, cerẽ etrudat᷑.vt v cuſ.re.l.j.⁊.ij.⁊.iij. rei vẽdi. ſi ⁊ ſe dñm dicat. vel alia ppeteti ꝓ illo ſenno.
iric. g i Tem ꝓ patrona. e eo dꝛ m Jo.qͥꝓ prõno fideiubet. vel p vV Si qs.ceſſabit. hoc ꝓpter vtilitatẽ indicis.ẽ em pedaneꝰqͥ hũilioꝛa
Eelet. parẽte.nõ de patrono vocãns. licet hoc quidã dicãt. nam tunc raro negocia ex delegatoe diſcepat.ar.C. e Pedaerlipe a qꝛ rauſge po:
accideret ꝙ ſuã neceſſitndinẽ ignoꝛaret.vt.j.l.ꝓxi.⁊ qꝛ ille caſus vt. C. de iuc. aptiſſim. idẽ foꝛte erit in ↄoprom orloen ſ eus nia ñ
i. pomt᷑. j. q ſatiſ. co.l.ij.S. pretor. Sʒ q̃re hec miqtas fui ꝙ actoꝛ opel⸗ infamet. vt. j. his qꝗᷣ no. inſa 1 do d. de⸗ ↄpꝛomiſſo. ſed foꝛte tene⸗
16 li᷑ minꝰ idoneũ fideinſſorẽ reciꝑe? En? ꝙ babet᷑ ꝓ locuplete. vt. j. bunt᷑ ex alio edicto.infra de eo ꝑ que ac. erit. vel actione de wlo ſi res

lqm Sev adhuc queri?᷑ quare hoc? Ein? habuit ius oſtantt e

eſt amiſſa. vt infra de lo.l. nite.

x Hõ pꝛetoꝛ. vi eximat.adde ne quis eum qui in ius vocatur. vo

luit em̃ ponere niſi ea quoꝝ expo ſuõeʒ eſſet facturus.
y Ceſſet.ꝙᷓtũ ad exemptũ.qꝛ nõ opoꝛtet ꝙ fiat exẽptõ vt noceat
exempto.ſed ꝙᷓtũ ado vocantem neceſſe eſt vlũ ↄmitii.vxc.ſ. ſibi nõ
noceat᷑.vt ĩfra.l.ꝓxi.S.ſi.que eſt ↄtra.Et ſic nõ ob.infra vi bono

S. hec verba. ⁊.. de vbo.ſig.l.nomè filiaꝑ.S.ſi.⁊.J.ad turpit᷑.l.
j. S. accuſatõem. ihi multoq; magis ⁊c.⁊.S.qð qᷣſq; iuris.l.j.in ſi.
infra de verbo. ſigni.l.vebitor.

p hHoc iudiciũ.i.hec actio appellat᷑ in factũ.ſj qñ incipiat ↄpetẽ.

K.ſtatĩ exẽptõe ſacta.ſ̊ ĩ qjntũ. H.ĩ qntũ extiaueri ꝑ iuſiuranduʒ
ſuu. vt. S. e. S. j.

rũ rap.l.ij.S.li.
7 quod me. cau. I.

dicẽ vocatũ quẽ eximat. pena hu⸗

j. que dicũt cuʒ vi. . E . —
eer eſſe wlum ius edicti ceſſabit. Qõ ptoꝛ ke
Siue ergo ſeeer Ppit ne eximat᷑ vi an ⁊ wlo malo.
ceret vociti tm̃. ſufficit vi qᷓuis wolus malus ceſſet
15 boeno⸗ linee d eximenni p Au.
triq; locuũ hʒ hoc =S 5
edicen. e ingun,z verbum generale eſt vt pom
eſſet vocantemmn ponius ait. eriꝑe em eſt ee mamb

luem iuraꝛe.quod

guferre ꝑ raptũ. eximere qquo mõ

facit vt.j.eo.l.pe
nul J.f. ulli diſs gui erre. vt puta quis no rapue⸗

ecvuzʒz fuiſſet wolus cõ

rit quẽ ̊ moꝛam fecerit:q minus ĩ

nens n bnee ius veniret: vt actioms dies exiret
ctiomb.ij. KF. vel res tꝑe amitteret᷑. videbituꝛ ex

g ſ ed eximẽ

ch. rapue-

rit. trahendo de in
nere qm̃ non eſſet
Ddubmm.

b Necerit. ꝑ vim

emiſſe. ꝙᷓuis coꝛpus non exemerit.
Seod ⁊ ſi oo loco detinuerit ⁊ non
abduxerit:his vᷣbis tene᷑. Itez
ſi qs eum qͥ ꝑ calũmã vocabat᷑ exe⸗
merit:oſtat em̃ hoc edicto teneri.

in ipo itinere.
e ronto ne⸗ Pꝛetoꝛ ait:neue faciat volo ma⸗
ninbꝛei. lodq magis eximeret. naʒ ⁊ pot ſine
dD Amit teretuu. Wlo malo id fieri. veluti cum iuſta
ar nren, cauſa eſt exemptionis.
terim. quo caſu eti Jꝑ aliũ 46 Apia.
am exemptus due exemeꝛit. hacclauſula tenet᷑:
niri poterit actio nona ſyn
one rſtitutoꝛia. py ſiue pns fuerit ſiue abſens. In
gzo ſitñ wloſe en cu auũt qͥ vi eximit in factũ iudiciuʒ
m fecit. alioqͥᷣn i at n Vort
miſim ſubihu an vatur. quo nõ io ↄtinet᷑ qõ in veri⸗
crunens non eſſer tate eſt. quãti ea res eſt ah gere⸗
ſoluendo. vt infra re extimata de qua cõtrouerſia eſt.
eo pque er eſ.· hHoc em aditũ eſt. vt appareat etiam
bmõn eitanond e ſi calummiatus qͥs ſit. tamen hanc
am ire veteri per 8 . 2
peruatio fiebat ,f. Penam eũ pꝛoſequi. Vocere autẽ

ac.⁊ ob.l.conſtitu

ctionibus: Hnde.vt infra d eo per quẽ fac.eſt.l.fi.in pᷣnẽ.diximus.
eBetinuerit.vbi erat quando vocabatur.⁊ ꝑ vNvim.
ſAbduxerit.facit.j.de es ꝑ quem fac.eſt.l.j.
g Item ſi quis. teneri.ſj quare hoc cũ vocare nõ debuerit. vt.q.
cO.l.j.in fi.⁊.l.ij? NRndeo ſᷣm Jo.hic non in ius vocando. ſeo in ca

lummiando veliquit.

h Pꝛetoꝛ. cum iuſta cauſa. puta locus erat inſidioſus ꝑ quẽ ibat
ao indiciũ.⁊ ſoꝛte moꝛiuꝰ eſſet ſi iuiſſet.vel pone exẽplũ.vt. S. e. l. j.

in fine. ⁊. l.ij.

1ſIIgxꝑ alium.a facit infra de eo ꝑ quẽ fac.eſt.l.j. in pꝛin.
R In eum. non ↄtinetur.ſ.tm̃.

IMDOõ in veritate.i.nõ ↄtinetur intereſſe ↄmune vel ſingulare. h
quanti in luem iurauerit. Seo nunquio in hoc ſacramẽto venit eu⸗
am quod a betur a reo? Enidam diſtinguũt. aut ſublatum eſt ius
quod contra reum habebam rempoꝛe vel alio modo. ⁊ tunc vemr.
aut non ⁊ tũc non venit.vt argumentũ infra de verboꝝ obligatio.
ſi quis ſtipulatus.in fi. Lu dic indiſtincte vemire ſaltẽ qꝛ mea inteꝛ
eſt plures eiuſdẽ rei debitoꝛes hae.vt.j. li.le.l.iij.ſᷣim aʒo.⁊ pꝛout
venit in ſacr̃o qð a reo debet᷑ nõ eſt pena ⁊ vnus ſoluẽdo liberat aliũ
vt infra de ↄdi.fur.ſi ꝓ fure.S.furti.a idem qͥ̊ ad expẽſas puto.in eo
vo qð excedit.ſi iurẽ in litẽ eſt pena.⁊ vnꝰ ſoluẽdo nõ liberat alinʒ.
vᷣt. j. S.fi.⁊.l.ſeq̃n. Item nota h̊ qð iurat᷑ in litẽ etiã in hac actõne
q eſt ſtricti iuris.qð ſpãle eſt ꝓpter rigoꝛẽ iucicij ſeruandũ.⁊ aucteʒ
iudicis ↄtẽptã. al's no. vt.j.æ ĩ lit.iur.l.ĩ actõibi.ĩ pᷣn. ⁊.S. plane.
m Bocerxre. id eſt pꝛobnrer.
n Muis. ſ. actoꝛ. Pꝛoductus.i.fſoꝛte venit alia vNia.
o Cuũ effectu. nõ vba cũ effectu acepi. vt h̊ 2. . ne vis fiat ei.l.j.

bet quis per hanc exceptõnem fa
ctum:quo minus ꝓduceret᷑ in ius

q In ſingulos

hec pena pᷣſtita

ab vno ñ libeꝛat

mrer 9 aliũ. qꝛ totũ ẽ pe
Ceterum ſi mihilominus pꝛoduct narq erpten eiß
eſt: ceſſat pena:qm vba cuʒ effectu actons. vt. . ad
ſunt accipienda. Hoc iudiciũ in Segit ne⸗ men,
factũ eſt:⁊ ſi plures veliquerint. in cus ĩ edicto ð eo

ſingulos dabit᷑:⁊ nihilominus ma

quẽ fac.erit.qꝛ
ſi vnꝰ ibi pane⸗

net q exemptus eſt obligatus R rit ceteri liberãt᷑
Heredibo aũt ita dabit᷑:ſi eoꝝʒ in q vt inieſſe peti
terſit:nec aũt in heredem: nec poſt ur gr pre acto⸗
annu dabitur. i Bem. qns ſac eſt lg.
Sqͥ vebitoꝛẽ vt exemit. ſi ſol 1 ples. qᷓ eſt ↄtra
n no tꝛes regu
uerit. reuʒ non liberat. quia las. änis 5ples
penam ſuam ſoluit. eace; a operit
Qui ſatiſdare cogant᷑ vel iu⸗ e laun hae⸗
rando ꝓmittũt vel ſue pꝛomiſ Geie vmnſolus
ſioni committantur, u nonz liber ar.
Anniſdatio g Ar. Alendla
eodẽ mõ appellata ẽch ſ pkes. ꝛ. S. ce in
riſ.om. iu.l.aðo

ſatiſfactio.nã vt ſatiſ⸗

qꝛ ſolã ↄnnet vindictã 115 non ei dat. vt in actio

ſi at ex vna tm̃.

. facere dicimur ei cui? vel ſi ex neut eſt
ſideriũ adimplemus. ita ſatiſda penatł tollũt᷑ ad
re dicimur aduerſario noſtro: q ꝑpus fhe d.1.
eo qð a nobis petijt ita cauit vt euz ñi płes.a. j. ð cẽ
hoc noĩe ſecurũ faciamus. datis fi Gleſur ſi fure.
deiuſſoꝛibus. u Apianus. — n
eionreene r Oieogk inteꝛ
Igeiuſſoꝛ ĩ iudicio ſiſtẽdi cã ſit: ſec ĩ vfuncto
locuplex iubet᷑ dari.non tmñ̃ nã ei dar et᷑ ſi eiꝰ
ex facultatibus. ſed etiam ex conne rtrea pore
mendi facilitate. Si quis his n ct. vl. . e. ſed
perſoms que agerenon potuerunt Tnrczenſren
ud i herede? Ke

c ne t u ne imuriax. niſi
ſua inteſſe ꝓbet ⁊ tũc dat᷑.qꝛ inteſt.nõ inqꝙ; m intereſt ſolũ.ſj̊ ine/
tum iurauerit ſic ⁊ in actone furti q̃ dat᷑ ſi inteſt. nõ tñ ad inter⸗

eẽ tm̃.ſ̊ aa duplũ.vł qdꝛuplum. vt inſti.de.ob. q̃ ex delic.S.furti.
Sʒ m m. hedi dat᷑ ad inteſſe tm̃.qᷣcq ſit in dfuncto.

ſ i Is qui.ſoluerit.ſ.penam.accur.flo.

6

BSoluit. per hoc edictum. Et nota hic ꝙ ſi qᷣs ſoluit pĩ

–—

J.de inter.ac.q ſeruuʒ. in pꝛin.⁊.j. tute.⁊ ro.diſ. ſi ex duo bj.ei

7.q.ex cau.iil poſ.ea.l.pe.⁊.j.qð vi aut clã.ſp.S.ſi in ſepnlchro
u Mi ſatiſdare cogant᷑.ſ nõne d hoc eſt ſupioꝛ tum. in ius vo
cati vt eant?rñ.S. caut.iudicio ſiſti im̃ eſt locums.hic ⁊ œ ea
⁊ alijs.ſ.iudicatũ ſolui ⁊ rẽ ratã ha.⁊ de neceſſaria a⁊ voluntaꝛiq⸗

vt. j. e. e die. S. tutoꝛ. vſq; ad fi. l..l. ſi fideiuſſoꝛ. S. pe. lel dicd
pioms q̃ vebeant ſatiſdare.ibi de ipa ſatiſdatõe iudicio ſiſti. De

ſatiſdatione aũt iudicatũ ſolui incidenter hic dꝛ. cũ in ea ↄtineat

cfenſio.q̃ reſpicit iudicio ſiſti.

§. appellata.

x Atiſdatio. alluſio qdã ẽ vocabuli.ſic. . ſi cer. perat᷑.l.ij.
Sgtiſſacere dicimur.ałs dicimur.a ałs dicumꝰ.ſ.nos.

3 Fideiuſſonbi. generaliter de ſatidanonibus iudicialibus dicit

vᷣt iuchcio ſiſti.⁊ iudicatum ſolui.et alijs in quibus debent fiœ

inſſoꝛes ex natura eoꝛum interuemire. vt infra pre. ſti. lege pri⸗

ma.⁊. l. generaliter.ſed et pignoꝛib poteſt. ſi velu quis caueꝛe.vi

infra de coila. bo.l.j.S. iubet. nõ tamen cogit᷑.vt infra de pre.ſti.l.

lereroe. quibuſdam tamen hec neceſſitas remittitur vt illuſtri⸗
us ⁊ ſupilluſtribo.vt. C. e digm. l.q̃tiẽs. Itẽ ꝓximis ſacroꝝ ſeri
morũ.vt.C, de ꝓxi.ſa.ſcriil.j.li.xij. Jtem clericis.vt. C, æ epiſ.

ſuũ malũ.i.velictu. alij nõ ꝓdeſt.ſic.J.de tabu.exhi.locũ.S.pe.?

lettvce⸗
egion
Cänrnice
ituftd.
oiſgnn⸗
ulſi⸗

Liceis
Finsd
ſon hedon
üneac⸗
utbuen
meciſn
fnpn
Nigſe⸗
ntgen⸗
Gt zulin
1ſceudrm.
Cpit 1tin
ftiyßrippea
ſcninlatti⸗
Mgſin ,
onne
n Dent
Näcggnn
Chldn
Aenfcerſer
Alifceuce
regllace
nſceuſnit

Aummuhe
—

Nſguagin
lateni
ukauhin
acela
Alcbetrhti
4 Peaus
lberoe one
) Keie
4 Pocbu
(LQuoogi

(Anins

Mur.,

Warlleer

Pfan
ſainommn
lraſtar,C,
duſiſe
1 Bmi
Encgäntas
lumtſerc⸗
id znte
gen 1
en
nnſt

ſecn
e

ſimnin
rignin
4 Rfig

V
„

1hee Neng
om i
ii gini
mue en
numns ſtſi

4

Lktint
auitch
efren
ntiumnihr
EKinte
wſen
Mir ctli
iſtufif
.
dlizi
tr
ſäſman.
ü mef
Ehemwä
Aünorlin
nbrſol
eem
ſigkesrzr
nlonuls
ſäiafnti
Mal ſienid
Penur tgli
ui, N it
abhor i
otts, 7, ,,50
Ar. ſ gi
Kürn.

Oiepr iner

=== E-
S 2 — S

2=
—= =

1ſo iianag

nad Mäſic
miſt. her
diddlinn
aet zeſn
cnienh in
ſiis Gnt
wibore
ioneimmme
naekſui. r
. a
ndh..

dhi gſt
Nil.ſirue
günſvtn
iortin lo
lns 11/
14 tnun
ſr
un id⸗

⁊ dericis.l.eum cdericis.⁊ in antenneo d ſane.epi.S.ſiue aũt ꝓ de

cumaria cã.colł.ix. Si aũt qui fideiuſſoꝛem dare vebet dare nõ põt
ↄmuntur mratorie cautioni. vt iuret ſe fideiuſſoꝛẽ dare non poſſe et
ſe facẽ qð cauet.vt inſti. ſatſda.S.ſed hodie.⁊.C.xæ epiſ.⁊ cleri.
auten. generaliter. ſed etiãẽ nuda ꝓmiſſio ſufficit ſi hoc partiba place⸗
at. vt inſti. de re.
di. S. vendite. et ĩ⸗

ſra de verbor ſi⸗ fideiuſſoꝛes ĩ iudicio ſiſtendi cauſa

gnif. l. ſanſdatö erit:fruſtra erit datio. Pre⸗
s. ué Loꝛ ait. ſi q; parẽtẽ patronũ pronã
g f Igeiulſ⸗ . eses
ſoꝛ. er ſa libeꝛos aut ꝓntes pꝛoni pꝛoue.libe
mlrakita aue ſi roſue ſuos: eumue quẽ in ptãte ha
racine rei aut pe⸗ bebit vel vxoꝛẽ vel nurũ in iudci⸗

tiᷣ. vt infra de V⸗

um vocabit.q̃liſcũq; fideiuſſoꝛ iu⸗
boꝛũ ſignifi. l. qs

dicio ſiſtendi cã accibiaX᷑. Quod

nos. S. j. 7. S. in — —
cn vteãt. alt pᷣtoꝛ: liberoſue ſuos. accipiem⸗
ſpicnur ratone lo Parẽtiq; dabimus hoc benefici
agnd inmn n:no ſolũ iuris ſui:hᷣ etiã ſi in po
niiſſmo leoe teſtate ſit alicnius: hoc em pompo.
puuulegij. vr ſcho ſcribit. Et filius fideiuſſoꝛ ꝓ patꝛe
uns vel denc. fieri poteſt: etiam ſi in alterius pote
S n ſiate . Hũ ꝓnurum: 1 win⸗
lbn habent his. ceps accipe ebemus. Quod ait
Ali babe er hi. Metoꝛ qualiſcunq; fideiuſſoꝛ acci-
pone caſuʒz. Pri⸗ piatur . hoc qꝓtum 990 facultates .
mo em pm la etiam non locuplex. In fideiuſ
i eu velſoꝛem qui aliquem iudicio ſiſti ꝓ⸗
egit otra liberum miſerit.tanti quanti ea res erit ch
ſigeiuſſorem ac onem dat pretoꝛtquod vtrum veni
cepit. ⁊ nõ valet. . E titate
vt infra ſi qs cau tatem contineat: an vo quantitateʒ
nonlto.ers videamus.⁊ melius eſt vt in veꝛaʒ
dic ꝙ ſi quis.. Jor . mi ſy
reus cõuentus a quantitatem fideiuſſoꝛ teneat: niſi
ſeruo. Secundo

dic cũ ex.ꝙ ſeruus fuit datus fideiuſſoꝛ qui ꝑ ſe agere nõ poſſʒ.⁊ nõ
tenet datio. vt infra.e.de die.S.ſi ſeruus.⁊ leges ita. ſi quis ↄuentꝰ
dederit fidemſſorẽ ex his perſoms.ac. Lercio dic ꝙ ſeruus agebat
⁊ vedit fideiuſſorẽ de complenda cauſa. quod iure nouo cauetur. vt
C. de epiſ.⁊ cle.auten.generalu. Itẽ quarto dic ꝙ ſeruus ↄuenit᷑ et
xædit fideiuſſoꝛẽ hoĩem libeꝑ.nõ ienet.vt.j.ſi qͥs cau.l.ſi ᷣuꝰ.ĩ pn.
Dʒ in rnaetit er iudiciũ tenẽt᷑.vt.j.de fideiuſſo.l. cũ fidembʒ. Et
his tribo vltinns mochis legit.cũ ex. Sʒ qᷣd ſi agẽ nõ põt.nõ rõe pſo
ne.ſ̃̊ qꝛ actionẽ nõ habet: H.iunc fideiuſſoꝛis datis tenet. vt infra
n quis cauti.ſi eum.j.reſpõ.nec ob.ꝙ pᷣncipalis nõ tenet᷑. qꝛ nõ dʒ
qͥ iudicio ſiſti aliquẽ ꝓmutit fideiuſſoꝛ dici.cñ pᷣncipalit in ſe obliga⸗
tionẽ inſtituat.⁊ ſi qn inueneris eũ ſic vocari. expoe.i.in fidẽ ſuam
aliquẽ recipiẽtẽ.vt exhibeat.ſic ̊ debet ſiſtere vi veruas inqraf.
c Preetoꝛ ait.ſuos.ſ.pentis patrom. qui ſunt fratres patrom. iteʒ
liberos pꝑentis. qui ſunt fratres vocantis.
dD Eũue.i. adoptiuũ a patrono. ſ.
e locabit.ſ.cum vema.alłs em̃ nõ poteſt.
f NQuo ait. a facit. S. de in ius vo. ſeo ſi hac.S. liberos.
g Alicuius. vt qꝛ ſe in adoptionẽ poſtea dedit.
h Munx. 1 facit. j. de ver. ſig. l.nurus. a. j. de poſtulan. l. j. S. fi.
1 Môð al. ad facultates. ſ. ĩtelligẽdũ ẽ. ñ tñ furioſus ? pupillꝰ. aʒo
k. In ſideiuſſoꝛem. ꝓmiſerit.ꝙ videat᷑ pmitti vſq; ad ſniaʒ. ſi ſim
plicuer ꝓnnttat. vt in actore dici᷑.vt. C.de epi.⁊ cle.auten.generali
ter. et faci. C. xeᷣ fideiuſ.l.pe.⁊.j.de fidem.grece. „ma bhᷣn.
IVat. ſ.ĩ ſem̃.⁊ et᷑ cern ↄdi.gnãli tenet᷑ ex ſua ꝓmiſſiõe.vtĩ ſum⸗/
m Nõ vtrũ veritatẽ. qrebat᷑.virũ veruatẽ.i.dmune intereſſe ⁊ ve
rũ an qutiatẽ.ſ.quã extimaret iudex ↄtineret.⁊ cerie veritatẽ.i.ve
rü mtereſſe. ⁊ cõe.vt.S.ſi qͥs in ius vo.nõ ie.l.fi.⁊ hoc in pecuniari
is cauſis.ſj mn crimĩalib index exiſtimat qñq;.vt.j.de cuſ.re.l.iiij.
⁊ mieſſe venit ꝙ etiaʒ principaliter petebat.vt infra.l.ꝓxi.⁊ ar.in
fra de eo ꝑ quem fac.erit.l.vl.S.vxl. . ss
n Kcceſſu. ß an opellat certam quãtitatẽ ꝓmittere. videt᷑ ꝙ ſic. vt
mfra de pre. ſti. l. fi. ⁊ inſti. de ver. ob. S. pe.econtra nõ vt hic. ⁊ infra
ſi qiis cau.ſed et ſi quis.S.ſi. et facu.S.ſi quis in ius vo.l.fi.

Murũ. ſ. patrom.

4 rit: ⁊ recte nihlominus cum fide⸗

8 ſ Zyue in duplũ. pone ex?èpla de duplo æ qdruplo. vt ĩ actõe furti
ñ maifeſti. ⁊ maiteſti vt iſti. ve ob. q̃ ex xeli.S.pena at᷑.ĩ triplo
da exẽplũ ĩ actoꝛe qͥ maioꝛẽ quãuiatẽ ĩ libello poſuit.vt renʒ g̃naret in
expẽſis maionb.qͥ omm dãno tenet᷑ in wiplũ.vt inſti.de acti.S.tri
pui. Dʒ qᷣd ſi ab initio erat in ſimplũ. ſ̊ poſtea creuit ꝑ inficlatõeʒ? RBen.
nõ teneri fideiuſſo⸗
rem miſi in ſunplũ.
vt infra ad mum.
l. libertus.S. 1. et
ar. J. ð pe. here.itẽ
vemũt.S.cũ pᷣdixi⸗

pꝛo certa quantitate acceſſit.
g Alius.
Jue in duplum eſt actio ſiue

tripli ſiue q̃drupli ſiue tãti eñ mns. ar. . ſ· de fu
dem fideiuſſoꝛeʒ omnino theri di daut ſi deg eo §.
cemus:quanti res eſſe mtelligk⸗ iuiuran⸗ n lue,
p ulus creuit lis? rñdeo ñ
—„ tenet᷑ in plus fide⸗
E, eceſſerit qui fideiuſſorem uſſſor qͥ iudicio ſiſti
AVerit iudicio ſiſtendi cauſa pmiſit. vt. ſ. de in
nõ vebebit pꝛetoꝛ iubere exhibere lit. uf. l. j. An igeʒ
₰ ſii . in eo qͥ iudicatũ ſol
eum. Quod ſi ignoꝛans iuſſerit ex mpꝛomiſu? 1 puto
hiberi. vel poſt decretum eius ante iat. pe.J:5 teaul.
diem exhibitioms veceſſerit: wne⸗ ig uc n hoe
KrIi . 0 qini
ganda erit actio. Sinaũt poſt dieʒ kacnß rei ebeat fide
s Deen e ſorr. iuſſori nocere ꝑ di⸗
exhibitõnis veceſſerit: aut amiſerit uuſſon. gen

ciuitateʒ. vtiliter agi poteſt.
C Aius.
vo pꝛo condemnato fideiuſ
̈ ſerit. et condemnatus cœceſſe
ri: aut ciuitatem romanam amiſe

eo.S.ſi nümos. ⁊ ĩ
lra de v. ob. l.moꝛa

p ſ JYcceſſerit
ſ.ſine wolo
4 culpa ꝓmiſſoꝛis
alioqn 3 vt. j. ſi qͥs
q Siſtẽdi cã.enʒ

iuſſoꝛe eiꝰ agek. Qui ꝓrei q̃tli- dies nõ eſſet atpon
tate euidentiſſime locupletem: vel t. vel ſi eſt añ dieʒ
iñ deceſſit. Tres eĩ

ſi dubitet᷑: approbatum fideiuſſorẽ

iudicio ſiſtendi cauſa non accepeꝛit lex. Prum⸗ gn te
d .. en pcepti nõ eꝛat viu
iniuriarum actio avuerſus euʒ eſſe ennben rebebat

7 tũc nõ valet pᷣce⸗

ptrtu. vt H. 2. . qᷓ Inia ſine afp.l.pe.ſ̊ cur nõ trãſfert᷑ ĩ heredẽ vecretum

vt heres exhibeat᷑.vt infra e ſideico.li.l.cũ q̃ſi.q̃ ẽ ↄᷣ. vñdeo ĩ heredeʒ⸗
dz trãſferꝛi vt ei poſſii.vt ibi.nõ vt noceat. vt. Beoͤs caſus eſt qñ pᷣce
pu. vt pꝰ.x.dies exhibẽt᷑.⁊.j.hoc tpᷣs vcceſſit. in q̊ͥ cãu ẽ idẽ qð i pᷣmo
Dʒ qd ſ. cceſſit vt dixi añ diẽ exhibuõis.cũ tñ certũ eẽt.j. diẽ exhibe
ri nõ poſſe:rũdeo hoc factũ duo hʒ in ſe.diẽ.ſ.⁊ ↄditõeʒ.ſ.ſi tũc viuat
ex eo Sc ↄdinonale.ſtatim dʒ agi.cũ certũ ſit iã ↄditõeʒ nõ extuurã
culpa ſine moꝛa ſua pᷣcedente.ex eo o in diẽ dʒ expectari.⁊ hoc pᷣualet.
vt.ſ.ce ver.ob.l.in illa.⁊.l.cũ ſtipulatꝰſim mihi a ꝓculo.⁊.l.mſulã
Item qᷣd ſipmiliſti mihi ſtichũ.⁊ ſi nõ dares ꝓmiſiſn.x.⁊ añ moꝛam
moꝛt᷑ ſtichꝰ an teneris ao penã. vicʒ ad.x? videt᷑ ꝙ nõ vt h.vt infra ſi
qͥs cau.l.ij.in prin.vel forte alind eſt extra iudicia.vt infra de ver. ob
li.l.i illa ſtipu.S.ſi kalẽdis. Lerciꝰcaſus ẽ planꝰqñ pꝰ moꝛã deceſſerit
x Liuitatẽ.q̃ eſt moꝛs ciuilis.vt infra de contra ta.l.j.S.filiũ.
ſſJ vo ꝓ ↄdemnato. quidã libri hñt pro nõ ↄdemnato. ⁊ tũc pla
na eſt luttera.qꝛ poſtea fuit ↄdemnatus.ſ.poſtꝙ; debui exhiberi ſiue pꝰ
morã.vnde fideiuſſor tenet᷑.⁊ dic ↄodemnatũ in aliqua cauſa crimimna⸗
li.vnde ſaltem relegationem eſt paſſus.vt infra ſi qͥs cau. ſed ⁊ ſi qs.
in prin. non in eadẽ de qua ↄuemtur.Alij habent ſiue nõ.⁊ tũc dic ꝓ
odemnato.id ẽ ꝓ ↄdemnando.⁊ ſic tpᷣs ꝓ tꝑe.ſic.C. mfam̃. ſi poſſi
doneum. Ael dic ↄdemnato nũc.ſcʒ poſt moꝛã exhibinomis. ſecus ſi ſu
it ↄdemnatus tunc quando fui fideiuſſio facta.qꝛ tunc nulla eſſet fide
iuſſ o.ſicut nec in ſerno.vt infra ſi qͥs cauni.l.ſi ſeruus.Item ſecus ſi
ante moꝛã.etiã poſt fideiuſſionẽ fuerit ↄdemnatus. qꝛ tũc exceptõe de⸗
fencht. vt.j.ſi qs cau.q̊ ⁊ ſi qͥs.que eſt ↄtra.⁊.S.l.ꝓxi.t ſic patet ꝙ
cũ nõ ⁊ ſine non idẽ eſt caſus.⁊ parũ aut nihil differt a ꝓximo ſuꝑiori
caſu.in fi.vel dic ꝙ hic ſanſqedit iudicatũ ſolui.⁊ dic ↄdemnato.id eſt
ↄdemnatione.vel vt prius diximus.acccdur.
Mnm ꝓ. euidenuſſime. nota ꝙ q̃ mamieſta ſũt.i.notoria ꝓbatnõne
nõ indiget. vt infra de ac. emp.l.emptoꝛẽ.m fi.j.reſpon. ⁊ infra de dᷣ
te prele.l.j.in fi.⁊.C.de accuſa.l.⁊ quidem.
u Locupletẽ. nec foꝛte negabat locupletem. ſ̊ tñ nõ recipit eũ.
x Dubitetur. hic nõ ſufficit ſola negatio.vt ałs. cũ ſit pᷣſumptõ ꝙ q
libet ſit ſoluendo.vel hoc.vt vetur actio miuriaꝝ. ſeo qͥdã diſtinguut.

tm̃ caſus ponit hec

.

CLeR

—
4

l

W . 6 7 — S

uin
ge. 0.l. j. F. ſi frater. lon
ant vnlt admitti aliquis tanq viues. æ pꝛobat. vt hic ⁊.f.æ priulle. Item vt infra ve colla. bone Teſoig n venit amicus ꝓ reo. Ginn
e ſi ccnczes⸗ 1 aur vulterafarrnncenann ns derr us 5 Ernoent ml Cn⸗ in ius vo.nõ ierit.l.j.ac.flo. nig
eriate ve inſti. æ excu. tuto. cuꝛa.S. lem ꝓpter. r ad al s oierk aus Conuemre. ſ. quandoq;. accurſuuuuis. aie,
lber nore reſun mmtelliar qno ad mores. vt infra de lega. ij. l. cã w In ptate ſtipulatoris. unmo videt in pmiſſoꝛis ptãte. vt. . de Mini
qmdam. accurnus florentinus. l

veꝛbo. ob. l. qcq WWlln
2 Qualber. als

.. . n ön. qᷓ ẽ 3. li rſe
ſ „ m. . eceſſita 5. ſpa vlſr in
ar ins quelbe. poteſt: qma ſane non ſine quali⸗ nſ c i ir Si lein mctcſoer e Hut⸗
no vil. als ſinend bet iniuria eſt duci in ius eum qui tem ſatiſda li on ſit: p actoꝛe vba ini Ninſen
tiber. et nora nu ſanis idoneũ fideiuſſoꝛeʒ vet. Seo ſatiſdatum pꝛo re mobili no :d7 etemmr. vr bic. ſptigfk
inriã eſſe trahi ali/ Hõ nõ ſit acceptus ſona ſuſpecta ſit: ex qua ſatiſda⸗ als reus ſp nega eitbeg
quẽ idebue ad us. ? lpe fideiuſſoꝛ gun no it acceptus P ſideratur. apud officium ret. vt. . ve vbo. maſu
vt h a. ſ. ve imnur. tanq de imuria ſibi facta queri po no venderamr. apna ofſcin x⸗ ob. ini ſti. F. ij. et inite
l. imuriam. S. ſi qs . Aulꝰ. ponmn vebebit:ſi hoc iudici ſ. edett : Euai i i. ſnien
turiã. 7.l. tem /Tera. S ſdatio vet. vel lis finẽ? Ael venoenõ eſt mora
Retabcon. SF.n — Votiens vicioſe cautum vel vnec vel ſatiſdatio et. vel oe nã h̊ dz æe diſior nllirt
—, guns libelli e.l.i 4 ſatiſdatum eſt. no videt cal-⸗ accipiat. r. hia. eur ißa i ninnn
c wWo. Arecnd moꝛ meus. anii veb ſatiſdatum. — P Edie ponenda in ſtipulatio iarboluoeiime kug
Pryvi otiens. Unmn vel! — 1 „7 tõis. ibi aut era iinri
Nee 12 4. aeeen ideiuſſo: u pia. — ne ſolet inter litigatoꝛes ne⸗ Prze bt auk eret npele
Plum in mnlite vel — egatur idoneus: H̊ dica mire.ſinon cõueniat. pedius putat qũ pfecte ſtipula iS
imnoꝛe b ſerno da⸗ non negatur idonen in poteſtate ſtipulatoꝛis eſſe mole tõs Fm. y. vnde ntn
10 ꝓ ſideiuſſoꝛe. et. ¶tur habeꝛe foꝛi pꝛeſcriptõem.⁊ me poteltat ndiceſt 5B fauet acion ibt ii
ideo er integꝛo ſat Oruat petitoꝛ ne iure foꝛi vtat᷑:vidẽũ rato ſpacio cæ hoc a iudice ſtatuen reo. cũ ſtipulator one,dt
dandũu eſt. vt infra vernto? nemren 47 diuus pi? do imulierem adhibet ad rbuit aptius di⸗ ofun
eo. we dre. . j. a. X. dqum eſt quid iuris ſit: ⁊ diuus p· ND vicck cauere. Sdy mſievr w g⸗ ie
fi ſeruus. t noꝰ pomponius lib. epiſtolarũ refert ſati dandum. nõ videt cauere. S l. veteribo. Eleil ͤat
nõ refert an ali⸗ lib io digeſto. ⁊ pa nec miles: nec minoꝛ vigintiquiq; oic. aut agebat q⸗ Ccoen
quid nõ fiat vel iim 7 maꝛcellus lb. teꝛcio digelto. anms probandi ſunt: mii he pſone llbet de certa die en
uA mnus bene lit⸗ ſic jpinia. libꝛo quarto queſtõnũ coꝛne anms p luNr ponẽda. ⁊ tüc obo 6
Re enen it ſio pꝛoculo reſcripſit, merito peti in rem ſuam fideiubeant: vt p ſuo unet. . ſ cer. e. nnmi
beue Moi ſi. j. rñ. T infra ad lem ſideiuſſoꝛem pꝛocuratoꝛe. Quidam aiunt.etiazʒ l.cñ qui. ami nł inſeu
velk. ꝙuis. S. ſi c toꝛem recuſare talem ſi i kö fiünni lis petat lus. ⁊ tunc qo h̊ n.
nenit. t inta 4Sed ſi als cauere non poſſit: pꝛe ſia maruo fundus walis petatur giert aur ali m. “
uſch necn 3 dicendũ eſt ei: non vſurum eu pum mn nam fideiuſſuraʒ mu neli⸗ nanr bbeinet in luk ln
ius vo.no v.l. . x ſegio.ſi conueniatur. Si necclſi-⸗ SDi ſeruus interueniat: qui ante Jp. Fren adh keu
xe adop.l/ij. S. da⸗ ſaria ſatiſdatio fuerit: ⁊ non facile ꝙᷓ nllenuen greiniar naciglir iudi vit non npu Kemme
ta. .“ 15 vhbi cõỹ . Eduũ ctoꝛi: latoꝛi ſit creden⸗
cI¶ ſideuſ⸗ poſſit reus ibi eam pꝛeſtare vbi cõ catum olui keeuraſ actoꝛi. Won ſr wmfhcn, —
Saur deo miut uenitun. poteſtaudiri: ſi als eiuſ vrex inegrocaueakt. AMinori ; c Hir oriite Ui
balur. quo ad ack.¶gem pꝛonincie ciuitate ſatiſdatio⸗ munrigumcg anci ren ed e: mutiar ase miͤi
ut meinat. pre nem pꝛeſtare paratus ſit. Sin lortaſſe 7 mi c e inp nz I„ tio. aut ex certa e
ſcriptoez fon. ꝗ o gt ſariſdatio voluntaria eſt noni Si fideiuſſoꝛ iudicatuʒ ſolui ſti ſcia. a tũc mim t
locum. cũ bi otra⸗ alium locum remittitunec enm pulsatoꝛi heꝛes extitit.aut ſtip ponta. ci ertme mnelt
her ſe oblago im verd,od it dihnlen en⸗ amplus d
Jo. 7 330. mra e ſſti nõ poſſe. vt.j.ce verb. ob. ita ſtipulatus.in ꝛin. que eſt contꝛa.
denmnenn acturlu Aoreniugnns nlegio. vt. 3 ns e quoſdam. ſtatur illi oſtinctiom eo adanto. vt ſi per erro⸗ 1Znnt
e¶Kecuſare. qꝛ pro non dato habetur niſi renunciet pꝛimlegio. vt. 35 non onnttant᷑. udex poſſit ſupplere vr hic. Alij drcũt hic ſtipu nmaga
ſi qs in ius vo.l.. Sed ſi no renunciat. ⁊ ałs caueri nõ poſſet. vebet gnn furſſe factam pꝛeſente iuchce. ibi eo abſente. Lu dic mil ob⸗ mumultone
ei predici vt hic. Sʒ an pꝛedictio faciet ei Rimdrin eio ne⸗1 5 Rare cum vn prus oirt, bicioquat we ollcorain an enm gues⸗ in
at. ſecus ſi reclamet a dicat. immo ego vtar. vt ar. j.nau, ca. ſta.l. j. in ipſa cõcepnoone ſtipulanonis. Item adhuc nõ ſtipulatons dicto. Kigal
item ſi. ⁊ infi a de edili.edicto itaq;. rate a iure impoſita p̃ſta⸗ ſeo oſuetudmi in quem ſcilcet diem oſuent caueri vider ſtandum. 1t
Srneceſſara. neceſſari vi qr ex neeeſſirate a iure moſita vt infra de dam. infec.ſi finita.in prin. que eſt contra. Quidam di⸗ 1 A
tur. æ pone exempla eius. vt infrs. e. de die. S. utoꝛ vſq; rlene. ſn ale in dam. infect. vt ſeruet᷑ qð ibi dicit.tu dic vt.S.ſ.ꝙ h̊ de lſengn
Aoluntaria autem poteſt dici, cuʒ plures ſunt intoꝛs. æ vnus offert dulecꝛqs logt qne in orentbe ſtipulatõis erat. vbi ſtat᷑ dicto ſupula⸗ 5 Qnl
alij ſi vult ſanſdare. nullus emm cogit᷑. vt inſti. x ſa.tu. . . Ytez in d ßſi numn bren elo vellet. iudex tẽperat. ibi de eo qd duduʒ lin⸗
dicialis vt ve rato vel ſiłis. ſi fiat ex ↄuemne. vt infra rem ra.ha. in⸗ aſke vent in dubm. Sz in quo moderabi: vic dando diem p.xx. (An
terdum. Itẽ cũ vendo rem ⁊ ſpote me obligo vt fideiuſſoꝛẽ dẽ.vi infꝛa mnltaribo vt. J. ſ q can.l.j.⁊. .x vbo.ſig.l.iij. Item in dando di ſp .
e enict. I. emptoꝛi. S =ð ,5 3 bello. vt. . de lit. ↄte. auten. . lato edri
nit. vi infra ſi quis cau.l.ij.S.ſi quis tamen. ? infra. l. de die. §. diat oſtea udex ſtatuere velit diem ad aliqmio 2 ptes diſcoꝛdant? Fn: ictint
T. C. de ac. ⁊ ob.l. ſic.ĩ pᷣn.⁊ inſtide ex. tu. S. uẽ mia. m eo ꝙ ibi dicit aeen aber loen bir o poneda. l. Rarndag uae.
affectate Kc. „. Ij- n& ami L n mulierem. pꝛobandi ſunt. quia mulier velleiano iuuatur. lnſ
b Si ſanſclatñ. offcin. i. apo officiales. ſie no ſahec nilr d⸗ luſnve kgennko.enz unles ſeuſaris ſolicuuchne ſue militie. vt nt
tionẽ rei in q eſt ſuſpectꝰ auferti. vt inſti. de ſuſpec. tu S. .Tr. zics. C. loca.milues. Itẽ eccleſiaſticꝰ vi clericus ſolicimchne ſue eccleſie Mi⸗
acin uun Rem nodthus tae dctider de ma w ennd. Hrn antennto N iml kutoe Sdusendt anen tr ee ale
ſenel i hane eechen mali moꝛes quos modo habei. vt inſti. mnoꝛ beneficio eians. vt intra ve fideiuſſ.ſi tinus a ſeia. 2 ſcit 20
ſunſpec. tu. 5. fi. Nem g rl male ſecent. vt j v accu. ſi cni. . hiſar. Por Dnrr ronm ins dicitur quo ad vtilitatem ⁊ commoditateʒ Fing
1 Secerit.1. in anumo. ſic inſti. e vſucg. in prin. tãda. de pᷣ 2 wnnnm marni eſt. vt inſti. qui. ali. li. in pnn. Sed q̃re ꝑreſta NW
Saulano. jcl. Ke in en on S S erf Firato dt . rur hic ſatiſdano indicio ſiſti.cum ambo dicant᷑ poſſeſſoꝛes immo⸗ fnon
aſtat.e alia ꝓbo.vi. S.v offi.pᷣ. eng. con. . noge e. l 4 eſt Z. ſo bilium ⁊ maritus ⁊ vxoꝛ ratione huius fundi.vt infra eo.l. ſcien⸗ r
ꝛã iuchce vk coꝛ⸗ laee rrtabete Nſecet ſic 310. bt. dum. S. ſi fundus. que eſt conma. Solu. hic zueniebatur maritus. ſotr
Encncien kuan. lolut. matr.. i enn wẽ. S. ſi aũt. in fi. 1 n⸗ q wlo vrſijt poſſidere. vel dic ꝙ hic ſpomte init non coacte. vel dic N
Fa E up. teün pacdr, nu Jrem vr. E, w olter tol. l. j. S ſuꝑ peculio⸗
fra de ap.l, imꝑatoꝛ, in fi, Item vt. , de aſſer. *

bic dubium erat, an eſſet Meslig cum & boc ipſo fundo ageretur

M

wmaäſhten

Wen

nſekſe
luz
Ma hr
ere
mirü⸗
n ſlag
läͤnnt
lus imff
Gici miͤfi
Tuncohnni
fogſtyt
i
on
luel ſi anch
n hſtdſi
mganti
ntuat des /
haler ſnge⸗
o. aut ere
ſinain
r eujet,
uta dian
Et anpies
nvecknt.
NA*
naihieſhn
Lunc mi ob⸗
1t imter ges
Alarons dan
ck ſtandnn.
1. Qudenn
rt. 5.gir
k dict ſer
Teogöun
ndodeng⸗
in nhn
c
funt 6.
aint N
Gslid.

Vewiudt :.

ienmiuft/
aln z
lH

Onmnoutue
S

Cus iip
e ſie⸗
nn
r. M
in

1. 5

ides latiſdatoꝛ. ibi aũt æ alia re oↄueniebatur maritus vł vxoꝛ 1 Impetrare.ſ.remitti in municipinʒ. niſi iuret ibi poſſe.⁊ alibi nõ

mediam approbo. D”UMU ä poſſe ſᷣm pᷣmum caſum. ſᷣm alium planum eſt.ac.
q Si ſeruus.ſic conſtrue.ſi ſeruus interueniat. qͥ fideiuſſit in⸗ o a4 Rbiurro. ſ. velegato.
dicatũ ſolui ⁊c. ſuccurrendũ eſt acton añꝙ; iudicm accipiat᷑.i.añ p Judicibo.oꝛdinariss
ꝙᷓ lis ↄteſtet᷑. nã poſtea nõ audit᷑.vt.j.d ꝓcu.l.põpomꝰ.S.ratt. q Appellaꝛe.appellatur a ſnĩa arbitri vi h.⁊ ſic ẽ ↄ.C.de aꝛbi.l.j.ſo.
rYr Abinori. p⸗ ſpãie eſt H̊ vt dñt.

lec vber ſ. ficeiuſſoꝛi. ex integro cauendũ erit cã facere. Mã ſicnõ ẽ ↄpellẽdꝰ iura er we
ris a fac.igno.l. Tutoꝛ ⁊ curatoꝛ vt rem ſalumm re.alibi ſe ꝙᷓ eo loco ſatiſdare ñ poſ pelllatõis. Tu dic.
egnla his ergo foꝛe pupillo caueant: mittendi ſunt ſe: qꝛ ſi rome nõ põt. pluribo aũt lo An. rergpegntl
ſip alio fifeibe in muuicipiũ.q; meceſſaria ẽ ſatiſ⸗ cis poſſit: cogi᷑ piurare. Hoc at ſano arburo. qõ
mr. vr hie von⸗ gatio. Itẽ ve reſtituẽda dño ꝓ⸗ inqpetrabit᷑ cũ iuſta cꝗ eẽ videbi’. ve P. vi tuciate
qui tales accepe⸗· Pꝛietate. is cui vſufruct. datus eſt. qd eĩ ſi cũ eꝛat ĩ mũicipio: noluit ca an bodie poſſit ap/
rint fideiuſſoes Iſtem legatarius vt caueat eui-⸗ uere: B caſu nõ dʒ ĩpetrare:cũ ꝑ euʒ pellari ab arburo
rone erin iun cta pereditate legata reddi. quod ſteterit quo minꝰ ibi: vbi veſiderat copꝛomneruo ſine
rit cum damnuz amplius ꝑ legẽ falci. accepit. Heꝛes ſatiſdaret. Qao: vioꝛ qð ſic: qꝛ
vnare velint. vr ch vt legaton nomine ſatiſdet audi „ g Biug. Golin no gigells,
ciian rrnt. endus eſt: vt in municipiũ remitta Rbitro ad fideiuſſoꝛes pbã⸗ batr᷑. a hec erat rõ.
in ni. Seo ioh. H tur. Plane ſi miſſo iã legatario ĩ dos ↄſtituto. ſi in alterutraz vt. o.l. e arbi. bo
ponu caſum an poſſeſſionẽ. cñ p heredem ſteterit: ptem iniquũ arbitriũ videar. pꝑin⸗ bea r ar
doneu naeingo gquominꝰ caueat. heres poſtulet vt ge ab eo atz a iudicibo aſpellare lyʒ. appellat. Sed vrco
ro.ſ qund m en poſſeſſione vcedat: patumq; ſe ρ abarbitrop p Aul?. Ts naltik. dnee
1 eient Faiir dicat ĩ SHSõ cauet: ſpetterl . rriſtnn fideiuſſoꝛes.ꝙ loen appellat. gir.o
ergo poni vt pr⸗ non debet. Biuerſum eſt ſi ſine cul ꝙ pletibo hñdi ſt:cũ potueꝛit qꝛela a⸗ æs. qñ nata erit ſe
vonn. uu pa aut wolo heredis miſſus ſit ĩ poſ pud oↄpetẽtẽ iudicem veferri. Qui Bscecee e⸗
indicatũ. 1. ſile leſſionem. JYubetur iurare ve ca ex cã impꝛobat ab arbitro ꝓbatos ri ad cam iſtam. cũ
iuſſeꝛat indicauim lummia ne quis verandi magis ad/ alios impꝛobatos ꝓbat. Multoq e a ke rej
alle ee e ſe uerſarij cauſa foꝛſitan cuʒ poſſit ro mag ſi ſua volũtate accepit fideiuſ⸗ 65.1. nec ecb S.ſe
nunt locovnius me ſatiſdare in municipiũ euocet. ſoꝛes: ↄtentus his eẽ ebʒ. Oꝛ ſi me 5 Nlege⸗ mmi a
genn ae. Sec quibuſdam hoc iuſiuranduz; dio tpe calamitas fideiuſſoꝛibo inſi unhucmergerl m
eſt extincta obuꝛ Te calumma remittitur. veluti ꝑʒen gnis vył magna inopia acciderit. c lt ſniam appellari
gatio mier os. tibo ⁊? patronis. Sic aũt iurare ⸗ cogmia ex integr o ſatiſdandũ erit.· . aöen Troaus
leniare fiche⸗ betq in mumicipiũ remittit᷑. rome N8. uI Apia. vi. . w ap. re.l ij⸗
quo ſi idẽ. . ſe ſatiſdare non poſſe: ⁊ ibi poſſe qᷓ Vlianꝰ ait.ſi añqᷓ mandarẽ ⁊ eſt rõ qꝛ in ncu⸗

pali fit piudicium
circa executõʒ bene
vel male faciendã.
Item iõ iudicat qꝛ aliter in negocio pᷣncipali ꝓcedi non pt. Vel dic in
hac queſtione eſſe ſpãle.vt poſſit delegari. vt in cã in ime. reſti.vt.C.
vbi ⁊ apud quem in inte.reſti.m.il.ſi.in fi. Vel velegauit cu inceperit
abeſſe. vt ⁊ in mero unꝑio.vt.S. of.eius cuii mã.eſt iu.l.j.S.ij. Vel
qð eſt veri.̊ non plene.ſj ſummatim cognoſcit᷑.vt.ĩ. vt in poſ.le.ſi

u Ex integro.
nota iterũ caue
ri ex cauſa. vt B l H
⁊ infra.e.l.ſi ab arbitro.in fi.⁊. infra vt in poſ.le.ſi is a quo.in
ſine.a.l.ſequenti. ⁊ infra de op.lega.l.ij.⁊ ſupra eo.quotiẽs.⁊ i⸗
fra de pre.ſti.l.pꝛetorie.
x Zutor.neceſſaria.qꝛ ex neceſſitate preſtat᷑. vt inſti.de ſatiſda.
tu. ⁊ cu.S.qͥbo ↄſtitutiomibo. crabt teſtamentariũ tutorẽ ⁊ datũ ex

poſtulat remitti:idq; ſe nõ calũůnie tibi vt fundũ peteres ſatis acceꝑis

mquiſitione. vt in eo. ti-S. j. 7. S. ij. 7. . e teſta. tute.l. ĩ tetõ. 118 a q. poſito caſu qð ſpalii ſint legata. Appellat᷑ q̊ a ſnia arbiin. ¹.
xy 9 Item de enat. le⸗ ex Rcane⸗ preſtat᷑. vt. j. vſufru. elegati. vt H. Idem ſi ex neceſſitate fueꝛit electus in locum recuſati. vt
quẽ ad ca.l.j. in prm. ⁊. S.j. . ij. .iij. ⁊. S. habet. C. iudi.l.aꝑtiſſimi. ⁊.l.fi⸗ IJdẽ in epo electo arbitro.vt.C.e epi.

audi.l.ſi qͥs ex ↄſenſu.⁊ autẽ.ſi qͥs liiigannum. vel illa aui.loquit᷑ qn

lem legatarius.reddi qð facẽ dʒ.vt.C.de pe.hꝛ.l.ſi.ciꝛca pᷣn. In-7 gn.
Bem leg maanar eE vt iudex cognouit epᷣs.⁊ ſic pomt᷑ ſuꝑ.l.epᷣale.

a Aceperit.⁊ hoc fieri œbet.vt infra ſi cui plus ꝙ; per.l. falci.

I.j. in puncipio. äü H
b Surucer. heckete die vl aditõe qð facẽ nccẽrio dʒ.vt. . vt le. x ¶ A ab arbitro. id eſt indice elegato ad hoc.vt diximus ſupꝛa.e.
ſidei.no.ca.l.j. titu. l. ꝓpxi.

¶Duerela.i.appellatio.ſj quis eſt ↄpetens? E? delegans ad quẽ ap⸗
pellat᷑ a velegato.vt.C. ve ap.pᷣcipimꝰ.S.hoc ſi appellano.⁊.j.xæ ap.
l.imꝑatoꝛes.in ſi.j. N. Item nota hic aliquem axpꝛob 9
repꝛobat᷑.vt..furn aduer.nau.ca.ſta.l.j.S.penul.a.. ad mace.l.ſi
Ciui ex cauſa.ſ.quali q̃li. M „ „
vAbagis. ſubaudi quã. ⁊ dic acceꝑit.id eſi accepiſſet a pᷣnapio a ſi⸗
ne arbitro.
x Inſigmis. i. magna. .„2
y Ex integro.q̃ em̃ de nouo emergunt auxilio indigent.vt.j.æ int.

c SPlane.caueat de pꝛeſtando legato adueĩente die vel ↄditõe.
Mõ ce bʒ. aut &̊ ibi ſatiſdatr᷑.aut a poſſeſſiõe nõ diſcedet᷑. nec eſt
ð.j.vt ĩ po.le.ſi peciũie.S.fi.q;ꝛ ibi ſine wolo heredis fuerat legata
rius miſſus in poſſeſ.vt h̊ ſubijcit pᷣm Jo.vł ibi nõ petebat᷑.expẽ⸗
ſe et ſunt reſtituẽde miſſo.vt.j.ð dã.infec.ſi finita.S.itẽ videaꝰ.
e Jubet᷑. e calũnia.ſiłe.j.v edẽ.ſi qͥs ex ar.S.exigit᷑.⁊.j.de iu
reiur.l.iuſiurãdũ.S.qͥ iuſiurn.
f Remittit᷑.i.remitti poſtulat. ſi.l.nepos ꝓculo.
g Mõ po ſſe.ſ.ↄmode.vt.S.e.ſi fideiuſſoꝛ.S.ſi nccria.⁊.j.de v.
h Eo loco. q poſtulat ſe remitti. videamus. S. ſ nec.
i Cogit᷑ ꝑiurare.i.cogẽt᷑ qð eẽt iniquũ.vt infra de in litem iur.
k Hoc at.ſ.ꝙ iuret ſe ibi poſſe ⁊ alibi ñ poſſe.⁊ ſic hec dictio hꝰ
refert᷑ ad ꝓxie dictũ.vel dic referri ad id qð dixit.S.S.tutoꝛ ac.q.d.
hoc qð poſſit remitti in municipiũ eſt verũ ſi iuſta eſt cã.alioquin
non. xet ponit exemplũ qñ non eſt uſta cauſa. M
Impeirabitur.ab eo cui cauetur ſᷣm primũ caſum. Im alium
ipetrabuur a cauente.
m Erat.pꝛimo ob hoc remiſſus.

Rhef rlege pꝛetone. a.j. cæ pe.here.ſi quo temꝑe.⁊..lœ arbi.non
diſtin. F. iij. sl
3 1 Alianus. pone caſum in ꝓcuratoꝛe actons q egi ſine mãdato
cuiꝰiudicium eſt nullum. ſ ꝑ ranbabinonem oſirmatur. vt h̊
⁊ infra de iudi.licʒ.Item dic ꝙ recipit ſatiſdatõʒ iudicatuʒ ſolui. quã
pᷣſtabat olim etiaʒ ſuo nomine ↄuentus ⁊ actione in rem.vt h.a inſti.
Tx ſati.S.j.licʒ hodie,nõ ita vt inſti.eo.titu.S.ſed hodie.non aureg

ac.l.de etate.S.ex cauſa.⁊ infra vt ĩ poſ.le.ſi is a q. S. fi. 7. l. ſeqᷓn. ⁊. I.

C

Q ν taH 4

– „

. nm 1 1 &

