Explicit liber quintus.

Incipit liber ſextus.
De rei vendicatione. G.

impe. l.fi. 7.J. de vxᷣ
bo. ob. l. ĩ illa. ar.
contra.j.de nox.l.
electio. S. iteʒ ſiex.
Seg ibi pꝛetona æ
ciuilis dici põt. vt.

rium.
De fideicomiſ⸗
ſoria her̃duatis pe
Citione.
x e
Xpoitur. 1.
datr.
3 Pereditas.ver
bo. als ſi re. ⁊ po⸗

„Njlor F-ie P.n
A* 9 ſoa⸗ L 7 C 0

3 R M” KM 4 %

ℳ 4
. +

Xocchkne.

ſtea deſinat poſſide

re. rei ven. hʒ. qðᷣ

eni fecit hereditauis

adiuio vt tuc vmũ

cõpetat hereduans

petuio. hoc VYbalis
reſtuutio. vt hẽat
locuʒ fideiconnſſa⸗

ria. vi.ar. j. ad tre
belli. l. reſtituta. j.

rñ..l.facta.i pᷣjn.
3 Senatuſcoſul⸗

t0. ſ. trebellisano.

9 Poterit. cotra

poſſeſſoꝛes.

b g Ne actõ. ſ.

vtilis.

C Cimilis. ß i re⸗

ſtitutioe faciẽda ab
herede fideicõmiſſi
mo venmiũt fructus.

niſi fuerit ĩ moꝛa.

vel mi ſpeãlii fue⸗

rit rogatus reſtitu
ere fructus. vt. j.

ad trebel. in fideicõ

cũ hec actio ex ſena
tuſcõſul.ſ.trebelli⸗
qno ſit inducta. ſic

petino hereditatis ab alio ſenatuſcõſul. qre nõ eſt hec cunlis. vt inſti⸗
ꝑpe.ac.ĩ pᷣn. Rñ.hereditans reſtituno a ſi enatuſcõ. tre. eſt iqncta. vt
ſiat ex oſficio iudicis. ſicut empnio a iure gennũ.nõ. tñ fideicõ.her̃.pet᷑.

vel redibitona eſt cinilis. Itẽ hoc nõ eſt bonũ ar. ſuccecht æ wure cim⸗
li. ergo actio ei cõpetẽs eſt de iure cinili.nꝗ pene oẽs gctus ſuut e iure
gentin. ⁊ iñ acnões ſunt cuules. vt.S. de on. iur.l.
c n Ec mtereſt. exutiſſem. vt. S. ve pe. hr̃.l Ij.

d Relicta eſt. z verbo reſtituta.

miſſaria.ĩ pn. S

ij.S. einde ex his.

* Alius. puta iure nouo. vt. S. n. ij.l. iij. S. nouo. èU

Mõ cõpetere. imo vr ꝙ ſic. vt.j. ad trebel.l.ita.S. ſi ex trebellisno.

ꝗ eſt conmtra. Solu.ibi dicit dari in eũ actiõem q̃ vfuncto in eũ cõpetijt
I. ex mutuo vel aliũde. Dʒ q eſt rõ.ꝙ pet᷑. here.fideicõ.nõ dat᷑ in reſti⸗
tuen. Rñ. qꝛ nõ dat᷑ niſi ð eũ qͥ ꝓ herede vel ꝓ poſſeſſoꝛe poſſdet. H
aut nõ ꝓ herede poſſidet.vel ꝓ poſſeſſoꝛe. qꝛ verus eſt heres. licet he⸗
reduatem reſtiuerit.vt.j.ad trebel.l.ſi heres inſtitutꝰ.⁊ inſti. de fidei⸗
cõ. here.S.reſtuuta.ſᷣm quoſdam. hoc nõ placet.nã talis titulus ꝓ nõ

ti.dʒ haberi. De

Beq ea eſt rõ. qꝛ nõ poſſidet ꝓ herede qᷣ ad aliũ trãſt alit.
ſed qꝛ poſſidet ꝓ poſſeſſoꝛe.ↄuemiri põt pei.here.

Dʒ hoc intelligas qñ
aliquid ex hereditate poſſidet. poſtq;ᷓ hereditatẽ

reſtituit vᷣbo.vel ſi re.

no oia.n añ cõſtat. ꝙ nõ tenet᷑ pet.here.ſed acnõe ex teſtõ.ſi i ãẽ adiuit
vel ſi nõ adiui.põt cogi officio ius.adire. etiã ſi repudia int.vt.j.ad
trebel.nã qdð.S.j. Ceteꝝ poſt adinõem eſt acno ex teſtõ vt diximus vt

fiat reſtituno. poſt reſtitutõeʒ ꝓ rebus reſtitutis ceſſat hec actio.qꝛ alia

ei dat᷑.ſ.in rẽ ⁊ ſuo noĩe.vt in here.pet᷑.dixi.S.de pet.here.⁊ nõ tm̃.

j.ſ ſi qᷓ nõ ſunt reſtitute. hac actiõe ex teſtõ põt agi.
cuerit.Et nota quatuoꝛ tempoꝛa ex pꝛedictis.

g He acnones.hereditarie ſingulares.

q̃ſi non plene re ſti

1

S Peredi. directo ꝗͥ mihi reſtituit pditat?. sd qò ẽ. j. ad tre.l. j. S. . ·

h Incipu liber ſexius. De rei vendicanõe.ſ.cui det ⁊ in quẽ. ⁊ que

in ea vemmt. 2 qlis ſi it. Scrẽdũ eſt aũt.ꝙ in hoc ti. pncipalit᷑ de drecta

tractat᷑. J. vo ſi ager vec. vel emphy. Mactat᷑ de vrili. Eim der direcia vꝛ
j. e. in rem. j. H. Itẽ cin Vtilis dꝛz. C. e. ſi vt ꝓponis. Itẽ ei q pᷣſcpᷣſit
rẽ lõgo iꝑe.dat᷑ vti
lis lʒ. inar. det ei dͤi
rectã. Cõtra quez

VyV Apianus.

vek. di. . e. offn. Oſt actiones
C. ali. m. l. ].,* qu as xe v ni⸗
E. vbi in rẽ acn. l. d
j. E&&t hoc vbi dat᷑ uerſitate pꝛo
girecto ns auch a poſuit ptoꝛ:
tur vtilii. vt. J.e. in õõ
culpa. a. l. q ſtuue ſubijcit᷑ actio
re. S. ſi vo nec. 7.3 ſingularũ re⸗
nor geto Fino⸗ rũ petitionis
ĩex. Queri coin .α
nra daſe neet ifem actia locũ habet in omnib
is qͥ dedit ĩ feuduʒ. — — 1 2..
poſſit p eo ure q rebus mobilibus ta aialibn⸗ ỹ̈ in
bʒ ouemri. ab ve bis que anima carent: ⁊ in his que
ns E Sled ſolo cõtinent. Per hac aũt actio
Enſi Berpaick. nem libere pſone que ſunt iuris no
g, vreta nrtctoe ſtri: vtputa liberiqui ſunt in ptate
virecta vulit.⁊ vii . * . 2 k
r enn noſtra no petunt. Petun igit aut
pirecto dabitꝛ namm piudicijs: aut iterdictis. aut cogmn

Ddirecta a vulis ad

actoꝛem. directo 7 tiõe pᷣtoꝛia.⁊ ita pomp: lib. xxxvij.

ſcꝛibit. Miſi foꝛte inquit adiecta cã

ꝗqꝛ fint reputatiões in hac acnõe.iõ plene dices. j. e. in fundo. Qualis

ſit. ⁊ qdẽ arbitraria 7 ſtricti iuris.⁊ 1õ q̃tuoꝛ remecha dant᷑. vt dices.

. 4 reſtituere. Et põt dici tꝑalis.qꝛ qñq; trib.qñq; decẽ. qñq; vigiti.

qñq; triginta.qñq; q̃draginta. qñq; centũ annis durat. Mec aũt here⸗
di vt perccl ech⸗ ĩ br̃dem vt heredẽ dat᷑. ſ̊ q̃i cõtra poſſeſſoꝛem.vt.j.
i. ve eo. S. fi. “
Oſt actões.de vniuerſitate.ſ.q̃rele.⁊ peĩ.here.q̃ ẽ vniuerſał
vt. Z. de pet. here. itẽ vidẽdũ.S.fi.⁊.l.ſe.aʒ.Sʒ certe ꝑ q̃relaʒ
noõ penẽ vniuerſitas.ſ̊ teſim rupi.vt.S.e inoffi.teſ.pap.ĩ fi.
Eic ̊. vel h̊ plurale ꝓ ſingulari põi. vt.S. æ pet.her. dinus
in ſi. vel ꝙ de pei. here. directa ⁊ vtili dicat. de qua etiã viili poſuit du
os titulos. S. pꝛox. du bus titulis. 4
b Pꝛopoſint. ſi habes pꝛetoꝝ vel ſubaudas. dit appꝛobando. vt. S. ſi
pars here. pei.l.j.j. H.ſi nõ habes.dic iumiſcõſultus. vel ſenatus.
eAnmalibus. ꝗᷓ ꝑ ſe mouentia dicunt.vi. j. de vbo. ſig. l.mouẽtiũ.

d Per hãc.nõ petunt᷑. qꝛ rei ven.dat᷑ ei q dns en cæ iuregẽ. vł ciuili.
vt. j. e. in rẽ. ite libere pſone ſunt ⁊ nõ ſunt ĩ alicuꝰ wmimio. ergo
nõ dat᷑ actio in rem. mſi adiecta cauſa.vt ſubijcit. 2

ePꝛetoꝛa. ſ. erũt peiẽdi.⁊ die iudicijs. 1. piudicialibo exceptõiby. ve

luti ſi ageret filius ð pꝛem ⁊ pꝛ o ijceret. agere nõ potes.qꝛ meꝰ fili? es

a ſic ĩ modũ excepnois ſꝑ oppoi dñt. ſm.y. ſᷣ hec glo.nulla ẽ.qꝛ h loqt
cũñ filiꝰ pent᷑.nõ cũ in modũ exceptiois repelli᷑. Tu &̊ dic. pᷣiudicijs.i.
pᷣiudiciauba ĩ rẽ actõibo. vt inſti.de acti.S.pᷣiudiciales.⁊ dicunt᷑ iõ pᷣiu⸗
diciales actiões exceptiões. qꝛ pus de eis ↄgnoſcit᷑.qᷓ; de alia pᷣncipa
li qõne ꝓnũciet᷑.ſ certe hac rõne qbʒ exceptio diceret᷑ piudiciał.oꝛ ſo
pus cognoſcit᷑ de ea ꝙᷓ de pᷣncipali qõne ꝓnũciet᷑. ſ̊ ſnĩa ĩ pncipah qoe
fert. vi.C. de oꝛ. cog.l. j. ⁊.l.ij. ⁊.iij.⁊.l.cũ ſtatꝰ.Dicũt᷑ &̊ pꝛiudiciales.
qꝛ ſic pᷣiudicãt.vt interi alie qõnes differant᷑ wnec ve hac iuchcet᷑. dif⸗

ſerant᷑ dico.qꝙm ad diffimitõem.i.cogminõem. nõ qꝙ;tũ ad li.coni. nã

7 in cauſa liberali hoc fit. vt.j.væ libe.cau.oꝛdinata.
fMiii foꝛte.excipu ab eo qð dixit non poſſe vendicari.

vtilii ad reũ reſert e i cere
Dualit eni w. guis vendicet: ſi qs ita petit filiuʒ
mm̃ rat co ſuñ: vel in pkate: ex iure romano.
nat. ſingeos pleag videt nibi pomp. aſentire recte
5⁵ eheai Par eü egiſſe. ait eniʒ adiecta cq ex lege
re. w. 2 in inſt. de. qritum vẽdicare poſſe. hãc
ren dim. Que v'⸗ gut actõnem nõ ſolũ ſingule res vẽ
abe chcant. H poſſe etiã gꝛegẽ Veica ri.
1·no ſoln. a·l. duue pomp. libꝛo. xxv. variaꝝ lectõnum
v ioꝛa. Nẽ fruc. ſcribit.idẽ ve armento: ⁊ de equitio
vt. j. e.fructus. vt . .
ibi plene dices. Et

gliẽo nihilominꝰ gregẽ vendicatu

g Ackecta cã. de iure romao. vt ſubijcit. ß nõne hoc ĩ ſeqnti Kianto

ſi qs ita repetit᷑ vt ſupfluũ? H.nõ qꝛ pᷣmo ſub dubio poſtea indubi
h Si qs filiũ ſuũ. ſibi exbibendũ ab aliqᷓ. aZ. tahter iura
1 Vel in pkate. ſua eſſe dicat. cu filiꝰ otradicat. iſica ſemeripo. aʒo.
k Romo. q̊ filij ſunt in nr̃a ptᷣate.vt inſti.de pa.poſ.S.ius aũt.
Kidhicare poſ

ceteriſq; que gregatim habẽt: dicẽ ſenh wem ſlun
duũ eſt. Sed ⁊ gregem ſufficiet ipᷣm pem abdas mo⸗
noſtꝝ eẽ. icet ſingula capira noſrtra qd Iz ui adie⸗
nõ ſint. grex enĩ . nõ ſingula capita cai irr gluis
vel coꝛpa vẽdicabũk. p Aub. clericũ ſuuũ adie/
cExd ⁊ ſi par numerus duoꝛũ aitgocnehun
uinterfuerit: neuter ſolidũ gre vi. . a mmne
gem: ̊ nec partẽ dimidiam tonus fglern zie
eius qͥs vendicabit. Sed ſi maioꝛẽ ns u wecn⸗
numerũ alter habeat. vt vetracto loms paleſt.lj.
libꝛo. x. JIdem de

ue ſit:in reſtitutiõe iñ nõ veniunt us vt.⸗ wc
aliena capia. v Tpianus. weolon .j. Ice
Arcellus lib. iiij. dig. ſcribit tcgennis panin
A grege habebat capitũ trecẽ ena Kſt
ton: umiſſis centu redemit totidez a ija, nngrl:
capita ab eo qui ominiũ eoꝝ babe vagri. ama.l.
bat. vel aliena ab eo qͥ bona fide aa i ij. rij li n.
ſſidebat: 1 b Idez in colonis
poſſidebat: ⁊ hec vtiq; gregis inqᷣt quoꝛũlibet pꝛiua

toꝛũ. vt poſſint

vendicatiõe cõtinebũt᷑. Sed ⁊ ſi ea
vendicari cauſa

ſola ſupſint capita que redẽpta ſt: acdiecta iure ro
adhuc eũ poſſe gꝛegem vendicare. mano. vel e ui
Armamenta nauis ſingula erunt lesum vrte
4 2 H 21 gric. ⁊ cen. l. qᷣſ
vendicanda. ſcapha cq; ſeparat ve qs a. loes. in
dicabit᷑. Pompo.ſcribit.ſiquid zur ee ma Byi
quod eiuſdem nature eſtita ↄfuſuʒ ies. colb. ii Jde
eſt atq; commixtum. vt veduci 1 ſe in cohanair. vel
4 & 57 (uriall. vt. .
parari nõ poſſit: nõ totũ ſed pꝑte vbeqs Neuferch
cohaꝛ.l.j.At au

tem plene ſcias quãdo vnũquodq; iſtor locũ habeat. vel inidictum.
vel cognitio pᷣtoꝛis.ſine of.iu. qð idẽ eſt. ſiue pᷣiudicialis acno.dic ꝙ

ſi filius a nullo dennet᷑.ſ ipe ſin otrouerſiam facit.locũ hʒ cognitio
pᷣtoꝛis.ſ ⁊ dici põt. ꝙ piudicalis actio in rẽ locũ habet. ſicun cõtra
eũ quẽ ſeruũ meüũ eſſe dtendo.⁊ ceſſat inidiciũ de libe.exhi.mſi ꝓpieꝛ
adeundã hereditatẽ ſit ↄtenno. vt. j. de libe exhi.l.xeinde.S.hoc aui
7.l.ſi eũ qͥ ſe.⁊ inſti.de aci. S. piudiciales. Si vVo filius apud auum
ſua ſpõte.locũ hʒ iudi.of.ſiue ↄgnuio pᷣtoꝛis. ſiẽ ⁊ ſi apud nenunem
eſſet. nã hic apud ſe eſſe videt᷑itẽ piudicialis actio in rẽ eadẽ rõne. ß
æ rei ven.dari pot. adiecta cã de iure qriium ceſſat vero interdictũ.
niſi qui detinet pariter ſe patrem ꝓſniteat᷑ nam his caſibus loquit᷑ lex
iſta. 7. . de libe. exhi. l. fi. Si vero inuitus dennner. hoc caſu ꝓdituʒ

eſt inierdictũ. vt. j. de libe. exhi.l.j.a dat᷑ rei ven. adiects cauſa de in
re qritũ.vt hic dicit᷑.⁊ ceſſat piudicialis in rem acno que ſolũmõ cõo⸗

tra filiũ dat᷑. ⁊ rõne ↄtrouerſie quã de ſe facit filius.alia vo rei ven.
Hz adiecta cauſa de uure qritũ dat᷑ rõne poſſeſſiõis. q; alius hʒ. con
trouerſie quã facit.⁊ iia ceſſat iudicis offi. Hinc diſtinctõi ẽ otra q
vt. 5. de mino. in cauſe. j. rñ. vñ nõ videt᷑ ᷓ cñ iudi. of. alia acio vk
auxiliũ vetur. Ad qð rñ. ꝙ ibi vocat exoꝛdi.auxi.reſtitunoem in m
tegrũ qð comira ius cõmune datur. ſecus vero ſi de iure cõmuni qs
petat octionem dari extraoꝛdinariam cum oꝛdinaria. Sed hunc re⸗
ſponſiom eſt. 5. 5. de eden. quedam. vbi extraoꝛdinariũ q eſt e in
re cõmuni nõ competit cum oꝛdi. ſed ibi in ſubſid in illud exiraoꝛcdh⸗

nariũ datur. ſic etiã poſſei dici vel reſponderi ad.l. ulam in cauſe⸗

m Bregem. onmm.
n Armento. bouum.
o EEquutio.equoꝛum.
p Zicendum. quia vniuerſitas eſt facti non iuris in his. nam in

vniuerſitate iuris aliud eſt. vt.j.e.l.vendicanio.

q NMon ſimt. volue literam. Iy no ſint noſtra ſingula capita. grex

coloms illiricia⸗

miiu N
negneuifee l

tgn Wu⸗

Wctutar
(egrii
le eenn
Ahletho In
DNſ etiets
Lg MePd
MoNe Pindin

ſo Fmion hlie4
gien rel un du
mcurair neus.
Grixis. Fnartouun
Gluinm o.
olus oplky fſi⸗

Mn onduan oe
MNinc
maonn G

dicit. ꝙ vbi eſt oꝛdinariũ auxiliũ. nõ vebet recurri ad exoꝛdinarium

Nl ,.
iMNunſt fut kon
tn r.ſ⸗wahg.
(nd fi gegent

punlarum

Prf⸗mugimn

uit fuenieſtci
hgtnsdlmmn ch.
Woynumtet.

orwarn nelen

uugtkiändn

Gglnevenci
ſedeffharehe
futninienn
Hememengt

( dofundadter⸗
—
ſusſounnl cliie
Auncdem 1eſfenn
abb. anſ..

i Arels, ſi

Negen.
Cnnonin

eclek,

Hiäni
mmummni
nedahe in
donuſien 1
eng e
SAltis
unsul:
nden. en
aenl e
munn w
tigiz uu
ntſe in
ilcoge ige
rlüſkthen tn
idiriunu

„

rmiirünlkedn

em̃ . g. ,. e in rem. S. at in his. ſ̊ in reſti. non veniunt aliena capi
ta. vt. j. l. ꝓxi. H
1 24 ⁊ ſi par. duoꝑꝝ.pnta vnus.v.alius alia.v.in grege habe
bat.ſi Vvo vnus.c.alius.c.hẽat. viq; gregem totum vendi⸗
cat.ſᷣm quoſdam.a.h.q; vtq; ex ſuis ouibo potuu ↄſtituere gregem
azo. 1 lo h. j. quia
non oſtituerut.

q DQuis vendi
cabit.ſub axpella
none dimicle. vi⸗

eẽ vendicandũ:vtputa: meũ ⁊ tuũ
argentũ in maſſaʒ redactũ eſt:erit
nob ↄmune:⁊ vnuſqͥſq; ꝓ rata pon

elicerp indunſo eris qð ĩ maſſa habemꝰ vẽdicabi⸗
eſt ro.q; ſotu/⸗ mꝰ. ⁊ ſi incertũ ſit qntũ q̃ſq; põde⸗
to caſu mixta ſi. ris in maſſa pẽat Aub⸗
non vt ſint ↄmu⸗ in egt. p Aul.
nia bm ioh. ſiue Vo qᷣdẽ caſu et᷑ amuni diui.
oues cinuſlibet agi pk. Sʒ ⁊ furti ⁊ ad exhi⸗

ſufficiant ad gre⸗

gem. ſiue non ſc beno tenebit qͥ wolo malo ofunden

di eng na vü i arget pcuramt. Fa vti ad
rũt. vt inſti. xe re⸗ exhi. actõe peij ro hri ebeat. ĩ vẽ⸗
rum di.5. ſes nee ovlcatõe vł ↄmuni di. actõne. G̊ am
item qꝛ neut᷑ facit 9 9 5 69
gregem vn iner pli ferat coꝰargentũ fuerat pcioſiꝰ.
emplo qò ſun ce. ð v Apia.
Etmharigan. Dem põpo.ſcribit:ſi frumẽ⸗
aahuc n ven ρ14 tü duonn volũtate eoꝝ ofu⸗
dicabiẽ̃ mediets ſum ſit.ↄpetit ſingulis in rẽ actõ in
vt grex. nec ꝓ di⸗ W Ee
unſo.nec ꝓ indimi

ſo. ſm ioh̊.ſᷣ hic .⁊ qꝛ in ꝓpłis coadunat᷑ videmꝰ ad aliquam pᷣdi⸗
catõem.vel etiam ad habitatõem. a tñ qᷣlibet durat ꝓłus. Item ſi
Pmo erat grex meus. non deſmu ꝓpt coaceruatoem. ⁊ ſic eſt grex.
ꝑs gregis.ſ̊ nec totum vnuſ jſq; vendicat.qꝛ nõ pñt duo eñſe dñi in
ſolidum. vt. j. dmo. l. ſi vt certo.S.ſi.aget᷑ &̊ ſᷣm io. cõi di.⁊ rei vẽ.
ꝓ ſuis coꝛꝑibo.ſj qͥd ſi omma coꝛꝑa ſint vmumia ꝓ indiuiſo.nunqͥd
poterit vendicani ꝓ indiuiſo medietas gregis? Heſic. vt ar. j.eo.q̃
tota. S. incerte.
VSz ſi. maloꝛem. ꝙᷓ alius.a ſic maioꝛ trahit ad ſe minoꝛem. vt.
e acq.re..l.qᷣcqᷣd.S.fi.aʒ.⁊ io.ſ.h.i.magnũ.naʒ ſufficit quẽlibet
hꝛe magnum ſi vult venqicare.vt gregem.vt dixi mõ.⁊ fit grex ex
decem omdo. vt. J. de abig. l. oues.
ſvendicaturꝰ ſit.gregem vendicabit tñ in reſtitutõe ⁊c.

tCapita mii eoꝝ nomine poſſet intentari publice ſm. h. vt. . l.
ꝓxi.in fi. N. Et noia ꝙ innuit h̊. ꝙ aliena capita in reſtitutõe non

vemüt. m in petitõe ſic.qð veꝑ eſt.nam totꝰgrex eſt meꝰ. nec em̃ dici

pt᷑ ꝑtem gregis alienam eſſe. vtpote.cum dñs aliaꝝ ouium ex ſuis
ouibd gregem oſtuuere noluit. Tlel qð veriꝰeſt dicas.ꝙ non totꝰ ſit
grex meus.cum q̃dam ſint aliene.vel enam vna.nec toium gregem
poſſum vencdicare. vt colligas ſingula eius capita. ⁊ ↄcedendum eſt
ꝑtem gregis alienam eſſe.nec tñ cõem.vt inſti.œ re.di.S.nec magis
Ael ſi velis dicẽ ioium eſſe meum.vt pmo dixi.habes ar.j.de ac.
reꝑ do. qcqᷣd.S.at in his.q̊; rñderi poſſei.qꝙ aliud ſit in grege in quo
ſunt diſtantia coꝛpa.que ꝑ ſe eſſe cenſent. ibi vo vnum alteri cedit.
H certe ꝙᷓtum ad hoc nõ eſt differẽtia.vñ expone.vt coniraria vites
ego poſium venchcaꝛe totũ gregem. id eſt gregẽ qui eſt quoddam to
tale coꝛpus.vt inſti. de le.S.gregem. alteri rei non accedens. i vo

dicas totum.i.quãlibet eius partem falſum eſt.aʒo. ⁊ ſic inclinat ĩ

ſecundam. a eſt verum. ꝙ eſt meus.⁊ ꝙ non eſt meus. diuerſis re⸗
ſpeciibo. accurſiꝰ.

v m Arcellus. als incipit marcellus. ⁊ abs incipit lex iſta qui

gregem. accur.

xrx Continebunt᷑. ar. ꝙ qui ꝓonit rei ven. etiam pu blicianam vi⸗
deatr ꝓpeſuiſſe. vt. .de euic.l.minoꝛ. S.ſi nus.

. Aendicare. p actõʒ in rem pmo caſu. vel pnbliciana mn ſecunw.

em̃ re ſingulari ⁊ vmca.ita ⁊ hac coꝛꝑali vninerſitate publicia⸗

na ppetit. ⁊ dat᷑.ſ̊ ſi publiciana dat᷑. ergo vſucapit᷑ grex. SDed j.j.

de vſuca. l. re mixtura. in fi. vbi dicu vniuerſi gregis nullam eſſe
vſucapionem. Sol. ſubau.ibi tm.q.d.non eſſe vſiuca.im vmuerſi
gregis. ſed etiam ꝑtis. vt coꝛpoꝝ ſingulox. licer aliud ſit in vmo.
vt. .ce vſuc.l.eum qͥ edes. Ged obijcit.hic eſt idem grex qui fuit
ab inmo. vt. Z. de iudi. l. ꝓponebat᷑.q̊ eſt vñs hur gregis. cum nullo
mow eum alienauerit. vt. I. æ reg. iuris.l. id q nᷣm. Reſ.non eſt.

ℳ ,

Oe

ita.nam amiſi dñium gregis moꝛte ſinguloꝛũ capitũ. ⁊ ideo vendi⸗
care dñium hac actõe nõ pot. Preterea i eſſet idem. nõ tñ om̃ino.ſi
cut ⁊ qͥ wlo væſijt poſſidere.nõ eſt oĩno idẽ c ſi poſſideret.⁊ itẽ.⁊ ſi
ſit ꝓrſus idem.iñ eſt alteratus.Alij dicũt vtrobiq; petere directg.
vr.l. ꝓponebat᷑.⁊ hic.⁊ ſacit.j.xe excep.rei iudicate.ſi cũ aliqs.S.j.
53 Armenta. ſin⸗

. . . 88 2 — ula. qᷓ ſunt ſeꝑata
id in qntũ apparet ĩ illo aceruo ſuũ mar.nam re aun
cuiuſq; eſſe. Oꝛ ſi volũtate eoꝝ cõo⸗ cous agit᷑ ad exhibẽ

mixta ſunt.tũc ↄmũicata vide bu᷑· n vr eenn. em.

⁊ erit ↄmuni di.aciio. Idẽ ſcri.

04 vino ti ñ ſi naui. qꝛ non eſt ꝑs
ſi luelle nro vino tuo factũ ſit nantscnie naun
mulſuʒ: qſdaʒ extimaſſe id q; omu ca queda. vt. .
nicari:̊ puto veriꝰ vt ipe ſigniſicat æ enie Kannama
eiꝰpotiꝰ eẽ qͥ fecit: qm ſu ſpem p⸗ Ie . m ruer.
ſtinaʒ nõ retinet. Sʒ ſi plubum b Pomponvſcu

cñ argẽto mixtũ ſit: qꝛ duci polſ⸗ a being. 1
ſit nec ↄmũicabit᷑: nec ↄmũi diu. c. Recacrum eſt
ager. qꝛ ſeꝑari pt. aget᷑ at in reʒ a⸗ ate.xł ab alio.

ctione.Sʒ ſi veduci inqᷣt nõ poſſit: Se r ſ.t.

vtputa ſies ⁊ auꝑ mixtũ fueꝛit po dum / ꝓpomt acrio
pte eẽ vendicãdu. Meq̃ꝙᷓ erit vdom voſti ne..y w.⸗
qð vemulſo Hici : qꝛ vtraq; ma⸗ vpoinii. 1.81
ria 1ſi t manet tñ. aurũ. alioqͥn ↄtra.
teria ⁊ ſiↄfuſa ſit manet tñ. JIcẽ qꝛ nulla fieret odẽ⸗
natio. vt. j.eo ð. ſi

frumentũ. S. fi. a30. et ſacit ad hoc.rñ.S.ſi ꝑs here.petat᷑.l.j. in fi.et
I. eo.que de tota.S.incerte. s
e q Ao quidem.⁊ cõi dundũdo.ſi ſine dlo ↄmixtũ fuit.
f Sed 1 furti. vbi mala fide.
g Haberi. vt quia wlo deſijt poſſe exhibere iuret᷑ ↄtra eũ in litem.
ſicq; arbitrio iurantis fit rei extimatio.⁊ hr rõ precij rei.vt.j.ad ex⸗
hiben. iulianus ſcribit.a.j.de in litẽ iurãdo.l.in acti.aʒo.⁊ iia ĩ hoc
caſu nõ eſt pꝛepatona alterius actõis qo ẽ ałs. vt.j. ad exhibẽ.l.j.

h Fuer at. ex maſſa facta ex vtriuſq; materia. nõ aũt pꝛeſtabit᷑ pꝛe

ciũ ſicut in acnone ad exhibendum.
i 1 Dem pompomus. ałs lex idem pompo. ⁊ alłs ſi frumẽtũ.
Kk Zomperit. contra slium inſolidum poſſidentem.
¶Apparet.i. quilibet aget ꝓ ſuis granis. cũ oia ſeruaueriut ſuam
ſubſtan tiã ſicut ſi pecoꝛa titij mixta eſſent.vt inſti. re.diui. S.ꝙ ſi
frumentũ. Sed quid ſi nõ apparet quod fuerit cuiuſq; ⁊ ſic ſeperatõ
eſt difficilis vel impoſſibilis. Hen.viriq; ꝓ ea ꝑte quã habuu in fru⸗
mento. vtilis cõi di.cõpetit.ꝓpter difficilem diſcrenonẽ.vt ar.inira
e vſufruc.l.vſufructuariũ.S.ſi vmarijs.⁊ ſic forte intelligi᷑ qð eſt
inſti. de reꝝ di. S. ſeo nec. vt extimet iudex qualecuiuſq; ⁊c. vt ſic plꝰ
æ hoc attribuat.ſecus in pecunia.vt.j.de ſolu.ſi aliein.
m Igem ſcribit. mulſum. ab aliquo bona fide. ⁊ ſuo nomine. mul
tomagis ſi vnus eorum fecit. vt inſti. de re. dim. S. ꝙ ſi partim.

n Qui fecit. iure ſpecificatioms.vt inſti.de re.diuiſione.S.cum qos

ex aliena.accurſius floꝛentinus.
o Sed ſi plumbum. primo dixit quando emſdem materie. ſeo ſeꝑa
ri nõ põt.vt.S.eo.marcellus.S.pompo.a.l.quo quidem. ſecũdo q̃n⸗
do ſimiliter einſdẽ materie.ſed ſeꝑari põt.vt in pꝛin.huius.l. nunc
aũt aduerſat᷑.ſed ſi ac.ſ.quando diuerſe ſunt materie.⁊ pꝛamo quan
do ſeꝑari põt.ſecundo qn nõ poreſt.⁊ hec ommia quando non tranſe
unt in ſpeciem. als eſt ſpeciſicantis.vt in mulſo.S.ſupra proximo.

p Mixtum ſit. ſine volũtate dñoꝝ·
q Mec communi di.ꝑ ↄſequentiam. r
VSeo ⁊ ſi dveduci.pone caſum dnobus modis. pꝛimo ſi nullo mõ
põt ſepari es ab auro.cõi dimi. agitur. ⁊ ꝓ ꝑte vendicat᷑.⁊ tunc nõ eſt
idem quod in mulſo. qð ſpeciſicanti cedat.ſeo hoc nõ valet.qꝛ ſeꝑari
ab artificibo põt. vt.j.de acqui. re.w.l.lacus.S.ſi ex ere.Secundo ſi
nõ põt ſeꝑari facile.⁊ tũc ꝓ ꝑte vendicat᷑. ſeo nec cõmunicat᷑ nec cõꝛ
di. agi. nec erit dicendu.qð ⁊ a qbuſdã de mulſo diciũ ſu.licet male.
ſcʒ vt communicetur. — ,
Pro parte. ſ. incerta.ſed poſtea certa fit. ſicut quando eſt ſimilis
materia. vt. S. I. marcelł. S. ſi. m. r. 7v iiG. —
t BDiciũ eſt. vt ſpeciſicanti cedat.ſᷣm primũ caſum.vel ſᷣm aliũ.vt
cõmũicet᷑ ſed male in hoc dicebãt.nã cedit ſpecificati.vi S.S.ideʒ ſcri.
vV UAtraq;.rõ q́re nõ cedat ſpeciſicãn.qꝛ vruũq; remanet t rudi mã.
hoc ſᷣm pꝛimũ caſuʒ. vel ratõ quare ꝓ parte videat᷑ vendicandum

3 Bepatim. ſine

bit. ꝓ parte.ſ.quo

8 ðð

14 *

2 .

gliã materiã. Iteʒ
opfuſa ſunt cõia. lʒ

m aliã caſum. tercio etiam poſſet dici. vt eſſet remotina rõ.q̃re idẽ
hic videbat᷑ qð in mulſo.qꝛ vtrobiq; remanet eadẽ materia. ſed hoc
falſum in mulſo.quia tranſit in ſpeciem.a ideo ſpecificann cedit. ſi
bona fide fecit. ſecꝰ ſi mala.vt.j.ad exhi.de eo.S.ſi quis.⁊ ſi fecu no⸗

mie ſuo.vt.j.æ acqui.re.w.quicqᷣd.S.vbi.x ſi ſpẽs non põt reduci

a pmã marenaz⸗
ggiher roo vi ſcribit: ſi equam meã equus tuus
nũ reſolui nõ võůt. pregnantẽ fecerit:nõ eſſe tuũ ſ̊ me
Gencr aenn: B um qo natũ eſt. De arboꝛe que
nota ex pdictis in alienũ agru tranſlata coaluit:⁊

in trib differt u radices imiſit: varrus ⁊ nerua vti⸗

ue ine m lem in rem actõem dabant. nam ſi
ſceri. materie öun nondũ coaluit:mea eſſe nõ veſinet.
. td ennne Ku in rem agit. ſi ve coꝛpe aueni
remanet in edem gt: erroꝛ aũt ſit in vocabulo. recte
ſpa a ſpecie. cofuſe actũ eẽ videẽ. Di plures ſint e⸗

— F R . – — .
ant ranſſerunt n mſdẽ nomĩs ᷣui: puta plures erro⸗

nes. nec appeat de quo actũ ſit.põ

ne voeen po. dicit null fieri adenmatõem.
u. mixta demuz n ré ali Aul
cum volũtate. IZSe 6 in ré alids p ulus
nõ. ꝙ ofundere dr agat. vbet veſignare rem 2
quis. licet abuſne cr toram an ucrtq Petat

qui frumẽta miſcz -

vr. . loca. l. in na⸗ Appellatio em rei: nõ genꝰ⸗ ſpẽm

ue ſauphelli. Ytem
m pecunia eſt ſpe⸗-
ciale.vt ſola nmixti

ſignificat.Octauenus ita diffinit.

ne iuas deeut r gnate vo numer: facte aut ſpeciẽ
e vrer ⸗ dici opoxtet. Sed et menſura dicen

rogatiuã ſolutos da eriticũ res m enſura Rinebik.

ſiue pecumie. vt. . ſpeſtirmz
e doe . ſinguln⸗ Et ſi veſtimẽta noſtra eſſe vel dari
ria. vel qꝛ impoſſ· Opoꝛtere nobis pertamus: vtru nu⸗
bilis eſt leꝑatio. vwt .

Ar. j. de vſufruc.l. vſufruetuarius. S. ſi viuarijs.
ga Igem ſcribit.ſj meũ vt em in ronali aĩali partus ſeqt᷑ ventrẽ. vt

C.æ rei ven.partũ ſic.⁊ in rrõnali.vt hic.ex ↄſuetudine tñ in aliqᷣb⸗
artibo habet domnus equi pedem vnũ.
bH De arboꝛe tranſlata. iacto alicums. ceterũ ſi aque ĩpetu ⁊ coalu
u.nulla dat᷑ actio.ſᷣm quoſdã.ſj ᷣm aʒo.idem in vtꝛoq;.maxime.qꝛ le

ges de hoc tractantes plerũq; qñ ſme facto hoĩs tranſeũt loquũt᷑. vt

inſti.de re.di.S.pꝛeterea quod ꝑ allunionẽ.
c Dabant. nos damus ſm mar. a idem dicebat. vbi quis amitte
bat wminiũ plãtatione.vel ſatione.vel ſpecificatione.vel pictura.aꝛ

gu. eius qð dicit᷑ in tabula. vt inſti.de re.dim.S.ſi quis in aliena.ſeo

certe eſt illuo ſpsle.vt quõdã dño tur vnlis in rẽ.nã etiã directa vi⸗

deret᷑ dari.niſi eſſet ꝓpter pᷣcioſitatẽ picture. Itẽ eſt ꝓ mar.j.de w.

inter virũ ⁊ vx. vtilẽ. hᷣ ibi appellat vtilẽ.ſ.in factũ.no in rem. Dic g̊

uiI ſm. b. 110. hoc ſed nos nõ damus. qꝛ alterius eſt facta arboꝛ alte
rius rerre alimento. vt. j. æ dam. infec. hoc amphius.S. alphenus.⁊
2. . de acqui.re.w.adeo.S.fl.⁊.l.ſj ſi ex meis.S. arboꝛ.damus aũt
acti.in factũ ꝓ extimatione adinſtar ferriminatoꝝ. vt.j.e.l.in rem.

S.item quecunq;.accurſins. V
dð Mon veſinet. ideoq; directa nõ vtilis darer.
eCKuũ in rẽ. recte nota. vt hic.⁊ S. d iudi.ſi in iudicis..j.de leg.j.
l.uij.⁊.j.dv acquir. poſ.ſi me in vacuã.⁊.c.e teſta.ſi in nomie.
fSi plures. axpareat. iudici vel reo.ſj̊ quõ poteſt nõ apparere. cuʒ

ſemꝑ ſtemus dicto actons. vt. j. xe vbo. obli. inter ſti. S. ſi ſtichum. qᷓ

eſt ↄira. ſo.dic actorẽ hic deceſſiſſe. vel eũ nolle eligere.

g NMullã. nota rone incertitudinis ↄdemnano euitar᷑. vt a. j. de re
bus du. ſi quis ve pluribo. ⁊. . de teſ.tu.l.duo.⁊ e reg.iu. vbi repug.

Seo õ.j.de ↄtra.emp.ſi in emp.in prin. So. ibi in odiũ obſcure lo⸗
quẽuis.ar.S.de pact.l.veteribo. IJtem ↄtra.j. de his qui teie. vł eff.

l.j.in fi. Sʒ ibi nõ eſt aliquis de incertis.ſed dñs quẽ ↄſtat culpã
miſiſſe.ſaltẽ in mala familia ↄdemnat᷑.vt inſti.de oter gnale welic⸗ .

S. fi. Irẽ Z. j.ad.l.aquił.ita vul.S.idq;. ⁊.l. item mela.S. ſi plures
So. ibi ne elicta maneant unpunua. vt in.l.ita vul. Item Z. 5. e.l.
qin gregem. in fi. ſo.licʒ ibi in pn.ſuerit incertũ. efficit᷑ tñ poſtea cer
tum.vt ibi diximus. accurſius. .
b J in rẽ.i.rei ven.ſed certe ⁊ ſi agat᷑ in ꝑſonã. hñt locũ q hac
lI.dicunt᷑.vt pʒ in actõe łe wlo.vt j.d wlo. ſed enã ex w. S.

ꝙ infecte quidẽ materie pondus: ſi

fi. in actione imur̃. vt.j. iniur. l. pꝛetoꝛ. ⁊? in qualibet qntitat:
„— „ *e 25 nti
petita. vt ĩ aut. lit.S.ad exclu.col.vij.ibi quãtitas t. ireg. e

l. S. æ ſi veſtimẽta ⁊cc.ad qᷣd q̊ tm̃ ve reali h̊ dixit? En.qꝛ in
ctatu erat.Qñq; tñ huius legis dictũ fallit. tã in ꝑſi nhlincgunz
aliby. In pſonalibi.vt hoĩe in genere debuo. vel alternatiue vel qjli

. md9⸗ g. 1
mekene nanl uncczuu
. 4 vi. j. e. que
lud ĩhumanũ eſt. cogi nos dicere: tota. F. fl. .
attrita ſint. an noua. Muis ⁊ inua g rect .
ſis occurrat difficultas vtrum lan ve.l.j. in ſi. Sed
cem dũtaxat dici opoꝛteat: an etiaz ane vm h ra
quadratã: vel rotundã: vł pura an ditſnum pun
celata ſint:q ipᷣa ĩ petionibo q;; adij ſanensrinend
cere difficile eſt. nec ita coaꝛtanda a me. ſuopredio

eſt res: t ĩ petẽdo hoĩe nomẽ ei?ꝰẽ di iuncĩ. ego ieno
ci vebeat: ⁊ vtrũ puer an adoleſccs o vter fundor.

ſit. ⁊ vtiq; ſi plures ſint.ſ̊ ſi nomẽ dud pone ven⸗
eius ignorem. emoſtratione eius nicara hune vkil
vtendũ erit: veluti qͥ ex üla heredi⸗ videt v vog,.
tate eſt: vel qͥ ex illa ancilla natꝰeſt naʒ ſi qins legat
Item fundũ petiturꝰ: nomẽ eius: mufim ci illuj
1 qloco ſit dicere vebebit. ab alia beredii
fundi vẽdicatõi dãnatꝰ ẽ:ni⸗ ternanue hũc vel
hilominꝰ a poſſeſſore recte peti: ¶ulũ petere poſſuʒ
ſicut pedius ait. A haeneſtom
BDem. ſire wmninz an
Omponins libꝛo triceſimoſe legareruuz ſicut

.B . 7 cũ teſtatoꝛ reli
xto ꝓbat: ſi ex equis partib? gqmt in genẽ vnũ
ſuoꝝ ſeruoꝝ: ar.

j. de lega. . l. cum incertus. accurſius.
1 Totam. eo ſaluo eo. vt ſi ſimpliciter dico rem peto. rẽ totã peti⸗
iſſe videat᷑.item ſi dicat ꝑtem peio.dimidiã petijſſe videat᷑.vt.j. de
inter. acti.ſi ſenſoꝛ.S.qui interrogatus,⁊.j. & vbo.ſig. ſi nomẽ
ſiiarũ.S.poꝛtionis.accurſius.
k Partem. pro diuiſo.
I DQuotam. ꝓ indiuiſo. .L
m Sigmiticat. ſ. cum dixit debere deſignare rem. 1 ſic non eſt con
tra.j. e re. cre.l.j.in fi.quia ibi quo ad illum tractamm.
n Pondus.i. cum res pondere continetur.
o Signate. vt pecunie. .
p Speciẽ dici. vt ſciphũ. facit.I. vpoſiti.l.j— S. ſi quis argen⸗
tũ. 7. S. ſi ciſta. a. j. furt.l.in acti.S.j.⁊. l.ſi quis vxo.S.lſi linea.
ed et menſura. vt panis vel vmũ. vel ſimilia. vt predicis.l.

ſ quis vxo.S.ſi linea.

PV Moſtra eſſe.quod eſt vbi agitur in rem- .
EBari. qð eſt vbi agit᷑ in perſonam.vt inſti. de acti S. ſic itach⸗
1UVitru.1. illa duo et tm.nam ⁊c.ſi tamen iuraueri ꝓ certo ſe cols
rem non poſſe dicere.huius rei neceſſitas rennttit vt.j. de furi.
l.in acti.⁊.j.depoſiti.l.j.S.ſi quis argentum. Mß
VBifficultas.ſi opoꝛteat nos vicere rotunditatẽ. vel celaturo.
x Anq; ſi plures ſint.ſ.apud illum qͥ ↄuenit. nec ſcire põt reus
cums noie ↄuenit᷑.ſecus ſi vnus tm̃.vt.j.de li.⁊ po.l..
y SBemonſtratione.que nomĩs vice fungit. vt hic ſubijcit. ⁊. ·
ↄdi.⁊ demon.nominaum..j. ſi ceriũ peta.l.certuj eſt. .”
3 Debebit. pꝛedicta aũt oĩa in libello ↄuentionali acior diligenter
ip̃i reo debet noniſicare.vt ꝑ hoc reus poſſit deliberare cedal vel otẽ⸗
dat. vt S. de eden.l.j.Alij dicũt hec oĩa i cauſe ventilatõne poſtes
notiſficanda. quibo nõ aſſenno.iõ qmia nõ haberet ius deliberatio⸗
nis ſaluum ipe reus. vt dixi. Item nota.ꝙ res qñq; ſpecialiter. vi
hac.l.qñqʒ generaliter. qñq; vmuerſſaliter eſt petenda. a alia etiam
ſunt in libello neceſſaria.qᷓ dic vt dixmmus S. eden. I..i.j.
ag ¶ Jis qui obrulit. damnatus eſt. ſ. in vera eſtimationẽ. for⸗
te qꝛ a in ea inieſſe ↄtinet᷑. Diſtingue tñ. an is q obiulii ſe⸗
an ideo vt poſſidentẽ defenderẽ. qð ſepe fu calliditate quadã vt euue
tur ſatiſdatio.vt.j.de inter. acti.q ex ꝑte.⁊ m eo caſu no ↄuenitur
poſſidens. vtpote cũ duobo teneret. ſ· veſenſoꝛ ⁊ vño. quod imniqnuz

ſon.
fO.
ed I

nti mran
Uufhtningen
n Na

hcſislent

Wnhoſcſi

naicltunin
tiofnnend.

tuntauen⸗

rin ſecci,o

by

:C ele bi
Gcnttb vr

gtnck er⸗

enb ed n0
Golo hec⸗

oennnft⸗

ugnm

agsniͤſihes.

ehrſi eic⸗

Cumd Foin dn
laſit wlict.

(6Pernt gleſcn

hes geſtl
ſon Kbitam tn
Crenn petiurus⸗
Gölum cum
ſignmaſeenen
Moſo tr .ell.

1 Mypo.
v,
6nictore.
(Amne⸗

ig

Acrilstoen

Glltandttin
Whottumti
Dntechirrutzn
Nttgonnnnd
lans eltoanttr
iſrfriſdui

ceoum Saat

tgtfueet
ſcann i⸗

minſ nnn

nluſonts ti⸗

icpninnciono

lins tectam

tgnnicnen

4 4
ſaſtſe 4

(Netgr VE * ude RO
rnirndic eſſet. vt. j. de re. iuf.l. bona ſi Oeeit 4
SNrt Non et. vt. j. de re. iuf. l. bona ſi. An etiam vt actoꝛem decipet. 8 46
uin ann ipſe inſolidũ in mnieſſe.⁊ in rei exumatõe damnct, niilon Faen⸗ vel pro poſſeſſoꝛe nõ poteſt ea ↄueniri. vt g̊ de peti. here.
Wulin ñ poſſidens ↄuenit᷑ duo em̃ non vnꝰidem exigunt᷑. vt h. 7. S e. ini quis abſentis.que eſt otra.
ND * e heil eriam pe az.2 fen co rs d l n at. Mota h..gq S du tuere.ſ.poſſeſſionẽ vacuã.vt S.e arbiiris.nõ diſtinguem⸗
Wen di Apt ſolutõʒ wloſi. poſſidens non liberat᷑.vt.j.de ta. exhi locum. erbrar ncochiſiis iſs.
ch⸗ Aanenn, 7 di⸗ exhi.locum.ꝓ. RKK Exceptõnem. videt᷑ ̊ ex hac littera.ꝙ pᷣmo actoꝛ ſuã fundet intẽ
G.nanl el.etla;. F. pe. KD tionẽ. pꝰ reus exc
rnl z. woIN fundũ mihi tecũ ↄmunẽ. tu ⁊ luciꝰ aboĩbo qͥ tenent ⁊ hñt. reſtituẽdi f. wutmt ſuaz oo⸗
Srmn de vi⸗ J.li i haſſigeatie ni an vtriſ; qdrã cultatem petipoſſe. p Aul⸗ poſtchigten iein,⸗
rin ede non d petere me rebere: ß a nitio e p er. oa ſet . bau⸗
BIIN qj qs non a en non J res mobit petita ſ ſicata. eſt . iĩ au⸗
miit in poſſeſſio⸗ ſit dñs: totũ ſemiſſem. Alit᷑ , petita ſit. vbi i P.1 91
MWr nem aliquẽ iuſſt . dns: tor ennlien. An atz reſtitui beat. ſ. ſi pñs nõ ſit Morete diemdts
a rona minenau. ſnag no menn Holſideoti eum Añ malũ eſt. ſi bone acnonee S niellon dden lt
ee 7 ſoluerit vuentꝰ u.naʒ tũc ſine dubio ⁊ a te ⁊ a ſit:is cũqͥ — LPLLOSb. tera. mo qñ ꝓ
ndhe A actõe in factuũ. nõ titio paꝛ- peteꝛe men is cũ q agit. aut ibi reſtitui vb eesce me
Lac ꝛtes fundi peteꝛe me vebeꝛe res ſit. aut vbi 1 uUnp reſtes re meaz
a en renck vaſten obu Ouotiẽs ei me ebeꝛre res ſit. aut vbi agit. ß̊ ſumptibo pe eſſle. ꝛ e ſikr p te⸗
d 10ꝛ. Sec ceꝛte ibi uotiẽs eĩ certa loca poſſidebũt: titoꝛis.q er cibaria in itine e. ipe ſin d
ðᷓR rcelntemumnret na dnſonkor
6 6 Bbeiendi de d, 10 9 tec; 7a titio qdrante me pete⸗ Iſi malit petitoꝛ ſuis impè teere er.
an. bitur P én i malit petitoꝛ ſi 5 Em! ge
Lfinmi mn res. ab alio pe re vebere. Que diſtinctõ neq;i D ins impe 0c coruigetur.
rs. ab alio ben- e here. Ue diſtinctõ neq; in re ſis ⁊ piculo:ibi vbi hec ꝑ ulã. ſcðo qñ
meg ma henna eu. moblli. neq; in hꝛditatis petitõe lo rem reltumdetare dereltunderel Rone ED
bent⸗ eodez mo ſolues. Lum bʒ.nunqꝙ; em ꝓ diuiſo poſſide⸗ ſatiſdatione cauebif. pꝓ Aubł vutt Aaregiiirn
neſt vin I. de nor. elecio. T poteſt. v„ Apia E e maentu. hoc põr
i n ne vbrſi eliso d y p. vo male ſidei ſit poſſeſſoꝛ tercio ſi ego pbaui
Nome as: ir eum 4 buum w⸗ Fficiũ 41 iudicis ĩ hac getoe qᷣ in alio loco eam rem nactꝰ Ltelies aatr wo
da. n ei Nofne; H erit: vt iuder ĩſpiciat an re ſit:idem ſtatui dʒ. Si vo ab eo lo⸗ bare p inſtrumen⸗
in n aaſgoſeimt ua poſſieat. Necadreyeinebirer co vhilioreſtara eſtcan ſubra⸗ arerree
aatiy n aimum ce poſſideat. vbi eĩ pbaui rẽ meã ctam alio tranſtulerit. illic reſtiin n engt.
eimgh ür en gettene.. eẽ: neceſſe hebit poſſeſſoꝛ rſtiuere ere vebet vnde ſbtraxit.ſumptibo Tale
ſldum olecurea qᷓ nõ obiecit aliquã exceptõ; Qui⸗ ſuis t diee e ns Bemcz ait.ſ.
An üm ne ien. dam tñ vt pegaſus ait: eã ſolã poſ⸗ „ Apia pegauus.
Wmtinf enn mſi. ſeſſionẽ putaueꝛũt hac acte aple⸗ Hn ſolum at rem reſtunt. pe ſo ſimtme vonſef
a b p Hmpo. cti.qꝗ locũ hʒ in intdicto vti poſſide . z ſi reſtuui. ve ſen ſunr ur ho eſſu⸗
n? e pollidea⸗ tis vł vtrobi ncro! rumetiã ſi œterioꝛ res ſit fa voſf l i m ft
ns. ꝓ induniſo. Vr Etro i. veniq; ait.ab eo a⸗ cta.rõem iudex hr̃e vebebit. finge B n ſei
riu. Duucrante⸗ Luei quẽ res vepoſita ẽ. I ↄmodata: em væbilitatũ hoĩeʒ. vberatu k ror ithanope
eeen wa. l nrente nur legatoꝑ ſuã⸗ n5eratũ reſtitui: vtiq; rõ ꝑ iudicem Sʒ moqdtmſtiz er
e⸗ d Regiomly. W. g. is. vel ventris noĩe beẽbit.q̃nto pterioꝛ ſit factꝰ. quãc odatariũ er
TocN1 ,Ai Neg ſſeſſi 5., . ,qnto vterioꝛ ſit tactꝰ.quaqꝙ ſikłes agit᷑ in reʒ.
p⸗ ꝓ diulo.acurrt. Poſſeſſione eẽt: łcui damni infecti qòlie actior jrẽ enk
. 20 Tonz cun vain ⁊ legis aqͥlie actione ai q rẽ immobiẽ ali
aimaii amuo wme. Tnt.vẽdicari nõ poſſe. Puto aũt iudex extimare damnum vbeat uncio. vr. vb⸗
1inus. wetoꝛ. . in rem ac. l. ij.
aschnunt ſDoſſideri p. put ad rem mobuẽ refert᷑. eſt ð.j.de vᷣui.vt.pᷣ.bi nitl, e de vider hocle
e . nas. vbi diẽ tignum vuon eſſe. Ererrk eſt * de hm. vt. p. bi⸗ mobilibs. vt m auten. vt oẽs obediãt iu.S. hoc hranen⸗ bodier
mlii mpoſleſſton. vallol vibr reodem mo wihes f. ploco! Dhi Jtem noa egim rem 5 poſttarid v . Sed orta meo: callan .
?ð J.cõi di.l.arboꝛ.ſ̊ ⁊ his legibo m jeꝙ ſocio.l. pe.⁊. poſito col.vj.⁊ venũci.S.j. vbi dicẽ ꝙ nen õõ
3 legib pr dici ꝙ imobilis res dz aꝛboꝛ. qꝛ pꝰ e ꝙ nemo extriſecꝰ ipediat œpoſit
p reſtitutõem quommus reddat᷑ eponẽti. So.ſᷣm quoſdã. hec kone⸗

=

m 1 1l s

E a ſolo auellit.vocat᷑ lignum.vt.j.de le.iij.ligni. Item ꝓut reſert

git᷑ in hoc articulo.llij dicũt extrinſecus preter dnm. dñs em̃ nõ vr

8 ni iſni ,f⸗ ad hereduatem eſt j. S. ſi ꝑs here. pe.l.j.S.ſi ego.⁊.S. qͥnime dir m 50
ꝓinde.vbi fu ſimilis diſtincuio ꝗᷓ hic. Zorönere Te clider⸗ . 8. extrinſecus vemire. Tu dic. ꝙ ſi velit agendo m rẽ. põt qᷣlihet qͥ ſe w⸗
