Kñ. pius inieftpotentioꝛem nobis oppoſuerit ad⸗
me nanem Uerſarii: tenebif. v Apianꝰ.
Seg nonne poſ Vt alium qui vexaturus ſit
n nreni aduerſarium. g XZlius.
ven. q reſtituẽ: Via etiã ſi cũ eo ꝗ alteriꝰ p⸗
n. üceineer uincie ẽ exꝑiar:ĩ illiꝰ ꝓuĩcia
e expiri debeo: 2 potentioꝛib pares
§. j. Accur. eſſe non poſſumꝰ. Sʒ ⁊ ſi hoĩez
d a Altalu. Auem petebam? manumiſerit: du
aadueria rioꝛ noſtra conditio fit: qͥa pᷣtoꝛes
nu conra gue,; fauent libertatibo. Item ſi locuʒ
mons reſiſtere. in quo opus feceris cuius nomine
vñ cato. Cõtra interdicto qð vi aut clam ł actõe
veꝛboſos noli cõ

aque pluuie arcẽde tenebaris alie
naueris:durioꝛ noſtra conditio fa
cta intelligit᷑:qꝛ ſi tecum ageretur

tendere verbis.
ctis:mo dat᷑ cũ⸗/
Seranimm ſapi⸗

entia pancis. — —7
ber tiuuis ipenſis id opꝰ tollere veberes
e q va. e nũc vo cũ incipiat mihi adueꝛſus
æ um om. aliũ actõ eſſe ꝙ qui fecerit ↄpelloꝛ
muarl. ums o meis impenſis id tollere:quia qui
inem. 7 hec e .
ruhem alus. ab alio factum poſſidet: hactenus

fNon poſſumus. vt hic. 2. I. ti.j.l.nam magiſtratus.. J. ce ad
plu. ar.l.j.S.ſi vicinus.vñ ſapiens.Contra maioꝛẽ nemo pᷣſumat

honoꝛem.⁊ eſt ratio illius dicn:qñ in potentioꝛem alhenautt.
g Sed ſi petebamus.i.petere volebamꝰ.ſic:j.cœ ver.ob. ſi ſtipn⸗

latus. als cum res ſit luigioſa non tenet alienauo.vt.j.e.ex hoc.

S. ait pꝛetoꝛ.Accur.
h Aanumſſerit. ſ. de ſacto.

i Zibertatibo. ſic ergo fit hic conditio actoꝛis veterioꝛ rõne ꝑſone
nam in dubijs ꝓ libertate ⁊c. vt.j.de reg.iur.quonens. ⁊ e re iun
di. inrxer pDres. ”M
RK Item ſi locũ. vi aut clam. vt qꝛ opus feciſti in meo. vł etiam in
tuo debnã ſermtutẽ mihi ꝓhibuꝰa me vel ꝓhibendus vel credẽs
pꝓhibitug: vel deberes credere. vr. j. qð vi aut clam. ſernus.
Acnone aque plu. ꝓpnũ nomẽ actõnis que dat᷑ qñ feciſti opus
ꝓpier qð aqua pluuia ſit mihi nocitura. vt.j.de aqua plu.ar.l.j. ĩ
pn.⁊ tria faciũt eam ceſſare.vt.m.e.ti.l.ij.in pᷣn.
m Tollere. 1. ad duo teneris. vt tollas: vt tins ſumptib tollas
tam in actone aque plu. ar. vt. j.xe aqua plu. ar.l.ſi tercius. S. fi.
in interchcto qð vi aut clam. vt.j.qð vi aut clam.l.cõpetit.S.in
ſumma. 7. . æ ſermi. 7 qq.l. ſi m edibo. 7.I. alttuts.
2n Meis. ß noõne 2 ſine hoc interdicto agam ↄtra te ad impẽſas?
Rñ.ꝙ ſic. vt.j.qð vi aut clam.ſi alius.j. N.⁊.l.xemq;.S.ſi.⁊.l.
competit.S. fi. . J. ð qqua plu. ar. ̊ venditoꝛ. ⁊ ꝙ hic dicit meis.ſ.
mierim erunt tamen mihi reſtimende poſtea ꝑ idem interdictũ: qð
vi aut clam. vel actõe aque plu. ar. vt dictum eſt. Sed ſm hoc q̃re
hoc edictum eſt in hoc? Rñ.q; pꝛedictis actionibo agit᷑ ꝓ impeniis
factis in emoliendo tm: at hoc edicto agi ad omnes expẽſas.⁊ ad
omnia damna. vt. j. e.l.S.ex quibus. Item nota diſſerentiã inter
acönem aque plu. ar. q; ad futuꝛa damna ⁊ intdictũ qð vi aut clã
qd dat᷑ ad pterita. vt. j. e qqua plu. ar. hoctenus. S. bbe.
0 Dpus. ſuꝑion. S. ediſicauit ꝓhubitus. hic non ꝓhibu ſ ẽptoꝛ.
pTener.. i. actone in factũ ad mtereſſe ex hoc echcto.

* —

q Alienaueris. ĩmo videt᷑ cum eo. vt. j. æ no. ope. nu.l. fi. que

vi ſuis impenſis tollat. Tlel ibi ſauit vk ſcire potuit.hic nõ. vt ar.

o. ibi in emptoꝛem vt patiat᷑ tolli: hic nõ dat᷑ ĩ emptoꝛẽ

gc ſi poſſideret: recte dicetur œne

Ae

3. . qð vi aut clam. l. vim facit. S. tãdiu. ſ arg. ð. . e noxa. I. in veli⸗
cns.S.ſi extraneꝰ. Uł hq̊ nõ erat opus inchoatu ab ipſo venditoꝛe: ſ

. X

* L. . „
NNMNANLEAR

emptoꝛ echficauerat de nouo.ibi vo erat inchoatũ a venduoꝛe: vnde

ſuꝑpoſitum poſtea tanꝙ; vicioſuʒ dʒ demoliri:qꝛ deſtructo fundamẽto

totũ tollit. vt..ð aq̃ plu.ar.l.ſ̊ interdũ.Jteʒ no.hic ar.ꝙ ſi tibi ſub

pena Penunto nõ fa⸗
iſtis actõnibo tenet᷑ vt patiatur id ſolo med: ixblien⸗
opus tolli. Opꝰ quoq; nouuʒ ſi ſolũ a ẽptoꝛ ſaciat.
ꝙ ñ teneoꝛ nec em⸗

tibi nũciauerim: tuq; eum aliena⸗ PPror vt pic. . j. de

tecũ ex oꝑis noui nũciatiõe agere

ueris locũ:⁊ opus emptoꝛ fecerit: ver. ob. cũ filia. S.
dicit᷑ hoc te iudicio teneri: qꝛ neq; ar. . . v vſuſru

ſi pendentes. S. ti.

N e . . et. j.de dam. infec.
poſſum:qa mihil feceris noui ne ffuminũ. . adijcit
cum eo cin alienaueris id: quia ei ex.ſ. e ſer . expoꝛ.

nunciatũ non ſit. Ex quibo ap⸗

,1 r Ex qᷣba. officio.
paret ꝙ ꝓconſul in integꝝ reſtitu

turũ ſe pollicet: vt actõne hac off mtetens nhur⸗
cio tãtũ iudicis cõſequatur actoꝛ. arburarie vt ſuece⸗
qᷓntũ eius interſit aliũ aduerſariũ qnt loco rei vecica⸗
— 17 zeg Rroe. que erat arbi
nõ habuiſſe:foꝛte ſi quas impẽſas craira.
fecerit:aut ſi quã aliã incõmodita I¶ Incõmoclitatẽ
tẽ paſſus erit: alio aduerſario ſub leſaꝝ. Accur.

ſtituto. Quid ergo eſt:⁊ ſi is ad⸗
uerſus quem talis actio competit
paratꝰ ſit vtile iudiciũ pati:pinde

„⸗ Quid ergo. ex
hoc edicto.ſ. ad in-
tereſſe. ſed nõne ſꝑ

iudiciũ quod in eũ
gandam eſſe aduerſus eum ex hoc dar q wio diiſt pol
edicto actionenn. aerer n tr. v
dn P .Dere. B e
Tem ſires v Apia. ſile. d. pinde. a.j.
fuerit vſucapte ab eo cui ali ereg iurl. bare.
. . et ſic triplex habeo
enate ſunt: nec peti ab co poſſint. guxihm. vnum dire

ctum 5 poſſeſſoꝛẽ.
vt. C. e.l.j.aliud vᷣtile łe quo hic dicit.⁊ hec duo de iure coi.aliud in
factũ ex hoc edicto. Et ſic videt᷑ ꝙ hoc edictũ ſit ſuꝑfluũ cum ſemper
haheat vnlẽ in rem? Rñ.non eſt mſi qñ ſe offert.vt hic.⁊ hoc ideo.qꝛ
me exoneꝛat ꝓbatõe.qꝛ opoꝛtebat me ꝓbaꝛe ꝙ wlo ðᷣſijt poſſidere:nũc
non. Itẽ releuat me in expenſis:quas erã facturus in eundo ad aliaʒ
ꝓuinciã. Sʒ ⁊ ſi nõ releuaret:tñ vnu ꝑ aliud nõ dʒ tolli:⁊ qꝛ ambo de
eqͥtate dant᷑. ⁊ qꝛ Iʒ det᷑ reſtituno mĩoꝛi aliũ: nõ ideo denegat᷑ actio tu

quõ hꝰ cũ ſii ſtricui

pati cogi qͥs vnle

tele cõtra tutoꝛẽ.vt.C.ſi tu. vel cu.l.etiã. Itẽ intellige hoc qñ eandeʒ

cãm oĩno a ↄditõʒ ꝓmiſerit ſe pᷣſtatuꝑ qͥ alienauit ac ſi poſſideret.vbꝛ
gratia dicit ego ꝓmitto me reſtituꝑ rem ſi vicenis. ⁊ hoc ſpᷣ pena mulle
ſolidoꝝ.ałs ſi diceret rem non reſtituã:qꝛ nec habeo.ſj quanti mieru
tua:vel quãn in lueʒ iuraueris pꝛeſtabo:ſecus eſſet.nam ⁊ ſi boc non
o fferret:teneret᷑ tñ ad idẽ. Itẽ no.hic ꝙ parcit᷑ ſponte ↄfitenn.ſic.C.
æ his qᷣ ſe de.l.j.⁊ m aut.vt lit.iur.colł.ix.S.ſi qs aut.⁊.C.dœ plus

pe. 2. J. de iureiur.l.eũ qͥ.⁊.C.de non nu.pe.aut.otra qͥ ꝓpꝛiã.⁊.C.

ad.l.iuł.ma.l.pe.S.ſi.⁊.j.ð peti.here.l.ſ̊ ⁊ ſi le.S.pe. .
u 1 Tem ſi res. vſucapte. ſecus ſi depdite eẽnt.vt.j.l.ꝓx.S.hec
actio.⁊.j.de noxa.ac.electio.S.ſi is.⁊.j.d pe.here.veperduũ
Uigdet᷑ ergo ꝙ is qͥ alienauit nõ erat dñs.nã tũc wonnniũ trãſtuliſſet:
nec vſucaꝑe poſſet ⁊ wlo malo alienanit.ałs ñ baberet locũ hoc edictu
vt bac lege. S. j. Sic ergo videt᷑ dicendũ q is qᷓ alienauit male fi. poſ.
erat.qꝛ woloſus.⁊ ita non potun res aliena vſucapi ſi mobilis fui:qꝛ
incidit ĩ viciũ furn. vt inſti.de vſuca.S.vñ in rebo. Et iõ dicũt qᷣdã ꝗ⸗
im̃ in re imobili hẽat locũ hoc edictũ.⁊ de p.lon.tẽ.hãc. l. loq. dicũt. qᷓ
⁊ dr vſucapio.vt.j.x vſuc.ei a quo.nec nocet mala ſides vẽditoꝛis.ſi
emptoꝛ bonã ſidẽ hẽat. vt.j.de publi.eu.S. pꝛetoꝛ ait.⁊ inſti.ð vſuca.
S. ꝙ aũt. ⁊ ſm hoc in pte coꝛngit᷑: vt in regula vel autentica.male fi.
poſ. Sʒ ego dico e hʒ locũ hoc edictũ taʒ ĩ re mobili ꝙᷓ i imobili.nã ⁊

res mobiuis põt auenari cõ mutandi ndicij:non tam ſiet furtiua: vel

vicioſa:qꝛ venditoꝛ ſuam putat: vel ſi ſciat: non tñ eam ↄtractat: ſed
panitur vi emptoꝛ tollat eam: vel apud emptoꝛẽ eſt res:et venditione

facta venditoꝛ emptoꝛi ocedit rem hr̃e emptã. vt inſti. de re.di.S. inidũ

Sʒ dici põt ꝙ ⁊ bone fi. poſ.erat qͥ alienauit ⁊ ſuã putauit:nec ſmit
male fi.ĩ poſſidẽdo.ſᷣ factꝰeſt ĩ alienaãdo.nam ſuaʒ rem po teſt qͥs wolo

alienare:vt teneat᷑ hoc edicto.vt..e.ex hoc. S· alienare in verbo enã

annu tr
lſel Nnlnen
ſi arem. æ. j. de pecn.l. ſi qs. . l. non penes. ni n
. . . 5. . . . . 4 .K.l. L. 5: A⸗ * . d
qs eſt ibi. Ael die e bonaz figem habuit b iſee lteneens Pen On ſolum. dominij trãſſatõnem. vna cum poſſeſſione. Et bu iin
inchoamt vſucapionẽ in re mobili. ⁊ l Anatpfien trãſſoꝛ. l. j nota ꝙ pla. hoc intelligt qð de poſſeſſione ſequitur: ſi 18 4 intun
inrerrnpik . ese vr — ilee nchpa no poſnit hr̃e locũ hoc eclictũ: non erat dñs volens wvumimiũ poſſeſſionẽ aronae ſolã rhe
hoc ꝓculdubio. Itẽ vr ꝙ re viucapia no poſiit. erat:cum plus ↄcedere nequeart. ałs ſi qͥs poſ⸗
tocha eno mn factũ:qꝛ nõ cõpetit poſt annũ. vt. j.e.l.vel poſt. at res poſſeſſionem tranſſe plus 9 4 leſtona n 1 e⸗ 1en
mobił vſucapit᷑ tri S . 2 rH& rträſſerre. otra eſt en
emmno olim hiů fſocũ hʒ hoc edictũ. IYItemq; fieri hoc eͤleto teneat᷑: cũ in hoc cdrn vt.5.l. n. unm i
vo ãno elapſo vſu⸗ r. r „Tnt eri fiat mentõò. Ceteꝝ inter⸗ q. d. non hʒ locuũ stre. 4.
capione cõpleta nõ pot: vt ſine wlo malo quis veſierit wli m ali ratoꝛes liigane hoc edictuʒ dire⸗ n iͤl, on
bʒ locum hec aeuo. poſſidere:veꝝ iudicij mutãdi cã id cictũ erit ei ꝑ ꝓcuratoꝛes l cum eram pro Eierc
Govol mm fiat. Sunt 2 olia qᷓplura talie. wminio in eos pleruũqʒ ex iuſia caA mallaroe hoſe.⸗ nli li
hʒ locũ poſt annuʒ 9t. Dumz: zſlato. Ad iura etiaʒ pᷣdioꝝ h fſioms tm. vt hic dient at
ex q cepit cõpetere. Poõt aũt ahqs wolo malo vœſimere traſlato. 5. 75. ncta. 1. px. ſuin
Se pone eepoſſidere: nec tñ iudicij mutãdi ca ecdictũ prinet: mõ ſi wolo malo e dixi. Accur. en m
toꝛ vſucapiebat:et eE 2 . 7 . om i Fn
dñũ qtuoꝛ mẽſes ſu· id feciſſe:nec h̊ edicto teneri neq; ei glienatio. dergarib ini dan . ns
peſſent ad vſucap. glienat q dumtaxat omittit poſſeſ intereſt ↄpetit: ꝓinde ſi res nõ funit k mhã tenebit Gtnn
oplendgvenchan. D H tam er factü impꝛobat petitoꝛis: aut ſi is qͥ alienatꝰ ẽ ſine q.dr. nũc habet vlunge
remt prihertere ſionẽ. Mõ tam eiꝰ factũ imp ſſerit eeſſe n diciũ: niſt locũ hoc edictuʒ cöͤtanii
pit competere hec ptoꝛ.ꝗ tanti habuerit re carere: ne culpa vceſſerit ceſſat iudiciũ: ſie pbak: aut mf
acto: a cü modiia Pte eam ſepius litigaret.hec em̃ ſiqͥd actoꝛis pᷣterea intffuit. Hec ciqagit eſt dñs clieli
tpᷣs vſuca. iupeſſer chpter egm lepins ntigaret æctõ ñ ẽ penab: ſ̊ rei pſecutõʒ arbi aut non. ſ e ñe üie
Poterit enã dict verecũda cogitatio er qᷣ lites exe⸗ acto ne penal: hren . mMMon tenet poſſeſ fnerk. Il
in⸗ hꝰ actõis Sou crat᷑ nõ ẽ vitupanda:ſᷣ eiꝰ dũtaxat trio iudicis ↄtinet:qre here de⸗ ſacnectan gol a1 8
tat᷑ nõ ex die aliena e 5 ii hir᷑: in heredẽ aũñ . —
tmsh erq ĩcepit qᷣ cuʒ rem habere vult:litẽ ad aliũ bit: in heredẽ ſe 4 p Aulus tre⸗ nſtul twimn ⸗ Pruen 1
mieſſe no eſſe fauẽã trãſfert: vt moleſtũ aduerſariuʒ El ſinnlen. in. ſt vo f erst ſitbligſ
alentze ael voe ſe ſubijciat. Edius. El poſt annũñn vꝓ Lpia. dñs: nõ tenetur cttſi
facta: luẽ ↄteſtatꝰ ẽ On ſolũ ad wvvminij trãſlati⸗ nõ dabi — g ins non intereſt Wneniln.
negae ſup hoc gens onem hoc edictũ ptineꝛe at: Ilia ptinet qd ad reipſecu⸗ renad ai=nan uuſt
ex hoc edicto:añ cõ —— aliinm — nansß: vr aſir 1 ri. nligtam cum j bei tite
pletã vſucapiõz ab veꝝ ad poſſeſſionẽ quoq;:alioqͥn ⁊ tionẽ᷑: vr aũt ex lict⸗ varl aäeü hemer. i d
e beeia d act is ci quo in rem agebat inquit: ſi bbb . uius. ð.——
Rhermatn. fvoſſeſſionem ceſſit non tenebttr. X poc ecicto dene k: 24 e Pocz alu:etr äi
Zocũ by 5 alie Si q aũt ob valitudinẽ aut etatt exhibet ſiarl lrfan in nenn ſinoar dis diuae
natoꝛem: Iz dñs ri aut occupationes neceſſ arias: litez pꝛiſtinam cauſam i⸗ ici euge Ad ius arre tmnm i
poruu direro dera in aliũ traſtulerit: ĩ ea c nõ eſt: vr tuit. Ait ptoꝛ ꝗͥ aliatio iudicj pabebar: pr hie rein ̃⸗
emptoꝛẽ agẽdo vſu ? rallclr lubulk. „
cap.interrũpeꝛnon ſſio ſin anrilij auo s potmt adnerſus Et ſic nota ꝙ hoc echetum locum habet ſiue agere volebam ppothe IN er. r
eco nocet neglig⸗ n⸗ vel genimn⸗ . H bocn⸗ per ns Et ſe nala gevoe ſa qans ꝑſonali ſcripta in rem. Accur. Twahrf tri
aliũ vn.arg.ʒ.j. bo.rap.l.iij.⁊..de his qui a no 1.lnde St d5. Cerey. 1. aliodn. Swhege
Alij volũt dicere arg. illaꝝ legum: ꝙ vbi incepta erat vſucapio a en Seeger e rmmgie⸗ factos in rem ſuamo impꝛopne dieuu Pitn
duoꝛe:non haberet locum hoc edictum:qꝛ fuu negligens in agendo ʒ cutatoꝛes. vt oixi. S. de ꝓcur. l.j.j N. Uel dic ꝙꝙ non erat futuri (ikirliickafaim.
emptoꝛem ante completam vſuca. Iẽ a ea roõne: qꝛ asden mõ te⸗ eẽt 8 modi victone peuratonno:gma talt pacto wmummu funt traͤſlau⸗ ſgergtſwir
rcatra vend ſaet vargan ſian⸗ .r⸗ a ſabz n. zra vt res rediret ad dñm qdiu opoꝛtebat abeſſe iune e aun YIJtem —
7. 5. tl. j.1. pe. Et facit ad legem iſtam. J. vi bo. rap. befaer w collige hic ꝙ enam ex parte actoꝛis locum habet hoc edictum. nam ngenſcusgimnn
C. de his qͥ a nõ w.l.fi. So. ibi taciturnitate tacẽdo tanto tꝑe ſacit vt 1 e peuratoꝛem in rem ſnauis quod poteſt dici ſuürgleninhrene
valeat maumiſſio: que nõ valint. at hic a ᷣncipio valuu ł tenuit alie⸗ ace olenn ſntice⸗ rlro facit vt hic. a. J. fami. her.l. uij. in fine. ulaminem
riũ ↄſtituit.at ideo ibi dat᷑: qꝛ manumiſit. Pꝛ vnu auxiliũ ura. i. ſeruitutes. vt inſti. de re. coꝛ. incoꝛ. in fie. vt ſi co Runlan
penale: alind rei ꝑſecutoꝛium. hic vtrũq; rei ꝑſecutoꝛũ. ⁊ 10 ibi ſat demmi larun nenn uſengs e dio quod ate petere volebam. E&t gb “ Rc,
reus ſibi piuchcat ꝙᷓ hic.⁊ eodem modo ſecũdo ⁊ nõ pᷣmo eru rñdẽdũ duen m realt ſermrmre Wonm ſorte u glonali vt vufrucen a2 vſn. ñ unumnn
3 Mem vibo⸗Pp-ſiſerunnns ibi: idq; data a7 miiba. idem ſi ſuꝑficiem. idẽ et ſi ius emphi. alij dediſti. nam ſenm mnnſſig
b Aẽqʒ. wlo malo.a ſic ceſſet he edictũ.vt. S. e.l.j. ibi: idq; data ꝛc cum facias in fraundẽ meam. cauſa mu. iudi. teneris ex hoc edicto Cenſiktane
c Lalia. in qb⸗ ceſſat hoc edictũ:lʒ cã indicij mutandi ſat. t eo. vt. S. e. l. 2. E. de re.ali.non ali.l.ſinali.vel intellige bunc. S. qñ inennmn ſrn
non ſolñ R 61 er ne de S Sen Pat: Ein 0. .l.i venci ex tua re mihi ſeruitutem vebes quam ahenaſti. a idem in omnibo hntlmnauninnn
toꝛi. ⁊. S.l.ꝓxi.S.fi.⁊.J.l.ꝓx.S.fi.⁊.j.ꝓx.dõðd. 2 n nl 3. òLUM dtonhuunge,⸗
d Poteſt. feciſſe. ſ. alienatonem. ⁊ hoc innuit qð ſequit᷑ neq; em̃ ac. ijs gaeulenie enbne atõne expenſarum a damnox conſtat. ſec ſric dn n
vſq; illuc: non tamen ac.⁊ ſic videt᷑ habere locum hoc edictum tunc nüqmid in ipſu rer ru. ſi extat apud eũ cui eſt alenota:tũc in ipam
ſolum: cum quis alienat ꝓpnetatem: nam alienano eſt oĩs actus . ten alienans condemnat᷑. ałs ſi in intereſſe ſingulari ab ipſo pᷣnci 1 Anef in⸗
vt.C. de ſun. w.l.ij. Ded ↄ.j.l.non ſolũ. Rñ.directa acno ex hoc edi io. vt arg. . de rei ven. l. q reſtituere. . j. de le. j. ſi fundum. i pu. WMꝰ Lenn
cto: tunc ſolum locum habet:ſ̊ vnlis habʒ locum etiam pꝛo troſſlate p . euch do.§. heres. a.5 de wlo. arbumo. F. j. unglinkulam
poſſeſſiõis tm̃.⁊ ſᷣm hunc taſunn expone guon lubijnt: nec gliig eſte .l. ſi quando. S. heres. . Deard amnunke
vt hoc edicto directo teneat᷑.als vt dir non eſſet bona rõ: ſ illa ei . ſi non ptmuit. nam æ habenti pſonalem actoeʒ enorsſetdn
bona.qꝛ nõ facit cd mutãdi mdicij.⁊ qd dicit omitut.ſ.in alium trãſ⸗ 4 Penone.r 33 en⸗ non Knnn. ninnn⸗ benti pf⸗ — ſun n
rendo Eielintelligs noc e ſn no r habun ren 8 ra. enr⸗ Teſſat uch qmnia hec acno ſuccedu in locum directe. vt ĩfra.& iuagin nloin
mutat min aliũ iudicium ſj̊ in nullum:vł aliter ſ̃m pla.vt ibi. Accur. ſor⸗ leen ſi is. ideo ſicut ula tollitur internu rei: ins hec. Un ſun
̈ dicm ſit en qᷣ cã mutãdi iudtcii j. de ver. ob.l. ſi ex legati. ni 1s ratõne queſtus l Hoſe
¶NMon tm. ua drinna i, ſup̃ dicm ſit eum tener qͥ cã mutãdi iudicij e. Geverobd ſin legati.niſi interſu pemtoꝛis ratõne q maka
alien at.imñ qñq; ſecus ⁊ hoc dicit:nõ tamen ac. . em Ael⸗ onu. vt. . de rei ven. l. vtiq;. 0pen Armles ſi⸗
8 Urnperanda vr e:r ſ-x mibu illud.S. dane ſi js · 1 Nuare heredi. ſuffciens eſt non neceſſaria hec ratio. nam qñq; W
h¶¶ Qult. ex hoc dicũt quidam ꝙ ua mũ h locũ hoc ediotum. ſi qs erei ꝑſeentõnem non connnet: datur heredi. vt inſti. de per. et nnueudnn
d uerſas. in pn. Sed hoc non placet.⁊ expone ntayx ac. J. 10 . . Innſſariũ. (( ercſaſehele
vel eius prechum nam pꝛecaun babʒ rem hbabere viget. vt.j. ð pean. u uu El ſimiem. vt bonoꝝ poſſeſſoꝛẽ vel ſideicõnnſſariũ d

nba ſie e
Gun reN

zin enſams i
'N. Anun
mu
us coNn Nr
Tmen niss gletn
ur1 Kli

ſic. j. ad exhi. iu
li. S. ſi qs rem.

9 Mlienare. ñ

c

x u El poſt qnnũ. vt. J. aqua plu. ar. poſt venditõnem. in fi.
dicũt qͥdã ↄtinuũ.ſ.m. vnlem.
y ꝗq Eha.rõ qre dat᷑ heredi eſt ſufficiẽs nõ neceſſaria: vt dixi.
3 Uidet᷑.rano quare non datur ĩ heredem:⁊ bona.vt inſti.
e perpe.ac.S.eſt emnim.Accurſius.

e Xhocnmutãdi cã facta fuerit. i. futuri iu

dicio. cu 81 „. B .
ꝛus ba non ha dicij mutãdi cã:non eiꝰ qð iam ſit
dame . ß lame. · Alienare intelligit᷑:⁊ qͥ alienaʒ
ꝓx. S. 7. S. e. l. j. — — . KZ
b oõ reſtiu⸗ rem vẽdiderit. Sed heredẽ inſti⸗
u. qꝛ vſucaptã k tuẽdo vł legado ſi qͥs alienet:huic
pſchta re erhbz eqicto locꝰnõ erit. Si qs aliena

uerit:veinde recepit: nõ tenebit᷑ h̊

ceſſuate facit.vt ała.j.de fun.d.l.j. Accur.

eSi qs.receꝑit.ſecus ſi depoſitarius recuꝑat rem depoſitã quaʒ

vendiderat. nam nmihilommus eſt in ſuo ꝑiculo.vt.j.xpo.l.j.S.ſi

rem. Item ſecus in furto. vt.j.ð fur.qui ea mente.⁊ rapina.vt.j

V bo. rap.l.pe.im quibus non valet penitere: quia hoc peccatũ eſt
extraoꝛdinarium: illa oꝛchnaria pacta. Accur.

f q ia.redi.Agunt᷑. vt hic. ⁊.J.de edi.edic.l.redibere.j. Nñ.

g Mon redibuurus.intellige hoc Rñ.ſᷣm io.qꝙ emptoꝛ de
uure non poterat redibere: ̊ concoꝛdauit cum venduo:e: quo caſu
tenetur:vt hic. Si autem iure poterat rechbere non tenetur vt bic.

etiam ſi ałs non erat redibuurus:qmia nõ videtr᷑ wolo facere: qq ſus

iure viiur. vt. . de reg. iur. l.non videt᷑. Sed pla. intelligit hoc ge⸗
neraliter: enam ſi de iure poterat redibere tenet᷑ hoc edicto: ſi non
erat als redibiturus: a facit ad hoc. R. ſ. de edi.edic.l.bouem.S.ſi
qs. ⁊. j.ad.l.aqᷣł.ſi ex plagis.S.pe.Accur.

h n Am 1 ſi. Etilis actio. nõ directa: qꝛ alieno nomine.

1 Competit.contra tutoꝛem vel curatoꝛem: ⁊ non cõtra pu
pillum vel furioſum. vt. S. de wlo. ſi ex wlo. 1. J. quãdo ex fac. tu.

l.j. Alij dicunt ↄtra pupillum vł furioſum:quod poteſt diei mqrũ

locupletioꝛes ſunt. vt argu. j. de tribu. l. üj. ſic eſt bona ratio que

ſequit᷑.ſ.vt detur vtilis non directa. Accur.
k¶Mon poſſunt. ſ. pupillus vel funioſus.
IUm mies. Pone caſum in miite cui fuit actio ceſſa ad ali
gqquam rem ex cauſa wnatiõis. nam miles agere phibefur
non qꝛ miles ſu:ſ̊ qꝛ cauſa mu.m.ſuit facta ceſſio.ſj wona⸗
1 expitur. Sed quõ cum ius ſuum pdiderit cedendo ĩ potenuoꝛẽ
vt. C. ne li.po.l.j.⁊.ij.que ſunt .ad idem.j.eo.l.ſi? Rũñ.hoc fa

c¶ Ait ptoꝛ. d edicto. Qui vẽditoꝛi ſuo redi⸗
une in bet rem: non videt iudicij murai
7 nõ valeret al“ Cauſa alienare. p Aulus.
aro vr. Via redibito hoĩe oĩa retro
e . Pinc. F. gagunt᷑: ⁊ iõ non videt᷑ iudicij
. v au. ar.le. mutãdi cã alienare q redibet: miſi
Atnanhneg koꝛte ppter hocipſum redibet: non
iam ceptum:nec redibiturus as. v Apianꝰ?.
eian Am ſi obligar ſaneto
de vmmio k q̃i. a me petere velles: Huic ecl⸗
vt in aui. de uer. cto locꝰ nõ erit. Si tutoꝛ pupilli
SevV—b agnatꝰfurioſi alienauerit: vtik
edictũ multoma acctio cõpetit: qᷣa oſiliũ be fraudis
gis ꝙ, ſi nõ eſſet imire nõ pñt. 1Dem.
ĩchoatũ. vt. j. de EVnm mil ſt barſ
pecu.l.ſi poſtea. miles poltulabat luo

noĩe litigare e poſſeſſiõibo

erit. alienat am s ſibi wonatas eſſe dicebat: rñſuzʒ
vt. C. ſe.⸗nn. zſn I e, 21= 1
ſi qs. S. cer. · E ſi iudicij mutãdi cã wnatõ facta
le.ij. neto fuerit:poꝛeʒ dñm exꝑiri opoꝛtere:
fratꝛe.ſ̊ paꝛci᷑ 3 — 11r3 1. ‚
wrhie g ett Vt rẽ magis ꝙỹ litẽ in militẽ trãſtu
wlus: qᷣa ex ne⸗

man.l.per diuerſas.in ſine. Uel ſeeundo pone caſum econtra:qꝙ pol⸗
ſeſſoꝛ qui credebat ſe conuemiri a me:wvnauu rem nuliti:⁊ hoc placet.
2 ponit᷑ experiri ꝓ deſendere. vt.j.d re iudi.l.ſepe. ⁊ ſic non obſtame
dicte leges. C.ne li.po.quia in actoꝛe loquũtur. Accur.
m Experiri.i.delſendere.ſᷣm ſecundũ caſum.
n ſ Adqs. Lici

Nr . ma. ſtulta
liſſe credat᷑. ä m . Arcel. videtur lex licinia.
Ys iudicij cõi diuidũdi eui nam q alienauu cũ
tandi cã rem alienauerit: ex eneriacleda n
lege licinia interdicit᷑ ei: ne cõi di-⸗ lerx lcin nũc au⸗
uidũdo iudicio exꝑiat᷑. Tlerbigr̃a H bilß Kelo:
. , e im uit ei? ꝓbꝛt
vt potentioꝛ emptoꝛ ꝑ licitationę bino ſyter que a
vilius eam accipiat:⁊ ꝑ h iteꝝ ipſe aa que agit᷑: eriã ſi
recipiat.Sʒ ⁊ ipſe qdẽ qͥ ꝑtẽ alie⸗ ranuswerakias
nauit cõi diuidũdo iudicio ſi agete vt. j. cõn di.ĩ fima
velit:mon audiet᷑. Is vo qͥ emit:ſi z. ſi wmmniũ r⸗
e. „. rr. aret non poſſet
expiri velit: ex illa parte edicti væ⸗ ere. Meeur⸗

tat᷑:qua cauet᷑: ne qua alienatio iu
dicij mutandi cã fiat. e Seg a ipſe. re⸗

petu vt addar.

p Mõ audietur.
obſtat eĩi lex licimia

De receptis qͥ arbitriuz rece⸗ bſtat ei l
nõ hoc edictum.

perũt vt ſententiam dicant.

q Qetar. agere.
p Aulus. mio

tñ dñs: nam ⁊ pu⸗

SBm pꝛomiſſum ad ſimili pillue lumiles no
tudinẽ iudicioꝝ redigit 2 dn ſint. vt. 7. re.
aa fimendas lites pꝑtinet. eo. ſi puprllor. I
P Apia no.h:ꝙ hoc edictũ
— V vValet enaʒ ad exce-⸗
X cõpꝛomiſſo placʒ excepti⸗ pnonem. vt ſi agat
onem non nalci: ſed pene pe ileui emn ab alie
ſtitionem. i Dem ceptöne repellik.
Abeo ait: ſi compꝛomiſſo fa ſic ⁊. S.n.j. necũñ.
S.exẽplo. Dʒ foꝛte

cto ſententia dicta eſt:q quus dag enonem hoe

cãu vt actoꝛ teneat
ad dãna. vt ⁊ dixi.S.e.non ſolum.S.j.licʒ mens hums tituli videat
loqui in reo.Hccur.
r SDe recepus.quia de edendo ⁊ quedam alia pꝛeparatoꝛia iudicioꝝ
diximus: e iudicijs deberet dicere.̊ quia arbitria tractant᷑ vt iudicia
vl. J.l.ꝓxi.idcirco de recepiis.i.arburis qui recipiũtur a partibus:
vel econtra. i.ce partibꝰ que recipiũtur ab arbitro.dicit inde receptũ.
i. compꝛomiſſum. vt.C. d iudi.l.rem non nouam.S.j.ibi:vel qui ex
re ⁊cc. Accur.

4 c SDmp:omiſſum. Hic nota ꝙ ĩ ommibus indicia imitat᷑: tam
in

LLccedit,

uoꝛe nmilius cin erat wnata. vi ſic res magis ꝙᷓ lis videat᷑ in militẽ

traſlata. Iem op. quõ aget cum ius ſuũ ceſſerat alij: nec enĩ aliter
nules poſtulaſſet ſe velle agẽ?? Rñ. recõcedet miles ł ex hac.l.ſihi
reconcedit᷑. At vbi nõ cã̊ mi. , eſſet ceſſa: wnatarius agit. vt. .

uuhrin vncipio ꝙᷓᷓ in medio ⁊ ꝙᷓ in fine. vt hic.⁊. C. eo.l.pe.S.ſin
autem. 7.S. licj.⁊ de iudi. l.rem non nouam. S.j. niſi aliud ſpecialiter
muematur: vt quia a ſententia arburi non appellatur. vt. C. eo. l. j.
4 lue: ⁊ reſtuuendis expenſis non pᷣſtat᷑:

uia ſufficit penam commun: vt in autennco de liug. S. ad exclijĩ fi-
glcolbe viij. el dic vt in autentica generaliter. C. ð epiſ. leen
pupillus ĩ compꝛomiſſo naturaliter obligat᷑.quod patet:qꝛ fideiuſſor
vt.j.eo.ſi pupillus.qð non eſt in iudicõ.vt.C.qui le.ꝑ.l.j.
tem ex compꝛomiſſo non datur rei iudi.exceptio.vt.j.l.ꝓx.

X compꝛonuſſo. Exceptõnem.ſcilicet rei indi.ſed pacti ſic.ſi
* boc agatur. vt. j. eo.l. litigatoꝛes. S. interdum. que eſt cõtra.
Seg in caſibus tribus enam excepno rei indi. datur: vt quando iura
tum eſt. Item quando partes ſubſcripſerunt. Item quando. x. die b
tacuernnt.vt.C. eo.l.ne in arbitris.a.l.penul.que ſunt contra.Uel
dic ꝙ ibi non fuit pena pꝛomiſſa m tribus caſibus pꝛedicus: hic auteʒ
ſic. vnde ſufficui eam peni niſi eſſet actum: vt tam ſententia eſſet firma
ꝙᷓ; etiam pena petatur.vt.S. d tranſactio nibo.qui ñidem. ⁊.j. dæ ver.
ob. ua ſti.in fine. Sed quod de iuramento dixi coꝝꝛiguur ꝑ autenticã
poſitam. C. e.l. antepenul. J
u Peritionem. ſiue certa pena ſit pꝛomiſſa ſiue ſententie ſtari:quia

tunc ad imereſſe agitur. vt.j.eo.diem.S.finali.Accur. 8

„

x l Abeo. abſoluerer. ſecſi obnnniſſet. vt. C. ö ꝓcu. l. ñ eo minꝰ.

8 Loömiſſe. qualiter fuit cõmiſſa. videt᷑ em̃ ꝙ ipᷣo iure non teneatur
minoꝛ arburio:ſicut nec iudicio:quãdo ſine auctoꝛitate curator fecit
ſicut hic funt.vt.j. re iuch.acta.S.contra minoꝛes.a.C.ſi aduer.
rem iudi.cum a minoꝛes.qᷓ ſunt õ.ſi em̃ curato: interuemiſſet valeret
arbitrium: qð hic negat᷑. Sed dic aliud in arbitrio vbi ipſe naturalii
tenet᷑. Ideoq; fide⸗

e⸗ B cauſa non poteſt
aah à minoꝛe vigintiqnq; an tutele ab⸗ modo pñt cogi: necinfeſt an añ an ſune eſe ider
in udicio. erit r? ſolueret᷑:ratũ id a pꝛetoꝛe nõ hñdũ in ipᷣo magr̃atu arbitriũ ſuſcepzint aamario ſenin.
gng um indieu? necq; pene eo noĩe cõmiſſe dabitur Sinferioꝛes vnt. v Apianꝰ. beipik. ſ. e iu⸗
aontate firmanda petitio. Tametſi neminẽ pꝛetoꝛ Ed ⁊ filiuſfomi.compellef. ciml attecg yor
li deſtin guſt cogat arbitriũ recipe: qm hec res ” g Aius. eſſe lucer wlega
aeno hune vr ſum libera ? abſoluta eſt: ⁊ e ncciĩtatẽ Vlin etiã ð re patris dicitur gmur elegane⸗
tutoꝛem abſoluat: iuriſditiõis poſita. attñ vbi ſemel filiũfa.arbitrũ eſſe poſſe.na,z vr deta. l. j. m
ao: erao dne q́s in ſe recepit arbitriũ: ad curaʒ iudicem eum eſſe poſſe: pleriſ . m halualis.
maiõ. a ita pſimo 17 ſollicitudinẽ ſuã hanc rem pꝛeteplacet. v Apianus. non eſt uder v
ia nngi vr nin ꝓtinere putat:nẽ tm̃ ꝙ ſtuderet li Ecdius ? põpo. ſcribũt parui Loſfi diſcutẽ cqʒ
xe mie. rein. nu. u tes fimri: veꝑ qm ñ veberẽt cipi: ABerferxre ingenuꝰ qs an liber⸗ Rns apud ſi
minoꝛẽ. a ſic hic lo q euʒ quaſi viꝝ bonũ diſceptatoꝛ tin eſizime re fame qs ſit arbir (eri lit. dteſt. vt
t an di erbdi mter ſe elegerüt. finge em poſt caz an eine us. S ſeruñ la⸗ m oliczkee.
minoꝛẽ vt ſunz tu· lam ſemel atq; iterũ tractatã: poſt beo cõpꝛomitti nõ poſſe ſcribit.li. etiã vlira le.
ẽ irern iue nucata vnin unrinner ecrer 1 rie eſt ern. Chnde iulie. ait⸗ iin rgnr dre
pꝛeſumat᷑ mnoꝛ: nNegocij aꝑta:arbitꝝ Igratie dantᷣ Pitium ⁊ ſeruũ cõpꝛomiſſuʒ ſit:ꝛnec tere pereditat⸗
renent arbumũ pvel ſoꝛdibo coꝛꝛuptuũ: vel ex aliq̃ caſ/ titium cogendũ ſmam dicere:quia eine
nolle ſniam dicere: q̃ſqᷓ non poteſt cuʒ alio recepit: ꝙᷓuis ſerui inquit d: ge par üu
b Zabit. qa obẽ negare eqſſimũ ſoꝛe pꝛetoꝛẽ inter-⸗ aorbitriũ nullũ ſit.Quid tñ ſi dix incõmodũ ſenti
arererpriahenta Zonre ſ. . vPuiſſe: vt Aliei qõ in rit ſniam titius:pena na cõmittet e ued.
5. ti. ij. necnõ.S. exx ſe receꝑpit: inpleat. it pꝛetoꝛ q quia nõ vt recepit dixit ſententiã. heredes.
SSH a arbitriũ pecunia cõpꝛomiſſa rece⸗ 4 n p Aulus. * .
ſic. .7 te triba il ⸗ Pit. Tractemꝰ v pſonis arbitran Ed ſi ita cõpꝛomiſſum ſit:vt ſ ꝓ) Edius.
Ind. crca pn. tiũ:⁊ qͥdẽ arbitꝑ cuiuſq; dignitatis vł alteri/ ſnĩa valeat Juli. s. nec tvnd
. N coget officõ ꝑfungi qð ſuſceꝑit:etis ſcri.titiũ cogẽdũ. v Lpian?. alia refert. vr.
qins recipe p alin, li ſit ↄſularis: niſi foꝛte ſit ĩ aliqdus Ed ⁊ ſi in ſeruũ compꝛomit 8 ũ
babentẽ quglibz u magiſtratu poſitus: vel poteſtate: V rar᷑: ⁊ liber ſententiã dixerit doſtu. l ij. .ö. ö
ino. 5.· .e oſul foꝛte vł pꝛetoꝛ.qm in hos im puto ſi liber factus receperit ↄſen⸗ aſſeſ. l. i. maxie
uo. di. iu. l. ſan⸗ Fnz t. . hodie. vt in aut.
amuns. ſj ib loquit vern nabet⸗ p A ulus. 4 tientibus partibus valere. . Sʒ vrliber Scetero⸗
n alegatorhic iar m magiſtratus ſupeꝛioꝛes neq; in pupillum neq; in furioſum j. coll. vj.

e Tbt.1. poſich. aut qͥ ſunt pari impio: nullo
f ues fiuri.vt hic.⁊.C.ð agri.⁊ cen.linbus.⁊.j.ſi certũ petat᷑.
l. quidam. Acecur.
g Honum. pꝛecipue non habito reſpectu ad aliũ: vnde ĩ hoc genere
arbitrij non recurritur ad alium: vt.j.pꝛo ſocio.l.ſi ſocietatem. 7. .
eo.dlem. S. ſtanr. .
h Bantem. alteri partium. Accur. 4
1 Soꝛqchbus. hoc caſu nõ videtur vebere cogi. vt. . e. ̊ 2 ſi ĩ ſernũ.

S. ſunt ⁊ alij. que eſt ↄ. Soł.hoc intelligas poſt ſecreta negocij aperta

cogendũ: ibi: non eꝛant aperta. Vel verius hic accepit pecnmaʒ vt ſen
tennam non daret: vnde cogitur: ubi: vti male daret. vnde nõ coguur
Im io.Oed argumẽ.ↄta.hinc H.S.de poſtuł.l.fi.vbi enam poſt nu⸗
data ſecreta erit aduocatus aduerſe partis: ſed ibi ſpeciale fanoꝛe pu⸗
pilloꝛum. Accur.
k Ait pꝛetoꝛ..receꝑit.i.eum ſententiam ferre cogam.
l SDigmitans. ſcilicet ſii.
m Coget. ſ. pꝛetoꝛ.
n Conſul.hec lutera ſibipſi contradicit.nam S. dixit conſularẽ co⸗
gendum: hic negat. ſed dic conſularem eſſe qui habet dignitateʒ non
admimiſtrationem: vt filius conſulis vel nepos:at conſuleſt qui habʒ
viruq;. vt. ſena.l.j. Mccur.

n Zm magiſirams. Imperio. ſcʒ magiſtratus. 2 ſic umis E har
§. pe.

parem cogere nõ poteſt.vt hic.⁊.C. d ap.pꝛecipimus
7.. ad tre.ille a quo.S. tempeſtiuũ.⁊. C. æ le.⁊ con. l.digna.
Sed nũquid velegatus a papa coget arbiꝝ qͥ cognoſcu de ſuſpiione
ſua ꝓcedere ⁊ fmire? Rñ.ſic:vt ar.C.de iudi.l.fi.⁊.l.aꝑnſſum.i ſi.
p Intereſt.quo ad hoc vt cogi non poſſiu a pari vel inferioꝛi: inteſt
ii quo ad aua:vt.j.eo.non diſlinguemus.S.compꝛomiſſo.ſ̊ ibi non

aut ſurdũ aut murũ cõpꝛomittit᷑

☛ in aduotato.vt.S. poſtu.l.j.S.hoc edicto
ℳ

erat masiſtratus par vel ſuperioꝛ qui cogitur:immo ſimplex ſacer⸗
dos:ſ̃̊ ibi eſt alus caſus.
qDPoſſunt cogi.vt hic.a.j.de iudi.l.iudiciũ.
r ſ Ed 1 filiuſſami. Cum enam. a iuchcem. ſ. re patris. Sʒ
3. 5. iuriſ. om. iudi.l.qui iuriſdiuoni. So. in criminalt

ſus.i. infanns.
⁊ ſic nota arburm eſſe poſſe in infamẽ:vt nic ſien ꝓeuratoꝛẽ: vt
inſti.de excep.S.fi.ſecus in iudice.vt.j.ð iudi.l.cum pꝛetoꝛ.S.ij.⁊
C. dig. l. j./ YItem ſecus in aſſeſſoꝛe. vt. S. de aſleſ. l. ij. in fl. Itez
Se an excoica
tus poſſu eſſe arbiter? Rñ.ꝙ non: pter legem &ei in qua dicit᷑ ha
bendus eſt:vt inimicus ⁊ publicanus.
u Mullum ſit.nec etiaʒ arbitratus eius eſt nullus.vt.j.de ver.
ſigni. illa verba. vel foꝛe pomi ibi arbitratus ꝓ eo arburio: quod
eſ ſimile indicio.vt.j.e.uem ſi vnus.S.pompo.eadẽ de moacho.
Item nota hic vrile per inunile viciari.ſic.S.de tranſac.cum hi.S.ſi
pꝛetoꝛ.argu.ↄtra.j.dæ ſti.ſer.ſed ſi. Sed hoc eſt generale V inu⸗
tilis adiecno vicietur ⁊ non viciet. vt.j.cõmumi pꝛe.pꝛopꝛiũ.⁊ co
trrarlia ſunt ſpecialia. erur.
x NMon vt recepit.recpit cum alio.⁊ ſolus dixii. Et no.hic arg⸗
ꝓ iudiciba velegatis.vt nõ debeant diſcedere a verbis reſcnpn: vt
Ren vnus. S. uem ſi plures. . S. celſus. in fine. 7. ·
exer. Lj.S. igit᷑ ppoſmo.⁊. j. mã.diligenter.
ucd ſi ua. Cogendum. vt.j.e.l.non diſtinguemus.S.ann
in plures. Accur.
Ed ⁊ ſi. Valere.videtur enim ex nouo in liberum compꝛo
Wmitni. ⁊ facit.C.ſi rec.pꝛo.vel ad eum pꝑn.l.j.in ſi.
a Sed m pupillum.nec in minoꝛem. xx. an. vt. j. e. l. c lege. nee
m mulierem. vt.

C. e.l. fi.
b Si quis iudex. in ſe ve. ꝓ et. ⁊ ſic erit tm̃ vnus caſus. qñ ſcilʒ
vellet compellere vt in eum cõpꝛomuterẽt ᷣm quoſdam.Tu dic ꝙ
ꝓhibet reciꝑe volentes. ⁊ ꝓhibet vum ſieri nolẽubo.⁊ ẽ ratio foꝝe:
ue videatur iuriſchtione ſibi data abun. Sʒ none re conſuetudine

— — —
==—=

S

Wucie
ninnit e
Cirt no
Mnekiiert
mmirin ilk

ila ſip
Rcum
im denih

(enominio⸗

=
SS.

ſtſa

luine. zd,

pontu

finngſiin
Adit,⸗

dKENs.

ſagſkenbenmee
enii
Gi⸗ſceen N

dANA”„
u 7 e

unvrr Eit.

Gftithir en
(cuu m

nm.

c e
ulis ſen⸗

ſncſir Aun

üickn=ö. g
geni in

Neernge Nit

Ktogonrr.
uo⸗

eeeii. i
i ſſia

fuia
ühmet
Vamnen Oeſſd e⸗
XNMngkitdle
acſpfim
lchlifgtinen

Zndemarn

1Cn nennte
dm ſenm
Dhunmna,
ſihucenlen
Nſeegnun
Kenmn no gon n
ne

nadann

ſunr cöwmntſi

Kinmu ann

t.r wi
tani
eunltſinann
nienſſm
mnmm non⸗
ama

„

S
=

n
il ii
n Mnm ue

uſcegin ee

Dhup. lai
Wheli,
Di. eu
R 8
ſtm W
ung
wügmnt
Snber, n
ſt ndr
ſenmil, ir

u ſiin N
ſzirnt in
ſnmmi.

funoian ſaͤ

nN.le

cſen K51
ums.
rs lstt igi

fiirnmsgtin,
tind Nadn

toꝛe loquuntur.

gliter obſeruat nam ſemꝑ de hoc mdices inquirũt:an velint con⸗

coꝛdare ⁊ in ſe recipiũt.ad hoc dicunt quidam ꝙ coꝛꝛgitur hec lex

ꝑ oↄſuetudinem generalem. vt. S. œ le. ⁊ ſe. con. de quibus in fi. qd
nibil eſt. Item ꝑ.l. videtur hoc falſum qð hic.S.dcit.vr.j.de no.
ope. nu. l. j. S. 2 poſt. in gut Vt Dif. in §. ſi Vo. colk.ix. que ſunt 3.
So. dicunt qdã
hãc conigi. Lu
dic ꝙꝙ nõ conigit᷑
nec cõſuetudine

vt vom. li. xxxiij.ſcribit. Siqͥs
iudex ſit arbitriũ recipe eiuſdẽ rei

mnee leee et o Wequa iuder eſt: in ſe ue ↄpꝛomitti
mod arbitri c Ubere ꝓhibet lege iulia: ⁊ ſiſnĩaʒ
pꝛomiſſaꝛij vult dixerit: nõ eſt danda pene pꝑſecutõ
e an ((Büt 2 alij q ſniam dicere nõco
ma mret: guoch gunt᷑: vt puta ſin ſe vedes aut turpi⸗
ſerin vnelo ſtudo arbitri maifeſta ſit. Juli.

quutur quando (aitt ſi eũ infamaueꝛit litigatoꝛes nõ

amcabiliter tra

ctat illa iudex. ? NS —*
ſub pena etiã iobd C cognita Icẽ ait ⁊ ſi ſpꝛeta auẽte
pmnin põt. ⁊ da eius ad iudicin. ꝓp Aulus. 4
bit alicui: qniq; E Nitrum. &
menua gich vb Ead alium arutnin
iỹᷓ daꝛi vbeat. qo HD vVLpianus.
n ſierer p ſin⸗ Itigatoꝛes lerit mox ad eũ⸗
doeſtiw meir.. dem arbitrũ redierint:pᷣtoꝛẽ
rcepiſſe.⁊ haber non debere eũ cogere int᷑ eos diſce⸗
bahe ch. ptare: q ei ↄtumeliã banc fecerint:
viij. ſi qs mem ⸗ vt eñ ſpernerẽt: ⁊ ad alium irent.

bꝛoꝝ. 2. q.j. ſi
pmates At iure
canonũ vider i;

oꝛdinariꝰ mdex

dicere:niſi cõpꝛomiſſum intuene⸗
rit. Oõð ait pᷣtoꝛ pecuniã cõpꝛo

went ce ibe re miſſam accipere nos vebere non ſi
vt exra. de arbi. vtrinq; pena nũmaria: ſ et ſi alia
ccu he e res vice pene: ſi qs arbitri ſmie non
wlegato vt ey. ſteterit ꝓmiſſa ſit:⁊ ita põpo.ſcri.
pᷣſump. c.j. ⁊ w Quid g̊ ſires apo arbitꝑ epoſite
rn a5 ſint eo pacto vt ei daoret q; viceritt
dic ꝙ dicte dere V ita: eã rem daret ſi nõ pareatur
tales ve arbirr a⸗ ſnie: an cogẽdus ſit ſmam diceꝛe:⁊

puto cogẽdũ tatũdẽ ẽ.⁊ ſi q̃ntitas

Sunt a alii. certa ad h̊ͥ apud eũ pponat᷑: pinde

rurimco au⸗ ⁊ ſi alt᷑ rem alt᷑ pecuniã ſtipulanti
Pecuals. Sen3 ꝓmilerit: plenũ opꝛomiſſum ſit ⁊

nemmem. So. vt ibi. Dic tñ de quo loqt᷑ ſi ſniam dixerit: tenet:

e wlo excipit᷑.vt.C.e.l.arbitroꝝ.ſecus in iudice: qꝛ tũc ꝑ pecuniã

datã nõ valet ipſo mre.vt. C.qñ ꝓuo.nõ eſt ne.l.venales.⁊ de ge.
iud.l.ij.ſ̊ ꝑ granã tenet.vt.j.ad trebel.ſeruo ĩuito.S.cũ pᷣtoꝛ.
d Jul. infamauerint. ſ. de facto.
e Kognita. in cauſe cognuõe verſat᷑: an grauis ſit ſiuria:vt plene
