe ꝓhibet ommü rem petere: 1 cogni lit. ſumpri gmif
i nobabehat.. (tus videri poteſt: qui piente vmi vencditoꝛem rurſus vefendere. melb me one kttni,f
e errnofa, e um quia foꝛte actio ? no non obtulerit pecuniam AQuid Itius cum abſentẽ i Bẽ emptoꝛe nõ hñte elin
un a dun e ſi tüc facultatẽ pecunie nõ habuit defenderet ſatiſdedit: ⁊ pꝛius manu renebit ad imſn⸗
EE et iniquu en con nunquid cogi vebeat iudicium ac⸗ ꝗꝙᷓ iudiciũ acciperet veſijt reus ſol æt t benepbe nn
3 gemnan. Soluu cipere. quid emm ⁊ ſi famoſa ſit aa uendh eſſe: quam ob cauſam vefſen bium glaſfam teſt
an noͤt lio te. Cctio. Sed hoc conſtat: vt ante litez ſoꝛ recuſabat iudicium in ſe reddi Kricnpake e. zl
tunc m̃ oꝛdina conteſtatam pꝛeſes iubeat in edem opoꝛtere. quero an id ei ↄcedi opoꝛ empron deem⸗ unge 6
rius ſaciet fieriæ ſacram pecuniam poni. hoc em̃ teat. Julianꝰ reſpon. defenſoꝛ cõ ccide agent qo uun i
poſinonẽ. aut ẽ cõ llari js. Qõ ſatt e, e ⸗ fecerat. duũ ab eo encn
teſt. ũc enã dele ſit ⁊ in pupillaribus pecunijs. Qõ ſatiſdederit: dñi loco habendꝰ eſt: res emmcebat türin
ſarus. el dñs de; ſi lis conteſtata eſt:hoc omne offi nec multũ ei pᷣſtaturus eſt pᷣtoꝛ:ſi lerr. . x em. lüuud .
etiã eenge ee cio iudicis dirimendum eſt. en no coegerit iudiciũ accipere:cũ lgi. pelione ligſeienn
b Soluere. ſcz v Apianus dadc ſfideiuſſoꝛes eius actoꝛ ire poſſit n Waue Kenn. mmninee
Dño qui tñ puimo mnitati Rii Amred fſirorint zſ. Wlo. S. fi. Ar. 1 GNen
ergelnerer ſolne Ec ciuitatis actoꝛ negocium ⁊ hij quicqd pſtiterint.a xefenſoe zira ſ me vdo. niuz
c Agente. i eſt dunlienm per peacurn ben oſecuturi ſint. p Aulus. bll. eanane f n
agere volente. ggere poteſt. p Aulus. Mms qui vefenditur boni vi Sel dic pein⸗ nürſag
BDpoꝛteat. ſcʒ . 3 r n rereſſe eus: s aumir
aneriden reipode⸗ Vi abſentem emptoꝛẽ eun⸗ ri arbitratu vefendedꝰ eſt. ne ab eo genr imtt l
nã iniquũ ac. qſi demq; poſſeſſoꝛem fundi v⸗ Tideo non pi a Frica. iquietet. em foꝛ niſiin
dcat ſuſperus ? fendebat ⁊ iudiciũ nomine eius ac vicderi boni viri arbitratu li te verato aur ᷣ “
qui pᷣſente wmi⸗ enn 277„ . 1 iudi.ſol.ſatiſde⸗ ſienetn
no pecuniã nõ ob ciiebot:poſtlapet⸗ vegiecr fun tcẽ fendere is qͥ actoꝛẽ fruſtrando cirzwe dfenden gind
tulit. nã calunio⸗ qix retur: vendito efficiat: cõtroi go emptoꝛez ſen Mupn ke 71
ſe vider keciſſe. ſec ch vt ab eo vefende venchitoꝛ efficiat: ne ad exitum cõtrouerſis egs veurnon geir en
popter hoc ꝙ, põt “ ”ñäl nam vtranq ſa linb
videri ſuſpectius iniquũ eſt eum cogi acciꝑe iudiciũ. Ael dic ᷣm io- cxiſdationem exponit hoe caſu defenſoꝛ: vt.g. eo.pomp.S. ij. Ggl giſt
ſubandiri.etiã.q.d.nã miquũ eſt enoꝗ cogi eũ ſuſciꝑe iudiciu.q p̃te ſ. Sominũ.id eſt emptoꝛẽ: ⁊ ad hoc.j.de fideiuſſo.l.fmali.a.j. Gignſh eri
dño pecumã nõ obtulit. ꝗpter qð. id eſt quia nõ obtulerat pecunii vt in poſ. le.l. ſi is a quo.S.ſinali. . igfnue,
poterat videri ſuſpectus.ſoꝛte quia falſos nũmos daret. Et ſic nõ x Sefendere. ſcilicet emptoꝛem etiam in agẽdo. n.
iniquũ eſſe eũ ↄuemiri:qͥ ſoluere vult: vt hic:⁊.T. iudi.ſi debuoꝛi. 1 fird un
æ. I. iudi. ſol.l.ex udi.⁊ inſti.de ꝑpe.⁊ tem.ac..ſi. nu t Itins. ſatiſdedit.ſcilicet iudi.ſol. —“ Chebtiſt . X
e Imquũ. ratio quare nõ ſit condemnädus. . Somim loco.ſ.eius qui deiijt eſſe ſoluendo.In pꝛimis in Nnfunitaen,
f·Pꝛopter qð.ſubaudi hic ꝗqð vcet:qſi dicat ratiõe allegata ꝓxĩe eo ꝙ vminũ liber at cum in eo fiat conteſtatio anuno nouandi: (i innlchen
nõ eſt ergo equũ reum cogi.imo miqunmum. “ vt. j. ve in rem ver.ſi pꝛo parte.in pꝛincipio. Sicut ergo dominꝰ rine
g Mõ habuit. quãdo dns petebat. a allegat nuc ꝓ debitoꝛe: ⁊ nots qui mihil habet eſt tutus exceptione non ſacta hac nouatione: vt (älkohetite
ꝙ hac lege dicit᷑ ꝓcuratoꝛe litis.id eſt qui vebebat agere tm̃ cau J. de wlo.nam is.⁊. C. ve boms auc. in. poſ.l.ex contractu. ita Pigiigen
ſam.a ſic ei ſolui non poteſt: vt.j.de ſolu.l.hoc iure.⁊.S.de pac..· a hic vefenſoꝛ eſt uutus eadem excep. licet ſit perſonalis exceptio. EKnegeiken
ſed ſi tantũ in pᷣncipio. Qualiter ergo ſit obligatio: vt poſtea auẽte lucet ſidemuſſoꝛibus non pꝛoſit: vt.S. e.ſi minoꝛ.S.quoniam.et ſhzengilän
iudicis fiat epoſuio:q̃ vebet pᷣcedere ad hoc vt fiat epoſitio in ede j.pꝛo ſocio.l.verum.S.j.⁊ de re iudi.l.ſi cum pꝛocuratoꝛe:⁊ ſiẽ ſefftinizef
ſacra:vt.C. vſu.l.acceptã.H.hoc nõ fit ꝓcuratoꝛi: ſed dño dicaeiit ſideiuſſoꝛes rei non eſſent excuſati ꝓpter pꝛedictam cauſam.ſ.qꝙ etitkiiriir
ſe ſoluere velle. accur. reus non ſit ſoluendo: vt inſti. de repli.S.fi.⁊.j. re iudh.l.⁊ ſi n Anemn tetae
h Accipere.quaſi dicat nõ cogitur. accur.floꝛen. fideiuſſoꝛ.ita nec fideiuſſoꝛes huius vefenſoꝛs: vt hic dicitur. Et öcgiiictcin
. „7 1i Famoſa. vel ex maleſicis vel ex contractu.ſiẽ eſt mandati.ex ſic eſt ↄtra.S.e.l.mutus.in fine.⁊.l.non cogendum. .ſab.vbi dj köttiteing
nn nr Pmnerl. volebat eũ per ſentẽtiã infamare: vt.s. de his qui no.intam.l.j.J. cuit fideinſſonbus eriam ſuccurri. Sobł. hic dicit parum pꝛodeſſe nnintitin
qui ſurti. ⁊.S.qui pꝛo ſono. — vefenſoꝛ ſibi tm ſuccurri.ideoq; ſuccurratur etiam ſiqeiuſſoꝛi:vt 4 Nonmgnmi
Kk Segd boc coſtat.nunc ſoluit queſtionẽ. accur.fſosz. ibi. argu. C. de vſuris. reiiudi.l.finali. S.finali. Item ⁊ quia licʒ Ungcongtgin
Peꝛeſes.id eſt talis qii ſit oꝛdinarius idex. ſed li.ↄteſt. enã ce⸗ alia videatur obligano fideiuſſoꝛum. tamen ipſius eſt pꝛopna:vt tnrre dn iin
legate:qꝛlite oteſt. oñs eſt litis: vt ĩ aut. te exbi. æ mtro.re. . ſi vo . j. ad vel.l. aliqudo: ꝛ ſic hec m illas intelligitur. pec ſolu. eſf᷑ cahan beſlide⸗
colł.v.⁊ argu.ĩ.de edilitio edi.l.ediles.S.itẽ ſciendũ. contra caſus poſitionem. Ael dic ꝙ ſi bona defenſoꝛis ceperunt in lilich 8
m Pecunijs. vt. C. ve vſur.pu.pupillus: ⁊ in alijs quibuſlibet: vt pooſſider excuſatur. nec ſtipulatio ↄmmnttitur: vt ibi. ſi vo bona ſleflalmnin
bic.⁊. I.mã.qui mutuã.S.j. . . wmimi tunc ſecus vt hic. ſcilicet. vt fide iuſſoꝛes non excuſentur. licin ſgn
n Hmne.ſ.oblatio conſignatio.a poſitio: a in ede ſacra. ⁊ qus lcet ipe ſic: vt dixi in caſu. Alij dicunt ꝙ ibi omma bong rei cepe⸗ lirine näng
iiter ꝓcuratoꝛ ĩ lite nõ ꝓccdat ĩ litigado.accur.floæ. runt poſſideri. ⁊ ſic in totum facrus eſt nõ ſoluẽdo.hic vo ꝓ ꝑte. D rft
o Juchcis. etiam velegati. Ael hic e ngoꝛe iuris.ibi de equitate:q̃ equuas pualet. Glnn ont
p n Ec ciunatis actoꝛ. poteſt. nõ poteſt actoꝛ facere ꝓcuratot?. p Peeſtaturꝰ. ꝓſtat tamẽ ſᷣm quod poſui caſum. ſne; K⸗
ſaccz ante luẽ ↄteſt. ſed poſt ſic vt. C.e.l.neq; tutoꝛes.⁊ ẽ rõ. ʒ̊ Eum. ſcilicet veſenſoꝛem. i iſeiſtl
qꝛ nõ ſunt dñi: ⁊ ꝓcuratoꝛ eſt qꝗᷓ aliena negocia ac. vt.S... a Acipere. ſ. pꝛecſe. . gnlris .
l.j. Idẽ eſt ĩ epo ⁊ quolibet plato:ſj quidã vecretiſte dicũt ↄtra ĩ eßpo b Conſecutmi ſint. ſcilicet actione mandati: a eſt hic argumẽtũ elnſtaeng
vt argumentũ.vj.q.iij.quia epiſcopus:et qma non opoꝛtet ſeruñ ad queſtionem qua queritur de fideiuſſoꝛe qui denunciauit credu⸗ aaeglunͤn
vi litigare:vt.ij.q.vj.c.ſicut. ä ton ne numeret:qꝛ reus factus eſi non ſoluẽdo:vr nõ excuſetur. Linudß
ſi lerbegne
Wcie

nmal iui
Wa ane

unſer
Nnid

ntel.
ſſon a
t onin uut
npinr Nln

Nememd riNNIIN

.1. tunm
kiu
rieAmd
õ
1 ce

“

8Mes: 6

66

1
7

ſed ibi videt᷑ valere denũciatio ante numeratiõʒ non poſt: vt.ſ.de
fideiuſ.ſi fideiuſſoꝛ.
c o Ais qui væfendit. in actoꝛe. ? reo poteſt loqui.
d Arbitratu. id eſt iudicis bom: vt.j. v. obli. ↄtinuus. S.
cũ ua. ſic ⁊.j.de lega.iij.fideicõ.S.ſi cin fideicõ.⁊.j.qui.ex cau.
in poſ.ea.l.hoc
aut. F. recte. et

F. e. nõ cogẽdũ. ducatur.Ad duas res petendas

S. ſab. ꝓcuratoꝛ datus.ſi vnã rem petat.
= . exceptione non excluditur: 2 rem
e e Lideo. TTE .
xequcaX=. in iudicium væducit.
⁊ ſic cõmittit᷑ ſti
dunarno qun ſee Quod cuiulq; vmueꝛſitatis
5. e.l. ſeruñ. . noĩe: vel contra eam agetur.
penk. Ct nõ fru er
ſträtes pumiri. .B 9 Aius.
vt hic: 2. . qui. Eq; ſocietas neq; collegi⸗
ex cau. ma. l: ſed um neq; hunuſmodi coꝛp⸗
7 ad eos. ⁊.J. x ſſi ibus baberi
ap. re. l. erꝰ qᷓͥ. paſſim omibus Hha eri co

ceditur. nam ⁊ legibus ⁊ ſenatuſ⸗

f Ad duas. ex⸗ eauun 17 legidus Tlenatul⸗
cõſultis et pꝛincipalibo cõſtitutiõi⸗

cluduur.ſ.ab ea

u pern de bus ea res cohercetur. Paucis ad⸗
quz ſit ei můga mogum m cauſis conceſſa ſunt hu
en neen inſmodicopoza: vt ece vectigaliũ
tim gete vi bic. publicoꝛum ſocijs permiſſum eſt
2.7. como. 1. in coꝛpus habere: vel auri fodinarũ
Gnn o Khic vel argenti fodinarum ⁊ ſalinarũ.
vninerſuat. no. Itẽ collegia rome certa ſunt. q̃⸗

æc.S. dictũ ẽ de

pen. generalite: Vum coꝛpus ſenatuſconſultis atq;

nunc ſpaliter e conſtitutionibus pꝛincipalibo cõ⸗
nomie nn firmatum eſt: veluti piſtoꝛũ ⁊ quo
ſiue cöneni? aun rundam alioꝝ nauicularioꝝ:qui

Apne actoꝛ vel

in ꝓuincijs ſunt.
ſindicus dꝛz: vt vncpmnen

permiſſum eſt coꝛpus habere colle

j. e.l. j. S. quib⸗ r e .
et ſutple hie. gij ſiue ſocietatis:ſiue cuiuſcũq; al
eo negocio. q . 7 .
nchvmner. Lerius. coꝛum nomĩe pꝛopꝛium eſt

7 ceter.
h n EEq; ſocietas.puta negociatoꝝ vel ꝓfeſſoꝛũ. qii nõ ſumul

cobabit ãt: vt.C. iur̃.om.iu.l.finali.⁊ hoc etiam patet

ex diffmitiõe ſocietatꝭ.quã dic: vt inſti. e ſoc.in pᷣn.

Collegiũ. cũ ſimul cohabitat:quia ſic dictũ ẽ:quia ſilł colligũ⸗

tur. accur. oen. S
kCoꝛpꝰ.cũ ſił cohabitãt:vel nõ:vt infra ponent᷑ exẽpla. ac.

Quibo autẽ

ECEobercet᷑.quãdoq; pena exilij:vt.C. de monopol. ⁊ cõ.l.j.qũ

q; vlrim ſuppucij: vt. C. de his qͥ ad ec. cõ.l.venũciamꝰ.⁊.j.ð col.
uliẽ.l. j.in pn. a.l.ij.⁊.l.iũj.in pᷣn. ⁊. ad. l.iuł.ma.l.j.⁊.C.ð ſe
chtioſis. l. ].a. l. ij. ⁊ ad hoc. 7. ad. I. uł. vi pub. l. iij. in pn. 7. S
eadẽ. ⁊ ſuꝑ his coqſcit pfectꝰ vꝛbis. vt.S.de off.pfe.vr.l.j. .in fi.
m Admodum. id eſt valde. accurſiius.
n lecngaliũ. faciũt em̃ quãdoq; ſocietatẽ: vt publica vectiga⸗
ha cõducãt. ⁊ trãſit etiam ad heredes hec ſocietas: vt..ꝓ ſoc̃.l.
adeo.in pᷣn. itẽ vi ſimul fodiãt aurũ ⁊ argentũ vt ſubijcit.
o Alioꝛum.que multa ſunt. vr numerant᷑.j.de ure unmu. l.fi.
Item a congregatio cuiuſcũq; ciuitatis vel ville vel caſtri. vt in⸗
ſtitu. de re. di. S. ſinguloꝝ: vnde relinqui eis pt: vt.j.ad trebel.l.
omibo. ⁊ de le. j. l. ſi heres.S. vicis. Item cõgregatio vecurionũ:vt
C. de na. li. l.ſiqs. . l. qm. Itẽ qᷓlibet cõgregatio ꝓ iuſticia cõſer⸗
nanda: vt ſcholarm tuſcoꝝ.l.vmuerſitat totv: vt. C. de iur.o.
iu.l.fi.cũ.n.diffinitiõi iuſticie iurnq; pᷣcepio ſuiat dʒ valẽ:vt iſti.

3 iuſſti. æ iure. in pᷣn. 7. S. iu. pcepta.qð dic.vt nõ. C.de iur̃.o.iu.

l.ſi. Itẽ cã religiõis: vt.j.de col.illi.l.j.S.ſ̊ religiois.vñ põt tali
collegio legari:vt. C. c ſacroſanc.ec.l.j.ałs aũt relinqͥ aliqͥd nõ
poſſet: vt. C. ve bere. ĩſti. l.collegiũ. Et qꝛ certa collegia pmittunt
vt dict ?. pʒ regularii ea ꝓhibita:vt hic.⁊.j.de col.illi.l. uj. S. in

.

ſumma. Sed an ſocietas.v. vel. vj. ſcholariũ in vno hoſpitio fa/

ciat ſindicum vel actoꝛẽ: videt᷑ ſic. ſi tamẽ cauſa ſit ſocietatis.

cum licita ſit ſocietas: vt pʒ ex diinitie ſocietat.
pDub⸗ aũt. alter. que diximꝰ: vt piſtoꝛ ſunuiu.
q Ad exẽplũ. nõ. qð ius ſeruat᷑ in repu. a in puata: vt hic: 1. J.

de pen. heredi. Itez vemit. S. in petitõmo. a. C. de peti. here.l. j.
r Sindicũ. diſfſferũt hec tria: ſindicꝰ: iconomꝰ: actoꝛ. Mam icono
mus im̃ ab epo ⁊ in rebs eccłiaſticis:vt.C. ð ſacro ſã.ec.l.iubemꝰ:
in pᷣn. ⁊ de epi.⁊ cle.l.oẽs qͥ.S.⁊ hoc nihil ominꝰ. At ſindicꝰ ꝓ qlibet
vniuerſitate:vt hic.⁊ ꝓ płibo tm̃:vt pʒ ex ierptatõe noĩs cui devᷣuire

ebemus: vt. C. 5
ad exemplũ reipublice habere res aeltermi
communes. arcam communem: et ſenloes na vſin
actoꝛem ſiue ſindicum. per quẽ tan caulſas bicee ly ler
ꝙ̃ in rem publicam quod commu vicdeat᷑ ſindicũ ſim
miter agi fieriq; opoꝛteat agatur ? pluuer defenſoꝛem
fiat. Quod ſi nemo eos defendat. nmeA borl mine⸗
quod eoꝛum commune erit poſſide rũ.S. vfenſoꝛes. H
ri: ⁊ ſiammoniti nõ excitentur ald e Eefenſoꝛr l. vm
ſui vefenſionem. venire ſe iuſſuruʒ Aeror aur vei vus
pꝛoconſul ait. Et quideʒ nõ eſſe c tm: ſʒ ſincc?ag
actoꝛẽ. vel ſindicum tũc quoq; in- Seg hodle⸗ er.
telligimus. cũ is abſit: aut valitu mu. ⁊ ho. l. ſ. . et
dine iĩpedit᷑: aut inbabił ſit ad age elenſoꝛes Item
dũ. Et ſi extraneꝰ vefendere ve⸗ dituit azat vr⸗
lit vniuerſitatẽ: ꝑmittit ꝓconſul. ſti.x cur.in ſi.et
ſicut in puatoꝛũ q́; vefenſionibus Anch ab vnmerſus
obſeruat᷑:qꝛ eo modo melioꝛ ↄditio ſ Agꝛ. ſ. in iudi⸗
vmuerſitatis fit. v Tpian?. ci er. d in⸗
IY municipes vł aliq̃ vniuer dica. rm
iüititas ad agẽdũ vet actoꝛẽ: nõ u Noſſigeni. ex
erit bic dicenduʒ quaſi a pluribus x Ammoͤn iha
datũ ſic haberi.hic.n.ꝓ republi⸗ vmuerſitas vebʒ
ca vł vniuerſitate interuenit. non amoneri r vemiat
B ad ſui defenſionẽ.
pꝛo ſingulis. i BDem. » Se iſſun. ex
Vllli ꝓꝑmittit᷑ noĩe ciuitatis y- ſecũdo vecneto.
curie exꝑiri: miſi ei cui ex lege ꝑ de orr en bo⸗
mittit. aut lege ceſſante oꝛdo vit coia illu vnuerſ
. 14 E

L. d bo. auc. .

poſ. l. c ꝓponas. 7. J. ex qui. can. ma.l. ait ptoꝛ. S. boc auteʒ 7.l. F.

Jj. q.ex cau. ĩ poſ.e.l.ſulcmiꝰ.S.j.Sʒ cũ pupillꝰnõ patiat᷑ vẽditiõeʒ
lʒ poſſeſſionẽ patiat᷑:vt.j.qͥ.ex cau.ĩ poſ e.l.apud inł.in pᷣn. et. S. j.
7. S. fi. ⁊ vniuerſitas ſiłis ſit pupulo. nec vmuerſitas dʒ pati vẽdi
tõez. Rñdeo in hoc nõ eſt ſiłis. Sʒ qͥd ſi nihil hñt cõe: qͥd faciet credi
toꝛ? Rñ. ↄpellent᷑ facẽ collectã vt aliqd heant cõe.nã qͥ pt ſacẽ vt poſ
ſit ⁊c. vt.j.de regu.iu.l.qui poteſt. L J’YMU
a Et quidẽ inhabił.nõ ꝙ mi refert vtu aliqᷣd nõ fiet: an eo mõ fiat
q̊ nõ œbuit: vt hic.a. j. x fideiuſ.l.iij.⁊ S. ꝗ ſanſ.co.l.qtiẽs.et.j. de
re indi.l.uij. S. dẽnatũ.⁊. j. de mu. et ho.l.vt ſ̃datiʒ.S.ſᷣ ⁊ ſi.⁊ in⸗
ſti. de legi.ag. tu.S.qð aũt.⁊.C.ð cur.fu.l.fi.S.ſin aut. 2..qui.ex
cau.in poſ.e.l.hoc aũt.S.j.nff. —
b Et ſi. ſicut in puatoꝝ.ſ̊ in puatis ꝑmittit᷑ cuʒ ſatiſdat᷑.vt hic.a
3.ti. j. ſi minoꝛ. S. fi. ̊ ⁊ hic dʒ ſatiſdare:vt hic.⁊.je.l.uẽ.S.actoꝛ.
⁊ facit ad hũc.S.S.t.j.ſuũ.S.publice.⁊.j.ti.j.l.ſolusdo.
c ſ I mumnicipes. haberi. ſ.vt ſingulos defendere ↄpellat᷑: quare
nõ ꝓ ſingulis: ſp vniuerſitate cauebi:: vt.j.e.l.ſic.S. ſi q.
Et eſt hic ar.ꝙ in cauſa vniuerſitatis qͥibet de vmuerſuate
poſſit ferre teſtimomiũ.nõ em dꝛ vmin erſitatẽ teſtiſicari:j ſingulos.
Simli eſt ar. ꝙ vaſallꝰ vnmerſitatis nõ ſit ſinguloꝝ. ⁊ ꝓ his eſt 3.
e reu. di. l. intaũ. S. j. 13. te ĩ ius vocã. ſ ſi hac.S. qͥ manumunt᷑.
dD n Alb. curie. decurionũ. o.
e¶Ex lege. i. ex ↄſuetudie.v..? foꝛte oſuetudo vt agat ztiq
oꝛ: vt ar. . v fi. iſtru. l. fi. ẽ em ↄſuetudo alia lex: vt S. le.
æ ſeñ. cö. lmo.nã ⁊ dat iuriſditõz: vt. C. ð emã.li.l.j.⁊ fi. Vel dic.
lex pꝑmittit ptati toriciuitat:cũ ñ ẽ qͥ expiat᷑ noĩe collegij alicur qõ ẽ
ĩ cinnate:vt ar. C. ð epi.⁊ cle.l.nlłi.S.ſin at᷑ ꝑſõa.⁊.j ·e/ciiitates.
f Hꝛdo. ſcʒ decurionũ. erat em̃ qͥdã oꝛdo ĩ cuuitatib ꝓuidẽs cuntati:
vtẽ aſil̃. 1 hẽbat młta puilegia: vt. 7. ð v. ſig. l. pupillꝰ. F. vecuri⸗
g Decit. auẽte ſupioꝛis: vt. C. de ſiis reipu. l.j.a. i. et ones.
vecu. l. ij. ar. ö. I. de tu. ⁊ cu. da. ab his. l. vbi.
h Due pies. duè nãq; ꝑtes oꝛdimis in vꝛbe po ſite ton⸗ ecu inſtar

vi o IBE

S

exhibẽt: vt. C.de decur̃.l.nomĩationũ.libꝛo decimo.vſᷣm aʒo.t nõ
nõ exigit vt due ꝑtes cõſentiant: ſeo vt due partes affuerint:vt hice
Sed an ↄſentientes debeãt eſſe tot.ſ.vt ſint maioꝛ ꝑs tonꝰ oꝛchmis
an ſufficiat ꝙ maioꝛ ꝑs cõſentiat pñnũ. qð eſt ver. argu.j.de m.
7 cu. da.ab his.l.vbi abſunt.ſᷣm aʒo.t ad idem poteſt induci.j.de

reu-1. alind .
refert᷑. ⁊. C. dłe p. —–
curial. l. penł.et P due. — P Aulus.
n munael. a Lane cũ due partes xecurio⸗
iſte n apperiunt: num affuerint.is quoq; quẽ
6 n wrnr en we ecernũt annumerari poteſt.
eẽ rõ ꝙ ſufficit ma Alud v pianus
ioꝛ ꝑs pñtium:qꝛ Alud notandum pomponius
adeſſẽt. viceret ĩ ꝓderit: ⁊ filij patri. P Aulus.
maioꝛ ꝑs. ar. . Tem eoꝛum qui in eiuſdem
m ne patrs poteſtate ſunt: quaſi
arg. . .. de arhi. Tcurio emim hoc vædit: non quaſi
letbe. Fo wmeſtica pſona. Quod ⁊ in hono⸗
ua röneiqn qnaf. rum petitione erit ſeruandum: miſi
vnũ coꝛpeeſt: ſie lex municipij: vel perpetua cõſue⸗
ſint oẽs. ſiue qdaz tudo pꝛohibeat. Si vecuriones

dümo due pres

vnõ qð maioꝛ pꝑ creuerunt actioneʒ per eum mo⸗

uuneo gs Fn uendam quem dnũ viri elegerunt:
j. de iudi. l. po I18 videtur ab oꝛdine electus. a ideo
uebatr. et. j. xe re. experiri poteſt: parui em̃ refert an
nie aliud . Sre iyße oꝛdo eligat: an is cui oꝛdo nego

cium dedit. Sed ſi ua vcreuerĩt
vt quecũq; incidiſſet controuerſia
eius petende negociuʒ titius habe⸗
ret. YJpo iure id œcretũ nulliꝰ mo⸗
menti eſſe:quia non poſſit videri ð

8 p Iane. af⸗
fuerit. 1.
vere affuiſſe dicãt
b Poteſt. inter
ovuas ptes ſi tñ

mpe ſit e decurio⸗ Ene —
nibo: ake no anc; ea re que adhuc in controuerſia nõ
em̃ ex alijs pt᷑ eli⸗ . 1.
i n wnmd ſit creto datam perſecutionem
ſit iter eos aliqjs

ꝛidoneꝰ:vt.C.ð epiſ.⁊ cle.l.in ecdleſijs.⁊ de of.pꝛeto.l.fi.⁊.j.ð mu
ne. 1 ho. vt gradati. S. et ſi lege.⁊.J.de tu.⁊ cu.da.ab his.l.diuꝰ.er
ar. C. epi. au. l. cernimꝰ. ibi vel eo ceſſante. Itẽ eſt hic ar. ꝙ ſi
electio ẽ omiſſa tribo.ꝙ vnũ ex ſe poſſunt eligere.⁊ ar.ext᷑ de elec.et
elec.po.cum m iure peritus. Sed qͥd ſi vni fuerit commiſſa. ⁊ ipe
ſe eligat. H.de ſe nõ videt᷑ cogitam:vt.S.xæ trãſ.l.q cũ tntoꝛibꝛ. Itẽ
ingerit opas ſuas: vt. S. ti. j.I.ꝗqᷓ oĩa. Itẽ in cꝗ ſua iudicat.quiba ra⸗

tionibo videt᷑ ꝙ nõ valeat: vt. C. ne qͥs ĩ ſua cꝗ m. Item eſt arg. )

hnic.l.j.x ſer.ruſ.pᷣ.l.vvnꝰ.S.j.⁊..de auc.tu.l.qð dicimus.S.fi.
⁊ inſti. e teſta.S.ſed neq; heres ſcriptus. J
c i Alud. ſuffragi. ſuffragiũ dr illa ſcripàa quã qͥs facit cu de
aliq̃ eligẽdo cõſentit.ſic pomt᷑.S.de le.⁊ ſe.cõ. qᷣbꝛ.a itel
ige h̊ qñ ille qͥ vult ꝓdeſſe ẽ oꝛdine ccurionũ:vi.S.l.ꝓxi
ms diximꝰ. ratio aũt hinꝰ.l.eſt. q; q̊ ad uus publicũ ainnet. patria
poteſias nõ curat᷑:vi.j.ad trebel.l.nã ꝙ. ⁊.j.de iuch.l.ĩ puat.ſed
eſt ar. j.S. de iuriſ.om. iu.l.qͥ iuriſditioi.⁊. C. teſti.parẽtes.
d 1 TLem eoꝝꝑ. poteſtate. i. dicẽ. ſuffragiũ fratris ꝓderit fratri.
e Mon quaſi. ar. tanqꝙᷓ: vt. j.qð iuſſu.l.j.S.j.⁊ dixi.S.æœ
adopt᷑ ſi pater.S.qui duos
f Petitiõe. vi ſi quis publice petierit honoꝛẽ.patris ſuffragiũ ei ꝓ
deſt.pᷣuate vo nõ dʒ peti.q incichit qͥs in. l. iuł. ambitꝰ. vel ſymoniã
vt. j. ad.l.iuł.am.l.j.⁊.J.de polli. l.j.S.ſiqs.nã ⁊ alłs dicit᷑ qͥ epa⸗
tũ deſiderat. bonũ opꝰ deſiderat: vt.viij.q.j.c.q ebatum.
g Vel ppetua. vel ꝓ.i.vel ꝓpꝛie.Et ſic nõ h̊ ↄſuetudinẽ enã ſpãlẽ
vincere legẽ ĩ eo loco in quo eſt: vt hic.a.I.cõmunia p.l.venditoꝛ.
.S. ſi conſtat. a.. e iure immu.l.ſemper.S.legem cumſcũq;. ⁊c. et
.j. de ſepul. vi. l.iij. S. dinus. ſicut generał generaliter: vt. S. æ le.
7 ſe. cõ. l.de qinbo.inffffff. ..
hb Si cecuriões.duũ viri.hi minoꝛẽ gerebãt honoꝛẽ ꝙᷓ vecuriões
⁊ foꝛte erãt municipales mgratus:vt.i.ð iidi.l.fi.hſ̊ ſone maioꝛẽ.
1 Megociũ vdit. i. poteſtatẽ eligẽdi. Et ſic nõ ꝙ qnis per alium
facit.ipe facere videtur:vt hic.⁊.j.de admimiſtra.tu.ixa autem.S.
geſſiſſe. ⁊. C. vbi ⁊ apud quẽ.l.ſi.S.fi.

t. Seg ſi ua. vcreuerit. ſ. pi æcuriones: vel ſi nullñ ius ſpaͤle
in hoc aliud ꝙᷓ in ꝓcuratoꝛe. decreuerint.ſ. illi duum viri x quu
bus ꝓxime dixerat.⁊ aliter ꝙᷓ eſſet eis imũctũ.
IUMegociũ.i.neceſſitatẽ.⁊ ad agẽdũ ⁊ ad ſuſcipiendum.a ad exci
piendum.
