RBSi qs nõ poſ.
ↄdẽ nari. ſic ĩ gctõe
in rem. vt. S. de rei

ven. ſin aut.S. poſ
ſidere.a ĩ petitione

hẽditatis.vt.S. de

pe. he.itẽ videndũ.
S. ſi qs cũ. Ireʒ m

acti. peculio.vt
in pᷣn. Ideʒ ĩ acti.
Xpoſiti.vt.j.depo
ſin.l.j.S. inde ne⸗
raci. Dʒ ⁊ ſi poſen
tennã abſolutoꝛiaʒ
cepit poſſidẽ.tene⸗
tur. ñ oppoſita ex⸗
ceptõe rei iu. vt.j.
ce excepi. rei in. ſi
qͥs ad exhi.⁊.j.reʒ
ra.ha. procuratoꝛ
ad exhi.in prin.
Si qs.abſolui
ſic ⁊ maritꝰ abſol⸗
nit᷑ publicata dote

in totũ. vel ꝓꝑte.

vt in ea.ſ. pte red⸗
dere nõ teneat᷑. vt

I.ſo.ma.ſi ↄſtante

S.ſi.⁊ ſic ex ſuꝑue⸗
menti caſu fit abſo
luno.vt.j.ſo.ma.

*

buſdaʒ recte vr. Sʒ ſi rotã meam

tuo vehiculo aptaueris:teneberis

ad exhibẽdũ.⁊ ita põpo. ſcribit:qᷓ
uis eã cilit᷑ ñ poſſideã. Idẽ ẽ ⁊ ſi aꝛ
mario: ł naui tab ulã meã: ł ani: 33

cipho iniũxeris:ł emblemata fia⸗

le:ł purpuꝛã veſtim̃to ĩtexeris:aut
brachium ſtatue coadunaueris.
Iſtẽ muiĩcipes ad exhibẽdũ cõ⸗
ueniri pñt:qꝛ facultas ẽ reſtituẽdi

nã ⁊ poſſidere ⁊ vſucape eos poſſe
aſtat.Et idẽ ĩ collegijs ceteꝛiſq; coꝛ

pib dom ent. Di qs ñ poſſideat

litis teſtate tẽꝑe:poſtea añ ſnĩam

poſſidere ceꝑit:oꝑtere dici putamꝰ
ĩebere cõdemnari:niſi reſtituat.
Si qᷣs cũ iudicij accepti tpe poſ
ſideret: poſtea at ſine wlo malo poſ
ſidere veſierit:abſolui eũ oꝑtet:q;⸗

uis ſit inmqᷣt põponiꝰqð ei imputet:·
cur nõ ſtati reſtituit:ſ paſſus ẽ ſe⸗

ci litẽ ↄteſtari. Jdeʒ ſcribit.ſi qͥs
ↄteſtate litis tꝑe poſſederit. cinde
eſierit poſſideꝛe.mox cepꝑit:ſiue ex
eadẽ cã.ſiue ex alia.cõdẽnari eum
optere.niſi reſtituat. Ibidẽ nõ
male põpo.ſhiungit.eiꝰqͥ ad exhi⸗
bendum egit:ptroq; tpe interfuiſſe

optere ei reſtitui:hẽ.⁊ qͥ lis ↄteſta
tur: ⁊ qfit ↄdẽnatio: et ita labeoni

placet. iABlianꝰ?.
ZIZaad exhibẽdũ actũ ẽ cuʒ eo
AŚ neq; poſſidebat: neq; wlo
malo fecerat qͥnnnꝰ poſſideret:e⸗
inde eo vefũcto hrs eiꝰ poſſidet rẽ:

exhibere eã cogẽdꝰerit. Mã ſifũdũ
vkb boĩem petiero:⁊ hrs ex eadẽ cã
poſſidere ceperit:reſtituere cogit᷑.

Vlianꝰſcribit. u Lpianꝰ.

SDi qͥs hoĩeʒ queʒ poſſidebat

occiderit.ſiuead alium trãſtulerit

ſi mulier. . j. ve condi. fur. ſi ſeruus.S. 7 lie.
g uis. coꝛrectiue ⁊ aduerſatiue legi põt.viſtinctiõe iuſti iinſtiq;
miij habua. vt nõ. S. ve rei vẽ.iteʒ ſi vberatũ.S. fi.⁊.J.e.de eo.S.ſi pꝰ
b Ibidẽ. ß videt᷑ ſufficẽ de vno tẽpe.vt.C.de in li.iurã.l.j.⁊.S.ſi
js cau. l. qͥ aut. S. fi. . 7. d fur. in᷑ oẽs. in pᷣn. . J. e uo cor. l. wli.
ſfi.q̃ ſunt j. So.in ꝑſonalibo q̃ nõ ſunt ſepᷣte in rẽ ſans ẽ.vel pᷣmo
ipꝑe vel ſcõo inteſſe.vt in ↄrijs.ĩ alijs j.vt h. Sʒ q̃re HB a in pcedenti⸗

bus. S. fu mentõ de reſtitutõe rei. in actõne ad exhi. H. vt dixi. S. e. l.

celſus.S. iteʒ celſus. qꝛ in poſſeſſione nõ reſiſtit.
1 ſ 333 ernbea en eadẽ cã.idẽ ſi ex alia.vt.S.l.ꝓx.S.idẽ ſcribit
k Sogit᷑.ex eadẽ inſtãtia. ſecꝰſi cã ñ ſu inchoata.vt.j.e.ð eo.S.ſi.
I i Tilanus ſcribit. ałs incipit lex iuł. ałs ſi quis bominem.
m Tenebit᷑. vt ⁊ ar. S.æ re.vẽ.ſin aũt.S.ſ̊ et is qͥ⁊.C.e.l.ad ex
hi. ſ Z. j.e.cũ vᷣuꝰ.ſj ibi a ſᷣuo.h̊ a dño.ſiue poſſeſſore ipᷣo eſt dolꝰ ad⸗

n Ad exhꝛ. tenebit. vt litis extimatõeʒ offerat delato

iur̃u.in litẽ.vt in pᷣdicto caſu.vt.j.xĩ litẽ iur.l.in acti.S.j.ac.
oO Mec patiaris. mutat pſonas. ggo. .
p Mõ pateret᷑. vt ⁊. S. e.l.celſns.S. a ſi ratis. ⁊ hoc dixit põpo.
q Cõſumpta ſit.ſ.wlo.ałs ſi ſne colo aget ĩ factuʒ ſpſidiaria.l.a⸗
quił᷑.vt..de pᷣſcrip.ver.qͥ ßuandaꝑ.S.ſi.
V Mã venit exiibuõ in hoc caſu.vt ⁊. S. &e rei Vẽ.l.q̊ quidẽ.

poſſionẽ: ſiue ita reʒ coꝛruperit ne
hbri poſſit:ad exhibendũ tenebit᷑:
qꝛ vlo malo fecit qminꝰ poſſiderʒ
Pꝛoinde ⁊ ſi vinũ vel oleuʒ vel qͥd
gliud effuderit:vel ↄfregerit: ad ex

hibendũ tenebitł. Blans ſi ex aꝛ
boꝛe tua ĩ fundũ meum ⁊œciderit:
ego eã ĩmiſſo pecoꝛe vepaſco:q̃ acti
one poſſuz teneri. Põpomiꝰ ſcribit
ↄpetere actõeʒ ad exhibendũ:ſi w⸗
lo malo pecus ĩmiſi vt glandẽ co⸗
mederet. Mã ſi glans extaret:nec

patiaris me tollere: ad exhibendũ

teneberis. Quẽadmoduʒ ſi mãm
meõ ⁊latã in agꝝ ſuũ qͥs auferꝛen
pateret᷑.Et placʒ nobᷣ põponij ſen
tentia:ſiue glans extet:ſiue ↄſũpta
ſit. Sʒ ſi extet:et᷑ int̃dicto de glãde
legẽda vt mihi tercio q;; die legẽde
glãdis facultas eẽt vti potero:ſi dã

n infecti cauero. D qᷣs rẽ fecit

ad aliuʒ ꝑuemire: videt᷑ wlo malo
feciſſe qminꝰpoſſideat: ſi mõ h v⸗
loſe fecerit. Dʒ ⁊ ſi aͤs rez deterio
rem exhibuerit:eq̃ ad exhibenduʒ
eũ teneri ſabinꝰ ait. Dʒ h̊ vtiq; ita
verũ eſt:ſi olo malo ĩ aliud coꝛpꝰ
res ſit tranſlata: veluti ſi ex cipho
maſſa facta ẽ:qꝙᷓꝙᷓ eĩ maſſam exhi⸗

beat:ad exhibenduʒ tenebi. nam

mutata foꝛma ꝓpe interimi ſbam
rei maꝛcellꝰſcribit. Si tibi ecem

nũmiſmata ſint ſo ↄditõne legata:

⁊ mihi eoꝝ.x. vſuſf.pure: veide he
res pendẽte ↄditõe:nõ exacta cau⸗
tione væceʒ fructuario ſoluerit:ad

exhibendu eũ actõe qͥ cẽ fructua
rio ſoluerit teneri: q̃ſi wlo fecerit
qminꝰ poſſideret.vlꝰ at᷑ ĩ eo eſt: q

cautõʒ exiger ſuꝑſederit a fructua
rio:effectũq; ẽ vt legatũ tuũ pute⸗

Kercio. ſie

Fdurat heinicht

ciũ im̃ per tridn

um a die q̃ ceci⸗
gerit glãs. qo ẽ
mrabile. tz dic
10 Dici ꝓpom. j.
triduum. q; vix
qs retardat vlt
collectõʒ fructa
ſui. vel qꝛ ↄuer⸗
tunt᷑ in terꝛã vl
tra dicti tps. ñ
ꝙ ñ ſu nat᷑a h
inidicii vt ppe⸗
tuo daꝛetr. ſi tatũ
ſruct duraret.
vt. j. de gctõ. et
oblig. l. in hona
rijs. 7 appellatõ
ne glacis om̃es
agccipe fructꝰ.vt

Sꝛz et ſi qᷣs
eqᷓ ad exhibẽdu.
imo in factum.
Vt.· C. e. l. exhibi
tonis. q̃ ẽ otra.
ibi nõ erat
dñs. hic ſic. Uel
hic dat ad exhy
bendũ.i.ĩ faaũ
noiĩe exhibitois.

Vel diſtigue. an

ſit foꝛma muta⸗

ta. vi tũc œætur

vt h. an non. et
tuc nõ detur. vt
H imnuit. 1. j. e.

ſi qᷣs. detur in

factũ. vt in.l. cõ
traria.ac.
AMarcellus
ſcribit. vt. j. de
auro et ar. le. l.
ſeia.⁊ ideo non

liberat᷑. vt ⁊.Söõ.

ð alie. uch mu.
cau.fa.ex hꝰecdi⸗
cto.in pr n. Et

die qð ſbam ap⸗
pellet ſtatu. h m

topyca ariſto.

pomt᷑ ꝓ mẽebro
ſub ſuo genẽ po
ſito in ſpẽ ł di⸗

uiſione. qᷓ ydea

grece d ſm.aʒ.

x Si iibi cecẽ. in ſpẽ.nõ in genẽ.als qd.ĩ.dẽ de vẽdicaiõe loci

3 Pengente ↄduõne. pꝛim legati.

y Alſuſſfructꝰ. verꝰ.ñ q̃ſi vt.S.de vſuf.l.nũmiſmatuʒ.

7 Teneri. ſi exntit conditio. ⁊ fimtus ſit vſuſſructus

a Sugſederit. vt. j. ad.l. fal.wlo.a. J. ve tribu. qð in hẽdẽ. S. jj.

quã cautoeʒ exigẽ h̊ potut.⁊ debuit.vt.S.de vſui e. reru.l. hoc ſe⸗

— —

natꝰ.S.ſi pecuie.vel vere illa q̃ ẽ.S.vſufr.quẽadmodũ.ca.l.j.

a Mon poſſis.quia foꝛe conſumpti ſunt a fructuaꝛio.

b Mccia.iñ agere poſſis.

. Ignarus.ſ. heres.
cNuãtũu.acciperet᷑.ſic ⁊ reſtituere dict᷑.qͥ ſic reſtituit vt eadeʒ
cã ſernet᷑ actoꝛi.vt.j.de ver.ſig.l.reſtituere.ac.

d Habẽs. ſ. actoꝛ ꝑ actõeʒ ad exhibenduũ.vt et.S.e.l.ij.

e Poſſit exeqᷣ.i.oſeqͥ qd vebet᷑ ꝑ actõeʒ in reʒ.vel ꝑ ali

. quã pce⸗

dit hec actio ad exhibẽdũ.⁊ hꝰoico actone quã mtẽdit.ſ.pncipalii
niłᷣo caſu leſa.ſ.ꝑ vſucapionẽ.ł alio mõ.vt ſtati ſubijcit. pinde ⁊c
f Intentõʒ. ſ. rei vẽ. vt ꝑinde ſit.⁊ nũc cũ rei ven.intẽdit acſi in
tenderet᷑ eo die q̊ actõ ad exhibendũ fuit ꝓpoſita. Sʒ nunqd ad hoc
põt cogi vt reddat rẽ ac ſi vſucapta nõ eſſet: vt.S.e rei ven.ſi pꝰ.
qᷓ eſt ʒ. So.hG̊ nõ fuu ꝑpemata rei vẽ.qꝛ nõ ſii ꝓpoſita.Sʒ nonne
interꝛupta actõe ad exiubendũ. in rẽ actio inirupta videt. vt. .
e an. excep.l.ſi.q̃ eſt j.So.põt dici qð h loquit᷑ in vſucs.triennij.

S

=

mn⸗
inn rinn
zeicie
n int⸗
uun lii
ſe aln

— —
S= –

= =
=

=
R
„△2

= S
—
☛
—
—

E

S
☛
=
—

S —=—
=
=

=

=S=
=

=
=
. =

— =

= —
S
—
—
—
=
—
——
—*
—
—
—

—

=
S=

☛ tð² eee
Se
=
S
SR.

☛
E
—

in tnanit
ſſrizus
inſt hbego
i1 hmnſt
lend denn
An. Wune,
n Uunlime
Monn
vnu reſtimt.
reſtimed
ſuepoſte
n im /
ian amnſeſ
n kimntb
leinn Meatonis

=2–

1

—

—

Se
=

=—

„ *

enn Amlrtß

Euni,

Carlus,
nn
6dg nete e.

en bentye

lintͤ I mo mi .H
doſſicen d ſena,t rumpt m?euaneſcere:cũ iã nũn 6
„ Ni lit. ↄte. ß ſecd nm eſcere:cũ iã nũmos pẽdi —
3elc d pſcriptoõe reru re ñ poſſis. YIta vmũ s vẽdica ſit.
ran d egee den barad erb Vta wmũ at locu habe cr Plane paſcere Fuuz: veſtire: Rres. pontk
ß r vna re penita in d ex ibẽdũ actõ:ſi oditõ erti⸗ curare poſſeſſoꝛen B: veltire: ſi res. ponit᷑ incln⸗
ſier 4 N terꝛupta ẽ pſcri⸗ terit legati. Potui odito exti- ar arbitroꝛ inte noptere ait. Ego ſiue. a poni p pre⸗
— pno moibo. om cere ſtipulatõ uiſti tñ tibi ꝓſpi 19rburoꝛ interdũ etiã hͥ a ler. q̃ſi dicat qᷓ ciba
er tcnem ceneſtipulotone legaton:ri ſvi⸗ aßlcere otere: iſoꝛte ipl⸗ ctoeem nia eng aior vgno⸗
Mae n die priſti: ñ erit tibi nccia ad ⁊ ſipſpe⸗ opis rartificio ſi ipſe ᷣuus ex ſat. et m eos mi⸗
öſenbu we viriſch. naz aur actõ. Di tñ ignar?le ad exhibẽdũ bere:nũc vo c uo ſolebat ſe exhi⸗ bil excrpir ihtadl
id, . chn n⸗ inneei ſatis ñ eregenſt ue, n ſi apð officiũ ggoreceei Biarde hor 6 inen Sa
— Br r Barnon qe eeſere ec — actoem. ſ. Ra abean bebred tere hert Fütgoſſon nei
Wrcknee ijcit. 2 tũc ſic. nul. en e: ꝛcẽdũ tñ uit:ſi nõ ſolebat r „ Hz eii
ladteni u e nihes tario ĩ factũ aduerſi Sntntc ſeſſoꝛ ſeruũ pal⸗ Lore iehrad n dir len⸗
Wſinän i nterꝛupit. Aij actõe ait. tũ ad hãc actõ ʒ cuti paſcit. ita cibari ſolebat. ſi ban perrinere ac
nn o vuüt ſp in⸗ nnet: bi Atũ ad hãc actõʒ at⸗ cuſ⸗ paſcit. ita a cibaria põt nõ re Rena Bereincke gc
— 1 lenua 1e. ropts rei . goenonun accipet᷑:vt qs d 13 o⸗ izenpetd:iiſoute ꝓpones aiibeann, 45
ie ü Fructo. ĩ rei rei hns:poſſit actiõe exeqͥ q ocũ abditũ re. at i erciptk nui⸗
zu ne de. mann benj AMAſtinauit: exeq qd tuliſſe vt ocu abditũ res con ernnkelligen⸗
o dglite ve. ſeqnn k eriq :7 niklo caſu 5 r actoꝛi incõmodioꝛ eõ dij. ell gen⸗
4 in actoe a „FFrmig ii quã intẽd le vt ctoꝛi incomodioꝛ e quod qñ
Hdelcgide denaß. ci l/ e ne e reſtituẽdo:ſ̊ 4 k rr in caſuʒ ſutupcilon mann i hriad
mini iam. vr Slel Sdo agat. Pꝛoide ſi p' litẽ ꝛte⸗ locũ pbi obebit expibere in euz vrabaria⸗ nſtn⸗
eee! uam. vt. Z. l. ſi ſtatã vſucaptũ bi litente⸗ locũ pbi aait᷑:ne er calli in euz ria.ſ iudex
ſeseſect i ln ibeat: nõ vr agit᷑:ne ei callidi dat reo electoen
itin eee hi niſſe: cũ perno imenmnn ſnzn⸗ e . depinriid delo gennen beo rernrer
.—— cus. ſic intelli⸗ iderit:⁊ iõ abſolui eũ gtur:⁊ litis ateſt 8. vt dictũ
Amöbn⸗ u J⸗J. pri. Rñ dlui eü nono;: unſi dent:k naſ eie be offs erat actoꝛe no zaͤn⸗
pri. Rñ. at?ſit repetita dieĩ n derit: lʒ poſtea qſdã ꝛvſi poſſe⸗ ceme. altoc 6 5ch⸗
Flui Keit⸗ petita die intentõz ſuſcipe lo pof 3 poſtea q̃ſdã vſierit ſine e. alioqn. 1. ſi ñ
Sed en Qunreſt intentõʒ ſuſcipe lo poſſi. lerit ſine a elign actori dabit
2 tuit.ſ. eadẽ om⸗ a vt fructꝰ pᷣm legẽ exti o poſſidere.dã F. rſ. ⸗ git actori dabit
adehenar; mno v uet ym lege extimentur nigere. danandũ:niſi exhib electio. ⁊ ei cauebij
n eatactor inrü Auia t cã petitoꝛiĩ hac actiõ qs poteſt. n tanſh holſenoꝛj
Böſign n qntüũ reſtituit᷑. Sabi hac actiõe E „ p ulus. cũ hurs l. diſtiero⸗
. m hret exhibitare abin? putauit 2 eo exhibẽdo quẽ qͥs ĩ li hun. l. di ſtictõe
laind a n à pnapio reſtituẽdũ:ſine anẽꝗᷓ ptum ch t5 v. quẽ qᷣs ĩ liber lumpt⸗ aſe
n . s ni⸗ ituẽdũ:ſiue en eni,. tatẽ vẽd . 4., v at. vel
. hil ampli9. v .V 4 ponas fuerit mb XC 1 care velit:hun = tibi.
nücr abdo i lampli?. vt H ſiue poſtea 2 , K ier m locꝰe? 1. cacto t Ppter
e n el Prig em oceꝑit:quã ſnĩaʒ ⁊ põ oceé pr. Et filiuſfamilia prere. et enʒ
ſanerdi ſtitu. d of. poniꝰ pbat. Pꝛera ptili põ⸗ acctõe tenet᷑:ſi facultats las ea ꝑgducit᷑ ad locũ vbi
naty un⸗H ofnch. ꝓbat. Pꝛera vtilitates ſi enet᷑: ſi facultatẽ rei erbibe⸗ lat tpe lit cñ vbi
di. 7. . ſi cer. P. le ſt:ob h̊ qð nõ exhibereẽ ti:ſi Sepad exhibẽdũ agẽ n nullu eet ſpale
minten cäſndus. ktardiꝰqͥdẽ exhiberet᷑:exti eẽ ti:ſi ex eadẽ cãꝗ agẽ Sm q̃ſda. tu di
ee iudi exhiberet: extimand ex eadẽ cꝗ agat:obſtaturã ex. locuʒ lit ic ad
nbirem a e Nuerit. tepe a iudice ſũt.Et iõ timande ceptõeʒ iulianꝰ ar tatura ex- u Oſteiii
lit. ↄle. ĩ hac acti 3 t. Et iõ neraciꝰait. vtili eʒ iulianꝰ ait. Mouã at᷑ cãm ĩ u¶ Officiũ. i. offi⸗
elente. d one. acti tatẽ actoꝛis veĩre ĩ extimatõeʒ: nõ terueĩre:ſi is q̊ͥ vẽdicãqr nr m i⸗ ciales indicãti
ma, ee maons enteires ent. Jrenta räege hdaigbnt. e Ur
uctad e bone ſider pol. Yoptõeĩ „2 Itẽ ſi ei qͥ furti acti micere. x Palſatt. i. ſicut
+—H rghetom. ileihene auegiltenien fung uetdit ur uun
. 1 ltn m F z. . — „ 3 : er . 1 . p. .
äs ri extra q; ſi qs optadi gr⸗ ſit eni⸗ 3 m heo. i. vb
. p e e. Vtilitas pentoel uſtra erbiberetur egiſſet: 1 pel gra ad exhibenduz agitur. ac. rbi.
. 4 95 te * Ee. . * — 4 .
kincky S Urre⸗iud. ree n ſteteri is ↄſeruet᷑.ꝙ ſi ꝑ he optõd elies oteſtatã altiꝰ teſts b Debebit erhi⸗
tafun n Res ſit. ſz Iudicli erit min? exhiberett ata e: ad erbibedi. ager pt. ve ſi ve maie er
. n res peltig iudlicij accipiẽdi: er pe 1 qs xhibedu. ager pt. ve. ſi ve. male. 2.
petia e Ecl: fe -
tini n bua ſi exhu⸗ piẽdi:abſoluendꝰẽ hr̃o x vuis meis muſtũ fec de le. j. c 1
m R irnencn Ed ſibr̃ditas u Lpi * rit:l ex oliuis oleũ.aut ex lana v alih. relcli öne⸗
i vr dicro. F. uem b amiſſa ſit ob h̊ qð ſ̃uus ñ a⸗ ſtimẽta: cũ ſciret hᷣ aliẽa eerpenuß . rucint.
lriiluns (N enit ſter⸗ nimert: eqͥſſimũ ẽ extimari officio ga ad exhibedũ actõe tenebit᷑: 4; t. 3:idscai
accurſus. lucicis danũ hr̃ditati ficio qõ ex renr̃a fit:nr̃m eẽ qe duoin Pn. r er
immſtfſin m ſ. Yoptoe loco exhiberixrẽ itatis. Quo aĩ Si poiudi t: nm eẽ verum eſt. lo. l. e. w⸗
t N legatano. k alij ptibo. videamus. Etl H tuꝰſit:q̃ʒuis ſine wol oꝛtu cec- tempus.
n j. ⸗ vrans. abeo ait. ibi wlo malo ⁊ cł d E eo exhi⸗
zis n Errracmz. exhibẽdã.vhi fuerit cũ lis aj poſſeſſoꝛis: tñ intdũ tãti dãn b5 beco ſ.fnt
amin 1pauc eſt. tur: 7 piculo 7. rit cũ lis teſtare &E: q̃ntiactoꝛi ntdũ tati dãnandꝰ v libto na r ſili
Pmln o. Kuſtra. iaz r: 2 piculo ⁊ impẽdijs actoꝛi e: qnti actoꝛis interfuit p ei nõ ee rei vẽ adi
Lſn gtuto. . W acciperet ho L rei vẽ. libertuʒ ꝓpi
hbmi n , 3 per wlum heredis. ac. t homo exhiberetuꝛ: oꝑas ⁊ obſeqᷣ
n , 1 Bann 5 – eum ſerũ inſſiſf tleg non abs. vt. J . 3 tantd * cnsce⸗ G
d e nl⸗Vl ar. j., mij. l. . S. igẽ itate aiur. l. 5äg uit ĩ actõ 77.
nöſnne, Olane paſcẽ. wonec ꝑducit᷑ ad locũ vbi . oſt acceptũ. finuuöm. eãdem. a.
ain ieh, tüsac kei vẽ. Si er ſaneik ec locũ vbi erat tpꝑe ↄteſtatõis.vt h 8 Di qs ex. vtriuſ eren. d ais a
—– c acioꝛ daſcit. vr. locũ litis peteret᷑ adduci. et᷑ cibaria furnua. k dic. i. ꝓ vuis ⁊ alijs pᷣdicnis tener᷑.et᷑ fur töe
ri aa . 7 tit. vt. S. de r teret adduci. et cibari x dic. 1. ꝓ vuis. ł ti 2 2d.
g ä ce rer vẽ. lolu. S. j. heqñ a ſcete. at. fieret dñũ ſpeci
ſuno ex poſita,ĩ.l. pdicta. R Per en 3 ni.ecn 8 aliẽa. Poſſeſſoꝛs rino dñm ſpeci
non effectum, q eſt cũ ſciebat. vel ſcire debe nelit.
eſt ch leiebat. vel ſeire debebat ſe de bere

reſtitnere rem. vt
j.ſi cer.pe.l.quod
te.accurſius.
a uiſſet. naʒ tuc
bone fidei poſſeſ⸗
ſoꝛ teneret᷑ qͥ nõ ha
bint iuſtã cauſam
litigandi.io.
b Si inſta. illo
die.quo poterit. vt
inſti.de offi.iuch. S
j.accurſiꝰ.
c Veres. vti põt
vt ⁊ aꝛ.S.de publi
ci.eum qmi. S. hec
actio.accurſius.
d Hec acnio. vt
ar. S. rei ven. l.
ſi in rem actũ ſit.
d 1 Jliber. ini
eeſt. vVt. Z. e.
l. ij. S. eſt aũt. con⸗

tra. S. e.de eo ĩ pn.

ſok. vt ibi.

e t Heſaurus.

muiimpꝛopꝛie
pomitur. vt. S. fa.
her. item labeo.
prie. vt. j. de acqᷣ.
re.vm. l. nunqꝙ.
S.theſaurus. ac.
ſDSuranti.hoc ni
hil altud ꝙᷓ calum

nie ſaccmi puto.aʒ3.

⁊ eſt ſikłe uramen

ſtrumen. l. fi.
g Vel interdictũ

ſcʒ nouũ.qð indul

getur a ptoꝛe vel ĩ
dulgetur i ſiłibus

caſiba.vt vocet᷑ in⸗

terdictũ ne vis ſi⸗

magis.ſi apaꝛebit eo caſu moꝛtuũ

eſſe.qͥ nõ incidiſſʒ: ſi tũc exhibitus

fuiſſet. Si iuſta ex cã ſtauñ exhi⸗

beri res nõ poſſit:iuſſu iudicis ca⸗
uere debebit ſe illo die exhibiturũ.

Heres nõ q̃ſi heres: ſ̊ ſuo noie

hac actõe vti pt. Itẽ hr̃s poſſeſſo⸗

ris.ſuo noĩe tenet. Igit᷑ ñ ꝓcedit

rere an hr̃di:⁊ ĩ heredeʒ dãda ſit.
Plane ex wolo malo T-fũcti dãda ẽ

in hr̃deʒ hec actõ:ſi locupletioꝛ hb
dlitas eo noĩe facta ſit:veluti quod

pciũ rei ↄſecutus ?. p Aulus
Ihvber hõ ſi cetineri ab aliᷣ
dicat᷑. intdictũ aduerſus euʒ
q̊ detinere dr: ve exhibẽdo eo põt
qͥs hr̃e. nã ad exhibendũ actio ĩ es
rẽ inutilis vr:qꝛ hec actio ei credi
tur ↄpetere:cuiꝰpecuniarit᷑ inteſt
B vir nümos p Ompo.
Ab vxoꝛe ſibi wonatos ſciens
ſuos factos nõ eẽ:ꝓ re empta dede
rit:wlo malo fecit qᷣminꝰ poſſide⸗
at:⁊ iõ ad exhibẽdũ actione tenet᷑.
Heſaurꝰme?i 1i Bem.

tuo fundo ẽ:nec eum pateris

me effodere. cũ eũ loco nõ moueꝛis
furti quidẽ:⁊ ad exhibendũ eo no
mine ager recte nõ poſſe me labeo

ait. qꝛ neq; poſſides eũ neq; wolo fe
ceris qminꝰ poſſideres. vtpute cuʒ

J quis hoĩem vebilitatũ ex⸗
hibeat:vel eluſcatũ: ad exhi
hendũ actione quidẽ abſolui debʒ:
exhibuit em̃.⁊ nihil impedit dire⸗
ctam actõeʒ talis exhibitõ.poterit
aũt agere actoꝛ ex lege aqla xe hoc
damo. Hem.
Olutione cyrographo inani
facto: ⁊ pignoꝛibus liberatis
nihilominꝰcreditoꝛ vt inſtrumẽta
ad eũ ↄtractuʒ ꝑtinẽtia:ab alio qᷓ

a tebitoꝛe exhibeant᷑ agere põt.

v exhibendd p Aul?.
prt agere om̃s quoꝝ intereſt
Sʒ quidã aſuluit.an poſſit efficer
hec actio: vt rõnes aduerſarũ ſibi

exhiberẽt: qjs exhiberi ſibi magni

eiꝰinteſſet. Rñdi nõ optere ius ciui
le calũniari:neq; vba eiꝰcaptari:ſ
q̃ mente id diceret᷑ aĩaduertere cõ⸗
uenire. Mã illa rõne et̃ ſtudioſum
alicuiꝰwctrine poſſe dicere. ſua in
tereſſe uůlos libꝛos ſibi exhiberi:qꝛ
ſi eẽnt exhibin cñ eos legiſſet:vvcti

oꝛ ⁊ melioꝛ futurꝰeẽt. u Api.
Veſtionis hñde cã ad exbi⸗

berndũ agit᷑ ex velictis ſuoꝛũ
ad indicandos ↄaſocios ſuos.

Explicit liber. x.

0 CLaptari. vt

ſnĩa nõ ↄſideret᷑
qꝛ ſuꝑius intel⸗

ligit cũ inteſt ex

honeſta ⁊ ꝓbabi
li cã. vt. Z. eo. l.
uij. S. ſi mecuʒ.

p Stugckioſuz.
1. ſcolarem.
q Soctioꝛ. pꝛ0
hac em̃ doctrina
liqʒ ſus inteꝛſit
nõ agit. qͥa non
eſt pecumarium
inteſſe. vt. S. e. l

ſi liber. cũ ſit m⸗

eſtimabilis ſcia
vVt.j.de van. ces⸗

H aliud ſi eẽt w⸗

ctriua in pecuis

rio cõmodo. vt
habes. S. e. l. ij.

S. ſi qs noxali.

r q Aeſtio⸗
ms agit

qꝛ dico mea ini⸗

eſſe ipm exhibe⸗
ri.iõ qꝛ exhibi⸗
tus ⁊ toꝛtꝰaperi
et veritatẽ ↄtra
ↄſocios i8 coue
nio. vt. C. e. l. ſi
crimis. SDʒ nun

qͥd credit᷑ eis? vi
C. de accuſatio.

l.fi. N.creditur

in caſibꝛ. vt ibi⸗

dem notat᷑. pce⸗
dere tñ oꝑtet im⸗

dicia.vi..e q̃

ſNNNH. s:
ign Mmlbn
ſſüct As rbu
Nm D

proßn
tucin D
Ue
ſprr,
fir
ſtunge
inLnn ſunt netcſe
atinitat umo gan
Alid beres. ſiait eſe
(pwtous gee voſſier
ninuitNam tic ri
(iiruni ſcns eſt .

lir ütf dartky pe

eiteutitbers. ⸗
HGädgen ſpern

„ mKfüſen i an

at volenti eximere „ eO en 2E —— 5 ſti. l.j. * “
vt. . de vamg. Uie, fieri poſſit: vt neſcias eũ theſauruʒ Incipit liber. xj. De iterro ———
bai Sb no aè in tno fundo eẽ. Mõ eſſe at iniquũn gatiomibo in iure faciendis: et Gr cenio S45 Nweiilüinin
dene e iurati mihbi nõ calnie cã id poſtu⸗ de inerrogatoꝛijs actõniv. parumua ? alu Waimin
poſſeſſionẽ retme⸗ lare:vel int̃dictũ: vel exhibitionẽ e Alſtra. um arionmz. ſnuiinn
i erſghont ita dariꝛſi pme nõ ſteterit aͤminus Otiẽs heres in- gatõnes ta raea2⸗· milinf mſth
e acqui. pol. pere, dam infecti tibi oꝑis noĩe caueat᷑: terꝛogandꝰeſt ex luum re quiln di —
ge. nhn ne vim facias mihi qminꝰ eũ the⸗ pte heres ſit: n etc n lniaimi⸗
c mo noie. ſaurũ effodid toll expoꝛtem. ſi tiẽs aduerſus eu tur ſunt ppar⸗ meikenidl
q; q ſerushʒ. nmſes etiã fur tiuꝰiſte theſaurꝰeſt:⁊ furnri acno inſtituit:et wor ga.l P
nte menj le agi pöt. p Aulus. Dddubitat actoꝛ q Troemien⸗gdg Fimmiunm
n mern ae w⸗ Vm ſeruus tenet aliqd. dñs ex pte is cuz quo agere velit heres ſiiſte inrer ogan nina.
li er edino e ae. dad exhibenduũ ſuo noĩe teneẽ ſit. Eſt at introgatio tũc nccia: cn nen ne hant N
n ecd. Oin at ſerncitra ſciam dñi wlo in pſonũ ſit octõ: ⁊ ita ſi certũ peta oim aconnu wneſludn
pter oluʒz directa. fecit q minꝰhẽat:vel furti actõ: vyk tur:neduʒ igret actoꝛ q ex ꝑte gda Raboſtri, . gſutunn
. ala Eeeͤ cvli mali noxalis ſui noĩe dãda eſt uerſariꝰ cfũcto hrs extiterit.int⸗ j.e.lj. . j. Añ Fiumumit n
n ſo eomiu ad exhibendũ at actio vtilis nnila dũ pl?petendo aliqd dom ſentiat. queras en ide⸗ aruiru
irwende. n nanh. Ymtenoganriisaitoctömbue menen en
tit. vt añ wlo x „* ſolum of ⸗ Mmſtlun
e exhibenuz. 2. S. e. iuk. Item qñ agit aliquis depoſi er cium explicetur: non eſt neceſſarius libelius. qii ꝓpter etonen ſtuumitr ,
alterius pacto. vt. E. e. ſi res. ̊ m. y. vrins nunqᷓ hʒ locũ. quod ẽ conſueuit eſſe neceſſarius. generalius autem dico.- vbicun ot⸗ Känumfenn
falſum. vt dixi. . ficio indicis aliquid explicatur. non eſt neceſſarius libellus cnn iſliae
k. ſ J quis hominem.acnonem. i. rei ven. .— uaſi miſericoꝛditer petatur. arg. j. v no. oper. nun. l. re pupillo⸗ unclil
1 ,äno. 1 m factũ ad exbibenqu eſt qñq;. vt. S. e. iuł. S. ſed memiſſe. et maxie . vbi nec ↄdẽnatio. nec abſolutõ ſedtur i. iggflizir
ſi quis a. E. e.l.exhibinõis. ł 3 ſolũ pcedit᷑ ĩ pncipali negocio. Iẽ qn er ſit i imnẽ. vt. · e. voluu rein 4
m AMlatde agere pot. inieſt em creduons. cuz ſit obligatus pro m ſi· Item ꝛ hec. . naufra. I. ſubmerſis. a git⸗ geinangnmne
lus reſtituẽdis debuon ꝑ ↄch. ſine cã. vt. C. ce cõch. ſine c. t DOuẽs heres. ĩ iur.i. ap iuchcẽ. vt . ſ.e. voluit. Sg n⸗ 4 Paenin
lI.diſſolute.vel actõe ad exhi. vt. . e. l. fi. vel qꝛ pecuma indebua oↄocli⸗ Inſtituit᷑.querit an añ litẽ oteſ. H. ſic. ⁊ H dic. eſt 1 E oltinng
cetur creditoꝛi. vt. j. de fur. I. qui tabulss. ſtuuenda dici᷑.eſt enim hec interꝛogato greparatonan uadftueiin
n a exhibendũ. calũniari. i. falſo ſcienter impugnare. cnoms a añ lii. coni·pꝛoponenda. vt.. ſubijcit.ne ng.

tahalh i
) WW.
Minereſt
Nütcfaf ſe

*

n,iuin in
erdcbeneg u
gfnm en
. 1 n
Tasfini un

e

—
3.
—

ð

=—
=

⁊c̃.ſic ⁊ exponit.vt.j.e.x etate..qui ex.⁊.S.qui tacmt.ſic ⁊ actio

ad exhibenduũ eſt pparatona.⁊ non ꝓpomuur actio ꝓponenda cũ ea.
vt S. ti. j.l.iij. S.eſt aũt.⁊.j.de pecuł.l.depoſui.in ſi.j. N. Si aũt

diceres interrogatõeʒ eſſe cum ſequẽti actõe ſimul ꝓponi ↄteſtari

aut dici opoꝛet quaſi ſub adi.actõem ꝓoſuam.ſ.ſub hac ſi rñſio cõ

ſonet actiõi pe
r enman boche nõ vtimur. qꝛ nemo cogitur
l.non quẽadamo ante iudiciũ te ſuo ure aliqd rñde
ou ſes re. ideoq; minaofreqntant: 1 in diſ⸗
en riſinen amu ſuetudinẽ abierũt. Sʒ tantũmodo
ret cauſaz pter ad ꝓbatões litigatoꝛibo ſufficiũt ea
voluam vt jcik ꝗ ab aduerſa pte expſſa fuerĩt apð
mẽl.fal.mo. dv Iudices :Vel in hereditatibo:vel in
Nea dane alls rebus m cauſis vertunk.
interrogatiõez, Dictuʒ intro v Epi.
aetem imuly· gotiõibus ideo proꝛ ꝓpoſuit.
berbendi dd e ſciebat difficile eſſe ei q heredeʒ
luẽ ſimlu ſi p bonoꝛũue poſſeſſorẽ ↄuenit: pba/
veneß eder, re aliquẽ eſſe heredem: bonoꝛũue
detua vt ar. . poſſeſſorm. p Buk.
nouo co. ſii.. Ensa plerũq; difficilis pbatõ
S.ſ. Kccn. aclite hereditatis eſt.
1 El ain mt⸗ u AXpian;’.
rogatio.ſ.iſta . it ötã aſtrigere eũ
i e firhereo⸗ Oluit pᷣtõ aſtrĩgere eü qͥ aue
y Cum in ꝑſo

nam ſu acno. Tria ſunt neceſſaris vt hec inirogano ꝓ qua pte ſit

heres locũ habeat. Pꝛimo ꝙ actio ꝓponenda ſit ꝑſonalis:vt hic.ar.
.J. ↄmo.l.iij.S. heres.ſi aũt eſſet in rem nõ interrogaret᷑ p q̃ͥ parte
eſſet heres: ſ qua ꝑte poſſidet. ſicut dicit᷑. j.e.qui vᷣuũ.S.fi.Jdeʒ
ſi in rem ſcripta ſit.nam ⁊ tũc rñdere nõ debet: miſi q̊ntũ poſſideat
vävt 5 ti.j.xv eo.in fi.ſecus tñ eſt vbi poſſidet poſt litem ↄteſ.vel wo
*

t poſſidere. tũc em̃ daret᷑ ꝓ hereditarijs poꝛiõibo im:q̃re merito

interregat᷑ ꝓ qua ꝑte ſit heres. vt S. de rei ven.ſi in rem. a.l.cũ au

iunch. Secũdo ꝙ certũ ſit petendũ per eaʒ: vt hic ſubijcit. ſecus
aut ſi incertũ: vtputa factũ cui nomiĩe 2 ſingulos datur acno inſoli
dum. tunc em non eſt opus mierrogatõe illa. ſ. ꝓ qua ꝑte ſit heres.

cum ab vno petat᷑ inſoudũ. vt. j. de v. obli. ſtipulatiões. 7. l. in exc⸗
cutõlbo. S. ij. a S. fami. her. heredes. S. an ea. interrogabit m an ſit
her es: lʒ agat᷑ ad factũ. ſ̃ in actõe in rem neutra fu interrogano.

Hz ſi agak ad inter eſſe: tũc ſu vtraq;.quia ex ꝑſona vefuncti certam

mntuatez agit. Lercio ꝙ acno ſit hereditaria ſecus in ea que ĩ vnũ
ex facto ſuo ꝓpoit.⁊ eſt diuidua: vt ⁊ S. fa. herc.ini coheredes.S. ſi

qͥs ſtipulat.⁊ de neg.gel.l.ſi ex ſuo ctu.

3 Damni. ſ. circa dana ĩ tri lũ. vt inſti. de acti. S. tripli. ⁊ de excep.

. amepłt. Et nõ.qꝙ ex eo qð hic dici᷑: colligit᷑ hoc edictũ locũ hr̃e
an lit. dteſ. qð eſt vex ᷣm Jo. illud vo edictũ de confeſſis tm̃ poſt.ſi

ef̃ ⁊ hoc im̃ locũ haberet poſt lit.ↄteſ. ꝓ mihilo nomiĩati eſſent caſus
in qinb rñdere tenet:cum de omni cauſa lue ↄteſ.rñdere quis tene
atur. vt in aut.e his qͥ ingre. ad ap.S.fi. colł.v. ſunt em̃ numera⸗

le iſte. xj. Pꝛima an ſit heres. vt.j.e.eũ qui interrogat᷑. Secuda p
qua piet vt hic.⁊.ſ.e.l.qui interr rogat᷑. Lercia q̃liter ſit heres. vt
· e.ſi vefenſoꝛ.S.illud. Quarta an ſᷣuũ noxiũ poſſideat qñ cõuemi

iur noxalu. vt. .e.l.qͥ interrogat᷑. Quinta an ſua ſit q̃drupes.vt

j. e.ſi quis in iure.Sexta an poſſideat edes quaꝝ nomĩe petitur
caueri ve damno infec. Sepuma ꝓ qua ꝑie.vr.j.e.nõ alienn. ⁊. 1. q
ſeruũ.S.fi. Octaua ſi penes ſe habeat peculiuʒ.vt.j.e.ſ.defenſoꝛ.S.

fi. Mona de etate. vi..e. ve etate.in pᷣn. Decima an poſſideat ille cõ

tra quem agit᷑ in rem. Undecims ꝓ qua pte. vt. j. e. ſi quis ſeruũ.
S. in iure. Iſti em ſunt.xj. caſus in quibo añ liteʒ ↄteſ.faciẽda eſt in
terrogatio pᷣdictis modis.ieſt ⁊æ duodecimꝰqui generabl eſt: vt qñq;

equuas iuchcẽ monueru fieri beat. vt. j. e.l.płt. Quidã tñ dicunt

interrogandũ

ſt luẽ dteſ.de credulitate tm.an vo dæ ſciẽtia tm̃ re
ſpondere: vt.

de iura.calũ.l.ij.in pᷣn.⁊..e.xe etate.S.nihil.me

luus out pbat᷑ ꝙ poſt lit. ↄteſ. credulitate ſu mm inirogatio ſacien⸗

da.ꝑ auteñ. de lis q ingre.ad ap.S. fi.colł. v. cũ em̃ nõ debeant exi⸗

gere pbatõem quã non putauerint ſibi neceſſariaʒ:interrogandꝰ eſi

credat.vel nõ credat id ſuꝑ quo vult vinculo ſacram̃ti aduerſariũ

ogi reſpondere: quod obnnet ꝓbatoõms ſpeciem: vt appareat an vu

deatur ſibi neceſſaria.⁊ hoc ante lit, conteſta, ⁊ poſt lit. cõteſta. pu⸗
to ſeruarußm o.eð

Imterrogsteꝛijs acn. ſed quomodo vecabãtur? Ee. ſoue in factũ.
earum enim nomina non habemus. per has enim actiones compelle
batur aduerſarius reſpondere ad interrogatõnes que fiunt ante lit.
conteſta.ſed hodie nemo actõnis iure cogitur reſpondere ante iudici⸗
um puncipalis negocij iure actõ is: ſed officio. vt S. eo. in prin. Elel

dic nemo cogit᷑ vn
nit᷑ ex ſus ĩ iudicio rñſiõe: vt vł cõ F m in eeſlla j⸗
fitendo: vel mẽtiendo ſeſe oneret. &t ſcn. qd dno
ſimul etiã poꝛtõis ꝓ q quiſq; heres Nuut lin der.
extiterit ex interroganõe certioꝛe⸗ duarie actõnis in⸗
tur. Qð ait pᷣtoꝛ qui in iure in- ſtiẽde. aliud in⸗
terrogatꝰreſpondit: ſic accipienduũ revme i iu⸗
eſt:apud magiſtratꝰpopuli roma⸗ ciende in qua enã
ni:vel pᷣides ꝓuinciaꝑ:vel alios iu Ra duunmn ror
dices.ius em̃ eum ſolum locũ eſſe: . nelanos.
vbi iuris dicendi vel iudicãdi gra Secd nũquid poſt
tia conſiſtat: vel ſi wmi vel in it⸗ anein uchoucu
nere hoc ggat. g Aius. reiure actoms? vi
vel quota ex parte ſit: vel an ma: ſed per officũ
in poteſtate habeat eũ cuiꝰ nomie iudicis. vt. . xe e⸗
„. . 2. . qił. edic. ediles. S.
noxali iuchcio agit᷑: ad veliberan⸗ Item ſciendi.⸗ in
dum tempus impetrare vebet. qa aui. bis an in⸗
ſi perperã ofeſſus fuerit incõmodo Ran augin
quomodo ante lit.

cõteſta. coꝛaʒ ſe habet officium? videtur eniʒ ꝙ in oꝛdinario tm̃: ſcom

yr. hac hic dicatur. vt ar. S. ꝓcurat᷑.ſi reus.a dicta.l.ediles.S.item

ſciendum. Sed foꝝue etiam in telegato poterit hoc dici. quia ſine hoc
ſequẽs iudicium explicari non poteſt. vñ hoc etiaʒ ei mandatũ videt᷑.
vᷣt S̊. inriſdi.om.iudi.l.ij.Accur.
b Tantũmodo. hoc aduerbiuʒ vetermĩare poteſt vel illa vba apud
ludices: vel illa ab aduerſa parte.
cExp̃ſſa.in caſibo pᷣmiſis.Ac.
D Apud iudicem. ergo ſi nõ apud iudicem confeſſio facta fuerit: nõ
pᷣiudicat confitenti.nec eſt aduerſario pbatio:vt dixi S. de infa.l. quo
mam. niſi in caſibus. Pꝛumus in dicia.l.quoniam. ſed ibi fiit trãſ⸗

actio:non ſunplex conteſſio. Secundus min auteñ. teſti. S. et licet.

colla. vij. ſed et ibi ad liberandum facta fuit confeſſio a credioꝛe. Itẽ
teraus quãdo quis ex ſua mendaci confeſſione alinʒ voluit circũue⸗
nire.quod dic per exempla vi notami.j.quod cuʒ eo.l.uij.S.j. At er
o hec videas plemus.dic cum quis conſitetur extra ius: aut ad aliũ
iberandum: a tunc valet. vt dicia auteñ. æ teſti. collat. vij. ⁊ argu. j.
xæ actio.⁊ obligat.l.arrianus.aut ad obligandum ſe:ſcilicet et tunc:
aut cum cauſa:aut ſine cauſa.pꝛimo caſu valet cõfeſſio.vel in mutuo
poſt bienmiuz: vel in we ſcõm tempora a lege ſtatuta.ĩ alijs autem
contractuibus ſtatim: miſi contra pꝛobetur per aliam ſcripturaʒ. vt. C.

Læ non nu. pecu.l.in contractibus.⁊ væ wvte cau.l.fi.⁊ auteñ.ibi poſi

ſita. ⁊ de non nu.pecu. l. generaliter. In ſecundo quãdo ſcilicet ſine
cauſa: tunc extra ius ſacta non valet. ⁊ d inchſcreta. vt.j.de ꝓbat. l.
cum indebuo.S.fi.ſed coꝛaʒ iuchce valet:vt hic.⁊.ĩ.e.l.volui.S.qd
ait pꝛetoꝛ.⁊ S. e.ĩ pꝛin. Ideʒ coꝛã arbitro.vt.C.æ arbi.l.płt. Quid
in ꝓmiſſioue ſine cauſa? Kñ.vi.j.xv excep.w. l.ij. F. j.
eIn alijs rebus. æ qiubus diximus fieri queſtiones ante lii. ↄteſ.
fe EDictũ. diſficile. qꝛ in nuda volũtate ⁊ occulta cõſiſtit: vr inſti.
N here. qua. dif. S. fi. cunꝰſeru: atoꝛ ſolꝰ ens eſft.
Oluit.cernoꝛet᷑.ſ.ſolmit pᷣtoꝛ:vt actoꝛ cernſicaret᷑.Aʒ.
hb NQuod ait.itinere.immo tm ille locus cæbet attendi quo
conſueuerũt ſedere maioꝛes in indicando. vt S. e mſti.æ iure.l.płt.
que eſt contra. Sol.vbi res exigu plenam cauſe cognitõeʒ locum cõ⸗
ſuetum: vebet iudex ſeruare in examinãdo negocio: vt ibi.ſed hic ſe
mplene fit. 1 ideo etism in minere expeditur. vi.j.e. ſi defenſoꝛ.S.il⸗

lud..j.quis oꝛ.in bo.poſ.ſer.l.ij S. dies. Accur.

i q Ai inirogat᷑.in poteſtate.alłs enim actõe noxali nõ tenet᷑.vi
. ʒ.xv noxa.quonẽs.ij. NAKWA.
t. Bebet. 1. poteſt. ſic poni᷑ S. of. ꝓcõſu. z le.l.obpuare.S.fi.
lIncõmocdo.ſ.pene qᷓ impom᷑ a ure.vi.j.e.l.d etate.S.ſi cũ eẽt.
7. S. qᷓ tacuit. 2 eſt rõ alia. qꝛ dubitat te facto alteri. ſ. de teſtamẽto:
an aliꝰeuʒ pcedat.nõ tm̃ ve ſuo:ſed poſt lit.cõteſta.cum quis interro
gatur de facto ſuo.iſte due ratõnes non habent locũ,ideoq; nec tempꝰ

videtur dandus. ſed ſemp certificare debeat iudicem. 1 hoc facit. /e.
re etate. S. mhil. z. . imur. ptoꝛ edixit. . 1.& inſti. et ſi pupill⸗
.§. ꝓl cribere. 7 qꝛ ibideʒ de credulitate quis dicit im. qua poteſt ha⸗
bere ſine ſcienna. Sʒ verrdeſt etiaz vt poſt lit. oteſ. Etur. rempꝰ ad de⸗
liberandu. 1 hoc appꝛobat ↄſuetudo qᷓ eſt optuma leguz interpres. vt

5S. & le. 7 ſe. cõ. l.

abrraz. afficietur. ui Apia.
e peri. here. ſi v· XTqꝛ hoc vefũctoꝝ inteſt vt
3 e Z qa.ſn- vViuentiuz ne pcipitent qdiu iuſte
Buna ete herar. Interh itenoen
b er mii⸗d ma. tus qs an heres ſit: nõ cogi rñde⸗
pol S . 5re. vtputa ſiↄtrouerſiã hereditatis
1 odetel. aAb agliquo patit. ⁊ ita diuꝰ adri.cõ⸗

j. in on. ſtituit. ne aut negando ſe heredem
b Interdu. pin⸗

Etu ad pᷣ u⸗ I .
Prorzee finma illigerttet ablata ſibi hereditate.
legtumã ꝓbandez: J quis ĩ iure in- i Bez.
anm res inr aliee rerrogat᷑ an qdrupes qͥ pau
a ſit. ſic et. ꝭ. ü
lwe. ag. lc. F. ul. pen fecit eius ſit: reſpodere
2. J. iureiurã. ſi tenetur. p Aul?*.

duo pꝛoni.⁊ imo

vm 430. qtũ ad p⸗ J qius interrogatus ſuo

batõeʒ plenã reſpe q danũ vedit:rñderit ſuuz eẽ
ciu mirogati 1 mt 1 z Is aI1 Iſr nſiig:
rogano⸗BSallor. fuũ: tenebit᷑ lege aquilia q̃ſi dñs:

vt. J. e. n. l. de eta⸗

te. §. qui inerrogatꝰ. 1. S. ͥ tacuit. a.l. fi. qö in idez recidait.

cVliget᷑. interroganti. a⁊ ſic non cogitur reſpondere. nec etiam po⸗
teſt cõnemiri: ne fiat pᷣudiciuʒ peti. here. ſed hodie conuenitur poſſeſ/
ſoꝛ ex ↄtractibꝰ defuncti. ⁊ ſic imterrogabit᷑ ⁊ reſpõdebit. vt. . de pe⸗
t. here. l. fi. F. ſinautẽ. que elt Z. ſed illa conigit iſtis.

dD 1 quis tenet᷑. Qmd ſi ꝑ mendacium? Rñ.inſolidũ tenet: vt

S. ſi qdru. pau. fe. di. I.j. S. interdum.

e ſ J qins liber at᷑. vt. . e.l. qui ſeruũ. in pᷣn. ccur. ”õ
f ſine. habetur. nec enim aguur ex ſtipulatõne: vt ſit neceſſe

pcedere interrogatõnem: ſed ex punma cauſa: quaʒ interroga⸗
nonez ex confeſſione pꝛeſumit iudex pꝛeceſſiſſe. ſed etſi inſiru
mento aliquo inuemitur pꝛomiſſio. nam pᷣſumit᷑ inerrogano:vt in⸗
ſti.d inuti.ſtipu.S.ſi ſcriptum. JB
g Interrogatuʒ. ab aduerſario: vel patrono ſiue aduocato aduerſa⸗

rij: cin foꝛte tenet᷑ sduer ſarius rñdere. vt. ]. de adulte. ſi poſtulauerit.

.S. qſtioni. . J. eta. S. qui interrogatus. èc
bp Interrogetur. in iudicio.ſecus ſi extra. vt..d redibi.l.quero.

S.fi. in indicio enim vel vt actoꝛ vel reus ſeruus eſſe non põt.vt.C.
iudi. ſeruus. Accur.

1 Alius. cogi. niſi rõne officij aliuch cõtingat. vt. j. l. px. . . de cö

feſ.l.cerm.S.ſ̊ an ipſos.⁊ S.de ꝓcura.nõ ſolũ. in pꝛin.
K ſ vefenſoꝛ.tenebitur.ſed qua acu? Rñ.ex cautõe iuci. ſol. v
er ſentẽtia.vt S.de ꝓcura.l.plautius.

.

Pꝛeiudicium.niſi ratum habeat.vt.j .e. l. qui ſernum. Item lo⸗

quitur hic in eo qui ſine mãdato efendit. Si vo ꝓcuratoꝛ œfendens

cõuematur an wmmo pꝛeiudicet: ſed videtur quod non:vt.j. con

feſ.l.certum.S. an queritur. Sed foꝛte non pꝛeiudicat: ſi a wmio cõ⸗

tra probetnr. vt in tutore: cuius minor reſtitutionem unplorat con-/

ma confeſſionem. eſt tamen arg. contra. S. ad.l. aquil. vinde. S. ſi pꝛo⸗
curatoꝛ. ſed fone qð dicu ibi pꝛocuratoꝛe; teneri non excuſat wvminũ
ideo pꝛocuratoꝛ ex ſtipnlatione iudi. ſol. teneri poteſt. wminꝰ vo indi
can acn.i. in factum. Acecnr.

m Mui mierrogatus eſt arg. 5. S. de rei ven. ſi in rem. circa pᷣn. a

