bet locũ glo.que mcipit ſj necante ⁊c.vxł᷑ dic ᷣ die incerta qñ exiſtat
an exiſtat: vi nuptiaꝑ: a tũc equalet conditiõi: vt ea exiſtẽte nõ re⸗

petatur ante. ſic.C. œ ca.tol.S.ſin aũt:⁊ äöᷣm hoc lex ſequẽs ponit

aliũ caſum.⁊ ſᷣm hoc habet locu glo. incerta acc.
f SBebetur. vt nupriarum.
g Eriſtẽte.ſed nec ante poteſt. ſecus aũt in legato ſb ĩcerio die re⸗
ſicio cũ ĩ legato incertꝰ dies ꝓ ↄditiõe habet᷑:vt.j.de ↄdi.⁊ de.l.dies

mncert. ⁊. . q di. le. ce.l.ſi cũ heres ⁊c.rõ qm̃ ĩ ctibo ſpẽs tm̃ trãſ⸗

mitut᷑ ad heredẽ: vi iſti.de v. obli.l. ex oditioali: ſ̊ legatu nõ.vt..

c ca

du. tol. S. ſin aut. ⁊ m hoc lex ſequẽs ẽ exemplu hmꝰ dicti.

bn Am ſli cũ de ĩcerto. dic iõ dixit qm.ſ.ĩcerm ẽ extet łᷣ ñ:qꝛ ſecꝰ
ſi oĩno ẽ ceꝛtũ extiux: vt dies moꝛt:vt.j.ð ↄdi.⁊ demõ.l.j.
1 Repetere. nec exiſtẽte die: vt..l.ꝓxi.nec ante:vt hic cũ ꝓ certs
ſit exuturus: vt. I.l. ꝓxima. ðð

ſi alienã rem. tu aũt qꝛ pᷣſcripſiſti velles k q
urus? . indebuũ babei ſe ad moduũ mu-·

Vod ſi ea ↄditõe.ſ.alia q;ᷓ ſuꝑioꝛi.puta ſi antixps n aſce
vel ric hãc legẽ ↄtmuari cũ ſuꝑioꝛi tercia ſpᷣ ↄdiuoe:v el ila

cum hec ꝑ ſi.qð nõ placet:vt.j.e.qui ꝓnmn ſit. a .

Solutum. ſcilicet ante.

mans cebere tibi nũmos ſoluero.
q ꝙ pte alieni. pꝛo ꝑte mei fuerunt.
eius ſũme ꝑtẽ dimidiãnõ coꝛpoꝝ cõ
dicam. Si putẽ me ſtichum aut

pamphilũ cebere cuʒ ſtichũ debeã
7 pamphilũ ſoluam: repetaʒ quaſi
indebitũ ſolutũ.nec em̃ ꝓ eo qo v⸗

beo videoꝛ id ſoluiſſe. Si duo rei
qui.x. vebe bãt.xx. pariter ſoluerũt

celſus ait ſingulos qͥna rpetituros

qꝛ cũ ſinguli.x.vberent.xx.ſoluiſ⸗
ſent:⁊ qð ampliꝰambo ſoluerĩt am
bo repetere poſſunt.
vy Apianꝰ?.
J reus ⁊ fideiuſſoꝛ ſoluerint
prariter: in hac cauſa nõ diffe
rũt a duobo reis ꝓmittẽdi.Quare
oĩa q̃ de his dicta ſũt ⁊ ad hos trãſ

Aulus.
ALane ſi duos reos nõ eiuſdeʒ
pecunie ſed alterius obligati
onis cõſtitueris: vtputa ſtichi aut
pamphili ⁊ parit᷑ duos datos: aut
togã vel vnarios mille: nõ idẽ di⸗
ci poterit ĩ repetitõne vt ꝑtes repe⸗
tãt qꝛ nec ſoluere ab initio ſic ꝑ ꝑtes
potuerũt. Igit᷑ h̊ caſu electio ẽ cre⸗
ditoꝛis cin velit ſoluere vt alterius
repetitio impediatur.
pp Omponius.

ferre licebit.

Ecd et ſi me putem tibi aut
LCitio ꝓmiſſiſſe:cũ aut neutx

ſi hereditario. qð ibi. ar. j. e.in ſũma.S. fi. 2. J.
.§. de peculio. 1 plene hoc dixmꝰ. 5. x pe. here. ſi qd poſ
dtra. 8. æ nego. geſ. qui vtiluer. S. ſi. vbi dicit dari nego. gel. ibn
alieno nomie ſoluerat.hic ſuo:vt dixun⸗ modo.
q Si falſo. œbere pura. x. aureos.

r Peo parte. dinnca ſint mixti vel nõ ante

ſ Sinndiã. reſpectu ꝓpꝛietats. ſ. ſuã. alterã re voſſeſſiö⸗
coꝛpoꝛũ.ſ. cuiuſlibei numi.a ſic

—

vt. S. e.indebiti. ⁊ quod vicit no

m mnno pt.etiã añ oditionẽ exiſtẽtem cũ ꝓ pura

habeat: vt. j. d

noua. ſi gupillꝰ.

.J. q ſub ochnoe

7 ar. . e. ſufticu

7.1. Julia. ac.
n Repen põt.

ſcʒ exiſtẽte dditu⸗

one. aʒo. 1 nota
ex hac ⁊ ſupion

bus legib) ꝙ er

hoc qð poſtea ef⸗
ficit debitũ non

pt᷑ repeti licʒ ab

imtio fuerit ige⸗
bitũ:vt. j. de ſo.

l. ex ꝑte.
0° ſ Ipene.

pone ca⸗

ſum in eo qᷣ ius

iniquũ ipenauit

vt. S. q quiſq;

mris.l.ðiij.i ft.

Itẽ in eo qᷣ ſibi

ius dixu: vt. .
qð me. cã. extat
7.C. vñ vi. ſiqs
in tantã.Itẽ in

eo q traxit renʒ
in vetito examie
vt. C. de iuriſch

tio.om.iu.l.in

crimiali.a ĩ aut

ſtatu. 7 ſue.
col.x. Itẽ ĩ ma
cedoniano: vt.

e. l. q excep. .
ad macedo. l. HH

ſi pat. S. ſi.

p Euis. repe

tere poterit. l. cõ
ditiõe indebiti a
creditoꝛibo: vi h

7.C. eo. ſi a pꝛe

ſed 3. C. d pe.

here. P herechita
te. 1. j. e. repeti

tio. ſo. ſi ſuo no⸗
mine ſoluit obti

ſolunonr.
ſpectu poſſeſſiõis

net qo bic dicit:
xe ſolu.l. ci quis.
ſi qͥd poſſeſſoꝛ. Jiẽ

4

antea erant cõmunes. vel meliꝰ dic condici poſſeſſionem alterius
pris etiã que nõ ſoluẽtis fuit.nõ aũt ipᷣm coꝛpꝰ numoꝝ: cii no fece
rit accipiẽtis: ⁊ ſic nõ pt᷑ dari ↄditio indebiti: niſi ſi oſumpts ad i⸗
ſtar mutui: vt inſti. ꝗq. mo. re cõtrahi. obli. S. j. m 250. vel die fm
Jo. piẽ cõdicã nõ certq. puta. hos tm no ilios ꝓpter diffcil diſcre

tfionẽ: vt ar. S. e vſurruc.l.vſufruc.S. ſi viuarijs. a facit ad bunc

.F. 5. ſi cer. pet. nã etſi fur. S. fi. ⁊. . e. qui ex. S. pe

tSi putem. xebere. ſ. ſub alternatiõe.ſed quid ſi ſubalternatio⸗/
ſoluit in quo ſolo ſe obligatũ putauit: H. no re-

ne debens: vnũ

perit. vt..de le.ij.ſi is cii. J o.

u Soluiſſe. niſi hoc actum ſit.

poſtremo ſoluẽs repeteret:vt.j.e.l.cũ duo.aʒo.

x Si duo. ſoluerint. nec apparet qͥs pᷣus qs poſterius. nam tůe

.

y1 I reus licebit. ⁊ ſic cedit po rata: vt ar. S. de vſufrue.ß er

in qs.S. qd ergo. ſed hodie pꝛius reus ꝙ fideiuſſoꝛ couenit

vt in aut.xe nideiuſ.S.i.coł.j.⁊ ſic ſolus ſideiuſſoꝛ.

„Anis
gleni nn

*

ne 7
uurndn
ſctibh .

—
=

— — — — —
— =e

1

= =
=
E
=

D
cFike ſactiſte⸗
Hiet ntpe
m mnhe
tes Illlli
nubiconc⸗
1
n
ſSe4 (s
D i crelab
Lo. Gclls .

—
SS=
=

—

—,,—
ES=

—

1.

=
SE
S

=ꝛ S=
☛B =
= =

=
=

==
—,4
S= =

4
1

=

S
—☛

nlſit noeſe
. ſ

n uch niſe
aGm potant i

oni nuns

6r. Ptorent

ne feſcnpft
iui MMan
umi achone ſo
ſa Apcloti
W tumſitan.
Kircat tenrin t
tirs Inn mie
Ginch tehabe

elan aumnc
en ncſtan

elruken
nmmmſh
Nnklonurtarn tpore
lilitrttiie⸗1)
Nigigenrnn zaii a
nittnnttimg
Pubiihrun
Elinniichignoͤ⸗ til
Uflaitafinſ
ſtiſttünihunligi
rudihinnmmn

.
WNN

Anmſgene end⸗
mnäitn ienin
Nininini
ureſtſontfnte
lnnm lut icin
gan iſdee, zn
Nimatsdeni ltcze
1 nifkeiſihrchr
ku niopſtutihn
lnbma
lks rr iten
ſiitgeunzen
ſengkgnünmin
WN
ntmnanau

„

rünſlumi
uihertmns le
oblrcnitam 8
1 Duar. i

.
6

en. .
eſnn

clanödife un
i AQugre 4
1A bos de e

4
) Bus.
wdsnötilichn
rrisohlien n

ufee

ne es
bmnmoſepgen ſ6
udand in
Onhoniig
cennen

ſe nſim ſiſe

vine lc
liammmmi

iri nuce.

uniͤmin
NCNd nſen
r at nan
no Nwanmtii/
wari hii eg
uume gn unt⸗

4 7,
ſooſ riß⸗

z p Lane. obligatiõis. id eſt de alia re.accur.floreſi. .

ga Batos. dicas. ſ. Stichum 71 Pamppilum.
b Aille. ſ. reos duos coõſtitueris pmrtentes.
c Ereditona. ſed vider debitons cinꝰ erat electio in ſoluẽdo: vt
C.e.ſiqs ſeruũ.q eſt j.ſo.hec coꝛigit᷑.ar.emſdeʒ.l.vbi recitatur

opimo antiqua
q̃ eſt hic. vel hic
loquit᷑ cũ pluꝛes
ſoluerãt. naʒ cũ
nõ poſſint facile
cõuenire electio
eſt eins cui ẽ ſo⸗
lutũ:ſ̊ in vnus
ſoluerat. 2 ideo
dat debitoꝛi. 2 et
eo caſu olĩ erat
ↄtra:vt.j.eo.ſi
nõ ſoꝛtẽ.S.fi.
d 1 Ed etſi
LTitio.
vt achecto. ac.
e Potero. otra
vide bat᷑: q̃ſi nõ
liceret ei pᷣtende
re in ꝓuo facto
erroꝛe: vt. j. ad
vell. ꝙᷓ ꝙ. ßſ nõ
eſt ua qꝛ h de dã⸗

no ibi de lucro

certat.arg. C. œ
iure celib. l. fi. S
licentin.
f Eum iter de

berem. qꝛ ſic ↄue

nerg in öhendo

pꝛe. ſi binaꝑx.

g Lonchcz. i.

cõditiõe ſine cã
que ad intereſſe
dat᷑.nõ indebiti
qꝛ ſemꝑ cõtinet

certũ: vt ar. .5
cõdi. ſine canſa.

l. iij. ſi dicas qͥd
ergo ad ni. iſtu⸗
H. qma ſolutuʒ
eſt indebitũ. ob⸗
ligatur ergo pꝛe

factũ ſit:aut Titij pſona in ſtipu⸗ J

latiõe ↄpꝛehenſa nõ ſit. ⁊ Tino ſol

uero: repetere a titio potero. Eũ

iter excipe veberẽ fundũ liberũ peꝛ

erroꝛẽ tradidi: incerti ↄdicã vt iter
mihi concedaf. v Apianns
Legãter Pomponi? querit ſi
quis ſuſpicet᷑ tranſactionẽ fa

ctã: vel ab eo cinꝰ heres eſt: vel ab

eo cuius ꝓcuratoꝛ eſt: et quaſi ex
tranſactoõne væderit que facta non

eſt: an locus ſit repetitõi: a ait repe

8

.

ti poſſe. ex falſa em cauſa datũ eſt.
Icẽ puto dicendũ ⁊ ſi trãſactio ſe⸗
cuta nõ fuerit ꝓpter quã datũ eſt:
ſed etiã ſi re ſoluta ſit trãſactio:idẽ
erit dicendũ. Si poſt rem iudica
tã qͥs trqſegerit ⁊ ſoluerit: repetere
poterit.idcircoqꝛ placuit trãſacti⸗

onẽ nulliꝰ momẽti eſſe. hoc em̃ im

patoꝛ antoninꝰ cuʒ diuo patre ſuo
reſcripſit.retineri tñ atq; cõpenſari
in cauſam iudicati qð ob talẽ trãſ⸗
actionẽ ſolutũ eſt poteſt.qͥd ergo ſi
appellarũ ſit: vel ob hoc ipᷣm incer⸗
tum ſit an iucicatũ ſit: vel an ſen⸗

tentia valeat. magis eſt vt trãſactõ

vires habeat: tüc em reſcriptis lo⸗
cum eſſe credendũ eſt cũ ð ſentetia

cie vt patiatur ſeruitutẽ imponi: quia ſine cauſa apud eum liber
eſt. vel ſi maum petam intereſſe m Jo. vel quod eſt verius actio
incerti vel conditio incerti eſt pꝛopꝛin nomen actioms: vbi incer⸗

unmm eſt in obligatione: vt hic. 1. J. de act᷑.emp.ſi tibi liberum niſi

debeat ex ſtipularõe: ⁊ tunc agit᷑ acrione ex ſtipulatu: vt inſtit. de
verbo. obli. in pꝛin. nec eſt cõtra ꝙ; dici cõditionẽ ĩcerti dari cre⸗
quon pignoꝛe ſibi ſubmracto: vt.j. de cõdi. furti.l.⁊ ideo. S. neratiꝰ

licei videat᷑ vt nulla obligatiõe tali.ſ.incerti ſed certi fur teneat᷑.
nam a ibi ad factu. 1. ad rei reſttiutionẽ nõ dico danonẽ bʒ obliga⸗
tum furẽ: ſed eodẽ modo intelligi᷑ quod ẽ. j.e l.qui excep.S.ſi ps
7.]. de le. j. qdð ſi nulla: æ eru mirabile qð nõ cõdicet wminm i di

cta.l.qui excep.⁊.l.

quod ſi nulla.ſed rei reſtitutionẽ:vt hẽat retẽ

tionẽ unpenſaꝝ: nec dico ꝙ ddicat poſſeſſionẽ. nam ad eam daret᷑
indebiti cõditio. vt.S.e.indebui.S.ſed ſi num:a ſic modatarius

2⁊ vpoſitarius dño tenent᷑ reſtituere. non tamẽ ſunt wmmo obli⸗

gati dare poſſeſſionẽ m aʒo.⁊ ſic condi. incerti poſſunt cõueniri
actiõe cõmodan:a facit.S.cõmunia pdi.l.ſi ei.

h e Legͤter. in hac.l.ponunt᷑ ſex caſus in
trãſactiõis datũ eſt repeti poteſt.

i Pꝛocur atoꝛ ẽ. vł et᷑ ſuſpicate a ſeipo factã: vt. . e.l.⸗ xi. j. K.
Kk Repen poſſe. ſed videt qo nõ: vt.j.e.l.damꝰ.que eſt j.ſo.hic
putabar ſe teneri ideo ſoluit ibi non.

lIIdẽ puto.ſed nõ eadẽ actiõe ſ̊ dicas ob ſuturã.ſ.ob cauſ⸗ am. vk
Apter pteritaʒ tranſactionẽ de qua aliqᷓ verba
tꝑfecta trãſactio ſj ſuꝑion caſu nulia vyba fnerãt.

dic eadem actiõe
fuerãt ſed nõ fin

m Peopter quã. qꝛ nõ remiſit ius vt remutere vebebat.
n E ſi reſoluta ſit. quod fieri poteſt. vriuſq; cõſenſu: vt.C. łe

trqſacn. ſi omeria. Accur. floꝛen. S
9 Si poſt rem iudi. a qua nec eſt apellatũ: n

S. j. 7. S. ij. Accur.

quib⸗ as ex cauſa

ec poteſt appellari⸗

quia wranſierunt vecem dies hodie. Accur.

D

Duduy⸗ ð

p Hoc em.bona rano. qꝛ impatoꝛ nolmt: vt inſti. de iure nat. S. g
ꝙ pᷣncipi.ſ̊ ſubtilioꝛ eſt rõ.q; ſuꝑ certo ſu trãſactio ꝙ fieri nõ dʒi vt

8. tranſac.l.j.eſt em certu factũ ꝓpter ſn

laʒ: V

timſti. de act᷑.S.cura

re. Dʒ qd ſi acno in factũ educat᷑ in aqiił.ſuipui atoeʒ:a poſtea ſuꝑ

indubitata qᷓ nullo remedio attem
ptari poteſt traſigix. Item ſi ob
trãſactionẽ alimẽtoꝛũ teſtamẽto re
lictoꝛũ datũ ſit apparet poſſe repe

ti qð datũ eſt: qꝛ trãſactio ſenatuſ

cõſulto infirmat᷑. Si quis poſt
trãſactionẽ nihilominꝰ cõdemnatꝰ
fuerit.vlo quidẽ id fit.ſed tñ ſentẽ
tia valet. potuit aũt is ſiquidẽ añ
litẽ ateſtatã traſegerit volẽti litẽ cõ

teſtari opponere. wli exceptionẽ: ſ
1 ſi poſt litem ↄteſtatã tranſactum
eſt. nihilominus poterit wli exce⸗

ptiõe vti poſt ſecuti.dlo em̃ facit qᷣ
contra tranſactionẽ expertus am⸗
plius petit. ⁊ ideo condemnatꝰ: re
petere poteſt qð ex cauſa tranſacti
onis cœdit. ſane ſiquidẽ ob cauſam
Tdit neq; repeti ſolet qð ob cauſaʒ
datũ eſt canſa ſecuta: ſed hic nõ vi
det᷑ cauſa ſecuta cum tranſactioni
non ſtetur. Cum ergo repetitio
oꝛitur: trãſactiõis exceptio locum
non habet. neqʒ em̃ vtrũqʒ vebet lo
cũ habere:⁊ repetitio ⁊ tranſactio
is exceptio. Si qua lex ab ini⸗
tio dupli vel quadrupii ſtatuit acti
onẽ dicendũ eſt ſolutũ ex falſa eius
cã repeti poſſe. i Dem.

trãſac. l. poſt reʒ. m dic Z. pᷣmo qꝛ expᷣſſuʒ videt᷑:

tranſac.l.de alunentis.

aqlana ſtipulatoe

trãſigat᷑; R. tenes

rrãſactio. ⁊ eſt rõ.

qꝛ lis adhuc ſbeſſe

px᷑: vtpote cũ ceſſet

oꝛdo executõis: vt
8. de trãſac.l.poſt
reʒ. ⁊.j.œ re iudi.

ſi ſe. S. ſi ex ↄuẽtio
ne. 1 ſic itelligitur

.*

. E. de traãſact. l. ſi
cauſa.nõ aũt itel⸗
ligas qð ſuꝑ re in⸗

ducta poſſii trãſi⸗

gi ꝑ aql. ſtipulati
onẽ qð quidã dixe
runt ꝑp.l.pdicta ſi
cauſa.
q LDQuid S. appel

latũ.ſ.poſt rẽ iudi

catã.ſuꝑ q̃ vt p̃du
ctũ eſt trãſactu ẽ:
glit em dici nõ pf̃.
2 ita vocat rẽ iudi
catã: lʒ ſit appella⸗

m.vñ faciꝓ me es

aʒ.ĩ eo ꝙ i fine hu
ius. J. ſtati dices.
r Incertu.ſ. per
negatoeʒ: vt. C. qᷣ⸗
bus ad li. ꝓcla.
noõ licz. l. i.
Reſcptis.q̃ di

cũt trãſactõeʒ non

valere. Mc.
1 Atrtẽtari põt.
nõ. ꝙ arg. hun. l.
diyxerũt qᷣdã ꝗ; res

ludicata nõ eſt:m⸗

ſi demũ qn ꝓuoca⸗
ni no pt.⁊ ꝓ eis eſt

·j. de re iudi.l.j.

vVbꝛ diẽ ꝙ finẽ ipo⸗

mt ⁊c.⁊ ꝓ eis ;. ð̊

k: vt. C. de ap. lI. liti⸗
gatoꝛibo. Secũdo qꝛ diẽ:lex exnnguit᷑ ꝑ aſpellatoez. eſt exnnguit

u Itez. ſi alimentoꝝ. futurox: nõ pᷣteruox etiã ſine pᷣtoꝛe.vt.C. xe

x Teſtamento relictoꝝ. vel codꝛcilb. vel qualibet vluma voluntate

.

y Repeti. retineri

valeat. ſecus ſi inter viuos ſint aſtituis: vt S. xe tranſact.l. cuʒ hi.

tmeri iñ pt m cauſa alimẽtoꝑ: vt S. de trãſac. ⁊ poſt.
3 Senatuſcon. cuiꝰ nomen nõ habemꝰ: ſed melius dixiſſet oꝛatio

ne.nam oꝛatio ꝓhibet:vt g̊.de tranſac.l.cũ hi.in pn.

a Si qnis poſt. valet. nõ toleran imiqtatẽ:
le. l. relegatoꝝ. S. ad tempꝰ. 1 S. de iureiurã.l.naʒ poſtea.S. ſi damne

tur. 1. C. plus pen. l.j. Accur.

vt. j. de interdic. ⁊ re

b Tranſegeru. potun ergo trãſigi ve re dubia enã ſine lte.

—

. CKomeſtan. no. manſacioms exceproeʒz impedire pceſſum negocij

Rncibalis lieit de re iudica. ſecus in alijs ꝑemptoꝛijs:ex. xæ lit. conte

ſta.c.exceptionis.

dTranſaciũ.quod fieni poteſt: vt. C. de ap.l. ſi contra. ⁊ ſie nots
non intereſſe vel añ lit. coteſt. vel poſtea ſiat manſactio: vt arg. S, de

calum. l.j. S. quod aũt.

e Bane. quod allegando dicit. Accur. floꝛeñ.
ſRKepenno. vt repetat iſte qd dedit ob tranſactõem.

g Zocum. circa pꝛinceipaleʒ pentõem.

h Mon hʒ. niſi hoc actu eſt. S. de fnſac.l.qui fideʒ. ⁊. C. de Enſac.I.

1Repetiio. dari ob tranſactõem.

ciß çponas.

k Exceptio.ac ſi dicat.vna ſolutio hec duo nõ oꝑat᷑:vt.j de ſo. qui

hommem. §. fi.

Si q lex.dupli.vt furn ñ mãifeſti.ſed qdrnpli.ſ.manitfeſti: vriſti.

nij

R

N

ret expoſt facto ꝑ mficianonẽ: vt pʒ in lege aquił.q̊ caſu ſi ſoluo ubi
emẽdando damnũ ab alio datu no repeto ſiẽ ſi ↄfiteoꝛ ſecus ſi nemo
damnü vderu: vt. S. ad. I. aqui?. inde nerati. S. li. . l. ſe. m hoc ẽ
rõ.qꝛ q̃ſi ab alio ẽ ebitũ:⁊ ſic qͥ repetit ebitũ ſibi recipit: vt.j.e.
reperio. Bi po S=
vere damm dech: E is 4 ppetua exceptoe tueri
imoꝛe inſciao⸗ ſee poterat cũ ſciret ſibi exce⸗
nis future ſolm n3 .5 ℳ ir
vltra ſunplünon Prione ꝓfuturã ꝓmiſerit aliqd vt
repeto: en rarlo liberaret᷑ ↄdicere nõ pt. i DBẽ.
qꝛ vanũ geſſi timo fſideinſſi
reʒ cniꝰ nulla fuit Em duo 4 reo fideiuſſiſſent
eſmiatio:vt. j.öͤre in ccẽ. deinde reus tria ſol⸗
iudi. ſiqs ab alo. niſſet 2 poſtea fideiuſſoꝛes qna. pla
qb ceſſat hec actö⸗ cuit eũ q polterioꝛ io uit repetere
lcet indebuũ ſol⸗ tria poſſe. hoc merito: qꝛ tribaa reo
wezere ſolutis. vij. ſola wbita ſugerãt: qᷣbo
ſar: vt dixi per.l. pſolutis tria indebita ſoluta ſunt.
e. e. ea qᷓ. Secundd ê— i Dem.

te ob. que ex delic. S. pena. JItẽ ab initio ideo dicit: qꝛ ſecus ſi creſce⸗

qñ ſciẽs ſoluit et̃

i mẽte rtinẽs aim

repetẽdi: vt dixi.

Z. e. l.j. et. .e. ;

qs. LZerciꝰ qñ in⸗
rauu creduoꝛ ſibi
xeberi licet falſo.
q; ꝓ vitate habet᷑
vVvt inſti. e acti. S.
ſi quis poſtulãte.
Muart? Ppter rei

iudicate auctoꝛta

tcẽ: vt. C. e.l.j.et
jJ. mã. ſi fideiuſſoꝛ

S.m oĩibo. Quitus
pter traſacnionẽ

e. I. in pn. Sext?

Apter pietatẽ: vt

1· e. l. cum 18. S. ſi
mulier. Septunꝰ⸗
vt qͥ ab alio debet

ne. S. qgGnges.

1 ꝗ 18 4. ppe⸗

tua. vt pacti

b Ttberet ꝑ aqin
cC Mõ põt. vt. J. e

ſi nõ ſonẽ.S. indebitũ.⁊.S.qͥ filio.accur.

nõ ſoꝛtẽ quis ſed vſt urasi⸗

debitas ſoluit repetere nõ po

terit ſi ſoꝛti vebitas ſoluit. Sed ⁊ ſi
ſupꝛa legitimũ modũ ſoluit diuus

ſeuerus reſcripſit quo iure vtimur

repeti quidẽ nõ poſſie ei ſed ſoꝛti im⸗

putandu eſt. Sec ſi poſtes ſoꝛtez

ſoluerit. ſoꝛtem q̃ſi indebitã repeti
poſſe. pꝛoinde etſi ante ſoꝛs fuerit
ſoluta vſure ſupꝛa legitimũ moduʒ
ſolnte quaſi ſoꝛs indebita repetũt
ſiſim it pot
tũc repetitionẽ locũ hꝛe.

l id ſoluerit poterit dici:
Supꝛa
puplũ aũt vſure ⁊ vſurarum vſure
nec in ſtipulatum veducinec exigi

poſſunt ⁊ ſolute repetũt᷑ quẽadmo

dũ futuraꝑꝝ vſurarũ vſure. Siqᷣs

lanã ſtipulationem⸗

d c Em duo. qinna. 1. vler q; quinch.

e Poſtertoꝛ. er
vterq; ꝓ rata repenit

go no parner ſoluerũt. Si aũt paru ſoluiſſent
:Vt. S. e. ſi pene cauſa. S. ſi. ⁊.l.ſi reus. ho. et

facit ad.l.S. de vſufruc. ſed a ſi ds. S· qd ergo. ?Y?MƷM
¶ Dmbus. ſcilicet ſeptem. è
g T ꝗ nõ ſoꝛtẽ. indebuas inſpecto mre ciuili:qꝛ ꝑ ſtipulationẽ
mInſſe nõ ſunt: vt. C. ve vſuris.l. uis.

h BDebitas. ſcilicet naturaliter.
i Legimnũ. ſ.mo

qũ a lege ſiatutũ. qui modꝰ eſt. C. de vſu.l. eos.
k.· Quaſi.i.ſicut.na .

m vſura nõ vt ſoꝛs repetit᷑.

IBDuplũ. I. maioꝛes cẽteſunis. duplũ em̃ vocat ſoꝛtẽ ⁊ vſurã cẽte⸗

ſimã q̃ ſoꝛti equs eſt in anno: dicit de hns vltra duplũ ſunt.m⸗
telligas ve oĩbo q̃ modũ excedũt. aʒ0. ꝗᷓ ſunt.

m In ſtipnlatũ n

vſurꝭ. l. eos.

ec etiã accedit fideiuſſoꝛ. nã cui cõtracti lex ob⸗

uiat nõ accedit ſideiuſſoꝛ: vt. j. de ſidemuſſo.l.cñ lex.

n Si qs falſo. ĩd
æbuoꝛ:qꝛ vſure nõ ſu

—

ebuũ ↄtra videbat᷑.qꝛ cũ ad ſoꝛtẽ ſ oluẽdã vꝛgeret
erãt ꝓmiſſe.⁊ mo nõ currebãt ꝓnnſit vſuras

2 ſoluit. repetit qundẽ licet ſcies ſe nõ xbere ꝓmñht. fecit em reſpe⸗
ciu ſoꝛtis enam vt bemgmoꝛẽ haberet creditoꝛem in danda dilatiõe

ſoꝛtis ſoluende.
o Ingebitũ. ppe

qm excep. vel mii ſun
l.iudex. Itẽ ꝑpetuã iõ

tus inductã fauore eius nõ odio alterius: vt. .e.
nducia ad rigoꝛẽ iur ↄſeruãdũ: vt.j.e.iuł.et
diẽ. qꝛ ſecꝰ ſit iẽpoꝛalis:vt.ð.e.l.in diẽ.

p SBebens. ſcilicet v˙rer.
q Repenitionem. ſcilicet fundi. cä
r Liberationẽ: vt. j. ve cõſti. pecu.l.j.S.an pt᷑.⁊ hoc volẽte credito
nõ ałs: vt inſti.qm.mo.iol.ob.in pu⸗ M

ſi is qͥ.S.ꝙ dicit᷑:

Si er falſa. nõ falſa cã̊. ſoluiũ repeti ſic. S. de pac.ſi cũ te.
ↄtra.j. e.l.cũ is.S.ſi mulier. ⁊ inſti.de le. S. lõge magis. ac. za.

tPecuma. vt.

.

. reg. iur?.l.cũ ampl:ꝰ ſolutũ ẽ.⁊.j.de iu w.
dic ↄfuſio.i.ↄpenſatio vel cõtributio.

u Ad comunionẽ.ſ.inchoand. ⁊ hoc nõ fallui mii ꝓpt ipoſſibili⸗

falſo ſe ſoꝛtẽ œebere credẽs vſuras

ſoluetit pt cõdicere:nec videt᷑ ſciẽs
indebitũ ſoluiſſe. Indebitũ aũt
ſolutũ accipimꝰ nõ ſolũ ſi oĩno non
beat᷑: ſed ⁊ ſi ꝑ aliquã exceptionẽ
ppetuã peti non poterat q̃re hoc q;
repeti poterit niſi ſciẽs ſe:tutũ ex⸗
cepnõe ſoluerit. Sicentũ vebẽs
quaſi.cc.eberẽ fundũ ducẽtoꝝ ſol

ui. cõpetere repetitionẽ marcelł.li

bꝛo.xx.digeſt. ſcribit.⁊ centũ mane
re in ſtipulationeʒ. licet em̃ placuit
rem ꝓ pecunia ſolutã parere libe⸗
rationẽ tñ ſi falſa ebiti quãtitate
maioꝛis pꝛecij res ſoluta eſt non fit
cõfuſio ꝑtis rei cum pecunia.nemo
em̃ inuitꝰ cõpellit᷑ ad cõmumioneʒ.
Sed ⁊ cõditio integre rei manet.⸗
obligatio incoꝛrupta.ager aũt reti
nebitur wnec vebita pecumia ſolua
tur. Idẽ marcelł.ait. Si pecu⸗

miãã debes oleũ vderit pluris pᷣcij:

q́̃ſi plus vebẽs: vel cũ oleũ veberet.
oleũ væderit: q̃ſi maioꝛẽ modũ de⸗

bẽs. ſupfluũ oleieẽ repetẽdũ nõ to

tũ: ⁊ ob h̊ ꝑemptã eſſe obligationẽ.
Idẽ marcelł.diẽ: ſi cũ fundi pars
mihi veberet᷑ qſi totus veberet eſti
matiõe facta. ſolutio pecunie.ſolidi

tatẽ: vt. S.ð rei

ven. l. iij. F. fi. eꝛ
lI.iiij. ⁊.S.de no⸗
xa.ſi ſeruꝰ cos.

in fi. Itẽ nec ad
retinẽdã qͥs cõ⸗

pellit᷑: vt. C. cõi

dꝛ. l. ſi. mſi ĩ cqu

vt. ð. co dun. l.
in hoc iudicio.J.
ſi mi ſocios. et
C. de an. ex. l.j.

S. ad hoc.

x Coditio.i.

uidebiti. gc.

y Integre. ſczʒ

fundi.

3z Retinebk.
ar.ꝙ ſi mihi al-

qᷣd veberes res
tua ſine vicio ad

me ꝑuemat pi

debinũ reiẽtionẽ
habeo: ⁊ ſic facit

ꝓ ſcriptonb-: vt

poſſint reumere
q̃ternos:ſic.j.ð
pigno. acx. ſi ne
ceſſarias.S. ſi pi
gnoꝛi. .j. im
pen. in reb w.
fac. ꝙ dicit᷑. ſed
ar. 5.E. quibus
cauſis pig. ta. cõ

tra.l.ſi non in/

ducta.

a Igck marcel/

Ius.
b Abocũ. id ẽ
quâtitatem.
cObligationẽ
ſcʒ pꝛumãꝗ nõ inn⸗
d Ick marcel

lus. debet᷑: emptiõe.⁊ ideo eius pᷣciũ ꝑtis tm̃ vebebã. liq totius me
putarẽ debere pꝛeciũ a330. 2 facit. S. e. ſi pene cã. S. ſi putem.
e Adeo.ↄditionẽ: vt.S.e.l.S.inde bitũ:⁊.j.e.qui excep.

fCõdicere.qᷓms em̃ anteqᷓ ab herede liberet᷑ venditoꝛ ſit natu/
ralit ⁊ ciuiliter debitũ cũ nec teſtatoꝛ eũ lberauerit: nec heres ſue
rit ĩ moꝛa. nã qui nec a teſtatoꝛe manumiſſus erat: nec heres ĩ mo
ra fuerit iterim ſeruꝰ eſt. ergo a ſimili a iſte interĩ eſt obligatꝰ.
iñ exceptionẽ hʒ et ſi ſoluat repetit:vt hic. ſed j.j. de li.le.l. ſiqs
reũ.S. huic. So. ibi liberatio funt legata ad tempꝰ.nõ imꝑpetuu.

4 ideo indebitũ nõ repetitur.

g Damnaner u. 1. pcepit heredi vt liberet debuoꝛem.ſ. pecunia

glicuiꝰt vt differat a ſupion. N.

hMm filio. liberatur. arg. ad q̃ſtionẽ monachi fugitiui aſt indici
quõdã accipiẽns mutuã pecumi ꝙ abbas teneat. ſic inſti. man. F.
recte. a. . de ſolu. ſiqs ſeruo. hec em ſimilis eſt cõditiom cern: vt

inſti.qui. mo. re ↄtrabi.obli.S.j.

i Indebitũ filio. ſed patri v'buũ: a facit. ö. e. l. j.

k Si flliuſfam-. excepuiõe qꝗᷓ patri vendicãt
cer. peta. ſi filiꝰ.⁊. I. ad maceð.l.ſ̊ ⁊ ſi pꝛi.S.j.
vt heres agat: vt hic.⁊.C.ad mace.ſi ꝑmittẽte.⁊.·ad mace.l.
ib. §. 5 1 1i ſiꝰ. æ ar. . e. I. cũ is. S. j. in fi. ar. . . de agopt. l. ſi
pater. S. qͥ duos. 7. S. e edẽ. queda. S. mmnl.

i nõ obſtat: vl. . ſi
ſed filio obſtat lee⸗

ad mace.l.

P Str quis falſo. iſtud falſo determiat illud verbũ condemnat⸗⸗
non illud ſoluit. non em erat cõdemnatus ſed ſic putabat ſe con⸗

demnatum.

m Peredi deſendat. contra legitumũ. a ſic abſoluitur 'm pꝛimuũ
vel conira condicentem ſᷣm aʒo.ſi aũt diceres
conunctum in pen. here. non ideo agerent veri

quia res intex alios ⁊c̃⸗

eum verum heredez
cebitoꝛes ddh inde.

Uerto

4

EE

ſtie⸗
Urtune
1fünttore
wrfit
64 ſecßfon⸗
hiorſu
roſolue
uanch⸗
ſnit⸗ leigra

nde erot⸗

et
hen ſa
nn luſfam
ern .
tmeml n
Cpolib⸗ ſt ſch⸗
HM Ucbitur
N
gtinn zsͤſier⸗
ſim nnk
rahnad
ahit tiſ e
kut biwum
irof.
lle feſolmnt:
R uot
ſuam DWeltort

nin ld.
GE .
mn t hh

P.Ad
Acror:

(liottarn

gcern merinfunth
lfoincinuregenen
Irulginits Dan.
1Mülgerits
Igmemtent.
umnutſ hoctke

untümeitic

alg iillults nn

nunichcng
ſain unguin
ciin ini inimi
Epſeeſtnann,
intmunt
eUeA Nohretsla
ahaeffinatgn

non pcenithez

Rinmdkl u
minne
gen han 1
iparmelbe, vin
igünme ur
mmdktuft N
unm e

Arraütted e

ð
Oig, a
ungimsſg u
iaänn.

e en
Sbrfeteſt
u cũ gun ii
t. .. ſmaſi.
lneein a

ummint
iini mmnn
õ
ptimn tir niri⸗
mr hr M,
irmumgi

Uitminunt,

1 9). .„ſS
zelg
S ſſtl
Glfilſi / .

er nn

4
4

n Mon cefendat. : ita condemnatur. o.
o Repen poreſt. poteſt plane legi vt dicas hũe.S.loqui in here/

de:⁊ bonoꝝ poſſeſſoꝛe putatiuo.et quod dicu debuum.ſ.defuncto.
non em ei qui dicit ſe heredes.vel dic in herede ⁊ bo. poſ.nõ loqui.

—

7q dictt repeti.ſ.ꝑ ↄditõem indebiti.verbũ aũt pot:pomt᷑ vt v⸗

denotat indicis
oteſtatez que e = pmdr „. .
ure in conuieu Ppeij fundi facta ſit: repeti poſſe: nõ
ſic poteſt exerce/ totum pciũ:ſ̊ ptis indebite pᷣciuʒ.
ao⸗ Ageo ant ppetua exceptio parit
indebutũ repeta⸗ cõditiõeʒ: vt iuł. li. x. ſcpſit. ſi lem⸗
rpobatu ptoꝛ fundi dãnauerit heredẽ ſuũ vt
9 3A1. P r Re *
tioe Pmaebitr nõ vẽditoꝛẽ a nexu venditi liberaret:
eſſe heredẽ ꝗq he,· mox vẽditoꝛ igrans reʒ tdidit:poſ
reevelnene ſe eu fundũ cõdicere. ideq; ẽ etſi de
autez dr poſſe re⸗ Enon ſuũ dãnauerit lare rign
peri habuo rſe rãs ſoluerit Qui filiofamił. ſo
t — 2 — . .
ero due er. Uerit cũ eẽt erꝰpeculiaris ebitoꝛ ſi
go berec nõ qp qͥdẽ irauit ademptũ ei peculiũ li⸗
bar non e be/ berat. Si ſcit ⁊ ſoluit coditiõeʒ nõ
p Libertꝰ. c½⅜ hʒ. qꝛ ſaẽs indebitũ ſoluit. Si fi
bere. er pmiſſio⸗ liuſfami. macedonianũ mutuatꝰ
Pasar. enamne ſoluerit:⁊ pꝛi ſuo heres effect? Ye⸗
eininanen⸗, lit vẽdicare nũmos exceptõe ſbmo
leo egs Uebitur a vẽdicatõe numoꝝn. Si
it. ideo dicas ra An 7
weobleqalib⸗ r qͥs q̃ſi ex cõpꝛomiſſo cõdẽnatꝰ fal⸗
a. Snebe ſo ſoluerit repetere pt. Herec vel
in tali indebito bonoꝝ poſſeſſoꝛi ſiqdẽ defendat he
ſoluto: vt. C. ad reditatẽ ĩdebitũ ſolutũ cõdici pote
on a hirr Lit. ſi vo is non defendat etiam de-
em naturaleꝛp?ꝭ bitum ſolutũ repeti pt. Liber⸗
3 er tus cũ ſe putaret opas pꝛono vebe⸗
pꝛe. vꝛ.l..S. ea re ſoluit: cõdicere euʒ ñ poſſe qᷓuis
patronus. putãs ſe obligatuʒ ſoluit.iuł.li.x.
rarstnn ana Digeſtoꝝ ſcribit. nã eĩ opas pzono
q̃ Br⸗ tſi nõ oꝑe prono ſũt
turar envt be libtꝰdʒ. Sed etſi nõ oꝑe prono ſũt
nefaciẽti benefa⸗ rij offirii .
am.no nam⸗ olute. H cũ officiũ ab eo veſiderat
ra.i. iure natu

rali.q;ꝛ oẽo hoĩes viure nãli ſunt liberi.⁊ ſic poni. C.ð in ius vo
cã.l.ij.aj.Elel di c nã.i.iure gen.qð nãle dꝛ: vt inſti.de re.diui.S.
ſOHperas.i.obſequiales.Accur. ſinguloꝝ.
tMfcinj.1. obſeqmiales oꝑe que officiales hic vocantur. ideo qꝛ
ſic omnes opere vocan.
n Repetere nõ poteſt. hoc eſt etiã m om̃i obligatõe vel oꝑa.naʒ
tranſactio unpedit repentõeʒ: vt.j.e.in ſumma. in yn.
xOfficiales.i.obſequiales.naʒ oĩs oꝑa poteſt dici officialis:cũ
opꝑa ſit diurnũ officiũ: vt.j.æ ope.lib.l.j.

y Yabꝛiles. I. incertas quaſcũq; patronꝰ indicerer.

3 elun. iſtud veluti exemplincanuũ eſt ſolutõis nõ oꝑaxꝝ fabri
liuʒ. qꝛ ſic eſſent certe.
a Cauſam.i.naturã vel ↄoduõem.Accur.
b. Ecedẽ. j. xæ duoba reis.l.nemo. ̊. So. ibi in genere ſunt eedẽ.
hic in ſpecie nõ ſunt eedeʒ. vel ibi fictõe iuris.
eMeq;.i.non vident᷑ eedeʒ. vel reuera nõ ſunt eedem.a ſic non
poſſunt ille que ſunt exhibue reddi cuʒ alia ꝓrſus ſit opa hodierna
ꝙ caſtina.⁊ qð ſubijcit neq; eiuſdeʒ hominis ac. i.neq; etiã ſi exhi
beant᷑ ab eodem eidem: a ideo videbant᷑ eedeʒ: nõ iñ funt eedeʒ. cũ

ergo nõ ſunt eedeʒ nõ pñt oqici. id em ↄdicimꝰ ꝙ ſoluimꝰ: licʒ qnq;

aliter repiat᷑ vt hic eſt ꝙ ſubijcit: interdũ ac.
d Eiuſidem.ſi ſint eedem.i. ſimiles. Accur.
eHominis. ſ. oꝑe ſunt eedem.
f Eidem. multomagis & ſi alius exhibeat: alij exhibeant᷑. Jo.
h. RKobur. vt in aur. xe n. inſtru. S.5. .
hb Recdere põt. r ſic videt᷑ ceſtet repetitio:vt.jĩ.de pᷣſcrip.v.
Lolt. Sʒ eſt. qꝛ agit᷑ ad extimatõem vt ſubijcit. vider ꝓ opere
repetant᷑: vel ſumles.vt S. xe ope.ſer.l.ſi.in pꝛin. que eſt contra.

ſo. ibi de exnmatiõe qð repin poſſit intelligit.
ĩ Ppere.ſ. incerte.idẽ credo a ſi ſunt certe multomagis.i Jo. diẽ

J.
W △

ꝙ vbi certe ingebite ſolure ſunt ille eedẽ repeti poſſunt.i. ſiłs. non
eſtimano: ſed qᷓ eſt rõ. nã cũ incertã operã ſtipuloꝛ. cerra poſtmodũ
ſoluet᷑ oꝑa.cur ergo illa eadem nõ repetit ſed eſtimanio. ſed ipe re⸗

ſpondet eadem ſol
— , . tur oꝑpa.ergo
cuʒ pꝛono ecidit pecunia: æ ſoluit eu m alis genere
repetere ñ pt. Sʒ ſi opas pꝛono ex repeti poſſet qᷓ ſo
bibuit: nõ officiales ſ fabri les ve lula eſt. reperu oy
be⸗ pictoꝛias vel alias dũ putat ſe babere electone⸗
bere:vidẽdũ an poſſit ↄdicere. ? ſicut habat is cui
V . * -= ꝛomittit᷑ incerta
celſus li. x. digeſt. putat eã eſſ. ecãm warnec ſperran
oꝑaꝝ vt nõ ſint eedem:neq; eiuſdẽ qdu quod ſoluit᷑. i
hoĩs:neq; eidẽ exhibeant᷑. Mã ple natura ſtipulatõis
8 . q̃ incerta oꝑa non
rũq; rolun bois:eros tꝑiſq; oppoꝛ⸗ conſiſtit.
t lãlẽ cꝗᷓ 7 1Ü0 K. Er interduũ. ſ.
umtos nꝗlẽ cm opaꝑ mutat. ⁊25 b. ——

nec volẽs qᷣs reddere põt.hᷣ be inct I Inqjt. Jultan⸗
ope recipiũt eſtimatõeʒ.Et intdũ m adochco. ie
. — . * . Y,,06* 2 0.
Hz aliud pᷣſtemꝰ: imqᷣt aliud cõdici ectdo go
mus:vtputa fundũ ĩdebitũ di et

ve. 1 nõ.ꝙ qui hac ↄdi⸗
fructꝰ cõdico vel hoĩeʒ indebitũ et ¶ tõe tenet᷑ ad hoc

tenet᷑ qdðᷣ apud eũ

hũc ſine fraude modico diſtraxiſſi eſt niſ olo ſerens
nẽpe h̊ ſoluʒ refundere bes qð ex xſijſtet babeie: vi
pcio habes: vl ſi meisſi boö⸗ J. e. in ſumma. S
pcio habes:vł ſi meis ſumptibop⸗ venult⸗
cioſioꝛẽ hoĩeʒ feci ñ eſtiari h öbẽt. d Aden ſumpti
ſi 1 ro r gdiei anãti us. ego ſoluẽs.
ſic et ĩ ppoſito at poſſe odici quicei e eutnantten
opas eẽt oductur- Sʒ etſi ðlegat rari: q; ſemꝑ aliò
ſit a pꝛono in officiales opas apud alio repetit᷑

q BSebent. ſ. qd
modico diſtraxii/⸗
ſet. vel qꝛ ego ſol⸗
uens feci hominẽ

marcelluʒ li. xx. digeſ. qrit᷑: ⁊ dicit
marcellꝰ:nõ teneri eũ:miſi forte in

artificio ſint.he em̃ iubẽte pꝛono:⁊ ctoſioꝛem vr ex⸗

alij edẽde ſunt. ſ̃ ſi ſoluerat officia penſas vltra pᷣciũ
les:clegatꝰ nõ pt᷑ cõdicere eas:ne ronſequar. er hoc
qᷓ; ei cui ſoluit creditoꝛi:cin alteriꝰ rir maebirum ve

J. e.l.in ſumma.
S. ſi ſeruum. vel
dic feci ego cui ſo/
HS lutum eſt indebite
et ſic mutat perſonas.ſolum ergo pꝛecium acceptum redditur poſt⸗
poſita melioꝛatione.
r Ait. Julianus.
ſCõducturus.nõ quãti h̊ locare potuiſſet:vt ſic nõ exeat naturã
oditiõis indebiti q nõ vult verſari ĩ damno eũ qͥ ea tenet᷑
tDelegatus.ergo ꝓmiſit:vt.C. de noua.l.j.
u DOfficiales.i. obſeqales alij pꝛeſtandgas.
x MDuerit.ſ.an tenest᷑ ei cin delegatꝰ ẽ: ⁊ certe nõ qꝛ nõ poſſent ce⸗
ch niſi patrono.ſed ſolute nõ repetunt᷑ vt ſubiſffeit.
y Eum. ſ cimliter a naturalit: vt ſtanm ſequit᷑ in fi. F.
In artificio.ſ.certo idẽ foꝛſan:⁊ ſi incerto.
fficiales. id eſt obſequiales.
Creditoꝛi nũc facto vel ante tenebat᷑ ei delegãs ad talia.
Alterms.ſ.patroni.

ↄtemplatõe ſolutũ eſt quiq; ſuuʒ re
cepit.neq; a patrono: quia natura

& & ϑ.

patrono vebitarũ facta eſt mẽtio a diſtingue:quia operarũ alie ſunt
obſequiales.alie fabaꝛlles alie artificiales. obſequiales alie ĩ faciẽdo.
vt i aſſurgẽdo ⁊ ſinnliba.alie in nõ faciẽdo:vt de nõ vocãdo in ius:
⁊ differũt he inter ſe:nã que ſunt in faciẽdo:nõ tranſeũt ad heredem
extraneũ:vt.C. de ope lche. l lbertn Seg ad filios ſic.C.e.ti.l.q̃
manumittunt᷑: a. C. c obſequijs.l.v.etiã exheredatos niſi ſint ma
la mete exheredati: q; fuerãt ĩgrati: vt.j.ve bonis lib.l. ſi patronꝰ.
S.ſiqs. nõ mala mẽte. Sed q̃ ſunt in nõ faciẽdo: vt de nõ vocãdo in
ius:⁊ ſiłes trãſeunt ad heredes etiã ext᷑neos:vt.C. ĩ ina vocã.l.

vema. ecõtra. ↄueniũt.qꝛ ipᷣa natura ⁊ ſine unpoſitiõe debent᷑: vt hꝰ

S. in pᷣn. ⁊ ĩ fi. ⁊ ꝓpꝛius dicit honoꝛ ſiue reuerẽtia ꝙ;ᷓ oꝑe.ꝶ fabꝛiles
7 arniiciales ſunt ꝓpꝛie oꝑe:cũ opera ſu diurnũ ofticiu: vt.j.d oꝑ.

Matura.hoc expone vt in pᷣn. huiꝰ.S. qmia operaruʒ a libertis

liber. l.j.ſunt aũt fabꝛiles icerte: vt.x.oꝑe nõ expᷣſſo ſcriptonas.vel

4 v

pictoꝛias. artiſiciales certie: vt qñ expᷣſſit vt pictonas.lʒ lex qũq; his
vocabulis abutat᷑: de his aũt dic qliter ĩponũt᷑ a ĩ quibo vꝛant: 1 q
bus cõuemãt.ĩponũt᷑ aũt ꝑ ſtipulationẽ ⁊ ꝑ iuſiurãdũ: vt.j. lib.
cã. l. fi. S. adeo. . 7. de ope. li.l.vt iureiur. differut aut ĩ ſex. pᷣmo in
ceſſiõe diei.nã certe oꝑe ſtatĩ cedũt ⁊ veniũt cũ pñt pꝛari.cedũt tñ a
die ſtipulatiõis.ĩ⸗/
certe nõ niſi indi/
cant᷑ ⁊ a pꝛono pe
tant᷑ vtreq; tñ pe⸗
tunt᷑ tũc vemuũ qñ

ei debent. Si decẽ aut ſtichũ ſti
pulatus.ſoluã qnq;: quer it᷑ an poſ
ſim cõdicere.q̃ſtio ex hoc deſcẽdit:

im̃ trãſierit tempꝰ . 1Oo 1 *
zſtart voerune: an liberer in qnq;.nã ſi liberoꝛ tẽ
e e. icl. ceſſat aditio.ſi nõ liberoꝛ conditio
patrom. j. K.a. l. erit. Placuit auteʒ vt celſus libro
ſiqᷣ hac. S. iudiem vj. marcellꝰ libꝛo.xx. digeſt. ſcri
7. l. ope ĩ reru. na r n norimi nts imi dr ebIi
ſer ins norns⸗ß⸗ pſit nõ perimi ꝑtẽ dimidi⸗ obliga
mo ĩ opis certis 5* tiõis. IJdeoq; eũ qui qͥnq; ſoluit:in
quit᷑ poſtea de ico pendẽti habẽdũ an liberet᷑: petiq;
tis.ſecũdo differũt b ſſunt reli ſtich?
in ſolunone. certe ab eo poſſunt re iqua. v. aut inch⸗
em alt ſini bue. ⁊ſipᷣſtiterit reſidua qᷣnq; videri eu
dpe ub leope re⸗· 2 Poꝛa ebitaſ. oluiſſe. ſi aũt ſtichũ
rui. duoin iñ canbo Ppſtitiſſet. v. eũ poſſe coõdicere quaſi
etiã incerte alij ſol⸗ inde bita: ſic poſterioꝛ ſolutio com
nunt volẽte pꝛono „ bi —
mſi pzonꝰ no pꝭ pꝛobabit poꝛa. v. vtru ebita an 1
bin en ron nap I
S alisggio libni; debita ſoluerent᷑. Sed ⁊ ſi poſt ſo⸗
Secn einoe luta. v. 2 ſtichus ſoluatur malm
pꝛonꝰ dopas.⁊.l. ego hꝛe.v.⁊ ſtichũ reddere:an ſim
bert eE audiédus. querit celſus a putat na
cnõe pſonaꝑ facra tã eſſe ĩ q̃nq; cõditionẽ:qᷓuis vtro⸗
in ſihpulande cer, ſik ſoluto mihi retinẽdi qõ vellẽ
us aur mht ae arbitri daretk. JYaẽ ait ⁊ ſi duo
hi im ſupuloꝛ. Irẽ heredes ſint ſtipulatoris nõ ſic poſ
certas potelt m⸗ —. ,
bi vel ibi vel ſim⸗ ſe alteri quinq; ſolutis:alteri par⸗
pliciter ſtipulari. tem ſtichi ſolui. YIdem eſt etſi duo

ſeruꝰ meus incer⸗
tas mih vel ſun⸗
pliciter. non ſibi.vt.j.de ope.li.l.ſeruus patroni.j. K. et. l. liber⸗
ius. 7. l. mhil. 1. l. qꝛ. a. I. he oꝑe. j. F. Et nõ. qꝛ ĩ lege illa he. appellat
fabꝛiles certas. Quarto dẽnt ĩ exhibitiõe: qꝛ certas dʒ pᷣſtare libertꝰ
victu ⁊ veſtitu pꝛoni.incertas ſuo victu:vt.j.de ope .lip.l. ſuo. ⁊.l.
aut certe. ⁊.l.ĩponi.⁊.l.pe.lex em̃ pe.q̃ dicit victũ eẽ pꝛandũ ſuꝑ cer
is tm̃ intelligit᷑: qꝛ ſi icertꝭ tm̃ loq̃ret᷑ male dicẽt libertũ aut quẽ
libet aliũ edẽtẽ oꝑas qꝛ icerte ꝑ aliũ ech nõ pñt.nec alij: vt. J. ð ope.
lib.l.oꝑe ĩ reꝝ. Quito dint qꝛ ĩ incertis fideiuſſoꝛ ex ſua moꝛa tene
ri nõ pt᷑.vtpote cũ nõ cedãt niſi cũ indicãt᷑:ſj ĩ cert oꝑis ⁊ idẽ ꝙ ĩ q̃⸗
lubet credita pecũia.vt.j.de ope.li.ſi libertꝰ me.⁊.l.a duob. Bexto
nt ĩ trãſmiſſiõe.circa quã nõui duo gnãlia ĩ qb couemũt. Pꝛimũ
qꝛ niła opa trãſit ad heredẽ herechs:vt.j.e v. ſig. ſciẽdũ. Itẽ qꝛ ad
oẽm operã. ſ. ſabꝛilẽ ⁊ artiſicialẽ agũt lii ſi pꝛonꝰ ſibi liberiſq; ſins
ſuit ſtipulatꝰ.⁊ ꝓ eq̃libs poꝛtiõiba ⁊ vtili actõe etiã ſi ñ ſint heredes
2 ſic ĩtelligit. .de ope.li.ſiqs oꝑas.⁊ ĩ.l.vt iureiur̃.S.ſi liberi ⁊ &x
v. obli. qdcũq;. S.ſiqͥs.ſi vo ſibi tm̃ ſtipulatꝰſu pꝛonꝰa icertas oꝑas
ad heredẽ erneũ nõ trãſmuttit enã lite ↄte.miſi foꝛte ſodanano fuerit
facta. ad liberos aũt etiã nõ inſtitutos. duũmõ nõ mala mẽte exhereda
tos etiã nõ lit.ↄte.trãſmittit dũ tñ ſint pᷣterue.fſuture em̃ alij cedi ñ
ñt.⁊ hec ꝓbant᷑.ĩ.de ope.li.l.a duobo.⁊.l.ſi oꝑaꝝ iudicio. 2. l. qͥ li⸗
ertos. SF.nõ ſolũ. S. ß ſi ij. ⁊. l. oꝑe ĩ rex.in pᷣn. ⁊ de boms li. ſi pꝛo⸗
n?.S. ſiqs nõ mala mẽte. ⁊ de acq.bere. ſiqs ꝓ herede. S. ſiqͥs. cũ aũt
