munt᷑:cũ graue eſſei acioꝛi cũ iot litigare: vt.j.iudi.ſol.iam rñ.S.ſi
iñ plures. ⁊ S. e. nõ m̃. qᷓ ſunr õ, Vel dic ꝙ enã om̃es vefendẽt.ſ.inſo
lidu. pᷣma verioꝛ eſt. —
n m Altus. ꝓcedere. vt nutu: vel ſcribendo ſi ſit lirteratꝰ. quia
ſolo conſenſu contrabuur obligano talis: vt.j.man.l.j. ⁊ .
e pac.l.iuruigẽ. RK
o Toꝛſuan.philoſophicũ temꝑamentũ.ſic ⁊.j.de arbi.ſi duo.ſic ⁊
ibi foꝛſuan ſi nõ vemiſſeʒ peccatũ nõ haberẽt.naʒ ꝓ certo poteſt dari
ꝓcuratoꝛ: vt hic ſubijen: ſed tutoꝛ eſſe non poteſt: vt. j. ve tuteł.l.j.
S. mutus. 1. S. ſurdus. Et nota hic ꝙ quedam ꝑmittũtur extra mdi
cia:que in indicijs non: vt hic. ⁊. mand.ſi ꝓcuraioꝛem. S. ſi quis.
23. eo. ſeruũ quoq;: in pn. ⁊ S. de poſtu.l.j.S. Aꝓpter caſuʒ.⁊.j.de ac⸗
qui. here.l.muium.Accur. .
p Cum queruur.hoc edictnʒ.duobus mochs expone. Pꝛmo edictũ
quo dicit᷑ ne quis ꝓhibeat᷑ dare ꝓcuratoꝛem eſt ꝓhibitonuz: ſicut il⸗
lud ne vis fi.⁊c.nam ſicut illi ſic iſti ꝓhibet᷑ fieri vis:quo minus det
ꝓcur̃.quilibet emm qui ſuo nomiĩe habet acnonem dare pcuratoꝛem

poteſt: vt..de iniur.ſed ſi vnus.S.idem ait.⁊ ſi quis dicat non lice⸗

re:lege vel conſtitutõne ꝓbet: vt.j.de ꝓba.l.ab ea ꝑte.⁊.l.in excep.

m Beiendat. hic puncia. et qðᷣ ſubijcit vel omnes ac. ſit ſenſus:qꝛ

ſed hoc edictuʒ non habemus. Tlel ſecũdo ſic ſᷣm Er. hoc edictum
quo quis a ꝓcuratoꝛe ↄſtiiuendo remouet᷑ eſt phibitorm: ſupple. ſ.
certarum per tonaruʒz. vnde alijs conceſſiſſe videtur: vt.j.ð iudi.
cum pꝛetoꝛ. ⁊ niſi ſic ſuppleres magis eſſet rano in contrarium ad
id quod intendit.Et que ſunt perſone que remouentur: dic ꝑ exem

ia wt F: non
efendere videbunt᷑:ſi vł vnus ex ompe ttl ſitli
bis eũꝓ ſolido defendat. Vel om-⸗ . j. Eñ. et. j. x
nes vel quidã ex bis vn pcuraro⸗ Supaudrl btt.
reʒ vderint:in queʒ iudiciũ trãſ- vel curatoꝛ ante
acr. 1BDem. lit. dteſt. vt. C.
— eo. neq; t .
Vitus et ſurdus p eũ moduʒ er.l. geurutouj
☚ abelere pt ꝓcuratoꝛẽ dare dus. etiaz hoe
nõ pld ent. Foꝛſitan et ipſi dant᷑: bemeuhoonder
nõ quidẽ ad agon i. admĩſtran- ba. Accur.
duʒ. Cũ qrit᷑ an alicuiꝓcurato
reʒ hꝛe liceat: ĩſpiciendũ erit an nõ Aas wern⸗
ꝓbhibeat᷑ ꝓcuratoꝛẽ dare:q;ꝛ B̊ edi⸗ nez vt defencat
7 Rr- 17 S= ⁸ .
ctũ phibitoꝛiũ eſt. ¶ In populari lo⸗ Neur.

bus actõibo vbi qͥs q̃ſi vnꝰ ex po
agit: vefenſionẽ vt ꝓcuratoꝛ pᷣſtare 15 Moneſt n

cogendus nõ eſt. Js qui curato 41 Prime vren
rem alicui pñti petit:nõ aliter au⸗

Prima ðẽ vt euu⸗

tetur mſintas:
dietur: miſi adulto ↄſentiente.qð ſi mg. Cre ſe⸗
abſenti:rataʒ rem eũ habituꝝ ne⸗

croſan.ecẽ.l.fi.
2 Secunda qꝛ ſuo
ceſſe habʒ ſatiſdare. Pena non

nomme non alte
rius agit:niſi ꝓ
priuato damno
agatur.⁊ tunc dari poteſt pꝛocuratoꝛ:vt S.eoð.l.licet:in prin.et
tunc ſanſdat euiam de defendendo eum euius nomĩe agau.

ſ IJs qui.curatoꝛem.pñn.ſ.adulto:vt ſubijcit.
1Conſentiente.i.vocato vt conſentiat.compellitur enmm velle ſi
agat.quia aliter non poteſt agere. Item ſi cõuematur compellitur
ſumiluer habere curatoꝛem: vt inſti. cura.S. Item mum. ⁊.j.de
tute.l.qui habet.S.ſi pupillus.
u Quod ſi abſenti.ſcʒ curatoꝛem petat.
x Eum. adultum.Accur.floꝛen.

y Satiſdare. Jo. dicit non ammaduerti quo caſu hec ſtipulatio
commitiatur curaton. nam aut petebatur curatoꝛ ad negocia: aut

ad litem. Si ad negocia: ſiquidem ratum habeat non coõmittitur.

ſi autem ratum non habet:nec tunc cõmutitur. nam cum debeat
cõmun ad id quod intereſt illum ratum habere.hic autem nil u⸗
tereſſet: ummo noceret.qmia tenetur adminiſtrare: non cõnututur
ſtipulatio quia pꝛodeſt ꝙ non ratum habet. Si ad litem. hic nun/
ꝙᷓ cõmittetur curatoꝝ vel aduerſario.quia cogetur ſemꝑ habere ra
tum:ſiue agat ſiue conueniatur: vt inſtitut. curato.S. inuiti.ꝓ
eodem igitur habetur ac ſi ratum habuerit: vt.j.e neg. geſt. pom⸗
poñ..S.j. Reſpon.ꝙ dicitur ꝙ immtus accipit pꝛocuratoꝛem ad li
tem agendã. ſic intelligit᷑ vt nõ alit auchatur vel admittatur ſi ve⸗
lu agere:miſi habeat curatorem. Quid ergo ſi adultus conuemia/
tur:hec videiur multodurioꝛ oppoſitio.quia poteſt cogi et œbet·
vt habeat curatoꝛem:vt.j.c tuieł.qui habet.S.ideʒ caſſius. Re⸗
ſponderi tamen opume poteſt:qui cogi debet vt habeat curatoꝛem:
non tamen cogitur vt hunc:vel illum habeat curatoꝛem. ſic ⁊.C.
e iudic.aperunim. Hic ergo ſi velit adulius ratam habere defen
ſionem:non comnututur. alioquin cõmittitur ei qui volebat con⸗
uenire minorem: vel conuemebatur nomine minoꝛs.et ideo acce⸗
pit ſatiſdationem rem ratam haberi. ſi enim adultus habeat ratã
eſenſionem in pumo caſu quãdo fuit cõuentus mio:: in quo caſu
erat reus fieret execuno contra minoꝛem. in ſecũdo ſellicet quando
alius conuemebatur a minore:pꝛeiudicaretur mnnor i per curato
rem: vt. . re iuchca. ſi ſe. S. tutoꝛes. um vo petitur curator
ad negocia. ille mm̃ accipit ſanſdanonem qu petitur: et non alus.
⁊ hic ↄmitti ſtipulatio poſſit: vt ſi hic curatoꝛ tanꝙ curatoꝛ vendi⸗
dit reʒ mioꝛs.⁊ de qdruplo cauit ex ↄoſuetudine loci. inteſt em̃ cura
toꝛs ꝙ ratũ habeat minoꝛ.qꝛ ſi ratũ hʒ:no vendicabit reʒ quã ven
didu curatoꝛ. alioqum contra. ⁊ ita curatoꝛ in qdruplo teneretur.
⁊ ſic apparet ex pꝛedictis ſi atiſdari: ſcilicet aduerſario adulti quãdo

1eerteinm gu

crutſe

eticaehi

Kirtooſil. ge
pobutſtu
Gönäicräle
giteinie
1ticciddi
Kfnonits
Mädrrien
jntmt
e erſdfl,
ſdeſckun⸗
ſl l ict ⸗
anmi al6
ubunin
ſNelsttt
umiayi
oltaiau
fran I
Enoncne:
Iunti xccen gved
) Mroiwmmngor

Auͤt hrni

ſiſnltnis andi
ſſtriicstage ne⸗
VUnfoiſenitrstt
Neroteneſtic e

Aiit in,,,

ſgnmmbrontaſui⸗
Aümtnintiniin
Mhſglerzin
WNE
Cnettkintgtgen
Gninnliznui
Cehfintgi
Onlinini
Ciſitlnin⸗
nmnoapeſenne
Aineogilcnn

unnſnnie

Lnucwn
au
i len

=

hickieli
eſpanmuen

HSB & eüNrtacbns
y

Mm
munfiullr
EMA.

ſtii.
EDAMENR
Jrmidimmmmen
Daan Ed

M.

nni Madin
uur arrer A
run uhen NN
Gunmmtur vnd
mn bt. 1c Ali
munudrz: NR£

Oialten hi
e. ſann

is ratd in
rk.dned
umgunz
Nunmun,
egnſitlike
S
nnban en

ad litem. vel enuratoꝛi quando ad negocia. Accur.
5 Pena non tefendenus.i.nõ cauentis de defenſice.vel ꝓpꝛie po/
ne vi dixumus S. e.ſeruum.S. ait pꝛetoꝛ.
Pꝛocuratoꝛis. ſ. actoꝛs.

b Beneger. ⁊ ſic remouetur ab admimiſtratõne: vt hic.⁊. C. e.l.

actiõe. ⁊. l. ij. et
e rhee Wlengetis pcuratoꝛe bec eſt: vt de
̊ ad aduerſanu neget᷑ ei acio. Si ꝓcuratoꝛ agat
a a oñm ene 2pſens ſit abſentis ſeruus: attilici
n ad inteſſe. q. ? Nus ait. ſeruo cauenqũ:nõ ꝓcura⸗
nmaern toꝛl. Quinõ cogik reſendere ab
dat: vt. j. e.l. sd ſentẽ: tñ ſi iudicatũ ſolui ſatiſdede
rem. 1.l. ad leaa rit: œ'fendẽdi abſentis gra: cogen
uzee ur. quʒ ꝓcuratoꝛẽ iudiciũ accipe:ne xe
Si procura cipiat᷑ is qᷣ ſatis accepit. Maʒ ⁊ eos
e ralugn iluu qui nõ cogunt᷑ rem defendere: poſt

tat.⁊ tũc cauebi⸗ ſatiſdatõeʒ cogi. Labeo cauſa co⸗

— ler. gnita tempanduʒ ait.Et ſi captio
el reeher ſtin Actoꝛs ſit ꝓpter tpis tractũ iudici
latõem aliqus le um: eñ acciꝑe cogendu;ʒ. OQo ſi
gan vel dam iſe⸗· aut affinitas dir epta ſit: aut inimi
cti.⁊ tũc cauẽdin . .. böa abſenti
eſt Fuo. qꝛ meli cicie intceſſerũt: aut bõa abſentis
Hack ditesi n poſſideri ceperint. uj Apia.
ſec. et. ſ. tn ſ. l. El ſi longinquo ſit abfutu⸗
ſi.a. I. rẽ vpupl. rus: vel alia iuſta cauſa iu⸗
A we-f er7,. teruenerit. Aul⸗.
nens in n. Jie e cogendũ. Sahinns ait.
mel higet o⸗ nullas ptoꝛe eſſe ꝑtes ad com
dinariũ auxilinz HHD .
.i.direct gctõe, pellendũ vefendere. Sʒ ex ſtipula
E exr aoꝛ. i. vi½ tu ob reʒz non væfenſã agere poſſe.
lem queri: vt. j. D
e mio. in cauſe:

in pan. 13. e eden. quedam: in pꝛin. Accuxr.
d Abſentis.i.dvmmi qui eſt actoꝛ. Z HZ
eQOui nõ cogit.hoc pᷣmũ rñſuʒ loqui᷑ pcuratoꝛe rei:ꝙ pʒ ꝓpi
q̃luatẽ ſanſdatoõis.⁊ qꝛ diẽ defendẽdi: vt inſti.æ ſatiſda.S.ſin aut.
7. S. ſi vo aliqᷣs. ⁊ de ope.no. nũci. qꝛ in re.S.fi.⁊ qdð ſubijcit ꝓban⸗
do m alio rñſo:nã ⁊ eos ⁊c. dicit de ꝓcur atoꝛe actons.nã lʒ nec pri
mus vefendẽ:nec ſecũdꝰagẽ ꝓ alio: ⁊ ſic nec euʒ fendẽ ppellat.tñ
poſt ſatiſdatõeʒ ↄpellunt᷑:vt. C.e.l.inuitꝰ. Ael ĩtellige pᷣmũ rñſuʒ
in ꝓcuratoꝛe facto in reʒ ſuã ex ꝑte actoꝝs ex cauſa no lucratiua: q̃
caiu nõ tenet᷑ defendẽ:miſi ſatiſdaret vt hic.⁊ S.e.ſi qͥs in reʒ.Elel
tercio dic ꝙ ꝓcuratoꝛ actoꝛs nõ tenebat᷑ defendẽ.qꝛ inſtã cauſaʒ ha⸗
bebat:vt S.e.ſj ⁊ he.S.pᷣter. q̊ caſu ſi ſatiſdedit ſibi pᷣiucicat:vt S.
qͥ ſanſda.cog.ſi fidemuſſoꝛ.S.ſi neceſſaria. Uel q̃rto dic ꝙ dñs ꝓ eo
ignoꝛãte ſauſdedu.vñ nõ tenebat᷑ veſendẽ:miſi ⁊ ipᷣe ſat idediſſʒ:vt
S.e.ſi defunctꝰ.ij. Rñ.⁊ ᷣm hũc caſuʒ loquit᷑ vſi.nã ⁊c.in ꝓcura⸗
toꝛe rei: vt ſuꝑioꝛ qͥ nõ cogit᷑ ⁊c. Vlel qͥnto dic ꝙ loquit᷑ in tutoꝛe vł
curatoꝛe qͥ nõ cogunt᷑ cauẽ de vefendendo.ſi tñ cauerint tenent᷑:vt
admini.tu.l.fi.S.defenſionẽ. pᷣma verioꝛ eſt.
f Cogunt᷑.i.non cogunt᷑ agere vel vefendere.
g Satiſdatõem. de defendendo. Accur.
h Cogi. ſ.pciſe ꝓut hoc rñũſum mtelligi᷑ ve ꝓcur atoꝛe actoꝛis:vᷣm
ꝙ modo expoſuimꝰ:vt S.e.ſ̊ͥ ⁊ he.S.pter.
1 Zabeo. ait. licʒ dixerit ꝓcuratoꝛẽ rei poſt ſatiſdatõem cogi indi⸗
ſtincte:tñ diſtinguendũ eſt ꝓpter tres caſus quos ponit.
k TZractum. qui eſt bꝛeuis. Accur. floꝛeñ.
LCogenoqñ.ſ.pciſe.⁊ opime in hoc dixit labeo:vt õ.e.ſjͥ etiam.⁊
ſequẽs littera nõ loquit᷑ qñ res eſſet perurrra.
m Abſentis.ſ.hinꝰqui ſatiſdedit:q abſens ẽ a reo ⁊ reus ab ipᷣo.
⁊ ſic nõ eſt Z.j.e.l.tinꝰ. Vel aliter ſol.vt ibi.⁊ hoc mõ vt hic dicit
abſens.j.ᷣe.ſi ꝓcuratoꝛtem.
n. u E ſi iongmnq̊. intuenerit.q̃ enumerant᷑ S.e.poſt litẽ cũ ſe
uẽtibus legibo. ⁊. l. filiuſta.S.fi.cũ ſeq̃ntib.
O n Dn cogendũ.pꝛeciſe.nec ſtipulatio cõmittit᷑: vi.j.ꝓxi.at
ſi iuſtam cauſam ac.
p Sabinꝰ. hic nõ dʒ eſſe. S. groſſa lr̃a. Et qð dicit ſabi⸗
nꝰ: dicũt quidã ꝙ conigat oĩa pᷣdicta. Sʒ tu dic ꝙ nõ coꝛꝛigit aliqᷣd

de dicto labeoms iß dictuz pꝛioꝝ ſic. Si em̃ res ſit ꝑitura:oĩno cogit
ſm labeonẽ. ⁊ bñ: vt S.e.ſ̊ etiã. Si vo muſta cauſa iniuenerit:nõ co⸗
git: vt ait labeo.⁊ bñ: vt S.e.ſ̊ ⁊ he.S.pᷣter. nec ſtipulano ↄmuni᷑:vt
hic ſhijcit:at ſi iuſtã cauſaʒ.ſ ſi iuſta cauſa ñ miueniat:nec res ſit ꝑi⸗
tura nõ cogit᷑:ſj ſtipulano ↄmittit᷑.⁊ hoc adijcit ſabi.dicio labe.⁊ cor

rigiep hoe edictuʒ
At ſi iuſtã cauſaʒ habeat: cur iudi Por cege . da
ciũ accipe nolit. fideiuſſoꝛes nõ te do non. nec ſtipula
.2 vr 9 . 9 5 nio ↄmittitur.i ter
neri. qꝛ vir bonꝰ arbitraturꝰnõ ſu co nonco girtzſti
erit: vt qͥ iuſtã excuſatõeʒ afferret: pulano ↄmitti᷑ et
cefendere cogeret᷑. Sʒ ⁊ ſi ſatis nõ Pucin pemroroꝛe
derit:̊ repꝛomutẽti ei creditu, ctons greene cogi
eſt:idem ſtatuendũ eſt. Quiita vt ne dr⸗
ſ ee ter. Itẽ ad dictum
æe publico agũt vt ſibi puatũ omo ieobr 5 7 bie ? 338
dum væfendãat: cauſa cognita pmit ·e. ſi vfũct. j. K.
tunt᷑ ꝓcuratoꝛeʒ dare.⁊ poſtea al?ꝰ h dic hu eo igno
agens exceptõe repelliÿ̃. Sipen õõ
ratoꝛi opus nouuʒ nuciatũ ſit: iſ ipemet pcuratoꝛ ſa
intdicto vtat ne vis fiat ei edificaã e ns zan cte a⸗
ti:defenſoris ꝑtes eũ ſuſtinere.nec ſariſaecli · v bi di
cõpelli cauere rataʒ rem vminuz E.Accur.
„. , er Defendere.ſ.
habituruʒ iulianus ait. Et ſi ſatiiſ ſecuſe⸗ ngere.
dederit: nõ animaduerto inquit iu nl
e —— „ lcti8.
lianus quo caſu ſtipulatio comit⸗ n einſtores.
tatur. g Aius. dant ab ipᷣo ꝓcura
Vi ꝓpꝛio nomie iudiciũ ac⸗ mar vel dño eo iů⸗
cepiſſet:ſi vellet ꝓcuratoꝛem 1 Oma vir bõ⸗.
dare in quẽ actoꝛ trãſferat iudiciũ: ad cuiꝰarburiũ dʒ
ri ebet: ſolẽnite . vefendi: vt. j. eoð.
audiri vebet:ſolẽniterq; pꝛo eo iu— plaunus.j. NRã.
dicatum ſolui ſaniſdatone cauere.
u Sed 1 ſi ſans
nõ dede. ſ. cu; ſide⸗

xDm ita. pone caſum: vt Z. eo. licet. in ᷣn. Aceur.
y SDefendãt.ecce ꝙ actoꝛ dici᷑ ſendẽ:a reus agẽ:vt g.e.nõ ſoluʒ.
5 Et poſtea. agens ex eadeʒ cauſa. JC. ſi ſtat?.
a Exceptõe.ſ.rei iudi.vt.j.de popn.ac.l.iij.⁊ hoc ſi nõ ꝑ eolluſio⸗
neʒ ſit aciũ:vt.j.de iureiur.l.euʒ qmi.Si popularibi.q em videbat᷑.
qꝛ cũ ſit puatũ dãnũ:videbat᷑ aliꝰnõ repelli.
b Si ꝓcuratoꝛ..echſicanti noĩe dñi.Accur.
c Müciatũ ſit.⁊ ipᷣe cauit ð oꝑe vemoliẽdo:a ls ñ hꝛet locũ hoe int᷑
dictũ qð ſubijcit: vt.j.ð ope.no.nũci.l.qꝛ ĩ re.S.fi.
dD Interchcto vtat᷑.ſ.vu poſſidetis:vt dicũt qᷣdã.qꝛ ⁊ q edificare p⸗
hiber: ⁊ poſſidẽ ꝓhibet᷑: vt.j.d vi ⁊ vi ar.l.vim facit.⁊.ſ.vti poſ.ſi
duo. Uel dic hoc interdicto qð ſubijcit ne vis ⁊c.vt ſint verba cinui⸗
dam interdicti: vt.j.æ ope no.nuũci.l.qꝛ in re.S.fi.
e Befenſons.ꝙ;tũ ad euitãdã ſatiſdatoeʒ de rato.a eſt rõ. qꝛ nõ poſ
ſet ↄmitti ſtipulatio: vt ſubijcu:vere tñ eſt actoꝛ:cuʒ agat inidicto: vt
j.de ope.no.nũ.l.qꝛ ĩ re.S.fi.q̃ eſt ᷣ.
fSatiſdederit.ſ.ſponte.Accur.
g Mõ aĩaduerto.n aut ratũ hʒ:⁊a ſic hʒ qð pmiſit.aut nõ:⁊ tũc pẽ
enã hodie ꝓhibere.a ſic potiꝰ mtereſt nõ hꝛe ratũ ꝙᷓ hꝛe. Sʒ nõne ego
aĩaduerto:põe ꝙ ꝓcuratoꝛ ĩiuſte victꝰ ẽ inidicto qð ꝓpõit:ſi dñs ratũ
hʒ: inteſt mea.naʒ ſi ratũ hʒ potero ꝓhibẽ.ſi nõ hẽat:nõ nocebit dño
ſnĩa:iõq; dũm ꝓhibẽ nõ potero:⁊ ſic pt᷑ ↄmitui ſtipulano:vt.j.rẽ ra.
habe. ſi ſine.S.ꝙ ſipcu. Mec placʒ vi dicat᷑ non ↄmitti pꝛopter iniu⸗

riã:vt.j.rẽ ra.ha.ſi ſine.S.cu at᷑.qꝛ iiuria ꝓcuratoꝛi meo facta:m⸗

hi nocet:vt hic.nõ ſi alteri fiat:vt ibi.An g̊ cauebit᷑ eo attẽio qð ñ iu⸗
re fieri pt᷑: Rñ.nõ:vt hic.⁊.. pecu.eo tꝑe.j. Nn. el dic ñ ↄmtt⸗
ti. q; totũ ſibi mãdaſſe vꝛ: vt.j.e.l.ad rẽ.⁊.l.ad legatũ.vñ ñ ẽ expe⸗
ctãdu vt ratũ hẽat:vt.j.æ ↄdi.ĩde.ſicuratoꝛ.ſᷣm aʒo.cũ ncce heat
hꝛe ratũ. Ael dic ñ ↄmuiti et᷑ ſi dñs ñ hẽat ratũ.qꝛ eo nõ hñte ratũ q;
egit inidicto:ꝑ ↄñs ñ vꝛ hꝛe ratũ pᷣmã ſatiſdatõeʒ quã fecit ð ope reſti
tuẽdo:vñ tenèt nũciatõ.⁊ ſic ceſtrueret᷑ opꝰfaciũ poſt.potiꝰg mteſt vt
nõ habeat ratũ ꝙᷓ habeat.ſic ̊ ſuꝑflua eſt cũ nõ poſſii ↄmitti.
h Coõmittat᷑.nõ &̊ pᷣſtat᷑ cũ ſuii ſuꝑflua.ſic.j.vt le.no.ca.hec ſtipu⸗
i q i ꝓpno. accepiſſet. ſ. ꝑ ↄteſtatõem. Alat:o. S. j.
&Ek Cauere.ſ.dñs ſi pᷣſens eſt. ałs ipſe ꝓcuratoꝛ ſatiſdat: vt
iſti.ð ſanſda.S.ſi vo aliqs.⁊.. iud. ſol.ſi ad defendẽdũ. Itẽ ex eo go

.„

S

in pꝛincipio dixit dñm iudiciuʒ accepiſſe.ſ.lit.ↄteſ.ↄtra ſe.⁊ hic ſe atiſ⸗
dat. ꝓ ꝓcuratoꝛe queʒ poſtea dat: colligit᷑ ꝙ etiam poſt litem pteſt. fa
ctus ꝓcuratoꝛ debet cõdemnari. ⁊ hoc eſt S.e licʒ. S. ſi plures.ſi em̃
dñs damnaret᷑ nõ ſauſdaret᷑: cũ ꝑ hoc fiat ꝓcuratoꝝꝛs ↄdinio gramoꝛ:
vt S. e. ſ he.S.defendere.ſ̊ ar.ↄ eſt ad pᷣdic.inſti.ð ſatiſda.S.alia.
a EEi qͥ defendit.

in ſpõtaneo geſto⸗ — .
nechmadarg vel Eiqui vefendit eum cuiꝰnomi
nne mtellge.nam ne ipſe nõ agit: libeꝝ ẽ vel ĩ vnã rẽ
ufeu ſi cui ꝛc. vt fẽdere. Qui aliũ vefendit ſatiſ

C. de neg. geſ. tu⸗

ton. ſecsi iutoꝛe dare cogitur. nemo emʒ aliene litis

eor 5 vriice, idoneꝰ œæfenſoꝛ ſine ſatiſdatiõe in⸗
qꝛ tũc cog mom ceperit vefenſoꝛ: ⁊ actoꝛ in integrũ
nibp eendere ve reſtitut?ſit: an cogena“ ſit reſtitu⸗
ſolũ. Accur. toꝛiuʒ iudiciũ accipe:et magis pla

b el. ꝓ ſaltim.

c Quislium. ſa Ccet cogendũ ꝓcuratoꝛẽ. Pꝛocu⸗

nſdare. ſeʒ iu. ſol. ratoꝛ: vt in ceteris q; negocijs gerẽ
Lertieſonta dis: ta a litib ex boa fide ronẽ red
den falnt iduob? gere vebet. Iaq; qo ex lite oſecu⸗
caſibo m qſaã: v tus erit: ſiue pncipaliter ipſiꝰ rei

5. e.non ſolũ. S. ſi

ſtarus. a.. fi. led noĩe:ſiue extrinſecꝰ ob eaʒ rem:d·

etiz ſine tatiſdati ⸗ bet mãdati iudicio reſtituere. vſq;
ne dhenie i cn⸗ adeo:vt ⁊ ſi ꝑ erroꝛẽ aut iniuriã iu
anch vre nora dicis nõ vebitu ↄſecut? fueritti q;
dic delemoꝛez ſine reddere vbeat. Itez Z. qd ob rẽ
ſatiſdatõne nõ ad⸗/

nitti: vt hic.⁊..
e.ſi mĩoꝛ.S.is qui.⁊.j . iudh.l.recte.Accur.
d Item qrit᷑ pone caſum ꝙ datus fuit efenſoꝛ aduerſus eum qui
in miegrũ reſtitun volebat:eo ꝙ cũ minoꝛ eſſet pᷣdiuʒ ſuũ lapſus iuuẽ
tute vendider at cũ ccreto:reſtitutꝰeſt vt vendicet.in vendicatõe er/
go cogit᷑ defenſoꝛ iudiciũ ſuſciꝑe rei vendicatoms gym Jo. a eodeʒ mo

do reititutꝰ ad actõem ꝑſonaleʒ quã acceptilatõne veceptus dinnſerat:

cogitur defenſoꝛ hoc iudiciũ ꝑſonale reſtitutoꝛũ ſuſciꝑe.Si aũt que
ras: cum quaſi dñs reſtitutõem imploꝛauerit: cur non eſt ei reſtitu⸗
ta magis res ꝙᷓ actio. Rñ. Jo. qꝛ non conſtabat euʒ ſuiſſe dñm: ſed
reſtitutus eſt: vt id qð ei obſtabat in vendicando.ſ.venditio non ob⸗
ſteti. alioqn ſi conſtaret eum vñm: res non actio reſtitueretur. codeʒ
modo dicas in pſonali ꝙ non erat purum debitum. alioqn ipla pecu-
ma non obligatio reſtitueret᷑.⁊ ꝓbant᷑ hec omnia.j. de mino. l. fi. et
cõdi. ob. c. ſi quis accepto tulerit. a.l.ſi mulier. ⁊ de his q in frau.
cre. l. art pꝛe. S. ſi cõditionalis. Sed hec poſitio non placet aʒo. nam
7 ſi non conſtiet ipᷣm eſſe wvminũ:officio iudicis eriam contra extra⸗
neum fit reſtitutio rei: cum habeat ab eo cauſam: vt.j.ve nmino.l.in
cauſe. S. interdũ. Dicit ergo ꝙ hic loquit᷑ cum ipſe minoꝛ non tradv
dit: ſed ipſe emptoꝛ poſſidebat reʒ quam emt. ideo emit ab eo:quia

ſciebat eum dñm eſie. ⁊ eſt ꝓ eo.j.e admini.tu.l.ſi ſine herede.S.in⸗/

terpoſitio. AUel plam pone ꝙ dicit:reſtuutonũ iudici.hoc eſt iudici
um quo emptoꝛ repent a minoꝛe pꝛeciu quod in vtiluatem ſuam ↄuer
ſum eſt: qõ poteſt facere: vt.j. nnno. qð ſi mmnoꝛ. S. reſtituno. el
pone caſum in eo maioꝛe cur res dum vſucapetur: cepit abeſſe cauſa
reipub. a interim complet vſucapio:reuerſus impetrat reſtuutiõem.
Ego ſic pono caſum. ꝙ minoꝛ petiji rem rei vendð. vel alia quacunq;
actone. fuit cõtra eum. ꝓ defenſoꝛe cumſdã ſentẽtia lata:petit reſni⸗
tu cõtra ſentenuã. idem defendet remm. a ᷣm hoc dic reſtiturus.i. re
ſtituendus. Sed 5 omnes pdictas poſitões eſt. C. e. l. muitus. vbi di
cit ꝓcuratoꝛem cauſam appellatoõis ꝓſequi: non oↄpelh. So. aluid ĩ ap
pellatõe que eſt alia cauſa: aliud in hac reſtitutoe in integꝝ que qua⸗
ſreſt de appendicijs pume: ar. j. mino. l. pfecti.ſ arg. d in eo. ti. l.

4*

pꝛeſes. Jtem eſt ar. ꝙ aduocatus in cauſa appellatiõis patrocinari te/

netur. ſic ⁊.ſ. an ꝑ aliũ cauſa ap. l.fi.ſ̊ conti a eſt cum ſit auaa cauſa:

vi. C.e.l.inuitus. Accur. SJ
e Pꝛocur atoꝛ vt in ceteris. gerendis.ſ.extra iudicium vel ſine mã⸗
dato: vt. j. de nego. geſ.l.ij.vel cuʒ mandato· vt.j.man.l. idemq; S.

„

j. .l. ex mandato. .
fNMomie puta ipaʒ rem:extinſecꝰaũt: vt fructꝰ vel aliqd ex ſtipula
tõe ꝓpter reʒ nõ defenſaʒ. Et accipe hoc ſi tanꝙᷓ ꝓcuratoꝛ ꝑcepit.naz⸗
ſi tanqꝙᷓ qlihet nõ cogeret᷑ reſtituẽ: vt ar. ſo. ma. ſi vo. S. itẽ quicqᷣd.
2. . ad trebelł. debitoꝛ. S. fi. Et ſic fuit diffinita cauſa quã habuerũt
ↄſules mediolanenſes miſſi ad umꝑatoꝛẽ ↄſtannnopolitanu.
g Debeat. ſic 1. J. n. ij. S. ueʒ ſi fundu. Sed certe imo videt᷑ e nõ.

qꝛ poſſeſſoꝛ hereditatis hoc indebuũ non reddit:vt.j.ð peti.here.
l. ſi poſſeſſoꝛ. S. bone fidei.q̃ eſt ↄ. So. hic pᷣceſſit ctꝰ.ſ.mandati:
ibi nullꝰinter poſſe ſſoꝛẽ ⁊ heredem. el hic vt ꝓcuratoꝛ habuu:et
ſic noĩe dñi:ibi nomĩe ſuo. Iteʒ Z.j.de excep.d.ſi ꝓcucatoꝛ rei.q;
ibi ꝓcuratoꝛ ex colluſiõe pecuniã accepit quã dicit euʒ rennẽ: ſ ibi

reuinet aduerſus
iudicataʒ ꝓcuratoꝛ ſoluerit: cõtra mmodm enden⸗
rio mãdan iudicio recuꝑare vebz. curatoꝛ eſt. 9
Penã auteʒ quã ex ſuo velicto pᷣſſri h Ireʒ . henã
tit:recuꝑare nõ debet. Litis im “ onal
pẽdia bona fide facta:vel ab acto⸗ l.ſi coĩs fqalia.
ris pcuratoꝛe: vel rei vebere ei re⸗ mmdhach ur.
ſtitui equitas ſuadet. Si duob? i ſi. F. . ſ. ð in
mãdata ſit admiſtratio negocio: Ende rameul.
quoꝝ alter dvebitoꝛ ſit madaroris: 1.8. pume Ie,
an alter cũ eo recte acturꝰ ſit.⁊ vti nota ex hoca ſu
qʒ; recte.non em̃ ob id minus ꝓcu⸗ Ane ont get⸗
ratoꝛ intelligit᷑:ꝙ is q; cuʒ quo agi rumn. ſc a. j.ti.
tur ꝓcuratoꝛ ſit. 1. a.qalz neh⸗
u Apianus. de wrell. in pn.
Vi duos ꝓcuratoꝛes ommii : m vluf. ga⸗
rexp ſuaꝝ reliquit: miſi noig-⸗ i Lins. ſuadet
tim pceꝑit vt alter ab altero pecu⸗ VöS. ce pac. l. ſñ
nmiaz petat: nõ videt᷑ mandatũ vtri ael mem .
libet eoxꝑ vediſſe. g Aius. idez labeo ait. et
. j.ti.j.ſicut.S.
j. 7 hoc ĩ ꝓcura⸗

toꝛe qui hʒ mãdatũ oĩno:ſine ꝑdat ſiue vincat.vt.C.mã.l.etiã.In
eo aut qui ſine mãdato vefendit diſtingue. aut vincat: ⁊ tuc repeit:
an ꝑdat ⁊ tũc nõ: vt.j.iudi.ſol.l.iam tn.S.in hac ſtipulatõe.

k Si duobo. ⁊ vtiq; recte: ĩmo nõ recte niſi noĩatiʒ mandatũ ſit:
vt. .l.ꝓxi.q̃ eſt ꝓ. So.hec ſᷣm illã.⁊ ſic hʒ ſpeciale mandatũ ſᷣm
Jo. Alij diſtinguũt viꝝ ſit ꝓcuratoꝛ in exigẽdis debius tm:vt hic.
an oĩm factoꝝ dñi: vt ibi.⁊ eru ibi rano.qꝛ pᷣmo caſu cũ mãdatum

ſit: vi in iudicio exigat:hoc a ſe nõ pt.vñ eit ꝙ hoc alij itelligat᷑ mã⸗

datũ:in ſecũdo non:mſi habeat ſpale mandatũ:vt.j.l.itaq;. Vlel
dic ꝙ hoc.S.fuit cõmiſſa admiſtrano italicoꝑ vm.alij ꝓunciauuʒ
negocioꝑ. vñ ſiẽ ſi eſſet vnꝰin tom̃ ꝓcur atoꝛ ð aliũ:in oibus ageret
q̃ſi alter a toto phibitus.ſic ⁊ hic qſi a ꝑte ꝓhibuus: poterit aliũ ꝓ

ſus ꝑte admiſtratõis ↄuenire. nam qð facit in totuʒ quo ad torũ de

negata adminiſtratio:hoc in ꝑtem qͥ ad ꝑteʒ:vt.j.œ admi. tuto.ſi
duo. ⁊. in. l.inter tutoꝛes.in ſeqnu vo lege cuilibet in totũ adniſtra
tio cõmiſſa erat. Vel diſtingue ce q̊ ebuo agat᷑.ſi e eo qð erat ante
mandatũ:bñ poſſet agi a ꝓcuratoꝛe ð auũ ꝓcuratoꝛem.ſi aũt eo
qð poſt ↄtigſſet:nõ poſſet.licʒ actoes ↄpetant.ſj̊ ex cauſa extrinſeca
cepit veberi. Si aũt ex ipſa admnniſtratõe:nõ an eſt acno ꝙ; finita
admiſtratio ſit ſa:vt ⁊ dicimꝰin tutela:vt.j.de tu.⁊ ra.dil.ſi tu
toꝛui fi. 7. l. ſeq̊n. dM
lI q Ai duos. non videt. . S. l. ꝓx. Accur.
m i Lacq;. mihi. verba ſunt exceptõnis.

n Abangatum eſt. ſcilicet ſpecialuer. Et ſic nota ſpecia⸗

le hoc caſu deſiderari mandatum: vt dixi plene S. eo. pom
po. in pᷣn. Item noia ꝙ als eſt non in littera: ałs non eſt nõ.⁊ ſunt

verba hec repucatõms. Accur.

o i Snoꝛantis.non vebet. niſi in tribus caſibus.quãdo ſcili/
cet eſt in rem ſuam:⁊ quado ſpeciale habet mandatum:et
quando generale. ſed habet liberam adminiſtratonem: vt
Jj. v mreiuran.l. iuſiuranduʒ. S. fi. 2. lI. ſequẽ. 15. de pac. l reſcri
ptum. §. fi. 7. I. ſequẽ. que ſunt coõrra. Sed certe nec tunc quando
gener alem habet admumiſtratonem et liberam poteſt wnare: vt S.
e pac.l.contra iur̃.S.ſi filius.Ded licʒ deterioꝛem facere non po/

teit: iamen melioꝛem ſic: vt.j.l.pꝛoxi.Accur.floꝛeñ.

p q lacũq; ratiõe.ſiue ipſo iure:qð fit multis mochs.ſiue per
exceptoeʒ pacti: vel aliã.Aliud ſi nõ ratõe:ſ̊ cõtra ratõem:
vt per wlum vel metuʒ vel ſimiles modos. quia non vide⸗
tur hoc ei comiſſum: ſed vt bona fide faciat: ſic vt.j.de cõdi.inde.
l·ſi pꝛocuratoꝛ:in pꝛin.⁊.S.celſus:in fi.S.Ded videt᷑ ꝙ pactum no
valeat.quia tunc emum valet cum principaliter ei pꝛodeſt: cin fit

tl.l Auta.
lumuen
An gulta⸗
n nn
ſt.i
cfatt.
hen
ſehntgei g
gctan
Uſcdn
ſtln
Gernge 4
Piat ne.
Ynneh⸗
usu.
Geltweh ho⸗
Aretuunen
ſt ſtud
irenicnn :
ſemani
Nnorign
ſchetmundnu.
roczmencan
ſbiimpeer dt
jAnhdl
Nüded Dorn
aer arlal
inegoaploan⸗
rzr ienoſ
tetlannmi⸗
m:l. .a
oſo.
,,5.
fñ Gang
litog crujſi
Enitmpen

ſpniſuu
gkiohuni

„

nliſſons Hic
Peäcirirecönon t⸗

unpluftnemme

umſeliolen
ſuthingeften
iinn
atämens
kiain
luſting
uline
ümnifterg
Mamggf

n ej
Ange liccei⸗
an, ſcht
ncſ iſe
uemn unn
A ſi;
ſin
un
rohec al

1NS,ni

Lmmii nti

örnininmtut
1.1ſehumrii
noAGRüin

no tancor

AMr) Aieg

n oesn
1Grrnti
zieiE
oEratMi
i m/NN
MiainNiid
smnigtlnun

uirniut

.
–—
Auum: n lii,

— lin

alii in n

1 Sl Ueri⸗
m
et bnug,

ſinls ſi1H

ig

nſes

vt õ.de pac.l.fideiuſſoꝛis:ibi.neq; enim ⁊c.que eſt otra.So. hic
intereſt ꝓcuratoꝛis.qꝛ mandatti tenet᷑ ſi nõ queſiuit qð potuit:vt
arg. C.ar.tu.l.quicquid.
q Pꝛocuratoꝛ.ergo ꝓcuratono nomine.Accur.
r A me.creditoꝛe.Accur.ſfloteñ.
ſ m Inoꝛ. exi

Rerevir. Tacq; ſi hoc ſpecialiter man
Ex qbo cau⸗ datũ eſt:tũc excipiẽte eo cuʒ
na wne edàq Qagit᷑.ſi nõ mihi mandatũ ſit vta
miereſt ep. vt a· creditoꝛibo peterẽ.actoꝛẽ ita vebe⸗
ſit obligatꝰ. ſed re replicare placet:vt ſi mihi mã⸗
Gaeatece datũ nõ ẽ vta te peterẽ. p Aubł.
e mino.l.nuno Gnoꝛãtis dñi aditio: œteri
ribus. Mcur.

u Poſſit. quã⸗ oꝛ per ꝓcuratoꝛem fieri non

do eſt hoc ꝙ po⸗ lebet. 9 Alius.
indn n Vacũq; ratõne ꝓcuratoꝛ tu
go ſine maͤdno⸗: Uusga me liberatus eſtnid tibi
veprheg diẽ peogeſſe vebet. u Apian'.
enſoꝛ: ñ pt qñ n er etn, 5
Dober mandata⸗ Inoꝛ vigintiqᷣnq; ãno.ſi de⸗
nnoq mancaun fenſoꝛ eriſter ex ubus cau
ibi impuiet: v ſis in integn reſtitui poſſit: vefen⸗
„. .l. . — 5 4 . .
maato⸗ oc ns ſoꝛ idonesnõ eſt. qꝛ ⁊ ipſi et fideiuſ
placet. qꝛ illa lex ſoꝛbo eius ꝑ in integꝝ reſtitutiõem
inegoeie loquiſuccurrit᷑. Quoniã tñ vefendere eſt
bet leginmã pio eandẽ vicẽ quã reus ſubire: efen⸗
nam: vt. C. qui ſoꝛ mariti in ampliꝰꝙᷓ maritus fa⸗
leg berl.jet cere poſſit: non eſt cõdemnandus
ij. 2. J. 5 leg. tu. pol tin n n ncou .
— 7 Is qui ſuſceꝑit vefenſioneʒ:⁊ ſi
ſimꝰ 9
e maͤcgto relen ocupletiſſim?ſtit. p Aul⸗.
dens nõ reſtuui

tur.vt ſi pꝛo patre:vel matre:vel ſimiliba interueniat defenſoꝛ in
ſubſidiũ: vt S.e.l.femis.⁊.j.d ru.⁊ ra.diſ.l.j.S.ſj nõnullos.et de
admi.tu.l.cũ plures.S.ĩ pims.⁊ cæ li.ho.exhi.l.iij.S.ſ̊ ſi mulier.
his em̃ caſibo iure cõmum vſus eſt. vñ nõ reſtitui᷑: vt.j.œ iureiu.
nam poſtea.S. ſi qiis minoꝛ. ⁊. C. & ĩ mieg.reſt.im.l.nõ videt᷑.et
.C. e.exigẽdi in fi. Itẽ quid ſi fideiuſſoꝛ aio wvnãdi ꝓ eo miueni
at: an erit tũc idoneꝰ? Rñ.nõ:vt.C.q le.ꝑſo.l.j.⁊.ij.
x Mon eſt. hic habes ̊ ꝙ minoꝛ.xxv. an.nõ pt᷑ eſſe ꝓcuratoꝛ:vt
C.e.l.exigẽdi:ĩ medo.l.ſ̊ ↄtra.mſti.qͥ.ma.nõ poſ.S.eadeʒ lege.
7. I. &. manu. vin. l. ſi collecianeus. So. illa.l. ad negocia erat:hic
ad indicia ꝓhibet᷑.naʒ et ſᷣuꝰad negocia põt eſſe:ſ̊ ad iudicia nõ:vt
ð.e.vuũ. Itẽ Z.C.e.l.exigẽdi:in fi.So.ibi damnãdꝰ erat abſens.

qꝛ lis erat in en ↄteſt.hic nõ:ſᷣm YVr. vt ar. S.e.l.nõ ſolũ.S.fi. Secd

quõ ibi fuit admuſſus.aut em̃ quaſi ꝓcuratoꝛ pꝛem vefendere vole
bat: ⁊ tũc nõ dʒ admun.qꝛ ꝑſonꝗ non hʒ leguimã: vt.C. ſi adner.
reʒ iudi.l.cñ ⁊a miores.⁊.C. qui leg.ꝑſo.l.ij. Item qꝛ ⁊ ipſi ⁊ fide⸗
iuſſoꝛibs ſuccurrit᷑:vt hic dici᷑. maxime ſᷣm nr̃am ſniam:qui dici⸗
mus ꝓcuratoꝛeʒ qñcũq; intuenientẽ vebere damnari: vt S.eo.l.qͥ ꝓp

L deie u nn dirin aur allegãdo cauſas abſentie:a tũc quilibet de⸗

et aamut: vt S. e. ſeru. S. publice. Dic &̊ ꝙ ſpeciale fuit ibi vt ꝓ
pꝛe admitteret᷑.qꝛ m hoc caſu ure ↄmuni eſt vſus:vt hac.l.modo
notaui.a ſic nõ reſtimit᷑ ibi. maxume ne lex videat᷑ homĩes veciꝑe qᷓ
facit eũ admitui:vt arg.C.de his qui ve.eia.impe.l.j.Alij dicunt
ibi reſtituit᷑: vi hic.qdð falſuʒ eſt. —
y Succurrit᷑.iĩmo videt᷑ ꝙ licet ſibi ſuccurrat᷑ fideiuſſoꝛes mñ te
neant᷑: vt.j.d arbi.l.ſi pupilłꝰ.que eſt ð. Soł.ibi loquit᷑ qñ fide⸗
iuſſit in rem minoꝛis: hic nõ. Clel verius:ibi nõ reſtituit᷑ pupillꝰ.
q; nec tenebat᷑ niſi nãłr.et iõ fidemſſoꝛib ñ ſuccurrit᷑:ałs inuaret
Item õ. C. de ſidemſ.mi.l.j.⁊.ij.j. Rñ.⁊.j.de mmo.l.in cauſe:
in pn. So.p.dixi ꝙ bic fint mmoꝛ wlo inductꝰ:qð nihil eſt.quia
cũ nec fuerit hic admiſſus non põt dici etiã de facto ꝙ fuit wolo in⸗

ductus. vel ibi ſciebat ſep minoꝝ fideiubere: hic aũt credebat eum
eſſe mqioꝛem. ſ̊ hoc nõ valʒ.qꝛ hoc caſu nõ veberet fideiuſſoꝛi ſub

uemmi in neceʒ creditoꝝs:vt.d.l.in cauſe.Alij dicũt hoc ĩ indicijs:

ſed leges orie in ↄtractibo.⁊ hoc non valet.qꝛ idem debet eſſe vtto⸗

biq; vi.C. ſi tu. vel cura.inter.l.ij. Lu ergo dic:aut minoꝛe reſti⸗
mmio datur in alium regreſſus.⁊ tũc ſibi et fideiuſſoꝛi ſuccurrit: vt
ſuit hic. nam minoꝛe reſtuuto remanet acno crediton g ebitoꝛem

„
₰

ſumn quem defendere volebat minoꝛ.ſic ⁊ in minoꝛe qui hereditatem
adiut: ⁊ creditoꝛiba hereditarijs fideiuſſoꝛem dedit. nam ſi reſtituit᷑
repudiet:reſᷣuat᷑ actio in eũ qui heres erit.⁊ ido fideiuſſori ſuccurri
tur:vt.j.de admim.tni.l.ij.⁊.de acquir.here.ſi pupillꝰ:in fi.Aut in
alium actio creditoꝛi nõ ſeruat᷑.et tũc diſtingui᷑ an wolo aduerſarij ĩ⸗

quak nnon⸗ ſße
. — —, etia fideiuſſoꝛi ſuc
T ſi conſularis ſit. carrarno vemo⸗
u Lpianus. niß vt ſus reſtitu
On videt᷑ efendere: niſi ſ⸗ voib vl: v c
tiſdare fuerit paratus. iSven aer.
p Aulus. exiep.lxexcepto. j8.
Pe. „ 15„. at.ĩmo ⁊ ſi mi
Ec; femĩa:neq; miles: ne; noꝛ non curet reſti
qui reipub.cauſa abfuturus mi:ſideiuſſoꝛ tam

eſt: aut moꝛbo ppetuo tenetur:aut

. E1 oↄtrata.ſi poſt moꝰ-ꝛ
qui magiſtratũ imturꝰeſt: aut qui iem. S. fi. Aut non
ĩuitꝰ iudiciũ pati ñ pt᷑:idoneꝰdefen Ecn⸗ in ganerte⸗
ſoꝛ intelligit. Tutoꝛes qui ĩ ali⸗ ſoꝛ non uat: vtr ĩ
quo loco admmiſtrauerũt:eodẽ lo Sriis legbo Jtorn
coꝛ defendi ebet. u Lpianꝰ?. n: in tit una⸗
Rocuratoꝛe in reʒ ſuã dato: toꝛ. Rñ. idẽ: vt ar.
pᷣferẽdꝰ nõ eſt dñs ꝓcuratoꝛi Eaeei vrn,
in litẽ mouendãt vel pecumiã ſuſci poſſi reſtutm: ſi⸗
piendã.qͥ em ſuo noĩe vtiles actões i imputet qj eũ cõ
bñt: rite eas mtẽdunt. i Bez. no eu madte un
7 — . pꝛn
B rem mobilez petendã da⸗ ma verio.
tus ꝓcuratoꝛ:ad exhibenduꝝn) 3 Quomã. ſubi
– re.nota eandẽ ꝑſo
recte aget. Hez. nam repſentat er
Vi ꝓcuratoꝛẽ dat vt ↄfeſtiz eacdeʒ bʒ pᷣinlegia:
agat:ĩtelligẽdus eſt pꝑmittere vi.j. ſoco. l. ve⸗
En rum. S. j. 7 de dã.

infec. l.q bõa.S.pe
nult. 7 3. e. l.̊ 7 he. S. defendere.⁊.j.ſolu.ma.l.alia.ſ̊ ar.contra.
j.œ admini.tu.l.ex pluribus.Accur.
a Poſſu.habita rõne ne egeat:vt.j.de reg.m.l.in ↄdemnatõe.
b Is q.locupletiſſimꝰ. hic eſt ar. S̊.C.d epi. au.l.ð creatõibo.S.j.
c n Dn videt᷑.ſanſdare.ſ.iudi.ſol.nemo emim aliene litis ⁊c.vt
7 S.e.l.qui pꝛopnoo.S.qui alium.a inſtitu.de ſauſda.S.fiñ.⁊
.j.ð mio.ꝙ ſi ð ſpeciali:in fi.a.j.de indi.recte.⁊.j.re)ʒ ra.
habe.l.actoꝛ.⁊.j de reg.iu.l.qui rem.ſecus in tutoriba ⁊ curatoꝛibo.
vi.C. de adm. tu.l.fi. S. defenſioneʒz.
d n vcq; femĩa.niſi in caſibus:vt g.e.feminis.⁊ dic vt S̊.dæ ſtat᷑.
Ho a o. l. in multis. Accur. floreñ. B
e Ailes. ſ. armate militie:miſi in caſu:vt.C. e.l.qui ſtipẽdia.⁊ ĩ
alio:vi S.e.filiꝰ.S.veterani.⁊ ideʒ dꝛ in milue celeſtis miluie:vt ĩ ſa⸗
cerdote ⁊ clerico qͥlibet in ſacris oꝛdinibo poſito:vt in aut᷑.de ſãc.epiſ.
S.aliũ at᷑.coł.ix.niſi in caſu ſiłr:vt.C. epiſ.a cler̃.l.placʒ.vel die
pdictũ.S.aliũ loqͥ in ſpalib caſiba q̊s ibi ponit in tex.
NMon põt.qꝛ eſt factꝰↄſul:vel alteriꝰiuriſditõis:vt S.ð in ius vo.
l.ij.⁊ S.de iuri.om.iu.l.fi.multomag nec ille qͥ ⁊ ſi vellʒ pati iudici

um non poſſet:vt illuſtris ⁊ ſuꝑilluſris:vt.C.e.l.quicũq;.⁊ m au

teñ. vt ab illuſtri.in.S.j.colla.v.
g Lutoꝛes.cebent. cum enim ipſi vebeant ibi reſpõdere:vt.j.de in
di. heres.S.j.a defenſoꝛ ibi defendet:vt hic.⁊ argu.S.eo.ſed ⁊ he.S.
non ſolum. Accur. .
h pꝓ Rochratoꝛe. ſuſcipiẽdã.hoc veꝝ ẽ ſi litẽ ↄteſ.eſt ꝓcuratoꝛ:vł

ꝑtem debiri accepit:vel denũciamnit debitoꝛi ne ſolueret dNñno.

als dñs pᷣferret᷑ ſi vellet:vt.C.de noua.l.iij. Iteʒ ) huitc.l.
F. e.l.ſi actoꝛ. So.ibi in ꝓcuraroꝛe rei:hic actons. Itẽ nota hic pꝛe⸗
ferri eũ qui hʒ ius vule ei qͥ directũ hʒ:vt S̊ de pac.ſi cum emptoꝛe.et
noua.l.ij.⁊.j.q.mo.pig.vel hypo.ſol.ſic.S.ij.
i a rem mobilẽ. bn dicit de mobili. nam ꝓ imobili nõ pt᷑ agi ad
exhibendũ:vt.C.qñ ⁊ qᷣb qr.ꝑs ð.l.ij.S.j.li.x.
k Recte aget.cum ſit illius actioms pꝛeparatona.cin ergo mandã
tur ſequentia:⁊ pꝛecedenua videntur mandata per que puenitur ad

ea:vr hic.⁊.j.eo.l.ad legatũ.⁊.S.de iuriſdi.om.iudi.l.ij.ſic ecotra

cui mandantur pꝛecedentia:et ſequentia videntur mandata: vt.j.l.
ꝓxi.et S.e.l.qui pꝛopꝛio.S.itẽ querit᷑.⁊.C.e.l.inuitus.⁊.j.de ↄdit᷑.
indebi.l.indebitu.Accur. .
Iꝗq Eli ꝓcuraioꝛeʒ. pagere.i.ad effectũ ducere vſq; ad fmeʒ. a eſt

luuaretiur:vt.q. e

—

. . N X „ 1

3 N

hec ratio ↄnerſa ſupioꝛis legis: vt ibidem dximus. Secd nũquid qui
celegat iucicem vi cognoſcat: diffinitõem cõmitiere videtur? Kñ.nõ
vt arg. C. ad.l.coꝛ. fal.l.vbi.⁊ ꝓ hoc enam poſſet induci.C.de in
diẽ.autent᷑.ad hec.
a Si quis remiſerit. ſciens vel ignoꝛans non curo.
b Pꝛocuratoꝛiã.
hec ẽ duplex. ł ꝙ ñ
ſit ꝓcuratoꝛ:vt.j.
mã.l.ſi fideiuſſoꝛ.
S.q̃daʒ.vel ꝙ non

ꝓcuratoꝛi:⁊ poſtea litem ꝑagere.
Si quis remiſit exceptõeʒ pcu⸗
ratoꝛiam:nõ poterit ex penitentia

rt vr.fde cam opponere p Aul⸗
ꝓcuratoꝛ: vt. j. de . ,B 7 1 .
Pbeen ren.s. ocuratoꝛ cui generalit
Ideʒ icas ſi omn⸗ bera admiſtratio reꝝ cõmi
ſern petere canno⸗ ſa eſt: poteſt exigere:nouare:aliud
nem de defendẽdo. alio pmutare 1B
d Alber Karid quoq; eimandari vi
t. .. Pb.l. ex⸗
cep. 7. C.5 excep. detur: vt ſoluat creditoꝛibo.
l. pkłt. fing ſed in 1Dem
vma qñ nõ fuit ꝓ⸗ 1 u⸗
curatoꝛ no hz locũ Andato generali nõ contine
eeleI. vt. c. .l. ri etiam tranſactõeʒ xeciden

p RKocuiatö. di cauſa interpoſitam. ⁊ ideo ſi po

ſea er ſtea is qui madauit trãſactõeʒ ra⸗
.l. coꝛdat. j.æ ſo tam nõ habuerit:nõ poſſe eũ repel

lu. l. qʒ lʒ. ſed õ di
cit.j.eo.ꝓcuratoꝛ
totoꝝ.⁊.l.manda
to. ⁊. J.de iurein.
inuſiuran S. fl
.l. ſe.7 S. ð pac.l. .
nam worere. 7 J. x ſolu. l. hoc iure. So. hoc verbuʒ libera qõ hie
pomt tollu illud cõtra. Item licet habeat liberã:non poteſt tñ wnare
vt. j. de wna. filius. S. uem videamus.vel forte ibi non habet libe⸗
ram.Accur.floreñ. L ð
„ m Andato generali. ſ. tm. 1 ſic non ob. S. e. I. pꝛocuratoꝛ cui.
e Zranſactõem.nec pignons remiſſionem: vt.j.qui.mo.
pig. vel hypo. ſol.ſi ↄſentit.S.j.Accur.
f Mon babuit. alioquin contra: vt.j.rem ra.habe.ſi ſine.S.quod
ſi pꝛocuratoꝛ. ⸗=
g Exrercendis.vt hic.⁊.C. e. l. ſipcuratoꝛ. ⁊. C. de tranſac.l.trqſ
actõis. Sed quomodo non pᷣiudicat: vt.C. de trãſact.l.pꝛeſes? Rñ.
hic foꝛte nõ habebat generalẽ ⁊ liberã. vel aliud in hoc ꝓcuratoꝛe: et
aliud in tutoꝛibo 1 pſichb 2 ſibibo. a/ d. l. pſes qᷣ bñt liberam.
b p Launus at. ſ. recitãdo qð ſequi᷑: qð omibus placuit.
i Pꝛocuratoꝛeʒ.i.ꝓcurantẽ ahena negocia:large em̃ poni⸗
tur: etiam ꝓ eo qui mandatũ nõ hʒ: vi piʒ ꝑ ſequẽtia.⁊ ſic im
pꝛopꝛie: vt Z. e. l.j.⁊ ꝓ eo qui hʒ. Et ſic nota ꝙ vouʒ lemel poſuũ ꝓ⸗
pꝛie a impꝛopꝛe ponit: vt S. de of. ꝓcõſu.? le.l.ij. in pn.

li ab exercẽdis actõbd. i Dez.
Lautiꝰ ait.ꝓcuratorẽ dam
natuʒ nõ vebere ↄueniri:niſi

k Cõueniri. ſ. actõe ĩ factũ:ſj ex ſtipulatoe. ſic vt S.e.l.ſi ꝓcuratoꝛ.

S.fi.que eſt contra.
IMiſi aut in rem ſuam.ſ̊ qualuer ex pte rei fit ꝓcuratoꝛ in reʒ ſu
am. ex parte emʒ actons conſtat: vt S.e.l.ſi quis in rem ſuam. Sed
