duũ ẽ: vtꝑ odicat᷑:q̃ſi ob cãʒ datꝰ ſit piurus tenet. ſa
cã finita ſit: an vo ex ẽpto agẽdũ verelle wrſeen
ſit. Julianꝰ diẽ ex ẽpto agi poſ⸗ ee reiſ en
it. ⁊ Julian dic ex epto agi p ib. F. item qmn
ſe. certe etiã cõdici poterit: qt iam fur.
1„ E; p. Etiã ſi alie⸗
ſine cauſa apud venditoꝛẽ anulus nũ. non ſoluz ſi
eſt. Etiã ſi ignoꝛãs vẽdiderit: fuæ ſuũ. vi hmc a ſ.
gitiuũ nõ eſſe pſtare ẽptoꝛi opoꝛte? Ekan nete
NMeratiꝰ ait. Idẽ neraiiꝰ et᷑ ſi alie⸗
nũ ſeruũ vẽdideris:furtis noxijſ; q Morxiſſh..
ſolutũ pᷣſtare vebere ab omibo re⸗ liſ c nartn
ceptũ ait. Et ex empto actionẽ eẽ: maleficuũ com⸗
vt hꝛe licere emptoꝛi caueat᷑:ſ eti ſenit quo cebe
vt tradat᷑ ei poſſeſſio. Idẽ ait nõ v B.vigf. dch.
tradentẽ quãti interſit ↄdẽnari.ſa ncgra⸗ ſit fugi
tis aũt nõ dantẽ quãti plurimi au- eqũ aut furẽ non

ctoꝛẽ piclitari opoꝛtet. IJdẽ nera eſſe vm ttendũ
tiꝰ ſcribit ꝓpter h̊ oĩa ſatis eẽ qo ẽ
plimipᷣſtari.i.vt ſequẽtibo actiõibi
ducto eo qo pᷣſtitũ ẽ lis extimet᷑.

ri. vt. j. e. l. iuł.
.F. circa furem.
⁊c. ſed ſi fuerit

iudicio ↄdemnatũ:ex empto vr j. c euut. ſi

r Ab ommbꝛ. ſ. ſolutus. vel dic ab ommbus. ſ. ſapientibus rece
ptum eſt. accurſius.
Empion. caneat.qud autẽ in hac cautione veniat. dic vt. j. e⸗

l.pꝛoxi. S. qui aũt.

non videt᷑ tene⸗

ita quss.

3 ., S — ꝛommſſum tenet
Jas recte ait: ſi qd hoꝛũ nõ pſtet Penm.vr. .5
cũ cetera facta ſint. nullo educto cchł cdr. quod
coõdemnationẽ faciendam. Anal. .j. nee
Mptoꝛẽ noxali i Bem. impoſtibilitatis

t Tradat᷑ ei poſſeſſio.nõ pᷣeiſe. licet hoc quidã dicant. ſec Vt ad

intereſſe damnet᷑. miſi tradat. vt ſubijcu ⁊ dixi. S. e.l.j. hic autem
cauebat᷑ e tradẽdo.qꝛ in diẽ debuerat fieri tradiuo.
u Tradentẽ cum dies tradendi venit. vel q̃ſi..
x NQuãn.ſupple cõdẽnari vendito ꝛẽ quãti ?7.
y Interſit. ſ.ſingulariter. vi. S. l. j. in pn. —.Md:d
3 Satis aur non dantem.ſ.æ pᷣdictis. vel ve euictione. accipi
tur ſatiſdatio pꝛo nuda pꝛomiſſone: nam cum fide iunſſoꝛe ſatiſda
re non tenetur. vt. j. ve pꝛeto. ſti.l.j.in fi. ⁊.j. de euict.l. emplo⸗
ri. vel foꝛte hic iam erat mota queſtio in limine contractus. a ideo
fideiuſſoꝛ dari debet. vt.S. de peri.⁊ commo.rei ven.l.pe.S. ante⸗
Et nota ꝙ duplex eſt hec littera.aucioꝛem.a actoꝛem. vᷣm pꝛmam
ſic lege. ſons autem non dantem auctoꝛem. 1. vendir oꝛem. qnn eſt
emptoꝛi auctoꝛ. opoꝛtet damnari quãti plurimi miereſt emptons
ſm aliam ſic.ſatis autem non dantem. dicendum eſt condemnan
quãti plurimi opoꝛtet periclitari emptoꝛẽ. ſiue actoꝛem. nam emn⸗
pioꝛ dicitur actoꝛ qui agit contra venditoꝛem. ſed licei damnetur
venditoꝛ: quia ve eunctione non cauet: vt dictum eſt differtur iun
exactio donec certum ſit quanti ipᷣe periclitemr. vt. ö. ad. l. aquit.
l. m lege. videtur tamen contrarium ſunn hic ſtaum dicit en im qo
pᷣſtitum eſt. ſic 2. J. de euick. l. ij. ſed expone qd hic ſubijcu. i. p

”

Wlatnhen
irn te

S
gunnſi i,
rttlimitſi
nianniſni ſnn,
girtennt Mdl

ise .onle ,
ngnnn cton
ſan ep
nuköct mock

nlrn ſer
gnbch
mtiimn ſoral
nitde⸗
Penyife *R
inureſ
gavauſn No 49
Eun Ad
3 .
gutte ſiare
eient mepe
Naru
ſimger probe
ee nis peno
cidonn nzſ
en ſt.
Cnrbal Pſtetun
nnnu ſipuhr

—
—,-—
—=
=

See.
=

==

Cnkri Kd⸗ ctelia

an nibca
☚
mumnk Illan
ſiſcnei muciü
uin
uue des deu
ahmer
pene t ſpet
ſchigl Neno
nfene

rgtwi, herchecn

nooet 4
imwt.
nßſltiſt dncc
erſitkeiinn
Pſuon ſt Weniak u
inſonn etiin
Efknr blignanſin
derd,,elgeroemn
uuudcypnſf.

Coiaut

i,
umi ſn
rie,
ahes. . . dr.e., oc
cit
rimegnh u
ntgin d

in

Apeiſiali⸗
nsſoriſch e
ii
riini
weidi n
lernii. 1

bori nöſtel i

Ello danen

S

i den
ri nn
Ann
imin ann tun

Mualchomi lin

it wun/

Sunmnintn
un mn iiſ⸗
mmi nin i.
alR.—

r aas nlin,

iuſſum. caue tibi. quia praue hec littera loqmi videt᷑.ſ. quis con⸗
ſecutus eſt intereſſe. ſdeo ꝙ nõ raditur poſſu agere ad cautõnem

qdð aperte falſum ẽ.vt.j.l. ꝓxi. S. caſſius. quid em̃ mea intereſt ca⸗

ueri cum nõ ſeruũ.ſed intereſſe habeaʒ. Alio ergo caſu dieꝛt. ſed ſi

ideo pnius agam vr caueat.⁊ qua non cauit ſeruum ſolutum eſſe

noxijs et conſe⸗
quar.pone deceʒ
poſtea experiaꝛ

vt caueat᷑ eini⸗/

ctione.vel vt tꝛa

dat debebit exti⸗

mari totũ inter⸗
eſſe men qo eſt.
pone in.xx.ſi s

nõ traderet᷑.ſed

qꝛ ↄſecutus ſum
x.eis ↄputatis ĩ

alijs.x.fit odem

natio. ⁊ ua habe
bo totũ intereſſe
in.xx. nec vltra
dʒ vẽchtoꝛ ꝓpter
ſequẽtes actões
vel caut. dãnari
vt ⁊.j.de euic.l.
quia dici. et.l.
cum fundus.
g Sequẽtib
actiombo. i. act.
ſequenn loco ꝓp/⸗
poſua ꝓpter ali⸗
am cautionẽ vl
actoõnez opetenti
noĩe ſequentiuʒ
cautionum. gaz.
b Lis. facta
collatõne oĩm.⁊
dic caſum. hic et
lequenti. H. ſie᷑
m Jo. ſi quid
venditoꝛ empto
ri pſtiterit. foꝛte
qꝛ nõ cauebat.ł
foꝛte qꝛ ſeruꝰ fu⸗
gitius erat. et
ↄuemat᷑ modo.
q; nõ tradidit.ł

actõne id tantũ ↄſequi:quãti mini

mo vxfungi potuit. idemq; putat:⁊
ſi er ſtipulatu aget: ⁊ ſiue wfendat

noxali iudicio:ſiue nõ:qꝛ manife⸗
ſtum fuit noxiũ ſeruũ fuiſſe:nibilo
minus vel ex ſtipulatu: vel ex em⸗
Ideʒ neratius
ait venditoꝛẽ in re tradẽda æbere

pto agere poſſe.

—

p̃ſtare emptoꝛi:vt in lite ve poſſeſſi
one potioꝛ ſit: iulianꝰli.xv.dige.
probat nec videri traditum: ſiſu⸗
penoꝛ in poſſeſſione emptoꝛ futuꝰ

R

nõ ſit. erit igit᷑ er empto actõ:niſi H
Caſſiꝰ ait eũ qᷓ ex duple
ſtipulatõe litis extimatiõeʒ ↄſecutꝰ
eſt: aliaꝝ rerũ noĩe e quibo in vẽdi

pᷣſtetur.

tõnibocaueri ſolet nihil ↄſeqͥ poſſe
Julianꝰ vficiente dupla ex empto
agendũ putauit. Bemq; apud

muciũ li.x. ait.ſi quis ea ↄditõe ſer

uum vendiderit: vt intra triginta
dies duplã vmitteret:poſtea vo ne
qo pꝛeſtaret᷑: ⁊ emptoꝛ h̊ freri intra

diẽ nõ veſiderauit:ita wmũ nõ te⸗

neri venditoꝛẽ ſi ignoꝛans alienuz
vẽdidit.tũc em̃ h fieri:vt . ip̃m ? ½
heredẽ eius emptoꝛem hr̃e liceret
qui autem alienuʒ ſciens vendide

quia noxijs ſolutsñ ſit deducto eo qð p̃ſtitit. ĩ reſiduo fiet demna
tio. Idem videbatr᷑ etſi camt. ⁊ modo qꝛ non tradidit. vel quia no⸗
xijs ſolutus nõ ſit.ↄueniat᷑ quaſi tãtũ faciat cauiſſe quantu qꝛ non
cauu ſolmiſſe.ſed non eſt ita.nam vbi cauit nulla fit eductõ. ſi vO
qꝛ nõ cauebat.qð pᷣſtitu.ceducit᷑. hic qð pᷣſtitit ſi poſtea ↄonemat᷑.
c NMon pᷣſtetur.i.aliqua iſtarum cautionum.
d Eum cetera.i. ceteroꝛuz nomne pꝛomiſſio.ſed non datio. plus

emim facit datio ꝙ; ꝓmiſſio. Al. et Pul. alij dicunt hie nullo requ⸗

Co.i.de preſtandis cautõmbo. tercij dicũt ꝙ pꝛeſtita ꝑ iudiceʒ vedu⸗

cuntur. ſine indice non. p emptori agenti ex tali cõdemnatone dli

exceptio opponit᷑. alij ↄoſtruunt ſic. cetera facta ſunt nullo educto

Wcetens. 1, nullo remanente. quod non ſu factum ſolius pſtandi
ddemnatio ſiat. prima verio?ꝛ ett.

ee Abptoꝛẽ. als hic incipit lex. als. §. Idem ait emptoꝛẽ ꝛc.

Deſungi potuit.i.liberari ab eo qui ↄtra eum agebat no

xaliter vel dic ecõtra quni potuit ſuun: liberare venditoꝛẽ. .
g Ex ſtipulatu aget. ex illa ſtipulatiõe noxijs ſo.ſed videt᷑ hic nõ
commuti.miſi cum abſu. vt. z. e. ſi ſeruum. que eſt contra ſol. hic
certum erat emptoꝛ aliquid abſuturũ.ibi non. vel hic noxali iudi
cio iam erat damnatus.ibi non. vel hic.quia ſeruum non vefende
bat iſſu pretoꝛis fint ductus. vel verius ibi fuit ſciens. vnde tene
tur ex em o ad omne intereſſe. qd hic non eſt. ideo ibi nõ neceſ⸗

ſe eſt interim agt ex ſtipulatöne.
h Qua manfeſt

1„ mfeſtu eſt. 1. notoꝛium eſt que pbatione non indigẽt
vt. S. qun ſatiſda.c

og.l. ſi vo pro.S.qui enidenuſſime.

1Poſſe. bongm e
quonens. S. ſicut. n
de euic. agat. ⁊ ſic e
lo. nec ibi detenchit

m̃ fidem agnoſcere poteſt. vi.j. ve admi. tuto.
on eſt ergo neceſſe rem per ſententiaʒ euinci. vt
ſt ↄtra.S.de nego.geſ.at qui natura.S. cum me.
ſ ſubijcit petuoꝛem.alłs em nõ põt reſtuuere. 7

—

en.
=

èèsU

7
RAme

. 7

ita ↄfitendo in iure.reſtituet. vel ſo. vt whi. vel hic non dicit eſſe ſentẽ /
tiam neceſſariam. ſed dvefenſionem. Item contra. S. ce rei vẽ.l. uaq;
7.J. de euic. ſi dictuʒ. S. j. ſol. ibi neſciebat tempoꝛe cepti iucicij reʒ eſſe
petentis.hic ſic.vnde confitens in iuqicio rem eſſe petentis. et non
ſendens damnat᷑. vt.j. xæ confeſ.l. iuł.cbet tñ in pn. venũciari vi⸗

rit: vlo inquit nõ caꝛet:a ideo em⸗

pti iudicio tenebiẽ. Sniaʒ iulia
m veriſſimã eſſe arbitroꝛ ĩ pigno⸗

rib q;.nam ſi iure creditoꝛis vẽdi
derit.inde hec fuerit euicta:non

tenet᷑: nec ad preoũ reſtituendum
empto actõe creditoꝛ hͥ eĩ młtis
oſtitutonibo effectu eſt. wl plane

vẽditoꝛ pᷣſtabit: veniq; eti repro⸗
mittit de wlo. etſinõ repꝛomiſe⸗

rit.ſciens tñ ſibi nõ obligatũ: vel
non eſſe eiꝰ qui ſibi obligauit vẽdi
erit tenebit ex empto:qꝛ wlũ euʒ
preſtare œbere oſtendimus. Si
qs rem vẽdiderit:⁊a ei acceſſurum

qd dixerit. omia quidẽ q diximꝰ in

re diſtracta in h quoq; ſequẽda ſũt

—.

vt tñ euictõ

ſolum per ſe ſed per omnęs.

Qu autem habere licere ven⸗
diderit: videamus quid ebeat p⸗

ſtare ⁊ multum intereſſe arbitroꝛ

vtrũ hoc polliceatur: per ſe veniẽ⸗

teſq; a ſe perſonas non fieri quomi

nus habere liceat: an vo per om̃es.
nam ſi per ſe non videtur id pᷣſtare

IiI Sententiam. inliani dietam in fuperioꝛi.S

qui als non teneretur.

x Ereditoꝛ. vt ⁊. j. xe enic. l. cũ es oditõne. 2. 7. 1
is. em legib⸗ nouis. vt ſubijcit. 7. ., cre. eui.pig. impe. non poſ.l.j.

ei.ij. accurſius.
y Solum eum. ſ. venditorem.

3 Mſtendimus.y 7. pꝛoxi. S. ſi quis rem. az.

is noĩe nõ in duplũ te⸗
neatur: ſed in hoc tm obligetur: vt
emptoti rem habere liceat: et non

ditoꝛi. vt ſi velit al
leget. vel appeller.
vt. C. de penicu. et
commo. rei ven. l.
j. 7.J. de euict. l, ſi
rem ꝙ;. S. ſi.

Rk Idgem neratiꝰ.

e poſſeſſione.i.in
terdicto vii poſ.

Yuturus nõ ſit

hic dic ſimilia ⁊ cõ
traria ſi vis. q̃ du
ximus. S. e. l. ij. in
fi. et.l.rõ in pꝛmm.

m Caſſius. eum
emptoꝛem.
n Conſecutus.
re tradita et poſtea
euicts.
o0 Solet. can-
nen fuit. vel non
p Julia. agendũ
ſez in caſibus ſeqdn⸗
q Congditione. i.
pacto.
VPeeſtaretur. ſ.
nomine einctonis.
ſi emptoꝛ infra hoc
tempus non tenũ⸗

Liet venditoꝛi. vt

ſibi caunaear.
EFeneri. niſi ad
preciu.vt.j.e.l.ON.
qui autem.
Kiceret. 2 non
tenetur ad plus.

.vt ratione wvli teneaẽ

de diſtract. pig. etſi

2a Sunt. vt 7. J. e. iulia. F. in his. ⁊. . æ edił. edic. hi enim.
b Zeneat᷑.niiſꝓmnſit.qꝛ nõ Es rer eſt. vt.j. enic.l.nauem.
c NQui antem. exponere vult hec verba habere licere. que habuim⸗

3. e. S. etiam.

d Mon ſeri. quod conſtat valere.

e An vo. per omnes.idẽ dico etſi ſimpliciter pꝛomittit habere licerre
nam etlam tuc per omnes ſimiliter promittere videtur. vnde quod
luris eſt.iam etiam quando per omnes.idem quando ſimpliciter. vt

I,væ ver.ob.ſtipuiano iſta,. in prin.

ſEEͤreſtare debere. innint hic ſi enam per om̃es promitreret te⸗
neret ꝓmiſſio.⁊ ſic eſt otra.j. ver. ob. ſtipulatõ iſta. S. j etſi qs pro
mittat. ⁊. S. queſitũ vbi dicii ꝙ nõ valet. ſolu. cũ quis mih reʒ alienaʒ
vendit poteſt ꝑꝛomutere mihi habere licere contra om̃s ex natura coõ
tractus venditioms precedentis exquo de euictõne tenet᷑ contra quẽ
libet euincemem. vt eſt hic. ⁊ ita non eſt ſimplex abnutiuum m oblu⸗
gatione. vt. j. de ver. ob. inter ſti. S. ⁊ q ſpondet. argu. ꝓ hac ſo. j. de
vſur̃.ſi ſtipula.ſis.⁊.S. ꝓxi. S. cum vo ſine tali p̃cedente ↄtractu mi⸗

hbi poſſidenti ꝓmittis habere licere. vel xe tua.vel de aliena re. ſiqdeʒ

otra omnes nulla eſt pꝛomiſſio. vt m. l.oↄtraria. nec ob. qð dicit᷑ in.
e. l. S. ſi qͥs foꝛte.vbi ↄtractus venditionmis preceſſit. 1 tamẽ nõ tener
quo ad omes vt ex pꝛecedenubus ⁊ ſe.ibi apparet.nã intellige ibi di⸗

ſtractũ ab alio, nõ a me, vel ſi a me ua fuu facta,

vt ve euici/nõ tenear

uvph

1
7
DZ

9

vnde haber ꝓ non ven

dquõne. ſi vo per te ⁊ tuos habere licerepnnt/

tas.ſiquidem res ad te ptineat. id vider᷑ promiſſum ne me ↄuenias.

ua ẽ ſimplex abnutiu
la eſt pmiſſio. qꝛ et ſi ve

—

ũ in obligatõne.alioqᷣn ſi nõ ꝑtineat ad te. nul
us ↄuenire me non potes.et hoc in liberis. in

ſeruis aliter expomi᷑ verbum habere licere. vt in pdicta.l.ſtipulatõ

iſta habere licere. S

bi.
a Si enicta. ſcili
cet ab extraneo.

b Er ſiipulatu.
ſ. ex iſta ſuſipulatoe

habere licere.
cMůõÿ eſt. i. non ẽ
hoc dictuũ vt ꝑ ſe et

ſuos teneat᷑ tm̃. vr

ſtatim colligitur.
d Ex empto. nõ

tenebit etiã ad pꝛe

cium.ſ̊ hoc ſtanm
coꝛrigit. ß iul. ⁊c.
e Intereſt. re ab
extraneo euicta.

Lonuentõez. ſ.

generalem. az.

g Retineret. vr

13. illud. enam.

ad velk. l. pe. ex

ar. J. de euicti. h ſi

ſtip. in prin.

b Siqs. ſ. peri⸗

ioꝝ.⁊ hoc in eo ca

ſu cũ dicit mil eui⸗

cõnis noĩe ⁊c. vt.
S. ꝓxi. motus tali

ar. quẽadmo.ac.

dicas ſi qs ↄtrahẽ⸗·
tium ac. ua demũ
valeat ſi paciſcat᷑.
vt neq; ad inteꝛeſſe
neq; ad pꝛeciũ tene

atur. ᷣm Jo. valʒ

em̃ vt hic.⁊.S. de
pac.l. in emptõni⸗
bus. in fi. 2. S. . l.

ex empto.S.j.
1Mer x. i. res.
k Conuentoibo.
ſ.qñ per ſe ⁊ ſuos
tm̃ pꝛomnſit habe⸗
re ucere.⁊ qñ dixit

ne teneret᷑ de emcn

one.quibuſcũq; ca
ſibus agit᷑ ad pre⸗
cium tm̃.vt hic di⸗
cit. cõtra erit dom
miſi ⁊c. vt ſubijcit
tũc em̃ ⁊ in predi⸗

ue nõ ẽ infpoſita ex empto nõ tene

Tebere ne alius euincat: pꝛoinde ſi
euicta res erit ſiue ſtipulatõ int᷑po
ſita ſit: ex ſtipulatu non tenebit᷑: ſi⸗

bit᷑: H iuk. li. xv. digeſto. ſcribit er
ſi apte venditoꝛ ꝓnũciat:p ſe heꝛe⸗
demq; ſuũ non fieri aminus hre li
ceat: poſſe defench. ex empto eũ in
Hᷣ quidẽ nõ tenen ꝙ ẽptoꝛis inteſt
verũtamẽ vt pcium reddat teneri
ibidẽ ait idem eſſe dom: ⁊ ſi aperte
in venditõe ↄprehendat᷑ nibil eui
ctõnis noĩe pᷣſtitũ iri.pᷣciunquidẽ
Lberi re euicta vtilitatẽ nõ debe⸗
ri. neq; em̃ bone fidei ↄtractꝰ hanc
patit᷑ uentõeʒ vt emptoꝛ rẽ amit⸗
teret:⁊ preciũ vẽditoꝛ retineret ni⸗
ſi foꝛte inquit. ſi qͥs om̃s iſtas ſupᷣ⸗

ſcriptas ↄuentões recipet: quẽad⸗

dum recipit᷑: vt venditoꝛ nummos

accipiat:quis meryx ad emptoꝛem

nõ ptineat᷑:veluti cũ futurũ iactuʒ
rethis a piſcatoꝛe emimꝰ:aut ĩida⸗
ginẽ plagis impoſitis a venaꝛoꝛe:ł
pantherã ab aucupe.nã etiam ſi ni
hil capit:nibilominꝰemptoꝛ pᷣciuz
pſtare neceſſe hẽbit.ſed in ſupᷣſcri
ptis ↄuentõib ᷓ erit dõm:miſi foꝛ⸗
te ſciens alienũ vẽdidit.tũc eĩ ᷣm

ſupra a nobis relatã Juliamſnĩaʒ

dom eſt ex empto eũ teneri: quia
VWlo facit. CcC Eſus.
Jiactũ rethis emero ⁊ iacta
re rethe piſcatoꝛ noluit: ĩcer
tum buius rei exiſtimanduʒ eſt.ſi
quid extraxit piſciũ reddere mihi

ctis caſibus tenebitur ad intereſſe. ⁊ hoc ſine exponat᷑ litera ſi quis
ↄtrahentium.ſiue exponatur.ſi qͥs peritoꝝ. q3.
IBicendum. vt teneatur ad pꝛecium non ad plus.niſi ⁊c̃.
m Juua. quã habeæ. S. e. l. S. iuł. a. S. ſententiã ⁊ ad idem facit.S.

e.l. tenetur. S. finali.

*

u Eum teneri. ad int᷑

2

eſte. ſcʒ etiã ſi dixẽit nil pᷣſtari noĩe enictõis.

o ſ Yuactũ. extimandum eſt. S. ad. l. aquil.quemadmoðõ.S.ſ̊ vbi
ↄtra. ſo.ibi m actõne.l.aquil.non mit ext imatio talis mncerti

iz in actõne ex empto

ſic. vt ̊ dicit.vel exumabi?᷑ quãtuʒ ẽ veriſmi⸗

le qõ eſſet captm.qð inſpicit᷑ ᷣm quoo oſuetum eſt.
p i AUlia. eſſet empturꝰ.nota hic dr̃iam inier actõnem quãto mi⸗
noꝛis ciuilem. et pᷣtoꝛã nam in ciuili agitur quanto mĩoris
eſſet empturus ſi ſciſſet.vt hic.ſed in pꝛetoꝛia quanto minus valuit
tꝑe ↄtractus pꝛopter vicium. vt.j.de edił.edic.l.qð ſi nolit.S.ſi plu⸗
res.ſ̊ alijs.vt H.hec dria non placet. vt. . e.l.S.per contranum m
ſi. vbi etiam ciuili agitur.quãto minus valet. ſed ibi non ea ex ẽpto
ſine quãto minoꝛis.q pꝛopter viciuʒ cetur agitur. ſeo propter wlum
emptons. vbicũq; m dicitur quãto mnons pꝛetona teneri ibidẽ ha⸗
bet locum redibitio.ſi nõ eſſet empturus.ſi viciũ ſciniſſet. vt.j. de ex

(YHͤ

mo/ Mn nint H

cept᷑.·rei iu.ſi is qm. S.j.

q TZigni. coꝛruerii. q facile euenit. cum vnita eſt wmꝰ angnati

one. vt. ſ. ve dam. infec.l.ſi finita.S.ſi vo.

r Juterfuit. venit em intereſſe in hac actone. vt 1.. e.l. ex epto
G.ꝛdẽ neranꝰ.ſ̊ hic vemit etnã id ad qð eſt extra rem.vt hic dicit. x

fi. 2.S.de pi. ac.

ſſt 5. . . ſi ſte⸗
noluerit: id exiſtĩari d qo extraxrit or telii in⸗
Vlianꝰli.xvy. u Lpia. rradichl. r male
inter eũ qͥ ſciẽs qͥd aut igno⸗ erundil vñ ini⸗
ans vẽdidit:driam facit in ↄodem ⁊gſone. wi non
naxõne ex empto:ait em̃.qui pecus rractiat. aſi d⸗
orboſum aut tignũ vicioſum ve⸗ mman ncde
didit: ſiquidẽ igrans fecit:id tantũ pPbat hec diſti,
ex empto actõne pᷣſtaturũ qᷓnti m mmnn igno,
etiſi vo ſciens reticuit:⁊ emptoꝛẽ beo ſarbu. ſi ve
cepit. omia œtrimẽta qᷓ 2 ſtimẽta. a. ſ. lo⸗
cepit. om̃ia vetrimẽta ꝗᷓ ex ea em ca. ß agdes. . j
tõne emptoꝛ traxerit pᷣſtaturũ ei: nir.S.ten⸗/
ſiue igit edes vicio tigni coꝛrerit. tur. in pᷣn. . Z.
echũ eſtimatõeʒ: ſiue pecoꝛaaragl⸗ ſi ſernus. . . 5
one moꝛboſi pecoꝛis pierint: qo in ur. ſi leru cois
terfuit idonee veniſſe eritp̃tandũ. Sar aeg v
4 .. qqÿõs ſi ſciẽs. ß vi⸗
Item q furẽ vendidit: aut fugi rt enã gf n
tiuũ:ſiquidẽ ſciens pᷣſtare debebit ect W
qnti emptoꝛis intfuit nõ vecipt. ſi ver ob. iber bo
HSo ignoꝛãs vendiderit circa fugiti Srfſol reſert⸗
uum quidẽ tenet᷑: qnto mĩoꝛis em mm iih muhi n
ee. — O IEEr. bi. an mihi ſit
pturꝰ eẽt: ſi eũ eſſe fugitiuũ ſciſſet: dandum er con.
circa furẽ nõ tenet᷑ drie ratõ eſt: n. weem. m, h
fugitiuu quidẽ br̃e nõ lʒ: qſi eui⸗ accipit robm ob
ctõnis noĩe tenet᷑ vẽditoꝛ. furẽ a‚t ligaio.l. ertglij
brepoſſum. qb aũt virim qusti meo ce io.
emptoꝛis inffuit non vecipi multa l.ij. §. . ſed ibi
atmet: ſi alios ſecũ ſollicitauerit mtd venir s
vt fugerẽt vel res q̃ſdã abſtulit. qd mulns aliss.

tñ ſi ignoꝛauit quidem furẽ eſſe aſ⸗
ſeuerauit aũt bone frugi: et fiduʒ:

ſ Itẽ qͥ furem
q̃nto miĩoꝛis. ĩ⸗

⁊caruʒ vendidit: videamus an ex mo enal ve
empto teneatur: ⁊ puto teneri: at lora. H acdles d.
ignoꝛamt: ſed nõ vebuit facile que va ga
ignoꝛabat aſſeuerare. inter hũc ini auone del
aTP: ſceit i 6& uctiõe vaſon.
tur:⁊ eum qui ſcit intereſt.quoniã deq bi icitur.

Item nõ bie

dicit ð qnanto minoꝛis cinili.alia eſt pretoꝛia quanto minoꝛis res
eſt. vt. S.pꝛoxi dixi
rei vicium non teneiur. vt hic ſubijci

vt in vaſe vicioſo locato.vt.j.ti.j.ſ addes.S. j. ſ in locato. qo eſt
verius ad omne mtereſſe etiaʒ ignoꝛans tenetur. vt dꝛeit. l. ſeo ad
des. ſ in alijs predictis quanto minous eſſet empturn Item ick

eſt in pecoꝛe moꝛboſo. item idem in nigno vicioſo. vt. S. e.l. in pn.

Iſti autem quinq; caſus ſunt ſpeciales ᷣm qnoſdam. vi ignoꝛas
teneatur. vt hic. ei.j.e.ſi quis fundum.
ter ignoꝛantem teneri. et iſta regula fallu in duobus caſibus tm.
Prunus in ſeruo fure. et eſt ratio ſpecialitatis. qma emptor ſare
bet. ꝙ ſi ſeruus. ergo fur. maxime capifer. wminis enim ſuis
enam ſi mibil aliud poſſunt cinerẽ tamen ſurꝛipumt. fur eſt non
ſolum qmi extraneo. ſeo etiam qui vomnno ſuo furimm facit. vt. j·

Xæ edił.edic.l.qd ſi nolit.S.j.vñ virgilius. Qund wmini facent

aucent cũ talia fures. Scde eſt in pꝛedio tributario. vt. . e.ſi ſte
rilis.S.j.⁊ hoc ideo quia a tbi ex quo prediuz erat pꝛouinciale . per

iiſſ,ai
“ ct rifſe

h ti ngia⸗

tem nota regulam m quoſdam. ꝙ ignorãs
r füblieie w fure. ⁊ infra. e. ſi ſterilis.

.j. et. S. conmahen. empi.l. cum venderes. que fallit in qui;
caſibus. Primus in capuanone predij.vi.C. e. ſi mmoꝛ. Secun /
qus in vaſe non integro vendito. vt. 53. e. tenetur. F. ſi vas. Lert?

u dic econtra regular⸗

be⸗
gin
(lſ Nel g
ulliilfinnun
deg aqn/.
Pintno th
Perbuern ſi⸗
e eder
iu lugt nic
ſtn nnelis
iopnnd⸗ nn
rct gi It
gecörthenn
oiſetoht ng
ſanti ſiita
gnpgeno
rriel⸗ ſcrib
nnlle .
ing reli
ſe ni dam
Gnecol 69 mi
ouurſbe macl
lo iluperi bus!
unnin eret
Gnllgii
ſgtriſumn⸗ uupl
mrnie npoft
uti umſ
crextx Mnan
Eiinger Oitas

ſeſsfet de .
rileler vench

—,-

Anſ geo

an
unn larn
ijg a aunis
Awe

Ulſet
hns
Wign nt
Aben

um füt

bie:

tsamid e
un e
Nemm gön ae
nſini.
ran igi i
mNhht i
anideni ei
mcnaſdn in
mmiinnin
Wtüſeir e
rmicſgg a
nohrti
nin Mii v
un nuin e
Alannent
ugeatiin. 4
umn
butſan e
rimnm ü 5
nnign i

.
ud neu i
wungin nſ i

A 1,
SSõ

. Er1 lecr. m1⸗ * I: * ſR S

conſequens emptoꝛ vebui ſcire pꝛedium tributariũ. vt. C. ſine cẽ.
vel reli.l.fi. Reliqui aũt quinqʒ caſus facꝛunt requlam. nam iura
aptant᷑ ad frequẽtioꝛa. vt. S. xe lie. ⁊ ſe.con.l.nam ad ea. ⁊ abs idẽ
vt. j. e. ſi ſterilis. S. qᷓuis.nec ob. C. e. ſi minoꝛ. qꝛ ſibi aſſeuerauit

ſine tributo.vñ eniam ignoꝛans tenet᷑. vt.j. ſtatum quid tamẽ 26.

vel dic ꝙ in ſer⸗
uo furtiuo. ⁊ p⸗
dio tributario ñ

tenet᷑.ſ.adeo vt

ſciens. nam agit

quãto minoꝛis

eſſet empturus.

nec ob. qð dr li⸗
cere cotrahenn⸗

bus mi ſe cc. vt
quẽadmo. quia
ulud in pᷣcijs nõ
vicijs rerü obti⸗
pe. Item quid

differt qjnto mi⸗

nous ciuik a p̃ᷣ⸗
tona? H. hec ci⸗
uilis.illa pᷣtoꝛia
item hec perpe⸗
tua illa qnalis.
iteʒ hec qnto nmi⸗
nous erat ẽptu⸗
rus vñ etiam ſi
mhil erat datu⸗
rus totũ rcupꝑat
illa qnto mino/
ris res fuit.vn⸗
& ſi nihil valer
edił.edic.l.bouẽ
hic dicit om̃e ve
mꝛe inteſſe. ergo
etiã vltra duplũ
7 ſic otra. C. de
ſentẽ.qᷓ ꝓ eo q
inteſt. l.j. vbi ñ

venit inteſſe vl⸗

tra duplũ. H ve⸗
nit vlira. ſo. ibi
ð eo qð circa rẽ
vt eq ⁊ libero. H

Ex rem. vel veri

us. ⁊ hoc eſt cõe
qð eſt iotũ pᷣſtã⸗
dum. etlã extra.
rem.z ibꝛ de ſin
gulart.
Mõ tenetur
ſcʒ nullo modo.
vel die. adeo. ſcz
vi ſciẽs. vt mo⸗

I RKano. mi furem a fugitinũ.

qui ſcit pᷣmonere debuit furẽ eſſe h
nõ xebuit facilis eſſe ad temeriam
incicatõezʒ. Di venditoꝛ wlo fe⸗
cerit:vt rẽ pluris venderet:puta ðᷣ
artificio mentitꝰeſt:aut xe peculio
empti eũ iudicio teneri: vt pᷣſtaret
emptoꝛi q̃nti pluris ſeruũ emiſſet:
ſi ita peculiatꝰeẽt:vel eo artificio ĩ
ſtructꝰ. Per atrariũ q; idẽ iuł.
ſcribit cũ terentiuꝰvictoꝛ ceceſſiſſʒ
relicto herede fratre ſuo:⁊ res q̃ſ⸗
dam hr̃ditate: ⁊ inſtrumenta:et
mãcipia villicꝰquidã ſbtraxiſſet: qͥ
bus ſubtractis:facile q̃ſi mimo va
leret hereditas:vt ſibi ea vendere
tur ꝑſuaſit:an venditi iudicio tene
rni poſſit: ⁊ ait iuł.apetere actõʒ ex
vendito: in tantũ qntũ pluris hr᷑⸗
ditas valeret:ſi he ſbſtracte nõ fu⸗
iſſent. Idem iuk. wlum ſolere a
venditoꝛe pᷣſtari:etiã in hmõi ſpe⸗
cie oñdit.ſi cũ venditoꝛ ſciret fun⸗
dum pluribo municipijs legata ve
bere:in tabula qͥdem oſcripſit: vni
municipio vebere: veꝝ poſtea legẽ
oſignauerit: ſi qᷓ tributoꝝ: aut ve⸗
ctigalis inditõniſue qͥd nomĩe: aut
ad vie collatõnem pᷣſtare optet. id
emptoꝛẽ dare:facere:pᷣſtareq; opꝑ⸗
tere.rñ.ex empto eũ teneri q̃ſ xce
piſſet emptoꝛẽ:qᷓ ſma va ẽ. Sʒ
cũ.in facto ꝓponeret᷑:tutoꝛes hidẽ
feciſſe qͥ rẽ pupillarẽ vẽdebãt qõis
eẽ ait.an tutoꝝ colũ pupillꝰ pᷣſtare
⁊beat:⁊ ſi qͥdẽ ipᷣi tutoꝛes vedide⸗
rũt:ex ẽpto eos teneri nequaqꝙᷓ; du⸗
biũ ẽ:h ſi pupillꝰauctoribo eis vẽdi

.do nota.

Mõ lʒ.de facto.idẽ ⁊ ſi nõ abeſt.vt nõ.C. æ echł. ac. l.j. azo.
Quaſi euictõms. q̃ſi emiʒ euinci videt᷑. vt.j.ledił.edic. l. qd

X
1
32 Dixim. in pn. ho. S. item qͥ furem.
a
5

ſit. S. idẽ celſus.

Aſtulit.⁊ oĩa ſimilia qᷓ interſunt emptoꝛis etiã e rem. vt a.
e. l. S. ſi vo ſciens.⁊.S.æ ſer.coꝛ.l.in hoc iudicuũn.
Premonere. abslad om̃e intereſſe tenet᷑. vt.S. pxi.
C Indicatiõeʒ. ⁊ ideo agit᷑ redibitona vel qᷓnto minoris res eſt. vt
T. de edił.edic.ſi qd.vel q̃nto minoꝛis empturꝰeſſet.vt. C. e.ſi mi
noꝛ. nõ aũt ad omne mieſſe. ſ. extra rem. ſ̊ certe imo videt᷑ q de⸗
eant ad ome intereſſe teneri. quia ꝓpter mendaciũ mtereſſe eſt pᷣ⸗
ſtandũ.vt. j. de eo ꝑ quẽ fac. eſt.l. S. j. 2. l. fi. in pᷣn. ⁊. S. de wolo. ſi
quis affirmauerit.ſ̊ ibi wolo affirmauit. hic non.
d. Si vẽditoꝛ. vẽderet.nõ at induxit emptoꝛẽ wlo ad öhendum.
q tũc ipᷣo iure eẽt nullꝰcius.vt. .de wlo.l.⁊ elegant᷑.in pᷣn.
e NDer oↄtrariũ.ꝑſuaſit.dictus villicus non ꝑſuaſit. vt venderet.
ſz vt mimo vẽderet. vt. . ve wlo. ſi qs affirmauerit. ⁊ ſic nõ eſt ʒ.
C. reſcin.ven.ſi wlo.vbi reſcinditur tota quatenus de facto ꝓ⸗
teſſit, quia wlus vedit cauſam oraciui,

fIgem ib. optet. q. d. nolo teneri.

g. Decepiſſet. ſic inſolidũ. eti ſijextra rem ſit intereſſe. vt. z. e. S.
ſi vo.ſᷣ otrs. C. e.l.ſi minoꝛ. vbi quanto minoꝛis tenet᷑ tantũ. ſo ibi
ſciunt tm.hic ſciuit ⁊ fraudem ĩ ebſcure loq̃ndo adhibmit. ł vt ibi.
h Zocupletioꝛ. ex eo em̃ ſemꝑ tenet᷑.vi hic.a.S.de wlo.l. ſi ex wolo

dit:ĩ tantũ tenet᷑ in qᷓntũ locupleti
oꝛ ex eo factꝰ ẽ:tutoꝛibo in re ſiduo

ꝑpetuo sdẽnandis:qꝛ nec trãſfert᷑

in pupillũ pꝰpubertatem h̊ qð wlo

tutoꝝ factũ eſt. Offerꝛi pciñ vẽ
ditoꝛi ab emptoꝛe dʒ cũ ex ẽpto a⸗
gitur: ⁊ iõ ſi ꝑtem pcij offerat non
dũ ẽ ex empto actio. vẽditoꝛ em̃ q̃ſi
pignꝰ retinere põt eaʒ rẽ quã ven⸗
dhdit.vñ querit᷑ ſi ꝑs ſit pᷣcij ſoluta
⁊ res tradita:poſtea euicta ſit:vtꝝ

eius rei noĩe ↄſequat᷑ integrũ pᷣciũ
ex empto agens.an vo qð numera
uit. ⁊ puto magis id qð nũerauit
ꝓpter woli exceptiõeʒ. Si fructi

bus iaʒ maturis ager diſtractꝰſit:

etiã fructꝰẽptoꝛi cedere: niſi aliud

auenit exploꝛatũ ẽ.ſ̊ ſi locatꝰ ager

fuit penſiões vtiq; ei ceder̃ qͥ loca⸗

uerat.idem ⁊ in pᷣdijs vꝛbams niſi

q̃d noĩatim aueniſſe ꝓponat᷑.̊ etſi
q̃d pᷣterea rei vẽdite nocitũ ẽ:actio
emptoꝛi pᷣſtanda ẽ:dãni foꝛte infe⸗

cti: vel aq pluuie acẽde:vel aqᷣlie:

vel intdictiqð vi aut clam. item ſi
qd ex oꝑis ſeruoꝝ:vel vecturis iu-

mentoꝝ: vel nauium queſitum eſt:
emptoꝛi pᷣſtabitur: etſiqͥd ve pecu⸗
lio eoꝛum acceſſit:non tamen ſiqͥd

ex re vẽditoꝛis. Si titiꝰfundum

in quo nonaginta iugera erãt ven⸗
diderit: ⁊ in lege emptõis dictũ eſt
ĩ fundo.c.eẽ iugera:⁊ añq; modus
manifeſtet᷑.x. iugera alluuione ac⸗

creuerĩt.placet mihi neratij ſentẽ

nia exiſtimãtis:vt ſiquidem ſciens
vendidit.ex empto actio competat

reditatis vẽdire. .s. ve zhen. emp. fiſtulas. S. f

—

7 dixi. 3. de ribu.
l. ij. S. uk.
1 In reſiduo. im
mo ⁊ ipᷣe pupillus
ſi tutoꝛ ẽ ſoluẽdo.

vt.j.de admi.tu.l.

fi.⁊..de enic.l.il⸗
lud. S. J. 7. J. ne viſ
fiat ei.l.j.S.h eq
cto.q̃ ſunt õj.ſo. di

cut qdã ꝙ in qntũ

locupletioꝛ ẽ.ĩ tan⸗/
tu tener ex ſua p⸗

ſona.ſ̊ ex pſona tiinj

touns etiã vlt᷑. zʒ in
dic ꝙ tenet vlt᷑ ſeo
liberat᷑ cedẽdo acti
onẽ. vt.S. de trib.

l. iij. S. ꝙᷓnis maxi
me. qꝛ inteſt eiꝰliti

bus ⁊c. vt.S. ð̊ mi
no. l. minoꝛ. xxv.
an.⁊ ſacit.j.xæœ re.
iur.l.neq; ex inter
dicto.
E Perpetno. id ẽ
etiam admiſtratõe
poſita. Jo.
Bolo. in idem

ſi culpa foꝛte. aꝛ. C
vnõ vi.l.memine

rint. ałs at᷑ ſi nec
vlo nec culpa bñ
trãſtert. vt. S. ſi qͥs
cau.l.fiñ.⁊.C. de
admi. tu.l.cũ qda ʒ
que ſunt ʒ.
m Offerri. p̃cinʒ

⁊ ſolui. ar. j. e. l. q
pendentẽ. m pla.

⁊ apud alm depoĩt
ſi loꝛte hẽat en ſu⸗
ſpectũ.vt.j. de ſo.
ſi ſolutuꝛus.
n Retinẽ pfr.nõ

ſuã reʒ ſibi obliga

ri. ⁊? pᷣm. Ald. fal⸗

ſum eſt. vt. Z. ð pi.

gc.l.ſi rẽ alienam

eſt qſi pignꝰ. nõ
vVere pignꝰ.⁊ ſic in
telligituꝛ. vt ⁊. j. de
edił.edic.qð ſi no⸗
lit. S. idẽ macellꝰ. æ

5. here. vẽ. l. he⸗
ndũ.ſic ecõtra.em

ptoꝛ tenet peium.cvnec venditoꝛ tradat.vt..e.qui pendentem.

o. Excepiõneʒ. ar. ö.j.de vulg. ſubſti. ex facto.S. iuł.

p. Si fructibo diſtractꝰ. i. vendirꝰeſt. idemi ẽ ſi q libet alio mõ fuerit

alienatus. vt.. que in frau. cre.l. ſifraudatoꝛ. S. fructuus.
q Exploꝛaiũ ẽ.hoqnnpemet vẽditoꝛ coluerat.ſi qt locauẽat alij ſbijẽ
r Ei cedẽ. i. vẽditoꝛi ſoluet colonꝰ.ſ vẽditoꝛ ẽpioꝛi dabit.ſ.q cucur
rit pe venditõeʒ. ſic bñ aduerſat᷑.vt in fi.hꝰ. S. ⁊. j. e..in bis.⁊.j. ð
otrahen.emp.ſi cum fundo. ⁊. j.e.l.ſ etſi.S.id quod ex opꝑis. aſij Dia⸗
cuni ꝙ nõ ponit᷑ aduerſatiue.niſi ad factu.⁊ dicũt cedere vebere. ſ.
venditoꝛẽ emptoꝝ ius petende penſioms.põt tñ emptoꝛ ſi vult colo⸗
nũ deijcẽ. vt. Z. de vſt uf. arboꝛes. S. qcqd. . . loc-lI.emptoꝛem.
Neeſtanda ẽ.hoc ſi res nõ mterierit. alioqͥn empton nõ eſt acno.
q; interiuu ſpeciei eſt liberatus venditoꝛ.ar.põtꝓ hoc induci.S. ad.l
aquił.l. huic ſeripture. m pᷣn. . S. ſi qua. pa.fe. di.l.j.S. ſi poſt. a.S.

plane. ar. 5. J. e. l. S. idem celſus.

t Arcende. vt ⁊. j. æ aq plu. ar. I. poſt venditõem.
u Ant clam. vt. J. qo vi aun clꝗ l. is qᷓ. ĩ pn. 7. S. ſi poſtea. in fi. S.
X Si tit. ſiqdem ſciens. hic videt᷑ ad menſuram facta venduo qa

△ι Arnren

tũc ↄmodũ et incõmodũ omne ante menſur ſpectaret ad vendito.

Fyvbi vendidit ſaens. eſt qd imputat᷑ ei. vnõ adumit᷑ ei modũ. q990.

a Mon opetere. nonne qõ accreuit lucro emptons cedere cebet.
vt inſti. e ↄtraben. einp.S. ß etſi poſt emptõeʒ. R. hic ad menſuram

.

fait fſacta venduio. uem iſte ꝓpter temerariam aſſernõeʒ nonne tene⸗

bitur? vt. S. e. l. S.
quid tñ ſi ignoꝛa⸗/
em̃ affirmauit.cuʒ
nihbil empto n pote⸗
rat inputaꝛi.latẽs
em̃ erat viciũ.at h
imputat᷑ ẽpioꝛi cuꝛ
modũ agri nõ mẽ⸗
ſurauit. vel dicas
ꝙ non agit᷑ ex em⸗
pto. vt hic dicitur

ad mieſſe. ſubaudi

agit᷑ tñ ad preciuʒ
ꝓ rata.vel agit᷑ qn
to minoꝛis.vel hic
fnit actũ vt ñ agat

niii ad pꝛecium. vt

5. e. I. éptoꝛeʒ.S.
ar. vei od men
ſuram. facit. j. e.
l.ſi in qualitate.
b Si funduz. ex
empto. vt et. j. de
ac.⁊ ob.l.ex ꝓmii
ſõͤe. 2. ]. Ee euic. l.
ſi vendideris.
c In his aũt cul
pa. vx. S. e. empto⸗

reʒ. S. ti qͥs. et de cõ⸗

trahẽ.emp.l.ſi cuʒ
fundum.

d Igem celſus.

to tuʒ collige ex hoc
S. ꝙ inuit? qs cogi⸗
tur emere ⁊ vende

re.ſic inſtit᷑. de his

qui ſunt ſin ł alie.
traben. eip. l. ĩui⸗
tum. et. l. dudum.
7. C. ð omum ſer.

ma. l. j. . S. e re-

lig. ſi qꝗs ſepulcrũ.

diui. F. fi. 21 in aunk.

e ali. ⁊ emphi. S.

modu. 7. 3. & iure

w. I. cu in fundo. S
n fundus. et. j. væ
publi. l. coteʒ. S. fi.
2. ]. 5 le. j. 2 ſi eqᷓ̊.
7.S. 5 pig. actio. l.
Guis.

e Emptoꝛis. id ẽ

aduerſus eũ:qꝙᷓuis.x. iugera accre
uerint:qꝛ wlo fecit:nec wolꝰ purga
tur.ſi vo igrans vẽdidit:ex empto

actõeʒ nõ ↄpetere. Si fundũ mi

hi alienuʒ vẽdideris:⁊ is ex cã lu⸗

cranua meꝰfactꝰſit.nihilominꝰ ex

empto mihi aduerſus te actõ ↄpe⸗
tit. In his aũt q cũ re empta p
ſtari ſolent: nõ ſolũ wolũ:̃ etiã cul
pã pᷣſtandã arbitroꝛ.nã ⁊ celſus li.
viij. digeſtoꝝ ſcribit: cũ cõuenit vt
vẽditoꝛ pᷣteritã mercedẽ exigat:et
emptoꝛi pᷣſtet:nõ ſolũ wolũ. ᷣ etiaʒ
culpã eũ pᷣſtare debere. YJdẽ cel⸗

ſus eodẽ libꝛo ſcribit. fundi quẽ cũ
titio cõem habebas ꝑtẽ tuã vendi
diſti: ⁊ anteqᷓ traderes coactꝰ es cõ

muni diuidũdo iudiciũ accipe . Si
ſocio fundꝰfuerit adiudicatꝰ:qᷓntũ

ob eã rẽ a titio ↄſecutꝰes. id tantũ

emptoꝛi pᷣſtabis:qð ſi tibi fundꝰto
tus adiudicatꝰẽ:totũ inqᷣt euʒ em⸗
ptoꝛi trades. H ita vt ille ſoluat q
ob eã rem titio ↄdẽnatꝰes:̊ ob eaʒ
quidẽ ꝑteʒ quã vẽdidiſtiꝓ euictõe

cauere dvebes. ob alteraz at tatu de
wlo malo ꝓmittere.equũ ẽ em̃ ean

em eẽ zditõeʒ emptoꝛis: ꝗ futura
eẽt:ſi cũ ipo actũ eſſet cõi diuidũdo

ſ̃ ſi certis regiõibo fundũ int᷑ te et ti

tiũ iudex diuiſit: ſine dubio pteʒ qᷓ

tibi adiudicata ẽ ẽptoꝛi trader̃, cᷣ&
bes. Siq;Bd puo diſtracto vendi
toꝛ wonauit añ traditõʒ: B q́; Tſtitui
dz. hr̃ditates q; ꝑ Puũ acqſite:⁊ le⸗

gata oĩa:nec diſtiguendũ ẽ:cuiꝰ re
ſpectu iſta ſũt relicta.itẽ ꝙ ex oꝑis
buꝰpᷣſtitit vẽditoꝛi:ẽptoꝛi reſtituẽ⸗

—

qꝙᷓtum ꝑtinet ad venditoꝛ? a⁊ emptoꝛem. nam venditoꝛ nõ tenetur.

tuc nec ̊ nũc. ſed ille a quo fuit admdicata bene tenerur. vt. C. fam.
herẽ. ſi fſamilie. ⁊. E. cõi vtriuſq; di.:.ſi fratres.⁊ ſic alꝰ tenet᷑

qui vderit.⁊ ſic m ſumplũ precij ſeu extimatõnis tenet᷑.vi.j. eui.

ſi plus.S.ſi iuſſu.

fSi quid ſerno reſtum dʒ.ſ.empton.ſ̊ nõne a vVẽditoꝛe ſernꝛ dna

mũ tanꝙᷓ ex re vẽqitoꝝs ꝓfectũ id apud e reſidere vebet? vt. F. e. l. S
Hj ſi qd.·in fi. Rñ.aur donauit vt ſeruo ꝓprio.vt.ſ.haberet in pecłio
tũc ſibi habebit wuminus.idemq; venduoꝛ. aut tanꝙ; alieno. vi tũc
ml. vꝛ. j.de acqui.re.w.l.ꝑ ſeruũ.S.j.Sm az.
g Et legata oma. illiꝰem dʒ eſſe lucruʒ cureſt periculũ.ſ.empto⸗/

ris.vt hic.a.].de here.inſti.l.qui filio.S. ij. .l. ſe. ⁊. S. mo.l.ſi is q

S.ſi qnẽ.⁊. .v edił.edic.l.cum aũt.S.fi.

hb UMec diſtinguendu eſt. z cur. nõ diſtinguit cum ſi contemplatõne

venditoꝛis inſtituat᷑ ex re ſus adeundo hereditatem ſibi qrere videt᷑
vt.j.x acqui.here.l.adijtio.in fi.⁊.j.de vulg. ſubſti.ſj ñ pkes. F.
arꝛogato. ea vo que ex ſua re queruntur non reſtituit. vt. 5. e,l. §.

4

ea pdia vẽdidiſz: veẽ

fed etſi qdem. K. non diſtinguit. an ↄtemplatione emptonis vel
ſerui relimquat᷑.ſ̊ diſtinguendũ eſt. an ↄtemplatõe venditons tm̃

vel ſerm. vel emptous dventur. vt ⁊. S. de vſuf.l.ſed etſi quid wne·

tur. accurſius.
i Ex vendito.oꝑtet.ꝙ inſti. e. S. pᷣcium. ac.

dũ ẽ:miſi iõ dies traditõis ex pacto

ꝓrogatꝰẽ:vt ad vẽditoꝛẽ ope ꝑtĩe⸗/
rent. Ex vẽdito actio venditoꝛi
ↄpetit ad ea ↄſeqᷓnda:q̃ ei ab ẽpto⸗
re pᷣſtari opꝑtet.veniũt at in iudi

cio infraſcpta.ĩ pmis pᷣciũ q̃nti rĩs

veĩt. itẽ vſure pᷣcij pꝰdiẽ traditiõis

nã cũ re ẽptoꝛ fruet᷑.eqᷣſſimũ ẽ euʒ
vſuras pcij ipẽdere. Poſſeſſionẽ
at᷑ traditã acciꝑe œbemꝰ:et᷑ ſi pca⸗

ria ſit poſſeſſio.h̊ eĩ ſolũ ſpectar̃᷑ de

bemꝰ: an hẽat facultatẽ fructꝰpꝑci⸗

piẽci. Pꝛera ex vẽdito agendo

cõſeꝗᷓtur:et̃ ſumptꝰq facti ſuntĩ re
diſtracta:vtputa ſi qᷣd ĩ edificia di

ſtracta erogatũ ẽ.ſcribit eĩ labeo ⁊

trebatiꝰeẽ ex vẽdito h̊ noĩe actõem
idẽ etſi ĩ egri ſui curatõe qͥd impẽ⸗
ſum ẽ añ traditõʒ:aut ſi qͥd ĩ diſci⸗
plinas in q́s veriſile erat:et empto

rem velle impendi.h̊ ampliꝰlabeo

gait. etſi q;d ĩ funus ᷣui vefuncti im⸗
penſuʒ ſit: ex vẽditoↄſeqͥ optere: ſi

mõ ſine cłpa vẽditoꝛis moꝛte obi⸗

erit. itẽ ſi ↄuenerit cũ r̃s veĩret: vt

locuplex ab eo ẽptoꝛe reꝰxc:ex vẽ
dito agi poſſe: vt id fiat. Di ĩteꝛ

ẽptoꝛẽ pᷣdioꝝ ⁊ vẽditoꝛẽ ↄueniſſet:
ſi ea pdia emptoꝛ hereſue en plu⸗
ris vẽdidiſſz:ei ꝑtẽ dimidiã vẽdi⸗
toꝛi pᷣſtaret: ⁊ heres ẽptoꝛis pluris

—

ſʒ: vẽchtoꝛẽ ex vẽdi
to agẽdo pꝑtẽ ei ꝙ pluris vẽdicdiſſz

vel aduerſus dñm actõ dari lebe⸗

at. Papimianꝰ libꝛo tercio reſpõſo

rum putat cum wmino ex empto

1 oſſeſſionem. precaria ſit ſed cum debeat emptoꝛem vendioꝛ

ↄſecutu. Siccuratoꝛ rẽ vẽdi

xrit: ⁊ cauerit ẽptoꝛi:qrit᷑ an dño:

k Poſt diem.
non añ. vt. j.
vſur̃. l. liberta⸗
dicit potraditõʒ
nõne fructꝰ ſpe⸗
ciant ad empto⸗
rem venchrone
tracta. vt. C. e.
curabit. 17. l.
