cerias ſibi ſtipulatꝰ ẽ patronꝰ nõ traſmitrit eas miſi ad heredes ſuos
vel extraneos: direcio tñ ꝑ ſe ⁊ nõ ꝑ aluos ad ſucceſſiõeʒ veniẽtes.et
ꝓ hereditarijs poꝛtiõibo:qꝛ ſicut credita pecunia petit᷑ oꝑa: vt.j.œ
ope. li.l. aà duobo. 7. l. cũ patronꝰ. S.cũ patronꝰ. 7. S. cũ libertꝰ.
a Si. x. ſtipulatꝰ.i.introgatꝰ ꝓnnttere ꝑ ſtipulationẽ. ſic ĩ aut.ðᷣ
ꝛmneq̊. d. S.j. ibi ⁊ cũ ſtipulent᷑ alterutros ⁊c.⁊ inſti.qͥ.mo.tol.ob.S.
pe. ⁊. . de ſo.in his. vel ſubaudi ſit aliqs a me.
b Cõditio.hoc regulari fallit.vt.j.e.l.neratix.
c Cõditio.vtrũq; aũt ſimul nõ. vt.j.de ſolu.l.qᷣ hoĩem. S. fi.
d Mõ perim. iĩmo videt᷑ ꝙ ſit ꝑs ꝑempta.⁊ ꝙ tm ꝑs ſtichi ſit peiẽ
da:vt.I.de acceptil.l.qͥ hoĩem.q eſt ↄtra.ſo.nõ eſt ↄtra:qꝛ non pꝛo/

5 S SL

3s

hibetur wi totũ ſtichũ petere ſed ꝑtẽ peti poſſe dicit vel ula ẽ diſti⸗
cno.l.nõ homĩs.vel qꝛ ibi dicit perimi.i. interim nõ poſſe ſoꝛnri
effecim. nam obligano durat.nõ aũt extincta eſt: vt hic.cũ hoc aut
dicto facit.j.de ſo.qui hominẽ.in pꝛin. 7.S. j. . F. pen ł. 1 de le. ij.
ſiqͥs dnobo. Item contra.j.e ſ o. ſtipulatus. S. j. ſed ibi certus hõ
uta ſtuichus de⸗

Wori „boebat᷑ cun⸗
ſim pmiſſoꝛis heredes ſmqueli⸗ ſmoua gr ile
beratio nõ cõtingit:niſi aut vterq; rat.ſecus ſii ge
quina: aut vtriq; ꝑtes ſtichi fuerit nere vel ſbalter⸗
natiõe:vt ibi. et
ſolute. p Aulus. bic. a. ſ. w ver.
Vi loco certo vebere exiſti⸗ eblul ij in yn.
mãs indebitũ ſoluerit quoli .declarabit.
bet loco repetet.nõ em̃ eſtimationẽ f Et mali ego
ſcʒ creduoꝛ.nam

ſoluẽtis eadẽ ſpecies repetionis ſex mutat pſonas.
quitur. i Dem. g Löoch. inde⸗

t. E biti.
Vgex ſi male abſoluit. Et pin· troch n

abſolutus ſua ſpõte ſoluert cho.et. x.
repetere non poteſt. i Rorek honm
v Apianus gieẽ electio ſol⸗
Miterdum pſona locum facit nens:r Eeel.
nr. e. q̃ eſt j. et ſic
repetitiom: vtputa ſi pupil- Coꝛugit poe vel
lus ſine tutoꝛis auctoꝛitate vel fu hicsc erat ĩ opnõe
rioſus: vel is cui bonis interdictrũ ſtupuletans. ihi
eſt ſoluerit. Mã bis perſonis ge d aitſd
neraliter repetitiõi locum eſſe non enc. i
„ „ 4 JI55 = com q. 1.
ambigitur. Et ſi quidẽ extast num iʒ diera nch⸗
mi vendicabunt᷑ conſumptis vo Po⸗galie dale.
34 . m agrtes. cʒ
conditio locum hobebi Dem. bredh ipuii
Vi inuicem creditoꝛ idemq nn ꝗq Lliloco
bitoꝛ eſt in bis caſibus i exiſtianſ
buoꝛ eſt in his caſibus in ana no emauit
quibus compenſatio locum non quo ad cenia lo⸗
7. ca. vnde videba⸗

tur ꝙ in ceteris

nõ poſſit repet?. põt tñ ſiłis dubitatio eẽ.j.de oſti. pe.l.eũ ꝗ.j. H.

o Soluerit. in illo lo co idẽ ſi in alio.

p MQuolibet. ideneo m. ar. j.de mu. ⁊ ho. vt gradati. S. 2 ſi lege
ſiſiic 1. J. de cõſti. pe. l.qui aũt.in fi.

q 1 Adex nõ pt. narura em debitoꝛ remãſit: vt. · e. ink.
r i Mterdu. pſona. q. d. aliqd odicet a repetit vnꝰ ꝙ aliꝰ non

condicet. vi ſtatim dicer.
¶Repetioni.hoc modo qͥ ſequit᷑:⁊ ſi quidẽ ⁊c.
t Locũ eſſe nõ ambigit᷑ quomõ poteſt eſſe quod hec lex dicit.nã
aut erat debitum ſolutum aut indebitum.ſi vebitum cõſumpta pe
cunia non cõdicat᷑: necvendicat᷑ qꝛ tantũ facit cõſumptio quãtum
wminij tranſlatio a pꝛincipio: vt. S. ſi cer. pe. ſi filius. a.l. nõ ois
S. ſi pupillus. que eſt contra. ⁊. j. væ ſolu. quod ſi foꝛte. S. fi. que
eſt ſimiliter contra.ſi mdebitum erat. ergo de iure cõmumi datur
repetitio: ⁊ ſic nõ facit perſona locũ repetitiom. ſed H. ꝙ erat in⸗
debitum cunliter. ſed tale.ſ.naturale debuũ qð ſolutũ eſt a maioꝛe

nõ repeteret᷑. puta legatũ nõ veducta falcidia ſolutũ ꝑ ignoꝛãtiam

iuris: vt.E. ad.l.ſal.erroꝛ. Idem in caſibus in quiba condinio hec
ceſſat. als in maionbs quos diximꝰ. S. e.l.eleganter.S.ſi.pupillus
vo repetit per reſtuutionem pꝛehabitam: vt hic.⁊.S.& mno. illud
in pꝛin. ⁊. C. ſi aduerſus ſoł.l.indebito: ⁊ ſᷣm hoc non obſtat di⸗
cta.l.non omms. nec illa qð ſi foꝛte qꝛ ibi de ciuiliter naturali
bito dicit. vel ᷣm aʒo. ibi de rigoꝛe. ſed hic de equitate dicu: ſed
ſm qð hanc legem modo intelleximꝰ. Idem eſſet in quolhber mio⸗

—

re eo excepto ꝙ pupillus exrãtes ſine reſtitutiõe vẽdicat. pubes vo

reſtitutus.demu qꝙ verũ eſt. ſ. ꝙ in minoꝛe quolibet loquat᷑:ſed de

pupillo grana exempl loquitur. Sed oppomtur:qñũ mmoꝛ repetit
naturale debitum per in integrũ reſtitu. perbabuam. et poſtes con⸗
chtionem intentatã. nõne obligatio naturalis qua tenebatur mi⸗
noꝛ reſtituitur contra eum:vt.C.ſi aduerſus trãſac.l. j. ergo illi⸗
nomie ) in inte. reſti. obijcit᷑ dpenſatio vt. S. ve neg. geſ. l. uj. S. pu
pillus. H.id nõ ꝙ compẽſatio obijciat᷑:qꝛ ſic minon non pꝛedeſſet
reſtitutio:vi nõ.in qſtione.j.e.ti.l,cũ is.S.j.patʒ.ergo naturale

den ſt
ed C
Ginitn (

e
immn nie
ehrtr aumn

.
ri u
Eien lert eo
ae ſteoren⸗
en zegn
ig frit
Pikloce And un
uimi cſ
enerrepe
iunetyo hatst
eun rubtk.
Ntönst er⸗
ſout furio⸗ lem
Nlgod d
Mecume,
lingnm
iilntſneci enz ſinpe
ſc;imxoap n
Pirhi eng un inen
hlilrii mi ſiun
ſunͦhitntenaren
il ſen un oliin
Ihaiitniͤſin retmm⸗
Cteuti Knün te
Mlym.
Auiuda n⸗
Migfugteddek
Mimürtoſhlan
Entfkiinis e ema

— ==

cn ufn 0.ſci
Kaitinis umefu
ſghmiimteifn h.n,
Sſs.
,Enmtictünt.
Lihlmſfnödinan
narſtnung
orn baniehi
lcggrintridll
linrlumtür
Ahtgüſci

AR
Rrihe⸗
Kmn nnte

tenn. Wg
nnunii

An Nnrgi nch

e

NAE
fngul, K
lanneng
ſch wenit at
tenit⸗ in
Wuel
enonssſt⸗ dn
Ms
den. ee
nt d
tt
1 Dung n.
„ liiid
ulamnirt in
wuinl, Kie
e
. dee
SMerdicd ne
rinsge e
mncſenmn e
1 ½
Nr.
1 da
mednaeng 135
bisien
.M vge⸗

an
AEKni.
jæzm tho. uſt
züt. n.
mi nutn rmit
t dertiſ

. . .
egmit:
Nu nuN MNNN
ct emian imirt
mn ia lld/
m cti utſie,
6 ℳoNiten
õ ſunit
mmncibns n

ns. 54 eeN

Ne1z

——

cbuũ a minoꝛe ſolutũ condici petita pᷣus in inte.reſti. ſed P. dicit
citra reſtitutionẽ pupillũ cõcicere pecumã oſi umptã ⁊ ꝓ ſe inducit
J.ad trebel.l.ſi eius.S.⁊ ſi eius.⁊.l.iſtã interdu. in adult᷑. autem
ofitet᷑ quod ꝑ reſtitionẽ: vt.j.de acqui.here.l.ĩpuberibo.ſed.l.illã
ſi eius.reioꝛqueo in eum. nam ibi dicii ꝙ pupillus nõ reperut na⸗
turale vebuu. ſ.
gb herede qͥ reſti
tuit hereditateʒ
nullo mõ qñ anñ

babet: ſi ſoluit nõ habet cõditionẽ
veluti indebiti ſoluti: ſui crediti

reſtit utionẽ he⸗ trans .
reditat ẽ ei ſolu rey ctinonẽ. – 1 em.
tũ. nec a fidemſ⸗ Squi plꝰ ꝙ; hereditaria poꝛ
ſoaꝛs ſnereſttn. tio efficit ꝑ erroꝛeʒ creditoꝛi
reſclturond be⸗ cauerit:indebiti ꝓmiſſi:habet cõ⸗
rentat ſolue dlitionem. 1UVlia.
heredi iure cõi Tlmr 1&
curra reſtirunõʒ Enn 15 4 HNaubbilg nu⸗ ti
trãſſara erat ad ve ut ro e R ni 4 .
idecõmiſariunz Qut vterq;: aut alter ex his deſit ĩ
Iteʒ nec hec lex rerum natura eſſe: nihil repetet.id
n cona e em remanebit inſolurũ q̈ ſupeſt.
rioñi ſacit louz Friideiuſſoꝛ cum paciſcit᷑ ne abeo
heron dpecunia petat: 2 inpꝛudentiã ſol
lurarepenkper uerit cõdicere ſtipulatoꝛi poterit:
er en. aute iceo reus quidẽ manet obligatus.
umga it pecn pe ant ſua exceptõe tutus e. mibil
gem a pupillo e gutẽ ĩtereſt ſi fideiuſſoꝛ: an heres
nin i olutũ obui eiꝰ ſoluat: ꝙ ſi huic fideiuſſoꝛi reꝰ
nãlis: nec repe⸗ h 1.,„. tſed lib
iit᷑ miſi iuuet᷑ pu deres extiterit: nec repete . e
lus pifiei⸗ 1 rabit᷑. Di ĩ ea opinione ſit mu⸗
n. ſi ait furio⸗ lier: vt credat ſe ꝓ wote obligatam
us. vel wodig quicqd wotis nomine vderit non

ſoluat pecumiaʒ
conſumpta;z re SS
petũt ꝑ odi. ſine cã. etiã ſine petita reſtitutiõe:qꝛ nõ intelligũt᷑ vo⸗/
lurſſe ſoluẽ. ſiqdẽ ĩ negocijs ↄtrahẽdis alia eſt cã furioſi. oꝛuz. 7 alia
pupilloꝑ:vt.j.de reg.iur.ĩ negocijs geſtis. ſic ̊ͥ ↄnſumptiõe facta re
cõciliat᷑ indebitũ a pupillo ſolutũ: ſed nõ a furioſo vel ꝓdigo: qꝛ qͥ
expᷣſſe ↄſentire nõ pnt nec tacite pñt: vt.j.loca.qð ad certũ,⁊ fſacui
ad hãc.l. .ð bo.auc.iudi.poſ.ſi nõ ex.S.j.
u Nendicabũt.etiã ſine reſtiiunõe:qꝛ nõ ẽ facta accipiẽt pecuĩa
x CKonditio.hoc ua tũ emũ ſi reſtituat᷑ ſᷣm nos.lic Pla. cõtra
vt modo dximus.
y q inuuc.nõ habet: vt in vepoſuo: vt. C. ve ↄpẽſa.l. fi.et
tamẽ ex vng pꝑte vebet᷑ ſpecies ex alia quãnitas. Item ĩ vi⸗
no vel frumẽto vel oleo publico. Itẽ in vectigalibus tꝛibutis æ ali
menus fideicomiſſis.vel pecumia que ſtamt ſumptibus ſeruit:vt
E.de cõpen.l.mea.ſᷣim Jo.ſed idẽ videt᷑ in omibo mſi ipᷣo iure cõ

penſatio nõ ſit. ſi at ſpo iure ſiat cõpenſatio: vt de negligẽna add
negligennã. aliud eſt m. H. vt.j.æ ↄpẽſa.l.ſi amb 0.S. j⸗
z 1 SW qui. ſ. heres.

a Cauerit. ſ. crediton.
b Coõchtionẽ ſine cã. vel incexti:vꝛt.j.de ↄdi.ſine cã.l.qͥ ſne.
c c Am. aut ſtichũ. alternatiue.
d Repetet. loquitr̃ hic qñ ad certam ſpeciẽ dat hec ↄditio.alłls

i.ſi ad quatitatẽ nõ liberaret᷑ interuu ſpeciei: ſicut nec in mutuo

Vt. C. ſi cer. pe.l.incendiũ:⁊ ſic nõ obſtat.S.libert.Sẽ.e.l.ſi nõ ſoꝛ
tẽ. Itez nõ hic ꝙ ꝓpꝛũ factũ ignoꝛarellicʒ: vt.S. e. ⁊ ſi me pntẽ.
e BSupeſt. cũ alter veceſſit. azo. ſi nõ ſoluiſſet qᷓ ſuꝑeſſet dãdus
eſt: vt.j. e cõtrahẽ. emp.ſi m emp.S.pe. L
fFicdeiuſſoꝛ.paciſcit᷑.nõ in re ſed x ſua ꝑſona tm̃:ſic, S.xeſiure
murado. duobo. J.).
g Prudentiã. facni vel iuris cuʒ ſublata ſu obligatio per pactuʒ
vi.j.de ſolu.ſtichũ. S. naturalis.
h Conchcere. condinõe indebiti.
1 Stipulaton. i. a ſtipulatoꝛe.
k Et ideo. bona rõ: qꝛ eadẽ ſoluno nõ parit liberatiõʒ reo ⁊ repe⸗

ntiõʒ fideiuſſoꝝ: vt. . ve ſol. l. q hoieʒ. S. fi. aʒo.⁊.j.e.ſi fideiuſſoꝛ

Hſy ſi id ꝙ nãliter tm veberet᷑ ꝑ ignoꝛãnã ſacti ꝓbabilẽ ſoluat᷑ repeni

tur vt idebitũ: vt. C. ad.l.fal.erꝛoꝛ. ſi agar oditiõe indebiti none

„△

poterit naturals debit ↄpenſatio opponi.vt. j. de dpenſa.1. etiam. et
3. c neg. geſt. l. ij. §. pupillꝰ? vider̃ qꝙ ſic. naʒ ꝑ ſolutõem talẽ nõ fuit

7

ſublata obligatio natalis. qꝛ eadẽ ſolutio nõ poteſt parere liberatiõeʒ
⁊ reperuoeʒ: vt dixi. nec obſtat ꝙ eſt. j. ce ſolu.l. in numeratõmibo. in
fi. licʒ em̃ vna ſolutio ⁊ liberatoeʒ ⁊ obligatõeʒ ſimul pari at: vt ibi:

repetit. ſublata em falſa opinione
relĩquit᷑ pietatis cauſa ex q ſolutuʒ
repeti nõ poterit. Qm hoĩez ĩ ge
nere ꝓmiſit ſiłis ẽ ei qͥ hoĩem aut
ecẽ dʒ: ⁊ iõ ſi cũ exiſtiaꝛet ſe ſtichũ
cpmiſiſſe ⁊ eũ lederit ↄdicet:aliũ at᷑
quẽlibʒ dãdo libari potfit. i Dẽ
Yiarea tua edificaſſeʒ ⁊ tu
edes poſſideres. ↄditio locuʒ
nõ hẽbit:qꝛ nullũ negociũ int nos
ↄtrahit᷑.nã is qͥ nõ xebitã pecuniã
ſoluit hocipo aliqͥd negocij gerit:
cñ aũt edificiũ in area ſua ab alio
poſitũ dñs occupat:nullũ negociũ
otrahit. Sed ⁊ ſi is qui ĩ aliena
area edificaſſet ipᷣe poſſeſſionẽ tra⸗
didiſſet: ↄditiõeʒ nõ habebit:quia
nihil accipiẽtis faceret: ſ ſuã rem
vminus habere incipiet: ⁊ iðᷣo cõ
ſtat ſiqs cũ exiſtimaret ſe heredeʒ
eſſe inſuſã hereditariã fulſiſſʒ:nul
lo alio modo ꝙ; ꝑ retentionẽ impẽ⸗
ſas ſeruare poſſe.
i Bem.

nunc tñ repenitur
pecumia:vt indebi
ta:vt eiuſdẽ pecu⸗/

nie ↄungat libera

tio ⁊ repetitio.nõ
ſunt ergo zrij effe⸗
ctus ibi.ſ hic ſic.
ego tñ puto nõ poſ
ſe ↄpenſari nãle de
buui ĩ hoc caſu.qᷣa
m hoc lex q̃ dicit
nãle debitu repeti
unpo ſita eſſet ver⸗
bis ⁊ nõ rebus.et
vna via repeteret
7 altera no:qd ei
ſet iniqu ũ.et.C.
coĩa deleg. l. ij. aʒ.
7 fac̃. ad. S. . mã.

ſi fideiuſſor. S. nõ

male. 7. S. vl.
lIYpe.ĩ.fidᷣiuſſõ.

m Si młr. ma-

ter ſoꝛte vl eỹnea.
n Mõ repent. ni
ſi eſſʒ tutrix. ⁊ rõe

officij ſolinſſet. vt

.de adm. tu. cu
poſt. F. j. 2 liczʒ hee
cõchtio ceſſet acno
quãdoq; datur ſol
uenn:vt.j.ſo.ma.
l. ſi pꝛ ignoꝛãs.
o Mon poterit.
mii ĩ caſu:vt.C.
nup. l. pꝛem. qͥd
aut ſi fideiuſſit

Vte mulier q caſu ceſſat velł. vt. C. ad velł.t.gnãlr. nonne repeter?
H. ſic a mulic. ar. dicte.l.xe admi. iu. l. cũ poſt. S.j. ĩtellige ᷓ hic qð
ſuo noĩe credebat teneri ſe ꝓ ſua obligatõe: ꝓ alia tũñ muliere.
p OQuin hoĩeʒ. ſi dicas hoieʒ. ſ. incertũ aut. x. oĩa ſunt plana.⁊ erũt
ſiłes hi caſus in oĩbi.⁊ mqhil eſt j.ſi aũt dicas hoĩez. ſ. certũ puta ſti⸗
chũ aut.x.erit ſimilitudo in ſoluẽdo.naʒ qlibet eoꝝ anteq; ſoluat hʒ
electõeʒ dũmodo nõ viliſſimũ ſoluat debitoꝛ in genẽ: vt inſti. de acti.
S.hinc aũt.a. j. mã. l. ſideiuſſoꝛẽ. Itẽ ſunt ſi kes.qꝛ neuter pᷣciſe tene

iuur ad aliquẽ.m reperẽdo aũt an ſint ſiłes videt᷑
nã ſi iõ repetit:qꝛ eſt ei ſiłis.̊ eiſi is qui ſtichuz a
debẽ ſtichu ſoluat repent: vt hic dicẽ videt. Dʒ
vbi diẽ ꝙ nõ repenit. ſm aʒo. diſtingue an p err

ꝙ ſint:vt hic diẽ.

ut. x. dʒz ſi credẽs ſe
· xc le.ij. ſi is cui.
oꝛẽ facti ſoluit: vt qꝛ

neſcit alinatiue ꝓmiſſum:a tũc repetat:vt hic.an ꝑ erroꝛẽ iuris cre.

dẽs foꝛte ſe teneri ad melioꝛẽ:⁊ tũc nõ:vt ibi.Al

ij dicũt ꝙ hec illã coꝛ

rigit ex eo ꝙ hec a iuſtunão ↄfirmata videt᷑: vi. C. de ↄch. inde.ſi qͥs
pᷣun.Tercij dicũt ꝙ hic eſt diſinctio legis:nõ hoĩs.pᷣma nõ placʒ. da
lex j. videt᷑ loqͥ de ioluẽte ꝑ erroꝛẽ facti. Item nec ſecũda.qꝛ lex illa ſi
qͥs loquit᷑ qñ vtrũq; eſt ſolutũ.tu dicas q; nõ ideo repetit debitoꝛ ĩ ge⸗
nere. qꝛ ſiłis ſit ei qͥ alinatine dʒ.nã lʒ in aliq ſit ſiłis: nõ tñ in oib.
H mõ repetit debuoꝛ generis de q̊ hic dic.qꝛ nullꝰpᷣnerat in obligatõe
H in ſolutõe im̃:vt.j. le.j.cũ icertꝰ. l ſit ar. õ. I.ð leg. ij. l. meiniꝰ.
S.duobo.ß dic vt ibr nõ. ß in altnatiua vtrũq; eſt ĩ obligatõe: vt. J.de
vV.ob. ſi duo rei.⁊.j.xæ ſo.qͥ.x.S.ſtichũ.⁊ iõ dico ꝙ nõ repetit:vt in
1d. l. Sria. ſi is cui.⁊ ſᷣm hopoſtpõe iõ.⁊ dic uõ odicet cũ extiaret ⁊c.
Extimaret.is qͥ gnãlr ꝓmiſit hoĩeʒ.nã huc tm̃ ꝓſequit᷑:vt mõ di
xi. ſüt ̊ ſiłes ĩ ſoluẽdo. Jtẽ qꝛ neut pciſe tenet᷑: diſſikes ĩ alijs duo⸗
bus.ſ.iĩ repetẽdo.⁊ qꝛ ĩ altero vtrũq; ẽ in obligatoõe:ĩ alto mhii.

r Quęẽlibet. vtputa mediocrem.

ſ q m area.Cõditio expẽſaꝑ. vel dic wvmechificate negocij. nõ
obligatio ex zctu naſcit᷑:ſ q̃ſi.ſic ⁊ ĩſti. ob. q ex q̃ſi ↄctu.
6 płti. ⁊ ꝙ dicit hic gerit. ſ. gerere videt᷑ extra id qð agit᷑. vt

NMõ habebit. ĩmo vider q poſſeſſionẽ ſaltẽ poſſit cõdicere: vt z. e.
idebiti.S.j.q eſt ↄ. So.ibi credẽs ſe obligatũ tradidit:hic nõ. vlł ſol⸗

ue vt ibi. YItez Z. ad ideʒ.j.e.q excep.S.j.ſo.vt ibi.

uĩ Seruare poſſe.hec lex loquit ᷣm aʒo.æ ſtricto mre. H weqtare

bki uininn⸗
dabit᷑ iſti qimpẽdit vtilis actio nego. geſt. ad impẽſas. 1 eo. Z. de patris. vel ꝓfecticij peculij loquit᷑ hec lex. die ̊ pecumã mumatus algi atine⸗ 1
nego. geſ. ſi pupilli. S. ⁊ ſi qs. ſed illa loquit᷑ qñ alieno nomie um/ Icj paternã . ⁊ voluntate. vel etiã ſine voluntate patris datã.con uicuch 4
pendit hic ſuo ꝓgno. IPtẽ ꝓ eo m eo. ti. l. fi. ſed ibi neceſſario fut ge ſumpt am tamẽ ałs nõ naſceret᷑ naturalis obligatio. Idẽ ſi peculi . D
ſtum negociũ. ſed hic volutariũ. Jtẽ ꝓ eo ·. æ rei ven.l.wvmũ.que arẽ a e ꝓfecticio peculio vel etiam aduenticio ſᷣm tempoꝛa bui Gtigensni
eſt ö. ſed ibi in reficẽdo- Jo.aũt dicit nõ poſſe repeti.ſed retineri:vt l, nam ⁊ tunc dico naturalẽ obligationẽ filio ⁊ patri ꝑ ſiuũ ⁊ tan iſgniſt
mareraa plene di⸗ Scui hereditas totaꝑ fidei Igdeoq; ſi pecuniã a ſeruulo acce⸗ H nii ltal
ces⸗S. w ra ven. cõmiſſum relicta eſt: ⁊ pterea piſſet redimẽdi furti cauſa poſſere rio naſcu 2 me Noft
nue, if fundus ſi.x. vediſſz heredi: ⁊ hberes peti. Sec ſi neſciſſet alienã reʒ a? cia venuſq; na inian hini
dus. ſed j ſuſpecta hereditatẽ dixerit ⁊ eaʒ ex ſe veponi: nõ eſſe furẽ. YItẽ ſi pecula prer Pocral Ge o gaoffan
moboren, ra, trebelliano reſtituerit cõm dãde pe eius nomĩe aqͥ pignꝰ accepat a ſer⸗ (eſſit frai eebuoꝛ Gffhiiv en
en vireszimm Cunie nõ habet. ideo q eo nomie uulo ei ſoluta eſſet: non poſſe ab o uz duenalene uit
en⸗ queri z e qſi implẽde ochitiõis gratia vederit repeti. vV Lpianus. ⁊c.ci. n. peculiun ut huſſa⸗
enncs bno cochitide repetet. 1 Bem ruũ meuz inſciens a te emi anoraluat telie gu
planu eſt. iet ha Vi ob rem nõ vefenſam ſol⸗ pecumiãq; tibi ſolui.eam me vr diczt darrts iin nliehe
bBesve poſ k? uit ꝙᷓuis poſtea vefendere pa a terepetituru: d eo nomĩe cõchtiõ,; no ſolum ſilſi anch. hſthlt
artatem rogamt. Tatus eſt: non repetet ꝙ ſoluerit. mihi eẽ oĩmodo puto:ſiue ſciuiſſes culicren Wnen igi Etor e
Amano kene Aulus. men eſt eſiue ignoꝛaſſes. ad patrem: vt ei nn iſſe
atneen zerung cuinſds mſarene w. ſ . a Pbri. Mtn i e
vt. S. ve inoff. te. . mino magidem ↄmodauit is RKater a fratre cũ in eiuſdem ſcuti ſi dornr * lüdiun
boe d v ne. cu comodauerat pignont eã poſnuit patnis ptate eẽt pecuniã mu vemmn icearr ns Uillbt
dices ve fundo be⸗ 7 fugit 4 accepit no aliter ſe reddi- tuatus poſt moꝛtẽ patris ei ſoluit tur quaſ rre⸗ uung n
enkeralo ber is turũ aiebat ꝙᷓ ſi pecumiã accepiſſet. gueſitũ ẽ. an repetere W feſpõ⸗0 bante duo rei cre i 8 X.,
ungo ereat Accepita ſeruulo 2 reddidit mag⸗ deo vrich jdez Hea gi jiße beres ucrictennn ick u
auice ſae de dem: queſitũ E an pecunia ab eo re⸗ patri extitiſſet repetituꝑ:ꝙ ea vo qᷓ eatur pater ra rintie ren
euo. here.F. ſad Vel poſſit. reſpõdi. Si is qͥ pignoꝛi frater heres exriterit its repetituꝑ a e vorend i
ſrecuſtt. accepiſſet magidẽ alienã ſcit apud ſinõ minꝰ ex peculio ſuo ad fratreyʒ beres: amo ea Euil inn
4 ins habe ſcʒ ſe pignoꝛi vepom furti ſe obligaſſe pueniſſet. naturalẽ em̃ obligationẽ bbug aain wiagne
d Conditiõe. ſ. =òMD „ieg ſi varri mepuganden tenn n⸗
mndebiti m quoſdã: ſed cur datur cõditio indebiti cũ ipᷣa reſpiciat eſſet ſoluta ipſe teneretur cõreo actione mezo. Zeſtod comnrinles luen h icalſſin
ad pᷣteritũ:⁊ hoc dedit vt qd freret.i.adiret q̃re cõdiio ob cãm debe dum. ergo hic pater tenetur fratri creditoꝝ. ergo ⁊ filius debitoꝛ m Aluumaſen⸗
ret dari: ꝙ ſatis admito: vt hic v eo loquat᷑. vt ar. S. ve condi . ob renelue⸗ eo quod beres eſt. quare ergo non impedit hic repetitio/ —
cau. l. j. S. ].7. l. ij. vel oicas imo dat᷑ indebiu: qꝛ iã putabat ſe fuiſſe nem pꝛo rata: Rñ. quia obligatio ipſius patris ponioꝛ eſt quo ad Ellun tuſek g non
obſirictu. Itẽ oppomt qꝛ videt ỹ nulla acno dat ad repet enoũ: liq; effectum cum occaſione pꝛofecticij peculij vel aduenticij. vel rone —
coactus adijt: vi. . de codi. a . q beredi. S. en ſuſpecta adijt.qdue aduenrui vꝛonemens obligatio ipſius patris ſit vere: vt inſti⸗ luſnmwin nmnb h
eſt 5. ſo. H de rigoꝛe ibi ð eqtate.na ibi di bemgn. vel hic. x. fuerut per qus perſona. no. acqui.S. igitur. a ibi nota. æſt et alia ratio aurectilort .
data noĩe fundi tm. ibi aut noĩe hereditatʒ.legatũ aut h faciũ ẽ inde-⸗/ quia comune peculium fratris creditoꝛs idem in peculio fratris filicilag wgan
bitũ: 1 ꝑ oñs q ꝓ eo erat dandu. hereditas auũt nõ iõ fit idebita. ſecd vebitoꝛis: qnia cum ſuo onere confertur.cum hec ſicut alia conte⸗ —
tunc magis copellir reſtituere: ideo qð pꝛo ea datũ eſt nõ eſt factu ratur 7 cõmunicet᷑. ergo ⁊ peculiaris obligatio conſertur. coferri ri ut auitotan
indebitũ ᷣm. K. JYo. vel dic ꝙ a fideicomiſſario vniuerſali repett gutem aliter non poteſt niſi: vt lber er. Iteʒ quod filia ſui queſita ſgtinühüa
ibi a quodã legatario ſngulari. ⁊ pati.pꝛobatur.j.e.ſi id quod.⁊.· pecu.ſed ſi damnũ.S.pecu SBnngſt ü oſtnin,
e q Ei ob rem. ſoluer it ĩ pcur atoꝛe vel ſideiuſſoꝛe.q aliquẽ ſiſi lium. a. l. nec ſeuus. ſi emim dicitur wminus detrabere quod x⸗ itafr iliti
iudicio ꝓmiſi7 iudicatuz ſolm loquit᷑: q̃ ſtipulano tres hʒ betur ſeruis ſuis. ergo eis naruralis obligatio eſt queſua. vider nahinn nno ni
clauſulas: vt. .iudi. ſol. l. iudicatũ ſol. vt p⸗ ſolunõʒ nõ repetat. vt tamẽ contra. ꝙ dicit.j.de acqm. here.plz.ſed illud in cuuili acqui⸗ fintoftdneg in.lo.
B.ſ añ bñ poſſet purgare moꝛã. iu. ſol. l. tij. S. fi. ⁊. S. ſiqs cau. 7 ſi ſitione eſt intelligendũ que fit ſolo animo:vt in here. bo. poſ. tre Afſmin.
ſirres. . = bel. reſtitutione licʒ ula generaliter loqm videatur ſᷣm So. Itez üneſiftene
fI EEruꝰ magiqẽ.i.tabuleriũ ł ſchacherin. Aiebat.ſ.magiõ quero cum hi duo erant in poteſtate patris an ſicut patri. querit uchiift eN ntgt
Aurti. ſiẽ qͥ ſcrẽs ñ debuũ accepit: vt. J. odi. fur. l.qm̃. vel obligatio naturalis ex perſona dantis mutun.ita ⁊ econtra tene⸗ Hrnudifmi geata
pHBbligaſſe. p magide. Aurti c. 1. rei furtue. „ diec vt ibi. atur ei naturaliter ex perſona accipientis. ſi dicas neq; patrem te W ſinhr

I Repen. ↄchuõe.ſ. ob turpẽ cãm: vt. S. e ↄdi.ob tur. can.l. idẽ. S.

ſi. Sed qᷣd ad hũc ti. H. q; idebua eſt.

Furem magidis.

k Repen. hoc intelligo ſi volũtate dñi ſoluta ẽ. vel ſi poſtea ratũ
hʒ vel cu bona ſide accepit ⁊ oↄſumpſut: ſed ſi extaret ⁊ nõ eẽt ſoluta
oñ̃i volũrate. vel eo ratũ habente vendicaret᷑.

i1 ſ

Eruum. eo nomine.i.ob repetendã pecumã.
m FIgnoꝛaſſes. qꝛ no valet ↄtractus: vt.j.de ↄtrahẽ.emp.ſue

rüiſio riſiõis rõ.

4 tẽ nõ ꝙ; qnq; modis pt ſinu alm.
habete pecumã patris. YJtẽ ꝓfecticiã. Itẽ caſtrẽſis peculij. Itẽ qſi
caſtrẽſis. JItẽ aduẽuciã. ⁊ ĩ his oĩb pt intelligi hec lex ſi noĩe patris

n. ſ Rarer. meinus a ntio fratre ſuo accepit mutuũ.
0 Afratre. in. vj. ꝑtes dunde vſq; ad. S. queſuũ thema. qõỹ.
tria argumẽta ad rõnem. Itẽ ↄcluſio: ⁊ ſic lr̃aʒ di⸗

modis pt᷑ filiuſſamilias habere pecuniã. nã pt

fiuſſet mutuata. nã ſoli patri fuiſſet qſua ⁊ ſine ſcrupulo eſſet.ſi at
pongs qo eſt melꝰ ꝙ ſuo noĩe mutuet: ⁊ no habet locũ hec lex in ca⸗
ſtrẽſi. vel qſi eũ in his naturaliteri ciuiliter a cuʒ effectu frat vebi⸗

toꝛ fratri alteri teneat᷑. vt.].ad mace.l.ij.hodie aũt iure codic idẽ

in aduẽticia:vt.C.d bo.q libe. l. cũ oz. S. j. ⁊ ſic hodie tm̃ ĩ pecunia

. 4
* . . Z èc!
. U .

neri eo nommne:neq; ei queſitam ſtare nõ poteſt: qꝛ m hoc ideo qꝛ
frater debitoꝛ patri extitit nõ tolleret᷑ obligatio. imo ſᷣm omnes:
ideo tollit᷑ qꝛ ꝓ ꝑte vebitoꝛ heres extitit quaſi creditoꝛi. alia em
ratio eſſe nõ põt.qͥd ergo dices: videt᷑ ꝙ teneatur. ſicut emm ſi hic
filius ſe extraneo ciuilit ⁊ naturaliter obligaſſet. pater ciuiliter ⁊
natur aliter teneret᷑. ita hic quãdo ſe natur aliter obligauit.⁊ pater
debet teneri ex eius perſona naturaliter. vt hoc dicũt quidam: vt
hic: ſed aʒo dicit qdð nõ tenetur pater ex perſona filij ebuoꝛis:nec
obſtat ꝙ dixi. nã ſi cunliter ⁊ naturaliter finus ſe exi aneo obliget
nõ ideo pater tenet᷑ ex eius ꝑſona mii ciuilii. ſed ula ciuilis habet

effectũ naturalis: hꝛ cũ eſſeciu tenet᷑: ⁊ ſic hec ratio retoꝛquet᷑ i eos

ꝓ eo argumẽtũ ẽ qð de ſeruis dicit nã ſi ſerui mei immcẽ ſ ibi cre
dant cõuenioꝛ de peculio eius ꝗͥ accepit pecumã veduco alten
ſeruo vebet: vt. I. de pecu. ſi ſeruꝰ meus. §. ſed qᷣd ſi no mhi. 7.l.
ſi dam. S.pecu. ſedſi ego parii tenerer ex ꝑſona eius qui accepit
ergoni veducerem. nanm id quod ceberem ex perſona alterius ſer

un in peculio compuraretur dantis mutuũ: vt. j. e pecu. l. qu tu⸗
beronis. S. ſed id. a ſic cũ haberet ꝓ ſoluto ſi cõueniret᷑ ex pſona

eius qͥ vbet non ſibi.ſ.Fᷣuo: ⁊ ſic nec imhi veber. non ergo duce

Nmnmn
eniintrgi

izmet zai
i i fla re

laneni
iame e
4 M. N
mdillt n
ſiſhdn
Aiiebens
ruren e

diodlg 4

War NNene An
urRGNENen
Aaume eNNNEN
Nugrod gius Ment
mirmuj el Na
uano gus urrul
1 rur. 1101mniln
rotuitdns den
Wt NTIr an tin
tunis baman
NIberii J
a.1 Ta in
um Ranr MENTN
õ
n hilllun
äl
e den n eirit

W numui. ti⸗
—
nlmi tnlgnic,
s arin guli 3Z

Pitin,

s n
acceon N.
msgt i

irre,
——=
nt,iii,
nzu

ti filio ſed ꝑ pa eu ſolet acquiri.

n wrclag,

rem. ꝙ apte falſum ? me nõ veducere poſſe. m̃ rñdi z eſſe. q: ſi xe⸗

beũ pecuniꝗ ↄput abit᷑ in erꝰ peculio cui beret᷑ ſi ex eius ꝑſona co
uemiar. ⁊ ita adhuc apparet me teneri naluer ꝓ eo qui deber. ſed

certe non cõputat᷑ ad hoc ꝙ ego vebeã: ß qꝛ dz ei ↄſeruꝰ.vt.j.de pe/⸗

cu.l.quã iuberoms.in fi.vt tũc emũ cũ iuii ſolutũ angeat peculiu

pᷣterea manitfeſti
oꝛ eſt rö ĩ celict — S
vr. . d zaaſel que fuiſſet. hocipo ſublatam videri
Aqo. n eun ꝙ peculij partẽ frater ſit cõſecutus
Zr oen enj Adeo vt ſi plegatum filio eidẽq; e
pater et ebito bitoꝛi id fuiſſet eductio huiꝰ cebi⸗
enrn erdo nia fratre ex eo fieret. Idq; maxie
n adinuicẽ eſſa ↄſequens eſſe ei ſententie quã Juli
bꝛtoꝛ in. v. er anus ꝓbaret: ſi extraneo quid ve⸗
creditoꝛ in alijs buiſſet 1 abe ſt te .
v. ergo qcqjd ſol⸗ umet ⁊ ab eo poſt moꝛtem patris

uerer repeteret᷑
q̃ſi cõpenſatiõe
facta pᷣm zo.
Eſt a alia porioꝛ
ratio:qꝛ cũ deſcẽ
du obliganio di⸗
recta a pꝛe in ſi⸗

exactum eſſet: tantũ iudicio eũ fa
milie herciſcũde recuperatuꝝ a co
heredibus fuiſſe:quãtũ ab his cre
ditoꝛ actione d peculio conſequi
potuiſſet. igitur etſi re integra fa⸗

un. vr qꝛ vater milie herciſcũde agatur: ita pecu⸗
i murub lin diuidi equũ eſſe vt ad qutita-
ie naluer obl⸗ tẽ eius indemnis a coherede pᷣſte
dar ea dPorli poꝛro eum quem aduerſus extra⸗
Alteri film qri nNeum vfendi opoꝛtet: longe magis
Ra n igour in eo quod fratri œebuiſſet
2 da r. „ n
ſiio obngunz nem eſſe pꝛeſtandum Aueſitum
xſcendit in nlu elſt ſi pater filio credide
⁊ ideo patri acqᷣ D
ruur:ſed qꝛ pꝛo

eodem apud cundem teneri non poreſt. ideo dicit lex fideiuſſoꝛem

non teneri: vt.j. de fideiuſſo.ſiqͥs pꝛo eo. in pnin. ergo ⁊ hic: cum

ſimiliter per obliquum veſcendat.⁊ ita inueniret᷑ pater obligatus
2 ſibipi nõ dehet dici obligatus.nũquid ergo poteſt pater filio ob

ligan naliter: videt᷑ ꝙ non ꝓpter eandẽ abſurduarẽ: qꝛ ſi ſibꝛ que⸗

rit inueniret᷑ ſibipᷣi obligatus.ſed H. ĩmo obligatur: vt. j. e. j.-

ſed que eſt ratio qᷓre directo obligat᷑ nõ ꝑ obliquũ? N. qꝛ obligatio

q venit a patre querit᷑ ſilio.⁊ ſic nõ pꝛi. ea vo q̃ auũde ꝓuenit nõ
AMutuatus. puta. x.

p PHoſt moꝛẽ. æ poſt aditã hereditatẽ.̊ qd ſi añ? N. Jo. . H. ſ̃

poſſe repen: q; tũc totũ debuũ erat.ar.j. e.l.fi.S. fi. ⁊.S.l.qͥ ob rẽ.

EH Sho dicit qo ſic. nã eũ poſtea imiſceat ſe ſolus iuſta cã ad inin⸗
ſtã deducit: vt.j. ti.j.l.j.S.fr.tãtũ em facit imrno ĩ ſuo quãtũ adi
no in exneo.⁊ hec opinio videt᷑ verioꝛ.maxĩe cũ ab ipa moꝛte fin⸗
gut heredes: vt.j. e reg. in. l. ois. Ei ſolueru. ex ꝓpa pecuma.
q Nua ipe. ſ. wbitoꝛ. B
r·Si nõ mnꝰ. vel plus intellige nõ ſᷣm quotã poꝛtiõʒ licet ſic in

hẽditate accipiat᷑: vt. C. ve neg. geſ.l. ſi ab ea. nã ſi dimidia peculij

q eſt.v. ꝑueniat ad fratrẽ creditoꝛẽ nõ iõ tollit᷑ obligatio q̃ eſt i. x.
in. v. tm. vt ſtatĩ dices: ſj ſi mhil ð peculio æebuons ad fratrẽ ere

qnoꝛẽ puenit. vel nõ tantu an poſſit agẽ aliqᷓ acnõe: N. nõ. cũ tm̃
nalis obligano ibi itercedat ex q̃ nõ oꝛt᷑ actio: vi. C. de pac. legẽ.

Zad frez. credtoꝛẽ. Peruẽiſſz. ex dunſe qᷓ ꝓueir ex dimidis

1Fuiſſet. pꝛi q̃ſua. ac ꝑ hꝰ ei qͥ tradidit ꝓ bẽditaria pte ſpᷣlata.⁊

nõ nalẽ mm obligatiõʒ eſſe ini fratres ⁊ int patrẽ ⁊ filiu eẽ qſitã.

u. Coſecutus. hoc quidã imntellererũt: vt licet medieratẽ peculij

Abirons q pluris ẽ ꝙ, debitũ frater creditoꝛ iur̃ hẽditario oſeq̃tuꝛ

rñ mhbilominꝰ ad vebuũ duret obligatio:nui d alia medletate qᷓ de

buoꝛẽ fratrẽ ↄtingit frater creduoꝛ tantũ ↄſequat᷑ quãtũ facit de⸗
birũ. alterã em ptem peculij non a fratre ſed a patre vt heredem
hunc fratrem habere dicunt. ꝙ Jo. ommno inficiat᷑. nam ꝙ rebʒ
hic finus. onus peculij eſt. 2 peculiũ ſicut lepꝛe ſemꝑ comnat vndð
eu peculij ꝑs ad tratrẽ guemat: æ onus ꝙ peculij partẽ ↄſ. equit᷑ ad
eu ſpectat: vt ſibipi ſoluar ſicut ałs ſi eneo veberet᷑: vt. j. xe pe⸗
cu.ſiqs ſeruũ.in pᷣn. ergo q̃ſ ſolutũ ſit ei tollit obligatio: ⁊ h̊ oſtẽ
do apꝑtiꝰ. Pone.x. ſunt ĩ peculio filij mei q dʒ tibi.x. ex his q̃ ſunt

m peculio wono t bi. v. none mõ tibi ſublata eſt acno de perulio ꝓp
pie? Mx. vtiq; cuʒ nõ in plus ꝙᷓ ſit in peculio pater tenet᷑:vt.j.li⸗

ber. le. ſiqs ren. S. huuc ergo. hic extiguat dimidiã obligatioõis: ſ
altera dimidia ẽ extincta iure ſucceſſõis. Itẽ nec dicat qͥs ſublats

apatus ſoluat an repetere poſſit. re/

eſt obligatio, qꝛ ſucceſſit frater debitoꝛ. obligatio ergo q̃ ꝓ ꝑte remã⸗
ſit qſi vrmſq; fratris peculiũ nõ ſpectat: ſ im̃ ulã piẽ q ad creduoꝛẽ
fratrẽ ꝑpuemt vt ſic ſibi ↄpenſat. N. qꝛ alia peculij medietas: altera
rex hereditariaꝑ q̃ apud frẽm vebitoꝛẽ remãſu ꝑte obligatõeʒ ſucce⸗
dẽdo ſubſtulit:⁊ his finib ↄtẽta eſt. vñ ad aliũ ꝑte alia ſpectat onꝰ.
⸗ Item nec itelligas
ꝓſi ꝑs dumidia pe
culij q forte eſt.v.
ad creditoreʒ ꝑue⸗
mat:ꝙ iõ tollatur
obliganio qᷓ eſt pro
glia pte ĩ. x. ſ i. v.
tm̃:vt pꝰnõ.ĩ glo.
q icipi:minꝰ.⁊ p.
bat᷑ hoc hic. l. ꝙ ẽ
ibi. Iteʒ nec dicat
et ſupiꝰ:ꝙ ẽ ĩ pᷣn.
huiꝰglo. qꝛ ſicut q
libet creditoꝛ pecu

trẽ remãſerit non reperiturũſſiam
manere naturalẽ obligatione: ⁊ ar
gumẽto eſſe qõ extraneo agẽte in⸗
tra annũ dæ peculio vduceret pat᷑
qð ſibi filius vebuiſſet. Contra ſi
pater qð filio vebuiſſet ⁊ eidẽ emã
cipato ſoluerit. Nam hic q́ᷓ; ma

ſpondi ſi nihil ex pcculio apud pa⸗

nere naturalẽ obligationeʒ eodem liario e zriſſer u
3 o debuoze a⸗
argumẽto pꝛobatur. ꝙ ſi extraneꝰ gerer nti i fra⸗
intra annũ cæ peculio agat eniã qö irez crel ron de to
. . 5 to peculio qð hʒ:⁊-
pater ei œbuiſſet cõputetur. eadeq; polſer omeronm

erunt ⁊ ſi extraneus heres exhere⸗
dato filio ſoluerit id quod ei pater
buiſſet. Tegati ſatis accepi: ⁊
cum fideiuſſoꝛ mihi ſoluiſſetappa⸗

um.⁊ ita hic meui
us obijcit titio vt
ſibi vdeat᷑ ſolutuʒ
ꝓ ſuo debuo id qõ
hʒ ð peculio.a idẽ

ien 4 dico vybi meun ſol⸗
rint indebitum fuiſſe legatuʒ poſſe du credironbo ſu⸗
cum repetere exiſtimaui. is peculiariby. n
m rcek. 2 üc nõ repent il⸗
Jquis cuʒ a fideicõmiſſario dept ietm iſe. 1
eo peculio qð hʒ ti
xiꝰ.et repetit a fra⸗

tre iudicio famił. herẽ. pecuniã quãẽ ſoluit.ar. . de pecu.l.q̃ſitũ.S. j.
Atẽ nũquid adẽpto peculio:nãlr adhuc ſᷣuꝰvł filiꝰenet᷑ videt᷑ ꝙ nõ.
qꝛ cñ ſii iuris vnmerſitas peculiũ: trãſit illa obligano cũ vniuerſitate
ar. . ?. l. S. j. 1 S. e. ſi nõ ſoꝛ. S. qͥ fino.⁊. . ad mace.l.añpłt.ſᷣm Jo.
Seg. H. 9. vt. j. e.ſi id ꝙ dñs.⁊ S. e.l.nãłr. ⁊..de pecu.nec Paus
x Adeo. videt᷑ ſuꝑeſſe nalis obligatio in peculio: ⁊ ſic poſtea per oſe
quẽnã cõſundit᷑ adeo ⁊c. B
y SBebiti. q oſiſtit ꝓ ea pie qua frater creditoꝛ extitit heres.
53 Ydq;. vt debitũ iſtud ſu onus peculij. Accur.
a Di exneo. ꝓbat efficaciſſime nãłr ſiliũ reman? obligatũ ⁊ obliga
tõeʒ nalẽ ſꝑ ↄcomitari peculiũ.vñ ꝓ eo qð ꝑuemt ad frẽʒ eſt liberas.
b Ab eo. ↄuẽto actõe te peculio noĩe pꝛis vt qᷣlibet eyneꝰheres ↄue⸗
niret. vt.ĩ.de pecu.l.q̃ſuu.S.ſi ad hẽdẽ.niſi dicas ſuo noĩe.t.q̃ſi ex
ſuo zctu. ipe ei ad hꝰſoluẽdũ et᷑ directo tenet᷑. ſj ⁊ tũe vꝛ idẽ: vt.C. fa.
Exxactu.ita ꝙ ñ ð peculio:ſj aliũð ſolutũ eẽt. Jo. Hher.l.ceꝛtũ ẽ.
d Fami. her. cũ ei pꝛ fuiſſet obligatꝰde peculio hedes obligatos reli
qt. eiſi vnꝰſolmt facit negociũ coheredis ꝙ ꝓ pte expediri nõ potuit:
vi S. fam̃.per. hẽdes. S. ſi vnꝰ.iõ aũt ꝓ ꝑte gerẽ no pomnt.qꝛ iſolidũ
ienebat᷑: vt..de pecu.qſimũ.S.nij.⁊.l.⁊ qncillax.·
e Re imej.i. anteꝙ; meuialiqd ſoluat a creditoꝛibo peculiaribo cõ⸗
uentuns. Yademnis.i. ꝑ camöoem.
f¶Opoꝛtet.ↄcludu.⁊ dic opoꝛtʒ.ſ.vt vlt᷑ peculiũ dãnuʒ nõ patiat᷑.⁊
nõ opti.ar. ꝙ ĩ anoꝝ ꝑſona facio multomagis ĩ mea:vt plene dixi Z.
e pac.l.cũ in eo.⁊ ſacit etiã ad hoc ꝙ debita ſmt ſuꝑ peculijs.S.fam.
her.his ↄſequẽter.S.ſi filiꝰ.⁊.C.famn.her.certũe ſt.
g DQueſuu. ẽ obligatõʒ illõ qrit᷑.ſi pꝛ ĩ emãcipatõe ademit ei peculi
uʒz an rmũeat ei nałr obligatꝰ. N.ñ ſʒy io.⁊ aʒ.vt ar. j.ð ſoł.ſi qͥs pᷣuo
h Argumto. ñ ẽ nccinʒ argumtũ dñi Aphꝛicqi. nã moꝛtuo filio niła
ſupeſt obligano:vt.j.ad mac̃.l.antepłt.⁊.. ð fideun.l.qͥ ↄ ſenamuſ⸗
cõ.ſj eo emãcipato ſuꝑeſt:vt h̊.⁊ mũc vtrobiq; veducit ĩfra anũ pꝛ obi
tũ: vt.j. ð pecu.ſß ſi dã. S. peculiũ.vł dic nceiũ qð ſi upeſt ĩ peculiũ ex
q̊ nüc out᷑ obigao. Deduceret.anteꝙ; ſoluat.
i Eontra. i. ecõtra.⁊ ſupple:nõ repeni ſi pater ac.
k¶ Debẽt. vt ſolutũ ñ r̃peiart᷑qꝛ nãus obhgatto qᷓ tenebat᷑ pꝛ ᷑nſijt in
heredẽ etiã ext᷑ᷣneũ: vi.j.ad trebel.ſi eiꝰ pupilli.ĩ pᷣn.ſi g̊ ſoluit natu⸗
ralis cauſa inhibet repentõem l ÿ
Legati.ſ.noĩe.⁊ ĩ diẽ: vł ſp ↄdi.relicti. Accepi.ego legatariꝰ.
m Indebitũ.vł ꝓpi fal.vł qꝛ ĩiofficioſũ ᷣ ruptũ ł irritu teſtm appa⸗
ruit.vñ fideicõmi.repeti: vt B.⁊.j.vt le.no. ca.l.j.S.ſi qͥs ſb odi.
n Euʒ. fideiuſſoꝛẽ. qdð dic vt.j.l.indebitã.
9 A quis,.pone caſuʒ in eo cui eſt fideicõ.relictuʒ ſub condi.que

eſt in nõ facẽdo: xt nõ aſcẽdat eapitoliũ. vñ mucians cantio locũ hʒ
vi. ſ. de ch. demõ.l.muciane.vel pone ĩ patrono ex ebita tm̃ ꝑte
inſtituto a liberto: ex ea ſolmt fideicõ. vt.J. achtrebel. l. patronꝰ.
vel pone vt ĩ eo. ti. ad trebel.l. cu hereditas ex fideico. .
a Duaſi pꝛdonetafe notat ᷣm pᷣmũ ⁊ terciũ:ſᷣm mediũ veruatẽ

b Poſſe. vl ipazʒ
caut᷑.ſᷣm pꝛimu ⁊
terciũ:vi.S.ð vſu
fruc.eaꝝ reꝛu que
vſu cõſu.l. hoc ſe⸗
natus. S. j. . . ſi
cui plus ꝙᷓ per. l.
fal. l. ij. S. i. vel
p̃am rẽ ↄdicet ſᷣm
ſcoõᷣm caſũ. qꝛ deſi
mit dñs eſſe. als 3
oxnngit: vt im ꝓpne
tario qui tradidit
alij reʒ cã vſufru⸗
ctus: vt ⁊. S. vſu⸗
fruc. quẽad. ca.l.
ſi vſufruc.
c q Ei exce⸗
ptionẽ. g⸗
petuã.i.generalẽ.
d Eius cauſa. ic
eſt fauoꝛe.
ę BDe inter ceſſi⸗
onibo. ſ. femiaꝑ.
fPerperã.i.peꝛ
g Pecumã: vt. j.
ad mace.ſ ſi pateꝛ
S. fi. 1. l. ſe. YJdez
in ſtipulatiõe per
metũ extoꝛta: ſed
ſponte ſoluta. vt

7.S. 5 odi. ob tur.
cau.l.ſi ob turbᷣ.

ob cau. qͥ ſe debbere

ſo. vt ibi. Itẽ ideʒ

in quadã excepti/

one q̃ iuris rigo⸗/

ris ſeruãdi cã in-

ducit᷑: vt rei iudi.
vt. j.e.iuł. ⁊ hoc

in ꝑppetuis.ſi auut
tẽpoꝛalis ſit ſolu/

rfũ nõ repetit᷑ ſiue

ſit ĩ diẽ expᷣſſuʒ ſio

ue tacitũ:vt.S. e.

l.in diẽ. ⁊.l.nã ⁊ mar

ita. a.I. nã etſi eĩ monar. Sʒ nõne ĩ cuiuſnber

ſibi cauere poterat nõ cauerit: q̃ſi
indebitũ plus debito euʒ ſolutũ re⸗
petere poſſe diui ſeuerꝰ T antoninꝰ
reſcripſerũt. i Bem.
Vi exceptionẽ ꝑpetuã habet
ſolutum p erroꝛẽ repetere põt
ſed hoc non eſt ꝓpetuũ.nam ſi qui⸗
dem eius cauſa exceptio datur cuʒ
quo agitur ſolutum repetere poteſt
vt accidit in ſenatuſcõſulto de int⸗
ceſſionibo. vbi vo in odnuʒ eius cui
ebetur exceptio datur perperam
ſolutum nõ repetitur: veluni ſi fi⸗
liuſfam̃.ↄtra macedonianũ mutuã
pecuniã acceperit: ⁊ paterſami.fa⸗
etus ſoluerit: nõ repetit. Si ps
wvmus que in diẽ ꝑ fideicõmiſſum
relicta eſt arſerit. ante diem fideicõ
miſſo cedentem: ⁊ eandẽ heres ſua
impenſa refecerit: educendaʒ eſſe
impenſam ex fideicõmiſſo conſtat:
etli ſine deductione wmum tradi⸗
