tus cau.que ſibi competebat vt liberaretur.ſed non exceptionem.
licet ab eodem preioꝛe vtrunq; habeat.Seo ſi dicas. ſic. Ergo nõ
punitur vis ꝑ edictum diui marci.ſi ponas eũñ non habuiſſe actõnẽ
ſed exceptionem tm̃. Rndeo non fieri.quia accuſari poteſt vi cn
mnaluer. accurſius florentinus. =
Jut.ait.qꝙᷓuis in legem iuliã de vi publica vel pꝛiuata.cuiꝰ pe
na eſt, vt inſti. e pub. iuch. S. uem lex. accur ſius.

infra de mino?. l.

Kichu

Nwpacumnne
Torinsn leere
urſtoſelſͤfe

nucn nenn1
tem nee in
mii Tvhir
anmamniſſſ,
nſtettite 66
Gtter tarede
helt tcern hac
ne⸗ en
ſoloemtnther
Niaum inmno
ſutenengei
coc oegti .
gnntlincumun
ebenmrcu
Piehn A
el an 1
amif6
en ſit i⸗

e gtlt

une⸗
pir 6
thpmn
hes Arpnen 1
odneche⸗
nde
unnnwnlons.
ng ot und
Nen nonbehes⸗
aun⸗
SeeMℳ.

NNN.
Sn .
nehiaetor

Aaure, crectt
Gn. clatez.
1 Ullunnt. untroge
) entlun 5nung
Pkorneus unn ato⸗
esneni Nmnf
Kir.icindmmeen m.
Pinittchtüsöh⸗
Whon Kwaglce

(mernad ona
i roſu ant e⸗
tlunpeloganſe

Auberfucrderren
mtſnonrpeane
tntpetrdta Su
nGde
Striizat
ſhungnmn ſe
Wenpn min.

EeCiirn

nigemticsgthe

fencenarlen
1Critelnt

S=

S
=

2=—

S
—
—
—
Z. .
— —

22
E
☛
U

—
=
—.

= =
— =—.
☛ ☛⁵
SEõ

=

=
S=
== =
S

=⸗
E
E

=
E

=ꝛ Gu

=

Nii obl⸗ Gr
Bdoens ſri

. „ Mbx
. llar

b.
aaGde
at ui
Nrfuan, aſi

uus. nin

A
mmi ileOſolemr
II.t. urn
Vlruer lvlusait
.

ulcun,

Iñ̃ ſunt. nuc ims.
ſaoreiyonſo⸗e
n ſan. 1ocer regtil
rt geo Ait
1f.. NAVmzunfnt
wweſt er imterualaet
üadwNerlif
nf nſantte
hoſſtag. Yinuß⸗
n. nuecr Minnihiß

n det conſegninn

ega quid nocet hic

habes actionem

2. E. de iude. l.nullus. arg. ſumpto a contrario ſenſi

*

hAmiſiſſe. hit oppomi᷑ de puncto. qꝛ ſi iſte amiſit ius crediti. er⸗-
go quicquid ſoluu damnum patitur. Rñdeo tna ſunt tempoꝛa ante
metum. 1 im mem. a poſt. In pmo non eſt verum. crediuoꝛem ami⸗-

ſiſſe. Jtem nec in ſecundo dicuur amiſiſſe.ſed amittere.⁊ ira his du

obus cum ſit debiioꝛ non patitur damnum. In tercio vo quando
dicitur amiſiſſe.
non facit tale qͥd
creditoꝛ quare de
beat teneri hac

Ed ⁊ ptus ancillaꝑ ⁊ fetꝰ pe
coꝝ:⁊ fructꝰ reſtitui: ⁊ oẽm

genone. Sʒ quo⸗ c( qm optʒ.nec ſolũ eos qͥ cepti ſunt
wlemm unmmox vey ſi plus ego peipe potui: a me
ſolutionem. pꝛei · tum impeditus ſum:hᷣ q́; pᷣſtabi.

Queri poterit an etiaʒ ei qͥ vim fe

amnſſio.cum iam . —. —
bpabestur ange ecerat. paſſo vim reſtitui pᷣtoꝛ velit
Kñapm. y. quas p G; edictum eaq; alienauit. Et põ
id qð eſt ſolutum 1 LPac I 7 „ͤ–
repent ꝑ conduõ Po. ſcribit li.xxviij. nõ opoꝛtere ei

ptoꝛem opẽ ferre. naʒ cñ liceat inqᷣt
vim vi repelleꝛe qð fecit paſſus eſt.
Quare ſi metu te coegerit ſibi ꝓ⸗
mittere: mox ego coegero eũ metu
quod me. c;. ego le accepto liberare. nł eẽ qo ei reſti
rem. vt ſup n. j. tuat᷑. Julianꝰ ait ⁊ eũ qͥ vim ad

nem ſine cauſa.
nec iure credito⸗
ris poteſt retine⸗
ri. Item oppono
ſi tibi vim feci. ̊

nemo. ergo dam⸗ us T ,6 7. B
num non ſenns. bhibuit buoꝛi ſno vtei ſolueret: H
ergo banc actio⸗ edictoñ teneri. ppt naturã qõ me⸗
nem non habes. tus cãꝗ̊ actionis que damnũ exigit.
Rñn? ꝙ damnum „ En Hreande 1

mon babeo. pot
eſt comemplatione huius actionis. qua ſublata remaneo in damno.
ipſa datur. V
tat. verba. que plenius ſunt infra ad. l, iuł, de vi pꝛin.le⸗

penut. .. .
lonibo. i. auctoꝛitate iudiciali.
IMarcianus. creduoꝛ.
m Aim. ſ.q illicitaʒ.ac.
n Aulnerent᷑. introgatiue ⁊ plane pt legi.
o Rem vllam. ſ nunquid quadam re vebiioꝛis occupata a credi
toꝛe omne ius ſuum quodcunq; habet creditoꝛ amittit. Quidam
vtiq;.arg.in ant᷑.vt non fi.pig.col.v. ⁊ vt nulli iudi.S.quia voo hꝰ
col.ix. infra de incen. rii. ⁊ nau.l.q nanfragio.S. ſenatus. Sʒ io.
3. amittit em̃ tm̃ ius qð habʒ in re velꝓ re illa quã occupauit. vt.j
his qui. vt indig.l.reſcptum.⁊. lege heres.⁊ infra quoꝝ le.l.j.
S.ſi due.⁊ infra de noxia.ſi ſᷣuumꝓ delicto.S.j.⁊.C.d pemis.ſanci
mus. Mec obſtant aut᷑.pᷣchcte.qꝛ caꝑe libeꝑ hoĩem ꝓ debito. vel exi⸗
gere alium ꝓ alio.grauiꝰeſt. ⁊ ideo grauioꝛ imponit᷑ pena. Sed io.
obſtat hec ira.que dicit rem vllam.ſ̊ accipe debitam.ſ.qð eſt infra.
item obſtat ꝙ dicit pecuniam. qꝛ non dẽ creditoꝛ hẽe ius in ea. cum
ſit in genere debitoꝛ. Sed dic ꝙ erat debuoꝛ in ſpẽ. Vel dic etiam in
genere. ⁊ m dꝛ debita eadem rõne.q̃ debitoꝛ dẽ ſoluere qð vebeat. licʒ
neute ven ſit. Sed huuc poſinoni eſt arg.õ dicta lex. infra de noxa.
Segd dic vt wi. Item qjd ſi eſt debitoꝛ homimis in genere ⁊ accipiam
ſtichum ꝑ meium:? HKn?idem qð in pecuma mow vixi. ſed. h.ↄdicit

me non anntiere.

p Sine vllo iudice.in caſiba tamen non punit᷑ etiam ſi ſine aucto
ritate iudicis occupet quis ſorimus in vebitoꝛe fugiente. vt infra qᷓ
in fraudem cre.l.ait pꝛe.S.ſi debitoꝛem.⁊.C. vi vnicuiqʒ ſi.iu.l.ij.
Becundus
quanw pactum mierceſſit. vt. C. de pig. ac.l.pe.in fi.⁊.C. de pig.l.
iij araue egatario A ſua auctontate legarum occupauit vt
intra quo.le.l.j.S. j.Et eſt ibi ideo.quia apud nulluʒ eſt poſſeſſio.
vt ar.).ſi quis te.li. eſſe ius.l.j.S.ſceuoł.

Poſſidere.ꝑ vim coactinaʒ.vt.S.l.ꝓxi.
r Sibi ius ꝑ expulſſionem.
ſon babebit. immo videt᷑.ꝙ nõ amittat. vt infra de fur.qͥ vaſ.ĩ/
que eſt ↄ/Qmdam dicũt ꝙ ibt iudicis auctoꝛitare accepu. Kiei⸗/
eriꝰibi accepit vt iudici ondẽt.h̊ vt ſibt hꝛet.vel dic vt ibi.ẽt nota
qꝛ non punit᷑ ideo ꝙ non ꝑ iudicem repoſcit. ſed quia ſic repoſcit.
Sed qͥq ſi creditoꝛ vedit damnum in re in q̊ habet ius? Hen?non a⸗
mittere ius crediti. JItem nõ ꝙ edictũ diui marci concurru cum in⸗
terdicto vnde vi. Iem cum conſtimtione.ſi quis intantam. ſed nõ
ideo plus exigit᷑.miſi inquãtum plus ẽ in altera.vt.j.vi bo. rap,l.j.

ꝙͥmT “uis negari non poſſit. in legẽ iuli

ſine vllo iudice temere poſſidere:
vel accepiſſe. iſq; ſibi ius in eaʒ rez re mam poſſeſſio⸗

mir vislentie que in hoc iuris volumine ſunt diſꝑ

ma erge multis modis 2 Varijs legibus 7 in Kioc puniun

ideo quandaʒ co
pendioſam ſuꝑ his tradere wctr inã. vtile fole exi mann S an;
eſt itaq; vim puniri ꝑ mterdictũ. vnde vi. qð in rebo ſoli im̃ locũ hʒ.
i. in ipo ſolo.a rebo eidẽ coherẽtibi.etiõ ſi mobiles ſint/ẽʒ ſocũ hʒ
e eo qo ad violen⸗
tũ ꝑuenit. ꝑpetuo
ꝓ alio qõ no ꝑue⸗
nit inira annum.
Ytem locuʒ hʒ vbi
neq; coacta. neqʒ;
ſpontanea volun
tas interceſſii.vt ĩ⸗

am eum e vi incidiſſe: ⁊ ius credi
tat em̃ vecretum diui mar
ecrin h vba. Optimũ eſt vt ſi

qs p tas te hĩe petitões actõibo ex n men uor ig
periaris. Et cũ marcianꝰ diceret. terductũ. a. S. ad ſe
vim nullã feci. Ceſar dixit. Tu vĩ ls ueSe lind wi⸗ 6
putas eẽ ſolũ ſihoĩes vulnerent᷑. ue.a. Fli fundus.
vis em̃ eſt ⁊ tũc.quotiens qͥs id qo ⸗ꝰ⸗ ⁊l.ſirex tibi poſ/
enn e en ſeſſio. ⁊ eſt hec dicẽ
Aberi ſibi putat:nõ ꝑ iudicẽ repo⸗ qa vis expulſiua.
ſcit Quiſqͥs igr ꝓbatꝰmihi fuerit: t quoq; interdi⸗
2Plaxz wbitoe: ciũ vti poſſ. pro re
re vllaʒ ebitoꝛis: v . pecuniaʒ d& tinenda poſſeſſiõe.
Pntam. nõ ab ipo ſibiſponte datã. contra eum indu⸗

cium. qui pariter
volens mibi turba

nez ſe poſſidere aſ⸗

. ſerit. Et ſi a me vi
v Xpianus. poſſideat. vt quia

me grare ⁊ colẽ tũ⸗
dum. vel anter re mea vti ꝓhibeat. interdicto ſuccũbe roe alio
prodeſſet ei ſua poſſeſſio. et habet locum in rebus tm.ſole. vt infra

vu poſſide.l.j.in pꝛincipio.a.S.hoc interdictum.⁊æ ſolut.S.vltimo.
7.l. ij. . I.ſi duo.S. hoc interdietum. a fn condemnatio 30 extimatio⸗
nem poſſeſſionis ſi non veſinat mrbare. vt infra vii poſſi.l. ſi duo.
S.vlnmoi QAue autem dicta ſunt te rebus ſoli in interdicio vni poſſi.
locum habent in interdicto vtrobi in rebs mobilibus.⁊ in vtroq; ini
dicto.is vincu qui nec vi nec clam. nec precario ab aduerſario poſſi
det᷑᷑ tempore litis conteſ. vt inira vtrobi. l.j. ⁊ vocat᷑ viriuſ; inter⸗
dicti vis turbatiua.eo ꝙ qui ſic per vim facit. turbat id eſt in dubiũ
reuocat. ⁊ obſcure facu quis poſſideat. Ad vim quoq; pumendam in
terdictuʒ quod vi aut clam redqitur. quod wmino ſon vel ei qii ius
in ſolo habet aduerſus eum qui wmino ininto vel coacto vi fecit. v
per vim. id eſt poſt pꝛohibiutionem aliquid in ſolo fecit competit. vt ve
ſtruat ſua impenſa quod fecit. ⁊ reſtituat rem in priſtinam cauſam.
4 damnetur ad intereſſe. vt infra quod vi aut clam.I.j.in principio. et
S. qmio ſi vi factũ.⁊.l.ſi alius.S.notauimus.a.l.ſemper.S.in hoc in ·
terdicto. a.l. competit. in principio. a. S. vlumo τπ dictur hec vis
——— poſſidentem quiete poſſidere non ſimit. Z .

bono. rap. ad vim pumend compenit er em res mol
lo malo non aliter ablata eſt. ? competit in quadrupi
qui vim intulit. vt in rYa.t. ij: G: Dec actio. ⁊. S. in
2. S. generaliter. ⁊ dicit᷑ hec vis ablanua.Eſt ⁊ edictũ ne vis fi. ei qaun
in poſſeſſonem miſſus eſt.⁊ ꝓ adipiſcenda poſſeſſione quã iudex pᷣ⸗
cepii ei dari.vel ꝓ recuꝑanda ſi fuerit amiſſa. vt inira ne vis fiat ei
qui m poſſeſſ.miſſ.eſt.per totum. eſt ⁊ hoc edictum quod me. cauſa
ex quo tria dant᷑ auxilia.ſ.vtilis rei ven. ↄtra omnem poſſidentẽ. ſi 7
tñ qui vim paſſus eſt fuerat dñs anteꝙᷓ rraderet.nõ aliter. itcẽ actõ qd
me. cã. q̃ ↄtra meticuloſum ↄpetit. irem exceptio datur cũ quis voln
erit coactus. vt S. e. metum. S. ſeo quod. . S. volenti. 2. S. licet. 7. I. ſt
cum.S.in hac.⁊. l. ſi a teen quãtũ detur actio:dicit.J.e.

dixii

ſi cum. S. j. æ. S. ij. 1. ij Eſt quoq; ↄſtitutio conſtantimi ſpecialis in
iudicio Fi. Kesnn 7 poſt ſteoceter in re aliena ⁊ in duplũ.vt.C.
ſim. regun. ſi aſtiterit. Edietum quoq; dun marci violen tum credi⸗
torem vel alium quod ſibi œbetur occupantem iure vebin priuat. ſci
licet quod pꝛo re hab.verbigratia.quod proh e petenda ſibi dabatur
vel in re. vt ſi emphireoticanius vei teudatarius erat. Et eſt notanduũ
ꝙ ex eo ſcilicet decreto diui marci non datur acuio ad recuperandum
quod eſt ablatum.ſeo tamẽ hʒ locũ gener alis actio.ſcilicet condi.in
de..vel ſine canſa.non tamen dabitur acto vi bono rapio. vel inter⸗
dictum vnde vi. vel ſi quis in tantam.quia voluntas licet coacta ĩ⸗
teruenerit. vt. j. eo. ſi cum.S. qii vim intuleru. Di vo nullo modo 7
voluit.tunc locum habet hoc edictum diui marci.⁊ interdictũ. vñ vi
7 ſi q̃s in tantam.⁊ actio vi bo.rap.ſingula iñ ſuo loco ↄpetunt.Et
ſic axpparet hoc cecremũ hꝛe locũ.ſiue vebitoꝛ voluit coaciꝰ ſiue noluit D

JDN C

S

“W W
ene

m ioh.Eſt et conſtitutio nõ ab re.que eũ qm alieno nomie poſſidet

cũñ dño repetenti non reſtumt ⁊ pumt in duplum. Et et ↄſtitutio ſi

quis intantam. que generalis eſt n omm re ⁊ in omi tpe.a in om̃i
muadente. vt. C. vnde vi. ſi quis intantã. ⁊. l.nõ ab re. De oſtituti
one cũ querebat᷑.hic nihil dico.⁊ qꝛ q̃ ſuꝑ ea.l.dicũt᷑ in. C.ſcripſi.⁊

qꝛ nõ dat᷑ ꝓ violẽ⸗
tia. Eſt ↄſtitutõ q̃
dam que dat᷑ 5 ad⸗
nocatos ſua aucto⸗
ritate prediuʒ ſibi
ꝓ aduocatione ꝓ⸗
mſſum occupãtes
que ſumllis eſt⸗edi⸗
cto diui marci. vt
C. 5 ſuffraga. l. ⸗
Eſt ⁊ ↄſtiiutõ que
locũ habzʒ minꝰ le⸗
gitime interpoſito
ecreto. qð dic. vt
C. vnde vi.memi⸗

nerint.
a 1 Jc( exce⸗
ptiõe. ppe
tua. a fauoꝛabili.
ſed quid ſi odioſa.
vt macedoniam ex
qua ſolutũ repeti
nõ põt. vt. J. de cõ
di.indeb.qui exce/
ptionem. Kn. ibi
agi hac actione et
extimari dubiũ e⸗
uentũ. vr. j. de cõ⸗
di.fur.ſi ſeruus ⁊
fam.herciſ.l. ꝓpt᷑.
qd. l. falcidh. I. in
quãtitate. S. may.
b Abeſt. ß ſi het
eſt bona ratio ĩ cꝛe
dito:e.qꝛ nihil ac.
eꝛgo vbi res eſt im
perfecta ⁊ dat᷑ exce
ptio debiton quod
metus cauſa. non
ebet dari actio. H
tñ ↄtra eſt vt. S. e.
metũ. S. ſed qð pꝛe
tor. ſed ibi tam ex⸗
ceptõ ꝙᷓ actõ ex hꝰ
edicto dant᷑. vnde

non impediunt᷑ ad

Ycum exceptione aduerſus
te ꝓpetua tutus eẽm:coege⸗

ro te acceptũ mihi facere:ceſſare B

edictũ qꝛ nihil tibi abeſt. Si qͥs

nõ reſtituat: in qdruplũ in eũ iudi

ciũ pollicet᷑. Quadruplabit᷑ auteʒ
omne qpcunq; reſtitui opoꝛtuit.
Satis clementer cuʒ reo pꝛetor
egit:vt daret ei reſtituẽdi facultatẽ
ſi vult penam euitare. Poſt an⸗
num vo in ſimplũ actionẽ pollicet
ſed non ſemper: ſed cauſa cogmita
In cauſe aũt cognitõe vſatur:vt ſi
alia actio non ſit:tunc hec detur:⁊
ſane.cũ ꝑ metum facta miuria an⸗
no quidẽ vtili exoluerit: idonea cã
eſſe lebet: vt poſt annuʒ actio dari
hec debeat. Alia autẽ actio eſſe ſic

poteſt: ſi is cui vis admiſſa eſt ve⸗

ceſſerit. heres eius habet heredita
tis petitionem.quoniã ꝓ poſſeſſoꝛe
qui vim intulit poſſidet. ꝓpter qð
heredi non erit quod metus cauſa
actio:q;uis ſi annus largiret᷑:etiaʒ
heres in quadruplũ experiri poſſit
Igeo aũt ⁊ ſucceſſoꝛibo dat᷑.qm̃
⁊ rei habet ꝑſecutõnem. In hac
actione non queritur vtrum is qui
ↄuenitur: an alius metum fecerit.
fufficit enim hoc vocere.metuʒ ſibi

inuicem.ſed vbi aliunde excepno dat᷑.nõ dat᷑ hec

aeno vt hic. Uel die ꝙ et ibi abeſt. quia ſolutũ no repetet᷑. ſed libera
tur. Tlel ibi m debitore qui fuit in metu.hic in creduore.
cOSi quis pollicet᷑.ſ.preioꝛ.vel lege paſſiue.
d MQuodcunq;. vt. . e.l.quadruplat᷑.
e Satis reſtuuendi facultatem.vſq; ad ſnĩiam in quadruplo dãdã.
f Poſt annũ.vtili.nota actionem miuriaꝝ anno vril tolli. qð ſpe
ciale eſt in iniuria metu illata.nã quelibet alia ſiue ex lege coꝛ. de in⸗
iur. veſcendat. ſiue a pretoꝛe anno ↄtinuo tollit.vt.C.de miur.l.ſi nõ
connicij. Alij vt.m. dicũt ꝙ eſt ꝑpetua.quando ex lege vſcendit. vt
inſti.de ppe.⁊ temp.acti.in principio.quoo eſt in tribus caſibi.vt in

ſti. de miur. S. ſeo 7 lex.

Eſſe debet. ⁊ eſt. maxume cum ad rei ꝑſecutõem hec vetur.nec po
teſt dici e wolo ↄpetere poſtea.vt infra.e.l.S.leum. vt ideo hec vene⸗
getur. quia et illa ſimili tꝑe finitur. ⁊ q; cu iſta ↄcurri.vt ibi. Sʒ ho
die durat illa ↄtinuo biennio.vt.C.de wlo.l. fi.
h Sic poteſt. ſ. poſt annum.
i Dnuonmiam pꝛo poſſeſſore.bona ratio.vt.j.de peti.here.l.regula⸗/
riter. ⁊.l.pro poſſeſſoe.
k uis. largi et᷑.id eſt nõ eſſet finitus.
lIEt rei habet.hec ratio eſt ſufficiens.id eſt ꝓbabilis.ſʒ nõ ncẽria
nã a que nõ habent rei ꝑſecutõem heredib dant᷑.vt ex maleficijs. vt
inſti.de ꝑpe.⁊ temp.act.S.non aut om̃s. Item fallu econtra.qꝛ qñq;
habet rei ꝑſecutõem.⁊ nõ dat᷑ heredibo.vt.C. de rei vxo.acn.S. vi⸗
deamus. in fi. S. ⁊ infra de opere lib.l. ſi operaꝝ iudicio. vbi eſt ꝑſecu⸗

toria. nõ datur hered
tio deſicit: ceſiciat et le

ibo. Eſt aũt tũc neceſſaria ratio. vt qñ ipa ra⸗
x.⁊ tunc qñ ipa locũ habet: et lex

m Per ſecutionẽ.que ineſt quapruplo.

n In hac actione.ſ.quod metus cauſa. accurſiuns.

o Lucrum tamen. id eſt ex cauſa lucratma. ideʒ tñ ſi ex cauſa no

lucratiua.vt.j.e.S.aliquando.Seo in hoc poteſt eſſe differenna.
quia qñ ex cauſa lucratiua.etiam ſi ab inferente metũ poſſim con
ſequi.agam ↄtra eum. ałs non. Iiem ſi ponas rem alienataʒ. ex
ea preciũ vel al-

eſſe ulatũ. vel vim et ex hac re eũqͥ

ↄuenit᷑:⁊ ſi crimĩe caret:lucꝑꝝ tam

ſenſiſſe. Mã cũ metus habeat in ſe

ignorantiã: merito qͥs nõ aſtringit᷑
vt deſignet qs ei metuʒ vł vim ad

hibuerit:⁊ ideo ad hoc tm̃ actoꝛ a⸗
ſtringit᷑: vt ceat metũ ĩ cã fuiſſe.
vt alicui acceptã pecuniã faceret:
vel rẽ ita traderet.xł qͥd aliud face⸗
ret. Mec cuiqꝙᷓ iniquũ videat᷑:ex ali
eno facto aliũ in q̃druplũ ↄdemna⸗
ri:qꝛ ñ ſtatim q̃drupli eſt actio: ſj
ſi res nõ reſtituat᷑. Hec at᷑ actio
cũ arbitraria ſit:hʒ reus licẽtiam
vſq; ad ſnĩam ab arbitro dataʒ re⸗
ſtitutõeʒ ᷣm qð ſupꝛa diximus rei
facere.qð ſi nõ fecerit.iure meri⸗
toq; q̃drupli ↄdẽnatõem patietur.
Alliqñ tñ ⁊ ſi metus adhibitus
ꝓponatur:ar bitriũ abſolutõeʒ af⸗
fert. Quid em̃ ſi metũ qͥdem titius
adhibuit me non conſcio. res autẽ

ad me peruenit:⁊ hec in rebus hu

mams non eſt ſine wolo malo meo.
nõne iudicis officõ abſoluar. Aut
ſi ſeruus ĩ fuga ẽ.eque ſi cauero iu

dicis officio me ſi ĩ meã poteſtatem

peruenerit reſtituturuʒ. abſolui æ
bebo. Vnde qnidam putant bone
fidei emptoꝛeʒ ab eo qͥ vim intulit

ſatis.⁊ ſᷣm hoc verbum fecerit erit futurũ ſubiu

ud quid habitũ.

nõ eſt igem qo ei
ſet ſi lueratiuaʒ
cauſam haberet.
qꝛ mil videt᷑ he bj

ibi. ſic. . e. ſi pa

⁊ mſti. de le. F. ſi
res. accrr.
p Ignoꝛannã.
1. non nocet ſi is
q duem ignoꝛer
qs fecit merum.
Ab verius dic. i.
iuſte igꝛare poſ⸗
ſuʒ qs vim mhi
fecerit. cũ talia ſi
ant de nocte. vel
i multitudine ho
minüu. ac.
q Deſignet. vt
hic ⁊. S. e.l. me⸗
tum.S. cũ autẽ.
7. C. e. non mi⸗

eſt. Secus ĩ wlo

vt.j. ve wlo. l. h

ex dlo. S. fi. Itezʒ

ſecus in excepiõe
vt. j. de wli exce⸗
pti. l. apnd. S. pe
nul. accur.

rVhec at᷑ acö.

arburaria ſit. vi
inſti. e aci. S. p⸗

Ab arbitro.

1.6 inciitcce.

t Datam. id ?
dandam ſuꝑ qua
druplo.nam pt⸗

primam ſentenn
am reſtituere o

nctimi. vel dic da⸗

tam prie.a fecerit preteritũ ſit.⁊ quod vicit condemnationem in⸗
fra exactõem condemnationis iam facte.Sed an eſt vtraq; diffim⸗
tiua.tam pruma ſub re.ꝙ ſecunda ſub quadruplo. Quidam non
Primo quia due ſententie ſuꝑ eadem re ferri nõ poſſunt.v.C.ſen
tentiã reſcin.non poſſ.l.j.item qꝛ iam functus eſſet officio ſuo
mdex.vt.j. re iudi.l.iudex. Ideoq; primã admonitõem dicunt
quidam.vt in auten.de here.⁊ fal.S.ſi quis aũt. colł.j.Joh̊. dicit
vtranq; diffinitiuam.quia vtraq; diffinit.vt.j.e re iudi.l.j.nec
ſuper eodem. inmmo ſupꝑ alio fertur ſententia ſecunda. ideoq; ſuooſ
ficio in eo nõ erat functus.pꝛima em̃ ſuꝑ re. ſecunda ſuꝑ pena mi
pli.⁊ extimatione ſimpli.vel etiã ſi res ſit cum mplo nõ petet᷑ vi ex
ſecunda.ſeo vt ex prima ſententia.nam et ałs aliquid vemit in ſen
tentia.non tamen vt ex ea petat᷑.vt ſeruus in cauſa noxali. vt in⸗
ſti. off. iudi. in pꝛincipio.vt infra re iudi.l.mules.S.j.Sʒ nun
quio ab vtraq; poteſt appellaria pruma ſic.a ſecũda videt᷑ ꝙ non
quia ↄtumax fuit. Sed tamen dic ꝙ poteſt. quia in non reſtituen⸗
do.a non in non veniendo fuit contumax. vt infra æ apelk. l. fi.
S.iuſſus. Et quod dico appellari a ſecunda. intellige quando fuit

lata intra tempus quo potuit appellari a prima.ałs non.qꝛ cum

ſit execurio prume. non rebet appellari. vt inira ve appel. ab executo
re.⁊ põt fieri hec execuuo. hic intra duos menſes. vt inſti.de offt.

iudi.in prin.⁊ ſi verum eſt quod eſt in prima. neceſſario ſequit᷑ qʒ

eſt in ſecunda.vt.infra de verbo.ſigmiii.ſi qua.Itẽ ſi appellat᷑ a ſe
cũda.an pendente appellatõne poſſit rem reſtiuere ⁊ penã euitare:
quidã ſic.vt.j.de bo.li.l.quecunq;.S.accuſaſſe.⁊ quis videtur ex
tinctum pꝛonunciatum. vt.j. ad tur.l.j.in ſi.⁊ quia mil nonari dʒ

vt. .. nil no. l. j. in fi. Ded dic atra. q; rem dando videt᷑ habẽ ratas

„

nintim autki

=
—
S==
=
=
=
=
=
— =
—
—

nhudon ſ
ſigiutinn
—
Coſtfcusctt 1
Nioemct s
Nodnremi ſc
ſeniz Kefon
di
Aüen.
Agß endn
Uuen ſands.

Chdegeti
Napucs tuthr
tſolut. a
1mnnun
Opterntniun
Gigme
Me ncit r ⸗ 4

DU—

ſt⸗
anſe. N
cppan lul
Wehtſcnde
Cnſirdung,

Ea.

n ſirron ren
cetlo wbimnun et
Ihnopett Nhitn
ſconſorufere
liſſummampfilaſ
nſommemnen garin
(Uhpan ſisſtn
Meir unfunat⸗
ſen hrunmrentn
uſſiragmnngcfe,
1 Abonhin nn
Ueſinmenmmn e

roonſcgunetse

ſeſifthenſn,
fned leufn
fnsnon libentr A

igerſen

Ai N

s
.
Amn
nnhäiti pri
dieniane c imas ſent
„Zſmneen 4 undam ſie nentias. vt.
a ra di e paen
nĩ 1 “ liaie .jr nꝛ ho
ns e ar. l. in pꝛn 12 a E.: rſati⸗ ten 1 c tmñ̃ FF
u ſin ſupꝛa ſanns. n.r erns, n e:1. Pmi vſcqh ao ſe 13
i ti. 1 ſi quis ca qð cer römbo ide §. j. ſe
tmgi te hlnrkrer a com Te n be arbitra Zetter li.l. fi. p
lemn nalegalv. unpe vondanton nont e wel ſer.,. Ka em tener ad
Anmngg un a egalt vr wno accepi nteneri jn.. eprile Keſd
iſe 1 j. a due rap. l. os ten ime i i res 1 qui nus. tri dictum vel quid ꝓcura * 4
ibener in a Bentinin ſum eri. n iuliano egata e au tria tha n e. Miaſtegu a.l. ſed P t
. i li⸗ i. mo vider t etiz quaſi h n
A. glon 4 brudl coptiolna ienmin en⸗ anrertipe quachn Bfs:nnn aatetiktta vis Je Nr
kergi N trarie. e ſunnt cõ dicis i octauo ſci sO ſit. paſſus eũ is exceptõ pli actõ epᷣmam ſnĩ de u⸗
gil un x e0 cis in reſt uo ſcribi. Ped n; füͤaͤyini eptõe ſub ctõem:nihi naligd
ſtacno:⸗ znan . arbil iubeat kchtiidein * tale bieni iu vt tam decdakantenge end eẽ oei ianua ner
Meinne Srabonoi res ituer lvim g eb i ac ipli emper cũ d w. ſi omnnn⸗
Ano * quadr rburio ĩ , puenit. eret eti m admi e ceptil odem perandũ u End m inte mo⸗
s lite Letu uplo dam mteet it. Eu etiam ſi miſit tur. Q atõz om̃ natio ſ eſt *. vyti rdicto
M j r. Rnd m ꝛetiã ſi ali 3 gut ĩad ali . uat om̃in ne pl 1 x. S. ij. ſi infra. l
vodny 14 Ee. S. ſin eo vt alteri i alius tad! iuz plo ſim enus añ o fac ectat kerdicto. icut in 19
3re⸗ te ſent aut an ltenus pm / metũ f. lquem pue eſt: pluz i aüt dixi ere 9 Käl ⁊c. vt i n⸗
— ſeſtena. Zu nõ opo iñ verti ecit pue qas ta⸗ meſterſin n ppells r dta geng irnn
Eumam miol ens tu ꝛtz. erti alienũ Maʒ in qaẽ oĩ lodem enltiinus dt atatue unn iec,
„ 8 dare t para ſoꝛẽ s ſit ↄſti o ait. ſi etum fiat ootine⸗ quad onẽdũ poſt pᷣ com .
R ed Rn Evolentẽ oſtiti ſi q pena aũ ineat rupli u n tnaz nian. e
ir be ia? Renꝰ en⸗ ſoꝛ li entẽ tus: 7 ſ 8ꝙm D. a aut vſh; ei pli re te ſecu niam
*HH” ſ ige Kndl ſoꝛ libe deri :7 ſi fidei e ei ſi hõ vſq;: reſti 5 ne nntz 7
., s NI pe. l. ij .j. ſi c m ratu t. 7 ip deiuſ. eius q hõ ſi ad t ituti! ner. idiſtin quo
olnige⸗ S inſ. etu a r. Si iße 7 fi . 8 vim i ne wl riplum io ſ vtinfrgen. F.
1 ⸗ di tri Aliqñ. n fi. deiuf cceſſit.nõ ſolus fi ideiuſ perij vim intu vlo malo: ſtet. anr.
Asmi a c . Qusd us fi nis mo⸗ it: ſi int rei eſt: Rlpa. Seran 5
u e nde. qꝛ vbi uʒz fru qua t. us 8 fi g moꝛiat in f. ndam i pr⸗
Mönn a ac. dafi lcio ſi icauſa ͤid eſt eo añ us ſati tripli atio non te wemtert
RW ni puoptern renen b fideiuſſ. ſiſti pmi Si tquii. iſfacer i pen an erwhii nun
opror t m 1 ab in ere coait e tripli ter pe
kachaei Baorn sarke e ſ wngneinen ea ⸗
wulrn ⸗ reie fuert 8. cum iquis ꝑ v is q; li hilomi om̃imõ eſt: :cautio e mirabee es
b 4 s vi li omin? i mõ eũ :quaten io 1 r M vn.
ne b Lapioſus. Patguanrult n un ki⸗ n Bnad dieilun 7 ſeranpe ee
um tur pno en excepti um em eret iẽdũi lia ei5 vel ade, 4 ni⸗ oſt qd temp⸗
Grphe aan vt ſu s . ption m agen natus. e ſ. iũ inte petit 1 xhibẽ pus rimeſt ſ.
m Mui Fnn anſac pra de zuli nem repli tem g. ex eruab gra ei gctõ bedu ie q dice tre te⸗
4 liana kum ach ulanus eplicati⸗ n. adu x itu i qui ad eũ 3 era. dlors min
an c . e . ſimpl putat.cũ tione erſus nuse r. YIta ta vim reci re du ij dicn ie
, pe argen.l au. um „ .Ach ,. adi , . um tam paſſi pi obo tm̃ nt ꝙ&
.— Be jneſpo trium. ponſ. dlechtus 07* tu ariõ or mi⸗ oeſte poſt 3
n pe ſ ehonlo r .als nſo. eus Lab tus fi loõe ↄu receperi pt ſt m eo⸗ ſecũ
and El cre rracr pe incihit hi gbeo SDinaũ at: hec ſi enitu it gre Ratg n
S um 2 mff tan vvean, ic le wl aut cſipo rec PBaeae ie
cunnini⸗ Ee da aonlleien xee x. als non. vlom ante ſnĩ ſt odẽ e⸗ Reneri abt .ne⸗
mnigſin e Z um au ſullei ecul. li o per 9no omalo e ſnĩ ↄdẽnatõ erit angnnn 5
ias ni i 3 iuſſon betere ernnn tutus. . rit ſupra. iarlſmal in fi ner icto irfra nortuus fu 1 7c. qua⸗
Enint ſen . g 4 ereno per co olens geer zctu 0.l. ulud. tribu. ſi res diẽ. vt. C tuerit BDiyxi
iuuſlnni vt eriel ſmen ſe Emman a ſe l. me⸗ vVv = en eN Sie Lj hoc q 1 Sn fi. ſupp⸗
geiſgtr ſtunntie H pacto eiuſſoe iüberara eqnti. F. ſi x P ſi. ode uret vi⸗ ni. j. l. jad rem ext imodn.
insſt ammn §. nſeque etum non. qui ibera e figeiu ſi qͥs Derijt mnat? q; ad ſcoᷣ rburt ſßz qu et ſi m. i. ſi
aummglenec ſi f. ns §. ſ⸗ quia tur leiuſoꝛi y In ſ. po eſt. i cöan 0.S 0 ad ine nõ ſiue
mairte, Kna nneune 2 berarer Giser aurehaeln hr aur iue⸗ e te s⸗ gam munn. gat.
R us no eia. ỹn naliter ur. vt acceptil⸗ abet e⸗ ſni tnoꝛ nt olnn jrim .D on te
— reum. n liberet is. S. ſi ergo d infra de ilation excepn nõne das eatagr pr duox! eſtre te
mnmſet oni⸗ enrrn . ij cenuenau ur nr acennnai autg er nadz et e el ng un nn Eneſun. Sur.
— —= ii unt bactot agakh unt er 3 na idẽ in ar r nitrer Sinie l
— Si qs imb. mm inus. acti. qun deba . deſo es act lia ro uet ĩ vne of. Ncaſion 37 tps p 8
nalm ntud, nicken cauſa. vi Hina ſi ebo. li.l t net de i oꝛẽ te qꝛ cũ hẽ vno ĩ iudi. in one pe pt⸗ ſcõ oſt ö⸗
factũ ad auſa. vt hi i ãm ſi 89 inte net᷑. vt. Eat d alio .in pn? ne tri aʒ ſnĩ
unmtih lu in mis roͤnden 8 ſponte p rinil Sl. in i Pamett mes n cul nger mrein.
mo ipul . cond nõ ſolũ terceſſi ata ne 9 t inft it 2 PKeeil cũ vbi pa . nn rein.
n ce e rſit . 1 *2 dine. am e. l. ij obga u Dimõ 1. ſnĩ .l. uẽ ctet B in u tõ fun caſu
neton RX ption ins. pula uit m c ij. 7. . 1. ſti . q ſ⸗ mia vemũ teneri inte ut. te⸗
ſſatg i n 0 Beblaa nem. q tione . ontra J. 30 i in i mue m ſcõ mut §F.i eri. cũ ritu. Itẽ ibn nulla
mlſut unen „Tabe mech quam per vi . ſRaor Jtnucnens meren reſent ir S. s al ann Ns di
. uhin 3 men im extoꝛta cont ramonbhe rsdd e. lecre. n orane de
D (E. 7 ita in qun ccurſi . ra me⸗ D eruabi iſe vẽdi ꝛfuga p p .pr. xtumatõ .
wbun Knazin us floꝛenti di. Duoe kevr ie poſn moe it Plnid nars .Nin
ut ſtuli? mcerl. re tinus. gn d iq; mõ be poſſit nel vr gen mon duri inſti. de .
udex ferre ſnĩ “ zanehterpo at no ſi pi fu zvr⸗
a. ſup q Fe in oͤne? fila do hem 1.7. q
q̃drupl ſmam n per t. V et. al hꝛe. vt i
blo ſine n. ſ. ſe vel fu vs nec hi t in
enõ. qᷓ; udam git Hu c hꝛe vꝛ
chtum a ſec poſt us⸗ .
nentum Hermm ſiu HJ
rbi
trinz

ſuper pens ceſſat. ſi ante luem ↄteſia. res periſt. qꝛ nõ arbitratur debe
at reſtuui res vel extimanio.vt infra ti.j— .arbitrio. S. nõ tñ. Sʒ qͥdꝗ
boc rñſum intelligunt qñ lis erat ↄteſ.ſuꝑ quadꝛuplo.⁊ ſic non ceſ⸗
ſat hic arbitrium. quod in idem recidit. .
a Tenebit᷑ ſ. ao rem. vt.C. e.l.j.Sʒ an ad triplũ? videt᷑ ꝙ nõ. vt

inira n.j. arbitrio
.no tñ. Beo pↄtra
viderur. ea rõe q̃ ẽ
B.qꝛ tripli ⁊c. qꝛ ꝑ
hunc caium quem
hic pomit vult ei fa
cere diſſimilẽ.⁊ ad
.S.nõ tñ.reſpõ.vt
mõ ibi dixi. vel di⸗
ſtingue anñ litẽ oie.
perijt vel poſt. vt
modo dixi⸗

b ¶ Hoc fit. i. vt ð
beat dici vt tenea/⸗
tur de interitu ⁊ pe
na ꝑ hec verba edi
cui.neq; ⁊c.ꝛ ſic pʒ
ꝙ lata erat ſnĩa pᷣ⸗
ma. a añ ſcdᷣam.⁊
ſic erat cõtmmax.
vñ durius agit᷑.cũ
eo hic qᷓ;.S.vbi añ
lit. oteſ.perijt. Di
aũt ponẽs h̊ nõ eẽ
eũ ↄtumaceʒ.vt qꝛ
in preſenn reddeꝛe
nõ poſſz. idẽ qo. S.
dico. m aʒo. vt nõ
teneatur de pena.
CcErgo. m fuga.
retento eodẽ caſu
ſ. en em ſcõam
poſt prumaz.
mõ.ſ.vt. S. ꝓxi. S.
dixi in alio caſu.
eSz 1 ſi ñ clłpa
hec verba. vſq; il⸗
luc ſicut ⁊c. reieru

tur ad ſupioꝛa. cu
perijt poſt ſecudaz

ſententiaʒz infra q̃⸗
drimeſtre tpᷣs ſine

culpa ſua. non ao proximum. als idem inutiliter æ inoꝛdinate re-

tenebitur.⁊ hoc fit his verbis edi⸗
cti:ſi neq; ea res arbitrio iudicis re

ſtituatur. Ergo ſi in fuga ſit ſeruꝰ

ſine wolo malo ⁊ culpa eius cũ quo
agitur. cauendum eſt ꝑ iudicem:vt
eu ſeruũ perſecutus reddat.Sed ⁊
ſi nõ culpa eius ab eo cũ quo agitur
aberit.ſi tamen peritura res nõ fu

it ſi metum non adbibuiſſet:tene⸗

bitur reus:ſicut in interdicto vnõ

vi: vel qo vi aut clam obſeruatur.

Itaq; interdum hominis mor⸗

tui preciũ recipit:qui eum vendi⸗

turus fuit ſi vim paſſus non eſſet.
Qui vim intulit cũ poſſeſſioneʒ
a me ſit ↄſecutus fur non eſt.qꝙ;uis
qui vi rapuit fur improbioꝛ eẽ vi
deatur: vt iuliano placet. Eũ qͥ

metũ fecit: ⁊ de olo teneri certum

eſt: ⁊ ita pompo.ſcribit.⁊ conſumi
alterã actionẽ ꝑ alterã exxceptione
in factum oppoſita. Julia. ait.
qð intereſt quadꝛuplari ſolũ:⁊ ido
eum qui ex cã fid eicõmiſſi.xl.debe
bat:ſi trecenta ꝓmiſerit ꝑ vim ⁊ ſol
uerit. ducẽtoꝝ ſexaginta q̃drupluʒ
aſecutuꝝ.in his em̃ cuʒ effectu vim
paſſus ẽ. Scom hoc ſi plures me

tum aohibuerint:⁊a vnus fuerit cõ

teret. Alij tamen ao proximum. a repetit vi addat m eos.
Aberit. alłs obierit.ałs abieru.

g Res peritura. vt quia diſtracturus erat. vt infra de rei vendica.

uem ſi verberatum.S. ſi ſeruus. vel nõ iuſſiſſet eum ire in tampericu
loſis locis. vt infra dᷣ condi.ob cau.l.ſi pecuniam.S.fi.Et ſic nota ꝙ
vno ſolo caſu excuſatur metum inferens a caſu.vi hic.ałs ſemper ð
caſu tenetur. vt. C. e.lj. Seo an hec diſtinctio ſit res peritura vłᷣ nõ
ſit in alijs male fi.poſ. Mar. ſic vt hic.⁊infra de rei ven. uem ſi ver⸗
ba.S. ſi ſeruus.a infra vepoſiti.l.ſi plures.in fi. Jo. contra.vt inira
te vi ⁊ vi arma.l.j.S.rectiſſume.a.l.penul.⁊ infra de leg.j.cum res.

n mterqdicto. hoc ad caſum primum. ſcilicet quando ante

h Sicuti

ſententiam qui eſt ſupra.S. quatenus.vt ſicut hic non diſtinguit᷑ ſit
res eodem modo peritura penes actoꝛem.ita nec wbi. Alij referunt ad
ꝓximum. ſoulicet cum poſt ſententiã ſecundam infra quadrimeſtre rẽ
pus perijt. vi ſicut hic de interitu quis tenetur. ve infra le vi a vi ar
mara. lꝗ. S. recuſſime. a. I. penul. ita ibi. ſeo tamen ibi cum diſtineno
ne.hic ſine.accurſius floꝛennnuus.
1Alut clam. vt ſi in tuo ſolo vi aut clam edificam. ⁊ hoc ſine cul⸗
pa mea chaſinate perijt. teneoꝛ qð vi aut clam ad intereſſe. vt infra

qð vi aut claʒ.l.competit.S.j.⁊.S.ſed.licet quidam dicunt ſe hunc ca⸗
ſum neicire.accurſius.

k Itaq; interduũ. hic ↄcludir ao caſum quẽ. S. poſuit qñ poſt ſnĩam
ſcdᷣam.a reaſſumpſit.S.ibi.ſed ⁊ ſi nõ culpa ⁊cẽ. Seo quare dicimus
in interdicto vnde vi indiſtincte teneri Q caſu hic non? Nen.qꝛ hec ẽ
arbitraria. vt ſupꝛa. e.l. ſi cũ. S. ſatis. ⁊ qꝛ dm̃ium ao inſerentem me⸗
tum peruemnt. q; ibi nõ eſt. nec in fure vel ſumiliby.
1DHui vim. 1. compulſiuam.
m Mon eſt, quia habet meam voluntatem, licet coactam. vt infra

e. ſi mulier. S. pe. quod m fure non eſt.
n EKuns. vide atur. ideoqʒ teneri furti

ms. videatur. ideoe furti dicitur. vt inſti. vi bonoꝝ
rapto.in pꝛincipio.ipᷣe em vt fur ſine voluntate mea habet. vt infra

cæ vi ⁊ vi arma.l.ſi vi me.
o Eum qm. teneri. ſeo ↄtra videt᷑ ꝙ ibi demũ de wlo dar vbi alia
non eſt. vt. C. x
uentus. ſi quidem ſponte rem ante mie li ab de
ſententiam reſt tuerit: omnes libe pre. .l dlegamer
rati ſunt. Sed et ſi id non fecerit:-5 a ſupra. w ni
ex ſenteentia quadꝛuplum reſtitue memmneAne
rit:verius eſt etiam ſic perimi ad⸗ ſunt om. Sok·
uerſus ceteros quod metus cauſa a mnbr gol edeio
ctionem. ZAul?. vtrac pꝛetontg.
Vtĩ id dabitur aduerſus ce⁊ arburana a pe
teros actio:quod minus ab il Na.s Niende⸗
lo ex actum eſt. v Apia. ra nõ ipedit. Gjel
Vog diximꝰ ſi plures meri aur haby ſe nag
admiſerunt.idem dicendum l actoem a
erit:⁊ ſi ad alium res puenerit:⁊ al q dar ve üc an
ter metum adhibuit. Sed et ſi none cann ene
ſerui metum adhibuerunt. noxa⸗ rali vel nncania
lis quidem actio ipſoꝛum nomine mum t1 moe ni
erit. Poterit autem quis vuminuz vt hic. naz her a⸗
ad quem res puenerit conuenirei ſer s erenn.
conuentus.ſiue rem ſiue ᷣm quod actõms æ wo.
iam dictum eſt quadꝛuplum pꝛeſti aut vt qo parem
terit: proderit et ſeruis. Si vo no⸗ dar wnaun⸗,
xali actione conuẽtus.maluerit no is.r ſic em inter
xe dedere nibilominus poterit ert boſes immcs.
ipᷣe conueniri.ſi ad eum res perue⸗ N quaſi Akinul
mt. Hec actio heredi ceteriſ dia. Item ſi acto
ſucceſſoꝛibus datur. quoniam rei a ecnt ot
habet perſecutionem. In heredez dar. vt ſupra. e.
autem ? ceteros in id quod perue⸗ 8. boſtannd 4
nit ad eos datur. nõ immerito. licʒ poſt anni incat
li actõ pꝰannũ

nõ dax. vt ibi dixi. Sed nonne eſt ſamoſa hec actio? n. nõ.qꝛno
inuenit᷑ ſit. licet ex famoſa cã deſcẽdat.nã ſic ẽ in inidicns.vi.j.
1æ vi a vi arma.l.neq;. item in condi. vt infra de acri. ⁊ ob. l. ceſſat
item datur contra bone ſi. poſſeſſoꝛem qñq;. vt ⁊ ſupra in eað.l..

aliquando. Sed pla. otra dixu.

p Alteram. quia vtraq; rem perſequitur. ſic ergo ſi fiat exactõꝑ
vVnam. a altera tollitur ipo iure. ⁊ quod dicit exceptione ac. ſcilicet

facti ſiue inten tõmis. Si autem ſolum eligu vnam. tunc alis ꝑer·

ceptionem tolliiur. a tunc proprie dicitur exceptio. Ael dic tercio.
q; egit ⁊ annſit in vna. ſi agit altera repellitur exceptõe rei in. qet
in factum dicit. Seo ſi egu acnone re wlo. an ſupeſt actio qo me.

cau.in triplũ? videt᷑ ꝙ ſic.vt infra vi bo.rap.l.j.
it ab imiio penalis hec actõ q me.cau.vt. S.e.l.S.j.

Hn. nõ. qꝛ nõ ſu⸗

ꝗ JYulia. intereſt. vt. S. in. e.l.S.j.⁊. S. quadruplatur.
r Fideicom.hoc gr̃a exempli ponit.idem ſi ex alia cauſa

In his. ſ.ducentis ſexaginta.

t Cũ effectu.id eſt vt dicat pan damnuʒ. alia aũt pter edictum
diui marci amiſit.vt ſupra.e.ſed ⁊ partus.S.ſi.⁊ lex exiat.
v Scõm hoc. qꝛ ſolum qꝗo intereſt quadruplat᷑.

x AZnte ſentennam. ſ. ſecundam.

y DOmnes liberan. immo videtur ꝙ non. vt. . ad.l. acqmil. iteʒ
mella. §. ſi plures. que eſt otra. So.ſecus in acnone iſta que ab mi⸗

no penalis nõ eſt. vt. S. e.l. S. hec ant actio. . S. j. pꝛedicta aute ob

imno eſt penalis. ſaltem ꝓpter repetinonẽ.ſ. xxx. dierũ. vel anmi. vt

in inſti.ad.l.acqui.S.his aũt verbis..S.capite a

—

ut tercio.in fi. d.

Eodem modo ſoluss. ſupra de iuriſdi. om. iudi. l. adeo. qᷓ eſt otra.
Sed ꝓ hac ſupra de eo ꝑ quẽ fac.l.j.S. ſi plures. Sed quero. ſu oue⸗

m vnum actione wlo. exegi. an lberet᷑ alter q

ui rẽ poſſidet? pu/

to ꝙ non. vt.j.de peti.he.nec vllam.S.fi.⸗ infra cæ ſolut.l. ſtichu.

S.vlo.accurſius floꝛentinus legum wctoꝛ.

mecalſten
uviui⸗
hunt ſichnix
nnr vd i
äbfenie
1eehrat ſe
Niftilne c
n lhett
rſein l
O g
Crent. n
3en 6
N
Gcuned KN. er
GEtieren
NGeren 4
Kgnenſin
nuc .
1 Pe
ontr ſ
ile.
putnt i
ſnlaliol
nnſancron

= =

teere

Ctecbet .
an K0

ſunga oin

n M

Unnrpidt ſaon

mmvenh

nſten
rilgnern n r
llgern poſeſiöre
aCepert anheee⸗
wünmmgtſaamn
ſiclrwgſerad
Auurivorälicn

orcprturtane

Ohumoſcca

Agirarſisrune

ectiſtriziptdin
IEnfatttogeheden

äcgngaanoninn
ündaämawenen
umniumnirt
ouh tronmnagfe
lgünntinitnun,

Ahertännin

aberikthenz

mlii:möna n

H ) Mamnus coni

Cnanſerteg

nl zunt

Gſuh un
inheretemeer⸗

=

Mſe not ſuf

Tnrs d
Arſicinz,
ſegerim

mmt. pora⸗
um one e
dnmn
tcnnante d

fufnga e

Miniſt D
1sOſonn
SWu
mnsni
WN5NN
unig

man /i
bnn
n ſ
ANN,
d
õ
Hiaiein, itd⸗
cmdnint1,l
õ

õ
1 narN .
m ban dlan N
Eh. nigen
“
e R4l
ir aumn,
Gnt Gn ſigri

—

1 ers n,

