HaI48_fol-1
author: Justinian I., Byzantinisches Reich, Kaiser

”c

S

*

N 12 45 11929607 021

nuuunnunauuunpmuno an ⸗

*

=

,

.
7
4
„
„1
.
.

Cing en
iliu it⸗
. tn
Airtiah
iſecalhn
s,in
eg lusd
Wuſ obe
rci
Uosunat.
omn. O
inine de
tticut rt lia
rt ſon
Gl.
ſea ue
nn t rn
Uuns mttas
tebuttel
Gter wi
Cguter we
rin Filr
ſiß erconnn
Urmmncict,
aktus. 4
(s meplin
Gfengou
goracs
) Gn
öboſtes, 1
Aſns gt
thonſonper oe
Smad Poſin
ummonumrt.
hnnigusſtum
Ntbengnton
(Aunfond
uemech t.g.
0WAſenuqn
htotulbein
Moumlirerc

Rtmoca trn
Tiſe
1 rant

„*

AM nomine wmini amen. Impatoꝛ quia impat ſubditis
4 YJuſtinianus. a patre iunſtino. vt invi. de wna. §F. eſt 2
aſiud. ꝗ in vcre. diſ. xvj. c. habeo libꝑ. dicat᷑ ꝙ fuit filius
Conſtantini.ſ̊ exauch ꝙ ideo ibi appellat filiꝰ conſtantini qꝛ ſuc-
ceſſit ei in regno.vel dicit᷑ a iuſticia quam coluit ⁊ colendaʒ
ſpᷣditis iniunxit y 1

vt. C. ve ſum.
tri. ⁊ fi.ca.le.j.
Lc.
C Lelſar. 9 co⸗
ſare Auguſto q⸗
libz imꝑatoꝛ dẽꝛ
ceſar. hec placẽ.
vel qꝛ de ventre
mris ceſus ſuit
vel qꝛ ventrem
mris fecit aꝑiri
vᷣt videꝛet locuʒ
in q̊ ↄceptus funs
vel ab euẽtu. qꝛ
ceſariaʒ deuicit.
ſiẽ ⁊ alias płes

2

In nomie wmini Jheſu xpi:
Impatoꝛ. Juſtinianꝰ Ceſar
Flamꝰ. Alamanicꝰ. Gotius.

ꝓumcias. vt in 5 5 98.
aut. æ he. fal. Francꝰ. Germanicꝰ. Attic?.
ee ina⸗ Affricꝰ. Elandalicus. Pius.
bes flauꝰ dic. 1 Felix. Inclitꝰ. Elictoꝛ ac tri
ul ens ſ hohes umphatoꝛ. ſp auguſtꝰ. Cheo⸗
Dos wuien philo 7 Boꝛotheo viris illu⸗
e Pius. a pis ſtribo ⁊ anteceſſoꝛibo Salutẽ.
antonino. onis ——
Imparo⸗ bi BAMnem to⸗
1gaut. vt h. && 9 061
ceteꝛo.S.fſacimꝰ reipub.
col. v. noſtre ſan⸗
f kei dense ctionẽ iam
animi. vel ꝓpter
dinitias młtas eſſe purga⸗
js babit vel qꝛ tam ⁊? com
ſer⸗ mung poſitam ta
Poetius. Felix in. uiij. libris inſtitutionum ſen ele
nãqʒ ren cogn⸗ mentoꝛum ꝙᷓ in libꝛis. l. digeſto⸗
mnnn ne. rum ſeu pandectaꝑ: necnon in li⸗
geſtis magniſt⸗ bꝛis. xij. imperialium conſtitutio⸗
cis.vel in glona num auis amplius qiᷓ
Gebganornare num quis amplius qꝙᷓ vos cogno⸗
hbh ictoꝛ. m — õ
lugaw hoſtes. Triũphatoꝛ ptꝰ victoni vel in capiẽw hoſtes.

k Auguſtus. qꝛ eius vebet eſſe ꝓpoſiti vt augeat imperium. li⸗
cet non ſemper poſſit. ſic æ⁊ matrimomium dicit᷑ indiuiduum in⸗
qᷓtum ad ꝓpoſuum vt inſti. æ pa.po.in prin.ſj tñ qnq; ſoluitur
matrimomum vt. C. ve repu. l.ↄſenſu. in pneſic ⁊ iuſticia tribuu

vnicuiq; ius ſuum ꝙᷓtum ad ꝓpoſitum vi. utu.j.l.iuſticia.vł

.

dicit᷑ ab auguſto octauiano nepote ceſaris.
¶ Anteceſſoꝛibo.i.vctoꝛib legum.qui alios antecedunt ſcien⸗
na ⁊ monbo. vt.C. de ꝓfeſ. ⁊ me.l. magiſtros. a. j. q. j. ca. viliſſi⸗
mus. ſic nota quod hec cõſtitutio eſt Juſtimani. ſed quomodo
cum totus liber ſi iuriſconſultoꝛum. N. cum ex multitudine an⸗
nquoꝛum libꝛoꝝ compilaſſet ꝗuſtinianus primo codicem. ſecun.
w digeſtum. tercio miti. vt inſti. in pꝛobemo. S. omnes. 7. S. cun⸗

q;. opus erat trad modum legendi dictos libꝛos. quem tradit

hic. ſic poſt digeſtũ facta fuit hec ↄſtitunio.licet ponat in ꝑn?

m Salntem. 1 hanc conſtitutionem.

1 Te Anem ſancnonem.dici᷑ quancq; ſanctio que
H libet imperialis ↄſtitutio.vt.C.d no.co.com

po.ibi colligentes vo in vnam ſanctionem aæc.
qũnqʒ illa tm que penam impomit. vt inſti. ve re.
di. S. ſancte.tercio dᷣ totius iuris ↄpoſitio. vt
B hic. Et ꝙ dicit omnem totius reipu. noſtre.i.
totius imperij quod eſt ſuum.a res in eo contente ratione iuril⸗
ditionis vel ꝓtectõis vt hic non ꝓpꝛietatis ſm. H. Sʒ Ad. etiaʒ
Apꝛieiatis argu.j. væ na.reſti l.queris.ſed fauoꝛe ingenuitas eſt
ulud. Item ꝓ eo. C. de quadri. pꝛeſcrip.l.ſi.in pᷣn? ſed expone vt
ibi. item ꝓ eo.j. euic.luti.⁊ de rei ven. Iteʒ ſi verberatum. SF.
pꝛeteres. ſed illud fauoꝛe militie. ſed et aliqmid dat᷑ poſi. eſſoꝛi ſic ⁊

in libro regum. Hoc ius regis erit predia veſtra dabit militius
ſuis. filias veſtras faciet panificas.vel rõne velicti poſſeſſoꝛis ſunt

bec. Item pꝛo eo. C. cæ ven. re. fiſ.l.j.lib.x. ſed illud ratõnæ ꝑtis.

ſed ibi dabit pꝛecium cum ſocio. Item nota ꝙ reſpublica multas

habet ſigniſicationes vt nõ.in aut.e here.⁊ fal.in pn?

„ QAurgatä. e
tatiba 1 ſiłibo etiti⸗
am mutilib. vNt.

„W ₰△
4 . M .

ęæeo. oↄfir. S. tollẽdis
p Lompo ſitz. i.
̃ ppendio poſitaʒ
6 ab alijs adinuen
tam licet ſparſim
poſitam. at ꝓmul
gare ẽ de nono oſti
tuere.vt inſti. in
hemio. S. oĩs vo.
q Inſtitutionu.⸗
qre hec noĩa habe⸗
at dic vt inſti. in

ſcit. Et quidem omnia que opoꝛ⸗
tueꝛat ab initio mandaꝛe: ⁊ poſt

omnium conſumationem factam pobe:S igumr.
libenter acmittentes diffinre weran kb qar olpu
iam per noſtras oꝛationes tam in rar hes küuna
. P aan un ſe otinet ⁊ qn di
greca lingua ꝙᷓ romanorum quas eru 00 vndnch
eternas fieri optamus explicita imt collectum in ſi
ſunt. Sed cum vos ⁊ omnes po⸗ n ins feepir.e
ſtea pꝛoſfeſſoꝛes legitime ſcientie .Ses cum omia.
conſtitutos. etiam hoc opoꝛtue⸗ Brcrs di4 pan.
hug t q55 7 totũ.⁊ dten.
rat ſcire quid * in quibus tem⸗ q ẽ vctrina qꝛ vt
poꝛibo rradi neceſſarium ſtucio⸗ nñ eſt toriꝰuris
ſis credidimus: vt ex hoc optimi etrinam demet i
ſe ᷣm Joßh̃. notꝗ

atqʒ eruditiſſimi efficiant᷑: ideo⸗

211. , qd non attendit
qʒ pꝛeſentem diuinam oꝛationem .

hic oꝛdmem ↄpoſi⸗

ac vos peecipue faciẽdaʒ exiſtima ede lor:⸗
uimus:q̃tenus tam prudentia va in fi. ſic ⁊ ałs ĩſti.
iᷓ ceteri anteceſſoꝛes qui eandem le. §. antepe.u.
artem in omne euum exerceꝛe ma⸗ mit de de .
luerint noſtris regulis ob?uatis j. vel dic. ꝙ futu⸗

oꝛchnẽ legenchi iaʒ
in animo concipi⸗
ebat.

inclitam viam eruditiomis ltime

ſImperialumm. id eſt codicis pnimi.
r Amplius. i. meliꝰ.q.d.nullus.
vV Qua; vos. legum doctoꝛes.quibs mittit᷑ hec oſtitutio. C. de ve.
iu.enu.l.ij.S.eaxem.i fi.vl.col.C. no.co.conſir.S.tollendis.⁊
ſemꝑ ad eos dirigit ſermones.
x Abandare.ſ.explicita ſunt.qð eſt. . vt fuit pᷣma compoſitio co
dicis.vt.C. no.co.compo. F
Et poſt omniũ.repete explicita ſunt omnia qᷓ opoꝛtuerat nos
mandare poſt factũ omninm.i.poſt elimatõʒ toriꝰ oꝑis dig.⁊ inſtt.
a. E. pmi. a da exemplum. vt diẽ in ↄſtitutone.C. emẽ. iuſti.C.
nos dico libent admittẽtes.i. amplectentes ea q̃ opoꝛtuerat nos dif
ſinire q̃ poſua ſunt in ſecunda ↄpilanone codicis.⁊ ſic fuit hec ↄſtitu

6*

tio facta poſt pᷣmam ante ſecundam ↄpilanonem.c. vt hic innuu⸗
7. . co. S. ulud. circa fi. 2. C. de ve. in. elu. l. ij. S. fi.
3 Dꝛationes.i.leges pᷣmi codicis.ac.
a SGꝛeca. hic immuit leges. pmum in greco fuiſſe opoſitas. licʒ veæ
non ſit. ulud bene crew qð a grecis habuerũt oꝛiginem. vt inſti. x
mre naturali.S. ⁊ non inelegani.ſicut ⁊ qlibet ars. vt in pn? ſin tra⸗
ctatus diẽ Priſtianꝰ.ve ruũtamen hec legum compo ſitio prius in la⸗

rino fuit conſcripta vt. C. xæ ve.iu.enu.l.ij.pe.colum.S.hoc autem

quod in prinꝰS. ac. RWD
b NQuas. ſ. oꝛanones. Legitime ſcientie. id eſt le⸗
galis ſcientte. .
cStuchoſis ſcilicet ſcholariba.Efficiant᷑ ſcilicet ſtudioſi. Oꝛatio
nem ſcilicet legem.

*

d Anteceſſoꝛes. ſcientia. ſed ſucceſſoꝛes ſunt. vel anteceſſoꝛes id eſt
ſucceſſoꝛes ſicut ⁊ veteres ſcribebant concoꝛdautias que erant in⸗
fra ſupra. ⁊ ecõtra. V
a ij

C. no. co. op. l.,)
§. qbo 7. C. S no.

a Inſututiones. que hodle ſunt bꝛeues a vtiles de qb hie dicit olim
vo erant ꝓlixe ⁊ muules. vt inſti. in ꝓhe.S. cunq;.
b Sindijs. i. omnibo ſtudentibs vt non ſentias de alijs artibo. vel qj⸗
unq; anno. vel.i.quocunq; loco ſtudennbi.idoneo mm. vt.ſ. eoð.hec
at?᷑ tria. accur.floꝛen.gloſatoꝛ iuris ciullis.

Cuiuſph ſcien⸗
tie.i.totius ſcienne
inris. nõ eĩ de alijs
artibo intelligas ſic

coõtra totos ponit᷑

ꝓ omnes. vt. C.

lib. p.l. fi. ibi q em̃

tales ac.
2 Bnufficere. qui
ſunt a ti. ve iuſti.⁊
lure vſq; ad ti. de
bo. poſſeſ. alij em̃ ñ

legunt ĩ ſcholis v

hic ⁊.j.eo.S. ꝓ re
ſponſis in fine. SF. 7
nota ꝙ bic loquit᷑
m moꝛem octier⸗
ante ea c. qͥ mos
ergt. j. eo. S. diſci⸗

puh. ac.

eę Lempeſtiuũ.i.

tempus eſt. ac.

f Regdtigere. repe
te tempeſtiuuz 7c.

g Incognunz. re⸗
pete retempeſtiuuʒ
⁊c. ⁊? faeit. C. de ca
du. tol. S. 1 cum tri
plici. accu.

b Et ante ea que

in libꝛoꝛum. ałs li
bꝛs. ałs libꝛos.
ſed melius libꝛoꝝ.

1 Tricies cente⸗

na.ſ.milia.vt..
ve. iu. enu. l. ij.
S. ſed cum ꝑ omma
ij. colum.
k Sex tm? ß qui
erant iſti ſex. R. ñ
erant ſic oꝛdmati.
vt hodle ſunt. ſ̊ ex
pone eos ſtanz. ac.
¶Accipiebant. ꝓ
pmo anno.
m Betijs. ꝓpter
eſuetudinem.
n Sex libus coé⸗
numerabant. qo ẽ
infra.
o Inſtirutões. qᷓ
duos libꝛos facie⸗
bant.
p Singulares.
ſingulares dicunt᷑.
qꝛ ſub tiuulo dæ iu⸗
dicijs vel rebo ñ
continent᷑. ſed ałs

poſſint aunliulare ,Rac; houln
bio qᷣdem eſt neceſſe inſtitutões in
oĩbo ſtudijs pmũ ſibi vendicare lo
cũ vtpote pma veſtigia cmuſq; ſcĩe
mediocrit᷑ rdentes.Ex libꝛis at᷑.l.
nroꝝ digeſtoꝝ. vj. . xxx. tm̃ꝰ ſuffi
cere taʒ ad vꝛaʒ expoſitõʒ ꝙ;ᷓ ad iu⸗
uẽtutis eruditõeʒ iudicamꝰ:ſ̊ oꝛdi
nes eoꝝꝑ ⁊ mites ꝑ qs ambulandũ

manmlłfeſtare.tempeſtiuũ eẽ videt
Et vos qͥdem in mẽoꝛiã eoꝝ q̃ an⸗

tea ᷣdebatis r̃digere.ondere at᷑ no
uelle nre ↄpoſitonis tam vtilitatẽ
ꝙᷓ tꝑa:vt nł hmõi artis relinq̃t᷑ in⸗

cognitũ antea qͥdeʒ quẽadmodũ

⁊ vꝛa ſcit pꝛudẽtia ex tãta legũ mł
titudine q in libꝛoꝝ qͥdẽ duo milia
vſuum aut tricies centena milia ex
tendebat᷑:nihil aliud mii.vj. tm̃ li
bꝛos: ⁊ ipos ↄfuſcs.⁊ iura in ſe vti
lia ꝑꝛaro hñntes a voce mgri ſtudio

ſi accipiebãt. ceteris iaʒ ſuetis: 2

iaʒ oĩibo wuijs. In his at ſex libꝛis
gaij nri inſtitutões ⁊ libꝛi ſin ula
res q̃tuoꝛ:pᷣmꝰ ð illa re veteri vxo

ria.ſcòus æ tutelis:terciꝰ necnõ ⁊

qrtꝰ teſtamẽtis ⁊ legatis nume
rabãt᷑:qs nec totos ꝑ ↄſeq̃ntiaʒ ac⸗

clpiebãt:h̊ młtas ptes eoꝝ q̃ſi ſup⸗
uacuas pᷣteribãt.⁊ pmo qͥdẽ anno

h opus tradebat᷑ legẽtibo:ñ ſ̃m edi⸗
cti ꝑpetui oꝛdinatõʒ. ſ̊ paſſim ⁊q̃ſi
ꝓ ſatirã collectũ:⁊ vtile cum inuti
libo ꝓꝑmixtũ.maxima at᷑ pte inutili
bus veputatis. In ſcoo at᷑ anno
pꝛepoſtera oꝛdinatõe habita pma

ꝓs legum eis tradebat᷑:qbuſdaʒ cer

tis titulis ab ea exceptis:cum erat
enoꝛme poſt inſtitutões aliqᷣd alið
legere: ꝙᷓ quod in legibus etiam

per ſe ſtant. nõ tñ eos habemꝰ hoche vt olim erant vt ſubijcit.
Uet eri. ſoꝛte hic continebat qð hodie ↄtinet liber e ſponſalibo. vſ

q; ad libꝝ œæ tutelis.

V Et legatis. foꝛte ea que continentur vſq; ad illum niulum te bo.

poſſeſſio.

DPerpetui.i.generalis.vt inſti.de ſatiſda.tu.S.j.
tDꝛdinationem. que eſt vi continue vnaʒ maieriam ꝓſequaris alis

inutili non immuxta.

vV Paſſim.i.indiſtincte.ſic.j.e nitu nup.palam.in pᷣn
xPer ſauram. ſſicut ſatirici ſaltando no ſeriatim ꝓcedunt.
y In ſecunw. pma ps. i. illud quod eſt hodie pᷣma pars legum. ſunt
em̃ ſeptem ꝑtes vᷣm iuſtinianum. pma a tuuulo ve iuſti. a iure. vſq; ad
titulum de indicijs. ⁊ ↄtinet libꝛos quatuoꝛ. ſecunda vſq; ad titulum
ſi certum petat᷑.⁊ ↄimet libꝛos ſeptem. tercia vſq; ad ntulũ æœ pigno.

7 continet libꝛos octo.quart. vſq; ad titulum de teſta. æ eemtimnet li
bꝛos cto.quinta vſq; ad titulun, c bo. poſſeſ.⁊ conunet uibꝛos no⸗
uem. ſexta vſq; ad titulum ce verbo. obligatione. ⁊ continet libꝛos
octo.ſeptimo vſq; ad finezʒ.⁊ continet libꝛes ſex.a ſic ſunt qunqua

ginta libꝛi.vt.C. cæ vete.iu. enu.l.ij.S.igiiur pmo.

pꝛimũ poſitũ eſt:⁊ iſtaʒ nũcupatõʒ
meruerit.poſt eoꝝ vo lectõneʒ nec

illam ↄtinuã:h̊ pticularẽ ⁊ ex ma⸗

gna pte inutilẽ ↄſtitutaʒ tituli. alij
eis ᷣdebant᷑ taʒ ex illa ꝑte legum qᷓ
⁊ iudicijs nuncupat᷑:⁊ ipᷣis titulis
nõ ↄtinuam: ̊ raram vtiliũ recita
tõeʒ pᷣbentibo q̃ſi cetero toto volu⸗
mine inutili conſtituto. ꝙ;ᷓ ex illa

qᷓ tv rebooſtitutis appellat᷑.viij. li⸗

bꝛis ſemotis:⁊ in his multis ꝑtib

legẽtibo inuijs vtpote nõ ydoneis

nec aptiſſimis ad eruditõem ↄſti⸗
tutis. In tercio aũt anno qoõ ex
vtroq; volumĩe.i.ð reb vel de iu⸗
dicijs ĩ ſecũdo anno nõ erat tradi⸗
tum accipiebant ᷣm viciſſitudineʒ
vtriuſq; volumĩs ⁊ ad ſpᷣtiliſſimũ
papinianũ eiuſq; rñſa iter eis aꝑie
bat᷑.⁊ ex pᷣdicta rñſoꝝ ↄſumatõne.
que decem ⁊ nouem libꝛis conclu⸗
bat᷑: octo tmmodo libꝛos accipie
bant:nec eoꝝ totuʒ coꝛpus eis tra⸗
Xbat᷑:ſed pauca ex multis: ⁊ bꝛe⸗
uiſſima ex ampliſſimis vt adhuc
ſitientes ab eis recederent. His
igr ſolis a ꝓfeſſoꝛibo traditis pau⸗
lana reſponſa ꝑ ſemetipſos recita⸗
bant nec hec inſolidum:ſed ꝑ unꝑ⸗
fectum. ⁊ iam quodammodo male
conſtitutũ in conſequentie curſum

parierat: ⁊ is erat in quartum an-

num omnis antiq pꝛudẽtie fiis.
Et ſi quis ea que recitabant enu
merare vellet: computatione habi

ta inueniet ex tanta immenſa legũ

multitudine vix quadraginta mi⸗
lia vſuum eos vacue nanomis ple⸗
gere oĩb.alijs veuijs ⁊ incognitis
ↄſtitutis: ⁊ tũc tmꝰ ex alia minima

3 Kum erat
enoꝛme. bene di⸗
cit pᷣpoſtera.cum
M6.
9 Inſtuntöes.
gnuquas.
b Aliquid lege
re.ſcili. aliud ꝙ.
qö ẽc.
c Muncupatio
nem. pꝛoton vel
pꝛimam quod ẽ
idem:inde pꝛoto⸗
collum. vt in au
tẽ. tabel.ĩ R.
colla.iiij.
d Et ipſis. ſ.

libꝛis vel titulis
neon pꝛebennbus

c. g.
e Heto ſemo⸗
tis.ſed ſi octo ex
cipiunt᷑ nulli re⸗
manẽt. ſ reſpõ.

plures erant o⸗
lim. alij habent

hic ſex vel ſeptẽ.
fLegenubus.

datin caſus eſt.

In tercio vel pꝛo
id eſt. .

g iciſſitudi⸗
nem. nunc hos:
nunc ilos ᷣmo.
gccur.
h Que. ſ. con⸗
oſumanio reſpon
ſoꝝ papiniani.
tercij ibi. vobis
autem pulcherri
mus c-.
1 Accipiebant.

ex pdictis reſpo⸗

ſis. accur.
KkK Pis tradi⸗
tis.pꝛimo.ſecun
wo ⁊ tercio anno.
accur.
IRecitabant.
ſcilicet ſcholares

in quarto anno.

m vacue nono
ms.hic dẽ vacua
notio ſciẽ tia quã

q magiſtris acci⸗

piebant eo ꝙ tũc
vacabant ĩ icho⸗
lis. accur.

n Abagiſtri legum. nota woctoꝛes dici mꝗr̃os ſic.j.de arbitis qua

lem. ⁊ ſubaudi voſipſi ⁊c.

o Peritia. nota aliqua vebere hꝛe wctoꝛem vltra ea que dicit ſcho⸗

laꝛibo. accur.

p Et hec qdem monimenta.i.xvcumenta a moneo non a memoꝛia

vt monumentum vt.j.de reli.l.monumentũ.

q Teſtimomo.i.aſſertione.ſic d in autentico de mona.S.cogitan

dum. colla. j.

r Mos vo tantam penuriam. nam copia facit inopism. ſuꝑfluitas

em̃ ponus erat.

ſTheʒauros.ineſtimabiles.vt.j.de va.a extraoꝛdi. cog.l.j.S.eſt
at.⁊.S. ꝓinde.⁊ ꝑ ſimnlitudinem dicit vt em̃ ſub terra latet theſaurꝰ
ita in tanta legum muluitucdine aliq̃ bona latebant.

OQuibo. theſauris. accur.

”Mq

— — — — —

— — — — —

ðâ; — — — — — —.p — e e rr f,, —

vErogatis. erogo quod habeo. ⁊p hoc mihi non abelt vt hic.
erogo qð habeo.⁊ ꝑ hoc mihi abeſt. vt infra ve acqͥrenw rex wmi.
l.traditio.erogo etiam qð non habeo.vt inſti.q̃bo. ał.licʒ.S.j.

x Ditiſſim. dat galienꝰ opes ⁊ ſanctio iuſtimiana. Ex alijs pale⸗
gas: ex iſtis collige grana. .

y SDiſcipuli. pe
ne phicum tpa⸗
mentũ ſimile. j.
ð aꝛbitris.ſi duo
S. j. vel iõ. qꝛ nõ
pt eſſe. q̃n aliqᷣd
remanſerit qð ex
veteri inſtimi. ñ
eſt poſim̃ in no⸗
iis.vel qꝛ q̃dam
ſunt ĩ nris inſti⸗
intõibo q̃ in vete
ribo nõ erãt. ac.
3 BStagnum. p
ſiłitudinẽ vt eĩ
ſtagnũ in ſe ſtabi
lem ↄtinet aquaʒ

vt. j. ne in flumi

ne pu. l. j. S. ſta⸗
gnu. ſic libeꝛ iſte.
inſti. ↄtinet ſciẽ/

tiaʒ iuris cinił.

3 Exqſtoꝛem.
noĩa digtatis ſiẽ
q̃ſtoꝛ. ⁊ ſiẽ ↄſul.
vt. C. de aduo.
di. m. l. peꝛitõem
S. egrediẽtem. qͥ
daz iñ dicunt ex⸗
cõſulẽ eſſe eum qͥ
fuit ↄſul.⁊ veſijt
ſiẽ ⁊ exq̃ſtoꝛ qͥ ð⸗
ſijt eſſe qſtoꝛ.vł
dic tercõ.qð hoc
nomẽ exq̃ſtoꝛ.⁊
exconſul. ponũt᷑
ꝓ ſuo ſunplici vt
nõ.inſti.in ꝓhe⸗

id eſt wctoꝛes. ⁊
habes hoc inſti.
m pꝓhe. S. cunq;
c Anni. ſ. ᷣm.
d Pꝛimaz. par
tem a titnlo de
iuſti. ⁊ mꝛe. vſq;
ad titulum de in⸗
dꝛ. accu. floꝛenti⸗
nus.
e Bꝛeco vobn
lo. pꝛoton.i. pꝛi
mũ.inde ꝓtocol⸗
lũ ⁊ ꝓtoplaſma.
⁊ ꝓtomartir.

f Qnia qð pꝛi
mum.nota ſic.j

de vboꝝ ſigniſi⸗

—

—
3

pte recitandis qͥ tiens vel iudicioꝝ

vſus h̊ fieri coegerit:vel mgꝛi legũ

aliqd ex his ꝑlegere feſtinabatis:
vt ſit vobis aliq̃ ampliꝰ diſcipłoꝝ
picia. Et hec qͥdem fuerãt antiqᷓ
eruchitionis monimenta. ſᷣm qð ⁊

tantã penuriaʒ legũ inuemẽtes.⁊
B miſerrimũ iudicãtes ltimos the
ſauros volẽtibo apimꝰqͥbꝰꝑ vr̃am
pꝛudẽtiam qͥdam mõ erogatis di⸗

tiſſimi legũ oꝛatoꝛes efficiant. Di

ſcipuli vo. pmo qͥdẽ ãno nr as hau
Niãt inſtitutões ex omm veteꝝ pe⸗
ne inſtitutoõnum coꝛpe elimatas:⁊
ab ommibus turbidis fontibus in
vnũ ſiqdum ſtagnũ corinatas. tã
ꝓ tribunianũ vi? magniſicũ magi

ſtrum. ⁊ exq̃ſtoꝛẽ ſacri nr̃i palatij

⁊ excõſulem: quã ꝑ duos ex vob.i.
theophilũ ⁊ wꝛotheum facundiſſi
mos anteceſſoꝛes. In reliqᷓ vo
anni pte ᷣm optimã ↄſeqntiam pꝛi

—

vfro teſtimonio ↄfirmat᷑ Mos vo⸗

⁰

mã leguʒ ꝑtẽ eis di ſancimꝰ:q̃ gre

co vocabulo ꝓton nuncupat᷑q nt ẽ
anter:qꝛ qo pᷣmum ẽ aliud añ ſe

bre non pt.⁊ h̊ eis exoꝛdium ⁊ finẽ

eruditõis pᷣmi anni eẽ œcernimꝰ.
c auditoꝛes nõ volumꝰ veteri taʒ

friuolo ꝙᷓ ridiculo cognomĩe diſpõ

dios appellari.Sʒ iuſtinianos no
uos nũcupari.⁊ ĩ omne futuꝝ euũ
obtinere cẽſemꝰ:vt hi qͥ rudes ad⸗
huc ſtime ſcĩe aſpirẽt ⁊ ſcita poꝛis

anm accipe maluerint nr̃m nomẽæ

mereant᷑:qꝛ illico denduũ eſt eisp⸗

mũ volumẽ qð a nob emanaut au

toꝛibus.antea em dignũ antiq cõ⸗
fuſione leguʒ agnomẽ hẽbant.Cũ
at leges tãclare ⁊ dilucide animis

catione.ſi pꝛoximus.accurſius floꝛen.
g Inſtinianos.dicũt᷑ &̊ iuſtiniam. vel iuſtimianiſte a iuſtimano qꝛ
imſtiniani inſtuntiones legũt. ſic aruſte qͥ artes legũt. ⁊ ſic nomina
ſunt ↄſeq̃ntia reba vt inſti.de wna.S.eſt ⁊ aliud. olim diſpõdianiſte
vocabant᷑. vt hic dicit.
h olumen. ſ.inſtinnonum.
1Iulgere. nota nommna oſeqntia rebo vt dixi.
k In ſecunw poſitum. dicebantur em edictales. ⁊ hodie dicuntur

gecur.

IBe iuch. a titulo de iudicibo. vſq; ad titulũ ſi certum petat᷑.qͥ ſunt
ſeptem libꝛn. vel abinde vſq; ad libꝛum de pig.qͥ ſunt octo.
m Ticiſſituw.i.oppoꝛiunitas hos vel ullos legendi.pꝛimo vel po

ſtea. accurſins.

n Quaʒ viciſſitudinem, accurſius floꝛentinꝰ legũ woctoꝛ.

o Mona. i. om̃ia noua placent. ſic vt in antentico. de oſuli. S. omne
raꝝ caꝑꝝ. col.uij.vel dic qd ſunt vcoꝛata omnia ommi pulcruudine
noua cum mſtinianus ↄpillanw q̃ſi rnouauerit. æ nouit᷑ bñ poſueru.

p Altutri. ſingulares. liba ſingulares ſunt hodie vecez ſeptem.

*

a utnlo de pignoꝛibo:vſq; ad titulum ve bonoꝝ poſſeſ. ſic dict. qꝛ ꝑ ſe

eoꝝ tradende erãt:neceſſe erat eos
⁊ agnoĩe mutato fulgere. Inſe⸗
cũd at᷑ anno ꝑ quẽ ex edicto eis no
mẽ antea poſitum ẽ ⁊ a nob ꝓbatũ
vel ve iudicijs libꝛos ſepteʒ. vel de
rebus libꝛos octo eos accipe ſanci⸗
mꝰ. ᷣm qð tꝑis viciſſitud indulſe
rit.quã intactã obſeruari pᷣcipimꝰ
H eoſdẽ libꝛos de iudicijs vel e re⸗
bus totos ⁊ ꝑ ſuã ↄſeq̃ntiam accipi
ant nullo penitꝰex his verelicto qꝛ
omnia noua pulcritudine ſunt de

coꝛata nullo mutili nullo æſuetoi.
bis pemt ĩueniẽm. Alterutri
atr eoꝛundẽ voluminũ.i.ð iudicijs
vel de rebus adiũgi in ſcõi anni au

dientiã volumꝰq̃tuoꝛ libꝛos ſingu
lares.qͥs ex omni ↄpoſitõe q̃tuoꝛ li
bꝛoꝝ excerpſimꝰ. Ex collectõe
qdem tripti voluminis:qð ꝓ voti⸗
bus ↄpoſuimꝰ vno libꝛo excepto ex
duobꝰ at ce tutelis ⁊ curatõnibus
vno ⁊ ex geĩno volumĩe ve teſtamẽ
tis vno.⁊ ex ſeptem libꝛis ce lega⸗
tis ⁊ fideicõmiſſis ⁊ q̃ circa ea ſunt
ſimili mom vno tm̃ libꝛo. hos igr

qᷣtuoꝛ libꝛos:qͥ in pmoꝛdijs ſingła

rium meõꝛataꝝ ↄpoſitionũ poſiti

ſunt tantũmõ a vobis eis ᷣdi ſanci

mꝰ: ceteris.x.oppoꝛtuno tꝑe ↄoſer⸗
uandis qꝛ nec poſſibile eſt.nec ſcpi
tpᷣs ſufficit ad iſtoꝝ.xiiij.libꝛoꝝ a
mgr a voce eis dendoꝝ recitatio⸗
nem. Tercij inſuꝑ ãni ctrĩa.
talẽ oꝛdinẽ ſoꝛtiat᷑.vt ſiue libꝛos ð

iudicijs.ſiue xe rebus ſcõᷣm vices
legere eis ſoꝛs obtulerit.occurrat

eis triptita legũ ſingulariũ diſpõ.⁊
pmis liber ſingłaris ad ypotheca
riaʒ foꝛmulã quã oppoꝛtuno loco ĩ

ſ Excepto.i.accepto vel aſſumpto ad legendu

ſtant. ⁊ ſub ulo ti⸗

tulo de indi. vel il⸗

lo de rebo non ↄn⸗
nent᷑. ex qᷣb⸗ decem
ſeptem. mãdat h̊
q̃tuoꝛ legi in ſecun
w anno. ſ. pᷣmũ ve
triba qͥ tractant
wtibus. ſ. illum de
ſponſalibo obmiſ⸗
ſis duoba.ſ. de wo⸗
natione int᷑ virum
7 vxoꝛem. ⁊ illo ve
impenſis. Item p⸗
mum de duob qͥ ve
tutelis dicunt᷑.naʒ
duo ſunt. ſ. e inte⸗
lis.⁊ de excu.tuto⸗
rum. Item pmum
duo bo q de teſta⸗
mẽtis dicunt᷑. duo
enim ſunt.æ teſta
mentis. ⁊ teſta⸗
mẽto militani. Itẽ
pmum de ſeptem qͥ

L legatis tractant

ſſ.cœ legatis pᷣmo.
nam ſeptem ſunt a
titulo ð legatis pᷣ⸗
mo:vſq; ad tituluʒ
e bonoꝛum poſſel
ſiom. ſed äᷣm hoc ꝭ̊
legit ꝑ ſaltum. qdᷣ
ſup ꝓhbibuit ꝓxi⸗
me. ſed vuilis erat
ſaltus. vt de omni
materia ſentirent.
cum nulla ſit inuti
lis quod olim e⸗
rat.
q Duatuoꝛde⸗
cim. obmiſſis pꝛi⸗
mis tribo ſingula-
ribus de pignoꝛi⸗
bus. de edilitio edi⸗
cto.⁊ łe vſuris qui
occaſione vicinita⸗
tis. pꝛecentium
legentur in tercio
anno.⁊ cum pꝛece⸗
enubus. accurſi⸗
us.
r Tripartiti. id
eſt trium l ibꝛoꝛum
alij dicunt olim fu
iſe vnum voln⸗
men. quo illi ſoli
tres libꝛi contine⸗
bantur. accurſius.

m.

tTercij. ſoꝛs obtulerit. qmia alterum tm ſit lectum in pꝛeceden⸗

ti anno ad electionem wctoꝝ vt ſupᷣ ꝓximo.S.

u Tripartita legum. id eſt tres liba ſingulares. ſcilicet e pigno. 7
e edił.edic.⁊ de vſuris. vi hic ſubijcit. accurſius floꝛentinus legum

Wetoꝛ.

x Et in pꝛimis.emnla. emuloꝛ tibi.i.inuideo tibi. ⁊ ſic emula id eſt
inuida.qma pignoꝛatitia directa debitoꝛi conma creditoꝛem datur. vt
inſti.quibo modis recon.ob.S.finali.⁊ ſic ad directam.ſed ypotheca⸗
ria competit creduoꝛi. vt infra pignoꝛibo. ꝑ totum. Item emuloꝛ te
id eſt imitoꝛ te.inde dicnur emnloꝛ vos vei emnlatione. ſic hic tra⸗
ctatus illum imitatur. ⁊ circa im tractat.⁊ ſic ad ↄnam ypothecari

am ſe refert. accurſius.

a Rpothecariam. que eſt ve pignoꝛibo.accurſi.

9.iij.

s

Poſuimus. ſ. occurrat. accurſius floꝛen.
b Due. directe 1 contranrer.
c Eaſdem res.ſ.obligatas. nam circs eas ambe.ſ. ypothecaria ⁊ pi
guꝛatitia directa tractant diuerſunode.a ꝓpter hoc oꝛcit pene. Item ſi
cut ⁊ ypothecaria ꝓpomt᷑ vt ſaluũ ſit creduoꝛ debitum ua ⁊ in pigno

ratitia.ſ.cõtraria.

vt ſaluum ſu credi
tonꝝ qð in re obliga

ta impendu. vt. 7.
e pig. ac.l.tutoꝛ.

S. contrariam. 7. I.

ſi puoſ.⁊ inſti. q̃ba
mõis re j. ob. S. fi
na. differunt tmm m
multis. qꝛ altera ẽ
in rez. ſ. ypotheca.
vt. C. de pignoꝛib⸗
I. pignoꝛis. qlia pꝑp⸗
ſonalis. ſ. Eignoꝛs
titia. vt. C. de di⸗
ſtrac. pignoꝝ.l. ſi.
Item pignoꝛatitia
glia directa. alia cõ
traria. Ytez ypothe
caria alia in.xxx.
gnnos alia m. xl.
annos poꝛrigit. Yt
E. de pꝛeſcriptione
triginta annox. ſiẽ
æ. I. cum notiſſim
in pᷣnꝰ qñq; etiam
minꝰ. xxx. annoꝝ.
durat ypothecaria.
vt.C.ſi adur.cre.

l. j. 7. ij. 7 ideo diẽ

pene. ac.
dD Biffinitões. 1.
tractatus de pigno
ribus. a de edilitio
edicto ⁊ łe vſuris.
e In vltima pte.
qꝛ; omma edicia in
fine ubꝛoꝝ legendo
rum ꝑ omnes an
nos erant poſita. li
cet meliꝰſtant mxia
eos quos inntant᷑
f Ainiſtre. 2 pe
diſſeque. vt. C. de

ve. in. enu. l. ij. F.

inteꝛea.
g Hos tres. ſ. a⸗

dito libꝛo ve vſur!.
quo B non ape·

rit. vt de alijs duo
bus. h ex eo qõ diẽ
tres. vt ⁊ S. in pnꝰ
dixit ſans colligit·
hb Papmiani. qꝛ

ſepᷣta papimani in
his triba libꝛis cõ⸗

tmentur.
1 NQuox volumi

na. id eſt volumia.
ex qͥbs dicti tres li⸗

bu ſunt extracu.

k CLoꝛpe. 1. ex to⸗

to ꝑ ↄſeqntism
I Mon ſolum. i.

non ſolum ex colectione reſponſox ex qua ſola antiqui legerent. ſed ex

tur.

quo ð ypothecis loqmur poſuimꝰ
vt cũ emula ſit pigratitijs actõibo

q̃ in libꝛs de rebo.eypoſite ſunt nõ

aboꝛreat eoꝝ vicimtatem.cũ circa
eaſdẽ res ambabo pene ideʒ ſtudiũ
eſt. Et pꝰ eũdẽ nu ſingularẽ.aliꝰ
liber ſiłr eis apiat᷑:queʒ ad edictũ

echlitiũ: ⁊ e redibitoꝛia actõne: ?
L euictõibo necnõ ⁊ duple ſtipula⸗
tõibo ↄpoſuimꝰ. Cũ em̃ qͥ ꝓ emptõ

mbo ⁊ vẽditõibo legibo cauta ſunt ĩ

libꝛis de rebo fulgerent: he at᷑ o'ss
q̃s diximꝰdiffinitões vel diuiſiões

q̃ in vltima ꝑte poꝛis edicti fuerãt
poſite:nccio eas ĩ anterioꝛem locã
vnſtulimꝰne a vẽditõibo q̃ꝝ q̃ſi mi
niſtre ſũt: ĩ ciuitate vlteriꝰ æuagẽ
Et hos tres libꝛos cũ acu
tiſſimi papiniani lectõe tradentes
poſuimꝰ.quoꝝ volumĩa in tercio
anno r̃citabãt ſtudioſi nõ ex omni
eoꝝ coꝛpe:̊ ſparſim pauca ex mul

nis et ĩ hac ꝑte accipiẽtes. Vob
aut ipe pulcerrimꝰ papinianꝰ.non

ſolũ ex rñſis eiꝰ q̃ in.x.⁊.xj.hbꝛos

ↄpoſita fuerũt: H̊ et ex libꝛis ſex. 2

xxx. qᷓ ⁊ gemĩo volumie diffinitio

.

men legunt᷑.licet alio modo.ideoqʒ ſtum eius fia
p Ex pꝛimoꝛdijs.quia ꝑ totum libꝛum e pignonb pꝛimoꝛdia ti⸗

o Me autem feſtiutatem. feſtum enim papiniam faciebant eo an⸗
no quo reſponſa eius legebant᷑ Sed qma hodie non. vt olim legun
tur crederetur non fieri eius feſtum.ſed licet non. vt olim. uerum ta

4

at vi n oꝛij papinia
ni⁊ ꝑ B̊ ĩetnũ mẽoꝛia: hq; termĩo

tercij qni woctria ↄcludat.eäSʒ qꝛ

ſoltũ ẽ anni q̃rti ſtudioſos gꝛeco ⁊
ↄſueto qdãmõ vobulo ircos appel⸗
laꝛi:hẽant qdẽ ſi malueꝛĩt h̊ cogno
mẽ.ꝓ rñſis at᷑ pꝛudẽtiſfſimi pauli.

q antea ex lib.xxxiij.ĩ xecẽ ⁊ octo.

Tcitabãt ꝓpt᷑ iaʒ expoſitã ↄfuſionẽ

eos legẽtes.x. lib. ſingulares qͥ ex

q̃tuoꝛdecĩ quos añ enũerauimꝰ ſu
ꝓſunt ſtudeãt lectitare: młto maio

ris ⁊ amplioꝛis pꝛudẽtie ex eis the

ſauꝝ ↄſecuturi quam ex paulianis
hẽbant rñſis:⁊ ita oĩs oꝛ libꝛoꝝ
ſingulariũ a nobᷣ ↄpoſitus ⁊ ĩ.xvij
li.ptitꝰ eoꝝ aĩs ĩponat᷑.qð ĩ duabo

digeſ. ptibo poſmimꝰ.i.q̃rta ⁊ qͥnta

⁊ Fm ſeptẽnariã ptiũ diſtributõʒ.
Et qoð antea pmis vbis oꝛois nr̃e
poſuimꝰ veꝝ ĩueniat᷑:vt ex.xxxvj.
lib. recitatõne fiãt iuuenes plecti ⁊
ad omne opꝰ ltim inſtructi: ⁊ nr̃o
tꝑe ñ indigm. Suabo alijs ptibo.i.
ſexta ⁊ ſeptia digeſ.nioꝝ.qᷓ in.xiiij
lib. expoſite ſunt. ibideʒ poſitis vt
poſſint poſtea eos legere ⁊ m iudi⸗

nũ. necnon væ adulterijs. ⁊ pene ex „ cijs ondere:qͥn ſi bñ ſe imbuerit:
omni eiuſmodi expoſitõe: in omni- ⁊ꝛi

;¶—

nzoꝝ digeſtoꝝ oꝛdmatõe pfulgente ta ↄſtitutionũ codicẽ ta legeꝛe ᷓ

ꝓpꝛijs ꝑtibo pclaris. ſui recitatõeʒ

pbebit. Me at᷑ tercij qni auditoꝛes
quos qͥdaʒ papinianiſtas vocãt.no

mẽ ⁊ feſtiuitatẽ eoꝝ amittere vide

ant᷑:ipᷣe papinianꝰ iteꝝ ĩ terciũ an
nũ ꝑ belliſſimã machinatõʒ intro

ductoeſt. libꝝ eĩ ypothecarie ex p⸗

moꝛdijs plenũ eiuſdẽ maximi pa⸗
pinia. feciꝰ lectõʒ:vt ⁊ nomẽ ex eo
hẽnat: papuaniſte vocẽt᷑ ⁊ eiuſdẽ
Tmiſcẽtes ſint ⁊ letificet᷑: di
em quẽ cũ pmũ leges eꝰ accipiebãt

—

celebꝛare ſolebat pagat:⁊ mane⸗

omm expoſitione.papinianꝰ pꝛefulgente pene ꝑ totum coꝛpus digeſt.

pꝛebebit recitatõʒ ac. non qd hec omnia in tercio anno legant᷑. ſ̃ ea ſo⸗

la q̃ in dicus triba libus ↄnnent᷑ cũ alio volumie ð reb vel de indicijs.
m Mecnõ. ubaudi ex libus.
n Recitanonem. q.d. leges papima. preclare ſunt poſite per coꝛpus

mris in locis competentibo.que omnes leguntur. licet nõ in tercio an⸗

no. ſed olim legebant᷑ tm̃ octo libꝝ ex reſponſis papima. vt ſupꝛa in.S.
tercio.accur.floꝛen.glo.iuris cuulis.

D1

. tilit intelligere ſtudeãt: nł eis ſtie
ſcie werit: h̊ oĩa ab mito vſq; a fi
nẽ ſuis aĩis amplectãt᷑. Et qpð pene

4

T alia nulla euenerit arte.cũ ⁊ ſi v
liſſime.ſint oẽs tñ ĩfinite ſunt.h̊ ſo
la ſcĩa finẽ hẽat miꝛabilẽ ĩ pnti tꝑe
a nob oꝛtũ.Piſcepuli igr omĩbo eis
lt̃is archanis rſeratis nł hẽant ab
ſcõditũ:h̊ oĩbo ꝑfectis.q a nob ꝑ tri
buniani viri excelſi miſteriũ:cete⸗
roꝝq; ↄpoſita ſt:⁊ oꝛatoꝛes maxĩe
ſcĩe ⁊ iuſtie ſatellites inueniãt᷑ ⁊ iu
dicioꝛuz optimi tam athlete q; gu⸗

uatur ſm Jop. hic loquitur quando vm legebatu

pluribus legitur hoc vel hoc. pꝛout vtilius eis ſit legatur m Joh.

Item ve facto ſecus ſeruamus.accur.

qnti qm qͥ coloꝛite nũcupat᷑t me

hodie feſtum eius fiat.

tuloꝛum papini⸗
ani ſunt.
q Et nomẽ di
cimus.ſubaudi.
vt ⁊c̃.accur.

rxr Peragant.

Interpone tuis

interduʒ gaucha
curis.ac.
ſ Abemoꝛia.

ſic. C. de epiſco⸗

bis ⁊ cłieis.qm̃
venerabilis.
tSãz quia. gre
co vocabulo ir⸗
cos quaſi ſubtili
ter videntes. ac.
V Peo reſpon
s recitabant.in
quarto anno au
ditoꝛes ꝑ ſeipos
vt ſupꝛa eodem.

his igitur. liz

ibi iſtoꝛum libꝛo
rum numerꝰnõ
eſſet.

x Tectitare.i.

frequent legere.

y Habebãt re
ſponſis. derogat
paulo ſed papini
anuʒ honoꝛauit.

3 Partitus a
titulo de pignoꝛ
bus vſq; ad ti.
de bo. poſ.
a Partib. pri
vſq; ad titu.·
teſt. alia vſqq
tituluz de bo.
pol. ac.
b. Diſtributõ⸗
nem. nam m ſe⸗-;
beem pies diſtri
uit᷑.vt ſupꝛa eo
em. S. in ſecun⸗
w. accur.
c Poſuimus.
vt ſupꝛa eodem.
S. ex libus.
dD Partibo. ſ. 'e
bonoꝝ poſ. vſqq
ad tuulüũ de ver⸗
boꝛum obligatio
ni. Item exinde
vſq; in fine.ac.
floꝛenunꝰ.

e Et legere. ſ.

per ſe. ⁊ nota qdᷣ

non legitur audi

VVtonbi. ſed hodie

hic oꝛdo non ſer

r. non autem vbi

fONuinti. ſeilicet meta quo anno vocabantur loꝛite vel coloꝛite .
ſic caute tranſit ad lecturam quinui anni. ſed olim in quatuoꝛ ſe ex⸗
pediebant. vt ſupꝛa eodem.S.his igit᷑. quia codicem non legebanr.

accurſius floꝛentins.
a Seg. omnem legitimam ſcientiam.

— — —

— — — — — —

—, — b— — — — — — — — —

— —

a Finem. nota hanc eſſe artem. quis implicat alia. vt a infra de in⸗
ſti.⁊ iure.l.in pꝛincipio. Item nota eam habere caput ⁊ finem. quo
ad oꝛdinem legendi. caput habet.ſ.inſti.vt ſupꝛa eodem.S.uaq;.⁊ fi
nem. ſ.codicem.vt hic ⁊ inſti.in pꝛobemo.S. cunq; ⁊ infra te iur̃.⁊
fac.igno.l.m omm parte.
b Athlete. ſ.

diffiniatur ſpecialis per leges. vt infra de penis.l.ſenetio legum.⁊ in⸗
fra de effrac.l.j.S.expilatoꝛes. ⁊ de cuſto.re.l.ſi quis. vei dic crumma⸗
lem.id eſt capitalem.vt inſti.de re.di.S.ſancte..vel dic de pena falſit
EC. de no.codice com.S. falſi.accur.
o Si neſcienti. nota ergo.ꝙ ſi ſciens accipiat ſibi piudicat.vt ⁊ ar.
d aec o HH . ff. ð eo qðo cer.lo.l.
c Bubernat⸗ bernatores. 2 oni oe euoq; feli gitima nr̃a pagũt ſtudia indignos n ipſe. qi
*1. in iudicã ces. ¶ Hec at tria olun a nob peſſimos. ĩmo ⁊ magis ſᷣuiles cat. ideo damnat᷑
d E ices. ſeil ¶ Opoſita toi eis t ĩ regijs vꝛbibo quop effectꝰ imiuria eſt luws exer vnee a pant aiie
cet mueniant. In beriteſium pulcerrima ciuitate ceꝛe ⁊ alia crimina. vel ĩ ipos pꝛo⸗ der mutiis omm
Her anten legum nutricẽ bñ qs appellat feſſoꝛes. vel ĩ ſocios ſuos ⁊ maxĩe eneyze ab eo.
eia ae pan tm volumꝰ. qjõ iaʒ 1 a retro pncei nouitios qͥ ruts ad rcitatõ; veni Aps eclimdez deſ

. — — —. 2 . 92 *5 2 als.recitatõeʒ 2 eſt
ctz ꝛ codhcem. pibo aſtitutũ eſt. no in alus loeis unt pperre quis em lums ojpellat piana. gls aercz.
bus. ſ. Kna Ve. 92 maioꝛibo tale n meruert puile eos.ex qbo crumĩa oꝛiunt᷑. h em̃ fite echtes, 4 —–
ier quam romu gin. qꝛ audiuimꝰ 2 in alexanoꝛina ri nullo patimur mõ. optimo oꝛ mpertbant. q ho
ſoe henien ſplẽdidiſſima ciuitate: ⁊ ĩ ceſarren diniĩ vꝛis tꝑibo. ⁊ hanc ꝑtem tr⸗ d non elt. E.
⁹ — — 2 — – R — . . . . Te⸗ T.
vt infꝛa de ⸗ ſiũ.⁊ ĩ alijs quoſdã imꝑitos hol»its dimus.⁊ toti poſteꝛo tranſmitti⸗ . oſ m oꝛicine
m. l. ſecunda ar. Tuagare . 7 Wctrina adulterinam mus ſeculo. cũ opoꝛteat pꝛ us ani miCr. l.j.S. oĩim. .
anmtumnovol⸗ diſcipulis t᷑ᷣeꝛe: quos ſb hac int⸗vſ 22 Poſtea linguas fleri erudi⸗ e) Po ſwn ve „
una. qua unpe· Minatoe ab H conamine r̃pellimꝰ. tag Et bec quidem omnia in hbag web.

rygtoꝛ Conſtanti

1ſ cios. q
nus fecit. vt. C. Socios. qͥ ſp

vt ſi auſi fuerĩit ĩpoſtenꝝ h pperre: H
1 P credunt decipi.⁊ ꝓ σ nt xj ſtr

X ve. m. enu.l. ⁊? ext᷑ vꝛbes regias ⁊ beriteſiũ me
1.S. penuiumo. tropolim B faceꝛe venaꝝ hibz?. auri
ziem m Men: nena plectant: a reijciant ab ea ci⸗
er tor Tha uitate:in q̃ͥ nõ eges wcẽt: H̊ in le⸗

m floꝛentiſſima ciuitate vir ex
celſus pᷣfectus hui? alme vꝛbis taʒ
obſeruaꝛe qᷓ iudicaꝛe.pꝛout ælicti
tã iuuenum ꝙᷓ; ſcptoꝝ qualitas exe
gerit cure habebit ſin beritenſium

miuria fieri.
t In nouinos qᷣ
ſp credunt ſe ccipi
1 ꝙ unuria fieri.
vVv Crimina. naz

vius ulſt he ges amittut. Illud at qõ iã ab cmntate tam vir clariſſimus pꝛeſes ? uduo noruelt ar. zn lacng ;
Per ochr onem mt H op? madantes ina oꝛone Rionincie maritime ꝙ, beatiffimus nam indno⸗d note V 9.1
eam deſtruxerit. 2 poſt opletũ opꝰ ĩ alis nr̃i numis/ eiuſdem ciitatis epus.⁊ legum. ⸗NWiollik occaſio veli
v denur in ee oſtitutoe ſcpſimꝰ. ⁊ nũc vtilit po⸗ feſſoꝛes. Jnelpite igit legum ww Anech vr. Ei
ſij. v bi habet er, nmim?vt nemo eoꝑ aust. q ↄoſcri- ctrinam eis vi gubernatõne tra⸗ randi. . . de ſpõ.

euſatõem abo bũt libꝛos ſigna ĩ bis imponee.⁊ /¶ xere. ⁊ viam apire.quaʒ nos inue cꝛals.
mb, munerib⸗ ur ueeSE c , EIE. quaʒ nos inne x ing gias. 1.
E. v pꝛoſef. Pobéolum ipi legu inteꝛptato al mimus. quatenus fiont optimi iu⸗ Biidngiigt do
ame.l. medicꝗs kan nAn dtertec Did ſticie ⁊ reipublice miniſtri. ⁊ vos

lib⸗ .* facienw. 2 ma⸗
f w eugia⸗ Mͤ1 maximum Acus in omne euum ſe o pꝛeimutenw.

y Erudiuuas.ſ.lo⸗

2

accurſius floꝛen

tinus legum w⸗ li neſcien writ infeꝛre ellent.

res. ſic nõ ꝙ tres

tuton. 1. ſed 2d ee mſſer t. qo poſt cruminal penazʒ gquatur. quia noſtris tempoꝛibb ta quenw,.
pꝛobari. S. ina. et extimatõʒ libꝛ ĩ duplũ dno eiꝰ lſlis legum inuẽta eſt ꝑmutatio. qᷓ⸗ a EEi bezi pfeſſ.

lem ⁊ apud omerum patreʒ omĩs

bñit indices ſcola⸗
or. c ipe ꝗ talẽ libꝝ ↄpauerit. ꝓ ni vrutis Glacchus ⁊ diomedes int res Piats eßma 1 : R—
34 Denarum. Pllo en bebit nemine iudice ex ta⸗ ſe faciunt. diſſimlia mnutantes. n Pir ee
Ex. a.r. ſeeus .. libꝛo ei q fieri fecit recitatõʒ cce HBꝛecum. Que omia obtineꝛe ſan iſiꝰ pP pie.1. fi-
Kaw ſrne del Tnterß ꝓ nõ ſt chto hĩi ei diſponẽ⸗ cimꝰ in omne euuʒ ab oĩbo tã pfel At. haniid eſtn E 4
mo. ſ quns telta te. Illud vo ſatis neceſſariũ coõ ſoꝛibo ꝙᷓ legum auditoꝛibo libꝛa anc lege wetonb.
mento in pꝛinci· ſtitutum.cũ ſumma interminatõe rijs ⁊ ipᷣis ꝑpetuo iudicibo ob?uan manoes ſt

pio. vt infra

eum ool⸗ Edicim? vt nemo auxeat neq i hac

da. Sata conſtantinopoli dño nr̃o

gaoni. ſtipulats ſplendionſſima ciuitate nec ĩ bertẽ Juſtiniano perpetuo auguſto ter poſſint wlegare a⸗
iſta. S. eum qui llijs. vt. J. e of. ei?
a. a0 cm ma. ẽ mriſch. l.

b Eommtüt. Sawßt ni, etbe ni en!, j. ß hodie vẽ opete

ſic mfra ve minoꝛibus.l.auxiliuʒz. in fine.nec pꝛiuilegium wctoꝛum

davent ani ui alibi regunt. vt infra excu. fitoinm. ſed a repꝛobari.
S.finali.

