a Attulerat. q̃q̊ tꝑe.aʒ.

Poſt allatam. admiſſam.
b Uti. ſ.emptoꝛ.nec inidicio qð vi aut clã. vt.j.qð vi aut clã.l.is
qͥ in puteũ.S.ariſto.⁊ pignꝰ diſſolui.vt..qͥ. mo.pig.vel hip.ſol.l.ſi
res.⁊ ſic et᷑ q̊ ad falciciã ↄputat᷑ in bonis venchtoꝛis.vt.j.ad.l.fal.ſta
tuliber. Sʒ quõ fit dñs venditoꝛ ſine traduõe.vt.C.de pac.l.tᷣitõiba

q eſt ʒ̊ ſo.ſpãle in pacto.legis ↄmiſſoꝛie.⁊ achectõis in diẽ. vt ſine tradi

tõe diium trãſterat.vt h.⁊.C.œ pac.int᷑ epᷣ.⁊ vẽ.l.ↄmiſſoꝛie.⁊.j.de
in diem adiec.l.vbi.S. ſed marcellus.
c Si fuus. fundum peculiare. . .
d Sed ſi voluntate.ſ.expꝛeſſa.nam ⁊.S.habuerat.ſ̊ tacitaʒ. vel dꝛe
ꝙ in non peculiari dicit. S
ePeeſtauit. als pᷣſtiut.⁊ ałs pꝛeſtaui.vt unſti.æ re.di.S.nł.Jtẽ

vtilẽ ne. ge. p. l. Sẽ5.

☛

X Fe Mi

—=

acceſſio poſſeſſionis dat᷑. vt..de acqmi. poſſeſſ.ſi ſernus.ſed ↄtra.j.
man. l. antepe. S. fi. vbi nõ anſſert vñium ꝓcuratoꝛ. So. ibi ma. fi.
ar. . ꝓ emp. qui fundu.S. ſi tutor. vel foꝛte ibi nõ habuit liberam.
licet generalẽ habuit.prima placet. accurſius.
a Im rem acium ſit. cũ functo ⁊ lis oteſtata.
b Abſolua

tur. ſ.als. miſi eſſet Aub.
lis ↄteſtata.⁊ etiã . 2. P . Ur. .R
nũc ſi non wlo. vt Jiĩ rem actũ ſit. qᷓuis heres
erln anr benn poſſeſſoꝛis ſi nõ poſſideat ab
omſſum ſit. ſoluat᷑. tñ ſi quid ex ꝑſona vefuncti
e al ſmne eiher aↄmiſſum ſit. oĩmõ in ↄdemn atoeʒ
it eunctus dan⸗ venmet. 1 Dem.
nandus. vk q; wolo Ve religioſis adherenttre⸗
ſin volicere he ligioſa ſunt. ⁊ idcirco nec la⸗
lren auſtare vn vpiges inedificati poſtq remoti ſt:
. e. l. cum autem. Pl es medn ati polte remonit⸗
d¶ Uentet. hoc pendlicari poſſunt.p infactũ aũt a⸗
pter litẽ ote. cu de⸗ Ee en roinẽ ſubue
hncto. abs nõ vei⸗ ctioné petitoꝛi extra oroi

mit᷑: vt is qui hoc fecerit reſtituere

ret in ↄdemnatio⸗
eos ↄpellat. Seo ⁊ſi alieni ſine vo

nẽ. ꝓpoſita rei vẽ.

qꝛ cu iſti fructꝰ ve⸗ „ e9 e .
Uianr offi. iu. 2 rei lũtate om me dificati fuerint: no⸗
ren: o vo r pe dũ æſtꝛucto monumẽto in B; vtꝛa
. — . . 32. —
en por erereen⸗ a dño vendicari. O ſi ĩ hoc etra⸗
ed hic coꝛro boꝛa⸗ —— z. LHamin
i eſt. ſed 2 ſi poſſi⸗ ccti erũt. vt reponerẽt: ſ ninlner
dest. conuenitu: minũ repetere eos poſſe oſtat.
Jven . no tamen GG Aius.
5 eo qð teſtatoꝛ cixr „—— ,
ca re zunmſit odẽna Ructus pendentes 22 fundi
bit. qꝛ hoc comſſ ũ eſſe vident᷑. v Tpis.

in cõtractu.vel q̃ſi
non fuit. niſi lis cõ
teſta. cuʒ defuncto
fuiſſet. ꝙ ſi nõ poſ
ſideat quando lis
nõ fuu oteſta. cum 22ðð .
æiuncto.q; veſunctus ante lut. ↄteſta.dolo deſijt poſſidere.in ſactum
actone tenet᷑. vt reſtituat quatenus ex es re locupletioꝛ eſt. vt. J. eo.
ti. I. cum autem. accurſius. “ .
e q e religioſis adherent. veluti lapides monumẽtis. ſecꝰ ſi
xima ſunt. nam illa ꝓphana ſunt. vt. C. reli.l.ſi ſepulcru.
prophana. accurſus.
Ineciſicati.ſ.mei.⁊ a me.⁊ in ſepulcro meo.
emoti ſunt. ab alio fote.
h Poſſunt. ſ. a me quaſi mei.ſeo quaſi religioſi foꝛte ſic. Vt j.e.l.
in rem. S. j. accurſiuns.
1 Fecui. id eſt remouit. 330.
k Aliem. ſ. lapides. q0.
¶Alibi. nõ in eodem monumẽto. ałs eodem monumento vide⸗
rentur. ſicut er multa ſunt ediũ.licet affixa non ſunt.ſed tamẽ ⁊ ideʒ
ibi. ⁊ hic ſtatim ſubijcii. accurſius.
m 2 vno. contra cuius voluũtatẽ nõ potuerũt fieri religioſi.
n Reponerent. ſ. ibidem.
o Petere. foue in factũ action e. vt S.j.rñ.vel dic in rem. ac.
IRuctus. ps iundi. a ſic eadem vendicarione vemunt gpter
yvniatem. vt hic ⁊. j. e ac. emp.l.iuł..ſi rucubo.⁊. · de le.
ij. cum filus. S. cvonmnus. 1 furtis.ſi uus cois.S.locami.
p 1 J bomo. ↄuentionem. in liudicio factam.nõ tñ erat facta ↄte⸗
Afanio.nec enam tacra fuu. ſed res reſtuuta ante.⁊ ideo cauet
ce ſolo wolo cõmiſſo ex die cõnentõnis. vſq; ad reſtitutionẽ. Sed q̃li
ter bo. fi. poſſeſſoꝛ wlo quio ſacere potuu? NHndeo.loquit᷑ eo qͥ bo⸗
nã ſidem habuit ab mino.ſed poſt ante lit. ↄte.ſcire cepit rem ao ali⸗
um ꝑtinere. a30 aliter em nec dolum ↄmittere potuu. lue vo ↄteſt. ca
uet etiam de culpa. Si vo etiã ante conuentionẽ pꝛedictã qͥd faceret
wlo. vel culpa.nulla ꝑ offi. udi. ſieret cautio.ſed ꝓpter olu ꝓpponere
tur actio ᷣm quoſdam.vt S.e.non ſolum. Ded ego otra m aʒo. nã
euã de pcedenti wlo debet cauere. vt S.e.ſi poſt. Poteſt etiã hec lex in⸗
telligi. vt loquatur poſt litẽ ↄteſt. nam tunc cauet im̃ de dolo nomne
eius tpis q̊ͥ añ li. ↄteſt. poſſedu. ̊ rõne eiꝰ qͥ poſt et e culpa.
A bo.n.inſpecto pnncipio.aʒo.
r Ceteros.ſ.male ſidei poſſeſſoes.

homo ſit q poſt zuentõn⸗
feſtituit᷑.ſi quidẽ a bone fiði

poſſeſſore puto cauenduʒ eſſe ve dou

SDe culpa.i.ꝙ in animo nõ coꝛruꝑit eñ ĩſtruẽdo in malicia. naʒ
ſi a lite ↄte.conuꝑit in coꝛꝑe.poteſt noĩiatim imploꝛaꝛe indicis of
ficium. vt reſtituat etiam ſine cautione.vt S.e.l.non ſolũ.hoc ̊ ſit
vt plene reſtuuatur res. vel ibi liquebat v damno. pic non.

DPoſt lu. oteſt. vt ⁊. . fim. regu.l.uij.S. poſt liieʒ. omnes enim

ĩ hoc poſſeſio:es

lo ſolo debeꝛe. Ceteros etiaʒ ce cul en iterte
pa ſua: inter quos erit ⁊ bone fidei ar. S. e pen. be.
ſed ⁊ ſi le. S. ſi an

poſſeſſoꝛ poſt litem ↄteſtatam.
p Aul.

te. ⁊ de hoc dixi

Iujus rei.q ꝑ in rem actionem luʒ mo. Iẽ vm
petita. tanti extimata eſt: q̃n rrcgaſienad
ti ĩ litem actoꝛ iurauerit: wvminiuz tam. quod nõ pu
ſtatim ad poſſeſſorẽ ꝑtinet:tranſe iaiunde bꝛiapio
giſſe em c eo ⁊ vecidiſſe videoꝛeea v e Zus aks
pꝛecio quod ipᷣe ↄoſtitutt. 1 Bẽ puns rei.
Ec ſi res pñs ſit. ſi abſens. Fmlveelez.
tunc. cum poſſeſſionem eius y Nertinet. ſi
poſſeſſoꝛ nactus ſit ex voluntate a cenir iin qui ac,
— Ln pit eſtimanonẽ
ctons. ? ideo nõ eſt alienũ. nõ ali vr bic a. . depoſi
ter litem extimari a iudice: ꝙᷓ ſica Ti.l. ſideiuſſoꝛ.
uerit actoꝛ: q pſe nõ fiat poſſeſſi evoaleui 5.
nẽ eius rei nò traditũ iri. hi dat. vt. j. ti. ſ.
Ilmptus in pꝓ Api. b ſres di.
dpodiũ qo alienũ eẽ apparuit a ſiſrulter
bone fioi poſſeſſoꝛe facti: neq; abeo ⁊ nõ tamen were
qui pꝛediũ dõauerit:neq; a wmino r venaneen
peti poſſunt: verum exceptione m a. eſſet tranſa⸗
lioppoſita. pofficium iudicis: eqi ſon bo emns
tatis ratione ſeruant᷑.ſi fructuum cũ etiam ex tranſ
ante litem cõteſtatam perceptorũ eetione remanes
— res penes poſſeſ⸗

ſoꝛem nõ ſiat eiꝰ.
niſi erat res nãſigentis.vt.C.de tranſac.ſi pꝛo funoennti aeru
a Zonſttuit. per iuſur. in luem. vt dixi modo. nam li.exti. g.,
vt..pro emp.l.iij.⁊. .rerum amotarũ.l.ſi ꝓpter. in prin H
b b Ec ſi res pre. imo idem ⁊ ſi nõ ſit preiens. vt inſti S reruʒ
diui. S. mhil. a. 7· ſi cer. peta.l. certi adi. .n. que ſunt otra-
Sol.dc preiens.ſ.apud reum. quia poſſidet vel reſtituẽdi habetſa
cultatem. no autem exigas ꝙ ſut ibi in preſenna. vt in ↄtrarijs. Sʒ
⁊ hoc puto verũ.ſi pentoꝛ nõ ignoꝛet e poſſideꝛe.ałs videt᷑ ccipi.
4eſſet occaſio cumſubet rapienc rem ab muito. vt mfra eo.l. nec
quaſi.accurſius floꝛentinus legũ coctor. . . een we,
c Si abſens.i. ſi nõ eſt in poreſtate rei. tũc.ſ.fit dñs a7.
dD Ex volũtate.quod ſemper preſumuur. cum lii. eſtimatõem ha
beat. vt ſupra.l.proxima dixi. ”
e Alienum.i.abſonum.vel abſurdum.
fCaueru.immo videtur nõ caueri huic contnmaci.vt.j.e.is g.
que eſt tra. So. ibi v alis cautione dicit.ꝙᷓ hic.vel hic xe cõtuma
ce · ibi e eo qui wolo eſijt poſſidere. Itẽ comtra. S.e.ex diuerio.S.
eutoꝛ. ſed ⁊ ibi de alia cautione dicit ꝙᷓ hic. Item ↄtra.j.de furt.
l. ei qui.S.j.vbi dicit furem vebere reddere rem.ſi eam adipiſcatur.
licet lius eſtimationem offerat.ſed in odium eius hoc fit.preterea
ibi redditur eſtimatio. vel remutuur conditio furtiua.

g ſUAmpius. alienum.i.non wonantis. accurſius.
hpb Sonamt. huic bo. fi. poſſeſſo. accurſius.
i Awmmo qui euicit. iure mero. ſᷣm mar. vel dic iure actionis.
ſeo excepti ſic.vt ſubijcu.accurſius floꝛentinus.
k Oppoſua.ei qu euicit.accurſius floꝛentinus.
Conteſtata.maxime.idem ſi poſt.vt notatur.j.e.emptoꝛ.ac.

m Excedant.ſumpꝛtus ſcilicet.accurſius florentinus.

n Compenſatione. hincinde pro rata poꝛtione. vt. C. x enicno.

ſi ſuper empti. ⁊ ſic nota hoc caſu bo.fi. poſſeſſo. fruct⸗ non lucrani

vt et ſupra.e.l.ꝙ ſi artiſicem.⁊..eo.l.emptoꝛ.accurſius.

o ſ Hlũ.edium. dyaletici dicũt dmum ex tribus oſtare.fundo.
pariete ⁊ tecto.nos ex duobo.ſ.ſolo ⁊ ſuꝑficie. vi h ⁊.j· c

ſupra.l. non ſo-

Ejloc
ugümmmunnmn

Anmrolinieng
Hafiſmiunnen n
eli.
SJtmiummtin
ni
blnwiifnn,
aldticnnn
Wprimnu
iluiſtinne,

Nſen

u r Mſclhee⸗
dungen
N
ſoli n
leſgie
Taul nllgi⸗

–

.
Ab.
nonen e⸗
chän
Wanle ukn
des
Noreo
. i
1De
bſens. M.
ne
mens
matea a
Fſic
lclno *

B.
Putg inc
edin ͤme
roen
reill chtt
NI iamen
pci Ai

ſmüns
Z
Nan mo.§. Migi
tri eernn
ſtraens, rudhn
n A geſin
t W Nihmen
intinm Kn Ni
uci eſe A !
nNd. Kuntne

Nr.
m lit igi,
muur, MRbi A

com.
nbeic conmmna
e nctcj Ai
. tamm iunt,
mic be Jn N⸗
im funt
nacim antaiſ⸗
Er cat m

nmnns Alii⸗

Nalſl.
nnun inus
ſummn
oN,
numtm llf
ninsſ nn as
et ,

ſl

vſuca. I. eum qui. accurſius floꝛentinus.

p Mec alioqiun. id eſt 2 non alio modo ſubiacet. sceurſuss.
q Ani.i.ſiẽ alio mõ ſubiacet mare nauibus.nam ſolum vt pars.

non na in aqua ⁊ nam vt vnu fadant ſimul inncta.
rAeũ eſt. ſuꝑeſt. vi coꝛiũ ex boue.⁊ nõ hic ar. vt.j.ad exhi.l.x

eo.S. ſi qs. ⁊ ĩe½

religi. ⁊ ſüp. fu.

wr le. ij. l. moꝛtno

diẽ coꝛiu moꝛtui

bouis nõ eſſe le⸗

gatarij. So. i
õ erat bos lega

nia. vñ legatariꝰ?

nõ erat dñs. vel
dic ꝙ erat dñs le

gãs. ̊ moꝛtuus

eſt bos añ diẽ le⸗

gati cedentez. qꝛ
cõdinonale erat.
vt.C. de ca. tol. S

ſin autem.
ſZJager. p

tieat. hꝰ

vbñ late patet. vt
j. ce vbo. ſig. l.
vVbu punere.
Ammiſſa ſit.

cũ eſt traduꝰ.vt.
j.de.ac.emp. qu

u Recte aget.

qꝛ omia iura ad

euũ trãſeũt adita
hereditate poſſeſ

ſiõe excepta. vt. J
de acqᷣ.poſ l. cũ
heredes. licet ſit
ar. ad id qð de
poſſeſſione dixt.

3. ex ꝗ. cau. ma.
l. cum miles. æt
ſic nõ ꝙ wmini⸗

um ſine poſſeſſio

ne tranſſerk. vt
dictũ eſt. JIdẽ eſt

ſummam excedant:eteniʒ admiſſa
cõpenſatiõc.ſupfluũ ſumptum me⸗
lioꝛe pꝛedio facto dñs reſtituere co
gitur. c Elſus.
ODlum partem eſſe ediuʒ exi
ſtimo: nec alioquĩ ſubiacere
vti mare nauibus. Meuʒ eſt quod

ex re mea ſupeſt. cuius vendicandi

ius habeo. c Aliſtra.
Jager ey emptiõis cauſa ad
aliquem pertineat:non recte
hac actiõe agi poterit: anteqꝙᷓ tradi
tus ſit ager.tunc que poſſeſſio am⸗
miſſa ſit. Sed heres e eo qõ he
reditati obuenerit:recte aget:etiaʒ
ſi poſſeſſionem eius adhuc non ba
buerit. p DOmpo.
J in rem actũ ſit: ⁊ ĩ heredẽ
popſſe ſſoꝛis iudiciũ datuʒ ſit:

culpa q; ⁊ volꝰ malus heredis ĩ hoc

iudiciũ venit. i Blianus.
Vm aũt fundi poſſeſſoꝛ ante
luitem cont᷑.wlo malo funduʒ
poſſidere veſijt:heredes eius in reʒ
quidem actioneʒ ſuſcipere cogendi

non ſunt:ſed ĩ factum actio aduer⸗

ſus eos reddi debebit:ꝑ quã reſti⸗
tuere cogãt᷑: q̃nto locupletes ex ea

in legatario.vi.j.quẽad.ſerin.ami.i.ſi partẽ.S.ſed ꝑ fundum.⁊
teſta.l.filiuffa.⁊.l.qui in domi. Idem in bo.poſ.vt.j.e bo.poſ.l.
j. Idem in ſideicõ. hereditate.vt.j ad trebel.l.facta. Rñ. Idem in
wnatiõe ⁊ venditõe facta eccleſie.vt.C.æ ſa.ian.ec.l.vt in diumũ.
Idem m pacio.l.cõmiſſoꝛe.vt C.œ pact.inter emp.⁊ veu.l.com/

miſſoꝛie.⁊ adiectiois in diem. vt.S. e.ſi quis hac.a de his dices.j.dᷣ

fundo w.ſi fundus.
x ſ Jin rem.ſit.contra 'functum.⁊ lis conteſtata ſit.
y QDuocqq;. i. nõ ſolũ ſi apud eũ res ſit cõſtituta.ſᷣm.aʒ. vel
dic.i.non ſolum defuncn.ſed etiam heredis ad quẽ poſſeſſio ꝑuenit.
dubitatio aũt hic erat. quia videbatur ſic heres conneniri ex heredi⸗
taria cauſa.a ideo non teneri ꝓpter wolum.⁊ culpam ſuam. ſed tam̃
tenetur ꝓpter ſuum. ⁊ defnncti ꝓpter lii. cont.cum vefuncto.nam ſic
intellige.quis cũ defuncto erat lis cont.vt.S.e.ſi in rem.ſed ⁊ ſi poſ
ſidet.⁊ lis cũ defuncto non fuiſſet conteſtata.tenet᷑ vt qnilibet poſſeſ⸗
ſoꝛ.non vt heres.vt.j.ad exhi.l.de eo.S.finali.
AUm autem. als ſi autem. ⁊ ałs cum autem incipit hec lex.
cccurſius floꝛentmus.
Mon ſunt.qmia nõ poſſident. neq; culpa vel wlo veſierũt poſſi⸗
dere.ſed ideo videbat᷑ cõuemiri poſſe.qꝛ parnbus defuncti fungunt᷑

heredes. vt. S. e eden. quedã. S. j. ſed nõ eſt ua hic. accurſius.

Ex ea re facti fuerũt.⁊ ſi modo non ſunt.vt argumentum.S.qð
me. cau.l.videamus. ſemel enim perſonali acnone teneri ceperant
in genere. ceteꝝ ſi ad ſpecieʒ certã. eius interitu liberarent᷑. Item eſt
argumentum ꝙ teneantur. S. e calum.l.in heredem. Jtem merito
scnone m factum tenentur.quia equnum eſt eſt eos teneri.nec appa⸗
rei qᷣ alia acti.magis.vt.C. de ſa.ſan.ec.l.ſancimꝰ.Item nõ tenent᷑
quaſi heredes. ſed quaſi quilibet alius qui locupletio: eſſet. ſicut he⸗
res tuioꝝs tutoꝛ non eſt. nec heres ſocij ſocius. tenet᷑ iñ de eo qð ad
cum peruenu.vt.j.de here.tu.l.j.⁊.j.pꝛo ſocio.l.heres ſocij. ⁊ ſic
babes ꝙ heres qui non poſſidet. tenetur inqntum locuplenoꝛ eſt de

wlo weſuncti quem ante litem cont. cõmiſit. de eo

damnangus eſt. vt. Z.l. ꝓxi. a.l.ſi in rem.

quẽ poſt omnimodo

b ſ ſundi poſ.ſ.ma.ſi.nec excipit.nam bo.ſi.exceptionem habet
inpenſis. vt inſti. re. di. S. ex diuerſo. tollere aũt non põt

aliqs bo,fi.vel male fi.vt in ſerummatis.vt.j. de

re facti fuernnt. p Bmpo.
J fundi poſſeſſoꝛ eum excolu
iſſʒ ſeuiſſetue.⁊ poſtea fundꝰ
euincatur: conſita tollere non põt.
Nter officl v Xpia.
aduocationis:⁊ rei ſue defen

ſionem. multum intereſt: nec pꝛo⸗

pterea quis. ſi poſtea co gnouerit

rez ad ſe ꝑtinere: ꝙ alij eã vendicãti

tũc ignoꝛans ſuã eſſe aſſiſtebat:⸗
miniũ ſuũ amſit. I Olia.
J poſſeſſoꝛ fundi ante iudici
um acceptum:duobus here⸗
dibus relictis vceſſerit: ⁊ ab alte
ro ex his qui totũ fundum poſſide
bat:totus petitus fuerat.quĩ inſo

liduʒ cõdemnari vebeat: dubitari

nõ opoꝛtet. i Bem.
Endicatio non vt gꝛegis:ita
7 peculij recepta eſtiſ res ſin

gulas is cui legatũ peculiũ ẽ petet.

Sa quo fundus a Afenꝰ.
petitꝰ erat.ab alio eiuſdẽ fun
di noĩe cõuentus eſt:querebatur ſi
alterutri eoꝛũ iuſſu iudicis fundũ
reſtituiſſet.⁊ poſtea ſcõm alterum
petitoꝛem res iudicaretur. quẽad
moduʒ nõ duplex damnũ traheret

acqui.re w.l.ſed ⁊

ſi.S. arboꝛ.⁊. J. e
vᷣſufru. ſed ⁊ ſi qͥd
ſed licet non poſſit
tollere bo.ſi. ł ma
le fi. ſumptꝰ. tñ de
fructibus deducet.
j.fa.her. fundus.
c i MUter offici
um. dic ca⸗
ſum. ꝙ inter eum
qui ſuo nomine. ⁊
eum qui vt aduoca
tus petijt rem mul
tum intereſt reo ab
ſoluto. cum altero
cau obijciat excep⸗
tio rei i.alto nõ.⁊
ſcoõm hoc die deſen

ſionem. i. petuõeʒ.
vt poſtea innuit. ſie

7.S. de eden. l. j. in
vncipio. Uel dic in
ter aduocatũ.⁊ cre
ditoꝛeʒ qui patitur
ebitoꝛem agere ve

pꝛopꝛietate rei obli

gate multuz inteſt.
cum pꝛimo non no
ceat ſententia abſo

lutioõis. in alio ſic.

vt.j.de re indi. ſe⸗

pe. S. j. idem in ſiłi
bus caſibus. q ibi
ſunt. ⁊ hoc ſi fui

ignoꝛãs aduocatꝰ

vbi hic dicit.Quid

autem ſi ſcinit? dic
ſecꝰ. vt. S. d in of.
te.l.ni.in pᷣn.que ẽ
cotra. Vel dic idẽ.
ſi mõ ſciuit ius ſu⸗
iʒ durare. vt. j. q.

mo. pig. vel hyp.ſol.l.ſicut.S.nõ videt᷑.in lege aũt cõtaria dic fauoꝛe
vltime voluntaus ſeruandum. Item quid ſi ex parte rei aſſiſtat? Rñ.
minus tunc ſibi nocet. cũ nihil aſſeueret. ſed neget rem actoꝛis. vnde
indiſtincte non nocet.ſed in actoꝛe diſtingui᷑ ſciens vel ignoꝛans.quia

alterius eſſe aſſeuerat.ſᷣm pᷣmam ſolunonem.
d Sominiu.i.effeciũ wminij.nam ꝑ ſentennã wmmmiũ non mutat᷑ᷣ.

vᷣt.j.de condi.inde.l.iuł.⁊.S.e.ti.ex diuerſo. . vbi. ſed exceptiõeʒ rei
iu.parit.nemo eniʒ errãs ac.vt ⁊.j.de acqui.re.dv.ſi ꝓcuratoꝛ.⁊.C.

e.l.re tua.⁊ de pꝛeſcrip.lon.tem.nec petentem.

e ſ J poſſeſſoꝛ. non opoꝛtet. vt ⁊.j. e vi ⁊ vi ar.l. ſi plures. ⁊.j.
cõmo. l. iij. S. pe. ⁊ eſt rõ.qꝛ ſicut ſi ad nullũ heredem poſſeſſio
pueniſſet.nullus teneret᷑.iia ⁊ nunc.quo ad eos ad quos non ꝑuenit.
ſecus autem poſt iudicium acceptum. vt.j. pꝛe.ſtipn.l.ij. in fi. ſᷣm

nos. vel dic vt ibi.

f vV Endicatio.ſingulas.qꝛ peculium cõtinet actiões ⁊ oqligatões
cuqm coꝛpoꝛibus. vt. j. e pecu. l. ꝗꝙᷓ tuberoms. S. fi. grex auteʒ
ſola coꝛpoꝛea.vt inſti.de legatis.S.gꝛege. Sed quid ſi fundus tm eſtĩ
peculio.an poteru vendicari? H. nõ.qꝛ aptuudmem ponus ⁊ naturꝗ
ꝙ alicuius emergẽtis caſus qualitatem eſſe ſpectandã.ſicut ⁊ in actõe.
l.aqui.dicit᷑.vt inſti.ad.l.aqui.S.his autem verbis.aʒo.Et ſi oppõi⸗
tur. fundus vendicatur. æ fundus eſt peculin. ergo peculiũ vendicat᷑
NH.ſallacia eſt ᷣm accidens. Idem ſi dicas.peculiũ eſt ſundus. ⁊ pecu⸗
lium non vendicatur.ergo neq; fundus. eadem eſt fallacia.accurſius.
g i Sa quo. reſtituiſſet.i.reſtum dãnatꝰ eẽt.nã ⁊.j.diẽ poſſeſſoꝛi
cauẽduũ.⁊ væclarat᷑ in reſpoſiõe h̊ intellectꝰ.ſi.n. pus reſtumſſʒ
poſtea offm̃ indicis ad cauntõeʒ locũ ñ hr̃et.vt.C. poſi.l.uij.⁊ a ſcdᷣo

h Judicaret᷑.i. eſſet incheanda.

abſolueret᷑.vt.qj.l.ꝓxi.

1 Trsheret. i. ſenti. et. Sʒ qlit᷑ põt alius agere de iure cũ alius iq ob
tinuit? H. põe ꝙ vnꝰ egit publiciana ⁊ obtinmt 2 poſtea verꝰ dñs reʒ
poterit petere. vel põe rẽ ſub ↄditõe legatã.iteri.n.eã iure heres pent.
ceide legatariꝰ unpleta ↄditme.⁊ quere hic.vt.S. peti.here.l.pe.

2
— 5

—
XNei NZV

2à Pnori. id eſt pꝛ0 pꝛioꝛe. 330.
b 2 ndueg n babes. j.wubere. als ſi habes tebere. dic eũ id eſt

cVBebere. als vebere. ⁊ als iubere.
d Caueret. quando non eſt ſuſpecta.

e Saniſſdaret.vbi ꝑſona ẽ ſuſpecia.vt S.qͥ ſatiſ.cogã.ſi fideiuſſoꝛ. S.

ſeruũ ꝓmiſit iundi⸗
cio ſiſni. quem tꝑe

poſſeſſoꝛem.

fi. ⁊ fac̃.S.de pe.he
felbee poſſet Reſpõdi. vti poꝛi inder adiudica⸗
ſoꝛez indẽnem. v. ret. eñ opoꝛtere ita fundũ pentoꝛi
.e. lip reſtitui iubere: vt poſſeſſoꝛi caue⸗
s eabalef, ret vel ſatiſdaret. ſi alter fundum
rei ven. ecuciſſet. eũ pᷣſtare. p Aulus.
egeberur. .t,/, S a quo ſeruus petebatur.
1 Euctus eſſet. 7 eiuſdem ſerui noĩe cum eo
re en vee furti agebat. querebatr ſi in vtroq;
ſut wba ſatiſdatos iudicio cõdẽnatus eſſet. qͥd ſe face
IBDatum eſſet. ſ. re opoꝛteret.ſi pꝛius ſeruus ab eo
noralren cadena⸗ euictus eſſet. Reſpon.nõ opoꝛtere
tur eni norali. qe lucdlicẽ cogere vt eũ traderet: niſi ei

ſatiſdatũ eſſet: qð ꝓ eo hoĩe iudici
um accepiſſet:⁊ ſi qͥd ob eam rẽ da

b Mauis. i. tabulaꝑ ommiũ in naui poſitax. vt cuus erat carin,

eius ſunt tabule omnes cauſa reficiendi expoſite. aʒ.⁊ dicitur carina
quaſi currina q; ꝑ aquam currit.ſ.inferioꝛ pars nams.

c ſ J nams.poſſeſſoꝛe.ſine n.vt teneatur de percipiendis.vt in

fine huus legis dicetur.

dem poſt annũ wmmus edificioꝝ

epꝛeſſit. Quero is qͥ impoſuerat
poſſet ne ea vendicare. Reſpondi.

poſſe. nã que alienis edificijs con⸗
nexa eſſent: ea quãdiu iuncta ma⸗
nerent.eoꝛũdẽ edificioꝝ eſſe.ſimł᷑

Vtius interrogatus.ſi quis
nauẽ ſuã aliena materia refe

d Etiã fruct.
etiam ꝑcipiendi.

vt ſtanm ꝓpbat.

e NVeres. puta
tiuus.

ſMõ cogitur.

l. ſi poſſeſſoꝛ he⸗
re.in pun.⁊ hoc

miſi ſit in moꝛa

atq; inde vmptsa eſſent: continuo redqdendi.
Vocd infans vł furioſus poſ Bra e daus
ſeſſoꝛ perdidit: vel coꝛrnpit: videt c ner ve
impunitum eſt. i Vlia. cture nauiũ que

pcipi pomerunt

cum ſint ſimiles

lit.cõt.poſſidebat. — 6 . Sõ
vt. z. ſi e nox. co.. ũ eſſe et: id recte pᷣſtari. Sed ſi pꝛi⸗
E nnn ĩe furto iudiciũ factũ eſſet:⁊ hoĩeʒ
elijt poſſidere. n. Noxe vediſſet. veide de ipſo homĩe
nſonalis eſt obuige ſcom petitoꝛẽ iudiciũ factuʒ eſſet.
tio. vt. J. de nox. ſi z E
lerns plurim J.n. n vebere ob eã rẽ iudicẽ qõ hoĩeʒ
hic tñ eſt in culpa. nũ traderet liteʒ extimare: quõm
Ens regt ae nihil eius culpa neq; wolo ↄtigiſſet
wlo. 2 7½˙ n cui t⸗ qminꝰ hoĩeʒ traderet. 1 . VUli. .
eeoe ali, Abitatoꝛ ĩ aliena edificia fe
hec. ſm s30. ſec rmt r⸗
revbra mmultis neſtras ⁊ hoſtia impoſuit:ea
noxaliter cõuenit᷑.

qꝛ tunc occupanus eſt conditio melioꝛ.⁊ ceteris actio denegat᷑.vt.j.de
nox. ſi quis a multis.
m Extimare.i.in lins eſtimatiõe cõdemnare.vᷣt ⁊.S.e.l. ſi in rem.
n Contigiſſet. bona rõ. vt ⁊a. S. e.l.ſi in rem. ſecus aut in cõuerſo.vt
S.diximꝰ.in caſu iſto tñ nibhilommus debet caueri poſſeſſoꝛi ab eo qui
noxali egit.q; ſaliẽ e facto poteru rei ven.cõuemri.vi.S.l.px.
o h Abitatoꝛ. vt fructuarius vel colonus.vel inquilinus. vel quili
bet bone fideipoſſeſſoꝛ. O
p Poſt annũ.ſoꝛte poſt finim tempus ſuũ habitandi. vel dic ꝙ ꝓpi
vſucapionem dicit. qmia videbat᷑ wminꝰ vſucepiſſe iure iſto. vt inſti.
de vſuca.in pᷣn.ſed non eſt na.quia non poſſidet feneſtras a ſimilia.q
wmos poſſidet.vt.j.d vſuca.eum qui.in pᷣn.
r Me. id eſt an. ggo.
Juncta.quo caſu ex conducto agit inquilmus.vt tollere poſſit ſine
leſione pnoꝝs ſtatus.de damno infecto ꝓmittens. vt.j.loca.a cõqu.ſ̃
aades. F.n mquilinus.
tAtq;. id eſt poſiG.
1Puſtinam cauſam.niſi pꝛecium a dno fuiſſet ſolutum. vt inſti. de
re.di.S.appellatione. S
x q Nlod mians. i. minoꝛ. vij. an. vt. C. x iure deli. ſi infanti. ſec⸗
mM ꝓximo pubertari. vt.. xe reg. un. l. pupiillum. aʒo. Et erit
rõ in vtroq;.qꝛ infantẽ tuet᷑ innocennia ↄſilij.furioſuʒ infelicitas fati.

vt. j. e ſic.l.infans.⁊.j.de admm. tu.l.fi.in ſi/a. j. ad.l. qui. ſed ⁊ ſi

Smmuriam.
y m ANtius. einſdem.ſ.reficientis.
3 In echficanda. ſ.ve nouo. vel ab untio.
Mon poſſe.ſ.vminum manere.i.ſieri.⁊ miellige qñ iam erãt aN⸗ᷣ
hũc vſum a wvmmo pparate.ſecus ſi ex ligno alterius fecit tabulas.⁊

poſtea nauem.vt ĩcõtrario.vt.j. acqui.re.w.ſed ſi de meis.in pn.

Et qð bi dicit meis.i.mea cupꝛeſſu factis.nõ tñ in veritate meis. ſed
ſuis. qꝛ bona fide.⁊ſuo noie fecerat. ⁊ nõ poterat res reduci ad poꝛem

materiam. Item eodem mo intellige inſti. de re. di. S. cu ex aliena.nam

⁊ ibi etiam aſſides fecit de alieno igno.⁊ ſic non tranſit nauis in wmi
mum ſpecificantis. vt hic.ſed hoc ideo.qꝛ redire ad pmã põt materiq

Item cum eadem diſtinctione intellige ſuꝑius reſponſum.licet quidaʒ

in hoc ſolo faciant vim reficere vel facere. .
a Juli. notat.pꝛimo caſu bene reſponſum eſſe.aʒ.⁊ rõnem reddit.

16. . vſuris in hoc xe⸗
ciſſet. an mhilominus eiuſdem na ve ant dꝛelli.
uis maneret. reſpõ.manere. Sʒ ſi l. vine m ingꝛ
ĩ edificãda ea idẽ feciſſet.nõ poſſe. crcohoꝛ nö p⸗
Ir I npetag toti9 17 uemunt. vt. J. *
iulia. notat. n ꝓpetas totiꝰ? nauis vbo. ſig. l ars
gine cam ſeqt· p Api. pecunia. Szr
I nauis a male fidei poſſeſſo Weo veerma nl⸗
re putatur. etiã fructus eſti nis in paraa vt
mandi ſunt: vtĩ taberna area q namgetur. vt. j.
locari ſolent. Qõ nõeſt ei contra⸗ muicl arbo⸗
riũ quod v pecuma væpoſita quã rte nõ ſi . pi⸗
attigi F (ulo poſſeſſons.
be reſn att git vſurgs pſt Erenon vyt hic niſi aduer
P. Y 1 ſo tempoꝛe eam

nauigatum mitteret. vt.S.e.qui petitono.equũ eſt.vt de vectura pci⸗

pienda teneat᷑. at pecunia non eſt ad hoc mmuenta vt feneremur. ioq;
periculo ſuo fenerari atq; conſtringi non debet. qð fieret ſi vſuras

caipiendas ab eo exigeremus. Sed qualiter poteſt eſſe male ſi. poſſei⸗
ſoꝛs nauis. quin ⁊ fur ſit.⁊ ſic indiſtincte ſuũ ſit periculum: Rñ.
erat male fi.poſ.fictione.vt qꝛ erat heres eius qͥ ſaebat alienã.hoc ?

commodatarij vel ſimius.a hic ignoꝛabat alienam.vel bo.ſi. fuit a⸗

pꝛincipio.ſed poſtea ma.fi.⁊ ideo de percipiendis tenet᷑. ſi factt wolo.
vt. S.e.l.ſi homo.
h Percipit᷑.i.licet in vtroq; ſint acceſſiones ciuiles. t̃ ideo ⁊ꝛc.
i Mon debet. licet nauiget.

k Neneret᷑ ⁊ ſi fenerauerit. nõ reſtituit vſt urã.cũ ſuo periculo fene
raret.vt ⁊.j.pꝛo ſocio ſi vnus.S.ſi vnus.⁊.j.ad tre.l.poſtulante.O

ſi. Et ſic nõ naturalem acceſſionem.in hoc a ciuili differre.ſic differt
⁊ in alio vt colliges.j.v vſur.l.in fideicõmiſ.circa pꝛinci.⁊.C. de
vſu.rei iu.l.finali. “”M

GBeneraliter. ſine ante lii. cont. ſiue poſt.̈ ſi modo de percipiendis
agatur. cæ his enim hec lex dicit. vnde non habet ti. poſſeſſoꝛ.als xe

his nõ tenet᷑.vt.C.e.ſi fundu. niſi in q̃tuoꝛ caſibꝰ. vt.S.e.l. fructꝰ.
m uctibus. pereipiendis. diximus.
n Potuerit. ſ. honeſte.non aliter. vt.S.e.l.fructus. Sʒ quid ſi poſ/
ſeſſoꝛ potuit.petitoꝛ non? N.nõ tenetur. vt ar.S.cæ pei.here.l.cum
heredugs.

o ſ IYculpa. nõ fraude. tũc enĩ ſecus. vt. . e. is q. Sed certe ims

videtr᷑ idẽ ac ſi culpa.vt.j. re indi.l.im vepoſiii.que eſtꝰ.

pꝛin. habuit wmini voluntatem. hic in ſtrictu ink.
p Amſit. lit. cõtra ſe cõteſtata. vt.S.e.l.ſi homo.⁊.l.ſis bo.ſi.
q Mulla alia. ꝙᷓ lii. eſtima.

So. ibi m contractu bo.fi. vbi exuberantioꝛ fides exigitur.quia s

r Eſtimationem.ſ.ſtatim. vt a.j. de le.j.cũ res.S.ſed ſi culpa.
ſAduuari. ſed qualiter adinuabitur contra wminum. 1 qo auxri

lium cõtra extraneũ habebit.cũ pꝛeſtita eſtinanone. nunqꝙᷓ habuit

poſſeſſionem poſtea. aluer eniʒ vel rei ven. vel publicianã habere nõ
poteſt. vt.S.e.hec ſi res.⁊.j.ti.j.traditionem. N. vᷣm.aʒ. vtilem 4
rem.nã ⁊ ins actoꝛis emiſſe videt᷑ dãdo lins eſtimatõeʒ.vt. S.e.l. e⸗

rei.vñ tanꝙ emptoꝛ habet vtilẽ in rẽ.vt ⁊.C.de here.ven.il.fi. Alij
vt ro.dicũi ꝙ hoc auyxiliũ ⁊ adiutoꝛi eſt actio ex ẽpto. ꝙᷓ mmtẽdabi⸗

iirimm Atuen

unt

ſümn

ſe
irnit

uun ſ
6Pnfucce
vieni rn
(inoſta geſid

lt

a
fferaut

cſalkſt Foe

uglin giſin

lungf

wwſt⸗

6lo 7.
nine füpo
wnd glegt
NGendo
nſ. kanß
cil. ficult

S
S-

=
2
—

=

r
=Sa
SS
S=

4

=
S
——

==
=
=☛S=

6

=
=.

S=-

==

— —
—

= =

ſaltten

4 äma

6

ſ

fſirten
e
innmmiifmnu
kirtoticg
tam ſeſſin

arendatn

oneconna

WMae

ittiſtgieſirn

An

nighinſtnn
nartndede
nſbn
aiſe

4 Uulnnten

4

irſki

nlocens
iamt —

nholt
eea
lnn
—– lit eſtimars
E eſumanonitis Elibet etiz oir n? cedat. . vtilẽ in
iin untn ern e ⸗ ag Taeen en een
ſuerat r huuae⸗ dabedir Eedee n. mind.l. min⸗⸗
1 . aliũ nam — I – 2⸗
vonch. darfn ptra m.nunc aũt oe vlgb⸗ nmner emnpior rone en Kdia, l M
Pc,. Ne eũ antea cr⸗ cogit᷑. nã etſi goꝛem rei iu⸗ penſano uis reclton olunon⸗ Gurae aũt nonas vocat q
u nn et ſic ern erer pſura nõ etſi maxĩ fentano dendnouas⸗ t ſic nõ ꝙ entis. no ergo oeat qua s peti
Aunt nan na contra dñ .tñ idðo v uenit: ſed gno 835. que re as hic debito oꝛtez ñ fu cõ
Munro Win dar̃ m eos a qm̃ ꝑiculũ ectura eſi lure p oꝛi datũ p̃diũ petunt᷑ vt ſo 2 dudũ neoel
1 in ſikib⸗ vt pſt I nauis iderari pf cꝙ88 medij P iũ habun ꝛ8. nõ tñ faci 1
R. luti it pſtare nõ poſſeſſe ipt edij tꝑis ſu uit. vſurarũ aitz vln am licer
QN. tio. bet. cũ oꝛ petitoꝛi ſcʒ ſimi upfluũ raru-⸗ G rann lier
N orces eos. j er dantis f⸗ et. cũ pecũi itoꝛi minus i recu s ſoluta faci
ll j. l. pe gnl, cũ eneret cnia peri le ceptis f ,B n fructibo — pauerit vt. J. qui aclat.
mrt n dic m uarto ũ x fructi Bnäli clo uerit. n anñ lit gno. ha po. in pi⸗
: Mn m mart ſtat nõ ctibo exti iter au Dutaxa 93 c08 . em p⸗ ſci .ſi pꝛloꝛ. S
Alu. wi erres erar phs ↄſtat nõ aĩ timandi tez factox t ↄpẽſari vſuris noui enan gms .
Ni n ſolni enñs fidei ĩaduerti debe is querit᷑. actoꝝe ſumptuũ i ouis tpus d ʒ0. et
ſiqus ammi n5 ir eſima⸗ r ei poſ. frui deber . l xemplo equũ ptuũ in pᷣdiũ runt ec cur⸗
i n aan potuerit itꝰſit. e. an mal aque nõi equũ eſt pᷣdiũ ipu vrcit mechu
wreſe unfni tradita. et po .1R uerit ſi ei . an petito e culiũ fili in dotẽ da .Ancil ct 5. Sed ire ſen
ꝙ nõ er one ſniam iuli i poſſider li 02 frui ũ filie ta eſt. ſed i. 1 Uus tm al ru
ED enarcpen d quoq; ꝓb cuiſſz. qua garo mancipiũ . peculio fi in pe et eſpon. i
Gi e arohar mo⸗ Icu 3 obat. 1 5 Sttn civiũ hĩdi lio filie ñ le polt eptr. ve
Si n ruon fuiſſet ulpa nõ fr 1Deé tñ pater wri ltariũ eẽ e uͤmis ic pti. de
o⸗ n e. s dñs. vt. ſeſſionẽ ami aude quis platiõe fi er ̃otis ac eẽ zuenit magts dul dieit. qꝛ
mn ͤ eius. ſed pꝛi bet exti Eamilerit. qm poſ⸗ re e filiã exh peculij ꝛtem⸗ Kerten evan
o eſt io veri dice ſi leſi 3. gudiẽdi pati e ita nibil ei uit. 7 ea rõ poalae ag anian nn
ſtt eſt. ss Teſi gudiẽdus erit ai 9 ubil ei teſtamẽ ea rõ Volge acg olkiefni
. t Naci onẽ ſua geret vt adue erſta in ut eo minus le eſta mẽto reli ne ed piment vrſ
ſiſ c dele gua lium 3 cedat. cum tñ erſariꝰ acti tuebitur voln gauit. filis fenn edikeente led
ren dne ber eua poſſicen laturus ſit do eiauxi Hn ide ntatis 4 Enſo S N ſenan
IT N m . Pt 12 re . — cõdi ndẽ
4 9 1quib rem re⸗ it poſſi gquilitis extim — C13 le is wvminiũ us. qo ⸗ tea dudum 7 po
Cf u tinet recdendo cile dente vebʒ adi atiõʒ pcepe egati k liben iniũ ſperat. ſi abi⸗ cõchi. facte i grarn
rnſan eno.l. riculo naz quã ex ſi e⸗ i velit po⸗ Tutoꝛe ſ * doli hane
ð unaris pe⸗ inaͤniſte epnhüiwmü mnerce 3 inone haden
Kürime ndnof Em in rem a idern: ſt au⸗ ſti. is pecũiam i. 6; fabꝛum ergi voleh
Clun eteſtnnti⸗ cet bm. pla . em agit: em. quẽ ꝑti inueni tꝑe m 1.n. qr illo
atcſemntii ßm. h. cũ gueée vſui nõ git: eoꝝ 3. theſauri tineat. R it.qu mei nõ 0
— m ulls n H nn dgkecef Prf H fuerut. Hp eſon ſenge e reo nec eoo pe
ziſehriti, eat cedi ac s certũ unt re⸗ vk ꝑ erroꝛẽ ſͤ pecũia foꝛtet ere porera. vr..
ouda enm iti et ſic vdem no Apto 3 üeſt. 1 e⸗ batn« erroꝛẽ ab oꝛte pd æ ca 3. vt.
n emnan Wptoꝛ pᷣdi . 1 Bé atñ ab eo ad quẽ Pdi. tol. F. ſin at.
anemlot iud⸗ eſt electio Watt e pdaium 5 6. lata.mibi que 101. J. lin at.
Brersiclhr geg i glit mit exceptõ qo a non dñ ſſe .nihilominꝰ? ei ptine⸗ cEos. ſ
ð le. vt ex cã ñ alit reſti ptöne doli Dio ſſe cur f. eius er ſie not fructus
elensc ii vt quia mal 3 ciäi eſtituere dño dli o . S Uerat eam u nota hic
voceror ſt ciam credite dno coget. poſita ret ifſtituer iuf v X pia ug voge kel
aut ſriiben⸗ beiwanchar e⸗ ditoꝛi eius ſe qᷓ ſi p⸗ hbẽ tendeẽs uſſus iudici ñ ſeſſoꝛ nõl
n ſicet oꝛi eius ſolutã. qui hẽat rẽ nñ po icin tur frncrns vr er
mAan 8 Jucdica contra fu . 19. 6 egt re! ,B E .. p2 R uctus. v
*. mn mndemnan A cuns auchk. v. . quipi abeo poſfeſſie militari offõi ſiqdẽ nat goel inn
idrinlan . kore enin n rmge vt. . de furt.l. ei qui abeo poſſelſio kEnfferst: — dina:d⸗. ermlarit
l Rö placet 12. . que ſolo v uib vſus. nõ vſufri .— f A t: ? fructu gu. l. nij. S 1.re⸗
e i nrn 4 cet. qꝛ in vſufru ſu dſu nõ vſafru. oſt Abinus. i. pi i ctuuz d z S. pe.
orer in ns u. earum ltm wnn red i. gpi Ancilla. cõ
e untm et ha. l. j. Di us. quibus et hoc m. h is. l. expſſe. et c. et. . de he er peculin. n⸗ dita. a pz
eliene y* in nbo vo nn 75 lcet vſulr go. i. eoꝑ que ufru⸗ ctiounem ope , tra. · le . c. ſ. ꝑ excepti inſti. l.qui U1t eq he
me⸗ 2 nba vſus nõ a. F. j. ructuarius nõ quus h bh n £DW tere intell ij. titia. S tionem. no i volebar
ur. narzͦtt e uctus. i. vtil nõ vſufru. et. S. ij. et. uij 8 nõ eſſe 3/ n ideo. ve igendum gaius nõ aũt t.
a Rptoꝛ. à nõ vñ ecunq; ill xe vſur. l. iij de vaſis ne fur. ſi ſeri ſeruoꝛum 8.1. nos ius. ptionem
m nſei de emnt dendi. vt. no. puta a a ſit. l. iij. F. ſi re i ſeruus. et. vel eriar herede non
ußt coll ſ. de le. ij a ereditoꝛe qui .n. er.1. s. Siel pone ex t. ſ. ad ſi am ſund a a qinbus eſt
nſren denp'G.j in ſi. =. exceptio woli oꝛe vendete coo. qn mal n⸗ i a Z in fi. n. S xali.l. ſi qu .etei Aoln. ..
delilomtlii alic lcen d. dñs. ern 5 aunt habuu malt vel in h vle a fu⸗ Tutoꝛe.i⸗ Sed ar. com 13 ſeruum poſt. §.
er ns et no dene ius ve factu. vt hi x lege K .is. ſ. ſaber inueni Ntra. j. d vel vt. J.
ton ei j. Uel die tere eret᷑ acti.in rẽ ndendi.et b hic. et. C. ſi habere do Fuerũt.ſ. hi r innenn S”ñä vſufruc. ſi f. 1⸗
1t iͤm ſl i xv. nõ nnj.cn oe pᷣdiũ lo. ꝙ a nõ e q̃ hic dici ong fide iet. ſoli fiũt mmn et ideo männt tmann 1r mmenn in hac utur⸗
mam m ler ue eſt zera. illa nr v ericnonemaß nch. dnh e g. iniſ acqur. chmicia in heiaun malent Mineger
mmm ⸗ celſthirg.1g. reus vtilitatem roreumer, haum gi⸗ 4ò1ßd 4 ſtone⸗ ther wmnmd entoꝛis ꝓ ſſent. nõ cred ra.
nl un, 4 eän ven. l. m rrr eener ge ael 1reſtituer mmo. l nunac;. midia wommmi
ng ij. mediũ g. ac. ater. 7. nerũt. et ſi dis aAt. non tñ e uſſus. ꝑ ſni .Iheſauru mmi
gunan inigli b edim eſi poſ i creditoꝛ. E. de fur. l. i t ſic loqui hunus I t. non tn dicit pꝑ ſniam puma rus. et inſtit.
16, et hace nnhinoi tio. ſicut em̃ i minus i Pabene ſem 34 reſtitut A wlo .——H „ ee
nã eos ꝛc. vi der. ds Iijs uira mamen vna pers vel o nſli x Kenr ef.
. —– 2 * . 1.6 2 ri .
Braaliuͤn ubei. vt⸗ . ſts So ulud ceſſare in ne
qꝛ ꝑ executores gnale ho ſr go⸗
tores rẽ an:Rat⸗

ͦ”ůðMä
” 5

C. de his qni latro. vel als occul.l.fi. Tel qð eſt verius h̊ de mann
nnlitari oicit. hoc ẽ de ipis executoꝛiba.qð pt᷑ fieri.nõ aũt de militib⸗
vt in. l.ↄa.niſi in ſubſidiũ. vt.. de his qͥ latro.in dicta.l.fi.q̃ etiã
caſu pt᷑ hic loqͥ vi dixi. AUł qð ibi dicit.hꝰ ſonat vt mor militis no hʒ
iuriſqitõʒz ini pnuatos. qo eſt vitas. Et eſt ſiłe vt pᷣciſe ſu pſtandũ.

vt. j. de Nendu.
if⸗ er. jene dutaxat. omniſq; cauſe noĩe ↄdem⸗
ves fi. erq in voſ. natio fit. Si vero ñ poteſt reſtitue
Kbe re. ſidem wlo fecit quomin? poſ
poſteſſoꝛ.S. pe ibi ſit. is qntũ aduerſarius in litẽ ſine

ei ſi quideʒ c.

vlla tayatiõe in infinitũ iurauerit
a Zjũtaxat. ñ al⸗

danandus eſt. Si vo nõ pt᷑ reſtitu

9 rei. nõ em̃ ex- „ 2. e 4
tinn rem pa. vr ere:nec olo fecerit qnnnus poſſi it.
die ꝙ ereiucht ſolũ nõ pluris ꝙᷓ q̃nti res eſt.i.qᷓnti ad
amͦ n ne lerſari intfint condemnandus eſt.
mãu millitari non Hec ſnia generał eſt: ⁊ ad omĩa ſi-⸗
rar lgerin ue intdicta ſiue actões in rẽ ſiue in
bi e bac dimtar pſona ſunt. ex quibo arbitratu iu⸗
ldle ali⸗ Dialm dicis quid reſtituit᷑ locum habet.
amo no Auk B
eliga?᷑ß manus im⸗ B „ „£C .
liraris. S qui vlo fecit minus poſ
b er bar ſiderʒ.hoc quoq; noĩe punit᷑
rea. Ac. ꝙ actoꝛ cauere ei nõ vebet. actiões
eEondẽnatõ.i. gj eius rei noĩe hẽat ſe ei pᷣſtituꝑ.
execuno ↄdẽnano Om
ms ſce ve fructib⸗ . PD Pm.
et cz. vel dec fructu Ec q̃ſi publicianã qͥdẽ acti⸗
zn gallien. onẽ ei dandam placuit: ne in
one. a. l. facta. fi m ptãte cuiuſq; ſit. p rapinã ab ĩuito
a idice.S.de wlo. dño rẽ iniuſto pᷣcio ↄpare.

arbitrio. S. j. et. j.

e m litẽ iur. l. vi⸗ S p Buk.
geamus S pee. Vog ſi poſſeſſoꝛ qdeʒ wolo fe
ee S cit. actoꝛ vo iurare ñ vult:
e Mec wloel qnti res ſit aduerſariũ condẽnari
pa. vt. S. eo. l. a ä. nmiahi gerédꝰẽ. nr.
nn.7. 5.5 pe-be. malit. mos ei gerẽd?èẽ. v Api.
