xOuibus.i.qꝛ his.vt.j.l.ꝓx.S.nõ minus.t ſie no.ꝙ non dʒ
ex delicto penam ⁊ pᷣmm mereri.vt.j.de reg.iur.l.non frandant᷑
S.j.⁊.j.e.ſi cui.in pᷣn. Sʒ qᷣd ſi eſt in dubio fuerit trãſfuga ł no:
Rñ.credi affirmatom ſue væ hoc ſi ante fuerat bonus alłs nõ. vt. j

te re.mil.l.non omnes.S.a barbaris.

. y Poterant.
p. Aulus. nee nana Bifi.
3 q; ſuccurrit: qͥ ĩ ſeruitute krtd eng
uerit: ſiue bona fide ſeruiat m ſuhion verbo
hHomo liber: ſiue rerẽtus ſit. Gnare din ſinne
v Lpianus. tute que lacn eſt
S aũt qͥe ſtatu ſuo litigat: vee ſenen t ait
exquo lis inchoata eſt: hHoc vr.j.e.l vy ve
edicto nõ ↄtinet᷑:tadiu igit᷑ in vui- lege plane. ꝛ ie
tute eſſe videbit diu no eſt hmöi eheiner .
lis cepta. p Aulus. ptons: ß no m
Ecte labeo ait: eum non ↄti ent eius.
nernri q liber ⁊ heres inſtitutꝰ a a boſti
ſit anteꝙᷓ ſit heres:qꝛ nec bona ho⸗ 6 cbe: nor⸗
beat ⁊ pꝛetoꝛ de liberis loqt᷑ hoĩbꝰ beredibo.l veey
puto tñ filiũfa. ĩ caſtrenſi peculio eo. q mitunt. S.
ptinere ad h edicrũ. c Aliſt. benhebem zt
Tem ei ſuccurꝛit᷑ q ĩ hoſtiuz cum ſerui ſunt
mi habeant.

ppoteſtate fuit. i. ab hoſtib⸗

captus. Mam trãſfugis nullũ cre⸗ d Senmtute

dendũ eſt bñficiũ tribui:qᷣb æene⸗ ſ. ſan.

gatũ eſt poſtliminiuʒ. Poterat tãũ aa Seenen./
qᷣ ĩ hoſtiũ ptãte eẽnt illa ꝑte edicti ſum naben end
IP1 „A. . ſo ere lerui. vt. 8.
ↄtineri:qᷓ loquit᷑ v his q in ſeruti⸗ peun l. ſeruſ
tute fuerint. v Lpianus. quoq; m pn.
Phoſtibus autẽ captis po⸗ ſ Srn ms.
ſtliminio reuerſis ſuceurri ¶Vr die Ppꝛie. tet
mo. hic ar. , pot
cõſtitin curatoꝛ

bonis eius qᷣ eſt vltra mare. ſic. C. bo.q li.l.fi.S.j.⁊ de pꝛi.cre.
l. idem pᷣuilegiũ. q oẽs actõnes mtentet: vt.j. de cur. bo. dan.l.ij.
maxime iꝑe perituras.vt.j.d bo.auc.iuch.poſ.l.creduoꝛẽ.in pᷣjn.
g Exiſtimo. ⁊ ei reuerſo.⁊ etiã ipſi curatoꝛi bono7.

hp· Mõ mmꝰ. hyſteron pꝛotheron.q.d. nõ minꝰ nato ibi ꝙᷓ capto:

ſic. S.væ re.diui.ripaꝝ.⁊ ꝙ diceit de nato ibi.ſ.concepto pᷣus vt hic.

Si aũt ibi fuu ↄceptus ⁊ natꝰ.ſi cum vtroq; parente redeat:idẽ.
ſi cum matre tm̃:ſpurius habet᷑.ſi cũ patre im:nõ hʒ poſtlimimuʒ

Fm quoſdã:qſi nõ poſſit fingi ſine matre ſicut ſine patre.Sʒ io.diẽ

ꝙ hʒ:qꝛ ⁊ ſine matre eſt qñ filꝰ vt arrogatꝰ.⁊ ꝓbant᷑ hec.j.ð cap.
diuus. 7. C. de cap. l.j. VUr dic etiã reuerſum cũ matre tm̃ q̃ͥ ad qᷣdã

hre poſtliminiũ.i.vt ſit liber ⁊ ꝙ etiam reſtuuat᷑ vt h: ⁊ qð matri
ſuccedat:ſ nõ q; ꝓ iuſto filio heat᷑.⁊ idẽ ſi cũ patre tm̃ multomag.
i NQui poſtlimimm.ĩpꝛopꝛie cũ nõ fueru captꝰ. vt.C.œ cap.l.j.
k Si dammi. nõ reſtituit᷑.naʒ pꝛeſens ꝓ pagano eſt. vi. C. xe te.

mili.l.ſi.⁊ inſti.de mili.te.S.j.

Subueniri. fuit ̊ facia miſſio ex ſecundo cecreto: als ſuo iure

poſſet cauere.vt.j.x dã.infec.ſi finita.S.ſi ſoꝛte.⁊.S.poſtea. Iteʒ
no. arg.ꝙ h ex ſecũdo decreto wminiũ trãſit.vi.s. ſi ex noxa.cau.
ag. l. ij. in fine. Accur.

m Sumpliciter. cepi vſucape rem tuã te pñte: poſtea abſens finſti

⁊ finiin te reuerſo.j.mocdlicu tempus.

n Pietoꝛ edixu. i. in ediceo quodã poſuit ſepato a ſupioꝛ poſtto iĩ
lI.j.cum illud ꝑfectũ ſit.⁊ hoc vbi ſii neſcimus ſᷣm io.⁊ bul.⁊ eius

verba erãat talia. Si qͥd vſucaptũ fuerit de bonis alicuiꝰ cum eſſet

abſens. poſteaue reſcindam vſucapionẽ ſubducendo oẽ tpᷣs vſuca.
ex quo cepit abeſſe. Mon aũt fuerut talia ſubducam omne tempus
abſentie vt tantũ reſtituat᷑ quantũ fint abſens.nam poteſt abfuiſſe
ꝑ.xx. an.ñ tñ reſtituit᷑ tom et᷑ ſm eos. Mec et᷑ talia fuerũt.ſubducia
oẽ ipᷣs vſucapiõis:qꝛ nõ illud quo fuit pñs añ abſentiã: vt h̊ cante

ponit: vt ſi inchoata ⁊c.ꝙ &̊ dr̃ poſteaue ad quoddã mocdicũ tẽpus

reſtringit᷑: qðᷣ currit poſt reuerſionem qð pꝛo abſentia reputat᷑.Et
ſic ſume duo arg. AUnũ ꝓ reſtibi qͥ dicũt poſſedit tanto tempoꝛe.et

plus. vt. J. te ver. ſig. hec adiecno.⁊ diyi S. ſi qͥs cau.⁊ ſi poſt tres.

w
WN N .
6

iiti 5
7 ſrt n⸗

zfn
ſahit⸗ ii

ieh ſau
tün⸗
len n

fine

lhnemnn ,
ſulen i
lebien n

goſtſii nic

Wunceno no

ſfotſtnd in
Teigher hr
ng

Auunrhu.
ſerdſfertnan
inphritnn⸗
Feprht: Nic
lvol rmn
ſegnalgey
iur irpagc ha

*

lc on ſcc

umutn P

ae N
ſehmmouenenpusn

unnhen räſnr

ſin ienntut n
ſooftemcnt: Ki.
unhcncn uams b⸗
Mehſnm ummin
ſuftirge
mingſelscerfi

uſynlcſttin
en iſtntüfini

giglggen,n,
trnt
whtngte

ktonzeufn
in

lmgimir

— —,

E
2 E
——

*=— .
=
—.
S=

—
—
—
=
=

—
—
=☛ne ☛nnd B

= =
☛

=

=
=
—

mumz
Ginihnd n
cdonahe⸗
nih
4 M. n
ncne⸗
eriti tn
Semkr⸗
Am e
ſoi r
Snnami nd
nd
ail.AhfN
aumd . Anhl
a. Na. Nli
an e.
40. wuhft
tnmlamnſf
Nam meeinlli
enurt ian nſmnc
m Pi
tinuriNiNIN
idnien

N
õ
ſug end inn
iimn i en /,

Ytem aliud ꝙ vbi lex nõ diſtinguit: nos tamẽ diſtinguimus. vt.
e teſti. queſitum. arg.S.S.xæ of.pꝛe.l.iij.⁊..de publi.l.de pꝛecio.
VUel dic ꝙ hec verba: poſteaue:poſſunt oiũq cũ pᷣdictis. S.eo.l.j.
Im aʒo.hoc mõ.Si qͥd v bonis alicuiꝰeriſſe dr cũ is abeſſet metu
poſteaue in integꝑꝝ reſtituã. ſic & ſi ledat᷑ etiqᷓ in abſentia vel quaſi
reſtituit᷑ in totuuzʒ ßMU

pae deedaut ibi moꝛtuis: qa nec ꝓcuratoꝛẽ
c er ſi poſt habere poſſunt:cuʒ alijs ſupᷣſcptis
mocn demp ? etiã ꝓ ꝓcuratoꝛẽ poſſit ſubueniri:
rze go nuur 5ter eos in uitute etinẽt. Ego
poſt moccu pS aut etiã noĩe eiꝰqͥ in hoſtiũ ptãte ẽ.
letz recapen. ſi curatoꝛ vt plerũq; fit fuerit bois
nnkei 1 re an ↄſtitutꝰ: auxiliũ ↄpetere exiſtimo.
ennie. ddeos M min“? aüt ab hoſtibo capto
ſi fuit in abñtia — . en n.
coplenn. ſi reuer⸗ m nokfo Poſttunnmm nabz:ſie
us meen e curſum videk. Si damni infecti
ſi D 4 „ — N.,. . .
oenengler. miſſus ſit in edes militis: iquideʒ
lirẽ meboet:rs pꝛeſente eo iuſſit pᷣtoꝛ poſſideri: nõ
n ar.⸗ reſtituit. ſin vo abſente eo: dicẽdũ
ſennded nos eſt ſubueniri ei ebere. Sed qð
aliud ſic qu citer n- ritr: .
egligechr chen ſimpliciter pꝛetoꝛ edixit:poſteaue

ru. vi arg. C. xd ita accipiendũ eſt: vt ſi ĩchoata ſit

mof.te.l. cõtra.

Rudeeuom abſentiã: finita aũt eo reuerſo:re⸗
int modicũ tᷣͥus ſtitutiõis auxiliũ locũ hʒ nõ qnq;.
en wiet Bz ita emu ſi mtra mocdicu tep⸗
eſſe qn aligo tvs poſtꝙ redijt hoc ↄtingit. id eſt duʒ
labat neglige hoſpitiũ qͥs aducit:ſarcinulas cõ⸗
mnablenria bin Ponit: querit aduocatũ. nam euʒ q
mocico tꝑe. Itẽ L

ſi pent amoueri tempus medium:nunquid debet pbare rem fuiſſe

ſuam: als em nec pᷣſcripta eſt in ſui piudicium: ⁊ ſi conſtat ſuã fu-

iſſe rem:q̃re nõ reſtituit᷑ ad rem: vt in minoꝛe dr̃. vt no. S. x ꝓcur.
l.q ꝓpno. S. item querit᷑? Rñ.hic nõ conſtabat æ wmmo. Alb dic
ꝙ non habet cãm ↄuentus ab actoꝛe:vel dic ꝙ ſic. õ
I Ame abſennam. idem multomagis: ſi ĩ pſa abſentia inchoata
o imta. ſ. vſucapio. eeeſſet m omnes.
p. Reſtitutomis. ſed ad qd? rñ. m bul. a io. vt ſubducat᷑ tempus
vſuca.ex quo cepit abeſſe. ⁊ hoc ſcripſit hic bul.ſubducit᷑ omne tpᷣs
abſenne. pmũ ſit mediũ vltimũue. vt. C. e. qdð iꝑe ⁊. E. q non ob.
lon. tẽ. pꝛe.l.pe.Sed. m. a. pla. ⁊.al.dicũt reſtuui ad rem ſuam:et
ſic ſm iſios datur in inte.re.ad rem qñcũq; in abſentia vł modico
tempoꝛe fuu poſtea vſucapio completa. Si aũt poſt modicum tpᷣs
ſu completa m pmos datur reſtitutõ: vt ſubducat᷑ tempꝰ abſeniie
vel qi. tantominus quãtum fluxit poſt modicum tempus ⁊ vſuca.
completaʒ: ſᷣm iſtos ꝓꝛſua denegat᷑ vt hic ſubijcit. Sed expone ꝙ;
ltur reſtõ us demũ:ſi inira modicum rempus ac.ſ.ad totum tpᷣs
ſubducendu. nam poſt nõ ad totum: ſ̊ tanto imnus vt dixi quãtũ
negligenter fluxu. Item 3. m. in pᷣma opi. ⁊ eius ſeqᷓces: eſt aperte
ſinis huiꝰ legis:nam eum q difert c. nam ᷣm eũ intelligi᷑: differt
reſtõnem. ſ. ad rem ſuam. ſ hic quõ dr differre qñ poſt modicũ tpᷣs
ſuit completa: cum ⁊ ſi vellet in hoc reſtitui nõ poſſet: cum nonduʒ
ſua veſieru eſſe infra modicuʒ tempus ſ̊ poſt ſinit. Item nec poſt
modicum tempus:q; mimũ diſtulu ſᷣm eos qð eſt iniquũ vt ĩputet
ei ſi non petijt reſtitui qũ non potuit. vt. C. ve an. ex.l.j. in fi. Sʒ
poſſet ꝓ eis rnderi: qꝛ ſtanm poſt modicum tempus a vſucapione;
plei mape vebeat cãm in imte. re. ſi dudum differt nõ audiat᷑.
Itẽ quo iure pent᷑ hec reſtuuno maioꝑ: Rñ. officio udicis a ptoꝛe
viuo qui eam dat auẽte pꝛetoꝛis moꝛtui. vt. C. xe reſti. mili.l.j. ad
inſtar minoꝝs. vt. . xe excep.l. exceptões. ĩ fi. . . de mino. ꝙ ſi. ĩ
ſi. Qua reſtitutõe data aget antiqua acti. ſ.vnli vſuca. vel pᷣicrip.
relſciſſa: ſiue ꝑſonalis ſiue realis erat. a ideo dicit᷑ reſciſſoꝛia: nõ ꝙ
ſit ꝓpnum nomen actõnis. vt. C. e cap.l. ab hoſtib.a ex qui. cau.
ma.i.fi. ⁊ inſti. de act. S. alie.In ꝑſonali videt᷑ .q̃i remãſit directa
tempoie non ſublata: qua tam poteſt agi oppoſita replicatõe per in
inte. reſt. Ded dic vnlis ſuſcitat᷑: ſiu i modum replicatõnis ſiue
pncpaliter petat᷑ in inte. reſn. Sʒ cum directa pma habeat locum
quo eyirsoꝛ? Rñ.qꝛ nõo ẽ efficax niſi pus habua reſtone.⁊ qꝛ tm̃ in

bone fidei poſſeſſoꝛis detẽtatio an

vᷣmũ ſtatum reſtituit᷑: videt᷑ ꝙ etiam abſente altera parte poſſit dan⸗

iutius tamẽ eſt pꝛeſente ea dari: vt.S.de mino.m cauſe.S.cã. ⁊ ſic mi
noꝛib ⁊ maioꝛib iudi. officio ſubuemt᷑. Sed qdam dicut mmonbus
iure acno.ſuccurri aſſerentes reſciſſonam ſtatim eis reuerſis dari: ſed
vires non habere: niſi pꝛetoꝛ inſufflet ĩ eam ſpm̃ vie qð ĩ idẽ recidit.

Item qre vſucapit
differt reſtönez: nõ eſſe audiendũ ier bſt moum
neracius ſcribit. p Aulus. iam ſit oñs: vt. ſ.
On em negligẽnbꝰ ſubuenit xeee equik. S. lo⸗
Hꝙß; neceſſitate reꝝ impeditis. dñs ure pttoꝛio. vt
Totũq; iſtud arbitrio pᷣtoꝛis tem E. vin ine re.l.
perabit.i. vt ita emũ reſtituat: ſi qo me c lſt ⸗
nõ negligentia: ̊ tꝑis anguſtia nõ Z. cap. l. in bello.
potuerũt litẽ teſtari. v Lpi. rimmn nepee,
Vt.li.inij.ſcribit:nõ ſolum ſimut᷑ quo fuir ab⸗
Qgdaluerſus poſſeſſoꝛeʒ heredi⸗ Kensreninen pldo
tatis ſuccurrendũ eſt militi: ver’ Ri immo vol oie
dqaduerſus eos q;; qͥ a poſſeſſoꝛe eme⸗ vſuca. fuit leius. vt

ar. S. de nn. l. nj. S§.

rũt: vt vendicari res poſſint: ſi mm ii ſne. . 2. At.

les hereditatẽ agnouerit:ꝙ ſi non qs te. rez ſi fuit
act mons bſens pmo anno
agnouerit expoſt facto vſucapionẽ lerip wecnij: vel

pꝛoceſſiſſe manifeſtaẽ. Eum q; xx. an. vel. rxx. in

cun ſic legatũ ſit in annos ſingkos alus oibo pnñs: nun
quibo in italia eſſet reſtituendu vt aareſtuuir lun ue
capiat: atq; ſi in iralia fuifſz: labeo alij ucurrerite K.
ſcribit: ⁊ iuł.li.iij.⁊ pomponi.li. ſie nõ hus c leu
xxxj. ꝓbant.nõ enim dies actõnis mio. in cauſe. Mec

ob. j. de acqͥ.here.
pantomꝰ. vbi dat
reſtitutio.⁊ tñ iure
cõi poterat peti bo.
poſ.ᷣm tab.qꝛ ibi heres nõ potᷣat ſuo iure petere poſ.nec iure defuncti
licʒ defunctus potueru: ⁊ iõ reſtitui hʒ. ⁊ ſic dat annus a tꝑe leſiomis
qñ in pñtia ↄtingu leſio.ſi aũt in abſentia ↄtiugit leſio:tũc a tꝑe reuer

exijt: vbi pᷣtoꝛis auxiliũ neceſſariũ
erat:h̊ conditio in cauſa eſt.

ſion s. vt. C. e. qo tꝑe. Item ſi leſio eſt minon tꝑe anni. an infra anũ
datur? qᷣdã ſic: tu ꝙ non. vt dices. j. e. ſ̊ ⁊ ſi.S.quotiens.
q LDñq;. i. qñcũq;.

Hoc ↄtingit.ſ.vſucapionẽ cõpleri.
rEVDiſfert.i.expeciat ſᷣm aʒo.ſ̊ ſᷣm al.non loquit᷑ de in inte.reſti. ſed
e reſtitutione rei ſue.
ſMon eſſe audiendũ.ad oẽ tpᷣs:nam id qð poſt diſtulit efficaciter ei
computat᷑ ſ̃m io.ſ̊.m. ꝓꝛſus denegart.
t n Dn em̃ negli. hanc intellige ᷣm io.vł ſ̃m. m. ꝓut itelligit᷑ ſu
u Reſtimuat.i.ad totum tempus ᷣ̃m io.vel alii perioꝛ.S.
modo fᷣm.m.⁊ alios.Et no.hic modicũ tpᷣs pom arbitrio iudicis qð
qñq; ad menſem qñq; ad annũ durare põt.duũmodo in negligenna nõ
ſit:ſ̊ rempoꝝs anguſtia impediuus vel alia cã. vt.j. de dam. infec. ꝙ
ſi foꝛte.⁊.l.ſi finita.S.ſi qͥs mem.a ð iure fil.edicio.S.item.⁊ ad tre⸗
x 1 Ult. ſcribit. militi. vt. j. de acq. here. „belł. l. facta. S. pe.
cuũ qᷣdã.j. H. Sed videt᷑ nõ reſtum qꝛ nec leſus. Pamo ſi nõ
repudiauit põt ꝑpeiuo adire.vt. C. ð iure veli. ſi curatoꝛis. ſ
hic fuit inſtitutus ſub ↄdi. ſi eam umpleret intra certum tempus. Itẽ
lex pᷣdicta obninet qñ ab alijs nõ ſunt vſucapte. h̊ incipit ſecũdꝰ modꝰ⸗
ponẽdi caſum. Secũdo poſuo ꝙ pure ſu inſtuutus:no videt᷑ leſus.qꝛ
poſſeſſoꝛ non potuit vſucaꝑe tempoꝛe longo.ti.ꝓ herede:cũ heres nõ
fuit. vt. j. pꝛo herede.l.pe.nec longiſſimo.cum tꝑe haꝑꝝ legum de hac
pᷣſcriptõne mentio nõ erat:vt inſti.de ꝑpe.ac.in pᷣn. Item tercio qꝛ hʒ
peiuõnem hereditatis ↄtra poſſeſſoꝛem hereditatis:q nõ tollit᷑ aliquo
tꝑe ſm has leges:nec enã hodie niſi.xxx.an.vt.C. pe.he.l.heredi
tatis. Sʒ rñ. ꝙ poſſeſſoꝛ iuſte errauit credẽdo ſe heredeʒ.⁊ ſic q̃i titulñ
hʒ.vñ vlucepit ii.ꝓ herede.vt arg.. ꝓ leg.l.iij. ⁊.l.ti.a ſic tollitur
triennio. vel.x. vel.xx.an.petuio heredi.cũ dat᷑ ni. poſſidenteʒ. 2 ſi i
ſuos terminos excedit: vñ excedit᷑ a nõ ſiis termis.vi.C. c edic.di.
adri.tol.l.fi. Vel ſi ſub ↄditõne fuit inſtuutꝰ ſiłr õ emptoꝛẽ videt᷑ nõ
reſtitui: cũ hẽat regreſſuʒ j venditoꝛẽ.vt.j.cæ pe.he.l.ſ̊ ⁊ ſi.S.itẽ ſi.
Sʒ ſoꝛie h̊ nõ hẽbat regreſſum ʒ vẽditoꝛẽ.ł poſſeſſoꝛ fuit male ſidei.
q tenet᷑ vltra ꝙᷓ ſu locuplenoꝛ. vt.j.cæ pen.he.iẽ veniũt.S.eos aute⸗
y Pooceſſiſſe. milem. à
3 Atc; ſi. vt. j. e. l.⁊ ſiue. a.l. ſi qs tino. a.l.ſi qͥs ſtipulatuus.
7 Mon em̃. bñ dixi eum reſtituenduʒ tm vt capiat: non ehio ſibi

CN E A

reſtituat: qꝛ eam nũq; babuit. ũc em eſſer neceſſariũ pꝛetons anxilin
vt actio reſtitueret᷑:hic aũt non.ſ̊ vt legatũ cõſequat᷑:qꝛ ↄditio fnit in
cã.ſ. deficiens qre ſu amiſſum. lel eõ ſᷣm.m.oↄdino fuit in cq.i.facit
dubitari an ve. nam añ ↄditõnem nõ vr leſns.vñ nõ eſt reſtimẽdus:
q neq̃q; admittit᷑. Sʒ op.nõ videt᷑ opus eſſe reſtitutõne: cũ ꝓ ĩpleta

a ſ Liendum.

ↄditio habeat᷑.cũ ꝑ
ſi qs irarr.ll Ciendũ eſt gin his caibuns
cõcubmã. S. vxoꝛ. reſtilais au riun ſeaued
foꝛte dicl pt. clel dam : in qbo rei dũtarat pſequẽde
n kegin allegan⸗ ſe gra qrunt᷑:nõ cum ⁊ lucri faciẽdi:
bat p adueria . — 1
necho umplerek: ex alteri? pena vel dano auxilium
q hic nõ uia. ſibi ĩpartiri œſiderät. 1 Bẽ.

Eniq; ſi ẽptoꝛ puſꝙᷓ ꝑ vſum
ſibi acqreret ab hoſtibo captus ſit:

dãno. nota I
ex altenus pena vx?† placet interꝛuptã poſſeſſionẽ poſtli
dano als em ꝗs ad minio n reſtitui: qꝛ hbec ſine poſſeſ⸗
lucx reſtitui. vt. „ Mmimo n reltum: qꝛ hec line poſſel⸗
l. ꝓx. m fi..j.e.l. ſione nõ oↄſiſtit.poſſeſſio aũt pluri
Sue: d ſa melea hʒ: cã vo facti non Anek
ſunt ð. IFĩ nots ꝓ poſtlimmio. 1 Dem.
enhli pur legis Ec vtilem actioneʒ ei tribui
hape Slanöne opoꝛtet: cũ ſit iniqſimũ au⸗
ꝛenun poſſeſnonez ferre vmmi vſus nõ lnli
lene v ... nec em̃ ĩtelligit᷑ amiſſuʒ qð oblatũ
de acqͥ. poſ.l. licet? —
ñ. vot eſſe ꝙ pi galteri nõ eſt. v ſe ſa nch
abſentiq rei empte Tem ait pꝛetoꝛ ſi qͥs qͥd vſu
a ſe. poſ. non at 2 . — 2257
Jpier oblunone v ſit amiſſum aſecutus: actionẽue qᷓ
Ercur. ſolut⸗ ob ich gdie⸗ ein ieru cũ
AAAaAaAbſens nõ ufenderet᷑. Quã cłam
b d Eng poſ petoꝛ inſeruit: vt quẽadmodũ ſuc
vſucapionẽ qᷓ pune⸗ currit ſ̃ up̃ſcriptis pſonis ne capiãt᷑
r Roneſtezd ita ⁊ aduerſus ipᷣas ſuccurꝛitur ne
lubijeit. nam eũ ab (apiant. Et erit notanduʒ ꝙ plus
alio nomſerueiße pꝛetoꝛ expᷣſſerit cum aduerſus eos
poſſideꝛe nõ poteſt. t: ᷓ ci ipſis ſubuẽit. nã bi
1 m rettu ch reſtituit:qꝙᷓ cũ ipſis ſubuẽit.nã hic
eĩ fuit captꝰcepit ab

alio poſſideri. ̊ ipſe ceſ ijt poſſidere ꝗͥ vſucapiebat.vt.j.de acq.re.d.
homo liber. in fi. ⁊ ſic fuit interruptõ naturalis. vt.j. vſuca.nãlit᷑.
ad quã nihil facit fictio poſtliminij: vt h. Dʒ. j. I.e.ait ptoꝛ. S. .itẽ ei.
So. vt ibi. Itẽ Z. j. e. l. S. hi.⁊.j.de vſu.l.iuſto.S.ſi.⁊.l.ſi is qʒ.S.j.

in qᷣb or ꝙ ius poſtlummij ad vſucapionem poꝛugit᷑. Sʒ dic e ille lo⸗

quutur qn ꝑ ſubiectas ꝑſonas ſit vſucapio:⁊ ĩ rebo peculiaribi:hic qt
qñn ꝑ ſe vel ꝑ ſubiectos nõ tñ ex cã peculiari.vt.j.d cap.l.in bello.S.
facte. Sed in hoc caſu qñ ꝑ ſubiectos nõ in re pecu liari dicit. Rñ.q;
locũ hʒ fictio legis coꝛ.vt ꝓticiat heredi:ſi ibi ecedat nõ aũt ius poſtli⸗

minij.qñ aũt ex peculiaruibi ↄſtat ꝙ vtraq; fictio locũ hʒ vt dictũ eſt.
Itẽ Z.j.æ ii.actuq; pᷣua.l.j.S.ſi qs vel ꝓpter. dic vt ibi.
d NDula hec.ſ.vſucapio.
eNMon oſiſtit.vt inchoet.vt hic.⁊.j.ð vſuca.l.ſine poſ.ꝑficit᷑ tamẽ
ſine poſſeſſione.vt.j.de vſuca.l.ceptã.⁊.l.nũqꝙ;.S.vacuã.⁊.l.rerum
mixtura.S.labeo. lel dic.ſ.vſucapio que pent᷑ reſtitui nõ põt reſtitui
niſi poſſeſſio reſtituat᷑:ſj hoc fieri nõ pot vi ſubijcit. VUel verꝛꝰ dic enã
vt ꝓcedat nõ eſt ſine poſſeſſione vł quaſi:qð hic nõ eſt.
f SPlurimũ facti hʒ.ſ.hec q̃ ꝑ nos acqrit᷑.nam opoꝛtet ꝙ coꝛpoꝛalis
ſit ibi appꝛehẽſio q̃ eſt facu:lʒ ⁊ animꝰſu neteſſariꝰ qdð ſacile ef⸗ vt. .
de acqᷣ.poſ.l.qð meo. Hec eadẽ multũ hʒ iuris in retinẽdo:cũ ſolo re⸗
nieat᷑ aio. vi.C. e acqᷣ.poſ.l.lqʒ.Als aũt dr habere poſſeſſiõeʒ młtũ
iuris: vt que tenet᷑ in cã peculiari a ſilio vł a fuo:vt.j. æ acqʒ.poſ.l.
aſeſſo⸗/ Be. Mã poſſeſſio talis acqri᷑ ignoꝛanti: vt.j.œ acqʒ.poſ.
.ſi me vina. S. Fuꝰ. ⁊ vſucapio ignoꝛãti: vt.j.ꝓ ſuo.l.ij.tũc ⁊ poſtli
miniũ locũ hʒ vt mõ dixi ꝑ legẽ.ſ.de vſuca.iuſto.S.ſi.Eſt ⁊ alia que
hʒ muliũ iuris ⁊ multũ facti:vt que ꝑ ꝓcuratoꝛẽ qrit᷑ ignoꝛãti iʒ non
vſucapit ignoꝛans.vt.C.d acqʒ.poſ.l.j. ..
g Cauſa vo facn.cãm facti vocat effectũ poſſeſſionis.i.vſu cap ionẽ

vt videar vſu cepiſſe:ac ſi ĩ ciuitate ſꝑ fuiſſʒ. vt intti.q. mo.iuſ’n.
po.ſol. S.ſi ab hoſtibo.Sed cur nõ ↄtinet᷑:vt.S.e.iulia.S.eũ: Rñ.
ibi ſine alterius dãno ꝙ hic nõ erat. Item no.hic ꝙ circa facta nõ

põt fingi: ſicut circa iura: cũ id qð factũ eſt ꝓ infecio haberi nõ põt.
vt hic.⁊.J.de acq.poſ.l.j.S.ſi vir.⁊.l.cũ heredes.in pᷣn.⁊ in aui.ð
nõ certas pſonas enumerat aduer olk. vij
ſus q̃s ſubuenit vt ſup: ſed adieciit h n &cvnle.

ckaʒ q̃ oẽs abſentes qͥ nõ fendũt᷑ nec dire⸗
coert ſunt. Hec aũt reſtitutõ onener ut ih⸗
locũ habʒ ſiue ꝑ ſe ſiue ꝑ ſubiectas ad boſſeſſione
pſonas ſibi vſu acqſient: qͥ abntes nio ſnbi retmet
nõ vefendebant᷑: ⁊ ita ſi nemo eoꝛũ xꝛ.j. e. at ptoꝛ.
erat vefenſoꝛ. Mã ſi fuit pꝓcurato: vyneme
cum habueris quẽ ↄuenias: nõ dʒ reſtututönen.
inqᷣetari.Ceteꝝ ſi nõ exiſtebat de⸗ Piis ideſ

fenſoꝛ eqͥſſimuʒ erit ſubueniri.Eo

potiꝰ ꝙ eoꝝ qͥ nõ vefendunt᷑:ſi qdT aadniſſum.
latitent: pᷣtoꝛ pollicet᷑ ex edicto in neſtnieng.
bõa eoꝝ mittere: vt ſi res exegerit ablatt rien
etiã diſtrahant᷑.ſi vo nõ latitent lʒ eſſeamiſſuʒ. In
Er . — aſu tamen pdit᷑
nõ vefendantur:in bona tm mitti. enã q alten no
Befendi aũt nõ is videt᷑:cuiꝰ ſe¶ queritm.vt..ð
efenſoꝛ ingerit tm̃: H qͥ reqͥſitꝰ ab dei.dorel ſai⸗
actoꝛe nõ eſt vefenſiom vefuturus ⁊ꝙ werelurlj.
Plenaq; defenſio accipiet:ſiæ iuni n 1 Tezau
ciũ non vetractet᷑: ⁊ iudicatũ ſolui pꝛetoꝛ.
ſatiſdetur. Aulus. mali honit hee
Rgo ſciendũ eſt: nõ ałr hoc cad ce
edictũ locum hr̃e:qꝙᷓ ſi amici ¶erponere incipit
eius interrogati fuerint an defen⸗ bi hane ban
dant:aut ſi nemo ſit qͥ interrogari pñs bſent.
poſſit. Ita em̃ abſens vefendi non o Peiſſet co⸗
videtur: ſi actoꝛ vltro interpellat: poren brene
nec quiſꝙᷓ vefenſiõi ſe offerat: eaq; ſemiuien.
teſtatõe complecti opoꝛtet. Sicut gieund bin
mbub.

r Aduerſus.eos abſentes. Accur.
ſReſtitunt. ſcilicet pꝛeſentess.
1Mam hic.i.quando ſubuenit pꝛeſentiba contra abſentes.
u At ſup̃. cũ abſentes reſtumt: nam ibi numerat vt. S. l. ſ.F. j.
x Abſentes. ex quacũq; iuſta vel non iuſta cauſa non diſtinguit.

cum contra eos fit reſtitutio.

a Pec aũut. ꝓcuratoꝛ.i.ꝓcurans.nam ſiue hʒ mandatũ ſiue non
obtmet qð hic dicit: vi ſubijcttt. .
b In qetari.i.non dabit reſtitutõ. vt. j. e. is qͥ. ⁊.l.ait ptoꝛ. . hi.
Sed an hocde locum habet hoc auxiliũ:cũ iure cõi poſſit interrũpꝑe
vſucapionem: vt. C. cæ an. ex. l.vt. pfectius? Tlidet᷑ ꝙ ſic:cum lex
ſupueniens addat poꝛi: non tollat. vt. j. e act. ⁊ obli.l. quotiens.?
re fuc. echic. l. j. S. videndum. arg. j. S.de mino. in cauie. ij. ad qð
ic vt dixi.j.e.is qui. . ,
E0 Portus veg amplino. q. d. ⁊ hoc ⁊ aliud auxilium dat᷑.ſie
J.æ le.iij.ſi pure. ⁊.j.ſi cer.pe.l.lecta.in pᷣn.nõ autẽ ſic exponas
i. ea maxime rõne:qꝛ: ꝙ aliud auxilium dat᷑ magis eſt contraria roõ
vt. S.ti .ij: in cauſe. .
d Exegeru. vt qꝛ wlo abſu vt lic. a.j.qui.erx cau.in poſ.ea.l.in
poſſeſſionez. S. fi. .. ve in ius vo. ſatis. ⁊. C. ve bo.auc.iudip.oſ.
cum pꝛoponas. J S . .
eLantent. id eſt turpiter ſe occule mt. vt.j.qui.ex cau.ĩ poſ.ea.

fulcinius. in. S. j.

f Beſendi. ingerit. ad tempus.non ergo ad tempus põt ſe ofſerre
ſatiſdando ſᷣm hec cum dicu:puta ad diem illam:argu.S. ꝓcur.
l.non tamen.Accur. G

g Requiſitus. dʒ ergo actoꝛ interpellare: vt hic. ⁊. j.l. px. arg. J.

EC. de iure emphi. l. ij. S. j. in fi. ⁊. C. de öhen.ſtip.l⸗emagnam.

I Amnſſü. alo

üinſinnn

ct ne⸗
iriͦtt
So telgnon
Ooatui / un

Einintes⸗
eenienf ſ⸗

⸗

4
(iſnn fon

ſch sl⸗ n

po⸗⸗
1 e
nneatuqi ⸗
ttütgini ſin
t ehi ni

ſctſteſione ſin
Gtuns,Non
deficgen

Erſrai,

tn bölbe
.aonmeli
Ktinfannne a

cüni.
d.

9 Ycr g
eſ gſeſl
Wreas ſot
E c heelun.
thr .
rep inbel,.
hoe.

NMyplee
e.

Dnal, d, 4

ſtuu nan⸗

furnmdg l

denee n
ſigd .
Umner d l
trwncui ſunr.

uum

toiiin

uufer

faügfinafen
leng Ren.

Minifm

M

Wumſhend
Enſennſinti,

umiri
ufalnfſgin

eureſ
Dghr nitn

¹ Poninietid⸗
. Alumg

btiinuen

ſin r niſe

aſe
ins n
i
niſdn
Bn.
alr
Flama
w

. KEEEE

.
£

h Satiſdet᷑. vt hic.⁊.j.de iudi.recte.⁊.j.ex qui.can.in poſ. ea.
l. hec aũt.S.recte.⁊.j.de reg.iur.l.nõ vefendere eũ.
i e Sgo. teſtatone. 1. venũciatioõe coꝛam teſtibus facta vt eum
defendant. Accur. .
HE OQõ edictũ.ſ. vt in eos det᷑ reſtõ cum nemo eos vefendat.
IEt infantes.

n ogne Iit dano eos affici nõ vult: ita lu⸗
vt. C. ve an. ex. crũ facere ñ patit᷑. Qõ edictũ exiã
gierrt dic gd furioſos ⁊ infantes: ⁊ ciuitates
e d. unnere labeo aatt. v Apianꝰ.
m 4 It ptoꝛ. It pꝛetoꝛ quiue in vinculis
ques in vm „klſſet: ſecũue agendi ptãtẽ nõ
nam v alla q¶ ns faceret: hec ꝑſona merito adiecta ẽ
enr 5 Een fieri em̃ poterat: vt qͥs in vinculis

pns eſſet vł in publica vł in puata
vincula ductꝰ.nã ⁊ eũ qͥ ĩ vincułẽ:
ſi mõ nõ ſit ĩ ᷣuitute poſſe vſu acqͥ
rere oſtat.ſ̊ ⁊ is qͥ in vinculis eſt ſi
Vfendat᷑ ceſſat reſtitutõ. Js ãt qᷣ

n In puitute.
ĩ. in poſſeſſione
ſeriitutis. nam
talis vſucaꝑe nõ
põt. vt. j. ve acqᷓ.
re. w. hõ liber. ĩ

ſi. Iem nec lie apud hoſtes eſſet: nihil ꝑ vſuʒ ſibi
da in ſermiute gacqrere põt: nec ceptã poſſeſſioneʒ
gis aur. poterit implere: duͦ apud boſtes

h ampliꝰnec poſtliminio reuerſus
recuperabit ꝑ vſum wminij acqſi⸗
tionẽ. Item ei qᷣ ꝑ captiuitateʒ
fundi poſſeſſionẽ vł vſuſfructꝰ q̃ſi

o Is aũt. acqͥ⸗
rere põꝛ.ꝑ ſe.ſed
ꝑ ſubiectos põt
ex cã peculiari.
vt. j. S. hi. 7. 7.

Ehen bello. poſſeſtionẽ amiſerit ſuccurrẽdũ eẽ
pImplere. v papinianꝰ ait.⁊ fructꝰq́; medio tꝑe
·eenc;ß. ab alio ex vſufꝛuctu ꝑceptos öbere
dt; captiuo reſtitui: equũ putat. Hi
qn fucruarna⸗ plane q fuerũt in ptãte captiui vſu
zralu boſſicer: rem acqrere pñt ex re peculiari:et
nanmaluer. vei equũ erit ex haccla pñtibo. i. qᷓ nõ
referaa ac ciule ſunt ĩ captiuitate ſubuemiri:ſi cũ ñ
vel notat unpꝛo⸗ 54G
beeralecttheos vefenderent᷑ vſucaptũ qͥd ſit. Sʒ ⁊
poꝛalia vere poſ

ſideri nõ poſſint. vt. . æ ſerin. l. quotiẽs. ⁊ de ſer. vr. p.ſi edes.S.

libertas. Accur.
r Doſſeſſionẽ.ſj nõne mre cõi? Rñ.ſoꝛte nõ habet᷑ us in re
Succurrendum.immo videt᷑ ꝙ non.vt. S.e.deniq;.que eſt ꝗ.
So. hic ſolam poſſeſſionem reſtuu poſtulabat:quam ⁊ ante capti
nitatem habuerat: ibi autem poſtulabat rem intelligi vſucaptam:
quam vere non vſuceꝑat.a ſic cum alterius damno. Accur.

1Dutat. cum em̃ certũ ſit poſſeſſionem reſtitui debere. ergo frn⸗

1

cius vemunt. vt. .e vſur.l. videamꝰ. S. in fauiana. a. J. xe rei v.

ex diuerſo. S. j. S
u hHi plane.hoc cõtinua cinn ulo. S. is autem. S. ꝓxi.Accur.
x Mon detenderent᷑.ſ.captiui.
yElſucaptum.ꝓ eos qui in poteſtate ſunt.
5Deinde adijcit. faciat. qui ergo non facit: facere vider?. ſic. . de
ver. ſig. alienatomit. .l. facere oponere. x. inſti. de nup. S. ſi vxoꝛ.
7. J. ð re. iur. qᷓ nõ facit. Item opere quedam dicũtur in faciendo:
quedam in non faciendo. vt. . xe ver. ob. I. vbi autem non. ap.§.
quni id quod. a.l.ij.S.item ſi in facto.a inſti, de ver. ob. S. fi. MNcur.

Ex ſup̃ſcriptis. vt qꝛ ↄtra actõnem ꝑſonalem eſt pᷣſcriptum:vtł
ſerunutem. Sed nõne ꝑ hiuns conuemõnem ppetuar᷑ actõ. vt. E.
x hꝛeſcrip.xxx. an. ſicut? Rñ.hic nõ fuit coõuentus ꝑ executoꝛem.
Uel dic m io.ſiit qdem:ſ illud quod eſt ibi intelligit im in actõe
in rem: ⁊ in hoc coꝛugit᷑ iſta. Item op.nõne debʒ ſeruari ſine dãno
in hmõt dilatiõibo: vt in aut.de exhi. S. nihil. colł. v? Rñ. ibi loqt
æ damno rei non acrons. Item op. qꝛ nec actoꝛ debet pan damnũ
v. J. de luch. l. ij. . m ommbus. Sec illa m iſtaʒ intelligiẽ vt nõ
babeat damnũ qꝛ reſtitu. Item op. qꝛ poteſt interrũꝑe cõi iure. vt
E. an. ex.l. vi ꝑfectius, dic vt. j. e. is qui.

—

b ¶ Mon poſſit. vt ſi pꝛedia vel bona eius inundata ſunt:vel rea illa

S

que vſucapit᷑ non apparet. vt. j. xe bo.auc.iu.po.cum vnus.S.ſi. vel
non habea: talia bona. æ adde qo no. j. e. is qui.
c Mon latuet. ⁊ ſic non poteſt fieri talis miſſio ex qua ꝓcedat vendi
tio.vt.S.e.l.item.S.hec autem.Accur.

d Einge. bñ dico
reſtuui.

ſi dies actõis q̃ᷓ aduerſus captiuu
9 pruuz e Aduocanones-

cõpetebat exierit: aduerſus eũ ſuc
currit᷑. SBeinde adijcit pᷣroꝛ ſe⸗
cuue agẽdi ptãtẽ ñ faceret:vt ſi dũ
B faciat ꝑ vſum ſit acqᷣſitio ĩpleta:

no.ꝙ poſtulatõ ad⸗
uocati iuſta cauſa
eſt dandi dilatõneʒ
vt hic. ⁊.S.eę.ti.ab

vk qd ex ſupᷣſcriptis ↄtigerit:reſti bd,:. g.
tutio aced at᷑. Et merito:nec enim 8 poſtu. l. .j. Kñ.

ſufficit ſꝑ ĩ poſſeſſionẽ bonoꝝ eius

mitti: qꝛ inrdũ ſpes eſſe põt: vt in ſas guegk
bõẽis latitãtis mitti nõ poſſit: aut pie: aduvemea vr
nõ latitet. Finge eĩ dũ aduocatöes llberet ſup libello
poſtulat diẽ exiſſe:vł dũ alia moꝛa eiX Prerereg⸗
iudicij cõtingit. p Aulus.
Ed ⁊ ad eos ꝑtinet:qq auentni s ſ aan
fruſtrant᷑ 7 q̃ libʒ tergiuerſ. 9 vt reſtitutio detu: 3
tione ⁊ ſolertia efficiũt:ne cũ ipſis cos.Accur.
agi poſſit. g. Aius. borh⸗r eroeti⸗
Vogd qᷣdẽ ſimili mõ ad eũ q; dce differebat. H⸗
ptinere dicemꝰ qn fruſträdi Clod q
gratia id faceret: ſ̊ ꝙ multitudine . c.i. quia.

rex diſtringeret. v Lpia. k [ EEd a ſi per

Ed ⁊ ſip pᷣoꝛẽ ſtetit reſtttu eunce non waer e
tio indulgebit᷑. Aduerſus re currere o ure v
legatü reſtõʒ facienda ex gnãli cla S. hoc quoq;. coll.
pompo. ait. ̊ nõ ⁊ ipſi ocedẽdã:qᷣa ix. So. pꝛeſcriptio
potuit pꝛocuratoꝛẽ relinqrer: er ca mnſianie ludici ipſo
tn puto etiq ipſiſuccurrédu. Ait reuralz

pᷣtoꝛ aut cũ eũ inuitũ ĩ ius vocare
nõ liceret:neq; vefendeꝛet᷑.hec cła

oms bñ currit. vt
hic. ⁊. J.e.S.iteʒ ꝑ
magiſtratũ.Et no.
ꝙ poteſt dici ꝙ hic
exponãtur verba illa que diximus non exponi. S. eo.l.j. S.j. ibi: cũue
magiſtratus ⁊c. Accux.
IIZuer ſus relegatũ.q ciuis ⁊ dñs ſuaꝑ rex ꝑmanet.
m EExꝝ generali cła.qua dr ſi qua iuſia cauſa ⁊c. VUel dic ex illa qua
qms ↄtra abſentem no defenſum reſtitiit᷑:que dr̃ generalis reſpectu
illius qua ſubuenit᷑ abſentibo.de qua ſu mẽtio.S.e.l.uem. in fi.j. N.
7.5. e. l. j. S. j.lbi: cum abſens non vefenderer᷑.⁊ refert᷑ hec generalis
ad relegatum. Sed qn ipſe reſtituit᷑: poteſt reſtiuui ex generali cła vel
ſpeciali ꝓut euenit.
n EEx cauſa tamẽ.puta ſi ꝓcuratoꝛem reliqͥt ⁊ moꝛtuus eſt.vt.j.e.

necnon. 7.l.ſi qua.S.j. el relinquere nõ potuit.nec ꝑ ſe potuit pᷣſidẽ

adire:ałs nõ reſtitnit.vt.sõ.de mino.papi. Et in hoc eſt differẽtia int
eum qui abeſt neceſſaria cauſa tm. qꝛ no reſtituit᷑ ſi potuit relinquere
ꝓcuraioꝛem ⁊ ꝓbabili tm.qꝛ licʒ potuerit relinquere ꝓcuratoꝛem:tñ
reſtituit᷑ ſi non reliquit.vt.j.e.necnon.⁊ ꝓbabili ⁊ neceſſaria: qꝛ idẽ.
vt. j.S.uem inquit.in fi.
o ec clauſula. ſine fraude.i.pena.vt.j. edi.edic.l.cũ gutem. §.
excipit᷑. Accur.

p Mon licet. vt hic.⁊.S.de in ius vocãdo.l.ij.⁊.j.ð iudi.l.ps. Sʒ

hodie videt᷑ ꝙ liceat. vt in autennco vt dif.iudi.S.ſi tamen. coll.ix.q
eſt Z. Sed ibi loquit᷑ eo caſu qñ oppumit ſubiectos pᷣtexiu officij ſui.
vt.C. ad.l.iuł.repetundaꝝ.l.iubemus.quo caſu dʒ coꝛã epᷣo ↄueniri
vt in autẽtico.vt iudi.ſine quo.ſuffra. S. neceſſitatem.colł.ij.⁊ ĩ dicto
contrario.hic de alio facto:vel re non rone officij.
q Quam. ai. aliquam.quod dvr̃ĩ merum unperiu. vt. S. ð iuriſdi. om.
iudi.l.iij.Accur. —GD
r Permiuere. ⁊ ꝑmiſiſſet defacili ſi actio ſit cuilis.ſi aũt ſu famoſa
tunc cauſa cognita. vt.S. e in ius vo.ſ ſi hac.S.pe.⁊ fi. Item no.nõ
ſubuemri ſi non unpetrauit qð facile obtinuiſſet. vt arg. j. de aq̃ᷓ qn.
eſti.l,j.S.penuł,.Accur.
n ij

i.ꝗaduocatos. et ſic

4 *

M
8

6„* QNN 4 *& „*

ſ dt tõnis q; ſi non foꝛet vſucaptũ. vt.
.ns lioꝛis conditõmis Barlu.
bic nõ be eſe dbieſnn fi.j. N. Itẽ ero an datie Reail H
e. nl oel⸗ in mtegy reſtoms:? dico Fns⸗ ſri⸗ enuk feſtaum
En eerelln. cũ nõ inueniã ꝓhibitũ. vt. . e. necnõ. S
poteſt .

t. bis poſuit pᷣtoꝛ ĩ edicto ſuo: neq;
Zeinde adiecit. neq; defenderet᷑. bis poſuit ptoꝛ ĩ edicto
a Dei imu exponit.
tem vlumu .V
xeſenderetur. hic au rticules. HS eta reipi
Suſnrde e ret hociaem hoſitũ H treiſ
c Diene S. e eo i ſic no. ꝙ generalis clauſula
ciebat ſpecialiter.

ꝙ eis. Sʒ ſi nõ ole
— du cecreto 107 ghonube
quibus ſpecialter tqs moꝛe ma L t:iuriſditõn fi. ⁊.J.de acti. et ſl 1
rddnet a v Vnms vocare nõ licet: vt cõ ee age eũ reſtituendũ labo St. in honoze⸗ ii .
E r O*„ναA“Rn“m. frande in umperiun gaueri ex alia iuſta cã nõ rijs. Accur. plen
le. ij. l. vxoꝛem. E ceteroſq; ꝗͥ imper bit. Jdẽq; ſi ex alia iuſta cã nõ Its. hec cha io
mo.5ꝙ. ſulem pꝛetoꝛẽ ceteroſe d ſcribit. Iceq ſi⸗ ferie ef Iẽ. beeckha. ſnſt.
F eliaſſimno. dl Eue quã habeat. Sʒ nec a t ab eo audit?. Si ferie e ſ. generalis. inn in
ſiqn as. cos ptinet hoc ecictu: u oꝛdinem ſint indicte: ob res put 5. de i inte. reſtt. iſ g
bz ſine pmi ius vocari ſtas: vel in honoꝛẽ pncipis S. det an ſunn
.ſcz bz ſine ꝑmiſſu ſuoĩ ſpe geſtas: v ſus nõ dixrerit Lbe. a. E. de t. in olt ſ
d Hoc quoch; phibz ſn t pmittere: patro Pꝓlipe ſtratꝰius nõ dixerit ⁊ re.l.cũ anteri⸗ ſn .
et ann eognia am aditus potuit pnnttere die 2 Piereg magutſat msn dicebat onb. Fj.. . d nnſen
eane Seri ta partteg. Deice gcdt. Anacafliwwnonninatie npde erſe Wis gmniun
dum creio 2c. cit: neq; vefenderet: q ñ q abñs reſtitutuꝑ ſe: qꝛ p eĩ feniag rönez caſiis vr H ſubij fri e
in poe vr magaa ſerf tos ptinʒ: pterq ad eũ q4: bat᷑ factu.Solẽniũ eĩ feꝛiaꝝ att. . .l. necno⸗ Uriem
in pat e mao e ſcyiy t: quoniã plene ſupᷣ ðd oo bat᷑ factu. ebere:qꝛ ꝓſpicere eas j. K.z.S..a.l. ihrhben
us ra e in I vſucepit: quoni⸗ ſiue cui per baberi nõ t actoꝛ neĩ egs Imier eooeA. iniſt
ius. Tociir. utũ eſt. Ait pᷣtoꝛ potuerit ⁊ vebuerit actoꝛ lſt e appel.l. ſes. (pnefun
Mõ ſubuent. cauti me wlo malo ipſius pott rius eſt. ⁊ ita celſus appel.l. ncel
. . magiſtratuz ſine wlo malo ipſius incidat:qp ve ſ ferie tös . j. inſtl. ha⸗ 4
vt. j. ð regu iurt magiſtra dicek Hoc ; vt ſi 205 bit. Sed cũ ferie tps bebat. ĩ fi. j. K. ſceneeponm
l. non fraudant᷑.S. actõ exempta eẽ dicek. Hoe q; vy li. ij. dige. ſcribit. De pſoꝛũ J. qñ ac. de äcanan
IAr. ctũ ſit: vt H dutaxat ĩpſoꝛũ 7. ]· qñ ac. de pe. MAca Gn
nemo⸗. dilationem iudicis effect eximũt: reſtitutio H eſt an. l. qſitũ. et nütn ſſam
ſainit eite nno gcrtio eximat: a nõ fuit labeo diep facienda eſt: bit. Ait ei bn. l. j.. ſtic Oſktaneſim/
,„ Eci0 ia nõ fuit labeo dieꝝfa li.uij.dige. ſcꝛibit. Pri.1..S. ſis⸗ unifmn
q ce ſuo nare A ſi magiſtratus cop ſt ita iulia.li.iuij.dig s ita faciẽda 1I Pomerunt. lctonthr
neret qð non fecit. 6ʒ faciẽdã. Per magiſtrati ſſionẽ vſucapioms ita faciẽ 4* deoq; ſubiecta ? leſiin
ar. C. mge. ma · git reſtõʒ faciẽd. P duũ eſt: ſi us reciſſionẽ vſue at qbo actoꝛ agere enen alis Agen⸗ ioiiit
l. difflamari. arg. utẽ factũ ita accipienduũ vt hi dies reſtituãt᷑ q een gen ta: ſeineg /,
j. iureiur. I. iuſ-⸗ 9 . c cognita vene⸗ feriaꝝ impe⸗ quotiens 1c. c.
j.⁊ iureiur õ dixit. alioqͥn ſi cã cog luit:⁊ interuentu feriaꝝ . NMon abſit. uſtron⸗
a eun s odirit al ſtitutio ceſſat:ꝛ et voluit: ens p abſentiam 1 WMonabſit. afüinm
ie no muirt. Bauit actonem reſtit ſtrarun dit?eſt. Quoti lnſt ethublcntale en
. J , 7 exclulit reipublica: alie fn
E. vt nemo inmit. ſeruio vrTĩ. Itẽ ꝑ magi liquẽ nõ toto tempoꝛe exclu eſpub lkren
mit itg jeruni ſoꝛdes qᷣs gliqu 2 m? vo cluitates lo⸗ Eftietn
Jeacg mrugin; er e det: ſip groriaz aut ſoꝛde⸗ rem tuã poſſedi vno min Loauuatesl⸗ niifn h
aeine. .ſ.8 factu videt:ſip grar erit. ⁊ hec s Vt puta rem is tempore wea lXl. man 1
ed nl iumau magiſtrat?ius no dix oꝛ: ſecune die ſtatuto in vſucap . mn q veengal. gftitt
ainc⸗laenane uͦ habebit: necñ ⁊ ſupioꝛ: ſecůõne ¶die ſtatutea blice ca abeſſe cepirre eum qv nt
iſſet habebitin — „°. k . e reipu nq; euã qolibʒ ſipneice N
ſeci : Jusg 7 (g. .
reſtitueret ⁊ ñ ſecit t hitigatoꝛ ne ſecũ agat᷑: dũ ld ſt Itez mqᷣt pꝛetcoꝛ ini vt. j. de publi Ein
3 egit nitiga o exrẽpta ſic enda e — õs l. hi. d. j. Mlenim N
nã poteſt poſtea de⸗ Actio exẽpta ſic enda eſt. J videbit in ĩtegꝝ irſict it
uriſditõ upit. 2 .. iuſta cã videbi Habuit. in/ hümfatt ſatt
nsſuc ader cria arciplegaſi ceſit gene aſe: nn cka edicto inſerta eſt men ne 4ane ſ
enin gligtacayt jcit ſine wlo malo ipiꝰ: videlʒ na. mlti eĩ caſus inkuenire weſie teg. ſaſing
eüi . ria.mlti eĩ caſus intuemre 415. So. vridi. abin
ſic poleſt unellii alcit ſine wol teruenerit: nec ei neceſſana. mltie ſtömis auxilii eſt5. So⸗ puto. ſeitnis in
d.l. ytumacia. vt ſi wlus eius interuenerit:n ſb terũt q væferũt reſtõms aux SeN Plh; ntriiinnn
d.l uma Beß wliuetd. porernierarreſtär m gomtn pumcia. m2 ſut
ferie. er currat᷑. IJpſis ema 2 nec ſigillati enum Prr: inciam. Lefnilhtfenmi
Si ferie. er. ſuccurr enit. Pꝛoinde ſi vum nec ſig eſtönem ſuggerit: ꝓpu lenen
ut repꝛeune. õ ſubuenit. P E 8 eqtas reltonem Subuenin. ſgaefmpnnte
er dde nul du * ſequentẽ eeti Eeer br tai ulã erit æſcendendũ. de ucrli tnm
lo. H appellari pot 3 eſt nõ ei ſubuenier legatis. Enlſz⸗
