filium vel ſeruum ⁊ inſolidum naturaliter mihi obligo: a eadem
obligatione patrem peculio nomine filij nõ ſuo:⁊ idem eſt in w
mino et ſeruo: ſed vbi nullo modo poſſum obligare eum cuiꝰ no⸗
mine gero:quia nullo modo ſpectam ad eum: dommũ rei cõuenio:
vt m.d. l. S. e. itẽ ſi. S. fi.

libꝛo.xxvj. pꝛobat:vt ſiquidẽ cõtẽ
platiõe tui negocia geſſi peculiaria
tu mihi tenearis:ꝙ ſi amicicia filij
tui vel ſerui vel eoꝝ contẽplatione.

p Igem. ſcilicet:vt de᷑ actio.nego.geſ.de peculio. ſi eoꝑ cõtem/
pla ione geſſi. ”M .
Mam et ſi.bene dixi wminum te peculio taniũ teneri:qꝛ non
tenetur mſi de peculio etiam vbi ratu habuerit.aʒo. Vel m pꝛ.
cõtinua:peculiare negocium.non vtiq; ſic patris eſt:vt inſolidũ.
nam nec ita:vt ratum habere poſſit:vt.j.d in rem ver. ſi res.in
fine.⁊.l.ſequẽti. Item pꝛoba ſimilitudinem per aliam.l.eiuſdem
t.l.quid ſi ſeruus:ibi ⁊ generaliter ⁊c̃.Et qð ſubijcit hic non ne⸗
ceſſarium. ſubaudi maxime ſᷣm aʒo.vi.j.æ in rem ver.quod ſer
uus in hoc. Nel ideo dicit non neceſſarium:qmia ſi neceſſarium in
ſolidum wvminus teneret᷑: quaſi in rem ver. ſiue inſtar inſtitoꝛie.
vt.C.quod cum eo.l.ei qui. Ael tercio:ideo dicit non neceſſariuʒ
quia ſi neceſſarium:cum vtiliter eſſet geſtum. cogeret᷑ hahere ra⸗
tum etiam non ſuo nomme geſtum:vt.j.e.pomponius.et ſic in⸗
ſolidum teneretur.

r Milio tuo. cõtemplatione eius. M
ſ Mihil agitur. vt inſolidum tenearis. Et ſic nota ꝙ ranhabitõ
non reconciliat alieno nomine geſtum:vt hic:⁊.j. calum.l.ij.iĩ
fi.et.j.d pꝛecario:ſi ſeruus:niſi in caſibus:vt.j.e.l.finali:⁊..
ůe his qui a non w.l.j. Sed videtur ꝙ pꝛopter ratihabitionem
inſolidum cõdemnandus eſt:vel actione quod iuſſu:vel de in rem
ver.vt.j.quod iuſſu.l.pꝛima.S.ſi ratum:et.j.d in rem verſo.
ſi res.S.penuł.que ſunt contra.Soł.illud locum habet:cum
minus contractum ſerui ratum habet. ſecus vo cum contractuʒ
alterius pꝛo ſeruo contrahentis ratum habeat:vr hic. Item no⸗
ta ꝙ ſicut negocium non meo nomine geſtum ratum habere non

poſſum:vt ob hoc cõueniar mſolidum: vt dictum eſt. ita nec ha⸗

beo ratum:vt agere poſſun. Quid ergo ſi rem meã tno nomie vẽ⸗
didiſti:et ego ratum habeam:vt te conueniam nego. geſ. rem meã
amitto: vi. C. rei ven.l.mater.item pꝛeciũ exigere non poſſum
quid ergo faciã. Reſpon. ſiquidẽ ratum habeam ꝙ venchideris
nomie meo ⁊ vendidiſti nomie tuo: nõ nocet mihi ↄtra poſſiden⸗
tem. ſi autem ratum habeã ꝙ vendidiſti tuo nomime: non habitu⸗
rus ratum. ſi ſcirem me pꝛeciũ petere non poſſe:tunc wli replica⸗

tione iuuaboꝛ contra poſſidentẽ.argumentum.S.e pac.ſi cũ te.

ſEogdem loco pomp. ſcribit. appꝛobando qd dictũ eſt: a adijcien/
do qð ſequiᷣ. Sed cui ſiet hec adiectio q̃ ſequt᷑.an ei q habuu ra⸗
tũ.an ſemꝑ. H.qñ habuit ratum.ac.

affin⸗
laniiſi n
Ifrenicerdn
iſtun a
ſgietei aoc
ſitiſani
geit
oe ſ
Aicinci
orgerorc:
namei
Wlcni
ön ne
ſo oſeſn
oahri ni⸗
nt. Qimn
Ncet N
Mnail,
gt
ſtaithe
tuſtt ne

Prtt⸗

Mie dr

(a r 6

lo kta⸗

nunch ſe
1

it.
ENi ſentun ai:

üiſnmitnign.
PAäinhetüfer

1 Aiamentu
Annrieze
Mhmart,ſſain
npni utp

ngigaſen
nühwai,

iglisginften
fan,.ſaglie

igeü ſennonehe

epotctani
ur ignne

iiſennd

intehebet ge
rii tſelci
ilcennhi
Cpeniuie
Ma lentnonien

8
ibig
t e
af Nrid
MunsMdN

.„.
gin e

.

Müm
Rmi un
teng a
darſn
nnn itn
muͤſt ſer
hün i
N1. 8
Atſigg w
hewaſemn. Wi
in
tan n
Wie
bolle
gncecite n
Nrllurg
Wmacafi vn

— —

=

M

8 6

mn uen mhae

Niie

o gimlgi

ENNie
it: rt. . Anni
nuhdneNT
umm 1. ei
n. njaune
ntſrmn aiuin
——

n ein en n un
tmn Kli

Aimn hrt) in

n ſl⸗

6
m nt
.

ne Piurſ

N.

actus ſit.eſt ergo h̊ caſus: vbi m actiõe de peculio nõ veducit᷑
qð dño vebet᷑.ſic..de pecu.l.j.S.ſi cũ ĩpubẽ.a.j.de alea.l.fi.als
generali etrahit᷑ de peculio:vt.j.d pecu.ſed ⁊ ſi danuʒ. Ael dic
ꝙ dñs nõ de peculio: ſed directa ſuo nomĩe inꝙᷓ tum factus eſt lo⸗
cupletioꝛ tenetur:quaſi re ipᷣa geſtũ negociũ ſuum ſit.non peculi⸗

agre: quia nullũ
erat peculiũ:cuʒ
plus pri. vł do⸗
mino debeat᷑: et
ſic nõ obſtat qoð
alieno noiĩe: qꝛ
re ipᷣa erat patr
vel wmimi.

aà Sed 1ſi ho
minis. ſequi de⸗
bẽt:ex re vel ex
opera. Begd ex
hac diſtinctione
nulla videt᷑ colli
gi diffe rẽtia. Dʒ
10. dicit hãc eſſe
Differẽtiã qꝛ vbi

put aui ſeruum.

nomie rerũ que
poſſeſſoꝛ ſequũ
tur ago directa
actiõe.nõ de pe⸗
culio in qᷓtũ. ſcʒ

locupletioꝛ eſt:

vt. Z. pxi. S. ſed
vbi ſciui uberũ
nõ mſi de pecu⸗/
lio. vñ poſſeſſo⸗
ris debitũ dedu⸗
ceret. Qò non
placet: nſi vt ẽ

.§. H li ego. a50.
facit ꝓ hoc hec

littera. ſed ⁊. nã
nõ aduerſat᷑.

x Actiõez. di⸗

rectã. vel de pe⸗
culio: vt eſt di⸗

ſtinctum. Z.§.

ſed ſi ego.

y Earũ.non tecum. etiã de peculio: quia non ex re vel ex opers

aduerſus patrẽ vel vminũ de pe⸗
culio dũtaxat dandã actionẽ. Idẽ
q; .⁊ ſi ſui iuris eẽ eos putaui.Nã
⁊ ſi ſeruũ nõ neceſſariũ emero filio
tuo:⁊ tu ratũ habueris: nihil agit
ratibabitiõe.Eodẽ loco põponius
ſcribit. Hoc adiecto ꝙ putat: et ſi
nihil ſit ĩ peculio: qm̃ plus patri m
minoue œbet᷑:⁊ ĩ patrẽ dandã acti
onẽ: inqᷓtũ locupletioꝛ ex mea ad⸗
miĩſtratiõe factꝰ ſit. Sed ⁊ ſi ho
minis liberi.qͥ tibi bona fide ſerui
ebat negocia geſſero: ſiqͥdeʒ purãs
tuũ eſſe ſeruũ geſſi:põponiꝰ ſcribit
earũ rerũ peculiariuʒ cauſa que te
ſequi debẽt.tecũ mihi foꝛe negocio
rũ geſtoꝛũ actionẽ.earum vo reruʒ
que ipſum ſequũtur:nõ tecum:ſed
cum ipſo. Sed ⁊ ſi liberum ſci⸗
uerim:earum quidẽ rerum que eũ
ſequũtur:habeo aduerſus eũ acti⸗

onem. earum vo rerũ q̃ te ſequun

aduerſus te. Si titij fuũ putãs
qui erat ſempꝛonij œdero pecuniã
ne occideret᷑: vt põpo. ait. habebo
negocioꝝ geſtoꝛũ aduerſus ſempꝛo

mi actionẽ. Itẽ querit᷑ apud pe⸗
diũ.li.ſeptio.ſi titiũ q̃ſi ebitoꝛem

tuũ ext᷑ iudicium admonuero.⁊ is

etiã ſi nomĩe dñi geſſi.

3 Sec cũ ipo. hec oĩa vera ſunt ĩ hoc caſu tm̃: vbi nõ Mplatiõe

poſſeſſons geſtũ ſit negociũ:hic ↄtradicit ſupioꝝ: ꝓxi.glo.
a Te ſequuũtur. ex re tua vel opera eius: vt. j. e acqui. re w. l.

acquiritur.S.de his.

b Si nitij. occideret᷑. ſiue iuſte ſiue iniuſte occidebat᷑:qꝛ potuit ⁊
nou iure occidi. ſic..qð me.cau.l.xrete.
CSempꝛonuũ.plus ergo facit vitas ꝙᷓ opimo. ſic et.j.eo. ſͥ an

Vltro. S. fi. Ded nõne ab eo cui dedi repetã:qꝛ turpit accepit.vt.j.

de conch. ob mr. cau.l.ij? Reſpon.non. quia meo nomine non de⸗

di. alius enim videtur dediſſe cuius nomine vdi: mſi non habeat

ratu.vt.C. ſi cer.pe.l.ſi abſentis:aʒo. Item qualiter dicetur hoc

negociũ ſempꝛonij:

6. ratibhabinõe. Sʒ ſi hoc ẽ:q̃liter ̊ ratũ

habere poteſt:cum nõ ſit ſuo nomie geſtũ. H. ĩmo ⁊ ſuo nomine
geri potuit.licʒ nitius putaret᷑ vñs:vt ĩ bo.fi.poſ.hereditat dꝛ.j.
e.l.q vtilii.S.titius.el nõ habet ram: ſed cũ ſit geſtũ ad ſuã vti⸗
liiate.ꝑinde habet᷑.ac ſi ratũ haberet᷑:⁊ hoc ẽ qð dicu ſceuo.ꝓ rato
Abet hꝛi: vt.j.e.l.põpo.hec bona ſolu.eſt. Vel dic in ſubſidiũ ne
res mihi pereat tenet᷑ ſempꝛoniꝰ:qꝛ tinꝰ ratum nõ habet: ſᷣm aʒo.

Et ad euidentiã huiꝰ

S ſequẽt.diſtingue ſic.cum quis gerit ne⸗

gociuũ.qð poſſibile ẽ eſie alterius ranhabitiõe.lqʒ nõ fuerit.ſ.re.nã

aut geſtoꝛ gerit nomĩe ſuo:aut alteriꝰ. Si ſuo.non põt agi.cum
ratũ haberi nõ poſſit negouũ nõ ſuo nomie geſtũ: vt.S.in ea.l.S.ſj

ſi ego.mſi ĩ ſubſidiũ re ꝑempta vel pᷣſcripta:vit ſi rem tuã meo noĩe
ex lucratiua cauſa q̃ſitã vendẽ: vt.j.e.l.fi.⁊.C. rebo ali.nõ ali.
l. j. ⁊.j.ſi cer.pe.ſi eũ.Sed.m.dicebat:ꝙ iʒ eſſet ad rẽ regreſſus.
tñ agi poſſet hac acnõe ꝓ pᷣcio:vt.C.æ rei.vẽ.l.mater.ſ̊ illud cũ
pᷣdicta vetermiatoe intelligi. Hene ꝛxi ex lucratiua: alłs ad pᷣciũ

e n

nuilo modo teneoꝛ: vt inſti. de legans.S. ſi res aliena. Si alterꝰ: ſi⸗
quidẽ dñi ad quẽ ꝑtmebat:agit᷑.ſi ratũ hʒ:ałs nõ:niſi vuilii eſſet ge⸗
ſtũ.tũc em̃ ꝓ rato dʒ haberi:vt.j.e.pompo.Si vo noie alteriꝰqui
nõ erat dñs geſſeru:ſi nõ hʒ ratũ agi nõ pt.Si hʒ: ſiqdeʒ ex ſua rati⸗
ahbitõe nil põt ei qᷓri:no tenet᷑:vt hic.⁊.j.ea.l.S.qͥd ̊ inqt. Si vo

ſoluerit mihi:cũ vebitoꝛ tuus non
eſſet.tuq; poſtea coqueris: ⁊ ratuʒ
habueris:an negocioꝝ geſtoꝝ acti⸗
one me poſſis ↄuenire.Et ait dubi
tari poſſe:qꝛ nullũ negociũ tuũ ge⸗

ſtũ ẽ:cũ vbitoꝛ tuꝰnõ fuerit. Sed

ratihabitio in qͥt fecit tuũ negociũ

Et ſicut ei a quo exactũ eſt aduer⸗

ſus eũ dat᷑ repetitio:qͥ ratũ habue⸗
rit:ita ⁊ ipi ebebit poſt ratihabi⸗

tiõʒ aduerſus me ↄpetere actio.Et

ſic ratihabitõ ↄſtituit negociũ tuũ
qð ab initio tuũ nõ erat:h̊ tui ↄtẽ⸗
platiõe geſtũ. JIdẽ ait. ſi titij debi
toꝛẽ.cui te heredẽ putabã: cũ eſſet
ſeius heres ↄuenero:ſiłr ⁊ exegero
mox tu ratũ hũeris:eẽ mihi aduer
ſote ⁊ tibi mutuã negocioꝝ geſtoꝝ
actõʒ. At qͥn alienũ geſtũ negociũ
ẽ:ſᷣ ratihabitio h ↄciliat. Que res
effiẽ vt tuũ negociũ geſtũ eẽ videat᷑
⁊ a te hr̃ditas peti poſſit. Quid
̊ inqᷣt pediꝰ ſi cũ te heredẽ putarẽ
ĩſulã fulſero hereditariã:tuq; ratũ
hũeris:an ſit mihi adueꝛſꝰ te actõ
Dʒ ñ foꝛe ait: cũ h̊ facto meo alt ſit
locupletatꝰalteꝛiꝰre ipᷣa geſtũ nego

ciuʒ ſit: nec poſſit qð alij acquiſi⸗
t ẽ ipo geſtu:h̊ tuũ negociũ videri

Cõuenero.extra mo.Accur. floꝛeñ.legum wctoꝛ.

ei q̃ri p᷑:tenet᷑:vt
.j.S. ꝓx.itẽ q̃ri᷑.
a. J. eo ð. ſi fideiuſ
ſor. S. ſi. et S. e.l.
S. ſi qͥs pe. Si aũt

qͥq̊ mõ habeo obli

gatũ eũ cunꝰnomie
gero: vt filium vk
Hᷣuũ:tũc dñs ⁊ pa⸗
ter etiã ratũ habẽs
tenetur de peculio
tm̃: vt.S.e.S.ſ̃ ſt
ego. Accur.
d Itez qrit᷑. ext
ꝛudiciũ.hoc iõ di⸗
xit vt locuʒ hꝛent
ſeqntia de ↄditrõne
indebiti.nã aliter
qͥ ratũ hʒ nõ tene⸗
tur ↄdi. ĩde.vt.j.
mã.l.ſi fideiuſſoꝛ.

S. in oĩbo. Nẽ i50
qꝛ nõ pt᷑ agẽ in iu⸗

videamꝰ9.
e Debuoꝛ nõ eſ⸗
ſet. ho faciebat du
bitatõez. Acẽ.
fSed rati.nũc
rüdert.
g Eũ.1. te. ⁊1 mu
tat ꝑſonas.
h Repetitio. i.
odi. inde.vi hic.⁊
.].ð fur. ſi vẽdide
ro.S.ſi titiꝰ.
1 Sz tui otẽpla⸗
tõe.̊ ſi nõ eẽt tuo
noie geſtũ: nõ poſ⸗
ſes facẽ tuũ ratiha
binõe: vt hic. ⁊ .
e.l. ß ſi ego.

K Riem ait. cin

m AOox tu.1. poſtꝙᷓ ſcuiſti quodam ſpacio: nec mimmo nec maxi⸗
mo iniuemiente: vt. j.rem ra.habe.l.quo eniʒ. m.S.j.⁊ de ſolu.l.ra⸗

tum. 2.l.diſpenſatoꝛeʒ:in fi.

n Mego. geſt. imo mãdati: cũ ratihabitio mãdato ↄpet᷑: vt.j.de re
gu. iu. l.ſꝑ q nõ ꝓhibʒ.q eſt j. So.h̊ ratũ hʒ negociũ geſtũ ab abſente
ibi a pnte.⁊ iõ nego.geſt.agit᷑ ĩ pᷣmo caſu:in ſecido no:ſ¶ mãdati ſᷣm
go. Ael ibi mãdaueras nihi vt gererẽ: qð nõ ſuſcepi: nõq; indigna⸗

—

aris. ⁊tũc geſſi.a tu ratũ habuiſn:a ideo ꝓprer pᷣmũ madatuʒ agit
mãdati ſᷣm.b. Alij dicunt ibi ſpale in fideiuſſione q̃ fit in iudicio ſi
ſti: ſiẽ ⁊ alia multa in iudicijs ſunt ſpecialia:vt S.ſi qͥs cautoibo:⁊ ſi
poſt tres. Iteʒ vñ naſcit᷑ hec acuo nego.geſt.? Rñ.ex ranhabitõe:nõ
pſtina exactõe.⁊ ſecꝰ ĩ actõe p ſocio ⁊ tutele: q̃ ex veteri ↄtraciu oꝛũ
iur. vel quaſi demũ finiia tutela vł ſocietate:ſiẽ ex ↄtraciu wo vt ves.
mũ ſecuta traditõe oꝛit᷑ acio: vt.C.d re.ꝑmu.l.ex placito.

O At quin. oppoſitio. Aʒ0.

—

p Sed rati. rnſio oppoſitõms. Accur.

q Hereditas.i. hec pecunia petuõe hereditatis:

ſi mõ otendas te he

redẽ:vł ꝓ poſſeſſoꝛe poſſideas:vt h.a.j.de petit.here.qð ſi in dieʒ.
S.j.⁊.j.ſi ꝑs hẽ.pe.l.fi.ĩ fi.⁊ agii ſeius verꝰheres peti hẽditatis.
rQuid g. re ipla.i.in veruate q̃ nõ viciat᷑ erroꝛibo geſtoꝝ:vt s. de
offi.pᷣſi.l.illicitas.S.veritas.ſʒ ſuꝑioꝛi caſu q̃ſi mihi exacta eſt pecu

nia.neq; ua videt᷑ factũ creditoꝛis cin debebat.

¶Ipſo geſtu. i. iᷣa geſtiõe. ⁊ hoc eſt qð S.dixit:re ipſa. Et nota hic

ꝙ quatuoꝛ mochs dicitur negociũ alienũ.cura ⁊ ſollicitudine.iteʒ re
ipſa.item ratihabitõne.item ipſo geſtu. Cura ⁊ ſollicitudine:vt ſi il⸗
lud negociũ geſſeris qð ad me ꝑunet.qꝛ ſum tutoꝛ vel curatoꝛ vel ꝓ⸗
curatoꝛ.⁊ hoc caſu teneoꝛ ſi mei ↄtẽplatõe feciſti.ſ̊j verꝰ oñs idiſticte
vt g. e, l.ijj.S.hac actõe.⁊.l/ſi pupilli:in ꝑpin. Item re ipſa:vt cum

„*

in rem meã aliqð impẽderis:vel neceſſario vel vtiliter aliqͥd facias
⁊ ho teneoꝛ:ſiue geſſiſti noĩe meo:ſiue alteri ad quẽ niło mõ ꝑtinet
vt.S.e.iẽ ſi cũ.S.fi.⁊.l.ſi pupilli.S.ſidsniita. at᷑ aliq̊ͥ mõ ad euʒ
cinꝰ noiĩe geſſiſti ꝑnet ẽ᷑ nałr tm: vt qꝛ filꝰ ł ſᷣuꝰmeꝰ ẽ.tũc ð peculio
teneoꝛ. vt. S. e. l. S. ſi ego. Si at᷑ noĩe ſuo geſſit: vt qꝛ in rẽ meã ꝙᷓ
ſuã credidit ncceño

i farlege dat exce Eideam⸗ in perſona eius qmi ne
Pris rti; gocia adminiſtrat: ſi quedaʒ geſſit
alg ſide. q̊ caſu . mnmnlatie 45
nec excepno neca⸗ guedam non:contemplatiõe tamẽ

cno: vt iſt: ð rex eius alius ad hoc non acceſſit. et ſi

i. Sex duerſo. a vir diligens: quod ab eo exigimus

j.cõi di.l.ĩ hoc iu TIII80.
ico.1.8. d cõdi. etliam esg geſturus fuerit. an dici

nae⸗Lierea:iuli. Vbeat negocioꝛum geſtoꝛum acti⸗
luo. Aa ge emp. one euz teneri. et pꝛopter ea que nõ
l. idẽq;. S ſiĩ re· geſſit: quod puto verius. Certe ſi
ſenao me bo? gquid a ſe exigere webuit: pꝛoculdu
reperut nceio vel bio hoc ei imputabitur. Quãcᷓ em
vtilii facte.ſt ma⸗ hoc ei imputari non poſſit:cur ali⸗

la fide:tũc idẽ ĩ ne· . r⸗
atune vinns at 08 Ebitoꝛes non ↄuenerit. quomia

abꝛadut᷑: vt. E. x conueniendi eos in iudicio facul-

e e n. tatem non habuerit: quia nullam
ſoꝛi daꝛ nego. ge. actiõʒ intendere potuit. tñ a ſemet

actiõʒ. e ſi ſno no ipſo cur non exegerit ei imputabit

i enng. 2 ſi foꝛte non fuerat vebitum vſu⸗

75. e. l. . z 1 ſijſ/ rarium: incipiet eſſe vſurariuʒ: vt

eldenn hiſli g diuus pius flauio longino reſcri⸗
no. j. de rei vẽ.l.i plit: miſi foꝛte inquit vſuras ei re⸗

binõe.ſi meo noĩe gais
geſiſti. A ego rau “ P Aulus.
hẽo: vei fingu us Via tantũdem in bonefidei
me hꝛe:vt.S. e.S.
iteʒ qᷓrit᷑. ⁊.j.e.ſi

ego. ⁊. l.põp.⁊. de hac ſpẽ diximꝰ. S. e. ſi titij. . Jpo geſtu: qo ſic diciꝰ

cã wctrie.nã hꝰ nomẽ n hẽmꝰ he genẽ negocij. ſ qñ re ipa. vt hoc
S. Lũc at᷑ vico ipᷣo geſtu meũ: vt ſi mee crediton ſoluas.vt.j.eo.l.

ſoluẽdo.⁊ ho ſiue ſoluas noĩe meo ſine aliiꝰ quẽ bitoꝛẽ putabas.

nã ſꝑ oʒ me appꝛobare qo tã vułr ꝓ me geſtũ ẽ: vt.j.eo.cũ pecumã
7.l.ꝗᷓ vrilit. S. fi. Si at tno noie. tc idẽ. vt hec actõ hẽat locũ. pʒ bul.
⁊ io.⁊. h.ſ. poſtꝙᷓ ſtatuer ĩ aio: vt ſoluno cedat ꝓ meo vebito: vt. j
e peti. here. ſi qd. ⁊. j.e.l.fi.ĩ fi. Sʒ aʒo dic eos male dicẽ. qd ſic ꝓ
bat:qꝛ cũ h̊ ſolmit.nata ẽ ei ↄditio ĩdebiti: vt.j.ð odi.ide.ſi pene cã
S.j. eadẽ ſoł.nõ ꝑit liberatiõʒ vi ebitor.cũ piat repetiuiõʒ:vt.j.

de adi. in. l. c his. S.j. nec ob. j. e.l.fi.q; ibi nõ ſoluit noĩe ſuo:ſʒ hbę

cſit ario ł altiꝰ: qꝛ nõ erat heres.iutẽ nec illa.ſi qͥd:q;ꝛ ibi ñ ce ſuo:ſj ð
heditate ſoluit.ſuo tñ noĩe.vñ ⁊ ſoluta reputat hẽdi dicẽs ſe eoꝝ no
mie ñ dãnãdu:cũ nec hẽat nec culpa ł wolo veſijt hꝛe:ſᷣ qͥd hʒ ↄdi.in.
q̃ dat᷑ ei ↄſũpta a creditoꝛe pecuia: ⁊ ſic recõciliato idebuo cedit.iteʒ

cauet vefendẽdo hẽdẽ g creditoꝛẽ. ſi tñ poſſeſſoꝛ fun malefi. Itẽ er

verꝰ heres ex ſua ꝑſona hʒ excepnõʒ:qꝛ ſua pecũia ſoluta ẽ ei:lʒ nõ a
ſe ł ſuo noĩe.nã boa fides ⁊c.vt.j.ð reg.iu.l. bõ fi. At ĩ nro caſu
pecũia fuit ſoluẽt:⁊ ſuo noĩe ſolmt᷑:ſ hoc caſu cu ð ſua ⁊ noie ſuo
ſolmt. ſi ñ pt᷑ ↄdicẽ:vł qꝛ cã pietat ſoluerit boneſidei poſſeſſoꝛ hẽdi⸗
tat qͥ nõ tenet᷑.niſi ĩ q̃ͥ locuplenoꝛ ẽ:vł nõẽ ſoluẽdo qͥ recepit: ex eq
tate dat᷑ actio ↄ me debitoꝛẽ łᷣ exceptio ſi ↄuemi eũ peti hẽ.a ipᷣe ẽ bo
nefi. poſ. vt. j. ð reli. at ſiqs. S. ſiqs oũ.⁊.j. ð peti.hẽ. ꝙ ſi poſſeſſoꝛ.
a Tideamus.exigimus.ſ.ꝙ ſit diligẽs. aoo. 4
b Et. pomtur pꝛo et‚Dm.
c¶ervᷣ. vt tenest᷑. nõ ̊ eũ teneri ð gerẽdis. Sʒ j.C. e.l.tutoꝛi.
E. e.l.ij. Ael h̊ acceſſit q̃i oĩa geſturꝰ:ibi ñ.ar.ĩ.e.l.põp.ĩ neg.ĩ fi.
a.l. ſe. Iẽ ſecꝰ ẽ ĩ ꝓ tutoꝛe qͥᷣ acceſſu q̃ oĩa geſturꝰ: cũ credet ſe tene
e oĩbo.q nõ geſi n tenet᷑. niſi aliꝰerat geſturꝰ: vt.j. ꝓ tu.l.j.S. fi.

d Impurt abit. vi H: . J. mã. ſi negocia. Sʒ ſi vnũ tm negocin ge⸗

rere cepit.nũqᷣd a ſe exigẽ tenet᷑. NF.nõ duruũ.n.eẽt ꝙ is qͥ hꝰ rei gra
tm̃ acceſſit ad alia teneat᷑.io.ar..e.ſed cũ aliqͥs. Itẽ officiũ ſuum
nõ debet eſſe ei denoſum: vt.j.quẽad.teſta.ap.ſiqs ex ſig. Itẽ ar. ꝓ
hoc.j.mã.ſi vo nõ remu.S.⁊ apudutm.
eMõ habuerit.iria nõ. Pñio an e iudiciũ tẽptare debuit.ar. ꝙ ſic
J.ð admi. t. l. utoꝛ. qͥ reꝑ. S. pe. 1. I. ve pet. hè. ⁊ ſi le. S. ꝙ ait. Alij
vo: vr bul.dicut ꝙ dʒ petẽ curatoꝛẽ boms:vt ar.j.ð mu. ⁊ ho.l.j.

S. fi. hoc nõ placet. LZu dic ꝙ nec tẽptare tenet᷑: miſi eẽt dubi de
mãdato.nec.n.bonã fidẽ ꝓhibet᷑ agnoſcẽ:vt.j.de adm.tu.l.qͥᷣti
ens.S.ſic. Secũdo nõ. ꝙ n debemꝰ aſtringẽ quẽ ad id qð nõ pt᷑:vi
hic. ⁊.C. an.exce.l.j.ĩ ſi.⁊.j.ð vſuẽ.cu qͥdã.S. ſi pupillo.in fi.

ar. Z. S. ſiqͥs cau.l.ij.S. pe.ſ̊ ibi ſe artauerat. Itẽ ar. j.j.ↄmo.l.

in etrelteti
,⸗ .. „,r. 5 ue.ß ibi. culpa pᷣ
iudicijs officiuʒ iudicis valet: quã lena Laͤh
tum in ſtipulatione nominatim eiꝰ nõ h ꝙ nemo ſñ

1 o. actõe exꝑit᷑:vt h
rei facta interrogatio 7..5 admm. tu.

v Apianus l. qrizs. §. e ſ
Yautem is fuit qui negocia tali.a. l. to/
adminiſtrauit aquo manda c pen be. ſicd
tum non exigebatur: poſſe ei impſu S. illud. Sʒ ar.

tari cur oblata de rato cautione eu6 S in eo ti. a ſi

ö conuenerit: ſi . leg. c. F. qo aũ
nõ conuenerit: ſi modo facile ei fu gei Be X
erit ſatiſdare.Certe in ſua perſona cognatꝭ.vt. j.l.

indubitatũ eſt: a ideo ſi ex ea cauſa rhe. valmi

fuit obligatus q̃ certo tempoꝛe fi⸗ maãdatũ hẽbata
miebat᷑:et tempoꝛe liberatus eſt.-ni vero hede. Del
hbilominus negocioꝛum geſtoꝛum heres. z ſcireti⸗
actione erit obligatus. Idẽ erit di officioſi teſtam
.— „— tũ.vł alłs ruũpẽ
cendum: ⁊ in ea cauſa ex qua heres quʒ teſim: vtq
non tenetur: vt marcellus ſcribit. moꝛẽ veſuncn ñ

1. = ſe —2 jinirati& vichcat: vt. C. ð
Itẽ ſi fundũ tuũ vel ciuitatis prr pis qw yr ioi.

obꝛeptionem petiero.negociũ tuu; l. . In czu m et
vkł ciuitatis gerens.⁊ amplioꝛes ſine acnõe ꝗs er

opoꝛtuit fructus fuero cõſecutus. Krie n
ebebo hocipſuʒ tibi vł reipublice I Aſuraruuz.
pꝛeſtare:licet petere non potuerim ab eo die q ſolue

ſS . sſatãi re ſibi ebint:vt
Si quocũq; mõ ratio ↄpẽſats tel uinne⸗
et. l. dinoꝛtio.

Et hec vera ſi unt. ſi dñs ſe olutus eſt fenerare. nõ ałs: vt ar. j.

vſur.q ſemiſſes.S.fi. Tlel veriꝰ ꝙ oĩno teneat᷑.q̃ſi pecumiã dñi ver

tit ĩ vnlitatẽ ſuã:vt.j.œ pig.ac.l.qᷓuis.S.fi.
g Aſurariũ.petẽdũ modo ꝑ act᷑.neg.geſ.in quã cõuertit᷑ pꝛims
actio.⁊ ſic in ſequẽtibo.
h Foꝛte. abundat:vt.j. de arbi.l.ſi duo.
i Remiſerat.huic geſtoꝛi añꝙᷓ gerẽt. q̃ vſure pꝛio ꝑ ſtipulatiõʒ
bite fuer̃t. ex q̊ remiſſiõe colligit᷑:vt et᷑ futuri tꝑis ł iure acnõis

vel officio in.nõ voluerit dñs negocioꝝ currẽ viuras.Sʒ ar. j. ẽ§

de trã ſac.l.qͥ cũ tutoꝛib. Vel dic ꝙ nõ erat bite ꝑ ſtipulatioõeʒ ⁊
remiſu.Sed quõ qð nõdũ ẽ debitu remitut᷑: NK.ĩpꝛopᷣe dꝛ ꝓ pacto
facto:vt nõ currãt.⁊ ipo mre ĩpedit᷑ curſus futuraꝑ: vt.j. v.
ob.cũ ſtipulatꝰ ſi mibi a ꝓculo:qꝛ dixit dñs ſi ↄtigerit te gerẽ ne
gocia mea.nolo ꝙ tenearꝭ ad vſuras.lqʒ a te nõ exeger.

k q Elia tantũdẽ. bñ dico vſuras vberi qͥ ex moꝛa:q; tatüdẽ
⁊c̃. vt h.j.œpoſiti.l.luciꝰ titiꝰ ſẽpꝛonio.⁊.j.lo.⁊ cõduc.
l.qro. circa pn. a inſti. vᷣ ob. ex cõ. in fi.eſt. n. hec actio bonefi. vt
inſti. e ac. S. actionũ.qñq; tñ nõ ſiłi mõ tales iudicãt᷑ vſure. cu ꝑ

officiũ debite. peritio tollat᷑.ſi nõ petant᷑:vt.C.depoſi iti. l. uij. ſed

nõ ſic. ſi ꝑſti. ebeant᷑: vt.j.de eo ꝙ cer. loco.l. centu.
IElalet.ſ. circa vſuras ꝓpter moꝛsĩi.
m Eius. ſ. vuuer..
n ſ J.nõ exigebat᷑. qꝛ erat de aiũctis: vt. S. xe ꝓcu. ß 1 he. et

l. pomp. in fi. 7. J. de pac. W. l. ob res. S. fi. ⁊ diximꝰ. S. e. ſi
pupilli.in fi. Et nõ.qꝙ ſiẽ huic imputat᷑.ᷣ ſic illi cin fint mãdatũ.
tenet᷑ mãdati: vt ar.S. xE

ſi poſtea nõ vult cauere ð defendẽdo:qui

9
pꝛocu. l. ad rẽ. 2. l. ad legatu.

*

o Facile. alioqͥn ei unputari nõ poſſet: vt ar. . de bo. li. quicũq;
S. ſed ſi minoꝛ. pauꝑtas enum poteſt excuſare:vt.j.man ſi pcu⸗

ratoꝛẽ.S.ſi ignoꝛantes.

p Indubnatum eſt. id eſt certum eſt ꝙ ei imputari vebet: a ſe

non exegit. o.

q fint obligatus. ante enim cepit teneri hac actione q; finme/
tur pꝛima. quandoq; tamen hoc fallir: vt. j. e. l. dinoꝛtio.S. ſed

nec redibitone.
rIgdẽ erit dicendũ.⁊ vt ꝑpetuet᷑ actio ↄ heredes.

S Zenet᷑.puta pẽali:vt ĩ maleficijs:vi iſti.ð ꝑpe.⁊ tẽp. ac. S. ñ atĩ

dic ꝙg adhuc eiat

hendr,

S
— —
— ☚
E

ſickvunt⸗
) Vpcle.
Graete.
4 Cnonetg
Gagenrnin
oKtNNn
ub Halicogpn
1wil
10r ,vatrlt
Cunr iputanen4
nunerpennoinſtn
pfrkitu igreñ⸗
enturht.,j,lrrl
ſJerohy ſo
nit. Mang
uhtritzn.
theibotare laeytr
Ai ula rſan
Nokllorhüns Aar./
Smncainonphbur
Wnlld alenofacr

juS
ui
elen A
na⸗
in
H

plinoſegnlban

nahnnirme gegi
—
)Cnſpegfmn.
onungmhn
giperunttn ne
Miizſumuſeng
Miintmtemin
ichfingtnni
Srggimentütni⸗
nuilienen
We⸗
Auun muhu

NtelWinlg⸗
rſwermnaſt

ec zun

ſSa Wͤß
Atu nc⸗

.
Re
8

4
4
1

1
8

Nſong ont
laſ n
Beſni wi
ſtoum un
Sſandu. mid
M e
lrese nn
enns.
mncin
D
1Pätis e
um
BNingmis iiſ
PMi MMäMi
lFs ßn.

1LANo.
get.jiinnintu
Nra NN.
dearan Maeſin
—
Nt mmt rri

õ

sing.

5. de ꝓcu. l. q ꝓ/-

—

4 7
7

tItem ſi funduʒ. ꝑ obꝛeptõneʒ: foꝛte dicens me habere manda

tum cum non haberem.

n Dpoꝛtuit. erroꝛe vel indicis miuria. A” bKo.
x Mon potuerim.qꝛ nõ habebam mandatũ:vt Sg.in.e.ti.ſi pu/
pilli: in ſi. ⁊ etiã qꝛ ꝓ ꝑte indebue petebã.t ſic nota geſtoꝛeʒ oĩa de

bere reddẽ: q̃ ſcʒ

geſor ee n habita nõ eſt a iudice:pt᷑ orio iudi
ꝓcuratore die⸗ cio agi. ſi poſt examĩatiõeʒ re⸗
mus :vt diximꝰ

pꝛobate fuerĩt ↄpenſatiões: veriꝰ

pꝛio. J. pcuĩ. ve eſt qſi re iudicata ampliꝰ agi orio

in tecis. iudicio nõ poſſe.qꝛ exceptio rei iu
evel a Aicate opponẽda eſt. i Wlianꝰ.
noluit: vel quia JYex duobo ſocijs alter me ꝓ
* nr pon. hibuerit adminiſtrare:alter
reprobate p difſri nõtan aduerſus eũ qui nõ ꝓhibuit
zknnd ſeneen: habeã negocioꝝ geſtoꝝ actõeʒ.mo
oe vork. vt uet᷑ eo ꝙ ſi data fuerit aduerſus eũ
CE. xe ſen. et n· gactio: meceſſe erit ⁊ eũ ꝑſtringi qui
ter.l. ex ſtula⸗ vetuit. Sʒ T illud eſſet iniquũ: euʒ
AQuaſi. ervð 6/q nõ ꝓhibuit alieno facto liberari:
Uud eoi cñ ⁊ ſi mutuã pecumã alteri ex ſo⸗
ſq; eficacter. clijs ꝓhibẽte ſocio vediſſeʒ: vtiq; eũ
c. Hpponenda obligarez 7 puto ᷣm iulianũ vebe
eſt. agẽti Zrio in
dicio.Et nota ꝙ;

buiꝰ. S. diſtictio appꝛobat᷑: vt j. ve ↄpẽ.l.qð in diem. S. ſi rõeʒ. ⁊. j.
æ Irio iu.tu.l.j.S.quid g.⁊..de coli excep.l.apud.S.item qri᷑.
⁊ arg.j.de arbi.l.qͥd tñ: i pn.⁊ inſti. iuti.ſti.S.q̃tiens. Dʒ vi⸗
detur repꝛobari: vt.C.ſi.aduer.rem in.l.j.q̃ eſt ↄ.vbi diẽ ꝙ non
remanet penino:miſi iure etats:⁊ tñ nõ fuit ꝓhibua.ſj dic:imo ſu⸗
t ꝓhibita.in ꝑte em ↄdemnauit:in alia abſoluit:ałs non valeret
lententia:vt.j.œ arbi.l.q̃lem.in.S.dicere.
d ſ J eex duobo ſocijs. alicuiꝰnegociatõis qͥ ſocietateʒ ↄſenin fe⸗
cerũt.vel dic ꝙ inciderũt in eam qð qñq; euenit:vt inſti.
e ob. ex q̃ſi õctu.S.item fiminr.nam in ſocijs oim bonoꝝ
non vider᷑ habere locũ hec ler. JM
eAbouet.ſ.iulia.de ſeipſo loquens.ſic.j.ſolu. ma.ſi vo.ſic in
euangelio iohãnis.Accur.ſio. sü
fEum.ſ.qui non ꝓhibuit.ꝑſtringi.ſ.iure ſocietatis.

g Sed ⁊ illud. alieno facto.ſ.ꝓhibenuis.⁊ dic facto.ſ.tali.naʒ

ſepe alieno facio quis liberatur:vt.j.e.ſoluendo.⁊.j.de ſolu.l.ſi
xebitoꝛ meus.⁊.l.ſolutõnem.⁊.j.d conſti.pe.l.vtrum.⁊ hoc cuʒ

ſit me adminiſtrare.quod ſi ignoꝛaret ꝓhibitio ſocij vnius:aliuʒ li

beraret ᷣm quoſdam. 6
hb Cũ ⁊ ſi. ꝓbat ꝑ ſimile. Obligarẽ. ergo ⁊ hic obligat=·
1 Ex nulla pte. qꝛ nullo modo ↄuemt parte vna dimndia indiui
ſa quã hʒ in re admiſtrata. nec a geſtoꝛe:nec a ſocio.Sed ſi ſocius
ↄueniat᷑ ꝓ ſua dimidia ⁊ ſatifſaciat geſtoꝛi:nonne a ſocio repetu di⸗

midiã hunꝰoimicdie: cum id vtriq; pariter ꝓfeceru. nam nec ꝓhibu

u:necꝓhibere potiit:miſiꝓ pte vna dimidia? Rñ.nõ:vt hic dicit.
Itez qꝛ qui directo nõ tenet᷑:nec ꝑ obliquũ debet teneri:vt.C.de
vſur̃.rei iudi.l.fi. Iteʒ qꝛ phibitio habet ꝓ eo ac ſi ſua pte ſoluiſ⸗
ſet: vt. C. e.l.ſi.⁊.j.ma.ſi te.ſed tũc in nullo poſſet ↄueniri: nec
ergo nunc. Item iam vni alterius negligẽtia noceret:quod eſſe nõ
ebet: vt. C. depoſiti.l.fi. Item facit huic.l.j.x here.inſti.l.ſi pa
ter. ⁊. J.de exerci.ſi tamen.S.plane.⁊.j.ad mace.ſj iuł.S.j.ſ̃̊ ar.
3. C. de duobo reis.l.fi. Accur.
Kk pꝓ Dmponu. Zria dixu põpoñ. ſ. poſitõez: a exceptõeʒ:⁊ poſi
tiõis rõneʒ. Icẽ.v.ſceuo.pᷣmo an ſit ĩ pendẽti.ſecũdo vbi
Apte repꝛobat dem̃ pᷣmũ põpo.icio repꝛobat ꝑ ſiłe.q̃rio ꝑ ra
tiocinatõeʒ idirectã.qͥnto ↄcludit odictõe oꝓpoſua pᷣmo dicto põpo.
Dic ̊ e qdã geſſit mea negocia ſine mãdato: qᷓ erat mea re ipᷣa vt
pᷣnũ curauit:vł ſiłia.poſtea ego ſcẽs male geſtũ:hũi tñ ratũ vł mt᷑
me vł cũ amicis meis:qrit᷑ an tollat᷑ actõ neg.geſ.dicẽ põpo.qꝙ tolli⸗
tur: niſi wlloſe geſſeru. ⁊ hoc iõ.q; ñ poſſuʒ repꝛobare ſemel ꝓbatũ.
Sceuo.dicit.aut actionata erat añꝙ hꝛet ratũ:aut nõ.ſi nõ erat
nata:g̊ naſcet᷑ ſi nõ habuero ratũ.ſ̊ ſi ratũ habuero nõ naſcet᷑.ſic q̊
ꝓbat᷑ ꝙ ex volũtate naſceret᷑: qð eẽt ncoueniẽs.⁊ hꝰcapłm ñ ꝓſe
quit᷑ hic. Si vo erat nata:igit᷑ nõ tolli᷑ nuda volũtate.nã quõ ac.
remãet ̊ enã ſi ↄpꝛo bẽ. Pꝛetẽa ſi ↄpelloꝛ coꝛam iudice hꝛe ratũ qð
vnlii geſtũ eſt: a iñ remãet actõ.ita ⁊ cũ ſpõte habeo ratũ dʒ rema
xt. Itẽ ſi ñ remanẽt:quõ repetã a geſtoꝛe cuiꝰfactũ axpꝛobaui qð a

eebitoꝛe meo exegu. Itẽ ſi vẽcidit reʒ meã:⁊ ecõtra ilpᷣe q̃ acnõe aget
5 me.Cõcludo ̊ ꝙ h̊ hẽat locũ:⁊ mihi dño ʒ gerẽtẽ: ⁊ ecotra gerẽti
meꝓ ſũptibo quã pt᷑ ĩtẽtare:⁊ añꝙᷓ ↄueĩat᷑ directa:vt.j.l.ꝓx.ĩ pᷣn.
IDPꝛobauero. in coꝛde meo ł tractatu hĩto cũ vicims meis ſuꝑ hꝰ
nõ cũ gerẽte negocia:⁊ hoc caſu diẽ põp.eũ hꝛe exceptiõʒ: miſi wloſe

geſſerit. Qõð pᷣmũ
re dici ſupeſſe z eum qͥ nõ ꝓhibuit veoeen end n⸗
negocioꝝ geſtoꝛũ actioneʒ ita tñ yt non fit tractatu
is qui ꝓhibuit: ex nulla ꝑte neq; ſere n eſtoꝛe ſe
ſociũ neq; per ipſuʒ aliquid damni geſtoꝛẽ: qð ẽ neceſ
ſentiat. Ceuola. ſe i eo negoeio q
Dmpon ſcribit. ſi negociũ toerr ſi intellige
A te ᷓuis male geſtũ pbaue-⸗ ꝙ dꝛ. j. ita ome q
ro: negocõꝝ tñ geſtoꝝ te mihi nõ te ab ipo e Een de⸗
neri. Videnduʒ ergo ne in dubio quẽ voluit geſtor
hoc: an ratũ habeã.actio negocio⸗ lberare ergende
ruʒ geſtoꝝ pẽdeat. naʒ quõ cum ſe qq ſie ſaeredo. qr

eius factũ lex fin⸗
git eẽ meũ. cũ ap⸗
pꝛobo. etiã cuʒ ge⸗
ſtoꝛe nõ tracrãdo
Idẽ ĩ acqſinõe dii
co: vt pont. j. e⸗
ſi ego. Dʒ ĩ lpᷣo ge
ſtoꝛe liberãdo pa⸗
ctũ ẽ neceſſariũ:et
. M hoc ẽ qð dꝛ.j.e.l.
ꝓxi.niſi ſpecialii ac.nec em̃ in eo liberando factũ alteriꝰ interuene
rit qð lex fingat meũ aꝓpꝛobando ſine pacto.ſᷣm aʒo.⁊ ſic repᷣhendi

mel ceꝑit:nuda voluntate tollet᷑.ſ
ſuꝑiꝰita veꝝ ſe putare:ſi volꝰmalꝰ
a te abſit. Sceuola ĩmo puto et
ſi ↄopꝛobẽ adhuc negocioruʒ geſtoꝝ
actõʒ eẽ. Sʒ eo dicto te mihi ñ tene
ri ꝙ repꝛobare ñ poſſuʒ ſeł ꝓbatũ.

tur tm̃ in eo ꝙ culꝑa geſtum eſt. Alij vt i10. dicũt. pꝛobaui tractatu

habito etiam cũ geſtoꝛe: ⁊ m hoc rephenditur pompo. in tribus.
Numo quia ſi culpa geſſiſſet geſtoꝛ.ipo iure dicebai pomp.ꝑ huius
tractatũ liberari geſtoꝛem: qð eſt falium. ĩmo per exceptionẽ:vt.j.
l.ꝓxo. Item ꝙ nimis generaliter eſt locutus.cebuit em̃ diſtinguẽ
ſciam vel non male geſtum: ⁊ ſimnli repᷣhenditur aliquis: vt.j⸗

ad. l.ro.æ iac.l.ſi.S.j.⁊.S.fi.⁊.J.x m.l.papi. Item in eo qð de dſu

lo nõ exceperit.⁊ ſm hoc illa vba:ſ̊ ſuꝑius ⁊c.ſunt ſceuo.Sed po⸗
ne vendidit rem meã ꝓ.x. que valebat.xv. poſtea cum ſcini ratum
habui.an poſſum agere? H. ſᷣm quoſdã.aut ago ꝑ verbũ.ſ.ago qꝛ
geſſit: ꝙ poſſum. ⁊ petam. x. aut per aduerbin.i.quia male geſſit.⁊
ſic peto.xv.⁊ tũc non poſſum.Alij diſtingnũt: aur habni ratum ꝑ
verbum. ſ. qꝛ geſſit:⁊ tũc ago ꝑ verbũ ⁊ aduerbin.aut ꝑ aduerbium

vel equipollẽs:vt qꝛ male geſſit.vel qꝛ ſic geſſit:⁊ tũc nõ ago per ad

uerbin: ꝙ poteſt eſſe verũ. ſi inter pᷣſentes ⁊ animo liberãdi.nõ ałs
vt. j.l.ꝓxi. In abſentia quocũq; mõ aio etiã remittẽdi non valer.
In pᷣſentia aut:aut neſcio male geſtũ. ⁊ nõ videoꝛ remittere ratuʒ

habẽdo quãtucũq; habebã animũuũ remittẽdi: ſecus ſi ſciã:qꝛ tunc re⸗

fert per verbũ vel per aduerbiũ:vt diciũ eſtꝛa.
m Peẽdeat.ꝙ eru ſi velis dicẽ ꝙ ſi ratm hẽs nõ naſcit᷑.ſi nõ:tũc na
ſcit᷑:qð ẽ abſurdũ.qꝛ ſic ex volũtate vniꝰ ꝑt tm̃ naſceret᷑:qð eẽ nõ
ebet:vt.j.de ar.nõ diſtiguemꝰ.S.illud. Meceſſe ̊ hʒ dicẽ põp.ꝙ ñ
pẽdeat:ſ ſit nata:⁊ ſi ẽ nata nõ poꝛiit dici ꝙ tollat᷑ ratibabitõe:qꝛ ⁊
nulla tolli᷑:pᷣm io. Uel ẽ ↄ:neceſſe hʒ dicẽ ꝙ pẽdeat: ⁊ nõ ſit nata.
nã ſi ẽ nata quõ ⁊c.⁊ ſi hoc ſentiat põp.qꝙ nõ ſit nata:erit dicta ab
ſurditas ꝙ ex volũtate tm̃ vnꝰ ꝑt naſcat᷑. Sʒ nõne pẽdet añ geſti⸗
onẽ ex volntate vnv.ſ.gerẽt.ſi bñ ł᷑ male gerat. Sʒ qre ẽ abſurdu.
eã pendẽ. imo ↄuemiẽs:⁊ ꝙ ex volũtate tm̃ vm tollat᷑ ł cet᷑:⁊ ſic in
duobo ? 3. j. ð ſoł.l.diſpẽſatoꝛẽ.ĩ fi. Sʒ ꝙ ibi diẽ eũ ſublatã:dic.i.ñ
habet locu. Itẽ ꝓ hoc ꝙ pẽdeat. eſt.S.e.ſi pupilli.S.item queri.⁊
.l. p̃dicta duſpeniatoꝛem. Sed ibi in alio genere negocij diẽ. ſ. qñ eſt
meũ ratihabitiõe.hic aũt re ipᷣa. lel ibi pendet: vt poſt ranhabitioõʒ
naſcat᷑. hic ecõtra vr ꝑ ratipabitiõʒ tollat.hoc ̊ mo nõ pẽdet.⁊ hoc
eodẽ mõ loquit᷑.lex diſpẽſatoꝛẽ:q̃ in duob caſibo eſt ꝓ ac.
n Muda Vomtare. viarm az. z hofallit ĩ actõe iiurtaꝝ: vt ĩſti. ð
iiur̃.S.fi.⁊.j.ð iint.l.ñ ſolũ.S.j.tẽ ĩ ulis q tollunt᷑ ipo iure ꝑ pa⸗
cuũ:vt ar. S. de pac.l.ſi vbi.S.q̃dã. Eel dic ibi ñ fuu nuda.ſ.ex vns

pte tm. hic ex vna tm̃. Itẽ ꝓ hoc.j. xx ſuc.e.l.j.S.æcretał·. a.

Seld ſuꝑrꝰ.h eſt exceptio. Se purare.dicit põp.aʒo.
p Abſit. nõ generali rennſſiõe. wlũ ñ otineri. ſie. . J. cᷣ li. le. l. au
relio.S.gaius.⁊.l.ſiqs rões:⁊ adijcias h̊..ſ̊ eo dicto. c.
q Aetoez eẽ. ſi qd reſedit ð negocio penes geſtoꝛẽ: k et male geſſie
r Sed eo dicto.i.ea rõne mihi nõ teneri.ſ.dixit pop. SS
Semel ꝓbatũ.nõ variare nõ licet. repꝛobãdo ꝓbata.⁊ ecõtra.

. . 7
N Ney vroz
7

cũ mulier.⁊ ar. C. de reba cre.l.ſiqs.⁊.ar.C.de nõ nu.pe.l.gnãlit᷑.
Ded ðʒ eſt ĩ medico ſemel appꝛobato.qui pt᷑ repꝛobari. vt.j.de mu⸗
ne.⁊ hono.vt gradati.S. repꝛobari.Sed ſpãle eſt ꝓpter hoĩm ſani⸗
tatem. Jdem eſt de grãmaticis ⁊ oꝛatonb:vt. C. v pꝛofeſ.⁊ me.l.
gramanicos. Item et poteſt qͥs reducere vxoꝛẽ quã ſemel repꝛobauit
vt.j.ad.l.iuł.de

dau ave. Et quemadmodum quod vtiliter
aũ. vba ſceuo. at. geſtum eſt neceſſe eſt apud iudicem

pꝛo rato haberi:ita omne quod ab
ipſo pꝛobatum eſt.Ceterum ſi vbi
pꝛobaui non eſt negocioꝛũ geſto⸗
rum actio:quid fiet.et ſi a ebito⸗
re meo exegerit ⁊ ꝓbauerim quẽ⸗

b Haberi. tñ
hic pt agi pin azo.
ita q̊ ome ⁊c.⁊ ſic
eſt argumẽtũ a pa
ri. Et nõ.ꝙ hoc ĩ
telligũt quidã in
alijs generibo ne⸗

gocioꝝ. vt opelle admodum recipiaʒ. Item ſi ven⸗
abere mi no giderit: ipe vemiq; ſi quid impende
babitiõe. nam iue rit:quemadmodum recipiet. nam
agit ad lactu a fi· vtiq; mandatum non eſt: erit igit
ean daen ſt ratihabitione
eſte. vr. . derem polt Matibabitionem negociozuʒ
naa ab .ſin . m actio.
aũt peiſe cogit ha . .
bere ratũ. vt. j. de ga v Lpianus.
ſolut.l. diſpẽ lato dan vltro mihi tribuatur
re Bzhelelalig ſ actio ſumptuuʒ quos feci: et
L faciã eñ hꝛe ra⸗ durto competere mihi: niſi ſpeciali
tũ pciſe. vt pie et ter id actuʒ eſt: vt neuter aduerſus
doee zun alteruz habeat actionẽ. Ys añt
no tiet: vel ꝑ ac. qui negocioꝛum geſtoꝛũ agit. non
nego.gel. vofſolum ſi effectum habuit negociuʒ
qa ne abiens x90o quog geſſit actione iſta vtetur: ſed
dic m ꝙ io. ſtati ſufficit ſi vtiliter geſſit:⁊ ſi effecti
vicit. cit ens i non habuit negocium: ideo ſi in-⸗

eo negocio qð ra

m Id actũ eſt. tunc cũ ratum habet ios.
n Is autem. agit. ſ. cõtraria que dat᷑ geſtoꝛi.vt inſti. de o bli. ex
quaſi contrac.S.j.
o AUnliter geſſit. id eſt gerere cho auit.
p Effectũ.i.cõplementu.vel dic eſſectũ ꝑſeuerãtie.

. q. Mõ habuit.
obijt:aget negocioꝛum geſtoꝛum. mer. vr ſ mm⸗
idq; etiam labeo pꝛobat Ded vt l. q. mutuã. . ſi.
celſus refert pꝛoculus adud eum al:irey.l.
notat nẽ ſemꝑ vebere dari. qͥd em Pn. eni
ſi eam inſulam fulſu:quã wuminus iuũ.a. j. d d. iu.
quaſi impar ſumptui erelinq̃rit: uql qd ergo..
vel quam ſibi neceſſariam nõ pu-⸗ q Inſulã ful⸗
tauit: onerauit inquit wminũ ſm ũr. qeſt ncciai⸗
labeonis ſententiam: cum vnicui⸗ Re
liceat et damni infecti nomine r. Egruʒ dño
rem verelinquere. Sed iſtam ſen-⸗ vrilẽ. ⁊ hee ſikr
eſt neceſſaria.

tentiaʒ celſus eleganter vridet/is

emm negocioꝛuʒ geſtoꝛum inquit ſ. Exruſta. non

4
1

pabet actionẽ. qui vtiliter negocia lpa geſtonl.vt
geſſit: non autem vniliter negocia t Apuc eü. ſc
gerit: qui nõ neceſſariam rem vel labeonem. hie
que oneratura? piemfa. aggrecit go f icbeone et
uiuxta hoc eſt quod iulianꝰ ſcribit. male.
eum qui inſulam fulſit: vel ſeruuz wart · ⸗
egrotuʒ curauit. habere negocioꝛũ x Sneramt.
geſtoꝛum actionem. ſi vtiliter bor neren

tihabinoe meun eſt ſulã fulſit: vel ſeruũ egrum curaue

hꝛe locũ hoc.⁊ ĩ.l.
diſpẽſatoꝛẽ noluit
geſioꝛ cogi vy pbbirrrr S
ꝓ coacto · a qð vuit neceſſe ẽ ꝓ rato hꝛi.i.ꝓ eo dʒ hai. ac ſi ratũ hꝛet
Et ꝙ hẽat᷑ ꝓ eo ac ſi ratũ hẽat ꝓ bo. nã ſi rẽ tuã ꝓ magno pcio vẽ⸗
didi qᷓ paꝝ valebat. ⁊ melioꝛẽ tibi emi pcio. vilion. nõne ad ſumpt⸗
q̊s ſeci agã. reſpõ.ſic. vt ar. S.e.ſi pupilli.S.ſi ticij ſeruũ.⁊ ſic non
cogoꝛ. Sʒ ſi dicas ꝙ cogoꝛ hie ratũ eſt contra qð legit᷑.j.de reg. iu.
l. id qð. Sʒ rñdeo.cogoꝛ ꝙtũ ad gerẽtẽ vt ſibi tenear. nõ aũt ĩ piu⸗
diciũ repetẽdi rẽ meã. a ſic geſtoꝛ ↄueniet me.ego nõ ipᷣm.ſed rẽ vẽ/
dicabo qſi eẽt mea. Di vo ratũ habeã ſpõte tũc tenet᷑ mihi geſtoꝛ.a
nõ poſſuʒ rẽ vẽdicare.⁊ hoc ſi nomĩe meo geſſiſti qd erat men.vł po
terat eẽ meũ ratihabinõe.ſec ſi nõ.vt q;ꝛ alienũ debitoꝛẽ meo nomie
exegiſn.nã tũc ſi ſpõte ratũ habeã.agit᷑ ↄ me.nõ ałs.vt.S.e.ſi pupil
li.S.itẽ queri᷑. Sed eo caſu.cũ ⁊ẽ vẽdico ab emptoꝛe. ⁊ ipᷣe de euic.
agit ↄtra venditoꝛẽ.ad duplũ.nũquid a me hoc dupluʒ recuperabit
vẽditoꝛ.idemq; geſtoꝛ.reſpõ.nõ.vt.j.e.ſiqͥs negoca.
cPꝛobatũ eſt. dʒ hie ratũ.⁊ tamẽ remanet actio.
d Cetex. pↄceſſo ꝙ nõ agat᷑.ſequit᷑ inconemẽs. M
eRecipia. ſi nõ ꝑ actionẽ neg.geſ. nullo mõ agit. mãdati em̃ nõ
agit. nã vtiq;.ac.⁊ ſic cũ aliena iactura locupletat᷑. qð eẽ nõ vebet.
