y Aſdittunt᷑ in poſſeſſionẽ.non g̊ in aliquo ſuũ ſibi vider pdeſſe

pꝛimilegium. qꝛ ⁊ ſi puilegiatus no eſſet. nullã mñ pen aliã patiun
niſi miſſioneʒ in bona.ſi nollet rñdere. Rñ:immoꝓdeſt. qua hic
non fit miſſio. niſi in bonis hereditarijs.cum ałs ſieret ĩ omibo p⸗

vj.mẽſes.vt.C. vt in poſ.le.l.certa foꝛma. Itẽ hic ſi ſatudat eu⸗

tat conuentõem.ałs non euitat.
3 SDicendũ eſt. vt mittant᷑ in poſſeſſionẽ.
a q Lid. reſpõdet tacue obiectiõi. .
pb Cuſtodie cã. vna cũ ipᷣo legato. vt.j. vt ĩ poſſeſ. le.l. is
cui.. j. ve dã. infec.l.ſi funta.S. ſi foꝛte.iõq; ea miſſiõe nõ
onerat᷑.vt.S.e.l.ij.S.ſed ſi dubitet᷑.
c In poſſeſſione. ea ratione. qma non ſatiſdat. Et nota
te cauſa ceſſat effectus.nam non impeduur legatio que eſt cauſa. er
go fit miſſio.que miſſio ceſſat.ſi legatum impediret. ſunt ergo due
rationes quare fit miſſio.pꝛima ideo.quis non ſatiſdat.ſecuda qᷣa
oſticio legationis non impeditur.
d
quaſi contra.S.heres quoq;.ac. V
eTZlckerit.ſ.inſtitutus qͥ cogi põt.vt.j.ad tre.l.qꝛ potat
a inſti. de fideicõ.he.S. ſ ⁊ ſi recuſet. Sed nõne agẽdo ʒ heredẽ in⸗
ſtitumũ. ⁊ petendo vt compellat᷑ adire ⁊ ſibi reſtituere.compellit ſe
defendere? vt. S. e.l.ij.S. ſed ſi agãt.que eſt contra. So. hoc magis
officic iudicis expeditur ꝙᷓ actõnis mure.vel quod.S. dicit veru eſt
interim dum agit. poſtea non. vt hic loquitur. “J
f¶ Perinde.quo ad hoc vt non poſſit cõuemiri. ſicut ſi ipe adiuiſ⸗
ſet. vt in pimo H.
g Adiſſet.quo caſu nõ cogit᷑. vt.S.e.l. eo. .
b Adierit. adire cogitur non reſtuuere tempoꝛe legatõis. vt. . ad
trebel. ſi legatus.
i Excepiò.ſ.vt reſtituta hereditate nõ teneat creditoꝛbus.
k Legati.nec aliã ſi quã habet iure leganonis.
ua hoc legati.i.exceptõ trebelliamca.bona rõ.vt iſti.ð iure
naturali. S. plane. fallit tũ in pꝛiulegio wotis qo ad ſuum heredem

ceſſan⸗

Ed ⁊ ſi.hẽditas.⁊ ſic vẽ quaſi ↄtaxiſſe.vt inſti.de obli.ex

trerſ

KSNINN
ELnlcie Min

(b Pon

D

=
=S—=
=
==
=
☛ =
— —
= –

i renoß. ſe
iiicobe

aoſtl⸗

IA⸗Mn.
nai.
E roe

.
at e
Nen giae
ſigrum.
8 Dhj kome
Apoſcſe⸗
ſütne
Clp. l4,
Nu c
iAnia: Ge
glnEt
leguin fin

lſelii es
uſ ſſt.

Rſne,
(lonperenmsconr.

oa ſontturllyr⸗
Neocis uhuno⸗

ſittzrinoackirci
rttnno öfin aen
ißkeneehnt⸗
(umennſmninl

nnt nſenmege

üininglicftin

ndil e⸗

imkt adhi
1 Ohfnunnſt
tſiſegterle

Gfürrinneinnz
1 Midle
ſpieſiigngm

in
Anntikem

5Ooho an

koſet

unmr Annn
regr igans

Niae
lſſcrd
un laemn
6

—

us
ment t y
Mev. A
herünen
—R
elunin n
ali n
1 An. d
fuumme N
empererei bn

ertine ec. WM
ennme ir

tlegraris we
ermm dn

Nertänurnn een

tpattid
1
Du. na
alegnä d
grteni
Nenmie
9 Bllus, i
mo. W I Kin

3

+
ene in

1ed en hinin

n in zucno iß h

no aſe. ljipi

C

tranſit. vt. I.ſo.ma.l.etiã.⁊.C.qui po.in pig.ha.l.fi.S.pe.Sed
oppomit᷑ ꝙ hoc ñ eſt pᷣuilegiũ legani.nã ⁊ nõ legaius ſi reſtituit hʒ
exceptiones trebelliam.s: vt.j.ad trebelł.i.j.circa pᷣn. ⁊.S.j. N.
h nõ diet hoc bene factũ ↄpetere iure leganõis.ſed ↄpetere qꝛ reſti
tnia eſt hereditas.vñ dicit᷑ ꝑſonale bñficium eius. nõ qꝛ legani.ſed
qꝛ iam reſtiue-
rat. Uel ſupple

bae ly am. ne er Linde aũt habendum eſt: ac ſi ipſe

ceptio mebel. c adtiſſet hereditateʒ. Contra ſi lega
an enau uus tempe legatioms adierit: x re
quã hyrone lega ſtituerit: datur in fideicõmiſſariũ
tin Wwang actio: nec nnebclliam. creepcio ob⸗
ſtat ex pſona legati:qꝛ hoc legati ꝑ
ncwtnn 4 Pbaale benekteſdg en⸗ Ex quibo
ſonale ett. oñt cauſis non cogetur legatus iu
m Ex qub. dicium accipere: nec iurare cogen
ſuccedit. vt h. err. qus eſt ſe dare nõ opoꝛtere:qꝛ hoc
Pregec co aber⸗ iuſiu:andum in locum litis ↄteſta
lunt᷑.a ſic nõ ö̊.᷑ te ſuccedit. Edium nomiĩe lega
br aiahe tus damm infecti ꝓmittere webet:

aut vicinũ admitter ĩ poſſeſſionẽ
Sec et ſi dies actõnis exitura erit
cauſa cognita aduerſus eũ iudiciũ
ptoꝛ dare vebz: vt lis ↄteſtetur: ita
vt in ꝓuinciam tranſferat. Si

vt arg. j. man.
l. fi. S. ſmali.
n Edũ. rome
vł in ꝓnicia po
ſitarum.
0 Bebz. rome

n poſſeſſio .
he. ermo e⸗ paterfa. moꝛtuus eſſet relicto vno
rero⸗ ſic . filio et vxoꝛe pgnante: nõ recte fili
em ind ant ii Us a vebitoꝛibo ptem dimidiaʒ cre
ex ſene ia ten diti petere põt: ꝙᷓuis poſtea vnus
mno Hver e filius natus ſit: quia poterant plu
dam. mfe. l. ſi i Ves naſci:cũ ꝑ reꝝ naturã certũ fu
nua. §. ſi foꝛte.

q Actionis.
alicuius competentis contra legatum. Accurſiuus
r Cogmita. foꝛte ꝛutellige caſnʒ eſſe cũ ipᷣo mre perit actio. Sʒ ſi
hoc dicas qñ &̊ dat᷑ reſtiiuno:que dax.vt.S.ex qui.ca.ma.l.j? NR.
ſi ñ fiat ↄteſtatio.a eſt ſic cq.j.de pen.l.ij.vel ᷣm Joh̊.dic ſi facile
põt peti reſtiintio. nõ fiat ↄteſtatio.ałs ſic. vt qꝛ actoꝛ eſt pauper.
cũ eſt difficile petere reſtituniõʒ. vel foꝝe longe diſtat a pᷣſide qui de⸗
bet reſtimere.nam te fenſoꝛ loci nõ poteſt.
ſ. Comeſtet᷑.et ſic aciio ꝑpemet᷑: vt h.⁊.S.væ arbi.ſi de meis.S.
fi. 7. S. ve ferijs.l.j. S. ̊ ſi exiura. Sʒ quo pt᷑ exire: vt. S. e.l.ij. S.
in ommibo. qᷓ eſt ↄtra. So. vt ibi. Itẽ quid in actione te wolo q̃ non
pt᷑ ꝑpetuari.vt.i.œ dolo.l.fi.dices totã cãʒ agendã tpe leganõis.
t Si paiſa. vnus natus ſit. ĩmo videt᷑ ꝙ dumichã qn voſtea vnꝰ
naſcit᷑:vt.j.de acqui.here.l.cũ quidã.S.quid ſi vnu.que eſt ↄtra
Sob. ibi refert᷑ opinio ſexti põpi.que eiiam hic repꝛobaꝛ.
n Maſci. ſ.vſq; ad. vij.cũ tot ſint receptacła mulieꝝ: vt.j.mſo.
ſi pat᷑.⁊.j ſi ꝑs here.pe.antiqͥ et nõ hic ꝙ inſpici᷑ qð euenixspõt
ſic.S.de iuri.om.iu.ſi idem.in fine.
x Eum.i.ꝙᷓuis. Accurſius.
yMQuna incertu. eſſet. cum poſſint etiam naſci facile.
a Intuendã. imo vꝛ intuenda. vt inſti. & v. ob. S. ↄditionał. que
eſt Z. So. H dicit reꝝ naturã.i.diuinã ſciam. ibi curſum ſoliũ reꝝ
vel ibi ponit᷑ ꝓ ſcientia homiĩs.ſic et. C. de ꝓbat.actoꝛ.
b ꝗq U puoꝛ a ſpellat. ponunt quidam caſum in operis. vt. 7.
loca. mopis. ſed ibi nõ de oꝛdine ↄuentionis. ſed ſatiſfa⸗
ctionis dicit.Alij in duplicib iudicijs. vt.S. e.l. in tribus.a ꝙ di⸗
cit hic agat.i.acioꝛis paries teneat. Lu vero dic.peto a te ſtichum.
tu a me pamphilũ. et ſic in ſimilibo. vbi vtraq; ciumis eſt. neuma
piudicialis. hoc tñ ita. vt nihilominus alter pendenre lite pꝛioꝛis
poſſit ꝓponere ſuam querelam et ꝓbationes inducere.et ſic de can
ſa cognoſcet᷑. licet alter pꝛimo ꝓbet.et pꝛius facti qualitatem enar⸗
ret. et vna charta poteru vtraq; ſnia ſcribi. vel duabus incõtinẽti
tamen. vt in autjn. de execu. et his qui conue.et re.S. ſancimus.
colla. vij. Atem habet locum hec regula cum vtraq; crimmalis eſt
et neutra maioꝛ. Item cũ pꝛima eſt maioꝛ ſecunda. Item et ſi ſcòᷣa
maioꝛ ſu.ſed tamen nomen pnus accuſati recepruʒ eſt inter reos.
vt.j. adult.ſi maritus.S.pᷣſcriptiones. Item habet locum cuʒ

n

reꝝ naturã intuẽdaʒ in qua oĩa cer
ta eſſent cuʒ futura vtiq; fierẽt: ſed
nram inſcientiã aſpici vebere.

.1 ſ3 ugex. tpa. ſ. qᷓ

ciuilit agẽdo p̃ᷣudiciai pme intèto. æ poſtes nuhi obijciat᷑ cnmlialis
⁊ itellige qñ ſe ñ ↄtĩgũt.ſi aũt ſe ↄtĩgũt.vt qꝛ vna pᷣncipał.alia inci⸗

dẽs.tũc ſꝑ pᷣmo de incidẽn coqſcit᷑ añqꝙᷓ; æ pᷣncipali cognoſcat᷑ ⁊ ꝓnũ
ciet᷑.ſj an de incidẽti ꝓnũciet᷑.dic vt.j.e.ti.de q̃ re. Iẽ nõ dicas pꝛio r
agat.i.pagat.vſq; ad finẽ.ſj dic.vt dictũ ẽᷣ. Ecotra ſallit hec regła.cũ
H vtꝛaq; ẽ ciuik. ſe
cũda piuchciał.vt
inſti.d act᷑.S.pᷣiu⸗
dieiales. 1. J. dve li
be.cã.oꝛdinata.et
E. de adul.qm̃. et
æ oꝛch. cog. cũ ſta⸗
ius. 7. l. j. Itẽ fal⸗
lii cũ ſcdᷣa crimia⸗
lis ẽ.⁊ alia ciuilis
ñ piudiciał.vt.C.
oꝛ. m. l. fi. Itẽ
fallu cũ vrtq; ẽ cri⸗
mial. ſ ſcòa ma⸗

erat vnũ naſci. Sʒ ſabinꝰ et eaſſiꝰ
aiũt. ptem q̃rtam peti debuiſſe. qꝛ
incertũ eſſet an tres naſcerent᷑:nec

i Bem.
Vi pꝛioꝛ appellat:poꝛ agat.
m. Arcellus.

Piacceptũ ẽ ſeł iudiciũ: ibi e pr v· dac n
et finẽ accipe dʒ. c El. quando vtraq; eſt

equalis.⁊ crimia
lis. ſed accuſatus
vult ꝓſequi ſuam
vel ſuoꝛum inum i
am. vt. C. qui ac⸗
cu. non poſ.l.negã
da. Item fallit ſi
vnus petitoꝛio al

J petitoꝛ płes heredes reli⸗
qrit.vnuſq; eoꝝ iudicio ege⸗
rit:nõ erit verum totã rem que in
pꝛioꝛi iudicio fuerit.deductam eſſe
nec em̃ quiſqꝙᷓ alienam actionem in
iudicium inuito coherede pducere

H ter poſſeſſorio a⸗
Yiudex cui certa tꝑa pᷣſtita poſſeſſonum ſffer⸗
erãt ceſſerit: ⁊ alius in loco Buumiar gr
eius datus fuerit:tanta ex integro e.l. ſi e vi. Item
tempoꝛa in ꝑſonaʒ eius pꝛeſtita in quis dieitur pꝛioꝛ
. keligeina quis mgratus nonari Ao gun ao ⸗
oc in leqnuis datione no erit cat in ius. aliter ac
eqn xp cipuur alibi. vt. j
de pecuł.l. ſi vo.

Item contra.C.cœ tranſac.vbi pactum.ſed ibi eſt ſpale in odium ve
mentis cõtra tants ſolenniiarẽe.
dV Bi acceptum. etiam per citat᷑. ⁊ apud eundem iudiceʒ. vt ſu⸗
pꝛa.e.ſi qͥs poſtea.⁊.S. iur:ſ.o.iu.l.pe. naʒ etiã ĩ alio loco
apud eundẽ iuchcem decidi poteſt eadẽ tamen terra. vt. S.
arbi. ſi cũ. S. ſi arbiter. aʒo.⁊ facit ad.l.iſtã ĩ aut᷑.de teſti.S.⁊ qm.col⸗
la.vij.⁊ de ſan.epu.S.ſi quis epiſcopus.colł.ix.a.S.e.ſi is poſtea.
vei. pꝛie pone.pꝛumo fallit.S.e.ſi longius.⁊.C.œ ped.iu.l.pe. et.l.
Perandu.quid fi eleget viderur ꝙ poſſit. qꝛ idem videt᷑ eſſe in e
legato.vt.C.de ꝓcu.l.neq;.

e ſ J petitoꝛ. Egerit.i. agere pſeuerauerit. nã æfuctꝰ ageꝛe cepit.
Alij dicut ꝙ oẽs cohẽdes agẽ agẽ ceperũt.iſj vuꝰtm̃ ꝓ oĩbo voluit pſe
ueraꝛe.Sʒ vtrunq; caſum eſt. C. ð conſoꝛ.einſdem li.l.ij. So.hic
inuitios alijs nõ põt.ibi ignoꝛãtibus vel ſaẽniba põt.nõ tñ cõt adicẽ⸗
tiba. ar..S. ꝓcuꝛa.l.pompo.S. fi.
g Deductam. in poſterius. ac.
h Perducere poteſt. ar. C. res inter alios ac. 1. 7, e re indi. ſepe. et
E. de pꝛocu. licet.
qᷓ debeat iuchicare. p̃ſtits a delegãte. tãta ex ĩ⸗
tegro poſtea.quãta fuerãt pᷣſtituta ĩ pᷣmi pſona.io. Ael die
qntum reſtabat pꝛimo.⁊ ſic facit glo.nã ſi expᷣſſt ⁊c. Sʒ ſcõzʒ
pꝛimã nõ opoꝛtet aliquid ſubaudiri.ac. .
Kk Expꝛeſſerit.nam ſi expꝛeſſu illud tempus ſeruatur.ua tamẽ ⁊c.
Et nota ꝙ tribo modis ẽ contra.C.e.ꝓperanduũ.S.ſinautem i medio
Puꝛmo in eo ꝙ dicit hic ſm ſecundã expoſitõnem dari hic ſucceſſon
tantum tempus quantum defuncto ſupererat. vel quantum defunctꝰ
habuerat ſᷣm diuerſas poſitiones.ibi autem annum ſtatint.mſi ma
ius tempus ſupererat.ſed in hoc iſta ſequir illam. Itẽ in eo quod
hic innuit ꝙ poteſt ſtatui tempus.quod ibi negatur.led a lege ſtatu
itur.ſed hic loquitur de tempoꝛe conſtituio a maioꝛ iudice.quod reĩ
tegrari poteſt.ibi de tempoꝛe a lege conſtuuto.qð nõ reimegrat᷑.ſed
tiñ ſucceſſoꝛi datur ꝙ lis expediat᷑.vel ibi ð oꝛdmario perpetuo.hic
le legato. vel hec ſᷣm illam. Item in eo quod hic dicu.ꝙ nõ poteſt le
gitimũ tempus.ſ.trienniuʒ excedere.eſt contra.qꝛ ibi inint ꝙ ſic.qð
qdam ibi cocedunt,a ſic ſeruat᷑ſed puto ꝙ illa ᷣm uſtã intelligat᷑ in

ſi debitoꝛi. naʒ int᷑

contra.j. eo.ſed ſi

rñdit et conſenſit

hoc. ſ. legato tempoꝛali. et illa in oꝛdinario ppetno. Item nota ar.
ꝙ intelligit tacue repetimm. qð pꝛus fuerat dictum. vt. . v. obk.
nitia. S. idem rñ. et. J. e.l.moꝛtuo. ar.ↄtra.I. de here. inſti. l. ſb ↄdi.
et. C. de vſur. ꝑ retentionem. in fine. Ac. flõ.
a Leginma. tnennij . ꝑ nouam ↄſtituniõʒ ad quã.ſ.ꝗperandũ ↄpo
ſitoꝛes habuerunt
ehe ega nene ita tñ vt legiſa tꝑa non excedant.
Vn. miſi c. m Pge.
b. Mon excedlant On vigetur in iudicem con⸗

ſcʒ hec vuo tempo⸗/⸗ -
ra oputata in mi ſenſiſſe:q edi ſibi genus apo
ſcʒ que tranſierät eundem iudicem væſiderat actõis.
viuo iudice pimo . 1 Abo
et q poſtea a lege — 1 .
iſta datur ſucceſſo JYis qui rome iudicium acce
n qsͤ eſt tantudez perat ðceſſerit. heres eius q;

Uel dic qð poſtea

dar a ſubſtunente Uis wmicilium tranſ mare habe⸗

vi ſic ad ſůauditux gat:rome tamen ⁊efendi vebʒ. quia
te referas. ———— 5 .
n Sn vider ſuccedit in eius locum a quo heres
genus. id & relictus eſt. 1Bem.
ſpẽm. ſi genus po On quẽadmodum fideiuſſo

mt᷑ ꝓ ſpẽ.s. nau.
cau. l. idem. S. ſed
ſi q̃tis. quaʒ actio
nem actoꝛ dʒ edere
in libello: vt. S. e.

ris obligatio in pendenti po
teſt eſſe vł in futurum concipi:ita
iudiciuʒ in pendenti poteſt eſſe.vł
his rebus que poſtea in obliga
tionem aduenture ſunt. Maʒ nemi
nem puto dubitaturum. quin fide
iuſſoꝛ ante obligationeʒ rei accipi
poſſit. iudicium vero anteꝙᷓ aliqᷣd
beat᷑ non poſſe.
L c Aliſtra.

litem dt. ⁊c. vt. C.
e lit. cõteſ.l.j.ſed

ſuſceꝑu. ſed ibi et᷑
in mdicem.

d ſ Jis. rome
idem ſi ali

bi. Accurſius.

e Jugaicium. ſcʒ
per li.con.S.e.l.vbi.et.l.ſi petitoꝛ.Accurſius floꝛentinus.

IDebet. ſiue ibi muemat᷑ ſiue nõ. S.e.l.vbi.ſi aũt nõ eſſet lis ↄte.
tunc vbi inuemit᷑: vt.S.e.heres.vel ali᷑ vi iii
g n On quẽadmodum. ĩ pendenn. vi ĩ diem qõ nõ placet.qꝛ tunc

nõ in pendenti:ĩmo ſtatim eſt vebuũ:vt.j.e v.ob.l. eum qͥ

k.alẽdis. inſti. e vbo. obł.S.in diem. dic ergo.i.ſub ↄdinone.qmia
tunc pendet. vt inſti.de vbo.obli.S.ſub condi. et quod dicit vel in fu⸗

tuꝑ.i. ꝓ eo qð adhuc neq; pure.neq; in diem. neq; ↄditionalii debet
vt inſti. e fideiuſſoꝛib.S.ij.⁊.j.dicit ſtanm.
h In pendenti. puta ua demum teneat hoc i
aſia venerit. Accurſius floꝛen.
1Mõ poſſe.nota iudicm nõ poſſe eſſe de futuris.vt ſi te nunc ↄue⸗
nio.qꝛ ſpero te aditurum hereduatẽ titij.et oppone de his que dixi.S

udicium. ſi uauis ex

eo.nõ poteſt. Iem eſt .j.ad.l.aquił.l.in lege. So.ibi ſpeciale in
odium delinqnus ſcõm.m.nam ⁊ in legato ↄditionali debet᷑ eſtimatõ

ante euentũ ↄditioms. ſi tabule ꝑ ↄumaciam nõ exhibeant᷑ in odium
diumacis: vi.j.de tabu.exi.l.locũ.S.odẽnatio.Vel in dicta.l.in lege
pñs eſt damum.pñs obligatio.pñs actio.pñs cã.et pns ſnĩa.ſed ſola
differt executio.vt..de euic.l.ij. IJtem qͥd ſi ꝓmiſiſti qͥd ſingłis an/

nis. nõne potero agere vt ↄdemneris vt in futun ſoluas? H. ita. nec

em̃ opoꝛtet ſingulis anmis d iure meo ꝓteſtari.vt.C.de pᷣdi.xxx.an.
l. ij. m fi. et ar.I.de vſur.cum ð in rem vſo.et.C.æ ſideicõ.l.j.et ar.
ĩ.ꝓ ſocio.arbuer.circa pꝛin.et.j. d ſerui.ru. pꝛe.l.qui edificiũ.et
ar. I. de aqua plu. ar. l.hactenus.S.pe.et.j. c ſerin. ven. l. egi. et. l.
haruʒ. et eſt ro.qꝛ ſuꝑ iure qð eſt de pnti agi᷑. Itẽ oppomt᷑.j.qñ ap.
ſu.l.j. S. biduũ. ſed hoc de iudicio ſeu inſtantia iudicij.i. trino actu
triũ ꝑſonax.ibi e ſnia. Pñt iſta notari ad queſtionẽ te facto q̃ queſi
tum fuit ſi ruſticus aliquis vebebat ſoluere qnuatim libꝛam piperis

et ceſſauit ꝑ biennm. an odemnari poſſit ꝓ futuris qnis. et magiſter

aldericus ꝓnunciaint ꝙ ſic. ar. iſtaꝑ legũ. vnde appellatũ fuit ab ei⸗
ſnia.et dũs io.et bul.cognouit de appellanõe ⁊ dixu male appellatuʒ
bñ iudicatũ.oñs meus ia.bal.dicit ↄ.et rñ.illis legibo. qꝙ ibi certum
erat. et dicit q vbicũq; certũ eſt bñ poſſe ſmiari.ałs ſecus m ia.bal.
k 1 Mterdum. ſuſtinende. 1. differende. Accurſius.
lJoꝛtuitos.maxime. ſic plures dant᷑ dilanones. Sʒ otra
5Z. de ferijs. l.fi. Soł. vt ibi.
m Amiſerunt. per moꝛtem. Accurſius.

n Et in ſimilibus. vt egruudimbus, et tempeſtanby D quas lex. xij.

ta. iubef diem differri. vt ſupra ſi quis can.l.ij. vt tamen inter fe⸗
bꝛem ⁊ ſebꝛem diſtingnatur: vt infra de re iudi. queſitum. Sec qd

ſi febꝛicitans potuit pꝛocuratoꝛem conſtituere? Keſpon.nõ ideo mi
nus excuſatur. æ hoc vide glo.in.d.l.queſuum. et tamen dixi ſup̃
ſi quis cau.l.ij.S.ſi quis in iudicio.ac.flo.legum doctoꝛ.
0 Senator. i
NMterdũ ex iuſtis cauſis:⁊ ex fome ia neci
certis pſonis ſuſtinẽde ſunt p onmaxe⸗

C . „. gra Ir rit. id eſt quaſi
cognitiones. veluti ſi inſtrumta li ni Nen. geng

tis apud eos eẽ dicant᷑: qui reipu. pra neg gel.
cã aberant. Ideoq; diui fratres in l.ſed eum. Sed
bec vba reſcripſerũt hũanũ eſt p⸗ prr eo e ey⸗
pter foꝛtuitos caſus dilationes c So. vt iddi.
cipi. veluti ꝙ pater litigatoꝛ filũ q ſ Jwxvi
vel filiã: vł vxoꝛ virum:vel ꝙ; fillij menn
parẽtes amiſerũt:⁊ in ſibtibus cau quolibet genere
ſis ↄgnitiõʒ ad aliquẽ modũ ſuſti aneraictoum.
nere. Senatoꝛ ſi negocijs alie⸗ ſeſſioms ſiue
ms ſe obtulern: vel in puincia nõ cuperande. ſuu
xbʒ iudiciũ recuſare negocioꝝ ge vnna coerd a
ſtoꝝ:ſed actõʒ euʒ exciꝑe opoꝛtere um pentono al⸗
iuł.rn.cũ ſua ſponte ſibi hanc obli ſer vel ice poß
gatiõeʒ otraxerit. i Dem. kt. que genera
I vi ⁊ poſſeſſione quera? imuenier ſerer
us cognoſcẽdum ve vi ꝙᷓ;, Nd· engte F ſeim

ꝓpꝛietate rei. diuus adrianus re⸗ v ſemp puino

— er . agatur de vi. i.
ſcripſit. . ius rufi. polenta poſ⸗
Vog legatur. ſiquidem per- ſeſſtoe ᷓ d pol
ſonali actione exigatur. ibi ſeſſione. ic eſt ðõ
pPꝛopuetate. et

a poſſeſſio.quia cuilibet poſſeſſiomi pꝛopter quam intentas inier⸗
dictum.ineſt aliqua vis.et ſᷣm hoc non obſtat.C.de ap.l.j.cuũ ibi

dicat de poſſeſſione primo queri ꝙᷓ de crumne violentie. ſic intellu ⸗
ge infra ad.l.iuł.de vi.ſi quis.ſic ałs ponitur poſſeſſio pro wm

mo. vt. C. w. inter virũ ⁊ vxoꝛem.l.ſiquidem.a infra de verb.
ſigm.l.interdum.⁊ hoc ᷣm Jo.⁊ ʒo. Item contra infra ad.l.iu
li.de vi. l.qui cetu.S.j. Solu.illa ſcõm iſtam. Tu vo ponas tm
in interdictis retinende poſſeſſionis. in quibus etiam admituitur

vis turbatiua: vt ibi pꝛecedat queſtio poſſeſſiomis.ſiue vnus con/

tra vnum. ſiue viciſſun inter ſe.ita ꝙ alter petitoꝛio.alter poſſeſ⸗
ſoꝛio agere velit. Quid autem ſi volo agere petitoꝛo tm.cum pol⸗
ſim poſſeſ? Reſpon.non intromittit ſe lex niſi conſulendo.vt infra
⁊æ rei vendi.l.is qui. MNunquid ergo in eodem ubello poteſt vtrũ⸗
qᷓ; ſimul pen ab eodem? Jo. ⁊ aʒo ꝙ non. vt hic.⁊. C. de interdic.
l. incern.⁊.C.de rei vendi.oꝛdinarij. Itẽ vt.C.quo.bo.l:.ſi.⁊.C.
e edicto dim adri.tol.l.ij. Lu vo dic diſtinguendo. vt in intercdi⸗
ctis recuperande ⁊ adipiſcende poſſeſſioms poſſit vtrunq;.ſeʒ peti
tonum per rei vendicatiõʒ. ⁊ poſſeſſoꝛum in eodem libello pꝛopo⸗
m. Si vo retinende:tunc nõ.quia ſibi contrarius videtur. cũ agẽ⸗
w i rem diceret alium poſſidere.vt.C. de ali.iu.mun.l.j. ſed agen⸗
w interdicto dicit ſe in poſſeſſione tuendum.et ſic ſe excludit.vi.j.

qñ ap.ſit.l.ij.S.ſed ſi alus. Mec obſtat qð ẽ.j.e acqʒ.poſ.l.naã⸗
liter. S. mihil.vbi etiam retinende videtur ſimul ꝓponi cum petuo

rio.qina ibi ignoꝛans ſe poſſidere petuonum ꝓpoſuit.cui poſtea re
nuncuat cum poſſeſſoꝛio agit. Et ꝓbat᷑ hec op.qꝙ pentoꝛuʒ ⁊ poſſeſ⸗
ſoꝛiũ ſimul poſſint ꝓpomi iure iure legũ.vt.j.de vi ⁊ vi ar.l. cn fü⸗
dus. F. fi. lure cã. vt extra e cã poſ.⁊ ꝓpe.paſtoꝛał. Mec obſtant
leges pᷣdicte ꝓ io.quis pꝛime tres loquunt᷑ in poſſeſſoꝛijs rennen⸗
poſ.quando viciſſim agebãt. Item alie due nõ ob.q ſic ſepara
tim voluit agere actoꝛ. vel loquſtur lex iſta cũ crummalis de vi in⸗
ſtituatur accuſatõ. ſic em̃ pone.j.ad.l.iuł.væ vi.l.qui cetu.S.vlt.
vbi re vi pꝛius.qᷣa hoc vult actoꝛ.vt.C. fal.damus..l. ſeq̃ᷓn.
Itẽ nõ ob. ꝙ lex pdicta incerti.dicit.ꝙ actiomibus eſt agendum ad
ipſam poſſeſſionem que nõ poſſunt dariꝓ poſſeſſione retinẽda. vt
J. vn poſ.i.j.S.interdictum. vi ſic iam lex illa incerti.nccio loqna
tur ce poſſeſſione adipiſcenda vel recuꝑanda.quia dicta.l.vti poſ.
excludit alias acnones dari pꝛo poſſeſſione retinenda.vt tritican
am vel indebiti. non añt acuoneimn in factum que dar loco arülibʒ

dicitur violen,

4

“
eneMhensban w

ipartlnggr,

cPnui bige
ſnzi ll ſ9
unce

et u
1 m

(Atſtwih

becten

4 .
uung n eſolriu

nee ernh
Paliuuß

1 ſon

ſi Nont

mtlui ſhiir
uniell i

ani

n ſien hart
ſis

ſrer thn

iaed Afn

ſl
herts nn

muni Nmn
ninſlt, dt
Genſcn
tchl ii

iſt
dri⸗

uuni
Cetonint h
citg tie
ſntzti 6

nreneße 1
ſaren.
terufte lin
ſiun,,
n
,ruKtrengerri

etctr NaRra

- =

Woniäanmcdo⸗

hj⸗ ole
M mulo⸗pel alpe.

Wmr ſennine i m

at npn m a
enu ,nrainr
Plbont.rſape
Menſid atir the

Güntrunücan

Corhhgin giunc
—

Mederttrs Aan
(Oumtnntanebi
Pſunſellz

Arwilernt
—

ftuhirince

Punrxunnggſ fe
ir
miſtimmißeg
ſhurſtiitin
nemihſtinlgi
nk ,blihdn,

AAlhöſtmng edii
ſrbtetsſtinig

ihklicnahiit

Chepern D

ſfbmniinltn

likre ſi

ſ nsn

nindn ndn

cniend

udl n Mig
nhnidn
b

8
uſsnn N
öde ſunt .
Wiremt

R—

Dunnasne e,

oportere on.

dibenrchi n
eei

nengr

Wrumsfe,
Auenn
cn E
nrnr ii
icſn r Anme
A N,,l
IA
is AR uf
tAA
u A nin i

ans. 1 li

ek tin bt
1i d ger end
mmtſe ler nine⸗

õ

a Fin
1 onediſtugnd l
voſeſſonum nnuni
aſbichnmmnefn
. .in
ner obſtu ſhlſd
naen inln⸗
Get eelg un ie⸗
i ſ ie,
eine r
4 4 2 4
e un ii
alut a e
. Nſſe 3
nau,
r dNNn
ninmn me,
nleſ “
amni⸗

—
SWwenz

ultectoꝝ. et de talibo actionibo dieu pᷣdicta lex incern. vt in inſti. de

inidictis.S.fi. Cel ibi viciſſiʒ.Alij ꝙ ſił cognoſcit᷑.ſed poſſeſſoꝛũ
ante ecidit᷑. Item q̃ro ſi ago poſſeſſono quocũq; genere inidicti
et tiu incõtinenti velis de iure wvmmij wocere in modũ exceptionis
an es audiẽdus:vt mihi pᷣferaris: videt ꝙ ſic.vt.j.œ excep.w.l.
wlo. qð puto ve

a eia⸗ dari rebet vbi ẽ miſi wlo malo he
dtra. et dictz. l. redis ſubductum fuerit. tunc eniʒ
5 aiiteinchn ibi dar i ebet vbi petitur. Pꝛe
poſſeſſoꝛijs p.l. terea quod pondere: aut numero.
l. qr leg.l. j.X. gqut mẽſura continetur:ibi daꝛi de⸗

j. ſ cerie poſ⸗

ſeſioꝛijs le. vr bet vbi petitur. niſi adiectum fue⸗

Scar. edieto. rit. centum mocdlios ex illo hoꝛreo.
i e Sen aut vim amphõas ex illo wlio. Di
illa. qꝛ a bi un? auteʒz per in rẽ actionem legatum
1 dʒ audii.ſi petetur:etiaʒ ibi peti lebet vbi res
reſvo veue eſt. Et ſi mobilis ſit res: ad exhi⸗
bo. edicto.l. ij. bendum agi cuʒ herede poterit: vt
calt.e exhibeat reʒ. ſic enĩ a legatario vẽ
car. ſ.i dicari poterit. p Api.
ſyene Acurti. Vm furioſus iudex adijcit᷑.
lenanſto nminef non ideo minus iudiciũ erit
actões dant le· quod hodie non poteſt iudicare vt
gar nio⸗ ereſtõ ſcz ſue mẽtis effectus: quod ſenten
tperaria. vr het tia dixerit: ratũ ſit. neq; em ĩ adij
Sak.1.. ciendo pñtia vel ſcĩa iudicis neceſ
ſi actoꝛ ſua ixen

ſa et ꝑiculo velit rem ꝑferri ad locũ vbi agit. ſecus ĩ rei ven.et aci

one ad exhi. vt.j.de rei ven.ſi res.⁊.l.mſi.⁊.j. ad exhi.ſ̊ et ſi.S.

j. ſim qſdam. idem in cq̊ bo. fi. iudicij qð in rei ven. vt.j.depoſiti.

ſi in aſia. S.j. Ac. flo. le. wo. L
u BSolo malo. vel culpa. vt.j. d le.j.cum res.S.tia.

x Abi petit᷑ legitime. i. vbi peti vebet. qð eſt in duob⸗ locis: vt. .

eo. ſi fideicõ.in pmo.rñ.et.S. pe. JJ M
y Pꝛeterea. S. dixit qñ fuit relictũ in ſpecie.nuũe q in quãtitate.
3 Ex illo hoꝛreo.⁊ ſic ꝗpparet ꝙ teſtaioꝛ ibi voluii ſoluũ.
Solio. aut ſpẽs. et tũc vbi eſt.aut genus.⁊ tunc vbi eſt maioꝛ
ꝑs heditatis. vel heres habʒ wmiciliũ. aut incerta ex certis. vt hic.
a Si aũt.redit ad pᷣmũ caſum.ſ.qñ legati eſt relictũ in ſpecie.et
querit vbi peti debet.qꝛ ſupꝛa dixit vbi dedet pᷣſtar:.
b Etiamibi.non ſolum vbi heres habet donncilium. vel vbi eſt
maioꝛ pars hereditatis. Accurſius flo.
d Si mobik. nam ſi immobilis ipa ſe exhibet. vt. C. quando er
quibus quarta pars. I. jj. e.
d Alegatano. i. legatarꝰ pt venchcare. Et vt plene ſeias vbi ſit

ſoluẽdũ ⁊ vbi petendũ. dic in pᷣmis qð ibi ſoluendũ eſt vbi teſtatoꝛ
volint. vel ibi vbi veriſiłe eſt ex vybis ſuis:vt hac.l.S.piea.vel ex
genere ppanonis: vt. j. e. et ſi. S. ſi liberus.⁊. J. de le.j.cũ res.S

ſed ⁊ ſi res alibi. Si vo ñ appareat.diſtigue an legatũ ſit in genere

an ĩ ſpecie.ſi in genere pᷣſtari dʒ vbi peti᷑.i. vbi heres tenet᷑ rñdere

hoc ẽ vbi vnnciuũ hʒ hẽs.⁊ vbi maioꝛ ꝑs hẽditaij eſt. vt ĩ hac.l.

S. pᷣiea.⁊.j.e.ſi fideicõ.in pᷣn.⁊.S.pe.Jo.tñ dixit ꝙ heres ſemꝑ bʒ

exceptiõʒ vt ñ alibi cogat᷑ pᷣſtare.ꝙ vbi eſt maioꝛ ꝑs hẽditans.⁊ ſic
nõ ↄuenit᷑.vbi hʒ wmiciliu.qð no placet ſᷣm yr. Si in ſpẽ. indiſti
ce ibi pᷣſtari dʒ. vbi ẽ.vt.j.e.ſj et ſi.S.ſi ea.⁊ dæ le.j.cũ res.S.j.vel

vbi wolo hẽdis ſii alio tnſſata.vt hac.l.j. Re. ĩ fi.ł niſi foꝛte ſuis ex
pẽſis velui actoꝛ alibi rẽ ſibi tᷣh. ad inſtar rei ven. lʒ quidã dicant
alið h. Iẽ hec vera ſunt oĩa niſi hereſ alibi cepit ſoluẽ.vł alio mõ

ſuo bñficio renũciauit: vt.j.e.ſi fideicõ.S.fi.a.l.ſe.S.j. In petitiõe

aut diſtigue ſikr. an in ſpẽ vel genere relinqt. Si in ſpẽ. ſi qdẽ agi
ꝑſonali actiõe.in duobo locis cogit᷑ rñdere.pᷣmo.vbi hʒ wnnciliũ
et vbi maioꝛ ꝑs hereditatis ẽ. vt.j.e.ſi fideicom.j.rñ.⁊.S.pe.Si

vo rei ven.ĩ pdictis duobo.⁊ in teꝛcio ↄueni᷑ loco.i.vbi res ẽ.vt h;

diſtinguat᷑ in rẽ. vł in ꝑſonã agat᷑.qtũ ad ↄuentiõʒ.ñ qꝙ tũ ad pᷣſta

tionẽ.nã quacũq; actioe agat.pſtat᷑ vbi eſt. Si aut in genere. idez

eſt qð eſſei. ſi relictũ eſſet in ſpecie et ꝑſonali acnone ageret᷑ excepio

eo ꝙ vbr eſt in genere relictu. vbi peut᷑ pſtabitur.

c IUm furio ſus. adijct᷑. qdð hic dꝛ in adiecnoe. eſſet et ſi ſolus
furioſus vatus eſſet, dum tñ nõ ſu ꝑpetuo furioſus, qꝛ tüc

iudex eẽ nõ põt.vt.ð. e.cũ pᷣtoꝛ.S. nõ aũt.nec arbit᷑.vt.S. de ar bi. z ſi

i Fun. §. j. q̃ ẽ 3. Uel dic arbuꝑ ñn poſſe eẽ furioſũ.etiã ſi hẽ at diluci

da intualla.qꝛ arbit᷑ ſuis ꝑtib dʒ fũgi. ñ datis extriſecꝰdila tõibo. ꝓpi
ſuas nccuqtes.iudex vo hʒtalẽ legalẽ dilatõʒ. cũ ipᷣe iuriſditõʒ hʒ. ar
bit᷑ nõ.vt.j.æ re.iu.it p.lʒ ĩ multus ſiłia ſint iudicia ⁊ arbiiria.vt
.de arbi. l..j.
f Meq;. vioba᷑
fuꝛioſus abñs. et
ignoꝛãs.et viiq; ẽ

ſaria eſt. Qm legationis cauſa
romã venit.ex qualibʒ cauſa fide⸗

iubere poteſt. cum pꝛiuilegio ſuo: hoen nocʒ. neq;
cum ſit in ltali⸗ contractuʒ:vti nõ g el ſcia iudi⸗
poteſt. 1I TDem. cs. nã cu iui cogi
Hn qcqd iudicis ptati ymit boſſit vr. c 8 0
oSESEeO LE uo.diuer.iu.l.ſan
tit᷑:id ſubijcit᷑ iuris nccitati. Ju am. ar. Remg.
4 5 In 7 Ho. l. munex. G.
xex ſi q̃d aduerſus legis pceptuʒ in indzt.d rino
iudicando wlo malo pꝛeteꝛmiſerit rãs. vt. j. de reg.
legẽ offendit. i Vem. m.ch Vremmar.
N omibo bone fidei iudicjs S. ſuꝛco.. ſee⸗

cũ nõdũ dies pꝛeſtãde pecu⸗ xæx.
nie venit:ſi aliquis agat ad inter h Qur legatõis

„ pᷣuilegio.quod da⸗
ponendam cautioneʒ . ex iuſta cã tiur ad reuocãduʒ
maria ſ wmum.
condemnatio fit. i Bem. In alia:id eſt
vxoꝛ a legato rome diuer rome. vt poſun. qj
terit. votis noĩe vefẽdẽdũ ro⸗ teut ralie⸗ſe⸗
me viꝑ iure riſum eſt. 1 Bẽ. me ſcd in alia var
Vm qui ĩſulã capue ſibi fie-⸗ tee italie eſſet con⸗
. ſtioulats : tractum. vt. S. eo.
ri certo tempoꝛe ſtipulat? : r om bnaz.

t nota hic ip ſo
ſacto renũciari pꝛiuilegio. Sed contra ſupꝛa qui ſatiſda.co.ſi frõiuf
ſoꝛ.⁊ ſi quis in ius vo.l.j.So.ibi renunciatò eſt neceſſaria ꝓpter p⸗.
uilegiũ quod habet vt ſub ceriis ꝑſonmis coueniat᷑.hic nõ. ꝓpteꝛ puile
giũ quod habet ne cõueniat᷑ in eo loco.
k n Dn qᷣcqd. nccitati. nã abntẽ danare põt. ſ nõ hʒ ncce. vt. C.
quõ et qñ iu.l.j. Sʒ hodie ↄpellit᷑ iudex ꝓcedẽ.et dãnare vel
Abſoluẽ etiã abñtẽ.vt.C.de iu. ꝓperãduʒ.S.j. Itẽ pone exi⸗
plũ ĩ aut. iudi.S.opoꝛtet. Itẽ pot pom i pncipe:vt S. le. ⁊ ſena.
con. pꝛinceps.⁊. J. ð lega.iij.ex imꝑfeco. .
¶FIZucex. pᷣtermiſerit.vt quia nõ condemnauit victũ victoꝛi ĩ erpen
ſis. vt. C. de iudi. Perandi Snne qutem. vel fructus reſtitui nõ p⸗
cepu. vt. . fruc. 1 lit᷑. ex.leeezzmcmzm.
m Oſfendit.ideoq; punit᷑.vt dicta.l.ꝓperãdũ.⁊ ſupᷣ eo.ſi filus.
n i Nomnibus bo. fi. in bone fidei. ſic. vt hic.⁊ ſupꝛa qͥ ſatiſda.
Co, inter omes. 1. . de peti. here. ꝙ ſi in diẽ. ⁊.J.ide euic.l.ij.
.’⸗’. j. ꝓ ſocio. l. ꝓ ſocio. 2 ĩ bis q̃ bo. ſit iuchcia unitãt᷑. vt ĩ le⸗
gatis.⁊ fideicõ.vt infra ſi cii plꝰꝙᷓ.p.l.ſal.l.j.ĩ pᷣn? et infra vt le.vel
ſideicõ.no.ca.ꝑ totũ. Itẽ ĩ ſtricti iuris iudicijs.vt ĩfra de cõdi.cã da.

ſi pecuniã. S. ij.ibi plane repꝛomittere.⁊ ſupᷣ qð me.cã.ſi cũ ex.S.qd

ſi hõ.⁊ infra v rei ven.ſi a bone fi.⁊ infra de dã.infec.pᷣtoꝛ.⁊ infra
e pig. l. grege. S. ſi ſub oditioe. Sed cotra pᷣmũ ẽ. C. de here.vel ac.
ven.l.ij. So.ipbi ſatiſdari petebat nõ caueri tm.et ideo nõ audit᷑. JIttæ
ſumiliter contrarium ad pꝛimuʒ. ifra vpoſiti.l.ſi ſine. Sed ibi non
erat obligatus ve poſuarius.ummo lſiberatus annſſiõe ſpeciei.vł ſpã⸗
le ĩ depoſito. Itẽ ĩ iudicio ſtricti iuris cõtrariũ eſt. infra de cond.cõ
da. l. dedi.j. K. Sed ibi ſpãle. Tlel dic nõ eẽ cauẽdũ ĩ ſtricti iuris iu
dicijs regularuer.min i caſibus pᷣdictis. r
o Interponendã.ſ.ſatiſdatõʒ.vi ſupᷣ eo.ſi debuoꝛi.
p Exx iuſta cq.q eſt arbitrio iudicis.vt ſupᷣ qꝗͥ ſatiſda.co. ſi fideiuli-
ſor. S.fi. ałs auũt ſi nõ cautõ ſed vebitum añ diem peiat᷑.duplicant᷑ in
ducie. vt inſti. de excep.S. hodie.
q ſ vxoꝛ a legaro. marito cũ quo ven
r RKelſpõſum ẽ. hoc ideo ſᷣm aʒ.qma rome contrahi cum il-
la videtur.cum ibi fiat diuoꝛtium. qð nõ placet.nam eadem
ratõne quipmiſn in pꝛouincia ſub conditone.que extitit rome.vide⸗
tur ibi contraxiſſe quod eſt falſum. vt ar. j. ð ver. ob. ſi filius.dic er
go ꝙ hic rome accepit vxoꝛem. vel ſpeciale eſt in wote. ſic ſupꝛa quod
me. ca.ſi mulier.S.ſi dwos. Fete en

ſe Am qui inſulã. cunq; loco. ſ. idoneo. habita. ſ. rõne womici
ſij. a obligatiomis. vt fupᷣ eo. bereo. S. n. m io. Sed m pla.
nulla habita. vt ar. ꝓ eo. . de cõſti. pecu. ſi duo.S. j. et. j, dæ&

eo a cer / locorl.. Sed ibi ig ubaudit iconeo.

IAUerecũdiam.nõ teferri alicui vt nõ verecũdet᷑. vt. C.qͥ ⁊ aduer.
quos.l.fi.m ſi.Accurſius floꝛen.

m Pars lr̃aꝑ. magiſtratus. qdam hñt er hanc greci inipꝛetationeʒ

et h̊ incipit mꝗratus ac.et eſt va lex iſta ĩ maionbo magiſtranbo.qui

6. cunm wmicil infra ad mu
beat locum pꝛeſcriptõ.cum rome habeat wmiciliuʒ. vꝛ
nici. roma.⁊ infra pꝛori.?c Reſpon. hic retulu ſe ad ius quod ge
lebet. vt quia rome eſt hoc. el dic ſi couenuur rome quani ibi ſi

maioꝛ pars hereditatis. habet locum pꝛeſcriptõ

vt hic. ſi autem qᷣa

F. velinquãt. vt.C. ad.l.inł.re.l.iubemꝰ.a ĩ ant᷑.vt dif. iu..ſi tñ.
2 Ynereſt. auoriene en Lerum ſtidwlammor mieſte vennrij jant. iudi.ſine q̊.ſuf.S.illð.q ſũt ð. Ntẽ ð.C. vbi ſe.vł cla.l.ij. ut gßiun
reg. iu.ſi qͥs ab alio.S.ſi.et de v.ob. que nr, n5 poſſit diſcerni ei Sz wi loct o üluſirito dignitate: 2 admiſiratoe. Et dic magnu 44 ann
b n Dn iccirco. diſcerni. maxie. na ide ü5a rubnca. C. ſi mgratũ qͥ hʒ mex ĩpin.puũ qͥ iuriſduʒ tm̃ ſimplicẽ.ac. VN gnoutt
qulibet eox poſſit ouenm inſolic. vi rcil ipa rubra n vV Enditoꝛ. iudicis. q eſt eiuſdẽ vł alterius fon. nlun en⸗
vnus ex płib, tu. vel cu. ar. circa pdicta. S. c neg. ge. en actũ. ſed. p. o Emptoris. lin m
naentt Ere ili finito eo acãq; loco ageꝛe poſſe ĩ ig empli eſſe diuus adrianus reſcpſit hatce cotd ama· in
Gaemedank nor quod intereſt conſtat. Dẽ. Miſi hoc ſpecialiter a principe ad renkempir uiß
cõueniebant᷑ Cir H — Ti i Jiri 1 ipta öbe
pupilli a creditoꝛe On iccircoſiudicis officium verecundiam petiti iudicis reſpici ſᷣ weanor nk⸗ fint⸗
pupilli. ⁊ dices nõ impeditur ꝙ; quidam er tu⸗ ente permittatur. Pp Aulus. reſengere. nnn D
dikerk ua:I. Hpte es poſt liteʒ aduerſus omnes Ars litterarum dim adria⸗ p. Bole ſ.ca gſſi
kſroib vunſa vr inchoata reipubli. cauſa abeſſe te ni Agia are g rnegtſi in
et noiuſo. ß ui perint: cum pꝛeſentium ⁊ eoꝛum tus: quo magiſtratu ſunt anno il dicii epri .d irur, ſt
.* † 8 . H ,„ *EHe⸗ . .
antn funr un 4 non vfenduntur admimiſtratio di lo non ingrediuntur iudicium pꝛso pcur aia rc 4 giu l
nn eno unere ſcerni ? eſtiman poſſit. Cũ po⸗ peium: ncq perſequendo: neq; fu- nione. vñ iu muſit ſ
unt. tüc nõ diſſer 1eII. — T . . Otribunali d etihl n⸗
in tom̃. Si aũt di· ſtea ſeruꝰapparuerit cuius noĩe peꝛ giendo:neq; de his rebus pꝛo qui⸗ wfengertd c. rege n
cas tutoꝛes ueii paociatozé fuerat actum. abſol⸗ bus tutoꝛes aut curatores fuerat 3. wpen. ſe nmujun ſ
naunorüei ui webitoꝛem opoꝛtet: que res quů⸗⸗ iudicent. Cum autem exierint ma de gen lode nunnak. f.
vt ſonat. eſd em Wwq; ꝓpꝛiam wmino litem inferen giſtratum: pſis aduerſus fugiẽ⸗ n Veaitor⸗ tiic
eriue modi mn non obſtabit. i Bẽ. tes:⁊ fugiẽtibo aduerſus illos itro ar. C. vbiin rᷣ ui
ſolui⸗ bguan Rgentarium vbi cõtractũ ẽ ducẽda ſunt iudicia. i Bẽ. te . naclieten 4 Pe
ne iucdicij. vt ar. conueniri oportz: nec in hoc Endiioꝛ ab emptoꝛe vnũci tõs ſanſfiet ve lu.
ane eoeira dilationem mii ex iuſta cauſa dari atꝰ: vt euictõis noĩe eũ xefen eagtopp nunn
lis abſoluno. vt. ſ. ex pꝛouincia codices affeꝛan-⸗ ret: dicit ſe puilegiũ hꝛe ſui iudi⸗ eqj iuicisa. ſni
iu renl. Rti tur. Idem in actõe tutele placuit. cis. Querit᷑ an poſſit litẽ ab eo u⸗ ꝗ uchceſ. nogtiui
Renock olc ſiucett Mote pupille tutoribus ĩ pꝛoui dice apud quẽ res inter petutoꝛẽ et ſe pi cogi. 5 ii .
in tuũ ulũ vetere cja cõdẽnatis. curatoꝛes puelle iu- emptoꝛẽ cepta ẽ ad ſuum iudicẽre ab eoq velegx
er tunc dices q re (19 codenatis. cu — —s 1. vt. 5. !
ſez gſic egu g pio dicatuũ rome facere coguntur: vbi uocare.Pau.reſpondit.vẽditoꝛe, ornrlen d z; . ſa d
cura. vi uber. mutuã pecuniã mater accepit. cu emptoꝛis iudiceʒ ſeqͥ ſolere. JIu tz. t a raa ſirſelgn h
² arm fiſia heres extiitt. g Aius. dices a pꝛeſide dati. ſolent etiam ĩ ſernar bore ran
cia que cã eſt vt ex Egex datus in eodem offi/- tempus ſucceſſorum eis durare et ve maͤgis er c⸗ Ean
Puiucis rc. cio permanet: lcet furere te cogi pꝛonunciaꝛe: eaſq; ſententigs fumatoe ſcorch z
g Placuu. vt rñ⸗ P Jos re r 1 ſce Eelegatöne pmi
deat tutoꝛ vbi ad perit: quia recte ab initio iuder ad ſeruari. in eundem ſenſum eni ſce —————MNK nn
miſtramt: vt. d e. dictus eſt: ſed iudicandi neceſſita⸗ uols reſcꝛipſit. v Lpianus. videat᷑. ſi ſalte ſan ar cr,
eren öff cl. ni ta moꝛbus ſonticus remittit: ergs fideicõmiſſum ab aliquo Kor e uuf ſni
b Moie. accett mutari vbet. c Aliſtra. petatur: iſq; dicat alibi eſſe an Lrar ne el. w
videbar agi vbi ſ Bſeruandum eſt. ne is iu⸗ maioꝛem partem hereditatis: non et mũe vuret. an ſuntt ni
reu gur⸗ x detur. queʒ altera nomi erit ad pꝛeſtationem compelledus . ra. den ene Re
ee . a natim pars petit. id enim iniqin ex 2 ia multis cõſtitutiõibus caueł. man wera
nae Areleemntom mandat?᷑. vt. . ve re iudi. aQ du0uo. iindiciu. j. rñ. qꝛr plus operatur ꝓhibitõ ꝙ, mos. dicrt ſe
i i Udex. cepii. poſtꝙ fuit iudex. ałs nec ab inino fniſſet uderx ſ f. Zaeich rilterß i eece⸗ aſſunune. lihen tſi⸗
vr S.e len o. inn. longins ſpacedn ſe miceſnum. v Perartleainn G nt maioꝛ ꝑs hẽditatis. vel c; vmi Kinknmn Ni
