in cautione iudicio ſiſti. quia eaʒ non preſtaret cuʒ poſſideret immo
bilia. vt.j.e.ti.l.ſciendu.in prin. Seo cũ ↄduõ huinus ꝓcuratons
ſit mutata.q; pꝛimo nõ habebat mandatũ qñ ſatiſdatoõnem accepit
poſtea habet.videt᷑ annibilari ſanſdatio.vt.j.iudic.ſol.ſi aũt.ĩ fi-
l.que eſt ↄtra.ſolu.ibi in ꝓcuratoꝛe rei.hic inꝓcuratoꝛe actoꝛis.et
eſt ratio qꝛ defen⸗

are dena petiturus fundũ. poſtea mandato
ſt hoc coſtat. enaz meo agere inſtitueris. ſqeinſſren
ked narrr as Nter om̃es conuenit: herede
peuraioꝛis oditõ. ſub conditione poſſidentẽ he

nec trahit᷑ retro.

qꝛ hoc tũc demum reditatem.ſubſtituto cauere ebe⸗

fu vbi qð fac eſt re ⁊e hereditate: ⁊ ſi vefecerit cõdi
venaioꝛ nul⸗ io. hereditatem adeuntẽ ſubſtitu⸗
lus eſt ſine manda tum. ⁊ peteꝛe hereditatẽ poſſe: ⁊ ſi
to. nmirai pabes obtinuerit committi ſtipulationẽ.
mz pabest: dofo Et plerunq; ipᷣe pꝛetoꝛ ⁊ ante con⸗
ctum eſt ↄofirmatuꝛ ditionẽ exiſtentem: ⁊ ante diẽ peti

X eadẽ cã ſempꝑ fu⸗
iſſe videt᷑ nõ enim
cauſa mutata dici
põt. cuʒ pumo nul
la fuerit. Sed hec
ſolutio nulla vide

ſolet ſtipulationẽ interponi.
— Aul.

tur oin – ex ingulis cauendũ eſt.
pꝛeſſe per legem q̃ᷓ — m. .
loamtur in ꝓcurs JYuulſſami. ſi N/⸗ 1 Dem
toꝛe octoꝛis· qᷓ ſlne fengdit abſentem patrem: q;o
udicatũ ſolui ſatildare æbeat.

mandato poterat

experiri ⁊ ua erat

aliqua eius ↄditio Rane reſpon eum qin abſent .
2tnñ dicuur poſten pſonã cefendit etiã ſi filius vel pat
commutti ſtipulat? ir:ſan emi Er
ſi ram fuerit habi ſit: ſatiſdare petitoꝛi ex foꝛma eqi⸗
tum. vt infra iuci. Ltl Abere. m Artian 1.
nolel i d. ſevei NCiendũ eſt poſſeſſores ĩmo⸗
vprumeſt ſoluno . bili rerũ ſatiſdare non com
ni quis e fendat/ pelli. Poſſeſſoꝛ aũt is accipiẽdꝰ
in ꝓcuratoꝛe enim

rei dicit᷑ aliquã ee eſttqui in agro vel in ciuitate rem

concditionẽ ⁊ mu⸗
tari.quia ſine mandato.immo enam ↄtra mandatũ qͥs reſpondereꝓ
alio põt.vt.j.de ſolu.l.ſolutõeʒ.ſj nulla ꝑſona agit ↄ mandatũ enã
ſi aliqñ ſine mandato expiatur. vt.j.de ꝓcu. pompo.S.ſi.vñ nõ po
teſt dici ſic mutari ↄditio ex ꝑte ꝓcuratons actoris. Si aũt mueni⸗
as aliqñ aliquẽ agere ꝓ immto. ſicut notaumꝰ.j. e ꝓcura.l. põpo.
S.fi. dices mutat a cã eiꝰ oditõis nõ ↄmitti ſtipulatõeʒ.Adde ⁊ aliã ra
tionẽ.qꝛ in ꝓcuratoꝛe actons ſiue a dño ĩ en vel econtra.vel a ꝓcu
ratoꝛe in ꝓcuratoꝛẽ.vł de aliq̊ in ſeipᷣm.vt hic fuu trãſſerat᷑ iudiciũ
ſp eſt certa ꝑſona cui acqrit᷑ actio ex ſtpulatõe.i.dño directa. ſi iipſe
fuerii ſtipulatus vel vtilis.cũ ꝓcuratoꝛ. ſiłr ex ꝑſona rei eſt certa.qꝛ
nõ mutat᷑.⁊ iõ ↄmitti᷑ ſtipulatõ.Sʒ cũ ex ꝑte rei mutat᷑ iudiciũ.nõ
poõt omitti ſtipulato iudicatũ ſolui.qꝛ nec ex clauſula wli.qꝛ mil wlo
tit.lʒ tranſferat᷑ iuciciũ de vna ꝑſona in aliã.nec ex illa ve re eſendẽ
da.qꝛ ni refert a q̊ fiat defenſio.dũ m bene fiat.nec ex illa iudicato
qꝛ ꝓmiſiſſe videt᷑ ꝙ ipᷣe.⁊ nõ ꝙ a ms fuerit dãnatꝰ.ꝗr.j.iudi.ſol.cũ

querebat᷑.S.fi.⁊.l.pe.Alij vo ſoluũt.qꝙ h̊ loquit᷑ poſt acceptũ iudiciũ

mutata ↄditõe.ibi ante.vt vba illius.l.innuũt. Hoc aut nõ ẽ admit
tendũ.qꝛ ſi nõ ↄmittit᷑ ſtipulatio vbi mutat᷑ ↄditio ante. mulrommꝰ
ſi mutat᷑ poſt. cũ poſtea plenioꝛ ſit ↄditio eiꝰ. Poꝛro etiã m ꝓcurato⸗
re actoꝛis illud pot diſtingui ſm aʒo.an mutat᷑ ↄditõ poſt illud tpᷣs
q̊ debiut ſatiſdari ex neceſſitate.qð ẽ in exoꝛdio lit.i.añ li.cõ.vt.j.
e ꝓcu.pompo.S.rati.⁊ tũc nullo mõ comitt at᷑.qꝛ aliq̃ fuit ↄditõ in
iidicio.i. in cãe exordio.q̃.ſ.mutat᷑.⁊ hoc innmi.l. Zria. au em̃ ſti⸗
pulatois inipoſite ⁊c. ſi vo antea mutat᷑. eẽt.qꝛ tũc nulla fuiſſʒ eiꝰ
ↄcdtio ĩ iidicio.lʒ ꝗgẽ ꝓpoſuiſſʒ ⁊ e iudiceũ ſans accepiſſet.Et qð h
dic.ꝗagẽ inſtiiueris.ſic expone.i.aio ꝓpoſueris.nõ tñ egeris eo tpe. q̊
ratũ eſt habitũ.ſic.j.de v.ob.ſtipulatus ſuʒ damã.in pꝓn. Alij vt. b.
ponũt caſum in caute iudicio ſuti.quã pꝛeſtat etiã ↄuẽtꝰe re imobi
li. qꝛ ꝙᷓtũ ad illã ꝓ nõ poſſeſſoꝛe habet᷑.cu ſit in dubio.⁊ inducũt.qᷓ.
e. de die. S. qd. qð nõ placet. q; ibi ſponte fuit. Elel dic tercio in can⸗
tioe iudico ſiſti.quã pᷣſtat creditor.vł alvtẽtatoꝛ. vt.j.e.l.ſcrqũ
S. crediioꝛ. ⁊. S. itẽ q ſolã.q m ⁊ rei ven.tenec᷑vt.j.de rei ven, offm,

tionis venientem. ex cauſa iubere

Ed ⁊ ſi plures ſubſtituti ſũt

bic ti. de

ag i Mter omnes. iuriſeõſultos ſupꝑ hac re int᷑rogatos. ſic.
ʒe vſufruc. ac.l.j.S.pe.vel dic.i.nullus diſſenſir. c.
b Sub oditione. ſi nauis venerui ex aſia.vſq; ad annum. ſi nõ.

tunc admittat᷑ ſubſtitutus.

c·Poſſidentẽ. vt qꝛ pendente ↄditõe petijt bonoꝝ poſſ. ſm ta. vt

ſoli poſſidet: aut ex aſſe aut ꝓ pte.
Seo ⁊ qui vectigalẽ. id eſt em⸗
phiteoticũ voſſidet: poſſeſſor

intelligitur. ¶ ¶ Item q ſolã ꝓpꝛie
tatẽ habet.poſſeſſoꝛ intelligendus
eſt. Eũ vo q tm̃ vſufructum hʒ poſ
ſeſſoꝛẽ nõ eſſe vlpia.ſcribit. Cꝛe
ditoꝛ q pignus accepit.poſſeſſoꝛ ñ
eſt. taʒ ⁊ ſi poſſeſſionẽ habeat: aut
ſibi tradetã.aut pᷣcarig vebitoꝛi cõ
ceſſam. Si fundus in wtem da
tus ſit: tam vxoꝛ ꝙᷓ maritus ꝓpter
poſſeſſionẽ eius fundi poſſeſſoꝛes ĩ⸗
telligunt. Biuerſa eſt cã eiꝰ qͥ fun⸗
di petitionẽ pſonalẽ habet. Zu
toꝛes.ſiue pupilli eoꝝ:ſiue ipᷣi poſſi

geant:poſſeſſoꝝ loco habent᷑. Sed

⁊ ſi vnus ex tutoꝛibo poſſeſſoꝛ fue⸗
rit:idẽ dicẽdũ erit. Si fundum
quẽ poſſidebã a me petieris: ĩde
cum fmte eſſet iud catũ appellaue
rim:an poſſeſſoꝛ eiuſdeʒ fundi ſim
⁊ recte dicetur me poſſeſſoꝛem eſſe
quia mhilominus poſſideo:nec ad
rem pertinet ꝙ euinci mihi ea poſ⸗
ſeſſio poſſit. Poſſeſſoꝛ auteʒ qꝗͥs
nec ne fuerit. tempus cautionis ex
pectandum eſt. nam ſicut ei qui

eũ prinere hereditas. q reſtituat eũ. hoc eſt , di

I. de ſe. ta. l. ij. S.
ſi ſub ↄditiõe. vel
dic ꝙ fuit datus
curatoꝛ bonis. ł
dic poſſidet.qꝛ ac
cepit de facto. nõ
curo q̃łr.
d Hereditate.
ſ.nõ diminuẽda.
vt. j. de pe. here.
diuꝰ. nõ dicas
fideicõ.reſtituen⸗

da.cuʒ direeto ſit

ei ſubſtiuutꝰ. vt

T. vbi dicit adeu⸗
iẽ heredð. ac. Vel
dic reſtituẽda. lʒ

nõ ꝑ fideicõ.⁊ hec
cautõ generaliter
dic.in oibi. Seo

certe hoc caſu ñ̃

videt᷑ pᷣſtãda. vt
I. de pre. ſtip. l.
panlꝰ notat. q eſt

3. ſo. quidã dicũt

tbi pᷣioꝛ ſuũ bñfi⸗
ciũ indulſerat.ſ.
bo. poſ. iõq; non
dz elle captioſum
eſſet aũt ſi cogeꝛe
tur cauere. h̊ nõ
indulſerat.lʒ he⸗
res ſcriptus poſ⸗
ſidebat bõa de fa
cto. Alij dicũt q
nõ cogit᷑ cauere i
diẽ longioꝛẽ. ſ. vt
cogat᷑ cauere enã
ſi extiterit odiuo
inſtitutõis 2 qñ⸗
cunq; eſierit ad
cit in diẽ longioꝛẽ

m has duas ſolutoes legi᷑ ibi notat.i.rephendit.vel die notat
i. ꝗꝓpꝛobat.⁊ qð dicit ibi in fi.lege ĩterrogatiue.⁊ ſubaudi nõ. ſic

eVefecerit ↄditõ.ſ.mſtitutois.aʒo.
ſAdeũtẽ. ergo directo fuu ſubſtitutus.

Dↄcordat cũ iſta.

g Et ſi obtinuerit.ſ.in petitione ipᷣꝰhereditatis. als nõ valet ſi⸗

bi ſtipulano .mſi in hac pma petitione obtineat.
vel dic plerũq;. id eſt

h. Ipe pꝛetoꝛ. non ſolum alij magiſtratus.
pluries.vt ſupra ſi ab arbitro.S.ſi.

1 Imer poni. ſi perſona ſuſpecta eſt. vt infra dᷣ ap. imperatoꝛes.ĩ
fi.Gm aʒo.⁊ niſi caueat.vterq; in poſſeſſionẽ mittet᷑. vt infra vt in

Jliuſfa.iudicatũ ſol.qʒ ad hũc n. de hac ſatſdatõe iudicatũ
ſolin? H? ſans.qꝛ ſʒ principalii de cautõe iudicio ſiſti dicat
alijs tñ qñq; dicit ſupᷣ.e.l.ꝓxi.⁊.l.iuł.a hic. JItem cũ iudi⸗

catũ ſolui ſtipulatio habeat i ſe tres clauſulas.ſ.de wolo qd abſit

defendẽdo.⁊ qð ſonat ipᷣm vbũ.vt.j.iudi. ſol.l.iucicatũ ſolui

ptʒ ꝙ vna eaꝝ.ſ. vefendẽdo ꝑtinet ad hãc iudicio ſiſti.q.n.nõ ſi⸗

.☛

ſtu male defenckt. vt. j

q̃.ex cau.ma.in inie.reſti.l.itẽ aii.S.fi.

lYouma edicni.qð nõ habemus.ꝶ in eo cauebat᷑.vt nemo eſſʒ ido
neus ſine ſatiſdatione vefenſoꝛ. vi.j.xe pcu.ſi minoꝛ.ĩ fi.⁊ ſe ⁊ ſe.
⁊ ĩ inſti. ſani.S.pe. Sʒ videt᷑ ꝙ hic pater nõ debeat ſatiſdare cuʒ
equiꝑetur tutori in iuramẽto calumie.vterq; em̃ iurat vt. C. xe iu⸗
ra.calum.l.ij.S.ꝙ obſeruari.⁊ tutor nõ ſatiſdat.vt. C. de aomi.
tu . l. fi. S. vetennonẽ. que eſt ð? R? hic filius emancipatus erat.vel
hic in caſtrenſi.vel quaſi. vel aliuo erit hodie ſᷣm. h. vel hic pater
tranſſerendo in ſe iuchciũ defendebat ᷣm aʒo. VAel poteſt dici alid
in patre ꝙᷓ in tutoꝛe.cũ illi.ſ.iuton ſuũ officiũ ſibi nõ ebz eſſe do⸗

8. ſed paler non fit inuitus.

noſum. vt infra ex qui.cau.ma.l.videlicet.tutor emim datur inui ⸗

Eiendũ eſt. non compelli.quatuor quere. prumno de qᷓ ſatiſ⸗
atione loquit᷑ hic? En, iudicio ſiſti. nã ce hac ſpãlicer ui

) Cte
enigo⸗
nſa
(N.ur
ſcſcſone
miah
Manpet
ingun
ſaup!
We N
Cntanecn
vlhfn
leS
Gmnon
1L
umnon
Aht. gn
Neſotiſc
Dhonu
tnoze.
Mmhnſ⸗
ſſoneer⸗
llrone
lüen
dut
nſcdne

Mwinie
1ariei
nfnüß
Cuncller,
dei
Rlecgren
eſſttünen
urc
nlla
rosſnpe;
Lin
vcogt ca
Ne longlos
N anni
Keptuernet
unq ming
iot nnie
nchr alaumne
1ſatnitſe
Atſe.

Kröͤma⸗

.
larfrigi⸗
mert
tct, Kumn

nſcatin
dcvitr
Pmit
ogin
utrnin
10 iic it
lüngi
ſnineeGi

giilA

MlMl
1 .⁵α
L AN.
hr te
tnuii
hſen,
mur nar

rijſnn
hiluc 1

hoc ti. tractat.illaʒ em̃.ſ.indicatum ſolui nõ pᷣſtat hodie ſi ſuo noĩe
duenit᷑. ſ̊ olim ſic ſine poſſideat immobilia ſiue non. vt inſti. de ſa⸗
tiſ.S. hodie.⁊.S.j. Secundo an ſit hodie coꝛrecta. vt indiſtincte
ſatidet᷑.vt.C. e li.cõ.aui.offera᷑. N?nõ.ſ̊ illa deinnnat᷑ ꝑ iſtã.vt
Z. de le. ⁊ ſe. cõ. poſterioꝛes ſLercio an üle qͥ poſſidet ĩmobilia

nltin urer. exq
ee poſt cautõʒ poſſeſſionẽ vendiditnł
quib h̊ ſariſda-⸗ obeſt:ita nec ꝓdeſt ei qͥ pt cautõeʒ
e nen ir „polſidere cepit. p Auk.
.l. f.1 e pxi. ſaa i iurato ꝓmiſerit iucicio
cro ſcri. li.xij.li AAiſhꝛnon videt᷑ ꝑiuraſſe ſi ex

ſacrl.⁊. C. ð di.

ccſſa cã h̊ xæſeruerit.

l. ärien 1
e euiet ſanſda ”“õ .
rilct emͤ⸗ Siex noralieauſ non quẽ⸗
chaꝑ? Rm. h. P
nõ enitat. arg. — v Apia.
re pui. cre. ſi cre⸗ . V.
duoꝛes eẽt em̃ ab qs eum de q noxalis

ſurh ſi as aue⸗ actio ẽ iudicõ ſiſti pꝓmi
mat᷑ in mag qn⸗
ntate pecumie. ?

tã eu ſbibere in q̃̊ tũc ẽ:vvnec iu⸗

wi moclce ceſſin nec
rd honn diciũ accipiat᷑. In eadẽ cã ſiſte⸗
ſanſatöz.intellt re qͥd ſit vicdeam?: puto in eadem
git z hanc. l. / cã veriꝰ eũ videri ſiſtere qͥ ad expi⸗
mid riun⸗ enduz nõ facit ius actoꝛis vteri.
cꝰnoĩe ſatiſdatõo,ʒ Si veſinat buꝰeẽ ꝓmiſſoꝛis: vel
euitat. Sʒ cer te J

ſi hec eſt rõ.non videt᷑ qre creduoꝛ vel fructuariꝰ dicat᷑ euitare.cuʒ
als ſit locupletiſſimꝰ. Lu dic ᷣm Jo.ꝙ eſt equũ qð nõ cogat᷑ ſatiſ⸗
dare poſſeſſoꝛ rei imobilis.ſ m res illa ſit ſonea. ⁊ et᷑ ſufficiẽs ad
lins exumatõʒ.et ſi ve alia re duemt᷑.cũ em̃ ſuccedat poſſeſſio loco
ſaniſdatõnis vebetꝓ q̃litate rei pente eſſe poſſeſſio. Item huic pᷣnꝛeſt
vnum ↄnum.j.væ incẽ.rin.nau.l.ne qͥd.S.a dño.ſo.ibi ſpãle.vt ⁊
alia multa ſunt in illo ti.ſpalia.
m MQui agro. i. in villa. Rẽ

n Sz poſſeſſoꝛ intelligit. qꝛ hʒ vule wmmmium. vt. j. ſi qgger. vec.

vel emphi. pe.l.j.in ii. 4
. S n a ho facit inſti.de here.inſti.S.j.⁊.ij.⁊..ad ſil.
p reditoꝛ.poſſeſſoꝛ.hec Ir̃s ſibipſi gdicẽ videt᷑.dic &̊ creditoꝛ poſ⸗
ſidẽ dꝛ quo ad q̃dam.ſ.quo ad hoc.vi acnone ad exhibendũ ↄueni⸗
at. vt.ĩ.de vſuca.l.ſin noĩe.in pᷣn?.IJtem q̊ͥ ad hoc.vt rei ven.tene
ar. vt.j. e rei ven.officium. Item qͥ ad hoc vt poſſeſſio pᷣcedenns
poſſeſſoꝛs.i.debitoꝛis ſibi adijciat᷑.vi.j.de vſuc.ſᷣui nomme.in fi.
IYtem q̊ ad hoc.vt midicto vti poſſidens vti poſſit. licet aliud ſit in
miſſo in poſ.cã rei ſuãde.vt.j.vni poſ.l.ſi duo.S.creditoꝛes. Iitẽ
vVt unbectetteche poſſeſſionem alicꝰ rei dño. licʒ nec ſibi acqrat.vt
T.de ac.po.l.j.S.ꝑ vᷣuum coꝛꝑalii. Econtra qͥ ad qdam nõ dꝛ poſſi⸗
cere. vt q̊ͥ ad vſucapionem. vt.j. de acq.poſ.qͥ pignoꝛis. Item q̊ ad
euitandam ſauſdatõem.vt hic. Poſſidet tũ ſ̃m nos.vt.j.de acqͥ.re.
w.l.ꝑ ᷣuum qͥ pgnoꝛi.a infra de pig.ac.l.cum ⁊ ſoꝛiis.⁊ alie mul⸗
te. Sed pla.dicu eum nullo mõ poſſidere.vt.C.de pꝛeſc;ᷣ.xxx.an.l.
cum nonſſimi.S.j.
q Si fundus. intelliguntur. hoc intelligunt quidam reſpeciu alio
rum non reſpeci agentium rei ven. vt ſupra eoð.e die.S.quidam
aiunt. que eſt contra. .l.iulianꝰ. quod mi eſt. Dic ergo. ꝙ in. l. ve
die ſatudedit ſponte.⁊ m.l.iulianus.ſatis accepit actoꝛ de iu. ſoluẽ
w. non iudicio ſiſti. vnde ſiue de eadem re ſ ue te alia agat᷑ idem ẽ.
vt nõ ↄ.e.l.in pᷣn?vt mmielligunt᷑ ambo poſſidere.vt hic quo ad enuã

danm ſatiſdationem. vxoꝛ em nequaqꝙ; poſſidet. vtpote wominio 2 poſ

ſeſſione ex cauſa wtis in maritum tranſlatis.vt inſti. xe re.di.S.per
traditionem. infra de acqui.po.l.iij.S. generaliter.⁊.l. pompo.
S. in wtem.
r Diuerſa cauſa.qꝛ non duo.ſed vnus dicitur poſſidere.item non
actoꝛ. ſed reus.ſed contra. infra te re. iur̃.l.qui actionem habet:
Kn? verum eſt. ſpe. tamen minus eſt habere acnonem ꝙᷓ ipſam rez.
vt eo. ti.l.mmus eſt.
Perſonalem. vt ex teſtamẽto vel ex ſtipulatu. idem ſi realem. vt
ĩ.e.l.S.ſi fundum.a.S.e.l.in pn?ꝰ
t Tutoꝛes.ita apta lr̃am. ſiue ipſi pupilli poſſideant. ſiue tutoꝛes
eoꝛum ⁊c. ſm aʒo. Sʒ cur eintat᷑ ſiatudano iudicio ſiſti in ꝑſona pu⸗
pilloꝝ. licʒ tutoꝛes rẽ pupilli poſſideant.cũ execuno ſnĩe õ tutoꝛes ñi

ſerit:pᷣtoꝛ ait:in eadem

fiat.nec eis ſuecumbat? En.hoc iõ qꝛ eos ſiſtẽ opoꝛtetꝓ pupillis.vi
C. adm. tu.l.fi.S.deſenſionẽ. Alij dꝛcunt ꝙ pr aſſignamt tutonbꝰ
poſſeſſiões ꝓpi aduerſarios pupillox.a poſt reſtiiuẽ debebãt. nic fu ⁊
alibi. vt. j.de vſur.l.ĩ fideicomiſſi.S.cũ pollidiꝰ.Sʒ nũqᷣd qͥ alo no
mie defendit.ł cũ mãdato.vł ſine mãda:o iudicatũ ſolui ſatiſdat ſꝑ.
poõt dici ꝙ nõ. niſi
actio amiſſa ſit: non videri in eaadẽ recutio mme d en

. 11 fieri dʒ. q ẽ ĩ iribz
cã ſtatum labeo ait. Vel ſi is q py caſib. xvt.j. v pc.
ri loco erat ĩ litigado cepit eẽ ĩ du Naum . ſ ale vi.
nzj chel loco vel peꝛſona murata. ⁊.vt. C. w ſan.
ta ſi qͥs ei qͥ in foꝛo pmiſſoꝛis. innñ.
. . . . — — 0 .
ouemiri non pt venditꝰ. aut poten neminat pond
tioꝛi datſit:magis eſſe putat.vt n ll noie. ꝙ pʒ. qꝛ di⸗
videat᷑ in eadem cã ſiſtt. Sʒ 1 ſi euuoꝛes. lecus ſi
t5 ſir. offili? — uo. qꝛ eiſ tutoꝛib⸗
noxe deditꝰ ſix.offiliꝰ non putat in pupuli poſſeſſio m
eadem cã ſiſti.cũ noxe veditõe:ce⸗ vdeſ3.

teris noxalem actionẽ ꝑimi putat. tpe poſſideat qͥ oue

Aub. eimnt ñ ſi alius eoꝝ.
Ed alio iure vtimur: naʒ ex x Si fundũ. poſ
pᷣcedẽtibo cauſis noxe veditꝰ cer oqe net cõ
non liberat᷑. ꝓinde em noxa caput pe. .ij. .i. cñ nu
ſequit᷑ ac ſi veniſſet. Si abſens owan Fjrien
. 1 a- ouari. l.j. Iẽ nẽ
ſit ſeruus ꝓ quo noxalis actio ali⸗ nõ ĩſptci qo euem⸗
cui competit: ſi quidem wminus re ptar⸗ JEG in.
non negat in ſua poteſtate eſſe cõ⸗ Ie go ſti ipa aſpel

latoõnis exercẽde ſi

finita. vt certũ ſit iã ſnĩaz executõi mãdari? En. idẽ vt. S. eo. S.ſi fun

ꝰ. in fi.S.ihbi diuerſa cauſa ꝛc.
3 Poſieſſoꝛ. nec ne fuerit. vt ſeat᷑ ſubaudi.ac.
a Tps cautõis.qð ẽ añ lit. ↄteſ.vt.j.e ꝓcu.l.pompo.S. rati.
b Cautõem. ſine fidemuſſiõe.cũ poſſidebat immobiuia.

c Pbeſt. vt cogar ſanſdare. vt. . vt in pol.le.l. et ſi odẽ. S. ſi. ſecꝰ ſi
iſignis calaitas ⁊ inopiara ſupuemat fideinſſoꝛibo.vt.S.e.ſi ab arbi⸗

tro. 7. . de iter. ac. S. ex cã /plia. vt. S. ð his qͥ ſi ſui k a. iu.l.j.ĩ pᷣn.
d Mec ꝓdeſt.vt ei ſanſdatõ remittat᷑.Ct nõ h; ꝙ orioꝝ eadẽ ẽ diſci⸗

e?e q AIi iurato. vr ꝙ lex ſibi remutat. vt als. j.ðↄ iurpa.l.adi

gẽ. S. fi. . C. xe ñ nu. pe.l. ſi. Dz an ꝓveꝛo egeat. qͥdã dñi ꝙ;
ſi. qꝛ ſ dicũt ĩeẽ tacuã ↄditõʒ.niſi iuſta c̊ miuenent.vt h̊ ⁊. C. ð t᷑nſ.

l. ſi ex talſis, vbi dditõeʒ dicũt ĩeẽ ſi falſa ñ ſũt ĩſtra q̃e meiu t᷑ᷣnſactõ
fit. Zu dic ꝙꝙ vierat. z remutt. alioqn nõ dicet᷑ deſerẽ. ſicut h̊ diẽ.et

ꝓ hoc.j.æ acq.po.qð meo.S.ſi furioſo. S
Si ex noxali cã agat᷑dem ẽ q̃lrꝓ liberis ſatiſdat᷑ iudicio ſiſti.nẽ
g. ſIY qs en ſ.ſᷣun. cunꝰ noie ons ouenit noxalii. ⸗q̃er ꝓ ſiis.
b En. I. figeiuſſoꝛ?ẽ. Luc. ch pmntu. Judiciũ. i, ſenena.
1 Eũu. ñm qᷓ ꝓmiſi Mõ fac ius. qᷓ tr ſiqt veclarãt ſeq̃n.
k Si eſmat. ꝓmiſſoꝛis.vt qꝛ ꝓ verelicio habeat᷑.vt differat a ſeq̃n
tib. vł dic manummus.⁊ ſic ẽ ↄ.j.l.pe.iĩ fi.ſo. vt ibi notat᷑ in prin.
Ael acno.q̃ dar acton. aʒ.⁊ ẽ amiſſa foꝛte actio iniuriaꝝ noxalis

q; ille nõ exhibuit.⁊ ſic actoꝛ nec teſtes eiꝰpotuerũt eũ cogſcẽ. quẽ ex

hibim cognouiſſent.ſj quõ potuit amitti actio cũ ꝑ executoꝛeʒ fnerit

facta ↄuentio:? En. dic vt.j. de eo ꝑ quẽ fac.eſt.l.fi.j.reſpon.
m Alutata. mutatõe pſone mutar cq. vt H a inſti. de he. m ſti. F. ſer
uus aũt. Et nõ hũc alienãtẽ tribo actõibs poſſe dueniri. Pꝛĩo ex ſatiſ

datõe ad inteẽ. vt h. Scðo qꝛ wolo veſijt poſſidẽ int᷑ vuli ex ea cã ex

prius directe tenebat᷑.vt.j.d reg.iu.l.parẽ.⁊. ĩ.æ noxa.ſi płiuʒ.S.
ſi. Tercio tenet᷑ actõe in ſem̃ ex edicio de alie.iu.mu. cq fa.lj ea libẽ⸗
tur ſe offerẽdo defenſiõi. vt..de alie.iudi.mu.cã fa.l.iij.S.fi.
n Itaq; ſi qs.ſeruꝰ ꝓmiſſus iuchcio ſiſit.
o Tienduus. alicui ꝗᷣ nõ ſit de foꝛo ꝓmitiẽtis.nã tũc fieret ↄditõ me

lior cũ ↄtra venditoꝛẽ ⁊ ↄtra emptoꝛẽ agere poſſit.
p Potentioꝛl. qꝛ potẽtioꝛibo ꝑes ⁊c.
q Sʒ 1 ſi. xeditꝰ.ſ. alicui agenti noxalerr.
r Cũ noxe. mala ro ẽ ⁊ ĩ bᷣſolo Fʒ q̃ſdã rphẽdit᷑ĩ.l.ꝓx.ñ at᷑ diẽ ibi
an videat᷑ ſiſti ĩ eadẽ cã vel ñ. ⁊ dñt tẽ diſimgin an potẽtioꝛ ſit datꝰ
ꝓ noxa. vt tũc nõ videat᷑ ſiſti ĩ eadẽ cꝗ. vt h.ałs ſic. iz melius ẽ vt di
cã coꝛrigi totũ.vt videat᷑ſ.in eadẽ cã ſiſtẽ.ſi bona ſide vederit ꝓ noxa

ſ.ex nccitate.a cin ſe teneri ſciebat.huic aũt cin camit neſcebat adhuc
vt.j. de nox.ſi ꝗͥs a młtis. Quio aũut ſi vtriq; ſe teneri ſciebat? E.p

uemẽti. ſ. a ſniam debiu vare. als wolo vſat. vt. J. ve eden. l. quedã.
S. 1s auren. Putat.⁊ male vt.j.l.ꝓxi.
1 1 vo alio iure. ſit ſeruus. ꝓ quo caui nõ eſt aobuc.
d iiij

x SDicẽdũ.hoc ſi

ENy Kl. Ca WXN

„

4
—

Aiel mduio. a0 quio ſiſtet᷑ hic ſernus in indicio.⁊ ad qmid pdeſſe
poteſt: reſpon.ſi dñs certus eſt de maleſicio qð nõ ſit a ſerno cõmii⸗
lum.ꝑmitiit᷑ ei ſtatim iudiciũ acciꝑe.ſi vo his nõ ſit certus.nõ co
gitur pꝛecipiti ſeſtinatione rñdere ꝓ ſeruo. q; ignoꝛat qo reſpondeat
ꝓ ſeruo.ſed ne ſugiat ſeruus.cauere tebet ſe exhibimrũ ſeruũ in iudi

cio. ad hoc vt de fa

cio reſpondęat. ne- . ã
e v pfirz pellenduʒ putat vĩdius. vel iudicio
vi. C. ð qõnib. l. eũ ſiſti ꝓmittere: vel iudiciũ acci⸗
ntogeri eorre pere: aut ſinolit vefendere: cautuꝑ
ni. vr. .xe pba. en eũ cũ primũ poterit ſe exbibiturũ
Bin vo falſo neget in ſua poteſta⸗
norali cauſa gmt te ec. ſuſcepturuũ iudiciũ ſine noxe
ut ſeruo wvmim vecitõne. Idemq; iulianus ſcribit
enſe e 2 ſi wlo fecerit. quo minus in eius
vin vie.l.a eſſet poteſtate. Sed ſi ſeruus E.
em̃.miſi aduerſari ng eſt. .
ↄtrariũ negatoi vł ſens eſt: ſe winmus veſt nec 4
dñs ↄtrariũ cofeſſſi ᷓ ſeruũ vefendit:ducendus eꝛit iu

omi paratus ſit ꝓp⸗ 3. ſa cognita dno
bare. qꝛ verbis ſer⸗ ſu pꝛetoris.ſed cauſa cog

noꝝ no eſt omino
credendũ. vt infra

poſtea dabit efenſio vt pompo. et
vindius ſcribũt:ne ei abſentia ſua

e qõ. l. j. S. queſti e —, .
oni. aut eſt certus noceat.Ergo actoꝛi actio reſtunen
F dnnſit welictn. da eſt. pempta eo qꝙ ductus ſeruus
abaloen 1o. boms eius eſſecepit. u Ap.
abi aut ſi nolitac. Jcuʒ vſufructuario noxali

u eccipe. ſ. ſta⸗

i defendendo fᷣuũn.
x Exhibuuruz.

Item cauet ſe ceſ⸗

iudicio agat᷑:iſq; ſeruũ nõ de⸗

fenderit. venegat᷑ ei ꝑ pꝛetoꝛẽ vſu⸗
fructus perſecutio. g Aius.

ſurum ins ſunz. Zycũ vno ex wonmmms noxali
ien ara eal f iudicio agatur. an ꝓ pte ſocij

y Sin vo ſalſo

ſatiſdare vbet. ſabinus ait:non de

in ſua poteſtate.id . adã
eſt facultate vel fa⸗ bere. quia quodãmodo totuʒ ſuum
Llitate exhibeni ð
cum. Accurſius floꝛentinus.

3Sine noxe deditio ne.hoc ſi alio mõ ꝙᷓ ꝑ iuſiurãdũ ſit ꝓbatũ. vt
inſra ve iureiur.l.eum qmi. in pin.
8 Huo minus. id eſt vt nõ. vt manumittendo eũ wlo. vel interſi⸗
ciendo ipm. vt.j. e wolo. l. arbitꝛio.S.nõ m. ſecus em̃ ſi ſine lo.vt
j.l.pe.ſed ſi alienauit adhuc redimẽ poteru.q wlo malo alienauit nõ

ſine noxe vdinone ↄdẽnabit᷑. vt infra q noxa. de illo. a.l. elecno. S. uẽ

ſi ex plurib. ar. ↄtra. I. xe le.j.ſi fundus..l.ſi qñ quis.S. beres
b Sed ſi ſernus. vefendit nec em̃ tefendit qui duci paritur. licʒ ſit
argu. contra. infra ve pcura. l. ſeo he. S/..
CMoceat vel ꝓſii.vt.j.q.ex cau. ma.l.j.a.l. vieʒ. ⁊ ſic ꝑ reſtitõz.
dD In bonis. ex hoc repꝛobat᷑ ſnia Jo. ꝗ dicebat miſſum in poſſeſſio

nem ex ſcdõo vecreto vſucape. ⁊ nõ ſtatim dñm eſſe.hic enim fint ſer

uus eius. vnde ei amnſſa actio reſtituit᷑ ob hoc qð in eum caſum pue⸗

—

mit.a quo mcipe non põt. vt. . ad. l. acquil. qꝛ in eũ. nos aũt dicim⸗
ipᷣm ſtatim oñm ſi is erat oñs q parere noluit. alioqn vſucapit. vt.
v d. infec. l. pꝛetoꝛis of. etiã ſeſens alienũ.vt.j. ve noxa.l,4 gnãlit.

Itẽ nõ h actoʒ ſemel exunctã reſuſcitari. ar. j. j. de ſolu. qͥ res. . aꝛeã
eſ Icim vſuſruc.ꝑſecutio.⁊ dabit᷑ victoꝝ. vt. j. de noxa. ſi ex

duobo. S. .
ſ Icũ vno. p ꝑt

8 Sgtiſdare de
fra de ꝓcur.l.ſi mino
etiã ſi iotus eſſet ſuu

iſti.d ſatiſ.S.j.

.. ꝓ ſua nõ. etiã iure vetetri.cũ ſit ꝑſonał.vt
bei. ſ. indicam ſolmi. q̃ſi aliene rei defenfoꝛ. vt ĩ⸗
r. in fi.naʒ iudicio ſiſti ſeruũ. ⁊ ſe ſꝑ dʒ cauere.
83. vt. S. e.l.ij.S.ſi abñs.niſi poſſideat imobilia

cunc non ſp.vt. S.ti. j.l. ſciendũ.in pꝛin. vel due loquit᷑ e cantio⸗

miby iuchcio ſiſti. ⁊ qð dicit nõ vebere. ſ. ꝓ ꝑte

bat ſequens l̃a.ſj ſᷣm primũ miellectũ in nullo ſauſdat.

h Meceſſuas. ſ. p

*

lu. cõ.nã ante.ſuã ꝑiẽ cedẽdo libera?᷑.vt.j. xæ

noxa. ſi ſerunus amunis. Iiẽ nota ꝙ ↄmũe eſt. meũ eſt. vt. J. de leg. j.
ſer. elec. S. j. 7. S. ij. 1.l. ſtichuz. ⁊ infra de verbo. ſigm. ſi pupillus. §.

ſinali. ſed argu. ↄtra. infra quando ap. fit. l. j. S
tra.ifra ſi pars here.petatur.l.pernuttendum.
11ſſeruum. ſactus. a wmmo non a pꝛomiſſoꝛe.qma pꝛomiſſoꝛ

non eragt wminns. vt infra de verbo. obligari. ſi ſernum. F. ſi
antem. ? ſic nõ ob. ſupꝛa.l.j.S.ſi deſinat.vel ibi cnimmalis erat CEU

in totu. cñ ⁊ hoc pio

ſAlios quoq;.nota ꝙ quis ꝑ ali facit ipſe

ſaro. rer n pyincipio huins. . pel elen wlole vel non ve nots,
ſupꝛa. l. . HJ... 2ð
K 5 indicia.que vindicta.ſ.coꝛpoꝛalis nõ ita imponixur ſᷣno.vt
libero.qꝛ acrius.vt infra ad.l.coꝛ. de fal.l.j.in fi. ⁊ infra de incen.
rui.na.l.pedius. Item ↄdemnatio pecumaria nõ imponitur ſᷣno

3 l mnira. we aren.
,7* „. l. hos accuſare.
hominem refendere debet cui inſo vmmutr hin 1
lidum vfendendi neceſſitas eſſet: mor non Hddeur
nec auditur ſi ꝙ parte paratus ſit ſemp inlpicial
efendere.. u Apianus. „demnatönibus
J ſeruũ in eadẽ cã ſiſtere s conditio perſone
P. . que fuu temppoꝛe
promiſerit: ⁊ liber factus ſi⸗ commuſſi crimis
ſtatur.ſi v ipſo ↄtrouerſia eſt capi nõ ſententie. vt

taliũ.actionũ imuriarũq; noĩe. nõ intra e pems. l.

ſtr 1j. in paincipio. qᷓ
recte ſiſti: qꝛ aliter xe ſeruo ſulli eſt cburng keuh
cio ⁊ verberibo ve iniuria ſatiſfit; depublicts irde
aliter de liberto vindicta ſumi᷑: v bus. Mecob qd

de acnone miuri

o pecuniaria. Qð aũt ad
cemngtio ₰ gruʒ hic dicitur.

ceteras noyrales cauſas peꝛtinet:eti

13 „err r— 4 quia ſic intelliai⸗
amĩ melioꝛẽ cãʒ her vnemſſe un auando en
o ſi ſtatulibey p Au. uria publco in⸗
ſiſti ꝓmiſſuʒ ſit ĩ eadẽ cã ſiſſi detomd le c
videt᷑.qꝙᷓuis liber ſiſtat᷑q umplici⸗ Kemmur. mun
I1 . Vel die
tus caſus ei libertatis fuerit. bec per nln &
.— rigitur. vel h ᷣm
De eo peꝛ quem factum erie⸗ tauitatem. a mn⸗
guo minus qs in iuduõ ſiſtat. igat penas. ibi
quo minus qͥs in iudicõ i Hõ
oeſm. it
W i Moxales.
putauit pre toꝛ wlum pꝛiuaio crimie ci

9 11 r ali niluer.
ei cohercere qui impedit aliquem e Weruenſſe.
7272 leo ſiſtere vio
tur in eadem cauſa. quia de noxali eſt facta directa. vt mſti. de no⸗
xali. S. omnis amem. Jem norn ꝙ liberatur quis faciendo plus ꝙᷓ
ebet. etiã me inuicto. argu. contra.vt inſti. æ acti.S. pꝛeterea.⁊ in⸗
fra de vſu ⁊ ha.l.ſi.ſed hic intellige.qꝛ in eadem cauſa ⁊ ſoꝛma exhi
bebat. vt infra xe ſolu.panlus reſpondet. H
n ſ iuEEd ſi ſtatuliberum. ſtatuliber eſt ſeruus ille: cui libertas
ſub aliq̃ conditione eſt relicta. ea ſcilicet pendente. vt infra
e ſtatu li. l. j. .
o Impulicitus.id eſt annexus.qma vt liber pumendus eſt. vt in⸗
fra de pe.l.moꝛs.in fi.⁊ inſra de queſtioni.l.ſtatuliber.⁊ hoc ſi de⸗
liquit in ſtatu libertaus.ſi aut pꝛius. tunc punitur vt ceteri ſerui
vt infra de ſtatulibe.l.
liber. cum vo. in pꝛin. SJ
p De eo per quem factum erit. ſeo nonne ſupfluit hie ti. per illuz
ſupꝛa ne quis eu qii in ius vo.vi ex. K. non. quia in quatuoꝛ hic
ab illo differt. Primo quia ille nõ habet locũ mii vbi vi factum eſt
quo minus ſiſtat.vt eo.ti.l.j.⁊.l.iij.in pꝛin.hic aũt babet locũ en
am ſine vi. vt infra.e.l.j.S.vvlũ.Secũdo quia ille nõ conſulit niſi
vocanti ad ius.id eſt acton. vt ꝓbari poteſt p.l.ij.eiuſdeʒ ti.⁊ per
l.iiij.S.eximere.hic autem etiam vocato.vt in hoc ti.l.j.S.ſi reus.
in fi: vocanti. vt infra. e. l. n. in pꝛin. 1. S ſed et ſi ſtipnularoꝛ. Leꝛ

2

cio quia iſto agiuur ad intereſſe. vt infra.e.l.fi.in prin. illo quanti ĩ

litem mratum eſt. vt in. e. ti.l.pe.S.j. Quarto qꝛ hic locũ habet ps
vocatõnes ⁊ ſatiſdatões receptas.ille ante.vt patet ex oꝛdine ti.

qui eſt ſeruandus. vt ſupra d ſtatu ho.l.ij. accur. flo.

q e Quiſſimum. pꝛetoꝛ. in quodam echcto cuius verba non ha
bemus. accurius.
. Per ſuos. ſcilicet ſeruos.
AZlug met feciſſe videtur. vt
infra ad.l.acquil.liber homo. infra de vi ⁊ vi ar.l.j.S. veieciſſe. ⁊
ſupra ve iuriſdi. om. iu. ſi quis io. S. penł.a. 5. ne quis eũ qin ĩ ius
bo. l. ſi per alium. in princihiio.
CKommntteretur. id eſt quod fieret. vel quare denneretur. argu⸗
mentum ↄtra. infra e acqui. here. cum qmidam. SJ. pe.
Dolum. pꝛopter quov, id eſt ſi funſer verum non habebat iſte

ſtatuliber. a ceteris. ⁊ facit infra de fideicom.

ſe tan
mulnn
. Cuine
ſrtetßte
iutnw
mmnke
il ifu
Pefelt
ior jlisl
vmn .lga
wo e
ſeninel
Fenna
Tbere glig
pummis G
Nſ An
liihf⸗
ecctt /·
ſe.
1uſugit
Aut. ſidin
r.f. elb.
Gndh⸗

Amn
Aotpt⸗ſc⸗,⸗
Nelſs
Mkona.,
eö
Mich
Pnd⸗
cfan.

rchonn
tinmin
Ifnnta ge
Mligſnc
ſcnn ſi
Eufterſop
EAlpenez⸗
nunſäͤ⸗
Krp
n Mben
Ca. ri
nör

Aſe
mippid
Mſcigt.
gl
Gncfe

Pnnsſo
1 ſgaltos
ſtexdo
Len
ſtnetge
) Her⸗
ſohemg
here
Nenireg
tr alie

neceſſe venire. vt ſupᷣ ve iu ius vo.l.ij. in fi. ⁊ facit infra de vi ⁊ vi
arma.l.vim facit. MM
x Quãms. iſtud ꝙᷓuis nõ coꝛrectiue eſt intelligẽdum. ß ad aduer-

ſatiue tm̃.licet em nimum credulus fuerit in culpa. eximens tamYę

ſuit m wlo. vñ doli ad culpam non eſt bona ↄpenſatio. vt.j.ad.l.ac

heres poſſit offerendo cautionem euitare:cautõem vel aduerſarium
fecipiendo. vt infra ne vis fi.ei qui in poſ.miſ.l.j.S.j.⁊.S.ſi.
f qꝗJ actoris.ne ex wlo.nota quẽ nõ vebere ex ſuo wlo vel qſi
ſuo lucrari.vt..vitulo.j.l.ſi duo.⁊ infra de recep.l.ita de/
mũ.⁊. ſupra.l. ꝓxima.S. ſi reus. Item facit ad hanc legem. infra de

item ſi obſtetrix ĩ

nil. d fonens J. mudicio ſiſti. Feciſſe at wolo malo
12. l. ſi puta Micto 110—
roꝛ. ꝙᷓuis culpa. nõ ti is putat q ſuis mambo vel .

cum culpa dolus
cũ wlo oↄpenſet.

vt mfra. e. l. fi. S.

ſuos rtinuerit:veꝝ q alios q;; roga
uerit: vt eum vetinerẽt:vel abdu⸗

de Nem n h̊ͥ nj cerẽt:ne iudicio ſiſtat:ſiue ſcientes
vhere aliqu de ſiue ignoꝛates qd eẽt qo omitteꝛet᷑.
vt. . ve in reʒ v. SBolũ at᷑ malũ ſic accipimꝰ.vt ſi

l. üj. S. H ⁊ ſi ſic
accepit.C. de ac⸗
cuſa.l. fi. in pnꝰ

qͥs veniẽti ad iudiciũ aliqᷣd ꝓnũcia
uerit triſte. ppt᷑ qõ is neceſſe ha⸗

nſ go n. bueri ad iudiciũ nõ venire. teneat᷑
ar. 7. de lib. le. l. ex hoc edicto: ꝙᷓuis qdam putent:
qo mihi. ſibi eum imputare q credulꝰ fuit.
„ Si reus. “ Si re? wlo actoꝛis nõ ſteterit:
ene nodtenen⸗ ñ hẽbit reꝰ adueꝛſus eũ ex B edicto
Nrhe l F de actoõʒ: cñ ↄtetꝰ eẽ poſſit exceptõe: ſi
buon. ar. 3. ſ. e ex ſtipulatu ↄueniat᷑ ð pena. eo qõ
lile ab mih. ac iudiciũ no venerit: alr atz ſi ab
Huato. ſecus ſi a glio ſit impeditꝰ. nã actõʒ ꝓpoſitã
grewr ſ. ui adueꝛſus eũ exercebit. Siples
0. P fecerit. oẽs tenent: H ſi vnd p⸗
a Adueꝛſus eñ ſtiterit penã. ceteri liberant᷑: cũ nł
ngaene ers inkſit. Serui noie ex hac c no⸗
exmentẽ. vt qd rali iudicio agẽdũ.omẽs ↄſentiũt.
H Haec dar Haa 5 ns vlt Bnng
vt infra ti. .l. üj ueꝛſus at heꝛedẽ.actenus puto
Em hoc PPoni dandã actõʒ vt ex wolo vefuncti he
aeedal, res nõ lucret. p Auk.
tera ſit ex ſupula⸗ Jactoꝛis pᷣuꝰ dño ſciẽte ⁊ cũ
iu ad penaʒ. alte⸗ poſſit ñ ꝓhibẽte wolo fecerit:
ra in factũ ad int mrin i indicig ſiſtz. offili⸗
eſſe. vel die ponn qminꝰi liudicio ſiſt. offili? dandaʒ
tam actõem. ſ. m mihi exceptõʒ adueꝛſus dñʒ ait.ne
eio mra . ex wlo ßmi dñs lucret. Si vo ſine

b Si pkes pe⸗

nam. i. inteſſe. vt
hic ſubijcit. q̃ pe⸗

2

volũtate dni ſuꝰ h fecerit:ſabinus
noxale iudiciũ dandũ ait:nec factũ

bui dño obeſſe debeꝛe: niſi actenꝰ
vt ipo careat:qm̃ ipe nł veliqͥd.
X h edicto t Ulia.
adueꝛſus eũ qͥ volo fecit qͥmi⸗
nꝰin iudicõ võcatꝰ qͥs ſiſtat:ĩ factũ
actõ ↄpetit.q̃nti actoꝛis int᷑fuii eũ
ſiſti.in qͥ iudicõ œducit᷑: ſi q̃d ami
ſerit actoꝛ ob eã rẽ.veluti ſi reꝰ tꝑe
dmum rei iuterim ſibi acqͥrat: aut
agctione libeꝛatꝰ fuerit. Plane

ſi is q volo fecerit qᷣminꝰ ĩ iudicio ſi

ſtat᷑ ſoluẽm nõ fuerit:equũ erit ad
ueꝛſus ipᷣm reũ reſtitutoꝛiã actõeʒ
ↄpeteꝛe:ne ꝓpt colũ alienũ reꝰ lucꝝ
faciat ⁊ actoꝛ dãno afficia?. Dʒ
⁊ ſi ſtipulatoꝛ wolo ticij: ⁊ ꝓmiſſoꝛ
wlo meuij impeditꝰ fuerit minꝰĩ
iudicio ſiſtat᷑ vrq; aduerſus euʒ cꝰ

vvlo impeditꝰ fuerit: actõe in factũ

expietx. Sʒ ⁊ ſi ſtipulatoꝛ wolo ꝓ
miſſoꝛis ⁊ ꝓmiſſoꝛ wolo ſtipulato⸗
ris impeditꝰ fuerit qminꝰad iudici
um vemirẽt:meutri eoꝝ pᷣtoꝛ ſuccur
reꝛe vebebit. ab vtraq; ꝑte volo cõ
penſando. Si a fideiuſſoꝛe quin
quaginta ſtipulatus fu eꝛo ſi nudi⸗
cium reus non venerit: petiturus
a reo centum. ⁊ dolo malo ſempꝛo
nij factum fuerit ne in iudiciũ reꝰ
ve mat.a ſempꝛonio centũ ↄſequar

tanti enim mea intfuiſſe videtur.
qꝛ ſi vemiſſet in iudicium actio mi⸗

hi m centũ adueſus reũ vł adueꝛſꝰ

heꝛedem eiꝰↄpetebat:lʒ fideiuſſoꝛ

noxali. l. j. ⁊. C.
v noxa.ſi ſᷣuus.⁊

infra de fuꝛtis.l. ſi

ſeruꝰ cõis.ĩ pn.et
.S. ne quis eu qᷣ in
ius vo. l. j.ĩ pn.
g Ipe. ſ. dñn s.
b e X boc echi⸗
cto. qð nõ
habemꝰ.niſi vt col
ligit᷑ ex rubrica.
i Muanti acto⸗
ris.nec minꝰopetit
ipᷣi reo auxiliu. vt
3. e. l. j. S. li reus.
k Zcquirat. ſed
nonne ppetua ? a⸗
ctio etã ſm has le
ges. vt. . de act.
obli.l. ↄſtiiutioni⸗
bus. 7. C. de pᷣſcp.
xxx.an.cũ notiſſi⸗
m.. in pnin. HR? ibi
ↄuentus fuit pᷣcib⸗
poꝛrectis trãqllita
ti pncipis. vt. C.
qñ li.pᷣn.da.l.j.et
ij· vel qõ eſt tutiꝰ.
hic non fuit ↄuent⸗
ꝑ executorẽ. ſ per
ſmiplicẽ denuncia⸗
torẽ aduerſarij cui
ſatiſdecht.q; ad cãʒ
veniret. Ab dic ꝙqq;
iure veteri nõ ppe⸗
tuabat᷑ p executoꝛẽ
gr. SZ. de offi. pꝛeſi.
l. ſenatuſcõ. ſed fie⸗
bat tẽkn ſuoꝛia ao he
redes.⁊ ſic loqᷣtur

lex üla ↄſtitutõibꝛ.

2 i. l. cu nonſſimi.
⁊æ. l.ſic. eſt ius no⸗
uum. ſed ſola cõte

ſtatio interrumpe⸗

bat olim actionem
vt in.l.ſenatuſcõ.

Ael dic vt diximꝰ

infꝛa ex qui.cauſis
ma. l. ait pretoꝛ. S.
ſinali.⁊.l.ſe.

na eſt regularii reſpeciu ſoluenns.non recipientis.ſi autem ex vtra⸗
q; ꝑte eſſet pena vnus alium non liberat.vt infra ad.l.acqͥ.item me
la. S.ſi plures.⁊ ſupᷣ de iu.o.in.l.adeo.⁊ ſupᷣ ne qͥs euʒ qͥ in ius vo.
l.pe.S.ſi.⁊.l.fi.q ſunt .Fallit in caſu.vbi licʒ ſit pena hincinde.tñ
vnus ſoluenw alium liberat. vt. j. qdᷣ me. ca. ſi cum ex. F. ſi. a. l. ſe.
⁊ facit ad hunc.S.j.qð vi aut clã.ſꝑ.S.ſi in ſepulcro.⁊ infra dæ le.j.
ſi ex toto.S.ſi uia ſcriptum.
c Serui nommne.qui wolum adhibuit.quominus quis in iudicio
ſtaꝛet. accur.
d Heredi.vltra annum.quãw mnil ad eum eximentem puenit.als
ſic. vt infra de ac.⁊ ob.l.in honoꝛarijs.
e Neres non lucret᷑. q̊ quter ad heredem ex hoc maleficio aliquid
ꝑuenire pt᷑: H. pone ꝙ rem meã poſſides ⁊ vſucapis. ⁊ poſtea inſti
tuit te aliqͥs heredẽ ⁊ rogauu vt eandẽ alicui des.adita hẽditate ↄue
mo ie rei vẽ.legatariꝰ volens rem hꝛe vt ↄpleat᷑ vſucapio wlo fecit.
ne heres in iudicio eſſet.ſicq; ↄpleta eſt vſucapio ⁊ rem ſibi legatam
habet. ſic ergo agit᷑ Zð heredem legatarij. quia ꝓpi maleficium fun⸗
cn habet.quod ałs non haberet.i.occaſione maleficij conuenio here
dem ᷣm aʒo. el dic bꝛeuius ꝙ aliquis exenut ꝑ pꝛecium.quod pꝛe/
cium ad heredem puemt. VUel dic ꝙ ſi fideiuſſoꝛ reum exemit. ⁊ ſic

ad heredem nideiuſſoꝛis liberatio peruenit. vt infra de wlo. l. in he⸗

redem. a. l.itaq;. ⁊.I.q me.cã.illd. Itẽ ei ʒ h̊ diẽ non dari ĩ hẽdẽ ẽ
3.. de dã. infe. l. ſi qs miſſuz. S. actio.ſ̊ ibi ad hedẽ vꝛ ꝑuemiſſe. cuʒ

Actionẽ. vtilẽ q̃ primo erat direta.habita reſtitutione in integrũ.
ex clauſula generau.vel dic directam.qꝛ ipᷣo iure non fuerar amiſſa.
vt infra ve ac.⁊ ob. obligationũ fere.S. place.
m Competere. facit infra de leg. j. plane. S. j. in fi. ⁊..de inſt. l. ij.
n Lucrũ. facit infra qð me.cau.ſi cũ excep.S.pedius.⁊.j. reg.
iur̃.l.non debet.⁊.l.alterius circũuentio.
o Sed 1 ſi ſtipulatoꝛ. in factũ querit᷑.q̃liter in hoc caſu reꝰ aduer

ſus eũ cuius wlo factũ eſt q̃̊ minus ſiſtat in iudicio actionẽ habear.

Itẽ qᷣd ꝑ eam ↄſequi poſſit.cũ hoc edictũ intereſſe ↄnneat. eius autẽ
nihil intereſſe videt᷑.cũ actoꝛi nõ tenest᷑ ex ſtipulatoe mcdicio ſiſti. qꝛ ꝑ
eũ nõ eſt ſactũ quo minus ſtenſſet.nã ⁊ ſi veniſſet nõ cẽt cũ q̊ luiga t

pm.m. vt infra e arbi.l.arbiter kalendis. ſed foꝛte aliud erit in hac

ſtipulatione iudicio ſiſti.ar.j.ti.j.l.ij.S.ſi.⁊.l.ſe.ſm.h.

pꝓ Se 1 ſi ſtipulatoꝛ.wlo ↄpenſando.nota wlũ wlo ↄpẽſari. vt. Jj.

e wlo ſi duo. ⁊. j. ve ↄtrahen. emp.ſi wmũ.in fi. Itẽ velictũ cũ deli⸗
cto.vi.j.ſo.ma.l.viro.IJtẽ negligẽtia cũ negligẽtia.vt.j.de ↄpen.ſi
ambo. in prin. Itẽ pena cũ pena. vt.j. de re.iur̃.cũ par.S.ſi. Mõ aũt
pudicicia pudicicie. vt.j. ad.l.iuł.de adł.l.j.S.ſi publico.⁊.l.ſi vxoꝛ
Si ſtipulatus fuero.ſ.noĩe pene. 8. udex.
r Conſequar.ſed hoc videt᷑ falſuʒ eſſe.in eo caſu. cũ em actoꝛ a reo
fueru ſtipulatus iudicio ſiſti.⁊ reꝰa titio impediat᷑. atʒ iõ actõ expirʒ.
babet em̃ actoꝛ aduerſus reũ liberatũ actionem ex ſtipulatu ad inter
eſſe. vt, g. ſi qs in ius vo.nõ ie.l.fi.⁊ ä
d9

S

4 2
8

Or& ναM1 “

OVI1

kæ—W

gima a ſideiuſſoꝛe

