aale eſt in pꝛe. ſec⸗ PHtatur que ꝓcalumniã ven
mania vr eſ. tris nomie in poſſeſſionem
Zu oue eꝙ m. l. miſſa eſt du ſe aſſeuerat pgnanteʒ.
rei vendi.vel actig⸗ 2-. —
ad exhibendũ in q AIVnm nõ pꝛegnans eſſet. vel
lato ſacramto in ex alio concepiſſet.
litem fun mltonl i Bem.
mratũ ꝙᷓ vernas „ .
eſſet. ſcknim lata Ebuit enim coherceri que
ſnia ſcm iuramẽ pᷣtoꝛem vecepit. Sed ea nota

m nõ inſamat.
b Eu3. quẽ acto
ri in pecuia debuu
odemnare. ſed in
pꝛmo caſu fiſco. im
VBneraſſet. ſed quomodo poteſt penam iudex diminuere vl auge
re. cum ex legis hoc pendeat poteſtate: vt.j.ad turpil.l.j.S.ſin aut.
et ad muni. oꝛdine. circa pncpum. Reſpon. hoc verum eſt poſt ſen⸗
tentiam. ſed in ipᷣa ſentenna pt᷑. vel minuere ratione foꝛte iuuentutis
vel ſenectutis. vel quia ſine wolo deliquerat. vt.j.de penis.ſi quis.
S. inſtrumenta. a. l. abſentem. S. fi. ct. I. reſpiciendum. S. velinquunt.
et. j. e mno. aunxilum. S. j. 7. J. ad. I. coꝛ. de fal. l. j. S. fma. et. . ad
l. coꝛ. de ſic. l.uij.S.j.vel augere. vt cum mulns craſſantibus opus
eſt exemplo. vt inra de penis.l.qut facta.S.fi. YItem qualiter in ex⸗
traoꝛdinarijs poteſt augeri vel minmm. cum nulla ſit per. l. ſtatuta
certa? He. reſeras te ad id quod fieri ſolet ex ↄſuetudine de tali crimm
ne. qð cum exceſſeris.dicaris augere vel mmuere.vt arg.j. e dam.
infec. ſi finua.S.j. Et vt hec plene habeaſ.dic ꝙ pena pecuiaria qaucta
vł minma. infamia nõ abolet᷑ młtiomagis nõ minuit᷑.ſi pꝛo coꝛpali
infligat᷑ pecũia. Sʒ ſi ꝓ pecũiaria imponat᷑ coꝛꝑalis.ſine diſtinctõne
remitti᷑ mfamia. vt hic. ⁊. j.de penis.in ſeruoy.S.fi. Ded ſi ꝓ coꝛpo
rali impomt᷑ coꝛꝑalis.aut maioꝛ. et tunc renmntutur inſamia. vt. j. de
xecu. l.ad tpᷣus.ei ad mum.oꝛdine.in pᷣn. aut minoꝛ. ⁊ tunc ſi cã ↄogmi
ta. remittit᷑ infamia. vt. C. eo.l.et ſi ſeuenioꝛ.⁊.l. et ſi poſſidoneu.ſi
ſine cauſe cogmuõe.nõ rennttit᷑. vt.S.e.l.S.q̃ntũ.Si queras an in
terim dũ pant᷑ maioꝛẽ penã vel minoꝛẽ tñ cauſa ↄgnua ſit infamis.
dico ꝙ ſic. ſi pena ad certũ tpᷣus imponat᷑: vt pᷣdicta.l.et ſi ſeuerioꝛ.
ibi ex iranſacto tꝑe ⁊c̃.ſi vero dãnatus ſtatim ſubeat penqꝗ. puto ꝓ
pecũiaria fuſtiget nec interim eſt in famis: vt in gr. ora. j. œ pems.
l. in ſeruoꝝ. S. ti. Sʒ ſi querat᷑ an relegatus vel ab oꝛdie motus ve⸗
terẽ recupꝑet honoꝛẽ vel ad nouũ aſpiret. SGiſtinguo qꝛ aut ex dãna⸗
none ꝑpeiua.ꝑpeinã ſubit infamã. qðᷣ ex pᷣdicns colligi põt. aut tꝑa⸗
lem. Si ppetuam. ad niłm aſpirabu honoꝛ?. licet ↄtracicere videat᷑

tur que cũ ſue ptãtis eſſet hoc fecit

infra de curiombo. l. generaliter. ij. et.iij.reſpon.ſed dic ꝙ loquitur

vbi cauſa cognita minuta fuit pena. et ſic infamia. et ſic reſpodebis
ei quod eſt. . de fal.l. falſi. S. oꝛdine.nam ibi ex eo crimie damnatus
fuit quod ꝑ perpetuam wrogare poteſt infamam. Si tpalem. interiʒ
dum eſt infanns nõ aſpirat. ſed tꝑe tranſacto ad nouũ nõ aſpmrabit
miſi tantũ tempons expectaueru qntum caruit digmitate ꝓpter penã
vt inſra ad mum.oꝛdine.et de vecurio.l.ad tempus.et.. his qui
in exi. dã.l.ij. Sed ſi veterẽ velu recuꝑare.aut vacat aut nõ. Si nõ

g Aius.

veterẽ non recupat.et ſunt hec vera in relegato.⁊ ab oꝛdine moto
Si aũt vacat. aut fuit hic relegatus.aut ſimpłer ab oꝛdine motus
pmo caſu noua electione adnutut᷑. ſecũdo ſcʒ ſi remotus ab oꝛcdi⸗
ne ſuo iure recuperat:vt.j.de vecu.l.ij.
d Crimen.publicũ.ĩmo eſt puatum. vt hic. et..de cri.ſteł.l.j.

S videtur ꝙ ñ
Aque falſa exiſtimatiõe de⸗ aneſter d. .i
cepta eſt nõ poteſt videri prr eſt dra. So. wi
calũmiã fuiſſe miſſa in ponetane inkrethter
cu mamare.
On alia autem noratur. miam ſen m.
ea de qua ꝓnunciatũ eſt ca⸗ o ſa. Sedtu
lumnie cauſa eaʒ fuiſſe in poſſeſſio dſtinguendum.
nem miſſam. Icq; etiã in parre zunar me ſtelll
erit ſßuandũ.qui calunie cã paſſus ex cauſa. er aua
eſt filiaʒ quã in poteſtate babebat qs ciumu dana⸗
in poſſeſſioneʒ ventris noĩe mitti. wlo⸗ vif. e

p Apini. neril. vt ptʒ
PBhec verba ſenrentie bꝛeli⸗ .w wlo enſn
dis pꝛouincie callido ↄomen⸗ uinfamat. vt hic.

to videris accuſationis inſtigatoꝛ An nainſanare

fuiſſe pudoꝛ potius oneratur qꝙᷓ . demnatus. fc

ignominia videtur irrogari. non nec de hoc anm
ne danatus infa

enim qui exhoꝛtatur mandatoꝛis mat.vt in locnʒ

opera fungitur. L otrarie pignoꝛa⸗
, cicie actioms.vt

.p Apini. I.de pigno.aci
j Veius neins crinenimen⸗ nurorn g ceure⸗
dit gao ſeio.quaſi imuriam num. er tũt hoe
ͤ non infamat.
paſſus. atq; in eam rem teſtanonẽ m.l. cenmann.
apud eefeckifin pꝛetoꝛio recitauit . et ꝓbatur hec ſo

Accurſius floꝛentinus legum wvctoꝛ.
e Euus. non ſuo. ſed defuncti. et eſt bona ratio.vt.S.e.l.
furn.S.ſi quis ali. contra enim videbat᷑ quia ꝓpter ſuum
factum fuit.vt.j.manda.l.papi.Sed et cum illa erat acceſſoꝛia. et
ſua erat pꝛincipalis.videt᷑ dmmi obligatio extingii. vt.j. xæ fide⸗
iuſ.l.generaluer? Reſpon.quidam hic vtraq; eſt pᷣncipalis.vnde
nulla extingui.vt.j.de duo. re.ſi duo. Sed tu dic ꝙ hic pᷣncipał
erat natur alis tm̃.vnde nõ tollit᷑. vt.j.xæ fideiuſ.heres.d.qð ſi ̊
ſeruus. Dʒ nõne hic ex ſua ꝑſona poteri ↄueniri. et erit infamis?
dic ꝙ ſic. vt inſti.de nox.S.omnis aũt. ſiue non fiit aliquid incho
atum ptra wommnum. ſiue fuu et velu dimutere. ſed vtraq; nõ po⸗
teſt. cum ventur ad idem.
f n MDtatur. pꝛegnantem. ſoens ſe nõ eſſe pꝛegnantem. vt.j. ſi
muli.ven.no.im poſ.l.j.S.ꝑ calummam.
g d Ebuit. coherceri.non vi. ſed actione in factũ.q̃nti interfun
cius qui experit᷑. Sed ſi filiafa. ſit dabit᷑ inq̃ntuʒ ad ꝑtem
pueneru. vt.j.ſi ven.no.in poſ.l.j.S.j. vſq; in fi.l.et.l.ſe.in ſi.
Et nota hic non impune ptoꝛem cœcipi: vt hitc.et.j. de inter.aci.
e etate. S.qui tacuit.in fi.T§.
h Fecit.ſi.n.in poteſtate fuit.tunc dic.vt.j.l.non alia.
i n Dn alia. ꝓnũciatum.non em̃ ſufficit calũniatum niſi ⁊ ſu
ꝓnunciatum. vt B. 7. S. e. I. athletas. S. calũniatoꝛ.
kKk Paſſus eſt.nota patientiam haberi pꝛo pꝛecepto. vnde dicit ca⸗
non. negligere cum poſſis perturbare peruerſos ⁊c.et ad hoc.S.e.
liberoꝛum. SJ...
Momme. ſed ipᷣa videtur excuſari cum pater iubet.non tamẽ
cum pantur. ar. S. e. liberoꝛum. in fi.
m o P bec.ſententie.vel diffinitiue vel eniam interlocutoꝛie.
vt in fine. l.
n Irrogari. imo damnatus ex inſtiganone eſt infamis. ſicut ip⸗
ſe accuſatoꝛ. vt.J.ad tur.l.j.S.incidu.que eſt ↄtra. So.hic inter⸗
locutoꝛie fuit damnatus.et ſine cauſe ↄgmtione.ibi diffininue. et
cum cãe cogmiione.ar.S.e.quid ergo.S.ꝙtum. ⁊.C.e.l.verbum
et.l.interlocutio.Alij dicunt non notatur inſtigatoꝛ.ſ.ex verbis ſe
con.tur.vt hic.ſed ex ſententia ſiue mente. ſic.vt ibi dicii.Uel dic
mandatoꝛ indiſtincte tenet᷑.ſed inſigatoꝛ ita emũ ſi dat ꝓbatõnes

l aunii 4
peſe⸗gn
Bitmi
scltet/
Mrα
mmiſni, n
1 M hatt
ſumäle glſt
ſine ar.

hikucig niahn
infni ege
ſgligftnmeh
ſutenmi Snin
Iprugurmſuich
ſablehnſacme
NWKünmstn
Niigitnimas
ncennri
Mell!hinmiti
ſuuſlirtilzn.
winsl;
irrgtcini
hctulahen
ſernn
gunitſi
inge

4

Cnniſilcerc

= = =
—

iganaih,
Gcſthe
ſfin

debat
mm.
loin.
MWen⸗ dan
Nn
n n
n. . uen

uns n

mn
Ing
n
m mnd

nee
I. A
7 nfats

Abona mo fti
1chet aan ginſt
—
wotrmn K
mgaſinnii t
ZtufNintt
ſr Nn iib
tammaͦNinte
ioe nen utguidn
mnumt ANadr

õ

5

a inſtituat libelluʒ accuſatoꝛs:⁊ ꝓmoueat accuſationem:nõ al.vt
hic ſubijcit ⁊ m.l.ↄtraria.
Exoꝛtat᷑.nota qui exoꝛtat᷑ nõ mandat:vt hic.qͥ monet nõ mã⸗
dat: vt.j.man.ideʒ.S.ſi quis. IJteʒ qͥ omẽdat nõ mãdat:vt.e.ti.
ſi vo nõ re.S.cũ quidã.qui ꝑſuadet nõ mãdat:vt.j.vpoſit᷑.l.j.S
idem põponꝰ. qᷣ

nzaaeveeſ. ſer loe nõ habita teſtatõi. nul⸗
de le an pr.S. lam iniuriã luciũ titiuʒ paſſuʒ eſſe
mãdato.qui d⸗ a gamſer
monſtrat vt ꝓſe 4enolen ſeio ꝓnũ ciauit. Quero anie
neta nõ madat: ſtes quoꝝ teſtimomiũ repꝛobatum
p. ð ꝓſe tliij. eſt: qᷓſi ex falſo teſtimõio inter infa
hbonn mes habeant᷑. Pau. reſpon. Mihil
ri: aud manda ꝓponit᷑ cur hi ve quibo querit᷑ infa
ne ele Mi loco haberi vebeãt: cũ nõ opoꝛ
xe mtel. iſ: tet ex ſententia ſiue iuſta ſiue iniu⸗
fi. arg. j. .· ſta ꝓ alio habita alium pꝛegraua⸗
ſrgoi.l l.S. ri. m Ar.
1 1 E Ctus fuſtiũ infamiã non im
1. C. . .
mialẽ actoez iu⸗· „poꝛtat: Hcauſa ꝓppter quam
rie. id pati meruit: ſi ea fuit qᷓ infamiaʒ
cepe nn, dãnato irrogat. In ceteris q; gene
dẽtẽ dicta teſtiũ. ribns penaꝝ eadem foꝛma ſtatuta
¶Repꝛobat ẽ eſt. u Apianus.
expꝛeſſe.vt qꝛ di 3ren Ir hont 4,srt 9
viß achieo eif Vrẽtes ⁊ liberi vtriuſq; ſex
ſidez. qꝛ falſi ſt. necnõ et ceteri agnati vł co⸗
dregnſane e. gnati ᷣm rere röna vonin ſui
m Debeãt. ſed Patlentiã ꝓut qͥſq; voluerit:lugen
E di ſunt.q aũt eos nõ eluxit nõ nota
ſint reprobati: tur infamia. i Vez.
bent 4 ſlie . Apperatoꝛ ſeuerus reſcripſit
V t. Ue lu⸗ Tr p
Urncſe demer non obfuiſſe mulieris fame
j.cœ ꝓcur᷑.l.põ

po. S. 1 hi: in fi. S. 1. C. v oꝛ. cog. l. ſi de hereditate. qᷓ ſunt arg. .
Reſpõo.potuit eſſe ꝙ nõ adhibuit fidẽ.nõ qꝛ eſſent falſi: qꝛ nõ di⸗
xerũt plene factũ. Vel dic ꝙ lʒ ꝑiurꝰſit expᷣſſe vel tacite habitꝰ:non
ſequit tñ ꝙ ſu infamis: vi hic. Sʒ 3:vt.C.de trãſ.l.ſi qs maioꝛ.
vbi dicit ꝑiuꝑ infamẽ. Sʒ diſtingue cũ qͥs iurat:ſiqᷣdem de pñti vel
& pᷣteruo:puta rem ſuã eſſe vel fuiſſe:⁊ tũc nõ notat᷑:vt colligitur
ex duabo legibo: vt. j. xe crunie ſtel. l. ij. in fi. Sʒ ar. j.in aut.vt li.
ma. 7 a. S. qð aũt a nob.⁊ ar. in aut.vt liti.in.S.ſi qͥs añ litẽ. Sʒ
in aui.no dicit᷑ ꝙ ſit infamis:ſj m̃ punit᷑:ałs ꝓ piurio.hic nõ puni
tur quo ad infam: ⁊ m hoc eſt . SDi aũt de ſuturo qͥdeʒ iurat:nõ
ſit inſamis: niſi ⁊ 3 ſacramẽtũ ⁊ 3 pactõeʒ vemat:puta iurauit qͥd
ſe datun vel factuꝑ:vt ĩ.l.jria.ſi qͥs ma.alioqͥn ſi iurat qꝙ hodie
comedet carnes:nõ ita.Sʒ ſi q̃ras an oĩs piurꝰrepellat᷑ a teſtimo⸗
nioꝛ dico ꝙ ſic.qꝛ pᷣſunnt᷑:⁊ ałs facile ꝑiurare:vt.j.ð accu.ſi cin.
S. hiſdez. ⁊ dᷣ ſena.l.caſſiꝰ.⁊ in lombarda in n. e teſti.et adde qð
nõ.C. de nup. impialis.

n Pꝛegrauari. ad plenũ pᷣiudiciũ. fit iñ q̃le qle piudiciũ:ar. I. dN

ap.l.a ſnia.que eſt ↄtra.
o 1 Ttus fuſtiu. pone caſuʒ in fure ducto ad pᷣtoꝛẽ qui fuit iuſ
ſus vberari ſine cauſe cogmiõe ⁊ ſine ſnĩe diffinitiue ꝓlati
one. qꝛ vephenſus erat in facinoꝛe ab officialibo. vł erat no
toriũ:vel ipſe er iudiciũ ↄfuebat᷑.talis quidẽ ictꝰnon facit eũ mia⸗
meʒ:ſ cauſa ꝓpt quã paſſus eſt icũ ſił cuũ ictu.ſi tñ ſit talis ex q̃̊ dã
natꝰ vel paciꝰfieret mnſams:vt fu ĩ ſurio:vt hic.⁊.C.e.fuſtibo.et
g. e. athletas. S. ſi. e indiciũ ideo dxi.q; ſi in iudicio ↄfiteret᷑ oꝛdi
ne indicianio ↄuentꝰvel accnſatꝰipᷣa ↄfeſſione eſſ infamis:vt S.e.
qm.⁊ ar.ſ.æ int.ac.l.j.in fi.nõ tñ ↄdẽnato habet᷑:ĩmo dãda eſt
ſnia: vt.j.æ cuſ.re.ſi ↄfeſſus. Itẽ pt᷑ ponẽ in crimine ſtel.qð qũq;
ex actõe famoſa veſcẽdit: vt ex wlo:vt.j.de wlo:ſi legatariꝰ.et.j.
re cri. ſtel. l. ij.in pn.hoc q̊ caſu verberatꝰex ea cauſa eru infamis
no ex ictu: ex cauſa vna cũ ictu. Sed videt᷑ ꝙ hmõi ictus nõ infa
met: vt. C. e. l. nullũ: qᷓ eſt 6 Sorpi nõ ſuberat cauſa:ĩmo fiebat
ibi q̃ſtio:vt veruas erueret᷑: vt i. l.j.C.e.ti.hic in pene unpoſi⸗

tõe ob delictũ aliqð. ⁊ iia eſt hic caſus: vbi. ex genere pene quis ina b cClel ꝑ nuciũ.i.nũciatõeʒ. accuriiꝰfſloꝛentinꝰ.

j.qñq; ex genere pene:vt hic.ſi aũt ve pu.iu.quis dãnat᷑ infamis eſt:

vt.j.de pu.iu.l.infamis.niſi in caſu:vt.j.de pu.iudi.l.fi. Itẽ pt᷑ in/

telligi hec lex m dãnato actõe furti ⁊ poſtea verberato.qꝛ vbera non
faciin infamẽ: ſᷣ ſnĩa pꝛius lata. Iiẽ eit huic.l.S.ti.j.l.impatoꝛ. in
eo qð hic dicit inſpici cauſaʒ ꝓpter quã ictus unpomt. So.ibi guioꝛ

pena et unpoſita
qſtũ eri ſitute factũ. p Api. oreuerlo onh
Xheredatũ quoq; filiũ luctũ bet᷑ viſtiuerio quo
. crume ſit exiun ir
habere patris memorie pla⸗ rogatn. ß vor non
cuit.idẽq; ⁊ in matre iuris eſt:cunꝰ Sgmior habet᷑ diſtin
hereditas ad filiũ nõ pꝑtinet. Si eio gun ſcann vt
quis in bello ceciderit:et ſi coꝛpus dar os d pe ao
eius nõ ↄpareat:lugebit᷑. vt ibꝛ.

p GBenerib? pe⸗

De euratonlv⸗ ed eike
u Apian“. ubus.
Rocuratoꝛ eſt qui alie õ
na negocia mãdato do õs
mim admiſtrat. Pꝛo⸗ nöneceſnitatis 4.
curatoꝛ aũt vel oim re vxr bic. ⁊3. ea. l. l⸗
rum vel vndrei eſſe poteſt cõſtitu⸗ berox.j. Knů.
tus: vel coꝛaz: vel per nunciũ vł P Zan non
epiſtolã.qꝙᷓuis quidã vt pompo.li. oẽ puitur
xxiiij.ſcripſit.nõ putent vnius rei H
mandatum ſuſcipientẽ pꝛocurato po. . ſo. vt ibi.
rem eſſe: ſicuti nec is quidẽ qui rez e Xhereda⸗
ꝑferendã vel epłaʒ vel nunciũ pꝑfe⸗ ſ Photu
rendũ ſuſcepit ꝓpꝛie ꝓcuratoꝛ ap⸗ anumi ſui: vt g.e.
pellat. Sʒ verreſt eu q; ꝓcuratoꝛẽ iams cecide
eſſe q ad vnõ rem datus ſit. Tſus ru. q;ꝑ gloꝛi viue⸗
autẽ ꝓcuratoꝛis ꝑquã neceſſarius rwerch anon
pun.

u Lugebitur. ab vxoꝛe.

x SDe ꝓcurat oꝛibo.q; ꝓcuratoꝛes ſimiles poſtulatoribo ſunt. poni

ð ꝓcu. poſt ti.ð poſtulãdo.Sʒ qͥd diſ ert hic.t.ub illo:mandari.j.
Reſpõ.in duobo.qꝛ hic ð ꝓcuratoꝛe ad iudicia loqiit᷑: niſi in quibuſ
daʒ legibo: vt.j.e.l.ꝓcuratoꝛ qʒ.⁊.l.ſe.ſed ibi loquit᷑ ad negocia. Itẽ
hic de officio ꝓcuratoꝛis:ibi de aci.mãdati pᷣncipaliter:licʒ ⁊ hic c a⸗
ctõe:⁊ ibi de officio ſecũdario qñq; meniõeʒ faciat.
y p Rocur atoꝛ. ꝓcuratoꝛ dꝛ ex ꝑte actoꝛs: defenſoꝛ ex pte rei.
3 Aliena. ſ̊ none quãdoq; dicit᷑ in rem ſuam: vt.j.eo.ſi
qs in rem ſuã. Reſpõ.impꝛopꝛie dicit᷑:ac ſi diceret: homo
moꝛtuꝰ.vel dic.dicit᷑ in rem ſuã.i.in vtilitatẽ vel damnuũ ſuuʒ:vt.j.
qñ ap.ſit.l.j.S.in ꝓpꝛia. ꝓcuratoꝛ.ſ.aliem iuris.naʒ in iuribus fit
que nõ poſſunt ſeꝑari a cedẽtibus:vt.j.de pecu.l.quis ergo:in fi.l.⁊
ſic caute dicit᷑ in rem ſuã ꝓcuratoꝛ. Itẽ ꝙ dicit nego.ſ.plura vł vnũ
vt.j.e.l.S.j. IJtem mandatio ideo dicit.q; ſi ſine mãdato:habet lo⸗
cum. j.nt.ij. Item ideo dñi: vi remoueat tutoꝛes ⁊ cur atoꝛes ⁊ pꝛela
tos eccleſie:⁊ adminiſtratoꝛes ciuitatatis: ⁊ ꝓcuratoꝛes:a ſiłes:q ali⸗
os nõ poſſunt facere ꝓcuratoꝛes:niſi lit.ↄteſt.vt..e.l.nec ciui:aus.
7. C. e.l.neq;. ⁊.l.ꝓcuratoꝛibo. Fallit in ꝓcuratore in rem ſuõ: q en
am añ lit.ↄte.facit aliũ ꝓcuratoꝛcẽ:vi.C.ð wvñ.illã.Sʒ an po.luʒ fa
cere ꝓcuratoꝛẽ vti poſſit aliũ facẽ ꝓcuratoꝛẽ? ar.ꝙ ſic.j.d v.ruſ.pᷣ.cũ
eẽnt. S.j.⁊..qð cuiuſq; vniuer.l.uẽ eoꝝ.S.ſi decuriões.qð pt᷑ eẽ ve
rũ ſi dixi ꝙ facẽt cerru:vt.j.l.ij.Sʒ nõne enã vſᷣuꝰfacit ꝓcu ratoꝛẽ et
tñ nò eſt dns:vt.j.e.ſᷣuũ q; Rñ.ulud ad negocia:ſʒ hic loquit᷑ ad in
qicia.nã ⁊ ꝓcuratoꝛ tutoꝛ ⁊ ſiłes pñt facẽ ꝓcuratoꝛes ad negocia:vt
.J.man. ſiꝓcuratoꝛẽ.S.ſi qͥs. Itẽ nõne hoc coꝛigit᷑ qð de pᷣlato dixi.
naʒ cã mõſterij videt᷑ agi poſſe ꝑ ꝓcuratoꝛẽ:vt ĩ aut.ð ſanc.epiſ.S.ſi
qñ.coł.ix.ſ̊ dico ꝓcuratoꝛẽ ꝓ ſincico pom. ꝛ at᷑ ſbijcit admiſtrat.
dic ł admiſtrada ſuſcepit: vt.j.mã.l.ſi remũe.S.j.Et ſbaudias ſ̃t⸗

nã mercede intueniẽte erit locatio.:vt.j.mã.l.j.vx illiciũ ↄmertuũ
vt S. e pac. ſumpius.

a Pꝛocuratoꝛ. vł oĩm.⁊ fac ad hꝰvt vniꝰrei ⁊ płinʒ poſſit fieri peu⸗
ratoꝛ.j.mã.l.ſi vxo ñ re.S.õrio.⁊.C.e.ti.l.ſi ꝓcuraioꝛ.⁊.j.⁊ ſolu.
AI. vo.

mat᷑.ſic nota ꝙ qũq; infamat᷑ quis ꝑ ſi niaʒ: qñq; ipſo iure:vt ̊...· C Sjzʒ verveſt. viruq; coꝛꝛigit.naʒ vnirei eſſe p. Iteʒ vnius nũcu
4

&

Frin:

atõis: vt hic.⁊.J. depoſi.l.j..ſi te rogauero.Sʒ differt in officio exe
quẽdo.nam ꝓcuraroꝛ vnius rei in ſuꝗ ꝑſona concipit ↄtractũ:vt.j.
de oſti. pe.l.eum.S.iuli.ſj nũcius mn ꝓꝑſona wmi:vt vencdhis illi dño:
vt.. de ↄſti.pe.l.qui aũt.S.fi.⁊.l.licʒ.Accur.flo.
ꝗ Ulſus.rebus ſuis.i.cauſis ſuis.
b Uel nolũt. no

uere wor up. eſt: vt qui reb ſuns ipſi ſupeſſe: vl
curatoꝛeʒ hoc face nolũt vel nõ poſſunt:ſaltem ꝑali⸗
repoerhie er os poſſint: vel agere vel cöueniri.
iur̃. ß ſi vnd. F. icẽ Dari aũt ꝓcurator etiã abſens
anes poreſt „ Bulno,
ſalur inlluſtribBder Vmmogo cert? ſit qui dat⸗
1 euchtt a intelligit᷑:et is ratum habu⸗
.L.E. l. . . 9
incauſis publins. erit. Furioſus non eſt habend
vt. . ð pu. in. l. e abſentis loco qꝛ in eo anim eſt:
nulti. S.ad enmẽ. vt ratũ hr̃e nõ poſſit. u Apia.
Item in actõe po⸗/ , „ E
pulari: vt. 7. eo. li Tem ad litem futurã ⁊ in di
n temnms aem inbocitbera vſch al o
bertatem: vt. C. de em dart poteſt. p Aulus.
aſſer. tol. l. j. Itez Tumnperpetuum.
⁊T circa negocia eet · u Apianꝰ?.
iſtud quãdoq;. nã . ,B
domnus per ſe no Reſens habet᷑:⁊ qui in oꝛtis
uum emphiteotaʒ eſt. p Aulus.
debet mittere ĩ poſ.

XTqui in ſoro et qui in vebe

non per ꝓcura. vt A
Ateenwl. etqui in connentibus edifi⸗
c d Ummodo 1: u 19
certꝰ. No Tideo ꝓcuratoꝛ eius pᷣſens
Receſſart⸗ v aes eſſe videtur. 1 Dez.
oſntuar pcur atoꝛ. Iliuffamilias ⁊ ad agenduʒ
z nchms dare ꝓcuratorem poteſt: ſiq
ratuʒ habeat. quo , — rer S. an
rum vnn ciicu in ſit ei actio q ipſe exꝑiri põt. non ſo
furioſo. qs non ba lum ſi caſtrenſe peculiuʒ habeat:h
bet amimum. i. di⸗ DW
ſcretionem:vt in⸗

ſti. quibus nõ eſt per. fa. t. S.ij. et ideo non poteſt habere rati: non
habetur vt abſens:vt.ſ.conſtituatur ꝓcuratoꝛ vt abſens:ałs auteʒ
loco abſentis habetur: vt.j.de iure co.l.ij.S.furioſus.⁊.j.de regu.
iu. vbi non.S.furioſus.que ſunt arg.contra.Accur.
dD NMon poſſit.quidain libꝛ habent non.:a tũc plana. ⁊ refert ſe ad
ꝓximuʒ dictum. alij. ſine non: ⁊ tunc referiur ad pꝛimuʒ.ſ.non eſt ha
benone abſentis. ſ. vt ratum habere poſſit.⁊ ſic non ob.j.de in
re. co. l.ij. S. ij.
e 1 Tem ad Ĩam futuram. Sed cõtra. qꝛ ad pᷣſentem tm̃ videt᷑
bere oↄſtitii:vt.j.ti.j.l.item.S.ſed ſi ita.ſed aliud in acto⸗
re vel ſindico ꝙᷓ in hoc procuratoꝛe. Uel dic. aliter fuit ibi
electus ꝙ; mandatũ fniſſet eligentibus:cuʒ ꝓ pᷣſenti fuiſſet mandatũ:
2 ipſi etiam ad futuras elegerũt. . . .
f In diem. 1. ex die: ꝓpter id qð ſubijeit hic: vſq; ad diem ⁊c. vt.j.
ůe ac.⁊ obli.l.obligationũ fere.S.ſecundo.
Teumperpeiuum.i.dum vimnt:vt.j.ꝓ ſoc̃.l..
Relens habetur. ſcq; ꝓpcuratoꝛ. ſi attendas ad ſuꝑioꝛa:vel ve⸗
ins dic ðns:vt.j.l.⁊ ideo.Et ſᷣm hoc ꝓcuratoꝛ ſi eſt actoꝛs
non ſatiſdabit de rato:vt.j.e.l.mutus.S.is qui.ſi rei nõ ſa
tiſdat de iudicato. So ſ̊ ipſe dñs.ſecus ſi abſens:vt.j.iudica.ſol.ſi
ag vefendenduũ. a inſti. de ſauſ..S. ſi vo aliqs. Iteʒ nõ ↄpelli? pᷣciſe a
cipere iudiciũ:vt.j.e.l.hereditas ꝙ multis modis dicit᷑ qͥs
abſens ſᷣm diuerſos tracialꝰ. VUno vt hic:⁊.j.de v.ſigni.l.abſenteʒ.
Scecũdo qu a iudicio abeſt: vt.j. fideicõ.li.ñ tm.S.abeſſe.⁊.j.de
dã.infec.l.iiij.S.abeſſe.⁊ in aut.de teſti.S.płt.coł.vij Iteʒ tercio qͥ
m alia eſt puincia:vt. C. de pꝛeſ.lõ.tem.l.fi. Iẽ quarto qͥ vocẽ alte
rius nõ poteſt exaudire: vt.j. e v. obli. l.j. in pᷣn.
i e Zqui in foꝛo.ſ.reꝝ venaliũ.vel dic vbi reddit᷑ ius.
k ſ ¶Iliuſfamilias. caſtreſe. vel q̃ſi: vt.j.de colł. bo.l.ij.S.nec ca⸗
ſtrenſe. in qbus tanꝙᷓ patres habent᷑: vt.j.ap mace.l.ij.
INDmiuis filiuſſamilias.paganus.Accur.
m SBabu. ſ. ꝓcuratoꝛem.
u Ad miuriaꝑ actõem. qꝛ ꝓpꝛie filij. ſiẽ ⁊ alie qñq;:vt dices.j. de

iudi. ſi longius.S.j. in fi.

o Per filium.i.nepoteʒ.ſui patris.⁊ ſuus eſt filius.

que li.l.fi.S.j.Accur.

p Peꝛeſens ſit.ſ ſi redeat ↄſentit ꝓcuratoꝛ.qꝛ ⁊ filio:vt.C.ð bo.

Bare.ſ.expſſe.cũ ſufficiat tacitꝰ ↄſenſus.ſ.a lege pᷣſumptꝰ:vt

quinis filiuſfami.vt puta iniuriã
paſſus ꝓcuratoꝛem dabit ad iniuri
ꝗrum actõeʒ.ſi foꝛte neq; pater pꝛe
ſens ſit. nec patris ꝓcuratoꝛ velit
expiri.⁊ erit iure ab ipſo filiofa.ꝓ
curatoꝛ datus. Hoc ampliꝰ iuli
anus ſcribit.⁊ ſi filiofa.patri:ꝑ fi⸗
liuʒ eius in eadẽ poteſtate manen⸗
tem fiat imuria:neq; auus pns ſit:
poſſe pꝛem ꝓcuratoꝛẽ dare ad vlci
ſcendã iniuriã quã nepos abſentis
paſſus eſt. Ad efendendũ q; pote
rit filiuſffa. ꝓcuratoꝛẽ dare. Sʒ
⁊ filiafa. poterit dare ꝓcuratoꝛem
ad iniuriaꝝ actõeʒ. Maʒ qð ad vo⸗
tis exactõeʒ ptinet cũ pꝛe dare ꝓcu
ratoꝛeʒ ſuꝑuacuũ eſſe.valeriꝰſcri⸗
bit: cuʒ ſufficiat patreʒ dare ex filie

volũtate. Sʒ puto ſi foꝛte pat ab⸗

ſens ſit vel ſuſpecie vite:qͥ caſu ſo⸗
let filie cõpetere de cote actio.poſſe
eaz ꝓcuratoꝛẽ dare. Ipſe cz fili

us ꝓcuratoꝛ dari poterit ⁊ ad agen
um et vefendendum.

Inuitus
pꝛocuratoꝛ non ſolet dari.inuituʒ
accipere vebemus: non euʒ tm̃ qui

x Bari. vt hic. ⁊. C. e.inuitꝰ.⁊.j.d re iudi.iĩiitꝰ.ſj dat᷑ qũq; in-
to:vt.j.de li.cã.l.iij.q eſt j.⁊.j.dœ ap.nõ tm̃.

hic ſubijcit. ⁊. .

ſo. ma.l.ij.S. vo

luntatez.
r olütate. ſ.
tacita:vt mõ di⸗

ri. mſi expᷣſſe ⸗

dicat:vt.j.de in
re w. poſt nupn⸗

as. 7 cãʒ õdicẽdi

habeat: vt. j. ſo.
ma. l. wtem.
SBSolet. vt. j.
ſo.ma.ſi cuʒ do⸗
reʒ. S. eo tpe. idẽ
dicã ⁊ in caſibus
alijs: vbi ipſa a⸗
gere põt. 1. C. ð
col.aut᷑.quod lo
cũ.vt ibidẽ dare
poſſu ꝓcuratoꝛẽ
vVt hic.

t IZpe ch. na 7

aectoꝛ fieri pt:vt
.ti.j.uẽ.S. fi⸗
u Inuid. per

hoc axparet ꝙ ẽ

officiu puatũ au
ctoꝛitate ⁊ vtili⸗
tate: als cogeret᷑
vt. j. de mu. et
ho.l.ſi qͥs magi
ſtratũ.a inſti. de
ſatiſ.tut.S.płt.
Qnid at᷑ ĩ cura⸗
toꝛe bõis dãdo?
et certe nõ cogit
niſi qnq; ex ma⸗
gna cauſa:vt.j.
ð cura. bo. da. l.
ij. S. qrik᷑.

y Mon ꝓbat᷑. Mota taciturnuatẽ ↄſenſui nõ ↄpari.ſic ⁊ in ſᷣui
tute imponẽda.vt.j. ſer.vr.pᷣ.l.muitũ. Idẽ in ſoluẽdo mr̃imo
mo:vt.j.æ ritu nup.ĩ eo iure.S.einde. Itẽ in furto:vt.j.ð fur.
q vas. S. vetare. It in eo qᷣ impedire nõ pt᷑:⁊ in eo q erubeſcit loq
vt.. furt.l.płu. Itẽ in eo qͥ ſcit ius ſuũ durare:vt.ĩ.qͥ.mo.pi.
vel bypo. ſoluit. l. ſic. S. nõ videt᷑. Ar.ð.j.ſolu.ma.l.ij.S.volunta

de epi.⁊ cle.aui.ſi Suꝰ.a.j.de regu.i.q tacet. So.vbitra

ctat᷑ de aliqͥ obligãdo hñt locũ pᷣma ar. vbi vo ð aliqͥ pᷣiudicio tetar
vel exceptõe hñt locũ ſeqntia.excipe a pᷣmo.j.ad mum.il.ij.⁊.C.ðᷣ
filijſſa.⁊ quẽadmodũ pꝛ.l.j.li.x.⁊..de ſpõ.l.ĩ ſpõſalibi.hoc gene
uerale.qͥ tacet ↄſentit:ſ̊ eius õria ſunt ſpeciala. Uel dic vt no.j.de

fur. q vas. S. vetare.

3 Ueteram. iſti ſunt ↄſecuti cauſariã vel honeſtã miſſioneʒ:vt.ẽ.

de mfa. l. ij. S. ignomme. a dicunt᷑ pagani iaʒ nõ milites: vt.j. ð ca
ſtreñ.pe.l.heriditateʒ.S.j.vel dic ꝙ mules eſt ille qͥ eſt in actu mili⸗
tie: vt. C. loca.l.fi. TRleteranꝰ eſt miles q eſt ſine actu. ⁊ miles debʒ
multa hꝛe iu ſe:vt nõ.j.qͥ.ex ca.ma.l.płt.⁊ talis nõ pt᷑ eſſe pcura

toꝛ: vt hic.⁊. C. e.q ſti.⁊.l.militẽ.etiã vtroq; ↄſennẽte vt ſubijcit.

Vn eſt ar. hic ꝙ nõ põt oſenſus ꝑniũ e iure aliq relaxare. ſic S.deᷣ
poſtula. I. q̊s. ĩ iuramẽto calũ. vt. C. d iureiu.ca.l.ij.S.ſᷣ qꝛ. ⁊ in

ↄpatoe faciẽda ex pᷣuata ſcripta ałr ꝙᷓ lex velu:vt.C.æ fi.mſtru.

l.ↄꝑatões.a in teſtiſicatõe pꝛis ⁊ filij:vt.C. teſti.l.parẽtes.⁊ ad
idem. C. moffi. teſta.ſi quãdo.arg.contra:S.de ferijs.l.j.⁊.C.
e pact᷑.l.penult.ſj dic hoc generale.ſupꝑioꝛa vo ſpecialia ſunt.
Pꝛetermiſſuʒz eſt. Mota quedam poſſe fieri tacite que non poſ⸗
ſunt fieri expꝛeſſe. ſic ̊.de pact.ſi vnus.S.illud.et.j.de regu.iur.l.
actus.a.l.expꝛeſſa. Sed nonne iudex ex officio ebet hoc facere?vi
detur ꝙ non:vr gᷓ de offic.pꝛeſi.illicuas.S.veritas.ſed dic contra.
quia in luem hoc eueni:vt.C.œ temp.⁊ re.ap.l.ij. S.fi.⁊ ᷣ ap.
l. qamplioꝛem.S.ij. Sed ſi ponas ꝙ tam ab eo ꝙ a partibus ſit pre/
termiſium obtmet quod hic dicuur:vt.C.e.iia demuʒ.maxime q;

6ſelN.
emn 4
n cnid.
tapenrue

1
4
lſd
h1e
Nſiafantcäm:
tice.,e
NO
rtcrdelt
eſafict
tiſtigtlan⸗
NenN.en
chclz ⸗
ſ; O
nentiit
Outenthit
inouir filit
yughenn
n trpp⸗
tporuorſu
tuntp
nblifed
numeti ſ
eſlentc? d
ſlli in

(ſNn

tiſien
ureriehec⸗
ſſilcg⸗

ascere

ftrichendzatec
hiriroene.n
Wlulnochon
WKrkcänik

11Unhri
ſuwiun
Ulgis
Gienuin
Caktne
. Cltlmmi
giſmamnmgte
Etauma)
Cymn
gumei tgee
Mnamren ſtconte
nlret e C.dn
opgen Hon
emnonsantſie
luſric ſc
lanifnil

NRnoduscr
Teſt eöln.
lautnli⸗
ontn nnn
Maſenart

=
⸗
=.

Rniezz
lt tun

in et
⸗ Wl
ieſſe. lſe

wa wn

S

inſ e
Kitl nin
Wan iin
. ticg
in
Ptid ine fuif⸗
.Nöftif.
ſmin it
i. Minſline
e Jein
u urmre ki f.4

ſſau mlij
n. 1.eet. 20

Niſod alijinct⸗
—
hhliſöſand
auna n

36 anm
lugn ii ,
ng
„ GuNN

4

4

— —
— S
S —

=

—
=
—
=

—
——
— —
—
=
=

——

..⸗òẽð
e
4 —
— =.. —
—

do nf

exceptio eſt dilatoꝛia.vnde ante liteʒ ↄteſ.debet ꝓponi:vt.j.eo.qui
ꝓcu.S.ſi quis.⁊.C.de ꝓba.excep.Et oĩa q̃ hic dixi in milite ſecu⸗
lari:intellige in milite celeſti: vt ꝓcuratoꝛ eile nõ poſſit:vt in aut᷑.
de ſantiſ.epiſ.S.aliũ aũt.colł.ix.
a Pꝛoſequit᷑.ideʒ in clericis:vt.C.œ epiſ.⁊ cle.l.placet. Ideʒ ⁊
ĩ alio caſu:vt.j.

æ lib. cau. l. ij. 2
Smlliti. qr tunc dtradiat: ven eum ch qui oſenſiſſe
Apꝛia caula vile no ꝓbat. Vleteram ꝓcuratoꝛes
parln. gpe fieri poſſunt. Milites at᷑ nec ſi ve⸗
nult. Jaẽ pot di· lit aduerſariꝰ ꝓcuratores dari poſ
cii alo: vt ioſunt miitpe litis cõteſtate qcũq;
eugadmuntk: vn caſu pᷣtermiſſuʒ eſt. excepto eo qͥ in
to ĩ ſatiſdatõt et pem ſuaʒ ꝓcuratoꝛ datꝰ eſt:vel qui
m aino vi aup cõmunẽ cauſaʒ oĩs ſui numeriple⸗
b Riocurato⸗ quat᷑ vel ſuſceꝑi: qb talis ꝓcura⸗
en Plinnens: tio ↄceſſa eſt. Pꝛocuratoꝛẽ ad li
n giche teʒ ſuſcipiendã datũ: ꝓ q ↄſentien
EKogã.ſ pci te:dñs iudicatũ ſolui expoſuit.pꝛe
ie . toꝛ ait. iudiciũ accipe cogã. Verũ
mi afferat cim: ex cauſa nõ vbebit cõpelli: vtputa
ſi inimicicie capitales infuenerint
run non pele cx int ipᷣm ꝓcuratoꝛẽ ⁊ dñm: ſcribit H
gꝛ: ſed ſuficit co Ulianꝰ cebere ĩ ꝓcuratoꝛeʒ venega
ipnleti niactoeʒ. Iem ii dignitas acceſſe⸗
cogeduz. S. ſabi. rit ꝓcuratoꝛi: vel reipublice cau⸗
t; Seahi ſa abluturus ſit. Aius.
curatore dñs ſe Et ſi valitudineʒ: aut ſi ne⸗
uanmr yn ſelit ceſſariã peregrinatõnem al⸗
a actoꝛ. ibr pſe⸗ leget. —i Lpianꝰ?.
met ꝓcuratoꝛ ſa⸗ E hereditas ſi upuemes euʒz
ſeatereln occupet: vel ex alia iuſta cau
coõſenteente. vñ ? ſa. Hoc ampliꝰeſt: etſi habeat pñtẽ
tüc ſufnceret co⸗ dDñm:non vebere compelli ꝓcura⸗
Nn mn orem. p Aulus.
cto. ij. Kñ. Itz Ztamen dominus cogi poſ⸗
alia ratõe videt᷑ ſit. g Aius.
nõ pciſe cogi. qa ü
in faciis codeñͦùnaeass Jõ
tio fu ad mieſſe:nõ pᷣciſe cogit quis facẽ:vt.ĩ.d re iudi.l.ſi q̃s ab
alio.S. fi. . J. de ope.no.nuũcia. l.ſtipulatio.S.ſi auteʒ.que ſunt cõ

Segd dic illud in geſtis extra iudicia: hoc ĩ iudicijs vbi ſtrictiꝰ agi⸗

tur: vt. J de ver. obli. ini ſtip. S. j. Accur.

d a Ut. neceſſariã pegri. qꝛ depoꝛatus eſt : vt.C. e here. iſti.
l.j. Idẽ in volutaria:vt qꝛ iuit ad ſanctũ iacobuʒ:vt.j.e.
aut religiõis.Accur.

—

e u Elbereditas ſupueniẽs. pꝛeſentẽ. qui ceperat abeſſe dato ꝓ

curatoꝛe.vel dic ꝙ dommꝰerat paratus defendere:vt.j.e.
ante litem. nec tñ audit᷑: niſi talis erat vt cogi poſſit:vt.j.
l.pxi.ſunt enim quidam qui cogi non poſſunt:vi S.cæ in ius vo.
l. ij. 7. C. e.quicuq;. ꝗMMD
f ſ Ed euam ex his cauſis. ſupꝛadictis. Accur.
Cogendum.i.non ſubleuandum: ſiue nec ſubuenien/
dum ei. tale eſt. I. de wolo:non debet: in fi. Et nota hic ꝙ ꝑ

ꝓcur atoꝛem fit conteſta.lius:vt.j.eo.per ꝓcura.licet e calumnia

non wuret :vt.C.de mreiu.ca.l.ij.S.ſin autem.
h Res pereat. Mota ꝙ fieri non veber: iñ fit ſi nmetur fieri nõ
poſſe tempoꝛis curſu:vt.j.e.mutus.S.fi.⁊.j. ar.l.ſi de meis.
S. fi. 2. J. væ iudi. ſed ⁊ ſi reſtituat᷑.S.ediuʒ.⁊.j.de peni.here.ſi bo
ne ſidei. 1 3. 5 ferijs. l. j. in fi. 7.l. ij. Accur.

i ſ ẽd hec.que excuſant vel cogunt ꝓcuratoꝛem. Et nota ꝙ

e duobus cõtrarijs fit optinuʒ temperamẽtum:vt hic. et
8.de off. ꝓcõſu. ſolent.S.fi.⁊..e.iĩuitꝰ.S.ſi.ibi:labeo ⁊c.
dixi S. ſi quis cau.l.ij.S. płt.
Kk Cauſa cognita.nam poteru eſſe ꝙ parua eri hereduas:vł pa
rum egrotet.⁊ idem in ſimilibi. Accur.

́”MUU
”è”Mõ .

I ſI poſt. Quid differt hec lex ab illo.S. ꝓcuratoꝛem. S. eo fili⸗
us?⁊ Rñ.hic ꝓcuratoꝛ ſatiſdedit: ibi wminus pꝛo eo.vel dic
WVideʒ eſt caſus.ſed hic addit c ſtipulatõe non cõmitten da.
vel dic hic loqui in ꝓcuratoꝛe actoꝝs.vel ibi fuit indiſtincie locutus
hic autem quãdo interuenerũt poſtea.Accur.floreñ.
m Aninteic e.
Ed etiam ex his cauſis dicit᷑ §. ſabinus.

aliqñ cogendũ ꝓcuratoꝛẽ u⸗ nn ¶ I cefücts.

diciũ acciꝑe: veluti ſi dñs pᷣſens nõ z entn
ſit: ⁊ actoꝛ affirmet tractu tꝑis fu toꝛe ſuo.
tuꝝ:vt res peat. u Lpia. e ece
Ed hec neq; paſſim admittẽ fnõ cog S.lab. io.

da ſunt:neq; diſtricte vene⸗
gãda ſunt.ſ̊ a pᷣtore cauſa cognita

vi dixi S. e. filius.
S.ſi. Item cuʒ res

ſit integra:qꝛ non
tempandn. p Aul?. Iis otel. vt i pn.
Ipoſt datũ ꝓcuratoꝛẽ capi- buiil. qre n iin
tales inimicicie int̃ceſſerüt: moꝛte mõdãtis:vt

inſti. man. S itẽ ſi
agddbuc. 7 S. 5 iuriſ
di. om. iu. I. 7 qꝛ.
q̃ ſunt j. Rñ.ĩmo

nõ cohendũ acciꝑe iudiciũ:nec ſti⸗
pnlatõeʒ ob reʒ nõ vefenſaʒ omitti:
qm noua cauſa ſit. u Xpi.

Jveſunctꝰſit dñs añ luẽ dte neſtren neche
ſta.iudicatũ ſolui ſtipulanõöe ra. iudi.ſol.⁊ dñs
ꝓ ſuo ꝓcuratoꝛe data: ꝓcuratoꝛ cõ haenttir d eo vr
pelleẽdꝰ eſt ad iudiciũ accipiendũ: gatzes non potuit
ita tñ ſi h̊ dñs ſciẽte pcuratoꝛe ⁊ nõ moꝛs dñi exingue
vdicẽte fecit. Qõ ſi aliter actũ eſt: re. Ded ars de
inſciuʒ qͥdẽ ꝓcuratoꝛẽ teneri ſatis curaroꝛ mi pmiiir
ĩciuile eſt. Cõmittit᷑ at᷑ ob rẽ ñ d⸗ ⁊ tñ dicit lex exnn
fenſa ſtipulatõis clauſula. Qui al dnmn nr eegere
coĩdiuidũdo iudiciũ datꝰeſt ad agẽ? mn pᷣn. Sʒ dic ᷣm
dũ:idẽ et ad fendẽdũ videbit᷑ a ⸗ . ibip ablente

dño ſanſdedit: hic
dñs pꝛeſens erat a
ſatiſdedit ipſemet
ꝓchcuratoꝛe ſuo.

tus:duplici cautela intponẽda.
Uſte litẽ teſt⸗ p Auk.

tozʒ libera pfas eſt: vel muta p Fecit.i. ſatiſ-
di ꝓcuratoꝛis:vel ipſi dño iudiciuʒ deait. Zecur.
Pr ctu eſt. quia
accipiendi. u Lpianus. mnind ablene
curatoꝛe ſatiſdedit

r Teneri. pᷣciſe defendere.Accur.fioꝛen. D
ſClauſula.ſ.ð fideiuſſoꝛes illos quos dñs dedit:qð mil tangit hũc
ꝓcuratoꝛẽ. Ei ꝙ dicit:clauſula. nõ ꝙ ſtipuiatio iu.ſo.quam pᷣſtat ꝓ
curatoꝛ rei tres hʒ clauſulas.pᷣma qð verbũ ſonat.ſecũda q; ſine do/
lo.tercia ꝙ deiendet vſq; ad finẽ illũ quẽ defendere incipit:vt.j.iud.
ſol.l.iudicatũ ſolui.⁊ hec tercia clauſula omittit᷑ hic.
t OQui ad coĩ. eſt ſpãle in his iudicijs.nam licet ałs ꝓcuratoꝛ acto⸗
ris defendat: vt.j.e.ſeruuʒ.S.ait pᷣtoꝛ.illud facit qꝛ agit:non qma ſit
ei mandatũ.vnde in eo ſolo penam patit᷑:vt.j.e.l.mutꝰ.S.pena.vel
hic homis mandatũ: ibi legis.
u Saius.i. conſtitutus. Accur. .
x Ad vefendendum videbuur datus. vtpote cum quilibet ſocioꝛuʒ
videatur eſſe actoꝛ ⁊ reus:vt.j.fſam.herc.inter.S.tamilie.et dicas
idem in alijs duplicibus iuchcijs que multa ſunt: vt nõ.inſti. de int.
S. duplicia.Accur. .
y Buplici cautela.ſ.d rato:⁊ de indi.ſol.meliꝰſᷣm quo ſdam dixiſ⸗
let triplici: ꝓpt᷑ cautõeʒ de vefenſiõe quã dʒ iniponere tag actons cu
ratoꝛ: vt. j. e.ſeruus.S.ait? Sed dic ꝙ hec cõtinet᷑ ſub illa iudi. ſol.
vt. .iudi. ſol.l.iudicam ſolui. Itẽ ſi ſatiſdat iudi.ſol.an cebeat ſa⸗
tiſdare iudicio ſiſti? viderur ꝙ non. naʒ in indi. ſol. ↄtinet᷑ ve efen.
vt.j.iudi.ſol.l.iudicatũ ſolm.ſj defendere nõ videtur ⁊c.j.ex qii.
cau.ĩ poſ.e.l.hoc at᷑.S.recte defendẽdi.vñ ſuꝑuacua cauſa ⁊c.vt.j.
vt in poſſe.le.ſi is a quo.nam ad intereſſe commutitur: vi.j. de pꝛe.

ſtip.l.pꝛetone.Accur.

3 a Ure luem. libera poteſtas ſi non ſit m rem ſuam: a's nõ po

teſt: vt.j.e.que omma.S.plane.⁊.l. ꝓcuratoꝛe.⁊.l.is cuius.
que ſunt contra:mſi re integra ipſe vminus velit experiri:
vt. C. man. ſi pater. Item ⁊ in alo ſunplici: quo dicit hec lex. Et

—

2

7 „„ „ y

hoc licet.ſᷣm. Aſ.ita demũ ſi indi.ſol.ſtipu.non ſit interpoſuta:ałs
non: vt S.l.fiius.S. fi. Sʒ cerie ĩmo ⁊ ſi ſit interpoſita: nam milulo⸗
minus res eſſet integra:vt in aut᷑. litig.S.ſi vo initiũ.et.j.iudi.
ſol.ſi autẽ. Sʒ videt᷑ ↄtra:S.e.ſi efunctꝰ.ſ̊ dic q; aliud eſt iu tacita
reuocatõe q̃ fit ꝑ moꝛtẽ:vt ibi.⁊ aliud in expᷣſſa:vt hic.Et nõ hic licẽ

variare. ſic.j.ð cõ
di.c.da.ſi pecum⸗/
q3. S. itẽ ſi quis.
g p Mit litez.
vel ciuita
te.vel pꝛo
⁊a.nã ſi veſijt eſſe eꝛ
uis:certũ ẽ eũ ipᷣo
ure mutatũ: vt qꝛ
epoꝛtatus.tũc em̃
habetẽ᷑ ꝓ moꝛtuo:
vt. j. ve bo. poſ.ʒ
ta.l. j. S. filiũ.
b Cogmia. H q⸗
re hoc:cũ manda⸗
tum iuriſditõis ⁊
ſine cãe cogmtiõe
ruocat᷑:vt.j.ð in.
I. u. So. rñ. hꝰ tõ
Guius reuocari qꝛ;
dãnũ pecumaꝝ eſt
hic:nõ ibi. Itẽ hic
ad uerſar onerat᷑
Apter mutatõeʒ ꝑ⸗

ſonaꝝ:vt ar.j. u.

ſol.l.iam tñ.S.ſi
tñ.et.j. exer.l.
ne m plures.
c SDixim. vt 3.
e. filiꝰ. S. fi. cuz. l.
ſeq̃n.⁊ eaꝑ q̃ſdam
repetit vt alias ad

dgat:ex qͥb ſe excu⸗

ſat ⁊ recuſatur.ſic
j. e. l. murari.
d Et etas. vt qᷣa
mimiũ ſenex et m‚
nnũ iuuems eſt ꝓ⸗
curatoꝛ: nõ tñ mi⸗
noꝛ.qꝛ tũc de facto
em̃ mutaret᷑.
e 2 At religi⸗
onis. vt ſi
mõachꝰfy⸗

Oſt liteʒz aũt ↄteſtatã reus qͥ
ꝓcuratoꝛẽ edit mutare qui
dem eũ:vel in ſe litem trãſferre ab
inuito ꝓcuratoꝛe vel ĩ ciuitate ma⸗
nente põt: cauſa tñ pꝛius cognita.
Non ſolũ aũt ipſi qͥ edit ꝓcurato
rem h̊ ꝓmittit᷑:ſed etiã heredi eiꝰ⁊
ceteris ſucceſſoꝛibb. In cauſe at᷑

cognitõe nõ ſolũ hec verſant᷑ q ſup

diximꝰin ꝓcuratoꝛe nõ ↄpellẽdo ſu

ſcipere iudiciũ:verum et etas.

m Pgeſ.
Vt religionis bñficium.
. Aulus.
El iuchcio.p.puatoue vł va
litudine:vel maioꝛe ſua re di
ſtringatur. Aius.
El exilio: vel ſi latitet:vel ſi
inimicꝰ poſtea fiat. u Lpi.
Tem ſi ſuſpectꝰſit ꝓcuratoꝛ:
aut ĩ vinculis: aut in hoſtiũ
pᷣdonũue poteſtate. p Aul?.
Vt affinitate aliqua aduer⸗
ſario iungat᷑:vel heres ei exi
u Apianus.
Vt longa pegrinatio:et alie
ſimiles cauſe unpedimẽto ei
Vtar ebebit vel ipſo ꝓcu⸗

ſtat.

ſint.

at vł ſacerdos:vt ar.j. de arb. nõ diſtinguemꝰ.S. ↄpꝛomiſſo.

—

ſf 1 Lem ſi ſuſpeciꝰ.ſ̊ an ſit pbanda cauſa ſuſpuõms: Rñ.ſic.
Aks quare ſpeciſicarent᷑ he cauſe:cum ſempꝑ dicere poſſet ha

bero te ſuſpectũ. ſecus ĩ iudice recuſato: vt. C. ð uidi.l.aper
tiſſimi. notauim pm nos.ſ̊ in. cano.etiam ibi eſt cauſa alleganda ⁊
ꝓbanda:vt e?.⁊e ap.ſecũdo requiris. Accur.

g a

b a
1 m
K 4

. . —

Vt aſſimtate.q; tũc eſſet iniquũ ↄpelli eſſe contra affinem:et
etam iſti ꝑiculoſum.vt.C.æ ex.tu.l.hũamitatis.
At longa.ſemꝑ repete ſi.Accur.floꝛeñ.
Vtari.vel ipſo.velꝓ etiam:quaſi dicat.nõ ſolũ dño petente:
ſ etiam ꝓcuratoꝛe.Accur.
Ve omia.vel ipſe ꝓcuratoꝛ.vel vterq; hoc dicit.⁊ tũc dic:vel

ꝓ etiam:vel alter tm̃.nam ⁊ rei põt intereſſe ĩ mutatõe tali.
qꝛ; om̃ia de nouo notari oportebu.

.-

¶Actous. vt poſſu reijci etiam añ lii.oↄteſt. Sed an ipſe ſe excuſare
poſſit: Rñ. ſic:vt S.l.ꝓxi. .
m Abentmi. in eo qð allegat aliquã de ſupꝛadictis cauſis:ex qua
ꝓcuratoꝛem remouere vult.hoc certe vebet finiri.i.inquiri ⁊ termia
