qjqua afficiᷣ. Si ergo ſoluit᷑ a ſacramto militie ſecularis. młtomagis
ab eccł iaſtico.⁊ iq foꝛte in omm publico officio.et oĩ publico crimiĩe

amns non derr ipſa ſententia eum ſacramento ig
Mungeerr 1. nominie cã ſoluat. Ignominie
de tel.q l. ij. J. lege. a ſi .
45 eit publicũ of⸗ alit auſ⸗ nmſſis neq; in vrbe: neq;
ficiũ: vt.j. æ raſſ. alibi vbi imꝑatoꝛ eſt moꝛari licʒ.
lj. et . ne ac re⸗. Zlit ptoꝛ qui in ſcenam ꝓdierit
ſignoronlo hrat⸗ infamis eſt. Scena aũt ẽ vt labeo
one aliqus nullt⸗ diffinit. que ludoꝛum faciendoꝛuʒ
bir a dignuanbus (auſa quolibz loco vbi quis oſiſtat
aut oſtat eſſte re· moueat᷑q; ſpectaculum ſui pᷣbitu⸗
motum: vt. C.æ rus poſita ſit in publico puatione
da Bonomumein vel in vico quo tñ loco paſſim ho⸗
vrbe e teeto mines ſpectabili cauſa admittant᷑.
penã patit᷑ ig zr
um: gꝛ a utel vr,· EFos em̃ qui queſtus cã in certa
bicis exenſak vi p mina væſcendunt.et omnes ꝓpter
et. .ce excu.tu.l. mi B fam
ſeq muts Gelen Pmium in ſecnann gaͤeuntes famo
ignomima. lios eſſe pegaſus et nerua filius re⸗

c At pptoꝛ. ꝓdie⸗
rit. ꝓpter pᷣmium
Em quoſdaʒ. vt in

ne nms.. ſim Vi autem operas ſuas loca⸗
Scena. diffinit nr . nn,
dbmbeancoenerh⸗ uit vt pꝛodiret artis luckicre
nan ſiue pãnoꝛum caquſa: neq; pꝛodijt. nõ notat᷑:quia
gue voſa int i non eſt ea res adeoturpis vt etiam
leo. er oicit ſena. conſilium pumri beeat.
3 e on eſtcor,. vv Apia.
da. qꝛ ioculatoꝛes nr
weict recaballos Thletas aũt ſabinus et caſ⸗
coꝛdam. et ſiłia. ſius reſpõderunt ommino ar
et ſic ptz ꝙ iocula⸗ tem ludicram non facere.virtutis
toꝛes om̃s ſunt in “ .
fames.ſcilicet ipſo

iure: quia ommibus fꝗ

ſponderuunt.
Aius.

ciunt ſpectaculum ſui. licet non ſemꝑ faciant

cum obumbꝛatione coꝛtinarum:quia mercedis cauſa ludibnꝛum ſin
ſaciunt.qui vero ludit cum cytara vel ſimili. licet coꝛam pluribus.
ſi tñ cauſa amenuatis nõ mercedis facit: vt et dauid faciebat nõ infa
mabit᷑.ĩmo hmõi ludi reſeruantur. vt. C. ſpecta.l.j.

ęe Spectaculum. i. vt videant qui volun.
fſSpectaculi.i.inſpiciench. Accurſius floꝛentinus.
g Eos.n. ꝓ certe.q:⸗d.et inferioꝛes infames ſun.
h Beſcendut. vt pugnent cũ beſtis dentata. ⁊ iſti ſunt infames ip̃ᷣo
iure. vt. S. ti.j.l.j.S.beſtias.iſtis ſimiles vident᷑ pugiles. et ſic mfa⸗
mes.vel dic nõ eſſe infamies:qꝛ gratia vᷣtuns hoc ſaciunt.vt ar.j.a
.l.squił᷑.qua actione.S.ſi quis.in col.
1 Jamolos. et ſi eſt miles dãnatur capue.vt.j. pemis.l.quedam.
k q Ei aũ̃t.puniri. q; cogitationis ac.vt.j.de penis.l.cogitatio
ms. ſed alit᷑ eſt in eo qui oꝑas ſuas locauit. vt cũ beſtijs pu⸗
gnaret. vt. S. ti.j.l.j.S.beſtias.que eſt contra.
Ia XTbletas aũt. athletam appellat h̊. id eſt epugnatoꝛem cũ be⸗
ſtia dentata grats: vt. S. ti.j.l.j.S.qð ſi depugn auit.vł die
pugnantes in ludo qui tũc fieri ſolebant:vt.C.æ athle. l.j.et ĩ aut.
æ conſulibus.S. et gene ralter.
m Theomelici. ꝛ. cantates in pulpitis cũ inſtrumentis.
n Agitatoꝛes.ſ.equoꝝ qui olim in publico trahebãt currũ.nomimna
em̃ ſunt officioꝝ qᷓ iqᷓr amꝰ.ſed fu in die ephifanie ĩ cuuate bonomẽſi.
o quã ſpergũt.irigidam.vt citius currãt. fiebat em̃ ludus rome
olim in q̊ hoc fiebat ei adhuc fit ↄſtannnopoh.
p Abiniſteria. id eſt ceteri eoꝛum numiſti. .ùM
q Seſignatoꝛes.ſ.locoꝝ vł hoĩm vbi vebeãt ſedẽ.et facit ad fi.hu⸗/
ius dicti. S. e oꝛi. iur.l.ij.S.pᷣmus diuus auguſtus. S
r Locus. id eſt officium iſtud. Accurſius.
ſAt ppᷣtoꝛ.qui lenociniũ.h̊ eſt ifamns ipᷣo iure. et ſic pʒ ꝙ ñ dicit
xe eo lenocimo qð ſacit q reimnet vxoꝛẽ in adulterio ephenſaʒ.de quo
habetur mentio.j.ad.l.iuł.æ adult.l.j.S.lenocinij.et.l.mariti.noʒ

ille nõ ipſo iure ſed per ſniam eſt inſamis. Accurſuus.
tQueſtuaria.i.queſtũ afferentia.ſ̊ certe et idem ſi ſine queſtu.vt
I. de ritu nup.l.palam.in fi.j. H. vel diſtingue.vt ſe enã ſine que

ſtu poſſit ꝓſtituere.aliam nõ.vt ibi innuu.
u Sed et qui.in liberis. feminis. Accurſi.

em̃ gratia hoc facere. et generalit᷑

ita om̃s opinant᷑.⁊ vtile videt᷑:vt

neq; theomelici:neq; ſexuſtici:nec
agitatoꝛes:nec qͥ aquã equis ſper⸗
güut. certeraq; eoꝝ mĩſteria qui cer
tamimibo ſacris veſeruiũt ignomi
moſi hẽan᷑. Beſignatoꝛes aũt
quos greic æawellat
artẽ ludicram nõ facere:celſus p⸗
bat.qꝛ miniſterium nõ artem ludi
cram exerceant. Et ſane locus iſte
a pꝛincipe hodie nõ ꝓ modico bñ⸗
ficio dat᷑. Ait pᷣtoꝛ qui lenocini
um fecerit. Lenocinium facit qui
queſtuaria mancipia habʒ. Sed ⁊
qui hunc queſtum in liberis exer⸗
cet.in eadem cauſa eſt. Siue au
tem pᷣncipaliter hoc negociũ gerat
ſiue alterius negociationis acceſſi
one vtat᷑: vtputa ſi caupo fuit. vel
ſtabularius. ⁊ mãcipia talia habu

it mĩſtrãtia ⁊ occaſione mĩſterij qᷓ
ſtum faciẽtia:ſiue balneatoꝛ fuerit

veluti in quibuſdam ꝓuincijs fit.
in balneis ad cuſtodieda veſtim̃ta

conducta habeat mancipia hoc ge
nus obſeruantia: non in officina

punitur. vt in aut. vt iudi. ſine quoquo ſuf.S. eo

x Acceſſione.
vt caupone. vt
ſbijcit. et. j.de ri
tu nupr.l. j. S. ſi
qua cauponam.
et. C. de adul.l.
que adulteriuʒz.
y Dueſtuʒz. de
coꝛpoꝛe.
3 Doc genns.
ſcilicet querẽdi.

g Mõ m offi⸗

cina.i.non pᷣnci
paliter ex officõ
qð gerit. ⁊ ſic eſt
vna ps. vel dic.
id eſt nõ in loco
id ẽ ꝓſtibulo on
cipalii. ad he ſcʒ
officiũ ſuũ illici⸗

tũ eſtinato. naʒ

officina dꝛ locus
vilis vbi coquit
et lauat᷑ et ſilia
fiunt: ſm vulga
re galloꝝꝑ. et m
hoc ſũt due pieſ.
b Et eum. qui
in Huuute. i. w⸗

nec fuit ſeruꝰ ex

ercuit lenocimũ
et nõ pcepto dñi
B erit infamis li
ber facius. Sʒ
j.eo.l.imꝑatoꝛ.
vbi in libtate ſñ
nocz. ſo. ibꝛ in ſe
cliqᷣt. Hͥ in aliuʒ
qð plus ⁊.qꝛ tũc
et ſe ⁊ aliuz coꝛ⸗
rũpit.et ideo plꝰ

86.

c Calũniatoꝛ.dãnatus.ſi em̃ iudex dixit.calumiatus es.notauii
eũi.ſi ſic.ñ ꝓbaſti.peꝑcit ei.vt.j.ad turpil.l.j.S.j.⁊ facit.j.eo.l.
d Item puaricatoꝛ.ſ.infamat᷑.ſi le hoc ſu danatus. ⸗nõ alia.
e SBua cauſa.ſed et qui ſecreta ſua reuelat alteri ꝑti: vt.j.de re

mi.l.omne.S.exploꝛatoꝛes.AMccurſius.

f Ex vtraq;.ex vna coꝛpoꝛe. ex altera animo.et animus pᷣualet
vt im̃ ex ea parte eſſe dicatur.vt ſubijcit:vt.j.de cap.l.nihil.Dic
ergo ꝙ ꝓpne dicitur pꝛeuaricatoꝛ accuſatoꝛ publici iudicij.et ad⸗
uocatus impꝛopꝛie.et tamen vterq; extraoꝛd. pumitur.et de vtroq;
hic dicit: vt.ĩ.de pꝛeuari.l.j.⁊.ij.et.iij.et ad turpilł.l.j.S.pᷣuarica
toꝛem. Item nota ꝙ calummatoꝛ eſt qui falſa crimina ĩicienter in⸗
tendit:vt.j.ad turpilł.l.j.in pꝛincipio.et dicitur quis calumma⸗
ri eoipſo ꝙ non ꝓbat quod intendit: vt. C. væ aduo.di.iu.l.j.et
pena iudi.aui.nono iure.et.j.œ teſti.l.iij.S.idem diuus. Mi⸗
ſi ofcij neceſſiias eum excuſet. vt.C. qui accuſa. non poſ.l.ij.et
infra de his quibs. vt indig.l.tutoꝛem. lel perſonarum nimia ꝓ
ximuas:vt.C.de calum.l. mater.et.l.calummie. lel auctoꝛitas
eius cin ſucceſſit:vt.C.de calum.l.mater.S.ſi extraneus.et.ĩ.œ
bo.li.qui cum maioꝛ.S.fi. Vel damnum rei familiaris. vt pᷣdicta
l.qui cũ maioꝛ.S.ſi patris. Vł intimus wloꝛ admiſſi crimmis.vt
in maruo et eius cognato de adulterio accuſannb:vt.C. de adul.
l.ꝙᷓuis aduli.lel delicti enoꝛmitas.vt ſacilius quis ad accuſatio
nem eius ꝓſiliat:vt.C.œ ſal.mo.l.j.ibi.et cum accuſatoꝛibo ⁊c.
et in aut.d non ali.S.finali.collat.ij. Er in hijs pꝛedicns caſibus
et ſimilibus poteſt ex audin quod dicitur infra ad turpilł.l.j. S. j.
non emm vtiq; qui non pꝛobat ⁊æc. vt.C.œ calumma.l.qui non
pꝛo baſſe. Vel ua intellige. non vtiq; qm non pꝛobat ac.q.d.non
eſt neceſſarium argumenium non ꝓbat. ergo calumniatoꝛ. poteſt
enim eſſe contra. licet ſit pꝛobabile argumentum. bene dico no eſſe
neceſſarium.iudex em̃ reo abſoluto incipit querẽ ↄſilio accuſato

nis.an ammo calumancd accuſauit, et ſi inemit eum fuiſſe in iuſto

WW bolue
ſetudnen L

aſini⸗

xnumpeo

nc etblin

hur nnii
rprnlun⸗
u. Deba
ſtcaunug⸗
Cfcnuci

comoomman,

annmti

uft An
lljgaiin

uto fe⸗

ſurnimnio.

rcdun.
ſaiinn
Nclironege
anungbenm
Stmontunt,
koineſeN
ſſer Klun
AAncdi
Eclümun.
Mcrarcha.
cheNnm
Mnunoenett
NV&n
, AN
ndl A
1nſ
ſoet n

M)A.

S.
) Dumume
caliſunt Wen
lgnm me
lottisfiupraucl

elſinninſi⸗Cen

Cetepclammnuͤch
ſn iclcs dn
nſumenormntuen
Plnarappan⸗
Mnete gckſiegr.

hlgſe Zun

migelk Pnge

nngtmng
Amim

Wa
Miminſ
Cunenimatam.
frunmmun
nanmcgeti
ul ſin
infine ertn
ſeemumgft
uſlanlifag
herarancktnt
or nomunla
Krünen go
Genen lo.,tre
En gonn
lla ij 3
l Perſmnoſoo
Nklimnfnee
fmnaefner
ke iner Ece
Kinntnn
Knnne ammttet
egegiche
4 Katſceoen

Knkntinn

ns ſien

iudd
fſon⸗
Nn As
Netninn nin

.

iRe

. .
Immntmiſ
1iag
d n tl
AApN.
locumiuce
anmr en
AMuuii
i umgt
Aclis n

erroꝛe abſoluet eum. ſi vero in calũnia euidenti ↄdemnet eum in
ſił uudinem ſupplicij.ſi eſt oꝛchnariũ crunen de quo accuſabat:vt

C. de accnſa.l.ti.ſi eſt extraoꝛdinarium.tũc in ſimiluudineʒ eius

pene quã veriſimnle eſt iudicem reo impoſuiſſe: vt.j.ad turpił.in

pnuatis. et ð pᷣuari. l.ab imꝑatoꝛe. Ded alij dicunt neminem pᷣſu

mi calũinatoꝛẽ

ſed quid ſi fueru ↄdemnatus et in veritate nõ fecerat furtũ: reſpon
dent qdam vt. m. nõ eſſe infamem. nam licet qntum ad ius litiga
toꝛis talis ſmia pꝛeiudicet.non tñ quo ad famam. et ſic intelligũt.
C. e.ſi furti.in fi· Sed tu dic ↄtra.qꝛ ſententia ꝓ veritate accipit
exquo appellatum nõ eſt: vt. S. e ſtatu ho. l. mgenuũ. et. l. pdictã
ſi furti. itelligas ꝙ durius fuit danatꝰ.ſ.rei ven. vel ad exhi.qꝛ in
iĩmenſum actoꝛ in luem iurauit. Item quid ſi nõ feceru furtũ.ſed
vt luem eutet pepigit. an eſt inſamis. videt᷑ ꝙ ſic.vt hic ſubijcu. ⁊
hoc dicit io. et eſt ſic ar. ꝙ lex ſcripta eſt ꝙmis dura: vt. j. qui et a
quib.l.ꝓſpexir. Zu dicas ꝙ nõ ſit nſamis: vt arg.j. xe ał. i. l.
uem. §. poteſt. Item pactũ intellige ꝑ pecumam: vt. j. l. furti. S.
pacius. dꝛc ergo furn qð conſtat eſſe factum.

1 q loniam ↄfiteri. id eſt ꝓ eo habetur ac ſi ↄfiteretur in iure
crimen. q; ſicut haberet᷑ pꝛo ↄfeſſo tũc. ſic et modo.Ja.aũt
voluu intelligere ſic. quaſi ſic haberet᷑ pꝛo ↄꝓfeſſo. ac ſi confnueretur
crumen extra iudicium. nam dicebat confeſſionem extra iuchcium
factam preiudicare.et pꝛo condemnato reum haberi, niſi pꝛobet cõ
trarium. et pꝛo eo eſt infra de iure fiſci.l.m fiſci.et. C. de interdicto
ma.l.ſi tuoꝛ. Mos dicimus ꝙ non valet. vt infra de inter. acti. I.
j. in fine.et.C.de miris et fac.igno.l.cum falſa.et infra de ↄfeſſis.
l.certum.S.ſed ſi fundum. ſed tr anſacno etiã extra ius valet.vt h̊
et dicta.l.ĩ fiſa. Sʒ pone ꝙ fur fuit ↄphẽſus.et rẽ reſtituu quã ſub
traxerat.an eſt infanus. quidam dicunt ꝙ ſic. arg. huius.l.ſed di⸗
cas ↄtra. nam nulla lege inuent᷑ hoc caſu infamari eum.
k Crumen. q.d. hec duo paria ſunt.confiteri crimen in iure et pa
ciſci extra ius.ſ.tranſigendo.
If AVrt..pꝛouocauerit.j.x.dies. vt in auten.de appel.S.pᷣmo
colla.iiij. Accurſius floꝛentinus.
m Iner famoſos.quia extinctum eſt pꝛonunciatum vt infra ad
turpũł.l.j.m fine.et ideo poteſt enam capitali crimine damnatus
appel. pendente facere teſtamentum. vt infra de teſta.l. qui a latro
mbus. in fine. et de cauſa mibil mterim eſt nouanduʒ. vt infra niil
no. ap.pen. per totum.qui tamen emit a condemnato m omnibus
bonis incaute emit.etiam ap.pen. vt infra de adminiſtratione tuto
rum.l.cyrograplis.S.fi.que eſt contra.ſed ibi non pꝛobauu ſe in
ſte appellaſſe. et ideo fuit ſententna confirmata. vt hic ſi ubijcit. ibi mil
nou fieri debuit ap.pen.vnde per officium mdicis reuocatur quic
quid noui fueru factum.pꝛma non placet.

—

.
4
7

14 we 2 4
— en R or . 19 1 2

n Pꝛouocationis. ſcilicet faciende. ſcõm i0.et ſᷣm hoc dic ꝙ nõ ap⸗
pellauit. ve l ſi appellauit.hoc poſt biduum fecit. et facit pꝛo eo littera
retro infam is eſt. Alij dicunt exercende. et ſᷣm hoc dices retro infa⸗
ms eſt. id eſt finguur. ꝓ iſtis eſt. C. de temp.et re. ap.l.fi.S.illud ibi
et ſentenua contra eum ac. Patet ergo. ſcõᷣm io.qꝙ. J. x. dies infra q̊s
poteſt appellari eſt

emun bie ſenocinij pena tenebit᷑ Põpomius furti vł alijs famoſis actionibds tenmna nialim fun,
ſunt pꝛedicta ar et euʒ qui in ſuitute peculiaria ma ↄdẽnatus ꝓuocauerit: pẽdente iu- effectum operatur
Saneneen⸗ cipia ꝓſtituta habuit: notari ⁊ chicio nõdum inter famoſos habek vr heet min we ve
met᷑ officio iudi libertatez ait. Calummiatoꝛ ita i aũt omma tꝑa ꝓuocationis la S. quia ex cauſa. et
s neonninknn cmũ notat ſi fuerit calummie cau pſa ſunt. retro infamis eſt. uis õ
unvr. ſ. ad ur ſa dãnatus: neq; em ſufficit caluũni- ſi iniuſta appellatõ eius viſa ſit. po qmis fnio Jeht au
pil. l.j. F. cluni gtum. Item puaricatoꝛ. pꝛeua die notari puto. nõ retro notatur. tem. et. J. ve fur.l.
b. bioah nicatoꝛ autem eſt quaſi varicato: ¶ Si qmis alieno noie cõgenatus Ron ſt Sea .
ſtea er intualo. qui diuerſam ꝑtem adiuuat. ꝓdita fuerit: nõ laboꝛat infama. et ideo et fingitur non fu⸗
l lenm cauſa ſua: quod nomẽ labeo a v⸗ nec ꝓcuratoꝛ meus vł vefenſoꝛ: vl ine ael faer eyt
aculanone po ria certatione tractum ait. nã qu curatoꝛ vel tutoꝛ: vel heres.furti: j. in fi et ia cel⸗
ſita. nam que m puaricat᷑ ex vtraq; pte ↄſiſtit.quin vel ex alia ſiłi ſpecie ↄdẽnatus in⸗ ſante cauia teſſat
Ounenn unt imo er aguerſa. Item ſiqs fur famia notabunt᷑: nec ego ſi ab ini⸗ eere nren
ĩ. ſi cer. pe. leia ti: vi bonoꝝ raptoꝛum imiuriaruz too p ꝓcuratoꝛcʒ cauſa agitata eſt. herene er eg no
auno wwlommalo uo noie vanarus⸗ba . acwlue inautt ent, pactuzil , ſeareirſum ie
doſoluto reo n.. Cctuſue erit. ſimilimõ infamis eſt. ccρτπ½*: ſi c pcio q́ntocunq; pa⸗ 7 retro infams. Sʒ
Kza aned p Api. /ccus eſt. alioqin et qui pcib ĩpetra⸗ quid ſi mnterim
dttaren Voniam intelligitur ofiteri unt ne ſecuͦ agerek: erit notatꝰ:nec mam in valn ar
rando⸗aanℳ crimen qui paciſcitur. /eri veme vlla rõ. qõ eſt inbuanũ. Pnan J. de carb.
3 Yaarnla s pi. J. QAQm iuſſu pᷣtoꝛis pꝛecio dato pa Ali titiinöfennen
ſuo noĩe. hoc ex Vrti accipe ſiue mãifeſti ſit ctus eſt nõ notatur. Sed ſi iureuu⸗ niam non infama⸗
domt: ſ.l. furtr. ſiue non manifeſti. Sed ſi rando vlato iurauerit quis ſe non re.mſi cauſa tran/
Si. enmatns N. ſerit in rem iudi⸗

gaalaʒz. hoc eſt qndo
remedio.ap.retractari non poteſt. vt ar.j. re iudi.l..j.
o Aiſa.pꝑ expſſam ſententiam iudicis apellatioms.
Hocdie.ſculicet cum confirmatur pꝛima ſententia. et appellatio ꝓ

nunciatur miuſta. Et ſic dicimus ꝙ ex ſecunda ſententia naſcit᷑ ectio

in factum.non ex puma. vt hic.et infra ad turpilł.l.ſi quis.S.j.et in

ſtitu.qui.mo.teſ.infir.S.poſterioꝛe.Argu.contra.j.de admmi.tut.
l.cyrographis.S.fi.ſed ibi reuocatur fundus per officiũ iudicis.non
per acnonem in factum deſcendentem ex re iudi.pꝛmo. quia mihil te⸗
buerat nouari ap. pen.
Si quis.pꝛocuratoꝛ. actoꝛis ſcilicet quando reconuenitur actio
ne famoſa.vel cum mandato.ſed defenſoꝛ.ſcilicet rei.vł ſine manda
to. Sed quomodo in velicus pꝛocuratoꝛ interuenit. vt.j.de pub.iu.
l. penł.S.j.que eſt contra.Soł.hoc in puaus delictis.et quando cim
luter. ibi cum crummaluer agebat᷑. Item quomõ alieno nomme.ĩmo
ſuo nomine.vt de fideiuſſoꝛe dicuur.C.æ fideiuſ.mi.l.ij. Sed aliud
in fideinſſoꝛe qui ex ſua obligatione conuenuur ꝙᷓ in iſtis. ſed ille ꝓ⸗
pter alienum factum tenetur.licet ex ſua obliganone. Item quod ſbij
cit de herede.quo modo heres tenetur furti cum non ðatur contra he
redem.hec acuoꝛ vt mſti.de perpe.ac.S.j. H.hic fnit lis cont.cum de
functo.vt.C. ne ex delic.defun.l.j. IJItem quomodo alieno noĩe heres
dicitur damnari cum eadem ſu perſona cum œfuncto. vi in aut.de iu⸗
reiuran.a mo.in pꝛin. colla.v. Reſpon. ꝓpter alienum factum. vnde
non infamatur.vt hic.et.j.de wolo.ſabinus.ſi aũt ex ſuo.poſſet infa⸗/

mari. vt.j.e.l.S.illud. que eſt ↄtra.et argu.contra.j.de dam.infec.

l.qui bona.S.j.Accurſius.
r Si ab muio.maxie.nam idem. et ſi expoſt facto miuemiat. vt ar.
j.e.ſᷣuus.in fi.⁊.C.d ꝓcu.l.mhil.cũ ſit tał dãnandus.vt.j.de neg.

geſ. l. liberio. m fi. Item qð dicit me nõ infamart. veꝝ eſt e infamia

iur̃.de facto tñ nõ effugiã ifamiã.vt.j.de obſe.l.ij.
ſAgitata. i. efenſa. Accurſius.
Pactus pᷣcio.vel alio loco pcij.vt.j.de calũ.et generaliter.
u Erit nõtus.et iniroganue.et plane legi poteſt. et idẽ eſt ſenſus.
x Inbhũanũ. et legi et euãgelio ↄtrariũ.vt pʒ de ſᷣuo nequã cui om̃e
ebuũ eſt dimiſuʒ.et in pat᷑ nr.vbi dꝛ.⁊ dimtte nob debiia noſtra ac
EEt ſic nõ q̃dã grans licere q ñ gtl ñ licent.vt h.et.j.de iure fiſci.l.in

fiſci. et ad.l.iuł. vi. pꝛi.l.qui cetu.S.qi vacantẽ.et.j. ad. l. inł. de

adul.l.marin.S.plectit᷑.et.j.qð me.cau.l.iſti.in pᷣn.et.j.de con.ob
tur.cau.l.fi.et.C.e.l.non damnatos. .
py Qui iuſſu pioꝝs.qͥd ſi iuſſu elegati.iudicis? H.io.ſecus videt

. 45 r
. »„ 7 * B B
SS

qꝛ non impoꝛtat neceſſitatẽ iuſſus eins ſuꝑ quib nõ eſt delegatus⁊
ideo dici ipſum mi agere:vt.C. ſi a nõ ↄpe.iu.l.j. Tidet᷑ iñ contra
qua nec oꝛdinarius pot iubere trãſigere. ſed oꝛtari. et ſic etiaʒ lega
tus pot. Item quid in arbitro? reſpõ. ibi foꝛte ſecus. q; nec infamat
ergo nec ab infamia excuſabit᷑ eius auctas.vt.j.e.l.quid qꝗ̊.S.ex cõ
ꝓmmſſo. Et ſic nõ

e rliquſſe: no erit notatus. nã quo
no liceret: vt. .x dammo innocẽtiaʒ ſuã iureiuran⸗
hn er guach ho aſpꝛobamt. AMadati adena⸗
eox.l. ß et ſi perni tus vbis edicti notat᷑: ñ ſolum qui
am. §.j. et. 7. gd mandatũ ſuſcepit: ſed ⁊ is qui fidẽ

cñ fal.tu.l.intdu.
et.J. de admi. ru.
l. mtoꝛ qui.S.j. et
J.e ſolu.l.ſi ſtipu

quã aduerſarius ſecutꝰ eſt ñ pᷣſtat
vtputa fideiuſſi ꝓ te ⁊ ſolui. mãda
ti ſi te demnauero famoſum facio

latus. S. ſi lancem a
9 brarun ue Illud plane aqaddendum eſt *
ſacram ntum loco infdum ⁊ heres ſuo noie damnat᷑
peij eſſe videat. k FEe . n
licet obrineat vim et 1õ infamis fit: ſiĩ epoſito vel in
ang weiſi inre mãdato male vᷣſatus ſit. Mõ tñ
non. Et hec verra in tutela vkł ꝓ ſocio heres ſuo noĩie
ſunt. mii poſiea ni damari põt:qꝛ hic heres neq; in tu⸗
buominus dem⸗ telam neq; in ſocietatem ſuccedit.
rur Bne, Sz tm in es alienũ bͤfücti. Cot
mr. I. nam poſta. Im m es 9 ImeI.
S. ſi damnetur. rio ludicio dãnatus ñ erit infamis

nec ĩmerito.nã in ↄtrarijs nõ e ꝑ⸗

b nnocentiaʒz. . .
nrn fidia agit᷑.ſed œ calculo.qui fere

nota iureiurando

bnocentiaz atbo i ludicio ſolʒ dirini. p Auk.
ve mreinta ſrduo N actiombo que ex ↄtractu
K . nt ern⸗ Pꝓlflficiſcunt᷑ licet famoſe ſint ⁊
en arg. ꝙ luipi⸗ 33 P. 5 e
tione auis deber danati notant᷑: attamẽ pactus non
ſatiſfacere. vt. C. W

hijs qui ad eccl.conſu.l.pꝛeſenti.S.penł.
cNAandati ↄdemnatus. ſcʒ directa acuone non ↄtraria. vt. j. S. fi.
niſi in caſu. vt in ſi.huius.S. Item hoc qñ per wlum. vt in actone tu
tele.dixi.S.ę.l/j.S.qui pꝛo ſocio. Accurſius.
d NMon pᷣſtat.noli repe:e ommia ſupꝛadicta.ſ.verbis.edicti notant
nam verbis edicti in otraria nõ infamat᷑. vt. S. e.l.j.S. qui ꝓ ſocio.
dic ̊.ſed et is qui ⁊c.ſ.infamat᷑.nõ verbis edicti.ſed ꝑ ſniam dãnat᷑
em ꝗꝓpt fraudem.ſic.j.œ car.edic.l.ſcriptus heres.
e tondẽnauero.i.odemnari fecero.ſic.C. de ſuſpe.tu.l.pietat.
et de ca.di.l.nam. et.j.de admi.tu.l.ſi tutoꝛ.
f Illud. male.i.wloſe. als nõ infamaretur.

g Mon tñ. poteſt. tanꝙ; ipſe ſit tutoꝛ. vel ſocus. etiam ſi wlum
omittat. ſed vi ałs geſtoꝛ. et ideo nõ infamat᷑. cum ſole iſte quatuo:
cauſe infament de dolo damnatum. Accurſius.
h Succedit. mſi in ſocietate vectigaliũ.vt.j. ꝓ ſocio.l.qadeo.Sed
quo magis ſuccedit in mãdato ꝙᷓ ſocij. vel tutoꝛis heres.nam ſicut
mandatu heres tenet᷑ exequi.et ita ſocij heres que ↄpleta nõ ſunt.vt
I.ꝓ ſocio.l.heres ſocij.et.l.veꝝ.S.pater.a.actiõe.S.moꝛte.item he⸗
res tutoꝝs.vt.j.æ here.tu.l.cum oſtendimus.in pnin apio.que eſt
contra. Reſpon. ꝙ heres tutoꝝs vel ſocij nõ eſt tutoꝛ vel ſocius.vt
in ſupꝛachctis legibo patet vnde magis alieno ꝙᷓ; ſuo nomine damna
ri videt᷑.at heres madatarij vł cepo ſitarij eſt mandatarius vł depo
ſitarius. ea vt credo rone. quia eodem modo omnio tenetur. quo de⸗
functus in depoſito de wlo et lata culpa: vt.j.epoſi.ſi duo.et in mã
dato v wlo. et lata culpa.a leui et leunſſima. ſed in herede tutoꝝs fal
ſum eſt: vt.C. arbi.tu.l.quicquid.⁊.C. de here.tu.l.j.Item falſum
eſt in herede ſocij qð teneatur vt ſocius qui e ſolo wlo tenet᷑. vt. j.
ꝓ ſocio.lʒ.heres ſocij.aut ſi plus tenet᷑ intantũ tenet᷑ ad plus q̃ntum
diligens eſt in ſuis. qð diſſi łe ei ad qð defunctus tenebat᷑. defunctus
ſoꝛe fuit negligeus.heres vero diligentiſſimus.
1 In es alienü. vt ſoluat᷑. vt.j. ꝓ ſocio.l.actiõe diſtrahit. S. moꝛte.
k EComrario. nõ eru infamia. niſi in caſu. vt. S. e. l. S. madati. ſed
qund ſi et ałs fieret pfidia. an ſemꝑ dãnatus fiet mſamis? qͥdam ſic.
Jo. pↄtra.qꝛ in dubijs pene ponus moliẽde ſunt ꝙ; exaſperãde. vt.j.
de penis.l.inipꝛetatiõe.⁊ odia reſtringenda.vt.j.x libe.et poſthu.
I. cum quidam. et qꝛ nõ differrẽt directe a otrarijs. qð pᷣtoꝛ voluit vt
ſcz differant: vt. S. e.l,j.S.qui ꝓ ſocio.

ICalculo.ideſt ↄputatione.q.d. ſi ↄtraria ↄuentus dicat ſe velle
ↄputare qð debʒ reddere nõ eſt ꝑfidia.vt hic.et.j.de dolo.ſab.⁊.j.
ůepoſiti.l.ei apud.j.reſpon. qꝛ calculus vix enaʒ ꝑ indicem vt hic
ſubijcit expedit᷑.et.j.de rei ven.l.que de tota.S.incerte.ſed ↄuẽtus
directa perſfide agit ſi non ſeruat qð conuenti.

Fere. id eſt
notat᷑: merito qm ex his cauſis nõ vienqo toni⸗
tã turpis ẽ pactio:ꝙᷓ ex ſuꝑioꝛilbb. cuum die et oaſule
yApi. vt notaui. S. xe
& B . edẽ. l. §. rõnes
Enero inqt moꝛtuo. merito argu. . werei
adiecit pᷣtoꝛ cũ eum moꝛtuũ ven.l. q x tota
S.j.Accurſius.

eſſe ſciret: ne iarantia puniat᷑. Secd a 1 MMmaend

cũ tpᷣus luctus cõtinuũ eſt: merito mby. fa⸗
4 . . „fig moſe ſint. ſ. que
et iranti cedit ex die moꝛtis mari gem vr 5
ti: ⁊ ideo ſi poſt legiſim tpᷣus ↄgno⸗ ſ.S. qu p ſoco.
Uit: labeo ait ipo die ⁊ ſumere eã lu o Supioub.
bꝛia ⁊ es öponere. p Api. Wẽfurn. vi bo/
gu diece⸗ ü nonx rap. 1 min
Xoꝛes viri lugere ñ opellũt n w wio malo⸗
ſi em̃ nulli quib nõ ſolũ
ſponſi em nullius lucine e. vanauf ſ enz
em. pactus infamat᷑
Olet a pᷣncipe impetrari: vt Crnoti elas
intra legitim tpus mlierinun ½ g Enero.
bere liceat. Que vix eluget int piorund e
id tpᷣus ſponſam fuiſſe non nocet. re ignoran
vV Apia. ne. ſeteer⸗ facti
ſ ecus ſi iuris.vt
Iberoꝛum aut et paremum infra eodeʒ libe⸗
nõ eſt. Et ſi tal ſit maritꝰ quẽ zur. Zen D
moꝛe maioꝛum lugeri nõ opoꝛtet. no panirr vr ſ⸗
= de tributo. l. illo

S.ſi tamen.et.j.de publi.l.eum.j. N.et.S.j.et..de ac.emp.tene/
tar. in puin. ſed ar. contra. j. de pig. ac. tutoꝛ. S. j. in fi.
r Ignoꝛanni.ſ. ſocero.idem in muliere vt ſtanm ſubicit.
ſCegit.nota tẽpus ignoꝛann cedere.vt et.. iur̃.et fac.igno.
l.j.in pᷣn. in eo quod ibi in iure erret.vt.. de condi.inſti.que ſub
condi.S.fi. ſed ar. contra.inſti.d excu.tu.S.qin aut.et.j.d edił.
edi.l.cum ſex. ſed ibi ſuu vtile iempus ſaltum quo ad pꝛincipium.

t Legitimum tempus.ſ.anni. vt. de ſecundis nup.l.ij.S.j.
u Lugubꝛia. i. riſtem habitum. foꝝe migras veſtes.quod hodie
eſt coꝛrectum: vt. E. eo. l. decreto. ſed nonne debet eum expectare
diu. et tandem exigere ſacramentum a nuntio. vt in aui. vt li.ms.
et a.S.quod autem. collæ. vuij. que eſt contra.ſoł. hic erat certum
ꝙ erat moꝛtuus.ibi dubium.et ideo ibi pꝛedicta exiguntur.

x u vCoꝛes.ſponſi.i.marin.et ſic idem qdð ſupꝛa.vel dic ꝙ ſpõ⸗
ſus non luget. et ſic ſcõm hoc eſt ſimile. vt. J. de ſpõ. l.oꝛa
tio. et. .de pac.d.i.lex iuł.et.C. bo.que li.l.ñ ſine. Poſſet tñ
mtelligi fns. et ſonare. vt ſponſa nõ habeat neceſſe lugere ſpon⸗
ſum. et eſt ratio quia non timetur perturbano ſ. angumis. ſed quid
ſi acceptam per verba de pꝛeſenn non duxeru? H. idem pꝛedicta
ratione. Accurſius floꝛenuinus legum coctoꝛ.

y ſ Olet. liceat. tunc non patuur penas quas patiuntur alie.
vt. C. de ſecũdis nup.l.j. ſed poſt infamiaʒ poteſt petere a
pꝛincipe remiſſionem.vt.C. ad tertuł.l.ſi qua. et in aut. de nupi.
S. penultimo.collatione.iiij.et.S. poſtuł.l.j.S. qua.item fa⸗
cit. S.de ſena.l.fi.
3 Eue virum. ſponſam.ſ. per verba de futuro.

a õ nocet.ex hoc ꝙ ius quod eſt in vxoꝛe nõ trahuur ad ſpon

ſam. nota odia reſtringenda. vt. . de libe.et poſthu.cum qiidam
Item notia alicui poſſe eſſe ſponſalia. vbi matrimomum non po⸗
ieſt eſſe. vt hic.et.J.d ritu nupt.ſi quis officium.ſed arg.contra.
J. ſpon.l.oꝛatio.AMccurſius ſio.

b I Iberoꝛuz. non eſt. vt. j. e. l. parentes. ⸗
Et ſi talis.non opoꝛtet.vt hoſtes et ſimiles.vt.j.eadem.
S.nõ ſolent, Ac. flo. le. doc.

==
—
„

= =–
S==

=

E=
= =
☛
=

nen ⸗
giich E—
fognbnig tn
unnsG
Uronihae
in acae
Gcla
gabepeden
mnn
A. a⸗
ſiallit
nnirm 4
namn ct
ſuurnons 1

mihneſt
Nlereſe
teſcberwen

Liletnn

— .
—

n e

t ene

Kfaſ⸗au
n. ſeui.
Inſtunn ſchat.
ta Aii. aſa:
. Lanciſng
A Nt aſ
iam cnolſge

ſentemiſi
ungep r ſ
iANNNR
õ
anm NIN

Artugn

n inu tift
i aſilu
elilſnt N
Cer nueſelin ,
bano R
umt uſfe
vac.
1s rnin
ſtnimni e in
ſi us gung,
elduzn

4
Nenn
wnterg

iuntiu⸗

gendi. ſ. turbatio ſa angumis.i.ſeminis.qꝛ neſcit᷑ ex q̊ maruo naſce
ret᷑ filius qͥ poſt ſeptẽ menſes vſq; ad.xj.a tꝑe moꝛus marii naſce
ret᷑.vt h.⁊.C.de repu.l.oↄſenſu.S.hoc niſi.in fi.S.hec eadem rõ et
in nõ lugendo locũ habet. ̊ ideʒ ius ſtatuendũ eſt. vt B. a.j. ad.l.

aquił᷑.l. illud.

Eſt ⁊ alia rõ in

vt ĩ aui .de reſti.

nõ poſſe eã nuptui intra legitimũ

vtroq; caſu.ſ. X —
nei malana lu⸗ tpᷣus collocari. pᷣtoꝛ em̃ ad id tpᷣus
pinio ex tali f60 I Ini
roſtet. ſeretulit quo vir elugeret. qui ſolʒ

elugeri ꝓpter turbatiõʒ ſanguinis

a n. ·ſi. Pomp. eam que intra legitim
ompom? tpus ptuʒ ediderit: putat ſtati poſ⸗
leginmd leenn ſe ſe collocare nuptijs:qð veꝝ puto
e Collocar. cu ſalst an 1 9
den M ſolet auͦt lugeri: vrnerati

dus ſcoᷣm i0. B6

ſcõom.m.ſtatim
poſt q̃tuoꝛ men⸗

ait. hoſtes vk ꝑduelliõis dãnati:ne

eſt ducere notat᷑. vtrũq; recte.naʒ
et qui obtẽperauit venia dignus ẽ

Pmivin ponſe ⁊ qui paſſus eſt ducere:notat᷑ igno
nubere. qꝛ ſi ex minia. pyp Aubk
tuʒ ſilio nato ex liberatus ptãte patria eam
quo viro ſit na⸗ retinuit.nõ notaz. v Apia.

tus. et hoc iure

ciuili.ſed mre ca

nondſtanm nn eeſt. ſed poſtea quã duxit ratũ
bere tomemh habuit: vtputa in mitio ignoꝛauit
e Sehe. talem eſſe:poſtea ſcit: nõ notabit᷑.
56 ſolent. 5 KH ad mtin . Ftuli
hoſtes, prrre⸗ pᷣtoꝛ em ad initi nuptiaꝑ ſe rtulit

mani. vt infra.

g Perduellio

Ac ergo. ſi ñ ducere paſſus

7

m. imiellexu hu q; ſuſpẽdioſi: neq; qui manus ſibi
Ran din o Utulerit: no tedio vite. ſed mala cõ
qin no. iſi ceſſet ſciẽtia. Di qua ̊ poſt hmõi exi⸗
rõ w pturbanõde tum mariti ſe nuptus collocauerit
ſangumis. Sed 2,
hoe o. n placet infama notabit. NMotatr etiam
q; nõ ula ſola ꝭ qui eã duxit: ſed ſi ſciẽs.ignoꝛãtia
ratõ.ſed aba.ne — uris. ſ.
mala ſuſpu oii em excuſat᷑.non iuris.ſed facti.
arur prin aut. Excuſat᷑ qui iuſſu eius in cuius
de reſti. et ea q̃. 5 T. iſ̃
Fenecol. nij als Plãte erat duxerit: vipe qin paſſus

Siq alieno noĩe bina ſpõſalia

ms. qui aliqd m pncipẽ vel in rempu. ſunt molin. vt.j. de vbo. ſi.
h Suſpendioſi.vt iudas ſcariotb. l.s nos.
1 Konſcientia. id eſt omiſſi crimims. vt. . de bo. c. l. i..

Kk DSi qua. infert ex. S. a ſi talis in pꝛincipio.
ICollocaueriu. infra tempus luctus.
m Motabit᷑ mſ mo peperu. vt. S. ꝓxi. S.

n Mõ iuris. vt. j. de u. ⁊ fac. igno.l.ij. Item hoc in mare.m

femmis aut etiq iuris erroꝛ excuſat᷑. vt. .de adul. ſi adulteriũ.S.
fratres. Itẽ nõ ↄtra id qð dicimus.quẽ ce culpa. et lata non inſa⸗

mari.ſz ob dolũ tm̃. vt mſti. de ſuſpec.tu.S.ſuſpectus.a igrare ius

eſt et lata culpa: nõ wolus. Dʒ illõ bʒ locũ cum ꝑ ſnĩam quis infa
mat᷑.hic aũt ipo facto et ſine ſenenta.
o Motatur. ergo magis iubens.

p Dignus. velle em̃ no ac. vt.j.de reg.in.l.velle.⁊.l.ad eas.et

j.qd.l.ſal.ſi tacitũ. Sʒ hoc in a rocioꝛib fallu.vt.j.de bo.dã.l.

fi. in fi. et de ac.et ob.l.ſeruus. Itẽ nota obedienti parci.vt.et.Sõ.e.

furti.S. qui iuſu,. .
q Paſſus.nõ ſolũ qui iuſſit.ſj et qii pati.vt .et ar.. nox.

l. iij. in pꝛin. et. j.l.quid ̊.S.j. Sʒ an ꝗᷣ patiẽte patre. ducit.iia ex

cuſet᷑ ſicut qni eo iubente? Rñ.nõ quia et ſeruus qui dño patiẽte
eliqᷣt factꝰ liber tenet.vt.ĩ.de nox.l.uj.S.is qͥ ⁊ ſic viq; infamat᷑.
Sʒ vꝛ ꝙ iuſſus ñ excuſet ſiliũ.cu cogi ñ poſſit.vt.j. ni.nup.no
cogitur. q̃ eſt ↄtra.ſoł.licet nõ pᷣciſe cogat᷑ habet tñ obedire.

r q iiuſſu. nõ notat᷑ iĩmo videt᷑ ꝙ notet᷑.vt.C. veᷣ inceſ.nup.

l. qin 5. qᷓ eſt . ſo. ibi inceſtuoſnʒ erat. h ñ. Ic vꝛ ꝙ h ſili
ñ ſit excuſat.vt. ſ.de ri.nup.l.n ẽ. q eſt .ſo.ibi fiuꝰ fuit volens.
vel in alo caſu dicit. Ncurſius.

c ¶ Pꝛetoꝛ em.ᷣ bona eſt rõ. quaſi dicat qᷓ eſt ratio ĩ vxoꝛe marinlu q lid retulit. ̊ n initiũ ſpectandũ. q dic. vt dixi. S. de oꝛi

O 5 E
AIy/ NoNEL

„

gine iu.l.j. Itẽ nõ ꝙ ratihino nõ trahit᷑ retro. ſic.j.de acqͥ.
here. ſic qs nihi bo.S.iuſſuʒ.⁊.S.æ offi.ꝓcõ.l.obvᷣuare.S.fi.⁊ rem
ra.ha. bonoꝝ. S. ſi. Sed regulariter ↄtra. vt. C. ad mac.l.fi.
tSi quis.bina ſpõſalia.ſpõdẽdo duobo ð vna ſit vrriuſq; vxoꝛ
Köſtuunle- nͤ
oſtituerit ñ notat᷑. niſi eius noĩe cõ bere.ipe ſacere vi.
ſtituat.quenque in ptãte habertét v.. nor. l ij. a
CLer tte qui filiũ vł filiã ↄſtituere ?· e l. uberok. iſ.
tir qögsmodoie vi 4 ſtitui ſt. 7. . a. ſan. ec.
patit qoa lodo ipe videt oſtituiſle l. iubem?. §. icono
Dõ ait p̃toꝛ eodeʒ tpe.nõ initii m c. wN uneva.
ſponſalioꝝ eodẽ tpe factoꝝ accipi⸗ eeng alia in ine.
dũ N ſeaſim idem tpᷣus ↄcurrãät. x. Zua an ßtot
tẽ ſi alt᷑i S . accipiẽdũ ẽ.ſ.tm̃.
ſi fkni 9 ius ſpoſa altenn nupta y Kũ aũ̃t.ĩ ea nã
it ex ſnĩa edicti puni᷑. Cuʒ aũůt q; re. ñ iur, effect⸗
factũ notet᷑.etiã ſi cũ ea quis faciat ʒ aunmn rſati
nuptias vl ſponſalia ↄſtituat ꝙᷓ vx cdal.l. en q. r.m. D
oꝛẽ ducere nõ poteſt:vł fas nõ eſt: excu. tu. l. apliſ⸗
erit notatꝰ / Ex apꝛomiſſo arbit ſuni. Er ni no ſul.
. —— — r q̃ͥd fẽm ad
infamiã nõ facit: qꝛ non ꝑ oĩa ſnla penã: aſi de ure ñ
eſt. Quantũ ad infamiaʒ ptinet ſenenn vt. .. e bo.
multuʒ inteſt: an in c que agebat eut. g ipꝛuden.
cognita aliqd ꝓnũciatuʒ ſit:ꝛan bea 84 tur. l. veſti
qdam extrinſecus ſint elocuta. na gere.s ad mab tzie
ex his infamia nõ irrogat᷑. Pe⸗ u. 1. C. loca.l.ſi.
na gramoꝛ vltra legẽ impoſita er Szar. . . ſi mã
. — da. ita fu. ali.l.ea
iſtimatiõʒ ↄſeruat:vt et ↄſtitutum quidem.
eſt ⁊ reſponſuʒ :vtputa ſi eum qui zure aon potelt.
parte bonoꝝ mulctari ebuit. pſes a Fas nõ eſt. ſ.
relegauerit: dicenduʒ erit durioꝛni iure naturali.

ſnĩa cũ eo tranſactũ exiſtimatõ

ne eius.⁊ idcircoq; ñ eſſe inſfamem

Sed ſi in cã furti nec mamifeſti in
q̃druplum iudex ↄdẽnauerit.one⸗
rat qͥdem reũ pena aucta.nã ex fur
to ñ mãifeſto in duplũ aueniri ve⸗
buit: veꝝ hanc rẽ exiſtimatiõʒ eiꝰ

fuit coꝛã arbitro ↄfeſſus ſe feciſſe furtũ.an erit ĩſams. NH.ñ. cum nec

ſententia infamet. Accurſius floꝛentmus.

cSnia.nã ex ea ñ dat᷑ actio.vt.C.æ arb.l.j.nec exceptio.vt.j.de

.

b Ex opꝛomiſſo
nõ facit. nam a ipe⸗
infamis eſſe pt. vr
I. ce arb. l. parui.

eler e

Et ſic nõ.ꝙ de fa⸗ 1, , Mn N.
molaetiain ca pot * . r i Pee
opꝛominti. ſi culi de DAe E
noar. non ſi ⸗ ⸗d W
elicto ſamoſo. ſc — rm J
l.ñ diſtinguemus. E!.: 2 Lasn =e*
S. iu. Sj anſi,, r⸗ P , e

4
ℳ dCuine

arbꝛ. l. ij. nec ↄmitut᷑ enctõnis ſtipulano.vt.j. cæ euic.l.ſi dictũ.S.ſi

d Quãtũ. ꝓnuũciatũ ſit.ſ.ꝑ diſſinitiuã ſniaʒj. ,ↄpꝛomiſſero.
e Sint elocuta.ſ.mtloquẽdo. vt qꝛ dixit.vt ad frugẽ melioꝝꝛs vite
rediret. vt. C. e.l.inilocuno.ł dixit malus hõ es.ł ſiłia.vt.j.e.l.ob
hec. ⁊. C. e. l. Vbuũ.Et idẽ eſt ſi pꝛ aliq̃ igmioſa vba filio dixit. vt. C.
c. l. j. et. l. ea q̃ pꝛ. Et hecẽ ifama facti. Idẽ ſi inidicto vñ vi łᷣ ↄdinõe
furtiua qͥs et diffimiie dãnet᷑. qꝛ tm̃ de ſacto ñ v iure ifamat᷑.vt.j.de
ac. et ob.l.ceſſat.⁊ de vi ⁊ vi ar.il.neq;.vñ vi.Et huius ifamie ſunt
duo effectꝰ. pᷣmus qꝛ a dignitate repellit.vt. C. de dig. l. ij. miſi ꝓpi in⸗
opiã. vt.j. decu.l.gnãlit.S.ſpurios. Itẽ in q̃rela.vt.C.d inof. te.
l. fres. Itẽ nõ h̊ q ð liberate fiut magnũ ſoꝛnũt᷑ effectũ.alia ñ.vt h̊
et. S. de tnſ.l.cñ hij.S.ſi pᷣtoꝛ.et rebo eoꝝ.l.mag.S.ñ paſſim.⁊.¶
re repu.l.nõ dubium.et.C. de ſententijs ex peri.re.l.ſi.
f Pena. regulã ponu quaʒ poſtea reſtringir.
g Sebuit. põe exẽplũ ĩ eo qͥ uũ Tᷣqicht caſtrãdũ q ĩ dimidia pte bõo
rũ puit᷑.vt.j.ad.l.coꝛ.de ſic.l.is qͥ. Itẽ in eo qͥ exercuit cqʒ crialẽ. j.
duos õnos ⁊ nõ ↄpleuit.qꝛ in qrta ꝑte bonoꝝ pũit. vt.C. vt int᷑ cer.
tpᷣus cri.q̃ſti. fini.l.j.⁊. ij. Et hec va ſũt.q hꝰ fuit expᷣſſuʒ.ꝙ ꝓ pecũi
aria pena ĩponat coꝛpalẽ. alioqͥn vrq; ĩponeret᷑.ᷣ ſi iale eẽt crimen exq̊

vVrroc; mõ poſſz agi. vt ĩ exeplo. C. e epiſ.au.l.nẽo. Itẽ in pena ſtu⸗

pꝛi. vi mſtide pu. in.S. itẽ lex. ĩ fi. S. et ita ẽ nurabile ꝙ h ĩ aliõ dãna
b BSDe exiſtianoõe.ſ.ↄpᷣnãda.a dic nſactũ vt ſiẽ tur ꝙᷓ actuũ eſt.
Inſactõe facta liberat᷑ qͥs a ææbito. ua ab ĩfam a. durioꝛi exinit᷑ ſnia.ñ⸗
tñ ſpẽm tnſactioms ꝑ oĩs tenet, nã ꝑ tnſactionẽ notat᷑, vt. S. eodem.

„ 1 ◻

64 ℳ
7
5 9
„*
R „

athletas. S. fi. cũ hic euadat.ſed hic nõ ſuꝑ delicto.ſed ſuꝑ fama vide
tur tranſactum. vel dic tranſac.videt᷑ cum pᷣtoꝛe.et ideo nõ notatur
vt. S. e.furti.S.qui iuſſu. J .
a Sedc ſi. no ↄſeruaſſe.ĩmo videt᷑ ꝙ ſic:vt.C. eo.l.furti.que eſt ↄt᷑
ſolu. h̊ deliquerat ibi nõ.ſed tm̃ res furtiua penes eũ dephenſa fuit.
vñ furii ↄcepti ibi

— 5 9 „ . „ —„
ſen danito aa, n oſeruaſſe. ms ſi in pena ñ pecu
ma eius ſuat᷑ ſco miaria eũ oneraſſet.tranſactũ cuʒ
er e eer eo vidererẽ. Crimen ſtellionat⸗
lurn dcepti hodie infamiaʒ irrogat oanato: quis pu
wblaia eſt. vt inſi. plicum non eſt iudicium.
e ob. que ex delic. Aulus
naſ. S. ſed he. Alij ,p
Dacit ane Eruus cuius nomiĩe noxale
tuʒ fur I nn „
iniamem ſi uſte idhicii ons acceperat:ino
ſu dãnatus. al's lj eũdem liberũ et heredẽ inſtituerit
uo a eamdana ex eodem iudicio danatus non eſt
5 rñ q̊ ad amam famoſus: qꝛ non ſuo nomine odem
vribi.er arg. . natur: quippe ci in iniuo lis in euʒ
Wene dlic ſpe⸗ Reſtata non ſi. v Xpia.
