1 Illud hoc opus man. i. id eſt quando mandauimus fieri vigeſ.
codicem. diumus hoc quod nunc dicemus. vt. C. de ve. iu. enu. l.
pꝛima. S. finali. 1 poſtqᷓ fuit factum in alis conſtuunone oxunꝰ idẽ.
vt,. C. de ve. iu. enu. l. ij. S· fi.

k Signa. id eſt notas quando vna littera vel vnum ſignum totz
vñam oꝛanonem repꝛeſenta bu.non autem omnino abbꝛemanones
pꝛobibentur. V
ICompendium. dum laboꝛo ſien bꝛeuis ſio obſcurus.
m Libꝛarijs. id eſt ſcriptoꝛibus. vt mfra de re. iuris. l. ſi libꝛar.
n Ermnnalem penam. arbitrio udicis unponendam cum non

ſiũ.pulceꝛrimo aeh, bis q le conſule.

vꝛ.j.de iu.om.iu.l.umꝑi ⁊.d.l.j.v of.eꝰ.in pᷣꝰ⁊c.in criminalido ñ
ſeruat᷑ qð iigr cognoſcat ſ̊ ptᷣas vel eᷣeo.

b/ Incipue.qꝛ pdict modꝰ legẽdi ẽ vnlis wctoꝛb⸗ ⁊ diſcipul igẽ c.
Maximũ vcus. nota honoꝛ eſt mgro bonos hĩe ſcholares. vt in

co
aut᷑.vt iud.ſine quo ſuf.S.cogitano.colł.ij.
dD n e t nedes eĩ cu r̃diret ꝑ mare a troiana victoꝛia ĩdi
gebat vino ⁊ iuenit Glacchũ iũ mare abũdatẽ vino ⁊ carentẽ eqͥs at
ipſe multos hẽbat eq̊s q̊s in pᷣlio habuerat.a ita dit ſibi æ eqs ĩ uti
lib ꝓ vino ncco ⁊ vtili ſibi ⁊ OGlacchꝰ cedit:ſibi vimnũ ſuꝑfluũ ⁊ accepit
eqͥs nccios.ſic ⁊ nos fecimꝰpꝑmutatõʒ de inunli mõ legẽch ad vtilẽ.ẽ tũ
multũ a rmons h ſiłe ⁊ fac.j.de õ.ẽp.l.j.S.j.⁊ inſti.de j.ẽp.S.pᷣeũ.
a. uij.

iure mgr atꝰ cũ cuilibʒ mgr̃o cuinilibʒ facultatis idẽ cedat᷑.vt.d.l.fre⸗
rici. vñ pt᷑ elegari in ciuili.vt.j.xe of.eiꝰ cui mã.ẽ iuriſdi.l.j.S.m
Scruminali at᷑ cꝰ ⁊ ipſi hñt iuriſdiõʒ vi h.⁊. d.l.frederici nõ pt᷑ elegare.

4

n RK2 8

d Conſule. ipſe. n. dignitatem conſulatus ſibi aſſumebat. vt qui⸗
dam extraneus vt in aut᷑.de conſuli.S.ſi.colł.iiij. .
oa i nomine wmini. hoc in compilatone digeſt. fint dictum. nõ
qñ leges facte fuerũt.qꝛ pagãi erãt vt,C.d ve.iu.enn.l.j.ſic ⁊
ałs facii inſti.in pꝛobe.in pꝛin.

tie. et aue non ſic inique.in quibuſdam tamen locis quedam latebani
dulcecdines id eſt equiſſime ſentẽtie.velut lilia inter ſpinas.a illas qul
ces ſententias iuſtimanus ex alijs excerpſit.⁊ nobis tradidit legẽdas
vnde ipſe dici᷑ tradere ius enucleatũ ſᷣm Jo.

eCLollecti. ex his.i.quod dixit ĩ pꝛn. poteſt colligi quis fuerit actoꝛ Fhraid

ſiue comꝑilatoꝛ.quia iuſtimanus ſilius ſtim. vt inſti.ðᷣ dona. S. eſt
et aliud. Item que materia. id eſt ommavetera iura antiquoꝝ pꝛudẽ
tu. Que intentio.id eſt vt colligat ius enucleatum in vnum volumen
Alitiluas p ſe patet qꝛ minon pecum a poterun nunc em liber iſte. et qꝛ
citius aduici poteſt ꝙ olim. Cni parti philoſophie ſupponat᷑. ⁊ quidẽ
ethice qꝛ de moꝛbo tractat hoc volumen. ſicut alia duo volumms.
re De iuſticia ⁊ iure. Kica.
VFri. ſcilicet adiſcendi.

Punſqꝙ;. noſcat ſubſtantiam iuris ꝑ duiſiones que
0) o, dicunt᷑. . eodem. S. hinus ſtudij. quod dicit opoꝛtet
9 . . impꝛopie dicit. 10 ẽ vecet ne. ob. quod dicit. S. ĩ ꝓhe.
S.diſcipuli. vbi dici᷑ ꝙ pᷣmo debẽt audire inſtitutões
9 iñic.cC. væ bo. que lib.l.cũ opoꝛtet.in pꝛin.⁊.C. de rap.

vir. l. j.S.opoꝛtet eni.⁊c.eð ecet ꝓoʒ.vt. C. cap.⁊ poſtli. re. l.fi.
bp A iuſticia. eſt autem a iuſtitia ſicẽ a matre ſua. ergo pꝛins fuit iu⸗
ſticia ꝙᷓ ius.ſed conmra.j.e.iuſticia. ibi ius ſui cinq; tribui.ac. ex

quo colligit᷑ ꝙ ſtanm fint ius poſtꝙ fuit iuſticia. ſed dic ibi ius ſuũ.i.

hominis meritum. vel dic pꝛout in acnone ⁊ obliganõe.bene dico ius
a inſticia appellari. ſi eni ius eſt ars bom ⁊ equi.vt ſubijcit.ergo iuſti
ciã habet matrem ⁊ bie ſubijci.nam c.
i Mus eſt ara. hoc poteſt intelligi mibe moclis. Pnmo vt dicas diffi⸗
mitũ ius in genere. ſic eſt ars.i. ſcientia fimta que artat inſinia.nã
ars eſt de inimitis fimta wctrina m Poꝛphirium. Scdo dic ceſcribn
quãlibet ſpeciem iuris vt pꝛetoꝛm. vel ciuile vel naturale. vel gentinʒ
et tüc ponet᷑ ꝓ pcepto cohartãte. ſeg hoc non placet. cũ iſte partes iuris
nõ ſunt artes. ſed artis ꝑtes. Uel tertio ars. 1. artiſicin. nã auctoꝛ iu
ris eſt homo. iuſticie vns ⁊ qð ſubijcit boi ⁊ equi.i.eius qð eſt equũ
et vnle.⁊ nõ qðᷣ alind eſt bonũ ⁊ aliud eſt equũ vt hic.eſt eniʒ quoddã
honũ a equũ vt.j. ſi cer. peta.ſi et me.eſt enam bonũ ⁊ nõ equum.vt
vſucapio.vt.j.de vſuca.l.j.⁊.j.xæ regu.iur̃.iure naturali ĩ fi.eſt ter
cum e quũ ⁊ nõ bonũ.vt.C. ⁊qæœ pac.cõuen.l.hac lege.eſt etiam equo
equius. vt.j.væœ fur.ſi ſeruus cõmunis.S.quod vero. .
k ECnius. iſtud cmus ſi referat᷑ ad ms. hec dicno merito in vim nõis
poit merimt. n. ius appellari ſacruũ. a ſi qd artẽ ĩ vi aduerbij. m aʒo.

Sccerdotes. qnia vt ſacerdotes ſacra mimſtrant æ cõficiunt. ita

et nos cũ leges ſint ſacratiſſime. vt. C. e leg. a ↄſti.l.leges.⁊ vt iuns
ſuũ cniq; tribmt ſacerdos in danda pemientia ſic ⁊ nos in iuccando

vt.ʒ j. e. iuſtic ia.accur.

*

m olimus. id eſi eius volũtatẽ puamus que eſl vt ius ſuñ cuiq;

1 tribuat᷑. vt. j.e.
ole. “ rge . Ile⸗ iuſticia.S.pᷣmo.
. In nomie wminfam? Rn vo ſeparantes:licitum ab illicito n Pꝛontemur
fanden Natmed ſtim nomĩe wmini amẽ. Ju diſcernẽtes: bonos non ſolum me een
v mani ſacratiſſimi pncipis ꝑꝓ tu enarum. verumetiam pꝛenn-⸗ Equu ob vt
poſin debet eſſe. vt etui ſti iuri leati P . P ↄctibus pᷣm Jo.
lugent imnerum. betun gugultriuris enucleati ozum exhoꝛtatione efficere cupien Allicito. vt
iunctõ dicit. tamen Be uſticia et iure incipit. ſtudij due ſunt poſitiones. public,d
ngirur anc. : .Rmia er veinnm. abireng ps eſtgõ p alſemn., pena
TLT. pudijs. . cõ d ofnna er⸗ er m. t rũ metu fit quis
ſenſu. ſed Poſituz uii Api. da ſtatuz rei romane ſpectat. Pꝛi- bonus vt in raſ
. e po arr Vri operã uatum quod ad ſinguloꝛum vtili⸗ cde urata vr
d Enucleati per datuꝛum. tatem pertinet. ſunt enim quedaʒ bbus. l. ſiqs ma⸗
nmitien hnem vo. pꝛius noſſ· publice vtilia: quedam pꝛiuatim: ior gien whu
quuod nobis eſt tra opoꝛtet vñ publicum ius in ſacris ⁊ ſacerdo⸗ metus multon.
em in ſire nomẽ iuris tibus ⁊ magiſtratibus cõſiſtitt. vt. E. ad.l. iuł
anteqỹ guemat a0 deſcendat. Pꝛiuatum ius tripartituz eſt. col Rel j: Rrenen
nucleum mrenoꝛ Eſt au⸗ lectum eſt enim ex naturalibus p⸗⸗:' pꝛo qmiby. cs ler
nucis. vnũ amarii 4 g: m.: nili uiꝓ pꝛemio libeꝛ
imũ. et aliud dme tem ius a iuſticia appellatum/nã cepnis: aur gentium: anut ciuilibus ecn per totum.
er alud amaruz. ?ꝰ vt elegater celſus diffinit/ Jus eſft [ Jus naturale eſt qð natura om z ſta. er una-
quarto ad nucleuʒ s bomi ⁊ equi cuius meruo quis nia anmalia wcuit. Mam ius l. vt virtutũ.
dvulcẽ puenitur.ita ars vom equicmus merno quue ſtud ſolum h “ famoſis libellis
er mn młiitudie an- nos ſacerdotes appellat. iuſticiam iſtud non ſolum bumami generis lLj riſra ad ſil⸗
nauor uhror en nanq; colimus et bom et equi no pꝛopꝛium eſt:ſed ommum antma⸗ 1 utepenni .
d eſi dtſcomie mnſi titiam pꝛofitemur equum abini⸗ lii que ĩ terra: que in celo marid; ſnal⸗ alie. Feſt.
nite. Item duricie . colb. ſecũda. vñ
id eſt inique ſenten verſus. Oderũt

peccare boni vtuns amoꝛe. Oderunt peccare mali foꝛmidiĩe pene.

iſi fallor. nullo modo fallimur. nã ciuilis ſapientia vera phi⸗
hia dicitur. id eſt amoꝛ ſapẽitie. a philos quod ẽ amoꝛ a ſophia
ſapixẽtia. vt. J. de var. ⁊ extra. cog.l.j.Spꝛoinde licet· pecuniã
nõ abijciamus. vt. I. vac. mu.l. ĩ honoꝛbo. . philoſophicis: r ſa
cit. C. & dititia. li. tol. S. j. 7. . plus valere quod agi ꝑ totum
r Huius ſtudij.id eſt iuris ſtudio querendi due ſunt ſpecies. pꝛout
dyaletici ponũt ſpeciem non pꝛout legiſte.qua poſita ponitur ⁊ gen⸗
ſed non conuertitur ſcom Yohan. 7. p. liet quidam dicant pla. intel⸗
lexiſſe quod ſpecies ſiue poſinones dicerent᷑ reſ.ſuper qᷣb ius tractat
et lam conſtaret ſpecies eſſe inſinitas cum ſuper multis tractet hoc
ius ⁊ ſuper ſeruis a liberis.vnde repꝛehendunt eum ⁊ facit ad hunc
GS. inſtitutꝭ.æ iuſticia iure.S. hnius

:
loſe

ſSPoſitiones.i.diuiſiones. L
rPublicum. ad ſtatum. conſeruandum ne pereat. ſed euʒ publicũ
ius ſit in ſacris ⁊ ſimilibus. et hoc etiaʒ in qualibet villa fiat qualit
pertinet ad ſtamm rei romane tm. dic quod villam quamlibet con⸗
ſeruari.⁊ ibi talia fieri.pertinet ad ciuitatem romanam.cñ non eſſet
perfecra miſi ex ſuis partibus conſtare. vt.j. ti.j.l.j.nec placet ꝙ di⸗

cas publici appellatione ad alia loca referri ꝙᷓ; romane ciuitatis. vt. )

v. ſig. eum qui vect᷑.
u Ac ſingulon. ſcilicet pꝛincipaliter. ſecundario ad publicam vtili⸗
tatem. eypedit enim reipublice. ne quis re ſua male vtatur æc. vt in⸗
ſti. ve his qui ſunt ſui vellaliemi iuris.S.pe.a.j.de pꝛocura. ſeruuʒ
S.publice.ſic ⁊ ecõtra quod eſt publicum pꝛincipaliter ſecundario ꝑ
tinet ad vtilitatem ſinguloꝝ.
x Publicum. ĩ ſacris. conſiſtit ius publicũ in ſacris vt ſunt ecde⸗

ſiee in qnibus penmus veniam peccatoꝝ. vt in aut᷑. vt li. ma. 7. g. S.

quia vero. colł.ix. ua aſi leſe fuerint qlibet poteſt vti interdictis. vt
I. q interdictis.l.j.ij.⁊.iij. N.⁊.l.interdictoꝝ.S. interdicta. Iteʒ
in ſacerdotibus quia intereſt vt ſint ſacerdotes a quibus veniam pe

tamꝰ peccatoꝝ.C.de ſumma trinitate ⁊ fide cathouca.l.iter claras.

et pꝛopter iniuriam eis factam quilibet agit vt. C. de epiſcopis ⁊ cle.
l.ſi quis in hoc. Item in magiſtranbus quia miereſt vt ſint magi⸗
ſtratus.porum emm paodeſſei iura eſſe m ciuitate. mii ſint homines
qni iura reddere poſſint.vt.j.ti.j.l.ſecunda.S.poſt oꝛginemcon⸗
ſiſtit ⁊ in alijs.vt.j.ad.l.iuł.ma.l.penultima.⁊.j.ſolu.mat.l.j.⁊

f f f— ——---- — — —— -K —

— — — — —

”M
.
—

Ee .

inſti. de re. di. cum in ſuo.patet ergo ꝙ ti. e ſa. ſan. eccł.⁊ de epᷣis Icarem n noia fluumn wbere pam Ohedire r in aut nup. F. ſ. p Kn pegt!
⁊ clericis.vbicũq; ſunt ſimiles ſunt de iure publico. ⁊ idem de iure eypectet.colł.uij. accurſiis. J
fiſcali vbicunq; ſu. ⁊ idem ce officio mgr̃atuum. vt.C. ð officijs. m PEr öaie. ugnaꝓ patria. ?t dixit atho. vt hic. ⁊. E. ve abol areο
omnes. de iuriſditione omniũ iudicum. ⁊ in alijs ſimnlibo. in. ff. ? t. ſatlaciter. 2 infra ad. I. inł. ma. l. pe. —
m codice.accurſius floꝛentinus. v Z vun. ſ. iniuſte illa iam ab aliquo pꝛiuato. non illatam ab

a Priustum. Hene ſpiti ſunnn
ptuum. ſpaͤli? „ —. . t infra de miur.l.
rnar naſcunt᷑. auium q; ↄmune ẽ. Hinc eſt manui 7 pfati ſupoſit?ẽ. ma⸗ muriau. S. j. 1 n⸗
ma ð eo tractaau vſcẽdit maris atq; femie zugatio numiſſus liberat a pkate: q res 4 frare rei ven. qre,
rus t en im quã nos m imomi appellam.hici1ure gentiũ oꝛiginẽ ſumpſit: vtpo arur pato tuſte⸗
eſt trpartue col Ubeꝛoꝑꝝ ꝓcreatõ: hinc educatõ. Ei te cũ iure nãl hoĩes oẽs liberi na⸗ vr imfra ad. l. ac.l.
leaum im Jo. wWm⸗ ei cetera q; aialia feras et be ſcerent: nec eẽt nota manumiſſio. uij. ea gana ſen 2
nmne cden ſtias iſtiiuris pitia cẽſeri. Jus cũ puit eſſet incognita. h poſteac; P. pat debem m
nipu. vm wul gentiũ eſt getes bumane vtunt. iure gemiũ fuity imualit. ſecutũ eit m. veinſra e una⸗
naeino er n6 qð a nali recedere facile intelligeꝛe nficiũ manumiſſiõis.⁊ cũ vno na ſhwis. ſech mgra⸗
lbeupletek. nem licet. qꝛ illo oĩbo aĩalib: B ſons bo li noie oẽs hoĩes appellarent. iure m duemret vel du⸗

rante officio ſi ẽ de
minoꝛibo vel eo fi⸗
nito. ſi eſt ve maio⸗
riba. vi ifra de in

circa vſucapio
nes. ac.
b Maturalibo.

ibo int ſe one ſit. Nep Dm. gentiü tria genera eẽ cepert hoĩʒ.

Eluti erga deñ religio. vt pẽ / vbe ſe is Zꝛiũ u Trercin gen? li

pꝛeceptis. a natu . bo. 7 patrie pareamꝰ. 1 . vocan.l. ii. . e
rali iure hʒ in * Tvim atq; f A. 6. Biure ge⸗ b Ermo. we thrlſ zers
vuarin oe ve Aumuriã ꝓpulſemꝰ. Maz iure Atiũ introducta ſunt bella di mgfatibo. iniin o
plenoꝛ cum al ⸗ H euenit: vt qo qſq; ob tutelaʒ coꝛ ſcrete getes regna adita wminia di mcne done egl.
nn erurr. r⸗ is ſui fecerit: iure feciſſe exiſtiet᷑. ſtincta agris termim poſiti 7 ecifi uij. S. ſed vim Nezʒ
oe natura. a iu⸗ cũ int᷑ nos cognatõʒ qͥndã natucis collata Amertin emptoes vẽdi⸗ n rnrg nch
re gen. hoe vt qo g ꝛMituerit: aſeqns ẽ hoĩeʒ homk⸗Niones: locatões oductõnes: obliga dꝛu. pau. fe. di.l. j.
quiſq; ob tutelaz e arinephas eſſe. v A. pi. ) Ltones inſtitute ſunt. exceptis qbuſ S. cum anetes. non
m. 8! S eg ris eß D3. a lure ciuili introducte ſunt. mamen deeund miu 5
vim. a iure cunli Anumiſſiões q́; iuris gẽtin e . 3 iure cim r eele uede niam faceꝛe vel pan
vꝛ pcepta de vſu⸗ 6ͦat᷑ manumiſſio datio EVls auille vy Apigs. vt inffa ſi quadru.
ca. inſti. de vluc. unt. e at manumnio datio qð neq; ĩ totũ a nãli iure vel vau. ſe. di. in ön?l.
fneguuns aer tatis. naʒ qᷓdiu qͥs in ßuitte pyma. accurſius fl .

rum ſubijcit: ſed . —
alio mow ius n ei ale ibi accipit᷑ qᷓ; b? ꝓHO.
c Jus naturale. qð natura.i.eꝰ. 7 ſic nominatim. vel dic qð ſu
ablatiui caſus. Item nota ius naturale quatuoꝛ modis ici. Pꝛimo
lex moyſaica.vt inſii.xe obligatiom.que ex delic.S.j. Secundo in/
ſtinctus nature. vt hic. Lercio ius gentium. vt inſti. xe re. di. S. ſin
guloꝛum. Quarto ius pꝛetonum. vt infra de mi.l.j. ⁊ facit inſti.
e iure na. in pn? Quinto.vt intira eo.l.pe.ĩ pᷣn?a ſic accipit᷑ ſupᷣ px.
S. ſic in idem recidit.
d Hmmum ammalium. fallit m quoſdam in vermiby qui nõ ex
alijs. ſed ex terra gignunt. idem in cuculo ⁊ dicunt quidam hic loq
in generibo ſinguloꝝ animalium. a non in ſingulis geneꝝ. ſic inſti.

c ſuſpec. tuto.S.j.ſed puto hoc qð ſic fit nature inſtinetu. nec hic dꝛ

qð omnia animalia ꝑ coitum ꝓcreant᷑ ſed iure naturali regi qð re⸗

gumen eſt in eo ꝙ auis volat. ꝙ piſcis natat. 2 ſic in alijs.

e Coniugatio.i.oiunctio animoꝑ que ſola ſine ↄcubitu facit ma⸗
irimomium. vt ſubijct.⁊ infra te re.iu.nuptias.⁊ hoc ẽ veꝑ de licita
ↄiunctione.quid de illicita cum ad hane.⁊ eodm mow quo ad liatã
inducunt᷑.quidam dicunt qð non idem: ſed nos qõ idem. nec obſtat
qðᷣ illictum ↄnntut᷑ quia pmus motus iuris naturalis eſt impuni
tus. ſed ꝓpter ſequens oblecramentum ↄᷣhit᷑ vemale peccatum ꝓpter
factum ſi ſequit᷑ contrahit᷑ moꝛtale peccatum: in bꝛutis auteʒ amima
lib non habet᷑ diſcretio.cum ſme ranone ducant᷑. Item nunquid.g̊
ipſe actus matrimonij vel copule carnalis eſt ius naturale? N. non
ſ ipſe motus ad actum. item ad peccatum iure naturali mouemur.
vt in aut. reſti.⁊ ea que pa.colł.iiij
fEducanio.eo em̃ mouetur parens ad educationem filij eſt ius
naturale.⁊ ad hoc etiaʒ aſtringit niſi filius ꝑ ſe ſit ſuſſciens.vt.ff.
æ agno.l.ſi quis ali.S.ſed ſi filius. “
g Jus gentiũ humane.⁊ ſole.nam ⁊ iure nãli vtunt᷑. ſi̊ nõ ſole.
h RRecedere.i.differre. Illud. ſ.naturale. HW
1Hoc.ſ.ius gentium.
k v Eluti.religio. ſed nonne hoc de iure publico eſt cum ſit ſacx
vt. S.e.l.j.S.publicũ.⁊ hic ponit᷑ in puata pᷣcepia? Item he
due ſpecies publicum ⁊ pꝛiuatum inter ſe differũt.⁊ nulla eſt altera.
R.⁊ hoc ⁊ illud ↄſiſtu in tribi.illud ꝑ inuentõemiſtud ꝑ ↄbirma⸗
tionem.i.ꝑ vſum. ſed de pniuato ideo tm̃ dixit. qð cõſiſtit in tribs.qꝛ
ĩe eo plura erat dicturus. vel dic quod hic d religione tractat ibi de
ſacris.ſ. vnibo.vt ibi diximus.

numittere. accur.

al Mam iure.ſ.foꝛi non celi. ſed qͥd ſi ob mitelaʒ rex ſnax? K. idem

dummodo cuʒ moderannne. vt. C. vnde vi. l.j.⁊. infra de vi 1 vi ar. 5

l.iij. S.cum igi᷑. JItem qͥd ſi ob tutelam alteriꝰ. R. affectõʒ ↄſiderari

liceat vim vi repellere.vt infra ad.l.acqł.l.ſcĩa.S. qͥ cũ alit.⁊ infra de
vi ⁊ vi ar.l.j.S.vim vi.⁊ infra qð me.cã.ſ̊ ⁊ ꝑtus.S. pe.
gn .quia omnes ab adam ꝓceſſimus.
Anumiſſiones.in quibs ius non diſponit.ſed diſpoſitum cu/
ſtodit ⁊ confirmat.vel dic non diſpomit vt cogat aliquem ma

r SDatio.ſic ̊ qͥ manuminit dat libertatẽ. ̊ ſuam vel alienaʒ. ſi ſuã.

„

vt infra qð me.ca.iſti qͥdẽ.S.fi.⁊ mandani.l.cum ᷣiꝰ.a facit ad hoc 3

g ipſe poſtea non eru liber.ſi alienam quã no erii inuenire. pᷣterea cuʒ

omnes hoies liberi naſcant᷑ inre naturali. ̊ nõ dat ei libertatem cũ ille
liber ſit.his duab rõnibo vel oppoſitõiba inductis expono. dano.i.de⸗
tectio.nam cum manumtio ſᷣuum.detegit᷑ libertas ſᷣui.naʒ ipſe ſemꝑ
liber eſt inſpecto iure naturali.ſic qͥ excunt grana de ſpicis non nouam
ſpẽm facu.ſed ea q̃ eſt tegi᷑.vi.j.ð acq.re.w.adeo.S.cum quis. ſic
7. 7. ſi ſer. ven. ſieuti.S.ij.in fi. S. vel dic ꝙ dat non hʒ ille q dat. vt in
vſuſr.foꝛali.⁊.J.de vſufru.ꝙ nr̃m.⁊ ĩ creduoꝛe.vt iſti.ijbꝛ.ał.lʒ.S.j.
ſQue res.ſ.manunnſſnio.
t Maſcereuĩ. a hodie naſcant᷑.vt.j.ð re.iuris.l.qð attmet.ſed ar.
3.j. cœ natatł.reſti.l.inidum.⁊ hoc ſᷣm.h..p.ſʒ veriꝰeſt vt hodie na⸗
ſcant᷑ fᷣn.cũ in hac ꝑte derogaueru iuri nali ius cinile.vt.j.e. ius cini
le eſt. lʒ ipᷣm ius nãle ſit mmmutabile ĩ genere.vt inſti. de iure na.S.p.
v4 enera. ſi tria eſſe ceperũt ⁊ erat vnũ.q̊ ſunt q̃tuoꝛ? H.nõ ſe
quit᷑ ⁊ habes inſtantam.heri hẽbas tres filios.hodie naſcit᷑ vnus ſic
incipis hꝛe q̃tuoꝛ &̊ ſeptem. cum pꝛius ꝙᷓ naſceret᷑ qrtus habeas tres
filios ̊ ſeptem. ſj non ſequit᷑ ꝙ tres qui pus erãt in ſeqᷓnn numero cõ⸗
putant᷑. Iteʒ quomow ſunt tris genera.ĩmo tm̃ ouo.ſ.libeꝝ ⁊ ſᷣm vi

ent᷑.qꝛ libern liberi ſunt:ſed dic ceperunt eſſe.i.ceperunt appellari.”ß
qquid dæ reſtitutis natalibo? H.ſunt ingenui. cũ nec vident᷑ fuiſſe ſᷣui.

vt infra ↄ nata.reſti.l.ij.

lberi. i. mngenm. ⁊ ſacit inſti. de libe. in pᷣn?

4
toꝛe. nam hoſtes ſunt quibo płus ac.vt.j.xæ cap.l.hoſtes. Item diẽ
ce bello inducto ad imiuriam ꝗpulſandaʒ qð licet.vt ſupꝛa eo. vt vim
non autem de alio ne inde iniurie naſcat᷑ occaſio ⁊c̃.vt.i. vnde vi.l.
meminerint.accur.ſflo.
/Riſcrete.i ſeꝑate.puta italia a ꝓuincia.
a v

X boc. beila. ̊ ius gentium ẽ iniquum. cũ iniquum inducat. K

2

dic qð dicit de bello licuo.vt mducto a ꝓpło romano vel umnꝑpa †½

infra e cura.fur. ↄſilio. in fine.q̃ eſt j.ſic heꝛeditas eſt incoꝛpoꝛalis nii S. ſcptum ius eſt.⁊ hec qͥnq; ex his faciunt ius cunle.ſextum.ſ.mgr̃a
in ea coꝛꝑalia ↄtinent.vt inſti. re.coꝛ.J.. muum edicta facu ius pꝛetoꝛu. vt hic ⁊ inſti. ꝑpeti.c tꝑa. ac in pn?
g DObligatões. ſ actões ſunt a iure cimili. vt infra ti. j.l.ij. S. vindde. ⁊ qd fit qdᷣlibet iſtoꝝ dꝛ in di.S.inſti. iure naturali.⁊ hoc ſᷣm vnaʒ
7. S. omnium. item qro v qᷓ obligstõe dicit hic que eſt de iure genn. ſigmincatõz iunis ciuilis qᷓ eſt ad dꝛam pꝛetoꝛij.ałs at qñq; pom᷑ ꝓ

8 Regna con. s ſingulis genribo que ſibi leges elegerunt. e ttelis.in pᷣn? vetrahit᷑.in pkate dvminoꝝ reſtricta.vt inſti.de hia
b Somma diſtin. imo 1 m ius naturale ſunt diſtincta. qꝛ ᷣm ms qᷣ ſunt ſin vel aliemi iuris.S. pe.ſ̊ nõne in totum ᷣuit addendo. ⁊2i eieiio
diumum ahqᷣͥd erat ꝓpuum. dz em̃ furtum nõ facies. Item non ↄcupi⸗ totum veſeruit vetrahenw in caſibo ſupᷣdictis? reſpon.ſᷣm.y.non de 11
ſces rem ꝓximi tui.item non retinebis mercedem mercenarij tui vſq; tabit᷑ iuri ↄmuni in coꝛꝑis vmiuerſuate ſ̊ in caſib ſpecialibo. bene gi
acqmane. Item nõ appareas in ↄſpectu dei ti vacuus.⁊ ſi dicat᷑ omĩa ergo dicit aliqd. vnde fere totum coꝛpus iuris eſt ius ciuile.cum ibi 4
ſunt ↄmunia iure xel n forma vel Wð
mmungn. 4 Ker. gentium Fcedit: neq; ꝑ oĩa eifßuit. Dõ vo nãalis ratio int oẽs ho⸗ onmmt ſu agunnz
enam mnc an bec itaq; cũ aliqͥd addimꝰ vel ærhim minesoſtituit: id apud oẽs gentes vel veractitum. Wð
rorſta wo iuri ↄomuni ius ꝓpum.i.ciuile effi peque cuſtodit᷑. vocatq; ius gẽtiuz ande igitur.
catime um. 2 cimus. B igit us nrĩm aſtat aut ex qſi ꝗqiure oes gentes vuunk. mik gtme gnr
em ilnd ducbau ſcpto aut ex nõ ſcpto vt apud gre⸗ e. v Apia. ceptue. vt ibi igẽ? “
en eentenng cos. bo Api. AVlſticia eſt aſtans 2 ppetua be⸗ahartnue-:
zaͤrte erat uns genn Els af eiulle eſt qo er legibo I xolütas ius ſuũ vmcuiq; trij apir i genere. q. W
um. veanſte e. plebiſcitis. ſenatuſcõſultis.õ buens. Juris pcepta ſunt hec. ho⸗ d. ius auile. ſiue Oð
DeWm diſtin ⸗ cretis pncipũ. auẽte pꝛudẽtium ve neſte viueꝛe.alteꝑ ñ lewꝛe.ius ſuſj⸗ e gor Mule r Rðͦð”ð
cta. ..vireca ab vr nit. Jus pᷣtoꝛiñ eſt qõ pᷣtoꝛes i⸗ cuiq; tribueꝛe. .àSHuis peuden⸗ aut pomt p 1. v SðG
cac troduxert adiuuãdi vel ſupplenci tia eſt inax at humanaꝝ reꝑ noſ Sr o.nn.
guunk. vt ya. vtilitatẽ publicaʒ.qð ⁊ honoꝛaꝛuii p Aub. pto æ nõ ſcpto ẽ. S
aieme Item dꝛt ab honoꝛe pptoꝛũ ſic noꝛꝛstum. Es pluribo mochis dz?. vno vr iſtt. ure nag⸗. 1
arrogatöe;.s4teen m AÄrtia. moqum io qo ſp bonum ac equũ eeln Folta vt
nins em a . AZm 1 ipᷣm ius honoꝛariũ: E ius dã: vt eſt ius nãle. altero mõ gute Hra nris
Termini. ü ſi plua vox eſt iuris ciuilis. qo oĩbo aut pluribo in qcunq; ciui mde gue hunt —
maucit aero imu Aius. tate vtile eſt. vt ẽ ius ciuile: nec mi iũc aut ꝓpꝛie po⸗
eoeete ones wpli qlegito 2 moꝛi nius recte vz in ciuitate nra us mt. pn ven er
d» wollata i d DNegunt ptim ſuo ꝓpꝛio ptim honoꝛariuʒ. ptoꝛ q;; ius reddeꝛe d? .l.xij tab. actpbas è
nt r caltruz ? mum hoim oim iure vtunt. n etisʒ cum inique vcermit. relatde. eur ius auue in
. villa. ac. gqõ qſq; ppłus ipe ſibi ↄſtituit: id ſ.facta nõ ad io qo pptoꝛ fecit. h̊ ad bac vemoſtrotde
e Coõmernuʒ ge,· ipᷣiꝰ ꝓpum ciuitatis ẽ. vocatq; ius ulud qð pᷣtoꝛem faceꝛe ↄuenit.alia hoe igt 1 2
nerale nomen oim ciuile.qſi ius ppum ipiꝰ ciuitatis. amficatöne ius d; locus in 1 1 ls aüt
Paumn Heane⸗ ciuile. qſi ius ꝓpum ipiꝰ ciuitatis. ſigmficatoõne ius di locus in q ius aet
mutatõʒ reſtringi = ee e,i ſint. ſex pbtes
quia alis ſtaom ſpecaficat.accurſius floꝛentinunns. inris ciuilis ſcripti.ſ.leges.pleb:ſcita.ſenatuſcõſulta.pᷣncipum placi
fEEmptiones.licet iſti Zctus ſint a iure inducti.tñ ipſi facti ſunt. vt ta.mgr̃atuuʒ edicta.reſponia pꝛudentium.vi inſti. iure naturali.
due em ſunt obligatões.ſ.ciuilis ⁊ nalis.d cimili nõ. Item ve natura⸗ ſtamnis ciuitatũ.vt inſti.de iure nali.in pn?qñq;ꝓ.l.xij.tab.vt ſupᷣ “
li nõ videt᷑.ſ̊ dic vꝛ nãli.qꝛ obligatio iuris gentium dꝛ nalis. ⁊ econ⸗/ l.ꝓxima.S.hoc igi᷑.qñq;ꝙ diſputatione pꝛudentiu. vt.j. ti.j. l.ij.S.
uerſo. vt inſni. de re di. S. ſinguloꝝ.⁊ infra de ↄdi.inde.ſi id qð.⁊ inſt. ex his legib.ac. MM “
de ſidemiſ.S.j.quomõ q̊ ſuus obligat᷑ ce iure gentium cũ eo iure nni⸗ m qJus pꝛeioꝛiũ.achunãch. adinuat cũ ſuis inſtituns dat bo. po.

lus ſit?: HR.imo iure ciuili eſt nullus a eo iure nõ obligat᷑:ſj iure genti m tabulas cũ ⁊ pus hẽbant petitõʒ hereduatis.vt miſti. e bo. poſ.
um cum aliqᷣs ſit.vel aliud eſt nãle quo ad aĩalia omnia: aliud quo a S. aliqñ. ve bo. poſ.l.ſ cum patrono.S. ipſe.in fi.ſupplet vt in actõe
omnes hoiĩes et᷑ ſuos:a hoc eniam pt᷑ dici gentium qð in idem recidi. furn manifeſti quã pᷣtoꝛ induxit ſ furn nõ manifeſti eſt cinilis. vti
cum gᷓ dico obligatõʒ nãlem nõ intelligo de iure naturali oim ammãn- ſt. de noxa. S. ſunt ar ⁊ de ꝑpe.ac.S. aliqñ. IJtẽ ſupplet. vt.j.de nora.
um:qꝛ alia animalia nõ obligant᷑ ſ̊ de iure gen. poteſt tñ dici quãdam ſi plurium.in pn?coꝛrigit vt in emancipaus qͥ iure cinili nõ ſucce⸗
eſſe obligatõʒ q̃ inſtinctu nature puemit: vt in alendis liberis ⁊ ꝓcrean dunt. licet iure pᷣtoꝛio ſic.vt inſti.æ here.li.S.emacipatos.⁊ de here.
dis. ⁊ obliganio ad antidoꝛa q̃ nõ impedit repetitõʒ ſoluti ꝑ erroꝛem ſ. q̃ ab in. S. emãcipati. Item in poſthamo alieno q inre ciuili nõ ſucce
vt infra v ↄdi. inde.ſi nõ ſoꝛtẽ.S.ſibertꝰ.item qͥd dꝛt obligano a dtu dit. ſ iure pᷣtono ſic.vt inſti.e bo.poſ. in pn?item in ſuis heredib⸗
dic vt dixumꝰ inſti.e ob. in iii. qñq;.vt.C.d lib.p.maximũ.ieʒ facit ad idẽ.j.œ miuſ.reſ.poſthu⸗

hbhuibuidam. vt vboꝝ ob. vt inſti. e ac. S. de oſtituta. Item lf=aaz mus. ⁊ inſti.æ le. ag. ſuc.S. mecha.

obligatõ. vt inſti. lr̃aꝝ ob.uem gctus emphitheoticꝰ.vt inſti.locaii. n nn Zm ⁊ ipm. bene vixi adiuuãch. nam ⁊ ipᷣm cc.
7 ↄduc.S.adeo.item gctus ſponſalitie largitans.vt in aut.ſpon.lar. 0o Vox.qꝛ volũtatẽ iuris ciuins eloquit᷑ ſᷣm.y. vt ſiẽ voce ex⸗ H
S.j. coly. ꝛx. g. ponit᷑ coꝛdis intentio.ita ꝑ pꝛetoꝛem mris cinlis ſnĩa. R
I 1Es ciile. mre ↄmumi.i. iure naturali. qð ſemꝑ eſt bonum 7 p o Mones. legibo. i. iure ſcpto.
equum vel gen. de quo mow dixerat.qᷓ ſun omunia. pᷣmũ om ꝗq Aonbo. 1. re nõ ſcrpto. “” .
nib aĩaliba.ſcom omniba hoibo.vt ſupᷣ eo.l.j.in fi.cum g&̊ addat᷑ ⁊ v⸗ x Regunft. ſed qui ſunt iulli qui nõ regunt᷑. reſpondeo ſilueſtres R
irahat᷑ vtriq; eoꝝ exigo q̃tuoꝛ exempla.œtrahit᷑ & iuri naturali m vſu homines. accur. . “D
apione qᷓ eſt ↄ ius nale:⁊ eſt de iure ciuili.vt inſti. vſucapiom.ĩ pn? ſ Suo ꝓpꝛo.ſj quõ ius ꝓpum vel a gennbi ſtatutum pt᷑ hꝛe locũ I
nec obſtat qd ipᷣm ſit immutablle. vt inſti. e inre na.S.penul.qꝛ illud cum ſolus pnceps poſſit facere leges. vt. C. ve le. ⁊ co. l. ſi. que eſt ö.
ver in ſuo genere.ᷣ in certis at̃ capitulis mutat᷑: vel dic licet mute᷑ uue reſpon. hec ꝑ illam coꝛrigit᷑ ᷣm quoſdam. vel verih̊ loquit᷑ ce eo iu
ad obſeruantias ipſam tñ ſemꝑ bonum ⁊ equum eſt.adcdit᷑ at iuri na⸗ re gen.qð quaſi ipſa natura imer omnes tenet.⁊ ꝓpꝛio ꝙ nõ ſu gene “L
turali in fonna vt in matrimomo qð iure naturali muentum fint. tm rale.vnde non eſt conta. = “
a ciuili iure foꝛmam accepit tam ꝑ ſponſalia pcedentia ꝙᷓ ꝑ ↄſenſum ſe t 1 EUs gen. 1 qñq; naturale. vt inſti. de re.di.S. ſingulo. 1
uẽtem de pñti.vt infra de ſpõ.l.j.⁊ cæ re.iu.nuptias.⁊ ĩ aut. de nup.
nuptias. colł.iiij. pᷣterea iuri gen. addit᷑ materia. qꝛ cũ iure gen.- ni uu 1 Uſſticia. hec iuſticie diffinitio pt᷑ intelligi de diuina iuſticia.
eſſet œe tutela cogitatu inuẽta eſt materia ⁊ ſoꝛms a iure cimli.vt mſi. q.d.diuina iuſticia eſt conſtans ⁊c.⁊ ſᷣm hoc omnia verba in ea po⸗
“VMVMB

cuiq; tribnens

ꝝ—— d—— — ℳ ——. ——— — —m.. —

ſita ſunt plana. ⁊ quod ſequit᷑ ſuum cuiq; ⁊c. ideo dicit qnia ipſa
retribuet cuiq; ſᷣm oꝑa ſua.ſed nonne iniuſte fuit ꝙ fuit mercena
rio in ſero venienti datum tantũ qntũ ⁊ illi qͥ mane venerat.qð tñ
diuma iuſticia laudat. H. illud miſtice dicit᷑.vel dic ꝙ de fragili ho
mimis iuſticia loquit᷑.q.d.iuſticis humana.vel que ẽ i ho mine ẽ

volũtas ꝛc.⁊ Pᷣm

booen e reddit᷑. appellatione collata ab eo
tua extbunt. · qõ fit in eo vbi fit. quẽ locum ver᷑⸗
hommi non pñt ngoo S mni nus. vbi
duenue cum ſcri nunaꝛe 6 mö poſſumus vbicunq;
ptum ſit ꝙ ſepti ptoꝛ ſalua maieſtate impeꝛij ſui ſal
es in dꝛe cadui in uoqʒ moꝛe maioꝝ ius diceꝛe ↄſti⸗
ſtus. ⁊ illud nũ⸗ 2.
i m eodem ſta⸗⸗ LCuit: is locꝰ recte ius appellaꝛe.
tun ꝑmanet. iem m Artia.
gaern iea a⸗ nnunqꝙ ius etiaʒ ꝓ neceſſi⸗

4 ita mmobile ud ine dicumꝰ . veluti S mihbi

vt nullaz patiat 8 cogtionis vł affinitatis.
ꝑmutatonem cunnnnn2nxng— .
vmmd ſarus Ea⸗ De oꝛigine iuris ciuił ⁊ om
nõ alie. S. vt at. mnalum ſucceſſiõe cog .·

nan e E Alius.
Arccturꝰ legum vetuſta
ruʒ inteꝛpᷣtatõʒ: nccio
prus ab initijs vꝛbis re

untelli tum

quia ad actum ñ
poteſt. ꝗq. d. hñs
affectum tribuẽ⸗
di. ſic ſup dicit᷑ ĩ
rub. de augnſto.
ſc de matruno⸗
nio quod eſt in- L
diuidunm. vt inſti. de pa. po. in pᷣn? licet interdum diuidat᷑. vt. C.
e repu.l.ↄſenſu/vel tercio expone vt in ſumma bhuius ti. ſ̊ tulius
ſic dim̃nit. Juſticia e 1ↄruni vnilnate ſeruata. ſnům
cuiq; tribuens dignitatem. ſed Pla. ita.iuſticia eſt virius q̃ pluri⸗
mum poteſt in his qᷓ minmmũ poſſunt: vel ꝓut ego credo inſiicia eſt
ↄgrua diſpoſino in ſingulis reba recie duudicans. vba autẽ ius ſi⸗
um expone vt oxi. vel dic.i.hominis meriuum. nam qñũq; ꝓpi æli-
cium puat᷑ quis iure ſuo.vt infra qð me.cã.extat.⁊.C. ð iure em/
phꝛi. l.ij.⁊ iij.vł dic ſuum ius vt ho neſte viat ⁊ alteꝑ nõ ledat ⁊c.
vel dic ſuum ms. i.inſticte. M ðJJ
3 Juris pꝛe. 1. iura ꝑcipientia. pcipiunt aliquod iſtoꝝ trium. i. p⸗
tinens ad aliqð iſtoꝝ.nã nõ omne ius pᷣcipit.imo qödam punit.qð
dam ꝑmittit.qðdaʒ vetat.v.j.de le.⁊ con.l.legis. qðdam ↄſulu.vt
I rei ven.is qui.
b Honeſte. ꝙᷓtum ad ſe.q̃ honeſtas circa mrimoma eſt. vt.j.de
ritu nu.l.ſemꝑ.a circa mino:es ſnat᷑ vt.j.de tu.a cu.da.ab his.l.
ſcire oꝑtʒ.S.p. H
c Ledere.⁊ hoc ad ꝓximũ.vnde illud qð ubi nõ vis fieri alij ne fe
ceris.accurſius floꝛenti.
d Euiq;. vt nõ ſolum nõ ledat.ſ̊ ettam adiuuet.nam non ſufficit
abſtinere a malo niſi fiat qð bonum eſt. ſ̊ nõne hec verba accipiunt
ic ſicut ſupᷣ m diſſinitõe iuſticie? R. nõ. ĩmo ibi hec tria ↄphendit.
hic autem illud ſolum qð er duo pᷣma relinquit᷑.ſ.vi alium adiuuet
nota ꝙ hic repꝛohbo opmiosem.pua alioꝝ.qͥ dxerũt.inſti.e.n.S.
iuris pcepia.qꝙ ibi nõ diffimiebat᷑ ius.qð eſt ars bomi ⁊ equi cinꝰ me
riio qͥs nos ſacertes appellat.nam dico ꝙ hec verba q̃ hic ſunt taãtũ
dem pꝛeſtant.nam ꝑ hoc ꝙ dicu pcepia iuris dicit ars.cũ ars ſit col⸗
lectio pꝛeceptoꝝ.item ꝑ hoc ꝙ dicit honeſte viuere alteꝝ nõ ledere.va
lei tantũ q̃ntum boni ⁊ equi.iẽ ꝑ hoc ꝙ dicit ius ſuum cuiq; tribue
re.colligo:cuius merito quis nos ſacerdotes appellat.i.ſacra. vel
ſua iura cunlibet miniſiramies. vt hic: ⁊ ſupꝛa eo.l.j.in pᷣn?ꝰ

boſos ↄmẽetaꝛios faceꝛe: ſ̊ qð ĩ om
nibo re animadueꝛto id ꝑfectum

e JIuris pꝛudẽ. dᷣinaꝑ.vt.C.de ſum.tri.⁊ ſi.cato.⁊ de ſacro. ſan.

ec. 7 ne qᷣd in loco ſan. ⁊ m aui.quõ op.epiſ.⁊ ce ſan. epiſ.⁊ in mul⸗

1: =

a. pt recte legi.⁊ ita illa dictio ſcienna eſt ablatiui caſus.

vel econtra ſic noianui.⁊ hec noncia ſit ablatmi. ſic inſti. iure nan
in pᷣnẽſ̊ nunqᷣd ſᷣm hoc opoꝛtet qð qᷣcunq; vult iuris pꝛudens vel iu
riſconſultus eſſe.debet theologiam legere? N. non. nam omnia in

coꝛꝑe iuris inueniunt᷑.vt.C. ſum.tr:.⁊ fide ca.⁊ de ſacro ſan.ec.

⁊ c epiſcopis ⁊ clericis.⁊ in aut. iĩ mulus ti.vbi diuims tractat.

ſis initijs atq; oꝛigine nõ repetita

petendu exiſtimaui. ñ qꝛ velim v⸗

Item que eſt differentis inter iuſticiam ⁊ ius. a iuris pꝛudentiaʒ? N.
iuſticia eſt virtus.ius eſt eius virtuns executio.imuris pꝛuden tia eſt ſci
enna ulius iuris.item iuſticia eſt ſummum bonum ⁊ ius medium. ⁊
iuris pꝛudentia infimum. item mſticia vnlt ribuere ius ſuum cuiq;.
ius coadiuuat.iuris pꝛudenua wocet qualiter fiat illnd. ac.

g /Seientia. Rr

eſſe qð ex omĩbo ſuis ptibo ↄſtaꝛtet. me ſallanmw p unmis

⁊ certe cuiuſqʒ rei potẽtiſſima ꝑs enam.

tibo. nephas vt ita dixerim vmer W Vel Gle
3 pſatòe facta mmdici re erpo“ non poreſt.
eẽ nulla Pfatoe facta iudici rẽ expo — P, eqgunz
nere. qntomagis inteꝛptatõem ⸗ 1 bonum⸗
mittentibo incoueniens erit omiſ-⸗ i ſemꝑ eſt bonum
ʒÿ eſt de r nãali.
40 ne Igqu dici pt uuutẽ
3 illotis vt ita dxerim mambo ꝓ vel viucapionẽ xe

timꝰ materiam interppᷣtationis tra bono pubuco indu
ctare.nãqʒ miſi falloꝛ.iſte pfatrönes ca.l.j. cum bec iuri

⁊ libentinos ad lectõʒ ppoſite ma nauurali int ria

terie ꝑducũt. ⁊ cum ibi venerimus na ſi em bonum?
eius euidẽtioꝛem pᷣſtant intellecti. aliquid eſe. ma⸗
p Dmpo. lum eſt ipm no eẽ.
r.. .V — rñdeo bonum eſt
Eceſſarium itaqʒ vietur une natuꝛali omẽs
obis in pꝛimis ipſius iu⸗ eſſe libeꝛos. ⁊ dño

rem ſuam nõ aut⸗-

s oꝛiginem atqʒ pꝛoceſſum e⸗ tferri. nulla cã extrĩ
monſtrare. quidem in imtio cli⸗ ſecz uſbecta. ic o.
I! * mo ror cimbonum eſt no
uitatis noſtre populus ſine cer amittere catam. ſi
at᷑ intellectum refe

ras ad cauſas ſupuenientes meliꝰeſt ſernuntem eſſe ꝙ, non eſſe. ſic em
omnes capui ab hoſtibo perirent a melius eſt rerpub. eos viuere pᷣuo=
q; moꝛi ngennos.itẽ ſi inſpicias neceſſitates q eſſent niſi vſuca. eẽnt.
melius eſt eas tolerari. ałr em nec poſſe:pbari vmunum vere. vt in⸗
ſti. de vſuca. in pᷣn?⁊ lites eſſent ininue.vt..ꝓ ſuo.l.fi.⁊ bonum eſt
quidem te non perdere cappam.⁊ bonum eſt perdere te anteꝙ; occida⸗
ris a latrone. accur. W .
1 Eunle. vt ſtatuta ciuitatum ad differennam muris naturalis a gen
tium vt hic. ⁊ inſti. iure na.ĩ puincipo.
k Pꝛetoꝛ. id eſt index.
1CEum mique œcernit. i. contra equitatem. non contra ius ſcriprũ
expꝛeſſo erroꝛe.quia tunc non eſſet ius.ſed videt᷑ ꝙ ſentenna non va
leat ipſo iure cum mique vœcernit.vt infra d ferijs.l.j. que eſt contra.

ſeed dic ꝙ cõtra ius linigatoꝝs fuit lata nõ contra ius legis. vnde valet.
vt infra que ſen. ſine ap.l.j.in pᷣncipio.ſi ſic exponas ꝙ iudex nõ ↄtra

ius legis ſed contra ius liugatons tulit ſementiam. quare dicit relatõe
facta ⁊c. nam ⁊a iam nulla facta relat one ad id quod fieri vebet. eſt ta⸗
men ius.⁊ datur actio? N. ꝙ dicit relatione ⁊c.refert ad id quod dixe
rat inique.non ad dictionem illam ius. IJtem nota ius iniquum. ſic ⁊
inſti.de ſuc.li.in pꝛinci.⁊ ad tercuł.in pᷣnci.⁊ infra qð quiiq; iuris.l.
iij. ſed nunquid hoc ius iniquum habet iuſticiam mrem: H. non m
Jop̊.immo iniquitatem.ar.ſupꝛa eoð.l.j.m pꝛin. ibi ius eſt ars ⁊c.
⁊ in decre.di.j.c.ius autem. vbi dicitur ꝙ dicũ ius quia iuſtum. item
querit᷑ ex qua ſententia lata dat᷑ actio in factum.dic ex ea que fuit lata
non ex ea que ferri debut.
m Mon ad id. ſ.mm. Collata. 1. Scta. akls tracta.
n ¶ Ubi fit. i. fieri ſolet.⁊ facit ad hoc. H. C. ſen.l.cũ ſnĩa.h̊ j..
e intro.ac.l.noluit.S.qꝙ ait pᷣtoꝛ.ſo.vt ibi.item ar.d.j.de ar.l.ſi.cũ

dies. vbi er̃ in alio loco iudicat᷑.dumõ nõ inhoneſto.ſolue.vt ibi.

0 n Dn nunc. p neceſſi itudie. i. iure ſanguĩs. vñ Job dixit. Me⸗

ceſſarij mei venerunt ad me. . —
De ongine iuris.large pomt᷑ ius ciuile ꝓ omni iure ciuili ⁊ pᷣtoꝛio

2 nãli. ſic accipi᷑. j.de var̃.cog.l.j.S.ꝓinde.⁊ hec pᷣma ꝑs expedit᷑.j.

..„ .

eo. l. ij. vſq; ad. S. poſt oꝛiginẽ. ſcᷣa ꝑs expedit᷑ poſtea vſq; ad.S.iuris

lis ſciam. tercia poſtea vſq; in fi.

f cturus. Gaius ſecu vnum libꝝ ſuꝑ interpᷣtatõe iuris veteris
dd„ͤH ſunt tracte leges Gaij qᷓ ſunt in dige.

r Smerptatoeʒ. vbum interpᷣtanoms in po ſenſu denotat vocabun

aptam ſignificatõʒ. ̊ tñ largiꝰponi? ꝓ coꝛrectõne artatõne ⁊ pꝛogatõe.

vt. j. ad terculł.l.j.S.q oꝑas. J

— SE
m

pncipiũ eſt: wimc ſi ĩ foꝛo cãs dice eanut vnde leſtu

ctam. vt. . de vſu⸗

„.

—

Whmnn
myy W .

7 1r *

3
——

Cag eere vP
5
Heyr on ar ſyr-

—

—
—
=

—
—
—
—

☛
—t
—
—
—
—
—
—
—
—
—
——
—
—
—
—
—,
—

e kegrs d tarq .
oõnes n 4½.1 qꝛ pa 4
t. qs act certas “ Mon ri
urenne aggaur
s diſcrep ĩſtitu pheiler⸗ Radoronn us7.
9 eẽ v es. tria ue⸗ cum ſaci um 4
um agere Alnnz⸗ gepegerpe eii⸗ Se
re egacrber⸗ e iuris da⸗ i bien. bax. e Tet⸗ 8
. 8 — * ſi . n
o lun eg nn ſee zur leges ile. er im tu Pon. Anon gaainn⸗
