r in . eſt: id ago vt aln mihi obligẽ. et cedere poteſtas iudicis nõ põt. : aAucgeſiteint
in gaietatt. ſiẽ negocioꝝ geſtoꝛũ actio dat᷑ ad⸗ p Aulus. mpoſt
gireeſ og e ndii ulnt. unoſng ne nubar
1 V gint. vt. j. qᷓ
1 lucraus 6en euz. ſes 5 J V .;—„⸗ 7 a qby. l. plt.
ECcoxpales. a dic ꝗᷓ pñt claudi ſub petitõe actoꝛis- ⁊ Si mter. ſubmonet. vt. . P ſoẽ. id
rrceſne. ie n Moiĩatʒz. an idẽ ĩ vniuer ſali iudicio.ſ.fa.her.⁊ pe.hẽ. vt aliqᷣd Si paciſcat᷑.petat.foꝛte amiho waaat⸗ S. r. Wecur.
chii. “ excipi poſſit:qð vꝛ.vt S.fam̃.herc.l.fũcꝰcoĩs.⁊ S.ð iudi.l.ſolemꝰ. m Effeciu.nõ ipo iure.qꝛ durat actio:ſ repellit᷑ exceptõe.
o 1 NM hoc iudici.ᷣ tres caſus ꝓſequit᷑ hec lex. nã aũt ſcio cũ q̃ n ſ ſociꝰ.illud videt᷑ abeſſe ĩ q̊ vt ſoluẽt eſt obligatꝰ vt 5 5n
„ M reʒ cõem habeo in quã impẽdo: a coĩ noĩe impẽdo.vt ĩ pᷣn. QJo. geſ. ſi qs mãdato. ⁊ fac. ̊. e.l. etſi nõ. S.ſſi. 3. ne
Sint e l. aut neſcio. credo meã ꝓPPaʒ. vt vſq; illuc:q̃ cñ na ac. aut ſcio cum nn Cõnent.ce peculio. Et antec; pſtet qꝛ 2
i no enſ Aſien q: vt abinde. lʒ et poſtea reaſſumat mediã ꝑteʒ: p au ꝙ ſit lis ateſ. vñ in totũ neceſſe h eſendere. vt S. xwe no
A mN Accur. MD .l. ſi ſer 86.7 F. cau. 4
iod , p Debuit. vi vn ſᷣuiiutibs ne ꝑdãt᷑:vt ʒ.ti.j.l.hẽdes.S.itẽ culpe. i 2. j ogen den vnn. ex nora cau aga. ſi cum vno er. ſa⸗

q SPars. alterius nõ cõuenti.quã hʒ in ſerno.

Nu ried N
rrzaliiiej
r SBegderu.ſ.noxe.Accur.

q Sociũ.ſ.aliquẽ certũ. ANc.
VIAlagis puto.ꝙ in rei ven.vt.ſ.poſſim retinere.cuʒ illud ſtricti

br lſi iuris:hoc boe ſidei ſu: vt hic.⁊ inſti.de act.S.acnonũ. 1 nn ſocz pebelmn abels. vel ecgira. ve. j. 9 ſo
ulinnis 1 An retinẽ.ſ.ſi duemat᷑ rei ven. vl coĩ diui.ꝓ indiuiſo. 2.l. ſeq de. Deent, vel ecõtra. vꝛ ꝓ ſoẽ.l.omne es.
. 1Retentõeʒ. vt ⁊. j. de ac. emp.idẽq;.S.j. t q Ai coheredes.cõmuni. valet emptio ratõe aliaꝝ partiũ:nõ

ſue. vt. j. de leg.ij.l.fi.S. quatuoꝛ.⁊.j.d pigno.ac.xbitoꝛ.⁊
e in diẽ adiec.l.ꝙ ſi vno.S.fi.ſed aliud ĩ ſideiuſſoꝛe.vt.j.xde diſtrac.
pꝛi.l.fideiuſſoꝛ.q eſt ar.cõtra.Accur.
u u T fundꝰ. nõ poteſt. vt.j.xæ excep. rei iudi.l.ſi ex teſtamẽto.
in fi. ⁊ faẽ.S.ti.j.l,. ueʒ labeo.S.j.
uj

e. ,5 u Retineant᷑.vt ⁊.J.man.idemq;.S.j.Accur.
uimi6 F OQue cñ ita ſint. mutat caſuʒ. qn ſciebã eẽ cũ alio cõeʒ: ß errabaʒ
e ĩ pſona ſocij:vt ptʒ.j.ſtati:diuer ſuʒ ⁊c.⁊.j.e.ſi qͥ eũ.ĩ pᷣn.Alij di
cut ꝙ loquit᷑ qñ impẽdi ſciens cũ tino rem eſſe cõeʒ.ſj puima verioꝛ
frlhi⸗ eſt. Et dic cũ na ſint. ſ.ſiÿes rei vẽ.⁊ coĩ di.Fᷣm q̃ſdaʒ.Abł dic ꝙ hec

a a Rboꝛ. que in ↄſimo. ſundo. ſ. vtriq;. Accur.

b Utriuſq;.vt ⁊.j.de acqͥ.re.w.l.ꝙ regiõe.⁊ habes. .ꝓ

ſocio.l.fi. ARccur.

Eruta. vento.

cSucciſa. ferro. Accur.floꝛeñ.

— 9

d Peo indiuiſo. ꝓ ea ꝑte quã qͥſq; pꝛius habebat.

e RKurſus. i. po
ſtea.nõ eniʒ ponit
vt enotet pᷣmã er
ſecuũdã ↄfuſiõeʒ.
fAbãeat.ĩ maſ⸗
ſa. qꝛ diſcerm pt ð
meo argẽto.
g De veſtibnlo.
veſtibulũ ẽ locꝰ qͥ⸗
aʒ añ hoſtia vtri
uſq; domꝰ per quẽ
aditũ habebãt: et
tecto cooꝑtꝰerat vt
veſtim̃to tegit bõ.
h EEdm.nõ hñti
bus nob cõeʒ edeʒ.
Hß altero alterã.
Atrolibet. di⸗/
ſtributiue accipe.
1. hoc vł illo inui
buꝑ.ĩ fi. æ. j. e. b.
płt. in fi. So. hic
ſpãle ĩ tali veſtibu
lo.iõ ne res n cois
veniret dinidẽda:
4 ua meõueniẽs ſe
q̃ret᷑:vt h̊ ſbijeit.
K S eũdẽ. ſa
cta.ab vno.Aʒ⸗
1 Burt?. dure.⸗

nã dixu hoc: du

re dixit. ⁊ 15 B ſta⸗
tim econigitk.
m Sepatiz. i. ſi
ius ipᷣm ſeꝑatuʒ a
coꝛpe ĩiſpicias.qð

ius eſt cõe:nihil i⸗

uems ĩ eo ĩpẽſuʒ:
ſ ĩ coꝛpꝰ:qð qͥdẽ ñ
vẽ. locit in pᷣn.q̃re
nee agit coĩ di. vt
2 S. vſuſfruc.quẽ⸗
admo. ca.l.anpłt.
nulla & q ad tales
ipẽſas itelligit᷑ hu
n Jugex. licit a⸗
tio.i.qͥ vicit.
o Bengat. de
babes. . ad. l. fa⸗
ui.i fuga. 1. I.5 3
hẽ. emp.l.qð ſepe.
S.ſi quis.

p AZaquan iter. 1. ipſe

Rboꝛ qĩ ↄfinio nata eſt. iteʒ

lapis qͥ ꝑ vtꝝq; fũdũ extẽdit᷑

qᷓdiu coheret fũdo ex regiõe cuiuſ

qʒ finiũ vtriuſq; ſũt:nec ĩ coĩ dii.
iudiciũ veniũt.ſ̊ cũ aut lapis exẽ⸗
ptꝰ:aut arboꝛ eruta vbx ſucciſa eſt:
coĩs ꝓ ĩdiuiſo fiet.⁊ veĩt ĩ coĩ diui.
iudiciũ.nam qð erat fimitis ptibo
rurſus ↄfundit. Quare ſiẽ duabus
maſſis duorum dñoꝝ ↄflatis:tota
maſſa coĩs ẽ.et᷑ ſi aliqͥd ex pᷣma ſpe

cie ſepatũ mãeat. ita arboꝛ ⁊ lapis

ſepatꝰa füdo ↄfũdit ius dñij. DBe
veſtibulo coĩ binaꝝ ediũ arbit᷑ coĩ
Diui. ĩuito vtrolibet dari nõ dʒ.qꝛ
q̃ de veſtibulo liceri cogit: neceſſe
hʒ intdũ totaꝝ ediuʒ pᷣciũ facere:ſi
ałs aditũ nõ habeat. Si ꝑ eũdẽ
locũ via nob debeat᷑:⁊ ĩ euʒ locũ a
nob ĩpenſa ſctᷣa ſit:duriꝰait põpo.
coĩ diui.vł ꝓ ſocio agi poſſe.q emʒ
coĩo iuris ſeꝑatĩ ĩtelligi pt᷑:ſ̊ nego
cioꝝ geſtoꝝ agẽdũ. Yudex coĩ di
ui.itẽ fami.her.ð ſᷣuo qͥ ĩ fuga ẽ iu

bere pt liceri eos int᷑ q̊s iudex ẽtet

tũc eũ adiudicare penes quẽ licita
tio remãſit. nec erit ꝑiculũ ne ex ſe
natuſcõ.pena legis fauie ↄmittat᷑.
Aq̃ꝝ iter nõ veire ĩ iudiciũ coĩ
diui. labeo ait.nã aut ipiꝰfudi eſt:
⁊iõ ĩ iudiciũ nõ venit.aut ſeꝑatuʒ
a fundo diuiſũ tñ:aut mẽſura:aut
tꝑibo. Sʒ pñt iura intduʒ ſeꝑata a
fũdo eẽ:⁊ nec mẽſura:nec tꝑibo di⸗
uiſa.veluti cũ is cuiꝰfuer̃t plures
heredes reliqͥt.qð cũ accidit ↄſẽta
neũ eſt: ⁊ ea ĩ arburio fa.her.vemi

locꝰ ꝑ quẽ aqua duci?.Et dic ꝙ regulam ponn

quã duobo appꝛobat exempuis. Pumo e qñ ſeruuus debet᷑ a pᷣdio cõ⸗
mum pdijs ſinguloꝑ eoꝛudeʒ.quo coſu eſt ius ſiue fuuus ipſiꝰ fun/
di.ſ.cuiuſlibei cui vebetur.⁊ ideo nõ vemiet in hoc diciũ.qꝛ opoꝛte⸗
ret ꝙ enã pᷣdia ſinguloꝝ quibo ſe eruitꝰdebet᷑ venirẽt in dunſioneʒ:qd
eſt abſurdu: vi in veſtibulo dicit᷑.S.e.l.S.ð veſtibulo. Alij dicũt qo ñ
venit ſepatnm: ß inſolidũ ſequerer vn ãq; ꝑteʒ.venit tñ vna cum pꝛe⸗

dio. ſi pdinʒ ipᷣm cõe
eſſet comune:vna cu

—

ex quo vebet᷑ ſeruit oiuidit vbi aũt pᷣdiũ vñans
eo poſſet ſeruuꝰ adiudicari: ̊ nõ diuidi.Secun⸗

dum exemplu eſt qñ ſeruneſt ſepata a fundo cuiuſq; ꝓprio. q; non de
ber eis a coĩ. vt ſup. ſed deber coĩ diunſo tñ poſtea a pᷣho cniuſdã vici
ni:vi ſubijcit poſtea.ſ̊ pñt ⁊c̃.q̊ caſu ſi eſt ſeꝑatũ ius:ſine dimniſuʒ mẽ
ſura vel tib: nõ agit hoc iudicio: ałs ſic. Alij ponut hic ſecunduũ exẽ
plũ qñ ab imnio pᷣdijs ſingulox vebebat ſeruns a pdio vicmi. a dicut
ſeꝑatũ a fundo.ſ.coĩ.hoc eſt qꝛ nec comum:nec a coi ebebat᷑ ſeruitꝰ.
Vei pone plane.qꝛ labeo dixu ea rõne nõ venire:qꝛ aut uier dicit eſſe
pꝛedij ſermẽns: a ſic non cõmune: ergo nõ agit᷑.aut pꝛedioꝑ dñantiuʒ
⁊ mnc ſi eſt diuiſuz menſura vel tꝑil:tunc ideʒ.ſ̊ pñt c. a ſic eſt w
minantiñ pꝛedioꝝ hoc uer: m aʒ0. 2 Fm hoc uer squax.i. ſeruuꝰ. nec

obſtat S. e. l. per hoc.quia hic vnle: ibi negat directũ competere pꝛo

incoꝛpoꝛal.Accur.
q Afundo. ſeruiente: ſed eſt dñantiũ.

1 Poſſunt. plegmk ſecund caſuz: qa a diis vicim unt
tur pᷣdio duoꝝ qð eſt diuiſu; :ß nõ zatvelno nlan mius debe⸗

re.Mec videre inqͥt põpo.q̃re mi⸗
nus ĩ coĩ diui.iudicio:qꝙᷓ fa.her.iu
diciũ veniat. Igit᷑ ĩ hmõi ſpeciebo
et ĩ coĩ di.iudicio veniũt:vt pᷣfata

iura aut mẽſura:aut tempoꝛibꝰdi

uidann. p Hmponus.
Jis cũ q füdũ cõeʒ habes ad
edictũ nõ rñdit.⁊ ob id motu
ludicis villa diruta ẽ: aut arbuſta
ſucciſa ſũt:pᷣſtabit᷑ tibi vetrimẽtuʒ
iudicio coĩ diui.quicqͥd em ĩ re coĩ
culpa ſocij admiſſuʒ eſt: eo iudicio
continet᷑. u Apia.
Viceʒ ĩ pᷣdijs diuidẽdis qð
oiibo vtilifſimũ eſt: vł qõ ma
luerĩt litigatores exequi ↄouenit.
J meo ⁊ vicini p Ompo.
noĩe pietẽ edificẽ:vł repeti⸗
turꝰab eoꝓ pꝑte ĩpẽſas:vł dõatõis
gra coĩs fiet paries. u Apia.

JYouenerit int te ⁊ ſociũ tu⸗

um:vt alteriꝰanis fructũ ꝑ⸗
cipetis:et nõ patiat᷑ te ſociꝰ tui am
fruetꝰpciꝑe:vidẽdũ eſt an ex odu⸗
cto ſit actio:an vo coĩ diui.Eadeʒ
q̃ſtio ẽ:etſi ſociꝰqͥ ↄuenerat vt alt⸗
nis qnis frueret᷑ pecꝰadmiſit.⁊ fe⸗

cit vt fut᷑i ãni fructꝰqͥs ſociũ ꝑciꝑe

opoꝛtuit coꝛꝛũꝑent᷑. Et puto ma⸗
gis coĩ diui.iudicium:qꝙ; ex ↄducto
locũ hꝛe.q̃ em̃ locatio ẽ cũ merces
nõ intceſſerit: aut certe actõeʒ ĩcer
ti ciuilẽ reddenda. 1 Blia.
Hammuns ſeruus ſi ex re al
terius vominoꝝ acquiſierit:
nihilominus cõmune id erit.ſed is
ex cunꝰ re acquiſitũ fuerit cõmuni

ſ Juerm. ſ. iu
ra pᷣdij dñani.
t Reliqᷣt. qͥ p⸗
chuũ diiſert cui
debetr ſerui. pt
etiam eſſe ⁊ alio

modo:vt qñ ab

initio fũchs plu
rin ↄcecht᷑ aq̃du
ctdex pᷣdio vnv.
vt. ſ.de aq̊ quo.
7 eſti. lucio.
un. Amnd. naz
q̃ valent in iudi
cio fam.herẽ.⁊ ĩ
hoc iudicio regu
laruer. vt z. e. ſi
qe putãs. .offi
cio.in fi.ꝓA.
x Dinidant.

ĩ vtroq; caſu ʒ
quoſdã.hoc ẽ ſu
ue ex coĩ pᷣdio eo

rundẽ.ſiue ex p⸗

dio vicini pᷣuntꝰ

beatur pꝛedijs
duox. tu die m
az. tm in ſecũdo
Api rõnẽ quã di
xi exemplo veſti

y ſ Zis ciz
quo. mo

tu iuchcis. e in⸗
iuſte foꝛte. h mc
ipſe index tenet᷑

iſti vocsto. vi. j.
v ĩiur̃.l.nec ma

giſtratibo. 1. . ö
peri. ⁊ cõmo.
rei ven. l. eũ qͥ.
⁊ ſic nõ. ꝙ ſi ſpi

tuaʒ ↄtũaciã dã⸗

nũ ſentio ꝙꝙ mi⸗
hi teneris.vt.j.
locai. ſi merces
S. culpe.

3 . Aaꝛcez.
ommb⸗

ſic. . ꝓ ſocio.l.
actõe. ð. labeo.

2 Aaluerit.

vt ⁊ arg. j. ve re

iudi.ᷣſi ↄuenerit. Sʒ quid ſi duo volẽtes remanere in cõmumi puo⸗
cauerũt teraũ. videt᷑ qõ nõ poſſunt. vt ar. S. ve ꝓcura. licet. . ſi plu
res.⁊ S.ti.j.in hoc iudicio.ſ dic qnod poteſt fieri: vt hic.cum tercio

nil nocet. Accur.

a ¶ meo ⁊ vicmi.i.ↄſoꝛtis ⁊ in area cõmuni. vt in fi.l.
b Repetuurus.i..ac.neg.geſ.cum nõ feci animo wnãdi:

ſed repetendi.

S.cũ fundꝰ..ſo.vt ibi.

D Mon interceſſerit.ſ.nulla certe vt. j. de wna. inter vi. vxo⸗

I.ſi vir vxoꝛ.

c 1 J cõuenerit. an ex zducto.j. locat.⁊ ↄdu.1.⁊ hec diſtinctis.

Actõem mcerti. pſeriptis verbis ex cõtractu innomiato. no au/
tem locat᷑. vt.j.xepoſit.l.j.S.ſi quis ſeruũ.Sedq nõne fint pactum
nudũ? H. ĩmo hic tradidiſti funduʒ cõmunem ſocio: vt ſic altermis

anms ⁊c. ſic rei traditõe veſtitum.

f c Dmmunis. vt vnuſqᷣſq;. vi.j.e acq.re. w. Fu cois.
g cEiũ agere. actõe.i. in factũ. vt ⁊ S. de alie.iu.l. ſi.
IAſtichꝰ. magis. ꝓtinꝰhoc dicet᷑ on occaſiõe remots. J0.

noltd
ulin ſetsger
Au go⸗

i arbimi⸗

e g.
eei .
kurt ck:iv
kelge Zn

Kerze ege üm
nr Kuin
e
ui Vitn

iiſei (gſoe

Nkin Goto

ri e
iien nepkar!

gine, chdin
iiini Vin .
liaigktt Jiit

ihgan, ſetſi⸗
efbnn. .
mntea.

Gfihen

ltidn

minntitte zgi

unn
M
Siine
,
W emn, i
wöſkrach
„Onnnlt. i
1 idbnn
eumi
Momming
teiiren
Kchiulich
mliſts e
tgöm
uient.

aetöris g

rtſü
Pifllci,.
iſ'n

fickae e

Ci nin. e
Weneruntt in
Gamitid
Erſmnn i
miger n e
noicinmn
mwice

eict:
WcONn ,
ng
Mrsrinti
—
n mtfnliii

AK..

1 c Ommums. illius apud quem erat. Accdur.
k Recuꝑare. facit.J.æ ac.emp.l.płti.

—

I d E cõmuni ſᷣuo.cauſa.ſ.cũ q̃rit᷑ R facto ſᷣui.vt.C.de q̃ſtio

l.interogari. ⁊ l. hoc qd.·⁊. l. ſi. ſic a.j.ad ſilł.l.j.in pnci.

73. tl. j. his ↄſeqᷓnter. in fi.j. H.

Phiben⸗
ch ius eẽ.ꝑ pᷣto⸗
rez: vł ꝑ actõem

coĩ diui.ñ aũt ꝑ

no.ope.nũci. vt
j. de no. oeen
ci.l.in ꝓuĩiciali.
S.j. Accc.
u Cöoͤſtat. nõ.
regulã quaʒ ha⸗
bes S.de ᷣun.vꝛ.
pᷣdi.l.ꝑietẽ.q̃ fal
lit qtiẽs nõ iter/
eſt ſocij nõ fieri.

vt ptz 8. e kßuni.

vꝛba. pdi.l.qͥdã
hyberꝰ. S. ꝑietẽ.
7.l. fiſtulã.ĩ pᷣn.
7. F. . et. F. ij. et
fallit qñ ob hoc
ipᷣm vt opꝰfiat ẽ

ſi edes.a.j. pro
ſoc, cũ duoby.S.
iteʒz mela. qᷓ ẽõ.
Itẽ fallu qn refi
citur edificiũ.vt
.j.ð dã.infec.ſi
edib.⁊.l.ĩ refici
endo.⁊. C. de e⸗
cũ duobo. §. idez
H. Iteʒ fallit fa
oꝛe rligiois:vt
ſi ibi ſepeliri ve
lit ſociꝰ: vt..œ

relig. l. vel q. et

l. ſi plures. 7. l.
ſunt pſone. Iteʒ
fallii qñ wonatoꝛ
cũ dõatario rem
hʒz cõez. vVvt. C. ð
dõͤai. l. ſancimꝰ.
S. ne at. q̃ eſt j.
Reſtat g̊ hec re⸗
gula qn incidũt
ĩ coionẽ: vł ex ꝓ
poſito ſunt. ßʒ in
aliũ vſum ꝙᷓ ad
quẽ q̃ſier̃t trahẽ
vult ſociꝰ: vł fa
ciẽdo: vel deſtru⸗

endo: vł omutã

do. Dʒ qd ſi ha⸗
buare vult ĩ w⸗

diuidũdo iudicio eã ſũmã ꝑciꝑe pᷣ.

qꝛ bõe fi.ↄueĩt vt vnuſqͥſq; pcipuũ
habeat:qð ey re eius ſᷣuꝰacqᷣſierit.
Cu agere tecũ coĩ di.vellẽ: pteʒ
tuaʒ titio tradidiſti mutãdi iudicii
c̊:teneꝛis mihi pᷣtoꝛia actõe:eo qð
feciſſes ne tecũ coĩ diui.ageret᷑.
Iſtichꝰcoĩs p̃uꝰme i Bẽ.
us ⁊ tuꝰhabuerit pãphilũ vi
cariũ aureoꝝ.x.⁊ mecũ actũ de pe

culio fuerit:ↄdẽnatuſq;.x. pᷣſtero:

qꝙᷓuis poſtea pãphilꝰvceſſerit:ni⸗
hilominꝰactõe coĩ diui.vel ꝓ ſocio
qnq; pᷣſtare vebeb.qꝛ te h̊ ere aliẽo
libam. Lõgemagis oↄſeqr ſi ſtichꝰ

poſt moꝛtẽ pamphili aliũ vicariuʒ

acquiſierit. a Aphe.

Ommunis pᷣuꝰcũ apð alteꝝ

eẽt:crus fregit ĩ oꝑe:qᷓrebat᷑
an alt᷑ dñs qͥd cũ eo penes quẽ fuiſ
ſet ageret. Rñ.ſi qͥd culpa iliꝰma⸗
gis ꝙᷓ caſu res coĩs dãni cepiſſet:ꝑ
arbitrũ coĩ di.poſſe recuꝑare.
Ecoĩ ſᷣuo vnꝰex ſo p Au.
cijs q̃ſtiõeʒ hre:niſi coĩs ne⸗
gocij cã:iure nõ pt. p Api.
Abinꝰait ĩ re coĩ nemĩeʒ dño

inii iure facere qcꝙᷓ ĩuito alto

poſſe. vñ maifeſtũ ẽ ꝓhibẽdi ius eſ⸗
ſe.ĩ re em pari potioꝛẽ cãʒ eẽ phibẽ
tis ↄſtat.Sʒ etſi ĩ re coĩ ꝓhiberi ſo
cius a ſocio ne qͥd faciat pt:vt tñ fa
ctũ opꝰtollat cogi ñ pt᷑:ſi cũ ꝓhibe⸗

re potat h̊ pᷣtermiſit.et iõ ꝑ coĩ di.

actõʒ dãnũ reſartiri porit. Sinat᷑
faciẽti ↄſẽſit:nec ꝓ dãno hʒ actõʒ.

ꝙ ſi qͥd abſente ſocio ad leſiõeʒ eiꝰ

fecit.tũc et tollere cogi. p Au.
Zqs cũ extimaret fũdũ cõeʒ

mo ↄmuni inuo altero? H.pt᷑ ſi i ad illũ vſt uʒ eſt inuẽta.

o Pꝛeimiſit.multa &̊ unpeduũt facienda:q̃ nõ remonuẽt iax facta.

vt ã.nõ de his qͥ ſunt ſin vel alie.iuris.l.patre.
p RPoterit. g̊ non intelligit᷑ oſentire pñ̃s.alioqͥn necꝓ dãno ageret.
vt ſtatiʒ dꝛ. T ſic eſt hic gnale pñs nõ ↄſentit. ſic..de pig.ac.gaius.
ar. Z. j. de euic. qdaʒ ex parte. DB “ð .
q Mecꝓ dãno.remittẽtiba em̃ ⁊c. vt.j.ð edil.edic.l.qrit᷑.S.ſi vẽ⸗
VCogit. plus g̊ facit ↄotemptꝰabſentis ꝙᷓ ſi pᷣſens eſſet ⸗ditoꝛ.
ſic ⁊ S.de arbi.iteʒ ſi vnus.in fi. .
ſſ Iqms. ꝓpꝛiam.i.cõmunem: a vt cõmunem.

t Actio naſcit᷑.dat᷑ mihi õ̊ te acttio.nõ ideo qꝛ ſociꝰes: ſed

qꝛ impendi in rem vt comunem.
u Pupullu. vt. . de ac. ⁊ obli. l. furioſus. Accur.

Reʒ eſſe munẽ.vt in ſuꝑion caſu.

y Tabit᷑.ſile. j. iniur̃. l. ſi cũ buo meo. 7.l. eñ q.S. ſi miuria. et

Uel alienã. ꝓꝛſus.

qꝛ ſic habuit ammũ ſibi alium obligãdi:agit coĩ diui. vt hic. ⁊ S. e. ſi

qs putãs.in pᷣn.⁊.l.in hoc iudiciũ.Accur.

3 Popo. innitꝰ. vt Z. e. etſi ñ oẽs. 3.tl. j. arbitꝑ. ß Z. 5. e. l. arboꝛ.
a c HDmmuni. nõ poſſideat. vrroq; .F. de veſiibulo. ſo. vt ibi.
eiecto.⁊ hoc ꝗꝓpi ꝑſonales pᷣſtatões.⁊ fac̃.5S.ti.j.heredes.S.

ſibi cum menio eſſe:queʒ cum titio

cceʒ habebat:ĩpẽdiſſz. recte dꝛ enã
col di.iudiciũ ei ſufficere.h̊ em̃ eſt:

ſi ſciã rẽ cõeʒ eſſe:iqrẽ at᷑ ciiꝰſocij.

neq; em negocia ſocij gero:ſ ppam
rẽ tueoꝛ.⁊ magis ex re ĩ q̃ ĩpẽdit᷑:qᷓ
ex pſona ſocij actio naſcit.

Be⸗
niq; ea actõe pupillũ teneri dicimꝰ
vt ĩpẽdia reſtituat officio iudicis.
Diuerſa cã eſt eiꝰqͥ putat ſe ĩ reʒ
ꝓpaʒ ĩpẽdere:cũ ſit coĩs.huic eniʒ

nec coĩ diui.iudiciũ opetit:nec vti

le dãdũ ẽ.ille em qͥ ſcit rẽ eẽ cõeʒ vł
aliẽaʒ:negocia eo aĩo gerit:vt ali⸗

quem ſibi obliget: ⁊ ĩ pſona labit᷑.

Põpo.ſcri.poſci iudiceʒ poſſe a

AQAèlibet ſocioꝝ.Sʒ et᷑ ſi vnꝰex ſocijs

ĩuitꝰ erit:recte cuʒ eo coĩ diui.agi.
Ommuni di.iu ſ Ceuo.
dicio recte agi põt:ſiue neut
poſſideat:ſiue alt ſocioꝝ fundũ nõ
poſſideat. p Alulus.
Ina mãcipia q̃ ex hereditate
prna iuſſu pᷣtoꝛis pupilł᷑ mi

niſterij cã ſᷣuata eẽnt:diuiſa nõ vi⸗

deri: ̊ oĩm coĩa ꝑmãſiſſe.
AEgd exhibendum.

Ec actio pqꝙᷓ; ne v Api.
ceſſaria eſt: ⁊ vis eiꝰ ĩ vſu
q̃ tidiano eſt. ⁊ maxĩe ꝓpt
vẽdicatões ĩducta eſt. pꝓ Au.
Tchibere eſt facere ĩ publico
pkateʒ:vt ei qͥ agit exꝑiũdi ſit
copia. u Apian?.
N hac actõe actoꝛ oĩa noſce
re dz: 7 dicere argum̃ta rei xe
q̃ agt᷑. Qui ad exhibendũ agit
nõ vtiq; dñm ſe diẽ. nec dʒ oñdere

q̃ntuʒ. Ac. H
b b Ina. eẽnt.
a iudice cõ
muni dim. qᷣ dixit
ſe dimittẽ ĩ coĩ cã
miſterij pupilloꝝ.
c. Tideri. ꝓpi pᷣ⸗
chicta vo.
d Ad exhibẽdũ.
qꝛ in pᷣdicus tuuł
agit qñq; pus ad
exhibenduũ: vt ei qͥ
agit ſit agẽdi ⁊ ꝓ/
bandi copia.vt. j.
e.l. ij. o ð hac po
mitur. h. Ac.
e h Ec actio
f Meceſſaria. i.
Vtilis.qꝛ ałs ñ pt
commoge agi dire
cto. Itẽ qñq; neceſ
ſaria:vt ĩ gẽma et
ſikibo. vt. J. eo. ti.
gẽma. Sed an ſit

neceſſe pᷣmo agi ad

exhibendũ? qdam

tem. 7. J. e. iuł. S.
q̃ntũ. Uel dic ſił:
lʒz pus de exhibitio
ne cognoſcat᷑.⁊ ꝓ
hoc ꝙ dat᷑ libellus
in pe. here. iteʒ 1 ĩ
rei vẽ.et iñ poſtea
fiat introgationes
pPambule. vt. J. ti.
I.l. et. l. e etate.
g Et vis eiꝰ.i.
effectꝰ. Ac.
b Adaxime. naz
⁊ in alijs nõ ſoluʒ
dñij ratone dar. vt

J. e. l. ij. F. ꝗͥ ad ex

hi. ⁊.S.ẽ at ꝑſona
lis. 7. S. itẽ ſi. 7. S.
ſi qs noxali.et.S.
ſciendũ.a.j. de pi
gno.ac.l.uij.
1e Xhibẽ. als
lex:al's j.
RKRK In publico. 1.

apud magiſtratũ:

vel apud iudiceʒ.
vt. j.ð fugi.l.ĩ pu
blicũ.⁊ itellige po

teſtatem.ſ.videndi ⁊ appꝛehẽdendi ipſam rem.vt.j. de ta.exhi.l.lo⸗
cum. S. quid ſit. a. J. e libe.hom. exhi. l. uj. S. ait ptoꝛ. . j. ð v. ſig.
l.fi.⁊..e.iuł.S.q̃ntũ. Itẽ qñq;vt poſſideat.vt ⁊.j.e.celſus.S.item
celſus.ſ̊ hoc nõ ſemp.vt.j.de ver.ſig.l.plus eſt.ſᷣm ao.

1 1

N hac.debet.ſ.que reum mſtruant cinus rei nomiĩe cõuenia

tur. ſi tamen actoꝛ ſcire potuit:ałs non imputat᷑ ei. vt.j.e.

l. S.ſi quis noxali.Accur.
m. Argumẽta.ſ.neceſſari

a. ad rei inſtruetõez. vt ſi ꝓ ſeruo agatur

ebet dici rufus ſit albus vel niger: paruus vel magnꝰ. ⁊ qjlitatẽ mẽ
bꝛoꝝ dicat. ſicut ⁊ in alijs rebus ſunt ſigna dicenda.⁊ in hac actõe ſi⸗

cut ⁊ in acn.in rem.vt S.de rei ven.l.ſi in rem.

n LQni ad exhibendũ.oſtendere.i.non habet neceſſe. poteſt etemz ſi
velit. in caſu etiam cogit᷑ dñium ꝓbare:vt in hac actõne vincat.vt. j.

e.l. S. interdũ.q̃ eſt ↄ.ſj ibi ſpãle in charta.

a Taxante. eſt em arbitrar is: ⁊ ideo iuratur: vt hic. ⁊. . de in lii.

muran.l. in acti. taxat᷑: vt hic. ⁊ in dicto ti.l.videamꝰ. S. płti. 3. de
dolo. l. arburio.S. ſ officio. Accir. .
b uſt aũt ꝑſon alis. eſt em̃ ex qſi Sctu.ſiẽ ⁊ actio coi di. nã oſtat eaʒ
nõ eſſe ex male:vxł q̃ſi:ſj nec ex ↄctu. ᷣ ex q̃ſi ↄᷣciu.vt inſti.d obli.ex
qſi Zctu. in pᷣn. ⁊ ſic eſt ꝑſonał.vi inſti.de acti.S.j.eſt tñ in rẽ ſcripta.

qꝛ poſſeſſorẽ com

2 ſic ſunt q̃dã alie
ꝑſonales: in rẽ tñ
ſcpte: vt inidictuʒ
qð vi aut clã.vt.⸗
qð vi aut clã.l.ſꝑ.
7.l. ppent. S. fi. 1
inẽidic. l.j. S. pxti.
Itẽ ⁊ ĩ act.qð me
tus cau.vt inſti.ææ
acti. S. pterea.⁊ S.
qds me. cau. l. me⸗
m.S. cuʒ aut. Sic
eſt etiã ſi agat᷑ mdo
qð factũ ẽ in loco

pilico. vt. j. ne qͥd

loco publi.l.j.S.
anpłt. ?. J. no-⸗
ope. nũci. l. fi. 2. Je.
ðæ aq̃ plu.ar.is cuũ
j. JItẽ midictũ zu
le. J. qruʒ le. l. j.S.
illud. Ytẽ ſic eſt in
actõe de tigno uun
co. Jtẽ 2 noxali
actõe. vi iſti. ð no⸗
xa. S. ois. Itẽ que
daʒ ſunt ꝑionalia
inidicta: ⁊ tñ dan⸗
tur ſucceſſori rei.
vt. .de iti. actuq;
pua. l. inde. S. boc
midictum. 7. S. ſi
qs. 7. I. apparet. et
J. de aq̃ᷓ qn. l. j. S.
git ptoꝛ. . S. ſi ſer.
Vẽ.l. ij. ĩ fl. ⁊.l. ij.

c Ectur?. nõ er⸗
go eodẽ libello ſũt
Aponẽde. vt. j. e.
iuł. S. fi. 2. .⸗ 11. .
l.j. in pun.
d Pignoꝛaticia.
adiectiue pomit᷑ hec

dDictio pignoꝛat ad
illud ſubſtãtiuũ ſ⸗
uiana. ſi em de ve

ra pi qraticis ĩtelli

ges illa ᷣbitort de

iur. ⁊ẽ hſonał. vt
C. piſtrac. pig⸗
l. fi. hic ̊ ꝓ ea que
dat᷑ pꝛo rebꝰ colom
pomt᷑. Ac.
e Inicdicturus.

cũ multe ſt᷑ cauſe ad exhibẽdũ agẽ
di. Pꝛeterea ĩ hac actõe notãdũ
eſt: ꝙ reꝰ tũax ꝑ ĩ litẽ iuſiurãduʒ
petitoꝛi dãnari poſſit iudice q̃ntita
teʒ taxãte. Eſt at᷑ ꝑſonał h actõ:

⁊ ei ↄpetit qͥ in rẽ acturꝰ eſt q̃licũq;

ĩ reʒ actõe:et᷑ piraticia:ſᷣuiana:ſi
ue hypothecaria:q̃ creditoꝛibo cõ⸗
petit. Sʒ ⁊ vſũfructũ petituro ↄpe
tere ad exhibẽdũ põpo.ait. Sʒ etſi
qͥs intdicturꝰrẽ exhiberi veſideret
audiet᷑. Itẽ ſi optare veliʒ vuũ vel
quãlibet aliã rẽ:cuiꝰ optio mihi re
licta eſt: ad exhibẽdũ me agere poſ
ſe ↄſtat:vt exhibitis poſſiʒ vẽdica⸗
re. Si qᷣs noxali iudicio exꝑiri
velit:ad exhibendũ actio ei neceſſa
ria eſt. Quid em ſi dñs qͥdẽ ꝑatꝰſit
efẽdere:actoꝛ vo veſignare ñ poſ⸗
ſit niſi ex pñtib.qꝛ aut ſᷣuũ ñ reco⸗
gnoſcit: aut nomẽ nõ tenet.nõne eĩ
equũ eſt ei familiã exhiberi: vt no
xium ſᷣuũ aᷣſcat.Qð ex cã dʒ fieri
ad oᷣſignãdũ eũ cuiꝰnoĩe noxali qͥs
agit: recẽſiõe ſuoꝝ facta. Si qͥs
ex̃ heredẽ tabulas teſtamẽti:vł co

dicillos: ł qd alið ad teſtamẽtũ pti
nẽs exhiberi velit:dicendũ ẽ ꝑ hãc

actoeʒ agẽdũ ñ eẽ: cũ ſufficiant ſibi
intdicta ĩ hãc rẽ ↄpetẽtia.⁊ ita põ⸗

po. ait. Sciẽdũ eſt at᷑ nõ ſolũ eis

qs diximꝰ ↄpetere ad exhibẽdũ acti
onẽ: verũ ei q́; cuiꝰinteſt exhiberi.
iudex igit᷑ ſũmatĩ debebit cogͤſcere
an erꝰ intſit:aut ñ.an eiꝰres ſit.⁊ ſic
iubere k exhibeꝛe:ł ñqꝛ nihil int⸗

tõeʒ nõ habeã:ĩterĩ poſſe me agere
ad exhibẽdũ.qꝛ mea inteſt exhibe

interdicto e pᷣcario. Acerr. .—
f Item ſi optare. vendicare. vt ⁊. j.de opti.leg.l.ſi tibi.S.fi.
g Si quis noxali.deſignare.i.oñdere qͥs deliquenit.

h Ex pñtibo.i. niſt
i Mon recognoſci

i ſint pᷣſentes. Ac. .
t. vt eins argumenta dicat.

k Recenſione.i.nominatiõe.intereſt emm eius ex cauſa probabili
ſibi exhiberi. vi..e.l.S.ſi mecum.in fi.ałs eniʒ non ageret᷑.vt.j.e.
l. płt. que eſt contra.Accur.

IFacta.ab actoꝛe
pter heredem. naʒ heres bene hʒ hanc actiõem. vt

exhibitõem anteꝙᷓ agat.

.j.quẽadmodu te.a.l. ij⸗ MD .
n Intercdicta. vtile. ſ. ⁊ directuz. e tab. exhi. vt.j. de tab. exhi.l. ij.
.S. ſolent. 7.S. condemnato. 1
o Sciendum. mtereſt. ex alijs cauſis non pᷣdictis. vt ſi actõem qð
me. cau. qmis foꝛte mtentet.non dñs:vel poſſeſſoꝛ bone fidei interdi
ctum vtrobi mtendat, nõ dico vti poſ. cum emʒ illud ad ĩmobilia tm̃

xetur. vt. J. vti poſ. l. j. in pn. 7. S. 1. nõ igitur agit in eo ad expidi.
vt.C. qñ ⁊ quibus quarta pars.l.ij.S.ij.licet quidam hic ve coſpo

nant exemplum.Accur.

p Sümatrzz. qö ſiet li ſolũ iurauit actoꝛ ſua intereſſe. ſtatiz em ex⸗
hibebit ei. vt. I. e.l.iheſaur.⁊.C.ð fi.iſtru.l.ſi.Et nõ. ſũmaria

ri:vtputa ſi mihi ſᷣuꝰ legatꝰ ſit quẽ
titiꝰoptaſſʒ.agaʒ em̃ ad exhibẽduʒ
vt titi optet.⁊ ſic vẽdicẽ:qꝙᷓuis ex⸗
hibitũ ego optare nõ poſſiz. Si
mecũ fuerit actũ ad exhibẽdũ.ego
ob h̊ qð ↄuẽtꝰſuʒ hac actõe ad ex⸗
hibẽdũ agere ñ poſſuʒ: ꝙᷓuis videa
tur infeſſe mea:ob h qo teneoꝛ ad
reſtituẽdũ.Sʒ h̊ nõ ſufficit:alioqͥn
q wlo fecit qminꝰ poſſideret:pote
rit ad exhibẽdũ agere:cũ neq; vẽ⸗
dicaturꝰſit: neq; intdicturꝰ.⁊ fur
⁊ raptoꝛ poterit ad exhibẽdũ age⸗
re:qo neqᷓ ven eſt. Elegãter igit
Diffinit neratiꝰ: iudicẽ ad exhiben
dũ hactenꝰcoqſcere: an iuſtã ⁊ ꝓba
bilẽ cãʒ habeat actõis: ꝓpt᷑ quã ex
hiberi ſibi deſideret. Põpo. ſcri

bit:eiuſdẽ hoĩs:vł vm rei noĩe re⸗

cte płes ad exhibẽdũ agerc poſſe.
foꝛte ſi hõ pmi ſit: ſecũdi ĩ eo vſuſ
fru. ſit. terciꝰpoſſeſſiõʒ ſuã ↄtẽdat.
q̃rtꝰpigratũ ſibi eũ affirmet. Om
nibo igit᷑ ad exhibẽdũ actio ↄpetit.
qꝛ oĩm inteſt eũ homĩeʒ exhiberi.
Ibicdẽ ſbiũgit:iudicẽ ꝑ ar bitriũ

ſibi ex hac acte omiſſuʒ: etiã exce

ptões eſtiare q́s poſſeſſoꝛ obijcit.⁊
ſi q̃ tã euidẽs ſit vt facile pellat a-

geẽtẽ: dbere poſſeſſoꝛẽ abſolui. ſi vo

obſcurioꝛ:x q hʒ altioꝛẽ qõeʒ: diffe
rẽdã ĩdirectũ iudiciuʒ:re exhiberi
iuſſa. Pe qͥbuſdã tñ exceptõibo oĩ⸗

mogo ipm obere diſceptare qĩ ad

exhibẽdũ actõe iudicat:veluti pa⸗
cti ↄuẽti: voli mali: iuriurãdi:reiq;
iudicate. Intdũ eᷣtas exhibitõ
nis effiẽ: vt qᷓuis ad exhibẽdũ agi
ñ poſſit:ĩ fem tñ actio vet᷑: vt iulia.

lud regularii: pdicts aũt ſpecialia. Accur.

cogmitõne eã hꝛe
locũ in acte ad
exhi. JItẽ in eo ꝗ
negat filiꝰ vł pꝛ.

cuz ve alẽchs eis

qri. vt. ſ. de ly⸗
be. agno. l. ſi q

ali. S. ſi k parẽs.

Iteʒ i poſſeſſiõe
caꝛbõiana dãda.
q̃ ſümatim qnt
ii fil vkł nõ. vi
. carbo. e.l.
iij. F. cauſe. i ſi.

Iteꝛ ĩ ea q penn

e noie vẽtris in
poſſeſſionẽ mit⸗
ni. fuerit vxoꝛ: k
nur⸗: k ñ vt. j.
nez mu. l. j. b. ſi
ea. Jtẽ in cautio
nep legaio dan⸗
lo pſtada: an ca
lumoſe legatari⸗
us petat. vt. .
vt in poſ. le.l. ſi

is a q. S. j. Itẽ i
cautõe duple ſit

pᷣſtãda:vel ñ. vt
S. ſi. Itẽ an res
in q̃ fit executio
lit de bois odem
nati: cu ide retſe⸗
ratur queſtõ. vt
j. d re iudic.a
diuo pio.S.ſi ſu

per reba. Itẽ an

ſu in poſſel. nnt
tencactoꝛ polit.
ptel. vt. C. vbi ĩ
rem ac. l.ij.ĩ fi.
Itẽ an actio ð te
ſtamẽto cauſe li⸗
berali ſu pponẽ
da.vt S. xe peni.
plane. JItẽ 7. .
de ap. re.l. j. Itẽ
in.l.aquil.vt S.
ad.l. aqjl.l. in le⸗
ge. Regkarit at

3.qꝛ ſꝑ plẽarie ẽ
ecl. vr .
ð iudi.l.iudices

SDSi mecũ ad reſtituendu. qꝛ culpa poſſidere eſijt.

0

r Hõ nequaqꝙ;. nemo em ex ſua unpꝛobuate ↄſequit᷑ actiõem.vt

.j. de ſurt. l. itac;. Ac.

ſ Ibidẽ.abſolui.vi ar. J. vt i poſ. le. ſi is a q̊. in pᷣn. vbi dicit ho⸗

die ↄſtat ⁊c. ⁊ ar. I. de car. e.l.iij.S. cauſe. imn ſi. §.

t Si obſcurioꝛ. de facto. a iõ ꝓlixior. vt ſi dicat ſe ſpecificaſſe vel
ſerri minaſſe. nã ſi bõa fi. eẽt dñs: als nõ.ꝑ qᷓre dico eẽ oifferedu . fa
cit in hoc. C. de rei vẽ. l.oꝛdinarij. at altioꝛ dꝛ ꝓpter iur ſubiiluate.
vt. j. ad treb.l.ille a q̊.S.ſi de teſtamto.t ñ differẽdũ malotem

poſcit nidaginẽ:vt h. ⁊. C.de ↄpẽ.l.fi.ałs nõ.vt ar.

bo. que

liber. l. fi. in fi. S. j. de eo qð cer. lo.l.ꝙ ſi epheſi.⁊ interdũ. ſp iñ ad

mittunt tarde vel cito: vt dictũ eſt. Sʒ ar. J. · qð v aut clg. l..

deniq;. vbi dic. interdictũ qð vi aut clo exceptoʒ nõ admitti. Sʒ
ibi intellige.ſ.talis aliq: q ibi dici Ponunt᷑ m alie.
u In directũ.ſic eſt ergo hoc ext᷑oꝛdinarm.K.

wtit
imn ſan
re ſa⸗
nc. Atili
ſufn eſane
ur. Enic
arn (n
ii niht
neſn, ut jo

ſeldlfnm ,
ntin un
„ I
Smm üpofic
gunn henn

e te
iireſ unne
n tiui
nt

li.

Arich ſsſts
Nhetoͤpon
ſeged .
con (s
ligdie galidech
inſol Purch
D
Köke bene
Irmten, (dum
ſer lerte i
ſin c giteud.
knrnn 1,
ſmni oſicteni.

Morſus

Ud ahben
lin

Ennn man⸗

ngimi tgaiy

pſiftrt

Alig Pemin
WT
ſeüifi abber
lunni aapof
ls Fire
int anſ inf
ſohrzel giei en
iſimenſi
ſinnfſgontintir
demönn rztlg⸗
nmnnnftämszi
Anlſi getinizan
Monnne,umis.
Mra drſuh
AIh ermſi.

n

=

Wnn
X ann,
ſt e d
Candtr

=

3
.
R

nse e
nſi. Oj in
edrtüg
tdeale⸗ Ni
lütlin

tanegyi⸗ R
nearsaſi 6
tbitü e⸗ .
Aämig n
kadcrhiben en
nſindn

ſiiüin ii
iairm. 1 ii
„ nnii

ſorobiſett
alii
abloloi n

uynrchin

aginii
tmſiad

Ltute
ridrech d.

vwghihii
pbitisg
i fAlu. i

lun

x Exceptiomi⸗/

bus. qᷓſiuis reo
ꝓ poſſeſſiõe re⸗
tinenda. accur.
y Dimodo. ſ.

ſtan et ilico ſm
py. i0. accur.

53 Boli mali.
in actõe queren
da ↄmiſſi.ałs ſi
diceres ĩ eo de q̃̊
modo agit᷑. hoc
ſempꝑ locũ hʒ. et
ſic mihil Fmane⸗
ret regule ↄtra.
ad quod.j. de ex
cepti.w. l.ij. S. j
2. F. generaliter.
4 Interdum.
oſcripſii.me mã

dante. vt. S. e
edẽ. ſi qs ex aꝛ. S

ꝑtinere alioquĩ
cotra. vt. C. xe

egen. l. j. ac.

b Onia vẽi⸗
care.hec rõ non

eſt bona. qꝛ et qͥ

oñns non eſt agit
hac actone. ß dic
hec rõ in ſola
charta locuʒ hʒ.
ſecus in glijs. vt

Abeũ eſt. vt

.S. rei ven.

in rem. §. ß et id
quod.accurſius

d Lopetẽ. hec

cĩa ſunt va. cnʒ
ꝓ charta ago in
qua tñ nõ eſt te⸗
ſtamentũ. tũc ei

agit᷑. vel inidcto
NꝗY tab. exhib. ſi

poſſeſſoꝛ negz pe
nes ſe tabulas
eſſe. vel debẽ ex⸗
hibere aut inteꝛ
dicto quẽadmoð
te.ap. ſi ↄfuieat
vi.j.quẽadmo⸗
qũ te. ap.l. ij.S.
fi. ſed rei ven.et
ad exhibẽ. hẽdi
tm̃ comperit. ſi

chana teſtatons

fuerit. vt in pdi⸗
cto tit.l.iij.alij

vo nõ. vt. S. e.l.S. ex. Et n
mnuz. hoc ſi Ppniam F.⁊ ſi me imtereſt.non dat᷑ mihi ad ex.

hi. actio.ſ̊ ſecus in alijs reba vbicũq; mea inteꝛeſt mihi rẽ alienam

tractat. Seruꝰ inqͥt vxoꝛis mee ra

tõnes meas oſcripſit:he rõnes poſ

ſident᷑ a te. veſidero eas exhiberi:

Ait iulianꝰ. ſi qdẽ in mea charta il
le ſcripte ſũt:locũ eſſe huic actõni:
qꝛ ⁊ vẽdicare eas poſſuʒ.nã ⁊ cum
charta mea ſit: ⁊ q in ea ſcriptũ ẽ:
meũ ẽ.ſ̊ ſi charta mea nõ ſit.qꝛ vẽ
dicare nõ poſſuʒ:nec ad exhibẽduʒ
expꝑiri.in factũ igit᷑ mihi actõʒ cõ⸗
petere. Sciendũ ẽ aduerſus poſ
ſeſſoꝛẽ hac actõe agendũ:nõ ſolum
eñ qͥ ciuiłr:ſ eũ qͥ naturalr incum⸗
bit poſſeſſioni. veniq; creditoꝛẽ qͥ

pignoꝛi rẽ accepit: ad exhibenduʒ

teneri placet. p Dmpom.
Alm ⁊ cũ eo apud quẽ vpoſi
ti.ai: E cui amodata: vel locata
res ſit:agi põlt. uu Apia.
Elſus ſcribit.ſiquis merces
Is vehẽdas ↄduxit: ĩ hoꝛreo
poſuit:cũ ↄductoꝛe ad exhibenduʒ
agi põt. Itẽ ſi moꝛtuo ↄductoꝛe he
res exiſtat:cũ herede agenduʒ ẽ.ſ
ſi nemo heres ſit:cũ hoꝛreaꝛio agẽ
dum.nã ſi a niło inqͥt poſſident᷑:ve
rum ẽ aut hoꝛreariũ poſſidere: aut
certe ille ẽ qͥ poſſit exhibere. Idem
ait:quõ aũt poſſidet qͥ vehẽdas cõ
duxit:an qꝛ pignoꝛi tenet: q̃ ſpẽs
oñdit etiã eos qͥ facultatẽ exhiben
di habent:ad exhibendũ teneri.
Julianꝰaũt ſcribit.ad exhiben
dum actõe eũ teneri qͥ rerũ vel lega

toꝝ ſeruandoꝝ cã in poſſeſſione ſit

⁊ eũ qui vſuſfructus noĩe remane
at:qᷓuis nec hic vtiq; poſſideat.
Igem iulianꝰ qrit:qᷓtenus hos oʒ
exhibere. Et ait.pꝛioꝛẽ qͥdẽ ſic.vt
actoꝛ poſſeſſionẽ hẽat.is aũt cuʒ qͥ
agit᷑ rei ſuãde cã ſit ĩ poſſeſſione.

ſi quis ex. Et nõ. in charta. qð ſi nõ dico me wo⸗

epxhiberi.vt mõ dixi.⁊.S.e.l.j.plene.nõ.Item no.quot modis pꝛo

inſtrumẽ chartis agi. vt dixi. S. ð eden.l.quedã. circa pn.
ſtennera velehetter ciniluer poſſidet.vt.j. de vſuca. ſerui
nommne. accurſius.
f n Am7 ci wpehta B natuꝛalr incubit.io.vt.S.ti.j.l.cõi di.
S.neq;. accuꝛſiuns.
g f Zaec aid⸗ In hoꝛreo. qð nitiꝰ ↄduxu ab alio.
hb Conductoꝛe.ſ.qui ↄduxit merces vehendas.
i Cũ hoꝛreario.i.cũ dño hoxei.a quo titiꝰ ↄduxit hoꝛreu.

k Si a niło.i.nec a titio nec ab hẽde.

Iignus. i. merces.loco pignons ꝓlmercẽde ſoluenda.aʒo. NG.

ia. vt. j.qmi poti. in pig. ha.l.huius.

m MOue ſpecies. ꝓpoſua in hoꝛreanio.non in vectoꝛe
nTeneri. lʒ ñ ve poſſideãt.ſiẽ ⁊ rei vẽ.vt.S.de rei vẽ.l.officiũ.

o qJuł.teneri.ſiẽ diximꝰteneri hoꝛrei ↄductoꝛẽ.vel dic

n fi.

iulia.ſeribit teneri ↄductoꝛẽ hoꝛrei.ſiẽ qͥ rerũ ⁊c.aʒ.⁊ dic teneri co⸗
mno Petatis qᷓ dic ſua inieſſe rẽ exhiberi, vel pucta ibi ſcribit.

Eũ vo qͥ vſumfructuʒ hẽat: ſic. vt
actoꝛ rem poſſideat.is cum qͥ aget
vtat᷑ fruatẽ. Idẽ iulianꝰſcribit.
emptoꝛẽ qͥ ruta ceſa non reſtituit:
ad exhibendũ teneri:inq̃ntũ ĩ liteʒ
iurauero. Sʒ ibi adijcit.ſi emptor

poſſideat:ł wolo malo fecit qminꝰ

poſſideat. Iẽ celſus ſcribit.ſter

cus qð ĩ areã meã ageſſiſti:p ad ex

hibendũ actõeʒ poſſe te ↄſeqͥ vt tol
las:ſic tñ vt totũ tollas: ceteꝝ ałs
nõ poſſe. Sʒ ⁊ ſi ratis vlata ſit
vi flumĩs in agꝝ alteriꝰ:poſſe eum
ↄuenire ad exhibendũ neratiꝰſcri⸗
bit. Vñ querit neranus. vtrum e
futuro dũtaxat dãno:an ⁊ ve pᷣteri

to dño agri cauendũ ſit. Et ait eti⸗
am tepterito caueri oꝑptere. Sʒ et

ſi dᷣ ruina aliqͥd in tuã areaʒ vel in

tuas edes ðᷣciderit: tenebeꝛis ad erx

hibendũ:lʒ nõ poſſideas. Jtem

ſi qͥs facultatẽ reſtituendi nõ hẽat:

licet poſſideat:tñ ad exhibendum
nõ tenebit᷑:vtputa ſi in fuga ſuus
ſit:ad h̊ plane ſolũ tenebit᷑: vt ca⸗
ueat ſe exhibiturũ: ſi in ptᷣateʒ eiꝰ
puenerit.Sʒ et ſi nõ ſit in fuga:p⸗
miſeris aũt ei vbi velit moꝛaꝛi.idẽ

erit dõʒ:aut ſi peregre a te miſſus
ſit: ł in pᷣdijs tuis agat:ad h̊ ſolum

teneberis vt caueas. pꝓ Aulꝰ.
Emma incluſa auro alieno:
ſigillũ candelabꝛo:vẽdica⸗
ri nõ pt᷑:ſ̊ vt excludat᷑ ad exhiben

dũ agi põt.Alit᷑ atq; in tigno iniũ

cto edib:œ qͥ nec ad exhibendum

ggi pt᷑:qꝛ lex.xij.tabulaꝝ ſolui ve
taꝛet:ſ̊ actõe xe tigno iniũcto ex ea
deʒ lege in duplũ agi᷑. u Api.

Igm apellatoe oẽʒ mãʒ in le
ge. xij. tablaꝑ accipimꝰꝛ vt qͥ⸗

J p In poſſeſſione

vt ⁊ creditoꝛ ⁊ lega
tarius.
p Dpteat exhibe⸗

re. ſnia lata ꝓ eo qͥ

actõeʒz ad exhꝛi.ĩten
dit. adg.
q Prioꝛẽ qdem.
1. creditoꝛem. vel le
gatarij vt in oꝛchine
lr̃e pʒ. S.S.iuł.
ſActoꝛ.i.xbitoꝛ
950. facit. j. e. l.

l. S. idem celſus.

toꝛ.idem in legata
rio dico.ſ̊ fructna
rius ab eis differt.
quia naturaleʒ hʒ
poſſeſſionẽ. quã ñ
hʒ creditoꝛ. ſ̊ tĩ
in poſſeſſione eſt
m quoſdã.vt.j.ðᷣ

gcqr. po.l. iij. S. fi.

u Habeat. ſic. ſ.
oꝑteat exhibere.
x Igem iuk. te⸗
neri.vt ⁊.j.de act᷑.

eympti. fundi. S. ſi
ruta. ⁊ etiam ex vẽ

dito.vt.C. de act.

exnmpti. l. jj.

y Poſſideat. vt
teneatur.
3 Itrez celſus. cõ⸗
ſequi vt tollas.licʒ
em̃ videas ſteꝛcus.
non tm ſufficit. qꝛ
rei vidende. ⁊ tan⸗
gende ⁊ deducende
facere dʒ poſſeſſor
poteſtatem. vt. j.
e li. homi. exhi.
qð lex.S. exhibere
7. F. e. l. S. idẽ iul.
cũ reus in poſſeſſi
one nihil velit cõ⸗
tradiceꝛe actoꝛi.nec
enã de facto ↄtradi
cat. ſic.j.e. tigni.
S. tem mumcipes
7. F. ſi qs. 7. S. ideʒ

ſcribu. 7. F. ꝛbidez.

7.l. ſi ad exhiben⸗
dum.
a Mãõ poſſe. ſ. ie
tollere ꝓ ꝑte vt li⸗

bereris me inuito.vt.j.⁊æ admi.tu.l.cũ q̃ri.aʒ.⁊.j.æœ dam. infec. l.
Prctor. S peuul. accurſius.

b Et de pterito.vt.j.de dam.infec.l.hoc ampliꝰ.S.neratius. et..
e mcen. l. ratis. ⁊ hꝰiõ qꝛ rem qᷓ̃ petitur exhibenda tenet. alioquin ſi
nõ vtinet. nõ poſſet poſtulare.ſicut in ↄpenſatõmib qñq; euenit. vt.

.

j.de compen.ſi cum ſilio.

c Se exhibuurũu. vt inſti. de offi. iu. S. j. ⁊ in actõne in rem idem. ve

3.de rei ven. ſinaũt.S.ſi ꝑ filiũ.ſecus in actõne depoſiti.vbi vepoſita

rius nullũ thiuu ↄmodu.⁊ ſic nullũ dãnũ.vt.j.poſiti.l.ſi ſine vlo

d g Ennna incluſa. bona fide. accurſiꝰ.

eMon põt. ſi querat᷑ quid alteri cedat? diſtingue quid cuius
oꝛnandi cauſa pomi.vt.j. de auro a ar.leg. ſi non ſint.S. puenia⸗
mus.qð ſi nõ apparet.tũc vtrũq; poſſidet᷑ a ſuo dño. et etiã vſucapit
ſi nõdu eſt vſucaptũ.vt.j.d vſucap.l.rerũ mixtura.S.quid jͥ.
f In ngno. qo nec poſſiden dr.vt.j.ð acq.poſ.l.q vmuerſas.i pᷣn.
g Uetaret.ne vꝛbs defoꝛmet᷑.vt.j.xæ no.ope.nun.l.pᷣtoꝛ.S.hoc ini
dictũ.⁊.j.ne qͥd in lo.pub.l.ij.S.ſi qͥs neminẽ.⁊ inſti.de reꝝ dim.S.
appellatõe.miſi mala ſide ſit iniuctũ.vt.S.d rei vẽ.l.in rẽ.S.tignu.

h 1 Igm..ſ ſi rotã.ñ poſſideã.ſ.ego miũcioꝛ.vt.j.ð

iqᷓ eſt j.

acqͥ.poſ,l.qͥ vmuerſas.ĩ pᷣn. ⁊.S.de rei vẽ.liĩ fin ſic ẽ HB.

mutatõ pſonax. ert
byñ ponit᷑ hec dictõ
ꝙ;uis. ſi aũt dircte
ponas qõ nõ poſſi
deat prioꝛ oñs.pla
num eſt.
a Emblemata.
omamẽta ſunt va⸗
ſoꝝ. vt. j.ð tri.vi.
2 ole. le. l. iij. S. j.
b Coadunaueis
hec oĩia vera ſunt
vrt agar᷑ ad exhibẽ⸗
dum. ſſi ſunt adiũ⸗
cta ꝑ applumbatu⸗
ram. ſecꝰ ſi ꝑ ferꝛu⸗
minatõeʒ. tuc eĩ da
tur actõ in factum
vt. S. de rei vẽ. ĩ rẽ
S.uẽ ſi q̃cunq;.
C Aẽ mumcipes
oſtat.vt.j. e acqͥ.
poſ. l. ij. accurſins.

9 TLorpib. qᷓ va

rig ſunt. vt. S. qd
cinuſq; vmner. l. j
in ꝓrin.
