nõ. ſ. allqñ: ꝛ ſie

ex tacita voluta

te habet peculiũ
ſeruꝰ exquo ſcit
dñs qõ dic. vt.
I. peculium.

c Admiſtrari-

oms. cũ res ſint
apud ſeꝛuũ:vt hʒ
7.8. de mino. l.
etenĩ. ⁊ tales ſũut

res qs veriſile ẽ

dñm velle habẽ.

vt. ſ. e. l. nõ ſo⸗
lus: ſecus ſi nõ

ſunt apud eũ: vt
3.e.l.pecu.ĩ pᷣjn.
d Bpsolii. hoc
ideo. qꝛ cõtinet

alien atões rex.

Itẽ ſoli ei põt
a debitoꝛe pecu⸗

liari. ⁊ ipᷣe aliiſs

ſoluere: vt. j. xe
ſok.l. ꝙ ſeruꝰ. ⁊
delegare. vt. J. e.
l. libera. in fi.
e Scrre. qñ wo
minus concecdit
peculuum.B
Ex neceſſita

te. h eſſe eius vo

luntatis: vt ſint
apud ſerun i pe⸗
culio. etiaʒ que

ignoꝛãte eo que

runt᷑: vt. j. e. l.
nõ ſolũ. in pn.⁊
l. peculiũ ex eo.
g Pupillum.
Ppne quo ad ei
q liber eſt. Jm⸗
Apue ad ſeruũ
ipuberẽ: l. ſ. e
V. ſig. l. pupill?.
Jmmo pe q ad

vtrũq;·. c.
h. In peculio
oẽs eẽ.i. oĩs ge
ner res.ſi iñ in

bonis alicun eẽ

poſſumt. Secus g̊ in ſacris rebo religioſis ⁊ ſanctj. libero homie.
que ſunt in boms nullius: vt inſti. œ re.di. S. null?. ac.

i Hereditas. ergo ſeruo relictaa.

k In wmim ranonem impendi. ſ. ſe eruus. vel ip̃e wdominus acce

pit: vt.j.xe in rem ver.l.filius.in fi. Sed contra videtur: quis

peculio ſeruo legato non videtur hoc dvebitum a wmino relictum
qð ſeruus in rationes wommi impendit: vt.j. x pecn. le.l. ſi pecu

lũ.S. ſicut.⁊ inſti. de le.S.peculiũ.que ſunt cõtra. Sed dic ibi

ſpeciale. q; ⁊ totũ aliud peculiũ ſeruus lucratur. vnge hoc dns

ned.
l

Ahlan;

e
Riut lien
mrlu pe inn
ur nifpin .
Muat Az anll.

l hht.
tch yton

en, ſolut

imn ſͤcke.

„

kikei
oninen dna

tgelliſ
riie anipec
Nten
ntſi whn
Ferſnd. cod ren
ni ſld i⸗
1 en
in eſſeinp
nliti. ſerlbtt.
en in⸗ ſri⸗
rſne Moin
Ueh ni. ono
iene hed

lolifi
“ idbisa⸗
h 1l1 ahorc
erers. Nibec
zalt
cl. 0 vofn

ljeſel nadi
7,9,, po⸗ 2 5.
1erin n aſ⸗
uun mmuen
ſgalnni⸗ i
en. rchi5
WDHD gomiert
uiſn ni⸗
rſifid uttli
iwii Aain
log e d,
lgm tci

Hine in geeg
argent en

4
.

asde Mhee

Me ſere
icdg wyary
iitad gen
inſeſin lan
Pnne . *
Mirg dench
ſtif kechis
Sadte
indiel
ſbihe
kiſenva
lm lelgg
ſeſan

Drigie;
un RN
IE
tnmmn de
ſiliandeſger elp
din zb en
ltmlkelin
umrken

uzbe⸗
rlſ.
Dunt
ſ .
llece

—

Anſtk

1Wuge

euengzn
uulmna

r eln
aeus

2
2
ſtare. neſolnere

ſ
a:
ER3
“ nlaſe fingi
1 8 nrer in t.7. man. ſi
n außs eile⸗ aei Lolnu Lan nõ re. F. i
1tai ni als H u. nul, Sern mpo. vel ibi
dis 3 debiti et⸗ 7 foꝛte ꝛc mi noiun
6 n Anie, dati cregit. & t. geſtmmegii 54 S
Wap⸗ — . 1 9 lonẽ Emptiõ meanu in di in
Ngd N rterti bud nol ne. T ptiõe.quã . a. C. nt lu rnt
uns 1 p Coõtr᷑ Uu. 64 Uit LCotr. uã feẽ ſ §. liar. ? . ß nõ
— Pete eg ruereſinegr⸗ ²ats e lte unbe⸗
DKZ i ſi geent zd ſida init p auh W — Khaeuſſo igars cũ oñ B
r il un ar. 3 oia. .S It mnũ̃ v u⸗ ipe ſecũ ero eſſe i⸗ cũ fi t. J. de ſ0 ſuc
ad kerz⸗ = nomagn peculio ilerto Zpia biw Ea eger ege inſſo. Alllen ſo rellirar
Hl. 1 5 ee . 6 ſi Ve Dns * 2 *9 it: . Ne lat᷑ l. er
den e vefe 2ĩ auf ſeruꝰ ſi ſbri cnõ ede mẽt. F ſi ſic x rr p es
ljlbe tur hñte n. ci. * erit ĩ deri ripu 5 oputabi to D ↄueniat᷑ duc eculi0 a
tn her icnen be⸗ ipeculicl vided ł gato mini i ma Fancer goͤ ſ nnali.
. . ur ſ E E 0 xij.ſcril idebũ u: vel ib mme Ij. Di abu . numit llo mo masdͤle ſz rect
inalen dern d et ſi re ribit. nã hai. ip ſer dig. ſeribi erit: a. iſſo velle⸗ rſir⸗ gaianum
ſelie e enlm itnit ſe m na e i. 7 ipu uꝰ ſibe bit: „71 vel ratn vi. r ium
iioin ſ, mputodu. puit: edẽ ianerinderuns nederar whe n
4 na? K. do r pe⸗ ſcribi utãdũ. potui nt: vel cõ x wducer eodẽl minꝰ itiõe a Lans nn no
. F⸗ * j . 14 E . C . n 3 213. .
1 munn 2 uheul . dn reb Rr i grruni itenſion e uan rin 74 e nroms
unſaihn i Jo Sna ii ñs ⁊ cũ oputã autẽ .ij. rñſo. ſe aner. tie ſi fact? 1o Latau⸗⸗ H
ähud 1 do. ede. uũ bui cũ ſer utãdũ educt o. rui: t: qõ ſi ue. eſt: ad dn en qꝛ
mröe n horalt. e. ſi uic di eruo u eſt: ucto qõ ue i vel f. lni ſi eiqᷣ Juli ah Zatcne gait
mmcchtfn ſ xebitoꝛe 7 ſi q qa bi iffinitio ſuo e t: qꝛ pu go uemiri ilij intr. 4 poſt ia. etiã tur: vt H iem nert⸗
. x A otra his tioi giſſe eniſſe culd pe tra annũ m 9. adm . T. S qꝛi⸗
Miüi ne extr lb eo. l. qm̃ cœbeat᷑ ſeruiꝰ credit e ldubi culi nnũ oꝛtem pꝛe o. . .quẽ⸗
r g aneo .ab ho 9 eat qᷣ ſi 19 adi itur: S o io her pot . ez. S. Snnr.l j
— Deculũ gi occh dñ unti giecit: etſi ue añ aneamas tuit cõ Srol e n
e — rarrerue iadporeſtue Sur air cron⸗ res denero⸗ rzrgit
a erd Pia ſoß een nemo nnbi⸗ Pi Sede nonärel aar n Fa
wüin, Kalu cn acl Aeria wauce 7 unn eiſie meligh un 5 Arncelei ⸗
Octis R trib S cia ad li: vel qᷓ ſunt ĩ ucet qõᷣ c ob fu tſi ex æeli iqſ: xed e⸗ ſuc itatẽ. 8 1a
. ir nn § u. l. .6. mini patri Itutela qo er. urtu q⸗ licto du cr. edic a z d
Enliuch in herulare e, qm erſi iſtra is: vk ela: ti De qõ feci ori deheat 1 erdl. 1. 1.5.
nd e “ rre dñ enent. iũ greãt: vo tꝗ eſt ſe trũ ip un⸗ a ĩ ho vleio caiu
rirtt karbiinte d tur nn 7 znentzn e en drrar uus ranni au 5 pa fur 1 irrlas-
ün nc in eri. nonne: B wne n erliſeme ſn lr Entet et. i. cñ tũ ſi on ab 0 tähr erl erd
Pettndi zndrabud vel ꝛvt tut e eũ ſecũ ur noõ le⸗ timati a veri urti pe len? ſer §. nẽ dere j. .
Atuinan * ez velte u5 teir vtili tele v cu egi dica ſeru⸗ tio ſola ioꝛ eſt penis: er. 0 lic t. I. e.
ninani re garre. te actiõ el nego iſſe que leru ſe rvt ip : ſeccd opolt onmur
noie Npiini un In pkat io elt qo dñ ideohn z pt eleaz : vel p̃ eñm it nõ iibe Pr. 1. ac to;
diß wi nzß con e eiꝰ nõ eſt dño v o h̊ mi t elegg ſe el pci n ma . 6 bei ipe r ui ſixe
n „ Alked ban neeg anatarg leruie netural er n küleorae .ſ. rri ni d
ln. 1 cũ aür ci 65§ ip̃ ex cet hꝛe qo coceder gm curaue ig ſe vul in ſuũ m etia 1 llinuh
D qñ .7.. po exe eteris ſibi re ſer eũ dñ rit ſi ilneratũ u co. 3 r alnqjitul iht
4 1 2 7.7. ali⸗ o exegiſſe is cauſi ber r⸗= eu d it ſumptũ atũ ſe ꝛp; ſe⸗ 4 liq it reliqs.
rnnti i⸗mus⸗ “ gerten n ma einn ek. ſa⸗ eaereg ern momie . ⸗ Ke
twumn: 1 Eaerezr lari exe cur no e negoct ſanet — ie ebit 1e la da
Zu e Pieitn mlenn n qo tiã in ſpe ia k tu⸗ gucr depe. potiꝰ ſi egru en Aiu. ver.
r ga iof s rg uber k⸗ au gitabi⸗ o eid⸗ ge lerreter
tatücſe, » is wlole. Seq ere q̃ſi ſibi erit t9. Itẽ ſi E: aut p oñs ſ tẽé Kiß r ſhijci
e⸗ Tene. e. — 70 e & reũ . mini Ntẽ ſiqᷣd ut pᷣſti ns ſerun .bhõ libᷣ c em.
Gur ui 1dio ſi wi⸗ nrghoelham peculi ü ſol ini. na e⸗ letſlltent erui ben 8J.a.. 5
d Di wlo ien ſibi no ei oꝛ ſe lio con ue⸗ dig. ſcrib edu erccude liu s Bern urd 2J.5
— ir nd dle fete ibi veb us wedu ruiq —NR 1o ſcribit. ucẽdũ itũ ẽ iuſſu an i .§. 7.
. 6 . I. e.. 8: vt H tẽ ſe et: ſi cõ ucit es ertt to ſiñ i it. Sʒ ũ iuli uſſu ww ero bar u⸗
iin Walt af: ſiue li e. Szet J e i d eie. 5.
P 4 cuabac Hcte⸗ to ſit ſe ueno. ne libe e. Sʒ etſt lioqn ſecũ qo a veꝑ pn Sien an er
tbi i / 3 e 5 ruꝰ d rt cẽd ſi oß cũ cceptũ ᷓ eſt l.
ettns H Seſunn nalane illu naz ii erſi cell⸗ ulia eno n w hen ſpe 6 15 enz 1e r uus
ntda. E tuli ir ecta zns reber §. ſed 1 puene . . aüti xij. di uſſeri opeſa 9 276 2.l. hic
a vmi neg: vani dnde n etur. ſi mercẽ erit dDño a vtre 1. dig. ſcri t d f fur 1. bic vt
ni „ gel ſi g.d‚neg. ce.na no abſi ꝙ& ribit 2 k2 rn. 1. rei
Wapnn U onpr. rratoals no naf n eſſt al gl⸗ qᷣcqꝙᷓ Peanegt ar
“ Solu o. in fi nõ eſt garur. tẽ. 7. l gocia gärdat oꝛs. ei nõ aũ =ðJUM e refi gre c.? 4 1t. §. P i ve
£ ere accu 3 Rforktie, e qui ſi eba geſ. cu⸗ ipit. i t lʒ de in uſu re 1 pani.
Kum qs aateeren fferẽtie. erg me. 1 . vt. 5 x Szn auik dd nãli uruz ſe ſi emt ipe ß xi.
8, ſ. peculi eꝓ pupt ergo ſit idẽ 3 0. ddeg y ſis ſe js i i vel ci doñn it n.i.
tuliaris tenennn. t idẽ ius:vt.j knke „
z. aeehr. L vt. J. & are. iſe bi .we remilt edi it ſibi ifli⸗
eectur ver. Sln i ar. rlev. ee Af. huce d ylen⸗
rate nö dgi ro F. aneritr eutil. en aüt pecu⸗
b 198 .5 arti .l. ro lati cur t. S. e
Z kete mgde ngit. Al. nan s Brerer vfa.
Ab troq;. i ſno. v ſie ẽ pma 8 adu .ßß ſcin 9. als ſi
ſit. re i. ſiue t. 7. e obligarꝰ rcel. ſʒ erſa. in 1. ſic. f.
ii inoe JJ *
l. ſig T. puta git ſi
ea. l aio ne ꝓmi
P ea. ſz abſit ĩ non; iſu
me: vt. . ð
.

,Sneg.
ge.

Eanest. ſ. creditoꝛ: vt hic.⁊. ſ. de dam. infec. l.ex facto. S. fi. ⁊. z.
pe. he.l.cũ idẽ.⁊ œ rei vẽ.is a jz. a. l. a q. 1.S. de tribu. l. ꝓcu. ĩ fi.
b. Zeduci. ⁊ ꝓpter hoc meliꝰ: vi medij 7.
c Alſuras.ałs eſt ini vſuras. ſed py. la eſt ini vſurariũ.q.d.cõ⸗
modũ medij tꝑis: vt.j.ſoł.ma.ſi oſtante. S. quonens. 7. S. de pig.

act᷑.l.nõ em̃.ac.
dD Be ſequẽti. cur
ergo h ſecꝰ ꝙᷓ in ſu
pioꝛi caſu. HN. hic
purũ ibi cõditiõa/
le vel m diẽ debuũ
erat. vł dic vtrobi
q; purũ:h̊ ibi erat
habiturꝰ moꝛã in⸗

buit. vt arg. 3. ve
mino. l. mioꝛ. xxv.

an.
e Cui pᷣſtitiſſet.
ſcʒ de ſuo nõ de pe /
culio:vt.S.e.l.itẽ
f I JSo. ad⸗
hyuc ↄditio
uota in hac actiõe
occupãtis eſſe me
lioꝛẽ cõditionẽ: vt
S.æ tribu.l.nõ eĩ
2. j. e. ſumma. S. H
ſi alij. ſic ⁊ ĩ pluri⸗
bus agẽtib ex cau
ſa noxali:vt. S.de
noxa. ſiqͥs a multꝭ
ſic ⁊ in pluribo agẽ
ubo de i rez ver. vt
j. de ĩ rem ver.l. ſj
dicendũu. ſic ⁊ ĩ płi

bus agẽtibo ex ea⸗

deʒ cauſa: vt. j. e
re iudi.l. ini eos.
ſic ⁊ ĩ pluribo quo⸗/
rũ quidã ð pecuł.
glij de in rẽ ver. a⸗
gut: vt. . de in reʒ
Ver. l. j. S. certe.
Pꝛioꝛ. imo qñ
q; qᷣ poꝛ eſt li. ote.
vt. S. de indi. l. qͥ
poꝛ. et.S. de ꝓcu.
pribo. 7. J. le. j.
ſi prłibj. in fi. 7. ]⸗
L v. obli. ſi tuiꝰ.

b ſ noxali.

obitulerit.

oꝛdinario ᷣuo delinquẽte.
i Deducendu. oĩno: ſed in vicario cum d
le.l.ſtichus.habet.accur.floꝛeñ.

Kk Deduci. qma eatenus fit cõchtio wmini ceterioꝛ: vt. j. de vr et

qd pᷣſtiterit dũs hoc nomĩe ↄuẽtus

qᷓ; ab inuio vduci: vt medij tꝑis ĩ⸗
ter vſuras magis creditoꝛ ↄſequat᷑

SDed etſi e peculio cõuẽtus dñs:
7odenatus eſt ⁊ vebebit ve ſequẽti
actiõe xe peculio veduci: ſed ſi aliꝰ
c peculio egit ⁊ vicit opoꝛtet vedu
ci. cepit em̃ oñs vel pater iudicati
teneri. nã ⁊ ſiquidẽ ſerui nomĩe no
ↄdẽnatus pᷣſtitiſſet: creditoꝛi etiaʒ
hoc veducet᷑. Auk.

Byo adbuc ĩ ſuſpẽſo eſt pbus

iudiciũ ce peculio: ⁊ ex poſte
rioꝛe iuchcio res iudicarer nullo
mõ dʒ poꝛis iudicij ratio haberiĩ
poſterioꝛe ↄdẽnatõe:qꝛ ĩ hac actide
⁊æ peculio occupãtis melioꝛ eſt cõ⸗

ditio. occupare aũt videt᷑ nõqͥ poꝛ
litẽ cõteſtatꝰ eſt. ſed qͥ poꝛ ad ſentẽ

tiã indicis ꝑuenit.
J nox ali iudicio cõuentꝰ wo⸗
minꝰ litis extimationẽ obtu
lerit de peculio veducẽdũ eſt.qo ſi
noxe vederit:nibil ẽ veducẽdũ.Sʒ
etſi qd dñs ſolutuꝝ ſe ſerui nomie
rpꝛomiſit veduci opoꝛtebit quẽad

modũ ſi qͥd dño ſeruꝰ ꝓ debunoꝛe ex
pꝛomiſerit. IJdẽ eſt etſi ꝓ libertate

qd dño expꝛomiſit qi æbitoꝛ odni

—

ſit effectus. Sed ita emũ ſi manu

miſſo eo agat᷑: ſ ſi a ebitoꝛe dñico

ſeruꝰ exegerit: an vño vebitoꝛẽ ſe
fecerit. querit. ⁊ iulia.li.xij. digel.

Vvi ar. l. j. S. qõ igitut adijcitur. accur.

.S. penulti.

m Agatur. qo fieri poteſt vſq; ad annũ:vt.j.ti.j.l.j.alłs em̃ nõ ce

pit debere ſeruꝰ: niſi cõdito manumiſſiõis extiterit.

n Pꝛo debuoꝛe dominico. faciẽdo ſer

.

tenet᷑ ex fideiuſſiõe ſeruꝰ: vt. S. e. ʒ. S. iuk.

0 Maturalia. q. D. n
poſſunt inter domn
in ſi. Secus in pᷣdo

hunc. S. S. ve nego. geſt.

.S. jecontra.

p Vel ſernũ. womi
Obligatione. qua tener᷑ condi.

nũ et

no faciẽte deducnonẽ. azo.
inde.⁊ dic tenere ſoluẽti wmino

debitũ: ſed ſeruo mdebitum.

r. Eo. ſubaudi qui tenetur eo æc.
Indebitũ. 1. ſibi ſeruo ⁊ filio. de

tes ſunt indebitum a eſt plana.

t Eſt aũt debere. quis bona fides ⁊c. vt.j.de reg. u.l.bona fides

⁊ ſic. I.accipit.j.e.ii ſemel. 2. J. de cõpen. l. labeo.

iſtinctiõe: vt. . e peculio

I Spoꝛiebit. ſed nõdum opoꝛtet niſi ſoluat᷑: vt. S.e.lſed ſi damnũ.

negociũ peculiare. ałs non

turalia deducimꝰ:qꝛ ciuilia ibi conſiſtere nõ
ſeruum: vt hic.⁊.j.e.nec ſeruꝰ.⁊.l.nõ ſolũ
ne hereditatis poſſeſſoꝛe:qui naturalia nõ veduẽ
vt. S. de pet. here. l. ſi qd poſ S. ſed etſi ſpi. que eſt contra.a facit ad
ſi pupilli.S.item queritur. 7. S. e. ſed ſi dã.

bitum autem wmino: vel due par

„ Eum. ar. S. v edẽ. ſiqs ex. F. fi. . l. ſe. accur.
x Beniq;. deduxiſſet. ſed nõ abſtuliſſet. accur.

Deceſſerit. tribo modis lege.pmo cũ nõ veceſſerit. ⁊ hec plans
eſt H? ſecũdo. ſine non. ⁊ wminu appellabis oꝛdinarium. ⁊ ſimv
liter eſt: N. tercio ſim lit᷑ ſine nõ.q.d. non veſinit eſſe debitoꝛ hac

nõ alit᷑ wminũ educturũ ait ꝙᷓ ſi
ratũ habuiſſet qð exactũ eſt.eadeʒ

4ĩ filiofa.dicẽda ſunt.⁊ puto verã

iuliami ſentẽtiã. naturalia em̃ debi⸗
ta ſpectamꝰ ĩ peculij deductõe.eſt
aũt natura equũ liberare filiũ vel
ſeruũ obligatiõe eo qõ videt inde⸗
bitũ exegiſſe. Eſt aũt ãſtiõis an
id qð dñs ſemel veduxit cũ ↄueni⸗
retur rurſus ſi cõueniat᷑ ve peculio
eximere vebeat. an vo veluti ſolu⸗

tũ ei videat᷑ ſemel facta deductiõöe

Meraniꝰ ⁊ Herus putãt.idẽ Yu
lianꝰ li.xj.ſcribit.ſiquidẽ abſtulłit
hoc væx peculio nõ debere deduci.ſi
vo eandẽ poſitiõʒ peculij reliqt de⸗
bere eũ educere. Beniq; ſcribit
Si ſeruꝰ vicariũ.v.valentẽ in pe⸗
culiũ habuerit: ⁊ dno.v. ceberet ꝓ
quibo vicariũ dñs deduxiſſet:⁊ po
ſtea vicario moꝛtuo aliũ eiuſdẽ pᷣ⸗
cij ſeruũ dñs ↄpauerit nõ veſinere
dni eẽ debitoꝛẽ: q̃ſi vicariꝰ ille dño
cceſſerit:niſi foꝛte cũ eũ ſeruo ade⸗
nuſſet ⁊ ſibi ſoluiſſet:tũc deceſſerit
idẽ recte ait. ſi cuʒ vicariꝰ valeret
x. dñs auẽtus de peculio.v. ꝙ ſᷣuo

pᷣſtitiſſet. qm. v. ipi debeant᷑ mox

vicariꝰ deceſſiſſet aduerſus alium
agẽtẽ ð peculio.v. dñm deductuꝝ

qꝛ ĩ eo qo iã ꝓ eo ſoluit debitoꝛẽ ſi⸗

bi ſeruũ fecerit: ꝗᷓ ſentẽtia vera eſt
miſi ſeruo ademerit vicariũ vt ſibi

ru. Jo. Et nota ex pᷣdictis:a hic ꝙ wominus poteſt eligere quid de⸗

rõne allegata ꝙ
vicarius dño de

ceſſerit.⁊ Pm hꝰ

eſt allegatõ ⁊ nõ

. in bis vbis

q̃ſi vica.a⁊c.vide

bat᷑ em hic ſeꝛu⸗

dñno perirꝛ: qꝛ i⸗

teritu ſpeciei ſer

nus debitoꝛ ſit
liberatꝰ: vt. j. ð
ver. obli. ſi ex le

gati. ſed certe B

genꝰ debet. licet
aſſignatio facta

ſuit ſpeciei. 1 d/

mind oſenſiſſet.
vel h̊ interceſſit
culpa. vel moꝛa
ſerui añ moꝛtẽ.
vt in d vt des:
cau.da.l.fi.
3 Itẽ de pecu⸗
lio.ſ.oꝛdinarij.

a Perſtitiſſet.

b OQuinz. q.
d. pſtint p ſerno
oꝛdinario qᷣnq;.
qꝛ ⁊ ſibi dvomino
alia qnq; debebã

tur 2 qre ideo?-ꝛ

certe qꝛ in. x. vo
lebat ſibi oꝛdia
riũ obligare:vt
ſic vicariũ.x.va
lentẽ. ſibi ꝓ debi
to deducẽ poſſit

ſed nõ abſtuliſſz

d De peculio.
ſcilicet oꝛdinarij
e Agemit. tuͦe
enim wmmno pe

trapat. licet heres de ommb vebeat pro rats vææducere ſibi vebiium

legato peculio.vt.j.de pecuł.le.l.ſi peculium legetur.ij. reſpon.

que eſt contra.

BMuog aut diximꝰ. vt. S. e. ſed ſi dam. S.j.
g Aliũde. ꝙᷓms acnõe. nõ tamẽe c peculio. nam de peculio actio

ductionẽ no impedit. vt.. ꝓxi. S. idẽ ſcribit. qᷓ eſt ora.

h Cum peculio. nominaum pꝛeciũ peculij accipiẽdo: vt. j. ſi ex

duo bus. in fi.⁊.l.ſe.

5nuemak. de peculio. inra annuma tempoꝛe alienatioms.

j. eo.⁊ ancillarum.S. ij.

Kk Mũc cõdit᷑. indebiti. vt. S. de cõdi. inde. ſiqs eum. S. fi. in ſi.
¶NMon eſt. inſpecto euẽtu. ſed inſpecto ſtatu pnti ẽ in peculio: vt

5. e.l.peculiũ.S.ſi ere.que eſt contra.

m Poſſit. iũc em̃ imputatur wmino: vt non educat rem ↄtra
creditoꝛem. non als: vt bic. 1. S. e neg. geſ .l. diuoꝛtio. S. lum, et

.S. ſed nec rechbitoꝛtie.
n Siſtraxerat. 1. detraxerat.

o Zicendũ. tunc deducam q nihi vebuit anteqᷓ venderez no
qð poſt. nam nec ↄuemoꝛ ve hoc q poſt cepit Tebere alijs: vt. . . l
xepoſni. S. ſeruo. m Jo. Sed qd deducet cum mhil habegt. penes
ſe: K. imo habet modo actiões cõchtionsles puriſicatas ꝑ ſeruuʒ
queſitas ſibi venditon: vt. . xe v. obli. ſi ſilius.

p IdE bet᷑. videt᷑ ꝙ nõ.quomiã ⁊c. vt di

*

ximusi gori.5. 30.

ſgni

ifilnum

ſal
(rln ſt
niwl ni it
ume liͤ
chone
unn iiff
ünn

ciNncl⸗ iun
nen⸗
tuͤh 4
Mde⸗
4
lnu nbit
jtelſ. glo ven
lun mnon
g.
nft ider
niiu gebin
loquod
9 venc
dum.
Eua xretrt
ſt ccten
ſin iin Ntonbi
Cplamh
i Cendhl 0.
ſeelt
gutthi ccs c
ißſr
g cere guo⸗
Nitni
iun Veſſioft
liin pecnlio.
unn Alohkl
ſae r dee
ſtin nendn
ri (pens
ſtntdti
in gugt et
Ptehtnnu Fant
tein 8 c.
rſtni enni
wifcd Rale.
e Mäͤm
lini m wüchinn
und liden

lieldi
aum ſchaͤr,

mnoneln
nunag
aahkgenäſen ennz
naeeuaen
lumninn
llſcheſogonne
n ſain Eſ.
Elſelckein

Gerini
Dangtnbt d
wemn
addeng n
Nlpäin. r s
Nüe,
imeien
rcüdſawe⸗ ne
õ
Nrmid ,. ofn dit
Greris alun
dimdecoctie
rdebiteb z
õ
memünii

4
iimim
. 4 . .
une umt⸗
gn Aſtnit⸗
mimi nie

1

. nipmngtun

. . 4

Doſſe. ſ. educere. ſed ſi alienauent agè nõ poreſt ↄtra empto⸗
rem:vt.j.e.⁊ ancillarũ.S.ſi ſeruus.

r enduoꝛe.etſi vẽditoꝛ ꝓ peculio acceperit pꝛeciũ.ſed nõ aliter

venditoꝛ cõuenit᷑: vt.j.e.l.ſiex duobs.S.ſi.⁊.l. etſi qͥs.

ſ Seductionẽ.

vipute: cũ dedu⸗
ctio fiat a wdmĩio
etiã ſi ex malefi
cio ei ebe at᷑: vt
S. e. ̊ ſi dã.S.
ſi ex velic. qð ſe⸗
cus eſt in act᷑. de
pecuuo. in boc
m ſił is ẽ: vt. ].

e.l. depoſui. J.

ſeruo.
PDoõ querãt
imo video: qꝛ dve
ductiõe nõ facta
eſſet in peculio.

vñ eis ſanſſfieret

qð poſtea nõ eſt

Jo. non em̃ em ⸗

ptoꝛi plus tene⸗
bit ꝙᷓ ſit in pecu

lio pus facta ⸗

ductiõe. ſed nec
vẽditoꝛ: q̃re am
plius teneri nõ
Abet vẽditoꝛ qᷓ
ſi ipe poſſideret
ß ſi ipe poſſidẽt
⁊2 emptoꝛ debuũ
ſoluiſſz. alijs vo
non niſi de reliq̃
teneret.ceductõ
auũt quã facit em
ptoꝛ ſiłis ẽ ſolu
tiõꝛ ſibi facte.vñ
videri pt de qre
qrat᷑: K. certe
mo qᷣcqᷣd dicat᷑ ñ
pt᷑ videri q̃re q̃
rant᷑:qꝛ credito
res habẽt in ptᷣa

te vt pᷣus cõneni

ant vẽditoꝛẽ ꝙ;
emptoꝛẽ: vel ecõ
tra.⁊ ita poterãt
cõuemire venci⸗
toꝛẽ anteq; em⸗
ptor deducat: et
ſic om̃e qð ẽ pe
nes ſeruum cõ⸗

putaretur: quia
vt dictũ eſt. Oc⸗
cupantis melioꝛ

eſt conditio. Sʒ

nõ eſt per ommia ſiłis deductio ⁊ actio q peculio

ſolueret. Qo ant deduci vebeꝛe
diximꝰid qð bet᷑ eiqͥ v peculio
ↄuenit᷑ ita accipiendũ ẽ: ſi nõ hoc
aliude ↄſeqii potuit wniq; iulia.
ſcribit vẽditoꝛẽ qui ſeruũ cũ pe⸗
culio vendidit.ſi e peculio ↄuenia
tur non vebere dequcere qo ſibi ve
betur. potuit em hoc ex rõne pecu
lij etrahere: ⁊ nunc adicerequaſi
indebitum.quoniã nõ eſt in pecu⸗
lio quod dno vebet᷑. põt eniã inquit
ex vendito agere. qð ita erit pban
dum. Di tm fuit in peculio cũ ven
eret: vt ſatiſfacere vebito dñs poſ
ſit. ceterum ſi poſtea qͥd acceſſit cõ

ditõmbus wbiti exiſtentibo quod

wvminꝰ nõ diſtraxerat ↄtra erit di⸗
cendũ.idem ſcribit ſi quis ſeruuʒ
cuius nomine de peculio habebat
actionem ↄparaſſet.an poſſit du
cere quod ſibi ebeat᷑.qnoniaʒ ad⸗
uerſus venditoꝛẽ habet actionẽ xe
peculio.⁊ recte ait poſſe.nã ⁊ qᷣuis
aliꝰpt eligere: vtrũ cũ emptoꝛe:an

cũ venditoꝛe agere velit: hunc igi
eligere p actõne veductõeʒ. nec v⸗
geo qͥd habeant creditoꝛes qõ q̃⸗
rant᷑ cũ poſſint ipſi venditoꝛẽ con

uenire.Di quid foꝛte putãt eſſe in
peculio. Mõ ſolũ aũt qð ei tebe
tur qͥ cõueni᷑ æducendũ eſt. verũ
etiaʒ ſi quid ſocio eiꝰcebetur. et ita
iuł.uib.xij.dig.ſcribit. nã q̃ rõne
inſoliduʒ alteruter ↄuenit᷑ pari ra
tiõe veducere eũ opoꝛret qo alteri
bet q ſnĩa receptaẽ. i Vk.

illud dici pt᷑ ꝙ etiã facta deducnõe ab emptoꝛe mhilominꝰ vẽditoꝛ

tenet᷑ e peculio vſq; ad quãtuarẽ pꝛecij peculiaris.
u In peculio.⁊ in pᷣcio peculiari.

x Mõ ſolu.ſed qᷣ ſocio in eodẽ ſeruo: vt.s. de ributoꝛa.l.iij. in
pun. 7 facit. j. S. j. et. S. ij.

y· Eiis.1. vbi eſt cõmumo ſerni ⁊ peculij habet locũ qdð h̊ dicit᷑:
7. J.l.ꝓxi.vbi neutriꝰ:vel vbi ſerui nõ peculij: vel econtra habent
locum Rñſa qua ſequũtur: ⁊ in alijs legibo: ſed vbi poteſt eſſe &
eſt ſeruns cõmunis: ſed nõ eius peculiũ. HK. vt. j. e.l. quia ergo ca

ſus.accurſius.

3 Inſolicum. 1. p heculio eriz apud ſoeiũ eſt.
vVnus

4 Eum opoꝛeet. b
cũ ommũ bonoꝝ ſint ſocij ebent᷑. K.

cõſequẽtiã alicui

cebet vel vni debetur ab altero: vel per

Recepta eſt. vt hic. 2. J. e.l. ꝓxi.⁊.j.e.qð bet᷑.in fi.⁊.j.œ ĩ

rem ver. l.marcellus.⁊. S. de tribu.l.habebat.S.fi.

NIq Eua hoc. nõ eſt. quo ad poſſeſſionẽ. eſt tamen quo ad pꝛo⸗
pprꝛietatem: vt. j. e.l. ſed ſi dno. in fi. Item ſecus ſi nibil eſt
aliud penes alium: vt. . e. æ ancillarũ. S. fi. in ſi.
d ſ Ed in emptoꝛe. nen eſt. immo videtur vera: vt. j. e. ſi po⸗
ſtea q;. que eſt j. Sed ibi alienauit poſtc ceperat cõueniri

E

Vnde vẽdiroꝛ tenet᷑ de peculio emptoꝛi. Itẽ alis ranõe vera videt᷑: v/
· e.l.ereditoꝛ.S.ſeruũ.in fi.S. So.nõ eſt vera ſentẽtia.i. pᷣma H⸗
licet em rano locũ habeat.nõ tamẽ rñſio: æ ideo ipemet reſpõſioneʒ
ſuam vt mſuſſcienrẽ rephendit: ſic dicens. Sed in emptoꝛe ⁊c. non
tamẽ dico vere falſa.ſic ⁊ regulas Caroniana dicit᷑ falſa.qꝛ in qᷣbuſdã

Vlia h cqu et᷑ cũ eo agi p penes
quẽ peculiũnẽꝗ. u Api.
Ed ĩ emptoꝛe et vẽditoꝛe vᷣa
nõ c.itẽ in fructuario ⁊ ꝓpri

etario: ⁊ ceteris qꝛ ñ ſunt ſocij:⁊ in
dno: ⁊ ĩ bone fidei ẽptore.nã et in
lia. li. xij. ſeribit neutrũ eoꝝ wduce
Auk.
Tem cũ teſtõ pñti die ſeruꝰ2
liber eẽ iuſſus ẽ cũ oĩbo here

re id qp alteri vber. p

dibus væ peculio agendũ ẽ. nec qſq;

eoꝝ amplius væducet ꝙᷓ id qo ipſi

beat᷑. itẽ cũ ſeruꝰ viuo dñno mor⸗
tuus eſt. deinde dñs intra annum

płes hr̃des reliqᷣt ⁊5 peculio actio

7 deductõis ius ſcicit᷑. u Lpia.

Exd ſi duo ſint bone fidei poſ

ſeſſores adhuc dom erit neu
trũ plua veductuꝝ ꝙᷓ; qo ſibi œbet᷑
idẽq; etſi duo ſint fructuarij: qᷣ nul
lã int ſe hnt ſocietatẽ.idẽ dꝛ ĩteꝛdũ
⁊ ĩ ſocijs ſi foꝛte ſegot⸗ apõ ſe pecu⸗
lia habeant: vt alter alterius pecu
lij noĩe ñ ↄuemat᷑.ceteꝝ ſi cõe ſit pe
culiuʒ ⁊ ĩſolidũ ↄuemet᷑:⁊ educet᷑
qõ vtriq; vebet. 1BDBem.
AVies ergo caſus eſt quo pe⸗
culiũ ſerui ↄmunis ad alteꝝ
ex dñis ſolũ pꝑtineat. in pmis ſiq̃s
ſerui ꝑtẽ dimidiã vẽdiderit:nec pe
culiũ ei cõceſſerit. einde ſiqͥs ſer⸗
uo cõi pecuniã: vel res aliquas ea
mẽte vederit:vt ꝓpꝛietatẽ eaꝝ re⸗
tineret.admiĩſtratiõʒ aũt earũ ſᷣuo
ocederet.Marcellꝰ notat: ẽ et ille
caſus ſi alt ademerit.vl ſi omĩ qᷣdẽ

aptari nõ põt: vt
J. de regula Cato.
l. j. Uel dic nõ eſt
vera vt veducatur
qð alteri debet: Fʒ
Jo. Uel dic nõ eſt
vera vt vẽditoꝛ de
peculio cõneniat᷑.
qð ẽ penes empto
rem. emptoꝛ tamẽ
cõuenit᷑ e peculio
qð eſt penes vẽdi⸗
toꝛẽ.ideoq; ei xebi⸗
tu dequcit. tamen
illud nõ intelligi?
in peculio:vel die
nõ eſt vera ĩ vtro⸗
; ante annũ ſem
per verg eſt. tamẽ
voſt annuz: qꝛ em⸗
pioꝛ ex pſona ven-
ditoꝛis tener᷑ a qᷓ
emit vᷣnũ cuʒ pecu
lio ifra annu. p⸗
annũ ẽ ſua tm. et
ideo nõ tener poſt
annu ꝓ eo ꝙ apud
venduitoꝛẽ eſt.

e i Tem. pñti
die. et tũe
nl'ło womẽto apõòᷣ
heredeʒ fun wmi⸗
gient.ſec ſi.
.idemq;.
f 1 nee ſi duo
mter ſe: vi
qꝛ fuit eis legatus
vſuſfructꝰ:a ſic nõ
ſunt ſocij cõſenſu.
re tamẽ ſic: vt in⸗
ſti. de obli. ex quaſi
ↄtra.S.uẽ ſi int᷑.
g In ſocijs. ĩ eo⸗
deʒ ſeruo: ⁊ ſic eſt
cõmunio ſerui.ſed
nõ peculij.
h Ceterũ ſi cõe.
nũquid hec ẽ rõ
q̃re vnꝰ ſociꝰ de pe
culio qð eſt penes
aliuʒz cõuenit? K?
foꝛte ẽ. ſed nõne hꝰ
idẽ eſſe pt᷑ ĩ duob⸗

fructuarijs.⁊ bone fi.poſ.nã vnicniq;ʒ ex opa parit acqmirit᷑ ⁊ ꝓ in-

giuiſo. Itẽ ini ſe habet vtile indicin conmm duui
g. cõi diui.l.cõmuni dim.S.q in rẽ. ⁊. S. cũ le vſu
⁊ ſentẽna directa locũ hʒ in ſociis: qꝛ direciũ ha

licet nõ directũ: vt
fruc. H. ſupioꝛ rõ:
bẽt cõmuni di. indi⸗

ciũ.in nõ ſocijs nõ habet directa locu.ſed vtił ſic habẽt int ſe vri⸗
le iudicũ conmmi dim. ommis ̊ qui alteriꝰ nomie cõuemt᷑ v pecu⸗
lio ei vebiũ dequcit ſal ve equutate.vel ver.ꝰ in veris ſocijs obtinet
regula ⁊ ratio.vt vnꝰ q peculio alterius cõnemiat᷑.ſ.vbi eſt eomumo
ſerui ⁊ peculij.ſed in pᷣdictis ſerui tm̃.ſed in nullo alio reperit᷑ ꝙ p⸗
pter alteriꝰ peculiũ teneat᷑: ſed pter ſuum reneri dicitur ex omni
contraciu.ſeruato tiñ oꝛdine:vt.j.e.l.hinc querit᷑.S.po..
q Eus ergo. hec lex reſpicit ſuperioꝛẽ.l.quia.ſ.ad caſum ibi ſſ

auditum.accurſius floꝛeñ.

k Pertineat. ⁊ ſic nõ eſt peculij cõmnnio. ſic ceſſat regula.

I Coceſſerit.ſ.expꝛeſſe. alłs nũꝙᷓ dan videtur. vx.j.d ↄtrahen.

empt.quotiens. ergo wminus nouus hoc peculium non habet. ſed

vetus.accurſius floꝛeñ.

m Coõcederet.quia ab hoc habet peculiũ:ab alio non. ſi aũt Ppꝛie⸗

tatẽ vechſſet alij vel alijs ꝓ partiba quereret᷑: vt,
per ſeruum, S. ſi vnus, accurſius.

I. acqui.re..l.

a In noibus. i. un buonbo que nomia line acuões nõ poſſum ſe

perari a dño:ſicut nec amma a coꝛpe: vt hic.⁊.J. ꝓ ſ ocio. l. ij. 1. J.

e.ſi ſticho. ⁊. C. de n

—

ouat᷑.l.iij. ⁊ ſic nõ pt᷑ acqri enã vtilis alteri dño

Sed qd eri in peculio? videt᷑ ꝙ mhil. miſi ſpõte ei ſoluat᷑.nam actio
non. 1 adtunge buic. l. alium caſum quãdo alter ex wominis eſt fu⸗

rioſꝰ ł pupillꝰ: vt
5S. e. quã tuberõis
.ij. H. ſed a alin:
cũ ſeruo nõ habẽti
peculiũ ↄtemplati⸗
one vn wnatur.
Itẽ ⁊ aliũ cũ ex re
vVnd ennt 2 alteri
querere nõ pt: qꝛ
emit ſer uũ chꝛiſti
ann cũ vnꝰ dñoꝛu
eſſet iudeus.ac.
b 1 3 ſeruus
meus. ↄue
nioꝛ de peculio oꝛ⸗
dinarij deduco de
enꝰ tot ali peculio
qð mihi debet non
qð vicario debet:
nec qð vicariꝰ mi⸗
hi debet. ccõtra cõ⸗
uemoꝛ de peculio
vicarij deduco mi.
hi debuũ a oꝛdina⸗
rio vebuũ cõputat᷑

7 in eius peculio
qð ei debet oꝛdina⸗

rius ſi debitoꝛ vult
manere. 2
c HDꝛdiarij. R
nõ. vt ĩ fi. hꝰ caſꝰ.
d An peculia. ſ.
vicariom.

e DPꝛocul?. EKF.

ſecũde queſtiöi.
fIn peculio.vi⸗
carioꝛum.
g Detr abet᷑. cuʒ
cõnenioꝛ etiam de
peculbio oꝛdinarij:

ſed qͥd ſi ð peculio

vicarij cõuemoꝛ?
HG. nõ deduco mi⸗
hi debitũ ab oꝛci⸗
nario.
h Sebent. mihi
dño ⁊ ſoluit. nunc
pumu caſum..l.
i Ex ipᷣoꝛũ.ſ.vi⸗

carioꝝ:vt.S. tri

bu. ꝓcuꝛator.S. j.
k Sebẽt. ſ. Vica⸗
rij. ex quoꝝ pecu⸗
lio nüc ↄuenioꝛ.
I Eoꝛũ.ſ.vicari
oꝛũ cuʒ de peculio
eoꝝ cõuenioꝛ.ac.
m Ipins. et ſic

ſi vna mann ducet de peculio oꝛdinarij cũ alia reponeret ibidẽ: ⁊
ſic nõ deducu:vt h̊.⁊.j.de pecu.le.l.id qð.in pꝛin. .
n EEoꝛum. ſſ.vicarioꝛum.
o Debeat. hoc ẽ ſi velit debitoꝛ remanere:vt.S.e.ꝙᷓ tuberonis.ĩ fi.

cõceſſio.

modo eſſerit dñs: ̊ in noibo erit
vy XL pia.
JI ſeruꝰ meus oꝛdinariꝰ vica
rios habeat:id qð vicarij mi
bi debẽt: an veducã ex peculio ᷣui
oꝛdinarij.⁊ pma ulla qſtio ẽ:an hec

peculia ĩ peculio ſerui oꝛdinarij cõ

putent᷑: Pꝛoculus ⁊ Attilicinus
exiſtimãt ſicut ipi vicarij ſunt pe
culio:ita etiã peculia eoꝝ: ⁊ id qui
dẽ qð mibi dñs eoꝝ.·i.oꝛdinariꝰſer
uus cebet: etiã ex peculio eoꝛũ ve⸗
trahetur.id vo qð ipſi vicarij. ⸗

bent dutaxat ex ipoꝝ peculo.Sed

erſi qͥd nõ mihi ſed oꝛdinario ſeruo
bet᷑ educet᷑ ð peculio eoꝝ:quaſi
cõſeruo debitũ id vo qo ipᷣis vebet
oꝛdinarius ſeruꝰ:nõ veducet᷑ de pe
culio oꝛdinarij ſerui:qꝛ peculiũ eo

rũ in peculio ipᷣius eſt: ⁊ ita ſeruiꝰ

rñdit.ſed peculiũ eoꝝ augebit᷑: vt
opinoꝛ quẽadmodũ ſi dñs puo ſuo
beat. Aulus.

Vi oſequẽs ẽ: vt ſi ſticho pe

culiũ ſuũ legatũ ſit. iſq; ex te

ſtamẽto agit nõ aliter coget id qõ
vicarius eius teſtatoꝛi debet relin⸗
quere:mſi idem vicariꝰ peculiũ ha
beat.

v Apian⸗.
Inc querit᷑ ſi oꝛdinarij ſerui

nomie actuʒ ſit peculio:an

agi poſſit ⁊ nomie vicarioꝝ: ⁊ pu⸗

to nõ poſſe: ſed ſi actũ ſit e peculio

vicarij agi poterit ⁊ de peculio oꝛ⸗
dinarij. Poteſt aur eſſe apud me
duplicis iuris peculiũ vtputa ſi ſer
uus cvrab eſt pt hꝛe peculiũ qð ad
me reſpiciat ⁊ qð ad mulierẽ.nam

qo ex re mariti q̃ſijt. vel ex operis

2. l. ſe.

Ali. qð eſt. S. l. ꝓxi.ibi ꝙ vero ipᷣi vicarij.
Cõſequẽs eſt. 1 ſticho Eramarto ſerno.
r Legatũ habeat:cũ libertate.ałs nõ valet.
ſEx peculio habeat. ex peculio em̃ vicarij tantũ teſtator debituʒ
educit᷑ q fieri ñ pt᷑ niſi vicaro peculiũ hẽat: vt.j.e.ðpoſm.S.ſtich⸗
t h Inc ſcire ⁊ vicarioꝝ. ex eodeʒ ↄtractu foꝛte facto: tam cũ oꝛ

dinario ꝙᷓ cũ vicario: vel habuo cum oꝛdinario tantũ. ſj di⸗

cit actoꝛ qui pꝛimo egit de peculio oꝛdinarij.nunc ſecũdo agit de pecu
lio eius vicarij oꝛdinarij. quod non venit in cõputatione peculium

vicarioꝛũ:quod nõ põt dicere:quia cũ totũ venit ⁊ ꝑs venit.⁊ ideo

except᷑.rei iu. repellitur. non ſic econtra. ſi pꝛimo de peculio vicaꝛij

ſubijcu. 1. J. de except.rei iu.ſiqͥs cũ totum.

actũ eſt: ſicut a ſiqͥs pus ꝑi ⁊ poſtea totu peiat. non repeilt. vt hᷣ

u Poteſt. ad muluierẽ. ſ. reſpiciat: vt.ſ. acqᷣſita ex eo peculio muli

eri acquirant᷑:vi .a. C. d rei vx. act.l.j.S.cũq;. qð rõne ſpei q̃ ẽ

reſtituẽdo dʒ intelligi. ⁊ ſic inſpecto exitu at inſpecio pñti ſtatu

ſuis:id ad maritũ ꝑtinet:⁊ wo ſi re
ſpectu mar iti heres ſit inſtitutus:
vel ei legatũ datũ: id eũ nõ debere
reſtituere pomp.ſcribit.igit ſi me⸗
cũ agat᷑ ex eo ↄtractu qͥ ad mereſpi
cit:vtrũ om̃e deducã qð dvebet᷑ mi⸗
hi: ſiue ex mea cã: ſiue ex ea q̃ ad
vxoꝛeʒ reſpicit. an vo ſepamꝰ cãs
qſi in duob peculijs:vt ⁊ cã vebiti
qõ petit᷑ ſpectet᷑:vt ſiquidem ex eo
peculio agat᷑ qð ad mulierẽ ſĩpectat
id veducã qð ex eo ractu debest᷑.
Di ex eo coͤtractu qͥ ad me reſpicit
meũ educã que q̃ſtio dilucidiꝰ ẽ ĩ

fructuario tractat a vtrũ ex eo con

tractu vemũ pt᷑ v peculio ↄueniri
qð ad ſe ꝑtinet:an ex omi: ⁊ mar⸗
cellꝰ etiã fructuariũ teneri ſcribit:
ex omni ↄtractu: eũ em̃ qͥ cõtrahit
totũ ſerui peculiũ velut patrimo⸗
mũ intuitũ: certe illud admittedũ
oĩmõ dicit: vt poꝛe cõuento ad quẽ
res reſpicit: in ſuꝑfluũ is cui q̃ſitũ
nõ eſt ↄueniat᷑:q ſentẽtia ꝓbabilioꝛ
eſt: ⁊ a pap. ꝓbat᷑.qð ⁊ ĩ duobo bo
ne fidei emptoꝛibo erit dicẽdũ. Sʒ
in marito meltꝰ ẽ dicere ſimplicit
peculio eũ reneri. Sin aũt ma⸗
ruꝰ huiuſmodi ſerui nomine ali⸗
quid pꝛeſtiterit: an aduerſus mu⸗
lierem agenteʒ wtis nomine dedu
cere id poſſit: ⁊ ait ſi id quod credi
toꝛi pꝛeſtitum eſt ad vtriuſq; gene
ris peculium pertinebit pꝛo rata
vtriq; de peculio vducere vebe⸗
re:ex quo intelligi pt:ſi ad alteruʒ
peculium contractus ꝑtinebit mo
ſoli vxoꝛi ætrahi: mõ nõ vtrahi.

ſi ad id peculiũ ꝑtinuit contractus

a Reſpicit.ſ.ſuꝑ re mea.vel oꝑa ſua.

c BSebetur.ſ.mibi.

marito q̃ri᷑ exr

eo: vt. j. de iure
w. cũ poſt. . fi.
Jpm aut ſeruũ
7 peculin cõſtat
eſſe ĩ dnio mari

ti: vt inſti. qui.

ali. li. in pn.⁊ cõ
putat᷑ in eo qcqᷣd
extra rem viri
7 operã ſuã ſer⸗
uus quertt.
x Ad maruũ
po ſſidentẽ: co⸗
re. d. liber ho.
vbi dieit poſſeſ⸗

ſum nõ qreꝛe he

reditatẽ vel le⸗
gatũ bo. fi. poſ.
ibi: ſed verd eſt
7c. So. H vole⸗
bat marito qre⸗
re. ibi nõ qð po⸗
terat ſeru⸗ etiaʒ
volẽte dño nol⸗
le achre: vt. C.
de here. inſti. l.
cũ ꝓponas: vel
wi reſpeci ipꝰ
poſſeſſi. hic vo

poſſidẽnis reſpe⸗

ctu fuit heres i⸗
ſtitutus: vt hie

ſubijcit. 1.5. x

vſufruc.ſed etſi
aͤd wnek . Ded
certe hic nõ vide
tur reſerre: vt.j
e ac. emp.l.iuł
S. ſi qd ſeruo.qᷓ
eſt Z. Dʒ ibi dieẽ
nõ itereſſe an cõ
lẽplatiõe.ſ.em/
pioꝛis vel ſerni.
quia vtroq; caſu

emptoꝛi acqrit᷑.

ſecus iñ ſi dtem
planõe vẽdiior?ꝭ

⁊ ſic nõ eſt otra

vel hic maritus

etiam dñs eſt.
y Za eum. ſez

mulieri vel here

di eius. ſolut.

ma. accur.

meã 1 opã ſui.
b Ex mea.qꝛ.x.ei muruauit accipiẽti ĩ negociũ ꝑuines ad me ex
re

0

d Eõtractu.qᷣ ſpectat ad mulierẽ. 1. ad peculiũ eã reſpicẽs.

e SDeducã.non ſoluit:ſed iam dices.

f NQueſtio.ĩmo hec q̃ſtio nõ fuit.S.facta.nã

5. circa deductonẽ.

Rz circa cõuennionẽ: qjre dic qᷓ qſtio. i.qᷓ mã: vel dic. i. ſiis. vel dic ⸗

ſatis eſt eadẽ cũ vna ſui ↄſecutiua ex altera. Itẽ nota ꝙ fruct kin
g SZilucidiꝰ. vere diẽ lucidiꝰ: ⸗ wtalis ẽ viri vt. j. lo. ma.l. fi.
rit᷑ ꝑ ſeruũ fructuarm ⁊ duo poſſidẽt. 2 Verel
cte ⁊ habito reſpectu ad ſolutionẽ mr̃imonu.

q; duo ſi vere qᷣb⸗
duo peculia.S.vo
h Conuenire. fructuarius.

1 Ex oĩ zciu. oꝛdie tñ ſᷣnaio.i.vt pᷣus ↄnemat᷑ ſꝑ is ad quẽ reſpi

cit zct. a deide aliꝰ vt ſtan ſbijcit: ⁊ ua neui ab alio reperu& aſch
ſuo noie ſe oluu. Itẽ Z. 3. e. l. ij. vbꝛ fructuar vñ tenet ex reliq ex re

1
Arpa
r

e/
Han iin
nrei⸗
ond
iris ifu
mimi gradto

Nnſiſen eihictt

= =. =
—

ADrde,tle
ninn ſhluan

eclg ſceen⸗

Lon Nbff
mmng oocno
ſtnn
ſint.
P eu
d
mitliſe
⸗

Nte. jomalo⸗
ſeinne o z.
fnim ſiclan
ſiitenmnln

„„ℳ e2

tiſffn gaſstſt

rinle Blſech

rcl

lui tnm
Mtinh dubito
eii Onorini

lreat

n lno⸗

un qnmnnt
de⸗ ☛
g6 e ,
Prpahrn mr nun
Henng nſfſ
idrn nmieſi
ſnsig Wl. piie

Ppinnf
n ore.

i Enn
lünung tenchitn

ndne niſt1

ſalef Plucan
n (üſtt
S
nen Wzapi

fnabg
uerein
Kttg nai

uii
Mrphfr 4
üe
tn
Tinnknertn
Tndei. n
weiacti
smieruan ii

gani: 1mar⸗ .

ienmnſanit. e
dedt e
Wmpmmmnd in
„1. M
ndaninii
Pini aiſi
nina drdi er

Ptiw e

nare inplit n
1Onaitn
aduerfusnl,
MoINe
ſdgtni
A
mncbn onn
Ar
gri m e

ninimmh.
õ

6
Mog iun. is
unr chin nn

Amiui Anen 1

–
Niitdiun
ſanc ui i
d:

2 operam. So. id. qð. S. dici ad effectu reſert. ⁊ ad ſinem. xt pꝛo⸗
prieiarius ↄueniat᷑. non fructuarius.niſi in ſubſidium. vt h̊ ſubij⸗

cir. a hic tpᷣs ↄtractus.ibi ↄuentõnis ipᷣs reſpicitur.poꝛro ſi pᷣſens
inſpiciatur actus.i.ↄuentõms. non ↄtractus qui totum peculiuz

k Patrimom
um. ſic. j. de ſe⸗
pat᷑. cre.l.j.S. ſi

I Ceꝛte ſimpli
citer.i. nõ ſerua
to ordine. qi ẽ
in duobo ſupioꝛi
bus caſibus.

m Conuento.
fructuario. aʒ. h
dira. J. e. eo tpe.

F. fi. So. vt ibi.

minus. 2 ſic eſt
optra. S. e. l. ij. ſo.
vt ibi.
n De peclio.

teneri. mſoliduʒ

7 ſic etiam de eo
qo ad muliereʒ.
nãꝗᷓ interim totũ
eſt vii ex q̊ patʒ

ſupꝑioꝛẽ q̃ſtionẽ
ſolutaz eſſe. ſ. ꝙ
maꝛitꝰetiã ex eo
otractu qͥ mulie

reʒ reſpicit. i. pe
culiuʒ mulieris
ſibi vebitũ vedu⸗
noxali. F. f.
ſuo.
p Interdum
ni minꝰ. nõ mi⸗
rabile. ꝙ qui de
peculio agit cõ⸗
putat in dvebituz
ſibi quod penes
eu eſt de peculio
in ꝓpriũ vebitũ
ſ extraneꝰ ſi cuz
ſeruo cõtraxiſſet
inſolidũ ſibi w⸗
minũ obligaꝛet.
i.nõ deducto qð

fructuario debe

tur.ſic ⁊ ałs.j.
e. ancillax. F.
in vendiroꝛ?.
q Kotra. eue⸗
nmet. vt dño der
ctio de peculio
contra viufru.

intuetur. etiã ali

0 Peeſtiterit.

a decauſa duenit᷑ vt hic dicitur.

q apud maritũ reſedit. Interdũ
⁊ ipi fructuario aduerſus dñm da
tnr actõ de peculio. vtputa ſi apõ
eu hẽat peculiũ apud ip̃m vo: aut
mil:aut minꝰ ꝙᷓ fructuario deber
idẽ etiã ↄotra eueĩet. qᷓuis ĩ duobus
dnis ſufficiat ꝓ ſocio:vł cõidiudũ

do actio. p Auluo.
Am int ſe agere ſocij de pe⸗
culio nõ xpſtt. u Api.

Vmma cũ rõne etiã h̊ in pe
culiũ pᷣtoꝛ imputauit gqð wo⸗
