agi de inoſſi.quia confirmare videtur accipiendo. ibi autem non un⸗
putatur in quartam iure inſtiutõnis. quommus poſſit habere qr⸗
tam te legat᷑.ſi in alijs rebus quartam non habeat. Prima aũt ſolu⸗

tpᷣs reſtituere hꝛantatẽ:merito di⸗
cendũ eſt nullũ iudiciũ mouere: cũ
ebitam poꝛtionem ⁊ eius fructus
hꝛe poſſit.fructus em ſolere in fal⸗
cidiam unputari nõ eſt incognitũ.

tio ſtare non poteſt quia quicquid datur ei qui hereditatem reſtitue

re debet in quartam imputatur ei. vt infra ad legem falcidiam. m qr
ta.S.primo.accurſius floꝛentinus. s

b Ungde ſi qins. infert. ex. S. qm aũt quarta. quia enim dixerat quaꝛ
ſufficere ad excludendum. vnde ſi quis ac. ⁊ merito dicendum eſt ac.

vel ad ꝓxi.S. accurſis. H LVM
cSextans deberetur. ſcilicet ab miteſtato cuius quarta erat ſemi⸗
uncia ᷣm mar.Alij ſextans vebetur ex neceſſitate.ſ.⁊ pone exemplũ

in eo qui habet filium et filiam ex altero filio pꝛemoꝛtuo.qui cũ ſuc-

cedat cum diminutione tercie partis. remanent ergo. viij. vncie ab
inteſtato filio quarum quarta eſt ſextans. vt inſti. ve here. ab inteſ.

S. diui.⁊. C. de ſuis.⁊ le. here.l.ſi vefunctus. RSS
d Muillũ iudicũ. ſed quod iudiciũ poteſt mouere cum ſit inſtitutꝰ.
poterat etiã agere ad ſupplementum:? Hndeo.poterat queri dicens
ſe habere minus quarta.ſᷣm.h. MD “”

e In ſalcidiam.ſ. iure nature.alij trebeł. Sed certe non vident᷑ in

putari.vt.C.ad trebel.iubemus.in fi.que eſt ↄtra. So.ſᷣm quoſdaʒ

ibi loquit᷑ in liberis prum gradus. hic in vlterionbo. nam ⁊ in alijs
eſt inter eos differentia. vt infra de here.inſtit. ſuus quoq;. ⁊.l.vj.S.
primo. LZu dic ꝙ hic finus rogatus erat poſt certũ teinpus reſtituere

cum certũ eſſet tempus venturũ.ꝑ oↄſequentiam erat certum ꝙ qr⸗
tam ⁊ eius fructus medio tempoꝛe poſſet percipere.vnde via conque-

rendi ſibi denegatur. ibi vo rogatus erat non ad certũ tempus. vt B.

ßz ſub oditõe quã nõ erat certũ extiturã. vł nõ exiturã.ſ.ſi dveceſſerit

ſine liberis. nec certuʒ erat an poſſet pendente conditõne quart. ⁊ eiꝰ

fructus ↄſequi.a cum de ſuo debuo bonorũ ſubſidio ſtatim œæbeat eẽ

ſecurus.ſtatuit᷑ vi ex principalibo rebo defuncu quartam detrahat. nõ

em̃ ſine qua re hic poſuit certũ rpᷣs.id eſt ecennium.Et hoc in filijs
primi gradus.in ceteris ſpectatur ↄdiuioms euentus.vt ſi interim q̃n
tum ſufficiu ao quartam ⁊ eius fructus ꝑcipiatur. excludantur a que⸗
rela. als non. aʒ. Item nota ꝙ i falcidia iure inſtitutõnis debita nõ
videntur unputari fructus.vt inſti. ao.l.fal.S.quantiigass. P

ℳ.
J — . . nie be
. e . S q5 capit ſiatim ꝑ trebellismcã imputat᷑ in eã quam dʒ habere ure codrele,
8 i e repent d n tarra. fruetus eius. repel na ture. cũ inſtuutus ſu.⁊ aliqd poſſit habere iure inſtuutois. vt ſit nn/
t aen la.2 i zr ien vt hic ſit exẽplũ ſupioꝛis ꝓximi dicii J.ꝙ xi.S. Idem multomagis ſi vem ahat quartã iure inſtitunonis nnn a gi in
Sicqo rru en⸗ di. ß ruptũ p alind teſtamentũ. vt in nſtt. vt. J. ꝓxi.S. Si aũt rogatus ſit ſi œcedat ſine liberis. ſtatun tilio u niui
In. worella. inſer. S. n tamen. 7.§. poſterige. pꝛim gradus ↄſulit᷑ in quarta.vel hodie im mment . n regeno 1 k
Lonckitio. id ẽ „. .’ .. e wtrahen. Chun
lecn re veut Ergo ꝛ ſi ab initõ ex ſemiſſe heres nõ obtinuit. id q iure falcichie po⸗ Rec dälröner iiiin
oĩbe em ſił nõ pt inſtitutus roget᷑ poſt ecenniũ re⸗ tuit habere ſolũ pdere. Si quis nee em quar⸗ ni i
vr. vere url, ſtituere hereditate: nihil hʒ qo q; impubes arrogatusit ex his pſo⸗ caus mMqnnn enln
Barta vnorglin po rat᷑.qm facile põt debitã portonem ms que citra adoptionẽ ⁊ emanci⸗ det odo. u de& = nlee
keru on ena he an eiuſq; fructꝰ medio tꝑe colligere. patõem queri v inofficioſo poſſũt mabchs nk aiwgl g
uaml. tuma⸗· SBiqs ? irritũ dicat eẽ teſtm̃ vel hunc puto remouenduʒ a querela: apebel ubem Nigdin
ioꝛes. accurſus. ruptũ.? inofficioſum. ↄditio ei N⸗ cũ habet quartaʒ ey ↄſtitutõe diui Sinn deceun . in 6
a Rinne.⸗ Pa⸗ ferri vebeat. vty pꝛius mouere ve⸗ pij. Qõ ſi egerit: nec obtinuit: an ice ag eſtet n afrit, it
a pentione heredi lit. Si filius exheredatus ĩ poſſeſ quartã ꝑdat: æ puto aut nõ adiunat ttöne. qꝛloo i D
tats. aliud en⸗ ſione ſit hereditatis.ſcriptꝰ quideʒ tendũ ad inofficioſuʒ: aut ſi admit taittos ei fi iithi l
use do por vr E heres petet hereditaté: flius vo in tatr᷑ a ſi no obtinuenit quarta ei qmſi quartz verrabt Maiſi,
ð edic.di. adri. tl. modũ ↄtradictõis: qrelã inducat. es alienũ ↄcedendaʒ. Si ex cã de bꝛo hoc eſt ork ni ii⸗ nn
üinatevrneeſtti ß quẽadmodũ ageret:ſi non poſſide-⸗ inofficioſo cognouerit iudex: ⁊ pro ra nnhemmeii, ſtmd⸗
babat le no uſte ex ret peteret. Meniſſe eaũt opoꝛ nũciauerit ↄtra teſtm: nec fuerit p⸗ ſitt ar. ↄtra.ĩ aui. –
beredatu. vl oeg tebit e q teſtm̃ inofficioſũ impro uocatũripo iure reſciſſum eſt. ⁊ ſuꝰ F herslen bl . ſchei ue
ma uinona vun be dixit: 1 n obtinuit. id qp in te⸗ heres erit. m quẽ iudicatum eſt. ? imales. collaſf. iuitiiſß
perau. ſta mento accepit ꝑdere: 1i 9 fiſco bono poſſeſſoꝛ:ſi h ſe ↄtendit: ⁊ li 7no. de his. K. ſunieg 1
cnrrae vendicari. qſi indigno ablam. Sʒ bertates ipo iure nõ valent: nec le⸗ r Bi guder eniin
q emn dam ac. v ei vemũ auteret᷑ qo teſtõ datũ eſt:iq gata vebent: ſoluta repetunt᷑ aut gioms. velunne nl
J vn1 . vſq; ad ſniam ĩ iudiciũ lite impro ab eo q ſoluerit:aut ab eo qobtinu hoe⸗ an auo pater: iak
Aau. ma. necnon. ba pleuerauerit. Ceten ſi añ ſen⸗ it: ⁊ hec vtili actõne repetut᷑. Jere n eoepnn nien
§. pe. 1. ] zcr bono. tentia eſtitit vel ceſſit: nõ el gqu⸗ at᷑ ſi añ otrouerſiã motã ſoluta ſũt poteſtate ain. na 1
l anek ferer qo datũ eſt. pinde ſi abſente q obtinuit: repetet: T ita dius adri ond e ſranch ſt
2 7τ vi lgum. eo m preſentẽ ꝓnundiet: poteſt di anus 1 diuns pius reſcripſerunt. die acrur.. iim bi⸗
no oerare. (l aſeruandũ ei q accepit. Eo aſt Plane ſi poſt qnquenniũ inoffi „z Eoncecect. eig
velid ẽ recõnenno ſolo carere qs vebet. culus emolum cioſũ dici ceptũ eit: ex magna ?¶ẽ in n doinueneo . uUnni
nis. acurſus. tum ad en ptineret. Ceteg ſi icd ro ſtaca libertates nõ ee reuocãdas: d aſi eroſitutos u. Nhen
no obnmmt. i. ſue Fatus fuenit reſtituere. nõ ebet m opetierũt vel pᷣſtite ſunt. H. xx. au⸗ aahtrſig, 5. em Wſ
cubiit. ſic. 7. e.l. „. luria fieri. VUnde nõ male papi. li. reos a ſingłis pſtãdos victoii. nreürune Du
cubint. ſic. . e. l. lurig hieri. Ende le papi. I. reos a ſinglis pᷣſtãdos victoꝛi. tor. accurſius. Prgi.
d ae ijj..rnſoꝝ. refert. ſi heres fuerit ini m Scgeſtinus. töt Sece nan. nien
mit. a pendente a, „ „ e X2 ennee. cotrg teſtm̃j. ſ.
pelianone vſtinte tutus: 7 rogatus reſtituere herelſi Zautem intra quinquenniũ tmahoqun üg akennn
natinman t. Winde in querela mofficioſi erit. libertates nõ compe⸗ Pere. valent be,· irticlsſilet
cP erenn ä ies. eti iſoil. eenigibaue
gu. ſ. de bo. libe. q , yrntt. C. e. ſi cn du
e ntran nnt vnnd d gindc ed a ws di dini t et iene r 1 ne 4g,ll m inal iz i r in zingenutens rr. aunnſu
ſi. fallit tñ hec regla. j. ð his q.vt idi.l. fi.. fi. x. . le. ſi legatar S. t ſtatu ho. ingenuũ. ar. 5. 1.e. q repu. in fi. dic vr ibi. E Ponnag eteni
inr bal emien nr b ſs6,eb fr tol ſt a szdd me 2 e irin oleun r. eeiſerns irn d legten
1. ſi cũ ex. S. .7. J. publica. l. hoc edicto. 1. 7. rẽ ra. pa. l. plis. ar. 53 y Lontenchit. vt qꝛ ſit de cogt wes: .
i. e ·ar. i 1* ne fugit. iĩ pn. ꝛ. j. ð fur. l. qu ea mẽte. .vi bo⸗ velfilen⸗ nana arnooin eiae Nus kanen aieſere nn
m AAnad acceput ge no pieuerauit m lite impꝛoba vt icur. vb jda bona vult vel cognatus quem nemo repnltltt. ſninunt
i abſe ä ſſe 6 . b maſs an vrgſ etme. Mon valent. ſ. directe. nã fideicõ. ſic vt.j.l.ꝓx. Item hoc ſer Ful inonh dter
nie Ge.ſ erepu..ki fi 1 hnö mw une i lenare.d ſen.e. us efuncti ſec ſibereds. vt. ſ. . i ſub hac. q5. Sz vr oms fziunl
nuri em.iweſtirnere nber.an ſenat. icre E legara v.ſ. ce excep. reiudrl.. So. pot orer aluw inofſo ſſchnngn
o Inſututus. 1.filius. ſo teſtõ aliup in rupto vel iruo. vel iniuſto. i. nõ ſo lenl. vr hr na iitngfinſ
p mõ obninmnt. 1. ſuccubnu. Sed qu eti fuit admiſſus. cũ fuenn am alio differunt. vt. .e. titia. Seel diſtingue quo agente ncgk n. pmmr ffnme⸗
iſtitututꝰ? H. vt dixi S.e. S.qm̃ aũt qꝛta.ĩ illa glo.ſ.quẽ hʒ ⁊c.ſ. qͥ iuſtum. vt ſi agente herede.i.filio obtineat qð h dr.ſi legatario.q eunnale Ag
cij funt roato. fint er dane ſan eer n glo. 1. due c. ſ. ja Lel ibi colluſio beredis affnt. B 3. Et innit᷑ eqtate media. ſo. W
cũ fuit rogatꝰ. fuit ei datus ſubſtitutꝰ. ꝓpt hoc. q; timebat᷑ ne etiã il⸗ bi. Cel dens. cũ ius oĩm legatoꝝ pẽdeat ab herede. ſ nõ ecõtra Hünmnſrmne
leſideuõmiſſan nollet vñ tacte mrelligk repetiru. vt. 7. v le.. 8. 1. pri Pere ſupaus. vbr etiu alle due ſolutöes ſunt. az. Ib . ,. mnunrent
S ů onnttat ⁊ accepu ſubſtiturꝰ.13 habeat effectũ ſbſtitutõ. m̃ ↄue⸗ Vr 1rde hii⸗ p 8 ſi aaierit So. plus facit querela otratab. .
mit qrela vats eñn q poſſidet p hede vt p voſſerſoꝛe ſi ſuccubuirr. ed ie ftlio. Sel ibi p pre iun adita. Eiel vic vt ibi. boche unninn
Pdat falcidiã. Sʒ none pdidit omittedoz? e. no i. qr oino omitiebat vt dues. ſ.e to. er erher Marots. ac. vi. de lib. p. vel exhere. ulkunitik
vt alia via capet.ſicut qui omittit ex teſtõ.vt habeat ab inteſtaro. voex ca fgſſeme e ß or vel die vr i. Au 6
ꝗ alecidie.ſ.trebellianice. vel dic etiã iure nature. pꝑs aũt reſtirtunen aui. ex cauſa. ſic cgn e ſon ge.l,iii. ninn 3
filius poſſit hꝛe duas arten trebellianicã. ⁊ debitã iure natureeę b DQuod ſoluit. ſi de e ein . zarade Uan
E. ſi pure rogatus eſt xe reſtituendo. nõ puto ꝙꝙ vtrq; habear. a ( DObtinui. ſi M herechnate loluit, uia

S

alipf⸗

mif Göguitn
Wen eiſdne

pi Gin

ame

Al. eie

1Nea
Gnsg.

chn ür

nge, ei

imnducit.

CE

1 4

d Repetunt᷑. ab e o. qͥ obtinuit. naʒ qͥ ſoluit hʒ directaʒ. aʒo. hH. econtra dicit ꝙ lex illa poſt legatũ loqt᷑ in eo genere wonatõms. q
fuut facta vt nõ reuocet᷑.cũ ſint duo genera.vt.j. wo.cã moꝛ.l.ij.et

e Fere at᷑. ideo dic it.qꝛ ſi ſenptus ⁊æ ſuo ſoluit ante motam ↄtro⸗
uerſiam ipſe repetet. ⁊ non qͥ obtinuit. alioqn imputabit᷑ ei ſi poſtea

ſoluit. Elel ideo. qꝛ ſi ſcpᷣus heres cautõʒ intpoſuiſſet eiicta heredi⸗

tate legata reddi.⁊ de hereditate ſoluta ipᷣe repeteret.vt.j. ad.l.fal.

Eeptum eſ.· tunt. Sʒ paul. ait. p̃ſtatuꝑ fideicõ

g qᷓ eſt rõ hnis di nt. Bz Ponl. alt. Pl ei
ſtnctas ante an, miſſarias libertates.ſ.xx. aureis.
quẽnium. vel pt in B aſi g i 6.
qnuquẽnum. N? *m ſus linanlis Eſtondis.
qꝛ vbi pr?qᷣnquẽ⸗ P lud ⸗ m Arcel.
unn B ii tiũ d inofficioſo teſtõ cõtra
m. no oung P . J ſnz Jonye,
lud mſier c ma teſtm: ps m id. ſnĩiam vderit: qo

infdum fieri ſolet. humamꝰerit ſe⸗
q e ptis ſnĩam q̃ p̃m teſtm ſpecta⸗

gna reſtuutõnis
vel q̃ſi diſpẽſatõ

vt hic ſubij —*K7, —„n r.
nter Ei qcau. Uit: niſi apte iudicẽ iniq; m ſcptũ
une reſt no; heredem ꝓnũciaſſe aparebit. Il⸗
ci o ſi⸗ lud nonſſimũ eſt: eum q legatũ pce
unm. in lt reſtd git:nõ recte d inofficioſo teſtõ di⸗
iunio vel viſpẽſa⸗ ctuꝝ:mſi id totũ alij admĩſtꝛauit.
ann ut . d Tiaz ſi in q⸗ 1 n 8 Ogeſti.
um dgeene⸗. rela inofficioſi teſtĩ nõ obti⸗
vt. S. ve mio. ſ rx At.· nõ iõ tñ önes ds vins
c5. in fi at añ qn-· Nuerit: no io tn wonatones qs viu-
quẽnum ſuo u· ei pfeciſſe ꝓponit᷑ infirmari: neq; ĩ
reomuni vñ el Wwtem datox ptem vendicari poſſe
no.. ven.S. qd ſfi Inidi. Dem.
wie Ine. IZhil inteſt. ſibi relictũ lega
a ih viẽ pr an-· tum filiꝰexheredatꝰ agnoue⸗
num. So. ibi in rit: an filio ſeruoue relicto oſecutꝰ
pe. he⸗cum teſt̃ ſit. vtrobiq; em̃ pᷣſeptione ſbmoue
nullũ. nõ annul⸗ D TL.HE
landu d;. IJem ? bit. Quietiaʒ ſi idẽ inſtitutũ ſeruũ

alud 9 eos fjuos puſeꝙ adire hereditatẽ iuberet ma⸗
numiſerit: vt ille ſuo arbitrio ade⸗
at hereditatẽ. idq; fraudulẽto aſi⸗
lio fecerit: ſömouebitr᷑ ab actione.
SDi a ſtatu libero exheredat? pe⸗

. liberta⸗
tes. ſ. drecte.
idem ſi ex falſo te M l
ſtamento vel codicillo libertas fuerit p̃ſtita ᷣm qͥſdam. Sʒ tn dic.
ſiey teſto alſo. iſo une non valet. v . C. v perlhe. 1.f. . pe. in i
Si vo ex codicillis falſis.tũc eſt idem qð h.vt.j.de manu.te.l.cum
ex falſis.qꝛ a dño.i.herede ſunt manumiſſi vel legatario dan vt ma
numittst. egararlo da

1 Fideieommiſſarias. ſecus in directis ſi ante qnquennium dicat

inofficioſum. vt.S.l.ꝓxi.in fi.⁊ eſt rõ vt dicunt.quia fideiconnſſa⸗
rie duplici auctoꝛitate nuunt᷑.i. herede ⁊ teſtatoꝛe.directe ſolo veſun
cto. Iem nota.qꝙ hodie nihli pᷣſtat᷑.qꝛ ex eauſa pᷣteritionis ⁊c. vVi di

ri. Z.l. ꝓxi. in fi. glo. ſ. directe.

k ſ ps.ſpectauut.⁊ dic ꝙ pares erant ꝑtes. als ſtaret᷑ maioꝛi
ꝑti.vt.S.œ arb. item.S.fi.⁊.l.ſe..⁊ re.iu.l.duo.ex triba
idem ſeruat᷑ in cauſa liberau. vt.j.d re mdi. l. inter pares.⁊. j. de
reg. m. l. in ambiguis. D— l
Iniq;.i.ꝑ gratiam vel ꝑ ſoꝛdes.quo caſu nõ valet ipſo iure.vt.
C. qñ ꝓuo.non eſt ne.l.venales.vel melius dic iniq;.i. ius linga
toꝛs. ſic tenet ſnĩa.ſi tũ in cauſa appellatioms hoc ꝓbet᷑.vel ᷣnabi
tur ius omune. ſi ſint delegan eru in pendenti. ſi oꝛdinarij ꝓ reo. vt
I. de re iudi.l.vuo.a. I. int pDꝛ1res.
m Illud. admimiſtrautt ex neceſſitate. qꝛ de hoc teſtatoꝛ eum roga
uit.nam non videtur quiſꝙ; ac.vt.j. reg.iu.non videt᷑ qſ.

n e Tiam. obtinuerit.i. ſuccubuerit. a ſic negatiua in affirma⸗
J tiuam reſoluit᷑.vt.S.e.papi.S. meminiſie. ſic econtra. ſupᷣ
de wlo. l. non debet. in ſi. “
o Per feciſſe. fuerat ̊ emãcipatꝰ. als non poſſet ꝑfecre dnare.
p Jufirmart. qꝛ nõ pendent ex teſtõ. ſic æ1 in wnatoe cã moꝛtis ea⸗
ez roe. vt. j. xe his qͥbo vt indig. pꝰ legatu.S.q moꝛus.⁊ hoc miſi ſit
teſtõ ofir̃ata.ar.j.ce bo.lib.l.ſi vO.S. pe.⁊.j. de ↄta. ſb ↄdi.S. fi.

l.ſenatꝰ. S.mortis.accurſius. V

q Paꝛtẽ.qꝛ ꝓ parte egit q̃rela filia wtata pfĩe viuo filio ſuo.

r. n. ZYhil.. preſcriptione. i. exceptione.

ſSubmouebit.

cumiã petere cegit: videri agnouiſ⸗ ntobaint e iue⸗
ſe pẽtis iudiciũ. Si cũ filiꝰadẽptũ eſt cuʒ qs ſibi aut
ſibi legarũ inſtituerit petere. bmo ſilio au fuo aſeri⸗
95. Frwrite LT bri. nã eqliter pui⸗
tẽ:rpetita inofficioſi qrela:pᷣſcpti mr. vi. ſ. ve fal.l.
one remouẽdus nõ eſt: qꝙᷓuis em in eo. 7. j. ſi quis.

agẽdo teſtm ↄpꝛobauerit: tñ eſt ali
qd qõ teſtatoꝛis vicio reputet᷑: vt
meꝛito repellẽdus nõ ſit. Filiꝰteſta

eꝰↄmitto.Queſitũ ẽ.ſi ſoꝛoꝛ cẽtũ⸗
uirali iudicõ obtinuerit:an fideicõ

o.ca.te. l.j.S.pui.

Differt iñ alibi. qꝛ

penita dtab. legata
dant᷑ liberis. non
aut ſer uis. vt. j. de

toꝛis qᷣ cuʒ titio eiuſdẽ pecunie reꝰ legs. pꝛeſis.l. ij..
fuerat.liberatõe titio legata.ꝑ ac⸗ lu. Ece bo poſi.
ceptilatõʒ titij liberatꝰ ab actòe in zn ilal vnecte vr
officioſi non ſmouebit᷑. Pgbliguu vr. .
. a füi here⸗ ſ Cene fi.⁊ vt dixumus.
Iti a filiã here⸗ 1 Eeuo. i. C inter. ac. ſi de⸗
Iẽ inſtituit. ſilio legatũ edit tenſor. . iluo. Itẽ
codẽ teſtõ: ⁊ ita cauit. ea oĩa q ſß nõ. tacite ue ſuo
dari fieri iuſſi: ea dari fieꝛi volo ab .e. len –WD 1.
omni herede:bonoꝛũue poſſeſſoꝛe. F leg. omiſſ.
mihbrerit er inei Ater ꝗ pe. ⁊. C. e pact.
a mihtenit et ine inteſtat. Ytez jq nner emot leom
dari iuſſeꝛo.ea vti vent᷑ fiãt q̃ fidei mſſorie.

t Igem. filius.
v Seruũ.ſuũ.
x Fraudulento.

miſſa ex capite ſupᷣ ſepto vebeant᷑. e boe⸗ ſ. vt fran⸗
oß g an n „ *£ y aret legatarios et
Krſi hqrat: an iure eoꝝ q qs ſibhi deconmſtantos.
abinteſtato heꝛedes bonoruue poo⸗ „ Submonebit
ſeſſoꝛes ſucceſſuꝛos credit fidei cõo⸗ ar. ex pᷣictis. ꝙ eli
mitn poſſit. Rñdi poſſe. Pauł. no gendo vnũ oriox.
tat. ꝓbat at᷑ nec fideicõmiſſa ab i⸗ qe enun iare vi⸗
teſtato data beri q̃ſi a æmente. lifülns. . j. de
rni a. l. ij. S. fi. ar. 3
le. preſ. l.ũj. ſic.j.de condi. inde.in ſumma.S.ſed agere.

3 SDi a ſtatulibero.⁊ ſic manumiſſo.ſi exheredato pecunmiã daret.ñ

e leg. j. plane.ij.in fi.⁊.l.ſequenti.
a Ceperit. ⁊ ↄſecutus fueru.h.

QN Se

Si cum filius.ademptum.ſ.in codicillis. —.
Legatũ.ſ.in teſtõ.qð fieri põt.vt inſti. ademp.le.S.c.J.
Comprobauerit.i.compꝛobaſſe videtur.
Mon ſit.ſic S.e.papi.S.qm. ibi cũ igitur ꝛac.
Niius reus.i.debitor ex cauſa mutu.

dicas ꝙꝙ fuerit rogatus ꝑ fideicõ.dare pecu.q; ſic ſtare nõ poſſʒ.vt.j.

Fuerat.ſ.patri.qꝛ emancipatus eeert.
h iberatus.nam vno reoꝝ ꝑ acceptil ationem liberato.⁊ alius ꝑ

ↄſequens dimitnt᷑.vt.j. noua.ſi rem.S.fi.

1 Mon ſubmouebit. qꝛ nõ directo ſed ꝑ obliquum lucratur. vt. j.

e.ſi is.S.ſi heres.alłs ↄtra.vt.S.e.l.j.rñ.

k t Inia. filo exheredato vel pterito vel en inſtituto. et fũc die

legatum.i.prelegatum.
¶Dare iuſſero.ſ.in fuurum.
m EEæius.qui erit heres ab inteſtato. ßUðUBN
n Si ſoꝛor. ſculicet titie que etiam agit eontra filiq titie. que ẽ tur⸗
pis perſona.ſᷣm quoſdam.quod nõ placet.vel dic ſoꝛor inſtite.que
poteſt agere.vt m fra.e.mater.accurſins.

o Centũmrali iudieio.i.petitione hereditatis.q̃ a centũ viris eſt fa

cta.vt.C. cæ pe.here.l.fi.in prin. ⁊ hoc plata querela.

pꝓ Capite. i. repetitione facta ab inteſtato.

Motat.i.rephendit ſceuolã.qꝛ nõ rñdit qõni.⁊ ipᷣe ſolmt. Dʒ in
differt dictũ ſceuole a dicto pauli? H.qñ alio mõ rũpit᷑ dictũ ſceuo

lte. vel nõ valet teſtm̃. ſed pauli qñ rũpit᷑ ꝑ querelãl.

FVOMQuaſi a vemẽte.vi h.⁊..væ le.iij.l.pꝛonꝰ libto.S.ſi.⁊ S.e.l.ij.⁊

of KtoVX

We⸗

ℳ
6

I. eo. qui repudiantur. S. cñ atia te. ſecus ſi aliter ꝓnuncicexk ininſtũ.
qꝛ tũc ab inteſtato daia valẽt.vt.C. & fideicõ.l.ea quã̊.⁊.ſ.ad tre.
ſi patroni. S. ſi. que ſunt atra.nã qñ inafficio ſuʒ.pꝑſona teſtantis cæ⸗
ſicit.alłs alia accidentia. accurſuus.
3 p Ater. duobus filijs ſuis. vno in ptte aui retento altero nato

poſtea.
b Beceſſii.ſ.fili⸗
us emãcipatus.
c In queſtõne. ſi
querat᷑ cin dat᷑ qre
la prius.
d Ao querelam.
ſed cũ ĩ ſubſidium

Ater filium emancipauit: ⁊
nepotẽ ex eo retinuit: emanci
patus ſuſcepto poſtea filio. duobꝰ
exheredatis patre pᷣterito vita de⸗
ceffit. in queſtõe de inofficioſo teſta

der erlet mento pccdente cã filioꝝ patris in
eae ingal ge tentio adhuc pendet. Oꝛ ſi otra fili
carbo.l.j.S.geneꝛ. arn Irz-of. =
luer. ⁊ hinc dar ½ 08 iudicet᷑ pater ad querelã vocat᷑
tab vral. na. us rerhon unmete doleſt.
ds fu. ma.I. .- Am ⁊ ſi parẽtib i Sẽ.
nerelk. m do. Anon vebeat filioꝝ bereditas
poſ. ſecs ſi eẽt ſil? propter votu pentum ? naturalẽ
exheredatus.vt S. S.

e.l. j.ſm aʒ.ſᷣ ſi qᷓ

frrela agerer poſſer dine moꝛtalitatis. Io minus pent
W VAMNX rcelln . lii nie us ꝙ liberis pie relinqͥ dʒ. NHe
pri pteruo z teſtm redi eius qui poſt ſitẽ ve inofficio⸗
hlij vare querelä⸗jſo ppatam volũtate mutata wcel⸗
ev ee na ſit: no dak we mofficioſo querela:
ciparo z teſtm̃ pa⸗ em ſufficit litẽ inſtituere: ſi nõ in ea
eeſt ponas. Seg actione aduerſus vuos beredes ex
em en cũ faat defi ptus diuerſas ſententias iudicũ tu
e nen lit: avnum vicit: ab altero ſupatus
querela. ab inteſta eſt: vebitoꝛes ouenire: T ipe a cre
to aomiuũt᷑: En? qitoribo ꝓ pte aueniri poteſt. ⁊ coꝛ
al. ſic. ar. ꝓ eo.“5. AE L HNerortars rie
itpoſthuinus F„. poꝛa vendicare. a hereditatẽ diui⸗
ſi qs ex . Pul dere. verũ enim eſt. familie herciſ⸗
repudiantis.j.
Ded certe ſᷣm al.almo eſt qñ repudiauit vt nũꝙ; ad eũ redeat qͥ repu

dliauit. lʒ alter in tom obtineat.⁊ aliud qñ ꝑ ſmiam fint excluſus. INRẽ

eo.j.ſi nõ moꝛtis.S.ſi qs.ſj ibi nõ in totũ teſtm̃ fuit irritatũ. Sʒ
m nos qui dicimus dari tab.nõ hʒ locũ hec queſtõ. cũ nõ ſiat oĩ⸗
no inteſtatus. vt.j.e.filio.in fi. Itẽ nota h̊.nõ intereſſe quẽ nõ hꝛe

filios.an tales qͥ a qrela excludũt.ſic inſti.de ſuc.li.S.ſed nr̃a.⁊ ĩ au

ten. de nup.S.qm̃ infirmas.colł.iiij. Sed an poſt patrẽ admittatur
auus ⁊ ꝓauus? H? nõ ſm aʒ.eſt ratio.qꝛ nõ habint ncce eos inſtuu
eꝛe. ʒ patrẽ ſic. cũ eẽt eodẽ ſdu qͥ filij.vt.j.xæ miu.te.l.ſi quis ex.in
prin.ſʒ filij ſint potiores.vt hic diẽ. pcedẽte ⁊c.⁊ in auten.de here.ab
inte. F. j. colk. ix. ⁊ inſti. de here.qᷣua.⁊ dif.S.ſui.dẽ eſt in filio ⁊ ne⸗
ote.ſi filus iꝑe mortis pᷣceſſit.nã nepos ſuo iure nõ põt hꝛe queꝛe
5. z pris ſui.⁊ ita ĩtelligẽdũ ẽ qð dꝛ.j.e. ſi 18. 7. . e. ſi qͥs filiũ.q̃ di
cũt nepotẽ hr̃e qᷓrelã. Sʒ dici pot ſᷣm.h.õ.vt ⁊ auus ⁊ ꝓauꝰa nepos
ſucceſſiue admut ant᷑ etiã ſuo iure.vt.j.e.ſi is.ĩ pᷣn.⁊.l.ſi nõ mor. §.

— .

Am a ſi. votũ pentũ ẽ. vt liberi eis ſuccedãt.⁊ nõ ipᷣi liberis.

6 7 ſic intelligebat. C. e.ſi quis film.S.ſ̊ et nos ⁊c̃.

7 vt eis acqrãt.vt.C. de legit.here.l.de eman.⁊.j. vñ li.l.

to: in fi. 1. J. e bo. dam.l.fi. m prin. ⁊. J. de bo. li. l. penul.

Zur bato tñ oꝛdo ẽ vt pꝛius moꝛiar pr q; ſilius. cñ g aliter otin⸗
giui mybar᷑ ordo. vñ bul. cũ veceſſiſſet filius eius inqt. Oꝛdine turba⸗
to ſuccedis bulgare nato. Itẽ nota h. ꝙ vna ratõ vincit duas.ſ.pie⸗

tas vincu votũ ⁊ caritatẽ. qꝛ potioꝛ eſt. als plures vincũt vnã. vt in

auten. de oſan. vteri. fra. S. fi. colł. vj. .
g Peredi. voluntate. qꝛ renunciauit. vt ar. S. e. papi. SF. ijj.
hb Perſeueret. dic ar. xt. I. in rem ver.ſip ꝑte.S. verſum.
1Supatus eſt. qꝛ vnus erat filius deſuncn alter non. vel qꝛ vnꝰ
ꝓbauit de ingratitudme.alier non.ſic.j.e.circa. S

k Pro parte. qund te legatis? En? beres qui obtinmnt ꝑtem preſta⸗
bit ſi ſunt dindua.ałs vo rotũ.vel eſtimatõem ꝑus.vt.j.x le.ij.cũ

fiii. j. H. filiꝰ vo mihil. vi S. e. papi. S.fi/⁊. J. e. l.q repudiãtis. S. fi.

hic aũt in nulla ꝑte veceſſu int

erga filios caritate: tur bato tũor

IEt ideo.quia ꝓ parte.ideo pars c.

m In teſtamento. id eſt apud inſtimtum in teſtamẽto. licʒ Dined4

ſo inre ſint heredes.accurſius. ðWD
n iigeri.ſ.ex poſt facto.ałs ↄtra.vt inſti. here.inſti.S.nõ at᷑
tus ab ininio.
0 f Juo qui.
ſ. teſtatri
cis aʒo. 1 dic ꝙ
duo erãt fratres

cunde iudicium cõpeteret quia cre
dimus eũ legitimũ heredẽ ꝓ ꝑte eẽ

:416 tatig inſtitut⸗
factũ: ⁊ iõ ꝑs hereditatis in teſtam̃ un Aiicegs 4
to remanſit:nec abſurdũ videt᷑ po vel preteritus.
pte inteſtatum videri. wem vng ſoror ſibuer
Ylio qui ve inofficioſo mts Meree riſe
teſtamẽto ↄtra fratrẽ inſtitu dictio ſiuo a ver⸗
tum te parte ante egit: ⁊ obtinuit: bodeuerin rten
filia que non egit: aut que egit: et filia ⁊. nr.
nõ obtinuit:in hereditatẽ legitimã De parte. ſ.

fratri nõ ↄcurrit. Contra tabu⸗

41 n ſi ꝑs heꝛe. pe.l. j.
las fulij bonoꝝ poſſeſſionẽ iure ma SF. ſi F. .. fam.
numiſſionis pater accepit: ⁊ bono per. luans. aſie
— „5 fſoꝛ202 nõ aufert er
rũ poſſeſſionẽ adeptus eſt: poſtea ſi qiucq;. vt h.ꝛ ar
lia defuncti quã ipe exheredauit q⸗ gu Cc. cpoſiti.
ſtionẽ iuofficioſi teſtamẽti recte -⸗ mm q; neno cure
ione inomicio N2 m. qꝛ nemo eü re
tulit:⁊ poſſeſſio quam pater acce⸗ ume vt. .. e.

pit ad irritum recidit. nam priore ꝗq CLontra. pri

iudicio de iure patris non ð iure te ma caſus poſitõ
ſtamenti queſitum eſt: ⁊ ideo vni⸗ etud enir
uerſam hereditatem filie cũ fructi rijt. filz erhere⸗
bus reſtitui neceſſe ẽ. pꝓ Au. n dage
Vi repudiantis animo non biut diflerre poſt
venit ad accuſatõem ĩofficio ſiliz. ſilia poſtea
ſi teſtamẽti: ptem non facit his qui eouuer la 1e9
eandem querelam mouere volunt. teſtamemu goͤn
Vnge ſi de inofficioſo teſtõ patris crat ruptũ por
krab. parris. habe
bit filia oĩa bona

cum fructiba. Scdo pone caſum. ꝙ pater filmũ emacipatũ pterijt.

filiam exheredauit. filius egit ↄtra tab. obtinuit.ſilia põt agẽ o

ſtes querela. ⁊ rumpet teſtm. qð nõ erat ruptũ ꝑ ptra ta. fris. 1 ba

—

bebit oĩa bona. ſ dimidiũ dabit fratri ſuccedẽti cũ ea ab inteſtato.

*

rx Contra ta. B. S. duas hʒ ir̃as. ⁊ ſic duobo modis aptat᷑ caſus.

ſEFilij. quidã habent filij. hec bona. alij filus.

1 Poſſeſſionem. hec eſt lra py. ᷣm prumã lecturã. ꝓut habes filij
ſ.iure manumnſſionis pr accepit ⁊ bonoꝝ poſ.⁊c.ſj ᷣm aliã. l. filt⸗

„

nõ vebet hic eſſe hec littera py. ⸗“
V Manumiſſioms. i. emancipationis. “
x Duam 1pe. ſc; wdencces.e
y Pertulit. ſi aut non pferret pater iure videt᷑ egiſſe. vt. . e. ſiñ
moꝛtis. S. fi. . C. qͥ admit. ad bo. poſ.l.fi. in fi. ⁊. J. de bo. li. ſi ſili
us qͥ pri. S. cũ filius. Sed ſi pr̃ pᷣmo petijt õ tab. ̊ rupit teſtamẽ⸗
m.vi. j. vᷣ le. preſ.l.j.in prin.⁊.C. colł.l.vt libens.ergo ampli
us ꝑ querelã rumpi nõ pot,. vt.j. de miu. te. nam ⁊ ſi. N. teſtamen
tũ eſt ve iure ciuili.⁊ bo.poſ.de iure pretoꝛio.qð non expugnat ius
cuuile. querela cum ⁊ ipſa ſit de iure cimili. ſic expugnat. vt argu.
j. e bo. poſ.contra ta. filium quẽ.S.ſj quẽadmodũ.inſti. legitis
agna. tu. in fi.⁊ hic dicit᷑. Item alia rõ.qꝛ cũ edictalis bonoꝝ poſ.
nihil faciat patri auo precedente.ergo nec ccretalis.vt.C. quoꝛuʒ

bo.l. j. Alij dicunt nõ per querelam aomitti filiã ſj ptoris auxilio.

a MQuam pater. als pater. ałs frater. accuꝛiſius.
b Mam. bene dico recte egit fiha. accurſius.
cC BSDe iure patris. ałs patris.ſ. an pater.⁊ an preteruus ſit. als
fratris. accurſius floꝛentinus. ſpectat

d De iure teſti. i. an eẽt ioſicioſuʒ. qð mõ diẽ filia.nã ad eã p?è

eNUilie cñ. m pmam litterꝗᷓ planũ eſt. ᷣm aliã dic. ꝙ ipᷣa tenebit
reſtituere dinndiã fratri. vt.j.e.mater.accurſius.
fq E repudlantis. nõ venit. id eſt recuſat vemire.quia repu⸗
dianit. ſic ſupra.e.l.etiam accurſius. SS
g Mon facit. id eſt nõ ſacii eos puiculares.i. vt ptez tm̃ habeãt.

ſua tm̃. vt infra

— — — — — —
– E E

lſaguruitoei
Lamnitelntein
imtttin mud
Anmhmn emuge.

ſiſerimnne

ünnnis

Marnmit

ſniſcrnt
gaſemit
uch eicitienl

vehnni glane;
kruiiſe
mfnisgnipek

Unuetrtan

fhöſtu a

lgſiſenns
Alegſſtſenue⸗
Umamlitaluf

Alegtin un
4 Aguniun
1 Arini,
giclillignte
laaſhmn ni⸗
igrnrſ,
hudetn

nne

nöete ni

o, n

immo iotum accreſcit.vt.j.e.ſi ꝓponas.S.fi.
h Ande ſi de. mutat caſum.S.em̃ repudiauit.hic non. vnde hoc
modo egit vnus in totũ altero nõ repudiãte.⁊ ſic male vimcit. tñ
admitnit᷑ alter. vt h̃ et S.e.po ſthumus.S.ſi quis ex his. Sed qd ſi
pendente iudicio repuchat ille q nõ egu: H. ꝓſicit ei qͥ vicui victo

ria in totũ.⁊ hoc
ſubijcit H. ſi obt/.
⁊c. Item quid ſi
ꝑie ſuam agu
7 alter pendẽte li
te repudiat? R?
nõ mſi ĩ ſua paꝛ/
te dat᷑ ſnĩa. vi ar
gu. S. de luckh. l.
videtur. R
i Ageret. ſcilicz
in totum.
k Tendicaſſet
ſ. vbi alter nõ re
pucnantnt.

l lNic.i. in boc
caſu vbꝛ alter re
pudiauit.totum

habebit. vt innu
it qnaſi centum
niri v .
te. oẽs qui vel⸗

lẽt aliquid de bo⸗

ms illis petere. 2
ꝛure ſpãali vt ſub⸗
ijcit. qꝛ in quere⸗
la ſpeciale eſt yt
fiat preindiciũ ĩ/

ter omnes quaſi

hic ſolus fueꝛit fi
lius. vt infra ð le
rin. S. j. 1 9cor⸗
dat. J. otrata-
l. ſi poſt. S⸗libert
⁊. E. ð cadu. tol
e. ſi nõ. S. fi. E. l⸗
ſi ꝓponas. §. fl.
n Quaſi cen⸗
mm.i. ſenatoꝛes
qͥ.c.erant nume⸗
ro.vt.C.de peti.
her.l.fi.cuca pᷣn.

alter ex liberis exheredatis ageret

qꝛ reſciſſo teſtõ alter q́; ad ſucceſſi⸗
onẽ ab inteſtato vocat᷑.⁊ iõ vniueꝛ
ſam hereditatẽ nõ recte vendicaſſʒ
hic ſi obtinuerit:vteret᷑ rei iudica
te auctoꝛitate:q̃ſi centũuiri hũc ſo
lũ fuiũ in reb hũanis eẽ nũc cũ fa⸗
cerẽt inteſtatũ crediderint. Cum
ↄtra teſtm̃ vt inofficioſum iudicat᷑

teſtamenti factionẽ habuiſſe efun

ctus non credit᷑. Mõ idem ꝓbandũ
eſt ſi herede nõ rndente: ᷣm preſen
tem iudicatũ ſit: hoc em̃ caſu non
credit᷑ ius ex ſnia iudicis fieri. ⁊ iõ
libertates opetũt ⁊ legata petu.
l 1 BDem.
Exdqua re etiã ↄſtitutio extat
diuoꝝ fratꝑ. ꝗᷓ bhmõi diſtin⸗
ctõem admittit. 1 Bem.
Ater decedens extraneuʒ ex
Vvaogdr ante heredẽ inſtituit.fi⸗
liam vnam ex quadrante: alteraʒ

preterijt. hec de iofficioſo egit⁊ ob⸗

tinuit. Quero ſcripte filie quo ſuc⸗
currendũ ſit. Reſpon.filia pꝛeteri
ta id vẽdicare vebet qð ĩteſtata ma
tre habitura eẽt. Iaq; dici põt eã
que omiſſa eſt: etiam ſi totam here

ditatẽ ab inteſtato petat ⁊ obtine

at ſolam habituram vmuerſaʒ ſuc

qui ſeuatoꝛes induxerũt petitõem hereditatis.vt ibi patet.
o Teſtamentũ. ałs inteſtatum. Z
p CEũ ↄtra teſtm.i.otra inſtitutum in teſtamento r
q Facnonem. actiue accipe. vt inſti. de here. qua. a diff. S. teſti.
r Reſpondente. 1. nõ veniente ad audiendã ſniam. lis em erat cõ
teſta. ałs non. accurſiuus.
mMon cedit.qꝛ magis ꝓpter abſentiam heredis ↄdemnstus vi
detur. vt hic.⁊. j. de einc. ſi ideo. ́”YUVͤ
8 Peiunt᷑. ſedo a quo. ab herede ? non. vt. j. ad. l. fal. l. in ratõe. S.

imꝑatoꝛ.a legitimo:
fideicõ.l.eã quã.⁊.

2n6. qꝛ ñ ſunt relicta a legiiio. ſ a ſcpto. vt. C.
S. e. uicia. in fi. Sʒ rñdeo pſtabũt᷑. ꝓpoſua actio

ne in rẽ ꝓ legatis poſſidẽtes qũ ſunt res relicte ĩ ſpecle.⁊ ita rur
ſus agitabit᷑ qõ querele opponende a legatarijs vł fideicomiſſarijs
Item vᷣuis quiba eſt relicia liberias dicẽtibo ſe liberos g̊ eũ qᷣ obtu
nuu in querela. ⁊ ita rurſus de querela cognoſcet᷑.exq pᷣma ſentẽ⸗
tia nõ fecit ius. Vel dic petent legata legatarij ab herede inſtituto
vt.j. de leg.j.ſi ſeruus pluriũ.S.ſed ſi ſubiecit delationẽ.qꝛ ſua cul
pa litem amiſit.alind ſi ſine.vt dicta.l.j.ad.l.fal.l.rõe.S.impꝑatoꝛ.
ßa legitimo qui vicu. vt nõ. S. de tranſac.l. ↄtrouerſis.
t d E qua re. fratrum. ſeueri a antonini.
v m Alter. pᷣterijt.qd exhẽdatoe valet. vt inſti. ð exhẽ.li.S. fi.
rXx Sgit otra extraneu. otra ſoroꝛẽ que adierat. vt omia
ſequentia ↄcoꝛdent. 330.
y Et obnimnuit. iuſte atra extraneũ. ſed iniuſte ↄtra ſoꝛoꝛẽ.
3Relſpondi. ſ. allegando. falſum eſt enim. vt in fi.huius legis di
citur.a⁊ nois.qð non rñdet queſtoni.ſ.j.rñdet. ibi ex quib ⁊c.
a Itac; bene infert. ſi em̃ id vebet br̃e. ⁊ inteſtata mr̃e totũ eẽt ha
bitura. cij alters repudaret. ̊ 1 hic, cũ h adeundo ex teſtõ vr repn⸗

—

diare ab inteſtato. hoc ſubijeit itaq; ⁊?c.

b Ab mteſtato petat.ſ. ꝑ qᷓrelam vt dicunt.nos . vt dices.j.l.ꝓxi.

c Altera. que funi inſtituta.

d Dmuſiſſet. ſ. Vvbis expꝛeſſis.vt ſic hec ſint paria. tacita renunciare.
expꝛeſſe.⁊ eſt ꝓ hoc tacite repudiare.j.æ re iudi.ſepe.

ceſſionẽ:quẽadmodũ ſi alteꝛa om
ſiſſet legitimã hereditatẽ. Sed nõ
eſt admittendũ:vt aduerſus ſoroꝛẽ
audiat᷑ agẽdo de inofficioſo. Pꝛete
rea dicendũ eſt nõ eſſe ſimilẽ obmit
tenti eã ꝗqᷓ ex teſtamẽto adijt. ⁊ iðo
ab extraneo ſemiſſe vẽdicãdũ: ⁊ e
fendendũ totũ ſemiſſem eẽ auferen
dũ:q̃ſi ſemis totus ad eaʒ ptineat.
hm ꝙ ñ in totũ teſtm̃ ĩfirmat: ꝓ
pte inteſtata efficit᷑.licet q̃ſi furio⸗
ſe vltimũ iudiciũ eius damnet᷑.Ce
terũ ſi qͥs putauerit filia obtinente
totũ teſtm̃ infirmari.dicendum eſt
etiam inſtitutaʒ ab inteſtato poſſe
adire hereditatẽ:nec em̃ que ex te⸗
ſtamento adijt qð putat valere re⸗
pudiare legitimã hereditatẽ videt
quã qᷣdẽ neſcit ſibi veferri:cũ ⁊ hiqͥ
ſciãt ius ſuũ.eligẽtes id qð putant
ſibi competere.nõ amittat. Quod
euenit in patrono:qͥ iudiciũ defun
cti falſa opinione motus ampiexꝰ
eſt. is enim non videt᷑ bonog poſ⸗
ſeſſienẽcontꝛatabulas repudiaſſe.
Ex quibo non recte totã heꝛedita⸗
teʒ pꝛeteꝛitam vendicaꝛe aſpaꝛet.
cum reſciſſo teſtamẽto etiam inſti
tute ſaluum ius ſit avunce bere⸗
ditatis. [LCeuola.

IKæez ita vnus qdrans remanebit penes inſtitut
non poteſt. D

e De inofficiofo.
qꝛ ſuam ꝑtẽ tm̃ hʒ.
nec ulam toraʒ. vt

J. ſi ꝑs here. pe.l..

S.ſi ego.ałs ſecus.
vt. j. e. ſi is qͥ.S.j.
q̃ eſt contra.
Omittenti.i. re
pudianti. Iʒ admu⸗
tat᷑ in totum pᷣteri
ta de facto.⁊ ſic alia
rõne obuiat᷑ ei.

g Ex teſtõ adijt.
nec em̃ adhuc ab ĩi⸗
teſtato poterat ſuc⸗
cedere.
h EEt ideo. qꝛ nõ
auct᷑ ſoꝛoꝛem in
petitione heredua⸗
tis plata qᷓrela.
1 Bemiſtem. ſed
none ꝓ vodrante 3
exneum ruptum ẽ
teſtm. dicut qͥdã
ſic. Qu is pet; qo
penes exneam re⸗
manet? Cenec pte⸗
ruia pt᷑ petere.vi h̊.

nec etiaʒ inſtituta.

2 nõ eſt ius accre⸗
cendi poſt aditam
hereditatem de illis
tribo vncijs. vt. j.
vᷣſufru. accre. l. j
S. inidum. Dʒ ſi re
puchat exneꝰ. nun⸗
qͥd accreſcʒ pᷣtente:
Hꝛnõ. vt. j. e bo.
voſ. ca patronꝰ.
u ̊ dic vt euuer
abſurditas pdicta.
nõ niſi ꝓſemiſſe vꝛ
ciari teſim̃ ꝑlata ꝗᷓ;

rela. vt. S. e. filio.j.
mq ab aliqͥ aufern

k Scöm. q̈ qꝛ diximus ſenuſſem tm̃ peti poſſe.

Il Efficitur. vt intra eo. circa. az0.

m Samnetur. vt ſup eo.l.ij. vnde non videbatur aliquid valere.

vt. C. q teſtamenta fa.poſ.l.furioſum.
n Si quis. ſtultus. ſ. go.

o Infirmari. aliquo caſu.qͥ tamen non inuenit᷑. vel dic ꝙ eſt quan⸗

w nemo eam repulit.vt in pᷣmo caſu.huiꝰ.l.fmnr.

pꝓ Putat valere.ſ.inexpugnabilit. azo.

q Nidet᷑.vt ar.j.ti.j.l.legitimam. ⁊ dic q̃ ſit legitima.vt ibi.
v Jus ſuum. ſ. ſe poſſe ab mteſtato ſuccedere ꝑ òta.
ſCo mpetẽ.ſ.inexpugnabili. Et nõ hic dno. Dꝛimum ꝙ nõ vide⸗
oꝛ amittẽ qð habeo.qð tin non crew hꝛe.licʒ eligam qð crewm hꝛe. vt H
7. J. e. euʒ qᷣ.j. R?a. S. e.l.nihil.S.pe.⁊.j. ve int.ac.œ etate.S. ex cã.
⁊ ar.S.de pac.ſi cum te.⁊.j.d acqʒ.he.l.in repudianda.⁊.l.clodius.⁊
C.d fur. l. fi. S. antepe.⁊.j.æ inſti. habebat.in fi.j.rñ. Secund nõ
ꝙ q ſcui ſuum ius.eligenw aliud qð credit hꝛe.nõ amutit qð hʒ.vt dẽ
æ patrono qᷣ accepiu legatum qð tñ erat ademptum cocdicillis. vñ iuſte
errauit.vt h.⁊ inſti.de ac.S.ſi qͥs agens.in ſi.ꝗ̊.ſecus.ſi in iure errai/

ſei. vi. . ſi qd in frau. pa.l. ſi patonꝰ.in pᷣn?

t Ex quib.ſ. predictis atparet. qðᷣ eſt inſra.
vV Relciſſo teſtamento.ſ. in totum.

x Adeunde hereditati s.ſ.m ſemiſſem.non em̃ tm̃ debet hůe eam par⸗

tem ex qua fuit inſtituta. ſed virilem. vt infra dta. non putauu. S.

fi. 7.l. filium. S. ⁊ hoc ſit ↄſeqns. ſᷣm hy. Sed vᷣm ioh. eſt ſaluum im
in ea ꝑte qua fnit mſtituta. cum ex teſta menio adeat non ab inteſtato.

D
*ð RN.
4 R.

SZ

E y. ſnoſe C 1

₰

7 q dicit eam debere habere vrilem. verũ eſt cũ ex virili vel maion
pte fint inſtiruta. vt. . de le. pꝛeſ.ſ.ſiliũ.S.pe.⁊.l.is qͥ in po. S. añpe.

ↄtrata. ſi ex duobo. S. ulnd. Tu aut dicẽ potes. ꝙ dictũ hy. lo
ciũ habeat qn mſtituta nõ adiuit ex teſtõ. tñ exiraneus adimt. que,ʒ

poſita fui querela. Itẽ g inſtitutã põt ꝓponi qrels ſi ipᷣa patiatur

na ↄodicẽ põt.vt in
hac. l. S. ñ ñ eſt. lʒ
ipᷣa nõ adiſſet. naʒ
vVno adeunde naſci

tur qrela. vt ar. .

ſi qs t. li. l. j. S. añ.
73. e. papi.S.ſi cõ
duõm. Sʒ dictum
io.qñ ex teſtõ adi⸗

uit locũ habz. 1 ſic

